gis poſſe ſuxpetẽ.ſic q̊ hoc atteſtat᷑ ꝑfectõi pᷣdicatõis euãge
lice:vt nullù ꝓrſus reꝗrat admĩculũ ſecłare.⁊ h ẽ eẽ in al⸗
tiſſima pauꝑtate.⸗! Pꝛet.ibidẽ in li.de officõ.nullũ admĩ
culũ pᷣſtãt diuicie ad beataʒ vitã.qð euidẽter dñs oñdit in
euãgelio dicẽs.Heati pauꝑes qm̃ veſtꝝ ẽ regnuʒ dei.itaq;
pauꝑtatẽ famẽ doloꝛẽ que putãt᷑ mala nõ ſolũ impedimen
to nõ eſſe ad vitã beatà: ſᷣ admiĩiculũ eſſe euidẽtiſſime ꝓba⸗
tum ẽ. ſi &̊ nõ ſolũ admiĩculũ nõ ſũt ad vitã beatã bona ex⸗
terna ſ̊ etiã diſpẽdiũ: pauꝑtas aũt fames ⁊ doloꝛ ⁊ hmõi
que mala reputãt᷑ ad vitã beatã expediũt: q̃ vitã beatã im⸗
pediũt relinqre:⁊ que beatã expeèdiũt amplecti ꝑfectõis ẽ.
⁊c.¶ Pꝛet. Gꝛeg . omel. vj. ſuꝑ Eʒech.pꝛioꝛes pr̃es ↄiu⸗
gijs vte bãt᷑ filios ꝓcreabãt ſubas poſſidebant curis rei fa
miliaꝛis intẽdebãt.pᷣdicatoꝛes aũt ſctcos JOſaias ꝓphetie iã
ſpũ pᷣuidẽs ſubas deſerẽ:nihil in tra q̃rere nihil poſſidere:
nõ eos velut hoĩes ꝑ terrã ambulãtes: pſᷣ vt nubes volãtes
nouerat. qui ſunt iſti qui vt nubes volãt YFſa.lx.¶ Pꝛete.
Hieꝛo.in epła ad iulianũ.Si vis ꝑfectꝰeſſe vade ingꝗt ⁊ vẽ
de nõ partẽ ſube:ſed vniuerſa q̃ poſſides.⁊ da pauꝑibo:nõ
amicis nõ ↄſanguineis nõ ꝓpinquis non vxoꝛi nõ liberis.
plus aliquid addã nihil tibi ob metũ inopie reſuab.ne cũ
anania damneris ⁊ ʒaphira.⁊ da cũcta pauꝑibo. Pꝛet.
Cꝛib.ſᷣmõd.xviij.ſuꝑ epla ad Heb.Qemo cauſet᷑ de pauꝑ
tate tanqᷓ; cauſa ſit multoꝝ maloꝝ.neq; obloquat᷑ xrpᷣo qui

ꝓfectõeʒ illã dixit. Si vis ꝑfectꝰeſſe ⁊c.hec em̃ ipſe ⁊ ðᷣbis

dixit ⁊ oꝑibo oñdit et per diſcipulos ſuos docuit.i Pꝛete ·

7

—

Señ.in quadã eplła.bꝛeuẽ tibi ſoꝛmulã dabo qua te meti⸗
aris qua ꝑfectꝰi te eſſe ſentias.tũc te habebis inimicũ in
telliges infeliciſſimos rirlreol⸗ Cõtra.Ecæci.xxvij.pt
inopiã multi teliqrũt.ᷣ nibil qð eſt via ducẽs in culpã ſpe
ctat ad ꝑfectõeʒ euãgelicã ⁊c.¶ Pꝛet.Ecẽci.vij.vtilioꝛ ẽ ſa
pientia cũctis diuitijs.glo.qᷓ ſola.ſᷣ diuitie ñ faciũt homi⸗
nem ꝑfectũ:ꝗ multominꝰnec pauꝑtas? indigẽtia.¶¶ Pꝛe.
ꝓuerõ.xxx.mẽdicitatẽ ⁊ diuitias ne dederis mihi ſ̊ tribue
tãtũ victui meo neceſſaria.ſ̊ nihil facit ad ꝑfectõeʒ euãge⸗
licã qð ſapiẽs ſapiẽter recuſat.& ⁊c.¶ Pꝛe.vᷣbo pᷣdicto ſub
iũgit᷑ ne foꝛte ſaciatꝰalliciar ad negãdu drũ ⁊ dicã ꝗs ẽ do⸗
minꝰ:⁊ egeſtate ↄpulſus furer ⁊ ꝑiurẽ nomẽ dei mei. Glo.
ne copia vel inopia trãſeũtiũ reꝝ in obliuionẽ decidã eter⸗
noꝝ. inopia facit obliuiſci etna. ¶ Rñſio. ꝙ deo relin
quere ⁊ ſequi xpᷣm in pauptate ꝑfectonis ẽ.qð aſtruit ipſa
veritas ſcʒ xpᷣc ↄuerſatõe ⁊ doctrina:amicoꝝ ⁊ ꝓpinqͥꝝ vo
catõe:⁊.ꝓ:niſſiõe:⁊ remũeratõe.Cõuerſatõne in pauꝑtate
artiſſima vità inchoãdo:ↄtinuãdo. vt merito de eo intelli⸗
gat᷑ qd dꝛ.pauꝑ ſuʒ ego ⁊ in laboꝛibo a iuuẽtute mea.Per
boc eĩ ꝙ dĩc ſuʒ:notat᷑ imutabilitas ſiue pauꝑtatis ↄtinu⸗
atio. DSoctrina pauꝑtatis ꝑfectõeʒ aſtruendo MMath. xix.
Amẽ dico vobis ꝗꝙ vos ꝗ religſtis ⁊c̃.q̃ quadã ↄgruẽtia de
bet᷑ pauꝑibo volũtarijs ꝗ in vita iſta vt pauꝑi xpᷣo ſe cõfoꝛ⸗
mãt ſe deiciũt Gꝛeg.ĩ moꝛał.Quiſꝗs ſtimulo dinini amo⸗
ris excitatꝰ hic poſſeſſa reliquit.in iudico ꝓculdubio cul⸗
men iudiciarie ptᷣatis obtinebit. ſilꝛ remũeratio regni ad
qð electi ſunt.pauꝑes elegit deꝰin h̊ mũdo.diuites in fide

heredes regni ⁊c. Hoc ̊ ſidelit ⁊ infallibilit tenẽdũ ẽ.qð

tot modis ptʒ ab ipᷣa veritate ↄpꝛobatũ.vñ rõnes inducte
ad hãc ꝑtẽ ſunt tã firmit᷑ tenẽde q; fidelit aſtruende.⸗. Ad
illud qð pᷣmo inducit᷑ ꝓ alia ꝑte.ſcʒ ꝙ t inopiam multi
deliquerũt ⁊c. ptʒ rñſio ꝑ diſtinctõeʒ inopie poſitã in pᷣce⸗
denti ꝓbleumate. Criſ.ᷣmõe.rxviij.ſub epła ad Heb.diui
tie delicie glia cũcta hec carnis ſunt ⁊ amoꝛ coꝛpoꝝ.nõ igi
tur amemꝰamplioꝛa:ſ̊ pauꝑtatẽ ſemꝑ ſectemur ſummũ et

magnũ bonũ ẽ.q¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vtilioꝛ ẽ ſapientia

cũ diuitijs q; ſola ⁊c̃. põt dici ꝙ hoc veꝝ eſt inqtuʒ diuitie
ſunt ↄplemẽta neceſſitatis egenoꝝ.vñ glo.bonũ ẽ neceſſa⸗
ria indigẽti tribuere.hec aũt faciũt diuitie erogate pauꝑi⸗
bus.vñ quo ad h̊ ſignãter dic vtilioꝛ. nec tñ ſequit᷑ ꝙ ſim⸗
plicit᷑ ꝑfectioꝛ.vñ nõ om̃e qð ẽ ad aliꝗd vtiliꝰ ſimpłꝛ eſi ꝑ⸗
fectius.exemplũ ptzʒ in actiua ⁊ ↄtẽplatiua.Actiua eĩ quo
ad aligd eſt vtilioꝛ:tñ ſimpłꝛ ↄtẽplatiua ꝑfectioꝛ. 4¶. Ad il⸗
lud qð obijcit᷑.ꝙ diuitie nõ faciũt beatũ.ꝗ̊ multoſoꝛtiꝰnec
auꝑtas.Dicẽduzʒ ꝙ bene ſequit᷑ de pauꝑtate inuolũtaria
ed nõ volũtaria.volũtaria eĩ pauꝑtas btos facit. Auguſ.
ſuꝑ cano. Jacobᷣ.felicitas magna xpᷣianoꝝ ꝗbo datũ eſt vt
pauꝑtatẽ faciãt pᷣciũ regni celoꝝ. Derñ. Regie ptatis eſt
brẽificare ꝓ volũtate amicos. vide qᷓ; magne dignitatis fa⸗
cta pauꝑtas ſit.vt nõ mõ patrociniũ ipᷣa ſibi non q̃rat:ſᷣ ⁊
ferat indigẽtibo.Ex h̊ ptʒ ꝙ pauꝑtas volũtaria de qͥ loqui
mur h̊ bonos facit.i Ad aliud ſcʒ mendicitatẽ ⁊ diuitias
ne dederis mihi ⁊c.ptzʒ rñſio ex dictis.qꝛ ſapiẽs petit ꝙ nõ
arciat᷑ pauꝑtate q ex nimia egeſtate ↄpellat eũ ad furtũ et
ꝑiuriũ.vt ptʒ ex lra ſequẽti.vt aũt ex dictis patz talis nõ ẽ
in volũtaria pauꝑtate iñ q̃ ẽ magna ſufficiẽtia.vt em̃ dicit
Herñ.Sola pauꝑtas ſufficiẽtiã mĩſtrat.vñ ⁊ dĩc Jo.Cri
ſo.ĩ ᷣmõe.xviij.ad Hebᷣ.Nihil opulẽtiꝰ eo ꝗ pauꝑtatẽ ſpõ
te diligit ⁊ cũ alacritate ſuſcipit.Crivᷣ.etiã ſoluit hãc obie
ctionẽ mõe.viij.ad Heb.vbi int alia dic. In veteri teſta⸗
mẽto multa rõ diuitiaꝝ habebat᷑.pauꝑtatis plurimꝰ erat
ↄtẽptꝰ:vbi hec ꝗdẽ maledictũ erat.illð bñdictõ.ſᷣ̊ nũc neq̃⸗
q itaẽ.ſ̊ ſi vis audire pauꝑtatis pᷣdicamẽta:ipᷣam ꝓfeſſus
eſt xpᷣ.⁊ dixit. iliꝰ aũt hois nõ hʒ vbi caput ſuũ reclinet.
Et iteꝝ diſcipulis dicebat.Qolite poſſidẽ aux neq; argen
tũ neq; duas tunicas. Ex dictis ptzʒ rñſio ad glo.q dicit
Ne copia vel inopia trãſeũtiũ reꝝ ĩ obliuionẽ decida et᷑no
rũ.qꝛ pauptas volũtaria exrtmiar cupiditatẽ:ꝛ ſpm̃ ad ↄtẽ
plãda celeſtia erigit.nullꝰaũt ſpũs magis ẽ ad celeſtia ↄtẽ
plãda idoneꝰqᷓ ille ꝗẽ oĩno exoneratꝰa tꝑalibo.cuiꝰtheſau
rus in celo ẽ. Yoh.Criſ.ſᷣmone.xviij.ad Heb.pauꝑtatem

arriꝑe bonũ eſt.pauꝑtas eſt adiutrix quedã in via q̃ dncit
ad celũ vnctio athletica:exercitatõ quedã magna:⁊ admi
rabilis poꝛtꝰ trãquillꝰ. Señ.in epła.Si vis vacare aĩo vt
pauꝑ ſis:opoꝛtet vt pauꝑi ſiłis ſis.

¶ Articulus ſecũdus

Onſequẽter q̃rit᷑ vtꝝ ſit actꝰ ꝑfectõis relinq̃re
oĩa ĩ ꝓpꝛio ⁊ in cõi.ꝙ ſic:videt᷑.ex młtis pᷣtactis
marxrie ptʒz ꝙ oĩa relinq̃re ẽ opꝰ ꝑfectõnis.Ex HG
põt argui. Si oĩa relinq̃re ẽ opꝰ ꝑfectõis ⁊ hmõi pauꝑtas
ſtatũ inducit ꝑfectõis:multofoꝛtiꝰoĩa relinq̃re ĩ ꝓpꝛio ⁊ in

.dↄpmũi.qAd idẽ facit.qꝛ hmõi pauꝑtas magis ↄfoꝛmat bo

minẽ pauꝑtati xp̃i ⁊ eũ magis reddit acceptũ xpᷣo.¶ Pꝛe.
aug.ad paulinũ diffiniẽs veꝝ ↄtẽptoꝛẽ mði.reuera inquit
oĩa ↄtẽuit ꝗ nõ ſolũ quãtũ habuit. ᷣ etiã quãtũ potuit hr̃e
7 noluit.pòt aũt ↄtẽnere intãtũ:ꝙ nihil habeat ĩ ꝓpꝛio vłĩ
ↄmũi.ꝗᷓ talis ẽ verꝰm di ↄtẽptoꝛ. Pꝛet. Herñ.ad heinri⸗
cũ ſenoneñ.archiepᷣm. Felix ꝗ nihil ſibi retẽtat ex oĩbo.nõ
hʒ fou vt vulpes:ñ vt volucres nidũ:nõ loculos quõ iu:
das.no domos ſicẽ nec maria ĩ diuerſoꝛio.imitatꝰ ꝓfecto il
lũ ꝗ nõ habebat vbi r̃clinaret caput.ſ̊ ꝗ imitat᷑ xpᷣm oĩa re
linquẽdo ꝗ oĩa ꝓꝛſus religt ꝑfectꝰẽ.vt ex dictis ptʒ.ſᷣ G̊ po
tiſũme facit ꝗ nihil ſibi neq; ĩ ↄmũi neq; ĩ puato retinet.q

⁊c̃.q¶ Pꝛet.duplex ẽ ciuitas.dei ſcʒ ⁊ dyaboli.hieꝛlm ⁊ ba

bilon. q̃ᷓ opoſitões hñta in ſeipᷣis ⁊ in ſuis fundamẽtis.ſᷣ
fundamẽtũ ciuitatis babilõis vt dĩc aug.ẽ cupiditas:eꝛgo
quãto ꝗs recedit a cupiditate tãto magis accedit ad ciuita
tẽ dei.ſ̊ pauꝑtas in q̃ ꝗs nihil habʒ nec ĩ ↄmũi nec in ſpali
7 pꝛoꝛſus omnib renuciatis tam affectu qᷓ effectu: eſt que
marime elongat ab auaricia:ergo ⁊c̃.¶¶ Pꝛet.diuitie ſunt
incendiũ cupiditatis qꝛ difficile eſt eas hbabẽ ⁊ non amare
Sed quãto plus quis elongat ſe ab incẽdio peccati: tanto
ꝑfectiꝰ a git.hoc aũt fit renuciatis omnibo in ꝓpꝛio ⁊ in cõ
muni.ergo ⁊c.q Pꝛet.triplex ẽ ↄſiliũ.pauꝑtatis:obedien⸗
tie:caſtitatis.ſ̊ quato quis generaliꝰa vniuerſaliꝰ obedit:
tãto ꝑfectiꝰagit.Siłꝛ de ↄſilio pauꝑtatis. pari rõne ð cõ
ſilio caſtitatis. Si dicas ꝙ nõ eſt ſiłe.qꝛ diuitie ſunt de ne⸗
ceſſitate vite.hoc nihil ẽ:cũ multi qui nihil habẽt ꝓꝛſus vi
uere poſſunt.¶¶ Pꝛet.ꝑfectioꝛ ẽ pauꝑtas quã ꝑfectioꝛ comi
tatur obediẽtia.Sʒ qui hñt/ꝓpꝛiũ in ↄmũi:ab illo ꝑ obedi⸗
entiã nõ pñt excludi niſi rõne pcti.qui aũt nihil ꝓꝛſus hñt

obedire tenẽt᷑ vbiq; terraꝝ.Si ꝗ̊ᷓ ꝑfectõ euãgelica marime

ↄſiſtit in ꝑfectõe obediẽtie.̊ᷓ vniuerſalit abrenũciare oĩbo
facit ad ꝑfectõeʒ euãgelicã. ¶ Pꝛet. ↄtẽpt pᷣſentiũ ẽ lauda⸗
bilis. hec ẽ ꝑ ſe vera.ꝗ̊ maioꝛ magis ⁊ maxĩa maxie lauda
bilis.ſ̊ hoc maxie fit tã in ꝓpꝛio ꝙᷓ in ↄmũi oĩbo renũciãdo
⁊c̃.¶ Pꝛet.pauꝑtas alta ẽ laudabilis. altiſſima q eſt p
pꝛietatẽ nõ habẽ in ↄmũi vel in ſpãli ẽ laudabilioꝛ ſiue po⸗
tius laudabiliſſima ⁊c.q Pꝛet.tãto via rectioꝛ.quãto eiꝰ
mediũ ↄfoꝛmiꝰẽ extremis.vᷣ ſũma pauꝑtas ẽ tã in initio vi
te qᷓ in termio.q̊ ſi in medio oĩa abdicut᷑ rectiſſima via ꝓ⸗
cedit᷑. Sʒ quãto via rectioꝛ tàto ꝑfectioꝛ:̊ ⁊c᷑. Gꝛeg.ĩ mo⸗
rał.li.xiij. Sũt nonulli iuſtoꝝ ꝗ ad ↄpꝛehẽdendũ culmẽ ꝑ⸗
fectõis accincti.dũ altioꝛa interiꝰ aꝓpetũt:exteriꝰ cũcta de⸗
relinquũt.ſ̊ exterioꝛa cũcta relinqre fit maxie renũciando
tꝑalibo tã in ꝓpꝛio qᷓ; ĩ ↄmũi.̊ ⁊c.¶ Pꝛet. Gꝛeg.li.iij· dya⸗
logoꝝ loꝗt᷑ de Iaac monacho ⁊ abbate.Cũ bto Iſaac cꝛe
bꝛo diſcipuli hũilit inuerẽt.vt ꝓ vſu monaſterij poſſeſſio⸗
nes q̃ offerebant᷑ acciꝑet.ille ſollicitꝰſue pauꝑtatis cuſtos
foꝛtẽ ſnĩaʒ tenebat dicẽs.monachꝰꝗ ĩ terra poſſeſſionẽ q̃rit
monachꝰnõ eſt.ſic qui pe metuebat pauꝑtatis ſue ſecuri⸗
tatem ꝑdere:ſicut diuites ſolẽt diuitias cuſtodire.hec gre⸗
go. Cũ in terra poſſeſſionẽ q̃rere monachi veri nõ ſint:ptʒ
ꝙ poſſeſſionẽ renũciare tã ĩ ꝓpꝛio qᷓ; ĩ ↄmũi ad ꝑfectõʒ facit
¶ Pꝛet. beatꝰ Hieꝛo.ↄmẽdẽs ſctm hylarionẽ abbatẽ ait.re
uerſus bylarion cũ ꝗbuſdã monachis ad patriã ꝑẽtibo iã
defũctis.ꝑtẽ ſube fratꝛibo ꝑtẽ pauꝑibo largitꝰeſt. nibil ſibi
oĩno reſeruãs.erat aũt ãnoꝝ quindecim.ſic nudꝰ ⁊ amotꝰ
in xpᷣo ſollicitudinẽ ĩgreſſus ẽ.hec Hieꝛo. ↄmẽdat᷑ ꝗ̊ ꝙ nec
in ꝓpꝛio nec in ↄmũi aliꝗd retinuit.hec ̊ vere ꝑfectõnis?.

— †
— — 0 =2⸗ -rrrrrTcaoa

—

— —b,, —

0

n07
N
nco
y
cce
ſo⸗
ſos
jri
uri⸗
e
eit
Je
i⸗
bi
r
ſee
gi.

V rz,

Meſtio

¶ Pꝛet. Hieꝛo.ad pãmachiũ. Si vis ꝑfectꝰ eẽ nõ tibi ĩpo⸗
nitur neceſſitas vt volũtas pᷣmiũ ↄſequat᷑.ſi &̊ vis ꝑfectꝰeẽ
⁊ deſideras eẽ qð ꝓphete qð apli qð xpᷣe:vende nõ ꝑtẽ ſube
ne timoꝛ penurie infidelitatis occaſio ſit:⁊ cũ anania ⁊ 3a
phira ꝑeas.ſ̊ vniuerſa q poſſides cũq; vendideris da pau
peribo.hec Hieꝛo.q̊ min?timẽt perire ꝗ nec in ꝓpꝛio nec in
ↄmũi aliꝗd retinẽt:qᷓ ꝗ in ↄmũi retinẽt. ta ſic qꝙ; ſic tꝑalibo
renũciare maioꝛis ondit᷑ ꝑfectõis eẽ. ¶ Cotra. Act.xx. be
atiꝰmagis ẽ dare ꝙᷓ acciꝑe.ꝗ &̊ ponit le ĩ neceſſitate accipi
ẽdi ⁊ pᷣuat ſe ptate dãdi:puat ſe eo qð beatiꝰ ẽ:ita vt videt᷑
eo qð ẽ ꝑfectõi viciniꝰ.̊ aũt nõ ẽ ↄſonũ ambulãti in via ꝑ⸗
fectõis.¶. Pꝛet.oĩbo renũciare mõ pᷣdicto duplicẽ videt᷑ in
ferre iniuriã pauꝑibo.vnã eximẽdo ſibi pt̃atẽ bnfaciẽdi cũ
eiſdem poſſet bnfacere ꝑ elemoſinaꝝ largitõeʒ:alteram qᷓ

in diſpendiũ paupeꝝ ⁊ maxie debiliũ ⁊ infirmoꝝ ſurripit

elemoſinã que eildem debetur. quibo qñq; ſubtrabit᷑ eo ꝙ
multotiẽs ſic renũciantid impẽdit᷑huic ↄſonũ eſt qð dici
tur. j.q· ij. ſiquis.i 2õ inquit dicere quale pctm faciunt qui
cibos paupeꝝ pᷣſumẽdo ſuſcipiũt qui eccłiaʒ quã iuuare 8
ꝓpꝛijs facultatibo debuerant: ſuis expẽſis inſuꝑ grauant.
¶ Pꝛet. temptatõ dei ꝓpꝛijſſime ẽ.vitã aſſumeꝛe in qua tota
cura deo ↄmittit᷑ ſine om̃ bũana ꝓuidẽtia.qð faciunt oĩa
relinquẽtes in ꝓpꝛio ⁊ in ↄmũi.qꝛ dũ ſuꝑeſt hũanũ ↄſilium
oĩno ↄfugere ad diuinũ:eſt temptare deũ.¶ Pꝛet.mendici
tas nõ eſt ꝑſe te eligẽdis.⁊ ꝓpter h̊ dĩc glo. aug.ij. Theſſ.
vlt. Qui nõ vult oꝑari ⁊c̃. Aplus vult pᷣuos dei laboꝛare
vt nõ ↄpellant᷑ egeſlate neceſſaria petẽ. hoc ẽ mẽdicare qð
ſi eẽt ꝑ ſe de eligẽdis:nõ neceſſe eẽt laboꝛare ad eiuſdẽ eua
cuatõeʒ.nũc aũt poſtqᷓ; opoꝛtet ei occurrẽ manualẽ oꝑa⸗
tionẽ:nõ erit ꝑ ſe de eligẽdis.q̃re qui eã ꝑſe eligit ſine ma⸗
nuali oꝑatõe:male videt᷑ agere ⁊ ↄtras ſnĩas apli ⁊ augu.
4l Pꝛet.Luẽc.vj.ꝑfectꝰoĩs erit ſi ſit ſicut mgr̃ eꝰ. Sed ypᷣc
loculos habuit.vt patʒ Johʒ.xij.vbi dicit᷑ ꝙ iudas loculos
ferebat. pꝛietatẽ nolle habere in ↄmũi nõ videt᷑ eẽ ꝑfectõ
ſed potiꝰ ſuꝑſtitio:ĩ qua diſcipulꝰvidet᷑ ſe pferre magiſtro.
Si dicas ꝙ loculos habuit ꝓ alijs.Contra.aug.dicit et
habet᷑.xij.q.j.habebat dñs locuios a fidelibo oblata cõſer
uans: ⁊ ſuoꝝ neceſſitatibo ⁊ alijs indigentibo tribuebat.
4¶ Pꝛet. nõne apli habebãt poſſeſſiões ð quibo dicit᷑.ij.Co
rin.vj.Tãqᷓ; nihil habẽtes ⁊ oĩa poſſidẽtes.nota ꝙ nõ di⸗
citur nihil habẽtes ſ̊ tãqᷓ; nihil.⁊ Act᷑.iij.quotqͥt poſſeſſo⸗
res agroꝝ aut domoꝝ erãt vẽdẽtes:offerebãt pᷣcia ⁊ pone⸗
bant añ pedes apłoꝝ.¶ Pꝛet.gr̃a eſt ꝑfectõ nature ⁊ głia
gẽe. vnde nihil aliud ẽ głia ꝙᷓ gra ꝑfecta.Sitłꝛ ſtatꝰeſt ꝑfe⸗
ctio ſtatus.vnde ſtatꝰgłie eſt ꝑfectõ ſtatꝰgre.vnde ſtatꝰgr̃e
reddit hoĩeʒ deifoꝛmioꝛẽ qᷓ; ſtatꝰ głie.ſed vt habet᷑ a Hoe⸗
cio. Felicitas eſt ſtatꝰoim bonoꝝ aggꝛegatõne ꝑfectus.qð
abſq; dubio veꝝ eſt de felicitate glie. cõditio q̊ ſiatꝰ glie eſt
ſufficiẽtia ſine aliquo defectu.ab hac aũt ſufficiẽtia ſumme
relegata eſi pauꝑtas que ẽ in omi abiectõe tam in ſpeciali
ꝙ̃ in ↄmuni ⁊ plus ꝗᷓ ſtatus abũdantie in diuitijs.ᷓ videt᷑
ꝙ üla nõ eſt eligibilis nec apetibilis:ſᷣ potiꝰſtatꝰ poſſidẽ⸗
tium. ¶Rñſio.oĩa relinq̃re tam in ꝓpꝛio qᷓ; in ↄmũi ẽ euã⸗
gelice pfectõis.nõ ſolũ ſufficiẽtis:verũetiã abũdantis tan
ꝙ ꝑfectõis euãgelice ↄſiliũ pᷣncipale:⁊ pᷣncipiũ fundamẽta
le:⁊ fundamẽtũ ſublime.pᷣmũ ſuadet natura.ſcõm ſcriptu
ra.tercium gr̃a.Conſiliũ pᷣncipale põt dici quo ad hoc.qꝛ
viam pᷣbet ad alia.iſã abũdans pauꝑtas diſponit ad caꝛ
nis moꝛtificatõeʒ ⁊ volũtatis ꝓpꝛie renũciationẽ. cũ nihil
ſibi determĩet nec domũ nec locũ nec aliquã rem. Ad ipᷣaʒ
aũt pauꝑtatẽ viazʒ ſpãliter facit ip̃a natura: ſine inſtituta
ſiue lapſa.nã homo nudꝰfoꝛmatꝰ.⁊ ſi in ſtatu illo ſtetiſſet:
nihil ſibi pꝛoꝛſus aꝑpꝛopꝛiaſſet. homo vᷣo nudꝰ naſcit᷑. nu⸗
dus moꝛit᷑.⁊ ideo hec eſt rectiſſima via vt ab extremis non
xclinãs.quãtũ põt natura pati pauꝑ ⁊ nudꝰincedat.⁊ h̊ ẽ
qð dicit᷑.j.Lhi.vj.QAhil intulimꝰin hũc mũdũ. haut du⸗
biũ qꝛ nec auferre ꝗð poſſumꝰ.⁊ ex h̊ ↄcludit hñtes alimẽ⸗
tũ ⁊ quibo tegamur his ↄtẽti ſumꝰ.hoc aũt nihil artius vł
pauꝑius qᷓ ſimplici victu ⁊ oꝑimẽto eſſe ↄtentũ.qð nature
documẽto docet apłus tãqᷓ; bonũ ⁊ ꝑfectũ.i Eſt etiã pꝛinci⸗
pium fundamẽtale.Lex em̃ vetus differt a noua in boc.ꝗ

Cvj.

illætimoꝛẽ hec vᷣo amoꝛẽ inducit.illa tꝑalia ꝑmittit.hec tẽ
poꝛalia ↄtemnere docet.Si igit᷑ fundamẽtũ ꝑfectõnis veri
tatis dei pᷣncipalit ↄſiſtit in caritate.⁊ illa potiſſi me ẽ ꝑfe
cta quãdo ois excludit᷑ cupiditas:q;ꝛ venenuʒ caritdtis eſt
cupiditashãc aũt cupiditatẽ oĩno foꝛas mittit ꝗ oĩno relĩ
quit oĩa re ⁊ volũtate.ſicut radix oim maloꝝ ẽ cupiditas:
ſic radix ẽ ⁊ pᷣncipiũ ꝑfectõis altiſſima pauꝑtas.Vñ aug.
in li.lxxxiij.qſtionũ.caritatis venenũ eſt ſpes adipiſcẽdoꝝ
aut retinẽdoꝝ tꝑaliũ.nutrimẽtuʒ eiꝰin initio cupiditatis:
ꝑfectõ nulla cupiditas.ſignũ ꝓfectꝰeiꝰẽ in initio timoꝛis:
ſignũ ꝑfectõis ẽ nullꝰtimoꝛ.qꝛ radix eſt oim maloꝝ cupidi
tas:⁊ ꝑfecta caritas foꝛas mittit timoꝛẽ. Illa igit᷑ paupeꝛ
tas ẽ ꝑfectiſſima q̃ oino cupiditatẽ extmĩat.¶ Eſt nibilo⸗
minꝰfũdamẽtũ ſublime.qꝛ cũ duplex ſit vita ad quã diſpo
nit pauꝑtas.actiua ⁊ ↄtẽplatiua.actiua teoꝛſuʒ droꝛdinat
ſed ↄtẽplatiua ſurſuʒ erigit in celũ.nullꝰaũt ſpũs magis ẽ
idoneꝰad hoc qᷓ ille ꝗ ẽ exoneratꝰ aob om̃i onere tꝑaliũ.⁊ ꝗ
theſaurũ ſuũ totũ habet in celo.⁊ cuiꝰregnũ nõ eſt de h̊ mũ
do.qui nõ habet bic manentẽ ciuitatẽ ſed futurã inꝗrit.ta
lis aũt eſt qui oꝛẽbo terrenis ꝑfecte abrenũciauit.⁊ ideo ta⸗
lis iam fundamẽtũ ſui edificij collocatũ habet in celis.vñ
aug.in li.de agone xpᷣiano.cũ cognitõ ⁊ actio beatũ faciũt
hoĩeʒ.ſicut in cognitõe cauẽdus ẽ erroꝛ:ſic in actõe cauen
da ẽ nequicia.Errat aũt ſi ꝗs putat ſe veritatẽ cognoſcere
cũ adbuc nequit᷑ viuat:neꝗcia aũt eſt mũdũ iſtũ diligere ⁊
ea q̃ naſcũt᷑ ⁊ trãſeũt ꝓ magno habẽ:⁊ ea ↄcupiſcẽ ⁊ ꝓ his
laboꝛare vt acꝗrat:⁊ letaꝛi cũ abũdaueꝛĩt.⁊ timẽ ne ꝑeant
ↄtriſtari cũ pereũt.ille igit᷑ potiſſime idoneꝰẽ ad ↄtritio/
nem ſublimiũ ꝗ ſic ẽ fundatꝰ:⁊ qui eſt ꝑfectꝰↄtemptoꝛ oĩm
illoꝝ.talis eſt qui totũ cogitatũ ſuũ iactat in dño.⁊ omnẽ
ſollicitudinẽ ꝓijcit in eũ qui nullã habʒ ꝓꝛſus poſſeſſionẽ.
Eſt igit᷑ ꝑfectõis xpᷣiane ꝓ xpᷣo nihil ꝓꝛſus poſſidere ĩ mũ
do. nec in ↄmũi nec in ꝓpꝛio.ideo dñs expᷣſſiue h̊ cõtulit:et
in ſemetipᷣo exemplũ expᷣſſiue oñdit.ideo ſpũſſanctꝰ ĩ ſctis
hoc multiptꝛ ꝑſuaſit. am bmõi arduiſſimã pauꝑtatẽ.ſi⸗
cut tactũ eſt ꝑĩuadet natura ſcriptura 2 gr̃a. ꝑſuadet dñs
ihs xpᷣc ↄuerſando inſtruẽdo inſpirãdo.Quis em̃ ſpũs ali
us quã dei facit hoĩeʒ ↄtemnẽ pᷣſentia ⁊ amare celeſſia hoc
nõ facit ſpũs dy abolicꝰnec mũdanꝰnec ꝓpꝛiꝰ:cuʒ ſemꝑ in⸗/
clinet ad bonũ pᷣuatũ. Hoc igit᷑ facit ſpuſſanctꝰ.⁊ binc eſt
ꝙ; ſpũſancto dictãte iſtũ modũ viuẽdi ſũmꝰpõtifex appꝛoba
uit. ſicut dic decretalis de exceſſibo platoꝝ.iQimis pꝛaua.
ꝙ regulã ⁊ oꝛdinẽ fratꝝ pᷣdicatoꝝ ⁊ mĩoꝝ ſedes aplica no/
ſcitur appꝛobaſſe. hbuic ↄtrariũ nulli ꝓꝛſus licet ſentire.qſi
tales videãt᷑ ſtulte agere:ꝑiculis ſe exponẽ: ⁊ deũ tempta⸗
re. am ↄtra tales dicit᷑ in fine regule bti franciſci.in qua
pauꝑtas hmõi ↄfirmat᷑. QAulli ̊ᷣ hoĩm oĩno liceat hanc pa
ginã nr̃e ↄfirmatõis infringẽ:vł ei auſu temerario ↄtraire
ↄtra etiã tales dicit aug. in tractatu de elemoſina. helyas
in ſolitudine coꝛuis miſtrãtibo paſeit᷑:⁊ daniel ĩ lacu ad le
onum p̃daʒ iuſſu regis incluſo pꝛãdiũ diuinitꝰ appoꝛtat᷑.et
tu metuis ne bñ oꝑâti ⁊ dñm metuẽti deſit alimẽtũ:cũ ipᷣe
in euãgelio ad expꝛobꝛatõeʒ eoꝝ qͥꝝ mẽs dubia ⁊ fides ꝑ⸗
na ↄteſtet᷑⁊ dicat.Aſpicite volatilia celi qm̃ ñ ſemiant ne⸗
qʒ metũt neq; ↄgregãt ĩ hoꝛrea ⁊ pr veſter celeſtis paſcit il⸗
la.nõne vos pluris eſtis his ⁊ volucribo alimẽta diuꝛna p⸗
ſtant᷑.⁊ quibo nullꝰidẽ rei ſenſus ẽ:nec potꝰnec cibo deeſt.
tu xpᷣiano tu xp̃i ſeruo.tu bonis oꝑibo dedito.tu dno ſuo
caro aliqd exiſtimas defutuꝝ? an putas qui xpᷣm paſcit:a
xpᷣo ipe nõ paſcit᷑: an ei terrena drerũt quibo celeſtia ⁊ di⸗
uina tribuũt᷑. vñ bec incredula cogitatõ: vñ impia ⁊ ſacri⸗
lega iſla meditatõ: ꝗx facit in domo dei ꝑſidũ peciꝰ:quid
qui xpᷣo nõ credit aſpellat᷑ 2 dicit᷑ xpianꝰꝛ? phariſei tibi ma
ↄgruit nomẽ. ã cũ in euãgelio de elemolinis diſputaret
vt nobis amicos de terrenis lucris oꝑatõe ꝓuida facere⸗
mus.ꝗ nos poſtmodũ in etna tabnacła ſuſciperẽt: fidelit
2 ſalubꝛit᷑ amonet.addidit pᷣmo hec ſcriptura dicẽs. audie
bat hec oi pharilſeiꝗ erãt auari ⁊ deridebãt eũ.q̃les nunc

in eccłia quoſdã videmꝰ:quoꝝ pᷣcluſe aures ⁊ coꝛda ceca⸗

ta nullũ ð ſpũalibo ac ſalutaribo monitis lumẽ admittũt.
de ꝗbo admirari nõ oꝑtʒ ꝙꝙ ↄtemnũt in talibo ſeruos.qn a

⁹ —
ſ△
△
ſ△
ſ△
△
ı
△
●
.α
ſ●
●
☚
— $
D
△
—
₰
.
△
△
—
—

talibo ipᷣm dñm videamꝰeſſe ↄtẽptũ.q. Ex his apbaret eui⸗
Anter ꝙ oĩno oĩbo vniuerſalit abrenũciare ꝓ xpᷣo culpã⸗
dũ nõ eſt:ᷣ potiꝰlaudãdum tãqᷓ; culmẽ ꝑfectõis euãgelice.
vñ rõnes exẽpla auẽtes ↄcedẽde ſunt ad iſlã ꝑtẽ:ad quam
ſufficiẽtiſſime aſiruẽdaʒ vna ſola auẽtas ex oꝛe vpᷣi ↄſulen
tes dimittẽ oĩa eſſet ſufficiẽtiſſima.etiã ſi multa gloſaꝝ ex
poſitoꝝ doctoꝝ viderẽt eſſe ↄtraria. Ait em̃ aug.ad pauli
nũ de vidẽdo deo ſic. attẽde q̃? in eis ipᷣi ꝗbo nõ viſis acco
modas fidẽ. ipᷣa teſtium pondera diſcernẽda ſunt. nec em
mihi ſic credis quẽadmodũ ambꝛo.aut ambolo nobᷣ equa
lance putas eẽ credẽdũ.nũꝗd euãgelio nos vllo mõ com ꝑa
bis: an ſcripta nr̃a ſcripturis canonicis coeq̃bis. ꝓfecto
ſi recte in indicãdo ſapis:longe nos infra vides ab illa au
ctoꝛitate diſtare.⁊ me qdẽ longiꝰ.⁊ vterq; ñm quãtũ licet
credis:vtrãq; illi excellẽtie neqqᷓ ↄoparas.igit᷑ qm̃ diuĩa au
ctoꝛitas ſic expᷣſſe dĩc oĩa dimitiẽda eiꝗ vult ad ꝑfectõʒ cõ⸗
tæſcẽdẽ euãgelicã:nimirũ ẽ qð veꝝ illud ita certitudialiteꝛ
vbʒz teneri: ꝙ ei nõ poſſit ſine ꝑiculo fidei obuiari.4¶!. Ad
illud qð pᷣmo obijcit᷑ ꝑ illð Act.beatiꝰ magis ẽ dare ⁊c̃.
dicẽdũ ꝙ ꝑ illð nõ vult pᷣponẽ ſtatũ habẽtiũ ⁊ elemoſinas
largiẽtiũ ſtatu oĩa relinquẽtiũ.vñ glo.ibidẽ.nõ illis g reli⸗
ctis oĩbo ſecuti ſũt dũm diuites elemoſinarios pᷣponit vłᷣ h
dĩc ·qꝛ ꝗ dãt elemoſinas.magis accedũt ad bẽitudinẽ ̃ illi
qui accipiũt.ſᷣm aug.de oꝑe monachi ꝗ dic. magis illis 4
hoc faciũt ꝓdeſt q; illis erga qͥs faciũt.qꝛ dãti valẽt ad vi⸗
tam eternã:accipiẽti ad vitã coꝛꝑalẽ. nihilomninꝰqñq; acci
piẽs magis pᷣſtat dati qᷓ; ecõuerſo.vñ Hieꝛo.ſuꝑ pſalmũ.
exlv.ſuꝑ illud.dat eſcà eſuriẽtibo.¶Donachꝰꝗ nõ bʒ ↄfidẽ
ter accipiat.ꝗ hʒ eructãs ẽ nõ accipiet. Scis qꝛ eſuris ſcis
qꝛ nõ habes.maiꝰdas bñficiuʒ ſi accipias qð tribuit᷑ tibi.
Si aũt habes ⁊ nõ eſuris: nõ debes cibũ eſuriẽtiũ tollere
aut acciꝑe ſaturatꝰ.accipe qð in ventrẽ mittas:non qð in
ſacculũ.accipe tunicã q coꝛpꝰtegat:nõ q̃ archam impleat.
SPꝛe.notat᷑ comꝑatio int paupes laboꝛãtes vt alijs erogẽt
⁊ inter ipᷣos accipiẽs ab illis.vñ ſubdit᷑ in p̃dicta glo.illos
marie gloꝛificabit: qui cũctis q̃ poſſidẽt in ſemetipᷣis renũ
ciantes.nihilominꝰlaboꝛãt opando mam bo:vt habeãt vñ

tribuãt patiẽti neceſſitatẽ. hec glo. ꝛet. pᷣuare ſe prate dã

di ⁊ ſibi imponẽ neceſſitateʒ accipiẽdi.2 ſi nõ ſit laudabile
de ſe:tñ ex circũſtantia.Qaʒ puare ſe ſic vt liberiꝰiuinis
vacet᷑:vt exẽplũ mũdani ↄtemptꝰhoĩbo pᷣſtet᷑:pꝛiuare qꝗdẽ
ob maioꝛẽ xpᷣi aſſimulatõeʒ.ob maioꝛẽ euãgelij ↄpletionẽ
ob ardentioꝛẽ rp̃ᷣi dilectõeʒ.ob artioꝛẽ penitẽtie ꝑfectõem.
ob hurdvite ↄtemnẽde ⁊ alteriꝰvite appetẽde demöſtratõeʒ
ob diſtractõnis vitationẽ.ſpũalis quietis adeptionem.ob
has cauſas ſe hac ptᷣate pᷣuare laudabile ẽ: ⁊ laudabilius
iᷓ ptatem retinere.¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ oĩbo renũcia⸗
re mõ pᷣdicto duplicẽ videt᷑ inferre iniuriaʒ ⁊c. dicendũ ꝙ;
nõ iniuriat᷑ pauꝑibo qui pauꝑtatẽ elegit ⁊ ptate pᷣtacta ſe
pꝛiuat.qꝛ ſi ſic:iniuriatꝰtfuiſſet xpᷣ pauꝑibo ⁊ mater eius.
nihilominꝰ⁊ apli.ĩmo potiꝰ honoꝛat.pꝛimo qꝛ volũtarie
ſtatũ eoꝝ eligit 2 in hoc eis aſſimulat᷑.ſcdðo quia facto vel
exemplo ad ſuſtinẽdaʒ patiẽter inuitat. tercio quia ſtatuʒ
pauꝑtatis appetendũ ⁊ diligendũ eſſe tanqᷓ ꝑfectioꝛẽ mani
ſeſtat.¶ Qð aũt dictum eſi.tales iniuriatos eſſe pauꝑibo
quia ſurripiũt qð alijs diſtribui põt. ſimilit᷑ patʒ rñſio ex
eadem ratõe.nam ſi ſic eſſet:quilibet panꝑ iniuriaret᷑ alte
ri.nũc aũt hoc eſt firmuzʒ.quia nullꝰiniuriat᷑ alteri ſi acci⸗
pit. dum tñ ꝑ fraudẽ aut dolũ aut ꝑ aliquã viã inoꝛdinat
nõ ſurripit qdð alteri debet᷑. duoba em̃ vel tribo exiſtẽtibo ſi
equaliter aliquio eis debet᷑ ⁊ det᷑ vni:nõ eſt ꝗpter hoc iniu
riatum alteri. Ceteꝝ amplũ eſt eelariũ xp̃i vt oĩba ſuffici⸗
at pauꝑibo.potens eſt deꝰabundare facere omnẽ gratiaz.
ſicut aplus.ij. Coꝛin.ix. Glo. Ambꝛo. xij. Luẽ. iudecoꝝ ẽ
bomĩ curare de cibo vel velte: qui militat regno. nouit rex
quẽadmodũ familiã ſuazʒ paſcat:alat:veſtiat. Pꝛet. hmõi
paupꝑibo volũtarie mũdo renũciãtibo pcipue debẽt᷑ elemo⸗
ſine licut infra patebit. ꝓpter hoc nulli iniu riat᷑. ꝙ ſi de⸗
betur eis ex ſuꝑfluis alioꝝ eiſdem diſtribuat᷑. Qð autẽ
opponit᷑ de canone.intelligẽdũ eſt de illis qui ſua relinq̃re
nolũt:⁊ tñ ſumptibo ecclie ſuſtẽtari volũt.ſicut manifeſtũ

eſt ex añcedẽtibo ⁊ ↄſequẽtibo in titulo capituli.¶l Ad illð

qð obijcit᷑.ꝙ vitã aſſumẽ in q̃ tota cura deo ↄmittit᷑ eſt tem
ptatio dei ꝓpꝛie ⁊c.dicẽdũ ꝙ hoc nõ eſt veꝝ vt ex ſupᷣdictis
ptʒ quibo addẽdũ eſt ꝙ ſermo dñi hoc inſinuat Mathů.vj.
pꝛimũ querite regnuʒ dei ⁊ iuſticiã eiꝰ.⁊ hec oĩa adijcient᷑
vobis.⁊ ille etiã ſmo quo ſollicitudo tollit᷑. ¶lat᷑.vj. Qo⸗
lite ſolliciti eẽ dicẽtes. Quid mãducabimꝰ aut ꝗd bibemꝰ
aut quo operiemur.hec em̃ oĩa gẽtes inquirũt. Scit eĩ pr

veſter qꝛ his oĩbo indigetis.ia Fm ꝙ taͤgit glo. ꝓuiſa ſũt
hec a deo qui nouit q̃ ſunt neceſſaria in via.vñ ait ibidem.

dum patrẽ audis: ne dubites qui bonis filijs viſcera non
claudit. q; dat niſi inſidelitas auertat.⁊ ideo ſᷣm ꝙ dicit
alia glo. Dia ſunt filioꝝ.⁊ pt hoc etiã adijciũt non querẽ

tibo. quibo ſi ſubtrabãt᷑ ad ꝓbatõem eſt.ſi dant᷑ ad grarũ⸗

actionẽ.vñ glo. Pede ſuꝑ illud Luc.xij.nolite ſolliciti eſſe
aie veſtre quid mãducetis neq; coꝛꝑi vro qui veſciamĩ. ꝓ⸗
hibet ſollicitudinẽ victꝰ ⁊ veſtitꝰ.que etiã ſũt ad neceſſitatẽ
ſi em cura ẽ deo ð militibo ſuis:nõ eſt dubiũ qn ülis qui ex
pꝛopꝛiãt ſe ꝓ eo clemẽter ꝓuideat.uvñ Hieꝛo.ad paulinũ.
nõ halyt xpᷣe vñ ſuos alat pauꝑes:vñ in epła ad exuperã⸗
tiũ ꝑſuadẽs ad hmõi mũdũ beernbe ait. Imitare Yoſeph
paulinũ derelinque:⁊ iuſtꝰ ſequaris ſaluatoꝛẽ. ꝓijce ſarci
nã ſeculi.ne queras diuitias que cameloꝝ pᷣuitatib⸗ ↄpꝑãt᷑
nudꝰ leuis ad celũ euola.ne ĩpleas ſacculũ quẽ dñs eua⸗
cuare pᷣcepit.Si ꝗ̊ᷓ dignatio tua diues eſt: imple pᷣceptuzʒ.
vade oĩa vende ⁊ da pan ꝑibo. Si tenuis eſt:nõ debʒ que⸗
rere qð erogatura ẽ.qꝛ xpᷣe ꝓ volũtate oĩa in actum refert
quõ aũt inuitaret Hieꝛo. ad tantã pauptatẽ ſcʒ oĩm obie⸗
ctionẽ:niſi quia ſcimit xpᷣm ſuis ꝓuidere militibo. ꝓpt hoc
amonet.j.Pet᷑.v. Omnẽ ſollicitudinẽ coꝛꝑis⁊ anime ſᷣm
glo. ꝓijcite in eũ.quia ipi eſt cuꝛa de vobis. ꝙ ſi vt dictum
eſt ſubtrabãt᷑ que ſũt neceſſaria ad ꝓbatõeʒ alia ↄpetũt re
media.ſicut vno tꝑe diſcipuli dñi ſacculos habẽ potuerũt
qui ⁊ in alio interdicti ſunt ſᷣm Medã. Ex quo ꝗ occurrũt
plurima remedia:hec abrenũciatõ nõ eſt dei temptatio: ſᷣ
manifeſta diuina ꝓuiſio.vñ Cꝛiſ.ſuꝑ Mathᷣ.iiij. Qui ad
fontẽ vadit:nõ eſt ſollicitꝰ de bibẽdo.Quid igit᷑ times ſtul
te.dei ꝓuidẽtia largioꝛ ẽ fonte.⁊ infra.nõ em̃ ꝓpteꝛ hoc na
ti ſumꝰvt ↄmedamus:ſᷣ vt placeamꝰ.¶¶ Item glo. Ambꝛo.
ſuꝑ illud Cuc.x.nolite poꝛtare ſacculũ.tãto debet eſſe pꝛe⸗
dicatoꝛis fiducia in deo.vt pᷣſentis vite ſumptꝰet ſi nõ pꝛe⸗
uideat ſibi:tamẽ certiſſime nõ defecturos ſciat.ne dum oc
cupatur mens ad tꝑalia minꝰ pᷣdicet eterna. ¶ Jtem glo.
HBede ſuꝑ illud Luẽ.xij.nolite timẽ.nõ tm̃ ñ timeatis ꝓpt
regnũ militantibo vite neceſſaria deſunt:ſᷣ etiã poſſeſſa vẽ⸗
dere ꝓpter elemoſinꝗ que eſt ad idem regnũ. Item non eſt
inopia timentibo deũ ſᷣm glo.inopia ẽ tꝑaliũ.ſᷣm em̃ Cal⸗
ſiodo.alij aliquo indigent ſed nõ ſui.quibo ipᷣe ait.pꝛimuz
querite regnum dei.⁊ hec oĩa adijcient᷑ vobis. ꝓut ibidem
dicit Aug. paſcebat dñs ↄtemnẽteʒ ſe ⁊ deſerit timentẽ ſe.
quipe ſibi alibi ait. Tibi derelictꝰ ẽ pauꝑ. ꝓpter hoc alia
glo. Vede ſuꝑ Math.vj. vbi pᷣcepit dñs dilcipulis ne ꝗdð
tollerent in via. tanta ſit in dno fiducia vt nihil ſibi eiſe
certiſſime ſciant. ne dum ſibi ꝓuideãt tꝑalia.minꝰalijs ꝓ
uideant eterna. Pꝛet. licet oĩa relinqᷓre in ꝓpꝛio ⁊ in ↄmu⸗
ni ꝑfectõis ſit. licitũ eſt tñ vti ꝑfectis aliqua ꝓuiſione ĩ ca⸗
ſu.vnde Vmbꝛio.ſuꝑ illud Luc.xij.nolite ſolliciti eẽ aĩe ve⸗
ſtre ⁊c.qᷓuis ꝑfectiꝰeſt panꝑibo oĩa dare ⁊ de mãmona ini
quitatis amicos facere:tamẽ ꝗpter infirmitatẽ ob quã de
neceſſario fidei plerũq; reuocat᷑.nõ ꝓbibet᷑ ꝓuidentia bu⸗
mana: ſed tm̃ ſollicitudo que mentẽ ꝑturbat reuocat ab
eternis.ecce ꝙ in caſu ꝓuidentia humana ꝑpmittit᷑. ¶ AUd
aliud qð obijcit᷑.ꝙ mẽdicitas nõ eſt ꝑ ſe eligibilis.põt dici
hoc verũ eſt inꝙtuʒ dicit actum purũ.quia pena eſt pec⸗
cati.⁊ nulla pena ꝑſe eſt eligibilis:tamen virtꝰin pena eſt
eligibilis ꝑ ſe vt patientia.vnde ratõne virtutis que eſt in
vel cum pena.eſt pena eligibilis.⁊ ita licet mẽdicitas non
eſt ꝑ ſe eligibilis.eſt tamẽ eligibilis inqtum eſt infoꝛmata
circũſtantijs landabilibo.vtpote quaãdo eſt exeꝛcita pꝛo deo
et ratõne pauꝑtatis voluntarie quã multa bona ↄſequun⸗

tur. vt em̃ habet᷑ a Hieꝛo.ad ruſiicũ.pauꝑtas expedita eſt

—

Mueſtio

id eſt que eſt ex voluntate habet gloꝛiã. que eſt illata id eſt
ex neceſſitate habei cruciatuʒ. ¶¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ

non videtur eſſe ꝑfectio nibil habere in ↄmuni.exquo rpᷣe

babuit loculos ⁊c̃.poteſt dici vt dictũ eſt in ꝓbleumate p̃⸗
cedenti.ꝙ ille modus habẽdi quo loculos habuit ⁊ in nul

lo pᷣiudicauit altiſſime pauꝑtati. Poteſt etiaʒ addi.ꝙ xpᷣe

multa fecit diſpẽſatiue nõ ꝓpter ſe:ſed ꝓpter aliqð cuiꝰcon
trariũ aliquãdo faceret. licet ⁊ laudabiliter. ĩmo laudabi⸗
lius agit᷑ qᷓ omittat᷑ ſicut manifeſtũ eſt in eiꝰfuga ⁊ abſcon
ſione Job.viij. que nõ fuit ꝓpter potẽtie efectũ: ſed ꝓpter
exemplũ.ſicut babet᷑ ab augſuꝑ YSoheʒ ometł.xlix.q młta
fecit nõ ĩ ſũme ꝑfectõnis oſtenſionẽ:ſed ĩ infirmoꝝ ↄdeſcẽ⸗
ſionem. dicit em̃ ang. Nũquid qꝛ potentia eiꝰdefeceꝛat ⁊c̃.
ſed in homĩs infirmitate viuẽdi exemplũ diſcipulis demõ
ſtrabat. Ex quo apparet nõ eẽ impfectois ſi fideles qui ſũt
mẽbꝛa eius pᷣſentie ꝑſequentiũ ſe ſubtrabũt ⁊ furoꝛem ſce⸗
leratoꝛũ quãdoq; declinãt. Ro.xij.date locũ ire.⁊ ipᷣe idezʒ
qui docuit in caſu fugere. Math. x. Cum pſecuti vos fue⸗
rint in ciuitate vna fugite in aliam. docet quãdoq; ferienti
ſe opponeꝛe.M[ath.x. Nolite timere eos qui occidunt coꝛ
pus.⁊ hoc ſiliter ptzʒ ex multis factis dñi.cũ em carnes co
medit ⁊? vinũ bibit:nõ ex hoc vituꝑabiles oſtẽdit.qui amo
re eiꝰab vtroq; abſtinẽt. qꝛ ſi hoc incõueniẽs eſſet facere q̃
ipe nõ fecit. licet q̊ ſacere otrarium ei qð dñs fecit. ratio
pimõi eſi. quia hmõi poſſunt ex ciũſtantia aliqua landa⸗
biliter ⁊ vituꝑabiliter fieri.a ſiłi in ꝓoſito. Muis eĩ xpᷣe
ob aliquas cauſas neceſſarias loculos haberet: tñ lauda⸗
bile eſt eos ꝓpter rpᷣm ob ratõeʒ aliã nõ habeꝛe.qð patebit
ſi ↄſideremꝰ ratõeʒ quare xpᷣc lioculos habebat.q̃ꝝ quedã
tacte ſunt ſupꝛa p̃ter illas.Elna fuit inſtitutõ foꝛme eccłia
ſtice in pecunia habẽda.Cũ em̃ pᷣcepit dñs nõ eſſe cogitã⸗
dũ de craſtino Math.vj. nõ ex h̊ dedit intelligẽ ꝙ nibil pe
cunie pᷣuaret᷑ a ſccis: ſ̊ ne deo ꝓ pecunia ſeruiat᷑ ⁊ ꝓpt᷑ in⸗/
opie timoꝛẽ iuſticia deſerat᷑. Itẽ alia cauſa ptʒ ab aug.ſuꝑ
JZoheʒ omel.lvij.quare habuit loculos cui angeli miſtrat.
niſi qꝛ eccłia loculos habitura erat. Vñ loculos habebat:
vt doceret nõ eſſe pcẽm loculos babẽ.nõ ad cupiditatis ex
aggeratõeʒ:ſed in paupeꝝ ſuſtentatõneʒ.⁊ ꝗ ex cupiditate
eos ſuſciꝑet iude ſiłis eſſet.Alia ratõ ẽ ſpãlis q̃re dñs locu
los ↄmiſit iude.Criſ.omeł.vj.ſupeꝛ ioheʒ.ↄmiſit loculos
iude.vt omnẽ ab eo abſcindẽt malefaciendi occaſionẽ.⁊ vt
nõ habẽt dicere qm̃ ꝓpt pecuniaꝝ deſideriũ facẽt qð fecit.
ſufficiẽtẽ em̃ ex loculis habebat ↄcupiſcẽtie mitigatõeʒ.vñ
multa ↄdeſcẽſione ei loculos ↄmiſit.obſtruẽs ꝑnitioſaʒ cõ⸗
cupiſcẽtiã:⁊ tollẽs oẽm excuſatõeʒ.his q̊ de cauſis loculos
habuit.ꝗbo nõ exiſtẽtibo laudabile eſt loculos abijcẽ.vñ di
ſcipuli xpᷣi ex diuerſis cauſis pñt eos laudabilit᷑ habere et
nõ habẽ.ſicut ptʒ Luc.xxij.Oñ miſi vos ſine ſacculo ⁊ pe
ra ⁊ calciamẽtis.nũquid aliꝗd vefuit vobis:⁊ infra eodẽ.
Sʒ nũc ꝗ hʒ ſacculũ:tollat ſimpłꝛ ⁊ perã.ecce ꝙ miſit eos

cũ ſacculis.cuiꝰrõnẽ ponit Meda.ꝙ quedã ſunt a fidelibo
ſemꝑ obſeruãda vt hũilitas ⁊ cetere vᷣtutes.queda vo ꝓ tẽ

poꝛe pᷣtermittẽda 2/p tꝑe ſuſtinenda cuiuſmõi ſunt vigilia
nuditas laboꝛ operãdi ⁊ hmõi. Vñ glo.ibidẽ dicit.qn mi⸗
ſi vos ⁊c.nõ eadẽ viuendi regula ⁊c̃.vt ſupꝛa ex dictis ptzʒ
laudabiliter poſuit imitatoꝛes xp̃i oĩa relinqre.ſᷣ xpᷣ ex
cauſis aliquibo loculos babuit.¶ Qð aũt diciũ eſt.diſcipu
lum nõ eſſe ſupꝛa mgrm ß ei ſufficere vt ſit ſicut mgr̃ eiꝰ.re
ſertur ꝓpꝛie ad ꝑſecutõis toleratõeʒ.⁊ nulliꝰvindicte irri⸗
gatõeʒ: vel iniurie recõpenſatõez ⁊ conſiłia.que ſemꝑ tenẽ
da ſunt ſicut manifeſtũ eſt ex lĩr̃a Math.x.⁊ glo. ibidẽ.ßᷣm
glo. em̃ vult oñdere ꝙ ſi mgr̃ paſſus eſt patiẽter: ⁊ diſcipu⸗
lus debet ſiłꝛ ſi qua ſuſtinẽda ſe offerãt.nec debet dici ſup
mgr̃m: ſi aliquãdo faciat qð mgr nõ fecit vel etiã ↄtrariũ.
Item qð dicitur ſicut mgr.poteſt diſtingui.qꝛ ꝗꝙ dico ſicut
poteſt dicere equalitatẽ: ⁊ ſic non poteſt eſſe diſcipulꝰſicut
imgjr. vel imitatõeʒ:⁊ tũc vel opera xp̃i ſunt indifferẽter ꝓ⸗
poſita oĩbo ad imitatõeʒ.⁊ hoꝝ ↄtrariũ facẽ nõ licet. Aut
nõ omnibo ſed aliquibo vtpote ſunt illa oꝑa eximie patien
tie ⁊ pauꝑtatis ⁊ alia hmõi.que ſũt quedã ꝓpoſita ꝑfectis
ad imitãdã.verũtamẽ ſi referat᷑ ſmo ad pauꝑtatis exp̃ſſio

cvſ.

—
nem. poteſt dici ꝙ nullus habuit panꝑtatẽ conſiłeʒ paũꝑ⸗
tati xpᷣi:quis ex cauſa vt dictũ eſt loculos habuit. IYpᷣe em
cepit facere ⁊ docere Actuũ.j.vnde ꝓculdubio paupꝑtateʒ
tenuit quẽ docuit.maxime cuʒ dicat Hieꝛo.q; nihil docuit
qð nõ fecit.⁊ boc manifeſtũ eſt ex euãgelio. QAam ſi de pꝛo
pꝛietate domicilij ſermo fiat:nullũ ꝓpꝛiũ habuit ᷣm ꝙ dicit
Johᷣ.Cꝛiſ.ſuꝑ Joh̊ᷣ.omeł.xviij.ſuꝑ illud Joh.j.Rabi vbi
babitas.querit ibi qualiter habuit mãſionẽ:qui aliter dĩc
ꝙ filiꝰhomĩs nõ habet vbi caput ſuum reclinet.⁊ oñdit ꝙ;
bola de vulpe ⁊ de volucre tollit ꝓpꝛietatẽ:mũſio ſua ha
itatõneʒ. vnde ſeꝛmo ülle vbi caput reclinet demõſtratiuꝰ
eſt ꝙ nullũ ꝓpꝛiũ habitaculũ habebat.vnde ſᷣm glo.ſuꝑ il⸗
lud ¶Math.viij.mgr̃ ſequar te.ſenſus eſt.quid me ꝓpter lu
crum ſeculi vis ſequi.cũ ita ſim pauꝑ: ꝙ nec hoſpiciuʒ qð
meũ ſit habeã.vulpes aũt habeant foneas. Ad aliud qð
obijcit᷑.ꝙ etiã apłi aliquid habebant ſm illud.ij. Coꝛin.vj
tanqᷓ nibil habẽtes ⁊c. Dicendũ ꝙ nihil ꝓpꝛiũ poſſidebant
ſed in altiſſima pauꝑtate viuebant.qꝛ ſuꝓponẽduʒ eſt illos
tanqᷓ filios obedientie pᷣceptũ dñi adimpleſſe quo dicebat
Aſath.x. olite poſſidere aurũ neq; argentũ neq; pecuni
am neq; perã neq; calciamẽta ⁊c᷑. Gꝛeg.in moꝛal.Rarum
eſt vt qui aurũ poſſident ad requiẽ tendãt.¶ AUd hoc quod
dictũ eſt nõ ſimpliciteꝛ nihil babẽtes ⁊c̃. Dicendũ ꝙ hmõi
aduerbia.ſcʒ tãqᷓ: quaſi:multotiẽs ponũt᷑ nõ ꝓ ſiłtitnudina
ria imitatõe:ſed veritatis expᷣſſione.vt in pᷣs.anqᷓ ſpon⸗
ſus ꝓcedens.quãqᷓ; ⁊ aliam ratõeʒ dicat de hoc auguſ.in
glo. addit em̃ ſcriptura quaſi ⁊ tãq; his rebo: que quaſi in
ſomnis tranſeũt.vnde de pauꝑtate oploꝝ qui ſine omni vi
dentur poſſeſſione.dicit ibidezʒ glo.Ambꝛo.hec inquit fuit
gloꝛia apłoꝝ nihil oĩno poſſidere:ſine ſollicitudine eſſe:et
tam res ꝙᷓ dnos coꝝ poſſidere: qꝛ omnia ad pedes aopłoꝛũ
