coĩcatꝰer coĩonẽ ecclie ẽ eiectꝰ.ſ̊ vt dic apłlus.j.Coꝝ.v.
Nuid mihi de his ꝗ foꝛis ſũt iudicare.ſʒ poſſe excoĩcaꝛe
ẽ poſſe iudicare.& ſi nõ oʒ de talibo iudicare:videt᷑ ſimi⸗
liter ꝙ nec excoĩcare. Itẽ excoĩcatꝰẽ eccłiaſticis benefi

poſſet ⁊ ñ excoĩcatꝰpoſſet⁊ etiã guioꝛe ocgter Ber.

cijs pꝛiuat?.2 excoĩcatio ẽ pꝛiuatio.ſʒ pꝛinatões nõ reci

lxxxj.

pit magis et minꝰ.nõ em̃ dr vnꝰcecüus magis cecꝰ altero
7 min?ꝰ: ᷓ 1c. ¶ Iẽ alter alteroñ ẽ magis abſolutꝰ mi⸗
nꝰ:nec idẽ maius ſeipᷣo.̊ pari rõe nec excoĩcatꝰmagis ⁊

minꝰexcoĩcatꝰ pt eẽ. Itẽ pena excoĩcãtõis nulla ẽ maioꝛ ĩ

eccłia.vt.xxiiij.q.iij.coꝛripiant᷑.ſʒ ſi nulla pena ẽ maioꝛ

iſta: S ſummaiĩ ecclig. 82 ſi iteret᷑ ñ ꝓpter h̊ eꝛit maioꝛ:
cũ ſit pena dãni¶ KRnſio.ꝙ; ercoĩcatꝰ pt᷑ iterũ excoĩca/

ri.⁊ h̊ pʒ ex vſu ecłie q̃ ingemĩat excoĩcatões ⁊ iuſte.vł
ꝓpter cauſe iteratõem:vel noue culpe ↄmiſſionẽ. Põt g̊
dici ꝙ tot pñt inferri excoĩcatões: qͥt emergũt cauſe ꝓpt
quas dʒ inferri exceĩcatõ.¶ Ad illud qð pꝛimo obijcituꝛ
ſcʒ ꝗ excoĩcatus ſpũaliter interficit᷑.dðᷣm. ꝙ quẽadmo⸗
dũ ꝗ peccat moꝛtaliter moꝛtuꝰẽ ⁊ intficit ſeipᷣm ꝑ expul⸗
ſionẽ gre:a adhuc pt᷑ magis peccare.qᷓuis non viuat ad
bene agẽdũ:adhuc tñ in eo viuit volũtas ad male oꝑan⸗
dũ.⁊ quis gr̃a ſit expulſa:pt tñ magis a gr̃a elongari.
ſic intelligẽdum ẽ in ꝓpoſito.qꝛ quis ſᷣm ſtatũ illũ nihil
ꝓſint eccłiaſtica ſacramẽta ⁊ ſuffragia:pt᷑ tñ adhuc ma

gies et magis elõgari a ga 1 a do ꝗ ẽ vita aie. Nec ẽ ſile

ð interfectõe coꝛꝑali ĩ qua pꝛima inffectio reddit impoſ
ſibilitatẽ ad vitã.nõ ſic ẽ ĩ ꝓpoſito.qꝛ adhuc manet apti⸗
tudo ad redeũdũ. Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ ey eccliam ẽ. di
cẽdũ.qꝙ et ſi extra ſit qtũ ad beneficioꝝ ꝑticipatõem: tñ
ga caracterẽ baptiſmalẽ hʒ indelibilẽ quãtũcũq; ſit ma
lus.iõ ñ exigit oĩno eccłe ptᷣatẽ.⁊ iõ ipᷣm punit ⁊ coꝛꝛigit

magis q paganos? infideles qui nũqᷓ; fuerunt de ptᷣate

eccłie.⁊ de talibo.ſ.paganis loquit᷑ apłus.nõ de malis
ſubditis excoĩcatis.nã ipᷣe ð eis iudicabat. Ad illð qð
obijcit᷑. ꝙ abſolutio nõ recipit iteratõem nec remiſſionẽ
Dicẽdũ ꝙ hoc falſum ẽ.⁊ h̊ pʒ ĩ eoꝗ płibo excoĩcatõibus
diuerſis de cauſis ẽ excoĩcatus ab eodẽ. vł ꝗ ẽ excoĩcatꝰ
a diuerſis ep̃is:pt᷑ abſolui ab vna excoĩcatõe ita ꝙ ñ ab
alia.qꝛ nõ ſic ẽ ꝝnexio bonoꝝ ſpũaliũ in abſolutione ſiẽ
in gr̃e infuſione. Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ pꝛiuatões ñ reci
piũt magis ⁊ minꝰ:pt᷑ rñderi duplicit.pꝛimo ꝙ illð ẽ ve
rũ ĩ puris pꝛinatõibo nõ ĩ alijs.nã claudꝰdꝛ ꝗs magis ⁊
minꝰ:qꝛ ñ totalit pꝛiuat virtutẽ gradiẽdi:ſilłr ⁊ iniuſtus
magis et minus.vel poſſet dici ꝙ ſi ñ rõe actꝰ vel habitꝰ
magis ⁊ minꝰrecipiãt:tñ rõe cauſaꝝ.lñ magis ẽ elon
gata viſu ꝗ leſus ẽ ĩ neruo vel ĩ pupilla ⁊ hũoꝛe criſtalli
no:qᷓ ꝗ altero boꝝ tm̃. Similit intellige ĩ ꝓpoſito.⸗ Ad
illud quod vltimo obijcitur.Dicẽdum ꝙ et ſi excõmuni⸗
catio ſit pena damni ⁊ damnificãs excõmunicatũ in om
nibo beneficijs ecclie:tamẽ multiplicatio excõmunicatõ
nis magis damnificat qᷓ; vnica.quia plus elongat eum
a beneficijs eccłiaſticis:⁊ magis reddit illũ ineptum ad
recõciliatõem eccłie ⁊ ſuſceptõem gr̃e.Aliter rñdent ꝗ

dam ad hãc queſtionẽ. dicẽtes ꝙ duplex ẽ effectꝰexcoĩca

tõis.ſ.eiectio et ligatio. tũ ad pꝛimũ effectum excoĩ⸗
catus amplius excoicari nõ pt᷑.qꝛ qui foꝛis ẽ:expelli non
pt᷑. tum ad aliũ effectũ pt᷑ excoĩcatꝰiterato excõmuni⸗
cari.At.iij.q.iiij. Engeltrudam.Ligatꝰem̃ amplius põt
ligari. qð patz de eo qui pluribus ligatur funibus vł ca
thenis. Ex his etiam poſſet haberi reſponſio ad preob⸗

mbꝛum ſextum

Onſequẽter queritur de cõmunicatõe cuʒ
excõmunicatis.Et pꝛimo queꝛituꝛ genera
liter vtrũ cõmunicãs cũ excoĩcato ſit excõ
8 unicatꝰ. Secũdo vtrũ ↄmunicãs cũ excõ
municato peccet moꝛtaliter. Tercio vtrũ qui excoĩcaue⸗

rit aliquẽ ſi coĩcat cũ illo ẽ excoĩcatus.
ticulus pꝛimus

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic ad ꝑtem affirmatiuam
xj.q.ũj.cũ excoĩcato.Si quis cuʒ excõmuni⸗
. to aut palã aut abſconſe fuerit: ſtatim cuʒ
eo ↄtrabet coẽm excoĩcatõis penã. IN eodẽ.excoĩcatus

cũ excoĩcatis neq; ĩ oꝛatõne aut cibo aut potu aut oſculo

cõmunicet· aut aue eio dicat. Quicũq; in his vel ĩ alijs

3 111

—

tutõem ⁊ ipᷣe excoĩcatõi ſubiacebit.¶ Cõtra.coĩcans cũ
foꝛnicatoꝛe vel infideli vel cũ alteriũs generis peccatoꝛe
ñ ꝓpter h̊ ſoꝛtit᷑ viciũ ↄſiłe:nec ꝓpter hoc ẽ foꝛnicatoꝛ nec
infidelis ⁊ ſimiliter de alijs:ſiłr videt᷑ in ꝓpoſito.⸗ Yteʒ
excoĩcatio nõ ẽ moꝛbus ↄtagioſus:qꝛ ſi hoc:ſiẽ pꝛimꝰ cõ
municãs inficit᷑ excoĩcatõe cũ excoĩcato: ſiłr exqͥ coĩcãs
cũ excoĩcato excoĩcatꝰẽ ⁊ coĩcãs cũ illo ercoĩcatus ẽ:⁊ ſi
militer coĩcans cuʒ illo:⁊ ſic deinceps.⁊ ita mille excoĩ⸗
catõeʒ ↄtraberẽt ercoĩcatõe:qð nõ ẽ verũ ⁊ contra iura.
Itẽ ꝗ nõ coĩcat ĩ culpa nõ dʒ ꝑticipare ĩ pena. Si igit
excoĩcatio ẽ pena alicuiꝰculpe:nullꝰdʒ ꝑticipare in exe/
cutõe niſi fuerit ꝑticeps in culpa.¶ Itẽ coĩcans excoĩca
to ſi excoĩcatus eſt:&̊ filius coĩcans cũ pꝛe.vxoꝛ cũ viro.
ſeruus cũ dño excoĩcati ſunt.qdð iniuſiũ videt᷑. exqͥ hmõi
ꝓſone nõ ſunt in ſua ptᷣate:ſʒ in ptᷣate illoꝝ cũ quibo coĩ

ꝓhibitis ſciẽter excoĩcatis coĩcauerit:iuxta apłoꝝ inſti⸗

excipit canon oẽs quoꝝ ↄſilio ſcelera ñ ꝑpetrãtur/ Re
ſpõſio.ꝙ coĩcãs cũ excoĩcato excoĩcatꝰẽ vt patʒ ex decre⸗
tis pᷣtactis:differẽter tñ.qꝛ coĩcãs cũ excoĩcato aut com
municat crimĩ:aut crimĩoſo.ſi crimĩ:⁊ nõ incurrit eãdẽ
excoĩcatõem nũero qͥ ligat᷑ ille cui coĩcat.aut criminoſo
tm̃ nõ tñ in crimĩe:⁊ G̊ accidit dupliciter.qꝛ aut erat ex⸗
coĩcatus cũ fautoꝛibo ⁊ coĩcatoꝛibo ſuis:⁊ tũc coĩcãs in⸗
currit eãdẽ excoĩcatõem ⁊ ab hoiĩe et coĩcãtes illi ſiłr ſũt
excoĩcati.ↄt habet᷑.xj.q.iij.rogo.⁊.c.excellẽtiſſimꝰ.Si ñ
ẽ excoĩcatus cũ fautoꝛibo vel ꝑticipãtibo: coĩcãtes cũ eo
in oſculo.iĩ ſalutatõe.loquela ⁊ ceteris ſup tactis incur⸗
rũt ſniam a iure:ſʒ minoꝛẽ.nec trãſit in terciã ꝑſonã. vt
habet.xj.q.iij.qm̃ multos.hec ꝗ̊ᷓ excoĩcatio minoꝛ ẽ ⁊ ſe⸗
at a ſacromẽtis tm̃:alia aut ẽ maioꝛ ⁊ nõ tm̃ ſeꝑat a ſa⸗
cramẽtis:ſʒ etiã ab actibo legitimis cũ alijs ꝑſonis. VUñ
excoĩcatio minoꝛ ẽ moꝛbo reſpiciẽs ꝑſonã abſolute. Ex⸗
coĩcatõ vᷣo maioꝛ ẽ moꝛbo reſpiciẽs ꝑſonaʒ vt ẽ ꝑs coĩta⸗/
tis ⁊ ſeꝑat a coĩtate.hec at᷑ ſeꝑatio cũ ſit relaxatio equi⸗
ꝓantie locũ non habẽt:niſi alij ſeꝑarent᷑ ab eo.̊ ad hoc
ꝙ iſta excoĩcatio ſit efficax:ſtatuit ius vt alij eũ vitent.a
qꝛ hoĩes vt in plib magis timẽt penã qᷓ; culpã:in robur
ſnĩe adiunxit pena ſilem.qñq; tñ minoꝛẽ vt tactũ ẽ.vtpo
te que nõ ſeꝑat a coĩone fideliũ:ſʒ ſacramẽtoꝝ tm̃.⁊ hoc
dictat rõ recta:ſʒ qm̃ piculũ ñ eẽt modicũ oẽs ſeꝑari ab
hmõi coĩone.vtpote liberos a coĩone cuʒ patribo:⁊ vro⸗
res cũ viris ⁊ ſeruis cuʒ dñis ⁊ alios ſiłr: iõ excipit ius
plures ꝑſonas.vt habet᷑.xj.q.iij.qm̃ multos.videlʒ vxo⸗
res.filios.ſeruos.ancillas.mãcipia:nec non ruſticos et
Fuiẽtes.nec nõ et oẽs alios ꝗ ñ adeo curiales ſunt vt eo⸗
rũ ↄſilio ſcelera ꝑpetrent᷑:⁊ eos ꝗ ignoꝛanter excoĩcatis
coĩcant. Silr ꝑegꝛios. viatoꝛes.oꝛatoꝛes.i.qui vadunt
ad alia loca adoꝛãdũ ſctos.Dicit᷑ eĩ in eodẽ.c. Quicũq;
aut oꝛatoꝛ aut ꝑegrinus aut in terrã excoĩcatoꝝ deuene⸗
rit vbi nõ poſſit emere vel nõ habeat vñ emat niſi ab ex⸗
coĩcatis:licẽtiã accipiẽdi damꝰ.ruſticos vocat ſeruos ſi
ue aſtrictos glebe.¶ Perſone coĩcãtes excoĩcatis nullã
excoĩcatõʒ incurrẽtes:his verſibo atinent᷑. Hec anathe⸗
ma quidẽ faciũt ne poſſit obeſſe. Eltile.lex.humile.res.
ignoꝛata.neceſſe.tilitas em̃ eius ꝗ excoĩcatio coĩcato
coĩcat ⁊ ſciẽter facit ꝙ excoĩcatõem nõ incurrit.vt qñ ꝗs
exigit ab excoĩcato qð debet ſibi. I,tẽ vtilitas ex ꝑte excõ
municati qñq; idẽ focit.vt q ꝗs cũ excoĩcato loquit᷑ de
his q̃ ad eius coꝛrectõem ꝑtinẽt. Itẽ lex idẽ facit. nã ꝓpt
legẽ q̃ ẽ inter virũ et vxoꝛẽ.vroꝛ coĩcãs viꝛo excoĩcato nõ
incurrit excoĩcatõem.Sʒ nũgꝗd vir coĩcãs vxoꝛi excoĩca
te ſciẽter excuſat᷑ ſic ecõuerſo.dico ſine pᷣiudicio ꝓ nõ. qꝛ
femĩe viris ſubdite ſunt ⁊ fere famule.xxxiij.q.vlt. Hec
imago.vbi dr. Satis hinc aparet quẽadmodũ viris fe⸗
minas ſubditas et peneſfamulas lex ee voluit vxoꝛes.vñ
maritꝰpõt cogeꝛe vxoꝛẽ ſatiſfacere abſolui.ar.xxxiij.q
ij. placuit. Itẽ hũile ſiẽ ẽ de filijs.ſeruis ⁊ ancillis.mãci⸗
pijs.ruſticis ⁊ ſeruiẽtibo⁊ h̊ intelligit᷑ de filijs ꝗ nõ ſunt

emãcipati ſed adhuc in ptate pr̃is. Itẽ res ignoꝛata.vt ſi

cant.vñ neceſſe habẽt coĩcare.⸗] INẽ.xj.q.iij.qm̃ Re —

9 coĩcet alteri ignoꝛãs eũ eẽ excoĩcatũ. dũmodo ignoꝛã

tia nõ ſit craſſa. Itẽ neceſſe vt q ꝗs trãſit ꝑ terrã excoĩ⸗

catoꝝ.vt habet᷑.xj.q.iij.qm multos.⁊ hoc vnmmmõ neceſ

ſitas ſit vera ⁊ nõ ſimulata.Et nota ꝙ etſi ꝑſone ſupꝛe⸗
dicte ↄtẽte in illo.c.qm̃ multos:vſq; ad illud veꝛbũ qui⸗
cũq; aut oꝛatoꝛ:libere pñt coĩcare ſuis ſuꝑioꝛibo ꝓpt ob⸗
noxietatẽ q illis tenent᷑ aſtricti.alie ꝑſone q̃ ĩ eodem ca.

ſubſequunt᷑:debẽt eos vitare niſi ꝑiculũ neceſſitatis im2

mineat.i Si querat᷑. Si ꝑentes poſſint excoĩcatis filijs

coiĩcare:dñi ſubditis ſiue familiaribo ſuis ſiẽ econuerſo.

licʒ quidã ponãt ꝙ ſic.qꝛ eadẽ fide ſunt aſtricti ſuꝑioꝛes
inferioꝛibo q̃ econuerſo.vt.xxij.q.v.de foꝛma fidelitatis:
videt᷑ ñ dðm ſine p̃ᷣiudicio.ꝙ maioꝛes ñ excuſant᷑ coĩcã

tes cũ ſuis inferioꝛibo: ⁊ hoc in penã maioꝛũ quoꝝ ẽ coꝛ⸗

rigẽ minoꝛes ne incidãt in excoĩcatõem.vel ſaltẽ ne ĩ ipa
moꝛent᷑.Parẽtes aũt filios erudire debeãt et caſtigare:
aliter eĩ digni ſunt pena.xxxvij.di.ligant epᷣi.⁊ lex trade
bat filios fieri caſtigatoꝛes ꝑentũ 6 Et nota ꝙ nõ ſemꝑ
neceſſe ẽ vitare excoĩcatos.neq; ſemꝑ ↄtrabit᷑ excoĩcatio
a coĩone cũ excoĩicatis:ſʒ ſolũmõ qñ noĩati ſunt ꝑſnĩiam
vt.xj.qiij.audi deniq;.vbi dr.Cũ ꝑ ſnĩam ꝗs noĩatꝰfu⸗
erit cũ eo coĩcare nõ debemꝰ.cũ aũt ſolo reatu occulte ex
coĩcatõis ↄtꝛahit penã:nõ ẽ ab eius coĩone ceſſandũ.vñ
dñs in euãgelio.tũc demũ pctoꝛẽ dixit habẽdũ ſiẽ̃ ethni⸗
cũ ⁊ publicanũ:cũ eccliam audiꝛe ↄtẽpſerit. Apls quo⸗
qʒ ñ ait ſi ꝗs frater ẽ foꝛnicatoꝛ:ſʒ ſi ꝗs frateꝛ noiatuꝛ foꝛ
nicatoꝛ.j.Coꝝ.v.ſnĩe noĩatõem intelligẽs. Ad h̊ ̊ qd

pꝛimo obijcit᷑.ꝙ coĩcans cũ foꝛnicatoꝛe nõ eſt foꝛnicatoꝛ

⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſilłe.ꝙ eĩ coĩcãs cũ excoĩcato excoĩca⸗
tus ẽ:magis ẽ ab inſtitutõe iuris qᷓ; a cõmunione cũ cri⸗
minoſo inqtum hmõi.coĩcatio aũt hmõi nõ faceret cõ⸗

municãtem excoĩcatũ niſi ſic eẽt inſtitutũ. Ad hoc qð

obijcitur.ꝙ excoĩcatio nõ eſt moꝛbus ↄtagioſus ⁊c.dõm
ꝙ boc ẽ verũ rõe qua moꝛboẽ vel pena:ſʒ rõne inſtitutõ⸗
nis.nec tñ incurrit᷑ excoĩcatio cũ excoĩcato:niſi quatenꝰ
Diffinitũ ẽ a iure.A iure eĩ diffinitũ ẽ ꝙ excoĩcatio ñ trã
ſit in terciã ꝑſonã. Ad illud qð obijcit᷑ꝙ qui nõ cõmu
nicat in culpa nõ cõmunicat in pena ⁊c.dðᷣm ꝙ ̊ nõ oʒ.
multi ei iuſte ſunt puniti eadẽ pena in ſpẽ.ꝗ nõ coĩcaue⸗

—

rũt ĩ eadẽ culpa in ſpecie.ſicut pʒ ĩ punitõe ſiue ſnĩa ca⸗

pitali qua quidã punit᷑ ꝓpter homicidiũ:quidaʒ ꝓpt᷑ alia

genera delictoꝛũ. Vñ licet cõmunicãs cũ excoĩcato nõ cõ
municet ĩ culpa:tñ quia nõ exhibet debitã reuerentiam

cenſure eccłiaſtice:iĩmo potius illam cõtemnit ineffica
cem quãtũ in ſe ẽ reddit:iuſte penam incurrit ↄſimilem.
¶ Ad illud qð obijcitur.ꝙ de ꝑſonis familiaribo vt de fi
lijs.vxoꝛibo ⁊c. Dicẽdum.q; ꝓpter ꝑicula que emergerẽt
ſi tales eẽnt excõmunicati.vt habeiur.xj ·q.iij.quoniam

multos:ſubtrahbuntur ab excõmunicatiõe.i Ad illð qð

obijcitur ꝙ omnes illi excipiuntur:quoꝛũ cõſilio ſcelera
non perpetrantur. Dicendum ꝙ illud verbum canonio
excipimus omnes alios qui nõ adeo curiales ſunt vt eo
rũ oſilio ſcelera ꝑpetrent᷑:ſic poteſt intelligi.vt negatio
referatur ad actũ ꝑpetrãdi etiã relinquẽdo affirmatiuã
ſub h̊ ſenſu.necnõ ⁊ oẽs alios qui adeo curiales ſunt:vt

cox ↄſilio ſcelera nõ ꝑpetrãtur: imo potius coꝛrigantur

· · ſubtrabimus omnes alios qui ei oſulunt vt coꝛriga⸗
tur. Aliter dicunt quidã q bic ſubtrabunt᷑ furioſi? mẽ⸗
te capti qui non habent aſtuciam conſulendi vt mala fi⸗

ant.
rticulus ſecundus
Onſequẽter querit᷑.vtrũ coĩcans cum excoĩ⸗
Acato peccet moꝛtaliter. . ſic:vidr̃ ꝑ H̊ ꝙ nul
. us meretur excoĩcari niſi ꝓpt᷑ peccatũ moꝛta
le.xj.q.iij. Qemo ep̃oꝛum. vbi dicitur. anathema eterna
ẽ moꝛtis damnatio: ⁊ nõ niſi ꝓ moꝛtali crimine debʒ im
poni.¶ IJtẽ eodem. NQullus.ibi dicitur. Aullus ſacerdo
tum quempiã recte fidei hoĩiem ꝓ paruis ? leuibus cau⸗
ſis a coione ſuſpẽdat pᷣter culpas eas ⁊c. Ex his patz ꝗ;⸗
exqͥ coĩcans cũ excoĩcato eſt excommunicatus:ꝙ com⸗
municando peccat moꝛtaliter. ꝗ YJtem qui annihilat et

--õ

tiã tractus nõ tenet᷑ excoi

¶ Nueſtio
vtemnit qð cenſet᷑ ab eccłia peccat moꝛtaliter. boc autẽ
faciũt coĩcãtes cũ excoĩcatis quãtum in ipis ?ẽ. vt em̃ ha⸗
bet. xj.q.iij. Audi deniq;. vbi dr.ꝙ cuius delictũ ẽ mani⸗
feſlũ eccłie:ꝑ ſacerdotes de eccłia ellit᷑ vt notatꝰ ab oĩ⸗

bus erubeſcat ⁊c. ſʒ nulla ẽ erubeſcẽtia ſi i alij ei coĩcent.
gad hoc ꝙ ſnĩa excoĩcatõis effectũ habeat :neceſſe eſt ꝙ

alij arceant ab hmõi coĩone.vñ ꝗ nõ aꝛcent᷑ ſʒ illis cõmu

micãt:effectũ ſnĩe hmõi fruſtrãt. Itẽ vt babet xj. q. ii ·
audi deniq;. dñs pᷣcepit hoĩem noĩatũ ab ecclia.i.excoĩ⸗
catũ baberi ſicut ethnicũ et publicanũ. Et apls.ij. coꝛ.

v.cũ fratre noĩato nec cibũ ſumẽ.ſʒ coĩcãtes excoĩcatis
faciũt ↄtrariũ:ᷓ moꝛtaliter peccant vt videt. ¶ Itez oĩs

excoĩcatio ſiue maioꝛ ſiue minoꝛ ſen a coĩone ſacramẽ

toꝝ:ſq nullus ſeꝑandus ẽ a coĩione ſacramentoꝝ niſi pro
peccato moꝛtali: coĩcans cũ exrcoĩcatis incurrit excoĩ⸗
catõem ſaltẽ minoꝛẽ ¶ ¶Cõtra. excoĩcatio pena ẽ. coĩcan
do aũt cũ criminoſo nõ peccat moꝛtaliter: non &
coĩcans cũ excoĩcato peccat moꝛtaliter. ¶¶ Itẽ quelibz pe⸗
na coꝛꝑalis ẽ pᷣeligẽda culpe moꝛtali et᷑ trũcatõnis capi

— —

tis.ſi coĩcare cũ excõicato eẽt peccare moꝛtaliter: pꝛiꝰ

.

tceberet ſuſlinere trũcatõem capitis qᷓ coĩcare cũ excoĩ⸗

cato ĩ caſu nõ ↄceſſo.qdð videt᷑ valde durũ ponẽ. Itẽ cũ
quolibet.ſ.amico ⁊ inimico eſi ↄtinua caritas babenda

.Jj. pe.iiij. añ oĩia mutuã in vobilſmetipᷣ̃is caritatẽ ↄtinuaʒ
bñntes.ſz ad boc ꝙ ↄtinua ſit:oʒ ꝗ nutriat᷑:nullatenꝰ at᷑

ↄueniẽtiꝰ⁊ melius nutrit᷑ ꝙᷓ ſociali familiaritate.̊ fami
liaritas talis ẽ habẽda cũ oĩbo excoĩcatis.⸗ Itẽ. xj. Z.iij
qm̃ multos.habet᷑. Si quis excoĩcatis nõ ĩ ſuſtẽtatõe ſu
Ebie ſʒ hũanitatie cã aliquid daẽ voluerit:nõ ꝓhibemꝰ
2 verbũ gꝛeg. p efficacioꝛ et maioꝛ ẽ coĩcatio ĩ collatõne
benelicij ẽ verbi vel oſculi vel ſalutatõis exqͥ & licet coĩ⸗
care cũ excoĩcato ĩ hoc nec ẽ ccatũ:młtofoꝛiiꝰa ĩ alijs
ſine peccato licet. ¶ YIẽ lic et ſine officio ↄuerſari cũ excoĩ
catis. Vñ.xj.q.vlt.ꝙ pᷣdeceſſoꝛ.dicit greg. Pter h cũ
eis ↄuerſatus es nõ ↄſentiẽs iniꝗtati eoxꝝ:nullũ tibi ẽ de
trumẽtũ coꝛã tco.a loquit᷑ de ↄuerſatione cũ excoĩcatis.

vñ titulus ẽ illius decreti:cũ excoĩcatis ñ coĩcat: qui eis

aio nõ ↄſentit. YItẽ ſi coĩcãtes cũ excoĩcatis peccãt mor
taliter. vñ excoĩcatio circũquaq; inferat᷑:ẽ młtis occaſio
ꝑiculi:⁊ ſolũmodo illi cui infeꝛt᷑ ẽ occaſio ſalutis:ſʒ xt
minus cõmodũ aliquid attẽptare qð ſit multis in picu⸗
lũ iniquũ ẽ. ſi coĩcare cũ excoĩcatis ẽ peccaꝛe moꝛtalit:
iniquũ ⁊ iniuſtũ ẽ aliquẽ excoĩcare.¶ Rñſio. q illi qui
coĩcãt cũ excoicatis ĩ caſibo nõ oceſſis:peccãt moꝛtaliter
vt patet ex decretali.Sacris· de his q vivel nietꝰcã fiunt

Abi determinat᷑ ꝙ qui coĩcat excoĩcatis in vicijs ꝑ violẽ

tia tract catõi:ſʒ inductꝰ ꝑ metũ tenetuꝛ
Vñ dr ibi. licʒ metus culpaʒ attenuet.q; tñ nõ eã ꝓrſus
excludit:cũ ꝓ nullo metu debeat ꝗs pctm moꝛtale incur
rere:excoĩcatõis labe credimꝰinquinari.ecce ꝙ coĩcãtes
lʒ metus cã peccẽt: moꝛtaliteꝛ pecct: boc at ſine pᷣiudicõ
melioꝛis ſentẽtie dico debere intelligi: ſi er quadã ſubre⸗
ptõe incõſideratus ſiue nulla pᷣuẽtus deliberatõe coĩcet
ſiz ſiſideratus 2 habita deliberatõne coĩcet:credo ꝙ in⸗
currit ſnĩam ⁊ peccat moꝛtaliter.qꝛ bmõi coĩcatio nõ eſt
ſine ↄtemptu. Argumẽtũ ad hoc de clerico excoĩcato vel
ĩterdicto miniſſrte.ca. Si celebrat.vbi dꝛ.ꝙ minoꝛi ex
coĩcatõe ligatꝰpeccat ↄferẽdo ſacramẽta:tñ ſacramenta
nõ carẽt effectu.qꝛ talis nõ ẽ remotus a collatõe ſʒ a ꝑce
piõe. Et poſt ſubdit᷑.dümõ nõ in ↄtemptũ eccliaſtice di
ſcipline. videlʒ ð phibitõem ſuꝑioꝛis coĩcationẽ excoĩca
toꝝ ꝑtinaciter ſe ingeſſerit in q̊ caſu ẽ anathemate ferien
dus. Ex his verbis decretalis videt᷑ ꝙ ille ꝗ ꝑtinaciter
ſe ingerit ⁊ in ↄtem ptũ ecclłiaſtice dilcipline.i.cenſure:
ſit feriẽdus anathemate 2 peccat moꝛtaliter. 4 Ytẽ argu
mẽtũ ad idẽ. de ſen.ex.ꝙ in dubijs.vbi dẽ. illi ꝗ nomĩati
excoĩcatis pſumptuoſe ꝑticipãt.niſi ab eoꝛũ ꝑticipatõe
deſtiterĩt:exrcoĩcatõis ſunt vinculo ĩnodãdi. Ecce ꝙ qui
p̃ᷣſumptuoſe ꝑticipat excoicato excoĩcãdus ẽ:⁊ ita moꝛta

liier peccat ꝗ pᷣſumptuoſe coĩcat. Icẽ pʒ.xj o.
liter peccat q⸗ oſe coĩcat. Yẽ pʒ. xj. q. iij . cor.
cauerit.Ex his pʒ ꝙ nõ oẽs aliquo mõ colloquentes vel

lxxx..

alio mõ coĩcantes peccãt moꝛtaliter: ſʒ illi qui ꝑticipãt
pᷣſumptuoſe et ꝑtinacit᷑.i.ↄtemnẽtes claues ecclie. Ad
illuv qð pꝛimo obijcitur ꝗꝙ nullus peccat coĩcando alijĩ
pena ⁊c dõm ꝙ hoc verũ ẽ inqᷓtum talis:ſʒ coĩcans ĩ cõ

tẽptũ cenſure eccłiaſtice peccat.qð faciũt coĩcãtes excoĩ
catis pſumptuoſe et ꝑtinaciter.. ANo illud qð obijcitur.
ꝙ ſi coĩcas peccat moꝛtaliter: citiꝰdz ſuſtinere moꝛteʒ qᷓ
ac̃.dõm ꝙ hoc verũ ẽ eo mõ qͥ coĩcatio peccatuʒ moꝛtale
iĩducit.¶. Ad illð qð obijcit· ꝙ ad h̊ ꝙ caritas ſit ↄtinua
opoꝛtet ꝙ nutriat᷑.ſ.familiari ſocietate ⁊c̃. dõᷣm ꝙ nõ oz
ĩmo alio mõ nutriẽda ẽ ĩ caſu ꝓpoſito.vtpote cõpatiẽdo
illi et oꝛãdo ꝓ illo:a ↄſulẽdo vt ſatiſſaciat ecclie.⁊ inter⸗
ponẽdo ſe ad hoc ꝙ recõciliet deo ⁊ ecclie. vt H mõ meli⸗
us 2 9ↄueniẽtius viriqʒ ꝑſone qᷓ; coĩcãdo ĩ caſibo illicitis.
Adſillud qð obijcit. indulget᷑ beneſacere excoĩcato
bumanitatis cauſa ⁊c. Dicẽdũ ꝙ boc intelligi debz qtũ
ad ea quilo ꝓcurari valet coꝛrectio excoĩcati ⁊ recõcilia
tio eccłie.vel foꝛte de ſubuentõe aliqua coꝛꝑali in vltima
neceſſitate vel graui.. Ad illud qð obijcit . ꝙ licʒ ↄuerſa
ri cũ talibo ſine offenſa. Dicẽdũ ꝙ hoc intelligit᷑ de caſu
illo qui ponit᷑ ibidẽ.ſ.qñ quis cõ ↄueꝛtẽdi gẽtem infidelẽ
moꝛat᷑ ĩ regione.vel q neceſſe bʒ ↄuerſari cũ excoĩcatis
ꝓpter eccłie neceſſiratẽ ⁊ ibi coꝛꝑaliter ↄmoꝛat᷑:ita tamẽ
ꝙ eoꝝ ↄſilio vel coĩionis ↄſenſu aĩa eius non eſt coinqui
nata:tũc ſicut dicit greg· ex hoc nullũ accidit ſibi detri⸗
mẽtum in aſpectu dei.

rticulus tercius

Onſequẽter querit᷑ xtrũ ꝗ aliquẽ excoĩcaueę/
rit ſi coĩcat cũ illo ſit excoĩcatꝰ. O: ſic:videt᷑
bhoc.qꝙ vniuſcuiuſq; ptas qtũ ad /ꝓpꝛiũ meri
tu vel demeritũ ẽ maioꝛis efficacie:qᷓ ꝗqtũ ad alienũ. ml⸗
to eĩ poſſum efficaciꝰ mereri mihi ſur et demereri qᷓ alij
igitur ſi excommunicato tollitur poteſtas merendi ꝑ ex
communicationem videtur ꝙ qui poteſt ꝑ excoĩcatõz au
ferre alij poteſtatẽ merẽdi inſtante iuſta cã:et ſibipᷣi põt
idem.⁊ ita ſi aliquis excoĩcat aliquẽ pꝛincipaliteꝛ ⁊ ꝑ cõ
ſequẽs coĩcãtes illi: ipᷣe idẽ ſi coĩcet illi incurrit ſnĩiam
Itẽ vt habet. xj. q.uj.audi deniq;. dupliciteꝛ tꝛaduntuꝛ
hoĩes ptati dyaboli.no mõ cũ delictũ eiꝰẽ manifeſtuʒ
ecclie:⁊ ꝑ ſacerdotes expellit᷑ de ecclia.Alio mõ aliquis
traditꝰẽ oyabolo cũ eiꝰpctm nõẽ maifeſluz hominibus

dñs aũt qui videt in abſcõdito ꝓſpiciẽs eius mentem vi⸗

cijs ſeruientẽ et ſe nõ diligi in coꝛde eiꝰtalẽ tradit ſatha⸗

—

ne. diſcedit eĩ a mẽte eius et domu coꝛdis relinquit ꝰacu

A

am. ſ. a gratia. vñ ſtatim efficitur mẽbrum dy aboli. Se⸗

cũdo modo excõmunicãs quẽqᷓ cõmunicãdo illi in cꝛimi
ne tradit ſe ſothane:ſimiliter vidẽ ꝙ pꝛimo mõ poteſt ſe⸗
ip̃m tradere ſathane. vel quare nõ. Itẽ qui coĩcat ali⸗
cui in crimme: inſtum ẽ vt üli coĩcet in excoĩcatione que
eſt pena inflictaꝓ crimine.vt em̃ habetur extra ð ſen. ex.
NMunp.faciẽtem et conſentiẽtem par pena ↄſhingit. ¶ Zẽ
ſi excoĩcans coĩcat in crimine non excoĩcatuꝛ. ex altitu
dine ſui gradus repoꝛtat ↄmodum. illud quod a ſctis
ſupponitur. quanto gradus altioꝛ tanto caſus grauioꝛ·.
Itẽ. xj. q.iij.excellẽtiſſimus:ba betur. Engeltrudã ſepe
damnatam:cũ coĩcatoꝛibus ſuis et fautoꝛibo pari vincu
lo anathematis ↄſtat eſſe aſtrictam. Ex hboc patet Poſi⸗
tum. 4Si diceretur ꝙ nullus eſt iuder ſuip̃ius neq; ſibi
ſubditus. vnde non poteſt inferre in ſe excoĩcatienez. vt
habetur extra ð pe.⁊ re. aũt a non ſuo iudice nullus
ligari valet vel abſolui hoc nonẽ generaliter verum. gqa
ille qui coĩcat alicui in crimine ꝗpter quod excoĩcetur lʒ
non ſit ſubiectus eius qui excoĩcauit: videt᷑ in illũ delin
quere qui dam nauit. vt habetur d ſen. exco. Nuꝑ.vnde
ↄtrabit foꝛum ratione delicti et quo ao eius iudex e
ercoĩcotus:ſic aũt videtur in ꝓpoſito Contra.nullus
pt eſſe iudex ſuipᷣius vt dieunt iura:ergo nullus poteſt a
ſeipᷣo ligaꝛi vinculo an athematis vel abſolui.¶ Itẽ qui⸗
cũq; epᷣus vel ſacerdos ratione iuriſditionis ⁊ non ex cõ

miſſo: poteſt aliquem ligare vinculo anathematis. põt

B

et illuʒ eundẽ abſoluere.ergo ſi nullus pẽ ſeipᷣm abſoluẽ
a vinculo hmõi:igit᷑ nec ligare.¶ Itẽ ptas clauiũ exten⸗
dit᷑ ad foꝛũ pnĩe ⁊ ad foꝛũ iudicij.ſʒ in foꝛo penitẽtie non
recipꝛocat᷑ ptᷣas clauis in babẽte:ſilłꝛ videt ꝙꝙ nec in foꝛo
iudicij.nullus eĩ pt᷑ abſoluere ſeipᷣm a pctis ſuis.⸗] Itez
excoĩcatio ẽ medicina quedã ↄtra malũ culpe.quia nõ ẽ
moꝛtalis ̊ medicinalis. VUt em̃ habet᷑.xj.q.iij. Audicu
ius delictũ manifeſtũ ẽ pellit᷑ ab ecclia:vt notatus ab oĩ
bus erubeſcat ⁊ auerſus ſpũs eius ſalnus fiat. Alie ſilłr
ſunt medicine ) pcta.ſ. baptiſmus ⁊ penitẽtia:hᷣ nulli de
bet dari nec pt d iure medicina baptiſmatis vel penitẽ
tie a ſeip̃o:̊ nec ſimiliter medicina excoĩcatõis.ſ Rñ⸗
ſio.ad hoꝝ euidẽtiã nota.ꝙ ẽ foꝛũ ↄſcie in q̊ idẽ pot eẽ re
us.teſtis ⁊ iudex. Aug.in li.de peni. Cõſtituto in coꝛde
iudicio:aſſit accuſatꝛix cogitatio.teſtis ↄſcia.caꝛnitfex ti
moꝛ. inde quidẽ ſanguis aĩe cõfitẽtis ꝑ lacrimas ꝓfluat
poſtremo ab ipᷣa mẽte talis ſnĩa pferat᷑:vt ſe indignũ hõ
iudicet ꝑticipatõe coꝛꝑis et ſanguĩs dñi.Eſi et foꝛũ peni
tẽtie vbi idẽ põt eẽ reus et teſtis:ſ nõ iudex.penitẽs qñq;
in foꝛo hoc ſe reũ ↄfitetur: ſeipᷣm ꝑhibet teſtimonium.
Eſt etiã ſoꝛũ iudiciale in qͥ nec idẽ pt᷑ eẽ inder ſui nec te⸗
ſtis:Fm ꝙ rõ ⁊ iura decernũt.Excoĩcatio at ad foꝛũ ſpe⸗
ctat iudiciale. excoĩcans aũt iudex ẽ reſpectu excoicati.
Vter qð nullus pt᷑ ſeipᷣm excoicare directe vt dicũt gdã
Elij dicũt ſim pliciter ꝙ nõ pf᷑. Et licet inter hos verbo⸗
tenus cõtrouerſia aꝓareat:foꝛte nulla ẽ in re.quia om̃s
ponũt ꝙ excoĩcantes coĩcantes cũ exco ĩcatis ſiue ponat᷑
ſint ligati maioꝛi excoĩcatõe.vtpote qñ excoĩcant᷑ ſau⸗
toꝛes ⁊ coĩcatoꝛes.ſiue minoꝛi:nõ ſua ſentẽtia ligari ſed
ſentẽtia iuris.ercoĩcatõeʒ aũt inflictã a iure in hmõi ca⸗
ſu ponũt aliqui directe illatã eẽ. vtpote qñ ille ꝗ excom⸗
mũicat aliquẽ cui coĩcat:vel foꝛte cui fauet in crimine.2
ex hoc incurrit excoĩcatõnem a iure.qꝛ õ oꝛdinẽ iuris et
rõis eſt.ꝙ excoicet᷑ a ſeip̃ᷣo directe:lʒ dicat᷑ indirecte a ſe
ipᷣo excoicari.Dicẽdũ q̊ q excoĩcãs aliquẽ.ſiue quia coĩ⸗
cet illi in crimine:ſiue quia ẽ fautoꝛ illius excoĩca ti:ſiue
ijuia alio mõ coĩcat illi:nõ ẽ excoĩcatus a ſe: ẽ tñ excom⸗
mũicatus a iure.niſi ponat᷑ ꝙ excoĩcatio illata a iure ſit
inflicta ſibi a ſeip̃o indirecte.vtrũ aũt aliquis qui excoĩ⸗
cat aliquẽ cui coĩcat ꝓpter illã ſnĩam ſit excoicatus a iu⸗
re maioꝛi excoĩcatõe:bʒ cõtrouerſiam inter iuriſi ꝑitos
Ad illas rões que ponunt᷑ ꝓ pꝛima ꝑte pt᷑ rñderi.
excoĩcãs aliquẽ ſi coĩcet illi ẽ excoĩcatꝰ.ſ.a iure 7 a ſe in⸗
directe ᷣm qnoſdã. Sʒ qꝛ rões iſte vident cõcludere.ꝙ;
excoĩcatur a ſe:cũ iuriſꝑiti dicũt ↄtrariũ.ꝗbo etiã rõ aſſẽ
tit:pt᷑ aliter rũderi ad obiecta hec.Et pꝛimo ad pꝛimũ
cũ obijcituꝛ.ꝙ vnuſquiſq; põt efficaciꝰſibi mereꝛi łᷣ deme
reri ⁊c̃. Poteſt dici ꝙ qui excoĩcat ſeipᷣm de facto vñ in⸗
currit excoĩcatõem de iure:grauius peceat excoĩcãdo ſe
ꝙᷓ peccat alius qui excoĩcatur iuſie ab eodẽ. Pꝛimũ ar⸗
gumẽtũ nõ palet. ſicut nec iſtud.iſte facilius pt demereꝛi
ſibi excoĩcãdo ſe qᷓ alij excoĩcãdo illũ. Similiter nec ſe⸗
cũdũ argnmẽtum aliquid valet.ſ. hic tradere pt ſe ſatha
ne opando hoc mõ:qͥ oꝑando illo:et tñ cõcluſio vera eſt
quia qui excõmunicat ſe ð facto peccat moꝛtaliter:vnde
peccãdo moꝛtaliter tradit ſe ſatbane.4 Ad H quod que⸗
ritur quare nõ ſequitur.põt dici pꝛimus modꝰtradẽ⸗
di ſe ſathane:ↄuenit ꝑſone cuilibʒ inq tuʒ ẽ ꝑſona ſingu
laris:ſʒ modus ſecũdus nõ cõuenit alicui niſi inqᷓtum ẽ
iudex et habẽs iuriſditõem reſi pectu alterius.4 Ad illð
qð obijcit᷑ ꝙ qui coĩcat alicui in crimine debʒ coĩcaꝛe in
pena ⁊c̃. Dicẽdum ꝙ h verũ ẽ de pena in genere h ẽ in pe
na aliqua hac vel illa:⁊ ita ẽ in ꝓpoſito.nec ex h̊ ſequitur
ꝙ debet coĩcare in bac. Pꝛeterea. excoicatio nõ ẽ pena ð
bita buic vel illi: ſʒ magis ↄtumacie ſiue incoꝛrigibilita
ti criminoſi.ſʒ ſi criminoſus ſtatim facta cenunciatõne
excoĩcatõis inferẽde illi ſatiſfaceret ð crimiĩe nõ ſea equere
tur excoĩcatio. Ad illud qð obijcit ꝓꝙ ſi ñ excoĩcat ſe re⸗
poꝛtat cõmodũ ⁊c̃.dðᷣm ꝙ nõ ſequit᷑.quia puniet᷑ maio⸗
ri pena et grauius peccat ꝙᷓ ille qui excõmũicat᷑ ab illo.
Sl Ad vltimũ dicenduʒ. ꝙ nõ ẽ ſimile de alio qui contꝛa⸗

hit foꝛũ rõe delicti 2 ſic fit ſubditus eius qui damnauit:

et de ipᷣo qui ẽ iudex.quia ↄ oẽ ius et rõem ꝙ aliquis ĩ
Aꝛia cã ſit iudex et reus.lʒ ei quis excoĩcat᷑ cũ ſuis fau
toꝛibo ⁊ coĩcatoꝛibo:⁊ ſic pari vinculo anathematis con
ſtat pꝛincipaleʒ et fautoꝛes illius 2 coĩcatoꝛes foꝛe aſtri⸗

ctos vt dicit ius:tñ in hoc caſu cuʒ nullus ſua ſententia

ligari poſſit locum non habet:ſed talis cõtrabit excoĩca
tionem a iune.

embꝛum ſeptimum

Equit᷑ de abſolutõe ab excoĩcatõe.Et pꝛi⸗
mo querit᷑ vtruʒ aliꝗs inuitus pt᷑ abſolui.
Secũdo vtrũ excoĩcatꝰ pluribus ſentẽtijs
poſſit abſolui vna abſolutõe ſufficiẽti pꝛo
alijs. Lercio vtrũ excoĩcatus pt abſolui ab illo gexcom
mnnncant eũ ⁊ coĩcauit ip̃i excoĩcato.

ticulus pꝛimus

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic ad ꝑtem affirmatiuaʒ
Pater carnalis multa beneficia pt pᷣſtare fi⸗
lio carnali muito: ſimiliter vt videt᷑ pr ſi puak
pt᷑ filio ſpuali.vtpote beneficiũ oꝛõnis:diſcipline:inſtru

ctõis:ſimiliter ⁊ abſolutõis ab excoĩcatõe.¶ Iteʒ iuder

oꝛdinarius de iure pt᷑ excoĩcare inuitũ.ſimiliter vt videt
ĩmo rõne foꝛtioꝛi ⁊ abſoluere.h̊ videt᷑ exquo lex diuina
magis ꝑſuadet ad oꝑe miſericoꝛdie q; ad opeꝛa iuſticie.
I¶ Ytez excoĩcatio ẽ pena medicinalis nõ moꝛtalis.ij.q.j.
Aldulti.̊ nõ poteſi exerceri niſi quatenꝰmedicina ẽ. ſi
aliꝗs obſtinatꝰin malicia ſua efficeret᷑ deterioꝛ er illata
erxcoĩcatõe.vñ excoĩcatio fieret illi moꝛtalis: videt ꝙ ta⸗

lẽ eĩ inuitũ debẽt pius iuder abſoluere:⁊ pt.¶ Itẽ poſito
ꝙ aliquis ꝓpter delictũ ſuũ optat et vult tꝛadi ſathane vt

ſpũs ſaluus fiat.alius obſtinatꝰet ↄtumax in excoĩcatõ

ne nõ vult abſolui. pt ̊ ſic argui.velle.nolle ſunt oppoſi
ta.excoĩcari et abſolui ſiłr.bᷣ ſi oppoſitũ de oppoſito:⁊ p⸗

poſitũ de ꝓpoſito.j ſi aligs volũtarius pt excoĩcari:et ꝑ

oppoſitũ inuit pt̃ abſolui ⁊ de iure.⸗ Iitẽ ĩ ptate iudicis
ẽ excoĩcaꝛe cꝛiminoſum ſiue velit ſiue nolit.nec ↄpellituꝛ
a iure excoĩcare talẽ vel diſſimulare poſito ꝙ aligs deli⸗
quit in iudicẽ. ꝓpter qð pt eũ iuſie excoĩcare.eadẽ rõe ẽ ĩ

ptate iudicis abſoluere illũ ſiue velit ſiue nolit:nec ĩ ali⸗

Cõtra. in foꝛo penitetiali nec pt nec debet abſolui in⸗
uitus: ſimilit nec in foꝛo iudiciali.¶ Jtẽ dictũ fuit pe⸗
tro.Quodcũq; ligaueris ſuꝑ terrã ⁊c.Et qðcũq; ſolue⸗

S iudicat iuri ſi abſoluat illũ inuitũ vel inuolũtariũ

ris ſuꝑ terrã ⁊c.ex qͥ patet ꝙ ligatio et abſolutio in ter⸗

ris et in celis ſe habẽt ↄſequẽter:ſʒ in celis nullus inni⸗
tyeſt abſolutus.neq; pt᷑ abſolui.ᷓ nec ſimiliter in terris.
Itẽ manẽte cauſa manere debet effectus. B cã ꝓf quaʒ
infligitur excoĩcatio ẽ ↄtumacia ⁊ rebellio:ſ qᷓdiu excõ⸗
municatnõ vult abſolui ẽ ↄtumar 2 rebellis⸗ innnrens
cebet abſolui.¶ Itẽ excoĩcatio ẽ a cõmunione fideliũ ſe⸗
ꝑatio.tẽ excoĩcatio ẽ a qualibet licita coĩone vel licito
actu ſeꝑatio:ſʒ aliqͥ innito abſoluto nõẽ ſeꝑatus a coĩo⸗

ne fideliũ neq; ab actu quolibet licito vel illicita coĩone.

imo fi nt illi ſine offenſa coĩcare. ẽ vere abſolu⸗

tas.¶ Mñſio. dðm. ẽ loqui de ptate clauiũ dupliciteꝛ
vel ꝓut pt ĩ actꝰↄmunicãdi ⁊ abſoluẽdi de iure vel de fa

cto.Multũ eĩ differũt facere:⁊ de iure facere.pt᷑ q̊ aligs
excoĩcat abſolui de iure:aliquis de ſacto. ð iure abſolui
nõ pt᷑ niſi ceſſet ↄtumacia.de facto pt ᷣm voluntatẽ iudi⸗
cis in cnius ptate fuit ſententiam differre vel diſſimula
re. ſi talis abſoluat᷑:nõ ex ̊ peccat nec qui cũ illo coĩcat
ẽ excoicatꝰ.⁊ h ſiue ligatꝰſnla iuſta ſiue iniulia.verũta⸗
mẽ talis abſolui ñ cebet ſi ſit iuſte excoĩcatus. Si ar fuil

ſet excoĩcatus iniuſte: poſſet eũ iuder abſolueꝛe etiã inui

tũ:ſj nõ hoc ꝓpter ſuũ meritũ: ſ⸗ 3 ad ꝓpꝛiũ erroꝛẽ reuocã⸗

Duz. Ad illud qð obijcit. ꝙ pater carnalis pt beneficia

oferre ſilio inuito ꝛc. Dicẽdum ꝙ nõ eſt ſimile. qꝛ benefi
cia tꝑalia pſtita filijs carnalibo inuitis a pentibo ſuis.ũ
ↄferunt᷑ ex aliqua caritate ſiue iuſticia ex ꝑte ſuſcipien/

— —

— —

— — —

— —

vi

i

=—e

7
¶ Queſtio
tis. nõ ſicẽ in eaſu ꝓpoſito. quia beneficiũ abſolutõis col
latũ excoĩcato inuito:parũ vel nibil illi ꝓdeſt imo qñqʒ
obeli. Ad illuo qð obicit. q põt excoĩcare inuiuuʒ 26.
Dicẽdũ ꝙ verũ ẽ ⁊ ↄgruit excoĩcato.quia excoĩcatio ẽdi
coꝛrectio de ↄtumacia. iõ ſiue inferat ercoĩcatio inmito
ſiue volũtario: ꝓdeſt ſibi ⁊ et alijs ad incutiẽdũ timoꝛẽ
Ao illud qð obijcit. excoĩcatio infert᷑ ad emẽdatõeʒ
2c. Dicẽdũ ꝙ nõ tm ad emẽdatõem:b ad terꝛoꝛe inſtꝛu
ctõem alioꝝ· vt ex aſpectu oↄfuſionis et dani excoĩcatoꝛu
caueãt ſibi ne ſint ↄtumaces ⁊ rebelles ecclie. exempluʒ
ad hoc pt eẽ te datban ⁊ abyron Qumeri. xvj. ⁊ vt etia
terroꝛ ↄtiuuet᷑ in alijs aliquibo:expedit aliqñ ꝙ excoĩca
tio ↄtinuet. Terũtamẽ 8 nemine deſperãdũ in via: nec
ſcit qñ dñs dabit illi ſpiritũ bonũ:expectãda ẽ coꝛrectio
eius.· iõ ẽ abſoluẽdus quãtũcũ incoꝛrigibilis videatur
nemo eĩ viatoꝛ ẽ oĩno inconigi lis. . ꝑ negatõz. Dec eĩ
incorrigibilitas ẽ malicia dãnati. ¶ Ao illud qð pꝛimo
obijcitur ꝙ ſi põt aliquis volũtarius excoĩcari. ⁊ ꝑ oppo
ſitũ põt inuitꝰ abſolui ⁊c᷑. Dicẽdũ ꝙ h̊ verũ ẽ de facto: ſʒ
E nõ ſoluit.qꝛ ↄcludit ꝙ de iure ſic ſi pt & iure volunta⸗
rio excoĩcari:põt de iure abſolui: ꝓpter Hͤ aliter dom. g
argumẽtum bmõi fallit. ſ.ſi ogoſitum de oſpoſito ꝛc. qn
er ↄbinatõe poſitoꝝ cũ oppo ltis deſinit oppoſitio que 1
ñis fuit.⁊ ſic in ꝓoſito velle. nolle.aliquo mõ opponun .
ꝗbo adiũctis excoĩcatio et abſolutio iã ñ opponunt. Iſta
ei nõ oponũt. Iſte vult excoĩcari ⁊ nõ vult abſolui. ¶õ
eĩ opponunt᷑ niſi idẽ babeãt obiectũ ſiẽ bic. Ille vult bo⸗
nũ 7 nõ vult bonũ: iſta ei nõ oponunt: vult bonũ 2 non
vult malũ. Si eĩ virtus aꝛgumetãdi ẽ in oppolitõe ꝓpoli
toꝝ et opoſitoꝝ.exquo deſinit opolitio neceſſario dz
ceficere ↄſequẽtia.¶ Ad illud qð obijcit · ꝓ iudex ſine pᷣ⸗
iudicio iuris pt abſoluere inuolũtariũ.doᷣm.ꝙ ſᷣm ꝙ vo
lũtas in caſu poſito impoꝛtat rebellionẽ et ↄtumaciam
nõ pĩ. Fm aũt ꝙ ſolummõ dicit declaratõem voluntatis
a ſuſceptõe abſolutõis:bene pr.verbigratia. aliquis cõ
tẽnens ſe et vitã ſuã ꝓpter ̊ ꝙ ẽ peccato deditꝰ. qð nõ pt᷑
tefacili derelinquẽ: optãs ſe tradere ſathane vt ſpus ſal⸗

.

uus fiat. ne faciliter recid iuet vt facilius et efficacius
a peccato ſuo coberceat᷑:nõ vult abſolui p̊ ſtare in excõ⸗
municatõe illi illata. vt foꝛtius deteſtetuꝛ peccatũ ſuũ et
nullo mõ recidi F bene pt abſoluere iudex ſine pᷣiu
dieio iuris.¶ Licet mõ iaʒ dicto rñdeat᷑ ad H ꝓbleuma
ſupponẽdo ꝙ nõ põt nolẽs abſolui ab excoĩcatõe. Aliter
tñ põt dici. ſ. ꝙ põt ſine offenſa iuris.vt poſito ꝙ aliquis

excoĩcatus iuſte et peccato ſuo exigente vt magis odiat
pcim ſuñ vult diutius teneri in vinculo exccĩcatõis.ĩ oĩ⸗
bo ꝑatus ſatiſſacere eccleſie ⁊ ſ. atiſffaciẽs iſte nolẽs abſol⸗
ui rõe iam tacta:ſine offenſa iuris pt abſolui.¶ Ad illð
E¶aqs obijcit. ꝙ in ſoꝛo penitẽtiali nõ pt᷑ abſolui nolẽs ⁊c.
BDicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſiłe.quia virtus abſolutõis ĩ foꝛo penitẽ⸗
tiali depedet ex veritate cõfitẽtis petᷣa ſua. Vñ niſi acce⸗
vat veraciteꝛ penitẽs 2 ſine fictõe:nõ valet ſibi beneficiũ
abſolutõis.nõ aũt accedit veraciteꝛ ad nitẽtiã niſi ac
cedat in volũtate abſoluẽdi a pcro.Nõ ſimile ẽ ĩ foꝛo in⸗
diciali in quo ad abſolutõnem ceſſatio ſufcit ↄtumacie
7 volũtas ſatiſfaciẽdi eccłie.hec aũt pñt accidere cũ vo⸗
luntate abſoluẽdi. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝗ ligatio ⁊ ſolu
tio in celis et in terra ↄfoꝛmiter ſe habẽt c̃. Dicẽduz ꝙ
bec ↄſoꝛmitas attẽdẽda ẽ in ligatõe ſolutõe vt pʒ in lr̃a
et ẽ fallacia aↄſequẽtis in argumnẽto vt patere poteſt intu⸗
enti. Ad illud qð obijcit , ỹgiu nõ vult abſolui ẽ otu⸗
mar et rebellis:⁊ ita manet cã excoĩcatõis ⁊c̃. Dicẽdum
ſi talis volũtas oꝛiretur er obſtinatõe in moꝛa pciĩi et
lütate moꝛãdi adhuc:⁊ nõ volũtate obediẽdi eccleſie
talis nõ pi de iure abſolui.qꝛ adhuc nõ ceſſat cã excoĩca
tõio. Bi aũt patuoẽ ſe atiſfaceꝛe eccłe ⁊ ſatiſſaciat ꝓ poſſe
t̃ vt magis ↄfundat᷑ de peccato ſud ⁊ vt illð plus dete⸗
ſiet᷑ nõ vult abſolui. ⁊ placet ſibi moꝛa in excoĩcatõne.vt

ſpũs ſaluus fiat:nõ ẽ ð ius ſi talis abſoluat᷑. ¶ Ad illud

qð obijcitur. ꝙ inuite abſolutꝰnõ debʒ vitari ⁊c. Dicen⸗

voõũ ex bᷣ nõ ſequit᷑ ꝓ ſit ſimpliciter abſolutꝰ:pᷣ qᷓtuz ad

lxxj.

ſoꝛum eccleſie militantis: tum ab foꝛum triunphantis
nequaq́.

¶ Articulus ſecundus

tijs pot abſolui ab illis.Et querit᷑ vtrũ abſol
AAuitur vna abſolutõe: vel neceſſario plures ab

. ANSka querit᷑ quõ ligatus płibo ſenten:

Plutõnes requirant᷑ Et videt᷑ vna abſolutio ſufficiat

quotquot ſunt illate ſentẽtie. ſic ſufficit vna abſolutio in

foꝛo penitẽtie ⁊ ſi mille eẽnt cõmiſſa vel delicta.¶ I ali⸗
ter ſequeret᷑ ꝙ ptim eẽt gs abſolutꝰ ꝑtim excoĩcatꝰ..¶ Itẽ
xj. q. iij. ¶ Nemo. babet. ꝙ bõ nõ ligat ſʒ xpc.ꝗ hãc ptatem
dit o Os fecit hoĩes tãti bonois. Ex his pʒ ꝙ dñs li
at vinculo anathematis: ſi ligat abſoluit: dñs non
