mutet. Et iterũ ſi nõ facit niſi ↄmutare et ligat ad penam
condignã: nullũ fructũ repoꝛtat inde penitẽs:⁊ ꝓ nihbilo
dicit.ego tẽ abſoluo ab ommiw pct᷑is tuis.¶ Itẽ qmidã ali
ter dicũt.ſcʒ ꝙ ſacerdos aliquã ꝑtẽ pene remittit ex vi cla⸗
uiũ.⁊ hoc poſſumꝰintelligẽ ſic.qꝛ vniuerſe vie dñi miſcðia
et veritas.in iuſtificatõe que eſt opꝰmiſcðie:miſcðia ſic re
mittit cuipã vt iuſticie regulã non pᷣtereat.ꝗpterea ad hoc
detinet obligatũ ad penã. illa aũt pena ad rigoꝛẽ diuĩe in⸗
ſticie eſt viribo noſtris ipꝛopoꝛtõnabilis ⁊ noſtre cognitõi
ignota.⁊ ꝓ illo opoꝛtet ꝙ ſatiſfiat deo. ꝓuidit igit᷑ nobis vi
am miſcðdia diuĩa.⁊ ↄſtituit arbitrũ ſacerdotẽ cui dedit po
teſtatẽ arbitrãdi ⁊ taxandi penaʒ ⁊ manifeſtãdi nobis:et
ꝑtem pene remittẽ ex virtute paſſionis xpᷣi. vt diuina iuſti
cia ꝓ illa ꝑte ſolutõeʒ ab iſto nõ exigat. Hãc igit᷑ opioneʒ
ſuſtinẽdo. ↄcedendũ eſt ꝙ ſacerdos remittit aliquã ꝑtẽ pe⸗
ne.⁊ ꝙ clauis põt ſupꝛa penã tꝑaleʒ.¶!. Ad illud qð obyci⸗
tur ꝑ verbũ Hieꝛo.dicendũ ꝙ eſt ondere ꝑ ſolã demonſtra
tionem ſicut oñdit ille qui digito mõſtrat aliquid: ⁊ ẽ oſſẽ⸗
dere ꝑ quãdam oꝑis exhibitõeʒ vt artifex oñdit imaginem
inchoatã qñ eam ↄſũmat.dico ̊ q Hieꝛo.vult diceꝛe.ꝙ ſa
cerdos angelicꝰqꝙᷓtũ ad abſolutõeʒ a culpa abſoluit ſolum
oſlendẽdo· i. demõſirando abſolutũ:ſed qtũ ad abſolutõeʒ
a pena oñdit eũ abſolutũ.nõ ſolũ manifeſlãdo:łᷣ ꝑficiendo
et exhibẽdo.ĩ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ligat ad tꝑaleʒ ⁊c.di
cendũ ꝙ boc verũ eſt.ſed ligat ad minoꝛẽ de bito:⁊ in h̊ ſol
uit aliquo mõ a debito.4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſic p̃iudi⸗
cet diuie iuſiicie.dicẽdũ ꝙ falſuʒ ẽ.ſicut em̃ in baptiſmo ꝑ
paſſionis xp̃i meritũ ſoluit᷑ pctoꝛ a tota pena:ita in penite⸗
na p eiuſdẽ paſſionis xp̃i virtutẽ ſoluit᷑ a ꝑte pene.⁊ ita ꝙ
in nullo p̃iudicat᷑ diuĩe inſticie.ĩmo verificat᷑ illud in p̃s·
Aiſcðia ⁊ veritas obuiauerũt ſibi.miſcdia em ſuꝑerogã⸗
do pꝛeciũ iuſticie:ſatiſſacit.¶ Ad illud quod obijcit ꝙ la⸗
cerdos põt hoc ſuppoſito totũ debitũ dimittẽ in ꝑuis pct᷑is
dicẽdũ ꝙ miſcðia ꝓprie miſeriã ↄſiderat nõ meritũ. Inde
ci miſcðia in hoc caſu ſubuenit miſeris.cõſiderãdo in eis
demeritũ.et ſubuenit ꝑ meritũ xpᷣi remittẽs ꝑtem equalem
omnibo.nõ dico ſᷣm abſolutã com ꝑatõeʒ:ſed ꝓpoꝛtõnalem

—

lrxx.

vt ſi ille qui debet.c.remittat.x.⁊ illi qui debet decẽ remit⸗
tit vnũ.et cũ ſic facit ſacerdos:nõ errat clauis.et ita nõ de
bet totũ remittere in ꝑuis ſicut nec in magnis. Ad illud
quod obijcit᷑.ꝙ ſi vnꝰſaceꝛdos remittat ꝑtem ſil? ⁊ aliꝰ⁊c.
Dicendũ ꝙ pꝛimꝰ ſacerdos cui confitet᷑ debet remittẽ illð
quod remittendũ eſt ꝑ vim clauiũ.vnde aliꝰnõ de bʒ remit
tere.bonũ eſt tñ alteri ↄfiteri ꝓpter multas cauſas que ſu⸗
pra tacte ſunt.vbi tactũ eſt quare valeat ↄfeſſio.⁊ ſpãliter
ꝓpter inſtructõeʒ ⁊ maioꝛẽ certitudinẽ ⁊ audiẽtis interceſ⸗
ſionem ⁊ meritum verecundie et humiliatõnem.

ticulus ſecundus

Onſequẽter q̃rit᷑ vtꝝ poſſint ĩ penã eternã.Et
hoc pᷣmo.Scðdo dato ꝙ nõ.vtrum dominus ab
ſoluit ab illa conditõnaliter vel abſolute.

„F.)].
vtꝝ poſſit in penã eternã.Et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc qð dic Hu
go de ſcko vic . ꝙ deꝰ ſeipᷣm ſoluit vinculũ culpe ⁊ ꝑ miſtꝝ
debitüũ dãnatõnis eterne.ᷓ miſter abſoluit a debito dãna⸗
tionis.ᷓ a pena eterna.⁊ hoc nõ niſi virtute clauiũ. ⁊c.
l Item eternitas ẽ quoddã imꝑtibile vbi in eiꝰratõe dici
tur ꝙ eſt tota ſimul.⁊ nõ habʒ ꝑtẽ extra ꝑtẽ.⁊ pena eterna
ſiłꝛ eſt imꝑtibilis:nec habẽs ꝑtẽ extra ꝑtẽ.ecõtrario modo
pene tꝑali.Si g̊ dimittit᷑a deo in contritõne.non remanet
peccatoꝛ debitoꝛ alicuiꝰpene pꝛo pcto moꝛtali.cũ pena eteꝛ
na ſit ꝑ ſe pena debita moꝛtali. ſed oſlat ꝙ hoc eſt falſuz:
peccatoꝛ contritꝰ accedens ad confeſſionẽ eſt de bitoꝛ pene
eterne.ſed ſuꝑ penã quã deꝰcontritꝰaccedens ad confeſſio⸗
nem põt clauis. ⁊c̃.¶ SItem iſti debet᷑ pena tꝑalis tm̃ pꝛo
pcto ſuo.ſi aũt hoc dimittat᷑:nõ eſt debitoꝛ alicuiꝰpene.ſi⸗
militer ex alia ꝑte iſti debet᷑ pena eterna pꝛo boc pcto moꝛ
tali:que ſi illi dimittat᷑: nõ eſt debitoꝛ pene alicuiꝰ ⁊ ita vt
pꝛius.¶ Cõtra.pena eterna eſt inſeꝑabilis a culpa: & ſo⸗
lũmõ ab eo remittit᷑ a q̊ remittit᷑ culpa.i¶ Itẽ pena eterna
eſt infinita: nõ põt remitti niſi a pena infinita.& nõ a la⸗
cerdote.¶¶ Pꝛet.ſi deꝰ remittẽt culpaʒ ſine pena eterna:g̊
aligs eſſet ſine culpa reꝰpene eterne.ſ̊ nõ caret ꝗs culpa ni
ſi ꝑ caritatẽ:̊ ſimul habẽt caritatẽ ⁊ reatuʒ pene eterne.et
ita ſimul eſſet dignꝰmoꝛte eterna ⁊ gloꝛia qð eſt impoſſibi
le.nõ ergo remittit culpã ſine pena illa eterna: ſacerdos
nõ remittit penã eternã ¶ Rñſio. ꝙ claues nõ habẽt po⸗
teſtatem ſupꝛa penam eternaz.ſicut oñdit mgr᷑.iiij· ſenten.
4 Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ deus ꝑſe ⁊ miſtrũ ſoluit debi⸗
tum dãnatõnis ⁊c. Dicendũ ꝙ boc intelligit᷑ de ↄpleta ſo⸗
lutione.verbigr̃a.qñq; peccatoꝛ ↄterit᷑ ⁊ vellet ↄfiteri ⁊ nõ
habet copiã ſacerdotis ⁊ tũc abſoluit deꝰabſq; miſtro.qũ⸗
qʒ habet copiã ſacerdotis cui ↄfiteret᷑ a quo iniungit᷑ ei ſa
tiſfactio quo ↄpleto miſierio ſacerdotis cum diuina indul
gentia ſimpliciter ⁊ ↄplete abſoluit᷑ ab eterna. et ita et per
miĩſtrum cum deo fit abſolutio ↄpleta a pena eterna.Si eĩ
ſolutus a deo in contritõne a dãnatõne eterna ſtatim dece⸗
deret:adhuc intraret locũ pene.ſed ↄpleta ſatiſſactione ſi⸗
bi iniuncta a ſacerdote claue nõ errante.ſi decederet euo⸗
laret.¶ Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ eternitas eſt imꝑtibilis
nec habet ꝑtem extra ꝑtem.⁊ ſimiliter pena eterna.Dicẽ⸗
dum ꝙꝙ nõ eſt verũ. eternitas em̃ eſt tota ſimul ſᷣm ꝙ eſt in
illa ſine eiꝰmẽſura que habet eſſe ſine pᷣncipio⁊ fine.⁊ ſic ẽ
quoddã im ꝑtibile.fm at᷑ ꝙ alia denoĩat ſicut penã vł gan⸗
dium ſic eſt ꝑtibile.⁊ habet ꝑtẽ extra ꝑtẽ. eternitas ̊ nõ ẽ
in quolibet qð eſt eternũ ſiue in eternitate ſicut ĩ ſubiecto:
ſed in pᷣmo.hoc dico quodãmodo loquẽdi.alia aũt qnodã⸗
modo denoĩat.ſicut tpᷣus eſt in ſubiecto illo qui pᷣmo habʒ
ratõeʒ mutabilitatis alia aũt denoĩat ſcʒ tꝑalia.4 Ad il⸗
lud qð obijcit᷑.ꝙ ſi eterna pena dimittat᷑ huic:nõ ẽ de bitoꝛ
pene alicuiꝰ ſicut de tꝑali ⁊c.dicẽdũ ꝙ nõ dicit᷑ pena et᷑na
dimitti penitẽti qꝛ integraliter dimittit᷑: ̊ quia infinitas
pene remittit᷑.eſi tñ debuoꝛ pene finite..¶ Ad ſilitudinẽ ꝗ
inducit᷑ de pena tꝑali.Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ cũ dici
dimittitur iſti pena eterna. hoc põt eſſe vel quia infinitas
pene eterne dimittitur: vel quia integraliter tota pena in⸗

finita dimittit. cum aũt dicit᷑ dimittit᷑ pena tꝑalis.hec nõ
eſt vera niſi tota integraliteꝛ dimittat᷑.Si em̃ quis tenetuꝛ
ad penã tꝑalem pct᷑is ſuis exigentibo:nõ ꝓpꝛie 2 vere dici
tur dimiſſa eſt illi pena tꝑalis ad quã teneba t᷑:licet aliqua
pars ſiue poꝛtio illi ſit dimiſſa. ,

¶ Conſequẽterqueri S. i.

tur vtꝝ deꝰdimittat penaʒ eternã cum ↄtritõne.⁊ videt᷑ ꝗ;
ſic:ꝑ hoc ꝙ nullus recõciliat᷑ deo.nec deꝰ abſoluit a pena
eterna niſi cũ hac conditõe ꝗꝙ recõciliat᷑ eccłie ꝑ miĩſtrũ ec⸗
cleſie ſi ſuppetat facultas.il Item nunꝙᷓ abſoluit᷑ penitens
a pena eter na niſi exiſtẽte ꝓpoſito ipᷣins ſiue ↄditõne de cõ⸗
feſſione faciẽda miſtro.̊ vt pꝛius.4 Item vt dicit Hugo
deus abſoluẽdo ligat.vnde abſoluendo a pena eterna obli
gat ad penã purgatoꝛiã.nõ ergo ẽ abſolutõ diuina abſolu
ta.ſed cũ concitde. Corörra abſolntio a pena eterna fit ꝑ
collatõeʒ gre que fit abſolute.qð ptʒ ꝑ hoc ꝙ vere loquẽdo
⁊ ꝓpꝛie deus nulli graʒ ſubtrahit.ſed pctoꝛ illam expellit.
l Item de? ſoluẽdo a pena eterna ligat ao purgatoꝛiũ.ſed
ſi ſoluit conditõnaliter: manet obligatõ dum exiſtit condi
tio.ſed exiſtẽte conditõne nõ abſolute fit abſolutio a pena
eterna:⁊ obligatõ ligat ad tentõeʒ pene purgatoꝛie.q̊ ẽ ob
ligatus ad purgatoꝛiã: ⁊ tñ non abſolutꝰ ab eterna.ꝗ Itẽ
ſi ſoluit conditõnaliter adhuc manet obligatõ manet dũ
extat conditõ.g̊ nõdum eſt obligatꝰ ad purgatoꝛiã:quia ſi
mul nõ eſt obligatꝰad purgatoꝛiã ⁊ eternaʒ. 4 Item vm B
ſemꝑ tenet᷑ ad penam eternã : ſi ſit dignꝰvita eterna.quia
vſq;quo ↄpleta ſit ſatiſfactio iniũcta a ſacerdote vt ptʒ in⸗
tuenti.¶ Item ſi nõ babet copiã ſacerdotis abſoluit᷑ a pe⸗
na eterna ſimptꝛ nec ligat eũ conditõ quare ſiłꝛ qñ põt ſa⸗
tiſfacere v tꝑali nõ abſoluit᷑ ex toto.ſed ſuccedit purgato⸗
a Rn üalaui dixerũt ꝙ dñs abſoluit a culpa ⁊
ſimiliter a pena eterna ↄditõnaliter. qð nõ videt᷑ mihi veꝝ
niſi quodãmodo extraneo loquẽdi:põt iñ ꝓpꝛius ⁊ verius
dici.ſcʒ ꝙ abſoluit ſimpłꝛ? ⁊ abſolute ⁊ a culpa ⁊ a pena et
na:eo modo quo ſupꝛa tactũ eſt. Si abſolueret conditõna
liter. exiſtente cõditõne: eẽt adhuc debitoꝛ pene eterne ⁊ in
gra. Ao illud qð obijcit᷑.nullus recõciliat᷑ deo niſi cum
conditõne ꝙ recõciliabit᷑ eccleſie.⁊ ꝙ nõ abſoluit dominꝰ
a pena eterna niſi eũ conditõne ⁊ confitebit᷑ mĩſtro.Dicẽ⸗
dum ꝙ ꝓpoſitũ recõciliatõis ⁊ pfeſſionis ↄcernit᷑ in contri
tione.nullus em̃ ſufficienter eſt contritꝰ:niſi hoc babet in
ꝓoſito ⁊ voluntate ſi ei facultas ſuppetat. Vnde hec ẽ ſim
pliciter vera ⁊ abſolute.dñs abſoluit cõtritũ a culpa ⁊ pe
na eterna.nec eſt cointelligenda conditio aliqua.4! Ad il⸗
lud quod obijcitur. ꝙ dñs abſoluit a pena eterna ligat ad
tranſitoꝛiã ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc nõ ponit ↄditõeʒ aliquam:
ſed hoc eſt ꝙ nõ ſoluit integraliter ab eterna:ſed ab eiꝰ in⸗
finitate ſiue ꝑpetuitate ⁊ intẽſione.4¶ Ad illud qð querit᷑
quare abſoluit᷑ penitẽs a pena eterna nec ligar euʒ aliqua
conditio ſi nõ habeat copiã ſacerdotis: ⁊ nõ ſimpl? abſol⸗
uitur ex toto a purgatoꝛio ſi nõ poteſt ſatiſfacere de tꝑali.
Ruñſio.ꝙ pena tꝑalis nõ eſi ↄmutabilis in aliud genus pe
ne:eo ꝙ eſt vltima in quã fit omutatõ.a ideo non opleta ſa
tiſfactione tꝑali fit reditꝰad purgatoꝛiã.

rticulus tercius

Onſequenter querit᷑ ſi claues poſſunt ſi upꝛa pe
nam purgatoꝛiaʒ· ſic:videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ opꝰmi⸗
22 Wri eſt omutare penã purgatoꝛiã in tꝑalem 2
virtute clamiũ.ꝗᷓ celaues poſſunt ſupꝛa penã purgatoꝛiam.
l Contra.pena purgatoꝛia eſt de alio foꝛo ergo ſupꝛa illã
nõ poſſunt qui nõ ſunt de foꝛo illo. 4¶ Item ſi quis moꝛiat
unte penitẽtie iniũcte ↄpletõeʒ puniet᷑ in purgatoꝛio.ſᷣ nõ
cbet puniri pena aliqua a qua fuit abſolutꝰ:ᷓ ab illa nũ⸗
ꝙ;ᷓ fuit abſolutꝰ.ſed in ↄmutatõne pene ꝑpetue abſoluit᷑ pe
nitene ab iila pena que ↄmutat᷑ in aliaz igit᷑ a purgatoꝛia
n6 abſoluit᷑ penitẽs:nec põt virtute clauiũ abſolui.⸗ Itez
opus di eſt omutare penã eternã in purgatoꝛiã: opus ho

minis ↄmutare purgatoꝛiã in tꝑalẽ.ſed qñ ſacerdos mu⸗

tat purgatoꝛiã in tꝑaleʒ:ſoluit opꝰdei.quia ſoluit debituʒ

purgatoꝛie.pari ratõe videt᷑ ꝙ de ſoluere debeat opꝰmini
ſtri ⁊ multofoꝛtiꝰ.2 ita dimittet penã debitã ꝓ purgatoꝛia
ſcʒ tꝑaleʒ iniũctaʒ: ⁊ marime in caſu q penitẽs nõ põt ſol
uere penã tꝑalem./ Rñſio.ꝙ ſacerdos quodãmodo ſcʒ ꝑ
accidens põt in pena purgatoꝛiã.ſcʒ quatenꝰillã põt ↄmu⸗
tare in tꝑaleʒ. Vnde nõ eſt oĩno de alio foꝛo.ſᷣ quatenꝰ illi
qui tenent᷑ pene purgatoꝛie ſunt de foꝛo iſto:⁊ illa pena eſt
quodãmodo de foꝛo iſto.q¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ peniten
tes diſcedẽtes in incõpleta penitẽtia tenent᷑ ad penã pur⸗
gatoꝛiã ⁊c. Dicendũ ꝙ ⁊ ſi teneant᷑ ad purgatoꝛiam:nõ tñ
ad tantã quãtaʒ tenebant᷑ ante iniũctõez pene tꝑalis. En⸗
x virtute clauiũ minuit᷑ pena purgatoꝛia.nõ em ita acri⸗
ter puniũ?᷑ penitẽtes poſt pene purgatoꝛie ↄmutatoõnem in
tꝑaleʒ.ſi decedãt tꝑali incõpleta: vel ita ſi ſtatim:ſicut añ
punirent᷑.⁊ ita abſolutõ mĩſtri minuit penam purgatoꝛij.
Ao illud qð querit᷑.quare opꝰdñi non ſoluit opꝰhomĩs
ſicut ecõuerſo.põt dici ꝙ ĩmo.vtpote qñ ex vehemẽti cõtri⸗
tione penitens abſoluit᷑ a dño ab omi pena tꝑali.qñqʒ em̃
nimis ꝓcraſtinata ẽ penitẽtia. vnde accidit ꝙ cũ penitẽs
penitentiã ſibi iniũctaʒ adimplere nõ põt.tanta eſt eiꝰↄtri
tio ꝙ nullã penã neq; purgatoꝛiã neq; tpalem vult eũ dñs
ſuſtinere.vnde ſi ex oꝑe miſtri tenebat᷑ ad tpaleʒ:ꝑ gratiaʒ
tamẽ cũ doloꝛe oĩno ꝑſoluit᷑.⁊ ſic opꝰ dei opꝰ homĩis.i.obli
gatõneʒ qua ligatꝰfuit ab homiĩe ſoluit.poſito ꝙ tanta de⸗
tur contritio illi que ſufficiat.

uium. Et pꝛimo vtꝝ vſus ſit arbitrariꝰ.Se
undo cuiꝰſit vſus hmõi.

rticulus primns
Verit᷑ ̊ pᷣmo vtꝝ ſᷣm arbitriũ ſacerdotis r̃mit⸗
tenda ſũt pcta. e ſic:videt᷑ pᷣmo ex factis dñi.
cuiꝰoĩs actio nr̃a eſt lectõ.i.inſtructõ.qui ſa⸗
tiſfactõe pctoꝝ iniũxit illi quẽ ſanauit iacẽti ad ꝓbaticaʒ
piſcinã Joh.v.ꝙ nõ ampliꝰpeccaret.Ecce ſanꝰfactꝰes:iã
noli ampliꝰpeccare ne deteriꝰ tibi aligd ↄtingat. Et Joh.
viij. dephenſe ĩ adulterio.vade ⁊ iam ampliꝰnoli peccare.
Ex his etiã videt᷑ ꝙ oĩa poſſunt dimittere.⸗ Item aug. de

Membꝛum tercium
( Onſequenter queritur de vſu poteſtatis cla

VYpeni. Sacerdotes pñt oↄfitentibo ꝑcere.quibo em̃ remittũt

remittit cæ. er his videt᷑ ꝙ ſunt oĩno arbitrarie. ¶ Item
Aath.xvj.Quodcũqʒ ſolueris ſuꝑ terrã erit ſolutũ ⁊c.⁊

JYohᷣ.xr. QNuoꝝ remiſeritis pcta 7c is videt᷑ ꝙ m ar
bitriũ ſacerdotũ remittũt᷑ pct̃a Lõtra. geeg. de peni. di.
vj·falſas pnias dicimꝰ.q̃ nõ ſᷣm ſctoꝝ patꝝ ꝓ q̃li⸗

tate crimĩs imponũt᷑.ex h̊ ptʒ ꝙ ꝓ q̃litate crimis debẽt im
poni penitẽtie:nõ ꝓ volũtate ſacerdotis.q⸗ Jtem Gꝛeg. de
peni.di.iij. ꝓductioꝛ ẽ penitẽtia qᷓ; culpa:ne pua putaretnꝛ
culpa.⸗ Item di. xlvij. Oẽs.ſi nequaq; plꝰpoteſtis:ſaltem
tales eſtote in fructibo bonoꝝ opeꝝ: q̃les fuiſtis vuduz in
actione vicioꝝ. Item ſi oẽs penitẽtie eẽnt arbitrarie.vt
quid ĩ canone penuẽtie ſpecificate taxant᷑.¶ Itẽ tũc ñ poſ
ſet clauis errare. Iteʒ in ptate iudicis ẽ pctm qʒð in iᷣm
tm̃ ꝑpetratum ẽ totalit dimittẽ vel ꝓ ꝑte.ſᷣ ſi iudicat inter
duos tenet᷑ reũ ⁊ ↄuictũ vel ofeſſuʒ ſufficiẽter punire nibil
oĩno remittẽdo.h̊ poſt iudiciũ põt actoꝛ remittẽ vel totum
vel ꝑtem quãtũ voluerit ſatiſfactõis adiudicate.igit᷑ cũ ſa⸗
cerdos ſit arbiter vel iudex inter deũ ⁊ penitẽtẽ: nõ põt de
iure aliqd dimittẽ.de eo ꝙ debet᷑ penitẽti ꝓ pcto in deuʒ:ſᷣ
tenet᷑ eũ ſᷣm tenoꝛẽ legis? veritatis ↄdẽnare.̊ deꝰ poſt in⸗
diciũ ſacerdotis põt ꝓ ſua volũtate remittẽ: ̊ nð ſũt peni
tentie in arbitrio ſacerdotis.il Itẽ ſi eẽnt arbitrarie peni⸗
tentie:ergo quecũq; ſoluẽt ſacerdos ⁊ quacũq;ʒ iniũcta pe⸗
nitentia eẽt ſolutꝰ.ergo ſi decederet añ ↄpletã penitentiaʒ
nõ puniret᷑ in purgatoꝛio.¶ IJtem accidit quãdoq; ꝙ quis
ficte accedit ad confeſſionem ⁊ imuncta illi penitentia ab⸗
ſoluitur a ſacerdote:nec tamen abſolutꝰeſt a deo.⁊ ita licʒ
abſoluat᷑ quis arbitrio ſacerdotis: nõ tñ eſt abſolutꝰ.⁊ iõ
apponũt quidaʒ claue nõ errante.ſed nõ videt᷑ ꝙ clauis er⸗
ret in ꝓpoſito caſu.quia ſacerdos qutũcũq; ſit diſcretus:

nis
45
16

9:

nõ põt iudicare niſi ſm exterioꝛa ⁊ ita m ea ↄuenientẽ in
iungere penitentiã. 2 ita in ꝗpoſito nõ videt᷑ clauis errare.
ſeo quõ poteſt hoc eẽ cum vtat᷑ clane ad ſoluendũ ⁊ nõ ſol⸗

uit. vnde videt᷑ plane ꝙ erret.¶ Rñſio. ꝙ quidã dicunt.2
fere omnes confeſſoꝛes. ꝙ omnes penitẽtie ſunt arbitrarie

1; eſt in voluntate ſacerdous.2 poteſt dare plus vel minꝰ

ꝓ voluntate ſua nec peccat:⁊ boc er vi clauiũ.Alij ſunt ꝗ
dicunt ꝙ ita ſunt arbitrarie ꝙ eoꝝ eſt indicare de circu ſta
tijs omnibo ↄtingentibo: ⁊ a canonibo non recedere.i.a pe
nitentijs iniunctis a canone.⁊ quia eoꝛum eſt iudicare fa⸗
ctum ? circũſtantias omnes ↄtingentes: eoꝛum eſt arbitrij
Fm grauioꝛes facti vel facieniis circũſtantias penaʒ cano
nicam aggrauare:vel pꝛo leuioꝛibo.i.factum diminuenti⸗
bus circuſtantijs de pena in canone ſtatuta diminuẽ. ¶di
hi aũt videt᷑ ꝙ inter bas opiniones ſit medium tenendum
vt neq; teneat᷑ ꝙ oĩno ſunt arbitrarie: neq; ꝙ oĩno ſenten⸗
tie ſanctoꝝ ſunt tenẽde.ĩmo qñqʒ ſᷣm arbitriuʒ ſacerdotis
oſiderato affectu penitẽtis ⁊ inſirmitate: moderãda eſt cũ
diſcretõne taxatio patrũ in iniũctione penitẽtie.Et hoc vi
detur habere a leone papa.dicẽte.xxvj.q.vij. Cempoꝛa pe
nitudinis habita moderatõne ↄſtituenda ſunt tno iudicõ
ꝓut ↄuerſoꝝ aĩos ꝓſpereris eẽ deuotos:pariter habentes
etatis ſenilis intuitũ ⁊ ꝑiculoꝛũ quoꝛũcũq; aut egritudinũ
reſpicientes neceſſitates. 4 Ad illa que obijciũt᷑ de factis
dñi.dicendũ ꝙ illa facta dñi que ſunt bonitatis debemus
imitari ſᷣm ꝙ poſſumꝰ:nõ que ſunt ſapiẽtie vel potẽtie.ex
inſinitate em̃ ſue potẽtie põt multa que nos imitari nõ poſ
ſumꝰ nec debemꝰ.ſicut ex abyſſo ſue ſcietie ſcit q̃ nos neſci⸗
mus. Ende dũs ex ꝓfunditate ſue ſciẽtie nouit quãtitateʒ
cõtritõnũ illoꝝ quoꝝ remittit peccata:⁊ alia que nos ſci⸗
re nõ poſſumꝰ. ꝓpter que ↄueniẽs fuit illi dimittere ſiue ĩ⸗
iunctone penitẽtie. Pꝛet.eiꝰfuit ꝓpꝛiũ miſereri qui fuit au
ctoꝛ ⁊ de miſericoꝛdiaꝝ.ij. Coꝛin.j.in queʒ ꝑ ſe peccat᷑.nõ
ſic eſt de mĩſtris. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſacerdotes poſ⸗
ſunt parcere ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc veꝝ eſt. ⁊ ſic facit ↄmutã
do penitẽtiã purgatoꝛiã in tꝑaleʒ ⁊ relaxãdo de reatu tꝑa⸗
li. ¶¶ Ad illa que poſt obijciutur ð verbis dñi Aath̃. xvj.
⁊ Joh.xx. põt dici ſicut dici ſolet. ꝙ dñs conferẽdo petro
claues dixit. Quodcũq; ligaueris ſuꝑ terrã ⁊c.Et apłus
Quoꝝ remiſeritis pctᷣa ⁊c.in vtroqʒ euãgelio vſus eſt ver
bo ↄinctiui modi.quod ſignat ꝑfectoneʒ rei verbi. Vñ ſen⸗
ſus eſl.quodcũq; ſolueris.i.cuiuſcũq; ſolutõʒ ↄſũmaueris
ↄſũmatio aũt dicit᷑ reſpectu inchoatõnis.quia deꝰ inchoat
ſolutõeʒ dimittẽdo culpã ⁊ penã eternã:⁊ ſacerdos conſũ⸗
mat ↄdimittendo aliqd de pena tꝑali ex vi clauiũ.⁊ hoc pa
tet in ſuſcitatione laʒari Joh.xj.dixit em̃ dñs laʒare veni
foꝛas.⁊ ſtatim pꝛodijt qui fuerat moꝛtuꝰligatꝰ manꝰ2 pe⸗
xs inſtitis. facies eius ſudario ligata erat.poſtea dixit
dñs diſcipulis.ſoluite eum ⁊ ſinite abire.dñs laʒarum ſu
ſcitat quãdo culpã dimittit. diſcipuli diſſoluũt quando ſa⸗
cerdotes de pena relaxant. Ande patet.ꝙ dñs ſolutõeʒ in
choat ⁊ ſacerdos ↄſũmat. igit᷑ vbi dñs non inchoat ſacer⸗
dos nõ ↄſũmat.⸗!¶ SPer hoc patet ſolutõ ad vltimo obiecta
quãdo em̃ ſacerdos iniũgit penitẽtiaʒ mĩoꝛeʒ ↄdigna ſi de
cedat ille ↄpleta tñ penitẽtia iniũcta:ſine dubio reſiduum
ſoluet in purgatoꝛio:quia ſaceꝛdos nõ pemtꝰↄſũmauit ab
ſolutõeʒ ſed in ꝑte. Ende qᷓtuʒ ad illã ꝑtem quã ↄſumauit
abſolutꝰ eſt ille in celo. ¶ Ad aliud dicimꝰ. ꝙ ficte ↄfitente
nõ inchoauit dñs abſolutõeʒ:a ideo ſacerdos nihil conſũ
manit in eo.¶¶ Ad illud qð vltimo querit᷑.vtruʒ ſcʒ clauis
erret. põt dici ꝙ ſic quo ad quid:⁊ quo ad quid non.errat
em ſm veritatẽ 2 nõ ſoluit: cũ tñ credat ſoluere.nõ iñ erꝛat
m iudicij equitatẽ:qꝛ ſjm exterioꝛa opoꝛtet eũ iudicare.ſi⸗
cut iuder qui punit innocẽtẽ m allegata:iuſte iudicat ſᷣm
iudicij equitatẽ:ᷣ nõ m rei veritatẽ. Alij exponũt ſic.qð⸗
cũq; liga.ſu.ter.⁊c. iuſte ſcʒ ⁊ dicũt iuſte qtum ad vtrũq;
ſcʒ ꝙtu ad illũ qui ligat ⁊ illũ qui ligat᷑pᷣ bec erpoſitio eq:
pollet pꝛioꝛi.iũc em̃ iuſie ligat᷑ aliquis qñ deꝰinchoat liga
tionẽ. ⁊ ſacerdos ↄſũmat.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ Gꝛego.
ſcʒ falſas penitẽtias dicimꝰ⁊c. Dicendũ ꝙ ſentẽtia Gꝛeg.
intelligit᷑ de penitẽtia nõ impoſita ſm auctoꝛitatẽ ſancto⸗

lxxx.

rum qᷓtuʒ ad ea ſine quibo nõ dimittit᷑ peccatũ. Ande ſub
ditur ibidẽ.ideoq; miles vel negociatoꝛ vel alicui officõ de
vitus qð ſine pcto exerceri nõ põt: ſi culpis grauioꝛibo ir⸗
retitꝰad penitẽtiã venerit vel qui bona alteriꝰiniuſte deti⸗
net vel qui odiũ in coꝛde gerit recognoſcat ſe verã peniten⸗
tiam ꝑagere nõ poſſe.ꝑ quã ad eternã vitã ꝑuenire valeat
niſi negociũ relinquat vel officiũ deſerat ⁊ odium ex coꝛde
dimittat. bona quidẽ q̃ iniuſte abſtulit reſtituat: arma de⸗
ponat.⁊ dicit᷑ falla penitentia cũ quis vnũ peccatũ vicit ⁊
aliud retinet. VUnde infra.è.c.fratres.falſaʒ aũt penitẽtiã
eſſe ↄſlat:cum ſpꝛetis pluribo de vno ſolo penitẽtia agitur
aut cũ ſic agit᷑ de vno vt nõ diſcedat ab alio.vnde ſcriptuʒ
eſt qui totã legem obſeruauerit. offendat aũt in vno: factꝰ
eſt omniũ reus ſcʒ qtuʒ ad vitã eternã.ſicut em̃ qui pct᷑is
omnibo eſt inuolutꝰ ita ſi in vno tm̃ maneat vite eterne ia⸗
nuam nõ intrabit.falſa eſt etiã penitẽtia cũ penitẽs ab offi
cio vel curiali vel negociali nõ recedit: quod ſine pctᷣo agi
nullatenꝰpᷣualet.aut ſi odiũ in coꝛde geſſerit aut ſi offenſa
cuilibet nõ ſatiffaciat.aut ſi offendẽti offenſus nõ indulge⸗
at: aut ſi arma ꝗs ↄtra iuſticiã ferat.q. Ad illud qð obijcit
BGꝛeg. ꝙ ꝓductioꝛ ẽ pena qᷓ culpa ⁊c̃.dicẽduʒ ꝙ hec ſentẽ
tia Gꝛeg. determiat. ꝙ oĩno penitẽtia nõ de bet eẽ arbitra⸗
ria.i.volũtaria:ſed potiꝰarbitrio ratõnis taxanda.ſᷣ ſi ſic
taxet᷑: ꝓductioꝛ erit qᷓ culpa.maxime interioꝛ penitẽtia q̃
debet eẽ ſempiterna ᷣm aug.dicentẽ.doleas ⁊ non ſit ſatis
ꝙ doleas ⁊c̃.⁊ maxime ꝗpt᷑ offenſã boni infiniti:⁊ ꝓpt᷑ cau⸗
ſas plures q̃ tangũt᷑ ↄſequẽter.de peni.di.iij.vbi dicit᷑.NQe
parua putaret᷑ culpa cũ illa finiret᷑ ⁊ pena.ac ꝑ hoc vł ad
demõſtratõeʒ debite miſerie:vel ad emẽdatõeʒ labilis vite
vel ad exercitatõʒ neceſſarie penitẽtie tꝑalis detinet homi
nẽ pena:quẽ iã ad dãnatõeʒ eternã reum nõ retinet culpa.
4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ illud decretũ. Si nequaq; ampliꝰ
poteſtis ⁊c.dicẽdũ ꝙ verbo ꝓpoſito nõ determĩat᷑ peniten⸗
tia alicꝰpcti:ſed ẽ exhoꝛtatõ quedã facta penitẽti ad ſtren/
nue agendũ. Vñ pᷣnnttit᷑ in verbo ꝗpoſito illud apli Ro.
vj. Sicut exhibuiſtis mẽbꝛa vr̃a ſuire ĩmũdicie ⁊ inigꝗtati
ad inigtatẽ:ita nũc exhibete mẽbꝛa vr̃a ſuiꝛe iuſticie ⁊ ſan
ctificatõi.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſi eẽnt arbitrarie nõ de
berẽt tarari a canone ⁊c.dicendũ ꝙ nõ ſunt oino arbitra⸗
rie.i.volũtarie.qꝛ tũc ſicut obiectũ eſt nũqᷓ clauis erraret
neq; eſſet penitentia a canone taranda.nec tamen eſt oino
ſᷣm taxationem patrũ im ponẽda: ſed qñ q; moderanda vt
ſupꝛa tactum eſt. .
Articulus ſecundus
Onſequẽter querit᷑ cuiꝰeſt vſus hmõi ptatis.i.
cuiꝰ eſt abſoluere in foꝛo penitentie. Et querit᷑
ꝛimo.vtrũ quilibet ſacerdos habet poteſtateʒ
abſoluẽdi quoſlibet: ſaltẽ qui nõ ſunt maioꝛes ſe. Secũdo
vtrũ quis poſſet abſoluere maioꝛẽ ſe. ,
Circa pꝛimũ pꝛocedi¶S.ſj.
tur ad ꝑtẽ affirmatiuã ꝑ hoc qð dicit᷑ Leuiti.xiij. Homo
in cuiꝰcarne vel cute oꝛtus ſuerit diuerſus coloꝛ ſiue puſiu
la.aut quaſi lucẽs quippiã.i.plaga lepꝛe.adducet᷑ ad ſacer
dotẽ aaron:vel ad vnũ quẽlibʒ filioꝝ eiꝰ⁊c.cũ &̊ nr̃i ſacdo⸗
tes habeãt maioꝛẽ ptatẽ qᷓ ve.le.ſcʒ res qᷓ figura.ſic epuo
omnes erat ptᷣas ⁊ vſus ſic ⁊ nunc multomagis. Itẽ po
tentia ſine actu eſt fruſtra.cum & dicat᷑ ei qui oꝛdinat᷑ in ſa
cerdotẽ illud Joh.rx. Accipite ſpm̃ſanctã quoꝝ remileri⸗
tis ⁊c. videt᷑ ꝙ cũ eis ibi ptas remittẽdi quibuſcũqʒ oferat᷑

cum ſpũſancto.vnde MNDarij. Qui aũt peccauerit in ſpm̃

ſanctũ nõ habʒ remiſſionem ineternũ:ꝙ ſiłꝛ ⁊ vſus ptᷣatis
ↄferat᷑ ¶¶ Itẽ marꝰeſi ↄficere coꝛpꝰxpi ꝙᷓ penã pet᷑i remittẽ
velↄmutare qð facit ſacerdos in ↄfeſſione. igit᷑ cũ q poteſt
marpoteſt ⁊ minꝰ:oĩs qui põt conficẽ põt ⁊ abſoluere.et
habens vniꝰ vſum habet alteriꝰ.⁊ ſicut vſum vni generali
ter ſic ⁊ alteriꝰ. ¶ Itẽ videt᷑ ꝑ ſimile in coꝛꝑalibo.qꝛ ignis
qui ↄburit in vna mateꝛia.ſiłꝛ ⁊ in qualibz eiuſdẽ ſpeciei.⁊
lurx que fugat tenebꝛaʒ in vno loco: ⁊ fugat ſimilit in alio.

Item idem videtur in artificialibo.clauis que vnam ſe⸗

(&. b“

— „=; 2 ααdv[, . gn. .

„ — -.
ſ Ne gae Shn e P Md 2 .α .

A n

. „
.„△ „ 5 larc ab
10e= 2ed NA q, -S, dh t een *
Sr te 4 Petat 2 d ͤn Fe X /Str

, *. õ
eyx α☚E. P. n 9 9

ram aperit ⁊ omnes ſimili modo factas aꝑire põt 2 ecõueꝛ
ſo.multe claues ſiłes in qualitate ⁊ quãtitate vnaʒ ſeram
aperiũt.ſi ergo debitũ peccati eſt ↄfoꝛmatõ in omnibo pec⸗
catoꝛibo penitẽtibo:⁊ pt̃as aꝑiendi ſiłꝛ erit in omnibo.cla
uibus ſacerdotalibo.ꝗ̊ qui põt vnũ abſoluere põt ſimiliteꝛ
2 quẽlibet aliũ.q Item in ſuꝑceleſtibo ita eſt ꝙ angelꝰoꝛdi
nis inferioꝛis põt purgari illumĩari ꝑfici a quolibet ange
lo ſugꝑioꝛis oꝛdinis.ergo cũ hec hierarchia illã imitat᷑.cuʒ
oꝛdo ſacerdotalis ſit ſupꝛa laycos: videt᷑ ꝙ quilibet laxcꝰ
põt a quolibet ſacerdote abſolui. ¶ Item ptᷣas eccliaſiica
nõ eſt artanda. nõ ergo videt᷑ ꝙ aliter debeat artari ptᷣas
ſacerdotis ꝙᷓ fuit aꝛtata a dño.⁊ ita quilibet põt iuxta ſen
tentiã dñi.Joh.xx. Quoꝝ remiſeritis ⁊c̃.quẽlibet abſol⸗
.KContra.ix.q.ij.dicit᷑.Qullus alteriꝰtermĩos vſur

pet. neè alteriꝰ parochianũ iudicare vel oꝛdiare aut excõ⸗

municare p̃ᷣſumat. qꝛ talis iudicatõ vel oꝛdinatõ vel excõ⸗

munmcatõ vel damnatõ nec rata erit nec vires vllas habe⸗
bit. Ex his põt argui.ꝙ nullus alteriꝰ ꝑrochianum debet

abſoluere ſicut nec excoĩcare nec iudicare.q¶ YJtem.xv.q.j.
ca. Addicimꝰ. MQulli ſacerdotuz licet parochianũ alteri li

gare vel ſoluere.4¶ Item in cõcilio generali.extra de peni.

re. Si aliquis aliqñ er cauſa vult ſacerdoti alteri confi⸗
teri.petat licentiã ⁊ obtineat a ꝓpꝛio ſacerdote.quia aliteꝛ

ipm nõ poteſt abſoluere.¶ Rñſio. ꝙ non eſt cuiuſlibet ſa

cerdotis quẽlibet abſoluefe. Ad cuiꝰ euidentiã nota.ꝙ ſi⸗
cut eſt in rebo exterioꝛibo.ſiue in ratõnabilibo ſiue natura⸗
libo ſiue celeſtibo ꝙ ad hoc ꝙ ſit concoꝛdia ⁊ decoꝛ in vni⸗
uerſo opoꝛtet ꝙ ſit oꝛdo ſimiliter in ſpũalibo poteſtatibus
Vnde Cañ.vj.legit᷑ de eccleſia.ꝙ eſt vt caſtroꝝ acies oꝛdi
nata.qm̃ ergo oꝛdo attendit᷑ ̃in pᷣlatõeʒ ⁊ ſubiectõneʒ:pᷣla
tio eccleſie dicit᷑ fn aſcenſuʒ ⁊ deſcenſuʒ. nam ̃m equali⸗
tatem aſcendẽdo ad ſuꝑius eſt ſtatꝰ:⁊ reductio ad vnum
deſcendẽdo eſt multiplicatõ.ideo ſᷣm rectũ oꝛdinẽ eccleſie
opoꝛtuit vnũ pꝛelatũ eſſe pꝛimũ ⁊ ſoßee in quo elſet ſtat?
omnis pᷣlatõnis eccłiaſtice ⁊ quia in illo ẽ ſtatꝰtanqᷓ in pꝛi
mo ⁊ in ſimpliciſſimo ĩ illo genẽ:ideo virtꝰin eo eſt vnita ⁊
ſolꝰ inter pᷣlatos habet plenitudineʒ ptatis.¶ Item p re⸗
ceſſuʒ ab vno fit multiplicatio ptatis ⁊ ꝑ hoc vᷣtutis dimi⸗
nutio ⁊ ideo quãto pᷣlati inferioꝛes ſunt plures:tãto mino
reʒ habẽt ptateʒ.ita ꝙ ſtatꝰeſt in pᷣbbiteris pa rochialibo ꝗ
imediate gerũt curã populi.⁊ eoꝝ iuriſdictõ eſt artata ad
potẽtiaʒ termiataʒ. ⁊ cuilibet boꝝ ↄmiſſa eſt ſua poꝛtio.

vm ↄueniẽteʒ diſtributõeʒ.⁊ illa dicit᷑ neſſis ſuna. Et quia
nõ licet alicui ſacerdoti mittere falcẽ in meſſem alterius:
ideo vnꝰnõ habet pfateʒ abſoluẽdi ſubditũ alteriꝰ.⁊ nul⸗
lus habet ptᷣatem ſubditũ alteriꝰ abſoluere:niſi ſuꝑioꝛ ſit
vel vicem gerat ſuꝑioꝛis.vt penitẽtiarij epoꝝ vel legati vel
pꝛiuilegiati qui hec poſſunt auẽte ſuꝑioꝛis. hec aũt intelli
genga ſunt ſm legẽ ↄmunẽ.Indulget tamẽ lex caritatis 2
rectitudo iuris in articulo neceſſitatis quẽlibet poſſe que⸗
ucgabſoluere ſi ſit ĩ vnitate eccleſie. Pꝛo regula ergo ha⸗
bendum eſt. ꝙ ſolũmodo ſacerdos ꝓpꝛius habet executio⸗
nem in ſuis ſubditis: exceptis caſibo aliquibo p̃ſcriptis in
quibo poſſunt ab alijs abſolni.¶ Dicendũ ergo ad pꝛaimũ
ꝓꝙ populꝰiſrł quaſi gens vna erat babẽs templũ vnicum 2
idem altare.nec erat ſynagoga ꝑoꝛbem terraꝝ dilatata ſi
cut eccleſia.a ſacerdotale ius 2 pfas ⁊ vſus ptatis natura
liter. deſcẽdebat a parentibo in pꝛolem. Sed quia ecclie ꝑ
oꝛbem terrarũ dilatate.multꝰeſt populꝰ:ideo ⁊ nũc multa
ſunt templa multa ⁊ altaria.multi ⁊ eaxꝝ pᷣlati. licet roma
nus ſuꝑ omnes. ⁊ iqeo placuit ecclie vt nõ quilibet ſacer⸗
ds ſuꝑ quoſſiibet:ſed potiꝰ in ſibi ſubditos pabeat pfatezʒ
2 vſuim ptatis ⁊ qui ſubditos nõ habet licet habeant pfa⸗
tem nõ tamen vſum eius. At ergo quilibet ſciat cui facta
mittat.expedit vt agnoſcat vultum pecoꝛis eius. ne ſan⸗
cia indignis tradan?᷑ ſi ſinguloꝝ pᷣſbiteroꝝ in ſingulis el⸗
ſet potel as. 'm ergo ꝙ mutant᷑ tpa: mutant᷑ cũ ſacerdotõ
ſ. acerdotalia iura. Ad ſcᷣm dicẽdũ. ꝙ nõ eſt p?ᷣas fruſira
qꝛ licet nuc in actu nõ ſit:tñ aliqñ in acin poterit cẽ. Pꝛet.
illa pras dicit᷑ caſſa ꝗ exiſtẽs ſub diſpoſitionibo debitis.i.
bis habitis que exigunt᷑ ad exercitiuʒ actꝰ:nõ põt exire in

actũ.⁊ ſic eẽt de quocũq; ſi habẽt illa que exigunt᷑ ad bunc
actũ 2 nõ poſſet in illum exire. Inſuꝑ oꝛdini ſcʒ ſacerdotõ
multi actſunt ãnexi.quoꝝ oĩm ptᷣas cum oꝛdine ↄfertur:
ſed vſus quoꝛũdaʒ nõ.⁊ ideo licet ptas ſacerdotalis nõ ha
bet omnẽ ſuũ actũ nõ eſt fruſtra:cũ habeat aliquẽ in vſu vt
celebꝛare vel hmõi.q Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ qui põt in ma⸗
ius põt ⁊ in minꝰ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt oĩino:quãdo
illud minꝰeſt pars maioꝛis. alioquin nõ eſi neceſſe minus
em̃ eſt ↄfirmare qᷓ; ↄficere:⁊ tamẽ ſimplex ſacerdos põt cõ:
ficere ⁊ nõ ↄfirmare.¶ Mũc ergo videamus quis non ha⸗
bet ptatis hmõi vſum.Et ſciendũ ꝙ ſacerdos cum non eſt
pꝛelatus alicuiꝰ.non vtitur hac ptᷣate:quia nõ habet in qͥs
nec etiã concedit᷑ ei vſus ab epo vt religioſi incluſi:qui nõ
poſſunt iniũgere penitẽtias nec baptizare nec pᷣdicare ⁊ ſi
militer nec alia que ꝑtinent ad curam animaꝝ agere: niſi
fiunt electi a populo ⁊ epᷣo cum ↄſenſu ſui abbatis vel pꝛe⸗
lati ſui. Unde.xvj.q.j.Addicimꝰ.S.ecce in hoc.infra.mo
nachi autem ? ſi in dedicatõne ſui pᷣſbiteratꝰſicut ⁊ ceteri
ſacerdotes.pᷣdicandi baptiʒandi.penitentiã dandi.pecca⸗
ta dimittendi.beneficijs eccłiaſticis ꝑfruendi ptᷣatem acci
piant vt ampliꝰ ⁊ ꝑfectius agant ea que ſacerdotalis offi⸗
cij eſſe ſanctoꝝ patrũ ↄſtitutònibo ↄpꝛobãt᷑:tamẽ executõʒ
ſue ptatis nõ habent niſi a populo fuerint electi et ab ep̃o
cũ ↄſenſu abbatis oꝛdinati.⁊ his ſi daret᷑ ab ep̃o vſus:non
alienos parochianos iudicare.nee falcẽ in alienã meſſem
mittere poſſunt.ix.q.ij.ꝑ totum.⁊.xvj.q.j. Addicimꝰ.Itẽ
cum eſt ligata ptᷣas vt in excoĩcatis hereticis ſciſmaticis.
ab illis qui accipit ſciens ſacramẽta peccat. ⁊ in ecclia ſũt
duo Kenera ſcʒ ſymoniaci in oꝛdine ⁊ notoꝛij foꝛmcatoꝛes
a quibo non debent recipi ſacramenta niſi foꝛte in articulo
moꝛtis baptiſmꝰ⁊ ↄmũicatio. Vnde Gꝛego.in regiſ.dicit
radulplo ⁊ berulpho ducibo.Officiũ ſymoniacoꝝ ⁊ in foꝛ
nicatõne iacentiũ ſcienter nullo modo recipiatis.⁊ quãtũ
poteſtis tales a ſanctis miſterijs niſi opoꝛtuerit pꝛohibea⸗
tis ſcʒ cum hoc ſcitur ꝑ publicã famã vel ſententiã.¶ IZtez
nota ꝙ nõ omnis ſacerdos qui pᷣeſt habet hanc poteſitateʒ
in omnes:ſed tm̃ in ſuos ſubditos.⁊ etiam illos nõ poteſt
de quibuſcũq; abſoluere.vt de illis quoꝝ non eſt ſibi ptas
ↄceſſa ab epo.licet aũt regulariter ſolus ſacerdos qui pꝛe
eſt in ſuos habeat poteſlateʒ:ab hac regula fit exceptio in
pluribo caſibo.in quibo licet penitẽtiaʒ in parochia aliena
ſuſcipere.vtpote ſi mutauerit domiciliũ. velſi xxlinquerit
in parochia aliena.vel ſi eſt vagabundus.vel ſi petijt⁊ ob
tinuit licentiã a ſacerdote ſuo vt adiret diſcretiorẽ. vel cuz
arripiens iter longum petijt vt in itinere poſſit confiteri.
Vel ſi opoꝛteat intrare iuſtuʒ bellum.velſi imineat moꝛs

tamen in caſibo iſtis nõ poteſt quilibet ſacerdos audire cõ⸗
feſſionem ſine licentia:vtpote ille qui nõ habet poteſtatem
ab epᷣo.licet em̃ penitentes ſint licentiati:non tamen ſacer
dotes.non em̃ poteſi ſacerdos penitentis alijs coequalibo

dare poteſtatem:ſed ſolus ep̃ᷣus.¶ Ad illud qð obijcit.q
ignis agit in quodlibet ↄbuſtibile.Dicendũ ꝙ non eſt ſimi
le.quia actio ignis eſt naturalis que eſt ᷣm neceſſitatem.
ſed hec actio eſt ſpũalis ⁊ rationalis que ᷣm ordinem eſt.
4 Ad illud qð obijcitur de claue 2 ſera. Dicenduʒ ꝙ iſtud
verum eſt quado adeſt virtus motiua vt clauem moueat.ᷣ
in aliquibo virtus iſta artata eſt vt in ſacerdotibo inferioꝛi
bus.in aliquibo ligata:in aliquibus amputata vt alibi ta
ctum eſt.¶ Ad illud quod obijcitur de angelis ſuꝑioꝛis oꝛ
dinis. Dicendũ ꝙ non eſt ſimile.quia in hierarchia ange⸗
lica nulla poteſt cadere ↄtrouerſia.ꝓ eo ꝗ; ꝑfecta cõcoꝛdia
eſt in ſublimibo.non ſic eſt ð eccłiaſtica.imo frequẽter vnꝰ
vult ius alteriꝰſibi vendicare: ꝓpter quod opoꝛtuit pfates
diſlinguere ? limitare.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ptᷣas eccle
ſiaſtica non eſt artanda.Dicendũ ꝙ artatio ptatis dupli⸗
ci fit decauſa.aut ꝓpter deſlectõneʒ amoꝛis:aut ꝓpter con⸗
ſeruationem oꝛdinis.pꝛima ꝓuenit ex inuidia ? repugnat
caritati: ſecunda er ſapientia ⁊ ↄcoꝛdat paci ⁊ ↄmuni vti⸗
litati.⁊ talis artatõ facta eſt in mioꝛibo ſacerdotibo regnã
te iure diuio.⁊ hoc oꝛdinatõe patrũ qui eccłliam fundaue⸗

runt ⁊ oꝛdinauerũt.Pꝛet. ver bũ dñi ſcʒ quo ↄtulit claues

——— —,. --

—

ne fiebat tm̃ apkis ⁊ diſcipulis dñi. quoꝝ vicaꝛij amplam ha⸗ eſt motus. Dicendum q; hoc intelligendũ ini⸗
4 7 .— . +2 2 . 1 .
i hen potelatcmin ect i liris 1diſeretone pias clauiũ tus em non eſt finis merted Poric iltus aani
“ tiſſimo fuit collataa. ing — m veritatẽ motonõ eſt motus m ꝙ bu
2 4 ſecundun S. v. ieineninndäeaed des e⸗
nx querit᷑ vtrum inferioꝛ põt abſoluere ſupioꝛem ipſo volen obijcit de drſctuone örfeppr fre illud quod aunſe
do te. E ſic: videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ ſi ſuꝑi moꝛtaliter: neceſ obicit w iuniſcitõne. oᷣm ꝛeſatne osi ei iuriſditõneʒ
ꝑ boc.ꝙ ſi ſuꝑioꝛ peccat m talite in ſe: ſe ei ſubijciendo. et ſi obijciat᷑ tũc: nõ põt dare qð nõ
nus ſe habet ofiteri. g ſi non babet ſuꝑioꝛem oꝛdinaꝛiuʒ:2 niłi bʒ in ſe. Dicendũ ꝙ iuriſditio ſubiecti . d al n7
tc5⸗ ſubtracta eſt polſibilitas ſaluãdi ſe: neceſſe eſt ꝙ 2fitegt ideo ꝙᷓuis nõ poſſet ꝗs ſibipſi eſſe ſubie 1oen ebe
nbuar inferioꝛi ab illo abſoluat᷑.4 Item ad boc ꝗ de pcẽo moꝛ ipᷣm ſubijci poſſe ali mante ſi eſ libe Katis 2 35
ned tali fiat recõciliatõ. neceſſe z interuenire mediatõeʒ ſacer⸗ obijcit. ꝙ nõ põt dare auẽ tem ſ ie:4 8 ab05
noö dotis. poſſibile eſi ſußmnʒ platoꝝ peccare: & indiget ſa gumentu illud ceficit ouptr. er en c. doᷣm ꝙ aꝛ
innö5 cerdote reconciliante.ᷣ nõ ſutꝑioꝛe: inferioꝛe. 4 Item F⸗ tio ell ↄtra bominẽ. ſed ahn Eei 1 quidẽ quia excoĩca⸗
756 nis ſumm? pontikfer ſit ?ſtitutus vt offerat dona et ſacrifi⸗/ vti auẽte ſua otra ſe: ỹuis Ret⸗ ſeeUmpl borſie ebis
niſi cat pctis:tiñ ipſe ꝑ alium ſacerdotẽ põt facere boſtiã ol⸗ altermoaho friſcl Ane⸗ Erke⸗ impli?eſicit: quia
Ner keni⸗ ius pot nerepeo SAuis danen ma abſoluẽ⸗ abonnterzarronano haͤc. ak ommt⸗ n han
oO di: tñ alius põt abſoluẽ eũ.pᷣ non niſi i rioꝛ:S pari rõ Drrit uriJitzen ſup bomine: 5 al bomi omunen
AAH momibo- rem — en nraiine dien — ſut vomine:nͤahſolunio ien mediatiõʒ
ecca⸗ g abſoluit᷑. h ille cui data eſi ptas bec nõ eſt peioꝛis diti⸗ bominẽ Semue 6 ſent inſerin⸗. Etgnn nereſſeen
acci onis ᷓỹ alij: et ille põt abſolui. ſed nõ aſe nec a ſuꝑioꝛe qꝛ infertord chrum Bige a deo iudicai. in iudicõ ee
