hec aũt loco ↄuenire nõ pñt.quãtũcũq; locꝰſit amenꝰ in
q̊ ieiunãs cibũ ſumit. lʒ ei locꝰ aliquãtulũ inducat recrea
tõʒ dũmodo cibo ↄueniat ieiunio ⁊ moderate ſumat᷑:cãs
tñ ꝓyter q̃s ieiuniũ inſtitutuʒ ẽ nõ tollit. ¶ Ad illð quod
obijcitur.ꝙ nõ ẽ ĩ ptate nr̃a cobibẽ aꝛdoꝛẽ appetitꝰ⁊c. pt
dici ꝙ aꝛdoꝛ naturalis ipᷣius appetitꝰ nõ ſoluit ieiuniũ ſʒ
magis affectatꝰ ꝓcuratꝰ. multi ei appetut ꝙ eẽnt mektũ
famelici vt plus comedẽnt:⁊ cũ maioꝛi delectatõne. Eel
pr dici ꝙ ardoꝛ lzʒ nõ poſſit cohiberi:exitꝰtñ eiꝰ ĩ actꝰ põt
cohiberi. vñ qñ nõ cohibetnr exitꝰeiꝰĩ actũ peccat᷑. Ad
h qd ſubdit᷑ꝙ pauci debito mõ ieiunãt ⁊c.foꝛtaſſe verũ
qð deflẽdũ cũ apło phibł.iiij · mlti eĩ ambulabãt qs ſepe di
cebã vobis.ſᷣ ⁊ nũc flẽs dico inimicos crucis xpᷣi:quorũ
ceus vẽter elt.

Articulus ſecundus
Onſeãnt q̃rit᷑ de ip̃is irritamẽtis gule ĩ rela⸗
tõe. Et pᷣmo relatõe ad ieiuniũ. Scdoi rela⸗
tõe ad vᷣtutes ꝗbo moderãt᷑. Pꝛo gqrit᷑ vtrũ
leinnio exèludũt᷑ ſiue r̃ſecat᷑ illa irritamẽta.ꝙ ſic: videt᷑.
q; oĩs actꝰvᷣtutis infoꝛmatꝰſuis ciꝛcũſtãtijs oẽs ↄditões
ſiue ccũſtãtias ↄrias excludit ſiue rſecat.ieiuniũ ẽ hmõi
Eſt eĩ actꝰ vᷣtutis vt ex detis hr. cũ illa irritamẽta ſint
ditões ſiue ccũſtãtie vrie:illas excludit ſiue r̃ſecat. Itẽ
Iſta ſoluũt ieiuniũ vt vꝛ. ſᷣ ieiuniũ cũ ſolutõibo ilk ſtaẽ ñ
t. ᷓ ieiuniũ illa excludit⸗ ſecat ſiẽ illi incõpoſſibilia.ſi
eĩ ieiuniñ ẽ:illa ñ ſůt. ¶ R ieiuniũ oppõit᷑ gule. qð at op⸗

ponit᷑ geneꝛi:⁊ oĩbo ſpẽbo eiꝰ oponit ꝛß vnũ oppoſitũ alið
excludit ſiue rſecat. r n izeiua ẽ paꝛſi
monia victaabſtinẽtiaq; ciboꝝ. IJdẽ at m rẽ ẽ ꝑſimonia
abſtinẽtia. ẽ eĩ ſm Yi. ꝑſimõia q̃i ꝑca ſemenia. ſemos
at dr cibo. vñ ſm rẽ idẽ ẽ ieinniũ qð abſtinentia. ſʒ abſti⸗
nẽtia ẽ vnũ illoꝝ q̊ͥ moderat᷑ vnũ irritamẽtoꝝ: Sieiuniũ
ñ excludit iſta irritamẽta ſ̊ vnũ illoꝝ tm̃.ſ. illð p ꝓpere.

Rñſio. ꝙ ieiuniũ pt duobo modis oſiderari.vno mõ
m ꝙ ẽ ſimplr moꝛale ſiue actov̈tutis. Alio mõ fm ꝙ eſt
ſtatutũ ab eccłia. Scom ꝙ pꝛimo mõ ↄſiderat᷑: excludit
ipᷣa irritamẽta gule.inqᷓtũ eiẽ actꝰvtutis oꝛdiatꝰ ꝓpꝛijs
circũſtãtijs ſic ẽ moꝛale.⁊ ea q moꝛũ circũſtãtia e r̃ſecant
ſiue tollũt ñ ↄpatit᷑.⁊ inqᷓtũ tale pᷣtacta irritamẽta gule
excludit ⁊ reſecat. Scðm ꝙ cõſiderat᷑ ſcõo mõ.ſ.ꝓut eſt
ſtatutũ eccłie ĩ ſatiſfactõʒ reatꝰculpe: nequaqᷓ. vñ ſi ho⸗
ra ſtatuta ab eccłia ardẽter ⁊ lautioꝛa omedat ꝗs⁊ et ex
cedat ĩ ſupſluitate:ñ ẽ traſgreſſoꝛ ſiatim dũmõ vtat lici⸗
tis. i. ꝓhibitis. lʒ meritũ ipᷣius ieiunãtis minuat᷑.¶¶ Ao
illa ̊ qbo oñdit᷑ ꝙ ieiuniñ illa irritamẽta tollit. 7 qꝛ eſt
actꝰvtutis. ⁊ qꝛ ñ ↄpatit᷑ ſecũ illa q illõ ſoluũt.⁊ q̃ illi ðꝰ⸗

riant᷑:cõcedi põt.quia vt tale ẽ:ẽ actus vᷣtutis illa nõ cõ⸗
patiẽs q̃ſi ſibi ↄtraria ⁊ oĩa incõtingẽtia.q⸗ Ad illud qð
obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.ſ.ꝙ ieiuniũ ẽ abſtinẽtia: pt᷑ dici ꝙ alio
mõ ſumit᷑ abſiinẽtia put moderat᷑ vnũ irritamẽtũ gule.
et. ꝓut idẽ ẽ dictũ ꝙ ieiuniũ. ꝓut em moderat᷑ irritamen⸗
tũ gule diffinit᷑ ſic. Abſtinẽtia ẽ ſtatutũ terminũ praden
di nõ pᷣnenire.quõ ſumit᷑ abſtinẽtia ᷣm ꝙẽ ieiuniũ: ſupᷣ
tactum eſt.

—

Onſequẽter querit᷑ de ipis irritamẽtis gule ĩ
relatõe ad virtutes quibꝰ moderant᷑. Sũt eĩ
quĩq; irrimẽta gule.vt habet᷑ a gꝛeg.ĩ moꝛał.
e. di. v. ⁊ in dogmate phᷣoꝝ.vt ſupꝛa planiꝰtactuzʒ
. Et ibi tangunt᷑ quatuoꝛ vᷣtutes ꝗbo illa irritamẽta ex⸗
cludunt᷑.ſ. abſtinentia. honeſtas.moderãtia.parcitas:2
diffiniunt᷑ ibidẽ ſic. Abſtinẽtia ẽ ſtatutũ terminũ pꝛãdẽ⸗
di nõ pᷣuenire.honeſtas nõ lautioꝛes cibos querẽ nec ap
paratui oꝑam dare.MNModeꝛãtia ẽ nimiũ axppetitũ ciboꝝ

rõis imꝑio reuocare. Parcitas ẽ mẽſurã refectõis nõ er
cedẽ. Abſtinẽtia ̊ pꝛimũ irꝛitamẽtuz excludit.boneſtas

ſecũdũ et terciũ.moderãtia quartũ. parcitas quintum.
Circa boc querit᷑ ſic quare ſunt quinq; irritamẽta:et
tm quatuoꝛ virtutes quibo moderãt᷑. Itẽ qͥre duo ad vnã
virtutẽ vt ad eoꝝ repꝛeſſiuã referunt᷑ et qre potiꝰ ad ho⸗
neſtatẽ ꝙᷓ ad aliquã aliaꝝ tꝛiũ.¶ cꝛetea. Ilido. de ſũmo
bono.c.xlij. Oẽs coꝛꝑales cupiditates abſtinẽtia reſ. ecãt᷑
&nõ ẽ niſi vna vᷣtus.qꝛ oĩa tꝑamẽta repꝛimunt᷑ nec debʒ
ſibi vna aſſignari.⸗] Oꝛe.a greg.ĩ moꝛał.⁊ in glo. Beñ.
xxv.habet᷑ nõ cibus ſ̊D appetitꝰĩ vicio ẽ. Ex qʒ videt᷑.ꝙ ñ
ſit niſi tm̃ vnũ irritamẽtũ gule.ſ.appetitꝰvicioſus: nec de
bet eẽ niſi vna virtus expꝛimẽs.¶ VPꝛe.IJſido.i li.pᷣdicto
xlij.c.q̃tuoꝛ ſunt genera diſtinctõnũ ĩ apetitu gule. ſ. gd
qñ.quãtũ.⁊ quõ. Appetẽdũ quid ad rẽ ip̃am ꝑtinet q̃ ap
petit.q.ſ.ſi q extra tps legitimũ appetit᷑. q;tum vᷣo ad
ĩmoderatiã refert᷑.quõ ad impatiẽtia feſtinatõis accipi⸗
tuꝛ. Ex hac auctoꝛi idet ꝙ ñ ſunt niſi quatuoꝛ irri⸗
tamẽta gule Kl io. ad illð qð pꝛimo querit᷑ſ.ãre ſũt
qnq; irritameta ⁊ tm̃ q̃tuoꝛ vᷣtutes ꝗbo modeꝛant᷑:pt᷑ dici
ꝙ rõ ẽ ꝙ duo irritamẽta.ſ.ſecũdũ ⁊ teꝛciũ vna vᷣtute mo⸗
dceꝛant. vt ex dictis patʒ.ſ.honeſtate:ſunt em̃ cibi lautio⸗
res et naturalit ⁊ artificioſe. VHñ ſecũdũ irritamentũ et
terciũ ↄueniũt ĩ laucitate.lz illa laucitas ꝓueniat vel ex
natura vel ex nimio appaꝛatu. Vñ honeſiatis ẽ vt ha bek
in dogmate phoꝛũ nec lautioꝛes cibos querẽ.vtpote qũ
laucitas ẽ naturalis.hec apparatui operã dare.ſ.vt lau⸗
tioꝛes fiant aparatu curioſo. Honeſtas eĩ ẽ q̃ ꝓpꝛia vᷣtu⸗
te allicit. ꝓpt qð cibi honeſte ſumẽdi in ieiunio debẽt al⸗
licere ꝓpꝛia vᷣtute nõ loucitate.pꝛia eĩ vᷣtus eibi ⁊ maxĩe
ꝓut ſumit᷑ nõ ad delectãdũ ſʒ potiꝰad ſatiſſaciendũ de
lictoẽ in oꝛdinatõe ad finẽ ꝓpteꝛ quẽ ſumit᷑.¶ Ad iug. qð
dicit Yſido.ꝙ oẽs carnales cupiditates abſiinẽtie r̃ſecẽ
tur.p dici ꝙ abſtinẽtia ſumit᷑ duobo modis.vno mõ ᷣm
ꝓ ẽ generalit moderãtia oꝛis circa cibũ:⁊ ſic ẽ eq̃lis ex⸗
tenſionis cũ ieiunio.⁊ cõpꝛehẽdit q̃tuoꝛ vᷣtutes quibo re⸗/
ſecant᷑ ꝗnq; irritamẽtegule.Alio mõ ſumit᷑ ſi pecialiꝰ pᷣm
ꝓꝙ abſtinẽtia ẽ ſtatutũ terminũ ⁊c. pꝛimo mõ d abſtinen
tia q ſtatutũ terminũ pꝛãdẽdi nõ pᷣuenit.nec lautioꝛes ci⸗
bos querit.nec apparatui oꝑam dat.⁊ nimiũ appetitũ ci⸗
boꝝ reuocat:a⁊ mẽſurã refectõnis nõ excedit.⸗l¶ Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ cibus nõ ẽ in vicio ſ appetitꝰ ⁊c. põt dici ꝙ
foꝛmaliter ioquẽdo in vicio gule ẽ ſolũmodo apetitꝰ irri
tamẽtũ:ſ̊ appetitꝰiſte excedit vel puniẽdo terminũ ſtatu⸗
tũ prãdẽdi.vel querendo cibos lautioꝛes. vel aparatui
opam dãdo.vel appetitũ circa cibos nimis effundẽdo. vł
mẽſurã refectõis ercedẽdo. V irritamenta gnq; pᷣtacta
nõ ſunt vicia gule niſi quodãmõ infoꝛmata ab appetitu
iſto:mat᷑ialiter tñ diuerſa ſunt et diſticta mödo pᷣdicto.
Ao illud Yſido. ꝙ q̃tnoꝛ ſunt genera diſtinctõnũ ĩ ap⸗
petitu gule ⁊c.põt dici ꝙ ꝑ hoc qð dicẽ̃ ꝗd:duo ſignãtur
irritamẽta.ꝗd eĩ ad ip̃am rẽ ꝑtinet q ſumi dʒ in cibum

roſitate. Deince

—

hmõi: Fm aſuetũ modũ loquẽdi vt frequẽtius ↄcernit q⸗
litatẽ eiuſdẽ.vñ cũ querit᷑ ab aliquo agd comediſti hodie.
Fm vſitatioꝛẽ modũ loquẽdi.Rñdet᷑ comedi cibũ bonuz
2 delicatũ ⁊ bene paratũ. Per h̊ ꝗ̊ qð dr gqd:ocernuntur
duo irritamẽta que vᷣtus honeſtatis moderat᷑ vt tactũ ẽ.
ſcʒ laucitatẽ duplicẽ q ẽ.ſ.naturalis:⁊ ex nimio appara⸗

tu: ⁊ ſic ſunt ꝗnq; in vniuerſo nõ q̃tuoꝛ tm̃.quoꝝ vnũ re⸗

ſpicit tðs cõmeſiionis:ouo ipᷣm ↄmedẽdũ.ſ.qualitatẽ eiꝰ
⁊ quãtitatẽ:duo ipᷣm ↄmedẽtẽ.ſ.qᷓtũ ad affectiuã⸗ oꝑati
uõ.nec opoꝛtuit ꝙ aſſignaret᷑ aliqð irritamẽtũ ex ꝑte ho
miĩs qᷓtũ ad cognitiuã:qꝛ ip̃a irritamẽta ſunt ipᷣius gule

2 —2— —. 2. —2 „

qtũ ẽ in cognitõe.

. ¶ Nueſtio cv. de elemoſina

N Egmiur de elemo/

ſina q̃ ẽ alia ꝑs ſatiſſactõis q̃.ſ.penitẽs
oꝛdinat᷑ ad ꝓximũ circa quã lic ꝓcedit᷑.
Pꝛimoq̃rit᷑ de elemoſine ꝗdditate. Se
cũdo de eius multiplicitate ſiue nume⸗
ps d eius diſtributõne et vtilitate.

embꝛum pꝛimum

Irca pꝛimũ pꝛimo querit᷑ Quid ſit elemo
ina m nomen. Secundo quid ſit ſᷣm dit⸗/
initõnẽm. Tercio quid ſit 'm rem.

Articulus pꝛimus

Dpꝛimũ cũ querit᷑.qd ſit elemoſina pᷣm nom
Mota ꝙ elemolina dr ab eloys qð ẽ miſereri
cmoys qð ẽ aq̃.vñ elemoſina q̃ſi aq miſera⸗
tẽ dr elemoſina ab eli qð ẽ ꝰ.et ſyna qð ẽ mãda

4
7

tũ. vñ elemoſina q̃i actꝰdiuini mãdati. Itẽ elemoſina dr

ab beli qð ẽ et moys qdð ẽ aq̃.vñ elemolina q̃ſi aqᷓ dei
ſiue diuina.Ex his ethimologijs põt haberi rõ elemoſi
ne ᷣm nomẽ talis. Elemoſina ẽ opꝰmiſcðie pietate dedu
ctũ ineſſe et diuĩo mãdato aptũ ad peta extiguẽda. Pꝛi⸗
ma pꝑo habet᷑ ex pꝛima ethimologia. ꝑ aqua em̃ pieias
ſcriptura ſigficat᷑ hiere.ix. Ouis dabit capiti meo aquã
et oculis meis fontẽ lacrimaꝝ. Secũda ꝑs habr ex ſecũ
da ethimologia.deus eĩ mãdauit elemoſinã fieri.Luce.
xj· date elemoſinã et ecce oĩa mũda ſunt vobis. Tercia
ſimiliter ex tercia qẽ ex aq̃ diuia.i.diuĩe vᷣtutis.ſ. ad ex⸗
tinguẽda pct᷑a.ſic eĩ aq̃ matialis apta ẽ ad extinguẽdnʒ
ignẽ materialẽ de ſua natura:ſic elemoſina virtute dini
na apta ẽ ad extinguẽdũ pcta.Ecci.iij. Ignẽ ardẽtẽ extĩ
guit aqua a elemoſina reſiſtit peccatis.

Articnlus ſecundus

Onſequẽter querit᷑ ꝗd ſit elemoſina pᷣm diffi⸗
nitõem. et diffinit᷑ ſic a mgr̃is. Elemoſina eſt
pꝰſiue largitio rei neceſſarie:facta indigen⸗
7 excõpaſſiõe.De hac querit᷑ ſic. Viſitatio ĩ⸗
firinoꝝ eſt quoddã opꝰmiſcdie qdð ↄtinet᷑ ſub elemoſina.
tñ vt frequẽter nihil largit᷑ neq; coꝛꝑale neq;ʒ ſpũale infiꝛ
mo tali viſitatõe.¶ Pꝛe.mẽtalis deuotio p releuãda mi
ſeria alicꝰ deo erecta elemoſina ẽ:nec tñ opꝰor̃. elemoſi
na nõ ẽ diffiniẽda ſiue diffinitiue dicẽda opꝰſiue largitõ
IOtẽ ex ſuꝑfluis fiũt elemoſine deo accepte.nõ ̊ᷓ opoꝛtʒ
ſint rei neceſſarie.¶ Itẽ nõ ſꝑ fit elemoſina indigenti:
vt patʒ.· elemoſine ei fiũt frequenter viris ecclłiaſticis bñ
dotatis et habũdãtibo in diuitijs. ¶¶ Pꝛe. diuites qñq; ſi⸗
mulãt ſe pauꝑes eẽ quiboↄfeꝛunt᷑ elemoſine:nõ tñ ſũt in
digẽtes. Pꝛe. nullꝰẽ indigẽs reſpectu ſi⸗ ui. nullꝰpõt fa
cẽ elemoſinã ſibi.¶ Pꝛe.ſᷣm ph̊m.iuſticia dẽ relatiue ad
alteꝝ:t ſimilit᷑ et miſcia.̊ nullꝰp miſ(diaʒz reſpectu ſui
nec pt᷑ facẽ ſibi elemoſinã.Cotra qð ẽ illud ecci.xxx.
Aiſeꝛẽ anie tue placẽs.. Pꝛe.nõ ſꝑ fiũt bono fine.iĩmo
qũnq; ſiũt c tedij clinãdi ⁊ impoꝛtũitatis pauꝑum eui
tade:nihilominꝰelemoſina tali fine facta ẽ elemoſina. et
ita vidr ꝙ młtipłr peccat diffinitio aſſignata. 4 I min?ꝰ

— —— ———

— — — — – –—— — — ——— —

———— — —

.,—— — ⏑☛☚

—.—

4 5
— .
Nueſtio .co. . .
bene dẽ ex ppaſſiõe. · i. cox. ix. bileꝛ· datoꝛẽ diligit de diſſe velit. vñ vt tactů. xõ elemoſine aſſignata ẽ indicati⸗
Vñ ex hilaritate ñ ex cõpaſſione fieri dz: cu cõpaſſio im⸗ na ee elemoſine um eiꝰeẽ potiſſimũ:ᷣ qᷓ obiecta ſũt elemo
3. poꝛtz trilliciã. et ibidẽ dr.nõ ex triſticia ꝛc· ¶ It m boc ſine ↄueniũt in eiꝰeẽ effectiuũ. vñ nõ impꝛobãt rõez alſi .
a miſeri alteriders affectõe nate releuaret ñ facẽt elemo⸗ nata. 4 Aill qð obicit de ↄpaſſiõe. pt dici ꝙ cõpalſ⸗
ſe ſinã.¶ EKñſio. ꝙ diffinitio ptacta ſiue notificatio data ẽ io exigitur de h ꝙ op elemoſine ſit ꝓpꝛie elemoſina vt er
e⸗ ad indicãdũ qo ſit elemoſina bm eẽ ſuũ potiſſimũ reqrũ ethymologijs pᷣtactis pʒ · vñ miſericoꝛs dʒ eẽ ⁊ et ex cari
tur ↄditões p̃tacte.⁊ pñt aſſigri cãe qtuoꝛ elemoline. ſcz tate largitio elemoſine. vt ſiẽ caritas ꝑ ↄgratulatõeʒ fac
w efficiẽs duplr. . opane reſ⸗ pectu cr opſiue largitio. ⁊ bona ſingła bona oĩm ſic p ↄpaſſionẽ miſcðie miſeriam
ſ motina cũ dr ex cõpaſſione. Matialis duplr. ex qᷓ: ꝗ in⸗ ſingloꝝ. miſeriã oĩm. qð affirmabat apłs. .coꝝ. xij. Si . .
nuit᷑ cũ dr rei· circa quã cũ dr indigẽti: neceſſarie dic co⸗ gd patit᷑ vnũ mẽbrũ:patiunt᷑ 1 oia mebra. hec at miſeri
ditõem ſuꝑadditã· ꝓpt qð inſinuat cãm foꝛmalẽ. cã fina⸗ coꝛdia ſiue ↄpaſſio ſicut cõpaſſionẽ miſeri facit cõem qᷓ
B lis cũ dr ꝓpter deũ.¶ Ao illð qð pᷣmo obijcit viſitat? tũ ad illos qñ ſunt ĩ eadẽ miſeꝛia:ſic mouet coꝛda illoꝛũ .
ne infirmi q̃ ẽ opꝰmiſcdie ñ otinet bec ꝑs qẽ laꝛgitio ⁊c. A poſſent illos a miſeria releuare. res ſuas illis coĩcare.
pẽ dici ꝙ viſitatio hm ↄtinet᷑ ſub elemoſina ꝓutei ſuo vn miſcdia quodãmõ illa q̃ ſunt ꝓpꝛia facit coĩa.¶¶ Ad il
eẽ potiſſimo ñ ẽ ſine largitõe. ſ. muneris ſpũalis. vtpote lud vo qð obijcit ꝙ bilarẽ datoꝛẽ diligit deꝰ:pt dici ꝙ in
oſilij vloſolatõnis vel alicꝰpmõi vel coꝛꝑalis. Vñ dico. oꝑe elemoſine põt eẽ vtrũq;.ſ. hilaritas gaudij.2 opaſſio
ꝙ ſicut ocupiſcẽ vrxoꝛẽ ꝓximi vel ancillã Fᷣm ꝙ fuit/ꝓhibi doloꝛis· hilaritas reſpectu beneficij releuãtis doloꝛ ſpe
tu ĩ lege. ñ attedebat᷑ tm ĩ actu coꝛdis:̊ᷣ aliqͥ mõ in actu ctu miſerie releuãde.¶¶ Ad illud qð ſequit᷑. dðm ꝙ ſi gs
manꝰ. vtpote qñ expꝛimebat᷑ largitõe müeris vel ſollici⸗ ex ſola affectõne nature non ex motu pietatis infoꝛmate
tatõe vel aliq̊ hmõi alit nõ eẽt verũ ꝙ lex moy ſi ñ ꝓhibe beneficium miſero cõferret.nõ dicẽdus ẽ ꝓpꝛie facere ele⸗ .
bat animũ b manu. Siin dico viſitatio mnſirnovyin moſinam. . V
7 opꝰpietatis et dõm elemoſina: nõ attẽdit᷑ ſolũmõ in eculu⸗
D n becku infirmi: cũ H̊ ĩ largitõe.ſ.muneris ſpũalis vel – rticu Uus terciuns
coꝛꝑalis.vñ intrare od infirmũ? illũ tm̃ intueꝝ ſine laꝛ . Onſequẽter querit᷑ ꝗo ſit elemofina m rem. .
itõe munuſculi ſpũalis.vtpote Ailij vel infoꝛmatõis vł Et videt᷑ ꝙ ſit virtꝰſic. Omne ill q̊ͥ aĩia mun⸗
alicꝰↄſiłis vel coꝛꝑalis:ñ meꝛet᷑ dici viſitatio ꝓut ẽ ſpẽs Vat a pctis ẽ gẽa vel vᷣtꝰ: ̊ aia mũdat᷑ a petis
elemoſine. 4 Ud üͦlud qð obijcit᷑ ë elemoſino nõ ſemꝑ E pe oſinã. Luce. xj. date elemoſinã et ecce oia munda
opꝰ.põt dici ꝗ elemoſina noĩe exteſo pꝛebẽdit motu in⸗ fũt vobis ⁊c. ¶ Pꝛe.videt᷑ ex eadẽ auctoꝛitate.q elemoſi
1 terioꝛẽ et actũ exterioꝛẽ. vñ volũtas benefaciẽdi opꝰ dr. naẽ vᷣtus general. ꝑHg illi auenit effectꝰoĩm vᷣtutũ ꝗ at
, qʒ illa q̃i bono oꝑe meret᷑ bõ. vñ glo. ſuxꝑ illð. Qui ſemi⸗ tẽdit᷑ ĩ mũdatõe oĩm pctoꝝ.dic em̃.⁊ ecce oĩa mũda ſunt *
4 nat i lacrimis.magna volũtas multũ dedit multũ ſemĩa vobis. AUna eĩ vᷣtꝰ ſpalis ñ mũdat aĩaz ab oĩ pcto:ſ̊ vna⸗ .
. uit. bic ar ſumit opꝰ ꝓprie ßin ꝙ dieit actum exterioꝛem. queq; mũdat a ſuo ðrio.qꝛ ſiẽ diẽ hiero.ñ ſanat oculum
. Ao aliud pt dici elemoſina nõ dẽ laꝛgitio rei ncẽ rie qð ſanat calcaneũ. 4 Pꝛc. idez hẽ ꝑ illð Thobie.iiij · vbi
PRfit ex re nccria ipi dãti:ſ̊ potiꝰipi accipiẽti. frequent dr.elemoſina ab oĩ pcto? a moꝛte libcrat. ¶¶ Pꝛe. oẽ illð
em̃ fit elemoſina de illis qᷓ ſũt ſuꝑflua ipi dãti:q̃ ſũt neceſ q̊ pcta remittũt᷑ ẽ vto: tak ẽ elemoſina. Dañ. iuj. pcta tua
ſaria ipi accipiẽti.¶ Ad illud qð obijcit eꝙ ñ ſp fiunt ele⸗ elemoſinis r̃dime ⁊ inigꝗtates tuos miſericoꝛdijs pauꝑũ
moſine indigeti c. dõm ꝙ indigẽs duplicit dẽ. vere vel ita vt ĩ pᷣncipio ¶ Cõtra.· vt hr ab aug. Virt?ẽ bona q⸗
interp̃tatiue. vñ ꝑſone eccliaſtice lʒ ñ ſint indigẽtes veꝛe litas mẽtis qᷓ recte viuit᷑ q̃ nemo male vtit. quã de? ĩ no⸗
ſũt tñ indigẽtes interpᷣtatiue.qꝛ diſpẽſatoꝛes ſũt rerũ q̃s bis ſine nobᷣ oꝑat᷑·.ↄſtat ꝙ hec rõ ñ ↄuenit elemoſine. ꝗa .
. habẽt ñ poſſeſſoꝛes.vt dic bern· li.de vtẽptu. 4 Ad illð elemolſina ñ ẽ qlitas mẽtis:ẽ eĩ actꝰlł opꝰ miſcðdie.nec ipᷣa .
qð obijci.qꝙ nullus ? indigẽs Tᷣſpectu ſui nec miſericoꝛs recte viuit᷑. qꝛ ſine elemoſina ↄtĩgit aliquẽ recte viuere.
1 dicũt ; pꝛie loquẽdo nullꝰbʒ miſcdiaz ad ſeipm. Et ꝙ Pꝛe. ↄtigit male vti elemoſina vtpote ſi fiat t vanam
83 illud verbũ eccłiaſtici.ſ.miere aĩe tue ⁊c̃.nõ intendit ꝙ gliaz. ꝛe. elemoſina ẽ opꝰhoĩs ⁊ ita ñ oꝑat᷑ ülã edĩ no⸗
ni aligs imꝑtiat᷑ ſibi opꝰmilſcðdie:ſᷣ inſinuat ibi oꝛdo ĩ oꝑi⸗ bis ſine nob. ¶ Pꝛe. vt?? exiſtẽs medio.eły na at̃᷑ quãto⸗
rü bo bonis.⁊ maxie ĩ mał tollẽdis.vt pmo faciat hõ qð ſi⸗ magis declinat extremũ tãto maioꝛis ẽ meꝛiti:iu,̃ ſnĩiaʒ
bi ẽ bonũ et rect. deinde qð ꝓximo. Ael pi dici. ꝙ ſicut onñi dicetis. Si vis ꝑfectꝰeẽ vade vẽde qͥ hẽs ⁊ da pauꝑi⸗
qs diligit ſe er caritate: ita ſui pt᷑ mieri ex pietate ma bo Math. xixr. Et luc. xviij · Dĩa qcũq; bẽs. ¶ Pꝛe. ſi eſt
xime infoꝛmata.ſicut eĩ diligẽdo er caritate ↄueꝛtit ſe ſu vt qrit᷑ ⁊ vr ꝙ ſit ſpẽs iuſticie. ¶at᷑.v.Cũ facis elynam
i pꝛa ſe q̃i alteꝝ ꝓpꝛiã ↄſiderãdo pſonã q̃i eẽt alteriꝰ. vtpo ⁊c̃.glo.Ełyna ẽ ꝑs iuſticie. Cõtra. vidẽ ꝙ ſit miſcdie pᷣs
eſt te exiſtetis ad imaginẽ di: ita vt nõ oſideret vt ſua ẽ:ſed Tota die mileret cõmodat.glo.Ełyna a miſcdia inci
en⸗ potiꝰ vt ẽ habẽtis ĩimaginẽ dei Quiſgs ei ẽ cuſtos ſui. et pit.p cipiũ gᷓelyne ẽ miſcðia: ita ẽ miſcðia a virtute. .
oi ita ſe hʒ vt alt᷑ reſpectu ſui. ¶ Ad aliud qͥ ondit᷑ ꝙ nullus VRKalio ici pt ꝙ elyna ẽ potiꝰactꝰvᷣtutis q vtꝰ. põt tñ .
na. ẽ indigẽs reſpectu ſui ptẽ dici. ꝙ H verbũ duos bhʒ ſenſus eno mõ ſũpta dici vᷣtꝰ. Fm ꝙ ẽ volũtas hiĩtualł ſiue hĩtus
fi ioẽ vt ſit indigẽs reſpecetu ſui abũdãtis ⁊ potẽtis ꝓpꝛiã volũtatis ſubueniẽdi miſeris. ſiue releuãdi indigẽtiã mi
mi indigẽtiã relenare.vł indigẽs reſpectu ſui aliqͥ mõ poten ſeroꝝ · ⁊ ↄtinet᷑ ſb iuſticia.ſi iẽ ſꝑẽs ſub genẽ. ſ. ab iſta ſpẽ
hoſi tis coopari ad releuatõeʒ ꝓpꝛie ĩdigẽtie.nullꝰgẽ indigẽs dĩ liberalitas. Juſticia eĩ diuidit ĩ ſeueritatẽ 2 libera
gi reſpectu ſui pꝛimo mõ. indigẽs ei ñ hʒ actu vñ poſſit ppᷣ litatẽ vt detmĩant phi. liberalitas ẽ vtꝰ bnficioꝝ eroga
ot, am indigẽtiã releuare er ſe dico. põt iñ aligd facẽ ꝓpteꝛ tꝛix. ponẽdo &ᷣ gy ſit vᷣtꝰ. dico ꝙ ẽ q̃litas mẽtis ↄtẽta ſub il
ni qð ab alio ſubleuabit qð marie verũ ẽ ð indigẽtia culpe la ſpẽ qlitatis ꝗ eſt hitꝰvel diſi poſitio. ißa recte vnit · qꝛ
* Vñ iſta duo ñ ſt incõpoſſibilia.ſ. ꝙ aligs ñ ſit indigẽs ea recte oꝛdinat᷑ mẽs ꝓut mouet᷑ ad erogatõez bñficij ali
ſi reſpectu ſui qᷓtů ad aliqð ꝗð bʒ actu ⁊ ſit indigẽs iſpe cui indigẽti.ab eo ẽ pꝛicipiũ ad ipᷣm eũdẽ vtẽ finis.nec
tin ctu ſui qtum ad illð qð pĩ facẽ. ¶¶ Ad aliud qð obijcit · ipa aliꝗs male vtit vt ẽ ſic oꝛdinata.qua opat devin nob
l⸗ qñqʒ dat elemoſina cã impoꝛtunitatis pauꝑis declinan⸗ ⁊c̃.inqᷓtũ ẽ hĩtus gtuit. lʒ aliqͥ mõ ſita nob inqt ? actꝰ
ad de ⁊c. pt dici ꝙ Bᷣ verũ e:ᷣ elemoſina bac x ca facta nõ ẽ Vlb pt᷑ dici ſic dr de v̈tute ſimplr. ꝗ dedvoꝑat᷑ e ĩ nob ſine
ſi dicẽda elemoſina Fm potiſſimũ eẽ elemoſine. neq; vt opi nob oꝑpantibo:ßñ ſine nobis cooꝑantibo:ſic põt dici i ⸗
m⸗ noꝛ hec elemoſina eſt ſatiſfactoꝛia neq; meritoꝛia ßm ꝙ poſito. Ad alið qð obijcit. ꝗ elyna ñ detmiat mediuz
ine ẽ opus oꝑans.Aug.ſuꝑ — dat vt careat tedio int qꝛ quãtoplus declinat ao extꝛemũ ⁊c.· pt dici quãdoq; *
ai pellãtis nõ vt reficiat viſcera indigẽtis:⁊ rẽ meritũ ꝑ⸗ mediũ dĩ vt detmiĩat eẽ int ſupfluũ diminutũ. et ſic ele
14 Dit. Et ẽ glo. ij. coꝝ. ix. pot tn ee meritoꝛia vt ẽ opꝰ oꝑatũ moſina nõ determĩat ſibi mediũ.qnq; determiat mediuz *
7 Vñ matigliter loquẽdo elemoſina pt dici:nõ at foꝛmali p modificatõem circũſtatiaꝝ q̃ ſunt quid:quõ:qñ ⁊c· et
4 ter. niſi diſpliceat ꝙ iñ tedio tedit.⁊ tñ poſtmoduʒ ſe de⸗ ke oↄſiſtit ĩ medio iſto. j. plemꝰ det minabit. 4 Ad illð qð
£
—
△
„
ι
△
△

querit᷑ que virtus ẽ:põt dici ꝙ ẽ ſpecies liberalitatis qẽ

ſpẽs iuſticie.que vt rixẽ beneficioꝝ 2 diui
dit Z ſanai onẽtes ꝙ ſit actꝰ virtutis.ſ.libera li
tatis poſſumꝰſic ſeſpõdere ad obiecta ꝓ alia ꝑte.Et pꝛi⸗

mo ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ome illud quo mũdat᷑ aia a pec⸗
catis ⁊c.dðm ꝙ h̊ veruʒ ẽ quo purgat᷑ foꝛmaliter:ſed ſi ic
nõ mũdat᷑ aĩo a pcto ꝑ elemoſinõ:v potius merit oꝛie.ex
ercitio em̃ operũ miſericoꝛdie ẽ maxime elemoſina. qua
meret᷑ penitens purgari a peccatis.⁊ pᷣparat ſe ad ſuſce
ptõem gfe ſiue virtutis.qua foꝛmalit loquẽdo aĩa pur⸗
gat᷑ a pctis.q Ad illð qð obijcit.ꝙ nõ ẽ ſolũ virtus gene
ralis.qꝛ ꝑ eã fit vniuerſalis mũdatio ſiue purgatio. Sʒ
quod videt᷑ ſonare illud luce.date elemoſinã ⁊c.põt dici
ꝙ reuera elemoſina quẽdam vniuerſitatẽ impoꝛtat qtuʒ
ad effectũ mũdatõis:nõ tñ ꝓpter h d virtus generał vt
a qua eliciant᷑ ꝓpꝛie actus oim virtutũ quibus quaſi pꝛo
pꝛijs antidotis expellunt᷑ oĩa genera petoꝝ:ſed ſic dr.qꝛ
exercitõ opeꝝ miſericoꝛdie ſiue elemoſine auget᷑ caritas
que oĩa vicia ſiue peccata purgat.pter quod dr̃ pietas
ad om̃ia vtilis ẽ.j. thimo.niij.id ẽ ad oĩa peccata extirpã
da merẽdo caritatẽ ꝑ quẽ oĩa peccata expellunt᷑. Ael ali

ter intelligit verbũ illud. date elemoſina c. ẽ date ele

moſinã oꝛdinate incipiẽtes.ſ.a vobis.vt eĩ habet᷑ ĩ qua⸗
dã glo. ſuꝑ vᷣbo ppoſito. Pꝛima elemoſina ẽ mederi ania
bus vr̃is credẽdo in me ꝗ coꝛda mũdo.et alia glo.dic ibi
dẽ. Qui oꝛdinate vult dare elemoſinã:a ſeipo incipiat ⁊

ſibi eã pꝛimo det. Eſt eĩ elemoſina opus miſcdie. de quo
dr miſerere aĩe tue placẽs deo Ecẽi.xxx. h̊ miſereri anĩie

ẽ eã relenare ab omni miſeria.i.ab om ni pcto qð ipſam
aĩom miſeꝛã facit.qꝛ miſeros facit populos pctẽm. ꝓuer.
xiiij. ¶ Ao illud qð obijcituꝛ ꝙ illud quo peccata redimũ
tur ⁊c.põt dici ꝓ illud ẽ virtus vel actus virtutis:a ta⸗
lis ẽ elemoſina.vt ex pᷣdictis patʒ. Vel põt dici ꝙ pecca⸗
ta meritoꝛie ſiue p̃paratoꝛie elemoſinis redimunt᷑.q Ad
illud qð obijcit᷑.ꝙ elemoſina? opus miſericoꝛdie ⁊c᷑.põt
dici de elemoſina ẽ loqui dupliciter. vno mõ m ꝙ mere
dat᷑ ex cõpaſſiõe mipie frat᷑ne ꝓpt᷑ eũ:⁊2 ſic ẽ opꝰmiſcðdie
Alio mõ ym ꝙ dat᷑ ñ er ↄpaſſiõe mißie ꝓxĩ ſʒ ad intitõʒ
peccati cõmiſſi iniũctũ ſibi ab ecclia ⁊⁊ ſic ẽ iuſticie.vł vt
ga ẽ iuſticie imꝑatiue: miſericoꝛdie elicitine.

dicũt quigꝗ
bꝛum ſecundum

Equit᷑ de mitiplicitate ſiue numero elemo
ſinarũ.⁊ ponunt᷑ multa geneꝛa elemoſina⸗
rũ a mgr̃is.⁊ maxĩe a mag̃o ſnĩarũ li.iiij.
ſcʒ.vij.elemoſine coꝛꝑales q̃ ↄtinẽt᷑ ĩ ̊ ᷣſu
Viſito cibo poto redimo tego colligo condo. Quaꝝ ſex
enumerant᷑ math.xxv. Septima do Tbobie.ij. Simili⸗
ter ponũtur ſeptẽ ſpũales que hoc verſu otinent᷑.Cõſule
caſtiga ſolaꝛe doce remitte fer oꝛa ‚¶ De numeꝛo coꝛpoꝛa
liũ dubitat᷑ cũ em̃ modis pluribo fiant coꝛpales elemoſi
ne vtpote poꝛtdo fatigatũ in itinere.nullus em̃ dubitat
In poꝛtore fatigatũ aliquo genẽ vebiculi ĩ via:ſit elimo⸗
ſina.ſilłiter defendẽ innocẽtem a latronibo impetẽtibo eũ
vt ſpoliẽt vł occidãt:vł curãdo vulneratũ. cũ bio modis
et alijs pluribo cõtingat elemoſinã fieri:videt᷑ diminu
te ſunt aſſignati modi pᷣtacti.¶ Pꝛet. que elemoſina ẽ ſe⸗

pelire moꝛtuũ:cũ ĩ nullo releuet᷑ eiu miſeria. 4 Pꝛeftean

que ẽ rõ numeri bax elemoſina? Rñſio. elemoſina &
opus miſericoꝛdie.miſcðia eĩ miſeriã reſpicit vt illã rle⸗

uet. iuxta ; numerũ miſ eriaꝝ boĩs releuãdaꝝ:ſumit᷑ nu
mer? elemoſinaꝝ pᷣtactax. Hõ at ẽquoddã vnitũ ex coꝛ⸗
poꝛe et aia.vñ quedã miſeꝛie ꝑueniũt ex defectu qui oꝛit᷑
ex ꝑte coꝛꝑis.quedã ex tefectu goꝛit᷑ ex ꝑte vnionis anĩe
eu cope. quedã ex pte aie qͥs releuãt elemoſine ſpũales.
x quibo infra dicet᷑. ¶ Ex ꝑte vnionis q̃ ẽ diſſolubilis:
accidit miſeria moꝛtis q ẽ diſſolutio corꝑis ⁊ aĩe.⁊ bãc
miſeriã reſpicit ſepelitio ſiue ſepulto moꝛtuoꝝ?⁊ illã re
leuat ꝓut poſſibile ẽ.q cũ nõ pt᷑ phibẽ diſſolutõem illam
ꝓbibet fetoꝛẽ ſequẽtẽ.ſ.ne viui illo ledant᷑.vt eĩ habet᷑ ab
aug · ad paulinũ ĩ li. de cura/ꝓ moꝛtuis.Omnia que ᷣm

moꝛẽ gerunt᷑ ĩ his.ſ.circa funera: magis ſunt ſolatia vi

uoꝝ q́; adiutoꝛia moꝛtuoꝝ. Pꝛetea.tumulꝰẽ memoꝛiale

bqð fiunt multa ſubſidia moꝛtuo.qᷓ nõ fierẽt ſi locũ det⸗

minatũ nõ haberẽt. Uñ aug. de cura ꝓ moꝛtuis:monum̃
ta dicunt᷑ quaſi monimẽta.iõ ꝙ; mẽtẽ moneãt ꝓ tefüctis
vł ſꝑãdã gliaʒ r̃ſurrectõis.q.Ex ꝑte coꝛꝑis młtipłr acci
dit mipia qdã eĩ accidit miſia ex ĩpotẽtia coꝛpꝑis inq;tuʒ
ẽoꝛganũ aie q attẽdit᷑ ĩ carẽtia ptatiste pniẽdi aĩe. mißi⸗
am em̃ impotttie ex ꝑte oꝛgani deſeruiẽdi aĩe in motu cõ
petẽti inducit captiuatio ſiue incarceratio quã releuat
redemptio captiuoꝝ. IZẽ eſt alia miſeria ex ꝑte coꝛꝑis q
accidit ex cauſis cõplexionũ ſicut infirmitas. rſpectu cꝰ
releuãde ẽ viſitatõ infirmoꝝ. Quedã ex deꝑditõe ſubſiq
tie que accidit ex actõe qualitatũ actiuaꝝ que ſunt cali⸗
dũ et frigidũ. ex actõe em̃ calidi cũ ſicco accidit mißia J
dã que vdr fames.ex actõe frigidi cũ hũido accidit alia 4

dr ſitis.ad quarũ releuatõem ẽ elemoſina quedã que eſi

cibatio:et alia que ẽ potatio.Eſi em̃ pᷣm phᷣm fames ap⸗
petitus calidi ſicci.ſitis aeti tofrigidi et humidi.Ho⸗
huc ienit duplex miſeria circa coꝛpꝰhumanũ a cauſis
extrinſecis.bec duplex miſeria ẽ duplex paſſio. Una eſt
ignominoſum nuditatis quã ſoꝛtitur hò ex oꝛiginali de
bito quã releuat elemoſina induitõis. Alia ẽ acerbe af⸗
flictõis que cauſat᷑ ex impetu imbriũ et caumatũ.ad quã
releuãdã ẽ elemoſina holpitatõis q ẽ ptectio ab imbribo
⁊ caumatibo.Vel alio ſnõ qꝛ hõ ẽ ð vegetabilibo: indiget
alimẽtis que ſunt cibo et potꝰ.⸗ qꝛ ẽ de ſenſibilibo: indi⸗
get tegẽtibo et ptegẽtibo ab excellẽtibo ſenſi ibilibo qᷓ coꝛꝛũ
pũt ſenſus.et hec ſunt tegumẽta immediata vt veſtes: et
mediata vt domꝰ. et hic viuentiũ vt domꝰcoĩter dicte ſiue

vſuales.vel moꝛẽtium vt ſepultura que noĩe extenſo do⸗

mꝰdicũtur.p̃s. Sepulcra eoꝝ domꝰilloꝝ inetnü. Scom
at᷑ ꝙ hõẽ rõnalis ſᷣm naturã pꝛimo inſtitutã ẽ habẽo ſa⸗
nitatẽ et libertatẽ.ſanitatẽ ĩ ſuis cõponẽtibo in ſe: liber⸗
tatẽ ad alterũ.ſʒ reſpectu hoꝝ duoꝝ ẽ duplex defectꝰ. in
firmitas in ſe ꝓpter quã indiget viſitatõne.⁊ qñq; capti
uatio ꝓpter qua redem ptõe.⁊ ſic ſunt ſeptẽ elemolſine coꝛ
Poꝛales rleuãtes miſerias pueniẽtes ex defectibo g inſũt
ex ꝑte coꝛꝑis ĩ ſe et vnionis aĩe cũ coꝛꝑe.⸗ Ad h̊ quod
obijcit᷑. ; młta ſunt genera elemoſi inaꝝ ⁊c̃.dõm ꝙ H̊ eſt
verũ:ſʒ hec pᷣciſe numerant᷑.qꝛ de his pciſe fit intẽtio in
ſaera ſcript᷑a.vtpote de ſex math.xxv. de ſeptio Thob.
ij. Pꝛeterea.iſta ſunt vſus frequẽtioꝛis ⁊ neceſſitatis ma
ioꝛis et fructꝰ copioſioꝛis. ꝓpter qð magis ouenit ꝙ bec
numerent᷑ qᷓ alia.vt ad hec impẽdẽda mẽbra ecclie allici
ant᷑ꝑ hec ſolui pñt obiecta CVenamero elemoſinarũ
ſpũaliũ pot eẽ queſtio:⁊ pꝛimo obijcit ð oꝛõne.qꝛ exquo
oꝛõ ẽ quedã ꝑs ſatiſfactois diuiſa ↄtra elemoſinã.nõ vi⸗
det ꝙ, debeat poni inter genera elemoſinaꝝ neq; ſub ele

moſina ↄtineri.¶ Pꝛetea cũ oꝛõ et elemoſina et ieiuniuʒ

ſint ꝑtes ſatiſfactõis.ſic̃ nec oꝛõ otinet᷑ ſub ieiunio neqʒ
ieiuniũ ſub elemoſina neq; ecõuerſo:ſic nec oꝛõ debz oti
neri ſub elemoſina. Pꝛetea. cũ elemoſina ſimplicit cõ

ſiſtat in largitõe. patz ex rõe ſupꝛatacta.cũ remiſſio non

dicat aliqð genus largiẽdi:nõ debʒ poni differentia vel
modꝰelemoſine.¶ Pꝛeteg. ue rõ ẽ nũeri ſiue diſtinctio⸗
nis modoꝝ p̃tactoꝝ. (Bobnd⸗ euidẽtiam nota. ꝙ ſe⸗
ptẽ elemoſine ſpũales diſtĩguũt᷑ iuxta ſeptẽ miſerias aĩe
E illas ſeptẽ releuãdas.due em̃ ſunt miſerie ex ꝑte cogni

tine.vna ẽ ignoꝛãtia.ad quã releuãdã ẽ doctrina.alia eſt

miſeria ꝑplexitas ipius rõis inclinate ad op?:ad quam
releuãda ẽ ↄſiliũ. Pꝛetea.alie ſunt miſerie ex ꝑte affecti⸗
ue.vna ẽ culpe:alia ẽ pene. lla vo q̃ẽ culpe aut ẽ reꝑabi
lis ꝑ adiutoꝛiũ bumanũ.aut ſi implicit᷑ a o. Si ẽ reꝑa⸗

bilis ab hoĩe.aut ẽ eulpa cõmiſſa in te:a ut cõmiſſa ĩ ali/

um. ſi in te:tunc eſt ad illam releuandam remiſſio.ſi in
alium: tunc ad illam releuandã ẽ coꝛreptio vel caſtiga⸗
tio. Si nõ ẽ reꝑabilis niſi a deo ſiẽ ẽ culpa obſtinatoꝝ ⁊
impenitentiũ:tũc ad illã releuãdã ẽ oꝛõ. Si ẽ miſeria pe⸗
ne aut ẽ releuãda ꝑ verbũ aut ꝑ factũ. Si ꝑ verbũ:ad il⸗
lã releuãdã ẽ ↄſolatio.ſi ꝑ foctũ: ad illã rleuãdã ẽ ſupoꝛ/

B

L——4 ——

. — ,— — ð

Mueſtio

tatio. el ſic aſſignant ſeptẽ elemoſine reſpectu creatu⸗

re rõnalis m ſeptẽ defectꝰipᷣius ſpũs bumani. Aut em
ẽ defectꝰipᷣius appꝛehẽliue ꝗ ẽ ignoꝛãtia.aut motiue ipiꝰ
ſcʒ malicia. Ignoꝛũtia at᷑ pt eẽ vel eoꝝ q̃ ſunt ĩ ptate nẽa
⁊ tũc opꝰ miſcdie reſpectu taliũ ẽ ↄſulere.vł aliquoꝝ vti⸗
liũ:⁊ tũc ẽ docẽ. Ipius aũt motiue malicia erit vel culpe
vel pene. Si culpe aut pr ſubueniri ab boĩe aut ñ. vt de
obltinatis et bmõi: ⁊ tuc opus pietatis ẽ oꝛare.ſi ſic. aut
peccauit ĩ te:et tũc opꝰmiſcdie ? remittẽ. aut ĩ aliũ: ⁊ tuc
coꝛriꝑe. Si pene. aut ſubuenit᷑ vᷣbo: ⁊ tũc? ↄſolari.aut
facto:⁊ tũcẽ ſuppoꝛtare. ſm illud Gał. vj. Alter alteriꝰ
onera poꝛtate ⁊c. ¶ Ao illud qð obijcit. ꝗ oꝛõ ñ dz poni
inteꝛ genera elemoſine exqͥ ẽ ꝑs ſatiſfactõis diuiſað ele⸗
moſinã ⁊c. pt᷑ dici ꝙ elemoſina coꝛꝑalis ẽ ꝑs ſatiſfactio⸗
nis. hec eĩ ſola iniũgit᷑ ab eccłia ñ at᷑ ſpũalis. Pꝛe. aliter
ſumit᷑ oꝛo Fm ꝙ ſimplicit᷑ ſumit᷑ oro:⁊ alit᷑ ſin ꝙẽ vnus
modꝰ elemoſine.qꝛ n ꝙ ſumit᷑ ſimpkr. ẽ aſcẽſus aie ad
deũ ad aliqd obtinẽdũ.m ꝙ ẽ modus elemoſine ſupad⸗
dit ex motn pietatis ꝓpoſitũ releuãdi miſeriã alicꝰ. Nec
z ſile de oroe ⁊ ieiunio.qm̃ vnũ ẽ ꝓpꝛie actꝰſ. puũalis aliud
Apꝛie actꝰcoꝛꝑalis.vñ oro bʒ ↄuẽiẽtiã cũ elemoſina ſpũa
li: nõ ſic bʒ ieiuniũ.poſſʒ tñ ieiuniũ quodã extraneo mo
loquẽdi dici elemoſina.vt ſi ꝗs pietate motꝰieiunaret ꝓ
milſeria alicꝰrelenãda:Gᷣ ieiuniũ poſſet interpᷣtari elemo⸗
ſina. et ille ꝗ ieiunaret facẽt elemoſinã ppt᷑ ↄfoꝛmitateʒ
intentõis et meriti illiꝰcũ elemoſtna.ↄſiderata Foueni⸗
entia orois ad elemoſinã et differẽtia:defacili pt rñderi
ad qſita.¶¶ Ad illud qð obijcit ꝙ remiſſio ñ dic largitõ⸗
nẽ ꝛc. põt dici ꝙ ille g remitttt et ſi nõ largit᷑ aligo dãdo
largit tñ de obligãdo. ꝗ em̃ remittit alicui illð ad qð ille
tenet᷑:dat quodamõ de obligãdo eum ab eo qð debebat.
Aug.ĩ enche. multa ſunt genera elemoſinax.quas cũ fa
cimadiunamur vt dimittãt᷑ peta nr̃a:ſᷣ ea nibil ẽ maiꝰ
er coꝛde dimittimꝰqð ĩ nos quiſqᷓ peccauit. In vᷣſu ſu⸗
ꝛa poſito nõ rangũt᷑ niſi ſex elemoſine ſi pirituales: cõ⸗

ulere ſumitur pꝛo duobus.l. .oſilio ⁊ doctrina.
ne io. cvj. de chſtribu

tione elemoſine quãtũ debʒ diſtribui.

NOnſequenter que/
rit᷑ de diſtributõne ſic. Pꝛimo queritur
,gquãtũ dʒz diſiribii. Secũdo gbo debz di
ſtribui. Lercio de ꝗbo dʒ fieꝛi. Quarto
qs dʒ fieri. Quito a gbo. Sexto de ne
ceſſitate diſtributõis. ¶ Ciꝛca pꝛimũ queꝛit᷑ pꝛimo.vtꝝ
liceat oĩa diſtribuẽ ſiue reliq̃re ꝓ deo.Secũdo vtꝝ om̃ia
relinquẽ ꝓ deo ſit actꝰ ꝑfectõis.Cercio qꝛ reliquẽ oĩa in
pꝛio ⁊ ĩ coĩ ſequit᷑ mẽdicãdi neceſſitas vel laboꝛãdi.q̃ri
tur de mẽdicitate illoꝝ. Quarto vtrũ tales debeãt labo⸗
rare ꝓ ſuſtẽtamẽto vite ſue laboꝛe coꝛꝑali.vtł ſufficiat la
boꝛe lpũali.ſ.pᷣdicãdo.docẽdo.oꝛãdo.ofeſſiones audiẽdo
bmõi.victꝰncẽrio acꝗreꝛe.Et qꝛ hmõi actꝰnõ ſunt exeꝛ
cẽdi ⁊ maxĩe actꝰpᷣdicatõis ⁊ ↄfeſſionis audiende.niſi ex
cõmiſſione ſuperioꝛis.ſ.epiſcopi vel ſummi pontificis.
querit᷑ vtũ epᷣs vel ſummꝰpõtifex poſſit cõmittẽ officiuʒ
pᷣdicãdi ⁊ audiẽdi ↄfeſſiones pauꝑibo aliquibo ñ haben
tibo curam aĩiarꝗ.
Nlembꝛum pꝛimum
pꝛimũ q qrit᷑v.liceat oĩa diſtribuẽ ſiue
relinquẽ ꝓ deo. ſic ad ꝑtẽ affirmatiuazʒ
Marci.x. Quecũq; babes vẽde ⁊ da pau⸗
ribo. Glo.oĩno oĩa nõ ꝑtẽ vt aĩas. Pre.
uce. xij. vẽdite oĩa qᷓ poſſidetis ⁊ date elemoſinam § c.
Pꝛe. act. iij. Argẽtu 2 aux ñ ẽ mibi diẽ pe. Pꝛe. luce. v.
Relictis oĩbo ſecuti ſũt en.̊ ↄc. SPꝛe.maĩ.xix.uc.xviij
Ecce nos rliqmꝰoĩa ⁊c̃.phił.iij.oĩa ꝓpxt xrpᷣm detm̃tũ feci
⁊c̃. Pꝛe.mat᷑.vj.Nolite ſolliciti eẽ dicẽtes ꝗd mã.⁊c̃.re⸗
ſpicite volatilia celi.⁊c̃. ᷓ oĩa lʒ daẽ ⁊ relinqꝛe ſe vine ꝓ⸗
uiſiõi.pꝛe.ꝙ lʒ daẽ oĩa ⁊ gꝗdũ extreme pauꝑtatis aſcẽdẽ

cvf.

vr ex ſfacto dñi ꝗ pau ꝑrimꝰfuit ĩ ſtatu infãtie.vtpote na⸗
ſcẽdo ex mr̃e pauꝑrima.ĩ pauꝑe tugurio: panis paupi⸗
mis ĩuolutꝰ: cibo pauꝑrio educatꝰ.ſ.lacte materno. vñ
cãtat ecclłia ꝑuoq; lacte paſtꝰẽ ꝑ queʒ nec ales eſurit.Se
pauꝑtate m is ⁊ pauꝑe domuncla dic criſ.loq̃ns ð ma⸗
gis veniẽtibo ao adoꝛadũ dñm. Eider̃t pãdochiuʒ tene⸗
broſũ ⁊ ſoꝛdidũ magis aĩalibo qᷓ; hoĩbo aptũ.ĩ q̊ͥ nẽo eꝛat
ↄtẽtꝰſuccedẽ:niſi itineris nccitate coactꝰ.mremq; eiꝰvix
tũicã hñtẽ vnã.ñ ad oꝛnamẽtũ coꝛꝑio:ſᷣ od nuditatis te⸗
gum̃tũ ꝓficiẽtẽ.¶ Pꝛe. pauꝑiꝰfuit iĩ ſtatu ꝓgꝛeſſꝰ vite qðᷣ
ip̃emet fatebat᷑ di. ¶MMat᷑.viij. vulpes foueas hñt 2 volu⸗
cꝛes celi nidos:filiꝰat᷑ hoĩs ⁊cEt hãc et pdicauit Mat.
v. Bri pauꝑes ſpũ:qm̃ ipᷣoꝝ ẽ re.ce.4 Pꝛe.pauꝑrimꝰfu⸗
it ĩ moꝛte ñ hñs vñ oſſa eiꝰtegi poſſent nec vbi pedẽ figẽt
imo nudꝰmoꝛiebat᷑ ĩ cuce:nũꝙᷓ ille ĩ qͥ ſunt oẽs theʒ auꝛi
ſapiĩe n ſcĩe abſcõditi tãtã pauptatẽ elegiſſet exẽplũ tã⸗
te pauꝑtatis dediſſet. niſi illã eligẽ et ĩ illa viuẽ alijs li⸗
citũ eẽt. Ex his vidr̃ ꝙ iʒ oĩa diliribuẽ vel reliquẽ ⁊ me
ritoꝛie pauꝑtatẽ artiſſim eligẽ.¶ Cõtra.ſic oĩa tenẽ ſp
auaricia ẽ:ita oĩa dare ꝓdigalitas ẽ.oĩa tenẽ ſꝑ viciũ eſt
⁊ illiciũ:̊ ⁊ oĩa dare ſꝑ viciũ F.¶ Pꝛe. ſuꝑ illð.j.thi.vj.
bñtes alimẽta ⁊c.dic glo.⁊ ſi nibil intulimꝰĩ hũc mũdũ
ñ tñ ꝓrſus abijciẽda ſunt tꝑalia.ꝗ totalit᷑ abijcit male
facit. ¶ Pꝛe. ij. coꝝ. viij. Di ei volutas ꝙ vita ẽ 7c. Blo.
neceſſaꝛia retineat ñ vltra vires dãdo. ̊ male facit ꝗ ſic
diſpẽſat ꝙ nibil ſibi ᷣuat.qꝛ talis vlłt vires dat. 4 Pꝛe⸗
te. qcũq; tẽptat deũ moꝛtalit peccat.ſᷣ ꝗ bʒ hüanũ refugi⸗
um ⁊ illo pmiſſo recurꝛitt aꝰ dñm:deũ tẽptat.h̊ at facit
q bʒ vñ pt ſuſtẽtari.⁊ illð oĩno dat expectãs a deo ſuſten
tatõeʒ. ¶¶ Pꝛe. vtus ↄſiſtit ciꝛca mediu:ſᷣ q omĩa dimittit
ad exiremũ declinat. oĩa dare ñ ẽ actꝰvᷣtutis ſᷣ vicij po⸗
tiꝰ. ¶ Pꝛe.ꝗ ſubtrabit alij vite ncẽria peccat moꝛtalit. ᷣ
tãtũ et plꝰtenet᷑ ꝗs ſibi ꝓuidẽ ꝙᷓ alijs: q oĩa dimittit ni⸗
hil ſibi reſeruãdo peccat moꝛtalit.⸗Pꝛe.qꝗ expoĩt ſe ꝑi⸗
culo intfectõis peccat moꝛtalit. ſilr ꝗ erpoiĩt ſe ꝑilo fa⸗
mis vltie. Sʒ ꝗ oĩa dimittit nihil ſibi reſeruãdo ẽ hinõi
⁊c. Pꝛe.nullꝰpʒ reicẽ qð qͥtidie petit a deo:ſ̊ h̊ eſt panis
quotidianꝰ: male facit ꝗ totũ abrenunciat vel relingt.
4 Pꝛe. Ro.xij.rõnabile ſit obſequiũ vrm. Glo.ne quid
nimis ſit:ᷣ oĩa diſtribuẽ ⁊ nihil ſibi ad victuʒ retinẽ ni⸗
mis ẽ. qꝛ ẽ ſibi diſcrimẽ moꝛtis ingerẽ. ̊ ñ lʒ oĩa dare.
Pꝛe. exo. xx ¶ õ occides. Glo.mãu vl mẽte: ſubtrabẽ
do ↄliliũ vite ei cui debes dare ſʒ nulli magis de bes ẽᷓp ti⸗
bi. ̊ñ lʒ tibi victũ tuũ ſubtrabẽ ⁊c̃. Pꝛe. Ambro.paſce
moꝛiẽtẽ ⁊c. Si qͥs eĩ paſcẽdo ſeruare potis:ſi ñ paueris
occidiſti.ſᷣ h̊ nulli magis dʒ ꝗs qᷓ ſibi &̊ñ dʒ ſubtrabeꝛe
victũ. ⁊c.¶ Pꝛet.ecci.xxxiiij.⁊ aug.de vᷣbis dñi.panis
egẽtiũ vita pauꝑis ẽ.q defraudat illũ hõ ſanguĩs ẽ.g̊ mł᷑
tofoꝛtiꝰñ lʒ ſeip̃m defraudaẽ victu.g c. ¶ Pꝛe. j. ð ca. ſe
pe ↄtiĩgit ſi volutate ſeu negligẽtia incidẽtis arboꝛẽ factũ
? vt ſub ea bõ oppꝛimẽt᷑ vt homicida oĩno pniĩe ſubiuncti
dz. ð a ſili cũ ꝑ volũtatẽ vł negligẽtiã illiꝰg nihil retinet
fieri poſſit.vt moꝛiatur:dʒ ſubmitti pniĩe bomicide. ̊ ꝛc
4l Pꝛe. aug.xvj.q.j.decĩe.q̃nti pauꝑes ĩ locis ĩ gbo habi⸗

—

