ſz ꝓut dicit penã infligeꝛe ſatiſfactoꝛiã ꝓ offenſa dei. Sa
tiſ factoꝛia aũt eẽ nõ põt niſi exerceatuꝛ cum ꝑpetua dete
ſtatione peccati.i.cũ voluntate ꝑpetue deteſtatõnis.alit᷑
noõ ẽ accepta dro.¶ Ad illud quod obijcitur de glo. ſupeꝛ
illud. Cogitabo p peccato meo que eſi.duo ſunt modi ꝑ⸗
fecte penitetie. ↄfeſſio et emẽdatio. ſed oſeſſio et emẽdatõ
ſolu rel piciũt peccatũ p̃teritũ.dᷣm ꝙ glo. illa loquit᷑ de
penitẽtia ſacramẽto ꝓut ẽ ſatiſfactio ecclłie.quia inqtuʒ
talis nõ requiritur niſi ↄfeſſio et ſatiſfactio. Cõtritio eĩ

ẽqua / ꝓpꝛie fit recõciliatõ dei.cũ qua requiritur volũtas
ꝑpetue deteſtatõis.aliter em̃ nõ eẽt ↄtritio. Alie aũt par
tes ſunt pnie quibo fit recõciliatio deo: alie eccłie.¶ Ad
illud Yſido. Ille digne agit penitẽtiaʒ ⁊c. Reſ ponſio ꝗ⸗
illud dicit legitime factũ.qð ſᷣm legẽ dictãtẽ illuo factũ
ẽ.· Sed cũ dicit᷑ ſatiſfactõeʒ legitimã duo dico.ſatiſfactõ
nẽ ⁊ legitimã.legitima at᷑ dr illa que ſᷣm legẽ humane di
ſcretõnis ⁊ diuine oꝛdinatõnis exercẽda ẽ.talis at dicit
illa que ſemper durat qtum ad doloꝛẽ de p̃terito. quia eĩ
nõ põt ſciri ab homine quãta requiritur ſatiſfactio:ſem
per exercẽda eſt.maxime q;tum ad exercitium fletus ſiue
doloꝛis.Vñ Yſido.de trini.xij.c. uis ꝑ pnĩam ꝓpicia⸗
tio peccatoꝝ ſit.ſine metu tñ hõ eſſe nõ debet.quia pnĩe
ſatiſfactio diuino tm̃ penſatur iudicio nõ humano. ꝓin⸗
de quia miſeratõ dei occultaẽ:ſine intermiſſione ſlere ne
ceſſe ẽ. Rõe igit᷑ q̃ legitima tſemꝑ debet eẽ. rõe qua ſatiſ⸗
factio:requirit᷑ ꝙ exerceatuꝛ cũ deteſtatõne peccati. Pꝛe
terea.nõ omnis penitentia ẽ ſatiſfactoꝛia niſi ſit accepta
æo. qð eẽ nõ poteſt:niſi deteſtetur generaliter omne pec
catũ et nullũ admittat.¶¶ Ad vltimũ quod obijcitur. ꝙ ſi
pnia reſpicit peccatũ futurũ:tunc timere erit actus eẽn⸗
tialis penitẽtie. Dicẽdum ꝙ hoc nõ valet.quia pnĩa re⸗
ſpicit malum futurũ:nõ pꝛi ncipaliter vt timẽdum: ſʒ vt
nõ admittẽdum. Eñ nõ admitteꝛe pemtẽdum ꝑ ſe ẽ peni
tẽtie virtutis vt ex dictis patet.duo em̃ ſunt actus pnie.
dolere de pᷣterito:nõ admittere futurũ. bene tñ neceſſari
us ẽ timoꝛ ad tollendã negligentiaʒ ⁊ excitatõem diligs
tie.quia ecẽs.vij. Qui timet deũ nihil negligir. Con⸗
ſequenter queritur de alia ꝑte diffinitõis.ſ.hac admiſ
ſa deflere. dico admiſſa deflere nõ dicit fletum exteri
oꝛẽ.quia hic fletus nõ ẽ in poteſtate nr̃a. Pꝛeterea nõ vi
ct᷑ dicere motũ affectõnis vehemẽtis. quia boc ſimilit᷑
nõ ẽ in poteſtate noſtra. Si dicit nolle feciſſe:dicit illud
quod ẽ libeꝛi arbitrij.¶ Sʒ tunc obijcit᷑ ſic. Si nolle feciſ
ſe ẽ meritoꝛiũ:ẽ actus virtutis.ſed omnis actus virtutis
elicitur cum pleno conſenſu⁊ deliberatione. ſed omnis
diſcrete et cum deliberatione eligens ſine volens eligit
illud ſiue vult quod poſſibile eſt. igitur ommis actus
virtutis debet eſſe reſpectu eius quod poſſibile ẽ: ſʒ nul⸗
lum factum pᷣteritum ẽ poſſibile nõ fuiſſe imo impoſſibi
le: igitur nullius vitutis actus ẽ nolle fuiſſe quod fuit.
vel nõ feciſſe quod fecit.quia hoc impoſſibile ẽ. ¶ Pꝛete⸗
rea vt dicit hugo.Deus nõ poteſt facere ꝙ illud nõ ſi it fa
etum qð factum ẽ:dicit em̃ ſic. Quod factum ẽ nõ fuiſſe
non poſſe dicitur deus:quia factum ẽ.⁊ quod factum ẽ:
nõ factum eſſe nõ poteſt.quia quod verũ ẽ: falſum eẽ nõ
poteſt. ⁊ idcirco nõ poteſt.quia ſi cõtra veritatem poſſet
cõtra ſe poſſet qui veritas ẽ: ſed deus nõ vult quod non
poteſt.quia inoꝛdinata tunc eẽt eius voluntas: ſʒ pnĩa ẽ
reꝑatiua ymaginis dei in anima ⁊ effectiua cõfoꝛmita⸗

tis anime ad deum.nihil igitur debet eſſe in pnia niſi ꝗ⸗

facit animẽ ↄfoꝛmẽ deo.ſed nolle illud quod deus nõ po⸗
teſt velle nec vult:efficit animã defoꝛmẽ deo ⁊ elongat a
cõfoꝛmitate cũ deo.igitur nolle nõ fuiſſe quod fuit: non
debet eẽ actus “S eſpõſio. ad hoc dicunt quidam
ꝙ hec nõ eſt cõcedenda nec vera.Aolo me nõ peccaſſe:ſᷣ
hec ẽ ↄcedẽda:vellem me non peccaſſe. volo em̃ dicit vo⸗/
luntatẽ abſolutã:vellẽ cũ cõditione.Vnde ſenſus ẽ. Elel⸗
lem me nõ peccaſſe vel ſi poſſibile eẽt vellem hoc. Sʒ vi⸗
detur mihi aliter doᷣm.ſ.ꝙ ſicut hec ẽ vera doleo de boc
ꝙ peccaui:ſimiliter et bec. Volo me non peccaſſe. Mon
peccaſſe ẽ volitum a me ſimpliciter. VUnde dᷣm ẽ volũ
tas reſpectu futuri ⁊ hoc eẽndi vł faciẽdi. inq;ẽtum autez
ẽ voluntas talis ſi ſit diſcꝛeta nõ eſt impoſſibilis ſʒ poſũi
bilis ẽ.⁊ voluntas reſpectu pᷣteriti:⁊ inqtum talis bene
poteſt cũ diſcretõe eẽ impoſſibilis. Vnde diſcꝛete vult pe
nitens ſe nõ peccaſſe quod tamẽ ẽ impoſſibile. Si quera
tur quare hoc: Dicẽdum ꝙ talium impoſſibilitas non ?
ratõne ſubſtantie actus:ſed rõe qua cadunt ſub cõditõe
tempoꝛis.hoc ẽ quia pꝛeterita ſunt. VUnde rõe ſubſtantie
actus poſſibilia ſunt.et poteſtate cõſequente voluntateʒ

5

¶QNueſtio

erductam in actum. Unde quia fuit facultatis noſire ꝙ
fieret vel ꝙ nõ fierẽt: diſcrete poſſumꝰ velle vel nõ velle ta⸗
lia fuiſſe vel nõ fuiſſe.qꝛ igit᷑ ratõne actun bmõi nõ habito
reſpectu ad tempꝰfacultatis noſire nõ poſſumꝰ talia velle
vel nõ velle 2 diſcrete.ſᷣ̊ impoſſibilia reſpectu futuri.quia
ratõne impoſſibilitatis que eſt illoꝝ ſᷣm ſe:ꝛnullo modo ca
dunt ſub płate noſtra: nõ poteſt illoꝝ eſſe voluntas diſcre

ta ⁊ deliberata. 4 Ao boc qð obijcit. ;' ꝑ penitentiã effici⸗

tur anima ↄfo:mis deo ꝑ reꝑatõneʒ imaginis.vnde nõ de

bet aliquis actus eẽ penitẽtie in quo nõ ſit ↄfoꝛmis volũta
ti dei. Dicendũ ꝙ habere volũtatẽ nõ ↄfoꝛmẽ diuine volun
tati in volito.nõ efficit animã diffoꝛmẽ vo ſed magis con
foꝛmẽ qñq;. ſicut eſt de volũtate boni filij qui non ↄſoꝛmat
ſe volũtati dei:qui vult ꝙ moꝛiat᷑ pater eius:quod ipᷣe nõ
vult. Sed babere volũtatẽ non ↄfoꝛmẽ volũtati dei in obe
Dientia volẽdi:facit animã diffoꝛmẽ ceo.vnde qñ non rult
qð deus vult eu velle.nõ igitur nõ ↄſoꝛmare volũtatẽ ſuaʒ
volutati dei in volito efficit diffoꝛmitateʒ reſpectu dei:ſed
non ↄfoꝛmare in obedientia volendi facit. Sed cum quis
vult ſe nõ peccaſſe habet volũtatẽ obedientem o volenti
illum velle hoc. vnde regulat volũtateʒ ſuã iuxta volũtatẽ
dei:quod facit reꝑatõeʒ imaginis.

Wonſequeter queri .S. uij.

in de illa diffinitione. Penitẽtia eſt virtus vel gratia ꝛc.
Et pꝛimo querit᷑ de ſufficiẽtia eoꝝ que poſita ſunt in diffi

—

nitione. Secundo de comꝑatõne. Circa pꝛimũ ſic· Penitẽ

tia eſt virtꝰ vel gratia qua ↄmiſſa mala cum emendatõnis
ꝓpoſito plangimꝰ odimꝰ: ⁊ vlterius plangenda omittere
nolumus. Hic aſſignant᷑ tres actus penitentie. duo reſpe
ctu preterite ſcʒ dolere ⁊ ꝓponere emendare: ⁊ vnus reſpe
ctu future ſcʒ nolle vlterius ↄmittere. Querit᷑ igitur ð hoc
ꝙ dico ꝓpoſitum emendatõnis.quia ex alijs diffinitõnibo
ſcʒ Augu.⁊ Ambꝛo. videt᷑ ꝙ ſuꝑfluat.in quibo nõ expᷣmũ
tur niſi duo actus. ſcʒ doloꝛis reſpectu pᷣteriti volũtatis
vel nõ ↄmiſſionis reſpectu futuri. 4¶ Item Ambꝛo. penitẽ⸗
tia eſt doloꝛ coꝛdis ⁊ amaritudo anime ꝓ peccatis.q̃ quiſ⸗
qʒ ↄmilit.ecce qꝙ in hac ratõne nõ fit mentõ de actu emẽda⸗/
tionis.neqʒ de volũtate reſpectu futuri.quare vt videt᷑ il⸗
la ſuꝑfluũt exquo bec ratõ eſt penitẽtie vere.ꝗ Itez quare

dicit plangimꝰ odimꝰ. nõne ſufficeret dicere plangimdvt
ex alijs diſtinitõnibo patet. vnde alterũ videt᷑ ſuxfluere:ſcʒ

ꝙ dicitur odimꝰ ¶ Rn io . ꝙ tres diffinitões hic tacte ſcʒ
penitẽtia eſt dolo? coꝛdis ⁊c. Penitẽtia eſt penitẽda nõ ad

. ◻⏑

mittere ⁊c. Penitẽtia eſt virtꝰ vel gratia ⁊c. differunt ſic.

Punma vocatur penitẽtia vt eſt recõciliatiua deo. Secũda

vt eſt recõciliatiua deo fructuoſa penitenti:eodẽ mõ quo

finalis penitẽtia dicit᷑ fructuoſa penitẽti.⁊ hoc dico ᷣm in
tellectũ illius diffinitõnis ſuꝑius habitũ.Tercia vt eſt re
cõciliatiua deo ⁊ fructuoſa penitẽti ⁊ recõciliatiua eccłie.
Recõciliatõ em̃ facienda ecciie notat᷑ ibi cũ emẽdatõnis ꝓ
poſito ⁊c᷑. ꝓpter hoc nec vna eſt diminuta nec alia ſuper⸗
flua:quia ſᷣm aliũ ⁊ aliũ modũ ſumpta penitẽtia illis no⸗
tificatur. vel põt aliter dici. ꝙ tres ſunt actꝰpenitentie.ſcʒ
dolere de peccato pᷣterito ſiue ↄmiſſo.cauere a futuro:emẽ/
dare ↄmiſſuʒ. Pꝛima dicit eẽ penitẽtie qtũ ad pꝛimũ actũ
ſcða qᷓtuʒ ad duos ſcʒ dolere de p̃terito ⁊ cauere a futuro.
tercia qtuʒ ad tres.⁊ ita ſcdᷣa addit ſupꝛa pꝛimam:tercia
ſupꝛa duas pᷣcedẽtes..¶ Ad boc qð querit᷑. quare dicitur
plangimꝰa odimꝰ. Dicendũ ꝙ ſic notat᷑ doloꝛ penitentie ⁊
radix doloꝛis.doloꝛ ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ plangimꝰ:radix ꝑ boc ꝙ
dicit᷑ enkre peccati ↄmiſſi ꝓuenit doloꝛ de pec
cato.¶ Conſequẽter querit᷑ de comꝑatõne actuũ in noti⸗
ficatõne poſitoꝝ ſic. In hac notificatõne notant᷑ duo actꝰ
reſpectu culpe pᷣterite.ſcʒ dolere de ↄmiſſo:⁊ velle emẽdaꝛe
ↄmiſſum. Et querit᷑ quis illoꝝ eſt ꝓpꝛius actus penitẽtie.
Et videtur ꝙ nolle ↄmiſiſſe ſic.In cõmiſſione peccati actꝰ
Apꝛijſſimus ⁊ pꝛimꝰeſt velle reſpectu peccati.igit᷑ ⁊ in peni
tentia pꝛimus ⁊ ꝓpꝛiſſſimꝰerit nolle peccaſſe. Ytem act vo
luntatis ip̃ius penitẽtis ꝓpꝛie eſt in diſſentiendo a malo.
⁊ boc ex nomie ipᷣo patet.nomen em̃ penitentie vel peniten

tis ſonat in diſſenſum a malo. minus aũt ꝓpꝛie in aſſentiẽ
do bono. ſed nolle ↄmiſiſſe dicit actũ diſſenſus a malo:vel⸗
le emendare dicit actum aſſenſus in bonum ⁊c. ¶ Contra

in opere peccati eſt auerſio ⁊ conuerſio. ſed ab actu auer⸗

ſionis pꝛimo ⁊ ꝓpꝛie eſt ipᷣm peccatũ. In penitentia ſimili
ter eſi auerſio ⁊ ↄuerſio ſed modo ↄtrario.quia in oꝑe pec-
cati eſt auerſio in bono incõmutabili ⁊ ↄuerſio ad bonum
ↄmutabile.igitur ecõtrario qtuʒ ad illuo quod eſt pꝛinci
pium ißius penitẽtie 2 peccati:erit in penitẽtia ⁊ peccato.
igitur illud opus quod eſt ex ↄueꝛſione ad bonum incomu
tabile eſt opus pꝛimũ ⁊ pꝛincipiũ in penitẽtia. hoc autem

opus eſt velle oꝑari bonum. quod expmit in ꝓpoſito emen

dationis:nõ illud quod eſt nolle malum. 4¶ Ytem actuñ p⸗
dictoꝛum vnꝰeſt in declinatõne mali: alius in oꝑatone bo⸗
ni. ſed potioꝛ eſt actꝰqui eſt in opꝑatõe boni⁊ eẽntialit᷑ vir⸗

tuti: qᷓ ille quiẽ in declinatõe mali. ergo velle emẽdare ⁊c̃.
Rñſio.vt dicũt quidã. Eſt ↄſiderare penitẽtiaʒ duplicit

St eſt virtus: 2 vt eſt ſacramẽtũ. At aũt eſt virtus. ꝓpꝛioꝛ ⁊
eſſentialioꝛ eſt illi actꝰqui eſt in oꝑatõne boni ſcʒ velle emẽ
dare:qᷓ ille qui eſt in declinatõe mali ſcʒ nolle peccaſſe.vt
do eſt ſacramentũ.eſt modo contrario: ſcʒ actus qui eſt in
declinatõne mali.i.nolle peccaſſe: ꝓpꝛioꝛ eſt ⁊ eſſentialior
Ex bis patet reſponſio ad obiecta.i Si obijciatur ꝙ emẽ
dare eſt actus penitentie ſacramẽti. com phendit᷑ ſubſa⸗
tiſfactione. Dicendũ ꝙ actus emendatõnis poteſt exerceri
vt ſic penitens plene recõcilietuꝛ deo ⁊ eccleſie.⁊ ſic eſt opꝰ
penitentie ſacramenti. Vel vt reꝑaretur imago dei in ani
ma: 1 ſic eſt opus penitentie virtutis. Recõciliatio autem
eſt contra offenſam dei:reꝑatio contra elongatõneʒ a deo.
KReꝑatio enim efficit ammam ſimilem deo.⁊ ita ꝓpinquat

eo qð eſt opus virtutis ꝓpꝛie.

¶ Conſequẽter queri .S. v.

tur de hac notificatõne. Penitẽtia eſt coꝛrectõ male mẽtis
ſic.Cũ peccatũ ſit ꝓꝑꝛie ipius voluntatis.videtur ꝙ ipᷣius
Apꝛie ſit coꝛrectio.Eſſet ergo dicendum. Penitẽtia eſt coꝛ⸗
rectio male voluntatis.¶ Pꝛet. cum peccatũ defoꝛmet to⸗
tam dei imaginem in anima. que attendit᷑ penes memoꝛiã
intellectiuã.⁊ voluntatẽ ſiue mentis noticiam ⁊ amoꝛem.
que quidem refoꝛmant᷑ per penitentiã: videtur ꝙ in ratio⸗
ne penitentie deberet expꝛimi ꝙ eſſet coꝛrectõ intelligentie
7 voluntatis ſicut ⁊ mentis.¶ IStem cũ penitentis ſit vir⸗
tus ꝑimens veterem homineʒ. vetus autem homo dicitur
peccatoꝛ. Vt Ephe.iiij. Deponite vos ſm pꝛiſtinaʒ cõuer
ſationem vetereʒ hominẽ.i.hominẽ exiſtentẽ in peccato.i.

peccatũ quo homo inueteraſcit: videt᷑ ꝙ dicendũ eſſet. pe⸗

nitentia eſt coꝛrectõ bomis ſiue peccatoꝛis.⸗¶:. Nem in dif⸗
finitõne pᷣhabita.ſcʒ penitẽtia eſt virtꝰ vel gratia ⁊c. cum

actu emendatõnis ſiue coꝛrectõnis.plures acttanguntur

qui neceſſario requirũtur itẽtia. ergo vt videtur hec
ratio eſt talulliciena l KRuſio. ꝙ mens multiplicit ſi umit
Sumit᷑ qũq; pꝛo tota ſubſtãtia anime.⁊ dicit᷑ a mene defe
ctu ꝓpter ipiꝰ anime mutabilitatẽ. Qñq; ꝓ vi cognitiua ſi

ue iudicatiua:⁊ dicitur a metioꝛ metiris:⁊ ſic ſumit᷑ a da⸗

maſceno cum ponitur inter cognitiuas. Quãdoq; ſumit
pꝛo ſuperioꝛi parte ratõis.⁊ dicitur ab emineo. nes. Quã⸗
doq; pꝛo memoꝛia ⁊ hoc dupliciter. vel quo ad habituʒ. vt
cum dicit᷑.ꝙ penes hec tria que ſunt mens noticia ⁊ amoꝛ
attenditur imago dei in anima. Quãdoq; pꝛo actu vt cuʒ

dicituꝛ mens memit ſe.⁊ ſic dicit᷑ mens a memĩ. Quãdoq;

pꝛo voluntate vt in notificatõe pᷣtacta.ſcʒ penitẽtia eſt coꝛ⸗
rectio male mentis.vnde.iij. ADath. Penitentiã agite vbi
diffinitio hec ponit᷑ in glo.dicit᷑ in aliquibo codicibo men⸗
tis vel volũtatis. Dicendũ eſt ergo ꝙ bic ſumit᷑ mens pro
voluntate ſub hoc ſenſu.penitentia eſt coꝛrectio male men
tis.i.male voluntatis. Aldens autẽ non eſt mala malitia
moꝛtali:niſi a voluntate mala.Et ſic patet rñſio ad pᷣmũ.
4 Ad aliud dicendũ.ꝙetſi tota imago cei in anima defoꝛ
metur ꝑ peccatũ:nibilominꝰoꝛigo ⁊ cauſa ipᷣius defoꝛmita
tis eſt ip̃a ꝑuerſitas voluntatis. vnde ipᷣa coꝛrecta ꝑ peni⸗
tentiã: ⁊ ĩa amima foꝛmã ꝑditazʒ recuꝑat.Qec Nbolerf

dicat᷑. Penitẽtia eſt coꝛrectõ homĩs: ſed ſufficit ꝙ dicit᷑ vo
luntatis:cum penes voluntateʒ ſit cauſalitas pct᷑i.4 Ad
vltimũ dicendũ.ꝙ vt ex dictis ſentẽtijs patet.ratões peni⸗
tentie aſſignate ſunt habito reſpectu ad diuerſa que ipi cõ
ueniunt. iuxta que ſoꝛtit᷑ eſſe diuerſuʒ. vt reſpectu ad ſunʒ
finem:vel ad ſubiectũ ſiue cauſam:vel ad ſuũ genꝰ ⁊ alijs
modis vt ſuꝑius patet. bec aũt ratõ dat᷑ in relatõe ad ſuũ
ſubiectũ ꝓximum ſcz voluntatẽ:vt eſt reꝑans illud ⁊ rele⸗
uans a lapſu. Si diceꝛet᷑ bic ſumit᷑ mens pꝛo anima: ſie

ceſſarent omnes obiectõnes. B
onſequẽéterqueri .S. vf.

tur te hac notificatõne. Demitẽtia eſt quedã dolentis vin⸗
dicta ſemꝑ puniẽs in ſe ⁊c.ſic.Cum ſolius dei ſit vindicaꝛe
Ro.xij. Mihi vindictã ⁊ ego retribuã.eꝛgo non debet ali⸗
quis de ſe expetere vindictà. ¶¶ Item duo retinuit ſibi deꝰ.
nolens alicui ↄmunicare vindictaʒ. vt patet Ro.xij..xlij.
Iſa.loꝛiam meam alteri nõ dabo.ſed vſurpatio ꝑnitio⸗
ſa eſt alicui ſibi gloꝛiam de aliquo bono attribuere:ſimili
ter videt᷑ ⁊ vindictã de malo aliquo expetere.4 Item nul
lus in ſua cauſa debet eſſe reus ? iudex.ergo cum peccatoꝛ
ſit reus in cauſa peccati:nõ debet eſſe iudex in eadẽ.¶ Itẽ
nullus debet ðᷣ alio expetere vindictã in ꝑſona ꝓpꝛia ꝓ in⸗
iuria ſibi illata ab illo.dicit᷑ em Leui.xix.Nec queras vl⸗
tionem: nec memoꝛ eris iniurie ciuiũ tuoꝝ ſcʒ ad punien⸗
dum:ſed potiꝰmediãte iudice.ergo cuʒ ſibipᷣi magis tenea
tur vnuſquiſq; ex caritate ⁊ iuſticia q; ꝓximo:nec de ſeipᷣo
cebet expetere vindictã de iniuria ſibi illata a ſeipᷣo.pct᷑oꝛ
em̃ in oꝑatõne peccati multũ iniuriat᷑ ſibipᷣi.q Item du⸗
bitatur de hoc quod dicit᷑ ſemꝑ puniẽs.quia ex hoc videt᷑
ꝙ penitẽs debeat punire ſe vſq; ad moꝛtẽ.ſed quacũq; pe⸗
na ſiue doloꝛe infoꝛmata gr̃a reparat᷑ aliquid in penitente
ergo videt᷑ ꝙ ante moꝛtẽ nõ ſit ſufficientes reꝑatur defectꝰ
in penitente. ergo ante inſtans moꝛtis nũꝙᷓ fit ꝑfecta peni⸗
tentia.quia ſᷣm augu.pfect itẽtia omnes defectꝰ ꝑdu⸗
cit ad — Rñnſio. ꝙ tanta eſt adherentia natura⸗
lis creature ratohnalis ſuo creatoꝛi.ꝙ ratio dictat ꝙ debe⸗

at appetere vltionẽ de iniurijs dei.⁊ ad nutum eius de iniu⸗

riantibo expetere.ĩmo etiam alijs creaturis hoc inditũ eſt.
Bapi. v. Pugnabit ꝓ eo oꝛbis terraꝝ contra inſenſatos
ipſa em̃ ratio legibus eternis infoꝛmata dictat iniuriãtes
ceo eſſe puniendos.Cum ergo obijcitur.ꝙ ſolius dei ẽ vin
dicare.Dicendũ ꝙ hoc intelligendũ eſt de auctoꝛitate:ſed
alioꝛum eſt miniſterio.penes em̃ ipſum deuʒ reſidet aucto
ritas vindicandi iniurias:ab ipſo tamen eſt miniſterium
vindicandi ↄmiſſum alijs.q¶!. Ad aliud dicendũ. ꝙ non eſi
ſimile de vindicta ⁊ gloꝛia. Gloꝛia enim abſolute ſumpta
oĩno ⁊ ꝓpꝛie eſt ipius qui eſt per ſe:⁊ ĩmediatiſſime auctoꝛ
vir tutis.i.dei. illi em̃ ſoli eſt attribuendũ quod eſi bonum
2 ↄmendabile in creaturis.j.Thi.j.Regi ſeculoꝛuzʒ ĩmoꝛ⸗
tali ⁊ inuiſibili ſoli deo honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum
amen. Ratõnalis tamen creature eſt gloꝛiari in domino.
ij. Coꝛin.x.Qui gloꝛiat᷑ in domino gloꝛiet᷑. non em̃ qui ſe⸗
ipſum cõmendat ⁊c̃.ibi glo.hoc totum vnde gloꝛiandũ eſt
a deo eſt. ⁊ ideo domio attribuit gloꝛiã ſuam gꝛatia cuiꝰeſt
4 Ad alind quod obijcit᷑.ꝙ nullus debet eſſe reus ⁊ iudex
in aliqua cauſa.Dicendũ ꝙ etſi non ꝑtineat ad ipᷣm penitẽ
tem punire ſe inqᷓtum reus eſi:ꝑtinet tamen inqtum ẽ iu⸗
ſtus.vnde quodãmodo induit foꝛmam iudicis.vt enim ta
ctum eſt.ipᷣa ratio infoꝛmata legibus eternis dictat talem
cebere punire in ſe offenſam ſiue iniuriaʒ dei.⁊ ſic accipit
poteſtatem puniẽdi a deo ſiue a lege tei.vnde dominus pu⸗
nit ⁊ vindicat per ipᷣm.q¶j Ad aliud quod obijcit᷑. ꝙ nullꝰ
Xbet eſſe iudex in ꝓpꝛia cauſa.Oicendum ꝙ veus inſeruit
homiĩ naturale iudicatoꝛium:cui ↄmiſit regimẽ anime iu⸗
dicandum.vnde liberum arbitriũ illi ↄfoꝛmatũ.debet iudi
care tranſgreſſiones que fiunt in iniuriam dei in ſeipᷣo:au
etoꝛitate tei ⁊ naturalis indicatoꝛij nõ ſua. nec etiã cauſa
hmõi eſt punientis: ſed potius dei cui iniuriatum eſt pꝛo⸗
rie.vnde nec eſt in cauſa hmõi idem reus ⁊ iudex pꝛopꝛie
oquendo.quia non ſᷣm ꝙ idem.neq; eſt caula ipſius iudi⸗

cantis.ſed dei.i¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ nullus debet ex

petere vindictam de ꝓpꝛia iniuria. Dicenduʒ ꝙ etſi bomo
cbeat parcere iniurie ꝓpꝛie: tamen iniurie dei non tebet
parcere.vnde quia iniuria dei vindicanda eſt ab eo cui cõ
miſſa eſt executio vindicte: debet ille qui iniuriatus eſt deo
eſſe mĩſter dñi in hac ꝑte.At ſicut fuit aduerſarius deo in
peccando:ſic fit miſter in puniẽdo. licet ergo homo nõ de⸗
beat vindicare in ſe ꝓpꝛiam iniuriam:debet tamen vindi⸗/
care iniuriam dei.¶ Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ non debet
ſemper puniꝛe ⁊c. Dicendũ ꝙ penitentia duo reſpicit.vnũ
eſt delectatio tranſitoꝛia ad quem eſt conuerſio voluntatis
ꝑuerſe.ꝗpter hanc obligat᷑ penitens ad quantitatem peni
tentie reſpondẽtem quatitati delectatõnis que fuit in pec⸗
cato.⁊ pꝛo hac ſatiſfactione qui penitentiã digne complet
iniũctam: claue nõ erꝛante: nec tenetur ſemper ſcʒ vſq; ad
finem vite penitere. Aliud autem eſt in peccato voluntas
auerſa a bono infinito.⁊ quãtum eſt de ipᷣa in ſuo eterno:
quia nõ eſt in ipa poſſe ↄuerti.Vnde augn. Quia eternam
voluit habere peccati fruitõnem: ideo eternã inuenit pec⸗
cati punitõʒ. nde hec volũtas ſic deoꝛdinata nũqᷓ eſi po
nens finem quãtum eſt de ſe.vnde hec deoꝛdinatõ obligat
ipᷣm penitentẽ ad penã duraturã in ſuo eterno.i.vſq; ad fi
nem vite huiꝰ.hoc autẽ quod dicit᷑.ꝙ quacũq; pena reꝑat᷑
aliquid in penitẽte:intelligi debet qtuʒ ad ſolutõeʒ debiti
quia em̃ penitẽs tenebat᷑ ſe ↄtinere in bono vſq; ad moꝛtẽ:
ceſectus huiꝰboni reꝑat᷑ ꝑↄtinuatõeʒ doloꝛis vſq; in finẽ:
de hoc ꝙ nõ ↄtinuauit ſe ſic.vnde in ↄtinuatõne doloꝛis ali
quid remittit᷑ de debito ↄtinue punitõnis.

Mueſtio.iv. de ſubiecto
penitentie. .
Equituꝛ de ſubiecto

penitẽtie. Pꝛimo dicẽdũ de ſubiecto ſub/
ſtantie angelice.Secũdo de ſubiecto ſub/
ſtantie hũane.Lercõ de ſubiecto peniten
tie quo ad vires anime.

embꝛum primũ

te:q̃rit᷑ de ĩuertibilitate ãgeli.Quarto/p
quãto angelꝰdicit᷑ inſuſceptibilis penitẽtie ⁊c̃.
rticulus pꝛimꝰ
Verit᷑ ̊ vtꝝ angelꝰmalus ſit ſuſceptibilis peni
tentie. nõ:videt᷑.dam̃.ij.li.opoꝛtet aũt ſcire
qm̃ quod homĩ eſi moꝛs:hoc angelis eſt caſus.
ſeð ibilis penitẽtie poſt moꝛtẽ:igit᷑ ⁊ ãge⸗
lus ſilꝛ poſt caſuʒ.¶ Itẽ Job. x. Aemẽto queſo ꝙ ſiẽ lutũ
feceris me.ibi glo.venialis.i.remediabilis ẽ culpa homis
cũ ſit irremediabilis in angelo.ſed nõ ẽ irremediabilis qꝛ
nõ põt deus illud dimittẽ ſiue remittẽ: eſt igit᷑ irremedia⸗
bilis qꝛ angelꝰnõ eſt poſſibilis ad remiſſionẽ ſiue ad reme
diatõeʒ. ¶ Itẽ ad hoc ꝙ aligꝗs peniteat.nõ ſufficit tm̃ dolẽ
de pct̃is:ſed requirit᷑ gaudiũ de doloꝛe. Vnde aug. doleas
7 de doloꝛe gaudeas ⁊c̃.ſed tã doloꝛ q; gaudiũ ẽ virtutis af
fectiue.igit᷑ cũ in eadeʒ vi nõ poteſt eſſe ſimul gaudiũ ⁊ do⸗
loꝛ:nõ põt eſſe penitẽtia vera niſi vbi ẽ diuiſio affectiue.ſi⸗
cut in homiĩe vbi ẽ affectiua ↄcupiſcibilis ſenſibilis:⁊ ↄcu⸗
piſcibilis rõnalis.̊ aũt nõ ẽ reꝑire ĩ angelo:igit᷑ nõ pt pe⸗
nitere. ¶ Itẽ libeꝝ arbitriũ ĩ deo ĩmutabilit ſe hʒ ⁊ nullo
mõ eſt vertibile.libeꝝ arbitriũ homĩs ſimplꝛ ẽ vertibile ⁊
mutabile ĩ oꝓꝑpoſita homie exiſtẽte viatoꝛe.ↄgruit vt libeꝛũ
arbitriũ angelice nature que quaſi mediũ ẽ nobilitate na⸗
ture ante ↄuerſionẽ ad malũ vel bonũ vertibilis ſit.ↄuer/

—

Pkannrargn⸗ inuertibiliter ſtet in ꝑte ad quã ↄueria eſt.

Irrca pᷣmũ q̃rit᷑ ſic. ꝛĩo vtꝝ ãgelꝰ apoſtata
ſit ſuſceptibił pnĩe. Scðo vtꝝ angelꝰbonus
Tercõ qꝛ ſuſceptibilitas depẽdet ab ĩueꝛtibi

Contra.angelus creatꝰeſt ex nihilo virtute ſiue potẽnia
creatoꝛis.vñ habet quaſi initiũ ex quo.ſcʒ nibil ⁊ pᷣncipiũ

quo eſt ſcʒ ſuam cauſam. ſed ratõne qua eſt ex nibilo ver⸗

NMueſtio
tibil is in malũ:ratõne qua eſt a pꝛimo vertibilis eſt in bo
num. Unde auguſ. de fide ad petrum. ad defectum creatu⸗
ras conditõ ducit oꝛiginis:ad ꝓuentum pꝛouehit operatõ
creatoꝛis.igit᷑ cum non poſſit nõ eſſe ex nihilo neq; non eẽ
is in bonum 1 malum.

a pꝛimo: nõ poteſt non eſſe vertibilis in bonum ⁊ maun
omnis talis eſt ſuſceptibilis penitẽtie:igit᷑ ⁊c. ¶ Itẽ Hie⸗

ro.in quadam omelia de filio pꝛodigo dici t. Solus dedeſt

.

in quẽ peccatũ nõ cadit nec cadere põt. cetera cũ ſint capa⸗
ces liberi arbitrij:in vtrãq; ꝑtem flecti poſſunt.⁊ ita vt pꝛi
us. 4 Iem vult phus. In pijciente eſt vt pꝛoijciat.non vt
retineat ꝓiectum. ſimiliter eſt in ſpũalibo. quedã em̃ ſunt
quoꝝ babitus nõ eſt in poteſiate creature ratõnalis: ſicut
gratie vel virtutes. Unde in poteſtate noſtra eſt ſiue a no⸗
bis expellere gratiam vel repellere. ſed reſumere gratiam
nõ eſt in pi ate noſtra: ſimiliter nec in ptate angeli boc eſt.
igit znune eſt bomĩ ⁊ angelo lapſo de ſe habere poſſe gra
tiam. igit᷑ cum penitere ſit a gratia: boc aut eſt ↄmũe bomiĩ
angelo nõ poſſe babere gratiã a ſe:eadem ratõne qua an
gelus dicit inſuſceptibilis penitẽtie:⁊ bomo debet dici cõ
ini modo.igit᷑ ſic boc nõ eſi homo:nec angelus.4 Item ſi
ſeccatũ dy aboli eſt irremediabile. aut hoc eſt ꝓpter genus

peccati:aut ꝗꝓpter aliquid ex ꝑte peccãtis:aut ꝓpter aliqð
ex ꝑte remittẽtis.Ex ꝑte remittẽtis nõ eſt cauſa aliqua:cũ
ſit om̃ipotẽs 2 infinite magnitudinis.pᷣs.Adagnitudinis
eius nò eſt finis. Sed Ecẽi.ij. ᷣm magnitudineʒ eius ſic ⁊
miſcðia eius cũ eo eſt· Pꝛopter genꝰpeccati nõ:quia idem
enus peccati fuit bomis ⁊ angeli ſcʒ ſi uperbia. nec pꝛopt
aliquid quod fuit er ꝑte nature peccãtis: quia eiuſdẽ ſunt
nature. vt dicit aug. de libero arbitrio. Angelus 1 anima
ſunt natura pares:ſed diſpares officio. Pꝛet. nec ex parte
potentie angeli. ſcʒ quia nõ poteſt ꝑ ſe reſurgẽ ſicut nec hõ
põt ꝑ ſe reſurgere.pᷣs. Spũs vadens ⁊ nõ rediens.glo.i.
ſe vadens ad peccatum: ſed nõ ꝑ ſe rediens a pcto.nulla
igit cidet᷑ eſſe ratõ vel cauſa quare ſit irremediabilis.i t
eſt ſuſceptibilis penitentie.¶ Item DOꝛige. arguit ſic. Mi
ſericoꝛdia dei eſt infinita reſpectu culpe cuiuſlibʒ creature
magis em̃ bona eſt gliqð malum ſit malum. Similiter
Herñ. tangẽs illud Geñ.iiij .· MMaioꝛ eſt iniquitas med qᷓ
vt veniam merear ſic dicit. deberet dixiſſe maioꝛ eſt miſeri
coꝛdia dei qᷓ mea iniquitas. Sʒ maxima iiſericoꝛdia ma
niſeſtaretur in ſũmo in remiſſione maxime culpe.i.culpe
angeli. igit vel non manifeſtabitur in ſũmo:vel remittetuꝛ

peccatum dyaboli.i¶l Item augu. in lib. lxxxiij.q. TFidemꝰ

imaniſſimas beſtias a maximis voluptatibo abſtinerè do⸗
loꝛum metu.ſeo licet in demonibus ſit fantaſia pꝛoterua:
mhilominus melioꝛes ſunt ⁊ magis oꝛdinata habent na⸗
turalia ꝙᷓ aliqua beſtia. igitur angelus malus multo ma⸗
gis abſtinet a voluptatibus metu doloꝛis ſiue pene.igituꝛ
eiſi multum appetit peccare:abſtinet a voluntate peccandi
metu pene.ſed homo abſtinendo ſe a volũtate peccãdi pꝛe⸗
parat ſe ſiue diſponit ad gratiã penitentie: igit ſi angelus
põt hoc:poteſt diſponere ſe ad gratiã. ſed alio mõ nõ ẽ hõ
babilis ad penitẽtiaʒ quãtũ eſt te ſe:niſi diſponendo ſe ad
gratiã penitẽtie.igit᷑ edem modo quo eſt bomo ſuſceptibi
lis:a angelus malus.4! Hic incidenter querit᷑ de quadaʒ
otrarietate quod Jaco.ij.dicit. demones credũt ⁊ ↄtremi/
ſcunt. Sed Gꝛeg. in moꝛa. dicit. Factus eſt vt nullũ time⸗
ret: quia nec deũ. 4l Item beſtia timet penam ſiue doloꝛem
nõ niſi quia diligit ſe.ſed angelus magis diligit ſe.etiaʒ ſi
amoꝛe ꝑuerſo ꝙᷓ beſtia: igit᷑ magis metuit doloꝛẽ.et ſi hoc:
cum ꝓpter fugam doloꝛis beſtia dimittit voluptates:mul⸗
tofoꝛtius ⁊ angelꝰ ita vt pꝛius.¶. Itẽ eadeʒ vi qua aſper⸗
namur 2 ſugimꝰmalũ dum abeſt.⁊ refugimꝰillud cuʒ pꝛe⸗
ſens eſt. Sed angelꝰanteqᷓ peccaret ſola vi vel ptate liberi
arbitrij poterat vitare 2 fugere pctm. ſed peccatũ non ab⸗
ſtulit ei liberũ arbitriũ: igit᷑ adhuc ptᷣate liberi arbitrij po
teſt deteſtari ⁊ fugere peccatum ſiue malum cõmiſſum.ſed
hoc eſt diſponere ad penitẽtiam:igit᷑ ⁊c.¶ Item ſicut dicit
Anſel. Si deus hominẽ nõ redimiſſet aliqua ſpẽs rerũ fa⸗
cta eſſet fruſtra.eſto ꝙ omnes angeli peccaſſent: tunc ꝑ ra
tionem AUnſel. angelum redimiſſet.ſed fruſtra eſſet redem⸗

—

ſus habere potuiſſet: multo poſſibilius hoc haberet natu⸗

litas ex ꝑte liberi arbitrij ad pꝛeparatõeʒ 2 ſuſceptõʒ gra⸗

lv.

ptus niſi poſſet peniteꝛe:igituꝛ ſi omnes peccaſſent omnes
poſſent penitere. igit ⁊ nũc poſſunt:quia peccatũ vniꝰnon
alleuiat᷑ peccato omniũ. ꝗ4 Item in pcto ſunt duo. auerſio
a bono incõmutabili:⁊ ↄueꝛſio ad bonũ ↄmutabile. Simi
liter in penitẽtia ſunt duo.auerſio a bono ↄmutabili.⁊ cõ

gerlio ad incõmutabile. Habilitas aũt ad ↄuerſionem ad

bonũ incõmutabile ad auerſionẽ a ↄmutabili eſt er boni
tate nature:.igit᷑ in angelo peccante relicta ſunt naturalia
melioꝛa ꝙᷓ in bomine peccante.Si homo peccatoꝛ habilis
eſt ad auerſionem a bono ↄmutabili.2 puerſionem ad bo
nuʒz incõmutabile:multofoꝛtiꝰvt videt᷑ angelꝰpckoꝛ. igit᷑
talis eſi ſuſceptibilis penitentie.¶¶ Item creature ſenſibili
data eſt vis qua poteſt fugere ſibi nociuũ.⁊ hoc atteſtatuꝛ

bonitati natuꝛe illius. multofoꝛtius igit᷑ hoc datuʒ eſt na⸗

ture ſpũali.cum igit᷑ ißa angelica natura integra perſiſtit
poſt peccatũ:igit᷑ ⁊ꝛc. aũt integꝛa ꝑſiſtat dicit dyoni.ſic

Bata ipᷣis angelica dona nequaqꝙᷓ ipa eſſe mutata dicimꝰ
ſed ſunt integra ⁊ ſplendidiſſima: ꝙᷓuis ipi nõ videãt clau

xenies ipoꝝ boni inſpectiuas virtutes. Ytem anima hu⸗

mana lapſa ꝑ peccatũ.de ſe nõ habet facultatẽ penitendi.
ſicut nec ſpũs angelicus. Pꝛet.retrahit᷑ a carne coꝛrupta.

- —

Sapie. ix. Coꝛpus qð coꝛrũpit᷑ aggrauat animã. igituꝛ vt

videtur. homo de ſe minoꝛem babet facultatem penitendi

ỹᷓ angelus.igit᷑ debet dici inpenitibilis eadem ratione vel
ſoꝛtioꝛi qᷓ angelus.Et hoc videtur velle Auguſ. de fide ad

petrum dicens. Si poſſibile eſſet vt bumana natura poſt⸗
ꝙᷓ a do auerſa bonitatem ꝑdidit voluntatis. ex ſeipᷣa rur⸗

ra angelica.que quanto minus grauatur pondere t
coꝛpoꝛis:tanto magis hac eſſet pꝛedita facultate. Ad H

dicendum. ꝙ dy abolus ſiue angelus malus eſt in luſcepti
bilis penitentie.huius inſuſceptibilitatis cauſa eſt ipſius
inuertibilitas. Qatura enim rationalis ſemel vertibilis ẽ
ce ſe non pluries:niſi ex vnione eius cum aliquo mutabi⸗
li ſicut patet. Anima exiſtens in coꝛpoꝛe mutabili. poteſt

mutari in bonum ⁊ in malum.⁊ indifferenter ad hoc ⁊ ad

illud ſe habet. Seꝑata aũt a coꝛpoꝛe.vel ↄiuncta cum coꝛ/
poꝛe ĩmuta bili:permanet ĩmutabiliter in ſtatu in quo fuit
cum a coꝛpoꝛe ſeꝑaret᷑: vnde angelus quia eſt creatura ra⸗

tionalis ſiue intellectualis ſeparata: oĩno de ſe non habet
niſi vnam verſionem. Unde ↄuerſus ad deum imutabilit
ſtat in illa ↄuerſione. vnde neceſſe ẽ illis exquo nature mu/

tabili alteri nõ vniũtur. in quo ſemel ſe mutauerunt: ppe⸗
tualiter ꝑmanere. vnde ⁊ angelica ⁊ intelligẽtia ſemel eſt

veꝛtibilis. ꝓpter hoc angelꝰaueꝛſus a deo: null habz apti

tudinem ad ↄuerſionẽ ad deum. nec ad bonitatem aliquã
volũtatis. 4¶. Ad illud ergo qð pꝛimo obijcit᷑ in cõtrarium
ꝙ angelus ratõne qua eſt ex nibilo vertibilis eſt in malũ.
7 ratõne qua eſi a pꝛima cauſa vertibilis eſi in bonum ⁊c.
Dicendũ ꝙ ↄſideꝛatus vt in ſtatu ↄditionis pꝛime babuit
iſtam duplicem vertibilitatẽ. ſeo naturalibo depꝛauatis ꝑ
peccatuʒ · illã que fui: in bonũ ꝑdidit. vnde ſicut angeli bo
ni ↄuerſi ad deum ↄfirmati ſunt. vt nec a bono pᷣmo auerti
poſſunt.licet naturaliter habebãt vertibilitatẽ ad bonũ et
ad malũ ⁊ hoc fuit dono gratie. vt em̃ dicit Gꝛego· angeli
natura mutabiles gra facti ſunt imutabiles. Silꝛ angeli
apoſtate auerſi a pᷣno hono. ita depꝛauati ſunt qᷓtũ ad na
turalia. vt nec ↄuertendi habeant facultatem: nec etiam pᷣ⸗
parandi ſe ad ↄueꝛſionẽ: nec volendi conuerti vt infra pa
tebit. 4 Ad illud quod dicit Hieꝛo. cum ſint libe. arbi.in
vtrãq; partem flecti poſſunt. DOicenduzʒ ꝙ boc intelligitur
de libero arbitrio creature in ſtatu conditõnis liberi arbi
trij creature.ante confirmatiõeʒ in bono ⁊ obſtinatõem in
malo flexibilis eſt ad ↄtraria. ¶ Ad id quod obijcitur. ꝙ
habere gram qua remittit᷑ pctm nõ eſt in poteſtate homĩs
peccatoꝛis.ſicut nec ĩ poteſtate demonis.⁊ ita vtriuſq; pec
catum eſt irremiſſibile. Dicendum ꝙ licet effectiue loquẽ⸗
do indifferenter eſt in poteſtate hominis peccatoꝛis ⁊ de⸗
monis babere gratiam qua remittit᷑ peccatũ: mibilominꝰ
materialiter loquendo nõ eſt ſic. In homie enim eſt habi⸗

2 2

cie.ſed in dyabolo tanta eſt peruerſitas 2 ita pꝛofundata
nõ eſt in eo habilitas ꝙ̃tum ad pꝛeparatõeʒ: ſed potius
pugna ⁊ rebellio contra gr̃am. Et hoc eſt quod dicit Ili⸗

d. ꝙ dyabolus non petit veniam:quia non ↄpungitur ad

penitenti. ⁊ hoc eſt quia ſemꝑ eſt in actuali cõtemptu dei
vt infra patebit.i¶ Ad hoc quod querit᷑ vtxꝝ inſuſceptibili
tas penitentie ſit vel ex genere peccati vel ex defectu er ꝑte
peccantis vel ex ꝑte dei. Dicenduʒ ꝙ ex ꝑte peccantis cau
ſaliter:ſcʒ inuertibilitas ad bonum. Ex pꝑte aũt peccati et
ex ꝑte dri bene eſi ꝑ congruẽtiam. Cum igit᷑ obijcit ꝙ ani⸗
ma ⁊ angelus natura ſunt pares ſicut dicit aug. Dicendũ
ꝙ augu. intelligit de paritate in genere que eſt. ꝙ ex boc
vtraq; ſcʒ anima? angelica intelligentia habet facultatem
cognoſcendi ⁊ diligendi drum: ⁊ habet facultatem perden
di ſed non reparandi de ſe. Unde augu.de fide ad petrum
Mon eſt natura que ineternum poſſit ſiue viuere ſiue bene
viuendo ſubſiſtere:niſi que poteſt de teo ipſius dri mune⸗
re cogitare.hec autem natura intellectualis in animabus
eſt homini ſpiritibus angeloꝛum.deus quippe cognoſcen
di ac diligendi ſe non niſi angelis ⁊ hominibus indidit fa
eultatem.quibus pꝛopter arbitrij libertatem que maxime
buit intellectuali creature conferri: ita cognoſcendi ac
diligendi ſe facultatem voluntatemqʒ donauit: vt etiam
vnuſquiſq; ⁊ habere poſſit 2 perdere.ſi quis tamen eã ſpõ
te perderet: ſua vi deinceps reſumere non valeret.Auguſ.
etiam ponit cauſam paritatis anime ⁊ angeli.ſcilicʒ quia
anime rationales ſunt. VUnde dicit de animabus.ſunt em̃

rationales ⁊ illis ſuperioꝛibus officio quidem impares:

ſed natura pares.ponit igitur paritatẽ hanc ex hoc. aĩe

ſunt ratõnales.4 Ad hoc qð obijcit Oꝛigeñ. dicendum ꝙ

miſericoꝛdia dei poteſt dupliciter manifeſtari in ſũmo.vel
Fm ſe:non habito reſpectu ad iuſliciam eius.⁊ ſic nõ decet
ꝙ manifeſtetur. vel cum manifeſtatõne iuſticie:⁊ ſic nõ exi
gitur ꝙ maniſeſtet᷑ in remiſſione peccati angeloꝛum. ĩmo
potius exigitur contrariũ. ſcʒ ꝙ non ſic manifeſtet exquo
ꝑſiſtit in actuali contemptu dei ⁊ gratie rebellione. Vnde
ſi miſerie illius congrueret miſericoꝛdia: hoc miſerie ſu⸗
perbientis ⁊ rebellentis deo a gratie non congruit. VUnde
augu. in li.de libe.arbi.Quid tam opus habes miſericoꝛ/
dia ꝙᷓ miſer: ⁊ qnid tam indignus miſericoꝛdia q̃ᷓ ſuꝑbus
miſer. Pꝛet. dicendũ ꝙ miſericoꝛdia in ſũma oſtenſa fuit.
quãdo ex mera bonitate ſua exinaniuit ſemetip̃m: ſoꝛmaʒ
ſerui accipiens factus obediens vſq; ad moꝛtem moꝛtẽ au
tem crucis. Pbilip.ij.Et de hac habundãtia miſeꝛicoꝛdie
dicitur Ephe.ij.dens qui diues eſt in miſericoꝛdia. ꝓpter
nimiam caritatem qua dilexit nos.⁊ cum eſſemus moꝛtui
peccato:ↄuiuificauit nos xpᷣ⸗ ⁊c.q¶ Ad id quod obijcitur

beſtie abſtinent a voluptatibo metu pene ⁊c̃. Dicenduʒ

ꝙ in beſtijs mouet᷑ apetitus naturalis:7 ſoluʒ.qui nunqᷓ
mouet᷑ in ſui nocumẽtuʒ quãtũ eſt de ipo appetitu: vnde qꝛ
beſtie dicunt᷑ appetitu bmõi: fugiunt que ſunt ſibi nociua
ob metum nociui fugiunt que ſunt ſibi voluptuoſa.in de
monibus aũt non eſt ſic.non em̃ in illis mouet appetitꝰ na
turalis ad peccatum: ſed potius liberum arbitrium obſti
natum in malo ⁊ fantaſia ꝓterua depꝛauatũ. VUnde demo

nes ſuꝑbia ⁊ inuidia agitati: mouent᷑ in illud qð eſt illis

nociuũ? penale.⸗! Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ timoꝛ ſeruilis
eſt donum ſpũſſancti. Dicendũ ꝙ boc verum eſt de timore
qui a malo reuocat vel ſaltem a malo retardat. hoc aũt nõ
ſacit timoꝛ demonũ.¶ Ad illud qð dicit HBꝛeg. ꝙ nõ deum
timent. Dicenduz ꝙ ſicut habet᷑.j Joh.iiij.pfecta caritas
foꝛas mittit timoꝛẽ.nõ quia exiſtẽtes in caritate ꝑfecta nõ

timeant:ſed quia caritas euacuat imperiũ timoꝛis. Simi

liter dico ꝙ dicit᷑ de dyabolo ꝓ nõ timet deum quia timoꝛ
di in eo nõ habet imperium.neq; in eo ita imperat timoꝛ
deit ꝓpter hoc ceſſet a malo.qlj Ad id qð obijcit᷑. ꝙ nõ ti⸗
metur pena niſi ꝓpter amoꝛẽ igit᷑ ſi magis diligit le qᷓ be⸗
ſtia: magis timet ⁊c. Jam ptz rñſio.nõ em̃ eſt ſimile. qꝛ be⸗
Nia ducit᷑ amoꝛe naturali dy abolꝰ appetitu liberi arbitrij
obſtinati ꝑuerſi. VUnde amoꝛ naturalis ẽ quaſi abſoꝛptꝰ
in illo ꝓternitate 2 puerſitate liberi arbi. vnde nõ ducituꝛ

