neficia pᷣſtantur inuitis. Oðm eſt ꝙ et ſi fuerit inuitꝰ pri⸗
mo modo.i.penitꝰcontradicens:tñ poteſt ei pꝛeſtari bene
ficium temꝑale:ſᷣ nõ põt ei pᷣſtari beneficiũ baptiſmatis.
Sic em̃ beneficiũ gratie gratũfacientis non datur ei ꝗ po
nit obicem voluntatis tũc cum datur:ſic nec ſacramentũ
baptiſmi quod quantũ eſt œ ſe diſponit ad gram gratum
facientem nõ datur ei ꝗ ponit obicem volũtatis.tũc enim
caracterẽ ſacramentalẽ impꝛimit operatio: cum obieẽ nõ

inuenit obſiſtentem. ꝗ¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ debitum ſpũ⸗

ale ita indicat᷑ in voluntate:ꝙ manente voluntate neceſſa
rio manet debitum hmõi.ñ nullo modo põt aliꝗs ab h
debito liberaꝛi niſi euulſa radice.i.voluntate.nõ ſic eſt de
cebuo tem ꝑali. Pꝛe.beneſicio hmõi fit ingreſſus in eccle

ſiam. Ingꝛeſſus aũt ad vnitatem ccclie nõ ẽ in adulto niſi

annuente voluntate aliquo mõ.¶ Ad id vᷣo quod obijcit᷑
de paulo.dicendum eſt ꝙ licet a pᷣncipio fuerit renitens 2
ↄtradicens ecclłie dei:tñ poſtea factus eſt ſpontaneꝰcũ di/
xit.dñe quid me vis facere.xñ ſi aligs pꝛius eſſet cõtradi
cens ⁊ poſtea cõſentiens: ꝓ ↄſentiente babendus eſſet in
ſuſceptõne ſacramẽti.iQon aũt vult eccłia nec iuſticia re⸗
quirit vt pz ex decre. Inno.ꝙ illi ꝗ nuniᷓ ſuſceperunt ba⸗
ptiſmũ ſiue ſacrĩm diuinũ cogantur ad ſuſceptõeʒ:ſed qui

aliqñ ſuſceperũt cogantur ad obſeruatõeʒ. Religioni em̃

xp̃iane ↄtrarium eſt.vt ſemꝑ inuitus ⁊ penitꝰcõtradicens
ad recipiendã ⁊ ſeruandã xpianitatẽ ↄpellatur. Ad hboc
qð obijcitur.ꝙ oꝛiginale cuiꝰeſt ꝓpriũ remediũ baptiſmus

cõtrabhitur ſine cõſenſu ⁊ voluntate ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc eſt

verũ.et ↄſimili mõ confert᷑ remediũ baptiſimni in paruulis
qui nõ hñt vſum rõnis.adultus autem repugnans⁊ cou⸗
tradicens nõ ſoluʒ modo nõ conſentit nec ſolum vult ne⸗
gatiue:hᷣ ponit obicem impedientem oꝑpoſitum nolendo.

Pꝛe. non eſt ſimile.qꝛ oꝛiginalis ↄtractio eſt naturalis.et

ideo ineuitabilis. Sʒ remediũ baptiſmi nõ reſpicit natu⸗
ram.ſ̊ potius voluntatem perſone:⁊ ideo non eſt ſimile.
Ad aliud quod obijcitur de cõminatione mortis.dicen⸗
dum ꝙ maioꝛ eſt coactio q; hec. Qam hec eſt ſolum indu⸗
cens non ſufficiens.ſᷣ cum accipitur velit nolit ⁊ immeręi
tur ibi eſt ſuſſiciẽs coactio.qᷓuis em̃ voluntas cogi nõ poſ
ſit in volendo: põt tñ ſimpłr homini fieꝛi coactio in actu
exterioꝛi.Vñ voluntas inducta voluntas eſt.et ideo h im
pꝛimitur caracter:et ibi non.⁊ eſt exempluʒ in eo qui po
nit thura timnoꝛe moꝛtis:et de eo cuiꝰmanus trabitur vio
lenter. pꝛimus conſentit ⁊ peccat et dicitur ſacrificare:ſe⸗

cundus nõ ſic qui ſacramentum inductus ſuſcipit dicitur

conſentire.ſiue inducatuꝛ amoꝛe bono vel malo ſiue timo
re vono vel malo ſuſcipit ſacrẽ̃m:qꝛ ſacramenti ſuſceptio ẽ
bonis maliſue ↄmunis.a ideo talisvoluntas ſufficit ad ſa
cramentũ.Ex boc pʒ rñſio ad aliud quod ſegtur.

detfri
cogctio
eſunmer⸗
ſ ſ 4
cans,
Memninig
nentdeecle
imon
ſunanii,
ſe nnner
reaſeſe
ile elitin
ament. 4
enſbichn
tariügti
aſe fier 6
nones inen
e. Ynoe
nitub neeni
ieth
inntopri
Alaribene
Niſnon.
ureigpo
fomentä
gratum
tücenimn
nobicen
me meſi
taligseb
höſteela
ſueinceke
vleoN
o ohici
Chttens
neio
cötrodt
pellan
iciare⸗
gomntdo
ſden
igcniti
cötrocieens
1r A
ibaneſim
dig e
jinſunt
naneton
unſt
Unnolek
turalisd
iatmuin
ſimile.
nis.dicen⸗
umn ind⸗
immerg
Nginope
inden
icdeohin
cocpiß⸗
abiturti
rifichreß⸗
Pirdein
oſuemm
ſiin⸗
ftein
r.

ate opponi

¶ QLueſtio
¶ Membꝛum ſ. ecunduũ

SHnſequenter querit᷑ de ficto ſiue de accedẽ⸗
J te ficte ad baptiſmũ.vtrum ſuſceptibilis ſit
baptiſmi. Pꝛimo ꝙ querit᷑ xe ficto qui aece⸗
L △— dit ad baptiſmũ nõ contritꝰ. Scðo de ficto
qui accedit nõ credens. Tercio de ficto qui ↄtemnit. Eſt
em triplex fictio. In ronabili cũ nõ credit. In ↄcupiſcibi⸗
li cũ nõ ↄteritur. In iraſcibili cũ contemnit.Quarto vtru
recedente fictõne baptiſmus babeat efficaciam.

rticulus prinus

Rimo ẽ querit᷑ vtrũ nõ ↄtritꝰ accedens ad ba⸗
ptiſmũ lſit baptizatus. nõ:videt᷑. Amb.ſuꝑ
epłam ad MRo. xj. ſine pnĩa em̃ dona ſunt ⁊ vo⸗
catio dei.gr̃a dei in baptiſmonõ requirit gemitũ vel plan
ctum vel opus aliquod: niſi ſolã fidem 2 coꝛdis ↄtritõem
om̃ia gratis ↄdonat.ex h̊ verbo videtur ꝙ in adulto ba
ptiʒ ando reqritur coꝛdis cõtritio.⸗ Item fictꝰnõ cõtritꝰ
actuabłr vult iſtud qð nõ cõpati᷑ ſecũ gr̃a gꝛatũfacientem
ſcʒ ſe eſſe in pcto.vult dico veꝛe vł interpᷣtatiue.voluntas
em̃ talis ↄtrariat᷑ gre gratũfacienti. Qð aũñt cõtrariatur
gre gratũfacienti ↄtrariat᷑ gratie baptiſmali. In ficto ðo
eſt aliquio hmõi:quia volũtas ſiue ↄplacentia peti.gᷓ non
recipit gram baptiſmalem.igit᷑ ad boc ꝙ recipiat gꝛatiã
iſtam requiritur contritio nõ compatiẽs ſecum volütatez
bmõi. ¶¶ Item voluntas inoꝛdinata ſiue libidinoſa eſt cã

immediata peccati:qð patet ꝑ Augu. dicentem. peim

ita eſt voluntariũ.·q ſi nõ eſt voluntariũ non eſt peccatuʒ

Smanente hac voluntate: neceſſario manet peccatũ: et ita
vt pains Contrd cuſpe oꝛiginalis que ꝓprie 2 immedi
gratie baptiſmali.nõ impedit ꝗn baptizatus
recipiat gratiam baptiſmaleʒ: multo 5̊ foꝛtius vidr̃ ꝙ nec
culpa actualis q̃ nõ ita pꝛimo ⁊ ĩmediate ſupponit. ¶ Itez
gra gratũfaciens foꝛtioꝛ eſt quolibet peccato. quia gr̃a na
tura aliqua eſt:pcrm vᷣo defectus vel pꝛiuatio modi ſpẽi ⁊
oꝛdinis.iᷣ expellit quodcũq; pcẽm:ꝗ et pcim fictõis ⁊ pec⸗
catum oꝛiginale.⸗ Item actu voluntatis eiꝰꝗ debet bapti
ʒari non ↄtrabit᷑ oꝛiginale p̊ quaſi actu nature coꝛrupte.
& videt᷑ ꝙ nec impediri habeat eiꝰmedicina actu volunta⸗
tis:cum hi actaſcʒ voluntariꝰ⁊ naturalis nõ cadant ĩ eo⸗
dem oꝛdine. ¶ IJtem Aug. dicit. ꝙ fict? eſt ꝗ non credit vel
indeuotꝰaccedit: vel aliter celebꝛat ſacrm ꝙ inſtitmtuʒ eſt.
vel qui ↄtemnit ſuſcipere.ecce ꝙ inter dr̃ias fictõnis nihil
tangitur de contritione nec ei oppoſito. ꝓpter qð videt᷑ ꝙ
nõ ↄtritus nõ dicendꝰeſt fictꝰ. Et p̃ᷣterea h incidenter inꝗ
ritur ꝓpter qꝗd aſſignant᷑ tĩ he differentie fictõms. 4 Neʒ
querit de illoꝗ ↄteritur de pctis moꝛtalibo et ↄmiſit venia
lia:vtrũ fictꝰ debet dici ſi non ↄterat᷑ ſuꝑ venialibo. Si em̃
nõ eſt fictus:⁊ nõ ficte accedenti in baptiſmo dimittit᷑ cul⸗
pa 1 pena.ſi talis ̊ decederʒ ſiatim euolaret.Contra.nõ
ↄtritus fuit de venialibo.⁊ veniali debebat᷑ pena tꝑalis
gᷣtalis non hʒ penã tꝑalem oĩno dimiſſam.dr em̃ ſuꝑillð
Ro. xj. Sine pnia ſunt dei dona et vocatio. Glo. gra dei ĩ
baptiſmo nõ reqrit gemitũ aut planctum ſcilʒ exterioꝛẽ.⁊
opus aliquod niſi ſolã fidem ⁊ coꝛdis ↄtritõez. ⁊ om̃ia g⸗
tis condonat. Si nõ fit ↄtritio nõ omia gratis cõdonat᷑
in ipo adulto ¶ ¶Rñſio.ꝙ in adulto accedente ad baptiſ⸗
mum regritur cõtritio: vñ ↄcedende ſunt rõnes ꝓ iſla ꝑte
inducte.¶ Ad hoc qð pꝛimo obijcit᷑ ↄtra dom. ꝙ licet oꝛi
ginale pctm nõ impediat gGam baptiſmalem ꝗqn hẽat effe
ctum in baptiſato:tñ actuale impedit in adulto nõ contri
to.ſ̊ hoc eſt qꝛ baptiʒandꝰ ponit obicem gr̃e ſcʒ volũtateʒ
ꝑmanendi in pcto:qð nõ facit ꝑuulus purgandꝰ ab origi
nali.Vñ ꝓpꝛie loquendo neq; oꝛiginale neq; actuale impe
dit gram baptiſmalẽ ꝗn hẽat effectũ in baptiʒato: ſᷣ potiꝰ
ipᷣa volũtas inoꝛdinata ipſiꝰbaptiʒandi.q Ex h̊ ptʒ rñſio
ad aliud qð ſegꝗtur.qꝛ reuera gra eſt foꝛtioꝛ quolibet pet̃o

Apꝛie loquendo:vt ſcʒ qñ nõ inuenit obicem in volũtate ſi

ue libe. ar. Vñ nõ erpellit pcim h̊ facit volũtas reſiſtẽs
umpediens. Unde dicendum.ꝙ eſt loqui de gratia ⁊ cul

Mueriturergopri F. f.

76

rxviij.

pa dupkr. vel ꝓut adinuiceʒ ꝓparant᷑:vł ꝓut ↄpant᷑ reſpe⸗
etu ſubiecti. Si adinuiceʒ: foꝛtioꝛ eſt gratia.qꝛ illa actiua
im̃ et culpa tm̃ paſſiua.quia culpa non eſt aliqua natura
vnde nullam bubet actõnem ꝓprie loquendo. Si reſpectu
ſubiecn: ſic foꝛtius dicitur in qð li. ar. magis conſentit.et
ßm bec ſunt ſient excedentia exceſſa.bñ in ficto contrito
foꝛtioꝛ eſt culpa ꝙᷓ gratia eo ꝙ li.aꝛ.magis cõſentit culpe ĩ
penitente ecõtrario qꝛ penitens magis oſentit gre.4 Ao
aliud qð obijcit. ꝙ originale ñ contrahit᷑ actu voluntatis
eius qui debet baptiʒari ⁊c. Sicendũ ꝙ argumentũ non
valet et ratio eſt. quia in habente vſum rõnis gratia non
babet effectum reſiſtente voluntate ? impediente. peccatũ
em̃ ita inheret voluntati in habente vſum rõnis ꝙ non ex⸗
pellitur a gratia niſi voluntas gẽe cooꝑetur.argumentuʒ
autem virtutem hʒ in non babentibo vſum rõnis. In his
em̃ ſicut nõ contrabit᷑ oꝛiginale actu volũtatis: ſic nec eiꝰ
medicina impedit᷑. ¶ Ao aliud qð obijcit᷑ de differẽtijs fi⸗
ctõnis aſſignatis ab Aug. Dicenduʒ ꝙ fictio dicitur falli
tas:7 fictus dicit᷑ falſus.nec accipit hic falſitas ſpeculati
ne:ſed inqᷓtum pꝛiuat rectitudinẽ reſpectu finis. Hoc aũt
põt eſſe dupliciter.vel qꝙᷓtum ad actuʒ exteriorẽ:et ſic acci
pitur illa dr̃ia qui aiiter celebꝛat ſacr̃m ⁊c̃. Uel qtum ad
actũ interioꝛem et h̊ tripłr. Vel m rõnem: et ſic incredu
litas. Vel ſᷣm ↄcupiſcibilẽ: ⁊ ſic indeuotio.Ael ßm iraſci
bilẽ:2 ſic ↄtemptꝰ.¶ Ao alið qð querit᷑ ð ↄtritõe veniali⸗
um. SDöm ꝙyalit regrit᷑ ↄtrinio ĩ moꝛtauboꝛ in venialibo.
moꝛtalibo at dicet᷑ fictꝰſi nõ ↄterat᷑ c illis q̃ reducit ad
mẽoꝛiã. de venialibo vᷣo nõ dicet᷑ fictꝰ ſi ↄterat᷑ generaliter
Dicũt tñ aliꝗ ꝙ niſi doleat determĩate de veniali.ꝙ nõ de⸗
letur in baptiſmo qͥ ad culpã ⁊ penã. Sʒ mihi videt᷑ ob re
uerentiã ſacramẽti. ꝙ ſi adeſt illa otritio generalis d vei⸗
alibo. cũ in baptiſmo ↄferat᷑ gra: illa gra ſic ſe hʒ ad venia
lem culpã ſicut ignis in camio in guttaʒ aqᷓ. vt virtute ba⸗
ptiſmi deleat᷑ culpa venialis ⁊ pena ðᷣtute paſſiõis.et h̊ hʒ
baptiſmꝰa paſſione.Qon bño aũt petʒz actuale adultꝰ ſeo
oꝛiginale tm:non tenet᷑ ↄteri ſuꝑ eo niſi röõne ſtatꝰ. ↄtritio
em̃ ꝓprie eſt otra illuo pctm qð actualiter geſſit.oꝛiginale
vo petm aliunde eſt ↄtractuʒ. ↄuenit autem dolere de h
habet hmõi pctm ꝑ quod poſſit ſexpari eternaliter a viſio⸗
ne dei:et hoc ẽ rõne ſiatus in quo eſt.quia iaʒ habet vſum
rationis et fidem.

Onſequenter querit᷑ de ficto qui accedit ad ba
ptiſmũ nõ credens.Et ad maioꝛẽ euidentiam.
Pꝛio querit᷑. ſi fides vłr reqꝗritur iĩ baptiſmo.
Scdo vtrũ ſictio infidelitatis im pedit in adulto ſuſcepti
onẽ ſact̃i. Lercio ſi impedit ſuſceptõez rei ipſiꝰſacra mẽti
Quarto querit᷑ ſi fides eccłie ſufficit adulto: vel reqratur
fides alicuiꝰcerte ꝑſone. Quito ſi regrat᷑ fides alicuiꝰ cer
te pſone.vtrũ ſufficiat fides baptiʒzati tm̃:aut cũ h̊ reqrat᷑
fides baptizãtis ⁊ offerentis ſic in baptiſmo ꝑuuloꝝ.

mo. ſi fides vłr requiratur in baptiſmo. & non: videtur
per hoc quod poteſt ↄtingere ꝙ ille qui baptiʒat non cre⸗
Dit. ille etiam ꝗ offert vel ſuſcipit ꝑuulum non credat.par
nulus etiam qui baptiʒzatur non credit. he autem peꝛſone
ſufficiunt.ſi auteʒ baptiz atur in foꝛma eccleſic recipit ba/
ptiſinum ad ſalutem: quantũ eſt q ſe vt dicunt: ergo non
requiritur fides. ¶ Pꝛe. dæ alijs ſacramentis non dicitur
ꝙ requirant᷑ alie virtutes que ſolent eis axpꝛopꝛiaꝛi.Non
em̃ ↄfirmatio neceſſario fit in ſpe.ↄſecratio euchariſtie nõ
ncẽio regꝗrit caritatem:pari ratõne nõ videtur ꝙ oꝑteat
baptiſmũ fieri in fide.¶ Pꝛe.poſito q; nullꝰĩ eccia mülitã
ti credẽt. YJlli vo ꝗ ſunt in eccłia triũphanti iaʒ ſunt viſi⸗
one:⁊ ita nullꝰin eccłia hoc poſito hret fidem. de fide aũt
trãſit᷑ ad ſpeʒ.nungꝗd ꝓpter h̊ ſubtrabet᷑ efficacia ſacr̃i ba⸗
l malis. cuz adbuc remanẽt foꝛma debita: videt᷑ æ noen
erbo em̃ accedẽte ad elementũ fit ſacrẽ̃m. In ꝑuulo autẽ

non eſ ober ex ꝑte voluntatis. eſſet ergo eſſicacia ſacr̃i in
caſu iſto ⁊ ita ſine fide baptiſmꝰſuũ effe ſeqꝛet᷑:non
Svlr ncẽcia eſt fides ad baptiſi mmi4 Sʒ videt᷑ otrariũ.dĩ
em̃ ad Ephe.iiij. Unꝰoñs.vna fides.vnuz baptiſma. ex q̊
oꝛdine deſignat᷑: ꝙ vnitas fidei p̃cedit vnitatem baptiſma
tis: ̊ baptiſma ad hoc ꝙ efficax ſit reqꝗrit fidẽ.¶ Pre.iiij .
ad Gał.dr. Oms filij cei eſtis ꝑ fideʒ in xpᷣo ihu. Quiců⸗
q; em̃ in ipo baptiʒati eſtis xpᷣm induiſtis.fides ̊ ad ipᷣm
regritur: pᷣmittit em̃ ꝙ ex fide eſt iuſtiſicatõ.¶ Pꝛe. dĩ ſu⸗
illud. xj. ad Ro. Sine pnia ſunt dei dona ꝙ nõ reqꝗrituꝛ
gemitꝰvel planctꝰin baptiſmo niſi ſola fides et tritio. et
om̃ia gratis ↄdonant᷑: exigitur & fides. ¶ Item ſuꝑ illuꝗ
Math.vlti. DPocete om̃s gentes baptiʒãtes ⁊c̃.glo. Niſi
ꝓrꝛiꝰaia fideʒ recipiat:nõ eſt dandꝰbaptiſmꝰ. 4 Yẽ Nug.
E eſt bec tanta virtꝰaq̃.vt coꝛpꝰtingat et coꝛ abluat:niſi
faciente obo.nõ qꝛ dr: ᷣ quia credit᷑:ſides ꝗ̊ exigit᷑.¶ I)eʒ
baptiſmꝰet ꝑ baptiſma dat᷑ gra ſᷣm ꝗꝓpoꝛtõeʒ fidei:ꝗq̊ fides
p̃ᷣerigitur. ¶¶ Pꝛe.vlteriꝰquerit᷑.ſi fides reqꝗritur reſpectu
cuiꝰcrediti. vtrũ trinitatis tm̃:vel incarnatõnis vel paſſio
nis vel reſurꝛectõnis. Videt᷑ em ꝓ fides trinitatis ſuffici
at:illud em̃ in ip̃a foꝛma expꝛimitur ⁊ nõ ampliꝰ. aũt
fides incarnatõnis reꝗratur.videt᷑ ꝑ hoc ꝙ verbum acce⸗
dens ad elementũ ſenſibile: viriutem accipit a pᷣbo eterno
apparẽte in carne ſenſibili.O etiã fides paſſionis reqrat
ex hoc arguit᷑.ꝙ baptiſma virtutẽ hʒ a paſſione xp̃i. ſicut
br̃.iiij.ſen.ij.di.j.c.Et dr.vj.Rom.Quicũq; baptizati ſu
mus:in moꝛte ipiꝰbaptiʒati ſumꝰ.glo.moꝛs eiꝰ cã purifi⸗
catõnis eius.⁊.j.Coꝛi.j.et ſanctificatio ⁊ redemptõ.glo.
quia pꝛiꝰ in baptiſmo emũdat nos:et ꝗa priꝰredemit nos
patiendo.ex q̊ͥ oſtenditur ꝙ redemptio in paſſione pᷣcedit
ſanctificatõeʒ in baptiſino.et ita reqritur fides redemptõ
nis in baptiſmo. Oe iterũ fides reſurꝛectõnis exigat᷑:acci
pitur ex hoc qð dr.vj.Ro.Simul ⁊ reſurꝛectõnis erimꝰ.
glo.tũc dicit nos poſſe fieri ſiłes reſurꝛectioni:ſi ſimilitu⸗
dini moꝛtis eiꝰfuerimꝰoplantati.i.ſi in baptiſmo omĩa vi
cia deponẽtes:poſtmodũ non peccemꝰ.hec em̃ ſimilitudo
moꝛtis pᷣſtabat ſimilitudinẽ reſurꝛectionis:vt in nouitate
vite ambulemꝰ. fides reſurꝛectõnis regꝗritur ĩ baptiſmo
p quaʒ reſurgit homo a pct̃is ¶ Ao qð rñderi põt.ꝙ fi⸗
des eccłie regritur in q̃ exhibeał᷑ baptiimꝰ.dico aũt fidem
Fm ꝙ coiter ſe bʒ ad fidem duplr dictam ſicut hr KRo. j.
Juſticia de fide in fidem reuelat᷑.vbi glo.ug. Eſi fides
qua credunt᷑ ea q̃ nõ vident᷑.que prie dr fides:ſed tñ etiã
eſt fides rerũ:q nõ verbis ſed rebo ipſis pntibo credit᷑.qð
erit cuʒ ꝑ ſpẽm manifeſtam ſe ↄtemplandam ſanctis pᷣbe
bit ipla dei ſopĩa.dicit g iuſticiã illi eſſe qui tranſit ex ſide
verboꝝ quibo credit᷑ q̃ nõ videntur:in fidem rerũ qua cre
dita obtinebimꝰ. ſcʒ ex fide in q̃ miniſtꝛat᷑ tro:in illazʒ vbi
fruat᷑ dro.q tñ impꝛopꝛie dr̃ fides. Iides autẽ iſta coopat᷑
yvt fiat ↄmẽbruz ⁊ incoꝛꝑet᷑ eccłie ꝑ ſacr̃m baptiſmi. ¶ Ad
illud vo qð pᷣmo obijcit in ↄtrariũ. dᷣm ꝙ licet in ꝑſonis
q̃ aſſunt in baptiſmo nõ ſit fides:nihilominꝰtñ in fide ec⸗
cleſie tribuit᷑ ⁊ hʒ efficaciã ſuã in ipis ꝑuulis.Eccłia eniz
mðr eſt.in baptiſmo aũt ẽ generatõ ſpũalis.deꝰ po pf ẽ. Au
guſti. Hec mr̃ ecclia q in ſctis ſuis e facit:qꝛ tota om̃es to⸗
ta ſingłos parit.dat᷑ ̊ gra fidei a deo pr̃e in qua iuſtifica⸗
tur diſponẽte fide ipimr̃is ecclie:vt ſit quodãmodo ↄfoꝛ⸗
mitas geniti ad gignenteʒ. ¶ Ad illud vo qð ſcdᷣo obĩ. di⸗
cendũ eſt. ꝙ licet nõ eſſet fides enigmatica in eccia et dare
tur baptiſinꝰin debita foꝛma:nihilominꝰ hr̃et baptiſmus
effectũ. remaneret eĩ fides ᷣm alteꝛuũ modũ in eccĩa.⁊ hoc
vocat bẽs Amõ.veritatẽ fidei. AUnde Aug.offerunt᷑ ꝑuuli
ad ꝑcipiendã gr̃am ſpualem.nõ tã ab eis quoꝝ manibus
geſtant: ꝙᷓ ab vniuerſitate ſctoꝝ.ab om̃ibo em recte offer⸗
ri intelligunt᷑: quibo placet ꝙ offerunt᷑:z qͥꝝ indinidua ca
ritate ad coiĩonem ſanctiſpũs adiuuant᷑. Sic g in fide ec⸗
cleſie large ſumpta miſtrat᷑ baptiſmꝰ.et ſi militãs eccĩa eꝛ
raret qð tñ nõ ↄtingit vłr:nihilominꝰipᷣa triũphãs adiu⸗
uaret. Ao aliud vo doᷣm. ꝙ non ſic ↄpant᷑ alia ſacr̃a ad
alias vᷣtutes: quẽ admodũ baptiſma ad fidẽ. Hoc aũt eſt.

qꝛ baptiſinꝰeſt ianua ſie acramentoꝝ.et regrit adiutoꝛium

ſidei eccleſiaſtice vt fiat incoꝛꝑatio in corꝑe miſtico qð eſt
ecclia. VUñ Augu. de baptiſmo puuloꝝ. ad boc baptiſma
valet.vt baptiʒati xpᷣo incoꝛꝑent᷑:vt membra eiꝰfiant.Si
vo fuerit adultus. ꝓpꝛia fides reqꝗrit᷑:2⁊ boc mõ vel illo lo⸗
quunt᷑ auẽtes q̃ obiecte ſunt in ↄtrariũ.i Laz cũ d vna fi
des vnuʒ baptiſma. de fide ecchie fit mo rõne ei credit
vel q credit᷑. ¶ Oð autẽ poſtea obijcit. intelligit᷑ de fide ec⸗
cleſie vel eiꝰꝗ baptiʒ at᷑.quod tercio obijcit᷑ intelligatur de
fide eiꝰꝗq baptiʒatur ⁊ illud qð ſiłr dr in glo. Marci vlti.

MDð aüt or ab Aug. intelligitur de fide ecclłie rõne eqðᷣ

credit᷑. ð aũt dicit Dam̃.intelligitur de fide eiꝰꝗ bapti⸗
jatur qñ baptiʒat᷑ adultꝰ.ibi em̃ ſᷣm ꝓpoꝛtõeʒ gr̃e ſigei:eſt
ꝓPoꝛtio gr̃e virtutuʒ.q¶ Ad illud vo qð querit᷑ cuiꝰcrediti
fides exigatur. Dm eſi. adultꝰin catheciſmo inſtruen
dus eſt ve om̃ibus ſupᷣdictis.ſi tñ implicite credat:nihilo⸗

minus oſegꝗtur effectum ſalutis ꝑ baptiſmuʒ. In eccĩs vo

fides exigitur diſtincte.

0
Conſequẽter queri ¶S. ij.
tur.ſi fictio infidelitatis impedit ſuſceptõem ſacri. ꝛ ſic
videtur.qꝛ iſtud ſacrm eſt ſacr̃jm fidei:̊ ad hoc ꝙ aliquis
ſuſcipiat hoc ſacmẽtuʒ:neceſſe eſt hoc eſſe mediante fide.
Contra.ſi fictus hmõi ſupponeret ſe oꝑatõni ſacerdota
li. ↄſentiens in id qð facit eccha.⸗ abluat᷑ ᷣm foꝛmã eccie
2ſtat ꝙ nullo caſu ↄſequente iteꝝ baptiʒaret᷑. Sʒ ſi nõ ſu⸗
ſciperet ſacr̃m baptiſmi iteꝝ eſſet baptiʒandꝰ: talis re⸗
cipit ſacr̃m baptiſmi.¶¶ Item fſictio ſiue inſidelitas ẽ moꝛ
tale pctm. Sʒ recepto baptiſmate ſi peniteat de pctis moꝛ
talibo baptiſmꝰiam hʒ ec⸗
delitas nõ impedit ſuſceptõeʒ baptiſmi. Ad qð rñdet᷑.
ꝙ fictio ſiue inſidelitas nõ impedit qn baptiʒ at ſuſcipiat
ſacr̃jm baptiſmi:ſ̊ impedit ne ſuſcipiat ipᷣam rẽ manẽte ſi
ctõne. dico aũt rem ipᷣaʒ gꝛ?aʒ vel remiſſionẽ pctoꝝ. Unð
Aug.adulti ꝗ baptiʒant᷑ cuʒ fide ſacrm et rem ſulcipiunt
ꝗ do ſine fide accedũt vel ficte:ſacrjm ⁊ nõ rem ſuſcipiunt.
Ad h̊ qð obijcit᷑.ꝙ iſtud ſacr̃m eſt ſacrjm fidei.Dicendũ
ꝙ ratõ eſt q̃re dr ſacrm fidei:ꝗa in illo datur ſignuʒ fidei
ſcʒ caracter qͥ diſtinguunt᷑ fideles ab inſidelibo.qñq; noĩe
⁊ re:vt qñ digne accedit᷑ ad ipᷣm ſacr̃m.qñũq; noie et nõ re
vt qñ indigne.Vñ licet hoc ſacrm ſit ſacrm fidei:nõ ꝓpter
hoc oꝑtet ꝙ ipᷣm ſacr̃m habeat fidem: ſᷣ ſufficit ꝙ ſuppoĩt
ſe oꝑatõni ſiue miniſterio baptiſte cõſentiens in id quod

„

¶ Lonſequẽter queri .S.i.

tur.ſi fictio hmõi impediat ſuſceptõeʒ rei ſacri. ſic:vi⸗
detur. Sap̃.j. Spũſſanctꝰeffugiet fictum. Mon aũt dicit
ſpirituſſanctus effugere fictum qtum ad omnẽ potentiaʒ
et pñtiam qua vbiq; eſt:ſ̊ ᷓtum ad effectum gratie. ergo
fietus non recipit ſpirituſſaneti gratiam. ¶ Iem gtia nec
ſtat nec ſtare poteſi cum ꝓpoſito peccãdi.immo babita ex⸗
pellitur.̊ talis accedit in ꝓpoſito peccãdi:ergo ⁊c̃. ¶ Itez
vltimo. ANDaꝛci. Qui crediderit et baptizatus fuerit ⁊c.
Ex his verbis patet.ꝙ baptiſmus qui ſufficit ad ſaluteʒ
requirit fidem:hᷣ illa ſola ſufficit ad ſalutem in quaſi
tur res ipᷣins ſacramenti.i.gratia:ergo ⁊c.¶ Contra.ſa
cramenta noue legis ſunt cauſa.ſed poſita cauſa ponitur
effectus:ergo ſi aliquis recipit ſacramentum etiã ſi fictus
eſt:recipit ſacramentũ ⁊ rem. ¶ Si dicas ꝙ cauſa iſta po
teſt impediri ꝑ malam diſpoſitionem in ſuſcipiente:tamẽ
non poteſt impediri quin ſignificet.eꝛgo ſigniſicat ibi eſſe
gratiam? non eſt falſum ſignum: ergo eſt ſignum verum
Item quero quid impeditur. et conſtat ꝙ nibil magis
repugnat gratie iꝙᷓ culpa.ſed culpa non impedit immo er⸗
pellitur:ergo a nullo alio poteſt impediri.¶ Item ſi fictõ
talis impedit.i.defectus fidei: ergo eadem ratione defe⸗
ctus caritatis.et tũc omis non habens caritatem eſt fictꝰ:
̊ nulłꝰrecipit gr̃am. ( ꝙ hmõi fictio impedit ſuſce/

ptionẽ rei ſacri.i.gralie.licet em̃ ſictus ſe coꝛꝑaliter ſubij

ciat oꝑatõni baptiſmatis:tñ interiꝰvolũtate aquerſatur.
qꝛ & nulli adueꝛſanti gre dat᷑ gra:nulli tali dat᷑ gẽa in ba

ectũ nec iterat᷑:̊ fictio ſiue infi.ꝰ

— — — Tv

—

— — — — — —

—.— —

—

Preti

S= —

emſocni
boeg glin
necſanteſt,
toniſoernten
mn ſormieet
Gnoſ,
gunlore
liag i no⸗
Npetismor
tioſineinſi
Paorſei
abſuſcppn
mimanef
ipcior s
tenſucpin
en iſapir.
cti Dund
r ſicnuz iti
tngißz ji
Nirer ont
Ninoͦper
tg upvit
indctod

§ .
. Aſienn
ſmiitdii
nni orn
ngeltſ
Dengin
nmobin⸗
enone
tusſen
ſet oaſtr

1,
Lonurn
ſaponitur
etiäſi ſictu⸗
aula ſion
ſentertan
fen bbich
numn enn
nubil nu
ait imno⸗.
Jem ſſin
ratione 1
—“ũfZ
retii⸗
Mulnit
nſnin
itont

eſtio
ptiſmo. Vnde in tali ſacrẽ̃m non habet effectum. ¶ Ad hoc
5ſg qð obijcit᷑.ꝙ ſacr̃a noue legis ſunt cã ⁊c̃.dðm ꝙ hoc eſt
verũ in digne ſuſcipiẽte:in qͥ nõ ponit᷑ obex ſiue aduerſa⸗
tio gre..¶ Ad aliud dᷣm.ꝙ ſacrm ſignificat ſe bꝛe effectũ
gratuitũ in recipiente.⁊ quantũ eſt de ſe ſemꝑ facit. Sed
qð nõ fiat viciũ eſt ſuſcipientis:⁊ ita veritas eſt in ſaẽmẽ⸗
to:ſ̊ falſitas in ficto.q¶ Ad aliud dðᷣm.qꝙ gr̃a expellitur 2
recipit᷑ in aĩa ſᷣm ↄfoꝛmitatẽ voluntatis:ſilr ⁊ culpa. VUñ
culpa nõ obſiſtit gre niſi qᷓdiu volũtas eſt illi ↄſentiẽs.qñ
aut dolet:tunc ↄſona eſt.Cum ꝗ̊ᷓ dicit᷑ ꝙ nihil magis repu
gnat gr̃e q; culpa:intelligendũ eſt ꝙ repugnare pt eẽ du·
pliciter.vel q;tum ad reſiſtentiã:vel qtum ad oꝑatõeʒ ſᷣm
foꝛmam.erxemplũ eſt tenebris in aere et de opacitate re
ſpectu lucis.ſic dicendum in ꝓpoſito.ꝙ culpa et gr̃a repu/

gnant ᷣm oppoſitõeʒ ſoꝛme:pů fictio ſᷣm oꝓpoſitum reſiſien

tie:vnde foꝛtius repugnat. Ad id qð obijcit᷑ de defectu fi
dei.dicendũ eſi ꝙ neceſſe eſt ↄcoꝛdare rõneʒ cũ ſacramẽto
⁊ voluntate.ſᷣ̊ non opoꝛtet ꝙ ꝑfecta ↄcoꝛdia que eſt ꝑ gꝛa⸗
tiam gratũſacientẽ:ſed ea q̃ eſt ꝑ gram gratiſdataʒ.̊ non
efficit᷑ concoꝛs niſi gratia fidei ſaltem infoꝛmis:voluntas
aũt efficitur ↄcoꝛs a ↄtritõne.ſimiliter iraſcibilis quadaʒ
humilitate ſiue ſubiectõne:ideo non eſt ſimile de caritate
bene aũt opponeret ſi intelligeret᷑ de fide.

onſequenter que . S. iii.
ritur.ſi fides ecclłie ſufficit adulto:vel regrat᷑ fides deter⸗
minate peꝛſone.Et videt᷑ ꝙ fides eccleſie ſufficere debeat.
quantũ em̃ eſt de ſe:eccłia ſe indifferẽter hʒ ad mẽbꝛa ſua.
ſi ᷓ quibuſdã ſufficit cũ virtute paſſionis xpᷣi ⁊ baptiſmo
ad effectũ ſalutis vt in ꝑuulis:ſimiliter ſufficiet cũ eiſdem
ad effectuʒ ſalutis in adultis: et ita fides ecclie ꝑ ſeipſam
ſufficiet.¶ Item videt᷑ ꝙ nõ reqritur fides baptiʒandi ſic
fides neceſſaria eſt in illis actõnibo q̃ ſunt a nobis tm̃.vñ
oꝑa illa infoꝛmat fides q̃ ꝑ dilectõeʒ oꝑatur vt ſint meri⸗
toꝛia.Sʒ vt innuit Hug.in li.de ſacr̃is ꝑte.vj. Cõtractio
oꝛiginalis eſt ad aĩiam nõ ab aĩa:igitur non erit ibi fides
neceſſaria.hoc etiã patet qm̃ generatio dr ꝑ ſimilitudineʒ
ad generatõneʒ.generatio aũt non eſt a generato ſ ad ge⸗
neratũ:q et regeneratõ ad regeneratũ.patet igitur cuʒ ſi⸗
des neceſſaria ſit in actõnibo que ſunt a nobis nõ ad nos:
ꝙ nõ erit neceſſaria in regeneratõne.¶ Item Anb. dicit.
ꝓ nõ plus exigit᷑ in pena q; ↄmiſſum ſit in culpa. Sʒ iſte ĩ

cedens a ſua volũtate:ᷓ nec fides cum ſit hmõi Cont.
dicitur vltimo ANath.ſuꝑ illud docete omnes gentes ꝛc̃.
ↄgruus oꝛdo. prius em̃ docendus eſt auditoꝛ:deinde fidei
ſacr̃is imbuendus.⁊ꝛ iterũ.pꝛimo catheciʒare.qꝛ ſine fide
impoſſibile eſt deo placeꝛe.In adultis ᷓ requirit᷑ fides ad
effectũ ſalutis cum baptiſmo¶ ð ↄcedimꝰ.¶¶ Ad illud
qð pꝛimo obiectũ eſt ↄtra hoc.dðm ꝙ licet eccłia quantũ
eſt de ſe indifferenter ſe habeat ad membꝛa:tñ plus requi
ritur ad ſalutẽ in adultis ꝙᷓ in ęꝑuulis:qui nihil hñt ð pec
cato a ſe ꝑpetrato.ſᷣ tñ aliunde ↄtracto:ꝑ adiutoꝛium xpᷣi
⁊ ecclie liberant. Adulti po qui ꝑ ſe peccauerũt ſuꝑaddẽ⸗
do oꝛiginali pcto.vel adminꝰhñt vſum libe.aꝛbi.quo pñt
moueri ꝑ ſid em:in deũ tenent᷑ credere ad obtinendã ſalu⸗
teʒ. dĩc ei Augꝰ.de meritis ⁊ remiſſione pctoꝝ.mater ec⸗
cleſia os maternuʒ in ꝑuulis p̃bet: vt ſacris miſterijs im
buant᷑:qꝛ nondũ pñt coꝛde ꝓprio credere ad iuſticiã. et ita
a ↄtrario ſenſu.qꝛ adulti poſſunt:reꝗritur ſides in eis ad
ſalutem cũ baptiſmo.Sed qꝛ aliqñ põt fictus accedeꝛe ad
baptiſmũ non credens qð credenduʒ eſt.qð defuit in fide
ante baptiſmũ:ſuppleri põt ꝑ fidẽ ſubſequentem vt ſequa⸗
tur effectus ſalutis ꝑ baptiſmũ 2 fidem. 4 Ad aliud dicẽ
dum . ꝙ non eſt ſimile de generatõne et regeneratõe adul⸗
ti. foꝛte em̃ ſimile eſſet de generatõne ꝑuuli. In adulto eĩ
eſt conſiderare culpe ↄtractum et etatis ſtatum. q;tum ad
culpam. quã cõtraxit ſufficeret actus ad ipſum nõ ab ipᷣo
quemadmodũ et in parnulo.quia dᷣo ratone etatis habũ:
dat a paruulo ſcʒ in dominio ⁊ libertate ꝓprie volũtatis:
ideo ratõne talis ſtatus requiritur ab eo fides pꝛopria.

culpa nibil ↄmiſit ꝓpꝛia volũtete:q̊ nibil iTkar.

Ao aliud dicendum. ꝙ non plus requiritur in pena q́
ſit in culpa ↄmiſſum. Iides eĩ ſꝑ regꝗrit᷑ ̊ alio mõ ĩ ꝑuulo
alio modo in adulto. In ꝑuulo em̃ ſufficit fides aliena. ſi
cut ↄtraxit culpam ab alio. Similiteꝛ in adulto ſufficeꝛet
quantũ eſt de culpa oꝛiginali:ſed rõne ſtatus requirit᷑ fi⸗
des ꝓpria.alioꝗn iam reputaret᷑ ↄſentire culpe: ſed exquo
poteſt credere nollet idem ergo ab eo exigitur:ſed alio mo
do ratione ſui ſtatus.

NPeinde queritur S. v.

cum baptiʒat᷑ adultus.vtrũ reꝗratur tm̃ fides ipſius ba⸗
ptiʒati ad ſalutem:aut cum hoc fides ipſius baptiʒantis.
Et videtur ꝙ ipſiꝰ baptiʒantis.Maptiʒ ans eniʒ inqtum
hmõi officiũ eccłie gerit. ex illa ꝑte requirit᷑ fides: cum
fides eccłie exigatur.¶¶ Pret᷑.vicem patris ſpũalis tenet.
cum in alio gi ides: in eo reqritur qui vicem pr̃is
ſpũalis tenet Contra.vt ſupᷣ determinatũ eſt: hereticꝰ
baptizat et baptiʒatum eſt. Rñſio.ꝙ nõ de neceſſitate
ex illa ꝑte fides reꝗritur ſed de ↄgꝛuitate:põt em̃ infidelis
baptiʒare fideleʒ. Ad illud aũt qð obijcit᷑ rñũdeꝛ poteſt.
ꝙ illud qð deeſt in baptiʒante qui vicem eccłie tenet:ſup⸗
pletur in alijs mem bris vel in alio ſicut dictum eſt.¶ Ad

aliud dicendũ ꝙ pater ſpũalis qui infundit fidei gratiaʒ

eſt ipſe deus. Ylle em̃ eſt qui interiꝰbaptiʒat. nec eſt fides
tranſſuſa a miſtro eccłie in baptizatum:ſed quoddam ex⸗
emplũ credendi põt acciꝑe adultus ab ipſa eccłia.: aũt
miniſter pater ſpũalis dicit᷑ hoc eſt:quia ꝑ ipᷣm miſtratur
baptiſma quod eſt ſacr̃jm regeneratõnis ſiue generatõnis
ſpũalis.¶ Item rõne pꝛecedentiũ querit᷑ cuʒ infidelis ba⸗
ptiʒat ꝑuulũ in foꝛma ecclie baptiʒatus eſt ⁊ tamẽ nõ ha/
bet fidem eccłie: quõ ergo in fide ecclie dicitur iſte bapti/
ʒatus.Si dicat᷑ ꝙ intendit facere quod facit eccłia:h̊ non
videtur.quia eccłia intendit impꝛimere caractereʒ quo di
ſtinguitur iſte.⁊ ꝙ mundet᷑ ab oꝛiginali:hoc tñ non inten
dit iſte.¶ Rñſio.ꝙ intendit vti foꝛma ecclie ⁊ vtitur. et h
ſufficit ſiue credat ſiue non. vnde aliquã intentõem habe
eandem cum ecclia:licet nõ omnẽ eandem.

deinde quertur §S. vf.

ĩ requiratur fides in offerente ꝑuulum ſiue in ſuſcipiẽte
ip̃m. Et videtur ꝙ ſic:quia rñdet ꝓ ꝑuulo credo et abre⸗
nuncio ⁊ ſpondet ꝓ eo.Sed conſtat ꝙ ꝑuulus non credit:
videtur ergo ꝙ ꝓ ipſo offerente verificetur.ſed pꝛo ipᷣo nõ
poteſt verificaꝛi niſi ipſe credat:q̊ opoꝛtet ꝙ offerens cre⸗
dat.¶ Pꝛete.ſi ſpondet pꝛo ꝑuulo:quõ poterit ſatiſfacere
niſi habeat vnde ſatiſfaciat?: VUñ dicit Canon. de oſe.diſ.
iiij. Vos ante omnia tam viros qᷓ; mulieres qui filios ſu⸗
ſcepiſtis in baptiſmo moneo.vt vos cognoſcatis ſideiuſ⸗
ſoꝛes extitiſſe pꝛo illis apud deum:uos vſi eſtis de bapti
ſmo ſuſciꝑe.¶ Item dicitur in alio canone. In baptiſma⸗
te vel criſmate non põt alium in filiolum ſuſcipere:ꝗ non
eſt baptizatus vel ↄofirmatus. Contra. infidelis poteſt
baptiʒare fidelem in neceſſitate: ergo tius offer⸗
:ꝛcum ſit minus nobile officium ñſio.ꝙ non ẽ neceſ
ſe ꝙ offerens habeat fidem: ſed ſufficit ꝙ ſit ſides eccleſie
que eſt vel ſi hoc deficeret:ſufficeret meꝛitũ fidei quod fuit
in eccłia.ſicut enim oꝛatõnibo ſanctoꝝ in via deus recon
ciliatur multis peccatoꝛibo:ſic meritis ſanctoꝛum ꝗ ſunt
in patria multa remittunt᷑ nob: quia prius meruer̃t nobᷣ.
Et hoc dicit Aug.ad bonifacium. Cum offeruntur ꝑuuli
ad ꝑcipiendam gratiam.nõ tã ab eis quoꝛum geſtant᷑ ma
nibus qᷓ;uis et ab ipſis ſi ipſi fideles ſunt: qᷓ; ab vniuerſa
ſocietate ſanctoꝝ atq; fideliũ.ab omnibo nanq; offerꝛi in⸗
telliguntur quibus placet ꝙ offerunt᷑.⁊ quoꝝ ſancta atq;
indiuidua caritate ad coioneʒ ſpũs adiuuant᷑.⁊ ita offeꝛẽ
tes poſſunt intelligi ſancti non ſolum qui ſunt in eccleſia
militante:ſed etiam qui ſunt in triumphante.nihilominꝰ
tamen verum eſt ꝙ ſacramentum baptiſmi pꝛodeſt paruu
lis merito fidei eccleſie militantis.que qᷓ;uis poſſit defice⸗
re in aliquibo ꝑſonis ſpãliter:generaliter tñ nunqꝙᷓ tefici
et. Jur illud Math.vlt.Ecce ego vobiſcũ ſuʒ vſʒ ad ↄſũ⸗

mationem ſeculi. Vñ ſicut ſpecies ſemꝑ ſaluat᷑ in aliquo
indiuiduoꝝ:ſic fides in aliqͥ fideliũ.et hoc dĩina ꝓuidẽtia
faciente.nec vnqᷓ fuit poſtea qᷓ incepit eccłia.qn ſemꝑ ali⸗
quis ꝗ deo placeret ſit:ſic nec vnqᷓ erit.¶¶ Et dðm ad pri⸗
mum.ꝙ nõ rñdet ꝓ ſe dicendo.credo.abrenuntio ⁊ hbmõi
ſ pꝛo ꝑuulo.Vñ ſenſus eſt credo.i.ſacrm fidei ꝑcipio: vł
ſuſciꝑe pꝛeſio ſum.⁊ nõ eſt ſermo falſus nec inconſuetus:
qꝛ ſic dic Aug.ad bonifaciũ.freq̃nter accipit᷑ ſignũ ꝓ re.
vt cũ dicimꝰcras erit reſurꝛectio dñi: ⁊ videns fumũ dicit
ſe videre ignẽ. Glel põt eſſe ſenſus credo.i.ad credendum
me obligo. ſiẽ̃ ei ſup̃ tactuʒ eſt catheciſmꝰ exercet᷑ ĩ bapti⸗
zandis ꝑuulis ꝗꝓpter duo.ſ. ꝓpter vnifoꝛmitatẽ obſeruan⸗
dam:et ꝓpter rõnem obligãdi. Vñ cũ dr credo ab offeren⸗
te:ſenſus eſt ad credendũ iſtum obligo.¶ AUd aliud Döm.
ꝙ ſi nõ hʒ tũc tꝑis vñ inſtruat ipᷣm ad fidem:hʒ tñ vnð in
poſſerũ faciat vel ꝓcuret anteq; ęꝑueniat ad adultam eta⸗
tem. 4 Qð aũt dicit᷑ in canone. Iuſtitutuʒz eſt ⁊c̃. Hoc eſt
Apter ꝑiculũ quod poſſet accidere.⁊ qa talis tenet᷑ ad hoc
ꝙ ꝓcuret eiꝰ inſtructõeʒ ꝙᷓtum ad fidem.4. Quod aũt dici
tur in canone alio.Non põt aliũ in filiolũ ſuſciꝑe ⁊c̃. In⸗
telligendũ eſt de ↄgruo.id eſt talis nõ eſt ydonea ꝑſona ſi
ue ↄgrua ad ſuſcipiendũ aliquẽ in filiolum.

ticulus tercms

Onſeq̃nter querit᷑ de ficto ꝗ ↄtemnit ſacrt̃m ba⸗
ptiſini.⁊ querit᷑ ſi talis manẽte ↄtemptu ſuſci:
it baptiſma ſiue baptizet᷑ ſic:videt᷑ ꝑ hoc
qꝛ ſi talis ſubijciat ſe miſterio ſacerdotis baptiʒãtis:non
eſt rebaptiʒandꝰ.q¶ Pꝛe.ↄtemptu ſuſcipiẽtis neq; virtꝰme
dicine coꝛꝑalis neq; efficacia illiꝰdiminiit᷑:ſimiliter vidr
de ötute medicine ſpũalis.cum ꝗ̊ baptiſmꝰſit medicia ſpi⸗
ritualis:in nullo videt᷑ ꝙ virtꝰeius vel efficacia diminuat᷑
ex ↄtemptu ſuſcipientis.⁊ ita videt᷑ hr̃e eandẽ virtutem ⁊
efficacia in ↄtempnẽte ⁊ in nõ ↄtempnẽte.q IJtem ↄtemptꝰ
dei videtur eẽ ma malũ qᷓ; ↄtemptꝰbaptiſmi vel ſaltẽ tm̃.
ergo cũ malũ ſit impeditiuũ boni:malũ illud qð eſt ↄtem⸗
ptus dei plus impedit bonũ ſacramẽti baptiſmalis qᷓ; ma
lum qð eſt ↄtemptꝰbaptiſmi vel eque:&̊ cũ ĩ om̃i pcto moꝛ⸗
tali actuali ſit ↄptemptꝰdei.ſi ↄtemptꝰbaptiſmi impedit ſu
ſceptõnem baptiſmi:et om̃e pcẽm idem facit.⁊ ſi hoc:qtia
baptiſmalis nullũ delet moꝛtale pctm.qð cũ ſit falſum:et
illud ex qͥ̊ ſegtur.⁊ ita videt᷑ ꝙ ↄtemptꝰſuſcipientis.nõ im

pediat virtutẽ ſiue efficaciã baptiſmi.¶¶ Item minimũ bo⸗
num gratuitũ.eſt maiꝰbonũ ꝙᷓ; aliqð malum eſt malũ.er⸗
go vniuſcuiuſq; boni huiꝰeſt maioꝛ virtꝰqᷓ ſit virtꝰ alicuiꝰ

mai:g q̃ntumcũq; ſit ↄtemptus nõ põt reſiſtere actõni ſi⸗
ue vᷣtuti gratie baptiſmalis:nec eiꝰefficaciam impedire.

Contra.ineptitudo et inoꝛdinatio ex ꝑte ipᷣius aĩe im/
pedit ſuſceptõeʒ baptiſmatis. ꝓpter ineptitudinẽ em̃ ip̃iꝰ

aĩe accidit qũq; ꝙ adultus ſubijciẽs ſe ablutõni exterioii
defraudat᷑ a bnſicio baptiſmatis.ſed magis deoꝛdinat᷑ ip/
ſa aĩa vt videt᷑ ex ↄtẽptu baptiſmatis qᷓ; ex voluntate ſuſci
iendi baptiſma:q̊ ſi nolens baptiʒari fruſtrat᷑ beneficio

aptiſmatis nec baptizat᷑ licet immergat᷑:videt᷑ ꝙ ſimilit
erit e ↄtempnẽte baptiſma.⸗ Item ex hoc ẽ malũ.ꝙ illð
eſt illi voluntaꝛiũ ſiue placens ſ̊ eiuſdẽ generis vident᷑ eſſe
placentia mali ⁊ diſplicentia boni:q̊ᷓ diſplicẽtia boni ẽ ma
lum illi cuiꝰẽ ipᷣa diſplicẽtia.⁊ illud bonũ qð diſplicet illi

cui dilplicet nõ eſt bonũ ſᷣ potiꝰmalũ: q̊ baptiſma quodẽ

maximũ bonũ ſi diſpliceat alicui vtpote illi ꝗ ↄtempnit:ñ

—

eſt illi bonũ. Sʒ Babezemagnn bonũ illi ꝗ baptiʒatur

Stalis nõ baptiʒat ¶ Rñ.ꝙ fictus talis in baptiſmo re⸗
cipit ſacr̃m.i.caracterẽ.⁊ nõ rem.i.gr̃am ſi ſubijciat ſe mi

niſterio baptiſmali hñs intentõeʒ eccłie.Cũ ꝗ̊ querit e
iſ⸗

talis baptiʒat᷑: Oðm ꝙ baptizat᷑.i.recipit ſacr̃m bapti

m 2 nõ baptiʒat᷑.i.nõ recipit rẽ ſacri.¶ Cũ ̊ pᷣmo obr.
talis nõ rebaptizat: ⁊c̃.ddᷣm ꝙ nõ rebaptiʒat᷑.qꝛ non re
cipit ſacr̃m.i.caracterẽ.vñ rõ illa ſolũmõ ↄcludit ꝙ ſuſci

pit ſacr̃m baptiſmi.i.caractereʒ.q Ad aliud dðm. ꝙ nõ ẽ

ſile de ſuſceptõe medicine coꝛpalis ⁊ ſpũalie. In ſuſcepni
one eĩ mediciĩe coꝛꝑalis diſpoſitõ ex ꝑte ſuſcipiẽtis ẽ natu⸗

ralis.ꝓpter qð ex ↄtemptu hmõi nõ vaꝛiat᷑. In ſuſceptõne

medicine ſpũalis diſpoſitõ ex ꝑte ſuſcipientis ẽ volũtaꝛia
rõnalis: ꝓpter qð neceſſe eſt ipᷣm ſuſcipientẽ variari et di⸗
ſponi diuerſimode hꝰexñte ↄtemptu vel nõ exñte. Vñ ꝗa
fictus ex ↄtemptu exteriꝰſe ſbijcit coꝛꝑaliter baptiſmo:ſac
mentũ ſuſcipit.qꝛ vᷣo interiꝰaduerſat᷑ ptempnendo oſentiẽ
te volũtate rõnabili:nõ ſuſcipit reʒ ſacr̃i hmõi ↄtẽptu im⸗
pediente:⁊ ipᷣm ſuſcipientẽ ineptum ad h̊ reddente.¶ Ad
aliud vðm.qꝙ ↄtemptꝰ dei ſᷣm ꝙ eſt cã om̃is pct᷑i.nõ dicit
motũ actualẽ vilipendentie:ſ̊ potiꝰquendã modũ ꝓuiden
tie qua creatũ pꝛefert᷑ interpᷣtatiue creatoꝛi.cuiuſmõi con
temptꝰeſt in pcto qð accidit ex ↄtemptu baptiſmatis.⁊ cũ
hoc ↄtemptu eſt aliꝰꝗ eſt actualis vilipendentia ipᷣius ba⸗
ptiſmatis.ꝓpter qð maioꝛ eſt repugnantia ⁊ reſiſtẽtia ipᷣi
gẽe hoc ↄtemptu q; alio.Cuʒ ̊ dr ꝙ maiꝰmalũ eſt dei con
temptus q; ↄtemptꝰbaptiſmatis.Dðm ꝙ boc verũ eſt ſᷣm
ꝙ vniuoce ſumit᷑ cõtemptꝰ.hoc eſt ſᷣm ꝙ cõtemptꝰ ꝓut eſt
reſpectu dei:dicit actualẽ vilipendentia ipᷣius dei.ſicut ex
alia ꝑte dr actualis vilipendentia ipᷣius baptiſmatis.ſed
nõ eſt ſic in ꝓpoſito. Ad aliud qð obr̃.ꝙ vniuſcuiuſq; bo
ni ẽ virtꝰmaioꝛ qᷓ ſit virtꝰalicuiꝰmali ⁊c. DHðm ꝙ virtꝰ bo
