lũmodo eſt cã quare nõ iterat᷑ ſacramẽtũ:ſed etiã nõ ite
ratio pct᷑i cuiꝰ ẽ remediũ. Ad aliud qð obijcit᷑ de deci⸗
matõne et ſacrificijs.dicendũ ꝙ hoc nõ oꝑabantur inqᷓ
tum erãt remediũ oꝛigialis:ſed ꝓpt᷑ alias cauſas. Itera
bat᷑ em̃ decimatio xvt eẽt in cibũ ſiue ſuſtentatõʒ miſtro⸗
rũ cultꝰ dei.ſacriſficia in expiatõem pctoꝛum actualiũ et

ꝓpter alia quedã que tangũtur in leuitieo.

embꝛum nonum

Onſequẽter querit᷑ de duratõe circũcilio⸗
nis.O aũt nõ ſemꝑ debuerit durare:vidẽ
ꝓ boc qð dic aopłus ad Gał.v. Si circũci⸗
Vimini:xpᷣc nihil vobis ꝓderit. ergo poſt:
ĩnotuit fides xpᷣi nõ ourauit eiꝛcũciſio.q¶ IFte Act᷑. xv.
viſum ẽ ſpũiſcto ⁊ nobis nibil imponẽ vobis oneris ⁊c̃.
Sed int᷑ illa que ibi ponũt᷑ nõ numerat᷑ circũciſio: ergo
relingꝗtur ꝙ iã ceſſauerat.¶ Cõtra.Geñn.xvij.dicit. O
circũciſio datur ĩ fedus eternũ:ergo eternalit debuit du
rare. IStẽ reſurrectõ eterna ſignatũ ẽ circũciſioĩs.̊ cũ
nõdũ ſit hmõi reſurrectõ:nõ debuit circũciſio q̃ ẽ ſignũ
illiꝰ ceſſare.Dicit em̃ aug.ꝙ tũc debet ſignũ ceſſare:cuʒ
aduenit ſignatũ et non ante. Itẽ ſᷣm aug.decimatio fuit
remediũ oꝛigialis ĩ lege nature.et circũciſio fuit expꝛeſſi
us ſignũ illiꝰ remedij.ergo ſi decimatio adhuc dat᷑:mul⸗

tomagis et circũciſio.¶ Itẽ currẽte lege nature ⁊ ſeripta

babuit ſemẽ abꝛahe remediũ ſpũale.qͥre ergo nõ ſimilit
modo. Itẽ nõ oĩa figuratiua ceſſant. ſic̃ ſunt ea q̃ ſunt
ſiguratiua faciẽdi vt thurificatõ:ſed ſolũ ea q ſunt figu
ratiua futuri.ſi ergo circũciſio figurat faciẽdũ ſcʒ circũ⸗
ciſionẽ a vicijs:nõ debet ceſſare.¶ Itẽ om̃is xp̃i actõ nꝛa
eſt ĩſtꝛuctio.eꝛgo cũ baptiʒemur ad imitatõz eiꝰ:videtuꝛ
ſimiliter ꝙ circũcidi debeamꝰ ad imitatõeʒ eiꝰ.4! Item
aplus act᷑.xvj.circumeidit thimotheũ.qᷓ adbuc durabat.
circũciſio.quare ergo et mõ nõ datur.¶ IZtẽ põ.Cõſili⸗
um vñni manet ineternũ.glo.nũqᷓ; diſſoluit᷑.ſᷣ eircũciſio
er oſilio dei data ẽ:̊ nũqᷓ diſſoluit᷑.ꝙ̊ adhuc durat circũ

ciſio. A obijciũt beretici.p deꝰ tüc voluit 2 mõ ñ vult:

ergo mutabilis ẽ volũtas eiꝰ. vtẽ ſi ill qd deuotõnis

fuit et honeſtatis nõ ceſſauit vt thurificatio: ergo multo
magis nec illð qꝗð fuit ncc̃itatis vt circũciſio.¶ Ad qd

rñdendũ ẽ.ꝑ illð qð dicit aug.in li.q.no.te.ꝙ circũciſio
vſq; ad xpᷣm indulta ẽ.qͥ̊ veniete ceſſaret:qꝛ xpᷣc oẽs ꝑ fi⸗
dem circucidere vel ſaluare debebat:ſic abꝛabã ꝑ fidem
iuſtificatꝰ fuerat.¶¶ AUo G̊ qð obijcit᷑. ꝙ circũciſio data ẽ
in fedꝰ exernũ.Reſpõdeo ꝙ eternũ ibi accipit᷑ ꝓ ſeculo.
ſeculare aũt dicit᷑ qð finẽ hʒ et ſi nõ ſit determĩiatꝰ vt dĩe
aug. ð ci.dei. Sciat eternũ a nr̃is iterpᷣtari qdð greci ap
pellãt eonyon qð a ſeculo deriuatũ ẽ.eonyon ꝗppe gꝛece
ſeculũ nücupat᷑.ſ̊ nõ ſũt auſi latini dicẽ ſeculare:ne lon⸗

ge ĩ aliud mitterẽt ſenſũ.ſecularia ꝗꝓpe dicũt᷑ młta que ĩ

h ſeculo ſic agunt᷑ vt bꝛeui etiã tꝑe trãſeãt. Adillð qð
obijcit᷑ qꝙ circũciſio ſignũ ẽ illiꝰ circũciſioĩs q̃ fiet ĩ gene⸗
rali reſurrectõe q̃ nõdũ venit.Rñſio.q ſᷣm ꝙ vult aug.
ad valeriũ.Circũciſio ĩſtituta fuit ꝑſe ad remediũ oꝛigi
nalis ⁊ nõ pꝛicipalit᷑ ad ſignãdũ. Ve⸗ illis at᷑ q̃ ꝑ ſe ⁊ pꝛĩ
cipalit iſtituta ſũt ad ſignadũ tenet illð qð dicit᷑.ꝙ non

txxebz ceſſare ſignũ donec venerit ſignatũ. Vel doᷣm ꝙ ſi⸗

gnü impletũ eſt ĩ cã.ſcʒ ĩ reſurrectõe xpᷣi q̃ ẽ cã reſurrecti

onis nr̃e:licʒ adhuc nõ ſit ĩpletũ in effectu gener is re⸗
ſurrectõis.⁊ hoc vult aug.¶ Ad aliud doᷣm ꝙ decima⸗
tio ceſſauit q;tũ ad h̊ ꝙ erat ĩ remediũ: nõ tñ qtũ ad ſ
ſtãtiã:qꝛ cedit ĩ aliũ vſum ſcʒ ĩ ſuſtẽtatõʒ miſtroꝝ ecclie
¶ Ad aliud dᷣm. ꝙ; ſemẽ abꝛabe nõ hʒ remediũ ſpãle.qꝛ
xpᷣe venit ad faciẽdũ vnũ ꝓplłm.ipᷣe eĩ ẽ lapis angulaꝛis.
ij. ad eph. Jpᷣe em̃ ẽ pax nr̃a ꝗ fecit vtraq; vnum eodem.
tunc aũt qñ ſcʒ ſeꝑatꝰ ẽ plus a ꝓplo:decuit ꝙ br̃et ſpãle
remediũ ⁊ ſignũ diſtictũ ⁊ non mõ:qꝛ oẽs credẽtes ſunt
vnũ coꝛpꝰquoꝝ xpᷣc ẽ caput.ij.ad eph̊. Ad aliud quod

obijcit᷑. ꝙ ciꝛcũciſio ſignat illð qð ẽ faciẽdũ:q̊ debuit ma

nere ſic thurificatõ. Rñdeo ꝙ ſiẽ dictũ ẽ.circũciſio non

fuit de pᷣma rõe ĩiſtituta ad ſignificãdũ:̊ ad remediũ.et
ſi fuit ĩſtituta ad ſigniſicãdũ:h̊ tñ nõ fuit pꝛicipale eius
ſignificatũ ̊ pꝛĩcipaliter ſignificabat ablatõz oꝛgialis
quo ad culpã et diminutõʒ ↄcupilcẽtie.qð ꝑfecte factũ ẽ
adueniẽte rpᷣo ꝑ paſſionẽ.et tũc ceſſauit circumciſio. de
thurificatõe vᷣo nõ eſt ſic:qꝛ idẽ ſignificabat nũc et tune
.i.deuotõem.⸗ Ad aliud dðm.ꝙ xpᷣc nõ fuit circũciſus
ad exemplũ imitatõis.ſ̊ ne iudeis daret occaſiõʒ incre⸗
dulitatis ſiẽ dĩc augĩ omelia circũciſioĩs.Itẽ in.q.no.
te.dicit.de buit circũcidi:vt circũciſus aꝓparẽt filiꝰ abꝛa
he.ꝗ abꝛahe ꝓmiſſus fuerat.ql! Alud aũt oĩs xpᷣi actio
intelligit᷑ nõ de oꝑibo ptatis nec etiã de omibo alijs niſi
te his que fecit að exemplũ imitatõis:nõ ad diſpẽſatõʒ
nr̃e redemptõis.In circũciſione aũt dedit arrã nr̃e re⸗
demptõnis.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de circũciſiõe thimo⸗
thei Act᷑.xvj. Reſpõſio ᷣm aug.in.q.no.⁊ ve.te. hG
fecit ꝗpter ſcandalũ iudeoꝝ.ſiẽ ſaluatoꝛ pcepit lepꝛoſo
vt offerret munꝰ ꝓ emũdatõne ſua.viij.math.nec poſu⸗
it ibi ſpem apłus.ſ̊ ne videret᷑ legis inimicꝰ.q¶:Ad illud
qð obijcit.ꝙ ↄſiliũ dei nõ diſſoluit᷑.dicẽdum ꝙ cõſilium
ibi dicit᷑ eterna dei diſpoſitio.que nũꝙᷓ in ſe diſſoluitur.
licet res q̃ ſubſunt mutabiles ſunt.et ꝑ hoc patet ſolutõ
ad aliud qð obijcit᷑ꝙ ſi voluit pꝛiꝰ crrcũciſionẽ ⁊ ñ vult
modo.ꝙ volũtas eiꝰ ſit mutata.qꝛ variatõe facta ĩ rebo
nulla ſit variatio in ip̃o:eadẽ aũt eſt volũtas ⁊ nõ muta
ta qua pꝛiꝰ voluit et mõ nõ vult:licʒ cõnotatũ illð reſpi
ciat variatõem rei.qꝛ illud tꝑale eſt.¶ Að vltimũ doðm
Fm aug.ꝙ donec veniret ille ꝗ ſanguĩem ꝓ om̃ibo daret
neceſſe fuit ꝓpꝛiũ ſanguĩem dare. VUñ mõ nõ indigemꝰ
circũciſione nec ſanguis ꝗꝓpꝛia effuſiõe.et pᷣterea bemus
loco eiꝰ efficatiꝰ ſacramẽtũ ſcʒ baptiſmũ. de thurificatꝭ

one vᷣo alia ratio eſt que ſeʒ dicta eſt.·
Mlembꝛum gecimum

Equið de circũ ciſiõe xpᷣi. Querit᷑ ̊ vtꝝ de
buit circũcidi? ſic:videt᷑.xpᷣc moꝛtẽ ſu⸗
ſtinuit vt alios a moꝛte liberaret:a ſimili
onera legis ſuſtinẽ debuit vt alios ab illis

9

liberaret. Hoc eſt qd habet᷑.iiij.ad gał. MNiſit deuo fili
um ſuũ factũ ex muliere factũ ſub lege:vt eos ꝗqſub lege
erant redimeret. glo.ſub lege dixit:qꝛ et circũciſus eſt:
et hoſtia legalis ꝓ illo oblata eſt.on mirum et ſi illa
oꝑa legis ſuſtinuit ex ꝗbo liberaret eos ꝗ ei ſimiliter te⸗
nebant᷑.qui enã moꝛtẽ ſuſtinuit: vt ex illa alios libera⸗
ret. Jactus ẽ ergo ſub lege.i.ſub onere legis ſic ſbᷣ alijo

penis.nõ vt ab ea expiaret᷑: vt ab ea liberaret ſicut ab

alijs penis. 4 Cõtra. nulla de cauſis circũciſioĩs vↄueniẽ
ter xpᷣo adaptabat᷑.nõ em̃ debuit circũcidi ꝓpt bonum
obediẽtie.maxĩe ĩ illa ꝑte in q̃ xpᷣe fuit ciꝛcũciſus:qꝛ ꝑuu
li nec obediẽtes nec inobediẽtes reputant᷑. Itẽ ñ debuit
circũcidi ꝓpter ſignũ magne fidei.qꝛ xpᷣe nõ habuit ſidẽ
cum ſemꝑ fuerit compᷣhẽſoꝛ. Itẽ nec gt doctrinã caſti⸗
tatis:qꝛ xpᷣc nõ eguit doceri.cũ om̃ia ſciuerit a pꝛĩicipio
cõceptõis ſue. Itẽ nec ꝓpt᷑ ſignaculũ diſiictõis.q; ſigna⸗
culũ bũanum nõ tebuit addi ſignaculo dĩno. Legit᷑ em̃
ioh.vj. Hũc em̃ pater ſignauit deꝰ.glo.ſignauit:qi pꝛo⸗
pꝛio ſigno a ceteris diſcernit.ergo ſic non eſt vnct⸗ oleo
viſibiii ad hoc vt eẽt rex. cum eẽt vnctꝰ oleo ſpũali: ſic ñ
tebuit diſcerni ſignaculo viſibili cũ eẽt diſcretꝰ ſignacu
lo ſpaali. Itẽ nec ꝓpter figurã qꝛ erat veritas ⁊ coꝛpus
oĩm figuraꝝ vt legit Col.ij. Et vbi eſt veritas:nõ eſi ne
ceſſaria vm bꝛa vel figura. Itẽ nec ꝓpter remediũ oꝛigia
lis.qꝛ oꝛigiale nõ fuit in ipᷣo.et ita nulla cã circũciſicĩs
ei p᷑ adaptari.¶ Itẽ ſuꝑ illud po. Sʒ in lege dñi volun⸗
tas eiꝰ dicit glo.nõ ſub lege.et põ.ille de xpo intelligit᷑.
Hſ circũciſio legalis erat.i:obſeruata ĩ lege et cũ lege ter
miĩata:ergo xpᷣe nõ debuit eẽ ſub circũciſiõe.ergo nõ de⸗
buit circũcidi.et ad hoc facit illud qð dicit᷑.j.coꝝ·ix.fa⸗
ctus ſum bis qui ſub lege erãt taqꝙᷓᷓ ſub lege eẽm:vt lucri
facerẽ eos ꝗ ſine lege erãt.¶ I pᷣceptũ de obſeꝛuãtia ſab
bati ponit᷑ inter pᷣcepta moꝛalia vt pʒ exo.xx.Et pᷣceptũ
tæ circũciſione ñ ponit᷑ int᷑ moꝛalia.ſ̊ moꝛalia ĩmobilia
ſunt:ergo l̃alis obſeruãtia ſabbati ꝓpinquioꝛ ẽ ĩmobili
bus qᷓ ralis obſeruãtia circũciſioĩs.ſᷣ xpᷣc nõ obſuauit
laliter ſabbatũ.excuſauit em̃ apłos ꝗ ſꝛãgebant ſpicas
in die ſabbati et cõfricabãt maĩibo.et ſic pᷣparabant ſibi
neceſſaria ad victũ qð nõ licebat in die ſabbati.dicens.
dñs eſt filius hbomĩs etiã ſabbati vt pʒ math.xij.¶ Iteʒ
ſuꝑ. vij.ud beb.vbi loquit᷑ aplus de abꝛabã.et leui ꝗ de⸗

cimas accepit et decimatꝰ eſt.dicit glo.cũ decimatio ad

p̃ᷣfigurãdã medicinã ꝑtinuerit.illud ſolũ circũcidẽdum
erat qð curãdũ erat:nõ vnde curàdũ.ſed caro xpᷣi erat
vnde curãda erat hũana nat᷑a: ᷓ caro xp̃i nõ erat circũ⸗
cidẽda. Itẽ baptiſmꝰ habʒ locũ circũciſioĩs.ſᷣ xpᷣc ba⸗
ptiʒatꝰ fuit vt ſctificaret baptiſmũ nr̃m:tactu em̃ mun⸗

diſſime carnis ſue vim regeneratiuã cõtulit aꝗs. et ita

nõ ocioſe baptiʒ atꝰ ẽ.̊ ocioſe videt᷑ eẽ circuciſꝰ:circũci⸗
ſio ſua nõ ſctificauerit circũciſionẽ alioꝝ. cũ nihil oci⸗
oſũ &buit fieri circa ip̃ᷣm:nõ debuit circũcidi.q IJtẽ cirx⸗
cũciſio duas hẽbat res.pꝛĩa ẽ circũciſio ab omi culpa.
ſecũda circũciſio ab omi pena.et i reſurrectõne xp̃i fuit
hũana nat᷑a circũciſa ab om̃i pena ĩ capite nr̃o ſcʒ xpᷣo.
vñ tũc ceſſauit circũciſio qꝛ venerat veritos.ᷓ cũ ſtatim
nato rpᷣo fuerit hũana nata mũda ab om̃i cnlpa: a capi
te nr̃o ſcʒ in xpᷣo:extũc q;tũ ad pꝛimã rem circũciſionis
nullꝰ debuit circũcidi.qꝛ exiſtente re debuit ceſſare vm⸗
bꝛa.eęt ſic xpᷣc nõ debuit circũcidi poſt natiuitatẽ ſuam.
Ad qð ddm.q; xpᷣc voluit circucidi ſex ð cauſio. Pꝛi
ma ẽ vt ſe oñderet filiũ abꝛabe cui pᷣcepta ẽ circũciſio.et
cui facta ẽ hec ꝓmiſſio.benedicent᷑ ĩ ſenñe tuo oẽs gẽtes
vt dicit᷑ geñ.xxij.ſemẽ aũt iſtud xpᷣe eſt vt dicit᷑ Gał.iiij.
Vñ cũ tota poſieritas abꝛahe circũcideret᷑:nõ crederet᷑
xpᷣc de ſemĩe abꝛahe neq; ille in qͥ erãt implẽde ꝓmiſſio⸗
nes:niſi fuiſſet circũciſus.Secũda fuit vt ꝑ libertatẽ ſu
am fuitutẽ legis abſoꝛbẽt. Vñ ea rõne voluit circũcidi
qua voluit moꝛi.ſibi em̃ vite ↄiũxit moꝛtem vt moꝛ:ẽ de⸗
ſtruẽt.vñ vita moꝛtificauit moꝛtẽ.vt oſee.xiij. Eꝛo moꝛs
tuao moꝛs.⁊.j.coꝝ.xv.abſoꝛpta ẽ moꝛs ĩ victoꝛia.Ter
cia fuit qꝛ veĩt ñ legẽ ſoluẽ ᷣ̊ adimplẽ vt d math.v.ad⸗

modo non ſub lege fuit

umpleuit em legẽ.i.veritatẽ vmbꝛia exbibuit.Eadeʒ rõe

ſibi ꝗ erat liber tanqᷓ; vnigenitꝰ dei.et hõ ſine pcto ⁊ int

moꝛtuos liber vt dicit᷑ in pẽ.ↄiũxit ſeruitutẽ ⁊ duriciaʒ
circũciſioĩs.ſ̊ libertas ſua foꝛtioꝛ fuit qᷓ illa ſeruitꝰ.vñ
illã deſtruxit.ꝑ xpᷣm em̃ ceſſauit circũciſio.⁊ hãc cauſaʒ
tangit apłus Sał.iiij.cũ dicit.factũ ſub lege:vt eos qui
ſub lege erãt redimeret.¶ Quarta fuit vt ſe oñderet pꝛi⸗
cipiũ et cãm ſctificatõis q̃ fiebat ꝑ tria remedia contra
petm.ſcʒ ꝑ ſacrificia a tꝑe abel vſq; ad abꝛahã.⁊ ꝑ circeũ
ciſionẽ ab abꝛahã vſq; ad xpᷣm:et ꝑ baptiſmũ in nouo te
ſtamento.pꝛincipium em̃ decet habere illud quod cõfert
Ande decuit xpᷣm eẽ baptiʒatũ et circũciſum ⁊ ſacriſica
tum ſiue oblatũ vel ꝓ ipo ſacrificari.vt patet luc.ij. Ype
etiam ſeip̃m obtulit in paſſione. AUnde ad beb.vij. Hoc
fecit ſemel ſeipᷣm offerẽdo. OQuĩta cauſa fuit.vt eſſet fra⸗
ter iudeoꝛum.vt oſtẽderet ſe eſſe illum.de quo moyſes di

rit deut.xviij. ꝓpbetã de gente veſtra et de fratribo tuis

ſuſcitabit dominus deus tuus ip̃m audies. Cum em̃ miſ
ſus fuerat ad oues que ꝑierunt domus iſrahel. vt dicit᷑
math.xv.occaſionem haberent iudei nõ recipiendi ipᷣm
niſi eſſet circũciſus. Vnde ⁊ paulus Act᷑.xvj.ciꝛcũcidit
thimotheum pꝛopter iudeos qui erant in illis locis.vo⸗
lebat em̃ iudeis credentem pꝛeſicere epiſcopũ.et cum il⸗
li eſſent circũciſi:non recepiſſent eum niſi eſſet circumci
ſus.Serxta cauſa quare fuit circumciſus xpᷣc vt eẽt cau⸗/
ſa terminandi ſiue remouendi circumciſionem. voluit
em̃ fundi ſanguĩem ſuum in archam quandaʒ noſire re
demptõnis a peccatis. vt poſt effuſionẽ ſui ſanguinis:
nullius alteriꝰ ſanguinis effuſio requireretur ad dimiſ

ſionem oꝛiginalis peccati. 4 Per iam dicta patet ſolutö
ad pꝛĩo obiectũ. Hec eĩ ẽ falſa.nulla cã circũciſionis po

teſt adaptari xp̃o.immo adaptatur cauſa diſcretionis.

opoꝛtuit em̃ ſignum habere viſibile diſcꝛetiuum ea rõne

que dicta eſt.Et non eſt ſimile de vnctione et de circum⸗

ciſione quia iu teum viſibilem et in manifeſto opoꝛtuit

ipᷣm eſſe non tm̃ in occulto vt patz ꝑ pꝛedicta.ſed rex in⸗
uiſibilis fuit.regnum em̃ terrenum et viſibile non que⸗
ſiuit. Vnde ioh.vj. Vt ↄgnouit quia venturi eſſent vt ca
perent eum et facerent euʒ regem:fugit in montem. Itẽ
luẽ.xij. Homo quis me conſtituit iudicem ac diuiſoꝛem
inter vos.Et ioh.xviij. Regnũ meum non eſt de hoc mũ

do. Cũ & regnũ ip̃ius eſſet tm̃ inuiſibile: vnctus eſt oleo

inu iſibili. Act᷑.x. Enxit eũ deus ſpiritu⁊ virtute.q¶ Ad
ſecũdum dicendum.·ꝙ; rße vno modo fuit ſub lege.Alio
ubiectione volũtaria:nõ ſubie⸗
ctione ſeruitutis. EUnde ſuꝑ illud.viij. math.tetigit eum
vt indicet ſe non eſſe legi ſubiectum ſed dominũ:quoniã
non timet contagium. Ad tercium dicendum. ꝙ faciꝰ
eſt ſub lege. vt eos qui ſub lege erant redimeret:ſed in di
uerſis tempoꝛibus.qᷓdiu em fuit parualꝰ et quaſi igno⸗

tus. nec docen. nec mirocula faciens: obſeruauit lega⸗

lia. Lex em̃ paruuloꝛum erat cum eſſʒ pedagogus. vt di
citur Gatł.iij. quando autem factus eſt vir: euacuauit
que erant paruuli. vnde tetigit lepꝛoſum: non ſeruauit
ſabbatum:et multa alia fecit que erant ſupꝛa legem. et

per idem ſoluitur.iiij.obiectum.¶ Ad quintum dicendũ

ꝙ chꝛiſtus infirmitatem babuit pene non culpe. qꝛ cir⸗
cumciſio exterioꝛ non ſolum erat ſignum circumeiſio⸗

nis interioꝛis ab omni culpa:ſed etiam ab omni pena.

et hanc ſecundam rem non habuit xp̃e ante reſurrectio⸗

nem ſed in reſurrectõe.et hoc ſignificatũ eſt Math. xvij
Abi ſolutũ ſuit tributũ ꝓ xpᷣo et petro de ſlatere.nde

glo. ibi . ſiater dicitur qui habet duo didragmata.vt oñ
deretur ſimilitudo carnis.de eodem pꝛecio dñs ⁊ ſeruꝰ

liberaret᷑. Nuit em̃ caro xpᷣi ſimilis carni petri in infir⸗
mitate pene.¶ Ad. vj. obiectum dicimus. ꝙ licet circũ⸗
ciſio xpᷣi non ſctiificauerit circũciſiones alioꝝ:nõ tñ oci⸗

oſe circũciſus fuit.qꝛ eius circũciſio ſanctificatiua fuit

ꝓloꝝ credituroꝝ in i p̃m· ꝑ ſuſtinentiã em̃ doloꝛis ꝗ fuit
ĩccũciſiõe:meruit nob ſic ⁊ alijs motibo ſuis.4¶ Ad olti
mũ dm.ꝙ circũciſio ñ debuit ceſſaẽ añ aduentũ vltime

— — „ —— — —. -

ra⸗
di
is
nin
ici
ön
iki
vo
nih⸗
mnel

9:
ni
ai⸗
po
föne
cum
tnit
rin⸗
gue⸗
1
N
en
ni
No
Bio
bie⸗
eum
nl
acd⸗
ſadi
Go⸗
lega⸗
Noi
nauit
avit
net
ndi
n
ſiot
n
ſfecno⸗
DeW
Onde
,t oi
eſern⸗
infir⸗/
circi⸗
ñc
3
n
ne

¶Mneſtio

rei ſue. VUnde cũ ante reſurrectõʒ xp̃i hũana natuna non
fuerit circũciſa ab om̃i pena:nõ debuit ceſſare añ reſur⸗

rectõem xp̃i.hᷣ oſt reſurrectõem ceſſare debuit.
ℳ Aeſkio. vuj. de ſacra-

mentis legis eugelice in genere.

Hm iam chctnz eſt

te ſacram̃tis legis nat᷑e et legis moſay
ce:ↄñter dᷣm ẽ te ſacramẽtis legis euẽ
gelice. Et pꝛimo generaliter: deinde de⸗
ẽdẽdo ad ſingła ſᷣm ſpẽm..¶ Circa vo
ſacra ĩ genẽ. Pꝛĩo inꝗrẽdũ ẽ de qdditate. Secũdo de in⸗
ſtitutõne.Lercõ de eẽntialitate ſiue eẽ.et hoc ẽ querere
cãs ingrediẽtes eſſe ſacr̃i legis euãgelice. Quarto de eſ
fectu ↄleqᷓnte. Quĩto de diſpẽſatõne. Sexto de duratõe
Septimo de diuiſione.

M embꝛum pꝛumum

Irca pꝛimũ queri poteſt quid ſit ſi. acramẽ
tum Fm diffinitõem et quid dicat᷑ eſſe ſm
Rrem.

E. lus pꝛimus
B pꝛimũ quo qrit᷑ qꝗd ſit ſacr̃m ſᷣm diffinitio
— :attẽdendũ ẽ ꝙ tres ponũt᷑ diffinitões ſac
mẽti noue legis.quarũ vna ẽ. Sacramẽtũ eſt
inuiſibilis gẽe viſibilis foꝛma qð imagiem geꝛit ⁊ caunſa
exiſtit. Alia ponit᷑ ab aug. Sacramẽtũ ẽ ꝑ qð ſub tegu⸗
mẽto rerũ viſibiliũ dĩna virtꝰ ſecretiꝰ ſalutẽ oꝑat᷑. Ler
cia ponit᷑ ab bug.Sacramentũ eſt coꝛꝑale vel materia⸗
le elemẽtũ extrinſecꝰoculis ſuppoſituʒ ex inſtitutõe ſigni
ficãs:ex ſilitudie repñtãs: ex ſctificatõe iuiſibilẽ gram
res oteſt pꝛimo q̃ꝛi de dr̃ia iſtoꝝ diffinitõnũ
inter ſe: inde de ſingulis aliꝗd q̃rẽdũ ẽ.⁊ vidr̃ ꝙ ñ dif⸗
ferãt:qꝛ vnaqueq; illaꝝ tãgit rõem ſacramẽti ꝓut eſt ſi⸗
gnũ ⁊ ꝓut ẽ cauſa.Cũ em̃ dicit᷑ ĩuiſibilis foꝛma ⁊c.tãgi⸗
tur ſignũ.Cũ aũt dicit᷑ et cauſa exiſtit:tãgit᷑ ratõ cauſe.
Similit in ſecũda diffinitõe cũ dicit᷑ ſub tegum̃to ⁊c̃. tã
gitur rõ ſigni.cũ ſubdit᷑.virtꝰdiuĩa ſalutẽ oꝑat᷑:notatur
ratio cauſe. Eodẽ mõ ĩ diffinitõe bugo. cũ dicit᷑ ex inſti⸗
tutõne ſignificãs ⁊ ſihitudie repñtãs:tangit᷑ rõ ſigni.cũ

Bo ſubdit᷑ ex ſanctificatõe ĩuiſibilẽ gr̃aʒ otinẽs tãgi
cauſe.et ita videt᷑ ꝙ nõ differãt he diffinitões dqddð

pr dici ꝙ licet omia ĩ om̃ibo attendant᷑:tñ cum ſint tres
diffinitões.vna pꝛincipaliꝰreſpicit virtutẽ diuĩaʒ a qua
ſit qð fit in ſacramento.et hec eſt illa que ponit᷑ in li.de
coꝛpoꝛe dñi. Alia vo pꝛincipaliꝰ reſpicit eſſe materiale

ſacramẽti. et hec eſt ratio bugo.Dico at᷑ materiã diſpo⸗

ſitã in neceſſitate. Lercia vᷣo pꝛincipalit᷑ reſpicit eiꝰeſſe
foꝛmale.ſᷣm em̃ illud.i.eſſe foꝛmale: imaginẽ gerit ⁊ cau
ſa gr̃e exiſtit. Uel pt aliter dici ꝙ differant he diffinitio
nes ſᷣm maioꝛem et minoꝛẽ expꝛeſſionẽ. Mam diffinitio
aug.notificat ſacramẽtũ ꝙtum ad ſignũ exteriꝰ et qᷓtuʒ
ad ſignatũ interiꝰ ſed vtrũqʒ tangit in quadã geneꝛalita
te ſiue expᷣſſione ſiłitudis ſacramẽti ad rem illiꝰ. Illa qᷓ
eſt magiſtri ſuꝑaddit expꝛeſſionẽ ſimilitudinis ſacꝛamẽ
ti ad rem ſacramenti. YAla que eſt hugo.ſuꝑaddit rõem
ſignificãdi ex ꝑte ſigni: et rationẽ efficiẽdi ex parte rei.
qWuia diſſinitio hugonis explicat ſiue determiĩat ipᷣm ſa⸗
eramẽtum exterius cum rone ſignificãdinibi ſacramen⸗
tum eſt coꝛpoꝛale vel materiale ⁊c̃.et effectũ interioꝛem
cum rõne efficiẽdi:ibi ex ſignificatõe cõtinens.et cõgru
entiã ſiue ſimilitudiem ſacramẽti ad rem:ibi ex ſimilitu
dine repᷣſentãs.dicit eiñ hugo illã rõem erxplanãdo.om
ne ſacramẽtum debet ſimilitudiem quãdã br̃e ad ipam
rem cuiꝰ eſt ſaeramẽtũ.ſᷣm quã babile ſit ad eandẽ rem
repꝛeſentãdam inſtitutõem ꝑ quã oꝛdinat᷑ ad illã ſigni
ficãdam. poſtremo ſanctificatõem ꝑ quã illã cõtineat et
efficax ſit ad eandẽ ſanctificandio ↄferendã. EIñ ea que

vij.

tangũtur in iſta rõne: declaꝛãt ipᷣius ſacꝛomẽti integrita
tem et cõtinentiã.et licet ſicut dictũ eſt in obijciẽdo eadẽ
in bis notificatõibo tangunt᷑:tamẽ mõ differẽti ᷣm ma⸗
ioꝛeʒ et minoꝛẽ expꝛeſſionẽ. Scvᷣm qͥſdam diffinitõ męꝛi
duas cõcernit. quaꝝ bec eſt vna.ſacramẽtũ eſt iuiſibilis
gratie viſibilis ſoꝛma.hec alia.Sacramẽtum ẽ qð ima⸗
ginem gerit et cauſa exiſtit.que ſic diſtinguit᷑.hoc ſcʒ ſa⸗
cramentũ eſt ĩuiſibilis gr̃e ⁊c.dicit rationẽ ſigni ſolum
in cognoſcendo.ſed reſpectu rei ſacre que dicit᷑ ſacra:qꝛ
alios ſanctificat eius eſt gratia. Alia dicit rõem ſigni
ꝓut ſignũ ñ tm̃ ducit in cognitõeʒ:ſed eſt ſignũ effectiuũ
ſcʒ ſignati. Vñ dicit᷑ imaginem gerere et cauſa exiſtere.
Vnde pꝛima dicit᷑ eſſe ſacramẽti materiale: ſecũda foꝛ⸗
male.et ſᷣm hoc ſic oꝛdinãtur.hoc ſcʒ ſacramẽtũ eſt iuiſi
bilis gratie ⁊c.pꝛimo ẽ ponẽda:quia cõmunis et notifi
ans ſacramentũ qtum ad ſignum exterius. ſecũdo illa
L aue eſt aug. que notificat ſacramẽtum ꝙtum ad ſignum
exterius et ſignatũ interiꝰ ſine expᷣſſione ſimilitudiĩs ſi⸗
gni et ſignati. Tercio illa.ſacramentũ eſt ꝗð imaginex
gerit ⁊c. que ſuꝑaddit expꝛeſſionẽ ſimilitudinis.Quar⸗
to illa que eſt bugo.que ſuꝑaddit rationeʒ ſigniſicandi

et efficiench vt dictum eſt. — .
¶Eirca pꝛumã diffim .S. .

tionẽ que eſt. Sacramẽtum eſt inuiſibilis gratie viſibi⸗
lis ſoꝛma.obijcit᷑ ex hoc.ꝙ ſacramẽtum viſibilis foꝛma
dicit᷑: cum nõ in om̃i ſacramẽto videat᷑ hoc verũ. In ma
trimonio em̃ eſt ꝑfectio in mutuo conſenſu ꝑ verba vere
vel interpᷣtatine.ergo nõ in om̃i ſacramento eſt viſibilis
ſoꝛma.ſed in aligbo audibilis.¶ Pꝛeterea.in ſacramen
to reꝗrũt᷑ res.res at᷑ ſũt viſibiles.verba at᷑ audilia: de⸗
berei poni cõe in rõne ſacramenti.ſcʒ ſenſibilis foꝛma.
¶ Itẽ cũ dicit᷑ viſibilis foꝛma.iĩtelligit᷑ de viſibili viſiõe
coꝛꝑali nõ ſpũali.qð pʒ ꝑ H̊ qð ſubdit᷑ iuiſibilis gr̃e.Ga
em̃ viſibilis ẽ viſiõe ſpali nõ coꝛꝑali.ſ̊ eoꝛ ꝑale viſibile
eſt nõ niſi lux.vel ꝑticipans naturã lucis:ſicut coloꝛatũ
vel lumĩoſum.qð em̃ eſt pure lucidũ.i.neq; coloꝛatũ ꝑ ſe
neq; ꝑ accidẽs neqʒ lumioſũ:nõ vidr.q̊ aqua neutrum ẽ
boꝝ:qꝛ nõ coloꝛatũ.qð maxĩe vidr̃. dicit em phᷣs.aqua
nulliꝰẽ coloꝛis.vt poſſit oẽʒ coloꝛẽ ſuſciꝑe.dẽ dĩc albu
malar. aque nullꝰ ẽ coloꝛ. & aũt nõ ſit coꝛpꝰ lumĩoſuzʒ
maifeſtũ ẽ.¶ Itẽ cũ foꝛma rei ſit de eẽ eiꝰ cuiꝰ ẽ ſoꝛma.vi
det᷑ ſᷣin hãc diffinitõʒ ꝙ illð qð ſenſui repñtat.ſit de eſſe
grec qᷓ̃ ẽ res ſacr̃i.¶ It im hugonẽ. Sacrm ẽ coꝛꝑale ſiue
materiale elemẽtũ ⁊c. Sʒ om̃e tale ẽ ex materia ⁊ ſoꝛma
ↄpoſitũ.¶¶ IJCtẽ obijcit᷑ de ꝙ dẽ iuiſibilis gre.q; ĩ ſacr̃o
altaris foꝛma panisẽ ſacrẽm veri coꝛꝑis xpᷣi.qð ꝗdẽ coꝛ
pus nõ eſi gra. ¶ Itẽ buic rõni ſolent poni multe inſtan
tit.Caracter eĩ ẽ ſignũ rei ſacre.caracter dico baptiſma
lis.et ita ſacrẽᷣm.nec tñ ẽ foꝛma viſibilis viſu exterioꝛi.
¶ Itẽ coꝛpꝰ xpᷣi verũ ẽ ſaccẽ̃m coꝛꝑis eiꝰ miſtici qð ẽ eccle
ſia.nee tñ eſt foꝛma viſibilis. Silr fert᷑ inſtãtia de ſerpẽ⸗
te eneo Meri.rxj. Iuit eĩ foꝛma viſibilis gre.ſignifica
bat em̃ ꝙ aſpiciẽtes ꝑ ſidẽ xrpᷣm ſuſpenſũ in eruce: libera
rentur a moꝛſibus demonum: ſicut illi liberabantur a
moꝛſibo ſerpẽtuʒ. Silꝛ fertur inſtantia de cꝛucibo in oꝛa
toꝛijs q̃ ſignãt crucẽ ſpũalẽ q̃ crucifigimꝰ earnẽ cũ vicijs
2 ↄcupiſcẽtijs.v.ad Gał.EIñ berñ. tulit ipᷣe ſuã:tolle ⁊
tu tua q̃tidiana coꝛꝑis aſflictõe.¶¶ Itẽ ſignatõ crucis in
fronte. eſt ſignũ fidei interioꝛis q;tũ að articulũ paſſioĩs

xp̃i.¶ Itẽ agnꝰpaſcał.de qꝗͥ.xij. exo.ſignat agnũ imolatũ

quo tollũtur pcta nr̃a. Johᷣ.j.Ecce agnꝰ dei ⁊c· ¶ Re⸗
ſpondeo ad pꝛimũ dom ẽ.ꝙ cũ dicit᷑ viſibilis foꝛma acci
pit᷑ viſibile cõiter. ſiẽ dicit aug.li.ↄfe. ꝓut foꝛmas alio
rũ ſenſuũ cõtinet et maxie auditꝰ. Cũ em aligꝗs docet ali
quẽ querit vides tu hoc.vt nõ tm̃ ſumat᷑ ꝓ illo ſpũali ſe⸗
ſu:ſj etiã ꝓ auditu.Vñ exo.xx.cũctus ppłs videbat vo⸗
ces.i.ꝑcipiebat auditu. Upoc.j.Cõuerſus ſũ vt videreʒ
vocẽ.Et et ꝓ ĩtellectu ꝗ fit ꝑ auditũ. Vñ ocupĩa oꝛigĩa⸗
lis.nõ dicit᷑ tm̃ eẽ illoꝝ ſenſibiliũ q ſunt illiꝰ ſenſus:ſed
etiã alioꝝ. Si aũt qᷓrat᷑ q̃re potiꝰdicat᷑ viſi bilis ꝙᷓ ſenſi⸗

7

bilis?ratio p᷑ eſſe.qꝛ huic ſenſui magis conuenit foꝛma
ſenſibilis que ẽ in eẽ ſacramẽti.Et licet aſſit foꝛma ſenſi

bilis auditꝰ:tamẽ illa in qua fundat᷑ materialit magis

eſt foꝛma viſibilis.q¶ Si vo obijcit᷑ de mrimonio ſiue pe
nitẽtia.Reſpõdent quidã dicẽtes ꝙ hec ratio ꝗꝓpꝛie aſſi
gnatur illoꝝ qᷓ ꝓpꝛie ſunt euãgelica.⁊ ſic non opoꝛtet ꝗ;
cõueniat matrimoĩo vł penitẽtie. Poteſt tñ aliter reſpõ
deri. ꝙ ſic ſumit᷑ viſibilis ſm ꝙ viſibile ↄmune eſt ad au
dibile.ſicut dictũ eſt. Pꝛeterea.licet matrimoniũ ſᷣm ſu
um pꝛimũ eſſe nõ habebat foꝛmã viſibilẽ ꝓpꝛie dictã:ni⸗
hilominꝰ ſᷣm ꝙ ſolẽniʒat᷑ ex inſtitutõe habet foꝛmã viſi
bilẽ ſibi adiũctã. Cum eĩ dicit᷑ accipio te ĩ meã et ego te
in meũ:ponit᷑ manꝰ in manũ.ad deſignatõem maioꝛem
indiuidui cõſenſus.ponit᷑ etiã aliq anulꝰ in digito iſ
ſignũ deſpõſatõis.fit etiã ſignatio benedictõis ip̃a maũ
ſacerdotali.et hec ſunt ſigna viſibilia.Siłr in peniten⸗
tia cõtingit qñ fit cõẽtritio eſt quidã doloꝛ exterioꝛ vel eẽ
debet qui ſignat interioꝛẽ.in ↄfeſſiõe qñ fit abſolutio po
nit ſacerdos manũ ſuꝑ caput penitẽtis in ſignũ et bene
dicit.et ita aſſumit aliq̃ ſigna ſenſibilia.q Ad illud qð
obijcit᷑.ꝙ aqua nõ eſt viſibiliſ ⁊c.dðᷣm ꝙ aqua que ẽ pu
rum elemẽtum.qꝛ purũ eſt:ĩuiſibile eſt.aqua aũt baptiſ
mi quia purũ elemẽtũ nõ eſt.viſibilis ẽ. Vel pt᷑ dici ſᷣm
Albumaſar ꝙ licet nõ videat᷑ coloꝛe ꝓpꝛio: videt᷑ tñ co⸗
loꝛe alieno vt vaſis in quo cõtinet᷑.Dicit em̃ ꝙ aqua vi⸗
det᷑ coloꝛari ſᷣm vas in quo eſt. vel videt᷑ trãſfuſione lu
cis:vnde licet non ſit ex ſe viſibilis:tranſfuſione tamen

lucis viſibilis ẽ. ¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ foꝛma rei eſt

cæ eſſe eius cuiꝰ ẽ foꝛma ⁊c̃.dicendũ ꝙ foꝛma dicit᷑ mul⸗
tipliciter. Vno modo ꝙ ẽ ꝑs compoſiti et ꝑfectio mate⸗
rie.ſᷣm ꝙ dicit ꝑh̊ᷣus.ꝙ ſubſtantia materia cũ foꝛma:eſt
cauſa omniũ eoꝝ que ſunt. Alio mõ dicit᷑ foꝛma exem⸗
plar. ſᷣm ꝙ act᷑.vij. Labernaculũ teſtimonij fuit cum pa
tribo noſtris in deſerto ſicut diſpoſuit illis deus loq̃ns
ad moy ſen vt faceret illud ſᷣm foꝛmã quã viderat.i.Fᷣm
exemplar.Tercio mõ dicit᷑ foꝛma ſᷣm ꝙ eſt figuratiuũ
alicuiꝰ.foꝛma at᷑ ſumpta iſtis duobo modis vltimis nõ
eſt pars rei ſed extra rem diſtinctõe ſubſtãtie.et ſic ſumi
tur foꝛma hic.et dicit᷑ quaſi manẽs foꝛas reſpectu figura
ti qð cõtinet.ſic ſumit᷑.v.Ro.in ſimilitudinẽ pᷣuaricati⸗
onis ade qui ẽ foꝛma futuri.i.figura ſiue ſimilitudo.vt
dicit glo.Et ꝑ hoc patet reſpõſio ad illud quod ſequit᷑.
Ao illud qð obijcit᷑ ꝙ foꝛma panis eſt ſacr̃m veri coꝛ⸗
ꝑis xpᷣi qð nõẽ gra.dicẽdũ ꝙ cũ dicit᷑ gꝛe ĩuiſibilis:hoc
itelligit. vel gre vtẽ in ſe:vel vt ẽ in ſuo ãnero.ðbi gr̃a.
In ſacro baptiſmi ẽ gra ĩuiſibilis purgãs ſignata vt eſt
in ſe. In ſacro altaris ẽ gra ĩuiſibilis ſignata in ſuo an⸗
nexo.i.in coꝛꝑe xpᷣi.Vñ vt infꝛa patebit.aligꝗd ẽ inuiſibi
le ĩ ſe:aliꝗd in ſuo ãnero.Similit᷑ dicit᷑ gra ſignificari ĩ
ſe vel ĩ alio ſibi ãnexo.q Ao illã inſtãtiã que ꝓponit᷑ de

caractere et vero coꝛꝑe xp̃i.dicendũ ſᷣm ꝙ dicũt quidã.

Cũ dicit᷑ ſacr̃m ẽ viſibilis ſoꝛma ⁊c.hic ĩtelligi debʒ vł
in ſe vel in ſuo ãnexo.Vñ coꝛpus rpᷣi ſo ſacro vel ⁊ cara⸗
cter licet nõ ſint in ſe viſibilia:ſunt tñ in ſuo annexo.vt
coꝛpꝰ xp̃ᷣi in foꝛma panis que ẽ ãnexa.ſiẽ ſignũ ẽ annexũ
ſignato. Aqua em̃ ẽ ſolũ ſacrm. caracter ẽ ſacrjm et res:
gratia res tm.Vñ ſic coloꝛatũ dicit᷑ viſibile rõe coloꝛis
qui ẽ ꝓgꝛiũ obiectũ viſus:ſicĩ ꝓoſito. Vel aliter pt di⸗
ciſic dicit hbugo. Sacramẽtũ ẽ ex ſilitudie repñtans.ex
inſtitutõe ſignãs.vñ cũ dicit᷑. Sacrjm ẽ foꝛma viſibilis
⁊c̃.ꝑ H̊ e dicit᷑ viſibilis:notat᷑ rep̃ſentatio ex ſimilitudi
ne et ſignatio ex inſtitutõe. Eñ et ſi coꝛpꝰ xpᷣi ⁊ caracter
ſint ſacra.i.ſigna rei ſacra:hoc ẽ qꝛ repñtant er ſimilitu
dine:nõ qꝛ ſignificẽt er inſtitutõne.¶ Ad alia q ↄſequũ⸗
tur et ſilia eſt vna reſpõſio.Et dicẽdũ.qꝙ licet ſerpẽs ene
us ſignificaret xp̃m in cruce. cuiꝰ aſpectꝰ ꝑ fidẽ ſanat a
Pcto:nõ tñ habʒ hoc ex inſtitutõe:ſᷣ potius vt ex eiꝰaſpe
ctu coꝛꝑalem reciꝑent aſpiciẽtes ſanitatẽ. Similit᷑ erux
in ecclłia habʒ ex inſtitutõne vt ꝑ eam habeat᷑ memoꝛia
paſſioĩs:nõ vt carnalẽ ſignificet crucifixioneʒ. Similit

cruy qua ſignamur inſtituta ẽ ad demões fugãdos:non

E

vt articulũ fidei paſſionis ſignificet. Similiter lʒ agnꝰ
paſchał agnũ q̊ pcta tollũt᷑ ſigficaret:nõ tñ h̊ hũit ex in⸗

ſtitutõe:bᷣ potiꝰ vt liberarẽt᷑ hebꝛei ab ãgelo extmiĩatoꝛe.
einde queritur . S. ij.

de alia diffinitõe.que ẽ ꝙ imaginẽ gerit et cauſa exiſtit.
ſicut dicit hugo.ſides ẽ imago cõtemplatõis patrie q̃ ẽ
gr̃a ꝑfecta ⁊ cauſa exiſtit qꝛ fides facit ꝙ hõ credẽs vide
bit deũ in ſpecie.Ergo ſi illud ẽ ſaccẽᷣm qð imaginẽ gerit
et cauſa exiſtit:videt᷑ ꝙ fides ſit ſacramẽtũ.q Itẽ ad ro.
riij.Qũc ꝗꝓpioꝛ eſt nr̃a ſalus q cũ credidimus.glo.bona
vita eſt ſignũ et cauſa gre.¶] Pꝛeterea. intellectꝰ verbi ẽ
ꝙ gerit imaginẽ inuiſibilis gre.Ymago autẽ eſi qð aſſi⸗
milat᷑ alteri in quãtitate ⁊ qualitate. Hoc aũt non vide
mus ĩ viſibili foꝛma com ꝑatõe ĩuiſibilis gr̃e.Licet em̃

in qualitate ſit ſimilitudo inter aquã abluentem ? gra⸗

tiam müdantem:in quãtitate nullã videmus.maxĩe cuʒ
gratia quãtitatem nõ habeat niſi ſpũalem.inter quanti
tatem aũt dimenſiuã aque et ſpũalem gratie nulla vide⸗
tur aſſimilatio.iQon ergo recte dicit᷑ ꝙ inuiſibilis foꝛ⸗
ma gerit imaginem. ¶¶ Item addit᷑ et cauſa exiſtit ſupple
gratie inuiſibilis.Contra.in quadaʒ glo.dicit᷑ ſuꝑ.iij.
Aath.ꝙ nullũ ſignũ efficit qð ſigurat.ergo ſi viſibilis
foꝛma eſt ſignũ:nõ efficit vt cauſa.¶¶ Pꝛeterea.coꝛꝑale ñ
pt᷑ eẽ ſuꝑ ſpale:ſ potiꝰ ecõuerſo.cã vᷣo pt᷑ ſuꝑ cauſatũ.ñ
ergo viſibilis foꝛma ẽ cã iuiſibilis gre.¶ SItẽ effectꝰ ẽ ſi⸗
gnũ cauſe ⁊ ñ ecõuerſo.ꝗ̊ qð ẽ ſignũ:nõ efficit illud cuiꝰ
eſt ſignũ. SPꝛeterea.cũ notat᷑ repñtatio ĩ hmõi diffini⸗
tõnibo ꝑ iſta pba ſignũ.foꝛma.imago:q̃ ẽ boꝝ differẽtia
Ad pꝛimũ dm.ꝙ cũ dicit᷑. Sacrm imaginẽ gerit et
cauſa exiſtit et fides ſiłr. Diuerſitas ẽ q;tũ ad iſtud cuiꝰ
gerit imaginẽ. vel diuerſitas ẽ in modo cauſandi: qꝛ ſa⸗
cramẽtum gerit imaginẽ gr̃e infoꝛmãtis ſiue imꝑfecte.fi
des gloꝛie ſiue gꝛatie ꝑfecte.ꝛeteꝛea.fides cauſa extitit
meritoꝛia:ſacramẽtũ effectiua quodamõ.Sacr̃m em̃ dꝛ
efficere quod ſigurat.¶¶ Ad aliud dõm.ꝙ bona ꝰita eſt
cauſa ſalutis que eſt gloꝛia:nõ que eſt gratia: et ẽ cauſa
meritoꝛia et ſalutis que ẽ quãtũ eternũ pꝛemiũ.ſacramẽ
tum eſt cauſa effectiua et ſalutis que ẽ cauſa ſimilit? ſa
lus. Ad aliud dðᷣm.ꝙ cum dicit᷑ viſibilis foꝛma gerẽ
imaginem:imago ꝓ ſimilitudie accipi pt᷑ que ẽ ibi q̃daʒ
mutatio in diſpoſitione. Vel pt᷑ dici ꝙ gerit imaginem.
vt notetur in ſacramẽto euangelico expᷣſſio maioꝛ ꝙᷓ in
ſacramẽto legali vel nature.imago em̃ eſt expꝛeſſa ſimili
tudo. De lege aũt et his que in lege cõtinentur dicit lex
habere vmbꝛom futuroꝝ:nõ ipᷣam habẽs imagiem reꝝ
Cum ergo expᷣſſioꝛ ſit ſimilitudo in re ſacramenti euan⸗
gelici qᷓ legalis ſiue naturalis:cõuenient dicit ꝙ imagi
nem eius geꝛit ⁊c.¶ Ad aliud dom.ꝙ illa glo.intelligit᷑
de illo ſigno qð nõ habet rõem cauſe ſicut fumꝰ⸗ reſpe⸗
ctu ignis.aliqð em̃ eſt ſignũ cuiꝰ virtus eſt ſolũ in ſigni
ficando:et huiuſmodi ſignum nõ efficit quod figurat.⁊⸗
eſt ſignum cuius virtus eſt in ſignificando et efficiendo.
et hmõi ſignum eſt oꝑatiuum.et hmõi efficit quod figu⸗
rat aliud ſignum cognitum ſolũ:et nõ efficit quod figu⸗
rat. lel aliter intelligi poteſt vt aliunde ſit ratio ſigni
aliunde ſit ratio cauſe.¶¶ Ad aliud dicendum. ꝙ viſibi⸗
lia nõ habent poſſe ſuꝑ inuiſibilia ſimpliciter:ſᷣ er eo ꝙ
diuinitꝰ eſt datum ꝓpter homĩem ſicut ignis coꝛꝑalis
ex iuſticia dei.poteſt ex hoc ꝙ datum eſt a deo ſuꝑ aĩias
puniẽdas:ſic ex eo ꝙ datum eſt diuinitꝰ ex ſanctificatio
ne ꝑ verbum:poteſt viſibilis foꝛma aliquãdo ſuꝑ inuiſi
bilem. ¶ Ad illud qð obijcitur.ꝙ effectus eſt ſignuʒ cau
ſe et nõ ecõuerſo.Ricẽdũ.q hoc verũ ẽ generalit᷑ vt ĩ ſi⸗
gnis ex inſtitutõe.in hmõi em̃ iuxta volũtatẽ inſtituẽtis
pt᷑ cã eẽ ſignũ vel ecõuerſo. Ad ̊ qð q̃rit᷑ de dr̃ia inter
ſignũ foꝛmẽ et imagiem.dicẽdũ ꝙ ſignũ inq tum bmõi
repñtat ſic illð qð ẽ extꝛa ſignatũ.foꝛma repntat ſic illᷣ
quod eſt quodãmõ cõtinẽs illud qð repꝛeſentat. Vñ li⸗
cet foꝛma cũ dicit᷑ ſacr̃m eſt inuiſibilis gr̃e ⁊c.ſumit᷑ ibi
ꝙ ſigno figurãte aliquid:nihilominꝰ ſignãter dẽ foꝛma

Neuia
ne
dcnd⸗
cnle
ſecteſf
gernti
nend
ncl
coſa
raomi
tzſa
cgeri
iitʒ
nem.
in
ſimili
eitler
nrer
wan
mmagi
cigit
eſpe
n ſint
Urat
jendo.
lſigv⸗
gſign⸗
oſihi
niſibi
reo
galis
aias
catio
inuil
venn
tiſß
tmits

.*

¶ Nueſtio
vt notet ꝙ ſignũ figurãs eſt quodãmõ otinẽs figuratum
Vñ ꝑ ſignũ notat᷑ qð ſolũ ẽ ſignãs:pꝑ ſoꝛma qðẽ ſignãs

et cõtinẽs. ꝑ im aginẽ qð eſt ſignãs continẽs et efficiẽs.

imago em̃ dicit᷑ qd ꝓpꝛie ⁊ expᷣſſe imitat᷑ illud cuiꝰ ẽ ima

go. Uñ ſiẽ gratia ſignata ẽ effectiua reſpectu aĩe: ſic ſa⸗

cramentũ quodãmò reſpectu gre. ꝓpter qð dicit᷑ eẽ can⸗

ſa. Vñ imago dicit᷑ rõne exp̃ſſe imitatõis: que dãmõ ẽ

incõuenientia in actione.

einde queritur Hrii.

ce diffinitõe aug. in li. de coꝛpe dñi. Dicit᷑ em̃ cramẽtũ
eſt ꝑ qdð ſub tegumẽto rerũ viſibiliũ: diuĩa virtꝰ ſecretiꝰ
ſalutez oꝑatur. Poteſt em̃ queri q ſit vᷣtus dĩna. aut em̃
intelligit᷑ virtus creata aut icreata. Si vtus increata ñ
videt᷑ ꝙ ꝑ aliqð creatũ mediũ oꝑetur ſalutẽ gre. Si ðᷣo
dicat᷑ de ſalute.i.ſanitate ſpũali.illa fit mediate gra ⁊ il
la ſufficit.nõ ergo opoꝛtet eẽntiã ſacramẽti eẽ qua in edi

ante virtus dĩna. i.increata oꝑetur ſalutẽ.i.ſanitatẽ ſpi

ritualẽ.Si ðᷣo dicat᷑ de vᷣtute dina creata.i.dĩnitꝰ data

que ẽ illa q̃ mediãte ſacramẽto oꝑatur ſalutẽ. illa ẽ vᷣtꝰ

verboꝝ m ꝙ dicit. accedit verbũ ad elemẽtũ ⁊ fit ſacra

mentũ. Hoc em̃ videt᷑ generale in om̃ibo ſe acramẽtis. vi⸗
cent᷑ em quedã ſacramẽeta dari ĩ factis.i.in ĩpoſitẽe ma
nuũ et hmõi.et ita nõ ſemꝑ ẽ vᷣtus data ĩ verbis. 4. Itez
addit᷑ ſub tegumẽto rerũ ſenſibiliũ.ſed videt᷑ ꝙ hoc ñ ſit
neceſſariũ. OQum em̃ ſit conueniẽtia ſalutis qᷓ emcit᷑ cum
ipa virtute dĩna. ĩ hoc ꝗꝙ vtrũq; ẽ ſpũale. Inter ſpualem
aut com et effectũ ſpũalẽ nõ cõgrue ponit᷑ mediũſ enſibi
le.ſed ſi neceſſariũ ẽ mediũ ꝙ illð ſit inſenſibile.nõ ergo
requirit᷑ ꝗ ſub tegumẽto rerũ viſibiliũ hoc fiat. ¶ Pꝛe⸗
terea. aliqñ eſt ſacramẽtũ none legis datũ et tamẽ dina
vtus nõ oꝑat᷑:ergo nõ ↄuertit᷑ bec diffinitio cũ diffinito
Ad qð dicendũ.ꝙ vᷣtus dĩna poteſt dici increata.qꝛ
et ſufficiat ad ſalutẽ ſpũalem oꝑanda: voluit tñ vt co⸗
operaret᷑ miſter eccleſie diſponẽdo ſalutis ſuſceptibile ·
Ad ſecũdũ vo dicendũ eſi.ꝙ licʒ vtꝛũq; ẽ ſpũale ⁊ ope
rãs et oꝑatũ:tamẽ tegumentũ rerũ viſibiliũ cõgruebat
vt buĩlitas ſuſcipiẽtis ondẽt᷑: et vt oſtẽderet᷑.ꝓſ iẽ g cu⸗
ranaꝰ eſt cõpoſitus ẽ ex ſenſibili ⁊ ĩſenſibili:ita illud ꝑ
quod curat᷑ quãdam ↄiunctõnem babet ex ſenſibili et
inſenſibili ſcʒ ſpnali.et ideo ibi ẽ ſetificatio actiua ſpũa
lis et tegumẽtũ rei ſenſibilis.4. Ad terciũ oᷣo dom ꝙ ſꝑ
cũẽ dina vᷣtus hmõi ſub tegumẽto rei ſenſibilis in ſacꝛa
mẽto.et addit᷑ ei ꝗ curanaꝰ eſl:quãtũ ẽ de ſe oꝑatur ſalu
tem. ſi po nõ efficit: boc ẽ ꝓpter diſpoſitõʒ incõueniẽtie
ex ꝑte ſuſceptibilis. et ideo nõ repugnãt quin cõuertãt
adinuicẽ ſacramentũ et qdð diffinitõe deſignat᷑·.

—,rof— —

¶Conſequẽter que S. inij.

ritur de diffinitõe bugo.et pꝛimo de hoc ꝙ dicit. Sacra
mentũ eſt coꝛꝑale vel materiale elemẽtũ.cũ in ſacramẽ⸗
to euchariſtie nõ ſit niſi ſpẽs panis ⁊ vini. licet ergo ſit
coꝛꝑale: non tñ elemẽtũ.ſimiliter in penitẽtia nõ videt᷑
