tat ꝗ decimã nõ ſoluit fame moꝛtui fuerĩt: tãtoꝝ homici

doꝝ revañ tribunal etni iudicis apparebit. cũ ſibi debe

at vnuſqſq; ꝓuidẽtiã victꝰ.ſi ſciẽteꝛ ſubtrabit: homicida
F. ¶ Pꝛe. treñ. iiij .· ANehliꝰ fuit occiſis gladio qᷓ int fectis
fame.q̊ peiꝰẽ exponẽ moꝛti famis qᷓ gladio.ſᷣ h̊ ñ lʒ dum
habeat hõ ꝗd faciat ſine pcto vt dic aug. xxij.q· iiij. ſaciat
hõ qð pt.q̊ moꝛti famis ñ ſe dʒ exponẽ dũ alið pt facẽ. S
ñ lʒ victũ ſibi ſubtrahẽ.ꝗ̊⁊c̃. Pꝛe. luce. iij. Qui habet
ouas tunicas det vnã nõ habẽti. Glo. de duabo tunicis
diuidẽdis dat᷑ pceptũ.qꝛ ſi vna diuidat᷑:neut veſtit · mi⸗
ſcðie eĩ ipiꝰ ꝓ poſſibilitate hũane ↄditõis Fuat᷑ mſuꝛa vt
ñ ſibi totũ quiſq; eripiat:ſᷣ qð pʒ cũ pauꝑe partiat. Sʒ
ſi h dʒ ſeruari ĩ veſtimẽto: ̊ multomagis i alimento. Si
obijcias &e bĩo Martino ꝗ oiuidit palliũ.Glo.ſoluit ꝙ
tunica plus ẽ neceſſaria qᷓ palliũ.ſi eĩ diuidat᷑ tunica nu
dus remanet ꝗ accipit ⁊ 9 cedit · ¶ Pꝛe. luce. xij. Molite
queꝛere quid mãducetis. Glo.ñ pᷣcipitur ꝙ nibil pecuie

ad vſus neceſſarios reſeruetur a ſanctis.cũ dñs laculos
habuiſſe legatur.ſʒ ne deo ꝗꝓpter illã ſeruiatur.⁊ ne timo
re inopie iuſticia deſeratur:ſʒ nõ ẽ bonũ facere vñ ſequit᷑
dlertio iuſticie.̊ bonũ ẽ et expediẽs reſeruare aliqd ad
victũ.i¶ Pꝛeterea.ij.coꝝ.viij. Si ei voluntas pmpta eſt
Fm illuo qð habʒ accepta ẽ nõ m illud qð nõ habʒ.glo.
vltra vires.&̊ talis voluntas nõ ẽ accepta.ꝗ̊ ⁊c.¶ Pꝛet.
in eodẽ.nõ em volo vt alijs ſit remiſſio: vobis aũt tribu⸗
latio.glo.i.pauꝑtas:ſʒ ex equalitate.glo.nõ plus exigit
vt det ꝙ; qð ſibi retinere debʒ.ſic zacheus dimidiũ bono⸗/
rũ ſuoꝝ dedit pauꝑibo.luce.xix.hec ẽ equalitas.vt ꝗ ac⸗
cipiũt ſpiritualia tribuãt carnalia.nõ ꝗ̊ debʒ dare totũ.
Pꝛetea. j. Thef.v. Rogamus vos fratres vt noueri⸗
tis eos qui laboꝛãt inter vos et pᷣſunt vobis.glo.ſicut di
uitie nec gliam pariunt ſalutis: ita egeſtas dũ ſaturari
querit:a iuſticia declinat.ſᷣ nullus in tali ſtatu ſe dʒ po⸗
nere vt a iuſticia facile declinet:ergo nec in tali egeſtate
vt ſaturari erat⸗ ,Dretefede. ber i. vt noſmet⸗
ipᷣos foꝛmam daremus vobis. Glo.qui frequẽter ad ali
enã mẽſam cõuenit:ocio deditus aduletur neceſſe ẽ paſcẽ
ti:ſʒ nemo ſe debet ponere in tali ſtatu:q̊ ⁊c.¶ Pꝛeterea
videtur ꝙ nõ tm̃ ſit illicitũ:ſ̊ ⁊ dãnabile.xxiiij.q.iij.qui⸗
dã heretici.habet᷑ ꝙ erat quedã ſecta hereticoꝝ qui dice
bant᷑ aplici.qui bãc vitã duxerũt que ẽ in omnimoda re/
rũ abrenũciatõe ꝓpter quod ſibi nomẽ aplłicum vſurpa⸗
uerũt.de quibus ibi dr̃ aplici bic ſibi nomen aſſumpſer̃t
quo nihil poſſidẽtes ꝓpꝛium:nequaqᷓᷓ recipiant illos qui
aliquo in hoc mundo vtuntur. Anlio cp licituʒ ẽ oĩa
dare pauꝑibus.et pauꝑ effici ꝓ deo.et nõ ſolũmodo lici/
tum:ſʒ etiam meritoꝛiũ.hoc infallibiliter aſtruit doctri⸗
na xp̃i et vita.inſinuat apłoꝝ ↄuerſio et ↄueꝛſatio:decla
rat et ↄfirmat ſctoꝝ oꝛthodoxoꝛuʒ auctoꝛitas. ꝓpter que
hoc tãqᷓ; verũ et certũ et om̃i acceptõe dignum:abſq; vlla
beſitatõe tenẽdũ et aſtruendũ.vñ rões poſitas ꝓ ꝑte iſta
ſimpliciter cõcedimꝰ.q¶ Ad illud qð ↄ hoc pꝛimo obijcit
ſcʒ ꝙ oĩa dare ẽ ꝓdigalitas ⁊ viciũ:ſicut oĩa retinere eſt
auaricia et viciũ.põt dici ꝙ omnia dare vnicuiq; et ex q̃⸗
cũq; cã et caſu ꝓdigalitas ẽ et viciũ.ſʒ dare omnia mem⸗
bris dei et deo ꝑ ↄſequẽs infoꝛmatõe diuini cõſilij:et ad
eypeditiꝰ⁊ ꝓpinquiꝰ ſequẽdum ipᷣm:licitũ ẽ et ſaluberri⸗
mũ. Aug.de bono ↄiugali.bonũ erat qdð faciebãt que de
ſubſtãtia ſua xpᷣo ac diſcipulis eius neceſſaria miniſtra
bãt:ſᷣ melius qui omnẽ ſuam ſubſtãtiam dimiſerũt vt ex
peditioꝛes eundẽ dñm ſequerent᷑. Hiero.ſuꝑ pſalteriũ.
Qui relinquit mũdi ſuperbiã honoꝝ veſtigia diuitiaꝛuʒ
q; iactantiã et in celo collocat theſauros.bmõi poꝛtio ef⸗
ficit᷑ deus. ꝛeterea ꝓdigalitas nõ eſi dare quecũq; quã
tũcũq; ſunt magna ⁊ pᷣcioſa:dũmodo ita dent᷑ ꝙ datio ce
dat ipᷣi dãti ad cõmodum maius ⁊ ꝓfectum quaſi in in⸗
finitum maioꝛẽ:qᷓ cederẽt ſi retinerent᷑.qui qᷓ̊ dat omnia
ꝓ teo:nõ eſt dicẽdus ꝓdigus.cũ ſicut d math.xix.Do⸗
minus det talibus centuplũ in pñti et vitam eternã in fu
turo.vñ tales cõmodant ⁊ illud dant pauꝑibus dño ad
vſin am.i.recepturi maius incõꝑabiliter a deo qᷓ; dent.

Zuxta illð ꝓuerb.xiiij. Ienerat᷑ dño qui miſeretur pau⸗
ꝑis. Hiero.in quadã epła. O quanta beatitudo/p ꝑuis
magna reciꝑe.eterna ꝓ breuibo.ꝓ moꝛituris ſꝑ viuẽtia
et habẽ dñm debitoꝛẽ.i Aec ẽ ſimile de oĩ retentõe ⁊ omni
erogatõne.quia omniũ retentio ꝓuenit ex mala radice.
id ẽ ex cupiditate que eſt oim maloꝝ radix.j.thimo.vj.di
ſtrtbutio oĩm ꝓ deo ex optima radice.ſ.dilectõe tei 2 vo
luntate ſequẽdi deum erpedite:et via cõpetenti puenien/
di ad deum. Aug.ſuꝑ cañ. Jacobi. Mon tibi diſpliceat
pauꝑtas tua:nihil ea põt ditius inueniri. vis ſcire qᷓlo⸗
cuplerx ſit:celum emit.¶. Ao illud qð obijcitur ↄſequent᷑
ex glo. ſuꝑ illud. habẽtes alimẽta ⁊c̃.que dicit. ꝙ tꝑalia
nõ ſunt ꝓrſus abijciẽda.põt dici ꝙ gloſ. intelligit hoc de
infirmis. quoꝛũ nõ eſt omnia omnino relinquere:ſed ꝓpt
eoꝝ infirmitatem aliqua ad eoꝛum ſu ſtentatõeʒ reſeꝛua
re. et hoc videtur ex ſerie tertus et gloſe. loquit᷑ em̃ de il⸗
lis qui volunt diuites fieri ⁊c.et glo.dicit et nõ ſunt.vñ

textus hoꝛtatur ad fugã cupiditatis.vñ ſubdit᷑. Qui em
volunt diuites fieri ⁊c. Glo.dicit ꝙ hoc dicitur de his gg
volunt diuites fieri et nõ ſunt.vñ vult diceꝛe.ꝙ que ſunt
vite neceſſaria nõ ſunt talibo omnino abijcienda ſʒ pie
poſſunt retineri.vñ ꝑ negatõem dat intelligere afſtirma⸗
tõem.ſicut patet ex ↄſequẽti lr̃a.ſ.vt homo nõ plus deſi⸗
deꝛet qᷓ neceſſe ẽ ſuſtentatõi vite.nec illud qdð neceſſe ẽ ſi⸗
ne quo duci nõ põt. abijciat. Vel põt dici ꝙ gloſa p̃dicta
intelligit᷑ de abiectõne tꝑalium qᷓtum ad vſum:nõ ꝙtum
ad dominiũ tm̃.NQã vſus tꝑalium neceſſarius eſt haberi
vite humano.qui haberi põt ſine dminio 2 ꝓpꝛietate.ſi⸗
cut patet in pauꝑibus qui nihil habent ꝓpꝛietatis. Et ꝙ;
iſte ſit intelleetus patʒ ꝑ illud quod ſequit᷑ in glo.imme⸗
diate vbi ſubdit.ꝙ habẽtes alimenta ⁊c.et qui vltra ten
dit malum inuenit.vñ in textu ſubdit᷑.i Qam qui volunt
diuites fieri ⁊c.i.qui volunt dominiũ reꝛũ tpalium habẽ
et quibus nõ ſufficit vſus incidũt ⁊c. habeꝛe igit᷑ vſuʒ ali
menti et tegumenti dominio relicto bene licʒ:et meritoꝛi
um eſt.qui aũt ſic abijceret tꝑalia ꝙ nec dñium nec vſum
vellet habere:minus diſcretus ĩmo fatuus eẽt iudicãdꝰ.
et hoc ẽ qð glo.intelligit tꝑalia nõ ſunt ꝓrſus abijcien
da.ſ.et qᷓtum ad dominiũ et q;tum ad vſum. ñ notabi
liter dici ꝓrſus.¶ Ad illud qð obijcitur de illa glo. ſupeꝛ
illud.voluntas ꝓmpta ẽ ⁊c.ij.coꝝ.viij.q dicit.neceſſaꝛia
retineat nõ vltra vires dando.ddðm ꝙ illud nõ cogit. ga
vult dicere m ambro.ꝙ voluntas que ꝓmpta ẽ ad dan⸗
dam elemoſinam ita tñ ꝙ retinet neceſſaria tm̃: accepta
ẽ deo.et nõ tiñ accepta ẽ voluntas que ꝓmpta eſt daꝛe.nõ
Fm illud qð nõ habet.i.ſupꝛa vires:ſʒ ſᷣm illud qð babʒ
nec vult dicere ꝙ voluntas acceptioꝛẽ que dat ſuꝑflua ⁊
retinet neceſſaria qᷓ; que dat vtrũq;. Vñ glo.illa trũcata
ẽ.vñ ſtatim ſequit᷑.nõ hic dicit qũqʒ hoc melius eẽt.ſ.to⸗
tum dare:ſed de infirmis timet.quos ſic dare monet vt

egeſtatem nõ patiantur.et infra. vt veſna habundantia

terrenoꝝ ſułpleat inopiam illoꝛum qui omnia mũdi de
ſerunt. Ex quo patet ꝙ glo.illa eſt magis ꝓ oppoſita ꝑte
qᷓ/ ꝓ ꝓpoſita. Ad illð qdð obijcitur.ꝙ qui deum temptat
peccat ⁊c. Dicendum omnia relinquit ſiue dat ꝓ deo ꝗ
nõ temptat deum.tũ ꝗꝓpter diuina ↄſilia.tũ ꝓpter diuina
ꝓmiſſa.tũ ꝓpter plurima remedia que haberi poſſunt.tũ
ꝓter exempla quibus maifeſte videmꝰ ꝙ tales pauꝑes

ſuſtentantur.ex quo manifeſte colligituꝛ ꝙ talis modus

abrenũciatõnis diuinitus inſpiratus nõ facit temptaꝛe
ceũ:ſ̊ ſic abrenũcians diuinis ꝓmiſſionibo innititur q̃ſi
ſecurus. quinpotius ille deũ temptat qui de diuinis ꝓ⸗
miſſis dubitat.ꝓpter qð hieꝛo.ſuꝑ illð math.vj.Qonne
aĩa plus ẽ qᷓ; eſca.ſic ait. In ꝓmiſſis veritatis nemo du⸗
bitat.ſit hõ qð eẽ debet:⁊ mox aderũt ei oĩa ꝓpter quẽ fa
cta ſunt oĩa.qui igit᷑ de hoc dubitat:ſic filij iſrł deũ tem⸗
ptat qui dicebãt.i Qũquid poterit deꝰparare mẽſam ĩ de
ſerto.his aũt nõ debent viri ſancti cõſoꝛmari ſed potius
aplis de quibus.ij.coꝝ.iiij.aperiamur ſů̊ nõ deſtituimur
Glo.apenamur.i.pauꝑes ſumus a deo vt neceſſaria de
ſint:ſʒ nõ deſtituimur oĩno a deo:qꝛ de paſcit oues eius
Et ꝙ illud extendat᷑ nõ ſolum ad aptos verũetiã ad eo⸗
rũ imitatoꝛes.apparet ꝑ illð qð habet᷑ heb.vlłt. Sint mo
res ſine auaricia cõtenti pᷣſentibus.ipᷣe em̃ dixit nõ te de
ſeram neq; derelinquã.Glo.ipᷣe dñs dixit ad ihᷣm naue.
Vage ne te deſeꝛã quo ad neceſſaria neq; derelinquã. de
relinqueretuꝛ ille qui fame periret.ſed quia hoc nõ erit
nõ ſit homo cupidus.hoc poſt moꝛtem moyſi dixit ad io
ſue. hoc em̃ in illo ꝓmittit.ſi ſpem nr̃am in illo ponamꝰ
nõ tenacibus.nõ cupidis ſed ſꝑantibus in eum. Et quia
poterat illis videri ꝙ ad SYoſue tm̃ fieꝛet iſta ꝓmiſſio.ad
hoc aplus reſpõdit dicẽs.ꝙ hos iuuabit ſicut iuuit illũ.

quaſi nõ ẽ dubitãdum de ꝓmiſſione.quia ſicut illum iu⸗

uit in p̃terito:ita iuuat nos hodie ĩ pnti. et iunabit nos
et omnes fideles in futuro in ſecula. Ad illð qð obijci⸗
tur.qꝙ virtus cõſiſtit circa medium.põt dici ꝙ mediũ in

virtutibus dupliciter ſumitur vt ſupꝛa tactum eſt. Ael

dðm ꝓ illudẽ verum qtum ad ea que ſunt neceſſitatis.

6
unt
pie
na⸗
ſu
ct
n
eri
ſ⸗

4

—— —— =S.,-—-—

—...

N

— —— —

= — 2*

e⸗

erit
dio

nis
d0
li⸗
i⸗
nos
ji
l
⸗

MMueſtio

vt ẽ largitas:̊ fallit in his ꝗᷓ ſũt ſuꝑerogatõis.ſicut ? aſili
um pauptatis 2 caſtitatis. taliũ em pꝑfectio attẽdit᷑ magis
ſm pfectã ↄfiguratõeʒ ad xpᷣm ⁊ diuine dilectõis moduʒ ꝗ
eſt vt deꝰſuꝑ oia diligat᷑:ꝙᷓ ſm mediũ inter ſuꝑfluũ ⁊ dimi
nutũ circa exteriꝰſubiectũ.⁊ ꝙ hoc ſit veꝝ ptʒ ꝑ Ambꝛo. ĩ
li.d officijs quaſi circa pᷣncipiũ vbi dicit᷑. officiũ om̃e aut
mediũ aut ꝑfectũ eſt qð ſcripturaruʒ auctoꝛitatibo ꝓbare
poſſumꝰ. habemꝰem̃ in euãgelio.ſi vis ad vitã ingredi ſer⸗
ua mãdata.nõ bomicidiũ facies ⁊c.hec ſunt media officia
quibo aliquid deeſt. Si vis ꝑfectꝰeſſe:vade ⁊ vende omnia
que habes ⁊ da pauꝑibus. vbi dicit diligẽdos inimicos ⁊
oꝛandũ ꝓ calũniantibo ? ꝑſequentibo nos. Si volum pfe
cti eſſe hoc eſt ꝑfectũ officiã qð greci cathoꝛthoma dixerũt
quo coꝛrigunt᷑ oĩa que poterũt lapſus aliquos habere. lar
gitas igit que attendit᷑ ſm officiũ mediũ in largiẽdo Puat
modũ.pauꝑtas vo ſpũs que attendit᷑ ſᷣm officiũ ꝑfectũ tri⸗
buit totũ. vnde eodẽ libꝛo de liberalitate. liquet de bere eſſe
modũ liberalitatis ne fiat inutilis largitas.cuiꝰſobꝛietas
eſt tenẽda.de quo mõ ſubiũgit.modꝰliberalitatis tenẽd?eſt
vt qð bene facis: id quotidie facere poſſis. ne ſubtrabas
neceſſitati: qd indulgeris effuſioni. potuit em̃ donare JYo⸗
ſeph totas egypti opes.effundẽ tbeſauros regios. noluit
tñ de alieno eſſuſus videri.maluit frumẽta vendeꝛe ꝙ; dme
eſuriẽtibo.qꝛ ſi paucis donaſſet:pluribo defuiſſet. Sed hoc
ſpectabat ad officiũ mediũ.ſᷣm q; ipᷣe alibi dic tractans in
codẽ li.illud apli. nõ vt alijs ſit refe õ vobis aũt anguſtia
oduertimꝰquẽadmodũ beniuolẽtiã ? liberalitatẽ 7 moduʒ
ↄpꝛehẽdit ⁊ fructũ atq; ꝑſonas.ideoq; modũ qꝛ in pfectis
dabat ↄſiliũ.nõ em̃ patiũt᷑ anguſtias niſi im pfecti. Nerũ.
qꝛ ꝑfectõni nõ repugnat vis dominiũ tenere: ſi quis diſpẽ
ſet bona eccłie ideo ſubiũgit. Sʒ ⁊ ſiquis volẽs ecckiam g⸗
uare ĩ ſacerdotõ ↄſtitutꝰ aut aliqͥ miſterio.nõ totũ qð habz
ↄferat:ſᷣ oꝑet᷑ cũ honeſtate quãtũ officio ſatis eſt: nõ mibi
imꝑfectꝰvidet᷑. Ex dictis igit᷑ colligit.ꝙ licet virtutis Fᷣm
ſlatũ ↄmunẽ ⁊ officiũ mediũ ſit tenere modũ: pfectõnis tñ
eſi totũ relinqᷓre.ſi tñ in ↄmũi aligo babeat᷑ qð diſpẽſet᷑: B
nõ fuit imꝑfectũ. ¶ ec totũ vniuerſalit relinqre dic exceſ⸗
ſum:qꝛ ̊ ſpectat ad ꝑfectũ officiũ.vt patʒ ꝑ pᷣdicta:⁊ ex eo
qð ambꝛo.pmittit in pᷣcedẽti ca.vbi ſic ait. Leteꝝ dñs non
limul vt Eliſeus boues ſuos occidit ⁊ pauit pauꝑes.ex eo
ꝙ babuit vt nulla cura teneret᷑ domeſtica. relictis oĩbo in
diſciplinã ꝓpheticã ſe daret.ſi g̊ ꝓ diſciplina ꝓpbetica ſũt
omnia relinquẽda multofoꝛtiꝰ ꝓ diſciplinatu xpᷣi aſſequen
do ⁊ xpᷣo expedite ſequẽdo.⸗ Pꝛet.nota ꝙ ſecus eſt de vir
tute theologica ⁊ ↄſuetudinali.Qam virtꝰcõſuetudinalis
que eſt pᷣmo⁊ ꝑſe cuꝛca oꝑatões ⁊ paſſiones que ſũt cꝛeatu
re in quibo ↄtingit eſſe ſuꝑfluũ ⁊ diminutũ ↄſiſtit in medio
Fm ꝗ; ponit phᷣus virtutẽ eſſe mediũ duaꝝ maliciaꝝ nõ cõ
poſitum ex illis.vt coloꝛ medius ⁊ extremꝰ.ſed ſjm ſuꝑflu⸗
um 7 diminutũ.que ⁊ ſi ſit mediũ extremoꝝ: eſt tamè illis
ↄtraria.virtꝰem̃ malicie eſt oĩno ↄtraria: ⁊ ideo nullo mo⸗
do ex illis ꝓpoſita.ſed mediũ ꝑ illoꝝ abnegatõeʒ ⁊ quodã⸗
modo ad nos:nõ qᷓtuʒ ad rem ⁊ natura.vt vult phus.vir⸗
tus em̃ ↄſuetudmalis põt tantũ intendi ꝙ fiet viciũ:ſimili

ter 2 tantũ diminui. In virtute theologica obiectũ pᷣmnʒ

7 ꝑ ſe eſt ſũmũ bonũ.ſᷣm cuiꝰpuatõeʒ eſt viciũ:ſᷣm cuiꝰha⸗
bitum eſt virtꝰ. ideo ᷣm maioꝛẽ acceſſuʒ ⁊ mioꝛẽ ad eum
eſt virtꝰmaioꝛ ⁊ mĩoꝛ. Eſt ⁊ reſpectu vniꝰtermiĩ tm̃.ſcʒ ad
quẽ:⁊ alteri.ſcʒ a quo:a quo ſcʒ ꝑ pᷣuatõeʒ.ideo nõ oſiſtit
in medio ſicut ↄſuetudinalis duoꝝ extremoꝝ. que ſũt ſᷣm
abũdantiã ⁊ defectum.quãto theologica magis accidit ad
abũdantiã:tãto magis ẽ viriꝰ:cuiatñ eſt intẽſio ſiue abun
dantia ꝑ acceſſuʒ ad vnũ terminũ ſcʒ deũ.⁊ iõ ꝑ nullã abũ
dantiã qꝗᷓ fit in genẽ vel in ↄꝑatõe põt in viciũ degenerare.
ſicut ptʒ ꝑ maioꝛẽ acceſſuʒ ſidei.ſpei.⁊ caritatis.qꝛ cũ vir⸗
tus theologica adiũgit᷑ ↄſuetudinali cuiꝰfoꝛma ⁊ ꝑfectio ẽ
virtꝰↄſuetudialis:tũc nõ penſat᷑ ex medio ne in viciũ decli
net:qꝛ virtꝰ infoꝛmata caritate.quãto plꝰabũdauerit:tãto
plus veriꝰvirtus erit. Uñ liberautas addita caritati nũqᷓ;
creſcit in ꝓdigalitatẽ.qꝛ caritas q̃ eſt foꝛma eiꝰponit habi
tum in liberalitate ꝓdigalitati ↄtrariuz:⁊ ipᷣm tollit ſicut

lurx tenebꝛã.pᷣuata aũt caritate põt in ꝓdigalitatẽ degene⸗
rare Pluꝑabũdantiã: qꝛ iam in ea nõ eſt habitꝰ ꝓdigalita
ti ↄtrariꝰ. Ex hoc ptʒ ꝙ quãto maioꝛ ẽ mũdi ↄtemptꝰ mũ
danoꝝ abiectõ:tãto eſt virtꝰᷣmaioꝛ.4¶. Si aũt obijcẽt aljgs
vtutẽ etrologica eſſe mediã inter extrem a.vtpote ſpem in⸗
ter pᷣſumptõẽʒ ⁊ deſꝑatõeʒ.Silꝛ fidẽ inter infidelitatẽ ⁊ ni
mia credulitatẽ.licet foꝛte H̊ extremũ ſit innoĩatũ.ꝛ ſiłr de
alijs. attẽdendũ eſt reueꝛa:q; ſi poneret᷑: ⁊ hmõi extrema
nõ differrẽt a medio ᷣm abũdantiã ⁊ defectũ.qꝛ virtꝰtheo

logica quo pl?abũdat eo magis? virtꝰ.̊ habʒ extrema(lſi

extrema dicẽda ſũt) ꝑ puatõeʒ. ſicut ertremũ qð eſt infide
litas opponit᷑ fidei ſiue fidelitati.⁊ vt mibi videt᷑.nulla viꝛ
tus theologica babet niſi vnũ ertremũ ſibi ↄtrarie opoſi⸗
tum. vt fides infidelitatẽ:ſpes deſꝑatõeʒ:caritas odiu.Si
em̃ de fide ſpe ⁊ caritate theologicis fiat ſermo:nõ ẽ nimia
ſpes nimia credulitas ſiue fides neq; nimia caritas: ꝓut
nimietas ſonat in viciũ. ſicut accidit in ↄſuetudinalbus.
Ad illud qð poſtea obijcit᷑ꝙ ꝗ ſubtrabit alij vite neceſſa
ria peccat ⁊c. dicẽdum ꝙ nõ ẽ ſiłe.qꝛ ꝗ ſubtrabit alij neceſ⸗
ſaria violẽtiã facit: ⁊ inducit eũ in pauꝑtatẽ inuolũtariã.
qui aũt ſubtrabit ſibi volũtarie facit ⁊ in pauꝑtatẽ volũta
riam ſe inducit.ac ꝑ h̊ ſicut argumẽtũ iſlud nõ valet:pau⸗
pertas inuolũtaria nõ eſt laudabilis: ̊ nec voluntaria.ſic
nec cogit ratõ p̃dicta. Aliꝰeſt etiã defectꝰin argumẽto pꝛe⸗
dicto. ꝓcedit em̃ ꝑ ſuppoſitõeʒ falſi cũ dicit.ꝙ oibo vniuer⸗
ſaliter abrenũciãs neceſſaria ſibi oĩno ſubtrabit.qꝛ diuĩe
ꝓuidẽtie regimi ſe ↄmittit ⁊ multos viuẽdi modos⁊ q̃ren
di ſibi neceſſaria relinꝗt.. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ exponit
ſe pꝑiculo moꝛtis qui oĩa relinꝗt.qꝛ ꝑiculo famis ⁊c̃.dicen⸗
dũ ꝙ nõ eſt veꝝ. qꝛ talibo multa occurrũt remedia ſuſtenta
tionio vite. vt videlicʒ mẽdicãdo:laboꝛãdo: qͥ laboꝛe in⸗
fra ponit᷑ q̃ſtio ſpalis. Pꝛet.taliũ dñs curã bʒ ſpalem ? il⸗
los ſpãliter diligit.vñ Deut᷑.x. Amat ꝑegrinũ ⁊ dat ei vi⸗
cium ⁊ amictũ ſeu veſtitũ.illiꝗpꝛie ꝑegrini ſũt in boc mun
do:qui oĩa ꝓpter deũ dimittunt.vtpote pauꝑes volutarij ꝗ
nõ habent bic ciuitatẽ manentẽ ſed futurã inquirũt Heb.
vltimo. ¶25 em a ſecuio auditũ eſt ꝙ quis ꝓ deo oia reliꝗt
7 poſtea faine perijt.⁊ hoc habet᷑ ab aug. dicẽte in quodaʒ
tractatu de oꝛone dñica. neq; em̃ deeſſe quotidianꝰ panis
ſeu cibo põt iuſto cũ ſcriptũ eſt. 2õ occidet dñs fame aĩaʒ
iuſti.⁊ iteꝝ. Junioꝛ fui etem̃ ſenui ⁊ non vidi iuſtũ dereli⸗
ctum. Et iteꝝ. querẽtibo regnũ dei ⁊ iuſt iciã eiꝰ oĩia ꝓmit⸗
tit apponi.⁊ cũ dei ſũt oĩa babẽti deũ nihil deeꝛit:ſi deo ipe
nõ txlit. ſicut danieli ĩ leonis lacu iuſſu regis incluſo pꝛa⸗
dium diuinit? ꝓcreat᷑: ⁊ inter feras eſuriẽtes hõ dei paſcit᷑
Sic helyas in fuga carnis miſtrãtibo ⁊ volucribo cibuzʒ
atpoꝛtãtibo nutrit᷑.o hũane malicie deteſtanda crudelitas
fere periũt ⁊ aues paſcũt ⁊ hoĩes inſidiãt᷑ ſeuiũt. Ex bis
manikfeſte colligit · ꝙ nõ eſt ꝑiculũ ſed refugiũ ſpꝛetis oĩbo
ſe totalit dedicare ad cũ colenduz. 4 Ad illud qðᷣ obijcit
ꝙ petimꝰ panẽ quotidianuʒ in o ne dñica.dicẽdũ ꝙ hoc
potiꝰfacit ad opoſitũ q; ad ꝓpoſitum.Exquo em̃ quotidie
petimꝰpanẽ diuinũ nec petimꝰ qð babemꝰ: manikeſtuz eſt
ꝙ ꝑfectõis ẽ quotidiano victu eſſe cõtentũ:⁊ hoc documẽto
diu ino ⁊ ↄſilijs eiꝰ inberẽdo oĩa relinquẽda.aug.in bßmone
quodã. panẽ nr̃m quotidianũ da nobis hodie. DO lapiẽtia
vera diuia ꝓuidẽtia q̃ docuit 2 panẽ ſolũ petẽ ⁊ hodie no⸗
minare. Hoc em dicto 1 auiditas cũ auaricia tollit᷑: ⁊ bũa
ne vite inſinuat᷑ neceſſitas. patz igit᷑ ꝙ oia relinqre ꝓ do
pauꝑiby dare laudabile ẽ 2⁊ meritoꝛiũ. vel ſic vt dic aug. de
verbis dñi. xxv.ſermone. panẽ inquit dixit epynſion hoc ẽ
ſuꝑſubſiãtialẽ.vt ADath.vj. Qui nõ vadit in coꝛpꝰ:ſed eſt
panis vite etne qui aĩe nr̃e ſubſtãtiam fulcit.qꝗ quotidianꝰ
dictꝰ ẽ ſᷣm lucaʒ:qui qͥtidie ꝓdeſt illi ꝗ qtidie acciꝑe mere⸗
tur. in b intellectu ſumpto pane nõ ꝓcedit ratõ. ¶ Sz ad
buc poſito ꝙ petat᷑ panis mat᷑ialis ſiue ſuba tpalis que vi
te hůano ſuſtẽtamẽto ẽ neceſſariũ.põt dici ꝗ mũdi ↄtẽpto⸗
res hũc ponẽ nõ reijciũt cũ illum a fidelibo in neceſſitatibo
petunt ⁊ recipiunt vel alio modo acquirũt. Pꝛet.hmõi pa
nis qꝛ nõ eſt deꝑſe petendus: ex cauſa põt peti vel non peti
licite.vt eiĩ vult aug.ad/ꝓbã.t duo poſſunt optaꝛi tꝑalia

neceſſaria vite.videlicʒ ꝓpter ſalutẽ coꝛꝑis:2 ogrustez ha⸗
bitum ꝑſone quo cuʒ holbo honeſte 2tingit viuẽ. hec aũt qᷓ
referunt᷑ ad eterna peti 7 optari poſſunt.Sed cuʒ ꝗs ſi ine
poſſeſſione tꝑaliũ in ꝓpꝛio vel in ↄmũi põt in ſalute coꝛꝑis
vitã ducere.⁊ habitu honeſto iuxta ſtati ſuñ gaudẽ: nugd
nõ põt bmõi tꝑalia relinqre:ↄſtat ꝙ ſic.non ꝗ ſunt aliqui
redarguẽdi ex ↄtemptu illoꝝ: que ꝓpteꝛ hec ſola petẽda ſũt
Ex his ptz ꝙ non eſt neceſſariũ petẽ panẽ quotidianũ pᷣm
qð intelligit᷑ panis coꝛꝑalis:ſed ſᷣm qð intelligit᷑ ſpũalis.
vel coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis ↄiunctim ẽ neceſſariũ. ita tñ ꝙ tota
eauſa neceſſitatis cadat ex ꝑte ſ pualitatis. 4 Ad illud qð
obijcit᷑ ꝑ glo.xij.ad Ro.ne ꝗd nimis ſit ⁊c.dicẽdum ꝙ oĩa
dare mẽbꝛis dei diuĩo inſtinctu ſiue ↄſilio nõ ẽ dare ninus.
dare em̃ res dñi iuxta volũtatẽ ⁊ documẽtũ ſuũ: ẽ dare ipᷣ̃a
ſicut decet. vt em dicit᷑.j. Paralip.vlt᷑. Cua ſunt oĩa ⸗ qᷓ de
manu tua accepimꝰ tedimꝰtibi. Pꝛet. glo. pdicta nihil fa⸗
cit ad ꝓpoſitũ.Apłlus eĩ hoꝛtat᷑ nos ꝙ obſequiũ nr̃m ſit rõ⸗
nabile ꝙtũ ad obſequiũ coꝛpale.i jꝙ obſequiũ coꝛꝑale fiat
cũ diſcretõe.i.ꝙ ita diſcrete fiat:ne ita excedat ꝙ coꝛpꝰ de
ficiat ſiue pereat. Uñ glo.ſuꝑ illud rõnabile.i.cũ dilcretõ
ne negt nimis ſit:̊ cũ ipantia coꝛꝑa vr̃a caſtigetis.vt ñ na
ture defectu cogant᷑ diſſolui:ſᷣ vicijs moꝛi. hec glo. Vicijs
moꝛi facit potiſſime abiectõ mði.il¶ Si obijciat᷑ ꝑ ſite ꝙ ni⸗
mis facẽ dãdo oĩa ẽ cauſa moꝛtis 7 diſſolutõnis coꝛꝑis.di
cẽdũ vt tactũ ẽ.ꝙ h̊ nõ Evexꝑ. ¶ Ad illud qð obijci? P illaʒ
glo. Exodi. xxr. qᷓ dic. ¶ occides manu vel mẽte vł ſubtra
hẽdo ↄſiliũ vite ⁊c. dicẽdũ nõ licet ſibi ſubtrahẽ victum
oĩno.nec h̊ facit qꝛ oĩa erogat pauꝑibo. vt ex dictis ptzʒ. cũ
multa occurrãt remedia ſuſlẽtatõibo tali ñ.⁊ cũ dñs ſpãleʒ
curã hʒ illoꝝ.vt ptʒ ex vᷣbis aug.ſupᷣtactis. Pꝛet.nõ videt᷑
' gloſa intelligat᷑ ð vita coꝛꝑali ſ̊ potiꝰ ſpũali.cui optime
ꝓuidet ꝗ oĩa dat rõne p̃tacta.¶ Ex his ptʒ rñſio ad aliud
qꝛ qui oĩa relinꝗt ꝓ dro non ſubtrahit ſibi victꝰneceſſaria
licet qũq; ſuꝑflua. vñ nec ſe moꝛti exponit vt ptʒ ex dictis.
Ao h qð obijci ꝙ g defraudat pau ꝑeʒ pane ẽ hõ ſãguis
⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ h ẽ veꝝ & pane neceſſario ad victũ qð non
facit qui oĩa ꝓ deo relingt vt ex dictis ptʒ. Pꝛet. aliud eſt
xfraudare aliquẽ: 2 aliud ẽ ſua dare ꝓ deo pauꝑibo. qui
em aliquem defraudat illicite doloſe:⁊ illo inuitio qd illi
Abet᷑ ſubtrabit. qui aũt ſua dat pauꝑibo volũtarie: vtilit᷑
illa a ſe remouet Johᷣ. Crib. in quoda ſᷣmõe meliꝰ uat᷑ pe
cunia q̃ in dextra pauꝑis collocat᷑.hãc mihi nõ calũniatoꝛ
extoꝛquet.nõ inuidꝰ termiatoꝛ nõ latro aufert: nõ fur no⸗/
cturnꝰ veripit nõ ſeruꝰfugã meditãs inuadet. F ſem ꝑẽ tu⸗
ta ſemꝑ integra ſemꝑ ſalua. Vlñ rõ ꝓpoſita nihil facit ad ꝓ
poſitũ.qꝛ qui oĩa dat pauꝑibo in nullo ſe defraudat.4l Aid
alind qð obijcit᷑.ꝙ illud cretũ ſepe ↄtigit ſi volũtate ⁊c.
dicẽdũ ꝙ illud decretũ truncatũ ẽ. ſubiũgit᷑ em̃ ibidẽ ꝙ hec
ſi nõ voto hſᷣ incuria illiꝰ.nõ hec eũ ſnĩa ↄtigit. ſi eĩ iſte ope
ri neceſſario incũbẽt:iſſe inſ batꝰ occurrit ſub arboꝛe ⁊ ſub
ea oppᷣſſus ẽ: inciſoꝛ arboꝛis nõ tenet᷑ ꝓ bomicida hec de⸗
cretũ. Ex h ptʒ ſi ↄtingẽt aliquẽ poſt ſuã erogatõeʒ moꝛ⸗
tem incurrẽ etià ex tefectu neceſſarioꝝ.ex quo h̊ nõ fit vo⸗
to erogãtis ſ̊ foꝛte ex incuria quadã:nõ ẽ iudicãdꝰ homici⸗
da. exquo opi licito ⁊ vtili incũbebat ſi ua erogãdo. Et no⸗
ta ꝙ negligẽtia dicit p̈uatõez diligẽtie cũ poſitõe occaſiõis
alicuiꝰmali ꝙ accidit. Incuria dicit puatõeʒ ſimplꝛ.i.ſine

poſitõne aliqua. ꝓpter qð magis ẽ puniẽqꝰcuiꝰ negligẽtia
malũ accidit:qᷓ ille cuiꝰ incuria qð inuit᷑ in decreto p̃dicto
Aod aliud qð obijcit᷑ de bo aug.ꝙ quãti pauꝑes ⁊c.xvj
q·j. decime. põt dici ꝙ aug. loquit᷑ de illis ꝗ ſubtrahũt deci
mas pauꝑibo quoꝝ victui debẽt᷑. qui iuxta ſniaʒ euidẽtem
ecreti inuaſoꝛes aliaꝝ reꝝ dicũt᷑.vñ ĩ eodẽ dicit᷑. decime
er debito reqrũt᷑.⁊ qui eas dare noluerit res alienas inua
Dut. ⁊ poſt ᷣbũ aug. allegatũ. ſcʒ quãti pauꝑes ĩ locis ig⸗
bus habitãt ⁊c.ſubdit qꝛ rem a dno paupibo erogatã vel
delegatã ſuis vſibo reſeruauit.bec ſũt vᷣba ccreti. ex gbus
aſparet ꝙ vᷣbũ ꝓpoſitũ nibil facit ad ꝓpoſitũ.qꝛ ex vᷣbis de
cꝛeti babet ꝙ illi puniẽdi ſũt q̃ſi bomicide ꝗ bona paupeꝝ
inuadũt vñ moꝛtis incurrũt diſpẽdiũ qð oino incõtingẽs

eſt illis q oĩa ſua dãt Pau ꝑibo.qꝛ tales nõ ſibi ſubtrabunt

ſciẽter ꝓuidẽtiã victꝰ. vt er dictis ptʒ nec alijs./ Ad illud
qð obijcit᷑ ꝑ illud Treñ.iiij.meliꝰfuit ⁊c̃.patʒ rñſio. qꝛ vt
ſufficiẽter dictũ ẽ oĩa relinquẽtes ꝓpter deũ nõ exponunt ſe
moꝛti famis. Pꝛet. vᷣbũ illud melifuit occiſis gladio ita in
telligit. minoꝛ fuit pena occilſ. oꝝ gladio q́; moꝛtuoꝝ fame.
vnde glo.ibidẽ leuiꝰfuit ſubito occiſis:qᷓ lẽtis ⁊ diuturnio
afflictis cruciatibo ꝗ fame ⁊ ſiti paulatim ↄſumpti ſũt.a lo
quit᷑ de vltima captiuitate iudeoꝝ. 4 Ad illud qðᷣ obijcit
glo.ſuꝑ illud Luc.iij. Qui babz duas tunicas q ẽ.q nõ
quiſq; ſibi totũ eripiat ſᷣ qð habʒ cũ pauꝑe paꝛtiaĩ.dicẽdũ
vt pʒ ex textu ⁊ glo.beatꝰ Joh̊.boꝛtaba? pctoꝛes ad oꝑa
miſcðie:nõ iuſtos ad oꝑa ſuꝑeꝛogatõis vñ vocabat eos ge
nimiã vipperaꝝ. Et glo. ecce quãtũ valẽt oꝑa miſcdie q̃ ad
dignũ penitẽtie fructũ p̃ ceteris pᷣcipiũt.taſibo aũt nõ ↄue⸗
niebat exhoꝛtatõ de oĩbo erogãdis.¶ Ad aliud qð obijcit
de glo. ſuꝑ illud Luc. xij. Lolite q̃rere ꝗd mãducetis.q̃ eſi
non p̃cipit᷑ ꝙ nibil pecunie ad vſus neceſſarios reſeruet᷑ a
ſctis cũ dñs loculos ⁊c. Rñſio ptʒ ex vᷣbis glo. nihil reti⸗
nere ad vſus neceſſarios nõ p̃cipit᷑ a dño.ſicut plane dicit
glo S̊ ↄſulit᷑.ad h̊ qd ſubiungit᷑ cũ dñs loculos habuiſſe le⸗
gatur.põt dici ꝙ pluribo de cauſis rpᷣc habuit loculos. ſcʒ
paupꝑibo alijs im ꝑtiẽdo vt dĩic Hieꝛo. Habuit etiã loculos
ↄdeſcendẽdo ĩfirmis.ſicut habet᷑ ex glo. ſuꝑ illud pᷣs. ꝓdu
cẽs fenũ iumẽtis ꝛ⁊c. dñs loculos habuitĩ vſus ipoꝝ ꝗ cuz
illo erãt 2 ſuos.⁊ religioſas mulieres in ↄmitatu q̃ miſira
bãt ei de ſuis.in his m̃fi rmoꝝ magis ꝑſonã ſuſcipiẽs p̃ui⸗
Dit ei multos ifirmos futuros 2 iſta qſituros.vñ etisʒ ibi
coꝛũdẽ ꝑſonã ſuſcepit vbi dixit. Triſtis ẽ aĩa mea vſq; ad
moꝛtẽ.⁊ de his duob ſuꝑ illud Joh. xij. ea q̃ mittebãt᷑ ⁊c̃.
glo. cui angeli miſtrãt loculos habz in ſumptꝰpaupeꝝ cõ
deſcẽdeno infirmis. habuit em̃ loculos ĩ articulo neceſſita⸗
tis.vtpote qñ trãſibat ꝑ ſamaritanos. in quo etiã articu⸗
lo diſcipulos loculos habẽ ꝑmiſit ſm illud Luc.xxij.quã⸗
do miſi vos ſine pera ⁊ ſaculo.Glo. nõ eadẽ regula viuẽdi

tõis q̃ pacis tꝑe diſcipulos iſoꝛmat.miſſis qdẽ diſci⸗

pulis ad pᷣdicãdũ ne ꝗd tollerẽt in via p̃cepit. oꝛdinãs ſcʒ
vtꝗ euãgeliũ p̃dicat:de euãgelio viuat.inſtante vᷣo moꝛtis
articulo ⁊ tota illa gente paſtoꝛẽ ſimul ⁊7 gregẽ ꝑſequenti:
ↄgruã tꝑi illi regulã decreuit ꝑmittẽs vt tollãt neceſſaria
victui donec ſopita ꝑſecutoꝝ inſania tempꝰeuãgeliʒãdi re
dat. Ex his gloſis apparet m anifeſte.ꝙ modꝰ habendi in
dño in nullo diminuit pauꝑtatẽ. Sic em̃ dñs ↄdeſcendit
infirmitati 2 neceſſitati: vt tñ ſalna eſſet foꝛma pauꝑtatis
exemplũ qð p̃cipue venerat mõſtrare boĩbo. iuxta qð di
cit aptus.ij.ad Coꝛĩ.viij. Scitis graʒ dñi nr̃i ihu rpᷣi.qm̃
ꝓter nos egenꝰfactꝰeſt cũ diues eſſet:vt illiꝰ inopia diui⸗
tes vos eſſetis.4l Ad illud qð ſubdit᷑ ne timoꝛe inopie iu⸗
ſticia xrſerat᷑.dicẽdũ ꝙ ẽ duplex inopia. q̃dã inuolũtaria:
quedã volũtaria.pᷣma inducit mẽtis defectũ 7 ꝓnitatẽ ⁊ oc
caſionẽ ad peccãdũ.Scdᷣa habʒ nimia ſufficiẽtiã. iuxta il⸗
lud.ij. Coꝛin. vj. Tãqꝙᷓ nibil habetes ꝛc. 2 hec diſponit ad
iuſticiã ꝑfectã:qꝛ mẽtẽ facit ad om̃e bonũ idoneã ſicut ecõ⸗
tra radix oim maloꝝ ẽ cupiditas.2 Bẽ qð dic Criß. xlvij.
ometl.ſuꝑ NQDath. Si volueris vidẽ amã tis auꝝ aĩaz: quẽ
admodũ veſtimẽtũ a decẽ milibꝰ coꝛroſuʒ vermibo ⁊ ñ ha
bẽs ſanũ:ita inuenies ejõ ꝑfoꝛataʒ vndiq; a ſollicitudinibo
7 a pct᷑is putrefactã 2 erugine plenã. ⁊ nõ aia inopis vo⸗
luntarij ẽ talis:hᷣ fulget quidẽ velut auxꝝ. ſplẽdet aũt velut
margarita:floꝛeſcit aũt velut roſa.¶c eſt illic ſollicitudo
vite hmõi negociatoꝛis.R ſicut angelꝰita ↄuerſat᷑.nõ ſubia
cet monibo. nõ aſſiſtit regibo: ſed aſſiſtit doo.non militat
cum homibo ſed cũ angelis. nõ habet theſauꝝ terram ſed

celum. non indiget ſeruis:magis aũt ſeruos habet paſſio⸗

nes ⁊ cogitatõnes que regibo dñant᷑.quid ̊ paupꝑe meliꝰẽ
pauimẽtuʒ deniq; habet celũ.ſi aũt pauimẽtuʒ tale eſt. ex⸗
cogita tectum.ſed nõ habet equos ⁊ currũ.quid aũt opus
bis qui ſuꝑ nubem vehi debet : eſſe cum xpᷣo.Ex his appa⸗
ret ꝙ in pauꝑtate voluntaria magis ẽ ſu fficientia.magna
nobilitas que facit tranſcẽdere cuncta terrena. Ad illud
qð obijcit᷑ de illa glo. nõ plus exigit᷑ vt det q; quãto ſibi re⸗
tinere debet. dicẽaũ ex v̈bie gloſe ptʒ rñſio.glo.em̃ dicit

—
=

— — — —

2—

git

N

go⸗

cari
Gon
titv⸗
lian
nog
o
inſe
du
din
ci
hi
oi

Q

,lnd
grt
imſe
tann
ame,
rnio
en
eſt
Pn
tidi
a
ge
d
e/

la⸗

a⸗
gi

ei

i⸗
ei⸗
nio
100
tnin
tad
cco⸗
lei.

fba⸗
ni
o
velut
tudo
nbia
litat
ſeo
ſſo⸗
eliſ⸗
er⸗/
pns

i
r
ſeit

Mueſtio

nõ plus exigit.quo inſinuat᷑ ad erigentiã neceſſitatis vite
hoc nõ requiꝛit᷑.⁊ hoc vexꝝ eſt.ſᷣ̊ hoc poti diuini ↄſilij intui
tu ꝑſuadẽte.¶j Ao illud qð poſtea obijcit᷑ ꝙ egeſtas decli⸗
nat a iuſticia. pʒ rñſio ex dictis.qꝛ eſt dupler egeſtas ſicnt
daplex inopia. Joh.Ca. in quodã ᷣmõe.habet pauꝑtas
martiriũ ſuũ ⁊ egeſtas bene tolerata facit martireʒ. Sed
egeſtas ꝓpter xpᷣm nõ ꝓpter neceſſitatẽ.¶. Ad illud qð obij⸗
citur ꝑ gloſaʒ qui ad alienã mẽſaʒ ↄuenit ⁊c.dicẽdũ ꝙ glo
ſa loquit᷑ ſᷣm euẽtũ frequẽtioꝛẽ:nõ aũt ſᷣm veritatis neceſſi

tatẽ.vt eĩ frequẽtiꝰaccidit ꝗ ad mẽſas ↄueniũt alioꝝ dñis

mẽſaꝝ adulãt᷑. ¶Dulti aũt ſũt viri boni ꝗ ad mẽſas magno
rum ↄueniũt.qui nõ illis adulãt᷑.vtpote homĩes deũ timẽ
tes qui ſũt ſocij ⁊ ↄmẽſales diuitũ. Pꝛet.illud notabile eſt
qð dicit.ocio deditꝰ.quo ptʒ a ꝑte:qꝙ gloſa nõ loquit᷑ de il⸗
lis qui exercẽt ſe ĩ aliquibo oꝑibo laudabilibo meritoꝛijs
ſed de illis potiꝰ qui nugis ⁊ vanitatibo intẽdũt. vt ꝑaſite
byſtꝛiones.quales nõ ſunt iudicãdi volũtarij pauꝑes.q
ꝓ ſalute ꝓximoꝝ ⁊ ꝓpꝛia: oꝛonibo lectõnibo ⁊ pdicatõibo
inſiſtũt. ¶¶ Ad illud G obijcit᷑ de hereticis ꝗ dicũt᷑ aplici.
põt dici.ꝙ re ⁊ natura nihil poſſidebãt nec recipiehãt vtẽ/
tes ↄiugibo aut res ꝓpꝛias poſſidẽtes aut eos ꝗ allquid in
hoc mũdo habebãt ad vſuʒ.nec tñ ꝓpter hoc heretici erant
Fm ꝙ dicit aug. de hereſibo:ß ideo erant heretici.qm̃ ſe ab
eccłia ſeꝑantes nullã eos ſpem habere putabant: qui his
rebo vtebãt᷑ quib ipᷣp caruerũt. Adhuc pᷣdictis addendũ ẽ
ꝙ ſi quis inſtinctu ⁊ feruoꝛe caritatis aliqð arduũ attẽpta
ret ꝙ ſine difficultate tãta ſuſtinere nõ poſſet:quin opoꝛtẽt
eum finẽ anticipare ⁊ moꝛtẽ accelerare. dũmodo iſtud ſine
ↄſcientia intentõne hmõi acceleratõis attem ptaret? vi⸗
tam ĩ illo ↄtinuaret:certe nullo modo dubito quin iſta cõ/
tinuatõne fieret deo acceptus ⁊ pᷣmiũ ei accumularet᷑.nec
dicendũ eſt ꝙ talis exponeret ſe diſcrimĩ ꝑditõis.ſicut ali⸗
qui foꝛte dicũt:ſed potiꝰgradũ aſcenderet meriti maioꝛis.
vnde talis eſſet ↄſolandꝰillo verbo Judic̃.v.Qui ꝓpꝛia vo
luntate obtuliſtis de iſił aias veſtras ad ꝑiculuʒ. bndicite
dño.⁊ in eodẽ.qui ꝓpꝛia volũtate obtuliſtis vos diſcrimini
benedicite dño.i.debetis deũ benedicere ⁊ in grẽ̃arũactõne
ꝑſiſtere: cuiꝰinſtinctu hoc attẽptaſtis.vñ ſi oꝛa relinquẽdo
aliquis moꝛtẽ pᷣueniret nõ peccaret.

embꝛu ſecüdum
Onſequẽter q̃rit᷑ vtꝝ oĩa relinquere ꝓ deo ⁊
nudus ſequi xpᷣm ſit actꝰ ꝑfectõnis.⁊ circa h̊
duo querũtur.Pꝛimo in generali.vtꝝ relin
. uere oĩa ꝓpter xpᷣm ſit euãgelice ꝑfectõmis.
Scðdo in ſpãli vtꝝ ſic relinq̃re oĩa vt nihil retineat᷑ nec ĩ cõ
muni nec in ꝓpꝛio:ſit euãgelice ꝑfectõis.

rticulus primnus
Irca pᷣmũ opponit᷑ ſic ad ꝑtẽ affirmatiuã ¶MQDa⸗
thei.xix.Si vis ꝑfectꝰeſſe vade ⁊ vende oĩa que
abes ⁊ da pauꝑibo ⁊ veni ſeq̃re me.¶Marci.x.
ade quecũq; habes vende.ecce ꝙ oĩa dare pauꝑibo ⁊ nu

duũ ſequi xpᷣm ipᷣo teſtãte ꝑfectõis ẽᷣ.q¶ Pꝛet.glo.ibidẽ.dili⸗

git eos ipᷣs ꝗ mãdata legis cuſtodierit.ð̊ qð minꝰẽ his qui
ꝓfecti volũt eſſe:adiũgit᷑ vñ ſequit᷑.Si vis ꝑfectꝰeẽ ⁊c.hec
glo. Pꝛet.alia glo.Ecce vita ↄtẽplatiua q̃ ad euãgeliũ ꝑti
net. 4 Pꝛet. pfectis ꝓmittit᷑ pras iudicãdi alios.⁊ nõ iudi
cari ab alijs.ſicut ptʒ ex glo.ſuꝑ illud pſalmi.Non reſur⸗
gunt umpij in iudicõ ⁊ dabit᷑ executõ in iudicõ.Sʒ reliquẽ
tibo oĩa ⁊ in pauꝑtate ſequẽtibo xpᷣm ꝓmittit᷑ ptas iudicia
ria in via:⁊ ↄfert᷑ executio in iudicio.vñ ¶M ;Dath.xix.Ecce
nos relinquimꝰoĩa ⁊ ſecuti ſumꝰ te.⁊ poſt. Amẽ dico vobᷣ
ꝙ vos ꝗ ſecuti eſtis me:in regeneratõe cũ ſederit filiꝰ hoĩs
in ſede maieſtatis ſue:ſedebitis ⁊ vos ſuꝑ ſedes iudicãtes
duodecim tribo iſrł.ibi glo.Qui relinq̃rũt oĩa ⁊ ſecuti ſũt
dñm hi iudicabũt. Pꝛet.Aar᷑.x.vnũ tibi deeſt vade ⁊ q̃
cũq; habes vende ⁊ da pauꝑibo ⁊c̃. Glo.ſuꝑ illud.Anũ ti
bi deeſt ad ꝑfectõeʒ.ex quo ptʒ.ꝙ ea q̃ ſequũt᷑.ſcʒ vendere
oĩa ⁊ dare pauꝑibo ⁊c̃.ꝑfectõis ſũt. Et alia glo.ſuꝑ illud
NQuecũq; habes vẽde ⁊ da pauꝑibo. q̃ eſt.oĩa oĩno.nõ ꝑtẽ

cvſ.

ſieut ananias. hoc potiſſime faciũt ꝗ nihil ſibi reſeruant.
¶ Pꝛet. Merñ.in quadã epła.xolo te eſſe amicũ pauperũ:
magis aũt imitatoꝛẽ ille gradꝰ ꝓficiẽtiũ eſt: bic ꝑłectoꝛũ.
amicitia paupeꝝ regũ amicos ↄſtituit:amoꝛ pauꝑiatis re
ges. regnũ deniqʒ celoꝝ paupeꝝ eſt. ¶¶ Pꝛet. pfecti ſunt qui
diſcipulatũ dñi ſiue vita diſcipuloꝝ ꝓfitent᷑. Luẽ.vj. pfe⸗
ctus oĩs erit ſi ſit ſicut mr̃ eiꝰ.hoc faciũt ꝗ oĩa relinquũt
Apter dñm.vnde Luc.xiiij.oĩs ex vobis qui nõ renũciaue⸗
rit omnibo q̃ poſſidet:nõ põt meꝰeſſe diſcipulꝰ.ibi glo.AVe
re qui vult meꝰeſſe diſcipulꝰ:oꝑtʒ q; renũciet oĩbo.Et alia
glo.ſic dicit. Relinq̃re oĩa ẽ tm ꝑſectoꝝ ꝗ oĩa tꝑalia poſt⸗
ponũt ⁊ ſolis eternis inhiant.q Pꝛet.hoc idẽ ondit᷑ exem
plo dñi cuiꝰvita foꝛma fuit ꝑfectõis.¶QDath.viij. vulpes fo
ueas habẽt ⁊c. Glo.Quid me ꝓpter lucꝝ ſeculi vis ſequi.
cũ ita ſim ꝑauꝑ vt nec hoſpiciolũ qð meũ ſit habeaʒ.q̊ xrpᷣe
pꝛoꝛſus nihil habuit.̊ ⁊c.q¶]¶ Itẽ ſuꝑ illuo Math̊.xvij.va⸗
ad mare ⁊c̃.Glo.dñs tãte pauꝑtatis fuit vt vñ tributa
ſolueret nõ haberet. habebat quidẽ iudas coĩa in loculis
ſeð res paupeꝝ ĩ vſus ſuos aſſumẽ nephas duxit ad ipᷣm:
dans exẽplũ nobis. Si xpᷣc tãte pauꝑtatis fuit ꝙ nõ po⸗
tuit ſoluẽ denariũ: manifeſtũ eſt ꝙ fuit in ſũma pauꝑtate
Luc.ix.vulpes foueas habẽt ⁊c̃. Glo.ego ſum tãte pauꝑta
tis vt nec hoſpiciũ habeã vt in eo regeſcã. Pꝛe. Johᷣ.xiiij
Aenit pᷣnceps mði huiꝰ.Glo.noluit dñs habẽ ꝙ ꝑderet.
pauꝑ venit: ne habẽt qð dy abolꝰ auferret. ̊ ſi oia tꝑalia
poſſunt ꝑdi:nibil babuit tꝑale.¶ Pꝛet.ij.Coꝛin.viũj. Sci⸗
tis graʒ dñi nr̃i ihu xpᷣi qm ꝓpter nos egenꝰfactꝰ eſt.ꝗ q̊ ſic
abrenũciat vt egeat:maxie xpᷣo ſe ↄfoꝛmat.⸗! Pꝛet.ſuꝑ il⸗
lud qð ſequit᷑ ibidẽ.in hoc ↄſiliũ dñi aug.in oꝛiginali factꝰ
eſt egenꝰ intantũ vt nõ habẽt qð habẽt vulpes.⁊ in h̊ ↄſiliũ
dñi ſubaudit᷑ vt eiꝰ pauꝑtatẽ imitemi.Ex quo ptʒ.ꝙ vita
xp̃ᷣi fuit exẽplũ ꝑfectõis.oĩa relinq̃re ꝑfectõis eſi.¶ Pꝛete.
xpᷣc imitabilis eſt. maxiĩe q;tum ad ca q̃ ſuſtinuit in cruce.
iuxta illud.j.Pet᷑.ij.xpᷣc paſſus ẽ ꝓ nobis vobis reliquẽs
exemplũ vt ſequami veſtigia eiꝰ.in cruce aũt fuit nudꝰpau
per ⁊ abiectꝰ. Treñ.iij.Recoꝛdare pauꝑtatis mee ⁊ trãſ⸗
greſſionis abſinthij ⁊ fellis.in his ̊ potiſſimũ ẽ ipᷣm imi⸗/
tari.vñ Hieꝛo.ad eludiã.Vis eſſe ꝑfectꝰ⁊ in pᷣmo ſtare fa
ſtigio dignitatis qð feceꝛũt apłi:vende oĩa que babes ⁊ da
pauꝑibo ⁊ ſeq̃re ſaluatoꝛẽ.⁊ nudaã ſolãq; crucẽ vᷣtute nuda
lequaris ⁊ nuda. Pꝛet.illud aſtruit᷑ teſtimonijs ſanctoꝝ
Ambꝛo.ſuꝑ lucã.Qu alis debet eẽ qui euãgeliʒat pᷣceptis
euãgelicis deſignat᷑.vt ſine vᷣga ſine pera ſine calciamento
ſine pane ſine pecunia.i.ſubſidij tꝑalis vł ſecularis admi
nicula nõ reꝗrẽs.fideiq; totꝰputet ſibi qͥ minꝰeo reꝗrit ma
