i ex natura.vt igit᷑ diſtinguat᷑ paternitas ſᷣm gr̃am ado

ptõnis ab illa que eſt creatõnis ⁊ nature:dicit᷑ nr. Per H
ꝙ dicit᷑ noſter:inſinuat᷑ qnedaʒ ↄmunicatõ qua deus dat
ſe nobis:et nos ſibi adoptat gram infundendo. Jur illuo
Cañ.ij.dilectus meꝰmihi et ego illi.Vñ nõ ſufficiẽter eſſz
expᷣſſa paternitas dei reſpectu hoĩs ꝑ hoc ꝙ dicit pater:
ſicut ꝑ boc ꝙ diciiur pater noſter. Pret᷑.licet homo meri⸗
tis ſuis exigentibo nõ ſit filiꝰadoptõnis:nibilominꝰquan
tum eſi ex diuina bonitate om̃ibo ſe exhibet vt patrem:ſcʒ
offerende gr̃am adoptõnis.Vt em̃ dicii Yoh.j.Illumĩat
omnẽ hominẽ venienteʒ in hunc mundũ.Vñ licet neſciat
homo vtrum amoꝛe vel odio dignꝰſit:mhilominꝰcõfiten⸗
do deum eſle patrem ſuuʒ non pᷣſumit illi attribuendo be⸗
nenen adoptionis non ſibipſi aſcribendo meritum be⸗
neficij.

Nui es in celis.

Onſequenter querit᷑ de hoc.Qui es in celis
q̃re dr magis ĩ celis pluralr qᷓ; i celo ſingła⸗
riteꝛ.cũ in p̃s dicat᷑ dñs in celo ſedes eius.
Iem ↄſequenter in oꝛzone dicit᷑.fiat volũ⸗
tas tua ſicut in celo ⁊ in terꝛa.¶¶ Item nonne dñs vbiq; ẽ.
quare igit᷑ agꝛopꝛiat᷑ eſſe eiꝰloco alicuii. 4¶q IGtem in Luca
nõ ponit᷑ noſter:neq; qui es in celis.¶ Item in p̃s. excel⸗
ſus ſuꝑ om̃es celos dñs.q¶ IJtem EUmb.de ſaeramentis.
Quid es in celis audi ſcripturã dicentem. excelſus ⁊ ſuꝑ
om̃es celos dñs.Et ꝙ vbiq; babes.⁊ ꝙ ſuꝑ celos celoꝛuʒ
dñs ſit quaſi nõ ĩ celis.hec Amb.¶ Rñſio. vt dic Hug.
In celis maxime habitare dicit᷑.cũ tñ vbiq; ſit:qma ꝑ ce⸗
los intelligunt᷑ angeli ⁊ homines iuſti.in quibo marie de/
us habitat ſicut ſcriptum eſt. Nia iuſti ſedes eſt ſapientie.
Sapi.ix.alia littera. IJem Aug. ſuꝑ boc Pater noſter ꝗ
es in celis.i.in ſanctis ⁊ iuſtis.nõ em̃ ſpacio locoꝝ conti⸗
netur deus. quemadmodum em̃ terꝛa appellatus eſt pecca
toꝛ.cum ei dictuʒ eſt.terꝛa es ⁊ ĩ terrã reuerris Geñ.iij.
ſic iuſtus celũ ecõtrario dici põt.Juſtis em̃ dicit᷑:templuʒ
dei ſanctuʒ eſt qʒ eſtis vos.j.Cori.iij .⁊ accomodatiſſima
iſta ſiłitudo eſt. vt ſpũaliter tantũ intereſſe videat᷑ int iu⸗
ſtos et pctoꝛes:quantũ inter celũ et terꝛã. Jtem AVmb.iij.
de ſacꝛamentis.babes ꝙ ſuꝑ celos celoꝝ dñs ſit quaſi nõ
in celis vt angeli.non in celis vt dñationes:ᷣ in illis de ꝗ
bus dictũ eſt. Celi enarꝛant gloꝛiã dei.Celum eſt ibi. Abi
culpa ceſſauit.Celum eſt ibi vbi flagicia feriunt᷑.Celum ẽ
ibi vbi nulluʒ moꝛtis eſt vulnus.hec AUmbꝛo.patet igitur
ꝙ nõ intelligit᷑ qð hic dicit᷑ de celis materialibo in quibo ẽ
manſio bonoꝝ ſpirituũ:ſ̊ de ſpũalibo ſcʒ angelis ⁊ aĩma⸗
bus iuſtis ſiue ſctis.¶¶ Multiplex aũt rõ eſt qꝛe h̊ ponituꝛ
bmõi aſſignatõ ſcʒ eſſe dei eſſe in celis. Una eſt vt oſtenda
tur imẽſitas dĩne potẽtie q̃ exñtes in celis generat nos fi⸗
lios ꝑ adoptõeʒ in terꝛis.cuiꝰoↄtrariũ mali ſenſerũt.ſᷣm ꝙ
legit᷑ Job.xxij.ꝗd nouit dñs ⁊ q̃ſi ꝑcaligineʒ iudicat.nu⸗

xxxvij.

bes latibulũ eiꝰnec nr̃a ↄſiderat et circa cardines celi per
ambulat. Itez alia eſt rõ vt ſic oꝛãs a terꝛa abducat᷑:⁊ in
celis q;tum ad ↄuerſionẽ affigat᷑ Criſ. In celis aũt cũ di⸗
cat nõ illic veũ ocludẽs h̊ ait: ſed eb terꝛa abducẽs orantẽ
in excelſis affigens regionibo ⁊ ſuꝑioꝛibo ↄuerſatõnibus.
Itẽ alia ẽ inſinuatõ petẽdoꝝ. ꝑ h̊ ei ſignat᷑ ꝙ celeſtia ſim⸗
pliciteꝛ peiẽda ſunt.vñ Hug. Si dixiſſet ꝗ vbiq; ẽ verũ di⸗
xiſſet. ̊ ne inepta ⁊ inania queritando mẽte vagemur die
MQui es in celis:vt mente radicata q̃ ſunt vtilia queramꝰ
Item vt inſinuet᷑ diſtantia pctoꝝ a iuſtis in quibo ba⸗
bitare dicit᷑ vt in celis. Uñ Aug.accomodatiſſima ſilitu⸗
do eſt vt ſpũaliter tãtũ intereſſe videat᷑ ⁊c. Patet igit᷑ q̃re
dicit meliꝰꝗ es in celis:qᷓ; vbiq; vel in terꝛa.⁊ qꝗd dicuntur
hic celi ſcʒ iuſti ſiue aĩe ſancte.Sed qꝛ hic celi dicunt᷑ ꝑ ꝑ⸗
ticipatõeʒ Ge:gratia aũt diffeꝛens eſi que ab illis eſt ꝑtici
pata.qmia hoꝝ eſt gra ꝑfecta q̃ eſt gloꝛia ſicut beatoꝛũ:il⸗
loꝛuin gr̃a im ꝑfecta ſicut viatoꝛum. SItem hoꝝ eſt ad fruẽ
dum: illoꝛum ad merendũ.tũ rõne differentie gĩe ꝑticipa
te a qua celi dicunt᷑:tũ ratõne differentie ꝑticipantiũ plu⸗
raliter in celis eſſe dicit᷑. Item vt oſtendat᷑ quaſi ꝑ ſimile
iuſtos multiplex beneſiciũ aſſequi a dño. Sicut ei a celis
multiplex beneficiũ ↄfertur coꝛꝑalibo crcaturis.vt pluuie
ab aereo lucis a ſtellato ⁊ virtus multiplicata ſimuiter 2
ſaluatiua et cetera multa:ſic ab ipſo quem in celis exiſten
tem inuocamꝰ.multiplex recipimꝰbeneficiũ Jaco.j.Om̃e
datũ optimũ.⁊ om̃e donuʒ ꝑfectũ de ſ.eſt deſcendens a p.
lu.⁊c. Anð Aug. Celũ ⁊ terꝛaʒ ↄuenienter intelligimꝰvt
vir et femina.qm̃ terꝛa celo fecundante fructifera eſt quã⸗
tom agis celi creatoꝛ et inbabitatoꝛ copioſioꝛ eſt in donis
Dð exꝑtus quidã de ſilijs erꝰteſtiſicatur ꝗ dicit᷑ frat xp̃i.
Jaco.j.Om̃e datũ optimuʒ ⁊c. Item vt oſtendat᷑ illoe ꝗ
celi dicunt᷑ diuerſis ꝓprietatibo ⁊ ↄditionivus diſtingui pᷣ
minentijs donoꝝ:ſicut celi diuerſis ꝓprietatibo ⁊ conditi
onibo diſtincti ſunt. Juxta illud.j.Coriĩ.xij. Alij datur ꝑ
ſpm̃ ſermo ſapientie ⁊c.¶ Ad hoc qð querit᷑.quare hic di⸗
citur in celis.ↄſequenter fiat voluntas tua ſicut in celo et
in terꝛa ſingulariter. Dicendũ ꝙ voluntas ꝓprie finis eſt.
In hoc em̃ diſtinguit᷑ eligentia a voluntate qð eſt eligẽtia
eoꝝ que ſunt ad finem: ſed voluntas ipſius finis.qꝛ igituꝛ
voluntas dei vnifoꝛmiter in nobis eſt quia ad vnum ſcz fi⸗
nem optimũ:licet ad illud vnum non ꝑ vnũ modũ tendat᷑
dicitur ſingulariter fiat voluntas tua ſicut in celo ꝛĩ ter⸗
ra.4 In Luca non dicit᷑ neq; noſter neq; qui es in celis:
quia vt tactuʒ eſt. Math. loqtur magis ipiꝛitualibo.Cu.
magis ſenſibilibo. Yn Math. enim loquitur apoſtolis in
monte.quia ex confidentia ſue ꝑfectionis auſi ſunt dicere
pater noſter:et erx ↄgruitate ſui officij:quia oꝛaturi erãt/p
ſe et ſubditis. VUnde Hebᷣ.v. Bebet pontifex quemadmo
dum pꝛo populo ita et pꝛo ſeipſo offerꝛe. In Luca autem
datur foꝛma oꝛatõnis vt imꝑfectis ⁊ ſubditis conueniens
vt premittitur ibi.dixit vnus ex diſcipulis eius doce nos
oꝛare.vnde ibi inſinuatur foꝛmam illam tꝛaditaʒ fuiſſe di
ſcipulis ſiue ſubditis.ex imꝑfectione vo illoꝛum quibus
tradita fuit illa foꝛma oꝛandi conueniens fnit vt non ap⸗
poneret᷑. qui es in celis. Hoc enim poſſet eẽ illis cauſa er⸗
roꝛis:quia credendi deum eſſe in loco particulari et ita lo
co determinari et circumſcribi. VUnde YJohã.iiij.pꝛemiſſo.
AVeniet hoꝛa quãdo neq; in monte hoc neq; hieroſolimis
adoꝛabitis patrẽ.ſubditur. vos oꝛatis quod neſcitis nos
adoꝛamus quod ſcimus.Criß.localem et particulaꝛẽ de⸗
um exiſtimabant. 4 Ad illud quod queritur. quid es ſuꝑ
omnes celos.dicendum ꝙ verum eſt: nibilominus tamen
eſt in celis.quia in omnibus eſt non tamẽ incluſus extra
om̃ia non excluſus. Hec igitur pꝛemiſſa petitionibo.ſcilʒ
pater noſter qui es in celis ſic diſtinguit DHug. vt per pri
mum ↄfoꝛtetur oꝛans.per ſcõm dilatetur.per terciuʒ ele⸗
uetur. Vnde Hug.vij. petitionibas pꝛemiſit pꝛologũu tri⸗
bus verbis ↄtentum. In pꝛimo coꝛ bominis cõfortat. In
ſecundo dilatat. In tercio releuat et inaltat. Quis enim
audienos ſe patrem babere deum: non animetur ad ſpem
glorie? Pater inquit vt ſimus imitatoꝛes dei ſicut filij

kariſſimi Ephe.v. ſubdit noſter: vt ad fraterne caꝛitatis

amoꝛeʒ dilatemur.dicit Qui es in celis:vt mente in ſum⸗
mis radicata que ſunt vtilia queramꝰ.Et glo.ADath. vj.
In celis ſpũ alibo:vi ad ſpũalitatem in qua habitat feſti⸗
uare diſcamus ⁊ celeſtia ab eo petamus. Iteʒ Inno. He⸗
niuolentia vᷣo captat᷑ a tribo.a ꝑſona cognitoꝛis petitoris
T aſſeſſoꝛis. Cognitoꝛ em̃ eſt deus.petitor eſt homo.aſſeſ
ſoꝛ eſt angelus aut ꝑſona cognitoꝛis vt cũ ait pater. peti⸗

toꝛis cum ait noſter.aſſeſſoꝛis cum ait Qui es in celis.i.

in angelis vel in ſanctis de quibus habetur. Celi enarꝛãt
gloꝛiam dei.

anctificetu nomẽ tuũ

Unctificet᷑ nomen tuũ. afinita ꝑte in qua ca
ptatur beniuolentia exauditoꝛis.hic ſubiũ⸗
gitur d ipſis petitõnibo. Pꝛimo g̊ querituꝛ
e lufficientia petitionũ reſpectu petendoꝝ
Secũdo de oꝛdine petitionũ. Tercio de differentia inter
Math.et Lucam. Quarto de numero petitionum. Qui⸗

to ſi⸗ . illatim de ipſis petitionibo. . .
irca primũqueri .S. j.

tur ſic. Tidet᷑ ꝙ ſit ſufficientiſſima.qꝛ duo ſunt nob neceſ
ſaria in via ſcʒ remotio maloꝝ et adeptio bonoꝝ.ſicut di⸗
cit glo. Mdath̊.vj.et qꝛ bec oꝛzo eſt de malis remouendis ⁊
bonis acqꝛendis:hec duo ſufficiũt om̃i deſiderio ſcʒ amo
tio maloꝝ:et acceptio bonoꝝ.¶¶ Item alia glo. In his ſe⸗
ptem petitõnibo om̃ia bona pñtis vite et future ↄtinẽtur.
¶(¶lItem Luc.xj.glo.Matheus ponit ſeptẽ petitõnes. In
tribo eterna poſcunt᷑. In q̃tuoꝛ tꝑalia que ꝓpter eterna cõ
ſequenda ſunt nccia.¶ Itiem hec ſoꝛma oꝛandi tradita fu⸗
it a mgr̃o ſapientiſſimo 2 ſufficientiſſimoet diſcipulis q̊s

p̃cipue et tenerꝛime dilexit. Vnde planũ eſt ꝙ ſufficiẽtiſſii

me illos inſtruxit qtum ad petitõeʒ neceſſarioꝝ.Cont᷑
ſi bec eſt ſufficientiſſima tũc omes alie orones ſu luunt.
l Iteʒ cũ virtutes valde ſint neceſſarie nõ aũt hic petunt᷑
videt᷑ ꝙ non ſit ſufficiens. Siłr põt obijci de donis:fruceti⸗
bus beatitudinis.¶ Item hic nõ petunt᷑ dotes coꝛꝑis.que

nihilominꝰ?petende ſunt.¶ IJem Aug. ponit foꝛmaʒ oꝛan

di dicẽs.nouerim me nouerim te: qꝛit᷑ igr quõ hec ad illã

reducet.q Item Aug.de ciuit᷑.œœi.vlti.dat talem foꝛmam
oꝛandi.Aeminerim tui diligã te et intelligaʒ te. adauge
iſta in me:donec refoꝛines ad integrũ. Ecce aliꝰmedꝰorã⸗
di nec ad iſtam reducibilis.¶ Yezʒ in li.de ꝑſeuerantia di
citur.an a dro ꝑſeuerantia nõ poſcit᷑ cum in ipᷣa oꝛone do
minica a ſctis nibil pene aliud ꝙᷓ; ꝑſeuerantia poſci intel⸗
ligat᷑.Et alibi in eodẽ dat᷑ intelligi qð dr̃ hic pene:cuʒ dr
qnto loco dicimꝰ: dimitte nobis debita nr̃a ⁊c. In q̃ ſola
petitõne non inuenit᷑ poſci ꝑſeuerantia igit᷑ cũ ſolũ poſca
tur ꝑſenerantia niſi in illa ſola petitione qua petit᷑ indul⸗
gentis pᷣteritoꝝ pctoꝝ:videt᷑ inſufficiens hec oꝛatõ. Si aĩ
diceret᷑ ꝙ nequaq:qꝛ in ꝑſeuerantia dant᷑ intelligi alia q̃
nccia ſunt.eadeʒ rõne ſufſiceret petẽ a deo vitã eternam et
in vna poſtulatõne eſſet ſufficientia. ¶ Ad pꝛimũ doõm. q;
hec oꝛo eſt ſufficiẽtiſſima qtum ad ea qͥ petẽda ſunt ĩ gene⸗
re:nihilominꝰbñ pñt ipᷣa eadẽ q hic oñdunt᷑ petẽda:alijs
verbis poſtulari.q inquã ver ba explicãt que hic docentur
petenda.Añ glo.ANMath.vj. Oꝛatiõeʒ bꝛeuibus verb ↄpo
ſuit. vt ſit fiducia ãnuendi qð bꝛeuiter vult rogari.quibo
nec opus eſſet ad eum ꝗ omnia nouit:ᷣ vt noſier affectꝰdi
ſceret res quas oꝛaret:non verba q;̃ diceret.Vñ nõ his ſo⸗
lis vᷣbis oꝛat᷑:8̊ alijs ↄtentis ſub eodẽ et nõ alio ſenſu.i.cõ

trario. Ad aliud dõm.qꝙ; Luce.xj.dicit glo.que incipit.

legiſperitus volens ſe iuſtiſicare.ꝑuuli rpᷣi andiũt quibo
verbis oꝛare ⁊ qua inſtantia ꝑſeuerare:⁊ p quibo rebo ma
xime ſupplicare opoꝛteat.ſcʒ fide et ſpe a caritate.bec glo.
licet igit᷑ non explicite petunt᷑ implicite tñ.et hec ↄſequen⸗
ter üllis petitõnibus q̃ ſunt e bonis acquirendis. Verbi⸗
gꝛatia.cum petitur aduentus regni.petituꝛ illud ſine quo
regnum eccleſie militantis non poteſt venire ad regnũ tꝛi
umphantis. Vnde in illa petitione petuntur virtutes do⸗

na ⁊c. Similiter eum petitur. Niat voluntas ⁊c.cum vo⸗
luntas dicitur ſic fieri non poteſt ſine his. Hoc eniʒ patet
ex illa glo.q̃ dĩc. in his ſeptẽ petitõnibus oĩa bona pꝛe
ſentis vite ↄtinentur.4. Ad aliud quod queritur de dotibo
dicendum ꝙ cum petuntur bona eterna: petuntur et do⸗
tes anime et coꝛporis.et maxime cum petitur aduentꝰ re/
gni ad regnum.i.vnio militantis eccleſie cum triumphan
te.4 Ad aliud dicendum.ꝙ illa oꝛatio Nug.Mouerim te
nouerim me nõ exprimit ſufficienter poſtulanda neq; ſuf-
ficiens eſt quo aa numeruʒ petibilium:ſed potius que pe
tenti ſunt neceſſaria inſinuat que ſunt quatuoꝛ. ſcilicet co
gnitio petendoꝛuʒ. humilitas petentis. fiducia obtinendi
fides in qua petẽdum eſt.Ex ſui cognitõne cognoſcit ho
mo defectus ſuos pro quibus amouendis poſtulanduʒ ẽ
et humilis efficitur. Ex cognitõne autem dei fiduciaʒ aſ:
ſequituꝛ obtinendi et perfectius efficitur in fide q tum ad
plenitudinem credendoꝛum. Cognitio igitur defectunz p
quibus amouendis petendum eſt inlinuat.Cognitio autẽ
defectuum cum fiducia obtinendi.animũ petẽtis ad petẽ⸗
dum excitat. DHumilitas et fides dignum ad impetrandũ
efficiunt. Jaco.j. Poſtulet in fide nihil heſitans. Et.iiij.
eiuſdem.deus ſuperbis reſiſtit humilibus autem dat gꝛa
tiam.Qon igitur hic datur foꝛma oꝛandi ſufficiens qᷓtuʒ
ad numerum petendoꝛum:ſed qᷓ;tum ad ea que neceſſaria
ſunt petenti.¶ VUd aliud dicendum.ꝙ in oꝛatione Augu.
inſinuatur que perficiunt animam per ſe:et hoc q́ tum ad
memoꝛiam intelligentiam et voluntatem. et hoc dico in
via et in patria. Vnde que nũc ꝑficiunt modo vie petit:vt
peꝛficiant modo patrie:qð erit qñ vt dicit Herñ.Qui re⸗
plet in bonis ſiderium tuum ipſe eſt futurus ratõi.ple⸗
nitudo lucis: voluntati multitudo pacis: memoꝛie con⸗
tinuatio eternitatis.pꝛimum faciet deus veritas.ſecũduʒ
faciet deus caritas:tercium faciet deus poteſtas.hec aũt
petuntur ibi:adueniat regnum tuum.⸗ Ad vltimuz ergo
dicendum.ꝙ non eſt intentio Mug.oſtendeꝛe ꝙ ſola poliu
letur ꝑſeuerantia:ſed ꝙ in ſingulis petitõnibus oꝛatõnis
dñice.cuʒ eo petitur:petitur ꝑſeuerantia. VUnde dic ibidẽ
cum ſanctus rogat deũ vt ſanctus ſit:id vtq; rogat vt ſan⸗
ctus ꝑmaneat: ita caſtus ⁊c. V

¶ LConſequenter que .S. ij.

ritur de oꝛdine petitõnum. Pꝛius eſt amotio mali qᷓ ade⸗

ptio boni:⁊ pꝛius eſt declinare malum q; faceꝛe bonum.

Vnde Moecius de ↄſolatõ.Qui vult ingenuũ ſereꝛe agꝝ
pꝛius liberet arua a fructibus.Et ꝛouerb.xxiiij. diligen
ter exerce agrum tuum. Et poſtea edifica domum tuam.
Nuod autẽ prius eſt:pꝛius debet peti.Cum auteʒ tres vl
time petitõnes ſint de amotione mali pꝛecedentia de aſſe⸗
cutione boni:igitur ⁊c̃.¶ Item pꝛius eſt a peccato libera⸗/
tio q; in operibus meritoꝛijs exercitatio et hec pꝛius ſunt
qꝙ gloꝛie pꝛemiatio.ſed tres vltime petitiones.peꝛtinẽt ad
liberatõneʒ a peccato:hec petitõ ſiat voluntas tua ad me⸗

riti exercitatõnem:adueniat regnum tuum ad pꝛemiatio⸗

nem:ergo que ponuntur vltime debent eſſe prime. et poſt
illas illa Nat voluntas tua.et poſt illa adueniat regnum
et ita videtur oꝛdo peruerſus valde.¶ Item Damaſ.oꝛa⸗
tio eſt aſcenſus intellectus ad deum.igitur qui oꝛat debet
aſcendere.igitur oꝛdinande ſunt petitões per modũ aſcẽ⸗
dendi.ſed aſcenſus eſt per declinatõnem mali ad exerciti⸗
um boni. ec dicendum eſt.ꝙ aſcenſus accidat oꝛatõi:cũ
hoc ſit illi eſſentiale:cum diſfinitio detur per eſſentialia.
Iteʒ in glo. ¶Math.vj. dicitur. In pꝛecibus eſt vt impe⸗
tremus dona.in donis vt operemur mandata.de operatõ⸗
ne beatitudines ſequuntur pꝛemia ⁊c̃. Per petitõnes igit᷑
pꝓuenitur ad dona. per dona ad beatitudines.igitur bet
eſſe idem oꝛdo petitionum donoꝛum et beatitudinum. ſed
oꝛdo beatitudinum eſt per aſcenſum. vnde glo. Math. v.
Congrua aſcenſio pꝛius eſt contemptus ſeculi cui dantur

eterna.vnð modos temperat manſuetudo et lenitas.⁊ nõ

eſt mitis qui pꝛius pauper non fuit.⸗ Item quare non at
tenditur idem oꝛdo in petitõnibo donis 2 beatitudinibus

g

9
i

¶ De of. miſſe

In beatitudinibus Math. v. pcedit aſcendendo. In pe⸗
titõnibus hic deſcendo. In donis yſa.xj. deſcendendo. Et
quaꝛe magis obſeruat᷑ oꝛdo idem in petitõnibus ⁊ donis:
q in donis et beatitudinibo: vel in beatitudinibo⁊ petitio
nibus. VUñ glo. Math. vj. Sicut dona ſeptem ſpirituſſan
cti a ſummis incipiũt ⁊ vſq; ad initium Sap·j· timoꝛẽ de⸗
curꝛunt:ita oꝛdo pꝛecũ a ſummis vſqʒ ad fineʒ vt a malis
mundi liberemur extendit᷑. ſi in vtriſq; a fine incipimꝰad
ꝑfectõnem fit oꝛdo aſcenſionis.ſi a ſummis quia de ſupeꝛ
nis accipimꝰfit oꝛdo deſcenſionis. hec glo.¶ Iem q̃re nõ
obſeruat᷑ idem oꝛdo in donis ꝗ in beatitudinibus. vt inci⸗
peret᷑ in donis ab ymo et ꝓcederetur vſq; ad ſummum: G
econe ſo. k nſio. ꝙ petitio quelibet fit in intentõne ob
tinendi.aliter em̃ fruſtra fierẽt. Intentio aũt finẽ reſpicit.
Vñ pꝛincipałr intendit᷑ finis:ſcðo que ſunt ad finẽ. ꝓpteꝛ
quod in petitõne pꝛimo hñt oꝛdinari que finem reſpiciũt:
ſecundo qꝗᷓ ſunt ad finem. ¶ Ad boc igitur quod obijcit᷑.ꝙ;
pꝛius eſt declinare ⁊c̃.⁊ hmõi.Dicenduʒ ꝙ alia ẽ via ope
ratõnis et alia intentõnis.q; via intentõnis incipit a fine
optimo:via oꝑationis ab eo qð eſt remotiſſimũ in adepti
one finis. Scm igit᷑ executiõeʒ operũ iuſticie qua acqꝗrit᷑
finis:inchoandũ eſi a declinatõne mali ⁊ ab eradicatione
vicioꝝ.et deinde ꝓgrediendũ eſt vlterius ad oꝑationeʒ et
inſertõneʒ virtutũ.que ↄiunctius et ꝓpinquius ſe babent
ad finem. Aliter aũt eſt in oꝛatõne vbi ſᷣm ꝙ aliꝗd cadit ĩ
intentõeʒ pꝛius et poſterius teterminandus eſt oꝛdo par⸗
tium ipſius.¶¶ Ex his patet rñſio ad ſecundũ.quia lʒ ſᷣm
exercitatõnem operũ iuſticie inchoandum ſit a maloꝛum
eradicatõne.et deinde pꝛocedendum ad oꝑa meritoꝛia ad
que ſeꝗtur pꝛemiatio. Aliter tamen eſt in oꝛatõne in q̃ ob⸗
ſeruandus eſt oꝛdo.ſᷣm quem ꝓceditur ab illo quod maxi
me intendit᷑:a affectat᷑ ad illud quod minns.¶4. Ad aliud
quod obijcit᷑. ꝙ debent oꝛdinari ᷣm aſcenſus: cum oꝛatio
ſit aſcenſus ⁊c. Dicendũ ꝙ iſte aſcenſus non notat᷑ ex par
te petitõnis:ſed ex ꝑte petentis. Opoꝛtet em̃ oꝛantẽ men⸗
tem a terꝛenis abſtrahere imo eleuare ſe ſup̃ᷣ ſe. Vñ ratio
illa nõ ꝓcedit ↄcludendo aſcenſum ex ꝑte petibilis. nec eſt
vis facienda in hmõi diffinitõnibo que non ſunt veꝛe diffi
nitõnes.vt ꝑ eſſentialia aſſignate:ſed notificatõnes qua⸗
leſcunq;.¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ debet eſſe oꝛdo beati⸗
tudinum et petitionũ. Dicendũ ꝙ non eſt verum.beatitu⸗
do em̃ eſt actus ꝑfectus ſᷣm ꝙ hic loqmur de beatitudini⸗
bus.eſſentialiter aũt eſt actus in executõne: ꝓpter qð bea⸗
titudinibus ↄgruit oꝛdo executõnis.ſed qð eſt primuʒ in
intentõne eſt vltimũ in executõne.quod autem pꝛimuʒ eſt
in intentõne pꝛimum eſt in petitõne.igitur econtraꝛio mõ
ſe habent via petitionũ et via beatitudinũ.Nec ſeꝗtur de⸗
uenitur ad beatitudines ꝑ petitõnes:igitur idem oꝛdo eſt
obſeruandus in illis.ſed debet eſſe oꝛdo in beatitudinibo
ſᷣm quem ꝓgreditur in acquiſitõnem beatitudinũ per peti
tiones et dona.hic eſt oꝛdo aſcenſus. Vnde glo. Auguſti.
Math.vj.quia ꝑ hoc nos abymis ad ſumma ↄſurgimꝰ
vij. beatitudines que ꝑ eadem dona querunt᷑ de ymis ad
ſumma gradatim veniũt. In petitõibus ergo eſt vt impe⸗
tremus dona. Ao vltimũ dicendũ.ſicut dicit᷑ in glo.ma⸗
thei.v. Heati pauꝑes ⁊c.dicit em̃ ibi glo.his.vij.gꝛadibo
ↄgruit ſeptiſoꝛmis oꝑatio ſpũſſancti.Fᷣm quam yſa.xj.de⸗
ſcribit.ſed ille a ſummo:hic ab ymo incipit:quia ibi doce
tur filius dei deſcenſurus ad yma.hic bomo de ymia ad
ſi imiundinem dei aſcenſurus:et loquitur ibi de beatitudi
nibus.

, 6177 7
onſequẽter queri .S. iij.
tur de diuerſitate foꝛme m Mdath.⁊ lucã. Quia videtuz
exq̊ ab ipſo ſapia tradit᷑ foꝛma petendi. ꝙ nõ licet eaʒ mu
tare igr nõ debet 'm foꝛmas diuerſas tradi a Math. 2 a
Luc. Item in ſacramẽtis foꝛmã a dno traditam nõ eſt li
citum mutare:igit᷑ nec ĩ caſu ꝓpoſito ſimilit᷑.¶ Item queẽ
ratio mutatõmis ſiue variatõnis foꝛme tradite a domino.
Item quaꝛe potiꝰhabetuꝛ in vſu eccleſie foꝛma tradita a
AMath.ꝙ a luca. Item vt vcidet᷑. ↄmuniter a foꝛma que

xxxvij.

tradita eſt a Math.ad perfectos ꝑtinet: illa que a Luca
ad im ꝑfectos.igitur cum ꝑfectoꝝ et imꝑfectoꝝ ſint modi
alij ⁊ ali, ſiue diuerſi ſcʒ viuendi ⁊ oꝛandi:videt᷑ ꝙ non eſt
imꝑfectoꝝ vti ſoꝛma tradita a Math.nec eccleſie illa do⸗
cere ↄmuniter? indifferenter bis et illis.¶ Ytem cuʒ plu
res ſint im ꝑfecti qᷓ perfecti.quia Ecci.j. Stultoꝛũ infini⸗
tus eſt numerus.videtuꝛ ꝙ foꝛma tradita a Luca deberet
potius vti eccłia ꝙᷓᷓ alia:cum illa vt dicit᷑ ↄmuniter ↄpetit
infirmis.¶ Item Math. vj. ſic oꝛabitis.glo.vt doceo et qͥ
modo doceo⁊ quid doceo.igit᷑ in oꝛatõne dominica nõ de⸗
bet ſolum attendi quid docet᷑ a domino:ſed modus quẽ do
cuit.ſed non docuit niſi modũ vnum:igit᷑ 7c. 4 Item idez
dicit vt et quõ:igitur alterũ ſuꝑfluit. MKnſio. ꝙ nõ fuit
intentio dñi daꝛe determĩate foꝛmã petendi qtũ ad fo?aʒ
exteriorũ verboꝛũ:ſed q;tum ad ſufficientiã rerũ petenda⸗
rum.nec cõgrueret hoc:quia virtus oratõnis eſt in ſenſu
verboꝝ et in affectu oꝛantis.¶ Quod ergo obijcit᷑ ꝙ foꝛa
petendi tradita fuit ab ipſa ſapia ⁊c. dicendum ꝙ boc ve
rum eſt. non tamen eius intentõnis erat eam dare detmi
nate et pꝛeciſe:ſᷣm ꝙ foꝛma attenditur in verbo exterioꝛi.
Vngde glo. Hede.nõ in his ſolis verbis oꝛatur h̊ alijs con
tentis fub eodem ⁊ nõ alio ſenſu. 4¶ Ad aliud dicendũ.q;
nõ eſt ſimile de foꝛma verboꝝ in ſacramentis ⁊ in oꝛatiõe
quia verbis ſacramentoꝝ cõtulit dñs virtuteʒ efficiendi
quod in illis figurat᷑. In oꝛatõne nõ dico Fᷣm ꝙ determia
tur hec foꝛma vel illa:ſᷣ potius in ſenſu verboꝝ et affectu
oꝛãtis. Vnde Adath.vj. glo. Bede.oꝛatõeʒ breuibus ver
bis cõpoſuit.vt noſter affectus ꝗ cum deo agit diceret res
quas oꝛaret.nõ verba que diceret. In ſacramentis auteʒ
ↄuenit eadem foꝛma verboꝝ obſeruari.quia aliter vnuſ⸗
quiſq; ꝓ voluntate ſua adderet vel minueret.ad qð ſeque⸗
retur ſciſma in ecclia:et aꝛbitraret᷑ ſacramentuʒ dignius
et minus dignũ ex ſoꝛma plenioꝛi ⁊ minus plena.⸗ AVd G
quod querit᷑ q eſt ratõ variatõnis.dðm ꝙ dicit glo. Luc.
xj. Lucas vo non ſepteʒ ſ̊ ꝗnq; ponit et hec caula breuita
tis.in ꝗnq; que ponit:ſeptem illa intelligit ↄtineri. Ad
aliud dicendũ.ꝙ foꝛma a MMath.modũ obſeruat pfectio⸗

rem petendi.qð patet ex eo ꝙ que neceſſaria ſunt petenti

expᷣſſius ibi numerant᷑.ꝗꝓpter qð magis ↄuenit vt ſoꝛma il
la ſit in vſu eccłie:qᷓ alia que diminute ⁊ minus ꝑfecte tra
ditur.¶ Ad aliud quod obijcit᷑ ꝙ; eccleſia nõ debet vti illa
foꝛma q̃ tradita eſt a Math. Dicendũ ꝙ iĩmo. qꝛ viatoꝛis
vt viatoꝛ eſt ſemꝑ ẽ ꝓficere:qꝛ caritas aut ꝓficit aut defi⸗
cit. Añ nõ eſt ei ſtaꝛe in infimo ãdu:q̊ ꝓgredi vſq; ad ꝑfe⸗
ctũ. Quia.puer.iiij. Juſtoꝝ ſemita q̃ſi lux ſplendens ꝓce⸗
dit:a creſcit vſq; ad ꝑfectã diẽ. Vñ foꝛma q;̃ ſtatũ ꝑfectõis
reſpicit:magis ↄgruit viatoꝛi inqtum hmõi:qᷓ illa q ſtatũ
imꝑfectõnis. Pꝛe.vt hĩ in glo.ANath.vj. Cognitõ peten
doꝝ eſt ratio qre reqꝗritur oꝛatõ vocalis.magis aũt ⁊ me⸗
lius cognoſcunt᷑ petenda vbi planiꝰet pleniꝰexpꝛimunt᷑:qᷓ
vbi minꝰhmõi. ꝓpter quod ⁊c̃.¶ Ad aliud dðm.q; ſiẽ ob⸗

iectũ eſt. Moasquẽ dñs dedit dʒ attendi. MModoaũt aſſi⸗

gnatus a dño iuxta intentõeʒ eiꝰcõſeruandꝰeſt. ſed modꝰ
ille nõ attendit᷑ determinate in tali ꝓlatiõe verboꝝ vel ta⸗
li:ſed generałr in obſeruãtia ſufficientie petendoꝝ. qð pẽ
fieri bꝛeuiꝰvel pꝛolixiꝰplaniꝰvel minus plane. vñ interli.
ibi ſic oꝛabitis dicit.et ſi alijs verbis tñ ſte. Pꝛe. in argu⸗
mento eſt fallacia ↄmutatõnis p̃dicamenti.omutat᷑ enim
quõ ſe hʒ inqtum vnũ reducit᷑ ad genꝰquũtitatio vt quõ:
ad quõ ſe hʒ · vnde nõ ſeqꝗtur dʒ fieri oꝛatio quõ dñs docu⸗
it:̊ docuit modũ vnũ.ᷓ ⁊c.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ nõ ſo⸗
lum dñs docuit foꝛmã petendi in expᷣſſione oꝛonis ipſius:
ſ anqᷓ oꝛoeʒ docuit:modũ qᷓndã inſtruxit.ſ.oꝛãdi bꝛeuit ⁊
ſine nimia ꝓlixitate. Vnð dicit᷑ eodem.oꝛantes aũt nolite
multũ loqui. Inſinuat᷑ ꝗ̊ duplex modꝰpetendi.vnꝰq nota
tur in ipſa oꝛone.alius ꝗ eſt in breui ⁊ ↄpendioſa vocũ ꝓ⸗
latõe. ꝓteꝛ vnũ dr vt:ꝓpter aliũ dicit᷑ quõ.Ał põt dici ꝙ
in ipſa duplex modꝰobſeruandus eſt.vnus ꝗ notat᷑ in for
ma oꝛandi ꝗ notatur ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ quõ.alius in oꝛdine pe
titionum qui innuit᷑ per hoc ꝙ dicitur vt.

Conſequenter que.S. iiij.

ritur dæ nũero petitionũ.Et videt᷑ ꝙ pꝛima petitio ſuffici⸗
at.dicit em̃ Aug.de dono ꝑſeuerantie recitãs verba beati

Cipꝛiani.dicimꝰinquit. Sct᷑ificet᷑ nomẽ tuũ.non opte⸗

mus deo vt ſanctificet᷑: ſᷣ vt nomẽ eiꝰſanctificet᷑ in nobᷣ.vt
q in baptiſmo ſanctificati ſumꝰ:in eo eſſe cepimꝰꝑſeue⸗
remꝰc. Sʒ ꝑſeueraꝛe in ſanctitate ſufſicit ad ſalutẽ.Aſda
thei.x.Qui pſeuerauerit vſq; in finẽ h ſaluꝰerit: ergo ⁊c.
Idem videt᷑ ð ſcda q eſt adueniat regnũ tuũ. Añ Aug.

ibidem cũ dicimꝰadueniat regnũ tuũ.nõ aliud poſcimꝰni⸗

ſi ꝙ veniat nobis:qð eſſe futurũ nõ dubitam ꝰom̃ibo ſctis
Seo nobis venire qð ſctis venturũ eſt:eſt nobis venire qᷓ⸗

tiain et gloꝛiam que ad ſalutẽ ſi uſficiũt: igitẽ ac. ¶ Item vi

etur ſilr de tercia ſcʒ fiat volũtas tua ⁊c. Nug.de dono ꝑ
ſenerantie.hic dici poſſet nõ petere ſanctos vt volũtas dei
fiat in celo:ſ̊ vt fiat in terꝛa ſicut in celo vt teꝛꝛa ſcʒ imitet᷑
celum.i.hõ angelũ. Sʒ in iſta imitatõne eſt quicqꝗ regꝗri⸗
tur ad ꝑfectõeʒ ſalutis.¶ Item ſuꝑ illud fiat volũtas tua
glo.voluntas dei eſt pᷣceptoꝝ eius cuſtodia:ſᷣ ꝑ cuſtodiaʒ
pᷣceptoꝝ dei venit᷑ ad regnuʒ. Vñ Mathᷣ.xix. Si vis ad

vitam ingredi ſerua mandata: et ita vt ſupᷣ.¶ Iteem Aug.

ad ꝓbam.Cum dicit᷑. Fiat voluntas tna ſicut in celo ⁊ in
terꝛa.nobis ab illo pᷣcamur ip̃am obedientiã. vt ſic a nobᷣ
fiat volũtas eiꝰ:quẽadmodũ fit in celeſtibus ab angelis

eid:et ita vt ſuß̃. 4 Ytem in om̃ibo petit᷑ diuina voluntas.
igit᷑ inconueniẽter ⁊ ſuꝑflue ponit᷑ petitio diſtincta de vo⸗

luntate dei facienda. 4! Iteʒ in Luce.xj.nõ ſunt niſi ganq;

petitõnes:nibilominꝰſuſſicienter ſunt ibi tradite.⸗ JDtjem
Fſm Augu.in enche.⁊ vt ibi tangit᷑ in glo.hec petitio. fiat
volunꝛas tua ⁊c.ↄpꝛehendit duas pᷣcedentes. AUnde glo.
Aug.i Lomen dei ſanctificat᷑ in ſpũ:regnum vo in carnis
reſurꝛectõne ventuꝝ eſt. oſtendẽs ̊ Lucas terciã petitõez
duaꝝ ſuꝑioꝝ quodammõ eſſe repetitõeʒ:magis eam pre⸗
mittendo fecit intelligi ⁊c.igit᷑ videtur ꝙ hec fiat volũtas
tua ſuꝑfluat.¶ Item ſuꝑ illud. Panẽ noſtruʒ ⁊c. dĩc glo.
Panis eſt coꝛpꝰ rpᷣi vel verbũ dei vel ip̃e eus:ꝗᷓ in quaꝛta
petitõne petit᷑ deus.ᷣ deus eſt om̃ia in om̃ibo vt dicitur.j.
Coꝛin.xv.ꝗ̊ᷓ in quarta petitõne petunt᷑ omia bona ⁊ ſic nõ

debet eſſe aliqua petitio alia.q¶¶ JYJtem Crib.ſu ꝑ Aſdath. vj

Pꝛemiſſo de ip̃is petitõibo ſubiũgit in quild omibo com⸗

pꝛehenſum eſt. oꝑtere dimittere iram his ꝗ tereliquerunt

nõ debet poni de hoc ſpãlis petitio.q¶ Item glo.ibidem
.i.Luc.xj.dicit.Matheꝰ nõ ait et libera nos a malo tãqᷓ
petitioneʒ diuerſam eſſe poneret:ſ̊ ait. Sed libera nos a
malo vnam petitõneʒ eſſe demonſtrans. Altima igit᷑ peti
tio et penultima nõ ſunt niſi vna petitio:⁊ ita nõ ſunt niſi
ſex in Math. 4 Iem ſed libera nos a malo glo. xiſibili
inuiſibili.Sed om̃e malum eſt viſibile vel inuiſibile. igit᷑
hac petit᷑ liberatio ab omni malo: ̊ pꝛecedẽtes depcatões
ſcʒ dimitte nobis ⁊c̃.Et ne nos ⁊c̃.ſuꝑfluunt.q! Iteʒ libe⸗
rari a malo petit᷑ in ꝗnta petitõe.quia qñ dñs dimittit to/
tum dimittit. vñ Aug. Quedã impietas infidelitatis eſt.
ab illo ꝗ iuſtus ⁊ iuſticia eſt:dimidiã ſperare veniã: ergo
qnta petitio eſt eandem cum ſeptima.¶ Item glo.ſuꝑ illud
Et ne nos ⁊c̃.in temptatõeʒ inducit᷑:ꝗ temptatõne frangi
tur.hoc eſſe eſt in pcto:ᷓ petere liberatiõeʒ a tem ptatione
in quã inducti ſumꝰeſt petere liberatõeʒ a pcto: g̊ remiſſi
onẽ pcti q̃ petitur ſeptima petitõne ſᷣm glo.ꝗᷓ ſeptima peti

tio eſt eadem cũ ꝗnta.¶ Item dicit glo.ſuꝑ illud. Seo li⸗
bera nos a malo. In illã que nondũ eſt nõ ſinas induci.et
ab ea in quã ſumꝰinducti libera.quo facto nihil reſtat me
tuendũ nibil oꝛandum. Ex hac glo.viget᷑ ꝙ due vltime pe
titõnes ſufficiant. ¶¶ Item dicit glo.Nath.vj.oꝛatio bec

eſt de malis a mouẽdis ⁊ bonis acꝗrendis:eꝛgo vt videtur
non debent eſſe niſi due petitõnes. Rnſio.om̃is petitõ
aut eſt boni eterni vt tres pꝛime:aut tempoꝛalis vt quatu
oꝛ ſequentes. VIñ Aug.in enche.cxviij. ca. Apᷣund euange⸗
liſtam Math. ſeptem ↄtinere videtur petitiões dominica
oꝛatio.quarum in tribus poſcunt᷑ eterna.in reliquis qua
tuoꝛ tempoꝛalia.que tamen pꝛopter cterna conſequenda

ſunt neceſſaria. Monum habendum ineternum. aut ẽ pᷣn⸗

cipaliter ſpiritus:quod petitur cum dicitur ſanctificetur

nomen tuum. Aut pꝛincipaliter carnis:quod petitur cuʒ

dicitur:adueniat regnũ tuum. Aut vtriuſq;:quod petituꝛ

cum dicit᷑ fiat voluntas tua ⁊c̃. Vnde Aug.in enche.cxix
ca.i Iomen dei ſanctificat᷑ in ſpũ. ei aũt regnũ in carnis

reſurꝛectõne venturuʒ. Et eodem.cxviij.ꝙ dicimꝰſanctifi⸗

cetur nomen tuũ adueniat regnum tuũ fiat voluntas tua

ſicut in celo et in terꝛa qð non abſurde quidã intellexerũt

in ſpũ et coꝛꝑe:oĩno ſine fine retinenda ſunt. Pꝛete.qꝙ; ter⸗
cia petitio ꝑtinet ad vtrũq; in glo.plane babet᷑ Math.vj
vbi dicitur. ſᷣm ſpm̃ celum:Fᷣm carnem terꝛa ſumus.Ora⸗

mus ergo vt ſicut in celo.i.in ſpiritu:ita in terꝛa fiat vo⸗

luntas vt caro ⁊ ſpiritus ſit homo ſpũalis de quo dicitur
Coꝛ meũ et caro meo exaltauerũt in deum viuũ.hec ẽ igi⸗
tur differentia eſſentialis triũ pꝛimaꝝ petitionum. Pꝛet᷑.
pꝛima petitione petitur declaratio pꝛime veritatis.lecun⸗
da manifeſtatio ſumme ptatis.tercia ↄſumatio ſiue adim
pletio diuine volũtatis.Pꝛima aũt petitõ eſt ſanctificatõ
nominis ſui.et ſicut dicit Aug.ita dicit᷑ ſanctificari ſieut
clarificari:ſanctũ em̃ ayos interpᷣtatur. hoc eſt ſine terꝛe⸗
nitate.omen auteʒ dicit᷑ quo res fit nota.vnde petendo

ſanctificatõeʒ noĩs petimclarificatõeʒ noticie ipſiꝰabſq;
om̃i terꝛenitate vel ↄtagij:quaʒ nunc videmus in ſpeculo

enigmate.j.Coꝛĩ.xiij. Scða petitõne petitur manifeſta⸗
tio ſumme pt̃atis qñ petitur aduentus regni:⁊ ſicut dicit

glo. Aug. Math. vj. Regnum dei ſemꝑ eſt. ſed veniet. i.

mamiſfeſtetur hominibo quibo vt lux a cecis non videt᷑.qð
nullus ignoꝛare poterit:cum filius iundicare venerit.cum
quo regnabunt ſaneti. Vnde dicit᷑ ꝑcipite regnũ quod vo
bis ꝑatuʒ eſt Math. xxv. bec glo. Aduentus igitur regni
eſt manifeſtatio diuine pfatis ſiue ꝑticipatõnis diuĩe po
teſtatis ſᷣm quã dicunt᷑ ſancti regnare.Juxta illud Capᷣ.
v.accipient regnũ dxcoꝛis de manu domini. Tercia peti‚⸗
tione petitur ↄſumatio ſiue impletio diuine volũtatis.q̃
vult omes ſaluos fieri.j.Zhimo.ijique adimplebit᷑ in co
gnitõne ſumme bonitatis.in qua ꝑticipabunt᷑ bona qᷓ nec
oculus vidit nec auris audiuit nec in coꝛ hominis aſcen⸗
dit que pᷣparauit dñs diligentibus ſe.j.Coꝛin.ij. Sic ̊ pᷣ⸗
mis tribo petitõnibo petit᷑ tripler bonũ futurum nobis in

patria.quo maniſeſtabit᷑ pꝛima deritas: fſumma ptas: et

ſumma bonitas.¶ Quatuoꝛ petitõnes vltime ad indigen
tiam vite tꝑalis ꝑtinent. vnð NMug.in encde. cxviij. ca.
dicimꝰpanẽ nr̃m quotidianum da nobis hodie ⁊ dimitte

nobis ⁊c. Quis nõ videat ad vite pñtis indigentiã ꝑtine⸗
re. In illa itaq; vita eterna vbi nos ſꝑ ſpamus eẽ futuros

et noĩs dei ſanctificatio ⁊ regnũ eiꝰ ⁊ volũtas eius in nr̃o

ſpũ et coꝛꝑe ꝑfecte atq; imoꝛtalr ꝑmanebũt. Panis qᷣtidi
anus ideo dictus eſt.qꝛ hic neceſſariꝰeſt: ſiue ſpũalit ſiue
carnaliter ſiue vtroq; mõ intelligat᷑.hic eſt quã poſcimus
remiſſio culpaꝝ vbi eſt cõmiſſio pctoꝝ. Hic temptatõnes
que nos ad peccandũ vel alliciũt vel impellũt. Hic veniq;
malum vnde cupimus liberari: illic aũt nihil iſtoꝝ ẽ.hec

Aug. Hec ergo quatuoꝛ ſic diſtinguunt᷑. Petitio boni ꝑ⸗
tinentis ad indigentiã vite pñtis ſiue tꝑalis. aut eſt adin
toꝛium ad bonũ facienduz vt illa. DPanem nr̃m ⁊c̃.aut ad
malum declinandũ ſiue amouendu.et hoc fit tripłr. quia

aut ad remiſſionem pᷣteritoꝝ maloꝛum vt illa dimitte nob

⁊c.aut ad euitatõnem futuroꝝ vt illa et ne nos inducas
in temptatõez. aut ad liberatõnez pntium vt illa.ſᷣ libera
nos a malo.¶ Ao illa que pmo obijciunt᷑.qꝛ videtur ꝙ in
vnaquaq; triũ ſufficienter petit᷑ quod eſt neceſſariũ ad ſa⸗
lutem. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt.nec ꝓpteꝛ hoc alie ſuꝑhu⸗/
unt:quia etſi ꝙ vna petitur ſufficiat ad ſaluteʒ: nibilomi

nus aliud petit᷑ vna:⁊ aliud alia.Sed ſufficit ꝙ vna peti

tur ratõne qua beneficia ↄnexa ſunt.ſicut plenitudini ⁊ ꝑ
fecte gloꝛie anime ↄnexa eſt ſiue ↄiuncta gloꝛia coꝛpoꝛis:
et ad gloꝛiam ꝑfectam hoꝛum ꝑfecta gloꝛia hominis ſim⸗
pliciter. Pꝛe.i affectibus pietatis vbi eſt tota virtus oꝛã⸗
di vt dicit Hugo.expedit diuerſa petenda ꝓponere: quibo
excitatur affectus ⁊ deuotio petentis.vnde vt ſupᷣ tactum

–
—

= — —

— —

6

/

4
i⸗
ob
4
ra
. in
6
i
io⸗
1

6

¶ Peof. miſſe

eſt.voluit dñs oꝛatõne vocali ab eo poſtulatõnes fieri pꝛo
pter multas cauſas.ſcʒ ꝓpter cognitõeʒ petendoꝝ ad accẽ
ſum deſiderij.ad exercitiũ.ad excitatõeʒ obſequij.pꝛopteꝛ
að magis ↄgruit pluribo petitõnibo impetranda poſtula⸗
re qᷓ vnica. Pꝛe.in obtentõne diuerſoꝝ que diuerſis peti:
tionibo iam dictis poſtulant᷑.declarãt᷑ veritas poteſias ⁊
bonitas.que oiuerſis petitõnibo inſinuata in laudem ma
ioꝛem reſonãt:qᷓ; ſi vnum poſtuleret᷑:⁊ petentibo ſunt vbe
rioꝛis laudis materia. Pret᷑.licet ſanctificatio ꝑſeuerans
ad ſalutẽ ſufficiat.nõ ꝓpter hoc vna ſola dʒ eſſe petitio: ꝗa
ad ꝑſeuerantiã ſanctificatõnis exigitur purgatio a vicijs
que poſtuiat᷑ in tribus vltimis.exigitur ſpũs foꝛtitudinis
ꝗ poſtulat᷑ in quarta:exigitur cuſtodia mandatoꝛuʒ q̃ po⸗
ſiulatur in tercia.¶¶ Ex his patet rñſio ad illud qð ſeꝗtur
licet em̃ qdð eſt ſanctis venturũ nobis ſufficiat ad ſoluteʒ:
nibilominꝰplures ⁊ pluriũ vebent eſſe petitiões q̃ ad hoc
x boc veniat exigunt᷑. Ex bis pʒ rñſio ad terciuʒ.¶ Pꝛe.
inſinuandũ ꝙ diuerſa in diuerſis petunt.et ꝙ nulla peti⸗
tionũ ſnꝑſtuit.ota ꝙ bõ multis malis circũdatꝰneceſſe
bʒ petere vt a malo liberet᷑. Et qm̃ vt babet᷑ Job. vij.tem
ptatio vel militia eſt vita hboĩs ſuꝑ terꝛã. neceſſe bʒ petere
vt temptatõne nõ vincat᷑. Et ga dum in bac vita ↄſi ſtit ſꝑ
eſt in pcto.j.Joh̊.j. Si dixerimꝰ quia pcẽm nõ habemus
noſipſos ſeducimꝰ:neceſſe babet petere vt pcta ei dimittã
tur.Et qm̃ liberatus a malo temptatõnibo ſuꝑatis. debi
tis etiam dimiſſis ꝑ ſe ſiare nõ põt ne diu expectando defi
ciat.neceſſe hʒ petere vt panis quotidianꝰſibi donet᷑ vnde
in bonis roboꝛet᷑. His aũt aſſecutis neceſſe bʒ petere fiat
volũtas dei ſicut in celo ⁊ in terꝛa.Que qm̃ in hac vita ꝑ
fecte fieri nõ põt: neceſſe hʒ petere vt regnũ patris adueni
at.⁊ vt in illo nomen pris in filijs ſanctificet᷑. Ex bis patʒ
ꝙ nulla petitio ſuꝑfluit.¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ ꝑ cuſtodi⸗
