generatio filioꝝ dei ⁊ eccleſie.ſicut dicit᷑.iij.ad tituʒ.Sal⸗

uos nos fecit ꝑ lauacrũ regeneratõnis ⁊ renouatõnis ⁊c̃.
que videt᷑ eſſe ꝓꝛie ꝑ xpᷣm:nihilominꝰ hunc effectũ pᷣcedit
reꝑatio imaginis dei defoꝛmate. hec aũt refoꝛmatõ filiatõ
nem pᷣcedit. Requirit igitur pꝛimꝰeffectus haptiſmi appꝛo

pꝛiate loquẽdo foꝛmã in qua expmitur ipᷣa trinitas. ꝓpter
qð in diffinitõe baptiſmi aſſignata a Dama. notat᷑ reꝑa⸗

tio imaginis dei que eſt. baptiſmꝰ eſt pꝛincipiũ vite ſpũa⸗
lis.ſigillũ ⁊ cuſtodia ⁊ illumiatio mentis.hec igit᷑ triplici

ratione ↄuenit vt foꝛma expꝛimeret trinitatem non xpᷣm.
¶ Ad hoc igitur qð obijcitur ꝙ baptiſmꝰhabet virtuteʒ a
paſſione xpᷣiꝓpter quod oueniret vt foꝛma xp̃ᷣm expᷣmeret.
Dicendũ ꝙ generaliter beneficiũ redemptõis ⁊ ita baptiſ
mus eſt ab ipᷣa trinitate vt a cauſa ꝑ ſe ⁊ pꝛima.⁊ vt a cau
ſa cui debetur pꝛima auctoꝛitas:licet ſit a xpᷣo vt a media⸗
toꝛe.⁊ quia eſſe rei ⁊ actio magis debet᷑ auctoꝛi pꝛimo et ꝑ
ſe qᷓ; auctoꝛi mediatoꝛi:magis ↄuenit vt in foꝛma baptiſmi
eypꝛimat᷑ trinitas qᷓ; xrpᷣc.¶ Ad aliud dicendũ q/ baptiſmꝰ
iohᷣ.fuit tꝑalis.Vnde augu.contra donatiſtas accepit hic
ioh.certe diſpenſatõnis gratia nõ diu manſurũ: ſ̊ quãtuʒ
ſatis eẽt ad parandũ viam dño. Quia igit᷑ tꝑalis erat:cõ/
ueniebat vt foꝛma illius tꝑalem ocerneret ↄditionem. non
ſic fuit de baptiſmo xp̃i qui ꝑpetuus eſt. Ipter qð non de⸗
buit in foꝛma illiꝰexpꝛimi aliquid quod ↄditõeʒ tꝑis deſi⸗
gnaret.nec opoꝛtet ꝙ etſi erat figura baptiſmi xpᷣi.ꝙ pꝛo⸗
pter hoc ↄueniant in omnibo cõditionibo foꝛmarum. ſicut
patet. in ſu bmerſione ⁊ diluuio et in mari rubꝛo fuit ba⸗
ptiſmum xp̃i pꝛefiguratũ: nec tamen ↄueniebat cũ baptiſ⸗
mo foꝛma hmõi.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ ſicut baptiſmus

in pꝛimitiua eccleſia diſpenſatoꝛie fiebat ob cauſam ne⸗

ceſſariam ⁊ ad tempus: ſimiliter ⁊ virtus collata fuit ver⸗
bis diſpenſatoꝛie ⁊ ad tempus.i. inſtante cauſa neceſſita⸗
tis.qua ceſſante:quid mirũ ſi virtus ad tempus data 2
pter cauſam ſpãlem ceſſauit.

¶ Lonſequẽter que . S. ij.

ritur vtꝝ ſit ↄueniẽtioꝛ foꝛma noſtra q; foꝛma grecoꝝ.que
eſt.baptiʒet᷑ ſeruꝰxp̃i in nomĩe pa.⁊ fi.⁊.ſpũſſancti.Que⸗
ritur vtrum hec foꝛma ſit bona.⁊ vtrũ ea poſſet baptiʒari
in eccłia romana. E ſic:videt᷑. cum foꝛma illa tradita ẽ a
ſanctis ↄgregatis in concilijs in quibo oꝛdinata credũtur
eſſe inſpirata a ſpũſancto.¶ Item cuʒ dicit᷑ baptiʒet᷑ ⁊c.ꝑ
hoc ꝙ dicit᷑ baptiʒet᷑:indifferẽter põt intelligi oꝑatõ deiet
miſtri cum alijs que requirũt᷑.igit᷑ vt videt᷑ ſufficiẽtiꝰexpꝛi
mũtur que requirũtur ꝙᷓ in foꝛma qua vtit᷑ romana eccle⸗
aLonttd ii Epe Vnus dñs:vna fides:vnum ba
ptiſma.igitur ſi illa foꝛma eſt recta ⁊ bona:nr̃a nõ ẽ hmõi
Si diceret᷑ ꝙ illa foꝛma ẽ ſubſtãtialiter eadẽ cum noſtꝛa
Contra.nõ eſt eadẽ q;tum ad foꝛinã ſenſibilẽ neq; qᷓtuʒ ad
foꝛmam intelligibileʒ. Aliũ em̃ intellectũ habet baptiʒet᷑
ſeruus xpᷣi:qꝙᷓ baptiʒo te.¶ Item iſtud ſacramẽtũ ꝓpꝛie di⸗
ſtinctiuũ eſt.ipᷣo em̃ fideles diſtinguant᷑ ab infidelibo.Vn⸗
de maxime ↄuenit huic ſacꝛamẽto foꝛma diſtinctũ expᷣmẽs

actum reſpectu baptiʒantis ⁊ reſpectu baptiʒati. Sed cũ

dicit᷑ baptiʒet᷑ ſeruꝰxpᷣi.nõ diſtinguit᷑ vt eſt baptiʒatis ne⸗
qʒ vt eſt baptiʒati: igitur vt videt᷑ nõ eſt foꝛma ↄueniens.
cum em̃ dicitur baptiʒet᷑:nõ determĩatur a quo. ſilꝛ hoc ꝙ
dico ſeruꝰ:eſt terminꝰↄmunis indetermĩatam habẽs ſup⸗
poſitionem.¶ Si diceret᷑ ꝙ ex actu exercito mediantibus
ꝑſonis talibo ſcʒ baptiʒz ante ⁊ baptiʒato determinant᷑ ꝑſo
ne:⁊ ita actus ipᷣe determĩat᷑.Contra.in ſacramẽto diſcre
tionis debet foꝛma diſtinguere ꝑſonas ⁊ actum:⁊ nõ actꝰ
ꝑꝓſonas:aliter nõ habet diſcretõeʒ a ſe ⁊ eſſentialiter:ſed ꝑ
accidens ⁊ ab alio.q¶ Pꝛet.illa foꝛma nihil factum expᷣmi
tur: ſed ſolum fieri optatur vel poſtulatur. ꝓpterea mĩme
ↄuenit ſacramento baptiſmi quod eſt ſacramentũ fidei.de
cuius effectu certificat fides foꝛma debita cum ĩmerſione
pꝛolata ð videndam pᷣeminentiam foꝛmarum greco⸗
rum ⁊ latinoꝛum:opoꝛtet videre differentiaʒ ⁊ dicere cau
ſam inter illam ⁊ hanc. Sciendũ ergo ꝙ foꝛma hec ab il⸗
la diſtinguitur in tribus. Pꝛimũ in expꝛeſſione ꝑſone ba⸗
ptiʒ andi quia nos determiamꝰeius ꝑſonã ſub ratõne ſcðe
ꝓſone.videlicet vt ad queʒ dirigit᷑ ſermo:ipᷣi vᷣo boc deter⸗
minant in tercia dicentes baptiʒet᷑ ſeruus xpᷣi. Sca dif⸗
ferentia eſt in expꝛeſſione baptiʒ antis.i Qam in foꝛma no/
ſtra baptiʒans expꝛimitur in pꝛima perſona determinan⸗
do ſe. In foꝛma veꝛo grecoꝛum non determinatur.ſed ſim⸗
pliciter et indiſtincte dicitur baptiʒetur ſeruus chꝛiſti: nõ
a me nec a te. Tercia differentia eſt. qui nos vtimur ver/
bo indicatiuo:ipᷣi ᷣo vtunt᷑ alio modo vtpote optatiuo vł

non pi .V
h
tcrönere,
kiabapti
aacan
8 Amechia⸗
npimoen 3
nabehtin
N
accepithi
rü: a
aliserd
ſtionennn
er 33 Non N
deztpodi
nirpgn
marumn, ſan
ubꝛoſuit h
batcüboht
ntbaptiinn
bcanſane
lotafint en
ſa nereſſtn
19 0aa 1

Hui.
teon ne
ncti.Que⸗

Abaptihon.

Atraditnie
Atacredine
aptizet i⸗
opnts de
Kain en
non cccle
pnom bu
höibmoj
In noſtra
ätnzad
tbapdiet
füwredi
NAw. Vn
ctüeppnis
au. Qrci
priälenr
nentn⸗
ho. ſchbe
n babist⸗
nediant
rninaiß
mao din⸗
n.r ns
lirnſeo-
wmapm
crea mine
fidei.
ſmerſione
un greo
dicere can
becabb⸗
egloneh⸗
ratöne ſc⸗
botatn
B Serun
ſomt
ttemimn
rſin
eteihid
nim ſe⸗
minft

¶ Nueſtio

depcatiuo.Ratõ aũt buiꝰdiuerſitatis ẽ indetermĩatõ ſeri
pture.qꝛ in foꝛma baptizãdi ſcriptura erpᷣmit tres perſo⸗
nas diſtincte 2 oꝛdinate.ſcʒ ꝑſonã baptiʒãtis vel baptiʒa
ti vel actũ.nõ ſic determĩate expᷣmit ſ̊ inuit expᷣmendũ di⸗
cens.baptiʒãtes eos ⁊c. ꝓpterea patres ⁊ doctoꝛes ſequẽ⸗
tes ſm diuerſas ↄſideraioes foꝛmas diuerſas inſtituerũt
Breci vᷣo in expᷣmendo actũ baptizandi intelligere potue⸗
runt ꝙ hoc fieret ad maioꝛẽ euidẽtiã ſignificatõis.⁊ ideo
cum actus exercitꝰſatis expᷣmat actũ qui fit ex ꝑte noſira:
voluerunt in verbo baptiʒ andi expᷣmere actũ qui fit ex ꝑ⸗
te dei. 1 qꝛ ille nõ eſt a nobis nec a noſtra prate.ſ̊ ab inui⸗
ſibili oꝑatoꝛe:ideo actum illum expᷣmũt in tercia ꝑſona ⁊?
ſub modo depcatõnis vel optatõnis.Et qm̃ qui baptiʒat᷑
frequẽter caret intellectu:ideo nõ ad ipᷣm dirigũt pmonez
ſed in tercia ꝑſona cũ expmũt.volẽtes ꝑ hoc etiã vitare er
roꝛem ⁊ ſciſma qdð fuit ĩ pᷣmitiua eccłia.cui obuiabat apłs
dicẽs ſe nõ baptiʒaſſe:nec in noĩe ſuo aliquẽ baptiʒatũ eẽ.
ideo dicũt baptiʒet᷑ ſeruꝰxp̃i ſeʒ ab eo qin baptiʒat inte/
rius. latini aũt ↄſiderauerũt intellererũt ꝙ verbũ bapti
zandi expᷣmit᷑ in foꝛma ad determĩatõeʒ intentõnis.⁊ qm
intentõ meliꝰexpᷣmit᷑ ꝑ verbũ indicatiuũ ⁊ diſtinctiꝰꝑ pri
mam ⁊ ſcdᷣam ꝑſonaʒ que ſunt certe ⁊ p̃ᷣſentes.2⸗ demõſtra
te ne intentõ euaget᷑:ideo vtunt᷑ hac foꝛma. ego baptiʒo te
Et iteruʒ quia indubitãter verũ eſt hominẽ baptiz ari ſub
foꝛma verboꝝ pᷣcripta.ad maioꝛẽ certitudinẽ fidei expri⸗
mendam verbo indicatiui modi qui certioꝛis ⁊ plenioris
eſt erxpꝛeſſionis: ⁊ ꝑſonis determĩatis. pꝛima ſcʒ ⁊ ſcða vo
luerunt? debuerũt vti.Et quia rectiꝰ ↄſiderauerũt: ꝓpter
boc em̃ pᷣncipaliter actꝰ baptiʒandi expꝛimit᷑.ideo foꝛmaʒ
tenemus magis laudabilẽ. Rurſus quia foꝛma iſia inſti⸗
tuta fuit a dno. dñs em̃ dans foꝛmã baptizʒ andi inſinua⸗
uit actũ baptiʒandi debere erpmi actiue ⁊ nõ paſſiue. di⸗
cens baptizantes eos:omnis baptiʒans debet his verbis
vti ſicut dñs inſtituit. Pꝛet. baptiʒãtes vicẽ dñi gerunt ĩ
hac ꝑte ⁊ in eiꝰ ꝑſona baptiʒãt.ſ̊ ↄſtat ꝙ dñs ipᷣe ſi bapti⸗
ʒaret hac foꝛma vteret᷑ qua nos vtimur: ⁊ ꝓpteꝛ hoc ſoꝛma
iſa recta 2 certa eſt. ⁊ indubitãter credit᷑ ꝙ ab oꝛe dñi peꝛ
aplos ad romanã eccliaz fuerit deriuata. que ſemꝑ xpᷣi in
ſtituta ſine erroꝛis fermẽto puamt.quapꝛopter hec foꝛma
indubitãter tenet᷑:a illa tanqᷓ; incerta mĩme aꝓpꝛobat᷑:licʒ
nõ oĩno careat ratõne. Atrũ aũt qui illa foꝛma baptiʒ an
tur pꝛo baptiʒatis ſint babendi: dici poteſt ꝙ non eſt vſq;
quaq;ʒ certũ.pᷣ in dubijs ſecurioꝛ pars eſi eligenda: ⁊ ideo
ſanum ↄſilium eſt ꝙ ſub conditõne rebaptiʒent. hoc tamẽ
pꝛo certo habendũ eſt ꝙ illa foꝛma quã tenemꝰ.nõſolũ hu
mano modo ſ diuino illi pfert᷑.ad quod veritas ⁊ ſinceri⸗
tas ⁊ auctoꝛitas romane eccłie pᷣbet efficax ⁊ irrefragabi
le argumentũ.Ex dictis ptz ꝙ foꝛma grecoꝝ nõ eſt eadem
cum foꝛma latinoꝝ.neqʒ qtum ad foꝛmã ſenſibilẽ neq; qᷓ⸗
tum ad intelligibilẽ. vnde nõ illa foꝛma debet baptiſmꝰce⸗
lebꝛari.⁊ vt dicunt quidã baptiʒati illa foꝛma rebaptiʒãt
in foꝛma romane eccłie.¶ Ad hoc qð obijcitur. ꝙ fuit in⸗
ſtituta a ſanctis.bene ↄcedo.ſ̊ ea que inſtituta ſunt huma
no arbitrio reuocari pñt.Eodẽ mõ dicendũ ꝙ romana ec
cleſia que eſt caput eccłiaꝝ ĩmo ipᷣa eccłia:inſtituẽdo aliã
illam ex ↄſequenti reuocauit. vnde appꝛobãda nõ ẽ.⸗ Ad
illud qð obijcit. ꝙ videt᷑ ſufficiẽtiꝰ expmere actũ baptiſmi
qᷓ foꝛma noſtra.dicẽdũ ꝙ hoc nõ eſt verũ.qꝛ ibi neq; deter
minat᷑ actꝰ ſiue oꝑatio diuina neqʒ hũana diſcrete dico ꝙ
requirit᷑ in fſoꝛma buiꝰſacramẽti.exquo em̃ ĩ hoc ſacramẽ⸗
to expᷣ nit᷑ actvt baptiʒãs illud efficere intendat.ſicut ne⸗
ceſſario iſte vel ile baptiʒat: ſic debet expꝛimi iſte vel ille

baptizans. us iſtius vel illius.
Membꝛu quartuʒ

. Equitur inquirere de imerſione. Circa quã
hec querũtur. Pꝛimo queritur quãtũ opoꝛ⸗
teat de coꝛpoꝛe imergi vel perfundi.vtrũ to⸗
/ tum vel partem. Secundo de numero imer⸗
ſionum ſcʒ quotiens debeat ĩmergi.Tercio de neceſſitate
numeri imerſionum. Quarto de maioꝛi congruitate nũe⸗

ri. Quinto de ↄꝑatõe ĩmerſionis ad effectũ baptiſmi. Sex

to de com atõne imerſionis ad virtutem ſacramẽt.
rticulus pꝛimꝰ
Irca pᷣmũ querit᷑ ſi neceſſe ſit illũ qui debet ba
ptiʒari ĩmergi vel nõ.Item ſi ĩmergat᷑ vtꝝ ne⸗

a pars imergatur. et ſi hoc queritur que. ñſio.
ꝙ baptiſmus ſolet duobo modis fieri. vel per ĩmerſionem
vel ꝑ aſperſ ionẽ. ſiue ꝑ infuſionẽ pelui vel cypho.Vñ non
eſt neceſſe ꝙ ſemꝑ ꝑuuli ĩimergantuꝛ.¶¶ Ad hoc ꝙ eſt argu
mentũ ꝙ aptłi baptiʒantes plura milia hominũ in vna die
ſieut habet᷑.iij. act. omnes nõ poterãt ĩ aqua mergere.Eñ
dicendũ ꝙ ſi vel ꝓpter debilitatẽ ſacerdotis vt ſi eſſet ebi⸗
lis manibo ꝙ nõ poſſet puerũ mergere:vel ꝓpter modicita
tem aque.vel qꝛ ↄſuetudo ẽ patrie: aſpergat᷑ aqua vel ꝑfũ
dantur ſuſſicit. Iteʒ in aliquo caſu nõ poſſet ꝑuulꝰ imergi
vt qñ ſemi nati ſũt. nec si pariẽs pᷣ nimia debilitate pue⸗
rum totalit emittẽ.a inſtat hoꝛa moꝛtis.xvel qñ ſolũ emit⸗

titur caput:in tali caſu neceſſe ẽ vt exeꝛceat᷑ baptiſmoaſpeꝛ

ſione vel ꝑfuſione aque. Pꝛet.ſi aqua eẽt tã modica ꝙ nõ
poſſet ꝑuulꝰtotaliter ĩmergi.Elel ſi ex nimia debilitate ꝑ⸗
uulꝰabſq; ꝑiculo moꝛtis nõ poſſet ſuſtineꝛe ꝙ totalit ĩmeꝛ
geret᷑:vel aliquo caſu neceſſario ↄtingente:ſufficẽt ꝙ pars
pncipalioꝛ caput cũ pectoꝛe ĩmergeret᷑ vel caput im̃ vel fa⸗
cies vt dicunt quidã. ⁊ hoc dico vrgente neceſſitate. In ſa⸗
cramentis aũt neceſſitatis ampla eſt diuina miſeꝛicoꝛdia
iuxta qð neceſſitas requirit facta acceptans.

rticulus ſecũdus

Einde querit᷑ quotiẽs debʒ baptiʒandꝰ imergi
ſcʒ vtꝝ ſemel vel ter. at᷑ ter:videt᷑.de ↄſe.di.
AMiij. Ex canonibo aploꝝ. Si gs pᷣſbiter vel epᷣus
no trinã merſionẽ vniꝰmiſterij celebꝛat b̊ ſemel ĩmergat in
baptiſinate qdð dari a quibuſdã iubet᷑ in moꝛte dñi.i.in ĩ⸗
uocatõne moꝛtis dñi:deponat᷑.¶ Stem hiero.ſuꝑ epłam
ad Philp. vt ibidem habet᷑ eodem mõ in patrẽ ⁊ filiuʒ et
ſpm̃ſanctũ baptiʒamur? ter mergimur:vt trinitatis appa
reat vnũ ſacramẽtũ. Itẽ pelagiꝰibidẽ.Euãgelicũ pᷣceptũ
nos amonet in noiĩe trinitatis trina ĩmerſione ſcẽm baptiſ⸗
ma vnicuiq; dare. ¶ Item gꝛeg. hiero. ambꝛo. dama.hugo

de ſctᷣo victoꝛe:aſſignãt ratoeʒ ĩmerſionis triplicis.ex quo
inſinuãt trinã debere fieri. Contra.videt᷑ ꝙ tiñ vna debe
at eſſe ĩmerſio.eo ꝙ vnũ ſit baptiſma.¶j Pꝛet.baptiſmce⸗

lebꝛat᷑ in memoꝛia moꝛtis xp̃i que vna eſt.ꝗ debet fieri niſi
vna imerſio. ¶ Item vt dicit męr̃ in ſenten. baptiſmꝰeſt tĩ⸗
ctio coꝛꝑis exterioꝛ ſub foꝛma verboꝝ pᷣſcripta.ſᷣ in vnica
merſione eſt tinctio coꝛꝑis:ergo ⁊c̃.¶ Item idem videtur
ex diffinitõe aug.que eſt:baptiſmꝰ eſt tinctio in aqua ver⸗
bo vite ſanctificata.ĩmo ex bis ratõnibo videt᷑ ꝙ ter ĩmer⸗
gere eſt trinũ facere baptiſmuʒ. quia elaickaen eſt

baptiſinꝰ:in alia ſilꝛ eſi:in teꝛcia ſiłꝛ.¶ Rñſio.ſicut deter
minat mg' in ſenten.⁊ vt patet ex verbis ſanctoꝝ.⁊ vnica
ĩmerſio ſufficit ad veritatem ſacramenti:⁊ trina cõgruit.
AUngde ꝓpter cauſas diuerſas in diuerſi is eccleſijs inoleuit
diuerſa conſuetudo mergendi ſemel vel ter. Unde dæ cõſe.
diſ.iiij. ex tholetano concilio.ꝓpter vitandũ ſciſmatis ſcã⸗
dalum. vel heretici dognatis vſum:ſimplam teneamꝰ ba⸗
ptiſmatis merſionem. Ende canones determinãtes nuine
rum merſionũ.diuerſas cauſas ⁊ ↄſuetudines eccleſiarum
attendũt.Et gꝛeg.de trina ĩmerſione baptiſmi.nihil veriꝰ
rñderi põt.qᷓ quod ip̃i ſenſiſtis.quia in vna fide nihil effi
cit eccleſie ↄſuetudo diuerſa.quia in tribo ſubſiſſẽtijs vna
ſubſtantia eſt:repᷣhenſibile eſſe nullatenꝰpõt infantẽ in ba
ptiſmo. vel ter vel ſemel ĩmergere. quia in tribo ĩmerſioni
bus ꝑſonarum trinitas. ⁊ in vna poteſi diuinitatis ſigna
ri ſingularitas. VUnde dicendum ꝙ ſm conſuetudinem ec
cleſie romane trina debet eſſe ĩmerſio.Qñq; tamẽ ⁊ in ali
qua eccłia ꝓpter hereſim vitandã.quia ſcʒ heretici ĩmergã
do teꝛ dogmatiz abãt heꝛeſim: vnicã fecer̃t imeꝛſionẽ.q¶qAd
illud qð obijcit. ꝙ vnũ eſt baptiſma ⁊c̃.dicenduʒ.ꝙ etli ſit

— A 2

ceſſe eſt ꝑuulum totaliter ĩmergi vel ſufficiat

vnũ baptiſma:nihilominꝰ ꝓpt᷑ multipler eiꝰmiſticũ ⁊ mul
tiplex moꝛale de quibo infra dicet᷑:ↄuenit multiplici ĩmer
ſione exerceri.q¶ Ad aliud dicenduz.ꝙ nõ ſolũ celebꝛat᷑ in
memoꝛiã moꝛtis xp̃i.nec ſolum ꝓpter hoc vt infra patebit:
pter quod illa ratõ nullaẽ.q¶ ¶d aliud qð obijcit᷑.ꝙ ba⸗
ptiſmus eſt tinctõ ⁊c. Qicendũ ꝙ deſcriptões hinõi dicũt
eſſe ſiue ſubſtantiã baptiſmi:nõ modũ vſus.Ungde ſiue ſit
imer ſſio vnica ſiue trina baptiſmꝰeſt:dqdũmodo ↄcurrũt alia
que requirũt᷑ ſcʒ foꝛma verboꝝ a dño pᷣſcripta cum mate⸗
ria debita ⁊ actus ⁊ intẽtio.¶ Ad hoc qð obijcit᷑. ꝙ ſi ba⸗
ptiſmꝰeſt tinctõ ⁊c.igit᷑ ⁊ intingeꝛe ter:ter baptiʒare ẽ.Re
ſponſio ꝙ nõ ſequit᷑.quia ad baptiſmũ nõ ſufficit tinctõ ſi
ue ĩmerſio:ſ̊ intẽtio cũ pᷣſcripta foꝛma verboꝝ⁊ alijs pᷣᷣa⸗
ctis.q Ad hoc qð obijcit᷑ ꝑ canonẽ de ↄſe.di.iij. Si pᷣſbi⸗
ter vel epᷣus nõ trinã merſionẽ vniꝰ ⁊c. Dicẽdũ ꝙ nõ infli⸗

gitur tali pena dpoſitõis qꝛ nõ baptizat vnica imerſione

ſed quia foꝛmã ↄmunẽ ⁊ ↄſuetudinẽ non tenet.quia bapti⸗
ʒat in moꝛte dñi ⁊ nõ in foꝛma inſtituta a dño ⁊ vſitata ab
eccleſia.Ande nõ tenendo foꝛmã ꝑuulos ſeducit. Pꝛetea
nõ tenet ↄſuetudinẽ eccłie romane que trinã exercet ĩmer
ſionem. Aliud em̃ eſt ſemel ĩmergi ſub iſta foꝛma verboꝛũ
baptiʒo te in moꝛte dñi quod hic non intendit᷑:aliud eſt in
nomine trinitatis vniea immerſione quod in eccleſijs qui⸗
buſdam ꝑmittitur.

rticulus tercius

Einde querit᷑ de neceſſitate numeri ĩmerſionũ.
querit᷑ ſi neceſſario requirit᷑ vnꝰmodoꝝ pᷣdi⸗
ctoꝛum. vnde querit᷑. Si quis ĩmergat᷑ bis vel
quater vtrũ ſit baptiʒatꝰ vel nõ.Et videt᷑ ꝙ nõ: quia cum
tinctio ſit de ſubſiatia baptiſmi ſicut ⁊ foꝛma: ꝙ ſicut non
eſt baptiſmꝰ niſi obſeruata foꝛma verboꝝ ⁊ vnica:ſimilit᷑
non erit baptiſmꝰ niſi modo obſeruato mergendi ſiue foꝛ
ma. vt ſcʒ ſemel vel ter fiat: ſᷣm foꝛmã ⁊ modũu oꝛdinatũ ab
eccleſia.¶ Item ſi baptiʒaret᷑ bina imerſione vel quater⸗
na.eadem ratõne videtur ꝙ quina vel ſea in⸗
finitis modis ĩmergendi fieri poſſet.¶ Rñdent aliqui q;
bina imerſione non baptizant᷑: quia numerꝰ binarius eſt
infauſtus. vnde dicunt ꝙ ſi vnica ĩmerſio fiat vel trina cũ
alijs que requirũtur verus eſt baptiſmꝰ. Si bina nõ:quia
numerus iſte eſt infauſtus. ꝙ ſit numerus infauſlus habe
tur ex canone.Sed hec cauſa nulla videt᷑.quia ſicut bina⸗
rius dicit᷑ numerꝰ infauſtus:quia recedit pᷣmo ab vnitate
vnde ſignificat receſſum a pᷣma vnitate.i.deo. ſilꝛ põt dici
fauſtus:qꝛ eſt ꝓxime accedẽs ad vnitateʒ.vnde binariꝰeſt
numerꝰpceptoꝝ caritatis quibo maxime apꝛopinquatur
do. Sicut igit᷑ binariꝰquia eſi numerꝰinſauſtꝰ.facit q; bi⸗
naria imeꝛſio nõ facit baptizʒari:ſilꝛ ⁊ quia eſt fauſtoſaciet
trariũ. pter qð videt᷑ mihi hanc cauſaʒ nulliꝰeſſe neceſ⸗
ſitatis. ꝓpter qð dici põt.ꝙ cũ ĩ merſione requirit᷑ pꝛola⸗
tio ſoꝛme verboꝝ facta modica interpolatõe vel nulla. ſi⸗
militer ↄſequẽtes debẽt eſſe imerſiones 7 ſine i nterpolatõ⸗
ne. VUnde cũ ĩmerſiones debeãt rñderi pꝛolatõni verboꝛũ.
conſtat cũ veꝛba debeãt modica vel nulla interpolatõne ſi⸗
ue pauſatõne ꝓferri:nõ poſſet qᷓ plures eſſe ĩmerſiones vt
ſcʒ.x.vel.xij.quia ſi verba foꝛme p̃ſcripte ita diu ꝓnũcia⸗
rentur: fieret ꝓnũciatio talis vox non articulata. Dicen⸗
dum eſt igitur ꝙ ſiue trina imerſione ſiue bina ſiue quateꝛ
na vel quina fiat:alijs obſeruatis. vt intentione recta:foꝛ/
ma verboꝛum pꝛeſcripta pꝛonũciata in debita articulatio
ne baptiſmꝰ eſt. peccarent tamẽ grauiter ſic baptiz antes.
¶ Ad bhoc quod obijcitur. ꝙ; cum intinctio ſit de ſubſtãtia
ſacramenti ſicut foꝛma ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ nõ eſt ſimile:quia
vnica eſt foꝛma verboꝝ p̃ſcripta: nõ ſimiliter vnica imer⸗
ſio tm̃ vel trina tm̃. Unde ĩmerlſio eſt de ſubſtantia:nõ aũt
pꝛeciſe in numero tali vel in tali.

rticulus quartus

Eine querit᷑ demaioꝛi ↄgrintate numeri ĩmeꝛ
ionũ ſic.cũ numerꝰtalis vel talis imerſionum

ſit de neceſſitate baptiſmi pꝛeciſe.quare ma

gis inſtituit ecclia debere exerceri trina ĩmerſione qᷓ; vni⸗
ca vel bina vel aliquo alio ood Rnn⸗ ꝙ imerſio tri⸗
na maxime ↄſona eſt effectui baptiſmi.⁊ inqtum eius ef⸗
ctus eſt in ſignificando ⁊ purgando. Vnde qꝛ quãtũ ad id
quod ↄcernit miſticũ ⁊ quãtũ ad id quod gratuituʒ maxi⸗
me expmit᷑ efficacia eiꝰin trina ĩmerſione: magis tenet ec⸗
cleſia hunc modũ q; aliũ.quãtũ aũt ad efficacià in figurã⸗
do congruit.vnde Dama.Typus moꝛtis xp̃i ẽ baptiſmꝰ.
per tres em̃ imerſiones tres dies dñice ſepulture expᷣmun
tur.Et de conſe.di.iiij.augu.omelia.ij.Poſtq credere ꝓ⸗
miſiſtis:tercio capita veſtra in fonte ſacro ĩmerſimus.qui
oꝛdo baptiſmatis duplici miſterij ſignificatõne celebꝛatur
Recte em̃ tercio merſi eſtis:qui accepiſtis baptiſmũ in no
mine ihu xpᷣi.qui tercia die reſurrexit a moꝛtuis.Illa em
tercio repetita dimerſio.ty pum dñice expᷣmit ſepulture.ꝑ

quã rpᷣo ſepulti eſtis in baptiſmo.⁊ cum rpᷣo reſurrerxiſtis
in fide.vt peccatis abluti in ſanctitate virtutũ xpᷣm imitan

do. IJtem Gꝛeg. tercia ĩmerſio eſt ſignificatiua miſterij tri⸗

nitatis quãtũ ad efficacià ĩ gratificãdo ↄuenit.vñ Hieꝛo.

trina iĩmerſio.eſt cogitatõis.locutõis.operatõniſq; mũda
tio:vel triplicis concupiſcentie. Hec autem tam q;tum ad
pꝛimam partem eſt in adultis.qui peccant cogitatõne.lo⸗
cutione operatõne.qᷓ;ẽtum ad ſcdᷣam in paruulis ⁊ adultis
in quibus viget concupiſcentia triplex.quibus datur vir⸗
tus in baptiſmo ad vitandum triplex peccatum. Itẽ Am⸗
bꝛo.li.de ſacramentis. Interrogatꝰes.credis in deũ patrẽ
omnipotẽtem ⁊ dixiſti credo.⁊ merſus es: vnde ſepultꝰ es
peccato. Interrogatus iterum. credis in dñm ihᷣm xp̃ᷣm ⁊
crucem eius:⁊ diriſti credo:iterum meꝛſus es:⁊ ſic xpᷣo cõ
ſepultus.Qui enim cum rpᷣo ſepelitur:cum xpᷣo reſurget.
Interrogatus es iterum. credis in ſpmſanctum. dixiſti.
credo:merſus es tercio:vt multiplicem culpam multiplex
ſpũſſancti gratia in trina confeſſione abſolueret. Hec at

aſſignatio conuenit ⁊ paruulis ⁊ adultis.qtum ad duo p

ma mẽbꝛa.q́ẽtum ad tercium adultis:qui multiplici pecca
to purgant᷑ in baptiſmo. Poteſt etiã dici ꝙ trina fit ĩmer
ſio ꝓpter adeptõnem trium virtutum theologicaruʒ.ſcili⸗
cet fidei ſpei ⁊ caritatis.

rticulus quintus

Einge querit᷑ de imerſione in comꝑatõe ad ef⸗
fectum baptiſmi ſic. Querit᷑ ſi paruulus pᷣma
Ay imerſione facta ſtatim decedat. vtrum dicẽdus
aptiʒatus? O non videtur: cum nõ ſit baptiſinus ni⸗
ſi inuocatõne trinitatis. Item ſi hoc:ſuꝑflueret ſcða ⁊ ter⸗
cia ĩmerſio.q¶ Item queritur. ſi imerſi ione pꝛima oĩa ver⸗
ba pꝛoferant᷑.vtrum due merſiones ſequẽtes ſunt de ſub⸗
ſtantia baptiſmi. 4 Item ſi in ſcdᷣa ĩmerſione omnia ver⸗
ba pꝛoferatur vtrum alie eſſent de ſubſiantia ſacramenti.
pꝛimũ dicendũ eſt. ꝙ in neceſſitate tali baptiʒatꝰẽ.
upplente ſummi ſacerdotis gratia quod ex alia parte de⸗
ficit:quia neſcit tarda molim ina ſpũſſancti gratia. ꝛet.
poteſt dici.ꝙ in pꝛima ĩmerſione ſuſcipit caracterem cum
gratia. Indiuiſa em̃ ſunt opera trinitatis 2 ſubita. qꝛ ne⸗
ſcit tarda ⁊c. Alijs imerſionibus additis oſtenditur cara⸗
cter impꝛeſſus per trinitatis confeſſionem.4. Ad aliud di
cendum ꝙ vt tactum eſt in illa imerſione in qua expᷣmitur
actus baptiſmi cum inuocatõne trinitatis:ſacramentum
ↄfertũ confert᷑.alie ĩmerſiones oſtendunt impꝛeſſionem ca
racteris ꝑ trinitatis confeſſionem.

¶ Articulus ſertus
Einde querit᷑ de imerſione in comꝑatõe ad vir
tutem ſacramẽti.⁊ querit᷑ quãdo aqua incipit

eſſe ſacramẽtũ:⁊ qñ deſinit eſſe ſacramẽtũ:⁊ ꝙ;⸗
diu durat virtꝰpurgatiua in aqua. vtrum ſic incipiat eſſe
ſacramẽtũ cũ ĩmerſione illa ⁊ cũ illa deſinat vel poſt ĩmer
ſionẽ maneat.¶ Dicendũ ꝙ licet ex ↄtactu carnis rpᷣi mũ⸗
diſſime collata eſt virtꝰregeneratina aquis:nihilominꝰqꝛ
virtus illa potẽtialis eſt:⁊ requirit᷑ foꝛma ver boꝛum pre⸗
ſeripta a dno.ꝑ que virtꝰ illa reducat᷑ in actũ qñ cum actu

alp
tunn.
aſin

beat

-

ſoneg MMe
Unerſio r,
num eingeß
litiedi
minzmori
gbrenter
ſidanſtd,
RN
lcninn „
mecklebunnn
ptiſnäinn⸗
tuis Nlaei
ſepulume
reſarreniſe
ürpmnini
namiſtenn
nit n hie
tönnſcgnit
tam umal
ogitatöne,
lisz adults
oogtyp ni,
. Ni Ann⸗
n ipat
eſepultes
Bnrim
aſicrpoc
porcſargen
umn. dirſt
am molnpe
eret hecein
um od doo⸗
plicipera
iniſrimer
arʒ.ſelli

atötade⸗
ulns Hina
m dicedus
puüſmus
euſchan ten
ma cid Ne
ſunt deſn⸗
e onnniai
ſacramen⸗
baptint
liaported⸗
rona O⸗.
Nerem cum
ita, Ne⸗
ſturcara⸗
dalinddi
erömitur
amnentum
ſionem ea

noetoſ
va mncßi.
metuͦ

¶ Nueſtio

exercito.accedit verbũ ad elemẽtũ fit ſacramẽtũ.⁊ cũ du
rat pꝛolatõ verboꝝ pᷣſcripta cũ actu erercito eſt ſacramen⸗
tum. incipit eſſe ⁊ deſinit eſſe ſacramẽtũ quãdo incipit ⁊
xeſinit hec pꝛolatõ cum ĩmerſione.

Mueſtio. xvuij. Aquo ba
beat baptiſmꝰſuam viꝛtutem.

DOnſequenter queri

tur de vtute baptiſmi ſcʒ a quo baptiſinꝰ
habeat virtutem. Et pꝛimo vtrum a cota
ctu carnis xp̃ᷣi. Scðo vtrũ a paſſione vel
a reſurrectõne vel ab vtroq;·

ebꝛum pꝛunum

Irca pꝛimũ ſic. JYoh.Cri.Qunqꝙᷓ aqua ba⸗
ptiſmi purgare pctᷣa credẽtiũñ poſſet:niſi ↄta
ctu dñici coꝛꝑis ſanctificata fuiſſet. 4¶ Con⸗
tra. eſto ꝙ vxpᷣe nõ fuiſſet baptiʒatꝰꝑ hanc foꝛ
mam in noie pr̃is ⁊c. Et vtute paſſionis delent᷑ culpa ⁊ pe

„

na in baptiſmo ⁊ eq; repᷣmit᷑ fomes.Cuʒ em̃ moꝛs xpᷣi nue⸗
rit pena.ex ea pena quã caro xpᷣi ſuſtinuit vnita diuinitati
fit remiſſio talis 1 maxima debilitatõ fomitis.ergo ſuper⸗
uacuũ eſt ponere ꝙ aqua recepit vim deliberatiuazʒ ex hoc
ↄtactu vel virtutẽ deletionis culpe aut pene.4 Item que⸗
ritur quã vim babuerit aqua: ⁊ quare no potiꝰdicit᷑ hic xe
aqua que fluxit de latere xp̃i cũ ſanguine.4 Item vim diei
tur habuilſe ex ↄtactu carnis xp̃i ? iterũ a verbo: que diſ⸗
ferentia. 4 Itez nõne ↄtactꝰ ille potuit ſufficere ad vim re
generatiuã ↄferendã · ita ꝙ nulla virtꝰ verbi adderet᷑:ſicut
aqua ex vi ſibi collata mudauit Qaaman a lep abſq; ali⸗
quo addito.4 Item querit᷑ quõ verbũ ſanctificet aquam
cum fiat in ꝑſonam baptiʒati.quãdo aũt aliquid benedici
tur ↄuerſio fit ſuꝑ illud vt benedico te creature ſalis: ⁊ in
fontibo dicitur:qui ſuper te pedibo ambulauit ⁊c̃. Item
quomõ accedit verbũ ad elementũ: cum potiꝰad ꝑſonam.
¶ Item querit᷑ quare alia eleme nt ſanetificata
ex ↄtactu carnis xp̃i vt aqua.¶ Rñſio dicendũ ad hoc.q;
circa rem quãcũq; ↄſideranda ſunt nõſolum que ad eſſe:h
que ad bene eſſe ꝑtinent. dñs em̃ qui venit ſaluare qð fue⸗
rat ꝑditum. nõſolum fecit hoc ꝑ potentiã ſed ꝑ ſapientiaʒ
ſiue ꝑ potentiã oꝛdinatam. ⁊ hoc eſt quod augu.dicit. po⸗
terat quidem modus aliꝰeſſe noſire ſaluationis:ſed nullꝰ⸗
ↄuenientioꝛ. Eodem modo dicendũ. ꝙ ſi nõ fuiſſet xpᷣc ba:
ptiʒatus:baberet eundẽ effectũ baptiſmꝰ. tamen vt omnia
fierent m oꝛdinem: ccuit ita fieri.vnde ꝑ colligantiã car
nis deſcendẽtis ꝑ libidinoſam ꝓpagationem: oinnis ani⸗
ma ↄtraxit oꝛiginalis culpe ⁊ pene imũdiciam ⁊ pena car
nem aſſumpſit nõ ſic deſcendẽtem: cum aĩa ipᷣi carni ↄiun
cta ⁊ ſibi qui eſt pꝛincipiũ vite.que caro nulla habuit imũ⸗
diciam.⁊ quia in aqua facienda erat regeneratõ.yvt conue
niens erat fieri ſᷣm ꝓꝛietatem elementi: voluit vt ſicut ex
ↄtactu carnis imũde pꝛius ↄtracta eſt imũdicia: ita ex ↄta
ctu carnis ſue otraheret elementũ regeneratõnis ſcʒ aqua
vim ſanctificatiuã. Item ſimiliter ꝑ cõtaetum carnis que

fuit imunis a caloꝛe ↄcupiſcentie danda fuit vis expᷣſſiua

fomitis. Ad verbum ergo Criſ.ꝙ nunqᷓ aqua ⁊c. Rñ⸗
ſio ꝙ exponendũ eſt.nõ poſſet ita ↄuenienter: licet ita ple⸗
ne ⁊ ita efficaciter.¶ Ad aliud dicenduʒ. ꝙ illa aqua que
fluxit de latere xp̃i.ad hoc fluxit vt eſſet ſignũ ꝙ ꝑ moꝛtem
xpᷣi virtutem haberet baptiſmꝰ. a ideo fluxit cum ſanguĩe.
in hoc ꝙ in latere xpᷣi aꝑto.ſignum fuit ꝙ ianua ꝑadiſi
erat reſerata ꝑ moꝛtem xpi.⸗ Ad aliud dicenduʒ.ꝙ pt̃as
virtutis regeneratiue nõ eſt in aqua niſi cũ verbũ ſanctifi:
catur.ſed ex ↄtactu carnis xpᷣi dicit᷑ collata hboc modo ꝙ ĩ⸗
telligitur de potentia ante actũ.a verbo aũt habuit poten
tiam cũ actu ⁊ fuit hec potẽtia ad illã ↄpletiua.⸗! Ao alið
dicendũ.ꝙ nõ eſt ſimile de mũdatõne ¶ Qaaman:cũ illa fue
rit coꝛꝑalis ſcʒ lepꝛa:pctẽm aũt ſpnale.⁊ ideo licet aqua ex
virtute ſibi collata diſponat ad mũdatõeʒ. pᷣter hoc ᷣm cõ

nenientiã medicine requirebat᷑ ſpũale remediũ ſcʒ ſpũs 2

AAD

xuiij.

virtus verbi.verbũ quidẽ animã caracteriʒat.ſpiritus vi⸗
uificat.¶ Ad aliud dicendũ. ꝙ ſanctificatio aque ẽ pᷣpara
toꝛia vt in fontibo.⁊ quia ſola aqua tunc eſſet ſanctificãda
temonſtrat᷑ aqua.⁊ eſt alia ſanctificatio aque in actu tin⸗
ctionis:⁊ tunc nõ opoꝛtet demõſtrari aqua ſed ꝑſona que
intingitur cuiꝰeſt reciꝑe ꝑ verbũ caracterẽ.ꝑ ſpiritũ graʒ
in eodem ſpiritu ſanctificat᷑ aqua ꝑfecte ꝙ ſignificat᷑ in
bhoc quod dicit Bama. de illo quod dicit᷑.j.Coꝛĩ.x.om̃es
in moyſe baptiʒati ſunt in nube ⁊ in mari.Qebula ſimbu
lum eſt ſpũs:mare vo aqua.virtꝰ etiã verbi attingit aquã
in bhoc ꝙ imergat᷑ in aqua inuocato ſuꝑ aquã nomine tri⸗
nitatis. AUnde bec vox in nomine trinitats reſpicit h̊ ver⸗
bien baptizo qð eſt intingo in aqua.⁊ ſm boc ſanctificat᷑
aqua.reſpicit etiã ꝑſonam ſiue ſuppoſitum qð demonſtra⸗
tur ꝑ pꝛonomẽ ? nominat᷑ expꝛeſſe:⁊ ſic ſanctificat ꝑſonã.
Ad hoc qð vltimo querit᷑ quare alia elementa non ſunt
ſanctificata ex ↄtactu carnis xpᷣi. Dicendũ ꝙ nõ ſufficit cõ
tactus:ſed requirit᷑ volũtas dei inſtituẽtis.

Mlembꝛum ſecuůdum

Einde querit᷑ vtꝑ baptiſmꝰbabeat effectum
ſiue virtutẽ efficiẽdi a paſſione vel etiã a re/
ſurrectõe?⁊ videt᷑ ꝙ ab vtroq;.qꝛ vtrũq; repᷣ/
ſentat᷑ in actu baptiʒãdi. In imerſione eĩ in
aqua moꝛs ſiue paſſio: in eleuatõe reſurrectõ.̊ cũ vtrũq;
repᷣſentat᷑ ab vtroq; habet virtutẽ. 4l! Item leo papa.dñs
ihs xpᷣe foꝛmã ante potuit inſtituere niſi ꝓpꝛie intelligi vel
let ꝙ regeneratõis ſacramẽtũ ex ſua reſurrectõe gram re⸗
ciperet.¶¶ Item. j. Coꝛin. xv.ſuꝑ illud. Qui baptiʒat᷑ pro
moꝛtuis.glo.i.pꝛo peccatis cũ ipa nõ dimittant᷑ ſi xpᷣe nõ
reſurrexit:qᷓ baptiſmꝰ habet virtutẽ a reſurrectõe.¶ Sed
tunc querit᷑ quẽ effectũ habet aut eundẽ quem a paſſione
aut diuerſuʒ. Si eundẽ: ↄſtat ꝙ nõ remiſſionẽ culpe.a ſo
la em̃ paſſione habet hũc effectuʒ. aliter em nõ euolaſſent
baptiʒ ati inter reſurrectõeʒ ⁊ paſſionem dñi.Item minoꝛ
eſſet effectus baptiſmi onte reſurrectõeʒ poſt paſſioneʒ do⸗
mini qᷓ circũciſionis tꝑe legis ꝑ quã fiebat pcti remiſſio:ſi
a reſurrectõe eſſet dimiſſio culpe. Si diuerſuʒ: querit᷑ quẽ
ab iſto: quẽ ab illo.¶ Si dicat᷑ ꝙ a paſſione habʒ remiſſio
nem culpe. a reſurrectõne collatõeʒ gre. qð videt᷑ ꝑ illud.
iiij. Ro. ¶Moꝛtuꝰ eſt ꝓpter delicta noſira ⁊ reſurrexit ꝓpter
iuſtificatõeʒ noſtrã. Contra.glo.ſuꝑ eũdem textũ dicit.qꝙ
vtraq;.i.moꝛs ⁊ reſurrectõ xpi delicta nr̃a tollũt:⁊ vtraq
iuſtificãt. iſti effectꝰſunt ↄmũes.ꝙ/ Aod boc rñdeo ꝑ ver
ba p̃dicta.glo.illiꝰ. AQDoꝛtuꝰeſt ꝓpteꝛ delicta nr̃a ⁊c.ſũt veꝛ
ba mgr̃i nõ aug·ſ̊ verba aug.ſtatim ſequũt᷑ in eadem glo.
hec ſcʒ moꝛs rp̃i ſola in interitũ vite veteris ſignificat.2 in
ſola reſurrectõe noua vita ſignificat᷑ que a iuſtificatõe in⸗
cipit: in imoꝛtalitate ꝑficit᷑. AUnde aug.nõ ponit ibi ratõzʒ
cauſe ſ ſigni.vnde aug. Haptiſmꝰhabet ratõeʒ ſigni ⁊ cau
ſe ⁊ qtum ad remiſſionẽ culpe ⁊ pene.ex moꝛte xpᷣi ratõezʒ
ſigni ⁊ nõ cauſe qᷓtum ad iuſtificatõeʒ ex reſ urrectõe. Re⸗
ſurrectõ em̃ xpᷣi ratõeʒ ꝓpꝛie bʒ ſigni ⁊ nõ cauſe qᷓtũ ad iu⸗
ſtificatõez:tñ qᷓ̃tũ ad id qð ſeꝗt᷑ ſcʒ imoꝛtalitas.i.ĩpaſſibi⸗
litatis:incoꝛruptõ ratõʒ hʒ cauſe ſm ꝙ dici ſolet. ꝙ reſur
rectio xp̃i cauſa ẽ nr̃e reſurrectõis. Ande cuʒ aug.dixit.ꝙ;
moꝛs xpi ⁊c.ſubdit.q̃ a iuſtifſicatõe incipit ⁊ ĩ imoꝛialitate
ꝑficit᷑.¶ Si obijcit᷑ ꝙ adhuc remanet debitũ moꝛtalitatis
poſt vt añ.Rñſio ꝙ ſic circũciſio delebat ex ꝑte aĩe debitũ
carẽtie viſionis dei ene inqᷓ̃tuʒ et᷑ne.⁊ remaſit debitũ ca⸗
rẽtie tꝑalis:ita er ꝑte coꝛꝑis baptiſmꝰ deleuit debitũ moꝛ
talitatis.i.paſſibilitatis eine inqᷓtũ et᷑ne.⁊ remanet debi
tũ paſſibilitatis tꝑalis.Sʒ reſurrectõ generalis tollet de⸗
bitũ oĩno.⁊ ſi añ reſuꝛrectõʒ xpᷣi baptiſmꝰtollẽt pᷣdicto mõ
cbitũ h̊ ſeu ↄmutaret:nõ tñ ſignificabat h̊ niſi pꝰ reſuꝛre⸗
ctionẽ xp̃i.tñ diſponebat ad reſuꝛrectõeʒ ſ̊ a remotis.ſᷣ q;
reſuꝛrectõ xp̃i eſt cauſa nr̃e reſuꝛectõis.Alio mõ dedit ba
ptiʒato tria ex ꝑte ſacramẽti.qꝛ eſſet huiꝰrei ſignũ ð ante
nõ erat.⁊ qꝙ eſſet cauſa diſponẽs ad hoc a ꝓpinquioꝛi ⁊ vt
det qᷓtũ ad aĩaz inter alias vᷣtutes maioꝛẽ ſpem ⁊ certioꝛẽ
ce reſuꝛrectõe generali.inqtuʒ facit mẽbꝝ iliꝰcoꝛꝑis cuiꝰ

— 7

caput iam eſt gloꝛificatũ.cũ nõ poſſit eſſe mẽbꝛuʒ paſſibile
⁊ infirmũ ſub capite gloꝛioſo.quãtũ ad coꝛpꝰ dat diſpoſi⸗
tionẽ ꝓpinquioꝛẽ ⁊ habilitatẽ ad reſurrectõeʒ generalẽ.vñ
leuatõ baptiʒ ati nõ ſolũ reſpicit ad reſurrectõeʒ xpᷣi R̊ ad
reſurrectoez mẽbꝛi ſcʒ eius qui eſt mẽbꝝ.

„QDue io. xv. de poteſtate
aptiʒandi.
Equitur de poteſta

J
te baptiʒzãdi.Pꝛimo ꝗᷓ querit᷑ que ſit pote
ſias baptiſmi quã retinuit ſibi xrpᷣe. Scðo
vtꝝ dñs poſſet mĩſtro pr̃atẽ cooꝑatõistõ
ferꝛe. Tercõ vtꝝ data fuit xp̃ᷣo homĩ pote
ſtas dimittẽdi pcta in baptiſmo.Quarto querit᷑ incidẽter
ꝓpter illud verbũ euãgelij qd dicit YJoh.Ego neſciebã eũ:
quid ſcinit iohes ⁊ quid neſciuit.

Membꝛũ pꝛimũ

Irca pᷣmũ qrit᷑ ſic.Augu.ſuꝑ Joh̊.j.potuit
dñs ptateʒ baptiſmi alicui ſᷣuo vice ſua tra⸗
dere. vt tãta eẽt vis ĩ baptiſmo pᷣui:quãta eſt
. in baptiſmo dñi. ̊ noluit. Iſtud vᷣbuʒ hʒ du
bitatõʒ ⁊ querit męr̃ ſentẽ.di.v.que ſit illa ptas quã dñs
nõ dedit ⁊ dare potuit: Querit᷑ igit᷑. vtꝝ ſit pᷣas purgãdi
a pcto.ꝙ nõ:videt᷑ ſic.Maiꝰẽ iuſtificare impiuz q; creare
celũ ⁊ terrã.Sʒ ptᷣatẽ creãdi celũ ⁊ terrã nulli poſſet ↄfer⸗
re:igit᷑ ⁊c̃.creature em̃ nõ põt eſſe infinita potẽtia.i¶ Item
glo.ſuꝑ illud Luc.xv.gaudiũ ẽ magnũ ⁊c.dicit.magis eſt
iuſtificare im pios qᷓ iuſtos creare ⁊ ↄſeruare.qꝛ ⁊ ſi vtrũ
qʒ equalis potẽtie: hoc maioꝛis gaudij ⁊ maioꝛis miſcdᷣie.
¶ IYtẽ aug.qualis ẽ ioh.talis ẽ baptiſmꝰ ioh.⁊ qualis eſt
xpᷣc:talis ẽ baptiſmꝰxpᷣi. Unde qꝛ xpᷣc eſt deꝰ: baptiſmꝰ eſt
diuinꝰ:igit᷑ ſolꝰdeus põt dare baptiſma diuinũ.̊ hõ non
põt eſſe deus.¶¶ Itẽ dicit Dyoni.optimi ẽ optima adducẽ
igit᷑ cũ oꝛdo rerũ ſit optimꝰᷣm quẽ a pᷣma cauſa fluũt crea
ture vt angeli ⁊ aĩe ⁊ hoc m eſſe naturale ⁊ gratuitũ: con⸗
tra naturã optimi eſſet oꝛdinẽ illuʒ ꝑmutare:vt ſcʒ amma
eiꝰpfectio eſſet ab alio ꝙᷓ imediate a teo.Sʒ vt dĩc Anß.
quodlibet incõueniẽs eſt impolſibile dro:igit᷑ hoc ẽ impoſ⸗
ſibile deo. ¶ Iẽ. v. JYOoh. Oꝑa que ego facio teſtimoniũ ꝑ⸗
hibẽt de me.glo.qꝛ talia oꝑa nõ niſi a deo fieri poſſunt. et
determiĩat᷑ ibi in alia glo.que ſunt hmõi oꝑa ſcʒ illumiare
cecos: apꝑire aures ſurdoꝝ.⁊ oꝛa reſoluẽ mutoꝝ. Si igit
hec teſtant᷑ qẽ deꝰ.ſi nulli põt ↄferre eſſe deũ:nulli põt cõ⸗
ferre ptᷣatẽ faciẽdi ſanitates coꝛꝑales:młtofoꝛtiꝰnec ſpuũa⸗
les ſiue aĩarũ.il Item oĩs actio eſt ꝑ ↄiunctõeʒ agẽtis cuz
eo in quo agit.ꝑ ↄiũctionẽ dico vᷣtutis vel ſupſiãtie vel vtꝛi
uſq;. in purgatõe aĩe nõ requirit᷑ quecũq; ↄiũctio.ſᷣ ꝑ inti
mitatẽ quandã eo mõ quo diffuſa ẽ coꝛruptio pcti.ↄiũctio
aũt ꝑ intimitatẽ eſt ſolius dei:qꝛ vt dicit aug.ſolꝰdeꝰillabi
tur aĩe cũ purgatõ aĩe nõ fiat niſi ꝑ illapſuz aĩe ſolꝰ eꝰ pẽ
aĩam purgare.l Itẽ videt᷑ ꝙ hec ptas nullo mõ ſit bomis
quia nec capacitas.qꝛ ab optimo relegata eſi oĩs inuidia
vnde viꝛtutẽ dat rebo pᷣm ſui capacitatẽ.¶Dath.xxv. dedit
vnicuiq; Fm Apꝛiã virtutẽ.nulli homĩ fuit collata hec pras
ſcʒ ᷣmittẽdi pcta:&̊ ſi alicuiꝰeẽt hec capacitas:fruſtra fuit
ei collata.qꝛ nũqꝙᷓ; fuit adimpleta. Cõtra.ꝓpꝛiũ dei ẽ om̃i⸗
potẽtia:ſic ⁊ oĩs ſciẽtia.igit᷑ ſicut deꝰpõt dare creature ra⸗
tionali ſcʒ aĩe ſciẽtiã oĩm ſicutẽ de aĩa xp̃i: ſilʒ aĩe beate ſci
ent oĩa poſtqꝙᷓ plene beatificate erũt:igit᷑ 7 om̃ipotẽtiã põt
dare..l Stẽ de deſt ſũme bonꝰ.igit᷑ cũ bonũ eſi diffuſiuũ ſui
ſũme debz diffundẽ ſe. Sʒ magis diffundẽt ſe ſi purgaret
illũ ⁊ daret illi pratẽ purgãdi alios: ꝙ ſi ſolũ purgaret il⸗
lum. igit c. 4 Itẽ dñs ↄtulit creaturis pratẽ purgandi a
peto ſicut gre ⁊ vᷣtutibo.vñ Act᷑.xv.fide puꝛificãs coꝛda eo
rum.quare nõ idẽ potuit ↄferre hoibo.⸗ Itẽ actꝰ ⁊ oꝑatio
nes foꝛmaxꝝ ↄueniũt ſubiectis vt qdð põt foꝛma:⁊ ↄpoſituʒ
„* foꝛmà.verbigr̃a.caloꝛ calefacit:⁊ calidũ caloꝛe calefacit
a ſimili videt᷑ ꝙ fides puriſicat ſiue iuſtificat.⁊ ꝙ fidelis
ſilꝛ iuſtiſicare põt.ꝗ IJtẽ dñs ↄtulit creaturis coꝛꝑalibus

ptᷣatẽ curãdi a moꝛbis coꝛꝑalibo.eadẽ rõne videt᷑ ꝙ potuit
ſpũalibo. Itẽ plus ẽ eicere demonẽ q ſemĩatũ ꝑ ipᷣm. Cũ
