ham dilectũ tuũ ⁊ yſaac ſᷣuũ tuũ? iacob ſcẽm tuũ.¶ NHic

QA.

—————22

canon miſſe pꝛiꝰfuit editꝰ qᷓ; memoꝛiã ↄfeſſoꝝ celebꝛaret ec
cleſia. Nam omnes fere ſancti qui memoꝛant᷑ in canone

pceſſerũt ſilueſtrũ pᷣter iohem ⁊ paulum marcellinuʒ 7 pe
trum qui pꝛimo ſucceſſerũt.Ecclia vᷣo poſt tꝑa bti ſilueſiꝛi
cepii ſanctoꝝ ↄfeſſoꝝ memoꝛiã celebꝛare.ꝗ4 Quoꝛum me⸗

querit᷑ cur in canone nulla fit ↄmẽoꝛatio ofeſſo cũ tñ int
ſanctos memoꝛia eoꝝ honoꝛifice veneret᷑ ecclia. Rñſio. ꝙ e

————

ſen
bo
e⸗
10

n
in
iti⸗
lo
¹

9*
te

Peof. miſſe

ritis. bic facta ↄmemoꝛatõe ſanctoꝝ ſubdit poſtulatõ ↄme
moꝛantis. Hic igit᷑ pꝛimo poſtulat᷑ beneficiuʒ diuine ꝓte⸗
ctõnis ſcʒ a malo. Scðo beneficium diuine ꝑductõnis ad
bonum ſcʒ ibi. hanc igit᷑ oblatõʒ.dicit᷑ ergo quoꝝ ſcz pᷣdi⸗
ctoꝛum ſanctoꝝ meritis p̃cibuſq; ↄcedas.ANultũ em̃ ſolẽt
merita ſanctoꝝ p̃cedentiũ ſuccedentibo ſuffragari. Vnde
cum Eʒzechias diuinũ poſtularet auxiliũ.rñſum eſt ſibi ꝓ⸗
tegam vꝛbem banc ⁊ ſaluabo eam ꝓpter me ? ꝓpter dauid
ſeruũ meũ Yſa. xxxvij. VUt in omnibo ꝓtectõnis tue munia
mur auxilio.bic notandũ ꝙ in bac ↄmem oꝛatõe que fit añ
oↄſecratõnez coꝛꝑis xp̃i: poſtulat᷑ ſi uffragiũ ſanctoꝝ. In ea
vo que fit poſi ↄſecratõem coꝛꝑis xpᷣi:anctoꝝ conſoꝛtium
imploꝛat᷑. quia nimirũ anteꝙᷓ coꝛpus xpᷣi quod eſt vniuer⸗
ſalis eccleſia conſecret᷑.i.anteqᷓ regnũ adueniat:neceſſari⸗
um eſt nobis in via ſanctoꝝ ſuſfragiũ.vt meritis eoꝛum et
pꝛecibo diuine ꝓtectionis muniamur auxilio. p̊ vbi coꝛpꝰ
xrp̃i fuerit ↄſecratum.i.vbi regnum aduenerit:aſſequemur
in patria ſanctoꝝ ↄſoꝛtium. vt ſocietatem ⁊ ꝑtem cum ſan
ctis apoſtolis martiribo babeamꝰ. qð in ↄmemoꝛatõne
ſanctoꝝ intra poſtulat᷑ vt ptʒ ibidem.

7„

S. üj.
tionem. hic poſſulat᷑ beneficiũ diuine ꝑductõis ao bonum
qtum ad quatuoꝛ que ſunt. Cultus acceptatõ ibi. Queſu
fumus dñe vt pla. ac. Pacis refoꝛmatõ ibi. dieſq; nros in
tua.p.d. A penis damnatoꝝ ſ. egregatõ ibi.atq; ab eterna
dãnatõe ⁊c. Cũ electis pᷣmiatio ibi:⁊ in electoꝝ ⁊c. Facta
ergo mentõne de ſanctis ⁊ eoꝝ memoꝛie veneratõne ſubiũ⸗
gitur de oblatõne ſacrificij cum dicit᷑. hanc igitur oblatio⸗
nem ⁊c᷑̃.ſic inſinuãs.quoniã nõ eſt locns offerendi facrifi⸗
cium vnitatis extra vnitatem eccleſie. Sanctoꝝ ergo me⸗
moꝛie in ſacrificõ ↄmunicamus:quatenꝰin ↄmunione ſan
ctoꝛum ſacriſiciũ offeramus4l Hanc igitur oblatõnem de
qua ſupꝛadictum eſt. hec dona hec munera bec ſancta ſa⸗
crificia illibata.ſeruitutis noſire ſed ⁊ cuncte fa.t. Iſta cõ
iungit: quia nõ ſolum offerunt ſocerdotes. H vniuerſi fide
les vt tactuʒ eſt.Qota ꝙ dne ſunt ſpẽs ſeruitutis.vna que
ſoli creatoꝛi debet᷑ ⁊ dieit᷑ latria.altera que creature impẽ⸗
ditur ⁊ dicit᷑ dulia.de hac duplici dieit᷑ Math.xxij. Red⸗
dite que ſunt ceſaris ceſari ⁊ que ſunt᷑ dei eo. Ad latriam
ꝑtinent.altaria. templa, ſacerdoti a. ſfacrificia ⁊ hmõi.que

ſolũmodo cultui dei ſunt dedicata. qui gloꝛiat᷑ in cilio ſã⸗

ctoꝛum magnꝰ terribilis ſ.o.qui incir.eius ſunt. NQõ em̃
ꝓpꝛie loquendo ſanctis ad honoꝛẽ dei xedicant templa.cõ
ſecrantur altaria.ſacerdotia ſtatuũtur. ſacrificia offerun⸗

— —,—

tur. ſed deo potius ad honoꝛẽ ſanctoꝝ. ne foꝛte ſi ſec? age⸗

retur: nõ theoſebia ſ ydolairia omitteret. Hinc dixit dn

Aſath. iiij. dmm deu tuũ adoꝛabis. illi ſoli ſeruies.i.ſoli

teo ſeruituteʒ cultus impendes. de qna hic dicit.hanc ob⸗

lationem ſeruitutis noſire ⁊c.queſn movñe vt placatꝰ.i.ſi⸗
ne offenſa accipias.i. ſit tibi accepta 2 grata. dieſq; nr̃os
c. Peatꝰgreg.has tres petitões dicit᷑ in canone addidilſ⸗
ſe. ſcʒ dies nr̃os in tua pace diſponas.ꝑ eum qui ꝓ nobis
traditꝰeſt in manꝰ eoꝝ qui oderũt pacẽ. atq; ab eterna dã⸗
natõne nos eripi.ꝑ eũ qui ꝓ nobis tꝑali moꝛte danat? eſt
iuxta illud 2 demnauerũt eũ moꝛti. Et ĩ electoꝝ tnoꝝ in
beas grege nuerari.ꝑ eũ qui ꝓ nobis ceputatꝰ ẽ cũ inigs
IZla. mij. .¶ ota bic ꝙ eſt pax pectoꝛis. Gal.v. fructaſpũs
caritas. gaudiũ.pax.patientia.hãc pacẽ reliqiit dñs apo
ſiolis Joh. xiiij. Dacem inquit relinquo vobis.tẽ eſt par
tempoꝛis. p̃s. Oꝛiet᷑ in diebo eins iuſticia ⁊ babundantia
pacis. hanc pacẽ inceſſanteꝛ poſtulat eccleſia dicẽs. Da pa
cem dñe in dieb⸗ noſtris ⁊c. Itez eſt pax eternitatis YSoh·
xiiij. Pacẽ meã do vobis.nõ quõ hic mũdus dat:ego do vo
bis.bic eſt pax ſuꝑ pacem.pᷣs.In pace in idipᷣm doꝛmiaʒ ⁊
requieſcam. Pꝛopter hanc tꝛiplicẽ pacem teꝛ poſtulat᷑ pax
in miſſa. Pꝛimo cum dicit᷑ dies noſiros in tua pace diſpo-
nas.Scdo cum dicitur.da ꝓpicius paceʒ in diebo noſtris
Tercio cũ dicit᷑ dona nobis pacem.vt de pace tꝑis ꝑ pacẽ
pectoꝛis:trãſeamꝰad pacẽ eternitatis. Ob hoc in canone
miſſe ſacerdos ter oſculat alarte.

xxxvij.
Articulus tercius

Vam oblatõez. Hic poſtulat hoſtie benedicte ĩ
verũ ⁊ ſũmũ ſacrificiũ traſmutatio. Dicit᷑ ergo
uã oblatõeʒ tu deus facere digneris in omni⸗
ictã. boc eſt tranſmutare in illã hoſtiam que eſi

bus ben
oĩno benedicta. DHec aũt vocabula benedictã aſcriptã ⁊c̃.

multipliciter exponũtur. VUno modo ym aug. habet᷑ de
conſe. di.ij. vtrum ſub figura.qui dicit ſic. banc ergo obla⸗
tionem benedictã ꝑ qu benedicimur. Aſcriptã x quã ho⸗
mines in celo aſcributur. Ratã ꝑ quã in viſceribo xp̃i cen⸗
ſeamur. Rationabilẽ ꝑ quã a beſtiali ſenſu exuamur. Ac⸗
ceptabilẽ vt qui nobis ipis diſplicemꝰ:per hanc accepta⸗
biles eins vnico filio ſimus. nibil autẽ ratõnabilius vt
nos qui iam ſimilitudinẽ moꝛtis eius in baptiſmo accepi
mus:limilitudinẽ quoq; carnis ⁊ ſanguĩs ſumamꝰ.⁊ hec
expoſitõ eſi m diſtinctõʒ effectuũ ipᷣius ſacramẽti.¶ Alio
modo ſic ᷣm Inno. Quã oblatõeʒ tu deus facias trãſmu⸗
tari ĩ eã hoſtiã que eſi oino benedicta.aſcri pta. rata.ratõ⸗
nabilis a acceptabilis. Menedicta dicit᷑ ſalutaris hoſtia
id eſt ab omi cauſa maledictõnis ĩmunis tam oꝛiginali q̃ᷓ
actuali tam crimiĩali ꝙᷓ veniali.Luẽ.j.benedictꝰfructꝰ vẽ⸗
tris tui. Aſcripta dicit᷑i.figuris ⁊ ſcripturis veteribo deſi
gnata.tã in agno paſchali Exo.xij.qᷓ; in mãna celeſti Exo⸗
di. xvj.tam in yſaac ĩmolãdo HGeñ.xxij.qᷓᷓ in abel ĩmolato
BGeñ.iiij. Apoc.xiij. hic eſt agnꝰꝗ occiſus ? ab oꝛigine mun
di. Rata dicit᷑ quaſi non traſitoꝛia ſicut vetꝰque ceſſit vbi
noua ſucceſſit:ſᷣ que ꝑmanet ineternuʒ ſᷣm oꝛdinẽ melchi.
Ratõnabilis dicit᷑.i.habens effectũ ↄgruũ quaſi nõ pena⸗
lis ſicut legalis erat que ſenguĩe hircoꝝ ⁊ thauroꝝ nõ po
terat a peccato mũdare:bᷣ que ſanguine ꝓpꝛio conſciẽtias
emũdat ab operibo moꝛtis. Deb.ix. AVcceptabile dicitur
quaſi nõ illa de qua dicit ꝓpha.ſacrificium ⁊ oblatõeʒ no⸗
luiſli.ſicut dicit dñs.non accipiam de domo tua vitulos.
neq; de gregi.t.hircos:bᷣ illa de qua Ecẽi.xxxv.Sacrifici
um iulli acceptum eſt. Et Ecci. xlv. Im elegit ab om̃i vi⸗
uente offerre ſacrificiũ deo incenſuʒ ⁊ bonũ odoꝛẽ. Scðm
hanc expoſitõez recte ſubiũgit᷑.vt fiat coꝛpꝰ⁊ ſanguis dile
ctiſſimi filij tui dñi nr̃i ihu xp̃i.hec aũt expoſitõ tangit cõ⸗
ditõnes ip̃ius vere hoſtie.⁊ pꝛimo vt conſiderate in ſe. ſe⸗
cundo in com ꝑatõe ad pꝛefiguratõeʒ legis. tercõ Fᷣm ↄꝑa⸗
tionem ad mutatõeʒz legis que habebat aliam ſuccedentẽ:
qtum ad oblatõnem hoſtia Zduo nõ habuit boſtia iſta.
quarto ſᷣm comꝑatõeʒ ade ectum. quinto ᷣm comꝑatio⸗
nem ad illũ cui offertur. 4 Alio mõ ſic. Quã oblatõnez be
nedictã.ſcʒ ꝑ conſecratõeʒ. aſcriptã ꝑ appꝛobatõez. ratã ꝑ
confirmatõeʒ. i.quã oblatõeʒ conſecratã appꝛobatã ⁊ con
firmatã a te: digneris facere rationabilẽ hoſtiã ſcʒ ⁊ acce⸗
ptabilem. ratõnabilẽ inquã.i. talẽ que diuine ratõni cõue⸗
niat. 2 acceptabileʒ. i. que beneplacito vinino oplaceat vt
nobis coꝛpus ⁊ ſanguis fiat ⁊c. Refert dicẽ ratõnabile et
ratõnale. quia ratõnabile dicit᷑ qð fm oſonãtis ratõis ꝓ⸗
cedit. Ratõnale quod vtitur ratõe. Uel petimꝰ. vt deꝰ hãc
hoſliam conſecret confirmet ⁊ acceptet.vt conſecret:ibi be
nedictam. Confirmat ꝙᷓtuʒ ad duo.ſcʒ diuinã memoꝛiam
ibi aſcriptam.i.talem que de memoꝛia ſua nulla poſſit ob
liuione deleri. Et petimꝰeam ratam fieri.i.talem que dep
poſito ſuo nulla poſſit mutatõe conuelli.vt acceptet qtum
ad duo ſcz iudicium rationis ibi ratõnabilẽ: a beneplaci⸗
tuin volũtatis ibi acceptabilẽ. Conſecratõ refert᷑ ꝙtuʒ ad

ipᷣm ſacramẽtũ. Confirmatõ ad pꝛemiũ. Acceptato ad me

ritum. & oblatõ a memoꝛia dei nõ deleat᷑ vel a ꝓoſito dei

nõ auellat᷑: hoc intelligit᷑ ᷓtum ad pꝛemiũ oblatõnis pmi
um inquã fideliũ.acceptatõ aũt dei reſpicit meritũ fideliũ
4¶ Quare aũt fiunt tot cruces.hec põt ratio aſſignari. Ju⸗
das quarta feria maioꝛis ebdomade dñm vendidit trigin
ta argenteis in recõpenſatõeʒ damni quod videbat᷑ incur
riſſe ex infuſione vngẽti ſuꝑ caput dñi .Yob̃.xij. Quaꝛe in⸗
quit hoc vngentũ nõ venijt trecentis denarijs 2 datum eſt

egems:dixit aũt hoc nõ quia de egenis pertinebat ad eũ:
ſed quia fur erat ⁊ loculos habẽs ea que mittebant᷑ poꝛta⸗

SS

bat. Quilibet aũt aꝛgẽtens valebat decẽ tenarios vſuales
7 ita dãnũ vngenti quod valuerat trecentos denarios. xxx
recõpenſauit argenteis. Si vᷣo dicamus argenteos fuiſſe
vænarios vſuales.Oicemus ꝙ iudas vendidit xpᷣm quaſi
vile mãcipium pꝛo.xxx.qui ſunt tecima ꝑs trecentoꝝ de⸗

narioꝝ quod valuerat vngentũ. ꝓpter quod dñs deſpecti⸗

ne loquit᷑ ꝑ ꝓphᷣam Zach.xj.axpenderũt inquit mercedem

meam. xxx. argenteis decoꝛum pꝛeciũ quo appᷣciatꝰſum ab
eis.Ad deſignandum igit᷑ pꝛecij quãtitatẽ quo xpᷣc eſt ven

.

ditus ſacerdos facit hic tres cruces ↄmuniter ſuꝑ oblataʒ

⁊ calicem cum dicit. benedictam.aſcriptam. ratam.trecen
plicatõeʒ ſuſcipiunt a ternario. Poſt⸗
gnandũ venditoeʒ emptõez duas cru
ces expᷣmit ſigillatim vnã ſuꝑ oblatam ⁊ alterã ſuꝑ calicẽ
cum dicit vt fiat coꝛpus ⁊ ſanguis.¶ Adbuc aũt expoſitõ
vocabuloꝝ iſioꝝ benedictã ⁊c. poteſt ſumi a quadã oppoſi

ti parit᷑ ⁊.xxx.multi

modum vᷣo ad deſi

tione ad venditõnem iude ſic. Judas vendidit dñm. ꝑᷣ illa
venditõ fuit maledicta p̃ſcripta irrita.iniqua ⁊ deteſiabi⸗
lis.ſᷣ tu deꝰ hanc oblatõeʒ digneris facere benedictã.aſcri
ptam. ratam.ratõnabilẽ ⁊ acceptabilẽ. Judas em̃ dilexit
maledictõeʒ ⁊ venit ei ⁊ noluit bñdictõezʒ ⁊ ꝓlongabit᷑ ab
eo:ſ̊ tu deꝰ bãc oblatõem digneris facẽ bñdictã ꝑ quã nos
in celeſti bñdicas.Judas deletꝰ eſt de libꝛo viuẽtiũ ⁊ cũ
iuſtis nõ ſcribet᷑:ſ̊ tu deꝰ hãc oblatõeʒ digneris facẽ aſcri:
ptam ꝑ quam nos inter electos aſcribas. Judas laqueo ſe
ſuſpẽdit ⁊ ep̃atum eius alter accipit:ᷣ tu deꝰhãc oblatõeʒ
digneris facere ratã.ꝑ quã raptũ ſit nr̃e ſalu tis ꝓmiſſum.
Judas exit odẽnatꝰ ⁊ oꝛatõ eiꝰfacta eſt in pctẽm:ſᷣ tu deus
hanc oblatõeʒ facẽ digneris.ratõnabilẽ ꝑ quã ratõnabile
fiat obſequiũ ſᷣuitutis nr̃e.Judas reddidit mala ꝓ bonis
⁊ odiũ ꝓ dilectõe retribuit:ſᷣ tu deꝰhãc oblatõeʒ ſacere di
gneris acceptabilẽ ꝑ quã tibi nos reddas acceptos. vel iõ

facit tres cruces coĩter ſi uꝑ oblatã ⁊ calicẽ:qꝛ xpᷣe tria mu

niter egit circa panẽ ⁊ vinũ.accepit bñdixit ⁊ ædit. Ooſt⸗
modũ crucẽ fecit vnã ſpãliter ſuꝑ ablataz qꝛ dixit ↄmedite
boc eſt coꝛpꝰmeũ.Et alteraʒ facit ſ paliter ſuꝑ calicẽ qꝛ di⸗

xit. Hibite hic eſt ſanguis meꝰ.⁊ ſᷣm hũc ſenſuʒ recte ſub⸗

iungit᷑. Qui pꝛidie qᷓ; pateret᷑ ⁊c.vel potiꝰquia iudas ven⸗
didit xpᷣm ſacerdotibo ſcribis ⁊ phariſeis ad crucifigẽduʒ
idcirco ſacerdos ad notandũ tres emptoꝛes facit tres cru⸗
ces ↄmuniter ſuꝑ oblatam ⁊ calicem cum dicit. Menedi⸗
ctam aſcriptam ratam. ad notandũ po diſcrete venditoꝛẽ
⁊ venditũ:facit duas cruces diſcrete ſuꝑ oblatã ⁊ calicem
cum dicit pt ſiat coꝛpus ⁊ ſanguis.

Articnlus quartus

Vi pꝛidie qᷓ pateret᷑. In bac ꝑte expᷣnit᷑ ↄſecra
ionis ↄſumatõ. Et pᷣmo expᷣmit᷑ ↄſecratio coꝛ
poꝛis.Scðdo ↄſecratõ ſanguis ibi. Simili mõ.
ergo. Qui pꝛidie qᷓ pateret᷑.i.die p̃cedente ĩmediate
diem paſſionis. Eleuatis oculis in celũ ad te d.p.ſ.o. Hic
inſinuat᷑ arduitas facti 2 dignitas ſacramẽti. Qon em fe⸗
cit ſic dñs in inſtitutõne alicuiꝰalterius ſacramẽti.de bac
habetur de conſe.di.ij. Qihil in ſacrificijs maiꝰ eſſe poteſt
ꝙᷓãcoꝛpus ⁊ ſanguis xp̃i.nec oblatõ vlla hac potioꝛ eſt: ſed
omnes pꝛecellit hec.que pura conſcientia dño offerenda ẽ
2 pura mente ſumenda. atq; ab omnibo venerãda. ⁊ ſicut

potioꝛ eſt ceteris:ita potius excoli ⁊ venerari debet. Sue

autem tm̃ cruces hic fiunt. AUna in conſecratõne panis:al⸗
fera in conſecratõne vini.ad ſignificandum. ꝙ moꝛte vpCBt
bic ſpaliter rep̃ᷣſentata duplex bomĩs natura ſcʒ coꝛpns ⁊
anima redempta eſt. Iteʒ hie ſignat dñm in duplici natu
ra ſcʒ coꝛꝑe ⁊ anima paſſionem ſuſtinuiſſe. Dicto aũt hoc
eſt coꝛpus meũ:ad cuniꝰpꝛolatõem panis mutat᷑ in coꝛpus
rp̃i. ⁊ conſequẽter a ſacerdote cum mediocri inclinatione
coꝛpoꝛe dñe adoꝛato:ĩmo ipo dño qui ibi pᷣſentialiter eſt.a
verus deꝰz verus homo:debʒ eleuari reuerẽter.ita ꝙ a ciꝛ
cũſtantibo poſſit videri.⁊ poſt adoꝛato a populo debet re⸗

poni in loco ſuo. In adoꝛatõne coꝛꝑis rp̃ᷣi poteſt eſſe erroꝛ

ſi ſimpliciter adoꝛat᷑.cum foꝛtaſſe qui videt᷑ conſecrare nõ
ↄſecrat. vel quia nõ eſi ſacerdos:vel quia nõ intendit cõſe⸗

crare.vel quia nõ dicit verba ↄſecratoꝛia. tales nõ conſe⸗
crant. Unde nec hoſtia eleuata eſt adoꝛada nec qð ſub illa
ſpecie ↄtinet᷑. ꝛopter qð ſine p̃iudicõ dico.ꝙ ſaluatoꝛ de⸗
bet adoꝛari.qui credit᷑ eſſe ſub illa ſpẽ que ibi tractat᷑ ſub
hoc ſenſu verboꝝ. Adoꝛo te ihᷣm rpᷣe ſaluatoꝛꝗ ꝑ moꝛtem
tuã redemiſti mudũ quẽ credo eẽ ſub hac ſpecie quã video
4 Simili mõ poſtꝙᷓ cenatũ eſt.i.poſt cenã veteris paſche.
ſcʒ qũ dñs hoc ſacramẽtũ inſtituit ⁊ aplis ſumendũ diſiri
buit: ⁊ vt idẽ poſtea in memoꝛiã ſui agerẽt pcepit.qꝛ de his
ſupꝛa dictũ eſi hec ſufficiant.

¶ Membꝛum terciũ

de ⁊ mẽoꝛes. Hic incipit terciũ mẽbꝝ pᷣn⸗
cipale ſedᷣe ꝑtis huiꝰtractatꝰ de officio miſſe
in qͥ expᷣmit᷑ rei ↄſecrate memoꝛatõ.⁊ h̊ con
ueniẽter. qꝛ Fm ꝙ ipᷣe ſaluatoꝛ determĩat.cõ
ſecratio oꝛdinat᷑ að ʒ atõnem. hoc inquit facietis in
meam ↄmemoꝛatõcʒ. Cõmemoꝛatõ autem iſia ſemꝑ de bet
comitari oblationem. ⁊ ſic diuinam impetrat acceptatio⸗
nem iᷓtum ad pluree effectus. In boc ergo mẽbꝛo ſic pꝛo⸗
ceditur. Pꝛimo expᷣmit᷑ cum oblatõne ↄmemoꝛatõ.Secũ⸗
do cum expꝛeſſione ſimilitudinis acceptatõnis poſtulatio
ibi.ſupra que ꝓpicio. Lercõ huiꝰſacrificij effectꝰobtentio⸗
nis imploꝛatõ ibi. Supplices te rogamus. Pꝛimũ reſ picit

tmeritũ.ſcvᷣm modũ.terciũ effectũ.

Articulus pꝛimꝰ·
Icit᷑ &ᷓ pꝛimo.Vnde ⁊ mẽoꝛes ⁊c. quia dñs ipe
pcepat vt h̊ in ſui mẽoꝛiã faceremꝰ. ideirco tria
ſibi ↄmemoꝛãda ꝓponit ecclia. ſcʒ tãbeatã pal⸗
:necnõ ab inferis reſurrectõez: ̊ a in celos glioſaz
aſcẽſionẽ.¶¶ Sʒ querit᷑.exquo dñs h̊ fieri fecit in mẽoꝛiam
paſſionis eiꝰſolũmõ:quare expꝛimit᷑ hic mẽoꝛia paſſionis
reſurrectõis aſcẽſionis: Rñſio. dñs p̃cepit in hui ſacrifi⸗
cij celebꝛatõe memoꝛiã fieri ſue paſſiomis. ꝓpter hoc vt faci
entes aſſequerẽtur fructũ eiuſdẽ.ad quẽ aſſequendũ mari⸗
me valet ⁊ ꝓmouet fides reſurrectõis 2 ſpes aſcenſionia.
Pꝛopter quod haꝝ memoꝛia nõ inutiliter infert᷑. vel alit᷑
põt intelligi pᷣeeptuʒ dñi ſic.in mei memoꝛiã facietis.mei
inquã patiẽtis reſurgẽtis ⁊ aſcẽdentis.⁊ ſic nõ ſolũ voluit
Dñs mẽoꝛiã ſue paſſionis ſᷣ etiaʒ alioꝝ.dicit S vnde:qꝛ ſcʒ
facta oſecratõe.⁊ verbis a dño ꝓpoſitis aceipite ⁊ mãduca
te ⁊c.ſubiũxit hoc quotiẽſcũq; ſeceritis in mei memoꝛiã fa B
cietis: idcirco tria p̃dicta ↄmemoꝛat eccłia.quoꝝ pᷣmũ.i.
paſſio attendit caritatẽ.ſcdᷣm.i.reſurꝛectõ coꝛroboꝛat fidẽ
terciũ.i.aſcẽſio ampliſicat ſpem. ꝗd em̃ magis accendit ca
ritatẽ.qꝙᷓ ꝙ ꝓpꝛio filio ſuo nõ peꝑcit deꝰ.ſ̊ ꝓ nobis omnibo
tradidit illũ Ro.viij. p̃c em ꝓ nobis factꝰẽ obediẽs vſq;
ad moꝛtẽ.moꝛtẽ aũt crucis Philipp.ij. Quid magis in no⸗
bis fidẽ ↄfirmat.q ꝙ xpᷣe reſurrexit a moꝛtuis pꝛimitie doꝛ
mientium.qmquidem ꝑ hominẽ moꝛs ⁊ ꝑ hominem reſur
rectio moꝛtuoꝝ.ſicut in adam omnes moꝛiũt?᷑.ita ⁊ in xpᷣo
omnes viuificabũtur.ad Ro.v.Quid magis in nobis am
pliſicat ſpem.qᷓ ꝙ xpᷣc aſcẽdẽs in celũ captiuã duxit capti⸗
uitatem dedit dona homibo Ephe.iiij. vt vbi ẽ ille ibiſit et
mniſter ipius Joh.xij.¶. Quia vo dicit ecclia memoꝛẽ ſe eſſe
dñice paſſionis.ſtatim acerbioꝛẽ ſpẽm ipᷣiꝰpaſſionis me⸗
moꝛat: recolẽs in quinq; crucibo quinq; plagas. videlicet
duas manuũ totidẽqʒ pedũ ⁊ vnã lateris.Dres at᷑ cruces
coĩter facit ſacerdos ſuꝑ oblatã ⁊ calicẽ.qꝛ in ipᷣis verbis
vtrũq; intelligit᷑. Qũqꝙᷓ em in crucis ſignaculo panis ſeꝑat
a calice niſi cũ ſeꝑatũ nomĩat᷑ in canone. Veꝝ erecta pars
crucis ſolũmodo ſuꝑ panẽ:tranſuerſa vᷣo vſq; ſuꝑ calicem
bet pꝛotendi:qm erecta pars crucis coꝛpus xp̃i ſuſtinuit
⁊ tranſuerſa bꝛachia diſtendit.⸗ Hic oꝛitur queſtio. cum
em̃ plene ſit ⁊ ꝑfecte conſecratio celebꝛata. ¶ Qam materia
panis ⁊ vini tranſijt in ſubſtantiam carnis ⁊ ſ anguĩs:qua
re ſuꝑ euchariſtiã benedictaʒ 2 pleniſſime ↄſecratã adbuc
bñdictõis ſignũ expᷣmit᷑ aut aliqd ↄſecratõnis vᷣbuz ꝓfert
ĩmo talia quedaʒ ſubiungũtur in canone que videntur in⸗
nuere ꝙ nõdũ ſit traſſubſiãtiatõ ↄſumata. Huic queſlioni

1
le
N/
b
n

e.
i
6

— — —A —

—

(Ve of miſſe

poſite ab Inno.rñdet ipſe idem ſic dicens. In canone ver
ba aliud ſigniſicãt ⁊ aliud ſigna ꝓtendunt. erba nanq;
pᷣncipalr ſpectant ad euchariſtiã ↄſecrandã:ſigna vᷣo pᷣn⸗
cipaliter ꝑtinẽt ad hiſtoꝛiã recolendã. Mã verbis vtimur
ad ↄſecrandũ panẽ et vinũ in coꝛpus ⁊ ſanguinem xpᷣi:ſi⸗

gnis vtimur ad recolendũ ea q̃ ꝑ ebdomadã añ paſchalẽ

geſta ſunt circa xpᷣm. Patet g ꝙỹtuʒ ad oꝛdinẽ eunchaꝛiſtie
ↄſecrande capitulũ illud. Qui pꝛidie ꝙᷓ pateret᷑:in fine ca
nonis ſubijci debuiſſe qm in eo ↄſecratio ↄſumat᷑.Sed or⸗
do iſie impediſſet oꝛdinẽ biſtoꝛie recolende. qꝛ qð geſtum
fuit in medio:recoleret᷑ in fine. Pꝛouidꝰ igi᷑ canonis oꝛ⸗
dinatoꝛ.vt oꝛdinẽ ſeruaret hiſtoꝛie:quaſi q̃daʒ neceſſitate
ↄpulſus capitulũ illud. Qui pꝛidie ꝙᷓ; pateꝛet᷑:q̃i coꝛ cano

nis in medio collocauit.vt que ſequunt᷑ intelligant᷑ pꝛece

dere:Fᷣm illã figuram q̃ ſepe fit.vt q̃ narꝛatõne ſuccedũt in

tellectu pᷣcedãt. Ael potius vt taʒ lre ꝙᷓ biſtoꝛie ſuns oꝛdo
ſeruet᷑.¶¶ os & tui ſerui vicʒ eiꝰſacerdotes ̊ ⁊ plebs tua

ſãcta.i.ꝓpłs xpᷣianꝰ.iQoʒ ꝙ ppłs agit voto:ſacdotes peꝛa⸗

gunt miſterio. Offerimꝰ pclare ma.t·i. pꝛe ceteris clare.
Aã ſi iuſti fulgebũt ſic ſol in regno pris eoꝝ Sap.iij.q̃n⸗

tomagis maieſtas dina pfulget. De tuis donis.i.de frugi

bus ſegetů qᷓtum ad panẽ ꝗ eſt ↄſecratꝰin carnẽ.ac datuo
i.de fructibo arboꝝ qᷓ;tum ad vinũ qð eſt ↄſecratuʒ in ſan
guinẽ. Quo intellecin hec ẽ vera:coꝛpꝰxp̃i ẽ ð frugibo ſiue

am pura:hoſtiã ſanctã:boſtiã ĩmaculatũ.i.euchariſtiã ĩ⸗
munẽ ab om̃i culpa oꝛiginali moꝛtali ⁊ veniali. Purã q⸗
tum ad cogitatõeʒ. ſctam qᷓ tum ad locutõeʒ. Immackatã
qᷓtum ad oꝑatõeʒ.qꝛ pcẽm nõ fecit nec inuentꝰẽ dolꝰin oꝛe
eiꝰ. j. Pe.ij. Panẽ ſctm.i.ſanctificatũ boc ẽ ↄfirmatuzʒ.vi⸗
te eterne. hoc eſt vnde erit virtꝰviuendi eternalłr. Johᷣ.vj.
Ego ſum panis viuꝰꝗ de celo deſcendi.ſi ꝗs manducaue⸗
rit ex ̊ pane vinet ineternũ.et calicẽ ſalutis ꝑpetue.i.vnð
erit iocũditas ⁊ leticia ꝑpetua que nõ adeſt vbi ſalꝰ abeſi
ps. Calix meꝰinebꝛians ꝙpclarus ẽ. Vel panẽ ſanctũ vi⸗
te eterne eſurientibo:et caliceʒ ſalutis ꝑpetue ſitientibo iu
ſiciam. Aath. v. Mri ꝗ eſuriũt et ſitiũt iuſticiam.

A

ndus

pꝛa q̃ ſcʒ dona vel ſupꝛa que ſcʒ hoſtiã.panẽ
alicẽ que plurałr referunt᷑ rõne ꝓpꝛietatũ con⸗
ſlignataꝝ que ſigniſicant᷑ ꝑ boc ꝙ dico.puram
ſanctã immaculatã ⁊c. Pꝛopitio.i.miſericoꝛdi ac ſereno
vultu.i.reſpectu placabili.reſpicẽ digneris non ꝙ vultus
eiꝰmutet᷑ aliq:̊ tunc vultũ ſuꝑ nos illuminat ⁊ ſerenat:
cũ miſcdðiam ſuã ſuꝑ nos erexerit ⁊ declarat.ſᷣm illud pᷣs.
VYlluminet vultũ ſuuʒ ſuꝑ nos et milereat᷑ nr̃i.Et accepta
hĩe digneꝛis ſcʒ qtum ſunt dona vel oblata.hoc eſt inqᷓtũ
referunt᷑ ad donantẽ vł offerentẽ. Señ.iiij. Reſpexit domi
nus ad Abelet miera eꝰ. glo.ex dantis coꝛde datuʒ acce
ptat᷑ vel refutat᷑. Sicuti accepta br̃e dignatus es mũera
pueri tui iuſti Abel:hoc aduerbiũ ſicuti ſilitudinẽ innuit

„

6
te pane: infra dicet᷑. De bis inquã ⁊ de illis offerimꝰhoſii

£
—

nõ expꝛimit quàtitatẽ. Multo quippe acceptiꝰ ẽ hoc ſacri

ficiũ qᷓ; qd obtulit Abel.qᷓ; qdð obtulit Abꝛabaʒ.qᷓ qdð ob⸗

tulit Melchiſ. Quia ſicut dr̃ in decreto ſupᷣdicto. Qulla

oblatio bac potioꝛ:ſᷣ hec om̃es pᷣcellit. Et Hug.ſacr̃m cor
poꝛis ⁊ ſanguinis xpᷣi:vnũ eſt ex bis in quibo pᷣncipatr ſa⸗
lus ↄſiſtit et inter om̃ia ſingulare. Ipᷣam ꝗ̊ ſilitudinẽ ma⸗
gis ꝙ quantitatẽ debemꝰattendẽ. Abel aũt dr puer nõ tã
a puericia ꝙᷓ a puritate.Et ꝓpter boc dr pueri tui.ſm q̃n
dam aſſimilatõem. ſa. xlij. Ecce puer meꝰelectꝰquẽ elegi
poſui ſuꝑ eum ſpm meũ.Juſtus dr ga recte obtulit ⁊ rcte
diuiſit.Q quia Caym nõ fecit:iniuſtus erat. Sua nan⸗
q; recte cui debebat obtulit ſcʒ xo:ſ̊ retinens ſe ſibi ⁊ cor
ſuũ auferens deo male diuiſit. Abel at acceptũ deo intꝰin
coꝛde obtulit olocauſtũ:qꝛ nõ ſe ſibi retinuit.ſᷣ totũ deo ſe
impẽdit. Et ſacrificiũ pr̃iaꝛche nr̃i Abꝛahe. hoc intelligi

põt de ſacriſicio filij qd in ꝓpoſito et volũtate expleuit. n

glo. ſuꝑ illud Geñ.· xrij. Ego et pueꝛ illucvſq; ꝓperantes.
Ind ubitãti aio mactare filiũ volebat laudandꝰ in oſtãtia
offerendi.Abꝛabã dicit patriarcha nr̃: qꝛ nõ tam iſr aeli⸗

xxxvij.

tice plebis qᷓ plłi xp̃iani eſt pater.illius ꝑ carnẽ: iſlius q;
ꝑ fidem. vᷣm illud Geñ.xvij. 2õ vltra vocabit᷑ nomẽ tuuʒ

abꝛã ſed vocaberis abꝛabã:qꝛ prem multaꝝ gentiũ te cõ⸗

ſtitui.Et qð tibi obtulit ſummꝰſacer.t.Melch.ſ.offeren
do panẽ et vinũ abꝛabe Geñ. xiiij.tuus dico ſcʒ nõ ſolum
qꝛ tibi miſtꝛans:ſᷣ ꝗa te ſigniſicans.Geñ.xiiij. Erat eĩ ſa⸗
cerdos dei ſummi.glo.ſummũ ſignat ſacerdotem. et dicit
alia glo. ibidẽ. MMelchi. ꝗ interpᷣtat rex iuſticie ⁊ dicit᷑ rex
pacis xpᷣm ſignat:ꝑ quẽ reconciliati ſumꝰ: ⁊ ꝗ in fine ſecli
iuſte iudicaturꝰeſt. Sanctũ ſacriſiciũ.iĩimaculatã hoſtiam

bec aũt magis ſpectant ad ſignificata ſcʒ coꝛpꝰet ſanguĩeʒ

xp̃i ꝙᷓ ad ſignũ ſeʒ panẽ et vinũ.O aũt illo pane ſignifica

tur ⁊ illo vino ſcẽm ſacrifieiũ. Dicẽdũ eſt ſm ꝙ dic yſið.
ſacriſiciũ dr quaſi ſacrũ factũ.qð pꝛece miſtica ↄſecrat ꝓ

nobis in memoriaʒ dñice paſſionis. Hoſtia aũt ſolet dici
ſacriſiciũ qð fiebat anteqᷓ hoĩes ad boſies ꝑgerent.qð bñ
ꝓgruit buic ſacriſicio qͥ virtꝰmiſtrat᷑ ad reſiſiendũ hoſtiba
aĩe.ꝑ huiꝰem̃ ſacr̃i ᷣtutẽ vniuerſe virtutes angentur.

Articulus tercius
Applices te rogamꝰom̃ipotens deꝰ. In bac ꝑ⸗
te imploꝛat᷑ obtentio effectꝰſiue effectuũ huiuns
facrificij. Et pꝛimo in generali. Scðo in ſpali

ibi. Memẽto etiã dñe ſa.⁊c.Dicit᷑ ̊ Jube bec.i.ſignifica

tum ꝑ has foꝛmas vilibiles: hoc eſi coꝛpꝰxp̃i miſticũ pfer

ri.i.aſſociari. In ſublime altare tuũ.i.in eccłiã triũphã/

tem q̃ dicit᷑ altaꝛe.Leuiti.vj.vgnis in altari meo ſꝑ aꝛde
bit.i.feruoꝛ caritatis in ecclłia triũphante.⁊ dĩ altaꝛe:qꝛ
ibi ſacrificat᷑ ſacrificiuʒ laudis.pᷣs. PBti ꝗ habi.in do.tua
do. in ſe.ſe.lau.te. Per manꝰſcti angeli tui.i.auxilio ãge⸗

loꝝ hic aſſiſtentiũ. Lhob.xij.Cũ oꝛares ego obtuli oꝛve,ʒ

tuaʒ dño. lel ꝑ manꝰſancti anglłi tui.i.xpᷣi ꝗ eſt angelus
magni ↄſilij.yſa.ix. Tocabit᷑ nomen eiꝰmagni ↄſilij ange
lus. In ſublime altaꝛe tuũ vt pꝛiꝰ:boc eſt iu be ꝑ virtutem

huiꝰſacri que eſt virtus xp̃i.eccłiam militantẽ magis vni
ri et aſſimilari eccłie triũphanti. Nð peti Math. xj. ibi

Adueniat regnũ tuũ.Et quotqͥt ex hac altaris ꝑticipatõe

cũ altare materialr ſumatur. Hic dicit᷑ altare hoc ſacr̃m.

Altaria em̃ qñqʒ dicunt᷑ ecclłiaſtica ſacr̃e. Põ.altaria tua
dñe virtutũ.n ex hac altaꝛis ꝑticipatõne.i.coĩone buiꝰ
ſacramenti. Om̃i bñdictõne celeſii ſcʒ in futuro.q̃ benedi⸗
ctõne gloꝛia patrie ſignificat᷑. Math.xxv.Venite benedi

cti pr̃is mei ꝑcipite regnũ.Et gr̃a ſcʒ in pñti repleamur.⁊

pᷣmittit᷑ hic qð eſt pꝛincipaliꝰin intentõne.ð bis ſupᷣ pleni

us tactũ eſt. 4¶ Hic nota ꝙ ſacerdos dicens. Supplices te

rogamꝰom̃ipotens deꝰ:inclinat ſe.q̊ ſignat᷑ ꝓiectio xpᷣi in
faciem ſuã. Ut enim babet᷑ Math.xxvj.ymno dicto poſt
cenam exijt ihᷣs in montẽ oliueti tranſtoꝛrenteʒ cedron.et
ꝓgreſſus puſillũ ꝓcidit in faciem ſuã oꝛans ⁊ dicens.Pr
ſi fieri põt tranſfer a me calicẽ iſtum. Sacerdos aũt dicẽ⸗
do ex hac altaris ꝑticipatiõe oſculat᷑ altare:quo ſignatur

oſculũ traditoꝛis.de quo Math.xxvj. LZraditoꝛ at dedit

eis ſignũ dicens.Quẽ oſculatꝰfuero ipᷣe eſt tenete eum.et
ↄfeſtim accedens oſculatꝰeſt eũ.¶¶ Pꝛe. legiẽ Math. xxvj
M ꝓcidit in faciem ſuã oꝛans et dicens. Pater ſi fieri po
teſt tranſeat a me calix iſte.ſᷣ̊ ⁊ ſcdðᷣo ⁊ tercio abijt ⁊ oꝛauit

eundẽ ſermonẽ dicens. In ſignuʒ hurꝰſacerdos facit tres

cruces:pꝛimã et ſcðᷣam diſtincte ſuꝑ oblatam et caliceʒ di
cens. Sacroſanctũ filij tui coꝛpꝰ⁊ ſanguinem. Terciã ſi⸗
gnando ſeipᷣm.cum dicit om̃i bñdictione celeſti et gra re⸗

pleamur. Ael ꝑ duas cruces quas facit ſacerdos ſuꝑ cox-
pus et ſanguinẽ veſignant᷑ vincula ⁊ flagella.vincula quun
bus ligatũ eſt coꝛpꝰ:et flagella quibus alliſus eſt ſanguis
Mam de vinculis legitur Math.xxvij.miniſtꝛi iudeoꝛuʒ
compᷣhenderũt xpᷣm ⁊ ligauerũt ⁊ vincientes duxeruntet
tradiderunt eum pontio pilato preſidi. de flagellis legit
Joh̃. xix. axpꝛehendit pilatus ihm et flagellauit eum cu⸗
ius liuoꝛe ſanati ſumus.j. Pe.ij. Per terciam vo crucem

quaʒ ſacerdos facit ſibi in ſacie.recolitur illud qð legitur
ANaꝛci.xv.expuebant in facieʒ eius dicebant ꝓphetiʒa ꝗs
eſt qui te percuſſit. 3

—

D

—

¶Mementoetiamdo S. j.

mine. Hic imploꝛat᷑ obtentio effectuũ hbuiꝰ ſacriſicij ĩ ſpe⸗
ciali.Et pꝛimo patientibo in purgatoꝛio afflictionuʒ rele/
uatio. Scdo ecclie triũphãtis ↄſumatio ibi. nobis q; pec
catoꝛibo.Tercio ecclie militantis ↄſeruatio ibi.Oꝛemus
pᷣceptis ſalu. Hic ̊ poſtulat ecclia defunctoꝝ releuatõem
credens certiſſime ꝙ ille ſanguis pᷣcioſus ꝗ ꝓ multis effu⸗
ſus eſt in remiſſionẽ pctoꝝ.nõ ſolũ ad ſalutẽ viuentiũ:ſed
ad releuatõʒ valeat defunctoꝝ.dr q̊. ¶Demẽto dñe fa.fa.
t.ꝗ nos pceſſerunt cum ſigno fidei ſcʒ ad dñũm. Quõ põt h̊
eſſe cum fides euacuetur. Rñſio nõ dicit᷑ cũ fide: ſ̊ cum ſi
gno fidei.Signũ aũt fidei põt dici caracter fidelium qͥ ab
infidelibo diſcernunt᷑. Kpoc.vij. Audiui nũerũ ſignatorũ
erxliiij.milia ſignati:ex omi tribu filioꝝ iſrael.Et doꝛmiũt
in ſomno pacis.freq̃nter ſacra ſcriptura defunctos dormi
entes vocat:ꝓ eo.ꝙ ſicut doꝛmientes euigilant:ita defun⸗
cti reſurgent.Et dĩ ſomnus iſie ſomnꝰpacis: qꝛ fit in ſecu
ritate ab om̃ ſtrepitu mũdi. Pſal. In pace in idipᷣm doꝛ⸗
miã et regeſcam.j.heſ.iiij.i Iolumꝰvos ignoꝛare ð doꝛ⸗
mientibo vt nõ contriſ.ſicut ⁊ ce.ꝗ ſpeʒ nõ bnt.¶¶ IJßio do⸗

mine ? om̃ibo in xpo geſcentibo. In boc loco ſacerdos qxꝝ
maluerit debet hr̃c vel agere memoꝛiã ſpãleʒ. Locũ refri⸗

gerij in quo nõ eſt ardoꝛ penaꝝ. Lucis in quo nõ eſt obſcu
ritas tenebꝛaꝝ. Pacis in quo nõ afflictio boſtiũ. Apoc.
xxj. Abſierget vom̃eʒ lacrimã ob oculis eoꝝ ꝛc̃.ſ et de⸗
lectabunt᷑ in multitudine pacis cũ placebũt coꝛã tro ĩ lu⸗
mine vinentiuũ. Uel pacis dicit ꝓpter trangꝗllitatẽ mentis
que eſt ibi ↄtra vermẽ ↄſcienti verme yla. vlt. ver⸗
mis eoꝝ non m riet⸗ obts q; peccatoꝛibus. Hic im⸗
ploꝛatur eccłie triumphãtis cõſumatio.q erit qñ pegrinã
tibus bri aſſociabun?᷑.dicit᷑ ̊ Nobis quoq;i.ſiłr ſcʒ ſic ⁊
xfunctis pctoꝛibo:cum om̃i tꝑe debem cogitare nos pec
catoꝛes.j.Yoh̊.j.Si dixerimꝰquia pctẽm non babemipi
nos ſeducimus:es tñ hoꝛa pᷣcipue hoc debemus cũ pꝛo re
miſſione peccatoꝝ ſacroſanctũ miſteriũ celebꝛat᷑. de mul⸗
titudine miſerationũ tuaꝝ ſꝑantibo.de qua pᷣs. ſᷣm mul⸗
titudinẽ miſerationũ tuaꝝ dne dele iniquitatẽ meeʒ. licet
autẽ vna ſit dei miſcõia nõ aliud ꝙᷓ ipſe miſericoꝛs: multi
tñ ſunt effectus miſcdᷣie illius ꝗ miſerationes dicunt᷑ p̃s.
Reminiſcere miſerationũ tuaꝝ dñe ⁊c̃.glo.Aldiſeratio p
pꝛie eſt in exhibitõne bonoꝝ:miſcdia que na turaliteꝛ ĩ ðᷣo
eſt. Quid eſt ꝙ dicit᷑ miſcðiaꝝ pluraliter? Rñſio.numerꝰ
iſte eſt ꝙᷓtum ad moduʒ loquendi er relatõne ad effectus.
Partẽ aliqnã.ſ̊ cum ipſe dñs ſit om̃ia in omibo.j. Corĩ.
xv.Salus pꝛemiũ ⁊ gloꝛia ſinguloꝝ:quid eſi ꝙ dicit pteʒ
aliquã: tanꝙᷓ omes nõ ſint vnum denariũ ſuſcepturi. Rñᷣ
ſio licet vnum et idem ſit pꝛemiũ ſinguloꝝ videliqqʒ ip̃e deꝰ
in cuiꝰviſione ſalus eterna cõſiſtit. Juxta illud Job.xvij.
Hec eſt vita eterna vt cognoſcũt ie eum ſolũ ⁊ quẽ mili⸗
ſti ihm xpᷣm:tñ ſᷣm differentiaʒ meritoꝝ alij plus alij mi⸗
nus diuina xiſione fruunt᷑.ſicut ſolis lumine qui vnꝰ eſt.
alij plus ꝑticipant alij minꝰpm differentiã intuentiũ. hoc
ſignificat ipſe dũñs dicens Joh.xiiij. In domo patris mei
manſiones multe ſunt. Et ſocietateʒ donare digꝗneris. q̃⸗
re poſtulatur ↄſoꝛtium ſanctoꝛum et non ſuffragium:ſi up
dictuz eſt. Cum Yohe. ſtephano.mathia.baꝛnaba ⁊c. In
hac ſcdᷣa ↄmemoꝛatõne ſanctoꝝ ex magna parte ſulen?
qui de pꝛimitiuis d eſſe videbant᷑ eccleſiam. Sed q̃re Jo
hannes repetit᷑ et Stephanꝰſuccedens iohanni pᷣmittituꝛ
Aathie ⁊ baꝛnabe.Rñſio eſt ꝙ JYohhes in pꝛima comme
moꝛatõne cum ceteris numera⁊ ꝓpter dignitatem apłatꝰ.
In ſecũda ↄmemoꝛatõne repetitur.et cũ Stephano ſocia
tur pter pᷣuilegiũ celibatus et ꝓpterea ceteris p̃ᷣmittitur.
virginitas em̃ Joh̊.maxime ↄmendabatur.quia xp̃c ĩ cru
ce matrem diſcipulo ↄmendauit ⁊ illa hora accepit eũ di-
ſcipulꝰ in ſuã Joh̊.xix.Stephani vo virginitas ex eo ma
rime aꝑꝛobatur.ꝙ deputatus eſt ab apoſtolis ad miſte⸗
rium viduarum Actu.vj.et in eo ꝙ feminis pᷣpoſitꝰeſt: te⸗
ſtamentum meruit ſinceriſſime ca ſtitatis.¶ Hic poteſt q̃
ri:quare Johes baptiſta non numeratur in omemoꝛatò⸗

ne ſanctoꝛum in eanone.Si dicatur ꝙ numeratur in ſeeũ
da ↄmemoꝛatõne ſcilicet in pꝛincipio vbi volunt quidõ di
centes.qꝙ non euangeliſta ſed baptiſta illo Johanne intel
ligitur. Contra.hoc eſt.ſᷣm ꝙ requirit oꝛdo ſanctitatis il⸗
lius in pꝛimo oꝛdine in quo pᷣcipui ſanctoꝝ ponunt᷑ debe
ret poni ſicut ponitur in letania.¶ Pꝛe.hic pꝛemittit᷑ cuʒ
tuis ſanctis apoſtolis et martiribo.Ende ↄuĩcitur ꝙ apo
ſtoli tĩ ⁊ martires ſubnotant. Beatus iobannes lʒ mar⸗
tirium paſſus fuerit:non tñ inter maꝛtires nũcupat᷑ ſicut
patet in letania:ſed potius ĩter patriarchas ⁊ pꝛophetas
Rñſio in canone miſſe celebꝛat᷑ ſacramentum dominice
paſſionis ꝓpter quod ſolummodo ibi ↄmemoꝛantur ꝗ paſ
ſi ſunt ꝓ domino.i.martires.Et illi non in merito ſolum
modo qui imitati ſunt dñm oꝛdine tempoꝛis.⁊ ↄfoꝛmita⸗
te euolatõnis.tales em̃ ꝓprie dicunt᷑ martires.i.teſles ſcʒ
rpᷣi paſſi.pſum em̃ martiriũ eſt indicium paſſionis dñi.
Ipſa repentina euolatio eſt indiciũ virtutis eiuſdẽ. ¶ eu
trum auenit Yohi baptiſte.qui ante paſſioneʒ domini paſ
ſus aͤeer poſt paſſionẽ ad limbum deſcendit. ꝓpter quod
in canone miſſe nõ ↄmemoꝛatur.¶ Et nota ꝙ in iſtoꝝ ver
boꝛum ꝓlatõne.ſcʒ Qobis q; peccatoribo fa.t.paululum
expreſſa voce ſm quoſdam ſacerdos dedet tundere pectꝰ
ſemel.quia rpᷣc ſemel pꝛo peccatis noſtris moꝛtuus eſt vt
dicitur Ro.vj.ſᷣm quoſdam ter debet tundere pectꝰ.quia
ↄtingat peccare.coꝛae oꝛe et opere. Percuſſo pectoꝛe ſilen
tium interꝛumpit:repꝛeſentans contritõeʒ ⁊ confeſſioneʒ
latronis in illo dominice paſſionis articulo increpantio
alterum et dicentis Luc.xxiij.Qos quidem digna factis
recipimus:hic vᷣo nihil mali geſſit.Et dixit ad ipdᷣm domi
ne memento mei cum veneris in regnum tuum. Sropter
quod dixit illi ihs. Amen dico tibi. Hodie mecum eꝛs in
ꝑadiſo.AVel ꝑ exaltatõnem vocis ⁊ ꝑcuſſionẽ pectoꝛis ex:
pꝛimitur illud Luc.xriij. VUidens autem Centurio qð fa⸗
ctum fuerat gloꝛificauit deum dicens. Uere hic homo iu⸗
ſtus erat.Et omnis turba eoꝝ qui ſimul aderant ad ſpe⸗
ctaculuz illud et videbant que fiebant ꝑcutientes pectoꝛa
ſua reuertebantur. ¶ eatus pᷣͥo Aſdathias nõ connume
ratur ſupꝛa cum aplis.quia non fuit de pꝛimis:ſed ſubſti
tutus loco iude.At pʒ Act᷑.j.i Si obijcitur ꝙ ſilr nec be
atus Paulłꝰ. Dicendũ ꝙ nihilominꝰcũ pꝛimis noĩat᷑ pꝛo
pter ipſiꝰercellentiaʒ que erat eyr officij ipſiꝰ dignitate.ob
qð dictus eſt pᷣdicatoꝛ gentiũ.⁊ doctrine ſue vtulitate qua
potiſſime eccleſia edificat᷑:reedificata ſuſtentat᷑. Intra qͥ
rum nos ↄſoꝛtium admitte queſumꝰ. Et dirigitur ſermo
ad dñm.i Qon eſtimatoꝛ meriti.qꝛ neq; ſjm exigentiaʒ me
ritoꝛum retꝛibuit citra condignum puniendo.pᷣs.iõ ſᷣm
peccata noſtra fecit nobis neq; ſᷣm iniquitates noſtras re
tribuit nobis ſupꝛa condignum remunerando.quia Ro.
vij . Aon ſunt condigne paſſiones buius temꝑis ad futu⸗
ram gloꝛiam que reucla bitur in nobis. ꝓpter hoc dicitur
dare menſurã ſuꝑ effluentẽ Luc.vj.Aldenſurã bonã et cõ
fertam ⁊ coagitatã ⁊ ſu ꝑefflu.da.in ſi.v.Sed venie laꝛgi
toꝛ Yoeł.ij. Henignus ⁊ miſericoꝛs eſt et multe miſericoꝛ
die et pꝛeſlabilis ſuꝑ malicia per xpᷣm. Hic nõ dæbet ſcri⸗
bi amen quia ↄtinuatur cum eo quod ſeꝗtur. peꝛ quez ſci⸗
licʒ rpᷣm bec om̃is dñe ſemꝑ bona creas. Geñ.j. Vidit de
us cuncta q feceꝛat ⁊ erat valde bona.¶ Hic põt queri q̃
re in ꝓlatõne huiꝰꝙ dico om̃ia bona creas:nõ fit ſignatõ
crucis ſicut in pꝛolatõne alioꝛum ſequentuʒ. Rñſio ſigna
tio crucis indicium eſt paſſionis domini.Creatio autẽ ho
minis non eſt cauſa quaꝛe dominus paſſus eſt.ſed lapſus
hominis reꝑandus pꝛopter quod nõ fit ſignatio crucis q̃
eſt ſignum paſſionis cum dicitur creas. Pꝛet᷑.licet homo
ex pꝛima conditione naturali ratione polleret et gauderʒ
aꝛbitrij libertate: non tamen habebat vnde poterat mere⸗
do pꝛoficere.poſſe autem pꝛoficere habet bomo ex gratia
ſacramentali et virtute crucis ſiue paſſionis domini. In
ſignum ergo huius defectus non efficitur crur a ſacerdo⸗
te cum dici:ur omnia bona creas.Creas inquam conden
do naturam. et ſanctificas conſecrando materiam. Aiui
ficas tranſubſtantiando creaturaʒ:et benedicis accumu⸗

— — ——

— — ADar ——

— — —

¶ Be of. miſſe

lando gram. hoc aũt ꝓnomen bec hʒ bic ſimpliceʒ demõ⸗
ſtratõeʒ. ſᷣm em̃ ꝙ dicit᷑ dñs hec ſemꝑ creare:non mon⸗
ſtrat hoc ꝓnomen hec:panẽ ⁊ vinũ:qꝛ bec nõ ſunt hic.Vñ
hic eſt ſimplex ꝓnominis demõſtratio ſicut tꝑis verbi con

fuſio. Hec em̃ om̃ia ſcʒ pan᷑ et vinũ et aquam ſemper bo⸗/
