off⸗ frequẽter no hʒ copiam eiꝰ aut non bʒ ſuꝑioꝛem yt papa: magndart alij ſuß cindicii aniliber pat giume b i
no; 5& rc. Contra. motꝰnõ eſt mot'.nec mediatõnis media oms eſt: talis rit iuriſditoem. H qꝛ Piatus talis luper
epo NRo: net moderatoꝛis moderatoꝛ. Silr pꝛimꝰplatus eſi me ſnꝑ om̃s cunnhftns Nenenaik Frun lmlefortan
non diator iuter deũ a2 inferioꝛes: ̊ non dʒ eſſe ecõtra interioꝛ evigattatts re pot. nec põt ipſe alteri dare⸗ ſaluo
en mediatoꝛ inter teũ z ſupꝛemu p̃latũ. 4 Ytem ad boc ꝙ ali ideo nõ Wralecrid⸗ ne cul pot vdiee xo ubiſelipecczid
Nte quis abſoluit aliquẽ neceſſe eſt ꝙ beat iuriſditiõem ſuper. illud qð obijcit de ſare Pratein excoĩcandi ſeipᷣm. 4 Ao
is. eum: licut in pcedentibo viſum ? ·pᷣ inferioꝛ non bʒ iuriſdi cendum ꝙ nõ eſt ſi elis. ꝙ nõ aſcendũt ad ſuꝑioꝛes: di.
ſͦt tionem unluted t Si dicas mibi ꝙ ſupioꝛ dat ſſtunt neecadit ne geongetimgin ng czteo
nes ci iuriſqitõʒ abſo uẽdi. Cont᷑. nibil dat qð ñ hʒ.b platꝰnõ ad ſuꝑioꝛes aſcendẽ. ſ̊ in eccliaſtica b C.i .
i pʒ iuriſditõeʒ abſoluẽdi ſeqꝛ ñ ʒ pratẽ ſup ſe: Sꝛc. 4 Itẽ peccant p̃lati2 ſubdi in iae iaſtica bierarchia ſec?eſt. qꝛ
ei platinferioꝛ nõ pĩ ſuꝑioꝛẽ excoĩcare. nec dare alij iuriſ eccant flati z ſubditi ideo oponʒ Geti ipſi ſubijcian
ieeninſne ertaiean: Buler ſiliter nec abſolenal aſtacad en gue nao reri ſir
ſ ¶ Ytem in hierarchia angelica nõ recipiũ ſuperi⸗ ores NSO—n eeee e 4
4 oꝛes illuminatõez ab inisiorſtwuc ſ hikean gen ſeere⸗ potſe ns⸗ quia non bʒ iuriſqitionem in talez: nec talis
. cleſia ſupioꝛ ab inferioꝛi nõ põt abſolui. Item cetermi⸗ e enn dare cü alteri ſubiectus ſit. vñ ſicut nõ valet
natum eſt ꝑ canones.ꝙ ſacerdos nõ põt abſolueꝛe alienũ liber ſti an no voe ſe ecſerki martihtt neeilte
. boncrbiann ncg un pꝛelatũ: ꝑ locũ a maioꝛi. magis em̃ aliber heſc el in oſito. —
etegmnanarsgrtoe e lembꝛum quartu
Rñ. dicendum ꝙ inferioꝛ ſuꝑioꝛem põt abſoluere i i⸗ n ſeqnenender Nrel ſiccadez bor
lrio velit ſeeiſ lntereetvor py ic nrend Gaul atteg te ki ſiue eadem clauis qua ligat et ſoluit
ri elſt de ſe ad omes ſe extendit: niſi er oꝛdinatõne ſi upioꝛum 2 Grabenintian g n oe Aiieeli.
mamus inferioꝝ artaren? ꝓpter ſeruandu oꝛdinem eccleſi e a Knrt delene nceunlaras
az aſlicum. ſaceꝛ dos em ex ſua ordinetõne inſtitutns eſt me/ cpicnt adnga alſum. quia ligare a ſoluẽ muniter d
n . diator inter dæũ iudicẽ et hoĩem pec datorem F nth en inn ad ligare ſolnẽ:⁊ in hoc foꝛo ⁊ in illo.4! YItez vi
nons pte dei non eſt dria. quilibet em ſuum ſacerdotẽ hʒ medi⸗ eſt tin mnprerid r Differant et non foꝛmalr. qꝛ vtrobiq;ʒ
rco⸗ atoꝛem: 2 cuilibet impſſit dus mediatoꝛis caractereʒ. ſed li Sajen olutio. Cu aut ſit ſolurio robih fit recõci⸗
gen dria eſt ex ꝑte hominũn. quia ſi quilibet eſſet mediatoꝛ cu⸗ ar e f. quicha ſi troitꝰin ↄmunionẽ ecclie ꝑ hoſtium.
ſacer . iuſlibet: eẽt iĩ eccia confuſio:et ideo alij alijs ſubiecti ſunt. Denal laue 4 ltemant ———— dfuerſe
libo et qui ſubijciunt᷑ vni nõ poſſunt dare alteri auẽtem in ſe: ß R8— H mullib⸗
ſi libera eſſet ꝑſona que poſſet ſe ſubijceꝛe:tũc abſq; dubio mtenkorgen malt untbond ginclbemaldsmalem.
6 . poſſet dare ſe alteri qui poſſet eü abſoluere. Qmñ̃ ſupᷣmꝰ ſeʒ inter hoc gen mali aliud genomali: pari rõne nec ibi
inn pꝛelatus qui mere libertatis eſta nulli ſi ubiectꝰ: pot ſe cui s aadabih Krzn eshbaz oen ven ſer carace,:
d Pultſubitere ? ali erempenenam io ſubditis. 5cedog⸗ vnde eivocrꝰotinuno c diſtinguẽ en hoc oor eius no et
ſi ipſi pnñt eos abſoluere. M autẽ ſupremus platus poſſi t e etieneiienete drainr b watm pas:
. 1 ſnbiere ius viuiniͦ acedtt quia cuz ipſe it cirelidatus ꝓpꝛia oꝛdini alie ↄnter annexe.ſ.ↄſecrare ligare 2 ſoluere
tarb infiruitate eb. v. oz ſubijci ſocramentis. 2 licut medic⸗ in foꝛo cauſe ⁊ pnie.p plus ↄueniunt in ſoꝛo pnie in ſoꝛo
gien uſrmutsaucrit mecen , medcind no niztum metem znſe: igare zſolue oſecrare R öin mogi dafnrnib
lbit H inquatũ egꝛotꝰ:ſic eccłie platus ⁊ mediatoꝛ qᷓrit ſa d no eſt nẽda diuerſa clauiuʒ Hias:Sner in minꝰ et ita vt
drso tem inꝙᷓ̃tum dei inimicꝰfactus eſt ꝑ culpã: ⁊ inqᷓtu pee⸗ õ ligancgivel ol⸗
ange catoꝛ. Zus etiã canonicum ↄcoꝛdat q; vnuſaſ. orankiez uendi in ſoꝛo cauſe: ⁊ tñ abſoluũt in foꝛo pnie. 4 gtẽ pias
candin ſuã ↄmunicare ꝓ ſe / vtilitate ſua:ſine incheio etoß ligandi ⁊ ſoluẽdi nõ et oꝛdo neq; annexa ordini ſcʒ ſacer
emn pꝛie auctoꝛitati 2 aliene. ita ſupꝛemꝰpontifer t ſ. .% dotali.qꝛ aliqñ eſt eiꝰ qui nõ hʒ oꝛdinẽ ſacerdotalẽ ſcʒ ar⸗
piates libet ſacerdoti ſubijcere ⁊ abſolutõneʒ petere 8 e ecm, chidyaconi vel legati:alia aũt annexa eſt oꝛdini.ergo ⁊c̃.
seecl alij lati de pmiſſione pape. ſicut dici petere. qdᷣ etia pñt 4Item bec ↄmitti põt:illa nõ.g ac. ¶ Item dicit Hug. de
pape.ſicut dicit᷑ in illa decretali.de ſe U nfag lr rene
doli pe.et re.que eſt Greg.ic ꝓ dilatõne pnie ꝑi im ſancto Ylict.· Alia ẽ ptas q̃ ligant miſtri eccłie veracit᷑ pe⸗
1.— 12 ilatõne pnie ꝑiculuʒ imine⸗ tent b r s e de e . pe⸗
ercon at animaꝝ pmittimꝰepis ⁊ alijs ſuꝑioꝛibo necnon min nitentes debito imucte ſatiſfactõis: alia q̃̊ ligãt intermi⸗
ugun . bus platio. vt pᷣter pᷣlati ſui licentia.ꝓuidũ et diſc etu li⸗ nahiliter Niinanten vinculo anathematis, Ecce g alia ?
,ntett bi pñt eligẽ ↄfeſſoꝛem.et ſic pʒ ꝙ ſubditus põt ſu trett ptas qua ligat᷑ in foꝛo penitentiali: alia q̃ in foꝛo ſudici⸗
negii ſoluẽ ipſo volente 2 eligẽte: ac ꝑ boc eicemin rd Bent 2, ali. 4 Ytez ad idẽ illa prᷣas q̃eſt ligãdi ⁊ ſoluẽdi in foꝛo iu
nchne⸗ tiali ſubijcere. ¶ Ao illud qð primo obijcit bene diciali datur in ↄſecratõne epi:alia in ↄſecratõne ſacerdo
u ijcit. ꝙ mot?non tum qñ dicit᷑. quoꝝ remiſeritis pcta ⁊c. Si eadem eſſet
—

8

3 .
5Hn K XK orv

.

clauis: ſuꝑuacuũ eſſet hanc poteſtatẽ dare epᷣo in ↄſecrãti
one ſua.Añ videt᷑ ꝙ ab alia claue ꝓcedat ligatio in ſoꝛo
penitẽtiali 4 Rũ. ꝙ oꝛdo nõ eſt pas. tñ multiplex ptas

eſt ãnexa oꝛdini ↄnᷣter ſe babẽs. Una aũt eſt ptas ligadi 2

ſoluendi in foꝛo pnĩe ⁊ in foꝛo cauſe.ꝙ aũt vna ptas patʒ
qꝛ licet ſint actꝰdiuerſi:tñ oꝛdinant᷑ ad opꝰpꝛimi actꝰ. ad
hoc em ſoluit᷑ ꝗs ab excoĩcatõne ⁊ reddit᷑ munioni fideli
um:vt coĩcet ſacr̃iſ ⁊ digne accipiat ſacrʒ coꝛꝑis rp̃i vt ſit
in re ſicut ẽ in ſigno.i.vt ſit membꝝ veꝝ ecclie.Et nota ꝙ
ptᷣas qtum ad actũ ↄſecrandi nõ eſt clauis ſ̊ pẽao tm̃. ſed
inq;tuʒ eſt ad actũ ligandi ſoluendi ſiue in foꝛo pnĩe ſiue ĩ
foꝛo cauſe ẽ clauis.⁊ actꝰcõſecrandi ſe bʒ pᷣmo loco ⁊ eẽn⸗
tialiter ad ptᷣatem vt eſt ptas ↄiũcta oꝛdini.Alij autẽ actꝰ
magia accidentałr oꝛdinant᷑ ad oꝛdinẽ.ſᷣ̊ adhuc ꝓpinquiꝰ
ſe tenet actꝰligandi ⁊ ſoluendi in ſoꝛo pnĩe iᷓ actꝰ ligandi
ſoluendi in foꝛo cauſe.¶ Ao illud ̊ qð pꝛimo obijcit᷑.di⸗
cendũ ꝙ licet ſit vna pt̃as ligandi ⁊ ſoluendi hinc et inde:
nõ tñ qui hʒ ptᷣatem huiꝰad hũc actũ hʒ eam ad illũ actũ
qð euidẽter pz in multis exemplis. Ad aliud qð obijci/
tur.qꝙ hec ptas eſt annexa oꝛdim ſacerdotali:illa non ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ qᷓtum ad vtrũq; actũ eſt pĩas annexa ordini.
qꝛ qñ fit ligatio ⁊ ſolutio in foꝛo iudiciali ab archidyaco⸗
no vel legato ſit ꝑ demandatõeʒ a ſuꝑioꝛi oꝛdinerio.qui
virtute clauiũ cũ dignitate hboc põt demãdaꝛe.q Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ bec pt̃as ↄmitti põt ⁊c᷑.dõm ꝙ qᷓtũ ad actuʒ
ligandi ⁊ ſoluẽdi in foꝛo pnie ↄmitti nõ põt:qꝛ bec ptas ẽ
ꝓinquioꝛ oꝛdini.qᷓtũ ad aliũ actũ põt: qꝛ nõ ẽ ita pinq̃.
Ad illud qð dicit Dug.ꝙ alia eſt ptᷣas q ligant ⁊c. Di⸗
cendũ ꝙ hoc nõ hʒ veritatẽ qꝛ ſit alia in eſſentia: ſed qꝛ ad
aliũ vſum ſe ertendit.¶ Ao illud qð obijcit᷑.ꝙ hec datur ĩ
ↄſecratõne epali: alia in ↄſecratõne ſacerdotali ⁊c. Dicẽ/
dum ꝙ claues dant᷑ cũ oꝛdine ſacerdotali cũ dicit᷑. Quo⸗
rũ remiſeritis ⁊c.et qñ ↄſecrat᷑ ep̃ᷣs nõ ↄfert᷑ alia clauis:ſᷣ
ertendit᷑ vſus illius pᷣme clauis.nec differt in ſpẽ clauis q̃
vtitur in hoc foꝛo ⁊ qua in illo.dico ̊ ꝙ clauis ↄfert᷑ in oꝛ
dine qͥ ad vnũ vſum.in ↄſecratione ep̃i extendit᷑ ad alium

vſum. vñ dicit᷑ acciꝑe baculũ.i.ampliorẽ ptateʒ. amplior

em̃ eſt illa ptas qua põt ſeꝑare a ↄmunione fideliũ ⁊ a lo⸗

co oꝛationũ: ꝙᷓ illa qua ſolũ ſoluit2 ligat in foꝛo pnĩe.vñ

non ſequit᷑ eſi alia pras: eſt alia clauis.4. Sʒ eſi ne vter
q; actus eſſentialis claui.Rñ.qꝙ actus eſſentialis clauis
eſt ſoluere 2 ligare in foꝛo penitẽtiali.alius aũt eſt minus
eſſentialis ſcʒ ligare ⁊ ſoluere in foꝛo iudiciali: qꝛ nõ ẽ ita
ĩmediatꝰclauis.Et nota ꝙ vna ptᷣas ſequit᷑ oꝛdinẽ.alia di
gnitatem cũ claue.inqtum aũt eſt clauis ſequit᷑ oꝛdinem
cũ claue quodãmodo vel rõne demãdantis vel exeq̃ntis.

Nueſtio.lxxxj. de poteſta/

te clauiũ in foꝛo iudiciali.et pꝛimo de excommunicatione

Equitur de poteſta
te clauiũ in foꝛo 16. pꝛimo que⸗
ritur hic de pt̃ate excoĩcandi iuſte.Scdo
t excoĩcatõne iniuſta.¶ Circa primum
querit᷑ pꝛimo an ecclia debeat excoĩcare.
Scdo vtrũ aligs debeat excoĩcari.Tercio ſuppoſito ꝙ ſic
ꝓ quo ſit ꝗs excoĩcandꝰ. Quarto a qͥ poſſit fieri ſentẽtia.
Quinto vtrũ ercoĩcatio debeat iteraꝛi. Serto de coĩcati⸗
one cum excoĩcatis. Septimo te abſolutione ab excoĩca⸗
tionig vinculo.

Irca primũ ꝓcedit᷑ ad affirmatiuã partem.
Aptus legit᷑ excoĩcaſſe.j.Corin.v.Si is ꝗ
frater noĩat᷑ int vos ſit foꝛnicator. cũ hmõi
. nec cibũ ſumẽ.Et.j.Cc⁊?᷑. xvj. Qui non dili/
git dñm ihm ſit anathem a. Et gał.j. Si ꝗs vobᷣ euangeli
ʒauerit pᷣter id qð accepiſtis anathema ſit.¶ Item vide
ſur ꝑ exemplũ in moꝛibo.pr̃familias ſᷣm rectũ oꝛdinẽ filiũ
inobedie ntẽ er domũ ad tps eijcit:vt ſaltẽ ſic coꝛrigat᷑.

pari rõne ille ꝗ p̃eſt in domo dñi põt et dʒ ↄſimilẽ eijcẽ ext᷑
domũ.ſ̊ eijcere extra domũ eſt eijcẽ ertra coĩoneʒ et hoc ñ
eſt aliud ꝙᷓ; excoĩcare:̊ ꝛ⁊c. ¶ Item videmꝰin arte medẽdi
m rectũ iudiciũ membꝝ putridũ ordinatũ ad alioꝝ ĩ⸗

fectionẽ a coꝛꝑe eſt reſecandu.ſ̊ in ſpũalibꝛ membꝛa ↄſtat

eſſe putrida ꝑ pcr m ? alia membꝛa coꝛrũpẽtia.ꝙᷓ videt᷑ ꝙ
talia recte ſunt ãputanda m rectũ regimis oꝛdinẽ: ſed G

fit ꝑ excoĩcatõeʒ: ꝛc. ¶ Contra.multo melioꝛa ſunt ſpi⸗

ritualia coꝛꝑalibo.j.Còꝛ.ix.Si nos vobſpũalia ſemina⸗
mus magnũ nõ eſt ⁊c. Sʒ eccłia cũ excoĩcat aufert ab ex⸗
coĩcato ſpũalia.ſicut dr.iiij.ſent.ſcʒ oꝛñ ones ⁊ ſuffragia.ñ
eſt aũt iuſtũ ꝓ oblatõne mioꝛis auferꝛe qð maius ⁊ meli⸗
us eſt.igit᷑ eccłia q̃ iuſta eſt nõ dʒ adminꝰ ꝓ ablatiõe tꝑał
vt redditꝰvel ↄſilis excoĩcare nõ dʒ.Sic em̃ vidẽt᷑ punire
ſupᷣ cõdignũ.⁊ h̊ eſt ininria. Seneca. Sũma iuſticia.i.ni⸗
mius rigoꝛ iuſticie iniuria ẽ.¶ Item cũ deꝰ q̃ntũ in ſe ẽ.ſꝑ
paratꝰẽ cuilibet dare gr̃azʒ.videt᷑ ꝙ eccłia cũ excoĩcat ali⸗
quẽ ↄtraria ẽ deo.ſicut em̃ dicit᷑ in ſententijs.excoĩcare ali
quẽ eſt ei ſubtrabẽ graʒ:ↄtraria aũt ſunt datõ gr̃e ⁊ ipius

ſubtractio.¶¶ Item cũ ecclłia excoĩcat delinquentẽ.facit cõ
tra ſuas leges iuſtiſſimas vt videt᷑ ſcʒ ↄtra legẽ ſcripture.

reddit em̃ malũ ꝓ malo.hoc aũt ꝓhibet.xij.Ro.iAli ma
lum ꝓ malo reddentes.Et in eodẽ.bñdicite ꝑſequentibus
vos.bñdicite et nolite maledicẽ. Math.v. oꝛate ꝓ bſein⸗

tibo ⁊ calũniantibo vos.cuiꝰcõtrariũ facit cũ excoĩcat.

trahit em̃ oꝛatõnes eccłie.q¶ Item ecclia militãs et eiꝰmi⸗

niſtri:imitari debent eccłiam triumphantẽ et eiꝰniſtros.

Exo.xxv. Inſpice ⁊ fac ᷣm exemplar qð tibi in mõte mon
ſtratũ eſt. Sʒ in canonica iude legit᷑.ꝙ cũ archangelꝰ cuʒ
dyabolo diſputãs altricaret᷑ de moyſi coꝛꝑe:non excoica⸗

uit eũ.ſ̊ dixit.imꝑet tibi dñs.i.repꝛimat maliciã tuã.igr

ne ia militans altricantẽ cũ ipſa ip̃m excoĩcare.
ñ.ꝙ ecclia iuſte excoĩcat ⁊ dʒ excoĩcare.ſ̊ intelligen
m.ꝙ de iuſta ⁊ recta intentõne excoĩcantis eſt.ꝙ nõ fi⸗

at excoĩcatio ꝓ ablato aliqͥ tpali: ſed p pct᷑o.⁊ ſic lʒ ecclie
qñq; excoĩcare.i¶ Ao illud qð pꝛimo obr̃ ↄtra.ddm ꝙ cuʒ
aliꝗs peccat moꝛtatr.aufert eccłie vnũ de mẽbꝛis ſuis ⁊ il
li ſubtrahit ſeipᷣm ⁊ oĩa bona ſpũalia.vtpote vᷣtutes ⁊ do/
na ⁊ bona ⁊c.eccłia aũt excoĩcando illũ multo minoꝛa an
fert illi.om̃es enim orones ⁊ ſuffragia eccłie nõ equalent
vni vᷣtuti.ſ.caꝛitati.⁊ ita pʒ ꝙ ñ ininſte agit ecchia excoĩcã
do aliquẽ ꝓ pcto ſuo.¶ Ad aliud doᷣm.ꝙ eccłia nõ eſt con
traria deo in h ꝙ excoicat.ĩmo ipᷣm imitat᷑.deus eniʒ dat
gram his ꝗ apti ſunt? habilitati ad graʒ ſuſcipiendam:
alijs nõ. ſic facit eccłia.illis em̃ ꝑ excoĩcatõeʒ ſubtrabit g
tiam.ꝗ ſe ꝑ pctm ineptos gr̃e fecerũt nõ tñ vt gr̃a careant
ſed h fine vt ipi erubeſcãt inde et peniteant.⁊ ſic gr̃am ha⸗
beant.¶ Ad tereiũ dõm.ꝙ medicꝰvolens curare aliqueʒ
egrotũ ſubtrahit ei multa bona:vt cibaria delicata.nõ iõ
crudeliter agit cũ eo nec facit ei malũ:ſed ꝓdeſt ei.illa em
ſubtractõ ciboꝝ ꝓdeſt ei. Siłr alicui pctoꝛi expedit aliqñ
ſubtractõ bonoꝝ ecclie ⁊ ſeꝑari a ↄſoꝛtio fideliũ:vt erube⸗
ſcendo peniteat ⁊ ad habendũ gr̃am habilitet᷑ habundan
tiꝰad talia.ideo eccłia ꝑ excoĩcationẽ tali intentõni ſbtra⸗
hẽdo pct᷑oꝛi p̃dicta:nõ reddit ei malũ ꝓ malo ſᷣ bonum ꝓ
malo. Ao illud qð obijcit᷑ michael nolebat excoĩcare ſa

thanam ⁊c̃.dðin ꝙ ſecus ẽ de inflexibili a malicia ⁊ de fle

ribili. Inflexibilis em a malicia vt dyabolꝰ. ad ꝗd ercoĩ⸗
caret᷑:cũ excoĩcatio nõ det᷑ niſi vt medicina ſpũſſcti vt ſpi⸗
ritus ſaluꝰfiat:cũ ſathan ſanari nõ poſſit.

.ðẽ,eG

—.
——W

emby ſecundũ

D maioꝛẽ etiã euidentiã ꝓbleumatis pt ad⸗
huc queri ſi aliquis ſit excoĩcandus. Et vi⸗
tur ꝓ ſic. in pluribo caſibis de quibo·xj.
.iij. in pluribo locis habet᷑: quod etiam vi⸗
r ex tactis in ꝓbleumate p̃cedẽti.¶ Cont᷑. nemoẽ qui
nõ ſit diligẽd ex caritate qᷓdiu ẽ in hac vita. excoĩcatõ aĩt
ẽ ſeꝑatioa coĩone q̃ coĩo et ꝑ caꝛitatẽ:̊ nemo ẽ eijciẽdꝰer
coĩonẽ.¶ Itẽ excoicatõ ẽ ſeꝑatio a coĩone fideliũ ⁊ ſacroꝝ

—

0i⸗
ſi

mo dũ ẽ in via dãnandꝰẽ morte eterna.

¶ Queſtio

ſ a ſacramentis nullus eſi ſepandus nec ꝓbibend: nul
lus ẽ excoĩicandus.maioꝛ pʒ ·minoꝛ ꝓbat᷑ ſic. Omnis ſide⸗
lis aut ẽ iuſt ſanus: aut pctoꝛ et infirmus.ſi iuſtꝰ nõ eſt
arcendus a ſacr̃is.ſi pctoꝛ et infirmus 2 indigens medici
nis ſpualibo:magis eſt attrabendꝰqᷓ arcendꝰ: ̊ 2c. 4 Itẽ
excoĩcatio aut eſi moꝛbo aut medicina. ſi moꝛbo: ̊nulli E

infligendꝰ. qꝛ oĩm ſalꝰeſt deſideranda.ſi medicina: F euz

medicia ſit oĩ b'optãda ⁊ ñ pſit niſi ei ꝗ vult in ea ꝑ li.ar.
ↄſentire:q̊ᷓ nullꝰeſt excoĩcandꝰniſi volens:⁊ quilibet dʒ ſe
velle ercoĩcari.quoꝝ vtrũq; falſum ẽ. ¶ Item in excoĩcati
one tradit᷑ ſathane excoĩcatꝰ.ſicut pʒ in excoĩcatõne ipᷣiꝰ

apli. aut ꝙum ad aiam: aut qᷓtum ad coꝛpꝰ. ſᷣ qᷓtuʒ ad

coꝛpꝰnõ põt. illud videmꝰad lr̃am: q̃tum ad aĩiam nõ põt
nec dz: ̊ nullo mõ videt᷑ aligs eſſe excoĩcandus.⸗ Itẽ.xj.
q·j. Nemo epoꝝ. babet᷑.q anatbema ẽ eterne mortis da⸗
natio. b̊ ſicut de nemie deſperandũ eſi dũ ſit in via:ſic ne⸗
ex mul⸗
tis cauſis accidit ꝙ aligꝗ ſunt excoĩcandi. Ad burꝰeuiden
tiam nota. ꝙ ſicut in diſciplinalibo dupler ẽ modꝰ demon
ſtrãdi.ſ.oſlenſiuꝰet ꝑ impoſſibile.Et in medicinis corpo
ralibo duplex eſt mod medendi.ſ.ꝑ medicamẽta lenitina
7 medicamẽta afflictiua. mq; em curat᷑ gs ꝑ appoſitio
nem emplaſtri.qñq; ꝑ ſectionẽ.ſic ẽ de medicina ⁊ curatõ
ne ſpuũali.ꝙ duplex ẽ modus curandi.ſ.ꝑ monitões blan/
das.⁊ ꝑ increpatõnes duras.et boc ᷣm duo genera hoĩm
ſcʒ tractabiles ⁊ ſuaſibiles:⁊ rebelles incoꝛrigibiles.ſic
eſt g in eccłia dupler modꝰcurandi ſpualiter infirmos.ꝑ
apoſitõez emplaſtꝛi ðbi dei qð eſt optimũ medicamentũ.
VUnñ lap. xvj. Lon berba neq; malagina ſanauit eos. ſᷣ ſeꝛ
mo tuus dñe ꝗ ſonat om̃ia. ⁊ hoc qͥ ad tractabiles? ſuaſi⸗
biles. et ꝑ ſectionẽ anatbematis qͥ ad rebelles 2 incoꝛrigi⸗
biles. ¶¶ Ad illud ̊ qð obijcit. ꝙ excoĩcare eſt extra cõmu⸗
nionẽ eijcere q̃ eſt ꝑ caritatẽ. Dicendũ ꝙ; ↄmunio triplex ẽ.
quedã ſpũalis oĩno:⁊ hoc eſt qᷓtum ad dilectõz interioꝛẽ.
quedã coꝛꝑalis et hoc eſt qᷓtum ad exterioꝛẽ ↄuerſatõnem
quedã medio mõ ⁊ hoc ẽ qᷓtuʒ ad ſacroꝝ ſuſceptõez. ⁊2 pᷣci
pue qᷓtuʒ ad ſacr̃jm altaꝛis.dico ̊ ꝙ a pᷣno nullꝰpt᷑ nec dz
excludi qᷓdiu eſt viatoꝛ.nec excoĩcatio dicit pꝛinatõeʒ illi/
us coionis.qᷓtuʒ ad ſacr̃alem excludit᷑ quilibet ꝗ dĩr excõ⸗
municatſiue maioꝛi ſiue minoꝛi. tum ad ↄuerſatõneʒ
exterioꝛẽ attendit᷑ excoĩcatio maioꝛ. in q̃ negatur coĩcatio
Fm actꝰlegitimos ꝗ attendunt᷑ in oſculo:in ſalutatõne: in
ↄuiuio:in oꝛatoꝛio. Vnð verſus.Si ꝓ delictis anathema
gs efficiat᷑.os oꝛare.vale:omunio mẽſa negat᷑. O: aĩ nils
ↄmunicet cũ excoĩcato.neq; in oꝛatõne neq; in cibo vel po
tu vel oſculo.vel dicat illi aue:habet᷑.xj.q:uj.excoĩcatos.
¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ nullꝰ ſeꝑandus eſt a ſacris.ddᷣm
ꝙ imo.qm ⁊ ſi ſacr̃e ſunt medicine:tñ nõ ꝓſunt niſi diſpo
ſitis. VUñ ſicut bonꝰmedicꝰſᷣm artẽ ꝓhibet infirmũ nõ tm̃
a cibis. ſ̊ a medicinis ꝓpter diſpoſitõezʒ: ſic in ꝓpoſito ẽ in⸗
telligendũ. vtiliꝰem̃ eſt alicui medicinã ad tpᷣus ſubtrahi
q dari ↄtra diſpoſitõeʒ:ĩmo tali differꝛe medicinã eſt me⸗/
dicinale. Ad illud qð obijcit᷑ de excoĩcatõne vtrũ ſit mor/⸗
bus vel medina.Dicendũ ꝙ ſicut ſectio de ſua priuatione
plaga eſt 2 doloꝛẽ facit:in ↄꝑatõne tñ ad vulnus eſt medi
cina.ſic ipſa ſeꝑatio a cõmunione fidelium dicit maluʒ⸗
damnũ:in comꝑatõne tñ ad rebellem medicina eſt: vt eiꝰ
rebeilio et ↄtumacia reprimat᷑. Añ ſicut ille ꝗq ſilogiʒat ꝑ
impoſſibile ad impoſſibile deducit.nõ vt ibi glat.n vt re⸗
deat ad veritatẽ.ſic eccłia ſeꝑat ⁊ excoĩcat:vt cum humili
tate ↄfuſus de peccato redeat ad gremiũ ecclie.⁊ ſic ptz ꝙ;
qᷓuis ſit medicina.qꝛ curat morbuʒ rebellionis.q nullus
hanc medicinã dʒ appetere:nec dʒ dari querenti verã me⸗
dicinã:ſed ↄtemnenti. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ excoĩcaꝛe ẽ
tradere ſathane. dicendũ ꝙ ſathanaę eſt toꝛtoꝛ nõ tm̃ aĩ⸗
maꝝ:verũetiam coꝛpoꝝ.Tradere aũt toꝛtoꝛi eſt duplici:⸗
ter. aut a ꝓtectione toꝛtoꝛis ſiue erponendo: aut iubendo
toꝛtoꝛi vt affligat.Excoicare ̊ Fm pñtis ecclcſie ſtatũ.eſt
ſathane tradere: ꝓtectioneʒ ſubtrabendo ⁊ ei exponendo
ſubtrahit em̃ ſuffragia eccleſie et ſacramenta ꝑ que muni‚/
mur ↄtra hoſtis inſidias. In tꝑe aũt ecclie pꝛimitiue.ꝗa

-lexxj.

demones apoſtolis ipſis ſubijciebant᷑:⁊ manifeſtãda erat
fides ꝑ miracula: non tm̃ erponebant᷑ immo coꝛꝑalr ad
mandatũ apłicum vexebant᷑. ſicut dicit᷑. j. Coꝛin.v.in tex
tu ⁊ in glo.⁊ illud decuit in pᷣncipio ecckie fieri ad terꝛoꝛ?
vel ꝓpter excellentiã apłoꝝ.i Qũc aũt qᷓuis non ita rexent᷑
cum coꝛꝑe et ſ piritu: vexandi tñ erponũtur. et ꝓ tanto di⸗

cuntur tradi ſatbane. 4 Ad illud quod obijcit.ꝙ nullꝰ de⸗

bet tradi damnatõni eterne ⁊c. Dicendũ ꝙ damnatio ſu
mitur ſignificatiue nõ effectiue. ſub hboc ſenſu. anatbema

damnatio. id eſt ſignum damnatõnis.

emby tercium

Onſequenter querit᷑ ꝓ quo quis cebeat ex⸗
cõmunicari.et querit᷑ vtrũ ꝓ damno vel in⸗
iuria illata eccłie. E ſic:videt᷑ Ro. xiij.no
necauſa gladinz poꝛtat. glo. ſed vt malos
paniat. gladius ecclie eſſ excoĩcatio. excoicatio eniz dicit᷑
mucro epoꝛuʒ. xvj· q·ij. Nilis infime. elici mucrone epi
ſcopi ſacerdotuʒ piacula reſecent᷑. excoĩcatione ſunt co⸗
hercendi iniuriantes ecclie. et excoĩcatione debet ſe eccĩa
tra tales defendere. ¶ IYItem iuſtũ eſt vnũquec; punin in
eo in quo peccat.j ſi aligs peccet in eccłiam inferendo ec
cleſie iniuriã ⁊ illam bonis ſuis pꝛiuando:iuſtũ eſi vt pu
niatur in ſubtractõne beneficioꝛuz eccłie ſibi facta.q̃ ſunt
oꝛatoõnes ? alia ſuffragia: ⁊ hoc eſi ꝑ excoĩcationẽ. ¶ Itez
om̃is xp̃i actio nr̃a eſi lectõ. Sʒ adaʒ fuit excoĩcatus a do
mino ab eſu ligni vite Beñ. iij. dicente dño. Videte ne foꝛ
te ſumat de ligno vite . xj . q· iij. euidenter. et boc ꝓpter iniu
riam illatam dño:ſimiliter videt᷑ ꝙ eccłia vebeat excoica
re ꝓ iniuria ſibi illata Contra. m canonẽ. ꝓ multipli
ci ↄtumacia eſt aliꝗs excoĩcandus. VUna eſt in nõ venien/
do ad iudiciũ.⁊ hoc ſiue ꝑ emptoꝛia citatõne facta venire
cõtemnit:ſiue gꝗa malicioſe ſe occultat: ſiue qꝛ impedit ne
ad enm poſſit citatio ꝑuenire.vt lite non ↄteſtata· quoniã
frequenter. Alia eſt qn citatꝰ venit ad iudiciũ ſᷣ̊ nõ vult ſta
re iuri. vel q ante finitã cauſe examĩationẽ ↄtumaciter 2
illicenciatꝰrecedit. Tercia qñ offenſa eſt manifeſta et iuſ⸗
ſus a iudice non vult emendare. vñ. xj.q· iij. Certum eſt p
bis tribo criminibo excoĩcari aliqueʒ debeꝛe:cum ad ſino⸗
duz canone vocatꝰ venire ↄtempſerit: aut ſi poſtqᷓ illuc ve⸗
nerit ſacerdotalibus obedire ↄtemnit pᷣceptis: aut qꝛ ante
finitaʒ cauſe ſue examiĩationeʒ a ſinodo exire pᷣſumit. Ex
his videt᷑ ꝙ tĩ pꝛo triplici cõtumacia infert᷑ excoĩcatio et
ita p nullo alio. Item et ſi magnñ bonũ ſequat᷑:nõ vide
tur ꝙ debeat inferꝛi excoĩcatio.qꝛ Ro.iij. aiũt quidã nos
dicere faciamꝰmala vt veniãt bona.quoꝝ damnatõ iuſta
eſt. ex hoc pʒ ꝙ non ſunt mala facienda vt bona eueniant
ſed excoĩcatio mala eſi q̃ntũ eſt in ſe: qꝛ excoĩcatio eſt a q̃
libet ↄmunione vel legitimo actu ſeꝑatio. Sönõ eſt inferen
da alicui:etiã ꝓpter bonũ aliqð quod ſeqꝗ debeat.4 Item
excoĩcatio eſt beneficioꝝ ſubtractio.bᷣ xpᷣe cuiꝰactio eſt no
ſtra lectio nõ ſubtraxit miſcdᷣiam ſuã nec beneficiũ oꝛatio
nis illis ꝗ iniuriabant᷑ ei ſcʒ crucifiroꝛibo ſuis.ſed oꝛauit
ꝓ eis Luc. xxiij.ᷓ eccłiaſticaꝝ ꝑſonaꝛũ nõ eſt alicui ꝓpter
aliquã ſibi illatam iniuriam beneficia eccłie ſubtrabhere.
¶ Item ad idẽ valẽt quedã tacta ſuꝑius in pᷣmo ꝓbleuma
te Bainabnis. G Rn ad ptarton intelligentiã nota ꝙ du⸗
plex eſt excoĩcatio.qued em̃ eſt excoĩcatio pᷣſeruatiua. q̃
dam eſt curatiua. Pꝛima excoicatio ⁊ ſi fieri iubeat᷑ ad li
bertatẽ eccłie ↄſeruandã ſicut ſeda ꝓpteꝛ delicti emendam:
tñ pꝛima pᷣncipałr feꝛt᷑ ad cauendũ a culpa.qꝛ nõ modicũ
grauis culpa ẽ in eccłiam peccare.Scða aũt pᷣncipalr in
fert᷑ ad puniendũ ↄtumaciã. licet em aliꝗ dicãt et hoc hba⸗
bet᷑ ex decreta. de verboꝝ ſignificatione.ex ꝑte.ꝙ duabus
c cauſis fit excoĩcatõ.ſ.ꝓ ↄtumacia vel offenſa:vel ꝙ ali
quis iuſſꝰnoluit maleficiũ emendare. qð inteiligi debet

eſt moꝛti

te excoĩcatione curatiua. tñ põt dici ꝙ bec offenſa ↄtuma⸗

cia eſt. p̊ multiplex eſt ptumacia vt ſupᷣtactũ eſt ⁊ vt br.xj.
b.üj. Certũ eſt. Pꝛet. aliq eſt otumacia in nõ reſtituẽdo.

vt in.l.q nõ reſtituere. Nliqñ in nõ emẽdando delictuʒ vt
eỹ de ver.ſig. ex ꝑte. Aliqñ in nõ exhibẽdo vt.ff. de ap. l.

B

creditor.S.iuſſus.Vnde recte inſpiciendo excoĩcatio en⸗
ratiua non eſt miſiꝙ ↄtumacia.ðᷣ aut dicit canon. rj.q.
iij. Certũ eſt p his tribo criminibo excoĩcari debẽ aliqueʒ
⁊c.non intelſigit᷑ cũ pᷣciſione ⁊ põt ſic exponi.i. ꝓ bis tri⸗
bus ſpẽbus ↄtumacie in quibo crimẽ ↄmittit᷑. qꝛ vt babet᷑
j· Reg.xv.q̃ſi pcẽᷣm ariolandi ẽ repugnare:⁊ q̃ſi ſcelꝰydo⸗
latrie nolle acgeſcere.vt.xiij.q.j.ſciendũ.a ſoꝛte bhmõi cõ⸗
tumacie poſſent ad tres p̃dictos reduci.¶ Ad illud quod
pꝛimo obijcit᷑.ꝙ ꝓ dãno ⁊? iniuria illata ecclie põt iuſſe fi⸗
eri excoĩcatio.Dðm ꝙ hoc veꝝ eſt:ſᷣ nõ pᷣncipalr ſed pro
ↄtumacia.q¶ Ad illud qð obijcit᷑.q ille ꝗ priuat eccliaʒ bo
nis ſuis:dʒ pꝛiuari bonis ecclie ⁊c.põt dici ꝙ hoc verum
eſt dũmodo maneat in ↄtumacia et in volũtate manifeſta
ſubterfugiendi ſatiſfactiõeʒ:aliter nõ.¶¶ Ad illud qdð obij⸗
citur de adam.põt dici ꝙ adam fuit excoĩcatꝰ extenſo no⸗/
mine excoĩcatõis.Fᷣm ꝙ dr̃ excoĩcatio a q̃libet licita ↄmu
nione vel legitimo actu ſeꝑatic.nõ ſᷣm ꝙ excoĩcatio eſt ex
cluſio a coĩone ſocr̃oꝝ:neq; Fᷣm ꝙ dr a ↄmunione fideliuʒ
ſeꝑatio.xj.q.iij.S.euidẽter.i¶ Ad illud qð obijcit᷑.et ſi ma
gnũ bonũ ſequat᷑ neq; ꝓ ↄtumacia neq; ꝓ alia cauſa dʒ fi⸗
eri excoĩcatio ⁊c. Dicendũ ꝙ verbũ apli faciamꝰmala ⁊c
ebet intelligi de malo culpe:ſᷣ excoĩcatio ẽ malũ pene.eſt

em̃ pena ↄtumaciuʒ vt hr in canone.ꝙ intelligat᷑ de malo

culpe qð nõ dʒ fieri vt bonũ ſequat᷑:pʒ ex glo.Ro.iij.qui

dam em male intelligentes cũ audiſſent ab aplis p̃dicari

vbi habũdauit malicia.babũdauit 2 gra.dixerunt aplłos
pᷣdicaſſe.faciamꝰmala vt eueniãt bona ⁊ dicebant.quãto
umpliꝰmaioꝛa mala ↄmiſerimꝰ:tanto ampliꝰ maioꝛa bo
na pꝑcipiemus.⁊ ꝙ deus vult vt peccemꝰvt hẽat qð dimit⸗

tat: ↄtra iſtos dicit apłs. ſaciamꝰc. ¶ Ad illud qð obijci
tur.ꝙ xpᷣc nõ ſubtraxit bñficiũ oꝛonis inferentibo ſibi in⸗

iuria ⁊c. Dicendũ ꝙ lex xpᷣi fuit ler miſcðie.venit enim vt
ſaluaret mũdum.nõ vt iudicaret Johᷣ.xij. Pꝛe. docuerat
oꝛare ꝓ pſequentibo Math.v. Pꝛe. in paſſione erat ĩ ſta⸗
tu ſumme miſcðie. Pꝛe. qᷓntuz in ipᷣo fuit ꝓ om̃ibo ſe moꝛi
expoſuit ꝓpter qð ↄgruebat vt maxime miſericoꝛdẽ ſe tũc
oſtenderet.iibilominꝰad maliciã hoĩm ↄtumaciũ coher
cendam ⁊ rem publicã tuendam:valde vtiliter dictauit ec

cleſia vt maces excoicent᷑. .
Miembꝛum quartũ

Onſeq̃nter querit᷑ a qͥ poſſit fieri ſententia
excoĩcatõnis.Et queritur pꝛimo vtrum tm̃
ab habente claues. Secundo vtrum ab om
nibus babentibus claues.
nlus primus
Dpꝛimuʒ ꝙ ferat᷑ im̃ ab hñtibo claues:videt᷑
Eꝑ hoc ꝙ ſoluẽ ⁊ ligare ſunt actꝰclauiũ.ſ.excoĩ:
are 7 ligare vt hrĩ a mgro.iiij.ſen.et cuiꝰẽ actꝰ
eiseſt potentia: ⁊c᷑- ¶ Iem excoĩcare ẽ a ſacrcoꝝ ↄmuni⸗
one ſeꝑare.ſᷣ eiꝰeſt ꝓpꝛie ⁊ ꝑſe a coĩone ſacr̃oꝝ ſeꝑare: cu⸗
ius eſt ſacr̃a miniſtrare. NHoc eſt tm̃ habentium claues: ꝗᷓ
c. ¶¶ Iteem petro data ẽ ptᷣas ligandi ⁊ ſoluẽdi in foꝛo iu⸗
diciali ⁊ penitẽtiali.quero ̊ qn.nõ miſi qñ date fuerũt ei
claues:& ꝗ nõ hʒ claues nõ pʒ hanc prf̃ateʒ.4. Item maio⸗
ris vᷣtutis eſt ⁊ ptatis ligare vinculo excoicatõnis qᷓ; pena
ſatiffactõnis.ſ̊ ſolũmodqo bñs claues põt pnĩam iniũgeꝛe
cõfeſſiones audire:⁊ pnia ſatiſfactõnis ligare:& ſolꝰ talis
põt excoĩcare.¶ MContra.iudices delegati hñt potentiam
ercoĩcandi.tñ multi eoꝝ claues non hñt:qꝛ nõ ſunt ſacer
dotes aligs poteſt excoĩcare ꝗ non hʒ claues.4 Si tu
dicas ꝙ nõ ſua auẽte excoicauii. obijcit᷑ tũc de archidya⸗
cono ꝙ ex ſuo officio cauſas audit ⁊ deſcindit: qᷓ excoĩca/
re põt ⁊ tñ ſi nõ eſt ſacerdos non hʒ claues.¶¶ Si tu dicas
ꝙ ĩmo hʒ ꝑ demãdatõeʒ vel ↄſuetudinẽ. q̃re nõ ſiłr habet
actũ ligadi ⁊ ſoluendi in foꝛo penitẽtiali ꝑ ↄmiſſionẽ vel ꝑ
ↄſuetudinẽ: nõ em̃ videt᷑ maioꝛ rõ in vno q in alio.4 Iteʒ
elect canonice ⁊ appꝛobatacertũ eſl anteqᷓ oꝛdinet᷑ in p⸗
ſpiterũ nõ hʒ claues. tñ põt cauſas audire 2 excoĩcare ſua
auẽte:g ⁊c̃.¶¶ Iteʒ ſacerdos paꝛochialis nõ habʒ ᷣm iuꝛa

auctoꝛitatẽ excoĩcandi niſi/p furtis ⁊ rapinis ⁊ ↄſimilibo
ↄſtat ꝙ ipſe habet claues et vſum clauiũ:ꝗᷓ excoĩcatio non
ſimpliciter eſt a ptate clauium.¶¶ Ieem multitudo tota vt
capitulũ excoĩcat ita ꝙ nullꝰ.ſed multitudinẽ hr̃e claues
ita ꝙ nullꝰeſt impoſſibile:̊ actus excoĩcatõnis nõ ẽ a cla⸗
ue.¶ Juxta hoc querit᷑ cũ ita ſit multitudo.ꝙ nõ poſſit ex
coĩcari ita ꝙ nullꝰ:quare põt excoĩcare ita ꝙ nullꝰ. Re
ſponſio.intelligendũ eſt ꝙ dñs ↄtulit petro pꝛatem ligãdi
⁊ ſoluendi in foꝛo penitẽtiali ⁊ ſilr in foꝛo iudiciali. Dꝛĩa
aũt ptas reſpicit oꝛdinẽ ſacerdotalẽ.ſcðᷣe dignitatẽ ſiue p̃
lationẽ. Vñ ſᷣm pꝛimã.par põt ligare paꝛẽ.vm ſecundam
nõ põt nec parem nec ſuꝑioꝛẽ.et hoc eſtideo qꝛ bec ẽ oꝛdi/
nis: illa dignitatis ſiue pᷣlatõnis.pꝛima ptas ſcʒ ligsdi et
ſoluendi in foꝛo penitẽtiali aditũ regni aperit:et ꝓpt᷑ hoc
recte dr̃ clauis ſcdᷣa ꝑ cenſurã iudicis eccliaſticaʒ ↄtuma⸗
ces cohercet.et ideo dicit᷑ gladiꝰ. Sꝛima ptas qꝛ eſt dona
ta petro vt ſacerdoti.ideo in om̃es ſacerdotes deſcẽdit: q;
uis nõ om̃es habeãt executõeʒ. Scðda collata fuit Petro
vt erat pᷣlatus:⁊ ideo deſcendit in ꝑſonas ecclłiaſticas que
hñt pᷣlationẽ ⁊ iuriſditõeʒ.Iñ qui hñt iuriſditõneʒ oꝛdi⸗
natã ad aliqͥs in iudicando:ptᷣatem habent excoĩcandi.i.
cohercendi eos ꝑ cenſurã ecchiaſticã:de hoc habebituꝛ in⸗
fra.ql¶ Ad illud qð obijcit᷑ pꝛimo.ꝙ ſoluẽ et ligare ſũt actꝰ
clauiũ ⁊c.ddᷣm ꝙ hoc veꝝ eſt in foꝛo penitẽtiali:nõ aũt in
foꝛo iudiciali:dico nccio.¶ Ad illud qð obr.ꝙ eiꝰeſt a cõ
munione ſacr̃oꝝ ſeꝑare.i.excoĩcare.cuiꝰeſt coioneʒ eoꝛuʒ
miſtrare ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ eſt eiꝰtm̃: ſ eius ꝗ bʒ pfᷣateʒ ſu
pꝛa ↄmunitatẽ ⁊ maxie cohercendi illos ꝑ cenſurã eccłia/
ſticã:tales qñq; hñt claues qñq; nõ hñt.¶ Ad illud quod
obijcit᷑. ꝙ petro data ẽ ptas ligandi⁊ ſoluẽdi in vtroq; fo
ro qñ ſibi date fuerũt claues ⁊c̃. Oicendũ ꝙ petro fuerũt
date claues in plenitudine.nõ ſic date ſunt ſingulis. Alit᷑
dicũt quidã.ꝙ pᷣmo fuit data clauis petro ſimpłr ¶Dat.
xvj.ſcʒ ligandi ⁊ ſoluendi in foꝛo penitẽtie.ſ.j.xviij. ſi ec⸗

cleſiam nõ audierit:ſit tibi ſicut ethnicꝰ publicanus.Et

poſt ſubdit᷑. Amẽ dico vobis q̃cunq; alligaueritis ſuꝑ ter
ramerunt ligata et in celis.interli.vinculo anathematis
fuit data ptᷣas ligandi 2 ſoluẽdi in alio foꝛo.¶ Ad illð qð
obijcit᷑.ꝙ maioris eſt pr̃atis ligare vinculo excoĩcationis
⁊c̃.dm ꝙ ſe hñt ſicut excedẽtia ⁊ exceſſa:et ſunt alteriꝰ et
alteriꝰcooꝛdinatõnis.⁊ ideo nõ ſegtur ꝙ ꝗ hbʒ vnã ptatem
hʒ aliã.vtraq; tñ ↄcurꝛit ad ptᷣatis plenitudinẽ ⁊ vna ſine

alia eſſe nõ pot.pluribo tũ ↄcedit᷑ clauis ꝙᷓ gladiꝰ:qꝛ ples
hñt oꝛdinẽ ſacerdotalẽ q; pᷣlatõem vel eccłiaſticã iuriſditi

onẽ. Et ſi querat᷑ hmõi rõ:duplex ẽ. VUna ẽ diffuſio boni.
qꝛ ptᷣas clauiũ ẽ ad recõciliandũ pꝛauos:gladij ad ↄpellen
dũ vel cohercendũ. Alis rõ eſt vitatõ ꝑiculi.qꝛ pauci ſunt
ꝗ ſciant h enſe ꝑcutẽ.vñ ꝓpter ꝑiculũ:paucoꝝ manibo tra
di debnit. ¶¶ Ad illud qð vltimo q̃rit.qre multitudo pt ex⸗
coĩcare ita ꝙ nullꝰð młtudie:⁊ nõ excoĩcari.dðm ꝙ pct̃a
ſibi determinãt ſubiecta ſingłaria. Uñ nulla ſũt pcta mul
titudinis mq;tuʒ multitudo:lʒ ſint ꝑſonaꝝ illiꝰmultitndi
nis.iuriſditio aũt bñ pt eſſe multitudis.lʒ nõ alicuiꝰ ꝑſo⸗
ne ſingłaris. Si qrat᷑ vñ hoc.dðm ꝙ multitudo cooꝑat᷑
ad plenitudinẽ potẽtie. Vñ multitudo pt᷑ trahẽ nauẽ:quã
nulla pſona ſingłaris trabẽ põt.vñ qꝛ in multitudine am
pliat᷑ ptas.⁊ hec ptᷣas.ſ.ligandi in foꝛo iudiciali quandaʒ
plenitudinẽ impoꝛtat: bñ ↄgruit multitudini nõ vnicuiq;
bᷣ excoĩcatio in pena q̃ ꝓpter pctm inſligit᷑ et ſi pcẽm aliqð
ter qð fert᷑ excoĩcatio ſupᷣ multitudinẽ ſit multoꝝ:nihi
lominꝰẽ ſinguloꝝ: ꝓpter qð ⁊ pena illata ſinglis infert᷑

¶ Articulus ſecundus

Onſeqnter querit᷑.vtꝝ om̃es habentes claues
C hñt ptatem ligondi ⁊ ſoluendi in foꝛo indicia⸗
i. Hꝛ ſic:videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ exiſtentes in inferioꝛi⸗
bus oꝛdinibo pñt quibo nõ ſunt claues ãnexe.vt archidy⸗
aconi: ⁊ electi canonice in ep̃os. ſ̊ videt᷑ ꝙ id qð pt᷑ mĩoꝛ
pt maioꝛ:̊ ⁊c.¶ Iẽ.xvj.q.j.alia cã eſt. ibi d ⁊ ẽ verbuʒ
biero.lli id ẽ p̃bitero ſi peccauero lʒ tradẽ me in interi⸗

Seee — — — —

æe - ——

— —

——

- ☛ͤe

1
4
1

G

mucro.

¶ Nueſtio
tũ carnis.vt ſpũs fiat ſaluꝰ.i.excoĩcaꝛe.ex h̊ vidr ꝙ licet
pᷣſbiteris excoĩcare pctoꝛes.⁊ etiã ꝗ nõ ſunt ſubiti eoꝛuzʒ

ga loꝗt᷑ ibi de monacho.quẽ ſʒ pſbitero excoĩcare ſi pec

caueꝛit.¶ IN. ij. q.j. Iemo.vbi dr. emo epᷣs.nemo pivi
ter excoĩcet aliquẽ añqᷓ cã ꝓbet᷑ecce ꝙ nõ ſolũ epus:ſed
pᷣſbiter ſimplex põt excoĩcare.. I idẽ pt haberi. xj. q· iij
Nuõ.vbi dr. Ouõ ſacerdos ĩmundũ nõ facit lepꝛoſum:

ſic eßa vel p̃biter nõ alligat eos ꝗ inſontes ſũt. ⁊ ita ſic
5S. ¶¶ Cõtra.videt᷑ ꝙ ſoli ep̃i excoĩcare pñt.dxr ei.xvj·q.ij

Vlnis. Felici mucrone ep̃i ſacerdotũ piacula relecentur
Itẽ adhuc videt᷑ ꝙ mucro hmõi.i.excoĩcatioſit ſolius
epi.xxiiij.q.iij.coꝛripiant᷑.vbi dr.q ipᷣa q̃ damnificatõ dẽ
uã facit epᷣale iudiciũ q̃ pena in eccłia nulla maioꝛ eſſe

pt.ecce ꝙ loquẽs de pena q̃ẽ canna dieit illd fieri ab
ep̃ali iudicio:ita ⁊ id qð XI Rũñſio.ꝙ nõ ſolũ epi nec
oẽs hñtes poteſtatẽ clauiuʒ ectoĩcare pñt:ſʒ oẽs vᷣlati ꝗ
p̃ſunt collegijs vt abbates ⁊ pꝛioꝛes excoĩcare pñt.⁊ vni

uerſaliter oes plati babẽtes iuriſditõnem.vt er de iudi⸗
cijs. decernimꝰ. qꝛ iuriſditio nulla ẽ ſine cohertõne.⁊ di

cũt quidã ꝙ glibʒ ſaceꝛdos hñs parochialẽ eccliam hoc
pt facẽ:circa qͥs ſaniꝰẽ ↄſuetudinẽ attẽdere.Añ in ſacer
dotibo parochialibo oſuetudo ſeruãda ẽ q dat iuriſditio⸗
nẽ. vt habr. ix. q.iij. ↄ“queſtꝰ. Simplices aũt ſe acerdotes
q nõ habet iuriſditõnem excoĩcare nõ pñt niſi ex cõmilſi
one. 4 AUd B & q pꝛimo obijcit. ꝙ exiſiẽtes ĩ oꝛdinibo in
ferioꝛibo ⁊c.dðᷣm ꝙ hoc bene ſequeret᷑ ſi ptᷣas hec eẽt an⸗
nexa oꝛdini ſimplicit᷑.qð nõ ẽ veꝛuʒ ſ̊ potius iuriſditõi.
Ao illud qð addit᷑.ſ.ꝙ illud qð põt minoꝛ pt maioꝛ.G
verũ ẽ vt maioꝛitas ⁊ minoꝛitas oꝛdinate ſe habẽt. vtpo⸗

te in eodẽ genere ſiue oꝛdinatõe.¶Ad illud qð obijcitur

ꝙ ſacerdos pt᷑ ſimpliciter ercoĩcare ꝑ illud decretũ.xvj.
q.j. alia cã. Dicẽdũ.qꝙ ĩ illo decreto ſumit᷑ pᷣᷣr ꝓ epᷣo.gẽ
pᷣlatus monachoꝝ:⁊ tũc pt᷑ monachũ excoĩcaie.n alio
creto.ſ.ij.q.j.emo.ĩtelligit᷑ ꝙ pᷣſbr.i.archipᷣſbᷣr ſiue
plebanus ꝗ bʒ iuriſditõneʒ pt ercoicare:nõ gcũq;ʒ.er de
offi.iudi.oꝛdi.cũ ab eccłiaꝝ. Silr dom ẽ ad tciũ.qq Ad
illud qð obijcit᷑.q ſoli ep̃i p̃t.qꝛ eoꝝ ẽ gladiꝰvel mucro
Dicẽdũ ꝙ piacula ſacerdotũ mucrone epᷣi ſunt reſecada
de hoc intelligit᷑ decretũ pᷣtactum.licʒ em̃ aliqui voca⸗
ti in ꝑtem ſollicitudis ep̃alis hmõi mucrone.i.excoĩca⸗
tõe vtant᷑:tñ auctoꝛitas remanet penes epᷣm cuiꝰ officiũ
ipi exeꝛcẽt ꝙtũ ad hoc.q] Pꝛet᷑.ad hoc⁊ aliud qð ſegt᷑ pt
dici. ꝙ ſoli epi pnt excoĩcaꝛe cũ illa ſolẽnitate qᷓ tangituꝛ
xj.q.iij.debẽt.vbi dr.debẽt.xij.ſacerdotes epᷣm circuſtaẽ
2 lucernas ardẽtes ĩ manibo tenere.quas in excluſione

anathematis ꝓijcere debẽt ĩ terrã ⁊ ↄculcare pedibo. deĩ⸗

t eplas ꝑ parochias mitteꝛe otinẽtes excoĩcatoꝝ noĩa
cas excoĩcatõis.⁊ bmõi excoĩcatio qꝛ gꝛauiꝰſcindit dẽ
iiq; tñ ſine bmõi ſolẽnitate excoicant.

ebꝛum quintum

Onſequẽter querit᷑ de excoĩcatõis iteratõe
Et querit᷑ vtrũ aliqꝗs poſſet pluries excoĩ⸗
cari:ita ꝙ manẽt in plibo excoĩcatõibo ſil.
VE ſic: videt᷑ ꝑ ſimile.ĩ alijs penis ſił⁊ ſeł
otingit aliquẽ ligare płibo ieiunijs 2 płibo oꝛõibo? ſimi⸗
liter de alijs penis:pari rõe pẽ ꝗs ligari płibo excoĩcatõ

nibo. It in remedijs moꝛboꝝ ita ẽ.ꝙ moꝛbo iterato ite

rat᷑ ⁊ remedium.ſilr ẽ in penis.ꝗ multiplicatis meritis
multiplicant᷑ ⁊ pene.ſimilit᷑ videt᷑ ꝙ fieri poſſit de excoĩ⸗
catõe q̃ ẽ remediũ ⁊ pena.qꝛ ſi cã iteret᷑:videt᷑ ꝙ ⁊ ipᷣa ex
coĩcatio poſſit ⁊ dʒ iterari.q¶ Itẽ ſi excoĩcatꝰexcoĩcaꝛi nõ

coĩcatꝰeẽt melioꝛis ↄditõis qᷓ; nõ excoicatꝰ.¶ MCõtra.ex⸗
coĩcatꝰ interfectꝰẽ gladio ſpuali.ſᷣ interfectꝰ ñ pt᷑ magis
nec mindintfici & nec excoĩcatꝰ iterũ excoĩcari.4! Itẽ ex⸗
