ret᷑:igitur a tꝑe iſto fuit inſtitutũ. ¶¶ YIẽ miniſteriũ peni
tẽtie inſtitute pꝛincipaliter et ꝑ ſe attenditur in iniũctõe
pene ꝓ peccato a miniſtro ſacramẽti.i.a ſacerdote.¶MDo
dus aũt miniſtrãdi ſacꝛamenta inſtituta reſpõdet modo
inſtitutõis.quod patz.dominus em̃ inſtituens ſacramẽ⸗
tũ baptiſmi dixit. Ite baptiʒãtes eos in noĩe patris ⁊ fi
lij et ſpũſſcti.mathᷣ.vlt᷑.⁊ eodẽ mõ baptiʒãt miniſtri. Si
militer ſacramẽtum altaris inſtituit dicẽdo. hoc ẽ coꝛpꝰ
meũ.et eodem modo cõficiunt ſacerdotes. Ex his videt᷑
ꝙ dñs infligẽdo pꝛimis ꝑentibus penẽ/ ꝓ peccatis eoꝰuʒ
Heñ.iij.dicendo mulieri:multiplicabo erumnas tuas ⁊
cõceptus tuos in doloꝛe parturies filios ⁊c̃. Similiter ⁊
viro.quia comediſti de ligno de quo pceptum fuit tibi ne
comederes. maledicta terra in opere tuo in laboꝛibo co⸗
medes ex ea ⁊c.inſtituit ſacramẽtum penitentie.Ex his
videtur ꝙ ſacramẽtum penitẽtie i nſtitutũ fuit currẽte le
ge nature. ¶¶ Si diceretur ꝙ medicina currente cũ moꝛ⸗
bo tũc nõ fuit ſacramẽtũ penitẽtie:ſed ſola gratia ↄtritõ
nis. vñ ſola gra ſine ſacramento purgabant᷑ a peccatis.
Cõtra.ſacramẽta legis ſcripte et legis nature:figure il⸗
loꝝ fuerũt que ↄtingebant in tꝑe gre.⁊ hoc ↄgruẽti oꝛdi
ne ſumme ſapiẽtie. igitur magis ↄgruebat ea quibus fie⸗
bat purgatio a peccatis ante tpᷣus gratie ſignis exterio⸗
ribo ſignificari:qᷓ ea quibus fit purgatio tꝑe gratie. igit
ſi aliquo tꝑe debuit eẽ puꝛgatio gratia ſola ſine ſigno ex
terioꝛi:hoc ↄgruebat fieri tꝑe gratie.quando ceſſantibo
figuris ip̃a veritas manifeſtabatur. nõ tempoꝛibus pᷣ⸗
cedentibus quãdo facta figure erant futuroꝝ. Itẽ oĩs
qui peccat:peccat in totam eccleſiam. VUnde adamantiꝰ.
in omnez eccleſiam videtur delinquere qui coꝛpus macu
lauerit.quia ꝑ vnum membrum macula in omne coꝛpꝰ
diffunditur.igituꝛ quia peccatoꝛ peccat in eccleſiam: de⸗
bet purgari a peccato ſatiſfaciẽdo eccleſie.hoc aũt nõ fit
niſi penitendo iuxta foꝛm inſtitutam ab eccleſia:igitur
cum medicina ſemper cucurrerit cũ moꝛbo:medicina eẽ
nõ potuit.niſi ſᷣm foꝛmam inſtitutam ab ecclelia. Mo⸗
ous aũt curãdi ſᷣm foꝛmã eccleſie ẽ purgare ꝑ ſacramen
tum:igitur exiſtente peccato ſiatim fuit penitentia ſacra
mentum. . Pꝛeterea. penitẽtia ſacramẽtalis maxime at
tẽditur in cõfeſſione peccatoꝛis:⁊ nõ in iniunciõne pene
ab eo qui habet poteſtatẽ.ſᷣ oſlat ꝙ adam ↄfeſſus ẽ pctm
ſuũ dicẽo. ¶NMDulier quã dediſii mibi ſociã dedit mibi ð li
gno ⁊ comedi ⁊c.Geñ.iij. Cicet eĩ aliquo mõ excuſabat
le: nibilominus ſacramẽtalis erat cõfeſſio ſua.¶¶ Pꝛete⸗
rea.dominus qui habuit poteſtatẽ inflixit ſibi penã pro
pcĩo ſuo.Vñ dĩ ibi · quia audiſti vocẽ vxoꝛis tue ⁊ come⸗
diſti de ligno de q̊ pceperã tibi ne comederes: maledicta
terra ⁊c̃.q.d. ꝓpter hanc culpam ſuſtinebis hanc penam
exquo igitur penes hec duo attendit᷑ penitẽtia ſacramẽ⸗
tal is:videtur ꝙ tunc vbi hec duo currebãt:inſtituta fuit
penitẽtia: ⁊ ita vt pꝛius. Itẽ ilið qð ſignificat gr̃am in
lerioꝛẽ mundãtem ſacramẽtũ dr.ſicut patz in baptiſmo
ablutio exterioꝛ aque ſignificat interioꝛẽ. ⁊ illa dicit᷑ ſa⸗
cramentum. ſimiliter in dicẽdo verba que illam interioꝛẽ
ablutõem ſignificant: inſtituit dominus ſacramẽtum ba
ptiſmi cũ dicẽt. baptiʒãtes eos ĩ noĩe.p.et.f.⁊c.mat᷑ vlt᷑.

—

—

Sed vt dicit gꝛeg. ſuꝑ illud geñ.iij. Nocauitq; dñs dens
adam et dirit ei.vbi es.Dũ vocat:ſignificat quia ad pe⸗
nitentiaʒ reuocat. Sed reuocare ad penitẽtiam ẽ oferre
graʒ penitẽdi. Vñ alia glo.ibidẽ.vt redeat ad penitẽtiã
vocauit:qnia nõ vult moꝛtẽ peccatoꝛis Eʒech.xviij.igit

videtur in illa vocatõe ꝙ inſtitu itẽtia: erquo
fuit gra ſignata penitẽdi. õtra. hugo determinans
ſacramenta legis naturalis dicit.ſub lege naturali data

ſunt ſacramenta.decimatõnes.ſacrificia oblatões. Sʒ
hoꝝ nulla eſt penitẽtia: igitur ſe acramentũ penitẽtie nõ
fuit inſtitutum tꝑe legis nature.. Item idẽ.ſacramenta
legis naturalis nõ ex pᷣcepto inducta videntur: ſed ſʒ ex
ↄſilio ad votum. ꝓpoſita ſacramẽta legis ſea cripte 2 gre ne
ceſſitatẽ quãdã executõis inducũt: ꝓpterea ꝙ nõ ex cõſi⸗
lio tm̃:ſed ex pᷣcepto inſtituta noſcunt᷑ hec hugo. Ex hoc
patet ꝙ ſacramẽta legis nature nõ habebãt neceſſitateʒ
executõis.igit᷑ cum penitẽtia ſit ſacramẽtuʒ neceſſitatis
et neceſſitatẽ habeat executõis ⁊c̃.¶ Item ea que ſunt ex
inſtitutõne annexa ſunt legi poſitiue:⁊ legis ſunt poſiti⸗
ue:nõ legis nature.lex em̃ nature dr que cuꝛꝛit ſᷣm dicta
men nature.igitur inſtitutio penitẽtie cũ ſit legis poſiti⸗
ne:nõ debet fieri currente lege nature./ Reſpoſio.ſine
p̃iudicio.ꝙ ſacramentũ penitẽtie nõ fuit inſtitutũ currẽ⸗
te lege nature.licet currẽte lege nature aliqua ſacramen
ta fiebant ex inſtinctu ⁊ ↄſilio diuino que erant volunta
tis nõ neceſſitatis:nõ ex pᷣcepto vel inſtitutõe. In pꝛimo
nãq; tꝑe erant homines mamotreti.vñ erant ↄſilio ma⸗
nuducẽdi et nõ ſubiugãdi pᷣceptis vł inſtitutõibo. VFnde
hugo.pꝛius ante legeʒ ꝑuulos nutriuit ↄoſi. ilio:poſtea ſub
lege exercitatos pᷣcepto temptauit. dico igit᷑ ꝙ ſacramen
tum penitẽtie nõ fuit inſtitũ lege nature.ante em̃ inſtitu
tõez circũciſionis vbi ineipiebant inſtituta legis ſcripte
nullũ fuit inſtitutũ ſacramentũ.nihilominus erant que⸗
dã ſigna que gerebãt tũc penitẽtes ĩ ſignũ penitẽtie: que
habebãt ex inſtinctu nõ ex inſtitutõe.ſicut patet ex exem
plis eoꝝ qui nõ habebant legem ſcriptã. Vnde legit᷑. iij.
Jone. Peruenit verbũ ad regẽ niniue et ſurrexit de ſolio
ſuo et abiecit veſtimẽtũ ſuum ⁊ indutus ẽ ſacco ⁊2 ſedit ĩ
einere.⁊ dicit ibi glo.qui offenderãt deũ luxu et ambitõe
eoꝝ ↄdemnatõne placãt ꝑ que pꝛius offenderat⁊᷑. pꝛidie⸗
iuniũ qð deo in occultum fertur. deinde ſaccus qui exte⸗
rius hominibus exhibetur. Similiter offerebat p pecca
tis filioꝝ ſuoꝝ Job.j.Cõgruebat em̃ aderecutõem eoꝛũ
que dictat lex nature. inſtinctus ſiue inſpiratio interioꝛ
ad eoꝝ executõem. que docet lex poſitiua ꝑceptio vel in⸗
ſtitutio. nde hugo. Sacramenta legis naturalis non
ex pᷣcepto inducta videntur:ſʒ ex cõſilio ad votu m ꝓpoſi⸗
ta.ſacramenta vo legis ſcripte et gre neceſſitatem quãdã

erecutõnis inducũt.pꝛeterea nõ ex cõſilio tm̃ ſed ex pce⸗

pto inſtituta noſcuntur. Qihilominus ſi lex poſitina ꝑ⸗
tractaret aliqua que dictat lex nature.rõe qua illa ſunt
ꝑtractatõnis legis poſitiue.ponunt᷑ ſub pᷣcepto ſiue ſub
inſtitutõe:nõ aũt vt ſunt legis nature.ſicut patet de pᷣce
ptis decalogi que vt ꝑtractant᷑ a lege pᷣcipiunt.¶ Ao illð
qð dicit mgr.iiij.ſenteñ.ꝙ ſaera mentuz penitẽtie ſiẽ et
ↄiugij a pꝛimoꝛdio humani generis ſunt ⁊c.dom ꝓ ma⸗
giſter hoc dicit recitando opinionẽ quoꝛũdam boc dicen

tium vt ibidem patet. VUnde dicit ibi. Qnidam dicunt 27

ad hoc inquiunt ⁊c.¶ Ad illð quod dicit bugo ꝙ a pꝛin⸗
cipio fuit tpᷣs remedij et tᷣus moꝛbi. Dicẽdum verum
ẽ hotc ſemper fuit remedium exiſtente moꝛbo:ſed illud re
mediũ nõ fuit ſacramẽtum penitẽtie:ſed fuit gra ſiue vir
tus pnĩe.¶ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ modus miniſtratõis
ſacramentoꝛum reſpondet modo inſtitutõnis. Unde eo
modo baptiʒ ant miniſiri quo dominus inſtituit et cõfici
unt quo dominus inſtituit ⁊c. Sicenduʒ ꝙ illa inflictio
pene nõ fuit iniunctio pene ſatiſfactoꝛie ꝓ pctᷣo inqtum
erat actuale: ſeo potius inflictio que debebatur peccato
inꝙtum erat oꝛiginale. Inde nõ ſolũmodo inflicta erat
illi pena: ſz poſteris illius. eterea. alic inſtituere ſa
cꝛamentũ penitẽtie.et iniungeꝛe pens /ꝓ peccato.Inſtitu

”M”cs

ens em̃ dicit vel determinat quõ vel quid agendũ edicto
vel indicto geneꝛali. Iniungẽs imponit huic ꝑſone deteꝛ
minate quid ꝑticulariter agendũ ẽ pᷣm exigẽtiam culpe.
Ad alið qð obijcitur. ꝙ magis ↄgrueret legi gratie ꝗ⸗
fieret curatio moꝛbi ſpũalis ſola gratia ⁊c. Gicẽdum
ſicut dicit hugo diuine diſpẽ atõis oꝛdo et rõ hoc popo⸗
ſeit. vt ⁊c. Et poſt. ꝓpter qð et ipa ſi igna ſaluns ꝑ ſucceſ⸗
ſionẽ tempoꝛũ alia poſt alia ꝑmutari debuerũt.vt cũ ef⸗
fectus gre diuine in ſalutẽ creſceret:ſimul quoq; ⁊ ipᷣa ſi
gnatõ in ip̃ᷣis ſignis viſibilibus euidẽtioꝛ apareret. bec
hugo. ꝓpter qð ddᷣm ꝙ ſigna ſacramentoꝝ tolli nõ debe
bant:ſed ſᷣm ꝙ dictũ ẽ euidentioꝛa ſuccedere. Pꝛeterea.
amplius ẽ meritum ſuſcipiẽtis ſacramentuʒ ex ſubiectõe
reſpectu creature. alie ꝙplures ſunt vtilitates. ſicut de
terminat magiſter ĩ ſenten.et hugo.in li.de ſacramẽtis.
Ao aliud quod obijcit᷑ quia peccatoꝛ peccat in totã
eccłiam: penitẽtia ſatiſfactoꝛia debet fieri ſᷣm inſiituta ec
cleſie ⁊c. Dicẽdum ꝙ hoc verũ ẽ exiſiẽtibus inſtitutis ne
ceſſarijs ad hoc: ſed in pꝛimo ſtatu.ſ. currẽte lege: nulla
erãt inſtituta neceſſitatis. licet quedq fiebant inſi piratõe
diuina que nõ eꝛãt neceſſitatis ſed voluntatis.vt decime
vel aliqua alia.q¶ Ad illud quod obijcitur. ꝙ cõfitenti in
iunxit dñs penã ⁊c.Dicẽdum ꝙ illa ↄfeſſio nõ fuit ↄfeſ
ſio ſeo potius excuſatio ſui et aceuſatio dei. Vnde gloſ.
ibi. Mulier quã dediſti mihi dicit.nõ humiliter ↄfitẽs:
ſed excuſans:in auctoꝛẽ mulieris culpã retoꝛquens. Itẽ
dicit glo. ſuꝑ illud.Serpẽs decepit me. Similiter ſe ſu⸗
perbe excuſat et in cõditoꝛẽ ſerpẽtis iactat culpã. Pꝛete⸗
rea ſi dicẽda ẽ ↄfeſſio:ponus fuit canonica q ſacramẽta
lis.Ande vocatus coꝛã iudice et ↄuictus de trãſgreſſio⸗
ne ↄfitebatnr. Vocauit em eũ dñs cũ diceret.adã vbi es
ↄuicit eũ reuʒ vocãdo eundẽ ter:eius manifeſtãs nudita
tẽ. Unde gen.iij. Quis indicauit tibi ꝙ nudus eſſes niſi
ex ligno de quo tibi pᷣceperã ne comederes comediſti.
et ſic ↄuictus ↄfeſſus ẽ dicẽs:mulier ⁊c.deinde quaſi ↄui
ctus in iudicio et ↄfeſſus damnatus ẽ pena que ſequitur
ibidẽ cuʒ dr:quia audiſti vocẽ vxoꝛis tue ⁊c. ¶ Ad id qð
obijcitur. ꝙ illud qð ſigniſicat gẽam purgãtẽ dicit ſacra
mẽtum ⁊c̃. Dicẽdum ꝙ reuocare ad pemitẽtiam nõ ſ- emꝑ
fit ꝑgram gratũfacientẽ:ſed quãdoq; ꝑ gr̃am gꝛatiſdatã
ſicut ꝑ donũ timoꝛis ſeruilis. Vnde dñs reuocauit adaʒ
ad penitentiã. oſtẽdendo ſibi miſeriã in quã lapſus erat
culpam.Vnde interlini.ibi. Adam vbi es.q.d.in quã
ta miſeria. Pꝛeterea.licet illa gẽa ſignificaret gRam pur
gantem:nõ tamẽ ſignificauit eo mõ quo ſigna ſacramen
talia ſignificãt. Ande nihil alið ẽ dictu ꝙ vocatio ſigni⸗
ficat ꝙ dñs reuocat ad penitentiã: niſi ꝙ inditũ fuit di:
uine miſericoꝛdie reuocãtis ad penitentiã. Pꝛeterea ĩ aꝛ
gumẽto ẽ locus ſophiſticus ſᷣm ↄſequens.Et ſi em ſacꝛa
igniſicat gram: nõ omne ſignificans gratiam eſt

mentũ ſi
ſacramentum.
¶Articulus tercius

C Hnſequenter queritur. vtrum penitentia fu⸗

it inſtituta in lege ſcripta. O. ſic:videtur ꝓ/⸗
Ner . xxviij. Qui abſcõdit ſcelera ſua ñ dirige⸗
tur.qui aũt ↄfeſſus fuerit et reliquerit ea: mile ericoꝛdiam
cõſequetur. Hoc dictatum ẽ a lege ſcripta:igitur lex ſcri
pta dictabat delicta nõ dimitti ſine cõfeſſione:⁊ ita ↄfeſ⸗
ſionẽ eẽ neceſſariã ſaluti.( Item lex ſcripta inſtituit pro
peccato tali talẽ debere fieri ſatiſfactõem.vt/p peccato ta
lis ꝑſone talem:et ꝓ tali peccato talem. vt patʒ leui.iiij.
et. v. igitur cum ſacramentalis penitentia attendat᷑ ma⸗
xime in cõfeſſione et in ſatiſfactione ininncta:videtur —
ſacramẽtalis penitẽtia inſtituta fuit a lege ſcripta.¶ Itẽ
JYohel.ij. Inſtituta fuit cõtritio.ibi ſcindite coꝛda veſira
JYoſue.vij.ↄfeſſio ibi.da gloꝛiã dño deo iſrłet cõfitere. at
ꝙᷓ; indica mihi quid feceris ne abſcondas. Leui.iiij.2. v.
ſatiſfactio.et ita qtum ad omnes ꝑtes videtur inſtitu
ta fuit in ve.le. ¶ IJtem aug.in li.de pñia. Penitentia eſt
quedam dolentie vindicta pumiens in ſe quod tolet coin⸗

— — — —
—— — —

ueſtio
miſiſſe. Ex hoc patet ꝙ ſacramento penitẽtie puniuntur
cõmiſſa. punire aũt comiſſa ꝓpꝛie ẽ legis ſcripte. In ea ei
ceterminat᷑ quibo penis que peccata ſunt puniẽda vt pa
tet in iudicialibo legis Exo.xxj. legis ſcripte ẽ ꝓpꝛie in⸗
ſtituere ſacramẽtũ. F/ Cõtra. penitetia ẽ ſacrametum ne
ceſſitatis.ſacramẽta aũt neceſſitatis nõ ſunt ſignificati⸗
na ſolũ ſᷣ effectiua. beb. viij. ũc aũt melins ſoꝛtitus mi
ſteriũ ⁊c. vbi glo.iOõ ſunt eadẽ ſacramẽta in vtroq; nec
eadẽ ꝓmiſſa.eadẽ tñ pleraq; pmiſſa p̃cepta. diſcuſſa em
p̃cepta oĩa fere eadem inueniuntur ĩ euangelio.moꝛalia
vtiqʒ eadẽ.vt nõ occides ac.cerimonialia nõ eadẽſacra⸗
menta ðo nõ eadẽ:quia illa pꝓmittebãt.hec dant ſalutem
ſimiliter ꝓmiſſa nõ eadem quia ibi ꝓmittebant terrena
hic celeſtia.bec glo. Ecce ꝙ ſacramẽta que dant ſalutem
nõ erant ſacramẽta legis ſcripte ·ꝗ Itẽ hugo oĩa ſacra⸗
mẽta illa ſuꝑioꝛis tꝑis.ſub lege natali ſiue ſub lege ſcri⸗
pta ſigna quedã fuerunt. figure eoꝝ que ſub gratia ex⸗
bibita ſunt ſacramẽtoꝝ. ¶¶ Itẽ aug. Penitẽtia ẽ res opti
ma ? ꝑfecta que omnes defectus ⁊c̃.ſacramẽta at legis
5 pficiũ neminẽ ducit ad ꝑfectũ Heb. vij. 7c·
Reſpõſio.ꝙ ſacꝛamẽtum penitẽtie neq; ẽ ſacramẽtum
gis ſcꝛipte neq; inſtituta a lege.¶ Ao illud quod obij
citur. ꝙ ler ſcripta dictat ↄfeſſionẽ fuiſſe neceſſariã remiſ
ſioni peccatoꝝ· Rũñſio.ꝙ ↄfeſſio illa nõ fuit ſacramenta⸗
lis. Illa em ſola ẽ ſacramentalis que fit ſacerdoti eccle⸗
ſiaſiico:habenti poteſtatẽ clauiũ in ſpe remiſſionis pcti.
In lege em̃ fiebãt quedã oblatões quibo oſtẽdebatur ge⸗
nus peccati. ſ. vel ꝙ erat peccatũ pꝛincipis vł ſacerdotis
vel anime ſimplicis.ſ̊ hmõi oblatio licet iudicabat pec⸗
catũ nõ fuit ſacramẽtalis.quia ſacramẽetũ nõ dicitur ſo⸗
lummodo eo ꝙ ſignificat:ſed eo ꝙ eſfſicit.⁊ marime de ſa
cramẽtis neceſſitatis:ſʒ oblatõ facta ſᷣm ritũ legis nihil
efficiebat. dico inqᷓtum ſacꝛamẽtũ.licet em̃ offerẽtes me⸗
rebant᷑ er obediẽtia legis et oꝑe oꝑante:tamẽ nõ ex oꝑe
oꝑato rõne qua ſacramentũ erat ſiue ſignũ.ꝗ Ad quod
obijcit. ꝙ lex dictabat peccata debere expiari ꝑ ſacrifici⸗
um liue oblatõnes. Dicẽdum ꝙ er hoc. nõ ſequit᷑ ꝙ ſunt

ſacramenta.licet em oblatõibo factis illis ßm ritũ legis

delebant᷑ ꝓpteꝛea aliqua q;tum ad penã ſiue aliquã ꝑtem
pene:nec ꝓpter hoc debẽt dici ſacramẽta.ſicut nec ea que
offeruntur ſiue dant ꝓpter indulgentias factas a papa.
Dicẽdum igitur ꝙ cũ ſacramentum penitentie ſit colla⸗
tiuũ ſalutis et iuſiificatiuũ.ſacrificia aũt legis liue obla
tõnes que fiũt ꝓ peccatis nec iuſtificã t nec ſalutẽ ↄferunt
nec ſacramenta penitentie debent dici. 4 Ex his patz in
ꝑte reſpõſio ad illud q̊ videt᷑ oſtendi penitentiã fuiſſe in⸗
ſiitutam in lege ſcripta 'm omnẽ ꝑtem.quia nec illa con
feſſio fuit effectina ſalutis:nec illa ſatiſ factio vt dictũ eſt
cõtritio ax? nõ debuit inſtitui vt infra patebit. vt ſit ad
vnum dicere. quia inſtitutio ſacramenti neceſſitatis obli

gat ad neceſſitatẽ executõis: ſacramẽtuʒ penitentie non

debuit inſtitui ĩ lege nature. qꝛ ſacramẽta legis ſcriꝑte
nõ erãt nccia ſaluti nec iuſtificabãt: nõ debuit inſtitui in

en
Articulus quartus
Onſequẽter queritur an debuit hoc ſacramẽ⸗
tum inſtitui in lege euãgelij. Et videt᷑ ꝙ ſic. ꝑ
. oc ꝙ boc ſacramentum eſt ſacramentũ ſalu⸗
tis.⁊ reducens deficientes ꝑ peccatũ ad ꝑfectõem. vnde
debet inſtitui in lege enãgelij.que eſt lex ſalutis ⁊ ꝑfectio
nis. ¶ IYem bhoc videtur pſimile de inſtitutõne baptiſmi
quiẽ ſacramentum neceſſitatis:cuiuſmodi eſt iſtud. In

lege em̃ lata a xpᷣo qui venit ad ſaluandum peccatoꝛes ·

luce.v.et thi.j. debuit inſtitui ſacramẽtuʒ ſalutis ¶ K
tra. ler euã gelica ẽ lex gre et remiſſionis. Ro.j. eru⸗
beſco euãgeliũ:virtus em̃ dei ẽ in ſalutem omni credenti
glo. ꝑ doctrinã euãgelicã peccatũ dimittit᷑ credenti.ſacra
mẽtum aũt penitentie eſt ſacramentum vindicte ⁊ puni⸗
tõis. Vnde Yjſido.in li.ethi.penitentia appellata ẽ quaſi
puniẽtia.eo ꝙ ipᷣe hõ inſe puniẽdo punit ꝗð male admi⸗

7 .

bx.

ſit. Vñ cũ q̃i oppoſite ſe babeãt ⁊ ad oppoſita oꝛdinantur
boc nõ debuit ad illam inſtitui. nulla eĩ lex aliqua inſti⸗
tuit que ad ſibi ↄtrariũ intendunt.4 Item inſtitutio eo⸗
rũ que ſunt neceſſitatis obligat neceſſario ad obſeruatõ⸗
nẽ eoꝛũdẽ. Inſtitutõ igitur ſacramẽti penitentie obligat
ad neceſſitatẽ obſeruatõis eiuſdẽ. Si aüt lex euãgelica ẽ
lex libertatis Jaco.j.nõ videtur ꝙ in ea de buit aliquid
inſtitui in piudiciuʒ libertatis alicuiꝰ.⁊ potius debẽt

peccatoꝛes curari lege illa exiſtente penitetia virtute: qᷓ
penitentia ſacramẽto Reſpõſio.ꝙ ſacramẽtum peni
tentie inſtitutũ fuit? inſiitui debuit ĩ lege enangelij. ex

em̃ euãgelij liberat a peccato. VUnde Ro.viij.lex ſpiꝛitus
vite in xpo iᷣu liberauit me a lege peccati et moꝛtis · ibi
glo. lex moyſi malũ nõ tollit: lex aũt ſpiritus que ẽ lex fi⸗
dei 1 gratie malũ tollit. ex aũt fidei et gratie ẽ lex euan
gelica. quia & liberat a peccato:ↄueniebat vt ſ⸗ acramẽta
que directe ſunt ad purgãdum peccata ? maxime moꝛta
lia in illa inſtituerent. ¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit ↄtra
ſcʒ ꝙ ſacramẽtum penitẽtie nõ ẽ ↄtraria gre et remiſſiõi
ſed efficaciter illis cooꝑatur: infra clare patebit. Si cõſi
deret᷑ ꝙ in ↄtritõe mutatur reatus pene eterne in tꝑalezʒ
cuius etiã magna pꝑs remittitur in pfeſſione rõne annexe
verecũdie et ſuſceptõe penitentie virtute clauium.que et
omnino remittitur ſatiſfactõne completa ſi iniuncta fue
rit claue nõ errante. AUnde ex dei miſericoꝛdia fuit inſti
tutum ſacramentum penitentie. Unde aug. li. de penitẽ⸗
tia ex miſeꝛicoꝛdia hoc pꝛecepit dominus: vt nemo peni⸗
teret ĩ occulto. In hoc eĩ ꝙ ꝑ ſeipᷣm dicit ſacerdoti ⁊ eru⸗
beſcẽtiam vincit timoꝛe:offenſi fit venia criminis.¶ AD
illud quod obijcitur.q bmõi inſtitutõ p̃iudicat legi euã
gelice. quia lex eſt libertatis.Oicendum ꝙ extremum ge
nus ſeꝛuitutis eſt ſeꝛuitus peccati JYoh.viij. cui maxime
opponitur libertas gratie. Ande potiſſime famulatur le
gi gratie ꝙ ab hac liberat ſeruitute:ſed expeditius ⁊ ime⸗
lius liberatur peccatoꝛ per ſacꝛamentum penitentie ꝑ
penitentiam vitutem. ex quo patet ꝙ obligatio ad ſacꝛa
mentum penitentie nõ p̃iudicat libertati gratie euange⸗
lice:ſed potius cooꝑatur.

embꝛumtercium

Onſequẽter queritur a quo debuit hoc ſacẽ
mentum inſtitui. Et videtur ꝙ a xp̃o.peꝛ H
ꝙ hoc ſacramentum eſt ſalntis:⁊ ipᷣe eſt au
NVtoꝛ ſalutis et ad ſanandum peccatoꝛes ve
nit. j. tbimo. j. Fidelis ſermo et omni acceptõne dignus.

quia ihs xpᷣc venit in bunc mundum peccatoꝛes ſaluos

facere. quia ꝓpter hoc venit in mundum: vt ſine acceptõe
perſone ſexus vel cõditõnis omnes quãtum in ſe erat cu
raret. t nõ ſolum inſtituere debuit ſacramentum ba⸗
ptiſmi ad curationem accedentium ad ipᷣm:ſed et ſacra⸗
mẽtum penitentie ad curatõem recedentium et reuerten
tium. 4 Item ſacerdotium fuit inſtitutuz a xpᷣo in remil

ſionem peccatoꝛum et abſolutionem. et boc mediante ſa

cramento penitentie.ergo et im ſacramentum inſtitntũ

fuit ab eo. cum fruſtra hoc ſine illo inſtitueretuꝛ.Con
tra.ſacramẽtis que xpᷣc inſtituit ipemet vſus eſt vt patet
e baptiſmo et eukariſtia:ſed ipe nũqᷓ vſus eſt boc ſacra
mento. 4 Item ĩ factis ſuis dominus ihs dedit nobis ex⸗
emplnm. ſed iße remiſit culpam ſine omni penitentia: vt
depꝛehenſe in adulterio Joh. vij. et latroni.luce.xxiij.eꝛ
go non videtur inſtituiſſe hoc ſacramentum 4 Dtez inſti

tutõem cõfiꝛmat et coꝛroboꝛat demandatio executõnis.
AVnge inſtitutõnem ſolet ſubſequi demandatio execntio⸗

nis. ſicut patet de baptiſmate. matbei.vlti.euntes docete

omnes gentes baptizãtes eos in nomine pa.et fi· 2 ſpiri
tuſſancii.ſed nulli demandauit dñs executõenem huius
ſacramenti:q̊ vt videtur non fuit ab eo inſtitutum. ¶¶ Ytẽ
tres ſunt ꝑtes penitentie. contritio. ↄfeſſio ſatiſfactio.
126 aut inſtituit dñs ihs penitẽtiã qtũ od ↄtritõʒ. dico
ſacramẽtalẽ qᷓ attẽditur in expꝛeſſione doloꝛis vel pigen⸗

tie exterioꝛis.neq; qtum ad ↄfirmatõem.ĩmo Jacobi. v.
Qeq; itui ad ſatiſfactõeʒ:imo peccata dimiſit ſine ali⸗
qua iniuncta ſatiſfactõe ſicut magdalene 2 alijs quibulſ⸗
dam. ¶ Item ſi dñs inſtituit.querit᷑ vbi.ſi dicat ꝙ mat᷑.

iij. Penitẽtiam agite. Cõtra.nõduz e iniſiri huiꝰ
ſacramẽti.ſ.ſacerdotes./ Rũñſio.dðm de inſtitutõne
penitẽtie eſt loqui qtuʒ að illud ꝙ ẽ materiale qð eſt ex

ꝑte penitentis.⁊ q;ẽtum ad illud ꝙ ẽ foꝛmale qð eſt ex p⸗
te abſoluẽtis. tum aũt ad materiale ex ꝑpte penitẽtis:
Fm ꝓ er ſerie euãgelij põt colligi.pꝛimo hoc ſacꝛamentũ
ſaluatoꝛ inſtituit inſinuãdo vtilitatem ⁊ hoc ĩ pꝛincipio
ſue pᷣdicatõis.NMDath.iij. penitẽtiam agite. Ab hoc autẽ
pᷣdicatio rpᷣi ſumpſit exoꝛdium cuius vtilitas ſubditur
cum dicituꝛ. appꝛopinquabit em regnũ.Et nota ꝙ aliud
ẽ dicere penitemini et penitẽtiam agite.quia agere peni⸗
tentiam nõ dicitur aliquis niſi qui interioꝛẽ penitẽtiam
in oꝑe declarat. VUnde in glo.math.iij.ſt uꝑ illud peniten⸗
tiam agite dr. Penitentiã agere ẽ dignos fructus peni⸗
tẽtie facere.oignos aũt fructus agit qui ᷣm arbitriũ re⸗
ctum habentis claues actus penitẽtie facit.ad quod re⸗
quiritur veritas cõfeſſionis 2 diſcretio iniunctoõnis. In⸗
ſinuando aũt neceſſitatem: inſtituit dñs penitentiã ĩ ſue
pᷣdicatõnis ꝓgreſſu.luce.xiij.ibi. Aiſi penitentiã habue⸗
ritis omnes ſimul ꝑibitis.Et vt poteſt haberi ex quadã
glo. ibi. hoc generaliter ponitur de penitentia et oĩ emũ
datõe delictoꝛum. tum aũt ad foꝛmale quod attendi⸗
tur in abſolutõe et abſoluẽdi poteſtate:fuit inſtitutũ an⸗
te paſſionem domini.collata eĩ fuit poteſtas clauiũ capi
ti eccleſie petro ⁊ ceteris pᷣlatis in ipᷣo.cũ dictuʒ ẽ math.
xvj.Tibi dabo claues regni celoꝝ. Poſt paſſionem vᷣo
collata fuit alijs aptis.iohᷣ.xx. Accipite ſi piritumſanctũ
quoꝛũ remiſeritis ⁊c᷑.quoꝝ retinueritis ⁊c. Vel põt dici
Fm ſuꝑficiem littere.ꝙ pꝛimo fuit hec poteſtas ꝓmiſſa:2
poſt paſſionẽ collata.⁊ pꝛimo fuit quedam pᷣnunciatio.
ſecũdo vᷣo ꝑfecta ⁊ ↄſumata inſtitutio.ꝛ ſic penitẽtia ßm
ſui integritateʒ habuit diuerſis inſtitui tꝑibus oppoꝛtu⸗
nitatibo ? locis ſm ꝙ eccleſie ꝓgreſſui cõgruebat.q Ad
hoc quod obijcitur ꝙ dominus vſus ẽ ſacramẽtis que in
ſtituit ⁊c. Dicẽdum ꝙ nõ eſt ſinnle de hoc ſacramento et
alijs.hoc eĩ ſacramẽtũ ſi uſcipere nõ potuit exquo pecca
re nõ potuit vt patet intuenti.quare ſu ſcepit baptiſmnʒ
et coꝛpus ſuum:hoc ſuppoſito et quomodo dictum eſt ſu
pꝛa.¶¶ Ad aliud quod obijcitur. ꝙ nõ iniunxit penã ali⸗
cui ſed omnino indulſit aliquibus peccata ſine peniten⸗
tia ⁊c. Dicẽdum ꝙ fecit ratõnabili cauſa.Cauſa autem
vna fuit infirmitas aduenientiũ.qui foꝛte onus peniten
tie abhoꝛrentes reſilirent ab incepto:ſi illis iuſtam iniũ
xiſſet penitentiaʒ. Alia cauſa fuit xpᷣi benignitas cuius
erat maxime in pꝛincipio allicere infirmos per gratuita
beneficia.¶ Ad aliud doᷣm ꝙ ipᷣe demãdauit hoc ſacra⸗
mentũ executõni ſufficiẽter cõferendo claues in quaruʒ
collatõe et abſoluẽdi et puniendi ſiue ligandi ↄtulit po⸗
teſtatem. nõ eĩ inuenitur dixiſſe quox remiſeritis pecca
ta remittent᷑ eis:niſi ſubiunxerit quoꝛũ retinueritis pec
cata retenta ſunt.vbi aũt dominus hoc ſacꝛamentũ inſii
tuit ex dictis patʒ.¶ Ad vltimũ dom. ꝙ nõ decuit ſuam
milſericoꝛdiſſimã bonitatem inſtituere ſ: acramentum pe
nitentie q;tum ad ſacramentalem ↄtritõem. exquo nõ ẽ
poteſtatis bhumane illã habere.neq; opoꝛtuit qtuʒ ad ſa
tiſfactõem foꝛmaliter dico et cõplete quantũ ẽ ex pte cõ⸗
fitentis.quia peccatoꝛes debent ſufficienter ↄmoniti cuꝛ
rere ad medicũ vt habetur ab hugone ex deſiderio cura⸗
tõnis.de hoc infra in tractatu de ofeſſione qtum ad ſatil⸗
factõem ſufficiẽter inſtituit in collatõe clauium vbi reli⸗
quit penitentiã arbitrariam eſſe qᷓtum ad ſacramentum
Vnde ibi.Quoꝛũ remiſeritis peccata Joh.xx. dicit glo.
ibi. Quos dignos remiſſione iudicaueꝛiti 8.duabo.ſ.q cla
uibus.ſ.poteſtatis et diſcretionis:remittentur eis.lbi
aut dominus hoc ſacramentum inſtituit ex dictis patet.
¶Si obijciatur cõtra pꝛedicta. q qua rõne dominus in⸗

ſtituit ſacramentum penitentie Math.iij. ibi. penitẽtiã

agite. et Joh. baptiſta ſimiliteꝛ.qui ideʒ docuit.vt habe⸗
tur ex tertu et glo. ¶ ꝛeterea. p̃dicatio fuit. IIñ math.
iij. Exinde cepit ihs pᷣdicare et diceꝛe. penitentiaʒ agite.
Blo. idem conſonat pᷣdicatio diſcipuli et magiſtri. Ad
hoc dõᷣm. ꝙ nõ eſt ſimile de xpᷣo et baptiſta q;tum ad hoc
quod obiectum eſt.edictum em̃ pꝛincipis quaſi lex repu⸗
tadum eſt. nõ eſt ita de edicto pꝛeconis.niſi inq;tum pce⸗
pto pꝛincipis fit ꝓmulgatio. vohannes aũt fuit pco ipi⸗
us xp̃ᷣi qui eſt pꝛinceps pꝛincipum. Ad id quod obijcit
ꝙ fuit pᷣdicatio.Sicẽdum pꝛimo fuit ꝓlus alliciendꝰ
ad penitentiã agendam ſimplici exoꝛtatõe ſi uꝑaddita ꝓ⸗
miſſione.vt Math.iij. poſtea inſtitutõne cum neceſſita⸗
tis manifeſtatõne.luce.xiij. VUnde exoꝛtatio dei ſiue pdi‚⸗
catio expꝛeſſa per modum imperij quodammodo inſiitu⸗

tio dici ꝑoteſt — . .
6 Uue io.lx. de quiddita-
te penitentie ſacramenti.

Onſequenter que⸗

ritur de quidditate penitentie ſacramẽ⸗
ti.⁊ quia hoc attenditur ciꝛca rem ipᷣius
et ſignum. Pꝛimo queritur de re huius
acramenti. Secundo de ſigno.

bꝛum pꝛumum
E re huius ſacramenti querunt᷑ tria. Pri
mum an interioꝛ penitentia ſit res exterio
ris. Secundum an remiſſio peccati ſit res
huius ſacramenti.Terciũ an ſit res rõne
remiſſionis culpe vel pene.
rticulus pꝛimus
Veritur ꝗg̊ pꝛimo ſi penitentia interioꝛ.i.con⸗
tritio ſit res penitentie exteꝛioꝛis.i.ↄfeſſionis
et ſatiſfactõnis.ſic ponunt quidam vt haberi
magiſiro.iiij.ſenteñ. ſic:videtur ſic. In boc ſa⸗

cramento ſunt duo exterius expꝛeſſa.ſ.cõfeſſio 2 ſatiſfa⸗

ctio.duo interius intellecta.ſ.ↄtritio et remiſſio peccati
ſed ita eſt in alijs ſacramentis.ꝙ que interius ſunt intel
lecta res ſunt reſpectu eoꝝ que extra obiecta ſunt ſenſui
ſicut in baptiſmate ablutio interioꝛ et caracter ſunt res
reſpectu ablutõnis exterioꝛis ſiue elemẽti ſenſibilis. Si
mile in ſacramento altaris coꝛpus xp̃i miſticum et verũ
lunt res reſpectu elementi ſenſibilis. A ſimili videtur ꝙ
que extra ſunt in penitentia:eoꝝ que intra intellecta cõ
ſiſtunt ſunt ſacramenta.et ita penitentia exterioꝛ eſt ſaẽ⸗
mentum: interioꝛ.ſ. cõtritio ẽ res ſacramenti.¶¶ Item pe
nitentia exterioꝛ naturaliter ſignat interioꝛem. ſed ſacꝛa
mentũ illud ſignat ex inſtitutõe qð repñtat naturaliter.
&g penitentia exterioꝛ ſignificat interioꝛẽ ex inſtitutione.
boc eſt ſacramẽtũ:illa res ip̃ius.¶ Item penitentia ſa⸗
cramentum liberat a culpa.ſed impoſſibile eſt peccantẽ
actualiter liberari a culpa.niſi ꝑ penitentiam interioꝛẽ
ergo penitentia ſacramentum in ſe cõtinet illam: ſed nõ
in rõne ſigni: igitur in ratõne ſignificati.¶¶ Item ſicut ſe
habet baptiſmus interioꝛ ad exterioꝛem ſiue baptiſmus
flaminis ad baptiſimnnʒ fluminis: ſic ſe habet penitentia
interioꝛ ad exterioꝛẽ.ſed baptiſmus flaminis ſignificat᷑
baptiſmo fluminis:ergo penitentia interioꝛ ſignificatuꝛ
penitentia exterioꝛe.¶ Contra.ſacraumentũ noue legis
eſt quod ymaginẽ gerit ⁊ cauſa exiſtit.ſed penitentia ex⸗

terioꝛ nõ ẽ cauſa interioꝛis ĩmo potius ecõuerſo.ex dolo

re em̃ interioꝛi ẽ ꝙ homo confitetur et ſi uſcipit iniunctõ⸗
nem ſatiſfactõnis.ergo interioꝛ nõ eſt res exterioꝛis.ſed
potius ecõueꝛſo. Item cum ſit triplex ſignum. pꝛonoſti
cum:vt reſpectu ſignificati futuri.demonſtratiuuʒ:vt re
ſpectu ſignificati prtis. rememoꝛatiuũ: vt reſi pectu ſigni
ficati pteriti.ſolummodo ſigna ꝓnoſtica et demonſtrati
ua inueniuntur habere efficaciaʒ cau ſe:nũq; ſignum re⸗

memoratinũ.ĩmo ſolummodo ſignum ẽ quia ẽ poſteriꝰ

¶ Lueſtio

temꝑe et natura.igit᷑ cũ cõtingat penitẽtiã exterioꝛẽ eſſe
ſignũ rememoꝛatiuũ reſpectu interioꝛis ſcʒ cõtritõnis:
interioꝛ nõ ẽ res exterioꝛis:cũ exterioꝛ ſit ſignũ tm̃.¶. SIt
in ſacramẽto duo cõcernũt᷑ ſeʒ ſigſicatio et efſiciẽtia.dĩ
em̃ efficere qð figurat.cõtritio aũt ſe hʒ reſpectu cõfeſſi⸗
onis efficacius in efficiendo ꝙᷓ ecõuerſo.conſeſſio ſe ba⸗
bet efficaciꝰ in ſignificãdo reſpectu cõtritõnis q; ecõuer
ſo.qua igitur ratione cõfeſſio dicitur ſacramentũ cõtri⸗
tionis:et econuerſo contritio debet dici ſacramentũ re⸗
ſpectu confeſſionis.et ita vtrunq; reſpectu vtriuſq; res
erit et ſignum. 4 Item ſm hugo. Sacramentum eſi ma⸗
teriale eſementum foꝛis ſenſibiliter pꝛopoſitum: ex ſimi
litudine repꝛeſentãs. Sed exterioꝛ penitẽtia nõ eſt talis
quia non eſt elementum.ergo non eſt ſacramentum: nec
eius eſt penitentia interioꝛ.ꝗ¶ Item interioꝛ penitentia
eſt virtus et actus virtutis.ſed gratie virtutum et ſacra
mentoꝝ diſſerentes ſunt: ergo mnterioz penitenti nõ eſt
res alicuius actus ſecramenti Reſpõſio. m quoſdã
et vt vult magj in ſententijs. enitentia exterioꝛ eſt ſa⸗
cramentum interioꝛis.ſacramentum aũt noue legis nõ
efficit om̃e qð ſignat ſimpliciter ſed ſm quid. Vnde di⸗/
cendum.ꝙ penitẽtia exterioꝛ ſcʒ confeſſio nõ efficit inte⸗
rioꝛẽ ſcʒ contritionẽ ſimpliciter: ſed vt habeat efficaciã
in contrito.non em̃ haberet cõtritio efficaciam.niſi ſeq̃⸗

retur confeſſio ſacramentalis.i.facta ſacerdoti.quia cõ⸗

tem ptus cõfitendi vel negligentia ſimpliciter inefficacẽ
reddit contritionem. hoc eꝛgo modo penitentia exterioꝛ
dici poteſi cauſa interioꝛis:et ſignum rememoꝛatiuum
quodam modo cauſa ſigniſicati illius.⸗ Ad boc qð obij
citur.ꝙ cõtritio ſe hbabet reſpectu cõfeſſionis efficacius
in efficiendo qᷓ; ecõuerſo ⁊c.dicendum ꝙ non ſequit᷑.qꝛ
pꝛima ratio ſacramenti et ꝑ ſe attenditur ex ꝑte ſigniſi/
cationis. Vel poteſt aliter dici.ꝙ confeſſio ſacramenta⸗
lis efficit contritionem aliquo modo q̃ntnʒ in ſe eſt. niſi
impediatur ex aliquo:quod eſt er parte confitentis.Si
enim volens confiteri ſit pparatus ad contritionẽ quan

tũ in ſe eſt:tunc ſacramentalis confeſſio efficit contritio

nem in illo vel ſimpliciter: vel periſtentem augmentat.
Vnge dici poteſt.ꝙ frequenter conſitenti ſacramentali
confeſſione datur gratia contritõnis:vel ante babita au
getur niſi ſit impedimentum ex parte confitentis. Vnde
in põ.Confeſſio et pulcritudo in cõſpectu eius.glo. Cõ
fitendo fit hbomo de fedo pulcer. Si eꝛgo amas pulcritu
dinem confitere vt ſis pulcer et iuſtus.bec glo. cõſtat de
fedo nõ ſit pulcer.i.iuſtus niſi ꝑ contritõem et deletõem
culpe.Ex hoc patet ꝙ de nõ iuſio fit iuſtus in confitẽdo
et ſic confeſſio eſt cauſa et ſignum cõtritõnis.cauſa dico
eſſendi quodammodo vel augmentationis.et ſic pꝛius
eſt conſeſſio qᷓ; contritio.q Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ nõ eſt
elementũ. Dicendũ ꝗ hugo valde large ſumit elementũ
ad om̃e illud quod exteriꝰ apparet ſenſibo. Vel ſi ꝓponi⸗
tur ad coꝛꝑalia ſacramenta:tunc nõ intelligitur niſi de
ſacramentis ꝓpꝛijs noue legis.. Ad illud qð obijcitur.
y gratie virtutũ differunt a gratia ſacramentoꝝ.dicen⸗

dum ꝙ verum elt aliqͥ modo.ſed nõ qᷓtum ad eẽntiam:ß
ſufficit qtum ad effectum et ſic ẽ in ꝓpoſito.Qam peni⸗

tentia interioꝛ eſt res exterioꝛis ſcʒ ꝙ vltra rectitudineʒ
Virtutis qua decoꝛat et repatur anima penitens: addit
vlterioꝛẽ effectum ſcʒ remiſſionis pcti qᷓtum ad penaʒ.

Mrticulus ſecundus
Onſequẽter queritur an remiſſio peccati ſit
res huius ſacramẽti.ꝙ ſic: videt᷑.dicit enim
aug. et habetur de penitẽtia dil.iij. Pemitẽtia
vera ad baptiſmi puritatem confitentẽ conatur ducere
Sed vera penitentia eſt penitentia ſacramentum. inqᷓ;⸗
tum habet effectum in aſſecutõne rei iius ſacramenti:
igitur penitentia ſacramentũ vt eſt hmõi ducit ad pnuri⸗
tatem baptiſmi.ſed illud quod fit in ſuſceptibili mediã⸗
te ſacrqmento eſt res ſacramenti: igitur puritas que eſt
ex remiſſione peccati eſt res huius ſacramenti.¶ Itez vt

5*

-lrx.

dicit hiero. Penitẽtia eſi ſecunda tabula poſi naufragi
um. ſed tabula dicitur inqᷓtum liberat a naufragio.nõ
pene:quia nullus eſt in naufragio eo ꝙ penam patitur:
igitur culpe.Mon eſt aũt liberatio a naufragio culpeni
ſi ꝑ remiſſionem culpe. Iteʒ yſa.iij.ibi. Peccatum ſu
um quaſi ſodoma pꝛedicauerõt.dicit interli.ſecũda poſt
naufragium tabula eſi impietatem abſcondere.ſed hec
abſconſio eſt remiſſio igitur ⁊c.q Item in põ.quoꝛum
tecta ſunt peccata.glo.non dicit tecta peccata tanqᷓ ibi
ſint:ſed ita deleta vt deus nõ videat.i.puniat eternalit᷑.
Contra.remiſſio peccati fit ꝑ collatõnem gratie. Si
itur remiſſio peccati eſt buius ſacramenti cum hoc ſa⸗
cramentum ſit ſacramentum no.le.et ita efficit qð figu⸗
rat:ſignum huiꝰ ſacramenti eſt cauſa effectiua gr̃e qua
fit remiſſio peccatoꝝ.¶ Item remiſſio peccati eſt in con⸗
tritione.que qñqʒ pꝛioꝛ eſi qᷓ; aliud ſignum extra:igit᷑ re⸗
miſſio peccati nõ eſt res illius ſacramẽti:cum nõ ſit cau
ſata ab illo.¶ Item illud quod eſt ſacramentum eſt ex ſi
militudine repᷣſentãs.repᷣſentãs dico ſenſui.ſicut ptʒ ex
ratione ſigni quia ſignum eſt res pꝛeter ſpeciem quã in⸗
gerit ſenſibo ⁊c.ergo ſacramentum ſiue lignum eſt ſenſi
bile.ſed nihil ſenſibile eſt effectiuũ gratie ſiue remiſſio⸗
nis peccati.q IJtem ſacramentum ſiue ſignum duo con⸗
cernit in ſuo eẽ.ſcʒ ablatõem ſpeciei ſenſibilis et efficaci
am rei ſignificate interioꝛi virtute.ſicut patet ex eiꝰ ra⸗
tione.ſed vtrũq; dicit peccatum.remiſſio oũt peccati di⸗
cit pꝛiuationeʒ.igitur ſignum hmõi nõ eſt ſignum rei q̃
eſt remiſſio peccatoꝝ.Signum em̃ ſacramẽtale habz ſi⸗
militudinẽ cum re ſua.ꝓpte ici entũ ex
ſimilitudine repᷣſentãs
eſt res hbuius ſacramenti.Sed intelligendũ eſt ꝙ ſacra⸗
mentũ exrterius ſiue ſignum in ſacramẽto no.le.nõ dicit᷑
ſemꝑ efficere qð figurat quia ſit cauſa effectiua rei ſigni
ficate ſimpliciter:ſᷣ qũq; qꝛ ẽ cã ſᷣm quid. Aerbi gratia
ſpecies panis in ſacramẽto altaris virtute verboꝝ ẽ ſa
cramentũ coꝛꝑis vpᷣi qð cõtrexit de virgie.nec tñ efficit
illud ſimpliciter.ſed quodãmodo q;tum ad eẽ ſub ſpecie
tali.Similiter dico in ꝓpoſito.ꝙ ſignum ſacramentale
in hoc ſacramento nõ eſt cauſa effectiua gratie ſiue re⸗
miſſionis peccatoꝝ ſimpliciter.ſ̊ ipᷣa pꝛima potentia.ſᷣ
Fᷣm quid:quia eſt cauſa efficacie gratie in penitẽte.niſi
em̃ eẽt ſignum ſacramẽtale in boc ſacramẽto: nõ eẽt gra
tia peccati in pemitẽte qᷓ;ẽtum ad efficaciam quã habet cõ
currente ſigno.q Ad hoc igituꝛ qð obijcitur.ꝙ remiſſio
peccati fit ꝑ gratiom:igitur et ſignum buiꝰ ſacramenti
eſt cauſa rn gratie. dicenaü ꝗ; non eſit cauſa effe⸗
ctiua ſimpliciter:ſed eſt cauſa effectiua gratie qᷓtũ ad ef⸗
fectum aliquem in penitente.¶. Ad id quod obijcit᷑ ꝙ re
