luteʒ. Dic em̃ aug.li. de ſacr̃is.ꝑ aquaʒ ba⸗
ptiſm tranſitꝰeſt a terꝛenis ad celeſtia: de pcto ad vitã: de
culpa ad gram: de inqnato ad ſckificatõez · ꝗ ꝑ hanc aquã
traſit nõ moꝛit b̊ reſurgit. ¶ Item in baptiſmo dat gra cñ
oĩbo vᷣtutibo. Sʒ a bʒ virtutes hʒ arma ſufficientia ad pu
nã: ᷓ ⁊c.¶ Itez nullocadit niſi volẽs. ᷣ ex q̊ bʒ Gam ipᷣm
abilitatẽ: põt ſlaꝛe: ̊ non eſt neceſſe cadere. gra conſu⸗
matõnis non eſt neceſſaꝛia. Itez mima caritatis ſufficit
ad reſiſtendum om̃i temptationi. ex hoc atet idem quod
pꝛiꝰ: cũ caritas babeat᷑ ſine borno
oẽs fideles ꝑ manꝰimpoſitõeʒ epᷣoꝝ p aptiſmũ accipere

„

Cõtra. Rabanꝰ

debent ſpiritumſanctum.vt pleni xp̃ᷣiani inueniantur.igi
tur añ ↄfirmatõneʒ nõ ſunt pleni xp̃ᷣiani:igit᷑ ſi decedunt
nõ hñt plenam gloꝛiã. ¶ Item ex xcilio aurel. babet᷑ ꝙ nõ
eſt xrpianus ꝗ nõ eſt ↄfirmatus:dicit᷑ enim ibi.i Qunqᷓ erit
xpᷣianꝰꝗ non in ꝓfirmatõne epᷣali fuerit cõfirmatꝰ. 4 Itez
Hug. In geſtis pontificalibo legit᷑ Silueſter papa con
ſtituit.vt baptiʒatũ pꝛeſbiter in vertice criſinate liniat pꝛo
pier occaſionẽ quidem moꝛtis.ne forte ꝓpter abſentiã ep̃i
et difficultatẽ eum ↄſequendi:ſine manus impoſitõne ba
ptiʒatum ab hac vita migrare ↄtigerit:qð quidem ommi⸗

matõne migrare:igit᷑ confirmatio neceſſaria eſt ſaluti: qꝛ
ꝙ ibi loquat᷑ de ꝑiculo damnatõnis patet ꝑ hoc qð ſubiũ
gitur. Quid aũt ꝓdeſt ſi a lapſu erigeris:niſi etiã ad ſtan
dum confirmeris. ꝓ boc qð innuit᷑ ꝙ baptiſmus nulłlius
vtilitatis eſt ſine ↄfirmatõne..¶ IJtem Ro.x.Coꝛde credi⸗/
tur ad iuſticiã.oꝛe aũt cõfeſſio fit ad ſalutem. vtrũq; ergo
eſt neceſſarium ad ſalutẽ. Sed nullꝰ ſaluat᷑ niſi credat vel
babeat fidei ſacramentuʒ:ergo nullꝰ ſaluat᷑ niſi confiteat᷑
vel babeat ſacramentũ ad hoc oꝛdinatũ ſcʒ ſacramentuʒ
ↄfirmatõnis.¶ Rñdeo.ꝙ hoc ſacramentũ nõ eſt neceſſi
tatis. ꝓpꝛie ſumendo neceſſitatẽ eo modo quo dicitur eſſe

–

no ꝑiculoſum eſſet.Si aũt oĩno ꝑiculoſum eſt ſine confir⸗

neceſſariũ ſine quo non põt eſſe ſalus.ertenſo noĩe neceſſi

tatis:eo modo quo neceſſariũ dicit᷑:vtile eſt neceſſariũ ad
ſalutẽ vt er dictis patet.¶ Ad pꝛimũ ergo obiectuʒ contra
boc.dicenduʒ ꝙ eſt plenitudo ſufficientie et plenitudo ha⸗
bundãtie:ſiue plenitudo in eſſe et plenitudo in roboꝛe.qᷓ
tum ad pꝛimã plenitudinẽ pleni xpᷣiani fiũt in baptiſmo.
qᷓtum ad ſcdᷣam in ↄfirmatõne.vñ Aſdelchyades papao.in
baptiſmo ſpũſſanctꝰconfertur ad innocentiã. In ↄfirma⸗
tione ad pugnam.⁊ qᷓuis ↄtinuo ſufficiant regeneratiõis
officia: victuris tamen neceſſaria ſunt ↄfirmationis auxi⸗
lia.4¶ Ao aliud dicendũ.ꝙ rpᷣianus ditcit᷑ vel ex eo ꝙ cara
cterem xp̃i habeat:vel ex eo ꝙ miles yp̃i ſit in certamie cõ
tra aduerſariũ.pꝛimo modo eſt xrp̃ianus etiã nõ ↄfirmatꝰ
ſcðᷣo modo nõ.i Ad illud qð obijcit᷑ ex verbo Hug. dicen
dum ꝙ Hug. logtur de illis ꝗ per negligentiã tranſeũt ſi:
ne hoc ſacramento: ⁊ moꝛiunt᷑ illo non ſuſcepto:vñ negli⸗
gentia illis imputat᷑ in pcm moꝛtale. Unde Hug.timen
dum eſt illis qui ꝑ negligentiã amittunt ep̃i pnñtiam.⁊ nõ
ſuſcipiũt manus impoſitõem.ne foꝛte pᷣterea damnentur
qquia feſtinaꝛe debuerũt. Ex inſtitutione enim ecclie eſt.
nulloab hoc ſacramento excipit᷑. ̊ om̃es ſuſcipere debẽt vt
ſint ſtrẽnui pugnatoꝛes.et ideo ſi quis cum hʒ locũ tempꝰ
et opoꝛtunitatem negligendo ↄtempnit:ꝑicuio ſe expomit
Ad aliud qð obijciẽ̃ de ↄfeſſione fidei.ꝑ illud Ro.x.cor
de creditur ad iuſticiã ⁊c.Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile de ſide
⁊ pfeſſione.qꝛ credere ſemꝑ eſt neceſſariũ exquo homo eſt
adultus:ſᷣ confiteri nõ opoꝛtet niſi ꝓ loco et tꝑe.Similit
ſemꝑ eſt neceſſariũ ſacramentũ fidei ſeʒ baptiſmus ad ſa⸗

—

7

lutem et exiſtenti in minoꝛi etate ⁊ maioꝛi:ſacramentũ cõ⸗

firmatõnis non exiſtenti niſi in maioꝛi. vñ Melchyades
papa et habet᷑ de ↄſe.di:iiij. Muis ↄtinuo tranſituris ſuf
ſiciãt regeneratõis bñficia:victuris tñ neceſſaria ſunt cõ⸗
ſirmatõnis aurilia. Regenerano ꝑ ſe ſaluat mor in pace
beati ſeculi ꝑcipiendos:conſirmatio armat et inſtruit ad
agones mundi huiꝰet pᷣlia reſeruandos. Qui aũt poſt ba/
ptiſmũ acꝗſita innocẽtia imaculatꝰꝑuenit ad moꝛtẽ.cõfir
matur moꝛte:qꝛ iam nõ pñt peccare pꝰmoꝛtẽ. ſic q̊ intelli⸗
gendũ eſt de ſacr̃o ho qð non eſt ſacrm neceſſitatis:cũ ſi⸗
ne gra ↄfirmatõnis ex ſola gꝛatia baptiſmeli cuʒ quadam
ſtrẽnuitate nature om̃e genus temptatõnis vincẽ ↄtingat
⁊ pꝛo fidei ↄfeſſione vſq; ad moꝛteʒ reſiſtere.de hoc tange
tur infꝛa. In aliquibus foꝛte eſt Itia nccia ſine ꝑiculis ad
pugnã.in quibo qᷓuis li.ar.nõ poſſet cogi:tñ tanta nutat
infirmitate ꝙ nequaqᷓ ſtaret foꝛti impellente tẽptatõe:ni:
ſi gr̃a ſuꝑaddita gre baptiſmali fructifieãte ſuſientaretur
illa infirmitas curaret᷑.et ideo qñq; ⁊ qᷓtuʒ ad aliquos
necia eſt ↄtra lapſum:nõ ꝓpter exteriꝰimpellens tin: ſᷣ pꝛo
pter infirmitatẽ interioꝛẽ ⁊ debilitatẽ. VUnde in aliquibus
licet gr̃a ſiue caritas in quocũq; ſit gradu ſufficiat quãtũ

eſt de ſe ad reſiſtendũ omni temptatõni:tñ ꝓpter infirmi⸗
tatem ip̃ius li.ar.ſiue libere volũtatis:nccia gr̃a ↄfirma⸗
tõnis:vel aliqua alia ne reſiſtens deficiat in pugna.

¶ Nueſtio. xxvj. de vtilitate

confirmatõnis in ſpeciali.

Equitur de vtilita/

te in ſpãli.Et pꝛimo qᷓ;ẽtum ad donuʒ gra⸗
tie. Secundo qᷓ;tum ad actum vel robur

embꝛuũ primum
Irca pꝛimuʒ pꝛimo queritur. vtrum in hoc
ſacramento conferatur noua gratia. Secũ
do vtrũ gratia gratũfaciens. Tercio vtruʒ
ra data in hoc ſacramento: ꝓcedat in vnũ
cum gratia baptiſmali.Quarto vtruʒ expediat ad actum
virtutis vel doni.

Articulus primꝰ
Veritur ꝗ̊ vtrũ in hoc ſacramento ↄferat᷑ tia
noua ſcʒ alia q; baptiſmatis.E ſic videt᷑. Ra
— banus.in vnctione baptiſmi ſpũſſanctꝰdeſcen/⸗
dit ad babitatõeʒ deo ↄſecrãdã. In hac vero eiuſdẽ ſepti⸗
foꝛmis gr̃a cum om̃i plenitudine ſanctitatis et vᷣtutis de⸗/
ſcendit in hoĩem. Sed alia eſt gr̃a qua efficituꝛ plenitudo
ſanctitatis ⁊ vᷣtutis:a alia qua cõſecrat᷑ doo:̊ ⁊c. ¶ Item
eiuſdẽ gratie eadẽ eſt virtus ⁊ opus. igit᷑ ſi eadẽ gr̃a cõſfer
retur:eandẽ hr̃ent efficaciã et ita alterũ ſacr̃Dm ſuꝑflueꝛet
Si diceret᷑ ꝙ eadem ſit ſub alia diſpoſitõne.qꝛ augetur
vel melioꝛat. hoc nõ videt᷑:cum ſit foꝛma ſimplex oĩno ni⸗
hil ꝑticipans de fuo otrario.poſſibilitas augmẽtatõis ſo/
lum ↄgruit foꝛmis ꝑticipibo aliquid de ſuo contrario.vᷣm
ꝓ dicit᷑ ꝙ albiꝰ eſt qð eſt nigro imꝑmixtius. albedo autẽ
in deo ſimpliciter nõ recipit magis vel minus. Item ſac
mentum exteriꝰeſt aliud ſcʒ viſibilis foꝛma.caracter aliꝰ
eſt:ꝗa aliter nõ eſſent tres caracteres:igit᷑ et gratia alia.
Item vt dicit Hug.Criſma exr oleo et balſamo conficit̃
quia ꝑ oleum infuſio gꝛatie.ꝑ balſamũ odoꝛ bone fame de
ſignatur. Igit᷑ ſi ſacramenta legis noue ſunt vera ſigna.
in boc ſacramento infundit᷑ gratia.ſᷣ conſtat ꝙ nõ eſi gra
tia baptiſmalis.quia illa habet᷑:̊ alia noua.¶ Iteʒ ĩ me⸗
dicina coꝛ ꝑali alia eſt illa que moꝛbos expellit:et alia que
vᷣtutem ↄfoꝛtat ⁊ coꝛroboꝛat.igit᷑ ito erit in ſpũalibus:led
gratia baptiſmalis moꝛbog expellit:gratia ↄfirmatõnis
virtutẽ confoꝛtat:igit᷑ ⁊cc.¶ Contra.cuiꝰ pceſſit eſſe ſequi
tur confirmatio.igit᷑ vt videt᷑ gratie pᷣcedentis ꝑ ſacramẽ⸗

tum ↄfirmatõis eſt cõfirmatio.⁊ ita videt᷑ ꝙ ſic diſpoſitio

⁊ habitꝰnon ſunt diuerſa ꝑ eſſentiã: ſic nec gra iſta: illa.
Eadẽ igit᷑ eſt gra baptiſmalis ⁊ ↄfirmatõis.ſ̊ ↄfirmatio⸗

ne roborat᷑ et cõfirmat᷑ q ſimptr fuit collata in baptiſmo.

¶ Itẽ gra eſt idẽ in ſuba q; virtꝰ.ſ̊ nulla vᷣtus dat᷑ in cõfir⸗

matõne ꝗᷓ nõ fuit data in baptiſmo:qꝛ neqʒ fides ꝛ⁊c.igitun?ꝛ
⁊c.¶ Itẽ gra cõfirmatõis ſia bilit᷑ ⁊ roboꝛat᷑ li.aꝛ.ſiue vo⸗
lũtas ne cadat impulſu temptatõis.r ſi H: nõ eſt alia a g⸗
tia baptiſmali ſiẽ non eſt alia gr̃a oꝑans ⁊ cooꝑans.hꝰaꝛ⸗

gumenti rõ pʒ ſic.ij.ſenten.xxvj.diſ.dr. Oꝑans gr̃a pᷣꝑa⸗
rat hoĩs voluntatẽ vt velit bonũ.gr̃a cooꝑans adiuuat ne
fruſtra velit.⁊ ad huiꝰmanifeſtatõneʒ ponitur ibi auẽtas
Aug.de li.ar.hoc ſcʒ cooꝑando deꝰ in nobis ꝑficit: quod
oꝑando incipit.qꝛ ipᷣe vt velimꝰoꝑatur incipiens:qꝗ volen
tibo cooꝑatur ꝑficiens.et poſt determinat multipir ꝙ ea⸗
dem eſt gr̃a oꝑans ⁊ cooꝑans.dicit em̃:nã irꝛatõnabilr ꝗ⸗
buſdam videt᷑ ꝙ vna et eadem ſit gratia ideʒ donum:eadẽ
virtus q̃ oꝑat᷑ cooꝑat. Ex his videt᷑ ꝙ gratia baptiſmi
⁊ ↄfirmatõnis ſunt eadẽ ſicut gra incipiens et ꝑficiens in
oꝑibo vᷣtutũ.¶ Rñ.ad hoc dom ꝙ non ſolũ eſt augmẽta⸗
ta gr̃a baptiſmalis in ↄfirmatõne:ſᷣ noua ꝑ eſſentiã data
eſt ⁊ ad aliud.vñ Hug. In baptiſmo tribuit᷑ gra ad pctᷣo⸗
rũ remiſſionẽ: hic dat᷑ gr̃a ad ↄfirmatõzʒ.¶l Ad pꝛĩo obie/

— — -

— — —,. —

ind⸗
mmu

gra⸗
robar

hinbe
di
von
tinn
daen

nifn
3
deen
ſepni
/
do
em
Rer
went
gen⸗
non
l
on
aut
nſac
ali⸗
in.
ciᷣ
a.
Ga
wme⸗
aqve
grſe
tönis
eſe
mund
win
eä
iin.
oſin

tae.
e.

ban
pb⸗
vatne
hwetas
gpol
gwe
lrg
oblr⸗
miem
eſtl
aenen
nan
Pen
ao

hobie/

¶ Nueſtio

ctum ↄtra hoc dðᷣm.ꝙ nõ dicitur ſacro confirmatõnis cõ⸗
firmari pꝛincipalr gra baptiſmalis:ſᷣ bomo baptiʒatus.
vñ confirmatio eſt ꝑſone non gre.⁊ ꝓprie et per ſe loqndo
Pꝛe. ſi diceret᷑ ꝙ ſacramento ↄſecratõnis ↄfirmaret᷑ gra
baptiſmalis ſiue gr̃a huiꝰgratia illiꝰ:non ex hoc ſequere/
tur ꝙ eſſent gra vna:ſicut diſpoſitio et habitꝰſunt vna el⸗
ſentia. vna em gra alia roboꝛat᷑ 7 vna virtus alia.ꝗa eniʒ
om̃is gratia aliquid tollit defectus:quacũq; gra data ſu⸗
ſcipiens aptioꝛ efficitur ad bonũ quodcũq;. vñ a qualibet
gra alia expedit᷑ et ita roboꝛat᷑ aliquo mõ.iQec ex boc ſeꝗ
tur ꝙ ſint vna: nec ſimile de his ⁊ habitu⁊ diſpoſt itõne: qꝛ
pabitꝰ⁊ diſpoſitio ꝓpꝛie dicunt idem in eſſentia. differens
tñ ſicut facile mobilis 2 difficile. 4 Ad aliud doᷣm. ꝙ eſt
qr̃a ſacramentalis ⁊ eſt gra virtutis.de gr̃a virtutis dĩ ꝙ

idẽ eſt gra ꝙ virtꝰ. Gra em̃ dicit᷑ inqᷓtum aĩam pꝑficit ⁊ g⸗

tificat. Virtus inꝙᷓtum mediantibo potentijs actꝰ anime
elicit virtutis:ſ̊ gra ſacramentalis ꝓpꝛie defectũ toilit ex
ꝑte anime:⁊ potentias ad oꝑa virtutũ erpedit ? pꝛomo⸗
uet. ̊ non opa virtutũ elicit ꝑ ſe et ꝓprie loquendo. Aerbi
gratia. Gr̃a ↄfirmatõnis tollit quandã puſillanimitateʒ
ſiue timiditatẽ. a inducit audacia ↄfitendi xpᷣm vt expedit
ad ↄfitendũ xp̃ʒ:qdð eſt opus fidei elicitiue 2 ſoꝛtitudinis⸗
imꝑatiue. De gra virtutis dicit᷑ ꝙ eſt idem qð virtus.nõ
tæ gratia ſacramentali.et hoc dico ſᷣm ꝙ virtus pꝛopꝛie 2
ſpecialiter dicituꝛ que diuiditur in cardinales 2 theologi
cas.ↄmuniter ſumendo virtutem.quicqꝗd oꝑatur ad ſalu⸗
tem et gratia ſacramentalis virtus dicit᷑.⁊ ſic bene poſſet
ↄcedi ꝙ gratia noua collata in ofirmatõne ↄfert᷑ et virtus
E nõ illa que dinidit᷑ vt tactũ eſt. ¶ Ad aliud dðm.ꝙ non
eſt ſimile de gratia oꝑante ⁊ cooꝑante:⁊ gratia baptiſmi
gratia ofirmatõnis.gratia em̃ oꝑans ⁊ cooꝑans ad idẽ
ſiue eundem effectũ tendũt licet differenter.quia hec inci⸗
piendo:illa ꝓficiendo.ĩmo eadem actio elicitur ex his eo
modo quo vnum ↄtinuũ vnũ dicit᷑. nõ ſimiliter eſt ex alia
Ferrqnia gꝛatia baptiſmalis ꝓprie datur ad iuſtiſicanduzʒ
ſiue ad reꝑationem iuſticie amiſſe ꝑ lapſum oꝛiginalis 2
etiam actualis:gratia confirmationis proprie datur ad
conſtanter ↄfitendum fidem xpᷣi coꝛam quibuſcunq; opor

rticulus ſecundus

Onſequẽter ouerit᷑vtrũ in hoc ſacramẽto da⸗
tur gra gratũfaciens.ꝙ ſic:patet ex verbo Ra
94 bani dicentis.in ſacro confirmatõnis ſepufoꝛ
mem gr̃aʒ cum om̃i plemtudine ſanctitatis ⁊ virtutis ve⸗
nire in bominem. ¶¶ Item hoc ſacr̃Dm ↄfirmat in bono:ſᷣ ſi:
cut ſolius gratie gratũfacientis eſt reuocare a malo.ita et
confirmare in bono:q̊ ⁊c. ¶ Iem gratia coilata in hoc ſa
cramento eſt augmentatiua gratie baptiſmalis. ſicut ha⸗
betur a mgr̃o in ſenten.qui dicit.ꝙ maiꝰaugmentũ virtu⸗
tum pꝛeſtat:ſ̊ gra gratiſdata nõ auget graʒ gratumfaciẽ
tem: ga in nulla poꝛtõne ſe habet ad illam ſicut nec pun⸗
ctus ad lineã:̊ ⁊c. Contra.hñs gratiã gratũfacienteʒ
accedens ad baptiſmũ ipam nõ ſuſcipit. AUn adultus ba⸗
ptizatus baptiſino flamis ſuſcipiens baptiſma flamiĩs ſo⸗/
lum ſuſcipit ipᷣm ſacramentuʒ quod quidem eſt ſacrm rei
q̃ pᷣceſſit ſicut habetur.iiijſen.di.iiij. Si igitur res ſacmẽ/
ti non ſuſcipituꝛ.ſ̊ ĩm ſacramentum ſolum:patet ꝙ in ca

teat.

ſu tali ſuſcipiens baptiſma.non ſuſcipit gr̃am gratumfa⸗

cientem:et huveſt cauſa gratia pꝛehabita qua erat iuſtiſi
catus.Eadeʒ rõne videtur ꝙ accedens ad ſacr̃m cõſfirma⸗
tionis cum gꝛatia baptiſmali.rõne qua habet gr̃am gtifi
cantem: non ſuſcipit ibi gratiam gratũ efficientem. ¶ Si⸗
militer põt obijci ↄtrito accedente ad ſuſceptõeʒ ſacmẽ/
ti penitentie.qꝛ em̃ habebat gram gꝛatumfacientem in ſu
ſceptõne ſacramenti penitentie ab eccłia.non datur illi g⸗
nia alia.ſimiliter videtur ĩ ꝓoſito.ꝙ exquo accedit ad cõ/

firmatõeʒ a gratia gratum faciente accepta in baptiſmate

⁊c̃. ¶ Item gr̃a gratũfaciens eſt qua homo recõciliat᷑ deo
non autem reconciliatur homo deo ſacramento confirma
tionis:ergo ⁊c̃.¶ Iteem inter gꝛatiam gratiſdatam ⁊ gra⸗

.

xxvſ.

tiam gratũfacientem boc intereſt. ꝙ gratia gꝛatiſdata re⸗
ſpicit penam:ſed gratumfaciens culpam.ſed confirmatõ
eſt contra penam: ergo ⁊c̃.¶ IZtem videmus ypᷣm libere cõ
fiteri multos in moꝛtali peccato.actus ergo ille poteſt eſſe
a gra gratiſdata.ſi ergo ad hoc confertur confirmatj nõ
eſt neceſſe ꝙ debet habere gram gꝛatumfacientem. ¶ Di⸗
cendum ſicut innuit Rabanus et męjr in ſenten.⁊ commu
niter concoꝛdant doctoꝛes. Confirmatio dat gr̃am gratũ⸗
facientem. Sed notandũ ꝙ gra gratũfaciens duplicit di
citur. aut gratũfaciens de non grato:⁊ talis eſt gra bapti
ſmalis.aut magis gꝛatüfaciens de iam grato: et talis eſt
gr̃a confirmatõnis que gr̃am acceptam ampliat ⁊ confir⸗
mat. Et ꝑ hoc patet rñſio ad pꝛimo obiectum in contra
rium.quia ꝙᷓuis baptiſmus habeat gr̃am gꝛatũfacientem
non tamen hʒ ad illum effectuz nec in illo ſtatu in q̊ babʒ
poſt confirmationez. et ideo recipitur hoc ſacr̃jm ad peꝛfe⸗
ctionem illius qꝛatie et confirmatõez. et boe ꝑ gr̃am ĩ hoc
ſacramento collatam que nonduʒ habetur. 4Ad quod
ſubditur de eo qui accedit ad baptiſma flumis baptizatꝰ
baptiſmo flaminis.ꝙ non ſuſcipit rem ſacramenti:ſed ſo
lummodo ſacrjDm. Similiter de illo qui ↄtritus accedit ad
ſuſcipiendum:ſacrm penitentie · Dicenduʒ ꝙ non eſt ſuni
le.quia ſacr̃m baptiſmi ⁊ confirmatõnis ſunt duo ſacẽmẽ⸗
ta.quoꝝ vtrunq; habet qð ſibi ꝓpꝛium eſt et ex ꝑte ſacmẽ⸗
ti et ex ꝑte rei.non ita eſt ex ꝑte alia.quia gratia data ĩ ba
ptiſmo ſaminis:non iuſtificat niſi cum voluntate ꝓpoſi
to ſuſcipiendi ſacramentũ fluminis. Quo ſuſcepto gꝛatia
p̃ᷣbabita eſt de integritate baptiſmi fluminis:quia res eſt
ſiue ſignatum illius. Similiter eſt de gratia habita in cõ⸗
tritiõe.nõ em̃ iuſtificat niſi cum ꝓoſito ſuſcipiendi ſacra
menta penitentie. pꝛout eſt ſacꝛamentuʒ ecclie. Quia igit᷑
gra qua purgat᷑ adultus ab oꝛiginali cum ꝓpoſito ſuſcipi
endi ſacramẽti fluminis ſuſcepto baptiſmo:eſt de integri⸗
tate ipſiꝰ ſacramenti. Similiter gr̃a qua purgat᷑ quis ab
actuali cum ꝓpoſito ſuſcipiendi ſacramenta penitentie ꝓ⸗
ut eſi ſacrẽm eccleſie:illa ſuſcepta eſt de integritate eiꝰ.cuʒ
vnius ſacramenti non eſt niſi vna gr̃a pꝛincipalis: non de
bet alia gratia noua dari in ſuſceptõe ſacramenti modo
iam dicto. Aliter eſt de baptiſmo et confirmatione q̃ ſunt
ſimpliciter diuerſa.Qon tamen negandũ opinoꝛ quin gᷓ⸗
tia pꝛimo data in baptiſino flaminis: augmentetur in ba
ptiſmo fluminis.ſimiliter ꝗn gratia contritionis in ſuſce⸗
ptione penitentie ab eccleſia. ¶¶ Ad hoc quod obijcitur.q;
gratia gratumfaciens qua homo reconciliatur deo ⁊c̃.di
cendum ꝙ duplex eſt gratificatio.ſcilicʒ reconciliatõne.⁊
merito. Vñ gra gratũfaciens dicit᷑.q̃ bomo reconciliatur
deo et q̃ meret᷑ pꝛemiũ eternũ. Gra em̃ gratufaciensẽ illa
que oꝛdinat et ꝓmouet bominẽ ad hoc vt ꝑfecte ſit gratus
deo quod erit in patria.nõ igit᷑ determinat᷑ im̃ effect? gra⸗
tie gratũfacientis in recõciliatõne cuʒ deo.⁊ hoc eſt quod
ſup tactum eſt. ſ. ꝙ grẽa gratũfaciens nõ ſolum facit de nõ
grato gratũ:ſᷣ de gꝛato magis gratum. ¶ Ad illud qð obij
citur. ꝙ gr̃a gꝛatumfaciens eſt ↄtra culpã. Dðm ꝙ nõ eſt
tm̃ contra culpam:ſed etiam contra penam: eatenus qua
oꝛainata eſt ad culpam: et talis eſt puſillaminitas.. Ad
vltimum dicendum. ꝙ qᷓuis aliquis poſſit confiteri xpᷣm
ſine gratia gꝛatumfaciente: nõ tamen ita faciliter. necita
vtiliter nec ita ſalubriter ſicut cum gratia gratumfacien⸗
te. quoniam erx ipſa eſt confeſſio laudabilis ⁊ do accepta
Pꝛe.et ſi aliquis er gratia gratiſdata confiteatur xpᷣm.vt
pote ex quadam ſtrennuitate nature vel er aliqua alia g⸗
tia gratiſdata.ex hoc non ſeꝗtur ꝙ gratia hꝰmõi datur in
confirmatõne:quia ſic ↄfitens xpᷣm non ↄfitetur ex gratia
data in confirmatõne. L

¶ Articulus tercius

Hnſequenter querit᷑ vtrum noua gracia a hdi
ta cedat in vnũ cum illa cui addit᷑.i.gratia cõ⸗
firmationis cum gratia baptiſmali.Et primo
queritur. vtrum ex his duabus gratijs fiat vna ꝑ eẽntiã.

Secundo vtrum illud quod additur in augmentũ gratie

ba tiſmalis: cedat in ynum cum illa. .
Wirca prinum §. fſ.

ꝓceditur ſic.Et videtur ꝙ gratia baptiſmalis ⁊ cõfirma⸗
tõnis fiat vna gratia ꝑ eſſentiã ꝑ ſimile. In coꝛpalibus in
quibo qð auget ⁊ qð auget᷑ fint vnũ.ſicut cibus et coꝛpus
unimale.a ſimili videt᷑ de ſpũalibo:q id qð auget ⁊ quod
auget᷑ vnũ fiant. Sed gr̃a confirmatõnis augmentat gra
tiã baptiſmatis.vñ Mdelchyades papa.de ↄſecra.di.nij.
Spũſſanctꝰ. In fonte plenitudinẽ tribuit ad innocentiaʒ
In ↄfirmatõne augmentum pꝛeſtat ſcʒ gr̃e preexiſtentis.
¶ Item duo accidentia ↄſimilia nõ manent in eodeʒ indi⸗
uiſo.ſicut due albedines in eadem ꝑte coꝛꝑis.neq;ʒ due ni
redines neq; due ſuꝑficies.Siłr videt᷑ ꝙ nec due gratie.
licet gr̃e diuerſe ſcʒ baptiſmi ⁊ ↄfirmationis infundant᷑

aime:neceſſe eſt ꝙ fiant vna gr̃a et ꝙ nõ maneãt diſtincte

in ſuis eſſentijs.¶¶ Item imꝑfectũ et ꝑfectum adinuicẽ or⸗
dinata eo ꝙ vnũ quaſi ſubſiernit᷑ alij et eſt in poſſibilitate
ad aliud:non bñt eſſe diſtincta.ſ̊ gr̃a baptiſmalis ẽ qua⸗
ſi in im ꝑfecte 2 poſſibilitate reſpectu gr̃e confirmatõnis:
76 4 Contra.due luces naturales ↄcurrentes in aliquo
vno.vt luces duaꝝ candelaꝛuʒ ↄcurꝛentes in vno puncto
aerig.nõ faciũt vnã lucem ſ̊ ſunt diſlincte ſuis eſſentijs.vt
dicit Oyoni.a ſimili in ꝓpoſito.¶ Item gr̃e ſacr̃ales ſunt
medicine ſpũales.⁊ reſpectu diuer oꝝ moꝛboꝝ. ſ̊ ſᷣm hie
ro.qð ſonat oculũ nõ ſonat calcanenʒ. hoc aũt inducit ad
oſtendendũ ꝙ medicine ſpũales ſunt diueꝛſe ſicut ⁊ moꝛbi
S6. ¶¶ Item due ſunt res tam ſacramenti baptiſmatis qꝙᷓ
ↄfirmatõnis: ſcʒ caracter et gra.ſ̊ caracteres manent di⸗
ſtincti in ſuis eſſentijs:ſimiliter videt᷑ et gre.¶ Itez ſi il
le due gr̃e fiant gr̃a vna:iila gratia aut eſt gra baptiimał
tiñ:aut ↄfirmatònis tm:aut vna ↄpoſita ex his duabo.cõ
poſita nõ eſt cum foꝛmaꝝ ſimplicium non ſit compoſitio
¶ Pꝛe. ſi vna eſſet ↄpoſita ex illis:vna ſe hr̃et vt foꝛma vel
quo:alia vt materia vel qð:qð nõ videt᷑ poſſe contingere.
nec eſt baptiſmalis tm̃:neq; ↄfirmatõis tim̃.⁊ ita nulila vi⸗
detur eſſe. Ex his videt᷑ ꝙ; Gattd acnagnt cralt in
vnã eſſentiã cum gr̃a baptiſmali ð ↄcedimus ſine pᷣ⸗
iudicio melioꝛis ſententie.licet quidã poſuerũt contrariũ
Mon em̃ videt᷑ ratõni conſonum.ꝙ dinerſoꝝ ſacramento
rũ ſit res eadem.cum illa ad que ſunt ꝓprie et immediate
ſint diuerſa.nec ꝙ eſſentie ſimplices oĩno caꝛentes poſitõ⸗
ne ĩ vno indiuiſibili ↄueniant: ſicut nec due vnitates pñt
fieri vna. Ao illud qð pꝛimo obijcit᷑ in contrarium. Di⸗
cendum ꝙ ille modus augmentandi qͥ coꝛꝑale augmẽtat᷑
a coꝛꝑali nõ eſt in ꝓgoſito.Cum enim gratia baptiſmalis
augmentet᷑ ꝑ gratiã confirmatõnis.hoc nõ eſt ꝑ ſubintra
tionem vniꝰin aliam vel additõnem vniꝰad aliam:ſ quia
habens gr̃am baptiſmalem amplius roboꝛat᷑ ⁊ virtuoſi⸗
oꝛ et gratioſioꝛ efficit᷑.ex hoc em̃ ꝙ gra cõfirmatõnis tolli
tur aliquis defectus in baptiʒato:expeditioꝛ efficitur gra
tia baptiſmalis et efficacioꝛ in ſuo actu et hbabens gꝛatiaʒ
aptioꝛ emicitur ad recipiendũ influentiam lucis diuĩe qua
augmentat᷑ ipᷣa gratia p̃habita.¶¶ Ao aliud quod obijcit᷑.
oſimilia accidentia nõ ſunt in eodem indiuiſo ⁊c. Dicẽ
dum ꝓ et ſi hoc ſit verum de accidentibo coꝛꝑalibo ſcʒ que
determinãt eſſe ſuum in coꝛꝑibo.hoc tñ non eſt verũ de ac⸗
cidentibo ſpũalibo.i.quoꝝ eſſe determinat᷑ in ſpũ.diuerſe
em̃ ſcientie ſimul ſunt in aia. Pꝛet.conſimilia accidentia
in genere bene poſſunt eſſe in eodem:licet nõ ↄſimilia ĩ ſpe
cie.Gratie aũt ſacramentales potius dicende ſunt habe⸗
re ſimilitudinẽ ſiue ydemptitatẽ in geneꝛe qᷓ in ſpẽ. Unde
gratia baptiſmalis ⁊ confirmatõnis non ſunt eiuſdeʒ ſpe⸗
ciei:ß diuerſarum.¶: Ad illud quod ſequitur.dicenduzʒ ꝙ
gratia baptiſinalis non ſe habet ad gratiam confirmatio
nis ſicut imꝑfectum ſe habet ad peꝛſfectum quod quidem
imꝑfectum eſt quaſi materiale.et in poſſibilitate ad perfe
ctum.ſicut em̃ ſupᷣ tactũ eſt. confirmatio nõ eſt ꝑ ſe gre ba
ptiſmalis:ſed baptiʒati. Vnde confirmatio eſt gre bapti⸗

ſinalis per accidens.eo ꝙ habens gratiã confirmatur eo⸗

dm modo et perſicitur:quia ipᷣe baptiʒatus quodammo
o perſicitur. vnde vna gratia non eſt materialis reſpctᷣu
alterius.

—,

Monſequẽter queri/ S. ij.

tur ſuppoſito ꝙ aliquo modo augmentet᷑ gr̃a baptiſmalis
ꝑ gram confirmatõnis.vtrũ id augmentum cedat in vni⸗
tatem cum gr̃a baptiſmali:ita ꝙ fiat gra vna ꝑ eſſentiam.
M ſic: videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ cum augmentat᷑ gr̃a frequentia⁊ aſ
ſiduitate operũ virtutũ.non eſt ibi dicere gram ⁊ gratiã:
ſ eandem ꝑeſſentiã. A ſimili videt᷑. Si gra data in ſacra

mento aliquo augmentaret᷑ aliquo modo gr̃a data in alio

ꝙ vnica erit ⁊ eadem ꝑ eſſentiam.¶ Contra. due materia
les luces ↄcurꝛentes in vno pũcto aeris nõ faciũt vnã lu⸗
cem .ſᷣ ſunt diſtincte in ſuis eſſentijs:ſiłr videt᷑ de ſpũalibo
in ꝓpoſito.¶ Item illud qð datũ eſt ad augmentũ.de nono
eſt creatũ ⁊ eſt gratuitũ:& eſt aliqua ſpecies gratie vel vir
tutis.vt fidei vel ſpei vel gratie ſacramentalis.quod antẽ
eſt tale:habet eſſe diſtinctũ ⁊ nõ cedit in vnum cum alio.
nſio.dicũt quidam ꝙ gra ſm ſuã eſſentiã non auget᷑
7 ꝙ augmentũ qtum ad eſſentiam eſt ſolummõ illoꝝ qui
habent quantitatẽ molis.vnde qꝛ gr̃a vel virtus nõ habet
quantitatẽ molis ſed virtutis:virtus augeri põt nõ eſſen⸗
tia. Sed hoc ſuppoſito queſtio nulla ẽ.¶¶ Sʒ ſaluo iudicio

melioꝛi opinando nõ aſierendo dico:ꝙ ipᷣa eſſentia gꝛatie

augmentat᷑.cum em̃ gr̃a ſit quedaʒ lux ſpũalis vt ponunt
ſacri oꝛtbodoxi: ſicut lux materialis in ſuo genere et ſuo
modo.et foꝛte illa augmentatio et diminutio attendit᷑ pe
nes magis ſpũale et minꝰ.qð ꝓuenit ex maioꝛi appꝛopin⸗
quatõne ⁊ minoꝛi ad lumen ſpũale ⁊ foꝛte alio modo.Mõ
em̃ videt᷑ conſonũ rotõni.ꝙ cum virtꝰab eſſentia depende

at:ꝙ virt?augmentet᷑ eſſentia manente iĩmutabili. Pꝛe. ex

poſitõne pᷣtacta ſequeret᷑ omes ſubſiantias ſimplices eſſe
eiuſdem ſimplicitatis.qdð conſtat eſſe falſum: qꝛ tũc om̃es
eſſent eiuſdem vᷣtutis.qꝛ ſimplicitas eſſentie atteſtat᷑ quã⸗

titati ſiue multiplicitati virtutis. ꝓpter qð vere aſſeritur.

ꝙ quanto aliquis eſt ſimplicius in eſſentia:tanto eſt mul⸗
tipliciꝰin virtute.¶ Suppoſito q̊ ꝙ; gra põt augmentaꝛi.
rñderi põt ad obiecta.Dicendũ &̊ ꝙ diuerſe gre diſtincte
create nõ confluũt in vnũ actũ.qꝛ vt dictum eſt. vna virtꝰ
ſiue gr̃a aliã expedit reſpectu oꝑis ſiue actus illius.¶ AUd
hoc qð obijcit᷑.ꝙ gr̃a augmentat᷑ frequentia operũ ⁊c.di⸗
cendũ ꝙ ſecus eſt de gr̃a que ſm ſuã eſſentiã augetur effe⸗
ctiue virtute gr̃e increate ⁊ diſpoſitiue frequentia operuʒ

7 de gra que auget᷑ non ꝑ ſuam eſſentiã.ſ̊ ſᷣm expeditõem

vel facilitatẽ eliciendi actũ ſuũ.qꝛ in pꝛimo augmẽto nun⸗

qᷓ ſunt gre diſtincte.in ſeðo ſunt diſtincte:et hñt eſſentias

diſtinctas.Verbigra.virtꝰcollata in baptiſmo auget᷑ Fm

eſſentiã. virtute pꝛima efficiente vt dictũ eſt:et diſpoſit=ne

frequentia bonoꝝ operũ. In hmõi augmento nõ eſt ponẽ
gras diuerſas.q aũt expedit᷑ et reddit᷑ facilis ad exeũdũ
in actũ ſuũ:gr̃a data in ↄfirmatõne ad augmentũ huiꝰ ꝙq ẽ

in expeditõne ſiue ptate reſpectu actailliciti eſt dupler ga

P eſſentiaʒ.vñ nõ eſt ſimile in boc et in illo.¶¶ Ad illud qð
querit᷑ qð datũ eſt gr̃e ad augmentũ de nono eſt cꝛeatum.
Dici põt ſᷣm quoſdã.ꝙ non eſt verum.immo illud quod
auctum eſt ſiue augmentatũ eſt multiplicatum in ſe virtu
te increata.nec dicendũ eſt ibi aliquid datum in augmen
tum:ſed dicendũ eſt illam gratiam augmentataʒ. Simile
aũt hmõi augmentati eſt multiplicatio coſte de qua facta
eſt mulier.et panũ quinq; de quibus ſaturati ſunt quinq;
milia hominum Joh. vj. In quibus non fuit augmentuʒ
ſm aliquod extrinſecum additum. Vnde.ij.ſentent᷑.xviij.
diſt. dicit magiſter. et eſt ſumptum ab Auguſti. Reſtat vt

de ſola ipſius coſte ſubſtantia ſine om̃i extrinſeco addita-

mento per diuinam potentiam in ſemetipſa multiplicata

mulieris corpus factum dicat᷑.eo ſana miraculo:quo po
ſtea de quinq; panibus ihu celeſti benedictõe multiplica⸗

tis quinqʒ milia hominũ ſaciata ſunt. Sicut igitur in bis
eſt augmentatõ ſine adcditamento ab extriſeco:ſed ex mł⸗
tiplicatõne eoꝝ q̃ augmẽtata ſunt.et magis eſt ↄſonũ na⸗

amm
eſpen
He
mmiis
mnyni⸗
miam.
tig 11
Fatiä:
inſaen
ainglio
materin
W
püglio
KNfang
le e
nod en
in dh
ona
lor E
öhabe
oeſen⸗
lgiao
Notie
ont
tſuo
pe⸗
opine⸗
B
pence
eer
tes eſt
toſe
tqui⸗
un.
mul⸗
l.
cte
10
W
di
Re⸗
heru;
lmoen
Opun
entias
gefn

¶ Mueſtio
ture ſpuali bmõi multiplicatio qᷓ coꝛpoꝛali non igit᷑ con ·
cedi debet ꝙ aliquid eſi bic creamʒ ad augmentũ gre neq;
pcreatũ: ſed ga ipa gra tia eſt in ſeip̃a augmentata ſni ml⸗
tiplicatõne.¶ Pꝛe. adhuc ſi poneret᷑ ꝙ aliquid creatu eſſz
in augmentuz gratie p̃cedentis qð ponunt quid ·adhuc
nõ ſequeret᷑ ꝙ eſſet aliq̃ ſpẽs gratie vel vᷣtutis: ꝗa non eſſz
creatũ diſtincte.ſeo cũ creaꝛet᷑ daretur in augmentu. ¶n⸗
de ſiẽ aĩa ſimul creat᷑ et infundũ ſilr illð crearet et in illo
augmentaret gra pexiſtens:et ita Fm diuerſos opiniones
rũdetur queſtionmi ꝓpoſite.

rticulus qua rtus
Onſequenter querit᷑ ſuppoſitoꝙ in ↄfirmatõe
ↄferat᷑ gra. vtruʒ ↄferaĩ gra qᷓ eſt expediens ad
actũ virtutis: aut ad actũ doni. O ad actů do⸗
m patet:quia dicit Rabanꝰ. in huc enctõne ſpũſſancti ſe⸗
ptiſoꝛmẽ grẽam venire cuʒ omi plenitudine virtutis 2 ſan⸗

ctitatis in hoĩem. 4 Yem videt ꝙ expediat ad actũ beati

tudinis. cũ dicat Rabanꝰ. ꝙ in boc ſacramento deſcendit

plenitudo ſanctitatis ꝑfectõeʒ beatitudinis ponit.
ira. ↄfeſſio fidei eſt actvirtutis fidei. Confiteri aũ
eſt actus ꝓpriꝰbuiꝰſacramenti. ¶Anñ Rabanꝰ. a ſummo ſa
cerdote ꝑ impoſitõneʒ manꝰꝑaclitus tradit baptizato: vt
roboꝛetur ꝑ ſpm̃ſcrm ad pᷣdicandũ alijs: hec aũt pᷣdicatio
eſt ↄfeſſio fidei xpᷣi.R nſio. ſicut vn actꝰ põt eſſe pluriũ
virtutũ vni ſcʒ elicitlue.⁊ alteriꝰim ꝑatiue:ſic diẽo eadeʒ
gra põt expedire diuerſa ad ꝑducendũ in eſſe eundẽ actũ
quia põt expedire virtutẽ ad hoc vt eliciet:⁊ donum vt im
peret. ſic dico hic · grẽa em̃ illiꝰſacr̃i expedit fidem vt elici⸗
at actũ ↄfeſſionis noĩs xp̃i:ſimiliter excitat donuʒ foꝛtitu
dinis vt imꝑet illiꝰelicioni. ¶ Ad hoc qð obijcit. ꝙ ofert
plenitudo omis ſanctitatis.doᷣm ꝙ ſanctitas dicit᷑ ↄfirma
tio in bono.ſanctum em̃ vno ſenſu idem eſt ꝙ ↄfirmatum
Vñ plenitudo ſanctitatis:dicit perfectam confirmatõneʒ
in bono.
¶ Membrũ ſecũdum
qtur de vtilitate in ſpaͤli tum ad actum
vel robur gratie. Circa hoc ſic pꝛimo queri⸗/
tur. vtrũ habeat aliqueʒz effectũ ſpalem gꝛa⸗
I nie. Scðo quis ſit eiꝰeffectus. Lercqio vtrũ
ꝛatõeʒ gratie baptiſmalis regratur gra ↄfirmati
arto vtrũ datur robur ad oſitendum fidem.

rticulus prunus

Irca pꝛimum ꝓceditur ſic.videt᷑ babeat ali⸗
quẽ effectũ ſpalem: cũ ſit quoddã ſpale ſacr̃jm.
AIZtem ſacramẽta noue legis efficiũt qð figu⸗
mt.qigit᷑ cñ bic aliqd ſpale figuretur: pʒ effectũ ſpecialeʒ.
Cont᷑. Rabanꝰin vnctõne baptiſmi ſpũſſanctus deſcẽ⸗
dit ad babitatõeʒ deo ↄſecrandã. In hac vᷣo eiuſdeʒ ſepti/
foꝛmis gra.cum omni plenitudine ſanctitatis et virtutis
deſcendit in hominẽ:h̊ vniuerſitas donoꝝ et virtutũ non ẽ
aliquis effectus ſpãlis ꝓpꝛius dico:igit᷑ ⁊c.¶ Item vt dĩc
Hug. In baptiſino datur gra ad peccatoꝝ remiſſionem:
bic datur gra ad ↄfirmatõnem. in ſenten. ca. de ↄfirma⸗
tione. virtus bui ſacramenti eſt donatio ſi pũſſancti ad ro⸗
bur. ſic igitur aſſignantes effectum puiꝰ ſacramenti.non
determinant effectum ſpãlem.ſcʒ huiꝰvirtutis vel illiꝰ: et
ita videtur hoc ſacramentũ habere effectum roboꝛis ⁊ cõ⸗
ſirmatõnis gener aliteꝛ circa omnem virtutem. 4¶ Yez m
Hug.tria ſunt ab initio neceſſaria ad ſalutem.ſcʒ fides:
ſacramentum fidei: opera bona. que tria ita coberẽt vt
effectum ſalutis habere non poſſunt: ſi ſimul non fuerit.
quare aũt cum fide et operibus neceſſariũ eſt ſacramentũ

pabetur alibi ob Hug·qui dicit et determinat. ꝙ lex ſcri⸗

pta tria ↄtinet.p̃cepta.ſacramenta et ꝓmiſſa. In pᷣceptis

eſt meritum. In ꝓmiſſis eſt pꝛemium. In ſacramentis eſt
adiutoꝛium. Ande ſicut Dug. determinat. per pᷣcepta eũ⸗

dnʒ fuerat adò pꝛomiſſa.ſed quia homo per ſe infirmerat

ſeptifoꝛmis gr̃a cum om̃i plenitudine ſanctitetis: renera
Cõ
tſideʒ

xxv.

venerunt ſacramenta media inter pꝛecepla et pꝛomiſſa: qᷓ
illum adiuuarent ad p̃cepta ꝑficienda:et ad ꝓmiſſa obti⸗
nenda.Er boc patet ꝙ; neceſſarià ſunt ſacramenta ſaluti
humane:quia roborant hoĩem et ſubueniunt infirmitati
bumane. vnde põt ad implendo pᷣcepta obtineꝛe promiſſa
Ex hoc patet mamifeſte.ꝙ non eſt ſacramentuʒ ↄfirmans

quibo eſt adimplere pᷣcepta et obtinere pꝛomiſſa. Ku.
ꝙ boc ſacramentů vnũ bʒ effectuz ſpecialẽ:ſcʒ pri cipalẽ
et pꝛimum ꝛihilominꝰratõne ↄnexionis virtutu donoꝝ
om̃is gratia.virtus et donum: et alij cooꝑans 7 aliud ex⸗
pediens: quantũcunq; ſpalem babeat effectum pᷣncipaleʒ
vt gratia ſidei: omes alias virtutes ꝓmouet 7 vniuerſali⸗
ter vnaqueq; vnãquanq;. 4Ad alind qð dicit Rabanus.
ꝙ in hac ſeptifoꝛmis gratia cuz om̃i plenitudine ſanctita
tis 1 virtutis ⁊c. Rñdeo ꝙ gratia ꝓut reſpieit ſubſtantiã
anune pficiendo illã ſiue infoꝛm ando nomen ſoꝛtitur gra
tie ſimpliciter.ſm ꝙ mouet potentias ad eliciendũ actus
primos ſcʒ virtutũ:virtus dicit᷑. ᷣm ꝙ ad oꝑa media ſcʒ

aroboꝛans ad exequenduʒ opus virtutis alicu

donoꝝ: donum dicit. Fm ꝙ ad oꝑa vltima ſcilzʒ beatitudi⸗
num: beatitudo dicit᷑. Cum igitur dicit᷑ ꝙ ſpuſſanctus de
ſcendit cum omi plenitudine ſanctitatio2 virtutis:intelli
gitur ibi plenitudo gratie inqᷓtuʒ mouet potentias ad eli
ciendũ actus pꝛimos:quod pʒ ꝑ boc qð dicitur omni ple⸗
nitudine virtutis. Pꝛet. ꝑ boc ꝙ dicit omni plenitudine.
non notatur plenitudo oniueꝛſitatis: ꝑfectonis. vt enim
dicit phᷣs.Qui dicit ome.ſi impliciter dicit 1 fm ſi pẽm. qui
vnũquodq; ̃ᷣm numerũ.vnde ibi notat᷑ plenitudo ꝑfectio
nis virtutis.que quidem ꝑfectio cum quadã magnanimi
tate ꝓgreditur in opus virtutis: virtute autem bupꝰſacra
menti oſtanter 2 magnanimiter ꝓgreditur in opus virtu⸗
tis. 4 Ad aliud dicendũ.ꝙ in ver bo PHug. ngri aſſigna
tur differentis generalis inter pꝛima ſacramenta ſcilʒ ba
ptiſmũ et ↄfirmatiõeʒ.non ꝑ elcenſum ad ſpẽm que ſunt
remittere peccatũ.⁊ roboꝛare ſiue ↄfirmare virtutez ſiue
habentem: nibilominꝰſpaãliter datur baptiſmus ad remiſ
ſionem peccati oꝛiginalis:⁊ ↄfirmotio ad robur alicuius
virtutis.ſpalis dico:vt comꝑat᷑ ad actum eius pꝛimuz et
pꝛincipalem. VUnde dicendum.ꝙ ab Hugo. et a magiſtro
aſſignatur differentia inter baptiſmum 7 confirmatõneʒ
in generali. 4 Ad vltimum dicendum.ꝙ ſacramenta om⸗
nia ſubueniũt humane infirmitati vt tactum eſt opponen⸗
do. Similiter dico de ↄfirmatione· ꝙ erpedit omnes vir/
tutes ad elicienduʒ actus ſuos aliquo modo: nihilominꝰ
ſpecialiter in illa datur gꝛatia ad eliciendum actum fidei
qui eſt in ↄfeſſione nominis xp̃i cuiꝰratio infra dicetur.

rticulus ſecundus
Onſequenter queritur quis ſit effectus ꝓpꝛius
et principalis huiꝰſ⸗ acramenti. et ſic dicit. iiij.
nten. vij. di. Uirtus ſacramenti buieſt donũ
robur.4 Contra. effectus euchar iſtie eſt

ſpirituſſanc
ad robur et ad confirmatõnem in bono. Ange dicituꝛ pa
nis coꝛ hominis confirmans. Sʒ nulla duo ſacramenta
ↄueniunt in eodem effectu pꝛoprio et pꝛinci pali. quia ſi h:
aut alterum ſuperflueret:aut non ſufficeret.quoꝛum neu
trum eſt verum. 4 Item euchaꝛiſtia eſt ſacramentuʒ amo
ris.amoꝛ autem timoꝛem excludit:et facilitatem ad om̃ia
agenda ſubminiſtrat. quia omnia ſunt facilia amanti.igi
tur vt videtur ſacramentum euchariſtie. et qᷓtum ad diffi
cilia ſuſtinenda. ꝙtum ad ardua operanda robur mini
ſtrat:igitur effectus ↄfirmatõis non eſt roboꝛaꝛe. Rñ.
viuerſi diuerſa ſentiũt.quidam dicunt ꝙ requirit᷑ duplex
robur. ſcilicet in tolerantia mali. et inconſtantia boni ſi⸗

ne amoꝛis boni. Robur pꝛimum datur in ſacramento cõ·

firmationis.ſecundum in ſacramento euchaꝛiſtie. Sʒ nõ

videtur hec diſtinctio eſſentialis: quia amor ſiue caritas
patiens eſt. Coꝛin. xiij. Vbi glo. dicit hec ſunt aꝛma qni⸗
bus miles xp̃ᷣi armatur. cuius armature quaſi pᷣcipua ar
ma pꝛemilit patientiam et benignitatem. quarum altera

*

illata a ꝓrimis mala equanimiteꝛ poꝛtat. alteꝛa ſua dona
ꝓximis deſideranter impẽdit.hec glo.Ex quo pʒ.ꝙ cari
tas eſt dare robur ad mala toleranda. Alij dicũ: ꝙ euka
riſtia datur robur ad amoꝛẽ boni:ↄfirmatõ ad declinatõ
nem mali.Nec hec dria videtur eſſentialis: cum eiuſdem

virtutis ſit amare bonũ.et declinare malũ.Alij dicunt q

duplex eſt robur neceſſariꝰfidelibo:ſcʒ credendi.et fidem
creditã ofitẽdi.ſᷣm ꝙ dicit Ro.x.Coꝛde credit᷑ ad iuſtici⸗
am.et ideo duplici roboꝛe indigz homo vt ſic credat coꝛde
firmius: ⁊ vt ↄfiteat᷑ ꝙ credat audaciꝰ. Robur credulita⸗
tis habetur a ſacr̃o eukariſtie:robur ↄfeſſionis a ſacmen
to ↄfirmationis. Vñ ſᷣ̃m hos ſacr̃m datur in robur cõtra
caſum a fide:ↄfirmatio in robur ↄfitendi fidem. Sed ſᷣm
Hug.videtur ꝙ in ſacr̃o ↄfirmatõis datur robur ↄtra ca⸗
