tionẽ:ſicut fuit de colüba ⁊ linguis igneis. Vel põt di
ci.ꝙ nõ eſt diffinitio ſiue deſcriptio ſacram̃ti:hſᷣ interpᷣ⸗
tatio quedã.vñ Hugo.qꝛ nõ ome ſignũ ſacre rei ſacra⸗

mentũ eiuſdẽ cõuemient dici põt. qm ? littere ſacroꝛnu,z dee
ſenſuũ 2 foꝛme ſiue picture ſacraꝝ rerũ ſigna ſunt:q̃rũ

tñ ſacramẽta rõnabilłr dici nõ pnt.idcirco ſupᷣ memo⸗
gis ꝙᷓ ad diffinitõʒ referenda videt᷑. bec Hugo. Potiꝰ
dicẽda eſt interpᷣtatio quedã ſiue ethymologia qᷓ; de⸗
ſcriptio. Si aũt velimꝰ ſuſtinere ꝙ ratio pᷣdicta ñ tene
atur in ↄĩtate pᷣtacta:łᷣ ꝙ ꝓpꝛie ↄueniat ſacram̃to pꝛo⸗
prie ſumpto:tũc verba poſita in illa coartari hñt: ita
ꝙ ſolũmodo intelligat᷑ ſignũ qð hʒ aptitudinẽ natura⸗
leʒ ad ſignificandũ ⁊ ex inſtitutõne ſignificet. Silit ex
pte ſacre ſi nutenti angnis ab⸗acrr dieoſa⸗
cri ſignatũ ſiue res ſacra. ſignet ñ vt res: led vt ſacra.
ð..ſanctũ impoſitũ eſt ad ſignificandũ rem ſanctã.ñ
vnde eſt ſanctũ:F̊ vnde eſt res.⁊ qꝛ idẽ eſt vnde ẽ res ⁊
vnde ẽ ſanctũ: ſignat reʒ ſanctã vnde ſancta ẽ.VUñ littẽ
ſignificãtes ſacras ſentẽtias.nõ ſignificãt eas inqtum
ſacre ſunt:ſᷣ inqtuʒ ſunt res hmõi. Vñ hec vox deꝰ:nõ
eſt impoſita ad ſignificãdũ deũ vñ ſanctũ ẽ: vᷣ̊ vñ resẽ.
Preterea res ſacra ſignata intelligi debet vt eſt res ſa
crãs nõ efficiẽdo h̊ diſponẽdo.hinõi ẽ ga ſacram̃talis.
vnde res ſacra ẽ que ineſt rei ſigniſicãde vt eius diſpo⸗

ſitio quodãmodo materialis.ꝑ qð ptʒ ꝙ ꝑ h̊ ꝙ dic res

ſacra nõ intelligit᷑ deꝰ ꝗ eſt effectiue ſacras.Ex his ptzʒ
ꝙ inſtantie ꝓpoſite ſophiſtice ſunt:qꝛ ĩ nulla eſt repire
q̃tuoꝛ iaʒ dicta.ſ.ex ꝑte ſigni aptitudo naturalis ad ſi⸗
nificãdũ.2 ſignificatio ex inſtitutõe er ꝑte ſacri ſigni
ficati ſiue rei ſacre.ſignificatio rei ſacre vt ſacre no vt
rei.⁊ rei ſacre ſacrãtis ñ vt efficiẽtis:̊ vt materialiter
diſponẽtis.⁊ ita vt inentis ſiue inberẽtis ipſi ſacre ſcʒ
aĩe.ita ꝙ idẽ intelligit᷑ ibi res ſaẽ ꝙ inmiſibil gra.ĩ il⸗
la rõne ſacram̃tũ ẽ inuiſibilis gůe viſibilis foꝛma.

Nembꝛum ſecudũ

Irca ſecũduʒ ſic ẽ ꝓcedendũ.rimo qᷓ⸗
rit᷑.vtrũ nccia eſſent in ſtatu innocentie.

V ala rt ſa eC 20 t n dd

bit᷑ ſacramẽto. ꝓut coĩs eſt ad ſacramta legis natuꝛe

rata ceſcriptio ad interpᷣtatõʒ ſiue erpᷣſſionẽ vocis ma⸗

3*

S

——

* d⸗1:
R —
D Fces hr nleaTee pe-ferner E m-
NR MÆα* N

Ad

.
—
= 9 1t &* —☚

ſi r ee

/Dt e

VNe

l. , H r Lea de hn ni e Wr.
7 — 4 Rg—hm r HAH rAett ₰ a .0
AIA αααα 4

„ 2 n 2C
alit 2 melu⸗ *n Bfrn ſa

„
1

Scðdo.vtꝝ fuerũt in ſtatu nature lapſe. Lercõ.que ſit
vtilitas ipſoꝝ in ſtatu nature lapſe.

Articulus primꝰ

Irca primũ ſic videt᷑ ꝙ ñ ſit nccĩtas in ſtatu
innocẽtie.Sacẽa.n.ſic diẽ Hu.naſa ſũt me
dicialia. dic᷑.n. Deꝰ medicꝰ.hõ egrotꝰ. tia
dicia. vas ſacrẽm. ſõ exñte at᷑ moꝛbo ñ ẽ ncciuʒ vas

n .

mediciale ꝓ hmõi. In ſtatu aũt innocẽtie ñ erat mor⸗

bus.ñ fuit in ſtatu illo vas medicinale. nec ſacrm.
ꝗdret ea.nccĩtas ſacroꝝ ẽ ad reꝑatõʒ lapſus ꝑ pctᷣm.
vnñ diẽ Hu.qꝛ viſibilia hõ cõcupiſcẽs coꝛꝛuptꝰ fuerat:
ogrue reꝑandus ĩ his viſibilibo occaſiõeʒ reciꝑe debe⸗
bat.vt ꝑ eadeʒ reſurgeret ꝑ q̃ grauit coꝛuerat.In Da
tu aũt innocẽtie ñ fuit lapſus łᷣ poſt.q̊ ĩ ſiatu innocẽtie
nñ fuerũt ncẽia ſacr̃a. Itẽ ad idẽ.in ſtatu innocẽtie q̃i
immediate iungebat᷑ bõ deo.̊ ñ indigebat viſibili me⸗
dio ꝑ qð adhereret deo ꝗẽ inuiſibilis.ſ̊ ſacꝛa ſunt me
dia ſenſibilia ⁊ maxĩe viſibilia.& ñ indigebat ĩ ſtatu ĩ⸗
nocẽtie ſacꝛis.¶. Itẽ ſacꝛa dicũt᷑ ſacre rei ſigna.ſac aũt
illa res ad quã oĩa oꝛdinabãt᷑ eꝛat xpᷣᷣs:ſᷣm ꝙ dic aug.
in li.de ci.dei.h̊ miſteriũ vite eterne ab exoꝛdio hũani
generis ꝑ q̃daʒz ſigna ⁊ ſacr̃a tẽpibo ↄgrua ꝗhooꝑtuit
pᷣdicatũ ẽ.miſteriũ aũt vite eterne xpᷣm deſigt.¶ Item
augꝰ.) fauſtũ.pᷣma ſacẽa q̃ obᷣuabãt᷑ pnũciaria als pᷣ⸗
miciaria erãt xpᷣi vẽturi.qal Itẽ ĩ li.de catheciʒãdis ru⸗
dibo. Signa erãt reꝝ ſpũaliũ ad xpᷣm ⁊ ad eccĩam ꝑti⸗
nẽtiũ.Si aũt ñ cecidiſſʒ hõ ꝑ pcẽᷣm: ñ erat nccia reꝑa⸗
tio.⁊ ita nec reꝑatoꝛ inqtũ hmõi. Sacr̃a aũt ad ſacꝛã
rẽ.ſ.reꝑatoꝛẽ referũt᷑. ̊ ñ eẽnt nccia ĩ ſtatu innocẽtie.
4l Itez m ſtatũ illũ traſiret hõ ad ĩmoꝛtalitatẽ gloꝛio

ſam ñ mediãte moꝛte.ſacrificia aũt q̃ ⁊ ſacr̃a dicta ſũt:

oꝛdinata fuerũt ad vnã victimã ꝑ quaz fieret nẽe mor⸗
talitatis immutatio.ſᷣm ꝙ dicẽ̃ augꝰ. fauſtũ.hꝰ ſacri⸗

ficij ꝓmiſſiuas figuras ĩ victimis aĩaliũ celebꝛari oꝛ⸗

tebat ꝓpt᷑ ↄmẽdatõʒ future caꝛnis ⁊ ſanguĩs ꝓpt᷑ quaʒ⸗
vnã victimã fieꝛet remiſſio pctoꝝ de carne ⁊ languine
ↄtractoꝝ q̃ regnũ dei ñ poſſidebũt.Eadẽ aũt ſuba coꝛ⸗

poꝛis ĩ celeſtẽ mutabit᷑ q̃litatẽ qð ignis in ſacrificio ſi⸗

gnificabat abſoꝛbẽs moꝛtẽ in victoꝛia. Cũ & ſacrificia
que ⁊ ſacr̃a oꝛdinant᷑ ad illazʒ immutatõʒ immoꝛtalita
tis.in ſiatu aũt pᷣmo ñ ſit nccinʒ hmõi:nõ erant in ſta⸗
tu primo nccia ſac?a.Cont᷑.ſuꝑ illð.iij.gał. An er
oꝑibus legis ſpm̃ accepiſtis.Glo.om̃e ſactm cũ intel⸗
ligit᷑:vel eſt ad ↄtemplatõʒ veritatis:vel ad bonos mo
res refert᷑. Cõtemplatio veritatis in ſoliꝰ dei ↄgnitõe
⁊ dilectõe dei fundata ẽ. Moni pᷣo moꝛes in dilectione
ꝓximi.Cũ iſti fines attẽdãt᷑ in ſtatu innocẽtie erant ſa
cram̃ta qᷓ ꝑ ſe oꝛdinãt᷑ ĩ illos ſines nccia in ſtatu inno⸗
cẽtie.¶ Itẽ ſacꝛoꝝ vna vtilitas eſt eruditio.vt per illð
qð foꝛis in ſacꝛo eſi:ad inuiſibileʒ viꝛtutẽ q̃ intꝰ ĩ re ſa
cramẽti ↄſtat ognoſcendã mẽs hũana erudiat᷑.ſᷣ hmõi
cognitio inuiſibiliũ ꝑ viſibilia etiã ĩ illo ſtatu videba⸗
tur nccia.Adhuc.n.homo aĩalis erat: ⁊ per ſenſibilia
ad intelligibilia aſcẽdebat.ſᷣm ꝙ dicit b. Her. Accola
terre ſic ex ↄſideratõne ſenſibiliũ ꝓficiẽs gradatim ad
intelligibilia nitebat᷑ ꝑuenire.q̊ ſacꝛa cũ ſint nccia ad
hmõi eruditõeʒ: in primo ſtatu erant nccia.4. Itẽ ma
trimoniũ inſtitutũ fuit in ꝑadiſoĩ ſtatu innocẽtie.ma⸗
trimoniũ aũt fuit ſignũ ↄuentõis dĩne nature ⁊ huma
ne. S ſacꝛa etiã in illo tꝑe erant nccia. Inſtitutio.n.di⸗
uina nõ imponebat ncciĩtatẽ pcti.q¶ Iteʒ ſacꝛm eukari
ſtie ſignificat coĩoneʒ caritatis que ⁊ ĩ mẽbꝛis eccie ad
xi ⁊ in inuiceʒ. p̊ hec intelligentia tũc tꝑis fuit nccia
ſicut ⁊ finis tũc querebat᷑.g̊ ⁊ ſacẽ̃m qð ad taleʒ finem
eſt oꝛdinatũ tũc fuit ncciuz. ¶¶ Item ſi nunq eſt lapſus
hoĩs:cũ natura non põt de ſe attingere ad ea que ſidei
ſunt: nccia eẽnt illi que ad fideʒ infoꝛmarẽt. ſacr̃a autẽ
ſunt hmõi. ¶. Itez in omni ſtatu vie duo ſunt nccia ad
ſalutẽ.ſ.fides ⁊ moꝛes.̊ ⁊ nccia ſunt in omni ſtatu re⸗
gulantia in moꝛibo. ſ.pᷣcepta:⁊ infoꝛmãtia in fide.ſ.ſa

cramẽta. ſicut in primo ſtatu nccia erant precepta:
ſimilit᷑ ⁊ ſacr̃a.¶ Iteʒ matrimoniũ añ lapſuʒ fuit in⸗
ſtitutum in ſacramentũ vt officiũ:poſt lapſuʒ in reme⸗
diũ. Similit videt᷑ de circũciſione ꝙ debuit añ lapſuzʒz
inſtitui in ſacr̃m.ſ.circũciſionis omĩs defectus in glo⸗
rificatõne coꝛpoꝝ poſt lapſum in remediũ oꝛiginalis.
4l Si diceret᷑ ꝙ hoc fieri nõ debuit:quia ciꝛcũciſio pe⸗
nam habet que nõ debet precedẽ culpaʒ.Cõtra.ñ dico
ꝙ exerceret᷑ actꝰ circũciſionis ſ̊ ſolũmodo inſtitueret᷑.
ſicut matrimoniũ fuit inſtitutũ ĩ officiũ:⁊ inqtũ hmõi
fuit ſaccẽm vnionis duaꝝ natuꝛaꝝ in xpᷣo.iQũqꝙᷓ tñ ĩ ſta
tu illo fuit acceſſus primoꝝ parentũ ad obſequiũ illð.
4l Pretea.quare nõ fuit tunc inſtitutũ ſacim ↄfirmati
onis in ſignũ vnctionis xpᷣi.⁊ oꝛdinis in ſignũ ſacerd
tij xpi. ¶ Ad hoc dici põt.ꝙ ſacr̃a oꝛdinata ſunt ad i⸗
tellectũ gratie ⁊ ad remediũ qð ꝑ grãm dat᷑. tum ꝗ̊
ad boc ꝙ oꝛdinata ſunt in remediũ:nõ ſunt nccia ĩ ſta
tu innocẽtie.q;tum vᷣo ad hoc ꝙ oꝛdinata ſunt ad intel
lectũ:quia adiũcta erãt ad intellectũ gratie remediali
tatis:nec ſic fueꝛũt nccia.Si vo in eis fuit intelligẽtia
gratie alicuiꝰ ꝑficiẽtis ipᷣam naturã ſtantẽ: ſic pñt dici
nccia.ij Ad obiecta ̊ rñdendũ eſt:⁊ ad pꝛima obiecta
ſic.q; omĩa illa referunt᷑ vel ad remediũ:vel ad remedi
atoꝛẽ:vel ad illud ꝑ qð ẽ remediũ:vel ad illð ꝓpter qð
eſt remediũ.⁊ ideo ᷣm illã vtilitatẽ nõ fueꝛũt nccia ſa
cramẽta in ſtatu innocẽtie.Aliã tñ hẽbant vtilitatẽ vt
tactũ eſt.qꝛ ducebant ad intellectum gratie ꝑficientis.

¶ Q aũt obijcit᷑ ꝙ tũc tꝑis nõ erant nccia ſigna ſenſi

bilia vt ꝑ que ducat᷑ hõ ad noticiã inuiſibiliũ.põt dici
ꝙ in illo ſtatu poterat homo duplir cognoſcẽ inuiſibi⸗
lia.⁊ ſᷣm modũ intelligibileʒ:⁊ ẽᷣm modũ ſenſibilẽ du⸗
centẽ ad intellectũ.⁊ ex vna ꝑte nõ fuerũt nccia ſigna
que dicunt᷑ ſacram̃ta.ex altera ꝑte poterãt eſſe nccia qͥ
ad aliqueʒ intellectũ:⁊ quo ad aliũ nõ nccia.Naʒ ſᷣm
ꝙ reſpiciebãt gam remediantẽ nõ erant nccia.ſᷣm aũt
ꝙ aliqua reſpiciebãt grãm vnientẽ poterãt eſſe neceſſa⸗
ria.4 Ad illud qð pᷣmo obiectũ ẽ ex altera ꝑte.ꝙ ome
ſacẽm eſt ad ↄtemplatiõʒ veritatis vel refert᷑ ad bonos
moꝛes.Dicendũ ꝙ h̊ intelligendũ eſt de veritate gꝛatie
reꝑantis ⁊ de bonis moꝛibo qui faciũt ad reꝑationeʒ.
Circũciſio ſacramentũ fuit ad intelligendũ circũciſio⸗
nem ſpũaleʒ in pñti que eſt a culpa:⁊ in futuro que ẽa
pena ſiue miſeria.Sabbatũ ſiir ad ceſſationẽ ab opeꝛe
ſeruili pct᷑i in pñti:⁊ ad quieteʒ eternã in futuro.ſʒ q;
dẽ vl. Yſa. Erit ſabbatũ ex ſabbato.⸗ ita intelligẽqũ
eſt de alijs ſacramẽtis.i¶ Ad ſecũduʒ vᷣo dõm. ꝙ lʒ ſa
cramẽta inſtituta eſſent ad eruditioneʒ:non tamen ad
quãcunq; noticiã:ſ̊ ad illaʒ que eſt gratie reꝑantis.vt
ſic homo tenderet ᷣm hmõi ſigna ad reꝑationeʒ ſui la⸗
pſus.¶ Ad terciũ vᷣo dðõᷣm. ꝙ matrimoniũ in ſtatu in⸗
nocentie inſtitutuʒ fuit ad officiũ:ſed poſtea ceſſit ĩ re⸗
mediũ oꝛiginalis ↄcupie.Si ðvᷣo fuit ad intellectũ vni⸗
onis diuine nature cũ humana.hoc poterat eſſe qͥ a ã h
ꝙ per eã facta eſt reꝑatio.⁊ ſic nõ eſſet matrimoniũ ꝓ⸗
ut ſacramentũ huiꝰ eſt rei ſacre dſignatiuũ in ſtatu ĩ⸗
nocentie.Si vᷣo incarnatio futura eſſet ad completõeʒ
vniuerſitatis etiã in ſtatu pꝛimario.ſᷣm h̊ mrĩoniũ fu
iſſet ſacrm.h̊ eſt ſacre rei ſignũ ĩ ſtatu innocẽtie.¶ Ad
quartũ vᷣo dðʒ.ꝙ lʒ ſacẽm eukariſtie ſignũ eẽt coꝛonis
mem bꝛoꝝ eccleſie que eſt in caritate.tamẽ hoc fuit me
diante coꝛꝑe vp̃i vero.⁊ illud ſacramentũ ꝓut oꝛdina⸗
tũ eſt ad ↄſeruationeʒ vite ſpũalis aĩe labentis tãqᷓ; nu
trimentũ ſpũale.vel ad deletionẽ venialiũ pctoꝝ.n eẽt
ncciuʒ in ſtatu innocẽtie.cũ aĩa nõ eẽt debilitata ꝑ pec
catum.nec in veniale peccatũ incidiſſet. Si tñ vnio di⸗
uine nature cũ hũana etiã ſi homo ſtetiſſet facta eẽt ad
completioneʒ bumane nature:ſᷣm hoc ſacramentũ eu⸗
kariſſie quo ad aliquem finem poſſet eſſe neceſſarium
in ſtatu innocentie.ex ſcripturis tamen ſaeris nõ ple⸗
ne eſt iſtud manifeſtũ. nde illi parti magis adhereo.

ꝙſacramenta ſtatum nature lapſe reſpiciunt. Unde

— -——⸗—
= 2

——— — — — —— — — — — — ——

Queſtio

melius videt᷑ alit dm. ¶ limpidioꝛ erat cognitio
hũ ana ĩ ſtatu innocẽtie qᷓ; nũc.aĩa.n.ex culpa ſua cecata

2722

eſt ĩ ſe.vñ.j.diſ.iiij.ſen. Hõ ꝗ añ pctm deũ ſine medio vi

debat. ꝑ petm habuit vt neqat dina cape niſi hũanis ex⸗
citatꝰ.pterea ex coꝛuptõe coꝛꝑis agguat᷑. Coꝛpꝰ en qð
coꝛũpit᷑ aggnat aĩaʒ Sap.ix. vñ ñ ea libertate ↄuertit
ſe ad pᷣmã lucẽ qͥ ĩ prio ſtatu. Pretea impedit᷑ aſpectꝰeiꝰ
p intẽtõʒ ĩ opa ſenſitiue vel vegetatiue nuc magis qᷓ tũc.
Pretea ex ꝓnitate ↄcupie coꝛupte quãtũ ẽ de ipᷣa nata

n ſubleuata ſpãli gra:poĩt ipᷣa aia vmbꝛã creaturaꝝ int᷑

ſe ⁊ pᷣmã lucẽ.pt᷑ qð minꝰ limpide videt illã. Eñ bug.
poſtꝙ; ꝑↄcupiaʒ abſtractꝰ a ſuꝑioꝛe auertebat᷑ ad inferi⸗
oꝛa ↄuerſus pᷣcipitabat᷑.ꝛ illi ſe ſbijciebat qð bonũ ſuuʒ
faciebat vt iã ipʒ int᷑ ſe ⁊ deũ mediũ inueiĩat.hG.n.medio

diuidẽte hũana mẽs obnubilat᷑ ne creatoꝛẽ ſuuʒ ↄgnoſcẽ

valeat. hec Hugo.ſQihilominꝰ referẽdo creatiꝛã ad ſuã
cãm ⁊ ñ ponẽdo in illis terminũ aſpectꝰ: fit manuductio

ad creatoꝛẽ ꝑ creaturas.Oibo his mõis ⁊ cauſis hũana

aĩa pꝰ lapſuʒ obtenebꝛata c.ꝓpt᷑ q̃ maxĩe ĩdiget manudu
ctiõe creaturaꝝ ad h̊ ↄsᷣſcat ſuũ creatoꝛẽ.i ꝛõ ſic fuit ð
boiĩe ĩ pᷣmo ſtatu:cꝰ ↄgnitio valde excellebat illã q ẽ fidei
modernoꝝ.Cognitio.n.pᷣmi hoĩs media fuit int illã q̃ ẽ
ↄtẽplatõis ĩ ſpecie:⁊ viſiois fidei ſiue enigmatice.vñ di⸗
ci pᷣt.ꝙ viſio hoĩs inꝙtũ ↄueꝛtebat᷑ ad cꝛeatoꝛẽ ſuũ ꝓpꝛie
fuit ꝑ ſpeculũ.Speculũ at᷑ ſm LHou.dẽ coꝛ ſi mũdũ fueꝛit
⁊ exterſuʒ ⁊ clariſicatũ.ñ at᷑ ꝑ enigma ſenſus.ſic.n.ĩ pa
tria lʒ create q̃ ſunt ad imaginẽ dei poſſent ducẽ in ogni⸗
tionẽ dei:tñ deꝰ ꝑ ſe erit rõ ⁊ cã vidẽdi.qꝛ illi totałr inni
tit᷑ ↄgnitiua intellectualis.ſie erat qͥdãmõ ĩ pmo ſtatu: lʒ
enigma ſenſus ⁊ ſenſibiliũ ductiuũ ſint ĩ ↄgnitõʒ creato
ris: tñ qꝛ hõ fuit ſpũali mẽte pᷣditꝰ ĩ ſtatu pᷣmo ↄgnitio
eiꝰ ꝑ ſpeculũ fuit rõnis ſiue mẽtis.⁊ innitebat᷑ illi ꝓprie
ↄuertẽdo ſe ad ſpeculãdũ creatoꝛẽ.vñ dico ſic pꝰlapſuzʒ pᷣ
mũ ⁊ ꝗꝓpꝛiũ ductiuũ ĩ ↄgnitõʒ dei fuit enigma creaturaꝝ
in patria ipſa lux pria in ſua ſpecie ⁊ prio ⁊ ꝑ ſe rõ vidẽ⸗
di:ſic ĩ ſtatu pᷣmo ſpeculũ mẽtis illuſtratuʒ luce pria fuit

cã vidẽdi ſuũ ↄditoꝛẽ. VUñ hugo.coꝗuit hõ creatoꝛẽ ñ ea

ↄgnitõe q̃ foꝛis er audito ſolo ꝑcipi?: p ea potiꝰ q̃ intꝰ ꝑ ĩ⸗
ſpiratõʒ miſtrat᷑.õ ea q̃ deꝰmõ a credẽtibo abſens fide
qrit᷑:ſᷣ ea q̃ tũc ꝑ pñtiã ↄtẽplatõis ſciẽti maĩfeſtus cerne
bat᷑. hec hugo. Eñ vt determiat oñter ↄgnitõ illa fuit me
dia int illã qᷓ fidei ẽ ⁊ viſiõis in ſpecie.Ricẽdũ ẽ igẽ ꝙ ad
nlła coqſcẽda ſaluti vel ꝓfectui nccia in ſtatu prio ncc̃ia
fuit manuductio creaturaꝝ.vñ nec ſacza: nibilomĩꝰ gẽa
nccia fuit.q ſola ſufficiebat ad eleuatõʒ nate ↄgnitie ad
ea q̃ fidei erãt. Pretea.ſacza prio ⁊ ꝑ ſe infoꝛmat ad fidẽ
redẽptoꝛis:q̃ ñ fuit nccia ad ſalutẽ ĩ pᷣmoſtatu vt dictuʒ
eſt. ¶ Sʒ obijcit᷑ ð h. lapſus ñ ẽ rõ inſtitutõis ſocꝛam̃toꝝ
qð pʒ.qꝛ añ lapſuʒ erat ſacrẽm mẽimonij.hmõi ſacẽm ma
trionij añ perjm hoĩs legit᷑ oſtitutũ Geñ.nõ tñ ꝗpt᷑ pctm
ſᷣ ad ſacr̃m ſolũ ⁊ ad officiũ.ad ſacr̃m pt᷑ eꝛuditiõeʒ.ad
officiũ ꝓpt exercitatõz. hee hugo. ¶ Itẽ er ðᷣbis hugo.vi
cæt᷑ ꝙ manuductio creaturaꝝ erat nccia in ſtatu illo.di
cit.n. ꝙ inſtitutũ ẽ matrioniũ ad ſacr̃m ꝓpt eruditioneʒ.
¶ Rñio.ꝙ lapſus ñ ẽ rõ vel cã inſtituiois ſacri ſimplr:
bᷣ ſacmẽtoꝝ q̃ ſunt ad remediũ ↄ defectũ ↄctũ ex cłpa oꝛi⸗
ginali vel actuali. qlia ſunt oĩa alia ab illo qð ẽ matrĩo⸗
niũ.vñ cũ ſit ſacim ſignificãs gꝛãm ꝑliciẽtẽ: cꝰ actꝰ exer⸗
cet᷑ ſine ſubiectõe exercẽtis reſpectu creature inferioꝛis.
eſt et ſacrm ſignificãs grãʒ reꝑantẽ:cꝰ actꝰ ñ exeꝛcet᷑ ſine
ſubiectõe hmõi.pᷣmo mõ ſumptũ ſacẽm bñ poſſz inſtitui
añ lapſuʒ.tale fuit mrĩioniũ ſcdᷣo mõ ſi umptũ.¶Ad aliðᷣ

dðʒ ẽ.qꝙ ſacr̃m mrĩonij ncciuz erat ad ĩſtructõz hoĩs ĩ bp⸗

mo ſtatu de oiũctõe dei 2 aĩe vel nature dine ⁊ bumane ĩ
rpᷣo · qꝛ hec reuera ſine admĩculo ↄgnonit. vᷣ qꝛ eiꝰ ↄgnitõ
nõ fuit in actu:qᷓtũ ad ̊ fuit ſacẽm illð ad eruditõʒ inqᷓ
tũ excitauit ad ↄſideratõʒ actualẽ hꝰ ↄiũctõis. Ad actu⸗
aleʒ igit ↄſideꝛatõʒ fuit erxpediẽs inſtitutio hꝰ ſacri:ñ tũñ
ncciuzʒ ad cognitõʒ alicꝰ qð fides reꝗꝛit.vt S.tactũ ẽ.Erx
his pʒ q̃lit᷑ ad gntũ ⁊ ad ſextũ dðᷣm ẽ.¶ Ad vltimũ dᷣm
eſt. ꝙ vna rõ cois ẽ q̃re hec ñ ſunt inſtituta ĩ primo ſtatu

guꝛãt

Prima
in ſignũ.qꝛ inditũ eſt naturaltr ſiue inſertũ rõni.qꝙ dens
nihil facit fruſtra.fruſtra aũt eẽt hmoi inſtruetio niſi cõ
ſequeret᷑ actus ſiue exercitiũ. In exercitio autẽ bfmõi hõ
ſubijceret ſe infimis creaturis:qð eẽt ↄtra oꝛdinatõʒ di⸗
uine ꝓuidẽtie.niſi h̊ fieret ꝓpter culpaʒ hoĩs.Vñ ex hac
inſtitutõe aĩa predita excellẽti cognitõe.aut ſentiret di⸗
uinã ꝓuidentiã in ſuis effectibo ſibi ↄtrariã:qð eẽ ñ põt.
aut pᷣſentiret caſum ſuũ:⁊ ita ĩ ipo pena pᷣcederet culpã.
vñ etiã dicit hugo.Qemo eſt ꝗ neſciat hoĩeʒ rõnalẽ mu⸗
tis ⁊ inſenbilibo elemẽtis ↄditõe ſuꝑioꝛeʒ exiſtere. ſi igit
inſtitutũ eſſet a deo.ꝙ homo ſubijceret ſe hmõi creatuꝛis
cũ nulla inoꝛdinatio eſt a deo:pᷣſentiret ̊ eẽ ꝓpter culpazʒ
ſdis ſiue inoꝛdinatõʒ. Itẽ alia ẽ rõ. Cucũciſio ꝓprie eſt
ſacram̃tuʒ remiſſionis oꝛiginalis.illud.n. ꝗpꝛie ſignifi⸗
cat᷑. Silr de ↄfiꝛmatõe ⁊ in alijs ſacramẽta dicũt᷑ eo ꝙ fi⸗
ð efficiũt i ipientibo.

Urticulus ſecũdus

NEcũdo querit᷑.vtꝝ ſacr̃a nccia fueꝛũt in ſtatu
— nature lapſe.Et videt᷑ ꝙ ñ. Si. n. erãt nccia.

aut erant nccia ꝓpter ratõʒ ſignificatõisaut

p̃ter ratõʒ cauſalitatis.ſᷣ q ſacram̃ta noue legis dicũẽ

ncc̃ia rõne ſigniſficatõis nõ videt᷑.pari.n.rõne ſacram̃ta
paganoꝝ dicerent᷑ nccia.nã ⁊ ipᷣi quedã ſacram̃ta habu⸗
erũt.vtebant᷑.n.ſacrificijs ſicut ⁊ hebrei.Et ſi illa ratiõe
fititudinis ſignificabãt:⁊ hec poterant ſigniſicare.Cum
5 ſacramẽta paganoꝝ nõ ſuerũt nccia lʒ ſignificare pol⸗
ſent:nec ſacramta hebreoꝝ dicebant᷑ vel debebãt dici ne
ceſſaria.lʒ ſignificare poſſent.¶ Joꝛte dicet᷑ ꝙ ſacram̃ta
hebreoꝝ inſtituta erant a dño ad ſignificandu: ſacramẽ
ta ðᷣo paganoꝝ nõ.⁊ ideo illa fuerũt nccia:ñ iſta. Quid
dðm ẽ de illis ſacramẽtis que fuerũt tẽꝑe legis nate.vbi
fuit in eo nulla inſtitutio.ſicut de ſacrificio abel.⁊ S ob⸗
latione panis ⁊ vini a melchiſedech.⁊ de datõne decima
rũ ab abꝛahazʒ. ¶q Preterea. cuʒ ſigna ſint ſigniſicantia
ratõne ſilitudinis.in alijs aũt ſignis rõne ſilitudis poſ⸗
ſet ſignari res ſacra ſicut in iſtis.̊ᷓ aut quelibʒ eẽnt ſac⸗
menta:aut nullũ.h̊ nõ quelibʒ:ꝙᷓ nullũ erit ncciuʒ ratõe
ſigtõis in ſtatu nature lapſe.Si vo rõne cauſalitatis tm̃
nõ efficiẽt ſacramẽta nccia veteris legis:que nõ dicũtur
efficere que figurãt.nec ſacramẽta tẽpis legis nature.vt
ſacrificiũ decimatio ⁊ hmõi.q¶] Pretea.ipᷣa collatio gra
tie immediate fit a deo ꝑ quã fit reꝑatio ⁊ a culpa ⁊ pea.
̊nõ ſunt nccia ſacramẽta tanqᷓ; cauſe medie in cauſato.
nõ & in ſtatu nature lapſe nccia fnerũt ſacramẽta que di
cunt᷑ vel rõne ſignificatõis vel rõne cauſalitatis.⸗! Iteʒ
hugo. Plus ſanctificatio ↄtulit qᷓ; creatio.qm̃ in creatõe
acceperũt naturã vt eẽnt: in ſanctificatõe grãm vt bona
⁊ ſancta eſſent.Ex hoc vpᷣbo pʒ.ꝙ maius eſt ſanctificaẽ qᷓ
creare.cum &ᷓ in opꝑe creatõis ſit dñs tota cã:⁊ ĩ oꝑe ſan⸗
ctificatõis ſimilit debet eẽ.̊ nõ ꝑ ſacramta ⁊c.¶ Item
ſacramẽta artant viam ſalutie.liberioꝛ.n.⁊ amplioꝛ eẽt
via ſi ſola gra vel ſide fieret purgatio.Cũ ꝗᷓ deꝰ ſit ſum⸗
me bonus ⁊ liberalis:ab ipo debet via ampliſſima indul
geri.¶ Item homo naturatr eſt cõſtitutus medius inter
ceum ⁊ ſenſibilia.ad hoc ̊ ꝙ ↄiungat᷑ ꝑ grãm cuʒ deo: ñ
indiget ſenſibilibo tanqᷓ; medijs. ᷣ ipᷣ̃a ↄuerſatõe volũta⸗
tis.vt ſeʒ faciat bomo qð in ſe eſt ⁊ nõ deſit gratie dei. ⁊
dñs nõ deſerit illi qui ſiat ad oſtiuʒ ⁊ pulſat. ſm illð.iij.

apoc̃.Ego ſto ad oſtium ⁊ pulſo.ſi quis aperuerit mibi

ego intrabo ⁊c.NQon ꝗᷓ ſacramẽta ſunt nccia cuʒ ſint ſi⸗
gna ſenſibilia ad mediatiõʒ faciendã inter deũ ⁊ hoĩem.
¶ Iteʒ abakuc.ij. Juſtus ex ſua fide viuit. Item act᷑.xv.
Fide puriſicans coꝛda eoꝝ.Ecce ꝙ fides purgat.q⸗l Itẽ
cuzʒ virtutes ſufficiãt ad opus quibo ↄtingit mereri vitã
eternaʒ.reliquit᷑ ⁊c.¶ Iteʒ hugo.c.de fide.Juſtus ïdiu
in hoc coꝛpoẽ exiſtens ꝑegrinat᷑ a dño viuere hʒ ex fide.
quẽadmodũ cum eductus de hoc eꝛgaſculo fuerit⁊ intro
ouctus in gaudiũ dñi ſui:viuere hẽbit ex ↄtemplatione.
hec hugo. Sicut igit᷑ ibi ſufficiet ſola ↄtemplatio ad vi⸗
tam:ita hic fides ⁊c̃.q¶ IJtẽe/eʒ ↄſtat ꝙ ſacramẽta valent ad .
. — 3

4

ſalutẽ. ſiłr virtutes. dona. bẽitudines.⁊ fructus ꝗᷓ ẽ diffe⸗
rẽtia. Cõtra.hmõi ſacza dei ſunt medicie ſpãles q̃ fo⸗
ris adhibent᷑ ꝑ ſpẽm viſibilẽ: ̊ intus aĩazʒ ſanãt ꝑ inuiſi
bilẽ veritatẽ. ̊ poſt lapſum necia eſt medicina moꝛbo.ꝗ
poli nccia ſunt ſacr̃a.i¶l Iteʒz hõ peccat ꝑ ſuꝑbiã:ſ reme
diũ ↄtra ſuꝑbiã eſt debita hũiliatio ⁊ deuota.debita aũt
hũiliatio ⁊ deuota eſt q hõ ſubdit ſe viſibilibo ſacramẽ⸗
tis ꝓpter deũ.ncẽiuʒ ̊ fuit dare ad remedium ſuꝑbie ꝙ;
eẽni ſacr̃a in quibo bõ ſe deuote deo hũiliaret.¶ Stez hõ
ꝑ peccatũ receſſerat a deo ⁊ ſignuz receꝑat dy aboli ad
ciuitatẽ babilonis ꝑtinebat.ad h̊ ꝗᷓ̊ ꝙ redeat ad recõcili⸗
ationẽ cũ deo nccia fuit gra.neceſſariũ & fuit ſignum gre
ꝑ qð diſcerneret᷑ vtꝑ ꝑtinẽs ad ciuitatẽ hieruſalẽ ſine e⸗
uitatẽ dei 2 ad militiã dei ꝑtineret. ſicut ꝑ ſigna milita⸗
ria cognoſcit᷑ ꝗs de cuiꝰ dñi militia ſit. ſacia aũt ſunt ſi⸗
gna militie xpᷣi.ꝗ̊ nccia fuerũt redeũti ad deũ ⁊ ꝑtinenti
ad vnitatẽ ciuitatis hieruſaleʒ. ꝗ! Itẽ ſacr̃a ſunt ſigna ſa
ere rei.ſ.gr̃e reꝑantis.ſi aũt ñ eẽnt ſigna nõ hr̃et intelle⸗
ctus ſuã directõz ꝑ quã tenderet ad ipam grãm futuꝛam

—

reꝑandã. nec effectus ſequẽs intellectũ hẽet denotõeʒ.ſic
eſi ꝑe hoĩe ambulãte in via ⁊ tendẽte ad aliquẽ terminũ:

2 nullã hñti directõz ꝑ quẽ veniat ad illũ terminũ.Qe⸗
ceſſaria & fuerũt ſacra in eo ꝙ ſigna ad directõez intelle⸗
ctus.in eo dᷣo ꝙ oꝛdinata ſunt ad ſanctificandũ ꝓter de⸗
uotionẽ 81. tꝑe poſt lapſum nccia fuerũt ſacra
mẽta d qð dõm.ꝙ nccia fuerũt ſacr̃a ſlatim poſt la
pſum ⁊ de nccitate vite.vñ glo.ſuꝑ illo.qui ẽ foꝛma futu⸗
ri. v.ad ro.dicit. Ex xp̃i lateꝛe ꝓfluxerũt ſacr̃a.ſ.aq̃ ab⸗
lutõis ⁊ ſanguis redemptõis ꝑ que ſaluat᷑ eccĩa.vnð.ij.
ad ephe.Eramus natur a filij ire.i.ebitoꝛes pene etne
vt exponit glo.Ad h̊ debitũ tollendũ ſunt ſacr̃a ⁊ maxĩe
ſacr̃m baptiſmi ⁊ alia que fuerũt in remediũ oꝛiginalis
peccati. Pret᷑.cũ ĩ abel ⁊ caym inciꝑet diuiſio ciuitatis
ſpũalis hieruſalẽ a ciuitate babilonis. opoꝛtuit eẽ ſigna
aliqua ſacra quibo diſtinguerent᷑ ciues hieruſalẽ a ciui⸗
bus babilonis.ſicut videmus in alijs rebo. oues.n.vniꝰ
regis diſcernũt᷑ ab ouibo alterius gregis ꝓgꝛio ſigno.
acre edes a nõ ſacris edibo ꝓpꝛijs ſignis diſcernũt᷑.⁊ ci⸗
uilitas nobilis aliquo ſigno dari ↄſueuit.vt ciuilitas ro
mana penula.2 dignitas militaris accinctõe gladij.⁊ of
ficiũ traditõe viꝛge vel clauiũ.Ex quibo omnibo colligit᷑
ꝙ ſacr̃a.ſ.ſacre rei ſigna fuerũt nccia homĩ poſt lapſum
ad hoc ꝙ diſcerneret᷑ eẽ ciuis ſpũalis hieruſalẽ ⁊ de gre⸗
ge dñi ⁊ de militia eiꝰ. q Ad pꝛimũ obiectũ in ↄtrarium
dom. ꝙ dꝛñtia eſt inter ſacr̃a hebreoꝝ ⁊ ſacr̃a paganoꝝ:
Fm ꝗ dicit augꝰ. fauſtũ.ꝙ eſt dꝛñtia inter vnitõʒ erran
tẽ ⁊ prefiguratõz prenũciantẽ. M.n.hebrei vtebant᷑ ſa⸗
cramẽtis ̊ fuit ad prefiguratõʒ veritatis futuꝛe in xpᷣo ⁊
eccĩa. aũt vtebant᷑ pagani: nõ fuit niſi in ſignũ ſuꝑſti
tionis.vt in eis appareret religio ꝑ quã homĩes ſeduce⸗
rent᷑.Et ponit ſile tale..2õ ẽ deteſiãda vᷣginitas ſccimo⸗
nialiũ qꝛ ⁊ veſiales virgines fuerũt.nec idðo rephendẽda
ſunt ſacrificia patrũ qꝛ ⁊ ſunt ſacrificia gentiũ.¶ Ad ſe
cun dũ dᷣo dᷣm.ꝙ hec ſacrificia ſen ſacr̃a ñ omiĩa inſtitu⸗
ta eẽnt a deo a pꝛincipio.ſicut fuit de ſacꝛificõ abel:vel ð
decimatõe abrahe:vel oblatõe melchiſedech.Qihilomĩꝰ
fuit inſpiratio ⁊ acceptatio ꝑ Ja dirigebant᷑ qᷓ vim in/
ſtitutõis ſupplebant. Vnde qð poſterioꝛes faciebãt gt᷑
inſtitutõʒ:hoe pꝛioꝛes faciebãt ſicut credit᷑ ꝑ inſpiratio:
neʒ. 4! Ad terciũ ᷣo dõᷣm.ꝙ lzʒ ſacr̃a veteris legis vel le⸗
gis nature nõ haberẽt ꝑ ſe cauſalitatẽ gẽe: ñ tñ erãt ſuꝑ⸗
uacua.ſigna.n.erãt ductiua ad grãm ꝑrpᷣm ſuo tꝑe oↄfe⸗
rendã. Intantũ aũt valuit fides vel ꝑ ſe vel cũ ſacrificijs
circũciſione ad dimiſſionẽ oꝛiginalis pcti ſiẽ dicẽ greg.
quantũ apud nos valet aq̃ baptiſinatis.hoc egit apð ve
teres vel ꝓ ꝑuulis ſola fides vel ꝓ maioꝛibo virtꝰ laeri⸗
ficij. vel ꝓ his ꝗ ex abꝛahe ſtirpe ꝓdierũt miſteriũ circũ⸗
eiſionis.¶ Ad quaꝛtũ pᷣo dᷣm. ꝙ lʒ deus ſine aliquo me
dio ↄfert ſanctificatõʒ gr̃e.nihilominꝰſacr̃a fnerũt ⁊ ſũt
ncẽcia ad ſuſceptõʒ gre.vt diſponat᷑ ad grãm qui ſubijcit
ſacramẽtis:vel qui ſe ſubijcit.iAõ quia nõ poſſit deꝰ daẽ

grãm ſine bis.vnde Hu. In illo ſpiꝛitu quo docet hoĩem
ſine verbo:iuſtiſicare etiã valuit ſine ſacro.qꝛ virtus dei
ſine necĩtate elemẽtis nõ ſubdit᷑.etiã ſi gra dei ex diſpen⸗
ſatõe ꝑ ſacr̃a donet᷑.vnde ↄtingit ꝙ vbi eſt articulꝰ ncci⸗
tatis 2 nõ eſt ↄtemptus ſacr̃i: ĩpſa gra datur ſine ſacr̃is.
Silr in quibuſdã ex pᷣelectõne diuina:ſicut ↄtingit ĩ ſan
ctificatis in vtero.Et dicit Hu.Qullus in elementis ſic
legeʒ diuine iuſticie ↄſtituat:vt dicat hoĩeʒ nõ iuſtificari
poſſe ſine his.cñ ab his ꝑcipiẽdis vł articulus nccĩtatis
excludit.vel ſicut dixrimꝰ ad hec ꝑcipienda rõ tꝑis nõ cõ
ſtringit. ¶ Ad quintũ dᷣm.qꝙ multiplex eſt rõ quare deꝰ
in omnibo que fiũt nõ ẽ tota cã.qñq; oꝛdo in rebo ↄditis
in quibo eſt oꝛdo ꝙtũ ad eẽntiaʒ. virtuteʒ.⁊ oꝑatõz.vnð
ſi querat᷑.quare ñ ↄſeruat deus vt cã tota ſicut creat.rñ⸗
ſio.qꝛ ſi boc: fruſtraret᷑ oꝛdo in rebo qᷓtum ad virtuteʒ ⁊
oꝑatõʒ.Oꝛdo.n.in rebo exigit ꝙ ſuꝑioꝛa ⁊ nobilioꝛa in⸗
fluũt in aia.4l Itẽ ſi querat᷑quare n iuſtificat vt tota cã
h infudendo grãʒ. hoc eſt:q̃re nõ iuſtificat foꝛmalłr. Rñ/
ſio eſt. qꝛ immenſus ẽ ⁊ indiffinibilis.qð aũt aliud perfſi
cit foꝛmatr diffinit᷑ in illo qð ꝑficit.¶ Steʒ ſi querat᷑.q̃ꝛe
ñ gloꝛificat vt tota cã:ita ꝙ nibil interponeret᷑ diſponẽs
inter creaturã que debet gloꝛificari deũ.ſcʒ neq; gratia
nec virtus nee donũ neqʒ aligd hmõi.Rñſio eſt ꝓpter de⸗
fectũ creature in quez hʒ ſolũ pfectõʒ nature.i. Zat᷑a aũt
iniꝙᷓ̃tuʒ natura nullo mõ hʒ diſpoſitõʒ necĩtatis ad fruẽ⸗
dũ deo ſiue viuendo cũ deo ꝑ gloꝛiã. Itẽ in ꝓpoſito ſi q̃
rat᷑.q̃re nõ ſctificat deus ſine ſacr̃is.Rũñſio.qꝛ in h̊ dero

garet᷑ ſue diuine iuſticie. In ſct̃ificatõe ſacraitali oñdi⸗

tur plemtudo diuine miſcðie ⁊ diſpenſatõ dine iuſticie.
Primũ eſt in tollẽdo culpã⁊ remiſſionẽ pene eterne.Se
cũdo eſt in ſubijciendo peccatoꝛẽ pene ⁊ maxime in ſubij⸗

ciendo creature inferioꝛi ſe eui adherẽdo peccauit. VUnð

hugo.Quia hõ ↄcupiſcens viſibilia coꝛuptꝰ fuerat:cõ⸗
grue reꝑandus in eiſdez viſibilibo ſalutis occaſiõeʒ reci⸗
pere debeat:vt ꝑ eadẽ reſurgeret ꝑ que coꝛuat. Alia rõ
eſt vtilitas ex ꝑte recipiẽtis.que eſi multiplex.ſ.hũiliatõ
eruditio ⁊ exereitatio: ſicut dicit Hu.⁊ mꝗr̃ multipłr in
ſent᷑ec eſt ſimile de creatõe q̃ ꝓducit res in eẽ ex nihi⸗
lo. Ipter qð requiꝛit᷑ inſinita potẽtia nulla obſtãte cã pᷣte
rita:neqʒ oꝛdine reꝝ ⁊c.vt pʒ.4! Ad ſextũ dðᷣm.ꝙ hanc
artationẽ requirit diuina bonitas.dĩna.n.bonitas duo
recipit.ſ.miſcdiaʒ ⁊ iuſticiã. hec aũt libertas q̃ hõ pur⸗
gaꝛet᷑ ſola gr̃a:derogaꝛet diuine iuſticie ⁊ vtilitati recipi
entis.vt ex dictis pʒ.¶¶ Ad ſeptimũ dõᷣm.ꝙ lʒ hõ ſit ere⸗
atura media ↄſtituta inteꝛ deuʒ ⁊ bona viſibilia.⁊ ita ex
oꝛdine nature ñ regꝗrãt᷑ bona viſibilia ad ↄiũctõz ipſius
faciendaʒ cum deo.nibilominꝰ tñ viſibilia bona in ſtatu
nature lapſe ſunt medium cõueniens vt deo reconciliet᷑:
dũmodo hoc ſit ex voluntate conditoꝛis.vnde dicit DHu.
Memo ſiquideʒ eſt qui neſciat hoĩeʒ rõnaleʒ mutis ⁊ in⸗
ſenſibilibo elementis conditõne ſuꝑioꝛẽ exiſtere:⁊ tñ cuʒ
ideʒ homo in bis ſaluteʒ querere iubet᷑ ad expediendam
obediẽtie ipſius virtutẽ.ꝙ aliud qᷓ; ſuo infeꝛioꝛi ſupeꝛioꝛ
ſubijcit᷑.hoc.n.ẽ ꝙ infideliũ oculi ꝗ viſibilia ſolũ vident:

ſacza ſalutis venerari deſpiciũt. quia ĩ eis qð foꝛis ẽ tm̃

ↄtemptibile in ſpecie cernẽtes: inuiſibilẽ virtuteʒ intꝰ ⁊=

fructum obedientie nõ cognoſcũt.4. Ad illud qð ↄſequẽ

ter de fide ⁊ generalłr de virtutibo querit᷑. doᷣm ꝙ vt bẽt.
vij. Job. Militia eſt vita hoĩs ⁊c̃. In militia requiritur
dupler genus armox:ad tuendũ ⁊ ad impugnandũ.ſilr
in bello ſpũali cum his requirit᷑ vita ⁊ robur. Quatuor
igit᷑ requirũt᷑ in bello hmõi.ſ.vita ſpũalis q̃ hẽt᷑ ex fide.
robur.⁊ ex alijs virtutib duplex genꝰ armoꝛũ.ſ.ſacẽa q̃
dant᷑ in munitõʒ.⁊ oꝑa virtutis ad impugnãdũ. vñ hu.
Vt in hoc prelio inuictus ſtare poſſit ⁊ bonũ ſuum ille⸗
ſum cuſtodire:dant᷑ ei in ſacram̃tis arma quibo ſe muni
at.in operibo tela quibo hoſteʒ ꝓſternat.vt ſcʒ ſide cari⸗
tate 2 ſpe adiũcta:interius parit roboꝛet᷑⁊ viuat. Ad
hoc quod dicit Hu.ꝙ hic eſt vita ex fide ſicut ĩ patria ex
ↄtemplatione.dicenduʒ ꝙ verum eſt: ſed vita nõ ſufficit
bic ſed requirit᷑ pugna ꝓpter qð ⁊c̃. Nec intelligendũ eſt

ne
es

pi
re⸗
ex
s
n
t:
u.
rin⸗
cuz
ſam
nioꝛ

97
luẽ
.
wur
ſilr
nor
de.
45
ho.
le⸗
ini
fi⸗

¶ Nueſtio

ꝙ vlr oꝑa vᷣtutũ ſũt ad impugnãdũ hoſtẽ hũani geneꝛis.
Sʒ hᷣ ſic generalr dr ꝙ oꝑibo vᷣtutũ impugt᷑.qꝛ ſꝑ inten⸗
dit ⁊ nitit᷑ ad oꝑa ↄria. Ad h̊ qð poſtea qrit᷑ dðʒʒ.ꝙ do⸗
na btitudies ⁊ fructꝰ expediũt virtutes in eliciendo oꝑa
ſua ̊ drñter.qꝛ dona tollẽdo difficultates ſiue impedim
ta ↄtracta ex oꝛiginali.bt̃itudies tollẽdo impedim̃ta ope
rũ ꝑfectõis. Fructꝰ excitãdo ⁊ ↄfirmãdo robur ſiue vᷣtu⸗/
tẽ agẽtio.fructꝰ.n.reficit qͥdãmõ vñ ↄfoꝛtat agentẽ. Ad
h nõ vt hẽt᷑ a Greg.ſuꝑ illð Job. Hõ ꝑ petm cecidit ĩ ſe
pteʒ miſerias q̃ ſunt ſtulticia.hebetudo.pᷣcipitatio.tĩoꝛ.
ignoꝛãtia.duricia.ſuꝑbia. his debilitate ſunt potentie ⁊
motiue ⁊ 2gnitiue.hec aũt vicia impediẽtia ꝓgꝛeſſuʒ vᷣtu
tũ repꝛimũt dona.ð..potẽtia ĩtellectia vicio hbebetudis
minꝰ habilł ẽ ad actũ fidei.qð cũ tollit᷑ ꝑ donũ ĩtellectꝰ:li
beriꝰ ⁊ expeditiꝰ elicit virtꝰ fidei actꝰ ſuos a potẽtia aĩe
quã ꝑficit.⁊ ita de alijs. Gtitudĩes vo tollũt impedimẽ⸗
ta operũ ꝑfectiõis:vt btitudo paupꝑtatis vt dic glo.mat᷑
v.fac vt ↄtẽptis oĩbo deo viuat᷑. Otitudo mititatis:vt ſi⸗
ne rancoꝛe vel ira oĩa eq̃nimit᷑ ſuſtineãt᷑. Dona igit᷑ ex⸗
pediũt vᷣtutes tollẽdo difficultates oꝛigiał. Otitudines
qᷓi ęꝑfecta reddũt tollẽdo impedim̃ta ꝑfectiõis fructꝰ.ro⸗
bur agẽtis excitãdo ⁊ agentẽ ↄfoꝛtãdo.

Articulus tercius

Egt᷑ inquirẽ q̃ ſit tilitas ſacram̃toꝝ in ſtatu
ſent.ſ.eruditio.hũiliatõ.2 gariruag 1
ſic pmo.videt᷑ ꝙ ñ fuer̃t nccia ĩ ſtatu nate lapſe ꝓpt e⸗
ruditõʒ:Fᷣm ꝙ dic hugo.hõ eĩ(ſicut dic)aoſcẽ nullatenꝰ
poſſʒ diĩna:niſi hũana.i.viſibilibo excitatꝰ. ſᷣ̊ H̊ nõ videt᷑
veꝝ.i õ.n.intãtũ ẽ hũana nata lapſa vt hũanꝰ ĩtellectꝰ
ñ remanẽt ĩ ſua nata.̊ dũ remanet i ſua nata:natꝰ ẽ ad
capacitatẽ intelligibiliũ ꝑ ſe.vt affectiua ad capacitatẽ
re vel vᷣtutũ. Ad intelligẽdũ & illa ñ ẽ ncciuʒ ei mediuʒ
ũptuʒz ex ſenſibilibo.ũ ̊ hmõi ſigna q̃ dicũt᷑ ſacr̃a nccia
ſũt intellectui ĩ ſtatu nate lapſe: vt erudiat᷑ ĩ ↄꝑatõe gẽe.
Itẽ dicũt᷑ ſacr̃a eẽ vtilia ꝓpt᷑ hoĩs hũiliatõʒ.vt.ſ.hõ ſb⸗

cens ſe ſignis ſenſibilibo obtinẽt grãz ſui ↄditoꝛis quaʒ

amiſerat ꝑ culpã.ſ̊ H̊ ñ videt᷑ ↄueniẽs mediũ ad obtinen

dã grãz diuina.ꝑ h.n.ꝙ hõ ↄuertit ſe ad mutabilia ⁊ ſen

ſibilia:ñ ĩmediate inherẽs incõmutabili bono: amiſit q⸗
tiã illiꝰ. ̊ bmõi ſubiectio ñ ẽ ↄueniẽs mediũ vt gra recu

ꝑet᷑.Idẽ.n.eodẽ mõ ſe hñs ñ ẽ cã opoſitoꝝ ꝓpꝛia.ĩmo ſi

cut ↄuerſio ad mutabilia bona fuit cã amiſſiois gr̃e: ita

temptꝰ illoꝝ eẽt ↄueniẽs mediũ ad gr̃e recuꝑatõʒ. Itẽ
ñ vidẽt᷑ nccia eẽ ꝓpt exercit atõʒ.Exercitatio.n. hoĩm ne

ceſſaria ẽ vel ꝓpt᷑ nccĩtatẽ nate: vel ꝓpt᷑ meritũ aĩe.Pꝛo⸗
pter nccĩtatẽ aũt nat᷑e ñ ſunt nccia ſacr̃a: cũ coꝛꝑaleʒ na

turã ñ ſuſtetẽt ĩ ſuo defectu. Propt᷑ merita etiã aĩe nõ vi

dent᷑ nccia:cũ ad illa ſufficiãt oꝑa vᷣtutũ ⁊ donoꝝ.i. eu⸗

tro ̊mõ videbũt᷑ eẽ nccia ſacr̃a ad exercitatõʒ. ¶ Itẽ tri
plex ẽ cã inſtitutõis ſacr̃oꝝ.hũiliatio.eruditio.exercita⸗

tio. In om̃i ſtatu ſunt hec dona bona ⁊ laudabilia. Pũi⸗/
liatio.n.ẽ actꝰ hũilitatis.ſtatꝰ aũt añ lapſuʒ ñ euacuat

vᷣtutẽ hũilitatis.ſiłr nec eruditõʒ nec exercitatõʒ:cũ hec
bona ſint ⁊ laudabilia.¶ Itẽ ↄueniẽs videt᷑ in omi ſtatu
deũ venerari de bonis hoĩm pᷣſtius.ſ.muneribo ⁊ oblati
onibo.vt illi dicat᷑ illud.j.ꝑalipᷣ.vlti. Que de mann tus
dmine cepimꝰ dedimꝰ tibi.¶ Itẽ vtilitas rei circa finez
attẽdit᷑.S̊ vniꝰ rei vnꝰẽ finis. vna eſt vtilitas. finis
ſit vnus ptʒ.qꝛ refoꝛmatio imagis defſoꝛmate ꝑ pctm. re⸗
foꝛmatio dico ꝑ grãm. Ad h̊ dᷣm. ꝙ cũ ex lapſu ĩ pec
catũ tripler ſit defectꝰ ipiꝰ aĩe ſᷣm tres vires. ſᷣm ratõna
leʒ.iraſcibileʒ.⁊ ↄcupiſcibilẽ.ſᷣm rõnaleʒz cecidit in igno
rantiã.ſᷣm iꝛaſcibileʒ cecidit in ſuꝑbiã vel inobediẽtiaʒ.
Fm ↄcupiſcibilẽ ĩ ↄcupĩaʒ.ncciuʒ fuit aĩe lapſe vt reuer⸗
teret᷑ ꝑ noticiã gratie ⁊ obediẽtiã in his qᷓ placẽt deo.⸗
exercitatõʒ vtiliũ q̃ apetenda ſunt ꝗꝓpt ipam ſalutẽ. Pri

mo. n. nccia fuit noticia gre aut ſalutis: vt ad quã tẽdẽt.
teinge obediẽtia ſiue hũilitas: vt inclinaret᷑ ad ea ꝑ que

pgruũ eẽt tendẽ.tercio ipſa exercitatio ĩ vtilibo aut ſalu⸗

nat᷑e lapſe.⁊ aſſignt᷑ tres a hug.⁊ magro.iiij.

Pꝛima

bꝛibo vt ꝑ eã grãm ⁊ ſalutẽ oↄſeq̃ret᷑.⁊ ivo data ſunt ſacr̃a
ad eruditõʒ:vt ꝑ id qꝗð foꝛis ĩ ſpecie viſibili cernit᷑:ad ĩ⸗
uiſibilẽ vᷣtutẽ q̃ intꝰ ẽ ↄgnoſcẽdã meliꝰ⸗ erudiat᷑. Ncia et
eꝛãt t᷑ hũiliatõʒ.vt ſic ꝑnicioſa fuit elatio ſuꝑioꝛi nol⸗
le ſubijci:ſic laudabilis ⁊ fructuoſa teuotio eẽt ꝓgt ſuꝑi
oꝛẽ etiã inferioꝛibo inclinari. Et quẽadmodũ dãnabilis
fuit ſuꝑbia pñtem deſpicẽ:ſic laudabilis eẽt hũilitas q̃ſi
abſentẽ querẽ ⁊ ꝑſenerãti amoꝛe vſqʒ od inuen tõʒ ab inꝗ
ſitõe ñ ceſſare.pter exercitatõeʒ etiã nccia erãt:vt vita
hũana mutabilis ne ſua mutabilitate diſſoluta vᷣficẽt ad
dterioꝛa.ido talibo ſtudijs nutriẽda fuerat: in ꝗqbo ⁊ re⸗
rũ varietate foꝛis exercitata ⁊ emulatõe vᷣtutũ intꝰ accen
ſahiicicdi occaſiõʒ inueniret.¶j Ad pꝛimũ ꝗ̊ dðᷣm.ꝙ ne⸗
ceſſaria ſunt ſacr̃a ꝗpt noticiã. lʒ hõ ſᷣm intellectũ per ſe
poſſit apprehẽdẽ intelligibilia.ſunt.n.quedã intelligibi⸗
lia ad qᷓ deducũt ſenſibilia.⁊ ſũt alia q̃ ſeiis ↄgnoſcũt᷑
In illis g intelligibilibo ad q̃ ducũt ſenſibilia:nccẽiuʒ eſt
intellectui vt appꝛehẽdat illa ſenſibilia.⁊ ꝑ ſenſibilia ad
intelligibilia ducat. Dona at᷑ gre ſunt ſpũalia q̃ĩ ſacr̃is
viſibilibo miſtrt᷑. vt &̊ agnoſcat hõ grãʒ quã accipit ⁊ ꝑ
agnitõʒ ꝓficiat ad dilectõʒ: ꝓponit᷑ ei ſacim viſibile du⸗
ctiuũ ad grãm intelligibilẽ.ſic ẽ de egro gq medicam̃ĩ vi
dere ñ põt:ſ vas in qͥ dat᷑ ac in ipſa vaſis ſpecie viꝛtus ei
expᷣmit᷑ medicĩe.ql Ad ſecũdũ dðm.ꝙ lʒ ſubiectio volun
taria q̃ hõ ſubijcit ſe rebo mutabilibo eẽt cã auerſionis a
deo:nibilomin?ꝰ põt cã eẽ diſponẽs recõciliatõis.ſᷣ alit᷑
alif. In h. n. ꝙ ſubijcit ſe mutabilibo boĩs gbo ñ debebat
ꝑ libidinẽ auerſus fuit a deo. In h̊ aũt ꝙ ſubijcit ſe viſi⸗
bilibo bonis ex volũtate dina ꝑ deuotõʒ grãz recõciliati

onis accepit a deo.⁊ ita ſm aliud ⁊ aliud fuit cã auerſio

nis ⁊ recõciliatõis. Ad terciũ dðᷣm. ꝙ ſacꝛa ncẽcia ſũt
ad exercitatõʒ.ñ ꝓpt᷑ nccĩtatẽ nat᷑e coꝛꝑał:ł ꝓpt indigẽ⸗
tiã nat᷑e ſpũałqᷓ debilitata ẽ:⁊ in ꝑte leſa.vt ſic aĩa paula
tim ꝓficeret.primo ad ſanitatẽ: deinde ad robur ⁊ ꝑfecti
onẽ.⁊ ſic fidelis animꝰ dũ foꝛis ad varia ſancte exercita⸗
tõis media ducit᷑. magis ac magis intꝰ er ipſa deuotõne
ad ſanctitatẽ innouet᷑.¶ Ad illð qð ſeꝗt᷑ dm.ꝙ bec tria
