ſacramẽtũ euchariſtie ſiłr.⁊ h ↄueiebat ꝓpt ſui magni⸗
tudĩeʒ expꝛimẽdũ.vñ plura erat ſacr̃a nuero ĩ lege moy
ſi qᷓ ĩ euãgelio.et iõ nõ opoꝛtet hac rõe ꝙ coequt᷑ ſacr̃a
legis nature et ſacr̃a legis maſayce:cuʒ alia ſit rõ ꝓpter
quã excedere vebet nũerus ſacr̃oꝝ legaliũ nũerũ ſacra⸗
mentoꝝ pᷣcedentiũ.ſicẽ iam dictũ eſt.¶ Ad ſecũdũ ddᷣm
eſt.ꝙ licet lex moyſi pꝛĩcipalit᷑ ſit timoꝛis. lex at nature
vtriuſq; ſcʒ tĩioꝛis et amoꝛis.nõ ex h̊ erit maioꝛ vel mĩoꝛ
nũerꝰ ſacr̃oꝝ.Sacr̃a eĩ oꝛdinãt᷑ ad ĩtelligẽdũ ꝑ ſe.et iõ
Em rõem differẽtis intelligẽtie debẽt etiã in ſua plurali⸗
tate xetermĩari.pᷣcepta etiã et ꝓmiſſa licet oꝛdinẽt᷑ ad ti
moꝛẽ et amoꝛẽ:nõ ꝓpter h̊ plura nõ debebãt eẽ ĩ lege na⸗
ture qᷓ; in lege moyſi.qꝛ lex nature generalia dat p̃ceprta
Nex aũt ſcripta ſpecificat.et iõ plura ↄuenit eſſe in lege
ſcripta.Pꝛeterea. lex nat᷑e reſpicit tioꝛeʒ ⁊ amoꝛã niſi xꝑ
indiſtĩctõʒ. er at᷑ ſcripta r̃ſpicit diſtiguẽdo.ꝛ iõ alit de
bʒ pᷣcedẽ diuiſio p̃ceptoꝝ ĩ lege moyſi ⁊ ꝓmiſſionũ et cõ⸗
minationũ.,. L

age
nt.y.
.De
re: g
na
Aber
ited
ctib
acdi⸗/
ona⸗,
noꝛer
damo
cioꝛa
5
gnen
Ueita⸗
zveri
faſüͤt
lichad
oſtoo
ebant
ocell
mem
rſicet
auit
bug.
opſi
dni
1dno
nütq
fuit
emüc
ercia
creket
oftere
Ter
meta
nale
rin
oma
das
tele⸗
dicit
dexer
enc:
ie
dlcifi
cgei
meti
ſ.
agi⸗
moy
ſocra
per
cra⸗
döm

nure

moꝛ

Nueſtio
rticulus ſecundus

Einde querit᷑ de comꝑatõe ſacramẽtoꝝ lega
liũ ad euãgelica.videtur em̃ ꝙ ſocr̃a legalia
paucioꝛa debeãt eẽ euãgelicis. Si ei ſ debẽt

eæẽ ſiꝗᷓ ſaẽ qᷣuſq; vᷣitas exhibeat᷑.ᷣ plene Rᷣtatis exhibitio

S bitas at. 5 plene vitatm eypin
ñ erit mſi pꝰhãc vitã moꝛtalẽ ĩ patria:ł̊ at erit ĩi.vi.eta

te reſurgẽtiũ. reſtat ꝙ̊ cũ ꝓcedẽte tpe magis et magis ſit

illuĩatio veritatis ſub ſignis tñ: videt᷑ ̊ qꝙ tꝑe legis gr̃e

plura debebãt eẽ ſacr̃a manuducẽtia ad plenã vᷣitateʒ. vt

tpe legis nate pauca:plura tẽꝑe legis moyſi: plura vo

tꝑpe legis euãgelice.i Pꝛeterea.·ſm ſi ucceſſiões erãt pła

vt ĩ tercia etate qᷓ; in pꝛima vel ſecũda.addebat᷑ em̃ circũ
ciſio.plura aũt erãt i quarta etate qᷓ ĩ tercia. In quinta
vᷣo etate om̃ia illa qᷓ erãt ĩ quarta cu aliqͥ addito. reſtat
ergo ꝙ i. vj. etate plura vident᷑ debere eẽ qᷓ in pᷣcedẽtibo

¶ Pꝛeterea. multiplicatõe facta hũani generis młtipli⸗

cant᷑ ↄſtitutões ⁊ pᷣcepta.q̊ em videmꝰ ĩ pluribo ritibuo

Cũ ergo maioꝛ ſit multiplicatõ hũani generis ĩ.vj.eta⸗

te ob qð multiplicãt᷑ pcepta ⁊ ↄſtitutões:pari rõe ⁊ plła

ſacr̃a deberẽt eẽ pꝰ tꝑe gre qᷓ ante. Videmꝰ em̃ plura ſa

cramẽta eẽ mõ q; nõ ſuerũt iꝑe legis moyſi.nec rñdẽtia
eis.ſic ẽ de ſacram̃teliboq ꝑtinẽt ad baptiſina ⁊ ad alia
ſacr̃a ꝗho nõ rñdent aliq̃ ĩ lege veteri.eodẽ mõ ĩ ↄſecrati
one eccłie et altaris plura mõ:q̃ tũc nõ habuerũt coꝛre⸗

ſpõdẽtia. Sʒ ꝙ plura fuerint tꝑe legis moyſi qᷓ tpꝑe gre

arguit᷑ ex h ꝙ ea q̃ erãt ĩ lege erãt q̃ſi vm bꝛa ſic bẽt᷑ heb.
x. Ea q̃ in euãgelio ipa lux pᷣitatis. Lux aũt vᷣitatis vno/
mõ ẽ reſpectu multitudis vmbꝛe:reſtat ̊ ꝙ veritati ba⸗
ptiſmatis plura cõueniebãt ſacr̃a tanꝗ plures vmbꝛe.

et ita de alijs. et ita plura fuerũt ſacr̃a.Ad idẽ facit q

dicit bugo.ꝗ comꝑat legẽ nature vm bꝛe:legẽ veterẽ ima

gini: legẽ gre vitati. Vñ dic pꝛima ſacr̃a legis naturał
erãt q̃ſi vmbꝛa veritatis.que vo tꝑe legis moyſi q̃i q̃d
imago vᷣitatis.que aũt ſub gra nouiſſime ↄſequẽter iam

nõ vmbꝛa vel imago:ſ̊ ipᷣm coꝛpꝰ veritatis.Cum ẽ plu⸗
res ſint imagies coꝛpoꝝ:plura fuerũt ſucr̃a.q. JItẽ aug.
ↄtra fauſtũ. Illa ſunt iſtituta vᷣtute maioꝛa:vtilitate me
lioꝛa:actu facilioꝛa:nũeꝛo paucioꝛa:fidei iuſticie reuela
ta:et ĩ libertatẽ vocatis filijs dei iugo ſeruitutis ablato

qð duꝛo? carni ꝓplo dedito ↄgruebat:reſtat ergo q; pla

fuerũt et eẽ debuerũt.¶ Reſpõſio.aug.ↄtra fauſtũ.ſu⸗
mẽs verbũ apli.j.Coꝝ.x. NHec oĩa in figura ↄtingebat

illis. ſeripta ſunt aut ꝓpter nos in q̊s fines ſeculoꝝ de⸗

uenerũt ⁊c̃.ſic dicit. Sacr̃a igi legis ſeripte fuerũt figu
re nr̃oꝝ ſacr̃oꝝ.ꝑ plura aũt bmõi ↄueniebat ducere ad
diuĩam veritatẽ.Cũ hoc aũt plures rões ſunt q̃re plura
opoꝛtuit eẽ ſacr̃a legis ſcripte qᷓ legis gratie.Vna eſt.vt
ex multitudie ſignoꝝ certioꝛ eẽt aduẽtꝰ ſignatoꝝ.vt.xlj
gen.qð ſecũdo vidiſti ad eãdẽ rem ꝑtinẽs ſomniũ: firmi

tatis indiciũ ẽ.Alia rõ eſt dignitas nr̃oꝝ ſacr̃oꝝ. q̃ ĩ ſi⸗
gnũ ſue magnitudis habebãt pluribo indicija pᷣfiguraꝛi
exẽplũ de magno pꝛĩcipe quẽ pᷣcedit multitudo miſtroꝝ
Alia ẽ rõ in efficacia illoꝝ ſacroꝝ.q̃ fuerũt nũero ſuꝑplẽ

da.Exẽplũ de aĩalibo imꝑſectis q habũdãt ĩ oꝛganis ſcʒ
ĩ pedibo:ĩ ſignũ ſue imꝑfectõis.¶ Ad obiecta aũt ĩ ↄtra⸗
riũ dᷣm ẽ.ꝙ licʒ ſacr̃a noue legis apꝛopinquant plene
Bitati q̃ erat ĩ patria:nõ. pt᷑ ſ̊ debẽt eẽ plura.õ em̃ re
ſpectu illiꝰ dicta ſunt vniuerſalit᷑ ſacr̃a:vᷣ reſpectu v᷑ita⸗
tis exhibite ꝑ xp[ʒ ĩ pñti:⁊ exhibende ĩ futo.⁊ q̃ͥdãmõ in
ipᷣo iã ẽ exbibita.et iõ ſacr̃a legis moyſi tãqᷓ; pᷣcedẽtia:re

ſpiciũt vᷣitatẽ ꝑ xpᷣꝭ expibenda.Sacr̃a aũt nr̃a reſpiciũt

gram iaʒ exbibitã imo nr̃a ſocr̃a ſũt qdãmõ vᷣitas iſtoꝝ

ſacr̃oꝝ.et ita ↄueit eẽ ĩ paucitate r̃ſpctu illoꝝ:ſiẽ ᷣitasꝰ

ſe hʒ reſpectu vmbꝛe aut imagio.⸗ Ad ſecũdũ dᷣm eſt.
M nõ ẽ ſilis ꝓgreſſio ſexte etatis q̃ fuit tꝑe gre reſpectu
aliaꝝ etatũ.a Aa ĩ illa fuit exhibita vitas ſic hẽt᷑ ioh.j.
BGꝛa et vitas ꝑ ihᷣm xpᷣm:et iõ om̃ia pᷣcedẽtia ſic oꝛdiari

tebebãt vt circũciſio cũ decimis ⁊ ſacrificijs manẽt. Le

galia aũt manerẽt cũ illis.vltra aũt legẽ nulla erãt ĩſti⸗

tuta:lʒ aliq̃ tꝑe regũ vel iudicũ ↄtigẽtia ſignãtia erãt vt

onus et occaſio trãſgreſſioĩs 2
niant iterũ vt poſſit hõ in q̃dã ꝑfectõe vite ambulare.ne

pfj.

vj. iudicũ te carnibo que ĩmolate erãt ſupᷣ petrã.et ſigni⸗

ſicabt ſacrm altaris.ſiẽ hẽt᷑ ab aug.qꝛ ̊ pꝛimo ꝑnulos
enutriuit et pauci erãt hoĩes:iõ pauca data ſunt ſacr̃a.

inde vᷣo qꝛ ĩ lege moyſi erant exercitati:plura dedit et
ſub pcepto. et illa maſerũt ꝑ oẽm etatẽ q̃uſq; veniret ve
ritas.et tũc ſub gra ꝑfectos ĩ libertate ſpũs ꝑmiſit am⸗

bulare.vt iã nõ ſeruiãt in ſpũ ſeruitutis ᷣ̊ adoptõis.vñ
et paucioꝛa ſacr̃a ſunt mõ.Sic̃ etiã ↄtigi ĩ ritu alicuiꝰ
religioĩs diſcrete ꝓcedẽtis.vt pꝛimo pauca dent᷑ iſtituta
Secũdo multiplicẽt᷑ ad cohibẽdas dꝛẽias pctẽoꝝ: vel cã
maioꝛis honeſiatis ſeruãde.⁊ intãtũ multiplicãt᷑ ꝙ ſunt
p̃uaricatõis. ⁊ tũc abꝛe

ex multiplicitate ↄſtitutõnũ ſit occaſio ruine.ñ multi
canones dati ſunt.ꝗbo obꝛogatũ ẽ ꝑↄſtitutões nõnllas
Ad illð vo qð vꝛ de ſacramẽtalibo q̃ multiplicãt᷑ ĩ no/
na lege. Dicẽdũ ꝙ h̊ ẽ ad onñdẽdũ magnitudiem ſacr̃i vt
ſic maioꝛ exhiberet᷑ reuerẽtia.et qꝛ multa ↄcurrũt pᷣpaꝛa

toꝛia ad diſponẽdũ recipientẽ:nõ ꝙ om̃ia ſint de ſubſta⸗

tia ſacramẽeti.

rticulus tercius ·
DOnſequẽter ꝓcedẽdũ ẽ ad cætermĩatõʒ nũeꝛi
ſaocroꝝ legaliũ ĩ ſe. Et pꝛio qrit᷑ ð nüero. Se
ũdo qꝛ ex ſignificatõe depẽdet nũerꝰ:q̃retur
de ſigniſicatione.

¶ Circa pꝛmum ſic S. ..

Cũ ĩ lege veteꝛi ſit ſacr̃m ĩtrãtiũ ſcʒ circũciſio qð reſpõ⸗

ct baptiſmo:quare nõ ſimiliter ſacramentũ ſtantiũ ſi⸗

ue pugnãtiũ ſcʒ cõfirmatio:qð reſpõderet confirmatio

ni noue legis.¶¶ It qrit᷑ qꝛe nõ inſtitutũ fuit ĩ lege ſaccẽ̃m

exeuntiñ ſcʒ vnctio extrema ſiẽ intrãtiũ.q] It᷑ cũ eꝛãt vi
atoꝛes tꝑe legis veteris:q̃re ñ ꝓuidit eis dina ꝓuidẽtia
ĩ viatico ſpũali ĩᷣ aliquo ſacramto qð rñdẽt ſacro coꝛpo
ris xpᷣi.q¶ IJtẽ cũ ſacramẽtũ baptiſmi et eukaꝛiſtie et oꝛdi
nis ⁊ penitentie ⁊ mr̃imonij ſint ꝗqnq; ſacr̃a legis noue.
poteſt queri q̃re ſacramẽtũ oꝛdinis.penitẽtie et matri⸗

monij nõ habuerũt plura ſigna: quẽadmodũ baptiſma

⁊2 euckariſtia.vt ſiẽ ſacramẽtũ altaris ꝑ agnũ paſcalem
et ꝑ mãna et ꝑ ſacrificia:et ſacramẽtũ baptiſmi ꝑ circũ⸗
ciſionẽ.mare rubꝛũ.et aquã expiatõis:ita plura eẽnt ſi⸗
gna alioꝝ ſacramẽtoꝝ.et ſᷣm hoc eẽnt plura ſacramẽta
legalia.et ſi aliꝗd illoꝝ habuit:querẽdũ eſt qð ſit illud.
K¶ Pꝛe terea.cũ eẽnt tres ſtatꝰ filioꝝ iſrł.dũ moꝛarent᷑i
egipto:dũ ꝓficiſcerent᷑ ad terrã ꝓmiſſioĩs:cũ etiaʒ iam
erant in terra ꝓmiſſioĩs.quartꝰ etiã addebat᷑ ſcʒ eiectõ
cx terra ꝓmiſſioĩs.poteſt q̃ri q̃ꝛe nõ ſunt inſtituta ſacꝛa
mẽta dũ moꝛarent᷑ in terra egipti:vel dum eẽnt in terra
ꝓmiſſioĩs:vel tꝑe eiectõis.qð ſi eẽt:tunc plura eẽnt ſa⸗
eramẽta legalia.¶ Pꝛeterea.ſacramẽta oꝛdinis et peni⸗
tẽtie recipiũt aliqua additõem in lege moyſi. In lege eĩ
ſacerdotali moyſi fiebat cõſeeratio ſacerdotalis.deter⸗
minabat᷑ etiam officium eius qð nõ fuit factũ tꝑe legis
nature. Similiter ex ꝑte ſacramẽti penitẽtie erat cõfeſ⸗
ſio que nõ fuit expᷣſſa tꝑe legis nature. Sico aũt ↄfeſſio
nem vel facto vel verbo:ſicut legit᷑ in leuitico et in li.nu
meri et ioſue dicit᷑. Iili ↄfitere ⁊ da gloꝛiã ceo ⁊c̃.ſimili

ter et expᷣſſa fuit ſatiſfactio. Reſtat ergo ꝙ in bis duobo

ſacramẽtis facta fuit additõ. Põt ergo queri ꝓpter quid
nõ ſiłr fuit additio in mrimonio.⸗¶:! Item pt᷑ queri ꝓpt᷑
gqd ſacramẽtũ ↄfirmatõis vel extreme vnctõis nõ babue
rũt ſignũ ſibi reſpõdẽs in veteri lege qð inſliiutũ eẽt ad
ſignificãdũ. Videt᷑ em ꝙ habere deberẽt:eo ꝙ ↄfirmatõ
eſt de pꝛĩicipalibo ſacramẽtis.vbi ſignat᷑ robur gr̃e ⁊ da⸗
tur digne ſuſcipiẽtibo.Similiter extrema vnctio eſt ſa⸗
cramẽtũ egrediẽtiũ ĩ q̊ fit dimiſſio venialiũ et alleuiatõ
infirmitatis.boc aũt fuit neceſſariũ ſignificare etiã cuʒ
nõ cõfert᷑ in ſacramẽtis.ſic eſt in ſacramẽtis veteris le/
gis que nõ efficiũt qð figurãt.reſiat ergo ꝙ congruebat
aliqua ſacram̃ta dari ↄfirmatõis vel extreme vnctõis.
LJ

Itẽ ĩ ſacramẽto euchariſtie eſt coꝛpus et ſanguis xpᷣi
et vnitas fideliũ.cui reſpondet ſpecies panis ⁊ vini cui
aqu cõmiſcet᷑.Cũ ergo ĩ veteri lege eẽt ſignũ panis⁊ ſi
gnũ aque.ſic hẽt᷑ nũeri.xx.ꝗpter ꝗd nõ ſiłr ſignũ coꝛre⸗
ſpõdẽs vino.aut ſi fuit:qð fuit illð (¶ NR ĩ nouo teſtam̃to
fuerũt ſigna reſpõdẽtia vtriſq; ſeʒ ſanguis et aqua que
flurerũt de latere xpᷣi. Qũquid ĩ veteri teſtamẽto eꝛãt ali
qua reſpõdẽtia.Silłr tꝑe legis nature eꝛat panis oblatõ
a melchiſedech.q̃ rñũdebat pani.et vinũ qð reſpõdebat
vino.i Aũꝗd ſilr᷑ in lege moyſi aliqua erãt rñdẽtia.i¶ Itẽ
cũ baptiſmate adiũgit᷑ vnctio olei ad cathecumĩos.⁊ vn

ctio criſmatis. baptiſma aũt habebat ſignũ ſibi rũdens

ꝑ modũ ſacram̃ti.Qũꝗd ſiłr habebãt ille vnctões ſigiſa
ſibi rñdẽtia que eẽnt ſacr̃a. Itẽ cõiugata erãt adinuicẽ
aqua maris rubꝛi et poſt mãna ſiue panis ꝗ de celo de⸗
ſcendit tanqᷓ; ſacramẽta baptiſmi ⁊ euchariſtie ſicut dĩe
aplus.j.Coꝝ.x.Om̃es baptiſati ſunt ĩ nube ⁊ in mari
et om̃es eandẽ eſcã mãducauerũt. Poteſt qri qð ẽ ſac⸗
mentũ reſpõdẽs baptiſinati qð ↄiugatũ ſii cũ ſacramẽto
agni paſcalis qdð ſignificet coꝛpꝰ xpᷣi¶ Ao pꝛimũ dðᷣm
q; ſacramẽtũ ↄfirmatõis dat᷑ in robur ſcʒ vt cõſirmati
nõ erubeſcãt poꝛtare nomẽ dñi coꝛã regibo ⁊ pꝛincipibo
Vñ qꝛ nõ ſufficit credere fidẽ xpᷣi ̊ opoꝛtet ↄfiteri xpᷣm
oꝛe.ſic.x.Ro.Datũ fuit hoc ſacẽ̃m ↄtra puſillanimita⸗
tẽ:ne erubeſcat᷑ ↄfeſſio fidei xpᷣi.ſᷣ libera voce ꝓfeꝛat. In
hmõi ſignũ in collatõe huiꝰ ſacramẽti fit inunctõ ĩ fron
te ꝗ eſt locꝰ erubeſcentie.Vñ ſicẽ dicit glo.x.Ro. Oꝛe ſic
cõfeſſio ad ſalutẽ.i õ ſine cauſa ſignũ crueis fit in frõte
.i.in ſede pudoꝛis:ne rpᷣi obpꝛobꝛia xpᷣianꝰ erubeſcat.ſi
militer dico in ꝓoſito. Sed exñtibo ĩ lege veteri nõ ꝑo
tuit eẽ aliqua cauſa impediẽs libertatẽ ↄſeſſioĩs fidei eo
rũ ſicut ĩ noua.Gloꝛia em̃ fuit ↄfiteri deũ om̃ipotẽtẽ.nõ
aũt ſic cidebit᷑ ĩ nona ↄfiteri xpᷣi obpꝛobꝛia.VUñ.j.coꝝ.
j. Pꝛedicamꝰ xpᷣm crucifixũ.iudeis ꝗdẽ ſcandalũ:gẽtibo
ſtulti.Vñ diſcipuli dñi nõ libere ofitebãt᷑ xrpᷣm anteqᷓ eſ
ſent cõfirmati.Suxta qð dñs Act᷑.j.pᷣcepit eis ab hieru
ſolimis ne diſcederẽt.et poſt:accipietis viꝛtutẽ ſuꝑueni
entis ſpũſſ.⁊ eritis mihi teſtes ĩ om̃i iudea ⁊c̃. Pꝛeteꝛea
ſacramẽtũ cõfirmatõis datũ ẽ in ↄfirmatõeʒ gre date in
ſacr̃o baptiſmi.ſ̊ in circũciſiõe quãtũ erat de virtute ſa⸗
cramẽti:nõ dabat᷑ gra hmõi.vñ nec debuit ĩ lege dari ſa
cramẽtũ ↄfirmatõnis gr̃e pᷣhabite.i Ad aliud vᷣo dõm.
ꝙ vnctio extrema ouo hʒ ſignata.quoꝝ vnũ ẽ ↄferendũ
in pñti ſcʒ remiſſio pctoꝝ veĩaliũ:aliud ĩ futuro ſcʒ ple⸗

na vnctio ſiue gr̃a habẽda ĩ ſuſceptõne vtriuſq; ſtole.et

vtriuſq; ẽ aliquo mõ cauſa.ſacramẽta aũt veteris legis
nõ habebãt poteſtatẽ ſiue virtutẽ ad obtinẽdam ſtolam

bymõi. Vñ dico.ꝙ hec ẽ differẽtia eẽntialis int ſacramẽ⸗

ta veteris legis et ſacramẽta noue: ꝙ ſacramẽta veteris
legis ſolũ erat inſtituta ad remediũ pene vł culpe.vnde
virtꝰ illoꝝ erat in ablutõe.ſ̊ ſacrameta noue legis erãt
ad remediũ et ad ꝑfectũ in merito.vñ oꝑant᷑ ad remiſſi
onẽ culpe et pene et adeptõem gloꝛie.dico directe:qꝛ cõ⸗
ferũt gram ad merẽdũ.ſacramẽta veteris legis nõ oꝑs⸗
tur niſi ad remiſſionẽ culpe et pene dico inqtum hmõi.
Vñ ſic virtus veteris legis que ẽ lex timoꝛis ẽ in declina
tione:ſiłr ⁊ ſacramẽta veteris legis ĩ remiſſiõe.virtꝰ le⸗
gis noue ẽ et in eclinatõe et in oꝑatõne: ſimiliter et ſa⸗
cramẽta in remiſſione ⁊ i ꝓmotõne ĩ merito.NQullũ igx
in veteri lege debuit inſtitui ſacramẽtũ quo collatõ gre
ſignificaret᷑. Si obijciat᷑ de circũciſione q̃ ſignificat cir⸗
cũciſionem generalẽ.om̃es defectꝰ in reſurrectõe genera
li.dicat᷑ ꝙ ſignauit ſolũ amotõʒ defectꝰ ſ̊ nõ ſuppletõez
et ꝑfectõz gloꝛie.et hec etiã pt eſſe ratio quare nõ habẽt
ſacramẽtũ reſpõdẽs cõfirmatõi:quo ſignat᷑ ↄfirmatõ be
atitudinis ĩ patria.¶ Si obijcit᷑ in vnctõmbo regũ et
ſacerdotũ que ſacramẽta fuerũt ſignificabat᷑ vnctio glo
rie.dicendũ ꝙ loquimur hic de ſacramẽtis que ſunt ad
remediũ.vt em̃ dicit hugo.quedaʒ ſacramẽta ſunt ad re
mediũ: quedã ad officiũ ſiue obſequiũ:quedã ad cultuʒ
diuinũ.oꝛdo aũt tunc magis fuit ad obſequiũ qᷓ; ad re⸗

mediũ:ſicut indumẽta mĩſtroꝝ tubernaculi? vtenſilia
eiuſdẽ fuerũt ad cultũ.¶ Ad aliud dðm.qꝙ in lege veteꝛi

fuerũt pᷣcepta ꝓmiſſa ⁊ ſacramẽta ſicẽ in noua.ſᷣ ꝓmiſſa

tꝑalia:ꝓpter qð ꝓuidit deus ſimiliter ĩ viatico tꝑali vt
in agno paſchali.Pꝛomiſſa ĩ nouo teſ.fuerunt ſpũalia
ſcʒ eterna: pter qð ꝓuidit in ſpũali. Pꝛeterea ler illa
erat lex carnaliũ et rudiũ.ꝓpter qð cõgruebat illis via⸗
ticũ carnale.Lex noua ẽ ſpualiũ ꝓpter qð ⁊c. ¶ Ad alið
dm. ꝙ nõ eſt ſimile de ſacramẽto baptiſmi et euchari⸗
ſtie et alijs ſacramẽtis. Hec em̃ ſunt pꝛĩcipalia ⁊ geneꝛa
lia.quoꝝ vnũ pꝛĩcipaliter eſt ad peccatoꝝ ablutõʒ eta
peccatis mũdatõzʒ:alterũ aũt ad vmonẽ ꝑfectã in bono
Vñ vnũ reſpicit a malo.alterũ ad bonũ. Sacramẽtum
aũt oꝛdinis et mr̃imonij nõ ſunt generalia ad oẽm ꝑſo⸗
nam. Penitẽtia vᷣo q̃ſi vicẽ tenet ſacramẽti in quo fit re
miſſio pctoꝛũ ꝓpter recidiuũ.et ita licet ſit quaſi genera
le:nõ tamẽ pꝛincipale eſt. Iſta etiam duo ſunt que dñs
in ſeip̃ᷣo exemplificauit. Maptiſatꝰ em̃ eſt: vt nobis exẽ⸗

plũ daret baptiſmatis.ddit etia coꝛpus ſuũ et ſumpſit

tradendũ:vt exeinplum daret alijs. Recte ergo hec duo
tanq; pꝛincipalia et generalia multis ſunt ſacramentis
adumbꝛata.nec exercitata ad dictamẽ nature quẽadmo
dũ alia. Penitẽtia em̃ hʒ dictamẽ nat᷑e vt cũ offenderit
homo deũ:doleat de pcto ⁊ ſatiſfaciat quãtũ ꝑt᷑ vt deo re

coõciliet᷑. Silr mr̃imoniũ hʒ dictamẽ nat᷑e vt ſit mutuus

ↄſenſus viri et mulieris.indiuiduã vite cõſuetudiem ad
ꝓcreandũ ꝓlem ad cultũ dei. Oꝛdo aũt habet dictamẽ
nature vt ſit oꝛdinata poteſtas ſpũalis.qua mediãte tã⸗
q; mĩſterio:ſpũalis detur ſanctificatio.vt ſic ſint coad⸗
iutoꝛes ad gratie impetratõʒ. ꝓpter qð iſta q̃ſi ſub eadẽ
rõne remãſerũt in lege moyſi et lege euãgelij. In his em̃
duabo legibo erat penitẽtia ſub hac rõne ⁊ mr̃imoniũ 2
oꝛdo:licʒ ſub quibuſdã cõditõnibo additis et diſtictis.
De ſacramẽto aũt penitẽtie qꝛ illud ſequit᷑ baptiſma ⁊ ẽ
inductũ ad nccẽitatẽ: ꝓpteꝛ recidiuũ:dici pt᷑ ꝙ hũit quã⸗
dam figurã in lege ſcʒ aquã expiatõis.ꝑ quã mũdabant᷑
ĩimũdicie coꝛꝑales ſiue quedã irregularitates ſignifica⸗
tiue ſpũaliũ immũdiciaꝝ.et nõ ſemel ſed ſepius fiebat
hec expiatio:quemadmodum penitentia.quo ad quid
tamen habuit figuram baptiſmi ſicut habetur in glo.
augu. xix. numeri ſuper illud. lauabit veſtimenta ſua
Ibi em̃ dicitur.in ſacramẽto baptiſmi recte ablui mon⸗

ſtratur quod aqua aſperſionis figurabat et mundatur

ſpũaliter vt ſit mundus coꝛꝑe et ſpiritu.et hoc poteſt eẽ
pꝛopter eitule rufe cinerem que in illa aqua expiatõnis
ponebatur.vt oſtenditur virtus illa ſanguinis xpᷣi que
eſt in baptiſmo.Aqua etiaʒ luteris ſiue labij enei quod
ponebatur inter tabernaculum et altare: ad hoe ꝙ filij

iſrahel ſe lauarent expiatõneʒ ſiue ablutõem ſignificat
ſpũalem.¶ Ad aliud vᷣo dicendum. ꝙ non conueniebat

dari ſacramenta legalia dum moꝛam facerent ĩ egipto.
ſed in ingreſſu.nec cum in terra pꝛomiſſionis eſſent ſim⸗
pliciter:ſed in egreſſu ab egipto et in ꝓgreſſu.vt oſtẽda⸗

tur ſtatus peccati in quo pꝛopꝛie dum eſt homo nõ habʒ

remedium:licet indigeat.et ideo nõ competit ſacramen⸗
ta inſtitui moꝛam facientibo filijs iſrahel in egipto: ſed
cũ hõ incepit recedẽ a pcto tũc ↄueĩebat.et idᷣo ĩ egreſſu
ab egipto dabat᷑ ſacramẽta phaſe et maris rubꝛi. Pꝛe⸗
terea.cũ hõ erit ĩ patria celeſti.q̃ ꝓꝑ terrã ꝓmiſſioĩs deſi⸗
gnat᷑.nõ ĩdigebit t iõ nec ĩſtituta ſũt ſacr̃a.Cum at᷑ de⸗
ſcẽderũt in babilonẽ ſiue cũ moꝛati ſũt:nõ ↄgruebat:cũ
idẽ ſignificet᷑ ꝑ egiptũ ⁊ babilonẽ qtũ ad ſtatũ generalẽ
pct᷑i.Recte q̊ i egreſſu ab egypto ⁊ ĩ ꝓgreſſu ad terrã ꝓ⸗
miſſioĩs ſacramẽta inſtituebat᷑.¶ Sʒ poſſet q̃ri ſᷣm hoc
q̃liter ĩſtituta fuerit circũciſio:cũ abꝛahã fuiſſet ĩ terra
ꝓmiſſioĩs.ſiẽ hẽt Geñ.xv.Rñſio ẽ ꝙ tunc fuit ei terra
ꝓmiſſioĩs tra chanaan:⁊ nõ fuit tra ĩhabitatõis vnde
typꝰ erat ecclłie militãtis.qͥ ad ꝗd eĩ ſignificat t᷑ra ꝓmiſ
ſioĩs ecclłiaʒ militãtẽ:qͥ ad ꝗd ſigniſicat tꝛiũphãtẽ.pꝛout
erat ꝑegrinatõis:ſic deſignat militãtẽ eccłiaʒ.q̊ ad h̊ at

ꝙ vſi ſunt mãna quſq; tãgerẽt fines fre chanaã: ſignat

—

— — —

—

— — — — —⁄—d —

— —— — = — — —
—ꝑ. — S ☛‿r —–

,

14

6
r

e

n
da⸗
by

,

ne

¶Mueſtio

ecckia triũphãs ĩ qua ipᷣa veritas xp̃i erit cibo noſter.ñ/
ut ẽ ſub ſpecie ſacram̃tali.¶¶ Ad alið ĩ ꝑte pzʒ rñſio ⁊ ad
dendũ ẽ.ꝙ ↄfirmatio ⁊ extrema vnctio nõ habueꝛüt ĩ le⸗
ge aliq̃ ſacramẽta. vt ondit᷑ ꝙ iſta duo ſacramenta ꝗpꝛie
ſunt data pꝰpaſſionẽ xpi. ·õ em̃ legit᷑ robur gre ſpũſſcki
datũ añ ad timẽdũ moꝛtẽ:nec añ fuit aꝑtio ianuepꝛius
eĩ voluit vt baberẽt gram ꝑ quã etiã timerẽt:⁊ ſub iugo
timoꝛis eẽnt. deſcẽdert et ad limbũ inferni:⁊ iõ hec duo
ſacramẽta recte ſunt ꝓpꝛia ad ↄditõem gre.20 ſic at de
gra remiſſiõis q̃ dat᷑ iĩ baptiſmate.lʒ eĩ am plioꝛ der gra
tñ tũc fiebat dimiſſio oꝛiginalis pcti: ̊ nõ fiebat apeꝛto
ianue q̃ mõ fit ꝑ baptiſmu. Eodẽ mõ peitẽtie gra ꝑ oẽ te
pus dabat᷑ et dari fuit neceſſaria ꝓ ſuo ſtatu. Silr. fuit
de mr̃imonio qð datũ ẽ ĩ remediũ oꝛiginalis ocupiſcẽtie
Eodẽ mõ de oꝛdine ꝑ quẽ fiebat mediatio inteꝛ den ⁊ ho
minẽ ſpũaliter qð m oẽ tpᷣs ↄgruebat.⁊ q; pfirmatio et
extrema vnctõ mhil habebat ſignificati niſi q dabatur
poſt xp̃ᷣi paſſionẽ: ↄgruẽter dñs ꝑ ſuos apłos hec inſtitu
it ſacramẽta. ñ podatõez legis tꝑe dauid ꝗ ter inunctꝰ
ẽ ĩ regẽ:ſignificabat᷑ trina vnctio q̃ dat ĩ baptiſmo:ↄfir⸗
matõe et extrema vnctõe.in
unt᷑. 4¶ Ao alið dm cũ ſint tria ſignificata ĩ ſaẽmẽto al⸗
taris.⁊ tria ſũt ſigna: ſᷣ duo vnita.ſ.vinũ ⁊ aqua:ĩ lege
moyſi nõ erat niſi aq̃ ꝓ ſigno q fluxit de petra vt vinum
qd ad potũ ſpũalẽ ꝑtinet ĩ illo ſignificaret᷑. quẽadmodũ
qð ad eſcã ſpũalẽ ꝑtinet ĩ mãna.lñ.·j.coꝝ.x. oẽs eadeʒ
eſcã ſpũalẽ mãducauerũt ⁊ oẽs eũdẽ potũ ſpũalẽ bibeꝛũt
Vñ ambro.iĩ li.de ſacmẽtis. IJllis aq ðᷣ petra fluxit:tibi
ſanguis de xpo fluxit.de petra illos ad horã ſaciauit aqᷓ
te ſanguis diluit ineternũ. Jude bibit et ſitit: tu at᷑ cũ bi
beris ſitire nõ poteris.⁊ illud ĩ vmbra:hec veritate.vñ
·j. coꝝ.x. Mibebãt at de ſpũali.glo.aquã q fluxit de latẽ
xpᷣi et idẽ credẽtibo efficit.¶ Item ꝙ aq qᷓ finxit de petra
aquã ſignificet:dicit ambro.de ſacramẽtis. Veꝛbo dei ſa
cerdos tãgit petrã:⁊ fluit aq̃.et bibit płs cũ redũdat aq̃
T calice ⁊ ſalit ĩ vitã eternã.⁊ G̊ pʒ ꝙ tã ſanguis qᷓ aq̃ ſig
ficant᷑ ꝑ aquã tge legis ꝗᷓ flurit de petra.i.ð xpᷣo.¶ Si at
q̃rat᷑ quare nõ deſignat᷑ ſub ſpecie vini. Rñdendum ẽ.qꝛ
ppls ille erat ſub lege timoꝛis:pꝓpłs aũt euãgelic ſub lege
amoꝛis.⁊ iõ recte ꝑ aquã q̃ infrigidat ⁊ nihilominꝰ ſitiz
ſedat ſignat᷑ ĩ lege veteꝛi.ĩ lege at᷑ gr̃e ꝑ vinũ qð letificat
coꝛ hoĩs.et in buiꝰtypũ poſſumꝰdicẽ mutatõem aque in
vinũ ĩ nuptijs. Aibilominꝰtñ ꝑ panẽ et vinũ deſignatur
ĩ li.puer.vbi dr. Venite et ↄmedite panẽ meuʒ ⁊ bibite
vinũ qð miſcui vobis.ſicut habet᷑ ĩ glo. In pane ⁊ vino
ſigniſicat᷑ coꝛpꝰxpᷣi:ꝛ⁊ ſanguis qͥ ĩ altari ſaciamur.ſʒ hoc
recte videt᷑ eẽ ꝓpter G̊ ꝙ ipᷣe ſaluatoꝛ ibi vſus ẽ intellectu
ꝓpbetico.qui addit ſuꝑ intellectũ legis quãdã veritatis
manifeſtatõem.⁊ iõ nõ ĩ aqua ſᷣ in vino dedit intelligere
ſacramẽtũ coꝛꝑis et ſanguinis ſui.¶] Ioꝛte dicet aliꝗs ꝗꝙ;
ſanguĩs ſignificatio ꝑ vinũ ĩ veteri lege fuit in libatõne qᷓ
oñditur in ſacrificio ſiue bolocauſto.ð qͥ dr̃ nume.xxviij
vbi agit᷑ de differẽtijs ſacrificioꝝ ĩ ſolenitatibo. Sʒ h̊ nõ
videt᷑ verũ.qꝛ nõ fit mẽtio de vino ĩ ſolennitate phaſe.et
ſi det᷑ intelligi ꝑ h̊ ꝙ dr holocauſtũ cũ libatõibo.nõ eĩ vi

det᷑ agi niſi de ulis ſacrificijs qᷓ addunt᷑ ꝓpter ſolẽnitatẽ

azimoꝝ. Vbi vᷣo agit᷑ de agno paſchali ꝗq imolãdus eꝛat
nihil de H agit. Vñ pʒ ꝙ libatõnes iſie nõ referunt᷑ ꝑ ſi⸗
gnificatõeʒ ad ſacramẽtũ enkariſtie: ̊ ad illa ſacrificia
quilibʒ hõ ſe debet illo tꝑe ſpũaliter ĩmolare.q Adillð
qð dʒ.ſacramẽtũ baptiſmi habuiſſe ſuũ rñdens ſacramẽ
tũ. AVtrũ ſacramẽtuʒ olei ad cathecuminos et criſmatis

habẽt ſibi rñdens.Dicẽdũ ꝙ illa vnctio videt᷑ ſignifica⸗

ri ꝑ illã vnctõem que dẽ in Exo.vbi agit᷑ de vnctõe q̃ ↄpe
tebat ad vngẽdũ tabernacłm. Cõſimiliteꝛ eĩ ſignificatuꝛ
tabernaculũ ſctificatio eccłie ⁊ ſctificatio fidelis aĩe.
Ao vltimũ dom.ꝙ ſicẽ oñdit apłs ſunt ĩ ſignificando
ablutio maris ⁊ ↄmeſtio illiꝰpanis ꝗ dr̃ mãna reſpectu
baptiſmatis ⁊ eukariſtie ĩ nouo teſtamento.Si vo q̃rat
qð ſit öiugatuʒ cum agno paſchali.dðm.videt᷑ ꝙ circũ⸗
ciſio.Añ dr.ſi ꝗs ciꝛcũciſus nõ fuerit:ñ accedat ad pha⸗

qᷣrůũ vnoquoq; ſpũales effici

pf.
ſe.ꝑ qð oñdit᷑ ſacramẽtũ circũciſionis pᷣcedere ĩ ſignum
baptiſin atis.et ſacramẽtũ eſus agni paſchalis ſequi in
ſianũ mãducatõis ſacram̃talis eukariſtie.q Ad illð vᷣo
qð ſupꝛa obijcit.matrimoniũ nihil additõis habẽ ĩ lege
moyſi.vltra illð qð fuit ĩ lege nature.dðm ẽ ꝙ hoc fuit
ꝓpter h̊ ꝙ illud ſolũ ſacramẽtũ manifeſte fuit inſtitutuʒ
a dño tꝑe legis nature.cũ nõdũ eẽt hũana natura coꝛru

pta et dabat ĩ officiũ et puidebat᷑ ĩ remediũ. Illð vo qð

erat remedij:nõ aliter ſe habebat tꝑe legis moyſi et tꝑe
legis nature.iõ ſic aũt fuit de oꝛdine aut pnia.Inſtitu⸗
tõem em̃ recepit oꝛdo in lege moyſi.⁊ modꝰ ↄſecratõnis
ſummi ſacerdotis et alioꝝ oꝛdo expꝛimebat᷑. Penitẽtia
aũt habuit additã ſatiſfactõʒ que inſtituebat᷑ ꝓ diuerſis
petis¶Ex iã dictis põt elici de numero ſacramẽtoꝛum
legaliu.que data ſunt ĩ remedij ſignificatõem ⁊ in mini⸗
ſteriũ. Sacramẽtũ at᷑ oꝛdis dat᷑ ĩ miſteriũ ꝓpter quedaʒ
alia ſacramẽta q̃ ĩ ſignificatõʒ remedij data ſũt.ij2õ em̃

oĩa miſterio ſacerdotis fiebãt. Drimoniũ eĩ ſine mini⸗

ſterio ſacerdotis fiebat ⁊ circũciſio ſimilit ⁊ plura alia.
Oõ ſic at̃ fuit de ſacrificijs ⁊ de gabuſdã expiatõibo.Sac
mẽtũ qet᷑ datũ ĩ ſignũ remedij.aut fuit ĩ ſignũ illiꝰremeij
general qð fuit ĩ paſſõe xp̃i.⁊ G̊ mõ fuit agnꝰĩmolatus.
Exo.xij.et holocauſtũ cũ ſacrificio ẽ ſerpẽs eneꝰ in palo.

Aut fuit ĩ ſignificatõʒ remedij ꝑticularis:⁊ h̊ młtiplici

ter.aut oꝛiginał culpe:⁊ h̊ mõ fuit circũciſio q̃ ſigbat et
ĩq̃ efficiebat᷑. Aut ſigbat ſᷣ̊ nõ efficiebat:⁊ H̊ mõ ablutio
maris rubro.aut fuit i ſigficatõneʒ remedij contra actu
alẽ culpã moꝛtalẽ ⁊ venialẽ.⁊ h̊ mõ fuit ſatiſſactõ pnĩał
ĩ ſacrificijs ꝓ pcto deſiãtis.⁊ ĩ aq̃ expiatõis q imundicie
ſpũales ſigbant᷑ eẽ purgãde.⁊ ſilr aq̃ labij enei ĩ q̃ ſigni⸗
ficabant᷑ quotidiane purgatões ĩ ip̃is ſaceꝛdotibo. Aut
erat ĩ remediũ oꝛiginalis ↄcupie:⁊ ̊ mõ matrimonium
qð remãũſit ĩ lege nature.aut ĩ ſignificatõem remedij con
tra qͥttidianã infirmitatẽ qᷓ paulatim cõtrahit᷑ in aĩa ex
pctoꝛũ varietate:⁊ Hq̊ mõ fuit ſacramẽtuʒ agni paſchalis
qð pꝛimo mẽſe ↄmedebat᷑ ao roboꝛãdũ ↄtra infirmitatẽ
illã.et mãna ſimiliter qð erat cibus quotidianus ꝓfici⸗
ſcẽtium ꝑ deſertũ.⁊ ſacrificiũ quod ceꝛtis tꝑibo ĩmolaba
tur. Et attẽdendũ ẽ.ꝙ idẽ rõe diuerſoꝝ miſteꝛioꝝ diueꝛ
ſa figurabat.vt agnꝰpaſchalis ĩmolatꝰrõe ĩmolationis
xp̃ᷣi paſſionẽ.rõe ↄmeſtiõis ſacramẽtũ altaris.Et qꝛ nõ
ſüt płes differẽtie ĩ genẽ ꝓ ſtatu illo:nec erãt pła ſacram̃
ta numerata ᷣm rᷣmedioꝝ ſignificatõʒ:ſᷣ pła erãt ſigna
data eiuſdẽ rᷣmedij ſ̊ differẽter.ſic circũciſio mare rubꝛũ
expiatõ.ſicẽ habet᷑ ĩ glo.⁊ eodẽ mõ agnꝰpaſchalł ſacriſi
ciũ ⁊ hircꝰemiſſariꝰin deptũ.ſerpẽs poſitꝰĩ palo.⸗ IJtem
mãducatio agni paſchał.mãna ⁊ ſacrificiũ ſiue holocau
ſtũ.qͥꝝ rõ ſic pt᷑ depꝛehẽdi. Sacramẽtũ eĩ baptiſmi hũit
añ ſe ſiꝗᷓ ſac. circũciſionẽ rõe dimiſſiõis oꝛiginat pcti et
diminutõis ↄcupie.habuit añ ſe mare rubrũ rõe diſtra⸗
ctõis actualiũ pctoꝝ q̃ ꝑ hoſtes ſignãt᷑.⁊ addit᷑ virga di
uidens mare rubrum: vt notetur virtus crucis ſiue paſ⸗
ſionis in baptiſmo que non eꝛat pꝛius ſignificata.Addi
tur etiam nubes:vt ſignificetur gratia ſpirituſſancti. ſi⸗
gnatur etiam per aquam erpiationis in qua tollebãtur
immundicie per que notatur in baptiſmo deletio pena⸗
rum conſequendum oꝛiginale peccatum ⁊ actuale.2 ſic
ßm diuerſa ſignata erãt ſigna.Siłr aqᷓ ioꝛdanis ſignat
baptiſmũ ſicut habet᷑ ĩ JYoſue.vbi dicit adamãtius. Ex⸗
altatõ ihu ĩ ↄſpectu ꝓplłi a baptiſmo ſumit exoꝛdiũ.Qui
em̃ baptiʒant᷑ ĩ moꝛte ipius baptiʒant᷑ cniꝰmoꝛsi cꝛucis
exaltatõe ↄplet᷑. Silr in alia glo.ibidẽ. Qui ꝑ baptiſmi
ſacramẽtum ioꝛdanis fluẽta egreſſus es:tibi ꝑ ip̃ᷣm aera
trãſitus ꝑmittitur. in quibo duobus notat᷑. illð ſigni⸗
ficat baptiſma rõe duaꝝ ꝓpꝛietatũ quaꝝ vna ẽ ꝙ vis ba
ptiſmatis ẽ ĩ exaltatõe xpi ĩ cruce.ſ.in moꝛte eiꝰ.ſic dicit
aplus. Quicũq; baptiʒati ſumus in xpᷣo in moꝛte ipius
baptiʒati ſumꝰ. Altera ẽ qꝛ ꝑiordanẽ fit trãſitꝰĩ terram
ꝓmiſſionis:ꝑ baptiſma vo aꝑtio ianue celeſtis.⁊ ꝗ dece

—

dũt ĩ inocẽtia baptiſmali:ſtati euolãt ad patriã. Sic et

põt dici ð ſignis antecedẽtibo ſacramẽtũ eukariſtie.Sa

e

cramẽtũ eĩ illud qð erat agnꝰpaſchalis:ſignauit rõe ve⸗
ri agni qui oñdit᷑ ĩ altari.Sacramẽtũ vo illud qð dr mã
nas ſignat effeciũ ſuſtẽtatõis ↄ quottidianã inſirmitatẽ
⁊ ſicut mãna virtute diuina de celo deſcẽdit:ita ⁊ panis
ꝗ de celo deſcẽdit dat᷑ ad ſuſtentatõneʒ vite ſpũał. Sacri
ficiũ ðᷣo ſignificat rõe veri ſacrificij qð recolit᷑ ĩ altari in
memoꝛiã diuine caritatis q̃ ꝑ olocauſtũ ſignat᷑:⁊ in me⸗
moꝛiã dimiſſiõis pcti q̃ ꝑ ſacrificiũ ꝓ peccato deſignat᷑.
Aqua at᷑ expiatõis qꝛ ſepius fiebat ⁊ auferebat ĩmundi
cias ſiue irregularitates:ſignat pnĩam in q̃ fit dimiſſio
actualiũ pctoꝝ qͥ ſunt ĩmũdicie ſpũales ex ꝗbo q̃ſdam cõ
trabit irregularitates:ſic determinat᷑ ĩ canonibo.Aqua
ðo labij enei ſigniſicat dimiſſionẽ venialiũ pctoꝝ q̃ fft in
penitẽtia qᷣttidiana.ad quã opoꝛtet ſacerdotes accedẽ et
leuitas ꝗ debẽt miniſtrare circa altare.⁊ ſic pt᷑ patẽ quõ
diuerſa erãt ſigna ᷣm dinerſitatẽ pctoꝛum ⁊ ꝙ im ꝑfecte

ibi deſii „
S. ij.

cramẽtoꝝ legaliũ.qꝛ rõ numeri quodãmõ depedet a ſig
Fearone ſequit de ſignificatõne.Circa quam inquiren⸗

ſunt diuerſe ſilitudines ſᷣm quas ſacramenta ſignifi⸗

cãt.Sacramẽtũ em̃ ex ſimilitudine repñntat. cũ ̊ circũci
ſio.⁊ mare rubrũ.⁊ aqua expiatõis.⁊ aq̃ ioꝛdamis ſicut
dẽ in glo.ſignificẽt ſacramẽtũ baptiſmi⁊ ſint diuerſa:vi
debit᷑ ꝙ rõe diuerſarũ ſilitudinũ debeꝛẽt alia ⁊ alia ſigni
ficare.aliter em̃ ẽ ſuꝑfluitas ĩ ſignis.lidet᷑ aũt ꝙ mare
rubrũ et aqua expiatõis ⁊ aqua ioꝛdanis ablutõeʒ ſpũ⸗
alẽ ſignificẽt.⁊ ita nõ ſunt diuerſa ſacramẽta ſed vnum.
Ad qð dõm ẽ.ꝙ pñt dici vnuʒ ſacramẽtũ rõne eiꝰ qð
EFm rẽ ſignat᷑.ſ.baptiſma.dicunt᷑ tñ pła ꝓpter differẽtem
modũ ſignificãdi.Circũciſio eĩ ſicut diẽ damaſ.rõe ablu
tõnis ſuꝑfluẽtis ↄcupiſcẽtie q̃ ſignat᷑ ꝑ ablutõem erteri⸗
oꝛẽ:dẽ ſacramẽtũ.Mare at᷑ rubrũ ꝓpter qð in baptiſmo
ſubiũgant᷑ vicia hoſtes.ſ.ſpũales.qð ſignificabat᷑ ĩ ſub⸗
merſione egiptioꝝ ⁊ ſaluatiõe iſꝛahelita ꝝ.ſubmeꝛſio eĩ
vicioꝝ eſt ſaluatio eoꝝ ꝗ a vicijs oppꝛimebant᷑. Aqua vo
expiatõis ꝓpter trãſituzʒ iĩ terrã ꝓmiſſionis.in b̊ eĩ ſignifi
cat ianue apertionẽ. ſic ̊ pter diuerſas ſiłitudines di,
uerſa ſunt ſignata:⁊ diuerſa ſacramẽta rõe ſigniſicatõ⸗
nis. Similiter pt᷑ obijci de ſacramẽto coꝛꝑis dñi.Cnʒz eĩ
agnꝰpaſchbalis ſit vnuʒ ſignũ.aliud mãna aliud ſacrifici
um et olocauſtuʒ: opoꝛtuit ꝗꝙ diuerſe eẽnt ſimilitudines
Fm quas quatuoꝛ vnũ ſigniſficabãt ſᷣm pꝛiꝰ poſterius.
MNQuod verũ ẽ. Vñ dðᷣm. cũ ſacramẽtuʒ altaris ha be
bat in ſe plura:habʒ eĩ memoꝛiã dñice paſſionis ex q̃ fa
cta ẽ liberatio:agnꝰpaſchalis ꝗ datꝰſuit ĩ memoꝛiã libe
ratõis de egipto ſignificat illð ſacramẽtũ. Etiã dñicum
viaticũ ẽ ſpũale qͥ ſuſtẽtari debemꝰi vita pñti. qͥuſq; ꝑue⸗
niamꝰad patriã.et rõe huiꝰſigniſicat mana qð erat cibo
wli iſraheł quſq; tagerẽt fines terre pmilſionis. Sacꝛa⸗
mẽtũ etiã dñicũ ẽ onſiuũ caritatis qua filiꝰdei nobis ex⸗
hibuit.rõe cui bolocauſtũ qð ẽ totũ incenſum ſi ignificat
Sacramẽtũ etiã dñicuz valet ad deletõeʒ venialiuʒ pee⸗
cautoꝝ.ſine ꝗbo vita iſta defacili nõ agit᷑.⁊ ſᷣm h̊ ſacrifici
nz ꝓ peccato fiebat ꝓ peccatis ignoꝛatis:ſignificabat ſa

cramẽtuʒ coꝛꝑis dnici.⁊ ſic rõe diuerſaꝝ ſilitudinuzʒ di⸗/
uerſa erãt ſigna ſacra que dicta ſunt ſacramenta legalia

ſicut babet in gloſis ſancto.·

embꝛum tercium

ſtitutõe.Circa quã pꝛimo pt᷑ q̃ri vtruʒ oĩa
ſacramẽta legalia inſtitutõʒ haberẽt ſacra
mẽtalẽ. Scdo vtrũ inſtituta eꝛãt ad ſignifi
cãduz vł ad eiciẽdum. Tercio ſi nõ oĩa babẽt inſtitutõ⸗

nẽ ſacramẽtalẽ. ꝓpter ꝗd qdã babẽt et quedã nõ.
rticnlus pꝛimus

Irca pꝛimuʒ. oĩa bobẽ debeãt inſtitutõeʒ
videt ꝑ h. ꝙ ſacramẽtũ ẽ ill qð ex inſtitutõe

Abita rõe numeri.Cõſequẽter dõm ẽ de i·

ẽ ſigniſicãs.ſi &̊ nõ ẽ ex inſtitutõe ſigniſicãs non ẽ ſacra⸗
mẽtum.Quodlibet ̊ ſacramẽtuʒ legale inſtitutõʒ habʒ
Pꝛetea.ĩ q̊ habũdaret legale ſacramẽtũ ab eo qð ſuiri
lege nature niſi qᷓtum ad inſtitutõem.iſAõ em̃ in ſignifi⸗
cãdo gr̃am.cũ hoc ſit cõe his et illis. Qõ ĩ efficiendo qð
figurat.cũ hoc ſit cõmune vtrobiq;.ſ.nõ efficẽ.ꝗᷓ habun
dat ſacramentuʒz legale ab eo qð fuit in lege nature qᷓtũ
ad inſtitutõem.¶ Sʒ videt᷑ ↄtrariuʒ. Si eĩ ſacramẽtum
legale eẽt inſtitutuʒ ĩ ſignũ.in qͥlibʒ expꝛimeret᷑ ꝙ eẽt in⸗
ſtitutuʒ ad ſigniſicãduʒ.hoc at᷑ nõ videmꝰ in oĩbo ſ̊ in ꝗ
buſdã.i eq; em̃ aqua maris rubei licet ſignificet aquazʒ
baptiſmi rõne eiꝰꝙ liberati ſunt filij iſrł ⁊ ſubmerſi ſunt
egiptij ꝓpter ̊ inſtitutuʒ ẽ in ſignuʒ. Similiter poſſumꝰ
de aqua de petra fluẽte dicere.licet ſignificet:nõ tñ inſti⸗
tnit᷑ ibi in ſignũ.Nibil eĩ ibi de ſignificatõe legit᷑.¶ Sʒ
foꝛte h̊ diceret᷑ qð apłus dicit. omiĩa in figura ↄtinge
bant ⁊ p̃mittit᷑ de illis.Cõtra.ſicut inſtitutõ euãgelicoꝝ
cõpetit in nouo teſtamẽto:ita inſtitutõ legaliũ ↄpetebat
veteri.¶¶ Pꝛetea qð apłus dicit nõ ſonat i inſtitutõnem
hſß ſigniſicatõem.ſ.ꝙ pꝛius facta fuerũt ſigna.⸗l! Pꝛetea
Fm h̊ alia q̃ ſuer̃t ĩ lege moyſi eẽnt dicẽda ſacramẽta:cuʒ
? illa ſi igniſcarent. Td a o8in cnom ſacꝛamẽti ali
qñ large accipit᷑ vt dicat᷑ qdᷣcũq; ſacramẽtũ qdð ẽ ſacre rei
ſignũ.ſᷣm hũc modũ nõ appꝛopꝛiat᷑ iſtis ſacramẽtis q̃ ſi⸗
gnãt facramẽta noue legis.Alio mõ dr ſacramẽtuʒ qð ẽ
inſtitutũ ad ſignificãdũ.⁊ expꝛimit᷑ ꝙ ad h̊ inſtitutũ eſt
et hoc mõ dẽ circũciſio ſacramentuʒz ⁊ ſimiliter cõmeſtio
agni paſchalis.Vñ dr geñ.xvij.vt ſit in ſignum federis
inter me et te.et Ro.iiij. Abrahã accepit ſignũ circũciſi⸗
onis ſignaculuʒ iuſticie.Alio mõ dr qð faciũ ẽ vel acce⸗
ptũ ad ſignificãdũ gr̃am aliquã remedianteʒ.licʒ ñ exp⸗
mat᷑ ibibẽ.et hoc mõ mare rubrũ diuiſum acceptũ ẽ ad
ſignificandum licet nõ ibi expꝛimat᷑.⁊ aqua erpiatõnis
ſimiliter licet nõ ibi expꝛimat᷑. Aliquãdo vᷣo dicitur ſaẽ⸗
mentuʒ quod ſanctificatuʒ ẽ factũ ad ſignificãduʒ. ſicut
ẽ de aqua expiatõis.et hoc mõ vltimo mare rubruʒ non
dicetur ſacramẽtum:ſed aqua expiatõis.i Ad obiectuzʒ
dðm ẽ. ꝙ illa diffinitio ſacramẽti nõ reſpicit ſemꝑ ꝙ ibi
erpꝛimat᷑ rõ ſigni:ſʒ ꝙ inſtitutũ ſit nõ ꝓpter ſe ſ̊ᷣ ꝓpter ſi⸗
gnificatõis remediuʒ. aliter multa in nouo teſtamẽto ſa
cramenta nõ dicerent᷑ ſacramenta:cũ nõ expꝛimatur ibi
ꝙ ad ſigniſicãdum ſint poſita.nõ tñ quodlibet qð ſigni⸗
ficat gram in lege moyſi dicit᷑ ſacramentuʒ ſᷣm illã rõeʒ
nõ eĩ inſtitutũ ẽ ſiẽ ẽ de mari rubro.i¶ Ad ſecũdũ dom ẽ
ꝙ ſacramentuʒ legis moyſi ſᷣm ſuã generalẽ rõem ñ ha⸗
bundat vltra illud qð eſt legis nature qᷓtum ad inſtitutõ
nem:h̊ ꝓ quibuſdam eſt inſſitutio ſicut de circũciſione et
agno paſchali.nõ tamen ꝓ omnibus. In hoc at᷑ eſt diffe⸗
rẽtia.ꝙ ſuꝑaddit aliquid in ſignificando ſicut dictum ẽ
NQuedam ſuꝑaddunt in hoc ꝙ eſt inſtitutio ſicut eſt ð fa

ctis que inſtituuntur.ſicut ſacrificia.vnctiones et aqua

erpiagtonum.

Ecundo queꝛit᷑ vtrũ que erant inſtituta erãt
inſtituta ſolum av ſignificãdum:an et ad effi⸗

222⸗

ciendum. ad efficiendũ patet leui.iiij.⁊.d.

vbi p̃cipit lex ad peccata diuerſa expianda:diuerſa offer

ri ſacrificia.õ em̃ fuerunt illa ſacriſicia inſtituta ad
ſignificatõem peccati tm̃:ſᷣ ad expiatõem.qð ↄcedimus
Contra.aug.cõtra fauſtum. õ cõcupiſces.pᷣceptum
ẽ agende vite circũcidẽdis octaua die:pᷣceptum ẽ ſignifi⸗

cãde vite.Ecce ꝙ oñditur differẽtia inter moꝛalia ⁊ lega

lia.ꝙ hec ſunt ad agẽdũ:hec ad ſignificãduʒ. 4¶. Pꝛetea
ſpecificat de circũciſione que inter omnia legalia marxie
videtuꝛ eẽ agẽde vite.q¶ Itẽ hugo. mãdauit deus abrabe
vt circũcideret pᷣputij ſui pellem.ſibi i ſignũ:poſteris in
exempluzʒ.Ecce ꝙ ciꝛcũciſio data fuit in ſignũ:multofoꝛ⸗
tius et niiud. Kſio ꝙ nõ erãt inffituta ad ſignifican
dum tm̃.. Aòð pꝛimuʒ dõm. aug.vult aſſignare rõeʒ

