Gb450_fol-4
author: Alexander von Hales

6*

5

N12511912342 021

UIMEHIAIICIIII —

UB Tübinaen

ecxandri de ales tractatur

De

Abſolutione ⁊ abſoluẽtis ptãte pᷣtute clauiũ.q.lxxix.

Abſolutione ab excõmunicatiomis vinculo.q.lxxxj.mẽ/⸗
Attritionis 2 ↄtritionis aſri ⁊pueniẽtia.q.lxxiiij.
ma :.

2. „7 li- d 5 v ) rn 28 2

Haptiſmatis Johannis qualitate. materia.foꝛma. effi⸗
cacia.inſtitutione.ceſſatione ⁊c̃.q.ix.
Haptiſmi ſacramenti quidditate.inſtitutione.eſſentia⸗
litate.materia.foꝛma.A quo habeat virtuteʒ. De pote⸗
ſtate ⁊ conditionibus baptiʒantis. De conditionibo ba⸗
ptiʒandi paruuli ⁊ adulti. De caractere ⁊ effectu eius.
De com ꝑatione baptiſmatum fluminis flaminis ⁊ ſan⸗
guinis.⁊ de ſacramentalibus baptiſmo cõcurrentibo.q.
xj.viqʒ ad.q.xxiij.incluſiue.

De

Caractere quid ſit.ad ꝗd ſit.in quo ſit.a quo ſit.⁊ de eiꝰ
effectu ⁊ dꝛñtia.q.xx.
Circũciſionis inſtitutione.quidditate.obligatõne.ſigni
ficatione.efficacia ⁊c.q.vij. .
Clauiñ eccleſie effectu ⁊ virtute in foꝛo pnĩali ⁊ foꝛo iu⸗
diciali.qlxxix.⁊ ſequẽtibo.
Cõfeſſionis quidditate.nccĩtate.inſtitutõe.q.lxxvj.
Confeſſionis vſu quis debet cõfiteri.quid debet confite⸗

ri.quando fieri debet confeſſio.⁊ de modo confitendi.q.

lxxvij.
Confeſſione cui ſit facienda.q.lxxviij.
Confirmationis ſacramẽti inſtitutione.integritate.vti⸗
litate.quis poſſit confirmare.⁊ ꝗs confirmanduʒ poteſt
epiſcopo pntare.q.xxiiij.⁊ ſequentibo.
Cõmunione ſacramenti euchariſtie.de conditionibo ſu⸗
mentium ⁊ de frequentia cõmunionis.q·xliiij ·⁊ quatuoꝛ
ſequentibo.⁊.q.lj.
Cõſecratione ſacramẽti enchariſtie.q.xxxv.⁊ ſequẽtibo.
Contritõnis quidditate.quantitate.obiecto.⁊ erfectu.q.
lxxij.⁊ ſequenti.
Contritionis ⁊ attritionis differentia ⁊ conuenientia.

„.

¶q·lxxiiij. . . „ .
Contritionis oꝛigine.q.lxxv.

BDecimatione ſacramento legis nature ⁊ ſcripte euius ſi
gnum.quis effectus.de tempoꝛe oꝛdinatõnis durationis
ceſſationis ſue.q.ij.mẽbꝛo ꝗnto.

Eccleſie initio ⁊ duratione.q.iiij.

Elemoſy ne quidditate.multiplicitate.diſtributione.ꝗq .

bus.quantuʒ.de quibus.a quibo.per quos fieri habet.⁊
te neceſſitate diſiribuendi ⁊ vtilitate diſtribute.q.cv.⁊
ſequentibus. —H
Euchariſtie ſacramenti congruentia ⁊ prefiguratione.
inſtitutione.integritate reſpectu materie ⁊ foꝛme.de vir⸗
tute verboꝝ conſecrationis ⁊ ꝗs poſſit conſecrare.de cõ
ſecrationis vſu effectu ⁊ continentia.de conditionibꝰ ſu⸗
mentium hoc ſacramentum. de conditionibus diſpẽſan⸗
tium ⁊ v frequentia cõmunicandi.q.xxix.⁊ ſequentibo
vſq; ad.q.liij.incluſine.
Excõmunicatione iuſta ⁊ iniuſte illata.de cõmunicatio⸗
ne cum excõmunicatis.de abſolutione abex cõmunicati
onis vinculo.q.lxxxj.⁊ ſequenti.
Exoꝛciſmo ⁊ catheciſmo.q.x.

De

Jeiunij quidditate.qualitate. inſtitutione.efficacia. ne⸗

ceſſitate ⁊ ſdlutione.q.xcnij.⁊ ſex ſequẽtibo.
Indulgentijs ⁊ relaxationibus reatus peccatoꝛum.q
Juſtificatione impij quid ſit.de numero ⁊ ſufficientia eo
rum que requiruntur ad impij iuſtiſicationem.qulxx. ⁊

ſequentibus.
e

Aatrimonio ⁊ vbi inſſituiũ ⁊c.q.ij.mẽbꝛo.ij.
AUldiſſe officio.q.xxxvij.
Officio miſſe ⁊ eius expoſinione.q.xxxvij.
Euationis quidditate.diuiſione.vſu.quoꝛũ ẽ oꝛare.pro
quibus eſt oꝛandutm.de congruentia ⁊ efficacia oꝛatõis.
q.lxxxviij.⁊ ſequentibus.
Oꝛiginalis peccati remedio tempoꝛe legis nature ante
cicũciſioneʒ.q.v.

Paruuloꝛum remedio contra oꝛiginale ante circumciſi⸗
onem.q. v.
Paupertate voluntaria relinquentium omnia prapter
ceum de laboꝛe manuali ⁊ mendicitate eoꝛundeʒ paupe⸗
ru m.q.cvij.⁊ ſequenti. L
Penitentia inqtum virtus quid ſit.⁊ d eius effectu.q.
liiij. ⁊ tribus ſequentibus.
Penitentia inqtum gꝛatia.qtum ad ſui entitateʒ nccita
tem ⁊ virtuteʒ.q.lvuiꝗĩ.
Penitentia inqᷓtum ſacramentuʒ.q;tum ad ſui inſtituti⸗
oneʒ.quidditatem.vnitatem.oꝛdineʒ.iterationeʒ.publi⸗
cationeʒ in generali.q.lix.⁊ quinq; ſequẽtibo.
Penitẽtia peccatoꝝ moꝛtaliũ.venialiũ.ignoꝛantia.fra⸗
gilitate ⁊ malicia ꝑpetratoꝝ.q .lxxo.
Penitentia extra caritatẽ facta ad ꝗd ſit vtilis.q lxxxx.
mem bꝛo.iij. ..
Penitentia iteranda.q.lxxxv.mẽbꝛo.ij.

E

Religioſoꝛum mendicatione glaboꝛe manu ali. q. cxij.2
ſequenti.
KReſtitutionibus qᷓtum ad ſui poſſibilitateʒ ⁊ neceſſita⸗

tem.q.lxxxvj.
De

Sabbati duratione⁊ ceſſatione.q.vj.in fine.
Sacramentoꝝ in geneꝛali quidditate.neceſſitate.inſtitu
tione.duratione ⁊ effectu.q.j.
Sacramentoꝝ numero.q.ij.
Sacramentis legis nature.ſcʒ decimatione ſacrificijs ⁊
oblationibo:quo tempoꝛe inſtituta ſunt:q; congrue.vtrũ
ncẽcia erant ad ſaluteʒ.q.iij.
Sacramentoꝝ legis ſcripte numero.inſtitutione. effica
cia.⁊ duratione.q.vj.

Sacramentox legis euangelice qdditate.inſtitutõe.eẽn

tialitate.effectu.diſpenſatoe.duratõe ⁊c.q.viij.
Sacramẽto baptiſmi.q.xj.vſq; ad.q.xxiij.incluſiue.
Sacramẽto ↄfirmatõnis.qxxnij.
Sacramento euchariſtie.q.xxix.⁊ ſequentibua.
Sacramento penitentie.q.lxx.

Sacramento matrimonij.q.ij.

Sacrificijs ⁊ oblationibo tꝑe legis nature.qiij.
Satiſfactione pnĩali qtum ad ſui poſſibilitateʒ.vtilits⸗
tem neceſſitatẽ.q.lxxxiiij.⁊ ſequenti.

. Finis buius tabule.

Tabula queſtionũ quaꝛte ꝑtis ſumme
Alexandri de Ales.

Nueſtio pꝛima de ſacramẽ
Meſtio peuna
tis in genere hʒ.vij · mẽbꝛa.
Primo querit᷑ de qdditate ſacramẽéti
Scðdo q̃ ſit nccitas ſacramẽtoꝝ ſub tribo articulis.
4 Primꝰ. v.ſacr̃a nccia eẽnt in ſtatu innocẽtie.
4 Scðdo. v. nccia fuerũt in ſtatu nature lapſe.
4 Terciꝰ q ſit vtilitas eoꝝ in ſtatu nature lapſe·
Tercio q̃rit᷑ de ſacraꝝ inſtitutõe ſub q̃tuoꝛ articulis.
4 Primꝰ ſi de eẽ ſacramẽti ſit inſtitutio.
4] Scðs de obligatiõe inſtitutõis. *
il Terciꝰ te tꝑe inſtitutõis ſub duob.S. 4
4 Quartꝰ de auctoꝛe inſtitutõis ſiue de inſtituẽte.
Quarto querit᷑ in quibus conſiſtant ſacramenta ⁊ de ſa
cramentoꝝ dꝛñtia. ô . . ’
Quinto querit᷑ vtruz ſint alicuius viꝛtutis ſpecialit ſub
duobo articulis.
4l Primus cuius virtutis.
4 Secũdus a qua virtute babeant confirmari efficaciã
ſiue virtutez ſub.S.tribo.
Serto q̃rit᷑ de duratõe ſacr̃oꝝ ꝑ duos articulos.
4l Primus.v. duratio eoꝛuʒ tm debuit eſſe vſqʒ ad xp̃ᷣm
vel ad xpᷣi paſſioneʒ.
4 Secũdus.v.duratio eoꝝ ſit tm̃ ad fineʒ mundi an vl⸗
terius extendat᷑.
Septimo querit᷑ de eſfectu ſacramætox.
tis tꝑe legis nature bhʒ ꝗnqʒ mẽbꝛa.
Primo querit᷑ de numero ſacramẽtoꝝ.
Scðdo ſummarie de eẽntia ſinguloꝝ.Et primo de matri
monio ꝑ quatuoꝛ articulos.
4l Primus.v.matrimoniũ fuerit inſtitutũ vt ſacramen⸗/
tum tempoꝛe innocẽtie.
¶ Scðs cuiꝰ rei fuerit ſacramentũ.
4l Tercius.v.ſuerit tung aliqua illegitimitas in ꝑſonis
contrahendis.
4l Quartus.v. te lege nature ſuerit ꝙ vnus cum vna cõ
trabat coniugium. .
Tercio querit᷑ de ſacramento pnĩe temꝑe legis nature ꝑ
duos articulos.
4l Primus. v. inſtitutũ fuerit in ꝑadiſo.
4l Scòᷣs.v. aliquã ratõz habeat a natura.
Quarto querit᷑ de ſacrificio ꝑ.vij.articulos.
4 Primꝰ eſt de ↄuenientia ſacrificioꝝ.
l Scõs ſi ſacrificiũ fuit ſacramentuʒ.
¶ Tercius cuiꝰ rei fuit ſacramentũ.
Quartus a quo tꝑe ↄueniebat illud inciꝑe.
4l Quintus de duꝛatione ipſius. .
Sertus de ſacrificijs coym 2 abel.
¶ Septimꝰ de oblatione panis ⁊ vini.
NQuinto qrit᷑ de ſacro decimatõis ꝑ q̃tuoꝛ articulos.
4l Primꝰ cꝰ fuerit ſignü decimatio ⁊ ᷣm quã ſiłitudinẽ.
4 Scðdðs.v. aliꝗs fuerit effectus illius ſacramẽti.
¶ Tercius de tꝑe oꝛdinatõis hꝰ ſacr̃i.
4 Quartꝰ de ceſſ. atione vel ſuo oppoſito. .

tꝑis quo inſtituta ſunt illa ſacẽa bʒ tria mẽbꝛa.
Primo querit᷑ vtꝝ ↄueniebat illa tũc eẽ ſiue aliqua erat
uloꝝ indigentia.
Secũdo vtꝝ erant neceſſaria ad ſaluteʒ.
Tercio vtꝝ illa ſcʒ decimatõnes ſacrificium ⁊ oblatões
erant alicuius meriti ſiue vtilitatis.

127„

Mueſtio. uij. de initio du/

ratione eccleſie hʒ tꝛia mẽbꝛa.
Primo queritur quo temꝑe incepit eccleſia:vtꝝ ab adã

vel ab abel vel ab alio prineipio. —.
Secũdo ſuppoſito ꝙ ab abel:vtrũ tunc coꝛpꝰ eccleſie eẽt
acephalũ: an haberet caput ſuum. 2 8dr
Tercio occaſione predictoꝝ querit᷑ de duratõe eccie.

ueſtio v.de remedio par

uuloꝝ añ circũciſionẽ g oꝛiginale hʒ qtuoꝛ mebꝛa.
Primo querit᷑ de remedio fidei.
Secũdo de remedio decimaꝝ ⁊ ſacrificioꝛum.
Tercio de efficacia hoꝛuʒ remedioꝝ. —.
NQuarto concludit hanc materiazʒ. vtꝝ hec ſacramẽta in⸗
gita fuerunt a natura an ex diſciplina.

ueſtio. vj. de ſacramẽtis

tꝑe legis ſcripte in generali hʒ quinqʒ mẽbꝛa.
SHrimo q̃rit᷑ de ſacroꝝ tꝑe legis ¶oyſi ncciĩtate.
numeri per tres articulos.
4 Primus.v.plura debuerunt eſſe temꝑe legis Moyſi
q̃ᷓ tem ꝑe legis nature. .
¶ Scõs.v.plura debuerũt eſſe qᷓ tꝑe euangelij.
4l Tercius de ipſa multiplicatõne in ſe ſacramẽtoꝛũ le⸗
galium ſub.S.duobo de numero ⁊ ſigtione. .
Tercio queritur de inſtitutione ſacramẽtoꝝ legalium ꝑ

Secundo de numero ſacramentoꝛũ legalium ⁊ ratione

tres articulos. .
4l Primus.v.omnia ſacramenta legalia inſtitutionem

haberent ſacramentaleʒ.
4 Secundus. v. inſtituta erant ad ſignificandum vel ad
efficiendum.
4l Tercius ſi non omĩa hñt inſtitutõz ſacramẽtaleʒ ꝓꝑt᷑
quid quedã hñt ⁊ quedaʒ non.
Quarto queritur de efficacia ſacramentoꝛum legalium
ꝑ tres articulos.

¶ Primꝰ. v. ſanctificabant ſiue iuſtiſicabãt.

Scõðs.v.purgabãt ab immũdicijs legis. G
Al Tercius.v.eoꝝ exercitiũ alicuius erat vtilitatis aut
efficacie.

NQuinto querit᷑ de duratione ⁊ ceſſatione ſacramẽtoꝛum
legalium per ꝗnq; articulos.
4l Primus de ceiſatione eoꝛum.
4l Scõðs de cauſa ceſſatõis legaliũ ſacramentoꝝ.
4l Tercius de tempoꝛe ceſſationis.
4l Quartꝰ ſi in tꝑe gr̃e poterint obſeruaꝛi ſine pct̃o.

Al Quintus te ceſſatõe ſabbati.v.ceſſare de beat.

.de circumciſi⸗

one hʒ decem membaaaa.
Primo querit᷑ de circũciſionis diffinitione.
Secũdo de inſtitutione circũciſionis ꝑ tres articulos.
H de inſtitutione ex parte congruentie ſub du⸗
obus. S.
4I Secundus qua lege currente inſtituta eſt circũciſio.
4l Tercius qua etate mundi inſtlituta eſt circũciſio.
Tercio queritur de latione ſiue datione circumciſionis
ꝑ duos articulos. 4
¶ Primus de latione er parte dantis.
4I Secundus er ꝑte eoꝛum quibus data fuit tam ad gen⸗
tem iᷓ ad ſexum ſub.S.ſuis.
Quarto queritur de obligatione circumciſionis ꝑ qua⸗
tuoꝛ articulos.
4¶ Primus de obligatione qᷓtum ad peꝛſonas.
Gecundns c obligatione qᷓtum ad tempus ſub.S.du
obus.
4 Tercius vtruzʒ moꝛtui ante octauũ diẽ damnarent᷑.
4¶ Quartus vtrum moꝛtui in deſerto inciꝛcumciſi fuerũt
damnati. .
Quinto queritur de ſignificatione ciꝛcumciſionis ꝑ du⸗
os articulos.
4l Primus.v.circumciſio ſit ſoluʒ in ſignificando ⁊ nõ
in efficiendo. L

Al Scðs cuiꝰ rei ſit ſignum ꝓprie ſe.

S

Sexto querit᷑ de integritate ꝑ.iiij.articuloo.
4 Primus. v. dies octaua fuit d ſacramenti circumci/
ſionis ſubſtantia. .
4Al Secũdus.v.aliquo caſu poterat puenir .
4¶ Tercius.v.erat de eſſentia circumciſionis ꝙ fieret in
membꝛo tali. HS

Quartus. v. erat de eſſentia circũciſionis ꝙ ſieret tali

inſtrumento ſcʒ cultro lapideo.
Septimo queritur de efficacia ei
articulos. . . .
4 Prunus. v. caracterem imprimeret circũciſio.
4 Secundus.v. aliqueʒ ha buit effectum purgationis:
aut tm̃ ſignificatõnis. . .
4l Tercius.v.tollebat peccatum oꝛiginale: immo etiaʒ
actuale ſub.S. J
4 Quartus.v. ex vi circũciſionis conferebat᷑ gr̃a etiam
ad oꝑandum meritoꝛie ſub.S.
4l Quintus de circũciſionis efficacia in comꝑationead
precedẽs ⁊ ſubſequẽs ſacramentũ ſub.S.ſuis.
Octauo querit᷑.v.circũciſio erat iteranda.
Mono querit᷑ de duratõne circũciſionis.
Secimo queritur de circumciſione chriſti. vtrum debu⸗
it circumcidi.

rcumciſionis ꝑ quinq;

tis legis euangelice in genere bʒ.vij.mẽbꝛa.
Primo querit᷑ de qdditate ſacramẽti ꝑ duos articulos.
Primus quid ſit ſacramentum euangelicum ᷣm dif⸗
finitioneʒ ſub.S.
4¶ Secũdus quid ſit ſm reʒ.
Secũdo querit᷑ de inſtitutõe ſacr̃i ꝑ.iiij.articuloo.
4 Primus de inſtituente.v.omĩa ſacramẽta noue legis
inſtitntõʒ habuerũt a xpᷣo. L
4 Secũdus de neceſſitate inſtitutõis ſub.S.
4 Tercius de cauſis ⁊ vtilitate inſtitutõis.
4 Quartus de tꝑe inſtitutõnis.
Tercio queritur de eſſentialitate ſacramẽtoꝛum ꝑ ꝗnqʒ
articulos.
4¶ Primus eſt te materia vtꝝ omĩa ſacramenta habe⸗
ant materiam.
4 Secũdus de foꝛma vtꝑ omne ſacramentuʒ noue legis
habeat foꝛmaʒ. S?ð
q Tercius te ſuffieientia eoꝛum in quibus ſacramen⸗
ta conſiſtunt.
4 Quartus de ſigniſficatõne ſub.S.
¶ Quintus de cauſalitate ſacr̃oꝝ noue legis ſub.õ.
Quarto querit᷑ de effectu ſacramẽtoꝝ ꝑ duos articłos.
Primus quare effectus qui eſt ad diſcernendũ ratiõe
caracteris nõ eſt in omibus ſacramẽtis.
4¶ Scðs eſt te effectu refoꝛmatõis ſub.S.
Nuinto querit᷑ de diſpenſatione noue legis.
Sexto querit᷑ de duratione.
Septimo de numeꝛo ſacramentoꝝ noue legis per duos
articulos.
¶ Primus.v.vnũ ſacramẽtũ ſufficiat aut regrũt᷑ pluꝛa.
¶ Scðe ſuppoſito ꝙ plura: in quo numero debet eſſe.

euangelicis in ſpeciali. Et primo de baptiſmo Jobanis

babet.ix.membꝛa.
Primo querit᷑ quare baptiſmus rpᷣi habuit preꝑatoꝛiũ
ꝓrium plꝰꝙᷓ alia ſacramẽta.
Secũdo.v.baptiſnins Johãnis ſit ſacrjm. L
Tercio queritur de foꝛma eiuſdem baptiſmi per duos
articulos.
4¶ Primꝰ de foꝛma baptiſmi Johis.
¶Secundus ſi idem fuit baptiſmus Johãnis qð bapti⸗
ſmus petri vel pauli.
Quar to querit᷑ de efficacia illius baptiſmi.

Nuinto quare appꝛopꝛiatũ fuit quoddaʒ baptiſma Jo⸗

banni.

.
„
5

Serxtog ſutrũt baptiſmo Johʒis baptiʒati ꝑ.iij· arti.
4 Primꝰ ſi xpᷣs fuerit baptiʒatꝰ eodẽ baptiimo.
4l Secũdus vtꝝ congruebat ꝙ ille ſolus Johannis ba/
ptiſmo baptiʒaret᷑. „ —
¶l LZercius de circũſtantijs.quare ſpũſſanctꝰ deſctdit ſu
per xpᷣm baptiʒatũ a Johe.
4 Quartus. v.paruuli mulieres baptiʒ ati fuerũt ba⸗
ptiſmo Johãnis.
Septimo querit᷑ v.baptiʒati baptiſino Johis erãt reba
ptiʒandi baptiſmo x-i. r
Oetauo te inſtitutione illius baptiſmi vtꝝ fuerit inſti⸗
tutus a deo vel a Johãne äs
ono q̃rit᷑ de ceſſatõe baptiſmi Jobis ꝑ duos articłos.
liPrimꝰ vtꝝ baptiſmus Johis debuit ceſſare.
4 Scðs qñ debnit ceſſare.

Mueſtio. x. c
catheciſmo bʒ tria membꝛa.
Primo q̃rit᷑ de oꝛdine iſtoꝝ ꝗs alio ſit prioꝛ nccio.
Secũdo querit᷑ de exoꝛciſmo ꝑ ſex articulos.
4I Primus an exoꝛciſmus ſit neceſſariiiꝰ.
4I Secũdus ad quid ſit neceſiariꝰ.ſcʒ vtꝝ ad efficienduʒ
an ad ſignificandũ. .
4 Tercius.v.ad efficiendũ in coꝛꝑe vel in aĩa.
4 Quartus cuiꝰ ſit exoꝛcizare.
4 Quintꝰ de virtute verboꝝ ꝑ que fit exoꝛciſmꝰ.
4 Serxtus de modo exoꝛciʒanii.
Tercio querit᷑ de catheciſmo ꝑ.iiij.aꝛticulos.
Primꝰ de quibo debet eſſe catheciſmꝰ.
4Scðos de his qui catheciʒandi ſunt.
4l Tercius quoꝝ officium erat catbeciʒare adultos ad
baptiſmũ venientes. SS
4OQuartus v.cathecuminꝰ ex ratione catheciſmi vitaʒ

ſpualeʒ bꝛe dicat᷑ cũ a4 ſidez inſtruat.
Wneſto rj. de quidditate

baptiſmi in aqua hzʒ ſeptẽ mẽbꝛa. .
Erinna querit᷑ de numero diffinitionũ.

ecundo de vnaquaqʒ diffinitione baptiſmi ꝑ ſe. Et pꝛi
mo de diffinitione magri. S
Tercio de diffinitõe Hugonis ꝑ duos articulos.
4 — de ipſa diffinitõne.
4 Scðdðs de ↄꝑatiõe ꝑtiũ hꝰ diffinitõis ⁊ ꝑtiũ.
NQuarto querit᷑ de diffinitõe błi Auguſtini.
NQuinto de diffinitõne Dionyſij.
Sexto de diffinitõne Johis Bamaſceni.
Septio qrit᷑ in qͥ genere pᷣdicabili ſit baptiſmꝰ.

xij.de inſtitutione .
baptiſmi hʒ tria mẽbꝛa.
Primo querit᷑ de oꝛdine inſtitutõis baptiſmi.
Secundo cauſis inſtitutõnis.
Tercio de tꝑe in ſtitutõis ꝑ duos articulos.
4 Primus qñ fuit inſtituuud. l
Secundus qñ inſtitutio baptiſmi inducebat obligati .*
onem neceſſitatis.

Mueſtio. xiij de bis que ꝑti
nẽt ad eẽntiaʒ baptiſmi hʒ quatuoꝛ inchꝛ·
Primo q̃rit᷑ de intẽtione baptiʒãtis ꝑ.iiij.articulos.
¶ Primꝰ. v. requirit᷑ intentio baptizantis.

l Scòus ſi requirit᷑ intentio recta.

¶ Tereius ſi recta intentio põt eſſe ſine fide.
4l Quartus cuiꝰ vt obiecti debet eſſe intentio.
Sc&dðᷣo qrit᷑ de materia baptiſmi ꝑ tres articulos.
4¶ Primus de ſubſtantia materie⸗
4Secũdus de quantitate.
4¶Tercius de idemptitate.
Tercio q̃rit᷑ de ſoꝛma hꝰ ſacr̃i ꝑ.iiijaꝛticullos. .
Al Primus de necitate foꝛme.
A Scõs d integritate ſub quatuoꝛ.S.
3

—

4 Tercius de mutatione vel vaꝛiatõe e foꝛme ſub qnq;. S.
4. Quartus de com ꝑatione diuerſ. arum ſoꝛmarum ſub

tribus. ꝓXS. .
Nuardv querit᷑ de immerſione ꝑ ſer articulos.

4l Primus quantum de coꝛpoꝛe opoteat immeꝛgi vel p⸗

fundi vtꝝ totum vel ꝑs.

4 Secundus de numero immerſionum ſcilʒ quotiẽs de⸗

beat arunmergt
4 Lercius de necĩtate numeri limmerlionũ.

4l Quartus de maioꝛi ↄgruitate numeri.
4 Quintus de comparatione ii immerſionis ad effectum

baptiſmi.

4 Sextus de compatione immerſionis ad virtutem 1 ⸗

uo babeat babeat

cramenti.

baptiſmus virtutẽ hʒ duo membꝛa.
Primo queritur v. baptiſmus babeat virtutez a conta⸗

ctu carnis xpᷣi.
Secundo vtru a aon vela reſ⸗ urrectõe vel ab vtroq;.

xv. de poteſtate

anc bʒ aaener mẽbꝛa.
Primo queritur que ſit poteſtas baptiſm quã retinuit
ſibi xpᷣus.
Secundo.v.dñs poſſet miniſtro poteſtatem coperatio
nis conferre.
ZTercio.v.data fuit xpo homini poteſtas dimittendi pec
cata in baptiſmo.
Quarto queritur incidenter ꝓpter verbuʒ euangeli qs
dicit Johannes: Ego neſciebam eum quid ſciuit Yoha⸗
nes 2 quid neſciuit.

bus baptiʒantis hʒ octo membꝛa.
Primo querit᷑.v.ſoli ſacerdotes poſſint baptizare.
Scðdo.v.mali pñt baptiʒare ꝑ tres articulos.
l Primꝰ. v.mali ſacdotes baptiʒantes ↄferũt baptiſma
ꝗl Secundus v. peccent miniſtrando baptiſma ꝓpter eo
rum indignitateʒ.
4 Terciꝰ. v.equałr æt᷑ ꝑ bonũ miſtrũ ? malum.
Tercio q̃rit᷑.v.heretici pñt baptiʒare ꝑ.iiij.articulos.
4l Primus.v. heretici baptiʒates vere baptiſma ↄferãt.
4 Scðus. v. hereticus qꝙᷓtum ad articulum de ba ptiſino
baptizar:
4 Tercius. x. cũ labunt᷑ in hereſim amittant ius bapti⸗
zandi vel non.
Quartꝰ.v.illi ꝗ nũꝙᷓ crediderũt pñt ↄferre baptiſmũ.
NQuarto q̃rit᷑ v. demones pñt baptizare. L
Quĩto.v.carentes vſu rõnis pñt baptizaꝛe.
Sexto.v.plures ꝑſone pñt baptiʒare vnã ꝑſonã.
Septimo.v.vna ꝑſona poſſit ſimul baptiʒare plures.
Drrano. vs oñt ap izate ſeipſuz.

nibno puuli baptizandi bʒ ſex mebꝛa.
Primo querit᷑.v.puulus ſit ſuſceptibilis baptiſini.
Scðo.x.puulus intra matris vterũ baptizari poſſit.
Tercio.v.ꝑuulus ſeminatꝰ ſiue ſᷣm aliquã partẽ egra⸗ ⸗
ſus ſit ſuſceptibilis baptiſmi.
Quarto.v.ꝑturiẽs in articulo moꝛtis ſit incidenda.
NQuinto.v. baptiſinus debeat differri: an non per duos
articulos.
4¶ Primus.v.debeat differri vſqʒ ad finẽ eite.
4¶ Scðs.v. debeat differri vſqʒ ad etatẽ adultaʒ.
Serxto querit᷑.v.ſanctificatus in vtero cebeat baptiza
ri poſtqᷓ natus eſt.

nibus adulti baptizidiſb tria membꝛa.
Primo querit᷑ de inuitis vtꝝ ꝗs inuitꝰ põt baptizari.
* D

Scðo de ficto ſiue accedẽte ficte ꝑ.iiij articulos.
¶ Primus de ficto ꝗ accedit ad baptiſinũ nõ ↄtritus.
4¶ Secundus dæ ficto qui i accedit ad baptiſmuʒ non cre⸗
ens ſub ſex. S.
¶ Tercius de ficto qui cõtemnit ſa cramentũ baptiſmi.
4 Quartus vtrum recedente fictione baptiſma abeat
efficaciam.
Tercio querit᷑ de nõ vtẽtibo rõne vtꝝ baptizent.

Mueſtio.xix. de caractere

baptiſmi bʒ.rj· membꝛa.
Primo querit᷑ qd ſit caracter ꝑ duos articulos.
¶ Primus ꝗd ſit caracter ᷣm ratõʒ.
4¶ Scõðs quid ſit ſᷣm reʒ. ,
Secũdo querit᷑ ad quid ſit caracter.
Tercio in quo ſit ſicut in ſubiecto.
Quarto de cauſa caracteris vtꝝ virtus imprimat cara-
cterem ſicut ſacramentũ.
NQuinto a quo bʒ ꝙ ſit indelibilis. J
Sexto in quo baptiſmo imprimat᷑ caracter.
Septimo de numero caracterũ quare ſunt tm̃ tres.
Getauo de comꝑatione caracterum inter ſe.
Mono de effectu caracteris.
Decimo de comꝑatõne caracteris baptiſinalis qui ẽ i
ad caracterem dyaboli.
Vndecimo.v.xpᷣs habuit caractereʒ.

Mueſtio.xx. de effectu bat

ptiſmi q;'tum ad amotioneʒ vel diminutionem mali ha⸗
bet duo membra.
Primo querit᷑ de effectu qui eſt reſpectu culpe per duos
articulos.
4 Primus vtrum baptiſmus tollat actualez culpã ſiue
moꝛtalem. .
4 Scöds vtꝝ tollat omẽʒ culpaʒ venialẽ.
Scðo queritur de effectu qui ẽ reſpectu pene ꝑ tres arti.
4I Primus vtrum tollat omẽʒz penam actualis peccati.
¶ Secundus vtrum tollat omnem penaʒ oꝛiginalis pec
cati ſub. SF.
Tercius vtx tollat penã que eſt car entia dine viſiois. .

fectu qᷓtum ad collationeʒ boni hʒ. vij. membꝛa.
Primo q̃rit᷑ qꝗd ꝑuulis in baptiſmo ↄferatur ꝑ. harti.
Primus ſi Ga ↄferat᷑ ꝑuulis in baptiſmo.
¶ Scðs.v.virtutes ↄferant᷑ ꝑuulis in baptiſmo.
Secundo queritur vtꝝ virtutes augeank in adultis i iaz
per fidem iuſtificatis.
Tercio.v.equaliter detur gratia omnibo baptizatis.
Quarto.v.illumĩatio conferat᷑ in baptiſmo. .
Quinto.v.ſecundatio ſit effectus baptiſmi.
Sexto querit᷑ de effectu incoꝛꝑatõis.

eptimo d effectu aperitionis ianue. “
Vueſtior xij. de com patio

ne baptiſmatũ inter ſeinuiceʒ hʒ.v.mẽbꝛa.
SPrimo qrit᷑.v.ſint ſacramẽta.
Scðo ſi ſunt aliqua genera baptiſmatũ pᷣter illa.
Tercio ſi aliq̃ genera baptiſmatũ repñtabant baptiſma
completum.
Quarto de dꝛũtia baptiſ⸗ matũ ſangunnis ⁊2 pnie reſpeemn
eius qð eſt aque ⁊ ſpus ꝑ ꝗnqʒ articulos.
¶ Primꝰ.v.vnũquodqʒ debeat dici baptiſma.
4 Sevs. v vnn Jnoaz ebeat dici ſaccm.
Terciꝰ.v.iĩ baptiſmo ſanguis ⁊ pnĩie impᷣmat caract.
4¶ Quartus ſi baptiſmus ſanguis ⁊ pnie ſupplent vicem
baptiſmi fluminis.
¶ Quĩtꝰ. v.ſufficiãt ad ſalutẽ ſine baptiſino flumis.
Nuito qrit᷑ e pᷣeminẽtia baptiſmatũ pꝓ duos arti.
4 Primꝰ de p̃eminẽtia baptiſmatis aqᷓ reſpectu ſaguĩs.
Scðs peminẽtia baptiſmatis Yo. reſpectu aliox.

* 25 „— —
talibus in baptiſmo ↄcurrentibo hʒ.vij.mẽbꝛa.

Primo qnerit᷑ de ratione numeri ſᷣm beatũ Dyoniſiuʒz
goꝛdineʒ ſumpſit a bio Thimotheo.

Secundo de numero poſito a Rabano queʒ nos magis

ſequimur.
Tercio de comꝑatione vnius diuiſionis ad alteraʒ: aut
huius numeri ad ilum.
Quarto de dꝛñtia ex auẽte canonis.
Nuinto de ſacramẽtalibo ↄſequẽtibo baptiſmũ.
Sexto.v.ey eccleſiã fiat verũ baptiſma.
Septimo quare baptiſmus nõ iterat᷑

. 1177 —

uneſtio. . me

to ↄfirmatõis bʒ plura mẽbꝛa.
Drin querit᷑ de inſtitutõe ↄfirmatõis.
cũdo dæ ipſius ſacramenti ↄfirmatiõis integritate ꝑ
duos articuloo.
Brins erit de materia ſi ſit neceſſaria: que ⁊ qualis
ℳ% e
4l Scðs erit de foꝛma.vtꝝ aliqua requirat᷑:⁊ que:⁊2 ð eſ⸗
ficacia eiuſdeʒ ſub.S. 3
Mueſtio.xxv. de vtilitate ſa
cramenti ↄfirmatõis in generali hʒ duo mẽbra.
Primo querit᷑ vtꝝ ſacramentũ confirmatõis ſit alicuiꝰ
vtilitatis ſimpłr.
Scðdo vtꝝ ſit alicuiꝰ vtilitatis q̃ eſt nccĩtatis.
Nueſtio. xxvj. de vtilitate
ſacramẽti ↄfirmatõis in ſpꝛali bʒ duo mẽbꝛa.
Primo queritur cæ vtilitate confirmatõis qtum ad do⸗
num gratie ꝑ quatuoꝛ articulos.
Primꝰ.v.in hoc ſacramẽto conferat᷑ gratia noua ſcʒ
alia q; baptiſmatis.
¶ Scðs.v.in h̊ ſacramẽto dat᷑ gr̃a gratũfaciẽs.
4 Tercius.v.gr̃a data in hoc ſacramẽto cedat in vnum
cum gra baptiſmali ſub.S.
Quartꝰ.v.conferat᷑ gẽa expediens ad actum virtutis
aut ad actum deni. J
Secundo querit᷑ de vtilitate confirmatõis qᷓtũ ad actuʒ
vel robur gratie ꝑ quatuoꝛ articulos.
Primus.v.ↄfirmatio bẽat aliquẽ effectũ ſpẽaleʒ gẽe.
Secundus quis ſit effectus pꝛopꝛius 2 principalis bꝰ
ſacramenti.
Tereius.v.ad roboꝛatõeʒ gratie baptiſmalis regrat᷑
gratia confirmatõis.
Quartus.v.cõfirmatio dat᷑ in robur ad confitendum

fidem xpᷣi.
Mueſtio. xxvij. de comꝑati
one ſacri ↄfirmatõis ad baptiſma bʒ duo mẽbꝛa.

Primo querit᷑ de comꝑatione ꝙᷓtũ ad oꝛdineʒ.vtꝝ cõfir⸗
matio ſit poſterioꝛ baptiſmo.
Secundo qᷓtum ad magnitudineʒ: qð illoꝛuʒ ſit maius
qtum ad munꝰ gr̃e.

Mueſtio. xxviij. de diſpẽſa⸗

tione ſacẽi ↄfirmatõis hʒ.vij.mẽbꝛa.
Primo querit᷑ quis põt ↄfirmare ꝑ tres articulos.
Primus.v.nõ ↄfirmatus poſſit ↄfirmare.
Scðs.v.gꝗlibʒ ↄfirmatꝰ poſſit ↄfirmare.
Tereius.v.quilibet ſecerdos poſſit confirmaꝛe vlł epi
ſcopus tm̃ ſub.S.tribo.
Gcðdo querit᷑ gs debeat ↄfirmari ꝑ duos articulos.
Primus.v.generalr oẽs ſint ↄfirmandi.

Scðs ſi prepoſteratio oꝛdinis ſacramẽtoꝝ ↄfirmatio

nis baptiſmi impediat ſuſceptõz ↄfirmatõis ſub.S.
Tercio querit᷑ quis põt confirmanduʒ tenere ante epi
ſcopum ꝑ tres articulos.

Primus. v. nõ ↄfirmatꝰ poſſit tenere ad ↄfirmãduʒ.
Scðs ſi mulier põt tenere ↄfirmandũ añ epᷣm. .
4 Tercius.v. indifferenter poteſt tenere vir feminã 7 le
mina virum. B
NQuarto querit᷑.v.xpᷣs fuerit ↄfiꝛmatꝰ.
NQuiĩto qrit᷑ de tꝑe ↄfirmatõis ꝑ duos articuloo.
4Primꝰ. v. ſtatim poſt baptiſmũ añ annos diſcretõnis
tcebet conferri confirmatt.
Scðs quanto tẽpe cõfirmati tebeant eſſe ſub diſciplina
criſmatis.
Sexto querit᷑ de loco vnctõnis.
Septimo de iteratione hꝰ ſacꝛi ꝑ duos articulos.
ePrimꝰ.v.ſacẽm ↄfirmatõis ſit iterabile.

l Scẽðòs ſi in eo imprimat᷑ caracter.

neſtio.xxix.de ſacramẽ

to euchariſtie bʒ tria membꝛa.
Primo q̃rit᷑ de ↄgruẽtia pᷣfiguratõis ꝑ duos articulos.
Primꝰ.v.ↄgruebat ſacim euchariſtie pfiguraꝛi.
¶ Scðo.v. vnica figura vel plurib.
Scðdo q̃rit᷑ de numero ⁊ ſufficiẽtia ſigurax

Tercio de ↄpatione figuraꝝ ꝑ duos aꝛticulos. *

Primꝰ de ↄꝑatõe ad figuras ſacr̃i baptiſmatis.
Secũdus de comꝑatione ipſarum adinuiceʒ.i/de eax
preeminentia.

Nuceſtio.xxx. de inſtitutio
ne ſacẽi euchariſtie hʒ duo mẽbꝛa.
Primo querit᷑ qua lege ↄueniebat inſtitui ſacr̃m eucha⸗
riſtie ꝑ tres articulos.
1¶ Primꝰ.v.nccia fuit inſtitutio hꝰ ſacr̃i.
4Scðs.v.ↄgruebat tꝑe legis ſcriptte.
Terciꝰ.v.ↄſona fuit ſiue ꝓꝛia tꝑi legis gr̃e ſub.S.
Scðo qrit᷑ de cauſis inſtitutõis ſacẽi euchariſtie.
Mueſtio. xrxrj.
cramẽti euchariſtie hʒ tria mẽbra.
Primo querit᷑.v.hoc ſacẽm ſit vnũ. MG
Secũdo ſuppoſito ꝙ ſit vnũ: quare ſub duplici ſpecie cõ
ficiatur “
Tercio.v.verius dicendũ eſt ſpecies panis ⁊ vini eſſe ſa
eramentũ: an contentũ ſub ſpecieb.

7 „

te ſacẽi euchariſtie reſpectu materie bʒ.ix.mẽbra.
Primo querit᷑ vtꝝ debeat confici de mateꝛia panis ⁊ vi⸗
ni ꝑ duos articulos.
4 Primꝰ quare tm̃ ſub his ſpeciebo ↄficii.
¶ Scðs ſi vtraqʒ baꝝ ſpẽꝝ ſit de integtate hꝰ ſacẽi.
Secũdo querit᷑ quare magis conficit᷑ ſacr̃m euchariſtie
de pane triticeo.
Tercio.v.ↄſici debeat ex aʒimo pane vel fermẽtato.
NQuarto.v.ↄfici poſſit ex omni genere panis.
Nuinto.v.aqua ſit admiſcẽda vino ꝑ tres articulos.
4l Primꝰ.v.aqua quecũqʒ ſcilʒ naturalis ⁊ artificialis
ſit admiſcenda.
4 Scõòðs.v.aqua ſit de ſuba hꝰ ſacr̃i.
erciꝰ in qua quãtitate debʒ aqua apponi.
Sexto querit᷑ ſi ſanguis xpᷣi poſſit conſecrari in puꝛo vi⸗
no ſine aqua.
Septimo.v.poſſit ↄfici ex omni genere vini.
Octauo.v.ſanguis xpi poſſit ↄſici ex aceto.
Mono.v.ſãguis xpᷣi poſſit ↄfici ex muſto dulci ⁊ agreſta.

4

tate ſacramenti euchariſtie reſpectu foꝛme habet quatu⸗
oꝛ membꝛa. S S
Primo querit᷑ vtꝝ hec ſit ſoꝛma in tranſſubſtantiatione
panis: Accipite ⁊ comedite hoc eſt coꝛpꝰ meũ.
Secũdo que ſit foꝛma preſcripta ſub q̃ ↄficit eccĩa.
Tercio de dubitabilibus incidentibus circa ſoꝛmã pre⸗
AX

ſcriptam per quatuoꝛ articulos.
4l Pꝛimus de dubitabilibo que incidunt circa foꝛmam to
talem.
Secundus de dubitabilibusqᷓ ĩcidunt circa ꝑtes forme
ſub quatuoꝛ. S. .
4¶Terciꝰde dubitabilibo circa variatõnem foꝛme.
¶ Quartus ⁊æ dubitabilibus que incidũt circa verba ad
dita quibus laus deo deferunt ſub. S. duobus.
Quarto queritur de foꝛma verboꝛum que eſt in tranſſub
ſtantia tõne vini per tres articulos.
4¶ Pꝛimus de foꝛina in generali.
¶ Secundus de ꝑtibus foꝛme in ſpeciali.
¶Tercius de his q̃ addita ſunt ipſi foꝛme.
verboꝝ ↄſecratõnis habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo queritur de ipſoꝛũ in comꝑatione ad elementum
tranſſubſtãtiandi per tres articulos.
Pꝛimus vtrũ virtus aliqua ſit verboꝝ operans in con
uerſione elementi in coꝛpus xpi. .
¶ Scðs vtrũ illius virtutis oꝑatione fiat conuerſio ele⸗
menſti in coꝛpus xrßi.
4 Tercius vtrum illa virtus poſſit conuertere elementa
in quacunq; quontitate.
Secundo querit᷑ de com ꝑatione virtutis verboꝝ ad oꝛdi
nem ſacrũ.vtrũ maioꝛ ſit ptas oꝛdinis q; verboꝛ.
Tercio q rerboꝝ virtute comꝑando ad alia opera mira
bilia per duos aꝛticulos.
4 Pꝛimus de com ꝑatione ad creatõeʒ. vtrũ minoꝛ virtus
ſufficit ad conuertendũ elementuʒ in coꝛpus xp̃i qᷓ ad cre
andum aliquid ex nihilo.
Scðs de ↄꝑatõne vᷣtutis ᷣboꝝ ad ↄceptõeʒ.b.virginis.
Quarto querit᷑ de virtute verboꝛuʒ in com ꝑatõne ad tpᷣs
in quo duxit in opus per duos articulos.
Pꝛimus vtrum eodem modo fit conuerſio panis ĩ cor⸗
pus rp̃i.⁊ vini in ſanguinem an diuerſis.
¶Secundſi accideret ꝙ facta ↄuerſione panis in coꝛpꝰ
xpᷣi:non poſſet ſe acerdos cedere ad conſecrationem vini:
quid agendum eſſet in ilio caſu. MDo
v.
tione ſacramẽti euchaꝛiſtie.quis poſſit conſecrare habet
ſex membꝛa. l
Pꝛimo querit᷑ vtrũ angelus poſſit conſecraꝛe.
Scðo vtrũ laicus iuſtus habʒ ptatem conſecrandi.
Tercio vtrum ſolus epᷣs poſſit conſecrare.
NMuarto vtrum ſacerdos malus in moꝛibus habeat pote⸗
ſtatem conſecrandi. S D—W—
NQuinto ſi hereticus qui ſuſcipit oꝛdinem in mfidelitate

poſſit conſecrare ſub.S.
Serxto querit᷑ vtrũ degradatus poſſit conſecrare.·
Nueſtio. xxxvj. de conſc/
crationis vſu habet decem membra. .
Hꝛimo queritur de loco.vtrum liceat conſecrare in locis
non conſecratis.
Scðo tde tꝑe ↄſecrandi.vtꝝ liceat conſecrare hoꝛa cene.
Tercio de altari ſuper quo conſecrandum eſt coꝛpus xpᷣi
e qua materia debet eſſe.
Nuarto cuiuſmodi pãnis debet celebꝛans vti.vtrum ſeri⸗
cis aut lineis:tinctis aut albis.
Quinto t calice et patena.vtrum liceat conſecrare in ca
lice de petra.
Sexto de indumẽtis ↄſecrantis p gqnq; articulos.
Pꝛimus de indumentis ſimplicis ſacerdotis ⁊ numero
eoꝛundem. =

Scdus tæ veſtibo pontiſicis ⁊ eoꝝ nũero ⁊ vocabulis.
Tercius de ſignificatõne veſtiũ pontificalium.
4 Quartus de palleo archipreſulum.
¶Quintus de numero oꝛnamentoꝝ pꝛedictoꝝ.
Septimo queritur de multitudine aſſiſtentium conſecra

tioni.

Octano de multitudine conſecrantiũ vnam boſtliam.
Mono de neceſſitate verboꝝ ꝓſerendoꝝ in cõſecratione.
Decimo de ratõne ⁊ intellectu eoꝝ que ſunt in laudem et

ſolennitatem conſecrationis.

Loco queſtionis.xxxvij.ba
betur tractatus de officio miſſe tripartitus.
In ꝑte pꝛima declaratur illuminatio populi que ertendi
tur ab introitu vſq; ad oblationẽ hoſtie et calicis ſb. x. S.
In parte ſecunda pꝛoſequitur ĩmolatio ſe acrificij que extẽ
ditur vſq; ad finem conſecratõnis et communionis ꝑ an⸗
q; membꝛa. . M
Pꝛimum eſt de conſecrandoꝝ oblatõne ꝑ tres articulos.
¶ Pꝛimus eſt pᷣſentatio munerum ibi.Libi deo creatoꝛi
meo offero panem hunc. ́”ͦ́ùMẽGUd
ASecundus eſt interpellatio pꝛecum ibi in ſpiritu humi⸗
litatis.
Tercius erolutio laudum ſub.S.ſuis ibi ꝑ oĩa ſecula.
Secundum membꝛuʒ eſt de oblatoꝛum conſecratione per
quatuoꝛ articulos.
¶ Pꝛim poſtulat ob

late hoſtie bñdictõneʒ ibi · Te igitur

clementiſſime pater. . —òMB .
¶ Secundus fideliũ promotionem ibi. In pꝛimis que ti

bi offerimus.
ATercius hoſtie oblate in coꝛpus xp̃i et ſanguinẽ tranſ⸗
mutatõneʒ ibi. Quã oblatonez.
¶ Quartus denunciat ↄſecratõnis ↄſũmatõneʒ ibi. Qui
pꝛidie qᷓ; pateretur. 34
Tercium membꝛuʒ eſt de rei conſecrate rememoꝛatõne ꝑ
tres articulos. ́M
OPꝛimo expꝛimit᷑ oblatõnis commemoꝛatõ ibi.Ende et
memores. .
¶ Secũdo ſimilitudinis acceptatõnis poſtulatõ ibi.Su⸗
pꝛa que pꝛopitio. L

ETercio huiꝰſacriſicij effectus imploꝛatio ibi Suplices

te rogamus. . =
Nuaꝛtũ membꝝ eſt te eccleſie militantis conſeruatõne ꝑ
plures diſtinctones dominice oꝛatõnis iuxta pfatõnem ⁊
ſeptem eiuſdem petitõnes ſub.S.eoꝛum ibi. Oꝛemus pce⸗
ptis ſalutaribus. . .. .
Nuintũ mem bꝛũ eſt de rei ↄſecrate ꝑceptione ibi.Libera
nos q̃s domine. . L
In tercia ꝑte pꝛincipali buiꝰtractatus recitatur rememo
ratio accepti beneficij que extenditur a ↄmunione vſq; ad

ſinem miſſe.
Oneſtio. xxxviij.de conſe⸗

crationis effectu habet octo membra.
Pꝛimo queritur vtrum hic ſit vera tranſmutatio ſiue con
uerſio panis in coꝛpus xpᷣi an panis maneat ſimul cum
coꝛpoꝛe. ”
Secũdo vtrum totus panis ↄuertat᷑ in coꝛpus xp̃i:an ali
quid remaneat ce pane. YYUU
Tercio vtrũ ſit ãnihilatõ panis in hac ↄuerſione.
Quarto ad qð genus mutationis habeat reduci hec mu⸗

tatio ꝑ quatuoꝛ articulos. —
Pꝛimꝰvtrũ ha beat reduci ad motum ſubſtantie vel ac⸗
cidentis. . ... . .
Secũdus ſupoſito ꝙ ad motum ſubſtantie.an ad gene

ratio nis vel coꝛruptõnis.

Terciꝰvtrũ hec mutatõ ſit ad motuʒ augmenti vel nu⸗
trimenti. .
¶ Quartꝰſi loci mutatõ ſit annexa huic mutatõni.
Quinto querit᷑ an panis tranſeat in carnem.ſanguinem.
animã et diuinitatem.
Serto an ꝑs panis ↄuertatur diſtincte in ꝑtem coꝛpoꝛis
xpᷣi vel totus indiſtincte in totum. .
Septimo vtrum hec mutatio fiat ſucceſſiue aut ſubito.
Octauo vtrum eſſe panis ⁊ coꝛpoꝛis xp̃i ſint in eodem in
ſtanti an in diuerſo. = “

Nueſtõ. xxxix. de erpᷣſſione

vᷣboꝝ et mõ loquẽdi circa h̊ͥ ſacramẽtũ hʒ tria mem bꝛa.
Pꝛimo q̃rit᷑ te mõ loquẽdi ꝑ verbum ſigniſficans poſſe.
Scðo de mõ loq̃ndi ꝑ vᷣbũ ſignificãs fieri ꝑ duos articłos
41 Eun& modo loquẽdi ꝑ verbum fiendi ſimpliciter.
4¶ Secundus de modo loquendi peꝛ verbum fiendi addita
pꝛepoſitione iſta de vel ex. . MB
Tercõ de mõ loq̃ndi ꝑ vᷣbũ ſubſtãtiuũ ſeu ſignificãs eſſe.

Nneſtio. xi. de otinentia ſa⸗

cramenti eukariſtie babet tria membeaaa.
Pꝛimo queritur de exiſtentia ſpecierum continentiuʒ per
tres articulos. “
l Pꝛimus vtrum deus poſſit facere ꝙ accidentia ſint ſine
ſubiecto. .
4 Scðus vtrum accidentia ſint hic ſine ſubiecto.
l Tercius vtrum congruat ꝙ in hoc ſacramento ſpecies
ſiue accidentia ſint ſine ſubiecto. .—
Scðo q̃rit᷑ de oꝑatõe ſpecieꝝ ꝑ quatuoꝛ articulos.
Pꝛimꝰ de oꝑatõne imutatõnis ſi ſpecies hmõi imutant
ſenſum ⁊ vtrũ boc faciant naturaliter ſub..
Al Secũdus de oꝑatõne refectõnis vtrũ reſiciunt ⁊ nutri⸗
unt et ſi hoc naturaliter. . .
Tercius de opatione conuerſionis vtrꝝ accidentia ha/
beant potentiam conuertennini.
4 Quartus de oꝑatõne tranſmutationis.ꝑ coꝛruptõnem
vel vermium coꝛroſionem ſub.S. —ʒ
Tercõ queritur de ↄtinentia huiꝰ ſacramenti quãatũ eſt ex
parte contenti ꝑ octo articuloo.
