am mandatoꝝ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ etſi ꝑ cuſtodiam pᷣceptoꝛuʒ
ꝑuenit᷑ ad regnũ:tñ aliud eſt petere hoc ⁊ aliud illud:ſicut
meritũ eſt aliud q; pꝛemiũ.¶ Erx his patet rñſio ad aliud
qð ſeꝗtuꝛ.quia etſi in illa petitõne q̃ eſt fiat voluntas tua
⁊c̃. Petit᷑ obedientia vt fiat volũtas vi a nobis quemad⸗
modũ ſit in celo ab angelis:nec ex ̊ ſeqtur ꝙ bec eſt ⁊ ea⸗
gem cũ petitõne ſcða nec ꝙ alie ſuꝑfluũt.¶ Ad hoc quod
obijcit.ꝙ in omiba petit᷑ diuina voluntas. Dicenduʒ ꝙ h
verũ eſt implicite nõ tñ directe ⁊ explicite.ꝗpter qð peteꝛe
diuinã voluntatẽ directe fieri ⁊ ꝙᷓtum ad quedã determi⸗
nate q̃ inſinuant᷑ ꝑ ̊ ꝙ addit᷑ ſic in celo et in terꝛa non ſu⸗
ꝑfluit.¶ Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ in Luc.xj.nõ aſſignan⸗
tur niſi ꝗqnq;. Dicendũ ſᷣm ꝙ dicii Aug.in enche.cxix.ca.
In illis ꝗnq; ↄpꝛebendunt᷑ ſepteʒ aſſignate Math. vj. di
cit em̃ Lucas euangeliſta in oꝛone dñnica petitõnes nõ ſe⸗
ptem ſ̊ ꝗnq; ↄplexus eſi.nec ab illo vtiq; diſcrepauit. Sʒ
quõ iſta ſeptẽ intelligenda ſunt ipᷣe ſua bꝛeuitate ↄmonuit
Katio aũt bꝛeuitatis põt eſſe.ꝙ in ¶Math.dat᷑ foꝛma oꝛã
di ꝑſectis.ꝗ ex mmioꝛi ↄfidẽtia om̃es defect ſuos ſigillatiĩ
expꝛimũt ⁊ eoꝝ ſigillatim petũt reꝑatõeʒ.Sʒ in Luca da
tur foꝛma im ꝑfectis ꝗ ex minoꝛi ↄfidẽtia nõ audẽt nee ſci⸗
unt ſinguloꝝ defectuũ ſigillatim poſtulare reꝑatiõeʒ:ſed
q̃ſi ſummatĩ ⁊ implicite.q̊ ꝓpter hoc in Luca nõ ponit᷑ pe
titio q̃ eſt fiat volũtas tua:qꝛ quodãmodo in duab pꝛece
dentibo ↄtinet᷑.vñ Aug.oñdens Lucas terciã petitõeʒ du
aꝝ ſuꝑioꝝ eſſe quodã modo repetitõeʒ .magis eaʒ pꝛeter
mittendo fecit intelligi. Siłr vltima petitio in penultima
quodãmodo ↄtinetur.ſᷣm ꝙ induci in temptatõeʒ nõ ſolũ
dicit reſpectũ ad futurũ ſed generaliꝰ.ñ Anug. math.
in vltimo poſuit ſed libera nos a malo Lucas non poſuit
vt intelligeremus ad illud.quod de temptatõne dictuʒ eſt
ꝑtinere. deo quipe ait ſ̊ libera:⁊ non ait ⁊ libera:tanqᷓ
vna petitõeʒ demõſirãs eſſe.vt ſciat vnuſqſq; in eo ſe libe⸗
rari a malo qð nõ infert᷑ in temptatõeʒ.hec Aug. igr̃ eẽn
tialiter diſtinguũtur he petitõnes vt ex dictis pʒ. Sed ga
ad liberatõeʒ q eſta malo futuro neceſſario ſegtur libera
tio a pñti.licet nõ ecõuerſo.nam a temptatõne mali futu
ri liberari nõ põt ꝗ implicat᷑ malo pñti:ideo dic Auguſt.
hanc in illa intelligi.Ex his pʒ rñſio ad illud qð ſegtur.

4 ₰
Xxxvy.
4Ao illud quod obijcitur ꝑ glo.que dicit.ꝙ panis eſt cor
pus rpᷣi vel veꝛbũ dei vel ipſe deꝰꝛc̃. Dicendũ ꝙ in petitõ⸗
ne panis ↄſubalis nõ petit᷑ deus vt eſt om̃ia in om̃ibo: ſ̊ſo
lũmodo vt eſt in rõne panis:vnð alie nõ ſuꝑfluunt.⸗q Ao
illud ꝗð obijcit᷑ de verbo Criſ.ꝙ in om̃ibo opꝛehenſuʒ eſt
optere dimittere irã ⁊c. Dðm ꝙ in om̃ibo eſt vt ↄſequẽter
ens:qð pʒ. Si em̃ ſanctificet᷑ nomen ci in aliqͥ.ↄſtat ꝙ ñ
eſt in ira erga aliquem.ſitr eſt de alijs:ſed nõ eſt in illis vt
pꝛincipałr. Gel ſic põt intelligi.in quibo omibo ⁊c.i.inter
quas om̃s petitõnes ⁊c̃.q̃ſi diceret.petitio hr̃ de remiſſio⸗
ne ire inter alias.Et hoc videt᷑ ꝑ hoc qð ſubiũgit᷑ ibidem
ſed tñ nõ ſufficit in his.ſed monſtraꝛe volẽs quantũ ꝓ hac
re facit ſtudiũ nõ ſufficit ſolũ in bis.ſᷣ et ſingulariter id po
ſuit ⁊ pꝰor oeʒ nulliꝰalteriꝰ mandati meminerat qᷓ huius
dicens ita. Si dimiſeritis bominibo pcta eoꝛuʒ: dimittet
vobis pater celeſtis pcta vra Math. vj. 4 AUd aliud qð
obncit ꝑ illam glo.ANath.vj.i ꝛõ ait ⁊ libera ⁊c.q eſt NRiu
gul. dðm ꝙ Aug. intendir veterminare ꝙ ſeptima petitio
Fᷣm Luca reducit᷑ ad ſextaʒ. VUñ ꝙ dicit Matheꝰ?nõ dic 7
libera nos.ſ̊ dicit ſed libera nos a malo tanqꝙᷓ diuerſã pe
titionẽ eſſe poneret intelligit᷑ diuerſa que nõ poſſet ad aliã
reduci vt ſupᷣ de hoc vbi obijcit᷑ quõ.vij. petitões Mathei
reducunt᷑ ad ꝗnq; in Luca. Ad aliud qð obr̃ ꝑ glo.illazx
q̃ dic a malo viſibili et inuiſibili. Odm ꝙ gio. dz intelligi
cx malo viſibili inuiſibili pñti. Vñ ſubditur ibidem in
glo. Liberatio qͥtidie neceſſaria eſt dum ſine malo anime
coꝛꝑis nõ viuit᷑.¶ Ao aliud qð obijcit᷑.ꝙ liberatõ ma
lo petit᷑ in ꝗnta petitõne ⁊c᷑.Dm ſᷣm quoſdã.ꝙ in quĩita
petitõne petit᷑ remiſſio pctoꝝ q;tum ad habitus relictos ⁊
maculas. In ſeptima petit᷑ liberari a malo pnᷣti actuali.
Vel pot ad hoc vñderi vt tactũ eſt.ꝙ in illa petitõe libera
nos a malo.poſtulat᷑ liberatio a malis pnñtibo:in ꝗnta di⸗
miſſio pᷣteꝛitoꝝ. Quia vo neſcit᷑ vtrũ pᷣterita pet᷑e dimiſſa
ſunt.i emo.n.ſcit vtrũ amoꝛe vł odio dignꝰſit. Ecẽs.ix.
ſemꝑ poſtulanda ẽ dimiſſio pᷣteꝛitoꝝ debitoꝝ.Et quia ne
mo põt dicere mundꝰſum a pcto Pꝛouer.xx·ſemꝑ poſtu⸗
landa eſt liberatõ a malo pñti.⁊ hoc vult illa glo.hec libe
ratio quotidie nccia eſt ⁊c. Uel ſᷣm Criſ. In ꝗnta petitõ⸗
ne petitur dimiſſio pctoꝝ. dicit em ſic.deinde poſtꝙᷓ conti
git 7 poſi lauacrũ regeneratõnis peccare multũ 2 H phy⸗
lantrophyam ſuã.i.amoꝛem hoim demonſtrans: iubʒ de
petoꝝ dimiſſione accedere ppy lantropo deo. et diceꝛe ita
SDimitte nobis debita noſtra. In ſeptima petit᷑ liberatio
a dy abolo. dicit em̃ ſic.Et ne nos inducas in temptatiõeʒ
ſ erue nos a ꝑnicioſo et ꝑnicioſum hic dyabolum vocat.
ßm em̃ ſuꝑeminentiam ita illa vocat ter ſuphabundan⸗
tiam malicie.hec Criſ. Ex bis patet rñſio ad illud quod
ſegtur. ¶¶ Ad aliud quod obijcitur ꝑ illaʒ glo. In i llã que
nondũ eſt nõ ſinas induci:et ab ea in qua ſumꝰinducti li⸗
bera.quo facto nihil reſtat metuendũ nibil oꝛanduʒ.Rñ⸗
ſio ꝙ loꝗtur glo.nõ ſolũmodo de vltima petitõne:vᷣ de vl⸗
tima cuʒ penultima.q̃ſi diceret.ſi ſimꝰliberati ab illa que
pñs eſt ⁊ qᷓ futura:nõ habemꝰneceſſe oꝛare vel metuere.et
hoc verũ eſt:qꝛ hic nõ erit añ plenaʒ liberatõneʒ q̃ erit in
fine. Vñ dico ꝙ hec relatio quod refert᷑ ad copulatiuaʒ pᷣ⸗
cedentem nõ ad vltimã ꝑtem. 4 Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ;
hec oꝛatio eſt de malis amouendis ⁊c.Dicendũ ꝙ hoc ve⸗
rum eſt ſumedo differentias pꝛimas et generaliſſimas: ni
hilominus erxpedit ſpecialius poſtulare impetranda rati
onibus ſupꝑꝛatactis.

¶Petitio prima. Gancti⸗

ficetur nomen tuum.
gtur de ip̃is petitõnibo ſigillatim. Et pꝛi
mo de pꝛima.ſcðo de ſcðᷣa.tercio de tercia 2
ſic ↄñter. In pᷣma pꝛĩo querit᷑.vtrũ faciẽda
ſit talis petitõ ſcʒ de ſanctificatiõe nominio
. Se it vna petitio vel plures.
Tereio quid petit᷑ in illa ſeʒ tꝑale vel eternum·

Videt᷑ ꝙ hec petitio nulla ſit. vt em habet᷑ a beõ Dyoniſ.
Deus nõ hʒ nomẽ imo eſt innoĩabilis:ꝗ̊ nibil eſt petere ꝙ
nomen ei ſanctiſicet. ¶ Item ſuppoſito ꝙ bẽat nomen.nõ
põt nõ eſſe ſctm.ſᷣ inutiliter petit᷑ q nõ põt eſſe: ergo ⁊c6.
Item Criſ.quõ ſanctificat᷑ ab boie ꝗ ſanctiſicat omnes
aut quod ſanctũ eſt vt quid ſanctificat᷑. Rñdet Cri5.ſub⸗
dens ſ̊ in ſe quidẽ ſanctũ eſt: hic aũt querit᷑ vt ſanctificet᷑
in nobię.¶ Contra.nomen dei nõ eſt in nobis:ꝗ̊ non ſan

ctificat᷑ in nobis quod non eſt in nobis.patet qa nullo mõ
eſſendi eſt in nobis.qꝛ neq; vt ſpecies in genere. neq; vt ge

nus in ſpẽ.neq; vt totum in ꝑtibo.neq;ʒ vt ꝑtes in toto.ne⸗
ꝙ; vt motum in motiuo.neq; vt aliquid in ſuo fine.neq; vt
ſpecies in materia:neq; ſicut aliquid in vaſe vel in loco.
Item Aug.ad ꝓbam.cum dicimꝰſanctificet᷑ nomẽ tuuz
admonemur dæſiderare:vt nomen eius qð ſanctuʒ ẽ apud
hoĩes ſanctũ habeat᷑.Ex h̊ verbo patet ꝙ ſanctificet᷑ nom̃
tuũ nõ ſit petitio dirigenda a nobis ad deũ:ſ̊ monitio fa⸗
cta nobis a veo.ꝗ¶ Item nomẽ ſonat in noticiã. dicit᷑ enim
inqᷓtum eſt nota.ergo videt᷑ ꝙ ↄuenientiꝰ diceret᷑ reuelet
nomen tuũ q; ſanctificet᷑. ¶ Item erqͥ nomen ſonat in noti
ciam.nec eſt petenda noticia pr̃is:er q philippꝰrepᷣhenſus
fuit a dũo Yohᷣ.xviij.videt᷑ ⁊c᷑. ſed h̊ petit᷑ cuʒ dr ſanctifice
tur nomen tuũ.dicit eĩ glo.ſuꝑ Luce.xj. Sanctitas no⸗
minis tui ſcʒ pr apareat in nobis.nõ quidẽ nomen:ſᷣ res
noĩs.ſed agarentia ſanctitatis pr̃is in nobi eſt cognitio

pr̃is:&̊ petit᷑ in hac petitiõe cognitio pris ¶ Rnſi io. q; no

men pr̃is nõ petit᷑ ſanctificari in ſe.ſed in nobis vt habet᷑
a Cri.et vt hr̃ a glo.¶ Ad aliud qð obijcitur.q; deus no
men non hʒ. Dicendũ ꝙ hoc intelligenduʒ eſt eo modo q̊
nomen eſſentiã rei ſiue ſubſtantiam notificat. ſ̃m ꝙ ĩ alia
facultate dicit᷑.ꝙ nomen ſignat ſubſtantiã cum qualitate
Fm aũt ꝙ nomen ſonat in noticiam qualẽcunq;: ſic noĩat᷑
us et nomen habet. Avo aliud quod obijcitur.ꝙ nomẽ
dei nõ eſt in nobis.dicendũ ꝙ nomen patris eſt filius qui
notificat patrem. vnde ſuper illua Exo.xx. Mon aſſumes
nomen di tui in vanũ dicit glo.non dices eſſe puraʒ crea
turã.et ita xpᷣe ponitur nomen dñi.et idem vult glo. inter⸗
line.q̃ ſuꝑ boc nomen tuũ dicit quo filij dic mur.oↄſtat aũt
nos eodem noĩe noĩamur quo filiꝰ:quia filij dei ſumꝰ.ſed
ille ꝑ naturam nos ꝑ gram. Et nomen filij petimꝰſanctifi
cari.i.oↄfirmari in nobis.vt inſe pꝑabiliter adhereat nobis
quod erit in futuro. Pꝛe.põt dici ꝙ et ſi nomen pr̃is non
ſit in nobis ꝑ eſſentiaʒ.iQon em̃ dicimur pater a paterni
tate qua de dicit pater:eſt tñ in nobis ꝑ effectũ.eſt em pa⸗
ter cauſa filij. Cum em̃ graʒ nobis infundit:filios nos fa
cit. et enm auget᷑ gra:auget᷑ ⁊ filiatio.cuiꝰaugmentuʒ po⸗
ſtulatur vſq; ad ſummũ m ſtatum ᷣm queʒz pꝑficiet in pa
tria:ſenſus ꝗ eſt.ſQomen tuũ.ſcʒ quo pater noſter es ꝑ. G:
tiam adoptõnis:ſanctificet᷑ in nobis.i.cõfirmetur:ita
ſeꝑari non poſſit ſicut erit in gloꝛia.Ex his pʒ ꝙ nomẽ di
eſt in nobis.ſᷣm em̃ ꝙ nomen dei dicit᷑ filiꝰ:eſt in nobis ſi⸗
cut ſpecies in mateꝛia.i.ad illum modũ habet reduci.non
dico qtum ad eſſe naturale:h̊ qtum ad eſſe gratuituz gr̃a
em̃ filialis nos gratos deo facit:ſm vᷣo intellectũ eſt ĩ no⸗
bis ſicut canſa eſt in cauſato.¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ eſt
monitio facta nobis a dño ⁊c. Dicendũ ꝙ et ſi ſit monitõ
nihilominꝰeſt petitio.eo em̃ ꝙ illud qð petirur deſiderari
ebet:in ipᷣa petitõne monet᷑ petens ex ↄſequenti ad deſi⸗
derandũ illud quod petit. ꝓpter quod non ſequitur ẽ mo⸗
miio nobis facta a dno:& non eſt petitio dirigenda a no⸗
bis ad dominum.quia monitio eſt dicenda ratõne intelle⸗
ctus conſequentis: petitio ratõne intellectus principalis.
Ad aliud dicendum. ꝙ reuera nomen dicitur inqᷓ̃tuz ẽ
nota.vnde nomen dei dicitur:vnde eſt noticia eius. Unde
Hug.nomen di non ſonus eſt tranſitoꝛie vocis ſed noti‚⸗
cia ſpũalis.Sed noticia dei triplex eſt. opoꝛtʒ em̃ ſcire ga
eſt. Hebre.xj. accedentem oportet credere quia eſt. IStem
opoꝛtet ſcire quid non eſt. vnde Aug. Si non ↄpꝛehendis
quid ſit deus.multum ↄpꝛehendis ſi ſcis quid non ſit deꝰ

VHug. Si neino poſſit digne exꝑlicare de deo quid ſit:grã
dis tamen eſt effectus ſcire quid non ſit. Sciendũ eſt eꝛgo

nibil ↄuertibile nibil mutabile eſſe deum. Iteʒz opoꝛtet ſci
re quid ſit.j.Yoh.iiij. Lũc videbimꝰeum ſicuti eſt.prima
noticia eſt noticia fidei.ſcdᷣa eſt doni intellectus.tercia eſſ
gloꝛie. Pꝛima liberat ab inſipientia bꝛutali.de qua pſal.
dixit inſipiens in coꝛde ſuo non eſt deus. Item pᷣs.Com⸗
paratns eſt iumenus inſipientibo ⁊c. Scða ab ydolatria
ſtulta.ſtultus eſt ꝗ confidit in ſculptili.quia ſcriptum eſt.
paꝛs eius cinis eſt ⁊ inſipiens adoꝛauit illud Sapi.xv. de
hac Deutro.iiij.Qon vidiſti aliquã ſimilitudinẽ die q̃ lo⸗
cutus eſt vobis in oꝛeb de medio ignis.ne foꝛte decepti fa⸗
ciatis ſculptam ſimilitudineʒ. Tercia liberat a moꝛte ſe⸗
cunda quia eſt vita eterna.hec em̃ eſt vita eterna vt ↄgno
ſcant te verum deum ⁊ quẽ miſiſti ihᷣm xpᷣm Svohᷣ.xvij. hec
ſumpta ſunt a verbis Hug.hec igitur noticia nomis peti
tur hic.que non eſt ſolum reuelatò ſed ſanctificatio. ꝓter
quod potiꝰdicitur ſanctificet᷑ qᷓ; reueletur nomen tumm.
Ao aliud dicendũ.q; ſᷣm glo.Luce.rxj.petitur apparitio
dñi.de qua Coł.iij. Cu rpᷣc aparuerit vita vr̃a:tũc ⁊ vos
apparebitis cum ipo in gloꝛia. Petitit᷑ aũt hec aparentia
ſanctitatis.qꝛ tũc ſimiles erimus deo ſimilitndine glorie
inamiſſibili q̃ eſt completa ↄfirmatio filiatõnis in nobis
Vnde.j.Joh.iij.Ocimꝰcum apparuerit ſimiles ei erimꝰ.
Poteſt etiã dici ꝙ petit᷑ patris cognitio q̃ eſt aꝑta viſio.
Philiꝑpꝰ nõ fuit redargutus.quia peteret cognitionem
patris:ſed quia non credebat patreʒ eſſe in filio per idem
ptitatem. 3

¶ Lonſequenter que S. ij.

ritur. vtrum hec petitio ſit vna vel plures. ſit vna vide
tur ꝑ hoc.ꝙ ſᷣm ſanctos ⁊ glo.nõ ſunt niſi ſeptẽ petitõnes
in vniuerſo.Si vᷣo hec eſſet plures:numerꝰpetitionũ exce
deret nũerũ ſeptenariũ.¶¶ Contra.nũerus petitionum di⸗
ſtinguit᷑ ſᷣm nũerũ petendoꝛũ:ſed hac petitõne plura petũ
tur:ꝗᷓ bec petitio eſt plures. O plura petunt᷑ patet.petit
em̃ hic glorificatio dei. Unde Criſ.Aſdath.vj.digna dñi
pꝛecantis oꝛatio.nihil debet petere ante patris gloꝛiaʒ
ſᷣ oĩa ſecula eſtimare illiꝰloudatõʒ.ſct᷑ificet᷑ eĩ ̊ eſi gloꝛifi
cet᷑.priã ei hʒ głam plenã ⁊ ſiłr manentẽ ſꝑ.rogaꝛiautẽ
iubet ⁊ ꝑ nr̃am gloꝛificaꝛi vitã.qð ⁊ añ dixit Math.x. ſic
luceat lumẽ vim corã hoibo vt videãt oꝑa vr̃a bona ⸗ glo⸗
rificent pr̃eʒ vrᷣm ꝗ in celis ẽ.¶ Iteʒ Aug.ita dĩ ſckificari
ſic ⁊ gloꝛiſicari ⁊ magnificari.¶ SIteʒ hac petit᷑ vt ſctiſica
tio eiꝰad nos ꝑueniat.Iñ Ambᷣ.v.d ſacr̃is. Quid ẽ ſan

ctificet᷑.q̃ſi optemꝰvt ille ſanctificet᷑ ꝗ ait.Eſtote ſcti ſicut

et ego ſctẽs ſum.q̃ſi aliqd ſct᷑ificatõis ei ex nr̃a pᷣcatõe acci⸗
dat.nõ ſᷣ ſanctificet᷑ in nobᷣ vt ad nos eiꝰſanctificatõ poſſit
ꝑue nire.Ecce ꝙ nomẽ eiꝰſanctificari in nob eſt eiꝰſanctiſi
catõeʒ ad nos ꝑuenire:h̊ eſt nos ſctificari ꝑ ipᷣm ſiue ꝑ no
men eiꝰ.i.noticiã..¶ Pꝛe.hac petit᷑ augmentũ nr̃e ſctiſica
tõnis. Vñ Aug.⁊ hr in glo.ſ Oomẽ pris petimꝰ ſctificari
nõ vt ipᷣe ſanctioꝛ ſit:bᷣ vt in nob oꝑet᷑ augmentũ ſue ſctifi⸗
catonis. Ecce ꝙ nomẽ eiꝰ ſctificaꝛi in nob eſt ſccificatõneʒ
ſuã in nob aungmentari.¶ Vꝛe.petit᷑ hac ꝑſeuerãtia pieta⸗
tis accepte in baptiſmo.Eiñ Aug. de dono pſeuerãtie dici
mus ſct᷑ificet᷑ nomẽ tuũ.non ꝙ optemꝰdeo vt ſctificet᷑: ſ̊ vt
nomen eiꝰſanctificet᷑ in nob.vt ꝗq in baptiſmo ſctiſicati ſu⸗
mus:ĩ eo ꝗð eſſe cepimꝰꝑſeueremꝰ.Ecce ꝙ nomẽ eiꝰſckifi⸗
cari in noſᷣ eſt pſeuerare in ſctitate accepta in baptiſmo.
¶ Pꝛe. hac petit᷑.ne a ſctitate noĩs eiꝰdiſcrepemꝰ. vñ glo.
Alath.vj. Hic ſpm̃ ſapie oꝛamꝰ:ne a ſct᷑itate noĩs in aliqͥ
diſcrepemꝰ.ſ̊ pr̃is nomẽ in filijs vita ⁊ moribo oñdamus
hec glo.et Criſ. Sãctificamꝰdeũ ĩ nob:qñ ſciẽtes eũ ſctm
eũ timemꝰ⁊ ſollicite vigilamꝰ:ne foꝛte violemꝰ ſctitatẽ no
minis eiꝰin nobᷣ ꝑ mala oꝑa.i¶] Prete. hac petit᷑ vt ſctitas
pf̃is inoteſcat hoĩbo. ñ glo. Aug.ſctificet᷑.i.ita vt ẽ ſctʒ
habeatur hominibus: et ita innoteſcat illis deus vt nõ pu
tetur aliquid ſanctius.Ecce ꝙ nomẽ eius ſanctificaꝛi in
nobis:eſt eius ſanctitas ſumma per nos innoteſci homi⸗
nibus. VUnde Auguſti.ad pꝛobã.Cum dicimꝰ ſanctificet᷑

— — —— — —

——

e officio miſſe vrxrvij.

nomẽ tui: ämonemur deſiderare vtnom einus qð ſeim ta ſperandũ eſt ſemꝑ poſſidebant᷑qꝛ igit q ſctificatõis
eſt apud homiĩes ſemꝑ ſcim habeat ¶ Rñſio. ꝙ iſte pe⸗ tempaliter eſt obtinendũ: ↄſumatõem ſimpliciter habʒ
titões licʒ qtũ ad pꝛimũ ĩtellectũ ſint petitões:qtũ ad ĩ⸗ ab illa que in patria ꝓpꝛie loquẽdo dicit peti obtinẽduʒ
tellecta ex Eearti delals ſant tmonitos mafeum il in patria. G
is excitant᷑ deſideria petẽtiũ.hoc aũt ſonat verbũ aug. 5—. — 4
ad ꝓbam dicẽtis.Cũ dicimꝰ ſanctificet᷑ nomẽ tuũ:ãmo etitio ſecũda . Adueniat

m.
Equit᷑ de ſecũda petitõne.que ẽ adueniat
regnũ tuũ.Circa hoc qrit᷑ pꝛimo.an ſit hec
petitio faciẽda. Secũdo an ſit vna petitio
vel plures. Tercio ꝗd petit᷑ hac petitõne.

nemur deſiderare ⁊c.nihil aũt petit᷑ niſi qdð deſideratur regnum tuun
et ſm ꝙ aliqd eſt pꝛius:et pꝛicipaliꝰ eſt in intentõe petẽ⸗ —
tis.lla aũt que ſunt in patria aſſequẽda beneficia oꝛa
tionis:pꝛima ſunt in deſiderio et ĩ intentõe petẽtis.q̃ at
ſunt aſſequẽda ĩ via poſterioꝛa.Intelligendũ eſt ergo.q;

multis modis ſct᷑ificat᷑ nomẽ patris in filijs.quoꝝ qdaʒ Muarte otrũ aduentꝰ regni petat᷑ a deo appꝛopꝛiate vt ẽ
ſpectãt ar gie. zd nach Frris⸗ i ad dun potens aut vt eſi ſapiens aut vt vt eſt bonus.
patrie tribo modis ſctiſicat᷑.ꝑ gloꝛificatõem.pꝑ ĩnoteſcẽ⸗ — 94 ſ V
tiã et ꝑ cõfoꝛmitatẽ. De me de aug. ita dicit᷑ ſctifiea LrcC9 pꝛumum C . § . 1.
ri ſiẽ gloꝛificari ⁊ magnit̃icari.De ſecũdo glo.math.vj. Regnũ dei eternum ẽ Bañ. vij. Regnũ eius qð nõ coꝛrũ
ſanctiſicet᷑.i.ſiẽ eſt ſem babeat᷑ ⁊c. De tercio dicitur in petur.ſi regnũ dei eternũ eſi:igit᷑ fruſtra petit᷑ aduẽtꝰeiꝰ
quadã glo.math.vj. Hic ſpm̃ ſapĩe oꝛamꝰ:ne a ſctitate Itẽ petit᷑ aduent regni dei.Regnũ aũt dei eſt eccleſia
nomiĩs in aliquo diſcrepemꝰ.i.ꝑfecte ſimꝰ ↄfoꝛmes.⸗ militas. Adath. v. Qui ſoluerit vnũ ð mãdatis iſtis mi
tum ad ſtatũ vie ſitr triba modis ſcttificat.ſcʒ ꝑ aduentũ nimis.et docuerit ſic homĩes mimꝰvocabit᷑ in regno ce.
ſanctiſicatõis qᷓtũ ad inchoãtes:ſic habet᷑ ꝑ amb.i ver⸗ Similiter et triũphans. Adath.xxvj.Non bibã de hoc
bis ſupᷣdictis.et ꝑ augmentũ ſctificatõis qtũ ad ꝓficiẽ⸗ genimine vitis donec bibã illud ĩ regno pa.me.aut ergo
tes:ſic habet᷑ in glo.aug.ſupᷣdicta.et q;ẽtũ ad ꝑſeuerãtiã hic petit᷑ aduentus regni.i.eccłie militãtis:aut regni ec⸗
ſct᷑ificatõis.q;ẽtũ ad ↄſumãtes:ſicẽ habet᷑ ab aug.de dono cleſie triũphantis.ſed neq; aduẽtus regni huiꝰ neq; illi⸗
ꝑſeuerãtie. Hi aũt modi ſct̃ificatõis patris ĩ filijs ad il us videt᷑ eſſe petendꝰ:cum vtrũq; iam veĩt.⸗ Si aũut di⸗
lum modũ quo pater gloꝛificabit᷑ in filijs in patria oꝛdi ceret᷑ ꝙ petit᷑ aduẽtꝰ regmi.i.ꝙ vnũ veniat ad aliud. Cõ
nant᷑.vtpote ad modũ ꝗ eſt pꝛimꝰ in deſiderio petẽtis et tra.ſuꝑ illud adueniat regnũ tuum MNMath. vj. glo. hic
in intẽtione pꝛicipalis.Lres igit᷑ modi ꝗ reſpiciũt ſta⸗ ſpũs intelligẽtie peti᷑ quo mundat᷑ coꝛ.vt deus videat᷑.
tum vie oꝛdinatur ad illos ꝗ reſpiciũt ſtatum patrie. et ex hoc videt᷑ ꝙ nõ petit᷑ hic aduentꝰ regni ad regnũ: ſed
dDno illoꝝ modoꝝ ꝗ reſpiciũt ſiatum patrie.ꝗ ſcʒ ſunt ꝑ ſpũs intelligẽtie quo mũdat᷑ coꝛ.¶ Itẽ nõ petit᷑ aduẽtus
2 foꝛmitatẽ et inoteſcẽtiã:ad illũ qui ẽ ꝑ gloꝛiſicatõʒ.Et eccłie militãtis ad triũphantẽ.qð pʒ ex glo.Qath.vj.
intelligẽdũ eſt qð hic dicit᷑ de cõfoꝛmitate ꝑfecta.de qua vbi dicit. regnuʒ dei ſemꝑ eſt.ſed adueniat.i.manifeſiet᷑
jioh.iij. Cum apparuerit ſiles ei erimꝰ.Siłr de ĩnote⸗ bomibo. Sʒ eccłlia militâs maifeſta eſt homibo: igit᷑ nõ
ſcentia ſiue cognitõe.de qua ioh.xvij. Hec ẽ vita eterna petit᷑ eius aduentꝰ. Meq; aduẽtus triũphãtis ad militã
vt cognoſcãt te ⁊c. Silr d gloꝛificatõe de qua camit ec⸗ tem:qꝛ vt hẽt heb.xij. Regnũ ĩmobile ſuſcipiẽtes habẽꝰ
cleſia. Gloꝛioſus dñs in ſctis ſuis. In via em̃ eſt quedã gram ꝑ quã ſeruiamꝰ placẽtes teo cũ metu ⁊ reuerẽtia
cõfoꝛmitas homĩs ad deũ.et ĩnoteſcit᷑ deus ⁊ gloꝛiſicat qð at᷑ ẽ imobile ſic eccłia triũphãs de qua loꝗt᷑ ibi: non
hoĩem:ſed exiliter et imꝑfecte.¶ Ex hbis pʒ reſponſio pr ad aliã venire.gocioſa ẽ hmõi petitio.¶KRñnſio.ꝙ re
ad illa que tacta ſunt.qꝛ licet hic plura petant᷑ et diuer:· gnum dei dicit᷑ multipliciter. dicit᷑ em̃ eccłia militãs:qꝛ ie qu α = vil
ſa:tñ vna eſt petitio.eo ꝙ illa diuerſa ad vnũ qð pꝛinci⸗ regit᷑. Math.xiij. Mitter filiꝰ: homis ãgelos ſuos ⁊ col

aliter deſiderat᷑ et intendit᷑ oꝛdinant᷑ ligent de recno – di ſcandala-gte ecckin wupbane
. Proy qꝛ? regnat. Math.viij. VUeniẽt recũbẽt cũ abꝛaha yſaac
4 on equeter que/ § W. iacobĩ regno celoꝝ. Itẽ gr̃a fidei. Luc.xvij.regnũ dei

rit᷑ vtrũ hic petit᷑ temꝑale vel eternũ. O tꝑale ex dictis intra vos ell. Itẽ gloꝛia ſpei Aldath. xxv. Peꝛcipite re⸗
patʒ. aduentꝰ em̃ ſctiſicatõnis augmẽtũ ſctificatõnis et gnũ qð vobis ꝑatũ ẽ ab oꝛigie mũdi. Itẽ ĩtellectꝰſcripte
alia qᷓ tacta ſunt tꝑalia ſunt.il Contra. aug.in li.enchᷣ. Aldath.xix.aufert᷑ a vobis regnũ dei et dabit᷑ geti faciẽ
Tribo pꝛimis eterna petunt᷑.quatuoꝛ religꝗs tꝑali ti fructꝰeius. Itẽ locus patrie.NDath.xiij. Fulgebũt in⸗ eer *
tn ꝓppter eterna cõſequẽda ſunt neceſſaria.¶ Reſpoſio. ſii ſic ſol ĩ regno pr̃is eoꝝ. It rpᷣe ip̃e d regnũ dei.luc. G
eſt iudicare de ſctificatõne noĩs dei in nobis tripliciter. xj. Si in digito dei eijcio demo.pꝛo. pue.ĩ vos regnũ di S Fa be l
Vel ꝙtũ ad inchoatõʒ ſctificatõis: vt qua purgamura Poteſt igit᷑ hac petitõe peti vt veniat regnũ eccłie mili⸗ꝰ „
peccato.vel qtũ ad augmentũ.et qtum ad cõſumatõem tãtis ad regnũ triũphãtis vt fiat triũphans.vn nõ peti⸗
que in finali ꝑſeuerãtia ꝑ modũ diſpoſitõis ꝓrime ad il tur vt regni ecchie veniat:̊ vt adueniat.4 Adillud qð
lam que erit oĩno cõſumata in patria habet᷑.ſ̊ in patria obijcit ꝙ hic petit᷑ ſpũs intelligẽtie ⁊c. dicẽdum ꝙ aug.
gualſi ſoꝛmaliter ⁊ ꝑ adimpletõem. De pᷣma. j. theſb. iij. adaptat dona et beatitudies petitõibo. Eñ nõ dicit᷑ ꝙ ĩ
Hec eſt volũtas dei ſctificatio vr̃a.De ſecũda Apoc.vl. hac petitõe petit᷑ ſpũs intelligẽtie q̃i directe et pꝛicipali⸗
Qui ſanctꝰ eſt ſcrifcet᷑ adbuc.Oe tercia Eʒech.xxxvij. ter petitũ:ſᷣ q̃ſi cõneniẽs ad illud qð hic petit᷑ pꝛicipali⸗
Percutiã cũ eis fedus pacis pactũ ſempiternũ erit illis ter. ¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ nõ petit᷑ hic aduẽtꝰ regni mili
et dabo ſctificatõem meã ĩ medio eoꝝ imꝑpetuum. Hec tãtis eccłie ad regnũ tꝛiũphãtis ꝑ gloſaz illã.regnuʒ dei
tria notat beatꝰ Cypꝛianꝰ dicẽs.Cũ ſctificari petimus ſemꝑ ẽ ſᷣ̊ veniat.i.maĩfeſtet᷑ ⁊c. Dicẽdũ ꝙ illa glo. ĩtelli⸗
vt in nobis ꝑueniat ſctiſicatio oꝛamꝰ.ecce pꝛimũ. Cum git de regno triũphãtis.qð pʒ ex eo qð ſequit᷑ ĩ glo.dici⸗
ðo ſanctꝰ rogat vt ſctus ſit· id vtiq; rogat vt ſctus pma⸗ tur em̃ ibi regnũ dei eſt ſemꝑ:ſᷣ veniat.i.manifeſtet᷑ bo⸗
neat. ecce ſecũdũ. Cum hoc vtiq; petũt:vt ĩ eis ꝑſeuerent mĩbo quibo vt lux cecis nõ videt᷑.qð nullꝰ ignoꝛare pote
bonis que ſe accepiſſe nouerint.ecce terciũ.Dicendũ igr rit:cũ filius iudicare venerit in qͥ regnabũt et ſct᷑i.vt di⸗
ꝓ in hac petitõne petit᷑ obtinendũ in tꝑe ꝙᷓtum ad incho cit᷑ math.xxv. Peꝛcipite r̃ᷣgnũ qð vobis ⁊c̃.¶ Ex hoc pʒ
atoem et ꝙtum ad augmẽtum:vᷣ qtum ad cõſumatõem reſpõſio ad aliud qdð ſequit᷑ quo videt᷑ ꝙ regnũ triũpha⸗
obtinendu in eternitate.Añ loaug. Bnterna vita tri tig eccłie nõ pt᷑ aduenire qꝛ ẽ immobile.qꝛ eiꝰ aduenire
um pꝛimaꝝ petitionũ impetratões fiunt.licer bic inci⸗ eſt hoĩbo maifeſtari vt habet᷑ ex glo. Vel pt᷑ intelligi ſic. v⸗
piant.i Qam ſctificatio noĩs ab ipo humili aduentu agi Regnũ tuum adueniat.i.regnũ quo tu modo regnas ĩ
cepit.Et in ench.cxviij.ca.: dicimꝰ ſctificet᷑ nomẽ tuũ nobis p fide: puemat ad regnũ qͥ in nobis regnabis per
⁊c.oĩno ſine fine tenẽda ſunt.et hic inchoant᷑. et quãtũ⸗ ſpeciem.i.regnũ ſidei ad regnũ tranſeat ſpeciei. qm̃ bec
cunq; ꝓſiciamꝰ augent᷑ in nobis:ꝑfecte oo qð in alia vi eſt vita et᷑na vi cogſcat ⁊c̃.ioh.xvij. Adhuc ſic.adueĩat
AaA*

—
, „

regnũ tuũ.i. intellectus ſacre ſcripture quo videmꝰ mõ
te:trãſeat ad intellectũ quo vigebimus te in te qui es li
ber vite. j. coꝝ riij. Tidemus nũc ꝑ ſpeculũ.et in enigma

te ſacre ſcri re:tũc videbimus facie ad faciem. ,„
¶ Conſequẽter que· . S. ij.

ritur. vtrũ bec petitio ſit vna vł plures. vna: viget ꝑ
boc tm̃ ſunt ſeptẽ.¶. Cõtra.numerꝰ petitionũ diſtin/
guit᷑ iuxta numerũ petendaꝝ.hac petitõe petit ſpũs ĩtel
ligẽtie.Añ glo.ibi. Adueniat regnũ tuũ. Hic ſpus itel⸗
ligẽtie petit᷑quo mũdatur coꝛ ⁊c. Itẽ petit᷑ manifeſtatio
regni.Añ alia glo.rnũ dei ſemꝑẽ:ſed adueĩat. i.maiſe
ſtetur ⁊c. Item alia multa petuntur vt ex dictis in alio

.

ꝓbleumate patet m multiplicẽ expoſitõem huiꝰ verbi
adueniat regnũ tuß KReips ſio. ꝙ; hec petitio eſt vna
licet em̃ plura petant᷑ er conſequẽti intellectu.vnũ tñ eſt
pꝛĩcipaliter petitũ.i.aduentꝰ regni eccleſie militůtis ad
regnũ eccleſie triũphantis.ſilr ſpũs intelligẽtie non ſic
petit᷑ hic directe:ſed volde ex cõſequẽti.qꝛ em̃ in aduentu
regni qð hic pꝛincipaliter petit᷑.ſpũ intelligẽtie regnũ fu
turũ manifeſſabit.dicit᷑ hic peti ſpũs intelligẽtie. Ande
gloſa alia ſpũ intelligẽtie regnũ futurũ ingredientibus
declarat᷑:et mũdicia coꝛdis attribuit᷑ ꝑ quã deus ibidẽ
regnãs ſicuti eſt videtur.j.ioh.iij. Et attendendũ ꝙ ex⸗
poſitoꝛes huiꝰ ozonis plures ponũt expoſitõnes ex ſutꝑ⸗
babũdanti:que nõ ſunt expoſitões pꝛincipales.

onſequẽter que /. S. iij.
ritur ꝗd petit᷑ bac petitõne.Et pꝛimo querit᷑ vtrũ petit
temꝑale vel eternũ. Secũdo vtrũ petit᷑ gloꝛia coꝛꝑis vel
aĩme vel vtriuſq;. Circa pꝛimũ ſic.videt᷑ ꝙ eternũ petat
hic.ex auctoꝛitate aug. dicẽtis.vij.petitões videt᷑ coõtine
re oꝛatio in quaꝝ tribo eterna poſcuntur 1c. ¶ Contra
criſ.ſuꝑ math.vj.Adueniat regnũ tuũ.hoc rurſus piũ
bone mẽtis eſt veꝛbũ. nõ affigi his q vident᷑ neq; magnũ
quid pñtia eſtimare qð a bona conſcĩa ſcit et aime ern⸗
te a terrenis negocijs.boc itaq; et paulꝰ ſcʒ. viij.ad Ro.
Fm vnũquãq; cõcupiſcebat diẽ. ideoq; et ipe dixit.ſed et
ipᷣi pꝛimicias ſpũs habẽtes ingemiſcimꝰ adoptõem fili⸗
oꝛũ dei: expectãtes redemptõez coꝛꝑis nr̃i. Qui em̃ ha⸗
bet hoc deſideriũ neqʒ a benignis huiꝰ ſeculi inflãmari
poterit et neq; a triſtibo huĩliari:ſed vt in ipis ↄuerſans
ab alterutra erutus ẽ in equalitate.4. Jtẽ biero.ꝓ totiꝰ
mũdi petit regno:vt dyabolꝰ in mũdo regnare deſiſtat.
lIYdem hiero. regnet dens:et nõ regnet pctm ĩ moꝛtali

coꝛꝑe hoĩm.hoc eſt aũt temꝑale et hoc bic petit. ergo ⁊c
¶Keſ põſio. vt ha bet᷑ ab aug. Cicet in pꝛimis petitõibo
ant᷑ obtinẽda in patria:nihilominꝰ inchoant᷑ in via.
nde glo. aug. In eterna vita triũ pꝛimarũ petitõnum
ĩpetratões fiñt:licʒ bic incipiãt et ↄſumata ineternũ ma
nebũt. Vñ ſiẽ̃ de ſctiſicatõe noĩs:ita ðᷣ aauẽtu regni tri
plex ſtatꝰdiſtinguit᷑.ſcʒ inicij. ꝓfectus ⁊ cõſumatois. e
pꝛimo intelligit᷑ illð hiero.regnet deus:et nõ regnet pee
catũ in moꝛtali coꝛꝑe hoĩm. de ſecũdo dicit beꝛñ. Regnũ
boc nõdum exr toto puenit in nos. ſed pedetentim ꝓgre
diẽtes de fide ad ſpem: ad ipᷣm pleniꝰ inſtruimur.vt.ij.
pe.j. Fratres ſatagite vt ꝑ bonã oꝑam certam vꝛam vo⸗
catõem et electõem faciatis.ſic em habũdanter mĩſtrat᷑
vobis introitus in regnũ eternũ ⁊c̃.de tercio dicit Cy⸗
pananꝰ. Qoſtrũ ꝗdẽ regnum petimus aduenire a deo no
bis:vt poſtmodũ xpᷣo dñante regnemꝰ ſiẽ ipᷣe pollicetur
dicẽs.Elenite benedicti pr̃is mei.poſſidete patuʒ vobis
regnũ a conſtitutõne mũdi Math.xxv. Ao obiecta ̊
dicendũ. expoſitoꝛes declarant aliqñ petitõnes qᷓ;tuʒ
ad ea que retoꝛquẽda ſunt ad eoꝝ cõſumatõem.⁊ ſᷣm pᷣ
differẽter exponunt ponẽtes petenda temꝑalia vel eter⸗
ng.

onſequẽter que ¶S. ii

△

ritur. vtrũ hac petitõne petit᷑ gr̃a coꝛpꝑis vel aĩe vł vtꝛiuſ
3£½ coꝛꝑis:patʒ.Aug.ĩ ench.NQomen dei ſctificat᷑ in
u: vei regnũ in carnis reſurrectõe venturũẽ. ꝗ Cõtra
Umb.v⸗E ſacr̃is. Poſtulatio ẽ vt ĩ nobis ſit regnũ cei.
Si deꝰ ĩ nobis regnat:locũ hr̃e aduerſariꝰ nõ pt. culpa
nõ regnat.peccatũ nõ regnat. virtus regnat.patiẽtia re⸗
gnat.regnat teuotio.hec ambꝛo. Sed virtꝰ patientia et
hmõi ſunt ꝓpꝛie ꝑfectõnes aĩme. JItẽ bugo. Eeniat re
gnum ſapie ad nos inſenſatos illuiandos.regnũ leticie
ad nos flebileo cõſolandos.igit᷑ ⁊c. ¶¶ Itẽ in glo.math.

vj. Adueniat regnũ tuũ hic ſpũs intelligẽtie petit᷑ q̊ mũ

datur coꝛ vt deus videat᷑.igit᷑ vt pꝛiꝰ.¶¶ Itẽ cũ petit᷑ ad⸗

uentus regni.petit᷑ aduentus eccłie militantis ad triũ⸗
phantẽ. Hoc aũt eſt petere viatoꝛibo gliaz patrie. Glia
aũt patrie viatoꝛẽ reparat qᷓtũ ad totũ hoĩ Hac igit
petitõne petit᷑ gloꝛiã hoĩs ſimpliciter
q(ſdã. bac ꝓpꝛie głia petit᷑ coꝛꝑis inquatũ attẽdit᷑ in libe⸗
ratõe a tyrãnide fomitis ⁊ cauſa moꝛtis illiꝰ.de q̊ ro.vj
õ regnet pctm ĩ vr̃o moꝛtali coꝛpe.⁊ vt dĩc ibi glo. pec
catũ dicit᷑ ſomes pct᷑i. et.vij.eiuſdẽ. Video legẽ ĩ mẽbꝛis
meis captiuãtem me ĩ le.pcti. et dicit glo.Legẽ ĩ mẽbꝛis
fomitẽ pcti ꝗ regnet in mẽbꝛis a cuiꝰ dominio ẽ moꝛs in
coꝛꝑe.Añ in eodeʒ.Quis me liberabit de coꝛpe moꝛtis
huiꝰ.glo.i.de dominio carnis.i.in qua ẽ moꝛs.Cõtra hͥ
igit᷑ regnũ et dominiũ petit regnũ dei aduenire ĩ carnis
reſurrectõe vt dicũt.¶ Ad hoc igẽ qð dicit Amb.⸗ hug.
pr dici ſm illos ꝙ ipi loquũtur ſᷣm ꝙ inchoat᷑ regnũ in
via:et roboꝛat᷑ ꝑ collatõem virtutũ et augmẽtũ earũdẽ:
quibo mediãtibo peltit dyabolꝰab exercitio tyꝛãnidis
in hoĩe:et debilitat᷑ regnũ fomitis.nõ at loquũt᷑ ſᷣm ↄfir
matõʒ regmi qð erit ĩ reſurrectõe coꝛpoꝝ.Silr dðᷣm ad
glo. Math. vj. ¶ Ad illð qð obijcit᷑ cñ petit᷑ aduentꝰ
ecclie militãtis ad triũphatẽ.petit᷑ ꝑfecta glia patrie vi
atoꝛibo. Dicẽdũ ꝙ pꝛĩcipaliter petit glia coꝛpoꝝ ⁊ ex cõ⸗
ſeqnti glia ꝑfecta patrie.qꝛ glia coꝛpoꝝ ẽ ↄſeq̃ᷓns głiam
aĩaꝑ:et ſitr totiꝰ hoĩs.ſic dm eſt ̃m opioem eoꝝ. Vel
aliter pt᷑ dici ⁊ meliꝰ ᷣm indiciũ meũ.ſe cz ꝙ hic petit᷑ glo
ria ipᷣiꝰ hoĩs.⁊ h̊ vr̃ ex glo.aug. Math.vj q̃ dicit᷑.ĩ ꝑĩe⸗
ctõe ſenarij aduẽtũ regni poſcimꝰ:vt curramꝰ oẽs ĩ virũ
ꝑfectũ Eph.iiij. Perfectõʒ ſenarij vocat nũerũ ſenariũ
ꝗ eſt nũerꝰ ꝑfectꝰ.in q̊ dicit᷑ peti aduentꝰregni:qꝛẽ ſexta
petitio ſᷣm ꝙ fit cõputatio aſcẽdẽdo.Si ergo aduentꝰre
gni petit᷑ vt ſimꝰ viri ꝑfecti.hmõi aũt ꝑfectio ẽ totiꝰ hoĩs
patet ꝙ hic petit᷑ gloꝛia totiꝰ hoĩs.boc etiã vidr ꝑ aliaʒ
glo.ibidẽ q̃ dicit.cõgrue ſegꝗt᷑ vt poſt adoptõeʒ filioxꝝ re⸗
gnũ petamꝰ: qð filijs debet᷑ neqʒ em coꝛpꝰ neq; aĩa filiꝰẽ
ſed ip̃e hõ.¶ Ad illud vðᷣbũ aug.ſcʒ dei regnũ ĩ carnis re
ſurrectõne ẽ. Dicẽdũ ꝙ ex h̊ bo nõ habet᷑ niſi ꝓ qñ erit
reſurrectio coꝛpoꝝ:tũc adueniet regnũ.et h̊ verũ . 2 di⸗
cit hic aug.inſinuãs ꝙ nõ ẽ cõpleta ↄiũctio mili tãtis cũ
triũphãte ante gloꝛioſam carnis reſurrectõem.

Conſequẽter que S. v.
rit᷑.vtrũ aduẽtꝰ regni petit᷑ a deo appꝛopꝛiate vt? potẽs.
aut vt eſt ſapiẽs.aut vt ẽ bonꝰ. . vt ẽ potẽs patet: qꝛ re
gnum dñ̃antis eſt ſiue potẽtis. Vñ exo. xv.dũs r̃gnabit
ineternũ ⁊ vltra.¶ Contra.bug.adueniat regnũ tuũ.re⸗
gnũ dei triplex:regnũ ſcʒ potẽtie.regnũ ſapĩe et regnũ le
ticie. Neniat ́ regnũ potetie ad nos debiles ⁊ infirmos
roboꝛãdos. Gleniat regnũ ſapĩe ad nos inſenſatos et fa⸗
tuos illuiandos. Veniat regnũ leticie ad nos flebiles et
afflictos cõſolãdos.hec hugo.Ex h̊ pʒ ꝙ nõ petit᷑ aduẽ/

Keſan do vt eſt potẽs tm̃ ſed et vt ẽ ſapiẽs et bonꝰ.

Kelſponſio.ꝙ reuera ratio a qua regnũ dicit regnũ.
nõ ſolũ determiat potentiã:ſ ⁊ ſapiaʒ ⁊ boĩta tẽ. pꝛĩcipa
liter tñ et q̃ſi pꝛimũ in rõe regni dicit᷑ poteſtas. Vñ dyo
mſi. de di. no. Regnum eſt dillributio omnis termini et
oꝛnatus legis et oꝛdinis. Hic notant᷑ tria que eſſe regni
dtermiont.ſcʒ ptᷣas cũ dicit᷑ omis termini diſtributio:

ſapientia cuʒ dicit᷑ oꝛnatus legis.bonitas cũ dicit oꝛdi⸗

Keſponſio. m

S☛ ⏑

N —

6

Ve officio miſſe

nis. Diſtributio em̃ om̃is termĩ dicit limitatõem poten
tie exiſtentiũ in regno. Iſtud em̃ eſt ptatis regni impone
re exiſtẽtibo terminũ qᷓtum ad potentiã: vt nõ faciat qð
abſolute poſſunt:ſed qd a regno vel rege illis ꝑmittitur.
Vñ.ij.eſdre.iiij. Rex ſuꝑ omia pᷣcellit et dñatur eoꝛuʒ ⁊
om̃e qdcunq; dixit ulis faciũt.ſi dixerit occide:occidũt.
ſi dixerit remitte:remittũt.et om̃is plebs et virtutes ei
obediũt. Oꝛnatus legis ſapiẽtiã dicit. Leges em̃ regni
iudicia regni decernũt.vñ ꝓuerb.viij. Per me pꝛĩcipes
imperãt ⁊ potẽtes decernũt iuſticiã.E dico oꝛdinis bo
nit atẽ determĩat que eſt ꝓtectõne ⁊ gubernatõne ſubdi
toꝝ a pꝛincipe vel rege.licet aũt hec regni eſſe determi⸗/
nent:pꝛimũ in his eſi ptas.iQiſi em̃ eẽt auctoꝛitas pote
ſtatis:nec legibo fierent iudicia: nec oꝛdo regimĩs vl tui
tionis obſeruaret᷑. Pꝛimo ergo reſpicit regnũ potentiã
et petitio regni aduentꝰ eſt ab ipo potente.

Petitio tercia. ſiat volun

tas tua. .
Equitur de tercia petitõne que ẽ. Rat vo⸗

querit᷑ de dubitabilibo circa hanc ꝑtem:fi

accidũt circa hanc totã.¶ Circa pꝛimũ querũtur duo.
Pꝛimũ eſt vtrũ volũtas ſumatur bic ꝓ volũtate bene⸗
placiti vel ſigni. Secũdo vtrũ accipit᷑ ꝓ conſilio et pꝛe/
cepto.

Mueriturerga §. .

pꝛimo de ĩtellectu huiꝰ dictõis rolũtas ꝓut h̊ ſumit᷑.ſcʒ
vtrũ intelligat᷑ de volũtate beneplaciti vel ſigni. aũt
beneplaciti:videt᷑.dicit em̃ aug.in ench̊. in tribo pꝛi⸗
mis petitõnibo petunt᷑ eterna:in quatuoꝛ vltimis tꝑalia
Sed vt dicit bugo. Heneplacitũ tei eteꝛnũ eſt.nec pt᷑ nõ
eſſe quicqd ĩ illo ẽ. talia aũt nõ ſunt que ſubſunt volũta⸗
ti ſigno:igit᷑ ⁊c.que em̃ pᷣcipit dñs ꝓhibet et ↄſulit: qñʒ
em̃ fiũt qnz nõ fint. Silr que oꝑatur et ꝑmittit eterna ñ
ſunt.ſed qnʒ ſunt qnʒ nõ ſunt.¶ Item hugo ſignũ volũ⸗
tatis volutas dicit᷑ cum voluntas nõ ſit. Et ide habetuꝛ
a magr̃o ĩ ſent᷑. Sed cũ dicit᷑:ſiat volũtas.petit᷑ eiꝰ volũ
tatẽ fieri:et nõ illud qð nõ eſt volũtas ſiue aliud ab eius
volũ tate:igit᷑ hec petitio eſi de volũtate beneplaciti ⁊ ñ
ſigni. 4 YIem vt dicit hiero. et habet᷑ in glo. Oꝛamꝰ bac
petiiõne.vt libertas nr̃i arbitrij ſociet᷑ ꝑ gr̃am ſue volũ⸗
tati.ſed libertatẽ nr̃i arbitrij ſociari volũtati dine ꝑ gra
tiam. aut placʒ deo: aut diſplicet:conſtat ꝙ placet.vt eĩ
dicit hugo.Sicut eterne ſapiẽtie illiꝰ ignotũ eſſe nõ po/
tuit om̃e qð futurũ fuit:ſic coeterne volũtani eius diſpli
cere nõ potuit om̃e qð bonũ fuit.Qð aũt placet ei ſbeſt
volũtati beneplaciti eius.igit᷑ ⁊c.¶ Item glo. Hic petit
ſpũs cõſilij.ꝑ quẽ volũtas dei ingrit᷑ vt a nobis impleat᷑
Sed cõſtat ꝙ iſtud eſt bonũ et placet deo:igit᷑ vt pꝛius.
Itẽ volũtas ſigni qñz eſt reſpectu bonoꝝ qñʒ reſpectu
maloꝝ.vt patet de volũtate ꝑmiſſioĩs .iuxta illð amos
iij. NQon eſt malũ in ciuitate qð nõ facit deꝰ.i.ꝑmittit et
pcipit.dñs em̃ pᷣeepit abꝛabe occidẽ filiũ ſuũ ſiue ĩmola
re.geñ.xxij.ſed cõſiat ꝙ occidere innocentẽ ẽ malũ.vnde
exo.xxij. Inſontẽ et iuſtũ nõ occides.ſᷣ ꝙ mala fiant non
eſt petẽdũ a deo.ſed ſolũmõ bona. talia ſunt que ſubſũt
volũtati beneplaciti:igit᷑ ⁊c. ¶ INẽ petit᷑ hic ꝙ fiat volun
tas in nobio ſic in angelis.h̊ in illis fit volũtas benepla
citi:̊ ⁊c.i Itẽ ĩ huiꝰ expoſitõe dicit gl. volũtas dei
ſemꝑ ſit. ̊ hec ẽ volũtas beneplaciti.vñ hugo.benepla⸗
citum eius eternũ eſt.nec pt᷑ nõ eſſe quicqꝗd in illo ẽ.⁊ ꝗc
qd ĩ illo nõ eſt:eſſe nõ poteſt.nec cõtra ipᷣm nec extra ipʒ
nec ſine ipᷣo aliqd eſl:et eſt in omi qð eſi.cõſtat et ipᷣm ra
tum eẽ.nec caſſari pt᷑ aliqñ qð in ipo eſt. Omia quecũq;

oluit fecit. in hoc pbatur ꝙ nõ caſſat᷑ voluntas eiꝰ. et
