Onſequẽter querit᷑ de ieiunio indicto ab eccĩa
vel inſtituto facta in caritate. vtrum ſit ſatiffa
2 toꝛiũ.⁊ idem volo dici indictũ 2 inſtitutũ.
ſicꝛ videt᷑.qꝛ ad hoc inſtitutũ eſt ieiuniuʒ vt illo curet᷑ aĩa.
Vñ greg. in collecta quadã.Cõcede vt hoc ſolẽne ieiuniũ
qð aiabo coꝛꝑibuſq; curãdis ſalubꝛiter inſtitutũ eſt:deuo
to ſeruitio celebꝛemꝰ.Ex hoc ꝑʒ ꝙ ieiuniũ inſtitutũ eſt ad
hoc ꝙ ipᷣe aĩe curent᷑.omne aũt tale eſt ſatiſfactoꝛiũ:ergo.
¶ Pꝛe.ad hoc qð aliqð fit ſatiſfactoꝛiũ.nõ reqruntur niſi
duo.ſ.ꝙ ſit penale:et infoꝛmatũ caritate.tale eſt ieiuniuʒ
iniunctũ ab eccłia:qꝛ tale ieiuniũ rõne alicuiꝰqð eſt ĩ ipſo
eſt penale.et ſi nõ ſentiat᷑ aliqñ rõne feruoꝛis caritatis. vł
oplexioms.vel ↄſideratõnis finis ſiue vtilitatis ↄſeq̃ntis
vel alicuiꝰhmõi.¶ Pꝛe.elyna iniuncta ab ecclia ẽ ſatiſfa⸗
ctoꝛia.q̊ et ſilłr eſt ieiuniũ inſtitutũ ab eccłia.i Si autẽ di⸗
catur ſicut quidã dicũt.q ieiuniũ iniunctũ ab eccĩa nõ eſt
ſatiſfactoꝛiũ:qꝛ ad illud tenent᷑ om̃es.Contra.ad patien-⸗
tiam in flagellis tenent᷑ om̃es ꝓ loco et tꝑe.⁊ tñ patiendo
volũtarie flagella ⁊ in caritate ſatiſfacit ꝗs qñq;.gj̊ ⁊c. O
aũt patientia in flagellis ſatiſfacit gs: pʒ auẽte Amb.iiij.
ſen. diſ. xx.vbi dr. Pꝛima ↄſolatio ẽ qꝛ nõ obliniſcit᷑ miſe⸗
reri deꝰ. Scða ꝑ punitõeʒ vbi et ſi fides deſit: pena ſatiſ⸗
facit ⁊ relenat.et exponit illã mgr̃ caplo ſequenti.qꝛ q fi⸗
des deficit.i.oↄſcientia pct᷑i:id eſt qñ aligs neſcit ſe hre pec⸗
catuʒ et tñ habet vnde flagellat᷑ a deo.ſi patienter ſuſtinet
pena illa ſatiſfacit ꝓ pcto.et etiam ↄſiat ꝙ ⁊ ſi nõ baberet
peccatum teneret᷑ patienter ſuſtinere: exquo eſt voinntas

c).

cel:ergo pꝛima eſt vera. Contra.nihil ad qð equaliter
tenetur innocens ⁊ peccatoꝛ eſt ſatiſfactoꝛiũ.! Pꝛe.ieiu/⸗
nium illud nõ eſt ſatiſfactoꝛiũ ꝓ peccatoꝛibo vel ꝓ innocẽ⸗
te vel confitente. Jeiunium enim indictum ab eccleſia nõ

eſt ſatiſfaxtoꝛium ꝓ peccatoꝛibo:quia nibil faciunt qð pia

ceat deo vel qͥ mereant᷑.nec ꝓ innoc᷑te:qꝛ nõ hʒ ꝓ q̊ ſatiffa
ciat.nec ꝓ penitẽte:qꝛ nõ ſatiſſacit ꝓ pctis ꝑillð ad qð an
teqᷓ; peccaret tenebat᷑.qð ptʒ ꝑ diffinitõneʒſatiſfactionis.
4 Pꝛe. nullus reddens decimas ſatiſſacit ? ſi mereat᷑.qð
pʒ. Si aliꝗs dʒ regi cenſum ⁊ nõ reddit ad terminuʒ.non
ſatiſfacit de emenda.ſic bõ dʒ deo pᷣcepta. et ſi trãſgredit᷑
cadit in emendã.ſi reddit nõ ſatiſſacit: vltra pᷣcepta oꝑ⸗
tet eum addere aliꝗd ad boc ꝙ ſatiſfaciat.ſᷣ ꝑ ieiuniũ in/
dictum ab eccłia ſoluunt᷑ decime.ſᷣm Gꝛeg. de ↄle. dil. v. et
Fm Caſſia.de collatõnibo patrũ.et ſᷣm yſið.li.j. de officõ
&̊ illud ieiuniũ nõ eſt ſatiſfactoꝛiũ.4: ꝛe.om̃e ſatiſfactoꝛi
um vel eſt voluntariũ vel neceſſariũ.vel ptim tale:et ꝑtim
tale. Jeiuniũ ſtatutum ab eccłia nullum hoꝝ eſt.volunta
rium em̃ nõ eſt.quia eiꝰoppoſituz eſt tranſgreſſio. Qec eſt
neceſſariũ vt videt᷑ qꝛ Herñ.in li.de pᷣcepto ⁊ diſpenſatõe
dicit.ij.c.ꝙ dictũ eſt ncciũ rurſum ⁊ hec tria ſbdant᷑.ſlabi
le.ĩmobile.incõmutabile.Et quidẽ ſtabile dixerim.quod
ita eſt neceſſariũ vt nõ cuilibet hbomĩ illud phas ſit:niſi ſo
lis diſpenſatoꝛibo miniſterioꝝ dei.i.pᷣpoſitis.Cõſequẽter
iiij. c.dicit.neceſſariũ dictũ qð ĩmobile noiaui. illud intel
ligo ꝙ nõ ab hoiĩe tradit᷑ ſed diuinitꝰ ꝓmulgat᷑.niſi a deo
ꝗ tradidit:mutari om̃i mõ nõ patiet᷑. Conſequẽter eodem
capitulo dicit.iam vero neceſſariũ incõmutabile qð acci⸗
pi velim. equidem nil ↄgruentiꝰꝙᷓ qð diuina cõſtat. ita et
eterna rõne firmatum. vt nulla ex canſa poſſit vel ab ipſo
deus aliquatenus ĩmutari.Et infra eodem caplo. primã
5neceſſitatem cuiq; facit ſua in ꝓmittendo volũtas.ſecũ⸗
dam pᷣcipientis auẽtas.terciaʒ pcepti dignitas. Hoc ſup
poſito ſic arguo.Jeiuniũ non eſt neceſſariũ primo mõ:qꝛ
in neceſſitate põt aliꝗs frangere ieiuniũ ſine diſpenſatiõe
⁊ auẽte ſuꝑioꝛis.nec eſi neceſſariũ ſcdðᷣo vel tercio mõ: ꝗa
et mutari põt pᷣceptũ a ieiunio ⁊ ab alio qᷓ a deo. et ſic nõ
eſt voluntariũ nec neceſſariuʒ nec ꝑtim ſic nec ꝑtim ſic po⸗
teſt eſſe:quia ſic ſimul obligaret et non obligaret.qꝛ quod
voluntariũ eſt nõ ligat:qð neceſſarium eſt ligat.q̊ videtnꝛ
ꝙ; hmõi ieiuniũ nõ ſit meritoꝛiũ nec ſatiſfactoꝛiũ. Pꝛet᷑.
Leui.xxvij.pᷣmogenita q̃ ad deũ ꝑtinent nemo ſigmificare
poterit et fouẽ.⁊ ̊ qꝛ pꝛimogenita eꝛãt debita: q̊ illo qð de
betur nõ fit ſatiſfactio.4l Rñn.ddm ꝙ ieiuniũ indictũ ſiue
inſtitutũ ab eccłia bñ in caſu eſt ſatiffactoꝛiũ.ſi iniungat᷑
ab eccłia ex aliq̃ ↄuenienti rõne.¶ Ad illuo qð obr.ꝙ ni⸗
hbil eſt ſatiſfactoꝛiũ ad qð tenet᷑ eq̃iter et innocens ⁊c̃. põt
dici ſiẽ tactũ ẽ.ꝙ ieiuniũ inſtitutũ eſt ſatiſfactoriũ inqtũ
eſt iniunctum ab eccleſia.inqtum aũt non eſt iniunctum
ab eccłia:nõ eq̃liter tenet᷑ peccatoꝛ et innecẽs ad illud.qꝛ
ieiuniũ inſtitutũ ab eccłia ligat tentõne pᷣcepti diſcipline:
nõ tñ tentõne q̃ obligat pᷣceptũ nature ſine pceptũ moꝛale
ꝓpter qð ieiunium illud iniunctuʒ non equaliter obligat
peccatoꝛes:quia vnũ obligat debito ſimplicis obedientie
aliũ et debito obedientie et debito rigoꝛis iuſticie. Pꝛet᷑.ñ
tm̃ eſt inſtitutũ ad meritũ:ſed ad repſſionez ſomitis et cu⸗
ſtodiã virtutũ.et emendã delictoꝝ· Vñ ſi innocenti non ?
ſatiſfactoꝛiũ delicto: nõ eſt niſi qꝛ innocens ſine delictoẽ
Actus em̃ actinoꝝ ſunt in patiente ⁊ diſpoſito.4 Do il⸗
lud qdð obijcit᷑.ꝙ illud ieiuniũ nõ eſt ſatiſſactoꝛiũ ꝓ inno⸗
cente neq;ʒ ꝓ pctoꝛe.neq; ꝓ penitẽte.qꝛ penitẽs nõ dz ſatiſ⸗
facere de pct᷑is ſimul ꝑ illa ad que anteqꝙᷓ peccaret tenebat᷑
tentõne pᷣcepti diſcipline:põt dici ꝙ non tenent᷑ ſideles ad

ieiunia inſtituta ab eccleſia tentõne pᷣcepti nature ſ̊ diſci⸗

pline.in illis aũt ad qᷓ tenemur tentõne pᷣcepti diſcipline.
põt miniſter eccleſiaſticus diſpenſare virtute clauium. et
illud quod eſt ſic debitum:facere ſatiſfactoꝛium. Nota er⸗
go ꝙ eſt teůtio quam facit pᷣceptum diſcipline bac tentõne
tenetur ad ieiunia eccleſie. quia ergo intentio eccleſie in⸗
ſtituentis eſt ꝙ ieiunia ſunt ſatiſſactoꝛia: poteſt miniſter
eccleſiaſticus hec ieiunia iniungere in peccatorum ſatil⸗

factioneʒ.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ nullꝰreddens decimas
illas ⁊c. dm ꝙ reddẽs decimas ſua anẽte nõ ſatiſfacit:
ſᷣ ſi diſpenſatõe hñtis ptateʒ clauiũ iniũgẽtis ſolutõeʒ de
cimaꝝ in ſatiſſactõʒ exeꝗtur qð ẽ ſibi iniunctũ:⁊ illa ĩten
tione q̃ eſt iniũetuʒ fatiſſacit.⁊ intendo de decims tꝑm.et
foꝛte de alijs ẽ ſitr. Cuʒ dic nullꝰſoluẽs tecimas ſatiſſa
cit.põt dici ꝙ hec eſt vera initum ſoluit vt decimas:pᷣ in⸗
q́;tum diſpenſatõe ⁊ oꝛdinarij iniũctõe.cuiꝰẽ de talib or⸗
dinare ſoluit vt ſatiſſaciat nõ ẽ vera:ĩmo ſic ſoluẽs ſatiſfa
cit.¶ Ad illud qð obr̃.ꝙ ieiuniuʒ ſtatutũ ab eccĩa nõ eſt
volũtariũ.qꝛ eiꝰoꝓoſitũ eſt trãſgreſſio.põt dici vel qꝛ ꝗꝓpo
ſitum eſt dictatũ a nata ſiue pᷣceptuʒ nature:vel q; eſt pce⸗
ptum diſcipline.Si oppoſitũ alicuiꝰeſſʒ trãſgreſſio.qꝛ pꝛo
poſitũ eius eſſet pᷣceptũ nat᷑e.ſiue dictatũ a nat᷑a. tunc bñ
ſeq̃ret᷑.oꝑpoſitũ hmõi ẽ trãſgreſſio:q̊ ꝓpoſitũ nõ eſt volũta
rium.qꝛ voluntariũ ſumit᷑ in argumẽto ſᷣm ꝙ voluntari⸗/
um diuidit ↄtra natale:ſ oꝓpoſitũ ieiunij iniũcti eſt tranſ
greſſio:qꝛ ieiuniũ tale ẽ p̃ᷣceptũ diſcipline.et ꝓpter h̊ nõ ſe⸗
quit᷑:eius opꝓpoſitũ ẽ tranſgreſſio:̊ hoc nõ ẽ voluntariuz.
hoc argumentũ explanabit᷑ infra vbi determĩat᷑. vtruʒ ie⸗
iuniũ ſit nccium vel voluntariũ.¶. Ad illud qð obr̃ ꝑ ulð
euitici.pᷣmogenita q̃ ad xeũ ꝑtinent nemo ſctificare po⸗
terit ⁊c.dicũt quidã ꝙ nõ eſt ſile de voto⸗ ſatiſfactõne:qꝛ
votũ opponit᷑ ei qð ꝗs tenet᷑ ex debito pᷣcepti diſcipline.et
ſi nõ nate. Pꝛe.ẽ votũ nccĩtatis:⁊ votũ volũtatis.ad pri⸗
mũ quiſq; ſe obligat ꝑ baptiſmũ qᷓuis als teneret᷑. De ſe⸗
cundo &&nõ de pᷣmo veꝝ ẽ ꝙ nullꝰvouet qð dz: ſ̊ ſine p̃iu⸗
dicio dico. ꝙ voto qͥ obligat᷑ gs debito pᷣcepti diſcipline:
põt ꝗs ſatiſfacẽ diſpenſatõe hbntis vſus clauiũ in caſu.veꝛ
bigra.ſi aligs eſſet voto obligatꝰad ieiuniuʒ valde graue
qð nõ modica difficultate poſſet ſoluẽ.et caſu aliq attige⸗
ret ꝙ illi eidẽ ex cauſa aliq deberet iniũgi pnĩa ẽuis:bene
licẽt ei ſatiſfacẽ ieiunio cui erat aſirictꝰvoto diſpenſatõne
ill cuiꝰauẽte illi iniũgenda eẽt pnĩa ſatiſfactoꝛia.ſi iniun⸗
geret illi ꝑtem illiꝰieiunij ad qð voto ſe aſtrinxerat.

rticulus quartus

Onſeqnter querit᷑ e ieiunio aſſumpto.vtrum
factũ in caritate ſit ſatiſfactoꝛiũ. Eꝛ ſic:vidr̃.
2 rõne q eſt penale ĩ caritate nõ ſuſtinet ſecuʒ
ct ⁊ rõne q̃ eſt penale in caritate delet penã: & in ta⸗
li ieiunio ſunt duo q̃ ad ſatiſfactõeʒz exigunt᷑ et etia ſuffici
unt.ſ.ſuſtinentia pene et caritas: ⁊c̃.¶ ꝛe.iſie ieiunãs
ieiunio aſſũpto punit᷑ tłi ieiunio n fruſtra. exqͥ ̊ ieiuniũ
exercetur in caritate.exquo ꝗᷓ non ↄſurgit duplex tribula⸗
tio.vt habet᷑ Qaum pᷣmo.aſia littera.non iudicat deꝰbis
inidipſum. relinꝗtur ꝙ iſtud eſt ſatiſfactoꝛiũ: qꝛ reddit ie
iunantẽ indignü pena debita:g̊ ⁊c.¶ Pꝛet᷑.nihil eſt ſatil⸗
factoꝛiũ vel meritoꝛiũ niſi voluntariũ.vnde om̃e qð eſt ſa
tiſfactoꝛiũ vel meritoꝛiũ eſt voluntariũ:ſed ieiuniũ aſſum
ptum ↄcernit voluntariũ.nihil em̃ aſſumitur ſic niſi ſit vo
luntariũ:ergo cum voluntariũ in caritate exercituʒ:et af⸗
flictiuũ.⁊ intentõne oꝛdinata infoꝛmatũ.poſito ꝙ fiat in⸗
tentõne ſatiſſaciendi deo ⁊ ecclie.non videt᷑ ꝙ aliquid de
ficiat qð regritur ad ſatiſfactõeʒ.¶ Pꝛe. magis eſt mere⸗
ri vitam eternã ꝙᷓ; pene dimiſſionẽ.ſed ieiuniũ voluntariũ
faoctũ in caritate meret᷑ vitã eternã:qᷓ cum ieiuniuʒ aſſum⸗
ptum eſt afflictiuũ.⁊ ita de genere opꝑis ſati ffactoꝛij: vidr
ꝙ ſit ſatiſfactoꝛiũ.q¶] Pꝛe.tale ieiuniũ eſt meritoꝛium vite
eterne:ſed vita eterna non põt mereri niſi omnis pena di⸗
miſſa ſit:ꝗ̊ meritoꝛiu dimiſſionis pene.jq tale ẽ ſatiſfactoꝛi
um: ⁊c Contra.oꝛdine na᷑ali ↄtritio pᷣcedit cõfeſſio
nem. 2 hec duo ſatiſfactõem: nõ eſſet ↄtritio ſufficiens.niſi
ſequeret᷑ ↄfeſſio in ꝓpoſito vel in re:̊ nec ſatiſfactio.ſᷣ ieiu
nium aſſumptũ nõ eſt oꝛdinatũ ad ↄfeſſionem . non eſt ſa
tiſfactoꝛiũ.¶¶ Pꝛe.ſatiſfactio fit mediantibo clauibus.ieiu
nium aſſumptum nõ reſpicit claues:ꝗ̊ ⁊c. Pꝛe.nullꝰeſt
vel eſſe d bet iuder ſuipſius.̊ aſſumpto iudicio ſuipſius
ſiue a ſeipſo nullus ſatiffacit: cum illud qdð facit nõ fit iu⸗
dicio recto nec debito:ſed in ieiunio voluntaꝛie aſſumpto
eſt aliquis iuder ſuipſius:ergo ꝛc. ¶ RKñ. poteſt dici ꝙ

ieiuniuim aſſumptum in caritate factum: 2 ſi non ſit ſatilſ:
factoꝛium ſacramentaliter:tamen eſt ſatiſfactoꝛiuʒ realit᷑
adminus in caſu.ſcʒ pꝛecedente ↄtritõne et ↄfeſſione.non
iniuncta ſcʒ ſatiſfactõne ex aliqua cauſa.vel ex indiſcreti⸗
one ſacerdotis vel negligentia vel incuria.¶¶ Ad illud qð
pꝛimo obijcit᷑.ꝙ ieiuniũ aſſumptũ non eſt oꝛdinatũ ad cõ
feſſionem.&̊ ⁊c. põt dici ꝙ ĩmo vᷣm ꝙ eſt ſatiſſactoꝛium.qa
ad hoc ꝙ ſit ſatiſfactoꝛiũ ſuxponimus ꝙ eſt oꝛdinatum ad
ofeſſionem ⁊ ↄtritõnem.ſi pot haberi facultas cõfeſſoꝛis.
ſi em̃ negligat᷑ vel ↄtemnatur ↄfeſſio:nunqᷓ erit ieiuniũ aſ⸗
ſumptum ſatiſfactoꝛiũ. Dic aũt notandum eſt.qꝙ cõfeſ⸗
ſionem ſacr̃alem ſequit᷑ rite ſatiſſactio ſacr̃alis.tamen ſa⸗
tiſfactio realis qñq; ſequit᷑ ſucr̃alem ↄfeſſionem.vt in cãu
pᷣtacto.⁊ realis ſatſſſactio qñ ſequitur ↄfeſſioneʒ habitu⸗
alem: vtpote qñ abſente ſacerdote manet peccatoꝛ in ꝓo⸗
ſito ↄfitendi ſacerdoti q aderit copia ſacerdotis.qñq; cõ
feſſionem ſacr̃alem que actu fit ſacerdoti.qñ ergo ꝗs vo⸗
luntarie aſſumit ieiunium ſibi non habita ſacerdotis co⸗
pia:illud ieiuniũ non eſt ſolum meritoꝛiũ:ſed ſatiſfactoꝛi
um in foꝛo dei:qñ autẽ aſſumit᷑ copia habita ſacerdotis.
⁊ in tali caſu ponit᷑ queſtio nr̃a:adbuc eſt ſatiſfactoꝛiũ in
foꝛo dei realiter:⁊ ſi non ſacr̃aliter.q¶ Ad illud qð obijcit.
ꝙ ſatiſfactio dependet a clauibo ⁊c̃.põt dici ꝙ ieiuniũ aſ⸗
ſumptum quodãmodo dependet a clauibo.quia q;tum ad
hoc qð pᷣſuponit:oꝛdinat᷑ ad ↄtritõnem ⁊ ↄfeſſionem. pꝛe⸗
terea adhuc ꝗa ieiuniũ aſſumptũ oꝑatuꝛ ſᷣm fidem claui/
um. Ad illud qð ſequit᷑.ꝙ nullus eſt iudex ſuipſius ⁊c.
põt dici ꝙ verũ eſt ꝑ ſe loquẽdo.ſcʒ ſᷣm eandeʒ rõnem.ſed

Fm aliam ⁊ aliã rõneʒ põt ꝗs eſſe iudex ſuipſius. Hoc pʒ

ex glo:j.Corin.xj.ſuꝑ illud.Si noſmetipſos diiudicare⸗
mus nõ vtiq; diiudicaremur ⁊c̃.que eſt. verſet᷑ añ oculos
imago iudicij futuri:⁊ aſcendat homo aduerſus ſe tribu⸗
nal.atq; ↄſtituto in coꝛde ſuo iudicio:aſſit accuſatrix co⸗
gitatio 2 teſtig ↄſcientia. ⁊ carnifer timoꝛ.inqe quidẽ ſan⸗
guis anime ↄfitentis ꝑ lacrimas ꝓfluat.poſtremo talis

ſententia ꝓferat᷑:vt ſe indignũ bomo indicet ꝑticipatione

coꝛꝑis ſanguinis dñi ⁊c̃.veꝛba ſunt Nug.

rticulus quintus

Onſeq̃nter querit᷑ de ↄꝑatione boꝝ adinuiceʒ
Et querit᷑ qʒ hoꝝ eſt magis ſatiſfactoriũ? Et
videt᷑ ꝙ ieiuniuʒ aſſumptũ ſic:vnũquodqʒ opꝰ
inus debitũ tanto magis gratum: ſed ieiunium
aſſumptum eſt hmõi reſpectu alioꝝ:̊ eſt magis gratuʒ ⁊
magis recõciliatiuum.q¶ Pꝛe.om̃e meritoriũ ſiue ſatiſfa⸗
ctoꝛiũ eſt voluntariũ.qꝛ opoꝛtet ꝙ illud qð eſt tale ꝙ a vo
luntate ꝓcedat.⁊ magis voluntariũ magis ẽ ſatiſfactoꝛiũ
⁊ minꝰvolũtaꝛiũ minꝰ: ſed inter iſta ieinniuʒ aſſumptum

videtur magis voluntariuʒ. ergo ⁊c ¶ ¶ Contra.j.li.Cur

eꝰhõ.v.c.om̃is faciẽs volũtarie illud ad qð tenet᷑:magis
meret᷑ ꝙᷓ ſi nõ teneret᷑:̊ indictũ ieiuniũ et etiam iniunctũ
magis eſt ſatiſfactoꝛiũ qꝙᷓ; noluntariũ tm̃. Auctoꝛitas anſ.
hec eſt.Eſt neceſſitas qua maioꝛ bñficioꝛum gratia debet᷑
cum em̃ aliquid in neceſſitate ſui ſubiacet benefacit inui⸗
tus:aut nulla aut mioꝛ debet᷑ ei gra.cum vᷣo ipe ſponte ſe
nccĩtati bñfaciendi ſubdit.nec inuitꝰiaʒ ſuſtinet:tunc ma
ioꝛẽ bñficij gr̃am meret᷑.nõ em̃ hec dicẽda ẽ neceſſitas ſed
gratia.quia nullo cogente illam ſuſcepit aut ſeruat ſed ꝗ⸗
tis.am ſi quid hodie ſponte ꝓmittis cras te datuꝝ: ea⸗
dem cras voluntate das:quis neceſſe ſit cras te reddẽ ꝓ⸗
miſſum ſi potes:aut mentiri.non tñ minꝰtibi dʒ ille ꝓ im⸗
penſo bñſicio cui das.ſi nõ ꝓmiſiſſes:qm te debitoꝛẽ ante
tp̃s datõnis illi facere nõ es coactꝰ.Tale eſt em̃ cuʒ quis
ſete ↄuerſatõnis ſponte vouet ꝓoſitum.qᷓuis nanq; Pᷣua
re illud neceſſitate debeat ne danatõneʒ incurꝛat.⁊ licʒ co
gi poſſet ſeruare ſi nolit.ſi tamen non inuitus ſᷣuat quod
vouit:non minus ſed magis eſt deo gratus ꝙᷓ ſi nõ vouilſ⸗
ſet.qm̃ non ſolum ↄmunem vitam.ſed et rei licentiaʒ ſibi
ter deum abnegauit. nec ſancte viuere dicendus eſt ne⸗
ceſſitate:ſed eadẽ ſibertate q̃ vouit.¶ Pꝛe. bono ſimplr op
ponit᷑ malũ ſimptr. bono in genẽ malum in genẽ. bono ex

0lin
bine⸗
lcto
cie
Uüte⸗
Bac
eceſc
hit lx⸗
cunc⸗
Ref
tatee
diren
ppꝛi⸗
dum
dimit

it
i
8
5
⸗
1d
8.
⸗
ſ,

n

,
d
e⸗
4

—,.wNe᷑0 ſK&-,

¶ Nueſtio

circũſtantia malũ ex circũſtantia:in medio? indifferens.
Simplr magia malo opponit᷑ magis bonũ. et hoc ẽ ſᷣm
Hug.ſupᷣ.⁊ ſᷣm phm.ij.pꝛioꝝ ca.de ↄuerſiuo ſylogiſino.
ſed oppolitũ ieiunij indicti ⁊ iniuncti eſt traſgreſſio volun
tarij: nõ &̊ illa magis ſunt bona ꝙᷓ iſta. c. ¶ Pe. ome ie
iuniũ ſi ſit ſatiffactoꝛiũ bʒ ꝓprie a clauibo vel in fide vel ĩ
re. ̊ iniunctũ magis hʒ a clauibo ꝙᷓ aliud: iſtud eſt ma⸗
gis ſatiſfactoꝛiũ qᷓ aliud.a indictũ magis qᷓ aſſumptũ: ga
a diſpenſatoꝛibo ecclie eſt traditũ.a illi hñt piatem claui⸗
um 7 maxime dñᷣs papa a qͥ eſt indictũ. ᷓ inter iſta minus

ſatiſfactoꝛiũ eſt volutarie aſſumptũ:⸗ maxie ſatiſſe oriũ
eſt iniunctũ medio vpo modo indictũ ieiuniũ ¶Rñ ad B
tacta

dðm ſine melioꝛis pᷣiudicio ſnĩe.ꝙ inter ieiunia pre
magis eſt ſatiſfactoꝛiũ iniunctũ.pꝰillud indictum peindi⸗
ctum volũtarie aſſumptũ. Ao boꝝ euidentiaʒ nota. ad hᷣ
ꝙ ieiuniũ ſit ſatiſfactoꝛiũ ↄplete pᷣter genus oꝑis ⁊ infoꝛ⸗
mationẽ caꝛitatis(hec em̃ duo ſubſternunt᷑) opoꝛtet ꝙ ſit
volũtariũ.qꝙ ſit ſiłr efficax a virtute clauiũ et in generali
et in ſpaãli.Yeiuniũ aũt iniunctũ hʒ pꝛimũ:q volutariũ ẽ.
hʒ ſimiliter ſedᷣm et terciũ:qꝛ hʒ efficaciã a clauibo ĩ gene
rali et in ſpeciali. In generali qꝛ habentes pꝛimã ſine pᷣci
puam virtutẽ clauiũ ſiatuerũt.vt ſacerdotes ſic iniũgerẽt
Vñ babet᷑ a Caſſia.qꝛ ſancti ſacerdotes hñtes poteſtateʒ
clauiũ.hoc inſtituerũt:habet etiã efficaciã a virtute claui
um in ſpeciali.qꝛ illi ꝗ iniungũt ieiunia in ſatiſfactionem
virtute clauiũ: hoc faciũt in ſieiunlo voluntario nõ eſt niſi
pꝛimũ.iꝙ eſt voluntariũ.qꝛ directe ⁊ ꝑ ſe nõ habet virtu
tem clauiuzʒ.· in iniuncto ieiunio ſunt tria ꝓpter qð magis
ſatilfactoꝛiũ.¶ Ad hoc ̊ pꝛimo obr ↄtra h ꝙ vnũquodq;
opꝰquanto minꝰ cbitũ tanto magis gratũ ⁊c̃.põt dici ꝙ
magis debitũ ⁊ minꝰduobo modis accidit.Fm ꝙ dĩ debi⸗
tum duobo modis.ſ.neceſſitatis ⁊ voluntatis. Et dico de
bitũ volũtatis:qð pure mera volũtate efficit᷑ debitũ.vipo⸗
te qñ ꝗs ſua ſponte obligat ſe ad aligꝗd.et facit ſe debitorẽ
cuiꝰantea nõ erat tebitoꝛ. Debitum dico neceſſitatis: qð
nõ efficit᷑ mera voluntate ſiue obligatõne ſpontanea debi⸗
toꝛ:vᷣ lege nature ⁊ electõne ꝓprie tutis obligat ⁊ ſe debi⸗
toꝛem reddit.hoc alijs ðbis ſolet dici.ꝙ eſt cebitũ amoꝛis
et debitũ legis qð in idem redit. Dicendũ eſt ̊ de pꝛimo.
ſcʒ de debito volũtatis.ꝙ hoc ẽ veruũ quãto magis eſt debi
tum. tanto magio ẽ Sene hoc ẽ falſum ꝙ qnto magis
cæbitũ tanto minꝰeſt gratum: de alio modo tebiti foꝛtaſſe
verũ eſt:⁊ quãto magis eſt debitũ tanto minꝰ gratũ. qa g
ieiuniũ iniũctũ eſt debitũ neceſſitatis.qð bʒ originẽ a vo⸗/
lũtate.lʒ ſit magio debitũ q; aſſumptũ:nõ tñ ẽ minꝰ gratũ
ſed magis. ¶. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ aſſumptũ ieiuniũ eſt
magis voluntariũ ⁊c.põt dici ꝙ aſſumptũ ieiuniũ nõ int
pꝛetat᷑ magis voluntariũ qᷓ imunctũ:licet iniunctũ magis
ſit neceſſariũ.qꝛ neceſſitas oꝛiginẽ hʒ a voluntate.obligat
em̃ ſe penitẽs illi neceſſitati nõ ex timoꝛe ſ̊ ex amoꝛe:ñ co⸗/
actus ̊ ſpontaneꝰ. vñ nõ eſi interpᷣtandũ minꝰ volũtariuʒ
q̃ ieiuniũ aſſumptũ. Pꝛet᷑.h̊ genꝰarguẽdi nec h nec ĩ rõne
pcedente neceſſitatẽ hʒ.hr̃et ſoꝛtaſſis ſi ↄcurꝛeret paꝛitas
in alijs.ᷣ nõ eſt ita:qꝛ ieiuniũ iniunctũ directe hʒ efficaci
am in generali et in ſpãli a vᷣtute clauiũ:qð nõ habʒ iein⸗
nium aſſumptũ.Aliꝗ dicũt ad hec argumẽta.ꝙ ieiunium
aſſump:ũ eo ꝙ videt᷑ magis volũtariũ eſi magis meritoꝛi
um:ſᷣ nõ magis ſatiſſactoꝛiũ.ĩmo ecõtrario eſt minꝰ ſatiſ⸗
factoꝛiũ qdð nõ videt᷑ neceſſariũ:cũ meritũ ꝑ ſe epẽdeot a
radice caritatis 61 Rd illa qᷓ ꝓgonun?᷑/ ꝓ alia ꝑte.qᷓ;uis g̊
tia termini poſſint ↄcedi: põt tñ rñderi.et pꝛimo aa iliud
Anſel.ꝙ ẽ neceſſitas volũtatis.i.q ꝓceſſit ex voluntate: 2
neceſſitas legio q̃ ꝗs ſe nõ obligat voluntarie.ſᷣ ſibi impo
nit ex obligatõne legis.pꝛima neceſſitas auget meritũ:ſe⸗
cunda nõ.ſicut pʒ ꝑ Anſel.li.ij. Cur deꝰhõ. Silr idem a
Herñ.in ca.de pᷣcepto: diſciplina.vbi ſic dic.qð in volũ
tate eſt ſuſcipiẽtis nõ in ptᷣate ꝓponẽtis:volũtariũ merito

dixrerim nõ ncciũ.attñ hocipᷣm ꝙ dico voluntariũ ſigs ex

ꝓpꝛia volũtate ſemel admiſerit et ꝓmiſerit deinceps tenẽ
dum: ꝓfecto in nccium ipᷣe ſibi ↄuertit.nec iam hʒ li. ar.
dimittere: quod tñ ante nõ ſuſciꝑe libeꝝ habuerit. Ideo⸗

cj.

q; qð ex volũtate ſuſcipit᷑.ex neceſſitate tenebitur.q;ꝛ oĩno
neceſſe eſt eũ reddere vota ſua q̃ diſtinxerunt labia ſua. et
ex oꝛe ſuo aut ↄdemnari bʒ aut iuſtificari.Ceteꝝ vt ait ꝗq/
dem ſanctoꝝ. felix neceſſitas q̃ in meliꝰcogit. ſi Gieiuniũ
indictũ et iniunctũ ꝓcedũt ex neceſſitate pꝛimo mõ dicta:
nihil impedit qᷓtuʒ ad hoc illa eſſe magis meritoꝛia qᷓ; vo⸗
luntaria ſicut ↄcludit rõ.ſed de illa neceſſitate nõ oportet
qᷓuis magis ꝓpꝛia rõne clauiũ hoc heant alijs ꝑibo. ¶ Ad
illud qð obijcit᷑ de pho ⁊ theoma.dðm ꝙ licet ↄcluſio poſ-
ſet ↄcedi ſᷣm ꝙ tactũ eſt.ſcʒ ꝙ ceteris paribo magis ẽ ſatil
factoꝛiũ ieiuniũ indictũ vel iniunctũ ꝙᷓ voluntariũ.qꝛ ma
ioꝛ eſt ibi virtꝰclauiũ:tñ pᷣma generalłr nõ eſt vera.vᷣ bʒ in
ſtantiã in illis regulis quoꝝ vnũ ponit alteꝝ. vt oſtendit
phᷣs.viij. topicoꝝ.nam ſanitati q̃ eſt minꝰbonuʒ ꝙ ſit ene⸗
chia:nõ opponit᷑ minꝰmaluʒ qᷓ enechie:̊ maiꝰ. nam egri⸗
tudo q̃ eſt oppoſitũ ſanitatis:ẽ magis malũ qᷓ ſit cathetia
que opponit enechie.et hec regula hᷣ fallit.qꝛ enechia poĩt
ſanitatẽ vt ibi dicit. Põt etiã inſtantia inueniri in termi⸗/
nis nr̃is.qꝛ caritas eſt maiꝰbonum qᷓ fides.vt dicit apłs:
tñ oppoſitũ caꝛitatis nõ eſt maiꝰmalu qᷓ ſit fidei.ſᷣ põt eſſe
mipeck quodcũq; moꝛtale opꝓponit᷑ caritati. fidei vᷣo non
niſi infidelitas: qᷓ magis malũ eſt aliquo paruo moꝛtali.
Silr ve impletõne p̃ceptoꝝ et ↄſilioꝝ.qꝛ qᷓuis maiꝰbonũ
ſit implere ↄſilia qᷓ pcepta:tñ nõ implere ↄſilia nõ eſt ma⸗
ius malũdato ꝙ maluʒz ſit) qᷓ nõ implere pᷣcepta ĩmo mi⸗
nus:niſi cui ↄſilia fecta ſunt pᷣeepta vt ei ꝗ vouit ea.⁊ hec
ſic ↄtingũt:qꝛ vnum ponit aliud:vt fides caritatem:⁊ im⸗
pletio ↄlilioꝝ ponit impletioneʒ pceptoꝝ.vã illa ꝓoſitio
ſic ꝓpoſita eſi.qꝙ ibi de plano videt᷑ velle pᷣs.maioꝛi bono
maius malum opponit᷑:niſi ↄferat vnum alterum vt ene⸗
chia ſanitatem.

rticulus ſextus

Onſequẽter querit᷑ de generalitate efficacie ie
iunij. Querit᷑ ̊ vtrũ ieiuniuʒ factũ in caꝛitate
MVt ſatiſ factoꝛiũ ꝓ om̃i pcto.⁊ videt᷑ ꝙ ſic: per 5
ꝙ caritas nõ compatit᷑ ſecũ culpã aliquã.ieiuniuʒ aut int᷑
omnia ſatiſfactoꝛia eſt maxime afflictiuũ:̊ eſt maxime ſa
tiſfactoꝛiũ pꝛo pena debita peccato.ſed om̃is peccati ẽ ſa⸗
tiſfactoꝛium potiſſime illud qð eſi magis afflictiuum ⁊ pe
nale:et hoc eſt ieiunium:ergo ꝓ omi peccato ſatiſfactoꝛiũ
eſt ieiunium. ¶ Pꝛe. iſtud videt᷑ ꝑ ſimile ſumptuz ab alijs
partibus ſatilſ factionis. Luc.xj. Sate elemoſynaʒz ecce
omnia mũda ſunt vobis ex quo patet ꝙ elemolyna ſit ſa⸗
tiſfactoꝛia ꝓ omi peccato.a ſimili videt᷑ ꝙ ieiumũ.⸗ Vre
te. Lhob.nij. Elemoſyna ab om̃ pcto et merte liberat:et
nõ patit᷑ aimas ire ĩ tenebꝛas. Pꝛe.danielł. iiij.pcta tua
elemoſy mis redime.⁊ inigꝗtates tuas ĩ miſericoꝛdijs pau⸗
perum. Mota ꝗ dicit pcta generalr. nec h̊ nec illud: g ele⸗
moſy na eſt ſatiſfactoria generalłr ꝓ pctis. ſilr videt᷑:imo
foꝛtioꝛi rõne de ieiumo cuʒ ſit magis penale.⸗ Pꝛe. ecci.
xxvj.om̃is ponderatio nõ eſt digna ↄtinentis anime. con⸗
tinentia ergo recipit recompenſatõeʒ. ſi ergo recom penſa
tio fit equali bono nel maiori: non videtur aliquod bonũ
eſſe maius bono ↄtinentie vel illi equale.ſed ieiunium eſt
cauſa ↄtinentie. Oue em ſunt peſtes carnis.gula:et luxu
ria.quaꝝ vtraq; repꝛimit᷑ ieinnio.gula em̃ repꝛimit᷑ ieiu/
nio et lururia remouet᷑ repreſſa gula. EUnde ad Ephe.v.
Molite inebriari vino in qͥ eſt lururia. igitur videt᷑ ꝙ ieiu
nium habeat p̃ꝛogatiuum reſpectu alioꝛum ſatiſfactorio⸗
rum ſiue aliaꝝ ꝑtium ſatiſ factõnis:et ita vt pꝛiꝰ. Cont᷑
exercitatio coꝛꝑis ad modicũ valet.j.Limoth.iiij. ſed qð
eſt ſatiſfactoꝛiũ ꝓ omni pcto: nõ valet ad modicum ſed ad
multum: ergo non eſt ſatiſ facioꝛiũ ꝓ om̃i peccato.ꝗ Pꝛe.

ſatiſfacere eſt cauſas peccatorũ excidere. ſed exciſio eſt ꝑ

ↄtrarium. et ieiunium non opponit᷑ omi peccato directe.bᷣ
prie carnali:elemoſyna ↄcupiſcentie oculoꝛum: oꝛo ſu⸗
pbie vite. ꝛe. Hiero.non ſanat oculum qðs ſanat cal⸗
cancũ.ꝗ ſilr eꝛit in ſpũalibo medieinis vt in coꝛꝑalibus.
ſi ieiumiuʒ ſanat paſſiones coꝛꝑis. vt dĩc Hiero.vt habe
ſup:nõ ſanat peſies mẽtis:& non ẽ ſatiſ factoꝛiũ ꝓ oĩ peſte

ſiue pccol Rñ. ꝙ ſatiſfacere dicit᷑ ꝓrie et coĩter. ꝓprie
ſcʒ eſt cauſas ꝑctoꝝ excidẽ ꝑ exercitiũ actuũ ↄtrarioꝝ. ſic
ieiuniũ ẽ ſatiſfactoꝛiũ ꝓ pct᷑o carnis.⁊ quodamodo cont᷑⸗
riatur ↄcupie caꝛnis:oꝛo ſuꝑbie vite. Coĩter ẽ ſatiſſacere
penã debitã ꝓ pctᷣo ſoluere.ꝓut ſatiſfactoꝛiuʒ dr coĩter
illud qð ẽ ſolutiuuʒ pene debiti ꝓ pct᷑o:ſic q̃libet paꝛs põt
eſſe ſatiſfactoꝛia ꝓ qͥlibet.Et ad buc addi põt.ꝙ ieiuniu
eſt ſatiſfactoꝛiũ ⁊ ſanatiuũ ꝓprie peccati carnis:ſed ↄmuĩ⸗
ter ⁊ extenſiue eſt ſatiſfactoꝛiũ ꝓ om̃i peccato licet nõ ſana
tiuũ.verbigr̃a.cum aliꝗs fuerit infirmꝰ acuta febꝛe ⁊ iam
recõualeſcit et curat᷑: adhuc eſt quaſi totus ↄbuſtus ĩ cor⸗/
poꝛe.vnde adhuc bʒ coꝛpus diſpoſitũ et ꝓnum ad h̊ ꝙ fa
cile recidiuet.ſicut qn in aliqͥ loco fuit ignis extincta flam
ina et remotis cineribo:adhuc remanet platea calida.ſic
eſt in ꝓgoſito:qꝛ qñ aliquis fuit in pcto carnis poſtq; pe⸗
nituit ⁊ peccatuʒ receſſit:longa tñ ↄſuetudine peccati ad-
huc faciliꝰeſt ad recidiuuz.ideo ſicut ille ꝗ euaſit de acuta
indiget aliqua medicina ſiue aliquo alteratiuo ad amouẽ

dam diſpoſitõez ad egritudinem ↄſimileʒ per ↄꝛia illi di⸗

ſpoſitioni:ſic ille indiget aliqͥ repꝛimente ipᷣo ipᷣm fomitẽ
et hoc eſt ieiuniũ.ſiłr eſt de elyna et ſimiliter de oꝛone ⁊ ð
reſpectu eoꝝ quibo ꝓpꝛie oꝓponunt᷑.q¶ Ad illud qð primo
obijcit.ꝙ ieiuniũ eſi potiſſime ſatiſffactoꝛiũ:qꝛ magis ẽ af⸗
flictiuũ.dicendũ ꝙ et ſi rõne generis magis affligit ieiu⸗
nium qᷓ; elemoſyna ⁊ oꝛo:nibilomin?ꝰex aliquibo acciden
tibus qũq; magis affligit oꝛo ꝙ; ieiuniuzʒ.vñ q;tum ad pe⸗
nam ſe hnt illa tria ſicut excedenda et exceſſa.q¶ Ad illa qᷓ
ꝓonunt᷑ ꝑ ſimile de elyna.põt dici ꝙ ełyna et ieiunium
pnt eſſe ſatiſfactoꝛia p om̃i pcto et tactuʒ eſt:licet vtrũq; ẽ
ſanatiuũ vniꝰin genere.Quidã dicũt ꝙ elyna ↄmuniter
ſumpta ipᷣm dantẽ reſpicit:⁊ illũ cui datur.et vtriq; valet
et ꝓpꝛie ſumpta reſpicit ꝓximũ.de pꝛima ↄcludit᷑:nõ de ſe
cunda. Sʒ gꝗa hec diſtinctio paꝝ vel nihil valet ad ꝓpoſi⸗
tum:quia auẽtes loquunt᷑ de elyna ſcdðo mõ ſumpta.⁊ ſic
c ea intendimꝰ. Aliter põt dici.q ſcʒ ieiuniũ nõ ẽ bonuʒ
Fm ſe ſᷣm ꝙ dicit Caſſianꝰ.ꝙ ᷣm ſui naturã nõ eſt bonũ:
ſed elyna eſt bona ᷣm ſe:et ideo poteſt valere cõtra plura
q ieiuniũ:ideo non eſt ſimile.¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ
incõtinentia eſt maximũ ⁊c.põt dici ꝙ licet ieiuniũ habe⸗
at aliquã pꝛogatiuã reſpectu pct᷑i carnis.cui ꝓpꝛie ↄirari⸗

atur diminuẽdo penã iſtius:non tñ hʒ penã progatiuam

reſpectu ełyne.quia elemoſyna hʒ ſimilit᷑ diminutiuũ re
ſpectu pene pct᷑i auaricie:⁊ etiam hʒ prerogatiuam reſpe
ctu ieiunij.quia maxime gratuitaẽ:⁊ ſpaliter auxilij ſpũ⸗
alis impetratiua.Pꝛe.vt dicũt quidã.cũ dicit᷑ om̃is pon⸗/
deratio nõ eſt digna ↄtinentis anime.ibi ſumit᷑ ↄtinentia
coĩter:nõ ſolũmodo ᷣm ꝙ eſt virtus vel opꝰ vᷣtutis q̃ con⸗/

tinetur ab oꝑibus carnis:ſed qua ↄtinet᷑ ab om̃i illicito.

et hoc patet.quia dicit Tlug.de ſancta virginitate.melioꝛ
eſt ↄingata magis obediens q; continens minꝰ obediens.
Ex quo pʒ.ꝙ obedientia eſt maioꝛ qᷓ abſtinentia ſeu con⸗
tinentia.ſᷣm ꝙ eſt virtus ſpecialis qua ↄtinetur ab operi⸗
bus carnis.Si tamen velimꝰdicere ꝙ loquit᷑ de continen
tia ſpeciali.ocedendũ ẽ aꝛgumentum.¶ O autẽ dicit᷑ ꝙ qꝛ
non recipit recõpenſatõeʒ ⁊c.dicendũ ꝙ hoc verũ eſt ĩ ge⸗
nere:in caſu tñ recipit recõpenſatõnem vt plures aſſerũt.
vt ſi aliqua voniſſet caſtitatem poſſet ↄpelli ad nubenduʒ
cauſa pacis regni.vel dicendũ ꝙ maius bonũ eſt continẽ/
tia qᷓ; elyna realis exterioꝛ. Vñ licet votũ dandi ełynam
nõ diſſoluat votuʒ ↄtinentie ꝑpetue:tamen voluntas affe⸗
ctuoſa dandi ełynam ex coꝛdis ↄpaſſione dũmodo ſit per
petua ⁊ voto roboꝛata:eſt magis bonũ qᷓ; ↄtinentia et ma⸗
gis meritoꝛia qᷓ; votum cõtinentie.nec etiam votum talis
vouentis recipit recompenſatõeʒ:nec per ingreſſum clau⸗
ſtri abſoluit᷑ a tali voto vt dicunt.¶: Ad illud quod obijci
tur.ꝙ exercitatio coꝛꝑis ⁊c̃.poteſt dici ꝙ apoſtolus loꝗ⸗
tur ibi pꝛeciſe excluſa pietate mentis. ſi em̃ pietas teſit a
mente:paꝝ valet exercitatio coꝛꝑalis.

Miembꝛum terciũ
2
Equit᷑ de rõne efficacie ieiunij qᷓtũ ad ſatiſ⸗
factõneʒ.Et qꝛ ſatiſfactio in via non fit ſine
merito:meritũ aũt eſt in caritate.Querituꝛ
hic pᷣmo.vtrũ teneamur ieiunare ex caritate
tenesmur ieiunare in caritate. Lercio vtruʒ
ieiuniũ in caritate ſit ſatiſſactoꝛiũ. Quarto quid ſit pꝛeci
ſe cauſa:quare ieiuniũ ſit ſatiſſactoꝛium.

rticulus prunus

—

NA5Sceptũ eſt penitentibo.et hoc pᷣceptũ eſt vt ieiu
nando ſatiſſaciãt: ̊ tenent᷑ ieiunare vt ſatiſfaciant. ſᷣ ſatiſ
facere ieiunando nõ pñt ꝗ ieiunant in affeciu peccandi.vł
etiam niſi moueant᷑ ex dilectõne dei.ꝗ̊ ad hoc ꝙ exercitiũ
ieiunij ſatiſfaciat: opoꝛtʒ ꝙ fiat ex caritate.⁊ ꝙ moueatuꝛ
ieiunãs ad ſatiffaciedũ ieiunio ex caritate ſiue di dilectio

ne. Si aũt aliꝗd pᷣeligatur deo in actu ieiunij:non ſatiſfa⸗

cit ieiunans. Pꝛe.pꝛima ⁊ potiſſima ratio inſtitutõnis
ieiunij eſt.vt illo penitens ſatiſfaciat. non em̃ inſtituit᷑ ie/
iuniũ quia ieiuniũ:ſed quia ſatiſfſactoꝛiũ.&̊ inſtitutõ non
reſpicit ſuᷣam coꝛꝑis:ſed potiꝰefficaciam.ſ.ſatiſfaciendi

Hanc aũt efficacia nõ bʒ ieiuniũ vbi aliquod pᷣeligit᷑ deo:

ita vt pꝛiꝰ.q¶ Pꝛe.ieiuniũ eſt debitũ.ꝗ̊ modo ↄuenienti ⁊
de bito ſoluendu.tũc aũt ſoluit᷑ modo debito et ↄuenienti:
qñ ſoluit᷑ ex caritate qð reddit᷑.¶ Pꝛe.duo ſunt motĩa ad
exercitia bonoꝝ.ſ.timoꝛ ⁊ amoꝛ.vñ quideʒ motu timoꝛis
adimplent pᷣcepta.qꝗ aũt pᷣcepta adimplent ex timoꝛe non
adimplent ſicut debeꝛent. Vñ glo.Exo.xxxv.õ placent
deo coacta ſeruitia.amoꝛe ei ſeruit᷑ nõ timoꝛe:mente non
coꝛꝑe.̊ adimplere dʒ ex amoꝛe.Yeiuniũ aũt pᷣceptũ eſt:ꝗ
⁊c.q¶ Pre.ꝗ in vno offendit factꝰeſt oĩm reus.Jac.ij. hoc

nõ eſi ꝓpter ſubam oꝑis:ᷓ ꝓpter carentiaʒ caritatis.ꝗ ad

hoc ꝙ non fiat reus dʒ ꝓcedere opus ex caritate.ergo ⁊c.
¶ Pꝛe. ome opus vᷣtutis includit finem.ᷣ ieiunare cẽ opus
virtutis.ſ.vel obedientie vel tꝑantie:&̊ includit fineʒ ieiu⸗
nij.ſed finis ieiunij eſt placere deo ⁊ eiꝰamoꝛem acquireꝛe
quem ꝑ pctẽ̃m amiſerat:hoc autẽ non fit niſi ex amore fiat
ieiuniũ.q̊ ⁊c.¶ Pꝛe.ſuꝑ illud Math.vj.iemo põt duo⸗
bus dñis ſeruire. Glo.quicꝗd facis: vel ex amoꝛe dei vel
ex ſeru itute dyaboli facis. ſi nõ eſt ieiunium ex caritate

ex ſeruitute dyaboli eſt.cum ꝗ̊ quilibet teneat᷑ hoc vitare

tenet᷑ ex neceſſitate ieiunare ex caꝛitate.¶ Contra. Ecci.
j.timoꝛ dñi expellit peccatũ.expulſio at᷑ peccati timoꝛe ði
fit exercitio alicuius oꝑis ↄuenientis.opus aũt ↄueniens
ad peccatoꝝ expulſionem eſt ieiuniu: ieiunij exercitium
ex timoꝛe nõ diſplicet deo.q̊ licitum eſi ieiunare ex timoꝛe
neq; tenet᷑ penitens ieiunare ex caritate. Pꝛe.cum ieiu⸗

nium meroꝛis ſiue ſatiſfactoꝛiũ magis ſpectet ad ſlatũ im

ꝑfectõnis qᷓ; ꝓꝑfectõnis.ieiuniũ exultatõnis econuerſo: vi⸗

cetur ꝓꝙ licitů eſt. imo ↄuenit penitentib ieiunare ex timo
re.¶] Pꝛe.debitoꝛi alicuiꝰdebiti coꝛꝑalis ſufficit ꝙ ſoluat
debitum ad qð tenet᷑ quocũq; modo.nec opoꝛtet ꝙ ſoluat

ex caritate:ſiłiter videt᷑ de debito ſpũali cuiuſmodi ẽ ieiu⸗

nium.¶ Pꝛe.cui dat᷑ pᷣceptum de aliquo exequendo.ſuffi⸗
cit ꝙ exequat᷑ illud non ex caꝛitate:ſiłr videt᷑ de pᷣcepto ie
iunij.Et ſolet queri.q̃re nõ dicit᷑ non obedire qui obedit
ex timoꝛe:ſicut dicit᷑ nõ ſatiſfacere ꝗ non ſatiſfacit ex caꝛi
rare Rn une pᷣiudicio.ꝙ nullus tenet᷑ ieiunare ex cari
tate.lênet᷑ dico ita ꝙ incurꝛat offenſam et tranſgrediatur
ſi non ieiunat ſic.¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑.ꝙ ieiunare
eſt pᷣceptũ et ad hoc ꝙ penitentes ſatiſfaciãt ⁊c.põt dici q;
ille cni pᷣceptũ eſt ab eccłia vt ſatiſfaciat ieiunando: tenet᷑
obedire eccłie ieiunando vt ſatiſſaciat.ſed cum nõ ſit illi
iniunctũ vt ieiunãdo ſatiſſaciat ex caritate.qꝛ tñ ieiunare
ex vel in caritate tenetur quilibet vt ſatiſfaciat in foꝛo tei
aſſequatur remiſſionem peccatoꝝ.et vitam eternam:ad
que aſſequenda vnuſꝗſqʒ tenet᷑ ieiunare ex vel in caritate
ſed non ex pᷣcepto eccłie.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑.q non pñt

Verit᷑ ̊ pꝛimo.vtruʒ penitentes teneant᷑ ieiu⸗
nare ex caꝛitate.O ſic:videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ ieiunaꝛe

— — ———

——— – 0 —

= —J2X-E-2C---

——02—— — —

1

1

n

—

¶ Lueſtio

ſatiſfacere ꝗ ieiunant in affectu peccãdi ⁊c̃.põ: dici ꝙ me
diñ eſt inter ieiunare in affectu peccãdi:et ex anectu cari⸗
tatis.vñ nõ ſeꝗtur.non ieinnat ex affectu caritatis: ̊ ieiu
nat ex eł in affectu peccandi.qꝛ qñq; mouet᷑ ꝗs ſolũmodo

ad ieiuniũ vt penã tebitã euadat:⁊ nõ ex caritate neq; ex
affectu peccãdi.¶¶ Ad illud qð obr.ꝙꝓ ieiuniũ inſtitutu eſt
ad h̊ vt penitẽs ſatiſfaciat.efficaciã aũt ſatiſfaciẽdi nõ bʒ
go vbi aliqð pᷣeligit᷑ deo ⁊c.põt dici.ieiuniũ inſtitutũ eſt
vt ieiunãdo ſatiſfaciat ꝗs in foꝛo eccie.⁊ hãc efficaciaʒ ſa⸗
tiſſaciendi hbʒ ieiuniũ.licet nõ ieiunet᷑ ex caritate. vicʒ ꝙ ĩ
caritate ieiunat.naʒ vt tactũ eſt: iſta nõ ſe bñt ↄſeq̃nter: ñ

ieiunare ex caritate: 1 ieiunare cũ affectu peccandi. VUnð

nõ ſeqtur. iſte ieiunat nõ ex caritate: ̊ cũ affectu peccandi
Að illud qð obr.q ieiuniũ eſt debituʒ ⁊c̃.põt dici.ꝙ lʒ

tebitũ ſolui debeat mõ debito ⁊ ↄuenienti:nõ tñ ſeꝗtur ex

boc ꝙ om̃i mõ debito ⁊ ↄuenienti.qñ em̃ aligs ſoluit ſum⸗
mam pecunie debitã: licet nõ ſoluat etiã ↄueniẽtiſſimo mõ
quo dʒ vel põt:nihilominꝰſolutio reputat᷑. Pꝛete.ieiuniũ
eſt debitũ. qꝛ inſtitutũ ſiue pᷣceptũ.⁊ obligat ad executõeʒ
actꝰ:nõ aũt ad modũ executiõis.. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ
duo ſunt motiua ad executõeʒ pᷣcepti.ſ.timoꝛ et amoꝛ ⁊c̃.

põt dici ꝙ hec eſt falſa.ꝗ adimplet pᷣceptũ ex timoꝛe nõ ad

implet eo mõ quo dʒ.qꝛ qñ dat᷑ pᷣceptũ abſolute ſiue ſim⸗
pliciter de pcepto adimplẽdo mõ nõ erpᷣſſo.ſine adimple⸗
atur ex timoꝛe vel ex amoꝛe ſimpir adimpletur. Licʒ non
potiſſimo mõ ſiue vtiliſſimo illi qimplet. ⁊ lʒ coacta Fui⸗/
cia deo nõ placent:tñ ſufficiẽti in cãu.quidã aũt deo ſerui
unt ? multa bona faciũt ex timoꝛe.⁊ ſic opando placẽt ðo

2 quodãmodo ðo apꝛopinquãt ⁊ diſponũt ſe ad ſtatũ me

lioꝛẽ:licet nõ placent ad obtinendũ pᷣmiũ remuneratõnis
vite eterne. 4 Ad illud Yac.ij. Qui offendit in vno ⁊c̃.pt᷑
dici.ꝙ nõ dr in oĩbo offendẽ qꝛ ſit oim trãſgreſſoꝛ.⁊ puni⸗
endus ꝓ oĩbus ſeu debitoꝛ pe ibus:ſᷣ̊ hoc dẽ qᷓ;tuʒ ad
pꝛiuatõeʒ meriti.pᷣcepta em̃ rbnexione rõne meꝛiti ⁊ vi

tatõnis pene:ſ̊ no ꝑ ſubam operũ.Ecẽci.ix.Qui ĩ vno pec

cauit multa bona ꝑdet.vicia em̃ hñt ↄnexioneʒ in pꝛiuati
one:qꝛ aiam pᷣuant caritate ⁊ vita eterna. Virtutes auteʒ
hñt colligantiã non qᷓtum ad actus eoꝝ. ſed qtum ad ꝗ/

tiam et caritatem: et ꝓpter boc dicitur. Qui in vno offen⸗
derit factus eſt omniũ reus.ſcilicet dignus priuatõe om⸗
miuum bonoꝝ gratuitoꝛũ: ac ſi eſſet tranſgreſſoꝛ omnium.

4¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ ieiunium ſit opus virtutis et
includit finem ⁊c.põt dici ieiunij finis eſt honoꝛare deum
ſ non ↄꝓplete honoꝛatur deus nili ſola caritate.tamen lar⸗
ge dicitur honoꝛari in acubo virtutum infoꝛmiũ:vt obedi
