eſt ſignaculũ a xpᷣo patre inqᷓtũ hmõi ſuꝑ filios:et hic ẽ
caracter fidei baptiſmalis. Aliud factũ eſi ſignaculũ in
milite ſcʒ a xpᷣo rege inqᷓtũ hmõi:et hic ẽ caracter cõfir⸗
matõis.Aliud ẽ ſignaculũ factũ a xpᷣo ſacerdote. Ipᷣe eĩ
eſt pontifex.ix.ad heb.et hic eſt caracter oꝛdinis. Quia
ergo in trinitate ſũma nõ eſt cõſiderare niſi tria pᷣdicta:
tria dico nõ ſᷣm rem ſed ſm rõeʒ intelligẽdi.ſᷣ omia eete
ra ad illa tria reducunt᷑. Similiter rpᷣm redemptoꝛẽ nõ
eſt conſiderare niſi ſub iſtis tibo p̃dictis rõnibo:ideo nõ
eſt niſi triplex caracter ꝗ ſcʒ gerit imaginẽ redemptoꝛis
inꝙᷓtũ hmõi. Ex ꝑte ſacramẽtoꝝ reſpiciẽtiũ ſtatuũ fidei
ſic ſumit᷑ differẽtia vt tactum eſt.caracter eſt ſignum di⸗
ſtinctiuũ non vmus ſed multoꝝ et fidelium vt dicit da⸗
maſ.et ideo eſt vnitiuũ multoꝝ in vno ſtatu ſidei.ideoĩ
his ſacramẽtis ſolũ impꝛimit᷑ que reſpiciunt ſtatũ fidei
determinatum. Tres autẽ ſunt ſtatus fidei. ſcʒ genite:
roboꝛate.et iam multiplicate.et ſᷣm boc attenditur tri⸗
plex diſtinctio in populo ſeʒ bonoꝝ a malis:ſoꝛtium ab
infirmis:clericoꝝ a laycis.ſiue ſanctoꝝ ab alijs. et hec
triplex diſtinctio pᷣceſſit ĩ figura in populo iſrubel.Pꝛi⸗
ma: cum omes ſunt diſlincti ab egiptijs ad veniendũ in
terram ꝓmiſſionis.Secunda.cũ foꝛtes ab infirmis ad
pugnãdum in bello.Tercia.cñ leuite ab illo populo ad
miniſtrandũ in templo.quia ergo tria ſunt ſacramenta
que reſpiciũt ſtatum fidei determinatũ.baptiſmꝰpꝛimũ:
quia ibi fides gignit᷑ et homo ab egiptijs ſeꝑatur. Con⸗
firmatio ſecũdũ:qꝛ ibi fides roboꝛat᷑ ⁊ vt pugil inungit
homo ad ptiandũ et ab infirmis diſcernit. Oꝛdo terciũ
quia ibi virtus multimoda datur.et hõ vt ſanctꝰ ad mi
niſteriũ templi a laycis ſeꝑatur.ideo iſta tria t̃ impꝛi⸗
mũt caracterẽ.Natura ergo cõis reꝑta in his et non in
alijs eſt:qꝛ ſunt ſigna viſibilia interiꝰoꝑantia reſpicien
tia ſtatũ fidei determinatũ.et diſtinctio populi a nõ po⸗
pulo pꝛecedit alias diſtinctõnes:ideo baptiſmalis cara
cter pᷣcedit alios de neceſſitate.Ex hoc eꝛgo patʒ oꝛdo ca
racterũ.patet et numerꝰ quia tres ſunt ſm tres ſtatus ⁊
tres diſtinctões et tria ſacramenta.patet etiã ratio im⸗
pꝛimendi. Sumit᷑ ergo ratio pꝛincipalis ex ꝑte finis.qꝛ
cum finis mouet efficientẽ ⁊ efficiẽs ſᷣm exigentiã finis
neceſſario dicit foꝛmã in materia:cõcurrit triplex ratio
⁊ pꝛia ẽ ſtatꝰ fidei dtmĩatio ex ꝑte finis.ex ꝑte efficiẽtis
iſtitutõ:ꝗ ad talẽ finẽ oꝛdinãs dedit talẽ vᷣtutẽ vt impꝛi⸗

—ʒ

¶ Nueſtio xix.

Genine — õ
nn meret᷑ in his caracteꝛ. ex ꝑte vᷣo foꝛme ?ẽ ſancte trinitatis ↄiugiũ licet poſſit initiari nõ pᷣcedẽte baptiſino vt in iii⸗
nnng. inuocatio.Ex dictis patʒ rñſio ad queſt ita. quia nõ ẽ nu eis vel Laanio n tñſ implicit ratificat᷑. niſi fundetur
bon merus caracterũ iuxta numeru potentiaꝝ imaginis cꝛe ſuꝑ bap mũ ßm diẽ ayls.j.coꝝ.vij. Si infidel diſce⸗
Nfnitn . ate:ᷣ iuxta ea que dicta ſunt. Nec ſuꝑfluunt caracteres: dit diſcedat 2c. Si at qrat᷑ ꝗd agẽdũ ſit ĩ hoe ealu. ſ. ſi
Wamn ( cũ ſm rem et roes diuerſas diſtinguant. aliqs ñ baptiʒatꝰoꝛdinet᷑ ĩ epm. ipᷣe poſimodũ multos
nini⸗ emb umo ct auũ ſacerdotes oꝛdinet. Ntrü illi ſint oꝛdinati vel nõ. Si em̃
ni X 2 DH iße non erat oꝛdinat?:qliter poterat alios oꝛdinare? Si
rn 4 Einge querit᷑ de ↄꝑa tõne caracteꝛũ.Circa at᷑ ñ ſũt oꝛdinati H durũ vidr. Et doᷣm qꝙ tales nõ ſüt oꝛ⸗
nſtt quã pꝛimo querit. vtrũ idẽ ſit caracter ba⸗ dinati. qꝛ ille ep̃us ñ habuit pẽatẽ oꝛdinãdi.cũ nec ipᷣe oꝛ
diin ptiſmi et ↄfirmatõis.quod videt᷑ ꝑ diffini dinateẽt· quia ſacramẽtũ oꝛdinis opoꝛtet fundari ſupeꝛ
tiuche tõem datã a beato dyo. Caracter ẽ ſignuz baptiſmũ.ſicut dic cecre.iij.li.e p̃ſbitero nõ baptiʒato
2dirn cõmunionis fidei et oꝛdinatõis ſancte ⁊c. ⁊ ꝑ boe ꝙ dici S quis p̃ſbiter dephẽderit ſe nõ eẽ baptiʒatũ: baptizeĩ
ſcnin tur ſignũ cõmunionis fidei tangit caract᷑ baptiſmi. Per ⁊ iterů oꝛdinet᷑.Et ĩ alia decretali determinat᷑. ebeat
* ice boc ꝙ dicitur ſignũ oꝛdinatõis ſancte:tangitur caracteꝛ baptizari. poſtea ꝑ ſinglos oꝛdines ꝓmoueꝛi.4 Sʒ q̃
ld u oꝛdinis.nõ fit aũt mẽtio & carectere ofirmatõnis: ce⸗ rit ĩq̊ dinoſcit qñ impmit᷑ caracter ĩ qᷣlibʒ dictoꝝ trium
ai bt . dit in idẽ cũ altero illoꝝ ſed nõ cũ caractere oꝛdinis. ga ſacramẽtoꝝ cũ plura ſint ſacramẽtalia i zlibet eoꝝ. qᷓre
4 Nein B multi recipiũt caracterẽ cõfirmatõis qui ꝗꝓpter hoc non ſcz magis impꝛimit᷑ ĩ baptiſmno qᷓ ĩ ablutõe ꝙᷓ in vnctoõne
aaum dicunt᷑ habere caracterẽ oꝛdinis. erit idẽ eũ ſacramen⸗ criſmatis:⁊ q̃re in ofirmatõe impꝛimit᷑ in ipᷣa vnctõne.
rai to baptiſmi.vel diminute datur diffinitio.. Pꝛetea. dif 41 Solutio.dicimꝰꝙ in baptiſinoẽ caracter ad credẽduʒ
nna o⸗ ferunt ſigna ſicut ⁊ ſignata:bᷣ ſignata ꝑ caraocterẽ baptil redemptoꝛẽ ĩ q̊ intelligit᷑ ipᷣa trinitas ⁊ inearnatio: ideo
en ſie mi caracterẽ cõfirmatõis differũt ſolum 'm accidẽs ↄgrue dat᷑ baptiſmalis qn aduenit verbuʒ trinitatis ad
nliguie quia differũt m roboꝛatũ ⁊ nõ roboꝛatũ.d eĩ ꝙ gꝛatia elemẽtũ ⁊ abluit᷑ ie baptiʒatꝰ. Caracter at ↄfirmatõis
bvitnti que infunditur in baptiſmo roboꝛatur in cõfirmatione. q;ꝛ ẽ ſanctiſicatõis vt dictũ e:ↄueniẽter impᷣmit᷑ ĩ ipᷣa vn⸗
hano ſimiliter ſigna que rñdent illi gratie differunt ſolõ ᷣm ctõe criſmatis qð ẽ ſignũ ſanctificatõis. Quia vo cara⸗
ne pot⸗ accidẽs.et idẽ erũt in eẽntia ECõtra.ſacramentum ba cter oꝛdinis ẽ caracteꝛ ptatis:iõ ĩ traditõe libri vel alicꝰ
hniſriͤ⸗ ptiſmi et ſacramentũ cõfirmatois ſunt ſacramenta diffe talis ↄgrue impꝛimit᷑.vñ ſꝑ debz eẽ aliq̃ ↄgruẽtia oꝑis
idiſe⸗ rentia ſᷣm eẽntiam:ſ̊ caracter ẽde eẽntia ſacramenti: er⸗ ſacramentalis in quo impꝛimitur caracter ad ipᷣm cara
Raan Socaraetakes erũt differẽtes Fᷣm eentian. Ad daod — cterem..=-æ-&æ-ẽr-
ſicgdi dðm. ꝙ differunt ꝑ eẽntiam caracter baptiſmi 2 ofirma b
wetbei Voedniime obiectũ dm. ꝙ in hoc ꝙ dicit ſignuz m ꝛzum nonum .
Goculin cõmunionis fidei:cõplectitur caracter baptiſmi cõfir⸗ Onſequẽter querit᷑ ð effectu caracteris qꝗs
gerciſin mationis.et eſt ſicut genus ad vtrũqʒ caractereʒ. Unde ſit: vidr Ga. Eſlo eĩ ꝙ aligs fiete ſuſcipi
te. girt nõ ſequituꝛ ex hoc ꝙ ſint idẽ:ſed potius differentes. ſ2 at baptiſmũ:tũc nõ recipit Kaz . Sʒ poſt⸗
is. Oue ſic aũt ẽ de caracteꝛe oꝛdinis.quia nõẽ ſignũ fidei ſed po modũ recedẽte fictõne aduenit gẽa nõ iteꝛa
ioicien teſlatis. 4 Ao aliud ſoluimus ꝑ inteꝛemptõem quia non to EKvidet᷑ ꝙ ĩ eodẽ ſit aligd pñs qð ſit tãqᷓ di
nidate ſolũ differt ſm accidẽs gratia baptiſmalis ⁊ gratia con ſponẽs eũ ad gr̃am. quia nõ aduenit gña niſi in diſpoſi⸗
prmino firmatõnis: ĩmo gratia baptiſmalis eſt gratia ad credẽ to et pᷣpato.i Nõ videt᷑ aũt aliqð diſponẽs ꝑtinẽs ad ſaẽ⸗
o dum:gratia vᷣo ↄfirm atõis eſt ad foꝛtiter oꝑandũ vel mi mentũ niſi caracter: caraeter ẽ effectiuus gre ſicut di⸗
hpeene litandũ in militia xpᷣi Fm ꝗ bmõi.⁊ hec ẽ alia gra ꝙᷓ pꝛi⸗ ſponens.Cõtra. caracter remanet dãnatis vbi nõ eſt
niſei ma. nec ſtatim dat᷑ cum gratia iuſtificãte in baptiſmo ſi⸗ aliq babilitas ao giam. Eßf eſpõſio ꝙ caracter quãtuʒ
undr eut gratia ad pſenerandum. Alia ẽ a gra iuſtificate nec de ſe:ſ babilitat ad gr̃am.bec aũt inhabilitatio qᷓ ẽ in
ſcirde⸗ latim datur. cu illa.dicimus ergo ꝙ ſicut differunt gra⸗ dãnatis ex ꝑte dãnatoꝝ ẽ. gſe fecerũt inhabiles ꝑ oppoſt
ihri tie ille: teres qui illaꝝ ſunt ſigna· tõem Ghicis Eeral⸗teperentl 16 erbie craeteneg atr
. e . tuz ẽ de le ſphabilitat. Si ꝗ rit a ren ibi
i i einde queruur . . .* cuno 51. eabat illũ eſfect ict ne, remanebit ĩ damna⸗
n. de ↄꝑatõne caracteris oꝛdinis ad caracterem baptiſmi. tis q̊ ad aliũ effectũ.ſ.ad teſtificãdũ ↄ illos ꝙ de⸗ fecerit
diun vtrũ.ſ.caracter oꝛdinis poſſit dari ſine caractere baptiſ eis banc Gam ꝙ ipi receperũt ſacꝛamẽta:2 cũ hoc rece⸗ 4.
otunt wi. videt᷑ ꝙ nõ.quia nõ põt caracter ↄfirmatõis dari ni piſſent gram niſi ꝑ eos ſtetiſſet et bec teſtificatio eis erit
ſi daia caractere babeic mal.gne aaracte Kannle niſi in augmentũ pene et ↄfuſionis. .
S cedente caractere baptiſmi. Cõtra.ſicut ſacramentũ . b SNA
nmin ſz oꝛainis ſe habet d merameti baptiſmi:ita caracter em ꝛum decimuũ
fmmon⸗ huiꝰ ad caracterẽ illiꝰ.ſᷣ ſacramentũ oꝛdinis nõ fundat᷑ Hnſequẽter queritur de ↄꝑatione caracte⸗
won⸗ ſuꝑ baptiſmũ qð patet.quia oꝛdo fuit in veteri lege po ris baptiſmalis qui eſt dei:ad caracterem
rnet teſias ſacerdotalis 1 nõ baptiſmus:& nec caracter oꝛdi⸗ dy aboli.ð quo dr.xiij.apoca.vbi loquitur
fhint. nis fundat᷑ ſuꝑ caraeteꝛẽ baptiſmi.¶ Si dicat᷑ ꝙ nõ ẽ oꝛ⸗ e caractere beſtie. Queritur ergo vtrum
do in noua lege ſicut tũc fuit in veteri. Vñ licet oꝛdo ille ſint ſimul in endẽ aĩa. ſi ſimul.vtrũ ſᷣm eandẽ vim. VUi
Aumt nõ fundat᷑ ſuꝑ hbaptiſmũ.tñ ille ꝗ mõ ẽ fundat᷑ ſuꝑ baptiſ det᷑ em̃ ꝙ nõ ſimul.nõ em̃ poteſt mẽbrum rpᷣi⁊ mẽbrum
Morten. mũ. Obijcit᷑ Z. q; ↄiugiũ qð erat ĩ veteri lege remanet in dyaboli eẽ ſimul.ergo nec videtur ſimul poſſe habẽ cara
om nouo.quare ſimiliter videt᷑ maneat ĩ noua lege oꝛdo cteres amboꝝ.¶ Contra.poſtqᷓ aliquis ẽ membrum yp̃i
unpri qui erat in veteri K nſio. dicimus ꝙ oꝛdo ſ̃m ꝙ ẽ in pĩ fieri mẽbrũ dy aboli.⁊ tũc recipit caracterem eius. ca
tnon in noua lege fundat᷑ ſuꝑ baptiſmũ.nec ẽ oꝛdo niſi pᷣeedente racter aũt xpᷣi ſemꝑ manet. ſimul ẽ in eo vterꝙ; caꝛacteꝛ
cſpicien baptiſmo.¶ Adobiectuʒ dieimus ꝙ equiuoce tunc erat NQuod ↄcedimꝰ. ndentes ad obiectum.ꝙ nõ ẽ
anopo⸗ oꝛdo ĩ veteꝛi ⁊ nüc ĩ nouo.qꝛ nũc oꝛdo ẽ oꝛdiata pr̃as de imilis ↄꝑatio inter mẽbrum et mẽbruz et inter caraete
lis can ſcẽdens a rpᷣo ſacerdote:tũc aũt erat oꝛdo ſolũ ſignũ ſa⸗ rẽ et caracterẽ. quia inter mẽbrum xpᷣi et mẽbrũ dyabo⸗
ordoc cerdotalis ptatis ꝗqᷓ fuit ĩ rpᷣo.nec opoꝛtuit fundariſupeꝛ li ẽ opoſitõ ſimpliciter:ſicut⁊ inter amoꝛẽ dei ↄtẽptũ
ſtamme baptiſmũ:illũ at᷑ ꝗq nũc ẽ oʒ:⁊ caracterẽ oꝛdis ſuꝑ cara⸗ ſni:et amoꝛẽ ſui ⁊ ↄtemptũ dei:qꝛ duo amoꝛes ſunt cauſe
atioin⸗ etere baptiſmi. 4 Ad id qð obijcit de piugio.ddᷣm ꝙ nõ ẽ iloꝝ duoꝝ mẽbroꝝ. Sed inter caracterẽ xp̃i ⁊ caractec
ſii ſile:qꝛ ↄiugiũ cũ ſit de lege nature ⁊ ita nõ tm̃ ẽ ĩ figura: dy aboli ñ ẽ ſimplr oppoſitio.qꝛ caracter xpi ꝑpetuus e:
tüͦfn nõ euacuat a noua lege.oꝛdo aũt ꝗ erat ð ſacramẽtis ve caracter aũt dyaboli nõ ẽ ꝑpetuns ſed delebilis inqtum
ſerm⸗ teris legis euacuat᷑.qꝛ ſacramenta veteris legis ceſſant hmõi.Ratio aũt perpetuitatis huius et non illius ſumi
RM adueniẽte veritate qꝛ ſtatuta ſunt ĩ figura.dicimus tñ ꝙ tur ex ꝑte imꝑꝛimentium.quia ei deus inpmẽs eternꝰẽ

et immutabilis cũ alijs ↄditõnibo alibi dictis: impꝛimit
caracterẽ ꝑpetuũ ⁊ indelebilẽ.Sic em̃ imago di ab ini⸗
tio creatõis naturaliter impꝛeſſa ĩ aĩa non poteſt deleri:
ita nec caracter dei qui poſimodũ ſacramẽtaliter.i.ꝑ ſa
cramẽtũ impꝛimit᷑:⁊ ẽ diſtinctiuus imaginis.dyabolus
aũt licʒ ꝑpetuꝰẽ tñ vertibilis ẽ ð natura ſua inqtum cre
atura ẽ.⁊ iõ nõ ẽ potens impꝛimere caracterẽ indelebilẽ
quãtũ ẽ de ſe:tñ ex accedẽti ꝑpetuat᷑ in damnatis ratiõe
impenitẽtie.i¶ Quod querit᷑ vlterius vtrũ ſᷣm eãdeʒ vim
inſunt illi duo caracteres.ita.ſ.ꝙ vnus ſuꝑponat᷑ alteri
in eadẽ vi:dicimꝰꝙ nõ.quia caracter xp̃i ad diſtinguẽ
duz fidelẽ ab infideli. vñ ex ꝑte cognitiue ẽ. Caracter vᷣo
dyaboli ineſt rõe peccati:vñ in illa vi ẽ ĩ qua ꝓpꝛie ẽ pec⸗
catũ.i.in voluntate.et ex hoc eſt ꝙ mutari poteſt ſicut et

voluntzs. „
ℳMembꝛum. xj.

Onſequẽter querit᷑.Si xpᷣc habuit caracte
rẽ. ſic:videt᷑ ꝑ hoc ꝙ baptiʒatꝰfuit ⁊ ſa⸗
cerdos:q̊ habuit caracterẽ baptiſmi ⁊ or⸗
Dinis. 4 Si diceret᷑ nõ habuit caracterẽ
baptiſmi.quia baptiʒatus fuit baptiſmo Yoh.in quo ñ
impꝛimebat᷑ caracter. Cõtra.cũ eet ſacerdos:habuit ca
racterẽ oꝛdinis.Et ſi hoc:q̊ habuit caracterẽ baptiſmi:
cũ ille ſit fundamentũ alioꝝ. Itẽ agno ſiue hoſtie car⸗
nali ipᷣe ↄiunxit agnum ſiue hoſtiã ſpiritualem:de ſe fa⸗
ciẽs hoſtiã.A ſimili videt᷑ ꝙ caꝛacteri carnali debuit cõ⸗
iungere caracterẽ ſpũalẽ:ſuſcipiẽdo illũ in ſe.q¶¶ Si dice⸗
retur ꝙ quia habuit caracterẽ eternũ ſiue increatũ:non
debuit ſuſciꝑe tꝑalẽ ſiue creatũ.Cõtra.habuit ſcĩaʒ eter
nã ſiue increatã:nihilominus ſuſcepit ſciẽtiã tꝑalẽ ſiue
creatã. Vnde.ij.luce dr. IOhs ꝓficiebat ſapiẽtia ⁊c. A ſi
mili videt᷑ ꝙ licet haberet caracterẽ eternum ſiue incre⸗
atũ:nihilominꝰſuſcepit caracterẽ carnalẽ.ſ.circũciſiõis
Sʒ magis ↄgruebat habenti caracterẽ eternũ ſuſcipere
caracterẽ ſpiritualẽ qᷓ carnalẽ.quod patz ꝑ hoc:ꝙ ipe fu
it finis legis carnalis et auctoꝛ legis ſpiritualis. It fuit
mẽbrum eccleſie:ergo diſtinctus a nõ mẽbris.⁊ ↄſtat q;
modo potiſſimo:ã nõ ſola gratia ſed ſigno gratie.ſ.cara
ctere. 1 Cõtra.caracter baptiſmalis ẽ ſolumodo rena⸗
ſcentiũ.xpᷣc nõ fuit renatus nec renaſcẽdus.quia nõ eꝛat
filius ire.Vñ aug.in encheri. Alud vñ peccatũ quod in
toto genere humano nõ diluitur niſi ꝑ hunc mediatoꝛẽ.
qui ſolus ita potuit naſci vt ei opus nõ eſſup renaſci.i2õ
em̃ renaſcebant᷑ qui baptiſmo Johannis baptizabantur
a quo ipᷣe baptizatus fuit:ſed quodã pᷣcurſoꝛio illius mi
niſterio qui dicebat ꝑate viam dño.huic vno in quo ſo⸗
lo renaſci poterant parabant᷑. Ecce habetur ꝙ xpᷣe non
indiguit renaſci.⁊ ex his ambobus patʒ ꝙ xpᷣc nõ habu
it caracterẽ.¶¶ Itẽ caracter ↄfoꝛmat et oↄfigurat baptiʒza⸗
tos xpo.ſed nullus cõfiguratur ſibi:nõ ẽ debet ſuſcipeꝛe
ſignũ ↄfiguratiuum ſui ſibipi.ergo xp̃ᷣc omnino nõ debu
it ſuſcipe hmõi ſignũ.¶ Item caracter ẽ ſignũ compꝑtici⸗
patõis ſacramenti fidei.vñ hoc ſignũ nõ ↄuenit niſi ꝑti⸗
cipantibo fidem.cũ ̊ xpᷣc nõ habuerit fidẽ nec hoc ſignũ
babeꝛe debuit. ¶ Rñlio. ꝙ quidam dicunt ꝗy xp̃c aſſum⸗
pſit caracterẽ oꝛdinis et illũ habuit.nõ aũt habuit cara
cterẽ baptiſmalẽ. nec caracterẽ ↄfirmatõis. nec in hoc ĩ
aliquo derogabat᷑ ſue maieſtati.Caracter em̃ oꝛdinis ſi⸗
gnũ ẽ excellẽtie.baptiſmalis vo neceſſitatis. In xpo fuit
maxĩa ercellẽtia: neceſſitas nulla.Caracterẽ at ꝓfirma⸗
tõis quiẽ ſignũ roboꝛis collati ſiue mĩſtrati viꝛtute ſacꝛa
menti nõ habuit.cũ in hoc derogatũ eẽt ſue virtuti.Ali⸗
ter videtur dicẽdum.ꝙ nullum habuit caracterẽ. nec in⸗
diguit aliquo nec habere debuit:vt patet ex rõnibus di⸗
ctis.et illis poſſunt addi alie.ſ.ꝙ caracter diſi ponit ad
gratiã:ille nulla indiguit diſpoſitõe ad gr̃am. cunz in pꝛi
mo inſtanti ↄceptõis habuit plenitudinẽ gre ⁊ virtutum
Pꝛeterea. caracter oꝑatuꝛ aſſimilatõem aĩe cuz deo:aĩe
ant eius plena ſimilitudo fuit cum deo ab inſianti vmio⸗
nis. Vnde in eo reuera nõ fuit caracter creatus ſʒ caꝛa⸗

cter increatus.nõ ſolum ꝝ gratiam ſicut in alijs:ſed per
vmonẽ per quem.ſ.caracterem increatum impꝛimit᷑ ca⸗
racter creatus in alijs. Vnde nõ indignit caractere crea
to ſicut et alij.quia ipᷣm caracterẽ increatum habuit per
eẽntiam ſibi vnitũ:alij ᷣo hominis habẽt caracterẽ crea
tum ab increato deſcendẽtẽ. ¶ Ad hoc quod poſſea obij⸗
citur ↄtra hoc.ſ.ꝙ fuit baptiʒatus.Dicẽdum ꝙ fuit bap
tiʒatus baptiſino Johannis in quo nõ impꝛimebatuꝛ ca
racter. ¶ Ad hoc quod obijcitur ꝙ fuit ſacerdos ̊ babu⸗
it caracterẽ. Dicẽdum ꝙ nõ ſequitur.quia caracter oꝛdi
nis ẽ ſignum poteſtatis accepte ab alio.ſic aũt xp̃e nõ ha
buit poteſtatẽ ſacerdotij:ſed ſolo ſacerdotij vſu ſacerdos
fuit.quia ⁊ in cena et in cruce ſeipᷣm obtulit. It ſaceꝛdos
fuit inſtitutõe ſacramenti nõ ſuſceptõe.vnde nec habuit
caracterẽ.quia caracter ↄfeꝛtur in ſuſceptõe ſacramenti
nõ in inſtitutõe.¶¶ Ad aliud quod obijcitur. ꝙ agno ſiue
hoſtie carnali ↄiunxit ſpiritualẽ ⁊c. Dicẽdum. ꝙ ſimilit
caracteri carnali.ſ.circũciſionis ↄiunxit caracterẽ ſpiri
tualẽ.ſ.in baptiſmo.nõ in ſe:ſed in aliquib⸗ mẽbris.ſcʒ ĩ
iudeis ↄuerſis ad fidem.nec in ſe debuit facere hoc.vt eĩ
patet ex rõnibus ſupꝛa tactis:hoc fieri nõ poſſet ſine pᷣiu
dicio et derogatõne ſue excellẽtie.⸗. Ad illud quod obij⸗
citur.ꝙ licet haberet ſcientiã increatã:nibilominus ha⸗
buit creatã:ſimiliter videtur ꝙ licet haberet caracterem
increatum ⁊c̃. Dicẽdum ꝙ nõ ẽ ſimile.caracter em̃ incre
atus rõe qua eſt in ꝑfectõne vltima et ſumma:nõ cõpati
tur ſecum defectum illũ reꝑationis cuius caracter ſacra
mẽtalis ẽ ſignũ.Vnde ſicut xpᷣe licʒ haberet plenitudinẽ
ſummã gratiarũ:nõ tñ habuit gratiã ſacramẽtalem inqᷓ
tũ hmõi.hec eĩ gratia ẽ reꝑatiua deſectus culpe vel ſea eq̃⸗
le culpabił:que nullo mõ fuit in xpᷣo.ſic nõ habuit ſignũ
ſacramentale.i.caracterẽ.quod quidẽ ſignum licx digni
tatẽ impoꝛtat:tñ ẽ iudiciũ indignitatis pᷣhabite que nul
la rõe xpᷣo cõpeteret.Sciẽtia aũt creata licet dicat defe⸗
ctum in comꝑatõe ad ſciẽtiam increatã:nõ tñ dicit defe⸗
ctum ſimpliciter. Pꝛeterea. licʒ ſciẽtia creata ſit reꝑati⸗
ua defectus aliquo mõ:nõ eſt tñ reꝑatiua defectus qui ẽ
culpabilis vel ſequela culpe:ſed illius qui ẽ annerus na
ture ↄdite.de neceſſitate dico et maxime illa quã ſuſcepit
xpᷣc.¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ magis ↄgruebat illi ꝗ⸗
haberet caracterẽ ſpũalem ꝙᷓ; carnalẽ. Dicẽdum ꝙ nõ eſt
verũ.ↄueniebat em̃ xpᷣm accipere caracterẽ carnalẽ ꝓpteꝛ
multas cauſas ſupꝛa tactas.vt.ſ.legem adimpleꝛet:⁊ cõ
ſimilis eẽt patriba ⁊ ceta bmõi. Qõ aũt ↄueniebat illuʒ
accipere ſpiritualem rõnibus nũc dictis. Ad vltimum
dðm. ꝙ caracter ẽ diſtinctiuus illoꝝ mẽbroꝛuʒ qui ſunt
tm̃ de numero mẽbroꝛum et nõ ſunt caput.xpᷣc aũt eſt ð
numero et caput.i.illud ad quod ſit ↄfoꝛmitas ⁊ ↄfiguꝛa
tio in membris.cuius ↄfiguratõnis caracter eſi ſignum
hec autem cõfiguratio xpᷣo non conueniebat vt ſupꝛa ta⸗

Oueſtio. xx. de effectuba

kulnichtum ad amotõem vel diminutõem mali.
Vcctu eſt de effectu

aptiſmi. qui eſt cõmunis bonis et ma⸗
is. Conſequenter dicendum eſt ð effecti
— bus qui reſpiciunt bonos.Et pꝛimo iᷓ⸗
. tum ad amotõnem vel diminutionẽ ma

ein . reſpectu pene.
lat actualem culpam.aut moꝛtalem. Se⸗

li. Secũdo qᷓtum ad collatõnem boni. Et pꝛimo dicen
em bꝛum pꝛrimum
uundo vtrum tollat omnem venialem.

dum eſt de effectu qui eſt reſpectu culpe. Secũdo de effe⸗
Eſpectu culpe pꝛimo queritur.vtrum tol⸗
¶ Articulus ptamus

ſed
in
ngen
hnire
te reg
ſe dbi⸗
wamen
hi
nkri
penid
uſen
kſaceng
c hab
crannt
dgnoſi
3 ͤk
eriſo
inh
eboene
tſine zin
hinuo han
meteren
eñinae
ͦcoani
erſacra
nindine
Wenini
bunſigi
is dn
ingnn
dicotde
dicit ir
itnepons
o quii
emns n
ſſeepit
tilig
noeſt
liger
etac
bat Uo;
Muümun
zciſme
aiteti
81,tpe
lſon
ſutunn

nn

gang
deſſeen
hinog⸗
tioninnt
mwodien
ode

1

anunt⸗
ln.
ialen

¶ Nueſtio

Irca pꝛimũ ſic videtin ꝙ tollat actualẽ culpã
J moꝛtalem. ꝑ ſe em ẽ ad tollendũ oꝛiginale pec
Eiũ ſicut diẽ aug · in encheri.ta puuli ꝗꝙᷓ adul
ti in baptiſ⸗ mo moꝛiunt᷑ oꝛiginali peccato. Et ſimilit yſi
d. de ſummo bono. puuli oꝛiginali peccato carent p ba⸗
ptiſmũ:ſʒ oꝛiginale peccatũ tolli nõ põt niſi inſimul tol⸗
latur actuale ſi ibi fuerit:̊ baptiſma tollit actualeʒ cul⸗
pã.ſi inuenit cũ oꝛiginali.¶¶ Pꝛeterea baptiſmus ẽ vni⸗
uerſal ablutio. Sʒ vniuerſal ablutio tollit oẽm ſoꝛdẽ: S
tollit ſoꝛdẽ actualis pet̃i moꝛtalis.¶ NRẽ aug. in enche. a
ꝑuulo recenter nato vſq; ad xcrepitu ſenem ſicut null?
pꝓhibendus ẽ a baptiſmo:ita nullus eſt qui non peccato
moꝛiatuꝛ in baptiſmo.ſed ꝑuuli tm oꝛigiali: maioꝛes et
bis omnibo moꝛiunt᷑ peccatis quecũq; male viuẽdo addi
derũt ad illud quod naſcendo traxerunt.. Item aug. in
codẽ.iõ etiã ip̃i moꝛi peccato dicuntur ꝙ; ꝓculdubio nõ
vno ſed multis peccatis omnibuſq; moꝛiant᷑:quecũq; iã
ꝓpꝛia ↄmiſerũt. vel cogitatõe vel locutõne. vel oꝑe.quia
etiã p ſingularẽ numerũ pluralis numerꝰſ ignificari ſo⸗
lʒ.¶ Contra. Ro.x.ſuꝑ illud.Sine penitẽtia ⁊c · gRatia
dei in baptiſmo nõ requiꝛit gemitũ vel planctũ exterioꝛẽ
vel opus aliquod:niſi ſolam fidẽ⁊ coꝛdis cõtritõem.Cũ
gcoꝛdis cõtritio ꝑ ſe ſit ad tollendum actualeʒ culpam:
ratõne ↄtritõis tollitur. ¶ Ytez diuerſoꝛũ moꝛboꝝ diuer
ſe ſunt medicine. ſicut dicit biero. Quod ſanat oculũ nõ
ſanat calcaneũ.ergo cum culpe ſint diuerſe nõ tm̃ ſpecie
Hpͦ genere:vtpote oꝛiginalis? actualis moꝛtalis:q̊¶ ad hoc
ꝙ; curentur neceſſe eſt ꝙ diuerſe adhibeant᷑ ſpirituales
medicine. Sed baptiſmus ẽ vnicum ſacramentum cu iʒẽ
delere peccatum oꝛiginale:ẽᷣ nõ delet omnẽ culpã actua⸗
lem. S KReſponſio. ꝙ baptiſmus eſt ꝑ ſe ad tollendã oꝛi⸗
ginale culpam.actualis vo tollitur ex baptiſmo et ↄtri⸗
tõe:et ſic ñ diſſentiũt auctoꝛitates ſupꝛadicte cũ rõe.iã
ĩ baptiſmo cũ ſuſcipit᷑ digne:nõ tm̃ moꝛitur reſpectu oꝛi⸗
ginalis peccati: ſed reſpectn actualiũ peccatoꝝ. adeſt at
coꝛdis cõtritio cũ fide in adulto:ad hoc vt digne ſuſcipi⸗
at. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ diuerſoꝛum moꝛboꝝ di⸗
uerſe ſunt medicie.ddᷣm ꝙ vniuſcuiuſq; moꝛbi ẽ medici⸗
na determinata reſpõdens ꝑ quandam ꝓpꝛietatem.ſicut
moꝛbi qui ẽ peccatum carnis:ieiuniũ.moꝛbi qui ẽ cupi⸗
ditas:elemoſina.moꝛbi qui eſi ſuperbia:oꝛatio. nihilo⸗
minus quia bona ſpiritualia maxime ſunt diffuſine na⸗
ture et cõmunicatiua ſue bonitatis.⁊ hoc ex gratia que
eſt virtus omniũ operũ ſpiritualiũ que cõmunis 27om⸗
niũ moꝛboꝛuʒ reꝑatiua.vñ bene põt homo ſatiſfacere de
peccato carnis per frequentiã oꝛõnis et largitõeʒ elemo
ſinarũ.Cũ igitur dr̃ ꝙ diuerſoꝛũ moꝛboꝛum diuerſe ſũt
medicine.Dicẽdum ꝙ verũ eſt et in ſpiritualibo et in cor
poꝛalibo.nihilominus ratõe qua bong ſpiritualia ſunt
nature diffuſiue et cõmunicatiua ſue bonitatis: idem pt
eẽ medicina diuerſoꝛum.nõ tamen vt ꝓpꝛium antidotuʒ
et reſpondens ꝑ appꝛopꝛiatõem.et hoc intendit hiero.cũ
dicit.nõ ſanat oculum ⁊c:ſed vt cõmune.quã cõmunita
tem ſoꝛtitur rõe pᷣdicta.et loquit᷑ hiero.nõ de ſanatione
culpe que fit ꝑ gram:ſed de illa que eſt reatus ſiue pene
rñdentis per oꝑa gratie.Si auteʒ velimus extendere il⸗
lund ad medicinas ſacramẽtales.põt dici ꝙ medicina po
teſt referri ad moꝛbum dupliciter· aut vt ad illum quem
pꝛincipaliter et appꝛopꝛiato mõ eſt oꝛdinata.⁊ ſᷣm hunc
reſpectũ et relatõem diuerſoꝛum moꝛboꝛum diueꝛſe ſunt
medicine.immo ſi medicina ſit tante virtutis:nõ tm̃ cu⸗
rat moꝛbũ ad quẽ ẽ pꝛincipaliteꝛ oꝛdinata.ſʒ aliũ ſibi cõ
iunctũ.et hoc nõ ẽ qꝛ nõ oꝛdinat᷑ ad illud:p rõe efficacie
virtutis illius ꝓpter quã nõ cõpatitur ſecũ aliqueʒ moꝛ
bũ hmõi.talis at virtutis ẽ baptiſmalis medicia. Ipter
quod tollit oꝛiginale ad quod pꝛĩcipaliter ẽ oꝛdinata et
actuale ↄiuncium.

Articulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑vtrũ tollat omnẽ culpam
enialẽ.qð ſic videt᷑ exo.xiiij · Qec vnꝰ quideʒ

.xx.

ſupfuit ex eis.glo.quia omnia peccata in baptiſino ſunt
dimiſſa:et potentia dyaboli ẽ ſubmerſa. Si omnia:igit
moꝛtalia et venialia.¶ IJtem baptiʒatus ſi ſtatim pꝰba⸗
ptiſmũ moꝛeretur euolaret: ſicut dicunt ſancti ⁊ beda.ꝙ
aperit celum: ſed nullus ſtatim euolat in quo ẽ aliꝗᷓ cul⸗
pa.quia ꝑfectio gloꝛie nõ cõpatitur culpã: ̊ baptiſmus
delet omnẽ culpã.¶¶ IJðg quãtalacũqʒ gra delʒ omne moꝛ
tale et etiã veniale de quo ẽ ↄtritio.ſi ſacramẽtũ baptiſ
mi aliquid addit:videt᷑ ꝙ deleat omnẽ culpã.¶¶ Itẽ ſacra
mẽtuʒz baptiſmi ẽ remediũ ꝑſectũ.cũ ſit fundamẽtũ legis
ꝑfectõis. cũ oꝛiginale peccatũ pꝛiuaueꝛit hoĩem innocẽ
tia directe et pꝛincipaliter: nõ delet ꝑfecte oꝛiginale niſi
reſtituẽdo innocẽtiã.Sed nõẽ innocẽs ſimpliciter niſi ꝗ
caret omni culpa:q̊ 4 EtaGatia npler ſecũ pa
titur peccatum veniale. Similiter caritas que eſt maxi
ma et foꝛma virtutuʒ: ⁊ qua maxime peccata tollunt᷑.vt
dicit᷑.j.pe.iiij· multitudinẽ peccatoꝝ caritas operit.Vñ
caritas niſi fuerit ſumme extenſa et gr̃a niſi fuerit in gꝛa
du progatiue maxime:nõ tollit venialia. Sʒ nec gratia
talis nec caritas cõfertur in baptiſmo: igitur vt videtur
nõ tollitur veniale in baptiſmo. Itez ponat᷑ ꝙ aliquis
adultus accedat ad baptiſmũ nõ cõtritus ſuꝑ veniali ali
quo.ĩmo aſfſectat illð quo peccat venialit᷑.vt nimis ama
re vxoꝛẽ.ᷓ ſi ad actuale remittẽdũ requiritur ↄtritio:re⸗
linquitur ꝙ nõ remittit᷑ illud veniale.¶ Item gꝛa baptil
malis ẽ gratia incipientiũ.Sed ſtatus incipientiuʒ ma⸗
gis ẽ cõpaſſibilis culpe ꝙᷓ ꝓficientiũ et ꝑfectoꝝ:⁊ gra in⸗
cipiens magis cõpatitur culpã ꝙᷓ ꝓficiẽs vel ꝑfecta. Sʒ
gratia in ꝓſicientibo et etiã in ꝑfectis cõpatitur aliquaʒ
culpam.ſ.venialẽ: multofoꝛtius gra baptiſmali 8.4 R
ſi baptiſmus delet omnẽ culpã: cũ ſacramẽta nõ ſint no⸗
bis neceſſaꝛia niſi ad culpã delendã:quia ſi nõ eẽt pcm
nõ eẽt ſacramentũ.ᷓ cetera ſuꝑfluunt. Et ideo queritur

vtrũ talis effectus debuerit dari alicui ſacramẽto: et re

magis ſacramẽto baptiſmi ꝙ alicui alioꝝ.¶ Mñnſio. di⸗
cẽdum ꝙj ſicut auctoꝛitates dicunt ⁊ magiſtri comuniteꝛ
aſſerunt. in ſacramẽto baptiſmi ſi plene ꝑcipitur eiꝰ effi⸗
cacia ⁊ remediũ:omnis culpa delet᷑ ⁊ reſtituit᷑ homo in
pꝛiſtinã innocentiã qtum ad aĩaʒ. Si queratur rõ huiꝰ
ddᷣm.ꝙ huius rõ cauſalis fuit diuina liberalitas.que tã
tã huic ſacramẽto ↄtulit efficaciã. Si aũt querat᷑ ratõ h
põt multiplex aſſignari⸗ Pꝛima põt eẽ eius cõtra qð ẽ
baptiſmus.baptiſmꝰem̃ ꝓpꝛie ẽ cõtra oꝛiginale qd inter
omma peccata peyoꝛes in aĩa relinquit ſequelas:⁊ cuiꝰ
coꝛruptio vniuerſalis ẽ et magna.⁊ iõ congruum fuit vt
deus magne efficacie inſtitueret remedium in cõtrariuʒ
vt ſicut in coꝛruptõne illius moꝛbi manifeſtaꝛet᷑ rigoꝛ di
uine iuſticie ſic et in remedio manifeſtaret᷑ dulcedo diui⸗
ne miſericoꝛdie vt nõſolum moꝛbum ſed omnia que Ae.
quuutur annexa:buius remedij virtute deleantur. Et H
eſt quod dicitur Ro.vj. õ ſic delictum ita et donum 76
Secunda congruitas eſt ratõe eius ad quod eſt. quia
ſcʒ eſt ad regenerandum. VUnde in hoc ſacramento traſ⸗
fertur homo a poteſtate tenebrarũ in adoptiõem filioꝛũ
cei.et maxime aꝑitur largitas diuine manus in pꝛimo
reditu ⁊ aduẽtu.⁊ hoc eſi quod dicitur ad titum.ij. Per
lauacrum em̃ regeneratõnis ⁊ renouationis ſpirituſſan
cti quem effudit in nos babunde.⸗ Tercia cõgruiias ẽ
ratione oꝛdinis.quia iſtud eſt pꝛimum iuter omnia ſac⸗
menta et fundameutum ad alia.ideo vt perfectum ſtatu
atur fundamentum: placuit diuine miſericoꝛdie buic ſa⸗
cramento perſectam dare efficaciam ad delendum om⸗
nem culpam. vt poſteꝛioꝛum oblitus his qui baptiʒatus
eſt et quaſi nouus effectus:omnino ad anterioꝛa exten⸗
dat ſe. ¶ Pꝛeterea. potiſſima ratio eſi ſu perogatio xp̃i in
bumana redemptione.xpᷣc em̃ ſatiſfaciendo pꝛo homine
damnato multum ſupeꝛerogauit in ſatiſfaciendo. quaſi

eiĩ incõꝑabiliter maius fuit pꝛecium redemptõnis ꝙᷓ de⸗

lictum ip̃ᷣm. Vnde aug.in quodam ſermone. Si equa lã
ce librentur. culpa hominis peccantis et pꝛecium redem
ptõis.ũ tãtũ diſtat infima ꝑs inferni a ſumo celi cardie.

Intelligẽdũ igit᷑ꝙ gratia baptiſmalis.ᷣlicet nõ intum
gra habeat progatiuã qtũ ad delendũ peccata venialia
babz tñ in tũ ẽ gra baptiſmalis ⁊ B̊ ratõnibo pᷣtactis.
maxime er viꝛtute paſſionis xpᷣi. Ratõe em̃ qua xpᷣe tatũ
ſuꝑerogauit in ſatiſſaciẽdo ꝓ pcto oꝛiginali:habet virt⸗
baptiſmi ſiue gratia baptiſmalis pᷣrogatiua tollẽdi pec⸗
catũ aliqd vt veniale.quod nõ habʒ gꝛa ſimplicit.4 A
aliud dm.ꝙ ſi adultus accederet ĩ actuali volũtate ali⸗
cuius peccati venialis ſicte accedeꝛet.l. quo ad hoc. EE
requirit᷑ ↄtritio de oĩbo peccatis ſaltẽ in geneꝛali:ad hoe
ꝙ accedenti ad baptiſmũ fiat generalis remiſſio.iõ em̃
capit intellectus hbumanus ꝙ deus remittit aliquod pec
catum:dũmodo ſit in actuali voluntate peccãdi illi pec:
cato. Ad aliud qð obijcitur.ꝙ gratia baptiſmalis eſt
incipientiũ. Dicẽdũ ꝙ gra baptiſmalis babet duplicem
ↄꝑatõem.ſ.ad hbonũ ad quod habilitat:et ad maluz ſiue
peccatũ a quo curat.Fᷣm pꝛimã com ꝑatõnem copetit ſta⸗
tui incipientiũ h̊ qtum ad aliã com ꝑatõem cũ ſit ꝑfectũ
medicamẽtũ habet vim gratie ꝑfecte.et hoc ex diuina oꝛ
dinatõe que in illo ſacramento.vult omnia delere et in⸗
nocentiã ꝑfecte reſtituere. Ex bis patet ſolutio ad om̃ia

alia. b ſ. d
embꝛum ſecundum
Ecundo querit᷑ de effectu qui ẽ reſpectu pe
ne. Et pꝛimo vtꝝ tollat oẽm penã actualis
peccati.Deinceps vtrũ tollat oẽm penam
A. oꝛiginalis peccati.Conſequẽteꝛ vtꝝ tollat
carentiã diuine viſionis.

rticulus pꝛunus
D pꝛimũ quo querit᷑ vtrũ virtute baptiſini re
mittitur pena actualis ſimpliciteꝛ:videtuꝛ ꝗ;
nõ. Aug. aut homo punit: aut de punit. 20
aũt punitur in baptiſmo:ergo poſt puniet᷑.¶ I deutro.
xxv. Pꝛo mẽſura peccati erit ⁊ plagarũ modus.de oꝛdi⸗
natõe ꝗ̊ diuine iuſticie ẽ ꝙ culpa puniatur.⁊ culpa ma⸗
ioꝛ grauins. Sed nulla virtus vł gratia deoꝛdinat diui
nã oꝛdinatõem. Si aũt vniuerſaliter in baptiſmo remit

teretur peccatũ qᷓtum ad penã virtute haptiſmi: oꝛdi⸗
naretur diuina oꝛdmatõ. igitur c ontra. Ambro.

ſuꝑ illud Ro.xj. Sine penitẽtia dona et vocatio di dicit

vel aliquod opus:ſed omnia gratis cõdonat. Quod
cõcedimus.Seo intelligitur quod dicit Ambrd.de exte
rioꝛioꝛi plenctu vel gemitu vt dicit mę in ſenteñ.iiij.li.
di.iiij. Et glo.xj.ad Ro.ſuꝑ illud.Sine penitentia dicit
BGra dei ĩ baptiſmo nõ requirit gemitũ vel planctum vel
opus aliqð niſi ſolã fidẽ ⁊ coꝛdis ↄtꝛitõem.⸗l Ad h̊ quod
obijcitur. ꝙ aut hõ punit aut deus ⁊c. Oicendũ ꝙ homo
punit᷑ cũ adultꝰbaptizat᷑ dolẽdo de peccatis ⁊ ſubijciedo
ſe infime creature. aũt verbũ aug.cũ dr aut hõ punit
intelligat᷑ ð punitõe ꝑ doloꝛẽ interioꝛẽ:patet.qꝛ alit᷑ nul
lus ſola ↄtritõe mereꝛet᷑ remiſſionẽ peccati q;tum ad cul
pã et penã.ꝛetea.verbuʒ illud Aug.intelligit᷑ de pcto
actuali.quod puniri hahet ꝑ pnĩaʒ nõ ꝑ baptiſmũ. ꝛe
terea xpᷣc punitꝰfuit ĩ cruce ꝓ pcttis oĩm. ⁊ rquirit᷑ aliqo
qð ẽ ex ꝑte nr̃a.nõ qꝛ nõ eẽt ſuſfitiẽs paſſio xpᷣi:ſᷣ qꝛ ſatiſ⸗
facere debemꝰdeo quẽ offẽdimꝰĩ penitẽtia.Secꝰat ẽ ĩ ba
ptiſmo. Ad aliud dðm.ꝙ auctoꝛis legis ſine oĩ pᷣiudi
cio iuris ẽ diſpenſare ð legẽ. VUñ ⁊ auctoꝛis iuſticie cuiꝰ
ẽpꝛima auctoꝛitas oĩs iuſticie:ẽ miſericoꝛditer diſpẽſaẽ
g rigoꝛẽ iuris ⁊ equitatẽ.nec ꝓpter q̊ in aliqͥ pᷣiudicat᷑ iu⸗
ſticie.ĩmo eoipᷣo ꝙ ſic facit iuſticia ẽ. Eñ licʒ pcta in ba⸗
ptiſino dimittant᷑ ſine ꝑunitõe quã requirit rigoꝛ vłeꝗ/
tas iuſticie.cũ hoc fiat diſpenſatõe diuine miſericoꝛdie.
in nulla voꝛdinat᷑ dinina oꝛdinatio ſiue iuſticia: immo
adimplet᷑.q; iuſtũ ẽ diuia auctoꝛiate vel pumire vel ꝑcẽᷣ
ſm voluntateʒ ſuam. Vñ aug.dñe ſi punis iuſtus es.ꝗa
hoc peccata noſtra meruerũt, Si ꝑparcis iuſtus es:ꝗa h̊
cet tuã bonitatem.

HGratia dei in baptiſmo nõ requirit gemitũ vel Aas

¶ Circa pꝛimum que⸗

rticulus ſecundus
Onſequẽter querit᷑.vtꝛũ tollat penã culpe oꝛi
ginalis.Et pꝛimo querit᷑ de pena in generali
Secũdo in ſpãli de pena que ẽ cõcupiſcentia.
Tercio de pena queẽ fomes.

rit᷑ quare magis gratia baptiſmali remittit᷑ pena culp

actualis qᷓ; oꝛiginalis:cũ videat᷑ cõtrariũ.eo ꝙ foꝛtioꝛẽ

obligatio qua quis obligat᷑ ꝓpꝛio ꝑcto iᷓ; pcto alterius.
Pꝛetea. baptiſmꝰẽ ꝓpꝛie remediũ oꝛiginalis.¶ Itẽ cuʒ
cauſa pene oꝛiginalis ⁊ actualis.ſ.culpa indifferent tol
lat᷑ in baptiſmo:videt᷑ ꝙ ſitr ⁊ pena indifferent remitta
tur.et ita ſi actualis penitꝰ:⁊ oꝛiginalis penitus.velſi ñ
hec:nec illa.q¶ Itẽ pena damni q̃ ẽ carẽtia viſiõis dei de⸗
bet᷑ vtriq; cłpe.EIñ yſa.xxv. Lollat᷑ impius ⁊c̃.et h in⸗
differẽter tollit in Bareiino adultoꝝ ⁊ ꝑuuloꝝ vt infra
patebit. Pena at᷑ ſen ſibilis ſiłr vtriq; debet.quare nõ ſi
militer remittit᷑ pena ſenſibilis vtriuſq; indifferenter:
4¶ Itẽ vtriuſq; pena eternaliter debita remittit᷑: quaꝛe nõ
ſimiliter debita tꝑaliter.¶¶ Itẽ vterq; tã adultꝰqᷓ; ꝑuulus
ſi decederet ſtatim ꝓꝰ baptiſmũ pᷣceptũ euolaret. igit᷑ cũ
debitũ impedit volatũ iſtũ:videt᷑ ꝓꝙ neutꝛi pᷣcepto baptiſ⸗
ma ſit debitoꝛ pene.¶ Itẽ medici prudẽtis ẽ nõ ſolũ iollẽ
moꝛbũ.ſᷣ et radicẽ iuxrta facultatẽ ſuã.Si aũt moꝛbũ tol
leret.⁊ nõ radicẽ ſi poſſʒ:imputaret᷑ ſibi ĩ maliciã.igituꝛ
videt᷑ ꝙ ſummꝰmediedebeat tolleꝛe moꝛbum oꝛiginalis

cum radice.i.coꝛruptõne que eſt ex parte nature.⁊ ita

nõ relinquat᷑ poſt baptiſmuʒ in baptiʒato aliqua coꝛru⸗
ptio que fit tranſfuſionis ip̃ᷣius culpe.¶ Item miſericoꝛ
dia ſuꝑexaltat iudiciũ.in oꝑibus igitur miſericoꝛdie de⸗
bet miſericoꝛdia maioꝛ eſſe qᷓ; in oꝑibus iuſticie erat iu⸗
ſticia.ſ̊ oꝑe diuine iuſticie infticta fnit homĩ ꝓ peccato
pena:igitur videtur ꝙ opere diuine miſericoꝛdie quo fit
remiſſio pene pro peccato.omnino tollat᷑ pena inflicta
opere diuine iuſticie.¶ Item miſericordia ſuꝑeraltat iu⸗
diciũ.ſ̊ diuino iudicio quatuoꝛ inflicta ſunt bomĩ ꝓpter
peccatũ primoꝝ parentũ.ſ.infirmitas:ignoꝛãtia: mali⸗
cia:⁊ ex his oĩbo ↄflata cõcupiſcẽtia.igit᷑⁊ hec diſpenſa
tõne miſericordie que exercet᷑ in baptiſmo qui eſt remedi
um ptra culpã illã:deberent tolli ſiue deleri.i¶ Itẽ aug.
in ſermone de chateciſmo.baptiʒatus es mundatus es:
reſtitutũ eſt coꝛpus tuuz ad ſtatum primi hominis. Sʒ
in ſtatu primi hoĩs ante culpaʒ nullis ſubiectuʒ fuit pe⸗
nalitatibo humana natura. Et Dam̃.loquẽs de fide ba⸗
ptiſm ali dicit. Nides nouit facere filios ⁊ ad priſtinã re⸗
ducit beatitudineʒ. ꝗ¶ Item in baptiſmo renouat᷑ homo
qᷓ̃tum ad naturã ⁊ ꝑſonam. Sed nature innouate? ꝑſo
ne nõ debet᷑ niſi bonũ:igitur poſt innonatõem hac nõ de
bet aliquid relinꝗ in natnra vel in ꝑſona qð ſit illi cauſa
mali. ſ. vel pene vel culpe. ¶ Item moꝛtalitas ĩmoꝛtali⸗
as ſunt oppoſita.pcĩm et gratia ſunt oppoſita.igit᷑ ſi pec
catũ eſt cauſa mortalitatis:⁊ gr̃a erit cauſa immoꝛtalita
tis. igit᷑ ꝑx gr̃am baptiſmalem tolletur pena moꝛtalitatis
Itẽ: v.adð Ro. Sicẽ ꝑ vniꝰ velictũ oẽs hoĩes ĩ oↄdemna⸗
tõeʒ: ſic ꝑ vnius iuſticiã oẽs hoĩes ĩ iuſtificatõʒ vite. igit
ſiẽ ↄdemnatõ ꝑ pᷣmũ hoĩem fuit ꝙtũ ad penã ⁊ culpã:ſilr
1 iuſtificatõ erit ꝑ xpᷣm ⁊ a culpa et a pena. ¶¶ Itẽ ibideʒ
Siẽ ꝑ inobedientiã vniꝰ hoĩs pctoꝛis ↄſtituti ſunt młti.
ita ꝑ vnius obediẽtiã iuſti ↄſtituũt᷑ multi.Qui aũt ↄſtitu
ti ſunt peccatoꝛes inobediẽtia primi hoĩs.nõ ſolũ macu
lati ſunt culpa ſ̊ infecti coꝛruptõe:qᷓ cũ ſufficiẽtioꝛ ſit obe
diẽtia xpᷣi ad iuſtificãdũ q; inobediẽtia pᷣmi hoĩs ad ma⸗/
culãdũ ? coꝛrũpẽdũ:videt᷑ ꝙ obediẽtia xpᷣi ſint purgatia
macula culpe? ſanati a coꝛruptõe.q¶ Otẽ abũdãtioꝛ gr̃a
data fuit ꝑ xpᷣm qᷓ; moꝛs illataꝑ primũ homiem. Ro.v.
Si in vniꝰ delicto mors reãuit ꝑ vnũ:mltomagis abun⸗
dantia gre ⁊ oꝛdinatõnis ? iuſticie accipiẽtes ĩ vita re⸗
