m gtuita et mali culpe ſiłr efficaciã hʒ:ſᷣm ꝙ ei eſt confor
mis ⁊ cooꝑans voluntas ſiue li.ar. VUnde licet bonũ gtui
tum ſit maioꝛis ðvᷣtutis qᷓ; malũ culpe.quia efficacia virtu
tis vtriuſq; dependet a ↄfoꝛmitate lib.ar.⁊ cooꝑatione.ſi
tñ voluntas inclinet ſe ↄſentiendo ⁊ cooꝑando bono:ipᷣm

bonũ pᷣualet ⁊ efficit᷑ efficacie maioꝛis.ecõuerſo eſt ſi ſen⸗
tiat et cooꝑetur ipᷣi malo.¶ Ad pꝛimum qð obijcit᷑ ꝓꝑ alia

ꝑte.ouod videt᷑ ondere ꝙ fictus ↄtemnens neq; ſacramen

tum neq; reʒ baptiſmi ſuſcepit. Dicendũ ꝙ nolẽs negati ꝛ
ue.i.nullo mõ volens.i.hñs volunintẽ qua remittit᷑ affe

ctu ⁊ effectu:oĩno fraudatur a bñficio baptiſmatis: quia

neq; ſuſcipit ſacramentũ neqʒ rem ſacramenti.hec autem
volũtas magis deoꝛdinat ſuſcipienteʒ q; temptus interi ?&arͤ

niſterio baptiſmatis.Nolens aũt pꝛiuatiue hoc eſt habẽs

voluntateʒ affectus:nihilominꝰaſſentiens in effectu:ſuſci

pit ip̃m ſacramentuʒ.nec talis fraudat᷑ oĩno beneficio ba⸗

ptiſmatis. Hec aũt voluntas minus deoꝛdinat q; cõtem/

ptus ꝗ eſt actualis vilipendentia ipius ſacramenti. Con⸗
ſiderata igit᷑ voluntate duobo modis ſicut ſupᷣdictum eſt
de coactõne.vno modo magis deoꝛdinat voluntas qꝙᷓ; ↄtem
ptus de quo hic intendit᷑:alio modo non.¶ Ndvltimũ di⸗
cendũ.ꝙ licet diſplicentia ⁊ cõtemptꝰſint malũ ſuſcipien⸗
ti baptiſma:nibilominus ipᷣm baptiſma eſt illi quodam⸗
modo bonũ.nõ aũt vt eſt contemptum:ſᷣ vt eſt ſuſceptum

in intentõne ecclie.eo enim ꝙ ipᷣo impꝛimit᷑ caracter:da
quedam aptitudo ad rem ſacramenti⁊ diſponit᷑ ipᷣe ſuſci

piens quodamodo ad ipᷣam.

rticulus quartus

Onſeq̃nter querit᷑.vtruʒ recedente fictõne ba⸗
ptiſma habet efficicã: Et videt᷑ ꝙ ſic.quia dic
Vug. et habet᷑.iiij. ſenten. Lunc incipit valere
ba E ma ad ſalutẽ:qñ illa fictio veraci confeſſione de coꝛ⸗
de receſſerit.¶ Item fictio erat ſola cauſa quare ſacramẽ⸗
tum nõ habeat efficaciã: ̊ illa remota habʒ effectũ. 4 Itẽ
ſi nõ haberet effectũ.cum ſacramentũ non poſſit iterari ⁊
nulloſine efficacia baptiſmi poſſit ſaluari: non pateret bu
ic via ſalutis.¶ Contra.oꝑa moꝛtua non viuificantur.
Sed iſte recipit baptiſmum extra caritatem:⁊ ita eſt opꝰ
moꝛtuum.4lIOtem neceſſe eſt cauſam coniunctam eſſe effe
ctui.ergo ſi baptiſmus eſt cauſa alicuius boni in anima:

neceſſe eſt ꝙ illud bonum cauſetur in anima ſtatim exiſtẽ

te baptiſmate.¶¶ Item ſi aliquis indigne recipit coꝛpꝰdo⸗
mini.recedente indignitate:non ꝓpter hoc aliquid efficit
⁊c̃.¶ Item queritur de ficto accedente qui ſuſcipit baptiſ/
mum vel poſtea ↄmittit aliqua peccata moꝛtalia vel veni
alia. vtrum recedente fictõne redeat effectus baptiſmi:et
videt᷑ ꝙ nõ:eſffectꝰem̃ baptiſmi eſt vt deleat culpã et penaʒ

totałr.ſ̊ in iſto totałr nõ delet᷑.delet᷑ eĩ pena ꝓ his pctis q

oꝛ de quo intendit᷑ ꝗ non impedit ſbiectionẽ exterioꝛẽ mi?

ilite

ſepiͤr⸗
ütnin
ariet di⸗
ig
ulnoſte
en
Mpmuinn
nd
ödin
otüplin
iuſnin
ſnatigt
ia iöſnshn
eſiſkini⸗
lüeſtdien
werüeſßn
npt guntf
duͤ ſte
iinatidſe
lſcuiſgt
nwirdhe
eieſtconſe
boni n
ſcncanin
patone ſi
bonorin
oeſiſiden
dccit pal
, Keran
nolisneg⸗
remittit
ſinatis gn
nti bec anten
npkus intat
renii ni/
ceſtbobis
fectu⸗i
mefictobu⸗
tiͦ cten/
enti. Con⸗
gictum eſ
asiden
dnmöd
ſi uleipien
Mi goocen
ſt ſalcepun
carnennt

ponißin

1
nr ſeiitn
ſi⸗ ud
apirwolen
ſone r con
reſacrame
ſecti.4 N
ſititranit
pateret
limm
itaeſ
tan aſ
niinanins
ſatin

(Wneſtio

poſt baptiſmum ſunt cõmiſſa.Ci em̃ nõ deberetur:melio
ris ↄditõnis eſſet ficte accedẽs ad baptiſmũ ꝙᷓ digne acce⸗

dens. digne em̃ accedẽs ſi pᷣpmittat pctᷣa tenet᷑ ad penaʒ:
multofoꝛtiꝰ ficte accedẽs ſi poſtea ↄmittat.fictio eniʒ nõ
dz patrocinari ſicut nec dolłꝰ.¶ Contra.ꝑ gram baptiſmi
cũ fide ⁊ ↄtritione dimittit᷑ culpa ⁊ pena.· & ſide accedente
cũ cõtritõne hʒ effectũ baptiſmi.ſ.dimiſſionẽ culpe et oĩs
pene. hoc etiã videt᷑ ꝑ quandã auẽtem Aug.li.æ ci.di.
xbi videt᷑ velle Aug.ꝙ ſacr̃m baptiſmi valet ꝑuulis dũ nõ
ſunt pᷣcepti capaces.nõ tm̃ qtũ ad dimiſſioneʒ oꝛiginalis
culpe et pene:ſed etiam q;tum ad venialia pcta que pe cõ⸗

mittũtur:dũmodo in illis annis vitã ſuaʒ finiãt. Si ergo

baptiſinꝰpabet aliquod poſſe in ꝑuulis ad venialia pecca
ta delenda poſt ſuſceptõeʒ baptiſimi: videtur ſilłr poſſe va⸗
lere in adultis ad venialia peccata poſt niſi ſuꝑaddantur
—— vt patet ex verbis Auguſ. ꝙ
baptiſmus habet illam efficaciã recedente fictõne: quã an
te babuiſſet ſi ſine fictõne ſuſceptus eſſet.¶ Ad h̊ qð pᷣmo
obijcitur cõtra ſcilicet ꝙ oꝑa moꝛtua non reuiuiſcunt ⁊c.
Dicendũ ꝙ baptiſmꝰnon eſt opus homis ſed dei.⁊ iõ nũ⸗

ᷓ poteſt eſſe moꝛtuuʒ. IJllud aũt quod obijci᷑ de mortuis

opꝑibus:intelligitur de oꝑibus noſtris.4 Ad ülud quod
obijcitur ꝙ cauſa debet eſſe ↄiuncta effectui. dicendum ꝙ
baptiſmus eſt canſa ↄiuncta rei ſacramenti.i.gratie niſi
indigne ſuſcipiente.recedente autẽ fictõne caracter bapti⸗
ſmalis qui ſemꝑ manet cum gꝛatia data penitentia exiſtẽ
te:de fictõne facit quod feciſſet baptiſmus vel virtꝰ bapti⸗
ſmalis ſi non pceſſiſſet fictio.penitentia dico que eſt actus
voluntarius recedens a malo volito vel ꝓpoſito nõ ſacra⸗
mentali. Ad illud qð obijcit᷑ de ſacramento euchariſtie.
Dicenduʒ ꝙ non valet.tum quia tranſit ⁊ nibil relinquit
gratiſdatũ diſponens ad gram gratumfacientẽ.tum etiaʒ
quia eſt iterabile.q Ad illud quod querit᷑ de illo ꝗ fictus
accedit ⁊ poſt ſuꝑaddit aliqua peccata. Dicendum ꝙ re⸗
cedente fictõne vᷣtute baptiſmi:dimittitur om̃is pena pct᷑i
pᷣcedentis baptiſmũ.h̊ non om̃is pena pct᷑i ↄſequentis ba⸗
ptiſmuʒ. Incipit em̃ baptiſmꝰ recedente fictõne valere ad
ſalutem. Illud aũt quod dicitur.ꝙ baptiſmꝰ tollit gemi
tum ⁊ planctum ſi aſſit fides ⁊ ↄtritio:intelligit᷑ qtum ad
peccata pᷣcedentia baptiſmũ:non aũt q;ẽtum ad pcta ſequẽ
tia.licet illa pᷣcedent cõtritõeʒ de fictõne ⁊ retardet᷑ effectꝰ
baptiſmi quo ad remiſſioneʒ pctoꝝ in adulto. Oð aũt
obijcitur ꝑ auẽtem Aug.in li.de ciui.dei.que videtur di⸗
cere.ꝙ baptiſmꝰhabeat aliquez effectum q;tum ad venia⸗
lia pcta que ↄtrabunt᷑ poſt baptiſmum in puericia. Dicẽ
dum eſt ꝙ nõ expᷣſſe dicit hoc auẽtas: ſ ꝙ ſufficiat baptiſ⸗
mus ad delendũ originale pctm in ꝑuulo et veniale ſi qʒ
ↄtraxit in puericia.non ſic aũt eſt in adulto vbi exigit᷑ cõ⸗

tritio ꝓpter actualia pcta que ſuꝑaddita ſunt: poſtq; ratõ

capax erat pᷣcepti. Si vo intelligeret᷑ de venialibo ptꝰ que
fierent in puericia:adhuc nõ haberet locũ hic.quia fictio
requirit contritõneʒ ⁊ aliter eſt in adultis ꝓpter ſtatuʒ q;
ſit in ꝑuulis dhuc etiam querit᷑ ſi recedente fictione
poſt baptiſmũ.baptiſmꝰhabet effectum ſuũ ad tollenduʒ

penam ꝓ peccatis pᷣcedentibo baptiſmũ:ex qua cauſa cõ/

iuncta hoc fiat? Hec em̃ cauſa non põt dici ipſa intinctio

baptiſmalis:illa em̃ iam tranſit.Si ðvᷣo dicat᷑ ſuſceptõ ca⸗
racteris.contra caracter ſemꝑ manet.Si dicatur contri⸗

tio:contra ↄtritio non eſt cauſa deletõnis omnis pene niſi

ſit valde magna. Vd qð dicendum.qꝙ cauſa ↄiuncta ſur
git ex virtute baptiſmi quam habet a paſſione et ex ipᷣo ca
ractere et gratia infuſa.vt gratia infuſa deleat culpaʒ: ba
ptiſmus ðᷣo manens in caractere rõne virtutis qua habet
a paſſione delet omnẽ penam.¶. Sed queritur cum bapti
ſmus habeat virtutẽ hanc a paſſione: ꝓpter quid peniten/
tia cum habeat virtutẽ a paſſione:nõ ſimiliter deleat om⸗
nem penã quemadmodũ et baptiſmus:¶ Ad quod reſpõ
detur. ꝙ licet penitentia habeat virtutem a paſſione eta
virtute clauium diminuendi de pena: nõ tñ oĩno tollendi
niſi tanta eſſet contritio ꝙ totum tolleret ſicut baptiſmus

17„

rxvüj.

Hoc aũt eſi quia baptiſmus pꝛincipalis fuit ad telendũ
oꝛiginale peccatuʒ:penitentia vᷣo ad delendum actuale.et
ſicut in actuali homo peꝛ ſeipſum delinquit contra deum
cum moꝛtaliter peccat:ita ad deletõnem reatus pene reꝗ⸗
ritur ſuſtinentia pene ꝑ quam ſatiſfaciat. Haptiſmus au
tem totaliter innitur ipſi gratie xpᷣi.

embzum tereimm

Einde querit᷑ de non babentibo vſum ratio
is vtpote de amentibo ⁊ doꝛmientibo vtruʒ
aptiʒzent᷑: Et vidr ꝙ nõ: qꝛ fides ĩ adultis
reꝗritur.Qullus aũt ꝗ caret vſu lib.ar. vel
ſimpliciter vel ꝓ tem ꝑe quo caret credit: ſed amẽs vel doꝛ
miens hmòi eſi:ergo non ſuſcipit ſacramentuʒ baptiſmi.
K¶ Contra.plus eſt habere carentiam oĩno vſus ratõnis ⁊
voluntatis:qᷓ; habuiſſe et ad tempꝰcareꝛe.Si & ſacramen
tum baptiſmi conceditur ꝑuulis qui nunqᷓ; habuerũt vſũ
ratõnis vel voluntatis ⁊ ſunt receptibiles illius ſacramẽ

mientes ꝓ ſtatu illo ſunt receptibiles ſacramenti./ Ad⸗
huc etiam queꝛit᷑ ſi baptiʒet᷑ amens vel doꝛmiens ⁊ poſtea
liberatus a ſomno vel infirmitate cõſentiat.licet ante cõ⸗
tradixerit:vtrũ talis reputandus eſt baptiʒatus:Et vide
tur ꝙ ſic.ꝑ ſimile ð ficto ꝗq immerſus manente fictõne nõ
recipit baptiſmũ ad ſaluteʒ:recedente aũt fictõne volens
et appꝛobans quod factum eſt: reputandus eſt baptizatꝰ
ad ſalutem.vñ voluntas ſequens facit eum eſſe baptiʒ atũ
ſimiliter videtur in ꝓpoſito.¶ Cõtra.ↄſenſus debet prece
dere in apulto vel adminꝰ ꝙ nõ diſſentiat. Sʒ talis ante
amentiã vel ſomnũ oĩno diſſenſit ⁊ ↄtradixit:&̊ non ſuſcę⸗
pit ſacr̃m. ̊ nõ fuit baptiſma:ſᷣ quod ab initio nõ fuit: ex
poſt facto nõ ratificat᷑.̊ talis nõ eſt baptiʒ atꝰlicet cõſen⸗
ſus ſeq̃tur n.dm ꝙ ſicut dẽ in decretali diſtinguit᷑.
de amente 7 doꝛmiẽte:ſi pꝛius qᷓ; amentiã incurꝛẽt aut doꝛ
miret in ↄtradictõne ↄſtiterat:qꝛ in eis intelligit᷑ cõtradi⸗
ctõnis poſitũ ꝑduraſſe.ſi fuerint ſic ĩmerſi:caꝛacterẽ non
recipiũt ſacramenti.Secꝰaũt ſi pꝛius cathecumini extitiſ
ſent ⁊ habuiſſent ꝓpoſitũ baptiʒandi. ñ tales in neceſſi⸗
tatis articulo ↄſueuit eccłia baptiʒzaꝛe.⸗ Ad id aũt quod
obijcit᷑ pꝛimo.dm ꝙ licet amens vel doꝛmiens nõ tũc ha
bet vſum fidei hr̃e tñ potuit pꝛius qñ habuit ꝓpoſitum ba
ptiʒandi ⁊ fuit catheciʒatꝰ.et rõne illa põt ſuſciꝑe baptiſ⸗
ma./ Ado id vo qð obr̃ ꝑ ↄꝑationẽ ad ꝑuulũ ꝗoĩno caru⸗
it vſu rõnis ⁊ volũtatis.Oðm ꝙ aliter ẽ de ꝑuulo⁊ aliteꝛ
de adulto. In puulo em̃ nõ inuenit᷑ obex rõnis ſiue volũ⸗
tatis cũ nõ hẽat nec habuerit vſum. In adulto vo cũ hũit
volũtatis vſum et ſe teneat᷑ rñũdere: pᷣſumit᷑ de volũtate
cũ nõ ↄtradicit baptiſmo. Ad id vo qð querit᷑ de amẽte
et doꝛmiente ſi poſtea ↄſentiant.Oðm ꝙ tales ꝓ baptiza⸗
tis nõ reputant᷑ rõne talis ↄſenſus:̊ de nouo ſũt imergẽ⸗
di.ↄſenſus eĩ ↄueniẽter pᷣcedit ad ratificandũ ⁊ nõ ↄueniẽ
ter ſegtur.¶. Ad id qð obr ꝑ ſiłe ð ficto.dpm ꝙ nõ eſt ſile
fictꝰem̃ accedens ad baptiſmũ ſuſcipit ſacr̃m baptiſmi nõ
rem.Vñ recedente fictõne et exñte pnia de fictõne:gratia
cũ caractere habet efficaciã baptiſmatis. Mon ſilr eſt de

ti:multofoꝛtiꝰamentes ꝗ aliqñ habent vſum rõnis S.

doꝛmiente vel amente:in quibo non pᷣceſſit aliqua volun⸗

tas ſuſcipiendi baptiſmũ.

Mueſtio. xix. de caractere
aptiſmi.
Actuʒ eſt de condi

tõibo ex ꝑte baptiʒãtis ⁊ baptiʒati.Con

Et prio querit᷑ de illo effectu quem indu⸗
ſ cit vniuerſaliter:ſiue ficte accedente ſiue

indigne accedente.et hic eſt caracter. Secundo dicenduʒ

eſt de illis effectibus qui ſunt ex parte gratie gratum⸗
facientis: qui dicuntuꝛ eſſe in illo qui digne ſuſcipit.
4Circa primum queruntur hec. Primo quid ſit cara⸗

ſqnter ꝓcedendũ ẽ ad effectum baptiſmi.

cter. Scðdo ad quid ſit. Tercio in quo ſit ſicut in ſubiecto
Quarto ad qᷓ̃ ſit. Quiĩto a qͥ bʒ ꝙ ſit indelebilis.Sexto in
quo baptiſmo impꝛimat᷑. Septimo de nũero caꝛacterum.
Octauo de ↄꝑatione caracterum inter ſe.Qono de effeciu
caracteris. Gecimo de cõꝑatione caracteris baptiſmalis
qui eſt dei ad earacterem dyaboli. Vndecimo vtrum xpᷣe
pabueri caracterem. 2G
IMembꝛum prumũ
* Irca pꝛimũ duo queruntur. Pꝛimum quid
ſit caracter ſᷣm rõnem. Secundum quid ſit
— Fm rem.
¶ Articnlus primus
pꝛimũ ſic. Dyoni.de eccłiaſlica hierarchia
Caracter ẽ ſignũ ſcẽm coĩonis fidei ⁊ ſcte ordi
natõis accedendi datuʒ a hierarcha. Et q̃rit᷑
de ſinglis ꝑtib huiꝰdiffinitõis. Pꝛĩo de pᷣma.Signũ.n.
eſt alicuiꝰſignũ.q̃ritur ̊ cuiꝰſignũ ⁊ dr coĩter ꝙ gre. Sed
ↄtra hoc obr ſic.nõ eſt niſi triplex ſignũ.ſ.ꝓnoſlicũ reſpe⸗
ctu futuri:demonſtratiuũ reſpectu pnñtis:rememoꝛatiuuʒz
reſpectu pᷣteriti.Sʒ nullũ hoꝝ eſt caracter reſpectu qtie.
qꝛ ꝓneſticũ ſignũ ponit ſuũ ſignatũ foꝛe in futuro:demon
ſtratiuũ in pñti:rememoꝛatiuũ in pᷣterito.caracter at᷑ nec
ſic nec ſic ponit gr̃am.qꝛ ↄtingit aliquẽ hr̃e caracterẽ: qui
nec hʒ graʒ nec hẽbit ſicut eſt ficte accedens ꝗ nunqᷓ peni‚
tet de fictõne:q̊ caracter nõ eſt ſignũ gre.q¶¶ Item ſuppoſito
ꝙ ſit ſignũ:querit᷑ cuiꝰſignũ ſit:vtrũ ſcʒ ſit ſignũ ꝑtinens
ad nouã legem vel ad veterẽ:?videt᷑ ꝙ ad nouã legem: ꝗa
in ve.le.nibil legimꝰde caractere ſpũali:qᷓuis legimus de
carnali ꝗ erat in circũciſione.de hoc tñ infra dicet᷑:q̊ vide
tur non ſignũ vet᷑.ſᷣ noue legis.q¶ Sed ↄtra ſigna noue le⸗
gis efficiũt qð figurant.caꝛacter aũt nõ efficit quod figu⸗
rat.i.g?am:ꝗa aliqñ eſt ſine gra.¶ Itẽ ſacr̃m ꝓut ſpectat
ad nouã legẽ:dr eẽ inuiſibilis gr̃e viſibił ſoꝛma.Sʒ cara⸗/
cter nõ eſt viſibilis foꝛma:et ſi inuiſibilis gr̃e ſit ſignum.
¶ Silr obijcit᷑ de hoc qð ſeꝗtur in dicta diffinitõne.ſ.com
munionis fidei.⁊ querit᷑ q̃re plus diffinit᷑ caracter in re/
latõne ad fidẽ qᷓ; ad aliã virtutẽ.¶ Item nõ videt᷑ caꝛacter
ſemꝑ eſſe ſignũ coĩonis fidei.qꝛ põt eſſe ꝙ aliꝗs ficte acce
dens recipiat caractereʒ.nec etiã pꝰpeniteat de fictõne:et
ita nunqꝙᷓ; credidit nec vnꝙᷓ credet:⁊ ita põt nõ eſſe ſignuʒ
coĩonis fidei.¶ Item obr de hoc qð dr et ordinatiõis ſct᷑e
hoc em̃ videt᷑ ſpãliter ꝑtinere ad caractereʒ oꝛdinis: non
tberet poni in hac diffinitõne:ſᷣ magis aliꝗd ꝑtinẽs com
muniter ad omnẽ caracterẽ. Item querit᷑ de h̊ qð ſeꝗtur
datũ a hieraꝛcha.Contingit eĩ aliqueʒ aliũ baptiʒaꝛe ali⸗

quem puerũ.nec dʒ rebaptiʒari:̊ tũc datur ei caracter eet

nõ a hierarcha: nõ eſt generalis dicta diffinitõ. Aod
pꝛimũ ddᷣm.ꝙ caracter eſt ſignũ gratie.ſignũ dico demon
ſtratiuũ:qꝛ q̃ntuʒ eſt de ſe ponit gram in pñti. aũt ali⸗
qñ nõ nõ ponat:bhoc nõ eſt ex ꝑte caracteris.ſ̊ ex ꝑte ſuſci⸗
pientis.ꝗ nõ ſe habilitat vel diſponit ad ſuſcipiendã gr̃aʒ
tů oponit obicem gre ſcʒ pctm.⁊ eſt exemplũ de ſole.q q̃n⸗
tum eſt de ſe ſemꝑ illuminat nilſi ſit obex ex ꝑte ſuſcipiẽtis
vnde dicimus ꝙ in ſacr̃o baptiſmi tria ſunt.lnum ſcʒ ſi⸗
gnum tm̃:ſcʒ locio exterioꝛ.aliud ſignatuʒ tm̃:ſcʒ gratia.
aliud qð eſt ſignũ et ſignatum:ſcʒ caracter.ſignatũ quidẽ
reſpectu lotõnis exterioꝛis:ſignuʒ vo reſpectu gre.¶. Ad
aliud qð querit᷑.vtrũ ſit ſignũ no.le.vel ve.Oicendũ ꝙ eſi
ſignũ no.le.QOð aũt obijcit᷑ ꝙ ſacr̃a no.le.efficiũt qð figu⸗
rant.intelligit᷑ cũ hac determinatõe ſcʒ q̃ntũ eſt in ipis:ñ
qꝛ in om̃i ſubiecto efficiãt ſemꝑ qdð figurant:H niſi ſit obex
ex ꝑte ſuſcipiẽtis. Dicimus ̊ ꝙ caracter ꝑ ſe nõ tenet ſim
pliciter rõnem ſacramenti: ſeð caꝛacter cu exterioꝛi ablu⸗
tione ⁊ foꝛma veꝛboꝛuʒ tenet rõnem ſacramenti baptiſmi.
et hoc totuʒ eſt cauſa gre in digne ſuſcipiente. ¶ Per hoc
poſſet ſolui ⁊ aliud obiectum. quia ſi ſuſtineatur ꝙ cara⸗
cter non eſt viſibilis foꝛma:poteſt dici ꝙ illa deſcriptõ da
tur de ſacramento non ꝙᷓtum ad quodcunq; ſui: ſed ꝙᷓtuʒ

ad quiddam ꝙ in om̃i ſacramento eſt aliqua foꝛma viſibi
lis.nec opoꝛtet ꝓpter hoc ꝙ caꝛacter ſit viſibilis qui ẽ ꝗa⸗
dam aliud eiuſdem ſacramenti:tũ quia caracter non ſolũ
eſt ſignatum ſ̊ etiam ſignum.et quo ad hoc habet ratõem
ſacramenti.et ideo opoꝛtet ꝙ ↄueniat dicta deſcriptio.di⸗
cenduʒ eſt aliter.ſcilicet ꝙ viſibile ibi accipitur ↄmuniter
ad id qð poteſt videri vel ſenſu vel intellctu.i.intelligibili
Ad aliud quod obijcitur de hoc ꝙ dicitur ↄmunionis fi
dei. Sicendum ſicut dictum eſt. ꝙ caracter quantum eſt
in ſe:ſignum eſt demonſtꝛatiuũ ipſius fidei.ſed ; eam nõ
demonſtret in actu:hoc ſtat per ſuſcipientẽ qui obicẽ oꝑpo
nit. Vel dicendum ꝙ non opoꝛtet ꝙ vbi eſt caracter ꝙ ibi
ſit fides:ſed tamen opoꝛtet ꝙ ibi ſit ſacramentũ fidei.Añ
ſenſus eſt.caracter eſt ſignum ↄmunionis fidei ſupple ĩſa⸗
cramento.4! Ad illud quod queritur quare plus ſidei q
alterius virtutis: Dicendum ꝙ fides magis reſpicit po⸗
tentiam cognitiuam qᷓᷓ alie virtutes.et ſimiliter caracter ĩ
potentia cognitiua vt patebit infra.et ideo caracter maio
rem habet conuenientiam cum fide q; cum ceteris. Et no⸗
tandum ꝙ caracter non dicitur ſignum fidei.ſed commu/
nionis fidei.vt notetur fidei communitas. quia fides ec⸗
cleſiſtica catholica dicitur:non partialis. Si enim aliꝗs
hereticus baptiʒzat in foꝛma eccleſie.eccleſia parit per an⸗
cillam que non ↄtradicit quod figurabatur in ancillis ra
chelis et lye.Si autem hereticus non baptiʒat in forma
eccleſie que communis eſt:non parit eccleſia: quia ſuſcipi
ens non baptiʒatur.et tunc eſi ancilla cõtradicens que ſi⸗
gnatur per agar.xvj. Geñ.ad ſigniſicandum ergo hãc cõ⸗
munitatem dicitur ſignum ↄmunionis fidei.¶ Ad aliud
dicendum.ꝙ dy oniſius ibi diffinit caractereʒ in ſuo com
plemento ſine in ſuo optimo.et ideo quia in ordine vltra
caracterem datur quedã poteſtas oꝛdinans ad alios. Vñ
ibi eſt caracter in maioꝛi completõne q in ſacramentis ce
teris:ideo in illa ponitur aliud ſpecialiteꝛ ſpectans ad ſa⸗
cramentum ordinis. Ad vltimum dicendum.ꝙ dyoni.
ſic diffiniens intendebat determinare cuius eſt officium
miniſtrare ad impꝛeſſionem caracteris.hoc eſt ſolius hie⸗
rarche.i.ſacerdotis. et pꝛecipue hierarche ſuperioris.i.
epiſcopi qui habet poteſtatem et officium miniſtrandi ad
ↄmunem caracterem vnde de iſto magis intendit.Laicus
ðᷣo vel quilibet non ſacerdos:et ſi hoc miniſterium aliq̃n⸗
do exercet quando ſcilicet incumbit neceſſitas: non tñ ex

officio pꝑtinet ad eum.

Articulus ſecundꝰ

Einde queritur quid ſit caracter ſᷣm rem.vtꝝ
culicet ſit aliquod ſolum dictum in reſpectu: vt
aliquod abſolute ens in anima. quia caracter
eſt diſtinctiuus imaginis create in anima.Diſtinctio aũt
omnis fit per aliquod abſolutum.et ſi hoc:querit᷑ in quo
genere ſit. Si dicatur ꝙ in qualitate quod magis videti
queritur in qua ſpecie qualitatis eſt. Si dicatur ꝙ ſit ha⸗
bitus et hoc videtur:cum tria ſint in anima.potẽtia 2⁊ paſ

ſio et habitus:caracter autem non eſt potentia vel paſſio:

ergo habitus.¶ Contra.non eſt naturalis habitus:quia
ſemper ineſſz. nec gratuitus gratumſaciens:quia bm hoc
non eſſet in peccatoꝛibo.Item nec gratiſdatꝰ:quia huiuſ⸗
modi dona gratiſdata.de quibus habetur.j Coꝛinthᷣ.xij.
non ſunt cauſa gratie.caracter autem eſt cauſa gratie ſal⸗
tem diſpoſitiua. Item non eſt habitus acquiſitus.ꝗa non
poteſi homo ex datis a natura illum acquir eꝛe ſufficiẽter
ergo non eſt habitus. Item auguſti.de bono ↄiug· babi⸗
tus eſt per quem aliquis agit ſed per caractereʒ non agit
homo aliquid:ergo ⁊c.¶ Iteʒ nec diſpoſitio.quia non eſt
facile mobilis. Item nec naturalis potentia vel impoten
tia hoc eſt manifeſtũ. Item nec paſſio nec paſſibilis qua⸗
litas:quia non infert paſſionem ſenſu.¶q Si dicatuꝛ ꝙ eſt
figura q̃daʒ intelligibilis.Cont᷑.aug.in lib. de aĩa et ſpũ
inter plures conditiones anime quas ponit dicit: ꝙ ipſa
eſt in figurabilis. Si ergo caracter eſt in anima: videtur

— — —ᷣ -„————

— — - — — — —

f—UG .,—

UMmniter
ligev
tmonisſi
hannumel
denn
iobai
tacdrſ
füfitge
WN
Plusſin;
reſpeng
ercarnen
Nracterne
eris. En
ſcoconn
nia ſce
ininelg
Orit peren
tanallion
tin me
bin ſſappt
noeli⸗
Gobae⸗
Dal
nſoden
Näineſir
dlos
ramcnee
Nctunti
umn N.
elt ofen
ſoliuedt
penonisi.
rendiad
it Taicus
n alüäfu
eNont

mrent
nnreſpent
gviacnnn
Diſtmon
gvenkng

nogisfit
mryſihn
rid i
elpaſo:
bitns: quid
in hin do⸗
gniabil
dintll
4 Frattſi
us guna
ſoſfcin
oivg
ereznon

Mueſtio

ꝙ non ſit figura. Itẽ om̃is figura habet diſtenſionẽ ali
quã et lineatõem.q; figura ẽ qualitas in qu antitate. vel
quãtitas in qualitate. Si nihil tale ẽ in aima: ergo cara
cter nõ eſt tale quid.¶ Si dicat᷑ ꝙ caracter in aĩa eſt ſan
ctitas quedã et ita habitꝰ. cinꝰ exemplar et figura ẽ ſan
ctitas baſilicariũ et vaſoꝝ ↄſecratoꝝ. Malilica em cõſe
crata quãtumcũq; poſt ↄſecratõem polluat᷑ ſancta rema
net. Siẽ ergo ſanctificatio baſilicalis ẽ ad ſuã ſanctita⸗
tem:ſic ſanctitas baptiſmalis ad ſctitatẽ.quare nõ per
mutatim ſiẽ ſanctificatio ad ſctificatõem: ſic ſanctitas
ad ſckitatez. et ꝓpter boc ſiẽ ſanctificatio eſt figura ſctifi
catõis:ſic ſanctitas ſctitatis.et ꝓpter hoc cũ veritas im
mobilioꝛ ſit qᷓ figura.ſicut poſt figuralẽ ſcẽificatõnem
ꝑmanet in baſilicis ſanctitas figuralis:ſic poſt veritatẽ
ſettificatõis in baptiʒatis remanet veritas ſctitatis. 56
eſt qð dicit᷑j.coꝝ.vj.Lemplũ dei ſanctũ ẽ qd eſtis vos
AVbi aug.opere ſpũſſancti ĩ baptiſmo dicãt.⸗¶ Sed otra
ſctitas nõ manet cũ pcto:caracter aũt manet.non ergo
caracter ẽ ſctificatio vel ſctitas.ſᷣ ſignũ aliqdð ſctificatio
nis baptiſmalis.q¶ IToꝛte diſtiguet᷑ duplex ſctcitas na
que traſire pt᷑ et altera que ſemꝑ manet a tꝑe ſuſcepti ba
ptiſmatis.et accipit᷑ ꝓpter illð verbũ apłi.templum dei
ſanctũ eſt qdð eſtis vos.caracter aũt ẽ ſctitas ſiue ſctifica
tio manẽs.illud nõ videt᷑ ↄuenire cã glo.dicit em̃ tẽpluz
ſanctũ in quo deus habitat.nõ aũt dicit᷑ habitare iĩ mat
Pꝛeterea. ibidẽ dicit᷑.ad templũ dei ꝑtinent ꝑuuli ſã⸗

— .

ctificati ſacramẽto xp̃i et regenerati ſpuſcto: et ita nõ vi

detur loqui niſi de vna ſanctitate.altera nõ violat᷑ neq;
diſperdit ſiqua eẽt.caracter em̃ nõ delet᷑.et ponit᷑ exem⸗
plũ de eccłia cõſecrata. Cicet em in ea fiat pollutio:non
ꝓter boc perit ſctitas illiꝰ neqʒ violat᷑.⁊ ſic vult dicere
ꝙ remanet quedã ſanctitas in aima:licet hõ ꝑ peccatũ
polluat᷑qꝛ vᷣo in aĩma nõ inuenimꝰ dictam a ſctis vel a
ſcriptura duplicẽ ſctitatẽ:ideo nõ videt᷑ ꝙ caracter ſcki⸗
tag dicit᷑:ſ̊ ſignũ ſctitatis baptiſmalis aut ſctiſicatõis.
abto rb⸗ diuerſi diuerſa ſenſerũt. Quidã em̃
ebant ꝙ caracteriʒare nõ ẽ aliud qᷓ ſigficare.et ca⸗
racter idẽ eſt qdð ſignũ.et boc ſignũ mihil addit ſuꝑ aĩaʒ
ſiue ſuꝑ potẽtias aĩme ꝙ ſit aligd abſolutũ:ſicut nec ſi⸗
gnatio in circulo.et eſt in aĩa vel potẽtijs aĩme ᷣm actuʒ
aſſignãtis nulla circa aĩam vel eiꝰ potẽtias facta muta⸗
tione.vñ eſt pura relatio.et ponũt exempluʒz ꝙ caracter
eſt in aĩma ſicut cõſecratio ĩ eccleſia.in qua cõſecratõne
eccłie nõ dat᷑ noua qualitas:ſ ſolũ oꝛdinatio ab eo ꝗ pẽ
ad ſacram̃ta ibidẽ celebꝛãda.ſic dicũt ꝙ caracter ẽ qðdã
aĩme ſignaculũ in quo dicit aĩma ſanctificari vt deĩ ea
babitet vt in templo.et hoc dicũt ſenſiſſe dyo.in li.de ſã⸗
eta hierachia vbi dicit.Caracter eſt ſignũ ſanctũ cõmu⸗
nionis fidei ⁊c. Sʒ hoc nõ eſt verũ.q; caracter dic ali⸗
quã aſſimilatõz et cõfiguratõem ad xpᷣm: ſiẽ caracter be
ſiie ad dyabolũ.de quõ apoc.xiiij. Sed aſſimilatio fun⸗
datur ſuꝑ qualitatẽ.ergo ſi de nouo ſit ſimilis deo ⁊1 nõ
fit mutatio ex ꝑte alteriꝰ extremi Fm qualitatẽ: videt᷑ ꝗ;
neceſſe ſit dare aĩme aliquã qualitatẽ.⸗ Pꝛeterea. dixe⸗
runt aliqui ꝙ et ſi caracter dicat relatõʒ:nibilominꝰ q̃li
tatem aliquã dicit ſuꝑ quaʒ fundat᷑.et illa qualitas ẽ ſicẽ
diſpoſitio ad recipiẽdũ lumẽ et caloꝛẽ gratie.ſic ſiccitas
in ligno ad caloꝛ? et peruietas ĩ vitro ad lumẽ.et iõ po⸗
ſuerũt caracterẽ in ſecũda ſpecie qualitatis. Sed illð ñ
poteſt ſiare. quia illa naturalis potẽtia vel impotẽtia qᷓ
cõſequit᷑ naturã et pᷣteꝛea ſiccitas ⁊ peꝛuietas ſunt impo
tentie reſiſtendi:ergo caracter ẽ impotẽtia qð abſurdũ ẽ
dicere.i ꝛeterea· alij dixerũt ꝙ caracter nõ tm̃ ẽ ad di
ſponendu:ſ̊ etiã ad diſtinguẽdũ.et eſt ſiẽ qualitas que⸗
dam aĩam fidelẽ decoꝛans et oꝛnãs ꝑ quã ab infideli di
ſtinguit᷑.et infert ſenſui ſpᷣali paſſionẽ mulcebꝛẽ. et ido
eſt paſſibilis qualitas et ĩ tercia ſpecie qualitatis. Sed
illud nõ poteſt ſtare:qꝛ nõ dicitur paſſibilis qualitas q̃
infert paſſionẽ ſenſui interioꝛi vel intellectui.cũ em̃ oĩs
veritas et om̃is foꝛma intelugibilis ſit obiectum intelle

et quãtitas i

.Yix.

ctus et quãdam infert delectatõz eideʒ qñ compᷣhendit᷑
tunc om̃is veritas ⁊ om̃is foꝛma hmõi eſſet in tercia ſpe
cie qualitatis:qdð ſtultũ eſt dicere et ſimilit᷑ de caractere
Pꝛeterea. alij dirxerũt.q caracter quãtũ eſt de ſuo no⸗
mine impoꝛtat cõfiguratõzʒ. vñ vbi nos habemꝰ heb.j.
figura ſubſtãtie:alia trãſlatio dicit caracter ſubſtãtie. et
ideo caracter ẽ in q̃rta ſpecie que ẽ ſoꝛma ⁊ circa aliqa
conſiãs figura.Et ſi tu obijcias ꝙ figura ẽ in quãtitate
in coꝛpe: dicũt ꝙ ſiẽ duplex ẽ quantitas ſcilʒ
ſpũalis et coꝛꝑalis ſine molis ſic duplex ẽ figura. Sed
iſtud nõ viqr poſſe ſtare qꝛ figura ẽ clauſio termioꝝ vᷣm
ꝙ eſt quarta ſpẽs. Sed in ſpũalibo ↄfiguratio nõ ẽ ſimi⸗

is termĩoꝝ clauſioni:ſed eſt ſimilitudinis impſſio ſiue

aſſimilatio. IYtẽ ſi figura ponat᷑ in ſpũalibo non eſt niſi
trãſlatiue.ſicut ergo quãtitas virtutis nõ ponitur in ge
nere quantitatis nature:ſic nec figura in ſpecie figure.
Pꝛeterea.alij ſe extẽdentes dicũt.ꝙ; nõ eſt in aliq̃ ſpe⸗
cie qualitatis a pho aſſignata.quia ip̃e aſſignat niſi ſo⸗
lum ſpecies quelitatis ĩnate vel acqſite nõ infuſe. et hoc
ip̃e phᷣus ĩnuit cum dicit.foꝛtaſſis et alij apparebüt qua
litatis modi.et dicũt caracterẽ ſub alia ſpecie contineri
vt ſcʒ vna ſpecies qualitates ſit qualitis infuſa. Sʒ iſtð
videt᷑ querere fuga.qꝛ nos virtutes theologicas ⁊ alias
virtutes que ſunt infuſe in pꝛima ſpecie qualitatis collo
camus.quare ergo nõ ſimiliter caracterem αdο di⸗·
cendũ.ꝙ caracter cũ ſit ĩ aĩma et ſit qualitas pũalis ꝙ;
eſt habitꝰ nõ paſſio nec potentia. Sed notandum ꝙ ha
bitus accipitur dupliciter.vno modo ꝓpꝛie:pꝛout diſti⸗
guitur cõtra diſpoſitõem ꝑ perſeciũ et imꝑfectum. Alio
modo cõmuniter: ꝓut ↄtrũq; cõpꝛebendit ſcʒ eẽm qua⸗
litatem aĩam diſponẽtem.ſiue facile mobilem ſiue diffi
cilem: ꝑfectam ſiue imꝑfectã.et ſic accipi᷑ cum dicitur.
tria ſunt in aima.potentia. paſſio.et habitꝰ.Maʒ diſpo
ſitio eſt in aĩma et nõ eſt paſſio neq; potentia. Dicenduʒ
igit᷑ ꝙ ſi accipiat babitus large.ſic caracter ẽ habitus.
Si aũt ſiꝛicte ſic qꝛ caracter eſt ꝑpetuus.ideo vt habitꝰ
Sed qꝛ nõ ꝑficit ſed diſponit ad vlterioꝛẽ ꝑfectõem gre
ſcilicʒ eſt diſpoſitio. Scdᷣm em̃ rem caracter eſt quedam
qualitas.aĩam quodãmõ ꝑficiẽs ſcʒ diſponẽdo ad vlte⸗
rioꝛẽ ꝑfectõeʒ ſcʒ gr̃e. Vñ videt᷑ eẽ qddam lumẽ ſpũale
ſ diminutũ reſpectu gre.et iſtud lumẽ dicit᷑ eſſe ſignacu
lum aĩme vel quo ſignificat᷑ aĩa.ſᷣm illud qð dicit᷑ ĩ ps.
Signatũ eſt ſuꝑ nos lumẽ vultꝰ tui vñe. Signatũ ẽ in⸗
quã generaliter ꝑ naturã:bᷣ ſpaliꝰ ꝑ ſacr̃a dina. ſpaliſſi⸗
me ꝑ dona ſpũſſcti gratuita. Poteſt ergo dici ꝙ caracteꝛ

eſt aliqs babitꝰ relucẽs in aĩa impᷣſſus ꝑpetuo q̊ diſcer⸗

nat᷑ fuiſſe ſctificatio baptiſmi.nec ẽ babiiꝰ ad agenduʒ
ſimpliciter:ſed ẽ ad diſponendũ od grazʒ quãtũ eſt in ſe:
dum bõ eſt viatoꝛ.et ad diſcernẽdũ ouem dñicã a lupis
Si vo diceret᷑ figura ĩtelligibilis hoc ẽ quodã mõ extra
neo dicendi. niſi ponat᷑ quedã extenſio virtualis in aĩa.
vel ſi ponat᷑ eſſe figura in aima ꝑ ꝓpoꝛtõʒ quãdã:quẽad
modũ et im ago poteſt dici eẽ figura.et ita nõ repugnat
ei qdð dictũ.nec ẽ ipᷣa ſctitas caꝛacter ᷣ̊ ſignũ ſctificatõis
Ad boc ̊ qð pᷣmo obijcit.ddᷣm ꝙ nõ ẽ babitꝰ natalis.
ſ gratuitꝰ gratiſdatꝰ.et diſponit ad gr̃am gratũfaciẽtẽ ·
Rec eſt ſie de illis gratiſdatis ad oꝑãdũ. de ꝗbo.j.coꝝ.
xij. Et ex hoc pʒ rñſio ad veꝛbũ aug.ꝗ ĩtelligit de habitu
ꝑfecto:ꝗ plene rõem habitꝰ habet. ¶ Zã ille habilitat ad
opus aliqð de ſe.et ſic vel habilitat cognitiu ⁊ eſt ſcia.
vel motiuã et eſt virtꝰ. ¶26 aũt ẽ verũ de bitu ꝗ ẽ impfe⸗
ctus diſponẽs ad aliũ:ſiẽ lumẽ naturale ad ſcĩam. vt lu
mẽ oculi ad habitũ vidẽdi: ſic ĩtelligẽdũ ẽ in caractere.
nibilominꝰ et aliquẽ actũ habet ſic patebit infra. Ad
hoc qð obijcit᷑ ꝙ nõ ſit figura:qꝛ aĩa ẽ infigurabilis. di⸗
cimꝰ ꝙ ibi loꝗt aug.de figura coꝛꝑali ⁊ nõ figura in⸗
tellectuali. 4 Ad aliud de diſtenſione dicimꝰ.ꝙ in aĩma
eſt diſtẽſio ⁊ quãtitas pᷣtualis.⁊ cũ illa diciꝰ eẽ figuram
intellectualẽ: ſed nõ eſt ibi diſtenſio vel quãtitas mateꝛi
alis de qua obijciebat. G 0

¶ Membꝛum ſecundum
KHOnſeãũnter querit᷑.ad quid ſit caracter.i.

cinꝰ vtilitatis.Et dicit᷑ ꝗ cuʒ ſit ſignũ ſa⸗
cramẽtale qð eſt ad ſigni ficandũ et ad di
. onendũ et ad aſſimilãdũ et ad diſtinguẽ
oum. Querit᷑ ergo pꝛio x ſignificatõe.Cum em̃ ſignum
ſit qð offert ſe ſenſui aliud ⁊c.videt᷑ q car aeter non ſit ſi
gnum:cũ ſenſibo nõ ſe offerat.i Itẽ ſi eſt ſignũ.aut ẽ na
turale.aut volũtariũ ſiue inſinitũ.Si naturale:ergo hʒ
eſſe a natura qð nõ eſt verũ. Si volũtariũ:ergo viuerſi⸗
ficat᷑ apud diuerſos qð nõ eſt verũ. ¶¶ Itẽ cui ſignũ ẽ. nõ
creatoꝛi: qꝛ nullo ſigno indiget.& create.nõ irrõnali:er
gorõnali.ergo vel angelo vel homĩ.iõ angelo: qꝛ non
indiget.cũ om̃ia videat ĩ verbo:ergo homĩ.aut ergo ſᷣm
ſtatũ pñtem.aut futurum.on ſᷣm pñtem:q; nõ poteſt
nec videre nec audire illũ.ſm qͥs ſenſus maxie ſũt ſigna
ꝓceptibilia.nec aliquo alio ſenſu pciꝑe.Mon m futurũ
qꝛ tũc nõ indigebit ſicut nec angelꝰ.qꝛ nec ꝙtũ ad viſio⸗
nem coꝛꝑalẽ:cñ bac tm̃ coꝛꝑa vidẽda ſunt.ij ec qᷓtuʒ ad
ſpũalem.cũ hac ſpũalia dona dei videant᷑.ſiẽ dicit aug.
cini.dei.donũ aũt dei ꝑ ſe ſufficiens eſt ſine caractere.
tẽ querit᷑ de ſecũdo ſcʒ de eo qð dicit᷑ ꝙ eſt ad diſpo
nendũ.qꝛ cũ datoꝛ gratie ſit infinite potentie:nõ indiget
diſpoſitõne pꝛima.ad hoc ꝙ impꝛimat᷑ foꝛma quã intẽ⸗
dit.ergo nõ eſt neceſſe ꝙ caracter vel aliud diſponat ad
gram. ¶ Itẽ ſi eſt ad diſponẽdũ.querit᷑ ergo ad ꝗꝗ diſpo
nit. Si ad gram? Cõtra gra hẽt ĩ baptiſmo flamĩs ſine
earactere:ergo nõ indigemꝰ diſpoſitõne media.4. Jtem
gratia vnitur gloꝛie ſine diſpoſitõne media: ergo videt
ſimiliter ꝙ natura vniat᷑ graen. ergo nõ eſt neceſſaria di
ſpoſitio aqlia.¶ Itẽ diſpoſitioẽ pꝛioꝛ temꝑe qᷓᷓ ill ad qð
diſponit.ergo cũ caracter nõ ſemꝑ ſit pꝛioꝛ temꝑe qᷓ; gꝛa
tia:nõ diſponit ad gr̃am. ¶ Rem gfa eſt diſpoſitio pꝛĩa
aĩme a deo data.et qð pꝛimo datũ eſt pꝛimo diſpoĩt.hec
aũt ẽ gra:ergo caracter nõ diſponit ad gram. AMR qrit
de tercio ſcʒ de eo qð dꝛ.ꝙ eſt ad aſſimilandũ.Et querit
cui caracter aſſimilat᷑.et cõſtat ꝙ ſi alicui aſſilat᷑: ꝙ aſſi⸗
milatt᷑ illi in cuiꝰ nomie impꝛimi. Sʒ impꝛimit᷑ in ĩuo⸗
catõne noĩe trinitatis:ꝗᷓ ⁊c.¶¶ Itẽ eʒech. xx vij. ibi. tu ſi⸗
gnaculũ ſilitudis ⁊c̃.glo.i Qotandũ ꝙ imago trinitotis
tũc facta ſit ſcʒ in ereatõne.ſed ſimilitudo in baptiſma⸗
te cõplet᷑.hoc aũt nõ videt᷑ eſſe niſi ꝑ caracterẽ qn eſt re
ꝑatiuũ imogĩs et baptiſmũ vniuerſaliter et ſemꝑ cõicat
qð nõ gratia.¶ Sʒ cõtra.ſiłitudo ẽ rerũ differentiũ ea⸗
vm qualitas.ſᷣ creatoꝛi et creature nihil ẽ ↄmune.q̊ ⁊c
¶ Item ſtat caracter euʒ culpa queẽ oĩno deo diſſimilis

Sed ſimilitudo expellit᷑ ꝑ diſſilitudiĩem:q̊ᷓ culpa expelle
ret ſiue deleret caracterẽ.qdð falſum ẽ: ̊ ⁊c. ¶ Itẽ cuᷣ aſſi
milet᷑ toti trinitati.et quicꝗd aſſimilat᷑ vni ꝑfeete:et om̃i

bus. Querit᷑ cui ꝑ apꝛopꝛiatõem. et ꝙ patri videt᷑. qꝛ ẽ

ſacramẽtũ regeneratõis. Sʒ eius ẽ regenerare cuiꝰ ẽ ge

nerare. cũ generare ſit ꝓpꝛiũ pr̃is:patʒ ⁊c. Et q fi
lio:videt᷑.qꝛ filiꝰ dicit᷑ caracter eternꝰ. Sʒ ꝙ ſpũiſancto
videt᷑.qꝛ caracter ẽ ſignũ pᷣparãs ad gr̃am et ad donum
ratuituʒ gratiſdatũ.ſ̊ gratia apꝛopꝛiat᷑ ſpũiſ. cto:̊ ⁊c̃.
IYtẽ querit᷑ x quarto ſczʒ de diſtinctõe et q̃rit᷑ quos di
tinguit. 2 dicit damaſ. ꝙ caracteꝛ baptiſmalis diſtiguit
fidelem ab infideli. Sʒ ↄtramulti ſunt fideles qui non
babẽt caracterẽ.et muiti infideles g habẽt. ᷓ ⁊c. ¶ It vbr
eſt multa differẽtia ſuꝑfluũ eſt adqereſi ignũ differẽtie. ĩ
grege dñi eſt multa et magna differẽtia.ſiẽ ꝑ fidelitatẽ ⁊
infidelitatẽ.et ꝑ vᷣtutẽ et viciũ: S⁊c.¶ Ztẽ ſi ĩ grege ma⸗
teriali vna ouis alba altera mgra. non opoꝛtet ſuꝑad

di ſignũ diſtinctõis vel differẽtie. Sic aũt eſt ĩ grege ſpi

rituali. virtꝰ ſiue gratia ſiue fides albificat.i.purificat
Juxta illd act. xv. iſide purificãs ⁊c̃.oppoſita nigrificãt
ergo ⁊c ¶ Reſpõſio.dicendũ ꝙ caracter ẽ ſignaculũ ſa
eramẽtale: ideo gram ſignificat.et nõ tm̃ ſignificat:ĩmo
aliquo ino pparat.q;ꝛ vſus ſacramẽtoꝝ nõ tm̃ ĩ ſignificã
do eſt ſed in eficiendo quodãmõ.et qꝛgram ſignificat et

ad gram diſpoĩt: ideo habz aliquã ſilitudiem cũ gratia
que ẽ ſiłitudo dei.ideo aliquo mõ cõfigurat deo.et quia
om̃es cõfigurat vni aſſiłat etiã gregẽ dni in ſe. et ꝑ h di⸗
ſtinguit ab his qui nõ ſunt de grege:vel etiã diſtinctõez
facit in eodẽ grege ᷣm aliã et aliã rõez aſſimilãdi.¶¶ Ad
illud ergo qð obijcit. ꝙ nõ eſt viſibile.dicẽdũ ꝙ caracter
cum exterioꝛi ſigno facit vnũ ſacramentũ.vnde nõ eſt in
eodẽ ratio ſignificadi ꝑ ſe tin:ſed ꝑ cõiunctõem cũ erte⸗
noꝛi elemẽto.et rõne illius ẽ viſibile et vnũ: ſicut vnum
elementũ.et rõne eius ẽ volũtariũ:ſicut elemẽtũ ſignifi⸗
cat ex inſtitutõe.nec eſt tm̃ diuerſum apud diuerſos:qꝛ
inſtituit᷑ auctoꝛitate mgr̃i vniuerſalis. Ex boc pʒ reſpõ
ſio ad aliud.ꝙ licet ſit ſignũ voluntariũ nõ tñ diuerſiſi⸗
catur apud diuerſos.¶ Ad boc qð querit᷑ cui eſi ſignuʒ
dicendũ ꝙ eſt ſignũ diſtinctiuũ. Sed dupler ẽ ſignũ di⸗
ſtinctiuũ.qdᷣdam nccit atis:et tale nõ eſt caracter.qddã
dignitatis talis ẽ caracter. Vñ ſignũ eſt angelo.ꝗ intuẽ
do cognoſcit ipam dignitatẽ ſubiecti.nõ ꝑ modũ indigẽ⸗
tie quaſi nõ aliter cognoſceret. nec habẽtis dignitatem
ꝑpenderet:ſed vt hoc refundat ad głiam habẽtie.qui in
ſe cõſiderãa hmõi ſignũ gloꝛiat᷑ inde ampliꝰ.malus añt
et damnatꝰ amplius toꝛqueat᷑.ex eo ꝙ videt in ſe pꝛori⸗
mam et immediatã diſpoſitõem ad gram qua caruit ꝑ

culpam ſuã. Signum ẽ ergo homiĩ pm ſtatũ futurũ:⁊ an

gelo ſm ſiatũ pntem et futurũ.¶ A aliud qð obijcit᷑.q
ongelus nõ indiget ſigno qꝛ omia videt ĩ verbo. Jam pʒ
reſpõſio vt dictũ eſt.nõ eſt ſignũ indigẽtie ſ dignitatis.
Peeterea.licet videat omia in verbo em nutũ et volũta⸗
tem ver bi: videt tñ res in ꝓpꝛio eẽ. ¶ Ad illð qdð addit᷑ ꝙ
homo nõ indigebit ĩ ſtatufe turo ſicut nec angelus.Re⸗
ſpõderi poteſt ſicut reſpõſum eſt de ongelo.t poteſt di
ci.ꝙ hec ſignatio que fit ꝑ caracterẽ nõ refert᷑ quãtũ ĩ ſe
eſt ad aliquẽ diſtinguentẽ extra: nec ad bomĩes nec ad
