toꝝ. ſm ꝙ facile maĩfeſtaꝛi poſſʒ ex ſctoꝝ bmonibo. Si ĩ⸗
quã ſic ẽ.ñ tã ꝑ pꝛudẽtiã hũanã ꝙᷓ ꝑ ſapiaʒ ðinã oꝛdiatũ
z. vt ð tot maloꝝ augmẽtũ:augẽt nuemerꝰpᷣdicãtiũ.niſi
gs dicat p̃latos ſufficẽ poſſe ad ojmn iſtoꝝ maloꝝ extmĩa
tõʒ ⁊ ad ↄrioꝝ ĩfoꝛmatõzʒ. Nec eſtio ꝙ; aligs ſapiẽs ad B
putet ſe ſufficrẽtẽ. ĩmo gcũq; ad h̊ ſe ſufficiẽtẽ dixerit:eo
ipo ẽ iſipiẽs ⁊ ꝑ ↄſequẽs ĩiſi ufficiẽs. aug. vo ĩ epła. lxxvij·

ad valeriũ ñ lic ſenſit. imo potiꝰſic ſenſit. ꝙ eßi aut pᷣſbꝛi

aut oyacõi officõ ap de ni beati ſi eommo militet qni

iubʒ ipatoꝛ. cũ nibil ĩ hac vita maxie H tꝑe difficiliꝰ. ꝑi⸗

culoſi. laboꝛioſiꝰ. ? ſi pfũctoꝛie aut adulatoꝛie agat᷑.· nł

apð deũ miſeriꝰ. triſtiꝰ. dãnabili?. vñ iſufficiẽteʒ ⁊ minꝰ
idoneũ r̃codſcit ſe aug.ĩ eað epła.⁊ iõ nullꝰ vt eſtio iacta
re ſe potit ĩ hac ꝑte.ð potẽtia.ſufficiẽtia aut ſapia NDQusã
tũ ꝑ ſapiaʒ ⁊ potẽtiã ĩ cura paſtoꝛali fecẽit: adbuc plura
agẽda dereligt. bec igr pt eẽ rõ ex ꝑte pli. videlz eiuſdẽ ĩ
digẽtia.lalia rõ pt eẽ ſacdotũ ĩſufficiẽtia.vñ quis fueꝛĩt
ſacédotes ĩ eccia di do elctiſſi:tñ ꝓut pace młtoꝝ log lice⸗
at: meſß gdẽ mlta ⁊c · ̃m ꝙ diẽ dñs luc.x.qð ex po.gꝛeg·

n5 n õ

ait. Quia ⁊ ſi ſint boni qui audiũt:deſunt q̃ dicqjt. Ecce

mũdus ſacerdotibo plenꝰ:h tñ rarus valde ĩ meſſe dei ĩ⸗
neni?t᷑ opariꝰ.oẽs quidẽ officiũ ſacerdotale ſuſcepimꝰ: ſʒ
opiofficij nõ implemo. Quãte aũt inſufficiẽtie 2 negligẽ
tie ſit pᷣſbiter: magis libet ſilentio inſinnave ꝙᷓ eloquẽtia
manifeſtare.i õ eĩ 'm ꝙ diẽ hieꝛo.ad helidoꝝ epla. xxx
oẽs epᷣi ep̃i ſunt:nec oẽs ſacerdotes ſacerdotes. Attẽdis
ait ad petrũ: p et indã oſidera.ſiephanũ ſuſpicis: ſʒ 2 ni⸗
colaũ reſpice quẽ dñs ĩ apocalipſi ſua dãnat ſi nia. nõ em̃
facit dignitas xp̃iana xp̃ianũ. Sʒ H ẽ qðᷣ volui dicere.q
plurimũ ſacerdotũ inſufficiẽtia qͥ ad vitã et doctrinã:ni⸗
bilominꝰet bonoꝝ raritas:rõ ẽ ꝑneceſſaria. q̃re apud fi
nẽ mũdi debuit pᷣdicatio multiplicari. Et iõ pᷣdicatoꝛes
młti ſᷣm ꝙ manifeſtat luce.x.cũ pᷣmittit dñs.meſſis ꝗdẽ
multa ⁊c ſubdit.Rogate dñm melſis vt mittat opari⸗

os in meſſeʒ ſuã. ¶ Pꝛetea· alio mõ põt oñdi licitũ eẽ cõ⸗

miſſionẽ publice pᷣdicatõis ab aplica ſede factã etiã alijs

ꝙ p̃latis.Cuiꝰquidẽ auctoꝛitate pᷣdicare pñt nõ inuita⸗

ti. nec ab inferioꝛibo p̃latis licẽciati.⁊ ad h̊ ẽ vnũ mediũ

ꝙ bierarchia eccliaſtica aſſimilatuꝛ hieraꝛchie angelice
quãtũ poſſibile ẽ.in vᷣtute.oꝑatõe.diſpoſitõne et in fine.
ſicut habet᷑ a dyoniſio de eccłiaſtica hierarchia c.j.ſᷣm
ꝙ manifeſtat ſᷣmo dñi ad Moyſen cũ dicit eidẽ. Inſpi⸗
ce et fac m exemplar qð tibi mõſtratũ ẽ ĩ mõte.¶ Cuz h
notãdũ ꝙ oĩs inſluẽtia virtutis ⁊ oꝑatõis a pꝛimo oꝛdĩe
⁊ a pꝛima ꝑſona ĩ hierarchia vſq; ad vltimũ oꝛdinẽ 7 ꝑ⸗
ſonã ẽ hierarchia.ſᷣm ꝙ manifeſtũ ẽ in eodẽ ⁊ in hierar⸗
chia angelica.c.iiij.vbi vult ꝙ hierarchia ſi uꝑioꝛ agit in
infeꝛioꝛẽ.· ⁊ oꝛdo in oꝛdinẽ: ⁊ ꝑſona in ꝑſonã. Et ſic hie⸗
rarchiã ipᷣm deũ ꝗ ꝑ pꝛimas ꝑſonas reſulget in inferioꝛi
bus.⁊ manifeſtat fulgoꝛẽ pꝛij luis infimis ꝑ ſubſtãtias
medias.ſicut ipe manifeſtat ĩ li.de angelica hierarchia.
ca.xiij.ꝑ exempla ignis et ſoli 8. Pꝛe.qꝛ eccliaſtica hie-

rarchia ẽ oꝛdinata varietate ſignoꝝ ſenſibiliũ iuxta nr̃i
oꝛtõem.q quidẽ cõpᷣhẽſiua oĩm ſacramẽtoꝝ ⁊ my ſteri
oꝛũ ecclłiaſticoꝝ.ſic angelica ẽ cõpᷣhẽſiua oĩm miſterioꝛũ
angelicoꝝ: oʒ ꝙ ſit ĩ ea hierarchia hõ ꝗ ſit vir diuinꝰ in
deo manẽs. gꝗ ſi epar⸗ ſct̃e cognitõis ad ſummã bieraꝛ

chiã ꝑtinẽtis.ĩ qͥ ⁊ ꝑ. lne Li
d iᷣ

t
2 quẽ oĩs hieꝛarchia qᷓ ſm ipᷣm ẽ mun
e pficit᷑ et ↄgnoſcit᷑.ſic habet᷑ ꝑfecte ĩ ecclłiaſiica hierar⸗
chia.c.j.Et cũ ſingłe ꝑticłares hierarchie ĩ eccłia habẽt
ſingulas hierarchias:oʒ neceſſario ꝙ ipᷣa ecclia tota ha⸗
beat hierarchiã talẽ q̃ geꝛat vices ſumme hieꝛarchie ihu
xpᷣi.ꝑ quẽ fit oꝛdinatio ptatis ⁊ opatõis in ſinglis ꝑſõis
hierarchicis.⁊ ꝑ quẽ hec diſtribuunt᷑ ĩ oĩbo.h̊ eĩ manife
ſtũ ẽ ex rõe hierarchie ꝗẽ pꝛĩcipiũ hierarchie. ꝑ quẽ ẽ in⸗
fluẽtia pt̃atũ ⁊ oꝑatõnuʒ ĩ oẽs ꝑſonas bieraꝛchicas.iQã
ĩ hoc ↄſtat rõ hierarchie quã ponit dyoniſius de hierar⸗
chia angelica.c.iij. QNephas ẽ ei dicẽ duas hierarchias
eẽ ĩ vna:h̊ ẽ in vna eccłia.alioqn ⁊ ipᷣa eẽt diuiſa.Eſt igi

—

tur hieꝛaꝛchia vnꝰa qͥẽ influẽtia pratũ ⁊ oꝛdiatõnũ i oes

ꝑſonas hieraꝛchicas.⁊ influẽtiũ diſtꝛibutõ ꝓut maioꝛ vł

minoꝛ fuerit hierarchie hũane ad angelicã ĩmo dininaz

aſſimilatio.i Pꝛe. cũ his nota.ꝙ bis petrꝰfuit iſie hie⸗
rarcha cui dictũ ſit ei MHath. xvj. Lu es petrꝰ. po. ti-
bi dabo claues regmi celox. . Pꝛe. reuera pmat iſte hie
rarchialis ẽ collatꝰ romane ecclie in bio petro.ſiẽ babet
cañ· xvij.q.iiij. nemĩ. Vñ a nulla ſ ynodo:ł ab ipo petro
inſtitutꝰẽ pꝛimatꝰromane ecclie. Sic habet᷑ dil. xxj.ca.
Fuis vniuerſe.Et iõ ſummopõtifexẽ totius ecclie hieꝛaꝛ
cha a ẽ deſ⸗ Ceſio et diſtributiopfatu zopa tõnũ ĩ oꝛbus
mẽbris ꝗᷓ ſũt iĩ ecclia.ſiẽ a capite in oẽ coꝛpꝰdonoꝝ diffu⸗
lſio. ut habr di.xix.c.ita dns noſteꝛ ipᷣs rpᷣc.Ex his at
oĩbo ſequit᷑ cũ ip̃e ſummꝰpõtifer ſit influẽs ⁊ diſlribuẽs
rõnalis.i.pᷣm rõem.qꝙ ipᷣe pt᷑ diſtribuere hãc ptatẽ.⁊K po
teſtatis executõem.i.oꝑatõʒ. alij plus.alij minꝰ:⁊ nihil⸗
om inꝰhuic ſubtrahẽ et illi cõferre ꝓut viderit expedire.
DNui et᷑ qᷓuis ſᷣm cõem legẽ rõis et influẽtiã naturalẽ. et
pꝛius debeat influere mẽbris nobilioꝛibo vł ſi uꝑioꝛibus
tãqᷓ ad ſuſcipiẽdũ pꝛiꝰ⁊ magis diſpoſitis:veꝛũtamẽ aũt
Wter ceꝛtã rõem maioꝛis neceſſitatis.⸗ euidẽtioꝛis vtili

tatis.qꝛ ẽ influẽs ex rõe:pt plus influere vni ꝙᷓ alteri: et
ſm influẽtiã ſpãlem plus inferioꝛi ꝙᷓ ſuꝑioꝛi.ſi H̊ͥ dictaue
rit rõ. Sicut ſi coꝛ qᷓuis natur alit plꝰ influat membris
nobilibo deuita.q̃ ẽ ĩ ſenſu et motu:tñ ſi eẽt influẽs ex ra
tõe ⁊ inſtaret neceſſitas:aut puitãdo coꝛꝑis coꝛꝛuptõne
aut ſalutis ↄſeruatõe:intluẽt plꝰmẽbris inferioꝛibo:ſi i ꝑ
hj in coꝛꝑe vitaret᷑ coꝛruptio.⁊ eiuſdẽ ĩ melioꝛi ſalute fiẽt
oſeruatio.Ita ſummꝰpõtifex cũ videt inſtare ĩ coꝛpe ec⸗
cleſie coꝛruptõem.ꝑ vicioꝝ multiplicatõeʒ. mẽbroꝝ xp̃i
violatõem.pẽ occurrẽ ꝑ mẽbroꝝ alioꝝ vigoꝛatõz: 7 ꝑ eo
rũdẽ ↄtꝛa pᷣdicta mala ſi uſtẽtatõez: Hẽ ꝑ p̃dicatõis comiſ
ſionẽ in inferioꝛibo.ꝗ tñ ex cõi oꝛdinatõe eccłie nõ habẽt

officiũ p̃dicatõis.Còſideranti igit᷑ hãc oꝛdinatõem eccle

ſiaſtice hierarchie:apparebit manifeſte ꝓ ex auẽte ⁊ po
teſtate romane eccleſie diuinitꝰcollata:pt illa ſedes ſcta
Tcui data c ptas:pᷣdicatõis officiũ ex rõe ſubtrahẽ ⁊ cui

voluerit offerre nullo p̃iudicio facto ᷣm iuſtliciã ei a quo

ſubtrabit ꝑ ſubtractõeʒ: nec eidẽ ſi eam ſibi ꝑmiſerit. peꝛ
eiuſdẽ alij cõmiſſionẽ.Et rõ ẽ patẽs ex iã dictis.qꝛ eĩ ipᷣe
ſummꝰpõtifer ẽ cã pꝛimaria:iõ neceſſarioẽ plꝰ influẽs qᷓ
cã ſecũdaria ſm ꝗ dr ĩ alia ſcia.Et Iptea actio cauſe ter
cie ⁊ effectus potiꝰdebet᷑ cauſe pꝛimarie qᷓᷓ ſecũde.qꝛ ſiẽ
nihil hʒ cã ſecũdaria niſi a pᷣma:ita nihil pt pᷣlatꝰ inferi⸗
oꝛ niſi a ſuꝑioꝛi. videlicʒ ſummo põtifice. Et iõ actio in⸗
ferioꝛis potiꝰaſcribẽda ẽ pꝛimo ꝙᷓ ſecũdo.i.ſuꝑioꝛi qᷓ in⸗
ferioꝛi.Et iõ quicqdjaciat ſi uꝑioꝛ circa actõeʒ infeꝛioꝛis
et rõe:nõ ẽ ĩ eiꝰ pᷣiudiciũ.Cũ vt dixi licʒ ſu ꝑioꝛi ex rõe vł
ſubtrabẽ vel mutare vel alij cõmittẽ. Et etiaz pᷣtermiſſo
medio pt᷑ ſummus põtifex actõem et oꝑatõnem ſuꝑioꝛis
gradus cõmittẽ inferioꝛi:manifeſtũ ẽ ꝑ hierarchia⸗ ange
licã et ullã oꝑatõeʒ quã tãgit AMa.vj.cũ dic. AUolauit ad
me vnꝰ e ſeraphin. Et ſᷣm ꝙ ptractat᷑ ſermo ille ĩ angeli
ca hierarchia.c.xiij. Querit᷑ eĩ ibi a bẽo dyoniſio. vtruʒ
ille angel'fuerit de infimo oꝛdine an de ſi up̃mo cũ dictꝰ
ſit ſeraphin. Et rñdet ꝙ fuerit de infimo oꝛdine.⁊ dictꝰ

ẽ ſeraphin ꝓpter oꝑatões ſummi oꝛdinis.ſ.ei appꝛopꝛia⸗

tas quas exercuit in ꝓgpheta q̃ ſunt incendẽ et ad diuinã
obedientiã ſuſcitare.Pt᷑ igit᷑ minoꝛ oꝛdo ĩ angelica hie⸗
rarchia exequi oꝑatõem appꝛopꝛiatã ſummo oꝛdini hie⸗
rarchie:ita in ecchiaſtica hierarchia pt᷑ minoꝛ exercẽ oꝑa
tõem aꝓpꝛopꝛiatã ſuꝑioꝛi oꝛdini ex oꝛdinatõe hierarchie
g ſummꝰ põtifex ẽ. Fm ꝙ ſupꝛa dictũ ẽ. p igitur licite ſᷣm
oẽm equitatẽ

cõmiſſionẽ.ad ea q̃ ꝓpoſita ſunt ad oppoſitũ. Rñdenduʒ
ad illud quod pꝛimo obijcitur ſeu oponit᷑.ſ. ꝙ hmõt cõ⸗
miſſio cederet in p̃iudicium pᷣlatorũ.Dicẽdum imo ma⸗
gis cedit pᷣlatis inferioꝛibo ĩ adiutoꝛiũ 2 alleuiatõez eo⸗
rũ qꝙᷓᷓ in pᷣiudiciũ. In nullo eĩ pᷣiudicatur illis ſi pᷣuidetuꝛ
eis vt animas ſibi cõmiſſas quarũ habẽt curã: ab omni
coꝛruptõe peccati:ꝑfectius cuſtodiãt incoꝛruptas.admi
niculantibo ſibi viris ſpũalibo.nõ vt dñis vel curam ba⸗
bentibo: ̊ potius velut ſeruis ꝑ caritatẽ xpᷣi. Tales igẽ
qui miſſi p̃ᷣdicant in humilitate ⁊ pauꝑtate:ſimiles ſunt
veris apłis potius qᷓ pſeudo.quia vo nõ habeẽt illã pleni

tudinẽ auctoꝛitatis quã habent pᷣlati et habuere a poſto
li:ideo inter opitulatões numerandi ſunt.j coꝝ.xij.po⸗

ſuit deꝰin eccleſia.pꝛimo quidẽ apoſtolos.ſecu ndo ꝓphe⸗
tas.tercio doctoꝛes.deinde virtutes.exinde opitulatões
⁊c. Glo.opitulatõnes.i.eos qui maioꝛibus ferunt opẽ.
vt barnab.aplo.et archidiaconi ep̃is. Inter eos etiã nu

meꝛari pñt quos paſtoꝛ eccleſie ſtatuit opem alijs ferre.

Pꝛetea.vt ex dictis patet cõceſſio ſuꝑioꝛis.ſ.ſummi põ⸗
tificis nõ debet cenſeri vt aliquo mõ fiat in p̃iudiciũ infe
rioꝛis.cuz iuriſditio inferioꝛis totaliter pendeat ex oꝛdi⸗
natõe ſuperioꝛis. Pꝛeterea.ſicut nõ ẽ ĩ piudiciũ canonũ
generaliuz nec ↄtra ipᷣos fieri dici debet.ſi aligd alind qᷓ;
qð ip̃i dictãt ꝑ pꝛiuilegiũ ſpãle indulgeatur. ſicut habet᷑
xxv.q.j. Yõ pmittẽte.S.his ita ꝛñdet᷑. Ita ñ dʒ dici fieri
ĩ piudiciũ vł g genẽalẽ oꝛdĩatõʒ r̃gis eccłiaſtici.ſi ꝑpᷣui⸗
legiũ ſpale łoꝛdiatõe ſedis aplice aliqð fiat qð alit᷑ aut

em eq mana eccłia hac facẽ cõmiſſionẽ de qus
dictũ ẽ ¶ Poſtᷓ igit᷑ oñſum ẽ licitã ⁊ oꝛdinatã hãc eſſe

griũ ſapiat qᷓ oꝛdinatio generalis.ratõ ꝗa oꝛdinatões ge⸗
nerales.ſiłr ⁊ canonũ generaliũ diffinitones obſeruande
ita inſtitute ſunt:vt eiſdẽ nõ ſit romana ecchia aut ſedes al
ligata vel ſubiecta p̊ dña.ñ qᷓuis eoꝝ q̃ntuʒ eſt ĩ ſe ꝑpe⸗
tua ſit obſeruantia:ſbᷣintelligendũ ẽ tn.niſi auẽtas roma
ne ecclie alit᷑ fieri mãdauẽit aut fieri ꝑmiſerit. Lñ ꝗa ca⸗
nones ita inſtituti ſunt vt interpᷣtatões ſiue auẽteʒ roma⸗
ne eccĩe ſeruẽt q̃ põt ⁊ mutare.munire.⁊ addẽ.ſic maniſe
ſte hr̃ de oĩbo his eadẽ cã et qõne can. In quibo vo põt no⸗
uas leges ↄdere maifeſtat᷑.xxv.q.j. Sũt quidã dicẽtis. vi
delicet in his vbi euãgeliſte nibil diffinierũt.vbi non aꝑte
dñs vel eiꝰdiſcipuli ⁊ eos ſeq̃ntes ſct᷑i pres ſnialiter aliter
diffinierũt.vel ibi nõ nouã legẽ romanꝰpontifer daꝛe:ſed
potiꝰqð pᷣdicatũ eſt vſq; ad aĩaʒ ⁊ ſanguineʒ ↄfirmaꝛe dʒ.
vt br̃ ibidẽ. Sʒ h̊ intelligendũ eſt de bis q̃ pcepta ſunt vel
ꝓhibita.⁊ maxie de articulis fidei.Nã alia bñ retracta⸗
rent᷑.lʒ nõ deſacili.vt pʒ.xxxv.q.ix.ſmaʒ. de ̊ tãget᷑ infra
Ad illud qð obr de ↄfuſione clauiũ ⁊ ſolutõe vnitatis ⁊
introductõe dualitatis in regimie.ꝑ quã vr̃ ecciĩa adulte/
ra vel ſcoꝛtũ.Et ſi ſic:tũc hẽat duos viros.i.duos ligãtes
ſoluẽtes.cũ introductõ taliũ eſt ex latẽ nõ ſᷣm lineaʒ de⸗
ſcenſionis a pᷣmo ad vltimum. Dm ⁊.ꝙ ſi exercẽtes eam
auẽte clauiũ ex officio⁊ iteꝝ exercens eã ex ſpãli puilegio
eſſent ĩ exercendo duo vt duo:h̊ᷣ eſt ſimplr diuerſũ in actu
in intentõe ⁊ ceteris circũſlãtijs ad hᷣ reqſitis.bñ ſeqret᷑.
nũc aũt nõ eſt ita:imo ↄueniũt ⁊ vniunt᷑ multipłr.i Aã pꝛi
mo ↄuemiũt in pᷣncipio a qͥ ab eoelem eniʒ ⁊ ꝑ eundem eſt
auẽtas in ip̃is ⁊ ptatis collatio.⁊ ẽ eoꝝ ad ipᷣm ↄtinuatio
ſiẽ oĩm membꝛoꝝ ad coꝛ:vel ſicut oim ſenſuũ ꝑticulariuzʒ
ad ſenſuʒ cõem. Scðdðo q̃ntũ eſt ex oꝛdinatõe capitis ⁊ coꝛ⸗
dis. hoc ẽ rõne ſedis aplice qᷓ eſt q̃ſi caput ⁊ coꝛ eſt vnitas
eoꝛũdem ⁊ in intentõne ⁊ voluntate. q eſt in aiaꝝ ſalute 2

ꝓpli edificatõne.ſiẽ dictũ eſt.ij.Coꝛi.xij. Dia cariſſimi ꝓ⸗

pter vr̃am edificatiõeʒ. Tercio ẽ eoꝛũdeʒ vnitas in eodezʒ
ſpiritu et in eodẽ actu.ſicut dicit apło de ſeipſo et tyto.ij.
Coꝛi xij. Lonne eodem ſpũ ambnlauimꝰ.nõne eiſdẽ veſti
gijs. His aũt vnionibo vniti.agens ex officio.et agens ex
puilegio fiũt q̃ſi vnũ agens.ſic multa trahẽtes vnã nauim
q̃ſi vnũ agens. Et ideo ecclłia nõ eſt aduitera in eoꝝ ſuſce⸗
ptione:qꝛ iuuãs ex pᷣuilegio ⁊ iuuãs pᷣncipalłr h̊ eſt ex offi

cio agens inqᷓ;tum bmõi.nõ ſunt duo vt duo:ſᷣ ↄueniũt in

rõne vniꝰvt dictũ eſt. Põt aũt aliꝗs vniri alteꝛi in alicuiꝰ
actꝰiuuamento ⁊ nõ diuerſificari in eodẽ:qᷓuis nõ veniãt
Fm lineã rectã deſcenſionis.ſ̊ a latere:imo eo ꝙ a latẽ eſt:
põt applicari ei ꝗ eſt in linea cui adhperẽs iam ſit vnꝰ.Exẽ⸗
plũ aũt hmõi duplicis vnionis et a latere exñtis.⁊ a ſupe
rioꝛe deſcendentis:pʒ in his q̃ rõnis ſunt.vicʒ genere ſpe⸗
cie et dria.Eſt em̃ linea a pᷣmo genẽ vſqʒ; ad vltimã ſpẽm.
qꝛ linea recta q̃ deſcendit a pᷣmo vſq; ad vltimũ.Linea vᷣo
driarũ eſt qꝛ a latẽ.et tñ qꝛ genꝰet dria non ſunt penitꝰ di⸗
uerſa.nec duo vt duo ſicut alibi manifeſtat᷑: ꝓpter h̊ cõne⸗
niũt vnita in ↄſtitutõnem vnius ſpeciei.Plura alia exem⸗
pla ex rõnabilibo ad h̊ induci pñt.quibo nũc ſuꝑſedeo ꝓ⸗/
pter ꝓlixitatẽ.¶¶ Ad iſtud qð obijcit᷑.ꝙ q̃litercũq; fiat hu⸗
iuſmodi ↄceſſio a papa.ſubintelligenduʒ eſt ſine pᷣiudicio
pᷣlatoꝛũ inferioꝛũ.qꝛ aliter eſſet ptᷣas ecclie ſibi inimica et
ↄtraria.ĩmo in hoc ꝓbat᷑ ſibi amica ⁊ non ↄtraria:ꝙ mu⸗

tuo ſeipᷣaʒ inuat et expedit in ptatis executõne ꝑ ſua mem

bꝛa.copulans ea ſimul ꝓpter cõis vtiiitatis facilioꝛẽ expe⸗
ditionẽ ⁊ in ptate et in oꝑatõne.vt qð nõ ꝑ vnũ tm̃ mem⸗
bꝛoꝝ põt:expediat ꝑ plura.Per exemplũ nature. q̃ cũ nõ
põt ꝑ vnũ iuuamentũ agere:plures apponit modos iuua/

menti. ſicut dicit phᷣo.Et cum nõ põt ꝑ vnum facit ꝑ mul
ta:⁊ tũc demũ non agit ꝑ multa cũ põt ꝑ vnum.4 Ad illð

qð allegat᷑ de licentia edificandi a pᷣncipe vel imꝑatoꝛe cõ
ceſſa ꝙ fieri nõ põt ſimplłr.et ꝙ dʒ in eo intelligi ſine pᷣiu⸗
dicio alterius niſi exp̃ſſe dicat᷑: non obſtante. Dðm qꝙ lex
ipſa ↄtinet in ſe ſuã tranſgreſſionẽ per hoc qð dicit. Qon

obſtante. põt em̃ ↄcedere omiſſo illo ꝙ dicit᷑.ſine pᷣiudicõ

alterius:dũmodo apponat᷑ non obſtante ⁊c. Uddendũ in⸗
ſuꝑ eſt.ꝙ nõ eſi ſimile de paꝑa et im ꝑatore:⁊ de his ꝗ ſb⸗

7%

cvüj.

ſunt vtriſq;. neq; de ipſis poteſtatibo oceſſis vel ↄcedendis
Zam im ꝑpatoꝛ non hʒ tantam auẽtem in ꝓplm ſicut papa
in clerũ. Oui em̃ ſubſunt imꝑatoꝛi.pᷣter ius cõe poſſidẽdi
qð hñt ab imꝑatoꝛe:hñt ius pꝛiuatuz.ſ.bereditariũ.quo
inuicem diſtincte ſunt poſſeſſiones:et qͥ vnuſquiſq;pʒ ius
oↄmune ia coĩbo poſſeſſionibo.et ꝓpter hoc ĩ piudiciũ vniꝰẽ
ꝙ ↄcedit᷑ alteri aut de ↄmuni:aut de ꝓprig ſua poſſeſſione
qꝛ q̃ntũ vni ↄcedit᷑ alteri ſubtrabit᷑.ec ſimul habere poſ
ſunt qdð vni cõcedit᷑. In oꝛdinatõne eccleſiaſtica aliter eſt.
qꝛ ibi nihil eſt hereditariũ niſi ᷣm impiã ſententiã illorũ
qui dixerũt.hereditate poſſideamꝰſanctuariuʒ dei. ſed to⸗
tum qð hr̃ auẽtis aut ptatis ex vno pendet ⁊ ab vno deſcẽ
dit. et ideo in ptᷣate illiꝰvniꝰeſt auferꝛe vel ꝑmittere vel in
aliquo prt̃atem mutare. Hinc eſt ꝙ plati non ſunt dñi · ſed
diſpenſatoꝛes rerũ eccleſiaſticaꝝ.vñ ſicut diſpenſatõ põt
ↄcedi vni vel pluribo ꝓ volũtate pᷣncipalis oꝛdinãtis.⁊ hu
ic auferꝛi ⁊ illi ↄmitti:ita ex ꝑte iſta nec iſta ꝓmiſſio vel ꝑ⸗
mutatõ eſt ĩ alicuiꝰp̃iudiciũ.etiã ſᷣm veritateʒ:etiaʒ ſi ab
iſto auferat᷑ et illi tradat᷑: qꝛ iſte nibil bʒ qð nõ de iure ſu⸗
ꝑioꝛ auferꝛe põt.de cuiꝰablatõne iudicare nõ licet. ſic ſu⸗
perius determinatũ eſt. Multofoꝛtiꝰ et alios mittere põt
ſeu ꝓ fide catholica ſeu eccłiaſtica diſciplina:ſeu ꝓ coꝛre⸗
ctione ĩminẽtiũ vel futuroꝝ vicioꝝ.cuius mandata ꝓ bis
cauſis deſtinata:nõ obſeruare fas nõ eſt. EUIñ nõ obfuans
incurꝛit anathema.ſicut habitũ eſt cap.xxv.q.ij.ſigs doã⸗
ta. ↄſtat aũt ꝙ pᷣ̃dicatio ꝓ bis cauſis eſt. Vñ repellens pᷣdi
catoꝛes ꝓ talibo a papa miſſis incurꝛit anathema.vt patʒ
ca.xxv.q.j.generali.l Ex his pzʒ rñſio ad illud qð ſeꝗtur
ſcʒ ſi p̃ᷣnceps vel imꝑatoꝛ ⁊c.qꝛ ſecus ẽ de papa ⁊ imꝑato/
re:⁊ de his ꝗ ſubſunt eiſdẽ vt ptʒ ſupᷣ.¶ VO aliud qð obr̃.
pᷣlatoꝝ reguũmĩa ſunt diſtincta ꝑ canones ſacros. põt dici
vt tactũ eſt.ꝙ diſtinctio regiminũ pᷣlatoꝝ eſt.qꝛ vni alteri
us teꝛminos ingredi nõ licet ad aliqð officiũ eccliaſticum
exercendũ. ꝑtinet tñ ad vniuerſalẽ regiminũ oꝛdinationeʒ
et generalem canonũ diffimtõneʒ.in quoꝝ pᷣiudiciũ non ẽ
ꝙ ſpeciale pᷣuilegiũ indulget᷑.qno etiã vnus pᷣlatus alteꝝ
et ullius plebẽ vilitare poteſt:ſi ſedes pꝛima boc dictaue⸗
rit. ſicut manifeſtũ eſt in qtidianis inꝗſitionibo ⁊ iudicijs
Oꝛ aũt dictũ eſt.xxv.q.ij.ꝙ aũt. videlicet ꝙ romane ſe⸗
dis auẽtas nõ põt aliquid ↄcedere ↄtra decreta canonum
ſoluit᷑ in eadem qõne.His ita notatis rñdet᷑ vbi dr̃.ꝙ ro⸗
mana ecckia valet ſua auẽte ↄgregata diſiũgere ⁊ diſiun⸗
cta ↄgregare.rõnis tñ eqtate ↄſiderata.vñ vel pietatis vł
neceſſitatis intuitu ſemel a ſe ↄceſſa: valet vel in totũ vel ĩ
ptem mutare. Pꝛo neceſſitate nanq; coꝛrigendoꝝ vicioꝛũ
pᷣuilegia eccłiaſticaꝝ vel minuunt᷑ vel penitus mutant.ſi⸗
ne ſpecialiter ſiue generaliter: ſicut babetur in eodẽ. Dico
iterũ in pdicte rõnmis explanatõne.ꝙ ſingula membra coꝛ⸗
poꝛis ſuũ actum hñt ꝓpriũ ſm quẽ nullũ alterius officiuz
exercet.ĩmo ſicut in eſſentijs ita in vᷣtutibo: verũ qꝛ ſollici⸗
ta ſunt ꝓ ſeinuicẽ m embꝛa.j.Coꝛin.xij. Si eſſent rõnalia:
mutuo actꝰſuos coĩcarent ⁊ iuuaret vnum alteruz. aut in
nocumenti expulſione:aut incõueniẽti ſubuentõe aut acꝗ
ſitiõe.Et ↄtra naturalẽ mutue mẽbꝛoꝝ ſollicitudinis aut
ↄpaſſionis appetitõnẽ eẽt. vt vnũ repelleret alterum in hu
iuſmodi iuuamenti collatõe:ſicut dictũ eſt. Pꝛe.ſi ipᷣm ca
put aut coꝛ qð eſt pncipalius mẽbꝛoꝛũ ſicut ad qð ſpectat
ceteroꝝ membꝛoꝝ oꝛdinatio:attenderet cõmodũ in iuua⸗
mento vniꝰmembꝛi ꝑ alterũ.⁊ tale iunamentũ diſponeret
nungd hec oꝛdinatio ſiue diſpoſitio eſſet in p̃iudiciuʒ aut
mem bꝛoꝝ aut naturalis diſtinctõis rerũ?et eſt manifeſtũ
ꝙ nõ. ita ex ꝑte iſta nõ eſt in pᷣiudiciũ pᷣlatoꝝ.nec diſiũcti⸗
onis regiminis eccliaſtici:ſi in adiutoꝛiuʒ eoꝝ oꝛdinet ſe.
des aplłlica.que ẽ quaſi coꝛ ⁊ caput mũdi:vt vnũ membꝛuʒ
eccleſie aliud iuuet in officio ſuo aut actu. O ſi repugnet
aliqð membꝝ ſuo oꝛdini.ſignũ eſt male diſpoſitõis in re⸗/
pugnãte vel recuſante.ſiẽ dictũ eſt. ter quã quidẽ malã
diſpoſitõeʒ neqʒ dʒ ipᷣm caput.i.romoana ſedes hꝰmõi ob⸗
mittere dinatõeʒ. 4 Ad illud qð obr.ſi ↄcederet᷑ talis pᷣ
dicatõ maioꝛes eẽnt hmõi pᷣdicatoꝛes pᷣlatis etià ep̃is.ꝗ ñ
pñt pᷣdicare niſi in ꝓpꝛijs dyoceſibo. iſti aũt in omibo.ſol⸗

uendũ eſt ꝑ diſtinctõeʒ. Qam ẽ maioꝛitas ꝙᷓtum ad actuʒ
1 ꝙ̃tuʒ ad dignitatẽ. poſſibile ẽ vt aligꝗs ſit maioꝛ qtuʒ ad
actũ nõ tñ qtuʒ ad dignitatẽ ſic paulꝰmaioꝛ fuit in opere
ſeu laboꝛe.ſic ipᷣe dĩc.j.Coꝛ. xv.Abũdantiꝰ oibo alijs la⸗
boꝛaui:nõ tñ iꝙᷓtuʒ ad dignitatẽ.nam ipᷣe petrꝰvertex fuit
aploꝝ.ſiẽ ait ioh.criſ.ſuꝑ illð ioh. In pᷣncipiorat vᷣbũ.
vbi pᷣmatꝰẽ ei datꝰNath.xvj. vbi dictũ ẽ. Lu es petrus
⁊c. Peꝛ hãc viã vicʒ q̃ tũ ad exercitatõeʒ actꝰ:inferioꝛ põt
eſſe maioꝛ ꝙᷓ ſuꝑioꝛ:ꝗ tñ mioꝛ ẽ q̃tum ad dignitatẽ. ſic hr
di. xix. Ita dñs nr. SPõt nibilominꝰaliter rnderi ꝑ aliam

diſtinctõeʒ.qꝛ ẽ maioꝛitas vel auẽtas duplex. regłaꝛis oꝛ

dinatõis:⁊ ſpãlis ↄceſſionis.pꝛioꝛi mõ eſt glibet platdeti⸗
am mĩmꝰmaioꝛ qͥuis religioſo maximo inꝙtuʒ hmõi.ſiẽ
manifeſtũ ẽ in oꝛdinatõe hierarchica:in q̃ religioſi collo⸗
cant᷑ ĩ infima hierarchia ⁊ p̃lati ĩ ſuꝑioꝛibo.ſᷣm eoꝝ gdꝰ
diſtinctões.qᷓtũ ad bas ordinatões ſimpłr maioꝛes ſunt
p̃lati oĩbo religioſis. Et ẽ etiã alia maioꝛitas vel auẽtas
ſpãlis ↄceſſionis.ab eo ꝗ ſummꝰĩ hieraꝛchia ẽ.⁊ hac ma⸗
ioꝛitate vel auẽte pt᷑ quis religioſus maioꝛ eẽ ceteris pᷣla⸗
tis.2õ rõne ꝓpꝛij ſtatꝰ:ſ̊ ↄceſſe auẽtis.qꝛ ĩ hac rõne et ᷣ
reſpectu ſupplet ip̃e nices ſuꝑioꝛis.⁊ ſic inferioꝛ in eccłia⸗
ſtica hieraꝛchia põt eſſe ſuꝑ ſuꝑioꝛẽ.ſiẽ hr̃ diſ.xcũj. pᷣcipi⸗
mus.vbi dictũ ẽ ꝙ dyaconꝰ nõ ſedeat añ pᷣſbiteꝝ niſi cuʒ
locũ habueꝛit ſuꝑioꝛis.vtprij pr̃iarche aut metropolita
ni.ꝗ tũc ſicẽ̃ illiꝰlocũ tenẽs honoꝛabit᷑. YJdeʒ ẽ de ſũmo pon
tifice ꝗ vices ſuas põt ↄmittẽ ſubdyacono.ſiẽ hr̃ di.xciiij.
valde ncciũ. at᷑ obm ẽ ab apło Ro.xv.pᷣdicaui euãge⸗
liũ h̊ vbi nõ noĩatꝰẽ rpᷣe.ne ſuꝑ alienũ fundamentuʒ edifi⸗
rem. male adductũ ẽ.ſic pʒ ex lr̃a ⁊ glo.q̃ſi vellet apłs dã
nare p̃dicatõeʒ q fit ſuꝑ alienũ fundamentũ.i.ſuꝑ plebẽ ꝑ
alios ad deũ ↄuerſam:cũ h̊ nõ intẽdat.vñ glo. ait ibi. Ne
ſuꝑ alienu fundamentũ edificẽ iaʒ ↄueꝛſis ꝑ alios.nõ B
nõ facerẽ ſi ↄtigiſſet:̊ mallebã iacẽ fundamentũ fidei vbi
nõ erat pᷣdicatũ:qᷓ; ſuꝑ alioꝝ pᷣdicatiõeʒ.igit᷑ ſuꝑ alioꝝ pᷣ⸗
dicatõeʒ edificare non dʒ ꝗs.cũ dñs dicat apłis Joh. iijj.
Alij laboꝛauerũt ⁊ vos in laboꝛes eoꝝ introiſtis.Et cã q̃⸗
re h̊ malũ apls exp̃ſſit ẽ em Amb.⁊ haymoneʒz.qꝛ ſciebat
pſeudo apłos malã doctrinã ſemĩare.quaʒ poſtea coꝛrigẽ
magni laboꝛis erat. Et iõ ſollicitꝰ erat pᷣuenire pſeudo et
integrã doctrinã tradẽ: ⁊ vt verꝰz ĩmobilis eẽt intellectus
e vᷣ̈bo dei. ¶¶ E aũt dic vitu ꝑabile głari de alienis plebi
bus.dicimꝰſiłr ⁊ nos ſᷣm ꝙ ipe vtit᷑ noĩe głatõis.dãnamꝰ
em̃ vanã in alienis plebibo glatõeʒ.ᷣ nõ ſuꝑ edificatõneʒ
ſiue pᷣdicatõeʒ.̊ tñ intelligit de gła q eſt apud hoĩeʒ:⁊ nõ
q̃ eſt apud qe. De q̃ꝝ vtraq; ioh.vij.ꝛ.xij. ¶ E at̃ poſtea
axponit᷑ ꝙ ſi talis ptas ↄceſſa fuiſſet.poſſet ille cui ↄcedẽt᷑
vbiq; ꝓcuratõʒ exigẽ:a ĩ h̊ eſſent platis maioꝛes ⁊c.dðm
ẽ ptas officio ãnera vel dignitati:⁊ hec hʒ de euangelio
viuẽ et ꝓcuratõneʒ qtũ ad nccĩtatis ſuꝓplementũ exigere
ſm ꝙ luculent ꝓbat apłs.j.Corin.ix.ꝙ nemo vnqᷓ mili⸗
tat ſtipẽdijs ſuis.Eſt etiã ptᷣas annexa pꝑſone.̊ eſt duptr.
vno mõ qñ eſt ꝑſone ĩpoſita t coĩs officij alicꝰ expletõeʒ
Et hec ẽ ptᷣas legatoꝝ.cui etiã ãnexũ eſt ex legatõe viuere
⁊ ꝓcuratõem exigẽ.Eſt ⁊ adhuc alio mõ pr̃as ãnexa ꝑſo⸗
ne vel ſtatui ita ꝙ nõ ſit impoſita ſ̊ volũtarie electa vł pe⸗
tita ⁊ a ſuꝑioꝛi ↄfirmata.⁊ hec pr̃as⁊ ſi bʒ viuẽ de euãge⸗
lio ſm dictũ dñi.qꝛ dignꝰeſt oꝑarius mercede ſua Luc.x.
verũtñ ſicut videt᷑ mihi ꝑ violentiã nõ põt extoꝛq̃ri ab ho⸗
mine. ꝓpter h̊ qꝛ electõ in pᷣncipio fuit volũtaria:⁊ nõ pꝛe
ceptõe ſũmi põtificis ĩpoſita.ideo rõne volũtarie electõis
nõ pt ꝑcogentiã prtᷣatis vel auẽtis qtũ ad hoĩeʒ exigẽ.lici
te tñ põt ſm deũ vite nccia acciꝑe.ſicut ſupᷣtactuʒ eſt.Qð
aut in argumẽto ſuppoſitũ eſt nõ eſt oĩno verũ vicʒ. ꝓcuꝛa
tio debet᷑ ꝑ ſe:ꝛ ſoli pdicatõni.Debet᷑ eniʒ ꝓcuratio pᷣlato
a ſubditis ꝓter multiplex officiũ qʒ exercet in illis.⁊ pᷣci
pue ꝗꝓpter viſitatõeʒ.Greg.in regiſtro.Juſtũ eſt vt viſita⸗
toꝛes illic ↄſeq̃nt᷑ ſtipendiũ:qͥ tꝑe ſuum accõmodare repe⸗
riunt᷑ obſequii.¶¶ Ad illud qð obijcit.q Aug. videt᷑ dam
nare ſtatũ taliũ.ſcʒ vagantiũ ꝑ mundũ ⁊ taliter ꝓdicanti:
um põt dici ꝙ ⁊ reuera dãnabiles ſunt.⁊ noſipſi dĩnamꝰ
vagates ꝑ mundum.niſi moti fuerit necĩãtate vel euidenti

vtilitate. Ylagantes em̃ vt vagantes dãnamꝰ.qm eos dãs
damnat. ſm ꝙ hr Hiere.xiiij. hec dicit dñs pylo huic qui
dilexit mouere pedes ſuos ⁊ nõ geuit:dño nõ placuit.va⸗

gare em̃ noie ſuo in viciũ ſonare videt᷑. Non em̃ ponit tm̃

pedũ mobilitatẽ:ſᷣ voluntatũ ⁊ intentionũ inſtabilitatem.
ideo vagari ſᷣm hanc rõnem de damnabilibo eſt. verunta⸗
men motus inſtabilitateʒ dũmodo rõne ſit pᷣuenta.et pia
vtilitate ⁊ manifeſta neceſſitate oꝛdinata.nõ tm̃ nõ dãna⸗
mus:ſed etiaʒ appꝛobainꝰ. Aliogꝗn dãnabimꝰipᷣm aplin ꝗ
dieit.j. Coz. iiij. vſʒ ad hãc hoꝛã inſtabiles ſumꝰ. ⁊.ij. coꝛ.
rj. In itineribo ſepe.ĩmo ipᷣm ſaluatoꝛẽ dicentẽ diſciplis.
Aar.vlt. Eũtes in mᷣm vniuerſuʒ pᷣdicate euangeliũ oĩ
creature. Attñ circa hmõi ſᷣmonis declaratõem.nõ oꝑtet
multũ laboꝛare.qꝛ incõueniẽter eo ẽ vſus ꝗ eũ ꝓtulit.non
em̃ de fratribo ꝑmm eũtibo 2 pᷣdicantibo ſ̊ in mõaſterio
ſuo moꝛãtibo.ibiq; alios ſe docturos iactãtibo ⁊ laboꝛem
impuntibo ⁊ ocioſitatẽ eligentibus:occaſione ſermonis

dñi.A¶Nath.vj.i Zolite ſolliciti eſſe in craſtinũ.loꝗt᷑ augꝰ.

ſicut ex ſupᷣdictis ẽ manifeſtũ. Lales em̃ꝓpter tales ſen⸗
tentias oĩno dãnandi ſunt.⁊ ideo nõ incõueniẽter addu⸗
ctus eſt ſermo iſte in damnatõeʒ illoꝝ ꝗ hoc in ſe ⁊ ĩ alijs

ↄgdemſtãt:⁊ ↄtrariũ tenendũ affirmant.
— „

-

8 4
Equituꝛ quibus de

beat fieri ełyna. Puimo g querit᷑ vtꝝ bo⸗
mis ⁊ malis indiſtĩcte debeat fieri elemo
ſyna. Secundo vtrum indigentibus va⸗
lidis aut infirmis tm̃.

eri elemoſyna.

—

pꝛimũ ſic. Eꝛ bonis et malis indiſtincte:
videt᷑ ꝙ ſic.Ecẽi.xviij. AQiſeratio hoĩs cir⸗
ca ꝓrimũ ſuũ.ſ̊ tam bonꝰq; malꝰ ꝓximꝰeſt.
5hõ dʒ miſereꝛi tã bonis q́; malis.⁊ ꝙ ĩtel⸗

ligat de miſcdia bñfaciẽte:videt᷑ er l̃a ſeq̃nti vbi inſinua⸗

tur er imitatõe dei.ꝙ dʒ ſe extendẽ ad oẽs.vñ ſubdit᷑.miſe
ricoꝛdia dñi ſuꝑ oẽz carnẽ.Cõſtat eĩ ꝙ miſcðia quã exer⸗
cet deꝰ reſpectu oĩs carnis ẽ bñficẽtia vel effectꝰvel affectꝰ
Mꝛe.Lu.vj. Ipſe benignꝰẽ ſuꝑ ingtos ⁊ malos. Eſtote
gmiſericoꝛdes ſicut pr̃ veſter miſericoꝛs eſt ⁊c.Et vt inſi⸗
nuat᷑ ibi in glo.miſericoꝛs ẽ in largitate bñficioꝝ.et etiaʒ

in largitõne bonoꝝ miſericoꝛs eſt deꝰ.quẽ ſequi debemꝰ ĩ

oꝑibo tam bonis q; malis.Qð Math.v. inſinuat᷑ vbi di
citur.Qui ſolẽ ſuuʒ oꝛiri facit ſuꝑ bonos malos ⁊ pluit
ſuꝑ iuſtos ⁊ iniuſtos.¶ Pꝛe.videt᷑ ꝙ magis danda ſit ele
moſyna coꝛꝑalis malis qꝙ; bonis.qꝛ de ꝰ abundantiꝰdat bo
na tꝑalia malis q; bonis.vñ Job.xij. Abundant taberna
cula pᷣdonũ ⁊ ad actũ ꝓuocant deũ.cũ ipᷣe dederit oĩno ad

mandeoꝝ. Pꝛe.pᷣs.lxxij.Ecce ip̃i pctoꝛes ⁊ abũdantes

in ſeculo obtinuerũt diuitias.¶ Pꝛe.oꝑa ꝑfectõis melio
ra ſunt q; im ꝑfectõnis.Et dr Math.v. Hnfacite his qui
oderũt vos.et ẽ iſtud de additõibo euãgelicis vt ibi pʒ ·ſed
mali⁊ iniuſti ſunt inimici nr̃i:̊ meliꝰeſt enalia ln⸗
iuſtis coꝛꝑalem ełynam q; bonis⁊ iuſtis ont᷑. Ecci.
rij. Si bñfeceris ſcito cui bñfeceris.⁊ intelligit᷑ de bñficõ
elyne. vt pʒ ex glo.Et pᷣterea eodẽ ca.Hñfac iuſto ⁊ inue⸗
nies retributõeʒ magnã.Et ptꝰeodẽ.da miſericordi.et ne
ſuſcipias pctoꝛem.Et poſt.da bono ⁊ ne recipias pecca⸗
toꝛem. Menefac hunuli et ne dederis impio.Ex his videt᷑
ꝙ elemoſyna nõ eſt indifferenter facienda bono ⁊ malo:bᷣ
diſtincte bono.¶¶ Iem in eodẽ. Altiſſimus odio bʒ pecca
toꝛes.ſed illos quos deus odit.nullũ bonũ eſt municãdũ
omnia em̃ bona amicoꝝ dei ſunt:et nulla inimicoꝝ eius.
¶Pꝛe.Amb.dare ſuas res hiſtrionibus viciũ eſt ĩmane.
Pꝛe.qꝛ malꝰ deo non ſeruit.qui eſt illo ſuperior:iuſtum
eſt vt illi nõ ſeruiãt creature que ſunt illo inferioꝛes.vnde

petoꝛ nõ eſt dignꝰpane qͥ veſcit.¶ Rn.ꝙ taʒ bonis ꝙᷓ ma
lis faciẽda eſt ełyna.qꝛ iſta tꝑalia ſunt ad ſuſtentamentũ

¶ Mueſtio .

fulcimentũ nature rõnalis qᷓ̃ eſt m ſe oꝛdinata. Qne 2
ſi ſit pctis viciata 2 depꝛeſſa:nequaqꝙᷓ tñ eſt de ea du eſt in
via veſpandũ. Intelligendũ eſt tñ ꝙ elyna ꝓut eſt ſatiſfa
ctoꝛia ẽ bonis miſtranda vt meritis eoꝝ quibo ↄfert ſit ce
lerioꝛ liberatõ a pena eoꝝ a quibo ↄfert᷑. Si autẽ fiat ele⸗
moſyna nõ intuitu liberatõnis a pena debita. h̊ ſolũ libe⸗
ralitatis iiꝰdantis:nõ oꝑtet ꝙ tũc fiat diſtinetõ ꝑſonaꝝ
quibo dat᷑ ełyna.vñ ⁊ executoꝛes teſtamentoꝝ dñt eligeꝛe
bonos ꝗbo oferant res moꝛtuoꝝ ad citioꝛẽ ⁊ expeditioꝛeʒ
liberatõem eoꝝ a pena. Sikr volẽtes ſatiffacẽ de peis
ſuis ełynis. tũ gꝗa iſti iuſti vberioꝛes fundũt oẽoes ꝓ illis
ꝓ quibo ↄfert᷑ elłyna ꝙᷓ; pctoꝛes. Tuʒ qꝗa eox orones ſunt
efficatioꝛes apud deũ. Ddm & ꝙ bonis malis danda eſt
ełyna.dũmodo ſint indigẽtes ꝗbo in indigẽtia nõ ſpueni⸗
re iniquũ eſt. Amb.ſuꝑ ilnd Lu.boĩs vberes fructꝰ ager
attulit dĩc. ¶eq; mioꝛis ẽ crimĩs bñti tollere: ꝙᷓ cũ poſſis
7 abũdans ſis indigẽtibo denegare. Eſurientiũ panis eſt
quẽ tu detines.i Audoꝝ indumentũ ẽ qð tu recludis. Mi
ſeroꝝ redemptõ eſt ⁊ abſoluto pecuĩa quã tu in trã fodis
Tantoꝝ gſcias te innadẽ bona:q̃ntis poſſis p̃ſtare qð
retinẽ vales. bec Ambõ. di. xlvij. ſic hi. Ecce ꝙ fᷣm Amb. i⸗
digentibo dʒ fieri elyna indiſtincte.de malis iñ diſkinguẽ
dum ẽ. qꝛ aut ſunt in ſtatu ⁊ volũtate peccandi:aut ñ. Si
ſunt ĩ ſtatu ⁊ volũtate peccãdi.nõ ẽ eis ſubneniendũ: ne h
mõ ſubuentio fomentũ ſit malicie ⁊ cã ꝑmanendi in pcto.
niſi in caſu notabilis nccitatis.in q̊ nature ſꝑ ſubuemen⸗
dũ eſt. vñ Aug. Qui venatoꝛibo dnãt q̃ꝛe dvonãt.q donant
biſtrionibo 2 meretricibo q̃re donant.nõ naturã ibi atten
dunt opis dei:ſᷣ neꝗciam oꝑis bũani.nõ bomĩ dant: ß ar⸗
ti neꝗſſime.et hr̃.lxxxvj.dil· venatoꝛibo.Qm do ſunt in
voluntate dimittẽdi pcrm vel ſperat᷑ ꝙ ex hoc boni fiant.
tũc ex tali intentõne dari põt.vñ poillud Ro.xij. Si eſu⸗
rierit inimicꝰtuus ciba illũ.ſubdit. G faciẽs carbones cõ⸗
geres ſuꝑ caput eiꝰ. Glo.feruoꝛẽ caritatis vel ſpũſſcti vel
vrentem pnie ardorem. Et expedit notare pꝛopter vbum
Augu.de venatoꝛibus ꝙ quedam eſt venatio oppreſſiua.
et bec eſt illicita.de hac diſt.vj.non eſt peccatum BGeñ.x.
Cepit nemroth robuſtꝰeẽ venatoꝛ coꝛã dño.i. hoim exp̃ſ⸗
ſus exactoꝛ. Et ẽ quedã venatõ arenaria vt cũ ꝗs impugt
in arena cũ beſtia dentata ⁊ ad h̊ locat opas ſuas:et bec ẽ
illicita. Et ꝗ eam exercet ſub pᷣcio locatꝰpeccat moꝛtalr et
efficit᷑ infamis.iij.q.vij.infamis.ibi dr.qꝗ oꝑas ſuas locãt
vt cũ beſtijs depugnauerũt in arena p alijs poſtulare ꝓphi
bẽt᷑. Et ẽ venatio ſaltuoſa q fit in ſiluis ⁊ ſaltibo montiũ.
et bec ẽ licita. et fit illicita er tꝑe vt in q̃drageſima:⁊ ex ꝑ/
ſona.qꝛ clerico nõ eſt licita.Etẽ venatõ illa q̃ cũ clamore
et canibo fit. Ponẽ at᷑ laqueũ vel rethe ſine ſtrepitu clamo
ris ⁊ canibo clerico licʒ. ¶ Ad illa qᷓ poſita ſunt ad oſtẽdẽ-
dũ ꝙ ełyna danda ẽ malios. põt dici ꝙ B intelligit᷑ vel qñ
vꝛgent᷑ notabili vel graui neceſſitate.ſiue qñ pᷣſumit᷑ de eo
rũ melioꝛatõne. Pꝛe.reuera nõ eſt danqũ impio qꝛ impiꝰ
eſt. i. ad nutrimentũ ſue malicie: ̊ ad ſuſtẽtamentũ nature
et ga creatura rõnalis. Ad illud qð obr̃ de hiſtrionibo.
põt dici ꝙ hiſtrio põt dicig ꝑ aliqð inſtrjm vel coꝛꝑis ge⸗
ſiculationẽ boĩes intendit ꝓuocare ad vanos riſus et ad
ineptã leticiã. Et ꝗ ob hanc cãm dat. ĩmolat demoni. vt di
cit auẽtas ⁊ peccat. Sʒ ſi detur ei.qꝛ ſcit ſigellare citha
riʒare ad oſolatõeʒ nature infirme 2 deſolate:nõ eſt ꝑctm
dare ei. Legit᷑.j. Reg. xvj. ꝙ dauid tollebat cythar ? ꝑ/
cutiebat manu ſua qn ſpũs malꝰc. et tũc ſaul melius ba⸗
bebat ⁊ recedebat ab eo ſpũs malꝰ. Monũ & eſt largiri om
nibo. ſicnt dic apłs ad Gał.vj. dum tp̃s hbabemꝰoꝑemur
bonũ ad oẽs.ſ̊ qꝛ non ſufficimꝰoĩbus:ideo ſubdit maxie
aut ad domeſticos fidei. vñ ꝓpinqs ſpũ eligimus ꝗ dicunt᷑
domellici fidei. Eligimꝰetia ꝓpinqͥs carne.i.ↄſanguineos
quibo magis tenemur dare tꝑalis qꝙᷓ extraneis:marĩe ꝓpt
rõnem ſcandali. Vñ.j.Timoth.v. Si gs ſuoꝝa marime
domeſticoꝝ curã nõ hbʒ:fidẽ negauit.4¶ Ad illud qð obijci
tur. ꝙ magis debemus dare malis ᷓ bonis:ſicut deꝰ plꝰ
ce tem palibo dat malis qᷓ; bonis.Dicendũ ꝙ non eſt ſimi
le de nobis et de deo tribus ve cauſis. Pꝛima eſt. quia ded

.cix.

ſufficit omnibus:ſed nos non ſufficimus om̃ibus. Seců⸗
da xſt. quia nos nõ tenemur ipᷣm imitari in opibus pote-
ſtatis. ĩmo tenemur velle non imitari ip̃ᷣm.qꝛ debemus ei
velle ſoli om̃ipotẽtiã. dare aũt oĩbus et ſolem oꝛiri ſuꝑ bo
nos et malos ẽ omipotentie diuine. Tercia cã eſt. ga eli⸗
cit bonũ dabundantia tꝑaliũ.qua peccatoꝛes abundant
nos aũt iſtud nõ poſſumus.4 Ao aliud obiectũ dicendũ.
q; cum dicit᷑. Opꝑa pfectõnis melioꝛa ſunt ⁊c. intelligitur
ſaluis gradibo pambulis ad ꝑfectioneʒ. Sed ſi aligs da⸗
ret malis vel inimicis. et nõ daret bonis 2 amicis:nõ eſſet
pfectio ſed potiꝰſtulticia.qꝛ nõ eſſet ſ alui gradus p̃ambu⸗
li ad ꝑfectõem. 4Ad illud ꝗqð obijcit p alla pte ſez ſi bñfe
ceris ſcito c. pot dici ꝙ inſinuat᷑ ꝙ diſcretio ẽ in elynaꝛũ
largitione.⁊ pᷣcipue inter naturẽ ⁊ maliciã. ita ꝙ non der
maſis rõne malicie: ̊ intuitu nature ſuſtinẽde.vñ glo. ſu⸗
per illud.da bono ? ne receꝑis ccatoꝛẽ. glo.ſimile enim
Tbob.iiij.legit᷑ panẽ tnũ ⁊ vinũ in ſepultuꝛã iuſti ↄſtitue.
et noli ex eo manducare ⁊ bibere cuʒ petoꝛibus.i.ꝓ eo ꝙ
peccatoꝛes ſũt:noli eis coĩcare.ſicutꝗ nutriũt biſtriones
cum eſuriũt rpᷣi pauꝑes. Qui vo dat indigenti nõ qꝛ pec-
catoꝛ eſt.ſᷣ qꝛ bomo eſt nõ peccatoꝛẽ ſed iu ſiũ nutrit: ſi cul⸗
pam non diligit ſed naturã.¶ AVd illud qð obijcit᷑ ꝙ altil⸗
ſimus odio hbʒ peccatoꝛes ⁊c̃.põt dici ꝙ boc intelligit ra⸗
tione vicij ſiue peccati. nõ rõne nature ab ipſo ↄdite.quia
e eo ſcribiẽ Sap̃. xij. diligis omia q ſunta nihil odiſti eo
rum que feciſti. Qec illis dʒ beneficiuʒ aliqð impendi ſeu
impartiri rõne qua pctoꝛes ſunt:ᷣ ad ſuſtentatõeʒ natuꝛe
que eſt a deo ↄdita. Cetera patẽt ex ſupᷣdictis.

Nembꝛum ſecundu

Onſeqnter querit.vtrũ danda ſit elyna va⸗
lido indigenti: aut infirmo tm̃: valido:
videt᷑ puerbi.xxj. Qui obturat aures ſuas
ad clamoꝛes pauperum: et ipſe clam abit 2
non eraudiet. Olo. generałr. nõ tm coꝛꝑalr infirmo. Ex
quo pʒ ꝙ nõ intelligit᷑ de clamoꝛe pauꝑis inſirmi tm̃: ß et
validi.¶ Iteʒ ecẽi. xxix. ꝓpter mandatũ aſſume pauperem
2 ꝓpter inopiã eiꝰ:nec dimittas eũ vacuũ. Glo. intellige ĩ
munere tuo.Alia glo.oĩbo indigentibo miſcðdia faciẽda ẽ
Ex bac glo.videt᷑ ꝙ nõ ſolũ infiꝛmis:ſᷣ oĩbus indigentibo
fieri debeat ełyna.¶ ꝛe.iob.xxxj. Si negaui quod vole
bãt pauꝑes.nõ dicit pauꝑibo infirmis:bᷣ ſimplłr. ¶ Pret.
Ro. xv. Nũc ꝓficiſcar in birem miſtrare ſctis. Sʒ cõſtat
ꝙ nõ om̃s illi erãt infirmi. 4 Pꝛe. vt dicit ibi glo. bi totos
ſe dederũt diuinis obſequijs. nibil mũdanũ curãtes. Ex⸗
emplũu bone ↄuerſatõis pᷣbebãt credentibo iſtis mittendo
interdũ(ſiẽ̃ fecerunt achaici macedones) collectã. Ecce
ꝙ hi cuz eſſent ſanctiſſimi vixerũt de elynis.q validis licʒ
accipere elynam: alter apls nõ miſtraſſet illis. ¶ Pꝛe. lu⸗
ce. xvj. IFacite vobis amicos de mãmona iniꝗtatis. Glo.
nõ quoſcũq; pauꝑes:ł̊ eos ꝗ pñ̃t vos reciꝑe in eterna ta⸗
bernacula. tales ſunt freq̃nter pauꝑes validi. vtpote pau,
peꝛes ſpũ: ̊ tolib ð ↄſilio dñi faciẽda ẽ eyna.⸗. Pꝛe. ad H̊
eſt argumentũ de helia.iij. Reg. xviij. de dĩc Augul. ꝙ vt
euz poſſet paſcẽ mulier religioſ a. fecit eũ dñs egere. no tn
