regit.⁊ bonitate qua omnia oꝛdinat ſcʒ ad finem. VUnde
licʒ foꝛte ſi inſſificaret impiũ nulla pᷣcedente pᷣparatione
ex parte ipᷣius impij videretur ſuo magnificentia qᷓʒtum
ad eius potentiam magis dclarari q́; aliqua pcedente
nõ tamen declararetur intãtum q̃ʒ tum ad eius ſapienti
am et bonitatem. rectins eĩ regitur impius in via ad iu⸗
ſtificatõem et melius oꝛdinatur ad finem: ſi iuſtificatur
hcedente attritõne q; non pcedente.magis em̃ ↄueniꝛet
impio ꝙ ſicut pꝛius receſſit a dño per peccati delectatio
nẽ.ſᷣm ꝙ dicitur eʒech.xxiij.denudauit foꝛnicationes ſu
as ⁊ diſcooperuit ignominiam ſuam et receſſit aia mea
ab ea.ſic attritõne pꝛeparet ſe ad acceſſum ad dominum
qʒ ꝙ in nullo pꝛeparet ſe.ſimiliter eſſet vtilius quia af⸗
flictus attritione ante gratie infuſionem facilius penam

i⸗

dia⸗
nde
one
tumn
nn
ſen
din
id
hi
6
n

n

Nueſtio

penitentie ſuſtineret: ⁊ habilioꝛ fieret ad ↄtritõneʒ ſatiſſa⸗
ctoꝛiam. vnde modus iſte magis diuinã teclarat magniſi
centiã qtum ad ſapientiã ⁊ bonitatẽ qᷓ aliꝰ. 4 Ad hoc qð
querit᷑.quare nõ iuſtificat nos ſine nobis ⁊c̃. doᷣm ꝙ vna
ratio põt ſumi ex ꝑte li.ar. cuiꝰlibertati pᷣiudicaret᷑: ſi ex⸗
iſtenti in placẽtia pcti daret᷑ gra iuſtificans. de h̊ tactuʒ ẽ
ſupᷣ. Alia ratio eſl ex ꝑte diuine iuſticie.cui ↄgruit ꝙ ſicut
peccatoꝛ pꝛius receſſit a dño male delectãdo q; domin? ab
eo gratiam nõ ↄtinuando:ſic prius quodãmodo ↄnertat᷑
ad dñm dolendo ꝙᷓ deus ad eum gram ↄferendo.nec eſt ſi⸗
mile de creatõne que eſt nulla pꝛeeriſiente gratia materia
actõnis:et que eſt a non eſſe in eſſe ſine medio:vt tactũ eſt
de iuſtificatione.

bꝛum terciũ
Onſequenter querit᷑.ſi attritio ſtat vel ſtaꝛe
põt cum cõtritione. ſie: videtur ꝑ boc.
vtrũq; bonum eſt ⁊ donum dei.taliũ non e
oppolitio vel repugnantia vt videt᷑ergo ⁊c.

4
tumfaciente.ſed iſta ſimul ſtant ſcʒ gꝛatia gratiſdata 2 6⸗
tia gratũfaciens: ̊ ⁊ cauſata ab bis.quoꝝ em̃ ſe cauſe in⸗
uicem ↄpatiunt᷑:⁊ cauſata.ſicut quoꝝ cauſe ſunt ↄtrarie:
ipſa cauſata ſimiliter. ¶ Item cum quis cõteritur. doloꝛ
p̃cedens qᷓtuin ad ſubſtantiaʒ vel habitum nõ tollit᷑.quia
ſi voluntas peccati mala eſt:nõ tamen ipſe doloꝛ eſt malꝰ.
ꝓpter quod non tollit᷑ adueniente gra:mala em̃ voluntas
non eſt de ſubſtantia attritõnis: 7c Contra. fides ĩ⸗
foꝛmis neceſſaria annexa eſt attritõni: ſides ſoꝛmata con
tritõni. Vnð ad attritõnem ſeꝗtur fides infoꝛmis:ad cõ⸗
tritionẽ fides foꝛmata. ſed ſi ↄſequentia non poſſunt ſimł
ſtare:nec antecedẽtia. ¶ Item hoc idem videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ ne⸗
ceſſario cõſequunt᷑ ad hoc ti rnilis ? initialis: quia
ſimul ſtare non poſſunt.¶ Rñ.dicendũ ꝙ nõ poſſunt ſił
ſiare. 4 Ao pꝛimũ obiectu ↄtra hoc dicendaum. ꝙ licz vtrũ
q; bonũ ſit ⁊ donum tei.⁊ inꝙᷓtum hmõi nec hñt oppoſiti⸗

onem nec incõpoſſibilitatẽ. tñ rõne annexoꝝ ⁊ ↄcomitan⸗

tium ſimul ſtare non pñt:ſicut nec illa ſcʒ fides infoꝛmis
7 foꝛmata.amoꝛ ſeruilis ⁊ initialis. Similiteꝛ virginitas
caſtitas ↄiugalis inqᷓtum ſunt dona dei non repugnãt:
rõne tñ ſiatuum oppoſitoꝝ oppoſitionẽ ht. Ao boc qðᷣ
obijcit᷑ ꝙ attritio eſt a gra gꝛatiſdata ⁊c. dicendũ ꝙ inꝙ;⸗
tum attritio ⁊ contritio dicunt actus doloꝛis cauſatos qͥ⸗
dãmodo a gratia tali.niſi eſſent annexa illis que ſunt in⸗
cõpoſſibilia:bñ poſſunt ſimul ſlare.i¶ Ex hoc pʒ rñſio ad
aliud qð ſegꝗtur.ꝙ licet mala voluntas non ſit de ſubſtan
tia doloꝛis: tñ ↄcomitatur illũ ⁊ illa que ſunt incompoſſi⸗
bilia gratie et virtutibus que infoꝛmant dolorem contri⸗
nionis --

Membꝛum quartũ

LQ
Onſequenter querit᷑. vtrum attritio põt ſie
ri ↄtritio. E ſic:videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ fides infoꝛ⸗
mis eſt pᷣncipiũ attritionis:fides foꝛmata ẽ
pncipiũ ↄtritõnis.ſed fides infoꝛmis poteſt
fier ſoꝛmata vt coiter ſuponit:̊ ⁊c. ¶ Item doloꝛ attri⸗
tõis bonꝰeſt ⁊ donũ dei qntũ eſt de ipſo. ñ tollit adueni⸗
ente gra. Sed adueniente gra gratificat᷑ ⁊ infoꝛmat ipſa
aĩa in ſe a ꝙᷓtum ad potentias eiꝰ.⸗ etiã actus ꝗ eliciũtur
ex ip̃is:̊ doloꝛ attruõnis exq̊ nõ expellit᷑ gratiſicat᷑: ⁊ ita
fit ↄtritio. .¶ Item diſpoſitio ⁊ habitꝰdifferũt ꝑ facile mo
bile 2 difficile. Iſte aũt ꝓprietates facile difficile circa idẽ
ſimul nõ ſe ↄpatiunt᷑.nec hoc impedit qn diſpoſitõ fiat ha
bitus:a ſimili videt᷑ in ꝓpoſito.ꝙ licet aliq̃ ſint annexa at
tritõni ⁊ ↄtritõni que nõ ſe ↄpatiunt᷑ circa idem:h nõ im⸗
pedit qn attritio ꝙᷓtum ad actũ ſiue ſubam doloꝛis poſſit
fieri ↄtritio. ¶ Item taʒ attritio ꝙᷓ ↄtritio fit ex timoꝛe.ſed
attritio ex ſeruili:cõtritio ex ininali.ſed poſſibile eſt ꝙ ti⸗

moꝛ initialis tollat᷑ a ↄtruõne ꝑ timoꝛẽ finalẽ ſiue reuere⸗

tie:ſitr videt᷑ ꝙ poſſidile eſt ꝙ timoꝛ ſeruilis tollat᷑ ab at⸗
tritõne.⁊ ſi hoc:tũc doloꝛ attritõnis poſſet infoꝛmari gꝛa⸗

Ziem attritio eſt a gra gratiſdata: ⁊ contritio a gra gꝛa

pnia ductus ⁊c.i ihil ꝓfuit iud p
ſcelus coꝛrigere non potuit: illa attritio non ꝑotuit per
uenire vt fieret contritio que coꝛrigit ſcelus. Rnho.did

71172

lxuij.

tia. et ita doloꝛ ↄtritõnis: et attritio fieret tritio .Con
tra.attritio eo ꝙ eſt in moꝛtali ⁊ opus moꝛtuum et ita no

poteſi reuimiſcere ꝑ gratiam. et ita cum contritio ſit opus
gratuitum ? ita viuuʒ: attritio non poteſt fieri contritio.
¶ Item attritio eſt ex timoꝛe ſeruili: contritio eſt ex timo
re initiali qui habet reſpectum ad pꝛimũ.ſed timoꝛem ſer
uilem impoſſibile eſt fieri initialem: cum vnus ſit a ſpiri⸗
tu ſeruitutis. alicuiꝰaũt a ſpiritu adoptõnis: g attritõ nõ
põt fieri otritio.¶ YItem Hiero.ſuꝑ.xxviij. MMDath. iudas
iude egiſſe penitentiaʒ ꝑ quã

cendum ꝙ cum querit᷑. vtrum attritio poteſt reri cõtritõ.
iſtud põt duobus modis intelligi. vel ita ꝙ motus attri⸗
tõnis põt infoꝛmari ⁊ ita fieri contritio:vel ꝙ babitꝰex q̃
quis exit in actum attritõnis poteſt infoꝛmari fieri con
tritio. tum ad pꝛimũ intellectum non põt: ꝗtum ad ſe⸗
cundum poteſt. ¶ Ad ülud & quod primo obijcit ꝑ ſimile
te fide infoꝛmi que põt fieri ſoꝛmata ⁊c. põt dici.ꝙ; H ſup
poſito. ꝙ fides infoꝛmis põt fieri foꝛmata.i. habitus fide
infoꝛmis adueniente gꝛatia: non tñ ſequit᷑ ꝙ attritio pt ſi⸗
eri contritio.habitus em̃ fidei quia eſt quoddaʒ pꝑmanès
2 non ſucceſſiuũ adueniente gra poteſt infoꝛmari: attritõ
aũt que eſt actꝰz cuiꝰ eſt eſſe fieri non in ꝑmanẽtia: nõ põt
infoꝛmari adueniẽte gra. Pꝛet.attritio 1 ↄtritio ſunt actꝰ
ſpẽ differentes ſicut gra gꝛati
em̃ eſt a li.ar.⁊ gra gꝛatufaciente quoꝝ vtriq; actꝰtotalit
eſt attribuendus: attritio ex li.ar. ⁊ gra gratiſdata. vnð 2
rõne dr̃ie qua actus differt ab babitu.non eſt ſimile ð at
tritione 2 ↄtritõne ⁊ de fide infoꝛmi a foꝛmata. Pꝛe. rõne
qua ipſi actus differũt ſpẽ et materialiter 2 foꝛmaliter lo
quendo:actus iſte non põt fieri ille. Actus emzʒ ſubaliter
tranſeũt.et etiam illud quo infoꝛmant᷑ ſuo modo ſcilʒ gra
gratiſdata 2 gratumfaciens eſſentialiteꝛ differüt. nec vna
põt fieri altera.4 Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ doloꝛ attritio⸗
nis bonus ⁊c. Dicunt quidam ꝙ ſi actus attritionis ſiue
doloꝛ non interꝛumpit᷑: ſed ſit vt ↄtinuus quoaduſq; gtia
adueniente aĩa infoꝛmet᷑ gratiſicet.⁊ tũc attritio fit cõ⸗
tritio.ſi interꝛumpat᷑ nequaqᷓ. Videt᷑ tñ aliter dõm. ꝙ ſi⸗
cut tactuʒ eſt ſup .pmõi actꝰnunqꝙᷓ eſt ita ↄtinuus vel ſim⸗
plex ꝗn habeat ꝑtem ⁊ ꝑtem.nec vna pars põt eſſe alia. 2
ita licet bona ſit attritio q̃ntuʒ eſt de ſe.i.de ſubſtãtia mo/
tus: tñ quia deficit ⁊ euaneſcit in ſuo ꝓgꝛeſſu. quia nõ ha
bet eſſe niſi in fieri: adueniente gr̃a non informat᷑ neq; fit
ↄtritio. 4 Ad alind dicendũ.ꝙ nõ eſt ſinnle de diſpoſitiõe
7 habitu ⁊ attritõne ⁊ ↄtritõne.quia licet diſpoſitio ſit fa⸗
eile mobilis:tñ eius eſſe eſt ꝑmanens vnde ↄtinuatione ĩ
ꝑmanentia radicat᷑ ⁊ fit difficile mobilis.4 Ad illug qð
obigcit. ꝙ poſſibile eſt ꝙ ab attritõe tollat᷑ illa im ꝑfectõ qᷓ
eſt ex ↄſideratione pene ⁊c̃. Dicendũ ꝙ vt tactuʒ eſt. quia
motus ↄtritõnis deficit ſemꝑ in ſuo ꝓgreſſu. poſito ꝙ tol
leret᷑ illa imꝑfectio que eſt ex ↄoſideratione pene: nõ infoꝛ⸗
maretuꝛ adueniente gra..¶¶ Si obijciat᷑ · ꝓꝙ bac ratõne nec
motus ↄtritionis infoꝛmaretur quia deficit in ſuo ꝓgreſ⸗
ſu. Sicendũ ꝙ infoꝛmat᷑ er infoꝛmatõne li.ar.cuiꝰeſt mo
tus. nec eſi ſimile de imꝑfectõne ↄtritionis vel timoris ini
tialis qui eſt ex ↄſideratõne pene ⁊ de attritõnis vel timo
ris ſeruilis: quia ablatio im ꝑfectõnis ex vna parte ponit
attritõnẽ extra genꝰſuũ ſcilʒ ingꝛatuitoꝝ ex alia nõ ponit
ↄtritõnẽ extra genꝰſᷣ gratuitoꝝ. Scdᷣm aũt ꝙ attritio no⸗
minat habitũ vtpote diſplicentiã peccati radicatã in ani⸗
ma de quo inſurgũt motꝰfreqᷓnter. põt dici ꝙ attritio põt
fieri ↄtritio.ſᷣ̊ dilqtinguenduʒ eſt.ꝙ attritio ſic ſumpta Eerx
fide infoꝛmi q̃ põt fieri formata ſic ⁊ fides. Sʒ adbuc di⸗
ſtinguendũ eſt.qꝛ quedã fides infoꝛmis nũqᷓ põt fieri foꝛ/
mata ſiẽ fides demonũ.qꝛ credũt ⁊ ↄtremiſcũt YSac.ij.hec
em̃ fides declinat tm̃ ad penã ⁊ nõ põt inclinare li.ꝗr. ad
pᷣmiũ.hec etiã fides eſt in dãnatis.qꝛ inclinat eos tm̃ ĩ ti,
moꝛẽ ꝗ penalis ẽ eis.Alia eſtfides infoꝛmis inclinãs ad
penã:põt iñ inclinare li. aꝛ. ad pᷣmiũ eternũ.⁊ iſta fides ge
nerat attritiõez poſſibilẽ fieri ↄtritõnẽ. Vñ hec attritio bʒ

ſdata 7 gratufaciens. ↄtritõ

poſſibilitatẽ vt ſiat ↄtritio:alia nõ.¶ Ad hoc ꝗ̊ qd obijcit
otra hoc.ꝙ opus moꝛtuuz non põt viuificari. dom ꝙ eſt
quoddã opus moꝛtuũ ð ſe vt eſt opꝰpct᷑i:et iſtð nõ põt re⸗
uiuiſcere. Aliud eſt opꝰ moꝛtuũ ex ↄtagionis ꝑticipatõne
peccati nõ ex ſe:ſᷣ potiꝰex hoc ꝙ ẽ in moꝛtuo.⁊ hoc duplr.
qꝛ vel ſemꝑ eſt cũ moꝛtali nec põt eſſe ſine:et ſic eſt de actu
attritonis.vel nõ eſt neceſſe ꝙ ſemꝑ ſit cũ moꝛtali:⁊ ſic eſt
de habitu motꝰattritõnis.pꝛimũ nuniꝙᷓ viuificat᷑:ſcdᷣm qꝛ
bʒ eſſe in ꝑmanẽtia: hʒ poſſibilitatem ꝙ nõ ſit cũ moꝛtali
ꝓpter qð põt infoꝛmari:⁊ q;tum ad h̊ attritio ſiet cõtritõ.
Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ timoꝛ ſeruilis nõ põt fieri initiał
7c.dõm ꝙ ſᷣm Gꝛeg.in moꝛał ex habitu timoꝛis ſeruilis
retrohit᷑ a pcto timoꝛe pene.tñ libẽter peccaret ſi nõ time/
ret. Alio mõ ex timoꝛe initialis babitu ceſſat a ꝑpetratõe
peccati ⁊ libẽter relinqret pcẽm ⁊ ſatiſſaceret de pcto.ſi do
minꝰdaret illi gr̃am. Iſte.ſ.timoꝛ ſeruilis põt fieri initia
lis:̊ alius nõ.qꝛ in eo viuit volũtas peccandi ſi ſperaret
impunitas:põt tñ diſponẽ ad ipᷣm. 4! Ad illud qð obijcit
de pnĩa iude.dðm ꝙ pnia ſua nõ fuit poſſibilis ad ↄtritõ⸗
nem.qꝛ nõ habuit reſpectũ ad pᷣmium ſed ad penã.nec ad
dei bonitatẽ ſed ad ſui maliciaʒ vñ deſperauit.Añ leo pa⸗
pa. nfeliciter extitiſti inda quem non pnia reuocauit ad
dñm:ſed ſperatio traxit ad laqueũ.

¶Due ſtio.lxxv.de oꝛigine
Equitur de oꝛigine

ↄtritõnis:de qͥ querunt᷑ plura. Dꝛimũ eſt
vtrũ ſit donũ ſpũᷣſſancti. Scõm vtrum ſit
motus alicuiꝰvirtutis. Lerciũ vtruʒ ſit
☛ cmotus virtutis generalis vel ſpecialis.
Quartũ vtrũ ſit notus dᷣtutis theologice vel cardinalis.
Quintũ vtrũ poſſit impleꝛi in via a penitentibo.

——

¶ Membꝛum primu

Veri pꝛimo. vtrũ ↄtritõ ſit donũ ſpũſſcti
E ſic:videt᷑.dicit aug.⁊ hr.iiij.ſen. donum
ſpũſſancti hʒ ꝗq ↄſitet᷑ et penitet.i.q cõterit᷑
Item ꝓuerb.j.Initiũ ſapĩe timor dñi.ibi
habet᷑ ex glo.ꝙ duplerx ẽ timoꝛ.ſ.ſeruilis ⁊ initiał.et vter⸗
q; eſt initiũ ſapie.ſ̊ attritio eſt ex timoꝛe ſeruili:ↄtritio ex
timoꝛe initiali.ſᷣ̊ qð eſt cauſa cauſe:ẽ cauſa cauſati.q̊ con
tritõ dat᷑ a ſpũſancto a qͥ dat᷑ ſua cauſa.ſ.timoꝛ initialis.
Atem doloꝛ de pcto.i.ↄtritio efficacioꝛ ẽ ad iuſtificandũ
ꝙ tioꝛ.̊ tioꝛ ẽ donũ ſpũſſcti:̊ foꝛtioꝛi rõe ⸗ ↄtritõ. 4 Yteʒ
Ko. viij. Spũs poſtulat p nobis gemitibo inenaꝛꝛabililo
id ẽ facit poſtulare.⁊ expoĩt glo.quedã de ſpũſctᷣo. glo. fa⸗

„
—

cit nos gemeꝛe plus qᷓ dici poſſz. ᷓ gemit?pnie. i. otritio ẽ
datũ ab rlo Monkrmi eſt aliqð ſeptẽ donox. neq; eei

ſapiĩa neq; intellectꝰ⁊c.ᷣ nõ eſt donũ.¶ Rmñ. dicht quidaʒ
ꝙ doloꝛ ↄpᷣhendit᷑ ſub pietate.eo enim ꝙ; pietas eſt ↄtraꝛia
duriciei ⁊ vt freqᷓntiꝰ ꝑducit coꝛ in teneritudinẽ.vñ eſt do⸗
loꝛ ⁊ paſſio de ꝓpꝛia miſeria ⁊ aliena.duricia aũt faocit de⸗
ſiſtere ab hmõti ſiue retardare: dicũt ꝙ ad donum pietatis
reduci hʒ.Cilr põt dici ꝙ donũ ſumit᷑ coiter et ꝛie.coĩ⸗
ter. put dicit᷑ in cõꝑatione ad dantem. qui dat ſine ſi pe re⸗
tributõnis.Fm ꝙ ſᷣm phm dicitur ꝙ donuz eſt datio irꝛe⸗
dibilis.m ergo ꝙ donum dicitur in relatõne ad datoꝛem
liberalem ſcʒ ſine redditõne:vt ad illum qui dat om̃ia af⸗
ſiuenter 2 non impꝛoperat.ſimiliter contritio a alia colla
ta a liberali datoꝛe: dona poſſunt dici. Juxta illud Jaco.
j· Omne donum pfectum delurſuz eſt deſcendens a patre
luminuʒ. Pꝛopꝛi?ſumitur donum ex ſi uꝑadditõne gratie
ſuper gratiam virtutũ.vtpote quando datur in adiutoꝛiũ
virtutum ad actus eoꝝ erpediendos. pᷣm quem modũ ſu⸗
muntur ſeptem dona numerata yſa. ix. et ſic non eſt donũ
o alind quod obijcitur. ꝙ dolor melius dicendum eſi
onum ꝙᷓ timoꝛ. dicendum ꝙ non eſt verum: eo enim ꝙ ti
moꝛ negligit.et dono ↄuenit iuuare virtutes ad actus ſu⸗

os expediendos: plus conuenit iſia expeditio et iuuamen
timoꝛi q; doloꝛi. Ilud perfectius terminatum eſt in tra⸗/
ctatu de donis.¶ Ad illud quod obijcitur. ꝙ lugere eſt be
atitudinis et ita non ẽ donũ.hoc poteſt concedi eo modo
quo tactum eſt. Ad illud quod opponitur.ꝙ virtus ⁊ be
atitudo diuidunt᷑ per opoſita.dicendum ꝙ virtus ſumit᷑
omuniter et ꝓꝛie.Fᷣm ꝙ ↄmuniter:diffinitur bona quali/
tas mentis ⁊c.et ſic beatitudo eſt virtus.ſᷣm autem q; ꝓ⸗
pꝛie dicit᷑ virtus circa pꝛimos actus potentiarum in finẽ.
vel in id quod eſt ad finem: non eſt beatitudo virtus.pro⸗
pꝛie eniʒ loquendo dicunt᷑ beatitudines:quia ſm ſtatũ di
gniſſimum vie diſponunt ad beatitudinem patrie.licʒ em
virtutes et dona diſponant: digniſſime tamen diſponunt
ille forme. et er relatõne immediata ad beatitudinem pa

trie dicũtur beatitudines. ſicut patet ex ſerie euangelica.

cum dicitur beati pauperes ſpiritu qm̃ ipſorum eſt regnũ
celoꝛum. Pꝛeterea accepio nomine virtutis ſm ↄmunem
rationeʒ.adhuc eſt dicere.ꝙ aliunde eſt virtus ⁊ aliunde
beatitudo.iQam in exemplum virtus eſt ad aliud.in exẽ:
pluʒ beatitudo eſt ad qð alia.et pꝛeter hoc virtus determi
nat ſibi actum: beatitudo non ſed poſſe hebet ad omnem

Blembeum ſecunan

Onſequenter querit᷑.vtruʒ ſit motus alicu⸗
ius virtutis.Et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc ꝙ ipſa eſt
meritoꝛia.exqͥ enim ↄtritõne meretur:ẽ vir/
⸗ us vel actus virtutis.4 Item ↄtritio reddit
ſpiritũ acceptum deo.pᷣs.Coꝛ contritum et bumiliatũ de⸗
us non deſpicies: ̊ contritio eſt motus gratie vel vᷣtutis.
Ao idem faciũt que dicta ſunt vbi queſitum eſt ſi ↄtritõ

eſt 2=ð de malis ↄmiſſis ? illa deteſta

ri inſertũ eſt nature rõnali.ſed ad illud qð dictat natura
eſt exitus in eſſe ꝑ naturam: & ſic dolere eſt actus nature.
non g̊ actus virtutis neceſſariꝰſaltem.¶ Item om̃is actus
vᷣtutis terminꝰet obiectũ eſt bonũ.ſed actus ↄtritõnis ter
minus ⁊ obiectũ eſt malũ qꝛ pctm.¶ Item quẽlibʒ actum
vᷣtutis pᷣcedit habitꝰvirtutis.ſ̊ omnẽ habuũ virtutis pᷣce⸗

dit ↄtritio cum ↄtritio ſit pꝛincipiũ iuſtificatõnis:q̊ cõtri⸗
tio non eſt actus vᷣtutis.¶ IJtem motui lapidis deorſum ſi
addat᷑ violentia dicit᷑ motus mixtus.ſimiliter videt᷑ cum

doloꝛe de malo ꝑpetrato ſit a natura ſᷣm aũt ꝙ hmõi dole
re eſt ↄteri addit᷑ gratia:videt᷑ ꝙ actus hmõi ſit a natura
⁊ ita mixtus tam actus nature qᷓ; gratie. Rũñ. ꝙ ↄtritõ
eſt actus ſiue motꝰvirtutis ſiue gratie.¶ Ad illud qð pꝛi⸗
mo obijcit᷑.ꝙ eſt motꝰnature.Ddm ꝙ lſicut qð eſi gue ten
dit ad centrũ:nmature ẽ qð citiꝰtendit violentie.Silr dete⸗
ſtari ⁊ dolere de malo ↄmiſio nature eſt.Sʒ dolere q̃ntuʒ
debet 2 vt dz ita ꝙ dolere illud ſit meritoꝛiũ eſt gr̃e.⁊ quia
ↄtritio noĩat doloꝛẽ de ↄmiſſo vt eſt meritoꝛius:ↄtritio/p⸗
pꝛie ⁊ ꝑ ſe eſt actus ſine motus gre ſiue virtutis.Fᷣm quid
tñ poteſt eſſe naturalis ſicut ꝓiectio mercium in mare eſt
inuolũtaꝛiũ ſimpłr:voluntariũ aũt Fᷣm ꝗd.Eñ hic poteſt

hr̃e locũ qð dicit᷑ in Eʒech.j. Aperui os meum ⁊ cibauit

me.glo.initiũ boni eſt a noſ ſed a deo ꝑfectio.¶ Ad aliud
qð obijcit᷑.q; actꝰvᷣtutis ẽ bonũ ⁊c.dðm ꝙ actꝰ vᷣtutis qñ⸗
q; eſt ad malũ deteſtandũ ⁊ tunc obiectũ eiꝰmalũ.qñq; ad
bonũ aſſequendũ ⁊ obtinendũ: tũc obiectũ eiꝰeſt bonum.
Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ pᷣcedit iuſtiſicatõeʒ ⁊ ita oẽm ba⸗
bitũ virtutis.dðm ꝙ licʒ iu ſtiſicatõ ⁊ habitꝰ vᷣtutis ſiue ĩ⸗
fuſio habituũ.oꝛdinẽ hñt nature:ſimul tñ ſunt tꝑe.vt em̃
ſupᷣtactũ eſt. ᷣm ꝙ ↄtritio dicit᷑ motꝰ inſtantaneꝰ gꝛatia ĩ⸗
foꝛmatꝰpꝛimo purgatiuꝰculpe ꝗ reſpicit pctm inqtum eſt
petm: ſic tꝑe ſimul funt infuſio gre.motꝰlib.ar.ↄtritio.et
peccati remiſſio.ſub ordine tñ cauſalitatis vel nature vel
ſił tꝑe:cũ his impij inſtificatio. Cuʒ ̊ obijcit᷑ ꝙ euiuſlibʒ
actũ virtutis pᷣcedit habitꝰ.hoc verũ eſt naa:mon tũ tꝑe.
ſiłiter ↄtritio pᷣcedit iuſtificatiõeʒ.ſw nata nõ tꝑe.habitꝰtñ
inſuſus a qͥ eſt ↄtritio:priꝰeſt natura q; ↄiritio. ſimul tñ ẽ
tempoꝛe.De his habetur ſupꝛa vbi tangitur de ordine cõ
tritõnis ad expulſionem pcti.q¶ Ao boc qð querit᷑.quare

—— — ☛ –☛ — * -

4

ini⸗
ck
ett
l
⸗
e.
en
e
e

¶ Lueſtio

non dicitur actus ſiue motus mixtus cum ſit tam act'na⸗
ture ᷓ gre. Bom qꝛ agere de cõtritoõne Mie dicta que e

2

motmeritoꝛi. cuiꝰinqtum bmõi ẽ ↄſũmatio a gra: iz m
quid eſt a natura. ꝓpꝛie loquẽdo dz dici actus virtutis: lʒ
Fym quid põt dici actus nature.
4 Mem by tercium
virtutis vel ſpãlie vᷣtutis. generalis vi⸗
detur ſic:eiuſdẽ virtutis ẽ gaudiuʒ ſiue pla
i centia boni: 7 doloꝛ ſiue diſplicentia eiꝰ op/
tus annſec otutis: dolere de oppoſito boni ſiue di⸗
ſplicẽtia mali ẽ actꝰſiue motus generalis vᷣtutis. diſpli/
centia ſiue dolere de malo ↄtritio ẽ: Sotritio emot? genera
lis vᷣtutis vel ſpalis.¶¶ Item vt hr a phᷣo.bonũ ⁊ malũ nõ

Onleamer querit᷑. vtrum ſit motꝰgeneralio
poſitl. te bono ſiue placẽtia boni eſt actꝰſiue mo⸗

ſunt in genere vᷣ ſunt genera alioꝝ· ů cũ generalitas virtu
tis eſt a termio ſine a bono actſiue mot ſui:cũ cõtritõ ſit
actus ſiue motꝰvᷣtutis:cuiꝰterminꝰſiue obiectũ eſt maluʒ
cteſlandũ:relingtur ꝙ contritio ſit mot ſiue actꝰ vtutis

4

gre generalis. Ad hoc valet qð ſuptactu eſl. vbi queſitũ ẽ
vtrũ pnia ſit in vna vi vel in pluribo Contra. cotritio e
diſplicentia mali erñtis in ꝑticulari ubiecto. qꝛ in ꝓprio

ſubiecto inqᷓ tum bmõi.ſᷣ motꝰtalis eſt ſtutis ſpãlis. ⁊c
Ao hoc valet quedaʒ q tacta ſunt locis ſupꝛa nominatis.
1 Rñ.ad boc pĩ dici.q; cõtritio ẽ motꝰ ᷣtutis ſpalis elici
liue. 4 Ad illud qð obijcii. q diſplicentia mali ẽ actus ge
neralis. Dom ;2 ſi boc ſit veruʒ. diſplicentia tñ mali bꝰ
ꝑſone ſiue exntis in hoc ꝑticulari ſubcto: eſt motꝰ vᷣtutis
ꝑticularis. At em brĩ ab Amb. Pnia.i.ↄtritio ẽ doloꝛ coꝛ
dis 2 amaritudo aie ꝓ malis ꝗᷓ quiſq; comiſit. hec em̃ dici
tur de pnia rõne contritõnis.4 Sitłr põt dici ad aliud.qꝙ;
licet malũ ? bonũ ſunt geneꝛa alioꝝ:nõ tñ bonũ2 malum
ſ̃m ꝙ ſunt determiata circa h̊ pticulare ſubiectũ de cuiul·
modi malo eſt ꝑ ſe ⁊ ꝓprie contritio..¶ Ad illud ꝓbleuma
terminandũ. valet eà qᷓ tocta ſunt in pbleumate de penitẽ
tia. vtrũ ſit virtus generalis vel ſpecialis.

embꝛum quartũ

Onſeq̃nter querit᷑.vtrũ ſit motꝰvᷣtutis theo
logice vł cardinalis. theologice: videtur
ſict ↄtritio ẽ diſplicẽtia pcti inqtum ẽ offen⸗
⸗ iuũ dei. vñ vt videt᷑ reſpicit deũ vt obiectuzʒ
ſcʒ den offenſum. eſt motꝰtheologice uᷣ̈tutis. Pꝛe. cum
dr. diligo deũ offenſuz. ꝑ boc ꝙ dĩ diligo: notat᷑ motꝰutu
tis theologice.ſiłr vt videt᷑ cũ dr̃. Ego ↄteroꝛ de xo offen
ſo:cũ ideʒ ſit obiectũ hᷣ ⁊ ibi. i. Si diceret᷑. ꝙ dedoffenſus
nõ eſt hic obm ↄtritiõis.qꝛ intercipit᷑ ppoſitio.hᷣ nihil vr:
qꝛ ↄueniẽter dr̃ credo in deũ offenſum. ? ſpero in deũ offen
ſum:tñ ꝑ G̊ ꝙ dico credo.ſpero.nõ cauſat᷑ mot vᷣtutis the
ologicoꝝ. Ad idẽ valẽt ꝗqᷓ inducta ſũt ad ondendũ ꝙ pni
eſt virtꝰ theologica. ¶ Kont. viget ꝙ ſit motpᷣtutis cardi
nalis ſic. dolẽ et amaricari mẽte ꝓ ꝓprijs delictis eſt motꝰ
vðᷣtutis iuſticie.ſ̊ pnia eſt doloꝛ ⁊ amaritudo mentis pec

catis q; quiſq; ↄmiſit vt ſupᷣtactũ eſt. Hexrõ ie rõne
contritõnis: cõtritio eſt motꝰiuſticie¶ VHñ. ꝙ vtritio eſt
motus vᷣtutis theologice.qꝛ ei obiectuʒ nõ eſt e p potiꝰ
offenſa dei. Ad hoc ꝓbleuma valẽt q tacta ſunt ſupᷣ.vbi q̃
ſitũ eſt. vtꝑ pnia ſit virtꝰtheologica. Poõt ẽᷣ dicl. q eſt mo⸗
tus vᷣtutis caꝛdinalis.I. iuſticie. ſiue pnie inqtum ẽ redu⸗
cibilis ad iuſticiã.· Et boc hr̃i põt a glo.ſuꝑ illud pᷣs. Sa⸗
crificiũ iuſticie oblatõnes ⁊ bo. vbi hr̃ ꝗd iuſtiꝰeſt qᷓ vt a⸗
ꝗs ſuis pctis iraſcat᷑.i.indignet᷑:hec indignatio diſplicen
tia dr. Ao ̊ valẽt qᷓ tacta ſunt ſup. vbi qſituʒ eſt.an pnĩa
ſit virtegeneralis vel ſpalis. . Ad illud qð obijcit. ꝙ cuz
dr. diligo deũ offenſum. ꝑ hoc ꝙ dr: diligo deſignat᷑ motꝰ
vᷣtutis theologice. ſibr cũ dr ↄteroꝛ de deo offenſo. Dðm
ꝙ non eſt ſile. qn cũ dr. diligo xeũ offenſum. bec ẽ vera ꝑ ſe
qꝛ diligo:nõ qꝛ diligo offenſaʒ illiꝰ.ſᷣ cuʒ dẽ oteroꝛ de deo
offenſo. Hec ẽ vera qꝛ ↄteroꝛ:⁊ doleo de ervoffenſa. vbi/ p⸗
pꝛie loquendo aliud eſt obiectum motus huiꝰ illius.

Membꝛum primũ

lxxv.
embꝛum quintin

Egtur dte adimpletõne cõtritionis. Querit
vtrũ pnia poſſit impleri in via a penitẽti⸗
bus. Gꝛ ſic: videt ꝑ hoc.contritio eſt cã ſalu
Vtis penitẽtibo. cõtritio dico impleta adminꝰ
ſine qᷓ nõ.ãſi penitẽtibo nõ negat᷑ ſalus ꝑ illa qᷓ gerunt᷑ ab
eis in via:relingꝗtur ꝙ cõplete cõterunt᷑:⁊ ita põt cõtritio
impleri ab eis in via. 4 Qont᷑. Joek. ij. Conuertimi ad me
in toto coꝛde vro. hoc reqꝗrit᷑ ad ſufficientẽ cõtritionẽ. ſed
nõ eſt poſſibile in via ſicut nec diligẽ deũ er toto coꝛde.Vt
em̃ dic Aug.ſuꝑ illud Deut.vj. Diliges dñm den tuuz er
toto coꝛde tuo.i Zemo põt diligẽ dñm ex toto coꝛde ſuo in
via. qꝛ ſiẽ ipſe determiat. dilige dñm ex toto coꝛde eſt con/
uerti om̃s affectones ad ipᷣm: g eadeʒ rõne 2 pteri in toto
coꝛde.¶ Item Meda. veraciter penitẽ eſt er toto coꝛde cõ/
uerti ad de oẽm materiax peccadi reſecare: nullopt H
facẽ in via.̊ ⁊cc.ERñ. qꝙ otritio q ſufficit ad ſaluteʒ põt
impleri in via. Oʒ nota ꝙp couerti in toto coꝛde ẽ duplicit
aut ita ꝙ aia m totalitatẽ li. ar. vertat᷑ in deũ.ſ. m ratõ
nem 7 volutatẽ. i. ita nulla re tpali vellz ꝑpetꝛaſſe pec
catũ. ſᷣm bũc modũ bene põt impleri in via. Alio mõ dici
tur ex toto coꝛde cõuerti: ita ſcʒ ꝙ nulla delectatõne natu
ralis vel actualis retra bat aliq̃ modo. vel ad tpᷣus ab affe
ctõne in deũ.⁊ ſm hũc modũ no põt adimpleri in via. Si
milit diligẽ deuz ex toto coꝛde dr dupłr. ita ꝙ diligat fᷣm
totalitatè li.ar.i.ſumme ſiue pᷣeipue int oĩa:vel ita ꝙ nul⸗
la delectatio.ſ.naturalis actualis retrabit alqͥ mõ ad tp̃s
ab affectõne in deũ. ſic diligẽ deũ ex toto coꝛde nõ põt bõ
in via: ̊ diliget ſic in patria. Silr nec põt cõuerſio ĩ toto
coꝛde ſic impleri in via:qꝛ ĩ via accidit nccio delectatõ na⸗
turalis vel accidentalis ſcʒ venialis vel moꝛtalis.q̃ auer
tunt vt nõ ſit ſemꝑ totalitas affectõis in deũ.nec hec tota
litas cõuerſionis exigit᷑ in ↄtritõe:ᷣ reqrit totalitas ↄuer⸗
ſionis ad den.ſ.volũtatis ⁊ rõnis.ita ꝙ ſumme afficit ad
cũ ita deteſtando petm: ꝙ nulla re vellet illð ↄmiſiſſe.
Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ penitẽ veracit ẽ reſecare materi⸗
am ⁊c. Dðm ꝙ materia peccãdi ẽ in duplici dr̃ia.qꝛ velĩ
ꝓpinqua diſpoſitõe:vel inpotẽtia vel impoſſibilitate. ma
teria pinq̃ ſiue diſpoſitio põt reſecari ne ꝓgrediat᷑ in effe⸗
ctum: ſed ꝙ non ſit poſſibilitas ad peccandũ non põt reſe⸗
cari niſi in confirmatis.

Lueſtio. lxxvj. de ↄfeſſi/

one in comꝑatõne ad confitentem.

Equitur de confeſ⸗
ſione. Et pᷣmo ꝑ compatõeʒ ad cõfitentẽ.
Scðo ꝑ com ꝑatõeʒ ad abſoluentẽ. Ter⸗
cio de ptate abſoluẽtis. ¶ Circa primũ q̃
runt᷑ plura. Pprimo.ſ.de quidditate con
feſſionis. Scõo itate ↄfeſſionis. Leꝛcio de inſtituti⸗
one cõfeſſionis. Deinceps de vſu ſiue exercitio cõfeſſionis
2 de ordine.

/

Bprimum. quid ſit cõfeſſio: et põt deſcribi
ſic. Confeſſio eſt coꝛam ſacerdote legitima
pctoꝝ ꝓprioꝝ declaratio. Declaratio cõtra
Moccultationem. Legitima.i. nõ in toto vl in
te excuſata.pctoꝝ nõ bonoꝝ.pct᷑oꝝ ꝗprioꝝ. no alienoꝝ ·
ps. Dixi cofiteboꝛ ð occultatõeʒ. aduerſuz me 5 excuſan⸗

—

ies ſe. iniuſticiã meã nõ alioꝝ coꝛã ſacerdote. nõ em̃ ſuffi

cit ſoli deo cõſiteri.nec oportet coꝛam ppko: quia licet tibi
erpediret non tamen populo.

embꝛum ſecundu
Onſequenter querit᷑ de neceſſitate confeſſio

nis. Et pꝛimo an ſit neceſſaria. Secundo 4
ſit neceſſaria. Lercio qñ ſit neceſſaria·

rticulus primus
Verit᷑ ̊ pꝛimo.an neceſſaria ſit ofeſſio penitẽ
i. . ſic:videt᷑. Yoh.criv.nõ põt quii. ᷓ gꝛatiã
cei accipere:niſi fuerit purgatꝰ ab om̃i peto ꝑ
nie ↄfeſſionẽ 2 ꝑ baptiſmum. 4. IJtem Amb. in li. paꝛa
diſo.nõ põt quiſq; a pcto iuſtificari añ confeſſionẽ. 4Bteẽ
in ſermone q̃qrageſime. Ecce nũc tpus acceptabile.i. in q̃
2feſſio a moꝛte aiam liberat.ↄfeſſio atxit ꝑadiſum:cõfeſſio
ſpem ſaluandi tribuit. Uñ ſacra ſcriptura dic. dic tu iniqꝗ
tates tuas vt inſtificeris.yſa.xliij.alia lra.. Item ſupꝑ il⸗
lud pᷣs.Cõfeſſio ⁊ pulcritudo in ↄſpectu eiꝰ.Glo.cõfiten⸗
do fit hõ ð fſedo pulcer.Si g amas pulcritudinẽ. cõfiteꝛe
vt ſis pulcer.i.iuſtus.ecce ꝙ ad iuſſiciã ſiue ad boc ꝙ pe⸗/
nitens de fedo fiat pulcer neceſſaꝛia ẽ cõfeſſio. Ex bis ptz
ꝓ ofeſſio neceſſaria ẽ penitẽti.¶ Item ꝓuerbi.xxviij. QNui
abſcondit ſcelera ſua nõ diriget᷑. Qui aũt ↄfeſſus fuerit 2
reliquerit ea:miſcvᷣiam ↄſequet᷑.¶ Item boc pʒ ꝑ rõnem.
qꝛ confeſſio ẽ in pᷣcepto.yſa.xluij.i Qarꝛa ſi ꝗd babes vt iu⸗
ſtiſiceris.̊ᷣ intelligit᷑ e narratõne culpe in cõfeſſione. ſic
vult Amb.ᷣ obſeruantia aũt pcepti ẽ neceſſaria:quare trãſ
greſſio inducit ꝑditõeʒ.¶¶ Iẽ Ja. v. Confitemĩ alterutrũ
peta veſtra. Ex his videt᷑ ꝙ eſt neceſſaꝛia. ¶Contra. aug.
exponens illud. Diri ↄfiteboꝛ adueꝛſum me iniuſticiã me
am dñno.dic:ſicut auẽtas teſtat᷑.volũtas remũeꝛat᷑ nõ opꝰ
volũtas vᷣo in coꝛdis ↄtritõne eſt:opꝰvo in oꝛis cõfeſſione
Luce clariꝰcõſtat coꝛdis cõtritiõe nõ oꝛis cõfeſſione pct̃a
dimitti. Si ᷣ vt ex hoc ᷣbo Aug.pʒ cõtritione delet᷑ petm
nõ cõfeſſione:non videt᷑ confeſſio ncc̃ia penitenti.¶ JOtem
Amb. in ſermone q̃drageſime. Ecce nũc tpᷣs acceptabile
2c.· pnia vo eſt doloꝛ coꝛdis ⁊ amaritudo aĩe ꝓ malis qne
quiſq; ↄmiſit.hic aſſignat᷑ rõ veꝛe pnĩe. in qͥ nihil tãgit de
cõfeſſione:igit᷑ vt videt᷑ vere penitenti nõ eſt nccia cõfeſſio
Itẽ miſcdia ſuꝑeraltat iudiciũ Ja.ij.vñ de ꝓnior ẽ ad
miſerandũ ꝙᷓ; ad odẽnandũ.igit᷑ ſi ſola volũtate meret᷑ hõ
dãnatõeʒ ex diuina iuſticia:⁊ ſola voluntate meret᷑ iuſtifi
cationẽ er diuina miſcðia.meret᷑ dico de ↄgruo: igit᷑ non
eſt neceſſaria oↄfeſſio.¶ Item penitenti ſufficit iuſtificatio
ad ſalutẽ.ſ̊ ad iuſtificatõeʒ impij nõ requirit᷑ cõfeſſio.tm̃
em̃ qᷓtuoꝛ reqrunt᷑.ſ.infuſio gratie.motus li.ar.contritõ.
remiſſio peti.q̊ ⁊c. ¶ Item tanta poſſet eẽ ↄtritõ penitẽtis
ꝙ ſufficeret ad deletõeʒ culpe ⁊ pene:ſed deletõ culpe 7 pe
ne ſufficit ad ſalutẽ:q̊ ⁊c.¶¶ Item aug. determinat. ꝙ gen⸗
tes pñt obligare ꝑuulos deo ⁊ nõ dy abolo.dicit enim ad
Honifaciũ.ꝙ ſemel generatꝰꝑ aliquoꝝ carnalẽ volupta⸗
tem. cũ ſemel regeneratꝰfueꝛit ꝑ aliquoꝝ ſpũalẽ volupta⸗
tem: deinceps nõ poſſit vinculo alieno inigꝗtatis aſtringi
cui nulla ſua volũtate cõſentit. Ex qͥ ptʒ. ꝙ faciliꝰpõt fieri
obligatio cũ deo ꝙᷓ cũ dyabolo.&̊ ſola mente ſiue volunta
te põt ſe obligare iuſtꝰdy abolo:ꝗ̊ᷓ ſola volũtate põt impiꝰ
obligare ſe dxeo:&q̊ nõ eſt neceſſaria ↄfeſſio ad ſalutẽ.¶ MReẽ
penitẽtes qñq; ſatiſſaciũt in mundo iſto:qñq; in purgato
rio.ſatiſfaciẽtes in purgatoꝛio longo grauiuſq; puniũtuꝛ
ꝙᷓ ſatiſfacientes in mũdo. ponat᷑ q̊ q aligs penitẽs abre⸗
nũciet foꝛo dei in mũdo obligãs ſe foꝛo cei in purgatorio.
ſoluẽs igit᷑ penã debitã ſᷣm foꝝ dei in purgatoꝛio.cuʒ illa
ſit incom ꝑabiłr guioꝛ illa qᷓ debet᷑ iurta foꝝ dei in mũdo
abſoluit᷑ ab illa qᷓ debita eſt m fſoꝝ dei in mũdo: ſ in tali
caſu nulla ẽ neceſſitas ↄfeſſiõis:̊ vt videt᷑ cõfeſſio nõ ẽ ne⸗
ceſſaria ad ſalutẽ.¶ Item ſuppoſito. cõtritus de pcẽo ni⸗
hil cogitat de ↄfeſſione.r in tali caſu decedat: cõſtat ſalua
bitur. cõfeſſio nõ eſt nccia ad ſalutẽ.¶¶ Item Amb.ꝛ hr̃.
iiij.ſniaꝝ.ideo fleuit petrus.qꝛ culpa obrepſit ei.nõ inue⸗
nio qꝗ dixerit inuenio qð fleuerit lacrimis eius.lego: ſa⸗
tiſfactõeʒ nõ lego:quod defendi nõ põt ablui põt.q Item
Criß.lacrime lauãt delictũ qdð voce pudoꝛ ẽ ofiteri.⁊ veĩe
fletꝰ»ſulũt verecũdie.¶ Iteʒ ignoꝛãs vinculũ ſoluẽ nõ pt.
ſ oꝑtet vt cognoſcat ⁊ vt ſciat mõ ↄpetẽti illud ſoluẽ.et p⸗
pter boc xtegit᷑ alligato ꝑoↄfeſſionẽ. Igit᷑ ſi ſacerdos coqᷓ
ſcat vinculũ.i.petm ſufficiẽter ſoluẽ põt.igit᷑ non oꝑtet vt
penitens cuiꝰ pctᷣa ſcit ſacerdos ↄfiteat᷑:ſed ſacerdos ſine

confeſſione põt ſibi iniungẽ pnĩaʒ. ¶ Itez iſtð videt exem:⸗
plo dñi ꝗ młtis remiſit pcfa ſine ↄfeſſione.ſic mulieri dep⸗
henſe in adulterio Joh.viij. Qeme inꝗt te ↄdẽnauit muli
er: nec ego te ↄdẽnabo.vade⁊ ampliꝰnoli peccaꝛe.Siliteꝛ
languido ꝗ trigintaocto ãnis lãguerat Yoh.x. ꝗ etiã iſtã
infirmitatẽ meruerat ꝑ pcẽm ſun.vñ dixit ei dñs. Ecce ſa
nofactꝰes:iã noli peccaꝛe ne deteriꝰaliqd tibi ↄtingat.nul⸗
lam tñ exigit ab eo gfeſſionẽ ¶ Rñ · nccia eſt ↄfeſſio pe
nuenti ſic oñdũt auẽtes ⁊ rõnes poſite ꝓ ꝑte iſta. Sʒ no⸗
ta ꝙ ẽ neceſſitas obligatõis ſiue tentõis ↄgꝛuentie.2 vti⸗
litatis.et his modis nccia eſt ↄfeſſio penitẽti Primo mõ
ſcʒ neceſſitatis eſt nccia rõne pᷣcepti ſiue inſtitutõnis rpᷣi
ſeu eccłe.neceſſe eĩ hẽmus facere ea q inſtituta ſunt a xpᷣo
eccłia:ne peccemꝰp atemptũ.Diĩc em au. donatum.
nullo mõ dicenda ẽ ↄuerſio coꝛdis ad deũ cũ ſacrm dei cõ⸗
temnituꝛ. Vbi auteʒ confeſſio inſtituta ſit infra patebit.
Scðo modo nccĩtatis.ſ.cõgꝛuentie eſt nccia ratõne re⸗
cõciliatõnis cum eccłia.peccatoꝛ em̃? in deuʒ peccat ⁊ in
eccłiaʒ. Vñ ſuꝑ illud Yoſue.v. Fac tibi cultros dicit᷑. ec⸗
cleſia eſt corpꝰxpᷣi.vñ in eccleſiã delinquit:ꝗ aliqd mẽbrũ
maculat.contritõne aũt recõciliamur deo:cõfeſſione recõ
ciliamur eccleſie. vñ ſuꝑ illud pᷣs. Ediſicabunt᷑ ciuitates
inde.i.eccleſie xpᷣi. ꝗ edificant ꝑ confeſſionẽ huilitatis:vñ
foꝛis ab eis remanẽt ꝗ confiteri erubeſcũt. Hec aũt neceſ⸗
ſitas eſt cõgruentie:qꝛ facta recõciliatõne pctoꝛis cũ deo:
pariter effecta eſt cum eccłia.cõgruit tñ vt ofitendo oſten
dat ſe deo recõciliatũ gratia recociliatõnis ſiue remiſſio⸗/

nis peccati.¶ Item tercio mõ nccĩtatis.i.vtilitatis nccia

eſt: ꝓpter multas vtilitates que acꝗrunt᷑ ↄfeſſione.e¶ Eſt
em̃ vtilis ad peccati cognitionẽ. tenet᷑ enim ſacerdos con⸗/
fitentẽ inſtruere.qñq; em̃ aliquis credit veniale eẽ moꝛta⸗
le ⁊ ecõuerſo. ꝓpter qð neceſſe eſt conſeſſio vt inſtruamur.
Keui.rx. Vinũ ⁊ om̃e qð inebꝛiare põt et doceatiſq; filios
iſrael.Deut.xvij.loquit᷑ cõfitenti. Aſcende ad locũ quem
elegerit dñs deus tuus.venieſqʒ ad ſacerdotes leuitici ge
neris.et ad iudicem ꝗ fuerit in tꝑe.quereſq; in eis ꝗ indi⸗
cabũt tibi iudicij veritatẽ. Item ad ſ atiſfactiõeʒ. verecun⸗
dia em̃ eſt magna ꝑs ſatiſfactõnis.eſt ei quaſi palliũ pre⸗
cioſuʒ operiens pctm a deo puniendũ.pᷣs.confuſio faciei
mee cooꝑuit me.Ecci.iiij.eſt confuſio adducens gꝛatiam
gloꝛiã.vñ aug.in li.de pnĩa. Qui ꝑ vos peccaſtis ꝑ vos
erubeſcatis. Erubeſcentia em̃ ipſa ꝑtem babet remiſſiõis
ex miſericoꝛdia em̃ hoc pᷣcepit dominꝰvt nemo peniteret ĩ
occulto.In hoc em̃ ꝙ ꝑ ſeipᷣm dicit ſacerdoti ⁊ erubeſcen⸗
tiam timoꝛe offenſi.fit venia crimĩs:fit em̃ veniale ꝑ cõfeſ⸗
ſionẽ qð crimiale erat in ꝑpetratõne.Et alibi idem. mul⸗
tum ſatiſfactõnis attulit ꝗ erubeſcentie coĩcans nihil eoꝝ
qᷓ cõmiſit dei nccio denegauit.¶¶ Ad quandã mẽtis ſecuri
tatem qu ex cognitõne venie accepit. Criſ. dic pcta vt co
gnoſcas quoꝝ acceꝑis veniã. Et ideo in mẽte efficit letici
am. Pꝛouer. xv. Secura mens q̃ſi iuge ↄuiuiũ.pᷣs. In ro
ce exultatõnis ⁊ ↄfeſſionis ſonꝰepulãtis.i Ad pene dimi⸗/
nutõʒ ex vi clauiũ.¶Mat.xxvj.Qðcũq; ligaueris ſupꝑ teꝛ⸗
ram.et Joh.xx.Quoꝛũ remiſeritis pcta remittunt᷑.põt eĩ
ſacerdos aliqꝗd pene dæbite relaxaꝛe:lʒ nõ oẽʒz penã. Ad
intceſſoꝝ młtiplicatõeʒ. ſᷣm illud Ya.v. Cõſitemi alteru⸗
trũ pcta vr̃a ⁊ oꝛate ꝓinuicẽ vt ſaluemi. Sacdos tenet᷑ ei
ſpalit᷑ oꝛare ꝓ eis ꝗ ſibi ↄfitebunt᷑.vñ aug. qᷓnto płibo cõfi⸗
tebit᷑ in ſpe venie iuꝛpitudinẽ crimis: tantofaciliꝰoſequet᷑
gratià remiſſionis.¶¶ AUd augmentũ gre. ſepe em̃ in ofeſſi⸗
one xuota dñs augmentat graʒ collatã in contritõne qð
ſignatum eſt in Eʒechia a qͥ egꝛotante ad moꝛtẽ dñs nõ ſo
lum remouit infirmitatẽ pꝰↄuerſioneʒ ad ꝑietem et fletuʒ
ſᷣ eddit vite ꝗndecim ãnos y ſa.xxxviij.qð maxie augʒ bu
militatẽ. In ſuꝑ illud p̃s.hpec me conſolata ẽ in huiĩlitate
mea.humilitatẽ dicit.quã ſibi facit qſq; cõfitendo pcta:n
ſibi aꝛrogãdo iuſticiã.¶ Ad remiſſionem culpe.qñq; eniʒ
nõ cõterit᷑ hõ añ cõfeſſionẽ. ſ̊ in ipſa confeſſione dat᷑ gtia
cõtritõnis.vñ p̃s. Aeritas de terꝛa oꝛta ẽ et iuſticia de ce⸗
lo ꝓſpexit.h ẽ cũ ꝗs ↄfitet᷑ vᷣe pcta ſua rex celeſtis ipᷣm iuſti
ſicat. hec ẽ vna ex poſitõ.vñ gl.i.ↄfeſſo ð hoĩe pctoꝛe nata

.

— ———

¶ Nueſtio

eſt vt ſe accuſet cinerẽ ⁊ terꝛã ſe eſſe cognoſcẽs.cin dictum
eſt terꝛa es ⁊ in terꝛã ibis.et ſic iuſticia de celo ꝓſpexit. ſiẽ
publicanꝰcõfitẽs redijt iuſtificatꝰ.¶ Itẽ aug. laboꝛat mẽs
pariendo erubeſcẽtiã ⁊ quõ verecũdia magna eſt pena:ꝗ
erubeſcit p xpᷣo ſit dignꝰveĩa.ij. Reg.xij. peccaui glo. qui
puiliter ↄſitet veniã ↄſeq̃tur. ¶ Item ad cautelã futuroꝝ.
Si em̃ aligꝗs fluctuet ad caſum confiteat᷑ ꝓnitates ſuas 2
cõfirmabit. Aug. Si cepiſti fluctuare cõfiteris mecum ne
plangas ruinã. ¶ Ad dei gloꝛiã ſine gloꝛificatõez. vñ Yo⸗
ſue. vij. Da glam dño teo iſrł ⁊ conſitere atq; indica mihi
qd feceris. Qui em̃ ↄfitet᷑ pcta ſua ſe iniuſtũ cõfitet᷑ ⁊ deũ
ijuſtũ.vñ cõfeſſio fit ad laudẽ dei.vñ ſuꝑ illud pᷣs. Confite
mini dño qm bonꝰ: qm in ſcłm miſcdia eius.ſ.cõfeſſione
pcti ⁊ laudis:licet nõ ſit pia cõfeſſio petoꝝ ſine laude. Hʒ
& ci laudẽ ꝗ pcta cõſitet᷑:ſic igit᷑ vt tactũ eſt nccia ẽ confeſ
ſio.¶¶ Ao ea vᷣo que obiecta ſunt in cõtrariũ rñdendũ eſt.
