vnũ dicitur vnitate ſacramẽti. Vnum em̃ dicit᷑ multis
modls in li.de vnitate et vno.diuidit᷑ em̃ vnũ ſic. Unuʒ
aliud eſſentie ſimplicitate vnũ.vt deus. aliud ſimpliciũ
cõiunctione vnũ.vt angelus et aĩma. quoꝛũ vnumqðq;
eſt cõiunctione materie et foꝛme.et hoc ibi dicit᷑ ſᷣm cõ⸗/

poſitõem:tñ ibi ſunt componentia q̃ſi materie et foꝛme.

Aliud eõtinuitate:vt arboꝛ et petra.Aliud cõpoſitione
vt ex multis tabulis vna archa. Aliud cõgregatõne: vt
vnus ꝓplus vnus grex et aceruus tritici.Alia dicũt᷑ vnũ
ꝓpoꝛtione.vt rectoꝛ nauis et gubernatoꝛ ciuitatis vnum
ſimilitudine officij. Alia vnũ accidẽte:ſicut agnus ⁊ nix
vnũ albedine.Alia nᷣo dicunt᷑ vnum numero:vt diuerſa
accidẽtia que vno ſubiecto inſunt dicunt᷑ vnum numero
i.numerando.vt boc dulce et hoc idem ceruleum.Alia
vo dicunt᷑ nnum ratione:ſed hoc duobo modis.vel rati⸗/
one cõſoꝛtij:vt intellectꝰ et vocabulum et res vnum ſunt
genus.vel ratione vnius ſacramẽti:vt ſpũs.aqua ⁊ ſan
uis dicunt᷑ vnum. Alia vᷣo dicunt᷑ vnum ꝑticipatione
peciei:vt plures homies ſunt vnum. Alij vᷣo vnũ lingua
vel natione:vt multi homines vna gens et vna tribus.
Alia ðᷣo dicunt᷑ vnum moꝛe.Et hoc duobo modis.quia
aut ſᷣm conſenſum virtutum ⁊ dilectõnis:vt multitudi
nis credentium coꝛ vnũ Act.iiij.aut ſᷣm conſenſũ vicij:
vt qui adheret meretrici vnũ coꝛpꝰefficit᷑ cum ea.j.coꝝ.
vj · Dicendũ ꝙ penitẽtia eſt vnum.et ꝑtes penitẽtie vnũ
eo modo vnius quo multa dicunt᷑ vnum rõne ſacramen
ti. eo modo qͥ ſpũs.aqua et ſanguis dicũtur vnũ.Aug.
em̃ exponit illud verbum.j.ioh.v.Tres ſunt qui teſtio⸗
nium dant in terra:ſpũs aqua et ſanguis.⁊ hi tres vnũ
ſunt.dicit vnum ſunt ſacramẽtũ.In baptiſmo em̃ ẽ ſpi⸗/
ritus viuificãs:aqua abluens:ſanguis redimẽs.Sicut
em̃ hec tria dicunt᷑ vnũ rõne vnius ſacramenti.cuius ſa
cramenti effectus eſt reꝑatio homĩs lopſi.et qᷓtũ ad mi⸗/
niſtratõem vite amiſſe ꝑ moꝛteʒ culpe:et q;tum ad ablu
tõem a ſoꝛdibo peccati:et qtum ad ſatiſfactõem ꝓ pena
quod notat᷑ ꝑ redemptõnem ſanguĩs:ſic ꝑtes penitentie
vnum dicũtur ratione vnius ſacramẽti cuiꝰ eſt idem ef:
ſectus. Dicendũ eſt igit᷑ ꝙ ſacramentũ penitentie ẽ vnuzʒ
ſacramentũ.et ꝑtes penitentie ſunt vnum in ſacramẽto

et noe ratione qua cõcurrũt in vnum ſignificando ⁊ effi
endo.

¶ Membꝛum tercium

penitẽtie virtutis an penitẽtie ſacramẽti.
K penitẽtie virtutis:videt᷑ ſic. penitentia
De rtus pꝛioꝛ eſt et cõmunioꝛ qᷓ; penitẽtia ſa

cramentũ.qꝛ vbicũq; eſt penitẽtia ſacramentũ eſt penitẽ
tia virtus et nõ ecõuerſo.quod aũt pꝛimũ eſt et comuni
us:eſt ſimplicius et ita magis vnũ.( Contra.penitẽtia
virtus eſt generalis et q̃ſi circuit om̃es virtutes. penitẽ
tia ſacramentũ eſt vnum ſpeciale ſacramentũ. mioꝛis at
eſt vmtatis illud qð eſt generale q quod eſt ſpeciale: qꝛ
quãto aliquid generaliꝰ eſi:tãtomagis accedit eius vni
tus ad vnitatem generis ¶ MRñſio.qꝙ vnitas virtutis pe
nitẽtic eſt maioꝛ qᷓ illa que eſt penitẽtie ſacramẽti.¶¶ FHo
hoc qð obijcit. ꝙ penitẽtia virtꝰ ẽ virtus generalis ⁊c.di
cendũ ꝙ ſiẽ dictũ eſt ałs.multipliciter dicit᷑ tus geneꝛa
lis. vel qꝛ couenit generalit᷑ om̃ibo et de om̃ibo pᷣdicat᷑:xt
vtus genꝰ pᷣdicat᷑ de q̃libʒ. vel qꝛ integraliter ẽ: cũ om̃es
vtutes ſicut generalis iuſticia integꝛaliter cõtinet om̃es

Onſequẽter querit᷑ vtrũ maioꝛ ſit vnitas

ðᷣtutes. vel qꝛ om̃es virtutes cõcomitant᷑ illã in elitione

actuũ ſuoꝝ.neqʒ pꝛimo mõ neq; ſecũdo eſt penitẽtia vir
tutis generalis.ſed tercio:qꝛ ſcʒ cum penitẽtia ſunt oẽs
virtutes alie. mouẽtes ad fines ſuos ĩ penitẽtia. vnaque
ꝙᷓ; em̃ virtus habet libertatẽ mouẽdi actus ſuos ad finẽ
ſuũ aſſequẽdũ in penitẽtia.et hoc vel eliciẽdo vel imꝑan
do. Hac eadẽ generalitate ẽ penitẽtia ſacramẽtũ.ↄcomi⸗
tatur em omes vᷣtutes actꝰ penitẽtie ſacramẽti. Nec pt
hoc dicendñ eſi ſacramẽtũ generale.qꝛ ratio ſacramenti
ſumit᷑ ex ꝑte ſignificationis et efficiẽtie: cõcomitãtia aĩ᷑
nõ reſpicit niſi efficaciã nõ aũt ſigniſicatõem. maioꝛ igit
eſt vnitae penitẽtie vᷣtutis ꝙᷓᷓ penitẽtie ſacꝛamẽti:qꝛ peni
tentia ſacramentũ cõmuĩcat in ſuo eſſe diuerſitatem ex
ꝑte ſigni qð nõ facit penitẽtia virtus.

beum quartum

Onſequẽter querit᷑ de noĩatõne buius ſa⸗
cramenti. Et querit᷑ vtrũ debet denoĩari a
ſignificatõe vel a cauſatõne. e a cauſati
one: videt᷑ ſic. Sacramẽta noue legis ſunt
magis ſunt ad cauſondũ qᷓ; ad ſigniſicã
dum.ergo magis venoĩanda ſunt a ſignificatõe qᷓ a cau
ſatione. Pꝛet.licet ſacramẽta er inſtitutõe ſignificẽt:
magis tñ ſunt inſtituta ad cauſandũ qᷓ; ad ſignificanduʒ
Qon em ſunt inſtituta neq; miſtrata niſi ad ſalutẽ cõfe⸗
rendam. igit᷑ vt pꝛins ¶ Cõtra. nomẽ dicit᷑ inqtũ eſt no
ta. vnde ratio denũciatois debet imponi a notificatõne.
ſed magis innoteſcit penitẽtia ſiłr et alia ſacramẽta a ſi
gnificatõne ꝙᷓ a cauſatõe:igit᷑ magis debent denoĩari ⁊c

Reſpõſio.multiplex eſt ratio quare magis denoĩant᷑
a ſignificatõne qᷓ; a cauſatõne.vna eſt ſignificatõnis vni
uerſalitas et ꝑticularitas cauſatõio. vt em̃ dicit bugo.
Sacramentũ habet quãdam innatã ſilitudieʒ reſi pectu
ſui ſignificati.quia igit᷑ inꝙ̃tum eſt ſignũ: habet ſimili⸗
tudiem materialeʒ cũ ſuo ſignificato.inqtum cauſa nul
lam. et ita ex ſe habet rõem ſignificãdi:cauſandi aũt nõ
er ſe:magis debet denoĩori a ſignificatõe qᷓ a cauſatõne
vt ab illo quod ẽ illi magis eẽntiale. Ad illa ergo que
obiecta ſunt.ſcʒ ꝙ magis ſunt ad canſandũ ⁊c̃.dicendũ
ꝙ ex hoc nõ ſequitur ꝙ debeat denoĩari a cauſatõne. tũ
ꝓter rationes pꝛetactas:tum quia ſignificatio eoq eſt
ad ſignificandum ſiue notificãdum conuenit nomiĩ.o
men em̃ dicit᷑ inqtum eſt nota et dictũ eſt.

¶ Mueſtio. lxij. de oꝛdine

penitentie ſacramenti.

penitentie ſacramenti. de hoc querũtur
tria pꝛincipaliter. Pꝛimum eli de ipſa
inqtum eſt oꝛdinata ad pꝛofectum in
merito et dicitur füdamentum. Secun⸗
dum ad cuidentiam ꝓpoſiti determinatur de fundamen
to cõmuniter ſumpto. Tecium inqᷓtum eſt oꝛdinata ad
liberandum a naufragio.et dicitur tabula.

embꝛum pꝛumum
Runo queritur vtrum penitentie ſacꝛamẽ
tum ſit fundamentum. E ſic:videt᷑ ꝑ hoc
q illud quod pꝛius eſt oꝛdine nature ĩ edi⸗
ficio ſpirituali fundamentum eſt ſicut in
ediſficio materiali.ſed penitẽtia virtus eſt pꝛima virtus
et eo modo quo eſt pꝛima eſt fundamentum. Igitur cuʒ
penitentia ſacramentum in ſuo eſſe concernit penitenti⸗
am virtutem:videtur ꝙ ſimiliter ſit fundamentum ĩ edi
ficio ſpirituali.¶ Itez impoſſibile eſl domum dei edifica
ri in coꝛpoꝛe hbominis niſi vſtruatur edificium ſathane
et ipe expellatur. Sed hec deſtructio et expulſio fit ꝑ ſa⸗
cramentum penitentie. ꝗ¶ Si diceretur ꝙ non: immo
penitentiam virtutem. Contra.pfectiꝰ de ſtruit᷑ ediſiciũ

quitur de oꝛdine

—

==è

Se. S. S. —

ni

=

Dð
n
iĩ
Nn

in⸗
lul

dyaboli ꝑ ſacramentum penitentie:qᷓ ꝑ virtuteʒ penitẽ
tie.ergo ſtructio ip̃a magis aſcribẽda eſt ip̃ᷣi penitẽtie
ſacramento ꝙᷓ virtuti.ſed in edificio ſpnᷣali dicitur fũda
mentum illud qnod eſt pꝛimo oꝑatiuum:ergo ſacramen
tum penitentie eſt fundamentuin. In ediſicio em̃ mateꝛi
ali dicitur fundamentum materiale ſubſtratũ. In ſpiri
tuali quod eſt pꝛimũ oꝑatiuum intra ſicut patet de ſide.
Item ſacramento penitentie tolluntur peccata: et vir⸗
tutes inſeruntur.quod aũt tale eſt:eſt initiũ ediſicij ſpi⸗/
ritualis.initium autem et fundamentum idem ſunt:er⸗
⁊c. In peccatoꝛe autem nihil eſt edificij ſpiritualis.ꝑ
ſacramenta autem penitentie amouentur impedimenta
ipᷣius conſtructionis.et ſlernuntur ea ſuper que ediſicã⸗

tur illa ex quibus conſtruitur et ꝑficitur ipᷣin edificium
ct ita videtur vt pꝛius ¶ Contra.pẽ ia ſacramen⸗
tum non nominatur.vj.heb. vbi illa nominãtur que ra-

tionem fundamenti ſoꝛtiuntur. ¶ Reſponſio.ꝙ modo
quodam cõmuni dicitur penitentia ſacramentum fũda⸗
mentum.modo autem ſpeciali quo dicitur fundamentũ
vj · hebꝛe.ibi.nõ rurſum iacientes fundamentum penitẽ⸗
tie ab operibus moꝛtuis ⁊c̃.non dicitur fundamentum
hec infra plenius patebunt.4 Ratõnes ergo pꝛime que
concludunt ꝙ penitentia ſacꝛamentum dicitur fundamẽ
tum poſſunt concedi. Sinuliter et ille que concludũt q;
nõ eſt ſundamentum.quia licet modo quodam cõmuni
dicitur fundamentum:non tamẽ illo modo ſpeciali quo
determinatur.vj.ad hebꝛe.ſic pꝛimo determinatur com
muniter que dicũtur fundamentũ et eoꝝ differentia.

embꝛum ſecundum

Onſequẽter queritur de fundamento cõ⸗
muniter ſumpto. Et pꝛimo eo modo quo
de illo determinat apoſtolus heb. vj. Se⸗
Acundo quo modo penitentia eſt fundamen
tum.Tercio vtrum penitẽtia fundamentum pᷣcedat ba⸗
ptiſmuʒ an ſequatur. Quarto de numero eoꝝ que ponũ
tur in fundam̃to.Quĩito dæ oꝛdie eoꝝ. q̃ ſunt ĩ füdam̃to.

rticulus pꝛimus

Irca pꝛimum queritur de qua penitentia in
telligendum ꝙ ſit fundamentum. An de peni
tentia inqtum eſt ſacramentum.an inq;tum
leſt virtꝰan inqᷓtũ eſt actus virtutis an inqᷓtũ
eſi actus infoꝛmis pꝛecedens ip̃am virtutem. Qon pꝛĩo
modo.quod patet ex ſeꝛie textus.bebꝛe.vj.et glo.dicitur
em̃ ibi.i Qon ruꝛſum iacientes fundamentum penitentie
ab operibus moꝛtuis et fidei ad deum baptiſmatum do⸗
ctrine ⁊c̃.ibi glo. Sicut eum qui ad doctrinã Farum in⸗
ducitur elementa pꝛimum opoꝛtet audire: ſic et xpᷣianũ
hoc ſcire integre ⁊ nibil dubitare de iſtis ſine quibo vita
nõ aderit integra. IJdðo quicunq; aliquo s ad ſidem con
uertit:pꝛius facit penitere.in deum credere.baptiʒari ĩ
remiſſionem peccatoꝛum.confirmari ꝑ impoſitionẽ ma
nuum:ac reſurrectionem in die iudicij pꝛeſtolari. Ecce
ꝙ er ſerie textus et glo.habetur.ꝙ pemitentia quam po
nit fundamentum: pꝛecedit fidem et baptiſma quod non
conuenit penitentie ſacramento.bac eadem ratione nec
penitentia virtus dicitur füdamentum.quia illa nõ pꝛe
cedit fidem ſicut penitentia de qua dicitur ꝙ eſt funda⸗
mentum. Eadem ratione nec penitentia pꝛout eſt actus
virtutis.quia ſi penitentia virtus poſterioꝛ eſt fide vir⸗
tute: multoſoꝛtius et penitentie actus qui elicitur ex pe⸗

mtentia virtute.igitur relinquitur ꝙ ſolummodo peni .:i;G

tentia que eſt actus infoꝛmis dicitur fundamẽtũ ¶ Cõ
tra.penitentia actus infoꝛmis non eſt fundamentum.
cum fundamentum maneat in ipſo edificio Peniten⸗
tia infoꝛmis non manet in edificio ſpirituali.¶ Pꝛe⸗
terea.xxvj.yſa. A facie tua domine concepimus 2 pe
perimus ſpiritum ſalutis. Alia littera. Atimoꝛe tuo

domine concepimus.Et glo.Math.iij. P enitentiã agi

te oicit. Penitentie virtus timoꝛe coneipitur. ſed in

Alxi..

ter illa que infoꝛmia ſunt illud quo eſt conceptio ſalutis

vel virtutis.eſt pꝛimum in via illa ſcilicet in via ſalutis
vel virtutis. Quod autem pꝛimum eſt in hac via vel oꝛ⸗/
dine ſundamentum debet dici: igitur potius inter infſoꝛ
mia in via iſta timoꝛ debet dici fundamentum ꝗꝙᷓ actus
infoꝛmis qui eſt penitentia. ¶ Ytem a timoꝛe iſto pꝛoue⸗/
nit penitentia infoꝛmis.id eſt doloꝛ infoꝛmis.igitur pa⸗
tet ꝙ timoꝛ debet dici potius fundamentum ꝙꝙ peniten⸗
tia. 4 Item fides dicitur fundamentũ vt babetur a glo.
Peb. xj. Penitentia vt babetur. vj. heb.ion iacientes
fundamentum. Caritas vo dicitur fundament. Eph.
iij. In caritate radicati et fundati. Et grego. in omelia ·
NMon babet aliquid viriditatis ramus boni operis:niſi
maneat in radice caritatis. Ecce ꝙ eſt radix. Nem tioꝛ
Ecẽi.j. Ynitium ſapientie timoꝛ domini. Initiũ autem
in edificio ſpirituali idem eſt quod fundamentuʒ.4 Itẽ
Eccẽi.xxv. magnus qui inuenit ſapientiam et ſcienti
am ⁊c.glo.Limoꝛ ſanctus domini ꝑmaneat in ſeculuz
ſeculum.ipᷣe eſt fidei fundamentum et caritatis oꝛigo.
Item luc.xij.ſi e terreamini ab bis qui occidũt coꝛpꝰ
glo. ſicut foꝛtitudinis incentiuũ eſt fides:ita fidei funda
mentum eſt foꝛtitudo. 4 JIeem Werñ. ad eugenin. viriu
tum bonũ quoddam ac ſtabile fundamẽtũ pũilitas. nem
pe ſi nutat illa virtutum cõgregatio: non niſi ruina eſt
Item pꝛudentius virtus eſt vidua quꝗ niſi patientia
firmat. Ylud autem dicituꝛ fundamentũ rei vnde habz
firmitatem. igit᷑ patientia eſi fundamentũ vtutis. Que⸗
ritur igit᷑ cum hec nõ eodem modo et eadem ratione di⸗
cant᷑ fundamẽtum. que eſt differẽtiaĩ ratõe dicẽdi:Fm ꝙ
hec dicũtur fundamentũ.¶ Reſponſio.ꝙ quodamodo
vita eterna fundatur ĩ merito. Eſt em meritũ ſubſtramẽ
tum vite eterne: ſicut ſundamẽtũ rei cuiꝰ eſt fundamen⸗
tum. Sʒ ẽ meritum in ꝓgreſſione.et eſt meritu in remiſ⸗
ſione. In pꝛogreſſione operũ virtutũ.et ĩ remiſſione ma
loꝛum ↄmiſſoꝝ. Pꝛout igit᷑ meritum eſt in ꝓgreſſione:

.

ſic quelibʒ virtus tam cardinalie qᷓ gratuita dici poteſt
funda mẽtum cõmuni modo loquẽdi·om̃es em̃ cõcurrũt
et cooperant᷑ ad meritum vite eterne.ſᷣm ꝙ meritũ atte
dit in remiſſiõe: ſic penitẽtia dicit᷑ fundamentum. a hoc
vtẽ vᷣtus:et vt eſt ſacramẽtũ.Ea em̃ rõne qua pemitena
dicit᷑ pꝛima virtꝰ dicit᷑ fundamẽtũ.Et ea rõne qua dicit᷑
pꝛimũ ſacramentũ ſcʒ in remiſſiõe actualiũ dr fũdamẽ⸗
tum. Sʒ vt eſt virtus inỹᷓtum ea fit remiſſio velicti in
deum. Et vt eſt ſacramẽtũ inqtum ea fit remiſſio cxlicti
in deum et in eccleſiam. ſpecialioꝛi modo. et ratione di⸗
cunt᷑ quedã vᷣtutes fundamẽèta.ſic fides:caritas:humili
tas:foꝛtitudo:patiẽtia. Ndes aũt dicit᷑ fũdamẽtuᷣ.et no
ſolũ fundamentũ:bᷣ pꝛimũ fundamẽtũ:qꝛ ẽ pꝛimus habi
tus quo homo ſuꝑ ſe aſcẽdit.vt ſic aſcẽdendo babitet in
edificio ſpũali et celeſti.⁊ ſic vnit᷑ cũ pꝛio. Pꝛet.pꝛioꝛ eſt
natura alijs virtutibo theologicis.et motꝰeius eẽntialit
pcedit ad generatõez motuũ alioꝝ· vnde rõne quaẽ pᷣmꝰ
babitus quo hõ aſcẽdit ſupra ſe vt ſic vniat᷑ pꝛimo ⁊ roe
qua naturaliter alias pꝛecedit que vniunt deo et motuo
eius eẽntialiter motus aliuꝝ dicitur pꝛimũ fundamẽetu
Pꝛeterea. fides ꝓpꝛie dicitur fundamentum. caritas ra
dix ꝓpꝛie.Alia em eſt ratio fundamẽti et alia radicis · fũ
damentum eſt quo ſtat res in eſſe. Radix eſt quo vegeta
tur et creſcit vſq; ad terminum debitum.Eſſe in moꝛibo
attenditur in vita gratie ſiue virtutis que eſt ex ſide. vn⸗
te iuſtus ex fide viuit Ro.j.vbi habetur in glo.ꝙ omis
qui iuſtus eſt viuit ex fide. bec aũt vita pꝛins eſt vita iu
ſticie. Uegetatio et creſcentia in merito ẽ a caritate. vlñ
glo. ephe.nij. In caritate radicati et fundati.id eſt firmi
teꝛ plantati ad ſimilitudieʒ arboꝛis.inquato plus terꝛe
infigitur: tãto plus trabit humoꝛeʒ et creſcit et vberius
fructum reddit.ſic igitur fides eſt fundamentũ inqꝙtum
ab ea eſt indiuiſio eſſe. Caritas iñtuʒ ab ea ẽ indiuiſio
finis. Altera em̃ fundat ſine foꝛmat in eſſe:reliqua ii eſſe
cõiuncto cũ fine. Ad boc aũt ꝙ ꝑſeueret edificiu ſpũale
requiritur ꝙ cuſiodiat᷑ in eſſe.et hoc tribo modis:iuxta

quod ſolent materialia ediſicia conſeruari in eſſe. ſcz ne
diſſoluentur ꝑtes edificij ĩ ſe:ſicut ſolent ex delibilitate.
et ne ſubuertentur ex deſtructõne fundamẽti.⁊ ne deyce
rentur impetu pꝛocelle. Similiter debet conſ. eruari edi⸗/
ficium ſpũale ſeʒ ne diſſoluantur partes edificij. et hoc
facit humilitas.Ende greg. Soli ruine edificat ſi ante
molem fabꝛice humilitatis fundamẽta nõ pꝛocurat. Et
ne füditꝰ euertat᷑ ⁊ facit tioꝛ.ꝑ pcrm em̃ euertit domꝰ
ſpualis fũditꝰ.qꝛ fũd amẽtũ tollit᷑.vñ iqᷓtũ timoꝛ reddit
ſollicitũ ad fugam eoꝝ q̃ ſubuertũt fũd amẽtũ dicit᷑ fun
damentum.vnde ecẽs.vij. Oui timet deum nihil negli⸗
git. Et hoc eſt quod dicitur ecci.xxvj.Si non in timoꝛe
ñi tenueris te inſtanter:cito ſubuertet᷑ domus tua. tũc
dicitur domus ſubuerti.quando quod ſubtus eſt ſe cʒ fun
damentum defuit. Et ne deijcitur impetu impꝛouiſo ꝓ⸗
celle.⁊ hoc facit patientia:qua patiẽter ſuſtinent᷑ aduer
ſa. Patientia em̃ eſt vt dicit Tullius.honeſtatis atz vti
litatis cauſa.rerum arduarum atʒ difficilium volunta
ria ac diuturna perpeſſio.hac aũt ratione dicitur foꝛti⸗
tudo fundameneuʒ ſcilicʒ inqᷓtum patitur aduerſa:non
deficiens impellentibo pꝛocellis ſprritualibo.Sic igituꝛ
triplex eſt fundamentum cuſtoditõis. vnum attenditur
penes humilitatem affectus: aliud penes ſollicitudineʒ
rationis ſiue intellectus:terciũ penes ſufferentiam effe⸗
ctus. Alia rõne dicitur ſoꝛtitudo fundamentum fidei.
ſicut patet ex glo.xij.luc.ſcʒ in ꝙᷓtum roboꝛat fidem pꝛo⸗
batam. INides enim pꝛobatur impetu paſſionum Vnde
in hmõi impetu roboꝛatur foꝛtitudie ne cadat paſſioni
bus.⁊ inqᷓtum ſic eius fundamentũ dicitur foꝛtitudo.i.
firmamentum ratõne pꝛetacta. Similiter timoꝛ dicitur
fundamẽtum fidei.ſcʒ quia timoꝛe cauetur ab illis que
ſunt cõtraria fidei.ſic humilitas poteſt dici fundamẽtũ
fidei:quia captiuat intellectũ pꝛacticum in obſequium
xp̃i.ij. Coꝝ.x. Exr his patet qualiter ſit ad vltimo queſi⸗
tum dicendum. Ao hoc quod queꝛit᷑.an penitentia ſit
fundamentum ſic vel ſic ⁊c. dicendũ ꝙ generaliter ſumẽ
do fundamentum pꝛout meritum dicitur fudamentum.
dicitur penitẽtia virtus:et motus virtutis:et ſacramen⸗
tum fundamentum.ſed eo modo quo dictuz eſt ſcʒ ꝙ me
ritum remiſſionie ampliato noĩe dicitur fundamentum
vi.aũt ad heb.dicit᷑. enitẽtia eſt de fundamento inqtũ
eſt actus infoꝛinis pᷣcedens fidei virtutem.¶ Ad illdð qðᷣ
obijcitur de timoꝛe ꝙ debet dici potius de fundamento:
qꝛ timoꝛ eſt illud quo eſt actꝰ penitentie infoꝛmis.dicen⸗
dum ex hoc nõ ſequitur ꝙ ſit de fũdamẽto.qꝛ illud ſo⸗
lum dicit᷑ eẽ de fundamẽto qð cõtingit mereri.neq; timo
re pene pꝛo peccato.neq; cognitione peccati meretur ꝗs
ſed ſolum incipit meritum qñ icipit doloꝛ de peccato.qñ
em peccatoꝛ dolet etiã doloꝛe infoꝛmi q; ſic dolendo pᷣpa⸗
rat ſe ad gr̃am:quodãmodo de cõgruo meretur gratiaʒ
penitentie ſeun potius gratiam gratiſdatã.vnde ineſt illi
doloꝛ ille. vt em dicit yſið. de trini.xiij.ca.iQAihil peius qᷓ
culpam agnoſcere nec deflere. VUnde neq; ↄgnitio pecca
ti neq; timoꝛ eſt de fundamẽto:ſed doloꝛ de peccato.qꝛ in
doloꝛe mediãte gratia gꝛatiſdata pꝛeparat ſe peccatoꝛ ad
ſuſceptõem gratie pfectioꝛis.¶ Ad aliud qð obijcitnꝛ de
penitentia ſm ꝙ eſt actus infoꝛmis nõ manet in edificõ
dicendum ꝙ m ꝗ generaliter dicitur fundamẽtum eſſe
illud qð eſi meritoꝛium aliquo modo.ſiue mediante gꝛa

tia gratiſdata ſiue gratumfaciente. nõ requiritur ꝙ gc⸗

quid eſt de fundamento ſit de edificio. quia ſic loquẽdo
dicitur eẽ de fundamento qꝗð diſ ponit vel pᷣparat ao eſſe
eoꝝ que ſunt dæ edificio.ſic penitẽtia infoꝛmis diſponit
et pᷣparat penitẽtem ad fidem et baptiſmum et alia que
ſunt de fundamento.

irrtcicnlus ſecundus

Hnſequẽter querit᷑ qũo penitentia eſt funda
mentum. dicit᷑ em̃.vj.ad beb. Mon rurſũ iaci
Eentes fundamentũ penitentie ab oꝑibus moꝛ

tuis et fidei ad deum baptiſmatum doctrine. impoſitio

ms quoq; manuũ ac r̃ſurrectõis moꝛtuoxꝝ et iudicij eter
ni. Obi gio. Qð pꝛius dixit ſermonem inchoationis bic
aꝑpellat fundamentum: eo ꝙ ad rpᷣianam religioneʒ ve

mientibo pꝛius ponit᷑.et ſuꝑ hboc qð ꝑfectionis eſt edifica

.

tur. et dicitur ibi ſermo inchoatõis.quo xpᷣc inchoat in
nobis ſcʒ de initio fidei.et poſt diuidit fundamentũ ĩ.vj.
que ſunt inchoatio.ſcʒ penitentia:fides: baptiſmatũ do
ctrina:et impoſitio manuũ:et reſurrectio atz iudiciuʒ.
Queritur ergo quomodo penitentia dicitur fundamẽ⸗
tum qꝛ.j.Coꝛin.iij.Ifundamentũ aliud nemo ponere po
teſt pꝛeter id qð poſitũ eſt quod eſt xpᷣc iheſus.glo.i.xpᷣi
fides.igitur ſola fides eſt fundamentum. non igitur pe⸗
nitentia. ¶ IJItem Deb. xj. Nides eſt ſ perandaruʒ rerum
ſubſtantia.glo. ꝓpꝛie dicitur fides ſubſiantia:quia ſpe⸗/
randis ſubſtat. et facit ea eſſe in credente in alia vita: et
quia fundamentum ẽ oĩm bonoꝛũ bec glo. Ecce ꝙ fſides
dicit᷑ fundamentũ oĩm bonoꝛꝝ. ergo eſt fundamentũ pe⸗
nitentie et oiĩm alioꝛum bonoꝛum igitur cum bona om⸗
nia ſpualia ſint vnius edificij:nõ ſunt plura fundamen
ta. ¶ Item. ij. theſſal. ij. firmuz fundamentũ tri ſtat. glo.
illi ſtant ſcʒ quos deus eligit et ĩmobiliter in fide funda
uit. oĩm igitur electoꝛum eſi fides fundamentum. eoꝛun
dem aũt nõ ſunt plura fundamenta. 4 Item. v. ad heb.
Rurſum indigetis vt vos doceamini que ſunt elementa
exoꝛdij ſermonum dei. Ibi glo. eroꝛdium ſermonũ ciẽ
ſimplex doctrina.i.ſimbolum ſidei.elementa em̃ eiꝰſunt
materia quam continet.vt natiuitas:paſſio.ſed exoꝛdi⸗
um ſermonis dei eſt idem quod ſermo inchoationis xpᷣi
ſermo aũt inchoatõis xpi eſt ſimbolum fidei vt dĩc glo.
in eodem. ſed ſermo inchoationis xp̃i eſt idem qð funda
mentũ:qꝛ cõtinet ſex fundamẽta.vcñ glo. vj. ad heb. qð
pꝛius dixit ſermonẽ inchoatõis:hic oppellat᷑ fundamen
tũ. Hoc aũt fundamentũ diuidit in fer ⁊c̃.igit᷑ ſimboluʒ
fidei ſolũ eſt fundamentũ.ſed fides cõtinet totũ ſit imbolũ
fidei.Ande ſuꝑ illud.xi.ad hebꝛe.eſt fidei ad deũ:dicit.
vt.ſ.omnes ꝑtes fidei ha bent. eꝛgo ſola fides eſt funda⸗
mentũ. 4 Iem fide docemur peccata dimitti ꝑ pniam.
ſed per hoc quod dicit᷑ fundamentum fidei ad deum in⸗
telligunt᷑ omia que fide cõpꝛehendunt᷑.vnde glo. ibideʒ
fundamentũ fidei que fit ad deum.vt.ſ. om̃es ꝑtes ſidei
habeant 2 nõ aliunde putant eſſe iuſticiam. igitur ſi eſt
fundamentũ:compᷣhendit᷑ ſub fundamento fidei.¶¶ Iteʒ
Aug. d.v.reſponſionibo. Penitẽtia eſt res optima⁊ ꝑfe
cta que om̃s defectus ⁊c. Sed oĩno alia eſt ratõ ꝑfectio⸗
nis ⁊ inchoatõnie.igitur cũ ratõ fundamẽti dicat incho
atõem:penitentia aüᷣt perfectõm. ergo ⁊c. ¶ Iem hiero.
Penitẽtia eſt ſecunda tabula poſi naufragiuʒ. Zabula
aũt dicit᷑ inqᷓtum ꝑducit ad poꝛtum.ſed fundamẽtũ cũ di
cat rõem inchoatõnis eſt rõme contrarie: idem igit᷑ non
poteſt eſſe tabula ⁊ fundamentũ. Item penitentia ⁊ im

penitentia ſunt oppoſita.igit᷑ cum in edificio peccati ſit
penitẽtia vltimũ:⁊ in edificio virtutis peniten
ria vltimũ. igit᷑ non eſt fundamentũ.(¶ Ad boc dicendũ
ꝙ fides dicit᷑ fundamẽtũ: ⁊ penitẽtia dicitur fũdamẽtũ.
ſed fides dicit᷑ ſimpliciter:penitẽtia i n reꝑatione edilicij
ſpñalis qð ꝑ peccatũ poſſum eſt ruinam. omnis aũt vir⸗
tus quodammodo eſt fundamentum.ſ. meriti ſiue meri⸗
torie actõnis vite eterne. ſed fides ſimpliciter fundamen
tum dicit᷑ ⁊ fundamẽtũ ſundamẽtoꝛũ.Vñ ·ij . ad ephe. ſu
per fundamẽtũ aploꝝ ⁊ ꝓpbetax.i.ſuꝑ rpᷣm qui eſt fun⸗
da mẽtũ preter quod nemo aliud poteſi ponere.j coꝝ· in
Dicunt᷑ tamen apoſſoli ⁊ prophete fundamentum.Inð
ps.fundamenta eius in montilv ſa nctis. ſed xps eſt pꝛi⸗
mum ⁊ maximũ fundamentũ.ꝗ ſicut aꝑte dicit ſanctus
ſanctoꝝ:ſic figurate fundamentũ fundamentoꝝ.ſi ergo
ſacramẽta cogites:xpᷣo eſt ſanctus ſanctox.ſi gregẽ ſub
ditũ cogites:xpᷣus eſi paſtor paſtoꝝ.ſi ſabricaʒ cogites:
xpᷣs eſt ſundamentum fundamentoꝛum: bec glo. xp̃s aũt
dicitur fundamentum ⁊ fides xpᷣi ſicut habetur in gloſa
ſuper illud.Qemo poteſt aliud ponere ⁊c. j. coꝝ.ii.bec
igit᷑ nõ cõtradicũt.ꝙ ſola fides eſi fundamẽtũ ⁊ peniten

— — ⸗ — — 0 —

S

— —

Nd
e

¶ LNueſtio

tia eſt fundamentũ.qꝛ ꝙ dico ſolum:cũ dicit᷑ ſola fides ẽ

fundamentũ:eſt nota anthonomaſie nõ güt excluſionis.

Pꝛet.cũ dicit᷑ ꝙ vnius edificij ſpũalis nõ eſt niſi vnum

fundamẽtum. dicendũ ꝙ vnũ dicit ab vnitate indiuiſio/
nis ſᷣm ꝙ dicitur vnum indiuiſibile. et dicitur.vnuum

ab vnitate aggregatõis ᷣm ꝙ dicit vnum aggregatinuz

Cum igit᷑ dicit᷑.ꝙ vniꝰ edificij ſpũalis nõ eſt niſi vnum
fundamentũ. hec intelligi debet 'm ꝙ vnũ dicit᷑ ab vm⸗
tate aggregatõis.ſicut em in edificio materiali vbi nõ ẽ
reꝑire ſoliditatẽ terre.pꝛimo pijciũtur ligna:poſtea ſuꝑ
ligna fundant᷑.nihilominꝰ et hec et illa vnum conſtruũt
fundamentũ. ſimiliter in edificõ ſpũali:pꝛimũ fundamẽ
eſt fides ſuꝑ quã alia fundant᷑ que fundamẽti rõem bñt
Ex his pʒ qualiter ad pꝛimo obiecta reſpõderi pt᷑. Ad
illud qð obijcitur ꝙ fide docemur pctᷣa remitti ꝑ peniten
tiam ⁊c̃.dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑.licet em̃ pcta remitti ꝑ pe

nitẽtiam ſit aꝛticulus fidei:nõ tñ penitẽtia. AUnde licʒ vt

ex glo.patzʒ ꝑ fundomẽtũ fidei om̃es ꝑtes fidei.i.articu
li compᷣhendant᷑:nõ tamen penitẽ᷑tia.q;ꝛ neq; ꝓut virtus
vel ſacramentũ vel opus infoꝛme vel foꝛmatũ articulus
eſt. ¶ Ao aliud qð obijcit᷑ ꝙ penitẽtia reducit omee defe
ctus ad ꝑfectum ⁊c. dicendũ ꝙ eſt loqui de penitẽtia vtẽ
ꝑfecta et cõſũmata.et de hac dicit aug· ꝙ eſt res optima
⁊c.Et eſt cõſiderare illã vt eſi ichoata:et ſic eſt de funda
mento de quo hic agit᷑. ¶ Ud hoc qð obijcit᷑.ꝙ penitẽtia
et impenitẽtia ſunt oppoſita ⁊c.dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑. Pe
nitẽtia em̃ inqᷓtũ eſi de fundamẽto:imꝑfectõem reſpicit
ꝓpter qð nõ debet poni vltimũ ꝑfectionio. Vñ et in ar⸗
gumẽto magis tenet cõſequẽtiã in ↄtrario qᷓ in ſe.vt in⸗
ferat᷑ ſic. Penitẽtia et impenitẽtia ſunt oſpoſita ſed im⸗

penitẽtia eſt vltimũ in edificio mali:igit᷑ et penitentia eſt

pꝛimũ in edificio boni.

irticulus tercius
Onſeq̃nter q̃rit᷑ vtrũ peĩtẽtia que ẽ fundamẽ
tum vel te fundamẽto: pᷣcedat baptiſmuʒ vel
— ſequat᷑. Ee aũt nõ pᷣcedat videt᷑ ſic.glo.ſuper
illud hebᷣ.vj.i25 rurſum iaciẽtes fundamentũ ab oꝑibo

moꝛtuis dicit.i.de peccatis:vel de q̊ ꝙ pꝛioꝛa bona oꝑa

peccãdo fecerũt irrita.moꝛtua eĩ oꝑa dicit peccata quia
occidũt aĩmas.Ex hac glo.patet.qꝙ loquit᷑ de penitẽtia
que eſt de peccatis.que peccata ſunt ſecuta opera bona
moꝛtificata ꝑ peccata.ſed oꝑa bona que poſſunt moꝛti⸗
ficari habent ſequi baptiſmũ.nec pᷣcedere poſſunt: igit
loquit᷑ apłus ð penitẽtia ſequẽte baptiſmũ.. Cõtꝛa.ibi
dem dicit glo. Lota hec vj. recte dici fudamentũ.ſic em̃
eum qui ad doctrinã litteraꝝ inducit᷑. elemẽta pꝛimum
opoꝛtet audire:ſic et xpᷣianũ hec ſcire integre:et nil dubi
tare de iſtis ſine quibo vita nõ aderit integra. Ideo qui⸗
cunq; aliq̊s ad fidem cõuertit pꝛius facit penitere iudici
um credere:ba ptizari in remiſſionẽ peccatoꝝ ⁊ ↄfirma⸗
ri ꝑ impoſitõem manuũ:ac reſurrectõem et diem iudicij
pꝛeſtolari.¶ Item Act. ij. Agite penitentiã et baptizet
vnuſquiſqʒ veſtrũ. Conſtat ant ꝙ intelligit᷑ de penitẽtia
que eſi fundamentũ. Reſpõſio.ꝙ penitẽtia ꝓut eſt de
fundamẽto pᷣcedit baptiſmũ.ſᷣm ꝙ expᷣſſius innuit textꝰ
Ad hoc qð dicit glo.ꝙ oꝑa moꝛtua dicuntur que pꝛio
ra bona oꝑa irrita fecerũt ⁊c̃.dicendũ ꝙ oꝑa bona tunc
temꝑis pᷣceſſerũt ſacramentum baptiſmi.quia multi fu
erũt boni qui fecerãt bona oꝑa iuxta pᷣceptum legis: vł
qui colebant vnũ deum. Elel etiã multi erat catbecumĩ ꝗ
erant in gratia anteqᷓ ſuſciperẽt ſacramentũ baptiſmi.
qui tales erant:poterãt moꝛtaliter peccãdo irrita face⸗
re oꝑa bona pᷣcedentia. ꝛet᷑.gloſe qñq; exponunt ver⸗
bum aliquod iuxta intellectũ abſolutũ verbi:non ſᷣm in
tellectuz queʒ habet in ſerie textus.et ſic eſt in ꝓpoſito.
Vnde cum dixerat apluos.fſundamentũ penitentie eſt ab
oꝑibus moꝛtuis.glo.exponit que ſimpliciter dicuntur
opera moꝛtua.Qñq; exponũt glo.verbum ſᷣm ꝙ cõgru
it ſeriei textus.et ſic exponit verbũ pꝛedictũ in alia glo.

lxij.

Et er hoc eſt ꝙ diuerſe glo. diuerſimode exponüt et em

intellectus diſperatos.nec hoc eſt incõöueniens.

rticulus quartus

Onſequẽter querit᷑ de numero eoꝝ que ponũ
tur in fundamẽto.et videtur pꝛimo ꝙ plura

beant poni.Secũdo ꝙ paucioꝛa.

ritur. quare penitẽtia ſacramentũ nõ ponit᷑ de fůdamen
to ſicut baptiſmus:cum ſit ſacramentũ quo fit reſurre⸗
ctio ab actuali ſicut baptiſmo fit reſurrectio ab oꝛigina
li. ¶ Itez quare nõ ponit᷑ de fundamẽto penitentia vtus
cum ſit virtus penitẽtia vt dicit glo.iij. Math. ibi. Pe⸗
nitentiam agite. licut penitentia infoꝛmis.4 YJtez quaꝛe
nõ ponit᷑ ſacramentũ altaris de fundamẽto ſicut et con⸗
firmatõ. cum em̃ vtrũq; datur in robur:qua rõne boc et
illud tebet poni de ſundamento. 4 ꝛet. adulti venien⸗
tes ad xp̃ianam religionẽ ſolent inſtrui in fide baptiʒa⸗
ri:confirmari:et coꝛpoꝛe xp̃i refici· ꝗꝓpter quod opoꝛtuit
illos inſtrui de ſacramẽto illo.quare ⁊c. ¶ SItẽ quare nõ
ponitur de fundamẽto caritas ſicut fides: cũ caritas ſit
fundamentũ.iij. ad ephe. In caritate radicati et funda⸗
ti. ¶ Iem xp̃iana religio attendit᷑ penes cultum di.ſed
fide.ſpe et caritate colitur deus.ergo et hec om̃es debẽt
poni de fundamẽto. ¶ Item querit᷑ quare nõ ponitur ali
qua vᷣtus cardialis de fundamẽto ſicut theologica.⸗ IN
cũ ð̊ fundamẽto ponant᷑ duo articuli fidei ſcʒ de reſurꝛe
ctione et iudicio:quare nõ ſimiliter ponũtur alij? 4 Yte z
ſermo inchoatõis et fundamentũ idem ſunt vt dicit glo.
ſed ſermo inchoatõnis xp̃i.i.quo xpᷣc inchoat in nobis.

ſcʒ quo rudes ſunt catheciʒandi: eſtſi imbolũ fidei et do⸗

minica oꝛatio vt dicit glo.igitur vt atio domi⸗
nica debet poni de fundamẽto.¶ Beſpõſio. ꝙ licut die
glo. deſcribit hic fundamentũ rudiũ venientium ad xp̃i⸗
anam religionẽ. Ende glo.ſuꝑ illud heb.vj. Mon rurſũ
iacientes fundamentũ. dicit. quod pꝛius dixit ſermonẽ
inchoationis:hic appellat᷑ fundamentũ:eo ꝙ ad xp̃ᷣianã
religioneʒ veniẽtibo pꝛius ponitur. Et alibi dicit. ꝙ ſer
mo inchoatõnis eſt quo rudes ſunt catheciʒ andi.⸗.Cũ
igit᷑ querit᷑ quare penitẽtie ſacramentũ nõ ponitur de fũ
damento.patet reſponſio.quio penitentia ſacramentuʒ
nõ eſt de fundamento venientium ad religionem rp̃ianã
ſed ponitur de füdamẽto cꝛedentiũ ſiue reuertentiũ poſt
lapſum a baptiſmali innocentia. Pꝛet.exquo de funda⸗
mento poniẽ baptiſmus quo fit remiſſio a culpa 2 pena
et in oꝛdine ſacramentoꝝ pꝛimũ eſt baptiſma:nullũ ſa⸗
cramentũ qð cõfertur in remiſſionem peccatoꝛum de
ſimul poni cum baptiſmate et fundamẽto.⸗ Ad hoc q
queritur de penitentia virtute. poteſt dici ꝙ intelligitur
per hoc ꝙ dicitur fundamentum baptiſmatum. Bicit
em̃ glo. ibidem baptiſmatum pluraliter:quia eſt baptiſ
mus in aqua:in penitentia: in ſanguine. quia ſic mun⸗
datur homo a peccatis ꝑ penitentiam et ſanguinis effn
ſioneʒ:ſicut ꝑ lauacrũ baptiſmi. hec glo. Pꝛet. habita fi
ce virtute: habet᷑ penitẽtia virtus.quia tũc elicit᷑ penitẽ⸗
tia que eſt actus ſoꝛmatus ⁊ hoc mediãte penitentia vir
tute. 4 Ad hoc qð queritur de ſacramẽto altaris. dicen⸗
dum ꝙ aplus diſtinguit inter cibũ ꝑfectoꝝ ? ꝑuuloꝛum
Peb. v.dicens ꝑuulos minꝰ capaces dinioꝝ ſacramẽto
rum:ꝑfectes magis capaces.EIñ ꝑuulos dicit: gbo opꝰ
ſit lacte humili ſermone nõ ſermone ꝓfunditatis diuio
rum archanoꝝ. pꝑfectis dicit cõgruere ſolidũ cibũ.i. do⸗
ctrinã ꝓfundi intellectꝰ. Intentio eſt igit᷑ apli cõſequẽ⸗
ter in ſex numerare ea que iacienda ſunt in fundamento
inſtructõnis imꝑfectoꝝ. quibo opus eſt lactis nõ ſolidi
cibi. ſed ſacramentum altaris eſt de illis que ſunt ꝓfun
dioꝛis intellectꝰ ĩmo ꝓfũdiſſimi:t᷑ qð nõ debuit poni

—
7

de fundamento. VUnde cũ dñs doceret diſcipulos de hoc
ſaucramento ſcʒ coꝛꝑis ſui et ſanguis:multi abierunt re⸗
troꝛſum dicẽtes.durus eſt hic ſermo.quis poteſt euʒ au

dire. YJohᷣ.vj.q¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ adulti venien⸗

tes ad xpᷣianã religionem.ſolent refici coꝛꝑe xpᷣi ⁊c.di⸗
cendum ꝙ licet tũc reficerent᷑ neophiti coꝛꝑe xpᷣi adro⸗/
bur virtutũ.et maxime ad ſuſceptõem amplioꝛis robo/
ris in dilectõe dei:tñ cibus ille grandiũ eſi.vnde illa re/
fectio magis fuit ꝓficientiũ qᷓ incipientiũ:licet diſpẽſa⸗
toꝛie daretur inci ientibo.licet igitur incipientes iſtru⸗
erentur in his que ſpectant ad illud ſacramentũ.nõ d⸗

buit tñ poni de fundamento ille ſcʒ fundamento incho⸗

ationis.¶ Ad aliud qð obijcitur de caritate.dicendum
ꝙ caritas com pꝛehẽditur ſub fide ad deum. ꝑ hoc em̃ ꝙ
dicit᷑ fides ad deum intelligit᷑ fides tendens in deũ. Ra
tio aũt generalis tendentie ſiue oꝛdinis virtutum ad de
um eſi caritas. Vnde virtus dicit᷑ ab aug.oꝛdo amoꝛis.
Similiter pes rectus aĩme caritas ẽ vt dicit aug.¶ Ad
illud qð obijcit᷑ ſpe.dðm ꝙ ſufficiẽter ĩtelligit᷑ ꝑ illua
qð ponit᷑ reſurrectõe.reſurrectio em̃ qͥ inſinuat᷑ ſpes
pꝛemij ſufficiẽter excitat pctoꝛes ad pniaʒ cum alijs que
c fundamẽto ponũtur ſcʒ fide et iudicio.vñ nõ opoꝛtuit
p poneret᷑ ſᷣm ſe ſiue explicite de fundamẽto.⸗¶. Ad illð
qð querit᷑ de virtutibo cardinalibo.dicendũ ꝙ theologi⸗
ce virtutes imediate oꝛdinãt ad deum.quia idẽ habent
ꝓꝙ obiecto et ꝓ fine.cardinales nõ ĩmediate ſed mediate
vnge et ſi determinãt deum finem:non tamen obiectum
Vnde ſic initiũ alienatõnis a religione xpᷣiana ẽ ex aueꝛ
ſione a o:ſimiliter initium religionis xpᷣiane ẽ ex con
uerſione ad deum. pꝛopter quod conuenit vt illud pona
tur fundamentũ in virtutibo quo initiatur xp̃iana reli⸗
gio.ſcʒ ꝙ immediate cõuertit ad deum.hec aũt eſt vᷣtus
theologica nõ cardinalis.¶¶ Ad quod querit᷑.quare nõ
ponũtur alij articuli de fundameẽto ſiẽ ũli quiſunt de in
dicio et reſurrectõne.Reſpõſio ꝙ inchoantes maxiĩe al⸗
liciũt ad bonũ.timoꝛ ſupplicij:et ſpes ſiue amoꝛ pꝛemij.
ꝓpter quod maxime ↄgruit ꝙ te numero articuloꝝ ĩ ſer
mone inchoationis ſiue fundamento rudium et inchoã⸗
tium illi duo expꝛimerent᷑:ex quibus habetur timoꝛ ſup
plicij et ſpes pᷣmij.¶ Ad quod obijcitur de oꝛatione dñi⸗
ca.dicendũ ꝙ oꝛatio ẽ pius affectus in deum directꝰ.pi⸗
us aũt affectus penitẽtis directus in deum eſi vt dimit⸗
tantur ſibi peccata ſua:qui affectus expꝛimitur oꝛatõne
dominica maxime in illa petitione.dimitte nobis debi⸗
ta noſtra.quia igitur affectus penitẽtis eſt circa hoc:nõ
opoꝛtuit vt expꝛimeretur. Pꝛeterea.quia petitio hmõi
de bet eẽ in fide. AUnde iacob.j.poſtulet in fidei nihil heſi
tans.dicunt ꝙ illud inchoationis ſermonis quod ẽ oꝛo
dominica illis duobo que ſunt in fundamento ſcʒ penitẽ

tia et fide compbenduntur. , „
¶ Conſequẽter queri . S. ij.

tur de numero pᷣdicto.qꝛ videtur ꝙ ſuꝑfluit numerꝰ po⸗
ſitoꝝ in fundamẽto. Ro.j. Juſtus ex fide viuit. igr fides
lufficit ad vitam ſpũalem. igit᷑ ad fundamẽtũ bonoꝛuz.
Item Marc.vlt. Qui crediderit et baptizatus fuerit
ſaluꝰ erit.igit᷑ hec duo ſeʒ fides et baptiſmꝰ ſufficiũt ad
ſalutem:multofoꝛtius ad ſalutis fundamentũ. 4¶ Item
Aarc.j. Penitemĩ et credite hec doctꝛina ſi ufficiens. igẽ
hec dno ſufficiũt ad ſalutem ſiue fundamẽtũ ſcz peniten
tia et fides.¶ Itẽ.act᷑.ij. Penitẽtiã agite baptizet᷑ vnuſ
quiſqʒ vrjm in nomie ihu rp̃i in remiſſionẽ pctoꝝ vr̃oꝝ.
et accipietis donũ ſpũſſancti.hic tria tangunt᷑ qᷓ ſufficiũt
ad ſundamentũ.ſcʒ penitentia baptiſmus et impoſitio
manuũ ꝑ quã datur ſpũſſancti gratia.et alia ſuꝑfluunt.
Item ſlub doctrina baptiſmatũ cõtinet?᷑ penitẽtia. Vñ
