⁊ paleſtine ↄfines vſq; hodie circũcidunt᷑.⁊ pᷣcipue egipꝑtij

et ydumei.amonite et moabite ⁊ omis regio ſaracenoꝛuz
qui habitant in ſolitudine. NHic patet et ex textu ⁊ ex glo.

ꝙ non ſolũ exercebat᷑ ritꝰ circũciſionis in ſemine abꝛabe
bᷣ ĩ alijs mitis.igr alijs fuit circũciſio ĩ remdiũ oꝛiginalis
ſicut ſemini abꝛabe.⸗ Iteʒ ꝙ meliꝰeſt ⁊ ꝑfectius deoẽ at⸗
tribuendũ.ſed vniuerſaliter/ ꝓuideri melius eſt quaʒ pꝑti⸗
culariter:igit᷑ hoc dei eſt igitur cum/ ꝓuidit homini in re⸗
mediũ oꝛiginalis ꝑ circũciſionẽ:circuciſio debet eſſe reme
dium generale.¶ Stem ratio quare baptiſmꝰ ſequit᷑ circũ
ciſionem eſt.qꝛ baptiſmꝰeſt ↄmunioꝛ et ꝑfectior. VHñ mgr
iiij.ſenten.j.diſt. vdeo mutata eſt circũciſio ꝑ baptiſmum
quia ſacrt̃m baptiſmi ↄmuniꝰeſt et ꝑfectiꝰ.Eadem rõne ſi
circũciſio ſegtur ſacramenta legis nature.et ſacr̃jm qð ibi
erat remediũ ↄtra oꝛiginale ĩmutatũ eſt ꝑ circũciſionem:
circũciſio debet eſſe cõmunioꝛ et ꝑfectioꝛ vel ſaltim ita cõ⸗
munis.¶ MRñſio.ſuppoſitis ſupdictis ſcʒ q; ↄueniebat ſa⸗
cramentũ circumciſionis dari abꝛahe.et rõniboꝓ hoc aſ⸗
ſignatis addenduʒ eſt.ꝙ fuit moꝛbo vniuerſalis: canſa tñ
moꝛbi nõ fuit vniuerſalis ſ̊ ꝑticularis.in remedium eꝛgo
moꝛbi vniuerſalis fuit data vniuerſalis medicina.̊ rati/
one cauſe q̃ erat ꝑticularis:fuit data ꝑticulario medicia.
E ꝑticulaꝛis fuit cauſa ptʒ.quia cauſa moꝛbi fuit coꝛru⸗
ptio ꝑſone ſingularis ſcʒ pꝛimi hoĩs.perſona em̃ eius coꝛ
rupta coꝛrupit naturã:ex cuiꝰcoꝛruptõne eſt coꝛruptõ ge
neraliter ꝑſonalis.⁊ ꝗa pᷣceptum datum fuit ade ⁊ per vi⸗
rum deſcenclit pceptum ad mulierẽ:om̃es deſcendentes a
viro obligati erant in viro.v.ad Ro.ꝑ vnum homineʒ in
hunc mundũ pctm intrauit ⁊ ꝑ pctẽm moꝛs.duplex ẽᷓ reme
dium ſtatutũ eſt. vniuerſale ↄtra moꝛbum vniuerſalẽ.cuʒ

dñs dedit ꝙ in fide ꝑentum cum ſacrificijs remitteret᷑ pec

catũ oꝛiginale. Item qꝛ in viro habũdauit cã coꝛruptiois.
qꝛ ꝑ virü tranſſuſa eſt coꝛruptio:ſtatuit dñs remediũ par
ticulare ↄtra cauſam ꝑticularem. boc aũt fuit in lege ſcri⸗
pta.et h̊ ↄueniebat fieri in lege illa:non in lege nature vel
euãgelij. lex nature ⁊ gr̃e ſiue euãgelij fuerũt vles.lex eniʒ
moyſi qtum ad ꝓpria fuit ꝑticulaꝛis ⁊ vnigeniti data.vñ
glo.ſuꝑ illud Exo.xxiij. Aſcende ad me diĩc.qꝛ lex tm̃ vni
ꝓpło ↄmittenda erat:euãgelij gra om̃ibo p̃dicanda:ad ac⸗
cipiendã legem ſolꝰmoyſes aſcẽdit.qdð debet intelligi qtũ
ad ꝓpria legis ſcʒ legalia:qꝛ qᷓtũ ad moꝛalia fuit vłis.ſed
illa nõ erant legis moy ſi ſed legis nature. Vñ lex ilia nõ
fuit niſi expſſiua ⁊ manifeſtiua legis nature qᷓtuʒ ad hec.
Sed obijcit᷑virtꝰcicũciſionis ſiue purgatio ꝑ circũciſi⸗
onẽ nullo mõ reſpicit cauſam moꝛbi ſiue illuʒ a quo eſt: H
potiꝰmoꝛbum.igit᷑ ex relatõne ad cauſam nõ debet recipẽ
ogruitatem: ſed ex relatione ad moꝛbũ.igit᷑ cum moꝛbus
erat vniuerſalis: ⁊c. Rñ.ꝙ hec ↄgruitas q̃ aſſignatur illi
ſacramento:eſt in ſignando nõ in efficiendo. Vnde licʒ ciꝛ
cuimciſio nõ reſpicit cauſam moꝛbi ꝑ efficaciaʒ: reſpicere
tñ ponit᷑ ꝑ ſignatõeʒ. vel põt dici vt dicit bug. Tres ſunt
circuciſiones. Ena in carne tm̃ que ẽ ſacrm.alie due que
ſunt res et virtꝰſacramẽti.altera q fit in pnti qñ aĩa ꝑ di⸗/
ſpoſitiõeʒ iniꝗtatis circũcidet᷑.altera q̃ in futuro fiet qñ ꝑ
depoſitõeʒ coꝛruptõis circũcidet coꝛpꝰ. SPrima igit᷑ eſt in
carne.ſcdᷣa in mente.tercia in coꝛpoꝛe.hec bug.ſᷣ tam cir⸗
cũciſio mentis q fit ꝑ depoſitiõeʒ inigtatis:qᷓ; circumciſio
coꝛpoꝛis que ſiet per depoſi:õem coꝛruptõnis:particula⸗

ſeptima

rio eſi.vt igitur congrueret ⁊ conſiguraretur ſignũ ſigna
to ⁊ ſacramentuz rei:oↄgruebat vt circuũciſio particularis
eſſet.¶. Si obijcit᷑ ratõne eadem q baptiſinus deberet eſſe
particularis.et ſacramentũ quod erat in remediũ oꝛigia⸗
lis in lege nature.Oicendũ ꝙ nõ eſt verum.quia ꝓpꝛie ſa⸗
cramenta legis ſcripte data ſunt in figuram. nde.j.Co
rin.x. Om̃ia ↄtingebant illis in figuram.¶ Et ſi obijcitur
ꝙ nullum debebat eſſe tp̃s in quo nõ eſſʒ vniuerſale reme
dium: ſicut vniueꝛſalis erat moꝛbus.Sicendũ ꝙ hoc veꝝ
eſt. VUnde in illo tempoꝛe licet circũciſio nõ eſſet vniuerſa⸗
le:erat tñ aliquid adiunctũ quod cum illo vniuerſalitatẽ
faciebat.fides enim cum oblatõnibo que eſt adiuncta cir/
cumciſioni.q̃ medicina adhuc durabat ꝓpter mulieres et
ꝓpter pᷣuentos:reddebat vninerſalem medicinã ↄtra moꝛ
bum oꝛiginalis pct᷑i et oꝛiginalis cõcupiſcentie.Ad quod
igitur obijcit.ꝙ moꝛbo fiit generalis igitur ⁊ remedium.
icendum quod ſic fuit ſcʒ reſpectu moꝛbi:quia in nullo
erat moꝛbus qui nõ haberet remedium licet nõ eſſet vnde
eſſet vnum remedium diſtinctum in ſe.et hoc bene ſufficie
bat et bene ↄgruebat. Ad illud quod obijcit᷑. per ſimile
in lege nature ⁊ lege ve.Dicendũ q; non eſi ſimile.quis le
ges ille nõ fuerũt vniuerſales hec autem ꝑticularis ⁊ vni
populo inſtituta.Vñ.vij.nũeri. Que eſt alia gens ſic in⸗

clita vt habeat cerimonias iuſtaq; iudicia 2 vniuerſaʒ le⸗

gem quam ego ꝓpono hodie ante oculos veſtros.⁊ hoc ba
bet᷑ in glo.pᷣdicta Exo.xxiij.¶ Ao illð qdð obijcit.ꝙ prece

ptuʒ de circũciſiõe fuit datum non ſolũ abꝛahe.ſᷣ et verna
culis et ſeruis.Dicendũ ꝙ reuera nõ tm̃ extendebat ſe ad

iudeos qui erãt de ſtirpe:led ꝗ erant de domo. et hoc pʒ ex
ſoꝛma pᷣcepti.dicit᷑ em̃ tam veꝛnaculꝰqᷓ empticius circum
cidetur et quicũq; eſt de ſtirpe veſtra.et hoc patet expᷣſſius
per expletõem pꝛecepti quam abꝛaham impleuit.dicit᷑ em
ꝙ abrahaʒ tulit omnes vernaculos domꝰſue 2 vniuerſos
quos emerat et circũcidit.Eſtimo tñ ꝙ pᷣceptum inq;tum
datum erat abrahe et ſemini eiꝰ:erat neceſſitatis.inqᷓtuʒ
alijs honeſtatis ſiue ↄgruitatis. Honeſtum eniʒ fuit ꝙ fa
milia cõfoꝛmaret᷑ dñno ſuo in cultu iuxta illud Ecẽi.x.Fᷣm
iudicem ꝓpli ſic et miniſtri eius.i¶ Ad illud qð obijcit᷑ qd
BGeñ.xvij.dicitur generaliter:maſculꝰcuiꝰ p̃pucij caro ⁊c
Dicendũ ꝙ intellectus illiꝰgeneralitatis ex r̃a anteceden
ti patet que eſt.circũcidetur ex vobis om̃e maſculinum.et
eodem.om̃e maſculinũ in generatõnibo veſtris circumci⸗
vetur. VUñ non om̃s obligat illud p̃ceptum. ſ̊ eos ꝗ erant
de ſtirpe abꝛabe:alijs tñ valebat circumcilſio ſi ſumerẽt ſi⸗
cut habetur in glo.Geñ.xvij.y ſin ahelem ⁊ vernaculos ñ
intendebat deus:tm̃ vt pᷣpucium carnis abꝛahe ⁊ ſobolis
eiꝰ circũcidẽt᷑.ſed ei quẽ a cũctis elegerat moꝛtalibo:eter⸗
ni teſtamenti munera ↄferebat. Unde paulus.Qon eniʒ
ſumꝰciꝛcũciſio ⁊c. Pꝛe.dat᷑ in illo pᷣcepto intelligi.ꝙ ſicut
pᷣuaricatio fuit generalis:ita remediũ om̃ibus viris vtile
et ſi nõ obligaꝛent᷑. ¶ Si vo querat᷑ vtrũ eſſent obligati ꝗ
nõ erãt de ſtirpe ad h̊ ꝙ circũciderẽt᷑.ita ꝙ ſi nõ eſſent cir⸗

cunmciſi peccarẽt mortaliter ſi eſſent de domo.videt᷑ ꝙ non

ſed dñs erat obligatus q̃ntuʒ in ſe erat ad illos circumci‚⸗
dendos ſi in domo vellent manere ne diſſonarẽt in ritu fa⸗
milia a dño. NHoc etiã videt᷑ extrahi Exoð.xij.vbi dicituꝛ
ꝙ opoꝛtuit prius vernaculũ vel empticiuʒ circũcidi ad h̊
ꝙ celebꝛaret phaſe.⁊ ita ſi volebat celebꝛare ritum condi
tionalr tenebat᷑. ¶ Ad hoc quod obr̃.de glo.illa.pactum
cei non ᷣm opus ſ̊ ᷣm oꝛiginem fecerũt irꝛitum ⁊c. Dicẽ
dum ꝙ glo. vult ꝙ illi quibo datũ fuit pᷣceptum de circum
ciſione fecerunt irꝛitũ pactum.i.manſerunt in originali.
quia nõ fuit illis alia via ſalutis. vñ debebãt ꝑire.vñ illi
quibo datũ fuit pᷣceptuʒ dicti ſunt irꝛitũ feciſſe pactum:qa
illis fuit H̊ͥ ſoluʒ remediũ.Ael aliter põt exponi et ałr vo⸗
cari cauſa ꝑditõnis.ſcilʒ ſᷣm ꝙ pactum dr ipᷣa circũciſio.
VUnñ geñ. xvij. Tu cuſtodies pactũ meum. intellige circũci
ſiones.vñ inter illos et deũ fuit circumciſio pactũ.i.refoꝛ

matio pacis ꝑ ablutõeʒ:vnde pactum dicitur quaſi pacis

actum.ſicut habet᷑ Exo.xix. Si cuſtodieritis pactuʒ me⸗
um.i.pacis actum dicit interlinearis quaſi diceret.ꝗ non

—
. 4

erunt eircumciſi de vobis.quia non obſeruant pꝛeceptum
circũciſionis qᷓ reformabat pacem vr̃am de offenſa oꝛigi⸗
nali ꝑibunt.¶ Ad illud qð obijcit de illo.ix.hiere.narꝛat᷑
cæ egiptijs ⁊ alijs ꝗ erant circũciſi.dᷣm ꝙ hoc nõ fuit.qa
illis data fuit circũciſio in remediũ: ̊ hoc fiebat ad imita
tionẽ ritus abꝛahe et indeoꝝ. ↄſideratis beneficijs dei iu⸗/
deis exhibitis.ſicut legit᷑ ꝙ multi de egiptijs exierũt ð egi
pto cũ bebꝛeis: viſis mirabilibo que dñs fecit ad liberatõ/⸗
nẽ hebꝛeoꝝ Exo.xiij.ᷣ et vulgus ꝓmiſcui ſexus innume/
rabile aſcendit cũ eis.¶ Ao illud qð obicit᷑.ꝙ deo qð me
lius eſt ſem ꝑ eſt attribuendũ.Dicendũ ꝙ boc intelligituꝛ
ſm ꝙ bonum generaliter dicit ↄditõnem oꝛdinis vel crea
turaꝝ adinuicè vel creaturaꝝ ad finem: non aũt fm q bo
nitas dicit rei ꝑfectõeʒ in ſe quia hoc ponere eſſet deſirue
re oꝛdinem generalem in rebus.qa ſi hoc:ſequeret᷑ omnia
eiuſdẽ ſpẽi vel generis eſſe equalia.Et dicit aug. Si om⸗
nia eſſent eq̃lia nõ eſſent oĩa:nibilom inꝰſᷣm ꝙ bonum die
generaliter ↄditõeʒ oꝛdinis:ſemꝑ qð eſt melius eſt ðo at⸗
tribuendũ.et ſic melius ẽ.quia maioꝛis ↄgꝛuentie in oꝛdi⸗
ne yt ꝙ aliquod ſacramentũ ſit ꝑticulare.aliud vniuerſa⸗
le ỹ ſi oĩa eſſent vniuerſalia. Ore. illa ꝑticularitas fuit
vt deſignaret᷑ ꝑticularitas cauſe que fuit in viro. nec pꝛo⸗
pter hoc tollebat᷑ vniuerſalitas remedij.¶ Ad vitimuz di
cendũ. ꝙ ſi baptiſmus ſeqtur ad circũciſionem rõne maio
ris ꝑfectõnis vel ↄmunioꝛis.hoc tñ nõ eſt cauſa geneꝛalis
oꝛdinatõnis:qꝛ non omne ſacr̃m ſequens erat ↄmuniꝰan⸗

tecedente illud:ſᷣ potius duplex ꝑfectio ſcʒ in euidentia ſi

gnificandi et efficacia oꝑandi.ſᷣm aũt hanc duplicẽ perfe
ctionẽ ſacramentũ legis ſcripte ſegtur oꝛdinate ſacramen
ta legis nature: et ſacramenta legis noue ſacramenta le⸗
gis veteris.

1.H. ij.
ca hoc quibo dari debuit qᷓtum ad ſexũ.et videt᷑ ꝙ ꝑſonis
vtriuſq; ſexus.ſicut moꝛbo fuit coĩs vtriq; ſexui: ſimiliter
et medicina debuit coĩs eſſe vtriuſq; ſexui.¶ Pꝛe.medicĩa
curatiua oꝛiginalis ? in lege nature et in lege euãgelij in⸗
diſtincte dabat᷑ vtriuſqʒ ſexui:a ſimili videt᷑ de medicina
curatiua oꝛiginalis in lege ſcripta.¶ Pꝛe.ſi circũciſio da
ta fuit.quatenꝰꝑ hoc ſignaculũ ꝓplus dei ab infidelibo di
ſtingueret᷑. vt habet᷑ a hHug.et a dama.vterq; aũt ſexꝰcon
tinebat᷑ in ppło dei: &̊ ⁊c. ¶ Pꝛe. ſi danda erat circumciſio
ꝑſonis alterius ſexus tm̃: videt᷑ ꝙ debuit potius dari mu
lieribo qᷓ; viris.ſicut a muliere erat initium peccati.Ecẽi
xxix.et plus erat in illa de defectu oꝛiginalis ſcʒ ꝓnitatis
igit᷑ illi debuit dari remediũ moꝛbi.¶ Item in lexu mulie
bri magis vigebat moꝛbus: igitur magis indiguit reme⸗
dio:igit᷑ cũ diui itas ꝓuidet vnicuiq; iuxta qð indi
.Rñſio. multiplex eſt ratõ quare magis congrue
ꝙ fieret in viro qᷓ; in muliere. Vna tacta eſt ſupᷣ.ſ.cor⸗
rupiio ꝑticularis ipſiꝰpᷣmi viri.lieet em̃ in om̃ibo eſſet ge
neralis ⁊ vtriuſq; ſexus:tñ erat ꝑticularis ⁊ ſolius ſerus
virilis.Alia eſt ex ꝑte ꝓpagatõnis moꝛbi.qꝛ ſcʒ talis ratõ
ꝓPagatõis pᷣncipaliter eſt in viro.qꝛ quod de viro deſcen⸗
dit rõnem tenet actiui. VUñ quia vir eſt cã deſcẽſus morbi
ad poſteros:ↄueniẽs fuit vt illi daret᷑ remedium ſicut ipᷣe
fuit cã moꝛbi.Item reatꝰoꝛiginalis fuit eternꝰvñ ↄuenie⸗/
bat vt eiꝰremediũ fieret ꝑcircularẽ ceſſatõneʒ q̃ ſignifica
ret eternitatẽ reatꝰ.qð nõ fieret ſi mulier circũcideretur.
Itez oꝛiginale fuit q̃ſi peim circulare·qꝛ ab aia pᷣmi hoĩs
ꝑuenit coꝛruptio in carnẽ.⁊ a carne iteꝝ in aĩaʒ deſcẽden
tis ab ip̃o. Item in pᷣmo hoĩe ꝑſona coꝛrupit naturaʒ:in
alijs natura ꝑſonã. Item alia ẽ ratõ.ſ.ſignatõ curatõnis
gĩe ꝑ circũciſionẽ hmõi ⁊ nõ carnis.vñ Hugo.Solis ma
ſculis data ẽ circũciſio carnis.qꝛ ſacra ſcp̃tura ꝑ maſculi
nũ ſexu aĩam: ꝑ muliebꝛẽ ðᷣo cernẽ ſignificare ſolet. vt vi⸗
delicet oñderet᷑.ꝙ illa exterioꝛ circũciſio aĩabo ſct̃iſicatõʒ
ↄtulit:ſ̊ carni nõ abſtulit corꝛuptõeʒ.⸗ Ad illud qð pᷣmo
obr.ꝙ moꝛbo indiſtincte ↄuenit vtꝛiqʒ ſexui ⁊c.DHðim ꝙ ⁊
ſi in moꝛbo nõ eẽt diſtinctõ:ↄueniẽs tñ fuit qð ĩ medicina
eẽt.cuiꝰrõ eſt.qꝛ circũciſio nõ fuit ſolũ data in remediũ ſᷣ

in ſignũ.magis aũt ↄogruebat circũciſionẽ fieri in viro ra⸗

tione qᷓ data fuit in ſignũ ꝙᷓ in muliere vt er dictis patet.

Ao aiiud qð obr ꝑ ſimile ſumptũ a lege nat᷑e ⁊ euãgelij
dom ꝙ nõ eſi ſile. qꝛ vt ſup tactũ eſt. ea q̃ erãt ꝓgꝛie de lege
ſcripta:nõ erãt data tm̃ ad efficendũ.ſ̊ potiꝰ ad ſigficãdũ
oĩa em̃ ↄtingebãt illis in figura. ꝓter h̊ rõ ↄgruẽtie qꝗ eſt
er pte ſigniſicatiõis: maxĩe ẽ attendẽda in illis.Sacr̃a at᷑
legis euagelij erãt ꝑſe ad efficiendũ.erãt em̃ ꝑſe data ĩ re

mediũ: no aũt in ſignũ. Sacr̃a vo leqis nature⁊ ſi inſtitu⸗

ta erãt nõ ſolũ in remediũ ̊ in ſignũ:erant tñ magis ↄfu⸗

ſa. nec ita diſtincte ſignificabãt ſic quedaʒ que erant legis
ſcripte. ꝓgreſſus em̃ in legibo quaꝝ ſacr̃a data erant ĩſi⸗
gnum ⁊ remediũ:erat ab im ꝑfectioꝛi ad ꝑfectiꝰ.lex em̃ na
turalis eo mõ qͥ dicimꝰſacra.ſcʒ decimas ſacrificia ⁊ obla
tiones fuiſſe legis naturalis: erat minoꝛis ꝑfectõnis qꝙᷓ lex
ſcripta.Vñ indiſtinctõ erat in ſacr̃is legis nature.qa ea⸗
tem exercebant᷑ in remediũ oꝛiginalis ꝓpter viros ⁊ muli
eres.a in remediũ oꝛiginalis ⁊ actualis in lege ſcripta di

ſtinguebant᷑.qꝛ alia exercebant᷑ ĩ remediũ hꝰa illiꝰ legis.

Vñ impfectio legis pᷣme reꝗꝛebat iſtã diſtinctõnez. ¶¶ Ad
illud qð obr̃.ꝙ circũciſio data fuit ad diſtinguenduʒ 76.
Sðm ꝙ vir ẽ caput mulieris.j.coꝛin.xj.ter qð ſufficie⸗
bat ad ꝓpłi fidelis diſtinctõeʒ ſi ignaculũ datũ viris:ſicẽ ad
H ꝙ hõ diſtinguat᷑ ab homiĩe ſignuzʒ diſtinctõis in capite.
Pꝛe. circũciſio data fuit in ſignũ diſtinctõis gẽtis iudeo⸗

rũ ex q̃ rpᷣc debebat naſci ab alijs.⁊ qꝛ pagatõ genealo⸗

gia ꝑ ſe attendit᷑ penes mares:iõ eis data fuit nõ mulieri
bus.4 Ad illud qð obr.ꝙ a mulieꝛe ẽ initiũ pcti. Ddðm ꝙ
intelligit᷑ de pcto actuali.ſᷣ a viro eſt initiũ tranſfuſionis
oꝛiginalis.vir eĩ habũdauit a muliere:qꝛ in viro fuit vni⸗
uerſalis natura. 4 Ad aliud qð obr. ꝙ mulier magis bʒ
de ꝓnitate ⁊ ita in illa eſt maioꝛ effecrꝰoꝛiginalis. Dicen⸗
dum ꝙ illud qð eſt coꝛruptõis in muliere:nõ eſt ca uſa pꝛi
ma coꝛruptõnis in poſteris.ſua em̃ ccꝛruptio nõ eſt trãſfu⸗
ſibilis ad poſteros.vñ illa nõ eſt cauſa tranſfuſionis ſicut
vir. vñ non de buit dari remediũ illud qð ꝑticulariter da⸗
tum fuit ↄtra moꝛbum ꝗ tranſſunditur.

—

qtur ingreꝛe de obligatõne circũciſionis.
Pꝛimo g̊ querit᷑ de obligatõne qtum ad ꝑ⸗

moꝛtui ante octauã dieʒ damnarent᷑. Quar
. rto fuerũt damnati.
rticulus primus
Veritur ̊ pꝛimo quos obligabat pᷣceptum de
ircumciſione.vtrum ſcʒ omnes deſcendentes
ab abꝛabam. ſic videt᷑ · Geñ. xvij. expꝛimit

pꝛeceptũ de circumciſione datum abꝛabe et ſemini ei?ſim

pliciter nullo excepto.dicit᷑ enim ibi. Ponã pactum meũ
tecum. eriſq; pater multaꝛum gentium. Pactũ autem il⸗
lud fuit de circumciſione. vnde infra eodem.hoc eſt pactũ
quod obſeruabitis inter me et vos et ſemen tuum poſt te.
circumcidetur ex vobis omne maſculinum. datum igituꝛ
fuit pꝛeceptũ de circumciſione inqtum erat pater multa⸗
rum gentiũ.ſed ex ea ꝑte qua de eo ceſcendit ſolum popu⸗
lus iſrael nõ fuit pater niſi vnius gẽtis ⁊c.¶ Contra.gre.
dicit ſuꝑ ꝓlogum Job . ꝙ ipſe fuit te ſtirpe abꝛabe. ga de⸗

ſcendit d eſau: nec tñ legit᷑ circumciſus: igit᷑ non tenebat᷑
ñſio. ꝙ non omes deſcendentes ab abꝛaham obliga⸗
at p̃ceptum dæ circumciſione. ſed ſolum illos qui erant
c domo abrahe. vt yſmahel tenebat᷑ ſimiliter eſau. vᷣ de⸗
ſcendentes ab illis non tenebant᷑. Illi em conuertentes ſe
ad cultũ alienũ ſeꝑauerũt poſteros ſuos a domo abꝛahe.
ſ omes ꝗq ꝑmanſerũt de domo.vt ꝗbo data fuit fra ꝓmiſſa
7 pfr̃es eoꝝ obligati fuerũt.⁊ nõ ſolũ illi ꝑ quos deſcendit
generatõ ab abꝛahã od xpᷣm: quia tũc ſolũ illi & tribu iu⸗
da obligati eſſent. VUñ in ſignũ hurꝰin inſtitutõne paeti de

circũciſiõe: ꝓmiſſa fuit abꝛabe terꝛa chanaã.vñ geñ. xvij.

ſonas. Scðdᷣo ꝙtum ad tpᷣs. Lercio vtrum

¶ Nneſtio vij.

vorn ſiatuã pactũ meũ inter me ⁊æĩter teꝛ⁊ inter ſemẽ tuum polſi videtur ꝙ, vbi in pꝛecepto expꝛimitur tempus: q pꝛeceptũ
atet. te in generationibo ſuis federe ſempiterno. daboq;ʒ tibi et illud obligat ad tempus.YJtez ioſue. v. in glo. dicitur. ꝗ;
geli ſemini tuo pote terꝛã ꝑegrinatõnis tue.⁊ pꝰdicit᷑.tu q̊ cu inobedientes erant legi vagantes ꝑ deſertuʒ. quia nõ cir⸗
dlege ſtodies pactũ meũ ⁊ ſeinẽ tuũ pꝰte.Ecce ꝙ cuſtodie pacti cumciderũt filios ſuos. ſed inobedientia impoꝛtat tranſ⸗
idi pᷣmiſit ꝓmiſſionẽ.ſic inſinuans:q; quibo fnit pmiſſio:tene greſſionem pꝛecepti:igitur tpᷣs cadebat ſub pᷣcepto. 4¶ Itẽ
ezeſt rent᷑ cuſtodie. Om̃es aũt deſcendentes de iacob tenebant᷑ vt dicit hug.tres erãt circumciſiones. Ina in carne:alia
cfagt om̃ibo em̃ illis facta fuit ꝓmiſſio terꝛe vñ debebãt diſceꝛni in mente:tercia in coꝛꝑe.ſed pꝛima ſignat ſcdᷣam ⁊ terciã
unire a gentibo ꝗ alios ritꝰhẽbant.Bicenaũñ igit᷑ ꝙ illi g fuerũt ſimiliter et efficit. & auũt efficit ſcdᷣam planũ eſt. ꝙ teꝛciã:
liſlitu⸗ de domo abꝛahe vt yſmahel et alij: tenebant᷑ legi circum ꝓbo. Quod eſt cauſa cauſe eſt cauſa cauſati. ſed ſecunda
is ſ⸗ ciſionis.pᷣ alij ꝗ nõ fuerũt de domo abꝛabe nõ tenebant᷑:qꝛ circumciſio.ſ.depoſitio inigꝗtatis a mente:eſt cauſa tercie
htlegs pres ↄuertentes ſe ad aliũ ritũ filios alienauerũt a domo ſcʒ depoſitõnis coꝛruptio a coꝛꝑe.igit᷑ pꝛima circũciſio eſi
untiſß abꝛabe. vñ geñ. xxv.due gẽtes ſunt ĩ vtero tuo ⁊ duo ꝓyli. Eauſ teric:eumn ſit A rien igirur pꝛima circũciſio
eñ̃ I ſe „ caula et ſignũ tercie.ſed hoc nõ eſt niſi roõne tempoꝛis.igr
ian GS rtic us ec undus tempꝰpncipaliter fuit in pᷣcepto ſiue de ſubſtantia pcepti.
sile Eatur inqreꝛe de obligatõne circuciſionis ꝙ⸗ Item determinatõ termini coartat ſuppoſitũ termini. vt
agen tum ad tp̃s. Primo g querit᷑. ſi obligatio illa ſi dicat homo muſicus diſputat: termin ſubiectꝰnõ ſuppo
amuli terminahat t's aliquod. Scðdo ſuppoſito ꝗ nit hominẽ in ſua ↄmunitate: ſ̊ hominẽ muſicum. Sz ſiẽ
npadi ſic: queri ſi tpᷣs illud cadebat ſub obligatõne. tenmii ſinieelten aten ſua tebninatne:ſitniltter
Pſec j 4 4 t act copulatiuꝰſua. Igitur cum pᷣcipitur circũcidi non
critur ita E Pꝛi/ . S. f. ſimpliciter ſed die. viij. eterminatio appoſita coartat actũ
dizn. mo. ſi obligatio illa tetermina bat aliqð tp̃s. ſic videt᷑ copulatũ m agruentiã determinatõnis. et ita nõ pꝛcipu
ſiſfce gen. xvij.cum dr infans octo dierũ circucidetur. ¶ Cõtra. tur circũciſio ſimpliciteꝛ: ſ̊ circũciſio tempoꝛe tali.Ex his
ſe tpᷣs baptiſmi nõ fuit dterminatũ qui eſt remediũ oꝛigia⸗ videt᷑ ꝙ dies. viij. erat de ſubſtantia pᷣcepti.ſi ontra. di⸗
cir. lis peti: ſimiliter nec debuit vterminari ips circũciſionis cit Hug. vt oſtendetur ſacrm circũciſionis quẽadmo
len Ael ſi ſic:qre magis buiꝰꝙᷓ üliꝰ. ¶ Ytem in lege nature re dum pꝛima ſacramẽta ad voluntatẽ ꝓpoſita:ſed ex neceſſi
elin mediũ oꝛiginalis nõ fuit determinatũ ↄditione tꝑali. q̃re tate exequendũ pꝛeceptũ ↄmuniõe firmat᷑. cum dr maſcu⸗
liet igitur in lege moyſi. 4 Itez que fiebant in lege ſcripta ad lus cuiꝰpꝛepucij caro circũciſa nõ fuerit:ꝑibit anima illiꝰ
purgatõeʒ actualis:nõ determinabũt tps aliquod:ſimili⸗ e ꝓlo ſuo. Hec hug. igit᷑ cum oↄminat᷑ nõ circũciſo octa⸗
ac ter videt᷑ ꝙ nec debeat de remedio otra oꝛiginale ¶ Rũñſio uo die. ſed nõ circũciſo ſimpliciter: viij. dies nõ cadit ſub
ſions Nerx ſcripta tẽpalis fuit⁊ veritas legis tranſitoria. ꝓpter p̃cepto:ſed circumciſio in tali membꝛo. In Geñ.em̃.xvij.
ittn⸗ quod ↄueniẽs fuit in huiꝰrei ſignificatõem ſacr̃m legis il in ↄminatõne nõ opꝛebendit᷑ tp̃s:ſed ſolũ circũciſio ⁊ mẽ⸗
noge lius m tps determinari. ⁊ marime illud ſacr̃m quod fu⸗ brum circũcidendũ.¶¶ Item pm ſucceſſionẽ tpis maiorem
Dim it exoꝛdium obſeruãtie legalis. ſcʒ circũciſionem:vt nihil ⁊ fides ſucceſſit in maioꝛi diſtinctõne.eodem modo ⁊ ſaẽ⸗
bnuſant qð nõ ſemꝑſᷣ quodã tpe fieri debuit ſignificaret᷑ ler ad tẽ⸗ menta fidei.igitur cum ſacrjm baptiſmi ſuccedit circumci
ſtmniſp pus vuratura et nõ ſemꝑ ꝑmanſura. nõ ſitr eſt de lege xp̃i ſioni: debet magis diſtingui ꝙᷓ circũciſio. igitur cum ba⸗
nisſicu cuiꝰveritas ꝑpetua eſt Math.xxiiij. Celuz et terꝛa tranſi⸗ ptiſinus nõ diſtinguit᷑ additõne tꝑis neq; alio mõ:̊ ſim⸗
lier da⸗ bunt vba aũt mea nõ tranſibũt.⸗ Ero.xxv.facieſq; ſupꝛa pliciter datũ eſt pᷣceptum de baptiſmo. ſimiliter dʒ eſſe de
coꝛonã ⁊c̃.glo.eterna dei ſapia quã pᷣdicant nec incipiẽs circũciſione. ¶ Item vagantes ꝑ deſertũ nec circũciderũt
nec deſinens eſt. Quia igit᷑ veritas euãgelij ppetua eſt nõ filios nec puniti fuerũt.nec arguti ꝓpter illaz omiſſioneʒ:
tꝑalis:nec ſacramenta legis eusãgelice debent dria tẽꝑali ſͦ lex puniebat tranſgreſſoꝛes legis et pᷣceptoꝝ dei: igitur
. Iterminari. Silr dicenduʒ eſt de veritate legis nature qᷓ tempus nõ fuit te ſubſtantia pcepti. pumiti em̃ fuerũt gꝛa
ſonis fuit ꝑficienda non tollenda generaliter:ꝙ̊ quia veritas le⸗ uiter ex tranſgreſſione diuini pcepti in alijs ſicut ꝓpter oꝛ
nad gio ſcripte qᷓ fuit vmbꝛa vlł figuꝛa. Heb. x. Rex ẽ vmbꝛa fu dinatõeʒ vituli. xxxiij. Exo. Silr ꝓyter tranſgreſſionẽ ſab
ptrem turoꝝ tꝑalis fuit et deſitura in tempoꝛe. veritas legis na⸗ bati. ſicut ꝗ collegit ligna in ſabbato.xv.i Qũe. Mon autẽ
OQuar⸗ ture et gr̃e nequaqꝙᷓ. et ideo ñ debuerãt ſacramenta illa fuerũt puniti ꝗpter omiſſionẽ circũciſionis: vñ nõ videtuꝛ
dari ſub diſtinctõne tẽꝑali.¶ Ad illud qð obr̃.q̃re ſacr̃m ꝓ omittendo traſgꝛeſſi ſunt pceptuʒ dñi.¶ Rñdeo.qꝙ tp̃s
quod fuit in remediũ oꝛiginalis fuit datũ ſub diſtinctõne cæterminatũ ad circũcidendũ ſcʒ.viij. dies cadit ſub pꝛece
tꝑali: nõ aũt que fiebant in remediũ actualis vt hoſtia p pto.Nð pʒ ꝑ aug.d.O in deſerto nõ circũcidẽtes fuerũt
puund peto et delicto.Dicendũ ꝙ quia pct᷑a actualia paſſim et ĩ⸗ inobedientes legi.v.ioſue. YItem hoc hr̃ ab bug. Itẽ ioh.
undend diſtincte fiebant ꝗᷓ habebant neceſſe purgari:nõ decreuit vij. Si circũciſionẽ accipit hõ in ſabbato vt nõ ſoluat᷑ lex
erpin lex illoꝝ purgationes fieri niſi in tꝑe quo fierent: ne aliq̃ moyſi.q.d. Circumciſio fiebat in ſabbato qñ. viij. fuit ſab
nietſn modo ꝓmitterẽt aliquẽ moꝛari in pcto ſuo: nihilominus batum nec ſolueret lex q̃ hoc pᷣcipit. Item ibi dĩc glo. quõ
wum mi eront quedaʒ piacula ſiue ſacramẽeta.qᷓ ꝓpter quotidiana iubemini vacare: ſi occurꝛit.viij.dies iubemĩ circũcidere
Gtrmi⸗ peta qͥ vitari nõ poterant fiebant. ſicut aqua expiatõnis bec glo. Sʒ duplr erat aliqd de ſubſtantia pcepti in ſacra
ſtpocuũ rix. Aueri.et de hirco emiſſario Leui.xvj. que fiebant.x. mentis. vel ita ꝙ erat m neceſſitatis efficacia: ſicut fora
polte. Buppoſ ibidem habetur. eboß in haheiſino it de ſubnärig 4 a ꝓ nõ erat e⸗
ginn „ II L ceſſtatis ad efficaciã ſ̊ neceſſitatis ad obſeruãtiã. i. traſ⸗
n 2 210 ppoſito 1 0 que S. ij . gieſſio eẽt ſi nõ obſeruaꝛet᷑.⁊ hoc mõ vltimo fuit.viij.dies
pon ritur. Si tps cterminatũ cadebat ſub obligatiõe: hoc ẽ. de lubſtantia pcepti nõ pꝛimo. VUnde nõ ſuit neceſſitas ad
ragr. ſi dies. viij. ꝗ eterminateſt ad exequendũ pᷣceptuʒ de cir obſernandum niſi di atoꝛie. aliter fieret nõ nccitatis
ad cumciſione:fuit de ſubſtantia pcepti. ſic videt᷑.qꝛ geñ. ad efficiendũ.¶ Ad illud igit qð obijcit᷑ · ꝙ nõ pᷣcie bat᷑ di⸗
enehit xvij. vbi datur Pceptuz tæ inſtitutõne: fit mentõ de tẽꝑe ſiẽ es. viij. ſub om atõne. põt dici ꝙ intelligit᷑ tᷣs vbi ſuꝑad
obiig⸗ ipſo actu: vñ ibidem dr infans octo dieꝝ circumcidet᷑ ditur ↄminatõ. Uñ ſic ſuppleri littera dʒ Geñ. xvij. Mda⸗
ſern Mem in pcepto de circũciſione fit mentio de tribus.de ſculus cuiꝰppucij caro circũciſa nõ fuerit.viij. die. delebi⸗
wucsr iplo circũcidendo:de tẽꝑe:de mẽbꝛo in q̊ͥ exercendus erat tur aĩa illiꝰ.ñ in lr̃a.lxx.dr. Incircũciſus maſculꝰcuiꝰ
an. 4 aetus.qa pᷣceptũ fuit vt maſculꝰcircũcideret᷑.2. vij. die. et nõ circũcidet᷑ caro ppucij.viij.die:ꝑibit aĩa ⁊c. Vel aliter
nn in carne pꝛepucij.ſed duo cadunt ſub pᷣcepto ſcʒ quis cir⸗ põt dici. pᷣceptũ de circũciſione q;tum ad octauã dieʒ *
iuc cuicidendus ⁊ in quo membꝛo igitur et terciũ. ¶ Itez eſt fuit neceſſitatis ad obſeruandũ: nõ ad efficiendum. pena
mnn obligatio voti et eſt obligatio pᷣcepti.ſed in voto nõ ſolum aũt inflicta ſcʒ ꝙ ꝑibit de ꝓło qꝛ irꝛitũ fecit pactũ: nõ eſt
nn eſt obligatio ad illud quod vouet᷑:ſed ad tpᷣs impletõnis pena tranſgreſſoꝝ beſt incircũciſoꝝ. ꝓpter qðᷣ nõ opoꝛte⸗
voti.vt ſi quis vouerat ſe intrare religionem infra annũ: bat ibi mentio fieri de pena.pena em fuit alia nõ recipien
c obligat ſe ad intranduʒ. ad intrandũ tali tꝑe.Similiter tibo circũciſionẽ: ⁊ alia nõ circũciſis.¶ Ad aliud qð obf.

—

ꝙ ſacramenta ſuccedunt per maioꝛem diſtinctionem ⁊c.
ERñſio.ꝙ ratio diſtinctõnis temꝑalis ipius fuit ſignatio
ſine pᷣfiguratio. Signatio vel pfiguratio ꝓria erat legis
illiꝰ. in quo om̃ia ↄtingebant in figura. Corin · x. h̊ legis
euangelij ꝓpꝛia veritas erat.vñ diſtinctio tꝑalis nõ ſucce
cebat eſſentialr cum ſucceſſione ſacroꝝ ſed diſſinctio xfe⸗
ctõnis in ſignificando ⁊ efficiendo. Ad illud qð obijcit.
ꝙ vagantes ꝑ deſertũ nõ fuerũt puniti ⁊c. Dicendũ ꝙ fu⸗
erũt quedã pᷣcepta in lege que nõ receperut diſpenſatõem
ſicut cultus vniꝰ cei obſeruatõ ſabbati.⁊ alia moꝛalia pꝛe
cepta.ſcʒ decalogi.vñ bec tranſgreſſi puniebant᷑ m taxa⸗
tionẽ legis.vᷣ pᷣceptum circũciſionis ꝙtum ad tps recepit
diſpenſatõeʒ.et canſa diſpenſatõnis fuit nccia.q; cum c
ſtra neceſſe hẽbant mouereſe ad motum colũne ignis et
nubis ꝗ motus erat incertꝰ.ſ̊ opoꝛtuit tũc incireumciſos
moneri cuʒ maximꝰdoloꝛ erat circũciſis pluribo diebo:ex/
ponerent᷑ diſcrimiĩ et ſic circũcidentes maninijcerẽt in ꝑ⸗
nulos ſuos vel ſibi ſi ſe circũciderent. 4 Si obijcit᷑ ꝙ erãt
inobedientes legi ſicut dicit aug. Dicendũ ꝙ plus er ne⸗
gligentia vel exr ↄtemptu inobediens fuit: nibilominus 8
diſtenſatione fuit ꝙ moyſes ⁊ alij ꝗ ̃erant nõ pᷣceperunt
puulos circũcidi. Anð maioꝛibo facta fuit pma diſpenſa
tio iuxta voluntatẽ dei qᷓtuʒ ad actũ circũciſionis: 2 alijs
quodammodo mediantibo illis.ſ.quia nõ indixerũt alijs
circũciſioneʒ debere tũc exerceri: nibilominꝰnõ curantes
circũcidere pꝑuulos vel ex negligentia vel ex otemptu: trãſ
greſſoꝛes erãt. Dicendũ igẽ ꝙ ꝙtũ ad actũ circũciſiõis p⸗
ſongatõ fuit ꝑ diſpenſatõeʒ ſicut fuit de celebꝛatõne paſce
nõ pᷣparatis ¶ Mũe.ir. Diſpenſatõ aũt iſta bñ inotuit ma
ioꝛibo. quia ip̃is exiſtentibo in ceſeꝛto:oñdit illis dũs que
erãt facturi. tũc aũt nõ oñdit illis ꝙ circũciderẽt ſe cũ in⸗
certi eſſent de motu columne. ꝓpter qð certi erant ꝙ ex di
ſpenſatõne dñi licuit illis ad tpᷣs ſuꝑſedeꝛe.

rticulus tercius

qtur vtrũ moꝛtui añ. viij. diem incircũciſi fu
eruũt damnati. ſic:videt᷑ ꝑ ſimile. Statuto
baptiſmo:quacũq; cauſa vel occaſione vcede⸗
ret aligs ꝑuulus nõ baptiʒatus damnareĩ.a ſimili videt᷑
hB. vñ Me. Qui nũc ꝑ euangeliũ ſuũ terꝛibiliter ⁊ ſalubri⸗
ter clamat. ¶ Aſi ꝗs renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpũſancto nõ
intrabu in regnũ dei: dudum clamauit ꝑ ſua m
ma cuiꝰp̃pucj caꝛo circũciſa nõ fuerit ⁊c ¶ Contra. Hu
go. Aldaſculi ꝗ in moꝛte pᷣuenti ad octanam diem pueni⸗
re non poterũt.⁊ ob hoc ſine circũciſionis ſacramento ab
bac vita deceſſerũt: ſola fide ꝑentum cuʒ oblatõniba et ſa⸗
crificijs nõ impꝛobabiłr ſaluati eſtimant᷑.et hoc oſtendit
Hug.qꝛ alit᷑ miſerabilioꝛ eſſet ſexus virilis qᷓ ſexus femi
neus.Añ hug.pcipue ne miſerabilioꝛ hic ſexꝰgenus appa
reat et ei piudicet᷑ in illo a qͥ alter ſexus abſolutꝰ oĩno fu⸗
iſſe ↄꝑatur. ¶ Pꝛe. in pcepto determinat᷑ tpᷣs cũ dr.infans
viij. dierũ circucidet᷑: ̊ nõ fuit tranſgreſſio añ tempꝰ illud
¶ Item querit᷑ ſi ꝑuuꝰ nõ eſſet circuciſus q̃liter fecit irri⸗
tum pactum dñi:cum non hẽat poſſe ſui vel vſum rõnis.
OPꝛe. qð eſt pactũ qð irritũ fecit puer vel diſſipauit: cuʒ
nullũ inierit cũ dño.¶. Pꝛet᷑.ponat᷑ ꝙ abꝛabã inierat pa⸗
ctum cũ dño de circũciſione.nunqꝗd illi de ſtirpe ſua tene⸗
bant᷑ anteiᷓ vſuʒ rõnis hr̃ent.nec puniri debebãt. ꝓpt alie
num ita vt peccarẽt niſi ſolo oꝛiginali pcto.Cuʒ ̊ ex omiſ
ſione circũciſionis ex pᷣcepto abꝛahe nõ ↄtrahat᷑ oꝛiginale
perᷣjt ſ̊ ex pcto ade:reſtat ꝙ ꝑuulꝰnõ dʒ dici diſſipatoꝛ te⸗

ſtamẽti anteqᷓ; hẽat vſum rõnis ꝓpter aliquã obligatönem

pentũ: niſi fuerat pter obligatõneʒ factã ade. Rñ.ſine
pᷣiudicio.qꝙ ſicut vult hug.ꝑuuli ꝗ moꝛiebant᷑ an diẽ.viij.
ſaluati fuerũt in fide ꝑeniũ cũ oblatõniba ⁊ ſacrificijs: dũ
tñ nõ circũcidebant᷑ niſi qꝛ pceptũ ſuit die.viij.de circũci
dendo:nec ex aliq̊ͥ ↄtemptu obmittebat᷑.¶. Ad illud quod
obijcit᷑ baptiſmo ⁊c.dõm ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ baptiſmuʒ
ſimplłr fuit inſtitutũ ſine om̃i aditõne tꝑis:ciꝛcũciſio non.
Vñ dom ꝙ ſicut nõ baptiʒ atꝰ puulꝰdamnat᷑:ſic nõ circũ⸗
ciſus moꝛtuꝰpꝰſtatutũ tpᷣs.et ſic intelligit᷑ verbũ bede.tał

eniʒ dicit᷑ irꝛitare pactũ.i.pᷣceptum de circũciſione: ſcilʒ g
tꝑe ſtatuto iuxta qð pactũ eſt: pᷣcepiũ no adimplet:niſi di
ſpenſatõne diuina fuerit p̃ᷣtermiſſum. In deſerto autẽ fuit

diuina auẽtas diſpenſans.qꝛ in deſerto erãt in qͥ nõ pote⸗

rant gentibo ↄmiſceri nec indigebãt diſtingui. Pꝛete.dñs
volebat ꝓpter figurã circũciſionẽ differꝛi.vt vna generalis
circũeciſio fieret in terꝛa ꝓmiſſionis:in ſignũ illiꝰ q futura
erat in patria. 4¶ Ad illud qð obijcitur. qliter ꝑuulꝰfecit
pactũ dñi irꝛitum ⁊c̃. Dicendũ ꝙ ſᷣm aug.in li . xxj. de ci.
dei. c. xxvij. ꝗ mouet hanc queſtõeʒ ⁊ vtit᷑ l̃a.lxx.q talis ẽ·

qꝛ pactũ meũ diſſipauit. Eñ dicit.ſi dixiſſet qꝛ teſtimoni⸗

um meũ diſſipauit:nõ niſi de illa circũciſione intelligi co⸗
geret. Nũc vᷣo ga nõ expꝛeſſit cuiuſmodi teſtamentũ ꝑuu⸗
lus diſſipauerit libeꝝ ẽ intelligẽ de iſto teſtamẽto dictũ c
diſſipatio ꝑtinere poſſit ad ꝑuulum. Si auteʒ quiſq hoc

—

nõ niſi de iſta circũciſione eſſe ↄtendit.ꝙ in ea teſtamentũ

dxi qm̃ nõ ẽ circũciſus diſſipauerit ꝑunlus:querat locutõ

nis aliquẽ modũ quo nõ abſurde poſſit intelligi ideo diſſi
paſſe teſtamentũ:qꝛ licet nõ ab illo: tñ in illo eſt diſſipatũ
verũ ſic q;ᷓ adueꝛtendũ eſt.nulla in ſe negligentia ſua iuſte

interire incircũciſi aiam ꝑuuli:niſi obligatõne oꝛiginalis

pcti · et 'm hoc ſenſus eſt.q nõ habint remediũ circũciſio⸗
nis pibit:qꝛ in pᷣmo ꝑenti diſſipauit teſtamentũ dñi. cum
in illo peccauit Ro.v. Et ſᷣm hoc rñdendũ eſi de circumci
ſione ſicut de baptiſmo.quia ꝓpter negligentiaʒ baptiſmi
damnatuꝛ puer⁊? illa eſt negligentia ꝑentũ vel alioꝛuʒ ita
ꝙ; ꝓpter negligentiã ꝑentũ in circũcidendo perit puer ſpi⸗
ritu aliter. AUnde in li. de ſententijs ſanctoꝝ dicit᷑.ſicut ne
gligentia adam in ſus ꝓgeniem ꝑuenit: ita negligentia pa
rentũ ſi nõ circũcidãt puerũ anima eiꝰ ꝑibit.qꝛ ſi ille pᷣce⸗
ptum dñi nõ diſſipauit:tñ in illo diſſipatũ eſt.⁊ Fm h̊ par
uulus nõ obmiſit ̊ ꝓpter omiſſionẽ aut negligentiã parẽ⸗
tum ꝑpuulus damnũ ↄſequitur. ¶ AUo obiectũ aũt dicendũ
eſt. ꝙ, licet ꝑuulꝰ nõ habeat vſum rõms: tñ ſicut peccauit
in adam: ſic in illo diſſipauit teſtamentũ vel irꝛitum fecit
pactum. 4 Ud aliud vᷣo dicendũ eſt.ꝙ illud teſtamentum
ꝓpꝛie erat obedientie pꝛimi ꝑentis ſupeꝛ pcepto ei dato. ſi
ant intelligat᷑ de pacto ſiue teſtamento abꝛabe: tũe opoꝛtʒ
ſic exponere.nõ ꝙ ꝑuulꝰſua volũtate diſſipauit fedus:ſeꝰ
in illo eſt diſſipatũ.et ſic exponit᷑ in libꝛo de ſententijs et ĩ
p̃dicta auẽte aug.de ci.xi ¶ Occaſione p̃dictoꝝ querit
adhuc.habita pᷣſumptõne ꝓbabili de moꝛte ꝑuuli: ſuppoſi
to ꝙ in fide ꝑentũ cũ oblatõnibo purgateſſet: nibilominꝰ
vixiſſet vltra.vij. diem: vtruʒ debuit die. vij. circũcidi.qð
videt᷑ ex pcepto dñi.Contra purgatꝰeſt ab oꝛii nali: ergo

77ł. 4 Rñſio. inſitutõ circũciſionis cũ hoc ꝙ fuit ad pur⸗
gatõeʒ oꝛiginalis: obligabat ad ritum legis.Vñ dicẽdũ.
wlicet ꝑuulus in caſu ꝓppoſito purgatꝰ eſſet ab oꝛiginali.

ſi ↄtingeret eũ viuere vltra.viij.diem: opoꝛtnit eũ circum⸗
cidi cauſa obligatõnis legis.Exemplũ de hoc habetur de
beata virgine. que nõ indiguit purgatõne ſiue puriſicati/
one:nihilominꝰ ne ſolueret qð obligabat lex: ſecit m le⸗
gis ↄſuetudinẽ. VUnde.xij.leui.Cũq; pↄpleti fuerit ⁊c.dicit
glo. aug. cuʒ tale aliqd nato ex virgine dño fieret magis
ꝓ ↄluetudine legis ꝙᷓᷓ pꝛo neceſſitate expiati peccati.Pre

— H

terea.nccia erat ad diminutõeʒ ↄcupiſcentie ſcʒ incircũci

ſo ſicut fuit de abꝛahã.licet em mundatus eſſet ab oꝛigina
li: nibilominus valuit abꝛabe circumciſio propter imple⸗
tionem pꝛecepti et ad diminutionem ſupeꝛſluitatis concu
piſcentie.

rticulus quartus

Equitur inquirere vtrum moꝛtui in deſertoĩ⸗
circumceiſi ſunt damnati. Ee ſic: videtur ꝑ ſen
tentiam domini Beñ. xvij. ſcilicet maſculus cu
1 ucij caꝛo circumciſa non fuerit ⁊c. ¶ Contra.ſi in
periculo damnationis manſiſſet populus incircumciſus.
probabile eſſet ꝙ hoc eſſet Moyſi reuelatum a domino.
ſicut alia peccata eoꝛum.ſicut fuit de murmure populi in
deſerto. xj. Qumeri. ¶ Keſponſio. ꝙ omnes illi qui nu/
merati ſunt a.xx. annis et ſupꝛa. qui viderant gloriam

— – — — — —

t
d
fuit
oe⸗
dis
ralis
tra
ſech
Nk⸗
glisi.
imon⸗
ſgico
inn
icti
ſboe
mentü
loeutd
cdiſi
ipati
nainſt
gnale⸗
chaſio⸗
ſi.cuin
eymnei
priling
mmzita
er ſy⸗
ntne
Nwapd
Me ſ⸗
ubper
nüpan
dicenc⸗
peccun
tum ſeet
mentun
ſdato.
oport
lneiſe
ſkat
gen
blonn⸗
ſcicdig0
alnergo
ockpur⸗
dicedu.
nihneli⸗
arcum
Cbetuea
rlducn
Grfnle
niiat
mags
i e
Nirtücr
Cigins
4 ſaple⸗
is M

dſern⸗
ſeuroi
aſonlies
bumnii
R
Nmm.
vplin
lgim
in

*

Nueſtio

domini in egipto: moꝛtui ſunt in deſerto ſicut habet᷑.xiiij.
Nũeri. Vnde ſi illi ꝗ erant circũciſi in egipto et alioꝛum
nullus moꝛtuꝰeſt. ſm illud pᷣs.Et in tribub eoꝝ nõ erat
infirmus:videt᷑ ꝙ nullus moꝛtuus eſt incircũciſus in de⸗
ſerto. ſuppoſito autem ꝙ aliquis moꝛtuus eſſet: eſtimo q;
erq̊ͥ ex diſpenſatiõe fuit ꝙ ſuꝑſedebant circũcidere ad tpᷣs
et cauſa ſufficienti.ſcʒ ne inijcerent manus in illos qͥs cir
cumcidiſſent qm̃ ignoꝛabant qñ opoꝛtebat eos exponi la
boꝛi itineratõnis:ꝙ fuerũt ſaluati eo ritu quo ante circũ⸗
ciſionem. .
mbꝛum quintum
Equit᷑ inquireꝛe de ſignificatõne circũciſio
