centes ſe nõ poſſe reddere cũ poſſint.etſi non põt impetra
re:tenet᷑ ſtatim reſtituere ex integro.¶ Ao illud qð obr ñ
dimittit᷑ pcm ⁊c. Dðm ꝙ reſtitutio dr qñq; babitus ſiue
voluntas reſtituendi:qñ ; actus.non em dimittit᷑ niſi re⸗
ſtituatur ablatũ.ſcʒ habitu vel actu.hoc eſt ſi non actu re
ſtituat᷑:vt hẽat voluntatẽ reſtituendi.¶ Ad aliud põt dici
ꝙ ſi raptoꝛ vel fur ſit in extrema neceſſitate et vxoꝛ ⁊ libe⸗
ri eius:ipſe põt de re quã tenet᷑ reſtituere quantũ ſufficit
vni refectõni retinere: et reſiduũ totũ tenet᷑ reſtituere. Si

em̃ ſacit quod dʒ:nõ tereliquet eum dñs.ſed ꝓuidebit ei.

vñ pᷣs.xxxoj.nõ vidi iuſtũ derelictũ nec ſemen eius q̃rens
panẽ.⁊ ¶ Dath. vj. reſpicite volatilia celi qm̃ nõ ſeꝛũt neq;
nent. neq; metũt.neq; ↄgregant in hoꝛrea: et pater veſter
celeſtis paſcit illa.nonne vos plures eſtis illis. Et ita
ſit rñdendum.pʒ ꝑ illud AMath. xir. vende q̃ habes et da
paupꝑibo. Si em licitũ eſtoia ſua alienare a ſe. ita ꝙ poſt⸗
modũ remaneat alienãs pauꝑ nihil babens. multofoꝛtiꝰ
iuſtũ eſt om̃eʒ rem furtiuã abijcere a ſe reſtituendo:ita
reſtituens remaneat pau nihil hño. Ad aliud qð obij

citur. ꝙ ſicut nunqᷓ furandũ eſt:ſic nec furtũ retinendum
⁊c.dðm eſt ꝙ ſicut exñti in extrema neceſſitate alienuʒ fit
æpꝛium diſpenſatõne neceſſitatis 13 differꝛe actum reſtitu
tionis: ſicut tactum eſt.¶¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ nõ eſt lici
tum comedẽ coptũ a beſiia ⁊c. dm ꝙ boc intelligendũ ẽ
iuxta obſeruantiã legalẽ que iaʒ locũ nõ bʒ.eſtiino tamen
ꝙ licebat exiſtenti in extrema neceſſitate. ſ icut em̃ nõ lice⸗
bat laicis comedere panẽ ꝗꝓpoſitõis:tñ danid ingruẽte ne⸗
ceſſitate licite comedit de illis.j. Reg. xxj.ſic ẽ in ꝓpoſito.
Av aliud qð obr̃.ꝙ non dz diſſerꝛi ſolutio liciti ⁊c. Bi⸗
cendũ ꝙ hoc intelligendũ eſi ſi ſuppetat.facultas reddẽdi.
4Ad illud qð obijci? ꝓ alia ꝑte.ſcʒ licitũ eſt differꝛe re
ſtitutõeʒ in caſu ꝛ⁊c.dicendũ hoc eſt veꝛũ in caſu qͥ tactũ
eſt.¶¶ Ao illð qðᷣ ↄfeſſio et ſatiifactio exteꝛioꝛ. licite poſſunt
differꝛi ⁊c. dicendum ꝙ nõ eſt ſimile de ofeſſione et ſatiſſa
ctione qu iniungit ſacerdos: et de reſtitutõne. quia cõſeſ⸗
ſio fm ꝙ fit ſocerdoti: et ſatiffactio pᷣm quod iniũgit a ſa⸗
cerdote: nõ ſunt ita moꝛalia ſiẽ reſtitutõ qᷓ etiã dz ieri ali
qua iniũctõne ſacerdotis:vt ſupᷣtactuʒ eſt.¶ Ad aliud qð
obijcit᷑ de illo ꝗq ingredit᷑ vineam alteriꝰ.põt dupłr reſpon
deri.pꝛimo ꝑ interemptõnezʒ hmõi intrans vineam ꝓximi
ſui nõ comedebat vuas inuito dño. Tuas em̃ q̃s comede⸗
bat in vinea ſue erãt.nõ dñi: qꝛ dñs celeſtis qui ẽ dominꝰ
dñoꝝ:tranſtulerat dominiũ in ↄmedentẽ. Scdo ſoluit᷑ qꝛ
nõ eſi ſile de reſtitutõne et de illa lege.qꝛ illa lex iudicialis
fuit et modo non manet:reſtitutio pure moꝛalis eſt ⁊ ſem
per manet.¶ Ad illud qð obijcit᷑. ; neceſſitas extrems fa
cit om̃ia coĩa.dðᷣm ꝙ iſie nõ eſt iudicandꝰeſſe in tanta ne⸗
ceſſitate ꝓpter quã licitũ ſit ei totũ retinere: ſed licitum eſt
ei retinere ad vnam refectõem.ſicut dictũ eſt. 4:1 Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ qui repetit nõ habentẽ ⁊c᷑. dicendum ꝙ talis
raptoꝛ nõ eſt iudicandꝰex toto nõ hño:cum multa babeat
qᷓ poſſet reddere ſalua vita ſua.4 Szʒ de lege que habetur
Qũe.v.nbi dr ꝙ res furtiua reddẽda ẽ et quinta ꝑs deſuꝑ
obijcitur. videntur em̃ alie eſſe leges contrarie huic. dicit
em̃ Ero.xxvij.Si ꝗs furatꝰfuerit ouem aut bouem ⁊ occi
derit vel vendiderit.ꝗnq; boues ꝓ vno boue reſtituet 7 qᷓ⸗
tuoꝛ oues ꝓ vna oue. Item Luc.xix. Si qd aliquẽ vefrau⸗
daui reddo qaruplum. Item Prouer. vj. fur dep̃henſus
reddet ſeptuplũ.ql Rñdendũ eſt.ꝙ hec lex qᷓ habet Aüe.
v. intelligit᷑ de ſponte ↄfitẽte ⁊ reddẽte.vel de eo ꝗ ꝑ igno⸗
rantiã furatꝰfuerat:non de induſtria.vnde minus punie⸗
bat᷑.Mð dᷣo dr̃ in Exo.duplicẽ caſum hẽbat.ſi em animal
furatũ occidebat᷑.vel vendebat᷑:reſtituebat᷑ in q̃dꝛuplum.
vel in ꝗqntuplũ.Si vᷣo apud furẽ inueniebat᷑ aĩal fuꝛatum
viuens:reſtituebat᷑ in duplũ.et vterq; caſi. us ẽ de fure deß
henſo vel ↄuicto.vnde magis puniebat᷑.Qð vᷣo dẽ puerb.
vj· p̃henſus reddat ſeptupluũ.intelligit᷑ ſic. ſeptupluʒ. id
elt pfecte.ſic dicit᷑ Ecẽi.vij.iſ2õ ſemines mala in ſulcis in
iuſticie:et nõ metes ea in ſeptuplũ.i.ꝑfecte.

embꝛum tercium

R Onſequẽter querit᷑ de tentõe reſtitutiõis.i.
gs tenet᷑ ad reſtitutõez? Et pꝛĩo vtꝝ illi g re
cuꝑant ablata eis ꝑ furtũ vel rapinã tenent᷑

ad iſtoꝝ reſtitutõeʒ. Scdᷣo vtrũ acqꝗrẽtes a⸗
ligd ꝑy pocriſim vel ſimulatõeʒ religiõis. Lercio vtrum
mentiẽs ſe eſſe pauꝑem ſi aligꝗd ſic acqꝛat tenet᷑ reſtitueꝛe.
MQuarto vtrũ curꝛẽtes cũ fure tenent᷑ ad reſtitutõez acqui
ſitoꝝ ſic. Quinto querit᷑ ſpãlius de aliquibo ꝑticipantibo
cum fure ſi teneat᷑ ad reſtitutõeʒ. Sexto ſi turpiter acqui⸗
rens tenet᷑ ad reſtitutõeʒ.

rticulus prumus

Verit᷑ ̊. ſi ille qui recuꝑat rem ſu btractaʒ ſibi
furto vel violentia vel equipollenter.furtiue vlł
violenter: tenetur ad reſſitutionem rei quam ſic recupera
uit. Me ſic: videtur ꝑ hoc. nihil iuſte poſſidetuꝛ qð furto
vel violentia acꝗrit᷑.furtũ em̃ et violentia ↄtraꝛia ſũt iuri
lege. phibita. 8 ſi ga fuꝛto vel violẽtia recupat aliqd quo
fuit damnificatus fuꝛto vel violẽtia alterius: illud iniuſte

—.—— —

— —

dum
uzſit
eſtinn
Kliei
ndü;
imen
lice⸗
lene⸗
ſito.
Bu⸗
edi
ere
jmeti
wlunt
ſaiſch
ce⸗
aſe
eriali
o
ſeſpon
primni
megen
Mhin
t
olis
ſen
ne⸗
ad
lio

ue
ſg
t

.

¶ Lueſtio

poſſidet᷑ ab illo:ᷓ tenet ad reſtitu tõez. ¶ Itẽ g recupat dã⸗

nũ qð incurrit furto vel violẽtia. depᷣbeſus huano ꝛudicio
penã ſubiret dãnatõis: ſi hũanũ iudicium regulat᷑ dino
iudicõ:ꝗ recuꝑat illa qᷓ ſunt ablata furto vel violẽtia m
diuinũ iudiciũ dz ſubire iudiciũ dãnatõis:q̊ iniuſte poſſi
vet᷑ qð rcuꝑat᷑ furto vł violẽtia: ⁊ ita vt pꝰ.⸗ Itẽ furtie
violẽter ſbtracta nõ niſi auẽte iudicis a fure vel ſpoliatõe
ſunt tollẽda. ̊ nõ furto vel violẽtia ſpoliati. ĩmo ſi ſciret
7 ageretur eu: iuſie ↄpelleret ad reſtitutõeʒ: ignoꝛatia
illoꝝ nõ excuſat eũ. ⁊c. 4¶ Itẽ qritur dve ſeruiẽte g alicui
dño ſeruit fideliter: ⁊ dñs nõ vuit ei reddẽ mercedẽ ſus et
furat᷑ dño eqpollens meꝛcedi ſue.an teneat᷑ ad reſtitutõezʒ

videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ tractat rẽ alienã inuito dño: Sↄmittit fur⸗

tuʒ. 7 ita tenet᷑ reſtituẽ. ¶ Item nõ dz ſibi facẽ ius cñ ñ ſit
iudex. nõ iuſte poſſidet rẽ iſtã: tenet reſtituere Op⸗

poſitũ videt᷑ ſic.eccia comodat pecuĩaʒ ſ· decimas.&t p̃ter
ſoꝛtẽ accipit decimas.⁊ nõ eſt ibi vſura:qꝛ decime ſue ſüt.
eadẽ rõne cũ ille latẽter vel violẽter accipit rẽ ſuã inuito ĩ
inſto poſſeſſoꝛe: nõ facit furtũ vel rapinã: qꝛ accipit qð ſu,
um c. ¶ Iez ioſue. viij. legit ꝙ fili ilrk ceper̃t ciuitatẽ bay

inſidias. Et dicit ibi Aug. Cũ ꝗs iuſiũ bellum recepe/

rit. vtru aꝑta pugna vel inſidijs vincat: nibil ad iuſticiaʒ
intereſt. ⁊ ꝑ H̊ͥ innuit ꝙ nõ fuit pctm filijs iſrł coꝑe ciuita
tem qᷓ ſua erat er datõne dñi.eꝛgo nõ eit peim ſi ꝗs rẽ ſuã
ꝑ inſidias recuꝑat. ita nõ tenet᷑ ad reſtitutõez. Ytez le
gitur Ero. xij. ꝙ filij iir poſtulauerũt noĩie mutui ab egi⸗
ptijs aurũ ? argentũ ⁊ veſtẽ płimaʒ. et nõ reddiderũt.qa
ſeruierũt egiptijs.⁊ egiptij nõ reddiderat eis mercedẽ ſu⸗
am. nec peccauerũt nõ reſiituendo. Eadẽ rõne ſi ſeruiens
ſpoliet dũm ſuũ nolentẽ reddẽ mercedẽ: nõ tenet ad reſti⸗
tutõeʒ. & mRn. Iine piudicio opinando iuy quoꝛũdã ſniaʒ
ꝙ cũ aliqꝗð furtiue vel violẽter recuꝑat: nõ rẽ ſuã ſ̃ egpol⸗
lentez rei ſue:ſi Hͥ incõtinẽti fiat.ſ.ſine interpoſitõne tꝑis
nõ tenet᷑ ad reſtitutiõez rei illiꝰ:niſi fur vel raptoꝛ reddat
qð abtulit illi.qꝛ licitũ eſt vim vi repellẽ incõnnenti.Exẽ
pli gra. aligs aufert alicui equũ ſuũ vel furat᷑.ille cui ob/
lar?eſt equꝰſtati inſurgit in eũͥ. ⁊ cuʒ nõ poſſit auferre illi
equũ quẽ ſpoliator abſtulit illi:aufert illi ſuum.in h̊ caſu
nõ tenet᷑ ad reſtitutõeʒ: niſi fur vel raptoꝛ reſtituat illi qð
abſtulit: miſi foꝛte melioꝛ fuẽit equꝰſpoliatoꝛis q; ſpoliati:
tũc tenet᷑ ad reſlitutõeʒ tati q̃nti pualet. at᷑ incõtinẽti
põt recuꝑare rẽ ſuã licite rapiẽdo reʒ eꝗpollenteʒ rei ſue:
vidr᷑ ꝑ ſiłe ſumptũ in lege Reut.xix.vbi legit. , cũ aligs
nõ de induſtria interfecerit aliquẽ. ꝓpinquocciſi impune
poterit occidẽ occiſoꝛẽ incõtinẽti:dũmõ doloꝛe ſtimuietur
lʒ pꝛioꝛ occiſoꝛ nõ fuerit reꝰmoꝛtis.multa ei ppetrata in⸗
ſtiante doloꝛe remanẽt impunita q̃ ſi ceſſante doloꝛe fierent
eẽnt puniẽda.vñ ſpoliatꝰre ſua ſi incõtinenti manẽte do⸗
loꝛe ex dãno ſibi illato recuꝑaꝛet rẽ ſibi furtiue ſiue violẽ⸗
tia ſubtrecta.furto vel rapina rei eꝗpollentis fctᷣa ſpolia⸗
toꝛi:nõ credo ꝙ teneret᷑ ad reſtitutõeʒ.Si aũt tꝑe intpo/
lato ceſſaret doloꝛ.nõ vr̃ mihi ꝙ poſſit cũ rera ↄlcia rẽ ſuã
recu ꝑare. Si vᷣo rẽ ſuã recu ꝑat furto vł rapia rei eꝗpollẽ
tis fuꝛti reꝰẽ.qꝛ hec res nũꝙᷓ fuit ſua ſᷣ ꝑ iudiciũ rẽ ſuã dʒ
recuꝑare.ſi vᷣo reʒ ſuã recuꝑat furto vei violẽtia.nõ tene
tur ad reſtitutõeʒ. 4 Ad illud qð obr̃.ꝙ nihil iuſte poſ⸗
ſidet᷑ qð furto vel rapia poſſidetur.dðim ꝙ h̊ eſt verũ.nec
ille ꝗ reʒ ſuã recu pat illa ſubtrabẽdo iniuſte detinenti fur
tũ ↄmittit:ᷣ qð ſuũ eſt accipit.iec ille q̃ reʒ eꝗpollentem
rei ſibi furto vel rapina ſubtracte incõtinẽti aufert ſpoli⸗
atoꝛ fur vel raptoꝛ indicanqꝰeſt:ſiẽ nec ille hoĩcida ꝗq occi
dit occiſoꝛẽ ꝓximi ſui dũ doloꝛe moꝛtis ꝓximi ſtimulatur.
Si dicat᷑ ꝙ talis ↄtractet reʒ alienã inuito dño.dðm ꝙ
bec argumẽtatio nõ tenet. Iſie otractat rem alienã inuito
dno: ↄmittit furtũ vel rapinã. O em̃ dĩ inuito dño ĩtel
ligit᷑ de volũtate rõnali ⁊ diſcreta.ſic cuʒ dr qcũq; vultis
vt faciant vobᷣ hoĩes.et vos eadẽ facite illis intelligr ð vo
lũtate rõnali ⁊ diſcreta.nõ enim p̃cipit dñs vt aliꝗs faci⸗
at aliqd inhoneſtũ alijs.a ꝗbo vult ſibi inboneſtũ fieri:ſic
nõ pᷣcepit aliquẽ interpellare mulierẽ de turpitudine. licʒ
ipſe velit ꝙ mulier inteꝛpellet ipᷣm deturpitudine.Siliteꝛ

lrxrvſ.

voluntas raptoꝛis q̃ non vult ſibi auferꝛi vt ↄpellat᷑ ad re⸗
ſtitutõeʒ indiſcreta eſt. Debet em̃ velle ꝙ multũ ſubtrabe
ret ei de ſuo ꝙ ↄpelleret᷑ ad reſtitutõeʒ.et ſic liberaretur a
pceto. Cu ergo diffinitur furtũ.ↄtrectatio rei aliene inuito

dñno:intelligendũ eſt merito ⁊ iuſte inuito.vñ in caſu ꝓpo⸗

ſito. hec eſt falſa.iſie ↄtractat reʒ alienã inuito dño.⸗!Ad
id qð obr̃.ꝙ recuꝑans rem ſuaʒ furto vel rapina: ſubiret
iudiciũ damnatõis ſi eẽt dep̃henſus ⁊c̃.põt dici ꝙ magis
hoc eſi.qꝛ iudiciũ bumanũ fit freq̃nter magis m cea q̃ ap
parent qᷓ; m ea q̃ regrit neceſſitas iuſticie. ¶ Ad id quod
obr̃.ꝙ iundiciũ bumanũ regulat᷑ em iudiciũ diuinũ.pt᷑ di
ci.ꝙ boc verũ eſt:vbi bumanũ nõ deuiat a rectitudie iu⸗
ſticie.ſᷣ qꝛ bumanũ iudiciũ freqᷓnter ſᷣm allegata ⁊ ea que
appaꝛent magie ꝙᷓ ſm eu q veritati initũtur. iudiciuʒ hũa
num qñq; ↄtrarin eſt dino. Elñ nõ eſt iuſtum ſimplir ̊ ſjᷣm
quid.vñ boc argumẽtuʒ nõ valet.iſte tenet᷑ reſtituere ᷣm
iudiciũ hum anuz:ergo tenet᷑ reſtituere ſᷣm iuſticiã.¶ Ao
id qð obr.ꝙ furto vel rapina ſublata nõ ſunt tollenda ni
ſi auẽte iudicis ⁊c. Ddm ꝙ hoc veꝝ eſt ſi qᷓ hmõi deduce
retur in iudiciũ.¶¶ Ad h̊ qð ſubditur:ſi ſciret᷑ ⁊ ageret᷑ con
tra eũ Sellene ad reſtitutõeʒ. dðm ꝙ hoc nõ eſt veꝝ niſi
oꝛiret᷑ ſcandalũ in ſcientibo:foꝛte ꝓpier ſcandalũ teneꝛetuꝛ
ad reſtitutõeʒ.nõ. ꝓpter ſciam rei aliene ſubtracte.¶ De ſer
uiente vo põt dici.ꝙ nec in tꝑe negate mercedis. nec ptꝰ:
licitum ẽ ei ſpoliare dñm ſuũ.qꝛ mihil qð dñs hʒ eſi vł fu⸗
it ſeruientis:neq; ipſe ſeruiendo ⁊ iam ↄpleto ſeruitio effi
cit qð ſuuʒ eſſʒ:pᷣ qdð ſuũ debeat eſſe.cauſa em̃ efficiẽs me⸗
ritoꝛia nõ eſt. ſicut aliquis ꝑ caritatẽ meretur vitã eternã
ipſe ꝓprie nõ eſt cauſa vite eterne:ſᷣ deus qꝛ eã dat vł red-⸗
dit meritis.¶.iAec eſt ſiłe ð hoc ꝙ Joſue ꝑ inſidias cepit
ciuitatẽ bay.qꝛ dñs iam ↄtulerat terꝛaʒ ꝓmiſſionis filijs
iſrael. Silłr nõ eſt ſiłe de ſpoliatõne egiptioꝝ. vñ trfiulit
dominiũ reruʒz illaꝝ.4l Ad id qð obr.ꝙ nullus dʒ facere
ſibi ius ⁊c.dðᷣm ꝙ hoc dr ꝓpter ↄſeruatõeʒ reipublice.pe⸗
riculum em̃ maximũ iminẽt reipublice.ſi glibet faceret ſi
bi ius.vñ vbi nullũ ꝑiculum ĩminet reipublice:vtpote qñ
aligꝗs ſine om̃ ſcandalo recuꝑat reʒ ſibi ablatã: bene licet
facere ſibi ius.nec tenetur ad reſtitutõeʒ ſic im moduʒ pᷣ⸗
tactum. dm eſt ad pᷣdicta iuxta ſciam iuriſperitoꝝ. Sed
ßm diffinitõeʒ illoꝝ ꝗ periti ſunt in iure diuino:põt dici.
ꝙ qui ſine ſcandalo rem ſuã latẽter vel ꝑ violentiã accepe
rit. vel rem equalentẽ rei ſue:non tenetur reſtitutõ.qꝛ ſim
pliciteꝛ nõ tenetur. Et ſi obijciat᷑ vt tactum eſt.ꝙ ↄtrectet
rem alienã:dicendũ ꝙ nõ vt alienam. vnde talis nõ eſſ iu⸗

dica fur.
rticulus ſecundꝰ

Onſequẽter queri?.ꝗ ſimulatõnis religiõis ac
quirit aliqd.ſicut facit ypocrita: ſi tenetur ad
FArreſtitutõem? E ſic:videtur ꝑ boc.ꝙ ꝗ ſimulat
ſe religioſuꝰ cũ nõ ſit:fraudeʒ ↄmittit hac ſilatione 2. ꝓxi⸗
mum decepit.̊D fraus deceptio nulli debet patrocinari.
ergo ſic acꝗreꝛe nõ dzʒ patrocinari ſic acqꝛenti:ergo dʒ re⸗
ſtituere ſic acqſita. ¶ Item nihil qð ſic acqꝗritur ſilatione
ypocriſis:acqritur iuſio titulo.vñ nec iuſte poſſidet᷑.& ſic
acgrens aliquid 8 eſt ſimplex iniqtas: tenetur ad
reſtitutõcʒ. Contra. eps ↄfert alicui pᷣbendã ꝗ malꝰẽ
ſcʒ foꝛnicatoꝛ:quẽ credit bonũ ⁊ caſtuʒ. talis lʒ ſit maldet
creditur eſſe bonꝰ:nõ tenetur ad reſtimutõneʒ bñficij acce⸗
pti ſiue reſignatõeʒ:ſitr videtur ꝙ licʒ ſilatione y pocriſis
aligꝗs credatur bonus eſſe cuʒ ſit malus.et aliꝗd acqſiuit.
nõ tenetur ad reſtitutõeʒ acꝗſiti.¶ Item aligs acꝗſiuit a⸗
liꝗd foꝛnicando vel adulterando.iſte non tenetur ad reſti
tutõeʒ.ſilr videt᷑ de illo ꝗ acquirit aligd ſiłando ſe eſſe re⸗
ligioſum. ¶ Ytem licʒ cupiditas defoꝛmet actũ acqꝗqſitõis.
cupidꝰtñ nõ tenet᷑ ad reſtitutõneʒ illoꝝ q̃ acqrit.ſilr vt vi
dotur.licʒ ſiłatio y pocriſis œformet actum acquiſitiõis
aliquoꝝ:non tñ tenetur y pocrita ad illoꝝ reſtitutionem.
IZtem quare tenetur magis pocli ad reſtitu tõez acgꝗ⸗
ſitoꝝ q; peccatoꝛ alteriꝰpcti Ta ille ꝗ acꝗrit aliquid
per y pocriſim tenetur ad reſſitutõnem.ratio buius.quia

—. — —
2-—

ille qui dat alicui ypocrite quem eſtimat bonum et re⸗
ligioſum.non dat per ſe loquendo ypoerite:ſed interpᷣta⸗
tiue viro religioſo.vñ non tranſfert domininʒz rei date ad
ypocritaz. vnde ypocrita nõ eſi poſſeſſoꝛ iuſte rei date:ſed
vſurpatiue et inuito: rei aliene ↄtrectatoꝛ. ꝓpter qð tene
tur ad reſtitutõeʒ. ¶¶ Rõnes ergo qꝗᷓ ſunt ꝓ illa ꝑte ſſunt
ↄcedi.adminus gratia termini.il Ad id qð obijcit᷑.ꝙ ille
cui cofertur pᷣbenda ab epo qui credit᷑ eſſe bonus licet ſit
meolus non tenet᷑ ad reſtitutiõeʒ. dicendũ ꝙ nõ eſt ſile. ga
licet ille qui ↄfert illi ppendam credat illum eſſe caſtũ: tñ
ille cui ↄfertur fraudem nullã ↄmittit ꝓpter quã illi ↄfert
quia nõ ſimulat ſe caſtum tali intentõne.vñ licʒ ingꝛediẽs
ſit malus vtpote foꝛnicatoꝛ. licitus tñ eſt ingreſſus ad pꝛe
bendam. vñ nõ tenet᷑ reſtituere.ſed acquirens aliquid peꝛ
ypocriſim tenet᷑:ga ingrediens eſt vicioſus.⁊ vicioſus in
greſſus: qa fraude 2 dolo ingredit᷑.ſed ſi ĩgrederet᷑ peꝛ foꝛ
nicatõeʒ. ſicut ſi ep̃s matrẽ vel ſoꝛoꝛẽ elerici cognoſceret ⁊
ob hoc ei daret:tenet᷑ clericus reſignare cognita veritate.
Ad id qð obijcit᷑.ꝙ qui foꝛnicando aliꝗd acꝗrit nõ tene
tur reſtituere.dicit em̃̃ Aug.qꝙ mẽtrix turpiter agit quia

meretrix:ᷣ nõ turpiter agit:qꝛ accipit.vñ lʒ acqrat mere/

trix meretricãdo.nõ tenet᷑ tñ reſtitueꝛe:qꝛ nõ vmittit frau
dem acꝗrendo.recipit em̃ pꝛeciũ coꝛꝑis ſui locati ad foꝛni
cationem ꝑpetrandã. Vñ ſecus ẽ de illo ꝗ acquirit ꝑ ypo⸗

criſim. qui eo qð acquirit ꝑ frandẽ iniuſie poſſidet qð ac⸗

quirit ⁊ acquiſitũ inuito dño ↄtrectet.ſicut tactũ ẽ. ¶¶ Ao
aliud dicendũ.ꝙ defoꝛmatio actꝰacqſitionis nõ eſt cauſa:

q̃re dʒ acquiſitum reſtitui:ſed potius fraus ↄmiſſa in ac⸗

quiſitõne q̃ efficit᷑ rei acquiſite nõ tranſſert᷑ dominiũ:ſᷣ
inuito dño ꝑ ſe loquẽdo ab y pocꝛita ↄtrectatuꝛ.Ex dictis
pʒ rñſio ad vltimũ.vt em̃ tactũ eſt.dominiũ rei acquiſite ꝑ
ypocriſim nõ tranffert᷑ ad ypocritaʒ: ſicut dñium rei acꝗ;
ſite ꝑ aliud pctm.ſicut ꝑ cupiditatem vel foꝛnicatõnemet

lia genera Arti pʒ ex dictis.

Onſequenter querit᷑.ſi diues mentiẽdo ſe eſſe
auꝑem acgrat aliꝗd teneat᷑ ad reſtitutõnem?
ſie: videtur per boc.ꝙ talis dolo et fraude acquirit: et
ꝓximũ damnificando acgrit.q̃re tenet᷑ ad reſtitutõnem.
Item idem videt᷑ ꝑ ſite ab illo ꝗ acquirit ꝑ ypocriſim.
Item ſilatoꝛ alteriꝰ ꝑſone ſi ꝑ ſilationem acquirit aligd
tꝑale illud tenet᷑ reſtituere.ſicut ſi ꝓmiſi ſoꝛti centuʒ mar
cas.et plato ſiłet ſe eſſe ſoꝛtem.⁊ obtineat a me centũ mar
cas:tenet᷑ ad reſtitutõʒ.q ſi ſiłatoꝛ alterius foꝛtune.ſicut
cum diues ſilat ſe eſſe pauperẽ.obtineat ꝑ illam ſimulati⸗
onem mnltg bom que deberent dari pauꝑibus:tenet᷑ illa
reſtituere. Contra.hꝰmõi dona et illa marime obtentu
pauꝑtatis bñdictõnes dicunt᷑ in ſacra ſcriptura.vñ geñ.
xxxiij. dixit JOacob ad eſau. Suſcipe bñdictõeʒ quã attuli
tibi. Item.ij.Coꝛĩ.ix.neceſſariuʒ eſtimaui rogare frẽs.vt
pᷣueniant nos ⁊ pᷣparẽt repꝛomiſſaʒ bñdictõeʒ ⁊c.⁊ loqui
tur dæ collectis ꝗᷓ fiebãt in ſctos.ł̊ ſiłatio alteriꝰ ꝑſone in
bñdictõnibo nõ irꝛitam facit bñdictõnem. Vñ gen. xxvij.
JYacob ſiłauit ſe eſſe eſau ⁊ recepit bñdictõneʒ.nec fuit iꝛ⸗
rita illa bñdictio:licet ꝑ fraudem fuerit obtẽta. Vñ yſac
dixit. Nenit germanꝰtuꝰ fraudulẽter ⁊ accepit bñdictõeʒ
tuã.¶¶ Item ſi ep̃s credit oꝛdinare ſoꝛtẽ ⁊ oꝛdinat platonẽ
oꝛdinatus eſt plato non ſoꝛtes.q̊ ſiłatio nõ facit bñdictio
nem irꝛitam.licet fraus innixa fuerit.et ita videt᷑ ꝙ nõ te
neantur pᷣdicti ad reſtitutõnem. n.ꝙ licet nõ ſit peni
tus ſile de erꝛoꝛe ꝑſone ⁊ de erꝛoꝛe foꝛtune.vt pʒ in matri⸗
monio vbi ſiłatio alteriꝰꝑſone impedit matrimomũ.⁊ ſi⸗
mulatio alteꝛiꝰfoꝛtune nõ impedit tñ in ꝓpoſito caſu dici⸗
mus.ꝙ diues ꝗ ſikat ſe eſſe panpezetenebad reſtitutõz eiꝰ
qð ꝑ ſibatõeʒ acqſiuit.ſᷣ nõ reſtituere ei a qͥaccepit:qꝛ ille
meritum hbʒ apud deũ.qꝛ dedit intuitu pauꝑtatis. ᷣ tenet
reſtituere pau ꝑibo quibo ille vediſſet.ſi non erꝛaſſet:ſi cõ⸗
ſtet illi qui ſint.¶ AUd aliud dom.ꝙ ſicut dictum eſt ypo⸗
crita qui acquirit ꝓ ypocriſim tenet᷑ reſtituere:ſimiliteꝛ et
iſte qui mentit᷑ ſe eſſe pauꝑem cũ ſit diues. et ſic mentiẽdo

doloſe et fraudulenter: acquirit ea que danda erãt paupe/

ribus.Et notandũ eſt hic.q nõ eſi ſimile de bñdictõne ſpi

rituali ⁊ coꝛꝑali.qꝛ benedictio ſpũalis a dro eſt.vt habet
Muũe.vj. Inuocabũt ſacdotes nomẽ meũ ſuꝑ filios iſrael
7 ego bñdicam eis.Vnde ꝑ ſiłatõeʒ alterius ꝑſone nõ ir⸗
ritotur oꝛdo et bñdictio ſpalis.cui em̃ deꝰbndicit: bñdi⸗
ctuo eſt.nõ eniʒ deꝰpõt decipi. Job.xiij.aut decipiet᷑ vt bõ
noſtris fraudulentijo:q̃ſi diceret nõ. Sʒ bñdictio corꝑatł
ſiue datio elyne hois opus eſt qui xecipi põt. ꝛ vo dicit᷑
venit germanus frater tuꝰc̃.nõ fuit iſia fraudulentia ſo
nans in malum.Licuit em̃ Jacob ſubripeꝛe primogenita
Eſau tanq violento et poſſeſſoꝛi:quia dñs ↄtulerat pᷣmo⸗
genita Jacob.qð intellexit yſaac ↄfirmaãdo dedit benedi⸗
ctionem dicens:et eꝛis benedictus.ſicut dictum eſi in pᷣce
denti q̃ſtione.ꝙ ꝗ recu ꝑat rem ſuã furtiue a fure nõ facit
furtum ſim ꝑliciter. 4
¶Articulus quaꝛtus
BHnſequẽter querit᷑.· ſi curꝛeno cũ fure tenetur
aag reſtitutõeʒ acꝗſitoꝝ ſic curꝛendo. a ſunt no

lis põt rõnabiliter dubitaxi. Sꝛimo aũt modo curꝛitur
eũ fure:cũ aligꝗs pᷣcipit alicui male facere.ſicut occidẽ vel
furari.et ille occidit vel furatur.⁊ ſimiliter in alijs malis
actionibo. Vñ dicit Math ij. Mittens herodes occidit
om̃es pueros ꝗ erant in bethleem ⁊c.occidiſſe dicit᷑iquia
pꝛecepit occidere.¶¶ Seðᷣo inqnat᷑ quis mala actione alte⸗
rius:qñ conſulit ei male agere. nde iob.xij.adducet cõ⸗

ſiliarios in ſtultum finem.¶ Lercio ꝑ conſenſum. Ro.j.
OQu talia agunt digni ſunt moꝛte.non ſolũ quifeciuntiß5
etiam qui ↄſentiunt facientibo.¶ Quarto modo ꝑ adula

tionem:qñ aliquis laudat malefactoꝛẽ de malefacto ſuo.
yſa.ix.Et erunt ꝗ btificant głin iſtum ſeducentes:et qui
beatificant᷑ pꝛecipitati.¶ Quinto qñ quis recipit raptoꝛẽ
vel furem in domo ſua cũ rapina.yſa.tiij. Rapina paupe⸗
ris in domo veſtra.i¶ Sexto cum habet aliquis ꝑteʒ rapi

ne vel furti ſciẽter.ſicut illi ꝗ ſcienter recipiunt pecunias

ab vſurarijs quã ſciunt eſſe de vſura.yſa.j. Principes in⸗
fideles ſocij furũ.¶ Septimo qñ aliꝗs videt aliquem fuꝛa
ri vel rapere ⁊ tacet:cum ꝑ clamoꝛem poſſet exterꝛeri ma⸗
lefactoꝛ:et ſic dimittere malum opus.Vnde Deutꝛo. xxij.
Si puellam virginẽ deſponſanerit vir.⁊ inueneꝛit eaʒ ali
quis in ciuitate et ↄcubuerit cum illa: duces vtrũq; ad por
tam ciuitatis illiꝰ lapidibo obꝛuent᷑.puella qꝛ nõ clama
uit cũ eſſet in ciuitate.¶ Octauo qñ gꝗs non reſiſtit furi rł
malefactoꝛi cum poſſet reſiſiere.vñ Pꝛouerb.· xxiiij. Erue
eos ꝗ ducunt᷑ ad moꝛtẽ:a ꝗ trahunt᷑ ad interituʒ liberare
nõ ceſſes ⁊c.vñ nõ caret ſcrupulo ſocietatis occulte:q ma
nifeſto facinoꝛi deſinit obuiare.qli Zono ꝑ celatõem vide⸗
licʒ cũ querit᷑ res furtiua vbi ſit.et ille qui ſcit vbi ſit:non
manifeſtat. Vñ pꝛouerbᷣ.xxix. Qui cum fuꝛe ꝑticipat:odit
anim ſuam. adiurantẽ audit et nõ indicat. Sſtis nouem
modis ↄtingit aliquem maculari peto furis vel raptoꝛis.
vñ pctoꝛi dr. Si videbas furẽ curꝛebas cũ eo.ps.xlix. Re
tinent᷑ aũt iſti modi iſtis verſibo. Juſſio ↄſiliuʒ conſenſus
palpo recurꝛẽs. Paꝛticipans mutꝰnõ obſtans nõ manikfe
ſtans. Curꝛere cũ fure faciũt furtiq; reatum.

de his caſibus. Et primo de primo. vtrum ille qui pᷣcipit
rape vel furari tenet᷑ ad reſtitutõeʒ furti vel rapie: E ſic

videt᷑ qꝛ occaſiõeʒ dãni dat ꝓxio ſuo.q aũt dat occaſionẽ
dãni:dãnũ feciſſe videt᷑.ꝗ aũt dãnũ facit dʒ dãnũ reſtituẽ

Itez iſte ẽ culpabilis culpa ſurti et pena ẽ ſequela culpe

I̊ puniendꝰeſt pena furti.pena aũt furti eſt reſtitutõ dam
ni illati cum alia quam iniũget diſcretus ſacerdos. ¶ Itẽ
ADath. xiij. alligate ʒiʒamiã per faſciculos.glo. nõ faſieʒ
qꝛ ꝓ modo quiſq; puniet᷑. cũ ſᷣm glo.ſiłes in culpa debẽt
eſſe ſimiles in pena:tam ille qui rapit qᷓ ille qui pᷣcipit.te⸗
net᷑ ad reſtitutõneʒ cuʒ ſint ſiłes in aba. l
p̃cipit rapere vel furatxi non ꝑticipat furti vel rapti.ſup⸗

curꝛendi cum fure vt dieunt.de quoꝛum ſingu⸗

Cont᷑.ille ½

.
ſe⸗
P
ent
ſi
din
in
gn
Nle
Gterf

W⸗
ni

ſun
ſtie

ſili
it⸗
gurn
aliua

pen
bel
gel
lr⸗
di⸗
bo
dar
icit
aſo
nita
mo:
eci⸗
ee
dcit

Lur
1the

/.

1
1
16
.
nt
ule
ſvo⸗

o

cße
n
4 N

N

mmumrremmnn

¶ Nueſtio

poſito hoc.ſᷣ ille tenet᷑ ad reſtitutioneʒ ꝗ aliqd poſſiqet
re rapta vel furata: talis nõ tenet᷑ ad reſtitutõeʒ / KRñ.
ꝙ qñ ille ꝗ p̃cepit eſt ꝑticeps.vt ꝗ pᷣcepit ſubditis vt rapi⸗

ant:tenet᷑ ad reſtitutõeʒ. niſi ille ꝗq rapuerit reſtituat.qꝛ il

le facit. Vñ in caſu ꝓpoſito.q; pᷣſiat auẽteʒ: q; pᷣcipit tene
tur ad reſtitutõeʒ.i Zec valet illud argumentũ nihil poſſi⸗

cxt ð furto: nõ tenet᷑ ad reſtitutõeʒ.qꝛ lʒ nihil poſſideat
te furto vel rapina: tñ cã eſt furti vel rapine ⁊ daniſicatio
nis ꝓprimi. ꝓpter qð tenet᷑ reſtituere 2 reddẽ illũ indemnẽ.
4lSʒ adhuc q̃rit.ponat᷑ ꝙ amicꝰ pᷣcipiat amico pauꝑi q;

rapiat vel furet᷑ vbicũqʒ poſſit vt diues fiat.ſ ille ꝗ in boc

caſu pcipit ad reſtitutõòeʒz vt eſtimo tenet᷑.nõ qꝛ pcipit:ꝗa
non bʒ auẽtem pᷣcipiendi.vnde pᷣceptũ ſuum nõ hʒ vim pᷣ⸗

cepti:ſed potiꝰinterpᷣtandũ eſt oſilium.⸗ Sed adhuc que
ritur.ſi pater pᷣcipiat filiofamilias. vel męr̃ diſcipło quẽ
tenet ſub virga ꝙ rapiat vel furet᷑ſi tenet᷑ ad reſtitutõeʒ:
ERmñ.ſine p̃iudicio.qꝙ pater ⁊ magiſter eo ꝙ pᷣſiant aucẽteʒ
ſilio ⁊ diſcipulo in caſu ꝓpoſito tenent᷑ ad reſtitutiõeʒ:niſi
alij reſtituant. verumtamẽ nec ſeruus dño.nec filius pr̃i.
nec diſcipulꝰmgr̃o tenet᷑ obedire in caſu ꝓpoſito·

Konſequenter que .S. ij.

ritur. ſi ille qui curꝛit cũ fure ſcdᷣo modo.ſcʒ ille ꝗq dat con
ſilium de rapiendo vel furando tenet᷑ ad reſtitutõneʒ? Et
videt᷑ ꝙ ſic:quia ↄſulens de fuꝛto vel rapina facienda.fa⸗
cit aliquid ꝑ quod ꝓpximus damnificat᷑ in poſſeſſione ſua.
ſed ꝗ damnificat ꝓximũ ſuum dʒ illum reddere indemnẽ:
iuxta legem naturalẽ ⁊ dininã que pcipit.ꝙ alijs faciamꝰ
que vellemꝰnobis fieri Math. vij. ¶ Item fur non peccat
niſi in deuʒ 1 in ꝓximũ.nõ em̃ peccat in ſe.ſ̊ conſulẽs pec
cat in xeũ. ꝓximũ.⁊ fureʒ quẽ ſcandaliʒat: & cuʒ fur tene
tur reſtituere: multofoꝛtius 1 ↄſulens:vt videt᷑.¶ Item vt
ſupᷣdictũ eſt.qui occaſionẽ damni dat.dãnũ dediſſe vide⸗
tur. ſed ↄſulens dat occaſionẽ dãni: ⁊ ita vt ꝑꝛiꝰ.¶ Iteʒ ra
tiones poſite ſupᷣ valent ad h̊ oſtendenduzʒ.ſ. quibo ondit᷑
ꝙ qui pcipit tenet ad reſtitutõeʒ. ¶ Coniraille ꝗ dat cõ⸗
ſiliũ alicui ꝙ aliꝗd iuſte acꝗrat:nõ ex hoc remũerari me⸗
retur ꝑte rei acqꝗſite vel toto acꝗſito.Siłr videt᷑ ꝙ ꝗ cõſu⸗
lit aliqd acꝗreꝛe furto vel rapina:non ex hoc tenet᷑ in aliq̊
dãniſicari:vtpote reſtituendo ꝑtem rei furtiue vel totam.
Iteʒz üle qui ↄſulit alicui ꝙ furetur aliquid ꝗ fuit in fir
mo ꝓpoſito illud.nec plus nec minus facit ꝓpter conſiliuʒ
ſibi datũ:non eſt cã vel occaſio furti ↄmiſſi. ex qͥ põt aꝛgui
ꝙ conſulens nõ tenet᷑ ad reſtitutõeʒ: exquo ↄſilium illius
nõ fuit cauſa vel occaſio furti.¶ Item ſi conſulens rapere
vel furari obligat ſeipᷣm ad reſtitutõeʒ:q̊ᷓ videt᷑ ꝙ ille ideʒ
conſulens reſtituere furtũ vel rapinam. abſoluit ſeipſuʒ a
tentõne reſtitutõnis.& ſi ↄſilium de reſtitutõne faciẽni nõ
abſoluit a tentõne reſtitutionis:neq; coõſilium de rapiẽdo
vel furãdo aliꝗd obligat reſtitutõezʒ.¶ KRñ.ꝙ cõſulens ð
ſurto faciendo.eo ꝙ conſiliũ tale eſt ca vel occaſio damni⸗
ficatõnis ꝓximi:tenet᷑ ad reſtitutõeʒ. 4. Ad id qð obijcit᷑.
ꝙ aliꝗs iuſte acquirat aliꝗd.nõ ex hoc meret᷑ neceſſitate
remũerari ꝑte rei acqſite vel toto:q̊ͥ a ſenſu ↄtrario ꝗ cõſu
lit ꝙ furtiue ⁊c.põt dici ꝙ nõ ſequit᷑.dicunt em.plura re⸗
quirunt᷑ od hoc ꝙ aliꝗs acquirat ſibi bonũ meritũ ſiue g⸗
tuitum: qᷓ ad hoc ꝙ mercat᷑ damnificari in bono gꝛatuito
acquiſito. Sic eſt in ꝓpoſito.ad hoc em̃ ꝙ aligs mereat᷑ ſi⸗
ue acquirat bonũ gratuitũ:opoꝛtet ꝙ genus oꝑis qð ex⸗/
ercet ſit de genere bonoꝝ.ꝙ fiat recta intentõe:⁊ in caꝛita
te. pᷣ ad hoc ꝙ pꝛiuet᷑ merito:ſufficit vel ꝙ opus ſit maluʒ.
velꝙ intẽtio agentis ſit ꝑuerſa.vel ꝙ caritas deficiat. Si
militeꝛ dico in ꝓpoſito.ad hoc ꝙ aliquis mereat᷑ danifica
ri xebito reſtitutiõis male: ſufficit vnũ.ſ.pꝛauũ vel ꝑuer⸗
ſum ſiliũ. Ad hoc aũt ꝙ mereat᷑ remũerari neceſſitate iu

ſticie. nõ ſufficit ↄſilium de fideli acqꝗſitõne: ſ̊ requirit᷑ ad
B6 ſollicitudo ⁊ laboꝛ in acquirendo. ſi em aligꝗs det alij cõ
ſilium ꝙ acqrat aliqd iuſte.⁊ aſſiſtat illi in laboꝛe ⁊ ſolli

citudine acquirẽdi ⁊ in alijs ſi qua nccia ſunt ad illud ac⸗
quirẽdũ: iuſticia reqrit vt remũeret᷑ ꝑte rei acqſite.q Ad
aliud dõm.ꝙ qñ ꝗs dat ↄſiliũ alicui de rapiendo vł furã⸗

.

¶ Lonſequenter que/ .qS. iij.

lxxxvj.

do. nõ rapturꝰvel furaturꝰ. niſi inductꝰeſſet ſlio tali.cõ⸗

ſulens tenet᷑ ad reſtitntẽeʒ.̊ ſi nullo mõ eſt inductꝰ ↄſilio
ſed als eſſet furaturꝰvel rapturꝰ:licet peccet ſic ↄſulendo.
nõ tenet᷑ ad reſtitutõeʒ.qꝛ cõſilium eiꝰnõ eſt cã vel occaſio
furti vel rapine ꝑpetrate:neq; ꝓximo in aliqͥ dãnificato.

Ao aliud dom. ꝙ ille ꝗ conſulit abſolutꝰeſt a tentõe re⸗

ſtitutõnis:ſi ille cui ↄſulit furari reſtituat.vñ ſiẽ g cõſulit
furari.ſi alius furet᷑ tenet᷑ ad reſtituenduʒ: ſilr golulit re
ſtituere abſoluit᷑ a tentõne reſtitutõis ſi aliꝰreſtituat.

—76

ritur.ſi ille ꝗ curꝛit cũ fure tercio mõ.ſ.conſentiendo furi
tenet᷑ ad reſtitutõeʒ? ſic:videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ ↄſentiens et fa⸗
ciens pari pena puniẽdi ſunt.¶ Iteʒ videt᷑ ꝑ illnd ꝙ habe
tur Ro.j.nõ ſolũ ꝗ ea faciũt: ſᷣ̊ ⁊ ↄſentientes faciẽtibo ⁊c̃.
Item videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ pᷣbens aſſenſum furãti.dat occaſio⸗
nem dãniſicandi ꝓximũ:vt ſup tactũ eſt.¶¶ Contra · ille ꝗ
oↄplacet vel ↄſentit alicui de coeundo cũ muliere.nõ ꝓpter
hᷣ ẽ reꝰ pene:quã ille ꝗ coit ĩ curꝛit:qꝛ irꝛecuꝑabilr amittit
aureolã virginitatis.qð nõ facit alius ꝗ ſolum peccat cõ⸗
ſentiendo.ſiłr ⁊ ille ꝗ cõſentit furto nõ eſt reus illiꝰ pene.
ſcʒ reſtitutõie:cunꝰeſi ille reus ꝗ furtũ ꝑpetrat. Sitr põt
obijci de homicida actuali ⁊ volũtaꝛio.dicit᷑ em ſuꝑ illud
j. Ro.plenos homicidijs inuidia.płaliter dic homicidijs:
qꝛ eſt hoĩcidiũ actꝰ⁊ volũtatis. Hoĩcida volũtariꝰ nõ eſt
reꝰpene iſtiꝰ.ſ.irꝛeglłaritatis:cuiꝰeſt reꝰpoĩcida actꝰ.ꝗ.n.
vnlt interficere bomineʒ ⁊ nõ interficit: nõ eſt irꝛegłaris.
ex hoc videt᷑ ꝙ velle furari nõ obligat᷑ ad illã penã ad quã
tenet᷑ ille qui furat᷑.nec etiã qui aſſentit furto alieno.vł
vult ꝙ aliꝰ furet᷑ et ita ꝙ aſſentit furto alterius non ened
ad reſtiturõnem.ſicut tenet᷑ ille qui furat.¶ Item videtur
ꝑ itlud ꝙ ille qui cõmittit ſy moniam emendo pᷣbendaʒ te
netur ad eius reſignatõeʒ ⁊ ad reſtitutõeʒ bonoꝝ ꝑcepto⸗
rum de illa. ad qð non tenet᷑ ille qui complacet et aſſentit
emptõni ſymoniace.¶ Iteʒ videt᷑ ꝑ illũ ꝗ eſt bigamꝰ.ꝗ in⸗
curꝛit penã iuſte ſᷣm irꝛegularitateʒ: qua nõ incurꝛit ꝗ cõ⸗
placeat vel ꝗ aſſentit ꝙ aliquis eſt bigamus. ita videt᷑ ꝙ
in vicijs q̃ nõ ſunt pcta vtpota bigamia: ⁊ q̃ ſunt pct̃a vt
homicidiũ ⁊ ſy monia:age tientes nõ ſunt eaꝛũ
dem penaꝝ debitoꝛes.¶ Rñ.ſiẽ̃ tactũ eſt de currente cuʒ
fure ↄſulendo.nno mõ tenet᷑ ad reſtitutõeʒ:alio mõ nõ.ſic
põt dici in ꝓpoſito.ſi ꝗs curꝛit cũ fure aſſentiendo furi alłs
nõ furaturo:tenet᷑ ad reſtitutõʒ. Si autẽ als furaꝛet᷑:non
teneret᷑.vel ſi ↄplacet ſibi poſt factuzʒ.co ꝙ in tali caſu non
eſt cã vel occaſio damnificatõis alicuiꝰ:nõ tenet᷑ dãniſica
ri in reſtitutõeʒ alicuiꝰrei.q Ad illud qð obr ↄtra G.ꝑil⸗
lum ꝗ cognoſcit actu aliquã mulierẽ ?⁊ illũ ꝗ aſſentit eideʒ
dom ꝙ nõ eſt ſile. Iſte eĩ ꝗ mulierẽ cognouit: carnis ami
ſit integritatẽ.⁊ ꝑ ↄns aureolam vᷣginitatis. Et quia pꝛi
mũ amiſit irꝛecuꝑabiliter:⁊ ſcdᷣm. Aſſentiens aũt illi nõ
amiſit pꝛimũ:⁊ ideo nõ ſcdᷣm.qꝛ licʒ peccauerit pct̃o aſſen
ſus q̊ͥ incurꝛit aĩe coꝛruptõeʒ:⁊ amiſit aie integritatẽ:illã
põt recuꝑare ꝑ pnĩam:carnis integritatem nõ põt. Mon
ſic eſt de aſſentiente furtu ꝗ furanti pᷣſtat audaciam furan:
di:et ꝓpoſitum eiꝰad furandũ reddit efficax. Vnde ↄſenti
endo eſt cauſa vel occaſio furti.ſaluo qð ſupꝛa dictũ eſt.ſ.
ꝙ fur ats nõ erat furaturus.4. Ad id qð obijcit᷑ de hoĩci⸗
da volũtario ⁊ aſſentiẽte.dðᷣm ꝙ ꝗ aſſentit alicui volẽti ĩ⸗
terficere boĩem ⁊ illũ aſſenſuʒ expꝛimit:penaʒ incurꝛit ho⸗
micide:ſcʒ irꝛegularitatis.⁊ qtum ad hoc ſile eſt in h̊ ca⸗
ſu ⁊ in furto. Sʒ qꝛ pena irregularitatis ꝓgrie debet᷑ ho⸗
micidio actu exercitato.nõ homicidio volũtario: qð nili
nocet:ↄſentiens vᷣo furti nocet alicui.qꝛ vt dictũ eſt cã vel
occaſio furti:nõ eſt ſile de aſſentiẽte furi vel volũtario ho⸗
micidio qᷓtum ad reatũ pene irꝛegłaritatis aꝑte.⁊ reſtitu
tionis a ꝑte illa. Reatꝰem irꝛegłaritatis de bet᷑ actui non
volũtati.aſſenſui vᷣo ſiue cõplacentie nõ debet᷑:niſi eo mõ
q̊ dictũ eſt.ſic pnĩa reſtitutõis aſſenſui furto vel pnie.et B6
rõne damnificatõnis ꝓrimi quã impoꝛtat.⸗ VUd id quod
obijcit᷑ de pena bigamie.põt dici:ꝙ bigamia nõ eſt dicen⸗
da ex aſſenſu ſiue complacẽtia hñdi ſiue ↄplacendi plnꝛes:

ſᷣ ex cognitione actuali. Ille em̃ bigamꝰeſt.qꝗ cũ plłibo car⸗
nez diuidit.Et qꝛ talis impeditꝰefficit᷑ ad h̊ ſit ſponſus
ecciĩe:ꝗ dʒ eſſe vniꝰ.i.indiuiſus. Juxta illud.ijz. Coꝛin.xj.
teſpondi.n.vos vni viro ⁊c̃.incurꝛit penã irꝛegulaꝛitatis
eſcendẽdi ad oꝛdinẽ ſponſi eccĩe:ꝓuenit ex diuiſione. hoc
als hʒ erplanari. Ex aſſenſu furti accidit reatꝰ iuſtificati
onis ꝓpter damnificatõeʒ ꝓximi cuiꝰẽ cauſa vel occalio.

equenter que .S. uij.
ritur.ſi curꝛens quaꝛto mõ cũ fure tenet᷑ ad reſtitutõeʒ. ſ.
ꝑ adulatõeʒ: q aliꝗs adulat᷑ alicui furi vel raptoꝛi laudã
do ipᷣm de furto vel rapĩa ſua.ꝙ nõ:vr̃ ſic.adulatio et fur⸗
tum nõ ſe hñt in aliq̃ ↄſequẽtia.ᷓ vt videt᷑:nullꝰobligatur
er vno delicto alterius. adulatoꝛ non obligat᷑ ad debitũ
furti.ſ.reſtitutõeʒ.¶ Item ſi adulatoꝛ tenet᷑ ad reſtitutio/
nem furti alicuiꝰ.hoc ẽ:qꝛ aligd impmit᷑ in voluntate fu⸗
rantis ex adulatõe ſibi facta.d̊ ſicut haberi poteſt a pho.
Caus mbil ponit ĩ laudato: ſiłr nec adulatio aliqꝗd ponit
in adulato. videt᷑ ꝙ adulatoꝛ nõ tenet᷑ ad reſtitutõeʒ ali
quã ꝓ furto:qð ↄmittit adulatus.
cuiꝰfurãtis nel rapiẽtis licet ſit iniuſta:tñ incitat furẽ vel
raptoꝛem q̃ntum facit conſiliũ vel aſſenſus.vel foꝛte plus

& ſi ↄſulens vel aſſentiẽs furãti vel rapienti tenet᷑ ad reſti⸗
tutõneʒ:et adulatoꝛ ſilr tenet ñ.ad hoc põt dici ꝙ ſi
adulatio ſiſtat in generali ñ teſcendendo ad fuꝛtũ vel ra⸗

pinam.ſᷣ laudãdo ꝑſonã furis vel raptoꝛis tanqꝙ; bonaʒ et
honeſta:nõ eſt iudicandꝰteneri ad reſtitutõeʒ.ſ̊ ſi laudat
furtũ vel rapinã.et ſic inducit᷑ fur ad furandu:tenet᷑ adu⸗
latoꝛ ad reſtitutõeʒ.¶ Ex h̊ pʒ rñſio ad primũ.qꝛ ſi indu⸗
cat᷑ fur ad furãdũ adulatõe:adulatio ſe bʒ in aliq̃ ↄſequẽ⸗
tia ad furtũ:qꝛ eſt cã furti.¶ Ad id qð obijcit᷑.ꝙ laus ni⸗
hil ponit ĩ laudato.dᷣm ꝙ ſic dʒ intelligi: laus ẽ exhibi⸗
tio reuerẽtie in ſignũ vᷣtutis ꝑ expᷣſſionẽ vocis.aus ꝗᷓ ni
hil ponit ĩ laudato.hoc ẽ nihil accidit vel occreſcit in lau⸗
dato vᷣtutis.ex teſtimonio qð ei ꝑhibet᷑.vt ſi dicat᷑ de aliqͥ
ꝙ ſit bonꝰ.hmõi dicẽ nihil bonitatis poĩt ĩ eo. Qihilomi⸗
nus laus aliqꝗd ponit ĩ eo laudato:ſcʒ vanã gloꝛiã vel pꝛe⸗
ſumptõeʒ vel aligd hmõi.Silr adulatõ aliquã relinquit
imp̃ſſionẽ adulati:licet nihil qð ei imponit᷑ adulando po
nitur in ipſo ex ipſa adulatõne.

¶ Lonſequenter queri .S. v.

tur de ꝗnto mõ curꝛẽdi cũ fure.vt q aligꝗs recipit furẽ vł
raptoꝛẽ ſciẽter ſecũ in domo ſua cũ furto vel rapia.vtrũ te
net᷑ ad reſtitutiõʒ: Et vr̃ ꝙ ſic:qꝛ recipiẽs furẽ ĩ domo ſua
ſi dep̃henſus eẽt:Fᷣm ius hũanũ ſubiret ſnĩaʒ dãnatiõis.ſᷣ
om̃e illð habitũ vel receptũ ꝓ fuꝛto vel recipiẽs eẽt ſic pu⸗
niendꝰvel a fure pncipali: ſi nõ reſtitueꝛet᷑ a fure pᷣncipa
li ⁊c.¶ Itẽ bẽs loaynomarꝰde q̃dã ſumma pecuie q ei offe⸗
rebat᷑ nõ voluit acciꝑe niſi.xij.denarios.dicẽs reſiduũ eẽ
de rapia: nullꝰoʒ reciꝑe rẽ furtiuã guã ſcit eẽ furtiuã ſi

ei dat᷑.et ſi receꝑit:tenet᷑ reſtituẽ.Cont᷑.ponat᷑ ꝙ aligs
