os eiꝰ:ot ſapiẽtia ↄditꝰfetoꝛe careat iniꝗtatis.⁊ vltra non
putreicat a veꝛmibo vicioꝝ.Deinde exufflat᷑ malignꝰſpũs
ſoꝛis:vt ſpũs ſpũ pellat᷑. Poſtea tãgũt᷑ ei aures⁊ nares cũ
ſaliua vt tactu ſuꝑne ſapiẽtie 2 aures eiꝰaꝑiant᷑ ad audiẽ⸗
dum vᷣbũ cei ⁊ nares ſiłꝛ ad diſcernẽdũ odoꝛẽ vite ⁊ moꝛ⸗
tis.his ↄpletis ↄſecrat᷑ fons a ſacerdote ĩ noĩe pa.2 fi. ⁊.ſſ.
vt ſanctitas ſacramẽti nõ ex eo ꝗ miſtrat:ß ex eo ꝗ ſanctifi
cat ↄſtare ſciat᷑ ſicut ſcriptũ eſt. hic ẽ qui baptizat. Tradi
tur etiã noue vite auditoꝛibo ſimbolũ fidei. in qͥ apłice do⸗
ctrine ſoꝛma ↄſiſtit. Poſtremo ad baptiſmũ oblatꝰꝑuulꝰ.
introgatꝰa ſacerdote ſi abrenũciaret ſathane oibo oꝑi
bus eiꝰatq; oibo pompis eiꝰ:ꝑ oꝛa geſtantiũ rñdet. vt qui
aliena iniquitate obligatꝰ eſt:aliena fide ⁊ ↄfeſſione ſolua
tur. Poſi abrenũciatõem factã vngit᷑ oleo ſacro in pectoꝛe
tãqᷓ; minuat᷑ aduerſus hoſtẽ:ne ei deinceps ĩmũda ⁊ noxia
ꝑſuadere poſſit.vngit᷑ ⁊ inter ſcapulas vbi vigoꝛ poꝛtãdi
oneris eſt:vt foꝛtitudinẽ accipiat ad poꝛtandũ onus dñi.
Deinde facta introgatõe ſi credat in deũ pr̃em ⁊c̃.⁊ facta
fidei rñſione trina ĩmerſione a ſoꝛdibo vetuſtatis abluituꝛ
vt nouũ bominẽ indutꝰ triduane moꝛti xpᷣi. ↄſepeliet᷑.ſicut
ait apfus. Quicũq;ʒ in rpᷣo baptiʒ ati ſumꝰ:in moꝛtẽ ipᷣius
baptiʒati ſumꝰ. Conſepulti em ſumꝰcũ illo ꝑ baptiſmũ in
moꝛtẽ. vt quõ xpᷣe reſurrexit a moꝛtuis: ita ⁊ nos in noui⸗
tate vite ambulemꝰ. Deinde ſacro criſmate in vertice vn⸗
gitur. vt ſpm̃ xpᷣi ꝑticipando merito dei nceps xpᷣianꝰ appel
letur: coheres regni ? gloꝛie ſacra vnctõne effectꝰ. Exinde
tradit᷑ rpᷣiano veſtis candida: vt qui pꝛimo natiuitatis de
coꝛem pãnis vetuſtatis obfuſcauerat:habitu regeneratõ⸗
nis gloꝛie pᷣferat indumentũ. Tegit᷑ etiã poſt ſacram vn⸗
ctionem eiꝰcaput ſacro velamĩe:vt intelligat ſe dyadema⸗
te regni ⁊ ſacerdotali dignitate potiꝛi. Ad vltimuz datur
ceꝛeus accenſus in manu eiꝰ:quatenꝰimpleꝛe doceat᷑ illud

euangelicum quod dicit᷑. Sic luceat lux veſtra coꝛam ho⸗
minibus v7c.

embeum terciũ

nſequẽter querit᷑ de catheciſmo qui tamẽ
pꝛioꝛ eſt in adultis qᷓ; exoꝛciſmꝰ:eo ꝙ adulti
pꝛius inſtruũt᷑ de fide q; exoꝛciſmis ſe ſubijci
2.ant. EUnde Raban de inſtitutöne clericoꝝ.
Poſtᷓ ſe baptiʒandꝰꝑ ↄfeſſionẽ vere fidei in alteriꝰomen
datur dñiuʒ.⁊ ꝑ abrenũciationem a pꝛioꝛis poſſeſſoꝛis ſe
alienauit ſeruitò:exufflat᷑ ab eo ptᷣas ſeua vt ꝑ pium ſaceꝛ
dtis miſteriũ ſpũiſancto cedat ſpũs malignꝰ. Pꝛet. ꝙ ca⸗

thecuminꝰ debeat pᷣcedere baptiſmũ. arguit᷑ ex hoc qð do

minus dicit in euãgelio. Ite docete eos baptizãtes eos ⁊c.

ctrina aũt iſta ad catheciſmuz ptinet quod ptʒ ꝑ iſind

quod ſequit. Qui crediderit ⁊ baptiʒatꝰ ⁊c̃. Vt notet᷑ ꝙ ĩ⸗
ſiructio fidei pꝛecedat baptiſma in illis qui acciꝑe pñt do

ctrinam. vnde dicit Hugo. Doceꝛe ad fidẽ ꝑtinet:baptiza
re ad emũdatõeʒ. Arguit᷑ etiò exemplo dñi. in quo hoc fi⸗
gurat᷑.pꝛius em̃ ſputo mirto cuʒ luto oculos liniuit ceci:2⁊
poſt ad aquas ſyloe miſit. Vnde Rabanꝰ.ante baptiſmũ
catheciʒãdi hõ debet pᷣuenire officiũ vt fidei pᷣmo accipiat
cathecumis rudimentũ. Itẽ xpᷣ̃c pꝛiꝰ ceci nati oculos luto
7 ſputo facto ſi uꝑliniuit.⁊ ſic ad aquas ſyloe miſit: qꝛ pꝛiꝰ
cbet baptiʒãdꝰfide incarnatõnis xp̃i inſtrui: ⁊ ſie ad ba⸗
ptiſmuʒ iam credulꝰad mitti:vt ſciat cuiꝰgre in eo eſt ꝑti⸗
ceps:⁊ cui iã debitoꝛ fiat deinceps. Ex his ꝗ̊ ptʒ ꝙ catbe⸗

ciſmus ↄgruit in adultis pᷣcedẽ baptiſmũ licet nccitate m .

gruẽte vel in capacitate baptiʒãdoꝛũ ſequat᷑ ſicut ĩ ꝑuulis
7 hmõi re ane catchrn mũ querẽdũ ẽ pᷣmo de quibo
debet eẽ. Scdo qͥꝝ fit catheciſmꝰtãꝙ; catheciʒãdoꝝ. Ter⸗

cio quoꝝ ſit cathecizare.Quaꝛto vtꝝ cathecumini ex rati
one catheciſmi vitã ſpũalẽ habẽ dicũt᷑ cũ ad fidẽ inſtruãt᷑.

rticulus primus

Kimo querit᷑ de quibo ſunt inſtruẽdi baptiʒan
di. ⁊ videt᷑ ꝙ ſint inſtruendi de oĩbo que accide⸗
runt in oĩbo etatibo pᷣcedẽtibo illã in qua natꝰ ẽ
dñs.ſcʒ etate ſexta. etiã illis qᷓ in illa ↄtigebãt.vñ Hugo
in li.de ſacramẽtis docẽs ꝗbo inſtruẽdi fũt neophiti.deter⸗
minat ꝙ inſtrui debeãt illis q̃ facta fũt in his ſex etatibo qᷓ
ↄputãt᷑ ab initio mũdi vſqʒ ad aſcẽſionẽ dñi qñ dirit dilci⸗
pulis.ite docete oẽs gẽtes baptiʒãtes ĩ noĩe pa.⁊ fi. 7.ſl. g

crediderit ⁊c. Mar᷑.vlti.⁊ poſt ſubdidit.hec ſũt ſaẽmenta

ſidei xp̃iane ab initõ ↄdita in fine credẽda ſine fine ꝓfutu
ra. hec ſũt ꝗbo catheciʒãdos ĩbnimꝰ.a eoꝝ ꝗ ſaẽmẽto noui
tatis regenerãdi ſũt fidẽ ſalutaꝛi ↄfeſſione ꝓmẽdã exigimꝰ
IZdem videt᷑ aug.velle li.de catheciʒãdis rudibo dicẽs.
Qarratio plenaẽ cũ quiſqʒ pᷣmo catheciʒat᷑:ab eo qð ſcri⸗
ptum ẽ. In pᷣncipio creauit decelũ ⁊ terrazʒ:vſq; ad pñtia
tꝑa ecclie.¶ Pꝛet.inſtruẽdi ſũt ĩ ſpe reſurrectõis ⁊ ĩ credu
litate iudicij beatoꝝ ⁊ maloꝝ ⁊ eoꝝ retributòibo. Vñ au⸗
gu.in eodẽ.iQarratõe finita:ſpes reſurrectõis intimãda ẽ
⁊ ꝙꝓ capacitate ac viribo audiẽtis:pꝛoq; ipius tꝑis modu
lo aduerſus varias irriſiões infideliũ ð coꝛpꝑis reſurrectõ
ne tractãdũ.⁊ futuri vltimi iudicij bonitate ĩ bonos:ſeueꝛi
tate ĩ ſmn alos:veritate ĩ oẽs.ↄmemoꝛatiſq; cũ deteſtatõne ⁊
hoꝛroꝛe penis impioꝝ regnũ iuſtoꝝ atq; fideliũ.⁊ ſuꝑna

illa cin itas eiuſq; gaudiũ cũ deſiderio p̃dicãduʒ ẽ. Exbia

videt᷑ ꝙ hoꝝ ſit neceſſaria inſtructõ ĩ catheciſmo¶ Cõtꝛa
patrini ꝗ obligãt᷑ ad inſtructõeʒ ꝑuuloꝝ ſᷣm ecclie ↄſuetu⸗
dinẽ talia ignoꝛãt. de talibo iſios inſtrueꝛe ñ poſſunt. Si
vicẽt᷑ ꝙ hec ignoꝛãtia ⁊ illis ĩ pctẽm.vt ð tali dicat ignoꝛãs
ignoꝛabit᷑.G̊ nõ ridet᷑ veꝝ:cũ nõ obligẽt ſe patrini in ſuſce
ptione baptiʒ atoꝝ.niſi ad illa inſtruẽda de ꝗbo facit men
tionẽ ſaceꝛdos baptiʒãs ⁊ rñdẽt ꝓ puero.¶¶ Pꝛet. tenẽt᷑ ne
illi patrini ꝗ habẽt noticiaʒ ſacre ſcpᷣture illos qͥs de ſacro
fonte ſuſcipiũt de his oĩbo inſtruẽ¶ Rñſio.ad hec ſine piu
ditio melioꝛis ſentẽtie.qꝙ alit ſiẽ die aug.ſe debẽt habẽ qui
catheciʒãt᷑ ĩ rudibo inſtruẽdis:alit᷑ in intelligibilibog als
ſcripturas nouerũt:⁊ aliter ĩ rudibo adultis:⁊ aliter ĩpar
uulis. In ꝑuulis ↄpetit inſtructõ cũ ſint capaces de ſim
bolo apłoꝝ ⁊ oꝛone dñica. tales em̃ adheſerũt ſete mr̃i ec⸗

cleſie ⁊ obediẽtes doctrine eiꝰ.demũ paulatim iſtruẽdi ſũt

vᷣbo pᷣdicatõis. Qui vᷣo adulti ſũt nec dũ xuenerũt ad ba⸗
ptiſmũ:quãdã inſtructõʒ æbẽt habẽ allectiuã ad ſuſceptõ
nem ſacꝛamẽti. Et ideo ſi intelligẽtes ſũt oñdendũ ẽ eis q̃⸗
liter a pᷣncipio mũdi cura ẽ deo de ſalute bũani generis. et
q̃liter pfigurauit nr̃aʒ redẽptõeʒ 2 nr̃aʒ ſalutẽ ꝑ ſacmenta
habẽdã:⁊ pᷣmo ꝑ ſacramentũ baptiſmi.⁊ ſic ꝑ h̊ habilitet
ad ſacramẽtũ baptiſmi ſuſcipiẽdũ:⁊ ad fidẽ nr̃e redẽptõis

facte ꝑxpᷣm ⁊ gloꝛificatõis in aĩa ⁊ coꝛꝑe future ꝑ ipſum.

KRudes aũt ꝑ quedã exẽpla manuducẽdi ſũt ad illa. 4 Ao
illud qð obijcit᷑ ex verbo Hugo.⁊ aug. Dicendũ.ꝙ illi re⸗
ferebt intentões ad ſtatũ pmitiue ecclie in quo pᷣm ↄlue⸗
tudinẽ ſtatꝰ illiꝰcatheciʒãt᷑ adulti ab illis qui ꝑiciã habue

runt inſtruẽdi tales. VUnde aug. loquit᷑ ad deo gras ꝗ pe⸗

tebat ab illo quõ adultos baptiʒãdos eatheciʒaꝛet:ad quẽ

apte
boe
(ec:. 2
tiini
cpiat
lut
W
dbe
eſl Lti⸗
pcatbe⸗
tatenn⸗
pondhe
rquibd
Ter⸗
ex rati
lrnät.

ptizan
ccide⸗
anat
ihu⸗
1dter⸗
nillyg
tdiſai⸗
nlla
nenta
pfara
Mni
vigin⸗
odices
göſen
dpii
zicenn
Gia
mächi
modu
rrec
ſeuen
öne
hna
Sdiaa.
in
en⸗
Pwis
nſe
citnnen
enikye
Nſien
nneſi
bigi
gols

¶Mueſtio

ſepe adducebant᷑ qui fide r̃iana imbuẽdi erant: eo ꝙ eſti

mabat᷑ habeꝛe vberẽ catheciʒãdi facultatẽ: ⁊ doctꝛina fidei
⁊ ſuauitate ſermonis.ſicut in pᷣncipio libꝛi de catheciʒan⸗
dis rudibo ↄtinet᷑. Lalibo em̃ ſm aug. decebat ſieri inſtru
ctio ſiue narratõ quedã allectiua ad ſuſceptõeʒ baptiſma⸗
tis. oñdendo qualiter ab initio mũdi cura erat ceo de ho⸗
minis ſalute: ? alia que tacta ſunt. mõ tñ ↄpetenti ſm exi⸗
gentiã tꝑis ⁊ ſtatꝰꝑſone.Vnde tacto mõ narratois verbo
ſupꝛadicto:ſcʒ narratõ plena eſt cũ quiſq; ⁊c.ſubiũgit au⸗
gu. nõ tñ debemꝰ ꝓpterea totũ penthateucuʒ totoſq; iudi⸗
cuʒ ⁊ regnoꝝ ⁊ Eldre libꝛos totũq; euãgeliũ 2 act⸗ aplo⸗
rum:vel ſi ad verbũ addicimꝰmemoꝛiter reddẽ vel noſtꝛis
verbis oĩa que his volumibo ↄtinẽt᷑ narrãdo euoluere ⁊ ex
plicaꝛe:qð nec tpᷣus capit nec illa neceſſitas poſtulat:ſᷣ cũ⸗
cta ſũmatim generatĩq; ↄplecti: ita vt eligant᷑ queda muꝛa
bilioꝛa que ſuauiꝰ audint᷑.atq; ĩ ipis articulis ↄſtituta ſũt
7 ea tanqᷓ i volumĩbo oñdere.¶¶ De inſtructõe aũt ꝑuuloꝝ
qui mõ baptiʒãt᷑ qui inſtruẽdi ſũt poſtqᷓ babuerint vſũ ra
tionis nõ eſt ita:ſᷣ inſtruẽdi ſũt a patrinis de fide ꝙᷓtuʒ ad
articulos qui ↄtinẽt᷑ in ſimbolo apłoꝝ od quoꝝ inſtructõ⸗
nem ſe obligãt patrini vt dicũt quidã rñdentes ꝓ ꝑuulis.
Vnde cũ ſacerdos querat a ꝑuulo credis in deuʒ patrem
om̃ipo.⁊c̃.⁊ patrini rñdẽt credo:dicũt ꝙ patrini obligant
puerũ ad credẽdũ iſia cũ habnerit vſuʒ ratõnis:2 ſe ad in⸗
ſtruẽdũ illos ⁊ infoꝛmãdũ in eis quãtũ in ipᷣis E. VUnde cũ
patrini rũdẽt credo:ſenſus ẽ. puerũ ad credẽdũ ⁊ me obli⸗
go. obligat em̃ ſe ad hoc ꝙ puer credit.i.ꝙ oꝑaʒ dabit ad
boc ꝙ credat inſtruẽdo eun. ⁊ hoc notat᷑ ex hoc ꝙ ſacerdos
iniũgit patrinis ⁊ matrinis baptiʒzato puero ꝙ; inſtruant
in ſunbolo apoſioloꝝ ⁊? oꝛatõne dominica. de hoc habebi⸗

tur plenius infra: — —
Articulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ de his qui catheciʒãdi ſunt
Cum em̃ gra nihil facit ocioſe ſicut nec natura
Cathecizare aũt in ſuſceptibilẽ doctrine ẽ ocio⸗
ſum:ergo nõ eſt opus gratie.puuli aũt tales ſunt:nõ ergo
catheciʒ andi nec eis ↄpetit catheciſmꝰ. ¶ Item cuz querit
ſacerdos a puero.credis in deũ: vis baptiʒari:⁊ rñdet pa
trinus credo vel volo:ꝓ quo rñdent:aut ꝓ ſe aut ꝓ puero
ſi ꝓ ſe:mentit᷑.qꝛ nõ vult baptizari.Si pꝛo puero:ſimilit᷑
mentit᷑.quia nondũ habʒz vſuz li.ar.neq; vult aliquid nec
credit.4¶ Item querit᷑ vtrũ ꝑuulꝰ obliget᷑.cũ pꝛo eo rñdet
patrinꝰ? ⁊ videt᷑ ꝙ nõ:quia non obligat᷑ ex reſpõſione pa⸗
trinoꝝ.quia nõ habet vſuʒ li. ar.qui requirit᷑ ad credere.
Item etſi aliqua obligatio poſſit eſſe ſine cõſenſu eius qui
obligat᷑: hoc eſt in eis qui nõ ſubſunt volũtati eiꝰ.R crede⸗
re nò eſt tale ĩmo volũtariũ eſt:̊ nullꝰad credendũ põt ob
ligari niſi interueniẽte ↄſenſu ꝓpꝛio actuali. Itẽ ſi pater
carnalis voueret ꝓ ꝑuulo ipᷣm intraturũ religionẽ vel qð
cũq; ↄſimile: nõ teneret᷑ ꝑuulꝰ.eodẽ mõ licet patrini ſpõde
ant ꝓ ꝑuulo:nõ obligat᷑ ꝑuulꝰſponſione pairinoꝝ. Itẽ
nec ex pcepto dñi:quia pᷣcepta dni nõ ſunt niſi reſpectu in⸗
telligentiũ ⁊ ſuſceptibiliũ diſcipline.q̊ eum puuli non ſint
hmõi:nõ ſubiacẽt pᷣcepto dñi.¶ Item aug.ad Monifaciũ
difficilimã q̃ſlionẽ mibi ꝓpoſuiſii.Si ↄſtituã inꝗs añ te p⸗
uulũ.⁊ queꝛas vtrũ cũ creueꝛit futurꝰ eſt caſtꝰ vel fur:rñde
bis neſcio.⁊ ſi in ꝑuula etate aligd boni cogitet: rñdebis
neſcio. Si gᷓ de moꝛibo nibil audes certuʒ ꝓmittere. vel de

cogitatõe:quidẽ ꝙ ad baptiſmũ cũ offerũt ꝓ eis rñdẽt cre

do:cũ illa etas cogitare nõ poſſit.¶ ¶ Ao qð dicẽdũ.ꝙ quẽ⸗
admodũ ꝑuulo nõ credenti ⁊ oĩno neſciẽti pꝛeſtant᷑ multa
beneficia mĩſterio parentũ.ſicut cibo ⁊ potus ⁊ veſtitꝰ ⁊c.
que educatõis ſunt. nec impedit in aliquo iſta beneficia il
lius ignoꝛãtia vel incredulitas:nõ em̃ ꝓpt᷑ hͥ minꝰinuolui⸗
tur panis. aut lauat᷑ aut ſopoꝛat᷑ qꝛ ignoꝛat iſia ſibi fieri:ſi
militer medicamẽta nihilominꝰ ei adhibent᷑ 2 ſanitas acq
ritur licʒ illa neſciat ſibi adhbiberi:ſic ⁊ oꝛone peẽtũ abſq;
medicamẽtis diuinitꝰei ſanitas tribuat᷑. nũquid ignoꝛan
tia ei aut deuotõeʒ parentũ impediet aut bonitatẽ diuinã
manikfeſtũ eſt ꝙ non. Quia veri parẽtes ſpuales ſunt ipᷣi

Y.

ſancti:⁊ vere mr ſpũalis ẽ eccłia.oĩm illoꝝ ꝗ miĩſterio illo
rum ſcʒ ſanctoꝝ eccłic dei ſibi generãt᷑ ſiue regenerãt᷑:non
obſtabit vllo mõ nec impedire poterit ignoꝛatia ꝑuuloꝛũ
quo minꝰ oꝛonibo hmõi parentuʒz ⁊ matris eccłie bonitas
largiat᷑ eiſdẽ ſpũalẽ ſanitatẽ ⁊ alia dona ꝗbo ad vitã ſpũa/
lem indigẽ cognoſcit.¶ Dicendũ ̊ ad pmũ.ꝙ ꝑuulꝰnõ ꝓ⸗
pꝛie catheciʒat᷑.ſᷣ cũ dicit᷑ ab ipo patrino credo:ipᷣe obliga
tur quãtũ in ipo ẽ ad h̊ ꝙ ꝑuulꝰ catheciʒet᷑ cũ erit diſcipli⸗
ne ſuſceptibilis.⁊ ideo nõ fit ocioſe qdð reqrit᷑ añ baptiſmũ
de hmõi in quibo obligat᷑ patrinꝰ ꝓ ꝑuulo.¶ ¶ Ad aliud di⸗
cendũ ꝙ patrinꝰ rñdet ꝓ ꝑuulo vel ꝓ ſe: ᷣm ꝙ pꝛo ꝑuulo
ſenſus eſt credo.i.fidei ſacramẽtũ ſuſcipio ⁊ ſic nõ mentit᷑
Ange aug.in li. de baptiſmo ꝑuuloꝝ. Quis neſciat crede⸗
re eſſe infantibo baptiʒari 2 nõ credere nõ baptiʒari. Sed
ꝙ pꝛo ſe ſimiliter nõ mentit᷑.quia ipᷣa ratõne obligat ſe pa⸗
trinus ad inſiruẽdũ eũ in fide:qñ opoꝛtunitas ſe offerret.
quia ſenſus eſt credo.i.me ⁊ puerũ ad credẽdũ obligo.me
ſcʒ ad inſtruẽdũ eũ in fide vnde niſi inſtrueret᷑ ab alijo:pa
trini tenent᷑ illos inſiruere tentõe neceſſitatis.¶¶ Ad illuo
dᷣo quod querit᷑ vtrũ ꝑuulꝰ obliget᷑:rñderi põt ꝙ ꝑ ſe obli
gatur patrinꝰad ꝓcurandũ ꝙ credit:ꝑuulꝰ aũt obligat᷑ ad
credendũ cũ habebit vſum ratõnis: ex hoc ꝙ ſacromeẽtum
fidei ſuſcipit etſi vult ſaluari. Ad aliud vo dicendum.qꝙ;
vbi melieꝛat᷑ conditio alicuiꝰ:poteſt aliquis ꝑ alium obli⸗
gari licet ignoꝛet. ſicut dicit lex. pꝛo ignoꝛãte fide iubere.
⁊ignoꝛanti actio requirit᷑ ſicut eſi de pupillo cuiꝰconditõ⸗
nem poteſt melioꝛare tutoꝛ.idem eſt em̃ ac ſi quereretur a
pupillo.cur ↄuenit᷑ in iudicio:cum non intelligat quid ab
eo petitur nec ſciat petitioni rñdere.in quo mamifeſtuʒ eſt
quia tutoꝛ debet eũ defendere ⁊ pꝛo eo rñdere:aut totã cau
ſam noiĩe illius agere. Sicut ergo negat aut ↄcedit nomĩe
pupilli ip̃o ignoꝛante aut ↄtradicente ⁊ facit ↄditõeʒ eius
melioꝛẽ in cauſa quã pꝛo ipᷣo agit:ſic ⁊ multofoꝛtiꝰin cau⸗
ſa aĩaꝝ quod fiet ꝑ tutoꝛẽ ſpũalłẽ. Item ſi leges humane⁊
iuſticia ꝓuidit pupillis tutoꝛes ⁊ adiutoꝛes ad acquiſitio
nem. ↄſeruatõeʒ. multiplicatõneʒ tꝑaliũ:quãtoſoꝛtiꝰ iuſti⸗
cia ⁊ lex diuina pupillos ſpũales abſq; hmõi adiutoꝛũ ſpi
ritualiũ pꝛouiſione nõ dereliquit. ꝗpter bonoꝝ ſpũalium
acquiſitõeʒ multiplicatõeʒ ⁊ ſeruatõeʒ.⁊ dicimꝰ q; ꝑuul?
credit ꝑ patrinũ:⁊ patrinꝰcredit ei.i.ad opus ⁊ ↄmodũ eiꝰ
nec ꝑuulꝰdicit᷑ credere ꝗpꝛie:ſed ſacramentũ fidei ſuſciꝑe.
Ao alind dicenduʒ ꝙ nõ eſi ſimile.quia aliter eſt in bis
que ſunt de neceſſitaie vite ſpũalis ſicut eſt de pꝛomiſſione
facta in baptiſmo:⁊ aliter in his que ſuꝑaddant᷑ ad ꝑfecti
onem. i¶ Nmo em̃ ſine ꝓpꝛio ſenſu ſuꝑueniente ad ꝑfectõem
tenet᷑.ad ea em̃ que ſunt de neceſſitate vite quocũq; obligã
te tenet᷑. ¶ Ao aliud dicendũ.ꝙ aliud eſt rndere credo cũ
tamen neſèiat᷑ vtrũ credat:⁊ rũdere de moꝛibo.iſQam cum
dicit credo:ſenſus eſt.ſacramentũ fidei ſuſcipio.Ende au
guſ.ad Monifaciũ. Sicut ſacꝛamẽtuz coꝛꝑis xp̃i coꝛpꝰxpᷣi.
eſt. ⁊ ſicut ſacramentũ ſanguis xp̃i eſi ſanguis rp̃i:ita ſac⸗
mentum fidei fides. Unde credere eſt ſacramẽtuʒ fidei ha
bere.⁊ ſiẽ̃ vere rñdet ⁊ bene.⁊ hoc mõ eſt cũ dicit᷑ abrenũ⸗
tio ſathane:ſenſus eſt:in baptiſino ſi digne ſuſcipit᷑ ſic ab⸗
renũtio ſathane ⁊ pompis eiꝰ.Eſt tñ quedã abrenũciatõ ĩ

patrino ad ꝓcurãdum ꝙ credat ⁊ ꝙ abrenũciet. Si autez

ponat᷑ alia expoſitõ ptz etiã ad hoc quõ rñdendũ eſt.4. Si
aũt querat᷑ quare ꝑuuli ꝑ alios credunt vel ↄfitent᷑.vel ſic
rũdent: Augu.ꝑuuli ex adam egꝛoti ad eccłiaʒ potant᷑.et
ſi pedibo illi currere nõ poſſunt:alienis pedibo currũt.ac⸗
comodat illis mater ecclia ⁊ alioꝝ os vt credãt:x alioꝛuʒ
linguã vt fateant᷑. Item Yſið.de officijs ꝑuuli alio ꝓfiten
te baptiʒ ant᷑.qui adhuc loqui vel credere neſciũt:ſicut eti⸗
am egri.muti ⁊ ſurdi.quoꝝ vice alioꝝ ꝓfitetur vt pꝛo eis
rñdeat cum baptizant᷑. ¶ Sed adhuc querit᷑ que ſit diffe⸗
rentia cum dicit᷑ abrenũcio ſathane ⁊ omnib pompis eiꝰ
Ad quod rñderi poteſt.ꝙ deſignat᷑ ibi defoꝛmitas peccati
q actus circũſlãtie que noĩe pompe intelligunt᷑: vt nõ ha
bere debeat dy abolꝰpoſſeſſioneʒ in ipo ratone defoꝛmita⸗
tis vel actus vel circũſtantiaꝝ.

Einde qrit᷑ quoꝝ officiũ erat catheciʒare adul
tos ad baptiſmuʒ veniẽtes.dicit᷑ em̃ in pᷣncipio
4 libꝛi de catheciʒ andis rudibo.quo ad fratrem
deõ gr̃as adducebant᷑: qui xpiana fide erant inbuendi cũ
eſſet dyaconꝰ.⁊ ita videt᷑ ꝙ eoꝝ officiũ. Qũc aũt ſicut ex⸗
oꝛciſmꝰeſt ſacerdotũ:ita ⁊ catheciſmꝰ.cũ hec ſint ſacramẽ⸗
talia baptiſmi.officiũ gũt ſacerdotis eſt baptiʒare:alteriꝰ
do eſt in neceſſitate Ad qð rñderi põt.ꝙ ꝓpꝛie eſt ſacer
dotis officiũ circa adultos accedentes.de ↄſe.di.iiij. Nico⸗
laus papa.Catheciſmi baptizandoꝝ a ſacerdotibo vniuſ⸗
cuiuſqʒ ecclie poſſunt fieri.ſicut in hac ſancta romana ec⸗
cleſia:cũ deo auctoꝛe mĩſteriũ exhibemꝰnoſtri famulatꝰſò
lẽniter fieri ↄpꝛobant᷑.patrinos autẽ incũbit circa punulos
⁊ etiã patrũ ſpũaliũ eſt inſtruere ipos cum ſint dilcipline
ſuſceptibiles.dicit em̃ ambꝛo. longe plus debemꝰ dili⸗
gere filios quos de ſacro fonte ſuſcipimꝰ:qᷓ illos quos ſᷣm
carnẽ genuimꝰ. ſ̊ hãc auctoꝛitatẽ oꝑtet intelligẽ nõ ſimpli
citer:hᷣ qtum ad hoc ſcʒ ꝙ ſpopõdit ꝓ iſto: ꝓ filio aũt car
nali nõ ſpopõdit actualiter. obligat᷑ tamẽ tũ ex dei pᷣcepto
tũ enobligatõe nature qua tenet᷑ educare filios ad cultum
tei. In pᷣmitiua aũt ecclia alioꝝ etiaʒ erat inſtruere adul⸗
tos ad baptiſmũ accedẽtes.⁊ hoc ꝑ veꝛbũ dyoniſij ꝗ dicit.
ꝙ catheciʒandꝰducebat᷑ ab anadocho ad hierarchiã. ana
dochus aũt dicit᷑ ſurſuʒ ducẽs qꝛ ſurſuʒ ducebat inſtruen⸗
dum ad ſacrũ pᷣncipẽ.vel dicit᷑ foꝛte ꝓpter hoc ꝙ epi bapti⸗
zare ſolebãt antiquitꝰiam inſtructos in ſabbato ⸗ pꝛiꝰ in⸗
ſtruebãt᷑ adulti.VInde di.iiij. de ↄſe.De cathecumis bapti
ʒandis id xcretũ eſt. vt in paſchali feſtiuitate vel penthe.
veniãt ad baptizandũ. ceteris aũt ſolẽnitatibo infirmi tm̃
tebẽt baptiʒari.Et in eadẽ di.dicit᷑. Ante viginti dies ba
ptiſmi ad purgatõeʒ exoꝛciſmi cathecumĩ currant in qui⸗
bus vigiti dieboa oĩno ſimboluʒ qð eſt credo in deum patrẽ
omnipotentem ſpecialiter doceantur.

rticulus quintus
Einde querit 5 mntr ex ratõe cathe⸗
iſmmi vitam ſpũalem habere dicat᷑: cũ ad fidez
inſtruat᷑.¶ Aod quod rñdet augu. ad foꝛtunatũ
c.· Rathecuminũ ꝙᷓuis in bonis operatõnibus defunctuʒ
vitam habere nõ credimus. excepto dũtaxat niſi martirij
compleat ſacramẽtum baptiʒatus ↄfitetur fidem ſuam co
ram ſacerdote:⁊ interrogatrñdet hoc idem martir coꝛa 3
ꝑſecutoꝛe. Alle poſt confeffionem aſpergitur aqua:ille ðᷣo
aſpergitur ſanguine vel contingitur igne. IJlle manus im⸗
poſitione pontiſieis accipit ſpiritũſanctum:hic habitacu⸗
lum ſpirituſſancti efficitur dum nõ eſt ibi qui loquitur: ſᷣ
ſpirituſſanctus qui in illo loquitur. Ille municat eucha⸗
riſtie in memoꝛatõne moꝛtis dei: hic ↄmoꝛitur xpᷣo.⁊ lo⸗/
quitur de nõ baptiʒzato vbi nõ adeſt ꝙ; ſuppleat vicem ba⸗
ptiſmi.iQam ſi ſacramentum martirij habeat ſicut fuit in
beata emerenciana: vitam habet licet non bhabuerunt ſa⸗
cramentum aque.

MMueſtio.xj.de quiddita
Ompletis aũt ſacra

mentalibo que antecedebãt baptiſmuʒ in
quibo conſiſtit dubitatõ:tranſitum facia⸗
mus ad ipᷣm baptiſmuʒ. Circa quẽ plura
ſunt ↄſiderãda. Pꝛimo quid ſit baptiſmꝰ
aque de quo intendimꝰ. Scðo que inſtitutõ eius. Tercio
& his que ꝑtinent ad eſſe baptiſmi.Quarto de virtute ſcʒ
a quo habeat virtutẽ. Quĩto de poteſtate baptiʒ ãdi. Sex⸗
to de ↄditionibo baptiʒãtis ⁊ baptiʒãdi. Septimo de effe⸗
ctu baptiſmi. Octauo de ↄꝑatõe eis ad alia genera baptil⸗
matũ.Qono de ſacramentalibo ↄſequentibo ipᷣm. Decimo

vtrũ baptiſmꝰfiat extra eccłiam. Vndecimo de vnitate ba
ptiſini.¶ E ꝛimo itaq; querit᷑ quid ſit baptiſmꝰꝑ ſeptem

.*„

mẽbꝛa. Pꝛimo de ninnero diffinitionũ. Scðdo de diffinitõ
ne magiſtri. Lercõ de diffinitõe hugonis. Quarto de vif⸗

finitõne anguſtini.Quinto de diffinitõne dyoniſ. ij. Sexto
de diffinitöne YJoh. dama. Septimo in quo genere pꝛedi⸗

cabili ſit baptiſmus. — ,
¶Membeüu primu⸗

IIrca pꝛimũ ſic querit᷑.Cũ multe ſint diffini⸗
tiones baptiſmi.quaꝝ vna ponitur a mgĩo
in li.ſentẽ ·. Haptiſmꝰ eſt tinctõ.i.ablutõ coꝛ
poꝛalis exterioꝛ facta ſub foꝛma verboꝝ pre
ſcripta. Alia ponituꝛ ab augu. Paptiſmꝰẽ tinctio in aqua
verbo vite ſanctificata.Tercia a hugo. Haptiſmꝰ ẽ aqua

„

Diluendis criminibo ſanctificata peꝛ verbum dei. Quarta

dyoni. Paptiſmꝰeſt regeneratõnis ſacramẽtuʒ. ſᷣm ꝙ pꝛi⸗
mitus ſubſiſtit anima ſpũaliter foꝛmans aĩales motus ad

opoꝛtunitatẽ diuinoꝝ eloquioꝝ ⁊ actionum. ad celeſtis

quietis anagogen iter faciẽs. Quinta ponit᷑ 1 dama. Ma⸗
ptiſmꝰeſt pꝛincipiuʒ alteriꝰvite ꝑ quod fuit pᷣmicie ſpiritꝰ
regeneratio ſigillum.cuſtodia ⁊ illumiatio mẽtis.Querẽ⸗
dum eſt ergo de ſingulis aliquid ⁊ de comꝑatõne earũ ad⸗
inuicem.4 Cum em vniꝰrei vnũ eſt eſſe.nõ vident᷑ plures
poſſe eſſe diffinitõnes baptiſmi.⁊ ita ſi vyna illaꝝ eſl diffi⸗
nitio:relique nõ erunt diffinitõnes ñſio.ꝙ diffinitõ
nes iſte dant᷑ ſm genera diueꝛſa caulãꝝ pꝛincipaliter: licʒ

alie cointelligant᷑ inqᷓtuʒ baptiſma tꝛahit eſſe ab illis. Eſfi

em̃ cauſa materialis pᷣm quam datur di ffinitio hugonis.
cum dicitur. Waptiſmus eſt aqua ⁊c. licet enim tangatur
ibi finis:hoc non eſt niſi m ꝙ mateꝛia diſponitur vt talis
fimis quãtum eſt de ipᷣa conſequat᷑.Eſt etiam cauſa foꝛma
lis ſcʒ tinctio ſiue ablutio.⁊ hoc attendi poteſt dupliciter
vel reſpectu ſubiecti cum dicit᷑ ablutio:vel reſpectu mate⸗
rie cum dicit᷑ tinctio in aqua. vnũ eſt reſpectu eius qð ab⸗
luitur:aliud reſpectu eius quo abluitur. In alijs autẽ ille
due ratõnes ↄueniunt.niſi in hoc ꝙ veꝛbum quo fit ſancti
ficatio ſub duplici foꝛma notificatur. In deſignatione em̃
magiſtri verbum deſignatur in reſpectu ad inſtitutõez cuʒ
dicitur.foꝛma verboꝝ pᷣſcripta.i.inſtituta ad hoc.In dif⸗
finitione vᷣo augu.deſignat᷑ in com ꝑatõe ad aiam.ad cuiꝰ
vitam ſpũ aleʒ diſponit.Eſt iteꝝ cauſa finalis ⁊ penes iſtã
dant᷑ due vltime.dyoni.⁊ dama. ſ in hoc differũt ꝙ finis
attendi poteſt dupliciter. vel inꝗtum efficit᷑ ab agente: et
m hoc accipit᷑ diffinitio dama.in qua tangunt᷑ effectſpi⸗
rituſſancti.quibo anima quodãmodo pꝑficitur ꝑ baptiſmi
ſacramentũ.⁊ quia multi ſunt ſᷣm pꝛius ⁊ poſterius: ideo
multi tangunt᷑. Oiffinitio vᷣo dyoni. determĩat finem ſᷣm
ꝙ ſubiectũ qð eſt anima vel homo. ⁊ eſſe accipit ſpũale et
motũ ſpũalem diſponẽte baptiſmo m ſuã veritateʒ. Elel
ſic ↄtingit ↄſiderare baptiſmũ inꝙᷓtum eſt ſignuʒ exterius
⁊ inꝙtum habet effectũ interioꝛ?.ſi ↄſiderat᷑ pꝛimo modo.
hoc põt eſſe dupliciter.vel inqtuʒ habet tm̃ ratõeʒ ſignifi⸗
candi: ⁊ ſic eſt illa diffinitõ mgri. Gaptiſmꝰeſt ablutõ coꝛ
poꝛalis exterioꝛ vbi tangit᷑ ſolum ratõ ſignificandi.vel in⸗
ꝙᷓtum habet ratõnem ſignificandi ⁊ aptitudinẽ diſponen/
di ſiue ſanctificandi:⁊ ſic eſt illa augu.que eſt. Maptiſinꝰ
eſt tinctio in aqua veꝛbo vite ſanctiſicata.ꝑ hoc ꝙ addituꝛ
verbo vite ſanctificata inſinuat᷑ aptitudo ad ſanctiſican⸗
dum. Si ↄſideret᷑ qᷓtuʒ ad effectũ interioꝛẽ ſiue in efficien⸗
d · hoc eſſe põt dupliciter. lel qᷓtuʒ ad ablatõʒ mali. Ael
qᷓtum ad poſitõeʒ boni.Si pꝛimo modo:ſic eſt illa bugo.
Haptiſmꝰeſt aqua diluẽdis criminibo ſanctificata ⁊c. Si
ſcðo modo.hoc põt eſſe dupliciter. aut inqᷓtũ eſt infſoꝛmãs
7 pficiens ip̃am aiam ſimpliciter indiſtincte:⁊ ſic eſt illa
que eſt dyoni. Aut inqtum eſi ꝑficiens ⁊ infoꝛmãs ip̃am
tum ad differentias potentiaꝝ aĩe:⁊ ſic eſt illa que ẽ da⸗
ma. hec infra melius patebunt.

embꝛum ſecundũ

qrẽ ðᷣ ſingulis diffinitõibo diuiſim

22722

2 pmo illa q eſt mgr̃i.q̃ habet᷑ in ſenten.
1 iiij.li· di.iij . Ooaptiſmꝰtinctõ dicit᷑i.ablutio

Rinis
ddiß
ero
ped⸗

difini
anngio
tidt
torne
nobn
iagl
Wart
npui
tus ad
Ctleſtis
1. Ha⸗
eſpirit⸗
OQuere⸗
earüach,
tplores
aſiift
finn
enhig
1, El
gonis.
Garar
Kws
Afonne
apicte
duu mate⸗
oge⸗
autiſe
ſitſanei
loneeñ
bezchj
Mon.
ocnls
Goſſti
fins
N
echſpi⸗
aptiſni
g: ideo
jemkn
püelect
e Gel
Etenps
vonot⸗
iniß⸗
r
ſelin
vonen⸗
Gdau
Fſican⸗
icien⸗
i.el
aboo⸗
n
gfomnus
ſechin
io m
gridn

nuin
en
Chluco

Mueſtio

coꝛpis exterioꝛ facta:ſub foꝛma verboꝝ p̃ſe cripta. Videt᷑ ꝙ
hec diffinitõ ſu ſufficiẽs ⁊ ↄpleta. qꝛ dicit foꝛmã baptiſmi
que attendit᷑ in verbis p̃ſcriptis a dño: ⁊ materiã per hoc
ꝙ dicitur ablutio coꝛpoꝛis exterioꝛ 1 ↄuertitur. plus nõ vi
cetur requirere diffinitio.¶ Contra. Ita ſe habent di ffini
tio ⁊ diffinitum.ꝙ vno exiſtente aliud exiſtit:vno deſinen⸗
te 2 aliud.⁊ iterum vno reducto in eſſe 2 aliud. illud pla⸗
num eſt ſumpto exemplo generaliter de diffinitõne quacũ
qʒ ⁊ diffinito.eꝛgo deficiente ablutõne ⁊c̃.deſicit baptiſmꝰ
exiſtente eſt.⁊ iteruʒ coꝛrupto hoc coꝛrũpitur aliud: ⁊ hboc
reducto in eſſe ⁊ illud ſimiliter. ſᷣ cõtingit fieri ablutõnes
hmõi ⁊ deficere multotiẽs.⁊ iterum redigi in eſſe:igitur ⁊
ſimiliter eſt de baptiſmo.⁊ ita baptiſmꝰẽ iterabilis. Itẽ
cum baptiſmꝰſit ſacramentũ noue legis:efficit quod figu/
rat. de eius igitur eſſentia eſt efficere ſicut figurare.nõ ex/
pꝛimitur bic aliquid notiſicans illud inqᷓtum efficit: di⸗
minuta eſt. ¶ IYJem Hugo. tria requirũtur ad hoc ꝙ ſacꝛa
mentũ habeat eſſe ↄpletũ.ſcʒ ſimilitudo ex natura:rep̃ᷣſen⸗
tatio ex inſtitutõe: ↄtinẽtia gratie ſpũalis ex ſanctificatõe
hoc nõ eſt reꝑire in actione aliqua vnde nec in ablutione
Item baptiſmꝰꝑpetuo manet in baptiʒato.ſᷣ ablutio ſia/
tim deficit: ergo ⁊c. O ꝑpetuo manet:videt᷑. quia cum ali
quis baptiʒat᷑ recipit ſacramentũ baptiſmi.⁊ ꝙᷓdiu eſt ba⸗
ptiʒ atus habet ſacramentũ: ſicut ꝙᷓdiu eſt vnꝰ albo habet
albedinem. pᷣ ſemel baptiʒatꝰſemꝑ eſt baptiʒatꝰ:igit ſem/
per habet ſacramentũ baptiſmi. 4 Ytem ſi eſt ablutio exte
rioꝛ.aut actiue dicta:⁊ tunc eſſet aliquãdo peccatuʒ moꝛ⸗
tale. ſicut in pᷣbitero ſymoniace baptiʒante. boc eſt ab⸗
ſurdũ.aut paſſiue dicta ſiue ipᷣa paſſio:vᷣ ſi illa tranſit tũc
baptiſmus tranſiret.quod cum non ſit:non eſt bapuſmus
tinctio.i.ablutio.actio vel paſſio.q IJtem Augu.diffiniẽs

7

baptiſma dicit.ꝙ eſt tinctio in aqua.Adagiſter dicit gbiun
tio non apponendo aquam. vnde videtuꝛ diminuta. hñ

ſio. eſt conſiderare baptiſma vt eſt habens modum ſubſtã⸗
tie que eſt: aut ſubſtantie que fit. ꝓut ſcdᷣo modo conſide⸗
ratur:deſcribitur in ꝓpoſito.4l Item eſt conſiderare vt eſt
ſacramentũ ſolũmodo ⁊ exercitum ab homine.⁊ ſic nõ cõ⸗
ſideratur in eſſe ↄpleto ⁊ optimo.⁊ hoc modo ſumptũ dif⸗
ſinitur hic.aut vi eſt ſacrameniũ exercitum miſterio bũa⸗
no habens efficaciam a diuina auctoꝛitate:⁊ ſic ſumit᷑ ſᷣm
eſſe vltimũ ⁊ ↄpletum. Vnde dico. ꝙ pᷣſcriptõ pᷣtacta noti⸗
ficat baptiſmũ.non m eſſe eiꝰ vltimũ ⁊ ↄpletum: h̊ ſolum
vt eſt ſacramentũ exteriꝰexercitũ miſterio humano.⸗ AUd
illud quod obijcit᷑ pꝛimo.ꝙ ꝑ ↄuertentiã notificãs ⁊ noti⸗
ſicatum dicunt᷑ qtũ ad eſſe foꝛmale ⁊ materiale. Dicendũ
eſt ꝙ foꝛma eſt ꝑfectio rei. Vnde ſicut duplex eſt ꝑfectõ ſcʒ
maierie ⁊ ↄpoſiti: ⁊ duplex ſfoꝛmale. VUnde deſcribit᷑ iſtud
qᷓtuʒ ad foꝛmale ꝑfeetinũ totius.quod attendit᷑ in effectu
vltimo penes quod eſt ↄpletio totius eſſe. Pꝛet.illud aꝛgu
mentum nõ valet. hec notiſicatõ deſcribit hoc q;tum ad ea
que reſpiciunt eſſe materiale ⁊ foꝛmale ⁊ ↄuertibiliter: igi
rur eſt diffiniens ſufficienter. Inſtantia cum dicit hbomo ẽ
ſubſtantia ratõnalis moꝛtalis.deſcribit᷑ homo ꝑ ea que re
ſpiciunt eſſe materiale ⁊ foꝛmale ⁊ ↄuertibiliter:nec tamẽ
diffinit ſufficienter vt patet intelligenti.ſ̊ bene ſequeretuꝛ
ſi diceretur eẽ materiale foꝛmale ⁊ ↄuertibiliter.ꝑ hoc em
ꝙ dicitur.dicit eſſe materiale ⁊ foꝛmale:plus dicitur qᷓ; cũ
dicitur.dicit materiam.quia ꝑ pꝛimum dicitur actꝰvtriuſ⸗
qʒ quo notatur vt ſunt in eſſe ↄpleto: ꝑſcðm non.eſſe em̃ ẽ
actus entis. Ad hoc aũt quod obijcitur ex alia ꝑte.q; nõ
exiſtente vel deficiente diffinito:deficit diffinitõ ⁊ econuer
ſo.⁊ ſimiliter reducto in eſſe.ſ̊ ↄtingit bnõi ablutõeʒ deꝑi
re ⁊ iterũ reduci in eſſe:igit᷑ baptiſmꝰeſt iterabilis.Dicen
dum eſi.ꝙ nõ ſequit᷑ĩmo debet inferre.igit᷑ põt iterari.qð
bene verũ eſt vt eſt ſacramentuʒ tm ſcʒ de facto:nõ de iure.
E aũt baptiſmꝰnõ iterat᷑.hoc eſt ratõne illiꝰ q ex caractẽ
habet ⁊ oꝛiginalis peccati remiſſione.⁊ hoc eſt alterũ eſſe
ab eo qð iam dictuʒ eſt. ſeʒ ab eſſe qð reſpicit eſſe ſacramẽ
ti tm̃.¶¶ Ad aliud quod obijcit᷑ ꝙ tria requirũtur tm̃ ad eẽ
ↄpletum baptiſmi. Dicendum ꝙ ablutio exterioꝛ ex natu⸗
ra ſimilitudinẽ habet cum interioꝛi ablutione.virtꝰem̃ re⸗

xj.

generatiua eſt in aqua materialiter: in verbis foꝛmaliter:
in ablutõne ſimilitudinarie. Item inſtituit᷑ ad hmõi ablu⸗
tionem repᷣſentandã ſcʒ Math. vlti. Ite docete oẽs gẽtes.
baptiʒãtes eos in no.⁊c. Maptiʒore eſt idem qð intingeꝛe
ſiue abluere. Continet aũt gram ſpũalem ratõe verbi ap⸗
poſiti ad actum exercitũ.cum dicit᷑. baptiʒo te in noĩe pa.
7 fi. Hec aũt ↄtinẽtia qua ſacramẽta dicunt᷑ ↄtinere gr̃am
ſpũalem.nõ eſt ꝑ modũ quo aliquidↄtinet᷑ in vaſe ſubſtan
iialiter vt electuariũ in pixide:ſᷣ eo modo quo ad aliquid
qð nibil eſt alteriꝰↄtinet᷑ in eſſe ꝙᷓtum ad ſubſtantiã ⁊ vir⸗
tutem. Sacramẽta aũt vniuerſaliter gram ſpũalem dicun
tur ↄtinere: quia gratiã ſpũalem ſaluat qtum ad eſſe ⁊ vir
eutem. tollendo illa que illam impediũt.hoc autẽ maxime
ↄuenit ablutõni facte ⁊c.vel poteſt dici ꝙ inſtitutõ non eſt
de eſſe ſacramenti.ſ̊ adeſſe ⁊ ideo nibil tangit᷑.de cauſa vᷣo
ſanctificatõnis ſignatõnis hic tangit᷑.¶ Qam ex ablutõne
coꝛpoꝛis trahitur ſignatio: ex foꝛma verboꝛum ſanctiſica
tio. ¶¶ Ad aliud dicendum. ; in baptiſmo ſunt ſignum ſi⸗
ue operatio exterioꝛ: ⁊ effectus interioꝛ ſiue ſignificatum
ſcʒ impꝛeſſio caracteris.dicit᷑ igitur ſemꝑ manere nõ qtũ
ad opus ſiue ſignum exterius: ðᷣ qtum ad effectuʒz interio
rem ſiue ſignificatum. vnde reuera non manet ſimpltiter
ſemꝑ:ſᷣ qᷓtum ad aliquem effectum ſcʒ q̃tum ad caracterẽ
Cum auũt oſtenditur ꝙ ꝑpetuo manet per hoc ꝙ qᷓdiu ali⸗
quis eſt baptiʒatus habet ſacramentuʒ baptiſmi: ſicut qᷓ;
diu eſt aliquis albo habet albedinem. dicendum ꝙ non eſi
ſunile.quia albo pᷣſentialiter denominat᷑ ab albedine que
pᷣſentialiter ineſt:ſᷣ baptiʒatus pᷣſentialiter a baptiſmo de
nominat᷑.qui aliquãdo infuit.ql Ad aliud dicendũ.ꝙ nõ
intelligit᷑ hic de ablutione actione vel paſſione:ſᷣ de eo qð
relinquit᷑ ex bis.Cum em̃ paſſio tranſeat cum actione:re⸗
manet nibilominꝰquod relinquit᷑ er actione ⁊ paſſione.vi
dici poſſit iſtie eſt baptiʒatus... Ad aliud dicendum ꝙ nõ
ſolet fieri ablutio exterioꝛ niſi in aqua:datur intelligi per
hoc ꝙ dicitur ablutio exterioꝛ.

¶ Membꝛũ terciũ

Onſequenter queritur de diffinitõe Hugo.
que eſt. Haptiſmus eſt aque diluẽdis crimiĩ
bus ſanctificata ꝑ veꝛbum dei.de quo pꝛimo
uerit᷑ de ip̃a diffinitõne. Secũdo de comꝑa
ni? diffinitõnis 2 p̃cedentis.
Articulus pꝛimus
Irca pꝛimum ſic.Non em̃ videtur hec ratio cõ
munis quia hoc totum poſſet eſſe ⁊ non eſſe ba⸗
ptiſmus. vt ſi ſacerdos pꝛoferret hec verba ad
Num aquam: z nullus intingeretur in aqua vel
ablueretur. ¶ Item baptiſmus fit in aqua: ſed nihil fit in
ſe: ergo baptiſmus non eſt ipſa aqua.¶ Pꝛete. hm boc ſi
aliquis in mari vel in ſecana baptiʒaretur: diceretur ma⸗
re vel ſecana baptiſmus.quod cum non ſit:non eſi baptiſ⸗
mus aqua ⁊c. ¶¶ Pꝛet.additur diluendis criminibus. po/
teſt contingere ꝙ bic qui ficte accedat ad baptiſmum reci⸗
pit baptiſmum:non tamen diluuntur crimina.eſt ergo ba
ptiſmus cum non eſi aqua diluendis criminibo ꝛc. ¶¶ Pꝛe

te. ſanctificatio que eſi in aqua tranſit. baptiſmus auteem

manet: ergo baptiſmus non eſt aqua ſanctificata. ¶Ad
quod reſpondendum eſt.hec diffinitio tangit eſſe materia/
le baptiſmi.cum em̃ aqua ſanctiſficata eſt per verbum dei
ad diluenda crimina: tunc ſi abluitur aliquis dvebito mo⸗
do ab eo qui babet intentionem baptiʒandi baptiʒat᷑.ma⸗
teria ergo diſpoſita tangitur in pꝛedicta diffinitõe.4 Per
hoc poteſt patere qualiter ſit reſpondendum ad pꝛimo ob⸗
iectum. Cum em dicat materiam diſpoſitam. in materia
autem diſpoſita non tangitur totum eſſe: bene põt eſſe H̊ ⁊
nõ eſſe baptiſmꝰ. Si vo ſit ablutõ de bita in ea:eꝛit tunc ba
ptiſmus. . Ad aliud dicendũ.ꝙ cum dicit baptiſmꝰfit in
aqua: accipit᷑ pꝛo ablutõne.cñ aut dicit᷑ baptiſmꝰ eſt aqua
materialiter ſumit.4 Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ nibil fit in
ſe ⁊c.dicendũ ꝙ hoc eſt veꝝ ꝑ ſe loquendo.nec ea ratione

qua fit in ſe ̊ aliud ꝓut nomĩat᷑ in ſua materia. Vnde cũ

dicit᷑ baptiſmꝰfit in aqua.hoc eſt intinctio fit in aq̃.¶¶ Ad
aliud vᷣo dicenduʒ.ꝙ aqua que com ꝑatur ablutõni ſolum
baptiſma dicit᷑. Aqua vᷣo qua baptizat᷑ lauacrum dicitur
Ephe.v.mũdans lauacro aque in verbo vite. ꝓpter quod
illud qð cooꝑatur ablutõni ſiue tinctõni baptiſma dicituꝛ
Vt quãdo aliquis baptiʒat᷑ aqua ↄtenta in vaſe: illa que
deputata eſt miſterio tali aqua dicit᷑. Ande mihi videt᷑ di
cendum. ꝙ ſi aliquis baptiʒaret᷑ in fluuio vel in mari: to⸗
ta illa aqua que mouet᷑ in tinctione: aqua baptiſmi dicit᷑.
Aliter dicunt quidã.ꝙ illud quod ſupꝑficialiter claudit ſi⸗
ue includit intinctũ aqua baptiſmi dicitur. nõ dico ſuꝑfi⸗
cie aque: ̊ illud quod termĩatur in ſuꝑficie includente in
aqua minoꝛi non ſaluatur ſpecies aque.⸗¶ Ad id vᷣo quod
obijcitur de tranſitu aque.dicendũ eſt ꝙ ibi accipit᷑ baptiſ
mus nõ pꝛo ſuo eſſe materiali pᷣmo:ſᷣ accipitur pꝛo re que
relinquit᷑ ĩ baptiʒato.que ſcʒ res manet:licet aqua trãſeat
4 Ad hoc quod obijcitur de hoc mẽbꝛo diluendis crimini
bus.dicendũ ꝙ hec eſt intentõ ſermonis vt aqua ſanctifi⸗
cetur ꝑ verbum dei.ad hoc ꝙ digne accedẽtis cũ hoc ablui
tur diluũt᷑ crimĩia.nõ ꝓpter hoc ſemꝑ fit criminũ ablutio:
ſed ep ꝑte diſpoſitõnis aque nõ plus reqnirit᷑.¶ Ad alið
dicenduʒ. ꝙ eſt ſanctificatõ qua aliquis ſanctificat᷑ in ba⸗
ptiſino.⁊ hoc ſequit᷑ ablutõeʒ digne accedẽtis. Eſt autem
fides ſanctificatio diſponens ad illam. ⁊ de illa loquit᷑ hic
⁊ determinat eſſe materiale quoddam reſpectu illius vlte
rioꝛis ſanctificatõnis.

rticulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ de comꝑatõe ꝑtiũ pᷣdictaꝝ
diffinitionũ.⁊ querit᷑ vtrũ baptiſmꝰ ꝗꝓpꝛius di
Vitur aqua qꝙᷓ tinctio ſiue ablutio.ꝙ aqua vide⸗
tur: eſt abluens ⁊ ablutio interius.2 eſt abluens a ablutõ
exterius.exterius aqua eſt abluens:ablutio effectus in ab
luto.interius gr̃a abluens:ablutio effectus gr̃e in abluto.
Seo ꝓpꝛius dicitur gra agere in anima qᷓ actio gre.i.ab⸗
