anat in ꝑte et in ꝑte nõ. de pe. di. ij. ſunt pkes. Nũᷓ ali⸗
quẽ ſanauit quẽ nõ oĩno liberauit.totũ hoĩem ſananit ĩ
ſabbato:qꝛ coꝛpus ab infirmitate ⁊ aĩam ab oĩ ↄtagione

liberauit. Similiter nec ſoluit in ꝑte in ꝑte non: 2 ita vi
det᷑ ꝙ nõ requirit᷑ niſi vnica kno rirarron⸗
nio ẽ ligatio quedã:ſʒ ad obſolutõem ꝑ a alicuiꝰ a ml⸗
tiplici vinceulo requirit multiplex ſolutio. ſi aligs ẽ mi⸗

tiplici vinculo excoĩcatus:ad hoc ꝙ penit?ſoluatur: reg

ritur multiplex abſolutio in qua abſoluet᷑. vel ĩ pꝛima vł
in ſecũda.·vel ĩ oibo ſic cauat᷑ lapis multa caunatõe aque.
E io. ꝙ plures abſolutões ſunt neceſſaꝛie.ſicut eĩ ſu
a tactu ẽ · duplex ẽ effectꝰexcoĩcatõis.ſ.eiectio ⁊ ligatõ
qtũ ad pꝛimuʒ effectũ excoĩcatꝰnõ pĩ ampliꝰ excoĩcari.
qui eĩ foꝛis ẽ expelli nõ pt.qᷓtũ ad alium pr.vt.iij.q · iiij ·

Engeltrudã. Ligatſic pi ampliꝰligari 7 foꝛis poſitus
diutius extra teneri. VUnde vico. Fm diuerſoꝛꝝ vinculo⸗

rũ ligatõnem:requirit᷑ diuerſa abſolutio. VUnge ſi ꝗs ſit
pluribo ſentẽtijs ligatus. pluribo pᷣlatis in eo iuriſditõ
nẽ habẽtibo: neceſſe ẽ ꝙ a qlibet abſoluat᷑:niſi excoĩcato⸗
res ↄſentirẽt ꝙ vna ablſolutõe abſolueret᷑:⁊ vni cõmiſiſ⸗
ſent illius abſolutionez de omnibo excoĩcationibus.ille
aũt poſſet omnes excoĩcationes in vnã abſolutionem re⸗
digere. Mec ẽ ſimile de abſolutione peccatoꝝ in ſoꝛo pe⸗
nitẽtiali: ⁊ excoĩcationũ que pene ſunt in foꝛo iudiciali.
abſolutio ei a culpa nõ fit ſine gra gratũfaciẽte. que nul⸗
lam culpam ſecum compatitur.aliter eſt de abſolutione
ercõmunicatõnis que eſt relaxatio pene.⸗ Ao illur qð
obijcitur. ꝙ li nõ eſt abſolutus niſi vnica abſolutione · er
go erit in ꝑte abſolutus in ꝑte excoĩcatus. Dicẽduʒ
nõ ſequitur:ſʒ ſequitur ꝙ ſoluitur ab vno vinculo et eſt
altero ligatus. ſicut accidit de ligato vinculis materiali
bus. Vd illud quod obijcitur ꝙ dominus non ſanat in
parte. dõm. ꝙ boc verum eſt de ſanatione culpe:bene ta⸗

imnẽ ſoluit dñs a parte pene. licet eĩ dominꝰ ſimul ſemel

et a multiplici abſoluat culpa. Vmus ſtñ culpe reatus ꝑ
multa tempoꝛa qñq; pcellit. Ad hoc quod querit᷑. vtꝝ
pfecte abſolutus eſt in pꝛima vel ſecunda abſolutione ⁊c
Dicẽdum ꝙ et li ꝑticulatim a vinculis particularibo ſit

abſolutuas:tamẽ in vltima abſolutione eſt omnino abſo⸗

lutns. vnde vltima abſolutio eſt conſũmatio particulaꝝ
abſolutionũ. ante illam em non eſt completa reconcilia⸗

tio excoĩcati ⁊ eccleſie.

—* ₰
rticulus tercius
Onſequẽter querit᷑ vtrum excoĩcatus pẽ ab⸗
ſolui ab excoĩcatoꝛe ſi coĩcauerit illi in crimi
ne:vel ſi fit fautoꝛ illius ſiue coĩcatoꝛ:et tamẽ
qꝙ excoĩcatoꝛ habeat iuriſditionẽ in excoĩcato. ſic:vi
detur ꝑ hoc.ꝙ eius qui iuſte ligat ſui iudicis ẽ ſoluere
c. ecre.de pe.⁊ re. aũt. vbi dẽ .· ꝙ a non ſuo iudice
nullus valet ligari vel abſolui. ¶ IVtem excoĩcatione li⸗
gatus etiam minoꝛi ſeꝑatus eſt a communione ſacramẽ
toꝛum et marime a celebratione.tamen licet peccet cele⸗
brando.nõ ꝓbibetur erercere ca que ſibi competunt ra⸗
tione iuriſditionis.vt er de cle.ex.cel.capi.Si celebrat.
igitur in caſu pꝛopoſiio. bene poteſt iudex exercere ea
que illi nomine iuriſditionis competũt. id eſt abſoluere

„

excoĩcatũ.lʒ coĩcando cũ eodẽ ↄtraxerit ercoĩcatõʒ de in
re minoꝛẽ.q¶Ytẽ ſacramẽta collata ab excoĩcato nõ caꝛẽt
effectu quia a collatione ſacramẽtoꝝ non ẽ ſemotus: ſeð
a ꝑceptione. vt habet᷑ extra de cle. ex. cele. Si celebrat. S
peccat aũt.Ex hoc videt᷑ ꝙ ſolũmõ ẽ remotꝰa ceptione
ſacramẽtoꝝ:nõ ab exercitio eoꝝ que ſpectãt ad eiꝰiuriſ⸗
ditionẽ.¶ Cõtra.cũ aliquis excoĩcat᷑ cũ coĩcatoꝛibo ſu⸗/

is pari anathematis vinculo: aſtat pꝛicipalẽ excoĩcatuʒ

et fautoꝛes ſiue coĩcatoꝛes illiꝰeẽ aſtrictos.vt.xj.q.iij.ex
cellẽtiſſimꝰ.igit᷑ ſi excoĩcatꝰẽ fautoꝛ excoĩcati.pari a na⸗
thematis vinculo ẽ aſtrictꝰcũ pꝛĩcipaliteꝛ excoĩcato: ̊ẽ
excoĩcatus maioꝛi excoĩcatõe.q̊ ñ poteſt abſoluere ipſuz
excoĩcatũ lʒ ſit ſubditus illius.¶ Itẽ excoĩcatus ẽ a qua
libet licita coĩone vel licito actu ſeꝑatus.qð patʒ ꝑ diffi
nitõem excoĩcatõis.gẽ ſeꝑatus ab actu abſolutionis er⸗
go excoĩcat excoĩcatione cũ excoĩcato:ñ pt eũ abſoluere
¶Rñſio.ſi epus vel alius iuſte excoĩcet aliquẽ ratione
criminis ⁊ ipᷣe poſtea illi excoĩcato coĩcat ĩ crimine.⁊ eti
am ſi excoĩcet aliquẽ cũ fautoꝛibo ⁊ coĩcatoꝛibus ſuis:⁊
ipe poſtea illi coĩcat.Dicunt aliqui illũ excoĩcatũ eẽ ma
ioꝛi excoĩcatõe.nõ ſua ſentẽtia ſed iuris:⁊ ꝙ debʒ abſol
ui a ſuo ſuꝑioꝛe.qð videt᷑ ꝑ decꝛe.de ſen.exco.Quꝑ.Alij
dicũt aliter.ꝙ in h̊ caſu cuʒ excoĩcãs nõ poteſt ligari ſua
ſnia.ↄtrahit tñ minoꝛẽ ſniam a iure nõ maioꝛẽ.ſicut po⸗
nũt illi qui ſunt de pꝛima opinione. qꝛ ille ꝗ coĩcat cũ ex
coĩcato ĩ crimĩe:otrahit excoĩcatõeʒ a iudice videtur eĩ
dlinquere in eũ qui damnauit. ⁊ talis ab eo vł eius ſu
perioꝛe debet abſolui.vt in.c.nuper. NHec aũt opinio vi⸗
tur plus iuri ↄſona.huic opinioni ↄſentiẽdo pt᷑ dici
ꝙ in caſu ꝓpoſito excoĩcatus poteſt abſolui ab excoĩcato
re.qui tĩ ↄtrahit a iure excoĩcatõem minoꝛẽ que nõ au⸗
fert excoĩcato iuriſditõeʒ.ſiẽ̃ videt᷑ in rõibo poſitis ꝓ pꝛi⸗

uua ꝑ te.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ cũ aliquis excoĩcat᷑ cuʒ

fautoꝛibus ſuis.ꝙ pꝛĩcipaliter excoĩcatus⸗ fautoꝛes pa
ri vinculo anathematis ſunt ligati ⁊c. Dicẽdum ꝙ h in
telligitur qñ alius ẽ fautoꝛ ab excoĩcãte ẽ fautoꝛ vel coĩ⸗
catoꝛ.quia em̃ nullus epᷣus nec alius a ſua ſententia li⸗
gatur.ſi ep̃us excoĩcans vel alius eẽt fautoꝛ criminoſi:
nõ ligaretur ſua ſentẽtia:ſʒ minoꝛẽ vt dictũ ẽ ↄtraberet
a iure. Ao illud quod obijcitur ꝙ excoĩcatus ſeꝑat᷑ ab
omni actu licito ⁊c̃.ddᷣm ꝙ hoc verum ẽ ſi ſit excõmuni⸗
catus excoĩcatõe maioꝛi que dr̃ anathema.

ueſtio. lxxxij. de excõ

municatione iniuſte lata.

Equtur de excom
municatione lata iniuſte. Pꝛimo ergo
queritur an ſit excõmunicatio iniuſia.
Secundo an ſit timẽda.an tenenda.

Uembꝛum prunum
Dmaioꝛẽ boꝝ notificatõem videamꝰ pri⸗
mo que ercoĩcatio ſit iniuſta.Qota ̊ ĩ⸗

aĩo qñ ñ ẽ ex zelo iuſticie: ſʒ ex odio vł
indignatione fert᷑. Greg. xj.q.iij. Sũmopꝑe cauẽdum eſt
vt rectoꝛes ecclie qui publica iudicia exercẽt. in dicẽdis
ſentẽtijs nullatenus leuitate aut furoꝛe ducti ſint pᷣcipi⸗
tes. Itẽ eodẽ.S. Si ̊. Heda ſuꝑ epłam Yacobi ait. Jra
viri iuſticiã dei nõ opatur. Qui iratus in aliquẽ ſmam
ꝓpfert. ⁊ ſi ille qᷓtum ad ſe iuſtã ſniam repoꝛtat:iſie tamẽ
qui nõ amoꝛe iuſticie:ſʒ liuoꝛe odij i eũ ſniam tedit:iuſti
ciã dei in quẽ ꝑturbatio nõ cadit non imitatur. 4Ex cã.
cum nõ ſubeſt certa 2 ſufficiẽs cauſa.⸗. Ex oꝛdine.cũ pꝛe
termittitur oꝛdoiuris2 tangitur hec diffinitio.xj.q.iijj.

Ep̃us pᷣſbr. ¶His notatis ꝓcedamus ad ꝓpoſitum. pꝛi⸗

mo oñdentes ꝙ iniuſta excoĩcatio ẽ excoĩcatio. ſic actio
Diuiditur p iuſta 7 iniuſtã. VUnde iniuſta aoctio ẽ actio
hinõi iuſius ẽ hõ:ſimiliter videt iniuſta excoĩcatio ſit

iuſia pt eẽ tꝛiplicit.ex aĩo.ex cꝗ. ex oꝛdine.

ercoĩcatio. Itẽ excoĩcatio diuidit᷑ ꝑ iuſtaʒ ⁊ iniuſtam.
ri.q.iij.Qõ ſolũ.S.cũ gᷓ ſentẽtia. Si ᷓ cõe ſaluat᷑ in pti⸗
culari:iniuſta ſentẽtia ẽſe nteis Vönar rcoiedi⸗ E
a qualibet licita coĩone vel legitimno actu ſeꝑatio. Sed
iniuſte excoĩcatus nõ ẽ Fm veritatẽ ſeꝑatus a bonis ec⸗
cleſie ſpũalibus neq; ab actu legitimo:g̊ ñ ẽ excoĩcatus
Giniuſta excoĩcatio ñ ẽ excoicatio. IR)e diẽ biero.q qui
dã aſſumũt de ſuꝑcilio phariʒeoꝝ eſtimãtes ſe ligaẽ qs
excoĩcãt iniuſte ⁊ ſimiliter ſoluere. Ex hoc verbo hiero.
videt᷑ ꝙ iniuſte excoĩcantes ñ ligãt.ſʒ ercoicatio ligat:
iniuſta excoĩcatio ñ ẽ excoĩcatio ex qͥñ ligat KRnſio
excoĩcatio iniuſta excoĩcatio quedã ᷑.qꝛ magis ſᷣm int⸗
pᷣtatõem q; m veritatẽ. Iniuſie eĩ excoĩcatus ſeꝑpatus ẽ
a coĩone fideliũ coꝛꝑali:⁊ ab illis que exhibent᷑ coꝛpalit
ab illis:ſʒ nõ a coĩone ſpũaliũ que ſunt ꝑſe a deo. Unde
Em veritatẽ et ſimpliciter loquẽdo excoĩcatio iniuſta ñ ẽ
erxcoĩcatio.4 Ad illð qð obijcitur. ꝙ actio iniuſta ẽ actõ
ſimiliter hõ iniuſtus ẽ homo:ſimiliteꝛ excoĩcatio iniuſta
ẽ excoĩcatio.Dicẽdum ꝙ ñ ẽ ſile.cũ em̃ d actio iniuſta:
nõẽ determinatio pꝛiuas eẽ actõnis.Similiter cuʒ dico
bhomo iniuſtus.ꝙ dico iniuſtus:nõ pꝛiuat eẽ hominis ſᷣ
potius bene eſſe.ſʒ cũ dẽ excoĩcatio imuſta.qꝙ dico imu⸗
ſta:pꝛiuat eẽ excoicatõis qð ↄſiſtit in ſepatõe bonoxꝝ ec⸗
cleſie.quia talis excoĩcatio ſeꝑatõem ñ facit.⁊ ſi aliquo
mõ ſeꝑat ſiue interpᷣtatur ſeꝑare:h̊ ẽ quatenus iuſia inf⸗
pᷣtatur ñ quatenus iniuſia.¶ Ad illud quod obijcitur. ꝗ;
ſnĩa diuiditur in iuſtã? in iniuſtã ⁊c. Dicẽdum ꝙ diui⸗
ſio illa eſt vocis non ſignificationis.iuxta quẽ modũ di⸗
uiditur homo in pictũ ⁊ in verũ. Vnde ſicut homo pictꝰ
nõ eſt homo m verietatẽ loquendo:ſic excoĩcatio iniu⸗
ſta nõ ẽ excoĩcatio.¶ Rationẽ ꝓp alia ꝑte ↄcedo. Hieꝛo. eĩ
loquit᷑ ð eos qui eſtimabãt ſua iniuſia excoĩcatõe a pati
enter et humiliter ferẽte auferre ſuffragia eccłe ⁊ effectꝰ
ſacramentoꝝ ⸗ gẽam ⁊ caritatẽ.cũ bec ñ auferã t: lʒ coꝛ⸗
poꝛales auferat cõmuniones. =

Mẽbꝛum ſecundum
RBnſequẽter queꝛit᷑ a ſnĩa iniuſte lata ſit te
nẽda· Ek ſic:videt᷑xj.q.iij.i on ſolum.S.
Cũ g̊.vbi dr.Cũ ſma er oꝛdine iniuſta eſt.
Vec iñ ab ea recedẽdũ ẽ.q¶ JIteʒ ſnĩa iniuſte
lata ex ↄtemptu hʒ efficacia.e.c. Si iniuſte ligat᷑ ex ipſa
timide repᷣhenſionis ſuꝑbia fit culpꝑa que ñ erat.excoĩca
tio at ſiue iuſta ſit ſiue iniuſta ex ↄtẽptu excoĩcati effica⸗
ciã habet. Bicit᷑ ei.xxiiij.q.iij. Qotãdum.diſciplina ẽ ex⸗
coĩcatõ ñ eradicatõ niſi foꝛte ex ↄtẽptu⸗ ſuꝑbia excoĩca
ti ꝓueniat.Ex his ptz ꝙ quelibʒ excoĩcatio et᷑ iniuſta eſt
tenẽda. Itẽ greg.paſtoꝛis ſnĩa gregi timẽda ? ſiue iuſte
vel iniuſte paſtoꝛ obliget. Cõtra.ſnia iniuſte lata non
ẽ tenenda.p locum ab oppoſitis.q] Itẽ habetur.xxiiij.q.
ij · ¶Manet. Qihil eꝛit ligatũ vel ſolutũ niſi qð beatus pe
trus ligauerit vel ſoluerit.Ex hoc videt᷑ ꝙ ſententia in⸗
iuſte lata nõ tenet.quia videt᷑ dicere ꝙ nulla eſt ſentẽtia
niſi iuſte ſit lata: eo mõ quo fuit data beato petro.⁊ hoc
videtur ꝑ h̊ qð pᷣcedit ibidem ꝙ manet peni pꝛiuilegiuʒ
vbicũq; ex ipius equitate fert᷑ iudicium. Ex boc videtur
nõ teneat nili qñ eque ſiue iuſie fera? Rñlio.q ſen
tẽtia iniuſta tenẽda ẽ:ſʒ diſtinguẽdum ẽ.quia aut inſligi
tur a nõ habẽte canonicã iuriiditõem. cuiuſmodi ſũt he⸗
retici.ſciſmatici.apoſtate:⁊ tũc nõ ẽ tenẽda.nõ eĩ pñt ex⸗
coĩcare.qꝛ excoĩcati ſunt.Añn.xxiiij.q.j.audiuimꝰ ꝙ he⸗
reticus Rauẽnas dictus archiepᷣus niſus ſit te excoĩcaẽ
verũ qꝛ excoĩcatꝰte ercoĩcare non potuit:aplica auẽte te

tuoſqʒ abſoluẽdo:mãdamꝰnõ curare.bmõi ſunt intruſi.

ſuſpẽſi a iuriſditõe.ꝗ ſiłr excoĩcaꝛe ñ pñt.Et.e.c.ĩ fi.hec

qᷓ d bereticis atq; ſciſmaticis vel excoĩcatis dicta ſũt.vi

delʒ qui ligãdi atq; ſoluẽdi prᷣatẽ ñ habeãt: multoꝛũ au⸗

cctoꝛitatibo ꝓbatur.ſilr ẽ de intruſis ſuſpẽſis a iuriſditõe
v excoicare nõ pñnt.xij.q.ij. alienatões. argumẽtũ extra

e oceß. pben. Quia diuerſitatẽ. Aut infligit᷑ ab habẽte
iuꝛiſditõòem canonicã. et tunc tenẽda eſt. ſiue em̃ ſit iuſta

— — — —

—

¶ Queſtio
ſiue iniuſla 2 ex aĩo.canſa. oꝛdine: ſimul tenet 2 ligat q⸗
tum ad ea ꝗᷓ̃ tacta ſunt:⁊ h qᷓtum ad eccliam militantẽ.
Ao h̊ qð obijcit᷑.ꝙ ſi iuſta tenẽda e:iniuſta nõ ẽ tenen⸗
da.ꝑ locũ ab oppoſitis.dom ꝙ rõe negatois impoꝛtate
in ↄcluſione :potiꝰtenet hec ↄſequẽtia in ↄtrario ꝙ;ᷓ in ſe
ſic. qᷓ iuſta ẽ:ẽ tenẽda.̊ que nõ ẽ inſia:tenenda ẽ inmuſta.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nibil erit ligatuz vel ſolutũ niſi
qð petrus ligauerit vl ſoluerit.ſic intelligit. ſ. niſi quod
auctoꝛitas Petri.4 Ad hoc qð obijcitur eo qð pᷣcedit
ꝙ manet petri pꝛiuilegiũ niſi ex ipius equitate ⁊c̃. intel⸗
ligit᷑ de ligatõe qtũ ad deũ.pꝛiuilegiũ ei petri ẽ qð fuit il
li datũ a dño. Math. xvj. Quodcũqʒ ligaueris ⁊c̃.⁊ ſicẽ
pᷣm veritatẽ qᷓtũ ad deũ.i Ad illud greg.vtruʒ iuſte vel
iniuſte ⁊c. Dicẽdum ꝙ ſemꝑ timenda ẽ ſnĩa quocũq; mo
inferat᷑.qꝛ et ſi iniuſte inferat:timẽdũ ẽ ne pctis nꝛis exi
gẽtibo ſit illata. qꝛ vt habet. xj. q. iij. .õ ſolũ.S.cũ S. otin
git aliqñ ꝙ adultus ſnĩam ꝓ ſacrilegio repoꝛiet. cuiꝰrea
tũ ĩ ↄſcia nõ babet. bec ſentẽtia ⁊ ſi iniuſta ſit qꝛ nõ ẽ ĩ eo
crimẽ ſuꝑ qð lata ẽ ſnĩa:tñ iuſte ab eo repoꝛtata eſt. qꝛ ex
reatu ꝑiurij iã diu apud deũ excoĩcatꝰfuerat.⁊ in hoc ea
ſu intelligẽda ẽ auctoꝛitas Gre.ſnĩa paſtoꝛis ⁊c· Juſta
ſniam vocat:qñ crimẽ ſubeſt ſuꝑ qð fert. Iniuſtã qñ il⸗
lud nõ ſubeſt.que tñ timẽda vel ſeruãda ẽ:qꝛ ex alia cau
ſa dudũ damnãdus erat.ñ cũ pᷣmiſiſſet greg·paſtoꝛis
ſnia timẽda ẽ: adiecit ne is ꝗ ſubeſt? cuʒ iniuſie foꝛſitan
ligat᷑:ip̃am obligatõis ſue ſniam ex alia culpa meꝛeatuꝛ
bec ſunt verba decreti.¶ NHic adbuc querit᷑ cũ ab eccłia
q̃ nõ habʒ maculã neq; rugã.Ephe.v.⁊ di.xxj.qꝙuis.m
hil iniuſtũ ꝓcedere debeat. q̃re ſtatuit ꝙ iniuſta ſnĩa li⸗
gat:cũ ex boc dat᷑ pᷣlatis malis materia iniuriãdi ſubdi
tis ⁊ ſeniẽdi in illos.Rñſio.cã ẽ vt claues eccłie in maio
ri reuerẽtia habeant᷑.cũ opoꝛteat timere et᷑ iniuſtas ſen⸗
tẽtias.et vt homo creſceret ꝑ obediẽtie meritum parens
iniuſte ſententie:et recognoſcens ſe ligatum iniuſt a ſen⸗

—.—

Oueſtio. lxxxiij. de indul⸗

getijs et relaxatõibo reatus peccatoꝛum.

Ictũ eſt de poteſta

te clauiũ quo ad foꝛũ penitẽtiale ⁊ iudi
ciale.Sequit᷑ de eoꝛuʒ poteſtate medio
mõ.ſ.inter foꝛũ penitẽtiale et iudiciale.
Querit᷑ g hic de poteſtate clauiũ qᷓtum
ad relaratõem. Pꝛimo querit᷑ hic ſi ẽ relaxatio. Secun⸗
do gd eſt. Tercõ a quo fieri poteſt.Quarto ꝓ quo poteſt
ſiue dʒ fieri.Quinto cui valet relaxatio. Sexto ſi mini⸗
ſter qualiſcũq; põt relaxare totã penã quã dʒ penitens.
Septimo te equitate eſtimatõnis relaxati et eius ꝓ quo
fit relaxatio.Octauo q̃ ẽ rõ relaxatõis tãte ꝓ ꝑegrinatõ

ne te —
lembeum primum

Irca pꝛimũ duo querunt᷑. Pꝛimo vtrũ ſit
relaxatio pene debite ꝓ pcto. Secũdo vtꝝ
vnꝰpõt ſatiſfacere ꝓ alio.quia ſi nõ poſſet
non eſſet relaxatio.

rticulus pꝛuimus

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic ad ꝑtem affirmatiuaʒ
Vniuerſalis eccłia nõ errdo relaxatões fa⸗
Lcit ⁊ acceptat.Oꝛ vniuerſalis ecclia neqʒ in H
neq; in alio erret:patʒ ꝑ hoc qdð luce.xxij.dictũ

h dictũ ẽ petro in ꝑſona ecclłie. Sʒ xpᷣe exauditꝰ ẽ ĩ oĩbo
ꝓ ſua reuerẽtia. heb.v.⁊ ita eccleſia neq; in hoc neq; in
alijs errat..¶ Itẽ.ij. coꝝ.ij. az et ego qð donaui ſi quid
donaui ꝓpter vos in ꝑlona xpᷣi ⁊c. og ſixpᷣe ↄdonaſſʒ

Sʒ qð xpᷣ ↄdonat vere ẽ ↄdonatũ:q̊ qdð ↄdonauit apts
vere fuit donatum a relaratum. Sʒ ſummus põtifex nõ
eſt minoꝛis poteſtatis qtum ad talia ꝙᷓ fuit apłus:̊ ⁊c̃.

etro
Ego /ꝓꝑ te rogaui petre vt nõ deficiat fides tna.ſʒ ↄſtat ꝙ

lxxxiij.

lItẽ alia glo.argumẽtũ.ꝙ relaxatões facte ab ep̃ᷣis va⸗
lent.¶. IJtẽ aug.in li.de penitẽtia.credẽdũ ẽ ꝙ oꝛões eccle
ſie et elemoſine et oꝑa iuſticie ſuccurr̃t recognoſcẽti moꝛ
tẽ ſuam ad ↄuerſionem. Si ergo opa ecclie valent: bo⸗
na ſatiſſactoꝛia que ſunt ð eccleſiaſtica vnitate valet ad
ſatiſfaciẽdum.ergo videt᷑ ꝙ ille ad quem ſpectat hoc di
ſtribuere poſſit peccatoꝛes iuuare:⁊ ex his illoꝝ debita
minuere et relaxaꝛe¶ Contra.yſa.xl.dimiſſa ẽ iniqtas
illius.ſuſcepit de manu dei duplicia.ergo videtur ꝙ pe⸗
na ad ꝑfectam remiſſionẽ ſit duplicada non relaxanda.
Itẽ ſuꝑ illud.ij.thimo.ij.i Aegare ſeipᷣm nõ poteſt.glo.
qð faceret ſi dicta ſua nõ impleret. neceſſe ẽ ꝙ ðñs di⸗
cta ſua impleat.Sʒ ipᷣe pᷣdixit.deut.xxv. Pꝛo menſura

peccati erit et plagarũ modus. neceſſe ẽ ita puniri ſiẽ
et peccatũ meruit: nõ poteſt aliquid relarare.¶ Item
pᷣceptum dñi ẽ facere dignos fructus penitẽtie Math.
iij.a diuino aũt pᷣcepto nõ habet homo purus abſoluere
ſed dignos fructus penitẽtie facere:ẽ Fm magnituineʒ
ſceleris magnã penitẽtiã agendo facere.ergo vt videtur
nulli de eccleſia licet de hmõi penitentia ſatiſfactoꝛia di⸗
minuere ſiue relaxare. Iteʒ inferioꝛ nõ poteſt abſoluẽ
a pena ad quã ligat ſuperioꝛ:ſʒ deus remittendo culpaʒ

poſſit de illa aliquid remittere.̊ ⁊c ñſio ad hoc ꝓ
bleuma dicunt quidã ꝙ duplex ?ẽ foꝛum.ſ. cei et eccleſie.

itu ad foꝛum ecclie fiut relaxatõnes:ſʒ nõ ꝙᷓtum ad ſoꝝ

ligat ad aliquot penà tꝑaleʒ:qᷓ eAato ors —–—
RJ
ſ.

e* ade „ s Hſ

ei. Sed bec poſitio nulla videtuꝛ.quia ſi eccłia relaxat cαYHJsn̈

et deus nõ: magis eẽt deceptio ꝙᷓ relaxatio ⁊ crudelitas
ꝙᷓ pietas.quia tũc ad dimi nutõem pene pñtis ſequeret᷑
alia incomꝑabiliter grauioꝛ in foꝛo di. Pꝛopter hoc ali

ter põt dici.ſ.ꝙ hmõi relaxatões nõ ſolũ fiũt in foꝛo ec· ca re⸗

cleſie:ſʒ etiaʒ in foꝛo tei.quia deus habet ꝓ relaxato qð

eccłia relarat.qualiter aũt fiunt ſic intelligi põt.q ¶ Qo⸗ hes vo dr

tãdũ ꝙ bonũ obtinemus ex triplici merito.ſ.ex meꝛito ꝓ
pꝛio.⁊ ex merito capitis.⁊ ex merito eccłiaſtice vnitatis⸗
⁊ ꝙ ita ſit manifeſtũ ẽ.quia quilibʒ meret᷑.ſ.ꝑ graʒ quã
habet. E xp̃c meruit nobis nemo dubitat: niſi qui fide

—

caret. eccłia mereat᷑ nobis:patz ꝑ verbũ aug. pᷣdictũ

et ꝑ illud qð ipᷣe ſubiũgit.Qemo põt digne penitẽ: quẽ
nõ ſuſtineat vnitas ecclie.⁊ ꝑ bunc modu ſicut meritum
obtinẽdi bonũ triplex ẽ:ſic meritũ liberãdi a malo.ſ.me⸗

ritũ ꝓpꝛium ꝑ quod penitẽs meretur liberari a pena eteꝛ

na quodammodo.ſeꝑ meritum ↄtritionis. Similiter et

—.— —

meritum rpᷣi.quo mediantibus ſacramentis ⁊ poteſtate

clauiũ remittitur ps pene debite pꝛo peccato. Similiter
et meritum vnitatis eccliaſtice. ꝑ quod adbuc fit remiſ.

ſio interioꝛ. ſic m meritum tripler: ſit triplex pene re

miſſio. ? ſic currit miſericoꝛdia cu iuſticia: ⁊ in qualibet
ẽcõmutatio maioꝛis in minoꝛem. Pꝛimo em̃ pena eter⸗
na mutatnr in tempoꝛalem: in remiſſione culpe. Secun⸗

do tempoꝛalis magna et ſupꝛa vires in tempoꝛalem que
viribus competit: in ſacerdotis abſolutione. Tercio cõ

mutatur pena ad quam tenetur iudicio eccleſie adhucĩ/

minoꝛem:in relaxatione.⁊ pꝛo illa merita eccleſie ſatiſ⸗

faciunt: ita q in nullo piudicat iuſticie relarxatio.ꝗl Ad Nde n-

illud qð obijcit. ꝙ pena duplicanda eſtet ñ relaranga. hdf2ð
Bicendum ꝙ peccatum noſtrum dupliciter eſt punituz ⸗ 4

quia Eße ho nobis penamſs ſtinuit. 7 ſe pene exponen⸗
d pꝛo nobis ſuam penam noſiram fecit. quio cum boc
a nobis exigitur tota pena pꝛo pꝛopꝛijs peccatis: ita ſu⸗
ſcipit penitẽs de manu dei duplicia.vel hoc dicitur pꝛo⸗
pter duplicem penam debitam peccato ſcʒ in coꝛpoꝛe et

in anima. Maruch.v. Circũdabo te dyplopale Ad il⸗ 39

lud quod obijcitur.qꝙ iuxta menſuꝛam ⁊c. Dicẽdum ꝙ H
intelligendum eſt qᷓtum ad legis punitionem. quia pu⸗
niebat magis ſᷣm equitatem iuſticie qᷓ m diſpenſationẽ
miſericoꝛdie. Alium moduʒ puniendi dedit xpc. multis
omnino remittens culpam et penam:ſicut muliere depꝛe
henſe in adulterio Johañ.viij. Vel poteſt dici ꝙ ibi no⸗
tatur ꝓpoꝛtio pene ad culpam:non equalitas. Ad illð
quod obijcitur. Nacite dignos fructus ⁊c. Dicẽdũ ꝙ facẽ

As .

2 V Pw äl Wl.

dignos fructus penitẽtie põt aligꝗs duplicit᷑.ſ.vere·vtpo
te qñ penitẽs iuxta magnitudinẽ ſceleris cõmiſſi magni/
ſice exercet ſe ĩ oꝑibo ſatiſfactõis ⁊ interpᷣtatiue.⁊ ſic dĩ
dignos fructꝰpnie facere.ꝗ nõ ſolũ ꝑ ſeipᷣm:ſʒ etiã ꝑ ſuf⸗
fragiũ alienũ hʒ ſufficiẽs pᷣciũ ad ſoluẽdũ debituʒ.¶¶Ad
illuo qð obijcit᷑. ꝙ inferioꝛ nõ abſoluit ab eo ad qð ligat
ſupꝑioꝛ. dm ꝙ nõ abſoluit oĩino ↄdonãdo:ſʒ eo ſoluen
do de eccliaſtico theſauro. Elel pt dici ꝙ inferioꝛ põt ab⸗
ſoluere ab eo ad quod ligat ſuꝑioꝛ:ſi ad hoc data eſi ſibi
auctoꝛitas a ſuꝑioꝛi.ſic̃ pʒ.et talis auctoꝛitas a xpᷣo da⸗
ta eſt rectoꝛibus eccleſie.

Articulus ſecundus

VOnſequẽter q̃ꝛit᷑ vtrũ debitũ vniꝰpt᷑ relarari
ſatiſfactõe altiꝰ.i.vtꝝ vnꝰpoſſit ꝓ alio ſatiſ⸗
facere. ſic:videt᷑. Galł.vj.alteꝛ alteri ꝰone
ra potate.Iʒ onera ſpũalia marĩe mutuo poꝛtãda ſunt.
&̊ſi alicui impoſita eẽt penitẽtia quis:videt᷑ ꝙ aliꝰꝑtem
vel totũ põt /ꝓ eo poꝛtare.¶ Itẽ.iiij.ſenteñ.xx.di.habet᷑.
ꝙ amicoꝝ oꝛõibo ⁊ elemoſinarũ largitõibo pondꝰ peni⸗
tẽtis ſubleuãdũ ẽ.ꝗ̊ vnꝰpt᷑ pondus alteriꝰ ſubleuare.⁊ G
ẽ relaxare aliqꝗd de pena ſibi debita ꝓ pcto. Itẽ H̊ vide⸗
tur ꝑ ſimile in natuꝛalibo.ſcimꝰeĩ ꝙ in coꝛꝑe aĩalis vnũ
mẽbrum exponit ſe ad ſuſtinẽdũ leſionẽ ꝓ alio:ſicut bra
chiũ exponit ſe ꝓ capite. Si &ᷓ in coꝛꝑe miſtico ẽ ↄnexio
ꝑ aſſiłatõem ad corpꝰnaturale:videt᷑ ſimiliter ꝗ vnũ mẽ
brũ onus alterius poſſit et debeat ſuppoꝛtare.⸗ Itẽ hoc
videtur ꝑ ſimile in humanis actibo.videmꝰeĩ ꝙ ſic eſt in
actibo humanis.ꝙ ſi aliquis ẽ alicui debitoꝛ:non refert
apud creditoꝛẽ vtrũ ipᷣe vel alius abſoluat:imo ꝓ eodeʒ
vtrũq; acceptat.Si g multobenignioꝛ ẽ deꝰ⁊ magis vo⸗
lũtarius ad ꝑcipienduʒ ſolutõem qᷓ; hõ terrenꝰ: videtur
ipe ſit ↄtẽtus.⁊ ſibi ſufficiat:ſi aliꝗs ſatiſfaciat ꝓp alio.
IAtẽ hoc videt᷑ ꝑ locũ a minoꝛi.qꝛ plus ẽ impetrare re⸗
miſſionẽ culpe q; pene.Si igr vir iuſtus impetrat alicui
qui ẽ e gram ꝑ ſuas oꝛõnes remiſſionẽ culpe:&̊ et remiſ

ſionẽ pene ꝑ ſuas aflictões.⸗ Itẽ rge unit? 2 ſua pena
ſz lati⸗

ſatiſſecit.nõ ꝓ pcto ſuo ̊ ↄſiat:ſʒ latiſfecit ꝓ nobis. Si

nos vnũ ſumus in xpᷣo et mẽbra eiꝰſumꝰ:⁊ imitatoꝛes

eiꝰeẽ bemꝰ:videt᷑ ꝙ vnus ꝓ alio poſſit⁊ debeat ſatiſfa

cere. ¶ Cõtra.ij. Coꝝ.v. Oẽs ſtabimꝰ añ tribunal xp̃i
vt recipiat vnuſquiſq; ꝓpꝛia coꝛpis ꝓput geſſit ſiue bonuʒ
ſiue malũ. vnicuiq; retribuit iurta opa ſi na. nõ videt᷑
ꝙ vnus ꝓ alio ſatiſfaciat:qꝛ tũc deꝰretribuẽt alicui pᷣm

ba aliena. ¶ Itẽ in ps. Zu reddes vnicuiq; iuxta oꝑa

ſua.ꝗidẽ ꝗð pꝛiꝰ.¶ Itẽ in futuro aliquis pt penã ſuſtinẽ
ꝓ alio.vtpote in purgatoꝛio vel in inferno.a ſimili vidr
7 nec in pñti.ſi ̊ relaxatio ẽ pene debite diminutio vel ĩ
eꝓ alio ſuſceptio:videt᷑ ꝙ nõ ſit relaxatio.¶ Itẽ ĩ veteꝛi

teſtamẽto ñ inuenit relaxatõem fuiſſe ex ſuſceptõne pene

alterius.Si & illud qð eſtĩ nouo teſtamẽto explicite ali⸗
quo mõ implicite fuit ĩ veti:qꝛ rota ĩ medio rote.eʒech.
j·videt᷑ ꝙ vnus nõ pr ſatiſfacere ꝓ alio.⁊ ita ꝙ nõ ẽ re⸗
laxatio hmõi.i¶ Itẽ Eʒech.xviij. Aia que peccauerit ipa
moꝛiet. Qota ꝙ ipᷣa dr diſcretiue:et ita vt pꝛiꝰ.¶¶ YIẽ ſa⸗
tiſfactio ẽ qũodda remediũ ⁊ antidotũ ↄ moꝛbũ aĩe pec⸗
catricis. Sʒ antidotũ dʒ ĩponi aĩie infirmati:nõ dz ſa⸗
tiſfactio delicti vniꝰapponi alteri neq; ab alto fieri.¶ IJ–

ſi nõ pt ↄteri nec ↄfiteri vnus ꝓ alio:imo oʒ ꝙ ipe g pec⸗

cat ↄteꝛat᷑ 2 ↄfiteat᷑. videt᷑ ſiir ꝙ opoꝛteat ipm ſatiſfacẽ

et penã pati.¶ Itẽ ſi alig pñt ð ſe reciꝑe ſatiſfactõz alte⸗
rius.ponat᷑ igit᷑ ꝙ aligs debeat pnĩam ſeptẽnem.⸗ oↄſan
guinei recipiat S ſe:infirmus moꝛit. Quero qᷓ vtrũ euo⸗
lat aut non euolat.ſi nõ ſed punitur in purgatoꝛio:⁊ illi
puniunt ſe ꝓ eo:ꝗ̊ deus punit bis inidipᷣm. Si vo euolat
ponat᷑ ꝙ illi nihil faciãt de ſatiſ factõe ſuſcepta:tũc ſalua
bit᷑ quis et culpa manebit impunita.qð ẽ ʒ diuinã iuſti
cia.¶ Itẽ nullꝰmeret᷑ alteri quin mereat᷑⁊ ſibi. Juxta il
lud.Oni ꝓ alio oꝛat: ꝓ ſeipo laboꝛat. Similiter videtur
ꝙ nullꝰ ꝓ alio ſatiſſacit ꝗn p ſe ſatiſfacit ⁊ ita vniuo pe⸗
ne luſtinẽtia ꝓ ſe ⁊ alio pt gs ſatiſfacere.⁊ ita eodẽ pᷣcio

plüra ſoluere debita. q nõ vivetur verum. Rñ̃ſioq e⸗
pena ſatiſſactoꝛia duplicẽ hʒ rõeʒ.ſ.medicamẽti.vt qͥ ſa⸗

nat᷑ infirmitas aĩe qᷓtum ad ſequelas pcti.⁊ p̃cij vt quo
ſoluet᷑ reatꝰpeccati.Si gᷓ loquamur de pena ſatiſfacto⸗

ria ſᷣm ꝙ ẽ medicamẽtũ cũ moꝛbus vnus nõ curet᷑ ex pe⸗

na alterius: ſic nõ valet ſatiſſactio vnius ꝓ pcto alteriꝰ.
Si loquamur de illa ſm ꝙ ẽ pᷣcium:ſic valet.et hoc mõ
loquendo de pena ſatiſſactoꝛia põt vnus ſatiſfacere pꝛo
alio.ſʒ oʒ ꝙ fiat auctoꝛitate ſuꝑioꝛis cuiꝰẽ hec duo ↄſide
rare.ſ.debitã in ſubditis diſpoſitõem:⁊ tebitã ꝓpoꝛtõeʒ
in pena.debitã diſpoſitõem voco.ꝙ in vno ſit ſufficiẽtia
⁊ in alio indigẽtia.⁊ ĩ vtroq;ʒ ſit caritas que facit oĩa bo
na cõmunia.Me aũt in vno debeat eẽ ſufficiẽtia in alio ĩ⸗
digẽtia:inſinuat᷑ leui.xxv.Si attenuatus frater tuꝰ vẽ⸗

dideꝛit ſe ⁊c. IOhi aũt ſignat᷑ ſuſceptõ debiti vniꝰab alio.
Debitã dico poꝛtõem pene:qꝛ ꝓ minoꝛi pena dʒ ſatiſſa⸗
cere ꝑ maioꝛẽ.⁊ plus ſatiſfacit deo ꝓpꝛia pena ꝓ pcto ali
cuius q; aliena:ſicut hõ oꝑibus meꝛitoꝛijs efficaciꝰmeꝛe

tur ſibi qᷓ alij. Sic ergo pot cõcedi ꝙ vnus põt ꝓ alio ſa⸗

tiſſacere ratõne vnitatis caritatis mẽbꝛoꝝ coꝛpoꝛis xpᷣi

reatus cõmiſſi:non ratione qua eſt medicamentum moꝛ
bi. ¶ Ao illud quod obijcitur ꝙ vnicuiq; ftribuetur m
opera ſua non m aliena ⁊c̃.poteſt dici ꝙ curitas vnius
quod ſuum eſt voluntarie alteri donat.in hoc em̃ caſu ca
ritas nõ querit quod ſuum ẽ.j.Cox.xiij.ſᷣ quod ſuum ẽ
Fm veritatem: alterius eſt ſᷣm interpᷣtationem. 4 Ad il⸗
lud quod obijcitur. Enus nõ poteſt ſuſtinere penã pur⸗
gatoꝛiam vel eternam ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ diſſimiliter ẽ int pe
nam eternam et purgatoꝛiam:et illam que eſt in pꝛeſen⸗

ti .quia dum homo eſt in pᷣſenti.eſt in foꝛo miſericoꝛdie.

——

qui quo að penã in pnñti magis ẽ miſericoꝛs ꝙᷓ iuſtus:
quo ad penaʒ in futuro ſiue purgatoꝛiam ſiue eternam

miſtici:ratoõne qua pena ſatiſſactoꝛia ẽ pcium ſolutõnis

—

plus eſt iuſius ꝙᷓ miſericoꝛs:licet vtrobiq; ta in pſenti ꝙ;
in futuro ſit miſericoꝛs ⁊ iuſtus.miſericoꝛdia aũt ẽ in p

ſenti et exercita manifeſtatur in pene tebite diminutõne

— =—

et in hoc ꝙ vnum mẽbrum ꝓ alio ſatiſſacere poteſt. ſed

quia foꝛum iuſticie pꝛincipaliter eſt in pene purgatoꝛie

et eternalis inflictione: couenit ꝙ ibi vnuſquiſq; puniat᷑
ꝓ ſe et ſm quantitatem ſui delicti ſine diminutone pene

bite pꝛo celicto. ꝓpter quod cõuenit ꝙ vnuſquiſq;ĩ pe
nis illis pꝛo ſe puniatur: et non vnus pꝛo alio ſatiſfaciat

Pꝛeterea. claues virtutem habent a paſſione xp̃i q̃ paſ⸗
ſio fuit pꝛincipaliter ad miſericoꝛdiam. in illa enim mi⸗
ſericoꝛdia ſupereminebat iudicio et ideo in ip̃is clauibo

miſericoꝛcdia ſupereminet iudicio. virtute harum eſt. q;

vnus in foꝛo iſio poteſi ſatiſſacere pꝛo alio:⁊ ꝙ poteſt fi
eri relaxatio de pena iniuncta.i Ad illud quod obijci⸗
tur per ſimile de veteri teſtamento. Dicendum ꝙ illa le⸗
ge exiſtente nondum erat gratie habundantia que ſubſe
cuta eſt in tempoꝛe gꝛatie:et maxime paſſionem xpi.Eln
de claues non habebant ibi virtutem diminuendi de pe⸗
na debita m legem.quia hoc pꝛopꝛium eſt gratie ſuper⸗
habundantis.ſignificatõ hmõi minutõnis fuit in veteri
lege.vtpote quando Jonatas addictus moꝛti: ſubſidio
alioꝛũ liberatus fuit.vñ patz eũ qui ſuperatur volupta⸗
tibus mundi. ſuffragijo ſanctoꝝ indigere. SPꝛe. relaxa⸗
tio fuit ſignificata ibi Leui.xxv.Si inualuerit apð vos
manus aduene atq; ꝑegrini.⁊ attenuatus frater tuus vẽ
diderit ſe ei.aut cuiꝙ de ſtirpe eius.poſt venditõem põt
redimi.qui redimi voluerit ex fratꝛiibus ſuis redimat eũ
⁊c· ibi em̃ inſinuatur ſuſceptio debiti alterius ſupra ſe.
Verũtamen relaratio ᷣm effectum queʒ habet a virtute
clauium.nõ ſuit tunc.quia eſſe nõ poterat niſi pᷣcedente
paſſione a quavirtus clauium teriuata eſt.¶¶ Ad illud

quod obijcitur. anima que peccauerit 7c7. Dicẽdum

penez naunnatols ſiue moꝛti nullus ſuſtine bit pꝛo alio
nec eſt ſimile de animabus exiſtentibo in caritate 2 ob H
iĩ vnitate eccleſie niſi vbi caritas bona etiam ꝓpꝛia facit

2⸗——,—

cõmunia. de illis que omnino ſunt et irrecuperabiliteꝛ
extra caritatem. in quibus nulla eſt ratõ cõmunicatõis

—C

=

*

ſo

nu⸗
Mut
eeh

A
1

9

⸗ - —

4
.

2 —⏑ — —

—

— V9

lo
nio
t
e
16

—

¶ Lueſtio

bonoꝝ. 4 Ad illud quod obijcit. ſatiſfactio eſt remedi/

um ſiue antidotũ ↄtra moꝛbũ anime ⁊c̃. Dicendũ ꝙ quã⸗
tumcũq; aliquis ſupᷣ ſe recipiat penã alteriꝰ: tñ ille nõ eſt
oĩno liberat a pena quouſq; ↄſũmat᷑ ibi ſcoꝛia quã cõtra
xit ex culpa.qᷓ etiã nõ põt deleri niſi ꝑ penã exterioꝛeʒ vel
otritionẽ internã. Pꝛe. vt tactũ eſt. qð vniꝰeſt voluntarie
et liberaliter alteri donat. ¶ Ad illud qð obijcit. vnꝰnõ
põt ↄteri nec ↄfiteri ꝓ alio ⁊c.dicendnʒ ꝙ nõ eſt ſimile.qa
pꝛima ſcʒ otritio 2 9leſſio ſunt oꝛdinata vt ingrediat vni⸗
tateʒ eccliaſticã. p quã fit vt bona vniſint alteriꝰ:ſatiſſa⸗
ctio vo vtrãq; ↄoſequit ⁊ qꝛ fun Potritionis eſt

adamentü iſtte
in caritote: ideo nõ eſi ſiſe.¶ Ad illud quod querit᷑. ſi ille
ſtatim euolabit cuiꝰſatiſfactiõeʒ alius ſuſcepit ad ꝑagẽdũ
Dicendũ ꝙ nõ.tũ quia oꝑtet ꝙ ſcoꝛia pcti. purget: tũ etiã
quia nullꝰingredit᷑ ꝑadiſum quouſq; ſit extra ebitũ om̃e
ita ꝙ nec iße ſit alicuiꝰ debitoꝛ:ſed ſem ꝑẽ debitoꝛ quouſq;
nõ ſatiſfactũ eſt oĩno ꝓ eo.¶¶ Si ̊ obijcias. ꝙ tunc bis pu
nit deus inidip̃m. Dicendũ ꝙ falſuz ẽ. qꝛ Fm ꝙ illi celeri
us faciũt ipſe liberat᷑:et ↄputat dñs in ſoꝛtẽ penã quã ille
ſuſtinet ꝓ ſe ⁊ quã alij ſuſtinuerũt ꝓ eo. Vñ ſi debuit penã
duoꝝ menſiũ:taliter poterit iuuaꝛi ꝙ liberat᷑ infra vnum
menſez. nunqᷓ tñ inde ↄtrahit᷑ quouſq; debituʒ ſit plene ſo
lutũ.q̊ ſoluto:iam illud qdð ſoluit᷑ veinceps eſt ipius ꝗ ſa⸗
tiſſacit. oꝛatio em in ſinu ſuo ↄuertit᷑:vel ſi ipſe nõ indiget
ↄuertit᷑ in ſinuʒ eccleſie.⸗ Ad illud qð obijcit. ꝙ ꝗ meret᷑
alij:⁊ ſibi. Dicendũ ꝙ nõ eſt ſite de oꝑe meritoꝛio: 2 latil·
factoꝛio.opus em̃ meritoꝛiũ ea rõne qᷓ eſt ex radice caꝛita
tis q̃ ſemꝑ placet deo:eſt in illo in qͥ eſt illa radix.⁊ q̃ om⸗
nes coĩter reſpicit.⁊ om̃ia coĩa facit.iðo nõ põt aligs me⸗
reri alij:qn ipᷣe placeat apud deum. q; hoc ipᷣm deo placz
marime. Opꝰdo ſatiſfactoꝛiũ eſt ſatiſfactoꝛium rõne pene
tanta pena ſoluit tantũ debitũ:⁊ maioꝛ marꝰdebitnz. iõ
ꝑ eandẽ penã non põt quis in integrũ duo debita ſoluẽ. et
ideo ſi ſatiſfacit p alio ꝙtum ad totuʒ:nõ ſatiſfacit ꝓ ſe.et
ſi p ſe:nõ ꝓ alio.ſibi tñ non meret᷑ eternã gloꝛiã: qꝛ opus
illuo placitũ eſt deo et fociens illð placet deo in faciendo:
ac ꝑ hoc dign retributõne a deo iudicat᷑.

embꝛu ſecunaũ
Verit᷑ quid ſit relaxatõ ſᷣm reʒ. Et videtur
ꝙ ſit donatio.ij. Coꝛ.ij. Qam et ego qð do⸗
naui ſi quid nauriPrer vos in ꝑſona xp̃i.
— HGlo.argumentũ.relaxatõnes facte ab epᷣis
valent. Et er glo.ibi babet᷑:ꝙ donatõ eſi ↄdonatõ.Ex his
plane videt᷑ ꝙ relaxatõ eſt ↄdonatio.¶ Contra. vt dic hu⸗
go. aliud eſt remittẽ penã: ⁊ aliud dimittere.remittere eſt
tem pene iniũcte diminuere:dimittere eſt ex toto pnĩam
indulgere.ſᷣ̊ in relaratõnibo nõ oĩno pnĩa indulget᷑: q̊ re⸗
laxatio potiꝰdicenda ẽ remiſſio ꝙᷓ ↄdonatio.⸗. Item videt᷑
ꝙ relaxatio ſit ↄmutatio pene ſiue pniĩe.ꝑ hoc.ꝙ qñ cõce⸗
ditur alicui ab eo ꝗ põt.ꝙ aliquis ꝓ ieiunio ſibi iniũcto
paſcat pauꝑem: dr fieri relaxatõ.ᷣ in hoc caſu nõẽ aliud
qᷓ pnie ↄmutatio:& videt᷑ ꝙ ↄmutatio eſi relaxatio penitẽ⸗
tie. ¶ Item in relaxatione vna pena ſuccedit p alia pena.
ſicut pnie iniũcte ſatiſſactoꝛie ſuccedit alia leuioꝛ impoſi⸗
ta ptate relaxatõnis.Ex h̊ videt᷑ ꝙ in relaratione vna pe⸗
na omutat᷑ in aliã. ̊ aliud eſt pniam diminuere: aliud eſt
pniam ↄmutare: nõ eſt ideʒ h̊ et illud.4 Iteʒ ſicut a deo
ↄmutat᷑ pena eterna in pu rgatoꝛiaʒ:ita a ſacerdote pena
purgatoꝛia in penaʒ tpalem.vt qñ ↄcedit᷑ alicui ꝙ ꝙ ieiu⸗
nio paſcat pauperẽ. ſi vltima ↄmutatio dr relaxatõ:ſitr
⁊ pꝛima ⁊ ſcdᷣa dicet᷑.qdð nõ eſt veꝝ:qꝛ vbi eſt relaratio eſt
pene tꝑatõ ſiue diminutõ.ſ̊ nec et᷑na mutat᷑ nec puꝛgato⸗/

ria in pᷣdictis caſibus:ᷓ nõ eſt ibi remiſſo vel relaxatio et

—

m eſt ↄmutatio:⁊ ita omutatio nõ eſt relaxatio.¶ Reſpõ
ſio.ꝙ relax atio ſumit ꝓpꝛie:⁊ coĩter.ſᷣm ꝙ ꝓpꝛie lumit᷑: ſic
relaxatio eſt pnĩe iniũcte ꝓ pctis ex virtute clauiuʒ. dimi⸗
nutio pnie impoſita pena eiuſdeʒ. Coĩter ſumpta ẽ dimi/
nutio impoſita pena eiuſdẽ generis ſiue alteri ſiue virtu⸗
te clauiũ.ſiue nõ:eiuſdẽ generis dico.vtpote qñ pena tem

„ 1

lexxrij.

ꝑalis imponit᷑.ꝑ hoc ꝙ; dicit᷑ virtute clauiũ:excludit᷑ com
mutatio pene eterne in penam purgatoꝛiam:que ſolum ẽ
ex dei miſcðia ⁊ nõ virtute clauiũ.¶ Ad illud qð obijcit
ex glo. illa que habet.ij. Coꝛi.ij.qua videt᷑ ꝙ relaratio ſit
ↄdonatio.ꝑ hoc ꝙ donatio ibidem ſumit᷑ pꝛo ↄdonatõne.
Dicendũ ꝙ ↄdonatio in gio.nõ dicit indulgentiã peniten⸗
tie iniũcte:ſed potius offenſe animaꝝ. Ad boc eniʒ ꝑſua⸗
debat apls coꝛinthijs vt ↄdonoꝛent illi foꝛnicatoꝛi ꝗ tradi
tus fuit ſatbane ꝙ eos offenderat. bene aũt ſupponenduʒ
eſt ꝙ apld ei relarauerat de pena debita pcto ſuo: ne cade
ret in deſperatõeʒ ꝓpter nimiã aſperitatẽ pene. ſicut videt᷑
ex glo. Nec eſt incõueniens relaxatõeʒ dici ↄdonatiõnem
coĩter ſumpta relaxatõne.ↄdonatio em qñq; ſolet fieri ꝑ⸗
tis pene qñq; totius.¶¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ relaxatõ eſt
ↄmutatio ꝑ h̊ ꝙ aliquis ꝓ ieiunio paſcat pauperẽ ⁊c̃. Di⸗
cendũ ꝙ relaxatio nõ eſt idem q ↄmutatõ: licet aliqñ in⸗
cidant in vnuʒ. ↄmutatio aũt eſt ſine relaxatõne vt qñ pe⸗
na eterna ↄmutat᷑ ĩ purgatoriã:relaxatõ vo ẽ Fᷣm ꝙ detra
pitur ſumma pnie.vt qn alicui iniũctuʒ eſt ieiuniũ oĩm
ſextaꝝ feriaꝝ. ⁊ ↄtingit diem natalis eſſe in ſexta feria.et
ↄcedit᷑ ei comedere in die illa.ſicut in diebo alijs:tunc tra⸗
bitur de ſumma toti pnie ? eſt relaxatio.relaxatõ em̃ ma
gis ſonat in remiſſionẽ ſiue mitigatõeʒ:qᷓ in plenã indul⸗
gentiã vel dimiſſioneʒ. qũ aũt ↄcedit᷑ alicui vt pꝛo ieiunio
paſcat paupereʒ. detrahit᷑ hic de ſumma ieiunij iniũcti re⸗
laratione:ſed tuc nõ eſt ↄmutatio ſimpłr:ſ̊ ſᷣm ꝗd.Ao
illud qð obijcit᷑ ꝙ in relaxatõne vna pena ſuccedit alij ⁊c
Dicendũ ꝙ ſimpłr loquẽdoꝰ de relaxatõne ꝓprie ſumpta
vna nõ ſuccedit alij. qdð ptz ꝑ boc ꝙ detrabit᷑ e ſumma to⸗
tius pnĩe: ⁊ nõ oĩno dimittit᷑ pnĩa.ſumpta aũt relaxatõne
coĩter bñ vna alij ſuccedit:et ſic ſequit᷑ ↄcluſio.

¶ Nlembꝛum terciũ

. nſequẽter querit᷑ a qͥ põt fieri relaxatio.ꝛ
videt᷑ ꝙ a quolibet ſacerdote.qꝛ relaxatio⸗
nes fiũt ex vi clauiũ.⁊ om̃is ſacerdos hʒ cla

HH ꝙ om̃is ſacerdos poſſit relaxa⸗
tiones facere. ¶ Si tu dicas ꝙ nõ eſt ex vi clauiũ p ex the⸗
ſauro eccłie.ſᷣ gqlibet ſacerdos bʒ theſaurũ ſue parochie ſi
cut epᷣus ſue dioceſis:⁊ ſic videt᷑ ꝙ glibet ex ſuo theſauro
põt facẽ relaxationes vel q̃re nõ.¶ Item ꝗ pᷣſunt collegijs
bñt pratem ad abſoluendũu ⁊ ligandũ in vtroq; foꝛo.⁊ ha⸗
bent theſaurũ ſuꝑ erogatõeʒ ſicut plati religionũ: et ipa
pñt. 4 IYtem ſacerdos qð eſi maiꝰfacit.ↄmutat em̃ penam
purgatoꝛiã in tꝑalem: qð eſt minꝰfacere põt ſcʒ tꝑalem
relaxare p tpali. ¶ Item ideʒ videt᷑ deſcendendo ſic. ſum⸗
mus ſacerdos ſcilicet xp̃c commutat eternam in purgato
riam. deinde minoꝛ miniſter purgatoꝛiam in tempoꝛalem
