toꝛio gratie:quandã conſidentiaʒ aſſumit de nõ peccan⸗
do impoſteruʒ.nec ante eſt contritio vera.Si.n.ꝗs pᷣpo⸗
neret vel preſumeret ſe labi in moꝛtale non eſſet vere con
tritus. Vere eniʒ contritus ex confidentia gratie diuine
quadam certitudine q̃i inheſitabili debet preſumere ſe ñ
recidiuatuꝝ.lʒ.n.cõtritus nõ immerito timeat de caſu:
tñ ex ↄfidentia diuini adiutoꝛij debet preſumere de ↄtra⸗
rio.Alia ratio eſt.ꝙ doloꝛ eſt ex ſenſu nociui.que autem
nunqᷓ fuerũt ſicut illa que futura ſunt nociua non ſunt.
vnde de illis doloꝛ etiã nõ põt inꝗtũ hmõi. Int᷑.n.doloꝛẽ
timoꝛẽ diſtinguit᷑.qꝛ doloꝛ eſt de pñtibus: timoꝛ de futu
ris. Alia ratõ potiſſima eſt.ꝙ penitentia eſt de cõmiſſis
vel omiſſis:que ſolũmodo preteritum reſpiciũt. ſicut pa
tet ex rationibus penitentie ſupratactis. Eſt enim pnia

2

Irca primũ ꝓcedit᷑ ſic ad ꝑteʒ affirmatiuaʒ.

mala preterita plangere2 iteꝝ plangenda nõ ↄmittẽ hm
Amb. ⁊ ↄtritio eſi ſolũmodo de pᷣteritis.⸗ Ad pᷣmũ 5
qð obijcit᷑q; pcti ſunt tres dꝛñtie ⁊c. Dicendũ ꝙ ↄtꝛitõn
reſpicit petm in ſua geneꝛalitate: ſ̊ ſolũmodo petm vt eſt
ꝑpetratu ſcʒ in affectu vel effectu. 4l Ad aliud qð obijcit
ꝑ verbũ Hiero.de peto Arrij futuꝛo ꝙ deberet de illo cõ
teri. Dicendũ ꝙ etſi pctm eius ſit futuꝝ effectu. qꝛ mul⸗
tis erit cã caſus in hereſim: pñs eſt tñ iĩ ſuo eſſe ⁊ ſimplłr.
nõ aũt eſti futuꝝ ſimplłr. vñ lz deberet ↄteri de pcto ſuo ſi
datũ eẽt illi ꝙ poſſet penitere:nõ oꝑtʒ illũ ↄteri d illoĩ⸗
qtum futuro ſunplr:ſᷣ inq̃tũ futuꝛo in effectu aliqͥ.nõ tñ
oꝑtʒ aliquẽ ↄteri de pcto inqᷓ̃tũ eſt futurũ ſimpłr: ſ̊ inq;⸗
tũ futuro in effectu ꝑuerſionis caſus alioꝝ. Lʒ & in ca
ſu aliq̃ͥ oꝑteret aliquẽ ↄteri de pcro futuro in effectu aliq̃
nõ tñ oꝑtz aliquẽ ↄteri ð pcto inqᷓtũ eſt futuꝝ ſimplicit.
Pret᷑.hoc argumentũ nõ valet.augmẽtabit᷑ ſua pena: ꝗ
⁊ ſua culpa.Si.n.aligꝗs foꝛnicatoꝛ ꝗq cũ multis ꝑſoĩs da⸗
nandis peccauerit multos hẽbit toꝛtoꝛes in pena:vtpo⸗
te quos habuit ↄſolatoꝛes in culpa:nõ ꝓpt᷑ h̊ ſeꝗt᷑ ꝙ pec⸗
cata foꝛnicationũ ſuaꝝ augmentẽt᷑ in inferno.Cʒ opoꝛ
teret Arriũ ↄteri de peccato aliqͥ in futuro in effectu: nõ
tñ opoꝛteret eũ ↄteri de pcto aliqͥ futuro ſimpłr: ſᷣ potiꝰ
tæ peccato pñti ſimpłr ⁊ futuro ſᷣm ꝗd.ſ.in effectu aliqͥ.
Ex his pʒ in ꝑte rñſio ad illud qð querebat᷑ de pecca⸗
to primi hoĩs.lʒ eniĩ ille cuius peccatũ eſt in alijs cã pec/
candi impoſteꝝ debet dolere ꝓ eo ꝙ illi peccãt cã ip̃ius:
nõ tñ tenet᷑ doleꝛe doloꝛe ↄtritois:iĩmo ð ꝓpꝛio peccato re⸗
quirit᷑otritõis doloꝛ.⁊ eo acerbioꝛ ⁊ intẽſioꝛ ꝙ fuit alijs
cã peccati.qal Ad illud qð obijcit᷑ de homicida. Dicendũ
qꝛ talis fecit qð ĩ ſe fuit ad homicidiũ ꝑpetrãdũ ⁊q;tuʒ
ad exterioꝛeʒ ſcʒ vulnꝰ moꝛtale inferendo:⁊ qtũ ad actũ
interioꝛẽ illud idẽ volẽdo.in foꝛo ↄſcie iudicãdus eſt ꝑpe⸗
tratoꝛ pcti homicidij:nõ ꝓ moꝛte futura ſᷣ ꝓ culpa pnte.
itũ tñ ad penas ↄñtes:vtpote irregularitateʒ ⁊ bmõi.2
etiã qtũ ad foꝝ ciuile ñ iudicat᷑ homicida anteqᷓ moꝛtuꝰ

—

fuerit ulnerate. In tali caſu nõ imputat᷑ qð futurũ: öS5

Onſequẽt᷑ querit᷑.vtꝝ de rõne cõtritõis ſit re
ſpicere futuꝝ. ſic:videt᷑ ꝑ ratõʒ pnie quaʒ
onit Amb. que eſt. Pnia ẽ mala pᷣterita plã⸗
gere ⁊ iteꝝ plangẽda nõ cõmittere.Sitłr alie plures ſunt
aſſignate a ſanctis q̃ ſiłr futuꝝ reſpiciũt.vt pʒ in.iiij.ſen.
⁊ ex rõnibo S.poſitis.ſᷣ̊ hec ratio ⁊ alie ↄſiles ſunt ipius
pnie ꝙᷓtũ ad illã ꝑteʒ que eſt cõtritio:cuiꝰ ꝗpꝛie eſt pecca⸗
ta deflere.ꝗ̊ᷓ ipſa reſpicit futuꝝ.¶¶ Contra.vniꝰ ↄtritõnis
nõ eſt niſi motꝰ vnus.ſ̊ ſi moueret᷑ ad preteritũ 2 futurũ

cum hec ſint diuerſa ⁊ diſparata:ncce eẽt ꝙ moueret᷑ di

uerſis motibo ⁊ nõ vno Rñſio. ꝙ eſt log de pnia vt eſt
ſacrm vel vt eſt virtus.eſt ſacrjm:ſic eiuõ veritas cõſi⸗
ſtit in tribo ꝑtibo eius que ſunt ſatiſfactio.ↄfeſſio.ↄtritio.
⁊ ſic ſolũ reſpicit preteritũ de quo ſolũ ẽ ſatiſfacẽ.ↄfiteri.
⁊ cõteri.Scðʒ aũt ꝙ eſt virtus cũ ð veritate oĩs viꝛtutis
ſit ſubiecto inſeꝑabiliter inherere:ſic eſt illius reſpicẽ ad
futuꝝ·quelibʒ.n.virtus ad hoc ꝙ vere inſit impoꝛtat p⸗
poſitũ certũ ꝑſeuerandi.nec ſᷣm theologos caſius dicẽt᷑
qui nõ ꝓponeret cõtinere imꝑpetuũ.⁊ ſilr d alijs. Inde
eſt ꝙ nõ eſt vere penitẽs qui nõ hʒ ꝓpoſitũ nũqᷓ; recidinã
di. ⁊ ſic inherentia ipᷣius inqtũ eſt virtus bñ reſpicit fu⸗
turũ.ipſa iñ vt eſt ſacrm nõ:qꝛ ꝓ futuro nõ ẽ ↄterendum
nec cõfitendũ nec ſatiſſaciendũ.h̊ inqtũ eſt virtꝰ reſpicit
futuꝝ cauendũ:qꝛ virtus nõ põt eẽ cũ ꝓpoſito cõtrarij ſi⸗
cut viciũ põt eſſe. Per hec pʒ rñſio ad obiectũ.¶ Si ob
ijciat᷑ ꝙ vnius virtus vnus ẽ motꝰ. Dicendũ ꝙ h̊ veruz ẽ
de motu ꝓpꝛio ⁊ eẽntiali quo mouet in finẽ ꝓpriũ:ſed ni⸗
hil impedit plures eẽ illiꝰ vt ẽ ad cauendũ Zrio.

ꝛum decimũ

yno pcko ita ꝙ nõ ð alio. E ſic: videt᷑ ꝑ ſi⸗

Onſequẽter querit᷑.ſi cõtritio poſſit eſſe de

„*

mile de moꝛbo coꝛpali. Cũ enim tritio ſit medicina moꝛ
bi ſpũalis:videt᷑ ꝙ ſicut ↄtingit in moꝛbis coꝛꝑalibo vnũ
curari ſine alio.ita in ſpuᷣalibo ⁊c. ¶¶ Iez hoc videtur ꝑ

Hiero.dicentẽ ſuꝑ illud ¶Math.ix. G̊ genꝰ demonioꝛũ ĩ

nullo põt expelli niſi in oꝛone ⁊ ieiunio. Medicia cuiuſ

cũq; vulneris adhibenda eſt ei.nõ ſanat oculũ qð ſanat
calcaneũ. Jeiunio paſſiones coꝛꝑis: orone ſanãt᷑ peſtes
mentis.q̊ ſi ↄtritõ eſt medicina reſpectu pct᷑i:alia erit re
ſpectu vniꝰ ⁊ alia reſpectu alteriꝰ. ̊ de vno poterat eſſe
ita ꝙ nõ de alio.4¶ Iteʒ ↄtingit in caſu cõfiteri vnũ pecca
tu ⁊ meritoꝛie ſine alio:vtpote qñ ille cui fit cõfeſſio non
bʒ ptãtẽ abſoluendi niſi de aligbo minoꝛibo. in boc caſu
meritoꝛie ↄtingit confiteri aliqᷓ pcta alicui cũ ꝓpoſito cõ⸗
ſitendi alia maioꝛa alij q ſe offert opoꝛtunitas. Silit
Otingit meritoꝛie ſatiſfacere ꝓ vno ⁊ ñ ꝓ alio eodẽ tꝑe.
Sittr vi õtingat cõteri de vno ita ꝙ tũc nõ de alio.

¶Contra cũ in ↄtritõne remitii᷑ culpa.ſi cõtingeꝛet cõ

eri de vno ſine alio:cõtingeret abſolui ab vno pcto moꝛ⸗
tali manente alio. ↄtra qð dicit augꝰ. ſcʒ ꝙ quedã impie⸗
tas infidelitatis eſt ab eo qui iuſtus ⁊ iuſſicia ẽ: dimidiã

ſperare veniã. de hoc habet᷑ ſatis de peni.di.iij.ſunt plu⸗
res. Rñſio.ad hoc dicũt quidã.qꝙ ↄtritio põt dici vno
modo doloꝛ momẽtaneꝰ ga infoꝛmatus.qui eſt pᷣmo pur
gatiuus culpe ⁊ reſpicit peccatũ ſimpłr:⁊ qͥntũ peccatuʒ
diſplicet deo 1 eſt eius offenſiuũ.⁊ ̊ mõ eſt oim eccato⸗
ru vna ↄtritio 2 ſimul. nec eſt contritio tm̃ vniꝰ ſed oĩm.
Alio mõ põt dici motus quidã ſucceſſiuꝰ diſcurrens peꝛ
diuerſa ſiue ſingula peccata.iuxta illud pᷣs.Lauabo pe:
ſingulas noctes lectũ meũ lacrimis meis.i.ꝑ ſingła pec

cata. Et ſic põt eſſe cõtꝛitio de vno ꝙ ñ de alio:ſᷣm ꝙ vnũ

cõfitet pᷣmo:poſtea aliud ſᷣm ꝙ occurrũt memoꝛie.. Sʒ
lʒ hac diſtinctione veritas exprimat᷑:nõ tñ eſt vt videtur
ad ꝓpoſitum.qꝛ queſtio eſt vtꝝ contingat conteri de vno

peccato ſolo.i.de vno cũ voluntate ꝑmanẽdi in alio.non

eniʒ eſt intentio queſtionis vtꝑ contingat vno motu con
tritionis moueri actu ſuꝑ ſingula peccata vel diuerſis:
nec ad hoc ſunt rõnes poſite.Ende alit᷑ videt᷑ dom. ſcilʒ
ꝙ nunqꝙᷓ contingit cõteri de vno peccato cũ cõplacẽtia ai⸗
terius.eo eniʒ ꝙ cõtritio nõ eſt ſine gratia gꝛatũfaciente
que nunqᷓ eſt cũ ↄplacẽtia pct᷑i: nũqᷓ; cõtingit ↄteri ð vno
niſi ſit contritio generałr de omnibo.i¶ Ad illud qð obij
cit᷑ primo.ꝙ fit ꝑ ſimile de moꝛbo coꝛꝑali. Dicendũ ꝙ ñ
eſt ſimile.medicina.n.moꝛbi gra eſt gratũfaciẽs:que nõ
compatit᷑ ſecũ aliquã culpã moꝛtalẽ. Pret᷑.gr̃a gratũfa⸗
ciens nõ eſt ſine virtutibo que connexionẽ hñt indiſſolu⸗
bileʒ. vnde gratia nullũ ſecũ compatit᷑ moꝛtale. nõ ſiłrẽ
de medicina coꝛꝑali.nõ enim vna eſt oĩm moꝛboꝝ curati
ua:h̊ vna vnius altera alterius.4l Ad illud Hiero.nõ ſa
nat oculũ ⁊c.Dicendũ ꝙ illa diſiinctio Hiero.inqᷓtũ re⸗

fert᷑ ad curatõʒ moꝛboꝝ ſpũaliũ.magis reſpicit ↄuenien

tiam cõgruitatis ꝙᷓ neceſſitatis. In moꝛbis.n.ſpũalibo
qᷓtum ad curatõʒ moꝛbi ⁊ ꝙᷓtuʒ ad culpã eſt vna oim me
dicina ſcʒ gratia qtum ad curatõʒ a reatu cõgruit ꝙ cõ⸗
traria cõtrarijs curent᷑:nõ tñ eſt ncce. Si aũt calcaneuʒ
⁊ oculus cõueniret in aliqͥ ex cuiꝰ diſcraſia ſiue exceſſu ĩ⸗
equalitatis vtrũq; infirmaret᷑:poſſet coĩs vtriq; medici⸗

na adpiberi.ſᷣ rõne qua differũt nõ põt.pcta oũt omia ĩ
vna rõne cõueniũt.qꝛ inqtũ peccata ſunt dei offenſiua.⁊

ſic vna oĩno ⁊ põt ⁊ ẽ medicina.ſcʒ doloꝛ gra infoꝛmatꝰ:
ſiue potius gẽa doloꝛeʒ infoꝛmãs.¶ Ad illud qð obijcit
ꝑ ſimile de cõfeſſione ⁊ ſatiſfactõe.Dicẽdũ ꝙ ↄfeſſio vniꝰ

peccati cũ volũ tate nõ cõfitendi aliud nõ ſufficit.ſiłit eſt

de ſatiſſactione.nec tñ eſt ſiłe de his ⁊ cõtritiõe. Cõfeſſio
enim ⁊ ſatiſfactio regrũt diuerſas oppoꝛtunitates tẽpoꝝ

locoꝝ ⁊ ꝑſonaꝝ ad hoc ꝙ in actũ vel eẽ ꝑducãt᷑.quas nõ

requirit contritio.Pret᷑.nõ cõtingit vna ꝓlatione omia
peccata cõfiteri.nec vno oꝑe de omnibv ſatiſfacere: ſicut

vna doloꝛis affectõne cõteri.de bis que valẽt ad hãc ma⸗
teriã tanget᷑ in queſtione de confeſſione ⁊ ꝓbleumate de

dimidiatione cõfeſſionis.

— — — —

S

—- — —☛ = =☛ — Wr

See

8:
6,

en
ſr
ſl
ren
ſ
ͤtd
nin
hlio
mne
65/
eu;
ni⸗
ſc
fini
nat:
biet
oon⸗
lech
6
in⸗
enn
Cil
.
je

NN

¶ Nueſtio
¶ ¶neſtio. lxx. de effectu

ↄtritionis ꝗ eſt iuſtiſicatio impij.

Equitur de effectu

cõtritionis.⁊ qꝛ de eius effectibo ẽ iuſti⸗
ficatio impij. Ad maioꝛẽ euidentiã eoꝝ
que dicũt᷑ primo querit᷑ quid ſit inſtifi⸗
io impij. Scðo. vtꝝ ↄtritio efficaciaʒ
bẽat in iuſtificatõe impij. Zercio.vtꝝ hẽat efficaciã iuſti
ficandi a culpa.Quarto.vtꝝ hẽat efficaciaʒ iuſtificandi
a pena de alijs effectibo. videlʒ vtꝝ babeat efficaciã pur⸗
gandi a ſequelis peccati.⁊ de numero eoꝝ ⁊ ſufficientia
7 oꝛaine que requirũt᷑ ad iuſtificatõʒ ⁊c. patebit ĩ ſequẽ⸗

tibus. .
lembꝛũ pꝛimu

Irca primũ ꝓcedit᷑ ſic.vt dicit Herñ. Ju⸗
ſtiſicatio ẽ diuini ↄſilij reuelatio.ſᷣ̊ cũ reue⸗
latio ↄſilij attendat᷑ qᷓtũ ad amotõeʒ vela
mis ipᷣius ↄgnitiue:n aũt qtũ ad amotõeʒ
macule ip̃ius affectiue qð fit in iuſtificatiõe: nõ videt᷑ q;
iuſtificatio ſit reuelatõ.eiuſdeʒ.n. ꝑtis aĩe eſt iuſtificatõ
a pcto cuiꝰ ẽ ipſa malicia pct᷑i.¶ Iteʒ Herñ.timoꝛe vo⸗
camur:amoꝛe iuſtificamur.ẽ cuiꝰ ꝑtis aĩe ꝓpꝛie ẽ amoꝛ:
eius Apꝛie eſt ⁊ iuſtificatio.pᷣ amoꝛ ẽ ipſiꝰ affectiue.̊ ⁊c.
¶ Item iuſtificatio eſt volũtatis rectitudo ſiue rectifica⸗
tio.vt enĩ dicit Anſel. Juſticia eſt rectitudo volũtatis/p⸗
pter ſe ſeꝛuata.iuſtificatio &̊ ꝓpꝛie reſpicit ipſaʒ volunta
tẽ ſiue affectiuã. ¶ Iteʒ iuſtificatio eſt gratiſicatio.impiꝰ
enĩ ꝑ auerſionẽ a deo fit gratis deo ꝑ infuſiõʒ gre Ftüfa⸗
cientis.ſ̊ reuelatio diuinoꝝ ↄſilioꝝ ſiue ſecretoꝛũ dei nõ
gratificat deo impiũ: neq; in hmõi reuelatõe dat᷑ ga gꝛa
tũfaciens.vt pʒ in li.numeroꝝ.Malaam.n. fuerũt reue⸗
lata diuina cõſilia ſcʒ de incarnatiõe filij quã hhetauit
dicens. Oꝛiet᷑ ſtella ex Jacob ⁊c. Qume.xxiiij. Iẽ vt pz
ex verbis Berñ. Juſtificatio eſt gratũ amoꝛis ſiue infu⸗
ſio caritatis. Luẽ.vij. Remittunt᷑ ei pcta multa qm̃ dile
xit multũ.¶ Pret᷑. vt ex dictis pʒ: ideʒ dicit᷑ ꝑ iuſtificati
onẽ ⁊ gratificatõʒ:ꝑ amoꝛis infuſionẽ: ⁊ ꝑ diuini cõſi .-
reuelatõʒ. que eſt ratio dicendi ſic diuerſimode.¶ zBe
ſponſio.ddm ꝙ iuſtificatio eſt li.ar.rectitudo.iuxtã illð
Anſel. Juſticia eſt rectitndo ⁊c̃. hec ẽ rectitudo qua aĩa
oꝛdinata eſt a deo pꝛincipio ſcʒ mouẽte in ipſum ſinẽ.qñ
eniʒ bi ſunt termĩ inter quos mouet᷑ aia nec recedit abil
lis:tunc eſt iuſticia in illa.¶ Ad illud qð dicit Herñ.ꝙ;
iuſtificatio eſt diuini ↄſilij reuelatio. Dicendũ ꝙ Merñ·
expᷣmit quodãmodo oꝛdinẽ ꝓgreſſus ad iuſtificationeʒ
impij.vnð exponẽs illud Ro.viij.qͥs pᷣdeſtinauit ⁊c.dic.
AVudit ſe vocari aĩa cũ timoꝛe ↄcutit᷑: ſentit ſe iuſtiſicari
cũ amoꝛe ꝑfundit᷑.Et poſtea dicit. Juſtiſicatõ eſt diuini
conſilij reuelatio.hoc eſt. diuinũ conſiliũ qð fuit occultũ
in predeſtinatõe:eſt reuelatũ in iuſtificatõe.vnde prede⸗
ſtinatio eſt de ꝓfunditate diuini conſilij⁊ q̃ſi fit conſilio
diuino.vocatio fit ꝑ incuſſioneʒ timoꝛis.iuſtificatio per
reuelatõʒ diuini conſilij que fit ꝑ infuſionẽ gr̃e ſiue amo
ris ᷣm Merñ.¶:! Ad hoc ̊ᷓ qð primo obijcit᷑ꝙ reuelatio
tollit velamen cognitiue ⁊c. Oicendũ ꝙ hec ablatio ve⸗
laminis eſt ꝑ infuſionẽ ge gꝛatũfaciẽtis ſiue amoꝛis gꝛa
tuiti.Infuſio aũt gie hmõi determinat᷑ circa affectiunam
primo ⁊ ꝑ ſe:ex cuius traditõe illuſtrat᷑ ↄgnitiua. Gra⸗
tia eniʒ lux quedã eſt.⁊ amoꝛ nõ ſolũ incendit: ̊ illuiat.
vnde Ecci.vłl. Lampades eius lampades ignis atq; flã
maꝝ.Et ecci.ij. Qui timetis deũ diligite illũ:⁊ illuiabũ⸗
tur coꝛda veſtra.Pret᷑.duplex eſt modus reuelandi cõſi
liũ a dño.ſ.verbo ⁊ oꝑe.hoc eſt reuelatiõe conſilij vel ad⸗
impletione conſiliati.hoc vltimo mõ ſumit᷑ hic reuelatio
conſilij.⁊ hinõi reuelatio primo ⁊ ꝑ ſe reſpicit affectum.
Ex his pʒ rñſio ad alia que ſequũt᷑.¶ Ad illud qð que⸗

2
g

rit᷑ de drñtia inſtificatõis ⁊ gratificatõis ⁊c. Dicenduzʒ

ꝙ in iuſtificatiõe reꝑatur aĩa ⁊ infoꝛmat᷑ ⁊ efficit᷑ deifor⸗

lxx.

mis. Erx hac autẽ infoꝛmatione ⁊ deifoꝛmitate eſt grata
teo ſiue accepta illuĩat᷑ cognitina ⁊ inflãmat᷑ affectiua:
diſponit᷑ ⁊ rectificat᷑ oꝑatiua.Ex prima conſideratõe di
cit᷑ gratificatio:ex ſecũda reuelatõ:ex tercia infuſio amo
ris:ex quarta iuſtificatio. libeꝝ.n.arbitriũ infoꝛmat᷑ fi
de infoꝛmante ꝑ dilectõʒ Gatł.v.vnde in hac infoꝛmatõe
ocurrũt fides caritas ⁊ oꝑatio.ex relatione ad fidẽ dicit
reuelatio.ex relatione ad caritatẽ amoꝛis infuſio.ex rela
tione ad opus dicit᷑ iuſtificatio. Juſticia.n.aĩam diſpoĩt
ad recte oꝑandũ. Ex his oũt eſt accepta deo:vnde dẽ gra
tificatio. Ael hec infoꝛmatio põt conſiderari vt erat pꝛo⸗
uſa ab eterno.⁊ dicit᷑ reuelatio diuini cõſilij: velut red⸗
dat aĩam deo gratam ⁊ dicit᷑ gratificatio. vel ẽ diſponẽs
iuuãs ad recte oꝑandũ ⁊ dicit᷑ iuſtificatio.vel eſt oꝛdi⸗
nãs in finẽ ⁊ dicit᷑ infuſio amoꝛis.

embꝛũͦ ſecũduʒ

Onſequẽt᷑ querit᷑ vtꝝ ↄtritõ hẽat efficaciã
in iuſtificatõe impij. ſic: videt᷑.pᷣs. Sa⸗
criſiciũ deo ſpũs ↄtribulatꝰ. Glo.ſpũs cõ⸗
tritꝰ ẽ ſacrificiũ qͥ pcta ſoluũt᷑.¶ Itẽ yſido.
Npũictio elt humilitas mẽtis ãnibilans pctm. 4 Iez
ſuꝑ illud pᷣs. Juſhcia ante ipᷣm ambulabit.Glo. Pꝛima
hoĩs inſticia eſt vt puniat in ſe malũ? faciat ſe bonũ.E
his videt᷑ ꝙ ↄtritio efficaciã hbʒ ĩ iuſtificatõe impij.¶ Cõ
tra. ANugꝰ. Virtus ẽ bona q̃litas mẽtis quã deꝰ oꝑat᷑ in
nobis ſine nobis.ſᷣ deus oꝑando virtutẽ in nobis iuſtifi
cat nos. In iniuſtis.n.nõ ſunt virtutes. &̊ ſine ↄtritione
aliqᷓ ex ꝑte nza iuſtificat nos deꝰ. ¶ Iteʒ Herñ. Juſticia
meritũ reſpicit:miſcðia miſeriã intuet᷑. iuſtificatio & eſt
ex merito aliquo ex ꝑte eius qui debet iuſtificari.ſᷣ in im⸗
pio meritũ aliqdð nõ pᷣcedit iuſtificatõzʒ:qꝛ indignꝰ ẽ om̃i
bono.pct᷑oꝛ.n.nõ ẽ dignꝰ pane qͥ veſcit᷑.ꝗ̊ doloꝛ aliquis ĩ
illo nõ eſt meritoꝛiꝰ.⁊ ita ñ nccius ad iuſtificatõʒ:exquo
dat᷑ ꝓ meritis.¶ Itẽ ↄtritio nõ ẽ ſine gůa gratũfaciẽte. vᷣ
exñte gra tali iuſtificatꝰ eſt ille in qͥẽ ga. ᷓↄtritio nõ re
quirit᷑ ad iuſtificatõeʒ.l Iteʒ Ecẽci.j.Timoꝛ dñi expel⸗
lit peccatũ.&ᷓ põt fieri ſᷣm hoc iuſtificatio ſiue pct̃i expul⸗
ſio motu timoꝛis.nõ ꝗ̊ nccia eſt ↄtritio.¶¶ Itez ſuꝑ illud
Luc.vij. Remittunt᷑ ei pcta multa ⁊c. Glo.ardoꝛ carita
tis peccatoꝛũ rubiginẽ in ea ↄſumpſit.̊ ñ oꝑtet ꝙ ſit do⸗
loꝛ.4 Iteʒ in adultis eſt eadeʒ rõ iuſtificatiõis.⁊ eadem
requirũt᷑ ad eoꝝ iuſtificatõeʒ. In adultis dico:qꝛ illa nõ
requirunt᷑ ad ꝑuuloꝝ iuſtificatõʒ que requirũt᷑ ad inſti⸗
ficatõʒ adultoꝝ. Sʒ ponat᷑ ꝙ aligs adultus ſit ꝗ nunqᷓ
peccauit moꝛtalr actuałr ⁊ mouet᷑ ĩ crũ. iſti nõ ẽ nccins
doloꝛ de peccato:nec ↄtritio de peccato oꝛigiali.qꝛ aliũde
ↄtrahit᷑. vnde ↄtritõ nõ exigit᷑ ad h̊ ꝙ iuſtiſicet᷑. ⁊ facit ꝗð
in ſe eſt:qꝛ mouet᷑ in deũ. deus iuſtificat ipᷣm. iuſtifi⸗
catio põt eẽ ſine ↄtritione. ¶¶ Itez poſito ꝙ ſit aligs cuiꝰ
coꝛ non reprehendat eũ de aliqͥ pcto moꝛtali ſicẽ dic Job.
xxvij. Iſte nõ aduertit ſeipſuʒ hr̃e peccatũ: poſito tamen
ꝙ habeat.exquo nõ cognoſcit ſe hbabere non dolet.ſ talis
exquo nõ remoꝛdet eum conſcia:videt᷑ digne venire ad ſa
cramentũ altaris.ᷓ virtute ſacꝛamenti inſtiſicabit᷑ ⁊2 ſine
omni ↄtritione ¶ ¶ Rñſio.dðm ꝙ ad iuſtificatõeʒ adulti
ncẽio requirit᷑ contritio. lʒ eniʒ ad iuſtificatõeʒ adulti ꝗ
nunqᷓ addidit moꝛtale actuale oꝛiginali quantũ ẽ de ſia⸗
tu ſuo non requirit᷑:tamen quia addidit veniale ido reꝗʒ
quirit᷑. quia nullus adultus eſt qui nõ addat venialia.
Ecẽs.vij.õ eſt iuſtus in terra qui faciet bonũ ⁊ ñ pec⸗
cet.Et ꝓuer.xx. Quis põt dicere mundũ eſt coꝛ meũ ⁊c.
vnde necia eſt adulto ꝓpter venialia que ſuꝑaddit cõtri

tio.poſito tamen ꝙ nullũ ſuꝑaddat actuale nec etiam ve

niale: tunc non exigit᷑ ̊ iuſtiſicat᷑ ꝑ gram in baptiſino ⁊
fide eccleſie.ꝗ.¶ Ad hoc quod obijcit᷑ de illo qui non babʒ
conſcientiam remoꝛdentem. Dico ꝙ nihilominus debet
dolere ⁊ conteri in generali: lʒ non de boc peccato vel de
illo.⁊ contritus meretur remiſſioneʒ vel reuelatiõz pec⸗
cati. Quia dicit᷑ in glo.vij. Math. Si hõ non intelligit
pctᷣm ? conterit᷑:deus reuelat:aut non intellectuʒ dimit⸗

tit. vnde ſi talis accedat ad ſacẽm altaris ſine aliqͥ doloẽ
pᷣcedẽte.lʒ ñ remoꝛdeat eũ ↄſcia:peccatũ ↄmittit. vñ dico
ꝙ attritio vel contritio pᷣexigit᷑ in iu ſtiſicatõe illiꝰ ꝗ pec⸗/
cauit veniatr.⁊ ſic ad iuſtificatõʒ requiꝛit᷑ pᷣcedẽs attritõ
vel ↄtritio in adulto ꝓ veniali vel moꝛtali. ⁊ h̊ in genera
li vel ſpẽali.¶ Ad illud ꝗ̊ qdð obijcit᷑ pᷣmo.ſ.virtus ẽ bõa
q̃litas ⁊c. Dicendũ ꝙ deus facit virtutes ĩ nobis ſine no
bis ſimul faciẽtibo:nõ tñ ſine nobis dolentibo de pctis ſi
adulti ſumus.̊ infra planiꝰ tanget᷑.¶ Ad aliud qð obij
cit᷑.ꝙ iuſticia reſpie meritũ ꝛc. Rñdent ꝗdaʒ ꝙ iuſtifi⸗
catio nõ reſpicit meritũ pᷣcedens ſ̊ ſubſequẽs. Sʒ . cuʒ
miſcdia reſpicit miſeriã p̃erxñteʒ nõ ſequẽtezʒ: iuſticia de
bet reſpicere meritũ ſiłr pᷣexñs.ſi hec eſt recta diffeꝛentia
quã ponit Herñ.Dicendũ eſt ̊ ꝙ iuſticia reſpicit meri⸗
tũ congrui ſimul exñs:ſᷣ nõ meritũ ↄdigni niſi ſubſeqns
reſpicit. Heꝛñ.aũt loquit᷑ de iuſticia dei diſtinguens int
iuſiiciã ⁊ miſcdiaʒ: ſᷣm quã iuſticiã reqdet vnicuiq; pro
meritis.⁊ G̊ q plene iuſtificabunt᷑ in gła.⁊ miſcðia q̃ re⸗
ſpicit miſeria qᷓ eſt qñ primo recipimꝰ grãm.ſᷣ nõ intelli⸗
genaũ eſt de noſtra iuſticia que fit in iuſtificatõe.⸗.Ad H̊
qð obicit᷑.ꝙ in peccatoꝛe nullũ meritũ pᷣcedit iuſtificati
onez. Dicendũ ꝙ h̊ verum eſt de merito ↄdigni: qꝛ nullo
bono gratuito dignꝰ eſt.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ↄtritio
nõ eſt ſine gra ⁊c. Dicendũ ꝙ ↄtritõ ꝓprie ſumpta nccia
eſt ad iuſtificatõʒ vt ſimul exñs:nõ tñ pᷣexñs vt tactuʒ ẽ.
¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ motu timoꝛis ⁊ amoꝛis tollituꝛ
peccatũ ⁊c. Dicendũ ꝙ in peccato ſunt tria.actõ mala: ⁊
ipſa macula interioꝛ:⁊ ſequela.Actio mala expellitur ti
moꝛe: qꝛ malus ceſſat a malo oꝑe timoꝛe pene. Macula
tollit᷑ ↄtritione rõne gre que ↄcernit᷑. Sequela tollit᷑ ar⸗
dore caritatis.vnde dicũt.ꝙ timoꝛ ſe hʒ ad iuſtificationẽ
vt preꝑatio.contritio vt oꝑatio.caritatis ardoꝛ vt ↄſum

——MK

embꝛü terciũ
Onſequẽter querit᷑.vtꝝ ↄtritõ hʒ efficaciã
iuſtificãdi a culpa. O ſic:videt᷑ ꝑ h.ꝙ per
ↄplacentiã ſiue ↄſenſuʒ volũtatis introdu⸗
cta eſt culpa ⁊ ↄſeruat in eſſe.ſ̊ ſi oppoſituʒ
oppoſiti: itũ a ꝓpoſiti. & ſi dz tolli
culpa:neceſſe eſt ꝙ tollat᷑ ꝑ diſplicentiã ſiue diſſenſuʒ vo
luntatis.hic aũt diſſenſus ↄtritio eſt.&̊ ⁊c.¶ Item idẽ vi
detur ex gloſis pᷣtactis in ꝓbleumate immediate pᷣceden⸗
ti. ¶ Contra. ↄtingit nõ iu ſtiſicatũ eẽ ↄtritũ.vñ hec ſimul
pñt eẽ in eodeʒ ↄtritio ⁊ culpa.q̊ ↄtritio nõ hʒ virtutẽ ex/
pellendi culpã.Probatio pᷣme.Greg.dicit.Quiſꝗs pec
cata plangit nec cauſaʒ delerit:coꝛ quidezʒ ↄterit h̊ humi
liari cõtemnit. lʒ contritio requi iuſtificatõiʒ:pᷣt
tñ nõ iuſtificatus eẽ ↄtritus.¶ Rñſio.dm q cõtritio
purgat a culpa.ſ̊ h̊ vt tactũ eſt rone gratie que ↄcernit᷑
Ad verbũ Greg.dðm.ꝙ ↄtritio ſumit᷑ coĩter ⁊ ꝓpꝛie.
Coĩter ᷣm ꝙ noĩat coĩter omẽʒ doloꝛeʒ de peccato.Pꝛo⸗
prie ſᷣm ꝙ noĩat tm̃ doloꝛeʒ de peccato infoꝛmatũ ⁊ cauſa
tũ ex gratia gratũfaciẽte.ᷣm ̊ ꝙↄtritio ꝓpꝛie ſumptaĩ⸗
poꝛtat contritõz oĩm peccatoꝝ ſimul.⁊ ꝑ h̊ grãm gratũ⸗
facientẽ ſibi coniũctaʒ: ſic ↄtritio hʒ viꝛtutẽ purgandi a
culpa.nõ tñ rõne doloꝛio impoꝛtati:Rᷣ potius rõne gee vt
tactũ eſt.⁊ h̊ modo nõ ſumit᷑ ↄtritio in veꝛbo Grego.ſᷣm
aut ꝙ contritio impoꝛtat ↄtritõʒ peccatoꝝ qualẽcũq;: G
modo eſt contritõ ſine iuſtificatõne:primo modo nõ.⁊ B
modo ſumit᷑ a Grego.

embꝛũ quartũ

Onſequenter queritur.vtꝝ contritio habe
at virtuteʒ iuſtificandi a pena. Et primo.
vtrum a pena eterna.Secũdo.vtrum a pe
na tranſitoꝛia ſiue tem ꝑali.
AArticulus primus
imo querit᷑. vtꝝ otritio rõne ſcʒ qua eſt pẽa
3 ptateʒ ↄmutandi penam eternaʒ debitam

moꝛtali in temꝑaleʒ. E ſic:videtur ꝑ hoc.ꝙ peccatũ eff
cit in aĩa ꝑ inoꝛdinatã delectatõʒ. cce eſt ꝙ pẽa eter⸗
na cuiꝰ debitrix eſt aĩa ꝑ pctm:tollat᷑ ꝑ aliquã penaʒ.ſed
gratia non hʒ dend. cũ in ↄtritione ſiue iuſtiſicatõe tol
lat illa pena eterna ſiue reatus illiꝰ: ncce ẽ ꝙ tollatur ꝑ
penã.cũ tũc ñ ↄcurrat pena aliqua niſi illa que ẽ ↄtritõis

relinquit᷑ ꝙ ↄtritõe tollat᷑ ſiue purgat᷑ pena ⁊ ↄtritõe in

ꝓ̈tum eſt pena.X¶: Stẽ deus nõ relinꝗt peccatũ impunitũ.
aut.n.hõ punit:aut deꝰ.vñ Aug.in li.de peni. Peccata
ſiue ꝑua ſiue magna ſint impunita eẽ nõ pñt.qꝛ vel hoĩe
penitente:vel deo iudicãte plectũt᷑.vñ niſi peccatũ puni⸗
atur ab hoĩe tꝑałr: puniet᷑ a deo eternałr. In ↄtrito autẽ
nõ punit᷑ eternalr. 5 punitio dei eterna recõpenſat᷑ puni⸗
tione homis tꝑali.pᷣ ſola ↄtritiõe punit᷑ hõ vt pena nccia
ad ſaluteʒ. ᷓ pena cõtritõis recõpenſat᷑ pena eterna.ã cũ
pena eterna nõ ita remittit᷑ ꝗn contritus ſit debitoꝛ pene
tꝑalis:pena cõtritõis mutat᷑ pena eterna in tꝑalẽ. 4¶ IYtẽ
nulla pena eſt ita efficax ad diminuendũ penam debitaʒ
peccato ſicut illa q̃ eſt ↄtritõ.ſ̊ illa pena tꝑali remittitur
pena eterna.̊ᷓ multofoꝛtiꝰ iſta. Aſdediũ ptʒ ꝑ q̃ndã glo.
Joſue.vij. vbi loꝗt᷑ de punitõe Achoꝛ.in q̃ dꝛ. Agnoſcat᷑
illa pena hoĩeʒ fuiſſe punitũ:ne puniret᷑ impoſterũ. hᷣ cõ
ſtat illum fuiſſe puniendũ impoſterũ pena eterna.ꝗᷓ vide
tur ꝙ illa pena relarxata fuit ſibi in pena gemna⸗ (No
In iuſtificatõne impij primũ eſt infuſio gre.ſecũduʒ mo
tus li. ar. terciũ ↄtritio.quartũ pct᷑i ↄmiſſio.̊ infuſio gr̃e
pᷣcedit naturalłr contritõʒ. ̊ in infuſione gẽc efficit᷑ peni⸗
tens dignus vita eterna. g ante contritõeʒ eſt dignꝰ vita
eterna. ⁊ ita ante ↄtritõʒ eſt abſolutus pena eterna. Mõ
eniʒ põt eſſe ſimul dignus vita eterna ⁊ debitoꝛ pene et᷑⸗
ne.nõ g ex ↄtritione mutat vita eterna in tꝑaleʒ.¶. IJtem
ꝓprie ⁊ ꝑ ſe culpa moꝛtalis delet᷑ ꝑ grãm.ᷣ̊ cuiꝰ ẽ delere
cauſaʒ:eius eſt delere effectuʒ ncẽio coniũctuʒ. Pẽa aũt
eterna ẽ ncc̃io adiuncta peccato moꝛtali vt effectus cau⸗
ſe.̊ culpa deletur ꝓgrie 7 ꝑ ſe ꝑ grãm. ⁊ pena eterna.
¶l Ytez ſiniti ad infinitum nulla eſt ꝓpoꝛtio.ᷣ pena etna
infinita eſt:doloꝛ ↄtritõnis finitus.qᷓ doloꝛ ↄtritiõis ñ bʒ
poſſe ſuꝑ illũ qui eſt infinitus.̊ nõ h ẽdi illð.
Gnõ tollit᷑ ſiue cõmutat᷑ ꝑ illum. 4eſſio don ꝙ dolor
ↄtritõis eſt duplex.ſ.ipᷣius ꝑtis ſenſualis ſiue inferioris
ꝑtis rõnis: ⁊ iſte doloꝛ eſt finitus.⁊ ipᷣius ꝑtis ſuꝑioris
qui ẽ diſſenſus volũtatis ab ipᷣo peccato.⁊ iſte diſſenſus
eſt cũ actuali vel deteſtatione habituali peccati ſine fine.
gea ꝑ ſe loquẽdo dimittit᷑ culpa:ſ gꝛa cũ diſſenſu peꝛpe
tue volũtatis ⁊ deteſtatõe peccati ſine fine remittit᷑ reatꝰ
pene eterne.nõ tm̃ ex vi ipius volũtatis:ſ̊ ex gRa cũ hac
voluntate. Elñ fuerũt aliꝗ qui dixerũt ⁊ nõ ſine rõne.q;
gra ꝑ ſe hʒ quendã effectum ⁊ aliũ ſᷣm ꝙ coniũgit᷑ cuʒ do
loꝛe ſpũali ſiue volũtate deteſtandi peccatũ.terciuʒ ſᷣm ꝙ
coniũgit᷑ doloꝛi ſenſibili.quartũ ſᷣm ꝙ ↄiungit᷑ doloꝛi cõ⸗
paſſionis ſiue miſcðie qua penitẽs effundit ſe circa oꝑa
pietatis adiunctis ieiunio ⁊ or̃one. Effectus aũt gratie
Fm ſe eſt delere culpã.Fᷣm ꝙ adiungit᷑ ei doloꝛ hitualis vł
actualis ipſius volũtatis cũ &teſtatõne pᷣtacta delet rea
tum pene eterne. ſᷣm ꝙ adiungit᷑ ei doloꝛ ſenſibilis delet
penam purgatoꝛiazʒ ſub ↄditione.ſcʒ ſi doloꝛ ille ↄueniẽt
rñdeat.ſᷣm ꝙ adiungit᷑ oꝑibus miſcðie⁊ ſatiſfactõis: q̃
in tribus pᷣdictis conſiſtit delet penam tꝑalẽ.q Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ illud qð delet cauſaʒ ⁊c. DGicendũ ꝙ reue⸗
ra gratia delet᷑ cauſa.i.peccatũ.⁊ gẽa cum volũtate dete
ſtandi peccatũ ꝑpetuo deletur reatus ipᷣius pene.⸗¶ Ad
illud qdð obijcit᷑.ꝙ nõ eſt ꝗꝓgoꝛtio ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ verũ eſt.
eſt tũ quedaʒ cõgruitas voluntatis deteſtandi peccatuʒ
ſine fine ad penam ſine fine. quia infinitũ accipit᷑ ̊ du⸗
ratione nõ intenſione.canſalitas aũt deletõis reſidet pe

nes grãʒ.ſ̊ voluntas requirit᷑ hic ex ꝑte illius cui remit⸗

titur reatus.¶. Si aũt obijcẽt᷑ ↄtra h.ꝙ gratia finita eſt.

2 finiti ad infinitũ nulla eſt ꝓpoꝛtio ⁊c. Põt dici ꝙ gra⸗
tia hʒ quandaʒ infinitatẽ quantũ in ſe eſt. quia iuſticia

ꝑpetua eſi ⁊ immoꝛtalis Sapi.j.¶ Erx his ptzʒ rñſio ad
illud qð obijcit᷑ primo.ꝙ in infuſione gratie efficit᷑ peni⸗

.
1
de
ni⸗
te

ne
N
te⸗
tu

Sch

66
ne.

ct
ine
eeg
d
fng
nich,
nohn
mne
trea
delet
niit
8:
illnd
feus⸗
eatt
1
rich
nn
huſe
nie

⸗
ſinn
ſno
m

tens dignus vita eterna ⁊c̃. Dicendũ ꝙ boc verũ ẽ.⁊ ex

boc ꝙ facit penitentẽ dignũ vita eterna que hʒz oppoſitõz

cũ vita eterna: tollit reatũ pene eterne vt cauſa pꝑ ſe: vt ta
ctum eſt. ¶ Ad illa que ꝓ alia ꝑte tacta ſunt rñdendũ ẽ.
Et primo ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ſicut peccatũ ꝑpetratur
ꝑ inoꝛdinatã delectatõʒ:ſic debet deleri ꝑ pena ⁊c. Dicẽ⸗
dũ ꝙ ſicut ĩ peccato ſunt duo.actus peccati:⁊ inoꝛdina⸗
tio auerſionis a deo.prĩcipalis aũt ⁊ q̃i ſoꝛmalis cã pec
cati eſt inoꝛdinatio auerſionis. ipſe actus q̃i materialis
2 ſecũdaria:ſic in deletõne culpe prima principalis cã
⁊ ꝓprie actiua eſt ip̃a gratia. doloꝛ aũt ſecudaria ⁊ diſpo
ſitiua potius qᷓ actiua zie loquẽdo. cauſa aũt comple⸗
ta ⁊ coniũcta eſt gratia cũ doloꝛe. vnde etſi quadã cõgru
entia delectationi in peccato rñdeat pena ĩ deletiõe.cau

ſaliter tñ rñũdet gra que eſt ꝓpria ⁊ prima rõ deletionis

culpe:cui neceſſaria ↄuertibilitate annexa eſt pena eter⸗
na. 4l Ad illud qð obijcit᷑. ↄtritus pumt᷑ pena tempoꝛali
in recompenſatiõe pene eterne debite ſibi in peccato ſuo
⁊c̃.Dicendũ ꝙ boc verũ eſt.ſᷣ illa pena nõ eſt ſolũmõ do⸗
loꝛ cõtritionis: ⁊ illa que eſt conſequẽter ſatiſfactoꝛia.
nec doloꝛ ↄtritionis cũ pena conſequẽti ſe atiſſactoꝛia aliq
modo recõpenſaret debitum pene eterne:niſi virtute gra
tie deletum eẽt peccatũ qᷓtum ad culpam: ? pena eterna
remiſſa qᷓtum ad durationeʒ eternitatis. Ad illud qðᷣ
obijcit ꝑ glo.que dicit. Achoꝛ fuit punitus pẽa tẽꝑali ne
puniret᷑ impoſteꝝ ſcʒ pena eterna. Dicendũ ꝙ ex h̊ non
babetł ꝙ virtute doloꝛis contritõis mutata eſt pena eter⸗
na in temꝑalez: ſ̊ potius ꝙ ꝓ pena quã fuiſſet paſſus pꝰ
moꝛtez: fuit ſatiſſactum ꝑ penam moꝛtis quam ſi uſtinue⸗
rit ꝓ peccato ſuo. Et ex glo. illa ſi upponit᷑ illum fuiſſe in
gratia: aliter enim pena moꝛtis nõ fuiſſet aliquo mõ re⸗
miſſio pene future.vnde ꝑ boc ꝙ dicit᷑ ne puniret᷑ impo⸗
ſterũ. nõ intelligit᷑ punitio pene eterne: ſed potius pene
purgatoꝛie ſiue ſatiffactoꝛie quã impoſteꝝ ſuſtinuiſſet p
peccato qð cõmiſerat

Articulus ſecnundus

Onſequẽt querit᷑.vtꝝ ↄtritõ habeat efficaciã
iuſtificandi a reatu pene tẽꝑalis. In hac ꝑte
ꝓcedit᷑ ſic. Pꝛimo querit.vtꝝ debeat᷑ peccato
ri pena temꝑalis. Scðo.vtꝝ ↄtritõ habeat efficaciaʒ iu⸗
ſtificandi a pena tꝑali.Leꝛcio.vtꝝ habeat efficaciaʒ ab
omni tꝑali.

Ciurca pᷣmũ procedi .S..

tur ſic. vt habet᷑ ab Augquecunq; patimuꝛ peccata nr̃a
meruerũt.ꝗᷓ penas tꝑales quibn affuigimur exigẽtibo pec
catis ſuſtinemꝰ.̊ hmõi debent᷑ peccatoꝛibo ⁊ iuſte illis ĩ⸗
fligunt᷑. ¶¶ Contra.ponat᷑ ꝙ aliquis cõmiſit vnũ peccatũ
moꝛtale ⁊ tm̃ vnũ:⁊ ſtatim decedat. iſti tm̃ debet᷑ pẽa eter
na.qð pʒ ex hoc.qꝛ cũ deus ſit iuſtus ⁊ iuſte punit dãna⸗
tos:nõ aũt punit iſtum niſi pena eterna.videt᷑ ꝙ nõ debe
tur moꝛtali peccato niſi tm̃ pena eterna.ꝙ nõ eſt aliquis
puniendus ꝓ moꝛtali peccato pena tꝑali:exquo ĩ iuſtiſi
catione remittit᷑ pena eterna.¶ Iteʒ ponat᷑ ꝙ poſt ofeſſi⸗
oneʒ ſacerdos iniũgat condignã pniam. quam ſi faciat ĩ
pñ̃ti abſolutus eſt ex toto.ſic mutata eſt pena puꝛgatoꝛij
in penaʒz tꝑaleʒ pñteʒ ex auẽte dei qui dicit Math. xvj.
Quodcũq; ſolueritis ſuꝑ terram erit ſolutũ ⁊ ĩ celis.de⸗

cedat g penitẽs nõ completa pnĩa iniuncta.puniat ergo

eum deus in purgatoꝛio pena longe maioꝛe ꝙᷓ ei fuit iniũ
cta.g̊ deus mutat penã minoꝛeʒz in maioꝛẽ.qð eſt contra
diuinam miſcsins. Efſo, vein ꝙ peccãs moꝛtalłr me
ret᷑ ⁊ penam tꝑaleʒ ⁊ eternaʒ.immo meret᷑ penã redacti⸗
onis in nihilũ.In hoc.n.agit deus cũ eo miſericoꝛdit:ꝙ
nõ redegit eũ in nihilũ.vnde Treñ.iij. MNiſcðie dñi ꝙ
non ſumus conſumpti. Pret᷑.ponat᷑ ꝙ nõ meruit niſi pe
nam eternam:tñ d exigentia meritoꝝ punit᷑ penitẽs pẽa
tꝑali ſiue in pñti ſiue in purgatoꝛio.qꝛ etſi nõ meꝛuit hãc
penam tꝑaleʒ:tñ iuſte punit᷑ qꝛ meruit longe maioꝛẽ ſcʒ
eternã. Dret᷑.ᷣm veritatẽ ĩ abſolutiõe a reatu pene et᷑ne

lxx.

obligat᷑ ad penã tranſitoꝛiã vel purgatoꝛij vł vite pñtis.
vnde in abſolutione ab vno obligat᷑ ad aliud.i¶¶ Ad alið

dõm. ꝙ dñs cõditionalr mutat penaʒ purgatoꝛij ĩ penaãa

iꝑaleʒ pñteʒ.ſcʒ ſi penitens in pñniti compleat pnĩam ſibi
iniunctã claue nõ errante.vnde ſi nõ compleat: ñ mutat
dñs minoꝛez in maioꝛẽ:quia retinuit ſibi foꝝ ſuũ.dñs eĩ
conditionalr diſpenſat: vt in caſu ꝓpoſito.⁊ ↄditionalit
ꝓmittit ⁊ ↄditionalłr cõminat᷑.vt pʒ Hiere.xviij. Si pe⸗
nitentiã egerit gens illa a malo ſuo ꝓpter qð locutꝰ ſum
aduerſum cã:agam ? ego pniam ꝓ malo qð cogitaui vt

(EGtum ad ſecũdũ S.ij.

querit᷑ vtꝝ contritio babeat efficaciã iuſtificãdi a reatu
pene tꝑalis.& ſic:videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ in iuſtificatõe impij q̃
tuoꝛ ſunt. Primũ eſt infuſio gre. ſecundũ motus lib. ar.
terciũ contritio. quartũ peccati remiſſio.⁊ dicit᷑ ꝙ ꝑ ter/
ciũ mereamur quartũ. contritione meremur remiſſiõz
peccati.ſ̊ conſtat ꝙ peccatũ remiſſuʒ eſi qᷓtũ ad maculaʒ
in i
tritõe tollit᷑ pẽa tꝑał. Itẽ H̊ pʒ ꝑ glo.tactas ẽ Tont᷑.
Au. IFides impetꝛat iuſtificatõʒ: bec aũt ẽ fidẽ foꝛata.
ñ impetrat iuſtificatõz a culpa:q̊ a pena.ñ ↄtritione
delet᷑ pẽa.¶ Rmñlio.ꝙ ↄtritio hʒ efficaciã iuſtificãdi a re
atu pene tpalł.¶. Ad illð qð dic aug.q fides impetrat iu
ſtificatõzʒ.dðᷣm ꝙ h̊ intelligit᷑ qᷓtũ ad vetuſtatẽ culpe. Hẽ
a pꝛauitate pcti: ab impotẽtia reſiſtẽdi malo:2⸗ difficulta
te oꝑãdi bonũ:⁊ etiã a pẽa cuiꝰ peĩtẽs ẽ debitoꝛ. Hẽ me
diãte otritõe.vñ ñ ſeꝗt.ſi fides impetrat iuſtificatõz ů cõ
tritio ñ: qꝛ fides impetrat iuſtificatõʒ mediãte ↄtritõe.
Gtu ad terciũ que S. uij.
rit᷑. vtꝝ ↄtritio hẽat efficaciã iuſtinicãdi ab oĩ pẽa tẽꝑali.
M ſic:videt᷑ ꝑ . ꝙ ↄtritioẽ doloꝛ de pct᷑is cũ gra.⁊ plꝰpᷣt
doloꝛ cũ gꝛa qᷓ gra ſolũ. & ſi ſola gꝛa expellit pct᷑ʒ qtũ ad
maculã ⁊ penã eternã:doloꝛ cũ gꝛa totatr expellit penam
tꝑalẽ:q̃ multo mioꝛ ẽ qᷓ pẽa eterna.¶ Itẽ maius qð me
ret᷑ ᷓ meret᷑.ſiẽ maioꝛ ẽ vita eterna qᷓ; motꝰ meritoꝛiꝰvi
te eterne. cũ ĩ penitẽte poſt infuſiõʒ gr̃e ñ remaneat ni⸗
ſi obligatio ad penã tꝑaleʒ:ↄtritio aũt ↄcernit doloꝛẽ ſpi
ritualẽ cũ obligatõe deteſiãdi pcẽm ſine fine.qð longe vi
det᷑ maiꝰ ꝙᷓ obligatio ad penã tꝑalẽ.videt᷑ ꝙ ↄtritio que⸗
libet a tota pena tꝑali iuſtificat. ¶¶ Iteʒ actu malo meret᷑
quie penã eternã ⁊ penã pñteʒ.ſic pʒ in Antiocho Epi⸗
phane ⁊ Herode:quibo ſua damnatio incepit in pñti. S
motu bono cũ ſit efficacioꝛ in bonitate qᷓ; malꝰ ĩ malicia.
meremur non ſoluʒ vitam eternã: ſed ⁊ remiſſioneʒ pe⸗
ne preſentis quaſi impꝛopoꝛtionaliter minoꝛis qᷓ ſit illa
quam meremur actu malo.ꝭ cuʒ contritio ſit motus bo⸗
nus meritoꝛius:ipſa meremur vitam eternam ? remiſſi⸗
onem quantecũq; pene tempoꝛalis. 4 Itez ſuꝑ illð Job
xx.flebam quodam ſuper eo qui afflictus erat ⁊ compa⸗

tiebatur anima mea pauperi. dicit go. plus eſt cõpaſſio

ꝙᷓ datum. 4q Item glo.alia. Plus eſt dare de ſe ꝙᷓ ð ſuis.
ſed qui conteritur dat de ſe: qui dat elemoſy nam dat de

ſuo.& plus eſt contꝛitio ꝙᷓ datio elemoſyne.ſed conſtat ꝙ

tot poſſunt fieri elemoſyne ꝙ ex toto tollit᷑ obligatio ad

penam tempoꝛalcʒ.ergo ⁊c. ¶ Item cum contritio ſit ſpi
ritualis datõ elemoſyne ſit coꝛpoꝛalis.⁊ coꝛꝑalia non

ſint ꝓpoꝛtionalia ſpiꝛitualibo:videt᷑ ꝙ contritio minima
abſoluat penitenteʒ a tota pena tꝑali.4 Yteʒ plus ẽ fla⸗
men ꝙᷓ flumen. plus eſt baptiſmꝰ flaminis ꝙᷓᷓ fluminis.
baptiſmus flumĩs omẽʒ penam tollit. ̊ baptiſmus fla⸗
minis omnezʒ penã tollit. Yſido. de ſummo bono. Lacri⸗
me penitentis apud deum ꝓ baptiſmote reputãt. Itẽ
peccatũ moꝛtale eſt moꝛbo ſpualis:⁊ contritio eſt medici
na tꝑalis.ſed ſi medicina coꝛꝑalis ẽ magis efficar ĩ gra⸗
du ſuo qᷓ; moꝛbus corpoꝛalis in ſuo:totalit expellit moꝛ
bum coꝛpoꝛalezʒ.ſed medicina ſpiritualis magis efficax ẽ

in bonitate ſua ꝙ; peccatum moꝛtale in malicia ſua:quia
ſuper illud Ps. Honum mihi lex oꝛis tui ſuper milia

infuſiõe gre. ⁊ ablata ẽ obligatio ad penã =Wð

„* 4

auri ⁊ argẽti.dicit glo.plus diligit caritas legẽ dei qᷓ cu⸗
piditas milia auri ⁊ argenti.& ↄtritio ex toto tollit pec-
catũ qtuʒ ad culpaz ⁊ penaʒ. ¶¶ Itẽ ſicut ſe bʒ gratia ad
peccatũ moꝛtale:ſic ſe hʒ ſequela gꝛatie ad ſequelã pecca
ti moꝛtalis.ſᷣ̊ ga ⁊ peccatũ moꝛtale ſunt oↄtraria. vñ nec
pñt eſſe ſimul.ſᷣ ↄtritio ẽ ſequela gratie:⁊ obligatõ ad pe
nã tꝑaleʒ eſt ſequela peccati moꝛtalis. ̊ ↄtritio 2 obliga⸗
tio ad penã tꝑaleʒ nõ ſunt ſimul.⁊ ſic ↄtritio tollit obli⸗
gatõz ad penam pilez Nontan quelibz tol⸗
lit peccatũ qᷓtum ad penam tẽꝑaleʒ.oino nulli penitenti
eſſet iniungenda pena aliqua ſatiſfactoꝛia ꝓ pefis. quod
eſſet ↄtra ſiatuta eccleſie ⁊ ↄſuetudinẽ. Ad hoc ideʒ po
nũt᷑ rõnes S.vbi querit᷑vtꝝ deleta culpa maneat reat?.
nſio.dðm ꝙ contritio ſᷣm ꝙ ꝓpꝛie ſumit᷑ tanta põt
eſſe ꝙ ab om ni pena iuſtificat.ſᷣ qn deficit ab illa quãti⸗
tate que ad H̊ ſufficit:abſoluit a ꝑte pene.vñ nõ oĩs cõtri
tio a tota pena ſoluit. Ad pᷣmũ ꝗ obiectũ dom. qꝙ gr̃a
