dei bñ ↄuenit aſcẽſus ad deu.⁊ tñ oto nõ ẽ fides. ¶ Pꝛer. ſi
oro ẽ ad aligd impetra ndũ.expꝛimi dʒ in diffinitide ipſiꝰ
aliqd hñs motiui rõneʒ. nihil at tale tangit in diffinitone
ſupᷣdicta:g male eſt aſſita.¶¶ Itẽ oro reſpicit a deo aliqðᷣ
ad obtinẽdũ vt obm ẽ et nõ deũ ꝓpꝛie:qᷓuis ipᷣim reſpiciat
tanqꝙ; finẽ.ꝭ̊ oro nõ eſt aſcẽſus in deũ ↄferentũ:ſ potiꝰ ali⸗
qð a xo obtinẽdũ.4 Itẽ cũ or̃o ꝓprie oſiſtat ĩ petẽdo.ſine
aut illa petitõne põt eẽ aſcẽſus intellectꝰad deũ.male igit᷑
aſſigtur oꝛoni aſcẽſus ad deũ ↄuenire.mĩoꝛ ptʒ:qꝛ plerũq;
aſcedit intellectꝰad teũ intelligẽdo mẽoꝛando.4 Itẽ bono
rũ intellectꝰẽ in ſũmo.qᷓ ampliꝰnõ aſcendit.⁊ tñ oꝛãt ſcti.
Itẽ cã aſcẽſus intellectꝰfit ꝑ inꝗſitõeʒ ſiue ꝑ inueſtigati
onẽ:nõ vr hec diffinitõ differꝛe ab illa. Or̃o eſt inuiſibiliũ
reꝝ ingſi e⸗ 5 ñ. ꝙ duo ſunt nccia oꝛãti.ↄſideratio x

pꝛie milerie:et dine miſcdic. Pꝛopꝛia mileria ↄſi igeragaẽ
ne pigritet imploꝛare defectuñ ſuox ſi upplemẽtũ. Diuina
miſcdia ↄſiderãda ẽ: ne de obtinendo qð ſibi ncciũ eſt dif
fidat Dañ. ix. A0 e in iuſtificatõibo ni is pſternim pces
añ faciẽ tuã: in miſeratõibo tuis multis. Leceſſe ẽ igitur
oꝛãti vt ꝑ intellectũ aſcẽdat ad ↄſidera tõez dĩne bonitatis
vñ añ inclinatõeʒ affectꝰad obtinẽdũ:ncẽius ? aſcẽſus in⸗
tellectꝰad ↄſiderandũ. vñ Hug.ꝗd efficaciꝰhoĩeʒ ad oꝛan
di ſtudiũ excitaret:qᷓ; miſeria a calamitas tãtoꝝ malorũ
quiba addictꝰpᷣmit᷑.⁊ ꝗd iocũdiꝰad affectũ orãdi traheret
ꝙᷓ miſcðia creatoꝛis ſui quãꝗ int mala ſua totiẽs expitur.
Qe ad oꝛanduʒ piger ſit:hinc ſua neceſſitate ↄpellit᷑.ne
añt tepida ⁊ diffidens oꝛet:illũ pietate ði ꝓuocatꝰ. ſic igr
or̃oni ſcta meditatio nccia ẽ:vt oꝛo neq̃ at eẽ ꝑfecta ſi eom
meditatõ nõ ↄmittet᷑ bec Hug. Ex quibo pʒ.ꝙ ad h̊ ꝙ oꝛa
tio ſit ꝑfecta.neceſſe ẽ ſubleuare intellectũ ad diuinoꝝ bñ⸗
ficioꝝ meditatõneʒ:q; in bũanis miſerijs releuandis exꝑ
ta ſunt oꝛoni neceſſariꝰẽ.¶ Ad illud g qð pꝛimo obijcitur
intellectꝰ⁊ affectꝰ p oxpoſitõeʒ ſe bñt ⁊c̃. Põt dici lʒ ha⸗
beant oppoſitiõez ſiue potiꝰdiſpationẽ rõne qua oꝛdinata
ſunt. diſpoſitõnes eoꝝ nõ ſe excludũt abinuiceʒ.ĩmo mu⸗
tuo ſe expediunt.vt pʒ de cognitõne 2 amoꝛe:⁊ de aſcenſu
cognitõnis ⁊ amoꝛis.ſiue cogninue 2 teſideratiue. Pꝛe.
ne hec diffinitõ eſt aſcẽſus intellectꝰac. nec illa oꝛatõ eſt
aſceus affectꝰc. dicit ↄplete eſſe oꝛonis:ſᷣ potiꝰ eſſe rela⸗
tum hmõi diuerſimode pᷣm modos aſſignatos.¶ Ad illð
qð obr̃ ro ⁊c.dom eſt ꝙ in xpᷣo inqium oꝛauit ꝓ alijs
fuit aſcẽſio ꝙᷓtuʒ ad modũ pᷣdictũ.i nqtuʒ /ꝓ ſe aſcẽſus hu/
manꝰꝗ erat q̃ſi in imo ad intellectũ diuinuũ ꝗ fuit in ſupꝛe
mo.vñn pᷣᷣ. Oꝛo mea in ſinu meo auertek. Glo.qꝛ ip̃ᷣm qui
ꝑſonalꝛ mihi vnitꝰeſt oꝛabam. vnde aſcenſio in xpᷣo hmõi
fuit de nata ad naturã. in rpᷣo igit᷑ fuit aſcẽſus intellectus
abimo in altũ:qꝛ de indigẽtia hũana ad diuinã munificẽ
tiam. Pꝛe. de nata humana intellectꝰſue nature bũane ad
diuinã. ¶ Ad hoc qð dr̃. ꝙ in xpᷣo nõẽ diſtãtia intellectꝰa
ditate. dom ꝙ lʒ nõ ſit ibi diſtãtia ſeꝑatõis:eſt tñ diſtan⸗
tia diuerſitatis.ſ.natuꝛaꝝ.4. Ad Hᷣ qð obr̃. ꝙ ouenit fidei
⁊c̃.dðm ꝙ ille aſcẽſus eſt aliꝰab illo qui eſt fidei.ꝗ ẽ cũ ſui
ca ptiuatõe eltra poſſibilitatẽ nat᷑e ꝓpꝛie ꝑ gr̃e ſublimatõ
neʒ. Berñ. Quid nõ inueniat fides.attingit inacceſſa.de⸗
p̃bendit ignota.ↄpꝛehendit ĩmenſ. a. appꝛehẽdit nouiſſima.
ipaʒ deniq; eternitatẽ ſub illo vaſtiſſimo ſinu q̊dammõ cir
cũcludit.⁊ ſic pʒ quõ rñdendũ eſt ad illud qð de aſcẽſu fi⸗
dei ꝓponebat᷑.¶ Ad illud qð obr̃. ibi nibil ponit᷑ qð ha⸗
beat rõeʒ motiui:⁊ ita nec rõeʒ impetrãdi.dðm ꝙ licʒ nõ
ponat᷑ alioð qð ſit motiuũ diuine miſcdᷣie foꝛmaliter dico
nihilominꝰↄſideratio ſiue meditatõ diuine bonitatis mo
uet ipᷣm hoĩem indigentẽ ad oꝛandũ. Elñ bene cõcedendũ
bec ratio nõ ↄpletũ dicit eſſe oꝛatõnis ſed ᷣm ꝗd ⁊ quo⸗
dammõ materialiter. vñ bene verũ. ꝙ ſi eſſet complete in⸗
dicans eſſe oꝛatõnis:expꝛimeret᷑ in ea aliqð qð br̃et rõez
motiui.¶ Ad illud qð obr̃.ꝙ oꝛatio reſi picit ꝓpꝛie vt finezʒ
obtinendũ nõ deũ ↄferentẽ.põt dici.q; oꝛatõ diffinit᷑ vt eſt
actus.⁊ inqtim talis hʒ diffiniri ꝑnõ ꝑ fineʒ obtinendũ
et eſt terminus ꝑ accidens:qꝛ qñq; ſic qñq; alio mõ effun
ditur oꝛatõ ſolümodo ad placandu deum. Pre. cũ ſit tri⸗

ſ
iſ
iſi⸗
itöne
alic
bicig
a⸗
ſine
keigi
terig

ſch.
ſigti
ſibli
no
rade;
diuin
eſdf
n
Gie
iend
lgin⸗
ſornn
lori
enet
ur.
mne
G
damn
o
.
en
iur

. 2
7

te
,

e

moi
ctus
ifie⸗
head
t
ſon⸗
idel
ſoi
eto

na.
ir
uſi⸗
ba⸗
3 no
dico
omo
enci
guo⸗
tein⸗
ttz
fn⸗
rl
dl
n
n

tbeno

¶ Queſtio

lex oꝛo. ſupplicatio: poſtulatio: inſinuatio. In ſola po⸗
uatöne eſt poſtulandũ terminꝰ: nõ in ſupplicatõne neq;
in inſinuatõe. 4 Ad aliud qð obijcit. ꝙ ſine petitõne aliq
põt eẽ aſcẽſus intellectꝰ aa deũ ꝛc. põt dici. ꝙ cũ dr. Or̃o
eſt aſcẽſus ⁊c. ſumit᷑ aſcẽſus nõ aᷣcũq; mõ:ſᷣ aſcẽſus ad a⸗
liqð impetꝛandũ.4 Ao illð qð obr. ꝙ; intellectꝰ nõ aſcẽdit
⁊c᷑.põt dici ꝙ vt tactũ eſt.in oꝛoe ſũt duo ↄſiderãda.miſe⸗
ria bũane ↄditõis reꝑanda: 2 dina miſcðia reꝑãs.bec di⸗
ſtant abinuicẽ.vñ vnuz eſt in imo:aliudẽ in ſũmo.qñ igit᷑
ſcki oꝛãt. eſt aſcẽſus intellectꝰin illis ĩ hac duplici ↄſidera
tõne. Vñ fit alcẽſus in ↄſideratione hũone miſerie q̃ eſt in
imo:ad diuinã miſcdiaʒ ꝗᷓ eſt i ſummo. 4l Ad illð qð obtr
ꝙ bec nõ differt ab illa. Dꝛo eſti inuiſibiliũ rerũ ⁊c̃· pt di⸗
ci ꝙ imo. Ingſitio eiĩ ſm ꝙ h ſumit᷑ dicit actũ petẽdi · ꝓut
cetermiaĩ petẽdũ ſm veritatis ↄditõneʒ. vel põt dici vt ta
ciů eſt. ꝙ inglitio ꝛc. dicit actũ intellectꝰ ſpeculatiui:ꝙ dĩ
aſcèſus intellectꝰac dĩc actũ pꝛactici vel põt dici ꝙ aſcen⸗
ſus intellect?bm qð dẽ. ꝙ oꝛo eſt aſcẽſus talis. nõ dicit in
qſitionez ſ̊ eleuatõez eo mõ quo tactũ eſt: inqſitõ dĩc inue⸗
ſtigatönez ad im petrãdũ.hec planiꝰinfra appaꝛebũt 2 pa

rticulus tercins

Onſeqnter q̃rit᷑ de hac diffinitõe aug. Dꝛo eſt
— piꝰafſectomẽtis in deũ direciꝰſic. In omĩ actu
ſpeiẽ piꝰaſfectꝰin deũ direct?. Spes eĩ erigit ſic dic Aug.
& piꝰaffectꝰac. nõ ↄuenit oꝛzoni: diffinitõ male aſſignat.
Pꝛe. ex oſideratõe dĩne bonitatis dirigit affectenr ĩ deũ
pie ſi ex caritate ꝓcedat.nec tñ iſta directio ẽ oꝛo. qꝛ tũc

q̃libet inclinatõ aſfectꝰad deũ ex feruoꝛe caritatis oꝛ?o pöot
dici. q nõ ↄuenit. . e. oĩs notificatio dʒ dari ꝑ ꝓpria
ᷣ piꝰaſſectꝰnõ eſt ſolũ oꝛois. imo oĩs vᷣtutis: g̊ incõueniẽf
oꝛo ꝑ illud diffinit. .⸗? ꝛe. nlłm accidẽtale poni dz ĩ diffi·
tõne alicꝰ. ̊ pietas accidit ooni: qꝛ ẽ vna x q̃ᷓtuoꝛ additi

onibo oꝛois efficacis qᷓ ſũt.pie: ꝓſe: ꝑſeuerant:ad ſaluteʒ
1 Pꝛe. cu iſte qᷓ̃tuoꝛ ↄditões ſi ũt oꝛois: ̊ eq̃ dʒ ꝑ vns ſicẽ ꝑ
alterã diffiniri. Cũ igit in iſta ſola diffinitõe vna ſola po⸗
nat᷑.ſ.pie:vẽ diffinitõ diminuta. Pe. ſiẽ dic Hug. de v⸗
tute oꝛãdi.ex ↄſideꝛatõe dine miſcdie ſine boĩtatis dirigit
affect?in deũ ad petendũ. EIñ nõ dirigit᷑ in veũ ꝑ oꝛatõeʒ
vel oꝛone affect?qꝛ ſapiẽs:qꝛ miicoꝛs.ſiue bonꝰ:igit᷑ cum
illa pprie ↄueniũt aligbo poni debeãt et notificatõnibo ſu⸗
is. deberet dici. ozo eſt pi affect?directꝰ in miſcðiam dei.
vel in dei bonitatẽ. ¶ Itẽ pie petẽ ẽ ex caritate petere q̃ in⸗
foꝛmat ſpem. vñ vbi eſt acteſpei:eſt affect? met ex caritate
in deũ directꝰ. cũ ſpes ſit ipſ affectꝰ. Ex hoc ſequit᷑ hᷣ in⸗
cõueniẽs.ꝙ ſpare eſt oꝛare.⁊ ꝙ nõ ſit oꝛo:niſi ex vel ĩ cari
tate ¶ Rñ. ꝙ bec diffinitõ dat er relatõe oꝛois ad poten
tias aie. ¶ Ad illud ᷣ petit᷑ ꝗ eſt affectꝰin deũ directꝰ. du⸗
obo aũt indiget affectꝰ in oꝛone ad h̊ ꝙ vplete dirigat᷑ ĩ de⸗
um. ſ. er ↄſideratõe ꝓprie miſerie et dine clemẽtie.vñ bug.
mens bũana ad oꝛãdũ ne pigra ſit bĩc ſua neceſſitate com

pellit ne tepide oꝛet: ⁊ diffidẽs i
IVlis duabo alis oꝛo ſbleuat᷑.q; dũ mẽs alterna hoꝝ cõſi⸗
teratòe ſe ad denotõez inceſſant excitat:qͥdã deſiderij ſpũ⸗
alis ĩpetu ſurſũ leuata volat.⁊ ſegtur. neceſſe ẽ ꝗ̊. vt ſi pꝛu⸗
enter a vtilit deũ oꝛare velimꝰ: iugi meditatiõe aĩin nrjm
ererceamꝰ. 2 in ↄſideratõe miſerie nr̃e diſcamꝰ qð nob ne⸗
ceſſe eſt petẽ: ⁊ in ↄſideratõe miſcdie dei nr̃i q̊ deſideꝛio de
beamꝰpoſtulare. Meditatõ igit᷑ parit ſciazʒ. ſcĩa ceuotõz
deuotõ oꝛoeʒ. Deuotõ igit ẽ ↄuerſio in deũ pio ⁊ buili af
feciu. builis ẽ em̃ ex ↄſideratõe infirmitatis ſue: piꝰex ↄſi
deratõe dĩne clemẽtie. bec ĩſe tres pᷣncipales vᷣtutes bʒ. ſi
tem ſpẽ ⁊ caritatẽ.neq; em̃ hõ ꝑ deuotõeʒ ſe ad deum con⸗
uerteret: niſi ⁊ crederet ſe ſaluari poſſe:⁊ ſperaret euz mi⸗
ſereri velle. Poſtremo niſi eñ pluſqᷓ; mala ſua diligeꝛet ne
quaqᷓ illa mala fugiẽs refugiũ ſibi in ipo eligeret. Credit
8 ſperat.⁊ diligit.Credit potentiã:ſperat miſericoꝛdiam:
amat cuſtodiã. Qihil & aliud ẽ ozo ꝙᷓ; mẽtis deuotõ.i.con⸗
uerſio in deũ ꝑ piũ et humilẽ affectum. fide ſpe et caritate
ſubnira hec Hug. Patet igit ex dictis ꝙ ex 2ſideratõne

llinc dei pietate ꝓuocatur

77

lxxvi.

prie miſerie et diuine clementie ſurgit in nob piꝰ bumi
is affectꝰ. humilis ꝑ ↄꝑationeʒ ad nr̃am miſeriaʒ:piꝰad
tei clementiã.et h̊ ſic ibi apparet fide ſpe ⁊ caritate impe⸗
rante. ↄgrue g bec eſt or̃o pius mentis affectꝰ in deuz dire
etus.⁊ qre piꝰiam apparet: qa cõſurgit ex ↄſideratõne di
uine clemẽtie. credendo potentiã: ſperando miſcdiaʒ. ⁊ di
ligendo cuſtodiã.4 Ad illð ꝗ̊ qð pꝛimo q̃rit᷑ ð hãc diffini

tõnez pt dici. ꝙ pietas vno mõ vr̃ cultꝰei.alio mõ virtq̃ᷓ

hõ pie mouet circa exũtes in defectu. ſiue in miſeria.aut
dici ̊ piꝰaffectus et.ꝓut ꝑ hoc dicit᷑ pius:notatuꝛ diſpoſi
tio affectꝰcirca cultũ diuinũ.et ꝓut dicit diſpoſitõnez affe
ctus circa indigentiã alicuiꝰ.ſi umit igit᷑ pius in diffinitõe
iaʒ dicta ſcðo mõ:ſcʒ ſᷣm ꝙ dic diſpolitõeʒ affect? in ouer⸗
ſione ad deum. ꝓ miſerie releuatõe obtinẽda. ¶ Pꝛe. ꝙ di
co piꝰpõt dicẽ diſpoſitõneʒ affect?foꝛmatam caritateʒ vel
nõ foꝛmatã.vñ ſumit generalr. ꝓut ↄſideratur in genera⸗
litate quadã ꝑ abſtractõneʒ a tali mõ et tali.et ſic patʒ ꝗꝙ
aliter eſt de actu ſpei et affectus exñtis in caritate put ſũt
in directõne ad deũ ꝙᷓ in oꝛatõe: qꝛ directio affect? in oꝛo⸗
ne ẽ ad aliqð obti nenduʒ: directõ affectꝰin ſpe ẽ magis ad
inbherẽtia cũ ſumma maieſtate. directõ caritatis cũ ſũma
bonitate. vñ differẽs ẽ directio hinc ⁊ inde. Ex his patʒ
rñſio ad ſcᷣm q̃ſitũ. qꝛ differẽs directio ſᷣm qð ẽ oꝛatõis.
7 bim qð eſt affect'ſpei caritatis. Preterea foꝛtaſſis ſu⸗
mit᷑ pius coĩter ꝓut dicit diſpoſitõez affectꝰ. qtuʒ ad ea
q̃ ſpectãt ad cultũ dei:eo mõ quo pſalmi ⁊ oꝛones eccleſie
ad cultũ dei ſpectãt.et ꝓut dicit diſpoſitõeʒ affectus ex cõ⸗
uerſione ad defectũ vel indigentiã releuandaʒ ex efficacia
ofonis. ſic actſpei vel caꝛitatis nõ ſũt ipſiꝰaffectꝰſic di⸗
ſpoſiti.dico vt eliciti: lʒ foꝛte vt im ꝑati.4 Ad illud qð obĩr
ꝙ pius affectus eſt oĩs vᷣtutis ⁊c̃. põt dici ꝙ pius affectꝰ
in deũ directꝰad aliꝗd impetranduzʒ. ſᷣm ꝙ affect? pius ad
hoc dirigit᷑ eſt oꝛois ꝓpriꝰ. Pꝛe. pius bm qð dicit vnã cõ
ditõeʒ q̃ facit oꝛonem efficacẽ. dicit diſpoſitõeʒ formatam
caritate.ſᷣm ꝙ ponit᷑ in diffinitõne oꝛonis dic diſpoſitõez
coĩter ſumpta.ſiue ſit foꝛmata ſiue infoꝛmis. Eñ ſub alia
rõne ↄſiderata ponit᷑ hic ⁊c. Vel põt dici. ꝓut dicit᷑ . ꝙ q⸗
tuoꝛ attẽdi dñt in oꝛoe.ſ.pie ⁊c᷑.hoc intelligit᷑ de oꝛone ſa⸗
tiſfactoꝛia:nõ de oꝛone coiĩter ſumpta. Vel pt dici ꝙ ẽqð⸗
dam gendoꝛonis qð dirigit᷑ in ceũ nõ cã impetrãdi hoc vł
illud:ſed cauſa plocendi o. Eſt aliud qð ẽ cã impetran⸗
di aliqdð a deo. ad efficaciã òoronis ſcðo mõ ſumpta reg⸗
runt᷑ quatuoꝛ ↄditõnes.ſ.pie: ꝑſeueranter c. nõ autẽ ad
pᷣmo mõ ſumpta.ſ̊ ſm ꝙ; dr̃ oratõ coiter ad or̃ceʒ ſic ſum⸗
ptam:⁊ ſic ſumptũ et ſic. ¶ Ad ülud að obijcit. ꝙ acciden
tale in diffinitione nõ dz poni ⁊c.dom ꝙ pius ſm ꝙ dicit
vnã de q̃tuoꝛ ↄditõnibo qᷓ faciũt oꝛatõeʒ efficacẽ.non poni
tur in diffinitõe oronis.vt er dictis pʒ. Vñ nõ ponit᷑ vt ẽ
illi accidẽtale. ⁊ ex ̊ pʒ rñſio ad aliud qð ſeqtur. 4¶ Vd il⸗
lud qð obr.ꝙ deberet dici ꝙ ẽ affect?direct?in miſcdiaz et

bonitatẽ dei c. dõᷣm ꝙ ſicut vult Hug. ꝙ ab oꝛante nõ ſo

lum petitur ſuppleri defeciꝰ: ſed etiã a ſapiẽte et potẽte.ꝗa
yt dicit Hug. bõ ad drũ ſe nõ ↄuerteret poꝛatonez mſi ſe
credẽt a vo ſaluari poſſe:et paret eñ miſereri velle. Po⸗
ſiremo niſi eũ plꝰꝙ; ſua mala diliget: nequaq illa ſugiens
refugiũ ſibi in ipo eligeret: Credit 8 ſperat ⁊ diligit. cre
dit potentiã:ſꝑat miſcdᷣiaʒ: diligit fiue amat cuſtodiã. cũ
igit᷑ hoc noie deꝰdent᷑ intelligi tria pᷣdicta ſufficiẽter. ſicut
dic Dam̃.j.li.c. xij. vbi oñdit. ꝙ pꝛimũ locum e wo tenet
poc nomẽ ꝗ eſt ſecundũ boc nomẽ deꝰqð dicit᷑ a theos qð
eſt fouere diuerſa. vel a thetim qð eſt ardẽs. deus ei ignis
eſt ↄſumens oẽz maliciã.vel a theaſte qð eſt vidẽ oĩa.ecce
tria p̃dicta.pʒ ꝙ; pfectiꝰet ꝓrius dicit᷑ oĩno dirigi in deuʒ
qᷓ in ſummã bonitatẽ vel pmõi.qꝛ & in orone nõ petit ſolũ
modo ſupplementũ defectꝰboni ſß veri 1 aꝛdui:nec ſolũ ↄſi⸗
cerat adoꝛãtẽ dĩna bonitas q̃ vult ſubuenire. vel ſapiẽtia
q̃ cognoſcit᷑ qd ab eo petit. vel ptas qua põt ſupplere. pꝛo⸗
pꝛiꝰet ↄuenientiꝰexpꝛimit᷑ directõ affectin teum ꝙᷓ in po⸗
ientẽ vel ſapientẽ vel bonũ.¶¶ Ao illð qdð obijcit᷑.ꝙ pietas
accidit oroni ⁊c dicẽdũ ꝙ boc nõ eſt veꝝ:b̊ vt ex dictis pʒ
ſuã ſoꝛti᷑ apꝛꝛopꝛiatõeʒ 'm qð ponit᷑ in diffinitõe ofonis

licet em̃ ↄmuniꝰponat᷑ ſᷣm ꝙ ſumit᷑ in diffinitõne oꝛois qᷓ
ſ̃m ꝙ eſi:vna ↄditionũ oꝛonis efficacis:qꝛ illa coĩtas ſibi
aſpꝛopꝛiat᷑ eſt apꝛopꝛiatõ quedã ex dictis pʒ rñſio. i Ad
illud qð ſeꝗtuꝛ.dpᷣm ꝗa pie ſᷣm ꝙ eſt vna ↄditionũ oꝛonis
efficacis nõ ponit᷑ in diffinitõe oꝛonis.vel ſic̃ dicũt quidã
piũ dicit driaʒ foꝛmalẽ qð nõ alie. ꝓpter qð magis ponit᷑
in diffinitõe q; alie.i Ad vltimũ dpᷣm.ꝙ pie peteꝛe ex ca⸗

ritate m ꝙex dictis pʒ.vñ ex rõne ꝓpoſita non ſeꝗtur.ꝙꝓ

ſperaꝛe ſit oꝛare neq; ꝙ oꝛo nõ fiat niſi in vel ex caritate.

rticulus quartus

Onſequẽter querit᷑ de illa diſſimtõe Damaſc.
Ofo eſt petitõ decentiũ a deo.ſicut br̃ ab anf.
i.Cur veus hõ:xpᷣe ꝓ reꝑatõne generis buma
icẽ decentiſſime bibit paſſionia. ᷓ indecenuſfſimũ eẽt
vt videt᷑ xᷣm illũ nõ bibiſſe.ſed Math.xxvj.veꝛiſſime bic
oꝛauit: oꝛo nõ ſemꝑ eſt decentiũ petitio.i Iteʒ apłi or̃o
indecentiũ fuit.ij. Coꝛin.xj.qð videt᷑ ꝑ boc.ꝙ dñs ſimptr
enegauit qð petebat lʒ dicat᷑ ter rogaſſe: &̊ plerũq; oꝛatõ
eſt indecentiũ.¶ Iteʒ glo.illud ibideʒ dĩc.non ꝙ exaudit᷑
dyabolꝰpetens tẽptandũ Job.2 nõ exaudit᷑ aple petẽs ſti
mulũ mouendũ.ſ̊ dy aboli petitio fuit oino indecens.ſ.ꝙ;
iuſtus ſine merito puniret᷑:ꝗqᷓ vt pꝛiꝰ. Iteʒ glo.j. Limo⸗
the.v.ſuꝑ illð ſine intmiſſioe orate.dic.ꝙ oꝛo ẽ ceſideriũ
bonũ.̊ deſideriũ ſine dvecentiũ petitõe põt eſſe:g̊ male per
illud diffimt᷑.¶¶ Iteʒ oꝛo diſpolitõ eſt affectꝰ ꝓprie minus
Apꝛie intellectꝰ.ꝑtinere igit᷑ ſemꝑ vr ad vim aſectinã. ſed
petitio decentiũ nec ad hac nec ad illa videt᷑ ꝑtinẽ:ſ ad in
terpᷣtatiuã:& male ꝑ illã diffinit᷑.¶ Iteʒ cũ q̃tuoꝛ ↄditões
exigant᷑ ad oꝛoeʒ efficacẽ.ſ.vt pie fiat.ꝓ ſe:ꝑſeueranter:et
ad ſalutẽ.⁊ vna in diffinitõe pᷣdicta ponit᷑.vel dat᷑ intelligi
tñ dicit petitõ decentiũ.noĩe em decentium dant intelligi
eypedientia ad ſalntẽ.et alie nec dent᷑ intelligi nec ponan
tur:g diffinitõ videt᷑ diminuta Rñ.dici põt ꝙ; hec diffi
nitio ſicut tactũ eſt prie petẽda reſpicit.et boc neceſſe eſt
oꝛanti:vt petitões eiꝰcũ gratiarũactõe ĩnoteſcãt apud de⸗
um. Philipᷣ.iiij.vbi dicit glo.petitiones vr̃e de reh nccijs
quas vultis impetrare.et h̊ cuʒ grarũactõne.qꝛ ꝗ vult ali
quod impetrare:dʒ de pᷣteritie gratꝰeẽ.ille inquã petitio⸗
nes vr̃e ĩnoteſcãt apud deuʒ.ita vt ſint feruẽtes nõ tepide:
vt ad deũ ꝑueniãt.i.ↄpleant᷑.et ſegtur ꝙ neceſſe bʒ rõnal
creatura obtemꝑãs deo:tꝑales cauſas ad eternã veritatẽ
referꝛe.ſiue petendo ꝗd erga ſe fiat ſiue ↄſulendo qð faci⸗
at bec glo. offerte ergo deo petitões tecentes q̃s glo. pꝛe⸗/
dicta vocat res nccias qð ncc̃ium ẽ oꝛanti.q Dð q̊ obr ð
xpᷣo.ꝙ oꝛauit et tñ oꝛo ſua nõ fuit decentiũ.dm ꝙ decen⸗
tiũ fuii.ſicut dic plane Dam̃.li.iij.c.xxiiijqꝛ ſtatim qn dĩc
oꝛo eſt petitio decentiũ a deo:refert q̃liter dicens Laʒaro
moꝛtuo et tꝑe paſſionis oꝛabat.q!. Quare & nõ fuit exau⸗
ditꝰ. Rñſio.qm̃ cũ oꝛo ſit ꝓcedens ex volũtate ⁊ deſideꝛio
Fm ꝓꝙ volũtas hũana fnit in xpᷣo m triplicẽ differentiam
ſic ⁊ oꝛo.ã quedã oꝛo fuit in ip̃o ꝓcedens auẽte rõnis.
⁊ iſta ſemꝑ fuit exaudita.et ꝗa ↄfoꝛmis in omnibo diuine
volũtati:et qa digne ⁊ ſancte petebat: ideo exauditꝰeſt ꝓ
ſua reuerentia. DHeb.v.Alia fuit oꝛatio ꝓcedens auẽte pi
etatis.et tercia a volũtate carnis.⁊ iſte nõ ſem ꝑ fuerũt ex
audite:tũ ga in his non ↄfoꝛmabat᷑ ſe deo in omi volito.⁊ʒ
boc pʒ.petebat em̃ ꝓ ſuis crucifixoꝛibo qui tñ nõ om̃es ſal
uati ſunt. Pꝛe.petebat calicẽ tranſferꝛi a ſe qdð nolebat do
minꝰ:tũ ꝗa ille petitõnes plꝰerant ad nr̃am eruditõem qᷓ
ad diuinã exauditõeʒ.magis em̃ petebat vt nos erudiret:
q̃ vt deũ ad ſuam petitõeʒ inclinaret.¶. Ad ſcdᷣm ſimiliter
dm.ꝙ oꝛo Pauli vecentiũ fuit.qð patet ꝑ effectuʒ.quia
dñs exaudiait eũ.et ſi nõ ad votũ:tñ ad meritum vt dicit
glo.ſupᷣ pꝛedictũ locũ.Eger petit multa a medico que me
dicus nõ dat nec exaudit ad voluntatẽ vt exaudiat ad ſa⸗
nitatẽ. Ita dñs nõ exaudinit Paulũ ad voluntatẽ. nõ eſt
magnũ eraudiri a deo ad voluntatẽ.aliqñũ em̃ dñs dat iꝛa
tus qð petimꝰ.hec glo.pʒ igit᷑ ꝙ fuit decentiũ.tñ dñs eaʒ
no acceptauit vt volebat:ſed ſᷣm ꝙ ei plus expediebat.⁊ HG
dicit glo.ſuꝑ illud.dixit mihi dñs.glo.melius mibi ꝓui⸗

dens. Ao terciũ dðᷣm.ꝙ exauditio ſathane nõ fuit rõne
oꝑis oꝑantis.qꝛ illud malũ ⁊ inoꝛdinatum:ſed rõne oꝑia
oꝑati.vñ temptatõ illa hẽbat ↄtemptatõeʒ ad temptanteʒ
cuiꝰintentio erat.⁊ ad temptatũ JSob. cuiꝰ ſufficiẽtia erat
ſeu fuit bona cedens illi ad meritũ ⁊ poſteris ad exẽpluʒ.
Jaco.vlt.et illã dñs acceptauit.et ideo ꝓ illo dr ſathanas
exauditꝰ.vñ Aug.ad ꝓbaʒ de diligẽdo deo dic. ꝙ dyabo⸗
lus poſtulauit vt ꝓbandꝰeiꝰfamulꝰtẽptaret᷑. Dam̃.lib.ij.
c.xxix.Cõcedit dñs iuſtũ incidere in calamitates.vt eã q̃
in eo latet vᷣtutẽ alijs manifeſtã faciat.vt in Sob.et h̊/ pui⸗
dentia ẽ diuine ſicut dĩc.¶¶ Ad quaꝛtum dõm.qꝙ oꝛo ſᷣm q;
dr̃ deſideriũ bonũ ſumit᷑ generatr ꝓ iuſticia vite:h̊ aũt ſu
mitur ſpãliter ꝓut h̊ de ea intendimꝰ.h̊ coiſſime ꝓut ẽ idẽ

qð bñfacere.4 Ad ꝗntũ dõᷣm.ꝙ petitõ in diffinitiõe tacta

dicit ⁊ motũ affectꝰ:a exterioꝛẽ expᷣſſionẽ.⁊ ideo nõ ſoluʒ
ꝑtinet ad interpᷣtatiuã ſ̊ magis ad affectũ.q¶¶ AUd vltimum
dᷣm.ꝙ neceſſariũ ad ſalutẽ ꝓut eſt vna de q̃tuoꝛ ↄditiõibo
q̃ faciũt or̃oneʒ efficacẽ.dicit diſpoſitoeʒ caritate infoꝛa⸗
tam.ᷣ in diffinitõe iſta etſi detur nomie cæcentid intelligi:
diſpotõeʒ tñ dicit coĩter ſumptã.ſiue foꝛmata ſit ſiue ĩfoꝛ⸗
mis.et pter hoc ſub alia rõne ⁊ alia ſumit᷑ hic et ibi.

rticulus quintus

Onſequẽter querit᷑ de illa diffinitõne Nugu.j.
Dꝛo ẽ rerũ inuiſibiliũ inꝗſitõ.ſ̊ bec diffinitio
menit meditatõi: qꝛ vt dic Hug. meditatio eſt
freq̃ns cogitatio.modũ ⁊ cãm ⁊ rõneʒ vniuſcuiuſq; rei in⸗
ueſtigans:&̊ meditatõ circa dĩna ẽ de diuinis frequẽs co⸗/
gitatio ⁊ inueſiigatõ eoꝛũdeʒ.¶ IJeʒ dic diffinitõ p̃dicta.
Snõ ↄuenit ſoli diffinito.q¶ SItẽ inueſtigatõ eoꝝ q circa de⸗
um ſunt ꝓpꝛie ↄueniũt lectni:h̊ aũt ideʒ dĩc rerũ inuiſibi
lium inꝗſitio:& male aſſignat᷑ ſoli oꝛatõni ↄuenire:cũ ecõ
uerſo lectõ ↄtra oroeʒ:et meditatio ↄtra has diuidat᷑. di⸗
uidit em̃ Hug.ↄtemplatõeʒ ⁊ oꝛoeʒ ⁊ meditatõeʒ ⁊ lectõ⸗
nẽ᷑.q¶ Pꝛe.j.Coꝛin.xiij.ſuꝑ illud.dat᷑ alij ſermo ſapie. alij
ſermo ſcie diuidit glo.inter ſapiazʒ ⁊ ſciaʒ dicẽs.q ſapia ẽ
ↄtemplatio eternoꝝ:ſcĩa vᷣo in actõne tꝑaliũ.igit᷑ cũ ſapĩe
dona attribuunt᷑ eternoꝝ ſiue inuiſibiliũ ↄtemplatõi ſiue
ↄſideratõni male aſſignat᷑ ſoli oꝛoni ↄuenire.⸗ Pꝛe.ingſi
tio de rebo ꝑtinet ſolum ad intellectũ.oꝛatõ aũt plꝰ ꝑtinet
ad affectũ:ſicut ꝓbat Hug.de vᷣtute oꝛãdi vbi dic.medita
tio parit ſciam.ſcia deuotõeʒ.⁊ deuotõ oꝛoeʒ.ſ̊ deuotõ af
fectus ẽ:quare ⁊ oꝛo multofoꝛtiꝰ:q̊¶ male videt᷑ ꝑ inꝗſitõeʒ
difiniri.¶ Pꝛe.vbi eſt ſcie plenitudo ibi nulla ẽ ingqſitio.
⁊ ſi ponat᷑:ſuꝑflue poni videt᷑.ſᷣ in xpᷣo oꝛante erat ſcie ple
nitudo.qꝛ et illã habuit in pᷣncipio vite ſue:&̊ in oꝛone vpᷣi
nulla fuit inꝗſitio.igit᷑ nõ videt᷑ ſoli oꝛoni ↄuenire.qᷓ diffi⸗
nitio male ẽ aſſignata.q Pꝛe.ĩ beatis angelis ⁊ aiabo ſan

ctis ẽ cognitõ in ſummo.aliogꝗn nõ eſſent bti:⁊ tñ frequen

ter oꝛant ꝓ noſᷣ hoc eſi planũ: ̊ incõueniẽter oꝛo ꝑ ingſiti
onẽ diffinit. ¶ Ad b̊ dom eſt. ꝙ iſta diffinitio penes ipſa
petẽda attendit᷑ ſiẽ̃ et pᷣcedẽs:lʒ oꝛo in pᷣcedenti magis re
ſpiciat ſummã bonitatẽ cũ dĩ petitõ xecentiũ. illud em̃ de
cet qð ðᷣlectat vt qð bonũ eſt. Iſta at᷑ reſpicit ſummã boni
tateʒ cũ dr.oꝛo ẽ rerũ inuiſibiliũ ingꝗſitio.Eſt igit᷑ in diffi
nitõe iſta inuiſibiliũ reꝝ inꝗſitio.nõ ꝙ oꝛãs ibi ſiſtat:pᷣ vt
magis oſpoꝛtuniꝰ⁊ familiaꝛiꝰvaleat impetraꝛe.⁊ in iſio ſi
ſiat oꝛonis ↄplementũ quodãmõ.ſi ꝗs rogare vellet pꝛĩci
pem aliquẽ ſiue regẽ.expediret ei ad illiꝰſecretoꝛia qͥ meli
us poſſʒ accedẽ:vbi oꝑpoꝛtuniꝰ⁊ certe ſecretiꝰ illi poiſʒ ſu
am ind gentiã oſtende:⁊ miſcðiaʒ ipidimpetrare.ſic eſt in
ꝓoſito/¶ Vlteri notandũ ẽ.ꝙ inuiſibiliũ ingſitõ ſiue in⸗
ueſtigatio fit plerũq; vel ad ↄgnoſcendũ qð facit lectõnis
exercitiũ:vel ad deguſtandũ qð facit ſapie donũ. vel qͥdaʒ
medio mõ aliqð hñe ab vtroq; qð facit ſcia meditatõ.xel
ad impetrandũ qð facit denota oꝛo. Ex bis patz rñſio ad
tria pᷣma argumẽta.i Ad q̃rtũ pʒ rñlſio.ꝙ ibi nõ ſolũ eſt
inꝗſitio q̃ qdez ẽ ſm intellectũ:ĩmo ⁊ reuelãde miſerie im⸗
ploꝛatõ q qdeʒ ẽ affectꝰ.vel ſi dicat᷑ ꝙ ſit intellectꝰ.hᷣ ẽ non
ſpeculatiui:ſ̊ potiꝰpᷣctici.ꝙ ꝗdẽ cognitõnẽ ↄpᷣhendit ne ſit
erꝛoneꝰſiẽ dic Hug.⁊ affectòeʒ ne ſit tepidꝰ.ql Ad ꝗntum

.ẽ õ

————

— — — — —- —

.
nio
1.
0
d.
X
wi
dco
di⸗
ͦ,
ij
1
1
A
de;
uo.
epie
erii
diſfn
woſan
egben
gſti
lpla
gore
end
boni
dff
N
o
apil
nct
ok
ſechin
ſilein
cciͤi
clden
R
iſonl
bick
ſonenm
binm
Gſ
hgunt

virtgratuita ? oꝑati

—

—

¶Mueſtio

de xpo dicẽdũ.inuiſibiliũ inaſitõ duobo modis intelligi pt

vel ferẽdo ſe ſupꝛa ſe ꝑ nouã ↄſideꝛatõeʒ. Fm ꝙ intellectus
eleuat᷑ ad deũ gradatim: a ↄſideratõe creature ad oↄſidera⸗

tionẽ creatoꝛis.⁊ illud xpᷣo nõ potuit ↄueniꝛe:qꝛ boc ſoluʒ
eſt viatoꝛis. ipᷣe aũt ſemꝑ fuit ↄpꝛehenſoꝛ. vel ferendo ſe ſu⸗
pra ſe diuinã miſcðiaʒ imploꝛado que eſt ſupꝛa ſe:2 ſic ꝓ⸗

prie ſumit᷑ in diffinitone ſupꝛadicta. ſic bene fuit in xpᷣo:
qꝛ iſta ↄſideratõ ſine ingſitio ſciẽtie plenitudini nullaten?ꝰ

ptradicit.pᷣmo aũt mõ ↄtradicit.¶ Ad vltimũ de beatis di

cendũ.ꝙ iſta inglitio ſciẽtie in ſũmo nõ ↄſiderat᷑ actui ſcto
rum.qꝗ qñ oꝛant.nõ oꝛant/p ſe. hp nobis.· ideo qñ implo⸗
rant diuinã miſcdᷣiaʒ ꝓ miſerie releuatõne:nõ eſt illud in⸗

telligendũ de ſua miſeria bͦ de noſtra.

rticulus ſextus
Onſequẽter q̃rit᷑ de diffinitõe Ambꝛo. ſcʒ Oꝛa
tio eſt cibo metis p̃elaꝛaq; alimonia ſuauitatis
q̃ mẽbꝛa nõ onerat.ſᷣ in oꝛnamẽta ↄuertit. Sic
oꝛo dicit᷑ hic cibo mẽtis.⁊ ↄſtat ꝙ ſᷣm ſiłitudinẽ ſumptam
a cibo coꝛꝑis.ſᷣ ita eſt de cibo coꝛꝑis ꝙ ſine illo coꝛpꝰ viuẽ
nõ põt: ſilꝛ erit de cibo aĩe ſiue mentis ꝙ ſine illo aĩa ſiue
mens viuere nõ põt. Sed oↄſtiat aĩaʒ viuere poſſe ſine ↄtem
platõne cuiꝰſpecies eſt oꝛo:ergo minꝰↄueniẽter diffinitur

oꝛo cibo mentis.¶ IJtem Merñ.ſuꝑ cantica dicit.ꝙ oꝛan⸗/

d dabit᷑ vinũ letificãs coꝛ bomis.ergo ↄuenientiꝰ diceret᷑
oꝛo potus mentis q; cibo mentis. 4¶ Peet. ſicut dic Herñ.
Eſcas bonoꝝ actuũ dirigit.ſᷣ eſcas dirigere magis potui
cõuenit qᷓ cibo:igit᷑ magis ꝓpꝛie diceret᷑ oꝛo potus qᷓ; cibo.
4Dꝛet. cũ refectõ aĩe non ſoluʒ habeat᷑ ex oꝛone.ſᷣ omnis
io cooꝑet᷑ aĩe refectõni: exquo ea que
ꝓpꝛie ↄueniũt debent in diffinitõnibo poni:nõ deberet ora
tio dici cibo aĩe.ſicut nec aliud tuitũ. Pꝛet. idẽ eſt cibo
2 alimonia.ꝗᷓ alterũ ſuꝑfluit. Pꝛet. cũ claritas ſit diſpo
ſitio intellectꝰ.alimonia aũt ſit affectꝰ:non eſt ↄueniẽs cõ⸗
iũctio alimonia pclara..l Pꝛet. ſi veracit oꝛare ẽ amaros
gemitꝰ in ↄpunctõe coꝛdis reſonare. vt dicit Oꝛeg.q̊ nulla

eſt ſuauitas ozonis. ? ita nõ ẽ alimonia ſuauitatis. Pꝛe.

cum oꝛo ſatiſfactoꝛia ſit ⁊ penalis.⁊ ideo coꝛꝑis afflictiua:

multũ videt᷑ mẽbꝛa coꝛꝑis onerare.male ergo dicit᷑ mẽbꝛa
nõ onerãs.4l Pꝛet. cum oꝛo ſit diſpoſitio mentis. quõ ad
coꝛꝑis omamẽta ptinebit.¶Kñſ io. dicẽdũ ẽ. iſta diffini⸗
tio habet ꝗpꝛie reſpicere vimt memoꝛatiuã aĩe. Oꝛãs ei qñ
ei beneficia memoꝛat᷑ ⁊ deuotõe ꝑfundit᷑: nõ modicam ca
pit refectõz. Merñ.ſuꝑ canti.oꝛando dabit᷑ vinũ letificãs
coꝛ homĩs. Vinũ ſpũs qð inebꝛiat: ⁊ voluptatũ carnaliuʒ
infundit obliuionẽ. humectat interioꝛa arentis ↄſcientie:
eſcas bonoꝝ actuũ dirigit ⁊ deducit ꝑ quedã aĩe membꝛa.
fidem roboꝛãs:ſpem ↄfoꝛtãs: oꝛdinãs vegetanſq; caritatẽ.
2 imp̃ᷣgnans moꝛes. hec Merñ. patet igit᷑ quõ oꝛo cibo ſit

mentis. ip̃am reficiẽdo ⁊ eſcas bonoxꝝ operũ dirigendo.⁊
p aie mẽbꝛa deducẽdo.⸗ Dð obijcit ꝙ ſicut cibo neceſſariꝰ

ſit vite coꝛꝑis ⁊ oꝛatio aĩe. Dicendum ꝙ duplex babet eſſe
oꝛatio.vnũ ꝑ comꝑationẽ ad deũ ad quẽ dirigit᷑:⁊ ſic reue⸗
ra eſt cibo aĩe neceſſariꝰſine quo nõ viuit aĩa ſpiritualiter
certum em̃ eſt ꝙ ſpũaliter nõ viuit niſi piss affectꝰin deuʒ
Dirigat᷑. Aliud eſt eſſe oronis ꝗ oↄſiſtit in petendo qð neceſ
ſarium eſt oꝛanti· m ꝙ diffinit a dam. petitio ẽ decentiuũ
a deo. ⁊ Fm hoc ꝙ petat᷑ diffinite hoc vel illud: neceſſitateʒ
nõ impoꝛtat.ꝗ Ad aliud dicẽdũ.ꝙ ſi ꝓpꝛietates potꝰoꝛoni
ↄueniũt:nõ tñ ꝓpꝛietates potꝰ qui ſolũmodo potꝰeſt.vt po
tus oĩs:ſᷣ potꝰ qui eſt ciboꝛ potꝰ:cuiuſmõi eſi vinum. igit᷑
ↄuenientioꝛi ↄgruitate dicit᷑ oꝛo cibo qᷓ; potꝰ. Pꝛet.qꝛ ma⸗
gis ꝓpꝛie dicit ſeu ↄuenit cibo reficere qᷓ potui. ¶ e autẽ
dicit Herũñ. eſſe vinũ ⁊c̃.hoc dicit rõne qua eſt cibo ⁊ potꝰ
vt ex ißis verbis ptʒ. ¶¶ Ad aliud põt dici. ꝙ licʒ alimonia
mẽtis alijs ↄueniat gratuitis:iñ quodam progatiuo ſpãli
oꝛoni ↄuenit.vtpote qua reficit.alit᷑.⁊ ad ſtatũ ꝑfectõis ef
ſicaciter ꝓmouet᷑.vt ex verbis ptʒ Werñ. 4l Ad aliud di⸗
cendũ.ꝙ licet idẽ ſit cibo ⁊ alimonia:tñ differũt rõne. Ci⸗
bus em̃ dicit᷑ inqᷓ̃tuʒ cibat ⁊ reficit. alimonia qua alit. vñ
duo effectus notant᷑ oꝛonis.vnꝰeſt refectio ſpũalis que eſt

lxxxviij.

ex ↄiunctõe mentis cũ ſũmo bono.Alius ẽ nutritõ ĩ amo⸗
re dei queẽ in aĩe vita.ſicut dicit aug. in ſolilogo.⁊ illð da
tur intelligi plane in auctoꝛitate Herñ.ſupꝛadicta.a..Ad
aliud dicendũ cũ dicit᷑ alimonia p̃clara.notat᷑ duplex effe⸗
ctus oꝛzonis.ſcʒ nutritio affectꝰ. illuſtratio intellectꝰ. cuʒ
boc em̃ ꝙ oꝛo in ſuauitate iocũditatis nutrit aĩazʒ qtuʒ ad
affectũ: illumiĩat etiã qtum ad intellectũ.vñ Cri.in quo⸗
dam bᷣmone dicit. ꝙ danieli oꝛzonibo viſa pandũtur.¶. Ad
aliud dicendũ.ꝙ duo ſunt genera lacrimaxꝝ.ſcʒ ex recoꝛda
tione offenſe dei: 2 iſte ſunt amaritudinis. ⁊ ex ↄſideratõe
ſuꝑne patrie.⁊ iſte iocũditatis ſunt· Sic oꝛonum duo ſunt
genera. vnũ ex pſideratõe bonitatis diuine 2 beneficẽtie:⁊
iſtud eſt iocũditatis ⁊ hoc eſt ↄtemplatiuoꝝ. Aliud ẽ ama
ritudinis ex ↄſideratõe offenſe cei ſatiſſaciẽdo ꝓ illa. Pꝛi
ma tota eſt iocũditas qtũ ad ſpiritũ.licet laboꝛẽt virtutes
aĩales in oꝛando.⁊ minꝰregimini coꝛꝑis ſunt intẽte. iſtud
em̃ neceſſario fit qᷓdiu ſumꝰin hac vita.⁊ quãto plus ſpiri
tus delectat in tato plus tabeſcit caro. Scða ſimilit mul⸗
tum habet iocũditatis.ſicut doloꝛ penitẽtialis hzʒ gaudiuz
ↄiunctũ ſᷣm qð dicit aug.doleas 8 doloꝛe gaudeas.⁊ Oꝛe
go. in moꝛał.luctu ſuo aĩa paſcit᷑: ⁊ ad ſuꝑna gaudia ferẽ⸗
d ſublenat᷑. Et intꝰ quidẽ doloris ſui gemitꝰ tolerat.ſi eo

refectõnis pabulũ ꝑcipit:quo vis amoꝛis ꝑ lacrimas ema

nat. ꝓpteꝛ qdð Ecci.v. Miſcui mirꝛã cũ aromatibo qð ẽ.in
amaritudine reſpirare quadã iocũditate.4Ex hH̊ ptʒ rñſio
ad aliud.qꝛ et ſi oꝛo oneret qᷓtũ ad coꝛruptelã.nõ tñ q;tuʒ
ad materiã. ĩmo eã eleuat vt magis ſpũi ſit ſubiecta ⁊ ↄfor
mis. vñ videmꝰin ſpũalibo viris coꝛpꝰ in modico oneratũ
q̃uis aĩa quaſi ↄtinue ozoni? deuotõi ſit intẽta.4l Ad vlti
mũ dicendũ. ꝙ oꝛo dicit᷑ mẽbꝛa in oꝛnamẽta ↄuertere:quia
multũ iuuãt ad moꝝ grauitatẽ. vñ Herñ. addit auctoꝛita

ti p̃dicte ⁊ s moꝛes.

rticulus ſeptimus

Onſequẽter q̃rit᷑ de diffinitõibo Gꝛeg. Hug.
q̃rit᷑ g de ipis inſił. qꝛ ſimul ↄcurrũt ad ſtatum
3 enitetis. vna eĩ reſpicit penitẽtie initiũ:altera
oplemẽtũ.vna eſt hec.ſcʒ Hugo. Oꝛatõ eſt deuotõ ex ↄpũ⸗/
ctione ꝓcedẽs. Altera eſt Gꝛeg. Veracit᷑ oꝛare ẽ amaros ĩ
opunctõe gemitꝰ nõ oↄpoſita verba reſonare.4 Obijcitur
G̊ad pᷣmã lic. Hugo de virtute oꝛãdi ſic dicit.ꝙ meditatio
parit ſcĩam.ſciẽtia euotionẽ. deuotõ oꝛonẽ. ſed impoſſibi
le eſt eẽ parturiẽteʒ partũ.nõ em̃ ſciẽtia eſt deuotio.ᷓ male
diffinit lic.· ¶¶ Itẽ impoſſibile eſt idẽ ſimul ⁊ ſemel diuerſis
motibo moueri. Cũ igit᷑ denotio dicat coꝛdis dilatatõʒ.cõ
punctõ ↄſtrictionẽ: nuqᷓ ↄſtituent vnũ idez. diffinitio illa
eſt nulla q̃ dicit᷑ oꝛo ẽ deuotõ ex ↄpunctõe ꝓcedẽs.⸗ Pꝛe.
impoſſibile ẽ aĩaʒ ſimul triſtari ⁊ gaudere. ſi deuotõ gau
diũ impoꝛtat ⁊ ↄiunctõ triſticiã doloꝛẽ. redit idẽ qð pꝛiꝰ.
ꝙ deuotio ſimul ↄpunctõ oꝛoni non potuerũt ↄuenire. S
nec ꝑilla debet diffiniri. ¶ Itẽ ſi opunctio facit ↄſtrictõeʒ.
cuotio dilatatõeʒ:hec ſe habẽt vt ↄtraria. Zrioꝝ aũt vrie
ſunt cauſe.⁊ nõ eſt vnũ alteriꝰcauſa: deuotio nõ eſt ex cõ⸗
punctõe. Pꝛet. obijcit de ſcdᷣa.veracit oꝛareẽ ⁊c̃. ſatiſ⸗
factio ⁊ ↄtritio ex opoſito dinidũt·i. it᷑ oꝛo cũ ſit ꝑs ſatiſ⸗
factõis nõ erit ↄpunctõ ſiue ↄtritio ꝗ idẽ ẽ:ſicut nec ſatil⸗
factio ↄtritio.¶ Pꝛet.nõ ouenit ſoli qꝛ ↄuenit penitẽtie viꝛ
tuti. cuiꝰẽ m BGꝛeg. p̃terita mala plangẽ. ⁊ tñ penitẽtia vᷣ
tus nõ ẽ penitẽtia ſacmẽtũ:q̃re nec oꝛo q̃ ẽ ꝑs pnĩe ſacmẽti
ↄpunctõ erit.¶ Pꝛet. oꝛo qtũ eſt de ſe maxime vt eſt ſatiſ⸗
factoꝛia. eſt aliqð impetrãdũ. videt᷑ ꝙ eberet expꝛimi ꝑ
aliqð qð haberet ratõeʒ motiui: in diffinitõe eiꝰ cũ nihil
expmat᷑ videt᷑ diminuta. Rñſio. dicẽdũ ẽ ꝙ iſte diffini⸗
tiones ꝑtinẽt ad ſtatũ penitẽtis. vñ oꝛonẽ diffiniũt non ſo
lum ꝓut petitoꝛia:ſᷣ etiã ſatiſfactoꝛia.ſ̊ differenter.qꝛ illa
Bꝛeg. veracit oꝛare ⁊c̃.qᷓtuʒ ad initiũ ſatiſfactõnis.a ge⸗
mitibo em ↄpunctõnis incipit oo inqᷓtuz eſt ſatiſfactoꝛia.
Alia ẽ Hugo.ſcʒ oẽo eſt deuotõ ⁊c.qᷓtuʒ ad eiuſdem ↄple⸗
mentũ. vltimũ em̃ complemẽtuʒ oꝛonis eſi deuotio pꝛoue⸗/
niens ex ↄpunctõne.2 exſumit᷑ cauſaliter ⁊ oꝛdinatiue. id
eſt poſt. Compũctio em̃ ẽ cauſa ceuotõnis ⁊ illã pᷣcedens.

—

Et vt ſupꝛa tactũ ẽ.he diffinitões ſicut etiã alie.non dicũt
eſſe ↄplemẽtũ diffiniti:ſ potiꝰeſſe relatũ ⁊ diminute.q⸗ Erx
his ptʒ rñſio ad pꝛimũ.qꝛ deuotio nõ dicit ↄplemẽtũ or̃o⸗
nis. nec idem ſiłꝛ qð ipᷣa:ſed potiꝰipᷣius ↄplementũ.( Ad
ſcðᷣm ⁊ terciũ dicendũ eſt. ꝙ dilatari ſimul 2 oſtringi. tri⸗
ſtari ⁊ gaudere ꝓut nõ ſunt in vna potẽtia ſᷣ diuerſis: bñ
ell poſſibile vt ↄtritio 2 doloꝛ ſint in ſenſualitate.7 dilata⸗
tio ⁊ gaudiũ in ratõe.ſicut eſt in ꝓpoſito.vlteriꝰetiã eſſe in
vna vi ſᷣm qð ↄuertit ſe ſupꝛa ſe non aetu ſimplici ſed com⸗
poſito:nuliũ eſt incõueniẽs. Vñ 2 aug. de iſta via dicebat
iiij. ↄfeſſio. ꝙ fletus erat ſibi dulcis loquẽs de amico moꝛ⸗
tuo.¶l Ad aliud dicẽdũ.qꝙ ſi ↄpũctio oſtringit ⁊ ruotõ di
latat tũc ſunt ↄtraria ⁊c. Dicendũ ꝙ boc nõ opoꝛtet.caloꝛ
em̃ circa diuerſa ↄgregat diſgregat. ↄgꝛegat em̃ homoge
nea.⁊ diſgregat eutrogenea.ſimiliter motꝰin aliqua ma te
ria eſt cauſa caloꝛis:in alia ẽ cauſa frigiditatis.ꝗ Ad ali⸗
ud dicendũ.ꝙ oꝛatõ nõ ſit ↄpunctõ eſſentialiter: ſᷣ aſſocia
tiue. Gꝛeg. em̃ diffinit ibi oꝛatõeʒ inqᷓ;tuʒ eſt ſatiſfactoꝛia.
2 debet aſſignari ↄpunctõni.4 Si obijcit᷑ vt pꝛius ↄpũctõ
eſt ↄtritio ⁊ oꝛatõ eſt ſatiſſactio. Gicendũ ꝙ duplex ẽ ſatil⸗
factio.ſcʒ exterioꝛ que fit opꝑa exterioꝛa.⁊ hec ↄtra contri
tionem diuidit᷑ que intra eſt. Alia eſt exterioꝛ.⁊ ↄtra hanc
nõ diuidit᷑ ↄtritio:ĩmo ipᷣa compũctio vel contritio eſt ip̃a
ſatiſfactio interioꝛ.que tanta poſſet eſſe ꝙ nõ eſſet opꝰſatiſ
factione exterioꝛi.¶ Ad aliud dicendũ. ꝙ et ſi pnĩe virtu⸗
tis ſit pcta deflere ⁊ amaros gemitꝰreſonare.aliter tamen
eſt eius ꝙᷓ oꝛonis:qꝛ ip̃ius eſt vt per̃m deteſtantis ⁊ vlciſcẽ
tis:oꝛantis aũt vt veniã imploꝛãtis.q! Ad vltimum ſcz ꝙ
nibil motiuũ tangit᷑. Sicendũ ꝙ et li nihil tangit᷑ in moti⸗
uum ex ꝑte illiꝰqui oꝛat᷑ foꝛmaliter:tamen tangit᷑ aliquid
ex ꝑte eius qui oꝛat.ſcʒ conſi ideratio ꝓpꝛie offenſe cũ doloꝛe
tale pluꝛimũ acceptat deus.

rticulus octauus

Onſequẽter q̃rit᷑ de diffimtõne Berñ. hac ſcʒz.
fo ẽ homĩs deo adherẽtis affectõ. 7 familia⸗
is qdã 2 pia allocutõ: 2 ſtatio illumĩate mẽtis
ad fruendũ deo ꝙᷓdiu licet. ¶ Si oꝛo ẽ hoĩs adberẽtis deo
affectio. ſi ille ſolꝰadheret deo qui ẽ in caritate: illi ſolum
oꝛãt qui ſunt in carita te.quod ptʒ eſſe falſum.ſi diceret᷑. ꝗ;
ideo oro ſolũ ↄuenit exiſtentibo in caritate qtuʒ eſt efficax
ad impetrandũ.hoc ſilꝛ patet eẽ falſum: vt ptz de publica⸗
no qui oꝛando obtinuit veniaʒ 2 meruit iuſſificari Luce.
xviij.¶ Stẽ qui adheret deo ẽ in cari tate.qꝛ eſt vnꝰ ſpũs cũ
co.j.Coꝛin.vj.ᷣ̊ nullꝰ ſcit vtꝝ amoꝛe vel odio dignus ſit
Ecẽ̃s.ix. nullꝰ ſeit ſe adperere deo. ſ a quo excludit᷑ ſiue
remouet᷑ ↄſequẽs:a añcedẽs.Si 5 nullꝰ ſcit ſe adherẽ deo
cũ adherẽ deo ſit oſequẽs ad oꝛare:nullꝰſcit ſe oꝛa re. ¶ Itẽ
familiaris 2 pia allocutõ nõ ↄuenit oroni.ſᷣ̊ potiꝰlocutõni
qꝛ vt habet᷑ ab Jſið. de ſum. bo. li.iij. Cuz legimꝰ: deus no⸗
biſcum loquit᷑.ergo nõ 2uenit ꝓpꝛie oroni: ergo non debet J
poni in eiꝰdiffinitõe.⸗! Itẽ nõ videt᷑ ꝙ oꝛatõ debeat diffini
ri ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ ſlatio illumĩate mẽtis. qꝛ vt habet᷑ a phᷣo
ille peccat qui diffinit illud qð in quiete ẽ: p illud qð eſt in
motu ⁊ ecõuerſo.igit᷑ cũ oꝛaꝛe dicat actũ 2 ſta motũ:ſtatio
aũt quietẽ: hoc ꝑ illud nõ diffinit Pꝛet. cũ illumĩatõ mẽ⸗
tis ꝓpꝛie ſit diſpoſitõ intellectꝰ.ad fruendũ aũt deo inflam
matio affectꝰrequirat᷑ ꝓpꝛie. ꝓut dicit Aug. ꝙ ſꝛui eſt amo
re inberẽ rei ꝓpter ſe.male videt᷑ dici ſtatõ iliumĩate mẽtis
ad fruẽdũ.̊ debuiſſet dixiſſe inflãmate mẽtis ad fruenaũ.
Dꝛet. obijcit de vltimo qð eſt ad fruendũ qᷓdiu licet.fini
ti ad infinitũ eſt diſtantia infinita. vbi aut diſtantia infini
