confert gra in babundãtia qua ſuſcipiens vngit᷑ in pugi⸗
lem. vt ꝓ fide xp̃ᷣi audeat et velit ſe moꝛti exponere ⁊ vce⸗
bat vt ſpũſſanctꝰnõ in tanta daret᷑ habundatia quouſq; do
minus fuiſſet gloꝛiſicatꝰ. Johʒ.vij. ꝓpter qð iſtud ſacmen⸗
tum debuit inſtitui nõ immediate a legiſlatoꝛe:̊ median⸗
te ſpũſancto cooꝑante. l Ao vltimũ dicendũ.ꝙ om̃ia ſa⸗

cramenta legis ſcripte.fuerũt inſtituta mediante legiſſa⸗

toꝛe ꝗ erat miſter legis auctore legis.i. dño dictãte ſic de⸗

bere fieri inſtitutões.ſacr̃a aũt euãgelica quedã fuerũt in
ſtituta a legiſlatoꝛe ⁊ auctoꝛe ſcʒ xpᷣo ꝗ erat latoꝛ ⁊ auctor
quedã a miſtris legis ſeʒ apłis et eoꝝ ſucceſſoꝛibo ſcʒ pon
tificibus:ſcʒ inſtinctu et cooꝑatõne auctoꝛis legis ſicut h
ſacr̃m:de boc alibi plenius dicetur.

¶ Nlembꝛum ſecundum

Onſequenter queritur de integritate cõfir⸗
matõnis. Et pꝛimo de materia confirmati⸗
onis. Secundo de foꝛma.

rticulus primus

E materia queritur ſic. Pꝛimo vtruʒ materia
ſit neceſſaria. Secundo que ſit materia.Ter⸗
cio qualis.

irca primum ſic. S. ..

viaetur ꝙ materia ſit neceſſaria. quia ſicut dĩc Hug. Sa

cramentũ eſt elementum fſoꝛis ſenſibiliter ꝓpoſitum ex ſi⸗
militudine repñtans. ſes repꝛenſentatio eſt ꝑ materiam:
ergo materia eſt neceſſaria. ¶ Contra.apli ſola manꝰ ipo⸗
ſitõne ↄfirmabãt.̊ videt᷑ ꝙ ſucceſſoꝛes eoꝝ ſola manꝰim
poſitõne hoc poſſint ſi tranſmiſerũt poteſtatem quam ha⸗
buerunt.¶ Item ſuꝑ illud Ncẽ.viij.tunc imponebant ma
nus ⁊c̃. dicit ibi interli.exemplum fuit noſtre confirmati⸗
onis. ſ exemplatũ debz ↄfoꝛmari exemplo:̊ ⁊c¶ Rñſio
ꝙ ꝑ̊ ſacrm ſiẽ et ſacẽm baptiſmi et alia voluit dne re ma⸗
4 —

4 . . — 4 7
ð E le .

0 bep

Jrr rag A

— 4A.2 SX oalve 2 balfe⸗ eh 2

teriali ſiue elementari exerceri.ne ſi ſola hominis oꝑatio⸗/
ne gratia ſacramẽtalis daret᷑: ſpes in hoĩe poneret᷑. Alia
eſt rõ a Hug.dicente. Juſtũ eſt vt hõ qui pꝛius deũ ſuꝑbi
endo deſerens terꝛenis ſe ꝑ ↄcupiam ſubdidit nũc ꝑ huĩli
tatem teũ reꝗrens vt pleniꝰeffectum ſue deuotõis inſinu
et:eiſdem ſe ꝓpter pᷣceptũ tei ꝑ obedientiã inclinaret.alia
eſt ratio ↄfoꝛmitatis eccłie in mĩſterio ſacroꝝ.dico ſaẽ̃mẽ
ta euangelij ſiue noue legis q̃ ſunt baptiſmus.ↄfirmatio.
ſacr̃m altaris ⁊ extrema vnctio. Alia aũt ſacramenta ſcs
pniĩa oꝛdo et matrimoniũ licet ſint noue legis.quia in illa
ſunt appꝛobata:nõ tñ quia in illa inſtituta.vt igit᷑ in ᷣ ſa⸗
cramento eſſet aligd materialefigurans rem illiꝰ ſicut in
alijs ſacramentis: oueniens fuit vt foma aploꝝ mutaꝛet᷑
Item alia eſt rõ.quia cauſe inſtitutõnis ſacr̃oꝝ efficaciã
hñt maioꝛẽ hac exiſtente forma qᷓ illa:qꝛ maioꝛ eſt bumi⸗
liatio:maioꝛ eruditio:maioꝛ exercitatio hac for̃a exiſtẽte
ꝙ illa. Maioꝛ em̃ eſt huiliatio:cum ꝗs ſubijcit᷑ inferiori
creature ꝙᷓᷓ ſuꝑioꝛi vel pari. Item maioꝛ ẽ eruditio:ꝗa vn⸗
ctio criſmatis expᷣſſius ſignat rem ſacramẽti buiꝰ ꝙᷓ impo
ſitio manuũ ſine vnctõne.Item maioꝛ exercitatõ: ga ſicut
in vnctõne q̃ miniſtrat᷑ hoc ſacr̃m maioꝛ eſt exercitatõ ucti
ua ex ꝑte ↄfirm antis:ſiłr maioꝛ eſt paſſiua ex ꝑte recipiẽ:
tis.¶ Ad hoc qð obijcit᷑ ↄtra hoc ꝑ apłos ꝗ ↄfirmauerũt
ſola manuũ impoſitione ſine ſacro materiali. Dicendũ ꝓ
ipſi apli fuerũt ↄfirmati in die penthecoſtes a ſpũſct᷑o im
mediate ſine miniſterio humane et ſacramento.⁊ ideo ipi
alios ↄfirmabãt ſine miniſterio ſacramenti.vt illi ꝗ fuert
baſes et fundatoꝛes eccłie. viſo ꝙ impoſitõne manuuʒ da
batur ſpũſſanctꝰgram ⁊ auẽtem in ↄſpectu hoĩm haberẽt.
eis ſicut capitiba xpᷣiane religionis hoies crederẽt ⁊ ob/
temꝑarent. Sʒ poſtꝙᷓ illi ꝗ fuerũt fundatoꝛes eccłie aptłi
ſcʒ qui a deo non ꝑ boĩem erant oꝛdinati p̃lati et ↄfirmati
deſecerũt:inſtinctu diuino inſtitutũ eſt.vt mediãte elemẽ⸗
to ſanctificato ꝑ verbũ hoc ſacr̃m daret᷑.qa &ᷓ res ſacr̃i hꝰ
immediate dabat᷑ a ſpũſcto ĩmediate ↄfirmãte:⁊ in datõ⸗
ne ſpũſſancti in impoſitõne manuũ aploꝝ ſigna viſibilia
appaꝛebãt:nõ erat opus elemento.⸗¶! Ad aliud qð obijcit
ꝙ impoſitio manuũ aploꝝ fuit exemplum ⁊c̃.dom ꝙ fnit
exemplũ ꝙᷓtum ad effectũ et actũ in generali:ſcʒ ꝙ debeãt
epᷣi ↄfirmare baptiʒatos ſicut ⁊ apłi ↄfirmauerũt:ſ̊ nõ fu
erunt exemplũ vel foꝛma q;tum ad modũ ↄfirmandi.et hu
ius duplex eſt cã. Pꝛima qꝛ maioꝛ fuit dignitas in apłis
ꝙ in alijs ſubſequentibo platis:ad qð oſtendendũ manus
tm̃modo baptiz atis imponebant. Ep̃i dᷣo multa alia ad⸗

dunt. Scðda ratio eſt. qꝛ in pꝛincipio eccłia nõ potuit ita

totaliter oꝛdinare.ideo ſicut creſcebat manikeſlatio veri⸗
tatis fidei: eodem modo creſcebat oꝛdinatio in diſpenſa/

deinde queritur S. ij.

que ſit materia huiꝰſacramẽti. Et dicit᷑ ꝙ ẽ criſma quod
pſicit᷑ exr duobo elementatis ſcilʒ oleo oliuaꝝ et balſamo.
Vñ Rabanꝰ. de naturis rerũ li.xviij.ca.vj. Halſamus ĩ
criſmatis ↄfectõne liquoꝛi oliue admiſceri. ac pontificali
ſolet bñdictõne ↄſecrari:quatenꝰfideles om̃es impolitiõe
manꝰſacerdotalis qᷓ ſpũſſanctꝰaccipit᷑: hac vnctõne ſignẽ⸗
tur. .Circa banc materiã querit᷑ ſi ic.quare materia huiꝰ
ſacramenti nõ eſt ſimplex elementum ſicut materia bapti⸗
ſmi. Iteʒ ſm Oyoni. Om̃e ſacẽm eſti ſimplex. criſma at
nõ eſt ſimplex.¶ Item inter ſignũ rem dz eſſe ↄfoꝛmitas
ↄuenientia ſᷣm quã ſignũ ducat intellectũ in cognitoem
rei ſignificate.& cum gra q̃ eſt res ſacramenti ſitſi implex
ſignũ debet eſſe ſimplex. ¶ Item videtur ꝙ aqua potius
eberet eſſe materia huiꝰ ſacramenti qᷓ; balſamus. quia
moꝛbo generali dʒ rñdere elementũ generale et vↄmune. H
balſamu p̃cioſum eſt ⁊ rarũ:aq̃ ↄmumis ẽ omibo.¶ Item
quare magis oleũ ꝙᷓ vinũ.et videt᷑ ꝙ vinũ magis: qꝛ facit
hoiem audacem ?2 diſertũ: ⁊ hoc eſt huiꝰſacri. IYteʒz ſi cõ⸗
ueniebat ꝙ; mateꝛia hoſacri eſſet elementatũ ⁊2 nõ elemen
tum:q̃re ↄueniebat ꝙ eẽt ↄpoſitum ey duplici elementato
Item quare magis ex oleo et balſamo q̃ alijs duobus

elementatis. 4 Item cum in ſacramento baptiſmi ſigna?
vnũ moꝛale ſcʒ ablutio a culpa:⁊ aliud miſticũ in xpᷣo ſcʒ
iĩmerſio in mortẽ.q̃re nõ ſiłr hoc ſacr̃o ſignat᷑ aliqð miſti⸗
cum in rpᷣo.aoꝛale em̃ ſignificat.ſ.gr̃am datã in re
quid aũt miſiicũ in xpᷣo ſignificet nõ apꝑet¶ MRñſio. vt
dicit Hug.de ſcto Ylic.Criſma ↄficit᷑ ex olesò et balſamo.
oleũ infuſionẽ gr̃e ſpũſſancti ſignat: balſamũ odoꝛẽ bone
fame.Gr̃a aũt ſpũſſancti roboꝛat aĩam.⁊ ↄfirmat boĩem

ovt audacter ↄfiteat᷑ xpᷣm ſiue fidẽ xpᷣi. JHurta illud.j.coꝛĩ.

rij. Nemo poteſt dicere dñs ihs niſi in ſpũſancto. Mallſa⸗
mum aũt ſignificat odoꝛẽ bone fame q neceſſaꝛia eſt valde
vnicuiq; foꝛtiter ſiue viriliter agenti:ne op uͤtutis qð er⸗
ercet:magis aſcribat᷑ impetuoſitati animi ꝙᷓ vᷣtuti: et ſic
virtus illiꝰnulli ſit ad efficacioʒ. vñ.·ij. Nachab. viij. Fa⸗
ma vᷣtutis eiꝰvbiq; diffundebat᷑.et loꝗtur ibi de iuda qui
interp̃tat ↄfitens. Patet igit᷑ quare elementũ ſimplex nõ
dʒ eſſe materiale hupᷣſacramẽti:qꝛ tũc nõ ita ↄgrueret ſi⸗
gnũ rei. Pꝛe.non ↄueniret vt ſignũ eſſet ex vno elemẽtato
b ex duplici ꝓpter duplex ſignificatũ. Silr vt ex dictis pʒ
ↄueniebat.vt ſignificata in hoc ſacramento ꝑ oleũ ⁊ balſa
mum ſignificaꝛent᷑.oleũ em̃ eſt ſignũ euidentiſſimum gre
roboꝛantis.ſicut aq̃ gr̃e abluentis.⁊ balſamũ bone fame
quia fame inuiolabilis:qꝛ balſamꝰcuʒ hoc q; vnctos odo
riferos reddit:incoꝛruptos cuſtodit. Patet etiã quaꝛe ele
menta mixta ſiue elementata ↄgruũt huic ſacramento ⁊2 ñ
ſimplex:qꝛ eĩ erat ad duplicẽ actũ ardunʒ:ideo regrebat:
duplex elementũ ſiue elementatũ ↄſonãs illi duplici actui
Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ verbũ Dyoni. ꝙ om̃e ſacramentũ
eſt ſimplex.dðᷣm ꝙ hoc nõ intelligendũ eſt de ſimplicitate
ſacramenti materialis:ſ potiꝰde ſimplicitate rei ipſiꝰ que
eſt gꝛatia.que ſimplex eſt in ſe:licet multiplex in effectu.
Ao aliud quod ſeꝗtur dm.; cõfoꝛmitas eſt criſmatis
ad effectus gre que ↄfertur in cõfirmatõe.ſicut em̃ criſma
tis vnũ eſt eſſe indiuiſum ᷣm actũ:multiplex aũt in potẽ⸗
tia materiali.eo ꝙ mateꝛiałr aſtat ex pluribo ſcʒ balſamo
⁊ oleo:ſic ſignat gr̃am q eſt vna in eſſentia multiplex ĩ vir
tute vel effectu. Quod em̃ obijcit᷑.ꝙ debet eſſe confoꝛmi
tas inter ſignũ ⁊ rem.⁊ ideo ſicut ẽ ſimplex gra:ita dʒ eſſe
ſimplex ſacramentũ.dico ꝙ peccat ſᷣm ↄſequens.eo ꝙ con
foꝛmitas põt eſſe ↄꝑando ſignũ ad gram abſolute ſumptã
et nõ ꝑ comꝑatõeʒ ad effectũ in ſubiecto.⁊ hoc mõ non cõ
ꝑpantur. Elel põt eſſe cõfoꝛmitas ↄꝑando ſignũ ad gꝛatiazʒ
ſm ꝓꝙ ipᷣa gra in ſubiecto ꝓꝛio oꝑatur et ſᷣm ꝙ eſt cã effe⸗
ctus multiplicis in eodẽ:⁊ hoc modo dr ꝓrrie ſignũ eius
Vnñ ſacramentũ noue legis dj eſſe ſignũ et cauſa.qð non
eſſet ſi gẽam qᷓtum ad eſſentiã eius ſignificaret.¶ Ao boc
qð obijcit᷑ de generalitate.dðm ꝙ hoc verũ eſſet ſi eſſet ſa
cramentũ neceſſitatis:⁊ ſalnaret᷑ in aqua ↄpleta ratio ſig
ſicandi.De vino ſimiliter dm. hoc nõ còuenit ꝓpter h
ꝙ audacem et foꝛtem facit obnubilando rõnem:ideo non
ↄuenit:quia foꝛtitudo ſpũalis eſt ex rõne recta ⁊ puꝛs:nõ
ex rõne obnubilata. Ad vltimũ ddᷣm.ꝙ iſta vnctõne ſig
tur vnctio rp̃i ꝗ fuit rex et ſacerdos.Vnde Hug.Criſma⸗
tio vnctõeʒ iam ab antiqͥ in veteri teſtamento inſtitutam
legimꝰ.q; tũc quidam reges et ſacerdotes ſolum linieban
tur.quoꝝ vnctõne ſingularis ille vnctus pᷣfigurabat᷑:qui
p̃ᷣ cũctis ꝑticipibo ſuis vnctus eſt.vt cũ illo ꝑticipent ĩ no
mine:ꝗ ꝑticeps illiꝰeſſe merentur in vnctõne.A criſmate
em̃ xpᷣc dr̃:⁊ a xpᷣo nominat᷑ xpᷣianꝰ. Vñ ſicut in vnctione

veterũ p̃figurata fuit vnetio xp̃i: ſic in noſtꝛa eſt ſignifica⸗
ta vt dicit Hug.vñ a xpᷣo xpᷣiani dicti ſumus.

¶Deinde querittur S

uj.
qualis debet eſſe materia. vtrum ſcilicet neceſſario requi
ritur ꝙ criſma ſit conſecratum ad hoc vt ſit materiale ſuf
ſiciens. non:videtur per ſimile.Qon enim requiꝛituꝛ
ſanctificatio aque ad hoc ꝙ ſit mateꝛiale debitum et ſuffi
ciens in baptiſmo.ſimiliter in euchariſtia non requiritur
materia ſanctificata:licet ſit ſaoramentum ſanctiſſimum.

¶ Item queꝛit᷑ vtrum totum eriſma ſanctificatum ſacr̃m
ſit:an illud ſolum quo fit inunctio ipſa.¶ ERñnlſio. dicuut

ſ
8no⸗

evi
ſeſ
nimt
ſ
nur
n.

nin

magiſiri Dughecon. ꝙ iſtud ſacramentum a baptiſmo
in pluribo differt. In baptiſmo em̃ nõ tota aqua fluuij ſa
cramentuz eſl: illa tm̃ in qua fit imerſio. Hic aũt totum
criſma bñdictõne epi ↄſecratum ſacrm eſt. Alia differen
tia. ꝙ in baptiſmo aqua non manet ſacrm niſi dum duꝛat
immerſio ⁊ verboꝝ /ꝓlatio. NHic aũt criſma totum ſacr̃m
manet ↄtinue poſt bndictiõem ep̃i quouſqʒ facta fuerit in⸗
unctio.et tũc primo deſinit ꝑs criſmatis eſſe ſacrm ſtatim
poſtqᷓ aliquis fuerit inunctus ipᷣa: de hoc aüt dicet᷑ infra.
Ande dicũt. ꝙ illa ꝑte criſmatis qua vnꝰ pꝛius inunctꝰeſt
non poſſet vngi aliꝰ. 4 Ad illud qð querit᷑.dicitur pla⸗/
ne.ꝙ criſmate non ↄſecrato nõ poſſet aliqs inungi p tali⸗
liter inunctꝰhaberet᷑ ꝓ non ↄfirmato.⁊ inungeret᷑ ad con
firmatõem:in fonte tn non oſecrato licet ꝓ neceſſitate ba/
ptiʒare. Et cã buiꝰeſt. qꝛ conſecratio ſontis eſt de decoꝛe
facramenti non de neceſſitate:nõ ſic eſt bic.Illa eĩ criſma
tis bñdictio eſt de neceſſitate ſacri buius:⁊ ideo foꝛte ſic ĩ/
ſtituit eccleſia.ꝙ licet in aq̃ non conſecrata baptiʒare:ꝗa
baptiſmus eſt ſacrm neceſſitatis ſine quo ſalus eſſe nõ põt
Si em̃ aliquis eſſet in ꝑiculo moꝛtis.ſi enteqᷓ baptiz aret
in aq̃ oꝑteret aquã cõſecrari: poſſʒ moꝛi anteq; ↄſecraret᷑
et ſic ꝑiclitaret᷑ aia.Confirmatio do non ſic eſt ſacr̃m ne⸗
ceſſitatis:ideo ſolum criſmate conſecrato inſtituit eccłia
fieri ↄfirmationem. non em̃ imminet ꝑiculum ꝓ dilatõne
ↄfirmatõnis:niſi hoc eſſet ex ↄtemptu ſi. acramenti. Pret.
aqua ſanctificata eſt ↄtactu carnis xp̃i. non ſic eſt de cril.
mate. quia ergo xpᷣe hoc ſacramentuʒ non inſtituerat nec
ei vim dederat ſicut ipᷣe cõtactu ſue carnis nudiſſime vim
regeneratiuam dedit aquis. ꝓpter quod ↄueniens fuit vt
ſanctificaret᷑: quod de aqua nõ requirebatur neceſſario.
Pꝛeterea.dñs conficiendo tranſſubſtantiando paneʒ 2
vinũ in coꝛpus ſuũ conſtituit ſacrm enkariſtie.⁊ quale de
buit eſſe elementũ:vel materiale illiꝰoꝛdinamt. In ſtitutõ
aũt domini neq; qᷓtum ad quidditatẽ.neq; ꝙᷓtum ad qua⸗
litatem debuit ab bomine mutari: niſi eiuſdem boc fieret
p̃cepto. ꝓpter quod neceſſario nõ requirit᷑ conſecratio ma
terialis ipius ſacramenti eukariſtie: neqʒ vt neceſſario re
quireꝛet᷑ debuit ab eccleſia oꝛdinari ſicut eſt de materiali

.

iſtius ſacramenti.oꝛdinatũ eſt tñ ab eccłia ob reueꝛentiaʒ
ſacramentoꝝ pᷣdictoꝝ ſcʒ baptiſmi et eukariſtie et ad tæ⸗
coꝛem miſterij eoꝛundem:ꝙ fiũt quedam ↄſecratõnes ſiue
bñdictõnes anteꝙᷓ fiant ipa ſacramenta.ille tamen nõ ſũt
de neceſſitate ſacri:ſiẽ ↄſecratio ẽ in ſacro confirmatiõis.

rticuiusſecundꝰ

Onſequẽter querit᷑ de foꝛma ↄfirmatõnis.Et
pꝛimo querit᷑ vtrũ requirat᷑ aliqua foꝛma ver/
Vox in diſpenſatõne buiꝰſacramenti.Secũdo
de foꝛma ſiue te ſubſtantia foꝛme qua vtit᷑ eccłia. Tercio
æ variatõne foꝛme.Quaꝛto de efficacia eiuſdem.

¶ Primo ergoqueri S. ſ.

tur vtrũ requirat aliq foꝛma verboꝝ. O ſic: videt᷑ ꝑ ſile
in alijs ſacr̃is.¶ Contra.apli ſola manuũ impoſitõne cõ⸗
firmabãt vt dẽ Act᷑.viij.tũc imponebãt manꝰſuꝑ eos ⁊ ac
eipiebant ſpm̃ſanctũ.Sʒ qð eſt de neceſſitate ſacramenti.
vt ſunt illa q̃ ſunt de integritate:eſt inuariabile ſicut ipᷣm
ſacr̃m:ergo ⁊c. ¶ Item foꝛma verboꝝ eſt ſanctiſicãs ipᷣm
elementũ·ſicut ptʒ in illis ſacramentis in quibo eſt foꝛma
pᷣſcripta a dño.ſcʒ in baptiſmo et eukariſtia.ſᷣ in ↄfirma⸗/
tione nõ eſt aliqua ſanctificatio ipſius elementi.i.criſma⸗
tis:quia anteqᷓ fiat confirmatio ↄſecratur ab ipſo:q̊ ⁊c.
Rñſio.ꝙ neceſſaria fuit foꝛma verboꝝ in hoc ſacramẽ
0.4Ad qð obijcit᷑ ↄtra de aplis: patet rñſio ex dictis.vt
em̃ dignitas oſtenderet᷑ et auctoꝛtas acceptaret᷑:ſola ma⸗
nuũ impoſitiõe ↄfirmabãt.nulla coexiſtente foꝛma veꝛbo⸗/
rum vel materiali aliquo. Poſtea autẽ aljs ſuccedentibo
illis rõnibo ſupᷣdictis aliter oꝛdinatũ fuit ab eccłia⁊ qtũ
ad materiã et qᷓtum ad foꝛmã. Av aliud ſimiliter patet
rñſio ꝑ hoc qð ſupᷣdictũ eſt.ꝙ in hoc eſt dr̃ia inter baptil⸗
mum et confirmatõnem.ꝓꝙ in baptiſmo aqua non manet

Lonſequẽter queri⸗

756

ſacramentum niſi dum immerſio ⁊ verboꝛum pꝛolatõ du

rat. In ſacramento cõſirmationis aliter eſt vt dictum eſt.
bec eadem differentia eſt inter ſacramentum eukariſtie et
ſacrametum ↄfirmationis. IUnde patet ꝙ nõ eſt ſimile de
ſacramento hoc ⁊ illis. Quare magis requirit de neceſſi/
tate cõſecratio ſiue ſanctificatio elementi ſiue elementati
quod eſi materiale in hoc ſacramento ꝙᷓ in alijs duoboẽ.
quia aq̃ ex ↄtactu carnis dñi ⁊ ex inſtitutione illiꝰeſt ma⸗
teriale debitum ſacramenti baptiſmatis. panis 2 vinuʒ ẽ
debitum materiale ſacramenti eukariſtie ex inſtitutõe do
mini: ſi criſma non fuerit ſanctificatũ.non eſi ebitũ ſi⸗
ne ↄueniens materiale ſacramenti ↄfirmatõnis:cum non
ſit inſtitutũ materiale a dño ⁊c. .
S VU *

tur de foꝛma cofirmatonis que eſi bec. Conſigno te ſigno
erucis.et ↄfirmo te criſmate ſalutis in noĩe pa. et.f. et.ſ. ſ.
Quia videt᷑ ꝙ hec foꝛma ſit diminuta. cũ in ea non ponat᷑
boc ꝓnomen ego.quod videt᷑ ꝑ ſimile ſumptum a foꝛa ba⸗
ptiſmi que eſt. Ego baptiʒo te ⁊c. Item cuʒ boc ꝙ dicit
ego impoꝛtat auctem. hoc autem ſacramentum maioꝛem
auẽtem exigit in miniſterio qᷓ baptiſmus: eo ꝙ ſolum eſt
ep̃oꝝ:cum in foꝛma baptiſmi ponat᷑ ego:cidet᷑ ⁊c. ¶ Item
ꝑſona ↄfirmans 9firmata eque pñtes ſunt in actu cõfir⸗
matõnis ⁊ adinuicẽ referunt᷑ ſicut agens et patiens.ergo
ſicut vna ꝑſona expꝛimit᷑ ſcʒ ꝑſona que ↄfirmatur.cum di
citur. Confirmo te:⁊ alia id eſt ꝑſona ↄfirmans dæbet ex⸗
pꝛimi. ⁊ ita debet dici. Ego confirmo te. Item qusre po
nitur in foꝛma ſigno crucis magis qᷓ in baptiſmo vel alio
ſacramento. 4 YItem q̃re magis fit mentio in foꝛma ð paſ
ſione ꝙᷓ de incarnatõne vel reſurꝛectõne.4 Item in ſaẽmẽ
to moꝛtis ſcʒ baptiſini nõ ſit mentio de cruce in foꝛma: mł
tofortiꝰ nec debet bic fieri. ¶ Item q̃re in hoc ſacramento
expꝛimit᷑ materiale.i.illud quo miniſtrat᷑.vt cum dr con⸗
firmo te criſmate ſolutis.non aũt fit e.dem modo ĩ alijs
Verbigr̃a.in baptiſmate nõ dicitur baptiʒo te in aq̃ ĩmo
ſimpliciteꝛ baptiʒo.¶l Itẽ cũ hoc ſacramentũ detur ad ro
bur. videt᷑ ꝙ in foꝛma deberet dici criſmate roboꝛis ñ cri⸗
ſmate ſalutis.¶ Item ſalus nõ eſt effectus buiꝰſacramen
ti. ſine enim illo eſt ſalus.igit᷑ cum nõ ponit᷑ in foꝛma ſaẽ⸗
mentoꝝ ſine quibo nõ eſt ſalus ſcʒ iſmi et penitentie
multofoꝛtius nec hic debet poni.¶ Rnlſio.ꝙ bec fo?a cõ⸗
uenit huic ſacramento. hoc autem lacrm eſt ad conferẽdũ
robur xp̃iano ad ↄfitenduʒ viriliter fidem xp̃i coꝛa inimi⸗

cis eiuſdem. Ad banc aũt ↄfeſſionem requirunt᷑ tria que v

—

miniſtrãt robur ↄfitenti. vnum eſt noticia pᷣme ⁊ incõmu⸗
tabilis veritatis. que tenet ratõnem in rectitudine ne de⸗
clinet a veritate ꝑ deuiũ erꝛoꝛis.qð expꝛimit᷑ cũ dicitur in
noiĩe p. ꝛ. f. et.ſ.ſ. Aliud eſt memoꝛia moꝛtis ſalnatoꝛis.in
qua ipᷣe ꝑ crucem de nr̃e ſalutis aduerſaꝛijs triumphauit:
que excitat ad inſurgenduʒ ↄtra hoſtes fidei. qð expꝛimit᷑
cum dicit᷑ ſigno crucis. Terciũ eſt vnctio ſpũalis que vir-
tutem miniſtrat ad pugnandũ quaſi foꝛtis ⁊ inuincibilis
athleta ꝓ fide xp̃ᷣi.⁊ hoc ꝑ acceſſum ⁊ ↄſtantiaʒ ſiue firmi
tatem volũtatis:qð expꝛimitur cuʒ dicitur criſmate ſalu⸗
tis. Ad illud gᷓ quod pꝛimo obijcit᷑.dicendũ ꝙ nõ eſt ſile
te baptiſmo et hoc ſacramento.baptiſmus em̃ eſt ſacëmen
tum neceſſitatis. ꝓpter quod neceſſe eſt vt coartet᷑ intẽtio
baptiʒandis:ita ꝙ referatur ad actum exercitum. ſacẽmẽ⸗
tum autem iſtud non eſt hmõi. Pꝛe.ſacramentum bapti⸗
ſim eſt ſacramentuʒz fidei diſtinguens fideles ab infideli/
bus.hec autẽ diſtinctio eſt ex actu baptiſmatis: ꝓpter qð
ↄuenit ꝓ ponat᷑ pꝛonomẽ diſtinctiuũ ⁊ diſcretũ in foꝛma.
hec añt diſtinctio ſupponit᷑ in ↄfirmatõne.4 Si obiüjcitur
ꝙ ſimiliter et confirmatio diſtinguit.dicendum ꝙ h̊ verũ
eſt: non tamen eſt ꝑ ſe ad hoc ſicut baptiſmus.4 Adalið
dicenduʒ.ꝙ boc pꝛonomen ego non ponitur in foꝛma ba⸗
ptiſmi.vt expꝛimat aliquã dignitateʒ:ſed potius vt dictũ
eſt vt dirigat intentõnem ⁊ ſignificet diſtinctõneʒ.pꝛopter
quod nulla eſt obiectio ad oppoſitum de comparatõne di/
gnitatis. iĩ Ad aliud dicendum.ꝙ non eſt ſimile de cõfir⸗

N◻ D1

N erna ah X.

ye dr

360

mante et de confirmando: quia perſona confirmans per
ſe intelligit᷑ ⁊ ſufficienter cũ dicit᷑ ↄfirmo. ſᷣ nõ eſt ſic ex ꝑ⸗
te appoſiti.axꝑpoſitũ em̃ nõ intelligit᷑ in verbo ſicut ſuppoſi
tum.¶ Ad illud qð querit᷑.q̃re ponit᷑ in ſoꝛma ſigno cru⸗
cis.dðᷣm ꝙ; hoc fit vt ſic inſinuet᷑ ꝙ hoc ſacr̃ᷣm datur ĩ ro⸗
bur confeſſionis fidei xpᷣi.⁊ maxime ad articulum crucifi
xionis xpᷣi. confeſſio aũt iſtiꝰ articuli inter om̃es articłos
maxime ſanabat in obpꝛobꝛiuʒ confitentis. VUnde glo.x.
Ro.Oꝛe fit confeſſio.dicit.i Qon ſine cauſa ſignuʒ crucis
fit in fronte.i.in ſede pudoꝛis:ne xpᷣi obpꝛobria xpᷣianus
erubeſcat.diſcedat mala verecũdia:accedat ſalubris con
feſſio.non erubeſcamus de xpᷣi nomine.Inſultet᷑ nobis qꝛ
credimus in crucifirum in occiſum plane quia in occiſuʒ
Item audientibo ↄfeſſionem hꝰmõi videbatur ſtulticia et
occaſio ſcandali.j.Coꝛin.j.i os pᷣdicamus xpᷣm crucifix:
um indeis quidem ſcandalũ.gentibus auteʒ ſtulticiã.vñ
obpꝛobriũ ⁊ erubeſcentia ex ꝑte ↄfitentis: reputatio ſtul
ticie et ſcandalum ex parte audientium maximam indu⸗
cunt difficultatem conſitendi fidem xp̃i:ſimiliter et tyrã⸗
nidis pꝛincipum in temptantium mortem confitentibus
pꝛopterea neceſſarium fuit vt expꝛimeretur aliquid quo ĩ
ſinuaretur pꝛopter quod datur hoc ſacramentuʒ. Ex hoc
patet quare magis fit mentio de paſſione ſiue de cruce qᷓ
de incarnatõne ſiue reſurꝛectõne.¶ Ad aliud dicendum.
ꝙ differenter reſpicit paſſioneʒ domini iſtud ſacramentũ
et ſacramentum baptiſmi.et ſacramentum penitentie.et
ſacramentum euchariſtie.iſta ſpecialiter reſpiciũt paſſio
nem. baptiſmꝰem̃ reſpicit ſepulturam paſſionis ſᷣm illud
qð dicitur Ro.vj.Quicũq; baptiʒati ⁊c. penitentia dolo
rem: euchariſtia caritatem ipſiꝰqui paſſus eſi.ſᷣm ꝙ dicit᷑
Luce.xxj.Deſiderio deſideraui ⁊c̃.et.xxij. Hoc facite in
meã ↄmemoꝛatõeʒ.hoc pᷣo ſacm victoꝛiam reſpicit actua
liter patientis in cruce ꝑ quem triũphauit.ſᷣm ꝙ dicit᷑ in
li. Sap̃.xiiij. Benedictũ lignum ſancte crucis ꝑ qð fit iu⸗
ſticia de ſuꝑbo dyabolo ⁊ ꝑdente genꝰhũ anũ.ij.ad Eph.
Ecrucem interficiens inimicicias ⁊c.Cum igit᷑ ſepultura
nibil aꝑtum dicat: euchariſtia caritatẽ dicat que in coꝛde
eſt: penitentia doloꝛẽ.ſiłr qui intra eſt: ꝓpter boc in forma
verboꝝ illoꝝ ſacramentoꝝ non expᷣſſe ponit᷑ ſignum moꝛ⸗
tis eius.Sʒ quia in victoꝛia crucis expᷣſſe oſtenſus eſt do
minꝰmoꝛtis.ſᷣm ꝙ dicit᷑ Luc.xxiij. Aidens aũt Centurio
⁊c.Et.xv.Mar. Elere hic homo ⁊c. Oſee.xiij. Ero moꝛs
tudo moꝛs: ideo in iſto ſacr̃o victoꝛie ſignũ expꝛimit᷑ paſ⸗
ſionis.vt ſicut ipe patiendo in cruce ꝑ crucẽ vicit:ſic ille ꝗ
ofirmatur vᷣtutem accipiat ꝑ verbuʒ crucis qua patiendo
vincẽ valeat aduerſarios crucis ad ſiłitudinem crucifixi.
Ao h̊ qð querit᷑.q̃re in h̊ ſacro exprimit᷑ materia ⁊c̃.di
cendũ ꝙ ꝓpter difficultatẽ actꝰad cuiꝰ executõeʒ roboꝛat
hoc ſacr̃jm non ſolum requirit ꝙ foꝛma huiꝰ ſacramẽti ſit
oꝑatiua:ſed inſinuatiua ſiue eruditiua.vt in foꝛma expri
matur ad qð tenet᷑ qui ſuſcipit hoc ſacramentũ. At enim
hr de ↄſe.di.iiij.ſpũſſanctus.In baptiſmate regeneramur
2 vitã: poſt baptiſmũ confirmamur ad pugnã. pᷣparetio
aũt ad pugnã ſignificat᷑ inunctõne criſmatis vt er ſupᷣdi⸗
ctis patet: tangit᷑ ergo h materia. vt ꝗ confirmat᷑ ſciat ad
quid ↄſirmatur: qm ad aliquid arduũ et difficile.quod eſt
ofiteri fidem xp̃ᷣi in aduerſis.quod non eſi in alijs ſacr̃is.
Ad aliud qð ſequitur. ꝙ duplex eſt effecthui⸗ ſacr̃i ſu⸗
ſtinentia ſcz et ꝑſ. euerentia. Pꝛimũ notat᷑ in hoc qð dicit᷑.
Conſirmo te in fide quã in baptiſmo ſuſcepiſti. Secũduʒ
notat᷑ in hoc ꝓ dicit ſalutis:quod impoꝛtat ↄſumatõnem
ſuſtinentie. et ideo cum iſtud ſit dignius ſcʒ ſalus finalis
ᷓ robur ſuſtinentie: ꝓpter hoc magis dicit criſmate ſalu⸗
tis ꝙᷓ; criſmate roboꝛis.maxime cum pceſſit effectus robo
nis in actu ↄfirmatõnis cum dixit ↄfirmo.¶¶ Ad aliud di⸗
cendum. ꝙ duplex eſt ſalus. vna eſſ in euaſione mali pꝛete
riti:et iſta ꝓprie datur in ſacramento baptiſmi et peniten

tie. Alia eſt ſalꝰq eſt victoꝛia futuri mali ſcʒ dugne exteri⸗

oꝛis:et iſta ꝓprie dat᷑ in hoc ſacramento.Cum & obijcitur
ꝙ effectus boſacramenti nõ eſt ſalꝰ:patet qualiter reſpon
dendũ eſt. Cum aũt ſubiũgitur ꝙỹ ſalus non ponit᷑ ĩ foꝛma

ſacramentoꝝ ſine quibus non eſt ſalus ⁊c. Dicendũ ꝙ ſa
lus ſᷣm ꝙ eſt effectꝰbaptiſmi et pnĩe.nõ ſumit᷑ generaliter
ſ ſpãliter.ſiue acceptõne ſpũali ſᷣm ꝙ eſt effectꝰiſtiꝰſacr̃i.
ꝓPter qð non eſt ↄſimilis ratio quare deberet poni in foꝛ⸗
ma iſtoꝝ ſacramentoꝝ et iſtius.

Konſequenter que/ S. ij.

ritur de variatone foꝛme.ſicut enim tactum eſt.ſᷣm diuer
ſas ↄſuetudines diuerſaꝝ eccleſiaꝝ vaꝛiatur foꝛma veꝛbo
rum.qð vr̃ minꝰbene fieꝛi.ſic foꝛa verboꝛuʒ eſt de integꝛi⸗
tate huiꝰſacramenti:ſicut illud qð eſt maxime neceſſariũ
qð aũt tale eſt inuariabile eſt:& foꝛma verboꝝ eſt innaria
bilis.¶ Item cũ duo pꝛincipaliter ſunt de integritate hu⸗
ius ſacr̃i ſcʒ materia et foꝛma.hoc eſt criſma ↄſecratum qͥ
fitipᷣa vnctio:et forma verboꝛum que ꝓfertur in ipſa vn⸗
ctione.illud qð eſt materiale eſi inuariabile.opoꝛtet enim
ꝙ ſit criſma et conſecratuʒ:ſimiliter videtur ꝙ illð quod
eſt foꝛmale eſt inuariabile.i¶l Item in ſacramento baptil⸗
matis et altaris non poteſt eſſe foꝛme verboꝛu ſatio.
a ſimili videtur ꝙ neq; in ſacramento iſto. d hoc di⸗
cendum.ꝙ licet ſoꝛma ſupᷣpoſita ſcʒ qua vtitur eccłia Ro
mana ſit ſecuriſſima et maxime tenenda: nihilominꝰalie
ſufficiũt et ſunt ſuſtinende.Ad huiꝰaũt queſlionis tetmi⸗
natõnem valet illud qð rñdet Aug.in quadã epta ad va⸗
lerium Maydaburgeñ epᷣm.querentẽ de diuerſitate mo
doꝛum que fiũt circa celebꝛatõʒ ſacramentoꝝ dicẽs. Sic
habemus a ſanctis patribo ꝙ ſi vnitas ſeruat᷑ caritatis

in fide catholica:nihil efficit ↄſuetudo diuerſa.et ſi multe

ſunt diuerſitates que nõ in ſumma ſacr̃i neq; ĩ virtute eiꝰ
aut fide diſcoꝛdant.neq; om̃es in vnam ↄſuetudineʒ colli⸗
gi pñt.eſtimo in pace potius ↄcoꝛditer tolerandas:qᷓ; di⸗
ſcoꝛditer cũ ſcandalo damnandas. Ex his patet q̃ diuer⸗
ſitas toleꝛanda eſt. Summa ſacr̃i intelligunt vt eſtimo
illa que pᷣciſe requirunt᷑ ad eſſe ſacramẽti.Ad foꝛmaʒ hãc
vt eſtimo reꝗritur expᷣſſio ↄſignatõnis ⁊ ↄfirmatõnis cuʒ
materia ⁊ inuocatõe trinitatis que ſi expꝛimant᷑ ⁊ fiat ca
riatio in oꝛdine verboꝛum vel mutatõne dictionũ. vt ſi in
vna foꝛma dicat᷑ criſma ſanctificationis:in alia criſma ſa⸗
lutis:nõ iudicãda eſt vaꝛiatõ foꝛme.nec bmõi vaꝛiatõ ob⸗
eſſe põt dũmodo q̃tuoꝛ pᷣtacta exprimant᷑.¶ĩ Ex his patet
rñſio ad duo primo obiecta ꝑ hoc ꝙ ex variatõne hmõi ñ
variat᷑ aliquid qð ſit de integritate ſacr̃i.cum ſemꝑ illa q̃
tuoꝛ in quibo foꝛme integritas ↄſiſtit ↄſeruãtur. Pꝛe. for⸗
te in ipᷣa materia aliqñ accidit variatio aliqua.Cũ enim
criſma qð eſt materiale in hoc ſacro conficiatur ex oleo et
balſamo:eſtimo ꝙ nõ ſꝑ tenet illa ↄfectio.i.mediũ indiui
ſibile.¶¶ Ad vltimũ dicenaũ.ꝙ ſecus eſt de ſacris quoꝛum
foꝛme ſunt inſtitute ab oꝛe dñi et de bis que ab hũana ꝓ⸗
uidẽtia inſtituta ſunt. qᷓ em ab homine oꝛdinata ſunt: ab
hoĩe poſſunt mutari.Que aũt a do inſtituta ſunt:non ni
ſi dictãte deo debent mutari.

¶ Lonſequenter que S. iiij.

ritur dæ efficacia foꝛme.ſ.vtrum a virtute verborũ.q ſunt
te foꝛma: ſit ipſum criſma ſacrm vel non. Eꝛ ſic: videtur
ꝑ verbũ Aug.qð eſt hoc.Accedens veꝛbũ ad elementũ fit
ſacr̃m. Item idem videt᷑ ꝑ ſimile in alijs ſacr̃is.¶ Item ſi
eſſet ſimpliciter ſacr̃m anteqᷓ; pꝛoferꝛetur foꝛma verboruʒ

pſcripta ex ſola ↄſecratõne ep̃i:tũc a quocũq; fieret inun⸗

ctio ipᷣe inunct ofirmaretur: hoc autem eſt falſum. q ⁊c̃.
Contra. Hug.d ſancto Aic.Sacr̃m eſt viſihile ⁊ cor⸗

ꝑale elementũ.foꝛis ſenſibiliter ꝓpoſitũ:ex ſimilitudine re

pñtans:er inſtitutõne ſignificans:ex ſctificatõne inuiſibi
lem gram ↄtinens.ꝑ hãc rõnem videt᷑ ꝙ criſma ex ſctiſica
tõne ep̃i stineat gr̃am inuiſibilẽ.et ſi hoc:eſt ſimpliciter ſa
cramentum ante inunctõnem. Iteʒ in ſacramento alta⸗
ris ex ↄſecratõne ⁊ virtute verboꝛum quibus fit conſecra/
tio panis anteꝙᷓ fiat aliq conuerſio in vſum hominis ẽ cõ
pletũ ſacr̃m· a ſimili videt᷑ in ꝓpoſito ꝙ ex ↄſecratõe facta
ab epo ipᷣm criſma efficit᷑ ſacrẽ̃m ꝑfectũ anteqᷓ fit inunctio
eiꝰꝗ dʒ ↄfirmari.⁊ ita idẽ ſegtur qð pꝛius. 6 Rñſio.ꝙ a

— — — — — — — — — —. (.4 ,·1ß

—⁊ — —M

tn
Grii
Pria
eben

am,
ehnn
bol

ed
10
lie
n
t⸗
M
e

e
5
i
di

ino

nim
os
ivi
Oron
n,
Nr
onni

11/

M̃ͦ
ſunt
tur
fit
nſi
pruz
nan⸗
t.
1cor⸗
nnere
piſcbi
iiſica
ſerſt
alte
ſeen
gi
ſun
nni⸗

94

¶ Mueſtio

virtute verboꝛum que ſunt de foꝛma p̃ſcripta ſit ip̃m criſ⸗

ma ſacrjm. m ꝙ ſacm dicit ſolum illud qð efficit qð figu
rat. ab inũctione em̃ criſmatio facta ab epo cũ ꝓlatõne v⸗
boꝝ pᷣſcriptoꝝ efficit᷑ inunctꝰfirmat in gra. Eñ ↄceden
de ſunt rõnes ꝓ ꝑte iſta inducte. Criſina aut ex ↄſecratõe
eßali virtutẽ ſiue aptitudinẽ accipit ad ofirmandũ bapti⸗
ʒatuz in gr̃a:ſicut aq̃ ex ↄtactu carnis xpᷣi mũdiſſime rece
pit virtutem ſine aptuudinẽ mũdandi ab originali. Põt
ergo dici. ꝙ eriſina in ofirmatõne ep̃i virtuteʒ accipit ba
ptiʒ atũ ↄfirmandi in gra. et illa virtus ſiue aptitudo ꝑdu
citur in actũ ſine effectũ in vnctõne: in platõne verboꝛum
foꝛme pᷣſcripte:q̃ ſunt ↄſigno⁊ confirmo te 2c. 4l Ad illud
qð obycit᷑ ꝙ elementuz ey ſctificatõne inuiſibilem cõtinet
gram ⁊c. Ricendũ ꝙ hec ſanctificatõ eſt er virtute verbo
rum ißius foꝛme. EUñ bmõi ſanctificatõeʒ recipit aq̃ ĩ in⸗
tinctõne eiꝰqui baptiʒat cuʒ dicit baptiʒzo ie in noĩe p· 7c.
Silr criſina in inũctiõe cũ dẽ ↄſigno te ⁊c· ¶ Si aut ſum⸗
pta occaſione ex dictis quereret᷑.q̃re criſma conſecratum
ab eßo anteqᷓ inungat᷑ confirmandus:dicit ſacẽ̃m magis
ᷓ aq̊ anteqᷓ imergit in ea qui dʒ baptiʒari.cum aq̃ ex con
tactu carnis xp̃ᷣi babeat virtutẽ abluendi a pcẽo:ſicut cri
ſina ex ↄſecratõne epᷣali bʒ virtutem confirmãdi in gratia
Pot rñderi ꝙ licet aqᷓ hẽat virtutem ſiue ydoneitatẽ:tam
vſus aque non eſt pᷣciſe deputatꝰad boc:ſicut vſus criſma

—

tis eſt pᷣ iſe determinatꝰad hoc ꝙ iße confirmet᷑. Uñ cril⸗

ma nõ ſolũmodo ſoꝛtit᷑ nomẽ ſacramenti a virtute vł ydo

neitate ad hoc ꝙ ipᷣo fiat confirmatio:ſ̊ ad boc:⁊ a deter⸗
minatone pciſa vſus ipius ad hoc.non eſt ſiłr ð aq̃.¶ AD
aliud dom. ꝙ ſacrm altaris in duplicem vſum cedit.ſcili⸗

cet ſacr̃aleʒ ⁊ ſpᷣalem. dupłr em̃ ſumit᷑ ſcʒ ſacramentalit

1 ſpũaliter. nec fuit inſtitutũ vt in vnicum vſum veniret: h

in duplicẽ. ꝓpter quod opoꝛtuit ꝙ anteqᷓ; ſumeꝛet᷑ ſaẽmen
taliter: ↄpletum eſſet ſacrm. vt ſic ſpũaliter eo vti poſſet
nõ ſiłr eſt de ſacramento ↄfirmatõis. qdð inſtitutuʒ fuit nõ
vt ſpũaliter ſumeret᷑ p vt ſacr̃aliter. de ſacramẽto altaris
dici᷑. Crede ⁊ mãducaſti.Qon aũt dẽ de hoc ſacramẽto.
crede.⁊ confirmatꝰes.ꝓpter qð hoc ſacr̃jm nõ eſt ↄpletum
anteqᷓ; datur et accipit᷑ ſacramentaliter. licet em̃ ſuſcipien
tium ſacr̃m baptiſmi et ſacmentum iſtud quidam ipᷣm ſu
ſcipiũt ſacramentaliter.quidam rem ſacrᷣm: tñ inſtitu⸗
ta ſunt iſta ſacramẽta. vt ĩdiſtincte aceipiatur ipᷣm ſacẽm
⁊ res ſacr̃i:nõ ſic eſt de ſacramento altaris.

Nueſtio. xxv. de vtilitate ſa

eramenti confirmatõnis:.

Equitur de vtuita/

te huiꝰſacr̃i et pꝛimo de vtilitate in gene⸗
rali.Scðo de vtilitate in ſpãli.Circa pꝛi⸗
mum pꝛimo querit᷑.vtrum hoc ſacramen
tum ſit alicuiꝰvtilitatis ſimpliciteꝛ. Se⸗
cundo vtrum vtilitatis que eſt neceſſitatis.

embꝛum primnum

tatis.dicit enim Melchyades papa.qᷓuis
ſufficiat regeneratõnis officia:victuris tam̃
Ne vccia ſunt ↄfirmationis auxilia.Contra.
iiij.ſen. dði.j. Per baptiſina mũdamur: ꝑ euchariſtiã ĩ bo⸗
no cõſumamur. baptiſmꝰeſtus vicioꝝ extinguit:euchari⸗
ſtia ſpũaliter reſicit. Sʒ in his.ſ.mũdatõne ⁊ bonoꝝ cõſu
matõne cũ alijs ibi tactis ſufficienter hñtur q̃ regrunt᷑ ad
ſalutẽ:igit᷑ ↄfirmatio ſuꝑfluit.¶ Item tam ſacr̃m vtilita⸗
tis qᷓ neceſſitatis pᷣfigurata fuerũt in lege.ſ.in aliquibus
ſacramẽtis legis.vt baptiſmꝰi circumciſione:euchaꝛiſtia
in agno paſcali.Siłr dõm de e. Bientauiie;
trina inunctio dauid ſignat trinã in ctõeʒ ↄferendã mẽ⸗
bꝛis eccłie.pꝛimo em̃ fuit dauid inunctꝰin regem in domo
patris ſui in bethleem.. Reg.xvj. hec autem inunctio ſi⸗
gnificauit vnctioneʒ baptiſmalem. Secũdo vnctus fnit in

minus paceʒ vndiq; ab vniuerſis inimi

Irca pꝛimuʒ pꝛimo oñdit᷑ ꝙ eſt alicuiꝰ vtili

xxv.

Ebꝛon. ſuꝑ duabus tribubus.·ij. Reg. i· qaue vnctõ ſignili
cabat vnctõeʒ ↄfirmatõnis. Prima em̃ vnctõ fuit ĩ ſignũ

future ptatis.qui licet tũc vnctus eſſet:nondũ habuit vſũ

regnandi neq; ptatem: qua ſignat vnctio baptiſmatis in

q̃ nondũ regnat lib.arb.qꝛ nondũ eſt vſus ſue poteſtatis.

Per ſcdam vnctõeʒ dauid q̃ accepit poteſtateʒ ⁊ vſum re⸗
gnandi ſignat᷑ vnctio confirmatõnis. ꝓ quã ydonei fiunt

ad regenerandũ 2 hoſtes ebellandũ. dauid em̃ ptꝰ ſcõᷣaʒ
vnctõneʒ hoſtes foꝛtiter debellauit.Lercio vnctus fuit in
Ebꝛon ſup.xij.tribo.ij. Reg.v. qua ſignat᷑ vnctio glorie. q̃
pabita habet᷑ ptas plena et plenũ dominiũ regnandi. En⸗
de.ij. Reg. vij. Cũ ſediſſet rex in domo ſua 2 dediſſet ei do⸗
icis ſuis: ⁊2c. Uel il
la vnctio ſignat ceriſmatõem epiſcopoꝝ ꝓpter ſi ubiectöõnem
multoꝝ. Sed iſta dicere nõ eſt rñdere ad queſtionẽ pꝛeta⸗
ctam. quia et ſi hec triplex vnctio aliam triplicem pᷣſigna⸗
uit:non tñ fuit hec pᷣſignatio ꝑ ſacramenta legis.ſicut fu⸗
it de baptiſmo et alijs ꝓpter qð non videtur rnſio ſuffici⸗
ens. Rñdeo ꝙ ſacr̃m illud eſi maxime vtilitatis.¶¶ Ad p⸗
mum ↄtra hoc obiectũ dicendũ.ꝙ licet ſ acramentũ bapti
ſmi 7 euchariſlie ſufficiant illi qui non eſt lapſus poſt ba⸗
ptiſmum in culpã:nihilominꝰvtile eſt ſacramentum illud
ne labat᷑ in culpam. quia em̃ vt ait Zob.vij.milicia eſt vi⸗
ta hominis:valde eſt ſacramentũ pꝛeſians robur in certa

mine ptra vicia et temptatõnes.quia·ij. Thi.ij. ¶2õ coro⸗

nabit᷑ niſi qui legitime certauerit.Et maxime ad pꝛeſtan⸗
dum robur ad ↄfitendum xpᷣm crucifixum ſiue fideʒ illiꝰ.
Pre. ſacramentũ enchariſtie dicit᷑ conſumare in bono.qꝛ
eſt ſacramentũ amoꝛis a quo eſt ↄſumatio in bono.j. thi.
j. Finis pcepti eſt caritas. Preterea illud argumentũ nõ
valet. iſta ſufficiũt ad ſalutem: ꝗ̊ quecũq; alia preter H ſu⸗
ꝑfluunt. Quedã em ſunt neceſſaria ad ſalutem. quedã ex⸗
pedientia. eceſſaꝛia em̃ ſufficiunt non tñ ſuꝑfluunt expe
dientia. Abi aũt fit queſtio de illis que neceſſario reqrun/
tur tenet hoc argumentũ.hec ſufficiũt: ergo alia ſuꝑfluũt

vt ſi arguat᷑ ſic hec ſufficiũt neceſſitati rei: Salia ſuꝑfluũt

neceſſitati illius.i.ñ requirunt᷑ neceſſario ꝙ res ſit. ¶ AdD
aliud dicendũ.ꝙ rñſio pᷣtacta ſcʒ de vnctõne dauid nõ ſuf⸗
ficit. ꝓpter hoc dᷣm. ꝙ licut dicit᷑ Ro. x. Ninis legis chri⸗
ſius ꝓpter hoc ſolũ illa ſacramenta fuerũt pᷣfigurata alijs
ſacramentis in lege:que fuerũt inſtituta in xpᷣo ⁊ pᷣcepta.
ſicut baptiſinꝰ vlt. ANDath. pnĩa.ij. Math. Henitentiam
agite. Dꝛdo Math.xxj. Mcunq; ſolueritis euchariſtia

xxvj. mat. Sacr̃m at ↄfirmatõis oꝛiginẽ huit a ſpũ ſcko ꝗ

ↄfirmauit diſcipulos die penthe. Act. ij. ⁊ ↄſequenter exer
citiũ ab apłis. ¶ Si obijcit ↄtra pdicta ꝑ verbũ Hug. di⸗

centis.criſmatis vnctõeʒ iaʒ ab antiqͥ.in ve. teſt. inſtitutã

legimꝰ: qꝛ tũc quidã reges ſolũ et ſacerdotes liniebantur

quoꝝ vnctõne ſingularis ille vnctꝰp̃figurabat᷑:ꝗ p cũctis
ꝑticipibo ſuis vnctꝰeſt. vt cũ illo pticiparẽt in noĩe:ꝗ ꝑti⸗
cipes illiꝰeſſe mereꝛent᷑ in vnctõne·a criſmate em̃ xpᷣe dici
tur.⁊ a rpᷣo xp̃ᷣianꝰnoĩatur.dici põt ꝙ ex ver bo Hug. non
habet᷑ ꝙ hoc ſacrẽ̃m fuit pᷣfiguratuʒ vnctõne aliqua legali
Fer rxp̃i vt ex ip̃is verbis patet.

—

mbꝛum ſecundũ

Onſeq̃nter querit᷑ ſi ſaccẽ̃m ↄfirmatõis Ene⸗
ceſſariũ ad ſalutẽ? nõ: videt᷑. Ex qͥ ſacr̃o
baptiſmatis ↄferunt᷑ oĩa qᷓ nccia ſunt ad ſa⸗
