. dote. igit ⁊c᷑.q¶ Itẽ nullꝰdẽt accuſationẽ aliquã ꝓponer ĩ
iudicio exterioꝛi ſi nõ bʒ ꝓbationẽ iuris vłꝑ teſtẽ. ſilꝛ
nec ĩ indicio pñiali dʒ quis aligd ꝓponere niſi hẽat teſtẽ
oſciẽtiã vł legẽ mẽtis q hoc dictet.eꝛgo cũ ĩ pẽto qð nõ fe
cit nõ hẽat teſtẽ oſciẽtia: vꝛ illo nõ poſſit ſe accuſa
re ĩ indicõ ↄfeſſiõis. Rñnlſio.dicẽdũ ꝙ nõ põt aligs ofi
teri peccatũ qð nõ fecit.eo ꝙ falſũ teſtioniũ cõtra ſeipin
ꝓduceret qð ꝓhibitũ ẽ fieri etiã ↄtꝛa aliũ Exo.xx. Iteʒ
qꝛ ſᷣm ꝙ dic Augꝰ. talis ↄfeſſio nõ abſolueret a reatu ſᷣ
potiꝰ ↄſtitueret reũ. Qota tñ ꝙ triplr ꝗs ↄfitet᷑ peccatũ.ł
peccatũ qð ſcit ſe feciſſe: vyl peccatũ qð opinat᷑ ſe feciſſe:x
qʒ timet ſe feciſſe.primũ peccatũ ↄfitet ſe feciſſe ſimptx.
vñ ſimpl? obligat ad cõfeſſionẽ. Scðm nõ cõfitet᷑ feciſſe
ſimpkłr. ſed opinat᷑ feciſſe.vñ nec obligat ad ↄfeſſiõeʒ ab⸗
ſolute.ſed ĩq̃ntũ ipᷣe credit ſe feciſſe illð.ſic accidit ĩ illis
qnimis hẽnt ſtrictas ↄſciẽtias.vñ freqᷓnter credunt pec
care qñ nõ peccãt.credũt dico pꝰfactũ.q; ſi crexrẽt pec
care moꝛtalꝛ ĩ ꝑpetꝛatõe oꝑis cõmitterẽt ſe diſcrimim ⁊
peccarẽt moꝛtalłr.⁊ de talibo ꝓprie dicit Gre/ꝙ bonaꝛuz
mẽtiũ ẽ ibi culpã ⁊c. Lerciũ peccatum nec qͥ ad ipᷣm nec
ſimpłr obligat ad ofitẽdũ:niſi ſub ↄditiõe vł quo ad pe⸗

nã.verbigẽa. vt ſi dicat ſi feci tale factũ vł dixi tale ᷣbuʒ

dico meã culpã ⁊ voloſbᷣire penã ac ſi moꝛtale fuiſſʒ.ꝭn
rima ↄfeſſiõe ẽ ᷣitas abſolute i re.ĩ coꝛde ⁊ in Fmõe.In
cdaẽ flitas ẽ re ⁊ ĩ Fmõe:łᷣ vitas ĩ coꝛde. vñ tał nõ mẽti
tuꝛ licʒ dicat falſũ. Ialſitasẽ em ↄtꝛa hitatẽ ĩ re vłĩ ſmo
ne.mẽdaciũ vᷣo ↄtꝛa vᷣiitatẽ ĩ mẽte vł in itẽtione.In tercia
veꝛo ẽ icertitudo.i Ald pꝛimũ q̊ dicẽdũ.q; ⁊ ſigꝗs ſciret ſe
in ſtatu ĩnocẽtie baptiſm ali vt ſi ̊ ſibi eẽt reuelatũ poſ⸗
ſet ↄfiteri peccata q̃ añ cõmiſerat ſine oſteſa.vt adiplerʒ

„

7

lexvij.

qð ſtatutũ ẽ ab eccia. Qñq; em̃ c cõfitẽdũ neceſſitate de⸗
meriti.vt qñ ꝗs peccauerit moꝛtalr. qñq; obligatõe ſia⸗
tuti ſcʒ eccie.vñ ⁊ ſigs nullã hẽꝛet cõſciẽtiã de aliqͥ pecca
to poſſʒ iteraꝛe añ acta ⁊ pfeſſa vt ſtatuta ab eccia adim
plerʒ. Ey h̊ patet rñſio ad ſeq̃ns ĩ ꝑte.4. Illð autẽ YJoh.
Si dixerimꝰ ⁊c̃.excludit a fidelibo pᷣſũptionẽ inſticie ꝓ⸗
prie.vnuſꝗſq; em̃ ſi del dẽt ſe reputure pctõreʒ.nec credo
ꝙ aliꝗs poſſz ſñ pᷣſũptiõe reputare ſe eẽ oĩno ſñ peccato
niſi foꝛte er ſpeciali reuelatõne. OPre.⁊ ſi nõ hẽat pcta in
cõſciẽtia.nõ ꝓpt᷑ G̊ dẽt reputaꝛe ſe iuſtũ.j.Coꝛ.iiij.i Abil
mihi cõſcius ſũ.ᷣ̊ nõĩ h̊ iuſiificatꝰ ſum.¶ Ad aliud dicẽ
dũ.qꝙ nõ ẽ ſiłe de cõtritiõe ⁊ ſatiſſactiõe ⁊ ↄfeſſiõe.Qaʒ
nũqᷓ aliꝗs põt eẽ certꝰ de ſufficiẽti ↄtritione vł ſatiſſacti
one. iõ qntũcũq; ↄterit᷑ ł ſatiſſaciat nũqᷓ illa ↄtritõ vł
ſatiſſactõ ẽ ſu ꝑabudãs qtũ ad ipʒʒ.qᷓuis ſuꝑabũdãs ſit
ſm rei ᷣitatẽ.⁊ iõ nlłʒ ẽ ibi pcim̃ vſᷣ potiꝰacꝗſitõ maioꝛis
mẽiti. ð ↄfeſſiõe vᷣo ñ ſic ẽ:imo ð illa pĩ ꝗs ⁊ dz eẽ certꝰ.
Itẽ nõ ẽ ſiłe.qꝛ actꝰ ↄtritõis ⁊ ſatiſſactois iſoꝛmãt᷑ cari⸗
tate vt ꝑ ſe patʒ qꝛ ↄtritio ⁊ ſatiſ factio ſemꝑ meꝛitoꝛia ẽ
⁊ ſi nõ ſemꝑ deletiõis culpe ⁊ remiſſiõis pene.vt in iuſti
ſicatis totaliter qꝛ ſtatĩ euolãt pꝰ hãc vita ẽ tñ meritoꝛia
augmẽti gre ⁊ iuſticie.⁊ auginẽtũ gꝛe rñdʒ ↄtritiõi in vi⸗
ris ſãctis: et ſatiſſactio augmẽto iu ſticie.Cõſeſſio ðo ĩ q̃ᷓ
dicit ꝗs ſe feciſſe peccatũ qð nõ fecit ſciẽteꝛ:nõ põt eſſe ex
caritate 7 idᷣo nec laudabił.¶ Ad iloð Gre. bonaꝝ mẽti⸗
um eſt ⁊c. dicendũ ꝙ intelligendũ ẽ de cognitiõe creduli⸗
tatis id eſt bonaꝝ mẽtiũ eſt credere ſiue opinaꝛi peccatũ
vbi nõ eſt peccatũ.ad hmõi aũt cognitionẽ nõ dẽt ſequi
oſſertio ↄfeſſionis:ſed eo mõ quo tactũ eſt. ¶ Ad illð qðᷣ
obijcit ꝙ ĩ dubijs ⁊c.dicẽdũ ꝙ H intelligit᷑ ĩ illis dubijs
in qbo optet alteꝛã ptẽ eligere abſolute ſicut patʒ de via⸗
toꝛe cui occuꝛrit biuium. In dubijs vo in qho nõ eſt ne⸗
ceſſario alterã ꝑtẽ eligeꝛe abſolute:nõ intelligit᷑ ꝙ ſit ali
qua ꝑs eligẽda ſimpłr: pᷣ tm ſbᷣ cõditiõe.⁊ ̊ mõ eſt ĩ ꝓpo⸗
ſito. qᷓuis em̃ dubiu ſit alicui.vtrũ peccauerit moꝛtalłr t
nõ peccauerit:nõ tñ de bʒ alteꝝ affirmare abſolute. vnð
nõ dẽt ↄfiteri ſe peccaſſe moꝛtałr ſimpłr ſed ſub cõditiõe
dicẽdo ſi peccaui moꝛtalr dico culpã.hoc aũt nõ eſt ↄfite
ri peccatũ qð nõ fecit ſimpłr:ſed ᷣm qd. Ad alið qð q̃ᷓ
rit᷑ quare nõ põt quis ↄfiteri ſe feciſſe aliqd qð nõ fecit
ſicut aliq̃le quale nõ fecit.bñ em licʒ ↄfiteri aligꝗd eẽ mor
tale qð eſt veniale dũmõ ↄfitẽs hẽat ĩ ↄſciẽtia ꝙ ſit mor⸗
tale.dicendũ ꝙ immo põt dũmõ hẽat h̊ in ↄſciẽtia.vtpo⸗
te ſi aligs hẽat in ↄſciẽtia ꝙ cognouerit nõ ſuã nõ tñ ita

ell:ſed qñ credebat cognoſcere nõ ſuã cognouit ſuã.ſi ta

lis ↄfitet᷑ ſe cognouiſſe nõ ſus:bñ ↄfitet᷑ licʒ nõ cognoue⸗

rit nõ ſuã ſed ſuã.vñ cũ cõſciẽtia tali ſicut licʒ aliquẽ cõ⸗

„

fiteri ſe feciſſe quale nõ fecit: ſic licʒ cõfiteri cũ cõſciẽtia

tali ie feciſſe aliqd qð nõ fecit. ſed nec hoc nec illud debʒ

quis conſiteri contra ſe.ſcilicet conſcientiã ſuam.

rticulus ſextus
Onſequenter qrit᷑. An licʒ diminuere ↄfeſſi⸗
onẽ ⁊ cõfiteri paucioꝛa peccata ꝙᷓ fecit.ꝙ ſic:
ri k. Regla eſi in theologia. qꝛ mala facimꝰ
mali ſumꝰ nõ qꝛ bona facimꝰ boni ſumꝰ. Si autẽ qꝛ ma

la facimꝰ mali ſumꝰ:igit᷑ ſi malũ vł mala deſinimꝰfaceꝛe

in pte deſinit mala facere: ergo ĩ

mali deſinimꝰ eẽ. Itẽ ſi affirmatio ẽ cã affirmatiõis:⁊
negatio ẽ cã negatiõis.igit᷑ ſi mala xeſinimꝰfaceꝛe in ꝑte
ceſinimꝰeẽ mali in pte.ſ̊ penitẽo ⁊ cõfitẽs vnã ꝑtẽ pctoꝝ
ĩ ꝑte deſinit melꝰ eẽ. h er
pedit deſinere malꝰ eẽ in ꝑte:igit᷑ ⁊ penitere cõfiteri in
ꝑte. ¶ Itẽ cõfiteri h̊ peccatũ eſt bonũ ſilłr cõfiteri illð pec
catũ eſi bonũ. nec cõfiteri hoc peccatũ hẽt ꝙ bonũ eſt ex
cõfeſſiõe alteriꝰ: ergo bonũ eſt ꝑ ſe cõfiteri h̊ nõ cõfitẽdo
illð. ¶ Itẽ in cura coꝛꝑali coexiſtentibo pluribo infirmi⸗
tatibo bñ curat᷑ vna ſine alia.a ſimili videt᷑ in cura ſpũa⸗
li. ¶ IUẽ aligs luxrurioſus ꝑ ꝓceſſũ tꝑis de auaꝛo fit ꝓdi
gus vl adminꝰ nõ auarꝰ:manẽte tñ ↄtinue lururia in eo
tollit᷑ igit᷑ in iſto vnũ peccatum alijs remanẽtibo. Sed ſi
vnũ petm̃ tollit᷑ ſñ alijs.⁊ pctm̃ ñ tollit᷑ ſñ ↄtritõe ⁊ pfelſi

de⸗

—

one:igitur confitendũ eſt vnũ non confitendo alia. 4I Itẽ
aum.j.nõ ↄſurget duplex tribulatio.et alia lr̃a dic.nõ
iudicabit deꝰbis in idipᷣm.q̊ ſi iſte confiteat᷑ quedã pctᷣa et
quedã retineat.2 ſacerdos de cõfeſſie pnĩam iniũgat con⸗
dignã. ⁊ cõfitens totã illã faciat: non puniet᷑ a deo in futu
ro/ꝓ illis.Aliter eniʒ conſurgeret duplex tribulatõ.⁊2 ita
videt᷑ ꝙ teus remittit huie pcta q̃ cõfitet᷑ 2 alia non remit
tat. ¶ Item ſup illud Yoh. viij. Qui ſine pcto eſt pᷣmo mit
tat in eaʒ lapidem. Ang. dic. ꝙ erãt in moꝛtali:ß̊ venialia
erant eis dimiſſa ꝑ cerimonias. Ex h̊ ptʒ ꝙ venialia qñq;
dimittunt᷑ nõ dimiſſis moꝛtalibns. ̊ venialia ſunt maio
ris ⁊ foꝛtioꝛis inberentie ꝙᷓ moꝛtalia: igituꝛ vt videt᷑ vnuʒ
moꝛtale qñq; dimittit alio nõ dimiſſo. igit᷑ expedit dolẽ et
cõfiteri de vno:et ſi nõ ſit doloꝛ ⁊ cõfeſſio de alio. ¶¶ Itẽ du

plex eſt modꝰſeꝑatõis fideliũ ab eccia. vnꝰẽ ꝑ vinculũ cul

pe:aliꝰẽ ꝑ vinculũ excoĩcationis.Sʒ exñte aliqͥ ſeꝑato ab
eccłia vinculo multiplici excoĩcatõis.licitũ eſt ipᷣm recon
ciliare eccłie ꝑticłarit.i.ꝑ abſolutõeʒ ab vno viculo: licet
nõ recõciliet᷑ vlr ꝑ abſolutõeʒ ab om̃ibo.eadeʒz rõne vt vi⸗
detur ſi ꝗs fuerit ſeꝑatus ab eccłia multiplici vincło cul⸗
pe multiplicis.ꝗ põt recõciliari eccłie ꝑticłarit᷑ ꝑ abſolu
tionẽ ab vno vinculo culpe:licet nõ recõciliet᷑ vłr.i. ꝑ ab/
ſolutõeʒ ab om̃i. ¶ Iteʒ dicit greg. pluit dñs ſuꝑ vnã ciui‚⸗
tatẽ ⁊ ſuꝑ aliã nõ pluit.⁊ eandẽ ciuitatẽ ex ꝑpte ↄpluit 2 ex
ꝑte aridã reliquit:cũ ille q ꝓꝑrimum odit ab alijs vicijs ſe
coꝛrigit.̊ ſᷣm h̊ remittunt᷑ ei pct̃a de gbo penitet: alijs nõ
remiſſis de quiba nõ penitet:⁊ ita valet diminuta cõfeſſio
Iteʒ luc · xvij.vbi logtur de mũdatõe dxcẽ lepꝛoſoꝝ dicit
quedã glo.Quiſꝗs beretica pᷣuitate vel gentili ſuꝑſtitõne
vel iudaica ꝑfidia.vel fraterno ſciſmate ꝑ dei graʒ mũda
tus fuerit.neceſſe ẽ vt ad ecciaʒ veniat:coloꝛẽq; fidei vnuʒ
alijs ſikem oñaat.ex bac glo.videt᷑:ꝙ pcta occulta nõ ſunt
ↄſitenda.vnð in fine glo.dr vicia dñs in ↄſcia ꝑ ſe⸗
ipᷣm coꝛrigit ⁊ ſanat Contra.Aug.quedã impietas in⸗
ſidelitatis ẽ.ab illo ꝗ ſuſtꝰ: iuſticia ẽ:dimidiã ſi ꝑare veni⸗
am.Ex h̊ pʒ ꝙ vnũ pctm non dimittit᷑ ſine alio. igit᷑ ſi ad
dimiſſionẽ pcti regrit᷑ ↄfeſſio:nõ eſt vnũ oↄfitendũ ſine alio
ſiue ſine alijs. ¶ Iteʒz de pe. diſt. iij. Sũt plures qͥs peccaſſe
penitet: ̊ nõ oĩno. ſeruates ſibi quedã in ꝗbo delectantur
nõ aduertẽtes dñm ſił mutũ ⁊ ſurdũ a demonio liberaſſe.
ꝑ qð docet nos nunqᷓ niſi de om̃ibo ſanari 4l YIem eodem
infra.nunꝙᷓ aliquẽ ſanauit quẽ oĩno nõ liberauit. totũ em
hboĩem ſanauit in ſabbato:qꝛ et coꝛpoab infirmitate ⁊ ani
mã ab omi cõtagione liberauit. indicãs penitẽtes opoꝛte⸗
re illis dolẽ de om̃i crimĩe oꝛto in aĩa ⁊ in coꝛꝑe.¶ Ytez ſi⸗
ne amore ði nullꝰvnq; graʒ inuenit:ſ̊ dũ hõ eſt in moꝛtali

pet᷑o hoſtis dei ẽ.ᷓ talis nõ ↄſequit᷑ veniam:q nullꝰ? reſer⸗

uans aliqð pctᷣm inuenit veniã de alio.¶KRñ.ad h̊ͥ dᷣm
eſi ꝙ nõ eſt diminuẽda ↄfeſſio.ĩmo integra dʒ eſſe nec alit
eſt ſalutaꝛis.Ecc̃i.xxxv.Salutaꝛe ſacrificiũ ẽ attendẽ mã
datis: ⁊ diſcedẽ ab oĩ inigꝗtate.vñ cõfeſſio dimidiata non
valet ad remiſſionẽ alicꝰpeti.nõ em̃ remittit dñs vnũ perʒ
ſine alijs.nt pʒ ex dictis auẽtibo.remiſſio eĩ pct᷑i fit ꝑ infu

ſionẽ gre ⁊ vᷣtutũ.gra eĩ ñ ↄpatit᷑ ſecũ aliqd perᷣm neq; vᷣtꝰ

Pre. vᷣtutes q ſunt vicijs ogoſite ↄnexe ſunt.vñ g hbʒ vnã
bʒ om̃es.¶j Ao h̊ qð qᷓ obijcit.ꝙ ſi qꝛ mala facimꝰmali ſu
mus:ꝗᷓ ⁊c.dðm ꝙ non ſeqꝗtur.qꝛ mali a nobis poſſumus
eſſe et ſumꝰ:boni nequaꝙᷓ. EIñ Aſdarci.x. emo bon? niſi
ſolus deꝰ. Glo.ꝗ ſolus: alij ꝑ ipᷣm boni.q¶. Ad id qð obr
ꝙ ſi affirmatio eſt cã affirmatõnis ⁊c.doᷣm ꝙ affirmatio
dr cãꝗ affirmatõis duptr.vel in eſſendo: vel in ↄcludendo.
hm ꝙ pᷣmiſſe ſunt cauſe ↄcluſionis:et ſic licet affirmatõ ſit
cauſa affirmatõnis:negatio tñ nõ eſt cauſa negatõnis in
ipſo.ſ̊ in ↄtrario:et ſic bene tenet hic.Si em̃ qꝛ mala faci⸗
mus mali ſumꝰ. ⁊ qꝛ mali ñ ſumꝰmala nõ facimꝰ:ſiue qa
mali deſinim?mala deſinimꝰfacẽ. Sed ſm ꝙ affirmatio
dĩ eſſe cã affirmatõnis in eſſendo:⁊ negatõ negatõnis.vt
hr̃e pulmonẽ eſt cã reſpirãdi et nõ hr̃e pulmonẽ eſt cã nõ
reſpirandi. Odm ꝙ eiuſdẽ extenſiõis dz eſſe affirmatio et
negatio qtuʒ ad tpᷣs ↄſignatũ.verbigr̃a.cũ dicimꝰ qꝛ faci⸗
mus mala mali ſumꝰ.qꝛ hec dicio facimꝰ: ↄſignificat pñas

confuſum.vnde copulat actũ ↄſignatũ pñti ↄfuſo. ſim ili⸗
ter in negatiua.vt cũ dicit᷑. qꝛ nõ facimꝰmaluz mali nõ ſu
mus.⁊ ſic negatio eſt cauſa negationis.qꝛ tũc ẽ ſenſus.ꝗqa
nec nũc malũ facimꝰ:nec nũc nec aliqͥ pñti mali nõ ſumꝰ.
Vel põt aliter dici ſicut dĩc glo.ſuꝑ illud Ko. vij. qð eniʒ
operoꝛ nõ intelligo.dimittẽ bonũ et facere malũ ſunt paꝛ
tes opinari maluʒ.dicit᷑ em̃ larga acceptõne ⁊ aſi ueta locu
tione etiã ille oꝑari malũ:ꝗ dimittit bonũ.ſᷣm bũc modũ
ſumendi oꝑari.ſ.coĩter:verũ eſt ꝙ quia malũ facimꝰmali
ſumus.ſᷣm em̃ iſtũ modũ malũ facit ꝗ bonuʒ ad qð tenet
omittit.ſumat᷑ aũt eodẽ modo in negatiua facere vt ſit ſen

ſus.qꝛ nõ facimꝰmalum neq; ↄmittendo neq; omittendo:

mali nõ ſumus. Sʒ hoc nõ põt dicẽ ꝗ confitet᷑ vnũ petᷣm
aliud nõ confitẽdo.qꝛ cũ cõfeſſio debeat eſſe integra: qui
vnum petm ↄfitet᷑ et aliud celat:omittit qð facere debeꝛet.
Ad aliud qð obijcit.ꝙ cõſiteri ̊ pcẽm eſt bonũ nec con
trabit bonitateʒ ⁊c.dðᷣm ꝙ verũ eſt.qꝛ eſt bonũ in genere.
Mec ꝙ ſit bonũ in genere bʒ ex cõſeſſione alteriꝰ pcti: ſed
in caſu ꝓpoſito ↄfoꝛmat᷑ inordinata volũtate cõfitentis.ꝗ
ſic diminuendo cõfeſſionẽ maliciã ſuã tegeꝛe intendit qð?
vicij ſiue pcti hipocriſis.de pe.diſ.v.quedã.¶¶ Ad alið qð

obijcit.ꝙ ↄcurꝛentibo pluribo modis coꝛꝑalibus bñ curat᷑

egrotꝰab vno licet nõ ab alio ⁊c.doᷣm q; nõ eſt ſile de me⸗
dicina coꝛꝑali ⁊ ſpũali.medicina em̃ ſpũalis qtuʒ ad cul⸗/
pam ẽ gra q eſt eẽntialis medicina oĩm ſpũaliũ moꝛboꝛũ.

7 vᷣtutes quaꝝ ẽ ↄnexio ind iſſolubilis. vñ gr̃a 7 virtꝰnul⸗

lum pctm ſecũ patiunt᷑.nõ ſicẽ de medicina coꝛꝑali. neq;
em̃ vna ẽ oĩm moꝛboꝝ curatiua.neq; om̃s inſe ꝑabilit ſũt
pↄnexe.pter qð põt dari aliq medicina curatiua vniꝰmoꝛ
bi et nõ alteriꝰ.q Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ luxurioſus auaꝛꝰ

fit ꝓdigus manet tñ luxurioſus ⁊c.dom ꝙ vt ſupᷣtactũ eſt

habitꝰ peti ⁊ actꝰ pcti qũq; veſinit eẽ: manẽte defoꝛmitate
⁊2 macula pct᷑i in aĩa 1 vulnẽ infixo in pctᷣo.vñ dici poteſt
ꝙ manẽte luxuria in aliqͥ.põt eſſe trãſitꝰab habitu ꝓdiga

2

litatis in habitũ auaricie. ⁊ deſinit eſſe in iſto tam actꝰ ꝙᷓ;

babitꝰ ꝓdigalitatis:̊ vulnꝰqð infixit actus ꝓdigalitatis

remanet in aĩa:donec ſanet᷑ ꝑgram...Ad illud Qaum. j.
õ iudicabit deꝰbis in idipᷣm.ddᷣm ꝙ; intelligit᷑ vbi aliqꝗs
plenarie ſatiſſfecit in pñti de pctis:ſed iſte ꝗ pniĩaʒ iniũctã
a ſacerdote impleuit in moꝛtali pcĩo non lſatiſfecit in aliq̃
qꝛ nõ eſt ſatiſfacẽ niſi in caritate vt dicet᷑ in ſeq̃ntibs.et ꝓ⸗
pter ̊ deꝰq nouit mẽſuras pctoꝝ puniet iſlum in foꝛo ſuo
etiã ꝓ pcto qð ↄfeſſus ẽ. ꝛet᷑.qꝛ hmõi ↄfeſſio ficta ẽ:fictio

aũt vtilitatẽ tollit ſacr̃i. O aũt hec cõſeſſio ẽ ficta.pʒ. qꝛ ẽ

triplex fictio.vnꝰmodꝰẽ qñ nõ credit articulos ſ̊ infidelis
accedit. Scdᷣus modꝰẽ q bñ credit ꝙ valẽt ſacr̃a:diffidit
tñ de h̊ ſacr̃o vt de cõfeſſiõe vel ð aliqͥ tali.credẽs ꝙ ſibi ñ

valeat.Terciꝰmodꝰẽ. ꝙ qᷓuio bñ credat ꝙ ̊ ſacrʒ ſibi va

leat: tñ quedã pcta retinet quoꝝ recoꝛdat᷑ficta aũt ↄfeſſio
nulla ⁊:ſic̃ nec fictꝰacceſſus ad alia ſacr̃a.4. Ao aliud qð
obijcit ꝙ qñq; remittit᷑ veniale nõ remiſſo mortali.dom
ſine p̃iudicio ꝙ nõ eſt veꝛũ.q; taʒ veniale petſm ꝙᷓ moꝛtale
rõne q culpa ẽ oponit᷑ gr̃e gratũfacienti aliqͥ mõ ſm ali⸗
quã driam gr̃e.pter qð nõ delet᷑ niſi ꝑ graʒ.quõ opponi:
tur tactũ eſt ſup:vbi actũ eſt de pcto veniali.¶ Ad ilið qð
dicit Augꝰ.ꝙ venialia erãt iudeis dimiſſa ꝑ cerimonias.
dicendũ ꝙ venialia dicunt᷑ illa q̃ omiſſa in lege nõ obliga
bant ad moꝛtẽ.Eſi igit᷑ ſenſus ꝙ ſoluẽdo cerimonias indi
ctas a lege ſoluta fuerũt ab illis ꝓ quibo omiſſis nõ puni⸗
uit lex moꝛte.vel venialia dicunt᷑ irꝛegularitates q̃s ĩicur⸗
rerunt quandoq; ex tranſgreſſione alicuius ritus legalis
a quibus abſoluebantur per cerimonias ſm leges ſiatu⸗
tas.¶ Uo aliud qð obijcit᷑ per ſiłe de abſolutõe a vinculo
excoĩcatõnis. dm ꝙ ſecꝰẽ de vinculo excoĩcatõis ⁊ vincu
lo culpe.Culpa em̃ q̃libet obligat ad penã eternã.vñ qua
cunq; culpa manẽte indignus ẽ ligatus illa vita eterna.
Vñ et cuſpe et ſatiſfſactõnes a ſeinnicem dependẽt. nec ab
ſoluit᷑ quis ab vno niſi abſoluatur ab om̃ibus. nec ſatiſfa
ciat ðᷣ vno niſi ſatiſfaciat ꝓ oĩbo.i.nõ ſatiſfaciat ꝓ vno no
lẽs ſatiſfacẽ p alijs.ñ ſicẽ de vincłis ercoĩcatõis.q ſatiſ⸗
factões ſeꝑate ſũt:qꝛ nec vicła nec ſatiſfactões a ſeiuicẽ ð⸗

éúfs — — —

— ☛ — —

i
i
n

N
1
ſ
84

—

WMueſtio

pẽaẽt. ꝓyt qð vnũ vincki ſine alio ſoluit᷑:a vniꝰſatiſfactõ
ſine ſatiſfactõne altiꝰ ↄplet᷑. ¶¶ Ad illð greg. pluit dñs ſuꝑ
vnã ciuitatem ⁊c. dõm ꝙ pluuia duos pʒ eſtectꝰ. ynus eſt
ablutio: aliꝰẽ extinctio ignis.qᷓtũ ad pmũ effetiũ nõ eſt
ppluta aĩa illiꝰꝗ quedã pcta ↄfitendo deſerit quedã reti
net. ß ẽtum ad ſcðm effectũ ẽ opluta:q; mindꝰaꝛdebit ſi de⸗
cedat ĩ pctis retẽtis qᷓ arderet ſi ſe ↄtinuaret in actibo ma
lis qs deſerit. Ao illud qð vltio obr. dom ꝗ; glo. illa in⸗
telligenda ẽ de ↄfeſſione publica.de peĩis em̃ nueratis ibi
deberet latiſſieri ecckie ↄfeſſiõe publica. ¶¶ Ad illð qð obz.
ꝙ ibidẽ dr ꝙ dñs cetera vicia curat in ↄſcia. intelligi põt
in foꝛo ↄſcĩe.i.pᷣuate cõfeſſionis.Foꝝ em̃ pꝛiuate confelli⸗
onis ſolet dici ſoꝝ conſcientie. .R

Articulus ſeptimus

Onſeqnter q̃rit᷑.xtꝝ teneamur ꝓfiteri ex cari/
tate. . ſic: videt᷑. Ziug.ĩ de ſpũ ⁊ Fa. infructn
Muz & illuo qð de radice caritatis nõ ſurgit. S
ofeſſio ẽ infrructuoſa ſi ñ ſurgit a radice caritatis.4 Item
aug· ſi caꝛitas nõ hr̃ nõ adimplet᷑ pceptũ.ᷣ fingit᷑: hßñ ab⸗
ſoluit᷑ gs a pcepto niſi adimpleat᷑ qñ dz impleri Impleꝛi
aũt nõ prt᷑ niſi ex hñte caritatẽ:igr pᷣceptũ de cõfeſſiõe dz i⸗
pleri ĩ caritate. INẽ tenemur ↄfiteri ex caritate ⁊2 ſatiſfa⸗
cere:alit᷑ nõ abſoluimur a pena nũcta.Si ̊ pᷣma ⁊ tercia
ꝑs pnie dz eſſe ex caritate: ̊ ?1 ↄfeſſio q̃ẽ media ꝑs ðʒ eſſe
ex caꝛitate ſiłr cũ pnia ſit vnifoꝛmis. 4 Itẽ ofeſſio fideliuʒ
= ſacr̃m no.le.& efficit qð figurat.ſ.remiſſionem pcrẽoꝝ.
nõ efficit remiſſionẽ pcti niſi ſit ex caritate. ¶ Itẽ iob. xxx⸗
vj.nõ clamabũt cũ iũcti fue rit. glo.ↄfeſſio ẽ validꝰ clamor
ad dñm. ſ̊ clamoꝛ nõ ẽ validꝰ niſi fiat ex caritate.¶ Itẽ cõ⸗
feſſio ad quã tenet᷑ fidelis ẽ meritoꝛia. ̊ nihil ẽ meritoꝛiũ
qð ñ ꝓcedit ex radice meriti:̊ ⁊c.¶ Iẽ tenemur ad ofel⸗
ſionẽ fidi ꝓ loco ⁊ tꝑe. Ro. x.coꝛde credit᷑ ad iuſticiaʒ oꝛe
aũt fit ↄfeſſio ad ſalutẽ:ſitr tenemur ad ↄfeſſiõeʒ pcri: cõ
feſſio fidei dʒ eẽ ex fide.vñ.ij.coꝛ.iiij.nos cꝛedimꝰ ꝓpt᷑ qð ⁊
loꝗmur.glo.nõ ait credidi locutꝰſuʒ:ſ ꝓpterea dic ſe lo
cutũ eſſe:qꝛ credidit.⁊ ita duo fecit qͥᷣꝝ alteꝝ alteriꝰcã exti
tit. i. credidit ⁊ locutꝰẽ.hec glo.pʒ igit᷑ ꝙ ↄfeſſio fidi dʒ eẽ
ex fide:a ſiłi ⁊ cõfeſſio pcri. qð eſt ex fide eſt ex caritate.
Itẽ greg. nihil bʒ viriditatis ramꝰboni oꝑis:ſi ñ mane
at ĩ radice caritatis. Ytẽ nõ tenemur niſi ad opꝰ viuũ vł
viuiſicabile. ↄfeſſio facta eỹ caritatẽ neq;ẽ opꝰ viuũ neq;
viuificabile: S ⁊c. qꝛ ecci.xvij.a moꝛtuo qii nõ ſit perit cõ⸗
feſſio. ¶ Itẽ aug· dilliguit int ve. le. ⁊ no. ỹtum ad motiua
ꝑ amoꝛẽ ⁊ timoꝛẽ. dic em̃ bꝛeuis dẽia legis 2 euangelij. ti⸗
moꝛ et amoꝛ. Coõſeſſio igi ꝓut ẽ pᷣceptũ no.le.hʒ amoꝛem
motiuũ ſui:ig cõfeſſio jm ꝙ ẽ pᷣceptũ no.leg.ẽ ex amore.
Item ſacrm ſine re ſacr̃i nulliꝰẽ vtilitatis ſiue efficacie.
marie in illis in gbo nõ impꝛimit᷑ caracter. Cõfeſſio at̃ fa⸗
cta ex caritate caret re ſacri:igit᷑ nulliꝰẽ vtilitatis.ig fide
lis tenet᷑ ad ↄfeſſionez ſibi vtilẽ ad illam q̃ fit ex caritate.
Itez qꝗ ficte accedit ad ſacrm.talis iniuriat᷑ ſacro:talis
aũt peccat moꝛtałr. pᷣꝗ nõ ẽ in caritate neq; ex caritate fi⸗
cte accedit ad ſacr̃m. peccat moꝛtalr: ̊ nihil tale pᷣcipit
neq; pᷣcipi dz: ⁊c̃. ¶ Iez ofeſſio fit ad recõciliandũ peni
tentẽ deo 2 ecckie. ꝓpter h̊ pcipit᷑:eo g̊ modo dʒ fieꝛi vt ea
recõciliet᷑ penitẽs deo ⁊ ecclie.hᷣ nõ recõciliat᷑ ea aligs ðo
vel ecclie niſi fiat in caritate vel ex caritate: ̊ ⁊c. ¶ Itẽ cõ
feſſio ẽ ſignũ abſolutõis penitẽtis a culpa a deo. abſoluiõ
em̃ facta a ſacerdote ẽ indiciu abſolutõis p̃exñtis a deo. ñ
aũt abſoluit᷑ penitẽs a culpa a ðo niſi ſit ĩ caritate.ſi g̊ cõ
fitet᷑ aligs nõ in caritate neq; ex caritate: hmõi ofeſſio nõ
eſt ſignũ veritatis. B potiꝰfictio ⁊ ſignũ mẽdarx: ſᷣ̊ om̃e mẽ
daciũ cõtra xpᷣianꝗ reli lonẽ ẽ ꝑnitioſuʒ: ad nihil eũt tłe
tenet᷑ gs. ⁊c. ¶ Cont. Ecẽs.ix. neſcit hõ vtrũ amoꝛe vel
odio dignſit · Ex h b ꝙ hõ neſcit vtruʒ in caritate ſit vel
nõ: atienſcũq; hõ ↄliteat᷑ ſi ten et cõfiteri ex caꝛitate: ne⸗
ceſſe hʒ dubitare vtrũ fecerit ad qdð tenet᷑.i.vtrũ cõfeſſus
fuerit ex caritate.igit᷑ ſi penitens tenet᷑ ↄſiteri pcĩ̃a ſua ex
caritate cũ qͥtiens ↄfeſſus fuerit.vtꝝ feceit qð tenet᷑ dubi⸗
tet:ſꝑ hʒ neceſſe ↄfiteri aut ↄmittit ſe diſcrimĩ. ¶ Iẽ non ẽ

lxxvij.

in pꝛate penitẽtis hr̃e cari tatẽ: igit᷑ nec in ptate ei cõfiteꝛi
ex caritate. ᷣ nullꝰtenet᷑ ad impoſſibile: igit 1c. 4 Yteʒ nõ
cõtritꝰaccedẽs ad confeſſionẽ qñq; meret graʒ confitẽdo.
AVñ aug. Laboꝛat mens patiendo erubeſcentiã. ⁊ qm̃ ve⸗
recũdia ẽ maxima pena:q erubeſcit xpᷣo fit dignꝰ venia.
ſic igit cõſitẽo nõ cõtritmeret᷑ graz ſuſtinẽdo erubeſcẽti/
am p xpo.ad oↄfeſſionẽ igit᷑ qᷓ nõ ẽ ex caritate ſegꝗtur iuſtifi
catio ↄfitẽtis· v̊ illa cõfeſſio ſufficit ̃ cõfitẽs iuſtificat᷑:igi
tur ſufficit qñq; cõfeſſio lʒ nõ ſit ex caꝛitate. 4 Itẽ ylið. li.
ij.ð ſũmo bono.xiij· c. ex eo vnuſqſq; iuſtꝰeẽ incipit:exquo
ſui accuſatoꝛ exiſtit.młti aũt ecõtra ſemetip̃os pctoꝛes fa
tent᷑: a tñ ſeipos a pcto nõ ſbtrabut. mag iaz iuſticie ꝑs ẽ
ſeipᷣm noſſe ꝙ pꝛauꝰẽ.vt ex eo diuĩa vᷣtus ſubdat᷑ builius:
ex ſuã infirmitatẽ agnolcit. Ex ßᷣ videt᷑ ꝙ lʒz nõ cõfiteat
er caritate facit opꝰiuſticie. hᷣ ſufficit ĩ ↄfeſſione ſacẽ opꝰ
iuſticie. ¶ IZtez ſuꝑ illud p̃s. doce me iuſtificatõnes tuas.
Mota ꝙ pulcro oꝛdine ad iuſtificatõez dei ꝑpueniendũ pu
tat. vt pᷣmo pcta ſua fateat᷑. Alibi eĩ dĩc yſa.xliij. narra tu
inigꝗtates tuas vt iuſtificeris. Ex H̊ pʒ ꝙ oꝛdo ĩ iuſtificati
one regrit᷑ vicʒz ꝙ pfeſſio pcedat iuſtificatõz. bᷣ in collatõe
caritatis iuſtificat᷑ penites:igit᷑ cõfeſſio pᷣcedit caritatẽ in
penitẽte. ¶ Itẽ aug·li. de pe. veniale fit ꝑ cõfe ſſionẽ qð cri
miĩale erat in oꝑatõe.̊ veniale fit in collatõe gre cũ q̃ dat
habitꝰ vᷣtutũ.ſ.caritatis ⁊ alioꝝ. cõfeſſio 5 pᷣcedit caritatẽ
nõ igit᷑ fit ex caritate:⁊ ita vt pꝛiꝰ. 4 Ytẽ fidelis tenet ſel iĩ
ãno cõfiteri rõne pᷣcepti ⁊ oꝛdinatõnis ecckie. Sʒ ad illa qᷓ
tenet᷑ ꝗs ex oꝛdinatõe vel ex p̃cepto:nõ tenet᷑ niſi ad illud
qð oꝛdinat᷑ vel pcipit᷑ igit᷑ cũ nõ ſit pᷣeeptum eccĩe niſi de
actu ↄfeſſionis: nõ at᷑ in ↄfeſſiõe ĩ caritate vel ex caritate:
nõ videt᷑ ꝙ aligs teneat᷑ ex pᷣcepto ecciĩe niſi ad actũ cõfelſ⸗
ſionis ¶ Iez añ pceptũ de cõfeſſiõe hmõi.ſ.vocabuli non
tenebat᷑ ꝗs ad illã.rõne pᷣcepti tenet᷑ fidelis ad cõfeſſiõeʒ
bhmõi.ſᷣ ad pcepta affirmatina ſic ad pceptũ ð bonoꝛe pa
rentũ nõ tenet᷑ ꝗs niſi ad actũ pcepti: er em caritatẽ hono
rans pentes facit ad qðᷣ tenet᷑ rõne pᷣcepti · a ſili in ꝓpoſito
videt᷑ ꝙ e caritatẽ cõfitens facit ad qð tenet᷑ rõne pcepti.
¶ Itez ſi nullꝰpõt ↄſiteri niſi ĩ caritate vel ex caritate ſit:⁊
exñs in caritate nõ tenet᷑ ad cõfeſſionẽ ex caritate: qꝛ nec
ad cõfeſſionẽ ſᷣm ꝙ tentio ẽ nccĩtatis ad ſalutẽ qð pʒ:qꝛ ſi
ccederet ſine cõfeſſione ſaluaret᷑.neq; exñs e caritatem
tenet᷑ ad cõfeſſionẽ in caritate vel ex caritate: qꝛ nõ eſi ſue
prẽatis hmõi cõfeſſio igit᷑ in null et gs ad ↄfiten
dũ in caritate vel ex caritate.¶ Rñ. dðm ꝙ quicqd pnie
eſt ſatiſfactoꝛie dʒ fieri ex caritate vel in caritate. vñ cõtri
tio ↄfeſſio ⁊ ſatiſſactõ ſᷣm ꝙ ſant ꝑtes pnie ſatiſfactorie ⁊
reꝑatiue defectuũ.q̊s incurrit pct᷑oꝛ ꝑ lapſuʒ in peẽm:dñt
eſſe ex caritate ſiue ĩ caꝛitate.ſi em̃ ſine contritõne qᷓ in ſui
eſſe graʒ ↄcernit nulla pnĩa z ſatiſſactoꝛia:neceſſe ẽ ꝙ que
ↄſequunt᷑.ſ.ↄfeſſio ⁊ ſatiſſactõ fuit facta ĩ caritate ſi pnia
debeat eẽ ſatiſſactoꝛia. Põt igẽ dici ꝙ cõfeſſio ẽ ſatiſfacto
ria deo ⁊ eccĩe de offenſa pcti:dʒ fieri ex caritate vel ĩ cari
tate.cõfeſſionẽ aũt q̃ fieri dʒ ne inſtitutũ eccĩe trãſgrediat᷑
nõ neceſſe ẽ fieri in caritate ſiue ex caritate.vñ non peccat
moꝛtałr ꝗ cõfitet ſacerdoti exñs in moꝛtali:eo ꝙ cõfitetur
in moꝛtali. Põt g dici. ad hᷣ ꝙ ofeſſio fit ſatiſfactoꝛia tene⸗
tur fieri in caritate ſiue ex caritate: nõ aũt ſimpłr. ĩmo vt
dicũt ſi aligꝗs cõfiteat᷑ in moꝛtali abſolut?? a tentiõe q̃ fuit

„

obligatꝰex ſtatuto eccĩe. 4¶ Ad illud qð pᷣmo obijcit᷑ . dicẽ
dũ ꝙ reuera cõfeſſio facta ex caritate nõ ẽ fructuoſa ſim⸗
pliciter:eo mõ q̊ fructuoſuʒ dĩ ſ atiſfactoꝛiũ. nec ẽ ꝑs pnie
fructuoſe.i.ſanſfactoꝛie. ſ. ad cautelã trãſgreſſiõis ſtatuti
eccleſie. ¶ Ad alind dicendũ.ꝙ pᷣcepta que oꝛdinat imwe⸗
diate in deũ nõ poſſunt adimpleri ſine caritate. que oꝛdi⸗
nãt ad ꝓximum bene poſſunt: ſicut eſt pceptum de bonoꝛe
ꝑentum. Vel põt dici ꝙ nõ poſſunt adimpleri meritoꝛie ſi
ne caritate:licet illoꝝ adim pletõe cõtingat cauere a tranſ
reſſione. 4 Ad illud qð obijcit ꝑ ſile de cõtritõne ⁊ ſatil⸗
actõne. dm ꝙ nõ eſt ſile: aꝛ cõfeſſio facta ſacerdoti non
eſt ita moꝛalis ſicut cõtritõ et ſatiſſactio. Cõtritio eĩ ⁊ ſa⸗
tiſfactõ ſũt de dictamiĩe nate rõnał:ᷣ ꝓfeſſio hmõi ex inſti
tutõne.⁊ ꝓpt h̊ non ſegt ꝙ ſi dtritõ ⁊ ſatiſfactio ſint ex ca⸗

ritate:ꝙ ↄfeſſio debeat eẽ ex caꝛitate.nec ẽ veꝝ ꝙ pniĩa ſit
vnũ totũ vnifoꝛme totalr:qꝛ ↄfeſſio qdammò exit ab oꝛ
die otritõis ⁊ ſatiſfactõis inquãtũ fit ad aliũ: ↄtritio et
ſatiſfactõ ſiſtũt ĩ ipo penitẽte.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.
ſacrm noue legis efficit qð figurat.dom ꝙ efficẽ diẽ ibi
aptitudinẽ ad efficiẽdũ nõ neceſſitatẽ.vñ quãtũ ẽ de ipſo
ſacro noue legis efficit qð figurat nõ tñ ſꝑ.vt qñ inuenit
impedimẽtũ ab extrinſeco.ſic baptiſmꝰ nõ ſctificat ficte
accedẽtẽ ad baptiſmũ.Siłr impedimẽtũ qñqʒ ẽ ĩ ipᷣo cõ/
ſitẽte ¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ↄfeſſio ẽ validꝰ clamoꝛ ad
dñm ⁊c. dõm ꝓ boc intelligit᷑ c ↄfeſſiõe ſᷣm ſuũ eẽ po⸗
tiſſimũ.ſᷣm qð dicẽ Amb.ꝓ ↄfeſſio a moꝛte liberat aĩam
⁊ aꝑit ꝑadiſũ ⁊ ſpẽ ſaluãdi tribuit..¶¶ Ad illud qð obijci
tur ꝙ ofeſſio od quã tenet᷑ fideł eſt meritoꝛia ⁊c. Rñſio.
ꝙ fidelis tenet᷑ ad cõfeſſionẽ rõe inſtitutõis ecclie.⁊ hbec
nõ ſꝑẽ meritoꝛia remiſſiõis pcti: ̊ qũqʒ ſolũmõ cauet᷑
ea a trãſgreſſiõe pᷣcepti eccĩe.tenet᷑ etiã qũqʒ ad cõfeſſio
nẽ neceſſitate euadẽdi diuinã offẽſã ⁊ obtinẽdũ veniam
pcki moꝛtal.⁊ hec digne facta ẽ meritoꝛia remiſſiõis pec
cati.⁊ hec dʒ fieri ĩ caritate. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ cõ
feſſio pctoꝝ ẽ ex fide ⁊ ita ex caꝛitate.dᷣm q; H̊ nõ ſeꝗt᷑.
multa fiũt ex fide infoꝛmi q̃ ñ fit ex caꝛitate ſiẽ accidit
qñqʒ ĩ ꝓpoſito.Vñ qñ ↄfitet᷑ quis pcta ſua ex fide.ſ.ĩfoꝛ⸗
mi nec tñ ex caritate.i ꝛõ eĩ oẽ qð eſt ex fide qᷣcũqʒ mõ ſũ
pta ẽ ex caritate:ſᷣ qdð ẽ ex fide foꝛmata.q¶ Ao illud Gre
go. nihil ht᷑ viriditatis ramꝰ boni oꝑis ⁊c. dõm ꝙ nihil
hʒ viriditatis.i.fructuoſitatis.nec ↄfeſſio ẽ fructuoſa ni
ſi noĩe extẽſo niſi fiat ex caritate vłĩ caritate.4 Ad illð
qð obijcit᷑ nõ tenemur miſi ad opꝰvnũ ⁊c.dᷣm ꝙ ẽ ten
tio ſimplex:⁊ ex ↄditõe.qᷓtũ ad tẽtõʒ ex cõditõe tenemur
ad opꝰvnũ ⁊ ad ↄfeſſiõeʒ ex caritate.i.ad G̊ ꝙ ſit nob me
ritoꝛiũ vlł ſatiſſactoꝛiũ.ñ ad h̊ q; ↄfeſſio ſit ſatiſfacto⸗
ria:dʒ eẽ ex auctoꝛitate ⁊ ita ſub ↄditõc.nõ at᷑ ſimplicit᷑.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ↄfeſſio ꝓut ẽ p̃ceptũ noue legis
hʒ amoꝛẽ motiuũ ⁊c. ddᷣm ꝙ ⁊ ſi motiuũ generale legis
euãgelice ſit amoꝛ nihilominꝰexpedit q; ꝓfeſſoꝛes le.no.
aliq faciãt ex timoꝛe nec obligant᷑ ad h̊ ꝙ oĩa faciant ex
amoꝛe.vñ ⁊ ſi ſũme expediret ꝙ ↄfeſſio fieret ex caritate.
qꝛ tũc fiẽt fructuoſiſſime: bñ tñ licʒ qñqʒ ⁊ expedit ꝙ fi⸗
at ex tioꝛe ⁊ ſi nõ ex caritate.¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ fi
eb tenet᷑ ad ofeſſiõʒ vtilẽ ⁊c.dᷣm ꝙ ↄfeſſio ext᷑ caritateʒ
facta ptiłẽ:qꝛ ſic cauet᷑ trãſgreſſio pᷣcepti eccĩe.⁊ et qñq;
dat᷑ gra ĩ cõfeſſiõe.¶ Ad illð qð obijcit.q ꝗ ficte accedit
peccat moꝛtałr.dðʒ ꝙ rfet q̃ ð cã aligs accedit fictꝰ.i.ñ
otritꝰ. Si ei accedat vt videat᷑ iuſtꝰ vł ꝓpt vanã głiaʒ vł
cãʒ minꝰrectã peccat. Si at᷑ vt ĩpleat pᷣceptũ ecclie:neq̃⸗
. ¶ Ao illud qð obijcit᷑ ꝙ p̃ceptũ de cõfeſſiõe ẽ vt fiat re

cociliatõ ⁊c. dom q pᷣceptũ obligat ad executõʒ actꝰipᷣiꝰ
Peepti:n ad executõʒ intẽtõis ipiꝰ pᷣcipiẽtis. pt h qtum
adobligatõʒ pᷣcepti ſufficit facè qð pᷣceptũ ẽ.⁊ marie ĩ p-
ceptis q oꝛdinãt ad ꝓximuʒ. ¶ Ad üllud qð obijcit ꝙ cõ⸗
feſſio exiſtẽs ĩ caꝛitate ẽ ſignũ mẽdax ⁊c. dõʒ ꝙ ſiẽ cõfel⸗
ſio nõ ſp ẽ in ſua potiſſima efficacia:nibilominꝰ cõfeſſio
cexpediẽs:ſic nõ ſꝑ ẽ ĩ ſua ſignificatõe cõpletiſſima. nec
ter h cadũt a dᷣitate ſigni: qꝛ potiꝰſigna ſacramẽtalia
it ſigna hitualia ꝙᷓ actualia. Eñ eĩ attritꝰcõfitet᷑ ⁊ cre
dit ſe eẽ cõtritũ.illa cõfeſſio nõ ẽ dicẽda ſignũ mẽdax. qꝛ
2 ſi ſignũ non ſit actu erpꝛimẽs abſolutõeʒ a culpa: ẽ m
ſignũ hituale 2 hiĩtualẽ bmõi ſignificãſ abſolutõz ſñ piu
dicio Sĩtelligedũ ẽ.⁊ ſi nõ cõtritꝰ accedat ad cõfeſſiõz vt
obediat eccie ⁊ vt graʒ inueniat ꝑ abſolutõʒ ſacerdotis
cũ volũtate adimplẽdi pnĩaʒ iniũctã nõ peccat. Si aũt
accedat cũ volũtate ꝑmanẽdi in pcto:nihilominſi uſcipit
abſolutões a ſacerdote ⁊ iniũctõz ſatiſſactõni peccat.qꝛ
irꝛitat ex certo ꝓoſito abſolutiõeʒ ſacerdotis:a illð ad
qð ſe obligat adiplere nõ intẽdit. vñ tal cõfeſſio ẽ fictõ ſi
ue ſignũ medax. ¶ Si aũt qrreret᷑ vtæ nõ cõtritꝰcõfiteat᷑.
ʒin moꝛtali vt obediat ecclie 2 vt graʒ inueiat ac.omit
tat ſic cõfitẽdo.ddᷣm ꝙ nõ ſiẽ dicũt mgri:ſ abſolutꝰẽ a pᷣ
cepto eccie. vñ licʒ ſecuriꝰeẽt iteꝝ cõfiteri:tñ nõ ẽ neceſſe
nee oꝑtet ꝙ ſacerdos iteꝝ iniũgat pnĩazʒ:qꝛ ex ꝑte ſacer

dotis nõ erꝛauit clauis.licʒ ex ꝑte ↄfitẽtis defuit diſpoſi
tio ↄueniẽs abſolutõi · VUñ explet᷑ ſic Fm ꝙ ẽ in pᷣcepto ſʒ
Fſm ꝙ eſt ſacral ſatiſſactoꝛia nõ implet᷑ q; cũ ſacr̃m dica
tur duptr. VUno mõ ſacri rei ſignũ tm̃.alio mõ ſᷣm ꝙ eſt
ſignũ ⁊ res.ſ.Fm ꝙ ẽ ſignũ interiꝰa exteriꝰ:relaxãs ali⸗
aqdð ð pnia vᷣtute clauiũ.pꝛĩo mõ ſuſcipit ſacr̃ᷣm:ſcðo mõ
nõ. Qm aũt quedã ſũt obiecta quibo videt᷑ ꝙ ↄfitẽs nõ
tenet᷑ ↄfiteri ex caritate vł in caꝛitate:oꝑtet illie rñdere

Ad illud ᷓ qð pꝛio obijcit᷑.ꝙ ſꝑ eẽt ↄfeſſio iterãda.q;ꝛ bõ

nõ pt᷑ ſcire vtꝝ ſit ĩ caritate ⁊c.dðm ꝙ ſi accedat gꝗo att⸗
tꝰvł ↄtritꝰad ↄfeſſionẽ dũmõ nõ hẽat pcẽm moꝛtale ĩ ↄſci
ent ia: nõ dzʒ iterato ↄfiteri.Si aũt dictat ei cõſcia ꝙ nõ
fuit ↄtritꝰdʒ iterato ↄfiteri ⁊ ſuſciꝑe abſolutõeʒ ſi ſacer⸗
dos velit eũ audire.vt ſi foꝛte tradidit obliuiõi q dirxeꝛat
ſibi. Nec ẽ neceſſe ꝙ ſꝑ iteret᷑ ↄfeſſio qͥuſqʒ ↄſtiterit ꝙ cõ⸗
feſſus fuerit.ĩ caꝛitate:łᷣ ſufficit ꝙ poſſet pᷣumere aligbo
ꝓbabilibo indicijs ꝙ ſic. ¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ nõ eſt
ĩ ptate nr̃a hꝛe caritatẽ.ddᷣm ꝙ duplex ẽ ptas.Eſteĩ que
dã ptᷣas q̃ eſt poſſibilitas materiał: ⁊ẽ qdã ptas actiua
Si ſumat᷑ pt̃as ꝓ poſſibilitate materiali:tũc ĩ ptate nr̃a
ẽ hr̃e caritatẽ.poſſumꝰei pparare nos ⁊ facẽ tale ꝙ ꝗ fa⸗
cto ha bebimꝰcaritatẽ dãte do. ſicẽ ĩ ptate iſtiꝰẽ illuiare
domũ:qꝛ pĩ aꝑire feneſtras ꝗbo aꝑtio ĩtrabit lux⁊ illũi⸗
nabit domũ. Si vᷣo ſumat᷑ ptas ꝓ ptãte actiua:ſic nõ eſt
in ptate nr̃a hr̃e caritatẽ.ſed in ſolo oo.

rticulus octauus

Onſequent q̃ꝛit᷑. An magis ↄueniat ↄfiteri

Videt᷑ ꝑ h.ꝙ erubeſcẽtia ẽ magna rõ q̃ꝛe petʒ
oↄfitedũ ẽ homi.dicit em̃ Aug.li.de pnia.qm̃ verecundia
mag pena ẽ.ꝗ erubeſcit ꝓ rpᷣo fit dignꝰmiſcðia.Ex qͥ vi
det᷑ ꝙ qu ãto maioꝛ ẽ erubeſcẽtia:tãto magis dignꝰẽ mi⸗
ſcðia.⁊ ita dimiuta erubeſcẽtia dimĩuit᷑ de venia.4:!çItẽ
in le.ve.fiebat ↄfeſſio pccoꝝ eo mõ qͥ fiebat ĩ publico.g
cũ in no.le.tenent᷑ pctoꝛes ad grauioꝛẽ emẽda qᷓ; ĩ veter:
Apt᷑ maioꝛẽ eoꝝ ingtitudieʒ:videt᷑ ꝙ ipi foꝛtioꝛi rõe de⸗
bẽt ↄfiteri pcta ſua ĩ publico.q¶ SYẽ h̊ videt᷑ ꝑ ſile ſũptuʒ
ofeſſiõe achoꝛ. Yoſue.vij.q̃ ↄpellẽte Joſue fiebat ĩ publi⸗
co.¶ Itẽ in aliqͥ caſu ↄgruit publicã fieri pnĩaz ſiue ſolẽ

nẽ: ſilr videt᷑ i aliqͥ cau ↄgruit ꝙ fiat ↄfeſſio publica vł
q̃ꝛe ñ.¶ Cõtra. Mern.qð ꝗꝓpt᷑ caritatẽ inſtitutũ ẽ ð caꝛi

tatẽ ñ ðʒ obſuaꝛi.ſᷣ iſtitutõ ↄfeſſiõis ẽ ꝓgt caritatẽ qꝛ vt
petoꝛ recõciliet᷑ deo ⁊ eccłie.qð nõ fit niſi mediãte carita

te. nõ debet obſeruari ðᷣ caritatẽ. ſ ſi fieret ĩ publico ĩ⸗

ter multos ꝗ ſeſe diligũt generaret᷑ odiũ: q̊ ↄfeſſio nõ dʒ
fieri ſic.¶ Rñſio.dðm ꝙ młtiplici rõne magis ↄueĩt ꝙ
2feſſio fiat ĩ occłto q; ĩ publico AUna rõ ſũpta ẽ ex ꝑte ꝓli
Alia ex ꝑte foꝛi.tercia ex ꝑte mediatoꝛis. ꝛĩa ẽ mitipli
cis ſcãdali vitatõ.ſ.ↄtẽptꝰodij ⁊ quis diſpedij. Si eĩ fie⸗
ret publica ↄfeſſio pctoꝝ frequent icurꝛerẽt ↄfitẽtes ↄtẽ⸗
ptũ ſiłr ⁊ odiũ.⁊ qñʒ capitale diſpẽdiũ. Si ei ↄfiterent᷑
d& adulterio vl de furto vł de homicidio ⁊ ð hmõi pct᷑ᷣis
flagicioſis ↄtẽnerent᷑ ab alijs ⁊ mitoꝝ odiũ ĩcuꝛrerent.2
freqnt ĩterficerẽt᷑.¶ Ad pꝛimũ ꝗ qð obijcit᷑· dom ꝙ licet
verecũdia ſit maxĩa cã venie ⁊ remiſſiõis pctoꝝ tñ ĩfir⸗
mi nullo diſcreto iudicio ſũt erponẽdi verecũdie vix vel
nullo modo tolerãde.vt habet᷑ a pho. idẽ facit plꝰ quod
minꝰ.ſ.viciũ.publice em̃ crimĩa maꝗᷓ ⁊ enoꝛmia flagicia
hũana iſirmitas vix vł nullo mõoſiteret᷑.ĩmo ñ ſine ma⸗
gna violẽtia ſolẽt hmõi viri ↄfiteri.q Ad aliud dðᷣm.qꝙ ĩ

le. ve.nõ offerebãt ĩ publico ꝓ guibo pctis:p p gbuſqẽ le
uibo coĩbo ⁊ G̊ ſine expᷣſſiõe circũſtãtiaꝝ vt ſup tactũ ẽ
qͥ lõge maiꝰgque ẽ pcta qcũqʒ gquia vni hoĩ ↄfiteri.⸗ Ad
illð qð obijcit᷑ ð ↄfeſſiõe achoꝛ.dðʒ illa ↄfeſſio fuit ĩfo
ro iudicij ꝗð ẽ foꝝ dãnatõis.ↄfeſſio at̃ ſacrał fit ĩ foꝛo mi
ſcðie qð ẽ foꝝ rcõciliatõis. Vñ vt appaꝛeat cã dãnatõis
iuſta ĩducũt᷑ dãnãdi ad publicã ↄfeſſiõʒ. ecõuerſo ĩ foꝛo
miſcðdie ne appareat ñ rcõciliãdi:ĩdultũ ẽ ilł puatã facẽ

debẽ ofeſſiõez. ¶ Ad vltimũ dðz. ꝙ qꝛ ↄfeſſio ſacreł ſit vi

cario rp̃i ꝗ ſolꝰẽ mediatoꝛ tãqᷓ mediatoꝛi recõciliatiõis

pcta ſua ĩ publico an ĩ occulto. e ĩ publico

— — ——-

——

— —

— - —

¶ Lueſtio
ĩmo xpᷣoĩ ipſo ſolũmodo dʒ fieri ↄfeſſio gerẽti vicẽ xp̃i i
pte iſta. On nila ofeſſio tal dz fieri ĩ publico: Iʒ pnia ſa⸗
tiſfactoꝛia debeat eẽ qñqzʒ publica ꝓpt ſcãdala qᷓ oꝛiunt
qñqʒ ex publica ꝑpetratõe. et hec ẽ potiſſima ca. q̃re pꝛi
uato.i.ſoli ſaceꝛdoti dz fieri ofeſſio. He ſůt cãe. qre pꝛi
nata dʒ eẽ ↄfeſſio.i. vni fieri ·l vitatio ſcadali młtiplici
ſingularitas ediatoꝛis.et foꝝ miſcðdie ⁊ rcõciliatõis ·

rticulus nonus

Onſeqnt qrit. vtꝝ ſufficiat ofiteri ſcripto vxł
nücio. lic: v ꝑ h: ꝙ vitã xeo nũciare ? ofi⸗
teri: dic ei glo. ſux illð ps. Deꝰ vitã meã an⸗
nüciaui tibi. vitã deo nũciat ꝗ peta deo fitet. Sʒ nũcia
re deo ↄtigit ↄneniẽter ⁊ ꝑ ſcriptũ ⁊ ꝑ nũciũ.⸗ It certiꝰ
annũciãt᷑ que annũciãt᷑ ſcripto q que vᷣbo. Pt qð iudi⸗/
ces vt nõ errẽt ĩ ſentẽtijs ſiue diffinitõibo: faciũt redigi ĩ
ſcripto illo ſuꝑ quibo hñt diſtinire ſiue ſnĩare. Si vita
pctoꝛis dz ſacerdoti denũciari vt de ea coꝛrigẽda ſenten

tiet ſiue diffiniat: magis cõgruit ꝙ denunciet᷑ ſcripta

v̈bo. ¶ Pꝛet. nõne ſufſicit mutũ ſic oftiteri? ¶ Cotꝛa. ſup
illò leuit.· xxvij. bõ ꝗ domũ ſuã aut agrũ dño vouerit dic
efficaciꝰ et euidẽtiſſime appoẽt ſine ↄfeſſione ꝓpꝛie vocis
peta nõ dimitti. ¶ Itẽ AUug. li. de pe. pᷣcepit dñs müdan⸗
dis vt oñderẽt ſe ſaceꝛdotibo docẽs coꝛꝑali pñtia ↄfitẽda
eẽ pcta.nõ ꝑ nũciũ nõ ꝑ ſcripta eẽ maĩfeſtãda. Et pꝛ q̃ri
hic de illo qꝗ ſurdꝰ ẽ vel mut? vel natalit᷑ moꝛio vel moni
acꝰ vel cecẽ. quo dz ofiteri pcxta et qd ſacerdos dzʒ talibo
facẽ accedẽtibo ad ofeſſionẽ cũ ſciat tłe s eẽ ĩ moꝛtali.cuzʒ
ſurdꝰ nõ audit iſtructõz· mutꝰ ñ bʒ oꝛis ↄfeſſionẽ.cecꝰ n
pĩ inſtrui ꝑ ſcripturã. moꝛio.i.nat᷑aliter ideota vł moni
acus.i.furioſꝰ nullã hʒ diſcretõʒz. 4 I qrit e bis ꝗq non
