me erit noſter: quãdo erit omnia in omnibo.i.habundan⸗
tia omniũ bonoꝝ. ꝓpᷣe eſt deus qui nos creauit de nipilo.
Iße eſt dñs qui ſuo ſanguine nos redemit. Ipſe eſt noſier
qui ſuo munere nos ſaluabit. qui creando dedit nobis na
turam: qui redimendo tribuit gratiã: qui ſaluando cõfert
gloꝛiam. Vel dño nos ſua virtute poꝛtanti. Heb j. poꝛtãs
omnia verbo virtutis ſue.deo nos ſua ſapientia regẽti. ᷣs
Mui regis iſrł intẽde.nr̃o regnũ preparatti. Jo. ii. ia
do parare vobis locum. Hec eſt ratio triplex quare illi ex⸗
hibenda eſi gratiarũactio.¶ Choꝛus autẽ reſpondẽs ver⸗
bo ſacerdotis aſſentit dicens. Bignum ? iu ſiuʒ eſt. Dignũ
inquõ ꝙtum ad ipſum.quoniam ipᷣe eſt dominus dens no⸗

—,— 60Wr — W—— —

(Peof. miſſe

Ner. Jullũ ꝙtũ ad nos:qꝛ nos pplus eiꝰ ones paſcue eiꝰ.

Were dignuet inſtũ S. ij.

Hie ponit᷑ ratõ landis exbibede ſcʒ duplex. Oꝛima eſi er⸗
cellentia diuina. Scðᷣa eſt laus angelica que tangit ibi. p
quẽ maieſiatẽ tuaʒ ⁊c..ita rñdet choꝛus.oignũ ⁊ iuſtũ. qðᷣ
aſſerit ſacerdos dicẽs. Aere dignũ ⁊ iuſtũ eſt.dignũ: quia
nos mera volũtate condidit. iulſlũ:quia puꝛa miſericoꝛdia
nos redemit.equũ:quia nos gratuito iuſtificat. ſalutare:
quia nos ꝑpetuo gloꝛificat. Elel dignũ ratõe ſue excellen⸗
tie. Juſtũ ratõne ſue beneficientie.Equũ ratõne ſui bene⸗
placiti.multũ em̃ placet deo gratitudo. Salutare ratione
ſui pꝛomiſſi.ſos tibi ſempeꝛ.quia maieſtas eius eterna.
Tbob.xiij. AMQdagnꝰ es dñe ineternũ ⁊ in omnia ſecula re⸗
gnuz tuũ. ps. Wenedicã dñm in omni tꝑe ſemꝑ laus eius
2c. Et vbiq;:quia maieſias eiꝰ vbiqʒ.pᷣs. In omi loco dña
tõnis eius benedic aĩa mea dño dñe ſancte:ſeruos ſuos ſã
ctificans iuſhſicando. Pater omipotens: filios exaltans

in meritis extollendo. Eterne deꝰ: cultoꝛes ſuos remune⸗

rans eternaliter beatificando. Vel dñe ſancte:ſuos in ſan

—

ctitate ↄſeruãdo. Pater om̃ipotens: filios potẽter generã
do. Eterne deꝰ. cultoꝛes ſuos eternaliter rem ũerãdo. Per

xpᷣm dñm nr̃m· ꝑ rpᷣm em̃ tanqꝙᷓ ꝑ mediatoꝛẽ⁊ aduocatum

.

gratias exoluimus:quia aduocatuʒ habemꝰiuxta patrem
ihm xpᷣm. j. Joh. 4 Per quẽ ſcʒ rᷣm maieſtatẽ tuam lau.
an. ado.domi.tꝛe.po. Per xpᷣm inquã a quo babent eſſe:qꝛ
ipe eſt dei virtus. ⁊ noticiã quia ipe dei ſapiẽtia.j· Coꝛin.
per illum em̃ laudant adoꝛant tremunt. laudant peꝛ quem
facti ſunt ſcʒ per filium. Geñ.j.dixit deus fiat lux.i.ange⸗/
lica creatura.verbo dixit ⁊ verbo fecit quia verbo dñi celi
firmati ſunt.hi vtiq; laudant.pᷣs.Laudate euʒ omnes an
geli eius. vnde Eſdre. exercitus celi te adoꝛant.adoꝛãt.pᷣs
Agoꝛate deum omnes angeli eius. Lremũt Yob. Colune
celi ↄtremiſcent ⁊ panent ad nutum eius. Laudant inquã
virtuti maieſtatis teſtimonium exhibendo: adoꝛant excel⸗
lentiam maieſtatis reuerendo. Tremũt potentiã maieſta⸗
tis admiſirado ſiue eidem famulando. Lremere em̃ dicũ⸗
tur non metu foꝛmidinis cum ſint ꝑfecte beati: ſed admi⸗
rationis conceptu vel obedientie famulatu. ſunt em edmi
niſtratoꝛij ſpiritus in miniſterium miſſ. Heb.j. Unde his
verbis innitur ꝙ diuina maieſtas maxime eſt laudabilis:

eo ꝙ laudabilis ab angelis quoꝛum teſtimoniuʒ eſt maxi⸗

me autenticum. maxime reuerenda: eo ꝙ adoꝛabilis a do⸗
minationibus qui babent dominiũ oꝛdinatuʒ ſuꝑ bonos
angelos inferioꝛes.atq; maxime admirabilis a pote ſtati⸗

bus que aduerſarias virtutes ſubditas habent 2 que con⸗

ceptum mandatuʒ in pꝛincipatibo archangelis 2 angelis
ſibi ſubditis perficiunt.vt volunt expoſitoꝛes bierarcbie
beati Dyoni.4¶! Cel ſcilicet deum laudant.i.viam pꝛeſtãt
laudandi.p̃s. Laudate eum celi celoꝛum a aque om̃es ⁊c.

Ande cuncta laudant deuʒ vel laudis materiã dant. lel

ſm quoſdam celi dicuntur thꝛomi qꝛ in thꝛonis dicit dñs
ſedere.⁊ domn inus dicit Yſa.lxvj. Celum mihi ſedes. celo⸗
rũq; virtutes pluraliter dicit.quia ſicut plures ſunt celi:ſi

militer virtutes celoꝛum ſunt plures.quaruʒz influẽtia iſta

inferioꝛa ꝑducunt᷑ in eſſe ⁊ ↄtinent᷑. Vel virtutes dicũtur

vnꝰoꝛdo in infima bierarchia que ↄtinet virtutes.arcban

gelos ⁊ angelos. Ael ꝑ virtutes celoꝝ oẽs ſpũs celelles ſi⸗

gnificant᷑. vt em̃ habet᷑ in glo.ſuꝑ illud laudate eũ omnes

virtutes eiꝰ: generale nomẽ eſt omniũ celeſtiũ ſpirituum.
Qñq; tamẽ ꝓ vno oꝛdine accipit᷑.! Et ꝑ hoc piʒ rñſio ad
boc qð poſſet bic queri.quare fit h mentõ ſolũmodo de an
gelis dominatõnibo ⁊ poteſtatibo ⁊ ſeraphin: quia vt ex di
ctis patʒ.de omnibo fit hic mentõ ſᷣm aliquẽ exponẽdi mo⸗
dum iam dictum. 4 Ec beata ſeraphin.oꝛdo pꝛimꝰcæ ſup⸗
ma hierarchia ſeraphin ſic dictus a dono caritatis: qꝛ ex⸗
cellentius pᷣſidet. VUnde interpᷣtatur ardoꝛ vel incendiũ ſi⸗
ue ardentes.Et vt habet᷑ a Hieꝛo. Seraphim ꝑ m.in ma⸗
ſculino genere.ꝑ n.in neutro genere plurali dicimus.Se

raph aũt ſingulariter dici poteſi ſicut eberub vt cherubin
Hi concelebꝛant.i.xari voto celebꝛant laudes diuinas ſo

¶ Cu quibꝰ et noſtras .S. iij.

xxxvij.

cia exultatione. Mon em̃ abſq; erultatione ꝑmaxima lau⸗
vxs deo ꝑſoluũt. VUnde beati qui babitãt in domo tna dñe
in ſeculũ ſeculi laudabũt te. ¶q Qota ꝙ ſeds oꝛdo ĩ ſup̃ᷣma
pierarchia dicit᷑ chernbim.a dicit᷑ a dono ſciẽtie:qꝛ excellẽ

tius pᷣſidet reſpectu thꝛonoꝝ⁊ alioꝝ poſterioꝝ.⁊ interpᷣ⸗
tatur ſcientie plenitudo. Lerciꝰ oꝛdo eiuſdẽ hierarchie eſt

thꝛonꝰ. 7 dicit ſic a dono domiandi quo trãſcenduũt inferio
res oꝛdines quibo domĩant᷑: ⁊ miſſi ad nos docẽt nos debi⸗

to modo domiari. Poteſtates ſũt ſilꝛ de media hierarcbia

I'm quoſdã ⁊ dicunt ſic a dono potẽtie cobercẽdi vmonũ
prates. Tirtutes arcbangeli angeli ſunt v infima hierar

chia. a dicunt᷑ virtutes a dono faciẽdi miracula. Archãge⸗

li a dono nũciãdi ſine reuelãdi maioꝛa. Angeli a dono nũ⸗

ciandi mima.de bis fit ſpàlis mẽtio in pfatõnibo.4 Et pẽ
hic queri quare in nulla pᷣfatõe fit ſpãlis mẽtio de pᷣncipa⸗
libus ſicut de alijs. Et põt ad boc dici. ꝙ nõ ſolũ nomiant᷑
oꝛdines angeloꝝ in pfatõibo vt oñdat᷑ ꝙ inſiſtant laudibo
dei: ᷣ vt oſlẽdat᷑ ꝙ nos qui ſiłẽ debemꝰlaudibo diuinis in⸗
ſiſtere: debemꝰ eildẽ quodãmõ velle aſſimilari. Pꝛincipa⸗
tus aũt p̃ ceteꝛis dicunt᷑ poſſidere donu reueꝛẽtie.2 nõ ſolũ
hm ꝙ reuerẽtia intelligit᷑ actiue vtpote exercẽda reſpectu
ſũme maieſtatis: ̊ potiꝰqꝛ alij debent alije reuerẽtiã exbi⸗
bere. bec aũt mĩme appetẽda eſt in bomĩe.Omnia aũt alia
dona ab angelis data quodãmodo intellecta ↄuenit appete
re.vtpote facere miracula ſcʒ in ↄuerſione peccatoꝝ ad pe
nitentiã.domiĩari ſibip̃is ⁊ vicijs ſimiliter.

°

voces. Duas em̃ omnipotene deꝰratõnales condidit crea⸗
turas. angelicã ⁊ bumanã. qui laudibo diuinis inſiſterent
ei gratiarũ redderent actones.quas dum pari voto cele⸗
brant:tanqᷓ inferioꝛes ⁊ ſuperioꝛes coꝛde in celeſti cytha⸗
ra ſociantur. De qua Apoc.xiiij. Et audiui vocem quaſi
cytharedoꝛum cythariʒ antium in cy tharis ſuis.⁊ canta
bant quaſi canticum nouum. Supplici confeſſione.i.quaſi
nõ ſuperba perſumptõne ſed humili laude dicentes. San
ctus. ſanctus. ſanctus dñs deus ſabaoth. Ter dicit ſanctꝰ?
7 ſemel deus. vt trinitatis 2 vnitatis miſteriũ ↄpꝛobetur.
Hoc non ſolum ſerapbim clamabant ſub excelſo dei ſolio:
ſm dicit᷑ Iſa. vj. ſed ⁊ quatuoꝛ aĩalia m illuo Apoc.

iiij. In circuitu ſedio requiẽ nõ babebãt die ac nocte dicẽ

tia. Sanctꝰ.ſanctꝰ.ſanctꝰ dñs de om̃ipotẽs.deꝰ dicit᷑ ſan⸗
ctus.i.ſanctificãs: nõ aũt ſanctificatꝰ.vñ Leui.xix. San⸗
cti eſtote qꝛ factꝰſum dñs deꝰ veſter. Sanct pater dicẽte ſi
lio.Johᷣ.vij.pat᷑ ſanctifica eos in veritate ̊s dediſti mihi
qꝛ tu ſãctꝰes. Sãctꝰfiliꝰãgelo ꝓteſlãte Luẽc.j.Oð em̃ ex te
naſcet᷑ ſanctuz:vocabit᷑ filiꝰ i. Sanctꝰſpũſſanctꝰxpᷣo di⸗
cente Johʒ. xx. Accipite ſpim̃ſcẽm quoꝝ remiſeritis pecca⸗
remintunt᷑ eis. Dicit᷑ aũt dñs deꝰſabaoth.i.dñs exercituũ
videlicet angeloꝝ ⁊ bominũ. quoꝝ terribilis vt caſtroꝛuʒ
acies eſt oꝛdinata. Cañ.vj. Tot em exercitꝰ deꝰbabet ĩ ter
ra:quot ſunt oꝛdines in eccłia.tot habet in celis: quot ſũt
in angelis. omie celoꝝ ? terre: angeli ⁊ homies dinina
pleni gloꝛia ꝑpibentur. lel ad l̃aʒ celi ⁊ terra diuia glo
ria replent᷑:quia diuinitas eſt vbiq;. AUnde p̃s. Si aſcẽde⸗
ro in celum tu illic es ⁊c.ſuꝑ omnia nõ eleuatꝰ.ſubter oĩs
nõ pꝛoſtratꝰ. inter omnia nõ inclulus.extra omnia nõ ex⸗
cluſss.vñ Yob. xj. Excelſioꝛ celo eſt ⁊ qo facies: ꝓfundioꝛ
inſerno. vnde gnoſces? longioꝛ terra mẽſura eiꝰ⁊ latioꝛ
mari. ¶ Quia ðᷣo neceſſariũ eſt ad eternã ſalutẽ incarna⸗
tionis quoq; miſleriũ conſfiteri:recte ſubiũgit᷑. Henedictꝰ
qui venit in nomie ⁊c.ſumptũ eſt de euãgelio Joh. xij. Vñ
cum illud canit᷑ debet fieri ſignũ crucis.ð hoc noĩe dicit fi
liue.Ego inquit veni in noĩe patris mei.Johᷣ.v.Qomen
patris ẽ filius.de quo vYla.xxx.Ecce nomẽ dñi venit de ☚
ginquo. Oſanna in excelſis. Oſanna verbů hebꝛeũ eſt qð
ſignificat ſalua obſecro. ↄpoſitũ ex oſi qdð eſt ſalua ⁊ anna
quod eſt interiectõ obſecrantis.vel oſanna ſunt due dictõ⸗
nes ꝑ eclipſim pꝛolate. bis autem dicit᷑ oſanna ępter dnas
ptes ſalutis ꝗᷓ ſunt ſtola carnis ⁊ ſiola mẽtis quibo ſancti
keatificant᷑ in gloꝛia. Hic laudis vſus in pᷣs.cxvij.reꝑitur

Pem̃ turbe dixerũt oſanna:hoc eſt qð ibi dicit᷑. O dñe ſal cea que requirũtur ad cõſecratõeʒ coꝛꝑis xpᷣi? ad ↄmemo⸗
uum me fac. Henedictꝰqui venit in noĩe dñi.qð ſi ubiungi rationem conſecrati:bł̊ ⁊ memoꝛia paſſionis repᷣſentatur et
tur eiſdem verbis.hoc aũt canticũ eſt canticũ angeloꝝ qð conditiones eiuſdem ⁊ hoc maxime ꝑ cruces. In bac ergo
nos cantates ſigniſicamꝰꝙ ꝑ hoc ſacrificiũ iungi celeſtib⸗ parte in qua poſtulatur muneruʒ ſanctiſicatio fiunt tres
æbemꝰ ⁊ ideo ſaluaꝛi cũ illis in excelſis clamamꝰÄ?. cruces:in ſignum plieis giois fi 6 dro. a iuda
Ar. 4. 37 A iudeis.de pꝛima Ro.vuj. Qui apꝛio filio ſuo nõ peꝑcit
Membꝛum ſecüdum ſed p nobin ochnit tradigit illuin. we ſeda Aacht Roj.
Ecũda ꝑs pᷣncipalig que incipit ibi.Te igi MDuerebat opoꝛtunitatẽ quõ eum traderet. de tercia YJoh.
tur in qua agit᷑ veaſecratõe rei oblate 2 di⸗ xEviij. Oens tua ⁊ pontifices tui te mihi tradi. Pꝛima tra
uidit᷑ in quatuoꝛ. Pꝛimo poſtulat᷑ boſtie dro ditio fuit ex gꝛatia dilectõnis. Joh.iij. Sic de dilerit mun
ccepte benedictio. Scðᷣo ſideliũ ꝓmotõ ibi dum vt filiũ ſuũ vnigenitũ ⁊c. Scða ex auaritia. vñ Ma⸗
In pᷣmis que tibi offerimꝰ.Tercõ hoſtie benedicte in coꝛ thei.xxvj. Quid vultis mibi dare.a ego eum vobis tradã.

pus rpᷣi ⁊ ſanguinẽ trãſmutatio ibi quã oblatõeʒ. Quarto eꝛcia ex inuidia.NMDar᷑. xv. Sciebat em̃ ꝙ per inuidiam
oↄſecratõig ↄſumatõ ibi.Qui pꝛidie qᷓ pateret᷑. tradidiſſent eum. Deus em tradidit euz ex dono. donũ em̃
. eſt datum nõ reddibile.iudas pꝛo mũere.iudei in ſacrifici

rticulus beimus um illibatum. ad hoc ergo veſignandũ ſacerdos facit tres

2 DOea ergo ꝙ poſt landis pᷣconiũ ſequit᷑ ſecretuʒ cruces ſuꝑ hoſtiam cum dicit hec dona hec mũera bec ſan⸗
ſilentinz. Jam vbi ihs bonoꝛifice fuit ſuſceptꝰ cta ſacrificia illibata. quaſi ↄmemoꝛãs illã traditõeʒ quã
C bieroſolimis a turbis.cũ ramis palmaꝝ ⁊ lau⸗ us fecit ex dono:iudas ꝓ mũere.iudei in ſacrificiuʒ illi⸗
dibus. vt ba oh.xij. iudei volebant eum caꝑe. ꝓpteꝛ batum:ſinguli aũt ad moꝛtem ſcʒ crucis. Hec trina tradi
quod receſſit ab eis ⁊ abijt in bethaniaʒ ⁊ ibi abſcondit ſe tio tũc incepit.cum filius ex decreto dei patris ex conſilio
. ewter AA ab eis Yoh. xij. Mon metu foꝛmidinis:S pꝛouidẽtia diſpẽ/ ſpũſſancti. necnõ ex ꝓpꝛio beneplacito veniẽs hieroſolim
S rd VvrGE Aar ſatoꝛis. quia nõdum venerat boꝛa eiꝰ.qua adneniente ſpõ ſemetipᷣm erpoſuit paſſioni. Qui erxponẽs ad quid venit.
taneus ad paſſionem acceſſit. vnde Aſda th.xxvj. Surgite dixit Joh.iij. Si exaltatus fuero a terra: omnia trabam
inquit eamus.ecce apꝛopiquabit qui me tradet. vñ Zoh. ad meipᷣm. hoc aũt dicebat ſignificãs qua moꝛte eſſet claꝛi
xvj. Cohoꝛs ⁊ miſtri cum veniſſent cum lateꝛnis ⁊ facibo ⁊ ficaturus deum. vel bec tria dona mũera ſancta ſa acrificia
armis ve app̃ᷣhenderẽt eum. Jĩe aũt ſciens omnia que ven illibata: ad indiuiduã trinitatem cuiꝰ opera indiuiſa ſunt
tura erant ſuꝑ eum: ꝓceſſit ⁊ dixit eis.quẽ queritis. Rũñ⸗ poſſunt referri.que tota tradidit ipm að moꝛteʒ: vt tota re
. „a Verunt ei ihm naz aꝛenũ. dixit eig. Ego ſum Allud xp̃i la dimeret nos a moꝛte ꝑ ipᷣm.·¶ Qota eꝛgo ꝙ donũ eſt oã tis:
eſe i.αν no N un ſr N tibulum hoc ſilentiũ ſecrete rep̃ſentat. Alia eſt cauſa bui⸗ mun?accipientis:ſacrificiũ offerentis.pater dedit.filiꝰob
eades „on veans ſecreti ſilentij. ſcz vt ſine tumultu ſine ſtrepitu verboꝝ mẽ⸗ tulit.ſpũſſanctꝰaccepit: ſinguli tamẽ dederunt acceperunt
. nis deuotio ad deum dirigatur:qui eſt exauditoꝛ coꝛdis nõ obtulernnt:ſ̊ pater dicitur dediſſe ꝓpter auctoꝛitatẽ.filius
&an. ναn e Nr vocis. Ron em eſi exoꝛand clamoꝛibo qui renuʒ ſcrutatoꝛ obtuliſſe ꝓpter aſſumptaʒ humanitatẽ ſ. pũſſanctꝰaccepiſſe
eſiz coꝛdium Hiere. xvij. Oð aãna typũ erens ecclie inſi⸗ Ipter axpꝛopꝛiatã benignitatẽ ſiue liberalitatem. hec autẽ
mnuabat que nõ petitõne ̊ tacita teuotione qð petijt impe⸗ gratioſiſſima liberalitas eſt. quod den Adit nobis in do⸗
trauit.oicitur em̃ pꝛimo Reg.j. anna loquebat᷑ in coꝛ⸗ num:hoc accipit a nobis in munꝰ. Bacercs aũt ↄuer
t ſuo tm̃q; labia illius monebant᷑ 2 vox penitꝰ non audie⸗ tens ſermonẽ ad patꝛẽ.dicẽs.te igit᷑ c emẽtiſſim? pateꝛ ⁊c.
batur. verba m̃ ſunt ꝓferenda: ne quid petere vel intẽdeꝛe Sic patris auctoꝛitatẽ inſinuat ipᷣm ſolũmodo in uocãdo.
debeam?ignoꝛemꝰ. Altera eſt. ratõne tãti miſterij verba ꝑ quẽ alloquit᷑ tanqᷓ pᷣſentẽ ꝑ gram: qui nuſqᷓ teſi ꝑ eſſenti
. quotidianuʒ vſum vileſcãt ⁊ in locis nõ opetentibo paſſim am potentiã ⁊ pᷣſentiã. Per ihjm xpᷣm filiũ tuuʒz dñm nrjm
e . 2 indiſcrete dicant᷑.: ſic ſint dicentibo in rninaz. Tnde vt vt ꝑ quẽ ſicut ꝑ mediatoꝛeʒ dei ⁊ hominũ Gal.iij.decurrũt
dicit᷑. Coniigit vt quadaʒz die paſioꝛes ſuꝑ lapidẽ quẽdam ad nos dei beneficia ↄfidens in verbo dñi. dicentis Johᷣ.
ponerẽt panẽ. qui ao hoꝝ verboꝝ pꝛolatõez ↄuerſus eſt in xvj. Si quid petieritis patrem in nomine meo hoc faciaʒ
cacarnẽ.X ſoꝛſitan tranſmutatꝰ eſt panis in coꝛpus xpi. in q̊ vobis. Supplices rogamus ac petimus.duo bic notantur
diuinitus acerrima facta eſi vindicta:nam pcuſſi ſunt di⸗ ex quibo petens obtinet quod intendit.ſcʒ clemẽtia diuina
Bind agieie ſellens na⸗ vnge ſtaratmz fuit vt de eters cum dicit clementiſſime:2 but unro⸗ ex bte petentis cũ di
a rea e. , Fdiceret᷑ ſub ſilentio.alia e ratõ ne vileſceret ex manifeſta cit ſuꝑlices.pluraliter loquit᷑ ſignificãs ſe vite oĩm oꝛatõ
. a ⸗ ſ * toen ſ oa pꝛolatõe:ſicut ſacra ſcriptura in quadã obſcuritate tradi nem E eaaere⸗ reumnlar erba dep̃catoꝛia dicens:
ta eſt ne vileſceret. Pꝛopter has cauſas dicit᷑ ſab ſilentio rogamꝰac petimꝰ.vt ſic gemiata poſtulatõe meliꝰ obtine⸗
⁊ ob hoc dicit᷑ ſecreta:ſcʒ quia ſub ſilentio ꝓnunciat᷑.cum at qð intendit. Ati accepta habeas. hoc reſpicit diuinum
olim alta voce diceret᷑ quonſq; aliter inoleuit ↄſuetudo ꝓ⸗ beneplacitũ.⁊ benedicas hoc eifectũ beneplaciti. bec dona
pter cauſas iam dictas.¶q ¶Lota P hec pars miſſe vſq; aðd hec mũera.hec ſancta ſacrificia illibata.Eadẽ aũt ſũt hbec
oꝛatõneʒ dñicaʒ cum ſua pꝛefatõne ſcʒ pceptis ſalutaribo dona mũera ⁊ ſacrificia.que at ſacris offerũt᷑ altaribo mu⸗
⁊c̃.dicit᷑ canon miſſe: quia regulariter ĩ bac pte memoꝛia nera dicũtur ⁊ dona ⁊ ſacrificia.vnde Aſdath. v. Si offers
dñice paſſionis recolitur.videlicet eoꝝ que geſta ſunt per munꝰtuũ añ altare ⁊c. Et Heb.v.dicit᷑ de põtifice ꝙ ↄſlitu
ebdomadã ante paſchalẽ a tecima luna pᷣmi mẽſis quado tus ẽ a deo vt offerat dona 2 ſacrificia.ꝓ pctis hoꝝ aũt in⸗
ihs abijt hieroſolimã:vſq; ad decimãſe eptimaʒz qñ ſurrexit culcatio pie deuotõis eſt exercitatõ vel in effabilis omẽda⸗
a moꝛuis. Pꝛopter qð inter p̃fatõeʒ ⁊ canonẽ in pleriſq; tio ſacramẽti.nõ aũt aliqð inuenit vocabulũ qð tantũ ſaẽ
ſacramẽtarijs imago crucifixi depingit᷑. vt nõ ſolũ intelle mentũ digne valeat apellare: niſi qð grece dicit᷑ euchari⸗
ctus lr̃e:̊ etiam aſpectus picture memoꝛiam dñice paſſio ſtia.qð exponit᷑ bona gr̃a. Dicunt᷑ aũt pluralit dona mũe
nis inſpiret. ⁊ ſoꝛte diuina factum elt ꝓuidentia. licet bu⸗ ra ⁊ ſacrificia.quia panis ⁊ vinũ diuerſe ſunt ſpẽs ſubſtãa⸗
mana induſtria ꝓcurauerit vt ab ea lra canon inciperet: tiarum pꝛiuſqᷓ; conſecrent᷑.⁊ deinde ſunt ſi pecies ſpecierũ.
que ſui foꝛma ſignum erucis oſtendit 2 expꝛimit in figura Dicunt᷑ aũt ſancta? illibata: quia panis? vinum ſignifi
Thau nãq; miſteriũ crucis inſinuat. dicente dño Eʒzech. cat ſacroſanctũ coꝛpus ⁊æ iĩmaculatũ ſangumem ihu rp̃i.
ir. Signa than in frontibus viroꝛum dolentium 7 gemen⸗ 25 aũt dicunt᷑ illibata quaſi nõdum guſtata: ſ potiꝰ illi⸗
Hiui.vel canon dicitur quia ex regulis patrum.i.ex his q̃ bata.i.ĩmaculata:quia ſine macula coꝛdis ⁊ coꝛꝑis oꝑtet
regulariter inſtituerunt obſeruarti eſt compoſitus.Canon. offerri.quatenꝰ⁊ coꝛ ab iniquitate mũdet᷑ coꝛpꝰab inun
em grece regula latine dicitur. Et dicitur idem canon ſe⸗ dicia. vel ſic ſm Yſið.diſtinguũtur. donuz pꝛie dicit qð a
creta ⁊ actio.quare canon dicit᷑ ⁊ ſecreta dictum eſt. gcttioſupioꝛe inferioꝛi confert. Jaco.j. Omne datuʒ optimũ ⁊c̃.
aut dicitur: quia tunc cum co cauſa noſtra agitur. G Jn AMunqð ab inferioꝛe ſuꝑioꝛi pſentat᷑. Sacrificiũ qdð cꝛea

bac do Parte que canon dicitur.non ſi olũmodo pꝛoferũtur toꝛi offert᷑. Inſinuat᷑ his vocabulis tribo.ꝙ hec grmon⸗

—

¶ Peof. miſſe

ſtrata ſunt nobis a deo collata:a nobis deo p̃ᷣſentata ⁊ ob
lata:in verũ ⁊ ſũmũ ſacrificiũ trãſſubſtãtiata. Quidã aũt
diſtinguũt ſic. hec dona ſcʒ nature.hec mũera ſcʒz deuotõis
noſtre. hec ſancta ſacrificia illibata maieſtati diuine. Elt
hec dona referant᷑ ad naturã.hec munera ad gratiam.hec
ſacrificia ad incoꝛrùptionis gloꝛiam. 2 dicunt ꝙ ꝓpterea
crnces fiunt in milſa: quia virfus miſſe crux xp̃i eſi que ſa⸗
cramentum altaris 2 omnia alia eccléſie ſacramenta con⸗
ſecrat ? ſanctiſicat.

ticulus ſecũdus

pꝛimis que tibi offerimꝰ. In hac ꝑte poſtu⸗
latur fideliũ pꝛomotio a ↄſecrãte.Pꝛimo ime⸗
diate a deo ibi. In pꝛimis. Scðo mediantibus
ſanctis ibi.ↄmunicãtes. Item in pꝛima pꝛimo poſſulat ꝓp
motio ip̃ius eccłie ⁊ mẽbꝛoꝝ in generali.Scðo ꝑſonaruʒz
quarũdaʒ in ſpeciali ibi.Aldemento dñe.4 In pmis ergo
id eſt pꝛincipaliter que tibi ſcʒ ſoli deo indiuidue trinitati
offerimus. Hic dat᷑ intelligi cui debent ſacrificia offerri
eccleſia tua ſancta.i.deo ſiue cultui diuino dedicata ſcilicʒ
eccleſia. Vt em̃ habet᷑ in quadaz glo.ſuꝑ illud Lemt.xix.
Sancti eſtote. illa ſunt ſancta: que a ↄmunibo vſibo ebẽt

ſeꝑari ⁊ ſoli deo veſeruire.Et ſicut dicit Iſido. Eccleſia ẽ

nomẽ grecũ quod in latinũ vertit᷑ ↄnocatõ.pt᷑ hoc ꝙ oẽs
ad ſe ↄuocat:catholica.i.vniuerſi alis. Iido.catholicꝰvni⸗
uerſalis ſiue generalis interpᷣtat. idem greci vninerſale ⁊
catholicon vocãt.i Aõ em̃ ſicut ↄuẽticula bereticoꝝ in ali⸗
quibo regionũ ꝑtibus coartat᷑:ſᷣ ꝑ totum oꝛbem terrarum
dilatura diffundit᷑. Hinc vniueriitas ab vno cognomĩata
eſt ꝓ eo ꝙ in vnitate colligit᷑. bec Iſido. Quaʒ pacificare
ↄtra ↄtur batõeʒ ꝑ bereticos ⁊ ſciſmaticos ei illatã.hoc eſt
vt pacẽ habeat ab hereticis ⁊ ſciſmaticis.quã etiã cu ſtodi
re digneris a demonibo ⁊ vicijs. Et adunare que diſper⸗
ſa eſt inter paganos ? alios infideles.Et regẽ inter ꝓſpe⸗
ra ⁊ aduerſa. vel pacificare ꝑ inberẽtiã caritatis cuʒ deo
j. Joh.iij. Qui manet in caritate in deo manet. tales pacẽ
babent. vnde Johᷣ.xvij. In me pacẽ habebitis.Cnſtodire.
ne pereat ob ingruẽtia ꝑiculoꝝ ſiue tem ptatõnũ.Quia ni⸗
ſi dñs cuſtodierit ciuitatẽ: fruſtra vigilat qui cuſtodit eaʒ
Adunare ꝑ confoꝛmitatẽ moꝛũ ⁊ voluntatũ. vt multitudi
nis credentiũ ſit coꝛ vnũ ⁊ aia vna Act᷑.iiij. Regere impꝛo
grelſu virtutũ vt dicat cum pᷣs. Oñs regit mne ⁊ nibil mihi
eerit. AUna cũ famulo tuo papa noſtro quẽ ſingulariter p
pter regimẽ ⁊ curam ecclelie ppoſuiſti vniuerſis.vt om̃es
ab vno icut coꝛpus a capite gubernẽtur vbi dixiſti petro
Adath.xvj. Dabo tibi claues regni celoꝝ ⁊c᷑. Unde papa
dicit᷑ pater patrũ:quia ſũmꝰ ſacerdos ⁊ pontifex msximꝰ
nomĩat᷑. dicit etiã patriarcha romanꝰ. Patriarcha enim
greca lingua ſũmꝰpatrũ interp̃iat᷑:quia pꝛimũ.i.apłicum
locum tenet. vt dicit IAido. Et antiſtite noſtro. Iſido.an⸗
tiſies ſacerdos diciꝰ eſt ab eo ꝙ ante ſtat. Pꝛimꝰ em̃ eſt in
oꝛdine eccleſie ⁊ ſupꝛa ſe nullũ habet. Ex boc verbo vſi
do. videt. ꝙ idem ſit papa ⁊ antiſtes cum nullũ habeat ſu
pꝛa ſe.¶¶ Pꝛet. ex hoc verbo videt᷑ ꝙ antiſtes ſit ſimplex ſa
cerdos. ſi hoc: tunc nõ fit ↄmẽoratõ ĩ miſſis pontikici⸗
bus.. Rñnſio.ꝙ antiſtes pontifex dicit᷑ vnde verbũ Sſido.
ſic debz intelligi. antiſtes ſacerdos dictꝰab eo ꝙ añ ſtat.i.
ſacerdos ille qui ante ſtat ſcʒ ↄiũctim. Sacerdos em̃ qui
ante ſiat eſt ſacerdos qui eſt pontifex.4 Ao p̃mũ dicendũ
ꝙ antiſtes ſicut põtifex nomiat epos cuiuſcũq; dignitatis
ſcʒ ⁊ priarchas ⁊ archiepos ⁊ metropolitanos ⁊ epos.Et
ſic ſumptꝰſᷣm Yſido.nõ habet ſuꝑioꝛẽ in oꝛdine ecełie.Fm
tñ ꝙ fit in canone miſſe ↄmẽoꝛatõ de antiſtite:intelligit de
antiſtite illiꝰecclie in qua celebꝛat. AUñ dicit᷑ antiſtite nto
Et rege nr̃o.ꝙ aũt oꝛandũ ſit ꝓ pᷣncipe habet᷑.j. Lhimo.
ij. Obſecro pꝛimo oĩm poſtulatões.obſecratões ⁊ oꝛatões
gratiarũactõnes ſieri ꝓ omnibo bomibo ꝓ regibo ⁊ ꝓom
nibus qui in ſublimitate ſunt ↄſtituti.vt em babet᷑ ab DLou
gone. Eccleſia eſt multitudo fideliũ ⁊ vniuerſitas xp̃iano
rum. que vniuerſitas duos oꝛdines ↄplectit᷑. ſcʒ laycos et
clericos quaſi duo latera vnius coꝛꝑis. ſiniſtruzʒ ſeʒ layci

vxxxvij.

quia terrene vite neceſſaria tractãt. dextrũ clerici quia ea
que ad ſpũalem vitã ꝑtinent miſtrãt. due aũt ſunt vite coꝛ
reſpondentes.terrena 2 celeſtis:coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis.Et du⸗

— „ .

x pĩas ſecularis ⁊ ſpũalis. Secularis caput habet re⸗ 1, N rn haz

— .

gem. Spũalis habet ſũmũ pontiſicẽ. Spũalis pfas prioꝛ
eſt terrena ſiue ſeculari 2 dignitate ſcʒ quãtũ vita ſpualis
dignioꝛ eſt ꝙᷓ terrena ⁊ ſpũs ꝙᷓ coꝛpus. Et inſtitutõ eſt. qð
patet ꝑ hoc ꝙ in lege veteri pꝛimũ a deo ſacerdotiũ inſtitu
tum eli. poſtea ꝑ ſacerdotiũ iubente dno regalis ptas oꝛdi
nata eſt. 7 pꝛioꝛ etiã eſt ptas.i Zam ſpũalis ptas terrenam
katem inſtituere babet vt ſit ⁊ indicare habet ſi bona non
uerit. Spũalis p?as pꝛimũ inſtituta eſt: ⁊ cũ deuiat a ſo⸗
lo deo iud Kirien
omnia 7 iße a nen
inſtituta ꝑ ſpũalem. patet ꝑ hoc. quia adhuc in ecclia ſa
cerdotalis dignitas regalẽ pfatem ſacrat. ſa nctificans ꝑ
benedictõeʒ ⁊ ſoꝛmans ꝑ inſtitutõneʒ. Unde regalis ptas
iure inferioꝛ eſtimatur. Iſta ergo duplici ptate indiget et
2 regitur eceleſia in mẽbꝛis ⁊ duplex vita moderat᷑. ꝓpter
quod pꝛo vtraq; oꝛat eccleſia.pꝛimo tamẽ pꝛo ſpũali quaſi
dignioꝛi: ſcðo pꝛo ſeculari quaſi inferioꝛi. Et omnibo oꝛ⸗
thodoxis qui ſub vtraq; ptate fidem tenent aplicam ? ve⸗
nerantuꝛ?. Ut em̃ dicit Iſido. Oꝛthodoxus eſt recte credẽs
2 vt credit viuens.oꝛtho eniz grece recte dicit᷑ latine.dora
gloꝛia. hoc eſt vir recte gloꝛie. Lales em ſunt recte loꝛio⸗
h. qui deum recte fidei confeſſione loꝛificant. aiq; catholi
ce apoſlolice ſidei cultoꝛibus.¶ Hoc videtur ſuꝑflue ap
poſitum cum tales ſint oꝛthodoxi. Rñſio.ꝙ hoc nõ ſuper⸗
fluit.quia expꝛeſſius cultus fidei ꝑ hoc additum declarat᷑
quãtuʒ eſt ex ꝑte ſermonis. Dicit᷑ autem aplice fidei.quia
apti fuerunt ſidei fundatoꝛes ſupꝛa pꝛimũ fundamẽtũ ſcʒ
xpᷣm qui eſt fundamẽtuʒ eoꝝ. Ephe.ij. Supedificati ſupeꝛ
fundamẽtũ apoſtoloꝝ.ergo aplici ꝓpbete dicunt᷑ funda⸗
menta. Unde p̃s. Iundamenta eiꝰ in nontim ſanctis xpᷣc
eſt pꝛimũ ⁊ maximũ fundamẽtuʒ.

ine iudicat᷑. O regalis ptas oꝛdinata ẽ

—

2 „ *
amuloꝛum. In hac parte ſpecialius poſiulatur fidelium
pꝛomotio a conſecrante. In parte enim pꝛecedenti poſtu⸗
latur pꝛomotio eccleſie cum membꝛis cunctis in generali
ſcilicet pꝛelatis ⁊ ſubditis ibi. Cum famulo tuo papa 1c.
Hic ſpecialiꝰpoſtulat᷑ pꝛomotõ viroꝝ ac mulierũ ibi. me⸗
mento dñe famuloꝝ famularũq; tuarũ.ſacerdotũ ⁊ aſtan

.
*

tium ibi.Et omniũ circũſtantiũ.pꝛo quibo tibi offerimus
vel qui tibi offerunt hoc ſacrificiũ laudis. noſtrũ ⁊ noſiro

rum ibi pꝛo ſe ſuiſq; omnibo.poſt ſubdit᷑ ᷓtum ad quid po

ſtulatur ecꝝ pꝛomotõ ibi.Pꝛo redemptõne aĩarũ ſuaruʒ
Et a quo ibi.Tibi reddunt vota ſua ⁊c. Dicit ergo. Abe⸗
mento dñe. 4l Hic querit᷑ cum nihil ignoꝛet dei ſapientia

nec alicuiꝰ valet obliuiſci:quid ẽ quod poſtulat᷑ vi memo⸗

retur aliquoꝝ. Rũñſio.deus dicit᷑ ſcire quos appꝛobat. Inñn

ij. himo.ij. Qouit dñs qui ſunt eius.2 dicit᷑ neſcire qͥs

repꝛobat.vnde Mdath. vij. Nuq; noui vos. Rurſus dicit

obliuiſci maloꝝ: cum malꝰad bonũ ↄuertit᷑. vnde Eʒech.

tatũ eiꝰnon re⸗

7* *

xviij. Si impiegerit penitentiã oĩm iniqui

coꝛdaboꝛ. Et dicit᷑ obliuiſci bonoꝝ cũ bon ad malũ puer⸗

titur. vnde Eʒech. Si iuſt auerterit ſe a iuſſicia ſua om̃es
iuſticias eiꝰnõ recoꝛdaboꝛ. Se ergo qñnq; recoꝛdat᷑ ad ini
ſerandũ. vnde Yob. vij. Memẽto mei ce?quia ventꝰ eſt vi⸗
ta mea.Qñq; recoꝛdat᷑ ad puniẽdũ.vnde ps. Memẽto do⸗
mine filioꝝ edom in die hieruſalẽ.Cum S petit᷑ vt aliquo⸗
rum memierit: petit᷑ vt illoꝝ miſereat᷑ ßm illud remiſcere
miſeratõnũ tuaꝝ dñe miſcdᷣiaꝝ tuaꝝ que a ſeclo ſũt. Ex

bac at ſerie ᷣboꝝ. MMemẽto do.fa.fa.t.⁊ oĩm circũſtãtium

ptz ꝙ h ſit locꝰ. vbi ↄuenit ꝙ lacerdos ꝓ bis q̊s vult ſpãlit
imploꝛet ſcʒ ꝑ notã copulatõis que nõ ſolet copulare ꝑteʒ
ptentã toti ↄtinẽti. em̃ dico famnloꝝ famularũq; tuaꝝ
ↄtinet ꝙ dico omniũ circũſtantiuʒ. viuoꝝ autem ebet hic
fieri memoꝛatõ.in ſequentibo vᷣo occurrit loc? in quo fiet
memoꝛia defunctoꝝ. 4l Et oĩm circũſtantiũ.· hic euidẽter
apparet ꝙỹᷓ ſanctů ſalubꝛe ſit miſſarum ſolẽnijs intereſſe.

„2

et. nde. j. Coꝛin. ij. Spualis iudicat *

„*

1“ ANE i e

P r — S en . n n er.

L1

WeSer

12* .„ 6 ,* Nee à rr dies qeo bau-

—
64 2 —. Ireni

Cum pꝛo circũſtantibo fiat oꝛo ſpãlis 2 ſaecrificiũ euchari⸗
ſtie pꝛo eildem offeratuꝛ. ꝓpteꝛ quod ſcriptum eſt de conſe.
dil. . Cum ad celebꝛandas miſias in di nomine ↄuenerit
populus: ante nõ diſcedat ꝙᷓ miſſa ↄpleatur. Hic oꝛitur
queſtio.vtrũ anteqꝙ; ſolenitas miſſe ↄpleat᷑ liceat diſcedeꝛe
M nõ:videt᷑ de conſe.di.j.vbi dicit᷑. omnes fideles qui cõ
ueniũt in ſolẽnitatibo ſanctis ad eccliaʒ ⁊ ſcripturas apo
ſtoloꝛum ⁊ euãgeliſtarũ audiãt. qui aũt non ꝑleuerauerit
in oꝛone vſq;dũ miſſa ꝑagat᷑ nec ſanctã ↄmu nionẽ ꝑcipiũt
velut inquietudines eccłie ↄmouẽtes ↄuenit ↄmunione pꝛi
uari. Itẽ eodẽ infra.Aſdiſſas die dñica ſecularibo totas au

dire ſpali oꝛdine p̃cipimꝰ:ita vt ante benedictõeʒ ſacerdo⸗

— —,—

ↄfundant᷑. Exr bis videt᷑ ꝙ nõ licet diſcedẽ ante milſax co⸗
ſumatõeʒ 2 ſacerdotis benedictõeʒ. cũ nõ pſeuerãtes cõue
nit ↄmunione pᷣuari. cũ hoc nõ ↄuenit niſi Apter delictum
grande. Et cũ dat᷑ pceptũ in canone ꝙ tota miſſa audiat᷑
maxime in dñica.¶ Rñnſio. ꝙ qui ex ↄſuetudine vel ſuꝑſti⸗
tione recedũt ab eccłia ante miſſaꝝ ↄſumatõeʒ in ſolẽnita⸗
tibus:peccãt grauiter. ſic intelligi põt qð dicit᷑ in primo
ccreto. Qui nõ ꝑſeuerauerit ⁊c̃.i.qui habẽt ↄſuetudineʒ
nõ ꝑſeuerare ⁊c. vel qui ex ſuꝑſtitõe habẽt ꝙ nõ pſeuerãt.
Et attẽdendũ eſt ꝗꝙ ibi dicit᷑ velut inquietudines ecclie cõ
mouẽtes hoc aũt quaſi cauſa inſtitutionis interſe erit᷑. qua
ceſſante ceſſabit parit qd vrgebat.⸗ ita nõ pꝛiuabit᷑ mu⸗
nione.i.non excoĩcat᷑.vel põt dici ꝙ boc olim obtinuit mõ
non. Ao aliud qð dicit᷑. Pꝛecipimꝰmiſſas totas audire
⁊c̃. Dicendũ ꝙ pᷣceptũ illud oꝛdinatõeʒ ſonat.vt eſt ſenſus
pᷣcipimꝰ.i.oꝛdinamꝰ.vnde tales ↄtra oꝛdinatõeʒ canonis
faciũt niſi alia cogat neceſſitas. et ſi er ↄſuetudine faciunt
ſine cauſa vrgente grauiter peccãt. 4 Nuoꝝ tibi fides co⸗
gnita eſt ⁊ nota deuotio.quaſi diceret.qui ꝗꝓpiciaris fideli⸗
bus ⁊ deuotis. qui ſolus vides in oↄſciẽtijs qui recte credũt
⁊ ceuote ſumũt.vtpote qui es ſcrutatoꝛ renũ ⁊ coꝛdiũ Hie⸗
re.xxij. qui abſconditoꝝ es cognitoꝛ ? noſtii oĩa anteqᷓ fiãt
Dañ.riiij. Pꝛo quibo tibi offerimꝰ.vel qni tibi offeri t. q̃ſi
diceret. Memẽto dñe. nõ ſolũ eoꝝ pꝛo quibo offerimꝰ.h et
ſacerdotũ qui offerũt. Cum em̃ ſacerdos offeꝛt pꝛo populo
nihilominpꝛo ſe.vel ideo dicit pꝛo quibo tibi offerimꝰ vel
qui tibi offerũt.quia nõ ſolũ offerũt ſacerdotes.ſᷣ vniuerſi
fideles.iQam qð ſpecialiter adim plet᷑ miſterio ſacerdotũ:
pluraliter agit᷑ voto fideliũ.hoc ſacrificiũ laudis.hoc dici
tur quia ꝓpter hoc maxime laudare deũ tebemꝰ ꝙ nõ ſolũ
ſe degerit ꝓ nobis in pciũ:ſᷣ etiã ſe tederit nobis in cibuz.
vt ꝑ pꝛeciũ redimeret nos a m oꝛte:ꝑ cibũ aleret nos ad vi
tam. AUnde qui manducat me vinet ꝓpter me YJoh. vj. Pꝛo
ſe ſuiſq; omnibo videlicʒ oſanguineis vel affinibo familia⸗
ribus vel amicis. licet eĩ teneamur diligẽ inimicos. ᷣm il⸗
lud Math. diligite inimicos vr̃os: ſeruare tñ debemꝰ? oꝛ⸗
dinem caꝛitatis.Cañ.ij. Introduxit me rex in cellã vinaꝛi
am oꝛdinauit in me caritatẽ. Eſtimo nihilomin?ꝙ ſi ſacer
dos ꝓferẽdo hec verba cũ ſuos inimicos amplecteret᷑ vtili
us ſibi ⁊ deo acceptabiliꝰip̃a eadẽ ꝓferret. Pꝛo redẽptõe
aiaꝝ ſuaꝝ quaſi nõ ꝓ tꝑali lucro vel aſpetitu terreno ß̊ ꝓ
redemptõne aĩaꝝ ſuaꝝ.i.remiſſione peccati.Pꝛo ſpe ſalu
tis.⁊2 incol. l. i. p ſalute vel incolũitate ſperata. Spe nãq;
ſalui facti ſumꝰ Ro.viij. Pꝛo ſalute mentis ⁊ incolũitate
coꝛpoꝛis.iQam vtraq; ſanitas eſt ab illo qui dicit. Salus
populi ego ſum. verũ vtraq; ſanitas ꝓuenit ex redemptõe

tis egredi populnõ pſumat. qð ſi fecerint: ab epo publice

uie.i.d remiſſione peccati ſicut ecõtra de reatu peccati p⸗

cedit infiꝛmitas vtriuſq; ſm ſentẽtiã veritatis. Joh. v. Ec⸗
ce inquit ſanꝰfactꝰes.iam noli ampliꝰpeccare ne deterius
aliud tibi ↄtingat. Poꝛro tria ſunt homis bona coꝛꝑalia
ſpũalia 7 eterna. videlicʒ infima. media 7 ſupᷣma. ꝓ qui⸗
bus ſacerdos ſe dicit offerre. ꝓ coꝛpalibo.i. incolũitate.
ſpũalibo.i.redemptione. pꝛo eternis.i.ſalute.¶ Qam 2 dñ
vcet nos pꝛo his tribo oꝛare Aath. v. Pꝛo eternis vnde
adueniat regnum tuuʒ. Pꝛo ſpũalibo vnde fiat voluntas
tua ſicut in celo 2 in terra. Pꝛo coꝛpoꝛalibo vnde Panem
noſtru quotidianũ da nobis hodie.¶ Queritur cum dica

* .

cur ·i. Coꝛin. xij. e virtus in infirm itate pficitur. cum

infirmioꝛ tũe potens ſum: quid eſi ꝙ ꝙ coꝛpis incolũitate

ſacrificium offert᷑ ab eccleſia? Rñſio. vt infirmitati noſtꝛe
odeſcendẽs nobis occaſionẽ impatiẽtie p̃cludat.ꝛ cõſerua⸗
ta vel reddita ſanitate gratiarũactiones dño referamus.

¶ Tibi reddũt vota ſua.hic querit᷑ cũ noſtra demꝰ 2 alie⸗

na reddamꝰ. quõ dicunt᷑ vota ſi ſua reddũt ⁊ nõ potius do
nant:vel ſi reddãt quõ ſua ſunt ⁊ nõ potius dei. Rñſio. vo⸗
tum ⁊ homis eſt ⁊ dei.ſ̊ dei ꝓpter auctoꝛitateʒ gre: hbomĩs
Pter libertatẽ arbitrij. ꝓpter quod dicit᷑.j.Coꝛin.xv. õ
aũt ego ſ̊ gratia dei mecũ.2.j. Coꝛin.iij.coadiutoꝛes ſumꝰ
di. Eterno deo viuo ⁊ vero. dij dicunt᷑ ⁊ bomies2 demo⸗

nes 2 imagines.ſ̊ homies adop tõne: demones vſuꝛpatoe:

imagines nũcupatõe. Per adoptonem vt ibi. Ego diri dij
eſtis ? fil .

lis 2 filij excelſi omnes. Oer vſurpatõneʒ vt ibi. Omnes
dij gentiũ demonia. Per nũcupatõeʒ vt ibi apellauerunt
cos opa manuũ hominũ. Pꝛimi ſunt viui⁊ veri ſ̊ nõ eteꝛ

ni. Scdi ſunt viui p̊ nec eterni nec veri. Lercij nec ſunt vi
ui nec veri nec eterni:łᷣ ille ſolꝰeſt eternꝰ⁊ viuꝰz verꝰimo

vita veritas ⁊ eternitas qui deꝰeſi ꝑ eẽntiã.qui de ſe dicit

Yla.xliiij. abſq; me nõ eſt deꝰ. Licet aũt hec obſecratõ ſpã⸗

liter dirigat᷑ ad patrẽ ꝓpter auctoꝛitatẽ pᷣncipij vt dictũ eſt
hm ꝓ ipe filiꝰ docet nos oꝛare dicẽs Aldath. vj. Pater no⸗
ſter qui es in celis ſanctificet᷑ nomẽ tuũ 7c. Pꝛopter qð in
pꝛincipio canonis dicit᷑. Te igit clemẽtiſſime pateꝛ ꝑ ihᷣm
xpᷣm filiũ tuũ dñm nr̃m ſupplices rogamꝰac petimꝰ:tñ in⸗
diuidue trinitati ſacrificiuʒ laudis offert. ſcʒ tam patri qᷓ
filio ᷓ vtriuſq; ſpiritui. quoꝝ ſicut indiuiſibilis eſt maie⸗/
ſtas:ſic ⁊ indiuiſibilis adoꝛatõ.iuxta qð veꝛitas dicit. ¶Ve
ri adoꝛatoꝛes adoꝛãt patrẽ in ſpũ? veritate nã qui deũ ſa⸗
tagit veraciter adoꝛare: patrẽ adoꝛat in ſpũ ⁊ veritate.i.ĩ
filio.quia pater eſſentialiter eſt in filio 2 filius naturalit
eſt in patre.⁊ ſpũſſanctꝰeſt ſubſtãtialiter in vtroq;. VUnde
JYoh. xiiij. Ego in patre ⁊ pater in me eſt. quare ita põt nõ
indiſcrete diſtingui.cum dicituꝛ eterno deo viuo ⁊ vero:vt
qð eſt ↄmune pᷣm eſſentiã aſpꝛopꝛiet᷑ ꝓpter noticiã eternita
tis patri ratõe pᷣncipij: quia pater a nullo eſt ⁊ om̃ia ſunt
ab ipo. filius ꝑ generatõneʒ.ſpũſſanctꝰꝑ ꝓceſſionẽ. cetera
Pcreatõeʒ. Veritas filio:qui dæ ſe dicit Joh. xiiij. Ego ſuʒ
veritas. Et de quo dicit pᷣs. Aeritas de terra oꝛta e Vi⸗
ta ſpũiſancto ſicut habet᷑ in ſimbolo. Credo in ſpm̃ſanctũ
dñm ⁊ viuificanteʒ.qui ex patre filioq; ꝓcedit. Cotius §
indiuidue trinitatis indiuiſa eſt adoꝛatio. que pꝛincipali⸗
ter ex hibetur in hoc ſacꝛificio. „
Lomuncatesetme .S§. ij.
moꝛiam venerãtes. Hic mediãtibo ſanctis poſtulat᷑ fideli⸗
um pꝛomotio. Pꝛimo ergo ponitur ſanctoꝛum omemoꝛa⸗
tio.Secundo ↄmemoꝛantis poſtulatio. ibi quoꝛum meri⸗
tis ⁊c̃. Dicitur ergo cõmunicantes ſcilicet ſanctis.i.nos
exiſtentes in cõmunione ſanctoꝛum ſcilicet per fidem. In

via em ↄmunicamus ſanctis ꝑ fidem. quã ip̃ᷣi babuerunt

2 nos habemus. In patria vᷣo ꝑticipabimꝰeis ꝓuiſionem
ſpeciei:quã ipᷣi habent 2 nos habebimꝰ. Nos em̃ ſideʒ ha
bemus ⁊ ſpem:illi viſionẽ ſpẽi ⁊ rem. Cõmũicamꝰ gᷣ? ve⸗

nerainur memoꝛiã ſanctoꝝ ⁊ p̃cipue glioſe vᷣginis 2 beato

rum apłoꝝ ⁊ martirũ vt eoꝝ ſuffragio de fige ꝑducamur
ad ſpẽm:ce ſpẽ ad ip̃am rem. In hac aũt oↄmemoꝛatõe ſan
ctoꝝ ↄſeruat ecclłia qð antiquitꝰfieri ſolebat.vt in oꝛonibo
patrũ memoꝛia recoleret᷑ quatenꝰ eoꝝ meritis ſuffragãti⸗
bus:faciliꝰqð petebãt impetrarẽt.ſicut moyſes ꝓ populo
peccãte intercedẽs inquit Exo.xxrxij. Recoꝛdare abꝛabã 2
yſaac ⁊ iacob puoꝝ tuoꝝ. ſic aʒarias in foꝛnace Dañ.iij.

e auſeras a nobis miſcdᷣiaʒ tuã dñe deꝰnoſter ꝓpt abꝛa⸗

