bus dona nobis pacem. Et vt clamoꝛ eius facilius audire-
tur in ipᷣ̃a duxit imolatõis hoꝛa clamandũ. Hec tñ varie⸗
tas nõ diſcrepat a ↄſuetudine ve.te.ð quo ſumpta eſt.vbi
cum ſacerdos repetit. CParce dñe ꝑce populo tuo.tercõ va
riatur.⁊ ne des hereditatẽ tuam in obpꝛobꝛiũ.Dicimꝰ er⸗
go miſerere nobis q;tum ad animã. Item miſerere nobis
ꝙ̃tum ad carnẽ.⁊ dona nobis pacem ſᷣm vtrüqʒ: vt habea⸗
mus pacem pectoꝛis ſpũalem ⁊ pacem coꝛꝑis iꝑalem. Jn
miſſa ᷣo pꝛo deſunctis debet dici.dona eis requiem. cuius
ratio manifeſta eſt. cum illa ad impetrandũ illis requiem
ſpaliter celebꝛetur. Et queritur quare dicitur dona eis re⸗
quiem ſempiternã in tercõ agnus ci in miſſa de moꝛtuis
non in pꝛimo vel ſcdᷣo.Rñſio.quia miſſe celebꝛantur ꝓ de
functis ſpãliter ꝓpter penarum earũdem mitigationem et
quietem afflictionũ ad que ſequitur quies ſempiterna. Et
Apter hoc pꝛimo poſiulatur quies ſimpliciter vltimo qui/
es ſempiterna. Ter autẽ dicitur agnus ei ꝓpter quietem
obtinendã ab ipᷣa trinitate:eo mediatoꝛe.qui dicit agnus
ci.vel ꝓpter triplicis afflictõnis remiſſionem.ſcʒ ardoꝛis
tenebꝛaꝝ ⁊ expectationis ſiue dilatõnis.4 Scðm autem
vſum quarũdam eccleſiarũ non dicitur ↄtinue h̊ interpo⸗
late ⁊ mixtim cum oꝛatõne. Cuiꝰ ratio põt eſſe. ; ſumme
optanda eſt pax 2 pꝛo ea affectuoſiſſime ẽ oꝛatõ deo effun⸗
nda.il Si querat᷑ quaꝛe magis dicit᷑ agnꝰdei.qui tollis
peta ⁊c.qᷓ ihu xpᷣe vel aliquo alio mõ. Dici põt ꝙ h̊ fit ue
nienter: tum ꝓpter veritatis repᷣſentatõeʒ que in lege figu
rabatur in imolatõne agni typici:tum ꝓpter ſignatõez ve⸗
ritatis ꝓphetiʒate de milſione agni ad hoc ꝙ imolaret᷑ pꝛo
ſalute geneꝛis hũani Iſa.xvj.xvbi dicit᷑. Emitte agnuz dñe
dnatoꝛem terre ⁊c̃.tum ꝓpter verbuʒ ioh.baptiſſe.qui de⸗
monſtrando dñm dixit. Ecce agnus dei ⁊c. Quia em̃ in H
ſacramento rep̃ſentat᷑ imolatio veri agni que fuit ſigura⸗
ta in lege ⁊ hata:conuenienter dirigitur oꝛatio ad dũm
nominatũ agnum. ⁊ ſimiliter pꝛopter oſtenſionem iohan⸗

nis baptiſte ſic dicentis. „ „
Domine ibeſuxe S. ij.

qui dixiſti. Hic reiterata petitõne poſtulat᷑ fidelin aduna⸗
tioqua terminata oſculato calice vel altari vel coꝛꝑe vxpᷣi:
omũicat pacem miſtro ſcʒ dyacono vel alij. ſi otingeret ali⸗
um miſtrare.dicendo pax tibi. Hic attendẽdum eſt ꝙ poſt
qᷓ dñs ſalutauit aplos iterum dixit eis. Pax vobis JZoh̃.
xx. Oſtendens ꝙ nõ ſolum debemus habere pacem in oꝛe
verũetiam in pectoꝛe:ne ſimus qui loquũtur pacem cũ ꝓ⸗
ximo ſuo:mala aũt in coꝛdibo eoꝝ.ideoq; cum hoc dixiſſʒ
apoſtolis inſufflauit 2 ait. Accipite ſpĩſanctum Joh. xx.

Ad quod vtiq; deſignandũ ſacerdos pꝛebet oſculum oꝛis

miſtro qui reuerenter inclinans ſe pectus oſculatur ipᷣius
7 planetam qua caritatem vt ſupꝛadictũ eſt ſcimꝰ deſigna⸗
ri. Quia ergo caritas dei diffundit᷑ in coꝛdibo noſtris per
ſpiritũſanctũ.qui datus eſt nobis Ro.v. ideo pacis olſcu⸗
um ꝑ vniuerſos ſideles diffundit᷑ in ecclia. ¶ Zam 2 apts

amonet. ij. Coꝛin. vlti. ſalutate vos inuicẽ ĩ oſculo ſcio. qꝛ
ðvo ꝑ ĩmolatõnem hoſtie ſalutaris dimiſſis pct᷑is recõcilia⸗
mur altiſſimo.recte tũc pacis oſculũ accipit᷑: cũ ĩmolatõis
miſteriũ celebꝛat᷑. Inno.aũt qui pacis oſculum dari decre
uit aliã cauſaʒ deſignat. pacẽ inquit aſſeris ante ↄſecrata
miſteria quoſdaʒ ꝓpłis imparẽ. vel ſibi ſacerdotes inter ſe
tradere: cum poſt oĩa que aꝑire non debeo:pax ſit neceſſa⸗
rio indicẽda.ꝑ quã ↄſtat populum ad oĩa que in miſterijs
agunt᷑ atqʒ in eccłia celebꝛãtur pᷣbuiſſe ↄſenſuz ac finita eẽ
pacis ↄcludentis ſignaculo demonſiret᷑.¶¶ Item queritur
quare nõ datur pax miſſarũ aſſiſtentibo ſolẽnijs quãdo ce⸗
lebꝛatur ꝓ deſunctis. Rñſio.ꝙ in miſſis ↄmũibo in ſignũ
pacis poſtulate a dño.⁊ fiducie eiuſdem obtente vel obti⸗
nende:dat᷑ pax a ſacerdote mĩſtro ⁊ a miſtro alijs aſſiſten⸗
tibus. In miſſis vᷣo ꝓ defunctis celebꝛatis nõ poſſulatur
pax.ſᷣ̊ requies defunctoꝝ. Pꝛete.in hmõi miſſis offert᷑ ſa⸗
crificium ſpãliter ꝓ requie aĩaꝝ nõ pace ꝓpti quãtũ eſt de
intentõne offerentis: ꝗpter qð nõ eſt ↄſimilis ratio: quare
e beat pax dari in hmõi miſſis ſicut in alijs. 4¶! Et nota ꝙ⸗
oſculũ in ſacra ſcriptuꝛa ſignat vnionẽ. caritatẽ.reueꝛẽtiã
paceʒ.de oſculo vnionis Cañ.j. Oſculet᷑ me oſculo oꝛis
ſui.de oſculo caritatis yſaac inquit ad filiũ ſuũ Beñ. xxvij
Accede ⁊ da mibi oſculuʒ fili mi. de oſculo pacis.ij. Coł.
vlti. Salutate vos inuicẽ in oſculo ſcto.de olculo reueren⸗
tie Luc.vij.Oſculũ mihi nõ dediſti:hec aũt exquo intraui
nõ ceſſauit oſculari pedes meos. Ad deſignãdũ ergo tres
vniones in xp̃o:ſacerdos ter oſculat᷑ altare.videlicet vnio/
nem diuinitatis ad aĩam:deitatis ad carnem:⁊ carnis ad
aĩaʒ. vel ad deſignãdũ vnionẽ qua vnita ẽ xrp̃o hũana natu
ra.ſct̃a eccłia.fidelis aĩa.Ad ſignificãdũ vo triplicẽ paceʒ
tꝑaleʒ ſpũalem eternã: ep̃us celebꝛãs ſolẽniter ter oſculat
miſtrum. Pꝛimo ſubdyaconũ.ſcðo dyaconũ.tercio ſacer⸗
dotem. Ad denotãduʒ quoq; duoꝝ teſtamẽtoꝝ ↄcoꝛdiam:
Epus duabo vicibo codicẽ oſculat᷑.qꝛ rota ↄtinet᷑ in medio
rote Eʒech̊.j.⁊ duo cherubin ſeſe reſpiciũt verſis vultibo
in ꝓpiciatoꝛiũ.xxvij.Exo.Ad denotãdũ caritatẽ:ſacerdos
oſculat᷑ patenã.qdð deſignat coꝛ patẽs latitudinẽ caritatis.
vnde Luc.xxiiij. õne coꝛ noſtrũ ardẽs erat in nobis ⁊c̃.
In ſignũ reueretie ſubdy aconꝰ⸗ dyaconꝰpedes ⁊ manꝰ ſũ
mi pontificis oſculãt᷑. edes ſubdy aconꝰ oſculat᷑ poſt le⸗

ctaʒ eplaʒ. Et dyaconꝰañ legẽdũ euãgeliũ manꝰ.ſubdya⸗

conꝰoſculat᷑ manũ offerẽs ampullã cũ aqua calicẽ cũ vino.
dyaconꝰferẽs patenã ⁊ thuꝛibulũ cũ incenſo.

rticulus ſecũdus

mine mu xpe fili dei viui. In hac ꝑte cũ ꝑce⸗
tõne ſacramẽti petit᷑ ꝙ ipᷣa ſit fructuoſa.⁊ pꝛi⸗
Vmo añ ꝑceptõʒ.ſcðᷣo poſt.ibi. Qð oꝛe ſũpſimꝰ.
Adhuc etiã añ ꝑceptõʒ pᷣmo petit᷑ indiſticte ſcʒ taʒ de ꝑce⸗
ptõne coꝛꝑis qᷓ; lãguis. Scðo diſticte ſcʒ pᷣmo coꝛpis.ſcdðᷣo
ſanguĩs.Et ponũt᷑ in pᷣma oꝛone due petitões.In quaruz

pma fit ipᷣa petitõ cũ exp̃ᷣſſiõe nr̃e indignitatis.ibi.ꝑceptõ

coꝛꝑis. In pᷣma oꝛoe cũ expᷣſſa recoꝛdatõe diuie bonitatis
poſtulat᷑ ᷣtute hꝰſacramẽti a malis liberatõ.deinde man⸗
datoꝝ executõ:⁊ ꝑpetua cũ deo aſſignatõ.⁊ hũc triplicẽ eſ

fectũ oꝑat᷑ gra hupſacramẽti. Mꝛimꝰeffectꝰẽ inchoantiũ.

ſcðᷣus ꝓficientiũ.terciꝰ ꝑſeuerantiũ. Poſtulat᷑ aũt libera⸗
tio a duplici malo in genẽ. ſcʒ a malo culpe cuʒ dꝛ ab oĩbo
iniꝗtatibo.⁊ a malo pene cum dẽ ⁊ vniueꝛſis malis. Et qꝛ
eſi triplex malum culpe.ſcʒ coꝛdis.oꝛis.operis. dicit᷑ om⸗
nibus iniquitatibo.Et triplex malum pene ſcilicet qð cõ⸗
traximus.⁊ hoc eſt duplex ſcilicet afflictiuum ſicut fames
ſitis frigus:⁊ quo illicimur ſcʒ ad malum culpe:⁊ qð me⸗
remur ideo dicit᷑ ⁊ vniuerſis malis.In ſcda oꝛatõe poſtu⸗
latur ꝓuentꝰdupler ex hꝰſacramẽti ꝑceptõe. ſcʒ tutamẽtũ
ↄtra mala futura: ⁊ medela qꝗᷓtuʒ ad p̃ᷣſentia. Aegela em̃
nõ eſt niſi moꝛbi pᷣſentis.Si querat᷑ quare nõ petit᷑ R amo
tio mali p̃teꝛiti.Dicẽdũ ꝙ malũ pᷣſens cuiꝰhic poſtulat̃ me
dela ↄpᷣhẽdit pᷣteritũ qð eſt adhuc pᷣſens ꝑ debitũ pene vel
maculam culpe. Qon em̃ poſtulanda eſt medela mali qð
neq; ſit pᷣſens ſic neq; ſic.

(Deof. miſſe

anem celeſte .S. j.

accipiam. Hic inſtante ꝑceptõne tria tangunt᷑. ſcʒ excita⸗
tio denotõnis ibi. panem celeſtem.2 confeſſio bumilitatis
ibi. Bomine non ſum dignus.qui non ſum dignus vt acci
piam te ſacramentaliter. Et eſt ſumptuʒ a AWath. vüj. Et
Luc.vij. Et effuſio oꝛatõnis:ibi ſed tm dic verbo ibi. peti⸗
tur curatõ infirmitatis cuʒ dicitur. dic tm̃ verbo⁊ ſanabi
tur puer meus.i.anima mea infirma. Et cõſeruatio virtu⸗
tis cum dicitur.Coꝛpus dñi noſiri ihᷣu xpᷣi. „

Uuid retribuam H.ij.

domino ⁊c. Hic tangit excitatõ deuotonis cum dicit᷑ quid
retribuam ac Et effuſio oꝛatõis ibi. Sanguis dñi noſtri
ihu xp̃i ꝛcc. Epus aũt ſolet omũicare cum miſtris inſinu⸗
ans ꝙ xpᷣc poſt reſurrectõeʒ cum diſcipulis manducauit.
Aam ↄuelſcens pcepit eis ab hieroſo.ne diſce.⁊c. Act. j.
Oꝛ aüt ep̃us vna ꝑtem accipiẽs reliquas mĩſtris impẽdit
Et illud inſinuat qð dicit᷑ Luẽ. vlti. ꝙ ihs manducauit co
ram apłis:ſumenſq; reliquias dedit illis.Et qm̃ ihs acce⸗
pit panem ⁊ fregit illis quoꝝ coꝛ erat ardens in eis Luce.
xxiiij. idcirco pontifex integram euchariſtie medietateʒ ac⸗
cipiens ſuꝑ patenam frangit in ꝑtes:2 eas miſtris poꝛri⸗
git ↄmedendas. In p̃mitiua aũt eccłia ſingulis dieb qui
canone miſſe intererant ↄmunicare ſolebant. ſed poſt cre
ſcente fidelium multitudine inſtitutum fuit vt tm̃ in domi⸗
nicis diebo ↄmũicarent.ſᷣ poſtea quia hoc nõ potuit obſer
nari:tercia inſecuta eſt inſtitutõ: vt ſaltem ter in ano ſcz ĩ
natali in paſcha in penthe.omnis xp̃ianꝰ acciꝑet eucha⸗
riſtiaʒ. Ynuẽto tamẽ tali remedio vt ſingulis diebo panis
benedictꝰ daretur. Et quia in. xl.in tempoꝛibo abſtinẽtie de

putatis ſingulis diebo obſeruari nõ potuit ſaluo ieiunio
adbibitũ fuit tñ tale remediũ vt ſingulis diebo oſculuz pa

cis ꝓ miſterio vnitatis vt dicit Inno.

nod oꝛe ſumpſimꝰ S. iij.
ac. facta ↄmunicatõne petituꝛ ꝙ ſit fructuoſa in duabus

oꝛationibus. In pꝛima poſtulatur ſpũalis ſumptio cũ di⸗
citur. Quod oꝛe hoc eſt ſacramentaliter ſumpſimꝰ: mente

—

capimus.i.ſpũaliter. Mente aũt capere eſt fide ⁊ deuotio

ne ſumere. 2 effectus ſpũalis ſumptõnis cũ dicit᷑ 1⁊ e mu⸗
nere tꝑali fiat c. Sumptio aũt ſacramẽtalis munꝰ dicit᷑
iꝑale:remediũ ſempiternũ dicit effectus inqᷓtuʒ eo mediã⸗
te anima magis grata 1 melius oꝛnata efficitur ad maio⸗
ris gloꝛie cumulũñ qno nũꝗᷓ pꝛiuabit᷑.

1 .— —

6

711⸗ „

ne .S. uij.
n hac oꝛatõne poſtulantur duo ſcʒ firma ſiue indiuidua
cõiunctio anime cum xpo ibi.coꝛpus tuũ dñe ⁊c.Et perfe
cta purgatõ macule peccati ibi.Et pꝛeſta vt ibi nõ remane
at 76. Doc aũt verba adhereat copulat adherentiã que eſt
anime cum xpo ꝑ gratiã que eſt eſectus huiꝰ ſacramenti.
Et poteſt intelligi ꝙ dico coꝛpus tuum quod ſumpſi ⁊ ſan
guis quẽ potaui ⁊c᷑· tam de ſumptõne ſpũali q; ſacramẽta⸗
li.qd.coꝛpus ⁊ ſanguis quẽ ſumpſi tam ſacramẽtaliter qᷓ;

ſpualiter adhereat viſceribo meis.i faciat ꝙ ſit foꝛma ſiue
indiuidua ↄiunctio anime mee en ipo¶ His ꝑactis ſacer⸗

dos abluit manꝰ.nõ quia aliquid imũdum ex ↄtactu dñici
ſacramen ↄtraxerit:ᷣ potiꝰob reuerẽtiã ſacramẽti.⁊ vt in⸗
dignitatẽ ſuã memoꝛet᷑.⁊ vt indignuʒ eſtimet vt manꝰ que
coꝛpus incoꝛruptibile ↄtractauerunt:coꝛpus coꝛruptibile
vel aliuo ĩmũduʒ ↄtingant:donec ſtudioſe lauent᷑. Et etiã
vt ſi quio incaute inheſerit manibo ex ↄtactu dñici ſac̃mẽ⸗
ti: abluat᷑ ablutõnis aũt aqua debet in locũ mũdum bone
ſte diffundi: vt altitudo ſacramẽti reuerentius honoꝛetur.
Trina ðᷣoo ſacerdotis ablutõ.in pᷣncipio in medio ⁊ in fine
teſignat mũditiaʒ cogitatõnis.locutõnis ⁊ actionis.ſine
qð agitur ꝑ ignoꝛantiã. negligẽtiã? induſtriã.a quoꝝ mũ
ditia offertur ſacrificiũ ſalutare. 4 Romanꝰ aũt pontifex
nõ ↄmũicat vbi frangit.ſed ad altare frangit ⁊ ad ſedẽ cõ⸗

municat:quia xp̃e in emaus coꝛam duobus diſcipulis fre⸗

xxxvij.

git Luc. vlti. Et in bieruſalem coꝛam aplis decẽ mãduca⸗
uit Act. j. In emaus legit᷑ fregiſſe ſeo nõ legitur ↄmediſſe.
AWiniſiri vo repſentant pontiſici oblatã ⁊ calicẽ: qꝛ diſci⸗
puli obtuleruni dño ꝑtem piſcis aſſi.⁊ fauũ mellis. Paꝛs
piſci aſſi repreſentat coꝛpꝰ crucifixi:qui fuit in ara crucis
aſſatus. Fauus mellis ſanguinẽ xp̃i ſuꝑ mel ⁊ fauũ dulcezʒ
faucibo: modo debito deguſtãtis.4 Si querat᷑ quare dñs
pa ſedendo ↄm unicat. Poteſi dici ꝙ boc fit in recoꝛda⸗
tionem ꝙ beatus petrus cuiꝰvicariꝰeſt ⁊ alij apłi ſedendo

coꝛpus dñi in cena accepeꝛunt. . ,
X.ercia pars pꝛemcipalis biun

ius tractatus.

—

c p̃dicta ſequit᷑ pars vltima que eſt de
rememoꝛatõne accepti beneficij· que incipit
ab anthiphona que cantat᷑ poſt cõmunionẽ.

dic tria inſinuant᷑ ſpũalis erultatõ in cãtu

nthiphone que dicit ↄmunio. humilis ſupplicatio ĩ pꝛola
tione oꝛatõnũ que dicunt᷑ poſt ↄmunionẽ. ⁊ finalis conſu
matio cũ dicit᷑. Ite miſſa eſt. ⁊ bec intra officiũ miſſe. De⸗
inde ponũtur tria extra officium miſſe.ſcʒ poſt ↄcluſioneʒ
miſſe. 4 Cantus aũt anthiphone eſt ſignificatiuuzʒ Gaudij
ſpũalis ex beneſicio accepto.quo affici debent ꝑticipãtes.
nihbilomingaudiũ aptoꝝ de xp̃i reſurrectõe repᷣſentat.iu⸗
xta illud Yopᷣ. xx. Gauiſi ſunt diſcipuli viſo dño.⁊ p̃ gau⸗
dio mirabant᷑. & aũt recipꝛocãdo cantat᷑ ſicut fit bm vſũ
eccleſie romane:inſinuat ꝙ diſcipuli reſurrectõnis gaudi
um ſibi mutuo nũciabant. VUnde duo diſcipuli cum inue⸗

niſſent.xj.ↄgregatos ⁊ eos qui cum ipſis erant dicẽtes:qꝛ
ſurrexit dns vere.⁊ apparuit ſy moni ipᷣi narrauer̃t.que
geſta erant in via. 7 quomõ eum cognouerunt in fractõne
panis Luc.vlti. Ab omnibo etiam cantatur: vt munitas
gaudij ſigniſicet.deinde ſacerdos ↄuertens ſe ad populuʒ
falutat illũ.qui ↄuerſus ad altare oꝛationes ꝓnũciat.in q̊
vt frequentius fit recoꝛdatõ benefitij omũionis.¶¶ Hic no
ta ꝙ quĩquies ſacerdos ↄuertit ſe ad populũ in miſſa:⁊ le⸗
pties ſalutat populũ. Quĩquies aũt ↄuertit ſe ad populuzʒ
in ſignũ ꝙ xpᷣc quinquies manifeſiauit ſe die reſurrectõis.
ſemel marie magdalene Joh. vlti. alias petro Luce. vlti.
als duow euntibo in emaus Luc. vlti. als mulieribo ¶ Da
thei vlti. als diſcipulis ↄgregatis in vnũ JYoh. vlti. Septi
es aũt ſalutat populum: in ſignum miſſionis ſeptiſoꝛmis
gratie ſpũſſancti in diſt. cipulos a xp̃o Act.j. AUel in ſignnʒ

ꝙ omnis perfectio eſt a xpo.de cuius plenitudie accepimꝰ
omnes Yoh. ij. Et omnis ſalus qui venit in terram vt ſal⸗
uum faceret populum ſuum Aath. j. Querit᷑ aut cum
oꝛatõnes que dicuntur poſt ↄmunionẽ rñdere illis debeãt
que dicuntur ſecrete.⁊ que collecte dicuntur 2 q;tuʒ ad nu
merum ⁊ ad oꝛdinem. quare in. xl. addit᷑ vna que dicit ſu⸗
populũ illis que dicunt᷑ poſt ↄmũionẽ. Et ſiłꝛ põt queri q̃⸗
re in quibuſdã diebo ieiunioꝝ dicunt᷑ plures oꝛones ante
epkaʒ: qᷓ poſt euãgeliũ vel polt omunionẽ. ¶ Ad pꝛimũ di⸗
cendũ. ꝙ inſtituta de ↄmũicatõne coꝑis xp̃ᷣi in pᷣmitiua ec⸗
cleſia vt om uniter ꝓpter multitudinẽ ꝑſonaꝝ 7 peccatoꝛũ
earũdez mutata fuerũt vt tactũ eſt. ita ꝙ vnũ remediũ ad⸗
tum fuit de pane benedicto.⁊ quia ꝓpter ſolutõeʒ ieiunio⸗
rum teneri nõ potuit:inſtitutũ fuit ꝙ; diceret᷑ oꝛo ſuꝑ ꝑtin
in fine miſſe inclinatis capitibo. in ſignũ hũiliatõis penitẽ
tialis. ad quod inuitat᷑ cum dicit᷑ a dy acono. Hũiliate ca
pita veſtra deo. quod ratõne vnifoꝛmitatis in eccłia obſer
vande ſeruatũ fuit vſq; ad hodiernũ diẽ.nihilomin? vt di⸗
ctum eſt inſtitutũ fuit vt ſingulis diebo oſculum pacis da⸗
retur pꝛo miſterio vnitatis que eſt effectꝰhuiꝰ ſacramenti.
Vel põt aliter dici. ꝙ vna ratio quare quadrageſima nõ
ieiunat᷑ tꝑe quo dñs ieiunauit eſi ꝙ tꝑe veris magis ſolet
libido homĩes incendere.vt ergo tune magis refrenet᷑ car⸗
nis eſtus:inſtitutum fuit vt tale tempoꝛe ieiunaret᷑.ad in⸗
centiuũ aũt carnis magis valet oꝛatio: quia boc genus de
monioꝝ nõ eicit᷑ niſi in ieiunio ⁊ oꝛatõne Math.· xvij. vbi
dicit glo.carnaliũ voluptatũ mutabilitas nõ vincitur:ni⸗
ſi ſpus oꝛone ↄfirmet. In tempoꝛe autẽ illo fit additõ oꝛo⸗

nibus ſolitis:ad inſinuandũ ꝙ tunc inſiſtendũ eſt oratio⸗
ni magis ſolito.⁊ maxime vt incentiuũ carnis repꝛimatuꝛ
Ao aliud dicendũ.ꝙ tempoꝛibo quatuoꝛ tempoꝝ legun
tur lectiones ante lectionem eplarem. quare hoc:dicet in
tractatu d ieiunio. ⁊ quia non ſolent vt frequentius legi
lectiones niſi pꝛemiſſis oꝛatõnibo:conſueuit eccleſia talibo
diebus plures dicere oꝛatõnes ante epiſtolam qᷓ; poſt euã⸗

eli oſt munionen. .
Ad peedl quitur .S. j.

d pꝛedicta ſequi
finalis ↄpletio miſſe.Complet᷑ ant miſſa trib modis.aut
Pite miſſa eſt.aut ꝑ benedicamꝰdño.vel ꝑ requieſcãt in pa
ce.Dicit᷑ autẽ ite miſſa eſt in ſe olẽnitatibo:quotiẽs gloꝛia in

excelſis cantat᷑. Et dicto ite miſſa eſt debemus rñdere.deo

gr as ⁊ eſt interiectio aggratulatiua vel agratulatiua. In
pꝛofeſtis ᷣo diebo dicim Denedicamꝰdño.⁊ eſt ſumptuʒ

e aplo Ro. xij. In miſſa ꝓ defunctis dicit᷑ Requieſcãt in

pace.⁊ eſt de ſola generali cõſuetudine.Cum vᷣo dicit. Ite
miſſa eſt. vebet dicens dirigere vultü ſuũ ad populũ. Seod
cum dicit benedicamꝰdño.vel requieſcãt in pace: debet di
rigere vultum verſus oꝛientẽ. debet em̃ iſta tria tm̃ dicere
ſacerdos vel dyaconꝰ. Hic intelligendũ ꝙ miſſa fidelium
eſt ab introitu vſq; poſt munionẽ. Et dicit᷑ miſſa a mittẽ⸗
do:quia illa ↄpleta ad ꝓpꝛia fidelis quiſq; mittit᷑. Conſti⸗
tutuin eſt em̃ in aurelienſi cõcilio. vt cum ad celebꝛa ndas
miſſas in dei nomine conuenit᷑:populꝰ nõ ante diſcedat q;
miſſe ſolennitas ↄpleatur celebꝛaſſe. Totuz aũt officium
dicit᷑ miſſa quaſi tranſmiſſio: eo populꝰ fidelis ꝑ miſte⸗
rium ſacerdotis qui fungit᷑ vice mediatoꝛis inter æũ 7 bo
mines: preces ⁊ ſupplicatönes 2 vota trãſmittit altiſſimo.
IYpm do ſacrilicium.i.hoſlia miſſa vocat᷑:quaſi trãſmiſſa.
Pꝛimũ nobis a patre vt eſſet nobiſcum.poſtea patri a no⸗/
bis:vt intercedat ꝓ nobis ad ipᷣm. Pꝛimũ nobis a patꝛe ꝑ
incarnatõeʒ. poſiea patri a nobis ꝑ paſſionẽ ⁊ in ſacramẽ
to. Pꝛimum nobis a patre ꝑ ſa nctificatõeʒ:poſtea patri a
nobis ꝑ oblatõeʒ hec eſt em ſola ſufficiẽs ⁊ ydonea miſſio
ſiue legatio:ad ſoluẽdas inter drũ 2 bomies 2 inimicitias

offenſas. Cum ergo dyaconꝰ ait. Ite miſſa eſt igeʒ eſt ac

ſi dicẽt redite ad ꝓpꝛia qꝛ oblata ẽ hoſtia ſalutaris. /¶ Itẽ
etis quare in diebo feſtiuis dicit᷑ ite miſſa eſt: in pꝛofe
is benedicamꝰdño. IRtem quare magis dicit ite miſſa eſt
S ite in pace vel cũ dño vel aliud hmoi. 4 Item ſempꝑ be⸗
nedicendum eſt dño. p̃s. Wenedicã dñm in omni tempoꝛe
⁊ ſpecialiter in recoꝛdatõne beneficioꝝ ſuoꝛuʒ. ¶ Iem in
alijs ꝑtibo officij ſempꝑ dicit in fine Henedicamꝰdño:ſimi⸗
liter videt᷑ ꝙ debeat dici ĩ officio m iſſe vel quare nõ. 4 Itẽ
cum nõ variet᷑ clauſio ſiue opletio in miſſis pꝛo defunctis:
ſimiliter videt᷑ ꝙ conſimili m 6 lari in mil⸗
ſis que celebꝛant᷑ pꝛo viuis Ruũſio.cuʒ dicit᷑ Ite miſſa
eſt duo fiunt. quia licentia redeũdi ad ꝓpꝛia dat᷑ populo:
⁊ oſtendit᷑ ꝙ oblata eſt hoſtia ſ⸗ alutaris pꝛo eodeʒ. In die⸗

bus aũt ſolenibo ↄgruit populo ad ꝓpria redire 7 in vſum
ſumere bona dei cũ grarũ actõne:⁊ de eiſdem indigẽtibus

im ꝑtiri.pñ ee. viij. Ite mediteqʒ pinguia ⁊ bibite mul
ſum ⁊ mittite ꝑtes eis qui nõ pᷣparauerunt ſibi:qꝛ ſanctus
dies dñi eſt. ꝓpter hoc nõ ſine ratõne in diebo feſlis datur
licentia populo redeũdi ad ꝓPꝛia. Pꝛet. habita refectione

ſpirituali que inſinuat᷑ cum dicit᷑ miſſa eſt. vt druina boni
tas euidẽtius appareat:indicit populo vt ad ꝓpꝛia redeat

ad refectõeʒ coꝛpalem. vt ſic ̃m hominẽ vtrũq; reficiat᷑ et
do amplioꝛes gratiarum referat actõnes. hoc aũt magio

ouenit diebo feſtis que totaliter debent in diuinis laudibo

erpendi qᷓ in alijs: quibo negocijs alijo inſiſtendũ eſſ. Pꝛe
te. Denedicamꝰdño eſi ↄmunis clauſio ſeptem boraꝝ ca⸗

nonicarum. Unge in diebo pꝛiuilegiatis 2 officio pꝛiuile/
giato cui?eſt offcium miſſe nõ oↄuenit:licet diebb ↄmunibo
ſcʒ pꝛofeſtis ↄueniat. In diebo em feſtis in quibo dei bene⸗
ſicia maxime manifeſta nt᷑: potiſſime ↄuenit ꝙ beneficium

hꝛecipuũ cuiꝰeſt oblatio pꝛedicta voce expꝛeſſa pꝛoferatuꝛ
l Ad vltimũ dicendũ quia miſſe pꝛo defunctis celebꝛan
tur ſolũmodo pꝛo liberatone eoꝛum a pena ⁊ obtentu quie

7

— —

tis.⁊ pꝛincipaliter obtentu quietis. omnes miſſe eiuſmodi
claudũtur vno modo ſcʒ poſtulatoõne quietis.nõ ſuniliter
eſt de alijs miſſis que nõ ſine ratõne variate ⁊ diſtincte m
diſtinctionem dierum feſtoꝛum 2 pꝛofeſioꝛum diuerſimo⸗

de claud
¶Expleto officio miſſe S. ij.

addiciuntur quedam quibo rememoꝛantuꝛ accepta benefi
cia. Et pꝛimo opere tm̃ ſcilicet in oſculo ſacerdotis. Secũ⸗
do verbo tm in oꝛatione.Tercõ verbo ⁊ opere ſcilicʒ in be
nedictione. Officio em̃ terminato ſacerdos qui aſſiſiit pon
tifici oſculatur menſam altaris 7 bumerum txrtrum pon
tificis.quibus oſculis ſi ignificatur effectus huiſ. acramen
ti qui eſt par et vnitas. obtenta oblatione ipſius ſacrificij
oblati ab ipſo epiſcopo offerente. Per bumerum autẽ po⸗
tiſicis oſculatum oſtenditur hunc illum ſignificare ponti
ficem: cuiꝰ pm legis figuram dexter armus ſeꝑatus debet
hoſtijs ſalutaribus 2 pacificis Leuit. vij. Per bumerũ
autem pꝛincipatus ſignificatur. ſm illud Ila.ix.factus ẽ
pꝛincſpatus eius ſuper bumerum eius. Pꝛincipatum ſal⸗
uatoꝛis expꝛeſſit vox ãgelica. pꝛophetica legalis. Ange
lica. Luce.j. dabit illi dominus deus ſedem dauid patris
eius ? regnabit ⁊c̃. Pꝛophetica ps. Sedes tua teus in ſe
culũ ſeculi ⁊c. Legalis.moyſes AKo.rv. Vominue regna⸗
bit ineternum 2 vltra. ad quod deſignandum tres bume⸗
rum pontificis oſculantur in ſignum reuerentie. pꝛimice⸗
rius in pꝛincipio: decanꝰ in medio:ſ. acerdos in fine. De⸗
inde inclinans ſe ſacerdos vel epiſcopꝰoꝛationem hanc do
mino effundit. laceat tibi ſancta trinitas ⁊c. In qua pꝛi
mo petitur ꝙ placeat deo eius obſequium. ſcdo ꝙ ſacrifici
um oblatum ſit deo acceptum. tercio idem illi ⁊ aſſiſten
tibus ſit ꝓficuum.4¶. Sed quid eſt ꝙ petitur ꝙ ſa acrificiuʒ
oblatum ſit o acceptabile. cum conſtat deo ſemper ſit
acceptum. Ste quid eſt quod petitur ꝙ ſacrificium ſit p⸗

piciabile:cũ diuina pꝛopiciatio ſit ſolimodo oꝛatione po⸗

cendum ꝙ cum ſacrificiuʒ boc

.

ſtulanda.¶¶ Ad pꝛimum di
offertur deo pꝛo multiplici obtinendo beneficio a domino:
petere ꝙ ſit acceptabile:eſt petere ꝙ illo mediante obtine⸗
atur illud ꝓpter quod offertur.ſicut cum aliquid petitur a

domino cum dicit. domine ſit acceptabilis tibi petitõ mea

idem eſt acſi diceretur fiat a te quod peto. 4¶. Do aliud di

cendum.qꝙ petere ꝙ ſacrificium ſit ꝓpiciabile⸗ ere ꝗ;
cus ſacrificio illo mediante ſit ꝓpicius. einde ſequit
vltima benedictio quã facit epiſcopꝰvel ſacerdos ſuper po
pulum. que miſſionem ſpũſſancti ſi ignat quã de celo miſit
teus in aplos iuxta quod ipᷣe pꝛomilit accipite.i.accipie⸗
tis inquit virtutem ſpũſſancti ſuꝑuenientis in vos.bec be⸗
nedictio ꝑ verbum oꝛis ⁊ ſignum crucis expꝛimitur:qm̃ il
la miſſio ꝑ ſonum aeris vel linguam ignis innotuit.iuxta
quod legitur Act᷑.ij. Factus eſi repente ſonus de celo tan⸗
qᷓ aduenientis ſpũs ⁊c. apparuerunt illis diſptite lingue
⁊c.licet aut ſpũſſanctus ſ pãliter miſſus fuerit in aplos.qꝛ
tamen indiuiſa ſunt opera trinitatis: miſſionem illam to⸗
ta trinitas fuit oꝑata. ideoq; benedictõeʒ iſtam facit ep̃us
vel ſacerdos in nomine trinitatis. auctoꝛitate pᷣs.dicẽtis.
Henedicat nos deꝰ deuo noſter benedicat nos deus. Be⸗
nedictionis foꝛmam legis expꝛeſſit auctoꝛitas.domino di⸗
cente ꝑ moyſen numeroꝝ.vj. Inuocabit nomen meuz ſi uꝑ

filios iſrabel:2 ego Dñns benedicaz. .
¶ Queſto. xx xviij. de conſe

erationis effectu.

Abito de conſecra⸗
tione qᷓtũ ad pratẽ 2 vſũ:ſeqꝗt᷑ de eadẽ cytũ
id effectũ. ꝗ ẽ ↄuerſio panis ⁊ vini ĩ veruʒ
oꝛpꝰꝛ veꝝ ſãguinez xp̃ᷣi.de hac qrũt᷑ hec.
BPꝛio vtx ſit ibi vera trãſmutatò vł ↄuer
ſio panis in coꝛp
vtꝝ tot panis ↄuertat᷑ ĩ coꝛpꝰxpi:an aliquid remaneat de
pane.Tercõ vtrum ſit ibi anibilatio panis. Quarto que

xp̃i:an panis ſil maneat cũ coꝛpe.Scðo

*

— — — — E

6

—
—

„

ge

¶ Mueſtio

ſit ila mutatõ.i.ad qð genꝰmutatõis babeat reduci.Quĩ
to in go erit illa ↄuerſio vel mutatõ ſcʒ vtꝝ panis trãſeat
in carnẽ tm̃: an in carnẽ ſãguinẽ aĩaʒ ⁊2 diuinitatẽ. ⁊ ſitr
te vino· Sexto vtꝝ ꝑs panis ↄuertat᷑ diſtincte in ꝑteʒ coꝛ
ꝛis: an indiſtincte totũ in totũ ↄuertat᷑. Septimo vtruʒ
fiat ſucceſſiue an ſubito. Octauo vtrũ eſſe panis ⁊ coꝛꝑis

xpi: ſint in eodẽ inſtati an in diuerſo.

ꝛum pꝛimum

Irca pꝛimũ querit᷑ ſic.⁊ oñdit᷑ ꝙ eſt ↄuerſio
panis in coꝛpꝰ:⁊ nõ ſimul manet cũ coꝛpoꝛe
dicit eĩ Hugo.videt᷑ ſpẽs panis ⁊ vini.⁊ ſub
ntia panis 2 vini nõ credit᷑. Si aũt nõ cre
ditur ibi eſſe 2 ibi ſit qð credit᷑ ibi eſſe:ꝭ̊ ⁊c.¶ Iteʒ Hugo
alubi. Cõuerſio panis ⁊ vini in verũ coꝛpꝰ⁊ ſanguinẽ xpᷣi.
nõ ſᷣm vnionẽ ſed ᷣm trãſlatõeʒ credẽda eſt.¶ Jtem babet᷑
auctoꝛitate ſanctoꝝ doctoꝝ ſcʒ aug. ambꝛo. euſebij 2 dam̃.
dicentis. ꝙ pams ⁊ vinũ ſuꝑnaturaliter tranſit in coꝛpus
2 ſanguinẽ xp̃i.¶ Item bhoc ptʒ ex ipſa foꝛma verboꝝ qua
fit ↄuerſio que eſi.boe eſt coꝛpᷣmeum.in qua ꝑ ipᷣm pꝛono
men demõſirat᷑ ↄtentum ſub ſpecie panis. 4l Item ſi ſimul
cum coꝛꝑe xp̃i eſſet ſubſtantia panis.ſicut vere dicit᷑ hoc ẽ
coꝛpus xp̃i facta ↄſecratõe:⁊ vere diceret᷑. Hic ẽ panis ma
terialis.quod eſt falſum ⁊ hereticum.4! Item ſi ſubſtantia
panis maneret:tunc ſumẽs coꝛpꝰrpᷣi ſacramẽtaliter ſolue
ret ieiunium ſumẽdo.Ex his videt᷑ 4 nõ manet ſubſtãtia
panis cũ coꝛꝑe rp̃i ſub ſpecie panis:ſᷣ ꝙ ↄuertit᷑ in coꝛpus

xp̃ᷣi. Contra.verius eſſet ſignũ in hoc ſacramẽto.⸗ exp̃l⸗
ſius repᷣſentaret coꝛpus xpi.ſi panis maneret i ſua ſubſtã⸗
tia 2 nõ ↄuerteret᷑ qᷓ ſi ↄuerteret᷑: ⁊ ſola ſpẽs maneret.cum
ergo veritati ſacramẽti ↄgruat expᷣſſio ſigni. magis opete⸗
ret huic ſaẽmẽto ꝙ panis ĩ ſna ſubſtãtia eſſʒ ſignũ: ꝙ ꝙ ſo
la ſpecies panis. 4 Item in alijs ſacramẽtis ſigna 'm eſ⸗
ſentiam 7 veritatẽ ſunt illa que aparẽt.ſimilit᷑ videt᷑ ꝙ in
poc ſacramẽto debeat eſſe. ¶¶ Iem in ſacramẽto veritatis
nulla debet eſſe ſimulatõ vel cauſa œæceptõnis. ſed ſi ſignũ
in boc ſacramẽto eſſet ſola ſpẽs:ſenſus errarẽt ⁊ vciperẽt᷑
in eius ↄpꝛebẽſione. liſus em tactus ⁊ guſtus iudict pa⸗
nem eſſe qð ppꝛebẽdunt:nõ aũt ſolam ſpẽm panis.⸗ Itez
dicit Gꝛeg. Quiſquis fideliũ dubiũ habere poſſit.in hoꝛa
ĩmolatõnis celos aꝑiri:ſũma ⁊ yma ſociari.ſed boc nõ fie
ret ſi aliquid ĩ coꝛpus xp̃i ↄuerteret᷑. Inde videt᷑ ſim Bꝛe⸗
go. ꝙ xe deſcendat de celo. ergo ibi nõ eſt ↄuerſio.¶ Item
dam̃.ꝙ ↄſuetudo eſt bomibo ↄmedere panẽ ⁊ bibere vinũ:
ↄiugauit eis diuinitatẽ ⁊ fecit ea coꝛpus ⁊ ſanguineʒ. Si
ergo ↄingauit illis diuinitatẽ: ſaluant᷑ in ſua natura⁊ nõ
ↄuertunt᷑ in alind.¶ Item ſi aliquid ↄuertitur in coꝛpus
rp̃i. aut in quod eſt aut in quod nõ eſt. Si in quod nõ eſt:

N . . —.
Vergo coꝛpꝰ de nouo ſit. Si in quod eſt:ergo coꝛpꝰ xpᷣi auge⸗

—
Re

tur. 4 Item vbi aliquid bene põt fieri ſine miraculo nõ eſt
ponendũ miraculũ.led coꝛpus xp̃i cum ſit gloꝛioſuʒ ſimul
loco cum pane eſſe põt ⁊ idem faceret ac ſi panis ↄuertere
tur.quod nõ poteſt eſſe ſine miraculo: ergo ⁊c. ¶ Item in

nullũ coꝛpus ↄuertit᷑ cibo niſi quod indiget refectõe.bᷣ coꝛ⸗

pus rp̃i nõ ẽ tale.ergo ⁊c.¶ Si dicat᷑ nõ abſoꝛbet vt ter⸗
ra.̊ vt radius: ſcʒ nõ indigentia ̊ potentia. Cõtra.radiꝰ
i in ſe: ergo nec xpᷣc panẽ in coꝛpus ſuum.
io. ſicut dicit magiſter in ſenten.iiij. li. Quoꝛũdam
anti poſitio fuit.ꝙ in hoc ſocramẽto nõ eſt aliqua con
uerſio:ſᷣ ad pꝛolatõeʒ verboꝝ ſine ↄuerſione aliqua fit di⸗

rmuina virtute vt coꝛpus rpii ſit ibi. Sed hec poſitõ eſt cõtra⸗

. 1N.

v;

ria ſanctoꝝ auctoꝛitati. tollit etiã ↄgruitatem ſacramẽti 2
minuit vtilitatẽ meriti.Eſt aũt multiplex ratõ quare con⸗
gruit ꝙ panis ↄuertat᷑ in coꝛpus xp̃i T non mancat ſimul
ſub ſigno cuʒ coꝛꝑe xpᷣi. Una ratio eſt ydolatrie euitatio.
Si em ſub ſacramẽto maneret panis:foꝛtaſſe qñq; adoꝛa⸗
retur indiſtincte cũ dño. Alia eſi efficatioꝛ deducto ad ipᷣim
rpᷣm ↄpꝛehẽdendũ.ſpecie eĩ panis que mõ deducit ad dñm
xp̃m ↄpꝛehẽdendũ ⁊ venerãdũ:tũc mediate deducẽt.qꝛ pꝛi⸗
mo deducẽt ad ↄpꝛebẽſionẽ panis:⁊ poſt ad apꝛehẽſionem
dñi.Alia eſt ſpalioꝛ refectio.mõ illa refectio eſt ſpualis

xxxviij.

oĩno:tũc eſſet in ꝑte carnalis.quia tũc cibo carnalis aſſu⸗

meret᷑ ⁊ nõ ſolum ſpũalis.Alia eſt veꝛitatis inſinuatõ.ſcʒ

yt credatur ꝙ ſit tm̃ cibus aĩe non coꝛꝑis. ⁊ ꝙ boc cibo fit oyr

vnio ſpũalis nõ coꝛꝑalis.ſoinuit autẽ vtilitatẽ meriti.qꝛ
ponẽdo ꝙ accidentia nõ poſſunt eſſe ſine ſubiecto: ĩnitẽdo
rationibo humanis meritũ fidei minuit. ꝓpter hoc poſitio
iſia eſt repꝛobanda. 4l Ad illud quod dicit᷑. ꝙ ſi panie re⸗
maneret in ſua ſubſtantia. expꝛeſſius repᷣſentaret coꝛpus
xpᷣi ⁊c. Dicendũ.ꝙ et ſi expꝛeſſioꝛ eſſet tũc repſentatõ:non
ita imediata eſſet deductõ ad rem ſacramẽti ↄpꝛehẽdendã
2 venerandã. deductio aũt bmõi magis eſt neceſſaria qᷓ; re
pꝛeſentatõ. 4 Ad illud quod obijcitur. ꝙ in alijs ſacramẽ⸗
tis. ſigna ſunt 'm eſſentiam ⁊c. Dicendum ꝙ ſecus eſt de
boc ſacramento? alijs. boc em̃ ſacramentum ↄſecratur vt
alſumatur in cibum ſcʒ ſpiritualem. ꝓpter quod congruit
ꝙ nihil ibi carnale ſit. non ſic eſt de alijs ſacramentis que
coꝛpoꝛali et materiali opatione miĩſtrant᷑.ſicut bapiiſma
ablutõne coꝛpoꝛali ⁊ confirmatio in vnctõne.4 Ao illuo
quod obijcitur.ꝙ ſenſus errant ⁊ ecipiunt᷑ in ↄpꝛe benſio⸗/

ne ſpeciei panis ⁊c. Dicendũ ꝙ in hoc ſacramento non eſt

attendendũ iudiciũ ſenſuũ: ſed potius fidei merituʒ. plus
em̃ meretur bomo fide buiꝰſacramenti ex boc. ꝙ in ̊ ſac⸗
mento ſunt accidentia ſine ſubiecto: qᷓ ſi eſſent in ſubiccto
4 Ad aliud dicendũ.ꝙ ſermo Gꝛeg. tropicus eſt.⁊ dicun

. X „
gZwi AſIN

4

tur celi aꝑiri ꝓpter diuine bonitatis affluentiã. que mani H ſen

feſta eſl in panis celeſtis coĩcatõe.ſũma aũt dicunt᷑ ymis
ſociari: ꝓpter coꝛꝑis xpᷣi pᷣſentiã ſub ſpecie elemẽti exiſten⸗
tis.4: Ad aliud dicendũ.ꝙ verbũ dam.intelligẽdũ ẽ qtuʒ
ad ↄtinentiã ſpecierũ viſibiliũ.vel ratione ↄuerſionis ſub⸗
ſtantie panis qui conuertit᷑ in coꝛpus vnitũ diuinitati. et
ſpecies poſt ↄuerſionem ↄtinet illud.⁊ ſic dininitas dicit
vtriſq; coniugari.¶l Ad aliud quod querit᷑ vtruʒ ſit ibi cõ

uerſio in coꝛpus quod eſt ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ fit conuerſio in Kargrn⸗

coꝛpus quod eſt.nec ꝓpter hoc eſt alimentum alicuiꝰ:quia
totum mirabiliter ↄuertit᷑ in totum. ꝓpter quod nec nonũ
aliquod fit ibi nec maiꝰ. hoc aũt fieret ſi naturaliter in ꝑtẽ
fieret ↄuerſio· Tñ Hugo nequaꝙ eſſentia eſſentie ĩ augmẽ

tum accedit. nec dicimꝰ quaſi nouũ coꝛpus ſubito factũ de

Nar R 4 ϑ £

mutata eſſentia: ̊ in ip̃ᷣm coꝛpus verũ mutatã eſſentiam. (vo

4 Ad illuo quod obijcitur de miraculo. Dicendũ eſt ꝙ nõ
fine ratione ↄpetit hic mirabilia fieri.quia ⁊ ꝓpter ↄgrui⸗

tatem vt ex dictis patet ꝓpter vtilitatẽ. ¶ Ad vltimũ dis

cendum. ꝙ panis nõ oↄuertit᷑ in coꝛpus xpᷣi ſicut cibo in ci⸗
babile. nec ei vnit᷑. nec fit panis ↄuerſio oꝑatõne eius ĩ qð
fit ↄuerſio ſicut ſolet fieri de cibo: vᷣ virtute diuina totũ m

torum ↄuertit. vnde ugo. Conuerſio ipa nõ Fm vnione

nẽ credenda eſt.

embꝛu ſecũdum
Onſequẽter queritur an totus panis cõuer
tatur ĩ coꝛpꝰxpᷣi:an aliquid remaneat de pa⸗
e. autem aliquid remaneat de pant vi⸗
ur ſic.j.Coꝛĩ.xj. Accipite ⁊ ↄmedite.glo.
incerta relinquẽtes que ex auctoꝛitatibo certa ſunt ſeʒ ſub⸗
ſtantiam panis ⁊ vini: in ſubſtantiã coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs dñi
oↄuerti· Ex hac glo.habet᷑ ꝙ hec conuerſio eſt ſubſtantie in
ſubſtantiã.ſ̊ in omni ↄuerſione ſubſtantie in ſubſtantiam
aliquid eius quod ↄuertit᷑ manet in illo in quod ↄuerſum
eſt. quod patet cum naturali mntatõne ex igne fit ger. foꝛ⸗
ma ignis deſinit eſſe. nec ratione foꝛme que xxſinit eſſe fit
tranimutatõ bui in illud. eadem ratõne ſi materia deſine
ret eſſe:nõ fieꝛet tranſmutatõ aliqua.eſi igit᷑ tranſmutatõ
ratõe ↄmũis manẽtis.igit᷑ ſi panis ↄuertit in coꝛpꝰ xp̃i:ali
quid de pane manet in coꝛpoꝛc xp̃i.¶ IJtem Moetiꝰ in li.de
ouabo naturis 2 vna ꝑſona xp̃i dicit. ꝙ omnis mutatõ eſt
ßm aligd ↄmũe. ⁊ hoc dicũt oẽs phi. Stẽ eſt potẽtia ma⸗
terie duplex.ſcʒ naturalis ⁊ obedien tie. Maturalis reſpe⸗
ctu actus ſiue foꝛme naturalis: obedientie reſpectu actꝰſi
ne foꝛtitudie. mirabilis em inducendo oꝑe mirabili. ſiue
ſic ſiue ſicↄſumata re in actu: ſiue hᷣ ſit mirabile ſiue natu
rale finita eſt potentia aliquo actu ſiue foꝛma.et ſi boc: ne⸗

V

We

NAN
14

4

2 XWWrA

NNWP

₰ D
— W 6

Fi⸗

N B 5%½. ℳ SS
RA — „α
38

₰

.

õ

sl X

Vonm)

W
J—

4

S= N * Vvy ſ
N

6

= W „

o *
—

ð QE

4ILe .

ie a NAE

l

õ

5 „

ceſſe eſt manere illud cuius erat potẽtia que iam ſinita eſt

actu ſiue foꝛma. igitur eum in pane reſpectu coꝛpoꝛis xpᷣi
ſit potentia obediẽtie ⁊c. ¶ Itein omne quod mutat᷑ aliter
ſe habet nũc qᷓ pꝛius.ſᷣ quod aliter ſe babet nunc qᷓ pꝛius

aliquo modo manet:ergo ⁊ panis aliquo mõ manet.(· JItẽ
quãdo extꝛema ↄmutatõnis ↄmũicant in aliquo vno.illud
vnũ idem manet in tota trãſinutatõe ſicut ptz in elemẽtis
babentibo ſimbolũ.ſ̊ panis ⁊ coꝛpus xpᷣi mũicant in ma⸗
teria ſaltem pᷣmoꝛdiali:ergo materia manet in tota tranſ
mutatõne p̃tacta.il Item nõ ſolum ↄmũicant panis ⁊ coꝛ
pus rp̃i in materia pꝛimoꝛdiali.ſᷣ etiam in mũitate gene
ris.coꝛpus em̃ eſt qd ↄuertit᷑:⁊ coꝛpus eſt in qð ↄueriit᷑.S

nõ eſt tranſmutatõ de vno genere in aliud vt habet᷑ a pho:

ergo in hac tranſmutatõne manet aliquid ↄmune in gene
re circa qð eſt tranſmutatõ.¶l Item panis ⁊ caro nr̃a cõ⸗
municant ⁊ in materia pꝛimoꝛdiali ⁊ in aliqua foꝛma vni
uoca.̊ caro humana dicit᷑ vniuoce de carne xpᷣi nr̃a: ẽ
aliqua foꝛma vniuoca vmuerſalis ↄmunis in coꝛꝑe panis
⁊ in coꝛꝑe rpᷣi.qð aũt ↄmũe eſt:manet in trãſmutatõibo.jᷓ
⁊ materia pᷣmoꝛdialis ⁊ aliqua foꝛma vniuerſalis manet i
trãſmutatõe iſta.⸗: Itẽ mutatõ vniꝰin aliud duas impiici
te ↄtinet ſimplices mutatões. VUerbigra qñũ aer mutat᷑ in
genere.pᷣma mutatõ eſt ꝙ ex aere fit nõ aer. ſeda ꝙ ex non
aere fit ignis/ſiłꝛ bec mutatõ implicite ↄtinet duas ſim pli
ces ⁊ eſt pᷣma ꝙ ex pane fit nõ panis.ſcdðᷣa ꝙ ex nõ pane fit
caro.querit᷑ ergo terminꝰſinalis pᷣme mutatõis.aut ẽ pu⸗
re negatõ:aut ponit aliquid. Si pᷣmo mõ:g ipius panis ẽ
penitus aqnipilatõ.Si ſcdᷣo mõ:querit᷑ quid ponat.nõ car⸗
nem:caro em̃ eſt terminꝰfinalis ſcdᷣe trãſmutatõis Snõ pꝛi
me.ergo nec ibi ſuppomit᷑.nec eſl panis:qꝛ panis eſt termi⸗
nus initialis pᷣme trãſmutatõis ⁊ negat᷑ in termino finali
eiuſdem 2 vbi negat᷑ nõ ſuppomt᷑.ſi ergo ibi aliquid ſuppo
nitur: videtur ꝙ ſit cõmune aliquid carni pani. ⁊ ita ꝙ;
aliquid manet ↄmune in hac trãſmutatione ſicut in alijs.
ontra. ſi aliquid de pane maneret cũ id neceſſario eẽt
quãtũ.⁊ coꝛpꝰxpᷣi nullã patit᷑ diſperditõez: iam creuiſſet ĩ
iĩmenſum. Item hoc poſito ſequit maximuʒ incõueniẽs ſcʒ
coꝛpus xp̃i exiſtens in altari:maiꝰ ſit eodem eriſienti in

celo. Cum em̃ rpᷣi coꝛpus nõ deſcendat de celo in hac trãſ⸗

