legaliũ⁊ inchoatio ſacramẽtoꝝ none legis.¶¶Cõt mk·

ti eꝛant ad quos nõ ꝑuenit noticia inſtitutõis. Inſtitutõ
an moꝛteʒ ↄtra omne ius ⁊ ratõʒ eſt.ꝙ in obſeruantia le
gis alicuiꝰ imputet᷑ alicui: niſi illi innotuerit latio eiuſ⸗
dem. igit᷑ ⁊· ¶ Rñſio.ꝙ a tꝑe inſtitutiõis nõ erat obli⸗
gatio nccĩtatis:h̊ a tꝑe quo innotuit inſtitutio ꝑ ↄſilium
diuinũ vel preceptũ.vñ Hugo.Aeritati ⁊ ratõni ↄſonũ
eſſe ꝓbat᷑: ex eo vnũquẽqʒ obligari cepiſſe: exquo vel pꝰ
inſtitutõʒ preceptũ:vel an inſtitutõʒ oↄſiliũ ꝑcepit bapti⸗
ʒandi. Qui.n.nec pꝛius ↄtemptoꝛ ↄſilij nec poſt pꝛeuari⸗
catoꝛ pᷣcepti extitit: culpandus non fuit. niſi foꝛte ꝗs aut
prius aut poſtea ita ignoꝛãs fuiſſe dicat᷑ ad quẽ dine in⸗
ſtructõnis noticia ꝑueniſſet:niſi eius culpa obſtitiſſet.
Ad h̊ qð obijcit᷑.ꝙ omĩa legalia erant termĩata.vnde
ſalus nõ erat niſi ꝑ ſuſceptioneʒ ſacramẽtoꝝ noue legis.
Dicendũ ꝙ nihilominꝰcõueniens fuit vt ſacramentũ no
ue legis curreret cum ſacramẽto ve.le.donec ſacramenta
veteris legis eſſent interdicta Q noua manifeſtata. vnde
ugo.Muis in paſſione xp̃i veteris figure ſtatus finem
accepit: ⁊ noui conſtitutio ſacramenti exoꝛdiũ: tñ ⁊ priꝰ
aliquãto temꝑe z noua inchoata ſunt ad ↄſi uetudineʒ: 7
vetera poſtmodũ tolerata ſunt ſ̃ᷣm diſpenſatõʒ. poſt ſi⸗
cut ante paſſionẽ ipſa circũciſio in ſtatu ſuo ad remediũ
ſuſcipiebat᷑.⁊ tñ tune baptiũnus ſine ꝑiculo ſalutis non
otemnebat᷑ ab his quibus predicabat᷑.ita poſt paſſiõʒ q̃i

in ſtatu ſuo percipiebat᷑ ad ſaluteʒ:⁊ tamen tunc circũci
ſio ſine periculo ſalutis nõ ↄtemnebatur ab bis quibus
finis eius nondum manifeſtabatur. Poſtꝙᷓ auteʒ dictuz
eſt. Si circũcidimini rpᷣus nihil vobis prodeſt.v. Gala.
iam deinceps cireũciſio non poterat ad ſaluteʒ percipi.
¶ Ad hoc quod obijcitur.iij. Jo. Niſi quis renatus ⁊c̃.
Dicendum ꝙ hoc intelligitur de illis quibꝰ innotuit in⸗
ſtitutio baptiſmi per conſilium:ſicut Nicodemo.iij. Jo.
vel per preceptum:ſicut illis quibus innotuit per predi
cationeʒ apoſtoloꝛum.¶ Sed queritur.ſi nondum inno
tuit alieui inſtitutio baptiſmi.vel quia eſſet loco remoto
vel occulto ⁊ decederet non baptiz atus:damnaꝛetur ne:
Keſponſio. Hugo.Si quis adhuc aliquos ĩ ignotis re⸗
gionibus? remotis terrarum ſedibus degere contendat
qui foꝛte mandatum diuinoꝝ de percipiendo baptiſma
tis ſacramento non acceperint:ego vel neminẽ talẽ eſſe:
vel ſi foꝛte aliquis talis eſt: ſi eius culpa nõ obſtitiſſʒ au
dire ⁊ ſcire potuiſſe ac debuiſſe ſine cunctatione affirmo

maxime cum ſcriptura euidenter clamet. In omnez ter⸗
ram exiuit 7·

¶ Queſtio. xiij. de bis que

ꝑtinent ad eſſentiam baptiſmi.

nſequẽter dicen/

dum eſt de his que pertinent ad eſſenti⸗
am baptiſmi:que ſunt quatuoꝛ.ſcilʒ in⸗
tentio baptiʒãtis.⁊ materia ſcilʒ aqua.
2 foꝛ ma verboꝝ.⁊ immerſio.

embꝛuũ pꝛunũ

Rimo igitur queritur de intentione bapti
ʒantis. Circa quod ꝓceditur ſic. Primo.

ſi requiritur intentio baptiʒ antis. Secun

. RN requiritur intentio recta. Tercio.ſi
a intentio poteſt eſſe ſine fide. Quarto.cuius vt obie

Cti debet eſſe intentio.

rticulus pꝛimꝰ

Veritur ergo primo: ſi intentio baptiʒ antis
requiritur. ſie:videtur. Efficatio operis
eſt ab intentione. vnde Mathei. xij. de arbo⸗
re bona.interlinea ntum quis intendit tantum
facit.igitur ad hoc ꝙ baptiſmus efficaciam habeat reꝗ⸗
ritur intentio. ¶¶ Si diceretur ꝙ hoc intelligitur de ope
rante aliquod opus virtutis.tunc queritur.Exquo duo
genera operum neceſſaria ſunt ad ſalutem ſimpliciter ſci
licʒ ſacramentoꝛum ⁊ virtutuʒ.ſed opera virtutum ſine
intentione inoꝛdinata ſunt. igitur 1 opera ſacramento⸗
rum.Vnde ſuper p̃s.xxx. Auguſti.Monum opus inten⸗
tio facit.¶ Item ſi ſufficeret ablutio exterioꝛ ſine inten
tione ad hoc ꝙ aliquis baptiʒ aretur.igitur mater ablu⸗
endo paruulum baptiz aret illum: quod non eſt verum.
igitur requiritur intentio.4 Yem dicitur in iure ciui⸗
li. Qui in alia ſignificatione vtitur voce q; inſtitutum ẽ:
non hec dicit quod ſignificat: quia hoc non intendit.
nec quod intendit: quia hoc non ſignificat. Ex boc pa⸗
tet.ꝙ ad hoc ꝙ vox litterata ⁊ articulata habeat efficaci⸗
am actualem ſignificandi requiritur intentio proferen⸗
tis. Intentio inquam vtendi in ea ſignificatione quam
habet ex impoſitione. igitur eadem ratione videtur.ꝙ
verba virtutis non habent efficaciam actualem operan⸗
di:niſi cum proferantur cum intentione operandi ſᷣm
viriutem illis collatam. Contra.Auguſtinus. ides
intentionem dirigit. hoc dicitur ſuper triceſimum pſal⸗
mum. Si igitur non eſt baptiſmus ſine intentione bapii
ʒantis: nullus infidelis poteſt baptiʒare. 4. Item intẽ⸗
tio non oꝛdinat niſi operationem intendentis. Intentio
enim vnius non oꝛdinat opus alterius. igitur cum tota
efficacia baptiſmi ſit ab operatione diuina: que ſcᷣm
diuinam oꝛdinationem efficaciaʒ hʒ:nullo modo requi⸗

ecireiei
uibus
3 dietiz
fercidi.
ains.
otunt in⸗
perpreti
corenot
eturne
gnotisre
contendt
bapnſm⸗
enleſt
bſtiniß D
ne aſſirne⸗

te
cen

deſſent⸗
ſclzin⸗
isana.

nonebenn
ie Prin.
tio. Gean
Lenoli
ns obe

ients
ſochers
A
aittandwe⸗
obentreg⸗
uur wope
1gvo dud
gacirſ
lotumſin
ranment,
opusun
ſineſnn
noteri
eſtwenmn⸗
iune in
vtumd
intenclt.
xhocpa⸗
t efficac⸗
roferen⸗
one quan
ndetur.
m operan
erandift
nus. Niin
mung/
ionehegt
Yon
nnm
ran
qe n
ohat/

Queſtio

ritur intentio miniſtri.⸗l Itez vt dicit augꝰ. accedẽs ver
bũ ad elementũ fit ſacrjm. duo igit᷑ ſunt tm nccia.ſ.elem̃
tũ qð hʒ vim regeneratinã ex contactu carnis xpᷣi.⁊ vᷣbũ
inſtitutũ a dño.⁊ hec vident᷑ ſufficere. ¶ Iteʒ ſi intentio
baptiʒ antis requirit᷑: tunc intentio alicuiꝰ ſibi ſoli patet
7 alios latet.nullus ſcit vtꝝ ſit baptiʒatꝰ vel nõ.igit cuzʒ
nullus debeat cõmittere ſe diſcrimini: videt᷑ q oẽs debẽt
rebaptiʒari.immo videt᷑ ꝙ nõ ſit via ſalutis:cũ ſꝑ relin⸗
qui opoꝛteat ſcrupulũ bmõi heſitatõis in oſcia.4. Stẽ au
guſti.ſi ludicre ſiue minute factũ ſit: imp oꝛandũ ẽ dĩnũ
auxiliũ vtꝝ baptiſmꝰ ſit vel nõ. Si igit᷑ totuʒ ludiere fa⸗
ctum eſt:nulla eſt intentio baptiʒandi.igit᷑ ſi requiꝛit in⸗
tentio:certũ eſt ꝙ vbi totũ ludicre factũ ẽ:nõ ẽ baptiſmꝰ.
igit᷑ vt certificet᷑ ſuꝑ ̊ nõ ẽ imploꝛandũ diuinũ oꝛaculũ.
Item deus ꝓbat ꝑ miniſtros bonos ⁊ malos.vt ꝑ de⸗
mones boĩes malos:q ꝑmittit illos ꝑſequi bonos ad
eoꝝ ꝓbationeʒ. Similiter purgat ſacr̃jm baptiſimi exeꝛci
ti ⁊ ꝑ bonos ⁊ ꝑ malos.Sed ad hoc ꝙ aliquis ꝓbetur ñ
requirit᷑ intentio ꝓbantis.qñ dyabolus ꝑſequit᷑ aliquẽ
nõ intendit ꝙ probet᷑ ſua ꝑſecutione. a ſimili videt᷑ ꝙ nõ
requirit᷑ intentio.ſ.ꝑ baptiſmũ.l Iteʒ in oꝑibo coꝛꝑali⸗
bus nõ requirit᷑ intentio.nec iudicat᷑ oꝑatio m intenti⸗
onẽ. Si aũt aliquis ꝑcuteret aliqnẽ lz nõ intenderet int⸗
ficere:ſi interficeret homicidiũ ↄmitteret.a ſimili videt᷑ ĩ
ꝓpoſito.¶ Itez Yſido. Quacũq; arte verboꝝ quis iuret
us ſic accipit ſicut ille cui iurat᷑ intelligit.A ſimili vi⸗
et᷑ ꝙ verba baptiſmi quacũq; intentõe ꝓfeꝛant᷑: x acci
pit ſicut intelligũt aſſiſtentes. 4 Iteʒ minus malũ eſt in⸗
tendere bonũ qꝙᷓ intẽdere malũ.ſᷣ qui baptiʒat aſſumpto
precio malũ intendit: nibilominꝰ baptiʒat. multofoꝛtiꝰ
videt᷑ ꝙ qui non intendit bonũ: ̊ faceꝛe qð facit eccĩa ba
ptiʒat.¶¶ Itez fides eccie põt implere defectuʒ baptiſima⸗
tis. ſicut in baptiſmo ñ requirit᷑ fides baptiſmatis: ſic
nec intentio.¶¶ Iteʒ baptiſmus eſt ſacrm fidei.hoc eſt qꝛ
fides p̃rogatiua quada ⁊ ſpãli congruẽtia eſt eſſentialis

illi.nihilominꝰ nõ requirit᷑ fides baptiſmatis ad effica⸗/

ciam baptiſmi.igit᷑ nec intentio conſimili rõne:cũ inten⸗
tio non ſit magis eẽntialis baptiſmo.⸗ Iteʒ magis vide
tur ꝙ baptiʒans debet habere illud qð eius miſterio fit
in baptiʒato qᷓ; ꝙ nõ efficit.ſᷣ miniſterio baptiʒãtis qͥdã⸗
modo efficit᷑ fides in aĩa:nõ aũt intentio.igit᷑ vt videtur
magis requirit᷑ fides in baptiſmate qᷓ; intentio. ¶ Item
duo ſunt effectus baptiſmi.ſ.remiſſio culpe:⁊ oꝛnatꝰ gr̃e
ſiue virtutũ. Sacr̃m autẽ baptiſmi virtutẽ hʒ a paſſione
rpᷣi ⁊ reſurrectõe ad iſios effectus. igit᷑ intentio non ẽ ba
ptiſmo eẽntialis neq; denccĩtate baptiſmi:cuʒ aliũde ſit
tota virtus baptiſmi. ¶ Iteʒ intentio recipiẽtis nõ reꝗ⸗
ritur neceſſaꝛio: vt pʒ in ꝑuulis.ſiłr nec in adultis.Si eĩ
hereticus ficte accedat ad baptiſmũ alia de cauſa: lʒ nõ
intendat acciꝑe ſacr̃m. ſuſcipit tñ vt dicunt quidam.igit᷑
vt videt᷑ nec intentio baptiʒantis.4¶ Itez diffinitio indi⸗
cat eẽ rei.ſᷣ diffinitio baptiſmi eſt bec vt habet᷑.iiij.ſentẽ.
dil.iij. Paptiſmus tinctio dicit᷑i.ablutio coꝛꝑis exteri:
oꝛ ſub foꝛma verboꝝ preſcripta.In hac diffinitõe ñ tan⸗
git᷑ aliquid quo ſignificet᷑ ꝙ intentio eſt nccia baptiſmo.
¶ Item vnde habet᷑ ꝙ intentio eſt neceſſaria:cum nõ ex⸗

primat᷑ in foꝛma preſcripta a dño.¶ YIem verba illa qͥꝝ

virtus eſt in ſignificando:efficaciã hñt ſiue intendatur a
ꝓferente quod ſignificent ſiue non. igit᷑ videt᷑ ꝙ illa ᷣba
quoꝝ virtus eſt ad oꝑandũ:efficaciã habebũt cum pꝛofe
runt᷑:ſiue intendat᷑ qd oꝑent᷑ ſiue nõ.¶ ñſio.ꝙ neceſſa
rio requirit᷑ intentio baptiʒ antis in baptiſmo.⁊ rõ hꝰẽ.
quia miniſteꝛũ baptiſmi eſt opus volũtatis rõnabilis 2
deliberate.qð aũt eſt hmõi:nõ ꝑtinacia vel impetu exer⸗
cendũ eſt:ᷣ conſideratione rationis ⁊ directõne intentio
nis.⁊ hoc ꝓpter duo.ꝓpter reueꝛentiã ſacramenti:⁊ cau
telam baptiʒati.vnde iniuria ? irreuerentia fieꝛet ſacra
mento baptiſmatis ſi ſine intentione fieret. IOtem vt ma
ioꝛ cautela adhibeatur baptiʒato.quia enim ibi eſt ꝑicu
lum: debet baptiʒandus cautꝰ eſſe vt non ſe erponat cui⸗
cũq; notato vel ſuſpecto.Alia ratio eſi bec.ides ẽ pꝛin

tis habebit. Pret᷑.ſi H̊ nõ faciat:in nullo p̃ᷣiudicatum eſt

2

xiij.

cipium vniuerſale quo ſacramẽta ⁊ maxime ſacramentũ
baptiſmi efficaciam habet.ſ̊ hec efficacia ſcʒ fidei nõ ha⸗
bet locum in iſto vel in illo baptiʒato:niſi mediante mi⸗
niſtro eccleſie diſpenſante. Sed baptizans efficit᷑ miſter
eccleſie ꝑ hoc qʒ intendit eccleſia.vnde neceſſario reqrit᷑
intentio.ſimiliter eſt de virtute verbi:quia nullam habet
virtuteʒ niſi mediante diſpenſatõne miniſtri eccĩe illð ꝓ
ferentis.¶ Ad illud auteʒ qð primo obijcit᷑ ↄtra hoc.di⸗
cendũ ꝙ verbũ aug.intelligitur in oꝑibus virtutũ quiba
aliquis meret᷑ ſibi:in talibo ſides dirigit intentõneʒ.ſ.in
finem optimũ.nibilominus dici poſſet ꝙ ſicut fides pro
pꝛie dirigit intentioneʒ agentis ſiue exercentis ſe ĩ ope⸗
ribus virtutũ: ſic fides eccie in oꝑibus ſacramẽtoꝝ.⁊ G
dico ſi deſit ꝓpꝛia agentis. Cum aũt hereticus baptiʒat
eo ꝙ intendit qð intendit eccia: efficit᷑ miniſter eccleſie.
Si.n.non intendit quod intendit eccia:ſᷣ qð hereſis in⸗
fideliũ:non baptiʒaret.quia igit᷑ in baptiʒando eo ꝙ in⸗
tendit idem qð eccleſia:efficitur miniſter eccie.⁊ qð facit
eſt opus eccleſie. AUnde ſicut qñ baptizʒat fidelis intentio
nem eius dirigit fides:ſic qñ baptiʒat hereticus intẽtio⸗
nem eius dirigit fides eccie ratõne pretacta. 4l Ad alið
qð obijcit᷑. ꝙ intentio non oꝛdinat niſi opationeʒz intẽd
tis ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ vt vult phᷣus.eſt agens ſᷣm naturam:
vt qð in ſubiecta ſibi materia ſtatim ⁊ quaſi quodaʒ im⸗
petu agit.i.non cum ꝓuidentia ⁊ conſideratõne aliqua.
Eſt ⁊ agens ſᷣm ꝓpoſitum qð nõ agit ſtatim ſubiecta ſi⸗
bi materia:ſ̊ cum quadam intentione ⁊ cõſideratõe. ⁊ ĩ⸗
tentione:ſic agit vtens ratiõe.⁊ maxime in his q̃ neceſſa
ria ſunt ad ſaluteʒ. Elnde cum baptiʒãs ſit agens ſᷣm ꝓ⸗
poſitum neceſſario requirit᷑ in hmõi actione intentõ.ſed
actio baptiʒantis eſt relata ad aliam.ſ.ad actiõeʒ dei.ꝓ:
poſitum.n.eccleſie eſt ꝙ miniſter abluat exterius:vt de?
abluat interius. ꝓpter qð intentio dirigit actionẽ bapti⸗
ſmatis vt eſt relata ad opus dei.vñ intẽtio reſpic̃ vtrãq;
actõneʒ ⁊ vtrãq; dirigit ⁊ oꝛdinat ſicut cauſa ſine qua ñ.
Cum igit᷑ obijcit᷑. ꝙ intentio vnius nõ oꝛdinat actũ alte⸗
rius.Dicendũ ꝙ hoc eſt verum qñ intentio illius nullo
modo reſpicit actum alterius.ſic nõ eſt hic.4 Ad aliud
quod obijcit᷑ꝙ accedens verbum ad elementũ fit ſacẽmẽ⸗
tum ⁊c.dõm ꝙ vt dicit Grego.in moꝛalł.non debet intẽ
tio verbis deſeruire:ſᷣ verba intentõni.vnde tunc dicitur
accedere verbũ ad elementũ: qñ cuʒ intentione ꝓfertur.
aliter nõ dicit ꝓꝑꝛie verbũ accedere ad elementũ. cũ eniʒ
dicit᷑ accedens verbũ ⁊c.ibi ſumit᷑ verbum ꝗpꝛie.non ſo
lum ꝓ voce litterata articulata:b ſᷣm ꝗ/ ꝓlert᷑ cũ inten
tione. Qð pʒ ꝑ ̊ qð dicit augꝰ.nõ gꝗa dicit᷑: quia credi
tur.ſicut.n. dicit augꝰ.fides dirigit intentionẽ. Vel põt
dici.ꝙ augꝰ.nõ intendit determiare omĩa que requiꝛun⸗
tur ad ſacẽm:ſᷣ ea que ad opus exterius ſacramenti reꝗ
runt᷑.vt elementũ qð eſt materiale:⁊ verbũ qð eſt foꝛma

le. Ad illud qð obijcit. ꝙ ſi intentio requirit᷑ nullꝰ ſcit

vtx ſit boptiʒatus ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ſi aliquis debeat bapti⸗
ʒari: adhbibenda eſt diligẽtia ꝙ baptiʒatus ñ ↄmittatur
alicui ſuſpecto vel notato de hereſi: ᷣ ꝓbato in fide.⁊ ſi
lʒ intentio baptiſmatis nõ innoteſcit certitudinałr:tñ ĩ⸗
noteſcit vehemẽti pᷣſumptõe.⁊ G̊ ſufficit ſaluti ipᷣius ba⸗
ptiʒati adulti cñ ꝓpꝛia fide ⁊ intentõe. ſic ſatis pꝛecaue
tur ꝑiculo.¶ Sʒ adhuc dubitat᷑.qꝛ bis omnibo expletis
in baptiſmo ꝑnuli: bñ põt accidere ꝙ ꝗ baptiʒat ñ habe⸗
bit intentõz ecciĩe.igit᷑ ſi requirit᷑ intentio baptiʒãtis: nõ
eſt baptiʒatus ꝑuulus.igit᷑ ſi decedat anteq; hẽat vſuz li
beri ar. damnabit᷑ nibilominꝰ eccia fecit qð in ſe fuit:ꝑ⸗
uulus nihil potuit facere.igit᷑ videt᷑ ꝙ ꝑiculoſe ⁊ minus
ſufficient ꝓuiſum eſt hũane ſaluti.cum ſcʒ ꝑuulus dam⸗
natur: ⁊ in eccĩa in nullo negligit. immo facit ſufficiẽter
qð in ſe eſt:nec ꝑuulus aliꝗd põt.⸗ NRñdeo ſine pᷣiudicõ
in caſu iſto pie ſupponi põt ꝙ ſummꝰ ſacerdos ſupple⸗
it. Cum enim virtus ſua nõ ſit alligata ſacramẽtis:pie
ſupponenduʒ eſt ꝙ ſuꝑabundãtia liberalitatis ⁊ Gꝛe illiꝰ
merito eccĩe in nullo negligentis aliud remedinʒ ſalu⸗

—

eccleſie nec ꝑuulo:cũ ſola gꝛa ⁊ abſq; om̃i debito remit⸗
tat dñs pcrᷣa:qᷣcũq; mõ vel medio remittãt᷑. Pret᷑.nec in
boc pᷣiudicat᷑ diuine miſcðie: qꝛ ex dina ꝓuidẽtia rõna⸗
bilit ꝓuiſum eſt:vt ſine intẽtione que ẽ q̃i vita oꝑatiõie
⁊ dux:ipᷣa oꝑatio efficaciã ñ hẽat.vñ cũ dĩna miſcðia ñ
debet aliꝗd facere qð ſit in pꝛeiudiciũ ꝓuidẽtie eiꝰ: ma⸗
gis conſonũ eſt rõni.ꝙ oꝑatio baptiſmatis ñ ſine inten⸗
tione efficaciã habeat qᷓ ſine:etſi ex ̊ eminat aliqð ꝑicu
lũ ꝑuulo. Ad aliud qð obijcit᷑.ſi totũ ludicre factũ eſt
⁊c.dðm ſicut a Hug.habet᷑.ꝙ aliqd fieri ludicre duptr
eſt. ſicut aliqd dare ludicre. pot.n. daꝛe aliꝗs ita ludicre
aliꝗd:ꝙ cũ h̊ ꝙ ludicre dat:vult ⁊ intẽdit dare.velita ꝙ;
ludũ tm intendit:nõ aũt vult neq; intẽdit dare:b̊ᷣ potiis
nõ dare. Silr in ꝓpoſito dm. Si ꝗs iocoſe totã foꝛmaʒ
baptiʒandi ſeruet.⁊ ſimul cũ h̊ iocare intẽdit ⁊ baptiʒac
intendit:baptiſmꝰ eſt. Si aũt nõ intẽdit niſi luduz ĩ ſub⸗
mergendo:nõ eſt baptiſmꝰ.Ad hoc igit᷑ qð dicit augꝰ.ꝙ;
ſi totũ ludicre factũ ẽ implorãdũ ⁊c. dõm ꝙ intellectus
Außg. eſt. ſi totuʒ opus exteriꝰ ludicre fiat:adhuc qꝛ opꝰ
exterius poſſit exerceri cũ intentõe baptizãdi vel ludẽdi
tm̃:imploꝛandũ eſt diuinũ oꝛaculũ vt dñs oñdat ſi ſit ba
ptiʒatus.i.ſi ſic ludendo intendebat᷑ baptiʒare vel ludẽ
tmmodo.¶X Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ ſimile de purgatõne ꝑ
malos ⁊c̃.dðm ꝙ ſacram̃ta nõ ſunt inſtituta vt irrõnabi
li ꝑtinacia ⁊ impetu violento ꝓcedãt ad effectũ: h̊ vt vſu
oꝛdinata rõnis fiãt ⁊ efficaciã habeãt. h̊ aũt reꝗrit excel
lentia ſacram̃ti:⁊ maxime ſacram̃ti nccĩtatis. Quia enĩ
eſt ſacẽ̃m nccĩtatis:requirit᷑ multa ſolicitudo vt nõ pᷣter⸗
mittat᷑ qdð ad h̊ ꝙ oꝛdinate fiat requirit᷑.ſᷣ vbi aliqð opꝰ
vſum rõnis oꝛdinatuʒ requirit:nccia eſt intentio que eſt
dux ⁊ regula oꝑis:pter qð in ſacramẽto requirit᷑ inten
tio.ſᷣ in oꝑibus ꝓbatõis quia oꝑans impetit in opus q̃⸗
dam violenta atq; irrõnabili ꝑtinacia nec vllã admittit
ratiõʒ:nõ requirit᷑ intentio.nec dõm ꝙ talis ꝓbat:nec ẽ
inſtrumentũ vel miſter ꝓbantis ̊ opus potius. Nð eni
ipſi ꝑuerſe faciũt:dñs oꝛdinat ad bonũ.vñ opꝰñ probat
vt eſt oꝑantis:pᷣ vt eſt dei oꝛdinãtis. Sʒ qñ malꝰ bapti⸗
ʒat:baptiʒat eo ꝙ eſt miniſter eccie.⁊ inqtũ hmõi eſt mi/
niſter ſacram̃ti.¶ Ad hoc qð obijcit᷑ ꝑ ſimile de operibꝰ
coꝛꝑalibus.dðm ꝙ non eſt ſimile: qꝛ oꝑatio ſacramẽti ⁊
alia opera ſpũalia ſᷣm vſum rõnis oꝛdinatiſſimũ debent
ꝓcedere in actum. ꝗꝓpter qð in actibo ſpũalibo intẽtio re
quirit᷑nec ſic eſt de coꝛꝑalibo.ql. Ad id qð obijcit᷑ ꝑ ſimi⸗
le de iuramẽto.dðᷣm ꝙ cum dr̃ ꝙ dñs accipit verbuʒ iu⸗
rantis ſicut ille cui iurat᷑. hoc intelligit᷑ de acceptõe qᷓtũ
ad hoc ꝓ iurans væbet iudicari verax vel ꝑiurꝰ.ð.. ille
cui iurat᷑:pᷣm coẽʒ vſum ⁊ rõnaleʒ verboꝝ ꝓlatoꝛuʒ acci
pit iurantis intellectũ.iurãs aũt aliqua fallacia foꝛmat
ſibi intellectum priuatũ.⁊ ſᷣm ꝙ ↄcipit de illo intellectu
quem ſibi foꝛmat iurat.dñs nõ iudicat illũ veracẽ ſᷣm ve
ritateʒ illius intellectus: ̊ ꝑiurũ. quia nõ eſt verax ſᷣm
cõmuneʒ ⁊ rõnabilẽ intellectũ.vnde cuʒ dicit᷑.dñs ſic ac
cipit vt ille cui iurat᷑.hoc eſt.dñs iudicat iuramentũ ve⸗
rũ vel ꝑiuriũ: ⁊ iurantẽ veracẽ vel ꝑiurum. ſᷣm ꝙ ↄfoꝛmẽ
vel diffoꝛmẽ hʒ intellectũ intellectui illius cui iurat᷑. Si
militer põt dici in ꝓpoſito.ſi baptiʒans confoꝛmat inten
tioneʒ ſuam intentioni aſſiſtentiũ:dñs iudicat eũ veruz
miniſtrũ ⁊ vere exequi officiũ baptiʒandi. Si ñ ↄfoꝛmat
ſ̊ hʒ intentioneʒ ꝑuerſam: ⁊ dñs iudicat eum malũ ⸗ ꝑ⸗
uerſum in executõne officij ſui. ¶¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ
minus malũ eſt nõ intendere bonũ ⁊c.dðᷣm ꝙ vt diẽ Au
guſti.ſuꝑ Jo. Maptiſmus talis eſt qualis eſt ille in cuiꝰ
poteſtate dat᷑:nõ qualis eſt ille ꝑ cuius miniſteriuz dat᷑.
Item alibi in eodeʒ.Cum baptiʒat malus: illud qdð da⸗
tum eſt vnum eſt.nec impar ꝓpter impares miniſtros: Fᷣ
par ⁊ equale. ꝗpter hoc hic eſt qui baptiʒat. Vñ dðm.qꝙ;
malicia non impedit efficaciam ſacramẽti:quia nõ ẽ mi⸗
niſtroꝝ ſed dei. ꝓter hoc quicũqʒ baptizat dũmodo con⸗
currant que nccio requirunt᷑:baptiſmꝰ eſt. Si autez ꝗd
neciuʒ omittit᷑:nõ eſt baptiſmus.l Ad aliud qð obijcit
& ſides eccie poteſt ſupplere defectum fidei baptiʒantis.

⁊c.dðm ꝙ intentio ba ptiʒantis qñ infidelis baptiʒat fa
cit baptiʒanteʒ miniſtrũ eccĩie.Si.n.non intenderet facẽ
qð facit eccĩa:ſᷣ qð facit hereſis.nõ eẽt miniſter eccleſie.
Vnge vt dicit Augꝰ.qñ baptizat hereſis non baptiʒat:
vnde diuiſa eſt ab eccia:ſᷣ vnde coniũcta.cõiuncta eſt au
tem ꝑ hoc ꝙ intendit quod intendit eccĩa. Intentio igit᷑
baptiʒantis fidelis ſuꝑplet defectum fidei in eodeʒ.⁊ illũ
ſuſſicienteʒ ad hoc miniſteriũ exequẽdũ efficit. q; igit᷑ ex
intentione eſt ꝙ eſt miniſter eccie ⁊ ꝙ quodãmodo eſt de
eccia.⁊ ſi nõ haberet intentionẽ:nõ eẽt ex hoc ꝙ intentio
eccĩe nõ põt ſupplere defectuʒ intentionis miniſtri talis.
¶ Ad illud qð poſtea obijcit᷑ dðᷣm.ꝙ fides eſt eſſentialis
ipᷣi baptiſmo.quia baptiſmus virtutẽ hʒ a fide:⁊ maxĩe
a fide paſſionis. IJpſa aũt verba inſtituta a dño efficaciã
hñt ſanctificandi a fide.vt habetur ab Aug.dicente.ac⸗
cedit verbum ad elementũ ⁊c̃.nõ quia dicit᷑: ̊ qꝛ credit᷑
Eſt igit᷑ ipſi baptiſmo fides eẽntialis.nõ fides baptiʒan
tis:bᷣ eccie.⁊ hoc quia ſacramentũ eſt eccĩe.ſ̊ ipſi bapti⸗
ʒati rõne actualis miniſterij intentio eſt nccia:ne excel⸗
lentie ſacramenti actio irrõnalis ⁊ impetuoſa p̃iudicet.
vnde quia ſacramentũ eſt eccleſie requirit᷑ fides eccleſie:
ratione qua miniſtrat᷑ actualiter a baptiʒante: requirit
intentio baptiʒantis.¶! Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ magis de
bet habere baptiʒans qð efficit qᷓ; qd non efficit ⁊c. Di⸗
cendum ꝙ medium ſumit᷑ in hoc argumento a maioꝛi de
terminante ſibi materiaʒ vniuocatõis cauſe ⁊ effectꝰ.qð
patet cuʒ dicit᷑.magis videtur ꝙ debeat habere baptiʒzas
qð efficit qᷓ; qð non efficit:ſᷣ efficit fideʒ in aĩa ⁊c. Dico g̊ᷓ
ꝙ in hoc argumento vnum falſum ſupponit᷑ſ.ꝙ ẽ vniuo⸗
ca actio.quia neq; qtũ eſt ex ꝑte ſacramenti neq; miſtri
eſt vniuocatio reſpectu effectus qui eſt gratia vel virtus
quia neq; in ipſo ſacramento neq; in miniſtro requirituꝛ
gratia. Cum igit᷑ ſuponit᷑ ꝙ magis debet baptizans ha
bere ⁊c̃.ſuponit᷑ falſum.quia hic non eſt vniuoca actio.
Item ſuppoſito ꝙ eſſʒ vniuoca actio:adhuc eſſet fallacia
conſequẽtis in argumẽto.immo potius ſic deberet infer
re.ſed ab ipſo eſt tinctio vel ablutio. igitur ipſe ẽ tinctꝰ
vel ablutus.non auteʒ ſequitur ⁊ eſt inſtantia.calidum
agit vniuoce: igitur ſi calidum liquefacit: calidum eſt li⸗
quidum.4l Ad hoc quod obijcitur. ꝙ duo ſunt effectus
baptiſmi qui ſunt a virtute paſſionis ⁊c̃. Dicendũ ꝙ que
dam eſſentialiter reſpiciunt ſubſtantiam ſiue eſſe bapti⸗
ſmi ſimpliciter: quedam miniſterium baptiſmi. virtꝰ au
tem baptiſmi vt conſideratur in ſubſtantia ſua ⁊ eſſe:eſt
a paſſione ⁊ reſurrectione.nihilominus q;tum ad mini⸗
ſterium ſacramenti ꝑ quod applicatur efficacia requirit᷑
intentio.lʒ igitur quo ad principales effectus ſit virtus
baptiſmi a paſſione ⁊ reſurrectione xpᷣi:nibilominus ꝗa
virtus baptiſmi non habet effectũ in iſto vel illo ſine mi⸗
niſterio:neceſſaria eſt intentio ad hoc ꝙ virtus baptiſmi
effectum habeat in iſto vel in illo.¶¶ Ad illud quod obij⸗
citur.ꝙ intentio recipientis non requirit᷑ neceſſario. Di
cendum ꝙ; quia ꝓpꝛius effectus baptiſmi eſt ablutio oꝛi⸗

ginalis quod ex altero contrabitur: ꝓpter hoc remediũ

quod habetur ꝑ baptiſmum per alterum debet ꝓcurari
ſiue miniſtrari. ꝓpter quod non eſt neceſſaria intẽtio ba
eßari ſed baptizãtis.¶l Ad hoc quod obijcit᷑ de adulto
peretico ficte accedente. dico ſine preiudicio. ꝙ talis nõ
recipit ſacramentuʒ niſi aliquo modo intendat recipere
qð recipit᷑ a membꝛis eccĩe.vnde in tali regꝗrit᷑ quodam⸗
modo intentio generalis eccleſie ſicut ĩ baptiʒãte.⸗! Ad
aliud quod obijcit᷑.ꝙ in diffinitiõe baptiſmi in ſoꝛma pᷣ⸗
ſcripta a dño: nõ tangitur aliquid ꝑ quod ſignificat᷑ ꝙ
intentio eſt neceſſaria baptiſmo. Dicendum ꝙ inſinuat᷑
a fſoꝛma preſcripta a dño.vlti.Math̊. Ite baptizantes
eos in nomie pa.⁊ fi.⁊.ſpũſſa.⁊c.vt enim dicunt aliqui
intentio inſinnatur in hoc ꝙ dicitur baptiʒantes.vñ ſen
ſus eſt baptiʒzantes.i.tingentes in aqua cum intentione
baptiz andi. In oꝑe enim qð fit ſᷣi ꝓpoſitum regrit᷑ intẽ
tio. Vnde dñs precipiendo illis opus exercendum cum
ꝓpoſito ⁊ intentione oꝑantis hñdã circa idem inſinuat.

Ptizaß⸗
ſaet ſaet
feccleſie.
Nptizat:
alaeſt au
micigit
aſli
gigter
nodo
intente
niſitls.
lcſenigli
ſenmmit
noeffari
dicente ge
ſqcnedi⸗
baptgn
ipſibagn⸗
neerch⸗
Apiuctet,
legercleſe.
erregnint
magisd
Irt,
noiont &
feen o
Aptizas
Dnz
iwmino⸗
Wri
Artos
reqointen
ptizahsh
loca aen
etſollac
eret inſer
tinet
cnliumn
mmeſtl⸗
efſectus
ſigane
ſebepri⸗
Nirbn
ilſeeeſt
d mini⸗
aggirt
ſüwens
miousg
loſinen⸗
Obapein
ontn
ſario
boto
jſonetii
paran
titoba
Nadulto
calis o
oiper
cocn
n
nſomeß
Gifct⸗
Fiſtun
ptißnmd
untoa
nes in
i nn
ſagnt 1
don
ninee

baptiz ans intendat ꝙ verba ꝓlata effi

¶ Lueſtio

Ad vltimũ dðᷣm. ꝙ ↄcluſio eſt vera.¶õ. n. requirit᷑ ꝙ

.

caciam hnt ſigni⸗
ficandi.¶Dulti.n.baptiʒant ꝗ ignoꝛant ꝗ; verba hñt vn ·
tutẽ hmõi:p requirit᷑ ꝙ intendat facere qð facit eccia in
baptizando.

rticulus ſecũdus

Bnſequent᷑ querit᷑.vtꝝ intentio recta reqrat᷑
Lad baptiſma. O: ſic:videt᷑ ꝑ boc ꝙ intento re⸗
. irit᷑. Sᷓ ad recte baptiʒare requirit intentio
recta. 4I Item minus malũ eſt nibil intendere in oꝑe: qᷓ
malũ fineʒ intendere.ᷓ ſi baptiſmus nõ põt eẽ nõ exiſte⸗
te intentione: multofoꝛtius exñte ꝑuerſa intentõe. Itẽ
ad q̃ reqrit᷑ intẽtio denoĩant᷑ bona vel mala ab ißa intẽ⸗
tione. ̊ cum ad baptiſma ſit neceſſaria intentio: ſi inten
tio ſit recta: baptiſmus dicendus eſt rectus. ſi inten⸗

tio nõ recta:nec baptiſmus rectus ne

Cõtra. bereticus
baptiz at cũ tñ habeat intentõʒ ꝑuerſam intendẽs ꝑ boc
trahere ad ſuam hereſim. Similit ſymoniacus intẽdẽs
queſtum aliqueʒ tem ꝑalez. nõ eſt neceſſaria ad bapti⸗
ſmũ recta tenna, ñſio. ꝙ intentõ eſt directiua ei⸗
cuius eſt in finẽ. Niſis aũt rei eſt duplex.ſ.terminus vel

complementũ rei:⁊ vtilitas rei. Sic in ſacram̃to dupler
eſt finis.vnus qui eſt eius ↄplemẽtũ qð fit ex acceſſu vᷣbi

ac elementũ modo debito. 2 alius qui eſt vtilitas bapti⸗

zati vel baptizantis. Similit duplex eſt intentio. vt cuʒ
aliquis conſtruat domũ intendit eam conſũmare? inte⸗
dit eam inbabitare. Sic in ſacramẽto intendit quis pri⸗

ma intentione ſacrm eccie mĩſtrare: oſequẽter intẽdit ſuã
vtilitateʒ vel ꝑpuuli ſaluteʒ:vel quicqd illud ſit.pᷣma intẽ
tio eſt de nccĩitate ſacramẽti: ſeda tm̃ de ↄgruitate.pꝛima
intentio nõ bz rectũ vel obliquũ:̊ ſecũda bʒ rectũ ⁊ ob⸗
liquũ.vnde ptz rñſio.ꝙ ad ſacꝛm baptiſmi nibil facit in⸗
tentio recta: nec aliꝗd obſtat intentio nõ recta ꝙᷓtum ad
ſubam ſacramẽti.Argumẽta igit᷑ que ꝓbant ꝙ ad bapti⸗
ſmũ requirit᷑ intentio recta: ſupponũt ad baptiſmũ regri
intentioneʒ que eſt intentio vtilitatis.⁊ ideo ſuꝑ falſum
fundant᷑.vt pʒ de primo..¶ Ad illud qð obijcit.ꝙ meliꝰ
eſt nibil intendere qᷓ male.dom ꝙ defectus inteutõis nõ
impedit ſacramentũ ꝓpter culpã: ̊ ꝓpter illius actus ne
ceſſariam exigentiaʒ. ¶¶ Ad id qð obijcit᷑· ꝙ oꝑa denomi
nant᷑ ab intentione.dðm q; hoc eſt verum & oꝑibo ad qͥ⸗
rum infoꝛmationeʒ neceſſaꝛia eſt intẽtio finis.vt eſt vtili
tas.bmõi aũt intentio nõ requirit᷑ niſi ex ↄñti. In h enĩ
ꝙ ꝑſe intendit facere qð facit eccĩa: intẽdit ex oñti aliꝗd
fieri circa baptizatũ qð intẽdit eccia.

Articulus tercius

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ poſſit eẽ intentio que
requirit᷑ in baptiſmo.ſ.faciendi qð facit eccia
ine fide ſcʒ baptiſmatis. ſic:pʒ ꝑ h̊ ꝙ beꝛe
ptiʒãt: ⁊ baptiſmus ñ eſt ſine intẽtiõe.¶ Cõt. au⸗

ticĩ be

guſti. ad Oꝛoſiũ. Quicũq; baptizat᷑ in ſpe ſalutis eteꝛne

baptiz at᷑.igit᷑ a deſtructiõe ↄntis:ſi ñ baptiʒat᷑ in ſpe ſa⸗
lutis eterne:ñ baptiʒat᷑. cſᷣ nõ baptiʒ at᷑ in ſpe ſalutis eter
ne ſine fide.igit᷑ nec baptiʒat᷑ ſine fide neq; ſine intẽtiõe.
igit᷑ hec duo requirũt᷑ in baptiſmo:fides 2 intẽtio. igit᷑ ñ
ſufficit intẽtio ſine fide.¶ Itẽ ad miniſteriũ baptiſmi re
quiꝛit᷑ inuocatio quedã. Inuocatio aut eſt intus vocatõ.

Sʒ inuocatio que requi

go. nomẽ ibi dicit ſidem ſiue noticiã ſidei. igit᷑ ad hoc ꝙ
aliquis baptiʒet intentõe requirit᷑ interioꝛ vocatio: q̃ eſt
Ftũ ad fideʒ ſiue noticiã fidei·ſᷣ bmõi vocatio nõ ẽſt ine fi
de.igit᷑ nec intentio baptiʒ andi.¶ Item qꝛ baptiſmus ẽ

ſaczm ſidei:nmõ eſt neceſſaria intẽtio baptiʒãtis ꝑſonalis

h baptiʒãtis in ꝑſona fideliũ.vt ſcʒ intẽdat facere qð fa⸗
cit eccĩia.Siẽc g̊ ꝓpꝛie loquẽdo baptiſma fit ĩ fide eccie:qꝛ

miĩſteriũ eccĩe exercet᷑ in baptiſmo.⁊ miſter inqtũ talis

miſter eccie. Similit ꝓpꝛie loquẽdo qꝛ in baptiſmo inten
dit illud qð intendit eccia:baptiʒat᷑ in intẽtiõe eccleſie.⁊

Sʒ inuoca requirit᷑ eſt in noĩe trinitatis qne expᷣ
mit᷑ cũ dicit᷑.baptiʒo te in noĩe p.⁊ fi.⁊ ſſ. Sʒ vt vult bu⸗

5

vxüj.

ita eiuſdẽ eſt intentio 2 fides. 4¶ Item verbũ inuocatõis
nõ ponit᷑ ad ſignificãdum ᷣ ad agẽdum. intẽtio igit ꝓ⸗
ponẽtis eſt vt agat ñ vt ſignificet. ¶ Pꝛet. intẽdit vt agat
quia creditur: n quia dicit ꝓbatio intẽdit qð intẽdit ec⸗
cleſia. igitur cum eccia intẽdit vt verbũ opetur quia cre⸗
ditur: 7 baptiʒãs ſiłr. Sed intẽdere ꝙ; verbũ agat qꝛ cre
ditur ñ poteſt quis niſi ſi beat. igit fides requirit᷑
ad hoc ꝙ ſit intẽtio.¶ MRñſio.q; intẽtio faciendi qð facit
eccĩa põt eſſe ſine fidè.ſ.intẽdentis.⸗ Ad illud &̊ qað pri⸗
mo obijcit doõm eſt. ꝙ duo.ſ.fides ⁊ intentio requirũtur
ad boc ꝙ aliꝗs baptiʒet᷑:ſᷣ ñ in eodeʒ. Requiꝛit᷑.n.fides
eccĩe:⁊ intentio baptiʒantis.nec intendit auge. dicẽs · ꝙ
quicũq; baptiʒatur in ſpe ⁊c. ꝙ ſpes illa ſit ipſius bapti
zantis: eccie. 4l Ad illud qð obijcit ꝙ ad miſteriuz ba⸗
ptiſmi requirit᷑ inuocatio trinitatis: que ñ eſt niſi ĩ fige
7c. Dicẽdum ꝙ baptiſmus eſt ſacramentũ fidei.vñ mini
ſteriũ baptiſmi ñ ẽ ꝑſonale:vt hmõi.ſ.heretici cuʒ bapti⸗
ʒat hereticus:5pᷣ baptizat in ꝑſona miniſtri fidelis.qꝛ vt ẽ
miniſter eccie : ĩ fide eccie. n igit᷑ fit illa inuocatio vt eſt
homo pſonaliter: vel vt eſt eccie vel miſter fidelis.⁊ ſic
hmõi ꝑſonaliter vel illius põt eſſe intentio ſine fide.qꝛ i⸗
tentio reſpicit actũ ſingularẽ.ſ.actũ baptiʒadi:bᷣ inuoca⸗
tio habitũ generaleʒ.ſ.membꝛoꝝ ecciĩe. Vñ cũ baptiʒas
dicit. baptiʒo te in noie patris ⁊c.ñ eſt intẽtio vᷣbi tingo
te in aqua ĩ fide mea que eſt patris ⁊c. vᷣ in fide eccleſie.
Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ quia baptiſmus eſt ſacramẽtũ
fidei:ñ eſt neceſſaria intentio baptiʒãtis ꝑſonalis: ſ̊ ba⸗
ptiʒãtis in ꝑſona eccie. Dicẽdum ꝙ immo.cum.n.ſides
ſit vniuerſale principium:⁊ ſidelis agens vniuerſale: ne
ceſſaria eſt intentio que eſt quaſi ꝑticulare remedium. ⁊
intendẽs agens ꝑticulare applicans ſidem buic operi ſin
gulari qð exercetur in hoc baptiſmo vel illo. Pret᷑. cum
dicit᷑ baptiʒ ans intẽdit facere qð facit eccia.actus intẽ⸗
tõis duplicem habet reſpectum· ad intedentẽ: ⁊ ad illud
quod intẽditur quod eſt facere qð facit eccia. m autem
primã relationem poteſt eſſe intentio ſine fide.quia intẽ⸗
tio ſic ſumpta eſi actus intẽdentis.⁊ ſᷣm hũc reſpectũ di⸗
cituꝛ ꝙ poteſt eſſe baptiſmus ſine fide:hoc eſt ſine fide ba
ptiʒãtis. ſᷣm relatõem ſecũdam ñ poteſt eſſe intẽtio recta
fine fide:boc eſt ſine fide eccie.vñ lzʒ eiuſdem ſit fides ⁊ ĩ⸗
tentio.ſ.eccĩe:ñ eſt tamẽ eiuſdeʒ.ſ.baptiʒãtis.⸗ Ad vlti
mũ dm. ꝙ hoc argumẽtũ ñ valet.baptiʒãs intẽdit qð ĩ⸗
tẽdit eccĩa.ſᷣ̊ eccia intẽdit ꝙ verbum oꝑetur q creditur.
baptiʒas ⁊c. immo eſt ibi fallacia ↄſequẽtis.ñ eĩ ſegẽ
ſi intẽdit qð intẽdit eccia:q; ꝓyter boc intẽdit quicqd in⸗

tendit eccia.quid aũt intendit eccĩa ĩ miſterio baptiſmi
infra dice

Articulus quaꝛtus
VHnſequẽt queꝛit᷑ quid intẽdit baptiʒans: aut
ſolũ abluere exterius:aut aliud.ꝙ ſolũ ablue⸗
Ire exterius: videt᷑ baptiʒãs intẽdit facere qð
facit eccĩa p̊ eccĩa ni hil facit niſi abluit exteriꝰ.igit᷑ ſi ſuf
ficit intẽdẽ qð fac̃ eccia:ñ oꝑtʒ q; intẽdat niſi erteꝛioꝛem
ablutõz. 4 Yẽ ſacrm ꝓprie dꝛ illd qð eỹ ſenſibo apparet.

opꝑatio eccie ſiſtit circa ipſum ſacr̃jm miſtrãdũ. iqr circa
ulð ſolũmõ qð ex ẽ debet eẽ intẽtio baptiʒãtis· Cont᷑.

intẽtio finẽ reſpicit: pterea pmũ dr i intẽtõe q vltimũ

eſt in oꝑatõe.ſᷣ finis baptizããti eccie ñ eſt ablutio exteri
oꝛ ſ̊ interioꝛ· igit᷑ ⁊c ↄcedimꝰ. ¶¶ Ad h̊ qð primo
queſitũ eſt dom. ꝙ intetio eccie abluere eſt exteriꝰ: vt deꝰ

abluat interiꝰ. vñ intẽdẽ facẽ qð ſac eccia:c intẽdẽ abluẽ
exteriꝰ vt deꝰ abluat interiꝰ.ꝗ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ ec

cleſia ñ fac aliud qᷓ abluit exteriꝰ.dðm ꝙ qꝛ intẽtio diri⸗

git oꝑatõz: ñ ſtat i illa ablutõe intẽtio eccie nec intentio
baptiʒ antis.vñ actio hec que ẽ gblutio exteriꝰ:rõne dire
ctionis intẽtõis ẽ actõ relata.qð pzʒ per h ꝙ ablutõ illa ẽ
ſacr̃ᷣm interioꝛis ablutõis.⸗! Si aũt q̃rat᷑ quare ñ requi
rit᷑ nccio intẽtio baptiʒãtis pſonalr: H̊ generalis ſcz eiꝰ
quod fac eccła. Rñſio. ſacrm iſtud eſi ſacramentuʒ ſi⸗
i que uequirit᷑ in baptiſmo. ꝗꝓpter hoc in miſterio illiꝰ

nõ dæbet eẽ intentio baptiʒãtis pſonalis: p baptizãͤtis
ꝑſona fideliũ.ſ. xvt intẽdat facere qð facit eccia.

embꝛü ſecuduũ
Onſequent᷑ queꝛitur de mateꝛia baptiſmi.
Primo ꝗg querit᷑ te ſubſtãtia materie. Se⸗
cũdo de quãtitate. Lercio de idemptitate.
Primo.n.queꝛit᷑ ſi baptiſmꝰ debeat fieriĩ
qua. Scdᷣo. quãta aqua requirat᷑. Tercio. ſi baptiſmꝰ
ideʒ eſt qðᷣ aqua.

ticulus primꝰ

Irca primũ ſic.videt᷑ ꝙ nõ debeat fieri ĩ aqua
quia regenerãs ⁊ regeneratũ tebent bze ue
ientiã · ͤ homo regenerat᷑ g eſt compoſitum:
ptiſmi ſimplex eſt.pret᷑.coꝛpus hoĩs elemẽta⸗
tum eſt:ᷣ aq elementũ.nõ eſi igit᷑ iũctio ↄueniẽs.¶ Itẽ
querit᷑ quare magis fit in h̊ elemẽto ꝙᷓ in alio.quia ſi ba⸗
ptiſmus ſignificat ſepulturã xpᷣi ⁊ reſurrectõzʒ:ſepultura
rpᷣi fiebat in terra nõ ĩ qua.videt᷑ ꝙ ⁊c. Sic.n.ſignatuʒ
magis ↄgrueret ſignificato.vj.ad ro.Cõſepulti.n.ſumꝰ
cum ill o ꝑ baptiſmuʒ in moꝛtẽ. vt qũo reſurrerit rpᷣus a
oꝛtuis: ita æ nos ⁊c. ¶¶ Iteʒ in nullo ſacram̃to neq; le⸗
gis nature neq; legis ſcripte: qð fiebat ad pu rgatõeʒ oꝛi
ginalis erat aq. igit᷑ a ſimili c. 4 Itẽ omia ſacramenta
eoꝝ que fiebant ad purgatõʒ oꝛiginalis ĩ veteri lege ha⸗
bebant oꝛtum principalr a terra. quare nõ ſilr ĩ noua vt
eẽt ↄuenientia figurati ad figuras. Dicit.n Hug.omĩa
illa ſuꝑioꝛis tꝑis ſacram̃ta ſiue ſub lege naturali ſiue ſb
ſcripta:ſigna quedã fuerũt 7 figure eoꝝ que nũc exbibi
ta ſunt ſub gra ſacram̃toꝝ.⸗ Itez iſtud eſt ſacramentũ
nccĩtatis.g̊ aqua nõ eſt ſemꝑ parata ĩmo multi moꝛiũtuꝛ
ante. cum igit᷑ aer ſit omibo coĩs ⁊ ꝑatus: videt᷑ ꝓ debe⸗
ret fieri in aere. 4¶ Iezʒ ſi ↄgruebat ſea acramẽtuʒ iſtud fieꝛi
in liquoꝛe aliquo:quare nõ fiebat in oleo quo ſignificat᷑
ſpũſſanctus ſiue gra ſpũſſancti. Itẽ ſi baptiſma fiebat
in aqua quia aqua effluxit de latere xpᷣi So.xix.quare ñ
ſimilit᷑ in ſanguine qui ſilr efnuxit.¶ Itẽ qð fluxit de la
tere xp̃i:aut fuit aqua pura qð nõ videt᷑. enĩ eẽt contra
naturã. ꝙ ſcʒ aqua pura efflueret de coꝛꝑe hũano.aut fu
it humoꝛ aqueꝰ.⁊ ſi G: tũc videt᷑ in alio liquoꝛe ab aqᷓ
pura poſſit fieri. Itez viget ꝙ in aqua 2 ſanguĩe ſimul
ↄmixtis fieri deberet:qꝛ ſimul effluxerunt a latere xpᷣi in
paſſione a qua baptiſinꝰ hʒ virtuteʒ.¶ Itez circũciſioni
ſucceſſit baptiſmꝰ ſicut ſignatũ ad ſignũ ſiue figuratum
ad figurã.ᷣ ſacramentũ circũciſi ionis fiebat ferro vel la⸗
pide que nullã hñt ↄuenientiã ad aquã. vñ ⁊c.¶ Itẽ qᷓre
ſacẽm quo purgat᷑ oꝛiginale in lege gratie fiebat aqᷓ:ĩ le⸗
E ſcripta lapide vel ferro? VYtez arguit᷑ ſic. ſicut cauſa
e bʒ ad cauſaʒ:2 effectus ad effeciũ.̊ ca circũciſiõis ſu

it ferx vel lapis: baptiſini aqua.hᷣ boꝝ nulla uemiétia.
igit᷑ nec effectuũ.ſ.circũciſiõis 2 baptiſmiRelpoſio.

buic queſtioni.ſ.quaꝛe baptiſmꝰ fit in aqu. rñdʒ Dam.
ſic dicens. Dm̃ in incoꝛꝛuptõne fecit nos de. tralgrediẽ⸗
tes.n.ſalutare eius mandatũ coꝛꝛuptõne moꝛtis cõdem
nauit:vt nõ ĩ moꝛtale eẽt malũ.condeſcẽdẽs ſeruis vt mi

ſta fonteʒ remiſſionis.aquã quideʒ in regeneratõʒ ⁊ ab⸗
