fur vel raptoꝛ timoꝛe moꝛtis ↄfugiat cũ ſpolijs ad domum
alicꝰvt moꝛtẽ euadat.⁊ ↄmittit ſe bone fidei ipſiꝰꝛ ſpolia
illa.tenet᷑ ne ille ad ꝓdendũ illũ 2 r̃ſtitutõʒ ſpolioꝝ illiꝰ:
videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ ſi facit:in crimĩe ꝓditõis redarguẽdꝰeſt.
¶ Pꝛe.põt ↄtingẽ ꝙ ſi reſtitueret ſpolia illa.exponẽt ſe vel
ſpoliatoꝛẽ moꝛti:⁊ ita incurꝛẽt culpã hoĩcidij. ex qͥ vidr̃ ꝗ;
nõ tenet᷑ illa reſtituẽ ñ. ꝙ ille apud quem latet latro
cũ ſpolijs.dũmõ hẽat ſpolia in ptᷣate ſua.tenet᷑ illa reſtitu
ere.nec ẽ ꝓditõis crimĩe redarguendꝰ:ſi ſpolia furto hĩta
ſuo dño reſtituat.ĩmo potiꝰexeqtur qdð iuſticia reqrit.nec
ex h̊ fidẽ violat: qꝛ in illicito voto dz reſcindi fides.vt dĩc
yſið.quõ ſi illa reciperet cum ꝓpoſito ſeruãdi furi vel ſibi
ipi: eſſet furti ꝑticeps ⁊ reꝰmoꝛtis ſᷣm legẽ hũanã. ꝓpt᷑ qð
neceſſe hʒ illa reſtituẽ.qdð intelligimꝰ.ſ.ſine ꝓditõe ꝑſone
et ſi imineret aliqð ꝑiculũ ſibi.vt ſi timeret ꝙ furtũ ſibi ĩ⸗
poneret᷑:poſſet illa ↄmittẽ ꝑſone eccłiaſtice.ſ.ſacerdoti ſb
ſigillo ↄfeſſionis ad reſtituendũ.

Cont᷑.omẽdatõ ali -

quenter que . §. vj.
ritur ð ſerio mõ curꝛendi cũ fure.vt ſi aligs ꝑtem habeat
furti vel rapine ſciẽter:ſicut ꝗ recipiũt pecunisʒ ſcient ab
vſurarijs quã ſciũt eſſe de vſura:vel a fure quã ſciũt eẽ de
furto:et illã ↄuertũt in vſus ſuos.vtꝝ teneant᷑ ad reſtitu⸗
tionẽ:et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc ꝙ vſurariꝰ⁊ fur nihil iuſie poſ.
ſidẽt.vnde nihil ab iſtis hr iuſie ꝑ ſe loqᷓndo.et quicqd hbr
ab iſtis reſtitui dʒ veris dñis. vñ ſi aliqui accipꝑiũt aliqꝗo
ab illis: tenenẽ iſtis reſtituere. 4 Itez. ij. Lob. Aidete ne
furtiuꝰſit.qꝛ nõ licet nobᷣ aliꝗd ex furto edere aut ↄtingere
Contra.j. Coꝛi. x. om̃e qð vob aponit᷑ mãducate nil in
terꝛogantes ꝓpter ↄſcĩam. licʒ reʒ furtiuã maanrare⸗ 5

ſi ouertet᷑ in vſus ꝓpꝛios: licet acciꝑe reʒ furtiuã.⸗
ſpon.ꝙ ꝗ comedunt vel in alios vſus ↄuertũt aliqꝗd de vſu
ra vel furto ſciẽter. ſiue ſint religioſi ſiue alij:tenent᷑ ad re
ſtitutõeʒ.⁊ etiã ſi dubitent an ſint hmõi:ſilr tenent᷑ ne cõ
mittant ſe diſcrimini.hr̃ em̃ ꝓ regula.ꝙ quicũq; hʒ ↄoſciaʒ
ůe re ꝙ ſit aliena:tenet᷑ illã reſtituere.¶ Ad id qð dic apo
ſtolus.j.Coꝛĩ.x.nõ intelligit᷑ fuꝛtiua ᷣ potiꝰ ð ydolaticis
id eſt cibis ĩmolatis ydolis. Vel intelligit᷑ ſm quoſdã qñ
ille ꝗ dat rem furtiua habet alia multa de quibo põt face⸗
re reſtitutõeʒ.maxime cum datũ eſt talis res que non põt

vendicari. „
onſequenter que S. vij.

ritur. vtrũ illi ꝗ curꝛũt cũ fure tribo vltimis modis.vt qñ
quis videt aliquẽ furari vel raꝑe. et poſſet reſiſtẽ malefa⸗
ctoꝛi clamãdo ⁊ nõ facit.vel q nõ reſiſtit malefactoꝛi cũ
poſſet.vel qñ celat furtũ vel rapinã:vt qñ querit᷑ ille ſcit
vere ⁊ nõ manikfeſtat:vtrũ teneat᷑ ad reſtitutõeʒ:et vidr̃ ꝙ
ſic:qꝛ ꝗlibʒ iſtoꝝ dat occaſionẽ dãni ꝓxio.̊ cuꝛẽtes cũ fu
re his tribo modis ſunt culpabiles culpa furti.nõ eĩ dice⸗
rent᷑ alit᷑ curꝛẽtes cũ fure.qꝛ illi dicũt᷑ curꝛẽ cũ fure:ꝗ ma⸗
culant᷑ culpabili actiõe furis.ꝗ at᷑ ſũt culpabiles cã furti⸗
tenent᷑ ſoluẽ penã qᷓ debet᷑ furi.ſ.reſtituẽ.i¶ Itẽ glibʒ iſtoꝝ
puniret᷑ cũ fure.ſi ſcient ꝙ nõ obuiaſſet malefactoꝛi.igr q
libet tenet᷑ ad penã q̃ debet᷑ ꝓ furto:hoc ẽ reſtituẽ.¶¶ Ytem

vt hr̃ a ſctis.ꝗ põt impedire malũ ⁊ nõ impedit:aſſent t kffF
agentes ⁊ ↄſentiẽtes pari pena puniendi ſũt.̊ ⁊c. ¶ Con

tra.nullotenet᷑ ad reſtitutõez furti vel rapine.niſi aliqͥ mõ
ſcʒ actu inteꝛioꝛi vel actu exterioꝛi furi vel raptoꝛi. ſit coo⸗
ꝑatꝰ.ſ̊ curꝛẽtes tribo modis iã tactis nlło mõ ſũt cooꝑati
furi vel raptoꝛi:qð pʒ ꝑ h.ꝙ nõ clamare.nõ reſiſtẽ.nõ ma
nifeſtare.ſolũmodo pᷣuatõeʒ dicũt actuũ:& iſti modi ñ ob
ligãt ad enen n⸗ ꝙ int curꝛẽtes cũ fure ſũt gdã
ꝗ ſola pꝛiuatõne noñn poſitõe aliq macłant᷑ crimine ſurti.
vtpote vltimi tres currẽtes cum fure.ſ.nõ clamãs: nõ re⸗
ſiſtens:nõ manifeſtãs:⁊a tales inꝙᷓtum tales nõ tenent᷑ ad
reſtitutõeʒ.ſic alij de ꝗbo ſupᷣtactuʒ eſt.q aliqͥ mõ oꝑando
affirmatiue macłant᷑ actõne furti.¶ Ao id qð obr.ꝙ cuꝛ⸗
rentes iſtis modis dãt occaſionẽ dani ⁊c.Dðm ꝙ currẽs
cũ fure ꝑ purã negatõeʒ ꝑ ſe loqndo nõ dãt occaſionẽ dã/
ni:h illi ꝗ aliqͥ mõ ꝑ pura affirmatõeʒ vtpote ꝑↄſenſũ vel
factũ vel dictũ.¶¶ Ad id qð obr̃.ꝙ exqͥ cũ fure ſunt culpa⸗/
biles culpa furti:tenent᷑ ad reſtitutõeʒ.dðm ꝙ h̊ nõ gene⸗
raliter tenet.lʒ em curꝛẽo cũ fure ſit culpabilis culpa fur⸗
ti:nõ tñ ſeꝗtur ꝙ teneat᷑ ad reſtitutõem:qꝛ fur in furando
exercet aliqð opꝰexteriꝰ:qð nõ exercet ſꝑ curꝛẽs cuʒ fure.
Apteꝛ h̊ aliquã penã incurꝛit iuſte fur:quaʒ ñ incurꝛit oĩs
currẽs cũ fure.⁊ eſt ſilłe in hoĩcidio actuali et volũtario.vt
ſupᷣtactũ eſt.¶ Ao id qdð obr.ꝙ quilibʒ iſtoꝝ curꝛentium
cũ fure ſi ſciret᷑ ꝙ nõ obuiaſſet malefactoꝛi:puniret᷑ ſ̃jm le
ges hũanas ⁊c.dðm ꝙ rõne q̃ nõ obuiat malefactoꝛi nõẽ
puniendꝰnec puniret᷑:pᷣ foꝛte ex aliq̃ pᷣumptõe puniret᷑.ſ.
er pᷣſumptõe ↄſenſus.vel ↄplacentie vel ꝑticipatõis cũ fu⸗
re.Eñ leges hũane qñqʒ; in talibo caſiba erꝛãt. nec regulã
tur m legem diuinã.¶ Ad id qð obr.ꝙ ille ꝗ põt impedi
re malũ ⁊c. Dðm ꝙ H̊ intelligendũ ẽ ꝗ põt ex officio.Ju⸗

der em̃ vel rectoꝛ reipublice.ꝗ nõ obuiat malo cum poſſit

iure officij:interpᷣtatur oſentiens.

guip
dond
tueng
kem ſux
ni ege

1
8
ne
e
in

S,S=–☛ — — —

–☛ = = .

—w — —

— —

—

remrrrree fs

MM

¶ Nueſtio
rticulus quintꝰ

Onſequenter querit᷑ ſpãlius de aliquiba ꝑtici⸗
pãtibo cũ fure. Participat᷑ eĩ aligs re furtiua
ut ꝑ ſucceſſionẽ heꝛeditariã: aut ꝑ dationem:
aut ꝑ ↄtractũ venditõnis 2 emptõnis.ponat᷑ em̃ talis ca

ſus· ꝙ aliquis pr̃familias decedat q bʒ tres marcas auri.

quaꝝ vna eſt furtina:et dimittit eas tribo filijs ſuis cuili⸗
bet vnam. nõ determinãs q̃ ſit furtiua:ſ̊ in geneꝛali dicat
vnã illaꝝ eſſe furtiuã. Nuero an glibet illoꝝ ꝑ ſe tenetur
reſtituere marcã. an oms ſimul ſumpti ita ꝙ nullꝰ ſe? et
videt᷑ ꝙ vltimo mõ: qꝛ nullꝰobligat᷑ ad ſoluendũ totuʒ de⸗
bitũ pris.ſᷣ ad ꝑtem tm: qꝛ tm̃ in ꝑte heꝛeditatis ſuccedit.
Contra. qlibet ꝑ ſe dubitat an habeat marcã furtiuam
ubitat an babeat rem alienaʒz 2 omittit ſe diſcrimini:ſi
non reſtituat marcã.et ita peccat moꝛtaliter. gᷓ quilibʒ te⸗
netur reſtitueꝛe totã: vt in pcẽm moꝛtale non labat᷑. ¶ So
lutio.ꝗlibet illoꝝ tenet᷑ reſtituere tm̃ terciaʒ ꝑtem.⁊ n va⸗

let hec argumentatõ qlibet ꝑ ſe dubitat an habeat maꝛcã

furtiuã 7c. nõ tñ ↄmittit ſe diſcrin ſi totã ñ reſtituat: ꝗa

reſtitutio dʒ fieri ab omibo tribo.vñ quilibet illoꝝ peccat
ſi poꝛtionẽ ſuã nõ reſtituat.⸗ Ponat᷑ adhbuc ꝙ veꝝ cõſtat
ꝙ duo nõ velint reſtituere aliqd de marca:tenet ne ille ter
cius totã reſtitueꝛe: Rñ. ſine pᷣiudicio ꝙ non.nõ em̃ tene⸗
batur glibet illoꝝ ad reſtitutõeʒ inſoliduʒ: H vnuſqſq; ad
poꝛtionẽ ſuã:ſicut receperunt poꝛtionẽ in bonis pr̃is. Si
em̃ oĩa bona eſſent ad vnu reuoluta: eſtimo ꝙ teneretur.
Item querit᷑ an ille ꝗ bʒ rein furtiuã ꝑ ↄtractũ emptio
nis vel venditõis.tenet᷑ eam reſtituẽ: O ſic: videt᷑.qꝛ nul⸗
la talis venditõ eſt 'm ius dininũ ↄueniẽs. minꝰem̃ in alũ
eſt dare reʒ furtiuã ꝙᷓ vendẽc.ſᷣ nõ licet furi vel raptori da
re reʒ furtinã vel reciꝑe ab aliq̊ ſcienter: g̊ nõ licet eaʒ ven
dere vel emere. ſi eã ſcit emene furtiuã:tenet᷑ eã reſtituẽ
Item fur vel raptoꝛ nõ põt dare vel vendẽ reʒ furtiuam
veriſſimo dño.ſ.deo. qꝛ deo imolantis er iniq oblatio eſt
maculata Ecẽi.xxxiiij.· Icẽ in eodẽ ꝗ offert ſacrificiũ ex
ſuba pauꝑerum. qᷓſi ꝗ victimat filiũ in ↄſpectu patris ſui.
Item yla. lxj. Ego dñs diligẽs iudiciũ et odio bñs ra⸗
ins in olocauſtũ. multominꝰlicet furi daꝛe vel vendeꝛe
rem furtiuã alij. 4 Ytem g emit rez furtinã ſe cienter:ſcit il⸗
lam eſſe rẽ euincibilẽ. vel foꝛte nõ euincat᷑ ab illo cunꝰeſt:
qꝛ timet laboꝛẽ et expenſas emens cum ſana ↄſcĩa illam
nõ reſtituere nõ põt. 4 YIem et ſi res furtiua nõ eſſet euin
cibilis.qꝛ ↄſumpta eſſet:nõ ob hoc abſoluteſſet apð deuʒz
ille ꝗſcient rem furtiuã ↄſumpfſiſſet. imo magis puniẽdꝰ
eſſet: quia nõ ſaluaſſet integrã. Legit᷑ em Exo. xxij.ꝙ ſi ꝗs
furatus fuerit ouem vel bouẽ.et occiderit vel vendiderit.
qnq; boues pꝛo vno boue reſtituet.et quatuoꝛ ouesqꝙ vna
oue.ſi inuentũ fuerit apud enʒ.ſcʒ furem quod furatofne⸗
rit viuens.ſiue bos.ſiue aſinus.ſiue ouis: duplũ reſtitu
et. Et ita magis puniebat᷑ ꝗ rem furtinã ↄſumpſerat:qᷓ; ꝗ
integram ſeruauerat. patet ergo ꝙ nullus ſana ↄſcientia
põt retinere rem quã ſcit eſſe furtiuam. 4Contra. ille qui
babet rem furatam ꝑ ↄtractum modo iam dicto: nõ dam

nificat ꝓximũ:qꝛ nulio mõ cooperatꝰeſt dãnatõne ꝓximi
exq̊ nõ reddit furem impotentẽ ad ſoluendũ. Srei
le qui habet rem furtiunam ꝑ ↄtractum vel alio odo iam
dicto:tenet᷑ ad reſtitutõneʒ. Ad buiꝰrei euidentiom nota.
ꝙ pcĩm ſeꝗtur pena.et iuſte punit᷑ pena petm. et maiꝰma⸗
ioꝛi.Cũ boc nota.ꝙ fur qui occidit aĩal furatum. grauiꝰ
punit᷑ Em legem ꝙ puniret᷑ ſi reſeruaſſet apud ſe. vt patet
Exo.xxij.ſi quis furatus fuerit ouẽ ⁊c̃. Ex hoc pʒ ꝙ plus
peccat alienas rem furtiuã dando vel vendendo: ꝙ ſi illã
integram reſeruaret. Enð nec vendere nec daꝛe licet furi

rem furtiuã: ne ſe reddat impotentẽ ad reſtituendum. Iñ

Ecci.xxxiiij. Qui offert ſacrificiũ de ſuba pauperis quaſi
qui victimat filium in ↄſpectu patris.̊ peccat moꝛtaliter
dando rem furtiuã etiaã deo:qꝛ impotentẽ ſe redit ad reſti⸗
tuenduʒ. Unde ꝑ ipᷣm nõ ſiat qͥ minꝰ.ꝗn pauꝑ cui abſtulit
rem ſuã moꝛiat᷑ fame:cooꝑatoꝛ ? homicidij.vñ ſeꝗtur.pa:
nis egentium vita eſt pauperis. qui defraudat illum bõ

Arxxxv..

ſanguĩs eſt. vnde peccat fur vel raptoꝛ. ſi dat vel vendit rẽ
ſurtiuam vel non ↄſumit·peccat etiam moꝛtaliter recipi⸗
ens eam gratis. vel emens a fure ſciens eam furtiuaʒ: ni⸗
ſi valde ei ſit neceſſaria. vtpote in vltima neceſſitate. quia
dat occaſionem pcti moꝛtalis ipſi furi.ſicut peccat moꝛta
liter qui accipit pecuniã ad vſuram: cum det occaſionem
peccati moꝛtalis vſuraꝛio.niſi in neceſſitate.tunc em̃ non
dat occaſionẽ peccandi ſi reddit ius ſuuʒz vſurario.qui te⸗/
netur gratis comodare pecuniam indigenti. Juxta illud
Luc.vj. Antuum date nihil inde ſperantes. dicimus er⸗
go ꝙ cum habet quis conſcientiam rei aliene. ſiue illam
obtinuerit per dationem ſiue ꝑ emptionem: tenetur illam
reſtituere.non domino cum ↄſcientia ꝗ eam furatꝰẽ non li
beret. ſed qui eam bʒ ꝑ emptõem debet eaʒ vendenti reſti

—

tuere vt accipiat pꝛeciũ. mogis em̃ dʒ ſibi ꝓdeſſe ꝙᷓ alij. et
tebet inducere furẽ ad hoc vt reſtituat eam vero domino.

Ao id qð obijcit᷑ in ↄtrariũ in ꝑte patz rñſio.qꝛ ꝗ emit
rem furtiuã:damnificat eũ cui ſubtracta eſt. reddentlo fu⸗
rem impotentẽ ad illã reſtituendaʒet ipſi furi audaciam
pᷣſtat alia furandi:eo ꝙ expedit illũ de re quã furatus eſt
et videt᷑ ei ire.

rticulus ſextus

Onſequẽter querit᷑ſi turpiter acqrens vt ale⸗
atoꝛ. vel luſoꝛ. vel alio mõ.vel meretrix: tenean
ur reſtituere ſic acqſitũ? aleatoꝛes tenean
tur:videt᷑ ꝑ boc ꝙ iura ciuilia iubẽt acgſita per aleam re⸗
ſtitni: ⁊ ↄpetentibus actionibo ſic amiſſa repeti. ergo tali⸗
ter acqſita nõ iuſte poſſident᷑ a poſſeſſoꝛe. ergo debet re ſti⸗
tui.¶ Contra. qð acquirit᷑ ꝑ interuentõneʒ pacti inter ꝑ⸗
tes 1 obligatões dicti:inſte acquirit᷑.nec reſtitui tenetur:
alioꝗn neq; pactũ neq; veritas condicti obligaret.ſed pa⸗
ctum interuenit int aleatoꝛes aſſertio ↄdicti ſiue verita

dũ.Rñ. ꝙ aleatoꝛes niſi fraudes iĩmiſceãt in ludis ſu⸗
is. no de ſcricto iure tenẽt᷑ ad reſtitutõeʒ. pactũ ei interue⸗

iis. ocquiſitũ ab aleatoꝛibo iuſte poſſidet᷑ ͤnõẽ eie

nit inter ꝑtes:ꝙ vterq; ꝑti placet 2 obligatio ↄdicti. EUn:⸗

—

de ſᷣm pactũ illud et obligatõeʒ condicti: nec ille qui ami⸗
ſit de iure põt repetere:nec ille qui lucratus eſt tenetur re

ſtituere. Et ꝙ antiqua iura iubent illud reſtitui:et conce⸗
dunt actionẽ repetendi: nobis videtur magis eſſe q̃ſi ſatiſ⸗

factio ꝓ pct᷑o qᷓ; obligatio ad reſtitutionem. Mon eſt enim
honeſiũ bmõi.nec licitũ:nec honeſta occu patõ in talibus

iĩmo multü ſepe dãnoſa efficit᷑ reipublice cũ occaſione lu-

di diſtrahant᷑ poſſeſſiones.et expereditentuꝛ ſucceſſoꝛes ⁊

poſteri.vñ Juſtinianus di

—

mas. vñ ad cohibitõnem mali ſubſequẽtis data eſt iſta lex

ce aleatoꝛibo. Sicut et in foꝛo pniali iniungit᷑ ſepe ſatiſfa⸗

ctio pecuniaria.nõ ſolũ eis qui lucrant᷑:ſ etiã ꝗ amiſerũt

vt repꝛimat᷑ inboneſta occupatio ⁊ malũ ſubſequens.

militer queritur S. .
& acqſitis in toꝛneamẽtis.vtrũ ebeãt reſtitui:et videt᷑ ꝙ
ſic: cũ toꝛneameta ſũt ꝓhibita ab ecciĩa.q aũt 3, ꝓhibitõem
eccĩe ſũt acqſita:vt videt᷑:non ſũt iuſte poſſeſſa. ᷓ dñt reſti⸗
tui.¶ Cont᷑.q̃ acꝗrunt᷑ in to etis ſi acꝗrunt᷑ cũ inter
uentõne pacti ⁊c᷑.vt pꝛiꝰ¶ BRñ . ꝙ acqꝗ ita ĩ toꝛneamẽtis
nõ eſt neceſſe reſtituere.eo ꝙ illoꝝ tranſferũt dñium rõne
legis inſtitute int toꝛneamẽtoꝛes. ec valet hoc argumẽ⸗
tum hec ſunt acqꝗſita ↄtra ꝓbibitõeʒ ecclie:& reſtituenda.
qꝛ ſi ſunt acquiſita ↄtra/ꝓhibitionẽ eccleſie: nihilominus
illoꝝ tranſfert᷑ dñium.ſi aũt nõ eſſet tale tranſlatũ domi⸗
. e eſſet illa reſtituere ⁊c̃.

.—

Gimnliter queritur S. i.

vtrũ acꝗſitũ meꝛetricio debeat reſtitui: ſic: videt ꝑ ulð
qð iniuſte acqꝛit᷑ iuſio titulo nõ poſſidet᷑.qð iniuſto titulo
poſſidet᷑: iuſto dño dʒ reſtitui.¶ Pꝛe.qð vſura acqꝛit᷑ qꝛ i⸗
iuſte acqrit᷑ reſtitui dʒ:ſimiliter videt᷑ de acgſito ꝑ mẽtrici
um.· Itẽ math.vij.nõ põt aꝛboꝛ mala fructꝰ bonos facẽ.
ſ meretricari maluʒ eſt: ẽ ꝑ illud nõ põt fieri poſſeſſio bo⸗

cit. ꝙ aleaꝝ ludꝰ ꝓdijt in lacri⸗

na:g iniuſte poſſidet meretri
ſcia poſſidere: ⁊ ita tenet᷑ illa reſtituere.

nõ põt illa ſana

x q̃ acgrit ꝑ meretriciũ. ergo

lIteʒz Beut. xxiij.nõ offertis mercedẽ ꝓſnibuli nec p̃cium
carnis in domo dñi dei tui.quicꝗd illud ẽ qð noueris:gꝗa
abhoĩnatio ẽ vtrũq; apud dnm txũ tuũ.Et ſu pꝑ H̊ dĩc glo.
Aug. Aſercedẽ meretricis vr repuliſſe:qꝛ ꝓbibuit mere⸗
tꝛicẽ de filiabo iirł. ne ꝗs ̊ putet expiari:ſi aligs in tẽplũ
inde offerꝛet deo qͥ fuit abbhoĩnatõ. m h̊ meretrir de ac⸗

gſito ꝑ meꝛetriciũ nõ põt facẽ dño ob

—

ez 2 hoc ẽ:gꝗa nõ

iuſte poſſidet.ꝭ tenet᷑ illa reſtituẽ.G/ Contra. dic Aug. ꝙ
meretrix turpit acqrit:̊ nõ turpit᷑ accipit: ¶nõ eſt turpis
eiꝰpoſſeſſio:lʒ acꝗſita ſit ꝑ meretriciũ ſuũ.Eſi g licitũ qð
acgrit.vñ nõ dʒ hre ↄſciam rei aliene: Snõ tenet reſtituẽ.
Ao h põt dici.ꝙ mẽtꝛix nõ tenet᷑ reſtituẽ qdð acqſiuit ꝑ
eretriciuũ.nec valʒ hec aꝛgumẽtatio.mẽtrix ꝑ pctm acꝗ⸗/

rit:̊ nõ pt᷑ bona
cupiditate de nũ

ↄſcia retinẽ acqſi/ itũ.Multi eĩ ex ardenti
dinis ad nũdinas ꝑgũt 2 młta lucꝛant᷑ ⁊

acgꝗrũt ſine fraude.nec tenent᷑ reſtituè:cũ nõ cceꝑpint ali⸗
quẽ.i Nec ẽ ſile de acqſito ꝑ mẽtriciũ 2 vſi uraz: qꝛ acqſiti ꝑ

mẽtriciũ trãſfert

dominiũ:acgꝗſiti ꝑ vſurã nõ tranſfertur.

¶ Ad illud at ꝙ act?meretricij nõ eſt aꝛboꝛ bmõi poſſeſſi⸗

—

onios.nec poſſeſſio fructꝰeiꝰ ꝓpꝛie loqndo:Hpů potiꝰ datõ pꝛe

cij ſiue locatõis ẽ

arboꝛꝛaccipe fructꝰẽ datõis.daꝛe eniʒ 2

acciꝑe coꝛrelatiue ſe bñt.licitũ aũt ẽ daꝛe mẽtrici.ĩmo iu
ſtũ eſt vt reuocet eã a pcto ꝗ occaſiõem dedit peccãdo:ne ꝑp
pauꝑtatẽ opellat᷑ iterũ foꝛnicari. Eñ licitũ eſt ei accipe et
retint᷑.⁊ ſic tam aꝛboꝛ ꝙᷓ fructꝰlicitũ.4. Ad aliud dom.
nõ oĩs oblatio acqſita ꝑ meꝛetriciũ eſt abboina bilis dño:
publica oblatio q̃ fit cũ ſcandalo eſt abhoĩnabilis.ſicut
ſi meretrices traberẽt curꝑ ad fabricã ecclie vel daꝛ?ẽt pã⸗
nũ ſericũ vel feneſtrã vitreã in eccłia.talia nõ dʒ eccia re⸗/
cipe a ogꝛegatiõe meretricũ:ne videat᷑ axpꝛobaꝛe opꝰ me⸗
rerrieide, pᷣuatas elemoſynas daꝛe pauꝑibo de pecuĩa ſic
acqſita licitũ eſt eis.⁊ offerꝛe candelas ⸗ hᷣmõi in gbo nõ
eſt ſcandalũ.qdð vo dicit Aug. in glo. Ne gs putaret h̊ ex,
piari ſi ꝗd inde in tẽplũ offerꝛet:intelligẽduʒ ẽ ſic.ne quis
putaret licitũ eẽ meretricaꝛi:ſi de ſic acꝗqſito fieret oblatõ
q̊ dño abhomiĩatõ fuit. Poſſet em aliq̃ mulier ſic eẽ ſtulta
ꝙ putaꝛet licitũ ſibi foꝛnicaꝛi:ſi totũ acqſitũ pauꝑibo eꝛo⸗

gaꝛet. ſicut credũ

t multi ꝑiuriũ non eſſe pctm: cũ pipſum

res.primi cõſeruet᷑.hoc aũt nõ eſt veꝝ:qꝛ nõ ſunt faciẽda
mala vt eueniãt bona. ¶ Hiſtriones ſitr nõ tenent᷑ ad re⸗
ſtitutõeʒ acqſitoꝝ ꝑ hiſtrionatũ:qꝛ in hmõi trãſfert᷑ domi
niũ.ſicut in acquiſitis p meretricium. .

eciali

0 Queſt

——

o.lxxxvij. de ſatiſfa/

4

AIcto de ſatiſfactõe

n generali dom eſt ſpãlius de ꝑtibo ip̃iꝰ.
cʒ ozone.elemoſyna⸗ ieiunio. Pꝛimo gᷓ

querit᷑ de diuiſione ſatiſfactõis in ꝑtes p
tactas. Scðdo de p̃rogatiua eax in effica⸗

cia ſatiſfaciendi. Teꝛcio ſingulatim de ꝑtibo ipſius.

Membeum primum

det᷑

—

alas ſcʒ ieiuniũ

VAerit᷑ pꝛimo.vtrũ diuiſio ſatiſfactiõis in
btes pᷣtactas ſit ſufficiẽter aſſigẽta. ſic:vi

boc. ꝙ; ꝑtes aſſiqᷓte coꝛrndent tribus

cupiſcẽtijs q ſunt indices pcti. de gbo. j. Jo
me qð eſt in mo.aut ↄcupia carnis: aut ↄcupĩa
oculoꝝ:aut ſuꝑbia vite.qꝛ ̊ tria ſunt ꝓpt q̃ nccia ẽ ſatiſſa
ctio.ſ.abſtinentia ieiunij ↄtra ↄcupiaʒ caꝛnis.erogatõ ele
moſyne ↄtra ↄcupiaʒ oculorũ.huĩlitas ozois ſuꝑbiã vi⸗
te. vñ Aug. Si vis oꝛonem tuã volare in celũ: fac ei duas

elemoſynã.hec em̃ tria tollũt pondꝰ pec

cati. abſtinentia tollit pondꝰpct᷑i caꝛnis: elyna auaricie:
oꝛo ſuꝑbie.i¶ Circa hoc queꝛit ſic Augu. vt recitat mgẽ in

tractatu d pnia. Ho agendã pniaz nõ ſufficit moꝛes ĩ me

lius ꝑmutaꝛe: 7
tiſſociat dño ꝑ pn

mal factis recede: niſi de his qᷓ facta ſa⸗
ĩe doloꝛẽ:ꝓ huilitatis gemitũ: ꝑ contriti

coꝛdis ſacrificiũ:coopantibo elemoſy nis. ecce hic inteꝛ ea
q̃ ſunt ſatiſſactoꝛia ſolũmodo tangit elynã. pter qð non
videt᷑ ꝙ ieiuniũ et oꝛo ſint generalia ſatiſfactoꝛia. ¶¶ Item

j·Limo.iiij. pietas valet ad oĩa.et loqtur apłs de pietate

Jeſt in elynaxꝝ largitiõe. eſt anthidotũ vte qð curat oẽʒ

moꝛbũ ſpũalem. ſufficit elyna ad ſ atiffaciendũ p oĩ pec⸗
cato ⁊c̃.¶ Iem luc.xj.date elynaz ⁊ ecce om̃ia müda ſüt
vobis: ⁊ ite vt pꝛiꝰ.¶ Pꝛe.videt᷑ ꝙ due ꝑtes eẽnt aſſiqnde
tm̃.ſ.oꝛo ⁊ ieiuniũ.dẽ em Math. ir. H gen? emonioꝝ ꝛ⁊c.
ibi dic glo. ieiunio ſaluant᷑ peſtes caꝛnis.oꝛone peſtes mẽ
tis.⁊ nõ niſi peſtes caꝛnis ſũt ⁊ mẽtis:ᷣ ad ſatiſfactõnem
oim peſtiũ ſiue pctoꝝ ſufficit ieiuniũ et oꝛo. ¶ Pꝛet. pcem
diuidit bimẽbri diuiſione.ſᷣm qð dr om̃e petm ẽ ex amoꝛe
male accẽdẽte:vel timoꝛe male huĩliante. Alio mõ trimẽ⸗
bri vt ibi.om̃e qð ẽ in mᷣo ⁊c. Alio mõ ſeptimẽbri ⁊ mul
tis alijs mõis.q̃re q̊ ſumũt᷑ ꝑtes ſatiſfactiõis ꝑ oppoſitum
drijs pcti pᷣm qð diuidit᷑ trimẽbꝛi diuiſi iõe:magis ſcoõm
qð alio mõ diuidit᷑. lłto eĩ pła ſũt geneꝛa pctoꝝ ꝙᷓ tria.
cũ ̊ generibo pctoꝝ dñt rñdere genera ſatiſfactõnis: vñe
multo płes dnt aſſignari ꝑtes qᷓ tres. 4 Itẽ mlkta alia ſüt
ſatiſfactoꝛia pᷣter tria pᷣtacta.ſ egrĩatiões. vigilie 2 diſci
pline 2 inſta alia.vñ vr ideʒ vt pꝛlꝰ &/ Rmñ. q́libʒ or tt
um dẽr ꝓpꝛie:⁊ coĩter:et coiſſime. Pꝛopꝛie ẽ ozo aſcẽſus in
cxũ ad aliqð deguſtãdũ aut impetrandũ.Coĩter dicta oꝛo
opᷣbendit oẽʒ actũ ↄtẽplatiue ad deũ relatuʒ.C oĩſſime di
cta ↄpᷣhendit oẽm actũ bonũ.ſᷣm qð dr. ¶ 2õ ceſſat oꝛareꝗ
nõ ceſſat bñfacẽ. In glo.j.Limoth.ij. Silr ieiuniũ ꝓprie

dẽ abſtinentia ab eſcis⸗ potibo. coĩter dr afflictõ carnis:
coĩſſime dr abſtinẽtia ab oĩ moꝛtali yſa.lviij. õne hoc ẽ

maiꝰieiuniũ qð elegi:diſſoluẽ colligatiões ĩpietatis Sikr
elłyna ꝓprie eſt opꝰpietatis impẽſum ꝓrio ad releuãdum
eiꝰindigẽtiã coꝛꝑpaleʒ.cõe om̃e opꝰpietatis impen ſuz ꝓxĩo
ſiue coꝛꝑale ſiue ſpũale.coĩſſime dĩ om̃e op? miſcðie impẽ
ſum ſiue ꝓxio.ſiue ſibip̃i.ſin qð dicit Aug.ꝙ elyna hoĩs
tebet inciꝑe a ſeipᷣa.Fᷣm illud Ecẽi.xxx.Aldi ſerere anime
tue placẽs deo.hec ̊ tria ꝓut ſunt ptes ſatiſſactõis: nõ ac
cipiunt᷑ coĩſſime nõ ꝓpꝛie:ſᷣ coĩter. Et tũc pʒ hoꝝ diſtinctõ
⁊ lufficiẽtia ex hoc. Cum ſit triplex radix pcti ſm qð dici
tur.j. Joh.ij. Aut ↄcupiſcentia carnis:⁊ ↄtra hanc eſt ie⸗
iumiũ.Aut ↄcupiſcentia oculoꝝ:et contra hanc eſt elyna.
Aut ſuꝑbia vite:et hanc ẽ oꝛo. Uel aliteꝛ:opꝰpenale aut
oꝛdinat ad deũ:⁊ ſic ẽ oꝛzo.aut ad nos:ſic eſt ieiunium qð
affligat caꝛnẽ nr̃aʒ. aut ad ꝓximũ:ſic ẽ elyna. hec aũt oꝛdi
natio inſinuat᷑ ad Titũ.ij. Sobꝛie pie 7 iuſte viuamꝰꝛc
ſobꝛie qᷓtum ad ſe:pie qᷓtuʒ ad deũ: iuſte ꝙᷓtũ ad ꝓximuʒ.
¶ Ao illud ᷣ qð pꝛio obr̃.ꝙ ſᷣm Aug.alia ſunt ſati ſfacto⸗
ria.dðm ꝙ ieiuniũ et oꝛo intelligunt᷑.ꝑ gemitũ huilitatis
et ſacrificiũ coꝛdis contriti· gemitꝰem humilitatis ad paſ
ſionẽ carnis infert᷑.ſacrificiu coꝛdis in oꝛatõne pficit · qᷓ ẽ
pius mentis affectꝰin deũ directꝰ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑.
pietas valet ad oĩa ⁊c. Dicendũ ꝙ licet elyna valeat ad
om̃e genꝰ pct᷑i delendũ.ſ.diſpoſitiue:nõ tamẽ ꝓpter hoc ꝗ
alie ꝑtes ſatiſfactionis nõ ſint ſatiſfactoꝛie. õ em̃ dr̃ ad
oĩa valere.quia eſt medicina generalis ſanãs om̃es moꝛ⸗
bos ꝑ ↄꝛietatẽ.ſᷣ qꝛ aliqͥ mõ eſt opatiua ad remiſſiõeʒ oĩs
peti ex dei miſcdia.¶¶ Ad illud qð obr. date elemoſynam
⁊c̃. Oðm ꝙ hoc intelligit᷑ ̃m ꝙ elemoſyna eſt opꝰpietatis
ouerſum in ipᷣm agentẽ ſm oꝛdinis exigentiã pietatis.
ut dr Ecẽi.xxx.Aldiſereꝛe anime tue placẽs deo.¶ Ad ali⸗
ud dõm.ꝙ cuʒ obr ieiunio ſanant᷑ peſtes 7c· Dðmm. peſtes
ſunt occaſiões natales ad peccãdũ.cuiuſmõi ſũt calida et
humida ↄplerio.⁊ nimia carnoſitas ⁊ bmõi. q̃ aliqũ ſunt

occaſiones pct᷑i carnis. q̃ ieiunio repᷣmunt᷑.ſimilit peſies

mentis dicunt᷑ occaſiones libidinis. ſicut ẽ accidia ſ icut ẽ
paſſio et alia hmõi q̃ in oꝛone remouent᷑.vñ non dicit vi⸗
cia vel peta ̊ peſtes.i Adhuc etiã notandũ ꝓ qðlibz iſto
rũ.ſ.ieiuniũ.et oꝛẽo.et ełyna ⁊c.eſt ſatiſfactoriũ ⁊ medicia
nec tñ dicendũ eſt ꝙ pnĩa ſit medicina effectiua ſanita tis
ſpũalis.ĩmo ſolus deus ſanat ip̃am aĩam ꝑ gratie infuſi
onez: ̊ eſt medicina cõſeruatiua ⸗ pᷣſeruatiua 2 melioꝛa⸗
tiua ſanitatis ſpũalis.ſicut em̃ nõ d ꝑfecte ſanatus coꝛ⸗

2 tri

B —,,,— — — — B

gen
den
etate
toʒ
pec⸗
ſi
jnde
.
ome
nen
clen
noꝛe
me⸗
nul
lum
m
rin⸗
aſi
diſe

en
En

is:

4

¶ Nueſtio

poꝛaliter ꝗ defacili patit᷑ recidiuũ.ĩmo neceſſe ẽ talem vti

medicina 7 dieta ↄſeruatiua ſanitatis: ita nõ eſt ꝑfecte ſa
natſpualiter ꝗ leui occaſione labit᷑ in peim. vñ neceſſe eſt
talẽ vti medicina ↄſernatiua ſanitatis. 2 de tali medicina
dictũ eſt:qð ſanat oculũ.nõ ſanat calcaneũ ⁊c. Peſtis.n.
ſuꝑbie nõ ſanat᷑ ſic ꝑ eiunium. qꝛ liʒ infuſa ſit gra:adbue
tñ remanet fomes et inflãmat ex ea ꝑte ex q̃ pꝛius erat in/
flãmatꝰ. vñ bñ pt᷑ ↄcedi ꝙ; leiuniũ ſatiſſociat ꝓ peĩo ſuꝑ/
bie. ̊ non ſanat niſi pctm lurxurie. vnde alia rone dĩ medi
cina: alia rõne dr ſatiifactoꝛia.vñ nõ valet hoc argumen⸗
tum. nulliꝰpene debitoꝛ eſt iſte: ex toto eſt ſanatꝰ. cũ em̃
debitoꝛ ſit pene alicꝰ: adpuc manet in ipſo ſfomes inflãma⸗
tus 7, pnitas cadẽdi.¶ Ad aliud dom.ꝙ; tũc ſatiſfactũ eſt
zueniẽter qñ xlinqns recõciliatꝰẽ ꝑfecte in quẽ deligt. et
ꝑfcie puni iße delinqns coꝛã ullio: erga qᷣs deligt. vt ðo ꝑ
ozonis builitatem: ꝓximo ꝑ elyne laꝛgitatẽ:ſibi ꝑ carnis
maculatõez. Iem bec tria lũt tres afpetit? hoĩs. appe⸗
titũ vegetabilis ieiuniũ. ↄtra appetitũ ſenſibilis elyna. 3
appetitu rõnalis oꝛo.1 dico ꝗᷓtuʒ ad ꝑtem inferioꝛẽ rõis
appetit? vegetabilis infert ad coꝛpꝰ. rõnalis ad alaʒ: ſenſi
bir ad virũq;. vñ ieiuniũ ad coꝛpꝰ:oꝛo ad aĩam:ełyna ad
vtrũq; refert. His tribo ꝑfecte totalr affligit hõ.⁊ iðᷣo
ꝑfecta fit ⁊ vtilis recõciliatõ. ꝓpt᷑ qd ↄuenientiſſime ꝑ iſta
tria diſtinguũt tres ptes ſa atiſſactõis. 4 Adhbuc et᷑ netan⸗
dũ.q ꝓrximũ ad vitã ẽ ſaluatõ vite. ⁊ ꝓpt ̊ vita manente
volũtaria: pena ex ꝑte carnis ẽ pᷣncipał ⁊ pᷣma ſatiſſfacto
ria. qᷓ eſt ſbtractio ab his q̃ſe aluat. h p̊ eſt ieiuniũ. q̃ꝛe ipᷣm
ẽ p̃ncipale ſatiſfactoꝛiũ ex ꝑte caꝛnis: cũ ad ei oppoſitũ in.
clinat᷑ nata. Silr ex ꝑte ꝓximi ẽ ꝓximũ ſaluare vitã eiꝰ. H
Hh pᷣncipalr fit ꝑełyna: Selyna eſt pncipalr ſatiſfactoꝛia
q̊ ad ꝓximũ. Quia vðo nihil pl?placet deo ex ꝑte nr̃a ſatiſ⸗
faciendũ qᷓ; recognitõ pcti.⁊ ꝓpꝛie ipotentie:⁊ ſupplicatio
venie: B aut fit ĩ oone ſatiſfactoꝛia: iõ pncipałr ſatiſfacto
riũ qᷓtũ ad deũ ẽ oꝛo ter Hᷣ & bec tria ponũt᷑ pᷣncipalr ſa
tiſfactoꝛia. 4 Alif pr dici ad obictᷣa. ꝙ cũ oꝛo dicat᷑ ꝓprie.
coĩter. ⁊ coĩſſime:ſilr elyna ⁊ ieiuniuʒ.in pᷣdictis auẽtib⸗
gbooꝛo eel elyna ſolũ ſufficit ad ſatiſſacienduʒ: vel ꝙ oꝛo
ieiuniũ:pĩ dici ꝙ in illis auẽtibo nõ ſumunt᷑ ieiuniũ ele
molyna et oꝛo ſpaliter: hm ꝙ ſüt ꝑtes ſatiſfactoꝛie: ſᷣ coĩſ⸗
ſime ſumunt. 4 Ad illud qð obr. ꝙ pta ſũt ſatiſfactoꝛia.ſ.
vigilie ꝑegrinatões ⁊c.põt dici ꝙ ſᷣm qð tria dicta coĩter
ſumũut᷑: multa genera opeꝝ in ſe oↄpᷣhendunt.vñ vigilie di⸗
ſcipline ↄpᷣpendunt᷑ ſb ieiunio coiter ſumpto. Silr eſt de
alijo ſetiſſactoꝛijs qᷓ ſub bis tri bo coĩter ſumptis ↄp̃ᷣhẽdũ⸗
tur. vel ad illa reducũt᷑ ſiẽ admiculãtia illis. vt em hĩ ab
Aug. moleſtie tribulatões tꝑales tanqᷓ; moꝝ ad victoꝛiaʒ
płimũ ꝓſunt. vel ad ſonandũ tumoꝛẽ ſuꝑbie:vel ad ꝓban
daʒ exercendãq; patiam. ex q̊ relinꝗtur. ꝙ aliq̃ pene inſli
cte ſunt ſiẽ q̃da adiutoꝛia oꝛonis ieiunij ⁊ ełyne. Vñ ſicut
ſũt tria pctẽa generalia ad q̃ alia reducũt᷑ ſiẽ᷑ ad pᷣncipalio
ra:ſiłr ſũt ſatiſfactoꝛia vt vigilie. diſciplie.⁊ bmõi. q̃ alio

mõ reducunt᷑ ad tria pꝛincipalia ſatſſactoꝛia que ſunt ie⸗
iunium oꝛatio et elemoſyna.

Onſeq̃nt querit᷑ de p̃ꝛogatia in efficiẽtia ſa
tiſfaciedi. Querit ̊ að iſtoꝝ triũ magis eſt
ſatiſfactoꝛiũ. vr̃ ꝙ oꝛo:qꝛ ſatiſfacto recõci⸗
Aliat: o?o aĩ vnit deo maxie: maxie recõcili/
at. or. ozο—mime penale int ꝑtes ſatiffactõis: ĩmo de⸗
lectabił.vñ ſigſicat ꝑ ſuauitateʒ vngẽti.Ecẽs.x. Aſouſce
moꝛiẽtes pdũt ſuauitatẽ vngẽti. Iteʒ Apoca. viij. ſigficat
ꝑ violas plenas odoꝛamẽtoꝝ.vñ ſubdit᷑ ibidẽ q̃ ſũt or̃oes
ſctẽoꝝ. Itez Exo.xxx.ſigſicat᷑ ꝑ timiama odoꝛis ſuauiſ-⸗
ſimi. ¶ Itẽ ꝑ auẽtes ſuppoſitas.vr̃ ꝙ ieiuniũ ⁊ elyna ſint
magis ſa tiſfactoꝛia. q; vident᷑ valẽ ad oĩa petᷣa tollẽda.vt
ex vbis ſctoꝝ pʒ. ꝛe. magis ſũt afflictie ⁊ penales ꝗᷓ oro
. Rñ. in ſatiſmctõe tria ſut.ſ.vitare culpã: ⁊ Z illud ma/
me valet oꝛo. ſcᷣmẽ augmẽtũ grẽe:et ad h̊ maxime valʒ
ełyna q facit ſibi amicos q̃ marĩe impetrãt.terciũ eſt ſoło
pene:et h̊ moxiĩe fit in ieiunio.vñ ꝙᷓtum ad diuerſa bñt ef⸗

embrum ſecundum

lxxxviij.

ficaciã maioꝛ? et minoꝛẽ. Jeiuniũ tñ infimuz eſt in ſatiſfa⸗
ctõne:qꝛ duo alia p̃ponderãt. Alij aliteꝛ dicũt ad h. ꝙ qð⸗
libet hoꝝ triũ eſi duplr.ſ.interiꝰei exieriꝰ. Eſt eĩ oꝛo vo⸗
calis 1 mentat. exterioꝛa ſine interioꝛibo nõ merent᷑: ̊ ni⸗
bil eſt ↄꝑare erterioꝛa ſolũ int ſe ꝙᷓtum ad meritũ.interio
ra vo adinuicẽ ↄꝑari dñt.et cũ oĩa tria motꝰquidẽ ſũt aĩe
et oꝛo interioꝛ ſit motꝰĩmediutꝰin qum: alia vo duo ſint
mot? hoĩs in ſe vel in ꝓximũ ꝓpt i: pʒ ꝙ oꝛo maioꝛ ⁊ no
bilioꝛ ẽ illis duobo.ſic caritas diligit de et ꝓximꝰ motꝰ
ſũt diuerſi: ſ üle nobilioꝛ pꝛiꝰinchoat q̊ mouet in deum
poſieriꝰiñ pficit: vt vult aug. Pꝛe. vt pʒ ex diffinitõibus.
oo ell aſcẽſus intellectꝰ piꝰ mẽtis affect?in deũ directus
oꝛo interioꝛ ẽ quedã ↄtẽplatio in via. in ↄtẽplatõne aũt ſił
ſunt aſcendũut ſenſus intelligẽtie affectopncipalis: nul
lum autẽ aliud opꝰin via ẽ buic eq̃le nat᷑e ĩmobilitate.nec
ĩ nobilitate nec ĩ merito.dic ei Oreg. otemplatiua maioꝛ
eſt merito ꝙᷓ actiua.qꝛ bec in vlu pñtis tẽꝑis laboꝛat: illa
vᷣo ſapoꝛe intimo ventuꝛã iã regem deguſtat. Ex bis pʒ.· ꝙ
oĩo ercellit et maioꝛ ẽ etiã merito alijs. ieiunio et eiyna
2 vt dicũt om̃i alio oꝑe in via. 4 Ad illud qð obr. ꝙ oro ñ
elt penalis ꝛc. dom ꝙ eſt quedeʒ oꝛo valde delectabilis vt
oꝛo viri cõtẽplatiui q imediate dirigit ad bona vel ad bo⸗
nũ eternũ. et bec nõ eſi ſatiſfactoꝛi a: meritoꝛia tñ ẽ. Que⸗
daʒ ẽ q̃ bʒ aliqd amaꝛitudinis qð ſigficatũ ? Exo.xxx · vbi
hr̃.ꝙ dñs pᷣcepit ꝙ in ppoſitõne thimiamitis poneꝛet᷑ mir
ra.⁊ te hac dĩic Greg · ꝙ veracit penitẽ ẽ amaꝛos in opun⸗
ctione gemitꝰ7 nõ ↄpoſita vᷣba reſonare. Et licʒ gemitus
talis videat᷑ eſſe ↄtritõis:tñ oꝛo qꝛ addit petitõeʒ. vt pʒ de
ublicano q̃ petebat in tẽplo remiſſiõeʒ pctoꝝ:dũmõ fie⸗
at vel ex vel in caꝛitate ſatiſſactoꝛia . nec ſꝑ regꝗrit᷑ ꝙ oꝛo
ſatiſfactoꝛia ſit penał ocomitãter: b añcedẽteꝛ vel ↄnter vl
ↄcomitanter. illa ẽ magis ſatiſfactoꝛia in q̃ eſt maioꝛ ge
mitus.⁊ maioꝛ clamoꝛ ſpũalis.ꝓ venia pctoꝝ: pari exiſtẽ⸗

neſto. lxxxvii. de oꝛatõe
generali. KW —
Acto de diniſione

4
ſanſfactõis ⁊ de progatiua efficacie ipa⸗
rũ ꝑtiũ:dðm eſt ſigillatim de ißis ꝑtibo.
Et pᷣmo de or̃oe qᷓ magis ꝓpꝛie oꝛdinat ad
txenʒ. 7 oñter de alijs. Pamo g̊querit᷑ de
orone generalr.ſ.qd ſit. Scoõo ſpãlius de ptibo illiꝰ. Ter
cio de vſu eiꝰ. Quarto de ei efficacia. Circa pᷣma ꝑtem
querit᷑. Pꝛimo quid ſit oꝛatõ bm diffinitõnem. Secundo
quid ſit ſᷣm rem.

Membꝛum primu
Irca pꝛimũ ꝑtem qd ſit oro ſᷣm diffinitõem
querit᷑ gencral de nũero diffinitionũ et de⸗
nceße pãlius de ipis diffinitõnibo in arti⸗
ntibus.

Articulus prinus
Dpmũ ꝓgꝛedit᷑ ſic. płes ĩueniũt᷑ diffinitiones
4 Fois.ſ tłes. Dam̃.li. iij · c. xxiiij. Or̃o ẽ aſcẽſus
ĩtellectꝰad deũ. Itẽ ibidẽ. Ofro ẽ petitõ xcẽtiũ a 8o. Sug.
Fmõe de oroe ⁊ ieiunio. Oro ẽ re iĩniſibiliũ inglitõ. Yez
or̃o ẽ prꝰaffectmẽtis ĩ deñ diꝛect Amb. oro ẽ cibi mẽtis

culis ſeque

.

pᷣclaraq; alimoĩa ſuauitatis q̃ mẽbꝛa ñ onerat:ſpᷣ ĩ oꝛnam
ta zuertit. Gre. ſuꝑ illð iob. xlj. ¶N5 parcã ei potẽtibo 2 ⸗
bis ad depᷣgĩdũ ↄpoſitis.vᷣacit oꝛare ẽ amaꝛos ĩi ↄpũctõne
gemitꝰ2 ñ opoſita vᷣba reſonaẽ. Jux h docemur foraꝛe di f
finitõʒ ſic. Or̃o ẽ amaꝛoꝝ gemituũ iĩ opuctiõe reſonantia.
HBerñ.iĩ q̃dã epła.Or̃o ẽ hoĩs o adbherẽtis affeetõ. faĩ
liaris q̃dã ⁊ pia allocutõ ⁊ ſiatio illuĩate mẽtis ad fruẽdũ
deo ẽdiu lʒ. Hug.ð vᷣtute oꝛdi DOfroẽ deuotõ ex ↄpuctoõe
ꝓcedẽs. Itẽ in eodẽ. Or̃oẽ auerſio iĩ de ꝑ piũ et bumileʒ
affectũ fide et ſpe et caritate ſubnixa.vtẽ Paulꝰ. j. Theſ.
vltimo.ſine intermiſſiõe orate ⁊c · Olo. ibi. Hꝛatio eſt bo⸗

— S „ 5.—

el. „

— „ 4 .
..,* 122 leen e * VyOr „

num trlideriũ. Itẽ lic. oꝛo eſt expᷣſſio deſiderij EOter bonũ

adipiſcendũ vel malũ remouendũ infoꝛmnata p verbu inte

rins vel exteriꝰ.hec ẽ mgralis.q¶¶ Queritk Scũ diffinitõ in⸗
dicat eſſe.vniꝰaũt nõ eſt niſi vnũ eſſe:q̊ niſi vna diffinitio.
êPꝛe. cũ ideʒ m qð ideʒ ẽ.nõ poſſit hr̃e diffinitõnes di⸗
uerſas: querit᷑ quõ differũt diſſinitõnes iſle:2 m quã di⸗

ſtinctõeʒ in re date ſunt. d doᷣm ẽ.ꝙ ſᷣm Hoeciũ eẽ

eſt ꝗð ſm oꝛdinẽ retinet ſeruatq; naturs. m ꝙ diſtinctõz
oꝛdinis diſtinguit᷑ eſſe:⁊ ꝑ ↄns diffinitõ indicans eſſe rei.
Oro ꝗ̊ ᷣm diuerſas oꝑatões ſoꝛtit᷑ diuerſ eẽ ⁊ diffinitio
nes diuerſas. Põt ̊ ozo ↄſiderari in relatiõe ad potẽtias
aĩe. qᷓ ꝑ illã dirigant᷑ ad deũ.⁊ m bãc ↄſideratiõeʒ ſumũt᷑
tres.ſ. Oro ẽ aſcenſus intellectꝰad druz. 2 oꝛzo ẽ piꝰ aſfectꝰ
⁊c̃. Et illa oro eſt cibo mentis ⁊c̃. Et hoc pʒ ꝑ vᷣba poſita ĩ
ipis rõnibo. Dꝛe.oẽo ↄſiderat᷑ in relatõe ad ſtatũ oꝛantis.
hoc vel ꝓut ſtatꝰeiꝰeſt pnĩe:xvel iuſticie:velꝑfectõis:ſiue
iuſticie ↄſumate.ſᷣm hanc ↄſideꝛatõeʒ diſtingui pñt q̃tuoꝛ
diffinitões: m pꝛimã ↄſideratõeʒ ſumant᷑ due.i. illa Hu
go. DHꝛo eſt deuotõ er ↄpunctõe pcedẽs:⁊2 illa oro eſt ama
roꝝ gemituũ ⁊c.ſᷣ pꝛima vt ẽ ex ↄſideratõe dine miſcdie.
Vñn Hug.æuotõ eſt piꝰet builis affectus in cũ.ꝗ ex ↄpũᷣ
ctõne generat᷑.terꝛitꝰem̃ in agnitõe maloꝝ ſuoꝝ animꝰ:2
diffidena de ꝓprijs viribo:ad deũ ſe ↄuertit.et tàto arden⸗
tius patrociniũ illiꝰexpectat:qᷓnto ſibi nihil ertra trũ re⸗
lictũ eſſe videt in qͥ poſſit ↄfidere æc Vnde pʒ ꝙ deuotõ ex
dina ↄfidentia ſurgit. Scdða ſumit᷑ vt ẽ ex ↄſideratõne ma
loꝝ omiſſoꝝ.vñ Hug. Cõpunctio ẽ qñ ex ↄſideratõne ma
loꝝ ſuoꝝ coꝛ interioꝛi doloꝛe tangit. Ila vᷣo oꝛatio ↄuer⸗
ſioẽ in deũ ⁊c̃.reſpicit ſtatũ iuſticie. Ylla vo Merñ. Ora⸗
tio eſt hoĩs do inberentis ⁊c. refert᷑ ad ſtatũ pfectõis ſiue
iuſticie ↄſumate. ꝛe.quedã or̃o ↄſiderat᷑ in relatõne ad
petendũ. 2 m hãcoſideratõneʒ tangunt᷑ due. Lilla Aug.
Oro eſt inuilibiliũ ⁊c. Et illa Dam̃. Dꝛo eſt petitõ decen
tiũ a deo.ſ.petendo quedã q ferunt᷑ ad veritatẽ. ſcdᷣo q̃daʒ
q̃ ferunt ad bonitatẽ. Illud eĩ ſolũ cæcet qð delectat: nibil
aũt delectat miſi bonũ.ſic igit᷑ cũ in oꝛone ẽ ↄuerſio ad de⸗
um ꝓpter aliqð obtinendũ.ↄuerſio vᷣo aut reſpicit illud qᷣ
eſt cõuerſio:⁊ ſm h̊ aſſignant᷑ tres pme qᷓ diſtiguunt᷑ ꝑ in⸗
tellectu. affectũ 7 mentẽ. aut reſpicit ſtatũ reuertẽtis vtẽ
pnĩe.iuſticie.⁊ ꝑfectõis:a ſic diſtinguunt᷑ qtuoꝛ q̃ ſecũtur
qꝛ due reſpiciut ſtatũ pnĩe ꝓut pnia ẽ ex ↄſideratõne ꝓpꝛio
rũ maloꝝ.aut ex ↄſideratõe dine clemẽtie. vñ eſt pctoꝛi cõ
fidentia petẽdi.due vltie reſt piciũt ipm petendũ qð duplr
ↄſiderat᷑.ſᷣm ſcʒ ↄditõez veritatis vel boni tatis. Et poſſet
dici ꝓ illa Aug. Dẽo eſt rex inuiſibiliũ inqſitio.reſertur
ad intellectũ ſpeculatinũ. Illa q eſl Dam. Oꝛoẽ aſcenſus
intellectꝰad deñ:ad pꝛacticũ.a Gᷓ̊ ſonãt vᷣba ibi poſita.ſ.in
aſitio ⁊ aſcenſus.Alia aũt diffinitõ q̃ hr̃et᷑ in glo.ſuper il
lud.j. Theſſ.vlt.cuʒ intmiſſiõe oꝛate.oꝛo ẽ bonũ deſideri⸗
um. eſt oꝛonis ĩpꝛopꝛie ſũpte:Fᷣm ꝓ ibidẽ dr̃. ꝙ nõ deſinit
oꝛare ꝗ nõ tſinit eẽ inſiꝰ.ſic em̃ dr oro vita iuſticie. Alia
q̃ eſt mgralis bec.ſ.Oꝛo eſt expſſio ꝛc᷑. reſpicit ipaz platt
oneʒ q̃ declarat᷑ offectꝰoꝛãtis:⁊ i ntẽtio reſpectu petẽdi vel
obtinẽdi.Er dictis ptʒ q̃liter rũdendũ eſt ad ea q̃ obiecta
ſunt. ¶ Ad pꝛimũ pʒ rñſt io.ꝙ or̃o ſᷣm diuerſas cooꝑatões
diuerſũ ſoꝛtit᷑ eẽ.⁊ diuerſe aſſignt᷑ diffinitões. Silłr pʒ ad
ſcᷣm.qꝛ pʒ q' penes aliquã diuerſitatem ſumunt diuerſe
diſſinitõnes iſle.

rticulus ſecundꝰ?
cto in generali æ nũero diffinitionũ ozonis
dðm eſt ſpalius de ipis diffinitõil ſigillatim.
Et pꝛĩo de illa Dam̃. Oꝛo ẽ aſcẽſus intellectoad deñ. qꝛ cũ
intellectꝰz affectꝰbñt opoſitõez inuicẽ. diſpoſitõ ⁊ itel⸗
lectus ⁊ affectus bñt oppoſitõeʒ:ᷣ cuʒ oro ſit diſ poſitõ al⸗
ſecto. vt pʒ ꝑ Mug.diffinitõnẽ: no vr ſit diſpoſitõ intelle
ctus.nõ vr ↄuenire ozoni ꝙ ſit aſcẽſus intellectꝰ. ¶ Jtem
aſcẽſus intellectꝰad deũ non ↄuenit oĩ oꝛoni.cũ em̃ in xrpᷣo
intellectꝰeideẽt vnitſumme vitati: nõ qlibʒ vniõe ſ̊ vniõe
fũma m qð poſſibile ẽ in ipa creata.̊ aſcẽſus ẽ in diſtan
tia: in ipᷣo nõ erat aſcẽſus ad teũ intellectꝰ.oꝛaſſe tñ legi

„*

tur Math. xxvj. luce. vj 4 Pꝛe.nõ ↄuenit ſoli oꝛoni:qꝛ fi
