rius ẽ abundãtia dilectõis plenũ. Affect?eniʒ h ꝓpꝛiũ ba⸗
bet ꝙ quanto maioꝛ 2 feruentioꝛ ẽ intus.tanto minꝰfoꝛis
p vocẽ explicari põt.¶¶ SPoſtulatio q eſt ſcdᷣa pars oꝛzonis
eſt determinate petitionis inſerta narratio.ſicut eſt illud

Coꝛ mundũ crea in me deus.hoc tribo modis fit.obſecrã⸗
do.rogando.ſimpliciter poſtulando.obſecrando eſt in ne
ceſſitatibo maximis.rogamus in medijs.in minimis ſim
pliciter poſtulamus. excellentiſſimũ eſt obſecrare: mediũ
rogare:minimũ ſimpliciter poſtulare.q Inſinuatio que ẽ
tercia pars oꝛonis ẽ ſine petitõne ꝑ ſolã narꝛatõeʒ volun⸗
tatis facta narꝛatio. Hec q; tribo modio fit.timore:fidu⸗
cia:ↄtemptu.Timoꝛe fit vel q eſt magna cauſa quã agi⸗
mus:vel magna ꝑſona quã rogamꝰ.ſicut et illud.domine
ſi fuiſſes hic frater meꝰnõ fuiſſet moꝛtuꝰ. Rogare eĩ volu⸗
it vt dñs frẽm ſuũ.ſ.mortuũ ſuſcitaret.ſᷣqꝛ p magnitudĩe
cauſe ⁊ pᷣ reuerẽtia ꝑſone extimuit:inſinuare potiuſq; po
ſtulare elegit. Ifiducia fit inſinuatõ:qñ vel ð facilitate cãe
vel de benignitate ꝑſone ↄfidimꝰ.et ideo deſideriũ noſtrũ
patẽter expꝛimẽ negligimꝰ:qꝛ obtinẽ poſſe ſola inſinuatio
ne ſꝑamꝰ.ſicut illud in nuptijs vinũ nõ hñt. Contemptu
fit inſinuatio.qñ vel cauſa vilis eſt:vel ꝑſona hnilis q̃ ro⸗
gat᷑.q oꝛo ab oꝛoe dñica excludit. apud hoĩes ſuꝑbos ma
rime et potentes magno ſtudio exercet᷑. Inſinuatio auteʒ
ꝑfectis ex fiducia ↄuenit minꝰꝑfectis ex timoꝛe: ex ↄtẽptu
malis.hec Hugo.Erx his patet.ꝙ nõ ſemꝑ oꝑtet expꝛimẽ
qð volumꝰ⁊ petimꝰ:h̊ aliqñ fit aliqñũ nõ.¶8 Fobijcitur
e Dam̃.ꝙ oꝛo eſt petitio decentiũ q̃liter dñs ⁊c᷑. dicendũ
ZBae vern ẽ ſ̊ nõ explicite ſꝑ ſᷣ aliqñ implicite.⁊ dicit ibi
am̃.q̃liter dñs ꝓ Lazaꝛo oꝛauit.vbi dat᷑ intelligi modꝰ
implicitꝰ.ſicut pʒ Joh.xj.qꝛ tũc dñs aꝑte nõ oꝛauit.ſᷣ di⸗
xit pater gr̃as tibi ago qm̃ audiſti me.et tñ tũc nihil expᷣſſe
oꝛauerat:vel q̃liter tꝑe paſſionis.¶ Ad ſcdᷣm dicendũ ſiẽ
dictuz eſt. ꝙ intereſt qñ hoĩem rogamꝰet qñ deum. qꝛ qñ

hoĩem:ſemꝑ opoꝛtet qð volumꝰexplicare.qñ aũt deũ qui

ſcit pꝛiꝰq petamus nõ opoꝛtet. Ad tereiũ dicendũ.ꝙ nõ
eſt ſiłe de oꝛone ⁊ de ipᷣis ſacris. Sacr̃a em̃ qꝛ ex inſtituti⸗
one hñt efficaciaʒ. ideo illa nõ debemꝰaliter dicere.nec in
aliquo ꝑmutare.ſᷣ̊ oꝛo magis cõuenit ex ꝓlatione rocis.
Sicut em̃ dicit Hug.de vᷣtute oꝛãdi.affectꝰhoc ꝓprium bʒ
ꝙ quãto maioꝛ ⁊ feruẽtioꝛ intus eſt:tãto minꝰfoꝛis ꝑ vocẽ
explicari põt.oꝛo aũt affectꝰpᷣm aug.iõ ſine vocis exp̃ſſio
ne ſufficit qͥ ad deũ.q VPtʒ ꝑ ̊ rñſio ad vltimũ.qꝛ oꝛo ꝓut
eſt ſatiſfactoꝛia ad ſacrm pnĩe.oꝑtet vt exteriꝰ expꝛimat᷑:
cũ ſacr̃m ſᷣm Hug.ſit materiale elementuʒ exteriꝰ oculis
ſuppoſitũ.nõ tñ oĩs oꝛatio ꝓpterea exterius ẽ expꝛimenda
Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ in multis locis ſcriptuꝛe nõ expꝛi
mit᷑ modꝰaliꝗs petẽdi.dicendũ vt tactũ eſt.q tale genꝰoꝛã
di licet ſit ſemifoꝛme:tñ apud deũ nõ eſt parũ acceptumꝗ
modus oꝛandi ſupplicatio eſt. vt ex modis ſupꝓplicationis

pꝛetactis pate —
Articulus quintus

Onſeqnter q̃rit᷑. vtꝝ oꝛo vocalis ſine intellct᷑u
1qðᷣ dr̃ ſit alicuiꝰefficacie. ſic:videt᷑.vt di⸗
cit Hũg.de virtute oꝛandi.NPura oꝛatio eſt qñ ex abundã
tia deuotõis mens ita accendit᷑.vt cum ſe ad deũ poſtula⸗

tura ↄuertit:pᷣ amoꝛis eiꝰmagnituaine etiã petitionis ſue

obliuiſcit᷑.⁊ dũ amoꝛe eiꝰquẽ oꝛat ꝑfrui vehementer con⸗
cupiſcit:totaq; iã illic vacare deſiderat:etiã eiꝰ ꝓ quo veĩt
curã libẽter poſtponit.igit᷑ ̃ᷣm ipᷣm nõ cogitaꝛe qð oꝛatur
h etiã obliuiſci eſt ꝑfectõnis.bñ ꝗ̊ põt eſſe vocalis oꝛatõ. ſi
ne intellectu illiꝰqð petit᷑ vt videt᷑.¶ Iteʒ ↄtingit vnũ iĩtel⸗
ligere vt hr̃ a phᷣo.̊ qui aliud ab eo qð petit oꝛando intel

ligit:intellectũ oꝛonis ſue nõ capit.ſ̊ illud tota die contin

git: & oĩs ꝗ oꝛando aliꝗd intelligũt aliud ꝙᷓ; illud qð oꝛant
oꝛonis fructũ ꝑdunt.qð difficile eſſet diffinire.¶¶ Itez tũc
nulli eſſent vtilitatis oꝛones ſimpliciũ lialit᷑.qð manite⸗
ſte falſũ ẽ.qꝛ eoꝝ oꝛones freq̃nt ſũt efficaciores.¶ Itez vt
dĩc yſið.mens q̃ añ oꝛoeʒ vacans illicitis cogitatõnibus
occupat᷑.dũ in oꝛoeʒ venerit:ↄfeſtim ille imagines rerum
q̃s nuꝑ cogitauit incurꝛũt. aditũq; precis obſtruunt: niſi
mens libere ad celeſte deſideriũ erigat᷑.ſ̊ aditũ oronis ob
ſtruere ẽ oꝛoneʒ inefficacẽ reddẽ.igit᷑ niſi aimꝰeꝛigat᷑ ad ce
leſtia:oꝛo nulliꝰeſt efficacie.ſᷣ niſi intelligat᷑ ꝗd orat᷑:non
erigit᷑ animꝰad celeſtia.q̊ ⁊c.¶ Itez yſid. plerũq;ʒ fieri ſo⸗

— .

— — — —.—

li
h
Me⸗

ſn
Eſct
ia⸗
nisf
ge
i
tali
tenn
na

punce

Se= ☛ =⸗

V.
— ‧*

d
ne
li⸗
ſe

4

ns

in
,

Nueſtio

let vt immũde coꝛꝑaliũ reꝝ ſpẽs quas didicimꝰnr̃is men
tibo apponant᷑.et nolẽtes eas cogitemq̃s quãto qꝛ ab eis
aciẽ mentis auertẽ nitunt᷑:tãto ſe ille magis aĩo ingerunt
obſceniſq; in nob motibo obrepunt.ſᷣ fit boc ꝓ conditione
moꝛtali quam meruit pꝛimus hõ in pen am pcti.ꝙ igitur
cogitamꝰetiã in orone qð noluimꝰ:hoc fit ꝓ ↄditõne mor

tali ⁊ ĩ penã pcti.ſi illð nos reddẽt ſine vix eẽt ofrfo
fructuolſa.̊ hoc eſt falſum.S vt pꝛiꝰ. Contra.ᷣm dam̃.
oro ẽ aſcẽſus intellectꝰad teũ.eſt igit᷑ eſſentiale oroi aſcẽ⸗

ſus intellectꝰ.ſ̊ nõ videt᷑ poſſibile ꝙ intellectꝰad deũ niſi ĩ
telligẽdo. ꝙ diĩc aſcendat:qꝛ intellectũ aſcendẽ nõ ẽ aliud
niſi plꝰet plus intelligẽ vt videt᷑.¶¶ Pꝛe.ſuꝑ illõ pᷣs.pſalli
te ſapient.glo.dic.nemo ſapiẽs facit qð ñ intelligit.q̊ ſᷣm
glo. pſallendo ſiue oꝛando ſꝑ erꝰqð dicit᷑ dʒ ad eſſe intelle⸗
ctus..: Pre.ceſariꝰepᷣs.oĩs hõ frẽs qð tꝑe oronis aduer⸗/
tet.hᷣ q̃n deũ adoꝛare videt᷑.ſi em̃ foꝝ cogitat foꝝ adoꝛat.
g vel ydolatra ẽ:vel oꝑtet ꝙ cogitet ſolum deum qñ oꝛat.
Pꝛe. berñ.oꝛo oꝛe.ſi mentẽ vagantez foꝛis hẽam:fructu
orois pᷣuoꝛ.¶ Itẽ yſið.de ſũmo bono.li.iij.ca.vij.longe a
ceoẽ ammꝰ:ꝗ in oꝛatõne cogitatõibo ſchi fuerit occupatꝰ.
tũc veracit᷑ oꝛamꝰ:qũñ aliũde nõ cogitamꝰ. igit᷑ ſᷣm ipᷣm
materia q̃ veritatẽ oronis ⁊ vtilitatẽ ꝑdere põt:eſt aliũde
cogitaꝛe ñ. ſine pᷣiudicio.qꝙ oꝛatõeʒ hr̃e efficaciã ſine
intellectu eiꝰ qð drĩ duobo modis põt intelligi.qꝛ in oꝛatõe
duo ſunt.ſ.or̃onis actꝰ:⁊ illud qð petit᷑ ſiue oꝛat᷑.qñ eꝛgo
querit᷑. Atrũ tenemur intelligẽ qð oꝛamꝰ.dðm ꝙ de actu
ſemꝑ eſt veꝝ. de eo aũt qð petit᷑ non opoꝛtet niſi in magis
lratis ⁊ ꝓpuectis.nec iſti etiã tenent᷑ hre intellectũ oronis
i.ꝙ actu intelligãt qð oꝛatio dĩc:tñ iũ qð põt hũana in/
firmitas dʒ eſſe:vt ꝗlibet ↄuertat᷑ ad oronis intellectum.
Szʒ de actu oronis bñ verũ eſt.ꝙ om̃s dñt intelligẽ actuʒ
oronis.i.qð oꝛant aduertẽ᷑.¶Quare aũt oroni ſꝑ nõ ẽ cõ⸗
iunctꝰ intellectꝰcã põt duplex aſſignari.Ana ex ꝑte infir/
moꝝ cauſa ẽ:cogitationũ mũdanaꝝ impoꝛtunitas. ſic̃ di
cit yſið.de ſummo bono.li.iij.c.xxv.plerũq; fieri ſolet ⁊c̃.
boc maxime tꝑe oꝛatõis expꝛimit᷑. Ex ꝑte ꝑfectoꝝ eſt can
ſa in drũ mẽtis exceſſus.Fᷣm q; Hug.de virtute orãdi.or̃o
eſt ⁊c. Pꝛima igit᷑ caret fructu.et ſi non toto:tñ tanto ꝓput
dicit yſido.de ſummo bono.mens q̃ añ oꝛatõeʒ ⁊c̃.nccio
igit᷑ oro interꝛũpit᷑ et ideo impedit. Scða aũt eſt fructus
abũdantis.et hoc plane dic Hug.de vᷣtute oꝛandi.̊ genꝰ
oꝛãdi in foꝛme quantũ pᷣceteris vnicũ:tantũ ẽ apud deũ p
ceteris oĩbo pᷣcioſuʒ. Qð g̊ obr de dam̃.or̃o eſt aſcenſus
intellectꝰapud deũ.dðm ꝙ iſte intellectꝰeſt ꝑ ↄſideratõeʒ
dine bonitatis. hoc aũt bñn eſt ſine intellectu oronis.i.eiꝰ
qð oꝛat᷑. Ad ſcom ſiłliter dðm/ꝙ cũ dr. Nemo ſapiẽs fa
cit qð nõ intelligat.ſi ð actu intelligit᷑ bñ dicit veritatẽ. ſi
de illo qð ĩ actu exercet᷑ non ſemꝑ bʒ veritatem hoc planũ
eſt. ¶ Ad terciũ dõm.ꝙ illud qð dic ceſariꝰ intelligenduʒ
eſt ym modũ illũ quẽ dicit apłs ⁊ alij ſct̃i.ꝙ id qð plus co
litur ⁊ venerat᷑ in cultu opeꝝ:illud ꝓ deo reputat᷑. Unde
guloſi dicũt᷑ bre deũ ventrẽ Philipᷣ.iij. Siliter dico ꝙ qñ
ↄuertit ſe hõ ſuꝑ aliud in orone ſicut vſurariꝰad pecuniaʒ
ſuã.et nõ hʒ illa oro aliqd mentis:ſᷣ pᷣncipałr ad pecuĩaʒ
ſe ↄuertit.et tũc ꝓ deo hʒ illud et hoc vult dicere auẽtas pᷣ
dicta.Si aũt ex ſurreptõe et nõ pᷣncipałxr illud fiat:nõ eſt
ita.⁊ hoc vltimũ plerũq; in quoꝛũdaʒ or̃onibo inuenitur.
Ad q̃rtũ dᷣm.ꝙ berñ.nõ vult dicẽ ꝙ totalr pꝛiuet᷑ oro
nis fructu:niſi mens ita foꝛis vaget᷑ ꝙ nec actum oꝛandi.
nec ſniaʒ oronis aduertat.qꝛ tũc nõ eſt oro vtentis rõne.
ſ̃ q̃ſi exntis oĩno ſine vſu rõnis.eiꝰſtatus oĩno infructuo⸗
ſus reputat᷑. Ad oltimũ ſiłr ẽ rũdenduʒ. Si quereꝛet᷑ vñ
talis oꝛatio hʒ efficaciã põt dici ꝙ a vᷣtute verbi tebita in⸗

tentõne infoꝛmati.verba em̃ depcatoꝛia efficaciã habent

maxime qñ ſunt recta intentõne foꝛmata.

Articulus ſextus

Onſequẽter querit᷑. vtrũ magis inſiſtendũ ſit
roni mentali qꝙᷓ; vocali.i.q iſari ſit vtilioꝛ. ꝗ
alis: videt᷑ ſic. Greg. veraciter oꝛare ẽ amaꝛos in co⸗
punciẽ e gemitꝰ⁊ non ↄpoſita ðᷣba reſonare.ſᷣ penes illnd

.vC *

penes qð reſidet oronis veritas vtilitas ẽ magis inſiſt?⸗
penesq

dũ: vtilioꝛ ẽ mẽtalis or̃o qᷓ; vocalis.q¶] Pꝛe.oro ſac boĩie,ʒ

tendẽ ſurſuʒ cũ ſit piꝰaffectꝰin deũ directꝰ.ſᷣm Aug.ſ̊ aĩa

qᷓdin eſt ſollicita de his qᷓ deoꝛſuʒ ſũt:nõ põt ferꝛi ſurſum
ſic eſt añt qñ ꝓfert ſermonẽ. qꝛ intenta eſi circa illud.ᷣ vt
videt᷑ vocalis oꝛatio aĩam impedit ne ſurſum afferat᷑.mẽ⸗
talis ̊ oro magis aĩam effert ſurſum. ſed talis eſt magis

vtilis. 4 .:e. math. vj. oꝛãtes nolite multũ loꝗ ſicut ethni
ci faciũt.hᷣ̊ ſi vocalis or̃o vtilioꝛ eſſet qꝙᷓ mentalis.nõ paru
eſſet loqᷓndũ.ĩmo multũ:ꝗq̊ ⁊c.¶¶ Pre.aug.ad ꝓbaʒ de oꝛa⸗
do deo loquens de orone dicit ſic.hoc negociuʒ plꝰgemiti
bus qᷓ verb agit.plus fletu qᷓ affatu.q̃re vtilioꝛ vr menta⸗
lis. Oꝛe. Amb.li.de ſacr̃is.qñ oꝛas noli ſermõe clama

re ſ̊ ſurſum roga.incipias vociferare.putas q; alr niſi cla
mantẽ audire n poſſit: 1 ita vt pꝛiꝰ.4 Pꝛe. ꝑ yſið.de ſum.

bo.ẽ rõ coꝛdis nõ labioꝝ or̃o.nõ eĩ de depcantis vᷣba attẽ
dit: oꝛãtis coꝛ aſpicit.¶ Itẽ aug. de eccliaſticis dogtibus
nullũ credimꝰad ſalutẽ.niſi deo innitãte venire.nlłim inui
tatũ ſalutẽ niſi deo auxiliãte oꝑari:nilłm niſi oꝛatẽ dinuʒ
auxiliũ ꝓmereri.ſ̊ ſine oroe vocali põt ꝗs ꝓmereri dinuʒ

auxiliũ vt in multis pʒ: in ᷣbo ꝓpoſito intenditẽ᷑ de or̃oe

mẽtali: illa vtilioꝛ.¶¶ Itẽ ang. ad ꝓbã de oꝛãdo eo. mł
tũ loq oꝛãdo.eſt rẽ ncciam ſuꝑfluis agẽ ver.igit in nullo
vel in modico vtilis videt᷑ vocalis oro:qͥre vtilioꝛ ẽ mẽtal
Pꝛe.in eodẽ Aug.młtũ pᷣcari ẽ ad deũ q̃ pcamur diutiꝛ
na ⁊ pia coꝛdis affectõe ⁊ excitatõe pulſare. nã plerũq; B
negociũ plus gemitibo qᷓ Fmonibo agit᷑. ᷣ ſi plꝰ: videt᷑ ef
ficaciꝰ. . Pꝛe. Mat. vij ·. ¶25 põt arbor mala.ſuꝑ illuo di
cit amb.ꝙ affectꝰoꝑi nomẽ imponit.̊ᷓ opꝰ iudicari hʒ ex
affectu. hoc eſt bʒ eficaciã ex affectu.igitur oꝛatõ cũ ſit af⸗
fectus:totam ſuã efficaciã trabit ex affectu miſcðie.igituꝛ
ex exterioꝛi voce vel Fmone. Pꝛe. magis ↄiũcte ſunt vis
cognitina ⁊ affectina:qᷓ affectiua ⁊ interp̃tatiua. B eſt pla
nũ.ſᷣ act cognitiue intẽſus actũ ĩpedit affectiue:S multo⸗
foꝛtiꝰactꝰinterp̃tatiue.̊ nunꝙ; tantã efficaciã vt vĩ bẽbit

————

ofo in voce ⁊ in mente · ¶ Cont᷑.doctoꝛis ſapiẽtiſſimi ẽ ñ

ſolũ bona ſ vtilioꝛa edotcere.ſᷣ dñs ꝗ ſapiẽtiſſimꝰẽ moduʒ

oꝛandi dedit vocalẽ non mentalẽ: vtilioꝛ ẽ or̃o vocalis ꝙᷓ

mẽtalis.¶ Pꝛe. math.vj.ſuꝑ illð. Pater nr.dic glo.nitła
magis ſpiritalis or̃o ẽ.quẽ illa q̃ er oꝛe filij ꝗqẽ veritas ꝓ⸗
ceſſit.ſᷣ illa fuit vocalis:ꝙᷓ vocalis oro eſt ſpiritalioꝛ ⁊ vti
lioꝛ.¶¶ Pꝛe.illa oro ẽ vtiſioꝛ in q̃ magis dei volũtas adim

pletur ? iuſticie ſtatꝰↄſeruat᷑.hoc aũt potiꝰfit in orone vo⸗

cali qᷓ mentali.q̊ c. ¶ Pꝛobatõ mioꝛis Math. vj. ſuꝑ il⸗
lud oꝛantes at᷑. glo.vult deꝰ rogari ⁊ venerari vt bonitas
eꝰderiuet᷑ ad płes.⸗ ſtatꝰiuſticie ſeruiet apud ſubditos.ᷣ
nõ põt fieri niſi ꝑ vocis manifeſtatõnem. boc planum eſt.
Pꝛe. pdicans cũ facit illud qð pᷣdicat plus meret᷑ rõne
boni exempli q̃ntũ ẽ de ſe:qᷓ rone vbi.igit᷑ a ſili cũ dicit᷑.q
oꝛans orone vocali plꝰpᷣbeat boni exempli ꝙᷓ oꝛos oꝛatoe
mẽtali tm̃igit᷑ plus hʒ rõne meriti oro vocalis qꝙᷓ mẽtał.
igit᷑ ⁊c.vt pꝛiꝰ.q Pꝛe.obſeꝗ deo ẽ bonũ.ꝗ̊ magis obſeq S
magis bonuʒ.ſᷣ obſeꝗ coꝛde ⁊ oꝛe magis eſt obſequi qᷓ; coꝛ
de tm. igit᷑ cu pꝛimũ fiat rõne vocali.ſcom mentali:videt᷑
ꝙ melioꝛ ſit oro vocalis qᷓ; mentalis.¶ Pꝛe.penitẽtijs qͥti⸗
die videmꝰimponi or̃ones vocales nõ mẽtales.hmõi autẽ
nulla cã videt᷑ eſſe:niſi qꝛ ſunt vtilioꝛes vel etiã melioꝛes.
Pꝛe. vt dic greg. pbeatio dilectõnis exbibitio eſt oꝑis.S
vbi maioꝛ ẽ exbibitõ oꝑis: maioꝛ ꝓbatõ ẽ dilectõnis.ſᷣ in
orone vocali maioꝛ ẽ exhibitõ oꝑis:&̊ maioꝛ ꝓbatio dile⸗
ctõnis.ſᷣ illa oro efficacioꝛ in q̃ dilectõ maioꝛ.¶ Pꝛe.oĩo
mẽtalis ſufficit qᷓtuʒ ad deũ.a ẽ planũ: Scũ oꝛo vocalł ſu.
ꝑaddat: alit᷑ fruſtra a ſaluatore traderet᷑. Addit & aliqꝗd ĩ
merito reſpectu orois mẽtalis:&̊ ſupᷣerogatõis.ſᷣ adẽ ſup̃
erogatõnis meliꝰẽ ꝙᷓ neceſſitatis.ꝭ̊ ⁊c. ¶ Pꝛe. ceſſare pei⸗
tus ab oroe vocali maioꝛis ẽ trãſgꝛeſſiõis ꝙᷓ ceſſaꝛe a mẽta
li.h̊ planũ ẽ ĩ illis ꝗ ad oꝛãdũ ⁊ ad canonicas hoꝛas pꝑſol⸗
uendũ ex officio obligant᷑. Sʒ ſi oppoſitũ eſt cauſa oppoſi⸗
ti ſᷣm phᷣm:⁊ ꝓpoſitũ ꝓpoſiti. ſeqtur vt videt᷑.ꝙ ſi ceſſare
a vocali pcʒ ẽ grauiꝰ:ꝙ vocalit oꝛaꝛe ẽ vtiliꝰ. Rñ.ad hᷣ
põt dici ꝙ oro vocalis oꝛdinat᷑ ad mẽtaleʒ ⁊ nõ ecõuerſo.

—

Em hoc &̊ intelligenduʒ eſt.ꝙ aliq̃ oꝛo pure mẽtalis ẽ:aliq̃
pure vocalis:aliq media ſiue mixta. Duꝛe mẽtalis qñ la⸗
bia ñ mouent᷑ p̊ coꝛ ad deũ loꝗt᷑.pure vocalio qñ aliꝗs ni⸗
hil cogitat de his q̃ dĩc nec ĩ generali nec in ſpãli.ſ̊ caſtra
fabꝛicat i hiſponiã vel bmõi.in bis oꝛonibi ẽ ↄcedẽdũ ſim
plicit ꝙ melioꝛ ẽ mẽtalis. Alia ẽ mixta in q̃ oꝛat᷑ mẽtalit᷑
⁊ vocalr.et de hac diſtinguendũ ẽ.qꝛ aut vᷣba illa ĩpediũt
affectũ ꝗ ſic inflãmatꝰẽ qdð imediate fert᷑ in deũ.et tali ad⸗
huc vtilioꝛ ẽ mẽtalis.aut verõᷣ illis iunat᷑ affectꝰ ⁊ ampliꝰ
inflãmat᷑.⁊ iſto vltio mõ vtilioꝛ ẽ vocalis ⁊ multi ſunt ta⸗
les.⁊ marĩe ꝗ nõ ſũt multũ ſpiritales ad qͥꝛũ affectꝰ ꝓuo/
candos ſũt or̃oes vocales inſtitute.q. Ampliꝰ at vt tollat
oĩs ãbiguitas diſtinguendũ ẽ vlteriꝰint᷑ oroeʒ publicã et
pꝛiuatã. Publica eſt illa ꝗᷓ publice.ſ. a ſacerdote ꝓfert᷑.et
hec non ſolũ exigit affectũ ĩteꝛioꝛẽ ſᷣ et affectũ exteꝛioꝛẽ.qꝛ
illa ẽ exrcitatiua oĩm fideliũ ad bonũ ⁊ fit ꝓ oĩbo fidelibo.
lʒ ipſe ſacerdos nõ hẽat ibi affectũ:nõ eſt tñ ſine affectu
interioꝛi rõne affectꝰaliquoꝝ mẽbroꝝ ꝗ ſũt de eccia.qꝛ ſũt
aliꝗ ſꝑ in eccia ꝗ hñt naentis affectũ in denz directũ.talis
aũt oro vocalis cũ fit cũ mentali q̃ ᷣuata ẽ:ce:eꝛis paꝛibo
ſꝑ eſt pᷣfſerenda.qꝛ ſꝑ pᷣfert᷑ bonũ cõe ſpali.q¶ Adhuc at᷑ no
tandũ.ſuppoſito pᷣhabita diſtinctiõe.ꝙ illa or̃o q̃ publica
eſt ſiue ſacr̃alis ſiue canonica ꝙ idez ?:ſꝑ vocalis dʒ eẽ.et
hoc ẽ.qꝛ ſic ſtatutũ eſt ab æccĩa.ſicutẽ pſalmodia q̃ cantat
ab eccĩa.⁊ hmõi valʒ ad faſtidiũ remouendũ.a ad ſimpli
ces ad veuotõeʒ ꝓuocãdũ.vel et ꝓ pct᷑is ad ſatiſfacienduʒ
Eñ vlo. ſum. bo.c.vij.dic pſallẽdi vtilitas triſtia coꝛ⸗
da ↄſolat᷑.ꝗtioꝛes mẽtes facit.ſtudioſas oblectat mentes.
excitat pctoꝛes ad lamẽta.excitat affectum pietatis.aĩos

eoꝝ inſlectit.vñ ſicut ex duplici nata ſumꝰ.ſpũali ⁊ coꝛpa

li:ita deo laudẽ duplicẽ debemꝰ.ſpũalem ⁊ coꝛpalem.⁊ G
eſt qd Dam̃.dic li.iiij.c.iij.qꝛ vtiq; ex viſibili ſumꝰet inui
ſibili nat᷑a: duplicẽ adoꝛatõeʒ creatoꝛi offerimus. quẽad⸗
modũ? inteilectu pſallimꝰz labijs coꝛꝑalib.De pᷣma at
diſtinguendũ eſt ſic pꝛiꝰ.qm̃ oꝛatõ ꝑfecti viri ꝗ ſic inflam⸗
matꝰeſt ꝙ totalłr fert᷑ in deũ.maioꝛis efficacieẽ mẽtalis ÿ
vocalio.talis em̃ nõ indiget voce exterioꝛi ad deuotõʒ erx⸗
citandã ſeu affectũ inflãamanduʒ: ĩmo potier ſono vocali
retardat᷑.Alit᷑ ẽ e oꝛone im ꝑfecti.qꝛ cũ talis nõ hẽat ptᷣa
tem ſe totalr in deũ offerendi:indiget vt erterioꝛi voce ex⸗
citet ⁊ inflãmet᷑.q His viſis in ꝑte patʒ rñſio ad obiecta.
põt ᷣ dici. ꝓ verbũ Gꝛeg. pᷣmo ꝓpoſitũ. ꝙ cũ nõ ſit ſtatꝰ in
vocibo.h̊ ſemꝑ ad intellectũ oꝛdinãt᷑.ſ̊ vocalis oꝛo referꝛi
hʒ ad mentalẽ:qꝛ magis reſpicit dñs affectũ qᷓ; vocẽ.nam
voce affectꝰadiuuat᷑.⁊ h̊ vident᷑ ſonare ᷣba Greg.Ad ſe
cundũ pʒ rñſio.qꝛ falſum ſupponit.ĩmo excitãt voces affe⸗

ctũ tepidũ:nec hõ diuiſus.iĩmo vis inferioꝛ ſuperioꝛi coo⸗

perat᷑.¶ Ad aliud dõᷣm.ꝙ verbũ Math.non excludit ab
orone multiloquiũ.ſicut pʒ in pᷣcedenti qõne: ſed multilo
quiũ ꝙ bẽbant gentiles in oꝛãdo.et ſic pʒ ꝙ rõ illa nõ cõ
cludit.¶¶ Ad illud qð obijcit.ꝙ hoc negociu ⁊c.rñdendnʒ
eſt ſic ad pᷣmũ ⁊ ad alia q̃ ſequunt᷑.¶¶ Sitr ad illð qð pꝛĩo

obijcit᷑ de vᷣbo Aug.ad pbam.põt dici ꝙ aug. logt de orfoe

ꝑfectoꝝ.ꝗ hñt mentẽ totalr in deũ ↄuerſum.⁊ exterioꝛib⸗
impari mixtã.et hoc ptʒ qꝛ dĩc añ verba illa ĩmediate.ab⸗
ſit młta depcatio:ſi feruẽs ꝑſeuerat dep̃cantio intenſio.et
ſeꝗtur ꝙ opponebat᷑.naʒ multuʒ ⁊c.¶ Ad alind pt dici. ꝗꝙ;
bñ verũ eſt ꝙ efficacia or̃onis ꝓcedit ex affectu. ᷣbigratia

ex voce exterioꝛi nõ excitat᷑ nec inflãmat᷑ ̊ retardat᷑. bene

oↄcludit argumentũ.nõ alicui vbi affectꝰexterioꝛ inflãmat᷑
excitat᷑.ᷣ totũ ↄtrariũ ẽ:qꝛ affectꝰq̃nto plꝰinflãmat᷑ tan
to efficacioꝛ ↄpꝛobat᷑.¶ Ad vltimũ doᷣm. qð bñ verũ eſt ꝓ
actꝰintellectiue intẽſus impedit actũ affectiue.qñ ferũtur
ad diuerſa:nõ tñ neꝛũ eſt q ad idẽ oꝛdinant᷑imo ↄtraꝛiũ
accidit:qꝛ intellectu bñ illuĩato.⁊ affectꝰvalidꝰ qñq; inflã
mat᷑.¶ Ex dictis ptz rñſio ad ꝓpoſita ad vtrãq; ꝑtem.põt
tn ptactis addi ꝙ in penitẽtijs oro vocalis freqntibo iniũ⸗
git qᷓ mẽtalis:qꝛ vocalis magis ẽ in ptᷣate nr̃a q; mentalis
qꝛ hec oĩm eſt:illa ꝑfectoꝝ. ꝛe.hec eſt ſacr̃alis ⁊ ſatiſfa⸗
ctoꝛia.nõ alia.licet ſit qñq; magio meritoꝛia.

embꝛum terciũ

Onſequẽter querit᷑ ꝗd eſt petendũ in oꝛatõe
a dño. Et pᷣmo vtꝛũ ſit petendũ ſibi bonum
tꝑale.Scðo vtrũ petendũ ſit alij malũ tꝑa⸗
malũ dico pene. Tercio vtrũ ſit adiutoꝛi

unm in malo culpe.ſ. vt minus poſſet. 2

—

Articulus primus

Irca pꝛimũ obijcit ſic ad ꝑtem affirmatiuã.ij.
Coꝛi.xij.ter dñm rogaui.diĩc glo.qñ tꝑalia pe
titis cum modo petite:èt cuʒ timoꝛe illi ↄmittite.vt ſi pꝛo/
ſit det:ſi ſcit obeſſe nõ det.qð em̃ vel ꝓſit vel obſit medicꝰ
nouit.non egꝛotꝰ.hic aꝑte habet᷑ ꝙ iꝑalia ſunt petenda.
4¶ Pꝛe. j. Limoth.ij. obſecro pᷣmo oĩm fieri obſecratones
or̃ones.poſiulatões.gꝗr̃aꝛũactõnes.glo.Siłr gr̃arũactio
eſt de pactis q totũ ↄcludit.põt igit᷑ argui ſic. Si gꝛatiaꝛũ
actio eſt petitoꝝ bñficioꝝ ↄcluſio et oro oꝛdinat᷑ ad bene⸗
ſiciũ:⁊ illð ad grarõ actõzʒ. cũ debeũꝰ ꝓ tꝑalibo dðo gĩas
ager e:aparet ꝙ et illa poſſumꝰ peteꝛe.qꝙ; aut debeamns p
tꝑalibo gr̃as agere.plane dicit glo.Math̊.vj.ſuper illud
bec oĩa adijcient᷑ vobᷣ.dicit em̃.ſi ſubtrabhunt᷑ ad ꝓbatõem
eſt:ſi dant᷑ ad gr̃arũactõeʒ.qꝛ oĩa cooꝑant᷑ in bonum. hec
glo. ¶ Hꝛe. ſiẽ dĩc aug.de oꝛando teo.Salomõ ſufficiẽtiã
nõ indecenteꝛ optabat ⁊ ꝙ hẽat petebat qñ dicebat.diuiti
ns ac pau ꝑtatem ne dederis mihi:ſ̊ tm̃ victui meo tribue
ncc̃ia.hec autem ſunt tꝑalia.̊ ⁊c. ¶ Pꝛe.Aug.in eodem
li.qui aũt dicit in oꝛatõne.dñe multiplica diuitias meas
da mihi quantas dediſti illi. aut honoꝛes meos auge. fac
me in hoc ſeculo pᷣpotenteʒ atq; clarentem.vel ſi ꝗd huiuſ
modi.et hoc dicit vt eaꝝ ↄcupiſcentias ha bens.non id at
tendens vt ex eis ᷣm deũ ꝓſit homĩbo.puto eũ nõ inueni/
re in or̃0one dñica cui poſſit hec vota aptare.hec ANug.Ex

bac auẽte pz ꝙ petere diuitias et tꝑalia quecũq; vno mõ

⁊ ſᷣm eũ hom inibo ꝓſint:ad oꝛatõeʒ dñicaʒ ẽ referenaſi.
petẽ iſta ꝓgter ↄcupiam eoꝝ:ad oꝛatõeʒ dñicam nõ refer⸗
tuꝛom̃e em̃ illud qð adoꝛatõeʒ dñicã refeꝛt᷑: licite ẽ peten
dũ.¶ Pꝛe.luc.xj. Suꝑ oꝛoezʒ dñicã dĩc glo. Math. vj. ſe⸗
ptem ponunt᷑ ꝑetitõnes in quaꝝ tribus eteꝛna poſcunt᷑ in
q̃ᷓtuoꝛ tꝑalia.ſ̊¶ om̃e qð or̃one dñica petit᷑ licite põt peti.

IYtez eccĩa petit ꝓ fructibo terꝛe ⁊ 9ſilibo tꝑalibo ꝑtinen⸗

tijs ad neceſſitatẽ tꝑaleʒ: licite q̊ tpalia pñt peti.¶ Pꝛe. di
cit Aug.de oꝛãdo deo ad ꝓbam.In his itaq; oĩbo incoloĩ⸗
tas hoĩs ⁊ amicicia ꝓpt᷑ ſeip̃a apetunt᷑.⁊ ſeqꝗt.iſia tñ habẽ
tur vt teneãt᷑:cũ nõ hñtur vt hẽant᷑.Et foꝛmam petendi ⁊
oꝛãdi iſta petẽ docet Aug.de pᷣmõe de mõte exponẽs illud
panẽ nr̃m qtidianũ dĩc.panis qͥtidianus dictꝰẽ quibo vite
neceſſitatẽ ſuſtẽtat.hec aug.⁊ ſic vt pꝛiꝰ. Pꝛe.viuẽ ñ poſ
ſumꝰſine iſtis.⁊ a noh nõ habemꝰ: neceſſario opoꝛtet vt
a deo poſtulemꝰ. Ad oppoſitũ.ſuꝑ illud pᷣs. Deꝰauꝛibo
nt᷑̃is audiuimꝰ.glo.ad tꝑalia nõ audit deꝰ.vt ab eo deſide
rent᷑ eterna.⁊ hec nõ ament᷑.ꝭ ſi petunt᷑:et videtur fruſtra
petunt᷑. Iniquitatẽ meditatꝰeſt in cubili ſuo.glo.nihil qð
extrinſecũ eſt a doo petamꝰ.ꝙ ſi petamꝰ:oſtiuʒ coꝛdis pa⸗
tet.turba malaꝝ cogitatõnũ videt ⁊ ſbintrat. hec gloſa.
Ex hac glo.patet duplex ↄcluſio.ex pᷣma ꝑte qꝛ omĩa tꝑa
lia ſunt extrinſeca.⁊ ita nõ ſũt petẽda. Pꝛet᷑.ex alia paꝛte
gloſe.qꝛ nihil petendũ eſt qð viã facit ad pctm.tꝑale ẽ hu⸗
iuſmodi. Pꝛe.greg.ĩ omeł.ſuꝑ illð.h̊ eſt pᷣceptũ meum
In domo dni ihu. deũ nrẽ̃m non querimꝰ: ſi in etermitatis
templo ꝓ tꝑalibo oꝛamꝰ.¶ Pꝛe.mat. vij.ſuꝑ illud.primũ
querite regnũ dei.glo.tanq; bona nr̃a.h apte oñdit iſta
eſſe petenda.etiã ſi neceſſaria:loqꝗt᷑ de tꝑalibp. Pꝛet᷑.ibi⸗
dem alia glo.in intentõe eternitas in vſu dʒ eſſe tꝑalitas:
& ſi illud or̃ diſcretiue: nõ dʒ eſſe in intentioe tꝑale.ſed ni⸗
hil petendũ eſt in orone.qð nõ ſit ĩ intentõe.⸗ Pꝛe. gloſa
interlinearis. pᷣmũ querite regnũ dei.diĩc.er qð nibi peti
tur.ᷣ tꝑale oẽ a regno dei ẽ extrinſecũ:qꝛ trãſitoꝛium ⁊ ca
ducũ:vt pꝛiꝰ.¶¶ Pꝛe.alia intlinearis ſuꝑ illð.pᷣmũ qꝛite
dicit.nõ iſia.ſi igi᷑ nõ pt regnuʒ:qð pʒ ꝑ textum qui dicit

—

an
ne
ſtn
ſra
noſt
ſtui
coe
n
itee⸗
tins
ſivt
non .

noe
um
pa⸗
toꝛ

w
di
loi⸗
abe
di
lud
vite
pof
etyt
nibo
ſide
ſtra
145
p
loſa.
ata
peue

pꝛimũ querite regnuʒ di. vbi peintelligit?:g& nunqᷓ.qꝛ non
ſimul:boc pʒ cũ intentõe ſil ferꝛi ad diuerſa ſit ĩpoſſibile.
Pꝛe.j.coꝛi.bonũ ẽ mibi moꝛi qᷓ vt gloꝛiã meaʒ ꝗs eua⸗/
cuet. et logtur apls ibi ᷣm glłiaʒ de accipientis tꝑalia 2 B

ab illis quibo pꝛedicabat.Ex qͥ videt᷑ ꝙ accipiendo tꝑalia

euacuaret᷑ głia.q̃re ſi tale nullo mõ eiſt petẽdũ ⁊c̃. ¶ Pꝛe ·
eodẽ capło ſuꝑ illud.deſponſatõ mibi credita eſt glo. ſi il⸗
la.q̃rite regnũ et iuſliciã eiꝰ:ne cũ illa q̃ritis.ſcilʒ tꝑalia:
nullo mõ auertamini. Aut ne duos fines ↄſtituatis ⁊ vnũ
ꝓter ſe appetitis. ſez regnũ:et iſta neceſſaria ꝓpter illð. S
ꝓter regnũ tm̃ dxebemꝰoꝑari.non ſolũ om̃ia cũ regno dei
tꝑalem mercedẽ meditari. hec glo.ex q̊ videt᷑ nec per ſe
nec etiã cum regno peteꝛe tꝑalia ebeamꝰ. Pꝛe. dam̃. di
cit. ꝙ oꝛo eſt aſcenſus intellectꝰ ad deũ et petuio decentiũ.
cũ & iſta tꝑalia deoꝛſum inclinẽt viliſſima ſunt 1 caduca
nullo mõ fũt petenda. Pꝛe. bug. de ſacr̃is.ꝙ ſacr̃a quia
coꝛpalia ſunt etſi nihil gre ↄtinerent: eſſent nobis occaſio

ruine.igit᷑ tꝑalia exqͥ occaſio ſunt caſus.nullatenus ſunt
petenda Rn. ad boc pot dici. ꝙ illa qᷓ ſunt tanꝙᷓ necia
ad vite ſubſidia a ſuſtentatõeʒ.ſunt petenda etiam nccio

Vñ aug.ↄtra fauſtũ ſcdo li.diſpenſatõnis noui ⁊ veteris
teſlamenti tro ſeruiũt ꝑ diuerſa et congrua tꝑa docẽti bo/
na tꝑalia et ab ipſo petenda. ratio aut hꝰmõi eſt. qꝛ qꝗᷓ diu
ſumus in hoc mũdo viatoꝛes. viã ↄplere non poſſumniſi
coꝛꝑe ſuſtentato.regnũ ſiliter nõ ↄſeqmuꝛ niſi via eypleta
a ideo neceſſe habemus tꝑalia a deo petere:qm̃ planum ẽ
ꝙ ille a nobis habere nõ poſſumꝰ.et hoc vt coꝛpꝰ ſuſtente
tur. ſu ſientatũ ↄpleat viam ſuã. tandem ꝑueniat ad gliaʒ
vt ſic qdð in vſuʒ venerit.ad illud obtinendũ qͥ fruendũ eſt
referat᷑. Vñ ſciendũ ꝙ cum aliꝗo petit᷑ tanqᷓ bonum ꝓpteꝛ
aliud: boc igit᷑ nullo mõ petendũ eſt tanq bonũ ꝓpter ſe H
Pter aliud. ¶¶ Pꝛe. eoꝝ q ſunt ordiata ad aliud. alia ſůt
imediate et ꝑ ſe oꝛdinata ad ſalutẽ:et ſunt magᷓ bona gẽa
ſcʒ et vᷣtutes qᷓ ſunt ad vitã ſpiritalẽ neceſſaꝛia. ⁊ hec toto

affectu ⁊ deſiderio ſunt petẽda. ſicut plane babet᷑ij. Coꝛ.

xij in glo. ſuꝑ petitõe apli de amotõe ſtimuli vbi dicit᷑ ſic.
Cũ ea q deus laudat et ꝓmittit ab eo petitis.ſecuri petite
illa em̃ ꝓpicio deo ↄcedunt᷑. Alia aũt ſunt ad finẽ oꝛdiata
ſů tm̃ ex ↄſeqᷓnti.vt ſũt bona coꝛꝑis qᷓ̃ mima ſunt m aug.
ideo nõ cũ magna ſollicitudine ſũt petẽda.ſᷣ̊ tanq huic
vite nccia. ꝓpꝛiũ em̃ melioꝛis magis ẽ eligẽdũ ſᷣm phᷣm.et
ideo ꝙᷓ coꝛꝑis et dei ꝙᷓ aie.⁊ ꝓpter hoc ſubdit ibidẽ glo.qñ
aũt tꝑalia petitis p̃ ceteris:cũ modo petite et cũ timoꝛe ei
omittite.vt ſi ꝓſint det:ſi ſcit obeſſe nõ det. qð em̃ ꝓſit vel
obſit medicus nouit nõ egotꝰ. hec glo. Vñ ſignãter dice⸗
bat dñe Math.vj. Nolite ſolliciti eẽ dicẽtes qð mãduca⸗
bimꝰaut qd bibemꝰaut qͥ opiemur. Hec eĩ oĩa gẽtes ing⸗
rũt.ſcit eĩ p̃ ṽ qꝛ oĩibo his indigetis.lñ nõ ꝓhibet dñs
gn hec petamꝰ:qꝛ his oĩbo indigemꝰ:cũ et ante paꝝ panẽ
qtidianũ petere a patre nos doceat. Sed vult vt nõ ſollici
te petamꝰ.ſed magis regnũ dei ⁊ tanꝙᷓ magis neceſſariuzʒ
vt ſcʒ iſta non ſimpłr ſed ꝓut expediũt ad coꝛpoꝛio ſuſtẽta
tionẽ ſiue viatoꝛis:id aũt ſimpłr videlicet ipᷣm regnum et
iuſticiã tanq; imediatũ ꝑ quod ꝑueniẽ ad regnum. Ende

glo Math. vj. Sit intentõne eternitas:et in vſu tꝑalitas

Vñ greg. in omel. ſuꝑ boc eſt pᷣceptũ meũ dicit ſic. ecce ali
us in oꝛone petit vxoꝛẽ. alius villaʒ petit:aliꝰpoſtulat ve/
ſtem:aliꝰdari ſibi depcat᷑ alimentũ.et quidẽ cũ hic deſint

ab om̃i petenti:iõ petẽda ſunt.ſ̊ memiſſe debemꝰ ꝙ ex mã⸗

dato eiuſdẽ nr̃i redemptoꝛis accipimꝰ. Pꝛimũ querite re
gnum dei et iuſticiã eiꝰ.et hec oinnia adijcient᷑ vob.et hec
itaq; a ihu petere nõ eſt erꝛare:ſi tñ non nimie petant᷑.no⸗
r 5 ker tõnes videamltẽs chaꝛiſſimi.et qð ad ſalutẽ
m ꝑtinet a deo petamꝰ.i.gaudia ſalutis eterne po⸗
ſtulemꝰ. hec Greg (ESümnatohisi⸗ eſt. ꝙ ſimplr ave
do et ꝑ ſe ſpũale a dñd et ſolũ ⁊ ꝑ ſe petere debemꝰ.⁊ hoc ẽ
qꝛ qð petituꝛ:ſuꝑius et ꝑſectius dʒ eſſe reſpectu üliꝰ ꝗ pe⸗
rit.et ↄſtat ꝙ ſpiritus humanꝰqͥ nullũ tem ꝑale eſt excellẽ⸗
tius.̊ ſolũ ſpũale.tꝑale aũt petere ↄceditur qñ indigemꝰ
ſicut ſuꝑius tactum eſt.hoc em̃ cuiuſdam imꝑfectionis eſt
non ꝑfectõnis.i on em̃ ꝓhibet dũs ꝙ non petawus:̊ ne

.cC.

ſolliciti ſumꝰnec nimis obnire petamꝰ. rõ at᷑ qꝛe nos dñs
retrabit ab iſta ſollicitudine ſine intentõnis nimietate. pẽ
q̃druplex aſſignari.Pꝛima ẽ qꝛ ꝓpter nimiã ſollicitudieʒ
animi ſecꝛetũ ꝑturbat᷑. Alia qꝛ via vicijs parat᷑.teĩcia ga
eternoꝝ deſideriũ remittit. quarta qꝛ animꝰab eiſdẽ auer
titur· Srimũ et ſcdᷣm innuit glo.ſuꝑ illud pᷣs. Inigtatem
meditatꝰeſt in cubili ſuo.q dicit.nihil a xeo extꝛinſecũ pe
tamꝰꝙ ſi petimꝰ:oſtiũ cordis noſtri pʒ.eccce ſcðm ſcilʒ in⸗
troitus vicioꝝ.· et ſeqtur. turba malaꝝ cogitationũ videt
⁊ ſubintrat.ecce pꝛimũ.ſ.ꝑturbatio mẽtio.Terciũ ðᷣo dat
intelligere.glo.ſuꝑ illud pᷣs. Deꝰauribo nr̃is audiuimꝰq̃
dicit.ad tꝑalia nõ audit cus: vt ab eo deſiderent᷑ eterna:
bec nõ ament᷑· vbi plane ĩnuit glo.ꝙ nimia intẽtio ad t⸗
rena: ðᷣſideriũ minuit etnoꝝ. Quartũ dat intelligẽ glo.
j.Coꝛĩ.ix.ſuꝑ illud.diſpenſatio mihi credita . illa ſcilicz
ſpũalia qᷓratis.ne cũ iſta ſeʒ tꝑalia q̃ritis:illinc auertamĩ
hec glo. His viſis ſuſtinẽdo ꝙ tꝑalia ſũt petẽda:facilit᷑ ꝑt
rñderi ad obiecta ſic.qꝛ om̃es ille auẽtes et rönes que p,
bent ꝙ tꝑalia nõ ſunt petenda verũ cõcludũt ꝓprie et ꝑ ſe
loquendo.Alie aũt que ↄtrariũ ocludũt verũ ↄcludũt ᷣm

.

ꝙ tꝑalibo bʒ viatoꝛ ſuſſẽtari atq; ad regnũ ꝑueniꝛe. ¶ Av
pꝛimũ obm de glo. ſuꝑ illud. De? auribo. dðm ꝙ glo. nõ
dicit ꝙ tꝑalia ſemꝑ petentib denegent᷑. ſic oꝑtet intelligi
Si aũt tꝑalia denegant᷑.boc facit dñs ꝗpter deſideriũ et⸗
noꝑ:et vt animBa tꝑaliũ amoꝛe retrabat᷑.⁊ ita illa rõ non
ocludit.4 Ad aliam glo.ſuꝑ illud pᷣs. Inigtatem medita
tus eſt. dᷣm ꝙ loqꝗtur ↄtra nimis obnixe petentes.2 B ptʒ
intuenti · ¶ Ad verbũ Greg. ſilr ptz rñſio. qꝛ nõ negat quĩ
poſſimus tꝑalia petere:ſed dicit ꝙ nõ ſunt impoꝛtune pe⸗
tenda qð dimittebat᷑ in opponendo. Uñ ſüt bec vᷣba greg.
in domo dñi ihm ñ qrimꝰ:ſi ĩ eternitatis tẽplo impoꝛtune
ꝓ tempoꝛalibo oꝛamus. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ nibil ext
regnũ petit᷑.verũ eſt tanꝗᷓ pꝛimo.et ꝓpter ſe ſiue pᷣncipałr
ibi tñ petere vt coꝛpꝰſuſtentet᷑ vt poſſet ꝑuemre ad regnuʒ
nõ negat᷑. Eodẽ mõ rñdendũ eſt ad terciũ argumentum.
Ad illud apli.bonũ eſt mibi moꝛi.ex poĩt glo.ſic.ſi acci⸗
pereʒ opportune æ indiſcrete vel vt finem. iſto mõ tꝑalia
petẽda nõ ſunt. .Ad aliud qð obr alia glo. diſpenſatio
odem mõ rñdendũ eſt impoꝛtune vel vt in finez. et hoc pʒ
intuenti gloſaʒ. 4 Ad illud qð obr̃ de Dam̃.qꝙ oꝛatio ẽ pe⸗
titio decentiũ. tꝑalia aũt viliſſima et cad uca. Dicenduʒ ꝙ
om̃is creatura reſpectu pᷣncipij de q; ſcʒ nihili. vanũ eſt et
caducũ.inqᷓ tum tn a do eſi:ad deũ eſt. et bonũ eſt. nõ de⸗
oꝛſum inclinansſᷣ deũ poti quodãmodo repñtans. iſta
via peti poteꝛit om̃e illud qꝗð ad ipᷣm oꝛdinat᷑.tale autẽ eſt
tꝑale ꝓut eo habet viatoꝛ ſuſtentari .4 Ad illud qð obijci⸗
tur. ꝙ ſunt occaſio ruine.dðm ꝙ omis creatura x ſe bo⸗
na eſi.⁊ ꝙ occaſio ſit ruine. hoc nõ eſt de ſe rõne abuten/
tis. Vñ tꝑalia nõ ſunt ruine canſa. licʒ materia. nec occaſi
ones ſiue occaſio actiue.ſed paſſiue potiꝰ:quia tũc eẽt oc⸗
caſio ome ducẽs in teũ iſla via inꝙtum bona eſt et a deo.
Vñ Aug. de li. ar. Ve qui derelinquunt te ducem⸗ ober⸗
rant in veſtigijs tuis.ꝗ nutꝰtuos ꝓ te amant:et obliuiſcan
tur quid innuas. Eñ argumentũ illud nõ ↄcludit ꝙ tꝑa⸗
lia nõ ſunt petenda.ſed ꝗ abutit᷑ et foꝛmat ſibi occaſionez
ruiine in illis: non debet illa petere.

Articulns ſecundus

Onſeq̃nter querit᷑vtrũ liceat oꝛare ꝙ malũ.ſ.
ene eneniat ꝓximo.ſcʒ inimico. Oꝛ ſic: videt᷑.
ſuꝑ illud.vltio ſanguĩs ſeruoꝝ tuoꝛuʒ. glo.vltio temꝑalio
vt eternã euadãt. ̊ ſi ꝓpbeta vltionẽ iuſſe petebat nõ eter⸗
nam ſ tꝑalem: g et nos ſilr poſſimvt videt. ¶ Pꝛetr. dicit

ibi p̃s. redde vicinis noſtris ſeptuplũ in ſinu eœum. Glo.

ſeptuplũ ꝑfectioneʒ pene ſignificat.petebat ergo vt ꝑfecte
puniret᷑. vt pꝛius. Mꝛe. Apoc.vj. petunt ſcti vindictaʒ
vſq;quo dne nõ vindicas de his qui habitant in terꝛa. er⸗
go ſi nõ babemꝰ magis oꝛdinatã caritatem q̃ ipſi:igitur
poterim petere illud ideʒ. 4 Pꝛe. ideʒ petebat Hiere. xj.
videã vltionẽ tuã ex eis.tibi em reuelaui cauſam meã.lo⸗
quitur de inimicis ſuis.et ſibi aduerſantibo.̊ nõ ẽ maior
2* 7
—

=S

e

*

caritas in vobis qᷓ fuerit in ꝓpheta.. Pꝛe.Judic.xvij.pe
tijt ſamſon p amiſſiõe duoꝛũ luminũ a tro te inimicis vl⸗
tionẽ.l Pꝛe.iu ſticia h̊ exigit vt mali puniãt᷑. ſ̊ bñ licet pe
tere qð iuſticia ſiet vt videt᷑.¶¶ ꝛe.illud pᷣs. Rectos decʒ
collaudatio.dĩc glo.ꝙ iuſtꝰeſi ꝗ vult qð de vult.ſᷣ ſcio de⸗
um velle h̊ ꝙ mali puniant᷑: qꝛ hoc regrit ſua iuſticia que
nullũ malũ relinꝗt impunitũ.ꝗᷓ teneoꝛ illud velle ſic tene.
oꝛ eſſe iuſtus.Gᷣ om ñ iuſius eſſe mereoꝛ licite poſſũ
Cont᷑.yſið.de ſum.bo.li.ij.c.vij. Qui ledi
iſtat oꝛare p ledentibo. alioꝗn iuxta tri ſniam
peccat qui ꝓ inimicis nõ oꝛat.ex hac auẽte patʒ.ꝙ inimi⸗
cis bona debemꝰimpcari.alioꝗn peccabimꝰ:&̊ multofoꝛ:
tius peccabimꝰ. petendo ꝙ male pene eis eueniãt.4 Pꝛe.
Aldath.v.ſuꝑ illud.nõ reſiſtẽ malo.diĩc glo.pꝑfecta eſt pax
nullã velle vindictã.quã facit gr̃a euãgelica qᷓ iubet.nõ eĩ
nihil mali reddi:bᷣ nec reſiſti. vt ſuſtineat᷑ malũ:bonũq; re
pendat᷑.Ex hac auẽte hꝛ.gr̃a euangelij nullaʒ vult vindi⸗
ctam:q̊ omis petẽs vindictã videt᷑ a gra euãgelij diſcoꝛda⸗
re.talis aũt eſt ꝗ oꝛat vt ꝓximꝰincurꝛat malu pene: igitur
talis male oꝛat.¶¶ Pꝛe.ex fine glo.hr.ꝙ malũ dʒ ſuſſine⸗
ri et vlteriꝰbonũ rependi.ↄtrariũ cuiꝰfacit ꝗq ꝓxiwo petit

malũ.qꝛ quantũ ẽ de ſe optat vt malũ inferat᷑.q̊ vt prius.
Pꝛe. ꝓ eo qð otrariat᷑ pᷣcepto dñi nullatenꝰ ẽ oꝛãdũ.ſed

petẽ ꝓximoꝝ punitõeʒ ẽ hmõi:qꝛ MMath. v. diligite inimi
cos vros:caritas em̃ oia ↄdonat. SOre.ibidem dĩ.oꝛate
ꝙ ꝑſequẽtibo ⁊ calũniantibo vos.q̊ debemꝰ eis bona imp̃ᷣ⸗

cari:nullatenꝰ malum. 4¶ Pꝛe. ipin xpᷣm in oꝑibus rirtu

tis de bemus imitari.ſ̊ ipſe ꝓ ſuis crucifixoꝛibo oꝛauit nõ
vt punirent᷑:g̊ ⁊c.¶ Pꝛet᷑.glo.NMath.v. Eſtote ꝑfecti ſic
pf veſter ꝑpfeciꝰeſt. Cumulꝰꝑfectõios ẽ diligẽ inimicos et
oꝛare ꝓ eis:ſicut ⁊ xpᷣe fecit.¶ Pꝛe.ſi oꝛo ßᷣm Aug. eſt piꝰ
aſfectꝰmentis in deũ directus.vbi aũt vidicta querit᷑ nul⸗

la videt᷑ pietas: videt᷑ ꝙ vindictaʒ querẽ ſiue malũ ꝓxio
oꝛoni repugnat G Kn. ad hoc põt dici.ꝙ petere a domi⸗

no qð inferat alicui malum pene:põt fieri. aut illi qui eſt

eyxtra ſtatum vie:aut in via.ſi extra qñ amplius nõ ẽ polſ⸗
ſibilis ad ſalutẽ.ĩmo ⁊ in ſtatu illo in quo dʒ accipeꝛe ſᷣm
merita.et hoc ſᷣm rõnem ſiue exigentiã diuine iuſticie: ſic
licitum eſt petere.et hoc modo petunt ſancti.diuine iuſti⸗
cie ↄgaudentes. Pſal.Letabitur iuſtꝰcũ viderit vindictaʒ

⁊c. Si aũt eſt in ſiatu vie et adhuc poſſibilitas ad ſaluteʒ

gaut optamꝰei malum:eut qꝛ iuſte inflictũ. Pꝛimo mõ eſt
malum.ga malũ inqtum malum nunqᷓ alicui optare nec
petere debemꝰ.tum qꝛ nõ licet nobis petere: tũ qꝛ non de⸗
cet deum dare. vñ Gꝛeg. et habet᷑.ij.moꝛał.Sciendum q;
omnis hõ pcto ſubiacet:ꝗ hoc petit a deo fieri quod oĩno
facere nõ põt:vel ſi ppt minime vecet.Scðo aũt mõ malũ
eſt petere.qꝛ iuſte inflictum. hoc adhuc põt eſſe.aut ꝓpter
expeditõnem ꝓprie vindicte:et iſto modo ſiłr nõ licet.quia
iam nõ queremꝰ dei honoꝛẽ.ſed ſatiſfacere ꝓpꝛie im patien
tie et libidini.hoc mõ multi qñ non pñt de inimicis vindi
cari.vel eti nõ audent.quia nõ curant vndecũq; malum

eueniat eis dicũt. Oñe vindica me. de tali oꝛone Heda in
omelł.quedã eſt oꝛo que peĩ̃m facit.ſed bene oꝛat ꝗ oꝛando
teum querit. hic a terꝛena ad celeſtia pgrediens.verticeʒ

curie ſublimioꝛis aſcendit.qui vᷣo oꝛant pro honoꝛe. aut

cerie de in imici moꝛte ſollicitꝰ obſecrat: ipſe ĩ infimis ia⸗

cens viles ad drũ pᷣces mittit. Si vᷣo ꝓpter executõeʒ diui,/
ne iuſticie.hoc adhuc eſt.vel quia iuſtu: vel quia vtile. Si
quia iuſtum adhuc non licet: quia adhue durat tempus

miſerendi. Durat em̃ miſcdia qꝙdiu pctoꝛes ſunt in via.et

hoc qꝛ ſᷣm Aug. de nemine deſꝑandũ eſt dum eſt in via.ſᷣ
ſuꝑ eos magis debemus deſiderare et petere miſcðiaʒ in
cõuertendo ꝙᷓ iuſticiam in puniendo.et huic ↄcoꝛdat glo.
AMdath. v. ſup illud. Eſtote ꝑfecti ⁊c.Cumulꝰ ꝑfectõnis ẽ

diligere inimicos. et ꝓ eis oꝛare ſicut ⁊ xp̃c fecit.⁊ conſtat
