ſtris cõpugimini.Glo.vt extracto veteri homĩe ꝑ pnĩaʒ
ſacrificiũ iuſticie ſᷣm regeneratõʒ noui homĩs offeratur
deo.Ex hoc ptʒ.ꝙ illud quod operatur ad extinctionem
peccati:oꝛdinat᷑ ad illud ſiue illa quibus fit recõciliatio
co.deo auteʒ ꝓpꝛie reconciliatur ꝑ refoꝛmatõʒ imagĩis
defoꝛmate.hec aũt reconciliatio fit ꝑ fideʒ ⁊ alias virtu⸗
tes.igit᷑ ⁊c.¶ Ieem Act᷑.xx. Fide purificãs coꝛda eoꝛũ.
fides igit᷑ purgat peccata:⁊ hoc qtum ad culpaʒ. igit᷑ ſi
fides precederet virtutem penitentie in penitente:penitẽ
tia non tollerẽtur peccata ſed fide.ſimiliter aliqua alia
virtus.nulla enim virtus ſecum ꝑmittit peccatum: ⁊ ita
penitentia non tollerentur. Cuius contrariũ diẽ̃ ꝗſido.
in libꝛo de trinita.Sicut in baptiſmo omnes remitti vel
per martirium nulli credimus peccatum imputari: ita
penitentie compunctõne fructuoſa fatemur deleri pecca
ta.lacrime enim penitentium apud xeum pro baptiſma⸗
te reputant᷑.Ex his videtur ꝙ penitentia ſit ꝑrima vir⸗
tus in conuerſis ad deum per penitentiaʒ. ꝙ¶ mMReſpõſio.
Aliquid dicitur prins alio dupliciter.vel ſᷣm ſubſtãtiã:
⁊ ſic onines virtutes ſimul ſunt:quia ſimul infundũtur.
vel ᷣm vſum: ⁊ ſic virtus eſt prius virtute. Põt ꝗ̊ dici.ꝙ
ſicut motus penitentie prioꝛ eſt in preꝑatõne penitentis
ad grãm ꝗpꝛie loquendo.preꝑatõne dico meritoꝛia de cõ
gruo.ſic virtus penitentie ꝓpꝛie loquendo prioꝛ ẽ ĩ tollẽ⸗
do peccatum cõmiſſum.ꝙ auteʒ motus penitentie ſcʒ do⸗
loꝛ ſiue attritio efficacius preꝑat qꝙᷓ; motus aliaꝝ: patet.
quantũcunq;.n.quis cognoſcit penas debitas peccatis
⁊ conſideret inſtinctu fidei: nunqᷓ ex conſideratione veil
cognitione tali preparatur ad gratiam. meritoꝛie di⸗
co ſcilicet de congruo: immo niſi aliquid ſequatur ad
boc magis fit culpabilis. vnde efficitur multo remo⸗

z:
r.
i⸗
c
lo⸗
1
tet⸗
hns

N9

0

Mueſtio

tioꝛ a gratia. Pret᷑ poſito ꝙ ex inſtinctu fidei cognoſcit
ſe debitoꝛẽ pene.⁊ ex h̊ incutiat᷑ ſibi timoꝛ quãtũcũq; affi
ciatur timoꝛe ſi ſit ibi ſtatus:nõ ex hoc magis pꝛeꝑat᷑ ad
grãm.deſperati.n.timẽt maxime: vnde timoꝛ iſte ĩ nullo
eſt illis preꝑatoꝛius gratie de merito congrui.ᷣ qñ atte⸗
rit᷑ de peccato affectio doloꝛis ſiue attritio preꝑat illum
ad gram:ſicut igit᷑ dictum eſt: motus pnie ꝓxime ⁊ ꝑſe
diſponit ad grãm.qꝛ ante illum nõ eſt preꝑatio congrua
ſuſceptioni gratie.ſilr eſt de virtute pnie que data eſt ad
remiſſionẽ culpe.vnde dici põt.ꝙ in releuatione a lapſu
pniĩa eſt in numero virtutuʒ. ꝓpter h̊ diſtinguit᷑ ouenient᷑
prioꝛitas in virtutibo qᷓtum ad vſum.qꝛ aut notat᷑ pꝛioꝛi
tas virtutis qᷓtum ad imaginis infoꝛmatõʒ:2 ſic nõ ẽ pe
nitentia pꝛioꝛ ſ̊ potius fides vel caritas.aut ſᷣm imagis
refoꝛmationeʒ ſiue reꝑationeʒ:⁊ ſic pnĩa ẽ prima.4l! Ad
illud & qð primo obijcit᷑ in ↄtrariũ.ſ.ꝙ viuere eſt actus
fidei qui eſt actus primꝰ. Dicendũ ꝙ etſi viuere ſit actꝰ
primus viuentis inqꝗᷓtũ talis: pᷣcedit tñ alius ſcʒ viuifi⸗
candi qui eſt ꝓpꝛie pnie inqtum eſt gratia vel virtꝰ.vnð
dicit᷑ medicamentũ.ſido.li.de tri.Pnĩa eſt medicamẽ
tũ vulneris.Pret᷑.dicit᷑ regeneratio hoĩs ĩ glo.ſuꝑ illð:
In cubilibo reſtris compugimĩ.vnde ſicut eſt regenera⸗
tio quedam ꝑ baptiſmũ:ſic eſt quedã ꝑ pnĩam.ſᷣ ꝑ bapti
ſmũ extinctione oꝛiginalis: ꝑ pnĩam extinctõne actuał.
Pret᷑iuſtus nõ dicit᷑ viuere ex fide:quia fides pᷣrogati⸗
uam bz qtuz ad effectum vite reſpectu aliaꝝ virtutũ.ga
hoc potius caritas eſt que ꝓpꝛie vnit aiam cum ſua vita
ſcʒ deo.bᷣ hoc dicit᷑:qꝛ vita eſt merces fidei.vñ Roma.j.
Juſtus ex fide viuit.Glo.nõ vita iſta que pñs eſt: ſed fu
tura.i.eterna que eſt merces fidei.merces.n.fidei eſt vi⸗
cere qð credimus.⸗:! Ad hoc qð obijcit᷑. ꝙ fides eſt fun⸗
damentũ oĩm bonoꝝ. Dicendũ ꝙ inqᷓtum ꝑlicit cogniti
uam:ſubſternit᷑ alijs virtutibo que ꝑriciunt affectiuaʒ ⁊
oꝑatiuam.ↄgnitio.n.fidei intellectiua:precedit inclina⸗
tioncʒ ad bonum in affectiua ⁊ executõzʒ oꝑatõis in oꝑa
tiua.on igit᷑ dicit᷑ fides fundamentũ oĩm bonoꝝ quia
prioꝛ ſit alijs in aĩa:quaſi ſuꝑ quam alie fundant᷑.ſed qꝛ
modũ hʒ fundamenti q;tum ad bhoc ꝙ actus illius quaſi
actibo aliaꝝ ſubſtermt᷑.¶ Ad quod obijcit᷑.ꝙ fides eſt cã
nmoꝛis ⁊c̃. Dicendũ ꝙ ex h̊ non ſequit᷑ ꝙ fides ſit prioꝛ.
ſicut nec motus fidei prioꝛ eſt in merito:ſᷣ ecõueꝛſo ſicut
tactum eſt. quia ſicut motus pnĩe preꝑat merito de con⸗
gruo ⁊ eſt primus in preꝑatione hmõi quod nõ facit mo
tus fidei in ꝓpoſito.ſimiliter gratia vel virtus pnie ẽ p⸗
ma in reconciliatõne cum deo ꝑ remiſſioneʒ offenſe. Elel
poteſt dici ſicut dicit Hugo.In affectu ẽ ſubſtàtia fidei:
in cognitione materia.Cum aũt fides infoꝛmis efficitur

foꝛmata:bhoc nõ eſt rõne illius ꝙ erat in cognitione:h̊ eiꝰ

ꝙ erat in affectu. vᷣ rõne illius n fuit cauſa timoꝛis ⁊ ita
nec cauſa pnĩe:vᷣ rõne eius ꝙ eꝛit in cognitõne.ꝓpt᷑ q̊ nõ
ſequit᷑.ſi motus fidei qtuʒ ad hoc preceſſit motũ pnĩe:q;
habitus debet habituʒ precedere.habitus.n. ꝗꝓpꝛieẽ re⸗
ſpectu illius qdð fides eſt ſubſtantiałr ſiue foꝛmałr.⁊ lo/
quoꝛ de habitu gratuito.¶ Ad hoc qð obijcit᷑. ꝙ motus
ſpei pꝛecedit motuzʒ pniĩe.igit᷑ habitus habitũ.Dicenduʒ
ꝙ motus ſpei infoꝛmis precedit motuʒ doloꝛis infoꝛmis
ſiue attritionis.ſᷣ̊ econuerſo eſt de habitibo: dico qᷓtũ ad
oꝛdinẽ nature.quia lʒ ſimul infundant᷑ vuꝛtus ſpei⁊ vir⸗
tus pnĩe:tñ habitus quo tollunt᷑ peccata ſcʒ gꝛa ſiue vir
tus pnie precedit illum habitũ quo expectant᷑ bona futu
ra ex meritis.habitus.n.gratie vel virtutis vnde ẽ ꝙ ꝗs
non eſt in culpa moꝛtali:eſt ratio expectatõis futuroꝛum
bonoꝝ · Ad hoc aũt vt ad precedens oꝛdinat᷑ expectatio
bhmõi.vnde Math.iij. Pnĩaʒ agite. Glo. pnĩa precedit:
ſequit᷑ ꝓmiſſio regni.qui vere penitet punit in ſe preteri
tos erroꝛes.deinde erigit aĩam ad celeſte regnũ.hec glo.
ſᷣ erectio eſt ſpei:vnde pʒ qdð ſequit᷑. Dicendũ igit᷑ ꝙ ĩ via
releuationis a lapſu ſemꝑ prius eſt quo fit ibi eleuatio:
F quo fit ꝓgꝛeſſus releuati.ꝓpter hoc in reꝑatõne ipᷣius
penitentis que reꝑatio fit ꝑ releuationeʒ a lapſu ⁊ ↄiun
ctione cum primo:prioꝛ eſt virtus pnie qua fit releuatio

6

ꝙᷓ alie virtutes quibꝰ fit coniũctio cum ſummo bono. vñ
virtus pnie prioꝛ ẽ in hac via qꝙᷓ; fides ⁊ ſpes.q Ad aliud
quod obijcit᷑.ꝙ ſicut in motu coꝛꝑali ſimiliter ĩ motu ſpi⸗
rituali prioꝛ eſt motus ad terminũ ⁊c. Dicendũ ꝙ ſicut
qnq; in motu coꝛꝑali terminꝰ a quo eſt motus:eſt inclu⸗
dens ipᷣm mobile ſiue qd mouet᷑.⁊ tũc prius natura ⁊ eẽ
eſt motus a termino qᷓ; ad terminũ.ð.g.aliquis exñs in
domo vadit ad eccleſiam. pᷣmo neceſſario exit de domo qᷓ;
ꝓgreditur ad ecciaʒ. Qñq; terminus a quo:eſt motꝰ nõ
includẽs mobile ̊ ſolum terminus tunc a termio a qͥ in⸗
cipit motus:ſic eſt in motu ſpũali.vnde in ꝓgꝛeſſu a ſta/
tu culpe ad ſtatum ꝓfectus in meꝛito:culpa nõ eſt ſolum
et terminus a quo ꝓgꝛeditur:̊ eſt vt terminus includẽs
illum qui ꝓgredi debet. vnde ante ꝓgreſſum neceſſariꝰẽ
exitus a termino.i.a culpa.exitus auteʒ iſte eſt ꝑ gratiã
ſiue virtuteʒ pnĩe: ꝓgꝛeſſus ſit ꝑ alias vitutes.vnð pᷣoꝛ
eſt pnĩa alijs. Pret᷑.in hoc motu auerſio a termĩo prece⸗
dit cõuerſioneʒ.vnde illud quo fit auerſio precedit illud
quo fit conuerſio.oꝑtz enĩ auerti a bono cõmutabili an⸗
teqᷓ cõuertat᷑ ad incõmutabile. vnde reuerſio vel auerſio
precedit conuerſioneʒ. Hiere.iij. Conuertimi filij reuer⸗
tentes ⁊ ſanabo auerſiones veſiras. Ad hoc g̊ qð dicit᷑.
ꝙ in motibus vbi prima eſt intentio ꝓgrediendi ad ter⸗
minũ.prioꝛ intentione ⁊ natura eſt motus ad terminuʒ
q a termino.Dicendũ ꝙ hoc non eſt verum vbi motus ẽ
a termino includente.ibi enim motus egreſſus de conti⸗
nente prioꝛ eſt natura ⁊ eẽ ꝙᷓ motus ad terminũ.genera⸗
liter igit᷑ intelligendũ eſt. ꝙ ſicut in ꝑpetꝛatione peccati
eſt motus auerſionis ⁊ conuerſionis.ſiłr in reꝑatõe pec
cantis a peccato eſt motus auerſionis ⁊ ↄueꝛſiois.Et ſiẽ
in perpetratione peccati cõſummatio peccati eſt ex auer
ſione:ſiłr in repatione peccatoꝛis conſummatio reꝑati⸗
onis eſt a conuerſione.oĩno igit᷑ habita comꝑatõe virtu⸗
tum ad motum auerſionis prioꝛ eſt pnia. habita com ꝑa
tione ad motum conuerſionis qua conuerſione reꝑatur
imago defoꝛmata:prioꝛes ſunt alie ſcʒ fides ſpes ⁊ caxi/
tas. Iſtis enim virtutibo ſiue gratia iſtarum virtutũ cõ⸗
uertit᷑ aĩa ad pꝛimã veritatẽ maieſtatẽ ⁊ bonitatẽ.ex qua
ↄuerſione reꝑatur imago.
Mueſtio.lvij. de peniten
tia d effectum.

Oſt hec queꝛitur

pnĩa qᷓtum ad effectũ.Circa qð pln⸗
a. Primo.vtꝝ peccata dimittant᷑ ꝑ pe
nitẽtiã. Secũdo. vtꝝ pnĩa vniuſcuiuſqʒ
culpa deleat᷑. Tercio.vtrũ ꝑ pnĩam tol
lat᷑ reatus.Quarto.vtꝝ tollãt᷑ reliquie peccatoꝝ.Quiĩ⸗
to.vtꝝ neceſſe ſit penitentẽ reſurgere in tanta gr̃a a quã⸗
to cecidit.Sexto.vtꝝ pnĩa reſtituat omĩa ablata.Septi
mo.vtꝝ ſine pnĩa virtute poſſit eẽ ſalus. Octauo.vtrum
ſine ꝑni it gleri culpa.

1
lembꝛuz pꝛimũ

Irca primũ querit᷑ ſic.vt dicit Augꝰ. Pe⸗
nitẽtia eſt res optima ⁊ ꝑfecta:q̃ omẽs de⸗
fectus reuocat ad ꝑfectũ.q̊ peccata dimit⸗
tant᷑ ꝑ pnĩam. 4l Item.iij · Math. Pniĩiam
agite. Glo. prima virtus eſt ꝑ pnĩaʒ ꝑimere veterem ho⸗
minẽ.igit᷑ ꝑ pniaʒ ꝑimit᷑ vetus homo.ſ&̊ vetus hõ ẽ habi⸗
tus peccatoꝝ ſiẽ dicit glo.Coloc.iij. Exuite veteꝛẽ hoĩeʒ
4Itẽ Luc̃.v.õ veni vocare iuſtos ̊ pctoꝛes ad pnĩaʒ.
h fruſtra eẽt hec vocatio mſii ꝑnia eẽt pctoꝛibo cã releua⸗
tõis a pcto.Cõtra.x.ad Heb. Volũtaꝛie peccãtibo no
bis poſi acceptã noticiã veritatis:iã nõ relingt᷑ ꝓ pecca⸗
tis hoſtia.igit᷑ peccãti volũtarie nõ relinqt᷑ ad offerendũ
co ꝑ qð poſſit deo recõciliari.ſᷣ punire ſe ꝑ pnĩaʒ eſt of
ferre ſe eo:Fᷣm ꝙ dicẽ pᷣa.Sacrificiũ deo ſpũs ↄtribula⸗
tus.igit᷑ ꝑ pnĩaʒ q̃ hõ punit ſe ⁊ offert ſe deo: nõ pᷣt deo re
cõciliari:igit᷑ ꝑ pnĩaʒ ñ dimittit᷑ pcẽm.q. Item Olr in

—

Non viſitabo filias veſtras cũ foꝛnicate fuerint.ſed ſine
tci viſitatione nulla pnia hʒ efficientiaʒ. ꝗ Item ꝓuer.
xrviij. Qui puerſis graditur vijs:cõcidet᷑ ſemel. Semel
auũt dicit᷑ cadere qui irreꝑabiliter cadit.igit᷑ vt videt᷑ qui
cadit ꝑ culpam: irreꝑabiliter cadit. ¶ Item virtus pnie
finita eſt:offenſa dei infinita. igit᷑ vt videt᷑ virtus pnie nõ
ſufficit ad delendũ culpam ex diuina offenſa. 4 Ztẽ ma⸗
ioꝛ eſt offenſa bomis peccãtis qᷓ; angeli. igit᷑ ſi offenſa an
geli eſt irremiſſibilis ⁊ hoc ꝓpter magnitudineʒz culpe:⁊
homis ſimiliter erit. O: maioꝛ eſt offenſa homĩs qᷓ ange
li:videtur ſic vt dicit Anſel. Vnuſquiſqʒ peccãs moꝛta⸗
liter vult eſſe equalis deo.ſᷣ peccatũ angeli fuit ꝙ voluit
eſſe equalis dro. Sed angelica creatura media eſt inter
deum ⁊ homĩeʒ.eſt.n. naturaliter ſilioꝛ deo.vnde hõẽ re
motioꝛ ſᷣm naturam qᷓ; angelus.igit᷑ voluntas q̃ vult eſſe
equalis deo ex maioꝛi ſuꝑbia ꝓuenit:qᷓ illa q̃ angelłꝰ vo⸗
luit eſſe equalis.maioꝛis.n.ſuꝑbie indiciũ eſt:ſi ĩignobił
nſpiraret ad regnũ qᷓ; ſi nobilis¶ Rñnſio.ꝙ pnĩa releua
tur penitens ⁊ reꝑatur ad priſtinam mundiciã. vñ Aſi⸗
doꝛus in li.de trini.ca.xvj.ꝗſaias dicit.lauamĩ ⁊ mũdi
eſtote.lanetur itaq; ⁊ munus eſt:qui pᷣterita plangit ⁊
ſlenda iterũ nõ ↄmittit.ſᷣ ↄſtat ꝙ hec ſunt opera peniten
tie.igit᷑ oꝑibuo pnĩe releuat᷑ homo⁊ reꝑatuꝛ ad priſtinã
mundiciam.¶¶ Ad illud igit᷑ qð obijcit᷑.ꝙ volũtarie pec⸗
cantibo nobis non relinquit᷑ ꝓ peccato hoſtia. Dicendũ
ꝙ boc intelligit᷑ de hoſtia x-pᷣo.i.de immolatiõe xpᷣi. vnde
glo.ibideʒ.non iterum ĩmolabit᷑ xrpᷣus qui eſt boſtia pro
peccatis.i.non relinquit᷑ locus ſecũde hoſtie.ſicut in ve.
le.datum eſt ſepe offerre hoſtias ꝓ peccato.nõ.n.iterum
immolandus eſt ꝓ peccato.qð ſemel factũ eſt: ⁊ ſcdᷣo ñ ẽ
opꝑꝰ.ſ̊ magis opꝰ ẽ manẽ ĩ fide ⁊ ſpe.qð ſi nõ facis:iudi⸗
ciũ dãnatois te expectat niſi ꝑ pniaʒ renouaꝛis.hec glo.
4Al Ad alið.nõ viſitabo filias veſtras ⁊c. Sicendũ ꝙ ex
boc non ſequit᷑ ꝙ penitens nõ poſſit reſurgere te pct᷑o ꝑ
pnĩam.quia predicit᷑ eoꝝ malicia ſiue obſtinatio: ꝓpter
quam nõ viſitabat᷑ a dño.ſi auteʒ preꝑaſſent ſe:dñs viſi
taſſet illas.vnde ex verbo illo non ſignat᷑ ꝙ nõ poterant
ꝑ pnĩam releuari:ſᷣ ꝙ non releuaꝛent᷑.⸗¶ Ad illud ꝓuer.
NQui pꝑuerſis graditur vijs cõcidet ſemel.Intelligi dʒ de
illo qui finaliteꝛ cadit:nõ de omni cadente.vnde vᷣbo illo
inſinuat᷑ excluſa via penitendi poſt moꝛtem.⁊ h̊ inſinuat
dicitur ꝑuerſis gradit᷑ vijs.i.ꝑfecte verſis ſiue aduer/
is.qdð accidit in finali impnĩa. vnde ibi loꝗt᷑ ð caſu illo
te quo.xj.Ecẽs.Si ceciderit lignũ ad auſtrũ aut ad aꝗ⸗
loneʒ:in quocũqʒ loco ceciderit ibi erit. Cecidit diẽ glo.
moꝛiendo Hieꝛo.ibi.q̃i lignũ ſubito ventis:ita moꝛte ra
peris.⁊ vbi cecideris:iugiter manebis:ſiue te rigiduʒ ⁊
trucẽ:ſiue miſericoꝛdẽ moꝛs inuenerit.4 Ad illð qð ob⸗
ijcit. ꝙ offenſa eſt infinita ſiue culpa ⁊c. Dicendum ꝙ in
culpa ſiue offenſa ſunt duo.auerſio ⁊ ↄuerſio.lʒ at᷑ auer
ſio ſit conſummatio peccati:nibilominꝰ qᷓntũ eſt ex par⸗
te auerſionis peccata indifferentia ſunt. Auerſio.n.pᷣua
tioneʒ dicit ſiue negationeʒ.que inqtuʒ hmõi nõ eſt ma⸗
ioꝛ ⁊ minoꝛ. ſicut de cecis ſiue nõ videntibo ſimpłr ñ põt
dici: iſte eſt magis cecus ſiue nõ videns illi.q Iteʒ ſi ob⸗
ijciat᷑ ↄtra hoc.ꝙ quidã peccant ex maioꝛi ↄtemptu:ꝗdã
ex minoꝛi.Dicẽdũ ꝙ hoe verũ eſt.⁊ lʒ cõtemptus iſte ſit
maioꝛ vel minoꝛ:nõ tñ auerſio maioꝛ vel minoꝛ. Cõtem⸗
ptus.n.maioꝛ vel minoꝛ atteſtat᷑ libidini maioꝛi vel mi⸗
noꝛi.Contemptus.n.qui eſt radix peccati:ñ dicit motuʒ
in deũ:ł̊ ꝑuipendentiã dei in comꝑatõne ad bonũ cõmu⸗
tabile. Ex pꝑte auteʒ ↄuerſionis ſᷣm ꝙ adherentia cũ bo⸗
no ↄmutabili fit cũ maioꝛi libidini vel minoꝛi:eſt quãti⸗
tas peccati maioꝛ vel minoꝛ. Hec aũt adherentia nunqᷓ
eſt infinita niſi duratõe:nõ aũt virtute. vnde bñ deleri pt
virtute gratuita que maioꝛis virtutis eſt.vnde Aug.eſ⸗
ſentia vincit ſuꝑ nibil.eẽntiam vocat virtuteʒ: nibil vo⸗
cat culpã ſiue peccatũ.vnde eẽntiaʒ vincere ſuꝑ nihil:eſt
virtutẽ habere maioꝛẽ q; peccatũ.4. Sʒ adbuc obijcitur
Mõne eſt offenſa infinita qua bomo offendit bonũ inſi⸗
nitü? Rñſio.infinita eſt in merito:nõ aũt infinita radi⸗

catione vel adherentia.vnde quia infinita eſt in merito:
reatus culpe moꝛtalis eſt infinitus.vnde moꝛtale pecca⸗
tum obligat ad penam infinitam.⁊ hoc: quia offenſa eſt
reſpectu infiniti ſcʒ dei.¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ maioꝛ eſt
offenſa hoĩs qᷓ; angeli. quia ex maioꝛi ſuꝑbia eſt ꝙ vult
equari deo.Dicendũ ꝙ ꝙtum ad quandãa ꝑuerſitatẽ vo⸗
luntatis generaleʒ:omẽs peccatoꝛes taʒ angeli qᷓ; homi
nes cõueniunt.que eſt in volendo qð deus non vult eos
velle.⁊ q́tum ad hoc nõ ſolum ex conſequẽti appetunt eẽ
equales deo:̊ maioꝛes.ex conſequẽti dico: quia directe
nullus appetit eſſe equalis deo.eInde Anſel.li.cuꝛ deus
bomo.iJon ſoluʒ voluit eſſe equalis deo.quia pᷣſumpſit
ꝓꝛiam voluntateʒ habere:̊ ⁊ maioꝛ.volendo qð illum
deus relle nolebat.quia voluntatẽ ſuam ſupra dei volun
tatẽ ponebat.i Ahilominus maius fuit peccatũ demoĩs
cuiuſcũq; qᷓ; homĩs.quia melioꝛa habuit naturalia q̃n⸗
tum eſt ex parte cognitiue ſiue diſcretiue. Dicit.n.Dyoꝰ
Demonis malicia eſt ↄtra deifoꝛmẽ intellectũ:aĩe contꝛa
rõnaleʒ. In hoc aũt habuit angelus deifoꝛmẽ intellectũ
ꝙ ſine ratiocinatione ⁊ collatõne vidit faciẽda.hõ vᷣo nõ
ſine iudicio ⁊ ratiocinatõne ſiue diſcuſſione.Siłr ex ꝑte
affectiue:quia affectiua noſtra ex colligentia quadã cum
carne citius mouet᷑ ⁊ inclinat᷑ ad ea que pretendũt moti
ua inferioꝛa.VUnde demones peccauerũt ꝓpꝛie ex illis qᷓ ĩ
ipſis erant motiua.Ex bonis.n.cõditis ĩ ilis aſſumpſe⸗
runt occaſioneʒ lapſus.ex voluntate.n.ſue ↄditõis elati
noluerũt ſubeſſe deo.vnde AUug.xij.de ci.dei.c.vj. Cuz
cauſa miſerie maloꝝ angeloꝝ querit᷑ea merito occur⸗
rit:ꝙ ab illo qui ſummus eſt auerſi: ad ſeipſos conuerſi
ſunt qui nõ ſumme ſunt. Pret᷑.multe ſunt alie cauſe q̃re
grauius peccauerũt.¶! Ad id quod obijcit᷑.ꝙ homo pec⸗
cat maioꝛi ſuꝑbia.Dicendũ ꝙ hoc nõ eſt verum:ᷣ ex ma
ioꝛi infirmitate.Maioꝛ.n.fuit ſuꝑbia dyaboli qua vo⸗
luit nõ ſubeſſe eo immo preeſſe ſimpłr:qᷓ; ꝙ iſte hõ pec⸗
cando nõ obedit pᷣceptis. Pret᷑.maioꝛ fuit ſuꝑbia demo⸗/
nũ qua cõſenſerũt illi qui erat eiuſdeʒ generis vel natuꝛe
cum illis vt preeſſent ⁊ nõ ſubeſſent: ⁊ ꝙ illi ſubeſſent ſo⸗
lum illi qui erat eiuſdeʒ nature cum illis:qᷓ; ꝙ iſte pecca⸗
toꝛ tranſgreditur preceptũ diuinũ.quia maxie trahit ho
minẽ ad non obediendũ do infirmitas ꝓpꝛia.in angelis
nõ ſic·vñ peccatũ eoꝝ ſolum attribuendũ eſt volũtati ꝑ⸗
uerſe ex ꝓpꝛio motiuo bono.vñ longe minus eſt ex conſe⸗
quẽti ꝙ bomo peccãs vult eſſe equalis deo:qᷓ; ꝙ angelus
peccans.qꝛ cõſenſus quo peccauit angelus fuit reſpectu
ꝓpinquioꝛis motiui ad ſuꝑbiaʒ: q; ↄſenſus quo peccauit
homo.ꝓpꝛiũ.n.bonũ fuit motiuũ in angelo qð diꝛecte fu
it occaſio ſuꝑbie ⁊ ↄſenſus eideʒ cauſa.ſic nõ eſt in pecca
to homĩs etiã cum ſuꝑbit ex aliquo bono ꝗpꝛio eſt infir⸗
mitas ⁊ defectus iudicij.

embꝛuz ſecundũ

Onſequẽteꝛ queꝛit᷑.vtꝝ vniuſcuiuſq; culpa
pnia deleat᷑. Et videt᷑ ꝙ ſic. Berñ. in li. de
gradibo hũilitatis:habet᷑ de damnatõe dy
boli ſic. Deus imꝑauit in vindictam ſuã
vt ſi vellet reſipiſcere:veniã nõ negaret.ex quo pʒ ſi dya⸗
bolus peniteret aſſequeret᷑ veniã. multofoꝛtius ⁊ aliꝰ ꝗ⸗
cunq;.¶ Iteʒz maioꝛ eſt diuina miſcðia qᷓ ſit alicuiꝰ pec⸗
catum vel miſeria:vt vult Aug.vnde quantũcũq; ſit pec⸗
catum alicuius:illud ſuꝑexcellit dinina miſcðia.ᷓ cum
xus ſit pronioꝛ ad miſerendũ q; ad puniẽdũ.quãtuũcũqʒ;
peecatũ alicuiꝰ ſit graue: ſi peniteat nõ negabit᷑ ei venia
¶ Iteʒz MMath. x vnij. Quotiens peccauerit in me. poſt.
nõ dico vſqʒ ſepties: ſed vſqʒ ſeptuagieſſepties.Glo.fi⸗
nitũ ꝓ infinito.ſi ꝗ̊ nobis precepit miſcðiaʒ ad infinitas
culpas.cũ ipſe ſit miſericoꝛdiſſimꝰ: ⁊ ipſe ſemꝑ penitẽti
veniam tribuit. ¶ Item Criß. Etſi ad ſummũ quis ꝑue⸗
niat maloꝝ ⁊ tamen velit reuerti:ſuſcipit libent᷑ ⁊ ample
ctitur. omnis agens pniam apud deum inuenit veniã.
Contra.ij. MMacha.ix. Oꝛa bat ſceleſtus dñm:a quo
nõ eſſet miſcðᷣiam cõſecuturus.Et loquit᷑ de Antiocho ꝗ

¶ Mueſtio
beniam petijt? ꝓpter multa ſcelera non inuenit. 2 vt ex
tactis ibideʒ videtur: multũ penituit.S ⁊c̃.¶ Itez. xij. ad

Peb. ¶ Zon inuenit pnĩe locũ.Glo.id eſt venie locũ ⁊ be⸗
nedictõis ꝑ pniam. ẽ pnĩa in quibuſcũq; nõ meretur ve

niam. 4¶ Item Hebre. xij. Scitote qm poſtea cupiens be
reditare bñdictiõz reprobatus eſt. Glo.Cauendũ ẽ iſtis

ne cum poſt moꝛteʒ deberent recipere benedictõʒ:repro⸗
bent᷑ ⁊ pnia eis non valeat. tũc enim infructuoſa eꝛit pe/
nitentia. in cuiꝰ rei figura nec Eſau ꝓfuit. 4 Iem ſentẽ

tia damnationis poſi moꝛteʒ eſt irrenocabilis.ꝗ̊ damna

tus quantũcũq; peniteat veniam nõ inuenit. ſ̊ damnati
penitebunt:ſicut dicit᷑ Sap̃.v.dicentes intꝛa ſe peniten⸗
tiam agentes ⁊c.q̊ cum eis nunꝙᷓ detur venia:nõ omnis
agens pniam apud deum inuenit veniaʒ. dicit interli.ſu
per illud pnĩam agentes ſero. 4l Item YVſido. diẽ de de⸗
monibus li.de oꝛdine creaturaꝝ. Et ſi penituiſſent peni
tentiam non inueniſſent. nſio.ꝙ pnia eo modo quo
eſt virtus vel gratia eſt de letiua culpe cuiuſcũq;. ſᷣm aũt
ꝙ pnĩa dicit actum penitendi ſiue dolendi de culpa com⸗
miſſa:cauſat᷑ in eſſe dupłr.aut ex leſione nature: aut ex
offenſione maieſtatis diuine ⁊ pᷣuaricotõne iuſticie.Pri
mã pniam ſuꝑ culpam cõmiſſam babeꝛe põt quis ex ſola
natura ſine aliqua gratia. ſicut enim homo naturalit ſe
diligit:ita odit omne ꝓpter qð malum incurrit.⁊ hec pe/
nitentia eſt in malis ⁊ damnatis ⁊ ĩ angelis malis.⁊ cũ

hac viuit ⁊ regnat mala voluntas cum ſit ꝓpꝛie boni au

riga alłs amica. ideo teus eam non acceptat.nec ſic peni
tens inuenit grãm vel veniam. Secundo modo ſumpta
penitentia non eſt ſine gratia gratũfaciente vel gratiſda⸗
ta.⁊ hec diſponit habenteʒ ad venie dignitatẽ. Iſtã enim
grãm nulli dat deus niſi cui paratus eſt dare veniam de

offenſa quantũ eſt de ſe.⁊ quia damnatus quis homo vł

dyabo lus hanc habere non poteſt: ideo non põt habẽ ve
niam. ſed ſi ꝑ impoſſibile poneret᷑ ꝙ dyabolus hanc ha⸗
beret:vtiq; dñs daret ei etiam veniam.hec igit᷑ eſt potiſ⸗
ſima cauſa irremediabilitatis dyaboli peccati:quia non
poteſt penitere nec liberũ ar.eius verti ad veniam petẽ/
dam.Concedendũ eſt igit.ꝙ omis penitens dæ culpa q̃n
tũcunqʒ ſit magna.ſ.ꝓpter offenſam diuine maieſtatis:
dũmodo paratus ſit ſatiſſacere:obtinet veniam.⸗Ad il
lud quod obijcit᷑ de antiocho.Dicendũ ꝙ ipſe penituit p
pter leſionem ſue nature quam incurrebat ex infirmita⸗
te:non ꝓpter offenſam dei. ¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ de eſau
Dicendũ ꝙ eſau non penituit vt debuit.vnde glo.hebre.
xij.Qon.n.inuenit ⁊c. Non inuenit locum pniĩe.i.venie
locum ⁊ bñdictionis ꝑ pnĩam.non quia nõ peniteret: g̊
quia non penituit vt debuit.dicens. Aeniet dies luctꝰ pa

tris mei ⁊ occidam fratreʒ meũ Jacob. nõ inuenit dico:

quia qᷓ inquiſiſſet eam bñdictõzʒ cum lacrimis: nõ cuʒ
vera penitentia.lacrime.n.ille fuerũt potius ex indigna⸗
tione contra fratrem ⁊ ex doloꝛe amiſſi honoꝛis:q ex hu⸗
militate veraq; penitentia.hec glo.q Ad illud.ꝙ ſenten
tia dei eſt irreuocabilis ⁊c.ptʒ rñſio.quia nũq; penitent
damnati ꝗpter amoꝛeʒ iuſticie vel offenſaʒ diuine maie
ſiatis.i Aec dicit glo.v.Sapi.ꝙ ſero penitent damnati:
quia ille modus quo penitent obtineret illis veniã. ſi añ
moꝛtez ſic peniterent.ſᷣ quo modo loquendi dicit᷑ ſero.i.
infructuoſe.eo modo quo aliquis dicit᷑ ſero ſiue tarde ve
niſſe qñ ſine fructu venit.¶ Ad illud qð dicit Aſido.q;
demones ſi penituiſſent veniam nõ inueniſſent. Dicẽdũ
ꝙ hoc intelligendũ eſt de pnia ꝓneniente nõ ex diuĩia of⸗
ſenſa ̊ alia de cauſa.ſcilʒ ꝓpter leſioneʒ nature.ſi enim
alia de cauſa: inueniſſent veniã ſicut dicit Herñ.

embꝛũ terciũ

pʒa· aliter minus recte iniũgerẽt᷑ pene ſatiſ⸗
Vctoꝛie penitentibo ab eccia.. Itẽ Greg.
ſpen ubio dñs tlictũ ſine vltione nõ deſerit. aut.n.ipᷣe
omo in ſe penitene punit:aut deus cũ homiĩe vindicans

VOnſequenter querit᷑.vtꝝ deleta culpa vir⸗
tute ſiue gratia pnĩe:maneat reatꝰ. ſic

lvij.

euti: nequa igi peccato rcit᷑: quia nullatenus ſine
vindicta larat᷑.¶ Iteʒz illa ſola virtute tollũt᷑ que ſunt ĩ⸗

pedimenta boni ſiue ꝓſfectus. ſᷣ exercitia ĩ penis debitis

ꝓ peccatis cõmiſſis nõ ſunt impedimẽta ꝓfectus:ſ̊ potiꝰ

expedimenta.igit᷑ nõ vbent tolli ſiue remitti virtute pe/
nitentie ¶ Contra.pᷣs. Magnitudinis eius nõẽ finis.

ſ.ij. Ecẽi. Fᷣm magnitudineʒ eius ſic ⁊ miſcðia eius cum
ipſo.̊ infinita eſt miſcvia eius. igit᷑ vt videt᷑ quicqꝗd de/
linquit᷑ erga ipſum oĩno dimittit.¶¶ Item xpᷣus moꝛiẽdo
non ſolum dedit precium ſufficiẽs ꝓ redemptõe pctoꝛuʒ

qui erant añ paſſionem: ᷣ ⁊ generaliter ꝓ redemptione

oĩm qui erunt vſqʒ ad finem ſeculi.⁊ quaſi incomꝑabiłr
maius fuit precium qᷓ; exigebat delictum. nõ ſolum pre⸗
exiſtentiũ:ſᷣ ⁊ oĩm vſqʒ ad finem mũdi.vnde augꝰ.in ſer
mone quodam. Si equa lance liberet᷑ culpa boĩs peccã⸗
tis ⁊ precium redimentis: non tantũ diſtat infima paro
inferni a ſummo celi cardine. Si igit᷑ non penam ſuffici
entem ſoluit xpᷣus: ſed ſuꝑabundantẽ ꝓ peccatoꝛibo.vi/
tetur ꝙ nulla exigenda ſit a penitentibo.¶ Si aũt dice⸗
retur ꝙ hoc exigit dĩna iuſticia.ꝙ actuali volũtate pec⸗
cans:actuali pena in ſe puniat᷑.̊ nõ videt᷑.immo vt vide

tur ſᷣm exigentiã iuſticie ſufficit punitio capitis pro de⸗

licto membꝛoꝝ.¶l Pret᷑.ſi regrit᷑ punitio mẽbroꝝ ꝓ ꝓ⸗
prijs delictis.exquo miſcðia dei ſuꝑex altat iudiciũ Jac.
ijj.quare vult pniaʒ diuturnã infligi ⁊ nõ ſufficit breuis
iurta breuitatẽ delicti. videt᷑ enĩ ꝙ parua ⁊ breuis valde
deberet ſatiſſacere infinite eius miſcdᷣie.¶ Itẽ baptiſma
eſt ꝓpꝛie remediũ cõtra oꝛiginale:pniĩa auteʒ ↄtra actua⸗

le.ſᷣ̊ medicina ꝓpꝛia videt᷑ eſſe maioꝛis efficacie reſpectu

moꝛhi cuius eſt medicina: Kali que nõ eſt ꝓpꝛia.igitur
eſt reſpectu peccati actualis ꝙ
xlet penam ⁊ culpam:multofoꝛtius vt videt᷑ penitentia

ſi efficacia baptiſmi tanta

que eſt ꝓpꝛia medicina contra actuale:habebit efficaciã
tollendi actuale qtum ad culpam ⁊ penam. 4 Item oĩs
virtus incomꝑabiliter eſt maioꝛ ſiue magis bona qᷓᷓ ali⸗

quod valde malum. ſimiliter omĩs gratia ⁊ generaliter

omne bonum ſcʒ gratuitum.ẽ cuz pnia ſit gratia vel vir
tus:maius erit bonum q; aliquod malum maluʒz. igit᷑ vt
videtur maioꝛ eſt efficacia illius in tollendo qꝙᷓ; actus pec
cati in obligando.igit᷑ ſufficit ad tollendũ omne illud cꝰ
cauſa eſt actus ꝑeccati.igitur ſufficit ad tollenduʒ penaʒ
7 culpann. Knio⸗g deleia culpa: virtute ſiue gra pe⸗
nitẽtie nõ elt ncc̃e ꝙ tollat᷑ reatus.¶. Ad primũ ↄtra boc
döm.ꝙ ſicut bonitas diuina dicit᷑ infinita nõ ſolum ĩ ſe
B in eketn nd quia infinite diffundit ſe in effectibo: ſᷣ̊ qꝛ
ſine aliqua ſui diminutõe diffundit ſe.⁊ etiã ſi infinities
diffunderet ſe in nullo bonitas eius diminueret᷑. Simi⸗
liter miſevᷣia dei dicit᷑ infinita:quia nullo effectu miſeri⸗
coꝛdie remittit᷑.neq; etiã ſi infinitis effectibus diffunde⸗
retur:ſicut nec in vno effectu aliquo remitteret᷑.non igit
exigit infinitas diuine miſcdie ꝙ omĩa relaxet. Pret᷑ ſi
peccata relinquerent᷑ impunita: aliquid in regno di eẽt
inoꝛdinatum: ſicut dicit Anſel. ꝗpter qð diuina boĩtas
exigit. ꝙ immenſitas miſericoꝛdie illius moderet᷑ iuſii⸗
cia:ſicut ꝙ iuſticia temꝑet᷑ miſcðia.vnde Augꝰ.i Qullus

cæbite grauioꝛis pene veniam accipit niſi qualẽcunq;
ſi longe ſoluerit penam minoꝛẽ qᷓ; debeat.ita enim imꝑti⸗

tur a deo laꝛgitas miſcðᷣie:vt non relinquat᷑ iuſticia diſci
pline.4 Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ xpᷣus moꝛiendo dedit ma
gis precium incomꝑabilłr qᷓ exigebat delictum ⁊c. Dicẽ
dum ꝙ reuera incomꝑabilit maius fuit pꝛecium redimẽ
tis qᷓ culpa peccantis. nec tamen ꝓpter hoc ſolutum fuit

tantum precium vt actualiter peccantes impune ꝑtrãſi⸗

rent:quia in hoc preiudicaret᷑ diuine iuſticie.Nec eſt ſa

tiſfactũ diuine iuſticie in pena capitis ꝓ dlicto mẽbro⸗
rũ.adminus vbi caput ⁊ mẽbꝛa ſolũmodo hñt vnitatem
ſpũaleʒ. immo hʒ membꝛuʒ quodlibet pro ꝓprio xlicto
puniri.qꝛ vt dicit᷑.xj.Sapi.ꝑ que peccat ꝗs: ꝑhec 2 pu⸗
nitur. Pret᷑.bec relaxatio verteret᷑ illis iĩ inſolentiam ⁊
audaciam peccandi.quia vt habet᷑ Ecẽs.viij.qꝛ ñ ꝓfert᷑
cito ð malos ſentẽtia:abſqʒ vllo timoẽ filij hoim ꝑpetrãt

mala.¶ Ad h̊D qð querit᷑.quare ñ ſufficit bꝛeuis pnĩa ⁊c.
Dicendũ ꝙ h ñẽ ſolũmodo ex diuina iuſticia:bᷣ er diſpẽ/
ſatiõe diuine miſcdᷣie.ſ.ꝗꝓpt cauſaʒ multiplicẽ ⁊ młtiplex
cõmoduʒ pctoꝛis. VUna cauſa eſt:ne putaret᷑ culpa ꝑua ſi
parua pena puniret᷑. Alia eſt oñſio ꝓpꝛie miſerie q̃ miſer
peccatoꝛ obligat ſe ad penam magna.Tercia eſt emẽda
tio labilitatis ſeu ꝓnitatis ſue.Quarta ẽ exercitatio ne⸗
ceſſarie patientie. vnde Aug.li.de pnĩa. ꝓductioꝛ eſt pe⸗
na ꝙᷓ culpa:ne parua putaret᷑ culpa ſi cũ illa finiret᷑ ⁊ pe
na. ac ꝓpter demonſtratõz debite miſerie: vel ad emẽda⸗
tioneʒ labilis vite:vel ad exercitatõʒ nccie patiẽtie.tem⸗
paliter hoĩeʒ determinet pena:queʒ iam ad damnationẽ
ſempiternã reum nõ retinet culpa.4l Ad illud qð obijci
tur ꝑ comꝑationeʒ pnie ad baptiſmũ. Dicendũ ꝙ ſecus
eſt de virtute baptiſmi 2 pnĩe ꝙtum ad ablatõʒz reatꝰ.ꝗa
enim baptiſmus ꝗꝓpꝛie eſt aꝑtio ianue.aꝑtio aũt ianue ñ
eſt aliud ꝙᷓᷓ ſolutio reatus culpe: eius ꝗꝓpꝛie eſt dimiſſio
pene nõ pnĩc. Pret᷑.etſi omia ſacramẽta habeat virtutẽ
a paſſione xp̃i.quia baptiſmus eſt ꝓpꝛie ſacr̃m paſſiõis:
congrue collata eſt illi virtus curãdi a culpa ⁊ pena. vñ
virtus baptiſmi nõ eſt hmõi efficacie inqᷓtũ ẽ virtꝰ:ſ in:
qᷓtum eſt virtus ſacramẽti. qꝛ baptiſmus flamĩs nõẽ hꝰ
efficacie.Eſt igit᷑ pnia ad delendũ culpã:⁊ penam q̃ an⸗
nexa eſt neceſſario culpe.ſᷣ baptiſmus ſine virtus bapti⸗
ſmi ad delendũ culpam ⁊ penam. hoc eniʒz ꝑtinet ad illũ
rationibo pretactis. ¶! Ad aliud dðᷣm. ꝙ cum dicit᷑ ꝙ oẽ
bonum eſt maius bonũ qᷓ; aliqð malum ẽ malũ.hec com⸗
patio intelligenda eſt ᷣm ꝙ bonũ ⁊ malum comꝑant᷑ ad
ſubiecta:quantũ ſubiecta ꝓficiũt vel deficiũt.ð.qᷓ.bonũ
gratuitum de quo intelligitur ꝙ omne bonũ eſt magis bo
num ⁊c̃.eſt ꝓfectiuũ boni nature.malũ aũt eſt defectiuũ
id eſt: cauſa defectus eiuſdez.i.boni nature.ſᷣ̊ bonũ gra
tuitum oꝛdinat bonũ nature ad eſſe in ſummo:Fᷣm ꝙ poſ
ſibile eſt. i.ad hoc ꝙ ſumme pficiat᷑.⁊ hoc facit quodcũq;
bonum gratuitum:quia coniũgit cum ſuo optimo ſcilicʒ
ſummo bono.p̊ nullum producit ſuum ſubiectũ ad ſum⸗
mũ defectum.ſummꝰ autẽ defectus eſt in nõ eẽ.Et vt diẽ
Augꝰ. ſQullũ malũ ita conumpat ꝗn extrema nature re⸗
linquat veſtigia.quia igit᷑ ꝑ quodibet bonũ gratuitũ ꝓ⸗
ficit habens ad coniunctionẽ cum illo cũ quo eſt in vltio
ꝓfectu.nullo malo ducit᷑ babens ad illud cũ quo eſt ĩ vl⸗
timo defectu.dicit᷑ quodlibet bonũ magis bonũ qᷓ aliqð
malũ malũ.Si igẽ drĩ bonũ magis bonũ effectĩe qᷓ malu:
qꝛ ex h̊ ſumme ꝓficit:ex illo nõ ſumme deficit. Pret᷑.alit
dicit᷑ bonum magis bonum etiam quãtitatiue: quia nnl⸗
lum malũ eſt ita malũ ꝙ; nõ radicet᷑ in bono. vñ malũ di
cit defectũ boni.vnde Augꝰ.Aſdalũ nihil eſt:ſ̊ defectꝰ bo
ni mali nomẽ accepit.̊ bonũ dicit᷑ totũ honũ.Juſlicia ñ
ↄcernit aliquid mali in ſuo eſſe: nec radicat᷑ in malo.vñ
eſſe ⁊ virtus malicvt ita dicam)eſt a bono in quo eſt eẽ:
⁊ virtus boni a bono.⁊ ꝓpter hoc dicit᷑ magis bonuz bo⸗
num:quia qð eſt ⁊ poteſi:a bono eſt.nõ ſimilit᷑ eſt de ma
lo.lʒ igi᷑ bonum ſit magis bonũ qᷓ; malũ ſit malũ: ex G̊ ñ
ſequit᷑ ꝙ illud cuius cauſa eſt malũ tollat᷑ a bono.4¶ Ad
boc qdð obijcit᷑ ꝓ paꝛte alia.ꝙ exercitio in penis debitis
ꝓſicit hõ.igit᷑ nõ debet tolli aliq virtute.Dicendũ ꝙ etſi
ꝓſiciat ꝙtũ ad h̊ ꝙ ſoluit debitũ: nihilominꝰ melioꝛ ẽ cõ
ditio nõ debentis ꝙᷓ debẽtis.vnde ſi virtute pnĩe pene de⸗
bite eẽnt dimiſſe: eo ꝙ penitẽs tũc nõ eẽt debitoꝛ pene:
pinquioꝛ eẽt fini eius ſcilʒ gloꝛie:qᷓ; q eſt debitoꝛ. Pꝛet.
magis meret᷑ i exercitõ affuictõnũ ad quas nõ teneret᷑ ꝙᷓ
ad quas teneret᷑.quia opera quontomagis debita: tãto
minus grata.vnde ſimplr melioꝛ ⁊ maioꝛis ꝓfectꝰ ẽ pe⸗
nitẽtia: eo ꝙ ipſa pene in aliquo remittũ.

lembꝛu quartũ

Onſequent querit᷑.vtꝝ virtute pnĩe tollãt᷑
reliquie penales q̃ relinquũt᷑ ex pcto.ſicut
ſunt infirmitas. hebetudo. ꝓnitas ad ma⸗
e ⁊ hmõi. ſic:videt᷑.ꝗa quanto aliquid
ſimplicius in eſſentia tanto multiplicius in virtute ſiue

potentia.ſ̊ᷣ ita eſt in actionibo coꝛpoꝝ vbi eſt actio virtu
tio coꝛꝑalis.ꝙ qñ inducit᷑ foꝛma aliqua:nõ ſolum deſtru
itur ſiue coꝛumpit᷑ foꝛma in contingẽs:ſᷣ omẽs diſpoſi⸗
tiones conſequẽtes ſiue cõiũcte.ð. F· qñ er aqua generat᷑
ignis:nõ ſolũ coꝛumpat᷑ foꝛma aque p᷑ omẽs diſpoſitões
coniuncte ſiue ↄſequẽtes ad foꝛma hmõi.igit᷑ſi virtꝰ ſpi
ritualis eſt ſimplicõꝛis eẽntie qᷓ; coꝛꝑalis.⁊ eoipſo maio
ris virtutis ſiue potẽtie · igit᷑ vbi actõe virtutis ſpirituał
tollitur aliqua foꝛma. vel vt foꝛma incõtingens: nõ ſolũ
illa tolletur: hᷣ diſ poſitõnes coniũcte.igit᷑ ſi virtute vel gᷓ
tia pnĩe tollit᷑ culpa.⁊ omẽs diſi poſitões que relicte ſunt
in aĩa vel in potentijs ex ipſa culpa:ſimilit᷑ tollunt᷑ ⁊ ea⸗
cem virtute. ¶ᷓ Item gꝛatia vt dicit᷑ eſt ꝑfectio aĩe:viꝛtus
viriũ ſiue potentiaꝝ.ſicut igit᷑ gratie eſſ tolleꝛe illa gbus
deficit aĩa ſiue eſt ĩ defectu.⁊ virtutis eſt tollere ea gbus
vel vires vel potentie aĩe ſunt in defectu.bmõi ſunt reli⸗
quie peccati.ſ.infirmitas ꝓnitas ⁊ hmõi.igit᷑ ⁊c.¶ Cõ⸗
tra.nulla eſt oppoſitio virtutis ad illas penas q̃ ſunt re⸗
liquie culpe. igit᷑ nõ neceſſe eſt ꝙ illa tollant᷑ virtute cum

qua nõ hnt oppoſitõʒ. ꝙ¶ Rnſio. Dicendũ ꝙ bmõi relige
nõ tollunt᷑ quacũq; pnià. tñ vt eſtimo tollunt᷑ vel potius
diminuũtur illa pnia qua omẽs defectus reducit ad ꝑfe
ctum.dæ qua tactũ eſt S. ¶¶ Ad primuʒz g obiectũ ↄtra H̊
dðm. ꝙ aliter eſt in agentibo ꝑ electionem: ⁊ aliter eſt in
agentibo ꝑ naturam. In agentibo ꝑ electioneʒ moderat᷑
actio ſᷣm arbitriũ agentis.⁊ maxime in actõnibo ſumme
ſapie. vnde lʒ in agentibo ꝑ naturã ãnihilant᷑ diſpoſitio⸗
nes conſequentes foꝛmã coꝛuptaʒ: nõ opoꝛtet ꝙ ita fiat
in foꝛmis que annihilant᷑ ꝑ electioneʒ ſũme ſapie.immo
qñq; nõ ãnihilant᷑ ex diſpenſatõe ſumme ſapiĩe:ſic pꝛoui
ntis humane fragilitati.⁊ H̊ eſt: vt ĩ hoc attẽdẽtes ſuã
fragilitateʒ ⁊ miſeriaʒ humilient᷑:2 non aſſurgant ĩ pꝛe⸗
ſumptioneʒ ⁊ ſuꝑbiam. vnde Deut᷑.vij. Qon poteris de⸗
lere ſcʒ eas:ne foꝛte multiplicenẽ ↄtra te beſtie.ibi gloſa
Greg. Maioꝛa dat deus nec minoꝛa:vt ſemꝑ animꝰ ea⸗
rũ habeat vnde ſe reprebendat.⁊ dum ꝑfecti eſſe appetũt
nec pñt:minime ſe extollant in his que babent: qui ꝑ ſe
paꝛua habeꝛe non valent. Hinc ẽ: ꝙ potẽtes ⁊ foꝛtes ad⸗
uerſarios extinxit philiſteos:⁊ chananeos diu reſerua⸗
uit Judic.iij.vt in eis erudiret᷑ iſr habẽs ↄtra quos pu
gnaret:ne de maioꝛibo ceuictis ſe extolleret.eadeʒ ꝗ̊ mẽs
pollet ex virtute:laceſcit ex infirmitate.vt duʒ querit qð
habere non valet:qð habet humiliter ſeruet. Ad id qð
obijcit᷑.ꝙ defectus aĩe tollunt᷑ gratia.i.pcta.igit᷑ ⁊c. Di⸗
cendũ ꝙ non opoꝛtet.peccata.n.incontingẽtia ſunt oĩno
gratie ⁊ econuerſo.nec eſt ſic de reliquijs peccatoꝝ ⁊ vir
tute.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte. ꝙ nulla eſt opoſi⸗
tio virtutis ad penas illas ⁊c. Dicendũ ꝙ etſi illoruʒ ad
inuicẽ in ſe nulla ſit oppoſitio: eſt tñ oppoſitio ipſoꝝ qᷓtũ
ad ſuos effectus.virtus.n.oꝑando ſpꝑ eſt in ꝓfectu ad vl
timã ꝑfectioneʒ.⁊ hmõi pene vicioſe ſemꝑ intelligãt q̃n⸗
tum in ipſis eſt ad ↄtrariũ. AUnde qꝛ virtus inqᷓ̃tum pl⸗
ꝓficit:plus diſponit ⁊ expedit ſubiectũ ſuũ ad aſſequen⸗
dũ fineʒ ſuũ vltimũ ad cuiꝰ ↄtrariũ inclinant hmõi pene
in hmõi ꝓfectu ſᷣm ꝙ plus apropinquat᷑ ad fineʒ plꝰ di
minuit᷑ inclinatio ad contrariũ.⁊ ita virtus pnie in pꝛo⸗
greſſu reductionis omnis defectus ad ꝑfectum tollit.vel

20

ſalteʒ diminuit hmõi penae ſcʒ inqᷓtum ſunt vicioſe.De

bac materia tan et.. vbi aget de virture otritõis.
Membꝛu quintu

Onſequẽter querit᷑. vtꝝ ncce ſit penitentẽ
reſurgere in tanta caritate ſiue tato mune⸗
re virtutum a quanto cecidit.Et videt᷑ ñ
Qic.Numeri.xj.Egreſſi de ſepulchꝛis cõcu⸗
piſcentie venerunt ĩ aſſeroth. Slo. hiero. Pꝛudeẽs lector
attende.ꝙ poſt conſummatã in duodenario virtutem:ꝗa
ſuꝑbiuit iſrael ⁊ in ſepulchris concupiſcẽtie carnes egy⸗
