ꝑſeuerantia inqᷓtũ attendit᷑ in aggreſſiõe terribiliũ ⁊ to⸗
lerantia arduoꝝ:eſt ſpẽs foꝛtitudinis:⸗2 eſt viꝛtꝰſpẽalis.
⁊ ſic ſumpta nõ eſt ↄditio petendi vtS obijciebat᷑.ſic̃ nec
patiẽtia ⁊ lõganimitas. Alio mõ generalit accipit᷑ ꝓut
dicit ↄtinnuatõʒ ↄpletã ĩ incepto.⁊ iſto mõ eſt ↄditio que
cõmuniter omniũ virtutũ poteſt eſſe.⁊ iſto modo accipit᷑
in ꝓpoſito. iſto modo ei ſpecies foꝛtitudinis nullo mo⸗

do coꝛ L
quartu,
Equit᷑ ð efficacia oꝛõis q;tũ ad ſatiſfactõʒ.
Querit᷑ ꝗ̊ vtꝝ oꝛo ſit ſatiſfactoꝛia. Et vide
tur ꝙ ſic. Aath. xvij. h̊¶ genꝰ demonioꝝ ñ
eijcit᷑ ?· Glo.carnaliũ voluptatũ vniuer⸗
ſitas ñ minuit᷑ niſi pᷣmũ ſpũs oꝛõe roboꝛet᷑.ſ̊ oĩs actꝰne⸗
ceſſoriꝰ ad minuẽda voluptatẽ ẽ ſatiſfactoꝛius. ergo ⁊c.
Pret. augꝰ.i pmõe dñi ĩ mõte. ſunt qᷓdã pcta pealia qᷓ
oꝛõe dñica ſoluũt᷑.ſᷣ oĩs actꝰ penitiuꝰ qͥ pcẽa ſoluũt᷑ ẽ ſa⸗
tiſffactoꝛiꝰ.ᷓ actꝰ oꝛõis ẽ ſatiſfactoꝛiꝰ.¶ Pꝛet. Eg. Satil⸗
facẽ᷑ ẽ cãs petoꝝ excidẽ ⁊ peccãdi aditũ ñ ĩdulgẽ.ſᷣ oꝛatõe
maxiĩe excidũt᷑ cãe pcroꝝ.q̊ ⁊c.q Pret.Anb. ĩ li.cur deꝰ
hõ.Satiſfacẽ ẽ honoꝛẽ debitũ deo reſtituẽ. ̊ oꝛõe maxĩe
reſtituit᷑ honoꝛ dei.̊ ⁊c̃.q Pret.plꝰ ẽ oro q poſſeſſio: ⁊
ſpũs qᷓ; caro.ſᷣ actu afflictõis ĩ poſſeſſiõe vtpote ꝑ elemo⸗
ſina: ⁊ ĩ carne ꝑ ieiuniũ fit ſatiſfactio ꝓ pct᷑is. Sactu af⸗
flictõis ipiꝰ ſpũs p̃ᷣt ſatiſfacẽ.hmõi atẽ oro. Svt prius.
Mret.ĩ peto duo ſũt.ſ.libido ⁊ ↄtẽptꝰ.i.oↄuerſio ⁊ auer
ſio.penes at᷑ auerſionẽ ẽ cã pcti:qꝛ ex illa ꝑte ẽ ↄotẽptus.2⁊
iõ ſatiſſactõ maxie attẽdit᷑ penes ↄtẽptũ.bᷣ oro magis ẽ 3
ↄtẽptũ ꝙᷓ alia ſatiſſactio:⁊ magis illi repugt.q̊ videt᷑ ma
rime ſatiſfactoꝛia. ¶ Cõtra. ſið. in actiua. exercitiũ
boni oꝑis cũcta erhauriẽda ſunt vicia.ſᷣ̊ ofo ẽ ꝑs vl ſpe⸗
cies ↄtẽplatõis.ꝗ̊ᷓ ſi exeꝛcitiũ boni oꝑis ſuffic̃ ad vicia de
lenda:nõ ẽ oꝛo nccia ad vicia tollẽda.ᷣ nõ eſt ſatiſfacto⸗
ria ꝓ vicijs ſiue pctis. Pret.ſi ꝑ exercitiũ boni operis
cũeta vicia ſunt exhauriẽda.⁊ qð ꝑ vnũ põt fieri nõẽ ne⸗
ceſſe neqʒ ↄueniẽs fieri ꝑ plura.ᷓ nõ ẽ oꝛo nccia neq; ↄue⸗
niẽs ad vicia exhaurienda.&̊ ſi oꝛo eẽt ſatiſfactoꝛia: ne⸗
ceſſe eſſet vel conueniẽs vt per eam tollerẽtur vicia.ergo
⁊c̃. ¶l Pret.ſatiſfactio pertinet ad foꝛũ iuſticie: oo nõ ſᷣ
ad foꝝ miſcdðie. oꝛatio non eſt ſatiſſactoꝛia. . Item ſa⸗

ctibus or̃o deferat᷑. qui.n. media nocte panes ab amico

—, —2- —S

U - —„

—————0— — - —

—

lon

1
Git
nö
lil
e⸗
er
:

4
10:
is.
nec
t
e

äV, A emfMDmiMõMue

„

Nueſtio ·

tiſfactio tendit ad ſolutõeʒ: oꝛo aũt eſt ad obtinendã re⸗
miſſionẽ ad ↄtraria ᷓ tendũt ⁊ ↄtraꝛia reqrunt.̊ vnuʒ ñ
tenomĩat aliud.4l Pret᷑.ſatiſſactio eſt penalis ⁊ afflicti
na: or̃o delectabilis ⁊ ↄſolatoꝛia.̊ ⁊ꝛc.¶ Pret᷑.ſi oꝛo eſt
ſatiſſactoꝛia.aut h̊ eſt oro mẽtalis:aut vocalis.nõ mẽta⸗
lis: qꝛ illa ẽ m ſe debita: ſatiſſactõ aũtẽ impoſita ĩ onꝰ.
Rec vocalis multoſoꝛtiꝰ:cuʒ ad hmõi ſit magis debita:
eo ꝙ ipſa inſtituta ſit magis ad exercitium cultus xi.
Pret᷑ſi oro ſit ſatiſſactoꝛia.aut illa ꝗ eſt cũ teſiderio
aun que eſt cũ faſtidio.nõ illa que ẽ cũ xeſiderio:cum illa
ſit delectabilio 2 ſatiſfactio penalis.nec illa ꝗq ẽ cuz faſti⸗
dio:qꝛ illa nõ ẽ acceptabilis ¶ Rñnſio.Gicendũ ꝙ oꝛa⸗
tio nõ eſi ſolũmodo impetratiua ſ̊ ⁊ ſatiſfactoꝛia.vnð ⁊
duplicẽ hʒ fructũ.vnũ in virtutis ſuſceptõne inꝗᷓtũ ẽ im⸗
petratiud. aliũ ex ꝓpꝛia virtute peccatũ tollẽdo inqtuʒ ẽ
ſatiſfactoꝛia.primꝰfructus ẽ magnꝰ.ſecũdus eſt rectus.
Rõ aũt quare or̃o eſt ſatiſſactoꝛia triplex eſt. qꝛ ẽ opꝰ
afflictiuũ.placatiuũ.⁊ humiliatiuũ.Afflictiuũ eſt ipius
ſenſualitatis:quia trabit ſurſuʒ rõneʒ: ecõtra ſenſuali
tas droꝛſum. Cum aũt or̃o reſpicit bonũ illð eternũ qð
eſt bonũ oim bonoꝝ optimũ bonuʒ ſimplr a eẽntiale. eſt
enim opꝰ ↄuertẽs eleuãs aĩam in drũ.trabit qi quadã
nccĩtate ⁊ violẽtia ſurſuʒ rõneʒ.ſenſualitas aũt reſpicit
bonũ tpale 2 bonũ vt nũc.vñ q̃ntũ in ſe ẽ trabit deoꝛſum
rõneʒ. Et ita cũ illa trabat deoꝛſuʒ ? illa ſurſum: efficit
quedã diuiſio inter rõneʒ ⁊ ſenſualitatẽ.ac ꝑ h̊ oꝛi᷑ qdaxʒ
repugnãtia imo ꝑtinax pugnaæ eo ꝙ oꝛo virtuoſio: ⁊
ualet in eleuãdo trahendo ratõeʒ:affligit᷑ ꝑs illa hoĩs qᷓ
inferioꝛ ẽ. vel determiatũ eẽ ſenſualitatis ⁊ carnis.. Stẽ
eſt placatina diuine ſeueritatis:qꝛ ipſa ẽ q̃i qᷣdda ſacrifi⸗
ciũ deo oblatũ admodũ ꝑ moꝛtẽ 2 paſſionẽ.ac ꝑ h̊ ſuauiſ
ſima in aſpeet diuĩe maieſtatis ⁊ eoipſo ſue ſeueritatis
placatiſſima. lñ ipſa oro ↄfoꝛmat nos maxie illi cni de⸗
bemus ↄfoꝛmari.ſ.capiti nro xpᷣo:inqtũ eſt redẽptoꝛ nr̃.
h eſt paſſioni ⁊ moꝛti eiꝰ. ipſe.n.obtulit ſe pr̃i ꝓ nobis ĩ
cruce ꝑ paſſionẽ ⁊ moꝛtẽ diuiniſſimã. Ipſa aũt oꝛo facit
ipᷣaʒ ↄfoꝛmatiõʒ noſtrã cũ to inqᷓtũ facit nos ſeꝑari ab
amoꝛe mũdi:⁊ ita quodãmodo ſpũalłr pati ⁊ moꝛi mũdo
2 qtũ ad hoc facit nos trãſſferri ad moꝛtẽ xp̃ᷣi. ⁊ nos qͥdã⸗
modo deo ↄfoꝛmes efficit ⁊ placitos.4 Ytẽ eſt opꝰ hůili⸗
atiuũ ipſius mẽtis.qꝛ facit hoĩeʒ ↄuerti ĩ ſe ⁊ ſupꝛa ſe ad
videndũ ſuã paruitatẽ ⁊ infirmitatẽ: ⁊ qð maius eſt ſuã
feditatẽ. Supꝛa ſe ad ↄſiderandũ diuinã ſublimitateʒ ⁊
virtutẽ ⁊ pulchritudineʒ.cũ.n.illa inferioꝛ feditas ſi bñ
cognoſcat᷑ ñ poſſit nõ deteſtari: ſitł ꝑuitas ⁊ infirmitas
hoiĩs ſi bñ ↄſideret᷑ nõ poſſit nõ diſplicere:⁊ talis exñs ſe
nõ cõtemnere. 2 2uertẽs ſe ſupꝛa ſe nõ poſſit deũ ſup oĩa
nõ honoꝛare.⁊ q̃i ſumme gloꝛificandũ non exaltare.⁊ ei
recõciliari vt ĩm habere valeat tãqᷓ; illð qð ẽ ſibi ↄueni⸗
entiſſimum ac q̃i ſibi delectabiliſſimũ. Ac eoipſo aĩa ſic
diſpoſita q̃i neceſſe bʒ a diuina maieſtate in ꝓpꝛiã paꝛui
tatẽ reſilire:⁊ ex hoc in ſe hũiliari.Ex h̊ intelligit᷑ ꝙ oꝛo
nis ẽ pena debitã ſoluere:honoꝛẽ deo reſtitueꝛe: ⁊ maxie
in ſacrificio ſibi placito: ⁊ peccatoꝝ cauſas ſiue radices
excidere.⁊ opus tale ẽ ſatiſſactoꝛiũ.ꝓpt᷑ qð ↄcedendũ eſt
or̃oneʒ eẽ ſatiſfactoꝛiaʒ.¶¶ Ad illud g̊ qð pᷣmo obijcit᷑ ex
verbo ſido.ꝙ in actiua ſunt exhauriẽda vicia.põt dici
ꝙ actiua vuplr ſumit. Ino mõ inqtũ determĩat actiões
que ſunt circa exercitiũ virtutũ:⁊ inqtũ talis ẽ purgati⸗
ua peccatoꝝ ⁊ ſatiſfactiua.Alio mõ inqᷓtũ negociat᷑ cir/
ca exterioꝛa relata ad illoꝝ ↄditoꝛẽ.pᷣmo mõ ſumpta ꝑti
net ad illaʒ o?o.ſcdðᷣo mõ ſumpta or̃o eſt q̃i intermedia
q̃i ĩ ↄfinio inter actiuã ⁊ ↄtemplatiuã.⁊ roõne qua media
eſt quadã inclinatõe ad ↄtemplatiuã dicẽda eſt ↄtempla⸗
tiua.⁊ ſic nõ compᷣhendit᷑ ſub actma. Alio tñ mõ cõſide⸗
rata: eſt actiua quidẽ a purgatiua peccatoꝝ ⁊ ſatiſfacto
ria.. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ꝑtinet ad foꝛuʒ miſcðdie ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ Iʒ ſatiſſactio ꝑtinet ad foꝛi iuſticie: includit
tñ ⁊ ↄcernit foꝛuʒ miſcðie. ſi enĩ opoꝛteret ſatiſfacere ſᷣm
rigoꝛeʒ iuſticie:totus mũdus ñ ſatiſfaceret ꝓ vno pecca
to moꝛtali:ꝓter qð opoꝛtet ꝙ in ſatiſfactõe miſcðia in⸗

factoꝛi

bea

xcvj.

terponat ꝑtes ſuas.eodeʒ modo ẽ de oꝛone inĩtuʒ eſt ſa

tiſfactoꝛia.lʒ ꝑtinet ad foꝛum miſcdie: includit tñ foꝛum

iuſticie inqᷓ̃tuʒ eſt afflictiua.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſa⸗
tiſfactio determinat in ſolutõe:oꝛo in dimiſſione. hõt di
ci ꝙ or̃o ↄcernit vtrũq;.ſ.ſolutõʒ ⁊ↄ dimiſſionẽ.ex afflicti⸗
one quã infert ſolutõzʒ:ex humiliatõe ⁊ oblatione quam
facit obtinet dimiſſionẽ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſatiſfa⸗
ctio eſt penale:or̃o eſt delectabile.põt dici ꝙ or̃o vtrunq;

includit 2 ↄcernit.de ſe.n.eſt afflictiua: rõne abundãtis

gẽe ocomitantis ẽ ↄſolatiua.4¶!. Ad illud qð obijcit.vtrũ
mentalis ⁊ vocalis ſit ſatiſſactoꝛia.pot dici ꝙ vtraq;: eo
ꝙ vtꝛaq; eſt afflictiua.sᷣ magis mẽtalis:ſicut vocalis plłꝰ
eſt in ptãte nza:⁊ ita magis certe ſoluẽda.Alia aũt ẽ ma
gis diuine gratie adiuuãtis ? excitãtis ⁊ etiaʒ eleuãtis.
Cum aũt facimꝰ qð in nobis eſt affligendo nos ꝗꝓpt mẽ⸗
taleʒ: deus acceptat ⁊ accipit ꝓ ſatiſfactõe: quis quẽad⸗
modũ ſit debitũ.qꝛ frequẽter vltra qð tenet᷑ affligit ſe in
hmõi or̃one. SPret᷑.lʒ oꝛo vocalis inſtituat᷑ ad executõeʒ

caltus diuini.qꝛ oro inſtituta ad h̊ interpollate ſoluẽda

eſt. bñ tñ põt oronibo etiã pluribofieri ſatiſfactio de pec⸗
catis. 4 Ad vltimũ dᷣm. ꝙ illa q eſt cũ deſiderio ẽ ſatiſ⸗
a. duplex ẽ deſideriũ.ſ.rei pntis ? rei abſentis.

embeu qnintunz

Onſequẽter q̃rit de efficacia or̃onis Pau

li petentis amoueri a ſe ſtimulũ.Et pꝛimo
ꝓut ſtimulus dicebat᷑ incentiuũ libidinis.
Scðo prout dicebatur doloꝛ lateris.

Articulus prunꝰ·
Riimo qrit᷑.vtꝝ debuit exaudiri petẽdo amo⸗
”M ARranz- incentiui libidinis. ſic:videt᷑ ꝑ hboc
VPv amotio primoꝝ motuũ ab aliqͥ efficit ipſuʒ
tů. PsS. Weatus qui tenebit allidʒ puulos ſuos ad
petram.i.qui ꝑuulos qui ex carne naſcũt᷑ malos motus
anteqᷓ creſcãt retinet ne ſint liberi.⁊ allidet ad petraʒ. i.
xpᷣm vt confracti diſpereãt.ſic exponit glo.de ꝑꝛimis mo
tibus ꝗ tendũt ad libidinẽ. cũ paulꝰ vellet eos reprimẽ
xpᷣm oꝛaret vt eos tolleret: bñ ⁊ meꝛitoꝛie oꝛabat. & ex⸗

audiendus erat. 4l Ad idẽ facit illud Ecci.ij. Capite vo⸗

bis vulpes ꝑuulos qui demoliũt᷑ vineas.pꝛimi.n.motus
lʒ minima venialia ſint:tñ demoliũt᷑ aĩas.i.coꝛũput ſi ꝑ
mittant᷑ ꝓcedere.q Pret᷑.ſa.xiiij.ꝑdai babilonis no
mẽ ⁊ religas ⁊ ꝓgeniẽ ⁊ germen.i.nomẽ pcti luxuꝛie ĩq̃ẽ
ↄfuſio ꝑdendũ ẽ. Ephe.v. Joꝛnicatio ⁊ ois immũdicia ñ
noĩet᷑ in vobis ſicẽ decet ſccos.Siłr ꝑdende ſunt ciꝛcũſtan
tie qᷓ ſignãt᷑ ꝑreligqas.⁊ ꝓgenies.i.ãctꝰ.⁊ geꝛmẽ.i.pꝛuni
motꝰ? a quibo veniũt delcetatio ↄſenſus ⁊ actꝰ.·a ita bñ
meritoꝛie petijt apłs remoueri a ſe incentiuũ libidis.g
exaudiẽdus fuit.⸗ Pꝛet.idẽ videt᷑ ꝑillð NHiere.l.Inteꝛ⸗
ficite babiloneʒ nec ſit ꝗcqᷓ reliquũ.¶. ret.ſuper illud
Hiere.vij. Noli oꝛare ꝓ h̊ ꝓpto.dic̃ glo.duo ſunt q̃ obſi⸗
ſtunt oꝛonibo ne audiãt᷑ a dno.incoꝛꝛectꝰ ꝑmanẽe erꝛoꝛ
7 coꝛ impenitẽs. h̊ neutꝝ iſtoꝝ fuit ĩ paulo.ꝙᷓ erxandiẽdꝰ
fuit cũ ñ eẽt in ipſo qð ſubſiſteret oꝛoni.¶ Pret.cõſtat ꝗ⸗
paulꝰ petijt ꝓ ſe ĩ illa petitõe ⁊ pie ⁊ ꝑſeuerãt·qꝛ ter dñʒ

rogauit vt diſcedẽt ab ipſo ſtimuł ille.in ternaꝛio oſiſtit

ꝑſeuerãtia.vñ MMath. vij. Petite ⁊ accipietis.qꝛite⁊ in⸗
uenietis.pulſate ⁊ aꝑiet᷑ vobis.ↄſtat aũt ꝙ ad ſalutẽ pe⸗
tijt qꝛ incẽtiuũ libidis ad ꝑditõʒ ẽ ſi ꝓcedit.& remotõ eiꝰ
eſt ad ſalutẽ.⁊ iſta qᷓtuoꝛ faciũt oroneʒ cxaudibilẽ. videlʒ
vt oꝛat pie.ꝑſeuerãt. ꝓ ſe.⁊ ad ſalutẽ.̊ paulꝰ exandien⸗
dus fuit in illa petitõe. Cõtra.j.Jo.vlf. Quecũq; pe⸗
tieꝛitis ſm volũtatẽ eiꝰ⁊c..ibi glo.aug.bona volũtas dei
nr̃az ſiultã coꝛigit: vt apło paulo cõtigit. ſ. perit a le
amoneri ſtimulu carnis. Ex Hᷣ pʒ ꝗ; petitio eiꝰ ſtulta fnit
ã̊ ñ debuit exraudiri.⸗¶¶ Pret.ſuꝑ ill Ro.viij. Quid ore
mus ſicut oꝑtz neſcimꝰ. Glo.fallimur qñq; putantes ex⸗
audiri vel ꝓdeſſe qð nõ ꝓdeſt:ſicut paulus.vñ rſuʒ re⸗
cepit a dño ꝙ nõ exaudiret᷑.̊ apoſtolus putans ſibi p⸗
teſſe amotõʒ ſtimuli fallebatur.ᷓ hoc petendo nõ &æbuit
A

„
4

exaudiri:qꝛ nõ petebat qð erat illi ad ſe⸗ alutẽ. 4 Pre. Ja.
j. Om̃e gaudiũ exiſtimate fratꝛes mei cũ in tẽptatões va
rias incideritis.i.a ꝑſecutõne vel a ↄſcia vel a cõcupĩa qᷓ
varie temptãt.ᷓ debebat aplłs gaudere de illa tẽptatõe:⁊
nõ eſus amotõʒ petere nſio. Ad euidentiã hmõi ꝓ⸗
bleumatis nõ. ꝙ multiplex eſt temptatio.ſ.interioꝛ ⁊ ex⸗
terioꝛ.Exterioꝛ iterũ duplex. videlʒ dei 7 dy aboli.tem⸗
ptat.n.deus ⁊ dyabolꝰ. Jteʒ dei duplex eſt. tẽptat.n.pᷣci⸗
piendo: ſicut tẽptauit abꝛahaʒ pᷣeipiẽs ei ĩmolare yſaac
vt babet᷑ Geñ. xxij. Temptat iteꝝ affligẽdo⸗ toꝛquẽdo
vt martires.vñ Sap.iij. In paucis verati in multis bñ
diſponẽt᷑:qm deꝰtẽptauit illos inuenit illos dignos ſe.
Temptatio itaq; dyaboli duplex eſt. qꝛ tẽptat ſuggeren⸗
do ſiue incendendo.vñ )ſa. lmij. Ego creaui fabꝝ ſuffla⸗
tem in igne prunas. Lemptat etiã affligendo⸗ tẽptãdo:
ſicut temptauit JYob. Temptatio vo interioꝛ ẽ q̃ eſt a fo⸗
mite ? carne.de qua dicit᷑ Jaco.j.Deꝰ intẽptatoꝛ malo⸗
rũ eſt.ipſe enĩ neminẽ temptat.VUnuſ⸗ qſqʒ.n.temptatur a
ↄcupia ſua abſtractus ⁊ illectus.⁊ hec tẽptatio interioꝛ
peccatũ ẽ ipſi tẽptato.ſᷣ temptatio interioꝛ cui nõ oſentit
temptatus:nõ eſt peccatũ: ̊ materia virtutis ex ercẽde.
Am bꝛo. ſuꝑ lucã.temptatõeʒ ne vniꝙᷓ timere debemꝰ. eſt
enim cauſa victoꝛie:materia triũphoꝝ.diues ille ꝗ tem⸗
ptatõʒz non ſenſit in ſeculo:in pena eſt apud inferos.Di⸗
cimus ꝙ ꝙ ſtimulus ille put erat incentiuũ libidinis ſiue
temptatio dy abolica vt pʒ:dicit᷑ angelus ſathane:⁊ fuit

materia exercende virtutis ipſi Paulo.vñ nõ exaudien

dus erat in illa petitõe.i Qullus.n.debet petere nõ tẽpta

ri temptatõe exterioꝛi qᷓ nõ eſt peccatũ:ſ̊ materia exercẽ⸗

de virtutis.l Dicendũ g̊ ad primũ obiectũ.ꝙ illð ꝙ pe⸗

tijt primos motus a ſe remoueri: nõ erat illi ad ſalutez.
Qõ.n.petijt primos motus a ſe remoueri:ſᷣ potiꝰ tẽpta-⸗
tioneʒ exterioꝛeʒ que ipᷣm incitabat ad libidineʒ que eꝛat

a dyabolo ad vecipiendũ:a deo temꝑata ad exercitiũ viꝛ
tutis.vnde lʒ ſtimulus ille non crat illi cauſa nccia ſalu
tis:erat tñ cãẽ admĩcularis a exercitiũ ad ſalutem. 4 Er
his pz rñſio ad ſecundũ 2 tercium.qꝛ petere amotõeʒ ſti⸗
muli:nõ fuit petere amotõʒ primoꝝ motuũ vel inſultuũ
illoꝝ:h̊ potius exterioꝛeʒ temptatõʒ:vt tactũ eſt.⁊ indu⸗
cũtur auẽtes acſi ſtimulꝰ ille eẽt tẽptatio interioꝛ.⸗.] Ad
illam glo.que dicit.duo ſunt que obſiſlũt oronibo ⁊c. po
teſt dici ꝙ nõ ſolũ iſta duo ſunt que obſiſtũt:imo multa.
iſta duo dicit glo. ꝓpter tin obſtinatũ in malo:cuius
coꝛ impeniteno 2 inconeptus erroꝛ obſiſtebat: ne Hiere⸗
mias cxaudiret᷑ ꝓ eo.¶¶ Ad vltimũ põt dici. paulꝰ nõ
petijt ad ſaluteʒ. imo petijt ↄtra exercitiũ ꝑfectõʒ virtu⸗
tis ſue.ſicut eſt rñſuʒ ei a dño.nec erat incentiuũ libidis
ꝓut erat exterioꝛ temptatio aplło ad ꝑditioneʒ: ĩmo po⸗

ticulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ paulus debuit erau⸗
diri petendo ſtimulũ amoueri ꝓut dicebatun
loꝛ lateris.Et videt᷑ ꝙ ſic: ꝑ i ꝙ eccĩa petit
ꝙꝓ infirmis vt reddat᷑ illis ſanitas.vt reddita illis ſani⸗
tate gratiaꝝ deo ĩ eccia referãt actões.ſ̊ oꝛones eccie ſũt
eraudiẽde.ᷣ oꝛo Pauli q̃ petebat ſtimulũ amoueri.i.do
loꝛẽ ad exẽplũ oronis eccie facte debuit exaudiri.⸗. Pre.
H idez videt᷑ ꝑ h.ꝙ rex vel pᷣnceps ꝗcũq; ꝓficiſcẽs ꝓ deo:
graui ctineret᷑ inſirmitate. ita ꝙ; ꝑegrinatõʒ inceptã cõ
plere nõ poſſet.ſi peteret a deo ſue infirmitatis releuatõ⸗
nez vt pegrinatõʒz poſſet ꝑficere. videt᷑ ꝙ eẽt exaudiẽdꝰ.
A ſimili videt᷑ in ꝓoſito. q; aplus petẽs amoueri doloꝛẽ
lateris:vt liberius ⁊ expeditius poſſet officiuʒ a deo ſibi
imiunctũ exeq: erat exaudicdus.⸗] Pꝛet. dicit phůs ꝙ egꝛi
tud impedit virtutes.ſ̊ bonũ eſt oꝛaꝛe ꝓ remotiõe hmõi
impedimẽti.ᷓ bonũ eſt oꝛare ꝓ liberatòne a malo pene.
4Pret. vt S. tactũ eſt. di ſtinguit᷑ inter oronẽ ⁊ depcatõ⸗
neʒ. vt oio fit ꝑ bonis adipiſcẽdis:⸗ deprecatio ꝓ malis
amouendis.2 ita bonũ eſt oꝛare liberatõe a malo pene
⁊0z Pauli talis fuit. xc.· ¶ ontra.Ad Heb.xij. In

ð

diſciplina ꝑſeuerate filij.⁊ ſumit᷑ ibi diſciplina ꝓ ſlagel⸗
lis quibo deus flagellat filiũ quẽ amat.ſi pᷣceptũ eſt ꝑſe
uerare in flagellis:illicitũ eſt liberari ab eis ⸗ indignuʒ
exaudiri.4 Pꝛet. tribulatões ncce ſũt nobis ad vitã et⸗
nã obtinẽdũ.Act.xiiij. ꝑ młtas tribulatões oꝑtz intraẽ ĩ
regnũ dei.̊ᷓ petẽ eoꝝ amotõʒ ẽ petẽ ñ ad ſalutẽ:pᷣ potiꝰz.
⁊ ita tał petitio ñ ẽ exaudiẽda.¶ Pret. Geñ. vij. mktipli⸗
cate ſũt aq̃ ⁊ eleuauer̃t archã ĩ ſublime a tra. aq ſunt tri
bulatões:archa eccĩa q̃ ꝓfiẽ ex multiplicatõe tꝛibulatõ⸗
nũ.ᷓ ñ dʒ oꝛaꝛe ð ꝓfectũ ſuũ. Sñ dz amotõʒ penaxꝝ perẽ.
4¶l Ad idẽ fac̃ qð dr̃ Exo.j.Quãto egiptij ogprimebat iu⸗
deos:tãtomagis młtiplicabãt᷑ creſi. cebãt. ¶ Pret. ſuꝑ il
lud Hiere.v.ꝑcuſſiſti eos ⁊ ñ doluerũt.diẽ glo. oĩs dina
ꝑcuſſio:aut purgatio ẽ nobis vite pñtis:aut initiuʒ pene
future ad repꝛobos.ſᷣ ↄſtat ꝙ purgatõ vite pñtis ẽ bõa.g
ẽ malũ petẽ ꝙ deꝰ nos libẽt a ꝑcuſſione dĩna ſiue a malo
pene.4 Pret.aug. oꝛat.dñe h vre 2 B ſeca.¶ Pret.gg.ĩ
moꝛalł.qꝛ ſcr̃e mẽtes coꝛuptõis ſue vulnꝰ ſine putredie ñ
eẽ ſentiũt:libẽt ſe ſb manu medici parãt:vt apꝑto vulneꝛe
virꝰ ſub manu medici exeat ꝙ ſana cute int⸗ occidebat.
&ͤ flagella dñi purgatoꝛia ſũt coꝛꝛuptõis nẽe. ̊ malũ ẽ pe
tere ab ilł liberari.¶ Pret.ſuꝑ i llð.ij. coꝝ.xij.diẽ glo. ꝓ⸗
pter qð ſcʒ qꝛ uit colaphiʒabar:ego hũane timens ter
rogaui dñm ⁊c.q̊ ex bũano timoꝛe fuit illa petitõ. ſᷣ hũa
nus timoꝛ malꝰ ẽʒ: & illa petitio fuit mala. n exaudi bil:
qꝛ arboꝛ mala ⁊ fructꝰ malꝰ.¶! Pret.aug. ſuꝑ eũdẽ locũ
qñ petitis tpalia cũ mõ ꝑetite.vt ſi ꝓlſint det: ſi ſciat ab⸗
eſſe ñ det. qd.n. obſit vel ꝓſit medicꝰ nouit nõ egꝛotꝰ. ſed
paulꝰ ñ petijt cũ hac ↄditõe.ᷓ indiſcrete petiuit.vñ b. Ja
cobo eiuidẽ qrto.repᷣhẽdit qͥſdã dicẽtes:hodie aut craſtĩo
ibimꝰ ĩ ciuitatẽ illã:qꝛ ñ apponebãt oditõʒ ſi dñs voluẽit
ſi virerimꝰ faciemꝰ h̊ vel illð.¶ Pret. Jac.j. Om̃e gau
diũ exiſtiate fratres mei cũ ĩ tẽptatões vaꝛias iĩcideꝛitis.
apts tenebat᷑ gaudẽ de illa tẽptatõe.ᷓ tenebat᷑ ñ peteꝛe
amotõʒ ſtimuli:? ⁊ petijt. ñ tebuit exaudiri.⸗ Pre. ſuꝑ
illð.j. Yo.v.q; ſi petierimꝰ ſᷣm volũtateʒ eiꝰ audiet nos.
Glo. bõa volũtas dei nr̃am coꝛꝛigit ſlultã:vt apło paulo
otigit.ꝗ ſtulta fuit petitio pauli:⁊ ita ñ debuit exaudiri.
¶Dꝛe. er roe iſta 2 ale S. poſitis videt᷑ ꝙ peccauit petẽ
do amotõʒ ſtimuli.⁊ qꝛ ſtulta fuit petitio ſua vt 5.· hitũ ẽ.
⁊ qꝛ indiſcreta:⁊ ita ↄ diſcretiõeʒ.⁊ ꝑ ↄns pruaẽtiã 2 5
vᷣtutẽ.⁊ ita pct᷑z vt videt᷑.⁊ et᷑ ſe:vtʒ ex glo. Ro. vij. vbi
dr̃.qꝙ ex rñſo didic ↄᷣ ſe eẽ qd petebat.vt taciũ ẽ in pñti ꝓp⸗
bleumate.⁊ ita õ caritatẽ q̃ tenebat᷑ diligẽ ſe. ñſio.
dm ad h̊ ꝙ or̃o apli amotõe ſtimuli.i.doloꝛis lateꝛis
nõ fuit exaudibił.i.ñ fuit ſibi vtił nec ↄueniẽs vt exaudi

ret᷑. Hmõi.n.tribulatões ⁊ alie hũane ↄditõi inflicte ſũt
ad hanc vitaʒ coꝛuptibileʒ contemnẽdaʒ: 2 futuram ꝑ⸗
quirendaʒ. vnde ſuꝑ illud Job.vj. Sagitte dei ĩ me ſunt

quaruʒ indignatio ebibit ſpiritũ.vbi dicit BGregoꝰ. Sa⸗
gitte ſunt animaduerſiones:diuine ꝑcuſſiones.quaꝝ in·
dignatio ebibit ſpiritũ.i.compeſcit elatõeʒ. Pret.mate⸗
ria ſunt exercẽde virtutis.vnde he ſunt gentes quas re⸗
liquit dominꝰ pt ĩ eis erudiret iſrabelẽ Judic.iij.ibi glo.
Aug.In exodo.xxiij.de his gentibo dicit deus.iAon eij⸗
ciam eos in anno vno:ne fiat terra deſerta multiplicẽt᷑
in te beſtie fere.Et poſt quibuſdã interpoſitis ſi. ubditur.
M aũt ait ne multiplicent᷑ in te beſtie ere. mirũ eſt: ſi ñ
beſtiales cupiditates ⁊ libidines intelligi voluit: q̃ ſolẽt
c repentino ſucceſſu terrene felicitatis exiſtere. hec glo.
Ecce quanta ẽ vtilitas afflictionuʒ modernoꝝ. ꝓpter qð
nõ expediebat vt ſtimulus amoueret᷑.¶¶ Ad illð qð obij⸗
cit᷑ꝙ eccia oꝛat ꝓ infirmis vt illis ſanitas reddat᷑. Põt
dici ꝙ ratio competẽs eſt quare eccia oꝛat infirmoꝛuʒ
ſanitate:que frequẽter oroni ꝑſone ſi ingularis nõ compe
teret.quare & erpedit ꝗ nõ exaudiat᷑p omotõe cuiuſcũq;
infirmitatis:vt tactũ eſt. Cñ ꝙ eceleſia exaudi at petẽdo
ꝓ lanitate infirmoꝛuʒ expedit propter plura.vnũ eſt ro⸗
boꝛatio infirmoꝝ in fide.cuʒ eniʒ ad pces eccie deus det
ſanitatẽ coꝛꝑalẽ: roboꝛat᷑ fides fideliũ ⁊ augmẽtat᷑ viſis
mirabilibo qᷓ dñs infirmis curãdig oꝑat᷑.⁊ fiũt inſideles

le
ſni
due
pſe
rb
loen
in
ms
en
to
i
t
ſont⸗
y

e

lien
git
alte
nns
ſiel
ſel⸗
illo

—–m „ —

— — — — 2——

6
gi
t
e⸗
nt
va⸗
in⸗
te/
re⸗
l

cck
ur.
ſin
lit
ſe

i,
t
z
pe⸗

do
r
!
1

NMneſtio

fideles. Alia rõ eſt exbibitio bonoꝛis largitoꝛi ſanitatis

1 gratiarũactio ⁊ augmentũ cultus deiꝑ ↄſequẽs.4 Ad

illud qð obijcit᷑.ꝙ ſicut petitio ꝑegrini q ſit ꝓ infirmita⸗
te tollenda vt ꝑegrinatõz; incepiã ey pleꝛe poſſit:videt᷑ ex⸗
audienda ⁊c. Põt dici ꝙ petitõ in ſiimuli amotiõe ñ de⸗
buit fieri ab apło.nec ſibi ↄgruebat ꝙ amoueret᷑ a dño.
bñ.n. innotuit apło.ꝙ ad ↄmodũ ſuũ: immo ad ſalutem
ſuã fuerat illi datus ſiimulꝰ vt ipſe ꝓfitet᷑.ij. ad coꝝ.xij.
ibi. Ne magnitudo reuelationũ extollat me ⁊c̃. vnd glo.
ibideʒ. ſtimulus pungens carnẽ a deo datꝰ eſt mihi .i. ad

meã vtilitatẽ. ideo ſcʒ ne magnitudo reuelatõnũ extollat
me in ſuꝑbiaʒ.⁊ poſi:dñs ad ↄſeruatõʒ bumilitatis im⸗
miſit. Seus.n.ad h̊ iuſto nõ ꝑcebat:vt eius virtutẽ ĩ in⸗

firmitate ꝑficeret. bec glo. Noticia ̊ apli de vtilitate ſti⸗

muli cã fuit:quare ↄmotio eius ñ fuit petẽda.⁊ ipſa vtili

tas quare nõ cõgruebat ſibi ꝙ eẽt amotus. Pret.lʒ qdã⸗
modo impediebat executõʒ officij ſui imũcti:nõ tñ impe
diebat ſimplr. vñ lʒ nõ poterat exeꝗ officiũ illð ſine qua
mine qð illi intulit ſtimulꝰ ille:tñ exeg potuit. ꝓpt qð ñ
erat illi expediẽs pter executõʒ officij vt eẽt ſtimulꝰamo
tus. Ex bis pʒ ꝙ nõ eſt ſimile de releuatiõe inſirmitatis
pncipis ꝑegrinatis: ⁊ apłi ſtimulũ patiẽtis. 4 Ad illud
qð obijcit ꝙ egritudo impedit vᷣtutes ſjm phᷣm. Põt di⸗
ci quatuoꝛ ſunt genera virtuiũ ſᷣm Macrobiũ. d bis
S. vltima petitõne dñice or0onis.¶ Ad illð qð obijcit᷑.q
deßcatio eſt ꝓ malis amouẽdis ⁊c̃. Põt dici ꝙ bonũ ẽ ⁊
meritoꝛiũ oꝛari ſiue deprecari ꝓ malis amouendis.nec
iñ cuiuſqʒ eſt bonũ nec ꝓ quibuſcũqʒ malis.vñ argumẽ
tũ peccat ſᷣm ↄſequẽs. Pꝛet.licite põt peti.⁊ tunc potuit
amotio mali ſine liberatio a malo ſicut petit᷑ in oꝛatione
dñica.⁊ maxime qñ maluʒ eſt cã faſtidij ⁊ impatiẽtie.ſic
accidit frequẽter. Sicut.n.ꝗbuſdã eſt melius viuẽ in di⸗
uitijs ꝗᷓ in pauꝑtate:ſic melius eſt quibuſdaʒ in ſanitate

coꝛꝑali ꝙᷓ in egritudine.̊ ſimpłr loquẽdo melius eſt pe⸗

nas pñ̃tes ſuſſinere qᷓ eſſe ſine illis.⁊ maxie viris perfe⸗
ctis: cuiuſmodi fuit apłs.¶ Zld illa que opponũt᷑ p iſta
ꝑte:põt dici ꝙ reuera apłi petitio nõ erat exaudiẽda ſibi
id eſt ad vtilitatẽ ⁊ ad ſalutẽ ſuã.¶. Ad illud qð pᷣmo ob⸗
ijcit᷑.exquo pᷣceptũ eſt ꝑſeuerare in diſciplina: illicitũ e
petere liberari ab illa ⁊c. Põt dici ꝙ frequẽter in ſacra
ſcriptura dicũt᷑ aliq̃ ꝑ modu pcepti qᷓ vim pcepti nõ obti
nẽt. vñ illð qð dicit aptus. In diſciplina ꝑſeuerate filij.
magis eſt boꝛtatio qᷓ preceptũ.Hoꝛtat᷑.n.opts ad pſeue⸗
randũ patiẽt in flagellis.vñ glo.pſeueꝛate vſqʒ in finẽ in
Diſciplina patiẽter ferẽdo. ¶¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ tribu⸗
latõnes ſint nccie ad ſaluteʒ. vñ petere liberatõʒ eaꝝ eſt
petere ↄtra ſalutẽ. Dicendũ ꝙ etſi tribulatiões ſepe ꝓfi⸗
ciant ad ſaluteʒ: nõ tñ preciſe ⁊ cauſałr ſunt nccie ad ſa⸗
lutẽ.vñ ſtimulꝰ apli nõ ſuit illi cꝗ pᷣciſa ſalutis:qꝛ etiam
ſtimulo amoto nõ fuit illi precluſa via ſalutis.. Ad illa
duo que ſequũt᷑ põt dici.ꝙ lʒ multiplicatõe tribulatõnũ
ꝓficiãt mẽbꝛa eccie:nõ tñ peccãt ꝗ petũt liberatõeʒ alic⸗
tribulatõis ſiue miſerie:bᷣ meritone põt fieri hmõi peti⸗

tio et ſi ex caritate fiat:⁊ ad ſalutẽ ſui vel ꝓximi vel bono

rẽ dei.vt ſicẽ̃ foꝛtaſſe apłus meritoꝛie petiuit ſtimuli amo
tionẽ:vt liberius officio predicatõms ⁊ alijs boĩs poſſet
vacare.⸗ Ad illud qð poſt obicit᷑.ꝙ ꝑcuſſio diuĩa ẽ puꝛ
gatio pñtis vite ⁊c. Põt dici ꝙ lʒ ꝑcuſſio dĩna ſit cauſa
qñq; purgatõis: licet tñ aliꝗbo cauſie petere liberationẽ
ab hmõi ꝑcuſſione.hmõi.n.ꝑcuſſiones vt ſtimuiꝰ apti:ñ
ſunt directe ⁊ ꝑ ſe ad purgatõʒ maloꝝ vel augmẽtuũ bo⸗
noꝑ:ſᷣ de ſapienti vſu ſanctoꝝ ꝗ ſapiẽter vtunt᷑ malis pe
ne: oſiderãtes vitã iſtã plenã eẽ miſerijs:⁊ ob h̊ ↄtemnen⸗
dã ⁊ querendã eẽ meiioꝛẽ. Pꝛet.vbi ignoꝛat᷑ volũtas dei
licitũ eſt velle ⁊ petere oppoſitũ eius qð vult deꝰ. ſic conti
git de altero duoꝝ angeloꝝ: de quibo habet᷑ Bañ. x. qrũ
alter volebat liberatõʒ ppłi:a alter nõ.⁊ vterqʒ erat bo⸗
nus m Breg. 1 ↄſtat ꝙ alter volebat qð veus nolebat.
ſic licitũ fuit apło velle amotiõʒ ſtimuli cũ ignoꝛaꝛet dxũ
velle oppoſitũ.Ex his pʒ rñſio ad quedã q̃ ſequũt᷑.¶ Ad
illð qð obijcit᷑.ꝙ peiebat ex hũano nimoꝛe ⁊c. Sõt dici

rit

ꝙ üllud verbũ:ego hũane timẽs ter dñm rogaui ⁊c.ñ.in⸗
telligit᷑ de hũano timoꝛe ꝗ malus ẽ: ſᷣ exponit᷑ ſic.hũane
timẽs ſicut homo fragilis cui natuꝛale eſt timere moꝛtẽ.
Ad aliud obiectũ qð ſequit᷑.dõm ꝙ iʒ apls in illæappe
titione nõ ꝓoſueꝛit ↄditõʒ actu: ſubintellexit tñ bĩitu.vnð
cũ modo petijt:⁊ ſic nõ peccauit.q Ad aliud qð ſeꝗt᷑.di⸗
cendũ ꝙ aplłs gaudebat de pñtia ſtimuli: qꝛ ſciebat illuʒ
doloꝛeʒz eſſe a deo. ̊D neſciebat an in futuꝛo vellet deꝰ illuʒ
doloꝛeʒ remanere. vñ licitũ fuit ei petere reſpectu futuri
ꝙ remoueret᷑.¶ Ad aliud obiectũ qð ſequit᷑. dõm ꝙ pe⸗
titio apłi nõ fuit ſtulta ĩ genere: qꝛ ſepe oꝛat eccĩa ꝓ infir
mitate tollenda.̊ dicit᷑ fuiſſe ſtulta reſpectu excellẽtie ꝑ⸗
ſone aplice:qꝛ debuit cũ maioꝛi deliberatõe petere qᷓ; pe⸗
tierit:⁊ cum maioꝛi diſcretõne.vnde eius petitio nõ fuit
vſq;quaq; diſcreta.nõ tñ fuit ↄtra diſcretõʒ ſimplr: ſᷣ †
diſcretõʒ ↄſummatã.l Ad ea ꝗbo videt᷑ ꝙ peccauit apo⸗
ſtolus petẽdo:⁊ qꝛ petitio ſua fuit ſtulta ⁊ indiſcreta.i.ð
diſcretõʒ ⁊ ↄtra prudẽtiã.iaz pʒ rñſio ex dictis qũo ſtul
ta ⁊ qũo indiſcreta.nec valet illud argumentũ.petebat ð
ſe. ↄtra caritatẽ.amotio.n.ſtimuli nõ erat ↄtra carita⸗
tẽ.amotus.n.aliqñ talis fuit ſtimulꝰ ſalua tñ caritate. B
dicit᷑ petiniſſe ↄtra ſe: qꝛ ſtimulꝰ ille oꝑabat᷑ ei in bonũ.
videlʒ ad ꝑfectõeʒ virtutis.vñ nec ex his ſeꝗt ꝙ peccaue⸗

tẽdo ſtimuli amotõʒ. „. , „
¶ Hueſtio. xcvij. ge ieinio.
Vcto de ula ꝑte ſa/

iſfactõis qua penitẽs oꝛdinat᷑ ad ceũ.ſ.
orone: dom ẽ de ꝑte q̃ penitẽs oꝛdiat᷑
ad ſe.ſ.de ieiunio.⁊ qꝛ moꝛtificatio car⸗
nis eſt q̃i ſuꝑiꝰ ad ieiuniũ. Primo que⸗
ri de moꝛiſicatõe carnis. Scðo de ieiunio.

lembꝛũ pꝛimũʒ

KRimo ̊ querit᷑.vtꝝ moꝛtificatõ carnis ſit
octus virtutis vel nõ. ſic videt᷑. Ceuit᷑
xxiij. Affligetis aĩas vr̃as ⁊ offeretis olo⸗
cauſtũ dño.a poſt. Ois aĩia que afflicta nõ
fuerit:ꝑibit de ppło ſuo.Glo.qꝛ ñ ſequit᷑ humiliatõʒ rpᷣi
qui ſe humiliauit vſqʒ ad moꝛtẽ. Ex illo textu arguit᷑ ſic
Omne illð cuiꝰ carẽtia perit aĩa:eſt virtus vel actꝰ vutu
tis. moꝛtificatio carnis eſt tale. ⁊c. ̊ nõ eſt virtꝰ. acrꝰ
virtutis. ¶ Pret. ex glo. videt᷑. ꝙ ꝗ moꝛtificat carnẽ ſeꝗt᷑
bumilitatẽ xpᷣi.ſequi aũt hũilitatẽ rp̃i ẽ actꝰ virtutis ⁊c.
Pꝛet.Luẽc.ix. Qui vult veire poſt me abneget ſ̃ẽ emetipᷣm
tollat crucẽ ſuã ⁊ ſequat᷑ me. Glo.Crurx tollit᷑ cũ ꝑ ab⸗
ſtinentiã coꝛpꝰ maceꝛat᷑. Sequi aũt dñm ncciuʒ eſi ad ſa
luteʒ.⁊ eſt actus virtutis.jq̊ ⁊c.¶ Pret. Ro. vij. Si vᷣm
carneʒ vixeritis moꝛiemi:ſi aũt ſpiritu facta caꝛnis moꝛ⸗
tificaueritis viuetis.h̊ ↄſtat ꝙ nõ loquit᷑ de vita nature:
ſ moꝛis qͥẽ ꝑ grãm ⁊ virtutes.ſᷣ hec vita oꝛit᷑ er moꝛtifi⸗
catõne carnis:vt babet᷑ ex a.⁊ ita vt priꝰ.¶¶ Pꝛet. Gat.
v. Spᷣus ocupiſcit aduerſus carnẽ ⁊ caro adneꝛſus ſpiri
tũ. hec aũt ſibinuicẽ aduerſant᷑. Glo.carnalẽ ↄcupiſcetiã
repmit afflictio carnis. oĩs aũt actus reprimẽs illud ꝗðᷣ
aduerſat᷑ ſpiritui:eſt actus vᷣtutis.ᷓ ⁊c. ¶ Pret. Cot. iij.
Aoꝛtificate mẽbꝛa veſtꝛa que ſunt ſuꝑ terrã · Glo.mem
bꝛa.i.mẽbꝛoꝝ ↄcupiſcẽtias.hec aũt moꝛtiſicatõ ocupiſcẽ
tiaꝝ eſt opus virtutis ⁊ ex moꝛtificatõe carnis.ergo ⁊c.
SPret. illud ꝑ qd minuũt᷑ ↄcupie male ẽ opꝰ vtutis ᷣm
Aug.ð Julianũ li.vj. Cõcupie male ꝑ moꝛtificatõʒ car⸗
nis minuũt. 7c. 4 Pret. Herñ. Benꝰ martirij ẽ facta

8 . —

carnis moꝛtificare.⁊ martiriũ eſt opus virtutis.ꝭ̊ ⁊c.

4 Pret. phᷣs. Sedatis ꝑturbatõibo ex ꝑte carnis fit aĩa

ſciẽs ⁊ ꝓpuidẽs.hec aũt ſcĩa ⁊ ꝓuidẽtia ad virtutẽ diſpo⸗
nũt. cũ Ibinõi ſedatio fiat ꝑ afflictõʒ ⁊ moꝛtificatõʒ: ptʒ
7c. ¶ Pret. moꝛtificatio carnis reddit nos ↄfoꝛmes xpᷣo
qẽ fons totiꝰ vᷣtutis.ij. Coꝝ.iiij· Deijcimur ſ ñ peꝛimus
ſꝑ moꝛtificatõʒ ihu in coꝛꝑe no circũſerẽtes vt vita ihᷣu
manifeſtet᷑ in carne nza moꝛtali.ꝗl Pret · ꝑ afflictõʒ car⸗
—„◻

nis recedimus a pececato.qꝛ ꝑ ̊ repꝛimit᷑ cupĩaqᷓẽ mat᷑

oĩm vicioꝝ.j.Pe.iiij.Qui paſſus ẽ in carne deſijt a pec⸗

catis.ql Pret.q ſe affigit peccatũ punit:2 ita qdð iuſtuʒ
eſt acit. . Pret. p afflictõz carms de hoſte nro. ſ. de ↄcu
piſcetia trinphamꝰ.¶l SOret. ꝑ h̊ voluntatẽ nr̃azʒ diuĩe cõ⸗

feꝛmamꝰ. Ex his ommibo pʒ ꝙ afflictio eſt op virtutis.
Estm Thammdea: Eerrelirs coꝛꝑis ad modi⸗
cu vtilis ẽ. Et dicit glo.coꝛꝑalis exercitatio in q te fati⸗
gas ieiunãdo vigilãdo abſtinẽdo: q̃ ſunt frena carnis.ſed
opꝰ virtutis ad multũ vtile ẽ. ᷓ carnis moꝛtificatõ nõ eſt
opꝰ vᷣtutis. OPret. Ephe.v. i emo vnꝙᷓ carnẽ ſuã odio
habuit.⁊ loqꝗt᷑ ð hoĩe oꝛdĩato:qꝛ deſ peratꝰbñ ſe bʒ odio.
ſ q carnẽ ſun affligit: carnẽ ſuã odit.ñ ẽ g oꝛdinatꝰ:quac
hmõi ñ facit opꝰvirtutis.¶¶ VPret. phᷣs.in boĩs melioꝛ eſt
actꝰ qᷓ; potẽtia.ſᷣ potẽtie nẽe ↄcupiiſcibiles bone ſ ũt: qꝛ na
ture ſunt.qre ⁊ actꝰ eaꝝ boni.impedire g̊⁊ repᷣmẽ actus
eaꝝ ñ ẽ opꝰpᷣtutis.⁊2 G̊ fit per carnis moꝛtificationeʒ ⁊c.
BPre. aug. li.iijj. de li.ar. diſtinguit tria genera bonoꝝ.
Sũt.n.vt dicit bõa maxĩa.media.⁊ infima.⁊ diẽ ꝙ vir⸗
tutes ſint de maris bonis ꝗbo nemo male vtit᷑. ſᷣ qꝛ miti
beretici ⁊ bypocrite moꝛtificãt carnẽ ſuã ⁊ nihil pꝛodeſt
eis.ꝙᷓ carnis moꝛtificatio ñ ẽ vᷣtꝰnec opꝰvirtutis.⸗ Pre.
Tulliꝰ diffinit virtutẽ.⁊ hmõi diffinitõʒ axpꝛobat aug.
Virt ẽ babitꝰ mẽtis ĩ modũ nature rõni ſentaneꝰ. af
ſlictio carnis ẽ nature expugtiua: ñ ↄſentanea. g ñ ẽ vtꝰ
nec opꝰ virtutis.¶ OPre.DOamal.Aiciũ ẽ auerſum ab eo
qð ẽ ᷣm naturã in id qð ẽ pᷣter naturã ⸗ 3 naturã.ſ̊ affli
ctio carnis ẽ g naturã ⁊ nature repugt. qre ̊ potiꝰ ẽ vᷣtꝰ
viciũ.¶¶ Pre.ↄfoꝛmitas ẽ int meꝛit ⁊ pmiũ:ſic eſt int᷑
gkam ⁊ gram. pᷣmiũ aũt iocũdiſſimũ ẽ:q̃re afflictio nõ eſt
eius meritoꝛiu.⸗ Pre.qð repugt optimo ñ ẽ via ad op⸗
timũ.afflictõ repugt felicitati cũᷣ ſit iocũdiſſima.q̃re ⁊c.
4 Pre. ꝗ carnẽ ſus affligit virtutẽ nature dimittit.⁊ ita
bonũ nature:qꝛ ẽ oſentanea natuẽ.q̃re ⁊c.¶q Pre.foꝛmã
diligẽdi ꝓximũ hõ accipit a ſeipſo:qꝛ tenet᷑ qlibet diligẽ
ꝓximũ ſiẽ ſemetipſnʒ.ᷣ moꝛtificare ꝓximũ ſuũ ⁊ afflligẽ
carnẽ ꝓximi ſui ñ ẽ opꝰ viꝛtutis. ſemetipſuʒ moꝛtificaẽ
⁊ carnẽ Apꝛiaʒ affligẽ ñ ẽ opꝰ vᷣtutis.¶. ODret.aĩa imitari
tebet teũ in regẽdo minoꝛẽ mũdũ i netũ põt:ſic̃ ip̃e ma⸗

ioꝛẽ gubernat.pᷣ deus res maioꝛis mũdi ſic aminiſtrat vt

eas ꝗꝓpꝛios motꝰ agẽ ſinat:Fm ꝙ dicit augꝰ. q̃re ⁊ aĩa ſic

dʒ coꝛpꝰgubernaẽ ꝙ mẽbꝛa coꝛꝑis dʒ ꝑmittẽ ꝓpꝛios actꝰ

agere. ̊ n dʒ actus eoꝝ ꝑ afflictõʒ vel abſtinẽtiã impedi⸗
re.¶¶ Pre.nibil qð debeat ex caritate diligi impugndũ ẽ
vel affligẽdqũ. coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ ẽ hmõi.Quatuoꝛ.n.erx caritate

ſunt diligẽda.de ꝓrimꝰ.aĩa ꝓpꝛia.⁊ ꝓpꝛiũ coꝛpꝰ.nullꝰ

Sdz ꝓpꝛiũ coꝛpꝰ affligere.¶ Pre. punitio pct᷑i ad deum
ꝑtinet: qꝛ Fm ꝙ dicit augꝰ. Deꝰ dedecus culpe ñ relingt
ſine decoꝛe iuſſicie.vñ peccatũ ñ relinꝗt impunituʒ. Sed
vſurpare diuinũ iudiciũ peccatũ ẽ: 2 ̊ facit ille ꝗ ĩ ſe pu⸗
nit peceatũ ꝓyt peccatũ coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ aſtligẽdo.&̊ B̊ facẽ nõ
eſt opꝰ viꝛtutis.il Pre.deꝰ punit peccatũ. aut igit᷑ ſuffi⸗
cient punit ipᷣm: aut inſufficiẽt.ſi inſufficiẽt: grelinquit
aliqꝗd inoꝛdinatũ in regno ſuo. qð eſt incõueniẽs diccre.
Si ſufficient punit ipᷣm: g̊ hõ ñ dʒ punire coꝛpꝰ ſuũ ꝓpt
gᷣ aſtligẽdo.· Pre.q affligit coꝛpꝰ ſuũaut ꝑſeqꝗt᷑ naturaã:
aut culpã:aut pena. Si naturã peccat: qꝛ natura ẽ bõa.
ideo nõ eſt ꝑſequẽda.Si culpã: culpa ñ ẽ in caꝛne.nõ q̊

dz in coꝛꝑe ꝑſeꝗ culpã. Si pᷣo dicas ꝙ ꝑſegt penã: 1 pi⸗

ꝓ peccato ẽ iuſta.j pſeꝗt᷑ qð iuſtuʒ ẽ: quare peccat.⁊ ita
nõ eſt coꝛpꝰ aftligẽaũ gt petm. 4 Pret. iuſio iudicio ꝓ
pcto punit᷑ auctoꝛ peccati:ñ aliꝰ ꝓ eo.ſ̊ facẽ pctᷣm nõ pot

niſi aĩa:nec eẽ pcẽᷣm niſi ĩ aĩa.Aſdath. xv.De coꝛde exeũt

cogitatões male ⁊c. ⁊ tãgit᷑ ibi oẽ genꝰpcti: coꝛdis roꝛis ⁊2
oꝑis.igit᷑ aĩa ſola affligẽda ẽ ꝓ pcto:ñ caro.vñ JZoel. ij.

Gcindite coꝛda vr̃a.i.aĩas vr̃as ꝓ pct᷑o.⁊ ñ veſtimenta

vꝛa.i.coꝛꝑa vł carnẽ. vñ Yob. x. pelle 2 carne veſtiſti me.
Pre. caro ẽ inſtrumẽtũ ſiue oꝛganũ aĩe. h qñ interficit

hõ hoĩeʒ:ñ punit᷑ gladiꝰ ſ̊ hoicida.ſilx ¶2 h. Pꝛet. ca⸗
roẽ inimica ſpiritui. Gał.v.Caꝛo ↄcupiſcit adueꝛſus ſpi
ritũ.̊ AMdath. v. Diligite inimicos vꝛos.⁊ ꝓuerbi.xxv.

Si eſurierit inimicꝰ tuus ciba illũ.IJdẽ ro.xij.igit᷑ ex pᷣ⸗
cepto euãgelij ⁊ apłi fonẽda ẽ caro ⁊ ñ maceꝛãda.q⸗ꝛe.
Fʒ aug.qð ẽ cõe oĩbo h̊ ẽ natale.ſᷣ diligẽ ⁊ fouẽ carnẽ cui
libet ẽ cõe. Ephe.v. Qemo vnqꝙᷓ; carnẽ ſuã odio babuit:ſᷣ
nutrit ⁊ fouet illã.igit᷑ h̊ ẽ naturale.ſ̊ nihil ẽ a lege nate
niſi iuſtũ.igit᷑ iuſtũ ẽ fouere carnẽ.⁊ ita macerare eã ẽ in⸗
iuſtũ.¶ SPre.ꝗcũqʒ carnẽ ſuã aſtligit nccio ſibi vitaʒ mi⸗
nuit.q; oĩs paſſio magis facta abijcit a ſuba.minimũ eĩ
ieiunin totiẽs poſſet fieri finite.ſ. hoĩeʒ interficẽt.igit᷑
ipᷣm ſemel factũ vitã minuit ĩ aliqͥ.igit᷑ carnẽ affligens lʒ
ſemel ⁊ mox ſe nõ interſficiat: tñ paulatim ⁊ ſucceſſiue vi
tã ſibi ſubtrahit.⁊ ̊ ẽ grauiꝰ pctm. Trenox.iiij. A¶NDeliꝰ

fuit occiſis gladio ꝙᷓ interfectis fame. H̊ ſe interficẽ nlło

mõ licet. igit nec earnẽ macerare. ¶ Rñſio. dm ꝙ; moꝛ⸗

tificare carnẽ ſuã ẽ opꝰ vitutis:qꝛ ẽ opꝰ a vᷣtute:⁊ eſt ad

virtutẽ:⁊ ẽ ſm virtutẽ.vñ ẽ opꝰ meritoꝛiũ inqᷓtũ ẽ a vᷣtu⸗
te:⁊ opꝰ ↄſeruatoꝛiũ initũ eſt ad virtutẽ.remouet.n.ob⸗
ſiaculũ virtutis tollens ſiue potiꝰ minuẽs impetũ ↄcupi⸗
ſcẽtie.⁊ etiã opus ſatiſfactoꝛiũ iniᷓtũ ẽ ſm virtutẽ.vñ ge
rit rõneʒ ſacẽi ⁊ medicine ſpũalis.ſ.pnie q̃ ẽ ſacrᷣm pur⸗
gans a culpa ⁊ a ſeqla illiꝰ. Concedẽdũ ꝗ̊ ꝙ moꝛtificatõ
carnis ſi fiat mõ debito ⁊ fine recto vt ad repꝛimẽdũ mo⸗
tus ↄcupĩe:ſic opꝰ ſiue actus ẽ virtutis.¶ Ad illud ͤ qð
obijcit᷑ pᷣmo ↄtra h.ſ.ꝙ exercitatio coꝛꝑis ad modicũ va
let. Poõt dici ꝙ; ĩ natura ſᷣm ꝙ lapſa ẽ duo ſunt.ſ.natura
⁊ vicioſitas. Ex ipſo.n.lapſu natura cecidit in defectuz
vicij ⁊ eſt vicioſa.vñ lʒ ſiarura nõ ſit ꝑſequẽda: tñ vicioſi
tas ẽ ꝑſequẽda. ⁊ ſicut medicꝰ nõ põt tantũ moꝛbũ remo
uere niſi ꝑ medicinã aligꝗd de eo qð bonũ ẽ decidat᷑.ſiłx ñ
põt abijci vicioſitas niſi aliqd ð bono nature adimatur.
Dico & ꝙ mera exercitatio coꝛꝑalis ſᷣm ꝙ mera eſt: paꝝ
valet.tñ pᷣm ꝙ hʒ ſaczale multũ valet. Pre.ↄꝑatõe valet
ad modicũ:qꝛ ↄpatiõe pietatis q̃ valet ad oĩa.⁊ ſic intel⸗
ligit᷑ apls.ꝗl Ad aliud dico. ꝙ ſicut ꝗ ſcidit paꝝ de caꝛne
ſua:nõ facit h̊ ex odio carnis. ſᷣ er amoꝛe ſanitatis ip̃iꝰ.
ita ꝗ tꝑaliter affligit carnẽ ſuã: ̊ facit ñ er odio carnis.
b ꝓpter bonũ carnis: qð caro in eterna btitudine obtine
bit. ¶ Ad aliud qð obijcit᷑ꝙ in bonis inelioꝛ ẽ actꝰ q̃ po
tentia ⁊c. Põt dici ſᷣm illuc Aug.ꝗ dicit naturã corru⸗
ptam duo dicit:⁊ naturã ⁊ coꝛuptoʒ.ſilłr actꝰ potẽtiarũ
coꝝuptaꝝ nõ ſunt boni:a ideo ↄpeſcẽdi ⁊ repᷣmẽdi.¶ Ad
illud qð obijcit᷑. ꝙ viꝛtutes ſunt te maxis boms gbonul⸗
