lutionez peccati 7 coꝛꝛuptõis:ſanguineʒ aũt potum vite
eterne datoꝛeʒ.⁊ mandatũ dedit nobis aquã regenera
ri ⁊ ſpiritũ ꝑ inuocatõʒ oꝛoneʒ aque ſu ꝑpueniente ſpiꝛi⸗

tn. OQm. n. vuplex homo er aĩa coꝛꝑe duplicẽ dedit no⸗

bis purgatõʒ ꝑ aquã ⁊ ſpiritũ.ſpiritu gdez ꝙ ßm imagi⸗
nẽ ⁊ ſimilitudinẽ eſt renouante. aqua aũt ꝑ ſpũs gratiã
coꝛpus a peccato purgãte ⁊ a coꝛu ptõe libeꝛante:⁊ moꝛ⸗
tis qdez imaginẽ explente aqua aũt vite arrã attribuẽte
ſpiritu.a principio.n.ſpũs dei ferebat᷑ ſu aq̃s antigꝗ⸗
tus ſcriptura teſtat᷑ aque ꝙ in ea eſt purgatio.¶⸗] Itẽ hoc
ncrameniũ inſtitutuʒ fuit fieri in aqua potius q́ in alio
elemento vel elemẽtato: pter ꝓprietates aque qᷓ huic ſa⸗

ramento magis cõgruũt. aqua.n.ſiue bumidũ aqueum

habet vim mũdificatiuã. Hugo. In ſolo elemento aqne
ſacramẽtũ baptiſmi ↄſecrari inſticutũ eſt: qꝛ hec ſola ple
nam ⁊ ꝑfectã mundatõʒ hʒ. ali liquoꝛes omẽs aq̃ purifi
cant᷑.⁊x ſi ꝗd alio quolibet liquoꝛe tactũ fuerit: aq abluit
vt emũdet᷑.hec Hugo. Cuʒ.n. habeat vim mũdificatiuã
ↄuenit vt ꝑ tactũ caꝛnis xpᷣi in qua omĩs mũdicia a trãſ⸗

fuſione peccati fuit: ↄferet᷑ ratio mũdificãdi a ſondibus
culpe. Iteʒ ꝑ naturã frigiditatis hzʒ vim repꝛeſſiuã calo⸗
ris. vnde ↄuenit vt ꝑ contactũ carnis xpᷣi in q̃ nõ erat cõ

cupiſcentia peccati:adueniẽte ſpũali vi verbi: refrigera⸗
ret carnẽ a ↄcupia peccati. Iteʒ rõne dy aphaneitatis ſi⸗
ue tranſparẽtie ꝑ ipam tranſit lumẽ: 2 illud ſibi quodã⸗
modo incoꝛꝑat. Eñ cõuenit vt P ipᷣam virtute verbi deo
agente tranſeat lux gꝛatie ad aĩam.nõ ꝙ ſit gr̃a in bapti
ſmo ſicut ĩ ſubiecto: ̊ rõne virtutis coĩs.vt ex vᷣtute vᷣbi
vite:ↄferat᷑ ꝑ grãm vita ſpũalis baptiʒ ato ſi digne ſuſci⸗
piat. Item rõne ꝑſpicui qð habet: coẽʒ cum coꝛꝑe celeſti
hʒ virtutẽ ſiue vim viuificatiuã.vnde cõuenit vt ulla me⸗
diante aĩa viuificaret᷑ vita ſpũali. Iſte aũt ꝓpꝛietates cõ
ueniũt baptiſmo qui bʒ virtutẽ mũdandi ſoꝛdes ſpiritu⸗
ales ⁊ reprimẽdi incentiuũ fomitis: SYteʒ ꝑ ipᷣm trãſfun⸗
dit᷑ lumẽ gratie ad aĩias⸗ viuificat᷑ ipſa aia vita ſpiꝛitua
li ſiue gratie.¶¶ Ex hoc pʒ rñſio ad primũ. qꝛ quis aq̃ ñ
cõueniat cũ regenerato iniꝙᷓtũ ſimplex vel inqᷓũ elemẽtũ
nihilominꝰ cõuenit cũ ipſa regenerãte ſiue cuʒ effectu il⸗
lius rõne ꝗꝓpꝛietatũ que p̃dicte ſunt.⁊ hec ↄuenientia po
tius attendit᷑ in ſacramẽtis. vt ſit ↄuemẽtia in ꝓpꝛietati⸗
bus potius ꝗᷓ in ſubſtantia de qua obijcit.⸗¶. Ad alið qð
querit᷑ quare magis erercet᷑ baptiſmꝰ in hͥ elemẽto qᷓ in
alio:⁊ maxime qᷓ in terra. Dicendũ ꝙꝓ duo attendi debẽt
in ſacramento.ſ.miſticũ ſolũ: a miſticũ moꝛale.vñ ⁊ hec
in baptiſmo attendi debẽt.miſticũ ſolũ circa xpᷣm.ſ.paſſi
onem eius ⁊ reſurrectõʒ: que ſignificatur ꝑ immerſionẽ
7 eleuationeʒ ab aqua. miſticũ moꝛale Stuz ad ea q̃ fiũt
circa baptiʒatum.ſ. pur gationeʒs. repreſſionem incentihi
⁊c̃. ꝓvter que principalr 2 per ſe exereet᷑ baptiſinꝰ.qᷓtuʒ
ad iſta congꝛuit magis aqua ꝙᷓᷓ teꝛra vel ſanguis. Coꝛpꝰ
enim merſuʒ ĩ terra vel ſunguine potius ſoꝛdidat᷑ q; pur
gatur vel mundat᷑.nõ ſimilit᷑ eſt de aqua:immo hʒ virtu
tẽ mundificatiuã qua mundant᷑ coꝛꝑa immerſ a. vñ ſigni
ficat gram mundantẽ ipſam aĩaʒ. Sitr eſt de alijs effecti
bus. 4 Ad aliud qð obijcit᷑. neq; lege nature neq; ĩ le·
ge ſcripta ⁊c. Dicendũ ꝙ boc nõ opoꝛtuit: immo vt diẽ
Hug.opoꝛtuit vt ſ̃ᷣm ꝓceſſum tempoꝝ ſpũaliũ grãruʒ ſi
Ina magis ſemꝑ ac magis euidẽtia ⁊c. vñ ↄueniens fuit
vt baptiſmus fieret in aqua que euidentius grãm repre⸗
ſentat qᷓ decimatio vel circũciſio: vt Hugo ondit. 4 Ad
illud qdð obijcit᷑ de ſacramẽtis legis nature 2 legis vete⸗

ris que fiebãt ad purgatiõzʒ oꝛiginalis ꝙ hẽbant oꝛtuʒ a

terra. Dicẽdũ ꝙ ler ſcripta omia pcluſit ſub maledicto.
vnde de terra que maledicta crat.iij. Geñ. cõgrue bat vt
oꝛtũ haberet quo exercebat᷑ ſacr̃m purgatiõis:immo oĩa
ſacrificia coꝝ ex terra oꝛtum hẽbant hac rõne.xt cogno⸗
ſcerẽt ſe ꝑ ſacramẽta legalia nõ ꝑtingere ad plenam pfe⸗
ctioneʒ: p̊ adhuc ꝑſiſtere in maledictõne.2 ſic cogerẽt fu
gere ad xpᷣm. Hec eſt cã ſpalis quare ogruebat vt ſacrifi⸗
cia ⁊ ſacram̃ta legis veteriso haberẽt oꝛtum er tra. 4 Ad
illud qð obijcit᷑.ꝙ quia eſt ſacrm nccitatis ↄueĩebat ꝙ fi⸗

eret in aere. Dicendũ nõ.lʒ enĩ aer ſit humidꝰ:ñ tamẽ

qdlibet humidũ aptũ ẽ ad lauandũ vel ad abluendũ: ſed .

humidũ aqueũ. Alia etiaʒ rõ eſt. qa aer natuꝛalit calidꝰ
eſt: ideo ita ñ auenit ad repꝛeſſionẽ fomitis ſic aq q eſt
frigida.4 Et qð obijcit ꝗ; eſt ſacr̃jm necitati 8. dom ve
rũ eſt: ⁊ ideo inſtituit dñs vt fieꝛet in elemẽto cõmuni ad
h tñ apto:qð ſolũ eſt aqᷓ. vt nullus poſſet excuſari a ſuſce
ptione ſacr̃i.⸗ Ad G̊ qð obijcit. ꝙ ꝑ oleuʒ ſignat᷑ gr̃a ⁊c.
Rñſio.ꝙ verũ ẽ:ᷣ rõne effectus greꝗ ſunt ↄfoꝛtare ⁊ con
firmac.oleũ.n.ↄfoꝛtat 2 ↄſolidat illð qdð linit᷑ illo. Iſtos
aũt effectus hʒ gratia in ↄfiꝛmatõe.alios aũt effectus bʒ
ĩ baptiſino.ſ.purgatõis 2 xcoꝛatõis.q; gẽa baptiʒabilł

i⸗

ſcnun
ſadu
idn
Uteſtgen
aneitnigf
ſſibi gloi⸗
teteruin
grainby
nann
digneſtz
crpeht
t tllen
Wrictnnse
Mtesſeiit
Pin räfin
aſpinn
uiboji
ielaucni
eſſec til⸗
ientade
Prierand
MWalide,
mito
lendidi
lepirhe
n ſa
mmerſoi
genq fi
ccntihi
1cz
Cop?
lipur
Pru
fiſigni
Seſkci
negil⸗
vortdi
ririzſi
hs funt
mrepe⸗
1,41
gos er⸗
tormnt
ledſc.
Vebatt
nnocit
o⸗/
ne⸗
nüſi
cnfß
1
igti
ſtame
Gü:ſel
tcalch
iſi
ng
hhni
ſaſie
*
N
moh⸗

—

¶ Nueſtio

purgat ſiue mũdificat aĩam ⸗ coꝛat. tum ad hos eſfe⸗
ctus expᷣſſius ſignificat᷑ ꝑ aquẽ qᷓ ꝑ oleuʒ. Ex his dictis

pʒ rñſio ad pluꝛa que ſequũt. Sanguis.n.mũdificatiuã

vpim nõ hʒ potius ſoꝛdidat 7 maculat. ideo ñ cõuenit
buic ſocramto. Sanguis aũt xp̃i bʒ vim mũdificatiuã 2
viuificatiuã cauſałr. 4! Ad illud qð querit᷑ quare ſacra⸗
mentũ purgatõis in veteri lege exercebat ſerro vel lapi⸗
:in nouo in aqua. Rñſio.vt habet᷑.vij. Act᷑.ꝓpłus ule
durus erat ⁊ reſiſtens ſpũiſancto.ideo ↄgruebat vt pur⸗
gatio illoꝛ fieret ferro vel lapide: que ñ defacili cedunt
vel recipiũt impᷣſſioneʒ. Sʒ ſact̃m purgatõis xp̃ianoꝛuʒ
quoꝝ eſt imitari xpᷣm obedientẽ patri vſq; ad moꝛteʒ.ij.
Phil. ↄgrue fit in aq̃ que maxime cedit ⁊ facillime reci
pit imp̃ſſioneʒ.⸗. Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ circũciſio fuit ſi
gnũ baptiſmi:vnde debebãt ↄuenire in ſigno. Dicenduʒ
circũciſio nõ dicit᷑ eſſe figura ſiue ſi ignũ baptiſmi repᷣ
ſentatõis ex ꝑte ſigm: ſᷣ ponus rõne ↄueniẽtie er parte ſi
gnati.vñ Hug. Adãdauit deus abrabe vt eircũcidẽt pel
lem pᷣpucij:ſibi in ſi ignũ:poſteris in exemplũ tĩ ad prio
rem ſtatũ ſuꝑaddens.quatenꝰ ꝑ ̊ ſignaculũ ꝓplłs cxi ab
infideli diſcerneret᷑: quouſq; ille veniret ꝗ nõ ſoluz de
filijs abrabe h̊D de vniuerſis gentibo fideles colligerer. ac
ꝑ hoc nõ iam ſignaculũ carnis in genere:pᷣ pſ ignaculuʒ
baptiſmatis ſecernerent᷑ in ſanctificatõe.hec Hugo. Si⸗
gnũ igit᷑ fuit baptiʒãtis qᷓtũ ad h. ꝙſi icnt genus obrabe
fuit diſcretũ ab alijs caractere carnali: ſic genꝰ xp̃i.i.fi⸗
deles diſcretum ab alijs caractere ſ pũali.i. ſe anctiſicate.
Ad h̊ qð obijcit᷑. ꝙ ſicut ſe hbʒ cã ad cãm 1c. Dicendnʒ
ꝙ hoc nõ tenet in cauſis inſtrumẽtaliba. lignũ.n. 2 lapis
nõ ↄueniũt niſi in genere. nibilominꝰ in multis effectibo
ꝓrimis ↄueniũt.vtrũq;.n.aptũ eſt ad ſuppoꝛtãdũ ad ↄte⸗
rendũ ⁊ ad alia multa. Mec eſt aliq nccitas inferẽdi.ꝗa
c in comꝑatione ſumit᷑ equoce.qꝛ h ſumit᷑ cã inſtrume⸗
talis: ibi cã materialis.¶ Ad illud qð querit᷑ vtꝝ de la⸗
teꝛe xp̃i flurit aq̃ vel humoꝛ aqueꝰ.Dicendũ ꝓ aq m te⸗
ſtimoniũ Yo.xix.⁊ G̊ ad eliminandũ erroꝛẽ manicheoꝛũ:
qui poſuerũt xpᷣ̃m nõ hr̃e coꝛpꝰ verũ.Cum.n.de ↄpoſiti⸗
one coꝛpis hũani prima ↄponẽtia ſint elemẽta.nõ pꝛimo
pↄponẽtia humoꝛes qui ↄſtant ex elemtis:vt oñderet ſe ha
bere coꝛpus verũ:vtrũq; flurit de coꝛꝑe eiꝰ. ſ. elemtuz vt
aq̃:⁊ humoꝛ vt ſanguis.in q ſimul fluxerũt alij tres hũo⸗
res ſicut in minutòibo.q¶ Si aũt q̃rat᷑ ſi in articulo moꝛ⸗
tis aligꝗs in vino vel alio liquoꝛe Ipt defectũ aq̃ baptiʒa⸗
ret᷑.vtꝝ eẽt baptizatus vel in aq̃ mixta cũ alio liquoẽ vt
oleo vel ſanguine. Rñſio. ꝙ ſi ĩ quocũq; alio liqᷣre ab aq̃
baptiʒaret᷑ ꝗs:nõ eẽt baptiatꝰ. nec etiaʒ ſi in aq̃ mixta
cũ aliquo liquoꝛe:niſi aqua intantũ dominaret᷑ ꝙ aq̃ eẽt
ſi aũt alius liquoꝛ dominaret᷑:nequaqᷓ;.⁊ rõ hꝰ eſi pt in⸗
ſtitutõʒ diuina. qꝛ dñs inſtituit in aq̃ ⁊ ñ in alio liquoẽ.

.

nec etiã atulit alijs liqriba virtutẽ regeneratiuã ſic aq̃.

rticulus ſecũdus

Onſequẽter queꝛit᷑ de q̃ntitate.⁊ qꝛ tactuʒz eſt
quanta aqᷓ debet dici baptiſmꝰ vbi ſupabun⸗
dat aqᷓ.vt ſi ꝗqs baptiʒaret᷑ in fluuio vel mari.
Inta ſufficiat vbi eſt defectus aqᷓ. ⁊ querit᷑ vtꝝ

querit᷑ qu

ſifſuerit tanta modicitas aq vt nõ poſſit baptiʒãs tingẽ

niſi vnam ꝑtem coꝛꝑis:vtꝝ debeat dici baptiſmꝰ.cuʒ nõ
etermi ñno vtꝝ totũ coꝛpꝰ debeat tingi vel aliqua
ꝑs.¶ ¶ Ad qð ddm. ꝙ in artieulo nccĩtatis ſufficit tantũ
cæ aqua ꝙ ibi poſſit intingi principalis ꝑs coꝛpis:cũ ibi
vigeant oẽs ſenſus.ſi tñ dubitet᷑ an fuerit baptizatꝰ: re⸗
mediũ habẽꝰ: qꝛ ñ dr iteratũ qdð neſcit᷑ eẽ factũ.⁊ de his
habemꝰfoꝛmã expᷣſſius ab Inno.vt dicat᷑ ñ rebaptiʒo te
b ſi ñ fueris baptizatꝰ ⁊c. Ego baptiʒo te.

Articulus tercius

Onſequẽter q̃rit᷑ de idẽptitate aq ⁊ baptiſmi.
Et querit᷑ vtꝝ baptiſmꝰ ſiue ſacẽm baptiſmi
DEm ſuã eẽntioʒ ſit aq̃. O ſic: videt᷑ ꝑ diffiniti
dnẽ Hugo.que eſt. Paptiſmꝰ eſt aq abluẽdis crimibus

Yiij.

ſanctificata. IJdem vider ꝑ diffinitõʒz ſui generis que eſt.

Sacrm eſt elemẽtũ ex ſil itudine repñtans ⁊c. ſi aq eſt
elementũ.ſacrm baptiſmi eſt aqua.4l Si diceret᷑.difnini
tiones predicte ſunt aſſignate ꝑ cãm materialẽ ñ ꝑ eſſen⸗
tiã.Cõtra.hec predicatio eſt eẽntiaʒ. baptiſmus eſt ſa⸗
cramentũ.⁊ hec:ſacramentũ eſt ſignũ.⁊ bec:ſignũ eſt ſpe
cies ſenſibilis aliud faciẽs in cognitõʒz venire. ̊ hec ẽ ve⸗
ra m eẽntiaʒ: baptiſmus eſt ſy pecies vel foꝛma viſibilis
rei inuiſibilis.ſ̊ hec foꝛma vel ſpẽs nõ eſt niſi aq̃.igr ꝛc̃.
Itẽ in baptiſmo gr̃a que eſt res ſacram̃ti ſignificat᷑ .
qquã:qð pʒ ꝑ hoc.ꝙ gẽa abluẽs intra: ſignat᷑ per aquaʒ
abluentẽ extra. gra ſignificat᷑ ꝑ aquã.pᷣ illud eſt ſacra⸗
mentũ ꝑ qð ſignat᷑ res ſacramẽti.i; aqua eſt ſacr̃m. ſᷣ noõ
aliud q; baptimus.g 1 da iud eſt ablutio in
aqua: aliud ipſa aq. ablutio.n. in aqua nõ eſt aqᷓ. Sed
dicit magẽ ſent᷑.ꝙ baptiſmus eſt ablutio coꝛꝑis exterioꝛ
facta ſub foꝛma verboꝝ pᷣſcripta.gᷓ baptiſinꝰnõ eſt aqua:
cum ſit ablutio in aqua.4! Itez quare qñq; dẽ baptiſiꝰ

aqua:qñq; ablutio ĩ aq̃:qñq; tinctio.q ẽ iſtoꝝ differẽꝛia·

⁊ lunt ne dinerſa ſacram̃ta vel vnũ ſacim? Rñgdeo. ꝙ
cum dicit᷑ baptiſmus aqua. eſt p̃dicatio materialis.⁊ diſ
finitio Hugo.eſt aſſignata ꝑ cãm materialẽ. vñ noĩe ex⸗
ten ſo ſcʒ eo mõ qͥ ꝑs eẽntialis alicuiꝰ.ſ. ,Hateria vel for⸗
ma dicit᷑ de illo cuiꝰ eſt ꝑs ꝑ eẽntiam ⁊ ecõuerſo.̊ ẽ ꝑ cõ
municatõʒ eẽntie alicuiꝰ:ſic põt dici baptiſmꝰ eẽ aq̃ eẽn⸗
tialiter ſiue ꝑ eẽntiam. ꝓpꝛie aũt dicendo aligd eſſe alið
Peẽntiam eo ꝙ eadeʒ eſt eẽntia illoꝝ oĩno.ſicut ẽ de diffi
nitione ⁊ diffinito.⁊ de Soꝛte ⁊ hoc ſedente eodẽ demõ/
ſtrato.ſic nõ debet dici baptiſmꝰ eẽ aq ſm ſuam eẽntiaʒ.
Cum ꝗg obijcit᷑.ꝙ hec predicatio ? eẽntiam:baptiſmus
eſt ſacꝛm. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt eo modo quo pᷣdicatio
eſt ꝑ eẽntiam. qñ aliqꝗd qð eſt de eſſe alterius p̃dicatur ðᷣ
illo. Genus.n.eſt de eſſe ſi pẽi: ⁊ nõ dicit totũ eẽ eiꝰ. q¶ Cũ
aũt ſubdit᷑ quia baptiſmꝰ eſi foꝛma vel ſpẽs rei viſibilis
faciens aliud in cognitõʒ venire. z hec eſt ſpẽs aqua. Di
cendũ ꝙ aqua nõ facit aliud.i.rem ſacram̃ti in cognitõʒz
venire inq;tum eſt aqua:ſᷣ iniꝙᷓtũ eſt aq̃ abluẽs.aqua eni
abluens ſignũ eſt gre intus mdantis: 2 ablutio ſignuʒ
interioꝛis mũdatõis.a ita vtrũq; ſacr̃m: nec tñ duo ſaẽ⸗
mẽta qꝛ vnũ eſt ꝓgter alterũ.aqua enĩ nõ eſt ſacramẽtuʒ
niſi inqᷓtũ eſt abluens.⁊ lotio non eſi ſacr̃m niſi qꝛ lotio
aque vel in aqᷓ.⁊ ideo vnũ tm̃ ſacim. Nec dẽ baptiſmꝰ aq̃
ſimplłr in diffinitõne Hugo.ſᷣ aq ſanctificata:quo nota
tur ꝙ dicit᷑ aqua abluens. in ablutõne.n. ſanctiſicat ip̃a
aqua: qꝛ tũc verba ſanctificãtia ꝓferũt.¶ Ad aliud odðin
ꝙ aqua eſt ſacramentũ nõ inqᷓtum eſi aqua ſolum ꝓprie
loquendo:ſᷣ potius inqᷓtum illi cõnenit actus ablutõis.
nec res ſacramẽti ẽ ꝓpꝛie loquẽdo gra:ſ̊ gra mũdãos ſiue
ſpũaliter abluens.¶. Ex bis pʒ rñſio ad illud qð obijcit᷑
ꝓ alia ꝑte.ꝗa lʒ baptiſmus ſit ablutio: ex h ñ ſegt ꝙ nõ
ſit aqua abluens.quia aqua inq;tum abluẽs eſt ſacramẽ
tum. 4 Ad vltimũ dᷣm. ꝙ baptiſmus dicit aqua mate⸗
rialiter loquendo vt dictum eſt. tinctio ⁊ ablutio q̃ſi for⸗
maliter. Sed tinctio ſimpłr dicit foꝛmã actus exterioꝛis
ablutio dicit foꝛmam exterioꝛis:concernendo quodam/
modo effectum ipſius actus. Ablutio.n. dicit tinctionez

cum effectu ipſius mundationis.ablutio enim eſt lotio a

quitur inquirere de ſoꝛma huius ſacra⸗
menti.Primo.de neceſſitate huius foꝛme.
Secundo.de integritate. Tercio.de mu⸗

tatione. Quarto.de comparatione diuer⸗
ſarum foꝛmarum.

Wrticulus peimꝰ
IYrca primũ querit᷑.vtꝝ nccia eſt foꝛma voca

liter expreſſa. Quod videt᷑ per h dñs tradi
it ſoꝛmam expreſſione nocali. 4 NRem verbů
us foꝛmalem rationeʒ tenet in boc ſacramẽto: ele⸗

mentum materialez. igit ſicut ſine elemẽto nõ eſt bapti

ſmus: ſic nec ſine verbo exterioꝛi. Ytem er inſtitutõe ba

bent ſacramẽta virtutẽ. pᷣ ex inſtitutõe eſt ſoꝛma ver boꝛũ
ſicut ⁊ materia.q̊ eſkant foꝛma veꝛboꝝ ad ſancti⸗
Coni

ficatõzʒ ſacꝛamentoꝝ· .vt babek. j. Eʒech. Rota
erat in rota.i. vetus teſamentũ in nouo.ſ. ſicut ſignũ in
ſignato:⁊ nouũ in veteri ſicut ſignatũ in ſigno. igit cuz ĩ
nullo loco in veteri teſtamto p̃figurat᷑ foꝛma ſacramtoꝛu
noue legis eſſe ꝓponenda ſermone vocali: videt᷑ ꝙ nõ re⸗
quirit᷑ in baptiſmo expreſſio aliq̃ vocalis.4 Itez aꝛtius
ſeruituti aſtringit᷑ qui verbo ⁊ facto ſeruire bʒ ꝙᷓ ꝗ facto
tm̃.p lex euangelica eſt lex libertatis.S minus debet fili
eccie artari in mĩſterio ſacramtoꝝ ad illã exercenda vᷣbo
7 facto: qᷓ filij ſynagoge qui ſubiecti erant legi timoꝛis.
4 Item in iuſtificatõne impij requirit᷑ fides ſicut in pur-/
gatione baptiſmali. bᷣ ibi nõ requirit expreſſio fidei per
verba. igit᷑ nec in purgatõe baptiſmali. 4! Itez ler vetus
hoĩem oꝛdinauit erterioꝛc ꝑſſe. lex noua interioꝛẽ boĩeʒ.
In oꝛdin atõe hoĩs exterioꝛis magis eſt nccia expᷣſſio vo
cis ꝙỹ in oꝛdinatõe hoĩs interioꝛis:qꝛ ibi ꝓpꝛie vnctio do
cet. igit᷑ ſi in ſacram̃tis legis moyſi nõ expᷣmebat᷑ foꝛma
expreſſione verboꝝ:multofoꝛtius nec in ſacrametis no⸗
ue legis. ¶ Si diceret᷑ ꝙ ſic: ſicut in ſacrir̃icio zelotipie.
NMume. v. Contra. veꝛba illa nõ erant de ſuba ſacrameti
hᷣ expꝛimebãt cauſaʒ mulieris.⸗ Item eadẽ ẽ foꝛma ba⸗
ptiz andi apud omẽs.nõ aũt expꝛeſſio vocis eſt apð oẽs.
igit᷑ vox expreſſa nõ eſt de foꝛma baptiſmi.4! Itez foꝛma
vocis nõ eſt de nccitate baptiſmi. neq; illa neq; illa ⸗ ſic

„.

de ſingulis: igit᷑ nulla.igit᷑ foꝛma vocis nõ ẽ ⁊c.¶ Item

duo ſunt genera opeꝝ dei reſpectu boĩs.ſ.creatõio ⁊ re⸗

creatõis.ᷣ opus creatõnis exercuit ſine xerbo vocali.ſi⸗
militer vt videt᷑ debet eſſe de oꝑatõibo recreatõis. Itez
quedam ſunt oꝑa nature:quedã gratie. hoc vel Itiſda
te vel Ftãfacientis.ſᷣ in oꝑibus natuꝛe deus oꝑatur ſine

verbo lenſibili.? in oꝑibus gratie gratiſdate vt in opati

one miraculoꝝ: quare &̊ ĩ oꝑibus gratie gꝛatüfaciẽtis qᷓ

multonobilioꝛ ẽ.ſ.que confert᷑ in ſacramẽtis reꝗrit᷑ vͤbũ
ſenſibile. ¶ Iteʒ bugo. Si eſt nomen vocale cuz ĩ illo no
mine ſit ſalus.̃m illud. Deus in noĩe tuo ſaluũ me fac:
ſurdis ⁊ mutis nõ eẽt ſalus.4! Itẽ accedit verbũ ad ele⸗
mentũ ⁊ fit ſacramentũ.nõ qꝛ dicit᷑: ̊ qꝛ credi i

fidei ſufficit ⁊ nõ requirit᷑ verbũ vocale.¶ Rñdeo. ꝙ ð
cebat diuinã ſapiam ꝙ erñte lege gratie ercerẽt ſacra⸗

menta cum platione verbi ſenſibilis.cuiꝰ rõ ẽ bec vt di⸗
cit hugo.Recte ꝑ verbũ dei ſanctificant᷑: que ꝑ vᷣbuz dei
creata ſubſiſtunt. vnde verbũ increatũ eſt ꝑ qð res rõna⸗
lis ſcʒ bomo eriſtit ⁊ ſanctificat᷑ ſiue creat᷑ recreat᷑.ſed
ad hoc ꝙ cõueniẽter recrearet᷑ opoꝛtuit vt fieret ſenſibile
qð ante erat inſenſibile.quia opoꝛtuit vt ꝑ natuꝛe huma
ne aſſumptoõʒz fieret ſenſibilis in iudiciũ.igit᷑ verbi incꝛe
ati ſenſibilis facti ꝑ qð homo reꝑatur.⁊ hoc mediãtibo
ſacramẽtis ↄueniens fuit vt exercerent᷑ mediãte ſenſi ibi⸗
li verbo.¶ Ad boc igit᷑ qd obijcit᷑. ꝙ ĩ nullo loco veteris
teſtamenti figurata fuit foꝛma verboꝝ facienda in ſenſi⸗
bili voce.Ande cuʒz rota erat in rota ⁊c.dðm ꝙ rota dẽ
eſſe in rota.i.nouũ teſta.in veteꝛi.nõ quia omĩa que ſunt
in nouo teſtamẽto eẽnt in veteri m omẽʒ dꝛñtiaz. ſed qꝛ
omĩa que erant in veteꝛi ⁊ in nouo teſtam̃to oꝛdinabant᷑
ad intelligentiam eiuſdez veritatis ⁊ ad obſᷣuatiõz eiuſ⸗
dem iuſticie.quia vᷣo in nouo teſtamẽto ſtabilitũ ẽ veꝛbũ
in carne.ideo ad ſanctificatõʒ ſacramẽtoꝝ que hñt viꝛtu
tem a verbo incarnato: inſtituta ſunt verba que nõ erãt

in ſacramẽtis veteris legis. Decuit.n. vt ſieut verbũ in

creatũ factum erat infirmũ:ꝙ verbũ creatũ fieret virtu⸗
oſum.. Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ exercitio ſacramẽtoꝝ per
verbum vocale artius aſtringit᷑ homo ſeruituti. dom ꝙ
artioꝛ obligatio diuino ſeruitio nõ maioꝛeʒ inducit ſer⸗
uitutẽ:h̊ potius libertatem amplioꝛẽ. Seruire.n.deo re⸗
gnaꝛe eſt. vñ beata Agatha. Sũma ingenuitas iſta eſt in
qua ſeruitus xp̃ᷣi compꝛobat᷑hmõi g artatio nobis eſt cã
libertatis.vnde Merñn.dicit. Felix nccĩtas q libertatem

inducit. Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ in iuſtificatiõe impijñ
requiritur ſermo ſenſibilis. dᷣm ꝙ ad plenam iuſſifica⸗
tioneʒ impij qua deo? eccleſie recõciliatur:reꝗritur vͤbũ
ſenſibile extenſo nomie veꝛbi.i.nota ſenſibili. quia reqri
tur confeſſio que nota aliqua bʒ ꝓpalari In inſtificatõe
igit᷑ que fit ꝑ ſacramentũ:dico qua fit recõliatio eccleſie
⁊ membris eiuſdem requirit᷑ nota ſenſibilis ſicut h. In
iuſtificatione impij qua fit reconciliatio deo ꝑ grãz non
ſemꝑ requirit᷑. Similit nec in recreatõne qua repꝑat᷑ de⸗

foꝛmitas imaginis di in aĩa ex ↄtractu oꝛiginalis ñ ſo

requirit᷑.quia qñq; reꝑatur baptiſmo flamĩs.qñq; ſan⸗
guinis vbi expreſſio vocalis nõ eſt nccia.¶. Ad illud qð
obijcitur de lege veteri que hoĩeʒ exterioꝛẽ oꝛdinabat 76.

ddm ꝙ oꝛdinatio exterioꝛ vel interioꝛ ñ eſt cꝗ quare ſac/

menta qñq; exercebãatur ſine verbo ſenſi ibili: qñq; cũ ver
bo ſenſibili.ſᷣ̊ duplex modus exiſtendi ipſius verbi incre
ati. I. viſibiliter inuiſibiłr. quia.n. currente lege moyſi
verbum increatũ nondũ fuit viſibile ſicut tẽꝑe euãgelij:
ſacramenta illius legis ſine verbo ſenſibili exerceri debe
bant. ſacram̃ta legis euangelij cum veꝛbo ſenſibili.¶ Ad
aliud qð obheik.g. eadeʒ eſt foꝛma baptizandi apð oẽs:
non vox eadem. Dicendũ ꝙ eſt loqui de foꝛma baptiſini
eẽntiali ſimplr.r illa eſt in inuocatõne trinitatis ſub ꝓ⸗
pꝛijs nomibus erpreſſa cuiuſcũq; ydeomatis.? hec ẽ ea⸗
dem apud omẽs. Et eſt loqui de foꝛma baptiſini eſſentia

li iſtis vel illis.a illa eſt in inuocatõne trinitatis ſab ꝓ⸗

prijs nomibus expreſſa bꝰ ſingłaꝛis ydeomatis vel illiꝰ.
hec nõ eſt eadez apud omẽs ꝓut foꝛma attendit᷑ in foꝛ⸗
ma ſenſibili.OQñ gᷣ dicit᷑ ꝙ foꝛma eſt eadem apud omẽs.
hoc verum eſt de foꝛma eẽntiali ſimptr. cum aũt dicit᷑ nõ
eſt eadeʒ foꝛma vocis.igit᷑ ⁊c. Dicenduzʒ nõ ſequit᷑ſic
nõ ſegtur homo vninuerſale eſt vbiq; ⁊ ſemꝑ:bomo parti
cularis non. ſic igit᷑ ad eſſe hoĩs vłis nõ requirit᷑ eſſe ho⸗
mis ꝑticularis. ⁊ ratio buiꝰ eſt. quia illud qð vbiq; E ſczʒ
homo vniuerſale:hʒ eẽ ab hoĩe ꝑticłari. Sitr dico er ꝑ⸗
te iſta.lz expreſſio vocis nõ ↄueniat in idemptitatis ꝛi⸗
etate cum foꝛma eſſentiali ſimpłr: nibilomin qꝛ illa foꝛ⸗
ma nõ põt eſſe ſine expreſſione bac vel illa:nõ ſequit ſi ñ̃
ſit eadẽ expreſſio q; expreſſio nõ ſit de foꝛma.⁊ dico ꝙ in
argumento eſt fallacia figure dictõnis ꝗ determĩata ſup
poſitione ad indeterminatã .cum.n. dicit᷑.nõ eſt eadẽ ex⸗
preſſio vocis. q dico expreſſio: determiatã hʒz ſuppolitõʒ.
cum infert᷑ igit᷑ expreſſio nõ eſt de foꝛma.qꝙ dico exp̃ᷣſſio:
iam habet indeterminatã. 4! Ex hoc pʒ· ꝙ illud argumẽ
tum nõ valet. hec foꝛma vocis nõ ẽ de neceſſitate neq; il⸗
la neq; illa.igit᷑ foꝛma vocis nõ ẽ ð neceſſitate baptiſmi.
ibi eſt ꝓceſſus a determĩata ſuppoſitiõe ad indetermina⸗
tam. cum dicit᷑ neq; bec neq; bec vnde nulla ſemꝑ diſcre⸗
ta eſt ſuppoſitio.cum dicit.igit foꝛma vocis nõ ẽ ⁊c̃. H eſt
indeterminata ſuppoſitio.4 Ad qð obijcit᷑. ꝙ oꝑa creati
onis exercuit deus ſine verbo ſenſibili ⁊c̃. Bicendum q;
non ſequit᷑.quia verbum increatuʒ non factum eſt ſenſi⸗

bile vt crearet:ſicut factũ eſt ſenſibile vt recrearet.4l Ex

his patet rñſio ad aliud.ꝙ verbum increatum eſt ſenſi⸗
bile factum. non ꝓpter opus nature vel gratie gratiſda⸗
te: ſed ter opus gratie gratumfaciẽtis. quia pter mu
dationem ? ſalutez anime.ideo decuit ꝙ in operibo mü⸗
dationis eſſet expreſſio verbi ſenſibilis ⁊ ñ in alijs. 4 Acd
aliud quod obijcit᷑ dõm.ꝙ non negat hugo gn in bapti⸗
ſmo requiratur verbũ vocale.ſᷣ intendit ꝙ per hoc ꝙ di⸗
citur in nomĩe. cum dicit᷑ baptiʒo te in noĩe patꝛis ⁊ filnj
7 ſpũſſancti.nõ intelligit᷑ nomen vocale ſed potius men⸗
tale:quod nõ eſt noticia fidei ſiue noticia que eſt fides.
¶ Ad vltimũ doᷣm. ꝙ non negat verbo predicto quin re
quirat᷑ verbũ exterius:̊ oñdit illud nõ ſufficere ſine fið
vñ exꝑonit᷑ nõ qꝛ credit᷑ tm̃.

ticuius ſecũdus

Onſequẽt᷑ querit᷑ de integritate foꝛme. Prio

oc verbum baptiʒo.Tercio · vtrum trinita⸗

vtꝝ boc ꝓnomẽ ego requirat᷑. Scðo.vtruʒ

npii
Hnn
urob
W
hfiende
edeſie
uth.
Niz ien
epatd⸗
nlisiſ,
gnz ſan⸗
Ailvas
nabattt,
uareſce⸗
iqh ci de
erbiinett
egenofſ
heuigeſi
erib
bili
lapoͤes⸗
baptiſn
tioſub
becccn
leſenna
sſub p⸗
A.
üinſor⸗
odomis.
ürdicktn
bono pmi
nnteſeto⸗
rbizeſg
coer⸗/
Has en
nilaho
ccvifĩ
Nogen
mnimaſen
lat
ſapoſſ
lcoeriſi⸗
dergon
e nehl
ebapuin
dicend
ſempolee
Nöttibe
Ogucen
Biccncung
umck eni⸗
mr4
nck eni⸗
ganſc,
n
peribomd⸗
igſ

ueſtio

tis expꝛeſſio. Quarto.de alijs que erpꝛimũt᷑ in foꝛma.ſ.

Muerituré primo. H.).

Atꝑ hoc ꝓnomen ego ſit nccio de foꝛma. ſic: videt᷑.
qꝛ hec foꝛma integritatẽ requirit qᷓtũ ad foꝛmã ſenſibilẽ

intelligibilẽ. ⁊ maxime qᷓtum ad ſenſibilẽ.cũ ſacramẽ⸗

tum ſenſibile ſit ſignũ. igit᷑ cum intellectus verbi ñ ſuffi⸗
cienter exprimit᷑ niſi ſubintellecto ꝓnoĩe vel appoſito.⁊

ſacramentũ eſt ſignũ ſenſibile:debet apponi ꝓnomẽ non

ſubintelligi. ¶ Itez hoc videt᷑ ꝑ decretuũ illud. Si ꝗs pu
erũ ter in aq̃ merſerit.dicẽdo In noĩe pa.⁊ fi.⁊.ſſ.ſi nõ
dicat Ego baptiʒzo te:nõ baptizat.⸗ Itez ſi ſine h/ ꝓno⸗
mine ego:eſt baptiſmꝰ. ita erat in alijs ꝙ ſufficiet:ꝙ illdð

qð eſt de foꝛma implicite ꝓferat᷑.⁊ tunc erit baptiſmꝰ ſi

dicat᷑ in noĩe xp̃i in quo intelligit᷑ ipᷣa trinitas ¶ Cont᷑
ecimo ad ro. Coꝛde credit᷑ ad iuſticiã ⁊c.igit᷑ confeſſio
fidei nccia eſt ad ſaluteʒ.ᷣ in confeſſione fidei nõ requi⸗
ritur expreſſio vocalis ꝑſone credentis.nõ eniʒ in ↄfeſſi
one fidei dicit᷑ ego credo in vnũ deũ ⁊c̃.ſᷣ̊ credo in vnum
&um.a ſimili ex pꝑte iſta ſufficit dicere baptiʒo:nec requi

ritur appoſitio ꝓnoĩs ego.igit᷑ ů̊ ꝓnomen ego nõ eſt ne⸗
ceſſario de ſoem. Rſto- in iaer amẽtis 2 maxime ĩ
hoc eſt nccitas facientis ⁊ nccitas faciendi.qᷓtũ ad nccĩ⸗
tatem fociendi nõ eſt neceſſario ð foꝛma.immo exiſtimo
ꝙ baptiʒatus aſſequitur plenarie effectum ſacramẽti. ſi
dicat᷑ baptiʒo ⁊c.ſine appoſitõne.nihilominꝰ ẽ de foꝛma
neceſſario ꝙᷓtum ad neceſſitatem facientis.ſcʒ vt coartet᷑
intentio baptiʒantig.quia eccia baptiʒat ſub hac foꝛma
ego baptiʒo ⁊c. valde.n.negligit galiꝗd de foꝛma eccie
omittit. Vñ necitatis eſt qᷓtu ad illũ ne peccet negligen⸗
do. 4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ auẽteʒ Leonis pape.Bicen⸗
dum ꝙ intentio illins eſt ſi ſubtrabat᷑ verbũ quo expᷣmit᷑
actus baptiʒãdi vt immergeret᷑ puer in noĩe trinitatis:
⁊ nõ exprimeret᷑ actus baptiʒandi:nõ eſſet baptiʒatus.
4Ad aliud dᷣm. ꝙ nõ eſt ſimile de intellectu implicito
huiꝰ ꝓnoĩs ego⁊ ipſius trinitatis.qꝛ trinitas expreſſa

fuit in foꝛma data a dño dicente. baptizantes eos in no⸗

mine pa. fi.⁊.ſſ.qð aũt ab eo fuit expreſſuʒ:expᷣſſe debʒ
ꝓferri ⁊ explicite: nõ implicite.

¶ Conſequẽter que .S. ij.

ritur. Vtꝝ hoc verbũ baptiʒo ſit de foꝛma verboꝝ. dicit
ecretalis ꝙ ſic.¶ Itez in decretis Alexan.pape.iij.dẽ.
Si quis pueꝝ in aqua ter merſerit dicendo in noĩe pa.
⁊ fi.⁊.ſſ.ſi nõ dicat ego baptiʒo te: talis merſio nõ facit
baptiſmũ. — In Raiheto baptiſmatis deꝰ eſt
principałr ? intime oꝑans ⁊ etiã qð miſter oꝑat᷑ hoc hʒ
a deo.vñ tota virtus ſacramẽti eſt a diuina oꝑatõne.Si
igit᷑ actus baptiſmatis eſt de foꝛma ⁊ debeat expᷣmi ĩ foꝛ⸗
ma:videt᷑ ꝙ potius debet exprimi vtẽ dei qᷓ; vt eſt hoĩs.
vt dicat᷑ baptiʒat te xpᷣs vel deꝰ.¶ Itez Yo.j. Hic ẽ g ba⸗
ptiʒat.ſi q̊ miſter dicat baptiʒo:videt dicẽ falſuʒ.⸗ Iteʒ
ſi vterq; oꝑat᷑:quare magis opus miſtri expᷣmit᷑ qᷓ opus
dei. 4¶ Itez maius eſt exprimere facto qᷓ; verbo.igit᷑ cum
baptiʒãs actũ baptizandi exprimat facto: ſuꝑſluit expᷣſ⸗
ſio ꝑ verbũ.¶ Iteʒ qñ aligꝗs cõſentit in aliqua ꝑ verba ð
futuro.ſi ſecuta fuerit carnalis copula ↄpletũ eſt matri⸗
moniũ ſᷣm canones.nec oꝑtet exprimere ↄſenſuʒ aĩoꝛuʒ
ꝓ verba de pñti:cum ſenſus ſuſficiẽter expᷣſſus ſit facto.
Eodeʒ modo in ꝓpoſito videt᷑.immo foꝛtius eſt vinculũ
cum ſic expreſſus ſit cõſenſus ſacto qᷓ; rerbo.qꝛ ſi eẽt con
ſenſus ſolo verbo expreſſus: adhuc poſſet alter cõiugnzʒz

ſe tranſferre ad vitam artioꝛez ſine alterius ↄſenſu.qð fi

eri nõ licet ⁊ expreſſo ↄſenſu facto hmõi.¶: Iteʒz in ſigna
tionibo noſtris nõ dicit᷑ Ego ſigno me in noĩe pa.⁊c̃. ꝗa
ſignatio exprimit᷑ ꝑ actum exercitum quem determĩat ly
in noĩe pa.⁊c̃.ſiłr videt᷑ in ꝓpoſito.⸗ Itez non dicitur ĩ
ſacramẽto altaris ↄficio:a ſimili nec h baptiʒo.¶ Item
querit᷑ vnde habet᷑ bec foꝛma baptiʒ andi.ſcʒ baptiʒo te
⁊c̃.ita ꝙ actus exercitus exprimat᷑.Si dicatur ꝙ ex illo

472„

verbo dñi Math. vlt. Ite docete omẽs gentes baptiʒan⸗
tes eos in noĩe pa.⁊c̃. Cõtra.non pᷣcipiebat᷑ ibi actus vt
verbo exprunẽdus:łᷣ vt oꝑe exercẽdus. Iteʒ ſi baptiʒo
eſt de foꝛma baptiſmi:qꝛ dñs dixit baptiʒãtes ⁊c.cũ dñs
miſerat eos ad duo.ad docendũ ⁊ ad baptiʒandũ:opor⸗
tebat actũ pᷣdicãdi in pᷣdicatõe expᷣmi vocalr.qð nõ ẽ ve⸗
rũ.ql Itẽ q̃rit᷑ cũ inſtruẽdo apłos in foꝛma baptiʒãdi pᷣ⸗
miſit dñs de doctrina dicẽs. Eũtes docete omẽs gentes
bap.⁊c.requirit᷑ ne cũ baptiſmo doctrina? ¶ Itẽ ſi nccia
eſt expᷣſſio actꝰ vt dr̃ qꝛ nccia relatio intẽtõis ad actũ.vi⸗
det ꝙ tũc ↄueniret expri tũ intẽtõis vt diceret᷑ in⸗
tepdo baptiʒ aꝛe e Rlo H̊ dm.ꝙ expᷣſſio actus
baptiʒandi ẽ de ſoꝛma ſic ſtatutũ eſt in ↄcilio.illð qð ſta
tutũ fnit in cõcilio:factũ fuit ad coartatõʒ intentõis ba⸗
ptiʒandi ⁊ ꝓpter alia que.j.patebũt ⁊ mõẽ de his que ex⸗
igunt᷑ ad eẽ baptiſmi.i Ad pᷣinũ obiectũ ↄtra h̊.dõᷣm ꝙ;
drñter eſt de oꝑatõe dei ⁊ hois.in omĩbo oꝑibo hmõi deꝰ
oꝑat᷑ ⁊ hõ cooꝑat᷑.vñ actio hoĩs eſt q̃i actio relata.vnde
oꝑatõne hoĩs oꝑatio xp̃i intelligit᷑. nõ aũt ecõueꝛſo.ꝓpt᷑
qð ſufficit ⁊ ↄuenit vt exprimat᷑ actio homĩs. Iteʒ alia ẽ
rõ cum operatio homĩs exprimit᷑:exprimit᷑ ⁊ modꝰoꝑa⸗
tõnis.modus aũt oꝑatõis in hoc attendit᷑.ꝙ ſicut ablu⸗
itur coꝛpus er: ſic purgat᷑ aĩa intra.h̊ aũt requirit ſacra
mentũ:qꝛ efficit qdð figurat. Si vᷣo exprimeꝛet᷑ oꝑatõ dei
tm̃ erprimeret᷑ oꝑatio ⁊ ñ oꝑatõis modus.vñ lzʒ tota vir
tus ſit penes oꝑatõʒ di: nõ tñ totaliter exprimit᷑ ꝑ actũ
dei.qꝛ igit᷑ virtus nõ ſolũ attendit᷑ ĩ oꝑatõe:ſᷣ in mõ ope⸗
rationis.melius exprimit᷑ actus hoĩs qꝙᷓ ſi actus dei expᷣ
meret᷑. Pret᷑.ſicut oꝑtuit hoĩeʒ hoĩe redemi ad h̊ ꝙ con⸗/
grua eẽt redemptio.opoꝛtuit.n.vt ꝑ hoĩem fieret ſatiſſa⸗
ctio ſicut facta fuit puaricatio:ſic ↄuenit vt hõ homĩ mi⸗
niſtret ſacramentũ quo aſſequit᷑ bnñficiũ redemptionis.⁊
hoc fuit de diſpenſatõne diuine prouidentie que volebat
vt ratione miniſterij huius homo homini foꝛtioꝛi copu⸗
la vniretur.expreſſiõe auteʒ hmõi innoteſcit ꝙ bomo ho
mini ſubuenit in hoc miniſterio.4 Ad aliud dicenduʒ.
ꝙ deus baptiʒat auctoꝛitate ⁊ hoc miniſterio.quod pa⸗
tet peꝛ hoc ꝙ homo baptizat in nomiĩe patris ⁊ filij ⁊ ſpi
rituſſancti.per hoc enim excludit a ſe auctoꝛitatem ⁊ at⸗
tribuit illam trinitati.Ande dicendo ego baptiʒo ⁊c̃.ſi⸗
bi attribuit miniſterium: deo auctoꝛitateʒ.⁊ ideo non di
cit falſum.4 Ex hoc patet reſponſio ad aliud quod ſeꝗ⸗
tur.⁊ poteſt ſuperaddi ꝙ in actõne miniſtri intelligitur
actio dei ⁊ non econuerſo.¶] Ad aliud dicendũ.ꝙ intin⸗
ctio in aqua poteſt fieri multiplici de cauſa.vel ad ablu⸗
endum.vel ad lauandum extra.vel ad baptiʒanduʒ. Si
militer expreſſio trinitatis fit in multis operationibus.
vnde immergens paruulum in actu exercito neq; expᷣſſi⸗
one trinitatis exprimit niſi ꝙ cõtingit.nõ autẽ exprimit
qua intentione: que exprimit᷑ per hoc ꝙ dicit᷑ baptiʒo.
Siẽ igitur intentõ eſt de neceſſitate ⁊ eſt de eẽntia bapti⸗
ſmi: ſic hoc verbum baptiʒo de neceſſitate eſt de foꝛma
verboꝛum.per hoc enim exprimit baptiʒas ſe tingere nõ
ad abluendũ vel lauandũ:ſed ad baptiʒandum.vnde ex⸗
primit ſe tingere ad lauanduʒ aĩam ſine lauacro trinita
tis fidei in fide trinitatis.l Ad aliud qð obijcit᷑ de car⸗
nali copula. Dicendũ eſt. ꝙ illa copulatio carnalis ñ fit
ſine conſenſu:ſed eſt ſignum conſenſus precedentis. ꝓpt
quod non eſt ſimile. lʒ ille conſenſus poſſet eſſe in volu
ptatem non in matrimoniuz: tamẽ concubitus ille inteꝛ⸗
pretandus eſt in melioꝛem partem.nec ſi cognoſcẽs alle⸗
garet ↄtrariũ audiendus eſt. Infamatoꝛ. n. ſui non ẽ au⸗
diendus cum allegaret ꝓziam turpitudinem.¶Ad hoc
qð obijcit᷑ de ſignatõne dðõᷣm. ꝙ actus hmõi.ſ.exercitus
in ſignatione eſt figuratio crucis q̃ eſt ipſa ſignatio.vnð
actus ille non poteſt fieri niſi intentione ſignãdi.⁊ ideo
non opoꝛtet actum ſermone ſignificare: cum ipſo opere
ſatis dicatur. non ſic in propoſito.4l Ad aliud dᷣm.ꝙ
vt referat᷑ ſicut dictũ eſt intẽtio baptiʒãtis ad actũ exer⸗
citũ:nccia eſt expreſſio hmõi ⁊ magis qꝙᷓ in alijs ſacramè
tis.quia.n.illud ſacramẽtũ eſt ſacramẽetũ nccitatis: ma.

rima adbibenda ẽ diligentia vt intentio reſerat᷑ ad opꝰ.
SPret᷑.qꝛ hmõi ablutio frequens eſt in oꝑibus huanis.
cuiꝰ frequẽtia eſt occaſio vagandi aĩo baptiʒatis:neciaẽ

hec expꝛeſſio ad repᷣſſioneʒ hꝰ vagawis vi et iſe
oꝛma baptizandi.Qec

ſas inſtituta fuit hec expꝛeſſio in 4
eſt hmõi expreſſio nccia in ſacꝛẽo altaris.tum qꝛ no eſt ſa
cramentũ neciĩtatis:tum qꝛ opus eſt ſingulare.vñ coitas
nõ eſt ibi cã euagatõis:tum qꝛ in hoc oꝑe maxime homo
reuocat ſe ad ſe ꝓpter magnitudinẽ ſacramẽti. 4. Ad ali⸗
ud dm.ꝙ nõ eſi ſitłe de pᷣdicatõe ⁊ baptiʒatõe:qꝛ in pꝛe⸗
dicatõne nõ requirit᷑ relatio intentõis pᷣdicãtis ad actũ.
qꝛ ꝙ̊ᷓ nulla nccitas fuit relationis intentõis ad actũ: non
opoꝛtebat vt actus exprimeret᷑ ne eſſet vagatio anim ad
aliud.4. Ad alið dõᷣm.ꝙ tũc nccia fuit doctrina fidei: ꝗa

tũc baptiʒ abãt adultos ignoꝛantes fidez.nõ ſic eſt modo
qñ generałr ꝑuuli qui nõ ſunt capaces doctrine baptiʒã
tur. ꝓpter qð nõ eſt ncẽia modo doctrina cum baptiſmo.
I Ad vltimũ dom. ꝙ cum actu baptiʒandi requirit᷑ intẽ

tio:nõ aũt ſufficit alteꝝ ꝑ ſe. Sed ſi diceret᷑ intẽdo bapti

zare:nõ exprimeret᷑ actus vt eſt actus:p̊ vt eſt intentus.

vnde nõ expꝛimeret᷑ actus cum intentione.bᷣ quia inten⸗
tio eſt regula oꝑis cũ dicit᷑ baptiʒo te ⁊c.ipſi actui coin⸗
telligit intentio. vnde cum dicit᷑ baptiʒo te: intellectꝰ vᷣbi

eſt tingo te cũ intentione baptiʒandi. „:
¶Lonſequẽter queri .S. ij.

tur.vtꝝ foꝛma baptiſmi requirit expᷣſſionẽ trinitatis.O⸗

ſic videt᷑.eo ꝙ in foꝛma expreſſa a dno trinitas exprimi⸗

—

tur. ¶¶ Ieʒ boc ideʒ videt᷑.qꝛ in hoc ſacramẽto aĩa reſoꝛ⸗
matur ad expreſſam ſilitudineʒ trinitatis. Vñ illð qð ẽ
ex ꝑte miniſterij foꝛmale: debet eſſe expreſſiuũ trinitatis
ſcʒ verbum. 4¶ Itez IFfulgentiꝰ.miniſteriũ redemptionis

nullo modo habetur ſi patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti nomen

ſubtrahat᷑.¶ Item damaſ.iiij.li. Quicũq; non in ſanctã
trinitateʒ baptizati ſunt hos opoꝛtet rebaptizari. bapti
ʒari in ſanctam trinitatẽ:eſt baptiz ari inuocando ipᷣam
trinitateʒ. ꝗ¶ Item Pelagius Gaugentio ep̃o.Si reue⸗
ra hi qui de hereticis qui de locis dilectõnis tue vicinis
cõmemoꝛari dicũtur:ſolũmodo in noĩe patris dñi bapti
ʒatos fuiſſe foꝛſitan ↄfitent᷑ ſine cuiuſqᷓ; dubitatõis am⸗
biguo eos ad catholicam fideʒ venientes:ſancte trinita⸗
tis noĩe baptiz abis.igit᷑ requirit᷑ baptiʒatio in noĩe tri⸗
nitatis¶ Cont᷑.in creatione homĩs non exprimit᷑ trini
tas ꝑ verba deſignantia explicite ꝑſonas:quis indiſtin⸗
cte ſignificet᷑ cum dicit᷑: faciamus hoĩem ad imaginẽ ⁊c̃.
gnec in ſacramento recreatõis eſt neceſſariũ.¶ Itẽ cuz
p verbum dei oĩm ſit facta refoꝛmatio:videt᷑ ꝙ ſufficẽt ex⸗
pꝛeſſio ipſius in refoꝛmatione.⁊ hoc fundat᷑ ſuꝑ quoddã
verbum Hug.ꝑ verbũ dei ſanctificant᷑ que ꝑ verbuʒ dei
creata ſubſiſiunt.ꝑ verbũ creare potnit:⁊ ꝑ verbũ recre⸗
are nõ poterit.¶ IJteʒ homo gerit imaginẽ vnitatis ſicut
trinitatis.ſ̊ primũ non exprimit᷑: ̊ nec ſecundũ dʒ expᷣ⸗
mi.vel quare hoc ⁊ nõ illud.¶ Item ambꝛo.li.d trini.
Si vnum in ſermone coinpᷣhendas:vel patrẽ vel filiũ vel
ſpiritũſanciũ:fidem autẽ nec filij nec patris nec ſpũſſan⸗
cti abneges:plenum eſt fidei ſacramẽtuʒ. hec ambᷣ.ꝗ̊ ba⸗
bens fidem trium ꝑſonaꝝ:baptiʒat inuocando vna ſolã
expreſſione vocali.¶ Iteʒ trium ꝑſonarum vna eſt ptãs
ſapia bonitas.expreſſa ꝙᷓ foꝛma verboꝝ qua fit inuoca⸗
tio quedam.vt poteſiate ſiue bonitate dei fiat ablutõ cul
pe ⁊ remiſſio pene debite ipſi baptiʒato.cum oĩm trium

ſit vna bonitas vna ptãs ⁊ vna actio:⁊ eadeʒ eſt vnius

oĩm:nõ requirit᷑ niſi inuocatio ſiue expreſſio vnius ꝑſo⸗
ne. ¶ Iem videt᷑ ꝙ expreſſio hmõi nõ requirat᷑ ĩ foꝛma.
quia dicit augꝰ.vnde eſt tanta vis aque vt coꝛpus tingat
coꝛ abluat:niſi faciente verbo.nõ quia dicit᷑:ſᷣ qꝛ credi
tur.̊ in baptiſmo nõ eſt neceſſe expꝛimere vpᷣba.i Si di⸗
cat᷑ ꝙ intelligit᷑ ſic.nõ qꝛ dicit᷑ im̃:ſᷣ ga credit᷑. Cont᷑.pa
ri rõne põt dici:nõ qꝛ credit᷑ ſ̊ qꝛ dicit᷑.cũ vtrũq; reqrat᷑.
