nõ licet in ſabbato. Cõtingit ꝙ exercitiũ choꝛeaꝝ ẽ moꝛ/

tale pctm. ſed exercẽtes op tale nõ debẽt accedẽ ad ſacraʒ
ↄmũuũionem io eeatnoe quibo ĩnoteſcant
mala que ex vſu cboꝛeaꝝ ꝓueniunt vel ꝓpꝛia induſtria vel
exꝑientia vel p̃dicatõe.nihilominꝰexeꝛcitiũ hbmõi habẽt in
ↄſuetudine cũ geſtibo ſuis cantibo ſe ⁊ alios incitãt ad la
ſciuiam 2 ꝓuocãt ad libidinẽ.dum ꝑſeuerãt in volũtate ⁊
ꝓpoſito hmoi exercendi officiũ. nõ debent accedẽ ad ſacrã

ↄmu nionẽ:quia dum ſibi ⁊ alijs laqueos moꝛtalis peccati

voluntarie p̃parant: moꝛtaliter peccãt. vt em̃ habet᷑ Ecci.
qui amat ꝑiculum ꝑibit in illo. Si aũt aliqua mulieꝛ raꝛo

inuita imiſceat ſe hmõi choꝛeatricibo.non audeo diffini

re ꝙ peccet moꝛtaliter nec illam aſſecurare a moꝛtali pec⸗

cato: cum ingerat ſe xiculo pꝛouocando aſſiſtentes ad libi

dinem. 7 videtur vicium 2 ↄſuetudinem choꝛeatricum ap⸗

pꝛobare.Eſtimo tamen ꝙ quãdoq; aliquas excuſat a pec⸗
cato moꝛtali ſimplicitas ⁊ innocẽtia ⁊ puritas intentõis.

vtpote illas que nõ intendũt niſi ludum. oĩno ignoꝛantes

aliquod ꝑiculum ex tali ludo ꝓuenixe.4 Ad illno qð obij
citur ꝙ cantꝰchoꝛeaꝝ nõ eſt malus in ſe. eſt tamẽ malꝰra⸗
tione ↄcurrentiũ.que ſunt excitatõ ad laſciuiaʒ. ꝓuocatio
ad libidinem impedimẽtuʒ cultus dei2 alia hmõi. 4 Ad
illud quod dicit᷑ ꝙ nõ eſt ꝓbibitus. Bicendũ ꝙ ſic ex cõſe
quenti tamẽ in pᷣcepto de bſeruatõe ſabbati.

embꝛu nonum

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ fardãtes ſiue fucan/
tes ſe.aut crines adulterinos ſiue mortuoꝝ
ſiue viuoꝝ ſibi ad oꝛnamẽtũ vſi urpãtes: de be
ant accedẽ ad ſacrã ↄmũionẽ. Et videt᷑ ꝙ ſic
p boc ꝙ ſunt licita alicui ſcʒ oꝛnare ſe coloꝛe extraneo ⁊ ca
pillis alteriꝰ. æ nuptis maxime vt viris ſuis placeãt.⁊ eti⸗
am alijs vt illoꝝ aucta pulchꝛitudine magis laudet᷑ deus.
pulchꝛitudo em̃ creaturax eſt materia 1 incitamẽtum ad
laudem dei. 4¶. Sꝛet. licet qñqʒ; mulierẽ aliquã vti veſtibus
alteriꝰ ad oꝛnatũ ſui. quare nõ ſimiliter capillis. multo ei
decentioꝛ ⁊ pulchꝛioꝛ eſi oꝛnatꝰveſtium ꝙᷓ capilloꝛũ.⁊ etiã
magis pꝛouocatiuꝰad libidinẽ.Ex his videt᷑ c Cõtra.
hmõi picture ſine fardature fiunt in ↄtumeliã ſummi arti
ficis ſeʒ dei.⁊ in ꝓuocatõeʒ indignatõnis eius. vnde Cy⸗
pꝛianus vt dicit auguſ .in. iij · li. de doctrina xp̃iana. dicit.
Si quis pingendi artifex vultum alicuiꝰ ⁊ ſpeciem ⁊ coꝛi
poꝛis qualitateʒ einulo coloꝛe ſignaſſet.⁊ ſignato iam ↄſu⸗
matoq; fraudulenter manꝰ alius inferret. vt iam foꝛmata
iam picta quaſi ꝑicioꝛ refoꝛmaꝛet. grauis pꝛioꝛis artificis

iniuria 1 indignatio videret᷑.tute exiſtimas impune latu⸗

ram tanqᷓ impꝛobe temeritatis audaciã dei artificis offen
ſam. vt em impudica circa homĩes inceſta mulier lenoci⸗
nantibo veꝛſis coꝛruptis violatiſq; que dei ſunt. peioꝛ adul
tera detineris q̃ oꝛnari te putas.ꝙ putas comi impugna⸗
tio eſi: iſia diuini oꝑis pꝛeuaricatõ eſt veritatis. Itẽ ta⸗
les oꝑe verbũ dei inſirmãt quãtũ in ſe eſt ⁊ ↄtempnũt.En
de Cypꝛianꝰvt ibidem refert aug. on ſinceritas perſeue
rat 7 veritas. quãdo que ſincera ſunt pollnũtur coloꝛum
adulterinis medicaminũ ſucis in mendaciũ vera mutant
vñs tuus dicit. (Lon poteſt facere capillũ tuũ albũ aut ni⸗
grum:⁊ tu ad vincendã dñi dei tui vocem vis te eſſe potio⸗
rem.audaci oꝛnatu⁊ ſacrilego contemptu crines tuos in⸗
ficis. malo pꝛeſagio futuroꝝ · capillos iam tibi flameos au
riſpicaris. Ex his videiur ꝙ bmõi oꝛnatus adulterini nõ
ſunt liciti ĩmo potius ꝙ moꝛtaliter peccant illis vtentes.
Rñſio. multe ſunt cauſe quare tales grauiter peccant 2
indignos ſe efficiunt ſacꝛa ↄmunione. Ana eſt contumelia
ſummi artificis ⁊ operis eius impugnatõ. Alia eſt diuini
verbi infirmatio ⁊ contemptus.vt patet ex verbis Cy pꝛi

⁹ *% *%

xlviij.

ani ecce peccatũ in deum. Alia eſt fictio mendaciũ indu⸗
cens erroꝛem ex certa conſcientia. Unde Cypꝛianꝰ.de foꝛ⸗
mis es cur te foꝛmoſam eſſe mentiris? nec tue conſcientie
nec alieni gratiam erroꝛis habitura. ecce peccatũ in pꝛoxi⸗
mum. Alia eſt iniuria facta ꝓpꝛie natuꝛe ⁊ in hoc peccat in
ſe. AUnde Cypꝛianꝰ. licet vilis mulier nõ alteri ſibi tamen
peccat. tolerabilioꝛa ꝓpemodum in adulterio crimĩa ſũt.
ibi em̃ pudicitia:hic natura adulterat᷑. Dicendũ ergo. ꝙ ſi
ue ſint ſolute ſiue ↄiugate peccant moꝛtaliter bmõi vtẽtes
abuſionibo. Qon tamẽ nego quin ꝑmiſſum ſit ↄiugatis or

nare ſe oꝛnatu honeſio veſtium ꝓpter maritos: dum tamen

nihil falſitatis aut adulteꝛine pictuꝛe.aut capillatuꝛe vſuꝛ
pent. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ ſic oꝛnando ſe faciuntꝙ;

placeant maritis c. Dicendũ ꝙ voluntas placendi mari⸗

tis ſiue ipſa placentia nõ excuſat eas a peccato moꝛtali · qꝛ
modus ꝑ quem placent vel placeꝛe intendũt nec deo placet
vt ex dictis patet.neq; maritis. Unde augu. de conſe. di. vl
ti. fucare figmentis quo vel rubit᷑ũdioꝛ vel candidioꝛ appa
reat.adulterina fallacia eſt.qua nõ dubito etiam maritos
ſe nolle decipi:quibus ſolũmodo peꝛmittende ſunt femine
oꝛnari ᷣm veniam non m imperium. Mam verus oꝛnatꝰ
maxrume xp̃ianoꝛum ⁊ xpᷣanaꝛum.nõ tam eſt vllus fuc? vel

coloꝛ mendax factus.veꝛum nec auri quidem veſtiſq; pom

pa:ſeo boni moꝛes boni ſunt. Pꝛet. licet pulchꝛitudo crea
ture ſit materia laudis diuine non tamen ꝓcuranda eſt in
piudicium dei vt ex illa laudetur.4¶! Ad aliud dicenduʒ ꝙ
lecus eſi de vſu habitus bumane ꝓuiſionis ⁊ habitus na⸗
turalis pꝛoductõnis. habitnum vᷣo naturalium quia dati
ſunt a natura ⁊ nõ bumana ꝓuiſione. quando illis aliter

vtitur q; eo modo quo ſunt accomodati a natura ⁊ cõceſſi

ab opifice nature:fiunt adulterine vſurpationes que qui⸗

dem licite nõ ſunt. on ſic eſt de babitibo humane pꝛoui⸗
ſionis cuiuſmodi ſunt veſtes.habitus nature inqtum ſunt
bmõi accomodant᷑ cum quadam pciſione ſcz ita iſti ꝙ non
illi: ita nõ eſt de illis qui nõ ſunt abarte. Ruidam autem

dicunt ꝙ ſi femina ſoluta vel coniugata moꝛpheaʒz aliquã

aut maculã haberet in collo vel facie peplo velaret ne de⸗

foꝛmis appareret.aut ſi flurum capilloꝛum pateretur ⁊ tu

moꝛem aut gibbum quem capilli facere ſolebant.aut pan
niculis aut ſiupis ſuppleret abſq; intentõne coꝛrupta: ſed
ne defoꝛmitas eius apparens riſuʒ videntibus faceret aut
marito ſcandalum: non peccaret moꝛtaliter. Similiter ſi
coniugata non vt laudaret᷑ de pulchritudine.vel vt pꝛouo⸗
caret alios ad ſui concupiſcentiaʒ aut als coꝛrupta inten
tione: ſed tm̃ ne maritus eius pꝛopter eius defoꝛmitatem
ſcandaliʒatur:⁊ exoꝛrẽs eam adulterium incurreret. aut
cincturis aliquibuo vteretur. aut capillis alienis:nõ moꝛ⸗
taliter peccaret.Et hi dicunt ꝙ Cypꝛianus alij banc ab⸗
uſionem deteſtantes intelligunt de illis que huiuſmodi fa
ciunt intentõne coꝛrupta. Pꝛima autem diffinitio videtuꝛ
mihi melioꝛ ⁊ certioꝛ.

Mueſtio. xlix. quibꝰdiſpẽ

ſandum eſt hoc ſacramentum.

Equitur demandu“

catõne ꝙᷓtuʒ adↄditões diſpẽſandi Et pᷣ⸗
mo quibo diſpẽſanduʒ eſt coꝛpꝰ xpᷣi. Ocðo
a quibo. ¶¶ In pᷣma pte querit᷑ vtx dandũ
elſt coꝛpꝰxp̃i peccatoꝛibo.ð ꝗbo oſtat ꝙ ſüũt
in pcto moꝛtali. Scðo vtꝝ danduʒ eſt ſuſpectis de aliquo
criunine. Tercio vtrum dandum eſt energumi nis. Quar⸗
to vtrum frenetico vel amenti. Quinto vtrum puero non
babenti vſum diſcretionis. Sexto vtrum alicui licet dari
panem non conſecratum.

¶Membꝛũ pꝛimũ

imo querit᷑ vtꝝ ſacerdos debet dare coꝛpꝰ
pi illi quẽ ſcit eẽ in moꝛtali pctẽo ꝑↄfeſſionẽ
M dare debeat videt᷑ ſic. Nug. de conſe. di. ij
on probibeat diſpenſatoꝛ pingues terre.i.peccatores

2

menſam dñi manducare: ſed eractoꝛẽ moneat timere mo⸗
neat intelligere:nõ coꝛam populo ſed ſecreto.¶ Jteʒ ſi tũc
nõ daret ſequeret᷑ multa incõueniẽtia. vnũ̃ nõ eſſet coꝛ⸗
rectoꝛ illiꝰ peccatoꝛis ſed ꝓditoꝛ.niſi em cõfeſſus fuiſſet ei
peccatũ ſuũ dxdiſſet ei ſicut ⁊ ceteris.⁊ hoc habet᷑ ab aug.
ij.q.j.Si peccaueꝛit.Si ſolus noſti quia peccauit ⁊ eũ vis
coꝛam omnibo arguere.nõ eris coꝛrectoꝛ ꝓditoꝛ.4 IJtez
ſi poſſet ſacerdos alicui tali coꝛã populo negare poſſʒ ma⸗
licioſus ſacerdos malicioſe ſanctis negare ⁊ ſic illos ſcan⸗
daliʒare ⁊ infamare.4l Itez boc videtur exemplo domini
qui dedit coꝛpus ſuũ iude quẽ ſciebat eſſe in peccato moꝛ⸗
taliContra. medicus coꝛꝑalis medicinã quaʒ egroſci⸗/
ret moꝛtiferam cũ quãtacũq; inſtantia peteret eam egrotꝰ
ſibi dari: peccaret moꝛtaliter et homicida eſſet ſi eam ſibi
daret. Euchariſtia autem eſi medicina ſalubꝛis bonis que
malis moꝛtifera eſt.nõ tm̃ coꝛpoꝛi ſed etiam ſi piritui quod
grauius eſt. Unde augu.li.iij.de trini.Sancta bonis ſunt
ad ſalutem malis ad iudicium.2 loquit᷑ de coꝛpoꝛe ⁊ ſan⸗
guine xp̃i. igitur licet egrotꝰſpiritualiter.i.exiſiens ĩ moꝛ⸗
tali cum inſtantia petat: non tamen debet ei a medico ſpiri
tuali dari.ĩmo ſi det videtur ꝙ moꝛtaliter peccet.¶ IJtem
nullus eſt caſus in quo non peccet ſacerdos moꝛtaliter ſi
ſcienter ⁊ voluntarie pꝛoijceret euchariſtiam in lutum vel
ſterquilinium. Exiſiens autem in moꝛtali eſt quaſi lutum
vel ſterquilinium.Sapi.ix.luto vilioꝛ vita ip̃ius.igitur in
nullo caſu poteſt dare ſacerdos tali coꝛpus xp̃ᷣi niſi peccã:
do moꝛtaliter. ¶ Item ſi ſacerdos tenetur dare tali hoc nõ
eſt quia dignus eſſ:ſed pꝛopter ſcandalum vitandum. ſed
contra veritatem vite iltius eſt hoc ſibi dari. quia peccat
moꝛtaliter accipiendo: igitur cum non eſt faciendum con⸗
tra veritatem vite pꝛopter ſcandalum:non videtur ꝙ debe
at ſibi dari.¶ Itẽ melius eſſet illi qui petit coꝛpus xpᷣi da
ri ſibi ꝙ redderetur ſuſpectus de crimine qᷓ; ↄmittere cri⸗
men. ꝓgitur cum dnobus malis minꝰ malum eligendum
ſit cum alterum vrget:videtur ꝙ diſeretus ſacerdos debet
negare coꝛpus xp̃ᷣi criminoſo et minꝰmalum ⁊ maius vite⸗
tur. i.non reddatuꝛ ſuſpectus ne manducet ind igne.ſic op
ponit Inno. 4 Iem Thob. iiij. quod ab alio oderis tibi
fieri ⁊c᷑.i.debes odiſſe:vide ne aliquãdo alteri facias.hec
eſt lex caritatis.ſed ſi eſſes in peccato moꝛtali deberes odi⸗
re coꝛpus xp̃i tibi dari:igit᷑ illud alij dare nõ cebes. 4 Ytẽ
augu.non eſt dandus gladius furioſo ne ſeipᷣm ⁊ alios oc
cidat.peccatoꝛ aũt ſi ſumit euchaꝛiſliam ꝑ eam ſeipᷣm occi
dit:igitur eam illi dare nõ debet ſacerdos. 4¶ Itẽ Math.
xv. Mon eſt bonũ ſumere panem filioꝝ.i.euchariſtiaʒ que
eſl panis angeloꝝ ⁊ hominũ exiſtentiuʒ in caritate:a dare
canibus.i.exiſtentibo in moꝛtali.4. IStem Alath. vij. o⸗
lite ſanctum dare cnnin e⸗ Rñlio. ſacerdos nouit ali⸗
quem eſſe in moꝛtali ꝑ conteſſionẽ. debet euz monere in ſe⸗
ereto ne accedat ad menſam dñi.tali aũt debet negari coꝛ:⸗
pus rpᷣi ſi petat in ſecreto. Si dᷣo petat illud ĩ publico: tũc
aut eius peccatũ eſt publicũ aut pꝛiuatũ. Si publicuʒ:ne⸗
gare debet illi. neqʒ peccatũ pꝛodit:quia publicum eſi. Si
pꝛiuatum opoꝛtet dare ne deterius ↄtingat. ꝗ Ad pꝛimuʒ
igitur contra hoc dicendũ.ꝙ ſaceꝛdos eſt diſ penſatoꝛ non
ns ſacramẽtoꝝ eccleſie. Unde dando euchariſtiã nõ dat
ſuũ ſed reddit alienũ:quod negare nõ põt de iure.qma igi⸗
tur in dicto caſu niſi daret medicꝰſpũalis euchariſſia que
eſt medicina moꝛtifera i pᷣi peccatoꝛi: fieret ꝓditoꝛ ⁊ ſcan⸗
Daliʒ aret ipᷣm ⁊ alios.ideo non tebet ei negare. nullũ au⸗
tem iſtoꝛum ↄtingeret medico coꝛpoꝛali.ſi negaret infiꝛmo
medicinam moꝛtiferam:licet infirmitatem coꝛpoꝛalem ꝓ⸗
ret. ideo non eſt ſimile de medico ſpũali⸗ coꝛꝑali.q Ad
aliud dicendum. ꝙ ille qui dat nõ pꝛoijcit coꝛpus in lutum
imoↄpellens ſacerdotẽ ad dandũ ſibi ꝑ inſtantiam ſue pe
titionis pꝛoijcit. ⁊ ideo peccat moꝛtaliter.ſicut ſi tu ferꝛes
Coꝛpus rp̃ᷣi egroto qui pijceret te in lutum cum euchaꝛiſiia
peccaret moꝛtaliter. tu non. ↄpulſus em̃? inuitus ꝓijce⸗
res euchariſtiam in lutum. ¶¶ Ao tercium dicendũ ꝙ plu⸗
res ſunt cauſe ꝓpter quas ſacerdos debet tali dare coꝛpus
dñi. AUna eſt celatio erimis.alia eſt vitatõ ſcandali.alia eſt

appaꝛentia iuris ipᷣius petentis.alia eſt ignoꝛantia diuine
operationis.debet eĩ dare ne pꝛodat crimen eius.ne alios
ſcandaliʒet.2 quia videtur ha bere ius in petendo.2 quia
neſcit ſacerdos vtrum deus occulte operetur in eo. Dicen
dum ergo ꝙ neq; tota ratõ neq; potiſſima pꝛopter quã ſa⸗
cerdos debet tali dare coꝛpus xp̃ᷣi eſt vitatio ſcandali: ſed
potius debitum vitandi pꝛoditionem crimis illius. Ad hH
em̃ marime tenetur ſacerdos ſcʒ vt non pꝛodat crimẽ ali⸗
cuius cuiꝰcuram gerit.⁊ cuiꝰnoticiã babet ꝑ confirmatio
nem. Elnde Inno.iij.querendũ eſt qua ratõne medicꝰ ſalu
taris medicinã dabat egroto quã ei ſciebat eſſe moꝛtiferã.
Sciebat em̃ ꝙ qui manducat indigne iudicium ſibi man⸗
Ducat ⁊ bibit.aut vt ſuo doceret exemplo ꝙ ſacerdos ↄmu⸗
nionem nõ debet negare cuiꝰcrimen ⁊ ſi ſibi ſit notum:nõ
tamen eſt eccleſie manifeſtuʒ: ne foꝛte non ſit coꝛrectoꝛ ſed
pꝛoditoꝛ.VUnde cautũ reperitur in canone.iQon ꝓhibeat
diſpenſatoꝛ pingues terre menſam dñi manducare.ſpſ mo⸗
neat exactoꝛem timere.igitur hec eſt pꝛima ratõ quare de⸗
bet tali dare coꝛpus rp̃i ſcʒ ne pꝛodat crimẽ illius.⁊ excon
ſequenti vitatio ſcandali alia que tacta ſunt. Pꝛet.ſacer
dos in caſu iſto non facit aliquid quod eſt contra veritatẽ
vite. neqʒ; vite pꝛopꝛie neq; vite illius cui dat.quia ex quo
babet neceſſitaten dandi: datõ illa non eſt voluntaria ſed
coacta:quia neceſſitas iuris com pellit.vnde non eſt dicen
dus auctoꝛ illius facti.ſicut nec ille qui ſᷣm legem aliquem
interficit non dicitur auctoꝛ interfectõnis.ſed lex potius.
Ao aliud reſpondet Inno.ſic.Sane cum nemo debeat

vnum moꝛtale ↄmittere ne pꝛoximus aliud moꝛtale cõmit

tat.eligendum eſt potius ſacerdoti non pꝛodere peccatorẽ
ꝙᷓ vt ille non peccet.ſed ille debet potius eligere vt abſtinẽ
reddatur ſuſpectus: qᷓ; omunicando manducet indigne
Ad aliud dicendum. ꝙ ſi ſacerdos exiſtens in moꝛtali
peteret inſtanter in publico coꝛpus xp̃ᷣi ſibi dari.deberet
velle illud ſibi dari. hoc enim eſſet iuſtum. ideo debet eſſe
volitum. ſed non deberet velle illud inſtanter petere.¶ Ad
aliud dicendum. ꝙ negando furioſo gladiuʒ 2 pꝛodere ſic
eius infirmitſatem coꝛpoꝛalem licitum eſt. nec eſſet hoc ali
cui ſcandalum.ſic non eſt in pꝛopoſito. Pꝛet.in iudicõ red
dendus eſſet gladius furioſo ſi non conſtaret eum eſſe fu⸗
rioſum.ſed quia peccatoꝛ in caſu pꝛopoſito eſt quaſi in iu
dicio quia in facie eccleſie.⁊ non apparet ſuum peccatum:
Abet ei dari quod petit.¶. Ad pꝛimã auctoꝛitatẽ Math.
dicendũ ꝙ nõ eſt bonũ ſumere ⁊c. voluntarie ſi upple quod
nõ facit ſacerdos ĩmo coactus hoc facit.q Ad aliud ſda
thei.dicendũ ꝙ nõ dicit dñs nõ date. ſciuit em̃ ꝙ quãdoq;
opoꝛtet hoc facere ex coactõne.ſ dicit nolite.q.dð. hoc non
bet aliqui os facere voluntarie.

lembꝛũ ſecũdum

VOnſequẽter querit᷑ vtꝝ coꝛpꝰ xpᷣi dandũ eſt
ſuſpectis de aliquo crimĩe. Et pꝛimo querit᷑
virum ſit dandum talibo.Secũdo vtrũ dan
dum eſt ad ſuſpectoꝝ purgatõeʒ.

rticulns pꝛimus

D pꝛimũ ꝙ dari debeat videt ꝑ hoc ꝙ de vno⸗
quoq; pᷣſumẽdũ eſt ꝙ ſit bonꝰ quouſq; ꝓbatum
ſuerit ↄtrariũ.vt habet᷑ a Hieꝛo. 4 Pꝛet. ſemꝑ
dubia interpᷣtanda ſunt in melioꝛẽ ꝑtẽ. igit᷑ nihil qð eſt du
bium male ſentiendũ eſt de ꝓxrimo.nec ꝓpter hoe aliquod
beneficium coꝛꝑis xpᷣi.¶ Iitẽ P ſuſpectis de furto dandum
eſt coꝛpus xpᷣi.habet᷑ plane.ij.q.v.ſepe cõtingit: & Coõtra
nullus debet daꝛe ſponte coꝛpus xp̃i alicui de quo ſuſpicat᷑
ꝙ indigne accedit.ergo nõ debet dari illi qui eſt ſuſpectus
x pcto moꝛtali:cũ ſulpicat᷑ de eo indigne accedit.q Itẽ
qui ſuſpicat᷑ de aliquo ꝙ ſit in moꝛtali peccato.ſuſpicatur
de eodem ꝙ peccat moꝛtaliter ſumẽdo coꝛpus rp̃i.ſi auteʒ
in tali ſuſpitione dat ſibi coꝛpus xpᷣi.ſponte credit ſe pa⸗
trocinari peccato ſuo.et ſi hoc:peccat ſpõte faciendo łᷣ. 5
illi de quo ſuſpicat᷑ malum hoc nõ debet quis dare coꝛpus
rp̃i.¶ ¶ Itẽ nulli debet dari coꝛpꝰxp̃i niſi noſcat ꝙ ſit müdꝰ

¶ Nueſtio

a peccato carnis.de aſe. di · ij. tribo gradib. AUbi dicit᷑ pre⸗
cipimus etiam ne vnqᷓᷓ extraneo clerico ecckie ſiue layco
e fragmẽtis oblatõnu xp̃i ad menſaʒ ponat᷑. vnge ſcis tu
qui paſſim ſanctuarij panis indignis impẽdis.vnde noſti
ſi a mulieribo mundi ſunt. eadem ratõne non debet alicni
dari niſi noſcatur quia ſit mundus ab alio peccato.ſed de

bomine ſuſpecto de ali imie non ſcitur ꝙ ſit mundus
a peccato:ergo ⁊c. Cnniog eſt ſuſpitõ violẽta cuiuſmo
di eſt illa ad quã valde validu argumetũ habet᷑.⁊ ad cuiꝰ
contrariũ non admittitur pꝛobatio. qualis eſt ſi inuentus
eſt ſolus cum ſola nudus cum nuda loco ſecreto ⁊ tempo⸗/
re apto adↄmirxtionẽ carnalem. tunc eſt ſuſpitio violenta
ꝙ interuenit copula carnalis. Et ſuſpitio pꝛobabilis qua
lis eſt ſi muentus eſt ſolus cum ſola colloquentes tempo⸗
re ⁊ loco ſuſpectis ⁊ frequenter. Et eſi temeraria vt illa
que ſine argumento aliquo pꝛouenit er iudicio temerarie
Si ergo aliquis ſuſpectus eſi ſuſpitõne pꝛima.⁊ illa ſuſpi
tio ſit ↄmunis oꝛta ex infamia publica. neq; in publico ne
qʒ in occulto dandum eſt tali coꝛpus xp̃i.tum ra tõne infa⸗
mie publice: tum ratione pꝛeſumptionis violente peccati
ſui. Non enim danduʒ eſi coꝛpus xpᷣi maniſeſto infami.vt
habetur de conſe.di.ij.pꝛo dilectione:niſi ſatiſfecerit eccle
ſie per purgationem vel alio modo. Si autem ſi uſpitio ſit
ſingularis ipſius ſacerdotis. non eſt ei neganda cõmunio
ſacra ſi petat in publico( ſecus eſt tamen in pꝛiuato ſiue
ſit ſuſpitio pꝛobabilis ſiue ſit ſingularis ſiue ↄmunis non
eſt ei neganda.¶! Ad illud quod obijcitur. ꝙ de vnoquoq;
pꝛeſumendum eſt ⁊c. Dicendum ꝙ eriſtente tali ſuſpitõne
ßm iuris interpꝛetatõnem pꝛobatum eſt contrarium boni
pꝛeſumendi de ipᷣo ſuſpecto.nec crimen & quo tali pꝛeſum
ptione eſt ſuſpitio reputatur dubium: ſed pꝛeſumitur tan-/
qᷓ certum. 4¶. Ex hoc patet reſponſio ad aliud quod obijcit
ꝙ dubium interpꝛetandum eſt in melioꝛem partem. Si au
tem ſacerdos vel per confeſſionem vel alio modo crederet
ipſum eſſe innocentem qui habebaturſi uſpectus: bene pol⸗
ſet ſibi conferre coꝛpus xpᷣi vel in publico ſi ſuſpitio eſſet ꝑ
ticularis:vel ĩ pꝛiuato ſi ſuſpitio eſſet publica.⸗ Ad illud
quod obijcitur pꝛo alia parte.per illud de conſe. di. ij. tribo
Bicendum ꝙ decretum illud loquitur de clerico aliene in⸗
riſditionis.nec dicit ꝙ ſacerdos debet ſcire illum eſſe mun
dum cui confertur coꝛpus dñi.ĩmo repꝛebẽdit conferenteʒ
paſſim coꝛpus xp̃i illis de quoꝛum mũdicia nihil ſcit. Uñ
dicit vnde ſcis ⁊c.q.d.exquo extranei ſunt nihil ſcis de il⸗
lis vtrum digni ſunt vel non. nec intelligitur er boc ꝙ de⸗
bet habere certitudinem ſcientie ꝙ ſint digni:ſed noticiaz
Vnge poterit pꝛeſumere ꝙ ſint digni.vnde dicit vnde no⸗
ſti ſi a mulieribus ⁊c. Quomodo debet intelligi ecretum
quo ſtatutũ ẽ ꝙ xp̃i coꝛpꝰ debʒ daꝛi ſuſpectis patebit infſꝛa.

rticulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ vtrũ coꝛpus xpᷣi danduʒ eſt

ad purgatõnem ſuſpectoꝝ. ſic videt᷑ .ij. q v.

„ ½¾ Sepe ingir vt in monaſterijs monachoꝝ fur⸗
ta ꝑpetrent.idcirco ſtatuimꝰvt q ip̃i fratres de talibo ex⸗
purgari ſe debent: miſſa ab abbate celebꝛet᷑ vel ab aliquo
pᷣſentibus fratribus.⁊ ſic expleta miſſa omnes ↄmunicent
in hec verba coꝛpus domini ſit tibi ad pꝛobatõnem hodie
Contra.dare coꝛpus xp̃i ſuſpectis vt crimẽ eoꝝ dephen
ur eſt temptare deũ. ſed temptare deũ eſt ꝓbibitũ. vj.
Deutro.ergo hac decauſa nulli debet dari.q Item coꝛpus

xpᷣi debet dari malis in caſu ne malicia eoꝝ dep̃hengatur⸗

nõ ergo debet daꝛi vt malicia alicuiꝰdephendat᷑.¶ RnſiO⅓
dicunt quidã ꝙ talis purgatõ non eſt repꝛobada nec videt᷑
deus temptari cum miſſa ⁊ alie pꝛeces catholice interueni
unt.ſicut nec in collectõne berbarũ medicinaliũ incanta/
tiones nõ pꝛohibent᷑ que cum oꝛationibo fiunt.vt.xxvj.q.
v. Mon licet. Aliter poteſt dici ⁊ ſanius ſᷣm iudiciũ meum
ꝙ pꝛedictũ decretum eſt abrogatuʒ nec ꝙ aliquo modo in⸗
dicenda eſt purgatõ talis vł pꝛobatõ: quia querere pꝛoba
tionem vel purgatõeʒ ꝑ bunc modũ eſt temptare den. Clel
põt diei.ꝙ foꝛte nõ eſt intentõ decreti nec ſtatuẽtis ꝙ fieꝛet

xlix.

purgatio crimĩs vel pꝛobatio ꝑ aliquod ſignum apparens

in illo qui crimen ↄmiſit: ſed vt timoꝛe accedendi ad coꝛpꝰ
xp̃i cum conſcientia peccati conteretur ⁊ purgaꝛet ſe a pec
cato ↄmiſſo. VUnde non intelligendũ eſt ꝙ hec verba coꝛpꝰ
domini ſit ad pꝛobatõeʒ hodie debeant ſic intelligi coꝛpus
tomini ſit tibi ad pꝛobatõneʒ crimis ꝑ aliquod ſignũ appa
rens in re:ſed ſit tibi ad manifeſtatõneʒ diuine virtutis ſi
ne ipſius ſacramẽti · vt illa mediante purgeris ab boc pec⸗-
cato ſi peccaſti.⁊ hoc exiſtente intellectn non temptaretur
deus nec crimen pꝛoderet᷑. et poterat fieri hec iuſtificatio
bac intentõne vt per contritõnem illius qui furtum cõmi⸗

ereued⸗ furti reſtitutio.

bꝛũ terciũ
nſequẽter querit᷑ ð energumĩs vtꝝ ſi ubtra
bẽda ſit eis ſacra ↄmũio.2 videt᷑ ꝙ nõ.dicit᷑
em̃ in eccłiaſtica hierarchia in. ca. deſinati.
energuminũ multitudo ĩmũda eſt. aut ↄtra⸗
rijs.ant pectãtibo.aut ꝑturbatõibo infoꝛmata.ſ̊ ab eis ſa⸗
cratiſſimoꝝ diuina ↄmunicatio coꝛripit᷑.i.ſubtꝛahit᷑. Ab⸗
bas vertzelleñ.dicit ſic.energumĩ ĩmudi ſunt.⁊ quia ener
gumini: vexant᷑ ⁊ ſuꝑant᷑ ſeditionibo ⁊ ꝑturba tõnibo con⸗
trarijs.⁊ ip̃ᷣis energumis viſio ⁊ munio oĩno ſubtrabit.
ecce ꝙ debet eis ſubtrabi ſacra ↄmunio.(! Pꝛet.ſubtrabẽ
da eſt pꝛopter imundiciam carnalem vt habetur a ſanctis
multofoꝛtius ꝓpter ĩmundiciã anime. ſed iſti ſunt ĩmũdi
imundicia anime.ergo. ¶ Item energumini ſunt arepticij
ſiue a demonibo obſeſſi.talibo aũt ſubtrahẽda eſi ſacra cõ⸗/
munio.tum quia minꝰcongruit hoſpiciũ poſſeſſum a dya⸗
bolo a filio dei vt ꝓpꝛium habitaculuʒ poſſideri: tum quia
alicui nõ exiſtenti ſue poteſtatis neq; q;tum ad coꝛpus ne⸗/

q; qᷓtum ad animam mĩme ea miniſtrari. immo

valde eſſet periculoſum. ergo ⁊c. ¶ Contra.Caſſianꝰ col⸗
latione ſcða.Eis qui ab imundiꝰ verantur ſpiritibo omu
nionem ſacroſanctam a ſenioꝛibo noſtris vnꝗꝙᷓ memimus
interdictam. quinĩmo ſi poſſibile eſſet ⁊ quotidie eis imꝑ·
tiri debere cenſebant. ⁊ loquitur de energumĩs¶ KRñſio
ꝙ quidam ſunt energumini qui peccatis ſuis exigentibus
arepticij facti ſũt iuſio iudicio dei.de quibo accidit frequẽ⸗
ter ꝙ pꝛorũpunt in blaſphemias ⁊ in alia que abſqʒ con⸗
tumelia dei fieri nõ poſſunt:talibo ðᷣo nõ ẽ dandũ coꝛporp̃ᷣi
Quidam autem energumiĩ ſunt qui nõ modice extiterunt
religionis qui diuina peꝛmiſſione ad maioꝛem eoꝛum pur
gationem ⁊ meritoꝛum augmentum quibuſdam temporũ
interuallis vexantur a malis ſpiritibus quoꝛum deuotio
in nullo diminuitur nec feruoꝛ refrigeſcit. de quibo pꝛom⸗
pta ſunt exempla ſed foꝛte ea non expedit ꝓpalare.talibus
quando ſe offert opoꝛtunitas dari debet vi contra veratõ
nes maligni ſpiritus foꝛtius inualeſcant. ⁊ de huiuſmodi
intelligit Caſſianꝰ. Ende dicit tanto magis ac magis ini⸗
micus inſultabit obſeſſo:quanto euʒ a celeſti medicina vi

derit ſegregatum. —— —
lembꝛu quartũ

Onſequẽteꝛ q̃rit᷑ vtꝝ freneticis vel amentibo
dãdũ ſit coꝛpꝰ xpᷣi. ſic: videt᷑.xxxj.q.vj.q
recedũt. Amẽtibo etiã q̃cũq; pietatis ſũt ↄfe
ega ſũt. Et logt ibi canon de recõciliatõe et
ſacra cõmunione. 4! Item eadem.q.ca.pꝛoximo ſequenti.
idem habetur vbi dicitur. Js qui in infirmitate penitenti
am petit. ſi caſu dum ad eum ſacerdos venit oppꝛeſſus in
firmitate obmutuerit vel in freneſim ↄuerſus fuerit. dent
teſtimonium qui eum audierunt ⁊ accipiat penitentiam.
et ſi continuo creditur moꝛiturus recõcilietur ꝑer manus
impoſitõezs. infundat᷑ oꝛi eius euchariſtia. õtra.amẽ⸗
tes ⁊ doꝛmientes qtum ad ſuſceptõeʒ ſacramẽti baptiſma
tis eadem lege gaudent.vt patʒ extra de ba ptiſmo.c.vnde
79ſequẽter. ſimiliter vt videt᷑ debent gaudere eadem lege
q̃tum ad ſuſceptõnem huiꝰſacramẽti.ſed doꝛmiẽtibo nullo
modo dandũ eſt hoc ſacramẽtuz:ſiłꝛ vt videtur nec amẽti.
4 Item ad hoc ꝙ aliquis digne accipiat coꝛpus xpᷣi debet

examinare ſe ⁊ purgare.vt patet in glo. j Coꝛin.xj.ibi pꝛo
bet ſeipſum homo ⁊ ſic de pane illo edat.ad boc aũt requi

ritur diſcretio magna que nõ eſt in deficiẽte vſu r tõis: 5
cum amẽs ⁊ freneticꝰnõ habent vſum ratõis ⁊c̃. Salis
eſi fue⸗

dicunt quidam ꝙ ſi quis fuerit amena a natinit
rit baptiʒatus:andũ eſt illi coꝛpꝰxp̃i in neceſſitate. Sed
illud videt᷑ mibi minꝰrecte dictũ.cũ coꝛpꝰ xpᷣi nulli adulto
ſit dandũ.niſi quãdo habuerit noticiã ⁊ fideʒ ⁊ motũ fidei
circa ipᷣm coꝛpus rpᷣi.vt ex hoc ſe pᷣparet ⁊ cum reuerentia
iſtud aſſumat. quod non contingit de illo qui amens fuit
a natiuitate. Si autem fuerit talis ꝙ denotõnem habeat
in diuinis ⁊ ꝙ docibilis ſit aliquo modo illoꝝ que fidei ſũt
qᷓtum ad aliquẽ articulũ ⁊ moꝝ.ſiłꝛ ſicut ſunt aliqui ydi⸗
ote qui non apꝛie loquendo dicendi ſunt amentes talibus
põt dari in neceſſitatibo ſi inſtant petant. Si aũt ſint amẽ
tes.i.oĩno carẽtes vſu ratõnis:nõ credo ꝙ eis ↄmunican⸗
dum ſit coꝛpus xp̃i. nec aliquibo niſi hbabẽtibo diſcretõem
⁊ ſcientibo diſcernere inter hũc cibũ celeſtẽ ⁊ aliũ.⸗ pꝛepa⸗
rare ſe aliquo modo vt cũ deuotõe ? reuerentia aſſumant.
talibus auteʒ qui ita agitantur freneſi vel furia ꝙ verbis
⁊ factis in contumeliam pꝛorũpunt creatoꝛis nullo modo
dandum eſt. niſi ſi quãdoq; contingeret eos habere lucida
interualla.¶ Ad illud quod obijcitur.ꝙ amẽtes ⁊ doꝛmi⸗
entes eadem ⁊c. Dicendũ 7 nõ eſt ſimile de ſuſceptõne ba
ptiſmatis ⁊ coꝛpoꝛis xpᷣi.Coꝛpus autẽ xp̃ᷣi vſu ↄmeſtionis
ſumitur. ꝗꝓpter quod nõ poteſt ſumi a doꝛmiẽte.ſed nec iſte
vſus nec alius requiritur ex parte baptiʒati in ſuſceptoõne
baptiſmatis.pꝛopterea ſi pꝛeceſſerit voluntas ſuſ. cipiendi
baptiſma ⁊ conſenſus in idem.ſi volens ⁊ conſentiens ba
ptiʒetur doꝛmiendo: baptiʒatus eſt. 4 Ad aliud ex dictis
patet reſponſio. ꝙ ſi ſit ita amens rel freneticus ꝙ oĩno ca
reat diſcretione.non eſt illi dandum coꝛpus xp̃i. Illud ta⸗
men quod dicit apłlus:pꝛobet ſeip̃ᷣm homo ⁊c̃.intelligitur
te ha bentibus vſum ratõnis. .
embꝛũu quintũ
Onſequẽter querit᷑ vtrũ ꝑuulis dandũ ? cor
pus xpᷣi. E ſic:videt᷑.de ↄſe.di.iiij. Si quis
apud. ibi dicit᷑. Si ꝑuuli ſũt ⁊ ebetes qui do
ctrinã nõ capiãt.reſpõdeãt ꝓ illis qui eos of
ferũt iurta moꝛẽ baptiʒãdi.2 ſic ꝑ manꝰ impoſitõʒ criſma
te ↄmũicati cũ euchariſtie miſterijs admitta nt᷑. ¶ Itẽ cum
ꝑuuli ſunt purgati a macula peccati ? virtutibug prediti
in baptiſmate. nec aliquod cõmiſerunt peccatum pꝛopter
quo indigni facti ſunt coꝛꝑis xp̃i ſuſceptõne:non videtuꝛ
aliquod eſſe impedimentum ex parte eoꝛum quare nõ de⸗
beat illis conferri· ¶¶ Item nullus viuit vita ſpirituali ni⸗
ſi ꝑ vſum coꝛpoꝛis xpᷣi ⁊ ſanguĩs. Vnde de conſe.di iiij. in
eccleſia. vbi dicit.nec illud cogitetis eos vitam babẽ poſſe
qui ſunt expertes coꝛpoꝛis 2 ſanguĩs xpᷣi.⁊ loquitur ibi de
paruulis.q.d.non dubitetis.ſed certi ſitis ꝙ habere non

poſſunt ſi ſint erxꝑtes ⁊c̃.ergo ſi in paruulis debet tinuan

vita data in baptiſmate:debet eis dari coꝛpꝰxpᷣi /Cõtra
coꝛpus xpᷣi debet ſumi cum deuotõe ⁊ reuerẽtia.it᷑ ab eo
cui veſt facultas ſumẽdi ſic: nõ debet ſumi ſcʒ a paruulo
4l Item vt habet᷑ ab aug. cibus iſte eſt cibus grand iuz ſcʒ
in fide.ꝑuuli aũt et ſi babeant habitum fidei ex gratia ba⸗
ptiſmali: non tamen dicendi ſunt grandes in ſide.quia ea⸗
em ratõne ⁊ ſiolidi omnino dicendi eſſen randes in fi⸗
. igitur ꝑuulis nõ eſt dandꝰcibus ie Re io. ꝙ puu⸗
lis qui oĩno carent iudicio rationis. nec Kiunt diſcernere
hunc cibum celeſtem a cibo coꝛpoꝛali.non eſt dandum coꝛ
pus rpᷣi. Aliquibus foꝛte qui ſunt minoꝛis etatis videliczʒ
r. vel.xj.annoꝛum qui inſtructi ſunt in fide maxime qtum
ad articulos incarnatõnis paſſionis ⁊ reſurrectõnis xpᷣi
dumodo in eis vigeat diſcretio iudicij ⁊ capacitatis eiꝰqui
datur in cibũ ĩ hoc ſacramẽto.poteſt quãdoqʒ dari.¶ NRd
illud quod obijcitur ꝙ debet dart ꝑuulis qui nõduʒ ha bẽt
vſum loquẽdi vt videt p tecretü ſupꝛapoſitũ.dicendũ ꝙ il⸗
lud quo dicit᷑ ꝗ, euchariſlie miſterijs admittant᷑: non re⸗
ſpondet lr̃e imediate. AUnde nõ intelligit᷑ de xuulis.ſed de

adultis de quibus fit ſermo ſupꝛa in eodem canone cũ di⸗
citur. ſi ↄſentiũt credere vel acquieſcunt confiteri purgati
fidei integritate firmentur manꝰ impoſitõne.4 Ad aliud
quod obyijcit᷑ ꝙ in puulis nõ eſt aliquod impedimentuʒ ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ et ſi no ſit in pedimẽtuʒ pcti:eſt tamẽ impedi⸗
mentũ impotentie p̃parationis.Ad hoc em̃ ꝙ aligs digne
ſumat coꝛpus rp̃i neceſſe eſt lit virtutibo p̃ditus qᷓtũ ad
babitus eaꝝ ⁊ ꝙᷓtum ad alia que illũ ad deuotõez ⁊ reue⸗
rentiã excitant ſit ↄſideratus. AUnde nõ ſufficit habere ba
bitus vꝛtutũ eo modo quo habent ꝑuuli ad hoc ꝙ quis di
gne accipiat: ſed requirit᷑ actualis diſcretio qᷓtum ad ali⸗
qua que ipᷣm qui ſumere debet vlteriꝰ pᷣparẽt.¶qAd aliud
quod obijcit᷑. ꝙ qui ſunt ergtes coꝛꝑis ⁊ ſanguinis xpᷣi nõ
poſſunt habeꝛe vitam ⁊c. Dicendũ ꝙ ꝑ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ
xpᷣi ſigniſicat᷑ vnitas eccleſie que ꝑ coꝛpus xp̃ᷣi ⁊ ſanguineʒ
ſigniſicatur. Unde ſenſus eſt.nõ dubitetis ſed certi ſitis ꝙ
vitam habere nõ pñt ſi ſint exꝑtes vnitatis eccleſie quam

coꝛpus ⁊ ſanguis xp̃i ſignant.

lembꝛũ ſextũ

Onſequẽter querit᷑ ſi liceat petenti euchari⸗

ſtiam pctoꝛi dari hoſtiã non ↄſecratã pꝛo eu

chariſtia. Qð alicui videt. ſic em ſcandalum
AVtaret᷑ quia pctoꝛi ꝑceret᷑ ⁊ euchariſſia nõ
inhonoꝛaret᷑ ꝑ poꝛrectõez eius inſenſitiuã.¶ Itẽ illis quo
rum vita eſt ſpualis 2 diuina debet dari cibo ſpũalis ⁊ di⸗
uinus. a ſili videt᷑ quoꝝ vita eſt in oppoſita diffeꝛẽtia:debz
dari cibo oſimilis.talis eſt cibus carnalis nõ conſecratus
ergo ⁊c Aetra dis dsi iude euchariſtiam nõ hoſti
am nõ ↄſetratã.ergo nõ licet aliud.¶. IJItem petoꝛ in momẽ
to poſſet ↄuerti ⁊ conteri.Act᷑.ij. Factus eſt repente Gre⸗
go.neſcit tarda molimĩa ſpũſſancti gratia. nec ſcit nec ſci⸗
re poteſt an hoc acciderit petẽti. Joelis.ij.Quis ſcit ſi cõ⸗
uertatur ⁊ ignoſcat deus ⁊ relinquat poſt ſe benedictõem
ergo non debet ei negari quod petit.4 Item quid pꝛode⸗
rit talis ſimulatio ex quo em̃ petit⸗ ꝑ eum nõ eſt quin acci
piat vnde peccat ſi non accipiat euchariſtiam. Simulatõ
autem ſine vtilitate nõ eſt licita. lutõ. debz ei eucha
riſtia non hoſtia nõ conſecrata dari.tum quia hoc vult do
minus vt patet ex facto ſuo:tum quia neſcitur an iuſtifica
uerit eum dominus:tum quia ſimulatio talis nõ eſſet vti⸗
lis:tum quia ſacramentũ veritatis non debet ſimulari fi⸗
ctione falſitatis. Pꝛet.vt habetur extra de celebꝛatõe mil⸗
ſarum.c.de homine. Quia falſa ſunt abijcienda remedia
que veris ſunt paruulis grauioꝛa. Et ponitur ibidem ca⸗
ſus ↄſimilis de pꝛeſbitero qui finrxit ſe celebꝛare ? non cele⸗
bꝛauit.dicens.licet is qui pꝛo ſui criminis ↄſcientia repu⸗
tat ſe indignum peccat grauiter ſi ſe ingerit irreuerenter
ad illud: grauius tamen videtur offengere qui ſic fraudu/
lenter pꝛeſumpſit ſimulare:cuʒ ille in ſolius miſericoꝛdis
xi manum incidat: iſte ᷣo nõ ſolum deo cui videtur illu⸗
Vre ſeo populo quẽ ccipit ſe aſtringat.¶ Ad pꝛimũ di⸗
cendum.ꝙ nec ſic ſcandalũ vitaret᷑ nec pctoꝛi ꝑceret᷑ vt px
nec euchariſtia minꝰinbonoꝛaret᷑ vel pollueret. licet em ſa
cxamẽta quãtũ ĩ nobis eſt polluim peccãdo:nõ tñ polluũt᷑
Sic em̃ habet᷑xv.q. vlti .c. vlti. ¶2õ põt aliquis quãtũcũ⸗
q; pollutꝰſit ſacramẽta diuina que purgatoꝛia cũctaꝝ cõ⸗
tagionũ exiſtũt polluere.¶ Ad aliud dicendũ.q; licz reue⸗
ra alienatis a deo non ſit cibo diuinꝰ dandus.Eſt tñ ipis
petentibo reddẽdus quãdo petit᷑ vt debitũ.

Queſtio.l. Aqiibꝰ ſit di⸗

ſpenſandum euchariſtie ſacramentum.

Equitur a quibꝰ di/
ſpẽſaqũ ẽ coꝛpꝰrpᷣi.Pꝛĩo ꝗ̊ qrit᷑ vtꝝ diſpẽ
ſandũ ẽ a mulieribo.Scðo vtrũ a laycis.
Tercõ vtꝝ a dyacõibo. Quarto vtꝝ a ſa
cerdotibo foꝛnicatoꝛibo. Quito vtx a ſy⸗
moniacis. Sexto vtꝝ ab hẽeticis.ſciſmaticis excoĩcatis.
Septio vtꝝ h̊ ſacmẽtũ diſpẽſatũ a talibo ↄferat graʒ.

¶ Mueſtio

embꝛũ pꝛimum
E pꝛimo obijcit᷑ ſic: dñs datꝰ eſt homĩ ad eiꝰ
edẽptõeʒ ⁊ ad eiuſdẽ refectõem. G̊ a muliere
datofuit homĩ ſimpliciter ad eiꝰredemptõeʒ
AWilꝛ vel foꝛtioꝛi ratõe videt᷑ ꝙ debeat vl poſſit
dart a muliere homi ſingulari ad refectõneʒ. 4 Pꝛet. cum
diſpenſatõ dñici coꝛꝑis debeat fieri cũ timoꝛe 1 deuotõne.
mulieres magis ſunt timoꝛoſe ⁊ deuote dicit᷑ em̃ ſexus fe⸗
mineꝰ denotꝰa beato Gꝛego. videt᷑ ꝙ magis ↄueniat ꝙ hee

diſpenſatõ fiat ab aliqua ſexꝰſeminei qᷓ ab aliquo ſexꝰ vii

lis. ergo videt᷑ mulier poſſit deferre coꝛpꝰ xp̃i ⁊ dare in⸗
firmis. 4 IZtem mulieribo dat᷑ coꝛpꝰxp̃i in vſuʒ.quare non
dat᷑ eis ad diſpenſandũ?cũ magis ſit illud ſumeꝛe in vſum
ꝙᷓ diſpẽſare.⁊ cum maiꝰpericulũ ſit indigne vii ꝙᷓ indigne
diſpẽſare. Gꝛauiꝰ em̃ peccat qui in moꝛtali pcto ſumit coꝛ
pus xp̃i:qᷓ qui ĩ moꝛtali alij diſpẽſat. ¶¶ añt nõ ſit diſpẽ

ſandũ a muliere habet᷑ de cõſe. di. ij. it. vbi inhibet ⁊
damnat᷑ hmõi diſt heſat Rñſio. ꝙ diſpẽſatio ſacramẽ⸗
oꝛum 2 officiũ ſpectat ad mediatoꝛes. mediatoꝛes vo ge⸗
runt curam recõciliatõnis cũ deo. talibo aut potiſſime cõ⸗
gruit ꝙ ſint ſexus virilis qui eſt ſexus nobilioꝛ 2 pꝛincipa
lioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ:⁊ pꝛimo ⁊ pᷣncipali mediatoꝛi ⁊ recõciliatoꝛi
ſcʒ rp̃o dño ↄfoꝛmioꝛ. Vnde diſpenſatio ſacramentoꝝ nec
mulieribo ↄuenit nec illis eſt ↄceſſa.niſi ſoliꝰbaptiſi mi. 2 B
eſt in neceſtate. ¶ Ad illud qð obijcit. ꝗ dñs datd eſt ho⸗
mini a femia ad redem ptõeʒ ⁊c.Dicendũ ꝙ hoc dicit᷑ ⁊ ve
ritatem habet quodãmodo loquẽdi.ſcʒ quia femina poꝛta
uit genuit illũ qui bominẽ redemit. Ex hoc aũt nõ ſequi
tur neqʒ ꝑ locũ a ſili neq; a maioꝛi:ꝙ moaꝰille dandiꝗ of⸗
ficio mediatoꝛis ↄuenit.debeat ↄuenire femĩe.ſicut nõ ſeꝗ⸗
tur redemptoꝛ natoeſt de femia ergo coꝛpꝰeiuꝰvt eſt ſub ſa
cramento vebet diſpẽſari a femĩa.¶ Ao aliud dicendũ eſt
ꝙ licet ſexus femineꝰſit pcipue deuotꝰ.nihilominꝰinfiꝛmꝰ
eſt 1 mime ↄueniẽs officio mediatoꝛis.quod quidẽ officiũ
potiſſime ouenit ſexui pꝛincipali ⁊ nobilioꝛi ⁊ xpᷣo confoꝛ⸗
mioꝛi. 4 Ad aliud dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile & vſu ⁊ diſpen
ſatione. Vſus em̃ omnibo indultus eſt fidelibo:ſed diſpen⸗
ſatio exiſtentibus in officio mediatoꝛis. Ad illud quod
additur ꝙ maius eſt ſumere coꝛpus xp̃i in vſum ẽᷓ ⁊c. Di⸗
cendum ꝙ et ſi ſit maius qᷓtum ad meritum vel demerituz
