poſſit errare.Rũñ.ꝙ claues fuerũt date.ibi.Tibi dabo
⁊c᷑.et licet ꝙ dico. Libi dabo claues expᷣmat᷑ ꝑ modũ pꝛo/
miſſionis euẽtus futuri:nihilominꝰibi cũ verbis ſequenti
bus que ſunt.Qðcũq; ligaueris ⁊c.date fuerũt petro pci⸗
pue.ꝙ aũt tũc date fuerũt.ptʒ ex glo.ibidẽ que dicit.ꝗ pᷣ ce
teris ↄfeſſus eſt:pᷣ ceteris donat᷑ clauib.Claues ſũt diſcer
nẽdi ſcia et potẽtia.qua dignos reciꝑe indignos debet ex⸗
cludere a regno.vñ ſubdit.et qðcũq; ligaueris.i.quẽ ĩ pec
catis ꝑſiſtentẽ eternis penis adiudicaneris:vel quẽ humi⸗
lein et vere penitẽtẽ abſolueris:ſic erit ⁊ in celis.Alijs fue
rũt date expᷣſſe.ibi.Accipite ſpm̃ſ.⁊c̃. Yoh.xx.ql Ad aliud
dicẽdũ ꝙ vᷣbũ Hieꝛo.trũcate poſitũ ẽ in glo.in vᷣbo eĩ illiꝰ
ↄtinet᷑. Sciat pꝛudẽs lectoꝛ beatitudinẽ hinꝰ quecũq; liga⸗
ueris ⁊c̃.in futuro pmiſſuʒ eẽ.Qã ſi ſtatim data eẽt iſta.ſ.
beatitudo:nũqᷓ; erroꝛ ⁊c.Qotãdũ gᷓ ꝙ brẽitudo hmõi qdcũ
qᷓ; ligaueris ſuꝑ terrã ⁊c.eſi illud eẽ ligatũ ⁊ in celis ſᷣm ve
ritatẽ qdcũq; ligaſſet ĩ terris beatꝰ petrꝰ.et illud eẽ ſolutũ
qðcũq; ſoluilſet.hec aũt bẽitudo ſi tunc fuiſſet data:nunqᷓ
fuiſſet erroꝛ i eo.ſicut poſtꝙᷓ apłis data fuit gra ad robur
tũc fuit eis data bec beatitudo q̃ vtebant᷑ claue ſine errore
guia tuc eis gra dabat᷑ ad diſcernẽdũ inter pcẽm et pcẽm.
Vnde nõ poſt ſoluebãt niſi qð fuit ſoluẽdũ: et ligabat niſi
qð fuit ligandũ.Et intelligẽdũ ꝙ multi habent claueʒ qui
nõ habent beatitudinem clauis:et ita multi babẽt claues
qui errant ſeu errare poſſunt. J

embꝛum ſeptimum
Onſequenter queritur.quibo date ſunt cla⸗
ues.Et pꝛimo an miniſtris bonis tm̃:an bo
nis et malis. Secũdo vtrũ coput bonorum
ſcʒ xpᷣc habuit claues.

Articulus pꝛimus

Irca pꝛimũ ꝙ tm̃ boni.videt᷑.dicit em̃ aug.cari

tas eccłie pcta dimittit.ᷣ̊ eccliaſtice ꝑſone pcẽa
Nimittüt vᷣtute clauiũ: q ſine caritate ſunt nõ
ba t claues. exquo nõ dimittũt pcta.4 Itẽ dñs cõtulit
claues apłis et illis mediãtibo conſiłibo illis.ſᷣ mali non
ſunt aplis ſiles. 7. Et ꝙ ↄtulit ſilibo in bono.i. bonis.
videt᷑ ex verbo dyoniſij dicẽtis.ſacerdos oꝛdinatꝰeſt ad h
vt ſit illumĩatiuꝰqm̃ ad hoc eſt vt illumiĩet ꝑfecte. Vnde il⸗
le cadit a virtute ſacerdotali qui nõ eſt illumĩatus.ſᷣ mali
lumẽ ſpũale nõ habẽt: et ita nec ptatem illumĩandi ſine q̃ᷓ
claues nõ habent᷑.¶. Item ſup illud me aũt nõ ſemꝑ babe
bitis dicit aug.in.xl.omeł. licet illud dicat᷑ pluraliter. di⸗
ctum tamen elſt iude gerenti typũ maloꝝ: ſicut dictũ eſt pe
tro.tibi dabo claues ⁊c.Fm ꝙ gerit ty pũ bonoꝝ.ꝗᷓ claues
nõ habent niſi voni. ¶ Item Bꝛeg. in dyalogo. petri vicez
et ligãdo et ſoluẽdo obtinent: qmi locũ ſancii regimis vita
et moꝛibo tenent. Item Apoc. ix. data eſt latbane clauis

lxxix.

putei abyſſi.⁊ data eſt petro ⁊ ſuis ſequacibo clams celi:⸗
ita videtur exquo capiti maloꝛum data eſt clauis abyſſi ⁊
mẽbꝛis eius:ſimiliter ꝙ ⁊ capiti apłoꝝ ⁊ bonis claues ce⸗
li. ¶ IJtem ptas remittendi pcẽm eſi a virtute paſſionis xpᷣi
niſi em̃ eſſet fides in eccłia de paſſione xpᷣi nõ dimitterent᷑

peccata:nec claues haberent efficaciã aliquã.ſed ſi hoc ne

ceſſe eſt ꝙ qui remittit peccata fidem habeat. et qui habet
vnam virtutem bhabet omnes:ergo claues ſunt tm̃ bonoꝝ.
A Iteʒ. xx. Johᷣ. Accipite ſpm̃ſanctũ quoꝝ remiſeritis pec
cata ⁊c̃.Ex hoc verbo videt᷑ ꝙ acciꝑe ſpm̃ſanctum ſit ante
oꝛdines ad remiſſionem peccatoꝝ.ergo videt᷑ ꝙ iſie actus
nõ habeatur niſi habito pᷣcedente.ſed remittere peccatum
ad clauem ꝑtinet: nõ ergo haben 8, niſi illi in quib-
eſt ſpũſſanctus ſcʒ ꝑ gratiã Contra.ptᷣas baptisandi 2
etiam miſtrandi alia ſacramenta data eſt miſtris bonis 2
malis. Similiter videtur ꝙ poteſtas clauium qua remit⸗
titur peccatum in ſacramẽto penitentie datur bonis ⁊ ma
lis.¶¶ Item oꝛdini ſacerdotali anexa eſt poteſtas clauium
ſed oꝛdo confert᷑ bonis ⁊ malis:ergo poteſtas clauiũ ſilr.
4 Item ex hoc accidit maximꝰerroꝛ in eccłia.cũ nulli con
ſtet de aliquo ſacerdote vtruʒz ſit in caritate.ix.Ecẽs.Ne⸗
mo ſcit an amoꝛe an odio ⁊c̃. multofoꝛtius neſcit de alio.

Item accideret alius erroꝛ ꝙ non eſſet vnita s clquiũO.5

virtus eaꝝ creſceret ſᷣm ſanctitatẽ ſacerdotũ. Ralo⸗
poteſtas clauiũ dat᷑ bonis ⁊ malis miſtris.clauis em̃ que
eſt habitualis pt̃as ſequit᷑ oꝛdinẽ ſacerdotij.nec confertur
ꝑſone ratõne qua eſt bona vel mala:ſed ratõne qua dotata
eſt dignitate oꝛdinis ſacerdotalis.¶l Ad pꝛimũ ergo dicẽ
dum.ꝙ pꝛas eccłie qᷓ;tum ad remiſſonẽ peccati conſiſlit in
fide ⁊ caritate paſſionis xpᷣi.vnde licet ſacerdos aligꝗs non
ha beat caritatem: habet tamẽ poteſtatẽ ſoluendi in fide ⁊
caritate eccleſie.nec habet vſus clauium ſingulari ⁊ ꝓpꝛia
poteſtate:ſed potius quia eſt miſter eccłie.Si enim ꝓpria
caritate ⁊ poteſtate abſolueret:nõ abſolueret niſi haberet
ſidem ⁊ caritatem.vel ᷣm quoſdam dici põt.ꝙ verbũ Au⸗
guſ.ſic intelligit᷑. Caritas bonoꝝ dimittit peccata merito
rie.i.de vite merito.quia viri ſancti ꝑ caritatem ſuã neren
tur alijs gratiã pꝛimã. Item aliqui dicunt ꝙ intelligat᷑ de
illis qui digne vtuntur clauibus. Item quidam dicunt ꝙ;
bhoc eſt quantum eſt ex parte recipientium.vnde ideo dici⸗
tur caritas dimittere.quia nulli dimittitur peccatum niſi
recipiatur intra eccliaſlicam vnitatem. non em̃ dimittituꝛ
hereticis et ſciſmaticis.q Ad aliud dicendum. ꝙ miniſtri
mali licet non ſint ſimiles apłis in moꝛibo: ſimiles tamen
ſunt ĩ oꝛdie ⁊ ptate miſteriali.¶. Ad illud quod dicit dyo
ni.ꝙ oꝛnatus ſacerdotũ eſi illumĩatiuꝰ.dicendum ꝙ ſicut
dicit auguſ.ꝙ ſacerdos qᷓ;uis malus ſit:tamen ratione ſue
dignitatis tranſfundit gratiam in alios. id eſt mediante
ſuo miniſterio gratia tranſſunditur ad alios. 4 Ad illud
quod obijcitur. ꝙ petro dictum eſt in typo bonoꝛum quo⸗/
rum remiſeritis ⁊c᷑. Dicendum ꝙ aliqui ſunt boni imita/
tores peiri ex vite merito.et üli digne habent claues.et de
iſtis intelligitur quod dictum eſt.Alij dicuntur boni imi⸗
tatoꝛes petri non ex vite merito:ſed quia poteſtas clauiuʒ
quam recipiunt eſt quedã pars poteſtatis collate in oꝛdi⸗
ne.quia in oꝛdine confert᷑ caracter ⁊ poteſtas ſpũalis que
bona ſunt.et hoc accipientes boni ſunt inq;tum huiuſmõi
et dicuntur boni ratõne vſus poteſtate date illis.quando
enim ſacerdos oꝛdinatur:ſuper caput eiꝰ ponit epᷣus ma⸗
num. poſt dicit.accipite ſpm̃ſanctum.poſt quãdo tradit ei
calicem:tradit ei poteſtatem ↄſecrandi.poſt dicit.accipite

ſpm̃ſanctũ ad notandũ.ꝙ qui accipit hmõi poteſtatẽ:debzʒ

eſſe vas ſpirituſſancti.et ad notandum ꝙ ſi fuerit in cari⸗
tate digne dimittit peccata.ſi tamen non fuerit:nihilomi⸗‚/
nus remittit ratione officij non dignitate meriti.4 Ad il⸗
lud Gꝛego.petri vicem ⁊c̃. Dicendum ꝙ eſt obtinere vicẽ
qtum ad executionẽ officij et qtum ad dignitatem meriti.
hoc vltimo modo boni obtinent qð intendit Gꝛeg. pꝛimo
modo ⁊ boni ⁊ mali.il Ad illuv qð obijcit᷑ ꝙ data ẽ ſatha
ne clauis putei abyſſi ⁊c̃. Dicendum ꝙ vt euidenter patet
ſi conſideretur quid ſit clauis ꝗ vſus eius.ꝙ clauis nõ eſt

data ſathane: dicit᷑ q clauis putei.i.ptᷣas malignitatis
ꝓſundioꝛes hereticos tũc ꝑmittet᷑ illi:qꝛ tũc nõ refrenabi⸗
tur adeo ſicut mõ. 4l Ad illud qð obijcit. ꝙ ptas remittẽdi
peta eſt a vᷣtute fidei paſſiõis xpᷣi.Dicẽdũ ꝙ HG veꝝ eſt a vir
tute fidei ecclłie:nõ buiꝰvel illius ꝑſone.Kl Ad illud quod
obijcit᷑ acciꝑe ſpm̃ſanctũ pᷣcedit remiſſionẽ peccatoꝛum.
Dicendũ ꝙ hoc intelligit᷑ iñtum ſpũſſanctꝰdat virtutem
clauiũ.vel põt dici licet malus recipiet ſpm̃ſanctũ ꝙᷓtuʒ ad
graʒ gratũfacientẽ:xecipit tñ eccleſia ꝙᷓtum ad augmetum
gratie. VUnde dimiſſio peccatoꝝ fit ꝑ ſpmſanctũ exiſtenteʒ
in eccleſia ꝑ gratiã. ⁊ qq; ꝑ ſpiritũ ſcʒ exiſtentẽ in iſto vel
in illo. eodẽ modo quo tactu eſt.

rticulus ſecũdus

Hnſequẽter querit᷑ vtꝝ rpᷣc habuit claues.
ſic:videt᷑. cũ omnis habẽs pꝛateʒ ligandi⁊ ſol⸗
uẽdi habuit claues.xpᷣc habuit ptatem ligãdi ⁊
ſoluẽdi:̊ ⁊c̃.¶¶ Item ↄtulit claues petro ⁊ alijs ipᷣo mediã
te.ſed nõ ↄtulit quod nõ babuit:ꝗ̊ ⁊c.¶¶ Iteʒ Apoc.v.ſcri⸗
bitur de xpᷣo.hoc dicit ſanctꝰ⁊ verꝰqui habet clauẽ dauid.
2 quid eſt aliud clauis dauid qᷓ clauis eccłie.⁊ ita ideʒ qð
pꝛius ¶ CLontra. ptas iſta ſcʒ clauiũ eſt miſterialis ⁊ da⸗
ta eſt ſacerdotibo ꝓter defectũ ptatis eoꝝ ſuꝑplende.quia
em̃ ſubditos curare non poſſunt ſiue abſoluere niſi habita
prate hac:dat᷑ eis a dño ptas bec q̃ ſupplet eoꝝ defectũ.ſed
iſte deſectꝰnõ fuit in xp̃o.̊ ⁊c.¶l Itẽ ptas excellẽtie ſufficit
ſine ptᷣate clauiũ ad illud ad quod põt ptᷣas miſterij cũ cla
uibo.Cum rpᷣc habuit pĩ llẽtie:fruſtra ⁊ inutilit᷑
babuiſſet ptateʒ clauiũ.¶¶ Rñſio.ꝙ rpᷣc nõ habuit claues
miſteriales. nec habere debuit: cũ ptas clauiã vetur in ſup
plementũ impotẽtie quod xpᷣo nõ ↄuenit. Pꝛet.claues ha-
bent᷑ ab illis ſolũmodo quibo impmit᷑ caracter in ſuſceptõ
ne oꝛdinis ſacerdotalis.annexe em̃ ſunt ↄſequẽter caracte
ri ſacerdotali. Xpc aũt qui erat caracter patris ꝑ naturã.
nõ habuit nec habere debuit caracterẽ impᷣſſum: ⁊ ita nec
claues.q¶l Ao illuo quod obijcit᷑ contra hoc. ꝙ xpᷣc habuit
poteſtatẽ ligãdi atq; ſolnẽdi. Dicendũ ꝙ; veꝝ eſt ſeo modo
excellentioꝛi.quia auctoꝛitate inqᷓtũ deus: excellentia in⸗
qᷓ;tum homo. AUnde nõ ſequit᷑ ꝙ habuit claues eo modo qͥ
intendit᷑ hic de clauibo. ſicut ille qui põt aꝑire oſtiuzʒ ſolũ⸗
modo manu ſua ſine claue. modo excellẽtioꝛi põt aꝑire:qᷓ
ille qui nõ põt aꝑire ſine claue.¶ Ao aliud dicendũ ꝙ ar⸗
Famenti nõ valet.xpᷣc ↄtulit claues.ꝗᷓ habuit claues hmõi
abitu vel officõ:ſed habuit ſolũmodo ptᷣatẽ ↄferẽdi. ſicut

nõ ſequit᷑ ep̃us ↄfert officiũ pᷣpoſiture:&̊ habet officnũ illuꝰ

niſi pate ↄferẽdi.ql Ao aliud dicẽdũ.qꝙ reuera babuit ſci⸗
entiã diſcernẽdi.ſ̊ alio mõ qᷓ illi qui habent claues.qꝛ ba⸗
buit deifoꝛmiter illi collatiue.¶l Ad aliud ꝙ dicebat᷑ babẽ
clauẽ dauid.dicẽdũ ꝙ ipᷣe aꝑiebat ꝓphetias dauid: alioꝝ
ſilꝛ ꝓbetaꝝ. Vñ gio.clauẽ apientẽ dauid ⁊ alios ꝓphetas
vel dicit᷑ habẽ clauẽ ꝓpter reſeratõez ſiue aꝑtõeʒ ſcriptura⸗
rũ.vel qꝛ aꝑuit coꝛda infideliũ ad fidẽ vt habet᷑ ex glo.

¶ Membꝛuoctaun

Onſequenter queritur quo oꝛdine conferun
Atur. Et pꝛio vtrũ dant᷑ cũ oꝛdie ſacerdotali.
cðo ſuppoſito ꝙ ſic.vtꝝ inſeꝑabilit dant᷑.

rucuꝰprimus

Irca pꝛimũ obijcit᷑ ad pꝛimaʒ ꝑtem.⁊ oſtendit᷑
ꝓ dant᷑ cum oꝛdine ſacerdotali.ꝑ hoc verbum
Joh.xx. Accipite ſpm̃ſanctũ.quoꝝ remiſeritis
peta remittũt᷑ ⁊ quoꝝ retinueritis ⁊c.¶ Sẽ glo.ſuꝑ illud
Aath.quodcũq; ligaueris ⁊c̃.dicit. habet oĩs eccłia iu⸗
diciariã ptᷣateʒ in pᷣibiteris ⁊ epiſcopis.ſed ideo petrꝰ eam
ſpecialiter accepit: vt omnes intelligant ꝙ quicnnq; ab
vnitate fidei ⁊ ſocietate eius ſe ſeꝑauerit.nec a pct᷑is ſolui
nec vita põt ingredi.ecce ꝙ glo.dicit.ꝙ ecełia habet ptatẽ
in pᷣſbiteris ⁊ epis.ex quo videt᷑ ꝙ illis ſolis dat᷑ hec ꝑpĩas
¶ Item Am bꝛo.li.de padiſo loquẽs de ptate ligandi ⁊ ſol
uendi dicit ius hoc ſolũ datũ eſt ſacerdotibo.¶l Item pfas

clauiũ data ẽ qñ dñs dixit Joh.xx.q̊ꝝ remiſeritis peta re⸗/
mittunt᷑ ⁊c. illis ſolũ ſignat᷑ hec ptas dari:quibo hec veꝛ
ba dicta ſũt ſolis ſ eeraki. ötrebaeſliari inter bo⸗
nos ⁊ malos habẽtes iudicium.dignos recipiũt indignos
reſpuũt.ſ̊ hoc eſt officiũ clanium: ſicut baberi põt ex glo.
Aath. xvj. ¶ Itez ſi alicui ↄpetit claues dari.ei magis cõ
petit qui habet officiũ hoſtiarij.hoc aũt officiũ eſt inferius
eo qð eſt ſacerdotis.4l Itẽ exterioꝛa in ſacramẽtis ſunt ſi⸗
gna interioꝝ ⁊ ſpũaliũ.qm̃ ſacramẽtuʒ eſt inuiſibilis gra⸗
nie viſibilis foꝛma. vt videt᷑ in illo oꝛdine tunc dat᷑ clauis
ſpũalis interiꝰ:cum dat᷑ materialis exteriꝰ.q¶.Stem dicit
Rabanꝰ.Aldath.xvj. hoc officiũ datũ eſt pᷣſbiteris ⁊ ep̃ᷣis
Contra.archidiaconi ⁊ legati habẽt claues vt euident᷑ pa
tet. ꝗ Item Gꝛeg.ptᷣatez ligãdi ⁊ ſoluẽdi habent qui regi⸗
minis gradũ ſoꝛtiũt᷑.ſed hũc gradum nõ babent anteqᷓ ba
bent curam animaꝝ: g claues nõ dant᷑ in ſuſceptõne oꝛdi/
nis. 4¶ Itein vſus clauiũ ↄmittebat᷑ petro ibi Math.xvj.
Tibi dabo claues hoc aũt dictum eſt petro inqtuʒ aplus
nõ inqᷓtuʒ homo:quia tũc omnes homies haberẽt claues.
nec inꝙ̃tuʒ ſacerdos:quia vniꝰſacramẽti vna ptas. Si er⸗
go ptas ↄſecrãdi data eſt ei in cena inqᷓtuzʒ ſacerdos:non
ergo hmõi ptas. Si ſᷣm ꝙ aplus:ſic ſolũ ep̃is.qui gerunt
vicem apłoꝝ in terris conceſſe ſunt claues:iᷓ nõ ꝑ ſe ſacer⸗
dotibo. ¶ Item nobiliſſimꝰactus datꝰeſt a dño nobiliſſimo

oꝛdini ſcʒ actus conſecrãdi. ergo alij minꝰ nobiles vtpote

ligandi? ſoluendi debẽt dari in minoꝛibo oꝛdinibo.MGe
ſponſio.ꝙ ptᷣas clauiũ dat᷑ ſacerdotibo ratõnabiliter ⁊ cõ/
gruenter. Ratõ eſt diuina inſtitutõ. Inſtitutõnis ↄgruen⸗
tia eſt multiplex. vna eſt ꝙ baꝝ clauiũ miſter babet officiũ
mediatoꝛis vt ex dictis ptʒ: ⁊ officiũ recõciliatoꝛis.media
toꝛis inter deũ ⁊ hoĩeʒ: recõciliatoꝛis pctoꝛis cum eccleſia
mediatoꝛ em̃ eſt inter deũ ⁊ hoĩeʒ recõciliatoꝛ:quia pecca⸗
toꝛes recõciliat eccleſie. Ad hoc aũt ꝙ poſſit eſſe mediatoꝛ
ↄpetens:opoꝛtet ꝙ poſſit offerre dona ⁊ ſacrificia ꝓ pecca

tis quibo deus placat᷑.ad hoc ꝙ ſit recõciliatoꝛ: opoꝛtet ꝙ

habeat poſſe conficiendi coꝛpus xp̃i.⁊ reducere peccatoꝛeʒ
ad coꝛpus xp̃i miſticum.cuiꝰcaput eſt ipᷣe xpᷣe.ideo mirabi
lis dei ſapientia oꝛdinatiſſimo modo oꝛdinãs ecclłiaſticas
poteſiates.hanc ſcʒ ptatez ligãdi ⁊ ſoluẽdi ſolis ſacerdoti
bus contulit: ⁊ ita ratõnabiliſſimo ⁊ ↄgruẽtiſſimo modo
contulit ptateʒ clauiũ oꝛdini ſacerdotali.Ex his ptʒ ꝙ ſa⸗

cerdos eſt ſub illo magno pontifice qui penetrauit celos.

Heb.iiij.⁊ ſuꝑ populũ.vt dicat cũ centurione Math. viij.
homo ſuʒ ſub ptate ↄſtitutꝰ.habẽs ſub me milites. Deut.
ij. Ego ſequeſier ⁊ mediꝰfui inter deñ ⁊ vos.vñ aliqua inqᷓ
tum deo ſubditꝰ:aliqua inqtum populo ſupᷣpoſitꝰ.dico gꝗ
ꝙ in ↄtritione dimittit᷑ culpa ⁊ reatꝰ.i.debitũ moꝛtis eter⸗
ne:⁊ hoc ex ſentẽtia ſiue miſcia iudicis.buiꝰaũt ſententie
pꝛomulgatoꝛ eſt ſacerdos qui eſt quaſi os dñi.ð qͥ Hiere.
xv. Si ſeꝑaueris pᷣcioſum a vili: quaſi os meũ eris.ex h̊ eſt
ꝙ ſicut os iudicis quaſi ſubditũ ſibi pꝛomulgat ſententiã
iudicis ⁊ eſt vnicũ iudici: ſicut ſacerdos ſᷣm babitundinem
ſubiectõnis quã habet ad drũ eſt ꝓmulgatoꝛ ſententie ⁊ ei
vnicus:ſic ſacerdos loquit᷑ ⁊ ꝓmulgat ſententiã iudicis q̃
ſi in ꝑſona eius dicẽs.excõmũico te. vel abſoluo te.i.iudi⸗
co te abſolutũ ſcʒ a culpa: ſic ſacerdos dicit in die cene vel
in capite ieiunij. abſoluo vos.ſitiſq; abſoluti ante tꝛibunal
xp̃i:⁊ habeatis vitã eternã.⁊ viuatis in ſecula ſeculoꝝ.nõ
ꝙ omniũ hoꝝ habeat ſacerdos ptᷣateʒ: pᷣ boc ei eſi vt os t
lingua eſt tm habentis hanc ptateʒ miſteriũ eſt ſubiectõ
nis nõ ptatis.⁊ ꝓinde nõ dicit᷑ clauis.inqtuʒ aũt pᷣficituꝛ
pᷣſbiter ratõne oꝛdinis:habet pr ateʒ aliquã annexa oꝛdini
cum enim penitens ꝑ contritõnem fiat mẽbꝛum ecclelſie.li
beratus a culpa⁊ debito pene eterne:adhuc tenetur að pe
nam tempoꝛalẽ.ſed ad quãtam de rigoꝛe iuſiicie nouit de⸗
us qui punit in purgatoꝛio pena ineſtimabili· ſed in con/
tritione habet ſacerdos ptateʒ mutandi penam grauem et
incertam in penam ſupꝛa modũ leuem ? certã.hec aũt po⸗
teſtas mutdi ſic eſt ex virtute clauiũ:quia hec mutatõ at⸗
tenditur in ligatõne ſolutõne.vnde Hugo dicit. ꝙ ligan
do ſoluit.id eſt ligando vinculo expiatois loluit a vinculo

C

Nneſtio
pene purgatoꝛij. bec em̃ ſolutõ antecedit ad apertõeʒ. Vñ
veritas dicit. Quodcũq; ſolueris ſuꝑ terra ⁊c. quaſi pᷣmo
opoꝛtet ꝙ ſoluat᷑ a vinculis: poſtea ꝗ habeat virtutẽ ꝓce⸗
endi in regnũ.vnde Yohᷣ.xj. Soluite eũ ſinite abire. qꝛ
poſt ſolutõez ꝓcedẽdũ eſt ad regnũ. Rabanꝰhoc officium
omittit᷑ pꝛeſbiteris atq; epis.vt ignitis peccantiuzʒ cauſis
quos humiles ac vere penitentes aſt pererint:hos a timoꝛe
ppetue moꝛtis abſoluãt. Solis & ſacerdotibo dat᷑ 1 in oꝛ⸗
dine ſacerdotali ptas clauiũ.ſcʒ ꝙᷓtuʒ ad ſoluendũ ⁊ ligan
dum quaſi mediatoꝛibo inter deũ ⁊ ſubditos. Si obijci⸗
atur ꝙ magis ouenit ptateʒ clauiũ dari epo in conſecratõ
ne ep̃i. Dicendũ ꝙ nequaqꝗᷓ. quia epᷣus nõ dicit nouũ oꝛdi⸗
nem. nec in conſecratõne epi datur oꝛdo nouus:ſed tm̃ am
pliatur ptas vt alibi tactũ eſt.4 Ad illuo qo obijcit de ho
fiarijs ꝙ habent iudiciũ. dicendũ ꝙ babere iudiciũ ⁊ pia⸗
iem ad repellendũ ⁊ mittendũ eſt dupliciter. vel ad ipᷣa ſa⸗
cramenta.ita quidẽ ꝓut debet admiſtrãdo: vel admittẽdo
ad locuz vel repellendo a loco ſacramẽtoꝝ cuiuſmõi eſi ec⸗
cleſia.pꝛimũ iudiciuʒ ⁊ ptas ſpectat ad claues regni de ꝗ⸗
bus incẽdimꝰ:alterũ iudiciũ ⁊ ptas ſpectat ad infimũ oꝛ⸗
dinem ſcz hoſtiarij. ¶ Ad illð qð obijcit᷑ de archidiaconis
7 legatis. dicenduzʒ ꝙ clauis dat᷑ miſtris ecclie habentibo
oꝛdinẽ ⁊ habentibo dignitatẽ. dignitas aũt eſt quedaʒ ſuꝑ.
eminẽtia oꝛdinis.ſicut in alia facultate dicit᷑ dignitas ſu⸗
pereminẽtia euidentis veritatis. vnde dignitas dicit quã
quiſq; ꝓbat auditã. vnde Aldath. xvj. dictũ eſt petro. Libi
dabo cla.petrꝰem habuit oꝛdinẽ ⁊ dignitatẽ. ⁊ dicit ibi in
glo. dat᷑ boc officiũ pᷣſbiteris ⁊ ep̃is ⁊c.clauis em̃ habʒ du
plex officiũ. eſt em̃ ſoluere ⁊ ligare in foꝛo penitẽtie: 2 boc
uenit pᷣſbiteris tm̃.eſt iteꝝ ſoluere ⁊ ligaꝛe in foꝛo iudicia
li:⁊ ſic babentiũ dignitatem.⁊ pᷣmo epoꝝ:⁊ hoc in oꝛdine
pꝛimo ⁊ illius qui vicem petri geꝛit.⁊ poc eſt quod dicit᷑ in
dicta glo. ↄmittit᷑ hoc officiũ epᷣis ⁊ pᷣbiteris.¶ AUo h̊ aũt
qð querit᷑vtrũ alij habent claues ꝙᷓ ſacerdotes. dicẽdũ ꝗ;
clauis quo ad vſuzʒ ligãdi ⁊ ſoluẽdi in foꝛo pnĩali tm̃ eſt ſa⸗
cerdotũ.iniũgere penitẽtiã ⁊ relaxare aliquid de debita pe
na: nõ põt aliꝰniſi ſacerdos. Iſte aũt vſus veſcẽdit a paſſi
one xp̃ᷣi in ſacramẽtũ oꝛdinis ſacerdotalis.iQotandũ etiaʒ
ꝙ ptas dicit᷑ dupliciter. vel vt clauis:vel nõ vt clauis.dico
ergo ꝙ inferioꝛes pᷣlati nõ habent ptateʒ ꝓut eſt ſub ratio
ne dlauis:licet vocent᷑ in ꝑtem ſollicitudinis ſcʒ ad detinẽ
dum iurgia ſiue cauſas.niſi noĩe clauis extenſo.ratõ autẽ
clauis ᷣm ꝙ eſt in foꝛo cauſaꝝ dignitas eſt ⁊ ↄfertur epo.
Poteſias aũt põt deſcẽdere ad alios ſcʒ inferioꝛes pᷣlatos
ſed nõ ſub ratõe clauis:quia archidiaconi demãdant excõ
mũicatos ⁊ abſolutos.de hoc dicet᷑ infra.4! Ao illð qð di
cit Gꝛeg.qꝙ illi habẽt ptateʒ ligãdi ⁊ ſoluẽdi ⁊c.dicendum
ꝙ verbů Gꝛeg. intelligendũ eſt de vſu ptatis:nõ de ipᷣa po
teſtate habituali que ↄfert᷑ in oꝛdine.i¶ Ad boc qð obijcit
te pfate data petro in cena.dicẽdũ ꝙ duplex eſi ptas deſcẽ
dens a xpᷣo.Ana ad cohibitõnez in iudicijs.in epᷣis.⁊ alijs
qui ſũmũut᷑ ab illis in ꝑteʒ ſollicitudinis. Altera aũt ptᷣas
in foꝛo penitẽtie ſcʒ ligandi ⁊ ſoluẽdi hec eſt ſacerdotũ.vn⸗
e dabantur petro claues inq;tum erat apłus ⁊ ſace rdos.
4¶ Ad boc qð obijcit᷑.ꝙ vniꝰſacramẽti vna eſt ptas ⁊ vnus
ectus.dico ꝙ vnꝰactus pᷣncipalis eſt ſacerdotis ſcʒ ↄſecra
re:alius actꝰↄſequẽs ſcʒ actus ligãdi ⁊ ſoluẽdi Quidã em̃
actus eſt qmi nõ põt amitti vt cõſecrare quia ĩmediate ad⸗
heret oꝛdini. quia fit in virtute verboꝝ ſub ſoꝛma eccleſie

pꝛeſtita. Alius qui põt amitti ⁊ nõ omitti:vt ſoluere ⁊ li

gare in foꝛo penitẽtiali quia põt ſuſpendi ſacerdos. Qui⸗

dam aũt eſt qui põt amitti ⁊ ↄmitti.vt ligare ⁊ ſoluere ĩ fo⸗

ro iudiciali.¶¶ Ad boc quod obijcit᷑ ꝙ nobiliſſimꝰ actꝰda⸗
tus eſt nobiliſſimo oꝛdini.dicendũ ꝙ hoc eſt verũ. ille em̃
actus qui eſt oſecrare eſſentialis eſt ſacerdoti oꝛdine exiſlẽ
te. ⁊ eſt actus ille exercitꝰin memoꝛiaʒ paſſionis.poſtea ſe⸗
quit᷑ actus ligandi ⁊ ſoluendi:⁊ boc eſt ſilꝛ a virtute paſſi
onis.⁊ ita actus iſle ſupponit ante ſe ſacramẽtuʒ ↄmunio⸗
ms.⁊ ꝓpter hoc argumentũ ſupᷣpoſitũ non valet.ſed bene
ſequeret᷑.nobiliſſimꝰactus eſt pꝛincipalis:ergo minꝰnobi⸗
lis nõ eſt pꝛincipalis.

lxxir.
rticulus ſecundꝰ

R Onſequẽter q̃rit᷑ vt ↄtingat claues ſeꝑari ab

uaoꝛdie. ſic:videt᷑ ꝑ Puliqs ſacerdos die he
ſterno iuſte vtebat᷑ clauibo:die hodierno vti nõ
põt.vtpote ẽ ſuſpẽſus ab aliqͥ iuſto iudicõ.ſiłꝛ de dedato.
lilłꝛ de hereticis ⁊ ſciſmaticis.qui vt dicũt canones nõ hñt
pẽatez ligãdi ⁊ ſoluẽdi.⁊ tñ oꝛdines habẽt. claues nõ ſe⸗
quũtur oꝛdinẽ ſacerdot alez inſe ꝑabilit.qꝛ oꝛdo nõ aufert
qð patʒ ꝑ ̊ ꝙ caracter nõ põt auferri. 4 Itẽ obijcit de aĩa
ſeꝑata que oꝛdinis caracterẽ babʒ: ⁊ nõ habʒ ptateʒ claui
um. 4! Si rñũderet᷑ ao h̊ ꝙ habẽt ciaues:ſů̊ nõ executõneʒ li⸗

gandi ⁊ ſoluẽdi. Cõtra boc ẽ ꝙ ptas clauiuʒ eſt ſpũalis ⁊
actiua nõ paſſiua ⁊ iteꝝ eſt in potẽtia libera.ſcʒ li.ar. que
exit in actũ qñ vult.ᷓnõ põt aliquis habere prateʒ ꝗn ha⸗
beat execucõeʒ. Itẽ fruſtra eſt potẽtia quã nõ ſequit᷑ actꝰ
K¶ Si diceret᷑ ꝙ vſuz clauium põt amittere 1 ꝙ vſus eſt in⸗
ſeꝑabilis:nõ ipᷣa ptas habitualis que ẽ clauis.Cõtra:po⸗
tellas babitualis eſt ptas que dæfacili põt egredi in actũ.
ſed boc nõ accidit degradato: ꝗᷓ clauis eſt ſeꝑabilis ab oꝛ
Dine.cũ caracter oꝛdis nec oꝛdo tollit᷑ in degradato.4! Itẽ
clauis eſt ptas diſcernẽdi ſoluẽdi atqʒ ligãdi. ſ̊ hoc poteſt
ſeꝑari ab habẽte oꝛdinẽ ſacerdotalẽ. vt ſiquis degradet᷑ et
poſt efficiat᷑ furioſus ꝑpetuo.vt videt᷑ cũ nõ ſit dicẽda po⸗
teſias que nullo mõ vel ratõe ſit reducibilis in actũ: ptas
dico actiua.licet ſit potẽtia qua q̃ ſi ibilis in actum
ſcʒ ↄſequentẽ in infinitum.¶ Cõtra.in oꝛdine ſacerdotali
impmit᷑ caracter ⁊ tradit᷑ ptas ſpũalis que ẽ eſſentialis oꝛ
dini. vnde oꝛdo dicit᷑ ſignaculuʒ ſpũale.quo ſpũalis ptas
tradit᷑ oꝛdinato. huic eſt ptas ſpũalis eẽntialis. hec autẽ
ptas eſt ſoluẽdi ⁊ ligãdi que ẽ ptas clauiũ:g̊ hec ptᷣas non
ſeꝑabilis ab oꝛdine. ¶ Itẽ ſi aligd neceſſario ponit aliud

nõ põt vnũ auferri ꝗn alind auferat᷑.ſ̊ aliquo facto ſacer⸗

dote ᷣm foꝛmã ecclie neceſſario habz clauẽ.vñ hec neceſſa⸗
rio ſeinuicẽ ↄſequũt᷑.ſcʒ oꝛdo ſaceꝛdotalis ⁊ habitualis po
teſtas q clauis c inſe ꝑabiliter inheret oꝛdini.¶ Itẽ ſi eſſet
ſeꝑabilis vel ̃m ꝙẽ ptas habitualis:vel etiã ſᷣm vſũ pᷣclu
di poſſet homĩ via ſalutis.qꝛ in ommbo ſacerdotibo poſſet
ſeꝑari:⁊ o baberẽt cui ↄfiterẽt nec a quo ab

ſoluerent᷑. ¶ Kñſio. ꝙ clauis ſᷣm ꝙẽ habitualis ptas nõ ẽ

ſeꝑabilis ab oꝛdine.vſus tñ ſe ꝑabilis ẽ. Sicut em̃ vidẽ di
citur dupliciter.aut babere viſuz: aut vti viſu. ſic põt dici
⁊æ ptate clauiũ.vnde dicendũ ꝙ ſicut aliquis habet viſum

habitu tm.aligꝗs viſuʒ ⁊ habituũ.aliquis neq; viſũ neq; ba⸗
bitũ:ſic eſt de clauibo.aliquis habet habitualem ptatem 27

vſum ſicut ſacerdos cui ↄceſſus eſt vſus ſine aliquo impe⸗
dimento ſcʒ ſuſpẽſionis vel degradatõis.vel heretice ꝑuer
litatis vel aliquo alio modo.Aliquis habet babitnalẽ po

teſtatẽ ⁊ nõ vſuʒ:ſicut impeditꝰ aliquo pᷣdictoꝝ impedimẽ

toꝝ.aliquis neq; bmõi pfateʒ habet neq; vſuz: ſicut laycꝰ

vel clericꝰexiſtens in oꝛdinibo inferioꝛibo inqtũ hmõi. Itẽ

aliquis babet ptateʒ ita ꝙ aliquo mõ vel caſu põt exire in
vſum: aliquis ita ꝙ nullo mõ põt.hinõi ptateʒ impotẽteʒ
exire in vſuʒ babet degradatꝰ. hereticꝰ aũt ⁊ ſuſpẽſus tin ⁊

religioſus habet hmõi habitũ potẽtie in aliquo caſu exire

in actũ.vnde ſiẽ manꝰ abſciſa nõ habʒ aliquo mõ prᷣatẽ at
trahẽdi vtilia ⁊ repellẽdi nociua coꝛꝑi:ſic degradatꝰnullo
modo babʒ pꝛateʒz vtẽdi clauibo.ptateʒ dico q̃ põt ꝓgredi
in vſuz. dico de iure ↄmũi.⁊ ſiẽ manꝰ ꝑalitica pratẽ pᷣdictã
nõ habʒ.põt tñ habẽ ꝑ influẽtiã virtutis a ꝑte coꝛꝑis ſana
ti: ſic eſi de beretico oꝛdinato dico in fide.q licʒ vſũ clauiũ
nõ habeat:põt tñ habẽ ꝑ recõciliatõeʒ ecclłie diſpẽſatõez
2 ſicut manꝰligata vſuʒ ptatis pᷣdicte nõ habz. poõt tñ illũ
babere ſi ſoluat᷑:ſiłꝛ ſuſpẽſus licʒ vſum clauiũ nõ habeat.
põt tñ habere ſi ſoluat᷑ a ſuſpẽſione.⁊ ſicut manꝰoccupata
vno negotio nõ habet poteſtateʒ ad aliud niſi ab illa occu⸗
patõne aliq̃liter alienet᷑:ſic religioſus cuiꝰſiatꝰrequirit q;
otemplando ſoli deo intendat ⁊ vite ſolitarie inſiſtat: niſi
obedientia ſuꝑioꝛis indulgeat᷑:non põt vti clauibo.¶ Ao
illud quod obijcitur ꝙ poteſtas habitualis de facili poteſt

egredi in actum ⁊c dicendum ꝙ habit? m ꝙ eſt in ſuo elſe

—

optimo nõ aliquo mõ impeditꝰ:eſi facilis ad egrediẽ dum
ad ſuũ actũ.ſed ſic nõ eſt in ꝓpoſito.ij Ad illud qð obijcit
ꝙ nõ eſt dicẽda pf̃as que nullo mõ eſi reducibilis in ſuum
actũ.dicẽdũ ꝙ verũ eſt ſi nõ ſit impedimẽtũ ex ꝑte habẽtis
vei ſuſcipiẽtis.ſᷣ ſic nõ eſt hic.q Ad illud qð obijcit᷑ ꝓ alia
ꝑte. ꝙ ſi eẽt ſeꝑabilis:poſſet homĩ pᷣcludi via ſalutis. Dicẽ
dum ꝗ accidere poſſet ꝑticularit᷑.tñ xpᷣo ↄſeruãte eccłiam
ſuam iuxta illud qð ꝓmiſit. Vobiſcũ ſum omnibo diebus
vſq; ad ↄſũmatõem ſeculi Math. vlti. nũqᷓ accidẽt.⸗:! Ao
illud qð obijcit᷑ de hereticis ⁊ ſciſmaticis et aiabo ſeꝑatis
⁊c̃. Dicendũ ꝙ ſicut eſt tactum: eſt loqui de potẽtia viſiua
duplꝛ⁊.⁊ qtuʒ ad eẽntiã:⁊ qᷓtuʒ ad vſum.ſimilit ẽ loqui de
potentia hac.ↄſiderata em̃ ꝙᷓtuʒ ad eẽntiaʒ:eſt radicaliter
in aĩa:⁊ inſeꝑabiliter ſe tenet cũ oꝛdine ſacerdotali. ↄſide
rata ituʒ ad vſum:neceſſario requirit᷑ ſtatꝰ viatoꝛis ⁊ au⸗
ctoꝛitas iuriſdictõis. requirit᷑ ſtatꝰ viatoꝛis ptz. qꝛ ſiẽ
nõ ↄpetit caritati mereri extra ſtatũ vie:ſic nec ptas recõci
liandi ⁊ miſtrandi ſacramẽta niſi in ſtatu ecclie militãtis.
AVnde ptᷣas clauiũ qᷓtuʒ ad executõneʒ vſus qñq; amittit᷑.
vnde aia ſeꝑata hmõi vſuʒ nõ habʒ. E iuriſdictõ requiꝛa
tur ptʒ.ſacerdos eĩ ẽ mediatoꝛ vt tactũ ẽ.⁊ ſic inferioꝛ deo
ſuꝑioꝛ penitente. nemo põt aliquẽ iudicare niſi iuder
qui põt. ⁊ ita iuriſdictõ eſt tãq; vis moti⸗
ua.ipᷣius clauis ſiue manꝰ.hac aũt deficiẽte nõ ẽ qui clauẽ
moueat.⁊ ita ſi ſit clauis nũꝙᷓ aꝑiet.vñ ſi amittit᷑ hec iuriſ
ditio.ceſſat clauis executio. Hec aũt amittit᷑ duplꝛ. vel qᷓ;⸗
tum ad ſubditoꝝ ablatõeʒ m rẽ ⁊ ſpẽm. vt ſolet eẽ in deg
datis.vel qᷓtuʒ ad rẽ ſicut ſolet eẽ in ſciſinaticis hereticis
2 pciſis.foꝛnicatoꝛibo notoꝛijs excoĩcatis.Et ex his ptʒ rñ
ſio ad pᷣmo q̃ſita.¶ Ad illud qð obijcit ꝙ eſt ptᷣas libera ⁊
actiua.dicẽdũ ꝙ qᷓuis ẽ actiua ⁊ libera in eẽntia:tñ ſiẽ vir
tus viſiua nõ pt᷑ exire in actũ niſi habeat oꝛganũ diſpoſitũ
⁊ mediũ illumĩans:ſic ẽ in ꝓpoſito intelligẽdũ niſi aſſint q̃
ad aſſecutõʒ ptatis ſint ncẽria:nõ pr̃᷑ exire in actũ ſun.

¶Queſtio.lxrxx.de poteſta
te clauium in foꝛo penitentiali.

Equitur de poteſta
te elauiũ. Pꝛimo ĩ foꝛo penitẽtiali. Scõo
in foꝛo iudiciali. Cercio medio mõ inter
vtrũlibet.¶ Circa pᷣmũ qrũt᷑ q̃tuoꝛ. Pꝛio
vtrũ hec ptᷣas poſſit in culpã. Scðo vtruʒz
poſſit in penã. Lercõ te vſu ptatis 2 clauiũ.Quarto vtꝝ
ſit eadẽ ptas q ligat᷑ ĩ foꝛo pniali:q in foꝛo iudiciali.

lembꝛũ primũ

Irca pᷣmũ obijcit᷑ ad ꝑtẽ affrmatiuaʒ. Joh.
xrxr.Quoꝝ rmiſeritis pcta ⁊c.¶¶ Itẽ vir iuſtꝰ
merito vite gr̃aʒ impetrat pctoꝛi:⁊ ita abſo⸗
utõz a pcto ſiue a culpa.licʒ illi nõ ſit ↄmiſ⸗
ſum officiũ mediatoꝛis:q̊ multofoꝛtiꝰ2 idẽ põt cui ↄmiſſuʒ
eſt officiũ ſacerdotis ſacerdos:⁊ ita obtinet ꝓ iſte abſolui
tur a eulpa.⁊ ſi ̊ͥ põt obtinẽ ⁊ ita pt᷑ ⁊c.⁊ ̊ facit vᷣtute cla⸗
uio: qꝛ inꝙᷓtuʒ hʒ officiũ mediatoꝛis.¶ Itẽ ſacramẽtũ peni
tentie ẽ remediũ ↄtra moꝛtale actuale ſiẽ baptiſmꝰ otra oꝛi
ginale. ſicut vᷣtute baptiſmi delet᷑ oꝛigiale:ita vᷣtute peni⸗
tẽtie delet᷑ actuale.ſ̊ virtꝰpenitẽtie pncipalit ↄſiſtit penes
prᷣateʒ ligãdi ſaurat. 76c. Ytem ſacꝛamentũ baptiſmi
delet oẽm culpã ſ̊ tñ in h nõ terogat᷑ dimne potẽtie in ali⸗
quo.ſ̊ maioꝛis vᷣtntis ẽ ſuſceptiusſpũs rõnalis qᷓ aq̃:g vi⸗
xt᷑ ꝙ ſine aliqͥ incõöuemiẽti poſſit dici.ꝙ ſacerdos vᷣtute po

4

teſtatis ligãdi ⁊ ſoluẽdi miſterialit᷑ abloluit a lna e.
cta. 2

tra dño frequẽt imponebat᷑ blaſphemia qꝛ dimiſit peta.
HG nõ ob aliud:niſi q peta dimittẽ ẽ ſoliꝰ dei.nõ ꝗ̊ ſacerdo⸗
tis.¶¶ Itẽ aug.⁊ Rich.de ſct᷑o victo.dicũ t. ꝙ in ſuſcitatõne

lazari ſignificata ẽ rſuſcitatõ pctoꝛis.ſᷣ̊ laʒarꝰẽ pꝛiꝰa dnño

iuſtificatꝰqᷓ traderet᷑ diſcipulis exoluẽdus:ꝗᷓ abſolutõ ſac

dtis nihil valet añq hõ ſit iuſtificatꝰ ꝑ gr̃am ⁊ ſuſcitatꝰa
moꝛte culpe.ᷓ ſacerdos nõ põt ſuꝑ culpã.¶ Itẽ paris pfᷣa⸗

tis ẽ interiꝰbaptiʒare ⁊ a culpa moꝛtali abſoluẽ b deꝰ non

debnit pfateʒ baptiʒãdi interiꝰ coĩcare ne ſi pes poneret in
homiĩe: ꝗᷓ pari rõne nec pf̃ateʒ abſoluẽdi ab actuali.¶: Itẽ

nulla fit remiſſio cul e niſi ꝑ grazʒ. ̊ graʒ dari ẽ potẽtie in

finite.̊c ¶¶ Rñſio.cireã h̊ diuerſi diuerſa ſentiũt. Qui
dam em direrũt ꝙ loqui de clauiũ pfate.aut ꝓut oꝑat᷑ in
ꝓpoſito ↄfitẽdi:aut in actu ↄfeſſiõis.Si ꝓut oꝑat in ꝓpoſi
tooſitẽdi:ſic qꝛ illud ꝓpoſitũ claudit᷑ in ↄtritõe.⁊ in otritõ
ne delet᷑ culpa:ſic virtꝰquodãmodo ſe extẽdit ad delenduzʒ
culpã. nõ em a culpa poòt iuſtificari niſi ꝓonat ſacerdoti
2ſiteri. Si aũt loqᷓ̃mur de prate illa put opat᷑ in actu ab/
ſoluẽdi:ſic nõ põt in culpã. ꝓ eo ꝙ digne accedẽs ad abſo⸗
lutõneʒ accedit ↄtritꝰ⸗ ſpũaliter ſuſcitatꝰ:⁊ ita eſi ei culpa
iam remiſſa. Sen iſte modꝰ dicendi licʒ iudicat᷑ ꝓbabilis:
fantaſticꝰ eſt.pꝛimo qꝛ nullũ ſacramẽtũ dicit᷑ oꝑari anteqᷓ;
ererceat᷑ circa ſubiectũ. Itẽ plus põt ſacramẽtum qñ eſt in
actu ꝙᷓ qñ eſt in ſolo ꝓoſito.Si ꝗᷓ ptᷣas hec in ꝓpoſito elet
culpà:multofoꝛtiꝰ dũ exercet᷑ ĩ actu.4!. Alij dicũt aliter ſcz
ꝙ habẽs clauẽ ꝑ ptateʒ clauis mediatoꝛ ẽ dei ad homieʒ 2
bomiĩs ad deũ.Einde ꝑ ipᷣm pctoꝛ aſcẽdit ad deũ.⁊ ſic ẽ ſa⸗
cerdos os pctoꝛis ſiue loquẽs de pctoꝛe.⁊ ꝑ ipᷣm deſcendit
de ad hoĩeʒ:⁊ ſic ẽ ſacerdos os dei eo ꝙ leꝑat pᷣcioſuʒ a vi
li.ſᷣm ꝙ aſcẽdit habet ſe ꝑ modũ inferioꝛis 2 ſi uplicantis:
ſm ꝓ deſcẽdit ꝑ modũ ſuꝑioꝛis ⁊ iudicãtis.ſᷣm pꝛimũ mo⸗
dum põt gr̃aʒ impetrare ⁊ ad hoc ẽ ydoneꝰ:pᷣm ſcdᷣm mo⸗/
dum põt ecclie reconciliare.⁊ ideo in ſignũ buiꝰin foꝛma
abſolutõnis pᷣmittit᷑ oꝛatio ꝑ modũ depcatiuũ:⸗ ſubiũgit
abſolutõ ꝑ modũ indicatiuũ.⁊ depcatio gram impetrat:z

abſolutõ gr̃am ſupponit.nũqᷓ em̃ ſacerdos abſolueret quẽ⸗
ꝙᷓ de quo nõ pᷣſumeret ꝙ eẽt abſolutꝰ a deo.Si queratur

vtꝝ ptas clauiũ ſe extẽdat ad delendã culpã. dicẽdũ ꝙ be⸗
ne põt ſe extedere ꝑ modũ depcantis ⁊ impetrantis abſolu
tionẽ:ſed per modum in pꝑtinẽtis nequaq;. Qm̃ g̊ pĩas ſo⸗
nat in actõeʒ inꝑtinẽteʒ ex ſe: põt dici ↄueniẽter ⁊2 vere. ;
nõ extẽdit ſe ſupꝛa culpã.¶:. Av illud qð obijcit de Yoh. xx
Dicendũ ꝓj illud qdð dicit᷑ ibi remiſſione pcti: intelligit
c remiſſiõe pene vel offenſione culpe.¶ Ad illud qð obij⸗
citur ꝙ vbi iuſiꝰimpetrat graʒ.dicendũ ꝙ veꝝ ẽ.nõ tñ lar
gitur eã.⁊2 põt bene ſacerdos ibi gram impetra re pctoꝛi:Nᷣ
ipᷣe nõ dat eã ſed aliꝰ.ideo illi ſoli attribuit abſolutõ a cul
pa.⸗! Ao illud qð obijcit᷑.q ſacramẽtũ penitẽtie eſt cõtra
petm actuale.Dicendũ ꝙ ſacramẽtũ penitẽtie accipit᷑ put
pꝛehẽdit rem interioꝛẽ ſcʒ ↄtritõeʒ.ꝑ eũ modũ ꝑ quẽ in ꝑ⸗
fectõne penitẽtie tria ↄcurrunt.ſcʒ ↄtritio ↄfeſſio ⁊ ſatiſfa⸗
ctio.¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ ſacramẽtũ baptiſmi delet cul⸗
pã.Dicẽdũ ꝙ ĩ baptiſmo delet᷑ culpa ꝑ graʒ. ̊ illiꝰ nõ ẽ cẽ
efficiẽs ſimpłꝛ:ᷣ potiꝰdiſpoſitiua.ſᷣ virtꝰ diuia.⁊ dicit ba
ptiſimꝰpeta dimittẽ rõne rei interioꝛis quã deꝰ ifundit:ſilꝛ
ſocramẽtũ penitẽtie. ᷣ qʒ exteriꝰeſt ſcʒ in ſacerdote vt cla
uis: ho

Membꝛum ſecund;ͥ

GOnſequẽter querit᷑ vtꝝ claues poſſint in pe/

um in purgatoꝛiam.

rticulus pꝛimus
Irca pᷣmũ obijcit᷑ ſic ad ꝑtẽ affirmatiuã. vt ba⸗
6 bet᷑ a mgꝛo.iiij.ſen.ligãt ſacdotes dũ ſatiffactõ
nes penitẽtibo ĩponũt. ſoluũt at᷑ dũ de ea aliꝗd
remittũt.Ex h̊ ptʒ q remittũt? poſſunt remittẽ de ſatiſſfa⸗
ctione ĩpoſita. ⁊ ita poſſunt ſuꝑ penã tꝑalẽ. alia eĩ nõ ipo⸗
nit in ſatiſſactõe p pcto. Itẽ Rich. ð ſcĩo victo.qꝛ nullũ
petm impunitũ.opoꝛtz vt expiet᷑.aut ĩ hac vita iuxta arbi⸗‚

triũ ſaceꝛdotis ꝑ dignũ pnie fructũ:aut ĩ vita futura iuxta

diuinũ arbitriũ ꝑ ignẽ purgatoꝛiũ.ex G̊ ptz ꝙ pct᷑a ſunt pu
niẽda iuxta ar bitriũ ſacerdotis.̊ poſſunt ſi up̃ pens tpalẽ:

aliter nõ punirẽt᷑ penitẽtes iuxta eoꝝ arbitriũ. 4 Itẽ Hu⸗
go dicit ꝙ miſter ꝑ ſe ſolnit vinculuʒ expiatõnis.i.future

purgatõis.que purgatõ fit ꝑ penã tꝑalem:ergo poteſt ſuꝑ

penam tꝑalem ⁊ ita vt pꝛius.4! Item potiſſime eſt de foꝛo

cnõ põt neq; ſe extẽdit ad hoc.ſcʒ ad cnlpã telẽdã.

nam. Et pꝛimo vtꝝ poſſint in penam tꝑalẽ.
Secũdo vtrum in penam eternam. Tercio

—

— — —

— — —

die
di

inn

—— — ——

— — —

— —

¶ Nueſtio

cccleſie pena tꝑalis.igit ſi clauis põt in aliquã penam: põt
ſupꝛa penam tpalem Contra. Hieꝛo. in remittendis 2
retinẽdis culpis.id iuris habent euãgelici ſacerdotes:qð
olim ſub lege legales. illi ſolũmodo oñdebant mũdatuʒ.
ita ꝙ nõ mudificabãt a calpalnec abſoluebãt a pena:ergo
ſimiliter nec iſti. 4 Item ipe ligat ad penã tꝑalem. cõſtat
ꝙ nõ ligat ⁊ ſoluit reſpectu eiuſdẽ. ̊ ꝛc̃. 4 Item ſr i dñs di⸗
mittit culpã.nõ obligat ad pena niſi quãtũ exigit ſua iuſti
cia.ẽ ſi aliquis remittit aliquio vlterius d illa pena: p̃iu⸗
Dicat diuĩe iuſticie.ſᷣ nullus põt diuine iu ſticie piudicare:
ergo nullus de pena tꝑali ad quã obligat᷑ pekoꝛ poteſt ali⸗
quid remittere. ¶ Item ſi ſacerdos põt ꝑtem pene remittẽ
ſuo ar bitrio:̊ plus põt remittere illi qui minꝰpeccauit.⁊
ecõuerſo. ̊ ſi auo parũ peccauerit. ꝗpter quod ei parũ
tebet᷑ de pena:videt᷑ ꝙ totuʒ põt ei dimittẽ.et ita ꝓ paruo
pcto non eſſet neceſſaria aliqua penitentia iniũgenda. qð
eſſet incõueniẽs.¶ Item ſi vnꝰ ſacerdos põt remittẽ ꝑtem
aliꝰſacerdos põt remittẽ aliam ꝑtem. 2 ſic ceinceps.⁊ ita
poſſet totũ remitti:quod nõ competit vt videt᷑ ſᷣm foꝛuʒ ec⸗
ceſieA Rñſio.circa banc queſſionẽ diuerſi diuerſa ſenti
unt. Quidam dicunt ꝙ ſacerdos abſoluit nõ a pena ſed a
vinculo ↄfeſſionis:ligãdo ad penã ſatiffactõnis.̊ illuo nõ
multũ habet ꝓbabilitatis.qꝛ ſacerdos in abſoluẽdo nõ di
cit abſoluẽ a ↄfeſſione ſed a pctis. vnde a pctis abſoluit vł
qᷓtũ ad penã vel qᷓtũ ad culpã.i Itẽ alij dicũt ſacerdos
abſoluit a pena purgatoꝛia ligando ad penã ſatiſfactoꝛiã.
ſed nõ ſoluit aliquã ꝑtem pene relaxãdo: ſ ſolũ ↄmutãdo.
hoc ſub ↄditõne.ſi explet ſatiſfactõeʒ iniũctazʒ.⁊ ſi illa ſa
tiſfactio ſit ↄdigna: abſoluit a toto ſi nõ abſoluit a tanto.
et ideo ſi pctoꝛ monat᷑ ante ↄplemẽtũ ſatiſfactõis cõdigne.
opoꝛtet eũ puniri ĩ purgatoꝛio.Sed nec h̊ ſufficiẽter dicit
quia pctoꝛ poſt abſolutoeʒ diuinã a culpa:nõ magis ligat᷑
ad penã purga toꝛiã ꝙᷓ aliã.⁊ hoc ptʒ. qꝛ põt tantu ↄteri q;
deus totu remittit 2 ſtatim euolabit.&ᷓ nõ opoꝛtet ꝙ illa cõ
