lutio:ergo illud exterius quod eſt ſignum gre ꝓpꝛius dici⸗
tur ſacramentũ qᷓ illud quod eſt ſignuʒ ablutõnis interio⸗
ris. ſcʒ ablutio exterioꝛ. ꝓpꝛietas em maioꝛ ⁊ minoꝛ in ſi⸗
gnatis:rñdet maioꝛi ⁊ minoꝛi in ſignis.q Item ſacramen
tum eſt inuiſibilis gr̃e viſibilis foꝛma. igit᷑ illud quod eſi
ꝓꝛius ſignũ vel foꝛma gr̃e: ꝗꝓpꝛius debet dici ſacramentũ
Sed aqua ꝗꝓpꝛius eſt ſignum gr̃e qᷓ ablutio aque.¶! Item
in ſanctificatõne interioꝛi pꝛius eſt naturaliter gr̃a.in aĩa
ꝙ ſit oꝑatio illius ergo ex ꝑte ſigni naturaliter pꝛius eſt ſi
gnum illius gre qᷓ ſignum oꝑationis illius. Sed ſignum
gre eſl aqua. Signum oꝑationis illius eſt ablutio: igitur
pꝛius ⁊ ꝛius eſt aqua baptiſmꝰ q; tinctio ſiue ablutio.
4 Contra. in foꝛma pꝛeſcripta a dno nõ referẽ᷑ verbum a
uo eſt virtus ſacramẽti ad elementũ:ſᷣ ad ipam ablutõeʒ
ſiue tinctõeʒ.quod ptʒ cum dicit᷑ baptiʒo te in noĩe patris
⁊ filij ⁊ ſpũ ſancti igit᷑ cuʒ a virtute verboꝝ ſit efficacia ſa
cramẽti ꝑ ſe ⁊ pᷣncipalit: debet dici ſacramẽtũ illud ad qð
refert᷑ virtꝰverboꝝ pᷣcriptoꝝ boc eſt ipᷣa tinctõ vel ablutõ
debet igit᷑ ablutõ dici ſacramẽtũ.q¶¶ Itẽ ſacramẽta ſunt re⸗
media coꝛruptõnis hũane.Vnde diſtinguũt᷑ ſjm diſtinctõ
nem vefectui humane coꝛruptõnis.igit᷑ illud quod pꝛie 7
pꝛincipaliter eſt remediũ defectus cauſati ꝑ baptiſmũ:pꝛi
mo ⁊ pncipaliter dicit᷑ ſe ẽtum hec aũt eſt ipᷣa ablutõ
nõ elementũ.ergo ⁊c̃.¶ Rñſio.qꝙ ĩ baptiſino tria ſũt ip̃ᷣm
elementũ.verbũ ſanctificãs.⁊ ipᷣa tinctio.dicendũ igit. ꝙ
in elemẽto eſt virtꝰregeneratiua potẽtia ex ↄtactu carnis
Fpᷣiique potẽtia reducit᷑ in actum ꝑ verbum ipᷣm: ſicut co⸗
loꝛ eſt viſibilis potẽtia ⁊ luce efficit᷑ actu viſibilis. ſᷣ in tin⸗
ctione virtꝰregeneratiua effectũ habet in bomie. Ande il⸗
lud qð imediate oꝑatur pꝛincipalem effectuʒ baptiſmi. eſt
ipa tinctio.Concedẽde igit᷑ ſunt ratões vltime. quibo oſiẽ
ditur ꝙ ꝓpꝛius dicit᷑ tinctio baptiſmꝰq; aqua.¶. Ad quod
igit obijcit ꝙ illud quod eſi ſignum gre a quo eſt pꝛincipa⸗
lis effectuq in aĩa: debet dici pꝛie baptiſmus. Dicendum
V aqua nõ dicit᷑ eſſe ſignum ſiue ſacramentuʒ gre inqtum

comꝑantur adinuicem aqua? gratia m ſuas ſubſtãtias

ſed potius ſᷣm ꝗꝓpꝛietates illoꝛum ſiue ↄuenientiam que at⸗
tenditur in ablutõne coꝛpoꝛali ⁊ ſpirituali. ꝓpter quod il
lud quo ĩmediatiꝰeſt repᷣſentatõ iſtius ↄueniẽtie.i.ablutio
nis:debet foꝛmaliter loquendo dici baptiſma. Ad illud
quod obijcit᷑.ꝙ gra eſt pꝛius in aĩa qᷓ; opus illiꝰ.⁊ ita in ba
ptiſmo naturaliter gr̃a pꝛecedit ablutoeʒ interioꝛem. Di⸗
cendum ꝙ duplex eſt oꝑatio gratie.vna qua reꝑat animã
defoꝛmatam:alia qua expedit ad oꝑa virtutũ. ⁊ ſic aꝑꝛo⸗
pꝛiate loquendo induit gratia vultum virtutis qtũ ad pꝛi
mam oꝑationeʒz eſt gra effectus baptiſmatis.Licet igitur
gratia pꝛius ineſt aĩe qᷓ; opeꝛet᷑ ſcõa oꝑatõne:ſimul tamen
ineſt cum oꝑatõne pꝛima..:!Et ſi obijcit᷑.pꝛius natura in⸗
eſt qᷓ operet᷑ licet nõ pꝛius tꝑe.dicendũ ꝙ etſi hoc conceda⸗
tur:nihilominꝰquia gratia non inqtum gratia vᷣ̊ inqtum
reꝑans eſt ꝓpꝛius effectus baptiſmi: ipſa vᷣo ablutio ꝓpꝛie
foꝛmaliter loquendo eſt illud quod pꝛius ſignificat.⁊ effi⸗
cit illam reꝑationem. Illud enim in moꝛibo ſemper magis
debet dici foꝛmale:qð ꝓpinquius oꝛdinat ad finem.a ipſa
ablutio foꝛmaliter loquendo pꝛius eſt ꝓpꝛie dicendo ba⸗
ptiſmus. Ad illud qð obijcitur ꝙ aqua ꝓpꝛius eſt ſignũ
gratie ꝙᷓ ablutio.igitur cum ſacramentuʒ ſit viſibilis foꝛ:
ma inuiſibilis gratia ⁊c̃.dicendũ ꝙ aqua ratõne ſubſtan⸗
tie aque nõ eſt ſignum gratie.ſᷣ ratõne ꝗꝓpꝛietatis ſiue ↄue⸗
nientie qᷓtum ad ablutionem. vnde abſtracta hac ꝗpꝛieta⸗
te aqua nõ eſt ſacramentum.addita hac ꝓpꝛietate eſt. Un⸗
patet ꝙ pꝛout diſtinguitur inter aquam ? ablutionem.
ꝓPꝛius repꝛeſentat gratiam ipᷣa ablutio qᷓ; aqua.

ꝛum quartum
Abitat᷑ de diffinitõne aug. hac ſcʒ baptiſinꝰ
eſt tinctio ĩ aqua vᷣbo vite ſanctificata. Que
nõ videt᷑ multũ differre a pꝛima ſcʒ illa que
eſt magiſtri ſenten.tinctio em̃ in aqua nõ eſt
aliuð hic q; ablutio.Sanctiſicatio autẽ ꝑ verbum vite ſe⸗
quitur ex foꝛma verboꝛum pꝛeſcripta: cum verbum acce⸗
dit ad elementum. ¶¶ Obycitur tamen de hoc ꝙ dicitur tin
ctio ⁊ nõ determinat᷑ cuius. vnde videtur ꝙ diminuta ſit
cum multoꝛum ſolet eſſe tinctio quoꝝ non eſt baptiſmus.
Vnge videtur ꝙ deberet dicere baptiſmꝰ eſt tinctio hoĩs
in aqua.⸗4 Item ſi baptiſmus eſt tinctio. aut tinctõ actio:
aut tinctio paſſio.iõ tinctio actio:quia illa eſt ipius agẽ
tis vt ſaceꝛdotis vel alteꝛius intingẽtis.Non tinctõ paſſio
quia ſacramenta efficiunt qð figurant. tinctio paſſio fit et
nõ facit.⸗¶! IOtem tinctio tranſit ⁊ nõ manet:baptiſmꝰma⸗
net. ¶ IStem dicit verbo vite. aut ibi ſumit᷑ verbum vite ꝓ
verbo creato:aut increato.Qõ increato vt videt᷑:quia ver
bum illud eſt verbũ pꝛolatũ a ſacerdote. Vnde hugo. In
baptiſmo ſunt tria.Repᷣſentatõ ex ſiłitudine: ſignificatio
ex inſtitutõe:virtꝰex ſignificatõe. Pꝛima ẽ indita ꝑ creato
rem.ſcða Aüce ſaluatoꝛẽ.tercia mĩſtrata ꝑ diſpenſa⸗
toꝛem. ¶ Cõtra.hugo. Recte ꝑ verbũ dei ſanctificat᷑ que
ꝓ verbũ dei creata ſubſiſtũt.ꝑ verbũ creare potuit:⁊ ꝑ ver⸗
bum ſanctificare nõ poterat.hec hug.ſᷣ creata ſubſiſtunt ꝑ
verbũ increatũ.q¶ Item querit᷑ de hoc ꝙ dicit ſanctificata

pᷣmũ. ꝙ licʒ ↄtigerit multa tingi q̃ nõ ſũt vel fuerũt bapti⸗
ſata:nõ tñ in aqua ver bo vite ſanctificata. Illa em̃ tinctõ
regeneratio eſt. Si em̃ aliꝗd aliud ab hoĩe tingẽt in aqua
cum ꝓlatõne hoꝝ verboꝝ in noĩe pa.⁊ ſi.⁊.ſſ.nõ eſſet illa
tinctio in aqua ſanctificata verbo vite. Verbũ em̃ illð nõ
eſt verbũ vite niſi habilibo ad vitã ⁊ inqᷓ;tuʒ ꝓfert᷑ cum in⸗
tentõne habilitandi ad vitam. ¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ ba⸗
ptiſmus dicit᷑ tinctio paſſio.que licet fiat ſiue efficiat᷑: ni⸗
hilominꝰefficit.Efficit᷑ em̃ exteriꝰ? efficit interiꝰvt ſupᷣ ta⸗
cium ⁊.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ trãſit ſᷣm actũ: manet aũt
Fm eſſectũ.⁊ maxime qᷓtuʒ ad caracterẽ.¶ Ad aliud dicẽ
dum. ꝙ verbũ ſumit᷑ ꝓ verbo creato ⁊ increato ſcʒ filio cei
ſᷣ differẽter. ꝓ cꝛeato quo fit ſanctificatio per ſe efficiendo
magis aũt ꝓut hic accipit᷑ attendit᷑ de ᷣbo creato ꝙ acce⸗

Sanctificatõ hec nõ eſt aliud ꝙᷓ collatio virtutis reg —
ratiue. ſ̊ hec fuit collata ex ↄtactu carnis xpᷣi ¶ KBñſio ad
rũt bapti⸗

lities
guegt,
wodil
blutio
dülud
ginbe
n Di⸗
nmnim
ka⸗
et igiur
bltanen
Aturain
conceln
inihumn
tio ie
t.7 eſh⸗
ermags
mn.ie
eſtſigne
loſn
ſubſtnn⸗
ine he⸗
priete⸗
1.En,
onen.

daptiln
Nte. Cbe
Ziee
na nöͤ
n mieſs
nmn ocee⸗
itur tin
luto ſit
ſinvs.
bois
etio:
nsage
eſo
ſioſiter
moman
m wüe p
guiaver
ugo⸗
miftano
Upann
Olſponi
ficit e
tN
ihunte
iſicota

ſſioad

tbapti⸗
tincto
in aq
eſetila
illöns
cum m⸗
b
ciak:i

cens ao elemẽtũ efficit ſacramẽtũ.¶ Ad aliud dicẽduzʒ. q;

ſanctificatõ.i.virtꝰregeneratiua ẽ a ↄfactu carnis xpᷣi po
tentialit: a vbo actualiter. exemplũ ad boc eſt coloꝛ moti⸗
uum viſus de nocte: potẽtia de die actu. ꝑ ↄtactuʒ em fit q
dam diſpoſitõ in elemẽto aque.que ꝑ ver bũ in actu reduci
Wlem ex intentõe debite ꝓfert᷑.
Mlembꝛũ quintuʒ
. Onſequẽter querit᷑ de diffinitõe Dyoni.qui
diffinit baptiſma ſic ĩ eccliaſtica bierarchia
Haptiſmeſi ſacramentũ ſiue traditõ fm ꝙ
. ꝛimitꝰ ſubſiſtit aia ſpũaliter ſoꝛmãs aiales
motus ad opoꝛtunitatẽ diuinoꝝ eloquioꝝ ? actionum. ?
celeſtis quietis anagogen iter faciens.Et queritur de hoc
quod dicit.qꝙ pꝛimitꝰ ſubſiſtit aĩa ſpũaliter.quia hoc nõẽ
generaliter veruz. quia multi deceſſerunt ſine ſacramento
baptiſmi qui ſalui ſunt: ⁊ multi cum gratia acceſſeꝛunt ad
boc ſacramentũ.4 Pꝛet. ſides eſt qua pꝛimitꝰſubſiſtit ani
ma cum viuit illa ſpualiter. iuxta illud abacuc. Juſtus er
fide viuit. ¶¶ Item ꝗ dico ſacramentũ fᷣm ꝙ pꝛimit? ſubſi⸗
ſtit anima ſpuᷣaliter. dicit totũ eſſe baptiſmi. dicit em gen⸗
illius 7 differentias quibo puertibiliter ineſt. Per hoc em̃
quod dicit᷑ꝙ anima ſubſiſtit ſpũaliter:diſtinguit ab eẽ na
turali.ꝑ boc ꝙ dicit᷑ pꝛimitꝰ:ab illis quibo nõ pꝛimitꝰſpi⸗
ritualiter eſt ſcʒ anima,. ſicut ſunt virtutes.que etſi in ba⸗

ptiſino dant eo ꝙ hoc eſt ꝑ baptiſmũ pꝛimitꝰ:ha bet aĩa eẽ

ſpuale a baptiſino. Item diſiinguit ꝑ boc ab alijs facra⸗
mentis. Haptiſmꝰ em quia eſt ianua ſacramentoꝝ: inter
ſacramenta pꝛimitꝰeſt vita ſpiritualis. 4 Item querit de
hoc ꝙ dici᷑ motus aĩales.quare magis diffinitur ꝑ motꝰ
aĩales q; humanos. cum ꝓpꝛie homis ſit baptizaꝛe inituz
bomo eſt:nõ inqᷓtum animal.4. Pꝛet. cum in ꝑuulo ſit ba
ptiſmus.nulli aũt motus animales foꝛmant᷑.4. Pꝛet. ma⸗
gis deberet dici motus ratõnales.⸗! Met. ratõne motuũ
animaliũ nõ habet homo opoꝛtunitatẽ diuinoꝝ eloquioꝝ
actionũ.iĩmo ex motibo animalibo efficit᷑ homo pꝛonꝰ ad

contraria ⁊ inhabilis ad iſta ſcʒ diuina eloquia ⁊ actõnes

nec hec inhabilitas tollitur vnqᷓ virtute baptiſmi.⸗ Pꝛe⸗
te. ex virtute vel ex gratia magis eſt hec foꝛmatio qᷓ ex ba⸗
ptiſmo. 4 Pꝛet. additur in diffinitõne. iter faciens ad ce⸗
leſtis quietis anagogen:cum boc nõ videat᷑ cõuenire ficte
accedentibo.¶ EKRñnſio ad pꝛimum. ꝙ ꝑtes diffinitõnis ſo⸗
nant in habitum nõ in actum. Ende licet baptiſmꝰ nõ in
omnibo ẽ illud m ꝙ pꝛimitꝰſubliſtit aĩa ſpũaliter.hoc nõ
eſt quia hmõi virtutes ſiue efficacie nõ ſit baptiſmus: ſed
vel quia nõ ſuſcipitur vel ſi ſuſcipitur cauſa eſt ex parte re
cipientis vt accidit ſi ſit in gratia vel ſi ficte ⁊ indigne ac⸗
cedit. Vnde dico ſᷣm ꝙ pꝛimitus ſubſiſtit anima ſpiritua⸗
liter. dicit virtutem ipᷣius baptiſmi ſicut efficaciam habi⸗
tualem ⁊ quãtum eſt de ip̃o baptiſmo.habet hanc efficaci⸗

am in ipo ſuſcipiente.licet em̃ per alia ſubſiſtit anima ſpi⸗

ritualiter.ſicut eſt baptiſmus ſanguinis vel flaminis ĩ ne

ceſſitate:tamen hoc eſt quod inſtitutum eſt a domino pᷣnci⸗

paliter ad hoc. alia vᷣo ſupplent vicem ipᷣius in caſu.⁊ de il
lo dicit in iohe.Niſi quis renatus fuerit denno ex aqua ⁊
ſpirituſancto ⁊c̃.⁊ ita eſt ꝓpꝛie regenerationis ſacramen⸗
tum. Ad hoc quod obijcitur.qꝙ fide pꝛimitꝰ ſubſiſtit ⁊c.
Dicendũ ꝙ fides nõ excludit baptiſmũ nec ecõuerſo.ſuffi⸗
cientia em̃ vnius eſt ꝑ alterum. homo em̃ ſubſiſtiit ſpiritu⸗
aliter ꝑ fidem. ⁊ ꝑ ſacramentuʒ fidei.i.baptiſmum.⸗!Ad

aliud quod obijcitur dicendũ.q boc ꝙ dico ſacramentum

Hᷣm ꝙ ſubſiſtit anima ſpiritualiter:dicit totum eẽ baptiſmi
Nñſio ꝙ duplex eſt efficacia baptiſmi que diſtiguitur ſᷣm
modum vm quẽ diſtinguit᷑ virtꝰa gratia.vnde baptiſmus
efficit hominẽ gratuʒ deo ⁊ habilem ad oꝑa virtutũ. Pꝛi⸗
mum inituz habet efficaciã gratie:ſcdᷣm inqᷓtuʒ efficaciã
virtutis. Dicendũ igitur ꝙ illa pꝛima pars diffinitõis de
qua obiectuʒ eſt.dicit eſſe baptiſmi ꝓut illius eſt efficacia
gratie. YJlla ꝑs que ſequit᷑ ſcʒ foꝛmãs aĩsles motꝰ ⁊c. ꝓil⸗
lius ẽ eicacia vᷣtutis. Per illa em̃ que ſequũt᷑ expᷣmit᷑ vir⸗
tus baptiſmi inqᷓtuʒ oꝛdinat ⁊ expedit hominẽ in merito

xj.

ſiue in pꝛofectu meriti. AUnde licet pꝛimuʒ ſufficiat ad hoc
ꝙ eſſe ſpũale habeat: tamẽ nõ in hoc ſiſtit.ſ̊ diſponit vlte⸗
rius ad motum ſpũalem.vnde tangit duo.ꝙ dat eſſe ſpũa⸗
le:⁊ ꝙ diſponit ad motũ ſpũalem.¶ Ad illud qð querituꝛ
quaꝛe magis diffinit᷑ ꝑ motus aĩales q; hũanos.Dicendũ
ꝙ nõ ibi intelligunt᷑ motus aĩales motꝰſenſualitatis: ſᷣ di
cuntur aĩales ab aĩa non ab aĩalitate. Vnde peꝛ motꝰaĩa⸗
les intelligunt᷑ motus cognitiue? affectine ſiue intellectꝰ
7 affectus.Fᷣm quoꝝ infoꝛmationẽ anima pꝛoficit in meri⸗
to.vnde notat᷑ hic quaſi triplex motus ꝓficiendi in meri⸗‚⸗
to.iQota igit᷑ ꝙ in pꝛima ꝑte diffinitõnis notat᷑ efficacia il
lius inqtuʒ miſtrat vitam ſpũalem anime.In ſcða inqtũ
miĩſtrat habilitatem ꝓficiendi in merito.⁊ hoc multiplici
ter. pꝛimo inqꝗᷓtum abilitat ad recte intelligendũ. cũ dicit
eloquioꝝ.⁊ bene operandũ cũ dicit᷑ actionũ.⁊ vt ꝑ intelle
ctum ⁊ oꝛdinatã operationẽ ſurſum ducat᷑ anima ad cele⸗
ſiem quietem:cũ dicitur celeſtis quietis anagogen.⸗ Vd
aliud dicendũ ꝙ baptiſmꝰquãtuʒ eſt de ſe foꝛmat.ſi fuerit
ibi motus foꝛmat ꝑ gratiã.in ꝑuulis aũt nõ foꝛmat in ef⸗
fectu.ſᷣ̊ hoc nõ eſt ex defectu gratie ſacramẽti: ſ̊ ex xfectu
vſus li.ar.4. Ad aliud patet rñſio.quia motus aĩales ſu⸗
muntur pꝛo motibo anime:⁊ ita ↄtinet motus ratõnales.
4l Ad aliud quod obijcit᷑. ꝙ hec foꝛmatio eſi ex fide ⁊ gr̃a
⁊c. Dicendũ ꝙ hoc eſt veꝝ.vnũ aũt iſtoꝝ nõ excludit reli⸗
quũ.ſcʒ nec gra vel virtꝰ baptiſmũ nec ecõuerſo.quia hec
ſcʒ gr̃a ⁊ virtꝰcomitat᷑ eſſe baptiſmi: hec aũt foꝛmatõ ↄue⸗
nit baptiſmo qᷓtũ ad duos eiꝰeffectus qui ſunt ablutõ im⸗

pedimẽti robur neceſſariũ exitui potẽtie in actũ.pꝛimuʒ

eſt ꝑ baptiſmũ inqᷓtuz eſt cauſa ablutõis culpe oꝛiginalis
pene impediẽtes ꝓgreſſuʒz in actũ virtutis.ſcom eſt ꝑ ba⸗
ptiſmũ inĩtuʒ eſt cauſa virtutuʒ in aĩa.¶¶ Ad id vᷣo quod
obijcitur e vitima clauſula. Oicendum eſt ꝙ ꝑ hoc voluit
dare intelligere ꝙ ꝑ baptiſmũ fit apertio ianue celeſtis. ⁊
boc eſt ad quod ſũme oꝛdinat᷑.virtus aũt ſicut dicit phᷣus
per ſuum ſũmũ determĩatur.

Onſequenter queritur de diffinitione Johᷣ.
dama.Maptiſmꝰeſt pꝛincipiũ alterius vite
⁊c̃. hec em̃ omnia videntur ↄuenire caracte⸗
ri.quia ꝑ ip ᷓ ĩmediatam diſpoſitio⸗
nem að gratiam fiunt in nobis pᷣmicie ſpũs ⁊c. ¶ Pꝛete.
idem videtur pᷣmicie ſpũs ⁊ pncipiũ alterius vite.¶ INeʒ
pꝛincipiũ vite ſpũalis nõ poteſt eſſe niſi vel efficiens vel fi⸗
nalis vel foꝛmalis vel materialis. Sed efficiens ⁊ finalis
eſt tm̃ deus. Aita em̃ ſpiritualis ſoluʒ dicit᷑ que eſt ab ipᷣo
2 ad ipᷣm. pꝛincipiuʒ aũt foꝛmale eſt ipᷣa gratia: materiale
vᷣo anima.ergo baptiſmꝰ nullo mõ eſt pꝛincipiuʒ.4! Iem
AMathei vlti. Ite docete oẽs gẽtes. dicit glo. ↄgruus oꝛdo.
quia niſi recipiat aĩa fidem:nõ eſt oferendꝰ ei. baptiſmus.
nõ põt intelligi de fide offerentiũ. nõ em̃ illa exigit᷑ neceſ
ſario:ſᷣ eccleſie.ergo fides pᷣcedit baptiſmũ. ſp̃ fides eſt pꝛi⸗
ma gratia:nõ ergo pᷣmicie ſpũs dant᷑ in baptiſmo. Itez
Hieꝛo.omnis qui iam ſue volũtatis arbiter ↄſtituius eſt.
cum accedit ad ſacramẽtuʒ baptiſini.niſi pemteat eum ve
teris vite:nouã inchoare non põt.ergo ante baptiſmũ exi
gitur gratia gratũfaciens in ſuſcipiente.. Pꝛet. ex bis ſe⸗
quitur.ꝙ ꝑtes diffinitõnis nõ ↄueniũt ſemꝑ ipi diffinito.
ita diffinitõ nõ eſt vniuerſalis vniuerſalitate tꝑis:quia
baptiſmꝰnõ eſt ſemꝑ pᷣncipiũ alteriꝰvite ꝑ quod ſunt pᷣmi⸗
tie ſpũs. Pꝛet. omnes ille vident᷑ ↄuenire gr̃e que ofert
in baptiſmo.ergo ipᷣa eſi ſacramentũ baptiſmi.4! Pꝛet cũ
per gratiã bapiiſmalem refoꝛmet᷑ imago in anima. meliꝰ
deberet dicere imago ꝙᷓ ſigillũ.¶ MDꝛet. videt᷑ inſufficiẽs.ꝑ
gram em̃ baptiſinalẽ non ſolũ cuſiodit᷑ quis a maloꝛ illu⸗
minat᷑ ad verũ:ſed etiã accedit᷑ ad bonum ⁊ roboꝛat᷑ ad ar
duum. quare ergo ſolũ ponit illa duo ſcʒ cuſtodiã a malo.
uluminatõneʒ in vero. ¶ Item queritur de hoc qð dicit
ibidẽ.remiſſio peccatoꝝ omnibo datur ĩ baptiſmo: gratia

aũt ſpũs ſᷣm ꝓpoꝛtõem ſidei ⁊ purgatõis.ex h̊ obijcit᷑ ſcut

ſe habet bapti mũ ad remiſſionẽ peccatoꝝ:ſic fides ad Ee

2 —
RWR’jÿ

collatõeʒ.Rſbaptiſmꝰp̃cedit remiſſionẽ natura:adminꝰ er⸗
go fides gr̃aʒ.¶ Pꝛet.quare pctoꝝ remiſſionẽ aꝛopꝛiat
baptiſmo gram vo ſidei:cũ tamẽ vtrũqʒ fiat ꝑ baptiſmum
Si dicat᷑ ꝙ pctoꝛuʒ remiſſio equaliter datur omnibo. gr̃a
autem. i. gre actus vellvſus exigit aliquod meritum a ꝑte
li.ar.ſᷣm em̃ ꝙ quis ſe pᷣparat ⁊ confidit in xo:ſᷣm hoc q⸗
tia cooꝑatur plus vel minꝰſuo li.ar. ¶Contra.tanta gra
ſiue li. ar. cum tanta gra:poteſt in tãt actum ſine aliquo
merito p̃cedenti.¶¶ Pꝛet. in baptiſmo dat᷑ gr̃a ⁊ remittituꝛ
petm a virtute influente a paſſione xp̃i.que cũ ſit vna ⁊ ea
dem ⁊ equaliter ſe habẽs reſpectu omninuzʒ:equaliter fit in
om nibo vtcũq; baptiſmũ ſuſcipientibo.¶ Pꝛet.cũ p̃ponat
remiſſionẽ peccati gr̃e infuſioni. videt᷑ ꝑuertere oꝛdinem
Mam naturaliter ẽ pꝛius lucis infuſio ꝙᷓ; expulſio tenebꝛa
rum. Item querit᷑ de diuerſitate illaꝝ ſex ꝑticulaꝝ que
in diffinitõe ponutur. Go pmi dicendum.qꝙ nõ ↄuenit
dDiffinitio caracteri. eo mõ quo ↄuenit baptiſmo. Qain ba
ptiſmꝰeſt ſicut diſpoſitõ exterioꝛ ad hoc ꝙ fiãt illa ſex ĩ no
bis. Vnde dicit᷑ efficẽ:qꝛ diſponit exteriꝰad h̊ vt illud fiat
in nobis.caracter vðᷣo vt diſpoſitõ interioꝛ.q̊ᷓ vtriq; ↄuenit
5m; alio modo vni ſicut diſpoſitõni exterioꝛi:alio ſicut diſpo
ſitioni interioꝛi. 4 Ad aliud patebit rñſio infra in aſſigna
tione modoꝝ differẽdi ꝑtiũ diffinitõis.¶ Ad illð qð obij⸗
citur de cauſa.dicẽdũ ꝙ deꝰẽ pᷣncipiũ efficiẽs: ⁊ baptiſmꝰ
5 differẽter. qꝛ deꝰpᷣncipalit efficiẽdo:baptiſmꝰdiſponẽdo
4 Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ fides ⁊ gr̃a pᷣcedũt baptiſmũ.di
cendũ ꝙ veꝝ eſt.iſQaʒz de? ſufficiẽt ſe pᷣpanti.ſtatim infũdit
graʒ.nõ tñ ex neceſſitate ſ̊ mera liberalitate.Qibilominꝰ
tñ baptiſmꝰ initũ eſt de ſua ðvᷣtute in ſubiecto bñ diſpoſito
efficit gr̃aʒ.⁊ ꝗꝓpter hoc dicit᷑ pᷣmicie ſpũs dant᷑ in baptiſ
mo.Poteſt tn impediri ꝑ fictõneʒ:vel pᷣueniri vt in adul⸗
tis digne accedentibo.eoq nõ alligauit deꝰpotentiã ſuam
ſacramentis quin ſine ipᷣis conferat gr̃am qñ vult.¶ Ao
hoc qð obijcit᷑ de vniuerſalitate. Rũſio ꝑtes in diffinitõne
Em habitum vel virtutẽ debent accipi nõ ſᷣm actũ.vt cũ di
citur homo eſt aial ratõnale moꝛtale nõ actu ratõcinãs:ſᷣ
aptum natũ ratõcinari. dico aũt ꝙ ſacramentum in bene
diſpoſito ſuſceptibili.gr̃am infundit virtualiter 2 ſi non
actualiter.⸗¶ Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ oẽs ꝑticule ↄueniũt gr̃e
dicendũ ꝙ nõ eſt verum in illa ratõne qua ↄueniũt baptiſ
mo.quia nec hec pars que generatõ neqʒ hec que eſt ſigil⸗
lum. ¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ baptiſmꝰeſi ſacramẽtuʒ ſidei
cuiꝰeſt ꝓpꝛium illuminare ad cognitõneʒ veritatis.ꝗpter
hoc ꝙ ſpecialiter tangit᷑ in diffinitõe baptiſmi.nõ tamen p
h excludũt᷑ alia ſcʒ acceſſus ad bonũ ⁊ roboꝛatõ ad arduũ
¶ Ad illud quod querit᷑quare pcti remiſſio baptiſmo at⸗
tribuitur nõ gr̃e collatio. Rũñſio idem eſt ᷣm eſſentiã pec⸗
catoꝛum remiſſio ⁊ gr̃e infuſio.ſimiliter ⁊ lucis infuſio ⁊
tenebꝛaꝝ expulſio.diffeꝛũt tñ ratõne.⁊ ibi accipit᷑ petoꝛuʒ
reiniſſio ꝓ ipᷣa gra vt eſt mũdans aĩam ⁊ pctᷣa delens.qui
effectus ↄmũiter ⁊ equaliter datur omnibo in ba ptiſmo. 2
qtum ad remiſſionẽ culpe ⁊ pene: ꝓpter vnitatem virtutis
ſacramẽtalis deſcendẽtis a paſſione xp̃ᷣi. O aũt poſtea di⸗
cit gra ⁊c. ibi accipitur gra put facit dignum vita eterna.
ad hoc aũt cooꝑatur ⁊ purgatio antecedẽs. on em ſᷣm
copacitaté naturalẽ ipoꝛum naturaliũ neceſſario dat᷑ gr̃a
ſ̊ m ꝙ quiſq; ex ſuis naturalibo ſe p̃parat.vnde ex dono
naturali quod habet homo ſe p̃parando. nihilominꝰ põt
acciꝑe gram differẽter ꝓyter diuerſitatẽ volũtatis. ex hoc
patet ſolutio.quare pctoꝝ remiſſionẽ p̃oꝛdinat.gr̃a em̃ vt
mũdans aĩam ſeipᷣam pᷣcedit naturaliter vt facit dignũ vi
ta eterna.¶ Ao hoc quo querit᷑ de iſtis ſex differẽtijs. Rñ⸗
ſio. ꝑ illas ſex differẽtias ſignatur gra baptiſmalis pᷣm di⸗
uerſas ſui com ꝑatõnes.poteſt em̃ gra illa com ꝑaꝛi ad cau
ſam efficientẽ ſcʒ ſpmſanctũ.ſicut dicit pmicie ſpũs.i.pꝛi⸗
mum donũ gratũſaciens.vel ad finalẽ ſieur dicit᷑ pᷣncipinzʒ
vite. vel ad materialẽ ſcʒ ad ſuũ ſubiectũ.⁊ hoc dupliciter
vel ſm eẽntiã ſuã:vel ſᷣm potẽtias.Fᷣm eẽntiam dupliciter
vel operãdo ꝑ a ꝛopꝛiatoeʒ ad patrem: ſic eſt regenera
tio aĩe.vel ad filiũ:⁊ ſic dicit᷑ ſigillũ. IFilius em̃ eſt imago
Patris.pcedentes aũt effectꝰ ꝑtinẽt ad ſpmſanctũ. Siↄpa⸗

retur ad animã m ſuas potẽtias hoc ẽ dupliciter.vel ſᷣm
cognitiuã ſic dicit᷑ illumĩatõ.vel ſᷣm motiuã ⁊ ſic cuſtodia
cuſtodit em̃ a malo⁊ in bono que ſũt due ꝑtes iuſticie.vel
aliter vt notet᷑ reꝑatio aĩe qᷓtuʒ ad ſubſtatiã ⁊ potẽtias⁊

ita reꝑatio imagis dei.reꝑatio aĩe ꝑ pᷣmas differẽtias: re⸗

paratio potentiaꝝ ꝑ tres vltimas. quia reꝑatio memoꝛie
ꝑ boc ꝙ dicit᷑ ſigillũ.intelligẽtie ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ illuminatio
mentis.volũtatis ꝑ hoc ꝗ; dicit᷑ cuſtodia.volũtatis em̃ ha

bet cuſtodiri a malo ⁊ in bono.

embꝛum ſeptimũ
nſequẽter querit᷑ in quo genere pᷣdicabili
ſit baptiſmꝰ.⁊ videt᷑ ꝙ ſit in genere relatõis
cum baptiſmꝰſit ſacramẽtuʒ.ſacramẽtũ aũt
ſt ſignũ eẽntialiter: ꝗpter eẽntialiter ad ali
cũ baptiſmꝰ ſit aqua verbo xite ſanctifi⸗
cata.ꝙ dico ſanctificata nõ ponit in aliquo genẽ: igit᷑ eſtĩ

genere ſubſtãtie. 4 Itẽ baptiſmꝰeſt ablutõ ⁊c. hec pᷣdicatõ

nõ eſt accidẽtalis:qꝛ tũc poſſʒ dici denoĩatiue de baptiſino
ſicut albedo de homie. Qec cauſalis:qꝛ eſi ipᷣm ſacramẽtũ
igit᷑ eſt eẽntialis ̊ baptiſmꝰ ⁊ ablutõ ſunt in eodẽ genere.
Sedv ablutõ actio eſt in genere actõis:ablutõ paſſio in ge⸗
nere paſſionis ⁊ ita videt᷑ ꝙ ſit in genẽ actõis vł paſſiõis.

Itẽ videt᷑ ꝙ ſit de genẽ habitꝰ. qꝛ due ſunt ꝗpꝛietates ba

bitus ſcʒ adiacẽtia 2 oꝛnatꝰhabitꝰ.hec ↄueniũt baptiſmo:
Haptiſmꝰem eſt coꝛpoꝝ ⁊ eoꝝ que circa coꝛpꝰſunt adiacẽ
tia.¶ IStem cũ baptiſmꝰocernit ouo eẽntialit in ſuo eẽ.ſe· cʒ
quo ſignat ſiue figurat:⁊ quo efficit.debet vt videt᷑ eẽ in di
uerſis generibo.ratõe qua ſignũ eſt vel imago in relatõne:
ratõe qua efficit in actõe ſiue in genẽ actõis. ne
nihil impedit idem diuerſis ratònibo in diuerſis eẽ geneꝛi
bus. ſicut ſolet dici magnũ iniᷓtuʒ dicit magnitudinẽ ab⸗
ſolute ⁊ ſimpliciter:dicit᷑ eſſe in genere quãtitatis.ratione
qua dicit exceſſuʒ reſpectu ꝑui in genere relatõis. Pꝛet.q;
dam dicunt᷑ adaligd ſimpłꝛ ⁊ inꝙᷓtũ ꝓpꝛijs noĩbo deſigna⸗
tuꝛ.vt duplũ ⁊ dimidiũ.quedã no ſm ſe.ſᷣ ſᷣm modũ ſui ge

neris. ſᷣm ꝙ dicit phᷣus in pᷣdicamẽto qualitatis habitꝰ et
diſpoſitio eoꝝ que ad aliquid ſunt eẽ dicebamꝰ. pene em̃

in omnibo talibo genera ad aliquid dicunt᷑.nibil aũt hoꝛũ
que ſingularia ſunt.⁊ ponit exemplũ de diſciplina que di⸗

citur ad aliquid.nõ aũt grãmatica. Juxta hũc modũ dici

poteſt. ꝙ baptiſinus ᷣm ꝙ diuerſimode conſiderat᷑.in di⸗
uerſis eſt generibo.¶¶ Ad pᷣdictoꝛum intelligẽtiam notan

dum. ꝙ cum baptiſmus nõ ſit vnum ꝑ eſſentiaã ſ̊ ꝑ oꝛdineʒ

ſicut ⁊ alia ſacramẽta.Fm diuerſa ſui habet poni in diuer
ſis generibus. ꝓpter quod intelligitur ꝙ baptiſmꝰ poteſt

conſiderari dupliciter. vel inꝙtum nominat quid nature:
vel inqtum nominat quid miſticum. Inqtum aũt nomiĩat

quid nature:ſumit᷑ vel materialit vel foꝛmaliter vel vtro⸗

q; modo.Si foꝛmaliter: ſic nomĩat ablutõeʒ que eſi in pᷣ⸗

dicamẽto actionis vel paſſionis.Si materialiter:nomiat

aquã ſiue elementũ in quo fit ablutõ ſicut balneum vel la⸗

uacrum ſic eſt in genere ſubſtantie.Si vtroq; modo ſic nõ
dicit ꝙ vnius generis: ĩmo ꝙ quodmodo eit in genẽ ſub⸗
ſtantie ⁊ quodãmodo in genere accidentis. vtpote actõis
vel paſſionis. Si aũt loquamur de baptiſmo ſᷣm ꝙ nomi⸗
nat quid miſticũ.hoc poteſt eẽ dupliciter.vel exteriꝰvel in⸗
terius.q; duplex eſt baptiſmꝰ interioꝛ ⁊ exterioꝛ. Baptiſ⸗
mus quidẽ exterioꝛ inꝙᷓtuʒz dicit ſacramẽtũ ſiue qd miſticũ
eſt ſignũ foꝛmaliter loquẽdo.⁊ eſt in genẽ relatõis.mate⸗
rialiter pᷣo ſiue cauſaliter eſt ſenſibilis foꝛma ſᷣm ꝙ ſacmẽ
tum dicit᷑ inuiſibilis gr̃e viſibilis foꝛma.⁊ reducit᷑ ad ter⸗
ciam ſpẽm qualitatis. Scðm aũt ꝙ nomĩat baptiſmũ in⸗
terioꝛẽ hoc põt eẽ dupłꝛ.vel in fieri:⁊ ſic reducit᷑ ad genus
actõnis vel paſſionis vel ineſt factũ:⁊ ſic reducit᷑ ad habi⸗
tum ſicut mẽtis mũdicia. ⁊ ita ad pᷣmam ſpẽm qualitatis
ſic patet quõ ſm diuerſas conſideratões baptiſmꝰad di
uerſa genera habet reduci. ꝑ hoc ptʒ quõ ad queſita rñdẽ
dum ẽ. ¶ Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ ẽ de genẽ habitꝰ qꝛ oꝛnat et
adiacet.dicẽdũ ꝙ h̊ nõ ſequit᷑. alio em̃ mõ adiacet ⁊ oꝛnat
qð eſt d geneꝛe babitꝰ. Maptiſmꝰem̃ oꝛnat aĩaʒ oꝛnatu

CE — — — —U

— —— — U044

erpalpn
ccuſtogin
alitiag/
tdigs. le⸗
Umemonee
lunmmto
ngeſiieg

„

reaſieſbi
ererelatös
rametüg
lirredl
iteſanenßß
neigiieg
bee cicni
N bapuiino
nſacranii
de genere
lpaſͦg.
Metotes hi
boptiſnor
mradioci
ſoeeſc
indi
Warene:
egenei
iwwdineahe
tisratoone
ing
lvaſgn
ü ſig
bobitdet
pene eñ
itboꝛi
ngpedi⸗
ocidici
nnotan
pordinez
lindiuer
noponeſ
duatart:
ütnonint
Atn
getſiß
ſerzvonet
eumn en
oloſei
eniſi
Ne actots
Pnomi/
ſyelin⸗
apti⸗
miltich
6. maten
ſieni
ſt ad ten/
tiſmümm⸗

nalius
ſnston
ſiuſic⸗
. mmatas
tom
zmnn

¶ Queſtio
qui eſt effectus gratuitꝰ ſiue ge.nõ eo mõ quo anulꝰ oꝛ⸗
nat manũ vel veſtimentũ coꝛpꝰ.vñ habitus ẽ ꝛie oꝛna⸗
tus coꝛpoꝝ.⁊ hoc dico eẽntialiter.ſᷣ baptiſmus aĩarũ ⁊ꝛ
nõ eſſentialit: ſᷣ̊ effectiue.efficit.n.oꝛnatũ in aia:ipᷣe autẽ
nõ eſt oꝛnatus. ſret᷑.oꝛnatus ⁊ adiacẽtia habitus ? ſolũ
coꝛpoꝝ:⁊ coꝛpoꝝ m ꝑtẽ coꝛꝑis:nõ ſᷣm totũ.neutrũ con
uenit baptiſmo. neqʒ adiacet coꝛpoꝛi ſolũ neq; coꝛꝑi m
ꝑteʒ dico nccio.vt aũt dicit phᷣus.̊ aũt ñ ſᷣm totũ h̊ ᷣm
ꝑticularẽ diuiſionẽ.vt armatũ eẽ:calciatũ eẽ.

¶Mueſtio. xij. de inſtituti⸗

. oꝛdine inſtitutõis baptiſmi.Secũdo.de
cauſis inſtitutionis.Cercio.de tempo⸗
inſtitutionis.

¶ Membꝛuͦ pꝛunnʒ
Irca primũ ſic. Videt᷑ ꝙ debuit inſtitui añ
circũciſionẽ.vt enĩ habet᷑ a hugꝗ·ſᷣm ꝙ ma⸗
gis appꝛopinquabit tempꝰ reuelatõis gr̃e:
EEvbebãt inſtitui ſigna euidẽtioꝛa.Sed cir⸗
cũciſiõ eſt ſignũ euidentius ꝙᷓ; baptiſmꝰ.q̊ baptiſmus de⸗
bebat inſtitui añ circũciſioneʒ. ꝓbatio medie.euidentia
ſiue expreſſio ſigni penes tria notat᷑:que ſunt diſtinctio
ſignificatio ⁊ certificatio. Sʒ ciꝛcũciſio expꝛeſſius diſtin
guit q; baptiſma:⁊ euidẽtius ſignificat:⁊ melius certiſi⸗
cat.igit᷑ ⁊c. O expᷣſſius diſtinguit pʒ:qꝛ expᷣſſiſſimuʒ ſi⸗
gnũ reliquit. euidentius ſignat pʒ: ⁊ in relatione ad
cãm:⁊ in relatõne ad effectũ. Ad cãm:qꝛ enidẽtius ſigni
ficat paſſionẽ xpᷣi que facta eſt in effuſione ſanguĩs: ſiłit
⁊ circũciſio.nõ ita baptiſma.In relatõe ad effectũ: qꝛ eo
ꝙ circũcidit᷑ membꝝ depuiẽs ꝓpagatiõi vbi magis viget
incentiuũ oꝛiginalis:euidẽtiſſime ſignat᷑ amotio oꝛigina
lis.nõ ſic in baptiſmo.¶Manifeſtiꝰ in ceꝛtificãdo.qð pʒ.
ga duplex ẽ in fide certitudo.ſ.reſpectu obiecti:⁊ creden
tis.qꝛ in fide eſt certitudo creditoꝝ.⁊ ſiłr qᷓ;tũ ad hiĩtũ fi⸗
dei:qꝛ fidelis ceꝛtus ẽ de ſua fide.Silłr eſt duplex certitu
do in circũciſione. In circũciſione.n.eſt ceꝛtitudo qtũ ad
illud quo circũcidendũ eſt.Siłr circũciſus eſt certus ꝙ; ẽ
circũciſus.baptiʒatus aũt nõ eſt certus ꝙ accepit ſacmẽ⸗
tũ baptiſini. igit A,ont pin veehim tꝑis ⁊ apꝛo⸗
rimatõʒ maioꝛẽ aduẽtus ſaluatoꝛis:ↄueniebat ſacramẽ⸗
ta ꝑfectioꝛa ſuccedere minꝰ ꝑfectis.vt vult hugo.⁊ ſacra
mentũ baptiſmi fuit ꝑfectius ſacramẽto circũciſionis.g
⁊c̃. Vñ hugo.qꝛ circuciſio eas tm̃ que foꝛis ſunt enoꝛmi
tates amputare põt.eas vo que intrinſecꝰ ſunt pollutio⸗
nũ ſoꝛdes mũdare ñ põt.venit poſt circũciſionẽ lauacrũ

aque:totũ purgãs vt ꝑfecta iuſticia ſignaꝛet᷑. RRnſio.

verbũ hugo.qð dicit᷑ ꝙ ſigna debẽt ſuccedere hᷣm ꝙ ſunt
euidẽtioꝛa.hoc intelligendũ ẽ reſpectn ſignati ꝓpꝛij qð eſt
res ipᷣius ſacramẽti:nõ qiũ ad vnãquãq; ſignificationẽ
miſticã. aptiſmus.n.ſignificat rem baptiſmi expᷣſſius
ſcʒ deletõneʒ oꝛiginalis ſiue iuſtificatõʒ ꝑuuli:q circũci
ſio.vñ hug. qꝛ circũciſio eas tm̃ qᷓ fſoꝛis enoꝛmitates ⁊c̃.
vt S. Pret᷑.ꝙ dicit᷑ expᷣſſius diſtinguere h̊ nõ eſt veꝝ ſim⸗
płr.expꝛeſſius.n.diſtinguit ad hoĩeʒ exterioꝛẽ:ſ nõ ꝙtũ
ad interioꝛeʒ. caracter.n. baptiſmalis certius diſtinguit
q nõ eſt alij ſimilis:qᷓ; carnalis ꝗ ſimilẽ hr̃e põt.vt ſi ↄtin
geret ꝓpter infirmitatẽ aliquẽ circũcidi.Siłr qꝛ dicit᷑ ꝙ
euidẽtius ſigniſicat reſpectu eauſe: nõ eſt verũ.qꝛ effuſio
ſanguinis ñ ita euidẽter repñtat moꝛteʒ xrpᷣi ſiẽ baptiſmꝰ
qga immerſio in aqua ſignificat immerſionẽ xpᷣi ĩ moꝛte.
Sexto.n.ad Ro.r.Conſepulti ſumꝰcũ illo ꝑ baptiſmũ
in moꝛtẽ.ibidẽ diẽ̃ glo.ꝙ ꝑ immerſionẽ eleuatõʒ ſigni⸗
ficat baptiſmꝰ paſſionẽ ri ⁊ reſurrectõʒ. Siłr ꝙ dic. q;
euidẽtius ſignificat reſpectu effectꝰ.falſum eſt vt diẽ hu⸗
go.qꝛ ciucũciſio eas tm̃ qᷓ foꝛis ſunt enoꝛnitates amputa
re põt ⁊c. ret᷑.iſtud pʒ ↄſideratis ꝓpꝛietatibo aq̃ ⁊ effe⸗

one baptiſmi.
[DOnſ⸗ equenter que/

k de inſtitutõne baptiſmi.Et pꝛimo de

vij.

ctibus baptiſmi que ↄcurrũt ad iuſtiſicatõz.⁊ ↄpatis ad
eas que ſunt circũciſionis.pꝛietates aque ſunt virtꝰ mũ
dificatiua ꝑſecte.frigiditas.dyaphanitas.ꝑſpicuitas.
Nð oũt dicit᷑ ꝙ in baptiſmo nõ eſt illa certitudo que eſt
in eircũciſione.qꝛ in circũciſo ex euidẽtia facti innoteſcit
ꝙ circũciſus eſt.nõ aũt ſic eſt in baptiſmo.Dicendũ ꝙ ca
racter circũciſionis põt ſimilẽ hr̃e:caracter baptiſmalis
nõ.vñ ipᷣm ſignũ baptiſmi maioꝛẽ hbʒ euidentiã quantuʒ
eſt de ſe: lʒ nõ innoteſcat.

embꝛũ ſecundũᷣ

Onſequẽter querit᷑ de cauſa inſtitutionis.
Circa qð querit᷑.quare ncc̃e fuit baptiſma
poſt circũciſioneʒ inſtitui.Qazʒ ſicut in ba:
ptiſmo tollit᷑ culpa oꝛiginalis: ſiłr 2 in cir⸗
cũciſione tollebat᷑ ⁊ pena ſiłr.⁊ ſicut dictũ ẽ de baptiſmo
iſi quis renatus ſuerit nõ intrabit in regnũ celoꝝ.ſilr
æ circũciſione dicit᷑. Maſculus cuiꝰ p̃pucij caro circũci
ſa nõ fueꝛit:ꝑibit ⁊c.¶ Si dicat᷑ ꝙ ille ꝗ nõ eſt baptiʒatꝰ
a regno di excludit᷑.qui vᷣo nõ eſt circuciſus ꝑiturꝰ me⸗
moꝛat᷑.ꝑ qð videt᷑ innui:ꝙ circũciſio ſuſcepta a ꝑditione
tm̃ potuit liberare: baptiſmꝰ dᷣo renatos etiã ad gloꝛiaiſt
ꝑducere. Contra.illi antig patres ꝗ circũciſionis grãm
ꝑceperãt:a ꝑditõne quidẽ liberabant᷑.ſᷣ̊ ad gloꝛiã nõ du⸗
cebant᷑ añ paſſionẽ xpᷣi.baptiſmus ̊ habuit virtuteʒ ꝑ⸗
ducendi ad regnũ a paſſione xpᷣi.Sʒ eandeʒ virtutẽ ha⸗
buiſſet circũciſio poſt paſſionẽ xp̃ᷣi exquo aꝑta eẽt ianua.
nõ fuit ꝗꝓpter hoc neceſſe vt baptiſma inſtitueret᷑ ⁊ ſuc⸗
cederet loco eucciſion to. ie qð rñdenduʒ eſt.ſᷣm ꝙ;
dicit hugo de s.vic.ꝙ opoꝛtuit vt ſm ꝓceſſuʒ tempoꝛuʒ
ſpũaliũ grãꝝ:ſigna magis ac magis euidẽtia ⁊c̃.⁊ h̊ de⸗
clarat euidẽtibo exemplis vt S.tactũ eſt.vñ qꝛ circũciſio
erat ſacramẽtũ ꝑticulare nõ vniuerſale.q;ꝛ ſolũ dabat᷑ vi
ris ⁊ nõ mulieribo:ideo ↄpetebat vt poſt circũciſionẽ in⸗
ſtitueret᷑ ſacramẽtũ qð eẽt vniuerſale remediũ.IItem cir⸗
cũciſio inferabat doloꝛẽ in carne:vñ fuit ſacramẽtum la⸗
boꝛioſuʒ.⁊ ideo poſt illud ↄgruebat ꝙ inſtitueret᷑ ſacr̃m
qð eẽt ſine doloꝛe.⁊ ideo qᷓtũ ad h̊ ꝑfectius fuit ſacramẽ⸗
tũ baptiſmi. Preterea.in h̊ eſt ꝑfectius: qꝛ eſt ſacram̃tũ
regeneratõis.qꝛ fiũt filij dei de filijs ire.Jo.j. Dedit eis
ptãteʒ filios dei fieꝛi his qui credũt in noĩe eiꝰ.hec auteʒ
regeneratio nõ fuit facta in circũciſione.iQõ.n.ibi diciũ
eſt.niſi ꝗs renatus fuerit ⁊c. In circũciſione.n.ſignifica
tur fieri ablutio. In aqua vᷣo cũ ſanctificat᷑ quedã diſpo
ſitio ad regeneratõʒ qð exterius opparet in boc ꝙ ad ge⸗
nerationẽ ſeminũ humoꝛ aqueꝰ ẽ neceſſariꝰ. Pretea. ba
ptiſimus ẽ ſacramẽtũ maioꝛis efficacie.nõ.n.im̃ ẽ ad mũ
Datõʒ a culpa.vel etiã ad ſanatõz a pena:ſicut dicẽ augꝰ.
ad Valeriũ.pᷣ etiã ad collatõʒ ge.vñ dicit Criſ.õ po
teſt quis grãm vite celeſtis acciꝑe: niſi purgatꝰ fuerit ꝑ
donũ baptiſmi ſalutaris.hoc aũt ſane intelligendũ ẽ: nõ
ꝙ alłs nõ poſſit deus dare grãm: ſ̊ qꝛ ↄueniẽs diſpoſitio
ad ſuſceptõʒ gr̃e celeſtis eſt in baptiſmo. Iteʒ ẽ ſacramẽ
tũ renouatõis ſicut habet᷑.vj.ad Ro. Conſepulti ſumus
cũ xpᷣo ꝑ baptiſmũ in moꝛtẽ.vt qũo reſurrexit xpᷣs a mor
tuis ꝑ gloꝛiã patꝛis:ita ⁊ nos ĩ nouitate vite ambulemꝰ.
⁊ hec eſt vna ſiłitudo aque.dicit᷑.n.xiiij. Yob.ſi ſenuerit ĩ
terra radix eius ⁊ in puluere moꝛtuꝰ fuerit truncus eiꝰ:
ad odoꝛeʒ aque germĩabit ⁊ faciet comam. Pretea dat
quedã refectio ſpũalis cũ alijs bonis.ſicut dicit᷑ ſuꝑ illð
pᷣs.ſuꝑ aquã refectõis ⁊c.glo.educauit me paulatim vt
puerũ ſuꝑ aquã refectõis.i.baptiſmũ.quo reſiciũt᷑ ꝗ in⸗
tegritatẽ ⁊ vires amiſerãt:⁊ aĩa ariditate pctoꝝ ſterilis
fecũdat᷑. Pret᷑.ẽ ſacẽm illuiatõis:ſic diẽ dyo. In illo enĩ

ſigficat᷑ ꝙ, mẽs ad dinũ lumẽ apta illð ꝑcipit⁊ illo ſigt᷑.
Ert ha . ? alias pʒ ncẽiuz eẽ iſtud ſacim.

embꝛum terciun

VHnſequẽt querit᷑ d tꝑe inſtitutõis.Et p⸗
mo qñ fuit inſtitutũ. Scðo.qñ eius inſtitu
tio indu cebat obligatõʒ nccĩtatie.

rticulus primꝰ
rca primũ querit᷑ ſic.quia videt᷑ ꝙ tune fu⸗
it inſtitutũ qñ dñs baptizatꝰ fuit a iohe.dicit
lo.nõ ex indigẽtia:ſ̊ ex magiſteꝛio.vt renatꝰ
filius dei:oẽs renatos filios dei fratres ſibi faceꝛet.Exqͥ
igit᷑ nõ ex indigẽtia baptiʒatꝰẽ:ſᷣ vt alios faceret fratres
ſuos ꝑ baptiſma: videt᷑ ĩm baptiʒandi ſoꝛmẽ alijs tũc
cediſſe.⁊ h̊ eſi inſtituiſſe.¶ Iteʒ videt᷑ ꝙ poſt paſſiõʒ qñ
expᷣſſit baptiſmi effectũ.Mar.vlt.Qui crediderit ⁊ ba⸗
ptizatꝰ fuerit ⁊c.¶ ISteʒ videt᷑ poſt paſſiõeʒ qñ dedit di/
ſcipulis foꝛmã baptizandi. vlt. ¶QDath.ibi.Eũtes docete
omẽs gentes ⁊c. IJoꝛma exprimit᷑ cuʒ dicit.baptiʒantęs
eos in noĩe patris ⁊c̃.ſĩoꝛma dico nccĩtatis.glo.inuoca⸗
tione trinitatis.⁊ foꝛma honeſtatis.ibi:docete.glo.pri⸗
mo cathecizate:qꝛ impoſſibile eſt ſine fide placẽ deo He⸗
bre.xj.⸗¶ Itez videt᷑ qñ icodemo modũ noue regenera
tõnis inſinnauit.Jo.iij.i Aiſi ꝗs renatꝰ ⁊c.¶ Itẽ vt dicit
magr ĩ ſent᷑.ꝙ qñ miſit binos ⁊ binos ad pᷣdicãdũ Ma⸗
thei.x. Luẽ.ix./Rñſio.ꝙ multipłx fuit inſtitutõ bapti
ſini.¶Materialis ſiue potetialis qñ dñs baptiʒabat᷑ a io
Hine Math.iij.qñ collata fuit virtus regeneꝛatiua aꝗo
vñ LCuc.iij.p. Oaptizʒzato ihu.ibi glo.baptiʒat᷑ dñs ñ mu⸗
dari indigẽs:ſ̊ tactu mũde carnis aquas mũdãs vt vim
abluendi habeant. Foꝛmalis.Math. vlt. ibi. Ite docete
omẽs gentes ⁊c᷑. Lũc.n.fuit inſtitutũ foꝛmalr in expreſ⸗
ſione foꝛme baptiʒzandi. tũ ad fineʒ.iij. Jo.Qiſi quis
renatus ⁊c̃.finis.n.baptiſmi eſt introductio ſiue ingreſ⸗
ſus in ꝑadiſum. tuʒ ad effectũ. Aarci vlt. Qui cre⸗
diderit ⁊c̃.baptiſma.n.ſaluat a pena ⁊ culpa.tum ad
efficaciã ⁊ ſignificatõeʒ qũ d latere rpᷣi exiuit ſanguis ⁊
aqua Jo.xix. tum ad efficaciaʒ:qꝛ ex fluxu illo bapti⸗
ſma hʒ efficaciã ſiue cirtutẽ.vñ Eʒech.xlvij.lidi aquã
egredientẽ de templo a latere dextro ⁊c. Etũ ad ſigniſi
catõʒ:qꝛ ſanguis ⁊ aq̃.illa erãt ſigna baptiſmi ⁊ eukari⸗
ſtie. Officialiter:qñ miſit dñs binos ⁊ binos ad pᷣdican⸗
dũ ⁊ baptizandũ vt dicit magr.tũc.n.ↄtulit illis officiũ
baptiʒandi.Sic igit᷑ diuerſe fuerũt baptiſmi inſtitutões
vt ex bis ꝑʒ.

rticulus ſecũdus
quit᷑ inquirẽ qñ inſtitutio baptiſmi induce
bat obligatõeʒ nccitatis. Et videt᷑ ꝙ qñ dñs
diyxit ſicodemo.iQiſi ꝗs renatꝰ fuerit Zohᷣ.
teʒ videt᷑ ꝙ in paſſiõe xpᷣi:qn dñs dixit cõſumma⸗

nj.4

tu eſt Yo. xix. Quia tuc erprimebat᷑ ceſſatio 2 terminatõ
