in illis manifica ⁊ reuerẽtie plena religio:que pꝛimo aſpe
ctu ſtupefaceret intuentẽ. Quis em̃ videns ſanctuariũ al⸗
tare ſacrificiũ ſacerdotes ↄſumãtes ⁊ omnẽ illius rei oꝛ⸗
dinem nõ putaret pleniſſimũ hunc eſſe ritum quo deꝰcole
retur creatoꝛ omniũ:ſᷣ gras aduẽtui xpo.qui illas deſtru
xit que magna videbant᷑ in teꝛis:⁊ cultũ dei a viſibilibus
ad inuiſibilia tranſtulit a tempoꝛalibo ad eterna.Ex quo
patet ꝙ expediens fuit ſacramẽta legalia ceſſare gra euan
gelij clarelcente. ¶ Sed obijcit᷑ in ↄtrariũ. Sacramẽta em
quedã legalia ſignificabãt quod ſemꝑ eſt faciendũ.quedaʒ
etiã illuo qð non eſt im pletũ ſicut erat circũciſio: reſtat
ꝙ nõ erant euacuanda etiã ꝑ publicatõeʒ euãgelij. ¶¶ Ieʒ
quod expꝛeſſe eſt inſtitutũ a dno: cuſtodiri opoꝛtet niſi ex⸗
pꝛeſſe a dño qui eſt latoꝛ legis reuocet᷑. Cum ꝗᷓ reuocatio
nõ fuerit expꝛeſſe a latoꝛe legis: adbuc ſeꝛuãda eſt ſacramẽ
toꝛum legaliũ obſeruatõ.4! Item ex incidenti querit quõ
adimpleuit legẽ: exrquo ꝑ ipᷣm euacuatõ ſiue celſatõ facta
eſt legaliũ. Dicit᷑ em Math. v. ¶2õ veni legez ſoluere ß ad
implere.¶ Rndeo pꝛimo ad vltimo queſitũ. Dicẽdũ eſt g
ꝙ tria ↄtinebant᷑ in lege.ſcʒ moꝛalia.cerimonialia ⁊ iudi
cialia. Otuʒ ad moꝛalia xpᷣc adimpleuit legẽ multiplicit.
intellectũ moꝛaliũ ꝓfundiꝰmaniſeſtãdo:ad illa adimplẽ/
da gram pᷣſtando:caſum in illis reuelãdo:occaſionẽ pecca
ti tollendo.Pꝛimũ patet ſic.v.math.dicit᷑. Dictũ eſt anti⸗
quis nõ occides.dico aũt vobis.ꝙ om̃is qui iraſcit᷑ fratri
ſuo reus eſt iudicõ. Item ibidẽ.dictũ eſt antiquis non me⸗
chaberis.Ego aũt dico vobis.Qui viderit mulierẽ ad cõ
cupi.⁊c.patet igit᷑ quõ xpᷣe ꝓfundioꝛẽ intellectũ legis ma⸗
mfeſtat. Unde augu.ↄtra fauſtũ. Quia nõ intelligebãt iu
dei homicidiũ niſi pꝑemptionẽ coꝛꝑis hũani ꝑ quã vita pri
naretur: aperuit dñs omnẽ iniquũ motũ ad nocendũ fra⸗
tri in homicidij genere deputari:vnde Joh.Qui odit fra
trem ſuũ homicida ẽ.j. Joh.iij. Scoõm patet ſic. Qon ſolũ
dñs intellectũ illoꝝ declarat: ſᷣ ad illa exequẽda gram p⸗
ſtat.vnde Iſidoꝛꝰin li.differẽtia ꝝ legis ⁊ euangelij.pꝛece
pta legalia com ꝑatõe euangelij nõ bona dicunt᷑. qꝛ quod
pᷣcipiunt nõ ꝑficiunt.gratia euangelij qð exterius imꝑat
interius vt perficiat᷑ iuuat hec Iido. aũt intelligat de
moꝛalibo patet.quia aliter nulla eſt comꝑatio ad pᷣcepta
euangelij. Item augu.ↄtra fauſtum. Lex pᷣuaricatõnis rea
tu ſuperbos deuicit augendo peccatũ.cum iubet quod ad
implere nõ poſſunt. Ipſius legis implet᷑ iuſticia ꝑ gratiã
ſpiritus in eis qui diſcunt a xpᷣo mites eſſe atq; hũiles coꝛ
de. Terciũ patet ſic.Ler rp̃i releuat a caſu quod non fecit
lex moyſi. Auguſ.contra fauſtum. Quia ſub gratia poſi⸗
tis in hac moꝛtali vita difficile eſt oino implere quod in le
ge ſcriptum eſt nõ ↄcupiſces: ille per carnis ſue ſacrificiũ
ſacerdos effectus impetrat nobis indulgentiã etiã hic ad
implens legem.vt quod ꝑ noſtram infirmitatẽ minꝰ poſſu
mus: ꝓ illius ꝑfectionem recuꝑetur cuius capitis mẽbra
effecti ſumus.Ecce intentio augu. ypᷣc imꝑat nobis re
leuatõnis gratiã poſi caſum. quod nõ ſecit lex:ĩmo dam⸗
nauit. Quartum patet ſic ꝙ adimpletõ moꝛaliuʒ eſt tollẽ
do occaſionẽ peccati.inter moꝛalia legis ꝓbibet᷑ ꝑiurium
vnde.xix.Ceuiti.i on ꝑiurabis in nomine meo ⁊ reduci⸗
tur ad ſcdᷣm pᷣceptum Exo.xx. Jurare aũt licet non ſit ma
lum ſm ſe ſed bonũ:tamẽ occaſio mali eſt quia ꝑiuꝛij:quia
frequentia eius labit᷑ in ꝑiuriũ.Qon ergo ꝑfecta lex decli
nauit malũ ꝑiurij ꝓhibendo ꝑiuriũ ſicut euangeliũ ꝓbi⸗
bendo occaſionem ꝑiurij.ſeʒ pꝛohibendo iuramẽtũ NMDa⸗
thei.v.dictum eſt antiquis nõ ꝑiurabis:reddes dño iura⸗
menta tua.Ego autẽ dico vobis nõ iurare omnino. Vnde
augu.contra fauſtum. quia peierare graue peccatum eſt.
iurare aũt ſicut verum nullũ peccatum.ſed longe remotiꝰ
eſt falſe iurando qui nec iurare conſueuit:qᷓ; qui verum iu
rare.Nam iurare pꝛocliuũ eſt ad ꝑiurium. Maluit domi⸗
nus nos nõ iurantes nõ recedere a vero: qᷓ; verum iuran⸗
tes aꝑpꝛopinquare ꝑiurio.¶ Etum ad iudicialia xpᷣc ad
impleuit tripłꝛ.vt em̃ dicit augu.in.q; ve.legis.adimpleꝛe
nihil aliud eſt ꝙᷓ plene addere.i.illi plenitudinẽ ꝑfectõis

ſexta

addere.⁊ ſic adimpleuit dñs iudicialia:quia in iudiciali⸗
bus quedã dicta ſunt ᷣm rigoꝛem iuſiicie.vnde Leuit.xx.
Si mechatꝰfuerit quis cũ vxoꝛe alteriꝰviri:moꝛietur me⸗
chus ⁊ adultera.hmõt pficit lex euangelica indulgẽtia de⸗
licti Yoh.viij. Uade noli amplius peccare. Quedam ᷣm
equitatem.vt Exo.xxj.oculuʒ pꝛo oculo:hmõi ꝑficit euã⸗
gelica ſuꝑ erogatõne vlterioꝛis pacientie.v.mathᷣ. Si gs

Peuſſerit te in vnam maxillã ⁊c. Quedã ſᷣm diſpenſationẽ

vt de ciuitatibo refugij Qumeri. xxxv. hmõi ꝑficit euange
lium cum ſuꝑ erogatõne beneficentie.v.NDath. Audiſtis
quia dictũ eſt antiquis. Siliges amicũ tuuʒ ⁊ odio habe⸗
bis inimicũ ſcʒ odio effectus.Ego aũt dico vobis. Diligi
te inimicos veſtros 7 benefacite bis ⁊c.¶ etum ad ceri⸗/
monialia adimpleuit tripłꝛ.ꝑ termiatõeʒ. ꝑ manifeſtatio
nem.ꝑ figurati exhibitõem ᷣm tria que attẽdenda ſunt in
cerimonialibo.ſcʒ obſeꝛuãtia.ſignificãtia.figura.data em̃

fucrũt ad ſignificandũ ⁊ ad obſeruãdũ ⁊ ad figurandum

Impleuit g rpᷣce cerimonialia ꝑ termĩatõeʒ. ⁊ hoc qtũ ad
obſeruãtiaʒ· IUnde augu.ↄtra fauſtum.de pᷣceptis ⁊ ſacꝛa
mentis veteris teſtamẽti ſepe ac multa iam diximꝰvt intel
ligeret᷑ aliud ibi fuiſſe ꝑ gratiaʒ noui teſtamenti faciendo
donaret᷑ implendũ aliud qð ꝑ veritatem patefactã remo⸗
uendo demõſtraret᷑ impletũ. Per manifeſtatõeʒ qtum ad
figuratiua. VUnde augu.ↄtra fauſtuʒ. Aliud erat quo bec
opoꝛtebat ꝑ figuratas ꝓphetias anũciari:⁊a alius eſt quo
hec iam opoꝛtet ꝑ manifeſtã veritatẽ redditãq; adimpleri
Mtum ad pfiguratõeʒ ꝑ pᷣfigurati exhibitõezʒ. VUnde au⸗
guſ.ↄtra fauſtũ implebit᷑ lex vel cũ fuerũt que ibi precepta
ſunt:vel cum exhibent᷑ que ibi ꝓphetata ſũt.q¶ Ad obiecta
aũt dicendũ.ꝙ ceſſatõnis cauſa dicit᷑ vel pꝛima vel ꝓgꝛia.
Pꝛopꝛia aũt ſiue ꝓxima dicit᷑ dupliciter.vel ceſſatõis q;
tum ad efficatã:vel qtum ad obſeruãtiam: ⁊ ᷣm hoc pnt
ſolui ea que obiecta ſunt. Pꝛima em̃ cauſa ceſſatõnis lega
lium fuit xpᷣc. Gratia em̃ ⁊ veritas ꝑ ihᷣm xpᷣm. Hec autẽ
ſigna erant veritatis implende ꝑ xpᷣm. er ipᷣm etiazʒ erat
gratia ex qua data eſt efficatia ſacramẽtis noue legis.nec
tamen erat ꝓxima niſi cũ addebat᷑ paſſio eiꝰ 2 reſurrectio
eius ſicut dicit augu.Addita aũt paſſione ⁊ reſurrectõne
ceſſauerunt qᷓ;tum ad efficaciã. Sed qꝛ ſynagoga cũ quo⸗
dam bhonoꝛe erat ducenda ad tumulum: ꝑmittebat᷑ adhuc
obſeruãtia legaliũ.ita tamẽ ꝙ nõ poneret᷑ ſpes in illis q;⸗
tum ad effectũ ſimplꝛ. Ex hoc patet qualiter intelligende
ſunt auctoꝛitates que ↄcludũt ꝑ xpᷣm: qualiter ille que cõ⸗
cludũt ꝑ xpᷣi paſſionẽ:qualiter ille que arguũt ꝙ ꝑ euange
lij publicatõeʒ. ¶. Ad obiecta aũt rñdendũ eſt ꝙ licet xpᷣe
eſſet cauſa pꝛima.qui ad hoc venit vt fieret redemptio ⁊ ꝑ
conſequens ſacramentoꝝ impletio: tamẽ quia nondũ ve⸗
nerat tempus paſſionis ⁊ reſurꝛectõnis: ne videret᷑ ſolue⸗
re legem tanqᷓ legis aduerſariꝰ:impleuit legem.non quia
ſub lege eſſet: ̊ vt iudeos ad ſpũalem obſeruãtiã quadam
amicabili beniuolentia induceret.⁊ ne iudeis daret᷑ occa⸗
ſio incredulitatis ſicut habet᷑ ĩ omelia circũciſionis. ſicut
dicit augu.in.q.ve.⁊ no.teſta.Circũciſio fuit vt apareꝛet
filius ꝓmiſſus abꝛahe.⁊ nõ fuit circũciſus ad exemplum
imitatõnis:ł̊ ad aſtruendã fidem redemptõnis.ibi em̃ in⸗
choabat᷑ effuſio ſanguis ſui ꝓ noſtra redemptõe.4 Ao h
aũt ꝙ legalia ſacramẽta obſeruabant᷑ a diſcipulis: H fuit
quia nondũ facta fuit ſacramentoꝝ impletio. Unde etiaʒ
illo tempoꝛe dicit᷑ circũciſio habere effectũ: quouſqʒ fieret
redemptio ꝑ paſſionem xpᷣi ⁊ baptiſma accepiſſet plenam
virtutẽ a paſſione xpᷣi. Quod obijcit᷑ ꝗꝙ aplus circũcidit
thimotheum. Dicendũ ꝙ boc fecit ad vitandũ ſcandalum
iudeoꝛum.nõ quia ſpem poneret in circũciſione:cum ipſe

dicat Gał.vj. In rpᷣo ihu neq; circũciſio aliqd valet. vᷣ fi⸗

des que ꝑ dilectõeʒ oꝑatur. Item eodẽ.Si circũcimĩ.xpᷣe
vobis nihil pꝛoderit.¶ Ad ſcðᷣm dicenduʒ ꝙ hoc qð dicit
apłus.Circũciſio quidẽ ꝓdeſt.intelligit᷑ ꝓ tꝑe legis ⁊ ad

ꝑfectam legis cuſtodiã ei qui iudeꝰerat.i Londũ em̃ oĩno

facta erat euangelij publicatio.⁊ illo tꝑe potuit cuſtodiri

ab illo qui nõ habuit ↄſcientiã de euacuatõne legis.¶ Si

militer dicendũ eſt de diſcretõe mũdoꝝ ⁊ ĩmundoꝝ.quia

3

nondũ erat patefactũ ſimpliciter ꝑ pᷣdicatõem euangelij ꝗ⸗
omnia mũda mundis.⁊ ꝙ omnis creatura dei bona eſt.=
nihil reciendũ:qð cum gratiarũactione recipit᷑.¶¶ Ad ali
ud quod obijcit. ꝙ nec debebant ceſſare publicatõne facta
euãgelij.quia ſigniſicabãt aliquid ſemꝑ faciendũ.dicẽduʒ
eſt. ꝙ etſi circũciſio ſignificet aliquid ſemꝑ faciendum vt
circuciſionem ſpũalem a peccatis: tamen hoc nõ fuit eius
pꝛincipale p̊ circũciſio oꝛiginalis culpe.hec aũt completiꝰ
facta eſt in baptiſmo:quia tollit᷑ culpa ⁊ pena. Mꝛet.dicit
augu. donec veniret xp̃e qui ſanguinẽ pꝛo omnibo daret: ꝓ
prius ſanguis dabat᷑ qui in circumciſione fundebat᷑.⁊ ita
ceſſatio fuit ꝑrpᷣi paſſionem qtum ad efficaciam: ſᷣ qᷓtum
ad obſeruãtiaʒ ꝑ euangelij publicatõeʒ. 4 Ad aliud dicen
dum.ꝙ ſicut deus ꝑſe vel ꝑ ſuũ miniſtrũ inſtituit:ita ꝑ ſe
vel ſuum miniſtrũ reuocauit.

rticulus tercius

Verit᷑ de tꝑe ceſſationis.⁊ videt᷑ ꝙ tꝑe Johis
baptiſie:quia ¶Dath.xj. lex 1 ꝓphete vſq; ad io
VVYVpannẽ.. Item augu. li.q.no.le. Elnũ nomẽ ẽ:
ſed tritptitã habet intelligentia. Pꝛima pars legis de deo
eſt. Secũda pars legis ẽ hec que ſex pᷣceptis ↄtinet᷑que ſic
incipit.honoꝛa patrẽ ⁊ matreʒ. Tercia in neomenijs ⁊ in
ſabbato eſt? in eſcis diſcernẽdis atqʒ eligẽdis ⁊ in circũci
ſione ⁊ in hoſtijs pecudũ offerendis. hãc itaq; legem dicit
vſq; ad iohem nec vltra fuandã.¶ Item videt᷑ ꝗ; ceſſaue⸗
runt a natiuitate dñi. Joſue.xiij.Ego ſum qui deleo eos.
glo. cum adeſſet templũ qð ꝑ ſpiritũ dei ⁊ virtutẽ altiſſimi
in vtero virginis fabꝛicatũ eſt:diruptũ ẽ templũ de lapidi
bus ↄpoſitũ adeſt pontifex futuroꝝ bonoꝝ.ceſſant ponti⸗
fices thauroꝝ ⁊ hircoꝝ.venit agnꝰqui tollit pcta mũdi:et
ceſſat agnꝰd pecoꝛibo aſſumptꝰ.glo.ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ diꝛuptũ
eſt tem plũ:notat᷑ ceſſatõ legaliũ.q¶ Stẽ aug.ↄtra fauſtum.
Pꝛima ſacramẽta q̃ obᷣuabant᷑ ⁊ celebꝛabant᷑.pᷣnũciati⸗
ua erãt xpᷣi venturi:que cũ ſuo aduẽtu vpᷣc impleuiſſet:ab⸗
lata ſunt aduẽtus xpᷣi ꝓꝛie dicit᷑ natiuitas.¶ Stẽ videt᷑ ꝙ
in paſſione. Qeemic.ij.ad ſaphan.glo.ꝑueniũt vſq; ad tꝑa
dñice paſſionis:ꝑ quã ſacrificia legalia finita ſũt.⸗ Item
ij. Cot. delẽs qd aduerſũ nos erat cyrogꝛaphũ.glo. oia ſa
crificia legis legalia ⁊ carnalia:ĩ oblatõe veri agni adim⸗
pleta. 4I Item cũ venerit ſanctꝰſanctoꝝ ceſſabit vnc:õ vꝛa
vt dicit᷑ Dañ.ix.ſᷣm aliã lram.ᷣ in paſſione vxpᷣi ⁊ reſurre⸗
ctione venit ſanctꝰſanctoꝝ ſcʒ xpᷣc ſanctꝰin ſe ⁊ ſanctificãs

—

alios:ergo a tꝑe paſſionis ⁊ reſurrectõnis xpᷣi e

ctio ſacerdotalis.ergo ⁊ alia ſacramẽta legalia¶ Rñſio
ꝙ in tꝑe incarnatõnis ceſſauerũt legalia cauſaliter qꝛ iaʒ
venerat cauſa ceſſatõnis illoꝝ.tꝑe paſſionis ceſſauerũt qᷓ
tum ad efficaciã. VUnde augu.in epla quadã ad Hiero.di⸗
cit.ꝙ quãdo vpᷣc dixit ↄſumatũ ẽ moꝛtua ẽ ſinagoga. Tẽ⸗/
poꝛe manifeſtatõnis euãgelij qꝙ̃tuʒ ad obuantiã. Judith.
viij. Vir eiꝰfuit manaſſes glo. adueniẽte xpᷣo ⁊ ſole euãge
lij clareſcente in mũdo:omnis illa obpᷣuantia ceſſat.⁊ q̃ſi
vilis meſſis collectio tranſijt. ¶ Ad pꝛimũ ergo dicenduʒ
ꝙ ſicut Hiero.dicit ad algaſiũ.non q; Joh ꝓphetaꝛum ſit
finis ⁊ legis:vᷣ ille qui teſtimonio Joh̊is pᷣdicatꝰeſt.⸗ Ad
illud quod dicit᷑ diruptum eſt templũ ex lapidibo cõpo⸗
ſitum.dicendum ꝙ hoc intelligit᷑ cauſaliter.quia iam erat
cauſa diruptõnis ⁊ ceſſatõnis eoꝛum que exercebantur in
templo.¶l! Ad quod obijcitur ꝙ ab aduentu.i.natiuitate
abolita ſunt.dicendũ ꝙ nõ dicit᷑ ibi aduẽtus ſtricte.ſᷣm ꝙ;
aduẽtus eius dicit᷑ pꝛima manifeſtatõ in carne:ſᷣ ↄuenien
tius exiſtentia in carne moꝛtali. nec dicit᷑ ꝙ ablata ſunt ĩ
aduentu xp̃i.ſ̊ cum vpᷣe impleuiſſet illa ſuo aduẽtu ablata
ſunt.¶. Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ ideo debuit circũcidi ⁊c.
dicendum ꝙ nõ vult augu. ꝙ ipo circũciſo ceſſent legalia:
ſed vt oſtenderet᷑ ille qui fuit ꝓmiſſus ꝑ quẽ ceſſarent lega
lia... Ad hoc quod obijcit᷑. ꝙ finita ſunt in paſſione xpᷣi.
Dicendũ ꝙ eſt ꝙᷓtuʒ ad efficaciã. ꝙ aũt habebant efficacie
euacuatõeʒ dño dicẽte ↄſũmatũ eſt Joh.xix.Nihilominꝰ
quibo nõ ĩnotuit xp̃e nec veritas euãgelij vere vel interp̃ta
tiue.vt qui nõ fuerũt cauſa quare nõ inotuit:nõ tenebant

ceſſare ab obuantia.⁊ boc eſt quod vult illa auctoꝛitas.
Sole clareſcente in mũdo omnis illa obuantia ceſſat.q̃⸗
ſi dicat.nõ clareſcente nõ ceſſat.

rticulus quaꝛtus

Einde querit᷑ ſi tꝑe gr̃e poterãt obſeruari ſine
to. E ſic.videt᷑ Act᷑.xvj.Aſſumẽs thimothe
um circũcidit eũ ꝓpter indeos qui erant in illis
locis dicit᷑ de paulo.vᷣ̊ ↄſtat ꝙ hoc fuit poſt aſcẽſionẽ dñi.
ↄſtat ꝙ nõ circũcidiſſet eũ niſi eẽt licitũ ⁊c̃. ¶¶ Si diceret᷑
ꝙ fecit ꝓpter ſcandalũ iudeoꝝ ſicut dicit aug.li.q.no.teſt.
ρ circũcidendo thimotheũ maluit rem ſuꝑfluã facere:qᷓ;
infirmis credentibo ſcandalo eſſe.Contra.ꝗpter vitandu
ſcandalũ nõ eſt faciendũ aliquid qð eſt ↄtra veritatẽ vite.
4l Item Act. xxj. In hieruſalẽ ↄſilio iacobi purificatꝰ ſᷣm
legem intrauit in templũ ⁊ hoſtias obtulit.Vnde dicit᷑ ibi
hoc igit᷑ fac qd dicimꝰ. Sunt nobis viri quatuoꝛ habẽtes
votum ſuꝑ ſe.his aſſumptis ſanctifica te cũ illis ⁊ impen
de illis vt radãt capita.⁊ poſt ſequit᷑.tũc paulꝰ aſſumptis
viris poſtera die purificatꝰ cum illis intrauit templũ ⁊c̃.
Itẽ ibi dicit glo.bede.Si hoc ideo celebꝛaret᷑ vt actione
ſilłata ſuã occultaret ſententiã:hoc nõ diceret YJacobo.hec
glo.¶ Item videt᷑ ꝙ nõ ſiłatoꝛie hoc fecerit.ſᷣ̊ ſᷣm rituʒ iu⸗
deoꝛum. 4 Item circũcidere ea intentõe qua circũcidebãt
ſe iudei.aut eſt malũ ſᷣm ſe:vt qð quidẽ malũ nullo mõ po
teſt bene fieri.aut eſt malũ in ſe:vt qð põt aliqua circũſtã⸗
tia bene fieri non eſt pᷣmo modo:qꝛ nullo mõ ꝑcipiet deꝰ ꝙ
eſſet malũ tale:igit᷑ ſcdᷣo modo. Oð aũt tale eſt: ſi fiat bo⸗
na intentõe ⁊ alijs circũſtãtijs que requirũt᷑:põt bene fieꝛ
videt᷑ igit᷑ ſi quis circũcideret ſe pia intentõne vt obediret
diuino pᷣcepto ⁊ alijs obuatis.que in hmõi ſunt obſᷣuan⸗
da nõ peccaret:ſicut nec iſte qui hoĩem interficit eo modo
quo debet. ¶ Cõtra.x. ad Heb.oblatõeʒ ⁊ hoſtiã noluiſti
glo.iam a tꝑe paſſiõis.̊ ſtatim poſt paſſionẽ xpᷣc nouit il⸗
la legalia ſacramẽta.ſᷣ nolle ẽ repꝛobare:&̊ ſtatim poſt paſ
ſionem repꝛobata ſunt facramẽta legalia.ſ nihil repꝛoba
tur niſi malũ culpe ⁊c̃.¶ Itẽ ſuꝑ illud ad Heb.x.holocau
ſiomata ꝓ pcto tibi nõ placuerũt.glo.ex quo veritas veĩt
ex tꝑe em̃ paſſionis in qua ẽ ↄſumatõ oĩm bhoſtiarum cepe
runt diſciplicẽ.¶ IJtem Gał.iij.ſuꝑ illud quõ ↄuertimini
iteꝝ ad egena ⁊ infirma quibo denuo fuire vultis.glo.iðo
dicit denuo:vt oſtendat ꝙ nõ diſtat mõ lex poſi xpᷣm ab an
tiqua ydolatria. Galathe em̃ nũꝙᷓ ante ↄuerſionẽ ſuã Fua
uerunt legalia: ſ̊ exercuerãt ydolatriã ſacrificãdo ydolis
Vnde quodãmõ redibãt ad ydolatriã:qñ poſt xpᷣm obſer
uabãt legalia ſacramẽta.ſ̊ ydolatria moꝛtifera ẽ: ergo et
obßu atio legaliũ ſacramẽtoꝝ ꝓ tꝑe illo.¶:. Itẽ ad heb. vij.
Repꝛobatõ mãdati veteris fit ꝓpter infirmitatẽ eiꝰ ⁊ ĩ vti⸗
litatẽ.ſᷣ ſtatim poſt paſſionẽ xpᷣi legalia ſacramẽta fueꝛunt
infirma 2 inutilia:ergo extũc repꝛobãda fuerũt legalia ſa
cramẽta.¶ Item JYſa.lxvj. Qui ĩmolat bouẽ quaſi qui ĩ⸗
terficit virũ.⁊ qui mactat pecus: quaſi qui excerebꝛet ca⸗
nem. qui offert oblatõeʒ:quaſi qui ſanguinẽ ſuillũ offerat
qui recoꝛdat᷑ thuris.quaſi qui benedicat ydola.glo.ſacri⸗
ficium veſtrũ nõ placet mihi poſt ĩmolatõeʒ veri ſacrificij.
ergo poſt paſſionẽ xpᷣi obᷣuare legalia ſacramẽta.erant q̃
ſi homicidiuʒ ⁊ quaſi ydolatria ⁊ quaſi oblatõ poꝛci.que
omnia ſemꝑ moꝛtifera fuerũt.ergo legalia ſacramẽta poſt
paſſionẽ xpᷣi moꝛtifera.i¶ IStẽ Hieꝛo.in epła ad augu.Si
poſt euãgeliũ benefacit qui legalia ſᷣuat.in cherinthi ⁊ he
bionis hereſim dilabimur.qui ꝗꝓpter h̊ ſolũ a patribo ana⸗
thematiʒati ſunt:quia legis cerimonias xpᷣi euãgelio mi⸗
ſcuerũt.: Itẽ hieꝛo.ĩ eadẽ. Ego ꝓnũcio cerimonias oĩbo
eẽ moꝛtifeꝛas:ſiue ex iudeis ſiue ex gẽtibo.finis eiĩ rpᷣi ad iu
ſticiã om̃i credẽti.¶ Itẽ.v.Gał.Si ciꝛcũcidimĩ xpᷣc nobis
nihil ꝓderit.glo.ex h̊ ptʒ ꝙ circũciſio ſi exeꝛcẽt᷑ tollẽt grazʒ
igit᷑ qð dicẽduʒz.ꝙ aug.ponit legalia ſacramẽta
triplicẽ ſtatũ habuiſſe.In pꝛimo ſtatu fuerunt viua ⁊. ꝓfi⸗
cua obſᷣuantibo ſcʒ anteqᷓ veniſſet xp̃c.ſtatim aũt poſt rpᷣi
paſſionẽ in qua xpᷣc dixit ↄſũmatum eſt:fuerunt moꝛtua ⁊
inutilia.nõ tñ peccabãt qui obuabãt anteꝙᷓ ꝓpalata eſſet

mi⸗

din

¶ Nueſtio
veritas:5̊ ſicut moꝛtua coꝛꝑa deducẽda eꝛant quodãmodo
ad ſepulturã. Sed poſtꝙ ꝓpalata fuit veritas:fuerũt lega
lia moꝛtua.ſicut modo ꝓpalata fide.ideo ſicut dicit augu.
Quiſgꝗs xpᷣianoꝝ qᷓuis ſit er iudeis nũc ea celebꝛaꝛe volu⸗
erit:quaſi ſopitos cineres eruẽs nõ erit pius deductoꝛ vel
baiulus coꝛꝑis:h̊ im piꝰſepulture violatoꝛ.ſᷣm &̊ aug.lega
lia ſacramẽta habuerũt triplicẽ ſiatũ. Pꝛimo fuerũt viua
Scðo moꝛtua.Tercõ moꝛtifera. Scom hieꝛo.ðᷣo non ba⸗
buerunt niſi duplic ẽ ſtatũ.ergo fuerũt viua ſceʒ ante xpm:
ſtatim poſt xpᷣm fuerũt moꝛtifera. Qos aũt adherẽtes au⸗
gu. dicim? legalia ſtatim poſt paſſionẽ xp̃i fuerunt moꝛ⸗
tua vel inutilia.nõ tamẽ fuerũt moꝛtifera:niſi ſpem ponẽ⸗
nbus in eis. i. credentibo ſine eis nõ eẽ ſalutẽ.talibo em̃ ſi⸗
ne dubio moꝛtifera erant om̃i tꝑe poſt paſſionẽ. etſi ſic in⸗

tellexerit bieꝛo.verum intellexerit nec diſcoꝛdat ab augu.

Pꝛopter hoc fm hbugo.tria diſtinguẽda ſũt tpᷣa. ſcz añ ſa⸗

cramẽta veteris legis ſolũ exercebant᷑ ⁊ quãdo ſacramẽta
noue: ſimiliter 1 tꝑe quo ſimul exercebant᷑. illud tempꝰ
diuidit᷑.quia in illo pᷣmo ſacramenta legis veteris exerce⸗
bant᷑ ad remediũ.⁊ ſacramẽta noue ad cõſi uetudinẽ. Scðo
ſacramẽta noue ad remediũ ⁊ veteris ad terminatõnez.
hoc fuit diſpenſatõne diuina ſcʒ ꝓpter plures cauſas quas
ipᷣe tangit.ſcʒ vt diuina auctoꝛitas in hoꝝ terminatõne ⁊
illoꝝ inſtitutõne ſiue introductõne oſtenderet᷑. ⁊ vt ſacra⸗
mentoꝝ dignitas inſinuaꝛet᷑.⁊ vt occaſio cadẽdi ex ꝑte ho
minũ tolleret᷑. Ande hugo.opoꝛtuit vt ⁊ illa que finienda
erãt nequaqᷓ ſubito vel pᷣcipitãter: ſ paulatim ⁊ quaſi cũ
quadãa reuerentia dimitterent᷑.vt oſtendent᷑ bona fuiſſe tẽ
poꝛe ſuo.⁊ que incipiẽda erant nõ ſubito in auctoꝛitatẽ aſ
ſumerent᷑:̊ᷣ cũ moꝛa ⁊ grauitate inchoarent᷑.ne velut alie⸗
na pꝛeter rem aliũde inducta.ſubito putarent᷑· IYlla igit
dimilſſa ſunt nõ ꝓiecta. iſla inſtituta nõ vſurpata. vt di⸗
uini ↄſilij auctoꝛitas vbiq; ſeruet᷑:⁊ bumana cauſatõne di

uina opera rep̃hendere auderet moueret᷑ hec hugo. Itẽ

augu. in epla ad hieꝛo. Sacramẽta iudeoꝝ nõ ſic fuerunt
abobſeruãtia auferenda vt tanꝙᷓ deteſtãda 2 ſ. imilia ydo⸗
latrie viderent᷑:ſed a conſuetudine indeoꝝ quibo auctoꝛi⸗
tate diuina erant inſtituta: ſtatim poſt palſionem tolleren
tur: viderent᷑ fuiſſe deteſtanda ⁊ damnoſa. hec auguſt. Ex
bis igit᷑ patet ꝙ diſpenſatiue ob cauſas pᷣtactas poterant
exerceri poſt paſſionem. ¶¶ Sciendũ etiã ꝙ repꝛobatio le⸗
galium accipit᷑ dupliciter. aut ꝑticulariter aut totaliter.
Harriculariter ſiatim repꝛobata fuerũt poſt paſſionẽ xpᷣi.
quia tũc amiſerũt valoꝛẽ quẽ pꝛius habebant.nõ em̃ iuua
bant in aliquo nec nocebat: bᷣ totaliter fuerunt repꝛobata
poſt ꝓpalatã veritatẽ quãdo moꝛtifera fuerũt. 4¶ Ud pᷣmo
ergo obiectum dicendũ. ꝙ hec eſt falſa nihil repꝛobat᷑ niſi
malũ culpe.ſi intelligat᷑ de repꝛobatõne ꝑticulari. Repꝛo⸗

bat em̃.i.nõ appꝛobat id quod nõ eſt vtile:licet nõ ſit noci⸗

uum. 4 Ao aliud dicenduz. q bec argumẽtatio nõ valet a
tꝑe paſſionis ceperũt iſta diſplicere & diſplicueꝛũt.duplex
em̃ eſt pᷣncipiũ.videlicʒ extra ſumptũ? intra ſumptũ.Cũ
igit᷑ dicit᷑ a tꝑe paſſionis ceperũt iſſa diſplicere.hoc verbũ
ceperũt:dicit pꝛincipiũ extra ſumptũ: ſ reſpectu nocentie
eoꝝ ſiue nocuitatis dicit᷑ diſplicẽtia. Vnde ſicut non valet
bec argumẽtatio. Iſee habet pᷣncipiuʒ ſapiẽtie intelligit
de pᷣncipio extra ſumpto: habet ſapiẽtiã.ſic non valet ce⸗
perũt diſplicere:& diſplicuerũt.⸗ Ad aliud dicẽdũ . ꝙ cuʒ
dicit᷑ lex nõ diſtat poſt xpᷣm ab antiqua ydolatria. intelli⸗
gẽdũ eſt pꝰrpᷣm ꝓgalatũ.i.poſt fidẽ xp̃i ꝓpalatã. Per hec qᷓ
dicta ſunt: patet ſolutõ ad quarto quĩto obiectũ. Ao hᷣ
quod dicit hieꝛo.ꝙ ſi poſt euãgeliũ bene facit ſeꝛuãdo lega
lia: dilabunt᷑ in heꝛeſim cherinti ⁊ hebionij.vicedũ q; aliᷣ
eſt ponere legalia obuanda ſimpliciter cuʒ euãgelio qð ẽ
hereſis cherinti ⁊ hebionij:⁊ aliud dicere hec ſimul ad tẽ⸗
pus eẽ toleranda. hec ſcʒ vt ↄfirmarent᷑: illa vt finirent᷑.⁊
hec ponit aug. bugo.auctoꝛitate aploꝝ qui hoc ſatis ex⸗
pꝛeſſerũt. vt Act᷑.xxj ·¶ Ad aliud qð dicit hieꝛo. Ecce ꝓnũ
cio cerimonias eẽ moꝛtiferas ac. hoc intelligendũ eſt oĩba
quibo inotuit veritas doctrine xp̃i.¶ Ad aliud qð obijcit.

ꝙ pene erat par pctm pcto ydolatrie.dicendũ ꝙ ibi loqui

BGexta

tur aplus Galathis. qui ante ↄuerſionẽ ſuã erant gẽtiles
qui poſt ↄuerſionẽ ex quadaʒ pꝛonitate ad ydolatriam ex
antiquo ritu gentiliũ ſeruabat legalia.vnde ratõne conue
nientie in oꝑe oꝑato ⁊ motiui ad hmõi obuantiã: ↄuenie
bat hmõi obbuantia cum cultu ydolatrie. Unde glo.illa
nõ habet intelligi generaliter. ſᷣ in caſu in quo dicit. vnde
ſecus fuit de illis quibo data fuit lex ⁊ obſuantia legalinʒz
in pᷣcepto:⁊ bis qui ex pꝛonitate quadã ⁊ ſuꝑſtitõne gẽtili
tatis bmõi obſeruãtijs inſiſtebãt. ¶ AUd aliud qð obijcit.
ꝙ; circũcidere ea intentõe qua circũcidebãt ſe iudei. aut ẽ
malũ m ſe ⁊c. Rñſio ꝙ ẽ malum in ſe.nec põt aliquo mõ
bene fieri: niſi fiat diuino pᷣcepto.bec aũt ciꝛcũſtãtis requi
ritur ad boc ꝙ liceat exercitiũ legaliũ. Vñ qꝛ pᷣceptuʒ dei

₰½

reuocatũ ẽ.nullo mõ licet exercẽ hmõi.dico aũt intentõe qᷓ
tũc exercebat᷑ vñ ſicut interficẽ hoĩeʒ nõ põt fieꝛi ſine pcto
niſi fiat m dictamẽ legis:ſic nec ⁊c· Sic igit᷑ dicẽdum.ꝙ
ad tempꝰdiſpẽſatoꝛie ꝓpter cauſas ſupᷣdictas licebat lega⸗
lia aliqua obᷣuare ꝓpter paſſionem xp̃i. vt patʒ ex decreto
apłoꝝ act.xxj. Vnde bene licebat apkin circucidẽ thimo⸗
theũ ꝓpter ſcandalũ iudeoꝝ· 4 D aüt obijcit. ꝗꝙ ea q̃ ſunt
ↄtra veritatẽ vite nõ debẽt fieri ꝓpter ſcandalũ.dicendũ ꝙ;
hoc nõ fuit ↄtra veritatẽ vite in illo medio tꝑe: ĩmo licite
fiebat cauſa aliqua diſpẽſante. Vñ hugo.Muis in palio
ne xpᷣi ꝑ quã ↄſũmata ſunt oĩa:veteris figure ſtatꝰfinẽ ac⸗
ceperit ⁊ noui ↄſtitutõ ſacramẽti exoꝛdiuzʒ:tñ ⁊ pꝛius aliqͥ
tꝑe noua inchoata ſunt ad ↄſuetudinẽ: ⁊ vetera poſtmodũ
aliqᷓdiu tolerata 'm diſpenſatõeʒ.

¶ Articulus quintus
quit᷑ de ceſſatõe ſabbati. de hoc tñ ⁊ de diſtin⸗
ctione ciboꝝ ⁊ alijs quibuſdam ſpũaliter deter
minatũ eſt in.iij. li. Querit᷑ ergo vtꝝ ceſſare de
beat:q; ſie videt᷑. Augu. in li. q.no. te. legis nomẽ vnum ẽ
1 triꝑtitã habet intelligẽtiã. Pꝛima pars de deo eſt. Scða
hec eſi que ſex pceptis ↄtinetur. Tercia eſt in neomenijs ⁊
ſabbato ⁊ in eſcis diſcernendis ⁊ eligendis ⁊ in circũciſio
ne 2 in hoſtijs pecuduz offerendis.hanc vtiq; legem dicit
vſq; ad iohem nõ vltra ſeruãdã.quia data ell vt opleto tẽ⸗
poꝛe ceſſaret.¶ Item Exo. xxxv. Septimꝰdies erit vobis
ſanctus.ibi glo.augu. Illud vnũ de labbato in miſterio pᷣ
ceptũ fuit:vt hodie a nobis nõ obſeruet᷑:pᷣ ſolũ ſignatũ in⸗
tueamur. 4 Item. xxvj. leui. Decem mulieres coquẽt ĩ cly

bano vno. glo mãdatũ de ſabbato ⁊ ſi decẽ mãdatis inti
ſit:ñ tñ ex eis ẽ. igit ẽ puꝛe legale.igẽ dz ceſſare Quaꝛto

ad Galt. dies obuatis tꝑa 7 mẽſis ⁊ ãnos ⁊c̃. glo.iam ob

ſeruatis dies iudaici ritus vt ſabbata ⁊c.igit᷑ ſabbatũ ſo

lũmodo ſpectat ad ritũ iudaicũigit᷑ ⁊c. Cõtra Eʒech.
xx. Sabbata mea dedi eis vt eẽnt ſignũ inter me ⁊ eos. et
ſcirẽt qꝛ ego dñs ſanctificãs eos.Si aliquid eſt ſignuz ali⸗
cuius ſignati.babẽtis ſemꝑ eandẽ neceſſitatẽ ⁊ vtilitatem
ſignificadi.buiꝰſigni euacuatõ nõ eſt vtilis. ſᷣ ſignificatio
ſabbati eſt talis: ꝙ ſemꝑ eſt necelſaria: ſigniſicat em̃ dñm
ip̃ᷣm eẽ deum hoc aũt ſemꝑ eſt vtile imo neceſſariũ.duplex
em̃ eſt ſignificatiuũ.ſcqʒ futura ⁊ hec ceſſat ſignato adueni
ente: ⁊ faciendi ⁊ hec nõ ceſſat ſed ſabbatũ ſignat quietem
futurã ſcʒ in patria que nondũ venit.igit᷑ nec ſabbatũ ceſ⸗
ſare debet. ¶ Item dies. vij. pcepta eſt cuſlodixri ĩ ſignũ ceſ
ſationis ſiue quietis dñi ab oꝑibo.ſicut patet Exo.xx. vbi
dicit · Memẽto vt diem ſabbati ſanctifices poſt eadem·
Ser em̃ diebo fecit deꝰcelũ ⁊ terrã ⁊ mare? oĩa que in eis
ſunt:⁊ reꝗeuit die ſeptimo.⁊ ideo benedixit dñs diei ſab⸗
bati ⁊ ſanctificauit.⁊ bec ratõ obſeruatõnis ſem ꝑ manet.
igit᷑ c ¶ Itẽ ſabbatũ ſiue dies ſeptima eſt ſignũ pᷣme ſto⸗
le ſcʒ aĩe. AUnde ſignũ eſt quietis aĩe. Sʒ dies. viij · ẽ ſignũ
ſcdᷣe ſtole ſeʒ coꝛpoꝛis que ↄfertur octaua etate. Si igit ſi

gnatum. vij. diei. meliꝰeſt ſignato.viij.diei:potius eſt obb⸗

nanda. vij. ỹ. viij. Ytez qd frequẽtius in diuinis p̃ceptis

obßuandũ pcipitur magis eſt obſuãdũ. qꝛ ſi pᷣceptũ obli⸗
gat quãto fꝛequẽtius aliquid p̃cipit᷑:tãto maioꝛi obligatõ
ne tenet bomo ad illiꝰobſeruatiam. Sed inter omnia pᷣce

pta frequẽtiſſime repetit᷑ illud e labbato. Mã añ lationẽ

legis datum eſt pceptuʒ de ſabbato Exro. xvj.⁊ in lege mo⸗
ralium Exo.xx.⁊ in lege iudicialiũ Exo.xxiij.⁊ in lege fi⸗
guralium Exo.xxxj.¶ Item Leuit.xix.ꝛ.xxiij.⁊ NQumeri
xv. Pꝛeuaricatoꝛ ſabbati puniebatur moꝛte. ſcʒ q; ligna
collegit in ſabbato Deut.v. Item in ꝓphetia Eʒech. xx.
Item quod diuina auctoꝛtate eſt pᷣceptum ſemꝑ eſt ſer⸗
uandum miſi diuina auctoꝛitate ſit reuocatũ.ſed p̃ceptum
de ſabbato non legitur reuocatũ ſiue retractatuʒ.4 Ytem
oin nia pᷣcepta legalia que ad tempꝰreferebãt᷑ m axime ob⸗
ligabant pᷣceptum de ſabbato.vt ex frequenti pᷣceptione et
pena tranſgreſſoꝛibo inflicta oſtendit᷑. Sed adueniẽte lege
gratie obſeruat᷑ tempus paſche⸗ penthecoſtes que erãt ſo
lẽnitates legales:vt patet Exo.xxiij. Leuit.xxiij.igituꝛ 2
pari ratõne ſiue foꝛtioꝛi ſabbatuʒ eſt obſeruandũ.⸗ Jem
poteſt queri:.quare non ſimiliter obſeruant᷑ alia feſta lega
lia ſcʒ feſtum cenopheye ⁊ neomeniaꝝ. ⁊ alia que inſtitu⸗
ta fuerunt ad vacanduʒ deo.4 Item AWMath. xxiiij. Oꝛate
vt non ſiat fuga veſtra hyeme vel ſabbato. glo. in altero
tranſgreſſio legis eſt ſi fugere volũt: vel moꝛs ſi remanẽt.
⁊ loquit᷑ ibi de fuga ⁊ captiuitate romanox vel antixp̃i.
igitur tempoꝛe captiuitatis roinanoꝝ vel antixp̃i. qð fuit
multo tempoꝛe poſt paſſionẽ xp̃i fuerũt vel erant trãſgrel⸗
ſoꝛss nõ obſeruantes ſabbatũ.¶ Item omne quod dictat
ratio naturalis ſemꝑ eſt agendũ ſiue obſeruandũ.tale eſt
obſeruãtia ſabbati. Pꝛobatio magiſter dicit in biſto.ſem
per ab aliquibo nationibo ante legem dicit᷑ ſabbatũ fuiſſe
obſeruatũ.ſed tunc nõ obſeruabat᷑ ex dictatione legis da⸗

te: quia nulla fuit.igitur legis ſcripte in mente. ¶/Reſpo

ſio ꝙ eſt conſiderare ſabbatum p̃m circũſtantiã certi tem⸗
poꝛis.ſim quẽ modum. vij.dies ſabbatum dictum eſt 2 ob⸗
ſeruari pᷣceptum in lege ab operibo ſeruilibo. ſie ſi umẽdo
ſabbatum licet eſſet moꝛale pin ritum legis:nõ fuit mora⸗
le ſimpliciter. ſed ex circũſtantia. vnde fuit moꝛale ad tem⸗
pus:⁊ legem ᷣm lr̃am intelligentibo.Alio mõ eſt ↄſidera⸗
re ſabbatũ ſᷣm q; dicit ſanctificatõeʒ ſiue vacatõneʒz cultui
diuino.⁊ ſic eſi moꝛale ſimpliciter. nec ſic determinat᷑ ßᷣm
aliquã ↄditionẽ tempoꝛis.⸗. Ad illud qð obijcit ꝙ ſabba
tum eſt ſignũ ſemꝑ habens eandẽ neceſſitatẽ. Dicenduʒ ꝙ;
ſicut dicit Hiero. ſuꝑ illud qð dicit.ij. Gal. an ex operi⸗
bus legis ſpiritũ accepiſtis ⁊c̃. Hiptita ſunt oꝑa legis. p⸗
tim in ſacramẽtis:ꝑtim in moꝛibo accipiũtur.ad ſacramẽ⸗
ta ꝑtinent.circũciſio.neomenie ſabbatũ ſacrificia 2 hmõi
obleruãtie.ad moꝛes autẽ nõ mechaberis.nõ occides ⁊c̃.
hec Hiero. ſm hoc igit᷑ dicendũ ꝙ in moꝛibo vtilitas ẽ in
cuſtodiendo. In ſacramẽtis eſt vtilitas in intelligendo. qꝛ
ſicut dicit Hiero.ſi nõ i ntelligant᷑ ⁊ obſeruant᷑: in illis ſo
la ſeruitus eſt. qualis erat ĩ populo iudeoꝝ quo ad moꝛes
Si ðo obſeruẽtur ⁊ intelligant᷑ pꝛoſunt ſi tempoꝛi ↄgruũt
ſicut a moyſe ⁊ ꝓphetis obſeruata ſunt. Si vo intelligãtur
nõ obſeruẽtur ſimiliter pꝛoſunt ſi tempoꝛi nõ ↄgruũt.⁊
tunc vtilitas illoꝝ eſi in ↄtemplatõe nõ in executõe. Non
igit᷑ requirit᷑ obſeruãtia in ſignũ. quia intellectꝰ illius ad
idem intelligendũ ſiue ſi ignificandum ſufficit. ¶ Ad illud
quod obijcit᷑.ꝙ nondũ venit ſignatũ ꝑ ſabbatũ. Dicenduʒ
ĩmo.ſabbatũ em̃ ſignat quietẽ in xp̃o ꝑ gr̃am iam habi⸗
tam in re. VUnde aug.ↄtra fauſtũ.Cuʒ queris ſabbati oci⸗
um quare nõ obſeruat xp̃ianus: Rñſio ĩmo pterea non
ſeruat xpᷣianus: quia qð ea figura pᷣfigurabat iam xpᷣc im
pleuit. In illo quippe habem?ſabbatum: qui dixit. Venite
ad me omnes qui laboꝛatis ? onerati eſlis Aſath. xj. Itẽ
ſignat quietẽ eternã.cui⸗ ſpes iam nobis reuelata eſt:⁊ iõ
nõ manet ad legendũ ſolũ. VInde aug. ↄtra fauſtũ. Ceſſa⸗
tionem ſabbatoꝝ ſcʒ ab operibo ſeruſlibo iam quidez ſuꝑ⸗
uacus dicimꝰ ad obſeruãd uzʒ: exquo ſpes reuelata eſt nrᷣe
guietis eterne. nõ tamẽ ad legendũ 2 intelligendũ. IJdẽ ha
betur ab hugo. diſtinguendo duplex ſabbatũ dei duplex
bomĩs.oſtendẽs ꝙ ſabbatũ ⸗2 res. ſic q̃tuoꝛ ſabbata vi⸗
tur omemoꝛari ſcriptura. Pꝛimuʒ illud in q̊ deꝰꝑfectis
oꝑibo ſuis regeuiſſe dicit. Scom illud qð filijs iſr'carna⸗
liter enſtodiendũ mandat᷑.Terciũ illud qð ꝓplo dei ſeruã⸗
ũ pcipit᷑ Qnartũ illud qð ĩ pmiſſione ſabbatũ p ſabba⸗

to ſuis de dilectoꝛibo pollicet. Duo igit ſunt ſabbata exte
rius:vnũ dei ⁊ vnũ homĩs.duo interiꝰvnũ dei 2 vnũ hoĩs
Sabbatũ illud quo exteriꝰ ab oꝑe ceſſare dicit᷑.ſabbatũ ẽ
illiꝰinterioꝛis ſabbati in quo ip̃ius eterna iĩmoꝛtaliſq; eteꝛ
nitas incõcuſſa beatitudine ꝑfruens:nullo vnꝙᷓ laboꝛe fa⸗
tigatur. Sabbatũ bomiĩs ꝙ ei exteriꝰſeruandũ viſibiliter
p̃cipit:ſacramẽtuʒ eſt interioꝛis ſabbati.vbi mens ſancta
ꝑ bonã ↄſcientiã a ſeruitute peccati quieſcẽs:in gaudio ſpi
rituſſancti iocundat᷑.hoc ſabbatũ quiſgs in pᷣſenti vita ſer
uauerit:ꝑneniet ĩ futura vita ad illud eternũ ſabbatũ vbi
nulla ſentiet mala.bec hugo. 4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ da⸗
tum eſt pᷣceptũ de ſabbato ĩ memoꝛiã quietis dei.dicendũ
i nec ꝓpter h opoꝛtet ſeruari.qꝛ memoꝛia illa ſufficiẽt ba⸗
betur ex lectõe ſcripture.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſabbatũ
ſignat pᷣmã ſtolã ⁊c.dicẽduzʒ ſabbatũ nr̃m qð fit die. vij
ſignat beatitudinem in. viij. etate que erit ex vtraq; ſtola.
Vnge ſignat quietẽ aĩe in coꝛꝑe habente ſtolã ſuã. Pꝛet.

ſabbatuʒ iudeoꝝ ſignat pꝛie quietem a laboꝛe.nec ſignat

quietem in fruitõne i querat᷑ ratio mutatõnis in die
viij. Qota ꝙ quatuoꝛ lunt cauſe quare ceſſanduʒ fuit ſab⸗

bato ⁊ vacandũ diuinis.ſcʒ cauſa exẽplaris ſcʒ quies dñi

ab vniuerſo oꝑe qð patrarat Beñ.j.Iinalis quies futura
quã multi habebat in ſpe ſcʒ ꝓuectõꝛes.materialis ſiue q⸗
ſi materialis deſcenſus mãne die.xj.in ſuſtinẽtia ad duos
dies:ne opoꝛteret oꝑari colligẽdo die ſabbati. vnde Exo.
xvj. dixit moyſes.requies ſabbati ſanctificata ẽ dño. Cau
ſa efficiẽs inftictõ pene.vñ trãſgꝛeſſoꝛes lapidabãt᷑. Cau
ſis aũt foꝛtioꝛibo melioꝛibo obſeruat᷑ ſabbatũ die octaua
apud nos. Cauſa em̃ exẽplaris ſabbati nr̃i eſt reſurrectio
xp̃ᷣi in plena quiete ꝑfecte fruitõnis.Cauſa exẽplaris ſab⸗
bati eoꝝ fuit quies dei ab oꝑibo: noſtra eſt quies in ꝑfecta
fruitõne in pᷣſentia gloꝛie.dñs in no.le. quieuit die.viij.in
ꝑfecta fruitone coꝛꝑis ⁊ aĩe ſcʒ quãdo reſurrexit. Item ſi⸗
nalis noſtra melioꝛ eſt que ſignificat᷑ ꝑ.viij.diẽ. ſcʒ quies
in. viij.reſurrectõnis quã nos ſperamꝰꝛ expectamꝰ:qᷓ; illo
rum que fuit ſolũ in ceſſatõne a laboꝛe.iudei em ceſſabant
ab operibo in ſabbato Apter quietẽ futu ram illis:que erat
in ceſſatõne a pena.antiqui em patres non habebant quie
tem fruitõnis poſt moꝛtem.ſed omnes deſcendebãt in lim⸗
bum vbi erat quies a laboꝛibo.iQos autez ceſſamus ꝓpteꝛ
quietem.viij.etatis que.viij. die ſignat᷑. que exiſtentibo in
lege gratie ⁊ ſa bbatum lege gratie cuſtodientibx debetur.
Item noſtra materialis melioꝛ eſt que eſt coꝛpus domini:
cum. qð generaliter die dominico paſche datur: quod eſt
melius q; mãna. Efficiens melioꝛ eſt:quia nos ex amoꝛe ꝗ
eſt motiuũ in lege xp̃i:qᷓ iſtoꝛuʒ qui fuit timoꝛ:qui fuit mo
tiuum in lege ve. amoꝛ ↄgruit.viij. diei ſignatõni: qꝛ amo⸗
re meret᷑ homo vitã que eſt in plena frunõe que erit ĩ. xij.
etate.timoꝛe aũt nõ niſi carentia pene in qua fueꝛunt iuſti
Aſcendentes in lege que ꝑ ſabbatum legis ſignificabatur

IVnde timoꝛ ſigni fieatõni eoxꝝ ſabbati ↄgruit.⸗ Ad illud

quod querit᷑ de pcepto de ſabbato ꝙ ita frequẽter iteratur
Dicendũ ꝙ ſicut dicit dam. Cauſa ſabbati fuit racatio qᷓ
eſt ad deum. vt ille carnalis lus terꝛenis cupiditatibo
implicatus ꝑticulam vite tribueret vocationi⸗ veneratõi
diuine.Quia vo ille populus erat dure ceruicis: difficili⸗
mus erat ad abſtrabendũ a terrenis 7 ad ↄuertendum ao
celeſtia ⁊ diuina.⁊ ꝗpter hoc dies vacatõnis ita frequẽter
illis repetebat᷑ ⁊ tranſgreſſio puniebat᷑. ¶ Ad aliud quod
obijcit᷑.ꝙ pᷣceptũ de ſabbato nõ eſt retractatũ a dño. DBicẽ⸗
dum ꝙ obſeꝛuantiã lr̃alem ⁊ ᷣm intellectũ iudeoꝝ reuoca
uit.nde augu.li.q.no.Soluit ſane ſabbatuʒ ſaluatoꝛ:ſᷣ
ſine pᷣiuditio dati ſabbati.Cum em̃ ſabbati iã tempꝰ ceſſa
ret.iudei aũt ſabbatum adhuc manere aſſererẽt: ſaluatoꝛ
ſabbatis oꝑans ſᷣm ſenſum iudeoꝝ ſabbatũ ſoluebat hec
aug. igit᷑ ᷣm ſenſuʒ iudeoꝝ ſoluebat ſabbatũ opans ĩ ſab⸗
bato.vt.ix.Yoh̊.vbi dẽ. ꝙ lutũ fecit ex ſputo ⁊ liniuit ocu⸗
los ceci.⁊.v.YJohᷣ.pᷣcipiens infirmũ tolere grabatu. Zd
illud quod queritur de obſerustõe paſche ⁊ penthecoſtes
Dicendũ ꝙ non ea intentione nunc obſeruant᷑ quia? nũc
ſeruatur paſcha in memoꝛiã reſurꝛectẽis dñice: ſed iũc in

niesdei
futnra
ſinei⸗
dduos
Ero,
Can
(Can
ctang
tectio
tis ſab⸗
nbfeon
wiiin
Nenß⸗
Zquns
niilo
obant
lecrat
tanie
lin⸗
Ppteꝛ
woin
ewr.
minit
odeſl
noꝛe
hit mo
namo⸗
ti tii.
ntiuſti
