illius enintenae ñſio. ad hoc ꝙ aligs pe
niteat requirũtur tria. doloꝛ te miſſis. voluntas ſubicien
di ſe iudicio ⁊ iuſticie dei ꝑ ſatiſfactõeʒ. VTolũtas nõ peccã
di decetero.Iſti ſunt tres gradus penitẽtie. Sunt em̃ qui
dam qui dolent de peccato.nolunt tamẽ ſe ſubicere iudicio
eccleſie ꝑ ſatiſfactòeʒ. In his nõ eſt ſufficiens penitentia.
Pꝛet. multi dolent de cõmiſſis ⁊ bene vellent ſuſtinere pe⸗
nam magnam pꝛo ſatiſfactõne:ſed nolũt deſiſtere a pecca
to. ⁊ ſimiliter nõ penitent. Sed ſi dolent ð peccato ⁊ volũt
vindicare in ſe dei offenſam ſubiciendo ſe diuine iuſticie p
ſatiſfactõeʒ ⁊ cauere ſibi ab omni peccato inſempiternum
tales vere penitent. vnde Yſido.in li.de trini.xij. Ille pe⸗
nitentiã digne agit.qui reatũ ſuũ ſatiſfactõne plangit. con
demnãado ſcʒ ac deſlendo que geſſit tanto in ſe ploꝛãdo pꝛo
fundis:quãto extitit in peccato pꝛocliuiꝰ. Ille penitentiaz
digne agit. qui ſic pᷣterita mala deploꝛat:vt futura iterum
nonomittat. ⁊ qui plangit peccatũ ⁊ iterũ admittit pecca⸗
tum:quia ſi ſiquis lauet laterẽ crudũ.quẽ quãtomagis la⸗
uerit:tanto amplius lutũ facit.hec Iſido. Tanta autẽ eſt
ꝑuerſitas dyaboli.ꝙ nullo modo poteſt ad penitẽtiaʒ ſiue
gratiam penitẽtie reſurgere.vnde dicit inſuſceptibilis pe/
nitentie:quia nõ poteſt reſurgere ad lucem penitẽtie.neqʒ
per cõpunctõeʒ ſiue doloꝛem de ↄmiſſis. Vnde Iſt ido de ſů
mo bono.x.c.j.libꝛi.Oyabolus ideo non petit veniam.qꝛ
nõ ↄpũgit᷑ ad penitẽtiaʒ.neq; ꝑ volũtatẽ ſubiciendo ſe di⸗
uine iuſticie ſatiffaciendo. habet em voluntatẽ oĩno alienã
⁊ auerſam a iuſticia dei.EAnde aug.viij.de ciui.dei.xxiij.c.
Mec vllo modo credendũ eſt qð apuleius ꝑſuadere nitit.
ita eſſe medios demones inter deos 2 homĩes:tanq nüci⸗
os ⁊ interpᷣtes.qui hinc ferant petitõnes noſtras: inde re⸗
ferant deoꝛum ſuppecias.i.ſubſidia.ſed eſſe ſpũs nocendi
cupidiſſimos: a iuſticia penitus alienos. ſuꝑbia tumidos
inuidia liuidos:fallatia callidos.neq; ꝑ voluntatẽ peccan
di. VUnde ꝓuer.xxx. Sanguiſuge due ſunt filie. glo. San⸗
guiſuga dyabolus qui ſiti peccandi ⸗7 peccata ſubiciendi
ꝑpetuo ardet. Quia igit᷑ dy abolus eſt in diſ poſitõne ĩmo
potiꝰin quadam neceſſitate ↄtraria illis que requiruntur
ad hoc ꝙ quis peniteat:inſuſceptibilis eſt penitẽtie.¶ Ad
illud igit᷑ quod querit᷑ vtrũ dicit᷑ inſi uſceptibilis: ꝓut inſu⸗
ſceptibilis dicit negatõeʒ vel pꝛiuatõneʒ. Bicendũ ꝙ inſu⸗
ſceptibilis pꝛout dicit negatõeʒ.poteſt aut difficultatẽ ne⸗
gare aut aptitudinẽ diſpoſitõis:⁊ ſi ic dicit᷑ inſuſceptibilis
negatiue. vel poteſt negare neceſſitatẽ obedibilẽ: ⁊ ſic non
dicit᷑ negatiue. Si em̃ deus de poteſtate abſoluta confeꝛꝛet
angelo gratiam gratũfacientẽ tota malicia angeli tollere⸗
tur. virtute gratie ↄuerteret᷑ ad ſuum creatoꝛem. Unde
bene cõcedo ſi daretur illi gratia diuina virtute peniteret
potentioꝛ enim ⁊ efficacioꝛ eſt quelibet virtus ſiue gratia
gratũfaciens in cõuertendo:ꝙᷓ aliquod peccatum in auer/
tendo. Pꝛet. poteſt dici ꝙ inſuſceptibilis dicit pꝛinatõem
poteſtatis actiue:quia hoc ſequitur ex dictis. ¶ Ad hoc ꝙ
obijcitur. ꝙ ſimiliter bomo peccatoꝛ dicitur ĩſuſceptibilis
penitentie:quia eſt ſpũs vadens ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ ſequit
Anima em̃ peccatrix pᷣparatur ⸗ exercitatur ad gratiã pe⸗
nitentie mediante gratia gratiſdata:ſicut recogitatõne di
uine bonitatis ⁊ timoꝛe diuine iuſticie.ſᷣm ꝙ dicitur Alda
thei.iij.in glo.virtus penitentie timoꝛe concipitur qui eſt
initium ſapientie.ſed tanta eſt dy abolica ꝑuerſitas 2 ita
oppꝛeſſuʒ eſt liberum arbitꝛiũ eius peccato.q; qutũcunq;
pulſaret dominus gratia gratiſdata:vt recogitatõne diui
ne iuſticie:diuine bonitatis:vel aliquo bmõi:nunqᷓ ex boc
pꝛouocaret᷑ ad penitentiã. vnde Gꝛeg. in moꝛa. Sic ange⸗
lum apoſtatam ꝑpetrata cecitas ſuꝑbie grauat. vt nequa⸗
ꝙᷓ vlterius ad lucem penitẽtie ꝑ diuini reſi pectꝰ memoꝛiaʒz

reſurgat.Ecce ꝙ nullo reſpectu diuine memoꝛie poteſt re⸗

ſurgere ad lucem gratie. 4 Vd alind quod obicit᷑.ꝙ inſu⸗
ſceptibilis dicit difficultatẽ ſicut peccatũ in ſpm̃ſanctũ.di
citur em̃ irremiſſibile.Dicendũ ꝙ nõ ſic.bene tñ veruz eſt

¶ Mueſtio

ꝙ ſicut qui peccat in ſpiritůſanetum impugnat illud vnde
debeꝛet aſſequi graʒ rennſſionis: ꝓpteꝛ quod quodã modo
ſpeciali indignꝰeſt remiſſione.ĩmo multofoꝛtius ⁊ dyabo
lus dicendus eſt indignꝰremiſſione ⁊ peccatum eius irre⸗
miſſibile.nibilominꝰ dicit᷑ inſuſceptibilis penitẽtie.qꝛ eſt ĩ
diſpoſitione neceſſitatis contraria ad ea que requiruntur
ad hoc ꝙ aliquis peniteat vt ex dictis patet. Ado boc qð
queritur de differentia irremiſſibilitatũ peccati dy aboli ⁊
peccati in ſpm̃ſanctũ. Dicendũ ꝙ ſicut in naturalibo ↄtin⸗
git. aliquid eſt in triplici aptitudine potẽtie diſpoſitõis ⁊
neceſſitatis: ſimiliter ↄtingit quid eſſe in triplici aptitudi
ne ad foꝛmã gratuitã. ſcʒ aptitudine potẽtie. diſpoñtõnis
neceſſitatis. In aptitudine potẽtie eſt quilibet bomo eti
am peccatoꝛ in via. In aptitudine viſpoſitõnis qui ex con
ſideratõne diuine miſericoꝛdie ⁊ iuſticie dolet de peccato.
illectus tñ infirmitate ꝓpꝛia nõ eſt paratus ad penitentiã
fm oꝛdinatõʒ eccleſie. In aptitudine neceſſitatis qui oĩno
faciens qð in ſe eſt vt gram habeat paratꝰ eſt obedire oꝛdi
natõni eccleſie. quolibet igitur peccato moꝛtali tollit᷑ apti
tudo que eſt quaſi neceſſitas. ODeccato in ſpmſanciũ tollit᷑
illa que eſt vt diſpoſitio. peccato dy aboli tollitur illa que
eſt quaſi potentia.quolibet em peccato tollitur, aptitudo
que eſt ex ſufficienti pparatõne ad gratiam habendaz: ſed
peccato in ſpiritũſanctũ tollitur illa que eſt quaſi diſpoſi⸗
tio. Qui em̃ peccat ex infirmitate vel ignoꝛantia non oĩno
babet voluntatem ſubiectam temptatõni. licet enim vinca
tur temptatõne. que quidem temptatio pꝛeualet admicu⸗
lo infirmitatis vel ignoꝛantie:nihilominꝰ non oĩno ſubdi⸗
ta eſt voluntas peccatoĩmo cum quadam diſplicentia al⸗
licitur.ſed ex peccato in ſpiritũſanctũ quod ẽ ex certa ma⸗
licia oĩno ſubdita eſt voluntas ⁊ ſiue diſplicentia liberi ar
bitrij conſentit peccato. ꝓpteꝛ qð dico.q quedam diſpoſitõ
ad bonum que eſt in libe.arbi.cum peccatur ꝑ infirmita⸗
tem vel ignoꝛantiam:tollitur cum peccat in ſi pm̃ſanctũ.re
linquitur tamen aptitudo potentie que eſt ex vertibilitate

voluntatis ad bonũ:que tollit᷑ peccato dyaboli.

¶Miembꝛũ ſecũdum

Veritur vtrũ homo ſit ſuſceptibilis peniten
tie. Et pꝛimo vtrũ in ſtatu innocẽtie. Scðo
vtrũ in ſatu damnatõnis.Lercio vtrum in
ſtatu beatitudinis.

rticulus pꝛimus

Veritur ergo pꝛimo vtꝝ homo in ſtatu innocẽ
tie fuit ſuſceptibilis penitentie. O ſie videtur.
fuit em̃ poſſibilis ad lapſum ⁊ ad reſurꝛectionẽ
a lapſu. o:mnis talis eſt ſuſceptibilis penitentie: ergo ꝛc̃.
Item eſt pꝛiuatõ pꝛecedens habitum a qua eſi pꝛogreſſus
ad habitum.⁊ eſt pꝛiuatio ſequens habitum.a pꝛiuatione
ſequenti habitũ non fit regreſſio.ſed ſi eſſet regreſſio: poſ⸗
ſet dici de diſpoſito ſiue poſſibili ad pꝛiuatõeʒ ⁊ eſſet vtri⸗
uſqʒ ſuſceptibilis ſcʒ pꝛiuationis ⁊ habitus.ſicut poteſt di
ci de catulo in oꝛtu ſuo ꝙ eſt ſuſceptibilis cecitatis viſus
A ſimili in ꝗꝓpoſito cum homo in ſtatu innocentie poſſibi⸗
lis fuit ad pꝛiuatõnem culpe ⁊ ad habifum gratie reꝑati⸗
une. que quidem gratia eſt gratia penitẽtic.in ſiatu illo fuit
ſuſceptibilis penitentie que eſt curabilis a culpa.ſed cura

bile in intellectu ſuo includit periſtens vulnus.vnde non
niſi de habente infirmitatem dicitur ꝙ eſt curabilis.illud

igitur ſolum eſt curabile in quo eſt vel fuit moꝛbus.igitur
non eſt ſuſceptibilis penitẽtie in quo non pꝛeceſſit lapſus
in culpam: ſicut nec coꝛpus curabile in quo non preceſſit
moꝛbus coꝛpoꝛalis.¶ Item dam̃.ecit deus bominem na
iura impeccabilem. igitur natura inſuſceptibilem penitẽ⸗
tie. Ad ſuſceptibile em̃ penitentie ſequitur peccabile. igit᷑
ad nõ peccabile ſequitur non ſuſceptibile pemiẽtie.¶¶ Itẽ
ratõnalis creatura nõ dicitur eſſe ſuſceptibilis alicuiꝰ qd
nullo modo poteſt ei ↄuenire.igitur eadem ratõne non de⸗
bet dici ſuſceptibilis alicuius in ſtatu aliquo in quo illuo
nullo modo illi poteſt ↄuenire.ſed in ſtatu innocẽtie nullo

lv.

modo poterat bomini ↄuenire penitentia gratia vel virtꝰ:
igitaꝛ in illo ſtatu nullo modo fuit ſuſceptibilis penitentie

gratie vel virtutis. ¶ Rñſio.ꝙ homo in ſiatu innocentie
fuit ſuſceptibilis penitentie. Vnde ↄcedi poſſunt rationes
adducte pꝛo illa parte. ¶ Adillud qð obijcit in ↄtrarium
ꝙ natura vel ꝑſona dicit᷑ ſuſceptibilis penitẽtie que eſt cu
rabilis a culpa.⁊ curabile in intellectu ſuo includit vulnꝰ
pexiſtens ⁊c. Sicendum ꝙ licet curabile includit in intel⸗
lectu ſuo periſtens vulnus: non tamen ſuſceptibile medici
ne vel penitentie que eſi medicina ſpiritualis. Suſceptibi
le enim medicine vel penitentie dicit aptitudinem ad peni
tentiam: ſi contingat cadere in culpam que eſt moꝛbus ſpi
ritualis. Curabile enim dicit aptitudinem ad curam ſiue
ad boc ꝙ curetur:quãti ineſt moꝛbus.⁊ ꝓpter hoc ineludit
moꝛbum periſtentem in intellectu ſuo.i¶ Ao illud dam̃.de
us fecit humanam naturam impeccabilem ⁊c. Dicendũ ꝙ;
impeccabilis poteſt dici negatiue.i.nullo modo poſſibilis
ad peccanduʒ. ſic ſumpto poſſibili:ad impeccabile ſequi
tur inſuſceptibile penitentie. Alio modo poteſt dici pꝛiua⸗
tiue.i.poſſibile ad non peccandum. ſic ſumitur in verbo
dam̃ ⁊ ad impeceabile ſic ſumptũ non ſequitur inſuſcepti⸗
bile penitentie. ¶ Ad hoc quod obijcit᷑.ꝙ aliquid nõ debʒ
dici ſuſceptibile alicuiꝰ in ſtatu aliquo in quo nullo modo
illud poteſt ↄuenire illi.ſicut aliquio nõ debʒ dici ſulſcepti
bile alicuiꝰ quod illi nõ poteſt ↄuenire.Dicendũ ꝙ non eſt
ſimile.qꝛ aliquid nõ poſſe ↄuenire alicui dicit inſuſceptibi
litatem ſiue impoſſibilitatẽ ſuſcipiẽdi ſimpliciteꝛ illud.ſed
nõ poſſe ↄuenire in ſtatu nõ dicit impoſſibilitatẽ ſuſcipien
di ſimpliciter:ſed ad tempꝰſcʒ durante illo ſtatu. ꝓpter qð
nõ ſequit᷑ gratia penitẽtie nõ poteſt ↄuenire alicui exiſten⸗
ti in ſiatu innocẽtie:igit᷑ nõ eſt ſuſceptibile penitẽtie in ſia
tu innocõtie.ex negatõne em̃ ↄuemẽtie ad tempꝰ:infert᷑ ne⸗
gatio ↄueniẽtie ſimpłꝛ.bec tñ dupler eſi.hoc in ſiatu inno⸗/
centie fuit ſuſceptibile penitẽtie.qꝛ ſuſceptibile dicit potẽ/
tiam ad actũ bmõi qui eſt ſuſciꝑe penitentiã. ꝙ igit᷑ dicit ĩ
ſatu innocẽtie poteſt eſſe determiatũ eius qð eſt ſuſcepti⸗
bilis.vel ratõe penitẽtie intellecte:⁊ ſic vera eſt.ꝛ ſic iniel⸗

ligitur pꝛout ponit᷑ in queſtione.vel ratõne actꝰ intellecti:

⁊ ſic faiſa eſt.quia nõ potuit homo ſuſciꝑe gratiam penitẽ
tie in ſtatu innocentie.⁊ ſub hoc intellectu concludit ratõ

pꝛedicta hominem fuiſſe inſuſceptibilem penitentie in ſta⸗

au innocentie.⁊ bene coneedi poteſt.

IArticulus ſecũdus

Veritur vtrum anima in ſlatu damnatõnis ſe
parata a coꝛpoꝛe ſit ſuſceptibilis penitentie.qð
non videtur. dam̃.xvij.c.poſt caſum non eſt an⸗
gelis penitentia: quẽadmodum hommibus poſi moꝛtem.
4 Item augu. de fide ad petrum de damnati
tas eoꝛum talis erit vt habeant in ſe ſemper malignitatis
ſupplicium. nunqᷓ tamen recipere poſſunt bonitatis affe⸗
ctum. quia ſicut illi qui eum xpᷣo nullas in ſe male volun⸗
tatis reliquias habebunt:ita illi ꝗ erant in ſupplicio ignis
eterni: bonam habere nullatenus poterunt voluntatem.
igitur cum nullam habeant voluntatem bonam: non ha⸗
bent voluntatem deſiſtendi a peccato.igitur nõ penitẽt de
peccatis.¶¶ Item moꝛientes in moꝛtali moꝛiuntur ſine pe
nitentia.ſed quales egrediuntur de vita iſta tales ꝑmane⸗
bunt ſemꝑ. vnde Gꝛeg:iiij.li.dyalogoꝝ. qualis hinc quilſ⸗
qꝙᷓ egredit᷑:talis ⁊ in iudicõ pᷣſentatagi viget nunqᷓ pe
nitebunt qui hic nõ penituerũt Cõtra.Sapie.v.de re⸗
pꝛobis dicit᷑.dicent intra ſe penitẽtiaʒ agẽtes. glo. ſuꝑ ills
Penitentiã agentes ſero. ex quo videt᷑.q loquat᷑ de penitẽ
na que eſt doloꝛ de peccatis.illa eĩ ſero acta eſt:quado nul⸗
lius fructꝰeſi.¶ Item aug.de ſide ad pe.dicit de decidente

„.
7

in moꝛtali. habebit penitentiam in futuro ſeculo de malis
ſuis: ſed indulgentiã in ↄſpectu dei nõ inueniet. IJtẽ ange
lus eſt inſuſceptibilis penitẽtie quia incoꝛpoꝛeus.quod aun
tem dicitur incoꝛpoꝛeꝰ:aut pꝛiuat aptitudinẽ ad ↄiũctõeʒ
cũ coꝛpoꝛe:aut ipᷣaʒ ↄiunctõeʒ. Si aptitudinẽ:igit᷑ ꝑ locũ

8 dicit. Aolũ

a cõtrarijs habentes aptitudinẽ ad ↄiunctõneʒ:ſunt ſuſce⸗
ptibiles penitentie.tales ſunt anime damnate ſeꝑate. Si
ↄiunctõeʒ:igitur ſpũs ↄiuncti ſunt ſuſceptibiles peni ten⸗
tie.igit᷑ poſt generalẽ rrectõeʒ repꝛobi erunt ſuſceptibi
les penitentie Ad boc dicendũ.q anime decedentes in
moꝛtali nõ ſunt poſtea ſuſceptibiles penitẽtie.vnde Ecẽ̃s.
xj. Si ceciderit lignũ ad auſtrũ.ibi Hieꝛo. quaſi lignum
ſubito ventis ita moꝛte raperis. 2⁊ vbi cecideris iugiter ꝑ⸗
manebis.ſiue te rigidũ ⁊ trucẽ ſiue miſericoꝛdẽ moꝛs inue
nerit. hoc etiam patet ꝑ auctoꝛitates inductas pꝛo ꝑte iſta
4 Ao id quod obijcit᷑ de verbo illo. Sapie.v. dicent intra
ſe penitentiã agentes ⁊c. Similiter ad illud aug. habebit
in futuro ſeculo.dicendũ ꝙ pemitẽtia dicit᷑ ſtimulꝰſiue coꝛ⸗
roſio vermis conſciente. VInde Ecẽi.vij. Vindicta carnis
impij ignis ⁊ vermis.glo.que incipit quia caro vermis eſt
Sera ſcelerũ penitentia:que in toꝛmentis conſcientiã pec
catoꝛum moꝛdere nõ ceſſat. Erx hac coꝛroſione conſcientie
nũqꝙᷓ; coꝛriget᷑ voluntas.vnde nũqᷓ; habebit᷑ ibi gratia peni
tentie.Vnde aug.de fide ad pe.empꝰacquirendi vitam
eternam in iſta tm̃ vita deus homĩbo dedit: vbi eſſe voluit
etiam penitentiaʒ eſſe fructuoſam.ideo aũt hic penitentia
fructuoſa eſt: quia poteſt hic homo depoſita malicia bene
viuere.⁊ mutata voluntate iniuſta ſimul operaq; mutare:
⁊ in timoꝛe dei gerere ea que placeant deo. quod qui ĩ hac
vita nõ fecerit: habebit quidẽ penitentiaʒ in futuro ſeculo

⁊& malis ſuis: ſed indulgentia in cõſpectu dei nõ inueniet

et ſi erit ibi ſtimulꝰ penitudinis:nulla erit ibi coꝛrectio
voluntatis.hec aug. Ad id qð obijcit᷑ de verbo dam̃ di⸗
centis.ꝙ angelis eſt inſuſceptibilis penitẽtie qm̃ incoꝛpo⸗
reus.Dicendũ ꝙ dam̃.nõ intendit aſſignare cauſaʒ neceſ⸗
ſariam inſuſceptibilitatis penitẽtie.ꝑ hoc qð dicit.q ẽ in⸗
coꝛpoꝛeus: ratõne indignitatis.⁊ hoc ex ↄꝑatõne ad ho⸗
minem. VUnde vult dieere. ꝙ angelus indignus fuit gratia
penitẽtie reſpectu homĩs. eo ꝙ nihil erat in eo infirmita⸗
tis ſicut in homine. Vnde dicit᷑ inſi. uſceptibilis penitentie
quoniã incoꝛpoꝛeus.homo em̃ pter coꝛpoꝛis infirm itateʒ

rticulus tercius
Onſequẽter querit᷑ vtrũ aĩa in ſtatu beatitudi⸗
nis ſit ſuſceptibilis penitẽtie. Et pꝛimo vtrum
ati in patria peniteãt penitẽtia gratie vel vir

—

tute. Secũ ovtrum ſaltem ita peniteant ꝙ diſpliceant il⸗

de trini. ꝙ virtutes cardinales ſcilicet pꝛudentia tpantia
non habe bunt actus imꝑfectos nature qtum ad actus il-

los erit vſus illoꝛum in patria. Vnde dicit augu. pꝛuden⸗
tie erit deo nullum bonũ vel pᷣponere vel equare. IFoꝛtitu⸗
dinis deo firmiſſime adherere.Tꝑantie nullo defectu no⸗
rio dlectari. Juſticie deo regenti ſubdituʒ eſſe. Similiter
dicendũ eſt de penitẽtia ꝙ nò erit in patria qtum ad actꝰ
qui ſunt plangere ↄmiſſa ⁊ ꝓponere emẽdare: ſ qtum ad

aliquẽ actum ꝑfectõꝛc.⁊ foꝛte ſicut eſt de fide.q; actus illiꝰ

ꝛius ſcʒ viſio enigmatica nen manebit in patria:ſed vi⸗

ſio ſimpliciter. que eſt actus illius inqꝙᷓtuʒ ↄmunicat natu

ram ſui generis ſcʒ iuſticie.qui eſt ſoluere debitas gratia⸗
rumactiones pꝛo remiſſione offenſe. Vnde poteſi dici. ꝙ il
la virtus qua penitens facit quod debet in via vindican⸗
do diuinam offenſaʒ in ſe:eadem in patria faciet quod de⸗
bet ſoluendo deo gratias pꝛo offenſe remiſſione. Vnde au
guſ.vlti.de ciui.dei.dicit.q recoꝛdabũtur peccatoꝝ ſuoꝛũ
non qtum ad exꝑientiã ſenſus:ſed qᷓtum ad conſcientiam
ratõnalem. ob hoc vt deo vberioꝛes gratias reddant.dicit
em̃.Obi erit ciuitatis illius ⁊ vna in omnibo inſeꝑabilis

in ſingulis voluntas libera. fruens indeficienter eterno⸗

rum iocunditate gaudiox.oblita culparũ. oblita penarũ.
nec tamen ideo ſue liberatõnis oblita:vt liberatoꝛi ſuo nõ
ſit ingrata. ergo attinent ad conſcientiam ratöõnalem me⸗
moꝛum pᷣteritoꝝ etiam maloꝝ ſuoꝝ.qᷓtum aũt ad exꝑien⸗
tis ſenſuʒ pꝛoꝛſus ĩmemoꝛ.hec aug. Pꝛet. manet qᷓ;tum ad
actus volẽdi penituiſſe vt infra patebit.q¶ Ad illud igitur
uod obijcit. ꝙ penitẽtia eſt qua ↄmiſſa mala plangimus.
Dicendũ ꝙ qᷓtuʒ ad hmõi actꝰnò erũt penitẽtes.¶. Ad ali
ud qð obijcit᷑.ꝙ beatitudo ẽ ſtatꝰ ⁊c. Dicẽdũ ꝙ illa genera
litas bonoꝝ intelligẽda ẽ de bonis que ſunt ſimpliciter ꝑfe
ctionis ⁊ nõ reꝑatõis.quale eſt virtꝰ vel gr̃a penitẽtie.ſal⸗
tem qᷓtuʒ ad actus unꝑfectos.q Ad qð obijcit᷑ ꝙ eadẽ vir⸗
tute vel gratia eſt volutas agendi penitentiaʒ. ſi otingeret
peccare ⁊ nolle peccare.⁊ velle egiſſe penitentiam ⁊ nolle
peccaſſe.ſed velle egiſſe penitentiazʒ eſt a gratia penitentie
⁊c̃. Rñdendum eſt ꝑ interemptõeʒ maioꝛis.velle em peni
tere ſi contingeret peccare eſt a generali iuſticia. ſimiliter
voluntas peccandi. dico in illis qui nũq; peccauerũt. lel⸗
le autem egiſſe penitẽtiam ⁊ nolle peccaſſe: in illis qui pec

cauerunt ẽ a gratia peuitẽtia. dico autẽ de illis qui ſunt in

via.vtrum hoc conueniat exiſtentibus in patria: infra di

cetur. ¶ Ad hoc quod vltimo obijcitur. ꝙ decedẽtes in pe⸗
nitẽtia nullã gratiã habitam in moꝛte amittunt ⁊c. Dicẽ⸗

7

dum ꝙ gratia penitẽtie remanet qᷓtuʒ ad aliquẽ actũ vt di
ctum eſt.vt qᷓ;tuʒ ad actum volẽdi penituiſſe. AUnde põt di
ci.ꝙ ſicut eadẽ fuit fides qua antiqui pfes credider̃t xpm
venturũ in qua moderni credũt veniſſe:ſilꝛ eadem virtute
volunt hic penitẽtes penitere ⁊ volunt in patria penituiſſe
Poteſt igit᷑ dici ſine pᷣiudicio.ꝙ beati qui deceſſerũt in pe⸗
nitẽtia gratia.habẽt gratiam illã in patria.non qtum ad
actum flendi ſatiſſaciẽdi ⁊ hmõi:vᷣ qᷓtum ad actum reddẽ/
di xo gratias pꝛo offenſe remiſſione ⁊ volẽdi penituiſſe ⁊
ſi qui ſunt hmõi.q Ad hoc qð obijcit᷑. ỹ ſi aĩe in quibo eſt
malicia ↄſumata ſũt impenitẽtes.igit᷑ꝛ illi in quibo ẽ gra
tia ↄſumata ſunt penitẽtes. Dicẽdnʒ ꝙ repꝛobi dicũt im⸗
penitẽtes.quia ſunt in voluntate penitendi.ꝓut voluntas
penitẽdi indetermĩate reſpicit omne tempus.vnde dicunt᷑
impenitẽtes.quia neqʒ volunt penitere.neq; vellẽt penitu
iſſe. Heati autẽ non habent aliquid vnde poſſunt penite⸗
re neq; habebunt vnde poterunt.habent tamẽ aliquid vn⸗

tur ſic vtrum beati in patria peniteant penitẽtia gratie v½
virtute. nõ: videt᷑.uij.ſenten. Penitentia eſt virtus vel
gratia qua ↄmiſſa mala cum emẽdatõnis ꝓpoſito plangi⸗
mus ⁊ odimus.hoc beatis nõ ↄuenit.. Contra. beatitudco
eſt ſtatus omniũ bonoꝝ congꝛegatõne ꝑfectus.ſed vbi ali
qua vir tus deficit nõ eſt congregatõ omniũ bonoxꝝ:igitur
vbi deficit virtus vel gratia penitẽtie nõ eſt beatitudo.igi⸗
tur ⁊c.¶ Itẽ ab eadem gratia ſunt volũtas agendi peniten
tiam ſi peccare ↄtingeret:⁊ nolle peccare.⁊ velle egiſſe pe⸗
nitentiã nolle peccaſſe eſt a gratia penitẽtie:igitur 2 velle
agere penitentiã ſi ↄtingeret peccare ⁊ nolle peccaſſe eſt a
gratia penitẽtie.ſed beati nolunt peccare.et ſi contingeret
cos peccare vellent facere penitentiã: igit᷑ habent gratiaʒ
benitẽtie. ¶ Item penitẽtia eſt gratia vel virtus.vt.iiij. ſen
ten. dicit᷑.ſed virtꝰ vel gratia habita nõ tollit᷑ niſi ꝑ pctᷣm: zniai t;
igit᷑ cum poſt finalẽ penitentiã nõ ↄmittit peccatum:beati qnq; penituerũt.comꝑatio igitur opoſitõnis impenitẽ
dui cceſſerunt in gratia penitẽtie adbuc eandem gratiaʒ tie repꝛoboꝛuin 2 penitẽtie beatoꝛum: non eſt niſi qᷓtuʒ ad
habent. 4 Item penitentia 7 impenitentia ſunt oppoſita. hoc ꝙ illi omnino ſunt impenitentes. omnino dico habito
doleia perfecta ſiue conſumata culpa cõſumata funt op⸗ reſpectu ad omne tempus. iſti o penitẽtes. i.volentes pe⸗
poſita:igituꝛ ſi anime damnate in quibus eſt culpa conſu nituiſſe. ⁊ tum ad hunc actum bene concedo ꝙ babẽt gꝛa
mata ſunt oĩno impenitẽtes: anime beate in quiboẽ gra tiam penitentie. . —

tia conſumata ſunt git anime beate habent gꝛa ₰3&
tiam itentie. Knlio line pᷣiudicõ melioꝛis ſentenne Lonſequẽter queri
7 Lcnei cedente in finali penitentia habebũt in patria tur vtꝝ aliqͥ mõ peniteãt aĩe beate de petis ſuis.ſaltem vt
vtell virtus vel gratia. VUnde ſicut babetur ab Augul. x. diſpliceant illis mala que fecerũt. ſic:videtur.creatu⸗

lis eccata que fecerunt. . .
¶ Lirca peimu queri §. j.

¶ Nueſtio

re rationali in conditione eſt indita dileetio boni 2 odium
ſiue diſplicentia mali.⁊ hoe atteſtatur bonitati creature
ratõnalis. hoc aũt non tollit᷑ ꝑ gratiã ĩmo magis pficitur
Vnde vbi magis babundat gratia:⁊ memnoꝛ eſt diſplicẽtia
mali. igitur vbi eſi ꝑfectio gratie: maxime habũudat diſpli
centia mali. 2 mali ſimpliciter: non tm̃ reſpectu nunc vel
tunc:ergo mali ↄmiſſi quocũq; tempoꝛum. igitur anima⸗
bus beatis diſplicent mala fucta in via.4 Item diſplicen
tia mali culpe per ſe loquendo eſt a gratia. igitur vbi ma⸗
ioꝛ babundaãtia gratie: ⁊ maio: diſplicentia culpe.et dico
culpe ſimpliciter ⁊ vbi maxima maxima. ſed in patria eſt
maxuna habundantia gratie:ergo 2c. 4 Item omne quod
placet delectabile eſt illi cui placet.igitur ſi illis placẽt ma
la que fecerunt:illis ſunt delectabilia. Sed vt vnlt augn.
c ciui.dei.Non ideo libe. arbi. non habebunt. quia poſt
peccata eos delectare non poterunt: magis quippe erit li⸗
berum a delectatõne peccandi.vſq; ad delectationem non
peccandi inclinabilem liberatum. Ex hoc patet ꝙ in hoe
ſtat li bertas arbitrij in beatis. ꝙ non poſſunt electari in
peccato. igitur nec poteſt illis placere: igitur diſplicent.
4 Item malicie repꝛoboꝛum atteſtatur placentia ꝑpetra⸗
ti mali.igitur per oppoſituʒ bonitati beatoꝛum atteſtatur
diſplicentia mali ꝑpetrati. Item quanto aliquis plus
accedit ad amoꝛem boni:tãto plus illi diſplicet odit ma
lum. ſeo in patria eſt perfectiſſima adherentia ⁊ amo bo⸗
ni: igitur maximum odium ſine diſplicentia mali.¶ YJtem
omne babena vſum rationis recte conuertens ſe ſuper daã
num ſiue diſpendium boni ſpiritualis. dolet de damno hu
iuſmodi.ſed omnis qui peccauit aliquãdo in quocũq; ſta⸗

tu ſit ſiue vie ſiue patrie: damnũ boni ſpiritualis patitur

mer ito peccati cõmiſſi· igitur dolet de damno bmõi. igitur
anime beate dolent de diſpendio quod incurrerunt ex pec⸗
catis que ↄmiſerunt. ꝙ quicũq; peccauit in quocũq; ſtatu

ſit patitur damnũ caſus ſui:pate: ex verbo Hugo. qui dĩic

Certum eſi ꝙ qui cadit reſurgere poteſti.⁊ nõ ſolum reſur⸗
gere: ſed melioꝛ ꝙᷓ fuit cum cecidit. non tamen melioꝛ poſt
caſum reſurgere potuit qᷓ fuiſſet ſi nõ cecidiſſet.4 Pꝛet. ne
mo in ſpe coꝛrectõnis peccaꝛe debet.quia quod ſemel amit
titur: amplius ipſum non recuꝑatur.quia quicquid adie⸗
ctum poſiea ſuerit pꝛo ꝑticipatione perditi non eſt ipſum
ſed aliud pꝛo ipſo. plus vtiq; eſſet ſi vtrũq; ſimul eſſz. Si
diceretur ꝙ mala cõmiſſa non diſplicent eis.quia dominꝰ?
illa oꝛdinauit in bonum. Contra. Ro. ij. aiunt nos quidẽ
dicere. faciamus mala vt veniant bona: quoꝛum damna⸗
tio iuſta eſt. vbi vult dicere apłus.ꝙ non ſunt facienda ma
la vt veniant bona.igitur nec placere debent mala licet ex
illis pꝛouenerunt bona. 4 Item ſi debent placere mala be
atis quia ex illa bona pꝛouenerunt: igitur ⁊ ſimiliter via⸗

toꝛibus in quibus voluntas nõ eſt ita oꝛdinata ad plenã.
(Konaaucaui⸗ fuit beatis expediens ad bonum pꝛe⸗
mmij:erit illis placitum accepto pꝛeinio. ſed pecca ta electo⸗
rum ſunt eis expedientia ad pꝛemiũ. Ro. vuj. Diligentibo
deum omnia cooperant᷑ in bonum ⁊c.glo. Si qui hoꝝ de⸗
uiant 7 exoꝛbitant:etiam hocipᷣm eis faciet pꝛoficere ĩ bo⸗
num. 4l Iteem peccata ſunt cauſa 2 materia laudis diuine
que eſt maxima delectatõ in patria. VUnde augu. vlti. de ci
ui. dei. Non ſolum ſua pᷣterita ſed etiazʒ oamnatoꝝ eos.i.
bonos ſempiterna miſeria non latebit.alioquin ſi ſe miſe⸗
ros fuiſſe neſcituri ſunt: quõ ſicut nit p̃s. ADiſericoꝛdias
domini in eternũ cantabunt.quo cantico nibil erit ꝓfecto
illi iocũdius ciuitati. Sed miil quoo erit materia vel ra⸗
tio laudis ĩ patria diſplicebit laudatoꝛibo. ergo 1c. 4 Btẽ?
vniuerſitas meritoꝛum placebit beatis.⁊ quicquid opeꝛa
tur vel oꝑatum eſt ad decoꝛem meritoꝛum. ſed dicit Au⸗
guſ. xj.de ciui.dei.iZeq; deus vllum.non dico angeloꝛum
ſed vel bominũ crearet quẽ malum futurum eſſe pꝛeſciſſet:
niſi pariter noſſet quibue eos bonoꝛum vſibus ↄmodaꝛet
atq;ʒ ita oꝛdinem ſeculoꝛum tanꝙᷓ pulcherrimuʒ carmẽ eti⸗
ai er quibuſdam quaſi anthithecis honeſtaret.hec Au⸗
guſti. Ex his patet ꝙ; mala ſimpliciter ſunt ad decoꝛẽ vni⸗
uerſitatis. a ſiinpliciter vt videt mala cuiuſlibet electi ad

lv.

deeoꝛem vninerſitatis meritoꝛum illius. ſed omne quoꝰ
operatur ad decoꝛem vniuerſitatis meritoꝛum placet aſſe
quentibus fructum meritoꝛum. ergo c̃.¶ Ad boc intel⸗
ligendum. ꝙ beatitudo patrie requirit.ꝙ ceus ſolummo⸗/
dofinis ſit voluntatis affectus ⁊ affectionis. et ꝙ ipſe tm̃
ſit ratio volendi diligendi ⁊ velectandi. boc eſt vt nibil ve⸗
limꝰ niſi pꝛopter ipſum. Unde vt Her ñ.dicit in li.de amo
re xi.Quartus gradus dilectionis eſt. qui ſolum eſt ĩ pa⸗
tria. vt homo tm diligat ſe pꝛopter deum. nulla ſit dilectio
niſi pꝛopter ad impletionem volunta tis eius in collatione
delectationis. vnde Werñ. de diligendo deo quoniaʒ ſcri⸗
ptura loquitur deum omnia feciſſe pꝛopter ſemetipᷣm:erit
perfectio vt factura ſeſe quãdoq; confoꝛmet concoꝛdet au
ctoꝛi. opoꝛtet pꝛoinde in eundem nos affectũ quãdoq; trãſi
re. vt quoniam deus omnia eſſe velit pꝛopte: ſemetipᷣm: ſic
nos quoq; nec noſipos nec aliquid aliud fuiſſe vel eſſe veli

mus.nili eq; ꝓpter ipſum. ob ſolam i ius videlicet volun

tatem non nolſiram voluptatem.7 poſt. delectabit ſanenõ
tam noſtra vel ſopita neceſſitas vel ſaciata felicitas: ꝙᷓ ꝙ
dei in nobis de nobis voluntas adimpleta videbit᷑.quod
quotidie poſtulamus cum dicimꝰ fiat voluntas tua.bec
HBerñ. Ecce ꝙ vt vult Herñ. deus ibi eſt im̃ ratõ volendi:
quia nibil volumꝰniſi ꝓpter ipᷣm Similiteꝛ diligendi.qꝛ
nec nos diligimus niſi im̃ ꝓpter ip̃m. ſimiliter delectan⸗
di:quia volemns tm̃ ꝓpter eius voluntatem non ꝓpter no
ſtram voluptatẽ. Cum igitur querit vtrũ beatis diſpli⸗
cent mala que fecerunt.dico ſine pᷣiudicio.ꝙ nullius erit.
nec eſt ibi diſplicentia. Diſplicentia em̃ impoꝛtat conſcien
tiam quãdam ſine motum affectionis: quẽ non video poſ-
ſe contingere vbi erit ꝑfecta beatitudo.vt em̃ dicit auguſ.
Hꝛatus in patria quãtum attinet ad ſcientiam ratõnalẽ:
memoꝛ eſt etiam pᷣteritoꝝ maloꝛum ſuoꝝ qtum ad ex ꝑien
tis ſenſum. ꝓꝛſus ĩmemoꝛ.i.nulla eꝛit memoꝛia qua expia
tur vel ſenciat aliquid:quod nõ poſſet eſſe ſi memoꝛia eſſet
cum diſplicentia voluntatis.⁊ huius ratio eſt:quia nõ cõ
teruntur beati ſuper peccata inqtum ſunt hmõi: ſed inq⸗
tum oꝛdinata ad gloꝛiam bonoꝛuz ⁊ materia laudis. ſicut
patet ex ſupꝛatactis.⸗ Si quereret᷑ ſic.ponatur ꝙ beatus
conuerteret ſe ſolum ſupꝛa peccata in illis figendo conſi⸗
dergtionem: non referendo aliquo modo ad oꝛdinationeʒ
creatoꝛis. nõne etiam diſplicerent: Rñſio. ꝙ talem ↄuer⸗
ſionem non ſuſtinet ꝑfectio gloꝛie.ꝑſectio aũt gloꝛie ſicut
nõ ſinit aliquid velle vel diligere niſi ꝓpter pꝛimũ bonum
ſimiliter nec intueri niſi vt eſi oꝛdinatum ab ipo. ſic nul⸗
la intuentur niſi vt ſunt mateꝛia laudis.vnde ſtatus bono

rum requirit. vt neq; qtum ad effectum neq; tum adin⸗

tellectum deſiliat beatus extra pꝛimuʒ. vnde Herñ. ad en⸗
genium ſuꝑ illuo Ephe. ij. vt poſſitis ↄpꝛebendere cũ om⸗
mibus ſanctis.que ſit longitudo latitudo 2 ꝓplundum. 126
poſſumꝰcum dei ſimplicitate vtendere. cum ↄtendimus cõ
pꝛehendere vnum:occurrit nobis veluti quadruplicatum
cum aũt videbimꝰfacie ad faciem: nõ væſiliet facies mẽtis
noſtre in ſuam pluralitatem: ſed colliget ⁊ confoꝛmabit ſe
vnitati illi: vt vna vni reſpondeat facies faciei.m ꝙ dicit
ps. Exquiſiuit te facies mea faciem tuom dñe requiram.
. Concedo ergo ratõnes que ꝓ hac ꝑte poſite ſunt. 4 Ad
pꝛimũ quod obijcitur ꝓ alia ꝑie.ꝙ nature ratõnali indita
eſt dilectio boni ⁊ diſplicentia mali.qð non tollit᷑ ꝑ gẽ̃am
ſeo ꝑficitur. Dicendũ ꝙ renera indita ſunt anime ratõna:
li amoꝛ boni⁊ odium inali ſiue diſplicentia.⁊ vt vtrũq; eſt
ꝑfectibile eſt grana ſed differenter. quia amoꝛ boni vt eſt
ꝑfectibilis gratia imꝑfecta ꝑfecta.i.gratia vie ⁊ patrie.
fed odium mali vt eſt ꝑfectibile gratia imꝑfecta ⁊ euacuan
dum gratia ꝑfecta.euacua ndũ dicit qtum ad exitũ ĩ actũ.
ratio paret er dictis.quia omnia oſi iderant᷑ a beatis vt bo
na 7 oꝛdinata. 4 Ad id quod obijcit. ꝙ diſplicentia pcti ẽ
a gratia.igitur vbi eſt amoꝛ gratia ⁊c. Dicendũ ꝙ h̊ tenet
ſumpta gratia vnifoꝛmiter ſcʒ pro gratia vie. ¶ Ad illud
quod obijcit᷑ · ꝓ omne quoð placet delectabile eſt ⁊c. Dicẽ⸗

dum ꝙ petᷣa nõ placẽt illis. vnde nõ ſunt illis delectabilia.

Si inferat. igitur diſplicent: dicendũ ꝙ nõ ſequit. Ad ne/

4

gatiuam em̃ nõ ſequit᷑ pꝛiuatiua.nõ em ſequitur nõ videt
ergo eſt cecus.Sicut em̃ catulꝰante non diem nõ eſt dicẽ
dus cecus aut videns.quia nõdum eſt tem pᷣaptum vel de
bitum videndi:ſimiliter beatis neq; placent mala ꝑpetra⸗
ta neq; diſplicent. diſplicent dico pꝛiuatiue:bene difſ⸗ plicẽt
negatiue.i.non placent.ſtatus em̃ ille nõ ↄpatitur diſpli⸗
centie alicuius mali.⁊ eſt ratio vna.vnifoꝛmis ⁊ omnimo⸗
dus motus in ſumme delectabile. quia oĩno 7 vnifoꝛmiter
mouetur anima a ſpiritu ⁊ affectu in ſũme ſibi delectabile
emper ⁊ ſine aliqua alternatõne pleniſſime velectat᷑.In
de nullo modo eſt ſuſceptibilis penitentie ſiue dilſi plicentie
ſiue affectõnis contrarie. Pꝛet.alia eſt:quia ſolum intue⸗
tur ibi vel qnod bonum eſi abſolute:vel quod habet ratio⸗
nem. 4 Ad id quod obijcitur. ꝙ placentia peccati atteſtat᷑

malicie repꝛoboꝛum:2 diſplicentie bonitati bonoꝝ. patet

rñſio er dictis. diſplicentia aũt mali non atteſtat᷑ bonitati
ↄpꝛehenſoꝛis ſed ſolum viatoꝛis:qui conſiderat malum vt
malum: non vt eſt oꝛdinatum in materia laudis dei.q Ad
id quod obijcitur. ꝙ quãto plus accedit quis ad amoꝛem
boni:tanto plus diſplicet illi malum ꝛc᷑. Dicendum ꝙ hec
eſt falſa.acceſſus enim ad amoꝛem boni ſacit elongationẽ
a malo ⁊ maioꝛ acceſſus maioꝛem elongatönem. Unde be
ati marime ſunt elongati a malo. Illa tamen elongatõ nõ
inducit diſplicentiam. tum quia ſtatus beatitudinis non
cõpatitur diſplicentie alicuius:tum quia non eſt ibi con⸗
uerſio ſupꝛa malum inq;tum malum. 4 Ad quod obijcit᷑.
omne vtens ratõne ↄuertens ſe ſupꝛa damnuz ſuum ſa cz
ſpirituale dolet ⁊c. Dicendũ beati etſi ↄuertant ſe ſupra
mala:non ↄuertunt ſe ſuper illa pꝛout ſunt vel fuerũt dam
nifica ſiue nociua:ſed magis pꝛout occaſionaliter ſunt ex⸗
pedientia ⁊ cooꝑatiua in bonum. quia vt motiua ad deum
diligendum ⁊ materia laudis dei. quia conſiderant mala
ſua beati vt remiſſa diuina miſericoꝛdia: alioꝛum vt puni⸗
ta diuina iuſticia.quoꝛum vtrũq; eſt ratio diligendi ⁊ lau

tabitur iuſitus cum viderit vindictam.
8 —

en tercium

Onſequẽter queritur de ſi ubiecto penitentie
ſcʒ in qua vi anime ſit penitentia virtus. Et
pꝛimo querit᷑ vtrũ ſit in vna vel in pluribus
Scðo dato in vna que eſt illa.

rticulus pꝛimꝰ

Irca pꝛimũ pꝛocedit᷑ ſic.2 videtur ꝙ ſit in plu⸗
ribus ſiue in qualibet. In alia z alia vi. eſt vir⸗
us caſtitatis 2 virtus foꝛtitudinis.quia hec in
ira cibili: illa in concupiſcibili. Sed vt dicit phᷣus. Qui
ſuſtinet pericula ⁊ co ipo gaudet foꝛtis eſt.qui auteʒ triſta
tur timidua. Similiter qui remouetur a voluptatibo cor⸗
poꝛalibus ⁊ hoc ipo gaudet:caſtus eſt. qui autem triſtat᷑:
incontinens. Ex his videtur. q; eiuſdem eſt virtutis gaudi
um de bono ſuo? triſticia de eius oppoſito.igituꝛ cum hoc
ſit generale in ſingulis virtutibo.virtutes antẽ diuerſe di⸗
uerſarum ſunt viriuʒ anime:in di ueꝛſis viribo anime.imo
in ſingulis in quibo ſũt ipᷣe virtutes:eſt ipa triſticia de op⸗
tis. hmõti aũt triſticia eſt virtutis penitẽtie: igitur vir⸗

dandi deum:⁊ ſimiliter exultandi in domino.quia p̃s. Le⸗

poſi
tus penitentie eſt in ſingulis viribus anime. 4 JZtem Zla.
xvij. Venter meus ad moab quaſi cithara ſonabit. Intly.
venter ſenſus meus ↄuerſus ad moab penitenteʒ quaſi ci⸗
thara ſonabit plangendo luctũ.Et dicit ibi glo. Sicut ci⸗
thara ſonitũ ↄpoſitũ nõ emittit ſi vna coꝛda rupta fuerit:

ſic ſpũalis vẽter ꝓphe ſi vna virtutũ coꝛda defuerit dulces
melodias non reſonabit. Scom hoc patet ꝙ ex hoc ꝙ ali⸗

quis reſonet luctum melodie plangendo peccata alioꝛum
Juia ibi loquit᷑ textus⁊ glo.de planctu opaſſionis ꝓ pctis
alioꝛum:neceſſe eſt in hoc planctu ↄcurrere omnes vᷣtutes
multofoꝛtius vt videtur debent ↄcurrere in planetu ꝗpꝛio⸗

rum peccatoꝝ.ſed conſtat ꝙÿ nõ requirit᷑ ocurſus virtutum

niſi illarum que ſunt in illis viribo in quibo eſt hmõi plan

ctns: igitur cum virtutes ſint in ſingulis viribus.2 plan⸗

ctus iſte ſimiliter erit.ſed iſie planctus eſt virtutis peniten

tie:igitur virtus penitẽtie eſt in omnibo viribo. 4 Iem vt
vult phᷣus ꝑ obiecta cognoſc
Vnge ſᷣm diſtinctõem actuũ:ẽ diſtingueꝛe ð potentijs. ſed
penitentie tria ſunt oꝑa.ieiuniũ.oꝛatõ.laꝛgitio elemoſine
ĩmo hec ſunt opera vnius partis penitentie quia ſatiſfacti
onis:ieiuniũ autẽ quo punitur peccatoꝛ 2 quo vindicatur
dxlectatõ peccati.vt videtur eſt in iraſcibili cuiꝰeſt ſurge⸗
re in vindictã ⁊ punitõeʒ. Oꝛatio eſt ipᷣius ratõnalis quia
oꝛatio eſt aſcenſio intellectus ad deũ vt dicit Damaſ. Ele⸗
moſine largitio que eſt opus pietatis et miſericoꝛdie: eſt
ipᷣius concupiſcibilis. hec autem opera eliciuntur ab his
tribus viribus mediante penitentia:igitur penitentia de⸗
terminat ſibi has tres vires in quibus eſt. igitur non dicẽ
da eſt eſſe in vna vi ſed in pluribus.¶ Item quecũq; ſunt

talia quoꝝ vnum eſt deſtructiuũ alterius ↄmunicãt in ma

teria ſiue in ſubiecto in quo ſunt. Ex hoc em̃ eſt deſtructio
vnius per alterum: quodlibet ineſt eidem cui alterum in⸗
