pliciter: ꝓuenit tñ ex reuerentia ꝓpter qua ceſſat ⁊ reputa
tione ſue indignitatis. Contra.reuerentia dni eſt a vtute
fiei ſiue iuſticie reputatõne ſue indignitatis ex bumilita
te. ↄſtat ꝙ iſtis inqᷓtum ſunt actꝰvirtutuʒ meret. ß ceſſaꝛe
aↄmunione vel ↄſecratõne nulliꝰvirtutis eſt actus: igituꝛ
ex ipſo ceſſare nullꝰeſt fructꝰceſſanti.¶ Item ſi aligs talis
ↄſcientie reueretur ſacramentum iſtuo non contingendo
illud neq; ↄficiendo neq; ↄmunicãdo.multofoꝛtius affice⸗
retur maioꝛi reuerentia ſi illud ↄtingeret ſic vel ſic. Si ei
aliquis reueret᷑ abſentiam regis.quõ nõ magis reueretu⸗
eius pñtiam. et ꝓpter hoc aſſequit᷑ affectus ipſius ſacmen
ti quos nõ aſſequit᷑ ceſſandoigitur ſimpliciter melius eſt
accedere qᷓ; ceſſare.¶ ¶ Contra.nõ accedit᷑ ad veũ coꝛpoꝛa⸗
liter ſed affectibo.ſᷣ per quod affectus marime appꝛopin⸗
quat deo eſi humilitas:& ſi ille qui magis aꝑꝛopinq̃t ma⸗
ioꝛem pcipit effectuʒ:g̊ qui magis humiliat᷑. ſed maioꝛ eſt
humilitas dico qtum ad motum que oĩno impedit.⁊c·
Item intentio oꝛdinata in ꝓceſſu operis boni duo attẽ⸗
dit. ſcʒ ꝓpꝛium cõmodum et gloꝛiam dei.⁊ magis gloriam
dei qᷓ ꝓgpꝛium cõmodum. Qui aũt accedit intendit cõmo⸗
dum ꝓpꝛium.qui nõ accedit marime attendit gloꝛiaʒ dxi.
Quia qui accedit conſiderat efficaciaʒ ſacramenti.Qui
nõ accedit gloꝛiã dei ⁊ reuerentiã maieſtatis eius. Sed ꝗ
loꝛiam dei conſiderat ⁊ querit magis apꝑpꝛopinquat οι
ꝙᷓ qui ꝓpꝛium cõmodum.igitur qui non accedit Re
ſponſio.ꝙ ꝑ ſe loquendo magis expedit alicui dignè acce
dere qᷓ; expediat eideʒ ceſſare.rõnibus pretactie. Quia ꝗ
digne accedit aſſequit᷑ effectus ſacramenti: nõ aũt qui cel⸗
ſat.occaſionaliter tũ magis expedit ceſſare ad tempus ꝙ;ᷓ
frequenter accedere. et hoc eſt.qꝛ aliqñ ↄtingit ꝙ ceſſatio
eſt cauſa deuotõnis maioꝛis ⁊ reuerentie et ita.qꝛ motus
reuerentie deuotõnis p̃parãt ad ſuſcipiendũ effectꝰ ſac
menti:maioꝛẽ hʒ effectum virtꝰſacramenti qᷓ ratõne ceſſa
tionis eo ꝙ ceſſatio eſt cauſa vel occaſio pᷣparationis ma⸗
ioꝛis. Dico igitur ſine p̃iudicio.ꝙ ſimpliciter vir ſanctus
in accedendo frequenter magis ꝓficit ꝙᷓ in ceſſando quaſi
ſemꝑ. Et ratio multipley eſt. rima ⁊ potiſſima aſſecutõ
effectuũ ſacramenti. Alia diligens p̃paratio accedentis.
quia qtumcunq; ſit ꝑfectus quando intendit accedere pᷣ⸗
parat ſe vt digne accedat ꝓut ſuſtiet bumana infirmitas
Alia eſt confidentia diuine bonitatis quod multum acce
ptat dñs. vnde frequenter timentes boꝛtat᷑ ad confidenti⸗
am dicens. Confide Math.ix. Uñ eſtimo ꝙ qñ aligs cõ
ſiderat magnitudinẽ ſacramenti buiꝰ et ex hac ↄſideratio
ne mouet᷑ motu reuerentie ⁊2 timoꝛis vnde ceſſat:qñq; ha⸗
bita eadeʒ conſideratõne confidens de diuina bonitate et
miſericoꝛdia p̃ᷣparatus accedit:ꝙ meretur tantũ hac con⸗
fidentia ⁊ pparatõne:quantum ũülla reuerentia et timoꝛe.
4¶Ad illud quod obijcit᷑. ꝓꝙ bumilitus.i.motus humilita⸗
tis eſt quo maxime affectꝰappꝛopinquat deo. Dicenduʒ ꝙ;
etſi motus humilitatis in iſio valde diſponit eum ad hoc
ꝙ appꝛopinquat deo nihilominus diſponit eundem pᷣpa⸗
ratio precedens acceſſum cum his que tacta ſunt. 4 Ad
aliud quod obijcit᷑. dicendum ꝙ accedens nõ ſolũ intẽdit
cõmodũ ꝓpꝛiũ ſed cõmodũ ꝓximoꝝ.Pꝛe. non intendit ſo
lum cõmodũ ſed repñtare illã ſummam caritatem q̃ pro/
pter nos dñs paſſus eſt in cruce. Pꝛe.repᷣſentat illaʒ ſum
mam potentia qua chꝛiſtus teus et homo ſub tantilla ſpe
cie continetur. Item ↄgꝛuentiam diuine ſapientie.qua ex⸗

D

pꝛimitur.ꝙ vnde oꝛiebat᷑ moꝛs:inde vita reſurgeret. Vn⸗
de Inno. Panem angeloꝝ manducauit bõ. quatenꝰvnde
moꝛs oꝛiebat᷑ inde vita remargerer vith eſt quippe de illo
quacũq; die comederis moꝛte moꝛieris Geñ.ij.dicit᷑ autẽ
de iſto. Si quis manducauerit ex hoc pane viuet ineter
num Yoh. vj. hec Inno. AUnde iſta valde redũdant in glo⸗
riã diuinã magis iᷓ ea que poſſunt notari ex ceſſatõne.

*
Membꝛum quartum
ESnſeqnt᷑ querit᷑ de neceſſitate actꝰ mandu⸗
candi.querit᷑ ̊ vtruʒ neceſſe ſit manducare
coꝛpꝰxpᷣi.E ſic:videt᷑. Joh.vj.Qiſi mãdu.
ar.fi.ho. bi.ei.ſang.nõ ha.vi.in vobis.
¶ Item baptiſmꝰeſt ſacr̃m neceſſitatis ob decretũ ſiue in⸗
dictuʒ dñi. Yoh.iij. Qiſi ꝗs renatꝰfuerit ⁊c̃. Silr videt᷑ ꝙ
hoc ſacrm ſit ſacr̃jm neceſſitatis ꝓpter decretũ dñi. Joha.
vj.Miſi manducaueritis ⁊c.¶¶ Item oꝛdinatũ eſt ab eccle
ſia ꝙ adminꝰ in ãno ſemel vnuſꝗſq; ↄmunicet ſicut ptʒ ex
decretali ſupᷣdicta.Om̃is vtriuſq; ſexus ⁊c̃. Sʒ qð oꝛdia
tum eſt ⁊ inſtitutũ ab eccłlia romana inuiolabiliter eſt ob⸗
ſeruandũ:a eiꝰobſeꝛuantia nccia eſt ad ſalutẽ.g̊ ⁊c.¶¶ Itẽ
iſtud videt ex verbo Innoc. ſupᷣtacto quo babet᷑.ꝙ nccio
anducaneſt agnus vt a vaſtante angelo pꝛotegamur.
ontra.ſolũ illud eſt ſacrm neceſſitatis q non ſuſcepto
nõ viuit vita gratie ꝗ eſt illud ſuſcepturus.ſicut pʒ de ba/
ptiſmo.ante ſuſceptõneʒ baptiſmi qᷓtumcunq; vixerit hõ
eſt filius ire.̊ ſi hoc ſacrm eſt neceſſitatis: ante eiꝰ ſuſce⸗

ptionẽ nullus viuit vita gre.hoc aũt eſt falſum.quia tun

nullus ſaluaret᷑ ſi moꝛeret᷑ ante eiꝰſuſceptõneʒ ¶ERñſio.
boc ſacrm nõ eſt de neceſſitate ſalutis quaniuʒ eſſ de ſui
inſtitutõne:ſ̊ᷣ ſi hoc eſt:eſt de mandato ſupᷣaddito. verbi⸗
gratia.eccleſia ↄſtituit vt fideles ↄmunicent ſemel in ãno
⁊ in moꝛte.vnde ſi quis negligit non eſt ſine contemptu 2
peccat moꝛtaliter et hec in ſtitutio ecclie fuit ſub precepto.
vt patet ex decretali ſupᷣdicta ſcʒ omnis vtriuſq; ⁊c.¶ Ad
illud qð obijcit᷑ pꝛimo.dicendum q verbum dñi JYoh. vj.
intelligit᷑ de manducatõne ſpũali que eſt ꝑ fidem ſine qua
nemo adultus ſaluatur.Ex hoc patʒ rñſio ad aliud ꝙ in
illo intellectu quo indictũ eſt vel cretum a domino: eſt g
neceſſitate videlicet de manducatõne ſpũali.¶ Ad G̊ qð
obijcitur æ inſtitutõne eccłie. dicendũ ꝙ; eo modo quo in/
ſtitutuʒ eſt ab eccłia neceſſe habet obſeruari.nec poteſt ne
gligi ſine offenſa moꝛtali ſuppetente facultate.¶. Ad illud
ðo Inno.dicendum ꝙ intelligi debet aut de manducatõe
ſpũali.aut de manducatöne ſacramentali ratõne inſtitu⸗
tipnis eccleſie.

77

candi in comꝑatione ad manducantem.

unitur de actu

manducãdi in ↄꝑatione ad manducantẽ
Et pꝛimo querit᷑ vtrum ieiuno ſtomacho
debeat qs coꝛpꝰxpᷣi ſumere.Scðo vtrum
— liceat ſtatim pꝰ ſumptõneʒ coꝛꝑis xp̃i ſu⸗
mere cibũ coꝛꝑalem. Tercio vtrũ liceat in vno die pluri⸗
es ſumere. Quarto vtrum guſtu tm̃ aut etiã alio ſenſu ſu⸗
mat᷑. Quinto vtrũ peccatoꝛ peccet nidendo coꝛpꝰxpᷣi. Se⸗
rto vtꝑ liceat in aliq̃ caſu pctoꝛeʒ tangere coꝛpꝰxp̃i.

Membꝛum primũ

Vrca pꝛimũ obijcit᷑ ſic de ↄſe. diſ.ij. ligdo. ibi
dicit᷑.placuit ſpũiſancto in honore tanti ſa⸗
cramenti pꝛiꝰin os xpᷣiani dñicũ coꝛpꝰintꝛa
ret q; ceteri cibi.Nã ideo ꝑ vniuerſuz orbeʒz
mos iſte ſeruat᷑. 4 Yteʒ immolatõeʒ ⁊ ſumptõeʒ ↄuenit ea
dem reuerẽtia venerari.ſᷣ immolatõeʒ nõ ↄuenit niſi a ie⸗
iuno celebꝛaꝛi. Si enim ꝗs pꝛanſus cõficeret moꝛtałr pec⸗

caꝛet:̊ nec ſumi dʒ niſi a ieiunis. ¶ Item iuxta dictamen

rõnis oꝛdinate in om̃ibo qᷓ dignitatis ſunt ⁊ honoꝛis ⁊ eti

5
7 „

am neceſſitatis.pᷣuenire dʒ illud qð aĩa iuſte appetit illud
qð coꝛpꝰreꝗrit.aĩa em̃ iuſte et fructuoſe appetit ſuam refe⸗
ctioneʒ.illa ſcʒ qua maxime ⁊ efficaciſſime ſuſtentat᷑. cor⸗
pus aũt et ſuam Kaeß ieiuno ſiomacho debet ſumi iſte ci
bus beat Contra. lacrm iſtud inſtitutũ eſt a dño.illa
aũt irꝛep̃henſibiliter fiũt que ſᷣm ꝙ docent᷑ a dño fiũt. ſed
dñs in inſtitutõne huiꝰ ſacr̃i illud ptꝰcibos dedit: ᷓ iuxta
qð dñs facto docuit dʒ pꝰcibũ coꝛꝑalem ſumi.q Item im
mutabiliter obſeruãda ſunt quedaʒ q a dño nobis relicta
lunt in inſtitutõne buiꝰſacri.vtpote foꝛma verborũ:mate⸗
rialia ipſius ſacr̃i:oꝛdo ↄſecrandi.peccaret em̃ grauiteꝛ ꝗ
pꝛimũ vinũ 2 poſtea panẽ ↄſecraret.Silr videt᷑ de ꝓpoſito
vel quare nõ.¶ Item apla.j.Coꝛin.xj.docet coꝛpꝰ xp̃i ſu⸗
mendum eſſe pᷣcibũ dicens.itaq; frẽs mei cũ ↄuenitis ad
manducandũ inuicẽ expectate.ſi ꝗs aũt eſurit domi man⸗/

Ducet. Ecce ꝙ apls docet eſurientes anteq; cõueniant ad

celebꝛandũ cenã dñi poſſe refici cibo corꝑali.q Iteʒ alia
ſacramenta: baptiſma. penitentiã ⁊ extremẽ vnctõeʒ licet
ſuſcipere ſumpto cibo:ſiłr videt᷑ de iſio ſacramento. Itẽ
de ↄſe.di.j.dicit.ſacramẽta altaris non niſi a ieiunis ho⸗
minibo celebrent. no de ãniuerſaꝛio quo cena do
mini clelear Rñſio.in honoꝛẽ tanti ſacramenti ſicut
tactũ eſt ↄuenit vt ſumat᷑ ante cibũ coꝛꝑalem. 4¶. Ad illud
qð pꝛimo ↄtra hoc dicit᷑.rñdet᷑ ab Aug.⁊ babet᷑ de conſe.
diſ. ij. liquido.vbi dicit᷑.neqʒ eĩ quia pꝰᷣcibos dñs dedit pᷣ⸗
terea pꝛanſi aut cenati fratres ad illud ſacrẽ̃m ↄuenire de
bent:aut ſicut faciebant quos redaꝛguit opłs ⁊ emendat
menſis ſuis illud miſcere.i am ſaluatoꝛ quo vebementiꝰ
ↄmendaret illiꝰmiſterij altitudinẽ:vltimũ hoc voluit infi⸗
gere coꝛdibo ⁊ memoꝛie diſcipuloꝝ a quibo ad paſſionem
erat digreſſurus.⁊ idðo nõ pᷣcepit qͥ deinceps oꝛdine ſume
retur.vt apłis ꝑ quos eccliam diſpoſituros erat. ſeruaꝛet
bunc locũ.de hoc habet᷑ ſupꝛa vt tactuz eſt de inſtitutione
huiꝰſacr̃i.¶ Ad aliud dicendum.ꝙ foꝛma verboꝝ ⁊ ma⸗
terialia illiꝰſacramenti ſunt de neceſſitate ipſiꝰſacramẽti.
vtpote ſine quibo non ↄficeret᷑.et ꝓpter boc neceſſe eſt il⸗
lud qð dñs faciendũ eſſe circa hoc oſtendit inuiolabiliter
obſeruetur. Pꝛeterea oꝛdo conſecratõnis eſt omnino con
ſonus rationi. nec eſt aliqua cauſa quare mutaꝛi deberet
ſicut eſt ex paꝛte iſta.¶¶ Ad aliud dicendum.ꝙ apoſtolus.
per verbum ſupꝛadictum neq; docuit neq; indulſit coꝛpꝰ
xpᷣi ſumendum eſſe poſt cibum:ſed iſtos redaꝛguit ꝗ iſtuʒ
cibum alijs cibis volebant ↄmiſceri. VUnde ſuꝑ illud. Si

quis eſurit domi manducet. Glo.ſuos cibos ⁊ terꝛeno pa

ne paſcatur.nec poſt euchariſtiaʒ ſumat.¶ Ad boc quod
obijcitur.ꝙ licet ſumpto cibo ſumere alia ſacramenta ⁊c̃.
Dicendum ꝙ non eſt ſimile de hoc ſacramento ⁊ alijs qᷓ;
tum ad hoc.quia vᷣo hoc ſacramentum ſumitur mandu⸗
cando:cõuenit vt ipſius altitudini deferat᷑ abſtinendo ab
alijs cibis:nibilominꝰaliqua ꝓpter excellentiã illoꝝ ſcilʒ
ↄfirmatõ.euchariſtia ⁊ oꝛdo ſuſcipiẽda ſũt ieiuno ſioma⸗
cho.nõ ſic eſt ð baptiſma ⁊ pnĩa:quia ſunt ſacramenta ne
ceſſitatis. Ad vltimũ dicendum.ꝙ aliquo tꝑe ſuſtinuit
eccłia in recoꝛdatõeʒ modi dominice diſpenſatõnis pꝛan⸗
ſos celebꝛare in die cene dñi.vt inſinuat decretũ pᷣdictum

tñ illud modo abrogatũ eſt.vel foꝛte intelligitur de aftan

tibus qui noĩe extenſo dicunt᷑ celebrare:non em̃ dicit᷑ con
ſicitur ſed celebꝛatunr.

embrum ſecundum

Onſequenter queritur. vtrum ſilatim pꝰſu⸗
ſceptionem coꝛpoꝛis xpᷣi liceat ſumere cibũ
communem. Et videtur ꝙ non. per h̊ quod
de conſe.di.ij.tribus.interdicitur talis ſum
ptiõ. dicitur em̃ ibi. Qui reſidua coꝛꝑis dñi que in ſacra⸗/
rio relicta ſunt ſumũt.nõ ſtatiʒ ad accipiẽdos cibos ↄmu/
nes est. Et piꝰ.ſi mane dñica poꝛtio editur vſq; ad.vj.ie⸗
iunãt miniſtri ꝗ eaʒ ↄſumpſerũt.Et ſi in tercia vel quar⸗
ta hoꝛa acceperint ieiunent vſq; ad veſperum. ſic ſecrata
ſatiſſactione eterna cuſtodienda ſunt ſacramẽta¶ Cont᷑.

—

—

—

X

5

2.

— — —

ſumpto coꝛpoꝛe rp̃i⁊ ipſis ſpeciebus ↄminutis ſtatim de⸗
ſinit eſſe ſacramentuʒz. cum aũt deſierit eſſe ſacramentum

nulla videt᷑ eſſe ratio quare ſit abſtinendũ ꝓpter ipſum ſa⸗

cramentum: cum iam oĩno nõ ſit. ¶ Pꝛe. poſt ſumptõnez
alioꝝ ſacramentoꝝ quoꝛũcunq; licet ſtatim ſumẽ cibum
coꝛpoꝛalẽ.ſimilit᷑ videt᷑ ꝙ poſt iumptõneʒ buiꝰ.¶ Item ſi

abſtinendũ eſt eo modo quo dictat pdictum decretũ. mul⸗

ti peccãt nõ abſtinendo illo modo.¶ MRñſio. dom ꝙ mul
tum ↄuenit poſt ſumptõeʒ coꝛꝑis xpi aliquantulũ abſtie⸗
re a cibo coꝛꝑali ratõne multiplici. Ana eſt reuerentia ci⸗
bi celeſtis. Alia recogitatõ diuine bonitatis que marime
oſtenditur in buius ſacramenti ↄmunicatõne.Lercia eſt
gratiaꝛũactio ꝓ accepto bñficio.¶¶¶ Ad pꝛimum dðm . ꝓ
ſicut ob reuerentiã ſacramenti ſumendũ eſt ipſum ieiuno
ſtomacho:ſic ꝓpter ipſius reuerentiã abſtinenduʒ eſt poſt
illius ſumptõnem 2 ꝓpter alia iam dicta. Qec eſt ſimile de
boc ſacramento ⁊ alijs qtum ad hoc.minime eniʒ oↄuenit
refectis cibo ſpũali celeſti ⁊ tanto cibo ⁊ tamgloꝛioſo ad
cibos ↄmunes ↄuenire.vnð maxime ↄuenit cibo iſto ſum:

ptio abſiinendo deferꝛe ⁊ ipſum reuereri.4 Ad hoc quod

obijcit. ꝙ multi peccant ⁊c.dðᷣm.ꝙ pᷣdictum decretuʒ do⸗

cet quid requirit honeſtas: non pᷣcipit quid exigit neceſſi
tas. vñ magis eſt inſtructõ ↄgruitatis ꝙᷓ; pceptũ neceſſita:

tis.et marĩe vt opinoꝛ inſtruũt᷑ h̊ editi epuł⸗ minꝰ ſobꝛie
viuẽtes: ꝗlo maxie ↄuenit paſumptõʒ coꝛꝑis xp̃i abſtinẽ.

lembꝛum tercium

Onſequẽter querit᷑.vtrum liceat iuſio plu⸗
ries in vna die ſumẽ coꝛpus rpᷣi. E ſic vide
tur. Sacerdos aptus eſt ad ↄſecranduʒ ra
lone officij ſacerdotalis. Juſtus aptꝰeſt ad

licite põt conſecraꝛe bis in die officij dignitate:ſic ⁊ iuſtus
aptus eſt? licite põt bis in die ſumẽ coꝛpus xpᷣi vite ſan⸗

ctitate. aũt licite põt bis ↄſecraꝛe in die.habet᷑ extra 8

cele.miſſa.Conſuluiſti.a ita ex ꝑte.¶¶ Stez ſacerdos iuſtꝰ

laicus iuſtus ↄueniunt in aptitudine in licita ptate ſu⸗
mendi coꝛpus rp̃i: ſicut licʒ ſacerdoti bis ſumẽ in die:ſi
militer licet laico iunſto.¶ Item Em b. Si quotiẽſcũq; ſãa⸗
guis rp̃i effundit᷑ in remifſionẽ peccatoꝝ effundit. dbeo
ſemꝑ acciꝑe qui ſemꝑ pecco.ſed ſi quia ſemꝑ peccat ſemꝑ

accipe debet vel licite poteſt. ſi bis vel ter in die peccat:
bis vel ter in die ſumere licet. ¶ Item licituz eſt ſimul 2 ſe
mel acciꝑe plures hoſtias ↄſecratas. quare non licet plu⸗
ries acciꝑe illas. 4 Ytem 'm phm. Si ſimpliciter ad ſim
plicit: et magis ad magis ⁊ maxime ad marime. A ſimi⸗
li videt᷑ ꝙ ſi ſeł ad ſeł ⁊ pluries ad pluries: et młtotiẽs ad
multotiens.ſed hbominẽ iuſtum ⁊ paratũ ſemel in die vno
ſumere coꝛpus xp̃i.eſt ſemel oꝑari meritoꝛie:ergo pluries
ſumere in vna die eſt pluries oꝑari meritoꝛie.ergo lʒ plu⸗

ries in vna die ſumere coꝛpus xpi. ¶ Contra.in recoꝛda.

tionez moꝛtis ſiue paſſionis rpᷣi ſumituꝛ coꝛpus xpᷣi ſm ꝙ
habet᷑.j.Coꝛin.xj.̊ cum xpᷣe non niſi ſemel moꝛtuus ẽ.nõ
cebet ſumi niſi ſemel in die. hoc vo conſirmari põt de con
ſe. di. j. ſufficit.ibi dicitur.ſufficit ſacerdoti vnam miſſam
in die vno celebꝛ ig xp̃e ſemel paſſus ẽ ⁊ totum mü⸗
dum redemit.¶ Rñ ſio.dom ꝙ nõ eſt licitũ ſimplici ꝑſo⸗
ne piuries ſumere ĩ die nec ↄmuni ſine neceſſitate. Et hoc
ꝓPter plures cauſas que ſunt deſectus cbite reuerentie:
pſumptio pꝛopꝛie dignitatis:⁊ inſufficientia gꝛatitudis.
Ado hoc enim ꝙ quis ſumat coꝛpus rp̃ᷣi digne.requiritur

cogitatio excellentie ſacramenti vt ex hoc excitetur ad ſu

mendum cum reuerentia. Requiritur etiam reputatio ꝓ⸗

pꝛie indignitatis. vt ex hoc excitet᷑ ad ſumendũ cũ timoꝛe.

requirit᷑ nibilominꝰoſideratio diuine beneficẽtie qᷓ maxv
ma eſt ⁊ multiplex apparet in bñficio huiꝰſacramẽti vt ex
hoc excitet᷑ ad ſumendũ cum gr̃aꝛũactõne. Qui aũt digne
ſumit coꝛpꝰxpᷣi dʒ ſumere cum reuerẽtia ⁊ timoꝛe ⁊ graꝛũ⸗
actõne que ex tribo dictis ꝓueniũt.Et etiã dʒ ſe reputare
inſufficientẽ in reuerentic ex hibitõne ⁊ graꝛũactõne:⁊ de⸗

ſuſcipiendũ ratõne ſanctitatis. ſicut ́ ſacerdos apt? eſt et

lu.

ficientẽ in timoꝛis affectõne. Si hec reqrunt᷑ in ſumptõe

ĩtumcũq; ſit rara:neceſſe eſt oppoſita otingere in ſumpti
one bina vel trina ſi in vna die accedeꝛet.ſcʒ deſectus reue

rentie debite. p̃ſumptio ꝓpꝛie dignitatis. nullo eniʒ modo
ſumeret gs bis in die niſi p̃ſumeret ſe dignũ aliquo mõ.2
inſufficientia gꝛatitudinis ſiue affectionũ gratiarũ. ꝓpteꝛ
pec g ülicitũ eſt ⁊ non ꝑmiſſum in eccłia pluries in die ſu⸗

mere. 4 Ao pꝛimũ ↄtra boc doᷣm. ꝙ nõ eſt ſimile de oſecra
tione ſiue de celebꝛatõne que ſpectat ad officiũ ↄmunis ꝑ⸗
ſone:⁊ de ſumptione ꝑſone ꝑticularis.quia omnis ꝑſona
eo ꝙ ↄmunis eſt.vatõne officij babet neceſſe ſatiſſaceꝛe po
pulo qᷓtum ad ea que caſualiter emergunt. Unge in caſu
aliquo neceſſe habet plures miſſas celebꝛare: et diſpenſa⸗
tum eſt er inſlanti neceſſitate. ſᷣ nulla neceſſitas impellit
ſimplicẽ ꝑſonam ad accipiendũ coꝛpus xp̃i bis in die vna
¶Ex boc patet rñſio ad aliud. quia ex boc ꝙ ſe acerdos ꝗ ẽ
ꝑſona ↄmunis neceſſe habet bis celebrare: neceſſe bʒ bis
ſumere corpus xpi.qð eſt indiſpenſabiliter annexum ipſi
celebꝛatõi de ↄſe.dil.ij. Relatũ.vbi dicit.Certũ eſt ꝙ hi ꝗ
ſacrificantes nõ edunt:rei ſunt dñici ſacramenti.quicun⸗
q;ʒ ſacerdotũ deinceps dinio altarioſ acrificiũ oblaturꝰ
acceſſit ⁊ ſe a ↄmunione ſuſpendit:ab ipſa qua ſe euidẽter
pꝛiuauit gra ↄmunionis anno vno repulſum nouerit ſe.
7 poſt eadem. modis om̃ibo tenendum eſt vt quotienſcun⸗/
qʒ ſacꝛiſicans coꝛpꝰ ſanguinẽ dñi nr̃i ihu xpᷣi in altano i⸗

molat: totiens ꝑceptionis coꝛꝑis ⁊ ſonguinis dñi nr̃i ihu

xp̃ᷣi ꝑticipẽ ſe pᷣbeat.¶ Ad illuð ver bũ Amõ. Si quotienſ
cunq; ⁊c.ptʒ rñſio ex ſupꝛadictis.qꝛ intelligit ſemꝑ cebeo
acciꝑe.i.ſemꝑ tebeo eſſe pᷣparatus ad ſuſcipiendũ et boc
verum eſt. nec tamẽ bis vel ter debet acciꝑe in die.¶ Ad il
lud quod obijcit᷑.ꝙ licet ſimul et ſemel acciꝑe plures ho⸗
ſtias ⁊c. Dicendũ ꝙ ſi vna vice ſumant᷑ plures boſtie con
ſecrate nõ eſt niſi vna ↄmunicatio.ſed ſi vicibus diſtinctis
ſumerent᷑ diſtincte: 2 diuerſe eſſent ſumptõnes ⁊ ↄmunica
tiones.4 Ad aliud dicendũ.ꝙ illa ↄſideratõ phᷣi bic ñ ha
bet locum. tenet em̃ in his que ſe ↄlequunt᷑ ꝑ ſe.ſicut ſi ca⸗
lidũ calefacit ⁊ magis calidũ magis.ſᷣ oꝑari meritoꝛie ñ
ſe babet ꝑ ſe ad ſumẽ coꝛpꝰxp̃i:ſed ad digne ſumẽ. Sed ſi
qo bis in die ſumeret nõ digne ſumeꝛet:quia nõ ſumẽt cuz
debita reuerẽtia ⁊ ſufficienti reputatiõe ſue indignitatis.
Vnde iſiud argumentuʒ non valet.ſumere pluries corpꝰ
xp̃i eſt pluries operari meritoꝛie: ergo pluries ſumere in

eadem die. „
embꝛum quartuũ

Onſequenter querit᷑.vtrum neceſſe ſit ſacer
dotem totiẽs municare ſiue ſumẽ coꝛpꝰrp̃ᷣi
quotiẽs celebꝛat. ſic:videt᷑. ꝑ ea q̃ ſuᷣſũ

ſacerdos nõ teneat᷑ niſi ſemel in die celebꝛare miſſaʒ ⁊1 con
ſecraꝛe coꝛpꝰdñi:tñ ↄpellente neceſſitate licite põt plnries
Sitr videt᷑ ꝙ licet ſacerdos quotiẽſcunq; celebꝛat teneat᷑
ſumere coꝛpus rpᷣi.occurꝛẽte neceſſitate licite põt celebꝛa⸗
re ⁊ nõ ſumere coꝛpꝰ xp̃i · vt ſi foꝛte accideret ꝙ aligs ſubi⸗
to laboꝛaret in extremis? inſtanter peteret coꝛpꝰ xp̃i mul
tis aſtantibus qui ſcandalizarentur niſi ſibi diſi penſaret᷑.
bec innoteſcerẽt ſacerdoti quaſi in fine miſſe anteꝙ ſum
pſiſſet coꝛpus domini. hac inſianti neceſſitate vel cõſimili
videtur ꝙ ſacerdos poſſet hoſtiam conſecrataʒ daꝛe infir⸗
mo ⁊ a ↄmunicatione ſeipſum ſuſpendere.¶¶ Item de duo
bus malis minus malũ ẽ eligendũ. licitũ ⁊ bonuʒ ẽ hoc
eligere. Sed qui conſecrat in pctoↄſecrando peccat ſumẽ
do coꝛpus rpᷣi ſimiliter peccat ſed minus peccatum eſt ſe⸗
mel peccaꝛe ꝙᷓ bis:ergo hoc eſt preeligendum. ̊ bonum ẽ
ceſſare a communione completa ↄſ. ecratione.quatenꝰnon
peccet niſi tm̃ conſecrando ⁊ non peccet coꝛpus chriſti ſu⸗
mendo. Itẽ illicitum eſt ſimplici ꝑſone bis in die ſume⸗
re coꝛpus xp̃i ꝓpter reuerentia ſacramẽti. Similiter vide⸗
tur ꝙ ꝑſone ↄmuni ⁊ ſacerdoti.cuʒ teneat᷑ ſe hr̃e in maioꝛi
reuerẽtia ꝙᷓ ſimplex ꝑſona.ergo videtur ꝙ etſi neceſſe ba⸗

;

pta ſunt de ↄſe. di.ij. Relatũ. 4 Contra lica

beat bis celebꝛare in die:licitum eſi ſibi et aueniens ſuſpẽ
dere ſe vt niſi ſemel coꝛpus rpᷣi accipiat.¶ Rñſio. ꝙ to⸗
tiens ↄmunicandũ eſt coꝛpꝰdñi ⁊ etiã ſanguĩs a ↄſecrante

quotiens fit ↄſecratõ.vt babet᷑ de ↄſe.di.ij. Relatũ.Cuiꝰ
ratio eſt. quia ↄmunicatõ eſt ↄplementũ ſacriſicij et ꝗᷓtuʒ
ad ſignũ.EIñ Aug.li.ſen. ꝓſperi.Et babet᷑ de aſe. diſt.ij.
obi dicit. dum frangit hoſtia dũ ſanguis de calice in ore
fidelium fundit᷑:quid aliud qᷓ; dñici coꝛꝑis in cruce ĩmo⸗/
latio eiuſq; ſanguĩis de latere effuſio deſignat᷑.et qᷓtum ad
efficaciã. In ſacramentali em ſumptione ↄplete habet ef⸗
fectus ipſius ſacramenti in digne fuſcipiente.quia ſum
ptio eſt ↄplementũ ↄſecratõnis:nõ eſt licitũ conſe ecrare ſi⸗
ne ſumptõne. Unde de ↄſe.di.ij.iRelatũ.Quale erit ſacꝛi
ficium.cui nec ipſe ſacrificans ꝑticeps eſſe dinoſcit᷑.q.d.
nõ eſt ↄpletum ſacrificiũ.hoc aũt patet ex ipſo dño ꝗ inſti⸗
tuendo hoc ſacramentum non ſolummodo panem ↄſecra
uit ſed ſumpſit oſecratum. VUnde vt dicit᷑ in canone pꝛeta
cto.ꝗ ſacrificantes non edunt:rei ſunt dñici ſacramẽti.qꝛ
ipſum ſacramentũ non ↄplent.immo ipᷣm beneficiũ ſacra
menti irꝛitum faciũt.¶ Ao pꝛimũ dom.ꝙ in caſu ꝓpoſito
nõ eſt licitũ ſacerdoti ſuſpendere ſe a ↄmunione.ĩmo põt
hoſtiã diuidere ⁊ vnam ꝑtem ſumere ⁊ de illa ꝑte ſatiſtacẽ
infirmo. ¶¶ Ao alind dom.qꝙ in caſu ꝓpoſito non eligitur
minꝰmalũ dæ duobo ſed mains:qꝛ plus peccaret ſi non ſu
meret ꝙ ſi ſumer et. 4¶ Ad illð qð obijcit᷑ de reuerentia ⁊2c.
dicendũ ꝙ in caſu ꝓpoſito nõ recõpenſat᷑ pcẽm qð ↄmitti⸗/

tur ex hoc ꝙ nõ ſumitur coꝛpus dñi ꝑ reuerentiã que ex/

hibe᷑ ex eodem.quia non ſumere eſt pctm graue.inſuffici
entia reueꝛentie ex ſumptione in caſu tali cõcurꝛentibus
alijs que reꝗruntur ad dignam ſumptõem nõ eſt reputan
qum pcĩm niſi ſoꝛte leue vt videtur.
embꝛum quintum
Onſequenter nin actus maducan:
di ſit videndo vel maſticando vel guſtando
ME videndo videt᷑ ſic. Cibo iſte eſt vere cibo
Laie nõ coꝛꝑis:ſᷣ aĩa nõ cibat᷑ maſticando vel
ſice aliquo mõ ſed aſpiciendo ſiue videndo eo em̃ ꝙ eſt cibo
ſpũalis et ꝙ cibatur ſpũale maxime dʒ ſumi in vſum ſen⸗
ſu illo ꝗ eſt maxime ſpũalis ſcilʒ viſu.⸗¶. Item xpc in pr̃ia
iniꝙtuin videbit᷑ erit refectio ↄpꝛebenſoꝝ ⁊ ſolum inꝗtuʒ
huiꝰquia viſio eſt tota merces igitur debet eſſe refectò via
toꝛum inqᷓtum videtur.¶ IJOtem ↄpꝛehenſoꝛ cibat᷑ videndo
Fm veritatẽ:igitur viatoꝛ debet cibari videndo ꝑ ſimilitu
dinẽ.ſpẽs eĩ panis ſimilitudinẽ xp̃i gerit vt ſumit᷑ in hoc
ſacramento.¶ Itẽ aug. VUt quid paras ventrẽ crede 1 mã
ducaſti.qð intelligitur de mãducatõe ſpũali.ſ.fide.igituꝛ
2 ſacram̃talis dʒ eẽ viſione coꝛꝑali vel quare nõ.4! Itẽ ſi
ſpecies ſub qua eſt coꝛpus xpᷣi maxime et ꝓpꝛie ẽ obiectuʒ
viſus ⁊ magis ꝙᷓ guſtus.quia coloꝛ videtur ꝓpꝛie:guſtus
aũt nõ ? niſi gꝛoſſe ſubſtãtie.quia etſi ſapoꝛ ſit obiectũ gu
ſtus:nõ guſtatur ſapoꝛ ſʒ ſapidum:ſʒ coloꝛ ꝓpꝛie videtuꝛ:
igitur ſi ſacramẽtalis manducatio ẽ ꝑ miſterium ſenſus:
ꝓpꝛie debet eſſe ꝑ viſum.¶ Item cũ vtraq; manducatio.ſ.
ſacrametalis ⁊ ſpiritualis fiat ꝑ fidem. fides aũt ẽ ex au⸗
ditu Ro. x. videtur ꝙ ſacramẽtali mãducatõe ⁊ ſpiritua
li debet potius weſeruire ſenſus audituo: ꝙ guſtus vel vi⸗
ſus. Cõtrarium huius patʒ er diſpenſatõe dñi. nõ em̃
edit diſcipulie ſuis coꝛpus ſuum ad videndũ ſed ad gu⸗
ſtandũ.¶ Rñſio.multiplexẽ rõ quare ſumptio ſacramẽ⸗
talis habeat fieri ↄmededo. Ana ẽ expᷣſſo repñtatio moꝛ⸗
tis rpᷣi.hoc em̃ ſacramentum ẽ ſignum ſiue ſacramentum
moꝛtis xp̃i. Vñ hoc facite in meã ↄmemoꝛatõz. luce.xxij.
vulneratio at᷑ coꝛꝑis ⁊ effuſio ſanguinis xp̃i expꝛeſſius ſi⸗
gnificatuꝛ ſm ↄmeſtionẽ quã ꝑ aciũ alterius ſenſus. ñ
moꝛs rp̃i dicitur cõmeſtio.p̃s.Zelus domus tue ↄmedit
me.glo.id ẽ fuit mihi cauſa moꝛtis. Alia ẽ expꝛeſſioꝛ repᷣ⸗
ſentatio effectus ſacramẽti qui ẽ roboꝛatio anime. hoc at᷑
ſacramẽto datur robur aĩe ad reſiſtẽdũ 2 ad ꝓficienduz

AMaius eĩ pᷣſtatur robur er vſu guſtus q alterius ſenſus

Item vſus alimẽti magis deſeruit vnioni membroꝛũ ĩ coꝛ

poꝛe ⁊ oↄſeꝛuatõi in vnione et augmẽtatõi que exerceri ha
bet ꝑ guſtum ꝙᷓ vſus audituo vel viſus.qma igitur h̊ ſac
mẽtum ẽ ad ↄſeruandũ vnionẽ membroꝛum rp̃i miſiici.2⁊

ad augmentum vnionis ⁊ ↄſeruatõis ⁊c. Pꝛeterea.om̃is

ſacramẽtalis ſumptio cuiuſcũq; ſacramẽti ẽ quo cõfertuꝛ
gratia delens culpã:ẽ ꝑ ↄiunctõem coꝛpoꝛalẽ ſacramenti

cum ſuſcipiẽte.⁊ hoc requiritur quia debet ſuſcipiens ſa⸗

cramẽtum bumiliare ſe ſub creaturis inferioꝛibo:ſicut in
peccãdo humiliauit ſe ponẽdo creaturã inferioꝛẽ inter ſe
2 deũ:cũ veberet immediate ↄiungi deo.hec bumiliatõ ñ
fieret in ſolo aſpectu elemẽtoꝝ huius ſacramẽti ſicut fit ĩ
goſtu. Dicẽdum igitur ad pꝛimo obiectũ ꝙ licet cibus
it ſpiritualis ⁊ quod cibatur ſpirituale:nõ ꝗpter hoc de
bet fieri ꝑ ſenſum maxime ſpiritualẽ:ſʒ ꝑ ſenſum cꝰvſus
marime deſeruit ſpiritui ſiue ſpiꝛituali refectõi.ſ.guſins
Elſus em̃ guſlus maxime deſeruit ſpirituali refectõm.qꝛ
expꝛeſſius repñtat ea ꝓpter que inſtitutũ fuit ſaciamentũ
iſtud. Quod igitur dẽ ꝙ anima nõ cibatur maſticando
hmõi nõ eſt veruʒ:ĩmo magis qᷓ; videndo:eo ꝙ hoc mõ

expꝛeſſius ſignificatur anĩe rõ quare datur cibus bmõi.

Ao hoc quod obijcitur. ſola viſio ẽ refectio in patria
⁊c. Dicẽdum ꝙ viſioni que eſt ꝑ ſpeciem in patria reſpon
det illa que fidei ẽ.ſed viſio que eſt tota merces ñ ẽ cõple⸗
ta in ſola ſpeculatõe:ſed in experientia guſtus cui reſpon

tt in via fides nõ vt ẽ ſolum in cogitatõe: ſed vtẽ oꝑans

E dilectõem.ad gał.v.⁊ hec viſio.ſ.fidei oꝑãtis ꝑ dilectõ
nẽ maxime reficit aĩam in via. Vnde ex ↄꝑatione pᷣdicta
nõ ſequitur ꝙ refectio que habetur ex manducatõe huiꝰ
ſacramenti:debeat eſſe ꝑ viſionẽ buius ſacꝛamenti.⸗.d
aliud quod obijcitur.ꝙ ſicut apꝛehenſoꝛ cibatuꝛ videndo
ſm veritatem:ſimiliter et viatoꝛ ſᷣm ſimilitudinẽ ⁊c.Re
ſponſio.hoc verum eſt ſᷣm ſimilitudinẽ enigmaticã et ſpe
culaꝛẽ.ſᷣm quã ẽ viſio fidei.hec em̃ viſio illi reſpondet que
eſt in patria.vñ peccatum ᷣm cõſequens ẽ in angumẽto.
4Ad illud quod obijcitur.ꝙ ſpiritualis manducatio eſi
E viſionẽ ſpiritualem ⁊c. Oicẽdum ꝙ hoc nõ opoꝛtet.mã
ducatio ſpiritualis que ẽ vnio cum coꝛpoꝛe miſtico:cõue
nit cũ viſione ſpiꝛituali que eſt fides:quia hmõi viſio ma
rime diſponit ad hmõi vnioneʒ. Vñ quia ſacramentalis
manducatio oꝛdinata ẽ ad ſpiritualẽ.⁊ ſacꝛamentalis mã
ducatio habet fieri vſu illius ſenſus qui marime diſpõit
ad manducatõem ſpiritualem. Elſus autẽ guſtus maxĩe
diſponit eoq; expꝛeſſiue repñtat ea ꝓpter que ẽ hoc ſacra⸗
mentum. Ad hoc qð obi cituꝛ.ꝙ fides eſt ex auditu ⁊c̃.

Dicenduʒ ꝙ hec manducatio eſt mediante fide habita ex
auditu. ñ auditꝰdeficit illi ſeʒ fidei qua mediãte ẽ man

ducatio ip̃a. Vñ auditus inqtum fides eſt ex auditu pce,
dit ipſam manducatõneʒ.nõ ergo ratõne qua fides eſt ex
auditu. manducatio illa debet eſſe audiendo:ſed potiꝰco⸗
medendo.ratione multiplicis expꝛeſſionis que magis con
uenit vſui ꝙ alteriꝰſenſus.

embꝛum ſextum

Onſequenter querit᷑.vtꝝ peccator peccet vi
dendo coꝛpꝰxp̃ᷣi. O ſic:videt᷑.qꝛ peccatoꝛ eo
ꝙ eſt indignꝰ peccat mãducando coꝛpꝰxpᷣi.
ſed ſicut pctoꝛ indignꝰ eſt mãducare: ita eſt
indignꝰ viderł:ꝙ peccat videndo ſiẽ manducãdo.4 Item
j. Reg.vj.legit᷑ ꝙ bethſamite ꝑcuſſi fuerũt qꝛ videbant ar
cham dñi.Et ratio eſt.qꝛ peccatoꝛes fuerũt et indigni vi⸗
dere archam.multofoꝛtiꝰdigni ſunt ꝑcuſſione peccatoꝛes

reſpicientes ipᷣm ſacr̃m ſiue Loſtiã ↄſecratazʒ. ſub q̃ latent
ſecreta diuina.ſed ſi digni ſunt ꝑcuſſione.hoc non eſt niſi
qꝛ peccant reſi —— KE ontra. ab eccłia inſtitutũ eſt
vt coꝛpꝰxpᷣi imediate pꝰoſecratõeʒ ĩ altum eleuet᷑ vt videa
tur ⁊ ſaluatoꝛ adoꝛet᷑.et non tĩ a iuſtis ſed ab omnibo: q̊

inſt picere coꝛpus xp̃i intentione adoꝛandi nulli eſt illici

.

Rſio.ꝙ licitum eſt peccatoꝛi inſpicere coꝛpus xpᷣi ea
intentõne qua inſtitutũ eſt ab ecclia. quia ex iſta inſpecti⸗
one ſacramenti accidit cõmodum inſpicienti. non tm iu/
ſto immo etiaʒ pctoꝛi.tũ ex ponderatione caꝛitatis ſalua⸗

¶ Mueſtio

toꝛis:tũ ex ſubuentione beneficij reꝑatoꝛis:tũ ex recoꝛde⸗
tõne paſſionis redemptoris. hec eniʒ debet ⁊ iuſius pec⸗

catoꝛ in coꝛpoꝛis xp̃i intuitõne recoꝛdari. quantuʒ fuit be
neficium reꝑationis.quanta paſſio redemptonis.quanta

caritas ſaluatoꝛis. ¶¶ Ud pꝛimum quod obijcituꝛ. dicendũ

ꝙ non eſt ſimile de guſtu et aſpectu. quia eniʒ aſpectus eſt
in diſtantia et guſlatio ĩ incõiunctõe:non eſi tanta irreue
rentia in inſpectõne peccatoꝛis quanta eſt in guſtu.nec cõ
temptus.quia illa que eſt in guſtu moꝛtalis eſt: que in vi⸗
ſu venialis vel nulla.immo meritoꝛia frequenter:quia ex
citatur deuotio frequenter inſpicientis et exauditur et in⸗
funditur et gratia. ꝓpter quod in manducatõne ſacramen
tali confertur gratia ſpiritualis.ec manducans pꝛepa⸗
rat ſe ad digne ſuſcipiendum immo ꝑſeuerat in peccato.
graui negligentia damnandus eſt ꝓpter hec duo ſcilicʒ in

irꝛeuerentia et negligentia grauiter peccat manducans ĩ

peccato: non autem videns.licz ergo peccator ſit indignꝰ
videre ſicut eſt indignus manducare:non tamen vidẽs in
curꝛit offenſaʒ ſicut manducans.. Ad illud qð obijcitur
te bethſamitis.dicendũ ꝙ non fuerũt ꝑcuſſi quia viderũt
archam: ſ̊ quia pᷣceptũ fuit ne nuda videretur. VUnde.iiij.
NMumeroꝝ pᷣcipiebat᷑ vt in amotõne caſtroꝝ aaron et filij
eius ingrederent᷑ tabernaculuʒ et inuoluerent archam et
vaſa.et ſic inuoluta traderentur ad poꝛtandum. Vnde vi
dentes eam nudam ſiue diſcooꝑtam: fecerũt contra pꝛece
ptum. Pꝛeteꝛea illa. ꝓhibitio non fuit eis facta in ſignum
non videndi coꝛpus xp̃i:ſed in ſignum ꝙ ſimplicioꝛibo nõ
licet archana dni ꝑſcrutari:que in ſacra latent ſcriptura
que ꝑ archam ſignificatur. Vnde pꝛouerb.rxv. NParſcru
tatoꝛ maieſtatis oprimetur a gloꝛia. dupliciter enim eſt

videre maieſtatẽ dei.ſcʒ per ſidem:et ſic videre licet omni⸗/

bus.Alio modo ꝑ ſcrutiniũ:et hoc non licet niſi ꝓuectis
et inſtructis in diuina ſcientia. VUnde ſignanter dictum ẽ
ꝙ ꝗnq; milia te plebe ꝑcuſſa ſunt.quia ſcrutiniũ ſecreto⸗

rum non datum eſt his qui ſunt de plebe.quibus debʒ ſuf

ficere ſcrutinium eoꝛum que cadunt in cognitõnem quin⸗

lembꝛum ſeptimum

Onſequenter querit᷑.vtrũ liceat peccatoꝛeʒ
vel laicum in aliquo caſu tangere coꝛpꝰ xp̃i.
HVꝛ non:videtur ſic.Qui pᷣſumit id quod eſt
ſpeciali oꝛdini deputatũ ⁊ appꝛopꝛiatũ vſur
fe nõ eſt. ſed tangere coꝛpꝰ xp̃i eſt ꝑſonaruʒ ad
acros oꝛdines ꝓmotaꝝ ⁊ maxime ſacerdotũ: ̊ quicunq;
laicus boc attemptat:peccat cũ pᷣſumat qð ad ſe non ſpe⸗
ctat.¶ Item mai eſi tangẽ ipᷣ̃am rem focta qᷓ; e ſignũ.ſed
Oʒza ꝗ immũderat ſᷣm legem(qꝛ cognouerat vxoꝛẽ ſuam
nocte vt dr)peccauit tangendo archã.quod patet.quia a
dño interfectus fuit:q̊ multofoꝛtiꝰ peccatoꝛ qui coꝛpꝰ xpᷣi
tangit. Mec videtur ꝙ in aliquo caſu poſſit: qꝛ oʒa tetigit
archaʒ ne caderet ſicut.ij. Reg.vj.g̊ ⁊c. ¶ Item plꝰabhoꝛ
ret deꝰfetoꝛẽ pcti qᷓ luti:q̊ pꝛo maioꝛe debitoꝛe bʒ ꝙ a pec⸗
catoꝛis maibo ↄtrectet᷑:qᷓ; ꝙ ĩ lutũ deijcit᷑ vel a bꝛutis aĩa⸗
libo ↄculcet᷑.Sᷣ videt᷑ ꝙ in nullo caſu dʒ hõ peccatoꝛ pꝛeſu⸗
iſſimum xpi coꝛpus pollutis maniboptrectare.
Contra.ꝗ ꝓmittit cibũ naturalem ad vſum humanuʒ
aptuʒ inutiliter deꝑire peccat ſi poſſit colligere. ſm illud
dñi. Colligite fragmenta ne ꝑeant.ſed cibo coꝛꝑis rpᷣi eſt
multo nobilioꝛ: ̊ qui põt ipſum cum ceciderit ne ꝑdatur
colligere tenetur.ſed qui facit illud ad quod tenet᷑ nõ pec⸗
cat:ergo ⁊c. ¶ Iteem ſicut tenet᷑ quis dũm ſuum honoꝛare
ita tenet᷑ inhoneſtam eiꝰcollocatõem impedire. pctoꝛ vi⸗

no coꝛpꝰxp̃i in luto ſi nõ ſit qui amoueat: tenet᷑ remoue
re.ᷓ ⁊c.¶ Ed hoc dðm ſine pᷣiudicio. ꝙ laicus et ſacdos
peccatoꝛ in caſu tangi pñt coꝛpus xpᷣi. Herbigr̃a.ſi iaceret

in luto vili vel alicui vbi eſſet expoſituʒ poꝛco vel cani ad

comedendũ.2 ſacerdos peccatoꝛ vel laicꝰmotꝰfide ⁊ reue
rentia ipᷣm tolleret ⁊ poneret loco competenti :n peccaꝛet
4Ao illud qð obijcit᷑.ꝙ; tangere coꝛpꝰ rp̃i eſt perſonaruʒ

luj.
ꝓmotaꝝ ad ſacros oꝛdines ⁊c. Dicendũ ꝗ boc verum eſt
qtum ad ea que ſpectãt ad ↄſecratõeʒ diſ penſatõeʒ. tan⸗
gere em̃ coꝛpꝰrp̃i ad diſpenſanduʒ i lino alicui vel vt exer
ceat aliꝗd circa illud qð adoↄſecratõeʒ ptineat:eſt ſolnz ꝑ
ſonaꝝ oꝛdinataꝝ: ſed tangere illud vt amoueat᷑ a loco vi⸗
li dũmodo tanges moueat᷑ ſide ⁊ reuerentia: licet a laico.
Ad aliud dicenduʒ. q oʒa ꝑcuſſus fuit.quia ↄtra prece
ptum dñi fecit quia pᷣceperat ꝗ ſoli ſacerdotes archs ker⸗
rent nec licuit alicui ipam ↄtingeꝛe niſi eſſet mundus. bec
aũt ratio ẽ alis q̃re ꝑcuſſus fuit oʒa.ꝛe.oʒa geſuit figu
ram ſacerdotũ immundoꝝ ꝗ celebꝛantes in imũdicia pcti
ꝑcutiendi ſunt moꝛte ſpũali. Ao illud qð licet dominus
magis abhoꝛreat vilitatẽ pcti qᷓ luti.2 lcet ſibi diſpliceat
ptractatio a manibo pctoꝛis ſcʒ in ↄſecratõne diſpenſa⸗
tione nibilominoplacet ſibi reuerentia exbibita in amoti

one coꝛpoꝛis a loco vili in caſu pꝛetacto.
¶ Lueſtio.liij de actu man/

in ↄꝑatione ad manducatum.

Onſequenteꝛ que/

ritur de actu manducandi in compara⸗
tione ad manducatum. ι rimo queri⸗
tur vtrũ liceat ſumere coꝛpus xpᷣi ſbõᷣ ſpe⸗
ie panis tm̃:ſine ſumptõne ſub ſpẽ vini.
Scðdᷣo vtrum coꝛpus xp̃i ſumptũ intret ventrem. Cercio
vtrum eijciat᷑ ꝑ vomitum. Quarto vtrũ ſub ꝓpꝛia ſpẽ ſcilʒ
carnis ſit ſumenduʒ. Quinto de reditõne ſpecie panis pꝰ
corpus ſumptum.

embꝛum primum

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic.· Cum dñs ihs in to⸗
ia integritate ſua cõtineat᷑ ſub vtraq; ſpecie
ſcʒ panis et vini.videtur ꝙ ſufficiat illud ſu
mere ſub vna ſpecie.vt eĩ ſupꝛadictum eſt.
coꝛpus ⁊ ſanguis anima ⁊ diuinitas in xpo inſeꝑabiliter
vnita ſunt.¶ Iem in ſpũali manducatõne ſufficit credeꝛe
a venerari dominum ihm xpᷣm ſub vna ſpecie.et ſic credi⸗

ducꝗ

tum ? veneratum eſt ſpiritualiter manducare ⁊ ad ſalut?ẽ?

ſimiliter videt᷑ de ſacramentali manducatõne ⁊c ¶ Con
tra.de conſe.di.ij.ↄꝑimus. ſic ſumentes iudicant᷑ fei ꝑec⸗
cati ſacrilegij.dicitur em̃ ſic:com ꝑimus ꝙ quidaʒ ſumpta
tm̃modo coꝛpoꝛis ſacri poꝛtiõe.a calice ſacri cruoꝛis abſti
neant.qui ꝓculdubio neſcio qua ſuꝑſtitõe docentur aſtri:
gi. aut integra ſacramenta ꝑcipiant aut ab integris arce
antur. quia diuiſio vniꝰeiulſdemq; miſterij ſine grandi ſa
crilegio non põt ꝑuenire.¶ Item dñs in inſtitutione buiꝰ
ſacramenti diſpenſauit coꝛpus ſuuʒ ſub ſpecie panis ⁊ vi
ni. ex quo videt᷑ ꝙ ad hoc ꝙ ſufficienteꝛ diſpenſet᷑ ⁊ firma
tur:ꝙ hoc debeat fieri ſub duabo ſpeciebus.¶ Item corpꝰ
xp̃i nõ eſt ſacramentaliter ſub ſpecie vini.neq; ſanguis eiꝰ
ſub ſpecie panis.ad hoc ̊ ꝙ ſacramentaliter ſumat᷑ xpᷣe:
neceſſe eſt ꝙ ſumat᷑ ſub duabus ſpeciebo: cum nõ ↄtineat᷑
ſacramentaliter ſub vna. Item põt queri.ſi boc ſacmẽ⸗
tum habeat eangem efficaciam ſumptuʒ ſub vna ſpecie et
ſub duabus ¶ Kunſio. dicendum ꝗ; quia ypᷣc integre ſu⸗
