rpc ꝓ eis oꝛauit vt ↄuerterent᷑: non vt punirent᷑. Si ðᷣo

quia vtile:iſto mõ licet.ex caritate em̃ ꝓuenit oꝛare deum

vt mali coꝛrigant᷑ etiam ꝑ verbera et flagella. et hoc ſepe
2tingit ꝙ mali ꝑ flagella coꝛrigant᷑.quod ſatis intelligit

ſuꝑ illud pᷣs.Redde vicinis noſtris ſeptuplũ. ꝑ qð ꝑfecti

onem dei celeſtis ſignificat:qñ ſancto ↄplemur et hoc ĩ ſi⸗
nu eoꝝ. hoc eſt in ſecreto aĩoꝝ vbi ſit ↄuerſio.ptz igit᷑ in qͥ
caſu licet et pſone ſeculari et etiã eccłiaſlice in oꝛone pete:
re punitionẽ inimicoꝝ.vt ſcʒ coꝛrigant᷑ ⁊ zuertant᷑ et hboc
eſt miſcðᷣie.¶¶ Ad hoc qð obr̃. ꝙ ſimptt licet petẽ puni⸗
tionem ꝑ glo.ſuꝑ illud.vltio ſanguĩs.dðm ꝙ glo. logt in
caſu ſupᷣdicto.Vnñ dicit ſic.vĩtio tꝑalis vt eteꝛnã euadant
introeat in ↄſpectu tuo.vt ĩnoteſcat in natõnibo coꝛã ocu⸗
lis nr̃is.i.cito fiat vt videamꝰillos ↄnerſos:qꝗ mõ nos ꝑſe
quunt᷑.⁊ accipiat᷑:h̊ͥ in bono ð vltione pñti.bec glo.¶ Ao
illud qð ſcdᷣo obr exponit glo.redde ̊ vicinis nr̃is ſeptu⸗
plum.nõ optat ̊ ꝓphetat. illud magis dʒ dici pᷣuiſio in
dicendo q; impᷣcatio.vel exponat᷑ in bono ſenſu vt dictum
eſt in ſoluẽdo.q¶j Ad h̊ qð tercio obr de ſctis.iam ſolutum
eſt in ſuꝑioꝛibo.q¶ Ad id qð obr de Hieremia.dðm ꝙ illð
⁊ ↄſiłia oĩa intelligi bñt.dicta fuiſſe pᷣdicãdo nõ impᷣcan⸗
do. Ad h̊ qð obr de ſamſone.dðm ꝙ illud qð fecit ſam⸗

ſon.fecit deo inſpirante:⁊ ideo excuſat᷑. Vñ dic glo.rj.acd

Heb.vbi logꝗtur apłus de ſamſone.nec ſamſon alit excu⸗
ſat᷑ ꝙ ſeipᷣm ruina domꝰcũ hoſtibo oppᷣſſit: niſi qꝛ ſpũs la⸗
tenter h̊ iuſſerat ꝗ ꝑ illũ miracula faciebat.bec glo.¶¶ Ad
illud qð obr.ꝙ licet petẽ qð iuſticia fiet.pʒ rñſio ꝑ diſtin⸗
ctionẽ factã in ſoluẽdo.¶ Ad h̊ qð obr̃.ꝙ teneoꝛ velle qð
de vult. dõm ꝙ nõ ſꝑ tenemur ↄfoꝛmare volũtatẽ noſtraʒ
dĩne volũtati niſi in eo ꝙ ſcimꝰeũ velle nos velle.ſic̃ pʒ ex
verbᷣ Aug.ſcdᷣo.de ci.dei.c.ij.⁊ ideo rõ illa non cõcludit.
Pꝛe.quedã eſt pena q̃ ſ ↄcomitat᷑ petm.ſiẽ amiſſio qtui⸗
toꝝ ⁊ vulneratõ naturaliũ ⁊ alie mite ſũt.⁊ hmõi penas
bñ regrit dina inſlicia ne ſit dedecus culpe ſine iuſticie ð⸗
coꝛe.et qtum ad iſtas bñ poſſumꝰ optare ꝙ ꝙdiu hõ eſt ſb
pcto:et ſilłr et ipſe pene ↄſequant᷑. Alia eſt pena q̃ aliqn⸗

do infligitur in pñti et ſemꝑ in futuro:et de iſta neſcio 9ο%

dñs diſpoſuit ſiue ꝓpoſuit.et ideo magis de beo ↄuerti ad
mdef xrogandoꝙ ↄuerſione qᷓ; ꝓ punitöõòne.

rticulus terciius

Gnſequẽter querit᷑.vtrũ licet petẽ a deo adiu⸗
toꝛiũ in malis culpe.i.vtrũ a deo petẽ adiuto⸗
rium vt minꝰpeccemus. ſic:videt᷑ ꝑ h̊ ꝙ cor
ruptõ mali bonũ ẽ.ſilr diminutõ: qua rõne licite poſſu⸗
mus petẽ a deo mali deſtructõeʒ ⁊ diminutõeʒ:a ita poſſau
mus petere a deo ſi petamꝰqð minꝰpeccemꝰ.¶ Pꝛe.pecca

bant Manichei ponẽtes duo pᷣncipia:vnũ boni.alið ma⸗

li. ꝓbat em̃ Berñ.ꝙ oĩm vnũ eſt pncipiũ. videt ꝙ ipᷣm
inuocare poterimꝰtaʒ in malis actibo ꝙᷓ in bonis aginto⸗
rem. ¶ Pꝛe. ſicut ab ipſo eſt in nob boni multiplicatõ: ita

7 mali deſtructõ.ſᷣ̊ ab ipᷣo licite petimꝰꝙ bonũ in nobᷣ au⸗
geat᷑:g pari rõne ꝙ malũ minuat᷑.ꝗ̊ videt᷑ ꝙᷣ dũ in pctis ꝑ
ſiſtimꝰ: petere poterimꝰꝙ minꝰpeccemꝰ. 4. Pꝛe. plꝰdiſpli
cet deo petm factũ qᷓ; faciendũ.ſ̊ ꝓ pcttis factis deũ oꝛamꝰ
vt deſtruant᷑ ⁊ diminuant᷑: ̊ p faciẽdis pari mõ¶ Con⸗
tra. Johᷣ.j. Sine ipᷣo factũ ẽ nihil.i.pctᷣm.g̊ petᷣm a deo nõ

eſt.ſ̊ ſolũ qð ab eo ẽ petenduʒ ẽ:ꝗ̊ petm ſiue ſit paꝛuũ ſiue
magnũ.vel ꝙ augeat᷑:vel ꝙ minuat᷑ non eſt ab eo petẽdũ.
Mꝛe.yſið.de ſum. bo.li.ij.c.vij.ſicut nullũ ꝓficit in vul⸗
nere medieamentũ ſi adhuc ferꝛuʒ in eo ſit:ita nibil pꝛofi⸗
cit oꝛo illius cuiꝰadhuc doloꝛ manet in mente.loquituꝛ de
pcto: & nihil ꝓficit oꝛatõ pcto in mente reſeruato. ¶ Pꝛe.
oĩs hõ pcto ſubiacet qñ a deo petit qð mime decet.tali eſt
tolli pctoꝝ ꝑtem altero rem anẽte. Pꝛet. Dam̃.oꝛo peti⸗
tio ẽ decentiũ:nihil tle in ꝓpoſito ñ. dom ꝙ qꝛ malũ
culpe punit defectꝰ.⁊ defectꝰ inoꝛdinatiſſimꝰnõ bʒ cãʒ de⸗
ficientẽ h̊D efficientẽ.ſicẽ dicit Aug.ſ.nr̃am voluntateʒ ideo
ſiue deo adiunante vel cooꝑante facit qð nõ eſt natuꝛa ali
qua:ſ̊ potiꝰnature defectꝰet inoꝛdinatio.et ideo ad illud
faciendũ ſiue ad deficiendũ deũ adiutoꝛeʒ nullꝰ dʒ muoca

re. Alteriꝰqꝛ ſic faciẽdo volũtas declinat a pᷣmo efficiente

⁊ coꝛdinat ab vltimo fine:ideo nullo mõ tecet xeũ faceꝛe
a q̊ͥ eſt quicꝗd bñ fit.ſiłr nec decet nullã creaturaʒ.q quic/

qd facit: ſic facẽ dʒ vt ad fineʒ oĩm oꝛdinat. querit᷑ ſi

licet petere adiutoꝛiũ a deo in malis culpe.pʒ ꝙ nõ.ſicut

Nrare .
ecian

— — —

— — — — — —
= - 2= SS2

ſi⸗

ne.
l
eti⸗
clü
deo
ali
d
o
nu
en
i
en

—

rrrõ

¶Mueſtio

ꝓbant rõneo ſupᷣdicte:et ſpãliter q̃ dicit Greg. Sciendũ
ꝙ omis hõ pcto ſubiacet ꝗ ſ a coo petit fieri qð ipᷣe facere

nöõ põt. vel ſi facere põt nõ ecet. cũ em̃ agẽtes et ↄſentien⸗

tes pariter in ſcelere inuolua nt᷑: deũ ſic oꝛare:ẽ velle deuʒ
ↄſtituere pctoꝛeʒ: ꝓpterea nullo modo illud eſt oꝛandum.
Aod illud qð obijcit᷑ in ↄtraꝛiũ.dðm ꝙ boc bñ poſſumus
deũ rogare vt pcim in nobᷣ totalr coꝛrũpat᷑.qꝛ ſibi diſpli⸗
cet pcim om̃e in nob.et minus diſplicet o minꝰ peccatuz
q̃ maiꝰ.vtrũq; tñ diſplicet:et ideo deũ vt adiuuet nos ad
minꝰmalũ nõ rogare debemonec ad maiꝰ:qꝛ om̃e peccatũ
et pᷣcipue mortale ſibi diſplicet:et oĩs ꝗ illud facẽ ꝓponit.
Ao ſcᷣm doõm. ꝙ eſt malũ culpe et pene· quicũq; ᷓ poit
xeũ pꝛincipiũ mali culpe erꝛat:qꝛ non hʒ pᷣncipiũ efficiẽs
ſed deficiens. ſ. defectiuã volũtatẽ q̃ nõ deficit inqtum eſt
a deo: ſed inqtum eſt de nihilo. Malũ aũt pene a o eſt.
a ᷣ eſt tanqᷓ a pᷣmo pᷣncipio omne qd eſt: manichei 6pone⸗
bant duo pꝛincipia. deũ bonũ.lucis pꝛincipiũ.et ſpũaliu:
deũ malũ pꝛincipiũ tenebraꝝ ⁊ coꝛꝑaliũ.et hec omia dice
bant mala eſſe. cui ↄtrariat᷑ Aug. ꝓbans ꝙ oim iſtoꝝ tã
coꝛꝑaliũ qᷓ ſpũaliũ que hñt eſſe. ſimpłr vnum pᷣncipiũ eſt
eus. Sed ibi nõ cadit malũ culpe: qꝛ hoc non bʒ eẽ ſim⸗
pliciter i̊ defectum: et ideo argumentů illud nõ cõcludit.
¶ Ad terciũ dicendũ.ꝙ bñ poſſumꝰrogare ceũ vt perm in
nobis coꝛrũpat᷑ bhoc intellectu ꝙ nihil de peto ſiue ꝙ nul⸗
lum petm retineat᷑. qꝛ ſi aliqꝗd peĩm ſiue aligd de peccato
remaneret: oĩno illi ęſona diſplicẽt. ꝓter qð nõ eſt peten⸗
dũ dininũ adiutoꝛiũ ad h. ¶ Vd vltimũ dici põt. ꝙ qñ ro⸗

gamꝰ ꝓ pctis pᷣteritis.hoc ẽ vt deleant᷑. aliter rogare non
poſſum? nec debem:et iſto mõ poſſumꝰrogare ꝓ faciẽdis
ne in ülla incidamꝰ. et hoc docnit dñs qñ dixit. Et ne nos
inducas in temptatõem. Sic rñdent ꝗ intelligunt. ꝙ hic
querit ꝙ ſi licet petẽ adiutoꝛiuʒ a deo faciẽdi minoꝛa pct̃a
ꝙᷓ ſint illa q antea ↄmiſit. Sed aliter põt dici ad probleu
ma ꝓpoſitũ.ꝙ petere adiutoꝛiũ a eo vt minus peccemus
hʒ duplicẽ intellectũ.nꝰeſt vt grauioꝛibo dimiſſis iuue⸗
tur a deo faciendi leuioꝛa. vt ꝗ babuit in ↄſuetudĩe ꝑpetꝛa
re petm. furtũ.ↄtra naturã.homicidiũ. et hmõi enoꝛmia:
petat a deo adiutoꝛiũ. his dimiſſis ꝑpetrandi facilioꝛa.vt

foꝛnicandi epulandi et bmõi.et hoc nõ licet petere:qꝛ hoc

petere eẽt a dño petere ꝙ cooꝑaret᷑ actui pcti.⁊ ſm bãac vi
am determinatũ eſt pbleuma ꝓoſituʒ. Aliꝰeſt intellectus
a deo petẽ adiutoꝛiũ. vt qui bʒ in ↄſuetudine ꝑpetraꝛe gꝛa
nia pcta ⁊ enoꝛmia: his dimiſſis nõ peccet im in ꝑpetra⸗
tione minoꝝ:et h̊ focere põt dñs infundendo ſibi gratiã
aliquã gratiſdatam. 2 B licet petere: videlicet adiutoꝛium
a deo.ſ.vt ſaltẽ nõ ita peccet enoꝛmiter ſicut antea pecca⸗
uit.⁊ hoc pſuadent rõnes inducte ꝓ pꝛima ꝑte. His habi

tis ptʒ rñſio ad rõnes ꝓ vtraq; ꝑte poſitas.
ueſtio. vej quoꝛuʒ ẽ oꝛan

2
ritur quoꝝ eſt oꝛãdo petẽ. Primo que⸗
ritur etrũ diuinaꝝ ꝑſonaꝝ ſit oꝛare. Se
. . Quarto vtrum exiſtentium in purgato⸗
rio.Quinto vtrum damnatoꝝ.
Irca pᷣmũ q̃ri ſic ad ꝑteʒ affirmatiuaʒ.au⸗
ctoꝛẽ ⁊ ſubauctoꝛẽ in ꝑſonis dĩnis ſᷣm ſctos
2* idet᷑ ꝙ pr̃ rõne auẽtis poterit ab alijs ex⸗
oꝛari..¶ Pꝛe. de ia illa qᷓ eſt qntuʒ ad eſſe maxia eſt.

Onſequenter que
cũdo vtrũ beatoꝝ. Tercio vtꝝ viatorũ.
embꝛum prunum
eſt inuenire vt filij ⁊ ſpũſſcti reſpectu pr̃is.&
F̊ vna ꝑſona ab alia dependit:ſ dependẽtia ĩpoꝛtat ⁊ reꝗ⸗

rit ſupplementũ:et ꝓ hmõiẽ oꝛare. ⁊c. ¶ Pꝛet. expᷣſſe ba⸗
bemus de filio ꝙ oꝛauerit pr̃eʒ ſuũ. Luc.vj.Exijt ĩ monte
oꝛare ⁊ erat ꝑnoctãs in oꝛone dei.. Pꝛe.j. Joh.ij. ipe eſt
ꝓiciatio petis nr̃is.glo.ꝓpiciãs nos deo ꝓpiciatõe i⸗

.XC.
terceſſione.¶ Pꝛe. beb. vj. veniens ad interpellandũ ꝓ no⸗
bis.q̊ ſꝑ oꝛat nobᷣ filiꝰvt videt᷑. ¶ Pꝛe. ex pᷣſſe ha bemꝰex
empluʒ de ſpũſcto. Ro.viij.ipᷣe ſpũs interpellat ꝓ nob ge⸗
mitib⸗ inenarꝛabilibo.¶¶ Pꝛet. dam.li.j.c.x.vbi logtur de

auenientibo ſpñiſcto:vocat eũ inteꝛpellatoꝛem ꝑaclitum.

4Pꝛe. die greg. ꝙ aduocatꝰnr̃ dr:qꝛ ꝓ erꝛoꝛe delinquẽtiũ

apud iuſiiciã pr̃is menenit Cd oppoſitũ. Nug. de coꝛre
ptõne 1 gra.nemo q̃rit ab alio qð ꝑ ſe hʒ · igit ſi taʒ filius
ſpũſſets oĩa bñt:et oĩa pñt:et nihil petũt.¶ Pꝛet. oꝛare
eſt inferioꝛis:ſᷣ in ꝑſonis dinis ſummaẽ eq̃litas.¶ Pret.
indiuiſa ſunt opa trinitatis: ̊ petitionuʒ impletio ꝑtinet
ad totã trinitatẽ: qui petit ab vna aliquid petit ab alia
& ſi nullum decet petere a ſe:nõ decet oꝛatõeʒ eſſe in perſo⸗
nis dinis. ¶ Pꝛet ↄfoꝛmis eſt ꝑ oĩa volũtas in pre ⁊ filio
ſpũſcto.q̊ ſi petitio ẽ vniꝰpſone reſpectu alteriꝰ nibil pe⸗
tit niſ qð ſcit illa velle: ̊ adhuc impletur ſi nõ petat. fru⸗
ſtra igit᷑ petet vt videt᷑. ¶ Pꝛe. ſuꝑfluit oꝛoez ponẽ vbi nul⸗
lum deſideriũ eſt ↄplenduʒ:hoc aũt eſt in diuinis. 4 Pꝛe.
ßm dam̃. oꝛzo ẽ gſcẽſus intellectꝰ in deũ qð ꝑſonis dinis n
põt zniec Ad boc dom eſt. ꝙ oꝛo nõ põt eſſe in dini⸗
nis.et h ꝓpter triplicẽ rõneʒ. Prima ẽ qꝛ oꝛo de ſua ratõe
repugnat idemptitate ſube.ſcda qꝛ repugt equalitati po⸗
tentie. tercia qꝛ repugnat fontali plenitudini opulentie. g
qꝛ in diuinis nulla ẽ ſubdiuerſitas.ideo nec oꝛo. qꝛ nullꝰ
petit a ſe. Vlteriꝰqꝛ nlła potentie mĩoꝛitas nec oꝛo:qꝛ oĩs
oꝛans minꝰpotentẽ ſe pᷣtendit.vlteriꝰqꝛ in bonis nlka ege⸗
ſtias.nec oꝛo:qꝛ oĩs oꝛans ꝓ aliq ſupplendo oꝛare intẽdit.
Concedendũ eſt igit ꝙ ꝑſonis diuinis nõ ↄuenit.⸗ ſi ali⸗
cubi inueniat᷑ dictũ:nihil aliud ẽ dictuʒ. niſi ꝙ; volũt nob
citiꝰbonũ.volũtas actꝰẽ totiꝰtrinitatis.¶¶ Ao ilð qð pꝛio
obijcit de ſubauctoꝛitate ⁊c. põt dici ꝙ iſta ſubauẽtas in⸗
eq̃litatẽ nullã ponit.iĩmo ſummã eq̃litatẽ. intelligit ů̊ ꝙ il
la ſubauctoꝛitas ẽ in hoc.ꝙ id qð eſt et quod bʒ filius:bʒ
a pre.et ideo in pr̃e eſt auẽtas.qꝛ quodamodo eſt auctoꝛ
filij. in filio quedã ſubauẽtas.qꝛ tñ pater nõ dat filio pteʒ
ſue ſube vel eſſentie ̊ totuz ſe qꝛ ſunt penitꝰ idem in ſuba:
ideo opoꝛtet ꝙ idem ſint in potẽtia.iõ nulla mĩoꝛitas. in⸗
ferioꝛitas niła. 4 Ad illud qð obr de dependẽtia. dðm ꝙ
dependẽtia illa nlłazʒ ĩpoꝛtat ĩ filio imꝑfectõeʒ. vt iã dictũ
ẽ.et iõ argumentũ nõ cludit. Siłis rõ ẽ de ſpũſcto. in q̊ ẽ
ſubauẽtas reſpectu pris ⁊ filij ⁊ dependẽtia.ſi łʒ ibi depẽ⸗
dentiã ponẽ quadã impꝛopꝛietate loquẽdi.¶ Ad aliud qð
obr de xpᷣo. ꝙ oꝛauit. dõm ꝙ b ſe intelligendũ ẽ ſm nataʒ
aſſumptã. ⁊ ᷣm ip̃am optime ↄgruebat ꝙ oꝛaret.tũ ꝓpter
meritü: tũ ꝓpt exemplũ vᷣtutis:iũ ꝓpt veritatis huane ar⸗
gumentũ:tũ ꝓpter officiũ aſſumptũ exeq̃ndũ.Congꝛuebat
em̃ rõne ſui meriti.qꝛ ſua petitõe ſiue poſtulatõe meꝛebat᷑
nob gꝗ eramꝰminꝰydonei ed ſuſceptõneʒ bñſicioꝝ dei · vñ
Dam.li.iij.c.xxiiij·dicit ſic de eo. Quẽadmodũ em̃ paſſio
nes ſuſtinuit nobis eã que aduerſus ipᷣas victoꝛie brani‚-
um tribuẽs triũphans:ita et oꝛans nobis viã faciẽs di⸗
rigens.et dixi ad eã quẽadmoduʒ aſcenſionẽ et pꝛo nobis
ome iuſticiam adimplens. hec Dam̃.vlteriꝰrõne exempli
vt diſcipulos ſuos ⁊ ↄſequẽteꝛ nos ad oꝛonis exercitiũ in⸗
nitaret. in cꝰerxercitõ marie aduerſaꝛiꝰſuꝑat᷑. ꝓpt qð dñs
dicebat diſcipłis ſuis ¶ Dath.xxvj. Vigilate ⁊ oꝛate vt nõ
intretis in tẽptatõeʒ· vñ dicit Amb. ſuꝑ. Heati ĩmacula⸗
ti. pnoctabat in oꝛone dñs Bs. nõ indigẽs petitõis auxi‚
lio:ſ̊ ſtatuẽs nob imitatõis exemplũ.hec Amb. Vlterins
in argumentũ veritatis aſſũpte huanitatis.ſ.vt ſe oñdeꝛet
verũ hoĩem vere a deo miſſum. ꝓpter ꝙ dicebat Joh. ij.
HGjas ogo tibi dñe qm̃ audiſti me.ego at ſciebaz qꝛ ſp me
audis.ſᷣ ꝓpt plʒ iſtũ ꝗ circũſtat dixi vt credãt qꝛ tu me mi
ſiſti. Altimo rõne officij.qꝛ ipᷣe ſacdotis ⁊ põtiſicis hẽbat
dignitatẽ. VUñ ſiẽ ad officiũ eiꝰ ꝑtinebat ꝓ pettis ſacrificiũ
offerꝛe: ita p pctoꝛibo exoꝛare. vñ Heb. vj. Ois põtifex
ex hoĩbo aſſum ptꝰ ꝓ boĩbo ↄſtituit᷑ in bis qᷓ ſunt ad deum
vt offerat dona et ſacrificia ꝓ pctis. Et ſegꝗt᷑ infra.ihs aũt
eo ꝙ maneat ineternũ.ſempiternũ babet ſacerdotium.xvñ
et ſaluare põt imꝑpetuum accedens ꝑ ſemetip̃ᷣm ad deuz
ſemꝑ viuẽs ad interpellendum/ꝓ nob.talis em dicebat vt

eſſet nobis pontifex. ſanctꝰinnocẽs impollutꝰ.ſegregatꝰa
pctoꝛibo et excelſioꝛ celis factꝰ.ꝗ nõ bʒ quotidie neceſſita⸗
tem quẽadmodum ſacerdos pꝛius ꝓ ſuis delictis hoſtias
qfferꝛe. deinde ꝓ pꝓpło.hoc enim fecit ſe offerẽdo. pz igit᷑ q̃⸗
re xpᷣm cebat oꝛare.: Et ſi qrat᷑ qre nõ fuerit in oĩbus
exauditꝰ.ſi ita ecens erat vſuʒ cꝛzois ꝑ ipᷣm impleri. Di
cendã ad hoc ꝙ ſicut ſuptactũ eſt. tripler fuit oo a xp̃o ꝓ⸗
cedens a triplici volũtate.vna ꝓcedens a volũtate rõnis:
alia a volũtate pietatis:tercia a volũtate carnis. Prima
fuit in oĩbo exaudita:tũ ꝗa illa volũtas ꝑ oĩa erat confoꝛ⸗
mis diuine volũtati: tũ qꝛ digne ⁊ ſancte petebat quo pe⸗
tebat. et ideo erauditeſip ſua reuerentia.ſicut dr ad He
bꝛe.vj.Scða ⁊ tercia nõ fuerũt in omibo exaudite:tum qꝛ
ꝙtum ad illas volũtates do ſe non in om̃i volito ↄfirma⸗
bat.qð pʒ de voluntate pietatis q̃ petit ꝓ crucifixioribo ſu
is ꝗ om̃s nõ ſunt ſaluati.et ꝓ diſcipulis ſuis vt a malo ſer
uarent᷑ Yoh. xvij. et nõ tm̃ ꝓ illis: ̊ ctiã ꝓ omibo ꝗ credi:
turi eſſent in ipᷣm:et tñ nõ om̃s ſeruati fuerũt a malo. ptz
etiã de volũtate carnis q̃ petijt caliceʒ amoueri. qð nõ ob
tinuit:tũ ꝗa ille petitões ꝑlus erant oꝛdinate ad noſiram
inſtructõneʒ ꝙ; ad ſuaʒ exauditionem. magis em̃ petebat
hac duplici volũtate vt nos erudiret: q; vt deum ad ſuam
petitõeʒ ĩclinaꝛet.audiebat em̃ nos in pꝛima ad ꝓmptitu
dinem benignitatis et miſcdie.in ſedᷣa vt nõ diffidamt pe
aguſtie. ¶ Ad hoc qð obijcit᷑ de verbo JYoh. et de vᷣbo apli
adð Hebꝛeos.ꝙ xpᷣc adhuc oꝛat p nobis.dicenduʒ ꝙ bene
verũ eſt rõne nature bumone. Ipſa em̃ nata hũana in ip.
ſo monet deũ:ad odeſcendẽdũ noſtre miſerie. Vñ ipſe xpᷣc
interpellat ꝓ nobᷣ repñtatione ſui ad prem ex ea pte q̃ hõ
eſt.ex qua ꝑte mediatoꝛ noſter eſt.⸗ hoc plane dĩc glo. ſuꝑ
illud. Semꝑ viuens ad interpellandũ ꝓ nobis.glo.repñ⸗
tatione ſui ex ea natura q̃ pontifer.i.humanã quã celis ĩ⸗
tulit interpellat ꝓ nobis. 4. Ad illud qð obr vlteꝛiꝰ de ſpi⸗
rituſcto. ꝙ interpellat ꝓ nobis gemitibo inenaꝛꝛabilibus
exponit Aug.de bono pſeuerantie dicẽs. gqgd em̃ eſt iße ſpi
rituſſets interpellat:niſi interpellaꝛe facit gemitibo ĩienaꝛ
rabilibo ſed veracibo.tropo em̃ illo dicit q̊ dicimꝰletũ dieʒ
ꝗ letos facit. hec Aug.¶¶ Ao illud qð dic Gam̃. Vocans
eum depcatoꝛẽ. hoc nõ eſt intelligendũ ꝙ ſpũſſets oꝛat pꝛo
nobis.ſᷣ qa pces nr̃as ꝑ q̃ndã appꝛopꝛia tõez ſuſcipit. Uñ
bec ſũt vᷣba eiꝰ depcatoꝛẽ ⁊ intpellatoꝛẽ ꝑaclitũ ⁊ vniueꝛſo
rũ intpellatões ſuſcipientẽ ꝑ oĩa ſileʒ pri ⁊ filio.hec Da⸗

maſc. ¶] Qð at dic greg. ſilr dz intelligi p effectũ.vñ qñ di

cit vᷣba pdicta aduocatꝰnoſter dr̃.qꝛ ꝓ erꝛoꝛe delinquenti

um apud iuſticiã pr̃is interuenit.etſi ubinfert. g etiã ꝓ de⸗
linquẽtibo exoꝛare ꝑhibet᷑ qm eos q̊s repleuerit ad poſtu⸗
landũ inflãmat et exoꝛãtes facit.hec BGꝛeg. Vel pt dici ꝗꝙ;
illud dictũ eſt ꝑ quandã appꝛopꝛiationeʒ. Cũ em̃ oĩs actꝰ
in reſpectu ad creaturã ſit in dinis totiꝰtrinitatis:intue
nire p pef̃is delinquentiuʒ ſpũiſctᷣo appꝛopꝛiat᷑ ſic et boni⸗
tas.Et ſic ꝑʒz rñſio ſita.
lembrum ſecundum
Onſeqᷓnter querit᷑.vtrũ ↄueiat btis oꝛsere.ſ.
an anglis ⁊ aĩabo. et h̊ pꝛĩio. Scdo quõ oꝛãt
bre aĩe. Lercio ſi ſancti angeli offerant pre
es noſtras deo et quö.
rticulus primus
D pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic ad ptem affirmatius. egit
Lobie. xij. qñ oꝛabas cũ lacrimis 2 ſepeliebas
moꝛtuos.ego obtuli ozoeʒ tuã dño.a ↄſtat ꝙ ad ꝓmouen⸗
dum. Sed recitare aliqd p bono alteri eſt qͥddã ſupplica⸗
re:g videt᷑ ꝙ angeli ſupplicãt p nobis ſiue oꝛãt. Pꝛe. da⸗
niel.x.ſuꝑ illud. Et ego veni ꝓpter ᷣmones tuos. glo. ptꝰ
cepiſti lacrimis.ieiunio 2 oꝛoibo ĩuocare manũ dei ego
occaſionẽ accepi vt ꝓ te oꝛatu roingrederer ĩ ↄſpectu dei.ĩ
. ꝑſona angli logt. ¶ Pꝛe. infra ſi upꝑ illð. nemo eſt adiutoꝛ
meniſi michael. glo. in oꝛο:α0 nob ad den. 4 Pꝛe. nüeri
xxv.ſup illð. Initiatꝰẽ iſrł beelphegoꝛ.glo.adeſt vnicuiq;
nrm angle g regat moneat.qp actibo nr̃is coꝛrigendis ⁊

miſeratõibo expoſtulandis qͥtidie videat faciẽ dei. B plane
hr ꝙ angls bonꝰ expoſcit ꝓ miſerijs nr̃is releuãdis.⁊ boc
nihil alið ẽ q; oꝛare.¶ Pꝛe. petit eccia a btis angelis vt /p
nob̃ deũ depcent᷑. qð fruſtra facẽt niſi ip̃oꝝ oꝛo apud denʒ
pollz ĩpetraꝛe ee ind idẽ vr̃ poſſe oñdi de ſccis aĩabo
qꝛ cũ oꝛare maxĩe ꝓ afflictis ſit miſcdᷣie.⁊ miſcdᷣia in ſctis
reſpectu nr̃e afflictõis ꝑſeueret.ſiẽ plane dĩc bẽs Aug. de
ci.di.li.xxj.c.xviij.neq; ei credendũ tũc amiſſuros ſctos
viſcẽa miſcdie.qñ nullũ ceꝑint hbr̃e petʒ. igẽ ⁊ oꝛʒo.⸗ Pꝛe.
in ᷣmõe de oꝛoe et ieiunio.dic Augꝰ. ꝙ oꝛo ẽ ↄiũctio ſpũi⸗
ſcto:ſi tñ in oꝛone ſit intentꝰaimꝰ.oẽo igit᷑ ꝑſeuerãs iũgit
do atʒ ita gaudẽs aſſiſtẽ ſe dño gliant᷑.hec Aug.Ex pꝛia
ꝑte hmõi auẽtis videt᷑ ꝗꝙ ſi or̃ ẽ oiũctõ ſpũiſcto:q̊ vbi ma
ioꝛ erit ↄiunctõ.ibi maxie oꝛo.hoc aũt ẽ in bẽis. Pꝛe. ex al
tera ꝑte.ſi oꝛo eſt marĩe qñ animꝰintentꝰẽ ⁊ ſibi ⁊ deo.iðo
cũ beatꝰnlłatenꝰſit diſtractꝰ.ſ̊ totałr tro intentꝰet ſibi:g
et maxie ibi oꝛo. Pꝛe. ex fine auẽtis ſi ex aſſiſtẽtia coꝛã ðo
generat᷑ gaudiũ et glia in oꝛãte.ꝗᷓ vbi maioꝛ aſſiſtentia:ibi
maioꝛ oꝛãdi materia.hoc aũt ẽ in bĩis. SPꝛe.Aꝑoca.vj.
dĩ. ꝙ vidit Yohes ſub altare dei aĩas interfectoꝝ ꝓpt ver
bũ dei clamãtiũ. Vindica dñe ſ anguineʒ nr̃m ⁊c. hic hr ꝙ
oꝛant bti p executõe iuſticie.¶ Pꝛe. eccia oꝛat ſctos vt pꝛo
ea dñm depcent᷑ dicens.om̃s ſcti tui qſumꝰ dñe nos vbiq;ʒ
letificẽt. vt dũ eoꝝ merita recolimꝰpatꝛocinia ſentiamus.
nec fruſtra:ꝗ̊ vt pꝛiꝰ. Quatuoꝛ rones ſequẽtes ſũt coĩter
de oĩbo bẽis. ¶ ꝛe. maxie bti oↄfoꝛmãt volũtatẽ ſuã volun
tati dĩne. ꝗ̊ vidr ꝙ petẽ dñt quicꝗdð ſciũt deũ velle. ¶ ꝛe.
amicicia vr eſſe rõ impetrãdi ſiue amoꝛ.ſiẽ dic glo. ſugil⸗
lud p̃ᷣs.delectare in dno ⁊ dabit tibi petitõnes cordis tui.
glo. vt ames quẽ times ſpꝛeta mũdi iocũditate. ſ̊ bẽ ma⸗
xime ſũt deo iũcti ꝑ amoꝛẽ: ſi rogãt iĩpetrabũt. ſ̊ tales
maxie decet oꝛare. ¶ Pꝛe. j. JYoh. vl. b. ꝙ ſi gs ſcit fratꝛeʒ
ſuũ peccare pcẽm voti ad moꝛtẽ.petat ⁊ dabit᷑ ei vita.⁊ ex
ponit glo.de iuſto. Juſticia ̊ ẽ rõ impetrãdi.ſᷣ bti ſũt in G
du ſupᷣme iuſticie:ᷓ vt pꝛiꝰ. ꝛe.cõtẽplatio ſi ſit in cia
in patꝛia pfectiꝰtñ eſt in patria qᷓ in via qð pʒ ꝑ diffini
tionẽ ipiꝰque ẽ liber ꝓſpicax intuitꝰanimi ĩ deũ defirus
hoc aũt magis ẽ in patria q in via. Si ᷓoꝛo ᷣm hug.ẽ ꝑs
ptemplatõis.magis in patriꝗ erit ꝙᷓ in via. erit in ange⸗
lis 2 in aiabus ſctis ¶ Cont. oꝛo ẽ aſcenſus intellectꝰad
cũ.ꝗ at ſũt in ſupᷣmo gdu aſcẽſiõis vtpote bii angkli. 1 aĩe
aſcendere altiꝰnõ pñt: intellectꝰ eoꝝ aſcendere non põt.
Pꝛe.aug.ad ꝓbã de oꝛãdo deo.poꝛro ſi niła ẽ tẽptatio:
nulla ẽ oꝛo. p̊ in bris nihil tale: ⁊c.¶ Pꝛe. anß. in fine ꝓp
ſolo.dĩc.q; beati ſunt oĩpotẽtes ſue voluntatis. Sʒz aug. de
coꝛreptiõe ⁊ gra dic.qꝙ nemo q̃rit ab alio qð ꝑ ſe hʒ.nullꝰ
Soꝛat /ꝓ eo qdð hʒ in ſua ptate.cũ ſint omipotentes nihil
petũt. ¶ Pꝛe. volũtas btoꝝ ẽ ↄfoꝛmis dine voluntati. g̊ ni
hil petũt a deo niſi qð ſciũt ipᷣm velle. ̊ ſi ñ peterẽt illud:

adhuc ĩpleret᷑.fruſtra igr peterẽt. ⁊c.¶ Pꝛe. oꝛo ĩꝑfecti ⸗·

onẽ ſꝑ ĩpoꝛtat ĩ oꝛãte.qꝛ ꝓ eo oꝛamꝰqð delideꝛamꝰnec ha⸗
bemꝰ. Munqᷓ ei ẽ oꝛãdũ vbi deſideriũ ẽ ↄpletũ. Glia at᷑ ſi⸗
ne vita bta pfectio ẽ ac adimpletõ oĩm deſiderioꝝ:qᷣ ĩ illa
nõ oꝛat᷑.¶ Si dicat᷑ ꝙ oẽs iſte ouẽtes loquunt᷑ de oꝛone qᷓ
J9 oꝛat ꝓ ſe.et bñ veꝝ eſt ꝙ angeli? bte aie nõ oꝛant ꝓ ſe
hp nob.Cont᷑.vidẽt ſeu cognoſcãt diuinã voluntatẽ. Sſci

unt vtrũ faciendu erat qð petũt vel nõ.ſi ſciũt gd faciunt.

fruſtra petũt.ꝙ ſi ñ peterẽt:adhuc fieret.ſi ñ faciendũ pe⸗
tũt diſcoꝛdãt a dei volũtate qð falſũ ẽ. Si dicas neſciũt
dĩnaʒ volũtatẽ.ſeꝗt᷑ incõueniẽs.qꝙ fũt in cognitõe ĩpfecta
cũ dicat Gre.qd eſt qð nõ vidẽt ꝗ vidẽtẽ oĩa vidẽt. ¶ Pꝛe.
ille p q oꝛat ſcts. aut ẽ dignꝰeraudiꝛi qntũ ẽ de ſe: aut indi
nus. Si dignꝰ: ſiue ſanctꝰoꝛet ſiue nõ: eraudiet᷑ oꝛãs p

eipo:exqͥ dignus ẽ exaudiri.fruſtra Soꝛat ſctus ſi non eſt
dignꝰ. nõ exaudiet᷑ oꝛas p eo.qm indignitas eiꝰ p qͥ oꝛat᷑
impedit oꝛonis effectũ.ſic plane dicũt ſancti.⁊ dic Foh. i
ſua canonica. pᷣma in fine.eſt pctm ad moꝛtẽ. nõ dico vt p
eo ꝗs oꝛet. Et hiere. vij. oli oꝛaꝛe p pylo B. q. d. fruſtrat
oꝛo /ꝓ talibo ꝓpter ſuã ind ignitatẽ.¶ Pꝛe.ſi ſct̃i oꝛant pro
nob et impetrãt nob bona ſ piritalia:qꝛ ałr fruſtra oꝛarẽt

niſi aliq nob ĩpetrarẽt:iſtud qdð nob ipetrãt:ĩpetrãt exige

—

ti
lo⸗
fnt
Fn
e⸗

Necl

Mane

R
R.
ano:
fnep
ed
nulc⸗
nihi
nini
tilloc:
Pſeti
eeha⸗
ai ſi⸗
iilla
oneqj
tpſe
gſi
gunt.
dü pe⸗
eſcüͦt
pfran
Pee⸗
nisp
oncſ
zorn
Pbi
cort⸗
uſm
Niſt⸗
Guſi
t

SSõðñß

¶ Nueſtio

tiam ſuoꝝ meritoꝝ. Sʒ ſi boc: aut boc eſt merito pᷣterito
eoꝝ aut pñti. ſi pᷣterito qð ſaltẽ videt᷑ ꝓbabile:qꝛ dũ viue⸗
rent meruerũt vt ſi pꝰmoꝛtẽ ꝓ nob oꝛarẽt.nob graʒ impe⸗
trarẽt. Contra illud ſic obr. quicqd ſcti meruerũt nccium
eſt eos meruiſſe. qꝛ om̃e verũ de pᷣterito ncẽiuʒ eſt. et tũc ſi
ne calunia qñ te futuro nõ depẽdet. et quicqd nõ merueft
neceſſariũ eſt eos nõ meruiſſe. quicqd meruerũt nobᷣ ſct᷑i
vel nõ meruerũt: neceſſariũ eſt eos meruiſſe nobis. vel nõ
meruiſſe nobis. g im poſſibile eſt aliter ſe hr̃e etiam ſi mo⸗
do ꝓ nobis oꝛarẽt. qꝛ ome neceſſ. ariuz ẽ impoſſibile alit ſe
bre. Si meritis pñtibo: ſic ſancti mõ nibil merent᷑.qꝛ non
ſunt i ſtatu merẽdi. nihil ẽ ð dicto ꝙ ſcti nob impetraꝛẽt
ſeu inpetrẽt oꝛãdo ꝓ nob.¶ Rñ.· ad h̊ dici pt.ꝙ ẽ oꝛare ꝓ
ſe et p alio. Cũ g̊ querit᷑.vtrũ ſcti angeli ⁊ aĩe bte oꝛent. cõ
cedendũ ꝙ oꝛant et ꝓ ſe et ꝓ nobis. Sʒ cũ oꝛatõ ſit ꝓ mał
amouẽdis ⁊ bonis adipiſcẽdis. ꝓut large accipit᷑ eẽ orois
oꝛãt ſcti ꝓ nobᷣ tã ꝓ boĩs adipiſcẽdis ꝙᷓ p mał amouẽdis.
p ſe oꝛant nõꝓ malis am ouendis:quia nulluʒ eſt in eis
malum. ſed pꝛo bonis tm̃ adipiſcendie. orant em̃ ꝓ bono
babito vt ↄtinuetur:tam anime beate qᷓ angeli ſcti. Ani⸗
me autem ꝓ non habito vt babeatur ſicut pꝛo reſtitutõne
coꝛpoꝛis ſui.a quo in ꝑte gloꝛie dependet perfectio ipſaꝛũ
ſicut erpꝛeſſe dicit Aug. in fine ſuxꝑ HBGeñ.xij.ad lr̃am. Si
quem mouet qd opus ſit ſpiritibus defunctorũ coꝛꝑa ſua
in reſurꝛectõne recipere:ſi poteſt eis ſine coꝛpoꝛibo etiam
ſumma illa beatitudo pᷣberi. diſfficilioꝛ quidẽ queſtõ eſt qᷓ;
vt pfecie poſſit bic ſermone finiri.ſed cum minime dubitã
dũ eſt.⁊ raptã hois a ſenſibo carnis mentẽ. poſt moꝛtem
ipam carne depoſita trãſcendit ſiłitudini bo coꝛꝑaliũ.non
ſic videꝛe poſſe in cõmutabilẽ ſubaʒ. vt ſancti angeli vidẽt
ſiue alia letioꝛe cauſa.ſiue ideo qꝛ ineſt eis naturalis qui
dã atpetitꝰcoꝛpus admiſtrandi.q̃ axpetitu retardant᷑ quo
dãmodo.ne tãta intentõe ꝑgãt in illud ſummũ celũ. qᷓdiu
nõ ſubeſt coꝛpꝰcuiꝰ admiĩſtratõe appetitus ille ↄquieſcat.
bec Aug. et expᷣſſiꝰdicit hoc Merñ.de diligendo deo.ꝙ li⸗
ne coꝛꝑibus ſuis nec volũt nec valent ↄſũmari.oꝛant etiã
ꝓ ↄſũmatõne nũeri electoꝝ.· et pꝛo iuſticia de repꝛobis ex⸗
equendi. nec tñ in aliq imꝑfectõne ſunt.qꝛ habent quicgd
debent ꝓ ſtatu bre.¶ De angelis ꝙ orant/p nob plane p⸗
bant ſuꝑadducte rõnes. inter qᷓs ilia. de glo. nũeroꝝ. xxv.
plane tangit modũ oronis ipoꝝ nob q dicit ſic.vnicui⸗
q; nm angelus bonꝰꝗ regat moueat ꝗ pꝛo actibo nr̃is coꝛ
rigendis ⁊ miſeratõnibo ex poſcẽdis.ecce boni promotio.
Be ſanctis aũt aĩabo.ꝙ oꝛẽt et ꝓ coꝛꝑibo ſuis rehaben/
dis et ꝓ iuſticia exeqᷓnda plane dicit greg.li. ij. moꝛał. ex/
ponens illud Apoca.vj. &lidi ſub altare dei ⁊c. vbi dicit.
animas vindictã petẽ: eſt diẽ iudicij ⁊ reſurꝛectõnem coꝛ⸗
poꝛꝝ extinctoꝝ deſiderare.dicit᷑ em̃ ꝙ; magnꝰeoꝝ clamor:
eſt magnũ deſideriũ aiaꝝ. vᷣba iſta ſüt eoꝝ deſideꝛia. Si
milit ꝙ oꝛunt ꝓ ↄſũmatõe nũeri electoꝝ·plane dic ibideʒ
qð ⁊ de angelis ſilr põt intelligi.et etiã ꝓ bono habito vt
ↄtinuet᷑. Eñ dicit greg· cũ alit moueri ſoleat mens qͥ pe⸗
tit: aliter qᷓ petit᷑:⁊ ſctoꝝ aĩe.ita in interni ſecreti ſinu deo
inhereant: vt inberendo regeſcãt.quomodo dicunt᷑ pete⸗
re qs ab interna voluntate ↄſtat nullatenus diſcrepaꝛeꝛqͥ⸗
modo dicunt᷑ petere q̃s ⁊ voluntatõtæi certũ eſt et ea que
ſutura ſũt nõ ignoꝛaꝛe:ßſ in ipᷣo poſite ab ipo aliqꝗd petere
dicunt᷑:non ꝙ quicqᷓ; deſiderẽt quod ab eiꝰ quam cernant
voluntate diſcoꝛdat:ſᷣ quo mẽte ardenti inberent.eo etiã
de iplo accipiunt vt ab ipſo petãt q̊ eum facere velle none
runt.æ ipſo ̊ bibũt ⁊ ab ipſo ſitiũt et modo nob in comp
henſibili in hoc ꝙ petẽdo eſuriũt pᷣciendoſ atiant᷑. diſcor⸗
darẽt ̊ a volũtate ↄditoꝛis:ſi q̃ e vidẽt velle nõ peterent.
eiq; minꝰinhererẽt ſi volentẽ dari pigꝛioꝛi pulſarẽt deſide
rio. Hic plane hr de petitõe boni habiti vt ↄtinuet᷑ qðᷣ no⸗
tat᷑ cũ dixit. de ipo bibũt qd ab ipo ſitiunt. Seꝗt᷑. quibns
rñſum diuinitꝰdĩ. regꝗeſcite t̃s adhuc modicũ: donee cõ⸗
pleat᷑ nũerus oↄſeruoꝝ ⁊ fratrũ nroꝝ deſiderãtibo oĩabus
requieſceꝛc. Adhuc modicũ dicẽ eſt.int᷑ aꝛdoꝛẽ deſideꝛij ex
ipſa pᷣſcientia ſolatiũ ↄſolatõnis inſpirare.vt et animarũ
noſtraꝝ ſit qd amantes deſiderant.⁊ rñdentis dei ſermo

xc).

ſit hoc ꝙ eas retributõnis certitudine inter teſideria con
firmat. bec greg. Ecce ꝙ oꝛãt ꝓ adimpletõne nũeri electo⸗
rum. (¶ AUd illud qð obr.q; ampliꝰaſcendẽ nõ pñt. põt xi⸗
ci ꝙ diffinitõ Dam̃.data ẽ ꝓut ↄuenit pure viatoꝛi.Ende
obiectõ nibil facit ad ꝓpoſitũ.vel etiã ſuppoſito ꝙ nõ cõue
niat ↄpꝛebenſoꝛibo: dicendum ꝙ; nõ oꝑtzʒ ꝙ ſemꝑ quando
oꝛam? intellect?eleuet ampliꝰin deũ ꝙᷓ antea eleuabat᷑.
ſ bñ verũ eſt ꝙ eleuat ꝓpter aliud.ſ.ad petẽdũ aliꝗd a deo
qð innuit Dam̃.qñ ſub diſtinctõe dĩc. Or̃o eſt aſcẽſus in/
tellectus in deũ vel petitõ decentiũ a deo. Uel dðᷣm.ꝙ quã
tumcũq; creatura eleuet᷑ in aſcẽſu ad deũ dũ petit:tñ eins
terminꝰeſt citra increatũ qð excedit in infinitũ.et ꝗtũ ad
hoc pñt dici aſcendẽ.nõ ꝙ; gr̃aꝛ caꝛitas augeat᷑ in eis:ſed
mõ ſupᷣdicto.4 Ad ſcðᷣm obiectũ piʒ rñſio ex pᷣdictis.bñ
em̃ verũ eſt ꝙ in btis nõ eſt oro ſᷣm illũ modũ ᷣm quẽ oꝛa⸗
mus, p malis amouẽdis qntũ eſt ꝑſe:q; nullũ hñt malũů.ẽ
tñ ſᷣm ꝙ oꝛant ꝓ nob. qꝛ orant ꝓ malis nr̃is amouendis.
vt dictů eſt. iſto mõ oro eoꝝ bñ eſt ꝓ omotõe tẽptationũ ñ
a ſe:ᷣ a nob. ¶¶ Ad Hů qð obr. ꝙ ſunt oĩpotentes ſue volun⸗
tatis.dðᷣm ꝙ oꝛãt ꝓ eo qð ipſi nõ pñt.ꝙ; dicunt᷑ oĩpotẽtes
nõ eſt dictũ qꝛ oĩa pñt:ſᷣ qꝛ quicqꝗdò volũt ſe poſſe pnt.⁊ qð
nõ pnñt nõ volũt.nõ ↄtrariat᷑ verbo augeri .4Ad aliud qð
obr̃.ꝙ nibil petũt mſi qð ſciunt ceũ velle.ꝛ ita fruſtra pe⸗
tunt:qꝛ fieret etiã ſi nõ peterẽt.dðᷣm ẽ ꝙ deꝰbñ rogari põt

in eis q̃ ipſe focturꝰẽ ſicut dic bis Aug. Cum enim de di /

ſponit aliꝗd facere.nõ diſponit in omnẽ euentũ:ſů pᷣſuppo
ſitis anñcedentibo ↄgruentibo.ſic diſpoſuit nos ſaluari:ſi
tñ velim bona merita ſalutẽ nobis acgꝛeꝛe. ſic eſt in ꝓpo
ſito.⁊ ideo ſancti nõ fruſtra oꝛãt cũ petũt qð ſciũt deũ vel⸗
le. ĩmo ſicut dic Sreg.in pᷣdicta auẽte. diſcoꝛdarent a vo⸗
luntate ↄditoꝛis:ſi ea q vident eñ velle non peterent. quia
minꝰinbererẽt ſi volentẽ dare deſiderio pigrioꝛi pulſarẽt.
hec greg. ¶ Ad aliud qð obycit᷑ ꝙ oro ſeinꝑ impoꝛtat im⸗
ꝑfectõeʒ.qꝛ oꝛamꝰ ꝓ eo qð nõ habemꝰ. qð nõ ↄuenit biis.
dðm ꝙ nõ bĩ̃e aliqd nõ dicit ſꝑ im ꝑfectioneʒ: ̊ nõ hr̃e qð
dʒ hre. vel qñ debet hr̃i.q & ſancti oꝛãt ꝓ eo qð nõ habẽt:
non pter hoc ſtatꝰeoꝝ eſt unpkr im ꝑfectus:qꝛ habẽt ꝗc⸗
qc ꝓ tꝑe debent habeꝛe · et hoc ꝑfectionem dicit ſue modo
Ange bug.de ſacr̃is.tribo modis noiatur ↄuenienter ꝑfe
ctum. ſm tp̃s: 'm naturã: ⁊ xłr. Pꝛimũ q̃ſi initiũ faciens
ſcõᷣm qð madeſt: teꝛciuʒ qð marimũ eſt qð habet quicꝗꝗ
tp̃s reꝗrit ⁊ ↄuenit.ſcdᷣm haberi m naturam pfectum eſt
qð habet om̃e qð datũ eſt vel debitũ nature ſue. Alr perfe
ctum eſt cui nihil deeſt. bec hug. qñ aũt oꝛãt ꝓ nob bñ ve⸗
rũ eſt ꝙ oꝛãt ꝓ eo qð nõ babemꝰ.⸗ i̊ hr̃e debemꝰet h̊ qdezʒ
imꝑfectõnẽ impoꝛtat.nõ in eis:ſᷣ in nob. ¶¶ Per pᷣdicta pzʒ
rñſio ad ſequẽs.qꝛ ſuppoſito ꝙ videãt voluntatẽ dei nihi⸗
lominꝰoꝛare de beãt. vr ſupdictũ eſt. . Ao h qð obĩ aut di
gnꝰẽ ille ꝓ q̊ oꝛat᷑ aut nõ. Sicendũ ꝙ ſi indignꝰẽ etiã pane
veſcit᷑: nõ tñ indignꝰ indignitate vltima q̃ eſt volũtas ꝑ
manendi in pcto.ſ̊ᷣ ſi dolet de pctis et ↄterit᷑.licet min? ſuf
ficienter:oronibo ſanctoꝝ ↄplet᷑ qð ex ꝑte ſui minus erat.
Mð ẽ obijcit. ꝙ indignitas eius ꝓ qͥ oꝛat᷑ impedit oꝛatõis
effectũ. verũ ẽ de ptinacibo in petis.¶ Ad vltimũ obm di⸗
cendũ.ꝙ ſcti iuuãt nos duobo modis.⁊ meri tis pᷣteritis:
7 oronibo pñtibo. qꝛ dũ viuerẽt merueft vt ĩpetrarẽt nob
gram:ſi pᷣmoꝛtẽ ꝓ nobis oꝛarẽt. Qð obijcit᷑. ꝙ quicqꝗd
meruerũt neceſſe ẽ eos meruiſſe. bñ verũ eſt qtum ad eos
nõ depẽdet ipoꝝ meritũ de futuro: qᷓtũ ad nos depẽdet ef⸗
fectꝰmeriti tꝑðꝝ de futuro.⁊ iõ eſt ↄtingẽs.⁊ ẽ exẽpluʒ. ꝙ;
xpᷣc nob meruit aditũ ꝑadiſi ꝑ ſufficiẽtiů:nõ depẽdet ð fu⸗
turo et ideo ncciuz ẽ: ſ ꝑ efficaciã ꝑtim pẽdet ex futuro.et
ideo eſt ↄtingens. ¶õ valet ̊ ülud argumentũ. quicquid
meruerũt ſancti neceſſe ẽ eos meruiſſe. quicqd merueꝛũut
nob meruerũt.ꝗa ꝓpoſitio intelligitur ð merito ipoꝝ ⁊ ex
pte ipſoꝝ. ↄcludit᷑ aũt de effeciu meritoꝝ ipſoꝛuʒ. meriia
aũt ipſoꝝ nõ ſunt cauſa efficiẽs ⁊ ſufficiens ſalutis nobis
ſed ſunt cauſa motiua largitatis diuine qᷓ ↄfert nobis ſa⸗
lutem intuitu meritoꝛum ſanctox ·

N

Artieulus ſecund?
Onſequẽteꝛ querit qmodo oꝛãt aĩe ſcte. vtruʒ
ſolo vſiderio: vel vbo mentali. E ſolo deſide/
riò: videt᷑ ſuꝑ illud YJob.j. vñ venis ſathan.dic glo.aĩe lo
quũt᷑ ðo ꝑ deſideꝛia nũqꝙᷓ a So diſcoꝛdãtia.⸗ Iſtẽ Aug. li. ð
cura ꝓp moꝛtuis gerenda.ſcti oꝛãt ꝓ nobᷣ in voto.ꝗd at᷑ ap/
pellat᷑ ibi votũ q; deſideriũ. idẽ valẽt alia tacta
ſupᷣ.vbi q̃rit᷑:vtꝝ ſct᷑i oꝛãt¶ Cont᷑. deſideriũ eſt axpetitꝰ
xelectatõis.⁊ ideʒ ẽ deſideriũ quod ↄcupia.Sʒ delectatio
eſt ↄiunctõ ↄuenientis cũ ↄueniẽti.q &̊ deſiderat appetit ſi⸗
bi ↄueniens ↄtingi:q̊ eſt in carentia illiꝰ ↄuenientis. ſ̊ tał
nõ eſt bẽs.dicit em Anſel. de ↄtemptu virginis. ꝙ ille nõ
eſt beatꝰqui nõ habet quicꝗd rult.4! Item veſideꝛiũ eſt re
ſpectu habendi ⁊ nõ habiti.illa em̃ ſola deſideramus que
nõ ha bemꝰ:⁊ ita vt pꝛius.¶ Itẽ vt hr̃ a Meꝛñ.oꝛo eſt oꝛis
ratio.vñ or̃o os reſpicit interiꝰvł exterius.vñ aliq̊ mõ re⸗
ſpicit verbũ interiꝰvel exteriꝰ. ꝓpteꝛ qð viget᷑:ꝙ ſcti oꝛant
cũ verbo mẽtali:nõ ſolũ deſiderio.Rn.ſicut habet᷑ ab
Aug. dæ trinitate.Cogitatõ foꝛmataẽ ſigno ꝑ verbuʒ. cu⸗
iuſmodi pᷣbo loquunt᷑ ſcti dño.vñ põt dici ꝙ ſcti loquun?
do vxſiderio.i.⁊xſiderio expᷣſſo ſigno ſiue nutu mentali.
Aod illud qð obr̃. ꝙ deſideriũ eſt reſpectu nõ habiti põt
dici vt tactũ ẽ ſup.hoc pt eſſe q oꝛãt aligd fieri alijs. Eñ
nõ ex h̊ ſeꝗtur ꝙ ſint ĩ defectu vel carẽtia alicꝰ delectabit.
DPꝛe.nõ ſemꝑ ẽ deſideriũ reſpectu nõ habiti. ſed qnq; re
ſpectu habiti ↄtinuandi.vt tactuʒ eſt ſi up. Ex his et ſupdi⸗
ctis patẽt hec dicta. Si aũt deꝰex ineffabili vᷣtute ſine ↄp⸗
benſione cognoſcit ſctoꝝ deſideria.etiã anteqᷓ ſint et poſt
qñ ſunt: boc nõ eſt qꝛ illi deſiderando loquunt᷑: qꝛ reuera

—

xſideriũ nõ ẽ dictũ:niſi inqᷓtuʒ ẽ ſigno aliq̊ͥ foꝛmatuʒ.
Artic ulus tercins

Onſequẽter q̃rit᷑.vtrũ ſcti angeli offerãt oꝛoes
iuſtoꝛum deo. ſic: plane apparet Tob. rij.
ontra. aĩe ſcte nõ offerũt.ſiłr nec videt᷑ ꝙ ſcti angli of
ferꝛe debeãt:nõ eĩ reꝑit᷑ ꝙ aie ſcte offerat.¶ Pꝛe. ſa piẽtiſſi
mo cuiꝰſapia ⁊ cognitõ ſꝑẽ in actu:reducẽ ad mẽoꝛiam qᷓ
nonit nõ qꝑtet.¶Mꝛe. angli oẽʒ cognitõʒz habuer̃t in doo
72 roEN, alta ꝑte de aĩabo ſctis magie vr qᷓ ce angeł
debeãt deo offerꝛe p̃ᷣces nr̃as. Sũt eĩ eqͥ teo aſtantes vt
angeli. iõ eq offerꝛe pnt. ¶ Pꝛe. plꝰvident᷑ curã nr̃i ꝓpter
ſiłitudinẽ ampliꝰad nos gereꝛe. Pꝛe. qd ẽ offerꝛe oꝛoes
Wo:? ne idẽ qð oꝛare dxũ ꝓ illis qͥru dicũt᷑ ozoes vel alid:
Ao h̊ vici põt. ꝙ ſicut dĩic Hug.li.de vᷣtute oꝛadi.̊ int
ſt qñ oꝛamꝰboĩeʒ ⁊ qũ oꝛamꝰdeũ.ꝙ hõ neceſſitatẽ nr̃am
ſcire nõ põt niſi ab alio doctꝰfuerit: deus aũt ſcit ã teq pe⸗
tatur qd noõ neceſſe ſit.hec Hug. Et iõ qñ boĩ obſenti vo
lumꝰſigniſicare aliqd:indigemnuncio.qñ pᷣſenti:bo ex⸗
p̃ſſiuo.⁊ hec neceſſitas ẽ.⁊ ex ꝑte ſui:⁊ ex ꝑte nr̃a. Sʒ cuʒ
cedoĩa cognoſcat etiã añqᷓ fiãt:nũcio vel expᷣſſiõe vocali.
ñ eget. vult tñ ꝙ vtroq; vtamur ꝓpt᷑ noe.qꝛ ⁊ vocali exp̃ſſi⸗
one.ſic dĩc Hug.duotõ excitat᷑.⁊ m liplicatis intceſſoꝛi
bus fſacili? impetrat᷑. Sic glo. dic Ro. xvj.ſi uꝑ illud. Ad-
inuetis me in o?onibo vris.glo.młtoꝝ pᷣcibo ĩpoſſibile eſt
vt nõ impetrẽt.vñ et ſcti angeli nr̃i ſunt aduocati ⁊ media
toꝛes ꝓ nob vt ſupᷣtactũ ẽ oꝛado:et pᷣces nr̃as apð deũ re⸗/
citâdo.nõ ꝙ deoidigeat:ᷣ ꝓpter nr̃aʒ vtilitatẽ. Herñ. ſuꝑ
Cant᷑.pᷣmõe.vij.Attẽdite vros pᷣncipes cũ ſtatis adoran⸗
du 7 pſallendù. ſtate cũ reuerẽtia 2 diſciplia⸗ gkami: qꝛ
angeli nri qtidie videt faciẽ pris.nimixꝝ miſſi ĩ miſteriũ
pter nos q hereditatẽ capimoſalutis: deuotõeʒ nr̃aʒ ĩ ſuꝑ⸗
na ferũt 7 graʒ refert. qrit᷑ qre aĩe p̃ces nr̃as offer⸗
re ñ dicũt᷑ cũ aſtẽt eo.⁊ plꝰ vidẽt agẽ cnra nr̃aʒ.dðᷣm ꝙ il
lud hñt angeli ex officõ.ſunt eĩ in miſteriũ miſſi ꝓpt eos ꝗ
hereditatẽ capiũt ſalutis Heb.j. aie aũt ſancte nõ.⁊ hoc ẽ
qꝛ hñt vim admiſtratiuã 2 ↄtemplatiuã. et iõ pᷣces offerre
ad illas nõ ſpectat.bᷣ multi ſüt negligẽtes vel n attẽdentes
diligetiã qua hñt circa eos qgli ſcti. circa qᷣs magis hmõi
diligẽtiõ adhibẽt rõne ſui officij qᷓ; digtatis ꝑſonax. Ad
Hᷣ qð qri ad ĩpoꝛtat offerꝛe dro pces ⁊c· pt dici ꝓ hoc im⸗

—

poꝛtat ↄgꝛatulãdo acceptõeʒ illiꝰa ðo qdð ẽ ⁊ meritoꝛia.ſi

ne deo accepta ẽ deo attribuẽ. Angls em̃ ↄſulit oranti ꝗd

faciat. viuat petẽdo ꝙ fleat.ↄgꝛatulat᷑ acceptõi a deo reue

