ꝑando:penitẽtia eliciendo.qñ em̃ alicui ineſt virtus pe⸗
nitẽtie de incõtinentia:penitentia elicit actum dolendi ñ
tem ꝑantia vel caſtitas.Actus eĩ temꝑantie eſt repꝛime
re appetitum delectabilium carni vñ libidines carnales
aſpernant᷑.i.quaſi aſperas et ſibi nociuas fugit et repel
lit.ad iſtos actus ſcʒ repꝛeſſionẽ appetitus ⁊ aſpernatõʒ
libidinis ſi pᷣualet:ſequit᷑ delectatio.ſi ſuccũbit triſticia
Vngde triſticia de incõtinẽtia ſequit᷑ ad defectũ virtutis
caſtitatis.Erx quo patet ꝙ nõ virtus caſtitatis. ſed virtꝰ
penitẽtie elicit actũ dolẽdi.bene tñ imperat hmõi electi⸗
oni amoꝛ virtutis.doloꝛis igit᷑ ꝓueniẽtis ex peccato nõ
eſt virtus caſtitatis vel largitatis cauſa eliciẽs:ſed cau⸗
ſa deficiẽs.ſed virtus penitẽtie eſt cauſa eliciens ⁊ defe⸗
ctus pemitẽtie cauſa defectus doloꝛis.Iñ aug.qñ deficit
doloꝛ deficit penitẽtia. Pꝛet᷑.virtus cõtinentie odit pec⸗
catum lururie.licet odire eſt vehemẽter nolle in eſſe.ſed
penitẽtia ſimiliter odit eandem:ſed hoc odire eſt nolle
infuiſſe.Pꝛet᷑.virtutes habẽt quandã rõem generalem
ſm ꝙ dicit aug. E virtus ẽ oꝛdo amoꝛis li.de moꝛibus
eccleſie.VUnde amoꝛ eſi qddam cõmune in quo om̃es viꝛ
tutes cõueniũt. Vñ vt vult aug. Tem ꝑantia ẽ amoꝛ in⸗
coꝛruptus in deo.foꝛtitudo amoꝛ facile toꝛerans omnia
ꝓpter qð amat᷑.Juſticia eſt amoꝛ ſoli amato ſeruiens.
Pꝛudetia eſt amoꝛ eligẽs ea quibo iuuat᷑ ab eis quibus
impedit᷑.dicendũ igit᷑ ꝙ amoꝛ eſt quedam cõditio gene⸗
ralis.nõ cõueniens virtuti vt eſt diſtincta.Vnde ꝑ illaʒ
generalem conditõem nõ diſtinguũtur vᷣtutes. Ex hac
aũt conditione generali amoꝛ ſcʒ boni eſt oĩm virtutum
odiũ mali. Vñ ſicut nõ diſtiguũt᷑ virtutes amoꝛe inqᷓtũ
hmõi: ſi c nec eiꝰ cõtrario.ſ.odio mali.nec ex illa vnita⸗
te amoꝛis vel odij deberet dici vna virtus:qꝛ ſic et om̃es
vna eẽnt.i¶ Ao id qð obijcitur.ꝙ penitẽtia reuocat oẽs
defectus ad ꝑfectũ.hoc nõ facit virtus ſpãlis ⁊c. dicẽdũ
ꝙ aliud eſt ꝑficere et aliud reuocare ad ꝑfectõem. nec ſe
quitur ꝙ ſi om̃es defectus reuocat:ꝙ ꝗpter hoc ſit vᷣtus
generalis.ſic̃ nec ſequit᷑ quia peccatũ incõtinentie tollit
om̃ia gratuita:igit᷑ eſt peccatũ generale. Vniuerſalis eĩ
reꝑatio que fit ꝑ miſericoꝛdiã.et vniuerſalis ablatio q̃
fit ꝑ qdᷣlibet peccatum moꝛtale:magis ſunt a cõnexione
virtutũ qᷓ; a generalitate reꝑantis vel tollentis. Eo em̃

ꝙ cũ virtute penitẽtie ↄfertur gratia gratumfaciẽs qua

habita ab adulto habent᷑ omes virtutes habita virtute
penitẽtie habent᷑ om̃es virtutes et ita fit reuocatio oĩim
defectuũ dico in genere.Vñ hec reuocatio oĩm defectuũ
magis eſt a cõcomitantia oĩm virtutũ aliarũ qᷓ; a geneꝛa
litate penitẽtie.Ande ſicut nõ ſequit᷑ exiſtente virtute fi
ci vel quacũq;ʒ alia exiſtũt et aliegit᷑ fides vł alia que
cunq; eſt virtus generalis.Similiter nõ ſequit᷑ peniten⸗

tia reꝑat omes defectus ꝗ/ ꝓueniũt ex amiſſione nᷣtutuzʒ.
igit eſt virtus generalis.¶¶ Ad hoc qð obijcitur. q peni
tentio mouetur ad deteſtandũ peccatũ in genere ⁊c. di⸗
cendũ ꝙ; hoc nõ eſt peccatũ in genere.ſed quia in teteſta

tione peccati in genere: deteſtant᷑ omia peccata tam cõ⸗

miſſa ꝙ que cõmitti poſſent. ꝛet. modus deteſlatõnio
ſiue doloꝛis qui ẽ a virtute penitẽtie ꝓꝛie:et pꝛimo ẽ pec

cati cõmiſſi.penitẽtie em̃ eſt cõmiſſa ꝑplangere:nõ pecca
tum in genere neq; om̃ia peccata. Vñ et ſi penitens dete
ſtatur vel plangit peccatũ in genere hoc nõ eſt vt eſt pec

catum in genere:ſed potius qꝛ ꝑpetrato peccato quocũ⸗
q;:ꝑpetratum eſt peccatũ ſimpliciter. Pꝛet᷑.exquo mo⸗

tus liberi arbitrij ad deteſtandũ vel dolendũ conſequit᷑
iudiciũ diſcretõnis et illi cõfoꝛmatur.nõ video quare li⸗
berũ arbitriũ nõ poſſit ſimul et ſemel deteſtari.et doleri
de illis que dictat iudiciũ eſſe deteſtanda. dico ſimul in
tem poꝛe nõ ſimul in inſtãti.VUnde non videtur mihi du
bium immo certũ:ſimul in temꝑe liberũ arbitriũ poſſe
moueri in veteſtatõem diuerſoꝝ peccatoꝝ.¶ Ad h̊ qð
obijcit᷑ ꝙ cõtingit peccare cõtra om̃es virtutes ⁊c̃.dicen
dum ꝙ vt tactum eſt. nõ habet generalitatẽ illã que ẽ pꝛe
dicatõnie neq; illã que eſt integritatis:ſed illã que eſt a
cõcomitantie.penitentiam aũt cõcomitant᷑ alie quando
elicit actus ſuos.ſed hoc ẽ potius imꝑando qᷓ; eliciẽdo.
Vnde bene cõcedo ꝙ qᷓtum ad hanc generalitatẽ eiuſ⸗
dem eſt generalitatis cuius ſunt virtutes cõtra quas cõ
mittitur peccatum qð delet᷑ ꝑ penitentiã. Quidã vᷣo po

nebant ꝓꝙ penitẽtia eſt virtus generalis 2 ẽ pars iuſticie

generalis.et qm̃ iuſticia generalis nõ dicit᷑ ꝓpter geneꝛa
litatem p̃dicatõnis.ſed ꝓpter virtutũ aggregatõem:qꝛ
compꝛehendit alias virtutes.ſicut vna vinea multas vi
tes vt dicit Criſ.ſic penitẽtia compꝛehendit alias virtu
tes.qñ em̃ penitet de peccato luxuꝛie:tangit᷑ coꝛda conti
nentie.quãdo de peccato ſuꝑbie:coꝛda humilitatis.⁊ ſic
venter cõſcientie reſonat in fletu. Jurta illud yſa.xvj.
Venter meus ad moab.q̃ſi cythaꝛa ſonabit.ibi habetur
ex glo.Si vna coꝛda ſcʒ virtutũ rupta fuerit:nõ reddit
ſonũ ſiue melodiam luctus penitẽtialis.Et ſi hec poſitõ
nõ videatur oĩno eẽ ſine ratione.eo ꝙ ñ tm̃ reſpicit vnũ
peccatũ ſed omne:tamẽqꝛ reſpicit ſub ꝓpꝛia rõne.quia
reſpicit vt eſt malum geium cõtra deum ꝑpetratum et
actum elicit ſpecialem:cõuenientius dicenda eſt virtus
ſpecialis.ſicut em̃ira ꝑ zelum que deteſtatur om̃e pecca
tũ in pꝛoximo eſt ſpecialis virtus:quia reſpicit illð rõe
digni pena.et obediẽtia ẽ ſpãlis virtus qꝛ reſpicit exeq̃n
dum ſub rõne mãdati:ſic penitẽtia eſt virtus ſpecialis
qꝛ reſpicit malum ſub rõne mali ꝗpꝛij vt tactum eſt.

ticulus tercius

nſequẽter querit᷑ vtrũ penitẽtia ſit virtus
theologica.ꝙ ſic:videt᷑.qꝛ penitentia recõci⸗
iat deo et deteſtatur peccatũ inqtum eſt dei
offenſiuũ. VUnde reſpicit deũ nõ tm̃ vt finẽ:ſᷣ̊ vt obiectũ.
ſed om̃is talis eſt virtus theologica.̊ ⁊c.¶¶ ISem videt᷑
ꝙ ſit caritas.qꝛ deteſtat᷑ peccatũ inqtum ẽ dei offenſiuũ
ſed nullus deteſtat᷑ ſeꝑatõem ab aliquo niſi qꝛ diligit cõ
iungi cum illo.hoc aũt eſt caritas:ergo penitẽtia eſt ca⸗
ritas.¶¶ Itẽ nata bonũ pꝛecedit malũ et amoꝛ odiũ ⁊ cõ

cupiſcibilis iraſcibilẽ.igit᷑ et motus pᷣcedit motũ.Ao⸗

tus igit᷑ amoꝛis qui eſt cõcupiſcibilis in bonũ.pꝛecedit
motum odij qui eſt iraſcibilis in malum.igitur et ſi vir⸗
tutis penitẽtie ſit motus odij reſpectu mali.naturaliter
p̃cedit in e.dem motus amoꝛis ſiue caritatis in bonũ.
igit᷑ cũ virtꝰ ex motu ꝗ eſt eiꝰ pꝛimo ⁊ ꝑ ſe dicẽda et vᷣtus
hbec vel illa virtꝰ penitẽtie dicenda eſt virtus illa: cuius
motũ pꝛimo ⁊ ſe elicit.ſed elicit pꝛimo ⁊ ꝑſe motũ ca⸗
ritatis:igitur ⁊c.¶ Ieeʒ gaudere de bono eſt virtutis ca
ritis.igitur dolere de malo eſt eiuſdem.ſᷣ dolere de malo
eſt penitere:̊ ⁊c.¶ Itẽ ſuꝑ illð ps. In cubilibo veſtris
cõpugimi.glo.vt extincto veteri homie per penitentiaʒ:
ſacrificiũ iuſticie ꝑ regeneratõeʒ noui homis offeratur
deo.ſed ſi ꝑ penitentiam fit regeneratõ noui bomĩs:hec
innouatio homĩs fit ꝑ caritatem:igitur caritas eſt peni

tentia.¶¶ Itẽ videtur ꝙ ſit fides ſic.moꝛtui in pctis peni⸗

tentia reuiuiſcũt.ſed iuſtificaſti reuiuiſcunt illa virtute

& *

¶ Mueſtio

quia viuũt iuſti.hec aũt eſt fides:qꝛ inſtus in ſua fide vi
uet. Abac.ij.ergo penitẽtia eſt idẽ qð ſides. Cum g foꝛ⸗
maliter loquẽdo nõ ſit vita ſpũalis niſi ab vno.cum vita
ſpũalis ſit a penitẽtia ſimiliter et a fide: videt᷑ ꝙ idẽ ſit
penitẽtia qð fides. Et pt queꝛi de diffeꝛẽtia que eſt inter
penitentiã et fidem et caritatem inqᷓtũ viuiſicãt.j.ioh.
iij.Qos ſcimꝰ qm trãſlati ſumus de moꝛte ad vitam qm̃
diligimꝰ fratres. Iẽ virtus illa que mouet ad actum
dolendi meritoꝛie et penitẽdi eſt penitẽtia. hoc aũt facit
ſpes. Spes em̃ venie mouet ad actũ penitẽdi meritoꝛie.
qui em̃ deſperat nõ mouet᷑ ſic: ⁊c.Cõtra.ꝓpꝛiꝰ actꝰ
et pꝛimus penitẽtie virtutis eſt actus penitẽdi.qui ꝗdeʒ
actus nõ traſit in deũ vt in obiectũ:ſed om̃is virtus the⸗
ologica qᷓ;tum ad eius actũ ꝓpꝛiũ et pꝛimũ tranſit ĩ denʒ
vt in obiectũ:igit᷑ ⁊c᷑. ¶ Item ꝙ non ſit caritas patet ſie
Fm aug. Penitẽtia reducit om̃es defectꝰ ad ꝑfectũ. igit
reducit defectũ ex caꝛẽtia caꝛtatis.igit᷑ ñ ẽ earitas.¶¶ It

virtutis caritatis ꝓpꝛius actꝰ eſt diligere.qui ꝗdẽ actus

nõ eſt actus penitẽtie.ĩmo potius cõtrariꝰ ſcʒ deteſtari
vel punire.Pꝛobatio ꝙ pꝛimus actus non eſt diligere.
Vniuſcuiuſq; virtutis duo ſunt actus. ſcʒ pꝛimꝰ et cõſe

quẽs.veꝛbigra.viꝛtus foꝛtitudis eſt aggꝛedi aꝛdua.aciꝰ

aggrediendi eſt pꝛimus actus.delectari in aggreſſu eſt
ſubſequẽs.non em̃ eſt foꝛtis qui aggredit᷑:ſed ꝗ delecta⸗
tur et gaoudet in illo aggreſſu vt vult pᷣus. VUñn delecta⸗
ri et amare hmõi aggreſſum eſt actꝰ ſequẽs.vniuſcuiuſ
q́; virtutis igit᷑ eſt actus pᷣcedẽs actũ amoꝛis excepta ca
ritate.igit᷑ virtutis penitẽtie ẽ actus pᷣeedens actũ amo
ris.igit᷑ ꝓꝛius acius illiꝰ et pꝛimꝰ nõ eſt actus carita⸗
tis:igit᷑ nec ipᷣa eſt caritas.i¶ Item ꝙ non ſit fides neq;
ſpes patet conſimili rõne.quia eoꝝ actus ꝓpꝛij differũt
ab actu ꝓpꝛio penitẽtie¶ Reſpõſio.quoꝛũdaʒ fuit opi
nio ꝙ penitẽtia in ſubiecto nõ eſt aliud qᷓ; caritas. dife⸗
rens tñ ſm rõem.caritas em̃ eſt inqtum amat deñ: pe⸗
nitẽtia inqᷓtum refugit et deteſtatur malũ inꝗᷓtũ dei offẽ

ſiuum. Sed hec opinio videtur minꝰrecta.quia ſi timoꝛ

qui facit refugere et deteſtari malũ eſt alius in ſubiecto
q caritas:nõ video quare penitẽtia nõ ſit dicenda alia
ꝙ caritas. ꝓpteꝛ hoc dici poteſt ꝙ penitẽtia nõ eſt virtus
theologica.¶ Ad pꝛimũ dicendũ.ꝙ penitentia nõ habet
deum ꝓ obiecto:ſed offenſom dei ſiue peccatũ vt eſt dei
offenſiuũ.ſicut em̃ obediẽtia ꝓpꝛie reſpicit mandatũ dei
inq;tum mandatũ.et latria honoꝛẽ dei inqtum debituʒ:
ſic penitẽtia peccatũ tanqᷓ dei offenſiuũ.et deo emẽdan⸗
dum.Ad illud qð videt᷑ oſtendi ꝙ ſit caritas.dicendũ
ꝙ virtutes ſeinnicẽ adiuuãt et inuicẽ impant vt tactum
eſt. Aliquis em obedit pꝛecepto dei quia pᷣcipit᷑ et hoc ẽ
obedire pure.Aliquis qꝛ amat deũ et hoc eſt obedientie
imꝑate a caritate.Aliquis obedit pᷣcepto de cõtinentia
qꝛ diligit illã.et hoc eſt obediẽtie imꝑate a caſtitate.Si
militer eſt de penitẽtia.aliqñ em̃ elicit actũ imperio alte
rius virtutis.aliqñ ſeipᷣa nulla alia im ꝑante.dicenduʒ
igit᷑ ꝙ motus ⁊æteſtatõis peccati eſt a caritate imꝑante.
ſed a penitẽtia eliciẽte.q;uis em caritas moueat ad dete
ſiandũ quod ſepat a deo:non tñ elicit actum deteſtatõis
ſed penitẽtia.¶. Ad aliud dicendũ.ꝙ etſi natura bonuʒ
pcedit malum et amoꝛ odiũ: ꝓpter hoc nõ opoꝛtet ꝙ vir
tus eliciẽtis actum ſiue motum odij ſit ꝓpꝛius et pꝛimus
actus amoꝛis:ſed ſufficit ꝙ ſit alterius virtutis. Exem⸗
plum eſt ad hoc ꝙ ſicut vult aug. Actus amoꝛis pᷣcedit
actum timoꝛis natura.et amoꝛ timoꝛẽ. nec ꝓpter bᷣ vir⸗
tus eliciens actũ timoꝛis pꝛius elicit actũ amoꝛis.viꝛtꝰ
em̃ timoꝛis ſiue donũ elicit actum timẽdi non tñ actum
amandi.ſimiliter in ꝓpoſito. VUñ dicendũ ꝙ hec eſt fal⸗
ſa.virtutis penitẽtie motus eſt odij reſpectu mali quaʒ
naturaliter pᷣcedit in eanadem motus amoꝛis in bonũ.Sʒ
ſequitur ꝙ pᷣceſſit. nõ tamẽ ſicut motꝰ penitẽtie: ſed vt
motus alterius.Caritas em̃ nõ elicit motũ deteſtatõnis
peccati.ſed ſolum im ꝑat:cuiꝰ imperio elicitur a virtute
penitẽtie.i¶ Ad aliud aũt qð obijcitur.ꝙ gaudere de bo⸗
no eſt virtutis caritatis ⁊c̃. dicendũ ꝙ gaudeꝛe de bono

non eſt pꝛimus actus et ꝓpꝛius caritatis:ſed diligere bo
num ſiue velle bonũ. Ad qð ſequit de bono habito gau⸗
dium et ad hoc odium de malo. Ande dicendũ.ꝙ odire
malum ? deteſtari nõ eſt actus elicitꝰ a caritate· niſi ex
cõſequẽti. Actus aũt iſſe elicitus ex cõſequẽti a caritate
imperio caritatis elicit᷑ ꝑ ſe a virtute ire ꝑ ʒelum. et eſt
actus eius ꝓpꝛius.odire aũt malum ꝗpꝛij ſubiecti quod
magis ex cõſequẽti eſt a caritate ꝙᷓ; odire malum. ſimpli
citer eſt ꝓpꝛius actus virtutis penitẽtie.et elicit᷑ ab illa
imperio tamẽ caritatis. VUnde dico ꝙ caritatis ẽ vt im⸗
ꝑantis.penitentie vt eliciẽtis.et ita ſi ſit motꝰ vtriuſqʒ
nõ ſequitur ex hoc ꝙ caritas ſit penitẽtia. Que em̃ ex cõ
ſequenti eliciũtur ex caritate imperio caritatis:eliciun⸗
tur pꝛopꝛie ex aliqua alia⸗ Eaaue ꝓ alia parte indu
cuntur concedo rõne veritatis cõcluſionis.non quia ibi
ꝓoſito plenam habeant veritatẽ:qꝛ vtrum caritas pꝛi
oꝛ ſit penitẽtia vel ecouerſo:dubitatõem habet infra diſ
cutiendam.¶. Ad illud aũt quod obijcitur.ꝙ vniuſcuiuſ
q; virtutis actus cõſequens eſt actus amoꝛis non pꝛece⸗
dens actum ꝓpꝛium virtutis.quia ad actum pꝛimũ ĩ viꝛ
tutibo requirit᷑ ꝙ ſequatur amoꝛ et delectatio.dicendũ
ꝙ; duplex eſt amoꝛ.ſcʒ oꝛdinata voluntas boni erga ali⸗
quem.ſm ꝓ dicit berñ.ꝙ amoꝛ eſt vehemẽs et bene oꝛ⸗
dinata volũtas.et amoꝛem ſic ſumptũ nõ pᷣcedit ſempeꝛ
actus alius in virtutibo.Eſt etiã amoꝛ cõplacentia que⸗

dam. ſiue delectatio cõplacentie.et hmoi amoꝛ ſequitur

ad ꝗpꝛium et pꝛimũ actum in virtutibo.et hanc delecta⸗
tionem cõplacentie vocat philoſophꝰgaudium cũ dicit.
et hoc ipo gaudet. Ad illud quod obijcitur.ꝙ ẽ fides.
dicendũ ꝙ gratia fidei eſt qua aima viuit quodãmodo
foꝛmaliter.ſimiliter et gratia penitẽtie.ſed ſicut gratia
fidei inq;tum ẽ fidei ẽ abſolute gratiã faciens.et gratia
penitentie eſt gratitudĩem ꝑditam reꝑans. ſic hec eſt ab
ſolute viuificans:illa vitam ꝑditam reꝑans. Gꝛatia at᷑
ſidei differẽter viuificat et gratia caritatis:qꝛ gratia fi⸗
ci eſt viuificans diſpoſitiue:gratia caritatis completi⸗
ue.Vnde caritas eſi vinculum ꝑfectõnis.Coł.iij.et hoc
quia eſt copula amãtis et amati.Vnde quia caritas co
pulat aĩam cum ipo qui eſt vera vita:ſimpliciter et com
plete viuificat.foꝛmaliter dico.de hoc ĩfra habebit᷑ vbi
agetur de oꝛdine penitẽtie.Ex hoc patet reſpõſio ad ali⸗
ud quod ſequit᷑.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ virtus que mo⸗
uet actum dolendi ſiue penitẽdi eliciendo eſt penitentia.
bec aũt nõ facit ſpes ſed ſolum imꝑando.

¶ Articulus quartus

nſequẽter querit᷑ an penitẽtia ſit virtꝰ car⸗
dinalis.Et videt᷑ ꝙ ſic.iiij.ſententi.xiiij.diſ.

enitẽtia eſt virtus vel gratia qua cõmiſſa

6 m emendationis ꝗꝓpoſito plangimus et odimꝰ.

plangere cõmiſſa cũ ꝓpoſito emẽdatõis eſt iuſticie:ergo
penitẽtia ẽ iuſticia.¶ IOWem ſacrificate ſacrificiũ iuſticie.
glo.qd iuſtius qᷓ vt ſuis ꝗſq; peccatis potius qᷓ; alienis
iraſcat᷑.ſeq; puniẽs ꝑ penitentiã et ſatiſſactõem deo offe
rat.¶ Iem.j.coꝝ.xj. Si noſmetipᷣos diiudicaremus:ñ
vtiq; iudicaremur.et loquit᷑ ibi de iudicio penitentiali.
qð patʒz ex glo.ibidẽ dicit.Si mẽtis nr̃e tribunal aſcen⸗

dẽtes accuſãte cogitatõe ⁊ teſte ↄſcia noſmetipos diiudi

caremꝰ penitẽdo:⁊ tioꝛe tãqᷓ; carnifice nos toꝛquẽte.⁊ q̃i

gqdã aĩme ↄfitẽtis ſanguis ꝓflueret ꝑ lacrimas.nõ iudi⸗
caremur.i.puniremur a deo. Ex his patz ꝙ penitẽ ẽ iu⸗
dicare.ſᷣ iudiciũ om̃e iuſticie ẽ:igit᷑ ⁊ꝛc.¶¶ Itẽ yſið.tũc iu
diciũ ꝗſq; de ſe ſumit:qñ ꝑ digna pnĩam ſua pꝛaua facta
cõdemnat.¶ Item videtur ꝙ ſit virtus patiẽtie vel ꝙ de
bet ad illã reduci.qñ aliquid debet ad aliud reduci:de⸗
bet reduci ad illud cum cuius actu actus illius maxime
cõuenit.ſed actus penitẽtie maxime cõuenit cũ actu pa⸗
tientie vel eſt idem qdð ille.Dicit em̃ ioh.os aureũ. Per
fecta penitẽtia cogit peccatoꝛẽ om̃ia libẽter ſufferre.ſed
om̃ia libẽter ſufferre ſiue volũtarie eſt actus patientie:
igitur idem eſt actus penitentie qð actus patiẽtie.igitur

8
—

penitẽtia eſt idem qð patitẽtia vel reducibilis ad illaʒ

¶ Item videt᷑ ꝗꝙ ſit virtus temꝑantie vel ad illã reduci⸗
bilis. Virtus eĩ temꝑantie carnis laſciuias et ea q̃ ſũt
carni delectabilia repꝛimit.hoc aũt facit virtus peniten
tie. Vñ yſið.ij.de trini.xij.c.Illa eſt ꝑfecta cõpunctõis
affectio.que om̃es a ſe carnaliũ deſiderioꝝ affectus re⸗
pellit. ¶ IYtem videt᷑ ꝙ ſit virtus pꝛudẽtie vel ad illaz re
ducibilis.vj.luẽ. Peati qui nũc fletis.glo. Ecce pꝛudẽ
tia qua attendit᷑ qᷓ miſera hec terꝛena ⁊ qᷓ; beata celeſtia
igitur lugere eſt virtutis pꝛudẽtie.ſed actus penitẽtie eſt
lugere de peccatis ſuis.igit᷑ penitẽtia eſt pꝛudẽtia.q NR
in ps.quare triſtis es aima mea.ſpera ĩ deo qm̃ adhuc
cõfite boꝛ illi.glo.adhuc agem penitẽtiam de peccatis.
et loquit᷑ ibi ratio ad ſenſualitatẽ cõfoꝛtans eam vt pa⸗
tet in glo.igitur rõnis eſt agere penitẽtiam de peccatis

igit᷑ cũ penitẽtia meritoꝛia ſit alicuiꝰ virtutis ſite i
onali hoc aũt eſt virtꝰ pꝛudentie.ergo ⁊c¶ Cõtra.pe⸗/

nitentia eſt virtus.que tm̃ neceſſaria eſt penitentibo.ſed
virtutes cardinales neceſſarie ſunt om̃ibo:ergo peniten
tia nõ eſt virtus cardinalis. Reſpõſio.penitentia eſt
virtus cardinalis cõtenta ſub iuſticia.Mota ergo ꝙ vir
tutũ quidam ſunt actus generales. quidam ſpeciales et
ꝓpꝛij. Generalis actus oĩm virtutũ et ſingularũ eſt di⸗

ſcernere quid agendũ eſt et quid nõ.in om̃i mateꝛia tene

re modũ ſiue mediũ.in om̃i oꝑe oꝑari difficilima. velle
oꝛdinatũ et debitũ.vñ in om̃i oꝑe virtutis q̃tuoꝛ hec oc
currũt.diſcretio agendi.tentio vel obſeruatio medij vo⸗
luntas oꝛdinata in debitũ ſiue bonum.oꝑatio difficilis.
Iſti ergo actus et ſi ſint cõmũes oĩm:ꝑ appꝛopꝛiationeʒ
ſinguli ſunt ſinguloꝝ. Ande virtus in genere ſᷣm em̃es
iſtos actus determinatur a pho. determinat᷑ em̃ inſpe⸗

ctrix medij.que tñ magis ꝑ aꝑꝛopꝛiatõem eſt pꝛudẽtie

ꝙᷓ aliaꝝ.determĩatur imediate cõſiſtens:qð magis ap⸗
pꝛopꝛiat᷑ foꝛtitudini.determiatur eẽ voluntas oꝛdinata
in debitũ ſᷣm ꝙ dicit phᷣus.virtutes aut ſunt volũtates
aut non ſine volũtate.⁊ poſt adeitur de oꝛdinatõe earũ
cuiꝰ oꝛdo appꝛopꝛiat᷑ iuſſicie.qꝛ igit᷑ hmõi cõditões com⸗
munes ſunt cĩm virtutũ ſᷣm has inqᷓtum ſunt cõditões
nõ cõtracte:nõ dicende ſunt diuerſe virtutes neq; vna.
Vnge ſi ad virtutẽ penitẽtie requirit᷑ aliquid qdð eſt pꝛu⸗
dentie tem ꝑantie et foꝛtitudinis:nõ ꝓpter hoc dicenda ẽ
hec vel illa virtus. Ex bhis patet reſponſio ad obiecta.
Ad boc qð obijcit᷑.ꝙ eſt virtus patiẽtie.qꝛ actus illius
maxime cõuenit cũ actu patiẽtie.Dicendũ ꝙ actus pati
entie qui eſt om̃ia libẽter ſufferre.nõ eſt de pꝛimis acti⸗
bus illius:ſed potius aſſignat᷑ effectus penitẽtie ꝑfecte
Vngde dicit ioh.os anꝛeum.ꝑfecta penitena cogit pecca
toꝛem om̃ia libẽter ſufferre.nõ aũt diſtinguũtur vᷣtutes
neq; appꝛopꝛiant᷑ Fm effectus ſuos.⁊ maxime m effectꝰ
ipᷣ̃aꝝ inꝙtum ꝑfecte ſunt:ſed potius ſm octus ꝗꝓpꝛios ⁊
ꝑſecte elicitos.cuiꝰ nõ eſt omia ſufferre.¶ Ad illð quod
obijcit᷑ . ꝙ penitentia virtus eſt tiñ neceſſaria penitenti⸗
bus ⁊c.patet reſponſio ex ſupꝛadictis.ſcʒ vbi actum eſt
quomodo peitentia eſt i ꝑuulis. Pꝛeterea.⁊ ſi nõ ſit ne
ceſſaria qᷓtũ ad actum puniẽdi ſe ꝓ peccato facto in dei
offenſam: neceſſe eſt tñ ꝙtum ad actum deteſtãdi pecca⸗
tum ſimpliciter.

embꝛum ſecundum

Onſequẽter queritur quid ſit penitentia
ratione ſiue diffinitione.Et punmo querit᷑
& ratione diſtinctõis ipᷣarum diffinitõnũ
ſiue notificatõnũ. Secũdo de veritate ea/
rundem.

rticulus pꝛimus

Irca pꝛimã ꝑtem notãde ſunt rõnes ſiue diſ⸗
finitões penitẽtie. Que deſcribit᷑ ſic ab ambᷣ.
En ſermo. xl. Ecce nũc tempus acceptabile ⁊c
Penitẽtia vera eſt doloꝛ coꝛdis et amaritudo aĩe ꝓ ma
lis que quiſq; cõmiſit.¶ IJcetm aug.in eccleſiaſticis dog.

xxiiij. Penitẽtia vera eſt penitẽda nõ admittere ⁊ admiſ
ſa deſflere. Et idem dicit ambꝛo. Penitẽtia eſt mala pᷣte⸗
rita plangere et plãgenda iterũ nõ cõmittere. Itẽ ſuꝑ
illud Aſath.iij. Penitẽtiam agite. glo. Penitẽtia ẽ coꝛ⸗
rectio male mẽtis. Itẽ aug.li.de penitẽtia. Penitẽtia
eſt quedã dolẽtis vindicta:puniẽs in ſe qð dolet ↄmiſiſſe
Item.iiij.ſent. Penitẽtia ẽ virtꝰ vel gra q cõmiſſa ma⸗
la cũ emẽdatõis ꝓpoſito plãgimꝰ et odimꝰ.et plãgenda
vlterius ↄmittere nolumꝰ. ¶¶ Itẽ aug.li.v.reſpõſionuʒ.
Penitẽtia ẽ res optia ⁊ ꝑfecta.q̃ omes defectꝰ reuocat
ad ꝑfectũ.¶ Iem dicit damaſ. Penitẽtia ẽ ab eo qꝗð eſt
p̃ᷣter naturã:ad id qð ẽ ſᷣm naturã reuerſio.¶ Circa B
vt ſolet oponit᷑. Si vniꝰ vnũ ẽ eẽ: diffinitio aũt indicat
eſſe:vnius nõ debet eẽ niſi vnica diffinitio.¶ Rñſio ad
hoc.ꝙ penitẽtia ſᷣin dinerſam cõſideratõʒ ⁊ Felatõʒ mul
tiplex habet eẽ.et ſᷣm h̊ młtipliciter diffinit᷑. Poteſt igr
ↄſiderari penitẽtia dupłr.vel inqtũ cõſiderat᷑ ſimplici⸗
ter hoc eſi vt non cõtrahit᷑ ad aliqð genꝰ virtutis:vł vt
cõtrabit᷑ ad aliquod. ꝓut cõtrabit᷑ ad genus vᷣtutis ſcʒ
iuſticià: diffinit᷑ ſic. Penitẽtia ẽ quedã dolẽtis vindicta.
puniens in ſe quod dolet cõmiſiſſe. Inqtum conſiderat᷑
vt nõ cõtracta:poteſi comꝑari ad ſuũ genus et ſic diffini
tur. Penitẽtia ẽ ᷣtus vel gra q̃ cõmiſſa mala cũ emẽda⸗
tẽnis ꝓpoſito plangimꝰ et odimus.hec em̃ diffinitõ da
tur ꝑ genꝰ 2 differẽtias.lel pt᷑ com ꝑari ad fineʒ.ᷣ ẽ du
plex finis ſcʒ ad quẽ et a q̊. ᷣm comꝑatõʒ ad finẽ ad quẽ
diffinitur ſic. Penitẽtia ẽ res optia et ꝑfecta.que om̃es
defectus reuocat ad ꝑfectũ. Scðᷣm com ꝑatõeʒz ad finẽ a
quo dat᷑ illa. Penitẽtia ẽ penitẽda ñ admittere ⁊ admiſ
ſa deflere.qꝛ nõ admittere pemtẽda ẽ cauere a pctis.AVł
pt comꝑari ad ſubiectũ et hoc dupliciter. Vel ꝓut ẽ eli⸗
ciens ex illo actꝰ ſine motus cõgruos:et ſic dat᷑ iſta. Pe
nitẽtia eſt doloꝛ coꝛdis et amaritudo aĩme ꝓ malis que
quiſq; cõmiſit.Ael ꝓut eſt reꝑans illud vel reuelano a
cefectu ſine malo in qð cecidit ꝑ culpã:et ſic datur illa.
Penitẽtia ẽ coꝛrectio male mẽtis.hec aũt diffinitio dil⸗
fert ab illa. Penitẽtia eſt res optima et ꝑfecta que om̃s
defectus reuccat ad ꝑfectũ in hoc:ꝙ hec tangit ſubiectũ
qð eſt ꝑficiendũ:illa ſimpliciter tãgit illam ꝑfectionem
Vel pt᷑ com ꝑari ad peccatũ cuiꝰoꝑat᷑ deletõem.⁊ ſic da⸗
tur iſta. Penitẽtia ẽ ab eo qð eſt pᷣter naturã.ad illð qð
eſt pᷣim naturam reuerſio. Hec aũt diffinitõ erpꝛimit pe
nitentiam cuius oꝑatio eſt quodãmodo oppoſita opera⸗
tioni pcti.pctẽm em ẽ auerſio a bono ad malum. ſiue ab
eo qð eſt ſᷣm naturam ad id qð eſt pᷣter naturam. et hec
eſt reuerſio ab eo quod ẽ pᷣter naturam ad id qð eſt ſᷣm
naturam. Vel pẽ dici ꝙ hec notificatio penitẽtia eſt res
optĩa ⁊c.data ẽ ᷣm eẽ cõpletiſſimũ ⁊ ꝑfectiſſimũ penitẽ⸗
tie.Alie date ſunt ſᷣm ꝑticulares relatões.hoc aũt acci⸗
dit multipliciter. vel intũ notificat᷑ vt ẽ relata ad genꝰ
ſiue ſimpliciter vt illa. Penitentia eſt virtus ⁊c. Vel vt
relata ad genꝰ cõtractũ vt illa. Penitẽtia eſt quedã dolẽ
tis ⁊c.vel vt eſt relata ad finẽ vel ad ſubiectũ vt pꝛius.

ticulus ſecundus
Onſequẽter querit᷑ de veritate ipᷣaꝝ diffiniti
onum. Et pꝛimo de hac. NPenitẽtia ẽ res opti
ma ⁊c̃.Secũdo de hac.Pemitẽtia ẽ vera coꝛ
dis cõtritõ ⁊c̃. Lercõ de hac pnia vera ẽ penitenda ⁊c̃.
NQuarto de hac. Penitẽtia ẽ virtus vł gra ⁊c̃. Quĩto de

hac. Penitẽtia eſt coꝛrectio ⁊c̃. Sexto de hac.Peniten⸗

tia ẽ quedam dolẽtis ⁊c̃.

Lueruur ergo pru S. j.
mo q̃re dẽ res optĩa.qꝛ illð dꝛ optimũ.qð ꝑfectiꝰ oꝛdiat
ad ſummũ bonum.hoc aũt facit caritas:igitur in gene⸗
re viꝛtutum eſt optima.vᷣ qð ꝑ ſuꝑbabũdãtiã dicit᷑ vni

ſicut dicitur optima ⁊ ꝑfecta ¶ Reſpõſio ad pᷣmũ.ſic di
cit᷑ bonũ ſimpliciter et bonum in genere.ſimilit᷑ optimũ

ſoli ↄuenit:igit᷑ ⁊c.¶¶ Itẽ Raale aue⸗

¶ Nueſtio

in genere 2 optimũ ſimpliciteꝛ.· Optimũ ſimpliciter dici
tuꝛ ſummũ bonũ. Optimũ in genere diſtinguit vᷣm ꝙ ge⸗
neꝛa ipᷣa diſtinguunt᷑. Unde in vnoquoq; geneꝛe illud di
citur optimũ: qd in illo genere ꝓpinquius oꝑatur ad fi⸗
nẽ in illo genere. vnde bonũ ⁊ malũ m quãdam acceptõ
nẽ dicuntur eſſe genera. nõ in genere. ſ quia bonũ in qͥli⸗
bet dẽ qð bene diſponit ſiue oꝑatux ad finẽ in illo geneꝛe
Ande bonus in genere equoꝝ dicit᷑: qui po'tat inſeden⸗
tes:⁊ optimus qui optime. In genere domoꝝ bona dĩ qᷓ
bene ꝓtegit ab imbribus ⁊ caumatibo 2 ceteris exterio⸗
ribus nociuis: 1 optima que optime. Opera aut moꝛuʒ
quaſi duobus generibus cõpꝛebẽduntur. que ſunt decli⸗
natio mali:⁊ oꝑatio boni.penes que ↄſiſtit iuſticia gene
ralis. Sicitur igit᷑ optimũ in genere ceclinatõnis quod
optime declinat. In genere oꝑatõnis qð optima opatur
Dicitur penitentia res optima:Fm ꝙ optimũ dicit᷑ qðᷣ
optime declinat malum.ſ.in ſtatu poſi lapſum. Caritas
optima ᷣm ꝙ optimũ dicit᷑ qð optime oꝑatur bonũ.
igitur dicitur. pnĩa res optima. hoc quia in ſtatu poſt
lapſum optime declinat malũ. Eius em oꝑatõnes quas
elicit ꝓpꝛie ſunt ad hoc.¶ Ad aliud dðm. ꝙ rõe alia dicit᷑
optima: ⁊ alia ꝑfecta. Optima dicitur inqtum oꝛdinat
ad optimũ.toilẽdo impedimenta ſiue declinãdo mala.ꝑ
fecta dẽ inqᷓtum ꝑficit habentẽ. i.ſ ubiectũ. ſ. aĩaʒ. VUnde
2 ſi optime oꝛdinat ad bonũ declinando impedimenta:ñ
tamẽ perfectiſſime oꝛnat ſi ubiectũ ſiue ꝑficit.ĩmo caꝛitas

et alie viꝛtutes theologice que ꝓpꝛie oꝛnat ⁊ giare yma

ginem dei in anima:nõ dicitur ꝑfectiſſima Queritur
de boc quod dicituꝛ. ꝙ omnes defectus reuocat ad perfe
ctũ.quia hoc nõ videtur veꝛum. veb. vj. dicit. Impoſſibi
le eſt eos qui ſemel illuminati ſunt et guſtauerũt donum
celeſte.⁊ ꝑticipes facti ſunt ſi pirituſſancti. guſtauerũt ni⸗
bilominus bonũ dei verbũ virtutes quoq; ſeculi futuri.
et ꝓlapſi ſunt:rurſus renouari ad pniam. ſed ſi non pñt
rurſus renouari:igitur nec reꝑari ad pꝛimã ꝑfectõnem.
Item hugo. emo in ſpe coꝛrectõnis peccare debz. qꝛ
quod ſemel amittitur amplius nõ recuꝑatuꝛ. igitur peni
tẽtia nõ reuocat omnes defectus ad ꝑfectum. ¶¶ Itẽ pec⸗
cato moꝛtali ſpoliant᷑ gratuita ? debilitãtur naturalia
igitur ineſt quidaʒ defectus aĩe lapſe ex defectu ſpoliatõ
nis gratuitoꝝ: alius ex debilitate naturalium:ſ peni⸗
tentia nõ reꝑat defectus ex debilitate naturalium: ꝗ̊ non
omnes ⁊c. Pꝛobatio medie.Int omnia ſacramenta ma
xime efficacie ẽ ſacꝛamentum baptiſmi. cuius ſignum eſt
ſi baptiʒatus ſtatim moꝛeretur accepto ſacramento:ſta⸗
tim euolaret: ſed baptiſmus nõ tollit defectus illos qui
ſunt ſequele oꝛiginalis:igitur multofoꝛtius vt videt᷑ nec
penitẽtia tollet defectus qui ſunt ſequele peccati actuał.
igitur cum dr ꝙ penitentia reuocat ⁊c̃.aut hoc intelligi
tur de penitentia virtute que oꝑando reꝑat aiam et ruo⸗
cat tefectus illius:aut hoc intelligitur de penitẽtia inq⸗
tum eſt gratia.que inſuſa rõe cõnerionis virtutum reuo
cat defectus gratuitos.i.virtutuʒ quas anima amilſit ꝑ
lapſum in culpam.nõ videtur ꝙpter hoc dicitur reuo⸗
care ⁊c.quia illa infuſa reuocant᷑.quia hoc omni virtu⸗
ti cõſimiliter poſſet attribui. Vnde nõ eẽt hoc eſſentiale
virtuti penitentie. ¶ Pꝛeteꝛea. multo eſſentialius ↄueni
hec reuocatio caritati.qua omnes alie virtutes foꝛmate
7 oꝛdinate ſunt.igit᷑ videtur ꝙ hoc dicituꝛ.quia oꝑando
hbmõi defectus reuocat.ſed ↄſtat ꝙ in multis remanet ĩ⸗
habilitas ad bonũ et ꝓnitas ad pcm ex diuturna ↄſue⸗
tudine peccati vſq; ad moꝛtez. ⁊ etiam ſi diutius viueret
adhuc remaneret: rlinquit᷑ ꝙ hoc nõ eſt eſſentiale peni
tentie. 4 Item vnaqueq; virtus tollit defectum qui orit᷑
in peccante ex ſibi ↄtrario.ergo reꝑatio ſiue ablatio defe
ctuũ nõ debet virtuti penitentie att:ibui:ſicut nec geneꝛa
litas virtutis. 4 Item in naturaliter ſano illa que exer⸗
cendo ſuas oꝑationes ↄſeruant in ſanitate: illa eadeʒ la
pſum in moꝛbum curant a a moꝛbo relenant. A ſimili vi
etur ꝙ in ſanitate ſpirituali.illa que ↄſeruant animsz
in ſanitate ſpiꝛitua li:illam lapſam in infirmitatem ſpi⸗

lun.

ritualem curant et a moꝛbo releu ant. Sed virtutes alie

a penitentia ↄſeruant animam in ſanitate ſpirituali:igi
et ille eedem reꝑant poſt lapſum in infirmitatem. 4 YBtez
quãdo miles in ↄflictu incurrit vulnus.ſi pugnat ꝓ dño
ſuo ⁊ cauſa domini ſui agitur. cicatrix oꝛta in vulnere ſp
eſt ſibi in laudem et gloꝛiam. ſed ſi ſit ꝓditoꝛ et ſtat in cõ
flictu ↄtra dominuʒ ſuũ:ſi vulnus iucurrat:cicatrix reli⸗
cta ex vulnere eſt illi in ignominiam 7 vituperiũ.igit᷑ vt
videt᷑ a ſimili in bello ſpiritnali.ꝙ ſicut martires habe⸗
bant indicia ꝑpetua belli initi ꝓ dño ſuo in laudẽ ⁊ glo
riam:ſimiliter peccatoꝛes incuꝛrentes vulnus in ↄfuctu
cõtra dominũ babebunt quedam ſigna in ignominiã eo
rum et vituperium imꝑpetuum. nõ omnes deſectus re
uocant ꝑ penitentiam. ¶ IJtem bieꝛo. in epła quadam ad
euſtochium virginẽ. Audenter loquar.cuʒ omnia poſſit
xus: ſuſcitare non poteſi virginem poſt ruinam: önul⸗
la penitentia reuocatur iſte defectus. 4 Cõtrarium bui⸗
auctoꝛitatis habetur ab eodem.ſ.hiero.ſuper oſee.ij. di⸗
cit em̃ ibi. Vide quid ſit inter dei ↄiunctõem ⁊ bominuʒ
bomo cũ vxoꝛem acceperit.de virgine mulierẽ facit. id ẽ
nõ virginez. deus etiã meretribus copulatus eas mutat
in virgines. ¶ Reſponſio. ꝙ deſcriptio illa. penitẽtia re
uocat omnes defectus ad ꝑfectum. intelligitur de penitẽ
tia ꝑfecta ſufficiẽter cõtinuata.non em̃ quecũq; reuocat
onmnes defectus ad perfectũ.ſed illa que ſufficiẽter conti
nuata et reatum ſoluit afflictione ſufficienti: vires re⸗
parat virtutũ exercitio. AUnde nõ eſt illa deſcriptio peni
tentie cuiuſcũq;:ſed illius que vera eſt et ↄtinuata ſuffici
enter. de qua ð peni.di.iij. Penitentia vera ad baptiſmi
puritatem ↄfitentem conatur ducere. recte em̃ penitens
quicquid ſoꝛdis poſt purificatõnem ↄtraxerit:opoꝛtʒ vt
abluat ſaltem lacrimis mentis. NLota ꝙ dicit penitetia
vera. nõ penitentia ſimpliciter. veritas aũt eſt in dinio
eẽ ab eo quod eſt. Vnde vera penitentia dicit᷑ que ſuffici
enter cõtinuata in eſſe ꝑfecto ↄſumat.que dicit᷑ vera ↄtꝛa
vanam. Slana aut eſt que ante finem ſiue ↄſumatõnem
teſinit. Unde aug.in li.ſoliloquioꝝ ð pe.di.iij. Inanis
eſt penitentia quam ſequẽs coinquinat culpa. nihil pꝛo⸗
ſunt lamenta ſi iterantur peccata. ꝑſiſte eꝛgo in ↄfeſſione

—

eſto in penitentia foꝛtiter cõfirmatus:vitam bonã quaʒ
cepiſti tenere nõ deſeras.hec aug. Que aüt ſit bmõi peni
tentia babet᷑ ab aug. de lapſu mũdi.xxiiij.ſermone. Qui
egerit veram penitentiam ⁊ ſolutus fuerit a ligamẽto q̊
erat ↄſtrictus et a coꝛpoꝛe xpᷣi ſeꝑatus.et bene poſt peni⸗
tẽtiam vixerit:quõ et viuere ante penitentiam debuit pꝰ
recõciliatõem quãdocũq; defunctus fuerit:ad deũ vadit
in requiẽ vadit.iQota ꝙ dicit ſolutꝰ a ligam̃to quo erat
oↄſtrictꝰ a coꝛꝑe rp̃i ſepatus.quo notatur ꝙ loquit᷑ ð pe
nitẽtia qᷓ penitẽs ſoluit᷑ a vinculo culpe reatꝰ. notat᷑ eĩ
ipᷣm ſolui a cłpa ꝑ hᷣ ꝙ dẽ ſolutꝰa ligam̃to q̊ͥ erat a coꝛꝑe
xp̃i ſeꝑatus.ſolui a reatu inſinuat᷑ ꝑ h̊ ꝙ or ſolutꝰ a li⸗
gamẽto q̊ erat aſtrictꝰ. Pꝛetea dicit et bene poſi peniten
tiã vixerit ⁊c̃· q̊notat᷑ exercitiũ ĩ oꝑibo virtutũ.vñ hec pe
nitẽtia vera ẽ ⁊ ꝑfecta:⁊ oẽs defectus reuocat ad ꝑfectũ.
AVk defacili poſſet ad obiecta rñderi ſi diceret᷑ ꝙ hec q di
co optima et ꝑfecta cadũt ex ꝑte pdicati. relatio ſiue ĩ⸗
plicatio ẽ determinatio ſubiecti ſub boc ſenſu. Pnia ve⸗
ra q̃ oẽs defectus reuocat ad ꝑfectum:ẽ res optima pꝑfe
cta.¶ Ao illud igit qð obijcitur ð illo verbo. heb. vj. Im
poſſibile ẽ eos qui ſemel illuminati ſunt ⁊c. Dicẽdum ꝙ;
apls intelligit de renouatõe q̃ fit ꝑ baptiſmũ. vñ nõ ne⸗
gat penitẽtes poſſe purgari ꝑ pnian: ſʒ iterũ poſſe reno⸗

nari ꝑ baptiſmũ. Eñ glo. ibidẽ. negat bic aplus iteratõ

nẽ baptiſini: ſʒ nõ excludit pnĩiam:⁊ ẽ ſenſus. Impoſſibi⸗

leẽ eos motos ad pniam ꝗ h̊ acceperũt ſemel rurſus re⸗
nouari.i.rebaptiʒ ari.i.vt rebaptiʒemur per pniam.hec
glo. ¶ Ao boc qð dicit hugo.quod ſemel amittitur am⸗
plius nõ recuꝑatur. dom ꝙ hugo. nõ intẽdit dicẽ ꝙ illð
qð amittit᷑ nõ recu ꝑat᷑ ideʒ ſimplicit.ſed aliud recuꝑat᷑
ꝓ eo.ſicut ex ſequẽtibus patʒ. Pꝛeterea intellectꝰ hugo⸗
nis eſt ꝙ nõ recuꝑatur illuo quod acquiſitũ eẽt ſi ſtetiſʒ

Angde vult dicẽ᷑.ꝙ maioꝛis eẽt meriti ſi ſtetiſſet:⁊ vtꝛũq;

adeptus fuiſſet.dicit eĩ ſic.quod ſemel amittit᷑ amplius

nõ recuꝑat᷑ ĩm.quia quicquid adiectuʒ poſtea fuerit ꝓ
ꝑticipatõe ꝑditi:non ẽ ipᷣm led aliud ꝓ ipᷣo.et plus vtiqʒ
eẽt ſi vtrũq; eẽt ſimul. bec bugo. Ad illud qð obijcituꝛ.
ꝙ nõ reꝑat defectus ex enumeratõne naturaliũ ſicut nec
baptiſma quodẽ maioꝛis efficacie.dvᷣm ꝙ non quelibet
penitẽtia reuocat omnes defectus ⁊c̃.ſed vt tactũ ẽ que ẽ
cõtinuata ſufficienter:et reatum ſoluit.et naturalia diu
turno exercitio ⁊ laboꝛe virtutum reꝑat.Vnde tali peni
tentia reꝑantur naturalia.¶ Ad hoc quod querttur ver
dicitur reuocaꝛe omnes defectus ad pfectum inꝙᷓtum eſt
virtus oꝑans.aut inq̃tum ẽ gratia infuſa ⁊c. Dicendũ
ꝙ inqtum ẽ virtus opans.cõtinuatio em̃ ſui in oꝑando
iſtã reuocatõem oꝑatur. Vel doᷣm ꝙ inᷓtum eſt gratia

infuſa:reꝑat defectum ſpoliatõnis gratuitoꝝ.inqtũ vir

tus ſufficienter oꝑans:reꝑat defectus vulneratõis natu
ralium.q Ad illud igitur qð obijcit᷑ in multis manet
inhabilitas ad oꝑa bonoꝝ 2 ꝓnitas ad malũ etiam vſq;
ad moꝛtem: ⁊ diutius maneret ſi diutius viuerẽt. Dicen
dũ ꝙ iſti defectus in caſu tali remanẽt.quia nõ ſufficien⸗
ter cõtinuatũ ẽ exercitiũ penitentie.quia penitens dece⸗
dit ante ↄſumatã reuocatõem.vt aũt tactum ẽ bec ẽ ratõ
penitẽtie ſafficienter cõtinuate ⁊ ↄſumate.q⸗ Ad alið qð
obijcitur.ꝙ vnaqueqʒ virtus reꝑat tollẽdo defectum qui
oꝛitur ex vicio ſibi cõtrario.Dicẽdum ſicut tactũ ẽ ſu⸗
pꝛa.cũ penitentia ſunt omnes alie virtutes mouẽtes ad
fines ſuos in penitẽtia.vnaqueq; em̃ virtus libertatẽ ha
bet mouendi actus ſuos ad finem ſuũ aſſequẽdum in pe
nitentia. Verũtamẽ et ſi ſic moneãt. tñ magis aſcribẽda
ẽ renocatio iſta penitentie qᷓ alij vel alijs virtutibus.ꝗa
magis ꝓpꝛie ẽ intentionis penitentie reꝑare et reuocare
defectus ad ꝑfectum qᷓ; aliarũ virtutũ.quia aliarũ intẽ⸗
tio eſt ꝑficere.penitẽtie tefectus reꝑare ⁊ lapſum reſtitu
ere et moꝛbũ curare.⁊ hmõi alia facere que ſonãt in re⸗
nocatõem defectuũ. AUnde penitẽtia medicina dr. IUnde
Yſido.de trini.Penitẽtia ẽ medicamẽtum vulneris.Et
Caß.de aĩa.xj.c.tũc felicioꝛ cũ fleuerit.tũc celſioꝛ cuʒ ſe

ꝓſirauerit:a lacrimis reꝑat qð gaudendo ꝑdideꝛat.hec

Caſſ.Vñ ꝓpꝛie ẽ ipius penitẽtie curare ⁊ reꝑpare ⁊ hmõi
vt dictũ ẽ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑.q in ſano coꝛpaliter il⸗
la que ↄſeruãt in ſanitate reꝑant lapſum et curãt. Dicẽ⸗
dum ꝙ nõ eſt ſimile de moꝛbo coꝛꝑali et ſpirituali.quia
moꝛbus ſpiritualis potius moꝛs ẽ qᷓ; moꝛbus.Ande ſiẽ
in moꝛte coꝛꝑali deſtitute ſunt virtutes naturales omni

no:ſic ẽ in moꝛbo ſpirituali ꝙ virtutes gratuite omnino

deſtruunt᷑ et ximũtur. VUnde neq;ʒ hinc neq; illinc opant
