pari ratione adhuc minoꝛ poterit commutare tempoꝛalẽ
vnam in tempoꝛalem minoꝛem. 4 Similiter poteſt obijci
e quolibet homine libere ↄditionis.qui cum ſit dominus
meritoꝝ ſuoꝝ:poteſt ea alteri ex caritate concedere.qui⸗
bus cõceſſis vt videtur diminuet᷑ relaxabit᷑ de peniten/
tia alterius. ¶ Item bona ſpiritualia ſunt maioꝛis condi
tionis qᷓ; temꝑalia.ergo cum quilibet libere ↄditõnis poſ
ſit bonis temꝑalibus alleuiare indigentẽ: ſimiliter videt᷑
de ↄmunicatõne bonoꝝ ſpiritualiũ ⁊c.4 Item videt᷑ ꝙ il
le cui facta eſt relaxatio poſſit alij facere idem. ſi quid em̃
tem ꝑale plene et ſine calũnia datum eſt alicui.⁊ ille põt il
lud idem ↄferꝛe alij. Similiter vel foꝛtioꝛi ratione in ſpi⸗
ritualibns: igit᷑ ſi alicui date ſunt relaratõnes et ille põt
eas alij conferꝛe. ¶ Contra. indulgentie et relaxationes
maioꝛem requirunt auctoꝛitatem ꝗᷓ ligatio ⁊ ſolutio in fo
ro iudiciali. Sed ligare ? ſoluere in boc foꝛo non eſt oĩm
ſacerdotũ:q̊ multofoꝛtiꝰnec dare indulgentias 7 facere re
laxatõnes. ¶ Item imponere penitẽtias nõ põt niſi ſolus
ſacerdos. ergo daꝛe indulgentias 2 facere relaxatõnes nõ
poteſt niſi ſolus ſacerdos. 4 Item nemo ſcit an habeat
plura merita ꝙᷓ ſibi ſufficiant. nec etiam ſcit ſi ſua merita
ſibi ſufficiant. Quia neſcit bomo vtrum odio vel amo⸗

re dignus ſit Ecẽs.ix.q̊ nemo de ꝓprijs meritis poteſt fa⸗
cere relaxatõnes ſicut nec indulgentias. ad ſolos maio⸗/
res p̃ᷣlatos ſpectat facẽ relaxrationes quoꝝ eſt bona ecclie
diſpenſare.¶¶ Item querit᷑ cũ vnus epᷣs nõ poſſit alienos
ſubditos abſoluẽ ⁊ ligare neq; in foꝛo pemitẽtiali vel iudi

ciali: vnde eſt ꝙ pñt indulgentias in alteriꝰ dioceſi facẽ.
Kecne⸗ relaxatõnes fiũt ſuꝑ erogationes
membꝛoꝝ xp̃i. ⁊ marie de ſuperogatõnibo eritoꝝ xp̃i. qᷓ
ſunt theſaurꝰſpũalis eccłie. Hũc aũt theſaurũ nõ eſt oim

—,—

diſpenſare: tm eoꝝ ꝗ pcipue vicem xp̃i gerũt. i. epoꝝ. ꝓ

pter qð ad epos tm ſpectat relatõnes face. Rõ aũt quare
theſaurus ecclie ſolis ep̃is cõmittat᷑ diſ penſandꝰeſt.qꝛ ec
cleſia theſaux iſtuʒ habet ex teſponſatõe ſui cũ xrpᷣo qui eſt
vir eiꝰꝛ ſponſus.⁊ cui generat filios ⁊ filias.i.ꝑfectos et
imꝑfectos.ad quoꝝ educatõeʒ rpᷣc vult ſeruari bec bona.
⁊ qm̃ in lege tactũ eſt.ꝙ ꝗ ſuſcipit vxoꝛeʒ fratris ſui vt ſu
ſcitet fratri ſuo deſuncto ſemẽ?:vʒ ſuccedere in bomis q̃ ꝑti

— = ======—

ſnent ad filioꝝ educatõez. Pᷣm „, innuit Ruth. iiij. illis ſoł
vↄpetit ill :ꝗ ſunt ſponſi eccłie. tales

a8. i. pfectos et impfectos.
pue:q eſt totius vlis ecclie ſponſus ⁊ rectoꝛ ideo oms epi
ꝗ hñt ꝓlem pñt focere indulgentias ⁊ relaratõnes: ſuin
mus pontifex pᷣcipue int oms qꝛ ip̃i ↄpetit totius ſpũalis
theſauri diſpenſatio Fᷣm ꝙ cura habet de tota eccłia 2 oꝛ⸗
9 Es

int hos ſumm pontifex pꝛeci⸗

etit ille tbeſaur?diſpenſan ſponſi ecche
aut ſunt ep̃i ꝗ ſponſi ſunt et hit vim generãdi filios fili⸗
et impf

bus eius filijs. vñ omes ſunt ei filij:⁊ iple eſt pater oĩm.
cedendũ eſt igit᷑.q indulgẽtias facẽ nõ tm̃ nõ ↄcedit᷑
laicis: ſ̊ nec etiã ſacerdotibo:nec pᷣlatis inferioꝛibo vt ab⸗
batibo vel pꝛioꝛibo. Ad illud qdð obijcit᷑ in ↄtrariũ iaʒ pʒ
rũñſio.qꝛ nõ eſt tota ratõ pᷣtutis indulgẽtie faciende.ſ.cla⸗
uis:̊ requirit᷑ ptas clauis cuʒ iuriſditõne 7 theſauri di⸗

ſpenſandi aucte:qᷓ oꝛdinarie ſolũ ↄpetit ebis. Nã ꝑ com⸗
miſſionẽ ꝗlibet ſacerdos põt dare indulgentias ex ꝑte ep̃i
ſicut pʒ in ſimplicibo pᷣdicatoꝛibus.i Ad illud qð obijci,
tur de illis g p̃ſunt collegijs. dõm ꝙ etſi tales ꝗ p̃ſunt ſub
ditis aliquà auẽtem hñt bonoꝝ ſui collegij:no tñ reſpet᷑u
meriti xpᷣ̃i qð dedit diſpenſandi eccłie 2 eiꝰſponſis.iõ nõ
bñt anctem plenariã reſpectu theſauri ecclie.2 ideo ſoluʒ
bona ſui collegij pñt coĩcare:nõ tñ pñt relaxare: ga neſci⸗
unt vtrũ ſuꝑhabundent.qꝛ pr̃otem plenã ſuꝑ hoc nõ hñt
et voco largo modo plenã ptotem ꝓut dicit plenitudinem

ſufficientie · ꝑ quẽ modũ eſi in ipſis ad bũc actum: nõ ꝓut

dicit plenituqinẽ ſupercellentie: Fm quẽ modũ eſi in ſolo
ummo pontifice plenitudo.ſ.ptatis ⁊ anctis. Pꝛet.licet
oꝛdo ſacerdotij cois ſit omibo ſacerdotibo: nõ tñ ptas ad⸗
dita oꝛdini coĩs eſt.qꝛ in alijs mioꝛ eſt⁊ in alijs maioꝛ.Di
ſpoſita eſt eĩ ecchiaſtica hierarcbia ad modũ angelice hie
rarchie: in q̃ maiores bierarchie plus pnt mioribo.4. Ad
illð qð obijcit. ꝙ maius eſt ↄmutaꝛe penã purgatoꝛiam in
tꝑalem ꝙᷓ tꝑalem in tpalem ⁊c. Om ꝙ vltima ↄmutatio
maioꝛ eſi licet mĩoꝛ videat᷑. Diſtinguẽdũ tñ eſt maiꝰ. quia
Fm ꝙ maiꝰ dicit qᷓntitatis exceſſum itum ad vtilitatem:
maiꝰeſt ↄmntare penã purgatoriã in tꝑalem qᷓ; tꝑalem in
tꝑalem. Hec eĩ ↄmutatio eſt q̃ſi actꝰ neceſſitatis ⁊ iuſlicie
m aũt ꝙ mai dicit exceſſum q̃ntitatis qꝙtum ad pratem:
maiꝰeſt omutaꝛe penã tꝑalem in tꝑalem q; purgatoꝛiã in
tꝑalem. Dare aũt indulgẽtias? faceꝛe relaxatõnes ẽ actꝰ
plenioꝛis ptatis.¶¶ Ad aliud qð ſeꝗtur ĩmediate ptz rñſio
er dictis.¶ Ad illud qdð obijcit᷑.ꝙ glibet põt bona ſua cõ⸗
municaꝛe alij ſiue daꝛe. Dicendũ eſi ꝙ relaxatõ plus dicit
ꝙᷓ coĩicatio.dicit em̃ quandã anẽteʒ rõne cuiꝰpõt indulgẽ⸗
tia pſtari et relaxatio fieri.⁊ ideo qᷓuis ꝗlibet hñs carita⸗
tem bona ſua poſſit ↄmunicare:nõ tñ omis põt relaxaꝛe.
ſed ꝗ habet ad hoc ↄceſſam ſibi auẽtem. Pre. differt com⸗
municatio a relaxatõne.qꝛ relaxatio fit de pᷣteritis malis
ꝑ merita xpᷣi vel eccłie q̃ pꝛeceſſerũt: ↄmunicatõ aũt nõ re
ſpicit ſolum pᷣteritũ bonũ ſed ⁊ futuruzʒ. Et qᷓuis aliquis
poſſet alicui dare qð nondũ datũ eſt nec determinatum.
ſicut vnã miſſam alicui moꝛtuo:tñ ſi dedit nõ põt illã ſua
auctoꝛtate ↄmuĩcare.quia ſi eccłia ſoluit debitũ alicuius
apud deum.non ꝓpter hoc dedit ptatem ꝙ ipſe ſolueret/p

alio.et ſi deus dimiſit iſti debitum:non ꝓpter hoc ille põt
dimittere alij quod deo debet᷑. ¶¶ Mec valet illud argumẽ⸗
tum de coĩcatione tꝑaliũ ſcʒ ꝗcunq; eſt libere conditionis
libere poſſidet libere põt alteri dare.qui aũt ſeruꝰ eſi nõ
põt ſine auctoꝛitate dñi.om̃ia aũt nr̃a ſunt xp̃ᷣi:et oĩa me⸗
rita ſpũalia ⁊ nos ſumꝰeius ſerui.et ideo nõ poſſumꝰ illa
in alterũ tranſferꝛe vel daꝛe:niſi ſit data auctoꝛitas a xp̃o
Et ſic pʒ ſequens.¶¶ Ad illud qð vltimo querit᷑.vtrũ ſcilʒ
epᷣs in dioceſi aliena poſſit dare indulgentios ⁊ facẽ rela
ratõnes. Dicendũ ꝙ relaxatio impoꝛtat theſauri coĩcatio
nem ⁊ alteriꝰauẽtem epᷣs in dioceſi alia põt coicare bona
dioceſis ſue ſubditis alienis:ꝓprijs aũt ſubditis relaxati⸗
ones facẽ ſiue indulgere.vñ relaxationes facte ꝓprijs ſub⸗
ditis vere relaxatõnes ſunt:alienis ſubditis potiꝰſunt cõ

municatõnes ꝙᷓ relaratõnes.ꝑ quẽ modũ abbates. pores

miĩſtri coĩcant bona ſuoꝛũ collegiorũ.niſi foꝛte hoc fiat ex

2ſenſu epi dioceſani.dicunt em̃ aliqui ꝙ ſicut põt ligaꝛe

ſoluere in aliena dioceſi ex ↄſenſu dioceſani:ita 2 ſacẽ re⸗
laxatõnes nõ aliter. Et hoc dicit᷑ extra de pe.⁊ re.ꝙ autẽ
ↄſuluiſti.cum a nõ ſuo iudice nullus ligari valeat vel ab⸗
ſolui.remiſſiones illi ꝓdeſſe tñ arbitroꝛ quibus ꝗpꝛij iudi
ces ſp ãliter indulſerũt.

Membꝛum quaꝛtum

Onſeq̃nter querit᷑ ꝓ quo debeat fieri relaxa
tio.en pꝛo coꝛꝑali bñficio an ꝓ ſpũali. ꝓ
coꝛꝑali:videt᷑ ꝑ ↄmuneʒ vſum ecclłie.vbi in⸗
Dulgentie fiũt relaratõnes ꝓ ełynis:pere⸗
grinatõnibo:viſitatõnibo reliquiaꝝ ⁊c.¶ Item relaxatio⸗
nes hmõi ⁊ indulgentie nõ fiunt a culpa ſed a pena.ſi pe⸗
na recte mutet᷑ dʒ mutari in penã. ſed relaxatio fit a pena
exterioꝛi in coꝛꝑe vtpote a ieiunijs diſciplinis ⁊ bmõi:er⸗
o opoꝛtet fieri ↄmutatõeʒ in penã ↄſimilem. 4 Iteʒ ſi nõ
ſũt p coꝛꝑali ſed ꝓ ſpũali.g̊ cum bona nolũtas ſimul põt

eſſe reſpectu oĩm relarationũ.qꝛ ꝑfectꝰhomo om̃e bonum

vult ⁊ om̃e bonũ placet ei.qꝛ ꝓuerb.xij. Deſideriũ iuſtoꝛũ
om̃e bonũ eſt.videt᷑ ꝙ quilibet iuſtꝰhabeat om̃es relaxati⸗
ones.qð nõ ↄuenit ponere:qꝛ tũc hoĩes laboꝛarẽt fruſtra
. Contra.indulgentie et relaratõnes ſunt bñficia ſpiri⸗
ualia.ſeo ꝗ dat tꝑale ꝓ ſpũali ↄmittit ſymoniam: &ᷓ in re
laratõnibo que fiuũt ꝓ bono corꝑali ſiue ꝓ obſequijs exte⸗
rioribo ↄmittit᷑ ſymonia.¶ Item maioꝛ eſt miſcdia ſpũatł᷑
qꝙᷓ coꝛꝑalis.vñ maiꝰeſt alicui offenſaʒ indulgere qᷓ; paupe⸗
rem hoſpicio colligere vel ełynam dare:g̊ magis facit ho⸗
minẽ dignũ relaratõne:gᷓ potiꝰ ꝓ illo oꝑe qᷓ ꝓ alio dʒ fie⸗
ri relaxatõ.¶ Item in maioꝛi ruina ⁊ ꝑiculoſioꝛi eſt eccĩa
in qua eſt ſciſma:qꝙᷓ eccłia cuiꝰparietes minant᷑ ruinaʒ:
magis indigʒ talis eccleſia iuuari ſiue muniri qᷓ alia. Si
Srelarxationes debito modo ſiant ꝓ eccleſia materialiter
reꝑanda.vt ꝗ inuat ad reꝑandũ habeat indulgentiã: vide
tur multoſoꝛtiꝰdebere dari ad indulgentiã ꝓ ruina ſpũa⸗
li reꝑanda.vt ꝗ oꝛat vt dñs det membꝛis illiꝰecclie ↄcordi
am debeat hr̃e indulgentiã.¶¶ IJeem maioꝛis ꝑfectõnis eſt
⁊ plus co acceptũ intrare in religionẽ qᷓ ire vltra mare.
g̊ ſi dat᷑ indulgentia oĩm pctoꝝ eũtibo vltra mare:multo⸗
foꝛtiꝰde beret dari intrantibꝰ religion: Rf ſicut ac⸗
cidit in polliticis et coĩtatibo hũanis.ꝙ theſaurus regiꝰ
ꝓ duobo ſolet exponi ⁊ coĩcari:ſic fit ⁊ in ſy pũalibo.expoĩ⸗
tur aũt theſaurus regni qnq; ad gliaʒ magnificentie regij
honoꝛis:ſicut faciũt qñq; reges liberales.ſicut habetur ðᷣ
Aſſuero Heſi.j.exponit᷑ ſimiliter ꝓpter neceſſitatẽ rei pu
blice. vtpote qñ exponit᷑ ne ledatur coĩtas ad dandum ſti⸗
pendia ⁊ donatiua militibo:vt ex ponant ſe pugne ꝓ coĩta
te æfendenda.ſic theſaurus eccleſie ab eo qui habet illuʒ
diſpenſare:duplici decauſa exponit᷑.ſcʒ ꝓpter magnificen
tiam ⁊ laudem pꝛincipis:⁊ coitatis xpᷣianitatis ꝓmotõeʒ
⁊ defenſionem.laus eius ⁊ honoꝛ pꝛincipis eccleſie.i.xpᷣi
eſt in ſanctis ſuis.ſancti autem honoꝛan᷑ in conſtructõne
baſilicarum et viſitatõne limitum eoꝛundem: ⁊ ↄmemoꝛa
tione virtutum ipſoꝛum que fit in pꝛedicationibus et ſer⸗
monibus.ideo pꝛo his omibus aperitur theſaurus eccle⸗

——

— — N —

e

d

=
—

ſ
Cita
ll
ſeen
ſoz

e
n
⸗
de⸗

2 —

¶ Mueſtio

ſie indulgentijs relarationibo. Communis aũt neceſſitas
eſt defenlio terꝛe ſancte tuitio fidei ⁊ multiplicatõ. ꝓmo
tio ſtudij ⁊ bmõi q̃ valent ad ꝓmotõeʒ cultꝰ tvei. vñ p tali⸗
bus ↄpetit ꝙ fiant indulgẽtie ⁊ relaxatõneo. ⁊ qi bec cõ⸗
ſiſtũt in actibo exterioꝛibo 2 indulgentie et relaratones vt
dicũt quidã debẽt fieri ꝓ actibo exterioꝛibo.⸗ Ad illð qð
obijcit . ꝙ tũc ↄmitteret ſy monia in relaratõnibo ⁊ indul-
gentijs. Odm nõ eſt vex. qꝛ in hoc caſu nõ dat᷑ ſpnal⸗
coꝛꝑali.ĩmo maioꝛ pena ↄmutat in minoꝛ?. ? reſiduũ ſol⸗

— r

uit: ſaces relaraoez rel ferens indulgentid: vel ipſe pa-
ſtoꝛ eccłie vel de gra. Uel põt dici ꝙ datur indulgetia vel
relaratio ꝓ oꝑe exterioꝛi non ↄſiderato dato:ſᷣ cauſa q̃ ex
radice bone volũtatis pꝛocedit. 4 Ad illud qð obijcit. ꝓ
ſpũalis elyna maioꝛ eſt ⁊c.dðm ꝙ in donatöne indulgen
tie nõ cõſiderat᷑ oꝑis nobilitas.qꝛ tũc magis eberet da⸗
ri docentibo ꝙᷓ ꝑegrinantibo: bᷣ cõſiderat᷑ ꝗ illud opus eſt
mere volũtatis no neceſſitatis. ſitr ꝙ ſit tarabile ſiue eſti⸗
mabile et etiã penale.hoc etiã ↄſiderat ꝗ indulgentiã pꝛe/
ſtat. Ad illud qð obijcit᷑ de ruina ſpuali.dðᷣm ꝙ reꝑa
tione talis ruine multũ eſt inſtandũ oꝛoni.b qa nõ eſt tale
quid publicare.qꝛ talis publicatõ infamiã generaꝛet:ma
terialem aũt ruinã publicare nõ generat infamiã: ideo ꝓ
talis reꝑatõis adiutoꝛio nõ ſunt dande indulgẽtie nec pꝛe
ſiande nec faciẽde relaxatõnes. Pꝛe.relaxatõnes ⁊ indul
gentie ſolẽt fieri ꝓ illis qᷓ poſſunt ꝑ hũana oꝑa reparari:
ruina aũt coꝛꝑalis põt huano ſubſidio reꝑari ſpiritualis
nõ:bᷣ potiꝰoꝑe dei.¶ Ad illud qð obijcit de ingꝛeſſu ad re⸗

ligionẽ. Dicendũ ꝙ veri religioſi ſia tũ iaggreciund bie⸗
ctõnis:nõ indigent relaxatoõnibo vel indulgetijs. vipote q̊
rũ erogatonibo dant inqulgentie. ipſio aũt bona alioꝛuʒ
nõ mendicaãtibo ꝓpter qð alijs ſunt beatioꝛes. qꝛ Zict. xx.
beatiꝰeſi magis dare ꝙᷓ acciꝑe:qdð nõ eſt veꝝ te bonis tẽ⸗

poꝛalibo. qꝛ ſicut indulgentie nõ debent vari indignis.

ſed nec debẽt daꝛi nõ indigentibo: ideo nõ debent dari in⸗

trantibo in religionẽ. licet aũt magis ↄgruat? eſt euiden⸗

tioꝛ rõ congruitatis ꝙ fiant indulgentie 2 relaratõnes p
bñficije exterioꝛibus ꝙᷓ interioꝛibo:ſine p̃iudicio melioꝛis
ſententie dici põt. etiã bñficijs ſpũaliba cuiuſmõi ſůt
elyne ſpũales vt in caſu: tam indulgentie ꝙᷓ relaxationes
eni⸗ dari. 7 maxime a ſummo pontifice. vtpote inſiſtenti⸗
us oꝛoni terꝛa ſancta vel pegrinis terꝛe ſancte:vel pꝛo
rege pñt ſolent dari indulgentie ⁊ relaxatõnes.⁊ illis pᷣ
cipne ꝗ alia qꝙᷓ oꝛatõnis ſubuentõeʒ facẽ nõ poſſunt.vtpo⸗
ie ſunt pauꝑes et debiles.nõ em̃ eſt ↄſonũ ratõni ꝙ perſo
nis miſeris neganda ſunt remedia qꝗᷓ pia mater ecclia fi⸗
lijs ſolet pᷣſiare. ꝛe.cũ ꝓ illis oꝑibus quibo fit ſatiſfactõ
peccatoꝝ ſolent fieri indulgentie relaxatõnes.ſicut ꝓ ie/
iunio ⁊ ełyna.nõ videt᷑ neceſſitas aliq̃ ꝓpter quã nõ debe
ant ꝓ oꝛatõnibo fieri:cum oꝛatio ſit ꝑs efficaciſſima inter
ꝑtes penitentie ad miſericoꝛdi dñi et remiſſionẽ peccato

embꝛum quintum

Onſequẽter querit᷑vtrũ relaxratio valeat ex
iſtenti in purgatorio: an penitentie iniũcte
n boc ſeculo. exiſtenti in purgatoꝛio vi/
Aetur ꝑ hoc:ꝙ in ↄtritione remittit pena et
na. ob arpenene ad penã purgatoꝛiã: pᷣ pꝑ reiaxatõʒ
remittit᷑ ꝑs pene debite. ſi penitẽs eſt debitoꝛ pene pur⸗
gatoꝛie:ꝑs illius remittit᷑ ꝑ relaxatõeʒ.Leui.xxv. Si in⸗
ualuerit apud vos manꝰaduene atq; ꝑegrim æ attenua⸗
tus frater tuus vendiderit ſe ei ⁊c ceſſum eſt ꝙ krat re⸗
dimat fratrem qñ ipᷣe non põt et nõ aliter. Leuit.xxv. Si
aũt ipe potuerit redimat ſe.ſ̊ dum eſt in pñti vita põt eſſe
ſufficiens ad redimendũ ſe pꝛo peccato ſuo. vei operibus
ſatiſfactõnis.vel doloꝛe cõtritionis:g̊ dum eſt in hac vita
non debet ꝑ fratrem redimi.et ita non peꝛ relaxatõnem a
tebito pene ꝓ peccatis abſolui:ſed qñ eſt in purgatoꝛio.
Item ſuffragia ecclie valent illis qui ſunt in purgatoꝛio

alioqn fruſtra oꝛaret ecclia pꝛo moꝛtuis. ſed indulgentie
ſunt de nobiliſſimis ſuffragijs ⁊ efficaciſſimis:ergo ⁊c̃.

177

lxxxuj.

Item petro ↄmiſſa eſt clauis regni celoꝝ. ergo ïdiu eſl
quis extra regnũ indiget clane petri.ſed qdiu eſt ꝗs ĩ pur
gatoꝛio extra regnum indiget ſubſidio hoſtiarij regis in
cuiꝰmanu et ptate eſt clauis: ſicut patʒ de eo qui eſt extra
palaciũ indiget auxilio hoſtiarij ſiue habentis claueʒ. ille
autẽ qui eſt in purgatoꝛio eſt extra palaciũ celi· vnde indi

get amotione impedimenti ingreſſus. et valet illi amotõ
buiuſmodi que fit ꝑ indulgentias et relaxationes: ⁊c̃.

Item pater miſcdie ommbus ꝓuidit fm ordinatiſſimã
diſpoſitõnem ⁊ miſericoꝛdiſſimaʒ ſuam pietatem:̊ recta
oꝛdinatio caritatis que exigit vt vnus ab alio poſſit adiu⸗
uari:boc maxime exigit circa eum qui ſe iuuare non põt.
Si ergo hominibo in hoc ſeculo cuʒ indigent auxilio ꝓui
cnt deus auxiliũ ꝑ indulgentiã ecclie ↄferendam.cum illi

de purgatoꝛio indigeãt auxilio et ſe iuuare nõ pñt: videt᷑

ꝙ de indulgentia eis facienda maxime prouidere debuit.
Contra.Aſath. xvj. dictũ eſt petro in collatõne ptatis
Keunchligaeris ſuꝑ terꝛã erit ligatum ⁊ in celis. ⁊ ibi

collata ẽ amplitudo ptatis.ᷣ determĩatio fit ꝑ H ꝙ dic ſu
per terꝛã: ᷓ̊ nõ bʒ ptateʒ ſuꝑ illos ꝗ ſunt mortui cuʒz iã nõ
ſuꝑſunt.4. Item mgr dicit. mij. ſen. xx. diſ. ꝙᷓ moꝛientibo nõ
eſt Eenitentid imponenaa:quiq ranſeun dd fog iuſtioie
cidet ꝙ̊ ꝙ ptas miſiri nõ extendit ad remiſſionẽ pnie pur
atoꝛij. illis ꝗ ſunt iam moꝛtui nõ valent indulgentie· qꝛ
unt iam de foꝛo i n põt dici vt habet᷑ a Hobanne
Triſ.ſuꝑ illud Math.xvj. ti bi dabo claues regni celoꝝ.
bomini moꝛtali celi 2 terꝛe et oim que in eis ſunt niſe
piatem dene 2 cccliam validioꝛe celo nonſſirauit. Ex H
pʒ ꝙ in collatõne claniũ moxia fuit hoi ſine umno ponti
fici collata pias. ꝓbabiliter vel vcriſſime pſumit the
ſaursecclie eſt in illi ptate.⁊ ꝙ illis ꝗ ſunt in purgatoꝛio.
qꝛ rõne caritatis in ꝗᷓ deceſſerut ſunt donei ad bnficiorũ
eccliaſticoꝝ ſuſceptoeʒ: põt illis bnficio coĩcare. ſic põt
illis facẽ indulgentias 2 relaxratõnes. Nota tñ ad mani⸗
feſtatõeʒ eoꝝ q̃ bic tangenda ſunt.ꝙ ſicut ſolet dici.plura
reꝗꝛunt᷑ ad hoc ꝙ debito mõ fiat indulgentia.ſ.ptᷣas claui
um er pte ↄferentis indulgentias ſiue relaxatõnes. ex ꝑte
eius cui ↄfert᷑ caritas.credulitas.deuotio.vt em̃ habetur
ab Aug. line caꝛttate ñ fit relaxatõ. Itẽ credulitas eccłia
ſtice prtatis reqrit᷑ ⁊ denotio offerentiũ ſiue ꝑegrinantiuin
inter vtrunq; cã

r et modus. Cauſa. ſ. vt necelſitas terꝛe ſcte
ſiue potiꝰcaulſa fidei vt in magnis indulgetijs: ſiue edifi⸗
catio ecclie vel aliquid hꝰmõi.vt in mioꝛibo indulgentijs.
ARodattendit᷑ vt ↄgruentia iuſte eſtimationis.ſ.in pena
coꝛ pali vel pecuniaria. Ro em ꝓ qcunq; quecũq; pens in⸗
ulber ſiue relaxat᷑.ſicut nec illi ꝗ plus ↄmiſit eadẽ eſt pe⸗/
na imponẽda ⁊ illi ꝗ minus.ſicut habet᷑ ſuꝑ illud. Faeite

—

dignos fructꝰpnĩe AMath.iij. bis ↄditõnibus rñdent ali⸗

q dicentes. ꝙ regrit᷑ iudiciũ qð attendit᷑ in iudiciaria ab
ſolutõne q̃ fit in ↄmutatõne pene in penam. Põt 8ͤ dici. ꝙ
relaxatõnes pñt fieri his ꝗ ſunt in purgatoꝛio extenſo no
mine relaratõnis.hoc ẽ ſᷣm ꝙ ↄcernit cõditõnes pᷣtactas:
vltimo excepto ſcʒ iudiciaria abſolutõne. vñ ↄueniẽter pẽ
dici ꝙ illis ꝗ ſunt in purgatoꝛio põt ſieri relaxatio ꝑ mo⸗
dum ſuffragij ſiue impetratõnis: ⁊ nõ ꝑ modũ iudiciarie
abſolutõnis ſiue ↄmutatõnis.4l Ad illud ̊ qð pᷣmo obijci
tur.ꝙ in collatõne clauiũ ꝑ hboc qð dicit᷑. Qðcunq; ſolue⸗
ris ſuꝑ terꝛã:eterminat᷑ ad q̃ntũ ſe extendit pras clauiũ.
dðm ꝙ ſolutio? ligatio põt dici eſſe ſuꝑ terꝛa: qaduſq; fi⸗
at traductõ ſiue ingreſſus in regnũ. vtpote dum aĩe tpali⸗

bns 7 terꝛenis inuant᷑ ſuſfragijs. Slel pot dici. ꝗ illa liga
tio ⁊ ſolutõ dr eſſe ſup terꝛẽ 4 ingreſſuz regni q ſit ꝑ
an

O

s en

modũ ſuffragij ⁊ depcatõnis:no illa q it ꝑ modi iudicia⸗
b fit ꝑ ſut⸗

rie abſolutoõnis.4. Si obijciat᷑. ꝙᷓ et ſi abſolutio qꝗᷓ
fragia eccleſie ertendat᷑ vſq; ad ingreſſum regni: non tñ li
gatio. Dicenduz ꝙ verum eſt niſi ex aliqua cauſa ſpeciali
meruit aliquis eiectionem a liminibus eccleſie et ita ſub⸗
tractionẽ ſuffragioꝝ..Ad illud qð obijcit. ꝙ aĩe in pur⸗
gatoꝛio ſunt de foꝛo dei ⁊c̃.Oicendũ ꝙ hoc verũ eſt:ſiłi et

que ſunt in inferno.ſ̊ differenteꝛ:qꝛ cæ foꝛo iuſticie vel mi

ſericoꝛdie vt ſupꝛatactuz eſt.4 Bo illud qð obijcit. ꝙ mo⸗

6R
—
XNA

rientibus nõ eſt imponenda pnĩa ⁊c. Dicendum ꝙ in boc
caſu nõ iniũgit᷑ pnia:quia p̃ᷣſumit᷑ de impotentia pꝑficien/
di illã.fatuũ at᷑ eſſet obligare aliquẽ ad ̊ quod pᷣſumit de
ſe non poſſe. Uñ innoteſcenda eſt ſolũmodo. ſi ↄtingat
ſanitati reſtituat᷑ vt pnĩami illam ꝑficiat. Que tanguntur
ſupꝛa in ꝓbleumate illo. Si clauis habeat ptateʒ in illis
aiabus que in purgatoꝛio:valent ad determinatõeʒ hmõi
ꝓpbleumatis.

Onſequẽter querit᷑.vtrũ miniſter quicunq;
etiã ſummꝰpontifex poſſet totam penã debi
tam peccato relarare penitẽti. O ſic:videt᷑
uia aliter deluſi eſſent multi: quibo ↄceſſa
eſt remiſſio oĩim pctoꝝ a papa.4. aũt non põt:videt᷑.qꝛ
rxt habet᷑ ab Nug.aut teus punit aut homo.4 IJItez mora
le eſt pᷣceptũ qð dat dñs Math.iij. Iacite dignos fructꝰ
pnie.ſed pᷣceptũ moꝛale eſt ad implendum ſimpłr. Ex boc
videt᷑ ꝙ non põt ſummꝰ pontifer aliquid relaxare te pnĩa
debita:multofoꝛtiꝰnõ põt omnẽ penaʒ relarare. 41 YStem
ů iuſticia dei eſt ꝙ pena ſequat᷑ peccatũ.pᷣ ↄtra diuinã iu⸗
ſticiam nõ dʒ fieri relaxatio vel indulgentia.4 Yteʒ queꝛi
põt.ſi facta plena inqulgentia oĩm pctoꝝ alicui a dño pa
pʒ :ſi e ille cui facta eſt facere pnĩam q̃ ſibi iniuncta eſt.
Rñ. ꝙ periſtente pena debite 2 ſufficientis ↄtritionis.

— ——

pot ſumm pontifer totam penam debito pcto pemitẽti di

mittere. no iñ cxbet miſi er c magna.4l Ailiud qð obij⸗

—— —. ——
—

citur. ꝙ aut de punit ant hõ. põt dici ꝙ qñ dñs papa dat
plenã indulgentiã ipſe punit obligando eccliam ad aliqð
membꝑꝝ ecclie ad ſatiſſaciendũ. Elel põt dici ꝙ theſauruo
ecclie ꝗq erponit᷑ pꝛo ſatiſfactõne indulgentiaꝝ habet᷑ pꝛin

cipaliter ex meritis xpᷣi:j maxime e illis qᷓ meruit ĩ paſ⸗

ſione. Uñ põt dici ꝙ deꝰpunit mala qᷓ indulgentur. vt ho
mo? us: patiendoz ſatiſſaciendo ꝓp nobis. ſic xp̃e de⸗
lus et hy punit ſiue puniuit. Uñ cum obijcit᷑ aut deꝰpunit
aut bõ.põt dici ꝙ ꝑ ſeipᷣm puniendo ꝗ erat deus et ꝗ erat

bõ: puniuit deus 2 hõ. 4 Ad illud qð obijcit. ꝙ dñs prece

pit facere dignos fructus pnie ⁊c̃.et dignos fructus pnie

qñ pena rñndet culpe.Dicendũ ꝙ eſt dignitas m rõnẽ ge⸗
neris:2 Fm boc pena maioꝛ debetuꝛ maioꝛi pcto vt adulte
rio ꝙ; foꝛnicatõni.Et eſt dignitas nõ pᷣjm rõnem generis:
ſeo m rõnem iuris.ſiue ſᷣm diſpenſatõneʒ gre. Ptas em̃
qð eſt indignũ ſᷣm rõnem generis culpe:facit dignum ſᷣm
rõnem iuris.et hoc pʒ.qꝛ ſi quis daret aliquid auẽte ſua:
non haberet effectuʒ quẽ hʒ auẽte clauiũ.et pᷣm boc digna
pena reddit pcto:nõ tamen m genꝰculpe.⸗ Ad illud qð
obijcit᷑. ꝙ fm diuina iuſtici pma ſeqꝗtur peccatuʒ. Dicen

dum ꝙ boc verũ eſi.vn in indulgentia pena ſatiſſactõnis

ſequitur petm: quia eccłia ſatiſfacit vel meritũ xpi.¶. Ad
illud qð querit᷑. ſi opoꝛtet illuʒ cui facta eſi plena indulgẽ
tia facere aliquid de pnia ſibi iniũcta?: Sicendum ꝙ non
opoꝛtet oppoꝛtunitate neceſſitatis:̊ tm̃ opoꝛtunitate ex⸗
peditõnis. licet em tantũ ſit alicui collatũ de indulgentia
ïtum ſufficit ſibi ad æletionẽ totius pene quã debet pro
petis:tñ non expedit illi pᷣtermittere ſibi pnĩam iniunctã:
ſ expedit ꝙ illa adim pleat qᷓdiu vixerit. eccato em̃ moꝛ
tali de iuſticia de bet᷑ pena eterna. vñ nunꝙ; ð iuſticia poſ⸗
ſet obtinere plenã iudulgentiã. Inde tæ iuſſicia tei nun⸗
ꝙ̃ᷓ poſſet penã ꝓpoꝛtionalem ſoluere:niſi de dei miſcdᷣia fi⸗
eret ſibi indulgentia. ꝗꝓpter qð ſemꝑ in vita iſta debet niti
ad ſatiſfactõem ⁊ debiti ſolutionem. Si aũt qñq; ↄtingat
ipſuim fuiſſe attenuatũ:tũc ↄueniret ꝙ inuaret᷑ a fratribo.
gnten atus enim dicitur reſpectu pene quaʒ implere non
potelt.

Nembꝛum ſeptimũ

Onſequẽter querit᷑.vtrũ in relaxatõne reqꝗ/
ratur iuſta eſtimatio pene qua fit recompẽ-
ſatio. O ſic: videtur ꝑ hoc. ꝙ in om̃i ↄmer⸗/
tio iuſto fit iuſta recompenſatio: g̊ cum deꝰ
ſit iuſſus in omnibo vijs ſuis.i.oꝑibus:in operibo indul⸗

tutem babeant a paſſione xp̃i: bec tria tñ

gentiarum que auctoꝛitate domini ſiunt a miniſiris:debʒ
fieri recompenſatio iuſte eſtimatõnis.¶ Item ſi in relaxa
tione pnie nõ eſſet iuſta eſtimatio pene recompenſate:ali⸗
quod malũ relinqueret᷑ impunituʒ. ita aliquid eẽt inoꝛ
qdinatũ in regno dei:⁊2 ita vt bne Contra.pena pur⸗
gatoꝛij debita p pcto impꝛopoꝛtõnabilr eſt maioꝛ iſta que
iniungit᷑ in via. ꝓ illa ꝙtumcũq; magna recompenſetuꝛ
Rõ põt cadere ſub iuſta eſtimatõne.¶ Item ſi pnia que re⸗
laxat᷑ iuſta eſtimatõne recompenſaret᷑:tũc nulla fieret in⸗
dulgentia. non eniʒ indulget᷑ aliquid alicui: ſi opoꝛteat ꝙ
illud qð indulget᷑ iuſta eſtimatõe recõpenſet᷑.¶¶ Item vbi
nõ eſt iuſta eſtimatõ nulla eſt miſcdia. cum oꝑa relarxa⸗
tõnũ ⁊ indulgentia e ſunt oꝑa miſericoꝛdie:in talibo ope
ribus nõ requiritur iuſta eſtimatio pene recompenſate.
K dicend ꝙ eſtimatio iuſta põt dici.vel ab equita⸗
te iuſticie:vel a diſpenſatõne gratie.ſᷣm ꝙ eſtimatio iuſta

dicit᷑ ab equitate iuſticie:ſic nõ requirit᷑ iuſia eſtimatio in

relaxatõne.ſᷣm ꝙ dicit᷑ a diſpenſatõne gre:ſic requiritur.
Ad illud qꝗð pꝛimo obijcit:ꝙ deus eſi iuſtus in omnibo
vijs ſuis ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt. q; eo ꝙ deus vult ꝗ;
fiat vel indulgẽdo vel puniendo:iuſte indulget? iuſte pu⸗

nit.quicqd em̃ oꝛdinat᷑ ⁊ regulat᷑ ſua oꝛdinotiſſima volun

tate iuſte eſt ⁊ iuſte fit. Dicit em̃ Nug.Oñe ſi punis:iuſiꝰ
es.ſimiliter dñe ſi parcis iuſtꝰ es.¶ Ad illud qdð obijcitur
ſi nõ fiũt indulgentie iuſta eſſtimatõe:aliquid eſſet inoꝛdi⸗
natum in regno dei. Dicendũ ꝙ non ẽ verũ.cũ nulla inoꝛ.
dinatio accidat ex diſpenſatõne diuine miſcðie.4 Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ ꝓꝑ alia pꝓte.ꝙ pena purgatoꝛij impꝛopoꝛtio⸗
nalis eſt pene tꝑali. Elnde pena tꝑalis nõ cadit ſub iuſta
eſtimatõne reſpectu purgatoꝛij. Dicendũ ꝙ ⁊ ſi non cadit
ſub iuſta eſtimatõne ᷣm ꝙ iuſtũ eſt equitate iuſticie: cadit
tñ Fm ꝙ iuſtũ dicit᷑ a diſpenſatõne gratie. ꝓut iuſticia di⸗

citur ↄdecentia diuine bonitatis.Fm ꝙ dicit᷑. DOñe ſi par⸗
hoc

cis iuſtus es:quia hoc cõdecet tue bonitati.¶ Ao hoc qð
ieſt

obijcit᷑ ꝙ vbi eſt iuſta eſtimatio nulla eſt miſcdia. Dicen

dum ꝙ hoc verũ eſt.ſᷣm ꝙ iuſtũ dicit᷑ ab equitate iuſticie.

ʒ3 rñſio ad alia qᷓ hic tacta ſunt.

embꝛum octauum
Onſequenter querit᷑ que eſt ratõ.quare om
nino relaxantur pcta pꝛo ꝑegrinatõne terꝛe
ſancte.⁊ vñ eſt ꝙ reddit᷑ amma oĩno expedi⸗
ta ad euolandu: Ao hoc rũdet᷑ꝙ tria ſũt
que babent efficaciã 7 ꝑ quondã ↄgruentiã a paſſione rpᷣi
baptiſmus:martiriũ: pnia.licet em om̃ia ſacramenta vir

Erxr bis

ioꝛem. Daptiſmus em nõo eſt penalis. Adartiriũ oĩno pe

ad tria q fuerũt in paſſione xpᷣi.ibi eniʒ

nale eſt. maptin penalis ꝑtim nõ. Hec aũt tria quõdazʒ
abet

zuenientiã b

fluxr erũt lacrime ab oculis. Heb.v.Cum clamoꝛe valido

⁊ lacrimis ⁊c. hoc refertur ad pniam. Iteʒ 4 pedibo 2 ma
nibus efflurit ſanguis nõ ſine maximo cruciatu et pena:
vnde ⁊ hoc refert᷑ ad martirium. Item a latere fluxit ſan

guis ⁊ aqua hoc refert᷑ ad baptiſmũ. Paptiſma em̃ pote⸗

ſtatem habet abſoluendi culpã actualem ex efflurione aq̃

⁊ oꝛiginale efflurione ſanguinis.Pꝛete.pegrinatio reſpi⸗
cit locum paſſionis ſcilicʒ vbi paſſus eſt dominus ⁊ fidem
paſſionis. ne ergo vendicetur locus ab infidelibo ⁊ ſic me
moꝛia paſſionis cadat a memoꝛia fidelium:et ſic ne fides
paſſionis periclitetur:datur tanta indulgentia pꝛo pere⸗
grinatione terꝛe ſancte.Pꝛete.quia peregrini terꝛe ſancte
parati ſunt exponere ſe moꝛti et intentione hac illic pꝛofi
ciſcuntur offerente ſe oꝑpoꝛtunitate:meritum conſequan/
tur maꝛtirij et concoꝛditeꝛ illis.non tamen negandum eſt
qn dominus papa rõnabiliter poſſet iſtam eandem indul
gentiam dare alibi ſi immineret neceſſitas ecclie:et maxi
me pꝛo fidei defenſione. .

— — — -ʒN

—

Uni
fni

dita

ᷓ nd vfvf ᷑ ——SSS—

= — — — — — —

— —

ſe⸗

i
n
eſ
n

,ENéueſtio
¶ Qneſtio. lxxxuij.de ſatiſi

ctione in generali.

Acto de duabꝰ par

ibus pnie.ſ.ↄtꝛitione ⁊ ↄfeſſione:ſequit
ercia ꝑs ſcʒ de ſatiſfactione.Circa quã
ic ꝓcedit᷑. Primo agit᷑ de ſatiſfactione

cedit᷑ ſic. Primo agit᷑ de ſatiſſactõis poſſibilitate. Scðo
te neceſſitate.Tercio de quiditate. Quarto de fructuoſi
tate.Quinto de ablatoꝝ reſtitutõne.

embꝛũ pꝛimũ

. — . . ,—
Irca primũ querit᷑.vtꝝ poſſibile eſt penitẽ
ti ſatiſſacere de peccato ſuo. Oð videt᷑ ſic:
uia cũ diuino adiutoꝛio qð nulli deeſi pe
itenti quantũ eſt de ſe ↄtingit penitentẽ cõ
te ccatis ⁊ confiteri. ſiłr videt᷑ ꝙ ⁊ ſatiſſacẽ.4 Itẽ
penitens nõ artat᷑ ad necitateʒ peccandi. ↄtingit illuʒ
cauſas peccatoꝝ excidere:a ſuggeſtionibo eoꝝ aditũ non
prebere.hoc.j.patebit.hoc aũt eſt ſatiſfacere vt prius.
4l Item quanto miſcðdᷣioꝛ eſt in queʒ delinquit᷑:tãto ſatiſ
factio eſt facilioꝛ.ſ̊ deus eſt miſcdðioꝛ homiĩe.ꝗᷓ ſi poſſibi⸗
le eſt iuſta eſtimatõne ſatiſſacere bomĩ: ̊ ⁊ deo ſilit ſiue
multofoꝛtius. Contra.reatus debet rñndere offenſe. &
ſi offenſa peccati moꝛtalis eſt infimta: ⁊ reatus infinitꝰ.
7 tanta offenſa quantus ille in queʒ peccat᷑: ꝓpter qð of⸗
fenſa di infinita.ſᷣ reatum ſoluere infinitũ eſt impoſſibi
le homĩ. ⁊ ſatiſfacere.¶ Item deut. xxv. Juxta mẽſurã
peccati erit ⁊ plagaꝝ modus. Ex hoc verbo patʒ ꝙ pene
peccatoꝝ in quantitate rñdent quãtitatibo culparũ. Sʒ
peccatũ moꝛtale in infinituʒ excedit peccatũ veniale.̊2
pena penam ſimilit ercedit.& ſi ꝓ culpa venialiũ ſatiſſa
ciendũ eſt in pena quantulacũq;: ꝓ moꝛtali ſatiſfaciẽdũ
eſt in pena infinita.⁊ ſic eſt impoſſibile ſatiſſacere ꝓ pee
cato moꝛtali.¶l. Iteʒ quanto petᷣm dy aboli excedit pctm
bumanũ:tanto virtus dyaboli ⁊ natura qᷓtuʒ ad nobili⸗
tateʒ conditionũ ſuaꝝ excedit natuꝛaʒ homĩs.nobilitas
eniz conditõis dy abolice eſt vna ratio irremediabilita⸗
tis peccati ſui.vnde virtus ſiue natura demonis ad faci⸗
endũ bona ⁊ ſuſtinendũ mala:tantuʒ excedit humanaʒ:
quantũ culpa ſua excedit culpam homiĩs.ſi g̊ demoni im
poſſibile eſt ſatiffacere ꝓ peccato ſuo: ſimilit᷑ ⁊ homi eſt
impoſſibile ꝓ ſuo.l Iteʒ in peccato ſunt duo.auerſio a
ſupremo:⁊ ↄuerſio ad bonũ cõmutabile.qᷓtum ad auer⸗
ſioneʒ eſt differentia in ſatiſfactõne.qtum aũt ad cõuer⸗
ſionẽ eſt differentia ſm maioꝛeʒ libidinẽ ⁊ minoꝛeʒ.Sʒ
multi poſt primũ parentẽ peccauerũt maioꝛi libidine in
conuerſione ad creaturã qᷓ; ipſe.&̊ ſi ipſe nõ potuit ſatiſ⸗
facere ꝓ primo peccato:multofoꝛtius nec illi.nõ enĩ ſa⸗
tiſfacere potuit:łᷣ neceſſe fuit xpᷣm moꝛi ꝓ illius ſatiſfa⸗
ctione.vt habet᷑ a ſanctis.q Iteʒ minus fit bomo culpa

—

ſponſio. In peccato moꝛtali ſunt duo.auerſio a ſummo
bono: ⁊ conuerſio ad bonũ defectibile. His autẽ duobo
rñdent alia duo.offenſa dei:⁊ libido peccati.quibo duo⸗
bus rñdet duplex pena infinita.ſcilʒ dãni 2 ſenſus. iſtis
auteʒ duobus rñdent duo in ſatiſfactõne ex parte penitẽ

ris cum diuina miſcðia conferente gratiã: qua vtrunqʒ

opoꝛtet ꝙ in ſuo infinito ⁊ eterno puniat᷑ dolendo ꝓ of⸗

uenit ſatiſſactõneʒ penitẽtis: gꝛãm cõferendo ⁊ reatũ in⸗
. finitũ indulgendo. poſſibile eſt penitẽti ſatiſfacere opere
interioꝛi dolendo de offenſa:⁊ oꝑe exterioꝛi de libidie ha
bita in actu peccati.x in vtraq; iſarũ cõcurrũt ex ꝑte dei

in cõmuni. Secũdo in ſpeciali.ſcʒ de ꝑi
bus illius.ſ.or̃one.ieiumio.⁊ elemoſina n primo ꝓ

bilis er peccato oꝛiginali qᷓ ex peccato actuali. ſi ñ po⸗
teſt ſatiſfacere de oꝛigiali: multominꝰ de nerusi Re⸗

tis. doloꝛ ꝑpetuus de offenſa: ⁊2 ſuſtinentia pene exterio⸗

predictoꝝ efſicit᷑ o acceptũ.quia.n.peccatoꝛ peccando
offendit illum qui eſt bonitatis ſimpłr eterne ⁊ infinite:

fenſa illa ⁊ deteſtando.quia vᷣo diuina miſericoꝛdia pre⸗

lxxxiij.

miſericoꝛdia ⁊ iuſticia.miſcðia indulgendo reatũ infini
tũ ſimplicit᷑ qᷓtuʒ ad penam damni ⁊ qᷓtuʒ ad penaʒ ſen⸗
ſus:⁊ iuſticia in exigendo penam aliquazʒ. 4 Ad illud gᷓ
quod primo obijcit᷑.ꝙ offenſa tei eſt infinita ⁊c. Dicen⸗
dũ ꝙ ⁊ pro offenſa illa debet penitẽs in ſuo infinito pu⸗
nire ſe dolendo.⁊ ſicut tactuʒ eſt:quia adeo miſericoꝛdit᷑
fiunt indulgentie hmõi:reatus infinitus remittit᷑ pꝛo pe
na finita. Si obijciat᷑ ꝙ doloꝛ iſte eſt contritõnis:⁊ ita ñ
ſatiſfactoꝛius.Dicendũ ꝙ non eſt veruʒ.ſicut enim S.de⸗
terminatũ eſt in tractatu de cõtritione: quidazʒ doloꝛ ẽ cõ
tꝛitionis:⁊ quidaʒ ſatiſfactoꝛius in penitẽtia.ql! Ad illð
quod obijcit᷑.ꝙ culpa moꝛtalis excedit venialem in infi⸗
nitũ ⁊c. Dicenduʒ ꝙ etſi culpa excedit in infinitũ penaʒ
ſatiſfactoꝛiam illius que fit in gratia:tamẽ diuina indul
gentia moderata excedit in infinitũ penaʒ ſatiſfactoꝛiaʒ
illius.ſicut enim tactũ eſt S.in tractatu de penitẽtia veni

aliũ.qᷓ;uis moꝛtale ſit maius in infinitũ veniali: tñ quia

in iuſtificatõne a moꝛtali remittit᷑ reatus eteꝛnus ⁊ com
mutatur in penam tꝑaleʒz. pena debita veniali ⁊ moꝛtali
Apoꝛtionabilia ſunt.il Ad illud quod obijcit᷑ de peccato
dyaboli poteſt dici.ꝙ dyabolus nõ poteſt ſatiſfacere ꝓ⸗
pter proteruaʒ eius fantaſiam. Ipter quã eſt inſuſcepti⸗
bilis gratie que eſt ſubſtramentũ ⁊ ratio ſatiſſactõnis.⁊
alia que tacta ſunt S. vbi tactuʒ eſt de inſuſceptibilitate
angeli gratie penitẽdi.] Ad illud quod obijcit᷑ de pecca⸗
to primi parentis. Dicendũ ꝙ aliter fuit de peccato pri⸗
mi homiĩs ⁊ de peccatis alioꝝ.Pꝛimus.n.homo peccan
do intulit ſibi damnũ ⁊ omibus deſcendentibo ab ipſo le
ge ꝓpagationis cõmunis.ſibeniʒ ⁊ omibo damnũ moꝛ
tis intulit.immo deũ damnificauit in toto ſuo genere bu
mano.⁊ ꝓpter hoc primus homo nõ potuit ſatiſſacere ꝓ
peccato ſuo:quia nõ potuit ſatiſfacere nec ſibi:nec homĩ
nec deo ꝓ damno tanto.Et hoc eſt quod dicit Anſel. qꝙ;
homo nõ potuit ſatiſſacere: deus ſolus potuit ſed nõ de⸗
buit.vnde opoꝛtuit ꝙ vna eſſet ꝑſona que poſſʒ ⁊ que de⸗
beret.⁊ ꝓpter hoc deus factus eſt homo:vt ratõne q̃ eſſet
deus poſſet:⁊ ratõne qua homo teberet. ⁊ iſta ꝑſona eẽt
mediatoꝛ que ſatiſfaceret ꝓ culpa primi homĩs.⁊ etiam
ꝓ culpa alioꝝ ſatiſfecit.&̊ mediatoꝛ dei ⁊ homĩs ꝓ pecca
to pꝛimi homis nemo alius potuit:nec adhuc aliquis ſa
tiſſfecit niſi in fide paſſionis ipius mediatoꝛis.⁊ cuius fi
de ſolũmodo iuſtificat᷑ peccatoꝛ: ⁊ ſolũmodo remittitur
peccatũ. Ande omiĩs ſatiſfactio noſtra habet virtutẽ a ſa
tiſſactione xp̃i.que quideʒ ſatiſfactio habet effectũ in mẽ
bꝛis xpᷣi ꝑ ipᷣa ſacramenta.vt ꝑ baptiſinũ habet effectus
plenitudineʒ:⁊ qᷓtum ad culpa ⁊ qᷓtũ ad penaʒ:⁊ per pe⸗
nitentiaʒ in ꝑte.omĩs g ſatiſſactio peccati ſuꝑ ſatiſfacti⸗
onem mediatoꝛis fundata eſt. 4 Ad illud quod obijcit.
̈tuʒ ad auerſioneʒ eſt differentia in peccatis. Rñſio
patet ex ſupradictis.quia vno modo ſumpta auerſio ẽ ĩ⸗

differentia:alio modo ſi umpta eſt drñtia. Ex his etiã pʒ

rñſio ad predicta.quia ſi offenſa peccati ẽ infinita: ⁊ ſa

tiſfactio eſt infinita inqᷓtuʒ ẽ mediatoꝛis. Pret᷑.quia dy⸗

abolus nõ habet mediatoꝛẽ: nec ſatiſfactio eius fundata

ſupra meritũ mediatoꝛis.4 Ad vltunũ dicendũ.ꝙ nullꝰ

pot ſatiſfacere ꝓ oꝛiginali: quia nulla eſt ſatiſfactio niſi
habeat fundamentuz gꝛatie: qua habita nõ manet culpa
oꝛiginalis.nec ſatiſfactio ꝓ oꝛiginali requiꝛit penã a ꝓ⸗

prio ſubiecto:qꝛ peccatũ oꝛiginale nõ eſt actum ſ̊ ab alio

btractũ. ¶ Pret᷑.xpᷣs ſatiſſecit ꝓ oꝛiginali ſimpłr⁊ ſuffi
cientiſſime: cuiꝰ ſatiſſactõnis virtus ⁊ efficacia tranffert᷑

d nos in baptiſmo:vt tactũ eſt ⁊c.

embꝛũ ſecũduz

Onſequenter querit᷑ de neceſſitate ſatiſfa⸗
ctionis:⁊ intendo de ſatiſſactõne per opus
exterius. Primo igitur hic queritur.vtrũ
equiratur in ſatiſſactione opus exterins·

Secundo. vtx opus penale.

.

—

rticulus primus

primũ ꝙ opus exterius requirat᷑ videt᷑ ſic
de peccatis ↄfeſſis fit ꝑ ſe ſatiſſactio ſᷣm arbi⸗
triũ eccĩe.eccia aũt ñ arbitrat᷑ ſatiſfactiõzʒ iu⸗
ſtã:niſi fiat oꝑe exterioꝛi.qꝛ bmõi ſolutõʒ iniũgit penitẽ⸗
tibus.̊ in ſatiſfactõe ncce ẽ opꝰ exteriꝰ.¶ Ztẽ H̊ idẽ pʒ x
