cauit ſacramẽtaliter:cũ ſpũaliter nõ mãducauit.¶ Itezʒ
iſte modꝰ ſumẽdi ꝓpꝛius ẽ malis qui accipiũt ad ſui dã⸗

natõem.pᷣterea tũc minꝰ dedit ſe ſih Talna as no riar
cũ aſſũpſit eoptimo mõ aut e Aaſe⸗ io dicũt gdãG

xpᷣc ſumpſit ſe.nec iñ ſacramẽtaliter nec Fkerier

neuter modus competebat ſibi vt videtur ex obiectis
Ange dicũt ꝙ iſtud argumentũ nõ valet xpᷣe ſumpſit ſe
ergo ſacramẽtaliter vel ſpũaliter.diuiſio em mãducatio
nis ꝑ ſacramẽtalem et ſpũalẽ eſt mãducatõis ipoꝝ mẽ⸗
bꝛoꝝ et nõ capitis.cuiꝰ mãducatio nõ erat ꝓpter defectꝰ
alicuiꝰ reꝑationẽ ſiue ꝓpter aliquẽ effectũ gratie in ipᷣo
aſſequẽdo:ſed vt eſſet erxemplũ noſtre mãducatõis. Alij
ðdᷣo dicũt ꝙ ſpũaliteꝛ mãducauit.dicũt em̃ ꝙ ibi fuit vnio
ꝑ actũ amoꝛis.et effectus fuit nõ in ſe ſed in membꝛis.ſi
cut em̃ nõ ſibi meruit ſed nobis:ſic ꝑ illã maducatõʒ me
ruit vt mẽbꝛa coꝛꝑis ſui magis vnirent᷑ ſibi.¶ Sed ↄtra
tũc haberet effectũ in nõ maducante et in doꝛmiẽte. Itẽ
ipᷣo baptizato nõ ſunt alij baptiz ati eꝛgo ⁊c̃. Item ſpũa
lis mãducatio facit vnionẽ mãducãtis ad manducatuʒ
actu vel habitu quoꝝ neutrũ fuit in xpᷣo.et ideo alit᷑ di⸗
cẽdũ ꝙ ſiẽ baptiſmũ ſuſcepit tm̃ ſacramẽtaliter et ñ rem
ſic et hoc ſacramentũ.et hoc in exemplũ fecit vt dictũ eſt
et fuit in xpᷣo cognitio et dilectio.ſed hoc non ſufficit ad
ſpũalem mãducatõem niſi ſit ibi incoꝛꝑatio.que nõ po⸗
tuit eẽ in ip̃ᷣo:qꝛ nõ erat diuerſus ab eo cui incoꝛꝑat hec
mãducatio. uit etiã xpᷣc viatoꝛ ſed nibilominꝰ ⁊ ꝑfectiſ
ſimus cõpꝛehẽſoꝛ.et ideo ꝓſicere nõ poteꝛat:nec habitu
caritatis.nec motu feruoꝛis.Alius aũt viatoꝛ quãtum
cũq; ꝑfectus ſi digne recipit hoc ſaciamentũ:intenditur
in eo caritatis motu vel habitu.Rõne em̃ gratie vnioĩs
qua maioꝛẽ nõ poteſt hr̃e creatura:nõ potuit in xpᷣo gr̃a
augeri.Ab inſtanti em̃ cõceptõis tanta gr̃a habũdauit
ꝙ üli nullo mõ potuit fieri additio.nec meritũ ſibi:no⸗
bis tñ poſtea meruit.Vnde nõ eſt ſimile de xpᷣo ⁊ de an⸗
gelis.dicenduʒ eſt ergo ꝙ ſpũaliter nõ mãducauit vᷣ tm̃
ſacramẽtaliter.ſed tñ nõ ſacramẽtaliter eo mõ quo illiꝗ
cõtingunt contentũ fide: ſed extendẽdo ſacramẽtalẽ ma⸗
ducatõem ad illã que attingit certa cognitõne.et ꝙ non

ſumpſit ſpũaliter:hoc fuit ꝓpter vltimitatẽ ſue ꝑfectõis

ſiue ſanctitatis.¶ Ad hoc qð obijcit.ꝙ mali ſumunt ſa⸗
cramẽtaliter tm̃.dicendũ ꝙ et ſi mali ſumũt ſacramẽtali
ter tm̃:nihilominꝰ malicia nõ eſt cauſa tm quare non ſu
munt ſpũ aliter:ſed ꝑfectio gratie ſᷣm vltimitatẽ ꝑſectio
nis. VUnde ratio quare aligꝗs tm̃ ſacramentaliter ſumit
eſt.qꝛ nõ eſt ydoneus ad ſpũalem efficaciã.et hoc pt eſſe
duplici de cauſa.aut ꝓpter plenitudiem gratie:et h̊ ꝑfe⸗
ctõnis eſi et in ſolo xpᷣo fuit.aut ꝓpter ipᷣius ineptitudi⸗
nem:et hoc indignitatis eſt.et ſic eſt de peccatoꝛibo. A
illud qð obijcit᷑.ꝙ vbi digne ſacramẽtaliter ſumitur:ef⸗
ficit vnionẽ membꝛoꝝ cũ capite.dicendũ ꝙ hoc verũ eſt
de ſumptione membꝛoꝝ. Ad qð obijcitur ꝙ ſacrãmen
talis oꝛdinat᷑ ad ſpũalem.dicendũ ꝙ hoc veꝝ eſt de ſum
ptione ꝓpt᷑ reꝑatõʒ neceſſitatis ex ꝑte ſumẽtis.ſic eſt de
ſumptõne mem bꝛoꝝ. Vel pt᷑ dici ſicut ſolet dici.ꝙ ĩ ſpi⸗
rituali mãducatõne ſunt plura adinſtar mãducatõnis
coꝛꝑalis.ſcʒ deliberatio delectatõ ſiue refectio.aſſimila
tio ⁊ vnio ſiue incoꝛꝑatio. tum ad duo pꝛima ſczʒ deli
beratõem ⁊ delectatõem mãducauit ſe:quia plene delibe
rauit ſiue cõſiderauit ꝗd ſumebat ⁊ quatũ erat et quale
Pꝛeterea plenẽ habuit ibi delectatõʒ. Quãto eĩ magis
cognoſcebat totã virtutẽ miſteꝛij ⁊ melius diſpoſitꝰerat
tãtomagis delectabiliter ſumpſit.tũ ad alia duo nõ
mãducauit ſe ſed qꝛ vt dictũ eſt tria pꝛima fiunt ꝑ fidem
ſcʒ cõſideratio delectatio et aſſimilatio.xpᷣc aũt fidẽ non
habuit:opoꝛtet dicere vel ꝙ xpᷣe qtum ad hec nõ come⸗
dit ſpũuũgliter.vel ſi ſic:hoc fecit certa ſcientia.

embꝛumtercium

Onſequẽter querit᷑ quale coꝛpꝰ dedit xpᷣe
diſcipulis.vtrũ paſſibile et moꝛtale:aut ĩ⸗
paſſibile et imoꝛtale. impaſſibile ⁊ im
L noꝛtale: videt Math. xvij. traſfiguratꝰ ẽ
ante eos.glo.illud coꝛpꝰ qð habuit ꝑ naturã dedit diſci
pulis ĩ cena nõ moꝛtale nõ coꝛruptibile.⸗ Itẽ Leuit.ij.
Si oblatõ tua fuẽit de ſartagie.glo.crux ſuꝑ alia foꝛtis
omem creaturã cruciſixo ſubiecit.⁊ carnẽ eius que ante

paſſionẽ eſui nõ videbat᷑ apta:poſt aptã fecit.igr coꝛpus
xpᷣi nõ fuit aptũ eſui anteqꝙᷓ fuit tale quale ſuit poſt paſſi
onem ſcʒ in reſurꝛectõne.i.impaſſibile.¶ IJtem caro paſ
ſibilis eſt cõuertibilis in comedentẽ. igit᷑ ſi caro xpᷣi tra⸗
dita fuiſſet diſcipulis paſſibilis.nõ mutaſſet diſcipulos
in ſe:ſed mutatꝰ eẽt in illos.qð eſt cõtra eirtutẽ ſacram̃
ti.ꝗl Stem Exo.xij.Edent carnes illas aſſas igni.vt ha⸗
bet᷑ ibi ex glo.ꝑ agnũ ſignificat᷑ coꝛpꝰ xpᷣi qdʒ ſumimꝰ in
ſacr̃o altaris.per carnẽ aſſam igni ſignificat᷑ caro xpi aſ
ſata ĩ cruce.igit᷑ ſi veritas debet reſpodere figure:nobis
dedit xpᷣc carnẽ ſuã talẽ q̃lis fuit poſt paſſionẽ ſcʒ ĩ reſur
rectõne.i ¶ IJItem om̃i paſſibili pt᷑ inferri paſſio.et om̃e ta
le leditur ꝑ foꝛtem actũ agẽtis.ergo xpᷣc potuit ibi ꝑcuſſi
one dentium ledi et maſticatõne.Ex bis videtur ꝙ illud
quod dedit diſcipulis ꝙ fuit inpamnbde Aonnan
Cox.xj.glo.Solet queri quale coꝛpus dederit et reſpõ
det. dicimꝰ quale erat:qꝛ paſſibile et moꝛtale.(¶ Itẽ ĩno.
iij. poteſt ſalua fide cõcedi.ꝙ tale tunc dedit quale tunc
habuit:videlicet paſſibile.¶ Item ſic exiſtente coꝛꝑe rpᷣi
gloꝛificato vt nunc eſt cõuenit dare coꝛpus gloꝛificatum
ita exiſtẽte coꝛꝑe paſſibili vt tunc erat cõueniens fuit vt
daretur paſſibile.¶ Item ipᷣe in foꝛma pꝛopꝛia fuit paſſi
bilis.igitur ſi ſub foꝛma ſacramẽti fuit impaſſibilis:igi
tur idem numero ſimul et ſemel fuit paſſibilis et impalſ⸗
ſibilis.¶ Item eſto ꝙ aliquis apoſtoloꝛum euchariſtiazʒ
datam ſeruaſſet in pixide vſq; ĩ diem paraſceue poſt paſ
ſionem domini.in illa hoꝛa chꝛiſtus moꝛtuus fuit in cru
ce.querit᷑ vtrum fuit ĩ pixide moꝛtuus vel viuꝰ. Si moꝛ
tuus:habeo ꝓpoſitum. Si viuus:igitur fuit homo in pi
xide.ſed extra nõ fuit bomo:quia Pomo moꝛtuꝰ non eſt
homo.igitur ſimul et ſemel erat bomo ⁊ nõ homo.⁊ ani
ma cõiuncta coꝛꝑi et nõ cõiuncta coꝛꝑi.¶ Item quedam
ſunt foꝛme abſolute vt albedo nigredo et hmõi.quedaʒ
relate vt ſimile et diſſimile et hmõi.Ille que ſunt abſolu
te nullo mõ cõueniunt eidem ſimul et ſemelet tales po⸗
nere ineſſe eidem ſimul et ſemel eſt incõueniens. Que
autem ſunt relate bene poſſunt ineſſe eidem ſimul et ſe⸗
mel reſpectu tamen diuerſoꝛum.et ponere hec ineſſe ei⸗
dem ſimul et ſemel ad illud et ad aliud comꝑata non eſt
incõueniens.igit᷑ cum illa que ſunt ꝑ modum affirmati
onis et negatõnis abſolute dicunt᷑:videt᷑ oino incõueni
ens ponere talia ſimul et ſemel eidem ineſſe.igit poneꝛe
xpᷣm ſimul et ſemel eẽ paſſibilẽ et impaſſibilẽ ⁊c.ẽ incon

ueniẽs. Itẽ ſi dedit impaſſibile et ſᷣm veritatẽ vuſe dal —
. e⸗

ſibile. ergo aliter dedit qᷓ babuit:igit᷑ fictio ☚ Re
ſponſio.duplex eſt hec opinio ſᷣm qͥſdam. vna bugonis

ꝙ xpᷣc coꝛpꝰ ſuũ ĩmoꝛtale ⁊ ĩpaſſibile dedit ſub ſacramẽ⸗

to.et nõ ẽ incõueniẽs ꝙ aliũ et aliũ modũ eẽndi hẽat ha⸗
bitu ⁊ actu. Habitu ꝗdẽ erat moꝛtalis:ſᷣ ex alia cã ſum
pſit ĩmoꝛtalitatẽ ad tempus.ſ̊ hec poſitio vt videtur po
nit ↄtradictoꝛia ſimul vera de eodẽ.qð oĩno ſtare nõ pt
Et iõ vt dicit᷑ eſt alia opinio mgfi ſent.⁊ alioꝝ.ſcʒ ꝙ de⸗

dit tale coꝛpꝰ q̃le hũit.ᷣ ſine pᷣiudicio vidr̃ dicẽdũ ꝙ lic,ʒ

aliqui ponãt diuerſas eẽ opiniones cirea ꝓbleuma Po
ſitum.ſcʒ dñi inno.et magfri ſent.et mgr̃i bugo.tñ vnuʒ
habebant intellectũ.vt ex verbis eoꝝ patet ſi diligẽter
inſpiciant᷑.Dicendũ ẽ ergo ꝙ ſiẽ vult hugo glo. math.
xvij.Apᷣc dedit coꝛpꝰ ſuũ diſcipulis ſuis.nõ moꝛtale nõ
paſſibile.qð hugo determĩiat ſic. Dicit em̃ ꝙ xpᷣc in cena
tenebat ſe in maibo inqᷓtum erat ſub foꝛma panis. et q;
ipᷣe inqᷓtum tenẽs erat paſſibilio et moꝛtalis.inqtũ tene

bat᷑ fuit impaſſibilis ⁊ ĩmoꝛtalis.nec eſt incõueniens
tunc fuit ſimul moꝛtalis ⁊ ĩmoꝛtalis vt dicit.Cũ eĩ ſint

quatuoꝛ dotes coꝛꝑis gloꝛificati.ipe manẽs adhuc paſſi
bilis qũz vnã dotem ſumpſit qñʒ aliã:vt voluit. Luc.iiij.
legit᷑ ꝙ iudei voluerũt ipᷣm pcipitare ⁊ tũc vt oſtenderet
ſe paſſibilem ꝑmiſit ſe teneri.i.trahbi ab eis.vbi ſimul et
dotem impaſſibilitatis aſſumens. trãſijt liber per medi
um illoꝝ.quia em̃ caro ſua nunqᷓ fuit obnorxa culpe: iõ
non fuit debitrix pene vel moꝛtis: ſed tm̃ voluntarie fu⸗
it paſſibilis.iðo qñ veluit dotes impaſſibilitatis potuit

—

¶ Queſtio
ſibi aſſumere ꝓ aliqᷓ vtilitate. In natiuitate ip̃e manens
paſſibilis aſlupſit ſibi dotem coꝛꝑis głificati que ẽ ſubti

litas. Trãſiuit em̃ ꝑ vterũ virginis clauſũ ſine illiꝰ aꝑti

one. Silr math. xvij. In monte vbi trãſſiguratꝰfuit paſ
ſibilis manẽs aſſumpſit claritatẽ. Agiliratẽ vo Aar.
vi ·qñ ambulamt ſuꝑ mare.nec ĩmergebat᷑.et ſiẽ manẽs
paſſibilis potuit ꝓ volutate vnãquãq; dotem aſſumere:
ſic et om̃es ꝓ aliqua vtilitate qð etiam fecit in cena ſub
foꝛma panis. Jllud patet ꝑ verba bugo.de ſctĩo victo.di⸗
cit em̃. Ego abſqʒ pᷣiudicio veritatis magis ad illud ac⸗
cedo.vt illud impaſſibile ⁊ imoꝛtale quãtũ ſcʒ ꝑtinet ad
ſanctificatõem ſacramẽti tradidiſſe dicat᷑. Si ̊ boc eſſe
potuit ꝙ ipᷣe ſeip̃ᷣm maibo geſtaret et coꝛpus ſuũ ſine coꝛ
ruptõne ſui edendũ diſtribueret.et tñ qui dedit et ꝗ da⸗
batur et qui poꝛtabat ⁊ ꝗ poꝛtabat᷑ idẽ eẽt: quid mirum

ſi dicit᷑ ꝙ ipe in eo qð dabat moꝛtalis fuit.et in eo ꝙ da⸗

bat᷑ ĩmoꝛtalis.et tñ ipe qui moꝛtalis dabat ⁊ imoꝛtalis
dabat᷑.nõ duo ſed vnus ipᷣe fuit.quũo em immoꝛtalis nõ
dabat᷑:ꝗ inuiſibiliter ſumebat᷑.et incoꝛruptibiliter mã⸗
ducabat. Si ergo in eo ꝙ dabat qð ipᷣe erat videbatur
et in eo ꝙ dabat᷑ qð erat ipᷣe nõ videbat᷑. Et ſi in eo ꝙ da
bat tenebat᷑ et cruciſigebat᷑:et in eo ꝙ dabat᷑ frangebat
et nõ videbat᷑.edebat᷑ et non coꝛrũpebat᷑. Quid miraris
ſi in eõ qd dabat moꝛtalis dicit᷑:et in eo ꝙ dabat᷑ ĩmoꝛ⸗
talis et impaſſibilis fuiſſe p̃dicat.Cõſentiẽs g̊ ſententie
bugo.cõcedo rõnes illas que ſunt ꝓ pte illa.¶ Ao G̊ qʒ
obijcit᷑ de glo.j.coꝝ.xj.que dicit.ꝙ dedit coꝛpus ſuũ qᷣle
erat ſcʒ paſſibile ⁊ moꝛtale.et ſiłr dicitĩno.ij.dicenſtum
coꝛpus fuit paſſibile ⁊ moꝛtale qð dedit.nõ tñ vt illð de⸗
dit. Sicut em̃ qñ aſſumpſit dotem impaſſibilitatis paſ⸗
ſibilis fuit ſimpliciter:nõ tamẽ vt erat ſumẽs dotẽ illam
ſic in ꝓpoſito. Vnde dico.ꝙ ſub foꝛma ꝗpꝛia fuit paſſi⸗
bilis et moꝛtalis. et ſubſacramẽto ſimiliter: nõ tamen
vt ſumebat᷑ ſub ſacramẽto ſic̃ vult bugo. Et inno.dicit.
dedit tale quale tũc babuit videlicet paſſibile.nõ ꝙ; poſ.
ſet pati ſub ſacramẽto:ſed qꝛſub ſacramẽto poterat pa⸗
ti.i.ſub ſacramẽto paſſibile fuit:nõ tñ ꝓut ſumendũ fu⸗
it ſub ſacramẽto.et hoc eſt qð dicit hugo.ꝙ in eo qð da
batur ĩmoꝛtalis fuit.nõ dico ꝙ fuit ſub ſacramenio ſim
pliciter:ſed ꝓut dabat᷑ ad cõicandũ.Ecce idem ẽ in⸗
tellectꝰ illoꝝ de quibo dicit᷑ ꝙ diuerſarũ erãt opinionũ
ſcʒ ĩno.et hugo.bec tñ eſt duplex.coꝛpus xpᷣi eſt paſſibile
ſub ſacramẽto qꝛ paſſibile ẽ potens pati.bec igit᷑ deter⸗
minatio ſub ſacramẽto pĩ determinare ꝙ dico palſibile
rõne eius ged potens:et ſic vera.vel pati:et ſic falſa.ni
ſi extendat᷑ ꝙ dico pati ad ſignificandũ paſſionẽ moꝛtis
Aoꝛi em̃ potuit ſub ſacramẽto.nõ tñ vt erat cõmuican
dum. Vnde dico xp̃c fuit paſſibilis ſub ſacramẽto.tñ qꝛ
ſumpſerat dotes vel ſaltẽ dotẽ impaſſibilitatis vt coꝛpꝰ
ſuũ erat cõmuĩcandũ.vel ex aliqua vᷣtute deitatis ñ fuit
paſſibilis.vñ dico ꝙ edebat᷑:nõ tñ poterat ibi pati mq;⸗
tum hmõi.Iñ inno.iij.ꝗ paſſibiiis edebat᷑ et tñ nõ lede
batur.nõ erat hũane nature ̊ diuĩe potẽtie: q̃ valebat
quicꝗd oĩno volebat.dico igr ꝙ paſſibilis fuit ſub ſacꝛa
mẽto.nõ tñ vt datũ fit diſcipulis cõmuĩcandũ.lñ qui
dicũt dedit diſcipulis paſſibile q̃le habuit:intelligunt g
etiã ſub ſacramẽto ſub quo dabat᷑ paſſibile fuit. Qui di
cũt ꝙ dedit impaſſibile ſiẽ hugo: intelligũt vt datũ fuit

ad ↄmunionẽ.et hoc fuerat:qꝛ ſumpſerat dotẽ impaſſibi

litatis ꝙtũ ad h: vel rõe diuie potẽtie vt vuli ino. ſcz ꝙ
erat paſſibilis ſub ſacram̃to:⁊ vt dedit ſe ñ poteꝛat pati
Ex his dictis patet.q ex his q̃ ponũt᷑ nõſe. equit᷑ oꝓpoſita
cõtradictoꝛie ineẽ eidẽ. hec em̃ nõ ſunt oppoſita. Coꝛpꝰ
ſm ſe paſſibile ĩpaſſibile vt dat cõicãdũ.qꝛ etſi aſſignẽ
tur oppoſita ineſſe eidem: boc ẽ diuerſimode babẽti ſe.
Pꝛeterea. vt patet ex oſtẽſione hugo.nõ eſt incõueniens
aliquo mõ oppoſita cõuenire eidẽ ſi idem nũero moꝛta
lis dabat:ĩmoꝛtalis dabat᷑. ElInde rõne nũeratõis q̊dã⸗
modo ſcʒ ꝑ diſtinctõʒ locoꝝ et diuerſarũ ꝓꝛietatũ eidẽ
aliter ſe habẽte oppoſita cõueniũt. Jlli em exiſtẽti ſłᷣ foꝛ⸗
ma pꝛia couenit eſſe in loco tanto et nõ in mioꝛi. Eidẽ

56 %

xluij.

exiſtenti ſub foꝛma panis ↄuenit eẽ in loco longe minoꝛi
Item vt eſt ſub foꝛma Apꝛia viſibilis fuit ⁊ eſt:et ſbᷣ foꝛ
ma panis nequvqᷓ.vñ eidẽ cõueniũt oppoſita.qꝛ tñ eidẽ
diſſimiliter ſe habẽti in aſſignatõe bmõi nõ eſt oppoſitõ
Fm cõtradictõʒ. Abi em̃ ẽ oſpoſitio ↄtradictõis reqrun
tur oppoſita ineſſe eidẽ ſimilit ſe habẽti. Pꝛet.qꝛ xpᷣe fu
it paſſibił moꝛtalis viſibilis.iſte affectões vere ſũt ſim⸗
pliciter: et harũ negatões falſe ſunt ſimpliciter. nibilo/
minꝰ tñ iſte negatões vere ſunt xpᷣe nõ fuit tũc paſſibilis
vt ad hoc erat ſub ſpecie paĩs boc eſt ſm illud eẽ. et iſte
negatõnes nõ cõtradicũt p̃dictis affirmatõibo: ſed ẽ ꝑa⸗
logiſmus ſᷣm quid et ſimpliciter. pc nõ fuit paſſibilis
nec patiebat᷑ vt erat cõicandꝰ ſub fſoꝛma panis: ergo nõ
fuit tũc paſſibilis.ſub hac em̃ foꝛma non fuit paſſibilis.
ſub alia fuit paſſibilis.et nõ ſequit᷑ ergo fuit paſſibilis
et nõ paſſibilis.Affirmatiua em̃ ſequit ex affirmatiua.
negatiua aũt nõ ſequit᷑ ex negatiua.ſed et plane ꝑalogiſ
mus m quid et ſimpliciter.· Ad io qð querit.it fuiſſet
euchariſtia reſeruata in pixide vſq; ad diem pꝑaſceue.
vtrũ rpᷣc moꝛtuꝰ in pixide eẽt vel viuꝰ.dico ſine pᷣiudicõ
moꝛtuus.Vñ dico ꝙ qñ moꝛiebat᷑ in cruce:et moꝛere
tur in pixide ſi ibidẽ e ſlet reſeruatꝰ.q¶ Si querat᷑ quare
nõ poteſt dici de xrpᷣo hodie aliter et aliter ſe habẽte ipᷣm
ſimul eẽ viuũ et moꝛtuũ:ſicut viſibilẽ et ĩuiſibilẽ eẽ paſſi
bilẽ et impaſſibilem ſicut vult hugo ⁊ ĩno. Reſponſio eẽ
moꝛtuũ et viuuʒ.dicunt ea que reſpiciunt ipᷣm eẽ.ita q;
vnũ ponit eẽ:aliud pꝛiuat.Vñ ſicut nulla poſitõne poni
debet aliquid eẽ ſimpliciter et nõ eẽ ſimpliciter: ſic nec
te eodem debet poni ſimul eẽ viuũ et moꝛtuũ. paſſibile
et impaſſibile nõ dicunt ea que reſpiciũt eẽ hominis ita
ꝙ ponunt eẽ et nõ eẽ circa idem:quia vtrũq; ponit eſſe.
Pꝛet.eẽ viſibile et iuiſibile cõouemũt xpᷣo rõne diuerſo⸗
rum modoꝝ eẽndi.ſcʒ foꝛmaliter ⁊ ſacramẽtaliter.moꝛi
et nõ moꝛi ratione ſubſtãatie ſiue eẽ ſimpliciter. Añ gene
raliter mibi videtur ponẽdũ.nullo mõ debere aſſignari
oppoſita ſimul ineẽ:quoꝝ vnum ponit eẽ: aliud non eẽ.
Alia aũt quedã quoꝝ vtrũq; ponit eẽ bene poſſunt aſſi⸗
gnari xpᷣo ineſſe diſſimiliter ſe habenti.nõ tamẽ oppoſi⸗
ta cõtradictoꝛie:quia licet affirmatiua inferat affirma⸗
tiuã: negatiua nõ infert negatiuazʒ.i Zon em̃ ſequitur G̊
nõ ridetur bic.ergo nõ videt᷑.¶ Ad hoc qð obijcit. ꝙ ſi
ddit ſe impaſſibiſẽ et non fuit talis:ergo fuit ibi fictio.
Dicendum ꝙ ĩmo fuit talis inqtũ dabatuꝛ licet nõ inqᷓ
tum dans.4 Ad vltimũ patet reſpõſio ex dictis.qꝛ eẽ vi
uum et moꝛtuũ ſimul et ſemel nõ poſſunt ieſſe eidẽ rati
one pᷣtacta.de hoc infra tangetur. Si hoc ebijciat᷑ cõtra
Hugo dicit ꝙ dotes dicunt qualitates aliquas.Vnde ſi
xpᷣc aſſumpſerit dotes coꝛꝑis.coꝛpus eius fuit alteratuʒ
ſaltem ꝙtum ad tẽpus.et conſtat ꝙ quãdo dabat᷑ coꝛpꝰ
ſuũ illud actu et habitu habebat ꝓpꝛietatem paſſibilita⸗
tis:ergo nõ habebat ꝓpꝛietatem oꝑpoſitam. Dicendũ ꝙ
nõ aſſumpſit dotem impaſſibilitatis ſimpliciter:ſ qtum
ad eẽ dale ſcʒ ſub ſacramẽto.ad cõicandũ ſicut ſupꝛa ta⸗
ctum eſt.

¶ Membꝛum quartum

Onſeq̃nter q̃rit᷑ an dñs dederit coꝛpꝰ ſuũ
iude. ſic:vidr.ioh̊.xiij. Cui intictũ pa
nẽ ego poꝛrexeꝛo.ibi glo.iõ vt ꝗqdã putãt
tũc coꝛpꝰ rpᷣi iudas acceꝑit.Sciẽdũ ẽ eĩ
ia oib dñs diſtribuerat ſacrm coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs ĩter
8 iudas fuit.iQota ꝙ dicit᷑ tũc ⁊ oĩbo.¶ Itẽ alia glo.
eodẽ ſuꝑ illð.poſt buccellã tũc itroiuit ĩ eũ ſathanas:qꝛ
bono male vſus ẽ.ↄſtat ꝙ buccellã de pane ſimpliciter ñ
diceret bonum:quo ipᷣe male vſus ẽ:ſʒ coꝛpus xpᷣi.¶ IR
AWath.xxvj.dicit᷑ abſolute nullo excepto.ꝙ dñs acce⸗
pit panem et benedixit et dedit diſcipulis ſuio. Si autẽ

dñs nõ dediſſet iude cum alijs:tam notabile factum eẽt

notatũ in aliquo euangelio.erquo videtur ꝙ dedit illi.
Pꝛet.ibidẽ dicit᷑. Dibite ex hoc oẽs.hicẽ ſanguis meꝰ
⁊c̃. ¶ Ytem ĩ eccleſiaſtica hierachia babet᷑ipᷣe rr

7,

conditoꝛ ꝑtitur ſanetiſſima nõ idem ei et vnimode ſacꝛs
cõcenantem docens ⁊c. glo.cõditoꝛ ſimbuloꝝ dñs ihus.
¶ Itẽ alia glo. cõcenantẽ indam dicit.qui dicit᷑ cõcens
ſacra.qꝛ in cena ſumpſit coꝛpus dñi cu alijs. et qͥre hoc
p̃mittit᷑ ibidem ratio in textu et vt infra patebit.4 Itez
Eri.ſuꝑ math.omeł.lxxxj. Quãta eſt excecatio pꝛodi
toꝛis et miſterijs ꝑticipãs.pmãſit idem et nõ melioꝛatꝰ
et boꝛribili fruens menſa nõ traſmutatus eſt ſcʒ in meli
us.boꝛribilem menſam vocat illã: in qua dñs dedit coꝛ
pus ſuũ et ſanguiem.qui debet incutere hoꝛroꝛẽ peccato
ribo ne accedant að illam. Et poſi in eadẽ omeł. Nullꝰ
cõicet eoꝝ.i.coꝛꝑis et ſanguĩs rp̃i ꝗq nõ ſit diſcipulꝰ.nul
lus accipiat iudas et vt nõ que iude fnerũt patiat᷑.¶¶ Itẽ
ſuꝑ illud.j.coꝝ.xj.Judiciũ ſibi manducat et bibit.glo.
Judas cũ petro cõuerſari potuit.ſed eũ inqnari nõ va⸗
luit.et ad ip̃am dñicam pariter acceſſit.ſed petrus acce
pit ad vitã: iudas ad moꝛtẽ.Ex his pʒ ꝙ dñs dedit coꝛ⸗
pus ſuũ iude.i Cõtra.ſi iudas accepiſſʒ coꝛpus dñi pec
eaſſet moꝛtaliter accipiẽdo.ſed dñs eẽt illi cauſa ⁊ occa

ſio peccati ſui.qð cum nõ ſit verũ:videt᷑ ꝙ nõ vederit ſi⸗

bi.¶ Itẽ dñs dixit Math̊.vij. olite ſanctũ dare cani⸗
bus.ergo ſanctũſctoꝝ nõ eſt dandũ peccatoꝛi iuxta pᷣce⸗
ptum dni.ſed nõ vidr̃ ꝙ dñs fecerit oppoſitũ eius quod
pᷣcepit.¶ Item ſi ſacerdos cõſerret coꝛpꝰ xpᷣi alicui quẽ
ſciret eẽ circũplexũ graui peccato cui in nullo teneretur
vtpote alicui qui nõ eẽt ſubditꝰ eius.conſtat ꝙ grauites⸗
peccaret et ratio huiꝰ eſt.quia ĩ nullo tenet᷑ illi. OQñ ali⸗
quis ſacerdos dat coꝛpus xpᷣi paꝛochiano ſuo quẽ ſcit eẽ
in graui pcto.dũmodo peccatũ ſit occultũ et ipᷣe inſtãter
petat coꝛã alijs:debet ſibi dare.Viñ aug.i Qon ꝓhibeat
diſpẽſatoꝛ pingues terre.i.pctoꝛes mẽſa dñi mãducare
ſed exactoꝛẽ moneat timere.Et ratio huiꝰ ẽ.qꝛ ſacerdos
eſi diſpẽſatoꝛ ſacramentoꝝ q;tum ad ſubditos ſuos:nõ
dñs.Si ergo dñs in nullo tenebat᷑ iude:nec fuit diſpen
ſatoꝛ huiꝰ ſacramẽti ſed dñs:videt᷑ ꝙ nõ debebat illi da
re exquo ſcinit eum graui peceato irretiri. ¶¶ Item cum

oꝑatio xp̃i ſit nr̃a inſtructio.exqͥ dñs dedit coꝛpus ſuu,ʒ

iude etiã nõ exigenti:videt᷑ ꝙ licitũ ſit ſacerdotibo cura/
tis idem facere ſubditis ſuis.4 hrem gqnare altem non
monunit eum dñs ne acrecerer iſe põſio.ꝙ dñs cõtu⸗
lit coꝛpus ſuũ iude vt ex obiectiis patet.Et hoc multipli
ei rõne.quarũ quedã ſumpte ſunt ex ꝑte diuine ſapiẽtie
Quedã ex ꝑte diuine miſericoꝛdie.Quedã ex ꝑte diuine
iuſticie. Ex ꝑte diuĩe ſapiẽtie ratio fuit duplex.ĩſtructio
ſcʒ oĩm vt inimicis bene facerẽt ſim illud math.vj. He⸗
nefacite his qui oderũt vos.dñs em̃ cibans ꝓditoꝛẽ ſu⸗
um ꝓpꝛa carne: inſtrurit mẽbꝛa ſua ꝙ deberet benefacẽ
inimicis.et huiꝰ ſacramẽti miſtroꝝ. In boc em̃ q; nõ ne
gauit coꝛpꝰ ſuũ iude qui erat graui pcto irretitꝰ:inſtru⸗
xit diſpenſatoꝛes buiꝰ ſacrameti ꝙ peccatoꝛibo in caſu
idem cebẽt cõferre de quo caſu infra dicet᷑. Item ex ꝑte
diuĩe miſericoꝛdie fuit ſubuẽtio.et hoc qtũ ad duo.que
ſunt a malo reuocatio et in bono ꝓmotio. Mene em̃ de⸗
buit miſer ille ex cõſideratõne diuie bonitatis que maxi
me apparuit in hoc ꝙ tradidit illi coꝛpus ſuum: a malo
ꝓoſito reuocari.et cõſequẽter virtuti tanti ſacramenti
melioꝛari.ſᷣ ille auxit peccatũ:vñ debuit ſibi auxiſſe me⸗
ritum. Vnde Criſ.ſuꝑ Mathᷣ.dicit. Maius factũ ẽ id
peccatũ alterutrũ.et qm̃ cũ tali mẽte ad miſteria acceſſit
et qm̃ neq; a timoꝛe.neq; a beneſicio neq; ab honoꝛe cuʒ
acceſſiſſet nõ factus eſt potioꝛ.Atimoꝛe dico cõminatio
nis que expꝛimit Math.xxvj. Ve homi illi ꝑ quem ⁊c̃.
A bencficio collatõnis ſacramẽti. Ab honoꝛe ↄfoꝛmis
diſpẽſatõnis.Aſdagnũ em honoꝛẽ exhibuit illi dñs:di⸗
ſpenſando ei ipᷣm ſacramentũ cum aplis alijs. Ex parte
diuine iuſticie ratio fuit euidẽtia diuie iuſticie qᷓtum ad
duo.que ſũt augmẽtũ culpe:⁊ retributio ſiue damnatio

pene.Ex quo em̃ tanto beneficio a malicia concepta no

luit ceſſare.iuſto iudicio dei punitꝰ eſi lapſu culpe graui
oꝛis ſeʒ deſperatõnis Bupen illud vltio Apoc. qui ĩ ſoꝛ⸗
dibo eſt ſoꝛdeſcot adhuc.vt em̃ dicit glo.quedã.j.ad ro.

Strictiſſimo tei iudieio fit vt peccata peccatis punian?
Pꝛeterea.ex ingratitudine tãta: euidẽtioꝛ eſt diuĩa iu⸗
ſiicia in eiuſdem punitõne. Pꝛeterea.ratio aſſignata a
dyoniſio ẽ cõfſoꝛmitas diuĩe cõuerſatõis. Dicit em̃ ſicĩ
eccleſiaſtica hierarchia diuiniſſima vniꝰ et eiuſdẽ panis
et calicis cõicatio et pacifica traditio:ſimilẽ cõuerſatõʒ
eis diuĩam tanqᷓ ſimiliter edentibo ꝓmulgat.q.d.cõſi⸗
milis cõicatio indicat ꝙ debet eẽ cõuerſatois diuĩe. Ex
bia vᷣbis pĩ haberi ꝗ; ꝓpter boc tedit ſibi vñs coꝛpꝰ ſuũ
ſimul cum alijs: vt oſtederet ꝙ tebet eẽ cõſimilis cõuer⸗
ſatõnis bone cũ alijs. Item ratio Criſ.eſt ꝑfecta ei coꝛ

rectio quãtum eſt ex ꝑte dñi.dicit em̃ ſic.xpᷣe nõ ꝓhibuit
eum quis omnia nouerat:vt diſcas qm̃ nihil dereliquit

eoꝝ que in coꝛrectõne cõueniũt.ꝓpter hoe et ante hoc et

poſt hoe cõtinue rememoꝛabat ⁊ detinebat.⁊ ꝑ oꝑa et x
ſermonẽ 2 ꝑ minas et ꝑ honoꝛẽ. ſed nibil eum remouit a
ifficili hac egritudie.¶l Að pꝛimũ cõtra hoc obiectum
dicendũ ꝙ dñs neqʒ fuit iude cauſa neq; occaſio ſecczi
umpſit
peccati:vnde debuit ſumere rõem merẽdi.Multi eĩ ſunt

ſed ipᷣe ex beneficõ ðñi ꝓpꝛia nequicia occaſionẽ

qui er beneficijs dñi que debent eẽ illis cauſa gratitudi⸗
nis et meriti degenerat in oꝑa peccati.nec ꝓpter hoc di⸗

cendus eſt dñs illis eẽ
citur eẽ alio occaſio peccati:qui aliũ exponit alicui qð
de ſe allicit ad peccatũ.vt q quis ponit iuuenẽ in cõſoꝛ⸗
tio vel frequẽti colloquio mulieꝝ.ſi er hmõi cõſoꝛtio vł
colloquio accidit ip̃ᷣm peccare:nõ immerito dicit᷑ ꝙ po/
tuit fuiſſe occaſio peccati.¶¶ Ad illud math. Nolite dare
ſanctũ ⁊c.dicendũ ꝙ bec ꝓbibitio facta eſt ꝓꝑꝛie diſpen
ſatoꝛibo ſacramentoꝝ.nec in aliquo coartat ip̃m dñm ꝗ
eſt generalis benefactoꝛ et oĩm ꝓuiſoꝛ: qui ſolem ſuũ fa
cit oꝛiri ſuꝑ bonos et malos et pluit ſuꝑ iuſios et iniu⸗
ſtos Aath.v.ꝗ¶ Ad aliud dicenduzʒ. ꝙ licʒ dñs in nullo
tenebat᷑ iude. nihilominꝰ ſi ſibi qð alijs ↄdiſcipulis om
nibus cõtulit non cõtuliſſet: maliciã illius manifeſtaſ⸗
ſet. Qec eſt ſimile de ſacerdote qui negat coꝛpus dñi ali⸗
cui qui nõ eſt ei ſubditus.qꝛ talis nõ eſt ꝓditoꝛ criminũ
eius.cum iuſte debeat illi negare: exquo curã aĩme ſue
nõ habet. vnde etſi dñs eſſet vñns ſacramẽti nõ diſpenſa⸗
toꝛ:tñ ſi q om̃ibus diſcipulis cõtulit ernegaſſet: maĩfe
ſta criminis illius cauſa extitiſſet. Et nonne ꝓdidit dñs
crimẽ ſuum iohᷣi dicẽs.ille cui intinetũ panẽ poꝛrexero.
et cum intinxiſſet panẽ:dedit iude Yoh.xiij. Reſponſio.
glo.ꝑ buccellã intinctã expꝛimit᷑ traditoꝛ nõ tamẽ aꝑte
4Abð illud qð obijcit᷑.ꝙ exemplo dñi licet curato cuicũ
q; dare ſabdito coꝛpus rp̃i de quo cõſiat ſibi ꝙ eſt ĩ pec⸗
cato moꝛtali.dicendũñ veꝛum eſi qñ peccatũ eſt occultum
ſiẽ fuit peccatũ iude. et boc dico ſi temꝑis oppoꝛtuĩtas
ſe offerat et coꝛam alijs petat.dñs aũt inde nõ petẽti de
dit quia ſciuit ꝙ inſtãter peteret.ꝛ ſic ſe iuſtiſicaret⁊ bo
nam cõſciẽtiã mẽtiret᷑:niſi illĩ dando pᷣueniſſet.x ſic gꝛa
uius peccaret.hoc at᷑ vidr̃ ex quadã glo.ſuꝑ math.xx vj.
Cõtriſtaꝛi ceperũt dicere qᷓ eſt· Alijs cõtriſtatis et cibo
manum retrahẽtibo. ea ĩpudicitia q tradidit: manũ cũ
mgro mittit.vt audacia bonã ↄſciam mẽtiret᷑.¶ Ad hoc
qð querit᷑ quare nõ monuit en dñs ꝙ nõ accedẽt. dõm
ꝙ ſatis monuit eũ ĩſinuãdo ꝙ nõ debebat accedẽ dicẽs.
vnus vrjmẽ me tradituꝛꝰ. Vñ glo.ibi.Qui pᷣdixit de pal
ſione p̃dicit de ꝓditoꝛe.vt vidẽs ſe nõ latere peiteret fa⸗
cti. VUel pẽ dici ꝙ monuit ĩ geneꝛali ſatis dicẽs.boc ẽ coꝛ
pus meuʒ: ac ſi diceret. tales vos pparate vt digni ſitis
ad coꝛpus meũ ſumendũ.vel nõ cõmonuit ſcʒ in ſpali q;
ſciuit eũ eẽ incoꝛrigibilẽ:et ita ex monitõe ſua fieri deie⸗
rioꝛẽ. Vnde glo.math.xxvj. AUnus vrjm ⁊c̃. pᷣmittit cri⸗
men in numero et agat cõſcius penitentiaʒ. non tñ deſi
gnat ſpecialiter:ne impudentioꝛ fieret.

nſa vel occaſio pcti. Ille aũt di

Lueſtio

Onſequẽter querit᷑ an coꝛpꝰxpᷣi ſacratum

Arp̃i:moꝛtuũ eẽt in pixide. nõ:videt᷑.qꝛ
xfſjͥciẽti cã deficit effectꝰ.ſed cauſa moꝛtis
nõ fuiſſet in pixide ſcʒ cruciſixio:igit᷑ nec moꝛtuũ eſſet in
pixide.¶ Itẽ ſi moꝛtuũ eẽt in pixide.aut eodẽ genẽ moꝛ⸗
tis quo ĩ cruce:aut alio.Si alio:igit᷑ duplici genẽ moꝛ⸗
tis moꝛtuꝰ cẽt.qdð patet falſum. Si eode:igit᷑ crucifige⸗
retur lancearet᷑:ſanguis eiꝰ effunderet᷑ in pixide. 4 Si
diceret᷑ ꝙ nõ moꝛeret᷑ ĩ piride ipo moꝛiẽte ĩ cruce. ſequũ
tur incõueniẽtia pᷣdicta.ſcʒ ꝙ ſimul moꝛeret᷑ et nõ moꝛe
retur. ꝙ ſimul viueret 2 nõ viueret.ſimul eẽt homo 2 nõ
bhomo.q¶ Itẽ ſi he eẽnt vere.coꝛpꝰxpᷣi patit᷑ in cruce.⁊ coꝛ
pus xp̃i nẽ patit᷑ in piride.igit ĩ caſu poſito nõ moꝛere
tur ĩ pixide.¶ Reſpoſio.qꝙ in caſu ꝓpoſito moꝛiẽte xpᷣo
in cruce:moꝛ
ſignificari. Vel vtẽ patiens tm. ita ſcʒ ꝑ verbũ q̊ paſ⸗
ſio ſignificat᷑ nulla notet᷑ relatio ad agentẽ. Vel vtẽ pa⸗
tiẽtis.ita ꝙ ꝑ verbã quo ſignificat᷑ paſſio notet᷑ relatio
ad agentẽ.ita vt paſſio notet᷑ eẽ patiẽtis ⁊ ab agẽte. Pꝛi
mo mõ potelt dici de xpo ꝙ moꝛtuus eẽt in pixide. Secũ
do ꝙ in cruce.vñ et ſi eẽt moꝛtuus xpᷣe in pixide in caſu
ꝓpoſito:nõ tñ eẽt moꝛs illata ab ageẽte in pixide xp̃o: ſiẽ
illata fuit in cernce a crucifixoꝛibo.Cũ igit querit᷑ vtrum
moꝛtuꝰ eẽt in pixide ⁊c. dicendũ ꝙ ſic.¶ Ad illð qð obij⸗
citur.ꝙ deficiẽte cauſa ⁊c.dicẽdũ ꝙ cauſa moꝛtis nõ x⸗
fecit licet deficeret in pixide.vñ ex cauſo moꝛtis exercita
ta in cruce moꝛeret᷑ in pixide.i¶ Ad qð querit᷑ vtrũ moꝛ
tuus eẽt eodẽ genere moꝛtis:an alio.dicendũ ꝙ' eodem.
Ad hoc qð ex hoc infert᷑. ꝙ tunc in pixide crucifigeret᷑
lancearet᷑ ⁊c. Dicendũ ꝙ hmõi ꝓpoſitões xpᷣc crucifigit
in pixide vel lanceat᷑.duplices ſunt.q; hec determiĩatio
in pixide pt eẽ determĩatio ſubiecti vł p̃dicati.Si eĩ hec
determĩqtio in pixide determĩat tm̃ ſubiectũ vt ſit ſenſꝰ.
xpᷣc ens in pixide lanceat᷑:vera eſt. Si aũt determiaret
p̃dicatũ falſa eẽt.eſſet em̃ ſenſus.chꝛiſtꝰ ꝑfoꝛat᷑ lancea in
pixide. Erx hoc em̃ nõ tm̃ haberet᷑ ꝙ rpᷣc paſſus eẽt in pi⸗
xide:ſed etiã ſᷣm ꝙ eẽt in piride egiſſet in eñ longinꝰ qð
falſum eſt.qꝛ agens eſt pᷣſiantiꝰpaſſo ſemꝑ·hoc dicũt ma
giſiri ſub alijs verbis diſtſiguẽtes paſſionẽ innatã ? illa⸗
tam. dicẽtes hmõi verba pati et moꝛi ſignificare paſſiõʒ
innatã:crucifigi et lanceari ilatã. Unde verſus. Pixi⸗
de ſeruato poteris copulare doloꝛẽ. Innatũ: ̊ nõ illatꝰ
cõuenit illi.¶ Si diceret gꝗs xpᷣe atterit᷑ dentibo fideliũ 2
hmõi vere ſunt cũ atteri ſignificat paſſionẽ illatã.Solu
tio nõ cõuenit xpᷣo ſed tm̃ ſpei panis ſub qua latet xpᷣc et
eſt methonomia.ponit᷑ em̃ cõtinẽs ꝓ cõtento.¶ Ad id
qð obijcit᷑ ꝙ hbe ſunt ſimul vere.Coꝛpus xpᷣi patit᷑ ĩ cru⸗
ce et nõ patit᷑ in pixide ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.⁊ hꝰ
cauſa ẽ.quia ꝑ boc ꝙ dicit᷑ patit᷑:notatur aliquid inferꝛi
coꝛꝑi in pixide cui nihil infert᷑.in pixide dico. Vñ hec ẽ
falla.Coꝛpus xp̃i patit᷑ in piride.ꝑ hoc ꝙ dico moꝛitur
nõ notat᷑ aliud inferri ̊ ſimpliciter aĩam ſeꝑari a coꝛꝑe
et boc fieret in piride in caſu ꝓpoſito.

lembeumſextum

Onſequẽter querit᷑ facta cõſecratõe ĩ tri⸗
duo ſepulture.vtrũ aĩma ſimul fieret cum
coꝛꝑe ſub ſpecie paĩs vel coꝛpꝰ ſolũmõ ſine
aĩma. Si pꝛimũ:ideo triduo illo eẽt hõ et
vixiſſet et nõ eẽt moꝛtuꝰ.erquo coꝛꝑi exiſtẽti ſub ſpecie
panis eẽt aĩma vnita cui cõtradicit fides nr̃a.Si ñ eſſet
aĩma vnita.Contꝛa.ver bis illis collata eſt viꝛtꝰſufficiẽs
ad cõficiendũ.nec eſt in vno temꝑe maioꝛ virtus illoꝛuʒ
verboꝝ qᷓ; ĩ alio.Sed ĩ cena virtute verboꝝ illoꝝ fiebat
coꝛpus xpᷣi cũ aĩma ⁊ deitate ſub ſpecie panis:ſilłr ⁊ tũc
fieret.igit᷑ ſi in triduo illo cõfeciſſet aligs modo debito.
virtute eoꝛũdẽ verboꝝ fuiſſʒ ſub ſpecie panis nõ tãtum⸗
modo coꝛpꝰ xpᷣiſmo et aima cum deitate.Al⸗ ꝛeterea. ſi
fuiſſet ſub ſpecie panis coꝛpꝰ ſine aĩma non fuiſſet cõple
tum ſacramentũ.¶ MReſpoõlſio. ad boc dicũt aliq ꝙ in ce

in cena reſeruatũ in pixide vſq; ad moꝛte,ʒ

et ĩ pixide. Dico tñ ꝙ paſſio pt duplicit

%

xluij.

na fuit foꝛma verboꝝ ꝑfecte tradita.ſed virtus verboꝝ
vſq; ad paſcha ſuſpenſa.Alij dicũt ꝙ boc ſacramentũ ñ
fuit plene inſtitutũ pꝛimo:ſed habent virtutẽ ſuaʒ verba
illa ex paſſione.et ideo ſacerdos eam repᷣſentat manuuʒ
expanſione.et ſepultura que repñtatur calicis aꝑtione.
et reſurrectõne que repᷣſentatur calicis diſcooꝑtione.et
oſcenſione que repᷣſentant᷑ in euchariſtie eleuatõe.ſᷣ̊ neu
tri mibi videt᷑ ſufficiẽter dicũt.quia ſi nõ haberẽt plenã
virtutẽ tunc:quo ꝑ illa cõfeciſſet xpᷣe. Inſuꝑ illa manuũ
extenſio et hmõi nõ ſunt de eẽntia ſacramẽti.qꝛ ſine his
cõficiebat᷑. Pꝛeterea.videt᷑ mihi.q; illa foꝛma verboꝛuʒ
habeat plenã efficaciã qualem mõ habet ⁊ in cena et in
toto triduo et in omi temꝑe ſequẽte. Alioquin ſi poſt ce
nam rpc decem ãqnis vixiſſet:nunqd nõ apli cõfeciſſent.
Dico ergo ad pꝛimũ.· ꝙ ſi fuiſſet euchariſtia in pixide
illo triduo reſeruata:fuiſſet in pixide caro ſine aĩa ſicut
et in ſepulcro.et ſilr ſi cõfeciſſʒ aliquis apłoꝝ in illo tri
duo:fuiſſet in altari coꝛpus ſine aĩma.nec ꝓpter hoc el⸗
ſent verba minoꝛis efficacie qꝙᷓ nunc.Licet em̃ tunc illis
dictis non eſſet in altari niſi coꝛpus:nunc aũt coꝛpus ⁊
aĩma.quia virtute illoꝝ verboꝝ eſt trãſubſtãtiatio non
niſi panis in coꝛpus rpᷣi tm̃.ſed ꝓpter indiſſolubilitateʒ
nũc aĩme et coꝛꝑis ꝑ cõuerſionem exhibita pnñtia coꝛꝑis
cõcomitat᷑ pꝛeſentia aĩme.qꝙ ergo nũc in altari eſt aima
cum coꝛꝑe.nõ eſt ꝑ ſe hoc ex verbis:ſᷣ potius ex cõcomi⸗
tantia eius cum coꝛꝑe.efficacia igit᷑ boꝛũ verboꝝ tm̃ eſt
ꝑ ſe loquẽdo in cõuerſione panis in coꝛpus. et hec effica
cia fuit in verbis ſemꝑ a pꝛima inſtitutõne in cena.et ſic
patet reſpõſio ad obiectũ.¶. Ad illud qð obijcitur ꝙ ſᷣm
hoc imꝑfectũ eſſet ſacrẽ̃m. dicendũ ꝗ reuera imꝑfectũ eẽt
q̃tum ad pfectõem ↄtinentie.non em̃ habuiſſet illã ꝑfe⸗
ctõem cõtinentie quã habet modo:qꝛ ipᷣm coꝛpus ↄtẽtũ
nõ erat oĩno in ſua ꝑfectõne.pfectum fuiſſet tñ qtuʒ ad
efficaciam: qꝛ coꝛpus erat vnitũ deitati et ꝙᷓtuʒ ad ſigni

ficanti S
¶ Membꝛum ſeptunum

. N Onſeq̃nter q̃rit᷑ vtꝝ xpᷣe poterat facere ꝙ;
6 aĩma ſua in triduo eẽt cũ coꝛꝑe exiſtente ĩ
vno loco:et cum eodem exiſſẽte ĩ alio loco.
Et didetur ꝙ; ſic:ꝑ boc.Nima eſt magis nata eẽ ĩ coꝛꝑe
cuiꝰ eſt ꝑfectio qᷓ; in alio.ſed dominꝰ fecit ꝙ ipſa anima
nõ exiſtẽs in coꝛꝑe ſuo fuit in inferno:̊ cuʒ magis nata
eſſet eẽ in coꝛꝑe ſuo qᷓᷓ in inferno:videt᷑ ꝙ exiſtente coꝛpe
xp̃i ſub ſacramẽto facilius fieri poſſet ꝙ eẽt in coꝛꝑe illo
q̃; in inferno.et ita patet ꝓpoſitũ.i¶ Stem ſi aĩaʒ exutam
a coꝛpe exiſtente in ſepulcro. nõ poſſet vnire eidẽ exiſſẽ
ti ſub ſacramẽto:videt᷑ impotens fuiſſe.⸗l Stẽ nõ eſt coꝛ
poꝛis gloꝛificati rõne qua ẽ głificatũ eẽ ſimul ⁊ ſemel in
diuerſis locis.Añ coꝛpus xpᷣi nõ rõne qua ẽ gloꝛificatũ
eſt ſimul⁊2 ſemel ĩ diuerſis locis:ł̊ rõne qua ẽ deiſicatũ
ſiue vnitũ diuĩtati.ſᷣ̊ ſi ᷣtute diuĩtatis potuit hõ in ſua
integritate ſimul et ſemel eẽ in diuerſis locis:cuʒ in tri⸗
duo ſepulture fuit vtraq; nata rpᷣi bomĩs ſcʒ coꝛpꝰ⁊ aĩa
vnita dinitati:potuit vtraq; natura eẽ in diuerſis locis
quibuſcũq;.igit᷑ aima xpᷣi exuta a coꝛꝑe exiſtẽte ĩ foꝛma
ꝓpꝛia.ſimul et ſemel potuit viꝛtute diuĩtatis eẽ ĩ inferno
et in coꝛpe xp̃i exiſtẽte ſub foꝛma panis.¶ Contra.bis
ſuppoſitis ſeꝗt᷑.ꝙ poſſet facere cõtradictoꝛia ſimul et ſe⸗
mel eſſe vero.qꝛ tunc alicui eẽt viuꝰ et homo:alicui moꝛ
tuus et nõ hõ.quod nõ videt᷑. Quod oñdit᷑ ſic. nulla eſt
veritas quã deus neſciat. vñ in mente eius ẽ oĩs veritas
ſi igit᷑ eẽnt cõtradictoꝛia ſimul vera:eẽnt in mente eiꝰ ve
ritates cõtradictoꝛie.ſed ipe eſt quicqꝗd ẽ in mẽte eiꝰ igit

eſſet ibi ↄtradictoꝛia. KRñſio.dicendũ ꝙ deus potuit

tũc et pt᷑ feciſſe:ꝙ aĩa fuiſſʒ alicui ĩ coꝛꝑe ſuo ⁊ alicui coꝛ
pus ſine illa. poſſet ꝗdã de potẽtia:nõ aũt de ↄgruentia.
nõ em̃ cõgrueret ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi eſſet moꝛtuũ et viuũ.hmõi
aũt cõfuſio foꝛmaꝝ nõ cõuenit diuĩe ſapiẽtie qua om̃ia
optime oꝛdiant᷑. Unde bene cõcedo.ꝙ potuit feciſſe ani⸗
mõ exutam a coꝛꝑe exiſtente ſub ſoꝛma. ꝓpꝛia: intrare

coꝛpus exiſtẽs ſub ſpecie panis.ſed nõ cõgruebat ſiẽ cõ⸗
gruebat ꝙ intrabat infernũ. Ad illud q obijcit · ꝙ ai⸗
ma eſi magis nata vniri cum coꝛꝑe ⁊c.dicendũ ꝙ ad
eſt magis nata:q; magis ↄgruit diuie oꝛdinatõni.⸗ Ao
id qð queritur.vtrũ poterat feciſſe ꝙ coꝛpus fuiſſet ĩ di/

uerſis locis.ita ꝙ haberet aĩam ſibi vnitã in vno loco 2

nõ in alio. dico ꝙ potuit de potẽtia nõ tñ de cõgrnentia
4l Ao aliud qð obijcitur.ꝙ virtute deitatis potuit aima
xp̃i ſimul et ſemel eſſe ĩ inferno:et in coꝛpe xpi exiſtẽte ſß
foꝛma panis.dicẽdũ ꝙ etſi potnit ð potẽtia: nõ tamẽ de
cõgruẽtia.qꝛ ſi eẽt in coꝛꝑe exiſtẽte ſub foꝛma panis.aut
ꝑſiceret coꝛpus illud viuificãdo: aut nõ. Si ſic: igit ac/
ciderent incõueniẽtia que poſita ſunt eẽ viuũ et eẽ moꝛ⸗
tuũ.et ꝙ xp̃ bic eẽt hõ et ibi nõ homo. Si nõ: tũc accide
ret ꝙ aima eẽt in coꝛꝑe oꝛganiʒat ꝑfectibili ab ißa ⁊ nõ
viuificaret illud ſ̊ eſſet moꝛtuũ.qð eſt cõtra dinĩam oꝛ⸗

dinatõem. VUnde nõ videt᷑ cõueniẽs bec poſitio. Ad H

qð obijcit᷑ in cõtrariũ.qꝛ tũc cõtradictoꝛie eẽnt ſimul ve
re.dicendũ ꝙ hoc poſito nõ accidit ↄtꝛadictoꝛie ſi imul eẽ
vera.qð ſic patet.Fᷣm em̃ illã poſitõem demõſtrata car⸗
