ptum. vnde in tali caſu non indiget diſpenſatõne. et etiaʒ
vt aſſerunt quidaʒ generalis diſpenſatio conceſſa eſt ĩ ca⸗
none.et ibi expꝛimitur ꝙ nullus faciat ſic vel ſic niſi in aꝛ/
ticulo neceſſitatie.⸗ Ad aliud ptz rñſio.quia vt habet᷑ a
HBerñ.in illis q ſunt neceſſitatis pꝛimo modo põt fieri:et
fit diſpenſatio.

lembꝛum ſecundũ

Onſequenter querit᷑ de neceſſitate ieiunan⸗

neceſſe babent ieiunare. Scðo ſi peregrini.
DETFerrcio ſi pueri· Quarto ſi pauꝑes. Quĩto
ſi laboꝛatoꝛes ꝓ victualibo.

Articulus pꝛumnus

Dpꝛimũ.ꝙ iuſti hñt neceſſe ieiunare videt᷑ ſic
NMoua lex eſt maioꝛis pfectõnis qᷓ vetꝰ: ſß in ve
Keri lege oms tenebant᷑ ad ieiuniũ.ſicut dicit᷑ in
Neui.xxiij. Omis aĩa q afflicta non ſuerit ⁊c᷑. 2 in noua
tam iuſti q alij tenent᷑ ieiunare. Pꝛeĩ.ſicut dr Luce.xij.
Cui multũ datũ eſt.multũ queret᷑ ab eo:ſᷣ plꝰ datũ ẽ iuſio
i alijo:g plus exigitur ab eo debitum ieiunandi ⁊ alioꝝ

di q̃tum ad ꝑſonas.Querit᷑ ̊ pꝛimo ſi iuſti

bonoꝛum qᷓ ab alijs.¶ Pꝛe.ieiunium non ſolum inſtitutũ
eſt ad ſatiſtaciendum. ſed etiam ad impetranduʒ aliquid
a deo: ſed iuſli magis cõgrue poſſunt aliqd impetrare ꝙᷓ
alij: ᷓ ipſi magis debent ſeu tenent᷑ ieiunare qꝗ alij. 4 e.
iuſticia aliciꝰnon excludit eum ab obedientia eccłie. quĩ
ſubſit ſtatutis ſcʒ oꝛdinatoꝝ ſicut et alij. Sed ieiuniũ ſia⸗

tutum eſi ab eccleſia vniuerſali: iuſti nõ excuſant᷑ a ieuu

nio. iuſtüneceſſe babent ieiunare ſicut ? alij onti.
Timoth.j. Juſto nõ eſtillex poſita:̊ iuſtus nulla neceſſi.
tate legis artat᷑: neceſſitate illa q̃ ligantur alij ad ieiunã
dum nõ ſunt iuſti ligati.¶¶ Pꝛe. iocundioꝛ eſt ſpüalis pre⸗
ſentia ſponſi qᷓ; coꝛpoꝛalis. Sed in pᷣſentia corpoꝛali non
ↄpetebat ieiumum.quia ſicut dĩ AMWath.ix. Nilij nuptiaz
quanto tpe hñt ſecum ſponſum non pñt ieiunare ⁊c. Cuzʒ
igitur iuſii habent ſpũalem pꝛeſentiã ſponſi: videt᷑ ꝙ non
teneant᷑ ieiunare. ¶ Pꝛe. qui non eſt debitoꝛ pene pꝛo pec⸗

catis.non eſt debitoꝛ ſatiſfactõnis.ieiunium autem Eque

dam ſatiſſactio ꝓ peccatis: iuſti qꝗ non ſunt debitores pe
kieiunare ¶Rñ

ne ꝓ pctis ⁊ marime innocẽtes nõ tenen
ꝙ; tam iuſli qᷓ iniuſti regulaꝛiter tenent᷑ ad ieinnia ſtatuta
ab eccleſia. in aliqͥ añt caſu neceſſitatis non tenent.ElInde
rõnes ꝓ iſta ꝑte poſite ↄcedende ſ unt. Ylla tñ cui multum
datum eſt ⁊c̃.ſophiſtica eſt.et illi poſſunt ſic rñderi cũ dr.
Cui multum datum eſt ⁊c. intellectus verbi eſt talis. cui
multü datur alicuius muneris: multũ exigi ab eo de vſu
muneris:et cui plus ⁊ cui copioſius datur de bono ſcien⸗
tie:plus exigetur ab eo de vſu eius boc patet ex textu pre⸗
cedenti ꝗ eſi. Seruus qui cognouit voluntatẽ dñi ſui et ñ
ſe pᷣparauit et non fecit ſᷣm voluntatẽ eius: plagis vapula
bit multis. Glo. merito malus plus cognoſcens vapulat
nõ cognoſcens minus vapulat:quia illi plus illi minꝰcõ⸗
miſſum eſt. et ab omi cui plus ↄmittit᷑ plus exigitur. Hec
glo. Ex hoc nõ ſeꝗtur cui multũ dat᷑ de gra vt iuſto: mltũ
exigatur ab eo de ſatiſſactõe pctᷣi .4Ad illud qð pꝛio obij⸗
citur in ↄtrariũ ꝑ illud.j. Limoth.j. iuſto nõ ẽ lex poſita
⁊c᷑.põt dici ꝙ verbũ apli intelligit᷑ ſic. iuſto non eſt lex
poſita.i.data pꝛo iuſto vt ꝑ illam iuſtificet: vel vt ꝑ illam
voluntas peccandi in iuſto coherceatur: vel vi illa q̃ſi re⸗
us puniretur: vel vt ab illa quaſi pedagogo ꝓduceret᷑. he
expoſitõnes habent᷑ ꝑ glo.Ex iſtis non ſequit᷑ ꝙ iuſtꝰ non
ſit ſubditus legi ſiue ꝙ ſit exemptus a ſtatutis ecclie pro⸗
pter qð non tenet᷑ ieiunare m ſtatuta ecclie. Ad illud
qð ſeꝗtur.ꝙ iocũdioꝛ eſt ſpũalis pᷣſentia ſponſi ⁊c. poteſt
dici ꝙ duplex eſt ieiunium. ſcilz meroꝛis et erultationis.
Filies aũt nu ptiaꝝ non decuit ieiunare ieiunio meroꝛis.
dum ſponſus erat cũ illis pꝛeſentia coꝛpoꝛali que illis fu⸗
it non modica cauſa leticie et exultatõnis. Sed ad h̊ non
ſequitur ꝙ iuſti qui pꝛopria reputatõne peccatoꝛes repu⸗
tandi ſunt.et ſui accuſatoꝛes: iuſtus enim pꝛius eſt accu⸗
ſatoꝛ ſui Pꝛouerb. xviij. et etiam m veritatem pꝛo peete/
ritis offenſis pene debitoꝛes vt in pluribus debeant a ie⸗
iunio meroꝛis ſecludi. Pꝛe.plures ſunt cauſe quare ieiu⸗
nium meroꝛis inſtitutum eſt que etiam iuſtis conueniunt
pꝛopter quas expedit ꝙ ĩ ieiunio meroꝛis exeꝛcitent᷑. nec
ſequitur.iuſti gaudent pꝛeſentia ſpirituali:ergo nõ tenen
tur ieiunare iciunio meroꝛis.quia ieiunium meroꝛis red⸗
dit ſic ieiunantes aptos ieiunio exultationis.4 Ao illud
quod obijcitur.ꝙ iuſtus ratione innocẽtie non eſt debitor
ſatiſfactõnis ⁊c. põt dici ꝙ etiam hoc ſi ipoſito:adhuc ex⸗
pedit ꝙ ieiunet. qꝛ ieiunin nõ ſolũ eſt inſtitutũ ad ſatiſſa
ciendũ:pᷣ ad radiceʒ pcti ãputandũ:⁊ ad merun augmen⸗
tandũ:⁊ grazʒ amplioꝛẽ impetrãdã.4 Ad illud qð obr. ꝓp
ieiuniũ no eſi nccitatis ⁊c. põt dici ꝙ licet ieiuniũ non ſit
neceſſitatis abſolute. ita ꝙ ſine eo poſſit eſſe ſalus:in ẽ ne⸗
ceſſariũ ad illa qᷓ expediũt ad ſalutem. vt patet ↄſideratis

Articulus

Onſeqnter querit᷑.ſi ꝑegrini nccio habẽt ieiu⸗
nare. M. ſic:videt᷑.qꝛ ſi pceptũ ⁊ ↄſilium nõ cõ
patiunt᷑ ſe adinuicẽ.pᷣceptũ ẽ pponendũ ↄſilio.

quia preceptum eſi neceſſarium ſine quo non eſt ſalꝰ:ſine
ↄſilio aũt põt eſſe ſalus licʒ vtile fit ad ſalutẽ:ſ̊ ieiuniũ eſt
in p̃cepto eccleſie. pegrinatio vᷣo voluntarie aſſumit᷑ tan⸗
iopſiliuin. ſi non põt quis ſimul ieiunare ⁊ pegrinari:
cebet potius pᷣtermittere ꝑegrinationẽ qᷓ; ieiuniũ:et nõ pᷣ⸗
termittere ieiunium ꝗpter ꝑegrinationẽ.¶] Pꝛe.ſi fecit ꝗs
iuramentũ licitum.non põt ſibi aliquid imponi vel preci
pi qð non ↄpatiatur ſecum pꝛimũ iuramentuʒ.ſicut dicit
quedã decretalis ð aduocatis. Sed aliquis pueniens ad
pfectam etatem eſt obligatus licite ad ieiuniuʒ pᷣcepto ec
cleſie.q̊ ſi etiam pᷣcipiat᷑ ꝑegrinatio que non ↄpatiat᷑ ſecũ
ieiunium: videt᷑ ꝙ non teneat᷑ ꝑegrinari intermiſſo ieiu⸗
nio ſed ieiunare / Contra. cũ ieiunia inſtituta ſunt pꝛo
pter afflictõnem etiã exterioꝛem:et magis affligit᷑ hõ peꝛe
gre ꝓficiſcens q; in quiete ieiunãs:non oportet vt videt᷑ ꝙ
affligant ſe ieiunando. Rñ.dicũt quidaʒ ꝙ ꝑegrinatio
quedaʒ abſoluit a ieiunio.diſtinguẽtes ꝙ duplex eſt pere⸗
grinatio. Quedã eſt que fit ſine magno grauamie coꝛꝑis
ꝓter adiutoꝛiuʒ vehiculi et alioꝝ neceſſarioꝝ.Iñ coꝛpꝰ
nõ tantũ debilitat᷑ quin poſſit ſuſtinere ieiuniũ.tales non
dñt ſoluere ieiuniũ ꝓpter ꝑegrinatõneʒ. Eſt alia ꝑegrina
tio magis affligens coꝛpꝰ pter defectum neceſſariorũ ad
viam. Et boc põt eſſe duplici de cauſa. aut ad amputãdũ
occaſionẽ pcti.vt q aliꝗs ꝓpter malã ſocietateʒ in aliqͥ lo
co nõ ſacile põt cauere a peccato vel ꝓpter aliquã alio cãʒ
honeſtã.et tũc ſacerdos põt ſibi iniũgere ꝑegrinatõneʒ et
diſpenſare cum eo de ieiunio:ſi cõmode non poſſit ieiuna
re. Mon em̃ reqritur vt aligs faciat quãtumcũq; poteſt: H
tumcũq; põt obſeruãdo naturã in debito vigoꝛe.qꝛ eccle
ſia nõ intendit vna die ita affligere hoiem ꝙ nõ poſſit po⸗
ſtea laborare. Si autẽ non eſt piculum in expectando. de⸗
bet expectare vſq; pꝰtem pus ieiunij.et tũc ↄplere ꝑegrina
tionem. ꝗ¶ Scðm ſic dicentes.dᷣm ad pꝛimũ ꝙ licet ieiu⸗
nium ſit in pᷣcepto eccleſie:non tñ ita obligat ꝗn in neceſſi
tate poſſit aliter fieri:ſicut ſupᷣdictum eſt. Et ꝑ hoc patet
rñſio ad ſcdᷣm. 4 Aliter põt dici ⁊ ſanius.qꝙ nulla afflictõ
neq; ꝑegrinationis neq;ʒ itineratõnis abſolnit a ieiunio ĩ⸗
ſtituto ab eccleſia:niſi diſpenſante neceſſitate.et ̊ aucto⸗
ritate clauiũ.que aũt neceſſitas reqratur in hoc caſu ĩfra
dicet᷑.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ maioꝛ eſt afflictõ in pegri⸗
nando ⁊ itinerãdo q; ieiunando ⁊c̃.põt dici ꝙ licet ita ſit
tñ hmõi afflictõ nõ eſt inſtituta ab eccłia.ſicut afflictõ ie⸗
iunij:vñ iſta ꝓpter illas nõ eſt omittenda.

ticulus tercius

Onſequẽter querit᷑.ſi pueri neceſſe hñt ieiuna
re ieiunia ecclie. O ſic:videt᷑.qꝛ qui magis ſi⸗
RVe leſione põt ieiunare magis tenet᷑ ad ieiuniũ
Sed pueri plus pñt ieiunare ſine leſione qᷓ illi ꝗ ſunt ꝑfe
cte etatis:quia in eis plus eſt de humido.et ita magis re⸗
ſiſtent veſiccationi.⁊ habent etiã plus de caloꝛe tem ꝑato
⁊ ita videt᷑ ꝙ magis poſſent digerẽ multum de cibo ſimul
ſumpto: &̊ videt᷑ ꝙ pueri magis tenentur ieiunare ꝗᷓ alij.
Pꝛe. Yohel. ij. dicit. Sckificate ieiuniũ.et poſtea cõgre
gate ꝑuulos et ſuggentes vbera:q̊ videt᷑ ꝙ pueri teneãtur
ad ieiuniũ. Pre.Jone.j.dicit᷑. YOumenta ⁊ homines bo
ues et pecora non guſtent quicqᷓ; 2c. ̊ multomagis pueri
debent ieiunare. ¶ Pꝛe. vt dicit mgr in hiſto.ſuper li.nũe⸗
roꝝ vbi loquit᷑ de ſeptem feſtis legalibo.decima die menſ
ſeptẽbꝛis que dies ꝓpiciatõnis ſiue afflictõnis dicebat᷑:ie⸗
iunabãt homines et iumenta et pueri ſeptẽnes a veſpera
6

vſq; ad veſperam: et ita vt pꝛius. Contra. plus de nu⸗
trimento eſt neceſſariuʒ ad duas ꝑationes nature qᷓ; ad
vnam tm̃: ſed pueri nutriunt᷑ et augentur: ergo indigent
plurimo nutrimento et pluſqᷓ; pꝛouecti qui nutriunt᷑ tm.ſᷣ
pꝛopter debilitatem caloꝛis in actu non poſſunt conuerte
re ſimul multum cibuzʒ: indigent multotiens comedere.
multotiens aũt comedendo nõ ieiunãt: ᷓ non tenent᷑ ieiu⸗
nare. Mꝛe. qᷓreꝛet᷑ hic q etas reputat᷑ ydonea ad ieiunã/
gum. (⸗⸗ n.ꝙ pueri nõ tenent᷑ ad ieiunia eccłie niſi forte
ate ieiunent:⁊ tales ſint ꝙ virtꝰin eis ſuppleat eta

ſpai

tem.non em̃ poſſent ieiunare continue ſine magna leſione
ꝑſone.i¶ Ad illud ꝗ̊ quod obijcit᷑ pꝛimo.ꝙ in pueris plus
eſt de humido et de caloꝛe ⁊c. põt dici ꝙ reuera pueri bñt
minus de caloꝛe in actu qᷓ; pꝛouecti: licet habeant plus in
potentia. In pueris em̃ vſq;quo fuerit ꝑuentum ad peri⸗
odum inualeſcentie virtus creſcit et inualeſcit quo peruẽ⸗
to quãto caloꝛi naturali immiſcet᷑ plus de extraneo quod
addit᷑ ꝑ nutrimentũ:eo efficit᷑ virtus minoꝛ ⁊ minꝰpura.
Vñ in fine nõ põt vlteriꝰaugere ꝑ additionẽ nutrimenti:
licet ↄfoꝛtetur in ip̃a additõne.⁊ quia ↄgregat᷑ foꝛtius ad
agendum in cibũ: aptioꝛ eſt ſtatus ille ad ieiunandum qᷓ
ſtatus puerilis in quo virtus intendit octui nutriendi et
augmentandi. Ao aliud doᷣm.ꝙ verbum Yohelis ꝓpo⸗
ſitum fuit in ſpeciali caſu.qñ ſcilʒ in ſpeciali caſu magna
tribulatio ĩminebat.vñ indictũ eſt pueris ieiuniũ vt ꝓuo⸗
caret᷑ veus ad miſcðiaʒ. Ideo nõ eſt trabendũ generaliteꝛ
in ↄſeq̃ntiã:niſi foꝛte ſilis caſus iminẽt.⁊ hboc modo dom
eſt ad terciuʒ.¶ Ad illud qð querit᷑.q̊ tꝑe obligant᷑ hoĩes
ad ieiuniũ.dicũt quidã ꝙ tpᷣes augmenti ſᷣm phᷣm eſt vſq;
ad finẽ triũ ſeptẽmoꝝ ⁊ vſq; ad tpᷣs illud non tenent᷑ iein⸗
nare neq; imponendũ eſt alicni ieiuniũ.Aliter dicũt ꝗdaʒ
ꝙ tp̃s hmõi ẽ viceſimꝰannꝰ.hmõi em̃ tpᷣs eſt aptu milicie.
in tali etate apti ſunt boĩes vt ꝓcedãt ad bella ſm leges

Allij dicũt ꝙ in ꝗntodecimo anno obligant᷑ hoĩes ad ieiu⸗
mum. qꝛ tge iſto incipit libido inualeſcere ↄtra quã eſt in

ſtitutum ieiuniũ ⁊ aꝗ repꝛimendũ motꝰ libidinoſos et cõ⸗/
cupiſcibiles.i Qeutrã opinionem repꝛobo.ſed tñ medium
eligendo dico ⁊ ↄcedo.qꝙ tpᷣs aptũ ieiunio ẽ tpᷣo.xviij.ãno⸗
rũ.hoc em̃ eſt tpᷣo oꝛdinatũ ab eccłia ad intꝛandũ religio⸗

Inẽ.qð pᷣueniri nõ pòt ᷣm eccłiaſticã inſtitutõeʒ.Et ideo H̊

ſt t̃s aptũ ad pniam ꝑagendã et ad ieiunandũ.vñ ĩ eta⸗
e.xviij.anoꝝ hoĩes ad q̃drageſimale ieiuniũ obligantuꝛ.

Ad illud qð dicit mgr in hiſto.qꝙ; die ꝓpiciatõis ieiuna⸗
buant pueri ſeptẽnes. põt dici ꝙ hoc inſtitutũ fuit in lege ĩ
recoꝛdatõe ꝓpli ydolatrãtis adoꝛãtis vitulũ ↄflatilẽ:⁊ mi⸗

ſericoꝛdie ſiue ꝓiciatõis diuine in remiſſione offenſe.vn⸗
de in ſignum magnitudinis offenſe q;tum ad plin:⁊ ꝓpici
ationis q;tum ad dñm: fuit inſtitutum ꝙ quaſi om̃es affli
gerentur et etiã pueri. 2

rticulus quartus

Onſequẽter querit᷑.vtrũ pauꝑes neceſſe bũñt ie
iunare ieiunia ſtatuta ab eccłia. E ſic:videt᷑ ꝑ

7.

piunt᷑ pauꝑes.ſugponat᷑ h:̊ tenent᷑ ieiunaꝛe.ideʒ vidr̃ de

oſe.di.v.q̃dꝛageſima.vbi dr.Quadrageſima ſũma obſer⸗

uatõne ẽ obſeruãda vt ieiunia ĩ ea pᷣter dies dñicos qui ð
abſtinentia ſubtracti ſunt:niſi quẽ infirmitas impedierit

nulłatenꝰabſoluãt᷑.ecce iur ſniaʒ decreti ꝙ nullatenꝰſoluẽ⸗

duz ẽ ieiuniũ q̃drageſimale niſi ↄpellat infirmitas.̊ pau
peres tenent᷑ ieiunare.q Cont᷑.afflictio non ẽ addenda af
flicto.ſ̊ pauꝑes ſua pauꝑtate ſatis afflicti ſũt: eis nõ eſt
addenda afflictio ieiunij.¶ Pꝛe.pauꝑes nõ pñt aliqñ ha⸗
beꝛe totũ ſimul qð eis ſufficit ad ſuſtentandũ natam.ſᷣ di⸗
uerſis hoꝛis diuerſa eis dant᷑:̊ non videt᷑ ꝙ teneant᷑ tm̃
ſemel comedere in die.⁊ igit᷑ nõ tenent᷑ ieiunare¶ Rñ.ꝙ;
ſicut h̃ ab Aug.dr̃ia ẽ inier pauꝑem ⁊ egenũ.Egenꝰ em
eſt ille qui indiget petere ab alijs ⁊ nõ manet in domo ſua

ſed circuit domos alioꝛum.et tales aut habent ctermia⸗

tam aliquam annonã ſufficientem que dat᷑ ab aliquibua
ꝑſonis.et ſi hoc tenent᷑ ieiunere.aut nõ habent aliꝗd cer⸗
tum et determinatũ.ſed quotidie viuunt de eo qð mendi⸗
cant:et tales vt eſtimo nõ tenent᷑.quia non dat᷑ eis totuʒ

ſimul.et ga vna die abundant:altera nibil hbabent. Pau⸗

peres vᷣo ſunt ꝗ nõ ex toto ſibi ſufficiunt.nõ tñ mẽdicant:
h manent in domibo ſuis.⁊ tales non excuſant᷑ a ieiunio.
Ad illud qð obr.ꝙ nõ debet ſolui niſi infirmitate impe

diente vt habet᷑ ex decreto.põt dici ꝙ cointelligendũ ẽ vel
aliqᷓ alia cã rõnabili. vt habet᷑ ex alio ðᷣcreto.vł niſi cogat
magna neceſſitas qᷓ nõ bʒ legem de conſe.dil.j. alij ſic nõ.

hoc ꝙ ad pᷣcepta ecclie om̃es tenent᷑ niſi aliqui
excipiant᷑.ſ̊ ieiuniũ eſt in pᷣcepto eccłie a qͥ nõ exci⸗

4
lto
ton
offi
derd

GFu

fent

olr

ſoch
luta
ſoie
dyl
N⸗
nñ
ud

ſoe
it̃
luen
ated
deren
e
ene⸗
ge
en
gee
lin
lab
kos
Si
Eit

ione
plus
bit
ngn
peri⸗
erue⸗
zuodl
urg.
enti⸗
1a
Bm
i
po⸗
G.
o⸗
le

ſc
gen
ey
lige.
ges
ſeiu⸗
Vin
6Co/
um
no!
Gio⸗
oh
ian
ntnt.
ono⸗
gei
mi⸗
Pn.
ici
fki

itie
detp
iqni
erch⸗
ich de⸗
obler⸗
goid
edierit
ſolue
span
naal
noel
nbe⸗
m di⸗

ant
Png
enden
vmoſen
Cernic
igvibus
igd eet⸗
nenci/
10 tonz
t⸗Po
iGicant
ieiund⸗
te in
ciifl
licpt
. Eo.

¶ Mueſtio

4Ad aliud qs obicit ꝙ alflictio non eſt addenda affli⸗

cto.poteſi dici ꝙ hoc verũ eſt rõne qua afflictio eſt. rõne
tamẽ qua eſt cauſa ablatõnis incom ꝑabiliter grauioꝛis
afflictõnie 2 aſſecutõnis leticie et ſolacij copioſioꝛis: ad
denda eſt:qualis eſt atflictõ ieiunij qua redimit penitẽs

afflictionẽ debitã peto incomꝑabiliter gra uioꝛẽ:et gau⸗

dio patrie citius appꝛoximat.

rticulns quintus

Onſequẽter queritur.vtrũ oꝑarij neceſſe ha
bent ieiunare.vtpote qui laboꝛãt in vineisꝓ
victualibo.et videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ vt habet᷑ de conſe
ctatone. indictũ ieiuniũ qñ erit denũciatum ab om̃ibus
obſeruet. Si ab omibo ab oparijs. 4 Pꝛet. laboꝛare ?

diſſiciliꝰ qᷓ ieiunare.ergo ſi poteſt laboꝛare multofoꝛtiꝰ
poteſt ieiunare.quicũq; aũt pñt tenent᷑:ergo oꝑarij tenẽ
tur. Pꝛet. quicũq; ponit ſpũale bonũ ſub pᷣcio peccat.
p̃ceptum aũt eccłie eſt ſpũale bonũ.cũ igit᷑ oꝑans nõ ie⸗
iunans vt laboꝛe manuũ ſuaꝝ aliqð lucꝛet᷑ ponet mãda
tum ecckie ſub p̃cio:videt᷑ ꝙ peccet.¶ Pꝛet· aligs de ſex
denarijs in die poteſt habere victũ ſuum.et hoc pt lucra
ri ſeruãdo ieiumiũ.ſi igit᷑ñ vt magis laboꝛãdo plus lucre/
tur ſoluit ieiuniũ:nõ videt᷑ excuſari a peccato.ergo “
tenẽt᷑ ieiunare.¶ Pꝛet. Jonathas filiꝰ ſaul ita laboꝛa⸗
uit ꝙ oculi eius caligauerũt.j.reg. xiiij· et etiã ĩ expediti
one negocij dñi.et t peccauit com? dẽdo cõtra ꝓhibitio
nem pris. In cutꝰ ſignũ iudicio dñi fuit moꝛti iudicatꝰ
cũ tñ ignoꝛãter fecerit.et ſic vidr ꝗ in quocũq; laboꝛe ſit
homo.icʒ vel in pegrinatõe vel alio:nullo mõ liceat frã
gere ieiuniũ.¶ Cont᷑ ſi ieiunant nõ poſſunt tantũ oꝑa⸗
ri ꝙ eis ſufficiat ad victum qtidianũ ponat᷑ hoc:qꝛ ieiu⸗
nio minuũtur vires coꝛꝑis:et ita nõ poterũt viuere niſi
mẽdicent. Cum ergo eccłia nõ poſſit obligare aliquẽ ad
boe qð mẽdicet:videt᷑ ꝙ ſtatutũ eccłie nõ pt tales obli⸗
gare ad ieiuniũ. Pꝛet.aliquis ẽ ita pauꝑ ꝙ nõ habet
vnde viuat cũ familia ſua niſi illud laboꝛe ſuo acquirat
ſi ieiunat laboꝛare nõ pt:vñ neceſſe hʒ vel infringẽ ieiu⸗
niũ vel mẽdicare:vel deficere cũ familia ſua.ſᷣ ↄſtat ꝙ ñ
tebet hõ ſuſtinẽ qdð deficiat.nec ſtatutũ eccłie pt᷑ eũ arta
re ad hoc ꝙ wẽdicet:ergo tenet᷑ ĩfringẽ ieiuniũ.¶ Pꝛet.
q̃rit᷑ cũ vnuſqſq; debeat ꝓuidẽ ſaluti aĩe ꝓximi.vtꝝ lice
at cõducere oꝑarios ad oꝑandũ qͥs noſcit pſumptõe ve⸗

bemẽti aſſuetos infringẽ ieiuniũ q laboꝛãt.et videt᷑

nõ:qꝛ videt᷑ illis cẽ in ſcãdalũ ſiue ruinã pcti:cũ ieiuna⸗
rent ſi illos nõ ↄducẽt.. Pꝛet.q̃rit᷑ de illis ꝗ nolũt oꝑa⸗
rios cõducere niſi ip̃i ſoluãt ieiuniũ.vtrum ipᷣi peccent.
Relpõſio.ꝙ qꝛ ieiuniũ ẽ in pᷣcepto.ponat᷑ hoc.nec pt
olui ſine rõabili nccitate ſine moꝛtali pcto.vñ ſine pꝛe⸗/
iudicio dico. ꝙ peccãt moꝛtalit᷑ g ieiunia regularit inſii
tuta ab ecckia. vt qdrageſime et qtuoꝛ tẽpoꝝ ⁊ ſic de alijs
nõ ieiunãt ſine nccitate rõnabili.Et ẽ rõnabilis nccitas
duplex.vna intrinſeca.ſcʒ ĩfirmitas et nature debilitas
Alia extriĩſica ſcʒ inopia ſiue indigentia victualiũ.Ille
em̃ qui aliter nõ babet vnde vinat niſi boſtiatim querat
quid comedat: nõ tenet᷑ ieiunare.vt tactũ eſt. Sür ille ꝗ
nõ habet vnde viuat et ſuſtẽtet familiã ſuam niſi laboꝛe
ſuo.et nõ cõduceret᷑ niſi ſolueret ieiuniũ ſuũ: nõ tenet᷑.
Si tñ oꝑarius nõ babet familiã.ſed ſe ſolũ bhabet paſcẽ
ſiue ſuſtẽtaꝛe.ſi pĩ laboꝛãdo tãtũ lucrari quãtũ ſibi ſuffi
cit ad victũ:nõ debet ſoluẽ ieiuniũ.dico ſine laboꝛe ĩimo
derato.ſi em̃ nõ poſſet laboꝛãdo acgꝗrere ſibi victum ſine
laboꝛe ĩmoderato et coꝛꝑis ꝓpꝛij eneruatõe: credo ꝙ nõ

tenet᷑ et excuſat eum nccitas debilitatis. Ad illud qð

querit᷑ ſi licʒ cõducẽ oꝑarios de ꝗbo ẽ pᷣſum ptio ꝓbabił
ꝙ nõ ieiunabũt.pt dici ꝙ ſi incũbit ei neceſſitas ꝓpt᷑ quã
neceſſe bʒ oꝑarios ↄducere nec ĩuenire pt ꝗ laboꝛare ve
lint ſi eos ieiunare opoꝛtʒ:pᷣſumere debet ꝙ nccitatẽ hñt
laboꝛãdi ⁊ unpotẽtes ſunt ad ieiunãdum. vñ bene pĩ qs
eos cõducere.dubia em̃ interpᷣtãda ſunt in ꝑtẽ melioꝛẽ.
Si aũt querat᷑ vtrũ debeat ingrere ſiue ĩueſtigare eoꝛũ
ucẽtatẽ vel impotẽtiã.credo ꝙ nõ:cũ hmõi inqſitio mul

tis pdᷣſſet fieri occaſio ſcandali.¶ Ad aliud dðᷣm. ꝙ illi
peccãt grauiter ꝗ tali cõditõne adducunt oꝑarios ꝙ ſol
uant ieiuniũ et aliter nõ cõducerẽt.

morum teꝛcinum

HOnſequẽter querit᷑ vtrũ ncctas ieiunandi
recipiat diſpenſatõezʒ a pᷣlatis ecclie.⁊ vi⸗
tet᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc ivᷣa ieiunia inſtituta ſũt
Vb ipis platis. vt pʒ de cõſe.diſ.v.ieiunia.
et quoꝝ ẽ leges cõdere:eoꝝ ẽ illas relaxare ſiue de illis
diſpẽſare.aliter pᷣlati deciperẽt ſubditos ſuos ꝗ frequẽ⸗
ter etiã ex leui cauſa vt rõe alicuiꝰ feſti emergentis ieiu⸗
nia relaxãt. et de illis diſpẽſant.ergo ⁊c.¶ Cõtra.Canõ
dic ñ ẽ temerarijs adinuẽtõibo pᷣſumẽdũ.qꝙ ñ ĩuenit ſã⸗
ctitũ ſᷣ nuſqᷓ iuenit᷑ ſanctitũ ꝙ epo ĩ ̊ poſſit diſpẽlaẽ: ̊
vr ꝙ nõ debeat iſtð pſumẽ. ¶ Pꝛet. ſic dicit berñ. in li. de
pᷣcepto et diſ.Minoꝛ nõ pt diſpẽſare ĩ his q ſtatuta ſunt
ꝑ maioꝛẽ. ſed ieiuniũ qᷓarageſimale inſtitutũ ẽ ab vłi ec⸗
cleſia ſaltẽ in õ videt᷑ ꝙ epus in eo poſſit
diſpẽſare. ¶ RReſpõſio.ꝙ neceſſitas ieiunãdi bene in ca
ſu recipit diſpẽſatõem a pᷣlatis ecclie ex vi clauiũ.quoꝝ
em̃ eſt ligare et ſoluere:eoꝝ ⁊ etiã penas iniũctas remit⸗
tere. In caſu em̃ vt dicit mgr̃.iiij.ſniaꝝ·ligãt ſaceꝛdotes
dum ſatiſſactõnẽ penitẽtibo imponũt:ſoluũt dum de ea
aligd remittũt.Qui ̊ habẽt virtutẽ ſoluẽdi:habẽt pote⸗
ſtatẽ remittẽdi aliqd de pnĩa iniũcta ſiue illa ſit ieiuniũ
ſiue aliud.i¶ Ad illud ᷓ qð pꝛimo obijcit᷑ cõtra hoc pt di
ci ꝙ faciẽda ẽ vis in hoc qð dicit᷑ ĩ canone.ꝙ nõẽ temera
rijs adinuẽtõibo pᷣſumẽdũ ⁊c̃.diſpẽſatões eĩ ⁊ rmiſſiões
cũ magna maturitate faciẽde ſunt:et ex cauſa vtili et cõ⸗
ueniẽti.vñ illud decretũ nõ damnat hmõi diſpẽſatõeʒ ſi
ue relaxationẽ:ſed modũ pᷣſumptõis ⁊ temeꝛitatis ĩ ipis
Ad aliud pt dici.ꝙ in cauſa rõnabili ⁊ maxie in cã ne
ceſſitatis ſtatutũ relinꝗt in diſpẽſatõe inferioꝛis.vñ in
caſu inferioꝛ poteſt abbolue ſuꝑ ioꝛẽ.et qꝛ nccitas legem
nõ habet.vt habet᷑ in glo. Math.xij.pt᷑ excõicatus a pa
pa abſolui a ſimplici ſacerdote vt ĩ articulo moꝛtis. vñ ĩ

neceſſitate licʒ ipᷣis ⁊ etiã inferioꝛibo ĩ ieiunio diſſ eſare

et licet talia nõ ſint ĩ canone expᷣſſa:ſunt tñ ꝑ ſimile ĩidul

ta.cum nõ ſint generaliter ꝓhibita. et licʒ maioꝛ ſit au⸗
ctoꝛitas ſuꝑioꝛis qᷓ; inferioꝛis:poteſt tñ minoꝛ diſpẽſare
in ſtatutis ſuꝑioꝛis q̃ eſt ſibi coõmiſſa ĩ neceſſitate vt &̊ ſit
ad vnũ dicere glibet pt diſpẽſare in ieiunijs iniũctis ab
eiſdẽ et ex modica cauſa dũmõ ſit boneſta.ĩ ieiunijs ſta⸗
tutis ab eccleſia pñt maioꝛeo diſpẽſare in neceſſitate.ſcʒ
ex cauſa rõnabili.

bꝛum quartum

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ ieiuniũ ſit pᷣceptũ
vel cõſiliũ.ꝙ pᷣceptũ:videt᷑ ſic Aug.de ↄfli
ctu vicioꝝ dĩc. Oꝛ deꝰ ne hõ comedẽdi mẽ
urã excederet abſtinẽtiã ipetrauit.qð aũt
impꝑatũ ẽ a dño pᷣccptũ eſt:g̊ abſtinẽtia ſiue ieiuniũ ẽ pce
ptũ.¶ Pꝛet.duo ſũt genera pcti carnis.ſcʒ lururia ⁊ gu
la. cõtinẽtia a pcto carnis qð ẽ luxuria ẽ pᷣceptũ: ſiłr er⸗
go eẽ debet abſtinẽtia gule. ſcz ꝑ ieiuniũ.¶ Pꝛet᷑. omne
opꝰðᷣtutis cadit ſub pᷣcepto.ieiuniũ ẽ hmõi:qꝛ ẽ opꝰtꝑan
tie vel alteriꝰ vᷣtutis.vt ſup viſũ ẽ: ⁊c̃.¶ Pꝛet᷑.om̃e illð
cuiꝰ traſgreſſio ĩ pcẽm moꝛtaleẽ: opꝰ ẽ pcepti. ieiuniũ ẽ

hmõi: vt ſup ¶ Cõtra.nulla abiſinẽtia a licitis ẽ opꝰ
p̃cepti.pᷣ ſuꝑeꝛogatõis.alit᷑ nõ eẽt ſatiſfactoꝛiũ ſᷣm greg·
ieiuniũ ẽ hmõi:̊ ⁊c.¶ Pꝛet.nullũ pᷣceptũ oꝛdiat ad ſe vᷣ
ad de ũ vel ꝓximũ.ieiuniũ oꝛdiat ad ſe: ꝗ ⁊c.¶ Pꝛet᷑.· ie⸗
iuniũ nõ eſi pᷣceptũ pꝛime tabule neq; ſecũde. vt patʒ in⸗
tuenti:q̊ vt videt᷑ nõ eſt de numero p̃ceptoꝝ.¶ Pꝛet.pce
pto ſemꝑ ⁊ oĩbo nccia erat obſeruũtia.ſ̊ mẽbꝛa ecclie ha
bebãt᷑ ſꝑ necſſe ieiunare Math.ix. ungd poſſũt filij
lugere ᷓdiu ſpõſus ⁊c̃.glo.q̊s genuit de ecclia. Marci.
ij. luẽ. v.dr ieiunare:& ieiuniũ nõẽ feepet anuld
fuerit abſolutꝰ a debito ſeruãdi pᷣcepta.¶ Reſpõſio.
ẽ duplex genꝰ pᷣcepti ſcʒ nate vt ẽ ülud qð ẽ ex inſlinctu

.

nature:⁊x ip̃i aĩe rõnabili impꝛeſſum. Math̊.vij. Dia q⸗
cũqʒ vultis vt faciãt vobis hoĩes ea et vos facite illis.et
eiꝰnegatiua Tho.iiij. Oð ab alio oderis fieri tibi: vide
ti ne aliqñ alteri facias.Et diſcipline. vt illud BGeñ.ij.
x ligno ſciẽtie boni et mali ⁊c.hmõi at pᷣcepta nõ ſũt na
turaliter aĩe impꝛeſſa.nec ex inſtinctu natufe adimplen
da: ſʒ ex auctoꝛitate pᷣcipiẽtis. Siłr et opꝰ oſilij ſiue ſu p⸗
eꝛogatõis dr qdð cooꝑat᷑ ſtatui ꝑfectõis.cuiuſmodi Epp̈e
abdicare volũtati.pfecte ↄtinere:⁊ oĩa ꝓ xpᷣo rlinq̃re cõ
munit ſiue noĩe extẽſo.ſm qdð oẽ illud opꝰ ſine quo pt eẽ
ſalꝰaĩe ſiue ſit opꝰ ꝑfectõis ſiue im ꝑfectõis dũmõ ſit coo
pans merito:põt dici opꝰſu ꝑerogatõis. Ad illð ꝗ qð
qrit᷑.vtrũ ieiuniũ ſit opꝰpᷣcepti vel ↄſilij ſiue ſu ꝑerogatõ
nis: põt dici ꝙ ſᷣm ꝙ pᷣceptũ ẽ nature et ex inſtictu natu⸗
re nõ ẽ pᷣceptũ. Scðm at᷑ ꝙ ẽ pᷣceptũ diſcipline ẽ pᷣceptuz
vt dicũt. Vel alit ſᷣm ꝙ pᷣceptũ coĩter ſumit᷑ ⁊ ad pᷣceptũ
nature et diſcipline ẽ pceptũ.Silr ſᷣm ꝙ oſiliũ ſiue ſup⸗
erogatio ꝓpꝛie ſumit᷑ nõ ẽ ↄſiliũ.ſᷣm ꝙ; noĩe extẽſo ẽ ↄſiliũ
ſiue ſuꝑerogatio.q Ad illð qð obijcit᷑ ð verbo aug. ꝙ do
minꝰimꝑauit abſtinẽtiã ⁊c. pt᷑ ↄcedi q; pᷣceptũ ẽ eo mõ qͥ
tactũ ẽ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ↄtinẽtia a peto carnis p̃⸗
cipit᷑ et cadit ſub pᷣcepto ⁊c. põt dici ꝙ nõ oĩa q̃ cipiun⸗
tur:pᷣcipiunt᷑ directe et verbis expꝛimẽtibo plene qð p̃ci
pit᷑:ſʒ quodãmõ implicite ⁊ indirecte.vñ no ẽ pceptũ de
hũilitate neq; ꝓhibitio directe ex viᷣbis expꝛeſſis de ſuꝑ⸗
bia:ſʒ reducunt᷑ ad pᷣceptũ ð ſctificatõe ſabbati vt dicũt
doctoꝛes.in ſctificatõe eĩ ſabbati duo ſunt neceſſaria.hu
militas diſponẽs et pax ↄſumẽs.ſine his ei nõ põt gs de
eo debito mõ vacare. rõe eĩ vtriuſq; ꝓhibet᷑ ibi ſi uꝑbia:ĩ⸗
directe tñ et ex ↄſequẽti.qꝛ nõ ẽ pax dicit deꝰ im pijs YJſa.
lvij. Sikr ꝓuer.xiij. Inter ſupbos ſp iurgia ſunt. Ibidẽ
ꝓbibet᷑ gula.quia ꝓuer.xxiij.Qui ve.cuiꝰpr̃i ve.cui rixe
cui fouea.cui ſine cã vulnera.cui ſuffoſſio ocloꝝ? nonne
his ꝗ cõmoꝛant᷑ in vino et ſtudẽt calicibo optãdis.⸗.! Si
querat᷑ qᷓre nõ dat᷑ expᷣſſum pᷣceptũ de abſtinẽtia gule ſiẽ
de otinẽtia luxuꝛie.põt dici ſiẽ dicũt.q; p̃cepta oꝛdinant
hoĩem ꝓpꝛie ad deũ et ad ꝓximũ:repꝛeſſio gule oꝛdiat ho
minẽ in ſe et nõ ita directe in ꝓximũ ſicut repꝛeſſio luru
rie.¶ Ad illud qdð obijcit᷑.oẽ opus virtutis cadit ſub P
cepto.põt dici ꝙ lʒ h̊ſit verũ de actibo p̃ceptoꝝ nature:
nõ tñ diſcipline cuiuſmodi ẽ ieiuniũ.vñ rõ pᷣtacta nihil
valz. ¶ Ad illud qð obijcit ꝙ omne illz cui⸗ traſgreſſio ẽ
moꝛtale pctẽm ẽ opꝰ pcepti ⁊c.põt dici h etiã verũ ẽ ſũ⸗
pto pᷣcepto noĩe extẽſo.l.ad pᷣceptũ nature ⁊ pᷣceptũ diſci
pline.⁊ ſic ſumpto pᷣcepto:ieiuniũ ẽ p̃ceptũ ſiue actꝰpᷣce⸗

pti. . Ad illud qð obijcit ẽopꝰſuꝑerogatõis.qꝛ nulla

abſtinẽtia a licitis ẽ opꝰpᷣcepti ⁊c. põt dici ꝙ quedã ſunt
licita ĩ ſe et ſm ſe: tñ pꝰ ꝓhibitõem de illis habitã ſunt il
licita.verbigr̃a.vmedẽ carnes aqᷓ erãt ꝓhibite licitũ fuit
ſimptr:ſʒ pꝰ phibitõem illicitũ fuit tpibo ꝓhibitis. inqᷓ;⸗
tũ ↄmedere carnes ẽ illicitũ eo mõ qͥ tactũ ẽ abſtinẽtia
a caꝛnibo et hmõi:ieiuniũ põt eẽ p̃cepti opus.q Ad h̊ qð
obijcit ꝙ nullũ pᷣceptũ oꝛdinat ad ſe ⁊c̃. põt dici ꝙ b veꝝ
ẽ de pᷣceptis decalogi qtum ad actꝰeoꝝ pꝛimos et pꝛiĩci⸗
pales.ſʒ tum ad actꝰↄſequẽtes et indirectos bene põt.
nõ ẽ aũt hoc verũ de pᷣceptis diſcipline.d ̊ nota pᷣ⸗
cepta decalogi oꝛdinãt directe et eſe ad deũ ⁊ ad ꝓximũ
quodãmõ et ex ↄſequẽti ad ſe. vt hoc. diliges ꝓximũ tuũ
ſic teipᷣm. et ſic nihil impedit ieiuiuni uz eẽ op? pcepti qᷓ;
uis oꝛdinet ad ſe.ieiunas eĩ obedit ecclie. Alio mõ emen

dã facit. inqtũ ꝗ̊ẽ opꝰiuſticie.ſ.cũ ſoluit emẽdã:oꝛdinat

ad deũ. inqᷓtũ ẽ tꝑantie.ſ.repꝛimẽdo fomitẽ vel hmõi oꝛ⸗
dinat hoĩem ad ſe.inqtuʒ obedit oꝛdinat hoĩem ad ꝓxi⸗
mũ.inꝙᷓtũ ẽ opus caritatis oꝛdinat ad hec oĩa.4 Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ ꝙ neq; ẽ pᷣceptũ pꝛime tabule neq; ſcõᷣe:pʒ
rñſio ex dictis.lʒ nõ ſit actꝰ ꝓpꝛius et pꝛĩcipalis alicuius
pcepti decalogi:tñ reducit᷑ quodãmõ ex ↄſequẽti ad pᷣce⸗
ptũ de ſctificatõne ſabbati et etiã ad aliud: ßin diuerſos
eiꝰactꝰpᷣtactos.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ aliqͥ tpe nõ fuit
neceſſe filijs dei et ecclie ieiunare ⁊c. pot dici ꝙ h intelli
git᷑ de ieiunio meroꝛis:⁊ B̃ ſit ignificat verbo lugẽdi cũ dñ

nũgd pñt filij ſpoſi lugere. et glo. ibidẽ bᷣ verbo lugeꝛe ex
pꝛimit᷑ ieiuniũ qð ptinet ad humilitateʒ tribulatòis. Et
alia glo. pñt ieiunio affligi dũ eos oʒ de ſpõſi pñtia
gratulari.et Adarci.ij. dicit glo. qꝛ plus ꝓfuit eiꝰpñtia
ꝙᷓ coꝛpalis abſtinẽtia.nõ gᷓ ↄueniebat aplis tũc ieiunaꝛe
d aptis em̃ loquit᷑ qͥs vocat filios ſpõſe.ieiunaꝛe dico ie
iunio meroꝛis:dũ opoꝛtuit illos pñtia coꝛꝑali ſpõſi gra

tulari.Ex h̊ nõ ſequit᷑.ꝙ non ẽ pꝛecepti.cum ex ſpeciali

pꝛiuilegio non opoꝛtuit illos ieiunare.

ebꝛum quintum

Onſequẽter querit᷑ an ſit opꝰ medietatis.
ſic:videt᷑omne opꝰvirtutis.ſ.cardinał᷑
ẽ opus medietatis.ieiuniũ ẽ hmõi.qꝛ ẽ opꝰ
tpantie.̊ ⁊c.¶ ꝛe.oẽ opꝰhñs medietatẽ
et extꝛema ẽ viciũ niſi ↄſiſtat ĩ medietate.ieiuniũ bʒz medi
etatẽ et extrema:̊ ⁊c̃. Extrema em̃ ieiunijſunt ſnꝑfluuʒ
⁊ diminutũ.q̃ꝝ vtrũq; ẽ viciũ.¶] Pꝛetea.vt babet᷑ a pho
ij. ethicoꝝ. Quedã mox noĩita dicũt malũ.jvt inuidia in⸗
uerecũdia.ſfurtũ.adulteriũ et hmõi.Quedã eĩ ſunt in 9
bus ẽ plꝰ.minꝰet equale.et pꝰdicit ꝙ oi tali ẽ reꝑire me⸗
diũ circa qð ẽ virtꝰ. cũ ieiuniũ ſit de hmõi:nõ æ illis qᷓ
mox noĩata dicũt malũ:ad . ũ ſiue meritoꝛiuʒ
hʒ ĩmediate ↄſiſtẽ.¶ Cõtra.nullũ opꝰmedietatis ẽ ideʒ
ↄput oẽs vt ibidẽ dic ph̊s.dicit eĩ ꝙ comedere ſex vntias
panis qᷓuis ſit mediũ ſᷣ̃m rem inter duas ↄmegere ⁊ de⸗
cẽ:nõ tamẽ oʒ ꝙ ſit mediũ cuilibʒ homĩ.nec opoꝛtet ꝙ ei
cui paꝝ ẽ duas:⁊ ſuꝑftuũ comedere decẽ:aſſignet᷑ ꝓ me⸗
dio comedere ſex.alicui eĩ eẽt nimis vt dñanti gymnali⸗
oꝛũ.Ex hoc patet ꝙ nõ ẽ idẽ opus medietatis apud oẽs:
H ieiuniũ inſtitutũ ab eccłia ẽ idem apud oẽs.quia opoꝛ⸗
tet ꝙ oẽs teneãt hoꝛã comedẽdi ſtatutã:⁊ q oẽs abſtine⸗
ant a carnibus:et ꝙ omnes ſemel ↄmedãt.& nõ eſt opus
medietatis.¶ Pꝛe.nullũ opus de ſe indifferẽs ẽ opꝰ me⸗
dietatis.quia opus medietatis eſt bonum de natura ſui.
ieiunium ẽ indifferẽs nõ bonum de ſui natura vel m ſe
vt patet ꝑ auctoꝛitatẽ theone quã recitat Caſſianꝰvt ſu
pꝛa tactũ eſt. 17c:G Reſpõſio.ſicut habetur a pho.xv.
de animalibo.duplẽex ẽ ſuꝑfluum in natura reꝑire.ſcʒ ſu
perfluũ impuritatis vt ẽ fudoꝛ.vrina et egeſtio ⁊ hmõi.
et ſuꝑfluum reſiduitatis vt lac et ſemen.que qᷓuis ſuper⸗
flua ſunt nutritiue:tameʒ generatiue ſunt neceſſaria. vt
ad ꝓducẽdam ꝓlem ẽ neceſſarium ſemen: lac pᷣo ad illaʒ
educendã.duo autẽ ſunt media inter vltima extrema. vt
patet ↄſideranti.quoꝝ vnum ẽ ſufficiẽtie:alterum excellẽ
tie.ſcʒ lac et ſemen.et hoc mediũ ſi ↄpꝑetur ad mediuʒ ſuf
ficientie ſiue neceſſitatis:tenet rõem ſuꝑfluitatis.tamen
ſuꝑflui reſiduitatis qð purius ẽ qᷓ ſit medium neceſſita⸗
tis. Si vᷣo com ꝑetur ad ſuꝑfluum impuritatis. tenet ra
tionem medij.ſ.medij excellentie.⁊ ſic mediuʒ hmõi vno
mõ tenet rõem medij.alio mõ rõem ſuꝑflui.ↄſiłe ẽ ĩ mo⸗
ribo reꝑire.vt ĩ H̊ ꝙ ẽ dare circa qdð habẽt eẽ ᷣtus ⁊2 neceſ
ſariũ penes diminutũ.⁊ ſuꝑfluum et mediũ.daꝛe em oĩa
q̃ debeo dare ẽ mediũ ſufficiẽtie:⁊ circa illud attẽdit᷑ lar⸗
gitas.diminuit᷑ pᷣo circa qð ẽ auaricia ⁊ nõ daẽ ſ̊ retinẽ
q̃ debeo dare. Dare vᷣo q̃ nõ debeo dare:ẽ ſuꝑfiuũ reſpe⸗
ctu pᷣdictoꝝ. illð pt᷑ intelligi duplicit᷑.qꝛ pt᷑ eẽ negatio
cbiti vel debitũ negatõis.vltimo mõẽ ſenſus.dare qᷓ ũ
debeo dare.i.que teneoꝛ nõ debeo dare.⁊ H q̃i ſuꝑfluum
impuritas circa qð attẽdit ꝓdigalitas.pꝛimo mõ eſt ſen⸗
ſus dare qᷓ nõ debeo dare.i.qð nõ teneoꝛ dare niſi velim
et ſi h comꝑaꝛet᷑ ad mediũ ſufficiẽtie ⁊ ad diminutũ vicij
tenet rõeʒ ſuꝑflui reſiduitatis tamẽ. Si vᷣo com ꝑa retur
ad ſuꝑfluũ impuritatis:tenet rõeʒ medij:excẽllẽtie tamẽ
ſiue ſuꝑhabũdãtie.⁊ vtroqʒ mõ diẽ actũ virtutis: ñ actũ
ꝗ ncc̃io ꝓcedit a vᷣtute ſᷣ ſi uꝑerogatõʒ.⁊ h̊ mõ oĩa opa ſu⸗
ꝑerogatõis ꝓcedũt a vᷣtute:⁊ ſunt oꝑa vᷣtutis vel vᷣtutũ.
uis vno mõ teneãt rõem ſupflui.alio mõ rõeʒ medij vt
dictũ ẽ:ſic virginitas.pauꝑtas volũtaꝛia ꝓ xpᷣo:ſũt oꝑa
virtutũ et ſuperogatõis.⁊ vno mõ dicũt actuz medieta⸗
tis. Alio mõ ſuꝑſluitatis. Sicĩ ꝓpoſito dicimꝰð ieiunio

em

ſet
ſor⸗
mnüẽ
niwe
lane
hod
fnn
ſo
nict
ng
puh

labor
apnd
larin
venn⸗
tati
ein
reti
nene
nge
moc
ſe

Et
tia
tia
dne
die
Da
ali

ſ.
1

nen⸗

ſü
:
0
ne⸗
je⸗

— - — —
☛–☛ — — —.

l.
er⸗
N
laz
elle
ſuf
mmen
ſita⸗
etra
no
no⸗
ecel
oia
lar⸗
etine
feſpe⸗
Gato
teqi
flunm
ſtſen⸗
elin
ſticj
retur
tanm
faem
e 1n
tuti.
cchjn
Gtonn
es
gn

ueſtio

ꝙ eſt abſtinẽtia quedã circa comeſtionẽ. ſcz a carn ibo et
a plali ↄmeſtiõe.· In abſtinẽtia em̃ circa ↄmeſtionẽ ẽ cõſi
cerare diminutõio extremũ.qð eſt nõ abſtinere a tot ge
neꝛibo ciboꝝ nec a tot vicibo comeſtionũ:a quot abſtinẽ
cebet. Eſt etiã ibi conſiderare extremũ ſu ꝑfluitatis. ſcz
abſtinere a plibo comeſtioĩbo et a plibo generibo ciboꝝ
ᷓ debet abllinere. Eſt etiã ibi repire mediũ. ſcz abſtinẽ
a tot a quot debet abſtinere. Oð vo diximꝰ ſupfluũi ab⸗
ſtinentia hmõi. ſcʒ abſtinere a plibo qᷓ debet: pt intelligi
duplicit. vel ita ꝙ abſtineat ꝗs ab his a gbo nõ dz abſti⸗
nere. i. a qbo nõ tenet᷑ abſtinẽ: ita ſcʒ ꝙ im poꝛtet᷑ debitũ

negatõis. et boc dicit ſuꝑfluũ impuritatis. etẽ viciuzʒ et

petm. vel ita ꝙ ſit negatio debiti. i. abſtiet ab bis a gbo
nõ debet. i. no tenet abſtinẽ ſi nõ velit: et boc ſi cõparet᷑
ad diminutũ et mediũ nccitatis vel ſufficiẽtie:tenep roʒ
ſuꝑflui.ſcʒ ſu ꝑfluũ reſiduitatis. Si vᷣo comꝑaret᷑ ad me
Dium nccitatis ⁊ ad ſuꝑfluũ q̃ſi impuritatis. ex alia pte
tenet rõem medij. ſ̊ medij excellẽtie ſiue ſuxerogatonis.
NQuia ieiumũ ẽ hmõi:iõ vno mõ ẽ opꝰ medietatis vt di
ctũ eſi.ſemꝑ ẽ tñ opus virtutis:qꝛ ſemꝑ eſt opus ſuꝑero
gatõis vel alicuiꝰ ꝑſone vt voluntariũ vel totiꝰ ecclie vt
indictũ.ã tecies vel vigeſies ĩ die comedẽ: et de oi ge
nere ciboꝝ in ventrẽ ſuũ inculcaꝛe:dimin utõis eẽt in ab
ſtinẽtia. et eẽt guloſitas.ſemel aũt tm̃ in q̃tuoꝛ vel quĩq;
diebo comedẽ vel bmõi ſuꝑfluitatis eẽt in abſtinentia.et
foꝛte vergeret in credulitatẽ ⁊ intfectionẽ ſui piꝰ Aldedi
um vo ẽ bis ĩ die comedẽ et cibos fercula qᷣt ebet. Ca
uens aligs diminutů 2 ſuꝑſtuũ vicioſũ:ſuꝑerogat ime
dio nccitatis tm̃ ſemel ĩ die ↄmedẽs⁊ a caꝛnibo abſtinẽs
cũ volũtarie ieiunat ſuꝑerogat. et tota eccłia ſuꝑerogat
dum ieiuniũ q̃drageſimale et hmõi ieiunia indicit:ad qᷓ
pꝛius nõ tenebat᷑. Et qꝛ bmõi ſuꝑerogatõ vno mõ vt vi⸗
ſum ẽ tenet rõʒ medietatis.alio mõ rõem ſi uꝑflui. iõ oce⸗
do ieiuniũ ẽ opus medietatis.et eſt opus ſuꝑfluitatis
ſm modũ dictũ..l. querit᷑ an ſit opus ſuꝑfluitutis.
dicoq; nõ eſt opus ſupſiuitatis loquẽdo quaſi de ſuper⸗
fluo reſiduitatis. Sitr ſi querit᷑ an ſit opus medietatis:
eſt vtiq; opꝰ medietatis no neceſſitatis vel ſufficiẽtie: hᷣ
ſuperogatõis vel ſuꝑpabũdãtie. Adillð 8qð obijcit
pꝛimo. doᷣm ꝙ verũ eſt. ꝙ om̃e opus vᷣtutis cardialis eſt
in medio. vel nccitatis:vel ſuꝑerogatõis:vel ſupꝑbabun
dãtie. Silr ad aliud doᷣm.ꝙ verũ eſt ꝙ pꝛio ꝓpoit᷑. acci⸗
idde mediũ large ad mediũ nccitatis ⁊ ſuꝑerogatõis.
d iſta tñ duo argumẽta ⁊ ad terciñ qð ſeꝗt ad ꝑtẽ op⸗
poſitã poſſet dici. ꝙ talia ĩtelligẽda ſũt de vtute ꝗᷣ penitꝰ
? moꝛalis ſiue de opꝑe vᷣtutis penitꝰmoꝛalis.nõ aĩ opoꝛtʒ
boc ĩtelligi de oꝑibo vᷣtutũ q̃ ſunt ſuꝑerogatõis.i poſ
ſet poni inſtãtia de virginitate et pauꝑtate illoꝝ religio
ſoꝝ ꝗ nec ĩ ſpãli.nec ĩ generali aliqd Ipꝛiũ tꝑale retinẽt
Ao pꝛimũ vo ad oppoſitũ pẽ dici.ꝙ duo ſunt ĩ ieiunio
vnũ ẽ ð ſpſta ieiunij.ljabſtinẽtia a płali ↄmeſtiõe ⁊ a caꝛ
nibo et lacticinijs ĩ ieiunio q̃drageſimali loquẽdo regu⸗
lariter de illo.¶ õ em̃ dico ꝗn foꝛſan ĩ aliq̃ terra cũ aliꝗq;
bus diſpenſet᷑ ſuꝑ hmõi cibis ꝗpter nccitatẽ.Aliud ẽ in
ieiunio ꝙ nõ ẽ de lubſtãtia ieiunij.ſeʒ hoꝛa pꝛãdẽdi. Si
g̊loq̃mur de hoꝛa pꝛãdẽdi.tũc poſſumnꝰ loqui de ieinnio
indicto. in volũtario nõ ẽ hoꝛa determĩata.⁊ iã nõ eſt ea
dem apud oẽs ĩ iniũcto:niſi cõfeſſoꝛ illã determiet eãdẽ
apud oẽs.ĩmo ſm dinerſitatẽ boĩm diuerſificat. Si aũt
