tũ eſl AMath. xxvj. vbi dirit dñs petro. Cõuerte gladium
tuũ in locũ ſuũ. IJdeo cũ cõfeſſio vocalis facta hoĩ ſit val⸗
de penalis:magi ebat hᷣmõi cõfeſſio tꝑe legio ſcpte
q tꝑe legis Seſhen lex gre reſpicit ꝓprie aim ſiue ho⸗
minẽ interioꝛẽ:lex ſepta opꝰſiue boĩem exterioꝛt. igr ma⸗
gis congruit vt viget legi gre. in remedijs gbo ſit reꝑatio
boĩs vti illis que ſunt animi ſiue boĩs interioꝛis: q; legis
ſcripte vti illis q̃ ſunt oꝑis ſiue boĩs exterioꝛis.ↄfeſſio igi
tur vocalis magis coĩter legi ſcripte cõuenit q̃ legi gre:⁊
ↄfeſſio coꝛdis legi gre qᷓ legi ſcripte. ¶ Item lex ſcripta a⸗
ſiringit pctoꝛes ꝓ pctᷣo tali pene. ſ̊ ꝓ multis pctis aſtrixit

ler moꝛti coꝛꝑali. ſic ꝓ intfectõe ꝓximi volũtaria:⁊ ꝓ fur.

to boĩs ⁊ maledictõe pr̃is.vt pʒ Exo.xxj. et.p mltis alijs
Ab bmõi aũt pcttis aut purgabant᷑ hoſtijs ſiue ſacrificijs
aut pᷣuata pnĩa. nõ boſtijs ſiue ſacrificije:qꝛ ſic publicarẽ

tur bmõi pctᷣa.ad q̃ nccio ſm legẽ ſeq̃ret᷑ punitio moꝛtis.
igit᷑ pᷣuata pnĩa:ſᷣoſiat ꝙ pctoꝛ non debebat ſibi iniũgere

pniam: qꝛ tũc fieret iudex ĩ ꝓpꝛia cã.igit᷑ debebat iniũgi a
ſacerdote legis: ̊ h̊ eſſe nõ poſſet niſi pcedente ↄfeſſiõe vo⸗

cali 7c. 4 Ytez eadẽ lege ernte idem erat mod⸗ cõfitendi:ſᷣ
ſacerdotis ᷣm oꝛdinationem legis erat confiteri pcta po⸗
puli cõfeſſione vocali.Ceui.rxvj. poſtq emũdauerit tabna
culũ 2 ſctuariũ ⁊ altare:tũc offeret hircũ viuentẽ ⁊ poſita
vtraq; manu ſuꝑ caput ei cõfiteat᷑ oms iniqꝗtates filioꝛũ
iſrł: 2 vniuerſa delicta ſiue pcta eoꝝ.igit᷑ modꝰ oↄfitẽdi ge⸗
neralis erat exp̃ſſione vocali.ᷣ cõfitebant᷑ tũc ſic. IYtem
triplex erat cõfeſſio exñte lege ſcpta.ſ.laudis. Vñ ecci.lj.
Cofiteboꝛ tibi dñe rex ⁊ collandabo te deũ ſaluatorẽ me⸗
um. Et fidei. Ro.x. Coꝛde credit᷑ ad iuſticiã.oꝛe aũt fit cõ
feſſio ad ſaluteʒ. hec aũt cõfeſſio nccia fuit in omi tꝑe.Et
peti. ꝛouer.xxviij. Qui abſcõdit ſcelera ſna nõ diriget᷑.
ꝗ aũt ↄfeſſus fuerit? reliq̃rit ea:miſcðᷣiaʒ ↄſeq̃tur.ſR oſtat
ꝙ cõfeſſio laudis a cõfeſſio fidei erat vocalis:igit᷑ ⁊ tercia
ſilłr vt videt᷑.¶¶ Iteʒz ſacerdotes erãt in lege mediatoꝛes in
ter ꝓplm 2 deu. qð pʒ Exo.iiij.cuʒ dr̃. Pone vᷣba mea ĩ oꝛe
eiꝰ. ⁊ ego ero in oꝛo tuo ⁊ in oꝛe illiꝰ:et oñdaʒ vobᷣ ꝗd agẽ
tebeatis. ipe loq̃tur ꝓ te ad pplm a erit os tuũ:tu aut eris
ei in his q̃ ad deum ꝑtinẽt. ¶ Pꝛe. aꝑiebãt ⁊ claudebãt ſic
mõ:⁊ illis mediatibo fiebat recõciliatõ ꝓpli cũ deo qð ptʒ
Mue.xvij.vbi dr. Stãs aaron inter moꝛtuos ⁊ viuẽtes ꝓ
plo depcat eſt ⁊ plaga ceſſauit.Ex q̊ videt᷑.q ſił tũc debe⸗
bant fieri occulte 2 ſingulares reuelatões pctoꝝ ſiue con⸗
feſſiones ſicut modernie.vel q̃ꝛe nõ.hmõi aũt fieri nõ po⸗
terant niſi cõfeſſione vocali:̊ ⁊c ¶ Contra. Augu. obla

tio ſacrificioꝝ confeſſio fuit pctẽoꝝ.igit᷑ nõ fuit neceſſaꝛia

ↄfeſſio oꝛis cũ ſufficiebat illis ⁊ ex pᷣcepto ſiue oꝛdinatõne
legis debebãt cõfiteri oblatõibo hmõi. 4 Mez in lege vete⸗
rinõ erat virtꝰnec vmus clauiũ.ſᷣ rõne vᷣtutis clauiũ fit cõ
feſſio ſacr̃alis:ꝙ̊ nõ bebat tũc eſſe ↄfeſſio vocalis ſiue ſa
cramentalis hoim. ¶ Rñ · ꝙ confeſſio vocalis nõ erat ne
ceſſaria in lege moyſi.qꝛ ſient dic Hug.tria genera ſacra
mentoꝝ inueniunt᷑ fuiſſe ſub lege ſcripta.quedaʒ ſpãliter
ad remediũ:quedã vᷣo ad obſequiũ:quedã ad cultuʒ diui
num .pꝛima ꝑtinẽt ad pctoꝝ remiſſionẽ. ſcdða ad exercen⸗
dam deuotõeʒ.tercia ad colendaʒ pietatẽ. Pꝛima inſtitu⸗
ta fuerũt q̃ſ ad neceſſitatẽ vt in eis hõ ſanctificaret᷑.q̃lis
circũciſio fuit et hoſtie ꝓ peto et ꝓ delicto ⁊ cetera.q̃ ſpeci
aliter ad emũdationẽ ⁊ remiſſioneʒ inſtituta erant.cetera
dicit ꝓpter modos determinatos expiatõnis ᷣm legem. vt
de aqua luſtratõms ſiue expiatõnis ũe. xix. et de affli⸗
ctione ꝑſonaꝝ.ſ.decima die ſeptimi menſis.de qua leuit.
xxiij. decima die menſis huiꝰſeptimi dies erpiationũ erit
celeberꝛimus et vocabitur ſanctus.affligetiſq; animas ve

lexvj.

ſtras in eo.de hoc ſimiliter habetur Qũe.xxix. Secunda

fuerũt ad exercitationẽ ꝗꝓpoſito.vt in eis uotio fidelium

exercitaret 1 meritum augeret᷑ ſcʒ hoſtie pacificoꝝ que of
ferebant᷑ a fidelibus ad placandã offenſam diuina. Ler⸗
cia inſtituta fuerũt quaſi ad pꝛeꝑationeʒ quandã vt qua⸗
ſi inſtrumenta quedã eſſent ad cetera ſacramenta tractan
da 7 ſanctificanda. quale fuit tabernaculũ ⁊ atria ⁊ om̃ia
vtenſilia q̃ cõtinebant᷑ in eis. VUñ dicendum.qꝙ non fiebat
aliqua expiatio ſm legem ꝑ cõfeſſionem vocalem ipſoꝛuz

penitentiũ. Legit᷑ autẽ leuit. xvj·ꝙ ſacerdos poſita vtraq;

manu ſuꝑ caput hirci emiſſarij ebebat cõfiteri om̃es ini⸗
qtates filioꝝ iſrael ⁊ vniuerſa clicta atq; peccata eoꝛum
que impoſitis manibo capiti eiꝰemittit ulum in delertuz.
hmõi autẽ confeſſio nõ erat conſeſſio ſ. acramẽtalis que eſt
vna ꝑs pnie. ꝗꝓpter hoc dicendũ: ꝙ in lege ſcripta cõfeſſio
vocalis nõ requirebat᷑ ad expiationeʒ peccati. 4 Kñden⸗
dum eſt igitur ad ea que vident᷑ conciudeꝛe ↄtrarium. Et

pꝛimo ad illud ꝙ habet᷑ Mue. v. ſcz ſiue vir ſiue mlier mã⸗

datum tei deliqrit: pcim ſuũ confitebunt᷑ ⁊c. dicendum ꝙ
boc intelligit᷑ e confeſſione oblationeʒ ſacrificioꝝ. Fᷣm
dicit Nug. oblatio ſacrificioꝝ confeſſio fuit peccatorũ.
¶ Ad glo. illam q̃ dicit. ꝙ amouemur ſi quid deliquimus
vt ꝑ confeſſionẽ et penitentiã diluat᷑. Dicenduʒ ꝙ glo.illa
non eſt Falis ̊ miſtica.exponens verbum legis ſᷣm ꝙ mo
dernis ↄuenit. 4 Ad aliud qð obijcit ꝓuerbi.xxviij . Qui
abſcondit ſcelera ſua ⁊c̃.dicendũ ꝙ loquit᷑ ð avſconſione
que fit deo.q̃ eſt qũ homo non cognoſcit pctm ſuum nec ð
eo penitet.tũc em̃ dicit᷑ abſcondere petm deo. Vel põt di⸗
ci ꝙ temꝑe legis manifeſtabãt peccata ſua oblatõnibo de⸗
terminatis a lege. IIñ abſcondere ſceleꝛa: fuit nõ ſatiſfacẽ
ßm ritũ legis ſine q̃ nõ iuſtificabat᷑ ſi dimitteret ex cõtem⸗
ptu. Elel pot dici.ꝙ loq̃bat᷑ ſpũſſcts tũc ꝑ ſalomonẽ ꝓ tꝑe
iſto q̊ neceſſe ẽ pcta detegẽ homĩ. Multa ei dixit ſalomon
alij ꝗ loqbant᷑ inſtinctu deiꝓ tꝑe iſto.¶ Rñ.ad alið ſᷣm
yſa. xliij.ſ Qarꝛa ſi ꝗd habes vt iuſtificeris c. dõm ꝙ ho⸗
ſtie oblate ꝓ peccatis 'm inſtituta legis dicebant iniqui⸗/
tates. Mlia ei lr̃a eſt. Dic tu iniqtates tuas vt iuſtificeris.
Vel põt dici.ꝙ loqtur de dictamie coꝛdis qᷓ fit deo:qñ pec
catoꝛ recogſcit pcẽm ſuũ deo..¶ Ad alið qð obĩ diligenter
aaͤſce vult 1c. dom ꝗ illa exhoꝛtatõ fuit ad excitãdã ſolli
citudinẽ ſacdotũ.qtũ ad ea q̃ ſpectabãt ad officia eoꝝ cir
ca ſbditos.vñ diligẽs ognitõ vultꝰpecoꝛis nibil aliud fuit
qᷓ diligẽtia cogſcendi ea q circa pditos fiebãt.⁊ q̃ ad offi⸗
ciũ eoꝝ ꝑtinebat. Ad hᷣ at ꝙ reꝗrebat᷑ ↄfeſſio vocalis.hec
auẽ tas nihil facit ad ꝓpoſitũ. ¶ Ad illð qð dĩc. ꝙ loꝗt ibi
de vultu interioꝛi. ̊ veꝝ ẽ qtũ ad ĩtellcẽm miſticũ. qᷓ tũ ad
intellcẽm lalẽ ĩtelligit᷑ de vultu exterioꝛi.ſ.de his q̃ e cir⸗

ca ſbditos gerebãt᷑. qbo ĩterioꝛa patebat ꝑ extẽioꝛa. ¶ Ad
HEG;B qð obr.ij Jouit iuſꝰ.i.ſacdos aĩas iumẽtoꝝ.i.ſbditoꝝ.
dðm ꝙ alio mõ poterat noſcẽ ꝙᷓ ꝓↄfeſſiõeʒ.qꝛ ꝑ oblatiões

7 moꝛes exterioꝛes qͥs dʒ p̃lat? attẽdẽ in ſbditis ſuis. Pꝛe.
aꝛgumentũ illud nõ valet. iuſtꝰnouit ⁊c.igr p̃latꝰtenebat᷑
cognoſcẽ ⁊c.nõ eĩ tenent᷑ iuſti ad ome illud qð faciũt. Rel
põt dici ad h ſiẽ ad alia pᷣcedẽtia.qꝙ logt ꝓ tpe iſto.¶ Ad

aliud.ſ.pᷣſbiteꝛo buĩlia aĩam tuã ⁊c. Rñ.q alio mõ eſt bu
miliare aĩam qᷓ ↄfeſſione vocis.vt ſubijciẽdo ſe create infe

rioꝛi ꝓpt̃ deũ.qꝙ ↄtingit in oblatõe hoſtiaꝝ in ᷓ hõ int quẽ

dũ ñ dʒ eſſe mediũ.ponit creaturã q̃ſi mediu. Vel pt᷑ di
ci ꝙ nõ loquebat᷑ ibi de ſacerdote legali ſed miſtico de ſa⸗
cerdote ſᷣm oꝛainẽ melchiſedech.i.de ſacerdote tẽꝑis mo⸗
derni. ¶ Ad h̊ qð obijcit᷑ yfitens dat glam deo. ſic pʒ ioh.
vij. dicendũ ꝙ ibi nõ exigebat᷑ ↄfeſſio ſacr̃alis. ſed potius
canonica. Joſue.n. tũc geſſit vices iudicis ſecularis.non
em̃ fuit intentiõis eiꝰoffenſam remittere qð eſt iudicis ec⸗
cleſiaſtici: ̊ potiꝰvelinqᷓntẽ puniꝛe.¶. Ad aliud qð obĩr̃.ꝙ
builiatio penalis magis cõgruebat pcioꝛi tꝑe legis ſepᷣte
q tꝑe gre.dicendũ ꝙ hᷣ verũ eſt rõne penalitatis: ſᷣ nõ rõe
q̃ eſ ſignũ expᷣſſe remiſſionis culpe et maioꝛis efficacie re⸗
ſpectu eiuſdeʒ. 4¶¶ Nd h̊ qð obr̃.ꝙ lex gre reſpicit aĩaʒ:lex
ſcpᷣta opꝰ.ddᷣm ꝙ; ̊ nõ eſi Fin ꝗꝙ dictãt modi expiandi deli
cta ꝑ ſacra.nõ ei eẽnt ſacr̃a ũi ſignis exterioꝛibus caꝛerent

ſiue ſenſibilibo niſi dicamꝰꝙ lex gr̃e qᷓtum ad efficaciã d
aĩm reſpicẽ:qꝛ efficaciã hʒ in aia.qꝛ ſacr̃a no.le.efficiunt
qð figurãt.ſacra aũt ve.legis nõ hẽbant efficocia aliquã
in aĩa inq;tum hmõi.exercitatio tñ illoꝝ merita fuit rone
opis oꝑantis ⁊ obie pᷣceptis legis.ſ̊ lexr noua dr reſpicere
aĩm:vetꝰopꝰqᷓium aa pᷣceptõeʒ moꝛaliũ. Pꝛecepta em le⸗
gis veteris ꝓut ſunt actꝰexterioꝛes pᷣcipiuũt vel ꝓhibẽt.lex
noue interioꝛes. ꝓpt᷑ qð dic aug.ꝙ lex cohibet manũ non
aĩm: euãgeliũ vtrũq;. Vñ math.v.dictũ ẽ antigs.i·õ oc/
cides.q at occiderit reꝰerit iudicio.egꝗo at᷑ dico ꝙ oĩs qui
iraſcit᷑ fratri ſuo reꝰẽ ocilio. Hac igit᷑ rõne d reſpicẽ aim
lex noua vetꝰopꝰ pluribo alijs.¶ Ad aliud qð obr.ꝙ qᷓ
uia pctᷣa nõ fuerũt purgata ꝑ oblatiões.ꝗpt᷑ qð nccia fuit
pᷣuata pnia.vñ ⁊ ↄfeſſio ſacr̃alis ⁊c᷑. dðᷣm ꝙ lex üla vt lex
erat illiꝰtꝑis inſufficiẽs fuit ad ſalutẽ.tũ qꝛ ſacr̃a nõ expi⸗
abãt a culpa ꝓ cuiꝰexpiatõe offerebant᷑.tũ qꝛ nõ dictabat
quõ ſatiſfaciendũ erat. ꝓ aliꝗbo pct̃is.ſ.ꝓ guioꝛibo. Qua
re atẽ nõ dictabãt modũ expiandũ quioꝛa vt adultia ⁊ ho⸗
micidia ⁊ ſiłia:põt eẽ rõ ꝓnitas eoꝝ ad malũ.qꝛ.ſ.cogni⸗
ta pena ꝓ illis debita:audaciã maiorẽ aſſumerẽt peccãdi
bᷣ vt foꝛtiꝰa talibo pctis cohiberẽt et cuſlodirẽt diligẽtiꝰ:ĩ⸗
terdicta erãt ſp pena moꝛtis ſic̃ pʒ ĩ iudicialibo Exo.xxj.
NMuõ at᷑ his purgabant᷑.dico ſine pᷣiudicio:oꝑibo boĩs in
foꝛmatis fide oꝑante ꝑ dilectõeʒ.⁊ maxĩe oꝑibo pietatis.

2222

ſiẽ ex mitio locis ſcript᷑e appaꝛet.Vñ dañ.iiij. Audi ↄſili⸗
um meũ ⁊ redime pct᷑ᷣa tua elynio.⁊ thob.iiij. Nuõ potue
ris ita eſto miſericoꝛs ĩ die nccĩtatis.qm̃ ełyna ab oĩ pctẽo
1 a moꝛte liberat.yſa.lviij.Frãge eſuriẽti panẽ tuũ et ege⸗
nos vagoſq; induc ĩ domuʒ tuũ.cũ videris nudũ oꝑi eũ et
carnẽ tuã ne deſpereris.tũc erũpet q̃ſi mane lumẽ tuũ ſa
nitas tua citiꝰoꝛiet᷑. Glo.remiſſio pctoꝝ oĩm. ¶ Ad illud
qð obr̃.ꝙ eadẽ exñte lege ideʒ ẽ modꝰofitendi.ſ̊ ſacerdos
ↄfitebat᷑ voce expᷣſſe ⁊c.DHðm ꝙ ↄſeſſio illa ſacdotis ñ erat
ↄfeſſio ſacr̃alis:ſᷣ potiꝰq̃dã recognitõ huilitatis añ dñm.
inqᷓtũ erat coĩs ꝑſona ad impetrãdã veniã ꝓ ꝓpbo.ſiẽ faci
unt ſacdotes moderni:añ introituʒ miſſe.¶ Ad h̊ qð obr
de ↄfeſſiõe laudis fidei ⁊ pcti ⁊c̃.dðm ꝙ ↄfeſſio laudis fit
duobo mõis.⁊ voce exterioꝛi ⁊ voce interioꝛi:ſiẽ ⁊ cõfeſſio
pniĩc.ſicut ſupᷣtactũ ẽ. Sitłr et ↄfeſſio fidei ꝓut coĩter ſumit᷑
ↄfeſſio:fit dupłr.qñq; eĩ cõfitet᷑ aligs fidem ſuã dro coꝛde
ſolũ:fidẽ ſuã recoꝛdado coꝛã deo ſic ſolent aligꝗ volẽtẽs ali
qd impetre a œo. reqri tñ ↄfeſſio oꝛis offerente ſe tꝑe op⸗/
poꝛtuno vt ĩ ꝑiculo fidei.⁊ ĩ tali cãu dic apłs Ro.x.oꝛe fit
ↄfeſſio ad ſalutẽ.vñ vult ibi diſtinguẽ inter effectũ fidei
ↄfeſſiõis dicẽs.q; coꝛde credit᷑ ad iuſticiã.i.iuſtificatio fit
ꝑ fidẽ creditã: oꝛe fit ↄfeſſio ad ſalutẽ. Salꝰfit ꝑ fidẽ ↄfeſſã
ſiẽ in martiribo ꝗ in cõfeſſiõe ſidei ſaluati ſũt.iʒ ̊ cõfeſſio
fidei fit oꝛe ad ſalutẽ in cau:nihilominꝰofeſſio fidei eſt cor
dis. Pꝛe.ofeſſio fidei ꝓprie ſumpta ẽ ⁊ ad dilatõez fidei. ꝓ
pter qð neceſſe ẽ vt fiat alijs nota ꝑ vocẽ expᷣſſam. ¶ Ad Sᷣ
qð obr. ꝙ ſacerdotes erãt mediatoꝛes ĩ lege int deũ ⸗ plʒ
dðm ꝙ h̊ verũ eſt ꝙᷓtuʒ ad q̃dã.ſ.ad offerendũ ꝓ illo obla
tõnes. Añ heb. v. ODis põtijer er boĩbo aſſumptꝰ ꝓ hoĩbo
cõſtituit in his qᷓ ſũt ad ceũ vt offerat dona ⁊ ſacrificia p
pctis.et h̊ pʒ in pluribo locig in Leuit. IJtẽ qᷓtũ ad intimã
qũ illis volũtatẽ dñi.vñ deut.v.Ego ſequeſier ⁊ mediꝰfui
int deũ ⁊ vos in tꝑe illo:xvt ãnũciaꝛẽ vob vᷣba eiꝰ. Itẽ qtũ
ad recõciliandũ ſiue reducẽdũ irregłares eiectos de ſyna
goga.Vñ leuit.xiiij.hic ẽ ritꝰlepꝛoſi qũ mũdandꝰẽ.addu⸗
cat᷑ ad ſacerdotẽ ꝗ egreſſus de caſtris cũ inuenerit lepraʒ
eſſe mũdatã.pcipiet ei ꝗ purificat᷑ vt offeꝛat p ſe duos paſ
ſeres.nõ aũt erãt mediatoꝛes qtũ ad recõciliãdũ peniten
tes deo ⁊ eccĩe ꝑↄłeſſionẽ ſacr̃alem. Pꝛe.⁊ ſi hr̃et ptatem
aperiendi ⁊ claudẽdi.ſ.qᷓtũ ad q̃ſd irꝛegłaritates detmi
natas i lege. vtpote ꝓueniẽtes ex ↄtactu moꝛticinij.ſiẽ legi
tur Mũe.xix.ibi. Qui tetigerit cadauer boĩs ꝛc. vł ex pu⸗
erꝑio. ſicut legit᷑ Leui.xij. młier cum opleti fuer̃t dies
purgatiõis ſue p filio ſiue p filia ⁊c̃. Uel ex alia ĩimũdicia
legali:nõ tñ bẽbant ptatẽ apiendi ⁊ claudẽdi vᷣtute clauiũ
quã ſolũmõ hñt vicarij.i.apli.pꝛĩo:⁊ ſcdᷣo ecẽi.ſ acdotes.

Etu ad tercin que S. iij.

ritur.vtꝝ cõfeſſio vocalis ſit ncc̃ia ĩ lege euãgelij.Et pᷣmo
querit᷑.an ſufficiat ↄfiteri deo vel reqꝗrat᷑ cõfeſſio vocalis.

Scvo an ſufficiat vocalis confeſſio ſine oblatione hoſtie.
7 M aũt ſufficiat ↄfiteri deo videt᷑ ſic. Aug. Jauſlum.
ſocr̃a q̃ ex lege Fuabant᷑ ablata ſũt 2 alia inſtituta virtute
maioꝛa:vtilitate melioꝛa:actu facilioꝛa: nũero paucioꝛa.
tanqꝙᷓ iuſticia fidei reuelata:et in libertatem vocatis filijs
dei iugo Fuitutis ablato:qð duro⁊ carni dedito ꝓpło con
gruebat.ſ̊ guioꝛi iugo oꝓꝛimit᷑ q obligat᷑ ad ↄfitẽdũ deo
⁊ hoĩ qꝙᷓ ſoli deo.ſ̊ in ve.le.oↄfitebanẽ᷑ deo.igit᷑ ſi mõ neceſſe
ẽ ofiteri hoĩ:guiꝰimpoſitũ ẽ iugũ exñtibo in le.no.qᷓ ĩ ve.
E at᷑ tũc non ↄfitebant᷑ niſi deo.pʒ.qꝛ ñ ↄfitebant᷑ niſi in
oblatõibo:vñ illi cõfitebant᷑ cui offerebãt.⸗ Pꝛe. tũc ñ cõ
fitebant᷑ niſi ro:qꝛ oblatões ſacrificioꝝ potiꝰerãt oꝑa ſa
tiſfactõis ꝙᷓ ↄfeſſiõis.vñ dr ĩ lege offeꝛãt h̊ vel h ꝓ pct᷑o.vñ
dr Leui.iiij.offert vitulũ ꝓ pcto dño vel coꝛã dño.⸗ Pꝛe.
H̊ pʒ.qꝛ ꝗ magis offenderat maius offerebat: vt ſic magis
puĩret᷑.qꝛ maioꝛi culpe debet᷑ maioꝛ ſatiſſactõ.nõ at᷑ de bet
maioꝛ reuelatõ ſiue oñſio.⁊ h̊ veꝝ ẽ.hoſtie nõ erãt pᷣncipa
lit᷑ ad oñſioneʒ pcti.ſ̊ ad ſatiſfactõez ꝓ pcto ꝑ accñs tamẽ
erãt ad oñſioneʒ.¶¶ Hoc iteꝝ vr̃ ꝑ h̊ ꝙ dicit aug. in avẽte
p̃dicta.ꝙ erãt actu facilioꝛa:ſᷣ nibil qð ꝑtinet ad expiati⸗
onẽ pet᷑i videt᷑ ita difficile:ſic ↄfeſſio qᷓ d fieri boĩm ꝓter
verecũdiã onnexã.vñ longe faciliꝰẽ ↄfiteri doo qᷓ hoĩ.̊ ⁊c

Iteʒ leuiꝰẽ iugũ euãgelij ꝙᷓ iugũ legis.Aſdat.xj. Juguʒ
meũ ſuaue ẽ.q̊ ont moeſestiſa inſinuat᷑. Ja.vl.
vbi dr.Cõfitemi elterutꝝ pctᷣa vr̃a.ↄfeſſio alterut x nõ pt
fieri niſi hõ cõfiteat᷑ boĩ.vn bug.Cõfitemĩ inqt. Jacobus
apls alterutꝝ pcta vr̃a ⁊ oꝛate ꝓinuicẽ vt ſaluemĩ.qd ẽ al
terutꝝ alt᷑ alteri:hõ hoĩ.nõ ſolũ hõ deo.ſic ille verꝰcõfeſ⸗
ſoꝛ uit. Dixi ↄfiteboꝛ aduer.me iniuſti.me.dño:ſᷣ hõ hoĩ
ꝓter deũ.plꝰ em̃ facit ꝗ ſeruo huĩliat᷑ gter dñm: g ipſi
dño huĩliat. ꝓpterea ↄſiteri alterutꝝ pcta vꝛag Rñn· ꝙ;
añ legẽ gre ꝑ ſe loqndo fiebat cõfeſſio deo ⁊ nõ hoĩ. Eñ vt
tactũ ẽ.hoſtie legalis oblate ꝓ pct᷑is fuerũt ad ſatiſfacien⸗/
dũ ꝓ pcto:⁊ nõ ad oñſioneʒ peti niſi ꝑ accñs. Aibilomiꝰ
legi gre cõgruebat ꝙ fieret ↄfeſſio hoĩ ⁊ nõ teo tm̃ rõe mł/
tiplici. AUna fuit ꝑfectõ legis gre q̃ ad ſilitudinẽ ꝑſectiõis
legiſlatoꝛis.i.xpi oſtendebat huilitatẽ eſſe exercendã in ſb
ditis legũ. Jur illud Mat. xj. diſcite a me.qꝛ mitis ſuʒ et
huĩlis coꝛde.maioꝛ ei ẽ huilitas cõfiteri hoĩ qᷓ; deo. Vnde
hug. plꝰfacit ꝗ fuo huiliat᷑ ꝓpt deuʒ ꝙᷓ q ipſi dño huiliat᷑
vt ſupᷣ. Alia fuit ratõ vtilitas ↄfeſſiõis talis.ſicut pʒ ſupᷣ.
Alia fuit boĩtas vel puidẽtia legiſlatoꝛis q̃ ſic ꝓuidit ho
minis infirmitati p̃ſtando ſibi fiduciã reuelãdi mala ſua
⁊ cõfidentiã plenã ð illoꝝ remiſſiõe.fiducialiꝰ em̃ reuelat
aligꝗs facta ſua familiari ſuo ꝙᷓ alij. ⁊ magis cõfidit de eiꝰ
ſubuentõe. VUñ bug. ꝓpt h de fact eſt hõ.vt ſe ad ↄfabulã
dum hoĩ ꝓrimũ ac familiarẽ exhibẽt.vt i vna eadẽq; ꝑſo⸗
na ⁊ ſuũ genꝰhõ inueiret:cui infirmitatẽ ſuã fiducialiter
reuelaret.⁊ ſup hoiem dũ credẽs de accepta ab illa r̃mil⸗
ſione pctoꝝ ſuoꝝ nõ diffidẽt. Deinde vt diſpẽſatõnis gr̃a
largiꝰmultiplicaret᷑.deꝰhõ hoĩes ꝗ puri eẽnt hoĩes ꝑtici⸗
pes ſecit pratis ſue vt officiũ erꝰimplerẽt.penitẽtiũ ↄfeſſio
nẽ ſuſcipiẽdo:⁊ ptateʒ eiꝰexercerẽt penitẽtibo ⁊ cõfitẽtibo

pcta remittendo.Accipite inꝗt ſpmſctm Joh.xx. hec hu⸗

go. ¶ Ad H̊ igit᷑ q obꝛ ſm aug.ꝙ dñs ĩ lege noua abſtulit
iugũ ſeruitutis ⁊c.dom ꝙ iugũ de quo loquit᷑ Aug.ẽ illð
iugũ de quo habet᷑ Act.xv. AUt quid temptatis imponere
iugũ ſuꝑ ceruices diſcipuloruʒ. qð neqʒ nos neq; pres nr̃i
poꝛtare potuimꝰ. vt vuit glo.ibidem. Jugũ ibi dicit gra⸗
tuitas legis. de qua Exo.xvij.manꝰ Moyſi erãt graues.
et hoc fuit ꝓpter plura.ſ. ꝓpter pluralitatẽ cerimoniaꝝ ꝓ
pter acerbitatẽ penaꝝ. Heb.x. Irꝛitã ꝗs faciẽs legẽ moy⸗
ſi ſine vlla miſeratõne duobo vel tribo ieſtibo moꝛit. Pꝛo.
pter obſcuritatẽ figuraꝝ ſine litteraleʒ intellectum legis
que nõ excitabãt adimpletõnem legis. Uñ greg. in ometl.
Rogabat ihᷣm quidã phariſeꝰdicit.aarõ ⁊ hur.ques ma⸗
nus moyſi ſuſtentãt atq; leuioꝛes ſuſlentando reddebant.

=S ☛ —

6

N.
g
kbi
an
um
ee
t

8
N.
i
dus
lal
ſ⸗

hoi
ng
ot
n/
i⸗
6

z
wde
ict
ſuß⸗
tbo
aſun
neler
xes

ſo
ter
niſ⸗
Ga

¶ Lueſtio
quia mediatoꝛ dei ⁊ hoĩm cũ igne ſpuſſcki veniens: mãda/
talegis grania qᷓ dũ carnałr tenerent᷑ poꝛtari nõ poterãt:
tolerabilioꝛa nob ꝑ ſpũalem intelligentiaz oñait · Propt
inefficaciã motiui qð fuit timoꝛ. Aug. bꝛeuis dr̃a legis ti
moꝛ euãgelij amoꝛ.efficaciſſime eniz mouet amoꝛ. Juy q
dicit Aug. Om̃ia ſunt facilia amãti ꝓpter pᷣmij vtilitatem
ſeʒ bonũ tꝑale.yſa.j. Si volueritis audieritis me bona
terꝛe comedetis. ꝓpter defectũ qtum ad miſtrandũ robur
ad oꝑandñ · vñ Ro. iij. lex fidei· Glo. lex q̃ dr ſactoꝝ mĩa⸗
batur: imꝑabat:ſ̊ gram oꝑandi nõ p̃ſtabat. lex aut fidei
oꝑa mãdat:a credẽdo impetrat vt fiant. Et ꝓpter Fuitutẽ
legis.vñ Gal.iiij. bec ſunt duo teſtamẽta. vnũ quidẽ ĩ ſer⸗
uitutẽ generaͤs. Glo. qꝛ p timoꝛe Fuiebãt iudei:vel qꝛ ſui
pceti erat. loqtur &ᷣ de iugo ſiue Fuitate legis. Cũ igit᷑ obr.
Fuioꝛi ingo oſpꝛimit obligat᷑ ad ↄfitenduʒ hoĩ qᷓ deo
⁊c. dõm.q; qtum ad aliqd veꝝ eſt: nõ ſimpłr. nec ẽ dubiũ
qn lex euagelica tuz ad qdaʒ ſit Euioꝛ qᷓ lex moyſi moꝛa
lis legis:nõ tñ eſi dicilioꝛ ↄſiderata cũ illis a ꝗbo alleui
atur qᷓ maxie ſunt. ADotiuu.ſ.amoꝛ finis ſiue pᷣmiũ.gre⸗
go. ↄſideratio pᷣmij minuit vim flagelli. In effluẽtia in mi
niſirando vᷣtutẽ oꝑandi.vt pʒ ex glo. ſuꝑ illud Ro. iij. lex
fidei 2 libertas ſpus.vñ Hug.nouiſſime ſub gẽa pꝑfectõis
in libertate ſpũs ambulare pmittit. boc dĩc:qꝛ nõ fũt aſti
cti iudicijs legis. Gal.iiij. Blla qᷓ ſurſum ẽ libera ẽ. Glo.
qꝛ diligit ex amoꝛe ſeruit. licet ̊ dñs abltulerit iuguz le⸗
gis. nõ pter h ſegtur ꝙ nihil difficile ſit in lege euangelij
Er bis ptz rñſio ad aliud.ſ.q ea q̃ ſunt legis noue ſunt
facilioꝛa.qꝛ facilioꝛa ſunt ſimpłr:nec m̃ oꝑtet ꝙ ſingla qᷓ
ſunt oꝛdinata m legẽ gre ſunt facilioꝛa ſingulis eoꝝ que
lunt in lege moyſi. Vel põt dici ꝙ ↄfeſſio ↄſiderata vt ad-
iuta motiuo pᷣmio alij cõmodis:vt dimiſſione pctẽoꝝ
et alijs pluribo:facilioꝛ eſt ꝙᷓ fuerit illa qᷓ fnit legis. ¶ Do
boc qð obr.ꝙ inguz xp̃i leuiꝰerat ⁊c̃.pʒ rñſio qꝛ leuiꝰfuit
ſimpłr:nõ tñ qᷓtum ad hoc eo mõ quo dictũ eſt.

Qqnenker aue S. Uij.

ritur. vtrũ ↄfeſſio rocalis ſumficiat ſine oblatõne hoſtiaꝝ.
⁊ videt᷑ ꝙ nõ. Mat · v. NQon veni ſoluere legẽ h adimplere.
Aug. li. queſtõibo ve.et no.teſia.nõ illã deſtruit ſed po
tioꝛa adgit. ille dr addere alij ꝗ alio exñte aliquid appo⸗
nit exiſtenti. Hoc em̃ videt᷑ ꝑ boc qð dĩc Aug.in eodẽ lib.
Implere libꝝ nihil aliud ẽ ꝙᷓ plene addere.hoc eſt autẽ le
gem adimplere: manentibo pteritis nona addere. ̊ mõ
fitendi qͥoſitebat᷑ in iege:dʒ aliꝰmodꝰaddi ĩ noua.4l Itẽ
ſolũmodo dimittit factũ ⁊ minꝰrecte deſtruendũ ſiue coꝛ⸗
rigendũ.vñ in collatõnibo de ſententijs ſcc oꝝ. ob cau⸗
ſam ſacrificijs vet ib⸗ repudiatis nouis delectatꝰeſi:cũ ni
hil coꝛrigit niſi qð nõ recte putat᷑ factũ.ex hoc videtur ꝙ;
odꝰoↄfitẽdi Fm legẽ ſtabit: vel adminꝰrcte factũ ẽ a dño.
Contra. Aug. ↄtra fauſtuʒ. ſacr̃a ꝗ obſeruabant᷑ ? cele
bꝛabant ex lege.pᷣnũciatiua erant xpᷣi venturi.q cũ ſuo ad
nentu xpᷣc impleuiſſet:ablats ſunt.Et ideo ablata: qꝛ im⸗

leta:relinqtur ꝙ nõ dñt eſſe in noua lege ſacr̃a ↄfeſſiõis.
Oð ocedimè. dom igit᷑ ad p̃mũ. ; voce ſiue expᷣſſione
cali ſolũmodo ofi tenqũ eſt eccie.. Ad illud Aug. ꝙ im
piere ẽ manẽtibus p̃teri tis noua reddere. doᷣm ꝙ pᷣterita
manere dicunt᷑ duoba modis:vel ad oꝑandũ: ⁊ ſic nõ de⸗
bent manere. Uñ aug. mKemanſerũt ſolũ qtum ad auẽteʒ
ſignificandi vt in eis poſſet bõ legere et intelligere: ſed nõ
qᷓtum ad auẽteʒ obſeruandã.hec Nug.manent Sad legẽ⸗
dum vt oñdat᷑ vmbꝛa pᷣteriſſe: nõ aũt manent ad oꝑanduʒ
vt oñdat᷑ veritatẽ veniſſe. Vel põt dici ꝙ pᷣterita dicũtur
manere nõ ſub vmbꝛa vanitatis: in eſſe veritatis. Ad
aliud qð obijcit᷑.ꝙ nihil coꝛrigit᷑ niſi qð nõ recte factũ pu
tatur. dom ꝙ et ſi aligd ſit recte factũ qtum ad ſtatũ vnũ
ſiue tp̃s vnũ.bñ tamen habet mutari fm exigentiam tꝑis
Z ſtatus alterius.Añ Aarcellinꝰ dicit querit ab aug.
Cur bic deus qui veteris teſtamẽti deus eſſe firmat. ſpꝛe⸗
tis veteribus ſe acrificijs delectatus eſt nouis. Mhil eniz
poteſt coꝛrigi niſi quod ante non recte factum/ ꝓbatur. qðᷣ
ſemel recte factum eſt:mutari nullatenus debet recte eniʒ

lxxvj.

facta mutari niſi iniuſie non poſſunt. Rñdet Aug. ſic. cũ
agricola aliud iuſſerit eſlate ꝙ; iuſſerit hieme:et cuʒ mane
ſurgit qui nocte geſcebat. vite oſiliuʒ non mutauſt. Aliud
magilter adoleſcenti qᷓ puero ſolebat imponẽ no itaqʒ ve⸗
rum eſt qð vicit. ſemel rectũ.nullatenus eſſe mutandum.
mutata quippe temꝑis cauſa quod recte ante factum ſue/
rat.etiam mutari plerũq; flagitat.vt cum ipſi dicãt recte
non fieri ſi mutetur: ↄtra. Beritas clamat recte non fieri
niſi mutetur.apertũ fuit pꝛimis tem ꝑibus ſacrificium qð
p̃ceperat dominꝰ:nũe vo non eſt ita. Aliud enim pᷣcipit ⁊
buic temꝑi aptum eſſet: ꝗq multoma is qꝙᷓ homo nouit ad
cuiq; tempori accõmodate adhibeat᷑.

embꝛum terei
quit de inſtitutõne confeſſionis de qᷓ que⸗
runt᷑ duo. Pꝛimũ eſt. ſi debet inſtitui in lege
euangelnj. Secundum eſt dato ꝗ ſic. vbi in
euangelio fuit inſtituta.

Articulus prunus

IYrca pꝛimuʒ ꝓceditur ſic. Plus eſt ↄfiteri ali⸗
4 quid in ſui verecũdiam facto q; verbo: ⁊ coꝛaʒ
AMWultis ꝙÿ̈ coꝛam vno. ſed ꝓpfeſſoꝛes legis moy⸗

ſi ficbanð facto et coꝛam multis ofſerendo hoſtiam pꝛo

peccatis.cum & ſacramenta ſm tꝑis ſucceſſionẽ? ſiatuuʒ
tebebãt eſſe pfectioꝛa. vt dicit Hug. in lege euangelij non
debebat cõfelſio vocalis fieri vni: & nec talis in illa inſti⸗
tui. ¶ Item Ecẽi · xxvij. QDui denudat archana amici peꝛ⸗
dit ſideʒ denudare & archana amici culpabile ẽ· et quãto
maioꝛ eſt amic?tanto magis eſt culpabile. ᷣ nullus eſt ita
amicus alij ſicut ſibipi: qð eſt ſibi archanũ reuelare alij
maxime eſt culpabile. ſed nihil tale in lege euangelij debu
it inſtitui.boc aũt facit ↄfitene peccata ſua homini ↄfiten
do ↄfeſſione vocali.¶ Item gra eſt ꝑfectiua nate. 5 lex gẽe
eſt ꝑfectiua legis nature. lex nature dictat turpitudines

.

tam coꝛꝑis qᷓ aie eſſe tegendas: ſtiatuere aliqꝗd otra Bnõ
legis gre:cuiꝰeſt ſupponere q natura dictat. S E
tra.ſacra legis ſcripte et nature ſũt q̃ſi embꝛa reſpẽcin ſa
cramentoꝝ euangelij. vnde ſacr̃a nõ ꝓdierũt in lucem an⸗
te legẽ euangelij: ofeſſionis genus qõ pd it manikfeſte ĩ lu⸗
cem: nõ debuit inſtitui ante legẽ euan elij in illa. ſed cõo⸗
feſſio vocalis omia ꝓdit in apto. ̊ c OKRñ. duo ſunt ̈n⸗
cipaliter pᷣter vtilitates pᷣtactas. ꝓpter que ouenit conkfeſſi
onem ſacralem inſtitui. Unũ eſt manifeſtatõ pet᷑i ſiue de⸗
tectio. Aliud ẽ recõciliatõ facienda deo? ecckie. Nit con⸗
feſſio ꝓpter pcxi ctectõeʒ· pctoꝛ em dũ male agit odit lucẽ
oH. uj. Et ideo in ↄuerſione ad inſticiã opoꝛtet oꝑa illiꝰ
tenebꝛoſa redaꝛgui.que autẽ arguun k a lumie manifeſtat
Ephᷣ.v.hoc autẽ eſt ꝑ ꝓfeſſionem:et ideo ebuit in ea lege
inſtitui ↄfeſlio in qua eſt manifeſtatio veritatis. vtpote in
ea in qua ver bũ caro factũ eſt et habitauit in nobis Yohᷣ.
j. vt intelligibile fieret ſe enſibile. in qᷓ etiã dñt occulta mai⸗
feſlari:et vᷣba coꝛdis foꝛmã vocis induẽ. Hec at eſt ler gre
ideo ofeſſiõis inſtitutio qtũ ad hũc finẽ ↄpetit legi Qatie
Alius finis ẽ recõciliatio faciẽda deo ⁊ eccie.⁊ hec hũano
arbitrio mediãte vñ ſacerdos fit iudex et arbiter int᷑ pcto
rem et teũ. arbiter at talis dz eſſe ꝗ poſſit manũ ponere ĩ
ambobo Job. ix. talis non potuit eſſe quſq; ce factꝰẽ hõ ꝗ
eſſet hõ deificatꝰ arbit mediatoꝛ.ſ. pc. ͥ exñte ille religt
in eccłia ſucceſſoꝛes qͥs rectoꝛes ecckia inſlituit 1 arbitros
gboomiſit auẽtem recõciliãdi. Et qm̃ hec auẽtas pꝛiꝰ fuit
in capite xpo a q̊ͥ deriuata ẽ ad mẽbꝛa. 1 in nlto potuit eſſe
anteꝗꝙ veniret ille p̃cipuꝰ ⁊ pᷣmꝰmediatoꝛ.⁊ H ſolũmõ fuit
in noua lege: ideo in illa tĩ debuit inſtitui talis confeſſio
Cõcedẽdũ eſt . ↄfeſſio vocalis ſacr̃alis ſoliꝰ noue legis
fuit ⁊ debuit eſſe. nec pceſſit in veteri lege niſi in figura.vt
qñ data fuit ſa acerdotibo auẽtas diſcernẽdi int leprã et nõ
lepꝛã int᷑ ſanctũ et Aꝓpbanũ. 4Ald illud að obijcit . ꝙ ꝑfe⸗
ctiꝰ? ↄfiteri facto ꝙᷓ vbo ⁊ coꝛã multis 7c. doõm ꝙ ñẽ veꝝ
qꝛ illa oblatiõe oñdebat᷑ pctm ĩ generaliet nõ in ſpali.i.ñ
cũ circũſtantijs aggrauãtibo.neq; peta guia ⁊ enoꝛmia B6

coĩa.4 Ad illud Ecẽi.Qui denudat archana ꝛ⁊c. doᷣm ꝗ;
logꝗtur ibi ſapiẽs de nudatõe ꝓditõis.vt q aligs fidei al⸗
teriꝰarchana ſua ↄmittit:⁊ ipe q̃i infidelis illa ꝓdit:⁊ ſic
nec amiciciã nec fidelitatẽ cuſtodit.vñ caritateʒ diſſipat.
hec at᷑ denudatio ẽ oĩno alia ab illa q̃ eſt ↄfeſſio ſacr̃alis.
Ao illð qð obr.ꝙ lex nate dictat turpitudies corꝑis et
aie eſſe tegedas ⁊c.ddᷣm.qꝙ turpitudinũ maĩſeſtatio qñq;
fit ſine cã aliq̃.⁊ maifeſtatio hmõi nonẽ de dictamiĩe naĩe
rõnalis:ſᷣ potiꝰ deſipiẽtis ⁊ deſtitute regimine rõnis q̃lis
ſolet fieri a ſtolidis.Qñq; fit ad ſui ↄmẽdatõeʒz ſiẽ faciũt
inuerecũdi.de ꝗbo dr̃ hiere.iij. Frons młieris meretricis
facta ẽ tibi ⁊c.⁊ glłantes in pctis ſuis. ꝓuer.ij.q letant᷑ cũ
malefecerit 2 exultat in rebo peſſimis.de gbo y ſa.iij. pcẽm
ſumit᷑ q̃ſi ſodoma p̃dicanerũt.hmõi maifeſtatio ẽ ʒ̊ natazʒ
⁊ rõnem rectã:qꝛ puocatina dĩne offenſe. Qñq; fit ad ſui
ↄſuſionẽ vt dinaʒ inueniat ꝓiciatõeʒ.⁊ hec ẽ oꝛdinata ad
plagã occultã curandã.⁊ hac dictat nata ⁊ rõ recta.ſiẽ eĩ
nat᷑a dictat vulnera etiã ĩ locis ſecretis eſſe detegẽda me⸗
dico coꝛꝑali q;tũcũq; ſit padendũ ꝓpt᷑ ſanitatẽ obtinendã.
ſic dictat de vulneribo ſpũalibo.⁊ ſic ſi aligs ꝓpt ſanitateʒ
recuꝑandã nollet vulnhmõi detegẽ fatuꝰ iudicaret᷑ ⁊ ſuꝑ
bus ⁊ dictamĩ nature inobediẽs: ſic eſt intelligendũ in p
poſito.Ex hoc pʒ rñſio ad ꝓpoſitum.

Articulus ſecunduo

Onſequẽter querit᷑ vbi in euãgelio fuit ↄfeſſio
inſtituta.de h̊ diuerſi diuerſa ſentiũt.Quidaʒ
em̃ dicũt ꝙ inſtituta ſuit Math.viij.vbi dr. vade oñde te
ſacerdotibo. Cont᷑.nbo iſto nec ĩ textu nec in glo.fit mẽ/
tio de ofeſſione vocali.¶ Item glo. ẽ ↄꝛia q̃ dicit.mittit ad
ſacerdotes ꝓpt huilitatẽ vt ſacerdotibo deferat bonoꝛẽ:q/
bus lex iubet mũdatos mũera offerꝛe:⁊ vt vidẽtes credãt
ei: vel ſi nõ credũt inercuſabiles ſũt ⁊ ne legẽ frangẽ vide⸗
ret᷑.¶ Alij dicũt ꝗꝙ inſtituta fuit ofeſſio vbi dictũ ẽ ſiue pᷣ
ceptũ de pnĩa agenda Alat.iiij.ibi.pnĩaʒ agite.Oicũt eĩ
ꝙ ibi datũ fuit pᷣceptũ de pnĩa q eſt ſacr̃m qᷓ bʒ tres ptes.
Vnñ inſtituta fuit ꝙtuʒ ad tres ꝑtes illiꝰ:⁊ ita qtuʒ ad cõ
feſſionẽ ſacr̃aleʒ.¶¶ Cont᷑.greg. dic ſuꝑ illud.pniaʒ agite.
pniaʒ agẽ eſt dignos fructꝰpnie facere.łᷣ H̊ ꝑtinet ad ſatiſ⸗
factionẽ. Vñ glo.ſuꝑ illud ¶Dat.iij.dic carnis moꝛtifica⸗
tionẽ. Ieʒ alia glo. dic m q̃ntitatẽ culpe.4 Itez q̃re non
expᷣſſe inſtituit ↄfeſſionẽ ſiẽ baptiſmũ Joh.iij.xbi dic.iA⸗
ſi ꝗs renatꝰfuerit ex aq̃ ⁊ ſpũſcto ⁊c̃. Ita ſilr dicẽ debuit.
NQiſi ꝗs ↄfeſſus fuerit ⁊c.vel dicẽt cõfitemini. ſiẽ dic Ja.
apls vlti. ¶ Alij dicut ꝙ inſtituit ↄfeſſionẽ qñ ↄtulit pĩa⸗
tem clauiũ Mat.xvj.et Joh.xx. Cont᷑.in inſtitutõe cõ⸗
feſſionis debuit dari pᷣceptũ ſine iudicio ↄfitentibo ñ illis
ꝗ nõ dñt cõfiteri ̊ audire cõfeſſiones:ſiẽ factũ ? in inſtitu⸗
tione baptiſmi baptiʒandis Yoh.iij. Si diceret ꝗ inſti
tuta fuit a Jac.vlt.Querit᷑ exqͥ ẽ ſacr̃jm ſalutis.dñs autẽ
ſaluatoꝛ ad ſaluãdũ venit Luc.xix. Venit filiꝰhoĩs q̃rere
7 aabe e nõ fuit ab eo inſtituta ſiẽ bapti

ſmus.Rũñ.ꝙ; dñs ſaluatoꝛ h̊ ſacr̃m inſtituit. Sʒ nota.
ꝙ duo reſpiciũt ↄſeſſionẽ.vnuʒ materiale.ſ.detectõ pcti.Rᷣ
aũt nõ inſtituit dñs lucide ſ̊ inſinuatiue.¶ MDat.iiij. pnĩaʒ
agite. qͥ intelligit᷑ digna ſatiſfactio ꝓ pcto q̃ dʒ fieri arbi⸗
trio ſacerdotis.ad qð nccio regrit᷑ ↄfeſſio.vt pʒ ſup vbi ta
ctũ eſt de inſtitutõe pnie.Aliud ẽ formale.ſ.ptas abſoluẽ⸗
di.⁊ qtũ ad h̊ iſtituta fuit ĩ collatiõe ptᷣatis clauiũ penes
quã reſidet oᷣtus ipſiꝰſacri.fſoꝛmalr g et ↄplete inſtituit eã
dñs ↄferendo ptᷣateʒ clauiũ bio petro Aath. xvj. ⁊ alijs
JYoh.xx. ¶ Ad h̊ qd obr.q debebat inſtitui pᷣcepto penitẽ⸗
tibo 2 nõ pᷣlatis ſiue ſacerdotibo.dvᷣm ꝙ h̊ fuit er diſpẽſa⸗
tione vĩne ꝓudentie. volẽtis ꝙ ad cumulũ meriti volunta
ria eſſet cõfeſſio ⁊ nõ extoꝛta ꝑ pᷣceptũ. ꝛe. nõ fuit necelſ⸗
ſe qꝛ collata ptate curãdi a moꝛbo ſpũñali.certuʒ fuit ꝙ ꝓ⸗
pꝛia neceſſitate curãdi vꝛgẽte curꝛerẽt ſine omi p̃cepto ad
medicos. Eñ nõ fuit neceſſe eis dare p̃ceptũ de cõfugiẽdo
ad eas.et h̊ eſt qð dic hug. Deꝰhõ hoĩes ꝗ puri hoĩs erãt
bticipes fecit ptatis ſue.vt ofciũ eiꝰ implerẽt penitentiñ
ofeſſionẽ ſuſcipiẽdo. vt pr̃atem eiꝰexercerent penitẽtibo

¶ Lueſtõ. lx

rit᷑ e mõ cõſiten

confitentibo pcta remittendo. Accipite inꝗt ſpm̃ſcẽm ꝛ⁊c.
xpᷣe hõ diſcipulis ſuis vices eiꝰagẽtibo in terꝛa.ptatẽ de⸗
dit dimittẽdi pcta.¶ Sʒ dicis foꝛtaſſis.q̃re nõ ſiłr xpᷣe pᷣ
ceptũ dedit hoĩbo pcta ſua cõfitendi:ſiẽ̃ diſcipulis ptateʒ
cdit oↄfitentiũ pcta dimittẽdi.Audi q̃re voluit xpᷣe vt a ſe
metipſo ſurgeres vt nõ q̃ſi extoꝛta vel coacta videret᷑ con⸗
feſſio tua.Ydcirco qtuzʒ ad ſe ꝑtinuit officiũ ſuũ diſcipłis
ꝑagendũ iniũrxit.vt medicoꝝ moꝛe egros veniẽtes excipe⸗
rent ⁊ ſaluarẽt.medicis ̊ dixit vt curarẽt:b̊ infirmis ñ di
rit vt ad medicos curãdi venirẽt. G̊ q̃ſi certu eſſe voluit ꝙ
egri libenter ſalutẽ q̃rerẽt:⁊ ſe curandos offerꝛẽt ſi medi⸗
cos innenirẽt. ꝓpterea ſolos medices monuit. Infirmum
em̃ ipe moꝛbo ſuno ſufficient admonuit nec opꝰpcepto bʒ
ſi dolet. hec hug. Alia rõ põt eſſe amotõ occaſiõis recidi
uandi.qꝛ eĩ dñs fuit fũdatoꝛ eccie:⁊ veniẽtibo oĩm pctorũ
ꝑ baptiſmũ fiebat remiſſio.iõ ab eo nõ debuit inſtitui con
ſeſſio:ne aliꝗbo ex vᷣbo dñi daret᷑ recidiuãdi occaſio. Ptʒ
rõ q̃re inſtituẽdo ↄfeſſionẽ nõ pᷣcepit aliꝗd neq; indixit.
penitẽtibo:p ſolũ diſciplłis.poſtea apłi de dĩno ↄſilio cõſi⸗
derantes curados negligẽtes de ſuo curatõe qᷓrenda: alle⸗
xerũt monitiõibo. Vñ iac.v. Cõfitemi alterutꝝ pcta vr̃a.
Vnñ hug.ipᷣi medici poſtea negligẽtes in curatõe ſua egꝛo
tos inueniũt eos ad ſalutẽ qrendã: ⁊ ãmonitõe ſua excita
uerũt:⁊ pᷣcepto attraxerunt.¶ Ad illð igit᷑ qʒ querit᷑q̃re
dñs ſaluatoꝛ ñ inſtituit ſacrin illð ſalutis.dm ꝙ foꝛma⸗
liter inſtituit ſiue ptatiue: nõ tñ inſtituit vt erat exercẽda
ab ip̃is penitẽtibo niſi eo mõ qͥ dictũ ẽ.neq; ſiẽ fecit bapti⸗
ſmũ ꝗꝓpter rõnes pᷣdictas.iQec ẽ ſiłe de ↄgruẽtia inſtitutõ⸗
nis baptiſmi ⁊ pnie ſiue ↄfeſſionis.baptiſmꝰ eĩ ẽ ſacr̃m in⸗
trantiũ.dñs aũt fundauit ecciaʒ: ꝓpt᷑ qdð ↄgruebat ꝙ inſti
tueret ſacr̃m intrantiũ ꝗ erat q̃i materia fundamẽti ſiue
ex ꝗabo fundabat᷑. IOpᷣaʒ aut fundatã reliꝗt ↄſũmandã vica
rijs ſuis ſibi ſuccedẽtibo. Ad ↄſũmatõeʒ aũt reqrit᷑ ↄſerua
tio fundamẽti:ad qð regrit᷑ reꝑatio recidiuantiũ ꝓpter qð
ↄgruebat ꝙ ipᷣi inſtituerẽt ſacrjm qͥ releuãdi erãt recidiuã
tes.fuit gᷓ cõfeſſio a dño inſinuata:eb aplis auẽte illiꝰtra

dita:a dno ĩ clauis collatõe inſtituta ⁊ ab aplo Za. ꝓml⸗
gata Ya. vlt.¶¶ Ad illð qð obr. ꝙ vt ex glo.pʒ.ꝙ dĩc pniaʒ
agite. ꝑtinet ad ſatiſtectõeʒ. doᷣm ꝙ h̊ verũ eſt. ſi inqtuʒ ẽ

iniũcta a ſacerdote: ⁊ ita implicite cointelligit᷑ cõfeſſio.de
his ſupᷣ de inſiitutõne pnie tactum eſt.

— 2.

ſionis.

Equituꝛ de vſu con

feſſionis d qͥ qrunt᷑ plura. Pꝛimũ ẽ qui
cæbeãt cõfiteri. Scðm ꝗd debeãt ↄſiteri.
Tercio vtꝝ circũſiantie pctoꝝ ſint ↄfitẽ
de.Quarto qñ dʒ fieri ↄfeſſio. Quinto q̃
idi. Sexto de oꝛdine cõfeſſionis.

mby primũ
Yrca * qui debeant conſiteri.Queꝛi
tur primo. vtrum non habentes cõſcientia
moꝛtalis.cðdðo vtꝝ nõ hñtes ↄſcĩam veni/
alis. Tercio vtrum perfecti. Quaꝛto vtruʒ

Articulus primus
erit᷑ ̊ vtꝝ nõ hñtes ↄſciaʒ moꝛtalis teneant᷑
Wdfiteri.et vr ꝙ ſic:qꝛ vt hr ext᷑ li.v.de pe.et re.
ca.dm̃is vtriuſq; ſexus fidelis poſtqᷓ ad ãnos diſcretõis ꝑ
uenerit oĩa ſua pcta ſaltem ſemel in anno fideliter ↄfiteat᷑
ꝛio ſacdoti.ecce ꝙ ex inſtitutõne eccĩe exqͥ adultꝰẽ fideł
tenet᷑ ↄfiteri ſemel in ãno.i ꝛe.j.Joh.j.ſi dixerimꝰquia
perm nõ habemꝰ:noſmetipſos ſeducimus? veritas in no

5

bis nõ eſt. ̊ nullꝰdʒ reputaꝛe ſe ſine pco.ĩmo vnuſquiſq;

dʒ ſe reputare peccatoꝛẽ et ↄfiteri ſe talẽ. ontra. ꝗno

bʒ ↄſciam moꝛtalis:nec tenet᷑ ad ↄfeſſionem venialis.igit
nõ tenet᷑ ↄfiteri.moꝛtale eniʒ nõ debet ↄfiteri.quia ſaceret

èòð

mi.
ede
e 5
alez
taſe
con⸗
ſplis
ipe⸗
ndi
luit
meche
Vmbn
Pioh
di
Miezi
ltwicon
mnapt
loch
larch
la nn
d e
jercinn
it q
em⸗
rcide
Lpti⸗
iuto⸗
min⸗
jinſti
iſine
ien
erya
liui
a
n;
3

R

on

gei
thii
intoq

ueri
entii
veni⸗
virnz

enennt
e.etre⸗
ros⸗
r,te
Kiſck
wg
gsll 1
lug
g
lo

—————
—
—

Mueſtio

contra conſciam diceret᷑ ꝙ tenet cõfiteri veniale ex inſti
tutõne ecclie. Cõtra. ſm hoc vidr̃ ꝙ eccłia initiat laque
os mẽbꝛis ſiue maioꝛes mĩoꝛibo. qꝛ qua rõe tenet homo
cõfiteri boc veniale:et illud.et ita omia ſi tenẽtur ad cõ⸗
fitendũ et ſic ex inſtitutõe eccłie obliuio illeꝑ nõ pt eſſe
ſine graui ofſenſa et negligẽtia culpabili. Pꝛet.· habẽ⸗
tes coſciam moꝛtalis nõ tenent confiteri venialia ex bac
inſtitutõe.ſi ergo nõ habẽtes moꝛtalia tenent᷑ ſolũmodo
cõfiteri venialia.qꝛ nõ habet cõſciaʒ moꝛtaliũ: ergo ma

licia nõ habentiũ conſciam moꝛtalis patrocinax ei W
