adiutoꝛium ad reſiſtendũ vni temptatõni ⁊ alij: non ſatiſ⸗
factum eſſet ipi petitioni.non autem ſic ſi petat᷑ non indu⸗

2—

„

ci in temptatõez ſingularit. hoc eſi.qꝛ negatõ pᷣpoſita ꝑti
magis ↄfundit ꝙᷓ ppoſita toti vt cũ dẽ:nõ vnꝰ ꝙᷓ ſi dicẽt nõ
plures. Pꝛet. ꝑ hanc diſtinctõeʒ temptatõnũ intelligit tẽ⸗
ptatio ↄcupiſcẽtie que eſt oꝛigo omniũ tem ptatõnũ. Vnde
petens ſingularit᷑ nõ induci in temptatõeʒ:petit nõ induci
in illã ꝑↄſequẽs in nullã. Et hoc põt haberi ab aug. de
bo.pſeue.dicẽte.iõ fruſtra dicit.Qe nos inferas in tem⸗
ptationẽ nã quiſq; in temptatõʒ nõ infert᷑ pꝛofecto.nec in
temptatõez ſue male volũtatis infert᷑.⁊ qui in temptatõe
ſue male volũtatis nõ infert᷑:ĩ nullã pꝛoꝛſus infert. Unulſ/
quiſq; em̃ temptat᷑ vt ſcriptũ ẽ Jaco.j.)a ↄcupiſcẽtia ſua
abſtractus illectus.¶ Ad aliud dicendũ ꝙ nõ debet eſſe
ſimilis modꝰpetendi remiſſionẽ pᷣteritoꝝ maloꝝ ⁊ adiuto
rium ↄtra futura.peccata em̃ p̃ᷣterita habẽt maculas ⁊ rea
tus diſtinctos. ꝛet.ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ in plurali.dimitte no/
bis debita noſtra.apꝑte dat᷑ intelligi ꝙ peccatoꝝ pᷣteritoꝛũ
cebet eſſe recoꝛdatõ diſtincta ⁊ ſigillatim.iuxta illud oſa.
xxxviij. Recogitabo tibi omnes anos meos in amaritudi⸗
ne anime mee. ꝙ diſtincte eoꝛũ poſtulanda eſt dimiſſio.
Ipter has ratõnes vtilis eſt modꝰ iſte petendi in hac peti⸗
tione. Alius aũt modus petendi alia petitõne vtilis eſt et
vtilioꝛ qᷓᷓ ſit ille vt tactũ eſt.

Petitio ſeptima. Sed libe,

ra nos a malo.

quitur de hac petitione. Sed libeꝛa nos a
malo.hec eſt vltima petitio.Circa quaʒ pri
mo queritur de quidditate. Secundo xe foꝛ/
V na petitionis.Tercio de oꝛdine petitionis.
Quarto de pꝛonũciatoꝛe petitõnis.

¶ Lirca pꝛumn queritur..S. j.

pꝛimo vtꝝ petit᷑ hic liberatio a malo culpe actuali. Scðo

vtꝝ vtꝝ a malo pene.Te Knc aakehe Biberzisn
to vtꝝ a malo oꝛiginali. Circa pꝛimum ſic.Ciberatõ a
malo culpe petit᷑ quinta petitõne.malũ culpe peccatum eſt

cu iꝰremiſſio poſtulat᷑ cum dicit᷑.dimitte nobis de bita nr̃a

Debita em̃ peccata dicunt᷑ que nos debitoꝛes pene ↄſtitu⸗
unt.ergo liberatõ a malo culpe nõ hic petit᷑:cum diſtincte
ſint petitõnes m differentiã petitoꝝ. ¶ Pꝛet. in ꝓgreſſu
7 oꝛdine operũ meritoꝛioꝝ.pꝛimo laboꝛandũ eſt ad culpa⸗
rum dimiſſionem: deinde ad temptatõnũ ingruètiũ ſuꝑa⸗
tionem. Similiter debz eſſe in pꝛogreſſu ⁊ oꝛdine oꝛatõnũ
Pꝛimo oꝛandũ eſt ꝓ culparũ liberatõe:deinde ꝓ tempta
tionum ſuꝑatõne. igit᷑ ſi hic petit᷑ liberatio a malo culpe:
eberet pᷣoꝛdinari petitõni ſexte qua petitur ſuꝑ alio tem⸗
ptationum.4 Contra. AMDath.vj. Libera nos a malo.glo.
omni viſibili 2 inuiſibili.q¶l Rñſio.ꝙ hic petitur liberatio
a malo culpe.l Ad illud quod obijcitur de quinta petitõ⸗
ne. Dicẽdũ ꝙ hic petitur liberatio a malo pᷣſenti: ibi a ma
lo pꝛeterito. Vnde glo.Math.vj. Hec liberatio quotidie
neceſſaria eſl.dum ſine malo anime ⁊ coꝛꝑis viuit᷑. Pꝛet.
hic petitur liberatõ que ↄpleta ſit in futuro vt infra dicet᷑.
4 Ad aliud dicendũ ꝙ oꝛdo pᷣtactus ſeruat᷑ inter quintam
7 ſextam petitõeʒ. ſ̊ quia in hac petitõne nõ ſolũmodo pe⸗
titur liberatõ a culpa.ſᷣ̊ vniuerſaliter liberatõ a ⸗

ſenti: alius oꝛdo ſeruãdus ẽ vt infra patebit.¶ onſequẽ

ter queritur ſi hic petitur liberatio a malo pene. Et videt᷑
ꝙ non. per hoc ꝙ nihil docet᷑ a ſũma ſapientia cuiꝰexecutõ
non expediat exequẽti.ſed nõ expediret petere liberatõem
a malo pene: quod patet ꝑ hoc ꝙ paſſiones ⁊ tribulatões
neceſſarie nobis ſunt ad obtinendũ vitam eternam. Einde
Act᷑.xiiij. Per multas tribulatõnes opoꝛtet nos intrare ĩ
regnum celoꝝ. Item.ij. Lhimo.ij. Si moꝛtui ſumꝰ⁊ ↄui/
uemus:ſi ſuſtinebimꝰ⁊ conregnabimꝰ. Item Heb. xij. In
diſciplina ꝑſeuerate.⁊a ſumit ibi diſciplinã ꝓ flagellis:qui
bus dñs flagellat omnẽ filium quẽ recipit.ꝓuerb.iij. ergo
ſi pᷣceptũ eſt ꝑſeuerare in flagellis: illicitũ eſt petere libera
ri a flagellis.¶¶ Iteʒ paulꝰpetijt a ſe remoueri ſtimulũ qui
erat doloꝛ lateris ſᷣm vnã expoſitõnem.⁊ nõ fuit exauditꝰ.

vt habetur.ij. Coꝛin. xij. quia nõ petebat ad ſalutem. ergo
nõ eſt petenda liberatõ a malo pene. Itẽ ſuꝑ illud Hie⸗
re.v.percuſſiſti eos ⁊ nõ doluerũt.dicit glo.omnis diuina
percuſſio aut eſt nobis purgatõ vite pᷣſentis aut initiũ pe⸗
ne ſequẽtis.ſed ↄſiat ꝙ purgatõ vite pᷣſentis bona ẽ nobis
ergo malũ eſt petere ꝙ deꝰ nos liberet ab om̃i ꝑcuſſione di
uina ſicut ab omni malo pene.4l Itẽ aug.oꝛat.dñe bic vre
bic ſeca.¶ Itẽ Gꝛeg.in moꝛał. Quia ſancte mẽtes ſue coꝛ/
ruptõnis vulnꝰſine putredine nõ eſſe ſentiũt:libent ſe ſub
manu medici ad ſectiones parãt. vt aꝑto vulnere virꝰ pcti
exeat:quod ſana cute intꝰ occidebat. flagella dĩ purga⸗
tiua ſunt coꝛruptõnis nr̃e.̊ malũ eſt petere abillis libeꝛa
ri.¶ Itẽ Job. vj. Sagitte dñi in me ſunt quaꝝ inaienat
ebibit ſpm̃ meũ.ibidicit Gꝛego.ꝙ ſagitte ſunt ꝑcuſſiones
animi aduerſionis aĩe.quaꝝ indignatõ ebibit ſpm̃.i.cõpe
ſcit elatõeʒ.i.ſuꝑbiaʒ. bone ſunt ꝑeuſſiones diuie ⁊ inde
xt pꝛius.¶ Contra.eccłia oꝛat ꝓ infirmitate mẽbꝛoꝛꝝ tol
lenda. infir mitas aũt eſi malũ pene. 2 9ſtat ꝙ nõ errat ſic
oꝛãdo.ergo ⁊c. ¶. Item vt habet᷑ a pho.Egritudo impedit
virtutũ adeptõeʒ.̊ bonũ eſt oꝛare ꝓ remotõe buiꝰimpedi
menti: bonũ eſt oꝛare ꝓ liberatõe a malo pene.¶ Itẽ in
pſalmo ſepe diſtinguit᷑ inter oꝛatõeʒ ⁊ depcatõem. vt oꝛa⸗
tio ſit ꝓ bonis adipiſcendis:a dep̃catio ꝓ malis remouẽ⸗
dis. a ita bonũ eſt oꝛare ꝓ liberatione a malo pene. Rñ⸗
ſio ꝙ eccleſia hac petitõne petit liberatõem a malo pene pᷣ⸗
ſentis: nõ tñ liberatõez pᷣſentẽ. Qon em̃ petit ꝙ ſtatim fiat
ↄplete hec liberatõ.hec em̃ petitõ eſſet inexaudibilis in/
utilis. Ihexaudibilis: quia ↄtra diuinã iuſticiã a qua in⸗
flicta eſt homĩ miſeria penalis. iuxta illud Yob.xiiij. Ho⸗
mo natus de muliere bꝛeui viuẽs tꝑe. replet᷑ multis miſe⸗
rijs. Inutilis:qꝛ he miſerie ſunt nobis vtiles ad ꝓuocan⸗
dum nos ad ↄtemptũ vite p̃ſentis.⁊ ad excitãdũ ad appcti⸗
tum vite future. He ſũt gẽtes quas dereliquit dñs vt ĩ eis
erudiret hieruſalẽ.vt habet᷑ Juð.iij.petit᷑ g̊ liberatõ hic a

miſeria hac penali ĩ pᷣſenti inchoãda.⁊ in futuꝛo ↄplenda.

Vñ glo. Math. vj. Hec liberatõ quotidie neceſſaria ẽ.dũ
ſine malo aĩe ⁊ coꝛꝑis non viuit᷑.Sᷣ in fine ↄplebit᷑:qñ ĩmoꝛ
tales ⁊ impaſſibiles erimꝰ. Quia vo liberatõ quotidie ne⸗
ceſſaria eſt ↄuenit q; in pᷣſenti inchoet᷑ que in fine ↄplebit᷑.
quãdo abſterget de ỹomnẽ lacrimazʒ ab om̃i facie Yſa.xxv.
Concedẽduʒ eſt q̊ ſicut tactũ eſt ꝙ hac petitõe nõ petit᷑ libe
ratio vniuerſalis in pᷣſenti a pena:neq; debʒ peti ratõnibo
pᷣdictis.¶¶ Ad illuo qð obijcit᷑ ꝙ eccłia oꝛat ꝓ infirmitate
tollenda 1c. Dicẽdũ ꝙ nihil eſt ↄtra hoc qð dictũ ẽ. aliud
eſi em petere liberatõeʒ ab hac pena ſingulari: ⁊ aliud vni
uerſaliter ab om̃i. Pꝛet.eccłia oꝛãs ꝓ ſanitate coꝛꝑali ali
cuiꝰ.nõ hocipᷣm facit ꝓpter ipᷣaʒ ſanitatẽ obtinẽdaʒ ꝑ ſe:ſᷣ
ꝓter fructũ ſpũalẽ ↄſequẽtezʒ. EUnde oꝛat ꝓ ſanitate regis
quia ad ipᷣaʒz ↄſequit᷑ pax regni ⁊ fideliũ colentiũ drũ in re
gno. Vñ aplus.j.Lhimo.ij.monet oꝛare ꝓ regibo ⁊ oĩbo
qui in ſublimitate ↄſtituti ſunt:vt quietaʒ ⁊ tranquillã vi⸗
tam agamus. Et Miere. monebat illos qui erant babilo⸗
nie oꝛare pꝛo pace ciuitatis.ponẽs cauſeʒ dicẽs.qꝛ in pace
illius erit pax noſtra Hiere.xxix. Item alius eſt fructus
ſpũalis ſcʒ exhibitõ laudis diuine:ſil roboꝛatio fidei. In

reſtitutõibo em̃ ſanitatũ excitant᷑ illi qui hoc vidẽt ad lau⸗

des ⁊ frequẽter. vt qñ deſperat᷑ de ↄualeſcẽtia ad augnẽtũ
robur fidei.Pꝛet.in caſu ↄuenit petere liberatõeʒ a ma
lo pene.vel ꝓpter amotõeʒ impatiẽtie:vel pter excita tõcz
uotõis. Sicut em̃ quibuſdã meliꝰẽ in diuitijs qᷓ; in pau⸗
pertate:ſic multis meliꝰ eſt in ſanitate q; in egritudine.qꝛ
magis deuoti ſunt ⁊ minꝰ impatiẽtes.⸗! Ad illud qð dicit
a phᷣo egritudo ẽ im pedimẽtũ.dicẽdũ ꝙ quatuoꝛſũt ge⸗
nera virtutũ ſᷣm macrob.ſcʒ politice.purgatoꝛie.purgati
animi exẽplaꝛes. Politice acquirũt᷑ ex frequẽti bñ ageꝛe
bis ↄſulitur rei publice.⁊ he ſine fide xpᷣi habent᷑ has ei gẽ
tiles ſolent habere. Purgatoꝛie ſunt bominũ inqtuʒ ſunt
capaces doetꝛine diuine.qui ſe a cõtagione peccatoꝝ deceꝛ
nũt purgare ? diuinis cultibo mancipare. OPurgati animi
ſunt illoꝝ qui ab omni huius mundi aſpergine ſunt veter
ſi ſiue deputati. Exemplares ſũt que in ipᷣ̃a mente diuina

¶ Peof. miſſe

conſiſtũt.a quaꝝ exem plo relique omnes ꝑ oꝛdinẽ refluũt
Virtutes aũt politice que conſiſtũt in operibo exterioꝛibo
impediũtur egritudine coꝛꝑali. Ale aũt que ſunt purgato
rie purgati animi nõ impediũt egritudine coꝛꝑali.bᷣ po⸗
tins expediũt᷑:quia in egritudinibo fideles ꝓꝛie diſponũt
ad vite emudatõeʒ 7 diaꝝ purgatõez. 4 Ao illud qð obij⸗
citur.ꝙ depcatio eſt ꝓ malis amouẽdis ⁊c. Patʒ rñſio ex
ſupꝛadictis.ſᷣm ꝙ intelligit᷑ de malis pene. ym ꝗ intelligi
tur de malis culpe nõ eſt ↄtra ꝓoſitũ.. Incidẽter querit᷑
cæ glo. illa ſuꝑ.vj. Hiere. Omnis diuina ꝑcuſſio aut pur⸗
gatio eſt vite pᷣſentis aut initiũ pene ſequẽtis. videt᷑ em̃ fal
ſum dicere. qꝛ ſuꝑ.ix. Math. ⁊ ſuꝑ.ij. ¶Dar̃. vbi dñs di⸗
cit ꝑalitico.fili dimittũt᷑ tibi pctᷣa tua.dicit glo. Quĩq; de
cauſis affligũtur homĩes moleſtijs carnis.aut ꝓpter meri⸗
ta augẽda vt Job. aut ꝓpter humilitatẽ ſeruãdaʒ vt paulꝰ
ab angelo ſathane.ij. Coꝛin. xij. aut ob pcxᷣa intelligenda ⁊
coꝛrigenda vt maria ſoꝛoꝛ moy ſi Qumeri. xij.⁊ ꝑalitici cui
dimiſſa ſunt pcta pꝛiuſqᷓ; curaretuꝛ a ꝑaliſi Aath.ix. aut
ꝓter gloꝛioʒ dei ſicut cecꝰ. de quo dicit᷑ Joh.ix. Neq; bic
peccauit neq; parẽtes eiꝰ:̊ vt manifſeſtent᷑ dei oꝑa in illo.

aut ad initi eterne dãnatõis vt herodes qui ↄſ umptver

mibus expirauit Act.xij. Inſufficiẽter ergo diuidit glo.ſu
per Hiere. ¶¶ Ad hoc dicendũ ꝙ puꝛgatõ vite pᷣſentis ↄpꝛe
bendit quatuoꝛ cauſas.quia intelligit᷑ purgatõ eſſe ⁊ a pᷣ⸗
teritis pctis ⁊ a pſentibo ⁊ a futuris.¶Daria eĩ ſoꝛoꝛ moy
ſi ⁊ aaron purgata fuit ꝑ lepꝛam a pcto pᷣterito ⁊ pᷣſenti de
quo habet᷑ Mũeri.xij. Palus aũt ꝑ ſtimulũ carnis purga⸗
batur a ſuꝑbia futura. Unde ipe dicit.ij. Coꝛi. xij. e ma⸗
gnitudo reue.extollat me datꝰ eſt mihi ſii.car.mee an.ſa⸗
thane 7c. Similiter Zob. purgabat᷑ a ſuꝑbia futura.ꝑ pe⸗
nam ſuam. VUnde ip̃e Yob dicit. vj. Sagitte dñi in me ſüt
quarũ indignatio ebibit ſpiritũ meũ.i.com peſcit elatõeʒ.
Similiter cecitas ceci purgabat eũ a multis ↄcupiſcentijs
illatis:in quibo fuiſſet ſi vidiſſet. purgabat etiaʒ parentes
ipᷣius qui affligebant᷑ ex cecitate eius.erat ergo ibi purga
nio ↄcõmũicans.licz ob aliud inflicta eſſet cecitas.vt dicit
oñs. In diuiſione vo cauſaꝝ que fit ſuꝑ euangeliſtas cum
dicunt᷑ aliqui ꝓpter pctm afflicti. nõ intelligit niſi de pecca

to pterito vel p̃ſenti. ſic patet ſolutio pᷣdicte ↄtrarietatis
Conſequẽter querit᷑ vtrum hic petatur liberatio a ma⸗

temptatõnis.ꝙ ſic videtur ꝑ glo.ſuper illud libera nos
a malo que eſt omni viſibili ⁊ inuiſibili. INtem alia glo. in
illam que nõdum elt ne ſinas induci: ⁊ ab ea in qua indu⸗
cti ſumus libera. ab ea dico temptatõne. Ecce ꝙ bic petit
liberatio teinptatõnis. 4 Contra.liberari a temptatione
7 nõ induci in temptatõezʒ ideʒ dicunt.ergo liberari a ma
lo temptatõnis petit᷑ in ſexta petitõne.ergo nõ petit᷑ i iſta.
l Rñſio.ꝙ hac petitõne petit᷑ liberatõ a temptatõne. dif⸗
ferenter tamẽ hic ? in ſexta petitõne. In ſexta em̃ petitõne
petitur ne temptatus temptatione frangat᷑ ſiue ſuꝑet᷑:bic
petitur liberatõ ab ipᷣa tem ptatione pꝛout cõtinet᷑ ſub hoc
generali quod eſt malũ pᷣſens. Hic em̃ petimus liberatio
nem ab omni malo pſenti in qua petitõne petimꝰ liberari
a temptatõne:ſi ab illa fuerimꝰoſu ꝑati. VUnde augu.de ſer⸗
mone dñi. Oꝛandũ eſt vt nõ ſolum nõ inducamur in malũ
quo caremus quod ſexto loco petitur: ̊ ab illo etiam libe⸗
remur quo inducti ſumus.4 Ad boc ergo quod obijcitur
ꝙ liberari a temptatõne ⁊ non induci in temptatõeʒ idezʒ
ſunt: patet quomodo reſpondẽdum eſt.quia nõ ſunt idem
ſicut frangi temptatione? liberari a malo quod incurrit
temptatus ex fractõne:non —— que
ritur vtrum hic petitur liberatio a malo oꝛiginali. E ſic:
videtur.dicit em̃ Inno.iij.triplex eſt malum a quo petimꝰ
liberari.innatum:additum:inflictum. Pꝛimũ ↄtrahimꝰ.
ſcᷣm cõmittimus.tercium ſufferimus. Pꝛimũ eſt oꝛigina
le.ſcdᷣm actuale.tercium penale.¶ Item dicit glo. ꝓ peti⸗
mus liberari ab omni malo viſibili ⁊ inuiſibili.¶ Cõtra.
petᷣm oꝛiginale delet᷑ in baptiſmate.nec eſt recidiuatõ in h̊
genꝰculpe: ergo nõ eſt faciẽda petitõ aliqua ꝓ liberatione
ab illa. ¶ Rñſio. dicendũ ſᷣm Inno.ꝙ petimꝰ liberatõem

a malo oꝛiginali: nõ tñ a pcĩo oꝛiginali: malũ em̃ oꝛigina⸗

xxxvij.

le ↄtinet culpã oꝛiginalẽ⸗ penã. AUnde petit᷑ liberatõ a ma
lo oꝛiginali ratione pene.vel poſſet dici ꝙ peccatum oꝛigi⸗
nale tranſit in baptiſmate reatu:2 remanet actu.petit᷑ er⸗

go liberatio a malo oꝛiginali ratõne actus:nõ ratõne rea

tus qui tranſit in baptiſinate. . .
onſequeter queri S. Gj.

de foꝛma huiꝰ petitõnis.Et pꝛimo quare nõ intercipit᷑ hie
dictio copulatiua ſ̊ aduerſatiua.Dicit᷑ em̃ ſupꝛa ⁊ dimit⸗
te nobis debita noſtra.⁊ ne nos inducas in temptatõnem
bic aũt dicitur ̊ libera nos. Videtur em̃ minꝰrecte factuʒ
cum bec ſit cauſa erroꝛis quibuſdam ↄuicentibo er hoc. ꝙ
bee petitõ eſſet vna cum pᷣcedenti petitõe. Vnge dicit glo.
Luc.xj.ꝙ matheus in vltimo poſuit ſ̊ libera nos a malo:
ille nõ poſuit. vt intelligamus ad id ꝙ dictum eſt in tẽpta⸗
tione ꝑtinere.ideo em̃ Math. nõ ait 2 libera nos a malo
tanqᷓ diuerſaz petitõnem eſſe poneret: b̊ ait ſed libera nos
a malo: vnã petitõnem eſſe demonſtras. noli hoc ſed hoc:
vt ſciat vnuſquiſq; in eo ſe liberari a malo:q non infertur
in temptatõeʒ. Iem cum multiplex ſit malũ a quo peti⸗
mus liberari.cũ dicimꝰ libera nos a malo ſicut ex diciis
patet:quare ſingulariter dicit libera nos a malo nõ pluꝛa
liter libera nos a malis. ERnſio. ad pᷣmuʒ dicendum. qꝙ
ſeries petitionũ magis requirit dictõeʒ aduerſatiuã ſcʒ ſᷣ:
q̃ copulatiuã ſcʒ ⁊.vt pʒ intuẽti. vel põt aliter dici ⁊ veriꝰ
foꝛte ꝙ hec dictõ ſed:nõ eſt hic aduerſatiua ſ coꝛrectiua ſi
ue expletiua. ſꝛec hac petitione Et ne nos indu. in temp.
impoꝛtat᷑ pura negatio.ſᷣ ſubintelligit affirmatio.petitur
em̃ adiutoꝛiũ diuinũ ad reſiſtendũ temptatõni: ne foꝛte cõ
tingat temptatũ illa ſuꝑari.Et hoc ptz ex verbis augu. de
ſermone dni ſumẽtis verbũ apłi.j.Coꝛin.x. Nidelis xæus
qui vos nõ ꝑmittit temptari ſupꝛa id qð poteſtis ferre: ſed
faciet etiã cum temptatõe exitũ vt poſſitis tolerare. In q̃ᷓ
ſententia etiã ſatis oſiendit. nõ io nobis oꝛandũ eſſe vt nõ
tem ptemur:ſ̊ ne in temptatõneʒ inducamur. Inducimur
em̃ ſi tales acciderint quas ferre nõ poſſumus.ꝑ hoc ꝙ di⸗
cit facit exitum vt poſſitis tolerare ſignatur aſſiſtentia di⸗
uini pꝛeſidij. hoc etiã patet ex glo.ſuꝑ illud:faciet cuʒ tein.⸗
ptatione ꝓuentũ.i.virtutis augmentü. Eſt ergo intellect?
barum petitionũ. a ne nos ⁊c. Adiuua dñe in temptatio⸗
ne ne vincamur. Et nõ ſolum fac hoc:ſ libera nos a malo
Et bene ↄgruit ꝙ bic ponatur ↄiunctõ expletiua:cum hac
vltima petitõne petatur expletõ petendoꝝ in malis amo⸗
uendis.quia hac petitõe alijs addita ↄpleta eſt poſtulatio
omnis mali amouẽdi. Ande aug.de ſermone dni. Dꝛamꝰ
vt liberemur a malo.ipᷣa em̃ liberatõ liberos nos faciet.i.
filios dei vt ſpiritu adoptionis clamemꝰ. abba pater Ko.
viij. Ad illud quod obijcitur. ꝙ appoſitõ eius quod ẽ ſ:
fuit aliquibo cauſa erroꝛis ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc nõ eſt veruz
nec eſt intentõ glo. ſupꝛadicte ꝙ bec petitõ nõ ſit vna peti⸗
tionũ: ̊ ꝙ nõ eſt ita diſtincta a ſexta quin poſſit ad vnã re
duci. ꝗꝓpter quod nõ ponit᷑ a luca.⸗ Ad aliud dicendũ.ꝙ;
hic petit᷑ liberatõ a malo ſingulariter.vt oſtendat᷑ ꝙ mala
a quibo petimꝰliberari:ab vno habẽt oꝛiginẽ ſcz a dy abo
lo.a quo etiã hic cũ malis que habẽt oꝛiginẽ ab eo petimꝰ
liberaꝛi.vnde Criſ.ponit hãc Iamerue nos a ꝑnicioſo.2
dicit dy abolum vocari ꝑnicioſum bac & cauſa: vt pter
mala que ip̃ius cauſa nobis accidũt:ↄtinna inimicitiã ba
beamus cũ illo. ſicut cũ illo a quo ſine cauſa tot mala ſuſti

nemus. aliam cauſaz tangit ipe Criß.· qu are ſingularit di

citur ꝑnicioſuʒ nõ pluraliter ꝑnicioſos dicens.iſ on dicit
erue nos a ꝑnicioſis ſ̊ a ꝑnicioſo:erudiẽs nos nequaꝙᷓ ad
ꝓximos odioſe nos habere. in⸗ quibo vtiq; paſſi fueꝛimꝰab
ip̃is mala: ab iſtis ad illũ traſponere inimicitia ſic oĩm
cauſam exiſtentẽ.
onſequẽter queri S. in.
tur de oꝛdie bopetitõis. Circa h̊ ſic aug.ð ſᷣmõe dñi.qtuoꝛ
vltima que petimꝰad tempoꝛalẽ iſtã vitã ꝑtinẽ mihi viden
ur. ergo inter bec vltima nibil debet peti niſi quod in iſta

vita eſt ad implendum. Sed dicit Auguſ. eodem. ꝙ. illud

65* ₰

quod petit᷑ in hac vita ꝙdiu iſtam moꝛtalitatẽ circũciferi
mus in quã ſerpentina ꝑſuaſione inducti ſumus:nõ ſperã
dum eſſe poſſe fieri.¶¶ Item aug.ad pꝛobã dicit.hinc exor
diatur ⁊ loquit᷑ de hac petitõne. Ex hoc videt᷑ ꝙ debet eſſe
pꝛima vel de pꝛimis. ¶¶ Item in oꝛdine maloꝝ pꝛimum eſt
malum pᷣteritum.ſcðo pꝛeſens.tercõ futurũ.Sitłꝛ videt᷑ ꝙ
petitio que fit pꝛo pᷣteritis malis amouendis pꝛimo debet
poni.ſcðo que ſit pꝛo preſentibo.tercõ que fit pꝛo futuris.
Si ergo hec petitio fit pꝛo malis pᷣſentibo amouẽdis ſexta

pꝛo malis futuris:hec nõ debet vltimo oꝛdinari ſᷣ ante pe⸗
nultima nlioech adimpletio huiꝰpetitiõis ſpectat ad

vitam hanc. Vnde aug.de ſermo. dñi. Malum a quo libe
rari optamꝰ⁊ ipᷣa liberatio a malo.ad hanc vtiq; vitazʒ ꝑ⸗
tinet:quã ⁊ iuſiicia tei moꝛtalem meruimus.⁊ vnde ipᷣius
miſericoꝛdia liberabimur. 4 Ad illud quod dicit augu. g
nõ eſt ſperandũ ꝙ q;diu iſtam moꝛtalitatẽ circũferimꝰ⁊c.
Dicenduʒ ꝙ etſi nõ ſit ſperanda liberatio a malo que bic
petitur q;diu iſtam moꝛtalẽ vitam circũferimꝰ:tamen fiet
in futuro. VUnde ſubditur ab aug. vᷣbo pꝛedicto.ſᷣ tñ aliqñ
futurum ſperandũ eſt. Iacienda eſt em vis in hoc ꝙ dicit
qᷓdiu iſtam moꝛtalitatẽ circũferimus.vt per hoc i ntelliga⸗
tur curſus duratõnis vite noſtre:in cuiꝰfine fiet hec libeꝛa
tio.⁊ hec eſt intentio augu. VUnde dicit ꝙ cum factum fue⸗
rit.i.cum facta fuerit liberatio hec: nec oĩno metuẽda erit
vlla temptatio. 4l Ad aliud dicendum. q non ſine ratõne
vltimo ponitur. Et poteſi eſſe vna ratio.ſcʒ foꝛtioꝛ impꝛeſ⸗
ſio eius qð hic petitur memoꝛie petentis.vt ex boc miſeria
ſtatus noſtri conſiderata:aſpiremus ad ſtatum quo adim
plebitur. Alia poteſt eſſe latitudo petitõnis.quia hac peti
tione petitur liberatio ab omni genere mali ſcʒ oꝛiginalis
actualis vt dictum eſt. hoc aũt tangit augu. ad pꝛobã ſic.
Cum dicimus libera nos a malo.nos ãmonemur cogita⸗
re nõdum nos in eo bono vbi nullum patiemur malum.⁊
hoc quidem vltimũ qð in oꝛatione dñica poſitum eſt:tam
late patet vt homo rppianus in qualibet tribulatõne cõſti⸗
tutus.in hoc gemitus edat: in hoc lacrimas fundat. hine
exoꝛdiatur.in hoc ĩmoꝛetur:ad hoc termiĩet oꝛatõzʒ.4¶: Ad
illud quod dicit augu.ꝙ hinc eroꝛdiatur ⁊c. Dicenduzʒ q;
augu. tangit hic tria quibo inſinuatur deſideriũ habendũ
de hmõi petitõnis adimpletõne. dicit em hinc exoꝛdiatur
in hoc moꝛetur:ad hoc terminet oꝛatõnem. exoꝛdiatur qᷓ
tum ad cogitatõeʒ. Vnde dicitur ibidem ãmonemur nos
cogitare ⁊c. In hoc moꝛetur qᷓ;tum ad affectõneʒ. Ad hoc
terminet oꝛatõnem q;tum ad pꝛolationẽ. Eſi eꝛgo intentio
augu.ꝙ in omni tribulatõne exoꝛdiamur cogitando non⸗
dum nos eſſe in bono quod obtinebimꝰhac adimpleta pe⸗
titione.nõ ꝙ ab hac petitõne exoꝛdiamur oꝛando.Ad il
lud quod obijcitur ꝙ pꝛius ſunt mala p̃terita.ſcdᷣo pᷣſentia
tercio futura ⁊c. Dicendũ.et ſi is oꝛdo eſt in malis:aliꝰeſt
oꝛdo in petitõnibo de malis tollendis. oꝛdo em̃ petitõnum
eſt m oꝛdinẽ ↄgruentie adimpletönis eaꝝ. VUnde quia oꝛ
do cõgruus eſt ꝙ pꝛimo dimittant᷑ peccata pᷣterita. ſcdᷣo ꝙ;
reſiſtat ingruentibo temptatõibo.tercõ ꝙ fiat liberatio ab
omni genere mali qð fiet in vltimo termino huiꝰſtatus mi
ſerabilis qʒ petitur in hac petitõne:congrue ponitur poſt
alias pentõnes. G

Lonſequẽter queri . S. iiij.

tur de pꝛonũciatoꝛe. Et queritur hic a quo debʒ pꝛonũcia
ri hec petitio in miſſa ⁊ alibi.ſimiliter videtur quod ⁊ a ſa
cerdote:⁊ ꝙ ſolum amen debet pꝛonũciari ab aſſiſtentibo.
per ſimile in alijs oꝛatõnibo.⁊ ꝙ quicquid ↄtinetur in hac
oꝛatõne debet a ſacerdoti pꝛoferꝛi.¶ Item cum inter om⸗
nes oꝛatões hec ſit digniſſima. videtur ꝙ totaliter debeat
pꝛoferri a digniſſi a ſacerdote. etiam foꝛtioꝛi
ratõne q alie t illis que doctrina xpᷣi fidelibus
Data ſunt ſiue inſtructa.nõ ſolũmodo adhibendus eſt coꝛ⸗
dis cõſenſus:ſed ipᷣa ope exterioꝛi ſunt ꝓſequenda. VUnde
ſicut que monuit nobis dñs eſſe facienda facere tebemus:
ſic que monuit nobis eſſe petenda petere debemus. In ſi⸗
gnum ergo ꝙ nõ tm̃ debem? adhibere ↄſenſum dicenti. hãc

oꝛatõnem a dño inſtructam.ſed illam ꝓferre petendo a

dño que in illa ↄtinẽt᷑.oꝛdinatũ eſt ꝙ ſacerdos in miſſa nõ
totaliter/pferat illam: ſed vnã petitõeʒ relinquat aſſiſtenti

bus ꝓferendã. Similiter eſt de ſimbolo.ꝙ cum ꝓfertur a
ſacerdote hoꝛa pꝛima ⁊ in cõpletoꝛio:vltimꝰarticulus reli

quitur ꝓferendus a populo: quia nõ ſufficit tm credere ſᷣ
opoꝛtet fidem ↄfiteri Ro.x.Coꝛde credit᷑ ad iuſticiam ⁊c.
ec eſt ſimile de hac oꝛatõne ⁊ alijs:tum quia alie neſciũ
tur ↄmuniter a populo:tum quia nõ ſunt ita diſtincte peti
tiones in alijs ſicut in iſta: tum quia hec oꝛatõ eſt nobis a
dño data:alie nõ ſed ab eccłia: ↄuenit ꝙ hec oꝛatõ q̃ eſt di
gniſſima oꝛationum a ꝑſona digniſſima ꝓferat᷑ ꝓ maioꝛi
pte.ratõne tñ pᷣtacta ↄuenit ꝙ aliqua eiꝰpars ab aſſiſtenti

bus pꝛoferat᷑.Et nota ꝙ ſi ſint dies pꝛofeſti debent aſſiſtẽ/

tes eſſe pꝛoſtrati quãdo ſacerdos dicit oꝛatõeʒ dñicam. et
pꝛoſtrati rñdere.&̊ libera nos a malo. Si vo ſint dies ſeſti
ui:debent ⁊ ſtãtes rñdere.h̊ libera nos a malo.

en

Equitur amen hoc eſt quaſi clauſio ⁊ quaſi
ſignaculũ dñice oꝛationis.Et licet nõ ponat
in oꝛatõne dñica ſᷣm editõeʒ luce.qui etiam
cauſa bꝛeuitatis tm̃ quinq; ponit petitõnes
ta ip̃a oꝛatõne ſicut patz in editõne ¶MDath. Et in
glo.Luc.xj.ponit᷑.Gicit᷑ em̃ ibi ſic.ꝙ dicimꝰpanẽ noſtruzʒ
quotidianũ da nobis hodie ⁊c̃.ad pᷣſentis vite indigentiã
ꝑtinet.¶¶ Hic querit᷑ quare amẽ dicit᷑ a ſacerdote celebꝛãti
nõ ab aſſiſtentibo ſicut in alijs oꝛatõnibo ⁊c.¶l Itẽ qꝛ dicit
ſubmiſſe non alte ſicut alia que ↄtinent᷑ in oꝛatõne dñica.
¶ Item quare dicit᷑ illo ydeomate ſiue lingua in qua ꝓnũ
ciata fuit a dño:⁊ nõ in alia ſicut alie ꝑtes buiꝰoꝛationis.
Ad hoc dicendũ.q amen qñq; optantis affectũ qñq; af
irmãtis oſtendit ↄcluſionẽ vt ſupꝛa dictuʒ eſt.vñ reſpicit
oꝛatõʒ.vt quod oꝛatur optet᷑:vel vt qð ↄcludit᷑ affirmet᷑.et
hoc vltimo ſumit᷑ hic. Vnde gio.ANath.vj.amẽ ſignat in
omnibo his petitõnibo indubitãter a dño tribui qð petit᷑:
ſi vltime ↄditõnis pactum ſeruare nõ negligimus. Vnde
ſubdit. Si dimiſeritis ⁊c̃. Ex hoc patet ꝙ cũ ſacerdos ſit
mediatoꝛ inter populũ ⁊ deuʒ.vtpote cuiꝰ eſt vota populi
offerre dño ⁊ volũtatẽ dñi populo renũciare Exo.xix.igit
magis ↄgrnit ꝙ illud pꝛoferat᷑ ab ipᷣo ſacerdote quo affir⸗
mari ↄuenit petitum fuiſſe a dño ꝰceſſum:qꝙᷓ a populo cui
debet fieri huiꝰrenũciatõ ipᷣo mediante.In alijs oꝛationi⸗
bus que dicunt᷑ in officio eccłiaſtico.hec dictio amen poti
us affectum optantis dicit qᷓ; cluſionẽ affirmãtis. 2 ꝓpter
hoc ↄgrue pꝛofert a populo a quo optat᷑ quod illis poſiu⸗
latur. Pꝛet.duplex eſt ratõ quare dicit᷑ ſubmiſſe. Vna eſt
latentia beneficij exauditõnis.alia eſt ablatõ iudicij oſten
tatõnis. In ſignũ em̃ ꝙ dñs vult ꝙ lateat oꝛãtes ꝙ exaudi
untur a dño:quia nõ expediret illis ꝙ hoc ſcirẽt.⁊ vt aufe
ratur occaſio iudicij oſtentatõnis. Si em̃ alte ſacerdos di
ceret amẽ quo ſignat᷑ a dño oꝛatõeʒ eſſe exauditã:poſſet iu
dicari p̃ᷣſumptõ ⁊ oſtentatõ.ↄuenit ̊ ꝙ ſubmiſſa voce di⸗
catur. Pꝛofert᷑ aũt ſub eadẽ foꝛma vocis ſub qua ꝓfereba
tur a dno.in ſignũ firmitatis ⁊ inuariabilitatis diuine/ p
miſſionis.hoc em̃ ꝙ dico amẽ ꝓlatum a dño inſinuabatur
dñm quaſi ſpopondiſſe ſe petentes foꝛe exaudituruʒ ⁊ hoc
ſcʒ ſi nõ eſſet impedimentũ ex ꝑte ipoꝝ. Heatꝰðdᷣo Brego.
in canone miſſe hãc oꝛatõeʒ ſuꝑ hoſtia cenſt uit recitari.

E
tis pꝛincipalis huiꝰtractatus. ⸗
— Ybera nos queſumus ⁊c̃. Hoc eſt quintum
membꝛum ſecũde partis pꝛincipalis in quo
fit peꝛceptio buius ſacramenti. ⁊ quia vt ba
betur. j. Coꝛin. xj. Quicunq; manducauerit
panem vel biberit calicem domini indigne: reus erit coꝛ⸗
poꝛis ⁊ ſanguinis domini. Ipſam peꝛceptõnem pꝛecedunt
oꝛationes quibus poſtulatur a domino vt digni ſint parti
cipantes. ⁊ quia valde neceſſarium eſt nobis pꝛopter mul
ta ꝙ fructuoſa ſit bec perceptio: ſimiliter fiunt oꝛationes

—

¶ Ve of. miſſe

quedam quibo poſtulat᷑ fructuoſa ſit bec ꝑceptio.Et m
boc mẽbꝛũ iſtud habet duos articulos. In quoꝝ pmo po⸗
ſtulatur a dño vt digni ſint ꝑcipiẽtes. In ſeðo ꝙ cum ꝑce⸗

ptione ſit fructuoſa ibi.dñe ihu xpe filij dei vini.

rticulus pꝛimꝰ
Irca pꝛimũ petunt᷑ dno. Pꝛimũ eſt a malis li⸗
beratõ. Scðm eſt pacis collatõ ibi.Da ꝓpiciꝰ
acem. Qui aũt in libertate ↄſiſtit ꝑ purgatõʒ
omnis pecèati ⁊ quiete pacis qᷓtum ad denʒ ⁊ ꝓximum ?
ſeipᷣm:digne accedit ad buiꝰſacramẽti ꝑceptõeʒ:ſᷣm ꝙ nr̃e
conditõis miſeria requirit. Petit᷑ ergo hic liberatõ a ma⸗
lis cum inuocatõne ſanctoꝝ.⁊ hoc in ſilentio.hoc aũt ſilẽ⸗
tium quietem ĩnuit dñice quietis mediãte ſabbato quo do
minus in ſepulchꝛo quieuit. vnde Luc. xriij. Mulieres qᷓ
parauerũt vngenta ſabbato quidẽ ſiluerũt m mãdatum.
dñs em̃ in triduo ſepulture ᷣm carnẽ quieuit in ſepulchꝛo
ſ̃m animã deſcendit ad inferos.vt foꝛtioꝛ ſuꝑueniens ſpo⸗
liaret arinatuʒ AMath. xij. Lunc em̃ momoꝛdit infernum
Oſee.xiij. Liberans ſuos a malis pᷣſentibo pᷣteritis ⁊ futu⸗
ris. Hec aũt oꝛatio dicit᷑ emboliſmꝰ.i.ſuꝑexcreſcẽs.eſt em
expoſitio vltimarũ petitionũ oꝛatõnis dñice.In tribo em
vltimis petituꝛ pꝛeteritoꝝ dimiſſio: contra futura tuitõ:a
p̃ᷣſentibo liberatõ.i¶ Et int̃cedẽte ⁊c̃.glo.vt hec oꝛatõ exau
dietur inuocat᷑ virgo gloꝛioſa mater dñi. que in omni im⸗
petratõe obtinẽda a dno. ꝓpter p̃rogatius ſanctitatis illiꝰ
7 officiũ mediatricis:pᷣma eſt inuocãda. Inuocant᷑ etiam
tres apłi ſcʒ petrus qui inter ſanctos officij habet pᷣncipa⸗
tum. 7 maxime qtuʒ ad mali liberatõeʒ ratõe pfatis ligã⸗
di atqʒ ſoluẽdi.Et paulꝰratõe pꝛincipatꝰin officõ docendi.
Et andreas ꝙ̃tuʒ ad ſpm̃ benignitaus ⁊ manſuetudinis.
4Sa apitius pacẽ in diebo noſtris. Hic addit᷑ pacis po⸗
ſtulatio. Et pmo ſimpliciteꝛ poſtulat᷑ pacis collatõ. Scðo
iterata petitõe ſubdit᷑ pacis denũciatio ibi.pax dñi. Ter⸗
cio ad boc eadẽ reiteꝛata petit᷑ fideliũ adunatõ ibi·dñe ihu
xpᷣe qui dixiſti ⁊c. In omnibo em̃ tribo locis iſtis poſtulat᷑
pax a dño.ſ̊ pꝛimo ſimplicit.ſcðᷣo cum pacis denũciatõne
tercõ cũ fideliũ adunatõe.In pᷣma oꝛatõne ſit cum patena
oſculata a ſacerdote crucis ↄſignatõ in facie ipius:⁊ fran
gitur hoſtia. In ſcða fit ſuꝑ calicẽ crucis ↄſignatõ ⁊ coꝛpo
ris cũ ſanguine ↄmixtõ. In tercia cũ oꝛatõe accepto pacis
oſculatõ vel ab enchariſtia 'm quoſdã. vel ab altari fit pa
cis coĩcatio.¶ Nota ̊ ꝙ dicta oꝛatõe illa.libera nos ⁊c̃.
accipit ſacerdos patenã quam facta oblatõe abſconderat.
ad cuiꝰſignatõnis manifeſtatõneʒ attende.ꝙ patena dicit᷑

a patẽdo:⁊ coꝛ latũ ⁊ altũ ſignat. Suꝑ hanc patenã.i.ſuꝑ

latitudinẽ caritatis ſacrificiũ iuſticie debet offerri:vt holo
cauſlum vere pingue fiat.hanc latitudinẽ coꝛdis hbabebat
dñs offerẽdo ſeipᷣm pꝛo nobis.j. Joh.iij. In hoc cognoui⸗
mus caritatẽ dei qm̃ ille pꝛo nobis aĩaʒ ſuam poſuit.habe
bant⁊ apli cum petrus aiebat Math.xxvj.Et ſi opoꝛtue
rit me moꝛi tecũ nõ te negabo.ſiłꝛ ⁊ omnes diſcipuli dixe⸗
runt. Pꝛopter qð dñs intulit dicẽs Math.xxvj. Spiritꝰ
quidẽ ꝓmptꝰeſt caro aũt infirma. Sed latitudo coꝛdis ab
eis fugit:cũ diſcipuli omnes in agro fugerũt ⁊ latuerũt.et
ideo poſt oblatõeʒ hoſtie mediante patena.ſaceꝛdos abſcõ
dit ſub coꝛꝑali patenã vel ab altari remotã. Subdyaconꝰ
do retro ↄtinet inuolutã.ꝑ quod diſcipuloꝝ fuga vel lati⸗
bulum ſignat᷑ quod ipᷣe dns pᷣdixeꝛat Math.xxvj. Om̃es
vos ſcandalũ patiemi in iſta nocte.Scriptũ eſt em ꝑcutiã
paſtioꝛẽ ⁊ diſpergent᷑ oues gregis ⁊c. Et ideo ſacerdos do⸗
minice reſurrectionis eulogiũ ãnũciaturꝰ:reſumit patenã
a dy acono vel ſubdyacono rep̃ſentataʒ. quo notat᷑ ꝙ poſt
domini reſurrectõem apoſtoli ad dñm redierunt.lel ſub⸗
dyaconꝰ⁊ dyaconꝰſaceꝛdoti patenam repᷣſentantes quam
oſculat᷑ ⁊ cum ea ſignũ crucis ſibi facit in facie:tam modo
qᷓ obſequio ſanctas illas mulieres ſignificant. de quibus
dicit Math. xxviij. ꝙ veſpere ſabbati que luceſeit in pma
ſabbati.venit maria magdalene ⁊ altera maria videre ſe⸗

pulchꝛum pᷣſentantes patenã.i.coꝛ patens latitudinẽ cari

xxxvij.

tatis in obſequiuʒ ſepulture.iuxta quod legit᷑ Mar᷑.vlti.
qꝙ mulieres emerũt aromata vt venientes vngerent ihm.
Et valde mane vna ſabbatoꝝ ⁊c̃. Et dixerũt adinuiceme
Quis reuoluet nobis lapidem ab hoſtio monumẽti.ban⸗
ergo patenã · i.coꝛ amplũ latitudine caritatis ſacerdos ac
cipit.i.xpᷣc acceptat.Quia vo crucifixus ardenti deſideꝛio
querebatur. iuxta qð inquit angelꝰ Math. vlti. Scio qꝛ
ihjm naz arenũ queritis crucifixũ:idciꝛco crux cum patena
ſignatur in facie ſacerdotis. Statim ſacerdos oſculat᷑ pa
tenam oſtendẽs ꝗ xpᷣc impleuit deſiderium mulieruʒ. mor
em̃ occurrit illis dicens quẽ queritis.que ꝓcidentes oſcu⸗
lauerunt pedes eiꝰ Math. xxviij. ¶ Beinde frangit hoſti⸗
am in tres ptes. cuiꝰ miſteriũ ſic explicat᷑ ab Inno.ij. Eſt
aüt coꝛpus xpᷣi vniuerſalis eccleſia ſcʒ caput cum mẽbꝛis.
vnus em panis ⁊ vnũ coꝛpꝰmulti ſumꝰ.j. Coꝛin. xij.⁊ inue
niuntur in iſto coꝛpoꝛe quaſi tres ꝑtes ex quibo totum coꝛ⸗
pus cõſiſtit. Ana pars eſt ipᷣm caput videlicet xp̃.qui ca⸗
put eſt ⁊ pars coꝛꝑis. Altera pars ſunt illi quoꝝ coꝛꝑa re
quieſcunt in tumulis ⁊ aĩe regnant cũ xpᷣo.⁊ ſunt quali ſi⸗
mul he due ꝑtes caputſcʒ ⁊ hec pars coꝛꝑis altera: ſicut
ſcriptum eſt. NQath. xxiiij · Abicũq; fuerit coꝛpꝰillic cõgꝛe⸗
gabuntur ⁊ aquile.Pꝛet.in altari duo partes ſeoꝛſum ex⸗
tra calicem reſeruãtur quaſi extra paſſionem que ꝑ calicẽ
deſignatur. Npc em̃ reſurgens ex moꝛtuis iam nõ moꝛituꝛ
⁊c. Ro.vj. Et qui cum ipo ſunt neq; eſurient neq; ſitient
amplius neq; ca. ſuꝑ illos ſol. neqʒ vllus eſtus que pꝛiora
tranſierũt. Apoc̃.xxj. Tercia ꝑs in calice ponitur.ſignifi
cans eos qui adhuc in paſſione ↄſiſtunt donec ab hac vita
migrãtes ad ſuũ caput tranſeãt. vbi nõ moꝛiẽt ampliꝰ nec
vllatenꝰ patient᷑.de hac fractõe infra dicet᷑.

(Par dominiſitſemꝑ .S. j.

vobiſcum. Hic denũciatur pax fidelibo ↄferenda cum po⸗
ſRulatione eiuſdem ibi.Agnus dei qui tollis.Et quia non
meritis humanis ↄferenda eſt. ̊ diuina miſcia ideo pꝛi⸗
mo poſtulat᷑ diuia miſcdia.ſcðo pax diuĩa..Niſc dia ↄfe⸗
renda poſtulat᷑ ibi. Agnꝰdei qui tollis ⁊c. miſerere nobis
Pax poſtulat᷑ ibi.Agnꝰdei ⁊c.dona nobis pacẽ. Hic autẽ
anũciat ſacerdos eulogium dñice reſurrectõnis que nõ ſo
lum ꝑ ſigna ſed etiam ꝑ verba inſinuat᷑. Sacerdos em̃ al⸗
ta voce dicit.DPax dñi ſit ſemꝑ vobiſcum. Et duabo par⸗
tibus hoſtie extra calicem reſeruatis. cum alia ſignuʒ cru
cis ter efficit ſuꝑ calicem: de cuiꝰoꝛe dyaconꝰvel ſacerdos
remouerat coꝛꝑale.Quo dicto:illam ꝑtem dimittit in ca⸗
licem. Sacerdos igitur frangit hoſtiam vt in fractõne pa
nis dñm cognoſcamꝰſicut illi diſcipuli dñũm cognouerunt
quibo ipᷣe ihᷣs die reſurrectõnis aparuit eũtibo in emaus
LQuẽc̃.vlti.Cõmixtio ſpecieꝝ panis ⁊ vini deſignat vnionẽ
carnis ⁊ anime que in reſurrectõne carnis denuo ſunt vni

te. am panis ad carnẽ ⁊ vinũ refert᷑ ad aĩam.⁊ ideo ter

ſignum crucis ꝓducit᷑ cum hoſtia ſuꝑ calicem: quia virtꝰ
trinitatis animã crucifixi reduxerat ad carnẽ. ne derelin⸗
queret animã eius in inferno. nec daret carnẽ eius videre
coꝛruptõnem.iuxta qð ipe dicit in p̃s.Ego doꝛmiui ⁊ ſom
num cepi exurrexi ⁊c. Ael ideo tres cruces fiũt cum ho⸗
ſtia ſuꝑ os calicis: quia tres mulieres querebãat crucifixũ
ad hoſtium monumẽti.vnde ¶M Dar̃.vlti. Yoh.xx. Quẽ que⸗
ritis ſurrexit a moꝛtuis. Os ergo calicis ſignat in loco ho
ſtium monumẽti:de quo dyaconus vel ſacerdos remone⸗
rat coꝛꝑale:deſignans ꝙ angelꝰoñi reuoluit lapidẽ ab ho⸗
ſiio monumenti . Jllud ſane debz intelligi quod dicit ſacer
dos cum eucharilliam mittit in calicẽ. Niat inquit ↄmixtõ
coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi ⁊c.¶ Sacerdos vᷣo ꝓnũtiãs ſic
Par domini ſit ſemꝑ vobiſcũ.inſinuat ꝓꝙ die illo vna ſab⸗
batoꝛum venit ihᷣs⁊ ſietit in medio diſcipuloꝝ ⁊ dixit pax
vobis Joh.xx. Quia vo ihs vt ſalutauit apoſtolos dedit
eis poteſiatem remittendi peccata.Quoꝝ remiſeꝛitis pec⸗
ca.⁊c.idcirco choꝛus clamat ad ipſum ⁊ poſiulat.Agnus
tei qui tollis peccata mũdi ⁊c̃. Lauit eĩ nos a peccatis in
ſanguĩe ſuo Apoc̃.j. Hic aũt agnus ſignat᷑ ĩ agno paſcha
li de quo ſupꝛa.⁊ Exo.xij. Hic eſt ille de quo Joh. j. Hic

*

eſt agnꝰ ei.hic eſt qui tollit pctẽa mundi.Agnꝰðvo dicit᷑ ab
agnon quod eſt piuʒ:quia ſola pietate nos redemit.vel ab
agnoſcendo:quia ſicut agnus ſolo balatu matrem cogno⸗
ſcit:ſic xpᷣe in paſſione ſua matrem agnouit ⁊ virgineʒ vir
gini ↄmẽdauit.ideo ergo ter dicit᷑ agnus dei:quia xpᷣc pen
dens in cruce patrẽ ſuũ cognouit ei obediendo.⁊ matrẽ ſu
am agnouit eã virgini ↄmẽdando.agnouit etiã ibidẽ genꝰ
humanum redimẽdo. ibi em̃ pius obtulit ſe ꝓ nobis.⁊ ob
hoc in altaꝛis ĩmolatõne ter dicit᷑ agnus tei.quaſi ꝗ agne
uiſti patrẽ miſerere nobis qui agnouiſti matrem miſerere
nobis pie qui redemiſti mũdum dona nobis pacem. Poꝛ⸗
ro ſᷣm antiquam conſuetudinẽ que adhuc in pluribo obſer
uatur eccleſijs nullatenus variatur ſed tribo vocibus vni
foꝛmiter dicitur iniſerere nobis: ꝗpter tria genera pecca⸗
toꝛum que petimꝰnobis remitti.cogitatõnis.locutõnis ⁊
actionis.vel ꝓpter tres oꝛdines in eccleſia fideliũ qui ſunt
Moe.daniel ⁊ Job. q̊s Eʒechiel.vidit in viſione ſaluãdos
Poſtmodũ aũt multis ⁊ varijs aduerſitatibo 2 erroꝛibus
eccleſie ingruentibo cepit ad dñm clamare de tribulatõni⸗
