bhec berñ.2 ſũpta ſũt de fine de vera r̃ligiõe aug. Terciũ
plane dat᷑ itelligi ĩ ſacto cẽturioĩs Luẽc.vij.Qui ĩdignũ
ſe arbitratꝰ vt veĩret ad ihʒ miſit ſenioꝛes iudeoꝝ ad ro
gãdũ ihm ꝓ ſanatõe Fui ſui.ꝓpt᷑ nr̃aʒ dico ĩopiã ĩ merẽ
d. vt vbi nra nõ ſuppetãt merita:patrocinẽt᷑ aliena.Al
teriꝰ ꝓt᷑ nr̃aʒ inopiã ĩ contẽplãdo.vt ꝗ ñ poſſumꝰ ſũmẽ
lucẽ i ſe aſpicẽ:eũ ĩ ſuis ſctis ↄtẽplemur.Tercio ꝓpt᷑ ino
piã ĩ amãdo.qꝛ nos miſerabiles hoĩes.vł ꝙ pleriqʒ nrʒ
magis afficimur circa ſctʒ aliquẽ.aliqñ et᷑ ꝙᷓ circa dñm.
et iõ dñs cõpaſſus nr̃e miſerie vult ꝙ oꝛemꝰ ſctos ſuos.
Secũda cã ẽ ꝓpt ſctoꝝ glłiaʒ.qꝛ em̃ dñs vult glificare
ſctos.fſacit plerũq; ꝑ ipᷣos miracula ĩ coꝛꝑibo ⁊ ſalutẽ in
aĩabo. vt ipᷣos laudemꝰ.et ñ ꝑ ſupᷣmos:łſ et ꝑ ifimos.vt
ſic aligs ſaluat᷑ coꝛpalit᷑ inuocãdo lumẽ.⁊ nõ petit᷑:ſie ⁊
ſpũalit᷑ ĩtelligãꝰ.¶ Tercia ẽ ꝓpt᷑ dei reuerẽtia. vt pctoꝛ
ꝗ deũ offẽdit.qꝛ nõ audet ĩ ꝓpꝛia ꝑſona adire: recurrat
nd ſctos eoꝝ procinijs ĩploꝛãdo.Et his poſſʒ ↄueniẽter
addi ↄgruẽtia dĩnaꝝ hierarchiaꝝ.Cõgruẽtia dĩna hie⸗
rarchiaꝝ dico:qꝛ cũ dĩno ꝝ cariſmatũ ſit deſcẽſꝰ ꝑ ſccos
ad nos.ↄgruũ ẽ vt aſcẽſus nr̃ qͥ nos mouemur ſiue redu
cimur ad deũ:fiat ip̃is ſctis q̃i mediatoꝛbo ⁊ aduocatiſ
nr̃is. Scðm em̃ dyoniſiũ.poſtrema redeũt ad pꝛicipinʒ
ꝑ media. ꝓpinde ẽ vt reducamur ⁊ aſcẽdamꝰ ad deũ ĩ me
ritis ꝓficiẽdo:eos ↄueniẽter oꝛamꝰ ⁊ vtilit᷑.¶ Ao illð q̊
qð pꝛio obr̃.ꝙ minꝰↄuenit adire pꝛicipẽ qñ rex ẽ nuſeri⸗
coꝛdioꝛ ⁊ liberalioꝛ ⁊c. Jam ĩ ꝑte pʒ rñſio.qꝛ licʒ rerx ſit
liberalioꝛ et miſericoꝛdioꝛ ⁊ fauoꝛa bilioꝛ aliqͥ pꝛincipe:
nihilomiꝰ deferẽdo maieſtati regie ⁊ ꝓpꝛiã attẽdẽs indi
gnitatẽ pꝛudẽter facit recurrẽdo ad pꝛicipẽ q̃ſi ad medi⸗
atoꝛẽ int illũ ꝗ eſt maxiꝰ ⁊ mimꝰ.Si aũt pctoꝛ dinã attẽ
dens dignitatẽ ⁊ timẽs maieſtatẽ.⁊ ꝓgf᷑ h̊ reſiliẽs ĩ ꝓꝑꝛiã
ꝑuitatẽ nõ adcurrit ſ᷑ ponit mediũ ↄfugiẽdo ad ſct᷑os:ĩ
hoc laudãdꝰ ẽ.q¶Ad illð qð obr̃.ꝙ oꝛo ẽ ſacrificiũ ſpũa⸗
le ⁊c.pt᷑ dici ꝙ nõ ẽ ſiłe de oꝛoe ⁊ ſacrificio:qꝛ coꝛꝑale ſa
crificiũ ad latriã ꝑtinet.Latria aĩ ẽ cultꝰ ꝗ ſoli deo debe
tur.ſ̊ oꝛo nõ ẽ ꝑs latrie.neq; an illã ꝑtinet pᷣciſe:ſed ma
gis ẽ actꝰ iuſticie vel aliaꝝ vᷣtutũ.vt ſupᷣ tactũ ẽ. Juſticia
aqũt nõ ſolũ reſpicit oꝛdinẽ ad deũ.ſiłr nec alie vᷣtutes q̃
actũ oꝛois eliciũt.ĩmo et᷑ ſctos ipᷣos ꝗ a nobis ↄueniẽter
pñnñt orari. licet nõ ſacrificio exterioꝛi tali.q Ad illð qð
obijcit᷑ ꝙ ſct᷑i abſẽtes ſũt ⁊c̃.dici pt᷑ vt hẽt ab aug.in li.
de cura ꝓ moꝛtuis gerẽda.ꝙ oꝛoes nr̃e tribo modis ino
teſcãt ſctis.ſcʒ reuelatõe:⁊ denũciatõe angelica: et ĩſpe⸗/
ctione et intuitõe ĩ ſpeculo trinitatis:et ꝓpꝛia ↄpᷣhẽſione
vt q pñtialiter aſſiſlũt ĩ locis ĩ gho ad illos diriguntur
oꝛones.vñ oꝛoes q dirigũt᷑ ſctis qtenꝰ vtilitati nẽe ſuffi⸗
cit:illis ſufficiẽter reuelãt᷑. Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ſi ſcti
ſũt oꝛãdi:ſꝑ melioꝛes ſũt oꝛãdi.pt᷑ dici ꝙ nõ opoꝛtʒ.qꝛ vt
ſupᷣ tactũ ẽ.deus vult oẽs ſcłos ſuos honoꝛari.et iõ oẽs
ĩuocari ſeu oꝛari.q Ad h̊ qð obijcit᷑ ꝙ ſufficiẽter tãgit ĩ
oꝛoe dñica de oꝛoe qͥ oꝛamꝰ ſctos.dicẽdũ ꝙ qꝛ ſcłos non
oꝛamꝰ niſi qꝛ ſiẽ mediatoꝛes dñi nõ vt ſiẽ illũ a qͥ hẽmus
gcꝗd boni hẽmꝰ.iõ ſolꝰ deus ſimplicit᷑ ẽ oꝛãdꝰ.tãqᷓ; fina
liter a qͥ ẽ om̃e bonũ.Scti at᷑ nõ ſimplicit᷑ ſ̊ potiꝰ tanqᷓ
mediatoꝛes ꝑ qͥs ĩpetramꝰ.et iõ magis tenẽt ſe ex parte
oꝛãtiũ qſi coadiuuãtec:qꝙᷓ illiꝰ ꝗ oꝛat. Quia igit᷑ ĩ oꝛone
illa nobis deſcribit᷑ ille ꝗ ſimplicit ẽ petẽdꝰ.et oĩa illa .
petẽda ſũt ab ipᷣo:et ipi apli qͥs docuit dñs oꝛare ibi ꝗ
petere debẽt. et oẽs ex ↄſeqͥnti apłoꝝ ſeq̃ces ꝗ ſi miꝰ ydo

nei ſũt ad impetrãdũ:coadiutoꝛes adeat. Patet ꝙ non

—

cuit. tãgerent᷑ ipi ſcti in oꝛoe illa.q; ſufficiẽter dat

intelligi ꝑ oꝛãtes.

.,ũ,

ip

ofr
na
d
ſ
i
ſten
jon
Gmn
ſee
binn
nece
ſaci
eter
iun⸗
37 0
Ai⸗
epei

s
cce
tui
eſt
nü.
cii
gn

nen

ns
no
fz
n.
.

in

W
frat
iter
hie/
tos
du
atif
iuz
ime
15
ſenn
erſit
ſpe:
Idi
di
e
e
wa
icig
q
ieter
q
inli.
no
iſpe⸗
ſione
ntur
ſuffi⸗
liſchi
g N
es
gt i
dohon
vemus
ifina
Stanch

Nueſtio
lembꝛum ſecundum

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ deus ſit oꝛãdꝰ.Et
pꝛimo querit᷑ ſimplicit ſiue abſolute vtruʒ
ſit oꝛãdus.Secũdo vtrũ ſolns ſit oꝛãduo.
Tercio quõ ſit oꝛãdus. Quarto cũ ĩ oꝛõe
qua oꝛat᷑ fit aſcẽſus aĩe in deũ vtrũ in oꝛõe eleuet᷑ altius
intellectus vel affectunas.

rticulus pꝛimus

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ad ꝑtem affiꝛmatiuaʒ ſic.
Cũ ſine diuino ſubſidio nihil boni poſſumꝰ.
Jop̃. xv. ait. Sine me nihil poteſtis facẽ.⁊ de
neceſſitate ſalutis nr̃e babeamꝰbona facẽ: ncce babemꝰ
ad dimnã bonitatẽ oꝛãdo ↄfugẽ.⁊ ita nccio habemꝰdeũ
oꝛare.a ita deꝰnccio ẽ oꝛãdꝰ.¶ Cõtra.nibil cariꝰemit᷑ qᷓ
qð pᷣcibo cõꝑat᷑.ſiẽ ait Seneca.ᷣ cũ deꝰ liberaliſſimꝰ ſit.
oĩbo dans affluẽter Jac.j.⁊ dat gratuite:nõẽ oꝛãdus
ꝓ aliquo.cũ illud qð pᷣcibus ↄꝑat᷑ cariſſime emat. Itẽ
libe:aliꝰdat ꝗ dat nõ petẽti:q ꝗq dat rogatꝰ.q̊ cũ de ſit li
beraliſſimꝰdatoꝛ:nõ oꝛãdꝰẽ vt det.⸗. Stẽ liberalioꝛ ẽ deꝰ
ad dãdũ ꝙᷓ bõ ad accipiẽduz.ſʒ fruſtra ⁊ minus diſcrete
oꝛat vt aceipiat cui offert᷑ ſpõte quod optat:⁊ ita vt pꝛiꝰ.
Itẽ aut oꝛãs petit qð de diſponit dare:⁊ talis fruſtꝛs
oꝛat:cũ ſine ſua poſtulatõe ̊ facẽt.aut qdð ñ diſponit da⸗
re ⁊ tunc fruſtra oꝛat:cũ deꝰnulli dat qð nõ diſponit da⸗
re.¶ Itẽ ſicut ſe bʒ veritas ad teſtificãdũ:ſic ſe babʒ vir⸗
todiuma ad adiuuãdũ.ſᷣ ꝗ inuocat veritatẽ diuinã ad te
ſtificãdũ ꝓ ſe ꝑ iuram̃tũ ſine neceſſitate peccat.&̊ ſiłr qui
inuocat diuinã virtutẽ ad adiunãdũ ſine neceſſitate pec⸗
cat. S̊ vidr̃ facẽ ꝗ oꝛat deũ ꝓ aliqͥ obtinẽdo ab eo: eo ꝙ ex
quo de dat qð diſponit:nõ ẽ neceſſe eũ oꝛare.4. Itẽ ꝗ pe⸗
tit ꝓ ſe in eccleſiaſticis beneficijs ꝓmoueri: eoipo meret᷑
excludi:vᷣ ẽ magis petẽ gẽam vel gliam q; qdcũq; benefi⸗
ciũ tꝑale.magis indignũ debet ſe ꝗs reputare ad illud qᷓ
ad illð.ᷓ petẽdo magis meret᷑ excludi ꝙᷓ exaudiri.¶ Itẽ
aut ille ꝗ oꝛat ẽ dignvel indignꝰ. Si indignꝰmale petit:
cũ deus ſit oꝛdinatiſſimꝰdiſtributoꝛ bonoꝝ ſuoꝝ. Si di
gnus:etiã ſine ſua petitõe dat deꝰ.qᷓ nullo mõ deꝰẽ oꝛan⸗
dus. Itẽ ꝓpnioꝛ ẽ deꝰad miſerãdũ ꝙᷓ ad ↄodemnãdũ: ſed
auertẽti ſe ab eo ſine vlla petitõe aufert gRam: ꝗ̊ ↄuertẽti
ſe ad ipᷣm ſine petitõe dat gram.¶4l SItẽ nobilioꝛ ẽ creatu⸗
ra rõnalis qꝙᷓ irrõnalis. Sed creatura irrõnalis ſine vl⸗
la ſua oꝛõe ↄſeꝛuat᷑ a deo.⁊ qᷓtum ad eẽ.⁊ q;ẽtum ad bene

eẽ. ̊ multomagis creatu õnalis debz a deo cõſeruari
ſine vlla ſua oꝛõe.̊ ⁊c.¶ Rñſio.ꝙ abſq; dubio deꝰoꝛan
dus eſt. cuius multiplex eſt ratio. vna eſt eadem qua eſt

amandus ⁊ venerandus. Amandus eſt enim deus et ve
nerãdus.qꝛ ipſum amare ⁊ venerari.dignũ ẽ.vtile eſt:⁊
neceſſariũ. Dignũ ẽ ꝓpter eiꝰmaieſtatẽ ⁊ bomitatẽ. Atile
ẽ ꝓpter ſuꝑnã obtinẽdã felicitatẽ.Qeceſſariũ ꝓpter vitan
da eternã calamitatẽ. His eiſdẽ rõnibo oꝛãdus ẽ.qꝛ eum
oꝛare dignũ.vtile ⁊ neceſſariũ ẽ. Dignũ qꝛ ipe ẽ alpha et
o.pꝛincipiũ et finis.pꝛĩcipiũ collatiuũ.ↄſeruatiuũ ⁊ ↄſũ⸗
matiuũ oĩm criſmatũ ſpualiũ.vtpote a qͥ ẽ influẽtia oĩs
boni:finis ad quẽ ẽ oꝛdinatio ⁊ ↄgreſſio oĩs boni. õ rõ⸗
nalis creatura debʒ ipᷣm honoꝛare vt pꝛicipiũ a q̊ exiens
vt finẽ ad quẽ rediẽs. Honoꝛat aũt ipᷣm vt pꝛicipiũ ⁊ da
toꝛẽ gre ĩ deſiderio oꝛõis ꝓ ſuſcipiẽdis.honoꝛat vt finem
ĩ redditõe laudis ⁊ grarumactõe ꝓ acceptis. Cõmode et
ẽ oꝛare deũ.qꝛ hocipᷣo ꝙ mẽs oꝛat:exercet ſe ad deſideꝛiũ
qð mẽtẽ purgat:⁊ ſupᷣ ſe eleuat ⁊ dilatat.qꝛ gr̃a magnuzʒz
qd ⁊? eleuatũ.aug.Dilata deſideꝛiũ tuũ qꝛ magnũ ẽ qð ti
bi vult dare.ſ.gram.neceſſariũ ẽ:qꝛ qᷓdin ſumꝰ ĩ ſtatu.
nec a pctoꝛe ſurgẽ:nec pctᷣa vitaẽ:nec oꝑa bona poſſumꝰ
facẽ: niſi eiꝰadintoꝛio.qꝛ ſine iſtis cadimꝰĩ calamitatem
eternã.iõ neceſſariũ ẽ deũ oꝛare vt ſua gra ĩ his oĩboad⸗

iuuemur. Elñ inter oẽs aciꝰ nr̃os ſumme neceſſariũ nopᷣ
ẽ oꝛare:qꝛ or̃o ẽ oẽĩm bonoꝝ nroꝝ inchoatio.ꝓmotio:et

ↄſũmatio.qꝛ oꝛõis exercitinʒ boꝝ cooꝑatiuũ.vtpote ĩ qͥ
ẽ pcroꝝ cognitio.coꝛdis humiliatio.deſiderioꝝ inflãma

„%

xcij.

tio..2 meritoꝝ ↄtinuatio vt ex dictis pʒ. Pꝛoinde ẽ ꝙ in

lege pᷣceptũ ð ſabbato frequẽtiꝰiterat᷑ circa pᷣcepta legis
qꝛ ex ip̃ᷣo pẽdebat totiꝰdecalogi obſeruatio. In ſabbato
eĩ ↄueniebãt ad templũ ad audiẽdũ.vt recognoſcẽt vmiſ⸗
quiſq; ꝗd faciẽdũ.qd vitãdũ ⁊ in qͥ ꝑſiſtẽdũ ẽ finalit᷑.quõ
inducit᷑ nobis neceſſitas oꝛõis.ſ.ad oĩm bonoꝝ inchoa⸗
tõem.cõtinuatõem.et ↄſũmatõem.⸗ Sicẽdũ q̊ ad verbũ
Senece.ꝙ verbũ eiꝰintelligit᷑ de petitõe q fit ab homie.

vbi petẽs modicũ qñq; verecũdat᷑:⁊ hoc ẽ valde penale.

ſed petẽ a deo nõ ẽ veꝛecũdũ:ſicut nec petẽ a ſole.qꝛ ẽ ꝑpe
tuꝰeternã lucis influentiã miniſtrãs.el aliter põt dici

duplex ẽ emptio. Vna ꝑ apꝛeciatõem ⁊ cõmutatõem

Dati et accepti:⁊ hec emptio nõ fit a deo.q oĩa dat affluẽ

ter et bonoꝝ nr̃oꝛum nõ indiget. Alia ẽ emptio que fit a

teo qui omnia dat affluẽter ꝑ quãdã reputatõem.vt do⸗

min“ꝰ vẽdidiſſe reputat᷑: dãdo digno et bene diſpoſito ad
accipiẽdum. vñ hõ libeꝛalis nõ requirit pᷣciũ doni ſui:ſed

ſibi ſufficit digtag ex ꝑte ſuſcipiẽtis. Sic ⁊ dñs ñ reqrit
in donis ſuis pᷣciũ ex ꝑte nr̃a:bſᷣ dignitatẽ ⁊ diſpoſitõnem

ex ꝑte recipiẽtis.que attẽditur ĩ deſiderio ⁊ deſiderantis

idoneitate.cũ dona dei nõ emunt᷑ ab eo ꝑ oꝛõem rõne pa⸗

ctõis ⁊ appꝛeciatõis cõmertioꝝ:ſʒ rõe deſiderij⁊ idonei⸗

tatis p̃ᷣcum.eo mõ quo regnuʒ dei emit᷑ a pauꝑibo.iuxta
illud Yᷣſa.lv.Qui nõ habetis argẽtũ: ꝓperate emite ⁊ co
medite. ꝓperate ſollicite vos diſponẽdo:emite frequẽter
delectãdo:⁊ ↄmedite delectabiliter fruẽdo.q⸗l Ad illð qð

obijcit᷑ ꝙ qui dat nõ petẽti liberaiiꝰdat ⁊c.põt dici ꝙ li⸗

bertas dñi nõ exit ĩ dãdo ſᷣm impetũ:ſᷣ Fm iundiciũ ⁊ rõ⸗
nẽ.iuxta illud qð dicit Seneca. ꝙ beneficia nõ ſpergen⸗
da ſed collocãda ſunt.Vñ dñs vult beneficia ſua ĩ men
tibo pioꝛũ collocare.qð magis atteſtat᷑ ſue liberalitati.
ᷓ ſi illa ingratis p̃ᷣſtaret ꝙ eẽt illa ſpergeꝛe ⁊ diſſipac.vñ
oꝛõ nõ minuit diuinã liberalitatẽ:ſʒ ad illã ↄgrue diſpo⸗
nit. ¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ liberalioꝛ ẽ deus ad dandũ
⁊c.põt dici ꝙ hoc verũ ẽ in idoneitate ſiue ꝓ pᷣparatõe pᷣ⸗
ſuxpoſita.qꝛ largiꝰ ⁊ oꝛdinatiꝰqᷓ; nos petere.Gae aũt di
gno ⁊ diſpoſito atteſtatur liberalitati. Dare at indigno
7 nõ diſpoſito magis atteſtatur ꝓdigalitati vel indiſcre
tõni:qᷓ liberalitati.Vñ quia oꝛãdo oꝛãs pᷣparat ſe ⁊ ido

neũ efficit ad recipiẽdũ:deum dare oꝛãtibus nõ p̃iudicat

eius liberalitati:ſed magis atteſtatur.¶ Ad illud quod
obijcitur. aut oꝛans petit quod deꝰ diſponit dare ⁊c̃.põt
dici ꝙ diuina ꝓuidentia nõ in omnẽ euentũ pᷣoꝛdinat da
re bona ſua:ſed potius iuxta qð pᷣparamꝰnos et ſibi co⸗
oꝑamnr. Ande nõ fruſtra petimꝰdiuina beueficia.qꝛ ſic
petendo nos quodammodo idoneos efficimus ad eiꝰbe⸗
neficia ſuſcipiẽda.⁊ ad illa que diſpõit nobis offerre ob
tinẽda:et ita nõ fruſtra petimus que nobis dare diſpõit
¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ ſicut ſe habet veritas dinina
ad teſtificãdũ ⁊c.põt dici ꝙ nõ ẽ ſimile de veritate ⁊ vir⸗
tute.qꝛ inuocãdo deũ in teſtimoniũ veritatis aſſerte per
iuramẽtum.inuocat᷑ deus vt ſit teſtis ſermonis eius qui
iurat ⁊ queq; falſi vt ĩ ꝑiurio mentitur.⁊ hoc ẽ blaſphe
mia ↄtra veritatẽ eteꝛnã. Sed quando peccatoꝛ inuocat
cũ in oꝛatõne:nõ inuocat eũ vt cũ eo deficiat:ſʒ vt defe⸗
ctũ eius renelet.in hoc oꝛat deũ tãqᷓ; reꝑatoꝛem ſacti ⁊ re

foꝛmatoꝛem. Elñ oꝛõ ẽ in laudem dei:iuramentũ in blalſ⸗

phemiaʒ.¶ Aod illud qð obijcitur qui petit ꝓmoueri ⁊c.
põt dici ꝙ non ẽ ſimile.quia dignitas exterioꝛ poſtulata
et obtẽta nõ reddit bominẽ ſemper melioꝛem:ſed quãdo
qᷓ; deterioꝛẽ.et cũ hoc qui hmõi petit ꝓ ſe:videt᷑ ſe dignũ
reputare hmõi beneficio. Vnde in tali videtur ambitio
7 pᷣſumptio. ꝓpter quod nõ in merito ercluditur:ſed pe⸗
tens oꝛando bonũ ſpirituale nõ redditur ex hoc deterioꝛ
neq; incurꝛit ex hoc notã ambitõnis nec pᷣumptõis.ĩmo
bonũ hmõi acceptũ reddit illũ qui accipit melioꝛeʒ.ĩmo
quemq; nõ bonum efficit bonũ. Patet ꝗ diſſimilttudo ĩ
his petitionibus.quia vna notat ambitõem ⁊ pᷣſumptõ⸗
nẽ cũ determinatione eius qui petit.vt frequẽter accidit
ſi petitũ obtineat᷑. Alia petitio neq; notã ambitõnis ne⸗
q; pᷣſumptõnis:ſed melioꝛat petentẽ.4· Adillud qð obij⸗
2—
4

citur ille ꝗ oꝛatẽ dignꝰvel indignꝰ⁊c.poteſt dici ꝙ vtrũ
ꝙᷓ boteſt dari:qʒ ſi ẽ dignꝰ:fit qñʒ dignioꝛ.nullꝰem ẽ ita
Dignꝰ ꝗn poſſit fieri dignioꝛ.Si indignꝰ:oꝛãdo diſpoĩt
ſe ad hoc qð dignꝰ fiat.vñ vterq; bene orat.⸗ Ad hᷣ qð
obijcit᷑.ꝙ auertedi ſe a deo ſine oꝛoe.aufert deus gram
⁊c̃.dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ auertẽ et deficere de nobis
totaliter poſſumꝰ.et ita ꝑ nos gr̃am amittere. Sʒ ↄuer
ſio nr̃a ꝑ nos nulla ẽ. Ael ſi q̃ ẽ:ita exilis ⁊ ꝑua ẽ:qꝙ; niſi
deus manũ miſericoꝛdie apponat:nulla reputãda ẽ. Uñ
in bis verũ ẽ ꝙ faciliꝰ ẽ deſiruere qᷓ cõſtruere. Oſee.xiij.
Peꝛditio tua iſrt.tãtũmõ in me auxiliũ tuũ.i¶ Ad üllud
qð obijcit᷑ creatura irrõnalis ſine ſua petitõe ↄſeruat᷑
⁊c̃.pt᷑ dici ꝙ nõ eſt ſiłe de creatura rõnali et irrõnali:qꝛ
creata rõnalis nõ ẽ ſolũmõ facta reciꝑe ſᷣ facere.et ꝓpt
hoc deꝰ ꝓuidet iſti vt ipa ſibi ꝓuideat et diſponat ſe ad
illud qð ſibi ẽ neceſſariũ. Creatura irrõnalis ſolũmõ eſt
facta reciꝑe ⁊ nõ facẽ.⁊ iõ oꝛone a deo nõ ſuſſẽtat᷑.

ticulus ſecundus

Onſeq̃nter qrit.vtrũ ſolꝰ deꝰ ſit oꝛãdꝰ.q ſic:
vidr̃.dicit eĩ aug.ĩ ench.c.xviij.nõ niſi a dño
etere debemꝰ qð ſperamꝰ nos vel bonũ ope
rãdi oꝑatõnis vel ꝓ bonis opibo adeptis.¶ Pꝛet. Anſ⸗
hel.ĩ fine monolo.Ligꝗdiſſimũ ẽ hũc ſolũ eẽ quẽ oĩs alia
creata ſᷣm totũ ſuũ poſſe opoꝛiʒ diligẽdo venerari? ve⸗
nerãdo diligere. de qͥ ſolo ꝓſpera ſunt ſperãda.ad queʒ
ſolũ in aduerſis fugiẽdũ:cui ſoli ꝓ q̃libʒ re ſupplicãdũ.
Pꝛet. idẽ parũ ante.Quid ꝓ ſua dignitate venerãdũ

— 21 —

7 q̃libet re depcãdũ:q ſũme bonꝰ et potẽs ſpũs.qd.

mhil.¶ Pꝛet. aug. de oꝛãdo deo ad ꝓbã.audi ꝗd oꝛee.

oꝛa beatà vitã. hãc em̃ om̃es hoĩes hr̃e volũt.hoc ĩnuit᷑ a
bto aug.ꝗ reſpõdet ad qſitũ.ſcʒ ꝗd oꝛãdũ. ꝙ ſolũ beata
vita. ſcʒ deꝰ oꝛãdus ibidẽ infert. Quid igit opoꝛtet

te oꝛare niſi id qð cupiũt boni mali.ſᷣ ad qd ꝑueniũt ñn

niſi boni.hic aꝑte hẽt᷑ ꝙ nõ ẽ oꝛãdus aligꝗs niſi deꝰ Cõ
tra.ſᷣm dam aſ.Oꝛo ẽ aſcẽſus ĩtellectꝰ ad deũ.ad ceũ nõ
valet hõ aſcẽdẽ:igit᷑ nec deũ oꝛare.q] Pꝛet᷑.aſcẽſꝰ iſte in⸗
tellectꝰ nõ ẽ niſi pt᷑ finẽ babẽdũ ꝗ ẽ deus.vᷣ qð infinite

diſtat hr̃i ñ pt vllo mõ:q̊ ⁊c.¶ ꝛet. Anſbel.ĩ monolo.

dicit plane.aſcẽdere ad te dñe deſiderat ſᷣuꝰ tuus:⁊ ĩac⸗
ceſſibilis ei ẽ habitatio tua.2 ita vt pꝛiꝰ.q Pꝛet.idem in
eodẽ. In te moueoꝛ dñe.in te ſũ.et tñ ad te nõ poſſũ acce
dere.¶ Ad idẽ pñt adduci oẽs ſupᷣadducte r ões.ꝙ oꝛa
re poſſumꝰ nõ ſolũ deũ ſ̊ etiã ſuas creatas¶ Ad diß⸗
cendũ ꝙ quodamõ intelligẽdi ſolꝰ deus ẽ oꝛadꝰ. Si em
itelligat᷑ mõ p̃tacto ſcʒ ĩ pꝛicipio iſtiꝰ ꝓbleumatis.vt ſ. cz
a quo habemꝰ ⁊ recipimꝰ ome bonũ ille ſolꝰ ẽ oꝛãdꝰ:qð

pꝓpbant plures anẽtates ĩ pꝛicipio ꝓbleumatis buiꝰ qſti

onis.cõcedẽde ſũt ad ĩtelleciũ pᷣtactũ. Ad illð qð obr
ꝓ alia ꝑte. ad deũ aſcẽdere nõ poſſumꝰ qꝛ infinite di⸗
ſtat. dicendũ ꝙ cõtingit de eo loqui duplicit in ſe et ab⸗
ſolute:vel in aliqͥ effectu.cõſiderãdo eũ in ſe:ſic int᷑ dxũ
et creaturã ſimplicit᷑ diſtãtia ẽ infinita:nec ad deum po
teſt aſcẽdere ꝗs vnq;:ſicut nec eẽ deus.nec hoc mõ oꝛore
ipᷣm poſſumꝰ.Cõſiderãdo aũt ipʒ ĩ aliqͥ effectu ſᷣm ꝙ in⸗
habitãs ẽ ꝑ gr̃am.vel cõferẽs aliqð bñficiũ:ſic ad ipſuʒ
attĩgere poſſumꝰ ⁊ ſic ipʒʒ oꝛamꝰ. Pꝛet.ſi int deũ ⁊ cꝛe
aturã ẽ infinita diſtãtia ĩ eẽndo:nõ tñ in cognoſcẽdo et
amãdo.qꝛ ipᷣe infũdit lumẽ gr̃e vel cognitõis ꝑ qð et co⸗
gnoſcit᷑ et amat᷑.ꝑ hoc ſoluũt᷑ auctoꝛitates Anſ belmi.

ticulus tercius
Onſeqnter qrit᷑ de modo qͥ oꝛat᷑ deꝰ oronib
ecclie ꝗᷓ dicũt᷑ collecte.et qrit᷑. vꝛũ oꝛatio diꝛi
2 Veẽda eſt ad dinã eẽntiã. vel ao vnã pſonã. ex⸗
p̃ſſone dico vocali.ꝙ ad eẽntiã dinã:videt᷑ ꝑ boc qð be⸗
neſicia nobis ĩpetrata:oroibo hmõi miſtrant᷑ 7 cõferũt᷑
dina eẽntia ꝓꝛie loquẽdo. Iñ oꝑatões gbo deriuant
a0 nos dina bñnficia ꝓpꝛie dicũt᷑ eëntiales.i.a dĩna eſſen
tia ꝓducte.actões aũt ꝑſonales dicũt᷑ APpꝛie emanatões

ꝑſonaꝝ a ꝑſonis.ergo videt᷑ ꝙᷓ oꝛatio qua hmõi benefi⸗
cia impetraſſe credimus:dirigẽda ſit ad eẽntiã diuinaz
expᷣſſione vocali.dicẽdo om̃ipotẽs et ſempiterna eẽntia.
vel aliqͥ modo ſic.¶ Pꝛet.poſito ꝙ ↄueniẽter dirigãtur
oroes hmõi ad ꝑſonas diuĩas obtentu alicuiꝰbeneficij.
cũ bñficia huiuſmodi nobis cõferũt᷑ a tota trĩtate:videt᷑
ꝓ oꝛatio debʒ dirigi ad totã trinitatẽ.expᷣſſione dico vo
cali.dicẽdo. om̃ipotẽs ſempiterna trinitas. vel aliq̊ mõ
ſic:et nõ ꝑ aliqua ꝑſonã diſtincte.¶ Pꝛet.ſi debeat oro
Dirigi ad aliquã ꝑſonaʒ diſtincte.videt᷑ ꝙ debeat dirigi
tm ad pꝑſonã patris penes quã reſidet auctoꝛitas dandi
qð poſſulat᷑:et a quo alie ꝑſone habẽt qð dant et ꝙ dare
poſſunt. Pꝛet᷑.q̃re finibo ip̃aꝝ oꝛonũ addit᷑ ꝑ dñʒ nr̃m
ihm xpᷣm ⁊c.plus qᷓ; ꝑ duuʒ prem vel ꝑ dñm ſpm̃ſctm:ex
quo indifferẽter a pr̃e et filio et ſpũſcto deriuant᷑ ad nos
eficia or̃onibo impetrata. Pꝛet᷑.pt queri que eſt rõ
variatòis eaꝝ que addũtur finibo collectaꝝ.qʒ em̃ di⸗
citur ſimplicit᷑ ꝑ dñm nr̃m.qñʒ ꝑ eundẽ dũm nr̃jm. qñz

in vnitate ſpũſſancti.qñʒ in vnitate eiuſdem ſpũſſancti.
Reſpõſio.multiplex eſt ratio.quare collecte dirigũ⸗

r eo modo quo dirigunt᷑:et nõ eo modo quo tactũ eſt
querẽdo. Vna ẽ ratio cõgruitatis:alia necefſitatis: alia
eſt vtilitatis.vñ qꝛ maioꝛ ẽ cõgruitas.t efficatioꝛ neceſ⸗
ſitas.et potioꝛ vtilitas in directõne orois ad pſonam q;
ad eẽntiam vtriuſq;.ꝛõ oꝛdinatius dirigunt᷑ ad ꝑſonã q
ad eẽntiam. ita ſit:ptʒ ꝑ hoc.eẽntio dicit᷑ in oẽĩmoda
indiſtinctõe et abſolutõe. oro aũt reſpicit illud qð eſt in

relatõne. Reſpicit em illũ vt potentẽ:vt miſericoꝛdeʒ et

beniuolũ.vt em habetur ab hug.oꝛans credit potentiã:
ſperat miſericoꝛdiã: diligit cuſtodiã.qꝛ ergo oꝛatio quo
dãmodo relatõem cõcernit ſiłr et ꝑſonã.eẽntia vo dicit
in oĩmoda abſolutõe: rectius ⁊ oꝛdinatiꝰ dirigũt᷑ oroes
hmõi ad ꝑſonã q; ad eẽntiã. Pꝛet.eſt eadẽ potẽtia.eadẽ

ſapiẽtia.eadẽ beniuolẽtia.ſiue bonitas vmuſcui uſq; ꝑſo

ne et ipᷣius trinitatis.cuiꝰ veritas euidẽtiꝰ oñdit 1 oꝛa ⸗

tione directõis ad ꝑſonas diſtinctas qᷓ ad illas in trini⸗
tate comp̃henſas:et efficatiꝰ infoꝛmat ĩ fidei neceſſitate.
Pꝛet.ĩ directõne or̃ois ꝓpt᷑ appꝛopꝛiata ⁊ impꝛopꝛieta
tes ipᷣaꝝ q excitaret᷑ in directõe ad vnã vtpote ad patrezʒ
EVñ in directõe ad tres:accidit maioꝛ vtilitas qꝙᷓ in dire⸗
ctõne ad ſolũ patrẽ.modꝰ eccłie quẽ habʒ in directõne
oꝛationũ q dicũt᷑ collecte:ẽ maioꝛis ↄgruitatis:maioꝛis
ncc̃itatis:et maioꝛis vtilitatis ꝙᷓ ſi dirigerẽt᷑ ad eẽntiaʒ
Diuinã vel ad trinitatẽ.vel ad pſonã pr̃is tm̃. ꝓpt᷑ quod
iſte modꝰ ſim plicit᷑ ẽ melioꝛ qᷓ ſlle.¶ Ad illud qð obijcit
ꝙ actus ꝗ fiũt in collectõe beneficioꝝ qᷓ impetrat᷑ orone
ſunt ab ipa eẽntio.pt᷑ dici ꝙ hoc nõ excludit ipaꝝ ꝑſona
rum erxpᷣſſio.nõ em̃ ita ſunt ab eẽntia quin ſint a ꝑlona.
Ad illud qð obijcit᷑ de directõne ad trinitatẽ ꝙ eadez
ſunt opa trinitatis ⁊c̃.pt᷑ dici.ꝙ licʒ bñficia ĩpetrata ꝑ
cr̃oem ſint a tota trinitate:nibilominꝰefficacioꝛ ẽ infoꝛ⸗
matio in fide.in directõne or̃ois ad ipas ꝑſonas diſtin⸗
ctas q; ſi dirigerẽt᷑ ad ipᷣas ĩ trinitate comp̃ᷣbẽſas.q Ad
illud qð obijcit᷑ de auctoꝛitate pris ⁊c.dicendũ ꝙ ĩ or̃oe
intẽdit᷑ impetrare bñficia ſalutis.q̃ nõ obtinẽt᷑ ab oꝛan
te ꝑ auctoꝛitatẽ eiꝰ ꝗ oꝛat᷑:ſ̊ ꝑ potentiã ſapiĩaʒ beniuolẽ⸗
tiã q ita ſũt aliaꝝ ꝑſonaꝝ.ſic ipius pr̃is.Vñ auctoꝛitas
pris nõ eſt rõ.q̃re plus ad illũ de beat oro dirigi qᷓ ad fi⸗
liũ vel ſpm̃ſctᷣm.¶ Nd illð qð q̃rit᷑q̃re in oroibo in fine
addit᷑ ꝑ dñm nẽm ⁊c̃.pt dici ꝙ rõ q̃re ad h̊ adait᷑ẽ.ꝙ ꝑ
ipᷣm dina bñficia ad nos decurrunt.ꝗ eſt mediatoꝛ dei et
hoĩm homo xp̃c ihus.j.Thi.ij. Per illũ em̃ exaudiunt᷑
pꝛeces fideliũ qui in diebo carnis ſue fudit pᷣces ſuppli⸗
catõneſq; ad deũ qui poſſet illũ ſalunʒ facere a moꝛte cũ
clamore valido et lacrimie exauditꝰ ꝓ ſua reuerentia.
Hebꝛe.vj. Hec rõ nec pr̃i nec ſpũiſcto cõuenit. ꝓpt qð ñ
bet addi finibo oronũ ꝑ dñm patrẽ vel ꝑ dñm ſpm̃ſan
ctum: ſed ꝑ dñm noſtrum ihm xpᷣm ⁊c.¶ Ratio autẽ de
Diuerſitate cõcluſioĩs q addũt᷑ ĩ fine oꝛatõnũ ex pte eoꝝ
ad qs dirigũt᷑ oꝛões.et poſitoꝝ ĩ ipis qꝛ ĩ ipis collectis.
aut nulla fit mentio.neq; de trinitate.neq; de aliq̃ ꝑſona

——

nul
ſ

neſi⸗
ina
tig.
itur
ici.
iget
vo
zmo
10fo
din
nd
Nre
n
ner
os
lo
N
hn
nei.
Fti⸗
icd
ſecen
ani
Nni
mode
elin
ſe
ntii:
quo
dicit
foes

ge
us
iaz
nod
icit
ſone
ſona
dna.
tadez
ata
nfoꝛ⸗
iſtin⸗
D
ofoe
oran
iuole⸗
oritas
od fi
infine
e⸗ge
die
udiunt
ſupt
nouech
cn
tcen
iͦ.
grcr

ſen.
m

LMueſtio

in trinitate:et tũc ſimplicit᷑ addit᷑ fini oꝛois. ꝑ dñm nĩʒ
ihᷣm vxpᷣm. Si ſimpliciter ſit mẽtio de trinitate.et iũc ad
dit᷑in q̃ viuis ⁊ regnas.Aut fit mentio de aliq ꝑſona.
Si de filio tũc addit᷑ ꝑ eũdẽ dñm.aut ꝗ viuit.Si diriga
tur oꝛo ad filiũ tũc addit᷑ ꝗ viuis.Quidaʒ ponũt ꝙ oẽo
qñʒ dirigat᷑ ad trinitatẽ.et tunc addit᷑ in q̃ viuis ⁊c.ᷣ h
nõ ĩuenio nec exemplũ ĩtelligo ĩ oẽ one de trinitate quam
facit ecclia.ſeʒ oĩpotẽs ſempiterne ꝰ ꝗ decſti ⁊c.quod
ſubdit᷑ ſcʒ. In q̃ viuis ⁊c̃.nõ refert᷑ ad qð dicit᷑ oĩpotẽs
ſEen iterne teꝰ. qð pʒ:qꝛ grãmatice cõgruitas hoc nõ ſu
net.

—

Articulus quartus

Onſeq̃nter q̃rit.vtrũ altiꝰeleuet᷑ ĩ oꝛoe ĩtelle
ctꝰad deũ an affectꝰ.Et ꝙ ĩtellectꝰ pʒ ꝑ aug·
g dicit. aliqñ p̃uolat ĩtellectꝰ 2 ſeꝗt tardꝰaut
nullꝰ affectꝰ. S̊ qñ aligꝗd pᷣuolat qð aliud tarde ſeꝗt᷑ vłñ
ſegt:veriſiłe ẽ ꝙ illð qð pᷣuolat altiꝰ aſcendit q; aliud.et
ita pʒ qð intẽdit᷑.¶ Pꝛet᷑.ĩ oĩbo motibo aie itellectꝰẽ dux
affectꝰ et illũ pᷣcedit.igit᷑ illis aſcẽdẽtibo ĩtelleciꝰ altius
aſcẽdit. et ita idẽ qð pꝛꝰ.¶¶ Pꝛet᷑.nihil diligit᷑ niſi ↄgni⸗
tũ vt het ab aug. Sʒ młta cõtingit cognoſcẽ ⁊ nõ diligẽ
Sed qncũq; aliq̃ duo ſic ſe hñt ꝙ vnũ pt cũ altero⁊ ſine
illo ẽ in quadã eminẽti a reſpectu illiꝰ:et nõ pt᷑ ſine illo.
ergo ĩtellectꝰ cũ poſſit aliꝗd ſine affectu: intellectꝰ ẽ in
quadã eminẽtia reſpectu affectꝰ.et H̊ maxie qtũ ad actũ
aſcẽſus.̊ ⁊c.¶ Pꝛet᷑.intelligẽtia ⁊ memoꝛia et volũtas
ſunt ꝑtes imagis.q̃rũ ĩtelligẽtia ⁊ mẽoꝛia ſunt poꝛẽs vo
lũtatis ſiue affectꝰ ̊ in plꝰ pt᷑ parẽs q;/ ꝓles: intelligẽ⸗
tia pt plus ĩ ſuo actu ꝙᷓ volũtas ſiue affectꝰ.actꝰat᷑ finis
aſcẽdere ⁊ eleuare ſe ĩ oꝛoe:̊ ⁊c.q¶ Pꝛet᷑.intellectꝰ ↄꝑat
vtuti viſiue:affectꝰ tactui ſine vᷣtute tangẽdi.ſᷣ viſus ad
plus ⁊ altiꝰ ſe extẽdit qꝙᷓ tactꝰ:ꝗ itellectꝰ magis q affeetꝰ
Pꝛct᷑.viſio ẽ tota merces in patria.ſᷣ̊ ad illð qð ẽ tota
merces ẽ pꝛĩcipalio motꝰ aĩe ⁊ vltra ſe nõ pt᷑ extẽdẽ:&̊ af
ſectꝰ vltra illð ñ pt᷑ eleuari:nec ex ↄſeq̃nti altiꝰ qᷓ; affectꝰ
K¶ Hꝛet.ĩtellectꝰ ſic ſe hʒ ad a ffectũ ĩ patria ſiẽ̃ ĩ via.ſed
motꝰ affectꝰ in patria nõ excedit ↄpᷣbenſionẽ ĩtellectꝰ:g
nec ĩ via ⁊ ita vt pꝛ Cõtra.eph.iij.habet᷑ ꝙ caritas
eſt ſuꝑeminẽtis ſcie.dicit᷑ em̃ ibi ſcire ſuꝑeminẽtẽ ſcie ca
ritatẽ.ſ̊ ſi habit ſuꝑeminet habitui:et actus octui.q̊ ſi
caritas q̃ẽ affectꝰ habitꝰ.ſuꝑeminet ſcĩe q̃ẽ habitꝰ ĩtelle
ctꝰ:ergo ⁊ actꝰ actu ẽ ſuꝑeminẽtioꝛ ⁊ altioꝛ.¶ Pꝛet.i di
ſpoſitõne oꝛdinũ hierarchiaꝝ ſuꝑioꝛ ẽ oꝛdo ſeraphim ꝗ
ẽ oꝛdo amoꝛis qᷓ; cherubim ꝗ ẽ oꝛdo ſcĩe.a ſili ergo eſt in
ſito. ̊ ⁊c.¶¶ Pꝛet.hẽt᷑ abhing. foꝛis ſtat ĩtellectꝰñ
affectꝰ. vñ affect penetrat vſq; ĩ intimũ ði.ñ ſic itellectꝰ
5ſᷣ qdð ibi ẽ ĩtimũ ẽ altiſſimũ ſiue ſupmũ:ergo ⁊c.¶ ?SOꝛe.
ab hug.hẽt᷑ ꝙ oꝛo nihil aliud eſt qᷓ pura mẽtis deuotio.

pura aũt mẽtis deuotio qñʒ tãta ẽ elenatio affectꝰ:q ille
q oꝛat ſui obliuiſcit᷑.ſed ĩtellectꝰ nũqᷓ; tãtũ eleuat᷑ ꝙq ſui

obliuiſcat᷑.¶ Pꝛet.btᷣus antho.dicebat.ꝙ monachꝰ nõ
bñ oꝛat ꝗ ſeipᷣm diligit.¶ Pꝛet.motu magis mouet᷑.qð
pl ſiue foꝛtiꝰ tãgit᷑ a mouẽte qᷓ; qd minꝰ ſiue debiliꝰ.ſ̊ af
fectꝰ plꝰ tãgit᷑ a mouẽte ꝙᷓ ĩtellectꝰ:ergo ⁊c. ꝓbatio mĩo⸗

ris. obiectũ qð mouet ĩtellectũ ẽ verũ:qð mouet affectũ

ẽ bonũ.bonũ aũt foꝛtiꝰ tãgit᷑ ſiue mouet q; verũ.¶ Pꝛe.
quaãtomagis aliqð vnit᷑ fini potiſſimo ſiue altiſſimoẽtã
to altiꝰ eleuat.ſᷣ amoꝛ ꝗ c ipiꝰ affectꝰ ẽ hmõi.ergo ⁊c.mi
noꝛ pʒ ꝑ vᷣbũ aug.dicẽtis.ꝙ amoꝛ eſt copula amãtis et
amãti.Et dyoniſiꝰ dicit ꝙ amoꝛ ẽ vis vnitiua.q̊ amoꝛ
marie vnit cũ amato.i Vꝛet.ĩ ſpũalibo ñ ẽ aſcẽſus ꝑ ſi
tũ vel loci mutatõʒ ̊ ꝑ ſilłitudieʒ. quãto ergo aligꝗd aſſi⸗

milat alicui magis illi apꝛoximat᷑.et ad illiꝰ celſitudi⸗

nẽ eleuat᷑.ſ̊ amoꝛ ñ tm̃ facit amãtẽ ſitem amato.łᷣi ama
tũ trãſfoꝛmat:ergo amoꝛ maxie eleuat amantẽ. ergo ꝛc̃.
Itẽ bonũ ẽ ſui diffuſiuũ ⁊ ad ſe maxie allicitiuũ.Sʒ il
lud qð maxiĩe allicit᷑ diſfuſiõe dĩne boĩtatiſ marĩe aꝑpꝛo
pinquat eidẽ. H̊ eſt affectꝰ ſeʒ magis qᷓ ĩtellectꝰ.ergo ⁊c.
Pꝛef.vᷣt quãto minꝰ ẽ alligata.tãto magis eleuata.ſ
affectꝰẽ miꝰalligatꝰ.ſeʒ fantaſie qᷓ itellectꝰ. Eñ ĩtellectꝰ

dit. In orone vo bonoꝝ 1
citra terminũ tñ:magis eleuat᷑ affect? qᷓ itellectꝰ. In ta⸗

infſfluẽtiã ⁊ ↄſeq̃nter affectũ ĩ il

noſter dicit᷑ fantallicꝰ a pho nõ affectꝰ. ergo 77. Ao

hͥ rñdẽdũ.ẽ ↄſiderãdũ triplicẽ dꝛiam ꝑſonaꝝ oꝛãtiũ⁊ cõ
uertẽtiũ ſe ad deũ ĩ o ſUliqñ eĩ ẽ zuerſio hoĩm bono⸗
rũ ad deũ ĩ oꝛoe ꝗ ſũt ſine deuotõe ⁊ caritate.Aliqñ exi⸗

ſtẽtiũ ĩ deuotõe ⁊ caritate citra terminũ tñ. Aliqñ erxi⸗
ſiit ĩ caritate ⁊ deuotõe ĩ termiĩo q̃lis ẽ oꝛo bonoꝝ viato
rũ exiſtẽtiũ.qñz ĩ denotõe et caritate ĩ termio q̃les ſũt cõ

pᷣhenſoꝛes ĩ patria.In oꝛoe aũt ꝑſonaꝝ nõ exiſtẽtiũ ĩ ca
ritate et deuotõe ĩtellectꝰ Puolst affectü et magis aſcen⸗
cʒ exiſtẽtiũ ĩ denotõe ⁊ caritate

libo em̃ affectꝰ ãnexã caritati hʒ nobilioꝛẽ impetũ et ma⸗

gis dilatatũ qᷓ; ĩtellectꝰ. Vñ extẽdit ſe ad incõpᷣhẽſibilia

dei diligẽda.vt hẽt᷑ a bio bern. In or̃oe aũt eoꝝ ꝗ ſũt in
termiĩo caꝛitatis vt boꝝ ĩ patꝛia ⁊ eq̃lis aſcẽſus itellectꝰ
et affectꝰ. tales tãtũ diligũt quãtũ cognoſcũt et ecõuerſo
4lSi aũt q̃rit᷑ qre ĩ viatoꝛe exñte ĩ caritate et deuotione
mogis eleuet᷑ affect? ꝙᷓ itellectꝰ? ᷓuis de hẽ ſpãlis q̃ſtio
triplex tñ rõ pt aſſignari.Ana eſt ex ꝑte motiui: alia ex

Ete mouẽtis:tercia ex ꝑte modi mouẽdi. Motiuũ dico
obiectũ mouẽtẽ virtutẽ.ex ꝑte ergo obiecti motiui rõ eſt
ꝙlicet ĩ deo ſit veritas ⁊ beĩtas:tñ bonũ in rone bom ẽ
magig attractiuũ et allicitiuũ q; verũ ſub rõe veri. Vñ
qꝛ obiectũ affectus ſũme allicit ſiue eleuat ſicẽ ſũme aꝑpe

tit᷑.vñ ſic̃ influẽtia ſolaris magis expꝛimit et maioꝛẽ hʒ
o qð directiꝰ reſpicit q; ĩ
illo qð minꝰ directe:ſiłr et adamas magis attrahit illð
qð aſpicit:ſic dina boĩtas q̃ᷓ directe reſpicit affectũ cuiꝰ
eſt obiectũ ꝓꝛziũ:magis attrahit ⁊ allicit qᷓ itellectꝰ.et
hec dic dyoniſiꝰ. Alia ẽ rõ ex ꝑte vᷣtutis mouẽtis.ſed hec
vis cognitiua bʒ vᷣtutẽ ↄfiguratiuã ipᷣi ĩtellectui aie rõe
cuiꝰ ↄfiguratõis eſt quodamõ aĩma.ſᷣ affectiua nõ ſolũ
modo habet vᷣtutẽ cõſignificatiuã.ſed et trãſſoꝛmatiuaʒ
vt plane babet᷑ ab aug.ꝗ dicit ꝙ amoꝛ trãffoꝛmat aman
tẽ ĩ amatũ.Et dyoniſiꝰ rõne hmõi trãſſiguratõis vocat
bẽm paulũ diuiniſſimũ. Lerciũ at᷑ ẽ ex ꝑte modi mouen
di. modꝰ aũt mouẽdi ipᷣiꝰ ĩtellectꝰ reſpectu vitatis.eſt ꝑ
quãdã captõʒ ſiue cõpᷣhenſionẽ ſpẽi vel vᷣitatis ĩtellecte.

modꝰ affectꝰ ẽ ĩ recipiẽdo ſe ĩ ſuũ obiectũ ꝓtẽdere:et per
quãdã extẽſionẽ ſe extra ſe dilatare.et ꝓpt pᷣ latiꝰet altiꝰ
aſcẽdit affectꝰ qᷓ; itelleciꝰ.vñ rõ q̃re mali non pnñt deũ vi

dere ĩ patria ẽ:qꝛ non pñt ſe ꝓtẽdere in eũ ꝑ affectũ ſiue
amoꝛẽ ſine qua affectꝰ ꝓtẽſione deũ nemo videbit.qꝛ er⸗
go affectꝰ natꝰ ẽ vehemẽter moueri ĩ ſuũ obiectũ:ſibi ap

pꝛopꝛiat nomẽ amoꝛis dini ſiue caritatis.vñ affectus ex

nimio amoꝛe ropit᷑ ſup ſe ⁊ fert ĩ extaſim: q̊ vis intelle⸗
ctiua attigere nõ pt.et ſic rapti et eleuati ſui obliuiſcũt᷑

De h̊ amoꝛe exceſſiuo tractat miſtica theologia.vt habe
tur a dyoniſio.ꝙ amoꝛ excedit ipiꝰitellectꝰnaturã.⁊ ibi

ſol ĩtelligẽtie q̃ſi occaſũ incurrit.¶ His pᷣlibatis rñden⸗
dũ ẽ ad obiecta.Et pᷣmo ad pꝛimũ.ſcʒ illð.qʒ pᷣuolat ĩ⸗
tellectꝰ ⁊c. dõm ꝙ ibi loꝗt᷑ de hoĩe nõ deuoto: vel admĩꝰ

nõ exñte ĩ ſtatu deuotõis.qꝛ hõ deuotꝰꝗ extitit ĩ ſtatu de

uotõis.⁊ ꝗ ĩ orone ſpũ deſuꝑ ĩmiſſo dino lumie illuſtrat

agit᷑ ſᷣm ſpm̃ deuotois ſiẽ nec obſcuritas aeꝛis illuiatuꝛ

donec caloꝛ ſolis vapoꝛes terreos eleuat ⁊ ſũmat.⸗ Ad
aliud qdð obijcit᷑ ĩtellectꝰ ẽ dux affectꝰ ⁊c̃.pt dici ꝙ ẽ co⸗
gnitio pure ſpeculatiua:et ẽ cognitio exꝑimẽtalis. In co
gnitõe pure ſpeculatiua ĩtellectꝰ ẽ dux affectꝰ. In exꝑi⸗
mẽtali affectꝰ p̃cedit ſiue excedit ĩtellectũ.iux illð phitk.
iiij. Pax dei q̃ exuperat oẽm ſenſũ ⁊c.tũc eſt pax dei:qñ
mẽs exr nimio motu amoꝛis ĩ deũ pacificat᷑:nihil q̃rẽs ex
illũ. EUñ aug.qñ aliqð eternũ ĩ mẽte capimꝰĩ ̊ mũdo nõ
ſumꝰ:qꝛ aĩa veriꝰ ẽ vbi amat qᷓ vbi oĩat. In cognitõe er
go pure ſpeculatia ĩtellectꝰ ẽ dux affectꝰ. h̊ ecõuerſo ẽ in
exꝑimẽtali:qꝛ ibi affectꝰ aſcẽdit vbi ĩtellectꝰ non attĩgit

Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ nihil diligimꝰniſi ↄgnoſcaꝰ⁊c.pt᷑
dici ꝙ h veꝝ ẽ niſi aliqͥ ↄgnoſcat᷑ mõ.ſᷣ t h̊ ñ opoꝛtʒ ꝙ

tãta ſit cognitõ quãta dilectõ.qũʒ em̃ mi⸗ bonũ meliꝰco
gnoſcit᷑.et magis bonũ magis diligit. ¶ Ad illud quod
obijcit᷑ ꝙ intellectiua ⁊ mẽoꝛia ſe hnt ſiẽ parẽe reſpectu

0

.

„

aſtectus ſiue volũtatie ⁊c. pt᷑ dici.ꝙ licʒ ſit pꝛincipiũ ſi
ue parẽs ĩtellectꝰ quodãmõ.affectꝰ nõ:tñ ẽ pꝛincipiũ ſi
us parẽs eo mõ quo ſol parit radiũ et eſt eius pꝛincipiũ
qꝛ actus intellectꝰ diſponit ad actũ aſſectꝰ et qᷣdamõ ꝓ⸗
ducit ineſſe. aũt dicit᷑ ꝙ memoꝛia ⁊ ĩtelligẽtia ſũt pa
rens volũtatis:hoc nõ ĩtelligit᷑.qꝛ potẽtia ſit parẽs po/
tẽtie et potẽtia ꝓles potẽtie:ſed qꝛ actus illaꝝ diſponũt
ad actũ illiꝰ.vtpote actꝰ mẽoꝛie ⁊ itelligẽtie ad actũ vo⸗
lũtatis.⁊ qꝛ illud qð diſpoſitõni ſuꝑaddit᷑.excellẽtiꝰ ẽ.⁊
actus volũtatis excellẽtioꝛ ẽ qᷓ; actꝰ illoꝝ. Pꝛeterea.affe
ctus ſibi reliciꝰnõ trãſcẽdit.¶ Ad illð qð obijcit᷑. ĩ ſta
tu compᷣhẽſioĩs vnꝰ aliũ nõ excedit.ergo nec hic.pt dici
ꝙ nõ ſequit᷑.nec eſt ſile de illis in ſtatu illo.⁊ moderno.
qꝛ in ſtatu illo gꝗlibet erit in ſuo termĩo.ſ̊ ſic affectꝰ exce⸗
det in diligẽdo:ſic intellectꝰ in admirãdo qũ cognoſcet
deꝰ ſicuti ẽ.bic nõ cognoſcit᷑ niſi ꝑ ſpeculũ ĩ enigmate.ni
hilomiꝰ veracit᷑ diligit᷑:et iõ affectꝰ excedit ĩtellectũ.ibi
intellectꝰ erit ĩ ſua ꝑfectõe plena q erit in admiratõne q̃
ibi erit laus dei.ſinguloꝝ eĩ laus ẽ in admiratõe eoꝝ in
excellẽti laude cõditoꝛis ꝗ ẽ maioꝛ om̃i laude Ecci.xliij.
¶Et nota ꝙ multiplex ẽ modꝰ aſcẽſus ĩ deũ.ſcʒ ꝑ deuoti
onẽ:admiratõem:exultatõʒ. ꝓpter pꝛimũ dicit aĩa fideł
Cant.v.aĩa mea liqſacta ẽ vt dilectꝰlocutꝰ eſt. ꝓpt ſecũ
dum diĩc põ.dñe dñs nr̃ q;admirabile ẽ nomẽ tuũ ĩ vm.
terra. ꝓter teꝛciũ ps. Niĩa mea exultabit ĩ dño ⁊ delecta
bit᷑ ſuꝑ ſalutari ſuo.q Ad ulð qð obijcit᷑.ꝙ ĩtellectꝰ com
ꝑat᷑ viſui ⁊c̃.pt᷑ dici ꝙ ſenſus tactꝰ in pntiẽ magis dep̃ſ
ſus q; ſenſus viſuo.Cuiꝰ rõẽ.qꝛ obiectũ ſenſus tactꝰcoꝛ
pale ẽ magis.et materiale obiectũ viſus magis ſpũaleẽ
ſcʒ inquãtũ hõ.iõ hic viſus excedit tactũ:ecòuerio eritĩ
patria.ſcʒ in tactu ſpũali et viſu ſpũali qꝛ ibi obiectũ ta⸗
ctus ſpũalis ẽ ipe teꝰ.ꝗ ẽ ſimpliciſſimus et ſpũaliſſimꝰ.
et quo nihil ẽ excellẽtis.et qꝛ tactꝰ ſpũalis.i.affectꝰ ipᷣm
attingere conat᷑ et etiã attingit:ideo eo nibil altiꝰ aſcen
dit. vñ affectus aĩme dicit Cant᷑.j. Oſculet᷑ me oſculo
oꝛis ſui.Aiſus aũt ⁊ ĩtellectꝰ et ſi compᷣhẽdit: nõ ita tũ
eſt intime vnitꝰ ꝓpt᷑ qð dep̃ſſioꝛ.¶¶ Ad illð qð obijcit. ꝙ
viſio ẽ tota merces ⁊c.pt᷑ dici ꝙ viſio nõ eſt tota merces
Apt᷑ ſe tm̃:̊ᷣ etiã ꝓgt᷑ ãnexa:ſcʒ dilectõʒ ↄtemplatõʒ adbe
rentiã.ſpũaliter aũt dicit᷑ viſio tota merces in patria nõ
in via.dilectio aũt ĩcipit ĩ via:⁊ ĩ patria ꝑficit᷑. Uñ fides
euacuabit᷑. itas nũꝙᷓ excidet: ̊ ĩ patria cõſũmabit᷑.

4 LQueſtio.xcuj.pꝛo quib?
eſt oꝛandum.· „ .
Onſequẽter queri

tur. Pꝛo ꝗbo ẽ oꝛãdũ.Et querit᷑ pꝛimo
vtrũ aliquis debeat oꝛare ꝓSe.ſecũdo
trü ꝓ alio.

ꝛeum primum

Irca pꝛimũ qrit᷑ ſic ad ꝑtem affirmatiuã.
AMaxie expedit vnicuiq; põdꝰ ꝗpꝛie miſe⸗
rie releuare.hoc at᷑ fit ꝑoꝛoʒ:igr marime
ↄpetit vnicuiq; ꝓ ſe oꝛaẽ̃. Pꝛet᷑.ſi oꝛo eſt
magne vtilitatis.⁊ nullꝰ oʒ eẽ vtilioꝛ alij qꝙᷓ ſibipi. vt em̃
ꝑſuadet Merñ.ĩ li.ð ↄſideratõe. In acgſitõe ſalutis.ne
mo vtilioꝛ ⁊ ſollicitioꝛ vnico mẽis ſue:igẽ maxie dʒ vnꝰ⸗
gſq; oꝛaẽ᷑ ꝓ ſe.¶¶ Pꝛet᷑.ꝓ eo oꝛãdũ ẽ cui bonũ ẽ optadũ.ſᷣ
vnicuiq; ẽ bonũ optãdũ.igr dʒ oꝛaẽ ꝓ ſe.i¶ Cõt᷑.ſiẽ dicit᷑
Yoh.ix. deꝰpctoꝛes ñ audit ⁊ vnuſqſqʒ; dʒ ſe reputaẽ pec
catoꝛeʒ: ̊ vnuſꝗſq; dʒ ſe reputaẽ a deo ſe inexaudibilẽ.ſᷣ
nullꝰ ꝗ credit ſe iexaudibilẽ a deo.dʒ deũ oꝛaẽ ꝓ ſe: igit
⁊c̃. ¶ Pꝛet᷑.ꝓ illo ſolũmõ ẽ oꝛãdũ.ꝗ eſt caritate diligen
us vñ pꝛo ilł dẽmꝰ ſolũmõ oꝛaꝛe ꝗ ſũt noſᷣ caritate cõ⸗
iũcti.bᷣ vt dicit greg. ¶ emo ad ſemetip̃ʒ ꝗpꝛie coritatẽ
dicit᷑ hr̃e.̊ ⁊c.] Pꝛet.deꝰ a nullo ẽ oꝛadꝰs niſi ab amico
ꝑx ſi as aliquẽ oꝛaret ꝗ eiꝰ inimicꝰ eẽt: magio ꝓuocaret
eu ad indignatõem et irã ꝙᷓᷓ inclinaret ad ſue volũtatio
adimpletõzʒ. nullꝰ debet ũ oꝛaẽ niſi pſumat ſe eẽ ami
cum dei.ſł᷑ nemo ſcit an amoꝛe vel odio dignꝰ ſit Ecc.ix.

ergo ⁊c Meſpõſio.ad hoc pt dici ꝙᷓ hõ pt᷑ et cõueniẽs
eſt oꝛare ꝓ ſe etiã ſi ſit in pcto.q¶¶ Ad illð qð pꝛio obijcit
deꝰ pctoꝛes nõ audit.dicendũ ꝙ vt ſupᷣ tactũ ẽ.hᷣ ĩtelli⸗
gendũ ẽ de peroꝛibo hñtibo volũtatẽ ꝑſeuerãdi ĩ pctis ſu
is.i.impenitẽtibo.pct̃oꝛes aũt penitẽtes exaudit.multi
aũt ex quodã timoꝛe reputãt ſe pctoꝛes ꝗ nõ hʒ pctm in
cõſcĩa.vel ſi habẽt:penitẽt et ꝓponũt de illo ſatiſfacẽ. il⸗
los exaudit deꝰ.¶¶ Ao illð qð obijcit᷑ ꝙ nullꝰ diligat᷑ a ſe
dilectõne caritatis ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ nõ ẽ verũ.ĩmo oꝛdo ca⸗
ritatis regꝗrit.ꝙ bomo pꝛio diligat deũ.ſecũdo ſeip̃ʒ.ter
cio ꝓximũ.i¶ Ad illð ᷣbũ Gꝛeg.ꝙ nemo ad ſeipᷣʒ dicit᷑.
hr̃e caritatẽ.pt᷑ dici ꝙ faciẽda ẽ vis ĩ ̊ qd dicit ꝓpꝛie.vñ

dicit. Memo ꝗpꝛie ad ſeipᷣm dicit᷑ hr̃e caritatẽ. Caritas
em̃ ſiue amoꝛ caritatis ẽ copula amãtis ⁊ amati. eſt em̃
vinculũ ꝑfectõis Coł.iij.vñ caritas vnitiua eſt copulati
ua et oꝛdĩatĩa.ſ̊ ꝓpꝛie loquẽdo neq; vniꝰ ẽ copulatio:ne⸗
q; vnio:neq; oꝛdiatio.ĩmo hec płalitatẽ requirunt.vnde
greg.nõ negat ꝗn hõ diligat ſe ex caritate.ſᷣ dicit ꝙ ñ hʒ
ad ſe caritatẽ.Cum em̃ caritas ſit volũtas foꝛmata.ſcʒ
gra.et intelligẽdũ ẽ te volũtate habitu vel actu.illa vo⸗

