petrãdũ ꝗcꝗd volũt efficaces.in nullo etiam dubij ſumꝰde
euẽtu:pꝛo his oꝛare nõ de bemꝰ.⁊ hoc dat intelligẽ Augu.
qñ dicit ꝙ iniuriã martiri facit q pꝛo eo oꝛat.ↄſtare em̃ de
bet nobis ꝙ martires ſtatim beatificant᷑:ideo nullꝰ debz p
eis oꝛare ſicut nec de eoꝝ glia dubitare. qui q̊ pꝛo eo oꝛat
pᷣſumit ꝙ nõ eſt in głia.⁊ iia ꝙ nec martir ſit enüciare pꝛe
ſumit:martiri iniuriã facit. aũt in beatis nulla ſit neceſ
ſitas. hoc plane dicit Anſeł. in fine pꝛoſolog. vbi de ißis
loquit᷑. Sicut poterit deꝰ qð volet ꝑ ſeipᷣm:ita poterũt illi
ſcʒ beati qð volẽt ꝑ ipᷣm.qꝛ ſicut illi nõ aliud volũt q qð il
le: ille volet gegd illi volẽt. qð volet ille nõ poterit non
eſſe. hec Anſel. O aũt beati habebãt quicquid petãt.⁊ ꝙ;
certitudinalit᷑ eueniat ipoꝝ petitio:plane dicit BGBꝛego. ij.
moꝛalł.Cum ſanctoꝝ aĩe ita inhereãt deo vt inherendo re⸗
quieſcãt: q dicunt᷑ petere qð ⁊ volũtatẽ dei eſſe certũ eſt.
⁊ ea que futura ſũt nõ ignoꝛare. ̊ tñ ipᷣe poſitiue aligd ab
ipᷣo petere dicunt᷑.nõ qð quicqꝙᷓᷓ deſiderauerũt qð ab eius
quẽ cernũt volũtate diſcoꝛdet:bᷣ quo mẽte ardentiꝰinbeꝛẽt
eo etiã de ipo accipiũt vt ab ipo petũt qð eũ velle facere no
uerũt. de ipo ergo bibũt qð ab ipᷣo ſitiũt.⁊ mõ nobis incõ⸗
pꝛehẽſibili ad hoc.in hoc ꝙ petẽdo eſuriũt pᷣſciẽdo ſaciant᷑
diſcoꝛdarẽt &̊ a volãtate diuina ⁊ ↄditoꝛis:ſi qua viderent
eum velle ⁊ nõ peterẽt:eo q minꝰadhererẽt.hec Bꝛeg. Pa
tet igit᷑ triplex rõ q̃re pꝛo ſctis nõ oꝛamꝰ.qꝛ in eis nulla ne
ceſſitas:nulla impetrãdi dignitas:⁊ nulla enẽtꝰ dubietas
Et ꝙ Gꝛeg. dicit ꝙ ↄtinue oꝛãt.hoc ẽ dicere ꝙ ↄtinue deſi⸗
cerant qð a deo ſunt habituri.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ in cõ⸗
trariũ ꝙ or̃ones pꝛo valde bonis ſũt grarũactões. dicẽdũ
verũ eſt. ß hoc eſt qñ ecclia de ſalute alicuiꝰ ꝓbabilit du
bitat.̊ illud nihil ad btos.q¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ oꝛãt ꝓ
nobis: nos debemꝰ p ip̃is oꝛare.dicẽduʒ ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ
eĩ ipi ſũt deo magis ↄiũcti ꝑamoꝛẽ: ⁊ ideo int nos ⁊ deuʒ
mediatoꝛes eẽ pnt:⁊ pꝛo nobis marie ꝗ ſumꝰbonis oĩbus
indigẽtes ⁊ ad caſuʒ poſſibiles ⁊ nullã certitudinẽ haben⸗
tes.· euẽtu nro oꝛare.totũ aũt ↄtrariũ eſt in ipis.⁊ ideo
ipoꝝ ẽ oꝛare pꝛo nobis:nõ nr̃m pꝛo eis.reſpectu q̊ꝝ gꝛadũ
ſuꝑioꝛitatis br̃e nõ poſſuʒ. ¶/ Per Bᷣ ptzʒ rñ ſio ad aliud.qꝛ
caritas nõ eſt tota ra tõ oꝛãdi.ſ̊ᷣ bene ẽ ratõ oꝛandi qñ mi⸗

———

e
is
Wi
dil
non
79
i⸗
lore⸗
jet.
dab
eins
xret
eno
nco⸗
jant
rrent
Pe
llane
hietas
e deſi⸗
inch⸗
bicidi
lit de
orit p
ſileg
1⸗
oibes
haben
ite
144
ind

in ſpeciali. In generali ̊ bñ debemꝰoꝛare ꝙ

eſt in eis indigentia.

Mueſtio

ſerie ? aiũcta.4l Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ licet deſiderare ho⸗/

noꝛẽ ſctoꝝ.igit᷑ ⁊c. Dicẽdũ ꝙ veꝝ z.k cũ bec petimꝰnõ ipis
petimꝰ:ſᷣ petimꝰvt nobis iĩnoteſcat ipoꝝ vᷣtꝰ 2 glia. vñ de⸗

beamꝰeos venerari ⁊ teũ ĩ eis.honoꝛ emẽ exhibitõ reueꝛẽ

tie ĩ teſlimoniũ vᷣtutis.4: Ad vltimũ qꝗð obijcit᷑ ꝙ adhuc ex

pectãt coꝛꝑa.Dicẽdũ ꝙ oꝛare/p aliq̊ ẽ duplꝛ. in generali et
ↄpleat qð
incepit ſicut ↄpſumatõeʒ vniuerſi 2 ppletõeʒ nüeri electoꝝ.
7 hoc ẽ qꝛ debemꝰvi poſſumꝰↄfoꝛmare volũtatẽ nr̃am diui
ne volũtati.⁊ ſic quodãmodo ex cõſequẽti includit᷑ in peti⸗
tione nr̃a om̃e illud qð futuꝝ eſt in ſ anctis.Sed ĩ ſpecia⸗
li ꝓ ſãctis oꝛare nõ debemꝰ.⁊ qꝛ mediatoꝛes reſpectu ipo
rum eſſe nõ poſſumꝰ.ſicut nec ſuꝑioꝛes: ⁊ vltimo qꝛ nulla

ueſtio. xc ui. de cõgru⸗/

entia vſus ipſius oꝛatõnis.

quitur de ↄgruen

tia vſus ip̃ius oꝛonis. Cõgruẽtia iſta cõ⸗
ſtat ex tribo.tꝑe:loco:⁊ geſiu oꝛãtis.⁊ ſᷣm
hoc ꝓcedit᷑ in hac queſtione. Vnde pᷣmo
. guerit᷑ bic de tꝑe oꝛandi. Secũdo de loco
Tercio de geſtibus oꝛantis.

embꝛum primn
Rimo q̃rit. Si omitꝑe ſit oꝛãdũ.⁊ ꝙ ſic: vi⸗
tur. j. Theſſ. v. Sine intmiſſiõe oꝛate. ſed
bi nulla intmiſſio:nulla tꝑis intꝛuptõ,oꝛo
A1â5SnN ppatit tꝑis intmiſſionẽ 7 intruptõneʒ·
Oime aiit tale ſꝑ ẽ faciẽdũ.⸗ Seer o. bñdicã dño in omni
tpe.ſꝑ laus ei in oꝛe meo.hec aũt ſũt oꝛonis. Pꝛet. Luẽ.
rviij: optet ſꝑ oꝛare 7 nõ deficẽ. vt pꝛiꝰ.¶ ꝛet. i Reg. xij
dicebat Samuel. Abſit h perm a me vt ceſſem oꝛare ꝓ no⸗
bis.ſꝑ igit᷑ oꝛabat vt videt᷑· in h laudabilis cõpꝛobat᷑:q̊.
4l Pꝛet. Jac. vlt. AMultũ valet depcatõ iuſti aſſidua.q̊ᷓ vi⸗
tcẽ᷑ ꝙ ad ;̊ ſit efficax ꝙ ſꝑ ſit faciẽda.j Pꝛet.Act᷑.j.Eꝛant
apli ꝑſenerãtes ĩ oꝛone.ᷣ apłoꝝ oꝑa bona nob relicta ſũt
in exẽplũ. vt pꝛiꝰ.¶¶ Pꝛet. Ecci. xviij.õ ĩpedi aris oꝛaꝛe
ſo. nõ veteris vſq; ad moꝛtẽ iuſtificari.q; ̊ ſapiẽs nos ad
bec duo hoꝛtatur: ad hec duo exequenda nos tenemur. .
4A Pꝛet. j. Lhi. v. qᷓ vere vidua ẽ inſtet oꝛonibo⸗ obſectõni
pus die ac nocte. Glo. Maz ſi alit facit moꝛtua eſt. ̊ moꝛs
pcti ſꝑ ẽ fugiẽda: oꝛo ſꝑẽ faciẽda.4 Pꝛet. Joh. Criß. de
ↄpũctõe coꝛdis. Ab oꝛoe ñ recedas qͥuſq; accipias ſinẽ po⸗
ſulati: acceptõ depcãtis ẽ:tũc ceſſa qñ acceꝑis.iĩmo nec dũ
ceſſes: B 7 tuc ꝑſeueꝛa agẽs gr̃as p eo qð accepiſti vt ꝑſeue
rat tibi qð accepiſti.. Pꝛe · aug. de oꝛado deũ. In ipᷣa fide
ſpe ? caritate ↄtinuato deſiderio ſꝑ oꝛamꝰ.4 Pꝛet. ↄtinuo
auxilio tri indigemꝰ. B̊ aũt ꝑ oꝛonẽ ĩpetrat. Supꝑ illð p̃s.
5B, babet᷑. Eraudi dñe iuſticiã oꝛonẽ meã.vbi dicit ꝙ oꝛo p
malis amouẽdis ⁊ bonis acꝗrẽdis.igit ↄtinue oꝛanduʒ.
DPꝛet. ſuꝑ illud pᷣs.Subditꝰeſlo dno ⁊ oꝛa eũ. BGlo. ecce
bona faciamꝰ 2 ſꝑ rogamꝰ. Eõtra. ſꝑ oꝛare nõ ẽ in nr̃a
pꝛate.igit᷑ ſi ad ipoſſibile nu aten?obligamur: ſꝑ oꝛare nõ
tenemur. 4 Pꝛet. Ecẽs.iij· oĩa tᷣs bñt ⁊ ſuis ſpacijs traſe⸗
unnt vniuerſa. 7 ſeqt᷑. Eſt tp̃s tacẽdi tpᷣs loquẽdi.oꝛo igit᷑
cũã ſit effectiuũ.tpᷣus hʒ detmĩatũ.vt ptʒ. ꝗ¶ Pꝛet.circa oꝑa
nate debemetiã ꝓ mag ꝑte tꝑis nitẽdi.hᷣ ẽ planũ.qᷓ oꝛo
nis ſũt nõ ſꝑ facẽ valemꝰ.4 Pꝛet. aug.de hẽlibo cũ dñs di⸗
xit. oꝑtz ſꝑ oꝛare ⁊ nõ deficẽ: ⁊ aplus.Sine int miſſõe oꝛa
te. ſaniſſime ſic accipit vt nullo die p̃termittant᷑ certa oꝑa
oꝛãdi igit᷑ ſin ip̃m ſꝑ nõ ẽ oꝛandũ.l ꝛet. ibidẽ dic augu.
ꝙ nimis oꝛare ẽ viciu. ⁊ int hereſes cõputat. igit᷑ exceſſus
põt fieꝛi in oꝛãdo.ſ̊ ſi excedẽ impoꝛtat initiũ.q̊ maiꝰexcede
re maius:⁊a maxie maximũ.ſᷣ ſũmꝰexceſſus in oꝛado eſt ſꝑ
oꝛaꝛe: ̊ hoc fugiẽdũ ẽ.¶ ERñſio. dicẽdũ ꝙ oẽo bʒ tribo mo
dis ↄſiderari.ſcʒ ꝓpꝛe:coĩter: ⁊ coiſſime. Pꝛopꝛie ꝓut dẽ
ozo eſt aſcẽſus aĩe ad deũ ad aliqd deguſtãdũ vel ipetrãdũ

vel exoluẽdũ. Cõmũiter oꝛo dicit᷑ ſm ꝙ oꝛo coĩter ↄpꝛeben

Dit oẽm actũ ↄtẽplatiuũ ad deũ relatũ. Cõmunilſſime dicit

xcuij.
ſᷣm qð ↄpꝛebẽdit omnẽ actum bonuʒ. Fm qð dicit᷑ in glo.j.
Thbeſl.v. Sine int miſſiõe Mee Sio⸗ 123 ergea
nõ ceſſat benefacere. Quãdo ꝗ̊ querit᷑.vtrũ ſemꝑ ſit oꝛon⸗
dum? Si intelligat᷑ tercõ.bene ↄcedendũ eſt. ꝙ ſemꝑ ẽ oꝛã
dum.i.ſemꝑ eſt bonũ(dum adeſt facultas)faciẽduʒ. Sed
nõ ſcdᷣo modo.nã ſᷣm Gꝛeg.vita ↄtemplatiua nõ eſſ in pᷣce⸗
pto. dicit em̃ ſic. Sine cõtemplatina vita intrare poſſunt
ad celeſtẽ patriã:qui bona pñt oꝑari ⁊ nõ intelligũt. ita
ſine ipa pot acquiri vita beata. Sic plane dicẽdum eſt ſᷣm
viam iſtã.ꝙ nõ ſemꝑ eſt oꝛandũ.i.ↄtemplatõi inſiſtẽdum.
Si vᷣm pᷣmũ modũ ꝓut dicit aſcenſuʒ ad deũ. ſic ſunt duo
ↄſiderãda in oꝛone.oꝛãtis fructꝰ:⁊ eiꝰcui dirigit᷑ dignitas
⁊ hoc ᷣm ſtatũ vie qui nũc eſt.Ex ꝑte eiꝰcui oꝛo dirigit᷑ cũ
ſit dignitatis incõꝑabilis ſemꝑ eẽt oꝛandũ ꝗ poſſet. ex ꝑte
ðo illiꝰqui oꝛat no eſſ ſic.Cũ em duplex ſit mod oꝛandi ca
nonicꝰvel pꝛiuatꝰ.velẽ in pᷣeepto vt canonicis aligbo:vel ĩ
ↄſilio ſic omnibo actu.qꝛ oꝛare ſemꝑ ſi eſt p̃ceptũ affirma⸗
tiuũ.⁊ ſiłꝛ ſi eſt ↄſiliũ: ſic obligat h̊ facere ſemꝑ:bᷣ nõ ad ſꝑ
id eſt obligat ꝓ loco ⁊ the⸗ ſic maifeſle aparet.ꝙ nec ſic
nec ſic ſemꝑ ẽ oꝛandũ. Vñ quidã dicebãt.ꝙ obligat ad ſꝑ
⁊ ſemꝑ:qꝛ dicit᷑ Luẽ.xviij.oꝑtet ſꝑ oꝛare.hi ab aug.hereti
ci reputãt᷑. Uñ ipe dicit ĩ li.de hereß.ca.j. Poſtremo inꝗt
ponit epiphaniꝰ hereſim maſalionoꝝ qð nomẽ a ligua ſy
ra eſt. grece aũt ethnici ab oꝛãdo ſic apellati ſi ũt.tantũ em̃
oꝛant vt eis qui boc de illis audiũt incredibile videat᷑.NQã

cũ dñs dixrerit oꝑtet ſemꝑ oꝛare ⁊ nõ deficere.⁊ apłlus.Si

ne intmiſſiõe oꝛate.qð ſaniſſime ſic accipit᷑:vt nulla die in
termittãt᷑ ceꝛta oꝑa oꝛandi.iſti ita nimis hoc faciũt vt hinc
iudicarent᷑ inter bereticos nomiandi.hec aug. Ex bie pa⸗
tet ruſio ad omnia argumenta. ꝓcedunt em̃ omnia vel illa
via qua oꝛare eſt benefaceꝛe: vel pꝛout oꝛo pꝛimo modo di
cta eſt ꝙ ula ſemꝑ eſt facienda. hoc eſt veꝝ pꝛo loco ⁊ tꝑe.
hoc em̃ unpoꝛtat ly ſemꝑ.vt ſupꝛa tactũ eſt.
embꝛü ſecũdum
Dnſequẽter q̃rit᷑. vtꝝ in om̃i loco ſit oꝛandũ
vel ſolumodo ĩ locis ſacris oꝛoni deputatis.
vt ĩ eccleſijs ⁊ capellis. aũt in om̃i: videt᷑
WVyic.j.Thimo.ij.volo vos viros in om̃i lo⸗
co oꝛare leuãtes puras manꝰſine ira 2 diſceptatõne. ſilꝛ 2
mulieres.igit᷑ nullꝰdetmiat᷑ locꝰ oꝛãdi.¶ Pꝛet. ibidẽ glo.
in om̃i loco vbicũq; ſũt nõ ſolũ in ecclia.¶ Pꝛet. Joh. iiij.
veri adoꝛatoꝛes adoꝛabt patrẽ in ſpũ ⁊ veritate. Glo.nõ
in tẽplo neq; in mõte B: ſ̊ intimo coꝛdis templo ⁊ veritate
adoꝛãduʒ eſt. 4 Pꝛet. eodẽ ſuꝑ illud.ſpũs ẽ deꝰ. Glo. cum
deꝰ ſit ſpũs nõ coꝛpꝰ:nõ aduer tit coꝛpoꝛeũ locũ. montẽ vel
templũ in quo ſcʒ oꝛet᷑.¶ Pꝛet.ſuꝑ illud.venit hoꝛa quan⸗
do nec ĩ mõte hoc nec ĩ hieroſolimis adoꝛabitis.Cꝛiſ.i2õ
locũ loco phonoꝛãs. Ex his plane habet᷑ ꝙ adoꝛatõ nõ de⸗
termiat ſibi locũ.i¶ Pꝛet.ij.macha.v.i 2õ gentẽ ꝓpter locũ
ſed locũ ꝓyter gentẽ elegit. igit vt videt᷑ oĩs locꝰ eſt homini
aptus ad oꝛandũ:qꝛ ꝑ bomies ſanctificat᷑ locꝰ:nõ ecõuer⸗
ſo. igit᷑ glibet indifferẽter. ¶ Pꝛet. pᷣs. In om̃i loco domĩa
tionis eiꝰ. benedic aia mea dno. In omi igit᷑ loco benedi
cendꝰ oꝛandꝰẽ. ¶¶ Pꝛet.ſicut dicit aug.⁊ Anſel.deꝰ eſt p⸗
ſens om̃i loco. Si igit᷑ oꝛo ſit pius affectꝰ deo offerẽdꝰ: deꝰ
eſt in omi loco oꝛãdus.vt videt᷑.¶. Pꝛet. in omi loco neceſſi
tatem habembeneficioꝝ diuinoꝝ: ſed ꝓpter illa eſt oꝛan⸗
dus.ergo in om̃i loco eſt 123d0,0 Cõtra.Aldath.xxj. glo.
Crib. Ingreſſus ihs vꝛbẽ pᷣmo templũ adijt.dans foꝛmaʒ
religionis vt quocũ q; imus:pᷣmo ad domũ oꝛonis ſi ibi eſt
accedamꝰ. 1 o?onẽ deo ↄmendati: ſic ad agenda negocia
ſecedamus.igitur ſi pᷣſens ſit eccleſia ſolum in ea eſt oꝛan⸗
dum. 4 Pꝛet. p̃s. Qon moꝛtui laudabũt te dñe neq; om̃es
qui deſcendũt in infernũ. Infernus igit᷑ nõ eſt locꝰ ad lau⸗
dandũ vel oꝛandũ.nõ igit᷑ in omi loco eſt oꝛandũ.¶ Pꝛete.
ſm phᷣm. Locꝰ valet ad ea que ĩ loco facta ſũt in oꝛãdo igit᷑
turpis locꝰtuꝛpes cogitatões inijcit vt videt᷑.⁊ qꝛ in orone
ſunt turpes imaginatões euitãde: ergo ⁊ turpia loca oꝛan
tibus nõ vident᷑ ↄgrua.4 Pꝛet. Leuiti. xij. Caueas ne of⸗
feras olocauſta tua ĩ om̃i loco.ꝗᷓ cũ ſit moꝛale:adhuc debz

obſeruari.̊ olocauſta nr̃a ſunt oꝛones nr̃e:g ſoluʒ in loco
electo ad ̊ vt ſunt loca ſacra ẽ oꝛandũ..¶. Pret. Jũð. de ſũ
mo bono li.iij.ca.vij.oꝛo pᷣnatis locis oppoꝛtuniꝰeffundit᷑.
magiſq; optatũ impetrat cũ teo teſte tin ꝛomit᷑. igit vt
prius. ꝛet.dam̃.li.j.ca.rvj.dicit᷑ eccłia locꝰdei. hũc em̃
in gloꝛificatõe eiꝰ velut qdᷣdã templũ detmĩauimꝰ:in quo
⁊ ea que ad deũ ſũt intceſſiõis facimꝰor̃ones.igit᷑ ꝓpriꝰlo⸗
cus eſt ecclia.vt videt᷑. ¶¶ Dret.ſi eẽt in omi loco oꝛadũ in⸗
differẽter: fruſtra ↄſecrarẽt᷑ ecelie ad oꝛãdũ.cũ ̊ ſpũſancto
dictãte ecclie ↄſecrẽt᷑:ptz ꝙ iſte locꝰ⁊ ſoloſtatutꝰad oꝛãdũ.
4 Pret. pᷣs.in eccleſijs benedicite dño. Glo.nõ alibi:non

in alijs ↄuẽticulis.¶ Rñſio.ad h̊ dicẽdũ ꝙ nullꝰiocꝰa lau

de deiꝛ orone excludit᷑.i Aã cũ ſit duplex moqꝰoꝛãdi.publi
ce ſiue canonice:⁊ pᷣuate. vterq; in om̃i loco fieri põt. Vñ

dicit pᷣs. In om̃i loco dñatiõis eiꝰ benedic aĩa mes dño. 2
glo. dicit ibidẽ. Sicubi nõ dnat᷑:ibidẽ nõ bᷣdicat᷑.nullus
excuſat᷑.cũ ̊ nulla creatura ſit in q̃ deꝰnõ dñet᷑:nullꝰlocꝰa
laude dei excipit᷑. Eodẽ mõ dicendũ ẽ de orone quãtũ ẽ ex
ꝑte loci. Addendũ ꝙ cũ pᷣuate or̃ones fiũt.q̃ ſecrete debẽt
fieri inter oꝛantẽ ⁊ deũ:iſie maxie babʒ fieri in ſecreto locs
vel pᷣnato.vñ IYſið.or̃o pᷣuatis locis ⁊c.ſupᷣ. Alie aũt q̃ ca
nonice ſũt ſicut pſalinodia ⁊ hmõi q̃ ab ecclia inſtituta ſũt
que fiũt ad ſolutõeʒ ⁊ excitatõeʒ deuotõis.meliꝰfiũt in ec⸗
cleſia ad hec oꝛdinata. vt dicit dam̃.li.j.ca.xxi.dicit᷑ eccle⸗
ſia locꝰei. vt ſup.Et pᷣs. In eccleſijs bñdicite dño:vñ dñs
Dicebat MMath. xxj. domꝰmea dom oꝛonis vocabit. Et.ij.
MReg. viij. babet᷑ plane ꝙ Salomõ qñ templũ edificaueꝛat
dixit. illud eſſe oronis locꝰ.Cõcedendũ igit᷑ ẽ ꝙ in omi lo⸗
co eſt oꝛandũ. Sacer tñ locꝰ. hoc ẽ ecclia ad oꝛandũ eſt eli
gendꝰ. ⁊ hoc ꝓpter multiplicẽ ratõeʒ. Pꝛima ẽ ꝓpter foꝛme
obſernatõeʒ. Math. xxj.domꝰmea domꝰoronis vocabit᷑.
VYbidẽ dicit glo.intlini.2 eſt verbũ aug. In oꝛatoꝛio nemo
aliud agat niſi id ad qð eſt factu⸗ Scdͤa eſt ꝓpter mutuam
mẽbꝛoꝝ ad oꝛandũ cõmotõeʒ ſeu incitatõneʒ. Coł.iij. Cõ⸗
monẽtes noſmetipᷣos in pſalmis ⁊ hymnis ⁊ cãticis ſi puũa
libus. Tercia. ꝓptei maioꝛẽ tenotõeʒ. ̊ habet᷑ ex glo. ¶MDa
thei.xxj.domꝰmea domꝰor̃onis vocabit᷑. Crip. Ingreſſus
ihs vꝛbẽ pᷣmo templũ adijt. vt ſup. Ex bis vᷣbis Cri.tẽplũ
eſt magna cuotõis excitatõ: tum qꝛ a deo ſ pãliter ↄmen⸗
datur:tum qꝛ foꝛmã religionis imitamur. vt ſupra tactuʒ
eſt. Quarta ꝓpter angeloꝝ maioꝛẽ frequẽtiaʒ ob dñici coꝛ⸗
poꝛis reuerẽtiã ⁊ bonoꝛẽ. qð figuratũ eſt Geñ.xxviij. vbi
iacob lapidẽ erexit in titulũ.de quo dixit. Lapis iſte voca⸗
bitur domꝰ i. vbi vidit aſcendẽtes angelos in ſcala ⁊ eti⸗
am deſcendẽtes. Altuma ẽ ꝓpter facilioꝛẽ impett atönez qð
ſatis dat᷑ intelligi.iij. Reg.viij. vbi oꝛabat ſalomõ ꝙ vltra
dñs clamãtes ao ſe in ſuo tem plo eraudiret. Et ſequit᷑ ca.
ix.ꝙ dñs rñdit. Audiui oꝛatõeʒ tuã ⁊ ſanctificaui domum
banc quã ediſicaſti mibi: erũtq; oculi mei ⁊ coꝛ meum ibi
cunctis dieh. ¶ Ao pꝛimũ ergo in cõtrariũ dicendum ꝙ⸗
glo. illa nõ cogit.quia ſi foꝛma religionis dedit:eꝛgo illud
magis fuit monitõnis q; p̃cepti.¶ Ad ſecundũ dicendũ
oro ꝓpꝛie amicoꝝ ti eſt.2 ideo nõ ẽ dãnatoꝝ. Vnde infer⸗
nus nõ eſt deputatꝰad oꝛandũ.eſſet tñ locꝰ ille oroni bene
oↄgruus:ſiquis baberet ibi volũtateʒ bene oꝛdinatã qð ſa⸗
tis datur intelligi in glo.pᷣs. In om̃i loco dñatõnis eius.
Sicubi nõ dñat᷑ nõ bnñdicat᷑.¶ Ad terciũ dicendũ. ꝙ licet
locꝰturpis turpes imaginatões adducit:nõ gpter hoc con
cludit᷑ ꝗn in talibo locis ſit oꝛandũ. Sed bñ cauẽdũ ẽ illis
qui ſunt ad turpes imaginatões ꝓni:qꝛ expedit. Legitur
em̃ te beato Gꝛeg. ꝙ cũ purgarei ventrẽ pſalmũ diceret.
apparuit ei dy abolꝰquerẽs quid faceret:⁊ rñdit ventꝛẽ me
um purgo.⁊ um meũ laudo. oꝑa em̃ nature pꝑfectis tur⸗
pia non vident᷑.q¶ Ao quartũ dicendũ.qꝙ illudð legis figu⸗
rale ⁊ cerimoniale fuit non moꝛale.⁊ hoc pꝛobat᷑ ꝑ hoc q;
veritas ipſa id euacuauit quãdo ſamaritane dixit dominꝰ
crede mihi. venit hoꝛa ⁊ nũc eſi: quando veri adoꝛatoꝛes
adoꝛabunt patrem in ſi piritu 2 veritate.Qam ⁊ pater ta/
les querit. vbi dicit glo.nõ in templo nõ in mõte.ſedĩ inti
mo coꝛdis tẽplo. Et diſcipulꝰ veritatis docuit.j. Thimo.
ij. vt obiectũ fuit.volo viros in om̃i loco oꝛare. Si dicat x

exhibet. hoc aũt ſit qũ pectꝰtundit᷑:manꝰ expã

olocauſtia illa erãt alicuiꝰexterioꝛis obligatõis que eꝛãt in

loco termiato offerenda.adhuc illud figurale ⁊ cerimo/
niale fuit. ſicut plane dicit glo. ſuꝑ illud põ. qm̃ ſi voluiſ-⸗
ſes ſacrificiuʒ dediſſem. Glo.videbat ꝓheta tempꝰgratie
quo hic figurata ceſſarẽt.Et ſequit᷑.vtiq; olocauſlis nõ de
lectaberis.glo.q̃ et ſi dignioꝛa ſunt:adueniẽte rpᷣo reſpuũ
tur. ⁊ ideo his nihil ↄcludit᷑ quin in om̃i loco poſſit oꝛatio
fieri:licet mulie ſunt ratõnes quare in ſacris locis ſit oꝛan
dum. ¶¶ Ao aliud dicendũ. ꝙ Yſido. appꝛopꝛiate loquit᷑ de
oꝛone pᷣuata. Ad illud damaſ.dicendũ ꝙ loquit᷑ de or̃o⸗
nibus ab ecclłia inſtitutis.⁊ tales locũ bene ad hoc idoneũ
requirũt.hoc notauit cũ dixit.Eccłia locꝰdei nũc in glori⸗
ficatõeʒ eiꝰvelut qddaʒ templũ determiauimꝰ. 4 Ad alið
patet rñſio ex pdictis.quia ⁊ ſi in om̃i loco oꝛandũ eſi: ni⸗
hilominꝰ magis ↄgruit oꝛonibo canonicis.⁊2 etiã alijs ec⸗

cleſia.ꝓpter ratões p̃dictas.q. Ad vltimuz dicendũ ꝙ qñ

dicit p. In eccleſijs benedicã dño.glo.nõ alijs ↄuẽticulis:
cauſam ponit glo.dicens. vt inceptio eccłie dilatet᷑ 2 con⸗
firmetur pꝛo qua ⁊ heretici deſtruant᷑.q.d.⁊ quia ita con⸗
uertit: ergo o vos ita ↄuerſi ex baſan benedicite deo.⁊ non
alibi nec in alijs cõuẽticulis ⁊c. vult ergo dicere. ꝙ ſi qua
laudis ⁊ exhoꝛtationis fit in eccleſia:ad effectuz duplicem

qui pᷣdictus eſt ſcʒ eccleſie dilatationẽ. bereticoꝝ deſtructõ

nem ſunt. hec bene loca publica 2 oꝛdinata ad boc requi /

runt:nõ loca pꝛiuata vel ſuſpecta.qdð glo.notat cum dicit.
Non in alis zuenticulis.

embꝛũ terciũ

Onſequẽter q̃rit᷑ de ↄgruẽtia oronis q̃ acci⸗
dit ex geſtibo oꝛãtis.Circa G̊ q̃rit᷑ de diuerſi⸗
one oꝛãtis ad oꝛientẽ. de genuflexiõe ⁊ pecto
ris tũ ſionę.⁊ hmõi.Cuʒ de? vbiq;.nec ap⸗
pꝛopꝛiet ſibi ſitũ vel locũ:videt᷑ ꝙ fideles oꝛãtes nec locum
nec ſitũ ſibi oꝛãdo debeãt eligere.⁊ ita ſicut ↄtra oꝛiẽtẽ: ſic
ad occidẽtẽ ad oꝛandũ debẽt ſe ↄuertẽ.¶¶ Pret. gẽtiles cre⸗
ntes deũ pᷣcibo flectẽ.ac ſi hõ eſſet.ſicut dĩc aug.in ſᷣmõe
xr mõte Math. v. rep̃hẽſibiles iudicant᷑ aꝛbitrantes ſicut

homieʒ iudicẽ adduci in ſniaʒ multis vpᷣbis:cũ maioꝛ indu

ctio int hoies fieri ſoleat inclinado ſe genuflero: eque vel

potiꝰvidet᷑ rep̃hẽſibile illud ſiẽ pᷣmũ.¶ Sret.cũ oꝛo ad eũ

qui pure ſpnalis ẽ diri at᷑: incõueniẽs ⁊ penitꝰincongrua
videt᷑ ĩ oꝛoe pectoꝛis tũſio:manuũ expãſio ⁊ hmõi.¶¶ Pꝛe.

JYonas ꝓpheta rep̃heſibilis fuit.qꝛ credebat fugẽ teũ eũdo

in aliã regionẽ.⁊ dimittendo vnã. ⁊ nos mõ conſiti ſi in

vno loco pluſꝙᷓ in alio vtpote verſus altare vel hmõi loo
differẽtes oꝛemſiue etiã adoꝛemꝰ ¶ Cõta. Math. vj. di

cit glo.ꝙ oꝛamꝰvt dro obſequiũ impedamꝰ.̊ illud eſt pfe⸗
ctum obſequiũ qð nõ ſolũ actu coꝛdis vel oꝛis: etiõ oꝑis
Sdim?:genu⸗
fectimus: verſus oꝛientẽ vel ad altare vertimꝰ. igit᷑ om̃ia

iſta laudabilia ↄpꝛobãtur.4 Pret. ¶Math.xx vj. legit᷑ xpᷣc
oꝛando in faciẽ idiſſe.

gͤ hoc oĩm laudabile eſt 2 pluri⸗
mũ vt videt᷑¶ Rñſio.dicẽqũ ꝙ oro maxĩe ꝓut ẽ ſacramẽ⸗
talis ⁊ ſatiſfactoꝛia:babet pᷣtutẽ impetrãdi ⁊ etiã ſignificã
di.atõ impetradi reſidet penes oꝛantis deuotõeʒ ⁊ feruo
rem:h̊ ratõ ſignificãdi penes illud qdð exteriꝰapparet.dicit
em̃ Hugo ſcdðo de ſacramẽtis ꝑte.ix.in pᷣncipio.ſũt quedã
ſacramẽta in ecclia in ꝗbo ſi pᷣncipalit ſalus nõ conſiat:
tñ ex his auget᷑ inqᷓtuʒ deuotõ exercet᷑.⁊ ex eis quedã con⸗
ſtant er rebo:q̃lia ſũt aque aſꝑſiones:ſuſceptõ ci nex:bene⸗
dictio floꝝ.cereoꝝ.⁊ bmõi.Aliq̃ ↄſtãt in factis:q̃lia ſũt ſi⸗
gnaculũ cꝛucis:exufflatio.exoꝛciʒatões:expãſio manuum
incuruatõ genuũ.⁊ hmõi. Aliq in dictis ↄſtant ſicut ẽ tri⸗
nitatis inuocatio 2 bmõi. bec DHugo. Signa igit coꝛꝑalia
que ſunt in orone. vt iam patz ad ſignificandũ ſunt. Et qꝛ
Duo in oꝛatõne ſunt. ſcʒ qui oꝛat ⁊ qui oꝛat᷑:duo ꝑ bui ſi⸗
gna exterioꝛa ſignificant᷑ ex parte tei ſcʒ ↄuerſio ad oꝛiẽtẽ
in quo ſignificatur ꝙ ſicut ex illa parte oꝛitur ſol ⁊ lux no⸗
biliſſima inter oẽs creaturas coꝛꝑales:ſic ad illuʒ qui ſuꝑ
oẽs creaturas ẽ excellẽs ẽ or dirigẽda. Vñ aug. in Fmõe
de mõte li.ij.tractans illud.pr noſter qui es in celis.dicit.

rebene⸗
aſürſi
anbun
mtinni
datli
4.Eg
buiſſ
penit
r⸗
gt
dict⸗

=

AQueſtio

cũ ad oronẽ ſtamꝰad oꝛiẽtẽ ↄuertimur.vñ celũ ſurgit.non
tanqꝙᷓ hic habitet deꝰq̃ſi ceteꝛas mũdi ꝑtes deſerẽs.q vbiq;
locoꝝ pᷣſens eſt.nõ locoꝝ ſpacijs ſᷣ maieſtatis potẽtia: ̊ vt
admoneat᷑ animꝰad naturam excellẽtioꝛẽ ſe ↄuertere.i.ad
eũ:cũ ipᷣm coꝛpꝰeiꝰqð terreũ eſt:ad coꝛpꝰexcellentiꝰ.i.ad
coꝛpeceleſte ↄnertit᷑. De hoc etiã dicit damaſ. li.iiij. ca. tiij.
M ſimplłꝛ. i. nõ ſine ratõe ad oꝛientẽ oꝛamꝰ:ß qꝛ ex inuiſi
bili. i. intellectuali ſenſibili ſumꝰ:duplicẽ ad oꝛonẽ cõdi⸗
tori offerimꝰquẽadmodũ ⁊ intellectu pſallimꝰ⁊ labijs coꝛ⸗
oꝛalibo. Et ſequit᷑. qꝛ igit᷑ deꝰlumẽ intellectuale ẽ vł intel
igibile.? ſol iuſlicie ⁊ oriens ĩ ſcriptuꝛis noĩat᷑ xpᷣ̃.reſpõ
cendũ ẽ ei oꝛiẽs in adoꝛatõe.om̃e em̃ meliꝰdeo reponẽdum
ex quo om̃e bonũ.Inſuꝑ aũt de padiſũ nõ ad occidentẽ ſᷣ
oꝛientẽ vbi bomieʒ plaſmauit poſuit:quẽ ꝓpter trãſea greſſuz
a ꝑadiſo voluptatis exulẽ fecit. Ex occidẽte igit᷑ antiquaʒ
quidẽ patriã exquirẽtes ad ipᷣm reſpiciẽtes:⁊ aſſumptꝰ ao
oꝛientè ſurſuʒ ferebat᷑:⁊ ita ipᷣm apti adoꝛauerũt.⁊? ita ve⸗
niet quõ ipᷣm viderũt enntẽ in celũ.ipᷣm igit᷑ expectãtes ad
oꝛientẽ adoꝛamꝰ. hec dam̃. Quedã etiã ſigna ſũt ad ſi ignifi
candũ ex ꝑte nra in orone. ſicut ĩcuruatõ gen uũ:vbi oñdi
tur vera hũiliatõ ac reuerẽtia.Expãſio manuũ:vbi oñndit᷑
dñice paſſiõis credulitas.⁊ ei erhibẽda obediẽtia. Lũſio
pectoꝛis debita de pctis pnia. Dec aũt oĩa nõ tã ſũt de oꝛo
nis neceſſitate q; ſũt de ↄgruitate vt ſupꝛa tactũ ẽ. ¶ Patet
igẽ ſolutõ ad pᷣnũ.ꝙ nõ vertimꝰnos ad oꝛiẽtẽ.qꝛ credamꝰ
eũ tm̃ ibi habirare:ſ/ ꝓpt rõnes ſupᷣdictas.⸗¶! Ad ſcðm di
cẽdũ.ꝙ multiloquiũ ĩ oꝛone ſimpłꝛ nõ rep̃hendit᷑:pᷣ ſcom il
lũ modũ zates vtebãt᷑de hoc ſupꝛa tactũ ẽ. ¶Dultiloqui⸗
um ei qñ ſit in oꝛone ꝓyt ociũ euitãdũ ⁊ affectũ inflãmadũ
laudabile ?.ſi tñ fiat ad deũ vbis inflectẽdũ.ſic ↄſueuit ſie
ri ad hoĩeʒ nõ ẽ laudabile:qꝛ illud nõ optet. Pari mõ dicẽ
dũ eſt de genuſflexiõe.qꝛ illa fit in ſignuũ hũilitatis ⁊ reueꝛẽ
tie. ⁊ multũ valet ad animũ ardẽtiꝰinflãmãdũ.4 Ad terci
um ſilꝛ ptz rñſio.qm iſta ſigna coꝛpalia:nõ ſunt ad oñden
dũ deũ coꝛpoꝛeũ eſſe:p̊D magis ad ſignificãdũ ex ꝑte noſi a
Ad vltimũ pʒ rñſio ſil:nõ eĩ vertimꝰnos magis ad hũc
locũ qᷓ ad illũ.q; credimꝰ ꝙ magis hũc locũ inbabitet deꝰ

F illu:ſed ꝓpter ratõnes p̃tactas. , ,
¶ueſto. xcv. cin vis ani⸗

me li 0.
eritur de oꝛatõne

uid vis aie ſit.vtꝝ ſit vis ↄcupiſcibilis:q;
ic videt. qꝛ. j. Lheſſ.v. Sine intmiſſione
oꝛate. dic Glo. bonũ deſideriũ oꝛo ẽ᷑. Sed
ſideriũ ſᷣm aug.ↄcupiſcibilis ẽ:̊ ⁊ or̃o
ſikʒ. ¶ Pꝛet. m aug.oꝛo eſt pi affectꝰnrẽtis ĩ deũ directꝰ.ſᷣ
pie affici ẽ ↄcupiſcibilis.¶ Pꝛet.ᷣm Ambꝛo. Ojĩo eſt cibo
mẽtis pᷣclaraq; alimonia ſuauitatis.ᷣ refectõ ſpũalis ẽ cõ⸗
cupiſcibilis..¶ Pꝛet.videt᷑ ꝙ ſit iraſcibilis.Illiꝰem̃ ẽ ꝓgꝛie
ſatiſfacẽ cuiꝰẽ pcĩm ceteſtaꝛi.ſᷣ h ẽ iraſeibilis:q̊ ⁊c.¶ Pꝛe.
oꝛãs petit mali amotõeʒ.hᷣ̊ nõ niſi qꝛ deteſtat illð.ſᷣ hẽ ira
ſcibilis: ⁊c.¶ OPꝛet.actꝰ iſte qͥ vlciſcimur pcta ẽ ira ꝑ zelũ
boc aũt Eiraſcibilis. ̊ ꝛ⁊c. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ ſit rénalis dam̃.
Dꝛo ẽ pentõ decẽtiũ a deo. Hetitõ aũt ⁊ maxĩe decẽtiũ eſt

ratõnis:qꝛ illiꝰẽ petẽ cuiꝰẽ ſuos defectꝰexplicare.qð eſt ſo
lius rõnis.i¶¶ Pꝛet.dam̃. Or̃o ẽ aſcẽſus intellectꝰin deũ.et

ſic vt pꝛiꝰ.¶ Vꝛet.aug.Oro ẽ inuiſibiliũ inꝗſitõ.inꝗrẽ aũt

ſoliꝰeſt rõnis. ꝛet. videt ꝙ ſit oiĩm. ↄſtat em ꝗ; ꝙᷓtuʒ ad
rõnalẽ iraſcibilẽ ⁊ ↄcupiſcibilẽ peccare ↄtingit.Qon dico
iraſcibilẽ ⁊ ↄcupiſcibilẽ peccare ↄtigit bꝛutales:bᷣ büanas
A aihi erit ſatiſfacẽ. Oro at ẽ ſatiſfactoꝛia.ꝭ̊. ¶ Sʒ ꝙ ſit
ſindereſis hoc videt᷑ Ro. viij. Spũs poſtulat ꝓ nobis ge⸗
mitibo inenarrabilibo. Olo.exponit ꝙ ſindereſis ſit ſpůs
iſte: ei videt᷑ eẽ oꝛo¶ Ad h̊ dicẽduʒ.ꝙ oĩo ꝓut hic mõ
generali intẽdimꝰ. velẽ ad aliqd deguſtadũ: vel impetꝛãdũ
rxel exoluẽdũ.Si ſumit᷑ pᷣmo mõ ꝓutẽ ad guſtãdũ dulcedi
nem:cũ in guſin tali nõ ſit modica delectatõ: ideo neceſſa⸗
rio acꝗrit᷑ actꝰaffectiuꝰad ↄiungẽduʒz: ⁊ cognitinꝰad app⸗
bendẽdũ.Fᷣm qð dĩc aplus.ꝙ delectatõ ẽ piunctõ ↄuenien⸗

.Cv.

tis eũ ↄueniẽti cũ ſenſu eiuſdẽ.itaq; actꝰoꝛonis partim eſt
cognitiuꝰz partim affectiuꝰ. qꝛ inchoat᷑ in cognitõe in aſ
fectõne termiat᷑ ⁊ ↄſumat᷑:ideo neceſſaria eſi in rõnahijli q̃
appᷣbendit ſũme delectabile: ⁊ in ↄcupiſcibili q afficit᷑ cir⸗
ca illud.Rurſus qꝛ nullꝰoafficit᷑ circa aliqd ꝓpter ſe niſi ſpe
ret ſe ad illuo ꝑuẽtuꝝ.ideo opꝑtet ꝙ ſit etia in iraſcibili.qꝛ
aĩa erigit᷑ qq; ſupꝛa ſe. VUnde ſine pᷣiudicõ dico ꝙ oꝛo eſt
rõnalis iraſcibilis ⁊ ↄcupiſcibilis.fide ſpe ⁊ caritate elici⸗
entibo ipazʒ.nõ vt actuʒ pncipalẽ:ſᷣ potiꝰad pᷣncipales ↄſe⸗
quẽtẽ. Alteriꝰ.ſi ſcðo mõ ꝓut oro ẽ ad aliqꝗd impetrãdum
cũ etiã iſio mõ or̃o ſit aſcẽſus intellectꝰin deuʒ ᷣm dam̃.et
nõ abſolute.ſ ꝓut a volũtate inclinat᷑.cũ nõ oꝛet ꝗs.niſi qꝛ
vult. 7 poſtulat qð vult. ideo neceſſe habet eẽ in intellectu
nõ pure ſpeculatiuo pᷣ extẽſo ſiue pꝛactico qᷓ ↄplectit᷑ rõeʒ ⁊
volũtatẽ. Inchoat᷑ igit᷑ in cognitõe.qꝛ cognoſcẽ oꝑtet ꝓqᷣ
oꝛat᷑ ⁊ ad quẽ oro dirigat᷑:ſed in affectõe ſiue deuotõe ꝑfi⸗
citur. AUnde dic DHugo de pᷣtute oꝛãdi.ꝙ deuotõ ꝑficit or̃o⸗
nem. Eſt oꝛo aie ronalis defectꝰ oñdentis.nõ ſolũ ſuos:
ſed etiã aliaꝝ viriũ diſcernẽtis.nõ ſolũ modo debẽ ad po/
ſtulandũ releuatõeʒ ſuoꝝ defectuũ:pᷣ etiã aliaꝝ.Eſt vlteri
us volũtatis 2 ꝙᷓtuʒ ad potentiã amãdi.ꝛ iraſcibilis qtuʒ
ad potentiã deteſtãdi.vtrũq; em inuenimꝰ in orone.⁊ ꝙ ꝑ
eam intẽdit hõ aſſequi aliqd bonũ qð affectat:⁊ ꝙ ꝑ ipᷣaʒ
malũ amouẽdũ deteſtat᷑ qðcũq; ſit illud malũ.⁊ pᷣmũ ẽ con
cupiſcibilis.ſcᷣm iraſcibilis. Patet igit᷑ oꝛo in omniba
viribo iſio mõ inuenit᷑. Sed tercio mõ ꝓut ẽ ſatiſfacere de
pct᷑is: ⁊ qꝛ inſurgẽ in vindictã pctoꝝ ꝗꝓpꝛie ẽ iraſcibilis.et
boc eſt ꝑ ʒelũ.nõ ſolũ in alio ſed etiã in ſeipo.Et hoc ſatiſ⸗
faciendo de ↄmiſſis. ideo iſta via oro inqᷓtuʒ ſatiſfactoꝛia
eſt: habet eſſe Apꝛie in ipa iraſcibili.¶¶ Et ſi obijciat᷑ ſiẽ ſupᷣ
obiectũ ẽ. Cũ oĩm viriũ ſit delinq̃re.̊ oim ẽ ſatiſfacẽ. Di⸗
cendũ ꝙ licet oꝛonis ſit ſatiſfacere ꝓp petis oim: nõ oꝑtʒ tñ
ꝙ in omnibo radicet᷑.qꝛ ſatiſfactõ iſta nõ eſt oronis ſatiſſa
ctoꝛie vt infoꝛmãtis oẽs vires h̊ deteſtãtis vicia ⁊ in ſe ⁊ ĩ
alijs: bñ eſt ſoliꝰ iraſcibilis.quẽadmodũ appetẽ ſibi bonũ⁊
alijs ſoliꝰeſt ↄcupiſcibilis: ⁊ diſcernẽ ⁊ pᷣuidere ſibi 2 alijs

ſolius ratõnalis. ſed ſi eſſet iius vt infoꝛmãtis oẽs vires

pceta expellẽdo.qꝛ qdᷣlibet pctm expellit᷑ ꝑ ↄtraris ſibi vir⸗
tutem. ita neceſſaꝛio oꝑtet ꝙ circa idem obiectũ ſit pcẽm
7 virtꝰillud expellẽs:bñ habẽt veritatem. ꝗ¶ Ad illud qð
obijcit᷑ de orone ꝙ ſit in ſindereſi.dicẽdũ ꝙ ſindereſim oꝛa
re gemitibo nõ eſt ſindereſis vt eliciẽtia.bᷣ potiꝰ imperan⸗
tis ſiue malo remurmurãtis.· Aliter ſolet circa iſtã parteʒ
vltimã rñderi.ꝙ oꝛo ꝓut ſatiſfactoꝛia ẽ oĩm viriũ ẽ qꝛ or̃o
ꝓut ẽ ſatiffactoꝛia duo debzʒ habẽ in ſe.⁊ ꝙ ẽ penalitatis:⁊
ꝙ eſt gaudij.vt ſit etiã gaudiuʒ de ipᷣa penalitate.⁊ vtroq;
mõẽ rõnalis ⁊ iraſcibilis ⁊ ↄcupiſcibilis.qꝛ iſte vires pñt
ↄſiderari dupłꝛ. vel m ꝙ ↄuertũt᷑ ad illud qð ſuperius ẽ
ſcʒ deũ:vel inferiꝰſcʒ carnem vel ſenſualitatẽ. pꝛimo modo
eſt in eis etiam gaudiũ de ipo doloꝛe.ſcðᷣo modo eſt in eis
penalitas ⁊ afflictio. 8

Oueſtio. xcvj. de efficacia
quitur de effica

cia oronis. Pꝛimo ᷣ qrit᷑ vtruʒ efficax ſit
xpuris naturalibo. ſiue ex gra gratiſda⸗
a: ſiue gratũfaciẽte. Scðo mõ vtꝝ oꝛo ra
tionabilis ſit efficax ad impetrãdũ.Ter⸗
cio q̃rit᷑ de ↄditõnibo quibo efficit᷑ efficax ad impetràdum.
Quarto q̃rit᷑ de efficacia oꝛonis ad ſatiſſaciendũ.Quinto
rit᷑ de efficacia oronis pauli.

que
Membꝛũ pꝛimu
erit . ſi oro ſit efſicax ex puris nat᷑alibo.
vt ex gra tiſdata.ſiue gtũfaciẽte.ꝙ ſic:vide
tur ꝑ G.ꝙ puris nat᷑alibo poſſumꝰ venire ad
nr̃e milerie cognitõeʒ ⁊ diuĩe clemẽtie. Sʒ vt dic Hug. de
oꝛãdo deo.bis duabo alijs mẽs ad oꝛãdũ ſubleuat᷑ ex pu
is n atalibo oꝛare poſſumꝰ. vt vi.·4l Pꝛe. deꝰẽ magis ĩtimꝰ

aĩe cuiuſlibet fideli ꝙᷓ iᷣm ydolũ inſideli.ſ ydolatra ſine
aliquo gr̃e dono ydolũ oꝛat ⁊ adoꝛat.Eſa.xliiij. Curuatur
añ tlud ⁊ adoꝛat ⁊ obſecrat.dicẽs libera me.qꝛ deꝰ meꝰes
tu.ergo multofoꝛtiꝰquilibʒ fidelis deũ.¶] Sꝛet. ADath. vj.
babet᷑ oꝛone y pocritaꝝ ⁊ etiã ethnicoꝝ.Sʒ ↄſtat ̈ om
nes iſti carẽt gr̃a.⸗¶¶ ꝛet.de antiocho legit᷑.ij. macha.ix. ꝙ
orabat dñm ülle ſceleſtꝰa quo nõ erat miſcdiaʒ cõſecutus.
Pꝛet. Heb.xij. Eſau penitẽtie locũ nõ inuenit quãq; cuʒ
lacꝛimis acqu iſiſſet eã.¶ Pꝛet.ij. Coꝛin.xij.ſuꝑ illud. Teꝛ
dñm rogaui.glo. Nota ꝙ dy abolꝰ exaudit᷑ petẽs JZob tẽ⸗
ptãdũ: ⁊ tñ aplus gr̃aʒ habebat.⁊ nõ exaudit᷑ petẽs ſtimu
lũ amouẽdũ q dyabolꝰcarebat.¶ Cõtra. Heꝛn. de diligẽ⸗
do deo. põt q̃ri ⁊ inueniri:vᷣ nõ pᷣueniri.ã et ſi dicimꝰma
ne oꝛo mea pᷣueĩat te:nõ dubiũ tñ ꝙ tepida ſit oĩs oꝛo quã
nõ pᷣuenit inſpiratõ. Ex hac auẽte videt᷑ oꝛo q̃ſi nulla quã
ra nõ pᷣcedit.¶ Pꝛet. Gꝛeg.ſuꝑ Eʒech. Ipe implet aĩas
Kor celeſti deſiderio ⁊ ipᷣe exaudit ĩpletas. Ex hac auẽte
habet᷑ ꝙ ſemꝑ gẽe donũ oꝛonẽ pᷣcedit.] Pꝛet.ibidẽ ipᷣe cau
ſat in ſcroꝝ coꝛdibo amoꝛẽ.⁊ ipᷣe ex amantibo coꝛdibo ſuſci
pit pᷣcẽ.¶¶ Pꝛet. Hugo li.de vanitate mði.Cõſiliũ hoĩs ſi⸗
ne auxilio di infirmũ ẽ ⁊ inefficax ſe ad oꝛonẽ eꝛigẽ ⁊ eꝰad
iutoꝛiũ petẽ:ſine qͥ nullũ põt facẽ bonũ.i Pꝛet. oꝛo ẽ actꝰ
meritoꝛiꝰ. hoc ex ſuꝑioꝛibo ſatis habet᷑. Ex h̊ arguo.plꝰ pt
volũtas cũ gr̃a gratiſdata ꝙᷓ ſine illa.ſ̊ ꝑ grazʒ gratiſdataʒ
nõ põt in opꝑꝰ meritoꝛiũ vite eterne.ſicut aꝑte dicit apkus.
ꝙ ad meritũ vite eterne nõ ſufficit ſine gr̃a gratũfaciẽte ſi⸗
ne caritate.ᷓ vt pꝛiꝰ.]¶ Pꝛet.dam̃.dicit.ꝙ oꝛo eſt aſcenſus
intellectꝰin deũ.pᷣ nullꝰꝑ ſe ſiue ex naturalibo puris poteſti
eleuari ſupꝛa ſe.¶. Pꝛet.qdð põt in ea q̃ ſũt ſupꝛa naturã:et
põt vlteriꝰ in ea q ſunt ↄtra naturã: H̊ nõ põt a natura nec
ab adiutoꝛio nature.Sʒ oꝛo eſt hmõi q̃ moyſen abſentẽ fa
ciebat vincere amalech.Exo.xvij.vbi legit. Cũq; eleuaret
moyſes manꝰ.ſcʒ in oꝛone vincebat iſrł.ſinaũt paululum
remiſiſſet vincebat amalech. Judic.iiij. ADemoꝛes eſtote
moyſi ſeꝛui vi.ꝙ amalech nõ ferro pugnãdo:ſ pcibo ſuis
dceiecit. Et Jaco. vlt.habet᷑ ꝙ oꝛo helye clauſit celuʒ tribo
annis d h̊ dicẽdũ.q; oꝛare qñq; ẽ pure indifferẽs.ſᷣm
ꝙ dicit Purũ actũ cogitadi de deo vel aliqd petẽdi ab ipſo.
Et hoc põt eẽ ſine dono gre.⁊ ita põt eẽ oim. Aliqũ aũt pu⸗
re temeritoꝛiũ ẽ:qꝛ ↄuertit in viciũ ſeu pctm ꝗpter intetio
nis pꝛauitatẽ. ⁊ iſtud eſt ypocritaꝝ. Aliqñ eſi meritoꝛiũ:2
iſto tercio mõ ſemꝑ fit er dono alicuiꝰgr̃e.Et hᷣ ẽqð plane
dicit glo.Ro.viij.ſuꝑ illud.ſpũs adiuuat infirmitatẽ nr̃aʒ
glo. oꝛo inter gre munera reꝑit᷑.ꝗcqd em̃ oro impetrat eui
denter oñdit᷑ vonũ di eẽ.ne hõ eſtimet a ſeipᷣo eẽ qdð ſi ĩ pta
te habẽt: nõ vtiq; poſceret:ſᷣ ⁊ ipᷣm oꝛare ex gra dei ẽ. Qul⸗
la em̃ oꝛonẽ pᷣcedũt merita quibo nõ gratuita det᷑. ̊ debita
reddat᷑.iam em̃ nec gra eẽt.hec glo.⁊ illud ẽ iuſioꝝ.¶ Vñ
notandũ ad maioꝛẽ euidentiã pᷣdictoꝝ. ꝙ oꝛo ẽ petitio de⸗
centiũ a deo. ſm damal.qui igit᷑ petit indecẽs male oꝛat ⁊
peccat.vnde Heda in omel.quadã.Eſt oꝛo que pctm facit
Et exemplificat de oꝛone bona ⁊ mala. Ande addit.bene
oꝛat qui oꝛãdo deũ querit.hic a terrenis ad ſuꝑioꝛa ꝓgre⸗
diens vᷣtutẽ curie ſublimioꝛis aſcendit. Qui vᷣo de diuitijs
aut honoꝛe aut certe de inimici moꝛte ſolicitꝰ obſecrat:hic
in infimis iacẽs viles ad deum pᷣces mittit.bec Heda.Si
aũt petitio fit decẽtis.h̊ aut fit intẽtionẽ ꝑuertẽdo:aut nõ.
Si ẽ ꝑuerſio intẽtionis:ſicut faciũt ypocrite:hec ſicut nec
pᷣcedẽs ẽ ex gr̃a.qꝛ ibi mẽs nõ ſupꝛa ſe eleuat᷑ ſ̊ teficit in ſe
ip̃a.⁊2 ideo ſic oꝛãs male oꝛat ⁊ peccat.vñ Yſið. de ſũmo bo
no li.iij. ca.vij.Quoꝛũdã or̃o in pctm fit.ſiẽ de iuda ꝓdito
re ſcribit᷑. Qui em̃ iactãter oꝛat laudẽ appetẽdo hũanã.nõ
ſolũ eiꝰoꝛo nõ delet pctm:pᷣ ipa ↄuertit᷑ in petm. Siẽ iudei
heretici qui licʒ ieiunare ⁊ oꝛare videãt᷑:eoꝝ tñ oꝛo non il⸗
lis ad purgatois meritũ:ſ̊ mutat᷑ potiꝰin petm. hec Yſið.
Si do decẽs petit᷑ nec intẽtio ꝑuertit᷑:aut poſtulatur tꝑale
bonũ aut ſpuale. Si fit oꝛo ꝓ bono tꝑali: vel h̊ fit ſola ne⸗
ceſſitate cogẽte:⁊ ̊ bñ põt eſſe ſine om̃i gre dono. Qatura
em ⁊ neceſſitas in h̊ ſufficiens ẽ ſine gra. Si fit ex caritate:
ci neceſſitate incitãte vel dirigẽte nõ ẽ ſine aliq̊ gre dono.
vñ Bꝛeg. ſuꝑ Eʒech. IYpe creat ĩ coꝛdibo ſctoꝝ amoꝛẽ ⁊ ex

amãtibn coꝛdibo ſuſcipit pcẽ. licite pñt peti tꝑalia qñ indi⸗
gemꝰ. ſic plane dicit aug.ↄtra fauſiũ li.ij. diſpẽſatoꝛes no⸗

ui ⁊ veteris teſtamẽti deo ſeruierũt ꝑ diuerſa ⁊ ↄgrua ta

doeẽti bona tꝑalia ab ipᷣo petẽda.⁊ ꝓpt ipᷣm ↄtẽnenda. Si
aũt fit poſtulatõ ꝓ aliqͥ bono ſpũali.2 loquoꝛ de bono qð
valet ad vitã eternã. aut fit feruẽter ſicut decet: ⁊ ſic nõ eſt
ſine gra pᷣueniẽte. nec etiã ab auditõe fruſtrat᷑. vñ BGꝛego.
ſuꝑ Eʒech. Jpe implet aĩas ſctoꝝ celeſti deſiderio.2 ipſe
eraudit impletas aut tepide ⁊ negligẽter: ⁊ hoe bñ põt eẽ
ex aliqua gra pꝛiꝰhabita.⁊ ex quadã ↄſuetudine 2 habitu
vilecto. nec ẽ neceſſe aliquã gr̃aʒ de nouo dari.vñ Herñ.
d diligẽdo deo. põt q̃ri ⁊ inueniri.&̊ nõ pᷣueniri.Nam ⁊ ſi

dicamsnane oꝛo pᷣueniet te:non dubiũ tñ ꝙ tepida ſit oĩs

oꝛo. quã nõ pᷣuenerit inſpiꝛatõ. ¶ DHis viſis pʒ rñſio ad ob⸗
ĩecta.dicẽdũ & ꝙ oꝛo meritoꝛia nõ pt ex puris natalibo.i.

ſine om̃i gra.¶ Ad illud qò obijcit ꝙ poſſumꝰnr̃aʒ cogita

re miſeria.⁊ diuinã clemẽtiã. dicẽdũ ꝙ pᷣm ꝙ cogitare ẽ pu
rus actꝰſine affectõe ⁊ deuotõne hõ põt cogitare puris na
turalibo. ̊ hmõi oꝛone nõ ſubleuat᷑ mẽs ad oronẽ merito⸗
riam. 4 Ad illud qð obijcit᷑ de ydolatris dicẽdũ ꝙ ydola⸗
tra nec oꝛat neq; adoꝛat meritoꝛie:ſ̊ potiꝰad ſuã dãnatio/
nem. Ex dictis ptʒ rñſio ad alia p̃aicta.

Membꝛũ ſecüdum

Onſequenter qꝗrit᷑ vtꝝ oꝛo rõnabilis ſit effi⸗
car ad im petradum.ꝙ ſic: videt᷑ Math.vij.
Ois qui petit accipit.Glo.qui non accipit.
oſtat eñ nõ bñ petẽ. Ex h̊ ptʒ ꝙ vᷣbü dñi itel⸗
ligi Fone qᷓ bñ ſit. talis aũt ẽ rõnabilis.ᷓ c. ¶ Pꝛete.
glo.alia ibidẽ.nõ denegat ſe petẽtibo dñs: ſ̊ oĩs aĩa cui nõ
denegat ſe dñs ẽ impetratiua eiꝰqð petit᷑.ꝗ ⁊c̃.¶ Pꝛet.ma
thei.xxj. Oia quecũq; petieritis in oꝛone credẽtes accipie
tis. Glo.his ꝗ digne petũt.ſᷣ ꝗ digne petüt rõnabiliter pe⸗
tũt · ̊ͥ ⁊c. ¶ Pꝛet. Yoh.xv.Si mãleritis ĩ me ⁊ vᷣba mea in
vobis mãſerint.qðcũq; volueꝛitis petetis 2 fiet vob.Glo.
ſi qd petit fidelis ⁊ nõ fit: nõ petit ̊ qd habʒ mãſionẽ ĩ eo
nec qdð habẽt oᷣba eiꝰque ſũt in eo.Ex h̊ ptʒ ꝙ ꝗ nõ exaudit
nõ petit illud qð petẽdũ eẽt.⁊ ita nõ ẽ petitõ eiꝰrõnabilis.
¶ Pꝛet. Herñ.in quodã ſᷣmõe.vnũ ex duobo indubitãter
credamꝰꝙ aliqñ dabit qð petimꝰ.aut qð nobis eſt vtilius
Pꝛet. Hoeci pᷣces q̃ recte ſunt inefficaces eẽ nõ pñt.ſed
Fces recte rõnabiles ſũt.ꝗ̊ ⁊c.q Pꝛet.amicitia ẽ ideʒ velle

⁊ idẽ nolle in bono. lle aũt ẽ in amicitia cũ deo ꝗ eſi in ca⸗

ritate.Cũ gᷓ oĩs oꝛo rõnabilit facta ſit in caritate:videtur
