pᷣmagnitudie cãe.vt ſupᷣdictũ ẽ.q¶ Ad illð qð obijcit᷑ de
verbo ioh.ddðm ꝙ nõ ꝓhibʒ oꝛare ꝓ talibo:qnpotiꝰma
gnitudieʒ illiꝰpcti onñdes ĩnuit.ꝙ tatũ ẽ qð vir ꝓ illo ſit
oꝛandũ apꝑte.¶ Ad illð qð obijcit᷑ de ᷣbo aug.ĩ fine pmi
de mõte.oĩa ſoluunt᷑ vna via.dðm ꝙ illa retractauit ſiẽ
pʒ ĩ ſuis retractatõibo vbi dĩc ꝙ de nemĩe deſperãdũ eſt
in via.nec ꝓ illo impꝛudẽter oꝛet᷑ de qͥ nõ deſperat᷑. Ad
illð qð vltio obijcit᷑ de mediciĩa.dðᷣm ꝙ verũ ẽ ꝙ quãtuzʒ
eſt de ſe illã reddũt ſibi iutilẽ:nihilomiꝰ tñ qꝛ adhuc via
toꝛes ſũt ⁊ ad ſalutẽ poſſibiles:poteſt eis eẽ ꝓficua me

dicina.et ꝓpter hoc nõ fruſtra ꝓ eis oꝛat᷑.
AArticulus ſextus

Onſeũõnter q̃rit.vtrũ oꝛãdũ ſit ꝓ excõicatis.

ꝙ ſic:vidr̃ ꝑ aug.ĩ de retractatõibo.de nemĩe
eſperãdũ ẽ dũ ẽ ĩ via.nec ꝓ illo impꝛudẽter
oꝛat᷑ de ͥ nõ deſpat᷑.Sʒ excõicati viatoꝛes ſũt nec ð eis
deſꝑamꝰ.qꝛ; excõicatio nõ vidr̃ eẽ rõ ſeu cã deſꝑpandi de
ip̃is.¶ Pꝛet᷑.vt hẽt᷑ ĩ alio ꝓbleumate.Eccłia oꝛãs ꝓ ſciſ
maticis ꝗ ipᷣo iure ſũt excõicati.⁊ ꝓ infideliboꝗ magis
diſtãt a ↄmuniõe fideliũ.⁊ tñ oꝛat ꝓ eis ĩ die ꝑaſceues.
pari rõe ⁊ ꝓ iſtis.¶ Pꝛet.heretici.ſciſmatici.deterio⸗
ris ↄditõis ſũt qᷓ; excõicati regularit loqnpo.q̊ młtofoꝛ
tius ꝓ hmõi oꝛare debemꝰ q; ꝓ alijs.¶ Pꝛet᷑.vidẽꝰ mł⸗
tos excõicari abſq; merito ſuo.q̊s ⁊ ſi eccłia iadicet ſᷣm
foꝝ exterioꝛis cãe:nõ tñ ſᷣm iudiciũ ↄſciĩe.q̊ viar̃ ꝙ tłes
pꝛiuari nullo mõ dʒ boĩs illis ſpũaliba ꝗbo ſubueniunt
mẽbꝛa mẽbꝛis. Hec at᷑ ſũt oꝛo ⁊ hmõi.q¶ Pꝛet᷑.berñ.de
gradibo huĩlitatis ĩ fine.Abſit a neobis nꝓ talibo oꝛẽꝰ.
loqꝗt᷑ & excõicatis: ne ꝓ illis in coꝛdibo oꝛare ceſſemus.
GEotra die paſceues qñ oꝛat eccłia ꝓ oĩ genẽ hoĩm ñ
oꝛat ꝓ excõicatis.⁊ ſupponẽdũ ẽ ꝙ nõ erꝛat. ꝓ eis nul⸗
lo mõ ẽ oꝛãdũ. Pꝛet᷑.eo dicũt᷑ excõicati qꝛ puant oꝛoe
ecclłiaſtica.illa at fit ꝑ oꝛoes ⁊ ſuffragia.⁊ ſacr̃a:̊ ĩ his
oĩbo vt vidr ſũt ipᷣi puãdi. q̃ rõe eis ſacr̃a denegat᷑ de⸗
bẽt et oꝛes et beneficia denegari.¶ Pꝛet.ꝓhibet᷑ hr̃i cũ
illis cõio coꝛꝑalis.ergo ſiłr ſpñalis.illa at fit ꝑ oꝛoem.
I Pꝛet.mẽbꝛũ ĩ coꝛꝑe qñ putridũ ẽ.ita caret alioꝝ mẽ⸗
bꝛoꝝ auxilio:ꝙ ei ĩ nullo ſuffragãt᷑.ᷓ pari rõe eẽt ĩ ſpũa
libo.ſ̊ excõicati ſũt putrida mẽbꝛa ſm itellectũ ſpũalem
Pꝛet.qñ ecclia excõicat aliquẽ.ſathane tradit illum

N

ii
cin
igi
cq⸗
ſcia
W
aug.
poſti
Pad
peii
ſcnu⸗
fitf
gin
i.

G
M.

N
iri
amn
iqoi
itta⸗
coſi⸗
eter
ni
nec
ori⸗
4
de
na
ſit
mmi

me
er
eis
RN
bſeſ
gis
hes⸗
rio⸗
vfoꝛ
nd⸗
ibm
iles
iunt
n.
00.
mus.
cini
nale
cie
ibis
id⸗
bfich
ioen⸗
r
iſ
Gole
n

,
¶ Nueſtio
j. thimo.j. ex quibo bermene⸗ alexander q́s tradidi ſa⸗
thane. nullũ beneficiũ ieẽ impendẽdum ex h̊ indicat.
igit᷑ nec oꝛõem. Rñſio.d m ꝙ ecclia duplex bʒ foꝛuʒ
iudicij.ſ.cauſale.⁊ aliud pniale. Aliquotits iudicat ali⸗
quẽ ſᷣm foꝛũ pnĩe ſeu oↄſcĩe.quẽ nõ iudicat fm iudiciũ pu
blicũ ſeu cauſale.aliquotiẽs ecõuerſo. et cũ excoĩcatõ pe⸗
na publica ſit et jm foꝝ indicij publici ſeu cauſalis.⁊ ñ
pniale ſoꝛũ.ꝗ eccleſia iudicat aliquẽ fm foꝛum iudiciale
qtum ad aliquid.qð ſᷣm foꝛũ ſeu iudiciũ pnĩale ſiue con
ſcientie nõ habet nec debet iudicare. Inde igit ẽ. ꝙ ab ex
coĩcatis pꝛiuãt᷑ oꝛões cõmunes nõ pꝛiuate.⁊ puniuntuꝛ
excoĩcati dũ pꝛiuãtur coĩbo ecclie ſ uffragijs. qui tñ non
cæbẽt pꝛiuari a pꝛiuatis. Vñ berñ. de Fcibo builitatis ĩ
fine. Abſit a nobis vt p talibo nõ oꝛem loquit᷑ de excom
municatis. ? ſi palã nõ pſumimꝰ: nec in coꝛdibo nr̃is oꝛa
re ceſſemus.cũ paulus eos qñq; lugeret quos ſine peni⸗
lẽtia moꝛtuos ſciret. ſi a coibo oꝛõibo ſe excluduũt ab ef⸗
fectibo tñ oĩno nõ pñ̃t. Videãt tñ ĩ quãto ꝑiculo ſunt ꝓg
ho eccłia palã oꝛare nõ audeat.qᷓ viget᷑ et ꝓ iudeis beti⸗
cis ⁊ gẽtilibo oꝛare.cũ eĩ in ꝑaſceues noĩatim oꝛet ꝓ qui
buſlibet malis:tñ nulla fit mẽtio de excoĩcatis.hec beꝛñ ·
Rõ aũt bmõi pt apparẽ.cũ ercoĩcatio ſit a coĩone exclu⸗
ſio. otãdũ ꝙ coĩo ᷣm triplicẽ differẽtiam inuenit alia
ſpnalis. alis puꝛe coꝛꝑalis. teꝛcia media.paꝛtim ſpũalis
ꝑtim coꝛꝑalis.Pꝛima cõſiſtit penes interioꝛẽ dilectõem
Secũda penes exterioꝛẽ ↄuerſionẽ. Tercia penes ſacra
mẽtoꝝ ſuſceptõz. ⁊ p̃cipue penes altaris qð ẽ ſacr̃jm vni
onis. Dicẽdũ igit᷑ ꝙ excoĩcatio cũ ſit exrcluſio a coĩone: ñ
debet intelligi Ytum ad pꝛimã coĩonẽ.nũqᷓ eĩ excoĩcatus
ẽa coĩone duectõis interioꝛis excludẽdus vel ſegregãd?
diu ẽ viatoꝛ. Diligi em̃ debʒ ĩ excoĩcato bonũ qð ineſſe
prẽ.⁊ pᷣcipue neceſſaꝛiũ ad ſalutẽ.nõ em̃ manet dilectio ſi
fecit ab hoc excluſio.Et qꝛ oꝛõ ẽ pᷣcipue ꝓpter h bonũ im
petrãdũ ſalutẽ.ſ.vel ad ſalutẽ oꝛdinatũ.ſi excludat᷑ oĩno
oꝛõ pꝛiuata:dico iã iſta dilectõ nõ manet. Excoĩcatõ igr

ſiẽ nõ excludit caritatis vinculũ:ita nec oꝛõis pᷣuate ꝓ lo

co ⁊ tꝑe adminiculũ.ĩmo ſic nõ manet caritas incũbẽte
neceſũtate coꝛꝑali.ſi non ſubueniret tꝑali beneficio: ita
multofoꝛtius neceſſitate ſpuali:ſi non ſubueniret ſpũali
ſuffragio. Mtũ aũt ad ſecũdã coĩonẽ excludẽdꝰẽ excoĩca
tmaioꝛi excoĩcatõe ⁊ legitimis actiboꝗ ſũt quatuoꝛ.ſ.
oſculũ.colloquiũ.ↄuiuiũ.oꝛatoꝛiuʒ. Vñ vᷣſuo. Os oꝛare
vale· coĩo mẽſa neget᷑. Et iſia oꝛõ coĩs ſp dz intelligi non
pꝛiuata coĩo.nã iſſã vitat coĩoeʒ excoĩcatõ. Etum at ad
terciã coĩeʒ excludit᷑ qlibʒ ꝗ eſt excoiĩcatꝰſiue maioꝛi ſiue
minoꝛi.¶ His viſis facile ẽ rñdere ad obiecta.Ad illð ̊
qð pᷣmo obijcit.ꝙ ecclia ñ oꝛat ĩ die ꝑaſceues ꝓ eis. Pa
tet iã rñſio.qꝛ Sᷣ verũ ẽ de oꝛõe cõi nõ pᷣuata. Patʒ er rñ⸗
ſio qre deneget᷑ eis coĩo coꝛꝑalis licʒ ñ ſi pũalis. 4 Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ ꝙ ſunt mẽbra putrida.dðm ꝙ licʒ tũ ad
iudiciũ publicu ſeu canſale ꝓ putꝛidis reputant᷑.ꝗpteꝛ B
eis beneficia coĩa denegãt:tñ ad iudiciũ ↄſcie nõ ſic.ĩmo
Aſcia aliter dictat.qꝛ pleꝛũq; ñ recte fert᷑ excoĩcatõis ſnĩa
młtoo.vel et ſupoſito ꝙ tles ſint quales foꝛis iudicon
tur: h tñ nõ ẽ verũ niſi qᷓdiu ĩ ſua ↄtumacia ꝑſeuerãt. Et
iõ cũ adhuc ſint viatoꝛes ⁊ poſſibiles ad ſalutẽ. ſic ſeclu⸗
dere eos nõ pĩ nec dʒz a coĩone dilectõis:ſic nec ꝑↄſequẽs
a beneficio oꝛõis.q Ad vltimũ qð obijcit᷑ ꝙ tradunt᷑ ſa⸗
thane. dõᷣm ꝙ tradi ſathãe duplicit᷑ ẽ.aut exponẽdo aut
beneficiũ ſubtrabẽdo.iſto mõ habʒ intelligi verbuʒ pᷣdi⸗
ctũ ⁊ nõ pꝛimo. Mk ei ecclia excoĩcatũ tradit ſathane. B
ẽ dictũ.ſacr̃a ⁊ oꝛões cões ꝗbo fit munitio ↄ hoſtes ſub⸗
trabit ipi.ſathane at᷑ nõ exponit nec exponẽ intẽdit · ex H
ã ñ ſegt ꝙ ſit ab oꝛõibo pᷣuatis excluſus.¶ Ad illð argu⸗
mẽtů alteri?ꝑtis ꝙ eccłia oꝛat ꝓ ſciſmaticis ⁊ hẽticis.ꝗ
ipo iure excoĩcati ſũt:p iſtis oꝛãdũ.dðm ꝙ nõ oꝛat pꝛo
eis inqᷓtũ excoĩcati ſunt:h̊ magis inꝗᷓtũ tales. In z eĩ ec
cleſia punit peccatoꝛeʒ a aduerſariũ:in idipᷣm nõ debz ei
ferre auxiliũ.⁊ qꝛ punit excoĩcatũ vl hereticũ:ab iſto au
fert oꝛatõnes cõmuneꝭ nõ ab illo. vtriſq; auiẽ ſubuenit
in pꝛiuato. “H

tur ſic ꝓ ꝑte affirmatiua

177

¶Articulus ſeptimus

Onſequẽter querit᷑vtrũ oꝛãdũ ſit ꝓ dãnatisʒ
Et pꝛimo q̃rit᷑. vtꝝ viatoꝛes debẽt oꝛare prõ
dam natis.ſecũdo vtruʒ ſancti oꝛent ꝓ illis in

§. equenti. .
gui. §. .

vt babet᷑ ab aug. miſericoꝛdia
ẽ vbi miſeꝛia ẽ.ꝗ̊ vbi maioꝛ:maioꝛ.vbi maxia:maxĩa:ſed
Hẽ ĩ dãnatis.ꝗ̊ eoꝝ maxĩe debẽ? miſereri.ñ ſoluʒ affectu
̃ effectu. B gᷓ erit bona ꝓ eis faciẽdo ⁊ deũ ꝓ eis deßcãdo
DPꝛetea. miſcðia diuĩa qꝛ imẽſa ĩ effectu aliqͥ ſe dʒ oñ⸗
de. ẽ ſaluãdo ñ ſolũ poſſibile ad ſalutẽ penitꝰ: hᷣ et ĩpol
ſibile: tlis ẽ oĩbo dãnatis:łᷣ/p oĩ eo qð deꝰ vult ſaluaẽ de⸗
bemPoꝛac. ¶ Pꝛetea. oꝛare debẽꝰ ꝓ coꝛꝑalibo inimicis.
math. v. diligite inimicos vr̃os ⁊ oꝛate ꝓ ꝑſequẽtibo ⁊ ca
lũniãtibo vos.ᷓ mõ ſiłi vł foꝛtiꝰ ꝓ ſpũalibo.illi at lũt de⸗
mões. 4 Pꝛe. ſuꝑ illð pᷣs.dixit dñs ex baſan ↄuẽtã.glo.
ↄuertaʒ illos ꝗ deſꝑatiſſimi erãt:ſᷣ nulli ſũt ĩ gau ſupᷣme
deſꝑatõis niſi dãnati.q̊ ttes a dño ↄueꝛtẽt᷑:hᷣ p oĩ qð dñs
ↄueꝛtẽ diſponit ẽ oꝛãdu.¶ Pꝛe. oẽ illð qð ad dei imaginẽ
creatũ ẽ ex caritate ẽ diligedũ:ſiłr ⁊ ꝑ hmõi vt vidr ẽ oꝛã
dũ:ſᷣ dãnati quãtũcũq; ſũt dãnati manet tñ ĩ eis imago
ei. vt pʒ pꝛiꝰ.¶. Pꝛe.añ aduẽtũ xpᷣi ſecludebãt᷑ oẽs ab ĩ⸗
troitu regni ꝓpt demeritũ pcti actuał.⁊ p eis ianua ali⸗
qñ aꝑiebat᷑:ſᷣ tles ſũt dãnati:⁊ tlibo gbo aliqñ ianua ẽ
aꝑiẽda ẽ oꝛãdũ:ſic̃ vidẽꝰ de ilł ꝗ ſũt ĩ purgatoꝛio.ᷣ p dã⸗
natis vt vidr̃ ẽ oꝛãdũ.¶ Pꝛe.ſic deꝰſꝑ remuneratS cõdi⸗
gnũ ita et punit citra ↄdignũ.ᷣ pᷣmũ ẽ ĩ btis:&̊ alteꝝ ĩ dã
natis ẽ.ſ̊ oꝛaẽ poſſumꝰ⁊ debemꝰ ꝓ oĩ eo qð decʒ ipᷣm de⸗
um.q̊ oꝛãdũ ꝓ ipᷣis dãnatis vt minꝰpuniãt᷑. ¶¶ Pꝛetea in
dãnatis mõ erit 1 ẽ pene diuturnitas.⁊ miſatio diuina
ſeu miſcdia diminuit:alit᷑ ñ puniret citra ↄdignum.ſ.de
acerbitate. ᷓ pari rõe vt videt᷑ de diutknitate. 7 ill eꝛit
oꝛãdũ vt videt᷑.¶ Pꝛefea ex multitudiĩe adueniẽtiũ pena
aggrauat᷑ dãnatoꝝ:ſᷣ licite petẽ poſſumꝰ vt vidr ꝙ iſte
danet᷑ demonſtrato aliq̊: ĩmo dʒ ei de gram. 2 ne pena
alicsexiſtẽtis ĩ inferno aggrauet᷑.⁊ ſi ſic ẽ. et ꝑ ↄſequẽs
oꝛãdũ ẽ ꝓ dãnatis.¶ Pꝛe.ↄſtat eccłiaʒ oꝛaẽ ⁊ dicẽ.a poꝛ
ta inferi. ulð. ne abſoꝛbeat eas tartarꝰ:7 hmõi inlta.ſʒ
oſlat ꝙ h̊ ñ dr ꝓ aĩabo btis.necꝓ illis qui ſunt ĩ purga⸗
toꝛio.qꝛ nõ ſunt ĩ bmõi iculo. igit ſolũ dz intelligi ꝓ dã
natis. d oxpoſituʒ pꝛima cano.iohᷣ.v. Eſt pcẽm ad
moꝛtẽ.glo.Qui ĩ hac vita nõ eripit᷑:pꝰmoꝛtẽ venia eius
fruſtrata poſtulat᷑. Ex hac glo.plane habetur ꝙ fruſtra
oꝛat ꝓ eis ꝗ ñ ſe coꝛrexerũt cũ viuerẽt:tles ſũt damnati.
4Pꝛe. anß. de caſu dyaboli. c. vj . Sic diſticti ſũt angeli.
ot adbezẽtes iuſticie nullũ bonũ nolle pñt qͥ ñ gaudeãt:2
xcæſeꝛẽtes nullũ velle queãt qͥñ careãt. Si ſic. ĩ nullo pẽ
eis ſubueniri. fruſtra p eis oꝛaret. ſile iudiciũ ẽ ðᷣ oĩ⸗
bo dãnatis. Pꝛe .· ij · coꝝ. vj . ſuꝑ illð.q̃ ↄuẽtio xpᷣi ad be
lial. diẽ glo. ꝙ ſiẽ xpᷣ oĩa bñ facit: ita diabolꝰmale.2 ita
ĩ nullo pt᷑ ei ſubueniri.paꝛi rõe nec alijs dãnatis. 4 Pꝛe.
xlv.di.q̃rti.mgr̃ diẽ ⁊ ẽ aug.ĩ ð cura moꝛtuis agenda.
ꝙ oꝛões ⁊ ſuffragia et hmõi valde malis ſũt ↄſolatões
viuoꝝ:⁊ nulla adiumẽta moꝛtuoꝝ. 4 Pꝛe. danati ſunt ĩ
ↄtinuo actu peccãdi nec ceſſabũt.ᷓ ſemꝑ erũt ðo odioſi:
odit eĩ deꝰoẽs ꝗ oꝑant᷑ iniꝗtatẽ.ps.fruſtra vp ißis oꝛet
Pꝛe. tenemurofoꝛmare volũtatẽ nr̃aʒ volũtati diuie.
5Hnulli debemvelle bonũ cui deoñ vult. ̊ dãnatis deꝰnõ
vult bonũ: ̊⁊ nos velle ñ debem?:ſ oĩs oꝛãs ꝓ alio vult
ei bonũ.̊ ⁊c.¶ Pꝛe. iudex ſi ummñ ẽ pᷣ ſnĩam exoꝛãdus
qꝛ fruſtra oꝛõ ad rerũ liberadaꝝ effundit᷑.vbi ſnĩia inuio
labiliter obſeruat᷑: ſ̊ iã de dãnatis trãſit iudiciũ ĩ moꝛte
ſiẽ habet᷑ ecẽi.xxxviij.ſuꝑ ilið. Memoꝛ eſto iudicij mei.
qꝛ ſᷣm glo.ibi iudicat᷑ vnuſgſq; ĩ moꝛte. Pꝛe.qrit᷑.qᷓre
oñs 7 boĩbo? angelis ſtatuit ſpaciũ merẽdi ⁊ demeredi
a ñᷣ ↄceſſerit ſꝑ penitẽdi.ill ei videt᷑ eẽ ãplioꝛis miſcdie
Riſio. a0 intelligẽdum oꝛigeniſie ponũt ꝙ orãdũ ſit
pꝓ demonibo et damnatis. Rõ eoꝝ eꝛat.qꝛ de bemdiligẽ

inimicos.ſicut narrat aug.xxj.ð ciui.dei.c.xviij.⁊ bẽus
greg.li.omeł.xxxiiij.qui facit de hoc tractatũ ſpecialem.
⁊iõ claudere ab eis viſcera miſericoꝛdie nõ debemus ſʒ
oꝛare ꝓ ipis.pᷣcipue cũ ſᷣm ipᷣos illi in angelicã qua crea⸗
ti ſunt redire debeant dignitatem.⁊ iſti iuſtoꝛum ſocie⸗
tate donari.quaſi hoc diuine conueniat pietati ne ꝑeat
quid ex rõnalibus creaturis. Sʒ pꝛimuʒ repꝛobat aug.
ibidẽ de ciui.dei.c.xxiiij.dicẽs.Cauſa q̃ fit vt ecclia non
oꝛet ꝓ malis angelis quos nouit ſuos eẽ inimicos: eadẽ
ẽ cauſa qua fiet vt ĩ illo tũc iudicio etiã ꝓ hominibo eter
na igne cruciãdis q;uis ꝑfecta ſit caritate nõ oꝛet. Simi
liter et beatus greg.omeł.xxxiiij. Eadẽ canſa ẽ cur ñ ore
tur tũc ꝓ boĩbo eterno igni damnatis.que nũc ẽ ꝙ ñ oꝛa⸗
tur ꝓ dyabolo ⁊ angelis eius eteꝛno ſuꝑplicio deputatis
vł que nũc ẽ cauſa vt nõ oꝛẽt ſcti hoĩes ꝓ hoĩbo infidelibo
impijſq; defunctis.qui de eis vtiq; quos eterno deputa⸗
tos ſupplicio iã noueꝛũt:añ illũ iſti iudicis ↄſpectũ oꝛõis
ſue meritũ caſſari refugiũt.hec greg. Secũdum ſilr r̃pꝛo
bat Aug. de eccliaſticis dogmatibo dicẽs. Poſt reſurre⸗
ctõem et iudiciũ nõ credimꝰreſurrectõem futurã quã oꝛi
genes docuit. vt demões vel impij hoĩes poſt toꝛmẽta ſup
plicijs expurgati vel illi in angelicã qua creati ſunt dig⸗
tatẽ redeãt.vel iſti iuſtoꝝ ſocietate donent᷑ qi diuine hoc
ↄueniat pietati.ne quid ex rõnalibus creaturis ꝑeat:ſʒ
quolibet mõ ſoluẽtur. Sed nos credimus ipᷣi iudici oĩm
retributoꝛi iuſto.qui dixit. Jbũt impij in ſuppliciũ eter⸗
nũ.iuſti aũt in vitã eternã.hec aug..¶. Aliter ̊ rñdendo
dicẽdũ.ꝙ qꝛ ꝓ illis ſolũ oꝛare debemꝰ ꝓ quibo pᷣſumimꝰ
im petrare.tales autẽ damnati nõ ſunt.quia ſunt penitꝰ
impoſſibiles ad ſalutem.iõ ꝓ ipᷣis oꝛare nõ debemꝰ. Re
ſpõſio.rõ aũt hmõi nõ ſolũ ſumit᷑ ex ꝑte damnatoꝝ. ve⸗
rũetiã ex ꝑte oꝛãtis ⁊ eius ꝗ oꝛat᷑. Oꝛare ᷓ nõ debemus
ꝓ damnatis ſi attẽdamus eoꝝ viciũ qð nõ pt᷑ expiari vl
terius.⁊ ex ꝑte oꝛãtis ſi attẽdamꝰoꝛõis meritũ qð refu⸗
git caſſari ſeu fruſtrari. Ex ꝑte aũt eiꝰquẽ oꝛamꝰ:ſi attẽ
damus ↄfirmatõis decretũ qð nõ licet violari:pꝛimũ ꝓp⸗
batur ꝑ aug.de ciui.dei.c.xxiiij.li.xxj.iAũc ꝓpteꝛea ꝓ eis
ꝛat eccłia quos in genere humano habet inimicos gꝗa
tpᷣus ẽ pnĩe fructuoſe.deniq;ſi de aliquibo ita eccłia cer⸗
ta eſſet vt qui ſint illi noſſet.qui licet in hac vita ſint con
ſtituti:tam p̃deſtinati ſunt ad eternũ ignẽ ire cũ dyabo⸗
lo et angelis eius:tã ꝓ eis nõ oꝛaret qᷓ; ꝓ ipᷣo.hec aug. H
plane dicit.q; ꝓ his nõ ẽ oꝛãdum ꝗ nõ ſunt iam amplius
poſſibiles ad ſalutẽ vt ẽ dy abolus et dãnati.ꝛ ſic patʒ P⸗
mũ.Secundum pʒ ꝑ greg.in auctoꝛitate ſupꝛadicta vbi
dicit. ꝙ ſcti nõ oꝛãt ꝓ damnatis.qꝛ refugiũt añ illiꝰ iuſii
iudicis ↄſpectũ oꝛõis ſue meritũ caſſari.hec greg. Terei
um ꝓbat᷑ ꝑ glo.ſuꝑ illð.Rectos decet collaudatõ.q̃ dic̃.
audat ꝗ rectus ẽ.i.qui ſubditꝰẽ deo: aliter ẽ diſcoꝛdãs
Kecti ̊ ſunt qui diꝛigũt coꝛ ſuũ ſᷣm voluntateʒ dei que ẽ
regła:ſubijcies ̊ voluntatẽ tuã voluntati eiꝰ eriſq; rectꝰ
Ex hac glo.habet᷑ ꝙ diſcoꝛs ẽ ⁊ nõ rectꝰ:q nõ vult qð de
us vult: vel qð deveũ velle vult. His duobo modis cæbet
ſe cõfoꝛmare nr̃a volũtas diuine volũtati.vult em deoali
an nos velle aliqua q̃ ipe nõ vult.⁊ cũ illa volumꝰmerito
rie pᷣſumimꝰilla velle.qꝛ ipᷣe facit nos illa velle.ſicut ip̃e
aug. dicit de ciui. dei. li. xxij. c.ij. Scom aũt voluntatem
quã deꝰoꝑatur in hoĩbo etiã velle dr. qð ipᷣe nõ vult.ſed
ſuos id volẽtes facit.Aſdulta em̃ volunt ſcti dei ſcta volũ
tate que nõ fiunt.ſicut qui oꝛãt ꝓ quibuſdaʒ pie ⁊ ſcte:et
quod oꝛãt nõ facit:cũ ipᷣe ĩ eis hãc oꝛãdi volũtatẽ ſctoſi pi
ritu ſuo feceꝛit:ac ꝑ hoc qñ ſᷣm dñi voluntatẽ oꝛãt ſancti
vt quiſq; ſit ſaluꝰ.poſſumꝰillo mõ locutõnis dicere.vult
vus et nõ facit.vt ipᷣm dicamꝰvelle:qui vt velint iſti fa⸗
cit. Scom hãc ̊ voluntatẽ qua deũ velle dicimꝰqð alios
efficit velle a quibo futura nelciũtur: młta vult nec facit
Ecce plane dicit aug.ꝙ in his que ſcimꝰ deũ velle:tene⸗
mur idẽ velle.quia igit᷑ certitudine fidei certi ſumꝰð dã⸗
natoe vemonũ.⁊ hominũ decẽtiũ in moꝛtali:ĩ iſtis debe⸗
mus nos cõſoꝛmare diuine volũtati: h ↄſtãs ẽ deũ nullo
mo decetero exquo dãnauit eos aliqð bene ficiũ miſeri⸗

coꝛdie velle impẽdere ipᷣis:̊ nec nos debemus velle. qre
nec ꝓ eis oꝛare:aliter nẽa volũtas a diuina diſcreparet.
MQð ꝗ ĩ ↄtrariũ obijcit᷑ ꝙ vbi miſeria ibi miſericoꝛdia
& vbi maioꝛ ⁊c. Dicẽdũ ꝙ pꝛima falſa ẽ niſi intelligatur
e miſeria potente releuari.et iſto mõ bene ſequeret᷑.ᷣm
magis et minus.Sed quia miſeꝛia in dãnatio nõ ẽ poſſi
bilis releuari.cũ illã obſtinatio? finalis impenitẽtia ſe
ruit᷑ ſeu cõmitet᷑.iõ nõ ꝓcedit aꝛgumẽtuʒ. ¶ Ad illud qð
ſecũdo obijcit.ꝙ miſericoꝛdia dei quia infinita:debet ſe
in aliquo effectu maximo oſtẽdere. Dicẽdum ꝙ fecit no⸗
bis liberatoꝛẽ victoꝛioſiſſimũ atq; omne genꝰpcti dimit⸗
tẽdo.ſʒ qð infert ꝙ debet ſe oñdere in ſaluãdo dãnatos:
dom ꝙ illud nõ opoꝛtʒ.⁊ ſi miſericoꝛdia ſuꝑeraltet iudi
ciũ:nũqᷓ tñ eidẽ cõtrariat᷑.qð fieret ſaluãdo q iuſte iuſti
cia cõdemnauit. Illõ ſimilit ſumme ſapie derogaret ſal⸗
uaꝛe cõtumacẽ:⁊ penitẽ penitus renitẽtẽ.⸗ Ad illð quod
obijcitur ꝙ oꝛamꝰ ꝓ coꝛꝑalibus inimicis.Dicẽdũ ꝙ; ſᷣm
aug.de ciui.dei li.xxj.c.xxiiij.ꝙ boc ẽ quia adhuc ẽ tpᷣus
penitẽtie fructuoſe.ñ dicit.quia de nullo certa ẽ eccle⸗
ſia:oꝛat ꝓ oĩbo dũtaxat hoĩbo inimicis ſuis in hoc coꝛꝑe
oↄſtitutis.Oe ſpiritualibo aũt certi ſumus certitudine fi⸗
dei ꝙ damnati ſunt:⁊ iõ argumẽtũ nõ cõcludit.¶ Ad il⸗
lud qð obijcit.ꝙ deſperatiſſimos ↄuertit.dðm ꝙ verum
ẽ in via.Si aũt dicat᷑ ꝙ illud nihil ẽ dicẽ.qꝛ cũ ᷣm aug.
in de retractatõibo.de nemine deſpeꝛãdum ẽ duʒ ẽ in via
nullus in via debet nobis deſpatiſſimus reputari.Di⸗
cẽdum ꝙ in deſꝑatõe duo ſunt ↄſiderãda.ſ.meritũ hoĩs:
et miſericoꝛdia dei.cõſiderãdo ̊ hoĩs alicuius merita ſi
ue oꝑa:multi ſunt de quibo multũ ẽ deſperãdũ. ſicut illi
quos videmus intẽtos ad omne malũ ⁊ ad nullũ bonuʒ.
et hoc mõ dicimus aliquos deſꝑatiſſimos ſʒ iudicio ho⸗
mimũ. Reſpiciẽdo aũt dei miſericoꝛdiã què infinita eſt.
ſic verũ ẽ ꝙ de nullo ẽ qᷓdiu viuit deſperãdũ.¶ Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ ſunt ad imaginẽ dei creati:ita diligẽdi.Di⸗
cẽdum ꝙ eẽ ad imaginẽ nõ ẽ tota rõ dilectõis: niſi poſſi⸗
bilitas ad vlterioꝛẽ ꝑfectõem gr̃e.ſ.et głie adiũgat᷑. Vñ
et ex eo dicit aug.ꝙ aĩa imago dei eſt:eo ꝙ capax et ꝑti⸗
ceps eius eẽ põt.quia igituꝛ omnes damnati pꝑticipatõe
iſta ſunt pꝛiuati:diligẽdi nõ ſunt ̊ potius odiẽdi. Unde
berñ.ſuꝑ Cant᷑.Fmone.lj.Qui itaq; te nõ diligis niſi qꝛ
diligis deũ. cõſequẽter oẽs qui ſilr diligunt eum:diligis

tãqᷓ; teip̃ᷣm. Poꝛro inimicũ hominẽ:quoniã nihil eſt ꝓ eo

quod nõ diligit deũ: nõ potes quidẽ diligere tãqᷓ; temet⸗
ipᷣm.qui deũ diligis:diliges tñ vt diligat.non ẽ aũt alið
ipᷣm diligere vt diligat:⁊ diligere qꝛ diligit. Pꝛoinde vt
ipi et tibi ſapiat ꝓut ẽ.ſapiet tibi nõ quidẽ ꝙ ẽ.qui vtiq;
nihil ẽ:ß ꝙ futurꝰfoꝛſitan ẽ qð ẽ ꝓpe nihili quippe qð ad⸗
huc pẽdet ſub dubio.ẽ em̃ de quo oſlat ꝙ ad amoꝛem dei
nõ ſit deinceps redituꝛus.Sapiat tibi neceſſe ẽ iam non
ꝓe nihili.ſ̊ nihil ex toto.vtpote ꝙ in eternuʒ nihil ẽ. R
lo igitur excepto qui nõ modo iã nõ diligẽdus ẽ inſi uper
et odio habẽdus ẽ.Suꝑ illud. QLonne qui oderunt te do
mine oderã ⁊ ſuꝑ inimicos tuos tabeſcebã.decetero.nul
li vel minutiſſimo homini negari quãtulumcũq; affectũ
caritatis.ſane in hac ꝑte ambitioſa permittit᷑.hec berñ.
Ad illud qð obijcitnr de ianua aꝑta illis quibo aliqñ
clauſa fuerat.dom ꝙ clauſio ianue ꝓpter pcẽm oꝛiginale
fuit.qð adhuc ineſt et ſemper durabit.vt ẽ in puulis nõ
baptiʒatis tꝑe gẽe.⁊ ſimilit alijs tꝑibo decedẽtibus ſine
remedio cõgruo:et alijs om nibo poꝛtantibus ſecum oꝛi⸗
ginale petm. eſt ſimile iudiciuʒ ex ꝑte iſta ꝙ ianua nũqᷓ
aperiet᷑:ſed ſemper clauſa erit decedẽtibus cuʒ moꝛtali.

ſimiliter ex altera ꝑte. ſicut aliquibo aꝑta ẽ qui nõ tene⸗

bãtur clauſi rõe culpe.ſʒ pene pᷣcio ꝑſoluto ⁊ hoc ẽ ex e
te oꝛiginalis:ita fit ex ꝑte actualis vt patʒ ĩ illis qui qͥti
die in purgatoꝛio liberantur.¶ Ad illud qð obijcitur. ꝙ
deus punit citra cõdignũ.ddᷣm ꝙ de damnatis cõtingit
loqui ante taxatõem ſue pene vel poſt. Si ante:bene licʒ
oꝛare deũ vt citra cõdignũ puniret.ſʒ hoc nõ habẽdo re⸗

ſpectum ad illũ qui debet puniri:ſed potius ad cõdecen

tiam diuine bonitatis.qꝛ bene decʒ eũ vt in aduerſarios

on

an
leln
ſe d
ſe⸗
nge

nit
fine
1e.
ſed
te
i
ſei
ſie
6

— ☚☛ – -—

ſe
lot
ſe

len
nen
.
Nr
am
tal

rej
hi
l
min
cee

ntilli
dnnz.
o ho⸗
geſt.
Muo
Bi⸗
ſi⸗
Ii
.
ſe
s
e.
net⸗
alid
geyt
tigh
5 ad
m di
Inon
per
te do
nul
fectu
berßi.
aliqñ
ginale
ſis no
Pſine
mon.
nic
onali.
tene
iap
gbige
to
ſin

¶Mueſtio

omnẽ iram nõ effundat qð ⁊ facit.⁊ qᷓ̃tuʒ ad illud habz lo
cum qð dicit ꝙ de punit citra dignũ. poſtꝙᷓ tarata eſt:
ampli?rogare licitũ nõ eſſet. qꝛ hoc eſſet diuine iuſticie de⸗
teſtatio. ¶ Ad illud qð obijcit de acerbitate ⁊ diuturnita
te. dicendũ ꝙ in pcto duo ſunt. ↄuerſio ſiue libido: auerſio
ſiue ↄtemptꝰ.libido ſiue ↄuerſio facit petm tale ſiue ponit
in genere pcti tali vel tali: auerſio aũt ſiue ↄtemptus facit
pcełm eſſe. Libidini igit rñdet acerbitas ↄtemptui diutur-
nitas. ⁊ huiꝰ ratõ eſi.qꝛ libido finẽ habuit. b ↄtemptꝰ ſine
fine ꝑſeuerat:igit᷑ ð acerbitate que finita eſi potuit relaxa
re.⁊ ꝙᷓtuʒ ad illud quãdo ſit oꝛandũ.iam ſupꝛa oſtenſũ ẽ.
ſed de diuturnitate ↄtemptui rñdente nõ eſt ſic· imo qꝛ pec/
catoꝛ qᷓdiu vixit in ↄtempta ꝑmãſit.2 ampliꝰꝑmanſiſſet ſi
vixiſſet:⁊ adhuc in inferno iſte otemptꝰꝑſeuerat. ſi igit mi
ſericoꝛdia dei aliquid de diunturnitate relararet: plane iu⸗
ſticie ↄtrariaret᷑. qꝛ iam eſſet dedecꝰ culpe ſine decoꝛe iuſti⸗
cie. qð qꝛ nequit eſſe:nõ eſt ſile de acerbitate ⁊ din turnita⸗
te. ideo expᷣſſe dicit Gꝛeg. in moꝛal.li.xxiiij. Ad diſtꝛicti in
dicis iudiciũ ꝑtinet vt nũꝙᷓ careãt ſupplicõ:quoꝝ mens in
pac vita nũqᷓ voluit carere pcto. nullꝰdet inimico termi⸗
nus: ꝗ taãdiu voluit babẽ terminũ crimĩs. hec Oꝛeg. Bo
illud qð obijcit᷑ ꝙ poſſuʒ oꝛare vt ſaluet iſte:ita ne danat
aggranet᷑. dicendũ ꝙ facere poſſumduplꝛ: pᷣ̈ncipaliter vt
ex ↄſequẽti.Ex ↄſequenti eĩ bñ ↄtingit oꝛare ꝓ danatis qn
ꝓ viatoꝛibo oꝛamꝰ:tũc ex ↄſequenti oꝛamꝰ pꝛo dãnatis:qꝛ
expedit eis ꝙ pauci danant᷑.qꝛ ex multitudine adueniẽtiu
pena eoꝝ aggrauat᷑.vpᷣncipalit᷑ oꝛare pꝛo eis nõ ebemꝰ.
Vnde ſiquis oꝛaret ꝙ iſte haberet gr̃am.ne aliꝰſcʒ dãnat?
aliquis grauiꝰpuniret᷑: ꝑuerſa eſſet oꝛo ipᷣius.⁊ ratõ huiꝰ
eſt. qm ſalus ipᷣius faciẽs ad ↄplemẽtũ numeri electoꝝ:iaʒ
ad alleuiatõeʒ pene iſtius pꝛo quo oꝛare nõ vebeo oꝛdina⸗
retur finaliter. ⁊ ita vniꝰ bonũ nõ in magis bonũ finaliter
qð eſt deinoꝛdinatio ⁊ pctm ſimpłꝛ. Ad illuo qð obijcit
æ oꝛonibo iſtis. A poꝛta infeꝛi ⁊ bmõi. dicendũ ꝙ iſte oꝛo
nes nõ fiunt pꝛo ſanctis.nec etiã pꝛo dãnatis:hᷣ ꝓ exiſten⸗
tibus in purgatoꝛio.Ratõ quare eccłia dicit.a poꝛta infe
ri eſt. vel ꝓpter penaꝝ purgatoꝛij acerbitatẽ oſtendẽdã:vel
ad oſlẽdendũ ꝓpinquitatẽ purgatoꝛij ad infernũ.vel hᷣ dici
tur inſpiciẽdo pure ad hoc ꝙ eſt abſqʒ diuina clemẽtia ao
merita aĩiaꝝ que penã acerbiſſimã meruerũt. 4 Ad illuo
qð querit᷑ vltra quare dñs nõ dedit ſpaciũ ſemꝑ penitendi
bꝛeuiter dicendũ eſt.ꝙ deꝰangelũ ⁊ bominẽ ꝓpter beatitu⸗
nem creamt.⁊ angelũ ⁊ bominẽ in beatitudine ſi voluiſſet
creaſſet.nõ qꝛ eis eẽt naturalis: ſ̊ qꝛ a bñſicio ex gra dei in
illa eſſent creati:decetero ad caſuʒ eſſent nõ poſſibiles. Sʒ
deꝰin omnibo ꝓuidens facture ſue vtilitati. vtilius iudica
uit gkioſius illã ꝑ merita acquirẽ ⁊ habeꝛe.Ende augu.
de vera religione. Si nõ volũtate male facimꝰ:nemo obli⸗
gandꝰ eſt oino aut monẽdus.⁊ ſequit. Nec hoc quidẽ du⸗
bitandũ oĩno habere.⁊ ideo cauſas libeꝝ voluntatis ar bi
trium:qꝛ tales quidẽ ſeruos ſuos melioꝛes iudicauit deꝰ:
ſi ei ſeruirẽt liberalit.qð nullo mõ fieri poſſet:ſi nõ volun
tate ſ̊ neceſſitate ſeruirẽt.hec aug.Statuit q̊ deꝰ creature

ſue nobili angelo ⁊ homĩ tempꝰmerẽdi.⁊ ꝙ tempꝰ detmĩia

ret ipius beatitudis dignitas:ipᷣius ꝓmittẽtis veritas:⁊
ipius ſuſcipiẽtis vtilitas.¶ Dignitas em̃ beatitudis 2 p⸗
mij hoc exigebat: qm̃ tante dignitatis eſt hoc pᷣmiũ.vt pal⸗
ſim debeat dari.⁊ nõ vilipẽdat᷑.ᷣ qui jm tempꝰſiatutũ no
luerũt ad illud habendũ oꝑari.cũ habere pñt.qui aũt ↄtẽ
nendo tantũ bonũ tpᷣus tranſierint: decetero recuꝑare nõ

pßt. vnde Anſeł. monolog.lxx. ca.Si nihil retribuit.ſi de

dit ratõnalẽ eſſentiam vt amicꝰeſſet:quid dabit amanti:ſi
amare non ceſſet: Si tãgrande eſt qdð amoꝛi recõpenſat᷑:ſi
tale ẽ amoꝛis ſulcimẽtuʒ: quale eſt amoꝛis emolimentum:
Mam ſi ratõnalis creatura que ſibi inutilis ẽ ſine H̊ amo
re ſic eminet creaturis:ita nihil põt eſſe pᷣmiũ huiꝰamoꝛis
niſi quod ſuꝑeminet in omnibo. Et ſequit. Hinc itaq; col⸗
ligitur ꝙ illa creatura que ſũmi boni amoꝛẽ ↄtẽnit:eternã
miſeriaʒ incurrat.Mibil igit᷑ põt videri ↄgruentiꝰ⁊ nihil
credi certius:qᷓ; homĩs aĩam ſic eſſe factã:vt ſi ↄt᷑nat ama

re ſummã eſſentiã: eteꝛnã patiat᷑ miſeꝛiam.vt ſicut amans

xciij.

eterno gaudebit pꝛemio:ita ↄtẽnens eterno dolebit ſuppli⸗
cio.hec Anſeł.¶ Requirit etiaʒ hoc ꝓmittentis veritas.

Eyxquo em̃ oꝛdinauit deꝰ ꝙ ex meritis acquirere debęmus

pᷣmiũ.ex hoc eſt quedã miſericoꝛdialiſſima pactio intra de
um ⁊ nos:qui ꝓmittit ſe pᷣmiũ reddituruʒ ſi voluerimꝰ il⸗
lud mereri.Et ꝓpter hoc ſapientiſſimꝰponderatoꝛ merito⸗
rium determinat tantũ pꝛo tanto ⁊ pꝛo tãdiu in tempoꝛis
diuturnitate ⁊ in oꝑis quãtitate:ne oꝑaremur Fᷣm caſũ vel
foꝛtunã. Vnde glo.ſuꝑ illud pᷣs.empꝰmiſerẽdi eiꝰqꝛ ve⸗
nit tempꝰ. dicit ſic.non ꝙ ante venit: hoc em̃ qꝛ oĩa oꝛdine
voluit deus fieri: ⁊ tpᷣus ad hoc diſponit.vbi oppoꝛtunitas
apte oꝛdinata eſt. hec glo.¶ Requirit etiã h̊ recipiẽtis vti
litas. Determĩatio em̃ tꝑis adgenerat in nobis ſollicitu⸗
dinem ⁊ certitudinẽ: videlicʒ ad augmẽtũ meritoꝝ ⁊ cõſũ

mationẽ electoꝝ. Pꝛimũ habet᷑ Gal. vlti. vbi dicit aplus.

bonũ facientes nõ deficiamꝰ:tꝑe em̃ ſuo metemꝰnõ deficiẽ
tes. Glo.quãtũ auiditas inquirẽtis ſe dilatauerit: tãtũ ſe
apiet ad pᷣmiũ inanꝰretꝛibuẽtis.multũ igit᷑ vt ptʒ debet ne
gligẽtia expelli vbi pmittit᷑ ſollicitudo ⁊ diligetia pᷣmiari
Secũdũ habet᷑.ij. Coꝛin.vj.ſuꝑ illud.Ecce nuc dies.Glo
ſa.quia ſtatim in obitu fidelis ſalus dat᷑ munꝰ nõ poſt an⸗
num differt. hec glo. Cum em̃ pari pacto currãt potentia
merendi determĩata:necnõ demeꝛẽdi:⁊ ſi ſᷣm hoc ſemꝑ eẽt
merendũ 1 demerẽdũ:iam nulla eẽt ⁊ de beatitudine iuſtis
bonis certitudo.⁊ de miſcdia malis.⁊ iuſticia deꝑiret.⁊
fruſtra quis potiꝰintẽderet bonis oꝑibo qᷓ peſſimis. qð qꝛ
nõ eſt:nõ fruſtra dat᷑ ad merẽdũ tꝑis certitudo. Terciũ et
quartum babet᷑ ab Anſetł.li.de ↄcoꝛdia gr̃e li.ar.vbi dicit
ſic exponẽs illud Heb.xj.ꝓ nobis meliꝰ aliquid ꝓuidente
⁊c̃. Si querit᷑ quid meliꝰnobis ꝓuiderit deꝰer hoc patʒ ꝙ
illi nõ acceperũt repꝛomiſſionẽ. nibil ↄueniẽtiꝰ poſſe rñde⸗
ri video ꝙᷓ qd ſupꝛa dixi. qꝛ ſcʒ ſi illis ꝓbatis non deferret᷑
ꝓmiſſa iuſtis beatitudo:ꝑiret meritũ in illis qui boc ꝑ fi⸗
dem ß ꝑ erxꝑimentũ cognoſcerẽt. ꝓagatio etiã bominũ de
qua nati ſumꝰdeficeret.qm̃ omnes ad incoꝛruptibilitateʒ
quã pᷣſentẽ viderẽt currerent.hec Anſeł.debuit igit᷑ tempꝰ
ad merẽdũ tetermiĩari. 4¶ Sed nota ꝙ aliter angelo ᷓ ho⸗
mini. Angelꝰem̃ qui ſᷣm Yſið.de ſũmo bono de oꝛdie crea⸗
turarũ in ſublimiſſimo ſui oꝛdis gradu q́tum ad numerũ

fuerat cõditus. qꝛ ad habendũ beatitudinẽ cũ eſſet ſpũalis

7 imoꝛtalis nulla facta mutatõe ↄtra eiꝰnaturã ſola ↄuer⸗
ſione indigebat.qð ptz in beatis.qui facti poſt ↄuerſionez
ſunt beati.⁊ ſlatim poſt ↄuerſionẽ deꝰangelũ beatificauit.
2 illud ſemel eligẽ ↄuerſionẽ accepit a deo.⁊ hoc fuit quia
angelicã naturã creauerat ad ſtatim beatificandũ.Vñ au
gul. de fide ad petrũ. De angelo quidẽ hoc de⸗ diſpoſuit et
impleuit.vt ſiquis eoꝝ bonitatẽ ꝑdẽt:nequaqᷓ munẽ reꝑa⸗
ret᷑. Et querit Alcbuinꝰ ſuꝑ Geñquare pctm angelicũ
lentio ĩ geneſi abſcõditũ ẽ. Et rñdet · qꝛ deꝰ angelicũ vulnꝰ
nõ pᷣdeſtinauit curare. homi aũt qui erat aĩalis ⁊ paſſibi⸗
lis ⁊ qᷓ̃tuʒ ad ſtatũ nature ꝑ multas mutatões ad ſtatum
glie ſublimãdꝰ:de tꝑe dedit quãtũ potuit. totũ ſcʒ tpᷣus vi
te ſue.vnde Hugo li.de neceſſitate mũdiquis eſt loc pnĩe
quã de aſſentit homĩ.rũdet mũd iſte.Et qð ẽ ſpaciũ pnie:
rñdet vita p̃ᷣſens ab initio mũdi vſq; ad ſinẽ ſeculi.⁊ dr ibi
ſatis magne ſunt inducie iſte.plus aũt deꝰdare nõ ebuit:
qꝛ illud iuſticia requiꝛit vt homo moꝛiẽs qui decedit finali
ter i : maliter deferat. hec ille.

vonſequẽter queri S. ij.

tur. vtꝝ ſancti oꝛent ꝓ dãnatis. Et videt᷑ ꝙ ſic Augu. li.
xxj.de ciui.dei.ca.xvuj.i eq; credendũ tunc amiſſuros ſã⸗
ctos viſcera miſericoꝛdie qñ fuerint pleniſſime atq; perfe⸗
ctiſſime ſanctitatis. vt qui tunc oꝛabat ꝓ inimicis ſuis qñ
⁊ ip̃i ſine peccato nõ erant:tunc nõ oꝛant ꝓ ſupplicibo ſuis
qñ nullũ ceperũt habere peccatũ. Et vocat ſupplices ofra⸗
ctos in pena. nõ bũiles denotõe. 4 Pꝛet. caritas quatũcũ⸗
q; parua. aut nõ ẽ caritas ſi ad inimicos ſe nõ extẽdit:eꝛgo
maxima 2 pfectiſſima ad inimiciſſimos extendere ſe habe
bit. ̊ talis caritas ẽ in beatis. inimiciſſimi aũt ſunt dãna
ti: ᷓ dilectõ beato? ad damnatos ſe extẽdit. ſed ſi caritas

et oro.cũ or̃o ⁊ caritas reſpectu inimicoꝝ ↄiũgãt᷑ Math.
v. 4 Pꝛet. ſicut ſe habet caritas ad viatoꝛes:ita caritas il⸗
loꝛim adinuicẽ ꝗ ab hac vita trãſierũt.ſ̊ exiſtẽtes boni in
via oꝛãt ꝓ inimicis viatoꝛibo:ᷓ beati ꝓ inimicis dã nato⸗
rum vt videt᷑.¶ Contra.aug.de ciui.dei li.xxj.ca.xxiiij.di
cit ꝙ nullo mõ ẽ oꝛandũ ꝓ illis ꝗ deſtinati ſunt cũ dy abo⸗
lo in eternũ ignẽ ire ab ipᷣa eccłia:ſi agnoſcat ip̃os tales eẽ
Sed qð nõ decet eccłiaʒ militãtẽ:multofoꝛtiꝰnec triũphã⸗
tem ꝓpter maioꝛẽ ꝑfectõeʒ.¶ Pꝛet.bti ꝑfecte ↄfoꝛmãt ſi. naz
volũtatẽ diuine volũtati.ſ̊D diuina volũtas in nullo vult il⸗
lis ſubuenire:igit᷑ nec bẽi. Pꝛet.ñ decet ſubuenire veniã
reſpuẽti.ᷣ dãnati ſunt hmõi.obſtinati em̃ ſunt. ⁊ ꝑ ſuꝑbi⸗
am ſemꝑ in ↄtumacia ꝓꝑmanẽtes veniã petere nõ intendũt
nec pnñt ¶ Rñſio.ꝙ nõ ↄuenit ſctis ꝓ damnatis oꝛare. vt
ptzʒ rõnibo ſupᷣdictis.⁊ rõne foꝛtioꝛi minꝰ eecet eos qᷓ; nos
qꝛ ↄſoꝛmioꝛes ſunt deo ⁊ minꝰvet eos ſuas oꝛones cal⸗
ſari añ deũ. Ad illud qð obijcit᷑ de vbo aug. plana eſt re⸗
ſpõſio.qꝛ nõ ẽ aug.aſſeꝛẽtis:ſj quoꝛũdã opinionẽ quẽ ibidẽ
repꝛobat recitãtis.vel põt dici ꝙ; aug. nõ intelligit de dam
natis.̊ ð viatoꝛibo ſupplicãtibo a petẽtibo ſubſidiũ a ſctis
qð innuit᷑ ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ ſupplicibo ſuis.q Ad illud qð obij
citur ð caritate qᷓ ſe extẽdit ad inimicos in via. dicendũ .
hoc eſt vt ſupᷣdiciũ eſt qꝛ ſunt poſſibiles ad ſalutẽ.idẽ autẽ
teficit penitꝰdãnatis:qui odio habent᷑ a viatoꝛibo ⁊ ſan
ctis.. Ad illud qð obijcit᷑ de caritate vie patrie. dicẽdũ
nõ eſt ſiłe ꝓpter ſtatuũ repugnãtiã. VUnde boc nõ ẽ ꝓpter
cſectũ caritatis ex ꝑte oꝛãtis: ſ ꝓPter impoſſibilitateʒ ex
parte dam

rticulus octauus

Onſequẽter q̃rit vtꝑ pᷣlatꝰteneat᷑ oꝛare ꝓ ſub⸗
ditis.ꝙ ſic:videt᷑.Qumeri.xvj.Obtulit aaron
by miama ⁊ ſtãs int moꝛtuos⸗ viuẽtes: ꝓ po⸗/
pulo dep̃catꝰẽ.⁊ plaga ceſſauit.Glo.Gꝛeg.aaron vt iram
dei placaret thuribulũ ſumpſit atqʒ inter viuentes 2 moꝛ⸗
tuos ſtetit.qꝛ ſacerdotis ẽ negocij deo oꝛonẽ fundẽ:⸗ ꝓ iu⸗
ſtis ne cadãt:⁊ ꝓ pctoꝛibo vt reſurgãt.VIñ in pᷣs.Dirigat᷑
oꝛo mea ſicut incẽſuʒ in ↄſpectu tno.¶ Itẽ Leuit. v.oꝛ bit
ꝓ eo ſacerdos. Glo.cõſuetis vtiq; pᷣbis ad memoꝛiã reuo⸗
cans ea q in depcatõe ꝓ pctis accepit.Ecce depcatõ ſacer⸗
dotis cadit ſub pᷣcepto.¶ Icẽ.j.Reg.xij. Abſit a me Hᷣ pec⸗
catum vt ceſſem oꝛare ꝓ vobis ad dñm. Ex qͥ ptʒ ꝙ ceſſare
ab orone ẽ pccm.¶ Contra. Johj.vlt᷑. dicit᷑ ter Petro.pa⸗
ſce.vbi inſiruunt᷑ pllati ad illa q ad illos ptinẽt iure officij
paſtoꝛalis.⁊ exponit᷑ ibi in glo.de iure ſubſidij tꝑalis:edi
ficatõis tẽpli:⁊ infoꝛmatõis doctrine.igit᷑ cũ nõ fiat mẽtio
e orone:nõ tenet᷑ ⁊c nſio.ꝙ tenẽt᷑ ſicut ptʒ ex aucto/
ritatibo legs.moꝛalia qũt veteris legis ꝑficiẽda ſunt ĩ no/
na.iec excludit expoſitõ glo.ꝗn pluribo modis tebeãt pa
ſcere:bᷣ oñit ꝙ illi tres modi ſũt neceſſarij. vñ MHeꝛñ. alit
exponit.aſſignãdo vnũ modũ paſcẽdi oꝛoni ſic dicẽs. In Hh
noueris illiꝰtrinitatis ſacramẽtũ in nullo fruſiratũ a te:ſi
paſcas vᷣbo:paſcas exẽplo: paſcas ⁊ graꝝ fructu oronum
manẽt itqq; tria hec.nᷣbũ.exẽplũ.oꝛo.maioꝛ aũt his eſt oro
NMNam etli voti virtꝰſit opus ⁊ operi:tñ ⁊ voti⸗ operi graʒ
efficaciãq; ꝓmeret᷑ oꝛatio.

rticulus nonus

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ viatoꝛes debeãt oꝛare ꝓ
ſanctis.ꝙ ſic:videt᷑ ꝑ Aug.li.de cura ꝓ moꝛ:u

grarũactõnes.⁊ hoc recitat mgr.in.iiij.di.xlv. Sed bonũ
⁊ laudabile eſi gr̃as agere ꝓſa anctis: &̊ ⁊ oꝛare.¶ Pꝛet. nõ
eſt dubiũ quin oꝛent ꝓ nobis vt ibidẽ habet᷑:ergo ⁊ nos p
ip̃is vicem eis repẽdamꝰ. ¶ Pꝛet. ꝙ oꝛant ꝙ nobis boc eſt
quia caritas quà habent ad nos mouet eos. ſ̊ eadem cari⸗
tas eſt in ipis ⁊ in nobis licet maioꝛ ſit in eis:ergo ipa de⸗
bet nos mouere ad illud idem. vt videt᷑.¶¶ Pꝛet.qdð licʒ de⸗
ſiderare licʒ 2 petere.&̊ licet nobis deſiderare honoꝛẽ ſcto⸗
rum:gᷓ oꝛare æbemꝰ ꝓ eoꝝ honoꝛe.i Pꝛet. aug.in fine di⸗
cit. xij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am. ꝙ aĩe bĩe retardãt᷑ ne totalit᷑ ferã

is agẽda. qui dicit. ꝙ or̃ones ꝓ valde bonis fũt

tur in drũ ꝓpter inclinatõeʒ ad coꝛꝑa ſua. Beꝛñ.de diligẽ⸗
do deu dicit. ꝙ ſine coꝛpoꝛibo ſuis ñ volũt nec valẽt ↄſũma⸗
ri. Ex his ha bet᷑ ꝙ non eſt ipoꝝ beatitudo ↄſũmata.Sed
orĩo habet effundi ꝓpꝛie ꝓ ſalute habẽda.ergo ſi
ↄſũmãda.ergo videt᷑ ꝙ ꝓ eis oꝛare bemte T abria.
tu aug. dicit ꝙ iniuria martiri facit qui ꝓꝙ eo oꝛat ĩ ecclia.
⁊ recitat mgr̃.di.xlv.quarti.&ᷣ nihil tale in quo ſanctis ĩiu⸗
riaret᷑ ẽ faciẽdũ.conſiłis rõ ẽ in ſctis ſuis vt in martiribo.
¶Pꝛet. ſi nulla miſeria:nulla requirit᷑ releuãtis miſcdᷣia
ſ̃ in ſctis nulla ẽ miſe eria.igit᷑ nec releuatõ neceſſaria.ſᷣ ad
hoc vt dicit Hugo eſt or̃o:ꝗq̊ͥ fruſtra ꝓ eis oꝛat᷑.¶ Pꝛet.oĩs
oꝛans ꝓ alio ↄſtituit᷑ mediatoꝛ.vt ſcʒ inferioꝛ reſpectu illi
us quẽ oꝛat.ſ̊ in nullo ſuꝑioꝛes ſi umꝰſct᷑is:gᷓ nobis non cõ
petit vt ꝓ eis oꝛemꝰ. ¶¶ Pꝛet. ſcti in ſtatu in q̊ ſũt habẽt ꝗc⸗
quid habẽ volũt:aliter nõ eſſent beati.ſi em̃ ſua velint hr̃e

coꝛꝑa: nõ tamẽ ꝓ tpe iſto. ̊ futuro in eis: ẽ p ſiatu nũc om

ne eoꝝ deſideriũ ẽ impletũ.ꝑ fruſira interponit᷑ mediator
vbi ille pꝛo quo oꝛat᷑ habet oĩa que affectat.ſic aũt ẽ ſtatus
noſter reſpectu btoꝝ. ¶ Pꝛet. amicitiaẽ cauſa impetrãdi.
ſ in nullo ſumꝰamici dei: qn ſcii multoampliꝰ.ꝗcꝗd ̊ᷓ pꝛo
eis impetrare poſſumꝰ:ipᷣi multoꝑfectiꝰ pñit illud idẽ ꝑ ſe⸗
ipos.ſᷣ fruſtra fit ꝑ plures qð ꝑ vnũ fieri l alickad
hãc qſtionẽ dicẽdũ ꝙ pꝛo ſctis oꝛaꝛe nõ debemꝰ. Et ad hoc
triplex ratõ aſſignari põt.Cũ em aligꝗs ad oꝛãduʒ pꝛo alio
introducit᷑ mediatoꝛ.aut fruſira ponit᷑:aut pᷣſupponeꝛe bha⸗
bet ꝙ in eo pꝛo quo oꝛat ſit neceſſitas:⁊ cũ hoc ꝑ ſe aſſequẽ
di indignitas ⁊ euentꝰdubietas.Si em̃ nullo eget:fruſtra
pꝛo eo intercedit. Pꝛet.ſi aliq̊ͥ indiget habiturꝰtñ illud in
poſteꝝ qð nõ habet:fruſtra mediatoꝛ intponit᷑ ſi oĩno ſuf⸗
ficiens ẽ illud pꝛo ſua volũtate obtinere. Tũc aũt pfectiſſi⸗
me ſecludit᷑ mediatoꝛ q ꝗcꝗd ĩeſſe bz. ita neceſſario eue

nire qñq; cognoſcit᷑:ꝙ nulla pt ineſſe dubietas.Cũ igitur

certi ſumꝰde aĩabo btis ꝙ in nullo ſũt egẽtes.⁊ ꝙ ſũt ad im
