ptiacas æſiderauit.⁊ rurſum fundamenta iacit ⁊ atria
id eſt:veſtibula virtutis ingredit᷑ hec glo.ſenſus gleſe ẽ
duodecimã manſionẽ intelligit᷑ virtus conſummata

——ꝗ —. ——

¶ Nueſtio

ſine perfecta ꝑ tredecimaʒz ſcʒ aſſeroth qð interpretatur
atrium: ſignat᷑ initiũ virtutuʒ ſiue fundamentũ.vñ vnit
dicere.ꝙ qui cadit a ꝑfecta virtute: reſurgendo inchoat
pabere initia virtutũ 1 fundamenta. a non in illa ↄſum⸗

matione in qua babuit quando lapſus eſt. ¶¶ YIteʒ. rliiij⸗

Eʒech.Leuite qui longe receſſerũt a me in erroꝛe filioꝝ

iſrabel. a errauerũt poſt ydola a me ⁊ poꝛtauerũt iniqui

tateʒ ſuam in ſanctuario meo:erunt editui ⁊ ianitoꝛes ꝑ
circuitum ⁊c̃.Ex boc videt᷑ꝙ qui peccãt qᷓnis poſtea pe
niteant: nõ reſurgũt in gradu in quo erant. 4! Rem mi⸗
nima caritas poteſt erigere poſt lapſuʒ.quia minima ca
ritas ſufficit ad omne peccatũ tollendũ: 2 potuit ante la⸗
pſum fuiſſe nõ minima.igit᷑ põt reſurgere in minoꝛi cari
tate qᷓ illa a qua cecidit. ¶¶ Item Aldath.xxv. Vnicuiqʒ
tedit ſᷣm ꝓpꝛiazʒ virtuteʒ nõ ꝓ largitate 2 pcitate alij plꝰ
alij minus:P ꝓ viribo accipientiũ.ſᷣ peccatũ moꝛtale coꝛ⸗
rumpit bona naturalia. Eſt.n. peccatuʒ coꝛuptio modi
ſpeciei ⁊ oꝛdinis. ꝙ̊ homo efficit᷑ minus habilis ad grãm
poſt lapſum ꝙᷓ an.igit᷑ ſi dvñs dat grãm vm vires ſiue ba
bilitateʒ accipientiũ ⁊c. ¶ Item ſi reſurgit in equali ca⸗
ritate ſiue munere equali donoꝝ.igit᷑ quantacunq; enoꝛ⸗
mia medio tẽꝑe cõmiſiſſet: minimo ope caritatis addito
efficit᷑ melioꝛ ꝙᷓ fuerat ante caſum.igit᷑ ſi quis poſt mul⸗
tum tempꝰ eſſet in peccato:primo die reſurrectõnis me⸗
lioꝛ efficeret᷑ iᷓ ante lapſum.qdð videt᷑ falſuʒ.l Item po⸗
natur ꝙ ſi aligs im ꝑfectus cadat a gradu ſuo ꝑ peecatũ
minus:vt ꝑ ſimpliceʒ foꝛnicationeʒ. aligs ꝑfectus cadit
a peccato ſuo ꝑ peccatũ maius:vt ꝑ adultenuʒconſtat ꝗꝙ
ſecũdus magis offendit deũ qᷓ; pꝛimus ⁊ indignioꝛ ẽ oni
bono. Igit᷑ ſi iſti duo peniteant equali penitẽtia. vel iſte
qui minus peccauit maioꝛi:qꝛ bene hoc poſſibile ẽ. ſi mi⸗
nus peccanti infundit deus caritatẽ imꝑfectaʒ: młtora⸗
tionabilius ſiue congruẽtius infundet magis peccan ca
ritateʒ imꝑfectam. 4¶ Iem ſi homo facit qð in ſe eſt pre⸗
ꝑando ſe ad grãm ſuſcipiendã:deus facit qð in ſe ẽ infun
tendo grãʒ.igit᷑ ei qui magis facit qð in ſe eſt preꝑando
ſe illi confert deus grãm vberioꝛem. non ßm ꝗ ante la⸗
pſum babuit maioꝛeʒ vel minoꝛẽ confert dñs reſurgenti
maioꝛem vel minoꝛeʒ:ſ̊ ſᷣm ꝙ pꝛeꝑat ſe magis ⁊ minus.
Sʒ bene põt ↄtingere ꝙ qui minoꝛeʒ habuit grãm añ la⸗
pſum magis pparet ſe. igit᷑ ⁊c. 4 YNem. v. Amos. Vrbo
de qua egrediebant᷑ mille ⁊7. Glo. Hieꝛo.vnitas hʒ ſac⸗
mentũ vnius dei. ⁊ eſſe in boc numero prima beatitudo
eſt:quia vnus ⁊ verus deus eſi.ſecũda in ſecũdo.i.in de⸗
cade.tercia in tercio.i.centenario.Sicut.n.decas deci⸗
ma vnione complet᷑:ſic centũ deceʒ deeadibo.ſic ⁊ mille⸗
narius decem centenarijs. ꝑ quam quarta.ſ.ſumma bea
titudo notat᷑.de qua amiſſa ſi quis egerit penitentiã: de
illo qᷓꝛto millenaꝛio vix redit ad terciũ cẽtenaꝛiũ.ſᷣ ſi ẽ in
cẽtenario vix redit ad ſcᷣm.i.ad denariũ.Ex his pʒ ꝙ ñᷣ
reſurgit penitẽs ĩ tãta ꝑfectõe a q̃nta cecidit..¶ Itẽ glo.
pᷣs.xxxpj. to gdibo altioꝛ:tãto caſus guioꝛ.⁊ q̃nto ea⸗
ſus ẽ guioꝛ:tãto minꝰ ẽ cadẽs diſpoſitꝰ ad gräs. ex h &ꝙ
maioꝛẽ habuit caritateʒ minꝰ ẽ diſpoſitꝰad grãʒ. & ex H̊
potius reſurget in minoꝛi.⸗ Steʒz iſte nibil meret᷑ a cari⸗
tate a qua cecidit:ſiłr nec ꝑ aliud qð habeat.qᷓ gr̃e colla⸗
no eſt oĩno a liberalitate diuina.q̊ ſjm diuinaʒ liberali⸗
tàteʒ põt eſſe maioꝛ vel mioꝛ vel nalis anna K.
viij · Biligentibo deum omĩa cooꝑant᷑. Glo. Si qui hoꝛũ
deuiant ⁊ exoꝛbitant:etiam hocipſuʒ facit eis dñs ꝓficẽ
in bonum.igit᷑ ſi predeſtinatus peccet: hocipſum ꝙ pec⸗
cat ꝓuenit ei in bonũ.hoc nõ poſſet eſſe generalit᷑ niſi re⸗
ſurgeret in equali caritate vel minoꝛi.qꝛ ponat᷑ ꝙ ſtatiʒ
decederet data ſibi gratia.igit᷑ lapſus eius non cooꝑaꝛe⸗
tur ei in bonũ niſi reſurgeret in equali caritate vel inino
ri.immo cooꝑaꝛet᷑ illi in damnũ:quia in diminutõʒ glłe.
¶ Item Ro.v. Abi abundauit delictum ſuꝑabundauit
⁊ ga.h̊ non põt ſuꝑabundare gꝛa niſi fuerit data a deo.
igitur dñs dat grã n abundantioꝛeʒ peccatoꝛi reſurgẽti
qᷓ ante habuit.¶ Item Johelis.ij.Reddam vobis ãnos
quos comedit locuſta ⁊ bꝛucus ⁊ rubigo.Ibi glo.nõ pa

tiar gire vbertateʒ ſpũalium quam animi ꝑturbatõnibo
ꝓgdidiſtis.igit᷑ gra pnie reddit deus vbertatẽ ſpũalium q̃

amiſſa fuit ꝑ affectiones aĩe: quas glo.vocat ꝑturbatio

nes.que ſunt timoꝛ doloꝛ ſpes gaudiũ.igit᷑ pctoꝛ ſurgens

ꝑ grãʒ pnĩe:ſurgit in illa vbertate ſpũaliũ a qua cecidit.

¶ Item luc.vij.duo debitoꝛes erant cui feneratoꝛi.vnus

vcxbebat denarios ꝗngentos:alius ꝗnquaginta.nõ hñti⸗
bus illis vnde redderent donauit vtriſqʒ. ꝗs eũ plꝰ dili/

git: eſtimo is cui plus donauit ⁊c. Sʒ labenti cuʒ reſur⸗

git plus donatur:igit᷑ plus diligit.igit᷑ reſurgit in maio⸗
ri caritate. ¶¶ Itẽ Aatheviij. Dimiſit eũ febris ⁊ ſurre
xit ⁊ miſtꝛabat eis. Glo.Sanitas dñi datur imꝑio:tota
ſimul redit.⁊ ſi hot eſt in collatione ſanitatis coꝛꝑał:mł
tofoꝛtius hoc erit in collatõe ſanitatis ſpũalis.cum dñs
ſit pronioꝛ ad ſanandũ ſpũałr qᷓ coꝛꝑalłr.¶ Itẽ Hugo.·

ag hoc tandeʒ ꝑmiſſi ſunt vt ex ipſo caſu ſuo ⁊ ruina eru

dient᷑ 1 melioꝛes efficerent. Et hoc idem babet᷑ ab aug-
ſcʒ ꝙ nõ ꝑmitteret deus electũ cadere niſi inde conſeqꝛet
marꝰ bonũ.h̊ eſſe nõ põt niſi collata eis gratia maiore.
4 YZtem gꝛa pnie reniuiſcũt merita moꝛtiſicata ꝑ p̃cedẽs
peccatum. igit᷑ ſi decedat penitens: remunerabũt᷑ illi me
rita illa.⁊ hoc ſᷣm caritatis quantitatẽ a qua erãt meri⸗
toꝛia.ſ̊ hoc non poteſt eſſe niſi reſurgat in tanta:igit᷑ re⸗
ſuꝛget in tãta vel maioꝛi.ꝗ¶ Iteʒ Leuit᷑.vij.dicit᷑.vbi ĩmo
labit᷑ olocauſtũ mactabit᷑ victima ꝓ delicto.ibi dicẽ̃ glo.
Eque placet deo virtus iuſtoꝝ ⁊ digna pnia peccatoꝛũ:
que reſtituit in gradum priſtinuʒ dauid ⁊ petrũ.Si igit᷑
non placeret deo eque virtus iuſtoꝝ ⁊ pnĩa peccatoꝝ ni⸗
ſi tanta eſſet caritas digne penitentis quanta erat in ſta⸗
tu iuſticie:tanta eſt caꝛitas digne penitẽtis quanta ẽ ſtã⸗
tis in iuſticia.¶ Item Eʒech.xviij. Si impius egerit pe
nitentiam ab omnibus peccatis ſuis:oĩm iniquitatũ eiꝰ
quas oꝑatus eſt non recoꝛdaboꝛ. ſ̊ ſi ĩ minoꝛi caritate re
ſurgeret:h̊ non eſſet niſi merito peccatoꝝ.igit᷑ dñs recoꝛ⸗
daretur iniquitatũ eius.¶ IStem Luc̃.iij. Dico vobis ꝙ;
ita gaudium erit. Glo.aug. videtur magis iuſtificaẽ im
pios qᷓ iuſtos creare ⁊ conſeruare.⁊ cauſa huius eſt.qa
in iuſtificatione impij peccatoꝛ ſiue peccatum contradi⸗
cit deo:in alijs operibus non.igitur cum penitẽti reſur⸗
genti contradicũt peccata ſua nec reſurgit niſi habita vi⸗
ctoꝛia de illis.⁊ ante caſuʒ non triumphauit de illis nec
habuit victoꝛiam iſtoꝛum contradicentiuʒ:reſurgit cum
maioꝛi victoria qᷓ; habuit ante lapſum.igit᷑ dignus maio
ri gloꝛia.igitur in maioꝛi gratia.Et hac ratione videtur
ꝙ; quanto quis a lapſu profundioꝛe reſurgit: tãto ſurgit
in maioꝛi gratia.quia reſurgit cũ maioꝛi victoꝛia.⸗ Itẽ
deus optime prouidet electis ſuis.vnde vt dicunt: ſemꝑ
vocat electos ſuos in ſtatu illo in quo fuerunt optime.⁊
hoc oſtenditur erx illo.iiij.ꝓuerbioꝛuʒ. Juſtoꝛum ſemita
quaſi lux ſplendens procedit ⁊ creſcit vſqʒ ad perfectam
diem. Creſcere auteʒ vſqʒ ad perſectaʒ diem eſt proficẽ
vſqʒ; ad diem eternam. Si aliquis electoꝛum caderet a ꝑ
fecta caritate:niſi reſurgeret in tanta ſi decederet in ſta⸗
tu in quo reſurgit:non reuocaret eum dñs in ſtatu ĩ quo
optime cẽt. ¶¶ Item Aug.ad Macedonũ. Intantũ ho⸗
minũ iniquitas aliqũ ꝓgreditur:vt etiam poſt actaʒ pe⸗
nitentiam poſt altaris reconciliatõʒ:ſimilia vel grauio⸗
ra cõmittant.⁊ tamẽ deus ſuꝑ tales lacit oꝛiri ſolẽ ſuum:
nec minus tribuit qᷓ; ante tribuerat largiſſima munera
vite ac ſalutis.Ecce plane habet᷑ ꝙ ofert dñs merita tan
ta poſt lapſuʒ quanta contulit. queſtione ꝓpoſita
diuerſi diuerſimode ſentiũt. Quidam dicũt ꝙ penitens
ſemꝑ reſurgit in equali munere virtutũ:lʒ nõ in eq̃li ſta⸗
tu dignitatis. Sicut.n.ſtatus virgimtatis dignioꝛ ẽ ſta
tu coniugij:ſic ſtatus iuſtoꝛum.i.ſemꝑ ꝑmanentiũ in in⸗
nocentia baptiſmali:nobilioꝛ eſt ſtatu iuſtificatoꝛũ.i.re⸗
ſurgentium a culpa moꝛtali per penitentiam. Et h̊ vult
quedam glo. Amos.v.Cecidit ñ adiciat vt reſurgat. ibi
glo.nõ negat poſſe reſurgere:h̊ nõ reſurget virgo iſrł.ꝗa
ſemel oberrans etſi repoꝛtet᷑ humeris pij paſtoꝛis:ñ ha⸗
bet eandẽ gloriam cum illo qni nunꝙᷓ ab eo oberrauit.

Ertum tamen ad munera virtutuʒ ſe bñt ſicut excedẽtia ⁊
exceſſa.ſicut quidaʒ ↄiugati abundãt amplioꝛe munẽ viꝛ
tutũ qᷓ; quedã virgines ⁊c.⁊ ecõuerſo.ſlatus tñ virgini⸗
tatis dignioꝛ eſt ꝙᷓ ↄiugij:⁊ innocẽtie qꝙᷓ pnĩe.¶ Scðz igi
tur hãc opinionẽ rñndẽdũ eſt ad primũ ſic.cũ dicit᷑ ꝙ poſt
ↄſummatã virtuteʒ: quia ſuꝑbiuit rurſuʒ fundamẽtũ ia
cit ⁊ atria virtutis ingredit᷑. Dicendũ ꝙ hoc nõ dicit.qꝛ
reſurgit in minoꝛi munere virtutũ:ſᷣ ꝗa ꝑ peccatũ deſtru
ctum fuit ſundamentuʒ bonoxꝝ in ipſo qð vebet reꝑari ꝑ
pniaʒ.⁊ ꝙ dicit᷑ ꝙ ingredit᷑ atria virtutis:hᷣ intelligitur
Etum ad ꝓgreſſum in opera. eo eniʒ q; remanet in qᷓdazʒ
difficultate bñ operandi:dicit eſſe quaſi in atrio virtutũ
ſiue in veſtibulo.¶l Ad aliud qð ẽ. leuite ꝗ reliquerũt
dñm efficiebãt᷑ editui ⁊ ianitoꝛes. Ricendũ ꝙ penitens
non reſurgit in equali gꝛadu ſiue ſtatu dignitatis: l ĩ eqᷓ
li munere virtutũ.boc.n.inſinnat᷑ in Eʒech.qui dicit le⸗
uitas poſt erroꝛeʒ poſt ydola uire in mioꝛi officõ.4! Ad
hoc qð obijcit᷑. ꝙ minima caritas põt erigẽ poſt lapſuʒ.
Dicendũ ꝙ hoc veꝛum eſt:tñ dñs non confert minima.⁊
hoc eſt ex abundanti bonitate ſua:qui poſt recõciliatõeʒ
non recoꝛdat᷑ iniuriaꝝ ſibi factaꝝ.ſ.qtum ad diminuti⸗
oneʒ meritoꝝ:lʒ de iuſticia ſua exigat᷑ ſolutio pene ꝓ cõ⸗
miſſo. ¶ Ad id qð obijcit᷑.ꝙ dñs dat grãm m vires ac⸗
cipientiũ.Dicendũ ꝙ nõ ſolũ reſpicit dñs ad vires reci⸗
pientium:pᷣ ad grãm in qua fuit penitens⁊ in qua ſerui⸗
uit deo anteꝙᷓ; peccaꝛet.⁊ ad hoc reſpiciens tantã infudit
grãm quantã habuit pꝛius. Et ad hoe inducit᷑ illud qð
habetur Heb. vj. Mõ iniuſtus eſt deus vt obliuiſeat᷑ ope
ris noſtri ⁊ dilectõis quam oñdiſtis in noĩe eiꝰ.¶ Ad il⸗
lud qð obijcit᷑.ꝙ ſi reſurgit in equali caritate.g̊ minimo
opere caritatis addito efficitur melioꝛ qᷓ; fuit an lapſum.
Bicenduʒ ꝙ non opoꝛtet.quia etſi ſit equalis bonitatis
q̃tum ad meritum premij ſubſtantialis ꝓpter equalẽ ca⸗
ritatem.nibilominus ꝓpter obligationeʒ ad oꝑa ſatiſſfa⸗
ctoꝛia ⁊ difficultateʒ ⁊ pronitateʒ ad maluʒ ⁊ hmõi que
ſunt ſequele peccati:non eſt ita validus ad merendũ.vñ
non ita bonus.i.expeditus in finem.4! Ad illud qð obij
citur de caſu ꝑfecti ⁊ imꝑfecti ⁊ de preꝑatione maioꝛe ⁊
minoꝛe ⁊c. Oicendũ ꝙ vt dictum eſt.dñs in hoc caſu nõ
ſolum conſiderat maioꝛeʒ preꝑationeʒ infundendo ma⸗
ioꝛeʒ grãm:ſ̊ grãm in qua ſeruiuit ei ante lapſuʒ. 4 Ad
boc quod obijcit᷑.ꝙ qñ bomo facit qdð ĩ ſe eſt: dñs facẽ qd
in ſe eſt.⁊ ita illi qui magis preparat ſe maioꝛeʒ confert

dñs gratiam. Dicendum ꝙ boc non opoꝛtet.reuera ita

eſt:ꝙ dñs ſemꝑ infundit grãm ᷣm ꝙ congruit ipſi pꝛepa
ranti ſe adminus.i.nunqᷓ minoꝛeʒ dat qᷓ; congruat tante
preꝑationi.ſ̊ frequenter ex abundanti miſcdia ſua ma⸗
ioꝛeʒ confert. Pret᷑. modus argumentandi non valʒ ni⸗
ſi alijs exiſtentibo paribo.qð non eſt in ꝓpoſito: quia ille
qui cecidit a ꝑfecta caritate:melius ⁊ ꝑfectius Fuit deo
y qui cecidit ab imꝑfecta.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑. ꝗ
cedit a millenario vix redit ad centenariũ. Dicendnz ꝙ
hoc non dicit᷑ ꝙ non redit ad eandeʒ ꝑſectioneʒ q;tuʒ ad
munera virtutum: ſed quia nõ redit ad eandeʒ qtum ad
exercitium in operibo virtutum.lʒ enim eiuſdeʒ ſit perſe⸗
ctionis qtum ad habitus virtntum: tamen ꝓnitateʒ ad
malum quam contꝛaxit ex peccato:non poteſt in oꝑa ꝑfe
ctionis mſi cum magna difficultate. pret᷑.nũꝙqᷓ redit ad
ꝑfectionem qᷓtum ad ſtatum a quo cecidit.pter qð dici
tur non rediꝛe ad millenarium ſ̊ ad centenariuʒ. Mille⸗
narius enim ⁊ centenarius comꝑantur qñq; ſtatui peꝛſe
cto ⁊ imperfecto.¶l Ad aliud quod obijcit.ꝙ quãto gra
dus altioꝛ ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc intelligendum eſt in eodẽ
vel ĩ diuerſis alijs exñtibus paribus. Aliquis.n. poteſt
eſſe talis conditionis: ꝙ etſi caderet a gꝛadu altioꝛi mate
riali:non tamen ita offenderet᷑ ſicut alius qui caderet a

gradu inferioꝛi.Similiter eſt in caſu ſpũali.q!.q Ad aliud

dðm. ꝙ ſi collatio gratie eſt ſolũmodo a diuina liberali⸗
tate: tamen quia vt dicit᷑ Abac.iij. Cũ iratus fueris mi
ſericoꝛdie recoꝛdaberis:ex maxima miſcðia ſua que oſtẽ

ditur maxime in releuatione peccatoꝛio: releu at ipᷣm in

gradum priſtinum. Aliter dicunt alij. ꝙ non ſemꝑ reſur
Eit penitens in equali munere virtutum.qð mibi videt
veriſimilius. VUnde ſine preiudicio dico.ꝙ qñq; reſurgit

penitens in maioꝛi munere virtutis qñqʒ in equali qñq;
in minoꝛi. Cum auteʒ aliqui perfecti cadãt ꝑ moꝛtale: 2
poſi vt frequenter accidit cõmittũt ſe omni enoꝛmitati 2
ꝑ multum tempus: bene contingit ꝙ reuocati ad pnĩam
tepidi ſunt ⁊ proni valde ad laplum.⁊ qñq; indigẽt ma⸗
nuductione maioꝛi qᷓ illi qui nunqᷓ fuerũt in ſtatu perfe
ctionis.ꝓpter qð non videt᷑ mihi ꝙ habeant illam abun⸗
dantiam muneꝝ quam habuerũt ante:niſi qᷓtum ad nu⸗
merũ. Pret᷑.ponentes ꝙ reſurgunt in equali gratia vel
caritate:ſupponũt ꝙ dñs conferendo grãm reſt picit ad g⸗
tiam in qua ſeruiebant illi reſurgentes.⁊ ſᷣm boc confeꝛt

illis grãm ꝓpoꝛtionaleʒ ſiue equaleʒ. ⁊ hoc bʒ dubitati⸗

onem: quia Grego.ſuꝑ Eʒech̊.dicit. Hic nobis maxĩe
conſiderandũ eſt.ꝙ cũ mala ↄmittimus ſine cauſa bona
noſtra tranſacta ad memoꝛiaʒ reuocamus: qm̃ in peꝛpe
tratõne maloꝝ nulla debet eſſe ſiducia bonoꝝ preterito
rum.hec Grego. Ex hoc verbo videt᷑ ꝙ nõ debemus con
fidere ꝙ dñs ſit collaturus nobis grãm poſt lapſum ꝓpt
bona que ante fecimus.¶ Ad hoc igit᷑ quod obijcit pᷣluo
ꝙ diligentibo deum ꝛ⁊c. Sicendũ ꝙ lapſus in electis co⸗
oꝑatur illis in bonum. nõ quia neceſſario maioꝛeʒ hẽat
grãm poſt lapſum qᷓ; ante: ̊ quia cautioꝛes redeũt poſt
contra temptatõnes ⁊ humilioꝛes. ¶ Si obijciat᷑.ſi ↄtra
peccata cautioꝛes:ꝗᷓ prudentioꝛes.⁊ ita cũ omẽs vᷣtutes
augeant᷑: aucta vna oĩno ſurgunt melioꝛes. Soło.dico
cautioꝛ.i.vigilantioꝛ ⁊ diligẽtioꝛ.põt aũt diligẽtia eẽ in⸗
equalis ĩ equali virtute habituali.vel ideo lapſus vn eſt
ei vtilis:quia ꝓhiberet lapſuʒ peioꝛẽ.vt eniʒ nõ cadat ĩ
ſuꝑbiam:ꝑmittit eum dñs cadere in lurxuriã vt humilie
tur. Augꝰ.ſuꝑ Jo.Supꝑbis continẽtibo expedit cadẽ: vt
in eoipſo in quo ſe extollunt humilient᷑. ¶¶ Ad aliud qð
obycit᷑ de glo. Jobel.ij.que eſt: nõ patiar ꝑire vbertatem
quam pꝑturbationibo animi ꝑdidiſtis ⁊c᷑. Sicenduʒ ꝙ h̊ͥ
intendit de vbertate q;tum ad numerũ: nõ ꝙᷓtum ad intẽ
ſioneʒ. ac ſi diceret dnñs. numeꝝ virtutum ꝑditaꝝ vobis
reddam. Ael aliter põt dici.ꝙ ſicut vniuerſale affirmati
uũ dupir deſtrui contingit:vel ponẽdo ↄtrariũ vel ↄtra⸗
dictoꝛiũ.ſimiliter duobo modis põt vbertas virtutũ ꝑiꝛe
vel qꝛ nihil qð vbertatis erat maneat: vel ꝗa illud ñ ma⸗
neat qð ponebat cõpletũ vñ eꝛat vbertas.pmo igit᷑ mõ ĩ⸗
telligi dʒ ñ ꝑire vbertatẽ.i.nõ patiar ꝙ ꝗcꝗd erat illius
vbertatis ꝑeat.qꝛ ſi h:ᷣtutes ipſe qtũ ad meꝛitũ ꝑirent.
nõ tantũ qᷓntũ ad ↄplementũ ꝑſectõis.4 Ad illud qð ob⸗
ijcit.ꝙ vbi abundauit delictũ ſuꝑabundauit ⁊ gra.doᷣm
ꝙ hoc hʒ veritatẽ ꝑticularẽ nõ generalẽ. frequẽter enim
ita accidit:ſ̊ ñ ſꝑ.Pret᷑.gẽa dr ſuꝑabundare vbi abũda
uit delictũ.qꝛ qͥdcũq; ⁊ quantũcũq; ſint delicta:gr̃a oĩno
delet: ⁊ pret hͥ bonũ addit.vñ glo.ibideʒ.totũ qð ð adaʒ
traxiſti:totũ qð tuis pꝛauis moꝛibo addidiſti:dimiſit.to
tum deleuit.oroneʒ docuit: certamẽ indirxit: laboꝛãti ſb⸗
uenit:victoꝛeʒ coꝛonauit.q¶ Ad hoc qð obijcit de illo ver
bo.vij.Luc.cui plus donauit plus diligit ⁊c. Dicenduʒ
ꝙ boc multipłr exponit᷑. AUno modo ſic.Cui plꝰ donauit
plus diligit ⁊c.i.ad plures effectus dilectõis tenet᷑.i.ad
plures gratiarũactõnes:ad plura ieiunia:ad plures ele⸗
moſynas ⁊ hmõi.lel plus tenet᷑ diligeꝛe:łᷣ alijs exiſten
tibo paribo.vñ glo.plus debet ꝗ plus accepit.⁊ dico dili
gere plus tenet᷑.i.moueri maioꝛi affectõne dilectiõis:ꝗa
maioꝛi habitu nõ põt niſi ſibi fuerit maioꝛ collatꝰ a do⸗
mino.⸗ Ad hoc qð obijcit᷑ de glo.ſuꝑ illud Math.viij.
dimiſit eam febris que eſt ſanitas que dat᷑ dñi imꝑio to⸗/
ta ſimul redit. Dicendũ:aliter eſt de coꝛpoꝛe ſanãdo a do⸗
mino:⁊ aliter de anima ſananda. In coꝛꝑe.n.non iſt ali
quid reſiſtens deo.⁊ vłr in natura nihil ẽ deo reſiſtens:vᷣ
ſolũ ĩ volũtate ſiue li.aꝛ.eſt aliꝗd pᷣbens deo obſtaculuʒ·
vñ coꝛpꝰ ꝑfectã recipit ſanitatẽ a ꝑfecto medico:eo q oĩ⸗
no obedit ſibi. Aiĩa ñ ſꝑ oĩno obedit: ꝓpt᷑ qð ñ ſꝑ ꝑfectaʒ
recipit ſanitatẽ a medico:niſi eo mõ qͥ dicimꝰ ꝑfectam qͥ

—,, — -- —

—— —ũ =

⸗

¶ Dueſtio

ſufficit ad ſalutẽ. Pret᷑. glo. illa que dicit ꝙ ſanitas q̃ da

tur dñi imꝑio tota ſimui redit. nõ generalr lintelligitur
iurta nutuʒ diuini imperij ſub hoc ſenſu Sanitas qᷓ da⸗
tur dñi imperio tota ſimul redit.ſ.vᷣm dñi imperiũ.quia
aliqñ dñs ſimul integram ſanitateʒ dabat: aliqñ non ſi⸗
mul ſ̊ ſucceſſiue.vt pʒ Mar.viij.in ceco illuiato:ꝗ pꝛius
vidit hoĩes velut arboꝛes ambulantes:⁊ poſtmodum vi
dit clare.vnde dicit glo.queʒ vno verbo totũ ſimul eura⸗
re poterat:paulatim curat.vt magnitudinẽ hũane ceci⸗
tatis oñdat:q̃ vix vel q̃i ꝑ gradus ad lucẽ redeat.⁊ ſie nõ
eſt generalit nec vbiq; intelligendũ ꝙ dicit᷑ ſanitas tota

ſimul redit. 4 Ad hoc qð obijcit᷑ qd dicit Hugo. ꝙ ad h̊
cadere ꝑmiſſi ſunt:vt ipſo caſu erudiant᷑ ⁊ melioꝛes effi⸗

cerent. Dicendũ ꝙ intelligendũ eſt ſᷣm intentõʒ dei.ꝙ do
minus cadere ꝑmittit vt er caſu melioꝛes efficiãt᷑. cau⸗
tioꝛes ⁊ bumilioꝛes. ita accidit in electis: nõ tñ ſemꝑ ĩ
alijs. multa. n. pminit deus ad vtilitateʒ noſtraʒ fieꝛi: q
nõ ꝓueniũt nobis ad vtilitateʒ aliquã: qꝛ nõ vtiliter vti
mur illis. 4 Ad id qð obijcit᷑.ꝙ gra pnĩe reuiuiſcũt me⸗
rita moꝛtificata m quantitatẽ caritatis a q̃ erant meri
toꝛia ⁊c. Dicendũ ꝙ oꝑa meritoꝛia dicũt᷑ moꝛtificari peꝛ
peccatũ.qꝛ nihil valent ad ſaluteʒ exñti in pcto moꝛtali.
vñ Eʒech.xviij. Si auertit ſe iuſtus a iuſticia ſua ⁊ fece⸗
rit ᷣm omẽs abominatõnes q̃s oꝑaꝛi ſolet impius:omẽs
iuſticie ſue q̃s fecit nõ recoꝛdabunt᷑.interli.in ſaluteʒ.ſi⸗
militer dicũt᷑ moꝛtificata reniuiſcere ꝑgrãm ſequentẽ:qꝛ
xccedenti in gra ſiue in caritate deꝰ remunerat illa.ſᷣ qꝛ
nõ reniuiſcũt ad meritũ vite eterne niſi decedenti in cari
tate:ꝓpter h̊ dico ꝙ nõ reuiuiſcũt ſᷣm quantitatẽ carita⸗
tis p̃terite que perijt ꝑ culpam ſequentẽ:ſ̊ Fᷣm quantita⸗

tẽ caritatis finalis.exquo.n.oꝑa moꝛtificata dicũt᷑ reui⸗

uiſci ad premiandũ ? ſolutio premij fiet ſm caritateʒ fi⸗
nalẽ:⁊ reuiniſci illud erit ſᷣm caritateʒ finalẽ.iudiciũ.n.
retributõis bonoꝝ ⁊ maloꝝ fiet ſm ſtatũ finaleʒ. Vnde
Eʒech.xviij. Si auerterit ſe iuſtus a iuſticia ſua ⁊c̃.glo.
Sicut iuſtũ ante peccatoꝛem nõ grauãt antiq̃ delicta:ſic
peccatoꝛẽ ante iuſtũ veteres iuſticie nõ adiuuant. Vnuſ⸗
quiſq;.n.in a inuenit᷑ in eo iudicat᷑. Ecce ꝙ iuxta me⸗
rita qtũ ad ſiatum in quo decedit premiabit᷑. Pret᷑.vir⸗
tutes dicũt᷑ manere in patria.nõ vt ex eis eliciant᷑ opera
meꝛitoꝛia:ſ̊ potius vt ſint diſpoſitõnes ſubiecti ad głaʒ.
zen quantitateʒ virtutũ diſponentiũ erit quãtitas głe.
ſolũ ille que inſunt in fine diſponẽt ad głaʒ.igit᷑ ᷣm il⸗
las erit remuneratio głe.Propter h̊ dico ſine pꝛeiudicõ
ꝙ reuiuiſcũt oꝑa ſᷣm quantitatẽ caritatis finalis.eoꝛuʒ
enim reuiniſcere ẽ ip̃a remunerari a deo. Pret᷑.quodaʒ
tropo loquẽdi oꝑa meritoꝛia dicunt᷑ filij virtutũ:qꝛ er ilł
hñt eſſe.ſᷣ̊ oꝑa viua dicũt᷑ q̃i filij naturales.oꝑa viuifica⸗
ta q̃i filij adoptiui.ſᷣ adoptans aliquẽ in filiũ non ꝓmo⸗
uet illum ad obtinendũ hereditateʒ parentũ naturaliuʒ:
ſ obtinendũ hereditateʒ que ab ipſo adoptante deuoluẽ
da eſt. vnde hmõi oꝑa nõ remunerabunt᷑ ſᷣm quantitatẽ
caritatis ex qua ꝓuenerũt in eſſe: ſᷣ ꝑ quazʒ reuiuiſcunt.
vnde ⁊ qũq; oꝑa moꝛtificata que fuerũt ex mĩoꝛi carita⸗
te remunerabunt᷑ ſᷣm maioꝛez.qꝛ ſᷣm caritatẽ ĩ qua pᷣde⸗
ſtinatus decedit. Vel dicũt quidaz.ꝙ quia oꝑa moꝛtifi⸗
cata reuiuiſci nõ eſt aliud q; reſeruari illa ad pᷣmia ⁊ pꝛe
miabunt᷑ ſᷣm quantitatẽ caritatis a qua digna fuerũt p̃ᷣ⸗
mio.nõ oꝑtet ꝙ reſurgat penitẽs in tanta ĩ quãta fuit cũ
illa oꝑabat᷑.qꝛ vt dicũt qñq; oꝑa remuneꝛant᷑ magis ſᷣm
illam ꝙᷓ; ̃m quantitatẽ caritatis finalis in qua decedũt.
vtpote ſᷣm quantitatẽ in qua fiebãt.̊ᷣ h eſt falſuʒ.cum vt
eſtimo oꝑa nõ hñt remuneꝛari niſi inꝙᷓtũ ꝑmanẽt in cari
tate finali.q Ad illã glo.vij.Leuit᷑.que ẽ.quia eque pla
cet dro virtus inſtoꝝ ⁊ digna pnia peccatoꝝ. q̃ reſtituit
in gradũ priſtinũ Dauid ⁊ Petrũ ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ vt als
dictũ eſt.ꝑfecta pnia ſiue ↄſummata reſtituit in gradum
priſtinũ ⁊ maxime ſanctoꝝ.ſicut fuit de pnĩia dauid ꝗ di
rit.Lauabo ꝑ ſingulas noctes lectũ meũ:lauabo ↄſcĩaʒ
meã:mũdabo conſciaʒ meã ſingula peta deſlendo.Silr
de pnĩa petri legitur Math.ᷣxxvj. Egreſſus foꝛas fleuit

lvij.

amare.Egreſſus vt habeꝛet liberũ locũ flendi vt dicit in⸗
terli.ſ̊ ex H̊ nõ ſequit᷑ ꝙ penitẽs generałr reſurgit ĩ eq̃li
munere virtutum.¶j Ad hoc qð dici᷑ Eʒzech.xviij. Dim
peccatoꝝ ſuoꝝ nõ recoꝛdaboꝛ ⁊c. Dicendũ ꝙ ñ recoꝛda⸗
bit᷑ ad penã eternã: qꝛ recoꝛdabit᷑ tm̃ ad puniendũ tꝑatłr
2 ad dilatatõz gloꝛie:qꝛ nõ intrabit głam añ ſolutõʒ pe⸗
ne. ⁊ ꝓpt ingratitudinẽ foꝛte recoꝛdabit᷑ in infuſione gẽe:
ita ꝙ minoꝛem infundit. ¶ Ad qð obijcit. ꝙ reſurgit pe
nitẽs obtenta victoꝛia maioꝛe ⁊c. Dicendũ ꝙ q̃libet cari
tas quãtũcũq; ꝑua ſufficit ad reſiſtendũ omni temptatõi
2 ad trium phãdũ de omni. vñ etſi hbʒ foꝛtioꝛes impetus
temptationũ cũ aſſit volũtas reſurgendi qᷓ cũ aſſit ꝗtia.
ꝓpter hoc nõ opoꝛtet ꝙ maioꝛi gratia vincant᷑ tẽptatões
impedientes reſurrectionem qꝙᷓ; impediẽtes ſtatũ in gea.
quia minima caritas ſiue gꝛatia ſufficit ad vtrũq;. Ad
id qð obijcit᷑.ꝙ dñs vocat electos in optimo ſtatu.Dicen
dũ ꝙ hoc qꝛ non aſſerit᷑ auẽte aliqua: eadẽ facilitate ↄtẽ
ni debet qua recipi. Dicit.n. Hiero.qð de ſcriptuꝛis non
hʒ auẽteʒ:cadeʒ facilitate ↄtemnit᷑ qua ꝓbat᷑.vnð dico.
ꝙ nõ neceſſe eſi electuʒ decedere ĩ ſtatu optimo vite ſue.
ſed ſicut bona preterita iuuant qñq;: ſic mala preterita
qñq; nocent. O. aũt dicit᷑ iuſtoꝝ ſemita q̃ſi lux ſplendẽs
⁊c.intelligit᷑ de ſtatu iuſtoꝝ qui nunqᷓ lapſi ſunt.vnð qꝛ
ſeruauerunt innocẽtiã baptiſmaleʒ ⁊ nũqꝙᷓ lapſi ſunt per
moꝛtale:diſcedũt in optimo ſtatu vite ſue.¶ Ad h̊ quod
dicit Augꝰ. ꝙ nõ minus tribuit deus qᷓ; añ retribuerat.
Dicenaũ ꝙ hoc intelligit᷑ quantũ eſt de ſe · qꝛ ſi minꝰdat:
hoc ẽ ex aliqua cã ex ꝑte recipiẽtis.quia vt Math.xxv.
habet᷑.vnicuiq; dat ſᷣm ꝓpꝛiaʒ virtutẽ. vnde glo.ibi.vni/
cuiq; ſᷣm ꝓpꝛiaʒ virtuteʒ dicit nõ ꝓ laꝛgitate ⁊ paucita⸗
te alij plus alij minus:ſ̊ ꝓ viribo accipientiũ.⁊ dꝛ h vis
accipiẽtis niſus pᷣpationis ex ꝑte recipiẽtis. qꝛ ſᷣm ꝙ hõ
cooꝑando gratie gtiſdate magis nitit᷑ pᷣpare ſe: 1 domiꝰ
grãm gratũfacientẽ ↄfert amplioꝛem. ꝓpt h̊ dicit Aug.
nõ minus tribuit ſeʒ quantũ ẽ de ſe:h̊ eſi niſi aliqua cã fu
erit ⁊ defectus ex ꝑte recipientis.

embꝛü ſextuz

Onſequent᷑ querit᷑. vtꝝ pnia reſtituat oĩa
ablata ꝑ peccatũ.Et quia hec queſtio pro
ꝑte determinata eſt S. vbi querebat᷑ de hac
ratione. Pnia eſt quedam res optima ⁊ ꝑ⸗
fecta:omnes defectus reuocans ad ꝑfectũ. Hic queretur
ſolũ.vtꝝ pnĩa reſtituat oꝑa moꝛtificata. Et videt᷑ ꝙ ſic.
Joheł.ij. Reddam vobis annos ⁊c̃. Glo.nõ patiar ꝑire
vbertateʒ quaʒ cũ ꝑturbationibo animi ꝑdidiſtis. ſᷣ illa
vbertas erat ex multitudine bonoꝝ operu.ꝗ ſi illam non
patitur ꝑire penitentia: reſtituit bona opera per culpazʒz
moꝛtificata. 4 Item bona opera prius facta digna erãt
remuneratione eterna.ſᷣ ꝙ nunc non remuneꝛent᷑ hoc ẽ:
quia iſte nõ ꝑſeuerat in gratia. & ſi reſurgat⁊ ꝑſ euerat ĩ
gratia: illa opera remunerabunt᷑.ᷓ ⁊c. 4 Itez plus põt
gratia penitentie qᷓ; culpa.bᷣ culpa moꝛtiſicat oꝑa viua.
gratia viuiſicat inoꝛtificota ¶ Contra. vt dicit Hug.
Jemo in ſpe coꝛꝛectõnis peccare xbet.quia quod ſemel
amittit᷑ amplius non recuꝑat.igit᷑ ſi bona oꝑa prius fa⸗
cta ſunt amiſſa ꝑ culpam:impoſſibile eſt ea reſtitui.ergo
nec viuificari.¶ Iteʒ om̃e qð viuiſicat᷑ eſt aliqͥ mõ.vᷣ qð
oĩno pᷣterijt nullo mõ eſt.⁊ talia ſunt oꝑa bona prius fa⸗/
cta. nec viuificari nec recuꝑari pñt.¶ Iteʒ ſi moꝛtificã
tur ⁊ viuificant᷑.̊ idem actus ſm idem ſui eẽt ſuſceptiuꝰ
oppoſitaꝝ conditonũ:qð eſt impoſſibile.quia impoſſibi⸗
le eſt ꝙ motus vnus ſᷣm eandem ꝑtem primo ſit velox ⁊
poſtea tardus. 4 Item impoſſibile eſt habitum amiſſuʒ
illum eundem recuꝑare. a ſimili videt᷑ ꝙ opera amiſſa ⁊
moꝛtificata impoſſibile eſt eadem ipſa recuꝑare ⁊ reuiui
ſci.¶ IStem ſtatus innocentie deſtructus ꝑ culpaʒ nõ re⸗

cuꝑatur ꝑ pnĩam. ſimilit vt videt᷑ nec oꝑa meritoꝛis ſa⸗
cta in tali ſiatu deſtructa ꝑ culpã ñ recuꝑant᷑.¶ Rñſio.

ꝙ ſm ꝙ cõmunis tenet opinio ⁊ veritas eſt vt eriſtimo:
opera que aliqñ fuerunt viua: quia in caritate ⁊ ex ea⸗

—

ritate facta:⁊ ob hoc digna vita eterna.poſtea adueniẽ⸗
te peccato moꝛtificant᷑:nec ſunt digna remuneratõe qð ẽ
ipſa opera vuificari. ꝗ Ad illud qð pᷣmo obijcit᷑ . dicẽ
dũ ꝙ vt alibi dictum ẽ) verbuzʒ Hugo. debet intelligi de
illo opere bono qð hõ potuiſſet faceꝛe vel feciſſet tꝑe quo
fuit in moꝛtali peccato.qð opꝰ nõ recuꝑabit᷑:qꝛ ſi alio tẽ
poꝛe velit facere opus qð obmiſit:ꝑdit illud opꝰqð debe
ret ĩ illo temꝑe facere.vnde Seneca dicit. ꝙ grauiſſima
eſt iactura tꝑis que nõ põt recuꝑari.⸗ Ad alið nõnduʒ
ꝙ vt quidam ponũt.oꝑa bona.i.meritoꝛia vite eterne ex
caritate fiunt ⁊ ex libera volũtate 2 iuſta ipᷣiꝰ oꝑantis.
Eo enim ꝙ bona ſunt(bonũ.n.dicit ↄditõnem finis)ad
laudeʒ der fiũt. quia vo ex caritate fiũt: ⁊ ideo in vnitate
coꝛꝑis miſtici ſpectant ad coꝛpus xpᷣi miſticũ.quia vᷣo ex
voluntate iuſta ⁊ libera:ſpectant ad ipᷣm oꝑantẽ ſiue ad
meritũ oꝑãtis.vnde qñ iſte cadit qui fecit oꝑa bona. etſi
euaneſcant ꝙᷓtum ad meꝛitũ oꝑantis:miilominꝰquodã⸗
modo remanent inꝗᷓtum ſpectãt ad laudeʒ ⁊ ad ipᷣm coꝛ⸗
pus miſticũ in cuiꝰ vnitate ficbant.nõ tñ manẽt ad meri
tum facientis: vnde moꝛiunt᷑ qᷓtum ad ipᷣm. Si po reſur⸗
gat a culpa ⁊ ſiat de coꝛꝑe miſtico: ipſa opera ſibi reui⸗
uiſcunt.⁊ q;tum ad hũc modũ habendi ſiue tenẽdi dicunt
quidaʒ illð Apoc̃.iij. Lene qð habes ne alius accipiat
coꝛonam tuam: debere intelligi.ſᷣm hũc modũ dicũt ope
ra talia non oĩno pᷣteriſſe:b̊ aliquo modo manẽ.ſiue ma⸗
neant in coꝛꝑe miſtico ſᷣm ꝙ dicũt quidã ſiue nõ: nõ eſt
dubium ꝗn maneãt in memoꝛia dei.ſᷣ̊ nõ ad remunerãdũ
in ipſo pᷣo peccatoꝛe nõ manẽt ad gaudendũ ̊R magis ad
dolendũ: ꝙ a tantis bonis ad tanta mala lapſus ẽ. ſi ta⸗
men reſurgit:manẽt in deo ad remunerandũ ⁊ in penitẽ⸗
te ad gaudendũ.Ande prius aliquo mõ manebãt h̊ mor⸗
tua:poſtea vo viua.ql Ad illð ̊ᷓ qd obijcit᷑ põt rñderi du
pliciter.vel ꝙ manent in coꝛꝑe miſtico ſicut tactũ eſt. vel
ꝙ manent in memoꝛia eius qui fecit ⁊ dei ꝓ quo fecit.
Ad bhoc ̊ qð obijcit᷑.ꝙ ideʒ actus eſt ſuſceptiuꝰ oppoſi
toꝝ ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ viuũ ⁊ moꝛtuũ ñ dicũt diuerſas diſpo
ſitiones circa opus:ł̊ diuerſas oꝛdinatões potiꝰ.dicunt
enim oꝛdinationeʒ ad remuneꝛatõʒ dum viuit opus:⁊ p
uationeʒ illius oꝛdinatõis cũ moꝛtificatũ eſt opus.ſed ĩ
ipſo homie dicũt diuerſitatẽ penes qualitatẽ gratie:que
eſt accñs abſolutum.penes qð alterat᷑ ſubiectũ.⁊ dicituꝛ
modo homo moꝛtnus modo viuus modo peccatoꝛ modo
iuſtus. ⁊ ita alterat᷑ alteꝛatione ſᷣm quid:que nõ eſt motꝰ
bᷣ mutatio.opus aũt ex conſequẽti oꝛdinatũ eſt ad vitaʒ
vel hoc oꝛdine priuatũ.⸗ Ad illud qð obijcit᷑ꝙ impoſſi
bile eſt habitum eundeʒ numero recuꝑare ⁊c. Dicendũ
ꝙ aliter eſt recuꝑare actum ſimpłr ⁊ recuꝑaꝛe ꝑ viuifica
tioneʒ:ſicut aliud eſt recuꝑare ⁊ viuificari. recuꝑare enĩ
reſpicit eẽ: viuificari oꝛdineʒ.⁊ qm̃ qñ aliqꝗd deſicit qᷓtuʒ
ad eſſe:ſi iteꝝ incipiat eſſe:nõ eſt idem numero ſ aliud.
ideo habitus ſi coꝛꝛumpat᷑:ideʒ nõ recuꝑat᷑.N ga poſſibi
le eſt ꝙ idem manẽs ideʒ:alium ⁊ alium oꝛdinẽ habeat.
⁊ m hoc attendit᷑ moꝛtificatio in operibo.ideo impoſſi⸗
bile eſt opus moꝛtuũ viuificaꝛi manens idem. 4 Ad illð
qð obijcit᷑ e ſlatu innocentie deſtructo ⁊c. Dicendum ꝙæ
non eſt ſimile. opera.n. deſtructa per culpam nõ ſunt de⸗
ſtructa q́;um ad eſſe ſimptr:ſᷣ qᷓtum ad oꝛdineʒ ſiue eſſe
oꝛdinatum.ſtatus.n.innocentie ⁊ virginitatis ſi implici⸗

ter coꝛꝛumpunt. — „
Miembꝛn ſeptimũ

Hnſequẽter querit᷑ vtꝝ peccatoꝛ poſſit ſal
uari ſine pnia vᷣtute. ſic:videt᷑. nolle bo
nũ facit malũ.igit᷑ velle bonũ facit bonuzʒ.
Vnge ſicut nolentes bonũ ſimꝰ mali: ita vo
lentes bonum ſimus boni.exquo.n.deus ẽ ꝓnioꝛ ad mi⸗
ſerendũ qᷓ; ad damnandũ:ſi actu inteꝛioꝛi qui ẽ nolle bo⸗
num ſimus mali.videt᷑ ꝙ actu interioꝛi ꝗẽ velle bonum
ſimus boni.⸗:. Itẽ ſuꝑ illud Qui ſeminat in lacrimis:di
cit glo. Moli eſſe triſtis ſi aſſit tibi bona volũtas vñ me⸗

tit᷑ pax. igit᷑ vt videt᷑ ſuſſicit bonam babere voluntatẽ ad

iuſticie. oꝛdo.n. diuine iuſti

pacem eternam acquirendã ſine omni triſticia. ꝗ¶ Item
vij. Luc. Dimiſſa ſunt ei peccata multa. Glo.ardoꝛ caꝛi
tatis in ea rubigineʒ delictoꝝ combuſſit.igit᷑ caritate de
lentur peccata. igit᷑ non pnĩa. 4l Item. xxij. Luẽ. ec tu
times deum qui in eadeʒ damnatione es.dicit glo. Ma⸗
gna gratia in hoc latrone eminet.nullũ membꝛu a ſuppli
cio liberum habet preter coꝛ ⁊ linguam.totum qð libeꝝ
babet offert: credit coꝛde:oꝛe confitet᷑. Ro.x.fidẽ habuit

quia regnaturũ credit queʒ ſecum moꝛiẽtẽ vidit.ſpeʒ ha

buit:quia aditum poſtulauit.caritateʒ firmit᷑ tenuit:ꝗa
cum latroneʒ de iniquitate ſua arguit ⁊ vitam quam co⸗
gnouerat ei predicauit. In iſta glo.enumerant᷑ que ↄcuꝛ
rebant ad ſaluteʒ latronis. nõ tñ ibi nomi nĩa. igit
pnia non eſt ncẽia ad ſaluteʒ pctoꝛis ¶ Cont᷑iij. math.
Pniaz agite. Glo. prima virtus per pmaʒz veterẽ hoĩeʒ
ꝑimere.igitur penitẽtia eſt vt qua vt pꝛima de nũero vir
tutum pimitur vetus homo.ſed prima nõ exñte: neq; ea
que conſequent ſunt.igit᷑ ñ põt eſſe pꝑemptio peccati ſine
pnia virtute ¶ Rmñſio.ꝙ non eſt ſalus pctoꝛis ſine peni
tentia.4l Ad primuʒ g dicendũ. ꝙ aliter eſt via merendi
cmeꝛendi.mali.n.ſumus quia malũ facimus:nõ eniʒ
ſimus boni quia bona facimus: ſ econuerſo. vndea no⸗
bis poſſumus eẽ mali: ̊ non niſi a deo boni. ꝓpter quod
non ſequitur. ſimus mali nolentes bonum: igitur ſimus
boni volentes bonum. Pret᷑.in reꝑatione lapſus culpe
oꝛdo diuine iuſticie exigit:vt primo puniat ſe penitẽs do⸗
lendo ⁊ nolendo peccaſſe.hac.n.via venit dñs ad penitẽ
tem: vt conferat illi grãm gratũfacientẽ. vnde in p̃s. Ju⸗
ſticia ante ipſum ambulabit. Blo. prima homis iuſticia
eſt: vt puniat ſe malum ⁊ faciat ſe bonum. ⁊ hec ẽ via do⸗
mini vt veniat ad eum. qui enim peccata ſua odit:iaʒ in⸗
cipit deo eſſe ſimilis qui ea odit.Et ex hoc pʒ qũo rñdẽ⸗
dum eſt. ¶ Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ deus eſſi pronioꝛ ad
miſerenduʒ ⁊c. hec aũt miſcdia ſi eſſet preiudicaret eius
. cie eſt: vt via reꝑationis inci⸗
piat a pnĩa de peccato.i.vt primo doleat dæ peccato ſiue
ſalteʒ nolit peccaſſe.¶¶ Ad hoc qdð querit᷑ de glo. illa. ¶10
li eſſe triſtis ſi aſſit tibi bona voluntas ⁊c. Dicendum
glo. illa loquit᷑ de voluntate faciendi opa miſcdie:ñ ſup⸗
petente facultate.vnde glo.precedens dicit.oꝑa miſcðie
ſeminant:ad que ſufficit voluntas ſi deſit facultas.⸗ pᷣ
ſubdit. Moli & eſſe triſtis ſi eſt tibi bona voluntas.4: Zid
aliud qð obijcit᷑.ꝙ ardoꝛ caritatio combuſſit rubiginez
delictoꝝ in Aſagdalena.Dici põt ꝙ rubigo illa nõ dici⸗
tur ipſa culpa:ſᷣ quidam defectus contractus ex ipa con
ſuetudine peccati.ſicut abuſio quedã ex ꝑte intellectiue.
⁊ libido ex ꝑte affectiue.quibo diminuta fuit viꝛtꝰ in po
tentijs:ſicut feꝛrũ ↄſumit᷑ rubigine. Iſti.n.defectus opti⸗
me reꝑant᷑ vᷣtute caritatis. el ſi placet dicere.q; rubigo
illa fuit culpa in aĩa.dici põt ꝙ caritas dicit᷑ illam com⸗
buſſiſſe meritoꝛie ſiue impetratiue. dilectio.n.dei marie
meruit(æ cõgruo dico)vt dimitterent᷑ ſibi pcta.vñ me⸗
ritoꝛie dr caritas ↄbuſſiſſe.ex h̊ nõ habet᷑ ꝙ ſine pnia de⸗
let᷑ culpa.¶ Ad aliud qð dr Cuẽ̃.xxiij.ꝙ vbi tangũt᷑ ea
que erant latroni ad ſalutez nihil tangit᷑ de pniĩa. pnia
nõ fuit illi nccia. Dicendũ ꝙ ñ ſequit᷑ibi eniz ſolũ tagũ⸗
tur virtutes quibo ꝓpꝛie ↄuertebat᷑ in deũ. vñ tangũt᷑ ibi
ſolũ vᷣtutes theologice.pret᷑.ex obiecto magis ſegt oppo⸗
ſitũ q ꝓpoſitũ.qm̃ ꝗ hʒ vnã hʒ oẽs.a⁊ maxĩe gꝗa pctoꝛ nul⸗
lã hʒ ſine pnĩa.ſeꝗt᷑ ſi aliquã habuit:ꝙ habuit pniaʒ. O
nulla habet᷑ ſine pnia habet᷑ in glo.ſuꝑ illud.pniaʒ agi⸗
te.iij. Math. vbi glo. pᷣma virt? ẽ ꝑ pniam veterẽ hoiem
ꝑimere ⁊ vicia odire.qð ꝗ ñ facit:nõ mõ virtutes ñ com
prebendit:&̊ nec etiã ſi upplicia fugit.

mbꝛũu octauũ

Onſequẽter querit᷑.vtrũ ſine doloꝛe pniali
ſiue volũtate delet᷑ qñqʒ cłpa aliq ſiue mor
alis ſiue venialio. ſic: videt᷑. ponat᷑ ꝙ
ligs nimis diligit vxoꝛeʒ ſuã ſub deo tam
ialit dilibendo illã.nõ penitet de H̊ amoẽ

ita Ppeccet ve

6

.

. 2
a

WMueſtio

iĩmo vult ſic diligeꝛe.hac dilectõne nõ tollit᷑ gratia:cõtin
gat ꝙ decedit nec peniteat de hac dilectõe: conſtat ꝙ ſal
uabit᷑ exquo decedit in gratia.igit᷑ remittit᷑ ſibi hboc pec
catum illo:nũqᷓ; penitẽte de hoc.¶ Item auerſio ẽ cauſa
ꝓ ſe peccati. Vñ et ſi poſſet eſſe auerſio ſine cõuerſione:
peccaret hõ ſine conuerſione ex ſola auerſione. A ſili vi
detur in cõtrario.ꝙ ſi ſit auerſio pctoꝛis ad deũ ꝑ affec⸗
ctum vel dilectõem ſine auerſione a creatura ꝑ doloꝛem
et voluntatẽ penitẽdi remitteret᷑ peccatũ.⁊ ita ſine motu
vel actu penitẽtie pt᷑ eẽ remiſſio peccati.¶ Itẽ velle auer
ti a deo ſine om̃i cõuerſione vel delectatõne in creatura
ſufficit ad peccatũ.igit᷑ videt᷑:velle cõuerti ſine om̃i dolo
re et penitẽtia de delectatõne in creatura ſufficit ad me⸗
ritum remiſſioĩs ex ꝑte noſtra. Item ſiẽ eſt de viribus
