lo veniali.ſi tñ aliquis decedat cũ oꝛiginali ⁊ veniali:vel
cũ moꝛtali ⁊ veniali:ꝓmeretur ꝓ veniali aliquantulam
penã intẽſioꝛẽ.ſ̊ rõne adiuncti pena illa erit ererna: non
ratione ipſius culpe venialis.4 Ad vltimuʒ dicendũ.ꝙ

do⸗
itg
ſiqz
lenti
tbiſ
di
Nin
e⸗
oe
lln
mi⸗

le

y
i

—

—

gratia gratũfaciẽs ꝓter incõtingentiã ip̃ius ſiue incom
poſſibilitatẽ ad culpã moꝛtalẽ tollit illaʒ.gra aũt gtiſda
ta nõ bʒ hanc oppoſitiõz ad veniale.ꝓpter h̊ nõẽ ſile h ⁊
illic.vñ ablatiõis culpe hmõi nõ ẽ cauſa tĩ virtus gatie

ratũfociẽti:ᷣ incõpoſſibilitas illoꝝ. „
N onſequẽter que S. ij.

ritur. Vtꝝ ſola gratia ſufficit ad deletõz venialis.i.gtia
ſine interioꝛi pnia ſiue ↄtritõne.E ſic: videt᷑ ꝑ illð gg·
Nð eſt gutta aque ad caminũ ignis: hoc veniale ad fer⸗
uoꝛeʒ caritatis.g videt᷑ ꝙ ĩ ſolo ſeruoꝛe caꝛitatis poſſit de
leri veniale.il Itẽ veniale peccatũ ẽ mioꝛ amoꝛ dei.q̊ qð
excludit hmõi minoꝛitatẽ ſiue remiſſioneʒ amoꝛis:tollit
veniale.ſᷣ bñ cõtingit ꝙ excludit᷑ ſine ↄtritõne de veniali
bus:qꝛ ſine meditatiõe de illis cõtingit aliquẽ accendi ⁊
inflãmari in amoꝛeʒ dei.̊ ⁊c.¶ Itez moꝛtale plus offen
dit deñ ꝙᷓ vemale.ſ̊ minima ↄtritio cũ gra ſufficit ad de⸗
lendũ moꝛtale. ad delẽdũ veniale ſuffic ſola gra.⸗¶ Itẽ
vemialia delent᷑ virtute ſacramẽti extreme vnctiõis ⁊ eu⸗
chariſtie.⁊ vt dicit Ambᷣ.ꝑ oꝛatõʒ dñicalẽ ⁊ bñdictionẽ
epᷣalẽ. nõ eſt ncciuʒ ↄteri:qꝛ alia eſt via deletõis taliũ.
Et querit᷑ hic:cũ ꝑomĩa pᷣdicta ⁊ etiã ꝑ baptiſmũ ⁊ cõ
tritioneʒ ⁊ exteꝛioꝛẽ ſatiſfactõz remittant᷑ talia ꝑquã na
turaʒ cõmunẽ inſit his omibo hec paſſio die Cõtra.
q̃rto ſent.di.xvj.vbi agit᷑ de remiſſione venialii:dic ma⸗
giſter.ꝙ ad h̊ ſufficit oꝛo dñica cuʒ aliquo ieiunio ⁊ ele⸗
moſynis:ita tñ vt pᷣcedat ↄtritio aliquãtula. ſine cõtri⸗
tione oĩno non delent᷑.¶ Iteʒ maioꝛis adherentie eſt ve⸗
niale qᷓ; moꝛtale.ſ̊ moꝛtale nunqᷓ delet᷑ niſi libe.ar.ab eo
diſſentiat ꝑ actum contritõis. multoſoꝛtius nec venia⸗
le.ꝗ¶l YIteʒ veniale ſimul ſtat cũ gẽa.q̊ᷓ gra per ſe nõ delet
veniale.ſ̊ ncce eſt aliquid addi qð bʒ oꝓpoſitõzʒ ad veni⸗
ale.h̊ aũt videt᷑ eſſe pnia interioꝛ.̊ ⁊c.q]qͤ Iteʒ rõ q̃re ve⸗
male nõ põt deleri ſine actu deteſtatõis eſt.quia volunta
te acceptante actum eſt:⁊ ideo deleri non põt niſi volun⸗
tate deteſtante.ſed peccata venialia vt in pluribo volũta
rie cõmittunt᷑.̊ᷓ nõ pñt deleri ſine cõtritõe.q! Itez vnnʒ
veniale deletur ſine alio:⁊ hoc non eſt niſi per aliqð ad⸗
ditum qð magis reſpicit vnum qᷓᷓ aliud.rõne cuiꝰ effectꝰ
gẽe potius eſt ſupra vnum ꝙᷓ; ſupra aliud.tale autem nõ
eſt ga nec ſacr̃m:h̊ ſolus actꝰ interioꝛ li.ar.q̊ ⁊c. Rñ
ſio.dðm ſine pꝛeiudicio.ꝙ venialia quia quodãmõ volũ
taria ſunt:ſine motu voluntatis actu ⁊ bitu nolentis fe⸗
ciſſe ſiue dolentis de venialibo cõmiſſis:vel ĩ generali vel
in ꝑticulari non delent᷑.¶ Ad huius euidentiã intelligẽ
dum eſt. ꝙ triplex eſt genus peccati.ſ.oꝛiginale.actuale
moꝛtale.⁊ veniale.rimũ nullam hʒ ratõʒ volũtarij in
nobis: habuit tñ in adam. Secũdã hʒ ſimpłr ratõz volũ
tarij. Lerciũ quodãmodo mediũ tenet ⁊ hʒ in ꝑte ratõʒ
pene:in ꝑte ratõʒ culpe.⁊ quodãmodo voluntariũ.incũ⸗
bit enim neceſſitas cõmittendi aliqð veniale in generali:
q́uis non in ꝑticulari.vnde veniale ꝑticularit᷑ cõmiſſuʒ
eſt voluntarie vere ⁊ interpᷣtatiue.Primũ ̊ peccatuʒ qð
aliunde cõtractuʒ eſt poteſt deleri li.ar.nihil agẽte oĩno
ſicut in ꝑuulis cũ baptiʒant᷑. Secũduʒ qð ſimptr volun
tarie cõmiſſum eſt:nõ põt deleri niſi li.ar.ↄſentiente gẽe
2 adinuante pnia interioꝛe.vnde in iuſtificatõe impij re⸗
quirit᷑ motus li.ar.conſentiẽs gre ⁊ interioꝛ ↄtritõ.Ter
ciũ vᷣo qð aliquo nõ eſt volũtariũ delet᷑ libe.ar.ↄſentiẽte
gẽe ⁊ diſſentiẽte peccato ſiue nolente peccaſſe. Quidaʒ
aũt dicũt ꝙ peccatum veniale põt deleꝛi li.ar.nõ repugn
te ⁊ aliquo exterius adiuuante.vnde ſi li.ar.non repugt
gre nolens in culpa ꝑſiſtere: ⁊ gẽa ⁊ virtute ſacramenti
vel rei ſacramẽtalis vigoꝛet᷑:culpaʒ venialẽ delet vel vtx
vel ꝑticularit.⁊ oĩa illa ſcʒ ſacꝛa ſiue ſacꝛalia vt euchari
ſtia ⁊ vnctio ⁊ baptiſmꝰ ⁊ epᷣalis bñdictio ⁊ ↄtritio ⁊ ele⸗
moſyna ⁊ oꝛo dñica ⁊ aque bñdicte aſperſio ⁊ pectoris
tunſio:faciũt ad deletioneʒ venialiũ.non ꝑ naturã ꝓpꝛiã
B ꝑ eã ratõʒ qua gra gꝛatũfaciẽte adiuuãt ad hũc actum
7 vigoꝛant.qð ad pñs non video.nõ eniʒ video qũo lib.
ar. põt ↄſentiꝛe gẽe delenti peccatũ niſi diſſentiat ipᷣi:ſiue

lxv.

nollet feciſſe.ſiue in ꝑticulari ſi illud ꝑticulaꝛit᷑ occurrat
memoꝛie:ſiue in geneꝛali diſſentiat ſiue nollet actu vł ha
bitu dico. Pret᷑.quare nõ eſt dicẽdus nolle ꝑmanẽ ĩ cul⸗
pa qui neq; actu neqʒ habitu ẽ ĩ volũtate actus peccati.
Bico & ſine preiudicõ. ꝙ ſine motu volũtatis actuali vł
habituali nolentes peccaſſe venialit non delet᷑ veniale.
4 Ad illud qð obijcit᷑ ↄtra hoc.ꝙ veniale delet᷑ ſolo fer
uoꝛe caritatis.Dicendũ ꝙ h̊ intelligendũ eſt dũmodo cõ⸗
currat pnia ſiue volũtas ꝑpetratõis ipſius: eo mõ qͥ ta⸗
ctum eſt. Pret᷑.nõ video ꝙ feruida caritas poſſit eẽ ſine
doloꝛe ſiue pniĩa de venialibo in ꝑticulari vel in generali
actu vel habitu.l Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ ſine ↄſideratõe
ſiue meditatõne peccatoꝝ magis ⁊ magis ipſa inflãmat᷑
caritas que excludit remiſſioneʒ amoꝛis dei ⁊c. Dicẽduʒ
ꝙ etſi hoc ſit verum:nõ tñ delet venialia cõmiſſa niſi cõ/
currat volũtatis cõmiſſionis illoꝝ in generali vel ꝑticu⸗
lari cõtritio ſcʒ actu vel habitu.al Ad illð qð obicit᷑.ꝙ
minima ↄtritio ſufficit ad deletionẽ moꝛtalis ⁊c. Dicen⸗
dũ ꝙ noluntas ſiue pnĩa de veniali eſt impꝛopoꝛtõnalis
pnie ſiue nolũtati que requiꝛit᷑ ad ↄtritõnẽ de moꝛtali qͥ/
cũq;.qꝛ noluntas que ſufficit ad deletõez venialis: eſt q̃i
incomꝑabiłr minoꝛis pondeꝛatõis qᷓ illa que requirituꝛ
ad deletionẽ moꝛtalis.h̊ enĩ pᷣponderaret ſiue pᷣeligẽt nõ
peccaſſe toti nniuerſitati cꝛeaturaꝝ:ſi pcederet ad diſcuſ
ſioneʒ. Ad remiſſionem aũt venialis ſufficit nolle feciſſe
cum modica pnia.Vel vt dicũt quidaʒ. diuĩa iuſticia ex⸗
igit ꝙ ad deletioneʒ venialis aſſit doloꝛ ſiue ↄtritio. Sʒ
ꝙ non exigit a nobis ad deletõʒ moꝛtalis ↄtritõʒ in infi⸗
nitum maioꝛẽ: boc eſt ex ſua miſcdia.qꝛ nos nõ ſufficimꝰ
ad tantũ doloꝛeʒ ⁊ tam intenſuʒ. vnde in dimiſſione veni
alis agit nobiſcũ ſᷣm exigentiã ſue iuſticie.in dimiſſione
moꝛtalis ſᷣm exigentiã ſue miſcdie.vñ etſi moꝛtale infini
tũ offendit plus deum ꝙᷓ; vemale:nihilominꝰ pnia hꝰ ẽ ꝓ⸗
poꝛtionalis pnie illius.quia vtraq; eſt finita. Pniĩa enizʒ
moꝛtalis ſiue contritio debet eẽ infinita qtũ ad nos.i.q;⸗
tum ad infinitũ nr̃m ſiue ſempiternitatẽ noſtrã. Propt
qð dicit Nugꝰ.Qon ſit ſatis ꝙ doleas.hãc aũt infinita⸗
tem non requirit doloꝛ de venialibo.ꝗ Ad illð qð obijcit

ꝙ venialia delentur virtute ſacramẽti extreme vnctõnis

⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ reuera predictis modis delent᷑ venialia

dũmodo concurrat noluntas ſiue pnĩa p̃tacta: aliter nõ.

4A Ad boc qð vltimo querit᷑.ꝑ quam naturã conueniẽtie
ineſt bñdictioni ep̃ali ⁊ oꝛoni dñice ⁊ tũſioni pectoꝛis ⁊
alijs:paſſio ſiue qualitas vt ꝑ ülla fiat remiſſio venialis.
Dicendũ ꝙ exercitium humilitatis in illis ab exiſtente ĩ
gra:eſt magis cauſa coĩs qᷓ; aliqua natura coĩs ĩ ilł. In
ſacramentis aũt cauſa coĩs eſt gia ſacr̃alis. ſ̊ hec gratia
alijs non cõuenit. Si auteʒ obijciat᷑ de iuſto qui habẽs
veniale aliqð cũ caritate moꝛiat᷑ doꝛmiendo:vt S.tactuʒ
eſt. Põt dici ꝙ ille q cecidit in ſomnũ aut penituit de ve
niali in ſpeciali vel in generali.⁊ h̊ actu vel hĩtu ſine ꝓ⸗
poſito aut nõ. Si ſic:gꝛa finali delet᷑ veniale illð. Si nõ
penituit actu neq;ʒ habitu ſine ꝓpoſito in ſpẽali vel in ge⸗
nerali:h̊ ꝑmanſit in volũtate actuali vel hituali ſtando ĩ
illo ſine ꝓpoſito penitẽdi: iam factũ ẽ moꝛtale ꝑ placẽtiã

eo modo quo dicit Nugꝙ nullũ peccatũ ita ẽ veiale ⁊c.

Yila.n.libido vt credo eſi moꝛtalis:que tãtã inducit pla
centiã ꝙ hõ vult in illo ꝑmanere ſine ꝓoſito ⁊ volũtate

penitendi.

. — „
Equit᷑ de illis peccatis que tangũt᷑.j.coꝝ.
iij.qᷓ apłs vocat lignũ fenũ ⁊ ſtipulã. Prio
g queꝛit᷑.an ſint moꝛtalia:an venialia.Se
cũdo querit᷑ de fundamẽto ſuꝑ qð edificãt᷑
ercio qrit᷑ de ſuꝑedificatõe huic fundamẽto. Quarto.

e purgatione eo

irticulus prumnus

Irca pᷣmũ obijcit ſic. In glo. coꝝ.iij. Sigs
ſuꝑediſicat ⁊c. Ille ꝗ circa diuitias ſuas qᷣdã

carnali tenet᷑ affectu: 2 tñ ex eis multas elemoſynas ſa⸗

cit.nec tñ ad eas augendas aliꝗd fraudis vel rapine mo⸗
lit᷑:nec eaꝝ minuẽdaꝝ vel amittendaꝝ metu in aliqð cri
men labit᷑:lignũ fenũ ſtipulã edificat. Ex hoc pʒ qꝛ edifi
care lignũ fenũ ſtipulã eſt venialia ↄmittere.q⸗l! Itẽ magi
iiij.ſent. Qon oĩs qui venialit peccat lignũ fenũ ſtipulã
edificat ſiue ecõuerſo ⁊c.vbi pʒ ideʒ.q! SIteʒ ſuꝑ ſunda⸗
mentũ ſidei nõ põt aliqð moꝛtale edificaꝛi. ſi ꝑlignũ ſe
nũ ſtipulã ſignificãt᷑ peccata aliq: ncce ẽ illa eẽ venialia.
Konv.a. Di q ↄiũgitis domũ ad domuʒ ⁊c.ſuꝑ hᷣ
iero. heretici dogmata dogmatibo ꝛũgũt. 2 q ſup fan⸗
Damentũ debuerũt edificare auꝝ ⁊ argentũ lapides pᷣcio
los:ecõtra edificãt lignũ fenũ ſtipulã.ſᷣ oſtat ꝙ heretici ĩ
fictione dogmatũ ſuoꝝ moꝛtalłr Pecczt.F illð ñ intelligit
de venialibo.4¶. Itez ꝑ lignũ fe.ſti.ſignificãt᷑ quedã apta
combuſtioni ⁊ humiditate radicis carẽtia.vñ tropo cõ·
ueniẽti illis ſignificant᷑e homĩes humoꝛe gẽe caꝛẽtes:⁊ ſic
exñtes in peccato moꝛtali.¶ Itez videt᷑ ꝙ edificare hec:
neq; eſt cõinittere veniale neq; moꝛtale.qꝛ ſupᷣ fidẽ nihil
edificat᷑ niſi bonũ. ̊ nullũ peccatũ ſcʒ neq; veniale neqʒ
moꝛtale.l Itẽ nihil com burit᷑ qð ẽ te ſpiritali edilicio.
H̊ᷣ lignũ fenũ ſtipulã ſuꝑedificant᷑.̊ ꝑ hec cremabilia ali
qua nõ ſignificant᷑.¶ Itẽ querit᷑ quo tropo dicũt᷑ veĩalia
lignũ fenũ ſtipula.⁊ qũo cũ multe ſint dꝛñtie venialiuʒ:
ad hec tria reducant᷑. ¶ Sitr põt incident᷑ queri de alio
trinario.ſ.auro argento ⁊ lapidibo pᷣcioſis.ſ.de eoꝝ ſuſf⸗
ficientia ⁊ diſtinctõe. Rñſio.ddᷣm ad hec.ꝙ vna ſnĩa
ſacre ſcripture multis põt modis exponi.lʒ eni vnꝰ ſitĩ⸗
tellectus principalis.ſ.lr̃alis:plures tñ pñt eſſe ſᷣm plu⸗
res modos adoptiõis.vñ in ꝗpoſito l̃alis intellectꝰ ſᷣm
ꝙ pʒ ex ſerie textus ⁊ glo.eſt de pctis venialibo. Hiero.
aũt ſᷣm quandã adaptatõzʒ dogmatiʒatõni hereticoꝝ ex⸗
ponit.ꝗ Ad aliud dðᷣm.ꝙ lʒ venialia grãm ñ deſtruunt
in cõmittentibo illa:nihilominꝰ tñ ipſa in ſe nibil gẽe ha
bent.neq;.n.canſant᷑ a gra neq; infoꝛmant᷑. Pret.graui
pene cõmittentes ea obligãt.vñ nõ immerito quantũ eſt
c illis:ſignificant᷑ ꝑ illa que apta ſunt incẽdio ⁊ carent
humiditate radicis.¶¶ Ad aliud qð obijcit. ꝙ ſup funda
mentũ ſidei nihil edificat᷑ niſi bonũ ⁊c. Sicẽdũ ꝙ lignũ
fenũ ⁊ ſtipula ſuꝑedificari dicunt᷑ dupłr: ſᷣm ꝙ duplicit
poſſumus exponeꝛe.põt.n.intelligi ꝑ lignũ opus bonuʒ
cui tñ eſt annexũ aliqð veniale peccatũ. ſicut pʒ ĩ multis
actibo.⁊ tale opus ex alio hʒ ꝙ ſit de edificio:ex alio hba⸗
bet ꝙ ſit cremabile.nam ſuꝑedificat᷑ ea rõne qua bonuʒ
eſt ꝓpter principaleʒ intentõzʒ. ſ̊ cremabile eſt ea ratõe q̃
hpʒ amoꝛeʒ terrenis annexũ.⁊ vix ↄtingit niſiĩ ꝑfectis ꝗn
in bonis cadat aliꝗd a lateꝛe repᷣbenſibile. Aliter põt ex⸗
poni.vt ꝑ lignũ fe.ſti.recte intelligũt᷑ veĩalia.⁊ ita dicũ⸗
tur ſuꝑedificari vt nõ ſint de edificio.ſᷣ̊ qm fundamentũ
edificij nõ ſubueꝛtũt ſ̊ ſimul ſtant cũ illis.nõ ſicẽ de moꝛ
talibo peccatis.⁊ ꝓ tanto dicũt᷑ edificari:tñ nihilominꝰ
cremabunt᷑.Ex his pʒ rñſio ad aliud qð ſequit᷑.¶ Ad il⸗
lud qð querit᷑ quo tropo dicunt᷑ venialia lignũ ⁊c. Põt
dici ꝙ apłs loquit᷑ de venialibo inꝙ̃tuʒ ſunt cremabilia:
ſiue efficiũt cõmittentẽ dignũ crematõe. ꝓyt qð tropo cõ
gruo predictis ſignificãt᷑. Cremabile aũt qð pᷣſtat pabu
lũ igni ⁊ conſumit᷑ ab illo:ſe hñt in triplici dꝛñtia.qͥddã
eni eſt ꝗqd diutius durat:quoddã qð citiſſime conſumit᷑:
quoddã qð medio modo ſe bʒ. Primũ dẽ lignũ: ſecundũ
ſtipula: terciũ ſenũ.¶] Ad illud qð obijcit᷑ de alio terna⸗
rio. Dicendũ ꝙ ſicut habet᷑ in glo.j.Coꝝ.iij.hec tria ſcʒ
aurũ aꝛgentũ ⁊ lapides precioſi ſuꝑedificãt ſeculi cõtem
ptoꝛes.aurũ edificãt in ↄtemplatõe dei ⁊ amoꝛe.argentũ
in dilectõne ꝓximi.lapides pᷣcioſos in oꝑibo bonis. Hec
auũt diſtinctio pz ſic.ↄſiderãda eſt mens hũana inqtũ eſt
oꝛdinata qtum ad ſuꝑioꝛeʒ ꝑteʒ: 2 ſic eſt cõtemplatio
ainoꝛ dei. ⁊ qm hoc dieit᷑ eminẽtiſſimũ in aia: recte ꝑ au/
ruᷣ intelligit᷑.Eſt aũt ↄſideranda qᷓtũ ad inferioꝛe⸗ pteʒ.
⁊ hoc dupłr.aut vt ipſa volũtas oꝛdinata ẽ in ſe:p ẽ n⸗
i⸗ dirigit᷑ in actu interioꝛi: 2 ſic eſt dilectõ ꝓximi.r intel⸗
ligit ꝑ argentuʒ. Aut ꝓut ẽ oꝛdinata ⁊ directa qtum ad

oꝑa exterioꝛa:⁊ intelligit᷑ ꝑ lapides pᷣcioſos. dilectio au

teʒ ꝓximi ↄꝑatur ad oꝑa bona ſicut argẽtuʒ ad lapides

pᷣcioſos:ꝓ eo ꝙ ſicut argentũ ſubſteꝛnit᷑ lapidibo pᷣcioſis

7 illos oꝛnat᷑:ſie dilectio ꝑ oꝑa virtutũ.

4 rticulus ſecundus

Onſequẽter queritur de ſundamẽto vtriuſqʒ
edificij pretacti.qꝛ vnũ eſt vtriuſqʒ vt patʒ.j.
Cox.iij. Et vt habet᷑ ibidẽ. Jundamẽtũ alið

nemo põt ponere pret id qð poſitũ eſt: qð ẽ x̃e ihs.Et

glo. dicit. i.fides xpᷣi.ſ̊ que peꝛ dilectionẽ oꝑat᷑:q̊ ſᷣi hoc
fides eſt fundamentũ in illis edificijs.q¶ Iteʒ videt᷑ ꝑ il⸗

lud Hebꝛe.xi.Iides eſt ſubſtantia reruʒ ſperandaꝝ. vbi

dicit glo.ꝙ fides eſt fundamentuʒ oĩm bonoꝝ.¶ Item
ſuper fundamentum ſpirituale edificantur opera bona
quoꝝ cauſa eſt fundamentũ.ſᷣ̊ fides eſt cauſa bonoꝛum.
vnde Jaco.ij. Ego oſtendam tibi ex operibus fideʒ meã.
opera enim oſtendũt fideʒ ſicut effectus cauſam. ita fi⸗
des eſt cauſla bonoꝝ operũ:⁊ ita competit ei eẽ fundamẽ
tum. ¶ Contra. Ephe.iij. In caritate radicati 2 funda:
ti.&̊ caꝛitas eſt fundamẽtum in ſpũali edificio. Itẽ ſuꝑ
textum prime Coꝝ.dicit glo.ſicut coꝛꝑalis fabrice fun⸗
damentum eſt in imo: ita fundamentũ ſpũalis fabrice ẽ
in ſummo.ſᷣ caritas eſt in ſummo ſcʒ in patria:fides au⸗
tem non.ꝗᷓ potius eſt caritas fundamentũ qᷓ fides.¶ Itẽ
Fm Ambꝛo.videt᷑ ꝙ apłica doctrina ſit fundamẽtũ. Am
bꝛoſius.n.loquens de edificõ hmõi exponit ſic. Sapiẽs
architectus eſt qui ſᷣm diſciplinam auctoꝛis collocat fũ⸗
damentum.i.qui ſᷣm doctrinam ſaluatoꝛis euangeliz at.
alius autẽ ſuꝑedificat ſcʒ ille qui veniens poſt apłos do⸗
cet ſiue bonus ſiue malus ᷣm Ambro. fundamentũ eſt
apłica doctrina. nõ & fides neqʒ caꝛitas ¶¶ Rñſio. ꝙ ma
gis ꝓprie fides dicit᷑ fundamentũ qᷓ; caritas tribo de cau
ſis. Prima eſt ꝓgter pꝛioꝛitateʒ fidei que prima ẽ vᷣtutũ.
Secũda eſt:quia opus fidei eſt dilectio ipſa vt dicit glo.
ſuꝑ illud Gatł.v. Fides que ꝑ caritateʒ operat᷑.fides enĩ
eſt cauſa dilectionis.Tercia eſt: quia fides nõ hʒ aliud
ſubiectũ vel materiã q; deum vel xpᷣm. quia omẽs articu
li fidei de deo vel rpᷣo ſunt. Caritas aũt non hʒ ſolũ deũ
vel r̃ᷣm materiam:immo aliqñ ꝓximũ. dupler enim eſt
preceptuʒ caritatis.xpᷣs autẽ veriſſime fundamentũ eſt.
vnde ſuꝑ illud Ephe.ij.ſuꝑedificati ſuꝑ fundamẽtũ apo⸗
ſtoloꝝ ⁊ ꝓghetarũ ⁊c̃.dicit glo.Si ſacramentuʒ cogites

xpᷣs eſt ſanctus ſanctoꝝ.Si gregeʒ ſubditum:xpᷣs ẽ pa⸗

ſtoꝛ paſtoꝛum. Si fabricã cogites:xpᷣs eſt fundamentuʒ
fundamentoꝝ.¶ Ad primo obiectũ ↄtra hoc.Dicenduʒ
ꝙ caritas dẽ fundamentũ quia fides nõ eſt fundamentũ
ſine illa.quia ſi fides ſit ſine caritate moꝛtua eſt:⁊ ſic nõ
fundamentũ.vel dicit᷑ caꝛitas fundamentũ reſpectu illo⸗
rum motuũ qui ꝓprie eliciunt᷑ ab ipſa.4! Ad ſecũdo ob⸗
iectũ dõᷣm.qꝙ lʒ fides nõ ſit in patria: fundamentũ tame
eſt ſpũalis edificij.vnde apłs ad Coloc̃.j. In fide ſunda
ti ⁊c. Dicit᷑ aũt fides eẽ in ſummo.nõ ꝓpter eẽntiaʒ ſuã:
ſᷣ ꝓpter ſubiectũ de quoẽ.ſ.xpᷣm. De diſtinctõe ⁊ diuerſi
tate fundamentoꝝ babẽt S. plenius ĩ queſtione de funda
mento pniĩe.q Ad illud qð dicit Ambꝛoꝰ. Dicendum ꝓ
apłica doctrina dicit᷑ fundamentũ rõne illius quo doce⸗
bat᷑.ſ.fides xpᷣi.vnde ſᷣm hanc acceptõʒ ideʒ fundamẽtũ
ponit Ambro.qð aplus.quia apoſtolica doctrina fides
eſt. Apoſtoli.n.idem docuerũt qdð xps.i.ſymbolum fidei
compoſuerũt.

rticulꝰ terciꝰ

Onſequẽter querit᷑ de ſuꝑedificatõe huic fun
damẽto. Circa hoc querunt᷑ duo.Primũ eſt.
an aliꝗd ſuꝑedificet᷑ huic fundamẽto. Secun
du eſt de expoſitione ſuꝑedificatõis.

Circa pᷣmũ.ꝙ aliqua .S.j.

ſuꝑedificẽt᷑:pʒ ex ᷣbis apiia illis qᷓ tacta ſunt..¶ Cõtra
riũ aũt videtur.ſcʒ ꝙ nihil huic fundamẽto ſuꝑediſicet᷑.

Mueſtio lxv.

quia vt habet᷑ ex glo.S.tacta.fundamentũ ſpũalis fabri⸗ fundamentũ auruʒ argen. la. pre. in quibo doctrina pcla⸗
ce eſt in ſummo.ſ̊ ſupꝛa ſummũ nihil edificat᷑: alioqꝗn nõ ra ſignat᷑. ¶Mali lig.fe.ſti.in quibo vana ⁊ friuola doctri⸗
eſſet ſummũ.X Iteʒ illud dicit᷑ eſſe ſummũ in fabrica ſpi na ſi ignat᷑. hec habent ab Amb. De hac expoſitiõe dubi⸗
rituali qð eſt maximũ ĩ merito.vnde quia ipᷣm fundamẽ⸗ tat᷑.qꝛ ſi i. alig docẽtes poſt aplos mali ſunt. videlʒ qꝛ edi/
tũ eſt maxime in merito:dicit᷑ eẽ ſummũ.ł̊ oꝑa virtutuʒ ficant lig. le. ſti. nõ hñt fideʒ oꝑantẽ ꝑ caritatẽ. deſtru
minoꝛis efficacie ſunt ĩ merito ꝙᷓ; ipſe virtutes:qꝛ ꝙ ipᷣis ctũ eſt in eis fundamentũ. IYteʒ in auro ar. la.preci.ſi⸗
meret᷑ aligs hoc eſt ex ipſis viꝛtutibo.̊ᷓ oꝑa oꝛdine ſunt ĩ⸗ gnat᷑ preclara doctrina. dicit᷑ aũt doctrina preclara q̃ du
ferioꝛa q; vi S no . ſuꝑedificari tali fũ cit ad hereditateʒ preclarã. de qua dicit᷑ in pᷣs.xv.Etenĩ
damento ñſio.dðm ꝙ lʒ fundamentũ in hac fabri⸗ hereditas mea preclara ẽ mihi. talis aũt doctrina ẽ de fi⸗
. ca ſit ſummuũ:nihilominꝰ illi ſuꝑedificant᷑ taʒ bõa q; ma e ⁊ moꝛibo.ꝗ̊ oppoſita doctrina ſcʒ lig.fe.⁊ ſti. ↄ fidem ⁊
la.quo intellectu mala dicunt᷑ ſuꝑediſicari: tactuʒ eſt S. moꝛes eſt.̊ non eſt ſuꝑ fundamentũ..: Iteʒ.ij. coꝝ.iiij.
MHona aũt dicũt᷑ hbuic fundamẽto lʒ ſit in ſummo ſuper⸗ Si oꝑtum eſt euangeliũ noſtrũ: in his qui pereũt ẽ oper
edificari duabus de cauſis. Una eſt: qꝛ innitunt᷑ funda⸗ tum. ſi alig poſt apłos docent opertã doctrinã.i.nõ cla⸗
mento tanqᷓ cauſe ſue ⁊ ab illo fulciunt᷑.Alia eſt: qꝛ boc ram: peuntes ſunt.q̊ non hñt fidem oꝑanteʒ ꝑ dilectõeʒ.
fundamentũ ſcʒ fides viua ꝓut eſt habitus: facit ſu bie⸗ Snec fundamentũ.¶ Iteʒ noua ⁊ friuola doctrina quaʒ
etũ dignũ vita eterna.Opꝰ aũt meritoꝛiũ er fide elicituʒ dicit Ambꝛo. ſignificari in lig.fe.ſti.aut eſt de veꝛis aut
facit oꝑanteʒ quadã ↄgruẽtia iuſticie habere ius in vita d falſis.Si d veris:nõ videt᷑ eſſe vana.quia defectꝰ ve⸗
eterna.deber᷑ã.n.vita eterna merenti quadaʒ ↄgꝛuẽtia de⸗ ritatis vanitatẽ inducit.vñ pᷣs.v.Qm̃ nõ eſt in oꝛe eoꝛuʒ
B biti.vñ.ij.QLhi.iiij. Repoſita ẽ mihi coꝛona iuſticie qnaʒ veritas:coꝛ eoꝝ vanũ eſt. Si eſt de falſis: nõ ob hoc ẽ cre
h reddet mihi in illa die iuſtus iudex. Statꝰ autẽ iſte lcʒ qͥ mabilis.quia nullũ opus meritoꝛiũ vite eterne cremabi⸗
. acquirit᷑ ius quoddã in vita eterna: eſt excellẽtioꝛ qᷓ; ſta⸗ le eſt.ↄtingit aũt meritoꝛie doceꝛe falſuʒ.ſi falſuʒ ſit illud
tus ille quo efficit᷑ ꝗqs dignus vita eteꝛna ex ſola infoꝛma in doctrina religionis vbi nõ eſt ſaluũ fundamentum:ſed
tõne habitꝰ fidei.⁊ ob h̊ hmõi oꝑa dicũt᷑ eẽ ſuꝑ fundamẽ ſubuertit᷑.ſᷣ falſum qð nõ ſubuertit fundamentũ põt do⸗
tum. ſicut ĩ capitulo aliqͥ aliqua bona ꝑſona ẽ digna ep̃a ceri meritoꝛie. Quidaʒ.n. doctoꝛes theologice docent: ꝗ;
tu.ille tñ qui eligit᷑ ꝗa hʒ ius in ep̃atu dicit᷑ eẽ ſuꝑ alios. omis actio eſt a deo.alij ꝙ nõ omis. ⁊ ↄſtat ꝙ alig illoꝛũ
Ad hoc ꝗ̊ qdð obijcit᷑.ꝙ ſuꝑ ſummũ nihil edificat. Dicẽ vcent falſum:cum due ↄtradictoꝛie nõ ſint vere.⁊ tazʒ hbi
dum ꝙ lz fundamentuʒ ſit ſummũ in efficacia ſiue ĩ cau⸗ ꝙᷓ illi ſunt in caritate.ſic ita ̊ nõ eſt ncce doctrinã de fal⸗
ſa merendi ⁊ efficiendi ſubiectum ſuum dignuʒ premio ſis eſſe lignũ fe.⁊ ſti.que ſunt cremabilia.q¶ Et querit᷑ h
eterno: nihilominus opera meritoꝛia nõ incõgrue dicũẽ incidenter.qualiter poſſit falſuʒ doceri meritoꝛie:cũ om̃e
3 ſuꝑediſicaxi ratõne pretacta. Ex his pʒ rñſio ad alið opus meritoꝛiũ ſit a ſpũſancto.ᷓ ſi aligs doctoꝛ docet me
quia lʒ opera ſint meriti minoꝛis ꝙᷓ; virtutes modo iã di ritoꝛie falſuʒ:docet illud a ſpũſancto.ꝗ doctrinã falſi hʒ
4 cto:⁊ ob hoc oꝛdine inferioꝛa: nihilominꝰ ñ abſqʒ ratiõe a ſpũſancto. ſpũſſanctus docet eũ falſum.hoc autẽ ẽ fal⸗
(Atumae modo iaʒ dicto. G ſ unn . eum tm̃ n⸗ ſpũs erstorig vt kalce go⸗ xiij. xej
—— * 4 4¶ Item ſuppoſita expoſitõne AUug.videt᷑ eſſe diuiſio edi
. . tum ad ſecüdum * § U . ficioꝝ gunn ſignarapins duos pᷣtactos ternarins.
querit᷑ de expolitõe ſuꝑedificatõis.ſᷣm.n.diuerios expo⸗ MPonat᷑.n.ꝙ im ꝑfectus qui cogitat que mundi ſunt qũo
ſitoꝛes diuerſe ponũtur ſuꝑedificatõnis expoſitões.Di⸗ placeat mundo:faciat bona opera.edificat ſuꝑ fundamẽ⸗
cit.n. Nugꝰ.ꝙ ille ſuꝑ fundamentũ edificat aurum aꝛgẽ tum ⁊ non ediſicat lignũ fe.ſti.quia bona oꝑa ñ ſunt ve⸗
tuʒ lapides pᷣcioſos:qui cogitat tm̃ que dei ſunt qũo pla nialia peccata.nec edificat auꝝ ar.la.pre.hoc enim ↄue⸗/
ceat deo. Alius edificat ſuꝑ hoc fundamentum lignuʒ ſe nit illi qui cogitat tm̃ que dei ſunt vt dicit Augꝰ.̊ nõ ꝗ⸗
num ſtipulam: qui cogitat que mundi ſunt quᷣo placeat libet hñs caritatẽ edificat hec vel illa. ꝗ̊ inſufficiẽs ẽ apo
5 mundo. vocat aũt Augꝰ. aurum ↄtemplatõʒ dei. argẽtuz ſtolus in diuiſione illa Rñſio.dðm ꝙ de edificatione
8 dilectioneʒ ꝓximi.lapides precioſos opera bona.ſignũ au.argẽ.⁊ la.pᷣci.duplex? põt eſſe intellectꝰ.Põt.n.intel⸗
9 fenum ſtipulaʒ vocat venialia peccata maioꝛa ⁊ minoꝛa. ligi ꝙ omĩs edificatio bonoꝝ opeꝝ ſiue ſint exterioꝛa ſi⸗
u Sed Fm hanc expoſitioneʒ videt᷑.ꝙ quilibet adultꝰ ꝗ ca⸗ ue interioꝛa ſiue in hñte caritatẽ ꝑfectam ſiue imꝑfectã:
i ritateʒ hʒ ſuꝑ hoc fundamentũ edificat aurum argẽtuʒ eſt edificatio auri ar.⁊ la.pre.dũmodo fiũt cũ immuni⸗
ni lapides precioſos.quilibet.n.talis aliqñ ↄtemplat᷑ deũ tate ab omni peccato.Si.n.immiſceant᷑ venialia: eſt edi
1 ſcʒ ſide vel alio genere ↄtemplationis.non eniĩ intelligi᷑ ficatio bonoꝝ:nõ tñ auri ar.⁊ la.pre.atet q̊ ꝙ ediſicã
c cõtinua cõtemplatõne que impoſſibilis eſt homĩ ĩ via. tes aurũ ⁊c̃.de vtroq; igne ſunt ſecuri.qꝛ nõ feꝛũt ſecuʒ ſi
5 vt in ſignum hꝰ Jacob vidit angelos aſcendẽtes ⁊ deſcẽ⸗ decedũt niſi bona opera que nullo igne cremabilia ſunt.
dentes ꝑ ſcalaʒ.cuiꝰ cacumen tangebat celũ Geñ.xxviij. ſic dicendo omĩs edificatio que fit ſuꝑ fundamẽtũ:aut
4 4l YIez Yo. j. Videbitis angelos aſcẽdentes 2 deſcenden⸗ eſt aurũ ar.la.pre.aut lig.fe.ſii. Vel põt dici ꝙ nõ omia
tes ſuꝑ filium homĩs. Qon.n.diu ppñt eſſe hoĩes in arce bona opera etiã ſi ſint ſine venialibo ſunt au.ar.la.pre.ſᷣ
ſt ↄtemplationis: ſ̊ ncce habent deſcendere ad campũ acti tm̃ opera excellentia que faciũt viri ꝑfecti ⁊ qui cogitant
1 onis. Similit quilibet adultus hñs caritateʒ diligit ꝓ⸗ que dei ſunt.⁊ ſᷣm hoc nõ omĩs edificatio que fit ſuꝑ fun
ximũ ⁊ facit bona opera:aliter.n.moꝛeret᷑ fides ⁊ extin⸗ damentũ continet᷑ ſub altero illoꝝ duoꝝ ternarioꝝ p̃di⸗
gueret᷑ caritas.quia fides ſi non habeat oꝑa moꝛtna eſt: ctoꝝ.quia bona opera mediocria nec ſunt aurũ ar.lapi.
nein vt habet᷑ Jac.ij.Et vt dicit auẽtas.Caritas aut ꝓficit: preci.nec lig.fe.ſti.⁊ ita ꝑ premiſſaʒ diſtinctionẽ pʒ qua
ſte⸗ aut delicit. pʒ ̊ ꝙ quilibʒ adultꝰ hñs caritatem ediſicat liter rñdendũ eſt ad primo obiectũ. Patet aũt ꝙ ñ omis
ſce aurum argentũ lapides precioſos.ſ̊ quilibet talis edifi⸗ adultus exñs in caritate edificat au.arg.la.pre.pᷣ vel ille
catoꝛ de vtroq; igne ſecurus eſt:vt dicit augꝰ.g ſi adultꝰ qui opera meritoꝛia oĩno im ꝑmixta venialibo opeꝛatur:
bñs caritateʒ decedat:nõ puniet᷑ nec in inferno nec ĩ puꝛ vel opera excellentis ꝑfectionis.vnde lʒ quis deũ cõtem
gatoꝛio.hoc aũt eſt falſuʒ: quia eccia facit ſuffragia pro plet᷑ ⁊ ꝓximũ diligat ⁊ opera bona faciat:nõ ꝓpt G̊ edi⸗
ei bmõi defunctis. Stez quilibet hñs caꝛitatẽ quantũ⸗ ficat ſuꝑ fundamentũ aurũ ar.⁊ la.pꝛe.niſi bec fiant cuʒ
i6 cũqʒ ſanctus ſit edificat lig. fe. ſii. qꝛ dicit Ecẽs.vij. Non immunitate peccati. ¶l Ad alið qð obicit᷑.q ꝑfecti qñq;
8 eſt iuſius in terra qui faciat bonũ ⁊ ñ peccet.̊ſi dccedat edificant lig.Fe.ſli.quia nõ eſt iuſius in terra ꝗ nõ peccet
quantũcũqʒ ſanctus poꝛtat ſecũ cremabilia.ſ̊ nõ crema⸗ c.⁊ ita non eſt ſecurus.Dicendum ꝙ lʒ viri ꝑfecti qũq;
bilia in inferno.̊ in purgatoꝛio: cuiuſmodi ſunt lig.fe. edificent lig.fe.ſti.tamen de vtroq; igne ſunt ſecuri.quia
ſti. ¶ Itez hm AUmb. aplica toctrina eſt fundamentũ. ille caritas ꝑfecta valde vigilans eſt ?⁊ frequẽter recurrẽs ad
aũt ſupedificat ꝗ veniens poſt aplos docet ſine bonꝰſiue remedia contra venialia,. Orer. ardoꝛ caritatis ipſa ve⸗
. malus ſit. Sed boni docẽtes poſt apłos edificẽt ſuꝑ hoc nialia tollit.Fᷣm ꝙ habet᷑ ĩ glo.Luc,vij.ibi. Dimilſſa ſũt

P3

ei peccata multa.que eſi. Ardoꝛ caritatis in ea rubiginẽ
delictoꝝ combuſſit.vñ etſi ꝑfectꝰ qñq; edifitet lig.fe.ſti:
ſtatim ardoꝛe caritatis vel alio aliquo remecio delet. iu⸗
xta illud ꝓuer.xxiiij. Septies in die cadit iuſtus ? reſur
git. cadit in caritate ꝑ veniale: ⁊ reſurgit de caſu veniali
mõ predicto. Si aũt ↄtingeret aliquẽ ꝑfectũ decedere eu
reatu venialis.qð dicit Augꝰ.ꝙ qui edificãt au.ar. a la⸗
pides p̃ᷣci.⁊c᷑.intelligenduʒ eſt vt frequẽt᷑ ⁊ in pluꝛibo:
nõ ſemꝑ. Vlel põt dici vt dicit᷑ ꝙ aliud eſt edificare ſuper
ſundamentũ lig.fe.ſli.qᷓ venialia cõmittere. Lũc auteʒ
dicunt᷑ venialia ſuꝑedificari:qũ in vſuz vel in habitũ cõ
uertunt᷑.nõ aũt qn cõmittunt᷑: ſicut accidit de dilectione
vxoꝛis ⁊ filioꝝ ⁊ hmõi.a ſine tali habitu ⁊ vſu bñ põt eẽ
hõ ⁊ maxiĩe ꝑfectus:qᷓuis ab actu peccati nõ põt cauere⸗
vtputa que ex ſubꝛeptionte vel ignoꝛãtia oꝛiut. 13 6 nõ ſit
aliqs qui nõ peccet: multi tñ ſunt qui non ediſicãt lig.fe:
ſti. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑. ꝙ videt᷑ ſm expoſitõeʒ Vmb.
ꝙ qui edificat lig.fe.ſii.deſiruit fundamentũ:⁊ non edifi
cat ſuꝑ fundamentũ. õt dici ꝙ mali docentes poſt apo/
ſtolos cdificant lig.fe.ſti.ſuꝑ fundamentũ auditoꝛuʒ ad
quos ꝑuenit doctrina maloꝝ. Ael põt dici.ꝙ qui taliter
docent:nõ dicũtur mali malicia culpe moꝛtalis qua ſub⸗
uertit᷑ fundamentũ:ſed quia deficiũt qᷓtũ ad ꝑfectionẽ do
ctrine.iuxta illð aug.defectus bom nomẽ mali accepit.
4 Ad aliud dm.qꝙ preclara doctrina eſt de fide ⁊ moꝛi⸗
bus.ſᷣ nõ quelibet alia doctrina eſt ei ↄtraria.vnde ñ eſt
ncce lignũ fe.ſti.eẽ gria:lʒ aligd habeat vanitatis.⸗ Ad
illud apłi.ſi oꝑtum eſt euangeliũ noſtꝝ ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ;
oplus intendit de doctrina ſua que fuit preclara. q; du⸗
cens in hereditateʒ preclarã:nõ fuit oꝑta oalicui.i.ñ cre⸗
Dita:niſi his qui fuerũt in ſtatu ꝑeuntiũ. vtpote incredu
lis: qui ſplendoꝛeʒ veritatis nõ vident merito ꝑfidie ex⸗
cecantis.vt habet᷑ in glo. Doctrina aũt ſignata ꝑ lignuʒ
fe.ſti.nõ eſi docirina oꝑta:neq; in hac ſignificatõe ſumi⸗
tur.vñ rõ iſta nihil facit ad ꝓpoſitũ.¶ Ad illud qð que⸗
rit᷑ de doctrina vana ⁊ friuola que ſignat᷑ ꝑ lig.fe.ſti.ſᷣm
Ambꝛo. aut eſt vera ⁊c. Dicenduʒ ꝙ vana ⁊ friuola do⸗
ctrina põt eẽ de falſis.⁊ talis doctrina induit ratõeʒ cre⸗
mabilis ſcz lig.fe.ſti.qñ immiſcet᷑ peccatuʒ.Qñ.n.aliꝗs
doctoꝛ docet verũ cũ peccato.yt ſi nimis ſit ꝑtinax in ſen⸗
tentia ſua:⁊ eam velit omni modo defendere ⁊ alioꝝ do⸗
ctrine preferre.aut ſi dimittat vtilioꝛa ⁊ minꝰ vtilia do⸗
ceat:vt videat᷑ nouoꝝ inuẽtoꝛ. In hoc caſu a vanitate do⸗
cẽtis ⁊ eoꝝ que docent᷑ dicit᷑ doctꝛina vana ⁊ friuola.aut
etiã ſi erubeſcat puram doctrinã theologicã docẽ ſb vᷣbis
theologicis.ſᷣ̊ vult videri phᷣus ⁊ ſumit verba phy ſica:ſi
cut multi faciũt vt videant᷑ phi. qui ſignati ſunt ꝑ illos ð
quibo dicit᷑.ij. Mach.iiij.patrios ꝗdẽ honoꝛes nihil ba⸗
bentes:grecas gloꝛias optimas arbitrabant. De quibo
dicit᷑ JYobel.iij. FTilios iuda vendidiſtis filijs grecoꝛuʒ.2
ſic lʒ doctrina ſit de veris: nihilominꝰ cõcurrentibo pᷣ̃di⸗

ctis põt eẽ vana. Ad illud qð querit᷑qualiter poſſit fal

ſum doceri meritoꝛie ⁊c. Dicũt ꝙ cõtingit qñq; aliquem
docere falſum meritoꝛie:nec eſt vana ⁊ friuola doctrina.
quia nõ eſt immixtũ peccatũ.⁊ eſt illa actio a ſpũſoncto.

ſcʒ ⁊ caritate mouente ad hoc. nõ tñ ſequit᷑ ꝙ ſpũſſanctꝰ

doceat falſumꝛimmo neganda eſt hec.ſpũſſanctꝰdocet fal

ſum.qꝛ omĩs docens a ſermone intelligibili:incipit ⁊ ꝓ⸗

cedit ad ſermoneʒ ſenſibileʒ. Spᷣus aũt ſanctus ñ inſpi⸗
rat intelligentiam falſi in aĩia doctoꝛis. cum ipſe ſciat il⸗

lud quod docet᷑ eẽ falſum:quia nec ipᷣe doctoꝛ hoc doceret
ſi ſciret eſſe falſum illud.ſᷣſpũſſanctus ſine inſpiratione
falſi mouet docentẽ ad docendũ falſuʒ: ꝓut docere falſuʒ

induit rõneʒ boni.qꝛ ſpũſſanctꝰ mouet ad bonũ.⸗ Ad il⸗

lud qð vltimo obijcit᷑ de inſufficiẽti diuiſione ediſicioꝛꝝ .

Dicendũ ꝙ vt S.tactũ eſi: vno intellectu illi dicunt᷑ ediſi
care auꝝ ar.la.pre:qui faciũt bona oꝑa quecũq;:dũmo⸗
do fiant immunitate peccati.Alio mõ dicũt᷑ illi ſoli edifi⸗
care auꝝ ar.la.pre.qui faciunt opera excellentia:cuiuſ⸗
modi ſunt viroꝝ ꝑfectoꝝ oꝑa. Scðʒ primũ intellectũ eſt
diuiſio ſufficiens:qꝛ quicũq; ſuꝑedificat fundam̃to ſuꝑ⸗

edificat bona oꝑa in immunitate peccti: aut eũ cõmirxti
one peccati.omne:n. opus bonũ aut eſt oĩno purũ ſcʒ ſi⸗
ne peccato:aut bʒ peceatũ immixtũ. Scðʒ ſecũdũ intel⸗
lectũ nõ eſt ſufficiẽs.⁊ ſic ꝓcedit ipſa obiectio.

Irticulus quartꝰ

Onſequẽter querit᷑ de purgatõe illoꝝ.ſ.ligni
feni ſtipule.Circa hoc querũt᷑ q̃tuoꝛ. Primũ
ſt.vtꝝ purgent᷑ ꝑ ignẽ purgatoꝛiũ: dico qtũ
mam. Secũdum eſt. vtꝝ illa purgatio eſt ꝑ ignẽ ma
terialeʒ: an ſpũaleʒ. Zercium.vtrum vnus citins pur⸗
gabit᷑ qᷓ alius.Quartũ.vtꝝ facta purgatõe ſtatiʒ euolat

urgatug ſcz ante iudiciũ generale.
(Gtuad primu p'o (S.f.

cedit᷑ ſic.j.Coꝝ.iij. Aniuſcuiuſqʒ opus quale ſit ignis ꝓ⸗
babit.Glo.duos ignes legimꝰ futuros.vnũ eternũ quo
eternaliter punient᷑ reprobi:qui ſequet᷑ iudiciũ.alterum
qui precedet quo exuret᷑ facies mundi hꝰ: qui emũdabit
eos qui ſuꝑedificauerũt lig.fe.ſti.¶ Item augꝰ.ĩ enche.
Poſt hanc vitaʒ incredibile nõ eſt: nõnullos fideles per
ignem quendaʒ purgatoꝛiũ:quantomagis minuſue ꝑeũ⸗
tia bona dilexerunt:tanto tardius citiuſq; ſaluari.vnde
nõ fruſtra illa tria diſtinrit apłs:lignũ fe.ſti.que illi edi
ficant.qui etſi aliena nõ rapiũt:rebo tñ infirmitati ↄceſ⸗
ſis aliqua dilectioni inherent.qui ſᷣm ſuos amandi hec
modos diutius vt lignũ: minꝰ vt fenũ:vel minimũ vt ſti⸗
pula igneʒ ſuſtinebũt. Ex his ptʒ rõ ꝙ peccata predicta
ꝑ igneʒ purgatoꝛiũ purgabunt᷑.¶ Contra.qð aliud pur
gat hʒ oꝓpoſitõʒ aliquo modo ad illud qð purgat. ſᷣ pẽa
pene ſiue ignis puꝛgatoꝛius reatui nõ oponit᷑.ꝗᷓ aĩa a re
atu ꝑ igneʒ ſiue penaʒ purgatoꝛiã nõ purgat᷑.¶ Itez qð
eſt cremabile ſiue puꝛgabile:aut eſt reatus aut macula a⸗
liqᷓ relicta in aĩa ex ipſa culpa.nõ reatus:quia reatus nõ
eſt niſi obligatio ad penaʒ.hoc nõ ponit aliꝗd ad purgã
dum:ſ potius debitum ſoluendi penam.Si macula ali⸗
qua.aut illa eſt natura aliqua ⁊ tũc bona ⁊ a deo:⁊ tunc
nõ eſt purgabilis.aut nihil: ⁊ tunc ſiłr nõ eſt purgabił.
4 Iteʒ. j. C. oꝝ.iij. vbi aplus determiat de purgatiõe ve⸗
nialium dicit. Saluus erit ſic tñ q̃i ꝑ igneʒ.ibi glo. vIſte
ignis eſt temptatio tribulatõis de qua ſcriptũ eſt. Vaſa
figuli probat foꝛnar:⁊ hoĩes iuſtos temptatio tribulati
onis Ecci.xxvij. Sʒ ↄſtat ꝙ ignis iſte nõ eſt purgatoꝛiꝰ.
τ+—,. Kñſio. doᷣm ꝙ ſicut habet᷑ ex glo.j. Cox. iij. Et
xxj.di.iuij.ſent.vbi recitant᷑ ſnie ſanctoꝝ.qꝙ ex boc ꝙ edi⸗
ficant lignũ fe.ſli.deſcendũt cũ quibuſdaʒ cremabilibus
purgabunt᷑ igne purgatoꝛij. 4¶ Ad boc qð primo obijcit᷑
ↄtra. dðm ꝙ etſi ignis purgatoꝛius nõ opponat᷑ reatui:
tñ inqrũ data eſt ſibipſi virtus purgãdi aias a reliquijs
peccati aliquibo:ignis purgatoꝛiꝰ ⁊ ipſa aia hñt quoda⸗
modo illud genus oppoſitõis que eſt inter actiuũ ⁊ paſſi⸗
uũ.vnde ignis purgatoꝛius non dicit purgare penã ſiue
reatũ ad que tenet᷑ ex cõmiſſione peccati:ſ̊ ipſaʒ aĩaʒ ali
quo modo maculatã ex peccato cõmiſſo. Pꝛet᷑.nõ ſemꝑẽ
curatio ꝑ ↄtrariũ:ſ qnq; ꝑ ſimile.Iñ Grego.in moꝛatł.
Mos medicine eſt vt aliqñ ſilibo aliqñ ptrarqs ↄtraria
curet. naz ſepe calida calidis:ſepe aũt calida frigidis:fri
gida calidis ſanare cõſueuit. vnde põt dici.qꝙ nõ nece eſt
aĩam ſemꝑ purgari ꝑ ↄtrarium illi a quo purganda eſt:
ſ qñq; purgat᷑ ꝑ ſimile.maxime cũ eius purgatõ ẽ ð ob⸗
ligatde.qð eſt in ꝓpoſito. ANia eniʒ edificando lig.fe.ſti.
deſcendens in pin gatoꝛiũ obligata eſt ad penam.abſol⸗
nitur aũt ab iſia obligatõne ꝑ penaʒ quaʒ ſuſtinet ĩ pur⸗
gatoꝛio. Iſta aũt abſolutio purgatio dicit᷑:que marxie cõ
uenit fieri ꝑ ſimile.maxime eniʒ ↄuenit abſolui a debito
pene ꝑ ſuſtinentiaʒ pene.4 Ad aliud qð obijcit᷑· ꝙ cõbu⸗
ſtibile ſiue purgabile in aĩa aut eſt reatus aut macła ⁊c.
Dicũt ꝙ vno modo dr̃ macula reatus:⁊ ſic nõ dicit qua⸗
dam defoꝛmitatẽ in aĩa:ᷣ debitũ pene ſᷣm quantitatẽ c⸗
licti. Alio modo dicit᷑ quedazʒ defoꝛmitas ↄtracta ex ipſo
peccato cõmiſſo.Ad hoc ̊ qð obijcit᷑· ꝙ reatus nõ ponit

ti
i;
l⸗

ni
ni
ü
ma
ur:

lat

pè⸗
luo
un
hbit
he.
per
ei⸗
ge
ſi

A
par
ſia
aſe

40

G
N

lbbes
biet
nui:
guts
oℳo⸗/
oſſ⸗
liye

al.
in
ufni
ec

ob⸗
ſ⸗
bol
inn⸗
tec⸗
,
hi⸗
ic⸗
0

W Mueſtio
aliqd purgandũ.poteſt dici ꝙ etſi inqᷓtũ hmõi ñ poĩt ali⸗
quid purgandũ Iꝓpꝛie ſumptũ vocabulo purgatiõig. poĩt
tñ aliqd ſoluendũ qð fiendũ ẽ ꝑ pene ſuſtinentia. Pret᷑.
eiſi macula ſit natura aliqua in ſe:qꝛ ipſi aie nõẽ conue⸗
niẽs pᷣ potius illaʒ defoꝛmat:tollenda eſt ꝑ ignẽ cui data
eſt virtus ad boc ex diuina diſpẽſatõe.i¶¶ Ad vltimũ dicẽ
dũ.ꝙ lʒ verboꝝ ſacre ſcriptuꝛe vnus ſin intellectꝰ pꝛimꝰ:
multi tñ ſunt ↄnres. ꝓpter qð ⁊ multe ſunt eoꝛũdẽ expo⸗
ſitiones ⁊ a ſpũſancto.⁊ ſic eſt in ꝓoſito. vnde lʒ pꝛimꝰ
intellectus verbi ꝓpoſiti ſaluabit᷑ ſic tñ q̃i ꝑ ignem: ſit de
igne purgatoꝛij. alius tñ qui eſt de igne tribulatiõis pre⸗
ſentis congruit materie. Igni s.n. tribulatõnis multos
iuſtos purgat a reatu venialiũ 2 etiã moꝛtaliũ.

tũ ad ſecũduz que .S. ij.
rit᷑.vtꝝ purgatio iſta ſit ꝑ ignẽ materialeʒ an ſpu alẽ.
ꝑ ſpũaleʒ: videt᷑. Dicit.n. augꝰ.xxj.de ci. dei. idẽ habet᷑
pᷣma coꝝ.iij. in glo.ſuꝑ illud.Si cuiꝰ opus arſerit: eoꝛũ
