ꝙ ſic ſunt diuerſaꝝ figurarũ.Et videt᷑ ꝙ ſic:quia coꝛpus
xpi vbiq; eſt in illis ſpeciebus vbi ante fuit panis. Snibil
relinquit᷑ in ſpeciebo ↄtinentibo quod nõ ſit repletũ corꝑe
xp̃i:ſicut ante nibil fuit quod nõ fuit repletum ſubſtantia
panis. Si em̃ aliqua ꝑs eſſʒ vacua a ↄtinentia coꝛꝑis xpᷣi
coꝛpus illud nõ eſſet vbiq; in ſpeciebo illis indifferenter ĩ
toto in ꝑte.Cmus ↄtrariũ dicit Hył.ſcʒ vbi eſt pars
coꝛꝑis eſt totum. 4 Contra.om̃e ↄtentũ replens ſuũ conti
nens. eſt eiuſdem figure cũ ↄtinente.ꝗᷓ ſi coꝛpꝰxpᷣi replet il⸗
las foꝛmas eſt eiuſdem figure cum illis.ergo neceſſaꝛio pꝰ
fractõeʒ coꝛpus xpᷣi eſt ſemicirculare ⁊ triangulare.2 boc
ſimul ⁊ ſemel.quod eſt manifeſte falſum. quia coꝛpus xpᷣi
foꝛmã habet hũani coꝛꝑis.licet enim ſit ſub ſacramento:
foꝛmũ tñ natuꝛalẽ nõ amittit. ¶ Rñſio. ꝙ nulla ꝑs ſpẽi ẽ
vacua a ↄtinentia coꝛꝑis xp̃i ſicut ſupᷣ dictũ eſt. nec ſeꝗtur
ↄtentum eiuſdem figure ſit cũ otinente. Ad boc eniʒz ꝙ;
poc ſequeret᷑:opoꝛteret ꝙ fieret illa repletio per cõmenſu⸗
ratõeʒ et ↄfiguratõeʒ totius ↄtenti ad totum ↄtinens et ꝑ⸗
tium ad ꝑtes.quod non eſt hic. licet em̃ coꝛpus xpᷣi in ea⸗/
dem veritate a in eadem quantitate q̃ eſt in celo ſit ſb quo
libet ſacramento:ita tamen eſt ꝙ totũ coꝛpꝰrpᷣi toti ſpeciei
reſpondet.ſimiliter totum ſingulis ꝑtibus: et non totum
toti ⁊ ꝑs ꝑti. Ende non eſt ↄmenſuratio neq; configuratõ
totius et ꝑtium ex ꝑte ↄtenti: et totius et partis ex ꝑte co⸗
tinentis.et quia non eſt ibi configuratio neq; idemptitas
figurarum. non enia poſſunt aliqua eſſe eiuſdem figure:
niſ ipſa m ſe tota et partes ſuas poſſint cõfigurari. Pꝛi
mum ergo ſcilicet hoc. omne ↄtentum replens ſuum conti
nens. eſſ eiuſdem figure cum cõtinente:eſt falſinn. Sed ſi
adderet ꝑↄfignratõnem totius ad totum et ꝑtis ad ptez

tüc eſſet verũ. Sʒz m bũc modum nõ eſt coꝛpꝰxp̃i replens

ſpẽm ↄtinentem: Vel põt aliter dici.ꝙ duplex eſt repletio
quedam que reſpicit inanitatem quantitatis. quedaʒ que
reſpicit inanitatem ſubſtantie. In illis ſpeciebus nõ eſt in
anitas quantitatis. quia virtute ſupra naturam eſt in il⸗
lis.longitudo latitudo.profunditas ſine ſubſtantia. En⸗
de inanitatem quantitatis non replet corpus contentuʒ ſᷣ
inanitatem ſubſtantie.ſed hec repletio non reddit conten⸗
tum et continens eiuſdem figure:ſed illa que eſt quantita

tis. Nigura eniʒ circulario et ſemicircularis ᷣm ꝙ bie lo⸗

quitur de illis ſunt de genere quantitatis.il Ex his patzʒ
rñſio ad argumentũ quo videt᷑ oſtendi.ꝙ coꝛpus rpᷣi ſub
ſacramento eſt eiuſdem figure cum ſi pecie ↄtinente ſcʒ hec
omia quanta ſibinuicem ſuꝑpoſita vel intromiſſa non ex⸗
cedentia nec excellentia ſunt eiuſdem figure. ſ̊ quantitas
que pꝛius fuit pams:poſt ↄſecratõeʒ pᷣo nulliꝰſubſtantie.
⁊ quantitatis coꝛꝑis xpᷣi duo quanta ſunt ſibinuicezʒ ſuꝑ⸗
poſita nec excedentia nec exceſſa. ergo eiuſdem figure.ꝗa
pꝛima eſt falſa ſeʒ hec omnia quanta ſibinuicem ſuppoſita
7c. niſi ſi ubintelligat᷑ ꝙ h ſuppoſito vł intromiſſo fiat ꝑ cõ
menſuratõeʒ ſiue ↄfiguratõeʒ totius ad totum 2 ꝑtiuʒ ad
ꝑtes. Pꝛe.etſi eſſet vltimoꝝ terminoꝝ quantitatis ↄtinẽ⸗
tis ⁊ quanti ↄtenti aliquo modo ↄterminatio.quia cõten⸗
tum eſt maioꝛis quantitaus ꝙᷓ; ↄtinens quaſi incomꝑabi⸗
liter. etſi totum virtute ſuꝑnaturali contineatur a toto:ex
bmõi ↄterminatõe nõ relingꝗtur ibi idemptitas aliq figu⸗
raꝝ.cũ quãtitas hmõi ſit incõꝑabilis reſpectu quantita/
tis alterius. Exquo in ſacramento ↄtinet᷑ coꝛpus xp̃ᷣi ĩ to
ta ſua quantitate ſine aliqua ↄpꝛeſſione.et ſi ↄtineat᷑ a for
ma minoꝛi reſpectu quãtitatis coꝛꝑis ſui nulla oꝛietur cõ
figuꝛatio exr hmõi ↄtinentia.Cum em̃ tres linee foꝛme tri⸗
angularis ↄtinentis coꝛpus xp̃i ↄtineant:illud ex om̃i paꝛ
te et ſine ↄpreſſione:cũ nulla illarũ linearũ ſit oↄmenſura⸗
bilis alicui membꝛo coꝛpoꝛis ↄtenti:nullam deſcribent fi
guram in illo.

Queſtio.xliij.de manduca/

tione huiꝰſacramenti in generali.

quitur de mandu

catõne ſiue ſumptõne hbuiꝰſacꝛamẽti.que
eſt decima ꝑs huiꝰtractatꝰ. In hac parte
pꝛimo querit᷑ de manducatõne in genera
. li.Scðo de manducatõe in ſpãli.q¶¶ In p
ma ꝑte pꝛimo querit᷑ ð numero modoꝝ manducandi que
erpꝛimunt᷑ ꝑ manducatõeʒ ſpũalem ? ſacramentalẽ. Se⸗
cundo de idemptitate modorũ. Tercio pro quanto dicat᷑
quis manducare ſpũaliter. Quarto/p quanto dicat᷑ quis
manducare ſacramentaliter.

embeꝛum primum

Veritur ̊ pꝛimo.ſi ſint duo modi mãducã⸗
li ſc; ſacraliter et ſpũaliter. & ſic: videtur
hoc ꝙ duplex eſt res huiꝰ ſacramenti. ſci⸗

pſis rebo otentis a ꝓpꝛopꝛiant᷑ modi manducandi. Vnde
Inno.iij. Oupliciter coꝛpꝰcomedit᷑ quia dupliciter intelli
gitur. verum qð de virgine traxit ⁊ in cruce pependit: et
miſticũ quod eſt eccłia rp̃i ſpũ vegetata.. IJtem magiſter
in ſenten.ix.di.iiij.li.Sicut ſunt due res huiꝰſacramenti:
ita duo modi manducandi vnꝰ ſacramentalis alter ſi puakł
Item er ꝑte ſumentiuʒ accipit᷑ numerus. quia aut boni
ſunt ꝗ ſumũt ⁊ hi ſpũaliter. aut mali et bi ſacramentaliter
tm̃.Vñ Aug. bonus accipit ſacrẽĩm rem ſacramenti.ma
lus autem ſacr̃m et non rem. et vt dicit magiſter in ſentẽ.
Sacrm eſt coꝛpus rpi prium de virgine ſumptum. Res
ſpũalis caro xp̃i que eſt vnitas fidelium. ſic dicit Auguſt.
Item ex ꝑte modi ſumendi ſumit᷑ nũerus. qꝛ duplerx eſt
modus ſumendi ſcʒ ſub ſpẽ et in fide. VUnde Inno. ij. Ve⸗
rum coꝛpꝰxpᷣi comedit᷑ ſacramentaliter.i.ſub ſpẽ.miſticuʒ
aũt comedit᷑ ſpũaliter.i.in fide.Sic igit᷑ tam ex ꝑte eoꝛuz
qui manducant tam modi manducãdi ſunt duo modi tm̃.
ſcʒ ſacramentaliter ſpũaliter. ¶ Item in ſacra ſcriptura
inueniunt᷑ dno modi manducandi quoꝝ vnꝰ eſt cauſa vite
Yoh.vj. Qui mãducat me. ſ. digne: vinit ꝓpter me. Alia ẽ
ca moꝛtis.j.Coꝛĩ.xj.Qui mãducat indigne:iudiciuʒ ſibi
mqucat. Primꝰmodꝰmãducãdi ẽ ſpũalis. Aliaſacralis.
Cötra iiij. ſen. di. iij. dz. Dðm ẽ aliqͥs ſuſciꝑe ſacr̃m ⁊ rẽ
acramẽti. aliq̊s ſacrm 2 nõ rẽ.aliq̊s reʒ 2 nõ ſacẽm. Ecce
baptiſmate tripler modꝰaſſignatuꝛ. A ſili vr ꝓ tres
debẽt eſſe in ꝓpoſito.⸗ Item in ſacto baptiſmi et alijs vbi

*

licet ſigniſicata et cõtenta:⁊ ſignificata tm̃.

nõ eſt niſi res vna dupler eſt ſuſceptio.ſ.ſacr̃alis ⁊ realis
igit᷑ vt videt᷑ cum in hoc ſactr̃o ſit duplex res:q̃tuor debent
eſſe modi.¶ Iteʒ triplex vnioẽ qua vnit᷑ bõ teo.ſ.fidei ca⸗
ritatis ⁊ nature.Vnioni fidei rñdet cõmeſtio ſacr̃alis.ſu⸗
mere em̃ ſacr̃aliter xpᷣm:eſt ſumere eũ ſub ſigno inqtum ẽ
ſub ſigno. Vñ Inno.leꝝ coꝛpus xpᷣi comedit᷑ ſacraliter
i.ſub ſpẽ.qdð fieri non põt niſi virtute fidei.non dico fidei
foꝛmate:̊ aliqͥ modo ſumẽdi fidem ſcz vel vt eſt in habitu
vel ↄceptõne vel alio mõ. Vnioni caꝛitatis rñdet comeſtõ
ſpũalis.Comeſtio em̃ ſpũalis vnit comedentẽ ↄmembris
capiti.cuiuſmodi vnio eſt ꝑ caritateʒ. quare non ſitłr eſt
tercius modꝰmanducãdi ꝗ rñdet vnioni nature.¶ Itẽ cũ
aligs modꝰmanducatõnis rñdeat virtuti fidei ſicut man
ducatio ſacr̃alis.aliquis vᷣtuti caritatis ſicut ſpũalis.q̃ꝛe
nõ ſiliter aliꝗs virtuti ſpei.Sicut em̃ fide fit vnio creatu⸗
re rõnalis pᷣme veritati.⁊ caꝛitate ſumme bonitati:ſic ſpe
ipſi eternitati ſiue maieſtati ſumme.quaꝛe &̊n ẽ aligs mo⸗
dus ↄmeſtionis rñdens illi vnioni.i Item videt᷑ ꝙ nõ ſit
niſi vnus modꝰſic.voi vnũ ꝗpter alteꝝ:ibi vnũ tm̃. ſi ſa
cramentalis ẽ ꝓpter ſpũalem ſicut ſignũ ꝓpteꝛ ſignificatuʒ
vna tm̃ eſt manducatio.¶ Item caro xpi vere ẽ cibo. ſic
lucis eſt illumiare:ita illiꝰcarnis ẽ cibare.&ᷣ nõ coꝛꝑalit.

ſpũaliter.ꝗ aũt recipit ſacr̃aliter recipit caꝛnẽ ⁊ ſic ciba
tur ſpũaliter:&g̊ vnꝰeſt tm̃ m nnanei ſ oie
dum.ꝙ duplex ẽ modꝰmanducãdi cuiꝰ diſtinctõ a triplici
oꝛitur pᷣncipio.ſ.a diſpoſitiõe ſumentiũ.qꝛ quidã accedũt
male diſpoſiti.⁊ hi manducãt ſacr̃aliter.quidaʒ bñ: et hi
ſpũaliter. IJtem in mõ ſumendi.quidam.n.ſumũt oꝛe coꝛ⸗/
poꝛis et hi ſacr̃aliter.quidã oꝛe coꝛdis ⁊ mente qtũ ad in⸗
tellectum.⁊ hi ſpũaliter. Pꝛe.ab ipſo ſacramento ꝗa du⸗
plicem habet rem.ſ.coꝛpus xpᷣi veruʒ:et coꝛpus xpᷣi miſti/
cum.quoꝝ ſi vnuʒ accipit᷑ ſine altero:ſumens coꝛpus xpᷣi
veruʒ manducat ſacr̃aliter:ſumens coꝛpus xpᷣi miſticum
ſpũaliter.q Ad pꝛimũ g̊ obiectum dm. ꝙ ſicut aſſignan⸗
tur in ſacramento baptiſmi tres modi ſumendi. eo mõ in
hoc ſacramẽto pñt aſſignari tres modi diſtincti ſic. Qui⸗
dam ſumũt coꝛpꝰ xpᷣi ſacraliter tm̃. quidam ſpiritualiter
tm̃.quidã ſacr̃aliter et ſpãaliter. ihilominꝰ iſta diuiſio
que ꝑ ſumptõeʒ ſacr̃alem et ſpũaleʒ eſt foꝛmalis ſimpłr et
per dr̃ias ſimplir oꝓoſitas. Ila aũt que eſt ꝑ ſumptõneʒ
ſacr̃alem tm̃ et ſpũaleʒ nõ eſt ita foꝛmalis.qꝛ vna dr̃a ma⸗
terialiter loqᷓndo ↄplectit᷑ vtrãq; ↄdiuidentiũ.vñ nõ diſti⸗
guit᷑ ab alia niſi materialiter tm. 4¶ Ad aliud dðm. ꝙ ſi⸗
cut in hoc ſacr̃o eſt duplex res vna ſignificata tm vt corpꝰ
xpᷣi miſticũ:alia ſignificata ⁊ ſignificans ſcʒ coꝛpꝰxpᷣi ve⸗
rum. Similiter in ſacr̃o baptiſmi eſt duplex res.vna ſigni
ficata tĩ ſcʒ gratia:alia ſignificata ⁊ ſignificãs ſcʒ cara⸗
cter. Vnde ſicut in baptiſino non dicit᷑ ſuſciꝑe rem ſacr̃i ꝗ
ſuſcipit caracterẽ ſed ꝗ ſuſcipit gr̃am baptiſmalem: ſimi⸗
liter hic nõ dicit᷑ ſumere ſpũaliter ꝗ ſumit corpus xpᷣi ſub
ſacramento. Vnde Aug.loquens de ſpirituali manduca⸗
tione dicit.quid eſt xp:̃ᷣm manducare.non hoc eſt ſolum in
ſacramẽto coꝛpus eius accipere:ſed in ipſo manere.⁊ ha⸗
bere ipſum in ſe manentem. Spiritualiter enim mandiʒ⸗
cat qui vnitate xp̃i et eccleſie qua ſacramentuʒ ſignat ma
net.ſimiliter ergo eſt in hoc et in alijs q;tum ad hoc. AVd
illud quod obijcitur de triꝑlici vnione. Dicendum ꝙ acti
ones ſacramentoꝛum ? in ſignificando ⁊ in efficiendo ſũt
reſpectu ꝓꝑſonarum:non naturarum. quia aliquid agunt
circa perſonam pꝛimo et ꝑ ſe:non pꝛimo? per ſe circa na⸗
turam.Verbigꝛatia.ablutio baptiſmi ſignat ablutionem
non coꝛꝑis tm̃ vel aĩe tm̃ ſed ipſius perſone. ſimiliter effi⸗

cit ablutionem ſpiritualem circa ipam ꝑſonam. ſimiliter

eſt de alis. Vnde cum illa vnio que eſt nature humane
cum deo.non impoꝛtat aliquid factum circa perſonaʒ ho
minis ſed circa naturam:quia in illa vnione natura bũa
na non eſt perſona. Vnio autem que fidei eſt et caritatis
impoꝛtat aliquid factum circa perſonaʒ. ꝓpter qð etſi ali⸗
quis modus comedendi reſpondeat illi vnioni que ẽ fidei
et illi que eſt caritatis:non tamen debet eſſe aliqua reſpõ/
dens illi que eſt nature. Ael poteſt aliter dici.ꝙ in mãdu⸗

— —

—R—êr
—

ℳ

¶ LNueſtio
catione bac ꝓut exercetur a dignis duo importãtur. vnũ
eſt ipſa vnio ſacramenti. aliud eſt vnio quedam cum ipſo
contento.Fm ꝙ dicituꝛ ꝙ in ſumptõne ſpecies deſcendunt
in ventrem et ipſum contentum in mentem. Pꝛe. indigne
ſumentes ſumunt tm̃ ſacramentaliter. non ſumentes ſpiꝛi
tualiter. ſed tamen credentes virtutem et veritatem ſacra
menti ſpiritualiter tm manducãt. jm ꝙ dicit Angu. Cre⸗
de et manducaſti: et bec manducatio vnit cum coꝛꝑe mi⸗
ſtico. Qui aũt digne ſumunt ꝑfectius ſumunt. vniunt᷑ em̃
quodammodo ipli contento. Hec aũt vnio reſpondet vni⸗
oni nature. Hec igitur vnio que eſt in natura. repñtatur
in manducatõne ſacramentali m ꝙ bec manducatio exe⸗
cetur a dignis. vnde vnio que eſt naturarũ repꝛeſentatur
in manducatõne ſacramentali: ꝓut a dignis exercet᷑. pro⸗
pter quod non debuit modus ſpecialis manducatõnis iu
xta illam vnionem aſſignari.4 Ad illud quod querit᷑.q̃re
non ſdet modus aliquis virtuti que eſt ſpes. Dicenduʒ
ꝙ hoè ſacramentum eit ſacramentũ vnionis. Eius em̃ vir
iute vniunt membꝛa cum capite et membra adinuicem. S
virtus ſpei non eſt ꝓgrie vniens:quia ſpes eſt ꝓpꝛie futuri.
Et ſi obijciatur ꝙ ſpe fit vnio cum pꝛima maieſtate.dicen
dum ꝙ boc non eſt verum q̃ntum eſi de actu vie: quia ẽ in

expectatõne vt vie eſt. Etum autem ad actum patrie qui
eſt adbereꝛe ſumme maieſtati quodãmodo vnit .i. diſpoĩt

ad vnionem. Elel potell aliter dici. ꝙ iſte manducationes
non ꝓprie diſtinguunt᷑ ſm vjrtutes.quia manducatio ſpi⸗
ritualis eſt m fidem et caritatem: ſed 'm res ſacramenti
et omne ſacramentum quod habet duas res poteſt peipi
ſacramentaliter et ſpiritualiter. 4 Ad illud quod obijcit᷑.
vbi vnum ꝓpter alterum ac. Dicendum ꝙ hoc intelligit᷑
ſit vnum ꝓpter alterum quod ab illo nõ poteſt ſeparaꝛi.
facta aũt ſe ꝑatione iaʒ non eſt vnum. el põt dici. ꝙ vnũ
et alterum hm ꝙ dicitur vbi vnum ppter alterum. non di⸗
xit vnum ſimpliciter:ſeo vnum in relatõne.nec tm̃ eſt no⸗
ta pciſionis abſolute. ſed oꝛdinis ſiue relationis. Hec at᷑
p̃ciſio multitudinem non excludit.ql Ad illud quod obijci
tur. qꝙ carnis rp̃i eſt cibare ⁊c. Dicendum ꝙ actus ciban⸗
di ſemꝑ recipit diſpoſitõnem ſuſcipientis ſicut illummina⸗
re. VUnde ſicut geminatur diſpoſitio:ſic ⁊ modus mandu

candi.
Membꝛumſecudum

Onſequenter querit᷑.vtrum idem ſit mãdu⸗
catio ſacramentalis 2 ſpualis. . nõ:patzʒ
j. Coꝛin. xj. Quotienſcuq; ⁊c. Nugꝰ.bonus
Vccipit ſacramentũ ⁊ rem ſacramenti:malꝰ
dᷣo ſacramentum ⁊ nõ rem. Ad quod dicimꝰ ſacramentuʒ
boc appellari eoꝛpus domini de virgine ſumptum. rem ſpi
rimalem carnem rpi que eſi vnitas fidelium. Monꝰ ergo
accipit ſacr̃jm.i.carnem xpᷣiꝗpꝛiam ſanguinẽ. rem id ẽ
ynitatem fideliũ gratie augmentuʒ. Adalus vo accipit
ſacramentũ.i.coꝛpus xpᷣi ſub ſacramento.⁊ nõ rem.i. vni
tatem eccłie cc bonꝰ manducat ſpũaliter et ſacralit.ma⸗
lus vᷣo ſacraliter tm̃. 4 Item nõ manducans mãducat.i.
nõ manducãs ſacramentaliter manducat ſpũaliter: mã
ducans ſacramentaliter non manducat ſpũaliter. econ/
tya bec glo. ¶ Iem ſupꝑ illud.j.Coꝛin.xj. Qui manducat
bibit indigne. Queritur quõ hic aliquis manducans di
catur manducare indigne:cum dñs dicat. Qui mãducat
me iße vinet ꝓpter me Job. vj. Uo quod dicimus duos eẽ
modos mandacandi.vnum ſacramentalem quo maducãt
tam boni qᷓ mali: alterum ſpiritualem quo ſoli boni man
ducant. ſᷣm illud Aug. Quid eſt xrpᷣm manducare nõ boc
ſolum eſt in ſacramento coꝛpus eius acciꝑe:ſed in ipᷣo ma
nere et babere ipſum in ſe manentem. ſpualiter em̃ mãdu⸗
cat qui in vnitate xpᷣi et eccleſie quam ipſum ſ acramentuz
ſignat manet. ¶Qam qui diſcoꝛdat a xpo: nec carnem xp̃i
manducat nec ſanguinem bibit. et ſibi tante rei ſacramẽ/

tum ad iudicium quotidie accipiat. Ex his Pee

manducatio ſecramentalis et ſpiritualis.Contra.ve⸗

ritas rei ex veritate actus non dinoſcitur. vnde vere cali⸗
dum vere calefacit: et vere lumen vere illumi nat.igit᷑ cum
coꝛpus xp̃i vere ſit cibus vere cibat. ſed vere cibare eſt ſpi
rita aliter cibare. quia cum ſit cibus ſpiritualis: vera eiꝰ
cibatio eſt cibatio ſpiritualis.igitur cum ſit vere cibus et
ſpiritualis vere cibat.i. ſpiritualiter. ¶ Item vt dicit Bre⸗
go. Quedã ſunt ſumme bona. quedam infima quedã me-
diocra. Et ideo dicit Aug. alijs veꝛbis.ſcʒ ꝙ quedaʒ ſunt
maxima bona quedam minima quedam mediocra. Sed
dicit Greg. Summne bona ſunt que ſi babeantur non con
tingit enʒ male vti. Sed inter oĩa bona maximũ eſt corpꝰ
xpᷣi.igitur ſi babeatur: nõ contingit eo male vti. ſed habet
cum manducatur ſiue ſumitur in ſacramento: igitur tůc
non contingit eo male vti. igitur eius vſus ſemper ẽ bonꝰ.
igitur ſemper ſumitur ſpiruualiter: quia vſus illius non
eſt bonus niſi ſpiritualiter ſumatur. 4 Item Damal. per
illa que ſunt aiſueta 'm naturã: traniferimur ad ea qᷓ ſũt
ſupꝛa naturã. Idem ſicut panis ? vinũ ꝑ comeſtionez na
turaliter in carnem et ſanguinem tranſmutant mãducan
tis et bibentis: ita ꝓpoſitõmis panis et vinũ ꝑ aduentũ ſpi
rituſſancti tranſit in coꝛpꝰrpᷣi ? ſanguinem. Ex bis ver⸗
bis Dam.pʒ.qꝙ iuxta modũ manducatõis coꝛꝑalis: qtuʒ
ad aliquã ſilitudinẽ inqrendũ eſt de ſpũali. Querit vtꝝ
dicimꝰ coꝛpꝰ xpᷣ manducaꝛi ſacr̃aliter. vel rõne ſilłitudis
in maſticatõne:qð nõ videt᷑.qꝛ in maſticatõne fit quedam
diuĩſio cibi ⁊ diſiinctõ.q̃ nõ ↄuenit coꝛ pi xp̃i.cũ ſactᷣaliteꝛ
mãducat᷑. Llut rõne ↄuerſionis q̃ ſiłr nõ ↄuenit.nõ em̃ cõ⸗
uertit᷑ coꝛpꝰxp̃i in coꝛpꝰcomedẽtis ĩ hmõi mãducatõe:nec
ecõuerſo.Aut rõne ſeꝑationis.q̃ ſimilit᷑ nõ ↄuenit.quia ĩ
coꝛpe xp̃i nibil ẽ impurũ.Vñ nõ ſeꝑatur ibi purnʒ ab im⸗
puro.igit᷑ ſolũmodo ratõne enionis.dicit᷑ igitur coꝛpꝰxp̃i
manducari ſacr̃aliter ratione vnionis eiuſdem cum man:
ducante.igit᷑ ꝗ ſacr̃aliter manducat coꝛpꝰxp̃i.eo ꝙ vnituꝛ
eideʒ:dĩ ſic mãducaꝛe· igit᷑ cũ ſpũalit mãducare nõẽ alið
q̃ verũ coꝛpꝰxp̃i:quia eo or̃ manducari ꝙ virtute ſacmen
ti vnitur: videt ꝙ idem ſit manducare ſpualiter ſaẽmen
taliter. ¶ Iem ſicut dĩc mꝗr in ſenten. habetuꝛ in glo.j.
Coꝛin. xj. AN mure vel ab alio bꝛuto nõ ſumit᷑ coꝛpꝰxpᷣi ali
quo mõ. qꝛ etſi ↄtingat ꝙ ſpẽs ſub qbo tinet᷑ corpexpi cõ⸗

.

municant:nullo mõ ipſi coꝛꝑi xp̃i vero vel miſtico vnitur

igit ad omeʒ modũ maãducãdi regꝗrit᷑ vnio maducãtis cuʒ

—

mãducato.iĩgit᷑ ⁊ ad mãducatõem ſacr̃alem. vᷣ qñ eſt hmõi
vnio eſt manducatõ ſpũalis:igitur vt pꝛius.⸗ nſio. ꝙ

nõ eſt eadem manducatio talis et talis. H̊ di a. cui? di⸗

ſtinctõ a triplici cauſa oꝛtum babet vt dictuz eſt. 4. Ad pri
muz doõm. ꝙ quedã ſunt eſſentie que ſunt ſemper coniũ⸗
cte ſuis actibus ſicut calidum et hmõi.et in talibus ad ve

ritatem rei ſeqtur veritas actus.quedam ſunt q̃ non ſunt

nccio ↄiũcte.ſᷣ impedimentũ babent qñq; ex ꝑte ſuſcepti⸗
bilis ſiue obiecti: talis eſt cibus. ꝓpteꝛ qð non ſequitur. eſt
vere cibo: igitur vere cibat. ¶Multi em̃ ſunt qui ſumunt ve
rum cibũ ⁊ bonũ:nõ tñ cibant᷑ vere.ĩmo eſt eis potius cau
ſa moꝛtis ꝓpter aliquod impedimentuʒ ex paꝛte illoꝛum.
Ad aliud doᷣm. ꝙ Greg. et Aug. in diſtinctõne bonoꝝ
dicũt maxima bona ? ſumme bona vᷣtutes. ꝗbo null?male
vtit᷑. vt pʒ ex diffinitõne vᷣtutis quam ponit Aug. dicens.
Virtus eſt qualitas bona mentis q̃ bene viuit᷑:qua nemo
male vtit᷑ ⁊c. Unde ſub illa dr̃ia bonoꝝ non cõpꝛebendit᷑

coꝛpꝰxp̃i. Si aũt velimꝰextendere nome boni. ita ꝙ ſb ma
gno ſiue ſumme bono opꝛehendat᷑ coꝛpus rp̃i.dicemus ꝙꝙ
tüc dicit᷑ baberi:q fide oꝑante ꝑ dilectõem habet᷑.non eĩ
dicit᷑ haberi cum habet᷑ in pixide vel in oꝛe. ſicnt nec virtu
tes dicunt᷑ haberi cuz habent᷑ in cogitatione vel ĩ intelleĩu
ß ſolũ cũ infoꝛmant oĩam. reuera qñ ſic habet᷑.i.cũ bñs
vnit᷑ ꝑ fidem 2 dilectõeʒ: nõ vtit᷑ male illo inqᷓtum ſic hr̃.

¶ Ad alind qð ſegtur. dõm ꝙ eſt vnio multiplex que reꝗ⸗

ritur ad pfectã manducatõeʒ coꝛpis rp̃i.ſ. ꝑ naturam: co
gnitõez: 7 dilectõez. Vbi at eſt iſta tria repire bᷣm ſuũ pfe⸗

ctu ĩ mãducãte:ẽ reꝑiẽ mãducatõʒ m ſuũ ꝑfetʒ. 2 vbi ali

qð boꝝ deſicit:ñ ẽ ꝑſcta maducatõ ſic nec vnio.i õ igẽ ꝙ

aliquis comedens habet fidem infoꝛmẽ:aliquis fſoꝛmataʒ
ps. Aliꝗs hʒ dilectõeʒ ꝑ modũ doni gatiſdati:aligs ꝑmo
duʒ gꝛatũfacientis.vbi aũt ẽ fides ſoꝛmata ⸗ dilectõ ꝑ mo
dum doni gratũfacientis ĩ manducãte: ibi eſt maioꝛ vnio
cũ manducato.⁊ talis manducãs ſpũaliter mãducat. vbi
aũt eſt ſides infoꝛmis et dilectio ꝑ modũ doni gꝛatiſdati.
ibi eſt minoꝛ vnio ⁊ manducatõ ſacramentalis. Concedẽ⸗
dum eſt igit᷑.ꝙ in vtraq; manducatõe ſacramentali et, ſpi
rituali eſt vnio quedã.ſed differt vnio ꝓut eſt ſacramenta
lis manducationis ⁊2 ſpũalis:eo modo qͥ dictum eſt. Ex h̊
patet rñſio ad obiecta.ſupponat᷑ hoc ad pñs quouſq; hoc

pleni determinetur ſicut infra fiet. —
embꝛum terciũ

Onſequenteꝛ querit᷑ ꝓ quanto dicit gs ſpũ⸗
aliter manducare.Et querſit᷑ vtrũ ex actu fi
dei ꝗ eſt credẽ. ſic: videt᷑ ꝑ hoc. ꝙ exiſten
fide in actu ſi eſt manducatõ eſt ſpũalis.ñ
exiſtente fide:non eſt manducatõ ſpũalis. g ex fide ſiue ex
actu fidei eſt manducatõ ſpũalis.⸗ Itez. .ad Ro. Juſtꝰ
ex fide viuit. Idem habet᷑ Abacuc.j. Vita aũt nõ eſt ſine
manducatõe. Joh̊.vj.Niſi mãducaueritis carnez filij ho
minis ⁊ biberitis eiꝰſanguinẽ nõ habebitis vitã in vobis
Põt g̊ ſic argui. vita eſt ex fide.et vita nõ eſt ſine mãduca⸗
tõne:̊ manducatõ hmõi eſt a fide ſiue nõ ſine fide.4 Stez
Aug.Crede ⁊ mãducaſti. ſed ↄſiat ꝙ hoc intelligit᷑ de mã
ducatõne ſpũ ali:̊ videt᷑ ꝙ ex actu fidei ſit manducatõ ſpi
ritualis.Contra.multi iniuſti hñt actũ fidei. qui etiã
cum deuotõne ſumũt coꝛpꝰxp̃i. ſi ̊ ſpũaliter manducaꝛe ẽ
ab actu fidei:iniuſti manducãt coꝛpꝰ rp̃i ſpũaliter. qð eſt
ↄtra Aug.dicentem.ꝙ nullꝰſpũaliter manducat: niſi qui
eſt mẽbꝛũ xp̃i et manet in xpᷣo.¶ Si diceret᷑ ꝙ manducatõ
ſpũalis eſt ex actu fidei foꝛmate.i.oꝑantis ꝑ dilectõnem.
Adhuc obijcit᷑.ſi actus fidei cum caritate ſufficit ad ſi piri⸗
tualẽ manducatõeʒ: ꝗᷓ om̃e qð credimꝰ 2 diligimus man⸗
ducamꝰ:ᷓ cum multa alia credamꝰqꝙᷓ; hoc ſacrjm vel rẽ hbu
ius ſacramenti: videt᷑ q manducatio ſpũalis ſit multoꝛũ
alioꝝ et omniũ articuloꝝ.et ꝙ manducatio nõ ſit huic ſa
cramento ꝓpria:quod falſum eſt.¶ Item manducatõ ſpi
ritualis dicta eſt ad ſimilitudinẽ materialis:ſed mandu⸗
cans materialiter ſibi cibũ incoꝛꝑat.Qui aũt credit 2 di⸗
ligit rp̃m:incorꝑatur xp̃o.ꝗᷓ potius manducat᷑ qᷓ mandu
cat.ᷣ videt᷑ ꝙ manducatio ſpũalis nõ eſi ex actu fidei ope
rantis ꝑ dilectõeʒ. nſio.q; in coꝛꝑalibo eſt ꝓpꝛie man
ducatio:⁊ ab illis ad ſpũ
ꝙ multi actꝰↄcurrunt ad ꝑfectam manducatõeʒ. In com
meſtione enim ſpũali ſunt plures actus ſi pũales ad inſtar
materialis.ſcilʒ maſticatio.refectio ſiue delectatio. aſſiła
tio et in coꝛꝑatio.ANaſticatõ ↄſiſtit in diſcreta deliberatõ
ne ſiue ↄſideratõne illius qð ſumendũ eſt in cibũ.ſ. q̈bñfi
cum viuificatiuũ. vtpote coꝛpꝰxp̃ᷣi qð fiunt ꝓ nobis expoſi ⸗
tũ in pꝛeciũ ad redimendũ ſcʒ in cruce ⁊ in altari: in cibũ
exponit᷑ ad viuificandũ ſcʒ vita gre. Joh.vj. iſi mandu
caueritis car.fi.ho.et bibe.eiꝰſang.nõ ha. vi.in vobis.et
ad nutrienduʒ ad vitã eternam. Joh. vj. Qui manducat
car.me.⁊ bi.ſang.me.hʒ vitã eternam.ad hoc ſegtur dele
ctatio ſiue delectabilis refectio ex ↄſideratione pᷣcioſitatis
et bonitatis eiꝰquod ſumit᷑ ꝙ eſi panis de celo deſcendẽs.
quo Sapiẽ.xvj. Panem de celo pꝛeſtitiſti eis ſi.la.⁊c.
Ad hoc ſegtur aſſimilatio.hec aũt duo ſcʒ deliberatõ ſiue
oſideratio ⁊ aſſimilatio fiũt ꝑ fidem. De ↄſideratõe patet.
De delectatõe ſiue delectabili refectõne habet᷑ ab Augul.
q dicit. Oꝛ in cognitõe eſt tota delectatõ iuxta illud. Joh.
xvij. Hec eſt vita eterna vt cognoſcant te verũ deũ et quez
miſiſti ihᷣm xpᷣm. Si em̃ aligꝗs diligit aliquẽ nõ ꝓyteꝛ hoc
lectat᷑ in ipo.ſᷣ ſi bona illisvidet:tũc delectat. Silr fi⸗
vm eſt aſſilatio. Uñ Johj.j. Dedit eis pratem filios dei
fieri his ꝗ credunt ⁊c̃. Incoꝛꝑatio q ꝓprie dr vnitõ.fit per
omoꝛẽ q eſt copula amatis ⁊ amati. Ad ſpũalez g mandu
catoeʒ reqritur ↄſiderano fidei affectio amoꝛis. 4Ad il
lud q̊ qð pꝛimo obijci᷑ ʒ. dom ñ ſufficit fides q̃liſcunq;

alia eſt tranſiata.otandũ ergo

ᷣ reqritur illa que eſt oꝑans ꝑ dilectioneʒ. 4 Ad illud qð
obijcit ꝙ ſi actsfidei opantis ꝑ dilectõneʒ ſufficit ad ſpna
lem maducatõeʒ.̊ qð credimꝰ ⸗ diligimꝰmanducamꝰ.et
ita oms articulos ⁊c. Ddm ꝙ nõ ſeqtur.qꝛ mãducatõ nõ
eſt cuiuſcũq;:ſi cibi.vñ nõ a quolibet actu fidei oꝑantis ꝑ
dilectõeʒ eſt ſpũalis mãducatõ:ᷣ ſolũ vt eſt reſpectu cibi.
⁊ cibi talis:ſcʒ caꝛnis xpᷣi expoſite ꝓ nobis in cruce.in pꝛe
ciũ redemptõis et in altari in cibũ educatõis ſiue refectõ⸗
nis.¶ Ad illud qð obr̃.q; mãducãs coꝛꝑaliter incoꝛꝑat ſi
bi cibũ ⁊ hic fit ↄtrariũ ⁊c.DOm ꝙ non eſt oĩmoda ſilitu
do in illa ⁊ bac maducatõe.eſt tñ ſufficiẽs ſiłitudo ad trã⸗
ſlatõeʒ.qꝛ ſicut in coꝛꝑali mãducatõne ẽ maſticatõ. delcta⸗
tio.aſſiłatio ⁊ incoꝛꝑatio:ſic in ſpũali.ſᷣ in G eſt diſſilitu⸗
dõ.ꝙ ĩ coꝛꝑali mãducãs.qꝛ nobilioꝛ eſi ⁊ pᷣtuoſioꝛ ipſo ci
bo: auertit in ſe cibũ. In ſpũali eſt ecouerſo:qꝛ cibo eſt vir
tuoſioꝛ ⁊ dignioꝛ ⁊ ↄpletioꝛ mãducãte. OPre.nos mutabi⸗
les ſumꝰ:ipſe ꝗ eſt cibo ĩmutabilis. Rõ aũt ꝓpoſita nulla
eſt: quia in tranſlatõne hmõi non requirit᷑ omoda ſimili
tudo ſed ſufficit aliqualis.

Mlembꝛum quartũ

Onſequenter querit ꝓ quãto dicit᷑ quis ſa⸗
cramentaliter mãducare. querit᷑ an ex ſo⸗
la actõne coꝛꝑali. ſic:videt᷑ ꝑ ſimile in ſa
cramento iſmi ꝗ em̃ imergit᷑ corpaliter
i baptiſmi ſeruata:baptiʒzat᷑ ſacraliter. ſiłr vi⸗

detur ꝙ ꝗ recipit ſacrẽ̃m hoc coꝛꝑaliter manducatſie acfali⸗
ter.¶ Item maducatio ſpũalis attendit᷑ in actõne ſpũali.

& videt᷑ ꝙ ſacr̃alis attendit᷑ in actõne coꝛꝑali.¶ Item mi⸗
nima diſpoſitio q̃ poſſit haberi ad hoc ſacr̃m eſt fides in⸗

foꝛmis.̊ ſine hac põt mãducaꝛi ſacraliter: ̊ſola actio coꝛ

ꝑalis ſufficit. Pꝛobatõ mĩoꝛis.hereticꝰſacerdos põt cõfſi
cere.̊ nõ min eſt ↄficere q ſacraliter ſumẽ: ᷓ hereticꝰpõt
ſacr̃m ſumere.q ſine actu fidei põt ſacr̃aliter mãducari:q̊
ſola actõne coꝛꝑali.¶ Item quecũq; inſeꝑabiliter ſũt vmi⸗
ta.qdiu ſunt in nullo actu ſepant᷑. ſi vnũ ſumit᷑ ⁊ maãdu
catur ⁊ aliud.ſed ſic ſe hñt ſpẽs panis et coꝛpꝰ xp̃i:igitur
ꝗ manducat ſpẽm comedit coꝛpus rp̃i.ſed nõ ſpualiter: qᷓ
ſacramentaliter. comedit ſacraliteꝛ ſola actõne coꝛꝑali.
Konnrakac actũ ſacr̃alem reꝗritur intentio. ſi em̃ ver⸗
a diceret aliquis 2 nõ intenderet ↄſecrare nõ ↄficeret. A
ſimili videt᷑ ꝙ et ſi quis ſumeret ſpẽs ſacramẽti ⁊ mãduca
ret.⁊ nõ intenderet ſumere ſacrẽ̃m:nõ manducaret ſacr̃a⸗
liter. ¶ Item fides eſt fundamentum oĩm ſacr̃oꝝ.⁊ max i
me huiꝰ:quia in foꝛma huiꝰdicitur miſterium fidei ⁊c.er⸗
go ſi aliquis deguſtat ⁊ nõ credit:non ſumit ſacramenta⸗
liter. Item duo ſunt de integritate ſacramenti.ſcilz ſigni⸗
ficatio ⁊ ſanctificatio.ſ̊ᷣ ei ꝗ nõ credit nec ſignificat ſacr̃m
neq; efficaciam ſanctificationis pꝛeſtat: ꝗ̊ talis nullo mo⸗
do manducat.i Iteʒ ſi ſola maſticatio corꝑalis ſufficeret

tũc malus vel angelus aſſumpto carne et homo ngegene
Ran⸗

ſacr̃m ſacramentaliter ſumeret:quod nõ eſt verů. ¶¶
ſio.q ſacramentaliter manducare eſt ſactẽ̃m manducaꝛe 2
vt ſacr̃m.ad hoc em̃ ꝙ actus ſit ſacramentalis:neceſſe eſt
ꝙ reſpiciat ipſum ſacramentũ vt ſacramentũ. ad h̊ ꝙ ali⸗
quis manducando ſpẽs manducet ſacramentum: duo ex⸗

iguntur.ſcʒ exiſtentia cibi et eiꝰad cibatum debita conue⸗

nientia. et poſt exigitur exiſtentia cibi et eius ad cibandũ
Abita ſiue naturalis ↄuenientia. Pꝛimũ patet. qꝛ ſi non
p̃ceſſerit ſacramenti confectio:non põt ſequi manducatio

Scẽoðm exigitur. quia cibus iſte ſolu hominibo eſt ↄceſſus

vnde ſicut hõ ſolꝰbaptiʒat᷑:ita coꝛpus xp̃i ſacr̃aliter a ſolo
hoĩe manducat᷑.⁊ ſicut ſolꝰhõ ſuſcipit ſacr̃m baptiſmi:ita
ſolꝰhõ ſuſcipit ſacr̃m euchariſtie.Ad h̊ autẽ ꝙ manducet
vt ſacrm neceſſaria eſt intentio ⁊ intentõnis regulatõ.vel
bm fidez que eſt in xpᷣo:vei ſᷣm fidem que eſt in altero.In⸗
tentio inquã neceſſaria eſt.Qam ſi quis iret ad menſaʒ ⁊
intenderet coꝛpꝰreficere.et aligs ꝓ pane ↄmuni ſacr̃m ſibi
ſicut panẽ offerꝛet.et ipſe intenderet oĩno cibum coꝛpora⸗/
lem ſumere: nemo diceret eum ſacramentum mãducaſſe.

—

— —.—

NNneſtio

Neceſſe eſt etiã ꝙ illa intentio dirigat᷑ vel ̃m fidẽ que ẽ
in ipᷣo vel in altero:qꝛ vł opoꝛtet ꝙ credat ꝙ ſub illa ſpe

cie aliꝗd lateat ſpũale qð ſumere intendat: vel opoꝛiet

ꝙ ſaltem intẽdat ſumere qð alios credere eſtimat q;uis

ipᷣe nõ credat.ñ ſi aligꝗs hereticꝰ intendit acciꝑe quod

eſtimat eccleſiã credere coꝛpus xp̃i eẽ:qᷓuis non credat:
ſacramẽtaliter comedit.qꝛ qᷓuis intentio ſua nõ regule⸗
tur nec attingat rem ſacramẽti ꝑ ꝓpꝛiam fidem:attingit
tñ mediãte fide aliena.nã ſacꝛamẽtaliter comedit q;uis
nõ ita attingat ſiẽ ille qui credit fide ꝓpꝛia.et ſic patʒ ꝓ
quãto dicat᷑ ſacramẽtaliter mãducare.ſcʒ qꝛ ſacramẽtũ
pꝛimo vere exiſtit.et ip̃ᷣe qui mãducat illud ſacramentũ
ſumere intẽdit.ſiue qꝛ credit eẽ verũ ſacramentũ.ſiue qꝛ
eſtimat alios credere. Ad pꝛimũ ergo qð obiectũ ẽ.ꝙ
ſufficit ſola mãducatio coꝛꝑalis ⁊c. Dicẽdũ nõ ſufficit.
imo requirit᷑ pᷣtacta ſcʒ ꝙ mãducet ſacramentũ vt ſacra
mentũ.et ad hoc neceſſaria eſt intẽtio et intentõis regu⸗
latio vl fides que eſt in ipo vel que ẽ in alio. Ad illud
ſimile de baptiſmo.dicendũ.ꝙ in baptiſmo adulti non
ſufficit ĩmerſio cũ foꝛma verboꝝ:ſed requirit᷑ ꝙ aſſit in⸗
tentio regulata fide ꝓpꝛia vel aliena et ſic eſt in ꝓpoſito.
Ad id qð obijcitur ꝑ ſimile de ſpũali mãducatõne. di
cendũ ꝙ non eſt ſiłe.quia in actu ſidei et caritatis ſemꝑ
res ſpũalis attingit᷑.et ita res ſpũalis nõ fruſtrat᷑.ſᷣ cũ
ꝗs manducat coꝛpaliter pt᷑ eẽ ꝙ nõ attingat aliꝗd qᷓ; qð
ſpũaliter ſu beſt.nec intellectu.nec affectu.nec ꝑ ſe.nec ꝑ
alterũ.et ita nõ mãducat vt ſacramẽtũ.⸗.! Ad illud qð
obijcit᷑ de fide infoꝛmi qð eſt miĩma diſpoſitio ad h̊ ſacꝛa
mentũ.dice ndũ ꝙ nõ eſt verũ qꝛ mioꝛ eſt ↄgnitio eſtima

tõis qᷓ fidei infoꝛmis.et minꝰ eſt intẽdere facere qð aliꝰ

facit:qᷓ; intendere qð credit.hie tñ qꝛ aliqua diſpoſitõ ẽ.

ideo aliquo mõ maducatõ ſacramẽtalis eſt quis nõ ita

plene..Ad illud qð obijcit᷑ de inſeꝑabilitate.dicenduʒ
ꝙ et ſi inſeꝑabilia ſunt qtũ ad ſimultatẽ eẽndi.qᷓdiu em̃
eſt ſpẽs ſimul ſunt:nõ tñ ſunt inſeꝑabilia qᷓtuʒ ad ſimul
tatẽ patiendi.Poteſt em̃ ꝗs ꝑfoꝛare ⁊ frangere ſpeciem
cum nihil fiat circa rem cõtentam.ſilr et manducare.et
qm̃ ſacramentũ dicit comꝑatõem ad rem:nihil dicit᷑ at⸗
tingere rem ſacramẽti niſi attingat rem aliquo genere

Wueſtio. xiui.de mandu/

catõne buiꝰ ſacramẽti in ſpeciali.

Equitur de mãdu/
catõne coꝛꝑis in ſpali.et pꝛimo querit᷑
de mãducatõe facto in cena.ſecundo de
mãducatõne quã frequẽtat eccłia. De
mãducatõne pꝛima.pꝛimo querit᷑.vtꝛũ

xpᷣe ſumpſit coꝛpꝰ ſuũ in cena. Secũdo dato ꝙ ſic.vtruz

ſumpſit illud ſpũaliter vel ſaceamẽtaliter. Lercõ quale
coꝛpꝰ tedit diſcipulis.Quarto vtrũ coꝛpꝰ ſuũ dedit iu⸗
de. Nuiĩto vtrũ coꝛpus illud ſumptũ in cena reſeruatuʒ
in pixide vſq; ad moꝛtẽ xpᷣi moꝛeret᷑. Sextum vtrũ conſe
cratõe facta in triduo ſepulture:fieret aima cũ coꝛpoꝛe
ſub ſpecie panis vel coꝛpuo ſine aĩima. Septimo vtrum
rpᷣc potuit facere ꝙ in triduo aima ſua eẽt cũ coꝛꝑe ĩ vno
loco:et nõ cum eodem ĩ alio loco.

lembꝛum pꝛmum

comediſſet ⁊ bibiſſet.glo.comedit rpᷣe ⁊ bi
bit: cũ in cena coꝛꝑis et ſanguĩs ſacramen
a tradidit apłis.vñ qꝛ puri ↄnñ̃icauerunt
coꝛpis et ſanguĩs ⁊ ipᷣe ꝑticipauit eiſdẽ.ij. ad heb. ¶ Itẽ
leuit. viij. Cunq; de ſanguie arietis.glo.eſicij. pꝛimo ſa⸗
cerdos.poſtea filij eius ſanguĩe vngebant᷑.qꝛ xpᷣc ĩ cena
pꝛimo ſanguĩem accepit deinde diſcipulis dedit.¶ Item
alia glo. ibidem. cum bibit et alijs bibere dedit: inte lli⸗
gibilem ſanguĩem ſuꝑ altare.i.coꝛpus ſuũ fudit.ꝗ Itez
biero.et habet᷑ de cõſe.diſ.ij.nec moyſes dedit nobis pa

Irca pꝛimuʒ ꝓcedit᷑ ſic.iij. Ruth. Cunq;

7 9/6%%

xliiij.

nem verũ:ſed dñs ihus.ipᷣe cum aplis cõuiuia et conui⸗
uium:ipᷣe comedẽs et qui comedit᷑. Item verſus. Rerx ſe
ct in cena turba cinctus duodena.Se tenet in manibo
ſe cibat ipᷣe cibus.¶ In veteri teſtamẽto maximũ ſacra⸗
mentũ fuit circũciſio. In nouo teſtamẽto baptiſma. ſed

vtrũq; ſumpſit xpᷣe:quare nõ ſimiliter hboc ſacramẽtum
Contra.xpᷣc nõ fuit diuiſus a ſe.ergo nõ potuit eẽ aſ⸗
umens et aſſumptũ... Item coꝛpus gloꝛificatũ nõ indi

get nutritõne ſiue cibo:ſed moꝛtale et coꝛruptibile.igit᷑
cum aĩma cõpꝛebenſoꝛis ſe habeat ad aĩiam viatoꝛis.ſic
coꝛpus gloꝛificatũ ad coꝛpus nõ gloꝛificatũ.aĩma ↄpꝛe⸗
henſoꝛis nõ indiget cibo ſpũali.igit᷑ cum anima xpᷣi fue
rit talis nõ indigebat cibo ſiune manducatõe hmõi.⁊ ita
fruſtra ſe ſumpſiſſet.¶ IJItem in ſumptõne iſta ſumptuʒ
nobilius eſt et virtuoſiꝰ ſumẽte vt dictum eſt ſupꝛa.et ex
hoc eſt ꝙ cibus cõuertit cibatum in ſe.nõ ecõuerſo.łᷣ nul
lus cibus eſt nobilioꝛ vel virtuoſioꝛ xpᷣo:̊ ⁊c.¶ ſum
ptio coꝛꝑis xpᷣi quocũq; modo ſumet᷑ fit ſub velamĩe.ſᷣ
xpᷣc nõ mãducauit ſe ſub velamine:̊ ⁊c̃.mĩoꝛ patʒ.quia
aperte totũ videbat.¶¶ Reſpoſio.ſᷣm q; dicunt mite au⸗
ctoꝛitates. xpᷣc ſumpfſit ſeipᷣm in cena qñ tradidit ſe di⸗
ſcipulis.Dicendũ igit᷑ ꝙ ſicut rpᷣc ſuſcepit ſacramentuʒ
baptiſmatis nõ neceſſitate purgatõis ſ̊ diſpenſatõe no
ſtre infoꝛmatõnis.vt eẽt alijs exemplũ et inſoꝛmatio: ad
idem ſiłr dico ꝙ nõ ſuſcepit coꝛpꝰ ſuũ ꝗpter effectũ ali⸗
quem aſſequẽdũ ex ipᷣa ſumptõe:łᷣ vt alijs daret exem⸗
plum ſumendi.Vnde Criſ.ſuꝑ math.xxvj.dicit. Hibit
ex eo vt audiẽtes boc:nõ dicerẽt quid ſanguĩ em bibo et
carnẽ mãduco.vt em̃ nõ turbarent᷑ ſicut turbati fuerunt
qũ multi abierũt retro. YJoh̊.vj.pꝛimꝰ ſanguĩem ſuũ bi
bit.¶ Ad hoc ergo qð obijcit.ꝙ xpᷣc nõ fuit diuiſus a ſe
⁊c̃.dicendũ ꝙ hoc verũ eſt.qtum ad diuiſionem ſubſtan
tie vel nature.verũtamẽ licet xpᷣc ſemꝑ fuit idem nũero:
tamẽ nũeroſe fuit ſimul et ſemel.qð nulli alij indiuiduo
cõuenit.vñ qꝛ nũeroſe fuit ſimul et ſemel.et rõne ꝓpꝛie⸗
tatũ ↄtrariaꝝ ſibi ↄueniẽtiũ.⁊ diuerſoꝝ locoꝝ ↄtinẽtiũ
idẽ potuit eẽ aſſumẽs ⁊ aſſumptũ.¶ Aod illud qð obijcit᷑
ꝙ; anima chꝛiſti non indigebat cibo ⁊c.patet reſponſio
ex dictis in pꝛima reſponſione.⸗j Ad illud quod obijcit᷑
ꝙ cibo ẽ nobilioꝛ cibato ⁊c.dicẽdũ ꝙ h̊ verũ ẽ qũ ſumit
nccitate purgatõis ⁊ ad effectꝰ ſacramẽti aſſequendos.
hec ncc̃itas nõ fuit in ſumptõe xpᷣi vt dictũ ẽ. ¶¶ Ad illð
qð obijcit᷑ ꝙ cibo iſte ſemꝑ ſumit᷑ ſub velamie ⁊c. dicẽdũ
ꝙ licet om̃ia mirabilia huiꝰ ſacramẽti q̃ alios latẽt.xpᷣe
aperte videbat:nihilominꝰ coꝛpꝰ ſuũ ſumebat ſub vela⸗

mine ſcz ſpẽi panis. In eodem em̃ foꝛma qua dedit alijs

ipᷣe ſumplit.

embꝛum ſecundum

Dnſeqnter qrit᷑.vtrũ xpᷣc ſũpſit ſe ſacramẽ
taliter aut ſpũalit᷑. O nõ ſpũaliter. videt᷑
ſic.In ſpũali mãducatõe maducans vnit᷑
mãducato.igit᷑ cũ nõ poterat ſibi vniri er⸗
go ⁊c̃.¶ Itẽ in ſpũaliter mãducãte auget᷑ gra.hoc aũt eẽ
nõ pt᷑ in xrpᷣo:̊ ⁊c ¶ Cõtra ſpũaliter mãducat᷑ ꝑ cogm⸗
tionẽ ⁊ dilectõʒ. ß xpᷣc ſũme ſe diligebat:g̊ ⁊c.¶ Item qñ
idẽ ẽ viotoꝛ ⁊ cõpꝛehẽſoꝛ vt ſũt angel i adhuc inqtũ via⸗
toꝛ p᷑ mereri et augmẽtari ĩ eo meritũ et pᷣmiũ ex ↄſeq̃n⸗
ti.igit᷑ cũ xpᷣc fuit viateꝛ:ante moꝛtẽ potuit vt videt᷑ ĩ eo
augeri meritũ et gra.et ita potuit ſumè coꝛpꝰ ſuũ ⁊ illa
ſumptio hr̃et effectũ in ipᷣo. Itẽ videt᷑ ꝙ nec ſacramẽta
liter tm̃.qꝛ vt hẽt᷑ ĩ glo.j.coꝝ.xj.Sacramẽtalis ſũptio ſi
gnificat vnionẽ mẽbꝛoꝝ cũ capite.⁊ ſi digne ſumit efficit
igit᷑ cũ hũc effectũ nõ potuit hr̃e ĩ xpᷣo qꝛ iam erat effecta
hec vnio igit᷑ ⁊c. Itẽ nihil ſuꝑflue fiebat ab ipᷣo.ſed ſa⸗
cramẽtalis mãducatio oꝛdinat᷑ ad ſpũalẽ:igit᷑ nõ mãdu
