diffinitum in loco vno.q¶ Ad alind dicenduzʒ.ꝙ pꝛimum
non eſt vniuerſaliter verum ſcilʒ e illud quod eſt in ali⸗
quo ⁊ mouetur ad motum illius:eſt in illo diffinitiue. ⁊
foꝛte ſi non eſt inſtantia in alio a ꝓroſito:eſt tamẽ inſtan
tia in ipſo. In illis autem indiniduis que regulariter ⁊
preciſe ſoꝛtiuntur conditiones indiuidui: non habet᷑ in⸗
ſtantia. ſed preter rationez indiuidui coꝛpus xp̃i babet
conditionem illam ꝙ plura in ipſum poſſunt conuerti ĩ
diuerſis locis.ꝓpter quod non habet eſſe diffinitum ſᷣm
regulam alioꝛum. 4 Ad aliud quod obijcitur. ꝙ condi
tio ſpiritus angelici nobilioꝛ eſt ⁊c. Dicendum ꝙ lʒ ba⸗
beat eſſe nobilius ̃ᷣm naturam: non tamen habet eẽ no⸗
bilius ſᷣm gratiam. Eſſe autem in pluribus locis ſacra⸗
mentaliter ſequitur eſſe fm gratiam. Ad huius manife
ſtationeʒ nota.ꝙ diuina eſſentia per eſſentiam eſt vbiq;
per inbhabitanteʒ gꝛatiam in ſanctis: per vnionem ĩ xpᷣo·
Hi tres modi per appꝛopriationeʒ reſpondent tribus ꝑ⸗
ſonis. Eſſe.n.ꝑ eſſenniam appropriatur ei cui eternitas
ſcz ar Eſ per inbabitanteʒ gꝛatiam ſpirituiſancto.
Eſſe per vnionem eſſentie diuine in perſona filij.lʒ vnio
ſit trinitatis.Sic tripler modus eſſendi eſt ex parte bu⸗
mane mature in xpo.ſicut enim diuina eſſentia eſt in tri⸗
bus perſonis:ita tres nature ſunt in vna perſona ſcʒ xpᷣi
ſcilʒ diuina.coꝛpus. aĩa. Humana aute natura triptr
eſt m Inno.localiter ĩ celo.ſpũaliter in verbo.ſacramẽ
taliter in altari. Eſſe vbiq; reſpondet eſſe localiter. Eſſe
per vnioneʒz reſpondet eſſe ꝑſonaliter. Eſſe ꝑ gratiaʒ in⸗
habitanteʒ reſpondet eſſe ſacꝛamentaliter. Sicut eniz eẽ

per gratiam eſt in pluribo non in omnibus: ita ſacramẽ

taliter eſſe conuenit in pluribus locis non m omnibus.
vnde eſſe in pluꝛibus locis ſacramentalit᷑: ſequit᷑ eſſe Fᷣm
gratiam. 4 Ad illud quod obijcitur. ꝙ eſſe in loco deter
minato ſequitur quantitateʒ determinatam. & eẽ in plu⸗
ribus ſequitur ſubſtantiam abſtractam ⁊c̃. Dicenduʒz ꝙ;
eſſe in loco ſub ſacramento ſequitur quantuʒ in qð trãl⸗
mutatum eſt elementuʒ manente ſpecie illius elementi.
non tamen dico ꝙ duꝛatio ſpeciei ſit cauſa exiſtentie ĩ lo⸗
co.ſ̊ diſpoſitio inſeꝑabiliter concomitans.qñ q̊ diuerſa
quanta ſunt tranſmutata:lʒ in idem quantum ſint tranſ⸗
mutata: cum ſint tranſmutata in diuerſis locis.⁊ illð in
quod tranſinutata ſunt: ſunt in diuerſis locis ⁊ ſpeciebꝰ
tranſmutatoꝝ manẽtibo. Eſſe ̊ in pluribus locis ſub ſa
cramento non ſequit᷑ ſubſtantiam abſtractam: ̊ potius
ſubſtantiam quantam in quam diuerſa ſunt tranſmuta
ta in diuerſis locis ſpeciebus illoꝛum manẽtibo. Pret᷑.
eſſe in loco determinato ſiue vno:ſequitur ſubſtantiã q̃n⸗
tam ⁊ non quantam. Subſtantie.n.quante ⁊ non quãte
habent eſſe loco determinato.vnde Hiero.in li.de ſpiri/
tuſancto. Omis ſubſtantia facta ⁊ circũſcriptionem ha⸗
bet 2 determinataʒ virtutem m quam alicubi eſt.4 Ad

aliud dicenduʒz. ꝙ non in omnibus locis põt eſſe conuer

ſio.quia ad hoc ꝙ fiat conſecratio:opoꝛtet ꝙ ſacerdos ꝑ

xl.

euius miniſterium fit locum habeat. Poſito aũt per im
poſſibile ꝙ tm̃ eſſent tria loca ⁊c̃. tunc dicendum ꝙ eſſet
vbiq;:ſed non ſicut deus.quia deus eſt vbiq; ꝓpter ſui ⸗
menſitatem.vnde nulli poteſt abeſſe. ſed coꝛpus xpi eſſet
vbiq; ꝓpter locoꝛum paucitatem. ¶ Ad vltunum dicen⸗
dum ꝙ coꝛpus xpᷣi medium tenet inter eſſe immenſum ⁊
eſſe difinitiuũ.vnde nec eſt oĩno immobile ſicut immen
ſum:nec preciſe motum vel immotuʒ eodem temꝑe ſicut
illud quod habet eſſe diffinitiuũ.vnde hic mouetur ſcilʒ
mota ſpecie in hoc altari per accidens. tamen ibi nõ mo⸗
uetur ſcʒ non mota ſpecie in illo altari. non tamen con⸗
cedenda ſunt contradictoꝛie oppoſita.quia ſequit᷑ ſi mo⸗
uetur hic ꝙ mouetur.non autem ſequitur:non mouetur
ibi ergo non mouetur. licʒ enim coꝛpus chriſti ſit ſimpli
citer mobile: tamen ſub ſacꝛamento non videtur ſimpli
citer mobile ſed potius per accidens. ſm ꝙ dicitur mo⸗

eri per accideno quod mouetur ad motum alteriꝰ ſeilʒ
continentis.

„ „

lonſequenter que S. ij.

ritur. Atrum difſinitiue ſit ſub eadem ſpecie. E ſic:vi⸗

ctur per hoc.ꝙ in conuerſione elementi in coꝛpus chri⸗
ſti non eſt niſi vnicum elementuʒ:vnica foꝛma verboꝛuʒ:
vnica intentio ſcilʒ ꝙ conuertatur in illud.vnica conueꝛ
ſio.iQulla ergo eſi pluralitas faciens ꝙ coꝛpus xpᷣi non
ſit dimfinitiue ſub eadem ſpecie.aliqua eniʒ pluralitas re
quiritur ad hoc ꝙ coꝛpus xp̃i aliquod extendat ſuum eẽ
ad loca diuerſa: nec habeat terminũ ſubſtantie limitatũ
ad locum vnum.4l Item ad hoc ꝙ aliquod coꝛpus nõ ſit
diminitiue in loco: neceſſaria eſt pluralitas locoꝛum. A
ſimili videtur ad hoc ꝙ aliquod coꝛpus non ſit diffiniti⸗
ne ſub ſpecie: neceſſaria eſt pluralitas ſpecierum.
vna ſpecie non poteſt eſſe niſi diffinitiue
cut vult Hiero.in qualibet parte hoſhie ſcilʒ fm ſpecieʒ
continetur totus xpus.ergo non continetuꝛ diffinitiue ĩ
ipſa ſpecie totali: cum totiens contineatur ibi quot ſunt
ibi partes.ſicut enim vnica continentia facit ꝙ; coꝛpus ĩ

vno loco ſit diffinitiue: ſic multiplicata continentia in lo

cis multis: facit ꝙ multotiens continetur ⁊ ita non diffi
nitiue. ¶ Item poſito ꝙ conſecretur panis maioꝛis quã/
titatis q;ᷓ ſit coꝛpus chriſti:qui etiam pꝛe ſua quantitate
occupat in duplo vel in triplo maioꝛeʒ locum ꝙᷓ; corpus
chriſti. ſpecies illius panis non replebitur vna continẽ⸗

tia coꝛpoꝛis xp̃ᷣi: immo requiritur bina vel trina conti⸗

nentia. ergo ſub ſpecie illa non erit coꝛpus rxpᷣi diffiniti⸗

Contra. Si

ue. cum conſtet ꝙ exquo totus panis conuertit ncorp.
Rñſio.

xp̃i:ꝙ tota ſpecies repleri debeat coꝛpoꝛe xpᷣi
ſine preiudicio melioꝛis ſententie.ꝙ coꝛpus xpi contẽtũ
ſub ſccie vna dupliciter poteſt conſiderari. no modo
inqᷓtum totum continetur ſub toto. Alio modo inqtum
totum continetur ſub ſingulis paꝛtibus.vt enim S.tactũ
eſt:totum continetur a tota ſpecie ⁊ totum continetur a
ſingulis ꝑtibus eiuſdeʒ.ſᷣm pꝛimã ↄſideratõz ſic diffini⸗/
tiue continet᷑ ſub vna ſpecie.ſm ſecũdam ſic nõ continet᷑
dim̃nitiue.nõ eniz ita ↄtinet᷑ ſub vna ꝑte ſpẽi ꝗn contine
atur ſub alia ⁊ eodeʒ tꝑe.quia ꝗ̊ in eadẽ integritate qua
continet᷑ ſub tota ſpecie ↄtinet᷑ ſub ſingulis ꝑtibo ſimul.

patet ꝙ m hanc conſideratõʒ nõ continet᷑ diffinitiue ſöͤ

vna ꝑie:h̊ indiffinitiue ſub ſingulis.4l Ad primuʒ quod
obijcit᷑.ꝙ non eſt ibi niſi vnicuʒ elementuʒ 1c. Dicẽduʒ
ꝙ elementum illud vnum eſt integritate 2 vnione par⸗
tium: multa eſt multitudine partium integralium 2 vni
tarum.vnde quia non eſt conuerſio tm̃ totius in totum:
ſed ſingularum partium in totum. ipſum totum contine⸗
tur indi ffinitiue ſub partibus. ¶ Ex hoc patet reſpõſio

ad aliud. quia etſi non ſit miſſi ſpecies vna prout conſide⸗
ratur in ſua integritate: tamen inꝙᷓtum conſiderãtur ꝑ

tes in ſua pluralitate continentes ipſum coꝛpus xp̃i to⸗
tumn: ſunt ibi plures ſpecies.4 Ad primum quod obij⸗
citur pro alia parte patet reſponſio.quia vt dictum eſt:

ꝛpus chriſti continetur a ſingulis paꝛtibus: non

1

“

è

ↄtinetur diffinitiue. Ad aliud qð videt᷑ oñdi ꝙ nullo
modo ↄtinet᷑ diffinitiue ſub ſpecie que eſt ĩ duplo maior

vel in triplo qꝙᷓ; coꝛpus xp̃i.eo ꝙ coꝛpus xpᷣi nõ ſufficit ad

replendũ illa foꝛmã totaleʒ. Gicendũ ꝙ ſicut miraculo⸗
ſe coꝛpus xpᷣi in ſua ꝑfecta quantitate cõtinet᷑ ſub foꝛma
ꝑnula longe minoꝛe coꝛꝑe xpᷣi: ſic miraculoſe.etſi foꝛma
panis tranſubſtantiati in coꝛpꝰ xp̃i ſit longe maioꝛis q̃n
titatis qᷓ; ĩm coꝛpus:repletur ipſo.vñ ſicut in alijs foꝛ⸗
mis ↄtĩet᷑ iotũ ſub tota ſpecie ſub ꝑtibo ſingulis:ſic ĩ ca⸗

onſequenter que .S. üj.
ritur. vnde eſt coꝛpoꝛi xp̃i eſſe in pluribo locis ſimul ſe⸗
mel. Et querit᷑.vtꝝ hoc habeat rõne dinitatis ſibi vnite
vel rõne gloꝛificatõis ſue vel rõne ↄtinẽtie ſub ſacramen
to.Si hoc habeat ex vnione diuinitatis que põt eẽ ĩ plu⸗
ribus locis exquo diuinitas eſt vbiq;: videt᷑ ſiłr ꝙ coꝛpꝰ
xp̃i poſſit eẽ vbiq;.cum deitas hoc coꝛpus inbabitet.nõ
ſm potentiã coartatã: potẽtia aũt tota eſſe vbiq; reſpic̃.
Si rõne gloꝛificatõis:igit᷑ idem poſſet aliud coꝛpꝰ glo⸗
rificatũ qð nõ dicit᷑. Si rõne ↄtinẽtie ſacromẽtalis:g cũ
eſſe ſub ſacramẽto poſſet ↄuenire alteri coꝛpoꝛi q; coꝛpo⸗
ri xpᷣi.vtpote ſi daret᷑ aliquibo verbis virtus cõuertendi
paneʒ in coꝛpus Petri:⁊ coꝛpus Petri poſſet eẽ ſimul ĩ
locis diuerſis.qð videt᷑ eẽ falſum. 4· Steʒz ſicut in coꝛꝑe
xpᷣi eſt poſſibilitas eẽndi ſimul in hoc loco ⁊ in illo: ſilłit᷑
eſt in coꝛꝑe Petri.quia in materia ẽ poſſibilitas ad mi⸗
rabilia vt habet᷑ ab Aug.ſuꝑ Geñ.⁊ ita nõ videt᷑ ꝙ rati
one vnitatis ↄueniat vel vnionis ꝙ ſit in pluribo locis.
1 Rũſio.ꝙ ↄuerſio ſacramẽtalis in coꝛpus xpᷣi vnitũ di
initati eſt ↄiũcta cauſa quare coꝛpus xp̃i ſimul ⁊ ſemel
eſt in locis diuerſis.ex vnione.n.coꝛꝑis cum deitate: põt
ipᷣm coꝛpus eſſe in pluribus locis.ex ↄuerſione panis in
ipᷣm coꝛpus illud poſſe reducit᷑ in actũ.vnde iſta duo cõ⸗
plete dicunt cauſam eſſendi in pluꝛibo locis.⸗! Ad id qð
obijcit.ſi daret᷑ aliqui verbis virtus ↄuertendi paneʒ
in coꝛpus Petri:tũc coꝛpus Petri poſſet eſſe in pluribo
locis.vt ſi fuerit hmõi ↄuerſio in pluribo locis.Dicendũ
ꝙ nõ ex hoc ↄtingeret eẽ in pluribo locis:vᷣ fieret conuer
ſio in coꝛpus petri exñtis in loco vno. nec ex multiꝑlica⸗
tione ↄuerſionis multiplicaret᷑ eẽ ipſius in locis diuer⸗
ſis.nõ.n.coꝛpus quodcũq; habet poſſbilitatẽ vt ſit ĩ plu
ribus locis:bᷣ ſolũ illud qð ꝑ vnioneʒ cuʒ diuina natura
accedit ad ꝑticipatõʒ ꝓpꝛietatis deo ↄueniẽtis ꝗẽ vbiq;.
vñ ſolũmodo coꝛpus tale põt eẽ in pluribo locis.⸗ Ad il
lud qð obijcit᷑.q; ſi rõne vnionis cũ deitate eẽt ĩ pluꝛibo
locis ⁊c. Dicendũ ꝙ vnio illa nõ eſt tota cauſa. Pret᷑.ſi
vnio eẽt tota cauſa:ex h̊ nõ ſequeret᷑ ꝙ poſſet eſſe vbiqʒ.
ſicut nec ex vnione ↄtingit coꝛpus xpᷣi nõ eſſe creaturazʒ.

vt enim dicit Hiero.Omis ſubſtantia facta bʒ naturaz

ceteꝛminatã ſᷣm quã eſt alicubi.⁊ ñ cõtĩgit eẽ vbiq; quod
tm̃ deo ↄuenit.el põt dici ſicut quidaʒ ꝓbabiłr poſue⸗
rũt.ꝙ ratio quare coꝛpus rpᷣi eſt in pluribo locis ſimul:ẽ
plurificata ſiue multiplicata ↄueꝛſio elemẽti in ipᷣm ĩ plu
ribus locis ſimul. h̊ hoc poſito videt᷑ ꝙ ſiłr poſſet ↄtingẽ
coꝛꝑe Petri retenta ſuppoſitõe ptacta.

ticulus ſeptimꝰ

Onſequẽter querit᷑ ſi coꝛpus xp̃i ↄtĩet᷑ ſub ſa⸗
Qcramento localit ſiue circũſcriptiue.⁊ ſumat᷑
. e
re

dẽ circũſcriptiue ⁊ circũſcriptibilit. So
1. dicere.ꝙ circũſcriptiue dicit modũ actõ⸗
nis:circũſcriptibiliter modũ paſſionis. vñ illud dicit᷑ eẽ
circũſcriptiue qð circũſcribit: illð circũſcriptibiłr quod
circũſcribit᷑.Et videt᷑ ꝙ ſic:ꝗa non ↄtinet᷑ vt materia vel
ſubiectũ ſpecie vel accnte:neqʒ vt ſpẽs vel accñs cõtinet᷑
materia vel ſubiecto:neqʒ vt aligd vaſe ↄtinet᷑.g videtur
ꝙ continet᷑ localiter ſiue circũſcriptiue.¶¶ Si diceret᷑ ꝙ
eſt alius modus ſicut dicit Inno.ſcʒ ſacramẽtatr. ſ ſicẽ
coꝛpus miſticũ ↄtentũ.ſpẽs.n.panis eſt ſacr̃m coꝛpis mi
ſtici ſieut ⁊ veri.ꝗl Iteʒ Inno.iij. MMiraris ꝓ verbũ dei

—

2– .

iuxta ſacramẽti virtutez totuʒ ſim.
iſtit. ⁊ nõ miraris ꝙ verbum bomis i.
totum ſimul eſt in auribo diuerſoꝝ. Ecce
diuerſis locis. ¶ Item coꝛpus xpᷣi in eadeʒ q.

veritate eadeʒ eſt in ſacramento qua eſt in celo.
lo nccio loco ↄtinet᷑ ⁊ circũſcribit᷑:ſimilit᷑ ⁊ in ſacrx.
to.cu nature tali ⁊ taliter exñti debeat᷑ talis cõtinẽtia
circũſcriptio.Ex his ridet᷑ ꝙ ↄtineat᷑ ibi localit᷑ ſiue cir
cũſcriptiue.i Iteʒ omne coꝛpus qð erxiſtit alicubi ita ꝙ
no excedit nec excedit᷑ ab eo in qͥ eſi:eſi ibi ciꝛxcũſcriptiue.
bᷣ coꝛpus xp̃i taliter eſt ſub ſ. acramẽto. ⁊c̃. ¶ Itẽ ꝗꝓpꝛiũ
eſt poſitionis primo loco adberere ſubſtantie ſm ppbᷣm.
Sſi coꝛpus rp̃i nõ abſtrahit᷑ ab alijs ꝓprietatibo magis
remotis:nec a poſitione.ſᷣ̊ poſitio eſt oꝛdinatio alicuius
in loco.̊ ⁊c. ¶¶ Iteʒ omne coꝛpus qð continet᷑ ab aliquo
m extenſioneʒ ꝑtis extra ꝑteʒ eſt ibi circũſcriptiue.ſed
coꝛpus rp̃ᷣi eſt hoc modo ſub ſacram̃to.q̊ ⁊7c. Contra.
Inno. papa. Diſpoſuit altitudo celeſtis ↄſilij vt ſiẽ tres
ſunt ꝑſone in vnitate ſubſtãtie: ita tres eẽnt ſubſtantie ĩ
vnitate ꝑſone.ſ.diuinitas coꝛpus ⁊ aĩa ĩ xpᷣo.cuʒ igitur
xp̃s ſm diuinã naturam tribus modis exiſiat.in rebus ĩ
omibus ꝑ eẽntiam:in iuſtis ꝑ grãm: in hoĩe aſſumpto ꝑ
vnioneʒ. voluit vt ideʒ ipſe ſm humanã naturazʒ tribus

modis exiſteret. localiter in celo:ꝑſonaliter in verbo:ſa⸗
cramẽtaliter in altari.Ex hoc habet᷑ ꝙ in altari nõẽ lo⸗

caliter exquo diſtinguit inter hoc.igit᷑ illa ↄtinẽtia nõ eſt
localis.¶! Item eſſe diffinitiue eſt quaſi ſuꝑius qᷓ eſſe cir
cũſcriptiue.igit᷑ ſi coꝛpus xp̃i nõ eſt ſub ſacro diffinitiue
igit᷑ nec circũſcriptiue.¶¶ Item qð eſt in aliquo circũſcri
ptiue:equat᷑ illi in quo eſi.ſi coꝛpus xp̃i ↄtinet᷑ circũſcri⸗
ptiue ab hoſtia:equatur eideʒ. 4¶ Item ſi diuidat᷑ hoſtia
⁊ eadem ratione erit ibi circũſcriptiue ⁊ equabit᷑ ꝑti ho⸗
ſtie.⁊ ſic vnũ ⁊ idem erit equale ꝑti ⁊ toti:⁊ ita idem erit
maius ⁊ minus.4l Item quod in aliquo circũſcriptiue ẽ
in illo eſt ↄfiguratiue.q̊ eſt eiuſdeʒ figure cum illo.ꝗᷣ cor⸗
pus rpᷣi ſimul⁊ ſemel erit circulare ⁊ ſemicirculare ⁊ tri
angulare.quia eſt alicubi ſub tali ſpecie ⁊ alicubi ſub ta

li ⁊ tali.qð videt᷑ incõueniẽs.⸗. Item qð eſt in aliqͥ inſe⸗

ꝑabiliter ⁊ circũſcriptiue: mouet᷑ ad motũ eius in qno ẽ
ſicut hoſtia vertit᷑ ita ⁊ coꝛpus.⁊ ita habebit aliqn ca⸗
put ſuꝑius aliqñ pedes:cũ coꝛpꝰ xpᷣi ſit in hoſtia inſeꝑa⸗
biliter.⸗l¶ Iteʒ coꝛpoꝛi qð circuſcribit᷑ loco aſſignat᷑ pn⸗
cipiũ mediũ ⁊ finis.different᷑ aũt determinat᷑ ſpũs in lo⸗
co ⁊ coꝛpus. Spiritus.n.determinat᷑ in loco ꝙ ſit h ⁊ ñ
alibi.coꝛpꝰ aũt ita ꝙ habeat ꝑtem extra ꝑtem im diſtin⸗
ctas dꝛñtias poſitõis.ita vt ſit hec ſuꝛſum:illa deoꝛſum:
tercia in medio.ita vt ↄtingat aſſignare principium me⸗
diũ ⁊ vltimũ.Si ̊ coꝛpus xpᷣi circũſcribat᷑ ſoꝛma conti⸗
nente:erit aſſignare illi ꝓut eſt ſub ſacramento pricipiũ
mediũ ⁊ fineʒ.⁊ ꝑtem extra ꝑteʒ diſtinctas ᷣm differen⸗
tias poſitõis.̊ nõ indifferenter exit totuʒ ſub toto ⁊ ſub
ꝑte.¶ Rñſio.ꝙ ſumendo ꝓprie localit ſiue circũſcripti
ue nõ eſt xpᷣus ſub ſacramẽto ſic.circũſcriptiue.n.cõtine
ri in aliquo:eſt ↄtineri Sᷣm ↄmẽſuratõʒ ⁊ ↄteꝛminationeʒ
ꝑtiũ ↄtinentio ? contẽti.ita ꝙ totũ toti ⁊ ꝑs ꝑti cõmẽſi u⸗
ret᷑ ⁊ configuret᷑.hoc aũt nõ conueniꝛet coꝛpoꝛi xpᷣi ʒ ꝗ;
eſt ſub ſacramento.quia adequatio ſiue cõmenſuratõ hꝰ
debitam ſubtrabheret quantitateʒ: configuratio debitam
figuram.quia non ⁊deceret vt aliquid ſue ꝑfectõis ſub⸗
traheret᷑ coꝛpoꝛi rpᷣi:conuenit vt in eadeʒ virtute ⁊ ĩ ea⸗
dem quantitate qua eſt in celo ſit ſub ſacramento.⸗ Ad
euidentiam eoꝛum que tacta ſunt nõ. ꝙ dupliciter conti
netur coꝛpus xpᷣi ſub ſacramento. VUno modo continetuꝛ
ibi a ſigno illo quod eſt ſacramẽtum.alio modo a loco cõ
tinente ipſum ſignuʒ. A ſigno continetur quodãmodo ſi
cut coꝛpus ſubſtantia a coꝛpoꝛe quantitate. Coꝛpus enĩ
xpᷣi quaſi replet vacuitateʒ que eſſet in magnitudine ſpe⸗
ciei er conuerſione ſubſtantie panis: niſi ibi eſſet coꝛpus

rp̃i vbi erat ſubſtantia panis. Et dico quodãmodo non
oiĩno ſimpłr:quia etſi iſta continentia eſt ſimilis illi qᷓtũ
ad hoc ꝙ coꝛpus xpi replet illam vacuitateʒ que eſſet ex

sner ſione ſubſtantie panis: ſicut coꝛpns ſubſtãtia replet
coꝛpus quantitatẽ: multiplex tñ eſt drñtia. Una ẽ. cor

pus rp̃ᷣi inqᷓtũ ſic ↄtinet᷑:otinet᷑ a magnitudine extꝛa ad⸗-
iacente.nõ que eſt de eſſe illius ſiue de illo qð eſt coꝛpus
quantitas in coꝛꝑe ſubſtantia.Alia eſt.quia bec ↄtinen⸗
tia nõ eſt ẽm conteꝛminatõz ꝑtium ↄtenti ⁊ continentis.
Tercia eſt.quia ſub qualibei ꝑte ↄtinẽtis eſt totum con
tentũ ſicut ſub toto. Item coꝛpus xp̃ᷣi continet᷑ ab eo a qͥ
ↄtinetur foꝛma continẽs ipᷣm.⁊ illa ↄtinẽtia bʒ modũ ali⸗
queʒ continẽtie localis.ſᷣm ꝙ dicit ꝙ locus eſt ſuꝑfſicies
rei extra ↄtinẽtis.hoc nõ põt dici de foꝛma panis: qꝛ nõ
continet coꝛpus vt ꝙ eſt extra coꝛpus.quia alique diuiſi
ones illius ſunt infra coꝛpus ſiue in coꝛꝑe.locus igit᷑ cõ
tinẽs foꝛmã panis eſt locus quodãmodo vel hñs aliquã
ꝓpꝛietateʒ reſpectu coꝛꝑisxpᷣi.Loci.n.multipler ẽ ꝓprie
tas inꝙᷓtum eſt continẽs ꝓpꝛie. VUna eſt ↄtinentia totius
ſine exceſſu ⁊ diminutõne.locus.n.claudit totũ ↄtentuʒ
in ſe.nec ſic claudẽdo excedit nec diminuit᷑ reſpectu illiꝰ
nod claudit in ↄtinendo. Alia cõmenſuratio illius cuzʒ
uo locato ſᷣm equalitatẽ in quantitate. Tercia eſt ↄter
minatio partiũ locati ⁊ loci.ꝙᷓtum ad primã ↄditionẽ ſe
bʒ locus foꝛme ſᷣm ꝓpꝛietateʒz loci reſpectu coꝛpoꝛis xp̃i.
Sỹ̃tum ad ſecundã ⁊ terciã nõ hʒ. ſic coꝛpus xpᷣi cõtinet
a duobo.ſ.a ſoꝛma panis.⁊ ille modus ↄtinendi quodã⸗
modo reduci hz ad illum: quo coꝛpus ſubſtantia cõtinet᷑
a coꝛpoꝛe quantitate ⁊ a loco ↄtinente illaʒ ſoꝛmã. ille
modus quodãmodo reduci põt ad ↄtinentiã loci. Cũ
igit᷑ obijcit ꝙ nõ continet᷑ neqʒ vt materia neq; vt ſubie⸗
etũ a foꝛma vel accñte ⁊c.pz rnſio.pret᷑.nõ ſolum ↄtinet
ſacramentalr ſed alio modo vt dictum eſt. 4 Similiter
ad aliud qð Inno.dicit.ꝙ eſt in diuerſis locis.boc ẽ ve⸗
rum vt er dictis patet. non tamen oĩno continet᷑ ſiẽ alia
contenta localiter vt patet. vnde lʒ ſit in diuerſis locis:
non tñ localiter ſiue circũſcriptiue. Ad illud qð obijci
tur.qꝙ in eadem quantitate ⁊ veritate eſt ſub ſacramento
qua eſt in celo ⁊c. Sicendũ ꝙ ex boc non ſequit᷑ q codeʒ
modo eſt bic ⁊ ibi.immo congruit ꝙ aliter ſit ſub ſacra⸗
mento ⁊ aliter in celo.quia in ſacramento eſt tanꝙᷓ ↄten/
tum in ſigno.⁊ quia eodeʒ modo ſignificat᷑ hoſtia maio⸗
ri ⁊ minoꝛi:eodem modo continet᷑.vnde nõ continet᷑ ibi
ſicut locatuʒ in loco ſicut continet᷑ in celo.¶ Ad illð qð
obijcitur.ꝙ coꝛpus xpᷣi eſt ita ſubſacramento ꝙ nõ exce⸗
dit neq; excedit᷑ ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ eſt exceſſus in ↄtinentia:
eſt exceſſus in qnantitate.lʒ ꝗ̊ coꝛpus xpᷣi ñ excedat ex⸗
ceſſu qui attendit᷑ in continẽtia: excedit tamẽ exceſſu qui

eſt in quantitate.Mõ eniz eſi equale ↄtinẽti in quãtitate

hec aũt equalitas requirit᷑ ad circũſcriptõʒ.¶l! Ad aliud
qð obijcit᷑.q ꝛium poſitõis ⁊c̃. Dicendũ ꝙ eſt duplex
potentia. Ana que eſt oꝛdinatio ꝑtiũ in toto:⁊ de hac in⸗
telligit᷑ verbum phᷣi. Alia eſt oꝛdinatio totius in loco: ⁊
ab hac abſtrabit᷑ coꝛpus xp̃i vt eſt ſub ſacramento.¶ Si
autez quereret᷑ circa hoc.vtꝝ xpᷣns ſᷣm ꝓ continet᷑ ſb ſa⸗

cramẽto ſedeat vel ſtet vel iaceat:vel ſic alio modo ſe ha-

beat.⁊ videt᷑ ꝙ hoe opoꝛteat de neceſſitate: cum ſᷣm ꝙ eſt
in celo ſic ſe hbʒ vel ſic.quia ſi dicet᷑ nõ:oppoſita conue⸗
nient eideʒ.ſ.ſedere ⁊ nõ ſedere:ſtare ⁊ nõ ſtare.Si eniʒ
ſedet in celo ⁊ nõ in altaꝛi. ſimul ⁊ ſemel ſedet ⁊c. Dicẽ

dum ꝙ ꝓpꝛietates coꝛꝑis xpᷣi ſunt duplices.Quedã autẽ

reſpiciũt ip̃m coꝛpus abſolute. ſicut bicubicũ tricubicũ
luminoſum vel gloꝛificatũ ⁊ hmõi: que abſolute inſunt.
Nuedam reſpiciũt ipſuz in relatione ad aliud.vt videri
tangi circũſcribi:localit᷑ ↄtineri.Ab abſolutis nõ abſtra
bitur ſm ꝙ eſt ſub ſacramento:ſed a relatiuis.tamẽ ꝓut
eſt ſub ſacramento:tuʒ ꝓpter veritateʒ ſacramẽti q̃ opoꝛ
tet ipſum coꝛpus contineri ſpecie maioꝛi ⁊ minoꝛi: tum
ꝓpter vtilitateʒ fidei qua opoꝛtet occultari · VUñ hec duo
ſunt ocedenda.rxpᷣus circũſcriptiue ſiue localit᷑ continet᷑
in celo:nõ continet᷑ circũſcriptiue vel localiter ſub ſacra
mento.nec hoc eſt incõueniẽs.vnð ſicht bec ſimul pñt cõ
cedi:homo mouetur:homo quieſcit rõne cõmunitatis ⁊
indefinitatis huius termini hõ.ſic quia coꝛpꝰ xpᷣi inqᷓtũ

xl.

conſiderat᷑ vt indefinitũ reſpectu loci 2 vt ſoꝛtiẽs quẽdã
modũ cõmunitatis ſalua lege oppoſitõis:ſimul pñt ð eo
concedi moueri ⁊ quieſcere.quia mota ſpecie in hoc al⸗
tari mouetur:nõ mota in alio ideʒ quieſcit.⁊ quia ſeſſio
2 erectio ⁊ poſitiones hmõi non ita preciſe dicunt poſi⸗
tiones totius in loco:ꝗn aliquo modo dicant poſitioneʒ
partium in toto. Alia eſt.n.poſitio quarunda ꝑtiũ ĩ to⸗
to qñ coꝛpus eſt erectum: ⁊ alia qñ eſt incuruatũ: ⁊ alia
qñ ꝑtes ſunt extenſe:⁊ alia qñ ſunt replicate.nõ videtur
veritati contrariũ ꝙ coꝛpus xpᷣi ſᷣm ꝙ eſt ſub ſacramẽto
ſedeat vel ſtet ſicut ſᷣm ꝙ eſt in celo.exquo iſie poſitiões
quodãmodo oꝛdinatiõez partiũ in toto reſpiciũt.ſᷣ ſicut
coꝛpus xpᷣi in eadeʒ quantitate in qua eſt in celo eſt ſp ſa
cramento:nihilominus inqꝙtum eſi ſub ſacramento ñ eſt
configuratio ⁊ contermĩatio partiũ continẽtis ⁊ ↄtenti.
Inqᷓtum aũt eſt:in celo eſt.ſiłr eſt ꝙ coꝛpus xpᷣi initum
in celo ſedet vel ſtat ꝑtes illius ⁊ loci ↄtinẽtis hñt cõter⸗
minationeʒ:inqᷓtum eſt ſub ſacꝛamẽto nequaqᷓ;. ¶ Ad il
lud qð obijcitur.ꝙ coꝛpus xp̃i continet᷑ ſub ſacramto Fᷣm
extenſioneʒ partis extra parteʒ ⁊c. Dicendũ ꝙ ꝑ h̊ ꝙ di⸗
citur ſᷣm extenſioneʒ ꝑtis extra ꝑtem põt notari modus
exiſtendi circa coꝛpus xpᷣi ꝓut eſt ſub ſacramẽto: ⁊ ſic ñ
eſt verum.vel modus exiſiendi in ſe:ſic eſt verũ.corpus
enim xp̃i eſt extenſum extenſione ꝑtis extra ꝑtem: nec tñ
continet᷑ ſᷣm iſtam extenſioneʒ a ſacram̃to.vnde cõtinen⸗
tia nõ eſt ſᷣm hanc extenſioneʒ:ſ̊ ↄtentũ ẽ Fm illaʒ. Ad
illa que obiecta ſunt ꝓ alia ꝑte: quia vident᷑ concludẽ q;
coꝛpus xpᷣi ſub ſacramento nõ ſit vllo modo in loco.Re
ſpondendũ eſt.Et primo ad illud ꝙ videt᷑ Innoc.diſtin⸗
guere inter eſſe in celo ⁊ ſub ſacramẽto.Ad qð dicendũ.
ꝙ in hoc notanda eſt diſtinctio.ꝙ in celo eſt localiter tm̃
ſub ſacramẽto nõ localiter ̊ ſacꝛamentatr.lʒ reſpectu lo
ci continẽtis foꝛmã panis quodãmodo ſit in loco. Solʒ
tñ diſtingui.q aliquid dicit᷑ eſſe localiter:aut qꝛ ᷣm cor
poꝛaleʒ pnñtiam:aut quia eſt ſᷣm cõmenſurationeʒ coꝛpo⸗
ri conuenienteʒ.primo modo eſt localiter ſub ſacramen⸗
to:ſecundo modo in celo.⁊ ſic impꝛopꝛie ⁊ extenſo nomi
ne ſumpto localiter poteſt dici.ꝙ coꝛpus chriſti localit᷑ ẽ
ſub ſacramento. Innocen.auteʒ diſtinguit eſſe localiter
contra eſſe ſacramentaliter.4¶ Ad illud quod obijcitur.
non eſt diffinitiue igitur non circumſcriptiue. Dicendũ
31 cum dicitur coꝛpus chriſti non eſt in loco diffinitiue.
ĩ notatur vniuerſalis negatio falſa eſt: quia ſic ſolꝰ veꝰ
non eſt diffinitiue quia vbiq; eſt.ſi particularis vera ẽ.⁊
ſi non diffiniatur eſſe illius reſpectu huius loci vel illiꝰ:
diffinitur tamen reſpectu loci ſimpliciter.hec autẽ abla⸗
tio diffinitionis non tollit circumſcriptionem. pret᷑.non
ꝓprie circũſcribitur coꝛpus chriſti prout eſt in altari: ſic
nec oĩno nec ꝓprie eſt in loco.quod auteʒ circũſcribitur
a loco habet partes contermiales ipſi loco circũſcribẽti
quod non habet coꝛpus chꝛiſti ꝓut eſt hic. AUnde dico ꝙ
mirabilis eſt continentia illius inqᷓtũ eſt ſub ſigno ⁊2 in⸗
qᷓtum eſt in loco.elnde bene hic habet locum vᷣbuʒ Au⸗
guſti.quod eſt. Si ratio querit᷑ ne eſt miꝛabile:ſi exẽpluʒ
querit᷑ ne eſt ſingulare.demus ideo aliquid deum poſſe:
qð fatemur nos intelligere nõ poſſe· vñ hoc ſacr̃ᷣm ẽ ple⸗
nũ miraculũ. ꝓpter qð magis innitendũ eſt fidei ꝙᷓ rati
onibo. Alia cõcludunt veritatẽ abſolute:vnde nõ indigẽt
ſolutione.

Articulus octanus

Onſequẽter querit᷑. vtꝝ coꝛpus xpᷣi continet᷑
ſub ſacr̃o ↄpᷣhenſibilit.Et pᷣmo.vtꝝ ↄpᷣhenſi⸗
llit ab intellectu viatoꝛis. Scðo.vtꝝ compᷣ⸗
henſibilłr ſenſu compᷣhenſoꝛis.

Wirca primuque- §. ſ.

ritur ſic.Cognitio intellectina viatoꝛis eſt a ſenſu. pro⸗
pter quod intellectus noſter dicitur fantaſticus: quia ſʒ
philoſophum nihil eſt in intellectu quod prius non fu⸗
it in ſenſu fantaſia. ſed exiſtentia coꝛꝑis chriſti ſub ſa⸗

cramento nunqᷓ fuit ſub ſenſu neq; in ſe neq; in ſili.̊ ꝛ⁊c̃.
4 Itez m phᷣm vniuerſale eſt obiectũ intellectus.ſed eo
gnitio vlłis habet᷑ ex exꝑientia.vt.n.dicit phᷣs:ex multis
lenſibus eſt vna memoꝛia: ex multis memoꝛijs vna expe
rientia:ex multis exꝑientijs vnũ vniuerſale qð eſt pꝛinci
pium artie 2 ſcientie.Si ꝗ̊ hoc eſt ſupꝛa bumanã exꝑien⸗
tiam: eſt ſupꝛa intellectum. 4! Item ni intellectus ſ uo
nit taniꝙᷓ principiũ per ſe notum. ꝙ omne continẽs coꝛpꝰ

eſt maius vel equale illi qd continet᷑.ſᷣ hoſtia nec eſt ma⸗

ioꝛ nec equalis.& ſi intellectus ponit hoc:ponit cõtra ſe.
4l Item intellectus humanus dicit.ꝙ ſi aliquid eſt ĩ ali⸗
quo toto ⁊ fiat in minoꝛi neceſſe hʒ contꝛabi aut excedet
illð.ſᷣ coꝛpus xp̃i eſt ĩ magna hoſtia ⁊ in medieta te eius
ita magnũ 2 nõ contractũ. intellectus noſter hoc ñ po⸗
teſt ca ꝑe.¶ Contra.nullus tenet᷑ ad impoſſibile. ſi il⸗
lud eſt oĩ no ſupꝛa poſſe noſtꝛi intellectus:nullus tenet H̊
credeꝛe.ꝭ̊ qui nõ ſentit ibi coꝛpus eſſe ſicut fides dictat ñᷣ
peccat.ſ̊ hoc eſt falſum. ⁊c.q¶ Item qð eſt ſupra intel⸗

lectum eſt ſupra ſermoneʒ:quia ſermo oꝛtũ hʒ ab intelle·

ctu. nõ videt᷑ ꝙ aliquis poſſit loqui de hoc ſacr̃o.⸗ SItẽ
Hugo d s.vic.Nihil certius nihil cõſtantius tenemus
qᷓ qð fide comprehẽdimꝰ. illa que fidei ſũt: certiſſima
ſunt intellectui.̊ᷣ hoc eſſe nõ poſlet niſi eẽnt comp̃ᷣhenſa
ab intellectu iciſchnliaerar⸗ intellectum via
toꝛis vt eſt reltctus nature ꝓprie ⁊ naturalibo innitẽs ra
tionibus.⁊ ſic ↄtinentia coꝛꝑis xpᷣi ⁊ modus continentie
non eſt comp̃henſibilis ab intellectu viatoꝛis: qꝛ inq;ẽtuʒ
intellectus eſt talis fantaſticus eſt ꝓcedens ab inferio⸗/
ribus cognitiuis quibus incompᷣhenſibilis eſt oĩno hec
continentia.Eſt etiam conſiderare intellectum viatoris
Fm ꝙ eleuatus eſt ꝑ fidem.⁊ ſic continẽtia iſta eſt compᷣ⸗
henſibilis ab intellectu viatoꝛis: quia intellectus inqᷓtũ
eſt adiutus ꝑ fidem ⁊ eleuatus: aſſentit ipſi veritati iu
dictamen fidei.⁊ ſeipſum captiuat inqtum naturalibus
rationibus eſt innixus.⁊ ſic captiuatus ꝙtũ ad aſſenſuʒ
illoꝝ que aſtruit ratione naturali.nõ ſolũmodo aſſentit
illis que fides dictat:̊D concoꝛdat in ratiocinãdo. ꝗa ſᷣm
banc viam aſcendes ad cauſas ſuꝑioꝛes ſuppoſita dei oi⸗
potentia ⁊ eẽntiali bonitate:aſtruit multa contingere in
hoc ſacramento que ſunt ſupꝛa intellectũ humanuzʒ: ꝓpt
ſacramenti veritatẽ ⁊ fidei noſtre vtilitatẽ.q¶ Ex bis ptʒ
in parte rñſio ad obiecta ꝓ vtraq; ꝑte.quia que circa G
ſacramentum accidunt: nõ ſunt ab intellectu viatoꝛis cõ
prehenſibilia ſᷣm ꝙ intellectus eſt ſui relictus nature.⁊
ſic ꝓcedũt rationes ꝓ prima ꝑte.q Ad primũ qð obijci
tur ꝓ alia ꝑte dᷣm.ꝙ lʒ que accidũt circa hoc ſacramẽ:
tum ſint ſupra poſſe intellectus inꝙᷓtuʒ eſt humanꝰ ſiue
naturalis:nõ tamen ſupra poſſe iniᷓtuʒ eſt adiutus ꝑfi⸗
dem.4l Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ multis rationibo aſtru⸗
itur coꝛpus xp̃i eſſe ſicut credit᷑ ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ aſtrui
tur ita eſſe rõnibus naturalibo:̊ ſicut tactũ eſt quia in⸗
tellectus eleuatus ꝑ fidem aſſentit illis que fides dictat
⁊ eiſdeʒ ratiocinando concoꝛdat. Ex bis patet reſpõſio

ad alia.
onſ. equenter que .S. ij.
ritur. Si exiſtentia coꝛꝑis xp̃ᷣi ſub ſacramento ſit ſupᷣ in⸗
tellectum compᷣhenſoꝛis.Eꝛ ſic:videt᷑ ꝑ hoc.qꝙ exiſtentia
illa ⁊ modus exiſtendi eſt ſupra intellectũ.ſ̊ nũqᷓ; ſenſus
eleuatur ſupra intellectũ. eſt ſupꝛa omẽʒ ſenſuʒ quan⸗
tũcunq; ſit gloꝛiſicatus.ql Iteʒ coꝛpus rpᷣi ſub ſacramen
to hʒ modũ exiſtendi ſpũs creati ꝓ eo ꝙ eſt in qualibet
ꝑte ſui ↄtinentis ſicut aĩa in qualibet ꝑte coꝛꝑis.ſᷣ nunqᷓ
oculus gloꝛificatus tantũ ſublimat᷑ ꝙ põt videre ſi pin. 3
nec coꝛpus rpᷣi ꝓut ibi exiſtit.q¶ Item ſenſus guſtus ẽ j
beatis pt dicit Augꝰ.de quinq; ſenſibo.ſᷣ eſto ꝙ beatꝰ ſu
meret coꝛpus xpᷣi: conſtat ꝙ guſtus nõ ſentiret ſapore
carnis. pari ratione nec viſus ꝑcipit vt ibi eſt.q¶ Item
aqn duo vident᷑ in diſtãtia equali:maius videt᷑ ſub angu⸗
lo maioꝛi.̊ cum coꝛpue xp̃ᷣi maius ſit ipſa ſpecie:ſi illud
coꝛpus intra ſpẽm videt᷑:maioꝛ angulus eſt infra mino⸗

rem . hoc auteʒ eſſe nõ poteſt niſi ſoꝛte ꝑ miracnlũ. im⸗
poſſibile eſt ꝙ ꝑ naturaʒ coꝛꝑis gloꝛificati ibi videat coꝛꝝ
pus.immo videre ita erit miraculũ ſicut exiſiẽ:⁊ ita cor⸗

pus ppi ſi Eto nõ apprehendit᷑ a ſenſu ↄprehẽſo⸗
ris.¶ Contra.vt habet᷑.iiij.ſent.diſ.xj. Sub alia ſpecie
creditur coꝛpus xpᷣi vt fides habeat meritũ.ſp̊ fides ñ bzʒ
locum in beatis. vt videtur illis aparet coꝛpꝰ xpᷣi ĩi pp5
pria ſpecie.¶ Item ſtatus gratie velamen ſuſiinet: ſtatꝰ
De⸗ neqnaqᷓ.quia in ſtatu illo omne velamen aufert᷑.
lʒ oculis viatoꝝ veletur coꝛpus xpᷣi:oculis beatoꝛuʒ re
uelat᷑. ¶ Item ſenſus noſtri decipiunt᷑ ꝓpter h̊ ꝙ xp̃ la⸗
tet ſub ſacramẽto.decipit᷑.n.viſus:ſiłr tactus ⁊ guſtus.
Hſ in beatis nulla cadit deceptio.ᷓ coꝛpus xp̃i ñ latet ſen⸗
ſus eoꝝ.4l Item ſi nõ compᷣhendit᷑ ſenſu compᷣpenſoꝛis.
hoc eſi vel ratione coꝛꝑis xpᷣi gloꝛioſi: vel rõne velatõis.
nõ rõne prima: quia ſicut claritas coꝛꝑis nõ gloꝛioſi nõ
latet viſum nõ gloꝛioſum niſi ſit infirmitas ex ꝑte viſus
vel oꝛgami.ſic claritas coꝛꝑis gloꝛioſi nõ latet viſum glo⸗
rioſum.ieq; rõne ſecũda: quia in ſtatu illo omne vela⸗
men aufert᷑:vt tactũ eſt.¶ Rnſio.exñtiã xpᷣi ſubſacmen
to eſt ita ſublimata ſupra omẽʒ modũ eẽndi rei coꝛpora
lis.q viſus quantũcunqʒ ſit gloꝛioſus: nullo modo q̃ͥn⸗
tum eſt d poteſtate ſua ad ipſum videndũ ſicut ẽ ibi at⸗
tingit.¶ Si quereret᷑ de beata virgine. vtꝝ viſu coꝛpal
videt xpᷣm ꝓut eſt ibideʒ.Dici poſſet etſi pium eſt ſupo⸗
nere ꝙ hoc ſit ſibi datum vel alij cuicũq;:hoc magis ẽ do⸗
no ſpali ⁊ priuilegiato ꝙ; ptãte cõmuni.ſ.gloꝛie.Comp⸗
hendere.n.coꝛpus ꝑſectũ ſᷣm quantitatẽ humanã conti⸗
neri ſine reſtrictõne a ſoꝛmula vł ſpecie quãtitatis omꝰ
denarij vel longe minoꝛis.nõ tm̃ eſi ſupra ſenſum: ſᷣ ſup
intellectum.ſimiliter ipſuʒ cõtineri a toto ⁊ ꝑte oimoda
indifferentia.i.ita ꝙ nõ excedat neqʒ excedat᷑. ꝓpt᷑ hoc cõ
cedende ſunt rationes que oñdũt ꝙ ↄtinẽtia xpᷣi ſub ſac⸗
mento eſt ſupra ſenſuim compᷣhenſoꝛis.⸗ Ad pꝛimũ ↄtra
hoc dðᷣm.ꝙ cauſa defectus comp̃henſionis coꝛꝑis rpᷣi ex
pte ſenſus ipſis comp̃ᷣhenſoꝛibus.nõ eſt velamen ſacmẽ⸗
ti:ſ̊ modus exiſtendi ad quem vis ſenſitiua nõ põt attin
gere.ſicut.n.dictũ eſi que illaʒ ↄtinentiazʒ ciꝛcũſtant ſunt
etiam ſupra intellectũ.⁊ lzʒ ita ſit ꝙ ſenſus iſtud nõ com⸗
prehendat: nihilominꝰ intellectus hoc videt clare.¶ Ex
hoc pʒ rñſio ad aliud.quia vt tactũ eſt:velamen nõ eſi cãẽ
huiꝰincompᷣhenſionis:̊ ꝙ coꝛpus rpᷣi eſt ibideʒ ꝑ modũ
ad quem ſenſus nõ attingit.¶ Ad aliud doðm.ꝙ nullus
eſt erroꝛ vel deceptio in ſacramẽto qð eſt ſacr̃m veꝛitatis
quia hic non ſiatur iudicio ſenſus:ᷣ intellectus. O aũt
ſenſus dicũtur decipi:hoc dicit᷑. quia ſunt via vt opinio
in nobis fallat᷑ que indicaꝛet ibi eẽ ſubiecta ſpecieꝝ:niſi
intellectus fidelis purgaret erroꝛẽ. multomagis purgat
in beatis ⁊ preuenit vt nõ decipiant᷑.¶ Ad vltimũ dicen
duʒ.ꝙ neq;ʒ gloꝛia neq; claritas coꝛꝑis rpᷣi neq; velamẽ
eſt cauſa incompᷣhenſionis ipſis beltio: modus exiſtẽ⸗
di ipſius coꝛpoꝛis.cuius perceptio eſi ſupra ptãtem ſen⸗
ſitiuam.lʒ enim coꝛpus rp̃i ſit ſenſibile beatis:nõ tamen
ſub ſacram ento eſt ſenſibiliter.ſicut coꝛpus rp̃i añ paſſi⸗
onem fuit paſſibile:tamen ſub ſacramento fuit impaſſi⸗
biliter. In hac determinatione ſenſui beatoꝝ ñ preiudi⸗

cat᷑:ſ̊ miriſficetia di ſub ſacio dclarat.
Oneſtio.xlj.de efficacia

ſacram̃ti euchariſtie.

eEdgmituy de hurꝰſa⸗

cramẽti efficacia: quod eſt octaua pars
principalis.ꝛimo ergo queꝛitur ef⸗
ficacia q;tum ad ablationem mali. Se⸗

2

cundo qꝙ;tum ad collationein boni. Tel
bug Hſacrm Pʒ- efficaciaz.
2 . 7 ——
embꝛu prunmũ
IVrca primũ primo querit᷑. vtrũ virtute hbꝰ
acramenti væleãtur venialia peccata. Se⸗

—

K

— — — —

cundo vtrum virtute huiꝰſacr̃i deleant᷑ pcẽ̃a moꝛtalia.

Ii prumus
N D pꝛimũ ꝙ deleant᷑ venialia. videt᷑ ſic.iiij.ſen.

xij.di.c. Inſtitutũ.vbi dic męr̃ ꝙ h̊ ſacr̃ᷣm inſti
tutũ fuit in augmentũ vᷣtutis:⁊ medicinaʒ qti⸗
diane infirmitatis. IJtem Amb.ſi quotiens ſanguis xpᷣi
effundit᷑ in remiſſionẽ pctẽoꝝ effundit᷑:dʒ ſemꝑ acciꝑe qui
ſemꝑ peccat.⁊ ↄſtat ꝙ nõ intelligit᷑ ſe ſemꝑ peccare moꝛta⸗/
liter ⁊c.igit᷑ effectꝰhuiꝰſacramenti eſt remiſſio venigliũ.
4 YItem Inno.iij.venialia delet et cauet ata g r⸗
tra.qui digne accedit ad ſacrã ↄmunionẽ accedit ↄtritus
ſed gratia contritõnis delent᷑ moꝛtalia: venialia multo
magis.igit᷑ cum ſemꝑ digne accedens accedit ↄtritus ſem
per anteꝙᷓ; accedat ad cotonẽ ſacrã deleant᷑ veialia. 4 Ytez
ſi gratia delens moꝛtale.nõ delet vnũ mortale tm̃ ſ̊ om̃ia
igiẽ et eadem rõne et gra vel augmentüũ gratie delens veiĩ⸗
ale nõ vnum tm̃ delebebit h̊ om̃ia.igitur ſi virtute huiꝰſa⸗
cramenti delent᷑ venialia:om̃ia delebunt᷑ vel nullũ.ſed nõ
omia:dicit em̃ Aug.quotidie gꝛauamur pctis ſine quibo
moꝛtalis infirmitas viuere non põt.4 Item eſto ꝙ aligs
habet decem venialia. aut delebunt᷑ om̃ia hoc ſacramẽto:
aut nulla:aut tm̃ ꝗnq; vel ſex vel aliquo mõ hmõi.non vi
detur ratio quare magis hec ꝙᷓ illa.igitur aut omnia aut
nulla.non omnia vt habetur ex verbo Aug. Et. j. Jh.j.
Si dixerimus quia peccatũ non habemus ⁊c.¶.Jtem ve
nialia non delent᷑ qualibet gratia gratumfaciente.ſił em̃
inſunt cum gratia buiuſmodi.ergo ſi delent᷑ gratia h̊ erit
perfecta.igitur effectus huius ſacramenti eſt collatio gra
tie.nõ tmmodo gratumfacientis: ſed gratie perfecte.i2õ
enim tollitur veninle gratia niſi illa que eſt quaſi ſibi con
traria.Gratia autem gratũfaciens in quacũq; differẽtia
non eſt ↄtraria veniali ſed illa ſolummodo que eſt ꝑfecta.
ſed effectus huius ſacramenti non eſt collatio gratie per⸗
fecte.igitur ⁊c.¶ Item venialia ſunt maioꝛis in herẽtie qᷓ
moꝛtalia.non em̃ tollunt᷑ per gratiam gratumfacienteʒ ſi
cut et moꝛtalia.igitur requiritur foꝛtius agens ſiue vᷣtus
maioꝛis efficacie ꝙᷓ; virtus delens moꝛtalia.igitur cũ vir⸗
tus huius ſacramẽti non eſt maioris efficacie ꝙᷓ illa que
elet moꝛtalia:non hoc ſacramento delentur venialia.
Item in ſacramento baptiſmi delent᷑ omnia moꝛtalia 2
venialia. ꝓpter quod non requiꝛit᷑ gemitus vel planctꝰvel
confeſſio poſt baptiſma digne ſuſceptum.ĩmo iniuria fie⸗/
ret xpᷣi ſacramẽto:ſi ſequeretur confeſſio ipſuʒ baptiſma.
A ſimili videtur ꝙ ſi per hoc ſacramentum delentur veni
alia.contingente caſu ꝙ aliquis accedens ad ſacraʒ com
munionem neq; contritus neq; confeſſus ſuꝑ quibuſdam
venialibus:quoꝛum non fuerit recoꝛdatus ante acceſſuʒ.
