raliũ nõ pñt:nec aduocati de procinio qð pᷣſtant ĩ cauſa
ſiłr de oĩbo alijs licitis occupatõibo. Põt &̊ dici. ꝙ nõ
ẽ oĩno ſimpłr pauꝑibo neceſſariũ laboꝛare laboꝛe manu
ali ꝓyter vite neceſſaria:neqʒ pᷣceptum neceſſitate ſalutis
exequẽdũ.i Ad illð qð pᷣmo obijcit.ij.theſ.vlt. Si ꝗs ñ
vult oꝑari nõ mãducet:⁊ ꝙ aplłs intelligit de oꝑe manu⸗
ali ⁊c.põt dici vt tactũ ẽ laboꝛẽ manualẽ eẽ neceſſarium
aligbo et pceptũ:ſ̊ nõ oẽs obligat ſingularit᷑.nec exẽpluʒ

apbli inducit neceſſitatẽ laboꝛãdi:q; vt determinatũ ẽ la⸗
boꝛ illiꝰfuit magis ſuꝑerogatõis ꝙᷓ neceſſitatis ſeclaris

Ad pla que ſequũt᷑ patz rñſio ex pdictis. qʒ et ſi laboꝛ
manuũ ſit iĩ pcepto:hᷣ fuit ꝓpt᷑ cãs ſpeeiales ⁊ aligbo ꝑſo⸗

nis datũ. vtpote vt furtũ ꝓhiberet᷑ et alienaꝝ reꝝ ↄcupi

ſcẽtia et acqſitio neceſſarioꝝ feda cura et ociũ.i¶ Et ex di
ctis ptz ad illð qð obijcit᷑ ꝙ opꝰcoꝛꝑale põt exerceri ſine
diſpẽdio ſpũali ⁊c̃. põt dici ꝙ hec rõ ↄcludit poſſe labo⸗
rare:nõ neceſſitatẽ laboꝛãdi.nõ eĩ ẽ vite neceſſariũ quic⸗
qd fieri pt.¶ Ad alið qð obijcit᷑ ꝙ neceſſitate nature va
cãdũ ẽ qnq; aboꝑibo ſpũalibo.& rõe apłice pᷣceptõis ſilr
⁊c̃.dõm ꝙ nõẽ ſile.qꝛoꝑa neceſſitatis vt ↄmedẽ.doꝛmi⸗
re ſunt.ſine ꝗo nõ põt ꝑſona ſubſiſtẽ. AVñ a talibo ſe ſub
trabere oĩno eẽt ſibi manꝰinijcẽ.vñ q eẽt opꝰ ſpũale oʒ
ab illis ꝓpter alia deſiſtẽ. Pꝛe.pᷣceptio apli nõ vniuerſa⸗
liter ẽ obligatoꝛia:ſ ꝓpter aliq̊s ⁊ ꝓpt fines aliqͥs ſic ta⸗
ctũ ẽ. P. aꝛgumtũ nõ ↄcludit debitũ ᷣ poſſe.¶ Ad alið
qð obijcit᷑.ꝓ Iʒ ꝓpt᷑ aliquã neceſſitatẽ occupatõis oneiat
alicui ꝑſone ſe ſubtrabe de laboꝛe maũali.ñ ꝓpt h̊ dehẽt
vlłr oẽs ⁊c.pt᷑ dici ꝙ ſiẽ licitũ ẽ maioꝛibo ceſſaꝛe ab oꝑibo
coꝛꝑalibo ꝓpt alias et vtilioꝛes occupatões: ſicet mino⸗

ribo.⁊ maxĩe ꝓpter illas qᷓ obediẽtia ſalutari ſũt vel iniũ
cte.vel vt ſupꝛa tactũ ẽ viris ꝑfectõem ꝓfitentibo qᷓpluri
mum ile: 2 eoꝝ ſtatui incõſonum ẽ ocijs vacare.
deillð qð obijcit᷑ ꝙ ꝑfectioꝛ ẽ vita q̃ gs mũdũ relin⸗
quit et laboꝛat ꝙᷓ q mũdu relingt et nõ laboꝛat.ps dici ꝙ
H uõ ẽ vniuerſaliter verũ.qꝛ talis poſſit eẽ occupatio et
tã vtilis eccłie tri ⁊ mẽbris xp̃i ⁊ ex tãto ʒelo aĩaꝝ exer⸗
citata.ꝙ q̃i incõꝑabiliteꝛ eẽt meliꝰhmõi occupatõe aſtꝛĩ
gi ⁊ ceſſare ab oĩ oꝑe manuali qᷓ ecõuerſo:iſið infra ple⸗
niꝰ patebit.( Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ deberẽt laboꝛare ad
vitadũ guamẽ ꝓximoꝝ.ſicut fecit apłs.pt dici ꝙ foꝛte H
ĩ caſu verũ ẽ:̊ H̊ nõ ↄcludit neceſſitatẽ generalẽ.¶ Ad il
lud qð obijcit᷑ de exemmplo pꝛimoꝝ patrũ ⁊c. Dicẽduʒ qð
ſiẽ ĩ lege erãt pᷣcepta queda localia nec obligabãt niſi p⸗
manẽtes locis illis ꝓpter aliq̃s locoꝝ ↄditões.vt relinq̃
re ogros ĩcultos pauꝑibo qñq;: ſic ei oꝑa pꝛioꝛa patrũ
tꝑalia fuerũt.nec oĩ tꝑe trabẽda ĩ ↄſequẽtiã.¶ Ad h̊ qð
aug.deſcribens oꝑa monachoꝝ inſinuat laboꝛẽ manua⸗
lẽ ad monachos ꝑtinẽ.pt᷑ dici ꝙ hoc fuit magis tꝑale et
ꝑſonale qᷓ; ꝑpetuuʒ ⁊ generale. Ad illud a5 ꝓonit᷑ ex
auẽte Hede.põt dici ſiẽ ſupꝛa dictũ ẽ.ꝙ illð nõ ẽ ſimpli⸗
citer obligatoꝛiũ:ſᷣ foꝛte ex aliquibo certis circũſtantijs.
Ao illð qð obijcit᷑ ꝙ oẽs peccauimꝰ ĩ adã ⁊c.põt dici
ꝙ illa verba dñi magis ſunt p̃ᷣnũciãtis penã qᷓ pᷣcipiẽtis
ſatiffactõem. Vñ pᷣmiſit maledicta terra in oꝑe tuo ⁊c̃.2
ſimilit᷑ mulieri.in doloꝛe paries filios tuos.⁊ iõ nõ ſegt
ꝙ glibz hõ ad laboꝛãdũ obliget᷑ ex nccitate pᷣcepti. als
ſequeret᷑ ꝙ quilibʒ teneret᷑ ad agri culturã.de q̃ dñs ibi
facit mentõem.⸗ Ed alind qð ſequit᷑.dᷣm ꝙ vita ſi puatł
a nullo põt obſeruari niſi ꝑ actꝰvirtutũ.⁊ io quilibʒ te⸗
net᷑ ad pᷣcepta ſeruãda que ſunt de actib virtutuʒ:bᷣ vita
coꝛꝑalis a młtis obſeruari põt ſine otꝑe manuali:a ideo
ᷓuis ſit generaliter ĩ pcepto:ñ tñ quilibʒ ad eiꝰobſeruã⸗
tiã tenet.¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ illud ẽ moꝛtale ad qð ſe
quit᷑ moꝛtale ⁊c̃.põt dici ꝙ nõ mãducare nõ ẽ moꝛtale:
niſi qñ ſine illo vita ſeruari nõ põt:qꝛ tũc ſe interficẽt.et
ſitr nõ oʒ ꝙ aliquis peccet moꝛtaliter nõ la boꝛãdo mani
bus:niſi qn aliter vitã ſeruaꝛe nõ põt.niſi illicitis curis
et iõ cũ hmõi cure ſunt oĩno ſugiẽde: ſub eadẽ diſtrictõe
poſuit apłus nõ mãducare et ñ oꝑari dicẽs. Quiñ vult
oꝑari nõ mãducet.¶ Ad quedã illoꝝ q̃ inducũt qua ſcʒ
dictũ ẽ ꝙ lʒ laboꝛare ſit pᷣceptũ.tñ nõ ẽ obligatoꝛiuʒz ſilr
rñdendũ ẽ. Ad illð qð obijcit pꝛimo.ſ.pᷣceptũ nõ ẽ jri⸗
num pᷣcepto ⁊c̃.dðᷣm ꝙ dñs nõ ꝓhibuit oẽm ſollicitudinẽ
aplis de his ꝗ ꝑtinẽt ad victu coꝛꝑis.ala ei ipe loculos
nõ babuiſſet: hibet ſollicitudinẽ im ꝑtinẽtẽ q̃ mẽs du⸗
pliciteꝛ ſuffocat᷑. Pꝛimo.ſ.qñ ĩ ꝛebo tꝑalibo finẽ ponit ra
tõe oꝑatõis.⁊ h̊ dñs ꝓhibet.vñ dicit aug. de ope mona
choꝝ eyrponẽs illud.iQolite ſolliciti eẽ ⁊c. nõ vt iſta nõ ꝓp
curent᷑ quãtũ neceſſitatis ẽ:ſʒ ñ vt iſia intueãt᷑ ⁊2 4pt iſta
faciãt quicqꝗd euãgelij pᷣdicatõe facẽ iubent᷑.⁊ habetur ĩ
glo. theß. ij. Secudo ſuffocat᷑ mẽs qñ ↄfidẽtiam dte deo
amittit.⁊ h̊ dñs intẽdit ꝓhibeꝛe.vñ diẽ glo. ſuꝑ illð mat᷑.
vi:hoc er emplo nõ ꝓhibʒ ꝓuidẽtiã nec laboꝛẽ ſʒ ſollicitu
dinẽ vt tota fiducia nr̃a ſit ĩ deo ꝑ quẽ ⁊ anes ſine cmꝛa vi
uũt. ¶ Ad illõ qð obijcit᷑ de. veteri lege.dðm ꝙ h pceptũ
otinet᷑ ĩ pceeptis decalogi. lʒ nõ explicite:vñ hʒ reduci ad
illud.iAõ furtũ facies.qͥ oẽ ſollicite lucꝝ qð ꝑ laboꝛẽ ma
nuũ acquirit᷑: ꝓbibet᷑.¶ Ad illð qð obijcit᷑.q oẽs tenent᷑
ad pᷣcepta.doᷣm ꝙ ĩ qͥlibʒ pceptoẽ ↄſiderãda poſſibilitas
obfuãdi et finis eiuldẽ.qꝛ ꝓpter aliqð bonũ inducẽdũ vł
malũ tollẽdũ. Pꝛopter pꝛimũ dicit hiero.qui dicit deuʒ
pᷣcepiſſe aliqð impoſſibile boĩbo implere anathema ſit.⁊
iõ ab boc pcepto nõ excuſant᷑ inbecilles coꝛpe et impotẽ
tes. ꝓpter qdð ercuſant᷑ illi qui alio mõ poſſunt ↄſequi fi/
nẽ hmõi pᷣcepti ſiẽ diuites.¶¶ Aod illud qð obijcit᷑ ꝙ ad p̃̃⸗
cepta nõ magis tenent᷑ religioſi ⁊c.põt dici ꝙ ad laboꝛẽ
manualẽ equalit tenent᷑ ſeculares et religioſi ꝑ ſe loquẽ
do. Qð pʒ ex duobo. Pꝛimo ex verbis apli.ij. theß. ij. di⸗
cẽtes. ſi ubtrabatis ros ab omiĩ ffe ambulãte inoꝛdinate.
Ies eĩ oẽs xp̃ᷣianos vocat.nõ ei tũc eꝛãt religioſi. Secũ
do pʒ ex hoc quia religioſi nõ tenent᷑ ad alia ſeculares

niſi ad q̃ votoſe obligauerũt:ſʒ ꝑ accidẽs ↄtingit ꝙ illud
p̃ceptũ magis tagit religioſos qᷓ alios.et hoc qꝛ religio⸗
ſi in pauꝑtate viuũt.vñ faciliꝰpõt eis accidẽ ꝙ nõ habe⸗
rẽt aliũde vñ viuerẽt qᷓ ſecularibo.vñ ex ſtatuto regte in
aliquibo oꝛdinibo.vt dicit hiero.ad ruſticũ.Egy ptioꝛuʒ
monaſieria hũc retinẽt moꝛẽ.vt nullũ abſq; oꝑe et laboẽ
ſuſcipiãt.nõ tã ꝓpter victꝰneceſſaria qᷓ; aie ſalutẽ: ne va⸗
get ꝑnicioſis cogitatõibo.ſicut et᷑ ad vigilias et alia gbo

domat᷑ coꝛpus tenent᷑ religioſi ſtatutis ſuis ad q̃ ſecula⸗

res nõ tenent᷑.¶ Ad aliud qð ſequit.dðᷣm.ꝙ qᷓuis vſuo
liberaliũ artiũ ſit nobilioꝛ:tñ nõ ẽ ita neceſſariꝰad vitaʒ
coꝛꝑis ſuſtẽtãdã.⁊ pᷣtererea ſub oꝑe manuali cõpꝛehen/

ditur.
embꝛum ſecundum

Onſequẽter querit᷑.quoꝝ eſt libertas ſiue
poteſtas accipiẽdi elemoſinas et ſine labo
re manuali.⁊ videt᷑ oĩm.ſ.diuitũ et pauꝑũ
Aic.Eoꝝ ẽ libertas ⁊ ptᷣas accipiẽdi elemo

7

ſinas et ſine laboꝛe.quibo licite et meritoꝛie ↄferunt᷑.ſed

tã diuitlbo ꝙᷓ pauꝑibo licite et meritoꝛie ↄferunt᷑. ⁊c: ꝙ
mediũ ſit veru:patʒ.quia dñs imitãdꝰẽ ĩ oꝑibo pietatiꝰ

Vñ luce.vj. Eſtote miſericoꝛdes ſiẽ ⁊ p̃ miſericoꝛs eſt.

et math.v.Diligite ⁊c̃.vt ſiiis filij pr̃is vr̃i qui ĩ celis eſt
qui ſolẽ ſuũ oriri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos ⁊c. Ecce ꝙ in
opibo miſericoꝛdie dñs nallũ pᷣelegit:ſᷣ oĩbo dat.q̊ ⁊ nos
ſiliter debemnꝰ.¶ Pꝛe.ecci.xviij.Aſdiſericoꝛdia hoĩs cir⸗
ca ꝓximuʒz ſuũ:miſcðia aũt dñi ſuꝑ oẽm carnẽ: ſ̊ oĩs hõ
ꝓrimꝰẽ. vt pus.¶ Cõtra.nullius ẽ libertas ſiue prtas
accipiẽdi:niſi habeat ius petẽdi.ſʒ nullꝰdʒ petere vt vi⸗/
xt᷑ ꝑ hiero.ad nepotianũ ꝗ ſic ait.Faciliꝰ ↄtẽnit᷑ clericꝰ
cũ ſepe vocat᷑ ad pꝛãdiũ.⁊ nos iquã petẽtes raꝛo accipi:
amꝰ?ꝰrogati.beatiꝰmagis ẽ dare qᷓ acciꝑe.¶ IRt vr ꝙ ñ ſit
diuitũ ſʒ pauꝑum tm̃ ſic.habẽtibo dare nihil aliud ẽ qᷓ ꝑ
dxre.ſic̃ dicit ꝓſper.ĩ li.ð vita ↄtẽplatiua.et habet᷑ ĩ can.
paſtoꝛ.j.q.ij.p Et hiero.ad damaſũ.⁊ habẽ ĩ can.clericos
eadẽ cã et qõe.Qni ex bonis ꝑentũ ⁊ oꝑibo ſuis ſuſtẽta⸗
ri pñt:ſi qð pauꝑum ẽ accipiũt:ſacrilegiũ ꝓfecto cõmit⸗
tũt.Qã ſᷣm hiero.⁊ berñ. Sacrilegiũ ẽ res pꝛauꝑum da⸗

re nõ panꝑibo.deo dicit dñs luce.xiiij.Cũ facis ↄuiui⸗

um voca pauꝑes ⁊c̃. Idẽ ĩ eodẽ. Exi cito ĩ plateas et vi/
cos ciuitatis et voca pauꝑes ⁊c.Ex quibo pʒ.ꝙ que lar
giẽda ſunt ex affectu pietatis:nõ diuitibo ̊ pauꝑibo lar⸗
giẽda ſunt.et cũ hoc ſit verũ de rebo ſecłaribo:pᷣcipue hoc
verũ ẽ de rebo ecclłiaſticis q̃ ſunt bona pauꝑuʒ. ſᷣm ꝙ di
cit aug.ad bonifaciũ epła.xxxij.nõ ſunt inquit illa bona
nt̃a ſʒ pauꝑum.quoꝝ ꝓcuratõem quodammõ gerimus

nõ ꝗꝓpꝛietatẽ nobis vſurpatõne dãnabili vẽdicamus. Egx

bis igit᷑ videt᷑ ꝙ libertas accipiẽdi ſit tm pauꝑũ ¶ Re⸗
ſpõſio.ꝙ vt alłs tactũ ẽ.Libeꝛtas accipiẽdi pauꝑum eſt.
Sʒ notãdum.ꝙ ẽ paupꝑtas duplex.ſ.ſimulata et vera.
pauꝑum aũt illo geneꝛe pauꝑtatis que ẽ ſimulata nõ eſt
hec libertas.ſicẽ nec diuitũ.qꝛ hmõi pauꝑes ſolẽt magis
tꝑalia ſiue trãſitoꝛia ĩ factis intẽdere q; eterna.tales em̃
ſolẽt ad mẽſas alienas reſpicẽ aut ꝓter pecumie ↄgrega⸗
tõem aut lautioꝛis vẽtris refectões vł aliqð hmõi. Pau
ꝑtas nõ ſimulata.i.vera duplex ẽ ſᷣm hiero.ad ruſticum
epła.lxviij.volũtaria ⁊ neceſſaria ſiue expedita:⁊ illata.
pꝛima hʒ glłiam.ſecũda cruciatũ. Illa at᷑ qͥ ẽ ncẽria ſiue
illata.aut ẽ potẽs releuari ꝑ laboꝛẽ:aut nõ.dico aut nõ

Apter infirmitatẽ vel debilitatẽ.vel foꝛte qꝛ non ſe offeꝛt

materia vel locꝰoꝑandi. Pauꝑibo aũt ̊ genẽ pauꝑtatis

bẽt᷑ a fidelibo ꝗbo ſuꝑeſi ð ſua habũdãtia victui neceſ:⸗

ſaria.ſiẽ pʒ maĩfeſte ex inſtructõe dñi.luce.rxiiij. Cum fa
cis ↄuiuiſi voca pauꝑes.debiles ⁊ claudos ⁊ cecos intꝛo

Vuc huc. tles impotẽtes ſũt. Si vᷣo potẽo ẽ releuari ⁊ nõ

releuat᷑.aut hͥ ẽ ꝓpt cãm inoꝛdinata ⁊ minꝰrectã.ſ.pigri
ciã.deſidiã. moꝛẽ ocij ⁊ hmõi:tłibo ñ debet᷑ ſubuẽtõ ope
rũ pietatis inꝙᷓtũ tles ſũt.⁊ Z tles loꝗt᷑ apłs vt ð tactu ẽ
Vtx at tlibo liceat ſubueniꝛe.aut peccẽt ꝗ tlibo elemoſi⸗/
nas dãt. j.tãget᷑. O at̃ apłe nõ loquat᷑ ð paupibo ꝗ erãt
pauꝑes illo genẽ pauꝑtatis.q ẽ volũtaria ⁊ expedita:pʒ

—

¶ Nueſtio
qꝛ tũc ñ erãt tles.ſi vᷣo poſſibile ẽ pauꝑtatẽ.ſ.illatã rele⸗
nari ꝑ laboꝛẽ manuũ:⁊ ñ releuet pt᷑ aliãẽ cãm oꝛdinatã.
aut illa cã pt recõpẽſare laboꝛẽ. aut ñ.ſi pt᷑:excuſat᷑ pau⸗
per accipiẽdo nccria affectu pietatis:ſi nõ pt᷑ oĩno: quã⸗
tũ põt tatũ excuſat᷑. Qð aũt pt ⁊ qᷣ nõ.j.taget. Si autẽ
ſint pauꝑes pauꝑtate volũtaria aut expedita.aut ẽ aſſũ⸗
pta amoꝛe dei et zelo aĩaꝝ:aut et vlterioꝛiv ꝑfectõis ap⸗/
pᷣbẽſione:aut timoꝛis ſecularis inopie:aut honoꝛis ade,
ptõe qꝛ frequẽter mũdo r᷑nũcites honoꝛant᷑:aut alia cã
inoꝛdinata. Si h̊ ſcdᷣo mõ:taliũ renũciatio ſiue pauꝑtas
ẽ vituꝑabilis niſi coꝛrigat᷑ intentio. hac pauꝑtate pau⸗
ꝑes male et ĩ ſui diſpẽdiũ accipiũt. Et de talibo diẽ aug.
de oꝑe monachoꝝ. ADulti veniũt ad monaſteriũ. de ꝗbo
nõ aparet. vtrũ ex ꝓpoſito ſeruitutis ci.an vitã inopie
et laboꝛioſã fugiẽtes vacue paſci atq; veſtiri volũt:⁊ in⸗
ſuꝑ bonerari ab eis a ꝗbo ↄtẽni atq; atteri conſueuerũt.
pan ꝑes at᷑ pꝛioꝛi mõ ſũt veri pauꝑes qbo regnũ celoꝝ ꝓ⸗
mittit . Math. v. bti pauꝑes ſpũ ⁊c̃. Sʒ hec pauꝑtas ſe⸗
cũda reſpicit adbuc ꝑtitõem.qꝛ aut ñ pi releuari ꝑ oꝑati
onẽ ꝓpt cãs ſupᷣdictas ⁊ tũc excuſat 2 dubiũ nõ ẽgn eis
cebent elemoſine ſiẽ ſupdictũ ẽ. Di pt releuari.aut rele⸗
uat᷑ ꝑ laboꝛc.ꝛ talis ẽ pauꝑtas mũdo renũciantiũ et oꝑe
ncẽria acꝗrẽtiũ.⁊ bec ẽ pauꝑtas altiſſima itũ ad genus
pauꝑtatis.ſi ñ releuat᷑:⁊ G cã miꝰ oꝛdinata vt deſidia
amoꝛe ocij aut getis:becẽ vitu gabilis vt õ dictũ ẽ. Si ñ
releuat᷑ 1 B ex cà oꝛdinata pt diuidi vt S. Aut ca recõpen
ſat laboꝛẽ ꝓpter aliã vtilitatẽ q eã ſeꝗt:⁊ tũc ẽ adbuc ꝑ⸗
fecta et cõmẽdabilis.ſi nõ oĩno.quãtũ recõpẽſat intãtuʒ
excuſat. Dð tñ excuſat⁊ alia qᷓda h tacta ĩ ſequẽtibo det⸗
mĩat᷑.Ex his pʒ q̊ꝝ pauꝑũ ẽ libertas acciꝑe ⁊ quoꝝ nõ.
Ad illð qð pᷣmo ꝓponit᷑ ð iã determinatũ.ſ. ꝙ ẽ oĩm li⸗
bertas 2 pt acciꝑe.qꝛ oĩbus licite ⁊ meritoꝛie pñt ↄferri
⁊c.dvᷣm ꝙ k̊ ñ ſeꝗt᷑.h̊ eĩ aꝛgumẽtũ ñ valʒ. Iſte licite ⁊ me
ritoꝛie ↄfert iſti elemoſina: & iſte licite meritoꝛie acci⸗
pit. vt ex dictis pʒ.qꝛ bñ accidit ꝙ ille ꝗq ↄfert elemoſinã
ofert ex affectu pietatis ⁊ reputatõe neceſſitatis. ille aũt
cui ↄfert᷑ accipit ex malicia ſilatõis.ſic qñ as ſilat ſe in⸗
digẽ vt videat᷑ iuſte acciꝑe ⁊ ñ indiget.Pꝛe.aliud ẽ acci⸗
ꝑe ptatiue ⁊ acciꝑe licite vt ex dictis pʒ. ꝓpt qð ñ oĩm qʒ⸗
rũẽ acciꝑe ẽ libertas ⁊ pras accipiẽdi. No illð ꝙ miſe⸗
ratio hois dʒ eẽ ſimptr circa ꝓximũ ſuũ ⁊c̃.pt᷑ dici ꝙ ec⸗
cliaſticꝰ intelligit de miſeratõe affectꝰ:nõ at ð miſeꝛatõe
effectꝰ qẽ ĩ actuali collatõe elemoſine.dñs vo ꝗ ẽ oĩm ꝓ⸗
uiſoꝛ ĩ caſu ẽ imitãdꝰ.ꝗ ſiẽ ẽ auctoꝛ oĩm eẽ ⁊ vite: ſic et
ſuſtẽtatoꝛ oĩm ineſſe ⁊ vita.ĩmo quãtecũq; nobilitatis ſit
creatura niſi manu ↄditoꝛis ſuſiẽtaret᷑: de ficẽt. ¶ Ad il⸗
lud hiero.pĩ dici ꝙ hiero.intẽdit reuocare clericos ab ĩ⸗
poꝛtuna ingeſtione ad ↄuiuandũ cũ alijs:ne ↄtẽptibiles
babeant. ſciẽs ꝙ meliꝰẽ ire ad domũ luctꝰq;ʒ ad domũ cõ
uiuij. qꝛ vt ait bis greg. ĩ moꝛatł.Cõuiuia ꝑagi ſine culpa
vix pñt.vñ ĩ epła eadẽ biero. p̃mittit. ↄuiuia tibi vitãda
ſũt ſecłaria.maxĩe hboꝝ ꝗ bonoribo tumẽt.qꝛ tuꝛpe ẽ ãte
foꝛes ſacerdotes dñi crucifixi.⁊ pauꝑes ꝗ cibo q; veſce⸗
bant᷑ ↄſulũ ⁊ milites excubare.vñ ĩ h̊ n ptatẽ illoꝝ ꝗ iuꝛe
euãgelico accipiũt excludit:ſed qð decet honeſtatẽ cleri⸗
coꝛũ oſtẽdit.

Onſequẽter q̃rit᷑.vtrũ ſufficit laboꝛare la⸗
boꝛe ſpũali ĩ recõpẽſatõʒ laboꝛis coꝛ ꝑalis
t videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ ambro.q diẽ ſuꝑ illð luc.
Dimitte moꝛtuos ſepelire ⁊c. docet dñs
minoꝛa bona ꝗpf̃ maioꝛẽ vtilitatẽ eẽ pᷣteꝛmittẽda.magis
eĩ ẽ aĩas moꝛtuoꝝ pᷣdicãdo ſuſcitare:q̃ʒ coꝛpꝰmoꝛtuũ in
terra abſcõdẽ. ¶¶ Pꝛe. hoc idẽ pzʒ ex vᷣbis aploꝝ. Acẽ. vj.
nõ ẽ equũ nos relinqre ᷣbũ dei ⸗ miſirare mẽſis.q¶ Pꝛe.
h idẽ pʒ ex vᷣbis biero.ꝗ dic ĩ vno ꝓlogoꝝ ſuꝑ Job. Si
fiſcellã iunco texerẽ at palmaꝝ folia cplicarẽ vt ĩ ſudo⸗
re vultꝰmei comederẽ panẽ.⁊ vẽtris opẽ ſollicita mente
tractarẽ:nullꝰmoꝛdẽt nemo rephẽdẽt. Nũc af qꝛ in. ſen
tẽtiã ſaluatoꝛis volo oꝑari cibũ ꝗ ñ perit ⁊c̃.falſariꝰ vo⸗

coꝛ ⁊c̃. Ex bis pʒ ꝙ pᷣmittẽdꝰẽ laboꝛ minoꝛis fructꝰ ꝓpt

CvW.
lałoꝛẽ maioꝛis fructꝰ.ꝛ ita iſte ꝑ illũ bene recõpenſatuꝛ.
Pre. glo.ſuꝑ illð exo.v.qᷓre moyſes et aaron ſollicita
tis ꝓpłin ab oꝑibo ſuis.ite ad onera vr̃a.intli.tꝛeni labo
ris.Glo.podie ſi moyſes ⁊ aaron.i ꝓpheticꝰ⸗ eneta
lis ſᷣmo ataʒ ſollicitet ad ſᷣuiciũ dei exire de ſecło:rᷣnũcia
re oĩbo q̃ poſſidet:attẽdẽ legi ⁊ öbo ði:ↄtiuo audies vna⸗
nimes ⁊ aĩcos pharaõis dicẽtes. Elidete quõ ſeducũt et

puertũt adoleſcẽtes ne laboꝛẽt. ne militẽt. ne agãt aligd

qð ꝓſit. relictis oĩbo nccijs rebo inercias ſequẽt᷑ ⁊ ocium
MQuid ẽ uiẽ ðo.laboꝛaẽ nolũt ⁊ ocij occaſiões q̃rũt.hec
erãt tũc ᷣba pharaõis.be ⁊ nũc aĩci eiꝰloquũt᷑. nec ſolũ
vbis ſ̊ ⁊ vᷣberibo ꝑſequũt᷑.hec glo.Ex h̊ maifeſie patʒ ꝙ

ↄſiliũ pharaõis ⁊ ſuoꝝ ẽ ĩducẽ ad laboꝛẽ m aualẽ:moy ſi

7 aarò ad ſpũalẽ.gᷓ ⁊c.¶ Pꝛe.duplex ẽ laboꝛ.maũalł.ſ.
euãgelicꝰvt hẽ ab apło.ij. thĩo. vlt. Tu vo vigila ĩ oĩbo
laboꝛa.ſ.ſcꝛipt᷑is exponẽdis hoĩbo docẽdis ſjᷣm glo. vñ ſe⸗
gt. opꝰfac euãgeliſte.Cõſtat ꝙ laboꝛ ſecũdꝰpt᷑ recõpẽſaẽ̃
pmũ.vt merito poſſit acciꝑe ab alijs vñ viuat ꝗ laboꝛat
laboẽ ſcdᷣo.⁊ ſi ñ pᷣmo.ſic eĩ laboꝛãtibo ſᷣm ius euãgelicũ
tebet᷑ merces.ð q̃ dr. Dignꝰẽ oꝑariꝰmercede ſua.⁊ pt
h glo.aug.ſuꝑ G.ij.thĩio.ij.Laboꝛãtẽ agricolã oʒ pᷣmũ ð
fructibo ꝑciꝑe.iAcẽꝛia inꝗt ſumẽ ab eis ĩ gbo ðo ꝗs mili
tat:et qs tãq; cultoꝛ vineã exercet:⁊ q̊s tãq; gregẽ paſcit:
ñ ẽ mẽdicitas ſ̊ pras.Ecce ꝙ ſic acciꝑe ñ ẽ mẽdicaꝛe:ſed
qð ð poſſe oꝛdiato pt facẽ.¶ Pꝛe. Thimotheũ tꝑare vo⸗
lẽtẽ a licitis vt ñ acciꝑet:ſᷣ vt ð laboẽ viuẽt ãmonet.ĩmo
pᷣcipit vt accipiat ſᷣm ius euãgelicũ. ſiẽ h ex gl. ibið. ſic
dico vt accipias:iõ abſſieo qꝛ mibi ð acceptõe ſcãdalũ ẽ.
ita vt pus.¶ Pꝛe.aug.ð vᷣbis dñi. Biues ꝓpt pauꝑes
factꝰẽ.⁊ pauꝑ ꝑt᷑ diuitẽ·pauꝑisẽ oꝛaẽ.diuitis erogare.
dei ꝓ ꝑuis mag recõpẽſare. ſpũali laboꝛe oꝛõis ĩtribu
it elyna diuitis eꝛogãtis.⁊ ita vr vt pᷣus. 4 Pꝛe . amb. in
glo. ſuꝑ illð ps· defecer̃t ocli mei ĩ eloguʒ tuũ. ñ ẽ ocioſꝰ
ꝗ tm̃ bo dei ſtudet nec pleriſq; ẽ ꝗ e oꝑat᷑ ꝙᷓ ꝗ ſtudiũ co
Sſcẽde diuĩtatiſ exercet.ipᷣa et᷑ ſapia maximũ opꝰẽ ⁊ añ⸗
fertur maria que audiebat Marthe que miniſtrabat. et
ita vt pꝛius quia vt dictum eſt Im ambroſium.maiora
bro.maioꝛa bõa ꝓpt mĩoꝛa p̃emittẽda ñ ſũt. ¶ Vꝛe. alig
mũdo vᷣnũciãtes ⁊ victũ laboẽ nõ acꝗrẽtes pñt ſine pctᷣo
d elemoſinis alioꝝ viuẽ.ꝗ at᷑ ſũt pauꝑes mũdo abrenũ⸗
ciãtes ⁊ cũ h̊ laboꝛibo ſpũalibo inſiſtẽtes:⁊ ſic ĩ vinea dei
laboꝛãtes:maiꝰvidẽt᷑ br̃e ius viuẽdi ð ełynis eoꝝ ĩ gbo
deo militãt ꝙᷓ ñ laboꝛãtes. ſi ñ laboꝛãtes pñt de elynis
viuẽ: ⁊ iſti foꝛtioꝛi rõe· q aĩ pñt iuſte⁊ licite ð elynis viuẽ
merito laboꝛis ſpũaliũ:laboꝛe ſpũali recõpẽſãi laboꝛem
coꝛꝑalẽ ⁊c. ¶ It ꝙ müdo ĩ̃nũciãtes pñt ſine laboꝛe victũ
acgqrẽtes ſine pcto ð ełynis viuẽ:pẽ oñdi ſic· ꝓſpeꝛ ð vita
ↄtẽplatiua.⁊ hr.j.q· ij c.ſi gs. diẽ. Yli ꝗ oia ſua rliqrũt.
vł pau ꝑibo diſtribueĩt łeccłie rebo adiũgũt ⁊ ab eccłia
laudabilit᷑ ſuſcipiẽdi fũt ⁊ eiꝰoꝑibo ſuſiẽtadi.¶ Si dicẽt᷑
h debẽ ĩtelligi ð rnũciãtibo ⁊ laboꝛe victũ acgrẽtibo. hñ
vr veꝝ. pᷣmo ꝑ h̊ ꝙ vkr loꝗt᷑ ꝓſper.nullũ excipiẽs.ſcdvᷣo qꝛ
tũc pᷣmo eẽt ſibi ↄriꝰ.nã victũ laboẽ acꝗrẽtes ñ idigẽt ali
eno ſuſſẽtam̃to.vñ cũ diẽ tłes ab ecclia ſuſtẽtãdos: ñ eſt
dubiũ ꝗn itelligat ð pauꝑibo nł bñtibo. vñ ſuſtẽtari poſ⸗
ſint ĩ cõi łi ꝓpo ł et᷑ laboẽ mãdali:alioqꝗn ñ ĩdigeꝛẽt ſuſtẽ
tamẽto. 4 Rt aug. ð öbo dñi exponẽs ilt. NDõð vni er mi⸗
mis meis feciſtis ⁊c· diẽ mĩmis g ſũt xpi.iſti ſt g oĩa ſua
di miſer̃t ⁊ ſecuti ſt eũ.⁊ geqd hnt pauꝑibo diſtribuũt vt
ceo ſine ſecłari cõpede erpedite ſᷣuirẽt:⁊ ab oneribo mũ
di libᷣati velut pẽates ſurſũ hũeros tollerẽt. cũ & iſti ſunt
mimi. a ttibo ãmonet elynas facẽ pñt ð ea viuẽ ſine pcto
Pꝛe. h̊ pʒ ex ſollicitudie aploꝝ ẽca pauꝑes rex · iſti eĩ
erat pauꝑes m biero.epła.lvj. ꝙ oĩbo r̃nũciaueꝛt. ꝗ ſᷣm
amb. ſuꝑ ro.vlłt.oĩm ſuaꝝ reꝝ vẽditaꝝ p̃cia ponebãt añ
pedes apłoꝝ.q ex ſe nł hueĩr̃t vñ ſuſtẽtari potuer̃t. vñ cũ
eoꝝ Mauꝑtate ſbleuãda ita laboꝛauẽit diligẽtia apłica
iẽ pʒ ĩ epłis ⁊ actibo apłoꝝ:maifeſtũ ẽ ꝙ licitũ fuit hoc
qʒiũ ad ſuſcipiẽtes:⁊ piũ qᷓ;tum ad largiẽtes. alioqn ſi
peẽm fuiſſz ill accepiſſe:potiꝰad laboꝛem ↄpuliſſʒ q; ad
ip̃os ſuſſẽtãdos ꝑſuaſiſſʒ.nec eſtio aliquẽ ⁊ ſi ꝓtuũ vlde
audẽ dicẽ illos laboẽ vixiſſe ⁊ cũ h̊ alioꝝ ełya accepiſſe.

2õ eĩ ↄueniret tãta ſimulatio tã pure ẽt ſcte ↄuerſaeioni
quali illi vixerãt.q Pꝛetea.illud idẽ videt᷑ a Heda ſuꝑ
illuo luce. xij. ↄſiderate coꝛuos.vł ſᷣm math. volatilia. qꝛ
nõ ſeminãt neq; metũt. ꝗbo nõ ẽ cellariũ neq; boꝛreum.2
deus paſcit illos.quãtomagis vos plłes eſtiæillis. Suꝑ
qð dicit Heda ꝙ ſct᷑i merito auibo ↄꝑant᷑ ꝗ nihil ĩ mũdo
habẽtes nec laboꝛãtes.ſola ↄtemplatõe eterna petũt eſſe

ſiles angelis:ↄſtat ꝙ tles ſine laboꝛe maũali ſumptꝰac⸗

ceperũt ſine pcto.¶ Itẽ videt᷑ ꝑ aug.de oꝑe monachoꝛũ.
qꝛ ſm eũ excellẽtioꝛẽ ſctitatis graduũ tenẽtibo.et diuĩe mi
licie vacãtibo debent᷑ ſubſidia.ait eĩ apłs hoꝛtat fideles
qui habẽt ſubſtãtiã vt nihil deſit neceſſitatibo ſeruoꝝ dei
ꝗ excellẽtioꝛis ſctcitatis gradũ ĩ ecclia tenere voluerũt. vt
ſpei ſecularis vincula cucta pᷣciderẽt:et animũ liberũ di
uine milicie dedicauerũt. Suꝑioꝛ at᷑ gradꝰſctitatis ẽ vo⸗
lũtaria pauꝑtas q ẽ in oim abdicatõe.⸗¶. Pꝛe.ſᷣm biero.
ad vigilatiũ epła.lvj.ſunt duo geneꝛa pauꝑum vulgaꝛiũ
quoꝝ ſunt pauꝑes vulgi. õ vnlgariũ.ſ.tłes q̃les ſunt
pauperes mũdo renũciãtes.ſpũalia ſeminãtes.i pꝛimis
nequaꝙᷓ intellctu ẽ opꝰ:ĩ alijs ẽ beatitudo intelligẽtie.ð
qua dic pᷣs. Ots vir ꝗ intelligit ſuꝑ egenũ ⁊ pauꝑem vt
ei tribuat ꝗ erubeſcit acciꝑe ⁊c.acceꝑit ⁊ dolet metẽs caꝛ
nalia ⁊ ſeminãs ſpũalia.i Pꝛe.ſicẽ diẽ aug.ð oꝑe mona
choꝝ.oĩm xpᷣianoꝛũ vna reſpublica ẽ.⁊ iõ quiſgs xpᷣia⸗
nis ncẽria erogauerit vbiq;:ipᷣe qdð ſibi neceſſaꝛiuzʒ acce⸗
pit de xpᷣo accipit.qꝛ et vbicũqʒ ⁊ ipſe talib dedit ꝗs niſi
xpᷣ accepit.ſi igit᷑ ſicẽ.quõ ꝓ xpᷣo mũdo renũciãtibo ñ lʒ
de xpᷣo acciꝑe.ĩqͥ accipit et xpᷣe.¶ Pꝛe.oĩa ſunt iuſtoꝝ.
ſicẽ dicit aug.ad bonifaciũ.epla.xxxij. Qui igit᷑ viaʒ aꝛꝛi⸗
pit iuſticie quare ñ pt̃ acciꝑe de ſuo:¶ Pꝛe.ſi ᷣm hiero.
ad nebulã ſunt panꝑes vulgaꝛes ⁊ nõ vulgares.⁊ pꝛioꝛi
bus bonũ ẽ ſubueniẽ:multofoꝛtius ẽ alijs. qꝛ ĩ illis opꝰ ẽ
intellectu. de qͥ diẽ pᷣs. Meatꝰg intelligit ſuꝑ egenuʒ ꝛ⁊c.
Aulgares aũt ſunt ꝗ pauꝑes ſunt ex neceſſitate.nõ vul⸗
gares ꝗ ex volũtate. Ex qͥ planuʒ ẽ ꝙ ſi illi ſine pcto pñt
viuere ex elemoſina.ꝙ iſti multoſoꝛtiꝰ.⁊ ita potit lab
ſpũali laboꝛ coꝛpalis recõpẽſari ĩ victꝰacquiſt eAES
tra.ij.theſ.vlt.Si ꝗs nõ vult oꝑari nõ maducet.⸗ vł br
ab aug. H nõ intelligit᷑ de laboꝛe ſpũali:Rᷣ coꝛpali.ᷓ ꝗ in⸗
termittit coꝛꝑalẽ laboꝛẽ ꝓpter ſpũalem: iuſte ſibi negari
pt ꝓuiſio alimonie.&̊ laboꝛ maũalis nõ recõpenſat᷑ labo
re ſpũali.¶ Pꝛe.illa q ſunt minoꝛis meriti nõ recõpẽſan
tur illis qᷓ ſunt vtilioꝛis.nec hec ſunt intmittẽda ꝓter il
la.ſic pʒ de ↄſilijs ⁊ pceptis. Pꝛecepta eĩ intermittẽda ñ
ſunt ꝓpt ↄſilia.nec hec illis recõpẽſant᷑. lʒz oꝑa manua⸗
lia ſint minoꝛis fructꝰ ſiue meriti ꝙ̃ ſpalia: nõ videtur
hec ſint pᷣtermittẽda pter illa neq; illis recõpenſant᷑.
¶ Pꝛe. ↄtinẽtia ſiue ſit virginalis ſiue vidualis actũ car⸗
nis reſpicit. hec at nõ ẽ intermittẽda ꝓpter aliqð opꝰſpũ⸗
ale.neq; aliqͥ hmõi recõpẽſat᷑.qꝛ Ecẽi.xxvj.Oiĩis põdera
tio nõ ẽ digna ↄtinẽtis aĩe. Silr videt᷑ poſito. ꝙ opus
manuale nõ exigit᷑.ſiue ſaltẽ vt vidr̃ ſuſtẽtatio religioſoꝝ
in obſequio ði nõ debeat oĩno ptermitti ꝓpter aliqð opꝰ
ſpũale nec illo recõpẽſat᷑. at ꝓpt laboꝛes ſiue occupa
tões ſpũales intermitti debeat coꝛꝑalis:patʒ ab aug.de
oꝑe monachoꝝ.vt ei habet᷑ ibidẽ ab ipᷣo paulo ꝓpter oc/⸗
cupatões ſpũales nõ vacabat ſine laboꝛe.Cũ em ſit ou⸗
plex laboꝛ.ſ.manualis⸗ euãgelicꝰ. Pꝛimꝰintermitẽdus
ẽ ꝓpt᷑ ſecũdũ.⁊ eo potiſſime recõpẽſat᷑.qꝛ vt tactũ ẽ maio
ra bona nõ ſunt pᷣtermittẽda ꝓpter minoꝛa. ſᷣm ambro.
et vt vult hiero. Maioꝛa bona ſũt p̃dicatõis. ĩſtructõis
⁊ hmõi alia qᷓ; manualis oꝑatõis.⁊ vt habet᷑ ab aug. de
oꝑe monachoꝝ.viri euãgelici et miniſtri altaris 2 diſpẽ
ſatoꝛes ſacroꝝ hñt ptatẽ ſumẽdi vñ ſuſtẽtent᷑ de elemoſi
nis.et vt tactũ ẽ.hmõi ſumptio non ẽ mẽdicitas:ſᷣ pfᷣas.
Rões ꝗ ad iſtã ꝑtem ſunt ↄcedẽde.¶¶ Ad illdᷣ að obij
cit ð h. ꝙ ſi gs nõ vnlt oꝑari.ſ.coꝛꝑalit᷑ nõ mãdłucet. Vñ
ꝗ inter mittit laboꝛẽ coꝛꝑalẽ ꝓpt ſpũalẽ:pᷣuat ſe cebito ꝓ⸗
uiſiõis ⁊c.põt dici vt ſupᷣ tactũ ẽ. ꝙ illð verbũ apli nõ ſe
extẽdit ad oẽs: ſʒ ad illos ꝗ nõ exercẽt ſe maioꝛibo.⁊ hoc
pʒ ex textu.ij.theſ. ii · Audiuimꝰquoſdã inter vos ambu

/

laãtes in gete nihil oꝑantes.ſᷣ curioſe agẽtes. His autẽ 4
hmõi ſunt denũciamꝰc. Pꝛe.ꝗ querentes ſolatiũ ꝓꝛie
dſidie et ocij dixerũt: verbũ apłi intelligẽdum erat de
oꝑe ſpũali nec vacãtes oꝑibo ſpũalibo neq; coꝛꝑalibo.⁊
talibo dirigit᷑ ſermo apłi.¶ Ad illud qð obijcit.ꝙ mino⸗
ra nõ recõpẽſant᷑ maioꝛibo:ſicut pᷣcepta nõ recõpẽſantur
olilijs. põt dici ꝙ minoꝛa recõpenſant᷑ maioꝛibo vbi int᷑⸗
miſſio minoꝝ ñ ẽ pctᷣm. vbi at ẽpctm:nequaq.intmitteꝛe
at pcepta ẽ pcm. Obſeruatõ ei pceptoꝝ ẽ neceſſaria ad
ſalutẽ.vñ math.õrxix. Sti vis ad vita ingredi ſerua mãda⸗
ta. et ꝓpter h nullo oꝑe quãtũcũq; ſit bonũ pñt intmitti.
nec illud recõpẽſari.Nec ẽ ſile in ꝓpoſito.vt eĩ ex pᷣdictis
pʒ:int mittere laboꝛẽ manualẽ nõ? neceſſariũ adſalutẽ.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ oĩs põdeꝛatio nõẽ digna ↄtinen
tis aĩe ⁊c.põt dici ꝙ hoc intelligit᷑ de ↄtinẽtia generali qᷓ
ẽ de cautela ab oĩ pcto.vñ dr.oĩs põderatio non ẽ digna
ↄtinẽtis.i.nulla re põt recõpẽſari ↄtinentia a pcto. vel ſi
intelligat᷑ de ↄtinẽtia carnis voto ↄfirmata:tũc nõ eſt cõ
atio rei tꝑalis ad ↄtinẽtiã hmõi. Et dẽ aĩe ↄtinẽtis.ꝗa
aĩe ↄtinẽtia ẽ pcipua ĩ merito.vñ hiero.ↄ hebudũ. nihil
ꝓficit carnẽ hr̃e virgineã:ſi mẽte gs nupſerit. Pꝛe. alig
dicũt ꝙ ↄtinẽtia hmõi recipit diſpẽſatõem ꝓpt recõpẽſa⸗
tõem coĩs boni ſiue reipublice.vt ſiqua emiſiſſet votum
ptinẽtie ꝓpt releuatõneʒ regni a iugo infidelitatis poſſet
cũ illa diſpẽſari.vt ſi ↄtinget ꝙ pꝛiceps regni eẽt infideł
vellet effici fidelis: ſi illa vellet ſibi nubẽ. Ex bis patet
rñſio ad ꝓpoſitũ.ꝙ licʒ minꝰbonũ poſſit intmitti ſiue re⸗
cõpẽſoꝛi ꝗꝓpter maius:tñ nõ ẽ faciẽdum malũ ꝓpter aliqð
bonũ quãtũcũq; ſit magnũ.i¶ ꝛõ em̃ faciẽda ſunt mala vt
veniãt bona Ro.iij. Pꝛe.votũ ↄtinẽtie ĩ caſu et tactumẽ
recipit diſpẽſatõem:et recõpẽſat᷑ bono cõmuni ⁊c̃.

embꝛum quartum

Onſequẽter querit᷑ ſi religioſis lʒ exerceri
oꝑa ſpũalia ꝗbo recõpenſat᷑ opꝰ manuale.
cuiꝰ riũ ponũt aliꝗ. Pꝛimo gqrit᷑ ĩ gene⸗
Arali ſi lʒ religioſis hmõi oꝑa exerceri.Se⸗
cũdo ſpecialit ſi lʒ illis docere ſiue doctoꝛes eẽ ſacre ſcri⸗
pture.Tercio vtrũ epᷣs vel ſummꝰpõtifer poſſit cõmittẽ
religioſis nõ hñtibo curã aĩaꝝ officiũ pᷣdicãdi vel cõfeſſi

ones audiendi.
¶Articulus pꝛimus

pꝛimi articłi maĩfeſtatõem ꝓcedit᷑ ſic ad .
tẽ affirmatiuã.Aug.ĩ ſᷣmõe ð mõte.Quibus
dictũ ẽ. Eũtes ĩ mũdũ vniuerſum pdicate di⸗
cetes.q; aſpꝛopiqᷣbit regnũ celoꝝ:eiſdẽ dixit. Qolite poſ
ſidere auꝝ neq; argẽtũ ⁊ zonis vris neq; peꝛã ⁊c. Ecce -
illis ꝗbo dat dns oↄſiliũ de ꝑfectõe pauꝑtatis:dedit auẽtẽ
ſiue ptatẽ pᷣdicatõis.Et ita videt᷑ ſiue ſint monachi ſiue
alij ꝗ adimplẽt ↄſiliũ dei de pauꝑtate:pñt exercẽ officiuʒ
p̃dicatõis et alioꝝ oꝑum ſpũaliũ.i¶ Si dicẽt ꝙ h̊ ſolum⸗
mõ indictũ fuit apłis.ↄtrariũ pʒ ꝑ aug.de oꝑe monacho
rũ.ꝗ oñdit ꝑ luce.x.ꝙ h̊ nõ tm̃ apłis ſᷣ oibo apticis viris
Dictũ fuit.q narrat dñm miſiſſe.lxxij.diſcipulos gbo illð
pceptũ dedit.in qͥ numero vniuerſitas pᷣdicãtiũ deſignat
HGᷓ liquet ĩ pꝛioꝛi capło.cũ dixit cuidã ſeq̃re me.ſine moꝛ⸗
tuos ſepelire moꝛtuos ſuos:tu at̃ vade ãnũcia veꝛbũ dei
et ita vt pꝛius. Pꝛeterea. nulli liberiꝰ diuinis vacãt qᷓ
illi qui vt expeditiꝰvacarẽt nec ĩ aliqͥ vincło poſſeſſionis
detinerẽtur:oĩa in cõmuni et in ꝓpꝛio reliquert.q̃les ſunt
religioſi qui ↄueniẽter dicẽ pñt.Dirupiſti vincła mea ti
bi ſacrificaho hoſtiaʒ laudis.hec vincła ſi ex aliqᷓ ꝑte ſa⸗
piũt mũdũ:inquãtũ ſapiũt intãtũ impediũt.ſapiũt autẽ
ex aliq̃ ꝑte vbi poſſeſſio retinet᷑ ꝓpter ſollicitudines defe⸗
dẽdi.curas cuſtodiẽdi.diligẽtias multiplicãdi.occupa⸗

tões diſpẽſandi.Qã hec diſpẽſari nõ pñt ſine turbatöne

vel diſtractõe.vt eſtimo.Greg.in moꝛal.quaſi tres tur⸗
mas ↄtra camelos facere:ẽ terrenaꝝ diſpẽſatõnũ ſtudia
modo illicito oꝑe.mõ ſuꝑflua occupatõe.mõ inoꝛdinata
cogitatõe vaſtare.vñ haut dubiũ ẽ tales hmõi liberi?ꝰ

¶Mueſtio
diuinis ⁊ ſpũalibo vacare pñt. qui nihil in cõi nec ꝓpꝛio
retinuerũt.niſi dicamꝰſimul poſſe boĩes eẽ ocioſos ocio
ſcĩo et negocioſos.cũ tñ vt ſimꝰocioſi. phibemur eẽ nego
cioſi.et vt quer amꝰvnũ:ñ ſollicitari ciꝛca multa.¶ Pꝛe.
qꝗ vtilioꝛes eẽ pñt alijs vtilitate ſpali q̃ pcellit. vtpote in
deuotis oꝛõibo ſctis afflictõibo.ſolutaribo monitis.pijs
cõſilijs ⁊ ceteris ſpũalibo vnlitatibaqᷓ religioſi ⁊ pᷣcipue
gꝗ ad hmõi ꝑagẽda ſeipᷣos deo dedicaueꝛũt ⁊ militiã pau
ꝑtatis ob h̊ aſſumpſerũt:⁊ ĩ bmõi agẽdis ſeipᷣos exerci⸗
tauerũt. nec dico vtilioꝛes eis illos ĩ ꝗbo ẽ mũdana affe⸗
ctis. indeuota oꝛõ. coꝛrupta etiã hoꝛaꝝ canonicaꝝ ꝓlatõ
vigiliaꝝ inhoneſtarũ frequẽtatio. ſomni intꝑanei iĩmo⸗/
teratio.quoꝝ monita vt frequẽter ad ꝑniciẽ.ↄſilia ad ꝑ
ditõem.ĩ ↄſiliũ eoꝝ inquit nõ veniat aia mea vt plibo
eoꝝ loquaꝛ. Ceteꝝ qui ſe ampliꝰdiuinis obſequijo dede/
rũt.ꝗ nibil ampliꝰmũdanũ curaueꝛũt.qꝗ exẽplũ bone cõ⸗
uerſatõis credẽtibo qð ẽ ĩ mũdialiũ deſpectõe.celeſt iũ ac
aſitõe clariꝰex hibueꝛũt qᷓ religioſi·⁊ pᷣcipue aliꝗ nibil re
tinuerũt. gre dei ſe cõmilerũt. lites ⁊ ↄteſtatões q/ ꝓ mun
dialibo ſunt deſpexerũt.⁊ ſeipos ĩ nuditate ⁊ frigiditate
tãqᷓ crucifixos oñderũt.õ dicas eos ꝗ põpatice ingre
diunt᷑ domũ dei opulẽti in ſyon.ꝗ doꝛmiũt ĩ lectis ebur⸗
ncis.⁊ laſciuiũt ĩ ſtratis ſuis.ꝗ comedũt agnũ de grege
⁊ vitulũ de medio armẽti.qui canũt ad vocẽ pſalterij ſic
dauid.putãtes ſe babere vaſa cãtici bibẽtes ĩ phialis vi
nũ. et optimo vngẽto delibuti nmhil ↄpatiẽtes ſuꝑ vtritõe
ioſeph.⁊ hiero.ĩ oꝛiginali ſuꝑ micheã.An nõ ↄfuſiõis ⁊
ignominie ẽ ihᷣm crucifixrũ pauꝑeʒ atq; eſuriẽteʒ craſſis
p̃dicare coꝛꝑibo ⁊ ieiunioꝝ doctrinã rubẽti bucca tumẽ⸗
tiq; oꝛe ꝓferre.ſi ĩ apłoꝝ loco ſumꝰ.nõ ſolũ ſermonẽ eoꝝ
imitemur:ᷣ et ↄuerſatõem q; ⁊ abſtinẽtiã. Ex his mani
feſte pʒ ꝙ exercitia ĩ ſpũalibo ꝗbo debent᷑ ſtipẽdia victus
potiſſime ↄueniũt religioſis.q otbo ꝓpter deũ abrẽnũcia⸗
uer̃t ⁊ modis pᷣtactis ĩ oꝑibo ſpũalibo ſe occupãt.⸗ Pꝛe.
ſi ꝓpter ingẽ ĩ lege dei meditatõeʒ ⁊ nullã ĩ terra poſſeſſi
onẽ.miſierijs oꝛbis foueꝛi debẽt pauꝑes mũdo renũcian
tes.qni magis ſouẽdi ſunt ꝙᷓ religioſi aliꝗ·ꝗ cũ mundia⸗
lia abdicauerũt.ĩ mãdatis dei inſpicẽ nõ deſiſtũt.⁊ a iu⸗
gi occupatõe meditadi et inueſtigãdi legẽdi: diſputãdi ñ
recedũt.qui ꝓfunda fluuioꝝ ſcrutati ſũt.ꝗ venaꝝ argẽti
querũt pꝛicipia.et locũ ĩ 3 ↄflat᷑ auꝝ.nõ eſtimo cos ad h̊
dignioꝛes ꝗ legẽ dei nõ tm nõ ſciũt:imo audiꝛe ↄtẽnunt.
ceci ⁊ duces cecoꝝ.ſe et alios in foueã deoucẽtes.ſᷣm ꝗ
vx talibo ꝑ ꝓphetas ⁊ ĩ multis ſcripturaꝝ locis ↄquerit᷑.
Ex pᷣdictis pʒ ꝓpoſitũ.⁊ ꝙ licite pñt religioſi acciꝑe a fi⸗
delibo ꝓpter ſpuales oꝑatões:⁊ ꝙ hmõi oꝑatõibo recõpẽ
ſat᷑ laboꝛ manualis:⁊ cũ h̊ qꝛ ſtatus taliũ religioſoꝝ ne/
q; dãnabilis ẽ neqʒ vituꝑabilis. ¶ Moſſunt mibilominꝰ
aliq̃ ð iſta allegari ⁊ inferri ſic.xvj.q.j.placuit. firiniter
⁊ indiſſolubiliter oẽs pᷣcepimꝰ vt aligs monachꝰpnĩiam
nemini tribuat.niſi inuicẽ vt iuſtũ ẽ. moꝛtuũ nõ ſepeliat
niſi monachũ ĩ monaſterio ſecũ cõmoꝛãtẽ.vel ſi foꝛtuitu
quẽqᷓ; adueniẽtiũ fratrũ ibi moꝛi ↄtingerit. ¶ Pꝛe. infꝛa ĩ
eodẽ. Placuit cõi nr̃o ↄſilio.vt nullꝰmonachoꝝ ꝓ lucro
terreno de monaſterio exire nefandiſſimo auſu p̃ſumat.
neqʒ pnĩam dare.neq; filiũ de baptiſmo acciꝑe.neq; ha⸗
ptiʒare.neq; infirmũ viſitare.neq; moꝛtuũ ſepelire.neqʒ
ad eccłiam ſeculareʒ trãſire.neq; quibuſcũq; negocijs ſe
implicare.ſit clauſtro ſuo ↄtẽtus.qꝛ ſicut piſcis ſine aq̃
caret vita:ſic monachꝰſine monaſterio.Ecce ꝙ bic inhi
bet᷑ monacho ſiue religioſo exercitiũ oꝑum ſpũaliũ extꝛa

monaſteriñ ſuũ.Ex q̊ͥ videt᷑ ꝙ nõ ſit licitũ religioſo exer

cere oꝑa ſpiritualia er monaſteriũ ſuũ:nec ꝓpier illa re⸗
ciꝑe a fidelibo vite neceſſaria. Pꝛe.infra ibidẽ Calixtꝰ
papa. Interdicimꝰ abbatibo et monachie publicas peni
tẽtias dare. infirmos viſitare ⁊ vnctões facẽ.miſſas pu⸗
blicas cãtare.Ecce eadẽ ꝓhibitio q̃ S.¶ Pꝛe .infra ibidẽ
Adijcimꝰꝙ vero pnĩam dare phibẽt᷑· inde eſt ꝙ nulli ſa⸗
cerdotũ lʒ parochianũ alteriꝰligare vel ſoluẽ. ex h̊ xecre
to videt᷑ ꝙ nõ lʒ aliquẽ religioſuʒ ꝗ nõ bʒ parochiãos ex
ercere oꝑa ſpũalia: Ipter qð debeat accipere vite ncẽria.

716

cviij.

KRũñſio.ꝙ decreta h ꝓpoſita intelliguni de monachis
ſpãliter ſumptis nõ noĩe extẽſo generaliter ad fligioſos
et h̊ videt᷑ ex ip̃a Fa.q ẽ. Placuit oĩbo reſidentibo in ſct᷑a
nicena ſinodo.vt monachoꝝ ↄuerſatio et vita ſᷣm hio⸗
logiã nois ab oĩbo diſerepet.monachꝰeĩ grece ſingłaris
latie dz.Et.j.eo.ſi cupis eẽ qð diceꝛis mõachꝰ.i.ſolꝰ:ꝗd
facis in vrbibus.q̃ vtiq; nõ ſunt ſoloꝝ habitacula ſ̊ mul
toꝝ.⁊ vt dicũt quidã bec intelligẽda ſunt m antiq̃ tꝑa.
ꝓpterea aliter poſtea oꝛdinauit ecclia ex moderamit ſe⸗
dis aplice.vñ.xvj.q.j moderamie.vbi dic greg. Aode
ramie apłice auẽtis decernimus vt monachi ſi pᷣſbiterij
honoꝛe dedicati ſunt.cũ ligandi ſoluẽdiq; poteſtate deci⸗
maꝝ pꝛimiciaꝝ oblatõnũ que fiũt ꝓ viuis ⁊ defunetis:
poꝛtionẽ iuſto canone ad ſuã et ꝓrimoꝝ vtilitatẽ merito
ꝑfectioꝛis iuſticie nõ minꝰqᷓ ſaceꝛdotes laudabiliteꝛ ſibi

vẽdicẽt.et dicit iuſtũ canonẽ redditũ eccłiaſticũ:iuſte di⸗

uiſuʒ. Et nota ꝙ dẽ meꝛito ꝑfectõꝛis iuſticie.quo inſinu⸗
atur.ꝙ illis ꝗ ſunt maioꝛis ꝑfectõis:magis cõpetit exer⸗
citiũ laboꝝ ſpũalium. ꝓpter q̊s acciꝑe debẽt victui neceſ
ſaria. Et infra ex ſubiũctis patzʒ. ꝙ officia clericoꝝ mõa
chi p̃biteri libere pñt admĩſtrare.ſubiũgitur eĩ ↄſequen
ter. Ex auẽte bmõi decreti qð apłico moderamie ⁊ pie⸗
tatis officio a nobis eſt ↄſtitutũ.ſacerdotibo monacbis
aploꝝ figurã tenẽtibo liceat pᷣdicare.baptiʒare.cõmuni⸗

onẽ dare. ꝓ peccatoꝛibo exoꝛare.pnĩam im ponẽ atq; pec

cata ſoluere.Ex hoc decreto habet᷑ aꝛgumẽtũ.ꝙ religio⸗
ſi pñt pdicare.et ꝙ religioſi dicunt᷑ tenẽ figura aploꝝ qͥ
ad abꝛenũciatõem. Ad idẽ faciũt quedã dicta infꝛa eodẽ
ſunt nõnulli. Ad illud quod obijcit᷑.q ꝓbibẽtuꝛ mona
chi dare pnĩam:qꝛ nulli ſacerdotũ licʒ parochianũ alte⸗
rius ligare vel ſoluere ⁊c. Rñſio ꝙ hoc verũ ẽ de iure cõ
muni ſiue oꝛdinario. pĩ tñ ꝗs ſoluẽ et liga parochianũ
alterius de poteſtate cõmiſſa. ſicut ẽ de illis qui vocãtur
a pᷣlatis in pᷣtem ſollicitudinis:qui pñt loluere et ligare
parochianos alioꝝ auctoꝛitate pꝛelatoꝛum a quibus vo
cati ſunt:et a quibus commiſſum eſt ip̃is poteſtas ſoluẽ
di et liganil .‧ͤ —
iculus ſecundus
VOnſequẽter queritur. Si licet religioſis doce
re ſiue eſſe doctoꝛes ſacre ſcripture.et videtur
ſic. xvj.q.j.Sic viue in monaſterio vt cleri
cus eẽ merearis multo tꝑe diſce que poſtmodũ doceas.⁊
ẽ verbũ hiero.ad ruſticũ monachũ.ex quo ptʒ ꝙ religio⸗
ſus pt᷑ eẽ doctoꝛ qui diu didicerit.argumẽtũ ↄð magr̃os ꝗ
ꝑuo tꝑe audierũt.Glo.ecci.v.Sic peccat q ſcit ⁊ ñ vult
ꝓrimũ doceꝛe:ſic qui neſcit et vult magr eẽ.di .lxj. Miſe
rũ ẽ eum eſſe magr̃m:qui nũꝗᷓ fuit diſcipulus.veꝛbũ ẽ bo
etij in li.de diſciplina ſcolariũ.Ex boc etiã pt᷑ argui a cõ⸗
trario ſenſu.ꝙ religioſus qui lõgo tꝑe fuit diſcipulus pẽ
eẽ doctoꝛ. ¶¶ Pꝛete. xvj.q.j.ſi clericatus.Oiſcas ꝙ poſſis

Cocere.et ẽ verbũ hiero.ad ruſticũ monachũ.et ibidẽ.ne
ſis miles anteꝙᷓ tyro.ne ſis pꝛiꝰ magiſter ꝙᷓ diſcipulus.

Pꝛe. magis ↄuenit illi docere et i ncathedrari qui meli
oꝛis eſl vite. ᷓ illi ꝗq minoꝛis vite.igit᷑ ſi religioſi boni cẽ⸗
