ſcʒ ꝑ introitum. Secundo vt intelligat aduentum eiꝰ eẽ
poſtulandũ.ſ.ꝑ ky rieeleyſon.Tercio vt intelligat ipſũ
eſſe acceptandum ſiue eidem eſſe ↄgratulandũ.ſ.ꝑ głia ĩ
eſt inſiſtendum ſcʒ per collectaʒ. Quinto vt intelligat
ctrine illius quecũq; ſit totaliteꝛ ẽ innitendũ.ſ.ꝑ epłazʒ
Sexto vt intelligat ꝙ in ſtatu pnñtis miſerie lamẽto pe⸗
nitẽtie ẽ lamentadum.ſ.ꝑ graduale.Septimo q; ꝓpteꝛex
pectatõem leticie ẽ gaudendum.ſ.ꝑ alleluia. Octauo q;
eiuſdeʒ mãdatis ſollicite et deuote ẽ obediẽdum.ſ.ꝑ euã
geliũ.Qono ꝙ fidei documẽta ſunt publice ↄfitẽda.ſcʒ ꝑ
ſymbolũ.Decimo ꝙ deo ſint dona et munera offerenda.
ſcʒ ꝑ offertoꝛiũ. Hec at᷑ decẽ fuerũt neceſſaria ad ſuſcipi⸗
endũ xpᷣm aduenientẽ in carne viſibiliter ſicut patet in⸗
ſpiciẽti:⁊ nũc etiã neceſſaria ſint ad ſuſcipiẽdũ xpᷣm ad⸗
uenientẽ ſub ſacramẽto inuiſibiliter. Hic eĩ quaſi nouꝰ
aduẽtus ẽ.cũ vpᷣc qui ᷣm carnẽ erat abſens:in hoc ſacra
mẽto ſit pñe.⁊ hic quidẽ aduẽtus deſiderãdus ẽ ⁊ poſtu
landus et acceptandus.⁊ innitẽdũ ẽ eiꝰgr̃e ⁊ intẽdendũ
eius doctrine.⁊ ꝓpter eius memoꝛiã ingemiſcendũ gemi
tu pemitẽtie: et cxultãdũ ꝓpter ſpem ſuꝑne leticie.⁊ man⸗
data eius diligẽtius obſeruanda.⁊ verba fidei eius ↄfi⸗
tẽda.⁊ ꝑ ipᷣm deo dona et ſacrificia offerẽda.que omnia
excellenter 2 diligẽtius fieri in eius pñtia.

e .H. ..

eſt antiphona q̃ in pꝛĩcipio cantat᷑. Et dr antiphona gꝛe

p̃tatur vox reciꝑꝛoca:duobus choꝛis alternatim.ſ.pſal⸗
lẽtibo oꝛdine cõmutato ſiue de vno ad vnũ.quod genus
pſallendi greci inueniſſe tradunt᷑. Iſte modus pſallendi
dos miniſtraturꝰad altare debʒ intrare. In cꝰrei ſignuz
ſacerdos anqᷓ ad ſolẽnia miſſarũ celebrãda ꝓcedat:dicit
illud pᷣs.Introibo ad altare dei.Excerpti vᷣo ſunt d pᷣs

o illa verba quibus dominicum coꝛpꝰ
Scðm ꝓꝙ miſſa dr pꝛimo mõ diuiditur ĩ tres

*

2 7
E.

—

excelſis. Quarto vt intelligat ꝙ poſtulatõi gratie illius

P4
F⸗

ce:vor recipꝛoca latine. Iſido.antiphona a greco inteꝛ⸗ *

ẽ modꝰecclie romane.Or at᷑ introitꝰqꝛ tũc pꝛimo ſacer⸗ cqur e⸗

„* 24

fe

euy
6

4

„
/
uiu

. ⸗ Oalt
4 Ee&&

C *

α°¾
„
4. .

41646% ſe1 5**

— —5 „ 9
¶ Ve officio miſſe
Introitns. gradualia quoq; ? alleluia offertoꝛia. nec⸗
nõz cõmuniones frequẽter. Cuiꝰ rõem ponit remigius
dicẽs. Lotãdũ bãc ſcripturã.ſ.pſalmoꝝ plus ceteris in
eccliaſlicis frequẽtari.qð iõ fit:qꝛ in boc li.ẽ cõſumatio
totius theologice pagine. Hic em deſcꝛibunt᷑ pᷣmia bono
rũ.ſupplicia maloꝝ. rudimẽta incipiẽtiũ. ꝓgreſſus ꝓfici
ctio ꝑueniẽtiũ. vita actiuoꝝ. ſpeculatio ↄtẽpla⸗

enniig, nie tine culatt N
tiuoꝝ. Hic et᷑ docetur quid auferat peccatũ.quid penite⸗

tia reſtituat.quid penitẽs peccati conſcius dicat. ¶¶ DHec
antiphona ſiue introitus deſideriũ aduẽtus xpᷣi inſinu⸗
at. de quo lucc.x. Multi reges voluerũt videre que vos

videtis ⁊c. Choꝛus ̊ miam dilatat ⁊ in iubilo cãtat in⸗
troitũ.repntando ꝙ fideles aduẽtũ xpᷣi cĩ magno deſide
rio expectãtes clamabãt illud Yſa.lxnij. VUtinã dirũpẽs
celos et deſcẽderes.Et illð yſa.xvj. Emitte agnũ dñe do
minatoꝛ? terre ⁊2c. Ex eoꝝ pſona cantat᷑ introitus per
quos vpe intrauit in mũdũ. Juxta illud ad Ro.j.qui fa
ctus ẽ ex ſemine danid ᷣm carnẽ. 4 Antiphone repetitio
multiplicatõem clamoꝛis inſinnat. Vñ Ya. xxviij. man⸗
da remãda:expecta reexpecta. Intercipit etiã verſus að
inſinuãdũ ꝙ aſſiſtẽtes debẽt eẽ cõuerſi ad deũ ꝑ intentõʒ
et deſideriũ.dr em̃ verſus a vertẽdo Hiere.iij. Conuer⸗
timi ad me filij reuertẽtes. ¶ Interpoſitio glie ſignat ca
ptõem beniuolẽtie. vt eĩ quẽ expectabaãt facilius obtine⸗

rxt ad totã trinitatẽ cũ gloꝛificatõne clamabãt.Oſtende

☛

nobis dñe miſericoꝛdiã tuã:⁊ ſalutare tuum da nobis.

—--— — —

Hoc gᷣ de ſideriũ introitus repñtat.nõ ſemper intellectu

fkre:ſ̊ modulo cãtilene.vt dicit Inno. Et nota ꝙ nõ ſi⸗

4 497
I. en⸗ 1 4
ent 41 0

ne rõe introitus miſſe qui ẽ oꝛdinatꝰ ſpecialiter ad repᷣ⸗
ſentatõem paſſionis xp̃i. deſideriũ ſanctoꝝ ð aduẽtu rp̃i
in carnẽ repntat.qð quidẽ deſideriũ quodammõ loquen
di cã fuit introductiua et inchoatiua aduẽtus xpᷣi ĩ car⸗

nẽ. 2 9ↄſequẽter ꝓgꝛeſſionis ad paſſionẽ. VUñ pᷣs. ꝓpteꝛ mi

ſeꝛiã 2 gemitũ pauꝑum nũc exuꝛgã dicit dñs. OQm cũ põ

tiſer celebrat oĩa celebrius ꝑagunt᷑ vbi multa geruntur

que nõ vacãt a miſterio:pꝛedictis addẽdũ ẽ.ꝙ choꝛo cã⸗

tãte introitũ:ep̃ᷣus ad altare ꝓcedit duobo.ſ.ſacerdote et

leuita eũ hincide ducẽtibo:ſubdy acono pᷣcedẽte qui clau

ſum poꝛtat codicẽ euãgelij.donec ep̃ᷣus ad altare ꝑueni⸗

*

at. ꝑ pontificè ille ſignat᷑.de quo dr heb.ix.Xpᷣc exiſtens
tifex futuroꝝ bonoꝝ ⁊c.ſacerdos et leuita legẽ ſignifi
cãt 2 ꝓphetas.ſᷣm ꝙ; habet᷑ in glo. pabole ſauciati LCuce
x. Sacerdos et leuita deducũt epm. qa ler ⁊ ꝓphete xpᷣm
ꝓmiſerũt. deutro.xviij. Pꝛophetã ſuſcitabit vobis dens
t fratribo vr̃is ipᷣm taqᷓ me audietis. Et aggei. ij. Ecce
deſideratus veniet cuũctis getibo. Subdyacon q pcedit
ioheʒ baptiſſi ſignat.qui pceſſit ĩ ſpiritu ⁊ virtute helie
ꝑaꝛe dño plebẽ ꝑfectã.luc.j. Hic añ põtificẽ poꝛtat codi
cẽ euãgelij. qꝛ iohes añ xpᷣm pᷣdicatõʒ euãgelij ichoauit.
Pnia inquit agite Muohinan bit em̃ regnuʒ celoꝛum
Aldath. iij. M aut liber clauſus tenet᷑ donec pontifex ad
altare ꝑueniat ⁊ tũc aꝑit᷑:illud inſinuat qð in apo.v.de
ſcribit᷑ OQm̃ nemo dignus inuentus erat aꝑire libruʒ ꝗ
erat ſcriptus intuo ⁊ ſoꝛis et ſignatꝰ ſigillis ſeptem:niſi
leo de tribu iuda. radix dauid qui librũ aꝑuit ⁊ ſeptem
ſignacula eius ſoluitt.

67

* y.

kyrieeleyſon qð interpᷣtatur dñe miſerere.quo inſinuat

poſtulatio diuine miſericoꝛdie de veſiderij pdicti adim⸗
pletõne.acſi diceret᷑ illud Yſa.xxxiij. Domine miſerẽ nr̃i
te em̃ erpectauimus.Et in pᷣs. Lu exurgẽs miſereberis
ſyon.qð nonies dr ꝓpter nouẽ oꝛdines angeloꝝ quibus
petimaſſociari beneſicijs aduẽtus xp̃i.vt ex quibo oꝛdo
tecimꝰẽ reꝑandus.Ael etiã nomes dr ↄtra nonẽ geneꝛa
peccatoꝝ.ſ.oꝛiginale.actuale.inoꝛtale.qð diuidit᷑ in ſe⸗
ptem et veniale. Dicit᷑ em̃ ter kyrieeleyſon ad pr̃em. ter
xpᷣeeleyſon ad filiũ.ter kyrieeley ſon ad ſpiritũſanctum.
Patri dᷣo ⁊ ſpirituiſancto dẽ ſub eadẽ foꝛma vocis:ſb di⸗/

uerſa filio. ꝓpter duas naturas in ipᷣo.qꝛ filius qð non

erat aſſumplit.gigas.i.gemĩe ſubſiãtie aꝑ ellat᷑.pᷣs.Ex

Finito gloꝛnꝛam

xxxvij.

ultauit vt gigas ad currẽdũ viã ⁊c. ¶ Et nota ꝙ tribo lin
guis celebrat᷑ miſſa.hebraica.greca ⁊ latina.qꝛ titulus
xpᷣi ĩ cruce pẽdẽtis ſcriptꝰ fuit eiſdem tribo linguis, et de
vnaqq; illaꝝ apponit ibi aliqo.de hebraica q̃ pncipalit
? apponit᷑ alleluia:amẽ:ſabaoth:oſanna.DOe greca kyrie

(Deince ẽ dñs:cꝰvocatiuꝰẽ kyꝛie:eleyſon milerẽ·
einde ſequttur .S.ij.

ymnus angelicꝰ.ſ.głia ĩ excelſis vo.⁊ in terra pax hoĩbo
bone volũtatis. Hoc tm̃ pꝛimo dicebatur ad miſſazʒ. re⸗
liqᷓ ᷣo a bio bylario pictauiẽſi eo ſunt addita.ſ.lauda⸗
mus te ⁊c. q̃ ſequũt.⁊ ᷣm ↄſuetudinẽ eccłie romane.qũ⸗
cũq; te deũ laudamꝰdr ĩ matutinis:glia in excelſis dĩ in
milſſa illiꝰofficij. vñ facte ſunt matutine ⁊ nõ als niſi ĩ ce
na dñi ⁊ ĩ vigilia paſche.lqmnus aũt iſle tꝑali xpi na⸗
tiuitati phibẽs teſtimoniũ no ẽ im̃ angeloꝛuʒ ̊ hoĩm.re
ſtauratoi ꝑditoꝝ ↄgratulãtiũ:a multiplicis pacis refoꝛ⸗
matõi.Añ nãq; natiuitatẽ xp̃ᷣi tres eꝛãt inimiciciaꝝ pa⸗
rietes. pꝛimꝰinter deũ et hoĩem.ſecũdus inter angelos et
boĩes.terciꝰinter hoĩes ⁊ hoĩes. Pomo nãq; ꝑ inobediẽ
tiã creatoꝛẽ offenderat.ꝑ ſuũ caſum reſtauratõem ange⸗
licã impedierat: pariterq; ſe ab hoĩe ſeꝑpauerat. Judeus
nãq; cerimoniã excolebat.gẽtilis ydolatriaʒ exercebat.
vtriqʒ ritus alteriꝰdiſplicebat. Sʒ veniẽs pax nẽa fecit
vtraq; vnũ. Ephe.ij. deſtrurit inimiciciaꝝ materias ⁊ cõ
currẽtes parietes ĩ ſe angulaꝛi lapide collocauit.vt dece
tero eẽt vnũ ouile et vnus paſioꝛ Joh.x. Abſtulit g pec⸗
petm ⁊ recõciliauit hoĩem deo.reꝑauit caſum ⁊ recõcili⸗
auit hoĩem angelo. detraxit ritꝰ recõciliauit hoĩem hoĩ
Keſtaurauit & qͥ i celis ⁊ q̃ ĩ terꝛis ſunt.⁊ ob h̊ illa cele⸗
ſtis milicie multitudo cãtabat Gloꝛia ĩ excelſis deo.i.in
angelis deo.a ĩ terra par homĩbo bone volũtatis. Hinc
ẽ eẽ ꝙ angelꝰloquit᷑ ⁊ ↄgaudet paſtoꝛibo.qꝛ pax ẽ int an⸗
gelos et hoĩes refoꝛmata. Maſcit᷑ deꝰ hõ qꝛ paxr ẽ inter
teũ ⁊ hoĩem reſlaurata.ſQaſcitw᷑ in pᷣſepi bouis ⁊ aʒini.
qꝛ pax ẽ int hoĩes ⁊ hoĩes reſtituta.ꝑ bouẽ eĩ iudaicꝰ po
pulꝰ:ꝑ aʒinũ gẽtił figurat᷑.m illð yſa.j.Cognouit bos
poſſeſſoꝛẽ ſuũ ⁊ aſinꝰpᷣſepe dñi ſui.ꝑ bouẽ ſᷣm glo. ſigni⸗
ficant᷑ credẽtes ex iudeis:⁊ ꝑ aſinũ gẽtilis ꝓpłs. Ad ſi⸗
gnificãdũ itaq; gaudiũ ꝓploꝝ de netiuitate xpᷣi letantiũ
ĩcoꝛnibo altaris duo ſunt inſtituta cãdelabra q̃ median⸗
te cruce faculas ferũt accẽſas.angelus eĩ paſtoꝛibo inꝗt
luce.ij. Annũcio vobis gaudiũ magnũ q; natus ẽ hodie
ſaluatoꝛ ⁊c. Hic ẽ verꝰy ſaac ꝗ riſus interpᷣtat᷑.Lumẽ at
cãdelabri fides ẽ ꝓpłi.i Aã ad iudaicũ ꝓyłm inquit yſa.lx
Surge ⁊illumĩare hierłm qꝛ venit lumẽ tuũ ⁊c. Ad po⸗
pulũ vᷣo gẽtilẽ diẽ apłs Ephe.v.Eratis eĩ aliqñ tenebꝛe
nũc aũt lux in dño.ſAã ⁊ ĩ oꝛtu xpᷣi.noua ſiella aparuit
magis ſm vaticiniũ balaaʒ. Oꝛiet᷑ ſtella ex iacob ⁊ con
ſurget virga ex iſlrł Numeri. xxiiij. Inteꝛ duo cãdelabra
crux ĩ medio collocat᷑:qm̃ int᷑ duos ppłos xpᷣ̃e mediatoꝛĩ
eccłia ↄſiſtit lapis anglaris ꝗ fecit vtraq; vnũ ad quẽ pa
ſtoꝛes a iudea.luẽ.ij.⁊ magi aboꝛiẽte venerũt.math.ij.

1177

S. Uij.
exceſſis deo qͥ inſinuat᷑ aduẽtũ xp̃i eẽ acceptãdũ ⁊ ꝙ eidẽ
7gratulãdũ:ſubdit᷑ collecia qͥ inſinnat᷑ ꝙ poſtulatõi di
uine gre ẽ inſiſtẽdũ.ad qð inuitant᷑ ꝑ ſaceꝛdotẽ dicẽtem.
Hꝛemꝰañ ꝓlatõz collecte.¶ Qota ꝙ ſacerdos ↄue rſus
ad ꝓplłm pnũciat ſalutatõʒ.ꝑ quã auditoꝛes reddãt᷑ attẽ
ti. deide fueꝛſus ad oꝛiẽtẽ dic oꝛões q̃ dicũt᷑ collecie. Põ
tifex ᷣo ſalutatõeʒ pᷣmittit ad ꝓłm dicẽs.pax vobᷣ. illius
viẽs eloqꝗo:cꝰfungit᷑ põtificio.mĩoꝛ ar̃ ſacerdos ꝗ ſalutat
li ait. dñs vobiſcũ .qð vtiq; verbũ Hooʒ legit dixiſſe
meſſoꝛibo Ruth. ij. Wooz cq; g inkptat ĩ qẽ vtꝰ: vᷣtutẽ ſal⸗
uatoꝛis erp̃ſſit ꝗ ẽ dei vtᷣ.j.coꝝ.j.Qui Ruth moabitẽ qᷓ
vidẽs iniptat᷑.i.eccłiaʒ q̃ nũc videt ꝑ ſpeculũ ⁊ ĩ enigma
te. j. coꝝ. xiij.duxit in vroꝛẽ.Choꝛus aũt vtriq; rñdet. Et
cũ ſpũ tuo.qð ſumptũ ẽ ex epła.ij.ad thimo.i fi. dñs ihs
cũ ſpũ tuo.t aũt epus oñdat ſe xp̃i vicariũ. Pꝛima do
ce dixit pax vobis.qm̃ bec ſuit pᷣma vox xpᷣi ad diſcipu⸗

austa niinrz, Selec vAP
venp èð

—

—

los cũ eis poſi reſurrectõeʒ apparuit Johᷣ.xx. Inſiar ðᷣo
ſacerdotũ ceteroꝛũ.poſtea dicit vñs vobiſcũ:vt vnum ſe

er üllis oñdat oꝛaturũ. Septem vicibo populus ſalutat i

miſſa. quatenus excluſis ſeptẽ vicijs capitalibus ſuſcipi⸗
at gratiã ſeptifoꝛmẽ. 4.Et nota ꝙ epus oꝛaturus mitraz
teponit.ĩ ſignũ ꝙ vir reuelato capite debet oꝛare.j. coꝝ·
xj. quatenus inter ipm ⁊ veũ nullũ ſit malicie velamẽ. vt
reuelata facie głiam dei cõtemplet.ij. Cox · ij. IJcdem ſi⸗
gnat depoſitio amictus de capite ſimplicis ſacerdotis.
Pꝛeterea.ſacerdos ad oꝛientem ↄuerſus oꝛatõem ſiue
collectã ꝓnũciat.quo inſinuat᷑ ꝙ debet eſſe mẽte ad illuz
ↄuerſus.ð quo ſcribit᷑ Luce.j. Per viſcera miſericoꝛdie
dei noſtri ĩ quibus viſitauit nos oꝛiens ex alto. Et zach.
vj. Ecce vir oꝛiẽs nomẽ eius. Hoc aũt nõ eſt quia maie⸗
ſtas dñi in oꝛiẽte localiter aſiſtat:que nõ localiter ẽ vbi⸗
q;. Juxta illud hiere.xxiij. Celũ et terrã ego impleo:pᷣ qꝛ
timentibo deũ oꝛiet᷑ ſol iuſticie Malach.j.qui illuminat

oẽm bominẽ venientẽ in hunc mundũ Johᷣ.j. dicẽo Oꝛe

mus.vniuerſalẽ ad ſe colligit eccłiam. licet vnus in ꝑſo⸗
na loquẽs multoꝝ.Oꝛatões at᷑ que circa pꝛincipiũ mil⸗
ſe dicuntur collecte nominant᷑:eo ꝙ ſacerdos ad deũ oꝛa
tione p populo.petitõnes in eis collegat ⁊ cõcludit.pꝛo
pꝛie tamẽ vicit᷑ collecta in ꝓceſſione:cũ populus et cleꝛꝰ
de vna ad aliaʒ pꝛocedunt eccłiam.⁊ tunc ſacerdos ſiue
epiſcopus collecta omni multitudine ſolebat dicere oꝛõʒ
ſuꝑ populũ:⁊ illa ꝓpꝛie dicebatur collecta.:¶ O aũt poſt
fineʒ oꝛõis ſubditur. Der dũm noſirũ ipᷣm vpᷣm ⁊c̃.ſigẽt
illð ꝙ ip̃e dominus dixit Joh.xvj.Si quid petieritis pꝑa
trẽ in nomine meo dabit vobis.i2õ em p aliã viam ereꝛ
na dei beneſicia poſſunt ad nos decurrere ꝙᷓ ꝑ eum quiẽ
mediatoꝛ tei et bominũ homo rp̃c ihs.j.thimo.ij. ꝑ illũ
em̃ exaudiunt᷑ pces fidelium:qui in diebus carnis ſue pᷣ⸗
ces ſupplicatõneſq; ad deum qui poſſet illũ ſaluũ ſacere
a moꝛte cũ clamoꝛe valido et lacrimis offeꝛẽs exauditus
ẽ ꝓ ſua reuerẽtia.heb.v. Sumptũ ẽ aũt de epła ad Ro.
v.HGloꝛiam inquit in deo ꝑ dominũ noſtrũ ihᷣm xpᷣm. Il
lud aũt qð ſequituꝛ. Qui tecuʒz viuit et regnat in vnitate
ſpirituſſeti deus.ita põt ſimpliciter intelligi. Qui cũ pa⸗
tre viuit et regnat deus in vnitate ſpirituſſancti.i.in ſpi⸗
yituſancto qui eſt vnitas patꝛis et filij ⁊ amoꝛ et cõnexio
vtriuſq;:ꝑ omnia ſecula ſeculoꝝ.hoc vel ↄſecutiue dicit᷑
ſicut generatões generatõnũ.vel anthonomatice ſicut cã
tica caticoꝝ ·¶¶ Amen.optãtis vel affirmãtis oñdit affe⸗
ctũ.iAã in pᷣs.vbi dicimus fiat fiat.hebrei dicũt amen.
Et in euãgelio Johañj.in multis locis dicit dño. Amen
amẽ dico vob/hoc ẽ.veꝝ verũ dico vobis.ſᷣm illð qð dic

alubi. Sit ſermo veſter eſt eſt. math. v. Keſpicit g̊ vel ad

ſoꝛmã oꝛõnis vt quod oꝛatur obtinetur:velad modũ cõ⸗
cluſionis vt quod concluditur affirmetur. Tleꝛbigratia.

vt cũ ſacerdos oꝛat. Da nobis queſumus dñ̃e ſaluteʒ mẽ
tis et coꝛpoꝛis:populus reſpõdet Amen optando.i.fiat

Vel cũ ſacerdos cõcludit.Qui tecũ viuit et regnat ĩ vni⸗
tate ſpirituſſancti deus ꝑ omnia ſecula ſeculoꝝ: populꝰ
affirmat amen.i.verũ ẽ. At em̃ dicit Rabanus. Interpᷣ⸗

Bar põt amẽ quod ẽ hebreũ in latinuʒ vere ſiue fideliter

eu fiat. Pꝛeterea. ſaceꝛdotes in miſſis numeꝝ ſeptena

riũ in collectis imponẽdis nõ debẽt excedere.i Aã xpᷣc in

oꝛõe dñica Math. vj. ſeptẽ petitõnibo omnia corpoꝛi et

anime neceſſaria compꝛehẽdit. AUna ergo vel tres vel gn

qʒ;ʒ vel ſeptẽ debẽt dici oꝛõnes. Ana ſicut vnũ euangeliuz

vel vna epiſlola:vel pꝛopteꝛ fidei vnitatẽ.tres ꝓpter trini

tatem vt numeroimpare deus gaudet:vel quia deus ter

in paſſione oꝛauit. Quinq; ꝓpter quiq;ꝑtitam xp̃i paſſi⸗
oneʒz . Septem ꝓpter ſeptem petitõnes dñice oꝛatõnis rel
Ipter ſeptem dona ſpirituſſancti que ſcʒ enumeꝛantur in
Yla.xj. Onas aũt tm̃ dicere nõ debent. Hinarius eĩ nu
merus infamis ẽ.quia deus diuiſionem et diſcoꝛdiã de⸗
teſtatur. Unde cũ ceteroꝝ dieꝝ oꝑibus benedixit:oꝑibo
ſecũde diei benedirxiſſe nõ legitur: quia binarius pꝛimꝰ
ab vnitate recedit ⁊ ab eo ceteri diniſibiles numeri ſoꝛti

unt᷑ oꝛiginẽ. ¶ ꝛeterea.ſacerdos cũ oꝛat in miſſa manꝰ

eleuat.hoc quidẽ ſacramentuʒ ler inſinuat.Legit᷑ em̃ in

cxo. xvij. cum iſrł pugnaret aauerſus amalech in de⸗

ſerto:moyſes aſcẽdit ſupꝛa verticeʒ collis.Cũq; leuaret
moyſes manus vincebat iſrł. Si aũt paululũ remiſiſſet
amalech ſuꝑabat.. Pꝛeteꝛea.cum xpᷣc extendiſſet manꝰ
in cruce ꝓ ꝑſecutoꝛibo oꝛauit et dixit Cuce.xxiiij. Pater
dimitte illis quia neſciunt quid faciũt.hoc quidem repᷣ⸗

ſentat eleuatio manuum ſacerdotis.4l Itẽ pontifer ele⸗

uat manũs aſſiſtentibo hincinde miniſtris qui manꝰ eiꝰ
ſuſtentant.cuius ſacramentum inſinuat᷑ in exo.xvij.vbi
legitur.ꝙ aaron et hur.ſuſtentabant manꝰmoyſi ex vtꝛa
q; ꝑte.⁊ ſactum ẽ vt non laſſaꝛentuꝛ manus eius vſq; ad
ſolis occaſum.ſugauit Joſue amalech et populũ eius in

oꝛe gladij.
(Weinde legitur epi .S. v.

ſtola ſic dicta.ab epi quod ẽ ſupꝛa ⁊ ſiolon qð eſt miſſio.

vñ epiſiola grece latine ſuꝑmiſſio vel ſuꝑerogatio dicit᷑.

Vnge et littere que mittuntur de vna ꝑſona ad aliã epi⸗
ſtole appellant᷑.hoc ẽ ſuꝑmiſiſſe.i.pᷣter viuam vocem mmii
ſe. hoc ergo nomen bene cõgruit litteris apoſtoloꝛum: q̃
ſuꝑerrogate ſunt euangelio.de quibo frequentius legun
tur epiſtole.Et nota ꝙ ñ debet aliquis pᷣſumeꝛe vt legat
epłam niſi ſit ſubdyaconus.aut dyaconus vel ſacerdos
Aelius eſt em̃ vt ſacerdos legat epiſtolã etiam ſi cantet
miſſam qꝙᷓᷓ acolitus.¶ Hmõi lectõne inſinuatuꝛ ꝙ inm⸗
tendum eſt doctrine xpᷣi quecũq; ſit. VUnde epiſtola nec ſꝑ
legitur de ꝓhetis nec ſemper de hyſtoꝛijs ſiue geſtis ĩ le
ge. neq; ſemper de apłis: ſed interdum de hbis interdum
cx illis.¶ Lectio aũt epłe que pᷣmittitur euangelio:pᷣcur

ſoꝛis officium ſignat.qui pꝛeiuit ante dominũ parare vi⸗

as eius. luce.j.Fᷣm ꝙ ipᷣe teſtatur Joh.j.Ego vox clamã
tis in deſerto dirigite viam domini. Johannes ergo qua
ſi ſubdy aconus fuit.i.ſubminiſter eius qui nõ venit mi
niſtrari ſed miniſtrare. Math.xx.CLex autẽ quaſi peda⸗
gogus populũ dei infantẽ ꝑ manum moyſi accipiens cu
ſiodiendum illius aduentum docuit erpectare. quem ei⸗

dem populo iam adulto Johannes oꝛe oigitoq; pꝛeſen⸗

tem in carne demonſtrauit.vt eum ducem ſequeretur ad

regnum vite. Ecce inquit agnus dei ecce ⁊c.Yoh.j. Pꝛe
ceſſit nãq; lex euangelium: ſicut vm bꝛa lucem: initium ꝑ
fectõnem.vt ligans per timoꝛem:inducens per amoꝛem

Joh.j. Lex per moyſen data eſt gratia et veritas ꝑ ihᷣm

rßpm facta eſt. Epiſtola ergo eſt quaſi vox legis ſuam im

perfectõnez teſtimonio Jobannis ꝓfitentis:⁊ ad ꝓfectõ
nem euangelij tranſmittentis. Hic eſt inquit de quo dixi
vobis.Qui poſt me venit ante me factus eſt: cuius non
ſuz dignꝰ2c Joh.j. Illũ opoꝛtet ereſcere:me autẽ minui
Joh.ij. Vnde iohannes ẽ medius inter ꝓphetas et apo⸗
ſtolos. Qam lex et ꝓphete vſq; ad Yoh.Math. xj. Et vt
dietum eſt.eplła quandoq; ſumitur de veteri quãdoq; de
nouo teſtamento. Vnde ⁊ Johᷣ̊.cuius voceʒ repꝛeſentat
epiſtola cum antiquis pᷣdixit xpᷣm venturum. Qui pome

venit ante me factus ẽ Joh.j. et cũ modernis xpᷣm oſten
dit p̃ſentem. Ecce agnus dei Yobᷣ.j. ¶¶ Subdy aconũ aüũt

legenteʒ epiſtolam vnus acolitus comitat. Oyaconum
vo legentem euangelium ⁊ ſubdy aconus ⁊ duo acoliti
comitantur.quo ſignatur p̃dicatõem Yohᷣ.paucos fuilſ⸗
ſe ſecutos:pᷣdicatõnem ðᷣo xp̃i ſiue euãgelij pluꝛes.Vnde
legituꝛ diſciplos Johis dixiſſe Joh.j.Rabi qui erar te
cum trãſioꝛdanẽ cui teſtimoniuʒ perhibuiſii:ecce bic ba
ptizat ⁊ omnes veniunt ad eum.

Poſtepiſtolã ſequi .S. vj.

tur graduale quod penitẽtie lamentum inſinuat. ꝗpter
quod in diebus paſchalibus ⁊ penthecoſies tollitur &e
officio.quia videlicet dies illi futurum in regno dei feli⸗

cem ſtatũ eccłie ſignificant.qñ area rp̃i ventilabro pur⸗

gata.grana reponent᷑ ĩ hoꝛreo felicitatis et᷑ne. Or̃ autẽ
graduale vł qadale a gdibo hũilitatis. vtpote illi cõue⸗
niẽs qui nõdum aſeẽdit de virtute in virtutẽ:ſʒ adbuc in

—. —

— ☛r =

+fBS—— —

—
— —
= – =

—
——

m
in⸗
i
de
e

e officio miſſe

ↄualle lacrimaꝝ poſitꝰ:iam tñ aſcẽſiones in coꝛde diſpo/
ſuit. m Raba. 2 Yið. dicit gradale. eo ꝙ iurta grad“ al⸗
taris cantat. vel graduale a gradu 'm quoſdã dicit᷑: quia
⁊æ gradu ad grad.i.quia ⁊æ virtute in virtutẽ aſcendere
debemꝰ. VUnde yſið. admiſirate in fide virtutẽ. in virtute
ſcientiã. in ſciẽtia abſtinẽtiã.· in abſtinẽtia patientiqln pa
tientia pietatẽ.in pietate amoꝛẽ. in amoꝛe frateꝛmitatis ca
ritatem. Rectius ꝗ faciũt qui graduale feſtinis aut modu
latis vocibo nõ efferũt: ̊ quaſi cantũ grauẽ ⁊ aſperũ ſim⸗
pliciter canũt. Graduale vᷣo rñſoꝛiũ dicit᷑.quia debz ver
ſui rñdere.quia ſic a verſu ad rñſoꝛium fit reuerſio. IOtem
epłe ſubdit᷑ rñſoꝛiũ: ad ſignificanduʒ ꝙ auditoꝛes debent
operibo rñdere eis que in epła audierunt vt ſint factoꝛes
nõ auditoꝛes tm̃ fallentes ſemetip̃os Jaco.j.Vel ſᷣm quoſ
dam ꝑ graduale vocatio apłoꝛum ſignatur.quoniam vxpᷣo
vocante venite poſt me: ip̃i non tm̃ verbo ̊ opere reſpõde⸗
runt. quia relictis omnibo ſecuti ſunt eum Luc.v. Aa⸗
thei. xix. ⁊ ideo graduale cantat᷑: quia apoſtoli gradieban
tur poſt dñm. diſcipuli poſt magiſtru. 4 Poſt eplam eꝛgo
graduale cantat᷑. quia poſt pꝛedicatõneʒ YJoh. diſcipuli ſe
cuti ſunt xpᷣm. Unde Joh. altera autẽ die ſtabat Jo. ex
diſcipulis ſuis duo:⁊ reſpiciens iohes ait. Ecce agnꝰ dei
c.⁊ audicrũt eum duo diſcipuli loquentem ⁊ ſecuti ſunt
ihm. erat aũt andreas frater ſymonis petri vnus ex duo⸗
bus qui audierũt a iohe⁊ ſecuti fuerãt eum.

Polt graduale ſe⸗ H. vij.

quitur alleluia quo inſinuat᷑ q poſt lamentuʒ penitentie:
ſequitur exultatio laudis eterne. Alleluia em hebꝛeum eſt
7 ſignat ineffabile gaudiũ angeloꝝ hominũ in eterna be
atitudine laudantin denm. Ende beati qui habitanti do⸗
mo tua dñe:in ſecula ſeculoꝛuʒ laudabunt te. Alleluia vt
babetur in expoſitione tituli illius pᷣs. Caudate pueri do⸗
minum interptatur laudate deum. m Hieꝛo.interpᷣtatur
laudate inuiſibileʒ. allelu. laudate: ia ſonat dñm. In plal
mis vbi nos habemus laudate dominũ: hebꝛei babent al⸗
leluia.pꝛie tamen ia inuiſibilẽ ſonat. Hoc nomẽ vt dicit
Inno. nõ interpᷣtatum remanſit: vt ꝑegrinum ab hac vita
gaudium: ꝑegrinũ quoq; vocabuluʒ ſignificaret.Et dicit
Raba.ꝙ bec dno verba.i.amen ⁊ alleluia.nec grecis nec
latinis nec barbaris licet in ſuã linguã oĩno tranſferre vł
alia lingua nũciare. ¶am ꝙuis interpᷣtari poſſint: ꝓpter
ſanctioꝛẽ tamẽ auctoꝛitateʒ Fuata eſt ab aplis in his ꝓpꝛie

. . —

lingue antiquitas. tã em̃ ſacra ſunt noĩa. vt etiam Joh.in
Apoc.referat ſpũ reuelante ſe vidiſſe ⁊ audiſſe vocẽ exerci
tus celeſtis. tanqᷓ vocem aquaꝝ multaꝝ tonitruuz vali⸗
doꝛum dicentium amẽ ⁊ alła. ac ꝑ hoc ſic opoꝛtet in terris
vtiq; dici: ſicut in celo reſonãt. Om aũt future beatitu⸗
dinis quaſi ꝓꝛiũ eſt vocabulũ: iure magis eo tꝑe frequẽta
tur: quo xp̃e reſurgens eiuſdem beatitudinis ſpem nobis
tribuit ꝓmiſſuʒ. At aũt alijs tempoꝛibo cãtaret᷑ ad mil⸗
ſam ↄſuetudo eccłie romane nõ erat olim: ſ̊ a beato greg.
ↄſtitutum ĩmo poſt reſtitutũ eſt. Qam a tpe Damaſi pape
cum pꝛiꝰ fuiſſet ↄſuetudo eadem defecerat.cantꝰ ergo alla
poſi graduale magnitudinẽ oſolatõnis 2 iubili poſt luctũ
penitentie expmit quod quidẽ modus cantãdi ſignat:quo
vna bꝛeuis ſillaba diuturno cantus iubilo ꝓtrahit.¶ Oe
aũt interpoſits verſu alła bis cantatur: deſignat ꝙ inter⸗
cepta leticia ſancti gemĩaʒ gloꝛificatõnis ſtolam accipiẽt.
mentis ſcʒ ⁊ carnis ſiue coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis.am ſm ſiolã
mentis.exultabunt ſancti in gloꝛia ⁊c.Scðm ſtolam car⸗
nis. fulgebunt iuſti ſicnt ſol ⁊ tanꝙᷓ ſcintille in arũdineto
diſ. Sapi.iij. TFerſus aũt nil ſiniſtrum aut triſte.ſᷣ totũ io⸗
cundum dulce debent ſonare.quales ſunt.dñs regnauit
exultet terra.Et iubilate deo quoniã abſterget deus omnẽ
lacrimam ab oculis eoꝛum ⁊c. Apoc.xxj.hocipᷣm ſignat.
4 E&. in quibuſdam eccleſijs ſequentia poſt alła cantatur
Iuaui iubilo dulciq; canoꝛe quã nos pꝛoſam appellamus 2
tebet dici ſequẽtia ſequentie hic ⁊ in euangelio.Poteſt tñ

alla referri ad exultationem eoꝛum qui de miraculis xp̃i

gaudebant. laudantes vnñm 2 dicentes. quia vidimꝰmira

pectationem ſanctoꝝ patrũ ſpũaliter repᷣſentat: in

xxxvij.

bilia hodie Luẽ.v.Et quia deꝰviſitauit plebẽ ſuã Luẽ.vij
Täãc em̃ cantabat᷑ alła:cuʒ omnis plebs vt vidit dedit lau
dem deo 1 omnis populꝰgaudebat in vniuerſis que gloꝛio
ſe fiebant ab eo Luc. xiij. Lam 2. lxxij. reuerſi ſunt c gau
Dio dicentes. dñe etiam demonia ſubiciũtur nobis in noĩe
tuo Luẽc. x. Hinc eſt ꝙ a.lxx. vſq; ad paſcha non ca ntatur
alla:quia tem poꝛe triſticie nõ debemcarmẽ leticie canta⸗
re. iuxta illud. Quõ cantabimꝰcanticũ dñi in terra aliena
lxx.nãq; tempus babilonie durã captiuitatẽ.2 longem ex⸗
̃ ſunt
Rumia babilonis ſedẽtes 2 flentes ĩ ſalicibo oꝛgana ſuſpẽ⸗
xerunt. Canitur aũt tractus qni cum aſpentate vocis. cuʒ
pꝛolixitate verboꝝ miſeriam pᷣſentis incolatus inſinuat.
de qua dicit p̃s. Heu mibi quia incolatus meus pꝛolonga
tus eſt 267.

einde ſequitur S. viij.

euangeliũ quo illumiat᷑ ad cognoſcẽdũ ꝙ mãdata xp̃i ſũt
ſollicite ⁊ expedite adimplẽda.qð ſignat ꝑ ᷣ ꝙ nudatoca⸗
pite ⁊ erecto coꝛꝑe audiendũ eſſ euãgeliũ.quid aũt ꝑ capi
tis denudatõz niſi mẽtis ſollicitudo. quid ꝑ coꝛ is erectõ
nem niſi obediẽtie ꝓmptitudo ſignat᷑. Ephe.vj.ſiate ſucci⸗
cti läbos veſiros in veritate ⁊ induti loꝛica iuſticie.⁊ cal⸗

ciati pedes in pparatõeʒ euãgelij pacis. glo. vt ſitis para⸗

ti ad ↄplẽda pᷣcepta euãgelij qð nũciat pa cẽ. Itẽ alia ratio
cnudatõis ſcʒ in ſignũ ꝙ euãgelica pᷣdicatõ legis velamẽ
remouit.⁊ ꝙ bomĩes qui pꝛiꝰdeũ in enigmate videbãt: ve
ritate legis aꝑta: cognitione manifeſta videre potuerunt.
l Pꝛet. licet ſint erecti tñ capita debẽt habere inclinata.
in ſignũ ꝙ audiũt eiꝰeuãgeliũ qui ꝓ illis inclinato capite
tradidit ſpm̃ Johᷣ.xix. AMulieres debẽt habere capita ve⸗
lata etiam virgines in velamen verecũdie. p pᷣuaricatõne
eſus pemi vetiti.¶ aũt ſtare de bet qui audit euãgeliũ
habet᷑ de conſe.di.ij.aplica.vbi dicit᷑. Apłlica auctoꝛitate
mãd am ꝰdum ſancta euãgelia in eccłia legunt᷑:vt ſacerdo⸗
tes a ceteri oẽs nõ ſedẽtes.ſ̊ venerabilit curui.⁊ in ↄſpct᷑u
euãgelij ſtãtes:dũica verba intẽte audiãt fidelit᷑ adoꝛẽt.
4 Sacerdos aũt ad ſiniſtrã ꝑtem altaris codici ſubmiſſo
puluinari ꝓnũciat euãgeliũ: ſi igniſicãs ꝙ xpᷣc nõ venit vo⸗
care iuſlos ſ̊ pctoꝛes Math. ix. ꝑ dextra ei iuſti. ꝑ ſiniſtrã
pctoꝛes ſignificant᷑.vnde Math. xxv. Statuet oues a der
tris. bedos a ſiniſtris. Quidã aũt dicũt ꝗ' ideo ſaceꝛdos in
pꝛincipio miſſe ↄſiſtit ad dexterã.cũ aũt ꝓnũciat euãgeliũ
ad ſiniſtrã.a circa finẽ iterũ redit ad dexterã:quia cultꝰ fi
tei pᷣmo fuerit in populo iudeoꝝ. einde trãſiuit ad gẽtes
circa finem iteru reuertit᷑ ad iudeos. qñ reliquie iſrabel
ſalue fient Iſa. x. Per boc aũt ꝙ codici enãgelij ſupponit᷑
puluinar:ſignat᷑ ꝙ iugũ xp̃i ſuaue eſt ⁊ onꝰeius leue ¶Na
thei. xj. ¶ Cum autẽ epus celebꝛat dy aconꝰ dextera illius
oſculata codicẽ euãgelij ſuſcipit de altari.⁊ bñdictõeʒ po⸗
ſiulat ab epᷣo.qua data ꝓcedit ad pulpitũ pᷣcedẽtibo mini/
ſtris ꝗ faculas accẽſas ferũt 2 thuri bulũ cũ incẽſo. dya
conꝰ erteꝛã põtificis oſculat᷑:ſignat ꝙ p̃dicatoꝛ euãgeliʒa
re debet ꝓ glia ſempiterna que ꝑ euãgeliũ ſignat᷑ &xtrã
Cant᷑.ij. Dextra illiꝰ amplexabit᷑ me. licet em̃ qui ſemĩant
ſpũalia metere pñt carnalia.j.Coꝛin ix. tñ eſt ſeminãduʒ
ꝓ carnalibo.i.terꝛenis.i Lam qui ſemĩat in bñdictõe de be
nedictione metet.ij. Coꝛin. ix. Zeq; dy aconꝰ neq; ſubdya⸗
conus manũ ſummi pontifſicis oſculat᷑ ſ pedem:in ſignuʒ
ꝙ ſũmo pontifici ſũma debet exhiberi reuerẽtia.⁊ in ſignũ
ꝙ illius eſt vicarius cuiꝰpedes oſculabat᷑ mulier que erat
in ciuitate peccatrix Luc.vij. adoꝛandum em̃ eſt ſcabellũ
pedum eius quoniam ſanctum eſt. cuius pedes cum reſur
rexiſſet a moꝛtuis mulieres tenentes adoꝛauerũt Math.
vlti. Generaliter autẽ nemo manus ſummi pontificis de⸗
bet oſculari.niſi cuʒ de manibo eius aliquid accipit vel cũ
ad manus aliquid attribuit.vt oſtendatur ꝙ ex vtroq; de
pemus ei gras exhibere.q; ſicut ſemꝑ dat ꝓpꝛia:ita nunqᷓᷓ
recipiat aliena. YJpe vᷣo pꝛeter oblatõez panis nullã obla⸗
tionẽ manibo tangit niſi que ꝓ defunetis offert. quaʒ ideo

manibo accipit:vt eox infirmet erroꝛem qui dogmatiʒant

—

elemoſinas nõ valere defunctis.panẽ vᷣo tangit ꝓpter reue
rentiã ſacrificij qð qæ pane ↄficit᷑:⁊ quia vicariꝰillius qui
xx ſe dicit Yoh.vj.Ego ſum panis ⁊c. Ceteras aũt oblatõ
nes ad pedes accipit. Ipter id qdð in actibo apłoꝝ.iiij. ha⸗
betur ↄuerſis qui offerebãt pꝛecia eoꝝ que vendebãtet
ponebãt ante pedes aplłoꝝ.¶ Suſcipiẽs aũt dy aconꝰ co⸗
dicem euãgelij benedictõʒ poſtulat ab epo.in ſignũ ꝙ nul⸗
lus debet pdicare niſi miſſus. vnde Luc.x. Rogate dñm
meſſis vt mittat oꝑarios in meſſem ſuã. Et Ro.x.quõ pꝛe
dicabunt niſi mittant᷑. Pontifex viſibiliter benedicit dya
cono lecturo euãgeliũ qð nõ fecit ſubdy acono lecturo epi⸗
ſtolam:quo ſignat᷑ ꝙ rppᷣe inuiſibilis manẽs:docẽtẽ legez 2
ãnũciantes ꝓphetias inuiſibilit miſit.ᷣ poſtq in terris vi
ſus eſt.⁊ cũ homibo ↄuerſatꝰeſt Maruch.iij.apłos ⁊ euan
geliſtas miſit viſibilit.Eũtes inquit pᷣdicate dicẽtes axꝑpꝛo
pinquat regnũ celoꝝ. Illi at᷑ egreſſi circuibãt caſtella euã
gelizãtes ⁊ curãtes vbiq; Luc.ix.¶ Codex euãgelij ſumit᷑
de altari:ad ſignificãduʒ qꝙ doctrina euãgelica de xpᷣo pꝛo/
ceſſit docẽte in hieruſalẽ.Yla.ij.de ſyon exibit lex ⁊ verbuʒ
dñi de bieruſalẽ.Cex yetꝰexijt de ſynn ſ̊ de ſyon ſeʒ monte

in quo erat templũ ⁊ religio.i.de xpᷣo incarnato lex noua

7 verbũ euãgelij.de quo vᷣſa.Ecce dies veniũt dicit dñs et
ↄſumabit᷑ teſtamẽtũ nouũ ſuꝑ iſrł ⁊ ſuꝑ domũ iuda nõ ſᷣm
teſtamẽtuʒ quod dædi patribo eoꝝ ⁊c̃. ꝛet.ſubdyaconus
poſt finẽ.ſᷣ dygconꝰante pᷣncipiũ ad ſacerdotẽ accedit ⁊ il⸗
li exhibet reuerẽtiã.in ſignũ 4 lex finẽ accepit a xpᷣo.łᷣ euã
eliũ oꝛiginẽ. Qam ⁊ ꝓphe vſq; ad ioheʒ ldath. xj. euãge
lium aũt xp̃i ⁊ apli poſt ihm. ¶¶ Oyaconũ pᷣcedũt ceꝛofera
rij cũ faculis ⁊ incenſo. In ſignũ ꝙ pᷣdicatoꝛ euãgelij debʒ
odoꝛẽ bone opinionis ex ſe emittere ᷣm illud.ij. Coꝛin.ij.
xpᷣi bonꝰ odoꝛ ſumꝰ. Sebet etiã gauclũ 7 deſideriũ in coꝛ/
dibus auditoꝝ accẽdere quatenꝰ libẽter audiãt ? gratan⸗
teꝛ obediant.vel ꝑ hoc ꝙ epᷣus p̃mittit duos acolitos ante
dy aconũ qui lecturoeſt euageliũ poꝛtãtes cereũ ⁊ incẽſuʒ:
notat᷑ ꝙ xpᷣc pᷣmittebat binos ante faciẽ ſuã in omnẽ ciuita
tem ⁊ locum quo ipᷣe erat venturꝰ.Luẽ.r. p̃ferẽtes chora⸗
ſcatõnes miraculoꝝ ⁊ odoꝛẽ virtutũ.vnde reuerſi dixerũt
DOñe in nomie tuo etiã demonia ſubijciũt᷑ nobis.¶ Et no⸗
ta ꝙ in pꝛofeſtis diebo vnꝰtm̃ cereus pᷣcedit dyaconum ad
legendũ euangeliũ.ꝑ quod ſignat᷑ ꝙ pꝛimũ aduentum rpᷣi
qui humilis fuit ⁊ occultꝰ:pᷣuenit vnꝰtm̃ pᷣcurſoꝛ.i.JYohes
baptiſta ꝗ fuit lucerna verbi. Joh.v. Ille erat lucerna ⁊c.
In feſtiuis vᷣo diebo pᷣcedunt duo cerei: quia in ſcdᷣo aduẽ
tu qui ſolẽnis erit ⁊ manifeſtꝰ.duo pᷣmittent᷑ pᷣcones hely
as ſcʒ ⁊ enoch.⸗l. Dyaconꝰaũt pᷣcedit vt p̃dicatoꝛ.ſubdya
conus ſequit᷑ vt miſtratoꝛ. Iſte pcedit vt pᷣdicet:ille ſequit᷑
vt miſtret.qꝛ dignꝰẽ oꝑariꝰmercede ſua.Luẽ.x.⁊ deutro.
xxv.Mõ claudes os boui triturãti.¶¶ Doſt lectõeʒ dyaco
nus pᷣcedit referẽs euãgeliũ ſacerdoti vel epᷣo.vt oſtendat
ſe fructũ pᷣdicatõis referre.de quo Joh̊.xv. Poſui vos vt
eatis ⁊ fructuʒ afferatis ⁊c. Subdy aconꝰ aut ꝑ vnã viam
aſcẽdit ad pulpitũ.⁊ dy aconꝰꝑ aliã.in ſignuʒ ꝙ miſiratoꝛ
meritũ oꝑis.⁊ dyaconꝰ.i.pᷣdicatoꝛ ꝑ meritũ oꝛis ꝓgꝛedi
tur in augm entũ iuſticie.de qua pᷣs.Juſticia tua ſicut mõ
tes dei. Sed ꝑ eandẽ viã reuertũtur ad p̃ſulẽ:in ſignũ ꝙ ꝑ
finalẽ ꝑſeueratiaʒ ꝑuenit᷑ ad pꝛemiũ.Aſdath.x.Qui ꝑſeue
rauerit vſq; in finem ⁊c.¶ Et quia pᷣdicatõ nõ ſufficit ſine
oꝑe Acx᷑.j.Cepit ihs facere ⁊ docere.ideo dyaconꝰ⁊ pꝛedi
catoꝛ ꝑ illã viam reuertuntur ꝑ quã ſubdy aconꝰ.i.miſtra⸗
toꝛ aſcendit.vnde Math.v. Qui aũt feceꝛit ⁊ docuerit.hic
magnꝰvocabit᷑ in regno celuꝝ.vel ideo dyaconꝰqui lectu⸗
rus eſt enãgeliũ ab vna ꝑte ꝓgredit᷑ ⁊ ab aſtera ꝑte regre⸗
itur:quia apli pꝛiꝰpᷣqicauere indeis ⁊ poſtes gentibo ſᷣn
illud Acx. xiij. Nobis oꝑtebat pꝛimũ loqui verbũ dei. ſed
ꝗm̃ repellitis id ⁊ indignos vos iudicatis vite eterne:ecce
ↄuertimur ad gẽtes.¶¶ Syaconꝰigit᷑ in ambonẽ aſcẽdit.i.
in locũ mediũ ⁊ eminẽtem.⁊ dicit᷑ ab ambio am bis · qꝛ põt
Ombiꝛi ab auditoꝛibo vt ãnũciet euãgeliũ Jſa.xl. Suꝑ mõ
tem excelſuʒ aſcẽde tu qui euãgeliʒas ſyon.exalta in foꝛti⸗
tudine vocẽ tuã.quo ſignat᷑ ꝙ veritas euã gelica manikfeſte
debet enũciari: nõ in latibulis ſicut faciunt beretici. vnde

Math.x. Qð dico vob ĩ tenebꝛis dicite ĩ lumĩe ⁊c7. Velꝝ
hoc repᷣſentat᷑ aſcẽſus dñi in mõtem cũ euãgeliũ p̃dicarei
Aath. v. Vidẽs ihs tur bas aſcẽdit in mõtem.qXl Faciẽ vᷣo
ſuã ad aquilonẽ ↄuertit.vt oſiendat᷑ ꝙ pᷣ̃dicatõ xp̃i eſi ↄtra
eũ ſpaliter.de quo Yſa.xiiij. Sedebo in mõte teſtamẽti i la
teribo aquilonis.Et Hiere.j. Ab aquilone pandet᷑ omne
malũ ſuꝑ habitatoꝛes terꝛe.adueꝛſus ꝗ̊ aquilonẽ legit᷑ euã
geliũ.vt ſurgat aquilo ⁊ remat auſter. Cañ̃.iiij.i. vt dya⸗
bolꝰfugiat ⁊ ſpũſſanctꝰaccedat.⸗¶ Sacerdos aũt vel dya⸗
conꝰlecturꝰ euãgeliũ ſignat codicẽ euãgelij:qꝛ in euãgelio
expᷣmit᷑ doctrina ⁊ geſta crucifixi.Silꝛ ſeipᷣm in frõte:vt ſi⸗
gnificet ſe nõ erubeſcẽ crucẽ rpᷣi.frons em̃ locꝰeſt erubeſcẽ
tie.dicit᷑ em̃ Math.x. Qui me erubuerit ⁊ meos ſᷣmones
hũc filiꝰhoĩs erubeſ.⁊c. Itẽ in oꝛe in ſignũ ꝙ nõ erubeſcit
oↄfeſſionẽ fidei. Et in pectoꝛe. in ſignuʒ ꝙ fidẽ xpᷣi credit in
coꝛde.Vt em̃ dicit᷑ ad Ro.x.Coꝛde credit᷑ ad iuſliciaʒ oꝛe
aut ↄfeſſio fit ad ſalutẽ. has &̊ tres cruces faciẽs ſignat ꝙ
crucẽ rpᷣi ñ erubeſcit.ſ̊ coꝛde credit qð oꝛe pᷣdicat.j.Coꝛĩ.
j:pᷣdicamꝰxpᷣm ⁊ hũc crucifixũ.iudeis quidẽ ſcandalũ gen
tibus aũt ſtulticiã. Sitꝛ vt dicũt quidã ſe debẽt ſignare au
ditoꝛes.tam layci qᷓ clerici.ſcʒ in fronte oꝛe ⁊ pectoꝛe.⁊ ea
dem ratõe qua ille qui legit.¶ Eſi aũt ſignũ crucis tribus
digitis expᷣmẽdũ.quia ſub inuocatõe ſancte trinitatis im⸗
pꝛimit᷑.de qua Yꝓſa.xl. Qui appendit tribo digitis oꝛbẽ ter
re. Crux itaq; aſcendit a ſuperioꝛi deſcendit inferiꝰ.⁊ ſᷣm
quoſdam a dertra tranſit in ſiniſtrã:quia xpᷣe de celo deſcẽ
dit ad terrã ⁊ a iudeis tranſiuit ad gentes. Quidã ſignuʒ
crucis a ſiniſira ꝓtrahũt in dexterã.quia de miſeria trãſi⸗
re debemꝰad gloꝛiã ꝑ cruceʒ. vt ſeipos ⁊ alios vno pariter
codẽq; mõ ↄſignent.Conſtat em̃ ꝙ cũ alijs ſignũ crucis im
pꝛimim ꝰa ſiniſtra ↄſignamꝰin dexterã. ¶ Dyaconꝰin am⸗
bone ↄſiſtens vt auditoꝛes attẽtos reddat ⁊ beniuolos ad
ſuſcipiendũ inſitũ verbũ quod põt ſaluaꝛe aĩas eoꝝ Jaco.
I. YJlios ſalutat dicens.dñs vobiſcũ:ꝑ bocinſinuans ꝙ il⸗
lud quod eſt pꝛonũciaturus ẽ de doctrina dei.d qua ꝗYſa.
xlviij. Ego dominus deus tuus docens te vtilia.glo.euan⸗/
gelium que ſcilicet doctrina nõ ſuſcipitur niſi domino aſſi⸗
ente. hic em non loquitur moyſes.qui ab heri ⁊ nudius
terciꝰnõ eſt eloquẽs.ſ̊ impeditioꝛis ⁊ tardioꝛis lingue fa
ctus eſt.Erquo dñm loquẽteʒ ſibi audiuit.Exo.iij.hic nõ
loquit᷑ Iſa.qui dicit. Ve mihi quia tacui.qꝛ vir pollutꝰ la
bijs ego ſum. vj. Ia.qui ait.A.a.a. dñe deus ecce neſcio
loqui quia puer ego ſum Hiere.j.Sʒ loquit᷑ pater in filio
quẽ ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝝ ꝑ quẽ fecit ⁊ ſecula Heb.j.
Choꝛ aũt ⁊ populꝰſtans qdð nõ fecerat cũ epła legeret᷑: de
uotus ⁊ attentꝰrñdet. Et cũ ſpũ tuo:ipſi legẽti cũ deuotõe
vicem repẽdẽs.ac ſi dicat ⁊ dñs ſit tecũ ad dicendũ. iuxta
illud Jaco. vlti. Oꝛate pꝛoinuicẽ vt ſaluemĩ.4¶! Deinde ſhᷣ
