mutatõne.nec aliquid panis aſcendit in celum vt vnia tur
coꝛpoꝛi xpᷣi ibideʒ exiſtenti.ſi aliquio panis maneret poſt
tranſmutatõem coꝛpoꝛis xp̃i in altari in quod ↄuertit᷑ pa⸗

nis:augmentaret᷑ in aliquo nõ augmentato eodem exiſtẽ⸗

te in celo. ¶ Rñlio. ꝙ quidam errates circa boc ſacra mẽ⸗
tum ponebãt ꝙ aliqua pars eſſentialis panis manet ĩ hac

tranſmutatõe.eo em̃ ꝙ accidentia rem anẽt ſcdᷣm eſſentiã

⁊ oꝑatõem:ſuerũt qui dicerẽt ꝙ remanet materia que illa
ſuſtentat ⁊ tranſit foꝛma. ſ̊ hoc nihil eſt: quia materia nõ
eſt nata ſuſtinere accidentales foꝛmas nec eſſe actu niſi cũ
ſoꝛma.Alij videntes ꝙ accidentia habent oꝑatõeʒ.⁊ om⸗
nis oꝑatio habet oꝛtum a foꝛma ſubſtantiali ponebant ꝙᷓ;
tranſit materia ⁊ manet foꝛma. ſ hoc totuʒ nibil eſt:quia
foꝛma nõ oꝑatur niſi in materia.¶ DSicendũ eſt SS totuz
tranſit in totum:ſolum accidentibo remanentibo. Et hoc
eſt quod vult Hugo dicens.ꝑ verba ſanctiſicationis vera
panis ⁊ vera vini ſubſtantia in veruʒ coꝛpus ⁊ ſanguinem
rp̃i ↄuertitur.ſola ſpecie panis ⁊ vini remanẽte:⁊ ſubſtan
tia in ſubſtantiã tranſeunte. ſpeciem vocat ipᷣe foꝛmꝗ acci⸗
dentalem.que quodãmodo ipᷣa accidẽtia concernit que ſo⸗
la remanet.4¶ Ad illud quod obijcit.ꝙ in omni ↄuerſione
ſubſtantie in ſubſtantiã aliquid eiꝰquod ouertit᷑ monet in
illo quodↄuerſnʒ eſt. Dicendũ q; quedã mutatõnũ ſunt na
turales. 2 de talibo eſt verũ. quia quelibet talis exigit ali⸗
quid ↄmune. Quedã ſunt ſuꝑ naturã. de talibo nõ eſt verũ
ſed ſicut in actõne que ſoliꝰeſi ↄditoꝛis vt eſt creatõ.nõ eſt
aliquid quod eſt materia vel ſubiectum mutationis: ſic in
actione que eſt ſimpliciter naturalis. vt quãdo ex elemẽto
fit elementũ:requirit᷑ materia generis que eſt ſubiectũ mu
tationis. medio modo eſt in actione ſuꝑnaturali vt in con
uerſione hac.in qua requirit᷑ aliquid quod eſt ſubiectũ cõ⸗

—

uerſionis: nõ aũt ꝙ ſit materia eiꝰin quod ↄuertit᷑. Unde

ſicut mutatio hmõi ſuꝑnaturalis media eſt inter eaʒ qne

eſt ſolius auctoꝛis nature ⁊ eam que eſt nature ſimpliciteꝛ
ſic ⁊ illud quod eſt ſubiectum actõnis ſupernaturalis me⸗

dio modo ſe babet.! Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ratõne eins
quod deſinit eſſe ſimpliciter non põt eſſe ↄuerſio ̊ ratione

eius qð manet. Dicenduzʒ ꝙ hoc verum eſt. vbi virtus na⸗
ture eſt agens ſimpliciter. bene põt tñ vbi virtꝰ agit ſupra
naturã. AUnde ſicut virtus nature agens cuʒ facit aliquid
quod eſt pꝛimo ſub vna foꝛma poſt habet eſſe ſub alia:ſem
per habet idem aliquid quod eſi ſubiectũ actõnis.a ita ra

tione alicuiꝰꝑmanentis tranſmutat vnũ in aliud:ſic virtꝰ
ſuꝑnaturalis eo ꝙ nõ requirit in ſua actione ꝙ; ſubiectum

actionis ſit materia eius in quod trãſmutatur:troſmutat
vnum in aliud nullo permanente in vno quod fuit in alio
Vnge virtus ſuꝑnaturalis ↄuertens panẽ in coꝛpꝰ xpᷣi.nõ
requirit aliquid ꝑmanens: ſ̊ deſinẽte materia panis ſicut
⁊ foꝛina:ↄuertit panem in coꝛpus xp̃i.¶ Ad hoc qð obijci
tur potẽtia naturali ⁊ obediẽtie.Rñſio.q in ↄuerſione
iſta in pane eſt obediẽtia reſpectu fieri nõ reſ pectu facti di
co ꝙᷓtũ eſt de hac trãſmutatõe.⁊ ꝓpter h̊ non optet ꝙ mate
ria maneat niſi quatenꝰeſt ipᷣm fieri.nõ autẽ ꝙ maneat in
facto.dico ꝙtuʒ ad eſſe ſacramẽti.quia coꝛpꝰxpᷣi nõ eſt hic
factum. 4¶ Ad bhoc qð obijcit.ꝙ illud quod muta?᷑ aliteꝛ le

habet ⁊c. Dicendum ; boc veruʒ eſi in mutatõe natural‚ .

cuiuſmodi mutatio nõ eſt in hac oↄuerſione.¶¶ Ad illud qð

obijcitur ꝙ ertrema mutatõnis ⁊c.iam ptʒ rñſio ex dictis
quia nõ ſic eſt in trãſmutatõe ſuꝑnaturali.¶ Dꝛet. ⁊ ſi coꝛ

pus rp̃ᷣi ⁊ panis ↄmũicãt in pᷣma materia: ex ̊ non ſequit

ꝙ aliquid panis maneat in cõuerſione panis in coꝛpꝰxp̃i:
quia materia pᷣma in qua coĩcant multiplicata eſt 2 nume

rata in ipis.¶¶ Ad aliud dicenduʒ ꝙ panis ⁊ coꝛpꝰxpᷣi ba

bent ↄmũe ↄmũitate generis ⁊ pꝛedicatõis: nõ aũt mune

omunitate ſubiecti mutatõis ꝓpter quod ↄcluſio nõ ſequit᷑

¶ Ex boc patet rñſio ad aliud.quia foꝛma vniuerſalis cõo⸗
municata a pane ⁊ coꝛꝑe xp̃i:ↄmũis eſt ↄmũitate generis

⁊ p̃dicatõis:ſ̊ nõ ↄmunis ↄmunitate ſubiecti mutatõnis.

Od illud qð ſubdit᷑ ꝙ illud qð eſt ↄmũe manet in tranſ⸗
mutationibo. hoc intelligendũ eſt q illud eſt ↄmũe ſubie⸗
cum trãſmutatõis vel qualitas elemẽtaris. ſicut in tranſ⸗
mutatõe elemẽtoꝝ babentiũ ſimbolũ.¶ Ad vltimũ dicen⸗
dum.ꝙ nõ in omni mutatõe vniꝰin alterũ ſunt due muta⸗
tiones. vtpote in mutationiboque ſunt ſupꝛa naturaʒ que
ſubito fiunt ⁊ nulla pꝛecedente diſpoſitõne in eo qð debet
tranſinutari. licet ſint in mutationibo naturalibo que ſuc⸗
ceſſiue fiunt. vtpote in illis in quibo diſpoſitõ p̃cedit neceſ
ſitatem ⁊ inductõeʒ foꝛme ſubſtãtialis. In bac ergo muta⸗
tione ſiue ↄuerſione neqʒ; manet materia diſpoſita neq; pᷣ
ma.neq; foꝛma ſubſtantialis ſingularis neq; vniuerſalis:
ſed ſit ↄuerſio totius in totum ſolis accidentibo remanen⸗
tibus vt dictuz eſl. . .

Membꝛum terciũ
Onſequẽter querit᷑ vtrum in bac conuerſio⸗
ne ſit anihilatio panis. ⁊ videtur ꝙ ſic: per
huiuſmodi rationes. Quod modo eſt panis
iam nõ erit panis. neq; ſimpliciter neq; ali⸗
quid illius.neq; em̃ aliquio quon eſi de pane modo ſcilicʒ
materia illius vel foꝛma iam erit.igitur in hac conuerſio⸗
ne eſt oĩno ãnibilatio.cum em̃ ex aere fit ignis. ſi nihil qð

eſt aeris remaneret in igne:oĩno eſſet annihilatio aeris.

Item ſi a non eſt b.neq; pars b.neq; aliud a. benihil eſt
ſimpliciter.a ſimili panis non eſt coꝛpus xpi neq; aliquio
geris neq; aliud ab eo:ergo nihil eſt.⁊ pꝛius aliquid erat:
ergo ãnihilatus eſt.¶ Item panis non ſe habet in aliqua
ratione cauſalitatis ad coꝛpus rp̃i cauſa ⁊ pꝛincipiũ ideʒ
igitur in nulla ratione pꝛincipij ſe habet.neq; in ratõe pᷣn⸗
cipij in eſſe neq; in fieri.igitur non poteſt vere dici ex pane

vel & pane fit coꝛpus xp̃i.igitur cum coꝛpus rpᷣi ſit ſub foꝛ
ma ſiue ſpecie panis.nec aliqð coꝛpꝰcum illo ſimul:neceſ⸗

ſe eſt panem illum in nihilum redigi ſiue fuiſſe redactum.

ita yt pꝛiꝰ.ꝗ Itẽp onat᷑ ꝙ ex ea virtute qua panis duer⸗

—ł-— ——,—ð

——,⸗,, — —

EEEEn

¶ Queſtio

titur in coꝛpus xp̃i: quelibet ꝑs vniuerſi eẽt ↄuerſa ĩ idẽ.
hoc facto annihilatũ eſſet vniueꝛſum ſimplr ⁊ oĩno.eadẽ

ratiõe videt᷑ panis oĩno ⁊ ſimpłr ſit annihilatꝰ. Si
diceret᷑.ꝙ hoc poſito adhuc nõ eſſet ↄcedendũ ãnibilatũ

eſt vniuerſuʒ:quia cõuerſum eſt in melius.Cõtra.poſi⸗
to ꝙ ſubtracta virtute diuina a ↄtinentia vniuerſi in eẽ:
ipᷣm ĩ nihilũ eẽt redactũ.tũc eẽt verũ dicere vniuerſuʒ eẽ

ãanihilatũ.Sed poſito ꝙ omẽs partes eẽnt cõuerſe ĩ cor⸗

pus xpᷣi.iam vniuerſum nõ eẽt: ⁊ ſᷣm oimodaʒ indifferẽ
tiam eiſet non ens hac tenta poſitõne ⁊ prioꝛe.igit᷑ ſi ten
ta poſitione prioꝛe eſſet ita ñ ens ꝙ annihilat᷑ oino:⁊ ſi:
militer ſecũda.⁊ ita vt prius.¶! Iteʒ ideʒ eſt nihil ⁊ non
ens vtrũq; ſumpto negatiue.ſ̊ quicꝗd fuit panis eſt ens
hec eſt falla:igit᷑ hec eſt vera nõ eſt ens. igit᷑ nihil⁊ ſuit:
geſt ãnihilatus.¶! Item in naturali tranſlatiõe ita ẽᷣ.q;
ſi nihil remanet eius qð tranſſubſtantiat᷑.quicqd ſit illð
qð ſuccedit penitus annihilat᷑.a ſimili videt᷑ in ꝓoſito.
4Iteʒz generatio ſuccedens coꝛuptioni nõ tollit coꝛꝛu⸗
ptioneʒ precedentẽ.ſimilit᷑ nec eſſe ſiue exiſtentia ſucce⸗
dens deſitioni alicuiꝰ tollit illam deſitiõzʒ.igit᷑ ſi coꝛpus
xpᷣi ſuccedit deſitioni panis: ꝓter h̊ nõ minus teſinit eẽ
panis q; ſi nõ ſuccederet.igit᷑ oĩno deſinit eſſe.qð autem
oĩno deſinit eſſe oino annibilat᷑.igit᷑ ⁊c.¶q Item ſi aliꝗd
hʒ eſſe oĩno ex ꝑtibus nõ entibo ⁊ annihilatis:⁊ id quod

eſt ex ꝑtibus hmõi ſiłr ãnihilatum eſt.ſᷣ in ↄuerſiõe pa⸗

nis in coꝛpus xp̃i ꝑtes panis.ſ.materia ⁊ foꝛma oĩno ñ
ſunt ſiue anihilant᷑.igit᷑ ⁊c. 4¶ Iteʒ he prepoſitiones ex:

2 de:qnq; ſolũ oꝛdineʒ ſignificant. vt cuʒ dicit᷑ ex ſiſimis

fiunt olimpia.de mane fit meridies.qñq; aligꝗd cũ oꝛdĩe
vt cum dicit᷑ ex puriſſimis ſanguinibo beate virginis fit
coꝛpus xpᷣi:ſicut dicit Damaſ.cũ ꝗ̊ dicit᷑ ex pane fit cor⸗

pus xpi.aut ꝑ hanc prepoſitõʒ ex:notat᷑ oꝛdo tm̃.aut ali

quid cũ oꝛdine.nõ aliquid cuʒ oꝛdine:quia tũc hoc ꝙ di⸗
co ex:circũſtantiã materialeʒ ſignificaret vel ptãtem.ſic̃
cum dicit᷑ ↄceptus de ſpũſancto:quod eſſe nõ põt.igitur
pane oĩno ãnihilato ſpſequit᷑ coꝛpus xpᷣi loco paĩs.⁊ ita
vt prius.q¶:! Stẽ ĩ tranſſubſtãtiatõne naturali vt quando
ex igne fit aer:foꝛma ipᷣius ignis oĩno coꝛumpit᷑: mate
ria manẽte rõne foꝛme: que ſimpłr coꝛꝛumpit᷑ ſiue cedit
in nõ ens.nullo modo tranſſubſtantiat᷑ vnũ ĩ aliud. igit
ſi quicꝗd ẽ de ſubſtãtia ignis deſineret eẽ ſimpłr ſiue coꝛ⸗
rumpetur:nullo modo fit ibi tranſſubſtãtiatio ſ̊ ãnihila
tio · a ſimili in ꝓpoſito.ſi quicqd eſt de ſubſtãtia paĩs coꝛ
rumpit᷑ ⁊ deſinit eẽ ſimplłr:videt᷑ ꝙ oĩno ſit ibi coꝛuptio
2 ſnihilatio. Iteʒ vniuſcuiuſq; ſubſtantie eſt actꝰ pro⸗
prius.vnde ſi actus alicuius coꝛumpat᷑:ita ꝙ ñ ſit actu
habitu vel potẽtia:⁊ ipſa ſimił᷑r ſuba coꝛumpit᷑.⁊ ſi actꝰ
ãnihilatur:⁊ ipᷣa ſubſtantia ãnihilat᷑.ſᷣ actus panis ãni⸗
hilatur in hac mutatõne:igit᷑ ⁊ ipſe panis ſiłr.¶ Itẽ ge⸗
quid eſt in creaturis ſi nõ ſeruaret᷑ vntute dĩna in eẽ:ce⸗
deret in nihilũ.ſᷣ panis in hac ↄuerſione nõ ↄſeruatur in
eſſe virtute diuina.igit᷑ cedit in nihilũ.¶ SIitez in actione
creature que quideʒ actio nõ eſt coꝛuptio ſimptr:eſt ꝓ⸗
ductio alicuiꝰ noui in eſſe.vt pʒ in generatõe ſimptr q̃ ẽ
motus ſiue mutatio circa ſubam. ⁊ in generatõe quadã
ſiue generatio quedaʒ dicatur motus quo accñs ꝓducit᷑
in eſſe: ſiue dicat᷑ motus quo foꝛma ſubſtãtiali coꝛupta
ꝓducitur in eſſe foꝛma.vel quaſi foꝛma denoĩans ſubie⸗
ctum coꝛꝛuptõis.vt cecitas denomĩat oculum priuatum
ſua foꝛma ſimpłr.coꝛꝛuptio.n.viꝛtutis viſiue in oculo di
citur eſſe geneꝛatio quedam:rõne qua ex hac coꝛuptõne
oꝛitur cecitas in eodeʒ. vnde ſi vtꝛoqʒ modo ſumat᷑ gene
ratio quedam:ſempꝑ illa fit ꝓductio alicuiꝰ noui in eſſe.
Similit᷑ eſt de actione creatoꝛis que eſt creatio.ibi.n.eſt
ꝓductio noui in eſſe ſimpłr ⁊ oĩno:ſilr ⁊ in alijs actõibo
i.generałtr igitur verũ eſt ꝙ in omni actiõe que ñ ẽ ſim⸗
pliciter coꝛꝛuptio vel ãnihilatio:eſt ꝓductio alicuiꝰ no⸗
ui in eſſe.Sed in hac ↄuerſione nullius eſt ꝓductio ĩ eẽ.
igitur hec cõuerſio eſt ãnihilatio ſiue coꝛꝛuptõ omnino.
Contra.Mihil qð conuertit᷑ in aliquid meliꝰ ſe ãni⸗
hilatur.ſ̊ panis in hac ↄuerſione cõuertit᷑ in melius ſe.

*τ*τ 4 Stez Aug. Conditoꝛ nature nihil facit cõtra na
turam.ſ̊ omis natura appetit eſſe vt vult phᷣs.naturã i⸗
cens deſiderare quod melius eſt:⁊ eſſe qᷓ; ñ eſſe.qᷓ a cõdi⸗
toꝛe nature nihil reducit᷑ in ñ eſſe.¶¶ Iteʒ ſummũ bonum
nullius boni eſt ſtructm̃. VUnde Augꝰ. in lib.lxxxiij.q.
Ylle ad quem ñ eſſe ñ pertinet: nõ eſt cauſa tẽdendi ad ñ
eſſe.quia eſſendi ⁊ boni tmmodo cauſa eſt.ſed eſſe ẽ de ge
nere bonoꝛum.ꝗ̊ a ſummo bono nihil redigit᷑ in puꝛe nõ

ens.nec aliqua creatuꝛa bhoc poteſt.̊ ⁊c.¶¶ Item a ſumꝛ

mo bono nũꝙᷓ bonum fit maluʒ.ꝗ a ſimili: a ſummo en⸗
te nũqᷓ ens fſit ñ ens ſiue nihil.⁊ ita vt pꝛius.

27⸗⸗

Rnſio.poſuerũt quidam ſicut tangit magiſter.iiij.ſen
ten.ꝙ in hoc ſacramẽto eſt ãnihilatio panis.⁊ hoc pone⸗

bant:tum quia nihil de pane remanet: tum quia videba

tur eis indignum ꝙ aliquid extraneum in coꝛpus chꝛiſti
tranſiret ſiue conuerteret᷑.vnde videbatur eis rationabi

lius ꝙ panis cederet in coꝛpus xpᷣi nõ mutando locuʒ ſᷣ
deſinendo eſſe:⁊ coꝛpus xpᷣi ſuꝑueniret:q; ꝙ panis ĩ coꝛ⸗
pus xpᷣi ↄouerteret᷑. Cuius ↄtrarium habet᷑ de conſe.diſ.

iiij.Euſebius emiſſenus. Inuiſibilis ſacerdos viſibiles
ereaturas in ſubſtantiaʒ ſii coꝛpoꝛis ⁊ ſanguĩs ſui ver-
bo ſuo ſecreta poteſtate ↄuertit.ita dicẽs:accipite ⁊ ↄome⸗
dite ⁊c̃. Ecce ꝙ plane dicit᷑. ꝙ in hmõi trãſſubſtãtiatiõe ẽ

mutatio ⁊ ↄuerſio.Pret᷑.ſi qnihilaretur panis mõ pꝛe⸗
dicto:hoc accideret incõueniẽs.ꝙ ſolũmodo ꝑ deſcẽſum
eſſet xpᷣi coꝛpus de celo ſub ſacramento in altari.⁊ ita ꝙ;
ſimul ⁊ ſemel coꝛpus dñi trãſferret᷑ quaſi ad infinita lo⸗
ca:cum ſimul ⁊ ſemel celebretur hoc ſacramẽtum quaſiĩ
locis infinitis.¶ Propter hoc dðᷣm. ꝙ ſubſtantia paĩo
nõ eſt in nihiluʒ redacta ſicut ipſi poſuerũt: ſed in meliꝰ
cõmutata.ſ.coꝛpus xpᷣi.nõ tamẽ de pane illo accipit eſſe

coꝛpus xpᷣi:ſed ipſa eſſentia panis ſine omi mutatone fa

cta in coꝛpoꝛe xpi mutatur in illud.vn Hug.ij 2 ſic cor⸗
pus xpᷣi in pane ↄſecrari dicimns:vt de pane coꝛpus xpᷣi
eſſe incipiat.nec quaſi coꝛpus nouuʒ ſubito factũ demu⸗
tata eſſentia.ſicut ipᷣm verum coꝛpus mutatam eſſentiaʒ.
nec ip̃am ſubſtantiaʒ panis ⁊ vini in nihilum redactaʒt
quia deſijt eſſe quod fuit.ſed mutatam potius:qꝛ cepit eẽ
aliud quod ñ fuit.hec Hug.¶ Ad hoc q̊ quod obijcitur
qð modo eſt panis iam ñ erit panis ſimpłr ⁊c̃. Dicẽduʒ
ꝙ ãnibilari ſiue redigi in nibilum duas habet intẽtões.
Vnam ᷣm quam redigi dicit᷑ in nibilum cuiꝰ nihil ma⸗
net:ſed que eius ſunt oĩno deſinũt eſſe quod fuerũt priꝰ.
nihilominus mutatur in aliud. ſfᷣm hunc moduʒ loquẽdi
panis redigitur in nihilum in traãſmutatiõe.ſed ſic redi⸗
gi in nihilum:nihil aliud eſt q; deſinere eſſe: quo ad eſſe
eius ſubſtantiale ⁊ eſſe partiũ illius inqᷓtuʒ hmõi. Alio
modo dicitur redigi in nibilum:qñ ipᷣm penitus deperit
⁊ quicquid illius eſt:nec aliqua ſit mutatio illius ĩ alið.
ſic nõ dicitur panis in hac mutatiõe redigi in nihiluʒ.
qñ igit᷑ dicitur: quod modo eſt panis iam nõ erit panis
neq; aliquid illius.igit᷑ penitus ãnihilat ⁊c. Dicendum
ꝙ bene ſequitur ſᷣm ꝙ primo modo ſumitur redigi in ni⸗
hilum:nõ aũt ſᷣm ꝙ ſecũdo modo.niſi quod addat᷑ ⁊ nõ
mutatur in aliud.4! Ex his pʒ qualiter ad aliud reſpon
cendũ eſt cum dicit᷑ panis nõ eſi coꝛpus xp̃ᷣi nec aliquid
eius neq; aliquid ab eo ⁊c.bñ ſequituꝛ ſumendo ãnihila
ri primo modo:nõ ſecũdo modo.quia bene verũ ẽ ꝙ pa
nis non eſt in eſſe ſuo ſimpłr neq; materia eius neq; for⸗
ma.ſ̊ nihilominus nõ oĩno ãnihilatus eſt:qꝛ illud ẽĩ qð
ↄuerſus ẽ.⸗¶. Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ panis ñ ſe hʒ in aliq̃
ratione cauſalitatis reſpectu coꝛꝑis vxpᷣi. Dicendũ ꝙ ve⸗
rum eſt ſimpłr:tñ eſt cauſa ſine qua nõ q;tũ ad eẽ coꝛꝑis
xpᷣi ſub ſpeciebo elemẽtoꝝ. Vnde ↄcedi põt ꝙ coꝛpus xpᷣi
nõ eſt ex pane neq; de pane ꝓut ex ⁊ de:dicũt ratõʒ mate
rie.Cũ igitur obijcit᷑.ꝙ exquo coꝛpꝰ vxp̃i eſt ſub ſpecie pa
nis ⁊ ñ eſt ibi niſi vnũ coꝛpus:qꝛ ſuba panis ñ ẽ ſub ſpe⸗
cie.igit᷑ ille panis redactus ẽ in nihilũ.nõ ſequit᷑: niſi eo
modo quo dictũ eſt.immo ſi adderet᷑ ⁊ nõ eſt mutatus ĩ
aliud tũc bene ſequeret᷑.¶ Ad illam poſitõeʒ qua ponit᷑
omnes creaturas conuerti in coꝛpus rpᷣi ad quam ſeꝗt᷑
T

— „EH„αα
— NKt

. .. eb de a= 1, V e „
aKre dinn. —— —rP Spe L

e⸗

. „
„— *.
— k re aen e e .
W 9 α „ e ne

annihilatio vniuerſi oĩno ⁊ ſimpłr. Dicendũ ꝙ ñ ẽ veꝝ.
quia ip̃m vniuerſuʒ eſt in aliud mutatũ.ſ.in coꝛpus xpᷣi
vnde nõ eſt ãnihilatũ ſicut nec panis. Aliter põt dici.ꝙ;
reuera tali cõuerſiõe exñte ãnihilatũ ẽ ipᷣm vniuerſum.
nec eſt ſimile de pane:qꝛ ad eẽ vniuerſi requirit᷑ numerꝰ
reꝝ in ſummo ⁊ oꝛdo.⁊ hic oꝛdo reꝝ in numero ſummo
foꝛmaliter dat eẽ vniuerſo.h̊ facta ↄuerſione rerũ ſingu⸗
lariũ in coꝛpus xp̃i oino ãnihilatus ẽ numerꝰ ⁊ oꝛdore⸗
rũ numerataꝝ.quia numerus 2 oꝛdo iſte nõ ↄuertitur ĩ
coꝛpus rpᷣi:bᷣ ſolũ ſubſtãtie numerate ⁊ oꝛdiate. ꝓpter H
dico.ꝙ aliter eſt de pane ↄuerſo ĩ coꝛpus xpᷣi⸗ vniuerſo.
ſuppoſito ꝙ ꝑtes vniuerſi ↄuertant᷑ in coꝛpus rp̃i. Con⸗
uerſis.n. ptibus vniuerſi: nõ ꝗpter h̊ conuertit᷑ illud ꝗð
eſt dans eẽ foꝛmaliter ipſi vniuerſo: ſicut eſt in ↄuerſiõe
panis.iec tñ dicendũ eſt ꝙ oĩno ãnihilat᷑.quia illa que
ſunt de eſſe materiali vniueꝛſi nõ ãnibilant᷑:iĩmo in aliud
ↄuertunt᷑.q Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ vtraq; tenta poſitiõe
Fm oĩmodaʒ indifferentiã eẽt nõ ens.vnde ſi ex vna poſi
tione ſequit᷑ ĩm fuiſſe nihilatũ:⁊ ex alia. Dicenduʒ ꝙ;
nõ ſequit᷑.quia qð dicit᷑ ãẽnihilatũ ñ dicit᷑ nõ ens ſimpł?.
&̊ nõ ens vt eſt terminꝰmotus.ſ.ãnihilatõis.nõ aũt ſe hʒ
nõ ens indifferent᷑ vt eſt terminꝰ motus ĩ illa duplici po
ſitione:quia in vna ſe hʒ quaſi terminꝰ motus ꝗẽ ãnibi⸗
latio ſiue deſitio ſimpłr:in alio ꝓut eſt terminꝰ defectus
ꝓtum ad ꝑtes materiales illius ex ↄuerſione illaꝝ ĩ coꝛ⸗
pus rpᷣi.hec aũt deſitio non eſt ãnihilatio ſimplr. Pret᷑.
Fm vnam poſitõʒ manẽt foꝛme accñtales ſimul cum vir⸗
tutibus actiuis:Fᷣm aliã nõ.vñ nõ ſe hñt in eadeʒ diffeꝛẽ
tia.l Ad aliud dðᷣm.ꝙ bñ verũ eſt:qð fuit panis ẽ nihil
⁊ nõ eno.nec ex hoc ſequit᷑: ̊ ãnibilat᷑.niſi addat᷑ ⁊1 nõẽ
ↄuerſus in aliꝗd aliud.̊ hec eſt falſa ⁊ negãda.4:!. Ad H
qð obijcit᷑. ꝙ in naturali tranſmutatiõe ſi nibil remanet
eius qð tranſmutat᷑ ꝛcc. Dicendũ ꝙ hoc ẽ:quia virtus na
ture nõ põt ↄuertere vnũ ens ſimpltr in aliud: niſi aliꝗd
ꝑſiſtat qð ſit ſubiectũ actõis nature ⁊ eẽ inducti ꝑ bmõi
actioneʒ. ꝓpter qð ſi nihil rem anet de eo qð trãſmutat᷑ĩ
actione naturali: ceſſat ipſa actio nec põt cõueꝛtere illud
in aliud ſ oĩno qnihilat᷑ ſecus ẽ de virtute ſupra natuꝛaʒ
que vnũ ens actu in aliud ens actu põt mutare ſine ſuſci
piente eẽ illius in qdð mutatũ ẽ.quia igit᷑ lʒ in hmõi acti⸗
one nõ ſit ſuſcipiens eſſe illius in qdð mutatũ eſt: nibilo⸗/
minus qꝛ qd mutat᷑:mutat᷑ in illud.nõ debet dici hec mu
tatio ãnibilatio.l Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ geneꝛatio ſuc⸗
cedens coꝛꝛuptioni nõ tollit illã ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ſi exiſtẽtia
coꝛpis xp̃ᷣi ſuccederet deſitioni panis.ita ꝙ panis ꝗ deſi
nit eſſe in ꝓpꝛio eſſe: nullo mõ ↄuerteret᷑ in coꝛpꝰ xpi:illa
txſitio eẽt anihilatio ſicut ſi nõ ſuccederet.ſ̊ non eſt ſic.
Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ ſi ꝑtes alicuiꝰ ãnihilarẽt᷑ ⁊c. Di
cendũ ꝙ hoc verũ eſt:ſ̊ ꝑtes panis nõ ãnihilant᷑ ſ̊ in ſuo
toto conuertunt᷑ in coꝛpus xpᷣi.¶ Ad h̊ qð obijcit. ꝙ cuz
dicit᷑ ex pane efficit᷑ coꝛpus rp̃i.hoc qdð dico ex:ſolũmodo
oꝛdineʒ dicit. Dicendũ ꝙ nequaq;.imo cũ hoc ꝙ dicit oꝛ⸗
dinẽ:dicit ſuũ caſualẽ terminũ ↄuerſionis a quo.4 Ad
illud qd obijcit. ꝙ in actione natuꝛali nõ eſt traſſubſtan⸗
tiatio rõne foꝛme que deſinit eẽ ⁊c̃. Oicendũ ꝙ nõ eſt ſic:
quia foꝛma in actõne naturali nõ ↄueꝛtit᷑ in aligd aliud:

6 ſim lr annihilat᷑.ſed panis lʒ priuet᷑ eẽ ſuo ꝓgꝛio:con
nertit ĩ aliud qð bʒ eẽ melius ⁊ nobilius.4¶: Ad alið qð
obijcit. ꝙ actus panis oĩno ãnibilat᷑. Dicendũ ꝙ actus
Fm ꝙ eſt idez qð endelichia ſiue foꝛma ãnihilat᷑:qꝛ tota⸗
le ex ꝑte panis conuertit᷑ ĩ totale ex ꝑte coꝛꝑis xpi.ſi ſu⸗
matur actus qui attendit᷑ in agere exterioꝛi qð eſt reſicẽ
vel aliud bmõi:nõ qnihilat᷑ imo virtute miꝛabili ſaluat᷑ ĩ
ip̃is accñtibo.ſi ſumat᷑ actus vt eſt virtutis ſiue efficiẽtis
intra tenẽs materiã cum foꝛma ⁊ ſaluans ipᷣm panem in
eſſe ꝓpꝛio: foꝛte actus ille ãnihilat᷑. er illa ãnihilatione
nõ ſequit᷑ ãnihilatio ponis oĩno: ꝙᷓtuʒ ad eẽ quo ſalua⸗
batur actu hmõi.ſᷣ̊ hmõi actus Snlbäano nibil impedit
1ipm paneʒ cõmutatũ eſſe in coꝛpus xp̃i.⁊ ita nõ oĩno an⸗
nihilatũ eſt. ¶ Ad illud quod obijcit.ꝙ panis nõ ↄſerua
tur in eſſe virtute diuina:igit᷑ cedit in nibilũ.Dicendũ

panis nõ obſeruat᷑ in eſſe panis:⁊ qᷓtum ad illud eſſe ce-
dit in nihilũ.nõ tñ in nihilũ ſimpłrx: quia conueꝛtit᷑ ĩ ali⸗
ud qð eſt nobilioꝛis eẽ. ¶¶ Ad aliud q obijcit᷑.ꝙ in omni
actione que nõ eſt conuptio ſimpłr eſt ꝓductio alicuius
noui in eſſe:qdð nõ eſt in hac ↄuerſione. Dicendũ ꝙ non ẽ
ꝓductio alicuiꝰ noui in eſſe.⁊ a ꝑte eiꝰ qd ↄuertit᷑: ⁊ eiꝰ
in qð cõuertit᷑.a ꝑte eius qð cõuertit᷑.ſ.ↄuerſio in aliud
qð eſt nobilioꝛis eſſe.vñ nõ dicimus iꝑſaʒ ſubam panis
vini in nihilũ redactũ quia deſinit eẽ qð fuit:sᷣ muta⸗
tam potius.quia cepit eẽ qdð nõ fuit ex ꝑte eiꝰ ꝙ cõuertit
eſſe ſacramẽtalit.na ante ↄuerſioneʒ nõ fuit coꝛpꝰ xp̃i ſb
ſpecie panis ſicut poſt. vñ lʒ circa coꝛpus xp̃i ñ efficitur
aligꝗd nouũ ꝙᷓtũ ad eſſe ip̃ius: efficit᷑ tñ aliꝗd nouũ qᷓ;tuʒ
ad eſſe ſub ſacram̃to.

embꝛũ quartũ

Onſequẽt᷑ q̃rit᷑ ad qdð genꝰ motus bhabeat
hec mutatio reduci.Et pᷣmo.vtrũ bẽat re⸗
duci ad motũ ſube vel accñtis.Scðo.ſup⸗
Aoeonito ꝙ ad motũ ſube:an ad generatõnis
vel conuptõis.Lercio.vtꝝ ad motũ augmẽti vel nutri/
menti.Quarto.ſi loci mutatio ſit annera huic mutatõi.

rticulus primus

Irca primũ ꝓcedi?᷑ ſic.j.coꝝ.xj.dẽ. Accipite
⁊ ↄmedite.ibi glo.ꝙ illa cõueꝛſio ñ ſit foꝛmatł᷑
Wanifeſtũ ẽtqꝛ foꝛma panis ⁊ vini remanet.⁊
loquit᷑ glo.de foꝛmis accñtalibo.vñ in eadeʒ glo.dr.qꝙ ex
auctibo certũ eſt ꝓfitemur ſcʒ ſubam panis ⁊ vini ĩ ſub⸗
ſtantiã coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs ↄuerti.de prioꝛi ſuba quedã re⸗
manent.ſ.coloꝛ ſapoꝛ foꝛma pondus:que pᷣoꝛi ſube acci⸗
dentia fuerũt.hec glo.Exquo igit᷑ accntia manẽt:patzʒ ꝙ;
illa mutatio ſiue ↄuerſio nõ eſt accñtiuʒ.igit᷑ eſt ſubſian⸗
tie. ¶¶ Cõtra.mutatõʒ ſube comitat᷑ mutatio accñtis. ſcʒ
alteratio.vt pʒ in mutatõne Feneratgie 2 coꝛuptionis:
augmenti ⁊ alimenti.igit᷑ ſi h eſt mutatio:ſube ⁊c.¶¶ Itẽ
mouẽtibo nobis mouẽt᷑ omĩa que in nobis ſunt. Ex hoc
pʒ ꝙ mota ſuba mouẽt᷑ accñtia q̃ ſunt ĩ ipa.ꝗ̊ mutata ſb⸗
ſtantia mutãt᷑ accñtia que ſunt in ipſa.¶ Rnſio.qꝙ hec ẽ
mutatio ſube:ñ accñtiũ ſic̃ diẽ glo.pᷣtacta. Rõnes auteʒ
adducte in ↄtrariũ locũ hr̃ent ſi mutatio iſta eẽt naturał
b in iſta mirabili ⁊ ſuꝑnaturali locũ ñ hñt.

ꝛticulus ſecũdus

Onſequẽt᷑ q̃rit᷑.vtꝝ hec mutatio ſit geneꝛatio
vel coꝛuptio. Et videt᷑ ꝙ neutra. Generatio
Vut eẽ nõ põt:qꝛ coꝛpus xp̃ᷣi ibi ñ generat᷑. vñ
Hug.iõ ſic coꝛpus xp̃i ĩ pane ↄſecrari dicimꝰ:vt de pa
ne coꝛpus xp̃i eſſe accipiat.Qeq; eſt coꝛiuptio: quia cor⸗
ruptio terminat᷑ ad non ens:qð hic nõ accidit. Cõtra.
coꝛꝛuptio non dicit᷑ eſſe mutatio in non ens:quia aliqua
eſſentia coꝛꝛupta relinquit᷑ ſimpliciter nõ ens.Coꝛuptio
enim vnius eſt generatio alterius.̊ quia quantuʒ eſt de
mutatione ipſa coꝛuptõis reliquit᷑ nõ ens. ſed cõſtat ꝙ;
in hac mutatione priuat᷑ eſſe ponis:quare igit᷑ nõ põt di
ci ꝙ hec eſt mutatio que eſt coꝛuptio.¶ Item ſi ad iſtam
mutationeʒ qua priuat᷑ eẽntia panis ſequit᷑ veritas? eſ⸗
ſentia coꝛpꝑis xp̃iſicut ad coꝛuptõʒ ſpẽi aeris ſeqt exiſtẽ
tia ſpẽi ignis.quare nõ dicit᷑ hec mutatio qtum ad h̊ ge
neratio.Bicit.n. Augꝰ.coꝛpꝰ xp̃i ⁊ veritas eſt ⁊ figuꝛa.
veritas dũ coꝛpus rpᷣi ⁊ ſanguĩs viꝛtute ſpũſſancti er pa

nis viniq; ſubſtantia efficit᷑qꝗd aliud eſt ill effici niſi q̃
dam ꝓductio ſubſtantie in eſſe.¶ Reſpõſio.in hac mu⸗
tatione non eſt coꝛꝛuptio.quia in coꝛꝛuptione relicta ma

teria priuatur ſpecies ſiue foꝛma.Coꝛꝛuptio enim priua
tionem dicit: non negationem.quod non ẽ hic.eq; ibi
eſt generatio. Coꝛpus enim chriſti non generatur. Pre
terea. in mutatõne conuptionis ⁊ generatõis ideʒ ẽ ma
teria fieri ⁊ facti. Panis aũt nõ eſt hic materia cõuerſi:
id ẽ eius ĩ quod facta eſt conuerſio:ſed ſoluʒ eſt mateꝛia
conuerſionis.vnde bhic panis eſt materia eius quod ẽ vt

ð

— — — — — — — —

—

—

neſtio

fieri:nõ eius quod eſt vt factuʒ. 4l! Ad illud Aluꝗ̃.ꝙ cor

pus rpᷣi ⁊ ſanguis ex panis viniq; ſuba efficit᷑. Dicẽduʒ

ꝙ bec prepoſitio ex: nõ notat mateꝛiã ſ̊ oꝛdineʒ.vt illud
ex mane fit meridies.i.poſt.Pret᷑.qð dic efficit᷑: ñ dicit
aliud fieri circa coꝛpus xp̃i qᷓtum ad eẽ: ſᷣ qᷓtum ad eẽ in
ſacr̃o.ſub hoc ſenſu verũ coꝛpus ⁊ verus ſanguis xpᷣi viꝛ
tute ſpũſſancti qᷓ fit trãſubſtatiatio panis ⁊ vini: ẽ ſub ſa
cram̃to poſt trãſubſtantiatõʒ.

rticulus tercins

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ hec mutatio ſit muta
tio augmẽti vel nutrimẽti. ſic:videt᷑. dicit
OQ— nim Bamaſ.quẽadmodũ naturatłr ⁊ ꝑ ↄme⸗
ſtioneʒ panis ⁊ vinũ ⁊ aqua ꝑ totũ in coꝛpꝰ ⁊ ſanguinezʒ
ↄmedentis ⁊ bibentis trãſmutat᷑.⁊ nõ ſit aliud coꝛpꝰ pᷣt
coꝛpus eius:ita ⁊ ꝓoſitõis panis ⁊ vinũ ⁊ aqua ꝑ inuo
cationeʒ ⁊ ꝑ aduentũ ſpũſſancti ſuꝑnaturalxr trãſit ĩ coꝛ⸗
pus dñi ⁊ ſanguinẽc.⁊ nõ ſunt duo p vnũ ⁊ ideʒ.hec Da
mal.panem ꝓpoſitõis vocat panem ꝓpoſitum in altari.
Ex hac ſimilitudine quam ponit Damalſ.videt᷑ hr̃i ꝓpo⸗
ſitum.¶ Iteʒ cum panis ſit minime quãtitatis reſpectu
coꝛꝑis in qð mutat᷑.cum augmentũ ſit vbi eſt mutatio ĩ

maius:videt᷑ ꝙ hec mutatio ſit mutatio augneti K6

tra.in nutrimẽto vel in augmento eſt vnio alimẽti cũ eo

qð alitur vel augmentatur.hoc nõ eſt hic. vnde ↄuerſio

iſta nõ ſᷣm vnioneʒ:hᷣ̊ ſᷣm tranſitõzʒ credenda. Rñſio.
ꝙ cõuerſioiſta nõ eſt motus augmenti vel nutrimẽti.qa
ſicut dicit DHug.nõ eſt in hac ↄuerſione vnio aliq̃:ſᷣ ſolũ
tranſitio.q Ad illud Damaſ.dðdᷣm.qꝙ qtuʒ ad hoc intel
ligitur eius comꝑatio.ꝙ ſicut in motu nutrimẽti illud qͥ
alitur ⁊ qð alitur poſt vltimã vnioneʒ nõ ſunt coꝛꝑa di⸗
uerſa:̊ ülud quo alitur efficitur vnũ coꝛpus cũ eo quod
alitur.ſic in hac ↄuerſione illud qð ↄuertit᷑ tranfit in coꝛ
pus xpᷣi:⁊ nõ eſt aliud ꝙᷓ illud.nõ tñ eſt vſqʒquaq; ſimile
ga in hac ↄuerſione panis conuerti᷑ ſimpłr in coꝛpꝰ xpᷣi
ita ꝙ eẽntia in eẽntiam. in nutrimento eẽntia nõ conuer
titur in eẽntiam:ſᷣ alimentũ efficit᷑ vnũ coꝛpꝰ cũ alẽdo ꝑ
ↄuerſioneʒ in ſimile ſᷣm ſpẽm ⁊ vnioneʒ:nõ aũt efficit᷑ il⸗
lud. Intelligendũ eſt igit᷑ ꝙ hec mutatio ẽ ſuꝑnaturalis.
vnde Damal.panis ⁊ vinũ ꝑ inuocatiõeʒ ſpũſſancti ſuꝑ⸗
naturaliter tranſit in coꝛpus ⁊ ſanguinẽ dñi. qð ſic ptʒ.
Eſt motus natur alis in ſubſtantia.ſ.generatio ⁊ coꝛꝛu⸗
ptio.in quantitate augmentũ ⁊ diminutio.in q̃litate al⸗
teratio.in motu vel mutatione circa ſubſtantia ſemꝑ ma
net materia coĩs qð eſt ſubiectuʒ tranſmutatõnis.in hac
mutatione ſiue ↄuerſione ſuꝑnaturali nõ manet materia
aliqua:&̊ ſolũ manet cõmunitas in tranſmutatione.Coꝛ
pus.n.eſt qð conuertitur:⁊ coꝛpue in qð conuertit᷑.nõ ẽ
enim tranſmutatio coꝛpoꝛei in coꝛpoꝛeũᷣ nec ecõueꝛſo.ali
quam tñ hʒ cõuenientiã cum tranſmutatõe naturali cir
ca ſubſtantiã.ſ.in hoc ꝙ nõ manet foꝛma eius qð cõueꝛ⸗
titur:ſicut nec in mutatõne ſubſtantie manet foꝛma ſub⸗
ſtantialis eius qdð mutat᷑.Iteʒ eſt motus naturalis ĩ q̃n
titate.ſ.augmentũ ⁊ diminutio quibo augetur vel dimi⸗
nuitur exiſtens quantũ in hac oↄuerſione.⁊ ſi ſic conuer⸗
ſio exiſtentis quanti in erñs quantũ.ex hac ↄuerſiõe nõ
mutat᷑ quantũ in qð fit ↄuerſio neq; diminuit᷑hʒ tñ ↄue⸗
nientiam cõuerſio hec cum illa que eſt in augmẽto: ĩ hoc
bic eſt cõuerſio exiſtentis in exiſtens.augmentũ enim
eſt magnitudinis pᷣeriſtentis ad diminutũ: nec tñ eſt hic
augmentũ aliqð. DOuo igit᷑ inueniũtur in hac ↄuerſione
que eſt reꝑire ĩ motu naturali.ſ.ꝙ de tranſeũte ſcʒ pane
vel vino foꝛma deſinit eſſe.⁊ tranſitus fit eius qð trãſit
in id quod erat.quoꝝ primũ reꝑitur in mutatõne queẽ
circa ſubſtantiã: ſecũduzʒ in mutatõe que eſt circa quãti⸗
tateʒ. Itẽ in mutatõe circa qualitateʒ manet ſubſtantia
ſiue ſubiectum ⁊ traſmutat᷑ accñs. hic oĩno accidit cõtra
riũ.ſ.trãſmutatio ſubſtantie:⁊ ꝑmanẽtia accñtiũ.vł hec
mutatio ẽ ↄtraria alteratõni. In hac ꝗ̊ trãſmutatõe oſtẽ
dit᷑ꝙ verbũ increatũ cuiꝰ virtute deſcẽdente ĩ verbũ cre⸗
atum fit tranſmutatio: hʒ poteſtatẽ ſuꝑ omẽʒ naturam.

—

xxxvii.

ſcʒ ſuꝑ naturam ſubſtãtie tranſmutãdo ſubam entem in

ſubam non enteʒ:nõ relicta materia cõmuni ſuꝑ naturã

accñtis.ↄſeruando accñs in eſſe ſine ſubſtantia ſuꝑ natu
ram motus vel mutatõis.quia hec ſuꝑ omne genus mu
tationis eſt:vt pʒ ex dictis.q¶]j Et ſi obijciat᷑ vlteriꝰ ex di⸗
ctis.ꝙ mutatio iſta cũ nõ ſit aliqua predictaꝝ:neq; cõti⸗
net᷑ ſub illarũ aliqua:reduci habeat ad illam que ẽ crea
tio. Dicẽdũ ꝙ bec eſt mutatio ſingularis ⁊ mirabilis q̃
nullam aliam bʒ ad plenũ conſimilẽ: Iʒ in pte alijs aſſi⸗
miletur.i2õ aũt reduci hʒ ad creationeʒ:quia eſt termi⸗
nus initialis nõ eſt oĩno nihil ̊ aliqd.aſſimilat᷑ tñ ei: qa
in ea nibil cõmune.i eq; ad generatõʒ:qꝛ ex ꝑte teꝛmini
finalis nõ eſt aligd de nouo factum.ſ̊ eſt mutatio in exi⸗
ſtẽs ſimplr.⁊ itum ad hoc ſimilis eſt augmento ⁊ nutri
mento.nec tñ eſt mutatio augmenti vel nutrimenti:ꝗa il
la nihil auget᷑ vel nutrit᷑. Ad alteratõʒ nõ reducit᷑ qꝛ illi
eſt oĩno ↄtraria.Qeq; ad coꝛuptõʒ vel diminutõʒ. neqʒ
illis ſimilis ẽ quaꝝ oꝑatões oĩno imꝑfecte ſunt:que non
vccent diuinã virtutẽ h oꝑantẽ.

—

Articulus quartus

Onſequẽter querit᷑.ſi loci mutatio ſit annexa
puic ↄuerſioni. ſic:videt᷑.coꝛpꝰ xpᷣi modo ẽ
ic:ſ̊ antea ñ fuit ſ̊ in loco alio.̊ aliqð coꝛpꝰ
e in diuerſis locis nõ põt niſi interueniat
loci mutatio.igit᷑ cũ exñte hac ↄuerſione coꝛpꝰ xpᷣi ẽ ĩ lo⸗
co in quo prius nõ fuit:huic ↄuerſioni annexa ẽ loci mu
tatio.¶ Contra.Damalſ.quia ↄſuetudo eſt homĩbo panẽ
comedere ⁊ vinũ bibere ⁊ aquã:cõiugauit eis eius diui⸗
nitatẽ:⁊ fecit ea coꝛpus ⁊ ſanguinẽ eius.nõ qm̃ ip̃ᷣm cor⸗
pus quod aſſumptũ eſt de celo deſcendit:̊ qm ipſe panis
⁊ vinũ tranſit ĩ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ xpᷣi.hec Dam. Ke⸗
ſio.vt dictũ eſt S.de bac ↄuerſione plures erãt opiones.
Vna ꝙ ad ꝓlationeʒ hoꝝ verboꝝ.hoc eſt coꝛpus meuʒ:
ſubſtantia panis cedit in nihil ⁊ virtute verboꝝ fit ĩ coꝛ⸗
pus yp̃i qð prius erat in celo.⁊ ſit ſub accñtiba panis.q̃
ſcʒ ſibi nõ coherent:ſ̊ᷣ quoquo modo adiacẽt.Alia eſt.q;
poſt ꝓlationeʒ verboꝝ adhuc manet ibi ſubſtãtia panis
⁊ ſimul loco ſunt ibi panis ⁊ coꝛpus xpᷣi.⁊ hoc bñ poſſi⸗
bile eſt:qꝛ coꝛpꝰ xp̃i gloꝛificatũ eſt. vnde bec ponit ꝙ ſo⸗
lum virtute verboꝝ fit xrpᷣus vbi ñ erat. ſie due opinio⸗

nes ponũt virtute verboꝝ fieri aliquã mutatõeʒ loci cir

ca xpᷣm.Tercia opinio.ꝙ ſubſtantia panis ⁊ vini cõuer
titur in coꝛpus ⁊ ſanguinẽ xp̃i.⁊ hec eſt veꝛitas quaʒ te⸗
net eccĩa:⁊ alias opiniones repꝛobat. Dicendũ eſt gq
ipᷣa elementa virtute verboꝝ ↄuertunt᷑ in coꝛpꝰ ⁊ ſangui⸗
neʒ xpᷣi:nulla facta mutatione circa xpᷣm.neq; generati⸗
onis neq; coꝛuptõis neq; augmẽti vel diminutois vel al
terationis:neq; mutatõis ſᷣm locũ. Unde ddm ẽ cũ DBa⸗
mal.ꝙ nõ deſcendit xpᷣs de celo vt ſit ſub ſpeciebo paĩs ⁊
vini: virtute verboꝝ ſubſtantia panis ↄuertit᷑ in coꝛpꝰ
⁊ ſanguinẽ xpᷣi:ᷣis exñtibo eiſdeʒ oĩno in celo ⁊ ſub ſpe⸗
ciebo elementoꝝ.¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ vnũ ⁊ idem coꝛ
pus in diuerſis locis eſſe ñ põt:niſi interueniẽte loci mu
tatione.DOicendũ ꝙ ad hoc ꝙ aliquis mutet locũ duo ex⸗
igunt᷑.ſcʒ ꝙ ſit vbi primũ ñ fuit: ⁊ ꝙ ñ ſit vbi prius fuit.
primũ eſt inuenire in ꝓpoſito:nõ ſecũdũ.qꝛ poſt ↄſecrati
oneʒ eſt vbi prius nõ fuit:ðᷣ cũ hoc eſt vbi prius fuit. ꝓpt
qð nõ eſt ncce ip̃m mutare locũ.nihilominꝰ idez coꝛpus
eẽ in diuerſis locis ᷣtute naturali nõ põt:niſi interueĩat
motus localis.lʒ ̊ in alio loco exiſtat qᷓ; prius:qꝛ a pori
nõ recedit. Huic mutationi loci mutatio diſſimilis ẽ:q̃n
dam tñ ſimilitudinẽ hʒ.qꝛ hacipſa in diuerſis locis cor⸗
pus xpi criſte

lembꝛũ quintuᷣͥ
Enſequent᷑ querit᷑an panis trãſeat ĩ car⸗/

nem im̃:an in carneʒ ⁊ ſanguinẽ aĩam ⁊ di
uinitateʒ. Similiter querit᷑ de vino. E ſic

videt᷑.quia ſub vtraq; ſpecie eſt totus xpᷣs.
cum ibi

v
nõ ſit niſi virtute verboꝝ ꝑ quã fit trãſubatio:

.
mWV K r r.
6RWν

— — - d„ —◻☚ „—

*

1. 1

ve * E

2 i

. — 52

. . ) .

v1 „ Hhr AG

videt᷑ ꝙ quicqd rpus eſt:ibi eſi p tranſſubationes. 4 Ztẽ

in hoc ſacr̃o cibus angeloꝝ fit ceibus hoĩm. vñ Amb.pa

nem quideʒ quem ſumimꝰ: vtiq; illum paneʒ intelligo ꝗ

manu ſpũſſancti ſoꝛmatus eſt in vtero virgĩs:⁊ igne paſ⸗

ſionis decoctus in ara crucis. panis.n.angelox faoct eſt

cibus hoĩm.ſ panis angeloꝝ eſt ille panis qui 8 celo de⸗
ſcendit Jo.vj.ſ̊ ſicut dicit Ambꝛo.caro nõ deſcẽdit de ce
lo:ſᷣ deus ſiue deitas.igit᷑ in hoe ſacr̃o ipſa teitas ẽ pa⸗

nis iſte.⁊ ita panis vt videt᷑ ↄuertit᷑ in deitatẽ:cũ in h̊ ſa⸗
cramento dicit᷑ panis illud in qð fit ↄuerſio.q.l Item con

uerſio extendit ſe ad illud qð ſub ſpecie otinet᷑.ſpẽs enizʒ

nõ continet᷑ niſi virtute ↄuerſionis.ſᷣ ſpecie ↄtinet᷑ xpᷣs to

tus. pueꝛſio extendit ſe ad totum xpᷣm. ¶ Steʒ coꝛpꝰxpᷣi
nõ eſt ibi exanime ſub ſacramẽto.ᷓ aĩa eſt ibi ſub ſacꝛo.
Bᷣ aĩa nõ eſt ſimul ⁊ ſemel in pluribo locis ꝑ naturã:ſicut

nec ſpũs angelicus. Sieut.n.dicit DHamaſ.de angelis.

ꝙ dum ſunt in celis nõ funt in terris. ſᷣ ea rõne qua cor⸗
pus nõ eſt in multis locis niſi ꝑ ↄuerſioneʒ alicuiꝰ ĩ ipᷣm
nec ipᷣa aĩa xp̃i.ſ̊ aĩa eſt in multis locis.̊ ⁊c.4!· Item ſi
aia non eſt hic per conuerſioneʒ panis in ip̃am:nec aliũ⸗
c venit:nec nũc creat᷑.nõ videt᷑ ꝙ ſit hic.il Itezʒ bac ea⸗
cem rõne videt᷑ ꝙ panis ſit ↄuerſio in ſanguinẽ. (ar.
In hac mutatione nõ eſt cõmunitas materie ̊ ſolum cõ
munitas generis primi.hec igit᷑ mutatio panis eſt in il⸗

lud qð conuenit cũ pane materiali in genere. diuinitas
autez nõ eſt tale.¶ Itez ſi panis conuerteret᷑ ĩ diuinita⸗

tem:creatura fieꝛet creatoꝛ.Ex his videt᷑ ꝙ panis ⁊ vinũ
tranſeũt tm̃ in coꝛpus xpᷣi ⁊ ſanguinẽ.¶ SIteʒ ꝙ ↄuerſio
nõ fit in aĩiam videt᷑.quia ſacr̃m hʒ ratiõʒ ſignificandi ⁊
efficiendi.ſᷣ tantũ ſe extendit ratio ſignificãdi quantũ rõ
eſſiciendi.panis aũt nõ hʒ ſimilitudinẽ ad aĩam.q̊ ñ po⸗
teſt cõuerti in ipſaʒ.¶. Pret᷑.ſi in aĩiam conuerteret᷑ cuʒ
ipᷣa ſit ꝑs dignioꝛ:ab aia debet denomĩari. ᷓ deberet di⸗

ci: hoc eſt aia mea. ¶ Item ꝙ nõ ſit ↄuerſio in ſanguinẽ
vigdet᷑.quia ſi ſic:fruſtra ſub duabo ſpeciebo fieret ̊ ſacꝛa

mentũ.¶:! Pret᷑.iſte due orones.hoc eſt coꝛpus meũ:h̊ẽ

calix ſangninis:bũt diſtinctas ſignificatõnes.gᷓ ⁊ effica⸗
cias./:Rñſio ꝙ totus rpᷣus eſt ſub vtraq; ſpecie. nihilo

minus panis tmmodo tranſit in carneʒ:⁊ vinũ ĩ ſangui⸗

nem. quia totus xpus eſt indiuiſibilis: ideo totus ẽ ſub
vtraq; ſppecie.ſ̊ caro ſub ſpecie panis ꝑ tranſſubatõʒ: ſan

guis ꝑocomitantiaʒ cõmixtionis: aĩa ꝑ ↄcomitantiã cõ

iunctõòis: ditas p ↄcomitantiã vnionis. Sanguis. n. cõ
mixtus carni:aia coniũcta: deitas vnita. Similiter ſub

ſpecie vini eſt tm̃ ſanguis ꝑ trãſſubatõeʒ:caro aĩa deitas
oↄcomitantiam.ſ̊ caro ꝑ ↄmixtioneʒ: aĩa ꝑ coniũctõeʒ:
ceitas ꝑ vnioneʒ. Ad hoc qdð obijcit᷑.q ibi eſt totꝰ xpᷣs
⁊ nõ eſt ibi aliud niſi virtute verboꝝ.Dicendũ ꝙ virtute
verboꝝ principatr ⁊ ſe eſt ibi caro xpᷣi in quam cõuer⸗
ſus eſt panis.alia vo ex cõſequẽti.i.rõne indiuiſibilita⸗
tis eoꝝ a carne.vnð etſi ſunt ibi quodãmodo vntute ver
boꝝ:hoc non eſt principalr ſᷣ conſequẽter. ¶ Ad hoc qð
obijcit᷑. ꝙ in hoc ſacramento panis angeloꝝ efficit᷑ cibus
boĩm.dᷣ panis iſte eſt panis qui dæ celo deſcendit ⁊c. Di
cendũ ꝙ caro inꝙtũ hmõi nõ deſcẽdit de celo:nibilomi⸗
nus rõne vnionis deitatis cũ carne:ipᷣa caro vnita.dici⸗
