uoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ.⸗ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſcĩa ẽ duplex ad
iudicãdũ.vñ nõ ẽ clauis:ſᷣ facit clauẽ erpeditã. põt dici ꝙ
clauis eſt.⁊ facit nibilominꝰꝙ altera expeditioꝛ efficit᷑ ad
actũ ſuũ.ponat᷑ exẽplũ tale.archa habʒ duas ſeras vna re
ſerata altera ẽ expedita ad aꝑiendũ archã ꝑfecte.Siłꝛ di⸗
co ꝙ vna iſtaꝝ duaꝝ clauiũ imediate aꝑit alia tollit impe⸗
dimẽtũ añcedẽs.i Jec tñ dico ſicut ꝗdã dixerunt.qꝙ ſcia ſit
clanis.qꝛ tollit impedimẽtũ erroꝛis:ſᷣ ꝓpꝛie ẽ clauis vt po⸗
teſtas ẽ diſcernẽdi eo mõ qͥ tactu ẽ. nec vna inqtuʒ clauis ẽ
diſpoſitio alteriꝰ:̊ officiũ vniꝰpᷣcedit officiũ alteriꝰvt cau
ſa eſt ſcia ſimpłꝛ.ij Ad vltimũ ex dictis ptʒ rñſio.qꝛ ſi deſi
nat ꝗs habere ſciaʒ vt ẽ clauis.i.auẽteʒ diſcernẽdi:deſinit
habere clauẽ ad noticiã tactoꝝ.Qota.q; vnꝰeſt actꝰpꝛime
clauis vt ẽ auẽtas ⁊ vt ẽ ſcia.ſcʒ diſcernẽ inter culpa ⁊ cul

pam. Eſt tñ actꝰ idem vt actꝰſui habitꝰ ⁊ a quo ẽ oꝛiginali

ter: ⁊ act auctoꝛitatis.ſcʒ vt ẽ oꝛdinãtis ad exequẽdũ.⁊ ſci
entia dicit foꝛmã nature:qꝛ naturalit habʒ ineſſe ratõnali
creature. auctoꝛitas foꝛma iuris. ⁊ foꝛma nature ẽ q̃ſi ma⸗
terialis ad foꝛmã iuris.i.ſcĩa ad auctoꝛitateʒ.2 vtraq; qjſi
mater iale ad clauẽ alteram q̃ ꝑfecte aꝑit.
rticulus ſecuduns
4 Onſequẽter q̃rit᷑.vtꝝ ptas ligãdi⁊ ſoluendi ſit
clauis.Et videt᷑ ꝙ ſic. ꝑ h̊ ꝙ habet᷑ Math.xvj.
VW Yoh. xx. ¶ Cõtra. pfᷣas ligãdi ſoluendi nõẽ
datq Pomi? g& nõ ẽ clauis. Pꝛimũ ptʒ ꝑ ̊ ꝙ dic Richardꝰ
de ſcrẽo victoꝛe.hoĩeʒ hmõi viculis ligatũ ſolꝰ ſoluere põt:
qui vere omipotẽs eſt 2 oĩa põt.⁊ loquit᷑ de vinculis ꝗboli
gat᷑ pct̃oꝛ.⸗.¶ Itẽ ptas aꝑiendi oſtiũ ẽ aliud a claue matia⸗
li. Silꝛ videt᷑ de pate aꝑiendi ſpũalit. ꝙ ſit aliud a claue
ſpũali.⁊ ꝙ ſicut pᷣter potẽtiã aꝑiendi ẽ clauis inſtrumẽtum
extrinſecuũ:ſilł ⁊ in ꝓpoſito.⸗ Itẽ ſolutõ huiꝰẽ impij iuſti⸗
ſicatio.ſᷣ̊ magis ẽ iuſtificare impiũ qᷓ creare celũ a terra 3.
iua vt pꝛiꝰ. ¶ ¶Ud bec ⁊ hmõi rñũdent ꝗqdaʒ.ꝙ; ideʒ eſt ſa⸗
cerdotes habe prateʒ ligãdi 2 ſoluẽdi:ꝙ oñdere bomiĩes eẽ
ſolutos ſiue ligatos.quoꝝ ſentẽtiaʒ impꝛobat Rich. de ſã
cto victoꝛe oicẽs.ꝙ hec ſentẽtia eſt tã frinola q ridẽda ſub
dens ſic. Nũquid dicit dñs:quodcũq; ligatü oñderis erit
ligatũ ⁊ quodcũq; ſolutũ oñderis erit ſolutũ dicẽtes apli⸗
cos viros pcta remittẽdi vel retinẽdi pr̃ateʒ nõ habere. cũ
vñs hec dicat:dicũt eos tminodo babẽ prateʒ vtrũq; oſtẽ⸗
dendi.cũ dñs hoc dicat quoꝝ remilſeritis pcta:inꝗt nõ ali
orũ remiſſa oñderitis:remittũt᷑.tenẽdũ ẽ ꝗ̊ banc iniĩaʒ nul
lam eẽ. Itẽ opponit Rich.ſᷣm ſniaʒ quoꝛũdã ſic. Peccator
aut veracit penitet aut nõ.ſi penitet veracit᷑:caritatẽ habz
in eʒechiele habet᷑ quacũq; hoꝛa ĩgemuerit pctoꝛ ſaluꝰ erit

lrxxix.

ſed nemo qui caritate capax ẽ ſine caritate ſaluari põt. er⸗
go abſoluit᷑ a pcto anteꝙᷓ ꝑueniat ad ſacerdoteʒ ſiue abſol⸗
natur a ſacerdote. Si nõ veraciter penitet:tũc nõ valet ab
ſolutio ſacerdotis.nulliꝰg ſacerdotis vt videt᷑ eſt hec pr̃as
Rñſio.·ꝙ ptᷣas ſoluẽdi ⁊ ſigãdi clauis eſt tradita pᷣmo be⸗
ato petro ⁊ poſt alijs apłis:⁊ ꝑ eos vicarijs eoꝝ.quid aũt
põt clauis hec infra videbit᷑. Poteſtas aũt ſoluẽdi ⁊ ligan
di a pct̃o eſt ſoliꝰdei ꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſe loquẽdo.⁊ quodãmodo co
oꝑatiue ẽ ipſoꝝ ſacerdotũ.vt em̃ dicit Rich. ꝑ ſemetipſuʒ
ſane ſoluit vinculũ obduratõis.ꝑ ſe ſimul ⁊ miſtrũ ſuu de⸗
bitum eterne dãnatõis. ꝑ miſtrũ vᷣo debitũ future purgati
onis. ꝛime nãq; abſolutõis ptᷣateʒ ſibi ſoli reſeruauit.ſe
cundã vo abſolutõeʒ ꝑ ſe ſimul ⁊ miſtrũ facit.terciã auteʒ
dñs nõ tam ꝑ ſeipᷣm q; ꝑ miſtrũ ſuũ facere ↄſueuit. ecce vt
patet ex verbis Rich. in oĩbo iſtis modis dñs eſt faciẽs:li
cet ſacerdos aliquo mõ cooperãs ſit.de hac ̊ coopatõe in⸗
telligunt᷑ verba dñi in Matheo ⁊ Yohʒe ⁊ alio mõ vt ifra
patebit.¶ Ao illud qð obijcit᷑ im Rich̊.aut veracit peni
tet ⁊c.ſie rᷣdet ꝙ ⁊ ſi habeat caritatẽ:nihilominꝰtenet᷑ de
bito dãnatõis niſi aliud intueniat. ponit tale exemplũ.
Abſq; vlla dubitatõe priarche 2. ꝓphete caritatẽ babuere:
2 tñ tenebant᷑ debito damnatõnis eterne.alioꝗn nec ad in
ferna deſcẽderẽt nec xp̃ᷣi moꝛte nec vlla redemptõne egent.
Abſq; igit᷑ ambiguitate debito tenebant᷑ damnatõis eter⸗
ne.ſed qð eis eterna eẽt niſi moꝛs xp̃i eos ab hoc debito ab
ſolueret.Conſtat ergo ꝙ vtrũq;ʒ ſimul ↄtingit vt hõ carita⸗
tem habeat:⁊ tñ adbuc damnatõnis debito teneat᷑.qð in⸗
telligendũ eſt quãtũ eſt de ſe.ſ. niſi intuenirẽt bñficia xp̃i.
4¶ Si obijciat᷑ ↄtra h̊ ſic obijcit Rich.ſic. Si pctoꝛ xpᷣi mẽ⸗
bꝛũ eẽ cepit exquo caritatẽ habẽ cepit quõ ꝗᷓ poterit eẽ mẽ⸗
bꝛuʒ xp̃i ⁊ debito damnatõis teneri?: Rñdet ſic. mẽbꝝ xp̃i
dici põt homo ſᷣm geminã ↄſideratõeʒ.aut ſᷣm pᷣdeſtinatõ
nem:aut ſᷣin habitudinẽ. Scðm pᷣdeſiinatõeʒ põt quis mẽ

bꝛum xpᷣi eẽ ⁊ nec dũ caritatẽ habere. iuxta naqʒ dni teſti⸗

moniũ refꝛigeſcit caritas multoꝝ. Scðm g̊ hãc acceptõeʒ
ↄtingit hoĩeʒ eẽ mẽbꝛuʒ xp̃i T adhuc vinculo a debito dam
natõnis teneri. Scðm habitudinẽ aũt mẽbꝛuʒ rp̃i dicituꝛ

quãdo in ſe habet vnũ vnde hocipᷣo efficit. ¶¶ Ad illud qð

obijcit᷑.ꝙ in materialibo potẽtia aperiẽdi nõ eſt clauis ⁊c.
dicẽduʒ ꝙ nõ ẽ ſilłe de claue matiali ⁊ ſpũali.qꝛ clauis ma
terialis habʒ foꝛmã artis vñ clauis ẽ. Vñ ↄuenit ſibi pt̃as
aperiẽdi.clauis aũt ſpũalis habet ꝙ ẽ clauis.i.poteſiateʒ
aperiẽdi a ptᷣate interioꝛi que ẽ foꝛma iuris.⸗. Ao illud qð
obijcit᷑.ꝙ hmõi ſolutõ eſt idem qð iuſtificatõ.dicẽdũ nõ
eſt veꝝ·hoc infra patebit qũ mamifeſtabit᷑ qᷓtuʒ ad quid ſit
ſolutio ꝑ claues miſteriales.

lembꝛü quartũ

Onſequẽter q̃rit᷑. Quot ſint claues.⁊ dicit
dmũiter ꝙ due. ⁊ hoc videt᷑ ꝑ rabanũ dicẽtẽ
H officiũ ↄmittit᷑ pᷣſbiteris atq; ep̃is.vt agni
tis pctoꝝ cauſis qͥs hũiles ac vere penitẽtes
ↄſpererint:hos a timoꝛe ꝑpetue moꝛtis abſoluãt. Hic no⸗
tantur duo actꝰrñdẽtes duabo clauibo.ſ.diſcernẽdi ibi vt
agnitis pctoꝝ cauſis.⁊ abſoluẽdi ibi a tioꝛe ꝑpetue moꝛ⸗
tis abſoluãt:notat᷑ &̊ h duplerx officiũ clauis.¶ Itẽ h̊ videt᷑
ꝑ hoc ꝙꝓ habet᷑ Geñ.iij. ꝙ de poſuit cherubin ⁊ ſtameũ gla
dium ad arcendũ ab introitu paradiſi.ñ qꝛ duo claude
bant ianuã:ad eiꝰapertõeʒ due claues requirũt᷑.vna q re⸗
ſpicit cherubin:ſcʒ auẽ tas vtẽdi ſcĩa qñ reꝗrit᷑.⁊ alia q re
ſpicit gladiũ flãmeũ:⁊ hic ẽ gladiꝰecclłiaſticꝰ.ſcʒ ptᷣas ligã

di ⁊ ſoluẽdi.⁊ ita due ſũt claues. Cõtra.videt᷑ ꝙ nume⸗

rus clauiũ nõ ſit ſufficiẽter determiatꝰ in duabo.qꝛ cũ ſcia
diſcernẽdi ſit vna clauis ptas abſoluẽdi alia.⁊ maxime qꝛ
his aperit᷑ ianua regni viatoꝛibo: videt᷑ ꝙ eadẽ rõe ⁊ bona
vita clauis eꝛit.¶ Itẽ videt᷑ ꝙ gꝛa dicẽda ẽ clauis.cũ ſoluat
penitẽtẽ a pena etna ⁊ liget ad purgatoꝛiã.¶ Itẽ cũ baptiſ
inꝰaꝑiat ianuã regni celoꝝ:videt᷑ ꝙ ſit ſiue debeat dici cla
uis.4 Item cũ tria ſint in aĩa.poteſtas ſcia ⁊ volũtas.cuꝛ
penes duo claues due ponãt᷑:⁊ penes terciũ.ſcʒ volũtateʒ
cbet ſumi terciũ ¶ IStẽ cũ ofirmatõe ſacmẽtali ⁊ extrema

vyVʒ

„*

vnctõe ſoluãt᷑ pcta:videt᷑ ꝙ he dicẽde ſũt claues.q¶lj Itẽ ſol

uẽ ⁊ ligare ſũt actꝰ oꝓoſiti.diſcernẽ ⁊ ſoluẽ neq̃qᷓ.magis
videt᷑ à ꝙ debeãt detmiaꝛi due claues penes hos actꝰqᷓ; pe
nes alios.⁊ ita nõ tm̃ ſũt due claues.⸗: SItẽ lingua ſcti cla⸗
uis ẽ regni celoꝝ.vñ dicit᷑.q̊ꝝ ligue claues celi facte ſunt.
41 Itẽ crux pnie claudit infernũ aꝑit celũ. ẽ clauis.⸗ Itẽ
Ppᷣdicatõneʒ ⁊ exẽplũ bone vite aꝑit᷑ celũ inſtis. He ꝗᷓ cla⸗
ues ſũt ⁊ q̃re nõ cũ dicat᷑ Math̊.xxiij· ve vob ſcribe ⁊ pha/
riſei ypocrite ꝗ clauditis regnũ celoꝝ añ hoĩes. Glo.ma⸗
lo lo. n due ſũt claues tm̃. vñ aug.Johᷣ.xx.q̊s
dignos remiſſiõe iudicaueꝛitis duabo clauibo.ſ.diſcꝛetõis
2 pꝛatis dimittetis pcta. Ecce ꝙ ab augaſſignãtuꝛ claues
Due ⁊ tm̃ due.h̊ idẽ videt᷑ ex ᷣbis Rabani ⁊ alijs ꝗgbuſdaʒ
pᷣtactis. Iſte at᷑ claues differũt.ſic potẽtia cognitiua ⁊ po/
tẽtia oꝑatiua.vñ ſcĩa diſcernẽdi ẽ tãqᷓ; clauis cognitiua: et
ptas iudicãdi tãq; oꝑatiua ⁊ pᷣma dꝛ auẽtas:ſcða ptᷣas.vñ
auẽtas reſpicit cognitõz: ptas oꝑatõeʒ. vñ pᷣma ẽ ad aꝑiẽ
dũ:ſᷣ ſcda ẽ aperiẽs.ſicut dic aug.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de
bona vita ⁊c̃.dicẽdũ q clauis ꝓut de ipſa intẽdit᷑ ad pᷣſens
eccłiaʒ reſpicit cui hʒ recõciliari penitẽs qð ſit ꝑ officium
miſtri.vñ clauis reſpicit oꝛdinẽ. O at᷑ obijcit᷑ ꝙ bona vita
apit celũ.dicẽdũ ꝙ h̊ ẽ ꝑ vite meritũ:nõ ꝑ officiuʒ.¶. Ad G̊
qd obijcit᷑ de gra.dicẽdũ ꝙ licʒ gr̃a ſoluet a pena et᷑na ⁊ li
get ad purgatoꝛiã:nõ tñ ẽ clauis.nõ eĩ recõciliat eccłie.vt
ptz de ↄtrito quẽ oꝑtʒ ↄfiteri.et ſi aliqͥ mõ dicat᷑ clauis di⸗
cenda ẽ clauis dei nõ miſtri.nec ẽ clauis de q̃ dicit᷑ Math̊.
xvj.Tibi dabo claues.et ſi gr̃a ſoluat a pena differẽteꝛ tñ
a claue.qꝛ gra pꝛiꝰſoluit ⁊ poſt ligat:miĩſieꝛ eccłie pꝛiꝰligat
ad penã tꝑalẽ ⁊ pꝰſoluit.ideo dẽ Math.xvj. Qcũq; liga
ueris ⁊c.ꝑ h̊ ptʒ rñſio ad pᷣcedẽs.ſcʒ de bona vita.qꝛ ſi bo⸗
na vita eẽt clauis h̊ habẽt a gra.q̃re cum gr̃a nõ ſit clauis
nec ipᷣa.tñ gra claudit infernũ ⁊ aꝑit celũ:ſᷣ hec nõ fiũt rõ/
ne officij.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ð baptiſmate.dicẽdũ ꝙ licʒ
in ſacmẽto baptiſmi miſter ecclłie oꝑet᷑.tñ nõ vtit᷑ claue qͥ̊
ad officiũ ligãdi ⁊ ſoluẽdi. Itẽ clauis reſpicit viculũ actu⸗
alis pcti ⁊ nõ oꝛigialis. Ad illud qð obijcit᷑ de volũtate.
ꝑ ſiłe ſũptũ de ſcia ⁊ ptᷣate.dicẽdũ ꝙ neq; ſcia neq; pt̃as ꝓ⸗
ut ſũt ip̃ius aie ſũt claues.ſ̊ ptᷣas ſiue auẽtas vtẽdi ſciẽtia
diſcretiua:⁊ ptᷣas ligãdi ⁊ ſoluẽdi claues ſũt.ſᷣ qñ cuʒ his
eſt bona vita ⁊ bona volũtas.expeditõꝛes ſũt ad ſuũ actũ
ſicut ſcĩa habita facit ꝙ altera clauis ſit expeditioꝛ: tñ eſt
differẽtia. qꝛ ſcia directe ẽ ad h̊ ne erret clauis.bona vita
nõ ẽ ad hoc ꝙ oꝑet᷑ clauis: qꝛ bona vita nõ ſemꝑ regrit᷑ in
illo qui ſoluit:ſ̊ in illo qui dat virtutẽ in clauibo ſcʒ ĩ xpᷣo.
et in illo qui ſoluit᷑. In miſtro at᷑ abſoluẽte nõ regꝗrit᷑:quia
tũc virtꝰabſolutõis attribueret᷑ vite ſoluẽtis ⁊ nõ paſſioni
xp̃ᷣi. Itẽ nota ꝙ ſolet dici ꝙ illud qð bʒ actũ ligãdi ⁊ ſoluẽ⸗
di et aꝑiendi et claudẽdi reſpectu diuerſoꝝ nõ eſt clauis.qͥ
clauis reſpectu eiuſdẽ claudit et aꝑit.ligat et ſoluit.ſcʒ ec⸗
cleſie militãtis:ſed bona volũtas ꝑ meritũ vite aperit celũ
claudit infernũ.vñ hec nõ ſunt claues eo mõ quo intẽdimꝰ
de clauibo. Ad illud qð obijcit᷑ de ↄfirmatõe ſacramẽtali
7 extrema vnctõe.dicẽdũ ꝙ licet ſoluãt qdã modo loquẽdi
Feo no tñ ſunt claues.nõ em̃ ſoluẽdo ligãt nec ecõuerſo
qð clauiũ ẽ. Pꝛet.oↄfirmatõ ẽ potiꝰ actꝰdignitatis qᷓ; oꝛdis
nec extrema vnctõ ẽ tm̃ ſupᷣmi oꝛdis ſ inferioꝛis. Pꝛet.peꝛ
ↄfirmatõʒ ⁊ vnctõz extremã ⁊ ſiłꝛ ꝑ ſaẽmẽtoꝝ diſpẽſatõʒ
cũ ſit ibi collectõ gr̃e ⁊ ꝑ ↄſequẽs remiſſio culpe q̃ eſt vnum
oſtiũ et obſtaculũ ne intret᷑ in celũ.cũ hec remiſſio nõ ſit ſa
cerdotis.cuʒ oĩs culpe remiſſio fit dei ptate:ſacerdotis tñ
miſterio.⁊ ita nõ eſt in ̊ ſacerdotis ptᷣas ſ̊ miſteriũ. Ptas
em̃ ẽ nomẽ clanis nõ miſteriũ.ptʒ ꝙ gꝗeꝗd ẽ in diſpẽſatõne
ſacramentoꝝ qͥ ad culpã: totũ ꝑtinet ad clauẽ dei quã nulli
ↄtulit homĩ.¶.·. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ligua ẽ clauis ⁊c.di:⸗
cendũ ꝙ lĩgua ĩpꝛopꝛie ẽ clauis et ᷣm qd.ligua ei ſctoꝝ dr
clauis.nõ qꝛ aꝑiat ligãdo et ſoluẽdo:ſᷣ aꝑtõeʒ celi impetꝛã
do ̈tũ ad aliquẽ effectũ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſoluẽ li
gare ſũt magis actꝰoppoſiti qᷓ; diſcernẽ ⁊ ſoluẽ ⁊c.dicẽdũ ꝙ
nũerꝰclauiũ accipit᷑ penes diſcretõeʒ a pcto et penes oꝑaꝛi
circa penã pct᷑i.vnde diſcernẽ et ſoluere diſtinguunt᷑ iuxta
differẽtiã culpe ⁊ pene.Soluere aũt ⁊ ligaꝛe tm penã reſpi

ciunt:qꝛ et ſolutõ ẽ reſpectu pene et ligatõ ſiłꝛ.vñ eẽntiali/
oꝛ eſt differẽtia diſcretõis et ſolutõis ꝙᷓ ligatõis et ſolutio⸗
nis.clauis em̃ ẽ ptas ad diſcernẽduʒ et operãdũ.vel vt ſu⸗
matur ratõ ↄmũis.clauis ẽ ptas ad remouẽdũ impedimẽ:⸗
tum oꝑationis meritoꝛie. Impedimẽtũ aũt oꝑatõis talis
duplex ẽ.ſcʒ culpa et pena.ad remouẽdũ illud impedimen
tum qð eſt culpa:nõ ẽ clauis neceſſaria vt auferat eaʒ ẽ tñ
neceſſaria ad diſcernẽdũ inter culpã ⁊ culpã.vt ſᷣm mẽſu⸗
raz culpe detmiĩet᷑ mẽſura pene.vñ ad nihil aliud ẽ clauis
niſi vt ſacerdos liget penitẽtẽ ſᷣmn mẽſurã culpe:vel diſcer⸗

nat vtꝝ ſit ſoluẽaꝰ. Altera vᷣo clauis reſpicit penã q̃ eſt in

pctᷣo.ſcʒ illa q̃ eſt ptas ligãdi et ſoluẽdi.et ita duplex cla⸗
uis rõne p̃tacta. 4l Ad illud qð obijcit᷑ de cruce penitẽtie.
dicẽdũ ꝙ et ſi crux claudat et aꝑiat: nõ tñ ſicut clauis ſcʒ

ſoluẽdo et ligãdo.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de exẽplo et pdica

tione.dicẽdũ ꝙ ꝑ hoc nõ aperit᷑ celũ ꝓpꝛie:bᷣ potiꝰ intratuꝛi
vocãt᷑ ad poꝛtã celi vel ad habentẽ claues.

embꝛũ quintũ

Onſequẽt q̃rit᷑ ad ꝗd ſint claues pᷣciſe.vtrũ
tm̃ ad aꝑiendũ:an ad aꝑiendũ et claudẽdũ.
M ad o ꝑiendũ tm̃: videt᷑ ꝑ h̊ ꝙ claues date
üt ad ↄmodũ nr̃m ſ̊ nõ eſi ↄmodũ nr̃jm ꝙ re
gnũ nobis claudat᷑.⸗¶ Itẽ ingreſſus regni celoꝝ claudit᷑ ꝑ
obſtaculi apoſitõeʒ. Apoſitõ obſtaculi ẽ claudẽs ingrel⸗
ſum ꝑ pcti ↄmiſſionẽ.claues at᷑ ñ ſũt ad faciẽdũ hoĩes pec
care:&̊ nec ad ſoluẽdũ ⁊c̃.q IStẽ qcũq; vtit᷑ inſtrumento ad
illud ad qð ẽ:recte vtit᷑ illo.ſ̊ ſacerdos claudẽdo adituʒ re
gni nð recte facit ſᷣ̊ peccat:&̊ clauis nõ ẽ ei ad h̊ data.ꝓba⸗
tio mĩoꝛis Math.xxiij.ve vobis ſcribe ⁊ phariſei ꝗ claudi
tis regnũ celoꝝ añ hoies.ᷓ peccarẽt ĩ G.¶ Itẽ nibil idẽ eſt
ad opꝓpoſitos fines.ſ̊ claudẽ et aꝑire regnũ celoꝝ ſũt oꝑpo⸗
ſita:̊ clauis nõ oꝛdiat᷑ ad hec duo.al IKiẽ baptiſm ꝰa pit ce
lũ et nõ claudit. Sitłꝛ videt᷑ de claue ꝙ tm̃ aꝑiat.NMat.iij.
Aſcẽdit de aqua et ecce celi aꝑti ſũt.et vidit ſpm̃ deſcẽden⸗
tem ſicut colũbã et veniẽtẽ ſuꝑ ſe.Glo.Rabani.nõ tũc pri
mũ ſibi patuẽ celeſtia vel ſpũſſanctꝰdatꝰ ẽ.F̊ nobis ꝑ acce⸗
ptum baptiſmũ aditũ celi patrie et ſpm̃ſctẽᷣm dari mõſtra⸗/
uit. 4 Itẽ cũ de xrp̃o dẽ Eſa.xxij.dabo clauẽ domꝰdauid ſu
per hũeꝝ eiꝰ.aꝑiet et nemo claudet:claudet ⁊ nemo apꝑiet
maxiĩe ptʒ ꝙ officiũ mĩſtroꝝ detmĩatũ ẽ ad vnã ꝑtẽ tiñ ꝙtũ
ad officiũ clauiũ.¶ Itẽ cũ alicui pᷣcludit᷑ ingreſſus regni.
fit ð legẽ eccłie q̃ inidicit ne malũ ꝓ malo fiat.Ro.xij.nul
li malũ ꝓ malo reddẽtes.⁊ ¶QDath.vj. bñfacite his ꝗ ode⸗
rũt vos.ꝗ claues nõ debẽt eẽ neq; ſũt ad claudẽdũ alicui in
greſſuʒ.¶ Itẽ cũ ſoluere ⁊ ligare nõ ſũt clauis vſus.ſ̊ ma⸗

di et ſoluẽdi.qð nõ facit ¶Dat᷑.xvj.q̃rit᷑ &̊ vñ h̊ ſit.¶ Con
tra.in datõe clauiũ deꝰ dedit nõ ſolũ ptatẽ ſoluẽdi:h̊ ⁊ ligã
di.nõ ſolũ dimittẽdi pctᷣa:ſ̊ etiã retinẽdi.ſicẽ ptʒ Mat᷑.xvj
et Joh.xx.et ꝑ h̊ ꝙ ſoluũt ſũt ad aꝑiendũ et ꝑ hoc ꝙ remit
tũt ſiłꝛ.ᷣ ab oppoſitis ꝑ hoc ꝙ ligãt et retinẽt erũt ad clau
dendũ:nõ ꝗ̊ ſolũ ad aꝑiendũ.ij Itẽ clauis dicit᷑ metapho/
rice in ſpũalibo ad ſiłitudinẽ clauis in tꝑalibo.ſ̊ in mate/
rialibo officiũ clauis nõ tm̃ eſt aꝑire.ᷣ et claudẽ: ergo ⁊c̃.
4l Itẽ intelligat᷑ ꝙ ſi nõ eſſet pctm tũc eſſet celũ aꝑtũ.nunc
autẽ claudit᷑ ꝑ pc᷑m. Ex pcto em̃ ſequit᷑ pena pcti vna.ſcʒ
reatꝰpene gehẽne.altera carentia viſionis dei.eſt clauis

nus magis:ñ videt᷑ dñs debẽt clauibo attribuẽ vſũ ligi⸗

ad aꝑiendũ celũ et claudẽdũ infernũ bonis:⁊ ecõuerſo ma

lis ſcʒ ad claudẽdũ celũ et aꝑiendũ infernũ.¶ Ad euiden
tiam pᷣtactoꝝ nota. ꝙ vt dic Iſido.ethi.xv.oſtiũ dicit᷑ ge⸗
neraliter ꝑ qð ab aliq̊ arcemur ingreſſu.ab obſtãdo dictũ
H ↄſtat ꝙ duo ſũt que arcẽt nos ab introitu celi.ſcʒ culpa
2 pena debita.⁊ ita dici põt duplex oſtiũ celi.⁊ aꝑtõ oſtio⸗
rũ bhoꝝ nõ ẽ niſi rem otõ obſtaculoꝝ hoꝝ.⁊ claues ñ ſũt ni
ſi prates remouẽtes hec obſtacula.ſ̊ qꝛ pctm remonet ſolꝰ
deus et penã ſimul annexã que eſt infernuʒ. patet ꝙ hmõi
oſtij clauem habʒ ſolus xpᷣc. Apoc̃.iij.hec dicit ſanctꝰ⁊ ve⸗
rus:qui habet clauẽ dauid qui aperit et nemo claudit ⁊c.
hec clauis quodãmodo eſt poteſtas inſerta.per crucem em
ſiue paſſionẽ xpᷣi oſtiũ aꝑiebat᷑: qꝛ ibi abolita ẽ culpa⁊ pe⸗

— — — — — —

*

ſe⸗
in

gi
r
nit
an
0/
te⸗
ſe.
unc

nis
na.
iden
t
hicin
n
i

e
.

ð

83—w——w—N—w—————

¶ Lueſti

ne eterne debitũ. bis ꝗ ceredũt dimitti᷑ z acceptãt illð ꝑ ſa

cramẽta ad ̊ inſtituta. veꝝ tñ aliqd pene fuit ibi nõ dimil
ſum: ita adhuc ẽ aliud obſtaculũ. ſcz pene tꝑalis.cuiꝰre⸗
motõeʒ obſtaculi que eſt oſtij apertio reſernat᷑ ſacerdoti.⁊

quia remoto obſtaculo culpe ⁊ etne pene: deber pena pur⸗

gatoꝛia. vel p̃ſentes ſũt iſte due pene ſicut dupler oſtium.

vnũ remotiꝰab ingreſſu.ſcʒ purga toꝛiũ qð longiꝰ?:⁊ aliud
ꝓpinquiꝰ.ſcʒ pena pᷣſens. Cũ bis nota.qꝙ pꝛas ſacerdoti
bus coĩter ceſſa reſpectu ſubditoꝝ:nõ ẽ abſoluẽdum oĩno
debitũ pcti.nõ em̃ tecebat h̊ oĩbo coĩcari.ne culpa ſine pe⸗
na remanẽt ⁊ relinqret᷑ aliqo inoꝛdi natũ in regno xp̃i.⁊ iõ
eſt illis data ptas ligãdi ⁊ ſoluẽdi.i.vt ligãdo ſoluerẽt. i.
ligãdo ad penã tꝑaleʒ:ſoluerẽt ab alio.i.purgatoꝛio.necẽ
data ptas ligãdi niſi ꝓpteꝛ ſolutõez. qm igit᷑ ſoluere aliquẽ
a debito remouere obſtaculũ.2 B eſt apire celũ ⁊ conſe
quẽs ligare ẽ claudẽ idẽ.ideo dico q; iſte claues ſimul ſunt
ad ligãduʒ ſoluẽduʒ claudẽduzʒ ⁊ aperiẽduʒ.ſᷣ actꝰligan
di 7 ſoluẽdi ↄpetit eis ĩmediate ⁊ reſpectu ſubiecti.vt ſupᷣ
dictũ eſt:ſed actꝰ aperiẽdi in relatõe ad finẽ vltimũ.Et qm
teſtimoniũ denoĩat᷑ ab optimo ? a fine:⁊ ideo magis deno
minat᷑ illa ptas a noie reſpiciẽte finẽ.qꝛ vo in ſtrumẽtũ qð
oꝛdinat᷑ ad claudẽduʒ 2 aperiẽduʒ in coꝛꝑalibo eſt clauis:
ideo talis ptas recte dicit᷑ clauis. non tñ eſt oĩmoda ſititu
do: ſed aliqua.clauis em̃ materialis ad vtrũq; pᷣncipaliter
2 pncipaliꝰad claudẽduʒ ꝗꝓpter latrones ⁊ fures.ſ̊ ſpũalis
pncipaliꝰeſt oꝛdinata ad aperiẽdũ.nec oꝛdinata ẽ ad clau⸗
dendũ niſiꝗpter apertionẽ: ſicut nec ad ligãduʒ niſi ꝓpter
ſolutõez.· ita quẽadmodũ medicina ẽ ſcientia ſ ani 7 egri.
ſani ꝑ ſe.⁊ egri ꝑ accidens: ita intelligenduʒ eſt in ꝓpoſito ·
Aod hoc qð obijcit . ꝙ clauſio regni ẽ nobis danoſa ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ in coꝛꝑalibo ẽ quedaʒ ligatõ ſimptꝛ nocene:vt
quãdo ligat᷑ quis ne euadat moꝛtẽ.quedã ſimpłꝛ expediẽs
ſicut qñ ligat᷑ hõ medicamẽto emplaſtri.ſic ĩ ſpũalibo liga
tio pcti impedit: ſed ligatio ſacerdotis bñ facit ad velocio
rẽ ⁊ expeditõrẽ ſolutõʒ.4. Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ clauſio in⸗
greſſus fit ꝑ axpoſitõez obſtaculi ⁊2c. Dicendũ ꝙ ẽ quedaʒ
clanſio bona 2 expediẽs: ⁊ hc facit clanis.quedã eſt dano
ſa ⁊ mala quã facit pctm ſiue dxbitũ.ð clauis em non ligat
debito pcti:ſed impoſitõe remedij.¶¶ Ao illud qð obijcit ꝙ
ſacerdos claudẽdo aditũ regni nõ vtit᷑ claue ad qð eſt ſeo
peccat. dicẽduʒ ꝙ; clauſio illa de qua dĩc AMDath.xxiij. Ele
vobis ſcribe ⁊ phariſei ⁊c.non intelligit᷑ de illa q fit ꝑ cla⸗
ues ſe acdotales: ̊ de illa q fit ꝑ malũ exẽplũ.vt ptz de glo.
ibidẽ. Ad illð q obijcit. ꝙ nibil idẽ ẽ ad oppoſitos actꝰ
⁊c̃. Dicẽduʒ ꝙ veꝝ ẽ intelligedo de fine ꝑ ſe. bñ tñ eſt aligð
ad oppolita ita ꝙ ad vnũ ꝑſe ⁊ ad aliud ꝑ accidẽs.⁊ ita eſt
in ꝓpoſito. ADd illud qd obijcit᷑ ꝑ ſiłe de baptiſmoꝗ ape⸗
rit ⁊ nemo claudit. dicẽduʒ ꝙ nõ eſt ſiłe. Ratõ huiꝰ ẽ. quia
baptiſmꝰ apeꝛit ſine gemitu ⁊ planctu quocũq; vñ nõ ligat
ad aliquã penã ſiue fatiſfactõeʒ.pnĩa nõ ſiłꝛ facit.⸗! Ad il

lud qð obijcit᷑ e illo Eſa.qꝙ dic de xpᷣo.aꝑiet ⁊ nemo clau

cet ⁊c dicẽaũ ꝙ h intelligẽaũ eſt de aptiðe ꝑ pcij ſolutõneʒ
quã oꝑatꝰeſt rpᷣe in paſſiõe.⁊ etiã ꝑ effectũ quẽ fecit in aſcẽ
ſione. A xpo em̃ ẽ triplex aꝑtio ianue regni. ſcʒ ꝑ cauſa in
baptiſino. ꝑ pcij ſolutõeʒ ⁊ ꝑ effectũ. nulla iſtax aptionuz
fit mediãte clane a ſacerdote:ſᷣ ſolũmodo apertõis mani⸗
feſtatio.. Ao illð qð obijcit.ꝙ ecclia iuxta qð vxpᷣe docuit
nõ reddit malũ ꝓ malo.dicẽduũ ꝙ nõ eſt intẽtio ecclie red-
dere malũ ꝓ malo: ſᷣ malũ vt reinouet ſeu reuocet a malo
ad bonũ.vt.j.Coꝛin.v.tradidit hmõi hoieʒ ſathane in in⸗
teritũ carnis: vt ſpũs ſaluꝰſit in die iudicij dñi nr̃i ipᷣu xpᷣi
Ao illud qð obijcit᷑.ꝙ ſoluere ⁊ ligare nõ eſt vſus clauis
⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ poteſias illa babet actum in relatõne ad
ſubiecta ⁊ in relatõne ad finẽ actus.in com ꝑatõe ad ſub⸗
iectum reſpicit poteſtas habitũ ſiue vſum:ſed in com ꝑatio
ne ad finem reſpicit fructũ.⁊ quia denoĩatio eſt ab optimo
ideo dñs clauem illam poteſtatẽ nomiauit.ſed quia execu⸗
tio ⁊ vſus reſpicit actũ pꝛimũ. ideo illi claui actuʒ ligandi
7 ſoluendi attribuit. W

¶Mlembꝛum ſextum

lxix.

Onſequenter queritur. Quando clanes ſue
runt daie eccleſie. Et pꝛimo vtrum currente
lege nature. Secũdo an currente lege moy ſi
rcio an tempoꝛe gratie.

rticulus prunus
Irca pꝛimũ oñdit᷑ ſic.Currẽte lege nature fuit
facramẽtũ penitẽtie. dicit᷑ em.iiij/ſen. ſaẽmẽ⸗
Niũ pnie ſiẽ ⁊ ↄiugij ab exoꝛdio generis hũani ce
. ſazëmẽtũ pnie efficacia babʒ a claui :tꝑe illo date
erãt claues. 4 Iẽ poſt ppetratõez pcti ſꝑ fuit neceſſariuzʒ
remediũ ð pctm. 2 ita vſus clauiuz lꝑ fuit neceſſariꝰ:qꝛ ſꝑ
boĩes peccabãt. p̊ diuiĩa miſcdia ſꝑ exhibebat hbomi qð eꝛat
ei neceſſariũ ad ſalutẽ. Si ei natura nõ deficit ĩ neceſſarijs
multofoꝛtiꝰnec auctoꝛ nat᷑e cuiꝰ bonitas ẽ ſũma.&̊ tpe illo
deficiebãt claues. 4 Itẽ ĩ illo tpe fuit vſus eoꝝ qᷓ neceſſaria
erãt ad remiſſionẽ oꝛigialis pcti: cũ maioꝛ nccitas fuerit
eoꝝ q̊ꝝ vſus erat neceſſariꝰ deletoi actualiũ cuiuſmõi ſunt
claues:nõ videt᷑ ꝙ diuĩa bonitas ꝑmilerit defectũ clauiuz
fuiſſe tꝑe illo.⁊ ita tũc erãt date ſiue inſtitute. Si rñdet᷑
ꝙ; claues dãt᷑ cũ oꝛdie ſacdotali: tũc aũt nõ eꝛat oꝛdo bmõi
Cõtra.tũc tꝑis erat ſacerdos ⁊ officiũ ſacerdotij:qð ptʒ ꝑ
B.qꝙ tũc erat melcbiſedech ꝗ erat ſaceꝛdos dei excelſi Geñ.
xiiij. S̊ ↄſtat ꝙ ſacerdotio melchiſedech ↄueniũt clanes exq̊
ſacerdotiũ xp̃i dẽ eẽ ſacerdotiũ melchiſedech. de xpᷣo ei d
u es ſacerdos inet᷑nũ ᷣm oꝛdinẽ melchiſedech. Con⸗
tra.nõ reꝑit᷑ ĩ teſlamẽto veti neq; ĩ nouo ꝙ date fuerit cla⸗
ues tꝑe legis nate.g iu aſſertõz Hieꝛo.nõ ẽ ponẽdũ illas
tꝑe illo fuiſſe datas.dĩc ei Hieꝛo.ĩ q̃dã omelia.repꝛobãs

teſtimoniũ cuiuſdã opionis ſũptũ ab apłis. Gᷣ qð de ſcpᷣtu⸗

ris nõ bʒ auẽteʒ eade facultate ↄtẽnit᷑ q ꝓbat᷑. ¶ IYẽ in enu
meratõe ſacmẽtoꝝ tꝑis ab expoſitoꝛibo ſacre ſcpᷣture.ſ. be
ato geeg. 1 bug. de ſan. vic. nulla fit mentio de clauibo. ex qͥ̊
habet᷑ argumetũ validũ.ꝙ ñ ſpectãt ad ſaẽ mẽta. ¶Mð cõ⸗
cedimꝰ.¶ Ao illud ẽ qð obijcit ꝙ tpe illo fuit ſaẽmentũ pe
nitẽtie ad qð ſpectat vſus clauiu. dicendũ ꝙ remediũ pct᷑i
tũc tꝑis ñ fuit ſacmẽtuʒ pnie ſᷣ vt pnie ſiue gra ſufficiebat
ſine vſu clauiũ. 4 Uo illð qð obijcit᷑. ꝙ tũc tꝑis remedium
pcti fuit nccriũ.dicẽdũ ꝙ h̊ ẽ veꝝ.⁊ illð rmediũ fuit vᷣtꝰ vl
gẽa pnie cũ ſacrificijs 1 oblatõibo. 4 Ad illð qð obijcit. ꝙᷓ
auctoꝛ nat᷑e ñ deficit ĩ neceſſarijs.dicẽdũ ꝙ hH veꝝ ẽ nec tũc
nec oniᷓ defecit gn penitẽtibo exhibẽt qᷓ ad ſalutẽ erant ne⸗
ceſfaria: vt ex ſupdictis ptz.ſingulis eĩ tẽpoꝛibo pꝓuidebat
ce illis qᷓ ad ſalutẽ erãt neceſſaria.¶Ex bis patzʒ rũſio.ad
illud qð ſequit᷑qꝛ tũc tꝑis erat remedi ntra actuale pctm
ſicut ↄtra oꝛiginale. licʒ illud remediũ nõ eẽt vſus clauiuʒ
nec debuit eſſe. ſicut infra habet᷑. 4¶ Ad illud qð obijcit. ꝓ
tunc erat ſacerdotiũ xpᷣi:qꝛſi acerdotiũ melchiſedech.⁊ xpᷣe
erat ſacerdos ſᷣm oꝛdinẽ melchiſedech.dicendũ ꝙ ſacerdo
tiũ melchiſedech nõ fuit ſaceꝛdotiũ xp̃i niſi in figura.̊ xpᷣe
dicit᷑ laceꝛdos ſᷣm oꝛdinẽ melchiſedech:ſicut habet᷑ ex glo.
ſuꝑ illud pᷣs. Tu es ſacerdos ineternũ ſᷣm oꝛdinẽ melchi⸗
ſedech:quia panẽ ⁊ vinũ ⁊ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ ſuũ cõſecra⸗
uit xpᷣc: cuiꝰ ſacrificij ſi imilitudinem p̃miſit melchiſedech.
Heñ.xiiij. Rer pꝛoferens panẽ 2 vinuʒ. Erat em̃ ſacerdos
tei altiſſimi ⁊c̃.vnde illi ſacerdotio ꝙ ſoluʒ erat ſimile ſa⸗
cerdotio xp̃i in ritu ſacrificij: nõ ↄpetebt claues. qͥꝝ vſus
n relaxatõne debite peccato.

Articulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ in lege moyſi date ſine
inſtitute erant claues. ſic videt᷑. qꝛ ſcribis 2
phariſeis dicit᷑ Math.xxiij. Clauditis regnũ
celoꝝ ante boies. Itẽ qd aliud ẽ hic clauiũ vſus niſi libe
ratio a pctis. Sed h̊ fecerũt ſacerdotes illiꝰtꝑis.Neemie
xij.mũdati ſunt ſacerdotes ⁊ leuite 2 mũdauerũt populuʒ.
Itẽ date ſunt ſacerdotibo legis moyſi auẽtes dilcernẽdi
inter lepꝛã nõ lepꝛã:mũdũ ⁊ imũdũ Deutro.xvij.penes
hanc auctoꝛitatẽ attendituꝛ altera clauis.? ita idem quod
pꝛius. 4 Item ad partes iſtius pꝛobleumatis valent ratõ
nes poſite in pcedenti ꝓbleumate.¶ Rñſio. qꝙ claues non
Sd

8
—

uerũt vate ſynagoge nec debeãt dari añqᷓ vſus claniũ ali
quã habẽt efficaciã·nulliꝰat efficacie erãt añqᷓ oſtiũ regni
aꝑtũ eẽt a x-pᷣo.apt qð ⁊c.¶ Ao illð qð obijcit᷑ ſcribe et
phariſei claudebãt regnũ ⁊c. Sicẽdũ ꝙ illa clauſio nõ fie⸗

bat vſu alicꝰclauis:ſᷣ potiꝰꝑ moꝝ ꝑuerſioneʒ ⁊ ꝑ eoꝝ que

erãt ad fidei annihilatõeʒ.vñ glo.ſuꝑ illð. Qui clauditis
regnũ celoꝝ vel malo exẽplo vel miſteria ſcripturaꝝ reue⸗
lando. ¶¶ Ad aliud dicẽdũ ꝙ mũdatõ q fiebat currente tꝑe
legis:fiebat ꝑ cerimonias legis nõ ptate clauiũ.ſicut tem/
poꝛe gratie.ql Ad aliud dicẽdũ.ꝙ tꝑe legis moyſi fuit da

ta ſacerdotibo auẽtas diſcernẽdi inter lepꝛã et lepꝛã mate

rialem.vt ptʒ Leuit.xiij.auẽtas aũt diſcernẽdi inter leprã
ſpũalem ad claues pꝑtinet. .
EQVrticnulus tercius

Onſequenter queritur vtrum fuerint claues.
et queritur ſi tunc fuerunt date. Secũdo vbi.

irca pꝛeimuũdicitur .S. j.

coiĩter ꝙ date fuerũt petro.⁊ G̊ vide᷑ Math̊.xvj. Libi da

bo claues r̃gni celoꝝ.Itẽ alijs aplis ſilłꝛ.vñ Joh̊.xx.Quo
rũ remiſeritis pcta ⁊c.̊ fuit dictũ apłis.q̊ in ptate apłloꝝ
fuit remittẽ pcta:et ita introducẽ ĩ regnũ.ᷓ ad vitã. ſᷣ̊ oĩs
ꝗq põt admittẽ vel excludẽ a regno hʒ claues regni: aplis
date fuer̃t claues.nõ niſi inqtũ erat pᷣlati eccłie tꝑe gre:g
⁊c̃. :¶q Ic̃ ecclia ẽ atriũ ꝑ qð ingredit᷑ in regnũ celoꝝ.hoc ?
em̃ atriũ in quo ſtetit heſter.i.aia iuſta ꝓponẽs ingredi ad
aſueꝝ regẽ heſſer.v.nec ẽ ingredi in regnũ niſi ꝑ viã iſtam
id eſt ecctiaʒ.ſᷣ ↄſtat ꝙ in ecctiaʒ nõ ingredit᷑ niſi ꝑ pᷣlatos
eccłie.pᷣlati aũt introducũt aliquos et ꝑ claues que fuerũt
date a xpᷣo.vñ ANath̊.xvj.ſuꝑ illud.Libi dabo claues re
gni celoꝝ.dicit glo.claues ſunt diſcernẽdi ſcĩa et potentia
qua dignos væbʒ reciꝑe:indignos excludẽ a r̃gno.Ex his
ptʒ qð ꝓponit᷑.¶ Cõtra.vt dictũ eſt.clauis ẽ ptas ligandi
et ſoluẽdi.hec ptas ſoliꝰ cæi ẽ.et nulli data a eo.vñ Hug.
male de ſacerdote dñi facitis ꝗ dei ptateʒ dimittẽdi pecca⸗
ta qð ſoli deo ↄpetit illi tribuiſtis.4l SItez vt dicit Hugo.
duobo modis pct᷑oꝛ ligatꝰeſt.i.obduratõe mẽtis: et debito
eterne dãnatõis. a neutro vinculo ẽ datũ homĩ abſoluere.
l Itẽ Apoc.j. Habeo claues moꝛtis et inferni dicit xpc.
ex hoc videt᷑ ꝙ xpᷣc retinuit ſibi claues inoꝛtis ⁊ inferni.ha
beo dicit diſcretiue.ᷣ dicit glo.claues moꝛtis et ĩferni pol
ſidet: qꝛ quos vult a dãnatõe moꝛtis liberat: quos vult in
eodẽ dãnatõis ꝑicło iuſte remanẽ ſinit.Ex his pz ꝙ xrpᷣe re
tinuit ſibi cloues a ꝑiculo dãnatõis et liberãdi et ſoluẽdi.
Itẽ querit᷑ ſi eſt ſufficiẽtis ptatis ad dimittẽdũ pecca
tum totũ.quare in ciꝰ adiutoꝛiũ ꝑteʒ habet ſacerdos abſo

lutõnis:cũ meliꝰ ſit ponẽ et eẽ vnũ agentẽ qᷓ plures. 4: Itẽ
ſi voluit hãe ptateʒ alijs coĩcare.quare magis voluit tem

poꝛe illo qꝙᷓ; alio.q¶¶ Itẽ quare tã artꝰfuit in coĩcatõe huiꝰ po
teſtatis ille ſũme liberalis vt eã nõ ↄcederet oĩbo nec etiaz
vſum eiꝰ ſicut baptiſmi:cũ voluerit oẽs penitere.ſicut ba⸗
ptizari.¶ Rñdeo. ꝙ ptas clauiũ data eſt eccłie a xpᷣo pꝛi⸗
mo aplis.et ꝑ aplos lalijs.¶¶ Ad hoc qð pꝛimo obijcit᷑ con
tra hoc.ꝙ clauis eſt ptas ligãdi ⁊c.et hoc ſoliꝰ di eſt.dicẽ⸗
dum ꝓꝙ hoc intelligit᷑ eẽ ſoliauẽte ſiue a ſi. erp̃latoꝝ eccleſie
eſt mĩſterio dato a deo nõ a ſe.vñ ſicut deꝰ ex ſe põt et ex ſe
veſt:ita ex ſe petm dimittit.et ſicut ſeribit ſolꝰdeus bonꝰ
et tñ illi qui deo ſeruiũt boni ſũt.ſic ẽ in ꝓpoſito.xvñ Hugo
ſicut ipe ex ſeipo deꝰeſt: ita etiã ꝑ ſemetipᷣm qñ vult ſine hu
mana cooꝑatione pcta dimittẽ põt.hi dᷣo qui ex ſemetipᷣis
dij nõ ſunt:illi etiã niſi eo a quo ſunt hoc ꝙ ſunt. in eis ⁊ ꝑ
eos opeꝛãte et eis cooꝑante pcta dimittẽ nõ poſſunt.patet
ergo quõ ſolus deꝰbonꝰ eſt.nec inde ſequit᷑ bonos non eſſe
etia eos qui deo ſeruiũt.et quõ ſolus deꝰmirabilia facit:⁊
tñ x iuſto homine dicit᷑.fecit em mirabilia in vita ſua.ita
etiã ſolus de pcta dimittit.tũc quoq;:qũ ſacerdos ab eo ⁊
t eu dimittit.ipᷣe em hoc in hoĩe facit: qð ꝑ eũ homo facit.

Ao illud po Hugo. male de ſacerdote dñi faci tis ⁊c.di⸗

cendũ ꝙ Hugo recitat verbũ aliquoꝝ oꝓponẽtiuʒ ſic.et ſic
rñdet neq; ego ſacerdotibo pfᷣateʒ dimittẽdi pcta tribui.il⸗

le homĩbo ptatem diuinã tribuit:qui de homĩba deũ fecit.
id eſt dat eis ptateʒ diuinã.et poſt.nõ mirũ eſt ſi hoĩes pec
cata dimittere poſſunt vt hoc poſſint nõ ex ſua: ſ̃ ex diuia
virtute aceeperũt.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ a neutro vicu⸗
lo qui ligatꝰeſt datũ eſt homĩ abſoluere.dicendũ ꝙ nõ ẽ ve⸗
rum.qð oſtẽdit Hugo ꝑ exẽplũ ſcriptũ a laʒ aro.vñ detmi
nat ꝙ gra adueniẽte coꝛ peccatoꝛis abſoluit᷑ ab excecatõne
mẽtis ſine obduratõe.et deinde ipᷣa cooꝑante meret᷑ abſol
ui penitẽs mĩſterio ſacerdotis a debito dãnatõis. Et ſub⸗
dit exemplũ tale. hoc bene in reſuſcitatõe laʒari ſignifica⸗
tum eſt.quẽ ipᷣe dñs ꝑ ſe pꝛiꝰintꝛinſecꝰa vinculo moꝛtis ab
ſoluit.viuificatũ aũt de foꝛis miſterio ipoꝝ aptoꝝ ſolui pᷣ⸗
cepit.ſic nãq; in ſcta eccłia nüc moꝛtuos pctis ꝑ ſolã cari⸗
tatem ſeu gratiã ſuã interiꝰ viuificàs ad ↄpunctõeʒ accen⸗
dit:atq; viuificatos ꝑ ↄfeſſionẽ foꝛas veire pᷣcipit: ac ſic de
mũ ofitentes ꝑ miĩſteriũ ſacerdotũ ab exterioꝛi vinculo.hẽ
a debito dãnatõis abſoluerit. Hene aũt dãnatõis erteriꝰ
vinculũ dicit᷑.qꝛ ꝑtinet ad tenebꝛas exterioꝛes.quas eua⸗
dere dignꝰnõ eſt:quiſꝗs in hac vita pꝛiꝰa tenebꝛis interio/

ribus ſolui nõ meret᷑.¶¶ Sed quid eſt qð dicit Hugo.ꝙ ſa

cerdos abſoluit a debito dãnatõis eterne: cũ ab hoc debi⸗
to abſoluit᷑ in collatõe gre ↄtritõis:ſcʒ anteqꝙᷓ; ↄfiteat᷑ ſacer
doti. Rñdeo.ꝙ hoc dicit᷑ qꝛ nõ abſoluit᷑ quis a deo niſi ſit
in ꝓpoſito ↄfitendi et recipiẽdi abſolutõeʒ a ſacerdote. vn⸗
de Hugo. Si quis poſt ꝑpetratã veniã pctoꝝ ↄfiteri eadẽ
peccata ſua neglexerit: quaſi inſtitutõis diuine ↄtemptoꝛ.
ꝙuis nõ ꝓ peccatis que iam dimilſſa ſunt reus teneat᷑: ta⸗
men ꝓ ↄtemptu reus erit.vel foꝛtaſſis: qꝛ ip̃a pct᷑a iam ad
ↄtumaciã redeũt:que pꝛiꝰꝑ ↄpunctõeʒ hũiliato dimiſſa fu

erunt.vel a debito dãnatõis.i.ab eo ꝙ mutata ẽ pena ſiu

ebitũ dam natõis.⸗ Ad iũllud qð obijcit᷑ ꝙ non dedit cla⸗
ues inferni. dicũt quidã ꝙ ſic. et ꝙ claues inferni ſunt cla⸗
ues regni. ſᷣ a dignioꝛi denoĩant᷑.qꝛ dũ aperiũt celũ clau⸗
dunt infernũ.vel põt aliter dici.ꝙ claues inferni habʒ rpᷣe
Fm ꝙ deus.nec dedit illas eccłie:qꝛ ipe eſt qui põt et coꝛpꝰ
et aĩaʒ ꝑdere in gehennã.et qui põt liberare et ibidẽ inclu⸗
dere. et hoc ↄpetit ei ᷣm clauẽ auctoꝛitatis que eſt in remo
uendo culpã.et ſᷣm hunc intellectũ plus intelligit᷑ ꝑ claueʒ
inferni qᷓ; ꝑclauẽ regni. ſicut plus eſt liberare a pena eter
na ꝙᷓ liberare ab aliqua pena tpali et pparare ad introdu
ctionem in gloꝛiã.¶ Ad illud qð querit᷑.exquo dñs eſt ſuf
ficientis ptatis ad dimittẽdũ pctm ⁊c̃.dicendũ ꝙ aliud et
aliud in pcto remittit xpᷣc ⁊ ſacerdos.qꝛ xpᷣc culpa et penã
eternã:et ſacerdos penã purgatonã. et aliquid de pena pᷣ⸗
ſenti taxata in canone:ſi diſcretõni eiꝰvidet᷑. Et voluit boc
deus ↄcedere.ſeʒ hanc pꝛatis ſue ꝑteʒ multiplici rõne.vna
eſt quã tangit Hugo de ſctᷣo victoꝛe in libꝛo de ſacramẽtis
vt homo qui noluit deo ſuꝑbiendo obedire ſuꝑioꝛi:deo ſa
tiſfaciat ſubdendo ſe pari.ſcʒ ſacerdoti. vt tumoꝛ ſuꝑbie
humilitate ſanet᷑. Alia ratio eſt.qꝛ em̃ ipe optimꝰeſt ſũme
ſui coĩcatiuꝰ:ideo nõ tm̃ voluit coicare homi ſuã ſapientiã
que apꝛopꝛiat᷑ filio: ſ̊ et bonitatẽ q apꝛopꝛiat᷑ ſpũiſcto:et
ptateʒ que appꝛopꝛiat᷑ patri.⁊ qꝛ bas tres coĩcatoes habui
mus ꝑ filiũ ꝑ quẽ nobis ſpũſſctus datꝰeſt: ideo dicit apłus
Ko.viij. Quõ nõ etiã cũ illo oĩia nobis donauit? ad quam
plenitudinẽ ↄueniebat claues dari homĩ. Ad illud qð q̃;

ritur quare claues date fuerũt tꝑe gre et non tꝑe legis na

ture neq; legis moyſi. Poteſt dici.ꝙ nõ ↄueniebat elaues
dari anteꝙᷓ poſſent habèẽ vſuʒ aꝑiẽdi oſtiuũ regni.bũc vſum
nõ poterãt habẽ anteqᷓ illud eſſet aꝑtũ a xrpᷣo. Alia ratõẽ.
qꝛ neq; tp̃s legis nature neq; tᷣus legis moy ſi fuit tpᷣs ple
ne gre. ſicut tpᷣus gre.Itẽ magis ↄueniebat ꝙ tꝑe incarna⸗
tionis filij dei quo deofactꝰ eſt homo ↄdeſcẽderet deꝰ hoini
in effectibo miſcdie ꝙᷓ in alijs tꝑibo. Itẽ tꝑe reꝑatõnis bo⸗
minis magis ↄueniebat ꝙ hõ coopet᷑ homĩ ad ſui reꝑatõʒ
ꝙᷓ in alio tꝑe.vnde placuit teo ꝙ ſicut homo ſuerat cauſa
xeſtructõis homis: ita eſſet cooꝑatoꝛ reꝑatõis.4¶ Ad vlti⸗
mũ dicendũ.ꝙ hoc factũ eſt ꝓpteꝛ vtilitatẽ eccłie.voluit em̃
lus quoſdã in alios plures habere poteſlatẽ et deinde in
illos alios paucioꝛes.eẽ ſic ſemꝑ qᷣuſq; ꝑueniret᷑ ad vnũ.ſ.
papã. ⁊ ſo ðo imediate ẽ ſᷣm illð ecẽs.v. excelſo excelſioꝛ

„£☚ ——

— —

üſeet.
les pee
Ldiuig
picn⸗
65 pe⸗
deemni
atöne
kabſol
E ſube
Gufien⸗
otiseb
ſuiz
Nicgn⸗
zuren,
ler
be
nte
gan
lerio
vgſ
Abi⸗
ſor
ſiſi
p⸗
ade
.
an
mad
flaſt
aſiue
lche⸗
chn
dy⸗
rie
y
,
0
.
4
na
boe
ets
voſl
vbie
ine
tis

l
6

g!
N
nes
ſun
ie
Una
vohi
bo⸗
Mi;
uſt
i
en
ſen
66
ſoᷣ

¶ Nueſtio

alꝰ ẽ:et ſuꝑ hos q; eminẽtioꝛes ſunt alij.et inſuꝑ vniuerſe
kre rex imꝑat uieti.ſ.pape ꝗ vocat ſe fuũ ᷣuoꝝ i.vt ſicẽ
triũphãs eccłia eſt vna:ſic et militãs et coꝛpꝰ triũphantis
cum coꝛꝑe militãtis vnit᷑ in vno capite.vnde dicitur lapis
angularis qui faocit vtraq; vnũ.Ephᷣ.j.ipᷣm dedit caput ſu⸗
r omn?᷑ eccliaʒ que eſt coꝛpꝰ eius.et ſic inter infinita mẽ
Ree et ſupꝛemum caput ſunt pᷣlati medij:ſicut in celo inter
idem caput et angelos ſunt certi oꝛdines accipientes ullu⸗
minationẽ et tradentes.

Konſequẽterquern .S. .

tur vbi in nono teſtamento ſint claues date ſiue inſtitute.
Et videt᷑ ꝙ MMath.xvj. ibi. Libi dabo claues regni celo/
rum. 4: Cõtra.videt᷑ ꝙ nõ fuerũt ibi inſtitute.qꝛ tm̃ ibi fa⸗
cta fuit ꝓmiſſio.ſicut ptʒ.l Itẽ ſuꝑ illud Math.xvj. Ti⸗
bi dabo ⁊c̃. Hieꝛo.ſciat pꝛudẽs lectoꝛ hoc in futuro ꝓmilſ⸗
ſum. Mã ſi ſtatim petro date eẽnt: nũꝙᷓ in eo error pᷣme cõ
feſſionis locũ habuiſſet.et ita videt᷑ ꝑ Hieꝛo.q tũc nõ fuit
data ptas vel vſus clauiũ.i¶ Item ex hoc videt᷑ ꝙ nõ poſſit
errare qui habet claues.dicit᷑ em̃ ꝙ ſi tũc date eẽnt: nunqᷓ
erroꝛ pᷣme ↄfeſſionis i cũ habuiſſet relinquit᷑ &̊ ꝙ nõ
