vt eſt res.Cum aũt vtit᷑ ea vt eſt ſignum:vtit᷑ ea intentõe
ſignificandi illud ad qð inſtitutũ eſt. Cum aũt vtitur ea
vt eſt res:intendit᷑ aliquid ab vtente circa ip̃am.vt cum
dicit᷑ magiſter eſt triſy llabũ.Iſtis ðᷣo duabusẽ vti voci⸗
bus ⁊ nõ aliter.̊ ſiue vtat᷑ hac foꝛma verboꝝ hoc eſt cor
pus meũ:ſic vel ſic.nõ ↄſecratur panis demonſtratus in
coꝛpus xpᷣi.igit᷑ ꝓlatione hoꝝ verboꝝ nõ aſſerit ꝓferẽs
qð intendit.⁊ ita hec foꝛma nulla eſt qtum ad ꝓpoſitum
ↄſecrandi.q¶ Itẽ demõſtratio ſiue ſit ad ſenſuʒ ſiue intel⸗
lectũ:eſt ad cognoſcenqũ nõ ad efficiẽdũ.ſ̊ foꝛma verbo⸗
rũ que generałr ſacram̃tis cõpetit: debet eẽ ad efficiẽdũ.
g hec ſoꝛma ñ ↄpetit huic ſacꝛo. Rñſio.Ad primuʒ.q
bec foꝛma hoc eſt coꝛpus meũ: ꝓut ꝑ virtutez a deo illis
collatã ↄſecrat᷑ coꝛpus xpᷣi.⁊ ꝓut ſunt foꝛma in ̊ ſacram

to:nõ ſunt ſolũ ad ſignificandũ ſ̊ ad efficiendũ. nec veni

nunt in vſum ſignificãdi tm̃:h̊ efficiendi ̊ pꝛincipaliter.
ꝓut aũt alibi ſumũtur in vſum: ſumunt᷑ in vſum ſiguifi⸗

xxxüij.

candi.vnde nõ hñt vſum illũ ſi ↄtingat illa veꝛba ꝓferr:
queʒ hñt inqtuʒ ſunt foꝛma in h̊ ſacram̃to. O aũt ſumi
pñt ĩ vſuʒ ſigniſicãdi aliter qᷓ; alia que ſunt foꝛme ĩ alijs
ſacramẽtis.hoc eſt:quia in modo loquẽdi nõ expꝛimunt
rem ſuã vt exercitam ciꝛca aliqueʒ ſicut eſt in alijs:ſ̊ ſim
pliciter indicando hoc de hoc.¶ Ad ſecundũ dðm.ꝙ ad
hoc ꝙ hoc ſacramentũ habeat plenitudinẽ efficacie ⁊ cõ
ſequatur fineʒ ſuũ duo requirunt᷑.ſcʒ conſecratio coꝛpo
ris xpᷣi:⁊ vſus oſecrati. ꝓpter hoc dñs cum daret foꝛmã
ↄſecrandi hoꝛtabat᷑ ad vſum. vnð cum diceret accipite ⁊
comedite:hoꝛtabat᷑ ad vſum.cuʒ ſubiunxit hoc ẽ corpus
meũ:inſtruxit in ſoꝛma.iaõ igit᷑ ſolum in verbo ꝓpoſito
vſus precipiebat᷑:̊ foꝛma tradebat᷑.¶ Ad terciuʒ dom.
ꝙ lʒ prout vocibo coĩter vtimur:nõ vtimur illis niſi du⸗
obus modis.ſcilʒ vel ꝓut ſunt ſigna:vel prout ſunt res.
aliter tñ vtitur aliquibo prout illis tradita eſt foꝛma ſan
ctificandi in ſacramentis.quia tunc ꝓgꝛie ⁊ ſe vtit᷑ eis
vt effectiuis ſiue efficientibo viutute illis tradita a dño.2
ſic eſt de verbo ꝓpoſito ꝓut eo vtitur in ſacr̃is.¶ Ad ali
ud dm. ꝙ realiter verum eſt ꝙ demonſtratio eſt ad co⸗
gnoſcenduũ:nõ ad efficiendũ.nihilominus quia huic ver
bo datur virtus a verbo increato ad tranſſubſtantiãdũ
elementũ in coꝛpus xp̃i.ſicut ex prima impoſitõe hʒ vir⸗
tuteʒ demonſtrandi.ſilłr ex virtute collata a verbo incre⸗
ato hʒ virtutẽ tranſſubſtantiandi.

rticulus ſecundus

Equit᷑ de partibo foꝛme preſcripte in ſpeciali
ſcʒ buius:hoc eſt coꝛpus meũ.Et primo de h
pnomine hoc.Secũdo de hoc verbo eſt. Ter
cio de hoc nomine coꝛpus.Quarto de h̊ adiecto meũ.

¶ irca prinumſic. S. j.

querit᷑.quid demonſtratur ꝑ hboc ꝓnomen hoc:cum dici⸗
tur hoc eſt coꝛpus meũ. aũt demonſtrat᷑ aliꝗd oſtẽdit᷑
ſic. Exquo eſt ꝓnomen:neceſſe ẽ ꝙ ſit relatiuũ vel demõ⸗
ſtratiuum. Si.n. ꝓnomina cadunt a relatione vel demõ
ſtratione:caſſa ſunt ⁊ vana.igitur cum non eſt relatiuũ:
eſt demonſtratiuũ.Quid igitur demonſtrat᷑: Si coꝛpus
xpᷣi:igit᷑ nihil aliud eſt dictu qᷓ; coꝛpus xpᷣi eſt coꝛpꝰ xpᷣi.ſᷣ
ſi hoc: igitur in verbo ꝓpoſito non notatur aliqua virtꝰ
tranſſubſtantiandi.neq; aliquid tranſſubſtantiari in ali
ud.Si demonſtratur ſubſtantia panis vel accidens:tũc
ſimplłxr eſt oĩno falſa.q] Iteʒ hec eſt falſa: quod eſt panis
erit coꝛpus xpᷣi.quia hec nunqᷓ eſt vera:quod eſt panis ẽ
coꝛpus xpᷣi.quia ſignatur ineſſe quod non ineſt.ſed hec
ſcʒ panis eſt coꝛpus meuʒ: ꝓpinquius ſignat ineſſe qð ñ
ineſt.igitur ⁊ hec ſimiliter eſt falſa vel foꝛtiori ratione.
¶ Item aut facit demonſtrationeʒ ad ſenſum:vel ad in⸗
tellectum. Si ad ſenſuʒ: ſed nihil quod ſit ibi ſenſibile ẽ
coꝛpus xpᷣi.ꝗ falſa eſt.Si ad intellectum:ſed demonſtra⸗
tio ad intellectum non fit niſi dupliciter. aut cum demon
ſtratur res de qua preceſſit ſermo ⁊ nõ eſt actu preſens:
aut cum demonſtratur res que non eſt actu preſens ſed ĩ
ſuo ſimili.vt cum dicitur: hec herba creſcit in oꝛto meo.
ſed neutrum eſt hic reꝑire.g̊ ⁊c̃. QNon enim preceſſit ſer⸗
mo de coꝛpoꝛe xp̃ᷣi:nec eſt aliud ſimile illi in ſpecie quod
intelligitur hoc pronomine demonſtratiuo:ergo non eſt
ad intellectum.igitur eſt ibi demonſtratio ad ſenſum. ⁊
ita demonſtratur quod preſens eſt ſenſui:⁊ boc eſt paĩs.
igitur ⁊c̃. ¶¶ Item nunqᷓ eſſet hec vera: hec herba creſcit
in oꝛto meo:niſi conueniret intelligibiliter demonſtratũ
creſcere in oꝛto meo.ſed nũqᷓ; quod intelligibiliter demõ
ſtratur per hoc pꝛonomen hoc.i.coꝛpus chriſti erit pa⸗
nis.igitur nullo modo ex demonſtratione panis ad ſen⸗
ſum poteſt intelligi coꝛpus xpᷣi.¶ Iteʒ cõtingit ſignifica
re demõſtrationẽ vt exercitã ⁊ vt ↄceptã.ſed H̊ ꝓnomẽ hᷣ:
impoꝛtat demonſtrationem vt exercitam: quia demon⸗
ſtratio exercetur in ipſa prolatione.q̊ cum demonſtratio
Fᷣm ꝙ huiuſmodi ſit ſolius entis: actu demonſtrat illud

quod eſti actu cum ꝓfert᷑.ᷣ actu ñ eſt ibi panis vel eiꝰ ſpe⸗
cies. ̊ ꝓ illo ſupponit.̊ ⁊c. ¶¶ Iteʒ augꝰ. accedit ver bũ
ad elementũ 2 fit ſacr̃jm. ſed elementũ in h̊ ſacro eſt paĩis
Sad illud accedit verbũ.ſᷣ ꝓnomen illud demonſtrat ad
quod accedit:q̊ demonſirat paneʒ.ſ̊ predicatum falſo ei
attribuit᷑ talis foꝛma eſt ſalſa. Iteʒ terminꝰ? ſiue ac⸗
cidentalis ſiue ſubſtantialis ſupponẽs vᷣbo de pñti qð nõ
eſt ampliatũ. vt hboc verbũ põt ſupponit ꝓp eo qð actu eſt.
Hů ꝓnomen hoc ſupponit huic verbo eſt in pdicta foꝛma.ꝗqᷓ
ſupponit ꝓ eo ꝙ actu eſt ſub illis ſpẽbus qñ ꝓfert᷑. gᷣ non
eſi ibi niſi panis vel eius ꝓpꝛietas. ſignat᷑ ꝙ panis vel
eius ꝗpꝛietas eſt coꝛpꝰ xpᷣi.ſ̊ hec eſi falla.ᷣ ⁊c. M autẽ
ꝑ boc ꝓnomen demonſiret᷑ panis: videt᷑ Math. xxvj.F
eſt coꝛpꝰ meũ. Glo.interlinearis.qð ſub ſpecie panis vi
tetur.⁊ nibil videt᷑ ſub ſpecie panis niſi panis.ergo ⁊c·
4 Rñſio. de verbo ꝓpoſito diuerſi diueꝛſimode ſentiũt.
uidaʒ dicũt ꝙ ſacerdos ꝓferens verba illa non dicit
ea tanꝙᷓ ſua:̊ tanꝙᷓ verba dñi · vñ materialr ſumũt ⁊ vt
recitata. ꝓpter hoc nõ eſt querenduz quid demõſtrat h̊
ꝓnomen hoc.ſicut nec ſi diceret᷑.H̊ eſt ꝓnomẽ demõſtra⸗
tiuũ. Sed hec rõ nõ videt᷑ mihi ſufficiẽs.qꝛetſi ſupponat
ꝙ ꝓut dicũtur a ſacerdote materiałr tenẽt᷑ ⁊ vt vᷣba dñi
recitata:nihilominꝰ qñ xpᷣo confecit verbis illis ſignifi⸗
catiue tenebant᷑ 2 nõ vt verba alteriꝰ recitata. Querat᷑
igit᷑ de verbis illis prout fuerũt verba dñi ꝛia:qꝗd de⸗
monſtrat boc ꝓnomen h̊.⁊ põt idem queri qð priꝰ ⁊ ea⸗
m accidit dimicultas. Pret᷑.nõ eſt ratõni ↄſonũ.ꝙ veꝛ
ba quibo preſcribit᷑ foꝛma buiꝰ ſacramẽti materialłr tene
antur: ſicut nec in alijs ſacramẽtis.nec ꝙ verbis ſic acce
ptis contulerit dñs virtutẽ tranſſubſtantiandi: ̊ potiꝰ
verbis que tenent᷑ ſignificatiue.4 Aliter dicũt alij/ꝙ a⸗
liqua oꝛatio eſt que nõ eſt vera ꝓ tꝑe ꝓlatiõis ſue. vt cũ
dicit᷑ ego bibo.̊ ꝓ temꝑe in quo ꝓferens bibit. Simili
ter hec oꝛatio.̊ eſt coꝛpus meũ.eũ longo tꝑe ꝓferat᷑ nõ
eſt vera ꝓ tꝑe illo:ſ̊ ꝓ vltimo inſtanti ſue ꝓlationis.ꝗa
ꝓ vltimo inſtanti hꝰ ꝓlationis in quo fit tranſſubſtãtia
tio panis: ꝓferunt᷑ verba hec.quia &̊ ꝓ vltimo inſtãti/ ꝓp⸗
lationis illoꝝ verboꝝ hec ꝓferunt᷑·ſiłr eſt de illis iudi⸗
candũ ac ſi ĩ vltimo inſtanti ꝓferrent. Sʒ qꝛ ĩ vltimo in⸗
ſtanti facta eſt conſecratio:sᷣ ꝓnomẽ boc demõſtrat cor⸗
pus xpᷣi. Sed adhuc videt᷑ inſufficient dictũ:tum qa ne⸗
ſcitur quo inſtanti ꝓlationis ſacta eſt ↄuerſio:tum quia

tunc nõ eſt aliud dictu verbo ꝓpoſito:qᷓ; h.i.coꝛpꝰmeuʒ
eſt coꝛpus meũ.Si.n.vt dicũt hoc ꝓnoie ſimpłr demon

ſtratur coꝛpus xp̃i:ideʒ eſt dictu.hoc eſt coꝛpꝰ meũ:⁊ cor
pus meũ eſt coꝛpus meũ.ſicut ſi demonſtrato petro dice⸗
retur.iſte eſt bonus homo.ideʒ eſt dictu ꝙ petrus eſt bo
nus homo.ſᷣ̊ hoc coꝛpus meuʒ eſt coꝛpus meũ:ſemꝑ fuit
vera ſiue exiſtente tranſſubſtantiatõne ſiue nõ.¶ Alit᷑ di
cũt quidam ꝑ hoc fit demonſtratio ad ſenſum ipſiꝰ ſube
panis.nõ abſolute:ſ vt ↄuerſus in coꝛpꝰ xpᷣi eſt terminꝰ
tranſſubſtantiatõis.Sʒ hoc minus recte videt᷑ dici:cuʒ
panis nunꝙᷓ ſit terminꝰ tranſſubatõis: ſ̊ potius coꝛpus
xp̃i.loquit᷑.n.de termino in quẽ:nõ ex quo.lidet᷑ ẽ̊ ꝙ ſit
aliter dõm. Mota g ꝙ bec oꝛatio boc eſt coꝛpꝰ meu:eſt
ſignificatiua ⁊ oꝑatiua.Significatiua ex prima ſui im⸗
poſitione:oꝑatiua ex foꝛme ſacramentalis inſtitutõe.do⸗
minus.n.in inſtitutõe foꝛme huiꝰ ſacram̃ti ↄtulit vᷣtuteʒ
verbo predicto. Rõne ꝙ qua eſt ſignificatiua:hoe demon
ſtrat ſignatũ ꝑ ſignũ.Rõne qua eſt oꝑatiua: inſinuatur
aliud in aliud ↄuertendũ. VUñ cum dr hoc eſi coꝛpꝰmeũ:
hic eſt intelligibilis demonſtratio ſignati ꝑ ſignũ cõuer⸗
tendũ in ſignatũ.Explanatio hꝰ eſt talis cũ dicit᷑. petra
eſt xpᷣs.hoc dicit᷑ ſignificatiue non eẽntialit.i.pena ſigt
xpᷣm: ⁊ xpᷣs ſignificat᷑ ꝑ petrã.hec ſigniſicatio ñ ẽ qtũ ad
ſenſum:ł&ᷣ qtum ad intellectuʒ.quia nõ ſentit᷑ ſ̊ intelligit
xpᷣs ꝑ petrã.Cadat igit᷑ petra ſub demonſtratõne ⁊ dica
tur.hec petra eſt xrp̃ᷣs demonſtrata petra: eius ꝓpꝛietati⸗
bus intelligit᷑ rpᷣi.demonſtratõne ad intellectũ demõſſꝛa
tur ſignificatũ ꝑ ſignũ. Similit dico in ꝓpoſito paĩs ad
oſecrandũ in coꝛpus xp̃i:coꝛpus xp̃i ſignat.⁊ repñtatur

coꝛpus xp̃i nõ ſenſibiliter b̊ intelligibitr. Cuz ;ᷓ dicit de⸗
monſtrato pane qui eſt ſignũ coꝛꝑis xp̃i.̊ eſi coꝛpꝰ meũ:
hic eſt demonſiratio ſignati ꝑ ſignuʒ. ſicut ſi diceret᷑ bec
petra eſt xp̃s. hᷣ ratione qua intentione regulat opꝰ in ſa
cramentis. Intentio auteʒ ↄſecrantis eſi:vt virtute ver⸗
boꝝ ꝓlatoꝝ panis mutet᷑ in coꝛpus xpᷣi boc verbo. hᷣ eſt
coꝛpus meu.demonſtrat᷑ coꝛpus rpi ſigno trãſſubſtanti⸗
ando in coꝛpus xp̃i virtute data ipſi verbo. vñ cũ dicit᷑ ͥ
eſt coꝛpus meũ.ſenſus eſt:ſignatiua hoc ſigno qð eſt pa⸗
nis tranſſubſtantiandus in coꝛpus meũ:eſi coꝛpꝰ meuʒ.
ſic ſermo veritatẽ hʒ cointellecta virtute tranſſubſtan
tiandi. Sic ̊ iudicat᷑ de verbo ꝓpoſito ſᷣm ꝙ priꝰ cadit
conſideratio ſupꝛa veritateʒ ſignationis:⁊ ↄſequẽter ſu⸗
pꝛa virtutẽ operatiuã.4! Ex his patet qũo ad obiecta di
cendũ eſt. Cum igit᷑ querit᷑ quid demonſtrat᷑ ꝑ hoc ꝓno
men hoc.Dicendũ ꝙ ſignatum ꝑ panem trãſſubſtantian
dum in coꝛpus xpᷣi demonſtratiõe ad intellectũ ſignati ꝑ
ſignum. Sic igit᷑ pʒ · ꝙ aliud eſt dicere boc eſt coꝛpꝰ meũ
qᷓ coꝛpus meũ eſt coꝛpus meũ.dret᷑.⁊ quod cognoſcituꝛ
hoc verbo virtus tranſſubſtantiandi. ¶¶ Ad aliud quod
obijcit. ꝙ hec eſt falſa qð eſt panis erit coꝛpus xpᷣi:mul⸗
tofoꝛtius quod eſt panis eſt coꝛpꝰ xp̃i.ſi bec eſt ideʒ cum
eoqð eſt. hoc eſt coꝛpus xpᷣi pane demõſtrato ⁊c̃. Dicen
dũ ꝙ hoc eſt verum ᷣm ꝙ ſignũ cadit ſub demonſtratiõe
Eſe:nõ tñ ſᷣm ꝙ demonſtratõne ad intellectũ ſignatũ de⸗
monſtratur ſigno.hec.n.vera eſt ſignificatũ ꝑ panẽ erit
coꝛpus xpᷣi:⁊ eſt coꝛpus xpᷣi.quia coꝛpus xp̃i ẽ ⁊ erit cor⸗
pus xpᷣi.q¶] Ad illud quod querit᷑.vtꝝ eſt hic emonſtra⸗
tio ad ſenſum vel ad intellectum. Dicendũ ꝙ ad intelle⸗
ctum: quia ꝑ ſignum ſenſibile.ſ.panis intelligit᷑ coꝛpus
xpᷣi: eo modo quo aliꝗd intelligit᷑ ꝑ ſuũ ſimile.Cuʒ aũt
obijcit᷑.ꝙ ibi non eſi ſimile aliꝗd xpᷣo in ſpecie. Dicẽduʒ
ꝙ ſicut panis non repñtat coꝛpus rp̃i ſolum rõne ſubſta⸗
tie panis:̊ ꝓpꝛietatum panis.ſic nec coꝛpus xpᷣi qð in⸗

telligitur demonſtratur pane tm̃ rõne ſubſtantie eiꝰ: ſed
ratione ꝓprietatum panis.panis auteʒ cum ꝓpꝛietatiba

ſuis hʒ ſimilitudineʒ analogie cuz coꝛꝑe xpᷣi.icee requi⸗
ritur ꝙ vbicũq; eſt demonſtratio ad intellectum: ꝗ; ſit ꝑ
cmonſtrationeʒ alicuiꝰ ſimpłr eiuſdeʒz in ſpecie:ſed ſuf⸗
ficit ſimilitudo analogie.Ende dico ꝙ inſufficienter di⸗
uiſit ponendi duos modos demonſtrandi ad intellectuʒ
niſi extenſo nomine ſpecies dicatur ſimilitudo naturał᷑.
4¶ Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ nunqᷓ hec eẽt vera.bec herba ⁊c̃.
niſi ꝙ intelligitur ꝑ banc herbam creſcere in oꝛto meo.
Similiter ex hac ꝑte nec hec eſt vera.hoc eſt coꝛpꝰ meũ:
niſi coꝛpus xp̃i aliqñ eſſet qð ꝑ boc ꝓnomen demõſtrat᷑.
Dicendũ ꝙ ita eſt.demonſirat᷑.n.ſignatum ꝑ ſignũ con⸗
uertendum in illud.hec.n.eſt vera.ſignatum per panem
conuertendũ in coꝛpus xpᷣi: eſt coꝛpus xp̃ᷣi. Ala aũt q on
dunt ꝙ ꝑ ꝓnomen demonſtrat᷑ quod actu eſt.ↄcedimus.
4 Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ verbum accedit ad elemẽtuʒz
c. Dicendũ ꝙ ita eſi in ꝓpoſito.quia nõ tm̃ monſtrat᷑
hoc verbo ſignificatum ꝑ paneʒ:ſᷣ ꝑ panem vt eſt conueꝛ
tendus in coꝛpus xp̃ᷣi.¶ Ad hoc qð obijcit᷑ xe glo. illa q̃
eſt. ꝙ ſub ſpecie panis videtur. Dicenduʒ ꝙ ly videt᷑ co⸗
pulat ꝓ viſione intellectuali. vt videtur.i.vt intelligit᷑.
vnde ſenſus eſt.hoc eſt coꝛpus meum quod intelligit᷑ ſub
ſpecie panis.ſᷣ ſᷣm hoc videtur cum ſub ſpecie panis nõ
ſit coꝛpus xpᷣi niſi finita ꝓlatione ſiue vltimo inſtanti ꝓ⸗
lationis.ꝙ demonſtratio ꝓnominis reſpicit prolationẽ
finitam ſiue vltimũ ꝓlationis.Rñſio.ꝙ dico ſub:nõ no
tat ſub eſſe cõtinentie eo modo quo dicimꝰ ꝙ facta traſ⸗
mutatione coꝛpus rpi eſt ſub ſpecie panis.ſ̊ notat ſub eẽ
ſignationis eo modo quo ſignatum eſi ſub ſigno. 4 Sed
contra hoc videtur dicere Inno.ſic.NMõ ſicut hereticus
ſapit ſ̊ deſipit:ita debet intelligi ꝙ dñs ait hoc eſt coꝛpꝰ
meũ.i.hoc ſignificat coꝛpus meũ.ſicut ꝙ dicit Apłs.pe
tra erat xpᷣs.i.ſignificat xpᷣm.hec Inno.Rñſio planaẽ.
aliud eſt dicere coꝛpus xpᷣi ſignatum pane ↄuertendo in
coꝛpus xp̃ᷣi demonſirari ꝑ hoc ꝓnomen hoc:cum dicit Hᷣ
eſt coꝛpus meũ.qui quideʒ panis virtute verboꝝ cõuex⸗

ee⸗
ln
Nn
dbe
ſop⸗
Umg

¶ Nueſtio

titur in coꝛpus tp̃i: ꝙᷓ dicere verbis iſtis hoc eſt coꝛpus

meiũ coꝛpus xp̃i m̃ ſignificari pane demonſtrato ⁊ nũꝙᷓ
eſſentialiter eſſe ſub ſpeciebus. Hoc igit᷑ modo intelligẽ

do verbum ꝓpoſitum:magis videtur mihi conſonare in⸗
tentioni conſecrantis ⁊ intellectui verboꝝ ꝓut eoꝛuʒz viꝛ

tute tranſmutat᷑ panis in coꝛpus xp̃i. Si obijcit᷑ cõtra

predicta ꝑ boc qð dicit Augꝰ. accedit verbũ ad elemen⸗
tum ⁊ fit ſacramentũ.⁊ nõ eſt ibi aliud elemẽtuʒ niſi qð

conuertit᷑ in coꝛpus xp̃i. ̊ ſubſtantia panis ſub accñtibo
Apꝛijs demonſtrat᷑: marime cum intentõ conficiẽtis ſuꝑ

panem ferat᷑ vt cõuertat᷑ in coꝛpus xp̃i:qꝛ illud demõſta
tur ſuꝑ qð fertur intentio.Rñſio.ꝙ ſi intentio conficiẽ⸗
tis feratur ſuꝑ panẽ vt ↄnertat᷑ in coꝛpus xp̃i. ex h̊ nõ ſeꝗ
tur ꝙ panis demonſtrat᷑ ꝑ ̊ ꝙ dico hoc. Intentio enim
conſicientis eſt.vt ꝓlatione totalis foꝛme verboꝝ ↄuer/
tatur panis in coꝛpus xpᷣi:nõ aũt ꝓlatione hꝰ ꝓnoĩs h̊.
vnde accedens verbũ.i.foꝛma verboꝝ preſcripta ad ele⸗
mentũ fit ſacramentuʒ. VUnde cum in ꝓlatione hꝰ ꝓno⸗
minio hoc:nondũ ſit facta conuerſio panis in coꝛpꝰ xpᷣi.
ſi demonſtꝛatur ipᷣ̃a ſubſtantia panis:ſimpłr enunciatuꝛ
falſum. cum boc verbum eſt:idemptitatẽ ⁊ ſimultatẽ im⸗
poꝛtet.lʒ enim hec oꝛatio totalis.hoc eſt coꝛpus meũ: ſit
oꝑatiua virtute ſibi collata a dño inſtituente hoc ſacr̃m
nõ ꝓpter hoc ſubtracta eſt ſibi ꝓpꝛia ſigmificatio quã bʒ
ex inpoſitione: neq; ſᷣm ſe totam neq; ſᷣin ꝑtem aliquam
ipius. VUñ ꝙ dieo eſt: ꝙ dico coꝛpus:ꝙ dico meũ: ꝓpꝛias
retinent ſignificatões ⁊ modos eẽntiales ſignificãdi hic
ſicut alibi. Vel ſic vt dictũ eſt.Foꝛma verboꝝ preſcripta
eſt ſignificatiua ⁊ oꝑatiua.veritas auteʒ eius vt ẽ ſigni⸗
ficatiua:dependet ab ipſa vt eſt oꝑatina.⁊ econuerſo.ſ.
efficacia operationis a veritate ſigniſficatõis.vtrũq; enĩ
eſt alteri nccio accõmodatũ.i Aũñqᷓ; eẽt hec vera.hoc ẽ cor
pus meũ ᷣm intentioneʒ conſecrãtis:niſi virtute vᷣbi fie⸗
ret conuerſio elemẽti in coꝛpus rxpᷣi.nec hmõi ſieret ↄuer
ſio niſi vteret᷑ illa ſm impoſitaʒ ſignificatõʒ.cui inqtum
eſt hmõi data ẽ virtus tranſſubſtãtiandi. Judicandũ eſt
igitur de hac oꝛone ᷣm ꝙ coincidũt ⁊ cointelligunt᷑ veri⸗
tas ⁊ operatio virtutis. ̊ qñ virtus oꝑatiua eſt in ſuo
actu(quia oꝑatio hec eſt in inſtanti) ꝙ dico hoc:demon⸗
ſtrat coꝛpus xpᷣi contentũ ſub ſpecie panis ⁊ eodẽ ſigna⸗
tum.⁊ ſic eſt ſenſus.hoc eſt coꝛpus meũ.i.ↄtentũ ſub ſpe
cie bac panis ↄuerſi in coꝛpus meũ:eſt coꝛpus meũ.ꝛ eſt
hic demonſtratõ ad intellectũ oↄtenti ꝑↄtinẽs.i.coꝛpoꝛis

ri ꝑ ſpẽm panis.ſic &̊ iudicat᷑ de hac foꝛma ᷣm ꝙ coin⸗

telligitur veꝛitas ſignificatõis ⁊ oꝑatio viꝛtutis.⁊ G̊ iu⸗
diciũ ꝓpinquius eſt intentioni ↄſecrantis:⁊ vt opinoꝛ ĩ⸗
ſtituentis.lʒ precedẽs nõ careat veritate.4l Ex bis patʒ
rñſio ad obiecta.qꝛ obiectões ꝓcedũt ſᷣm ꝙ ꝑ hoc pꝛono⸗
men hoc:demonſtrat᷑ panis vel coꝛpus xpᷣi nonduʒ facta
ↄuerſione.quoꝝ vtrũq; eſt falſuʒ.vel ſᷣm ꝙ in verbo ĩ ꝓ
poſito nulla notat᷑ rõ ↄuerſionis.qð ſiłr eſt falſum. nota
tur.n. ibi conuerſio per hoc ꝙ demonſtratur ibi ↄtentuʒ

ſub ſpecie panis ↄuerſi.
onſequenter que S. ij.

ritur de hoc verbo eſt:ꝓut ponit᷑ in foꝛma hac:ſic.Veri⸗
tas loquẽdi in hac materia nõ admittit h̊ dici de h̊ ꝑ veꝛ
bũ ſignificans eſſe:bᷣ ſolũ ꝑ verbũ ſignificãs mutationeʒ
vel tranſmutationez vel hmõi.igit᷑ in foꝛma vbi requirit
ꝓpꝛius modus loquendi:nõ deberet poni h̊ veꝛbuʒ eſt:hᷣ
aliqð ſignificans ↄuerſionẽ vel trãſmutatõʒ. 4! Item aq̃
abluimur:criſmate cõfirmamur:oleo vngimur:pane re⸗
ficimur. hec.n. ſunt verba rñdentia materialibo in ipſis
ſacramẽtis.̊ ita eſt ꝙ in alijs ſacramentis in foꝛmis il⸗
loꝝ exprimit᷑ verbum rñdens elemento vel mateꝛie. vt ĩ
baptiſmo dicit᷑ baptiʒo te ⁊c. In confirmatõne ↄfirmo.
In vnctione extrema vngo vel inungo te. ſilr videt᷑ H
debet poni verbum rñdens elemento ſiue materie.ſ.refi⸗
cio vel aliud hmõi. ! Iteʒ in omni ſacram̃to eſt operatõ
miniſtri.igit᷑ ſicut ĩ alijs ſacrtis verbo poſito exprimitur
non ſoluʒ operatio dei:ſᷣ oꝑatio miniſtri. videt᷑ ꝙ ſimiłr

)

tebet hie fieri.⁊ ita ſicut in ſacramẽto baptiſini dicit᷑ ba

ptiʒo:h̊ debet dici ↄficio vel aliud hmõi.q¶ Itẽ ſacr̃a no⸗
ue legis ſignãt ⁊ efficiũt.⁊ ſignificatio principalłr reſidʒ
qᷓtũ ad elementũ:efficacia vo qtũ ad verbũ. Si igitur ſi
nis imponit nccĩtatẽ his q̃ ſunt ad finẽ:dʒ verbũ habere
foꝛmã magis ↄuenientẽ ad efficiendũ qᷓ; ad ſignificanduʒ
ſᷣ iſta foꝛma magis exprimit᷑ ꝑ imꝑatiuũ modũ.vt cũ dr

fiat hoc vel ſit h.qᷓ; ꝑ verbum indicatiuũ qð eſt ad enun⸗

ciandũ verum vel inſtruendũ.&̊ᷓ nõ debuit fieri ſᷣm indi⸗
catiuũ modũ.j Item in oꝑibus creatõis vtimur ĩ ſacꝛa
ſcriptura verbo fiendi imꝑatiuo.vt cum dicit:fiat lux.q
videt᷑ ꝙ ſiłr dʒ fieri in oꝑe qð ꝑtinet ad recreatõeʒ.ſᷣ h ẽ
opus ſacramẽti.̊ in h̊ ſacramto debeꝛet dici potius fiat
hH̊ coꝛpus meũ:q; eſt.q¶¶ Itẽ verbũ ſubſtantm̃ nõ dat intel
ligi aliquã tranſmutatõz ibi fieri ̊ magis ꝑmanẽtiã.igi
tur nõ ↄpetit ipᷣi foꝛme q̃ tranſmutat᷑ panis in coꝛpꝰ xpᷣi.
Iteʒz cum in h̊ ſacro eſt panis tranſiẽs ⁊ coꝛpꝰ xpᷣi peꝛ⸗
manẽs que ꝓpꝛie habẽt inſinuari foꝛma verboꝝ.q̊ᷓ debet
poni in foꝛma aliquid dicẽs tranſitũ ⁊ aliud ꝑmanẽtiam
vt videt᷑.¶ ISteʒ foꝛma qua debet exprimi ꝙ paĩs ẽ trãſ⸗
ſubſtantiãdus in coꝛpus xpᷣi:eo ꝙ tranſſubſtatiatõ vt ſic
eſt exprimẽda:dicit euentũ reſpectu futuri nõ pñtis:ma⸗
gis ↄgruit verbũ tꝑis futuri qᷓ; pñtis.ᷓ videt᷑ ꝙ in foꝛma

pᷣſcripia debet poni verbũ futuꝝ. vt diceret᷑ h̊ erit coꝛpꝰ
meũ.nõ verbũ pñtis Rñnſio.ꝙ buic foꝛme magis cõ⸗
gruit verbũ eẽndi qᷓ; fendi:quia h̊ exigit ↄgruẽtia ⁊ veri⸗

tas.ↄgruentia vt inſinuat᷑ ꝙ nõ eſt traſitus exñtis ĩ fieri
neq; in exñte in fieri:̊ entis in eẽ cõpleto.neqʒ.n.ex ꝑte
tranſmutati neq; eius in qð eſt fieri ſ̊ eſſe ſimpłr. IJtem
veritas hoc exigit ꝙ eſt idemptitas eius qð demõſtrat᷑:
cum eo de quo demonſtrat᷑.vt ex dictis ptʒ.¶¶ Ad h̊ igit
qð obijcit᷑.ꝙ veritas in hac materia nõ recipit verbũ ſi⸗
gnificans eſſe ̊ potius cõmutatõʒ vel hmõi.Dicẽduʒ ꝙ;
hoc intelligit᷑ vbi enunciat᷑ coꝛpus vel ſanguis xp̃i de ilł
q̃ virtute verboꝝ ↄuertũt᷑ in ipſa.Qõ.n.dicit᷑ paĩs ẽ cor⸗
pus xp̃i:h ↄuertit᷑ in coꝛpus xpᷣi.¶ Ad h̊ qð queꝛit᷑.quaẽ
nõ eſt in hac foꝛma verboꝝ rñdẽs materie: vt reficio vel
hmõi. Dicendũ ꝙ hoc ẽ:qꝛ in foꝛma hac ñ notat᷑ ꝗd fieri
circa vtentẽ:̊ ſolũ coꝛpꝰ xp̃i eſſe ſub ſpecie panis in ipſo
pane ↄuerſo in coꝛpꝰ xpᷣi.q Ad aliud qð querit᷑.quare ñ
ponit᷑ aliq exprimẽs oꝑatõʒ hoĩs ſicut in alijs.Dicen⸗
dũ ꝙ in alij ſacẽis exercet᷑ opus aliqð a miſtro pᷣter ꝓ⸗
lationẽ verboꝝ.vt pʒ cum dicit᷑ baptiʒo ⁊c̃.ſiue cum ꝓla
tione intingit baptiʒandũ. nec aliter verba ꝓlata habe⸗
rent virtutem.ſic nõ eſt hic.nihil enim acquirit᷑ xrpᷣo in h
ſacramẽto cum conſecrat᷑ coꝛpus eius.Pret᷑.huiꝰ ſacra
menti excellentia eſt ſupra omẽʒ intellectum humanuʒ.
ſimiliter nõ eſt in alijs.Rõne igit᷑ illius triplicis drñtie
quarum vna eſt.ꝙ in hoc nõ exercet᷑ aliqð miniſteriũ ho⸗
minis excepta ꝓlatione verboꝝ.Alia eſt.q miſterio ho⸗
minis hic non acquirit᷑ aliquid ip̃ᷣi ſacramẽto.i.coꝛpori
xpᷣi. Tercia eſt.q tãta eſt excellentia huius ſacr̃i ꝙ exce⸗
dit quicꝗd homis eſt:etiam intellectuʒ ipᷣm. ideo nõ de⸗
buit hic aliquid poni quod exprimeret operatõʒ homĩs
ſicut in alijs.¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ efficacia ſacram
ti ſiue virtus tranſſubſtantiãdi reſidet penes foꝛmã. vir⸗
tus auteʒ efficiendi ꝗꝑꝛius exprimitur ꝑ modũ imꝑandi
q indicandi.Dicendũ ꝙ etſi virtus efficiendi reſidet pe⸗
nes foꝛmaʒ.quia virtute illa non ponit᷑ aliquid in eẽ ſim
plicit.modus autem indicatiuꝰ indicat rem vt eſt in eſſe
actu vel in eſſe ſimplr.modus imꝑatiuus dicit eſſe vt eſt
ſub inclinatione voluntatis ad eſſe vel fieri.ꝗpter h̊ ma⸗
gis congruit foꝛme hꝰ ſacramẽti exprimi veꝛbo indicati⸗
uo qᷓ; imꝑatiuo.¶ Ad hoc quod queritur. quare non in
hoc oꝑe recreatõis vtit᷑ verbo fiendi vel verbo expꝛimẽ⸗
te imperiũ.vt dicẽt᷑ fiat hoc coꝛpꝰ meũ:ſicut ibi:ſiat lux.
vel aliud huiuſmodi.ſicut in verbis creatõis. Dicenduʒ
ꝙ vt dicit Augꝰ.tribus verbis vtit᷑ ſcriptura in oñſione
ↄditẽis primaꝝ creaturaꝝ.ſcʒ fiat.fecit.factũ eſt.vt oñ⸗
Dat᷑ triplex eſſe in creaturis.ſcilʒ in verbo dei.in ange⸗
lica intelligentia.in natura ꝓpria.vnde inſinuãdo aliqꝗd

in eſſe ſimpłr nõ dicit᷑ fiat.̊ in ꝓpoſito etſi fiat trãſmuta
tio panis in coꝛpus xpᷣi:ranſmutatio eſt entis ſimpłr in
ens ſimpłr.vnde nõ eſt ibi aliqd exprimendũ ꝑ verbum
fiẽdi.neq; eo modo quo fiat dicit aliquid cauſatr eẽ ĩ dei
ſapĩa priuſꝙ ſit in eẽ ꝓpꝛio:neq; eo modo qͥ aliꝗd dẽ pri⸗/
mo eſſe in fieri ⁊ poſt in facto eſſe.¶. Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ
ver bum eſſendi non dat intelligi aliquã tranſmutatõeʒ.
Dicendũ ꝙ lʒzʒ ᷣm ſe ⁊ ſimpir conſideratũ nõ dic aliquaʒ
tranſmutatõʒ:tñ rõne demonſtratõis ad intellectũ facte
regulate ꝑ intentioneʒ dicentis: dat intelligi tranſmuta
tioneʒ ſigni in ſignatũ.vt ex ſenſu oꝛonis ptʒ.4q Ex boc
pszʒ rñſio ad aliud quod querit᷑. ꝙ ibi eſt vnũ tranſiens ⁊
aliud ꝑmanens.Dicendũ ꝙ etſi ſit ibi trãſiẽs ĩ hac trãſ⸗
mutatione non eſt tranſitus aliquis:̊ ſimplr eſſe.ibi.n.
eſt eſſe poſt eẽ ſine motu medio.¶ Ad vltimũ dom.qꝙ in
bac tranſſubſtantiatione ſimul ſunt fieri ⁊ factuʒ eẽ. ꝓpt᷑
qð magis congruit huic foꝛme verbũ inſtantancũ quale
eſt hoc verbum eſt:qᷓ; verbum futu ꝝ. Cum ꝗꝙ obijcitur.ꝙ;
tranſſubſtantiatio panis in coꝛpus xp̃i reſpicit euentuʒ
futurum ⁊c̃. Dicendum ꝙ ſi hoc ſit verum anteqᷓ; tranſ⸗
ſubſtantietur:tamen ſubita eſt ipſa tranſſubſtantiatio 2
ſimul in fieri 2 in facto eſſe.Eſt enim ibi tranſitus ab en
te in ens ſine aliqua factione media.ꝓpter quod cõgꝛuit
exprimat᷑ verbo pñti.

¶ Conſequenter que .S. ij.
rituꝛ de hoc ꝙ dicit᷑:coꝛpus meũ.quia videt᷑ ꝙ magis cõ
ueniret foꝛme buiꝰ ſacramenti ſi diceret:bec ᷑ caro mea.
Cum.n.panis hic ſit ſacramentũ cuius ꝑtes ſunt eiuſaẽ
nature cum toto:expreſſius ſignatur caro ꝑ panẽ qᷓ; cor⸗
pus qð habet ꝑtes ſimiles ⁊ diſſimiles.¶ Stem G̊ ſacra⸗
mento reficitur anima. Coꝛpus.n.xpᷣi quod in h̊ ſacra⸗
mento conſecratur ⁊ datur eſt cibus vite.ſᷣ caro compe⸗
tit magis cibo qᷓ; coꝛpus.igit᷑ ⁊c. ⸗ Item Jo.vj.vbi dñs
facit mentioneʒ de ſe vt eſt cibus: æ carne ſua mentionẽ
facit dicens.Caro mea vere eſt cibus.ñ dicit coꝛpꝰ.⁊ eo⸗
em. panis quem ego dabo:caro mea eſt.⸗ Itẽ trãſſub⸗
ſtantiatio ſᷣm rõneʒ noĩs eſt mutatio ſubſtantie ĩ ſubſtã⸗

tiam. ter q⸗ idetur ꝙ dom eſſet hoc eſt ſubſtantia
mea.ſ/¶KRñſio.multiplex eſt cauſa quare magis cõgruit
foune huic vt in ea dicatur coꝛpus q; caro. Ena c.ꝙ coꝛ⸗

pus xpᷣi quod eſt res ſacramenti hꝰ:nõ eſt res tm̃ ̊ res 2
ſacramentũ.ſ.coꝛpoꝛis miſtici.cuiꝰ etſi in quadam gene⸗
ralitate omĩa mem bꝛa ſunt ſimilia.ſ.ſimilitudine fidei⁊
iuſticie:tamen diſtinctionẽ hñt ⁊ differentiam q́;tum ad
officia ⁊ dona.vnde.j.coꝝ.xij.coꝛpus nõ eſt vnũ membꝝ
ſed multa. Glo.in eccia non oẽs ſunt vniꝰ officij ⁊ doni.
Alia ratio eſt ꝓpꝛietas ſermonis que hic marime atten⸗
denda eſt.i2õ.n.ita ꝓpꝛie diceret᷑ in eccĩa caro xpᷣi:ſieut

dicit᷑ coꝛpus xp̃i.j.coꝝ.xij.omẽs vnũ coꝛpus ſumꝰ ĩ xp̃o.

Et ephe.v.coꝛpus xpᷣi quod eſt eccia.Item alia eſt ratõ
inſtitutionis huiꝰ ſacramenti que eſt repñtatio mortis
dñi.j.coꝝ.xj.Quotienſcũq; manducabitis panẽ hunc ⁊
caliceʒ bibetis:moꝛteʒ dñi annũciabitis donec veĩat.do⸗
minus aũt ſuſtinuit moꝛtem ꝓprie in coꝛpe. In diuerſis
aut membꝛis patienti moꝛteʒ intulerũt toꝛtoꝛes. Itẽ alia
eſt expreſſio veritatis: quia ipſum coꝛpus rp̃i verũ in in⸗
tegritate ſua ſub ſpecie panis continet᷑:non caro ſolum.
4 Ad hoc igt quod obijcit.ꝙ panis qui eſt hic ſacramẽ
tum: eypreſſius repñtat carnem ꝙᷓ; coꝛpus. Dicenduʒ ꝙ;
panis eſt ſacramentũ coꝛpis xp̃i.nõ ratione qua quelibʒ
paręs panis eſt panis:ſ rone qua panis cõſiſiit ex puris
granis.que quideʒ grana membꝛa coꝛꝑis que diſtincti⸗
onem habent repntant.Cuius hec eſt ratio. Criſius nõ
ſolum com ꝑatur pani:ſ gꝛano frumenti Yo. xij. xpᷣs enĩ
in alija non tm̃ vitam continuat: ſᷣ ⁊ vitam multiplicat:
⁊ cum hoc in ſe viuit.vñ rõne qua in ſe viuit ⁊ vitam ĩ a⸗
lijs multiplicat:grano compat᷑rõne qua vitam continu
at ⁊ conſeruat:pani.Eſt igi᷑ panis ſacramentũ.nõ quia
panis partes ſunt panis: quia panis eſt ex granis.vñ
Augꝰ. ſuꝑ illud Jo.vj. Ego ſuʒ panis viuns. Coꝛpus ⁊

¶Lonſequẽter que

*

ſanguis in his rebus cõmendat᷑ que ex multis in vnum
rediguntur.vt ex multis granis vnus panis ſit: ſic ⁊ ex
multis racemis vinũ confluit. Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ
caro magis refectioni congruit.Dicenduʒ ꝙ hoc ſacra⸗
mentuʒ cum hoc ꝙ illo miniſtratur cibus vite:ecſt ſacmẽ⸗
tum redemptionis.vnde iuxta qð precepit dñs Lu.xxij.
dicens.hoc facite in meam ↄmemoꝛatõʒ: dbet fieꝛi in re⸗
coꝛdationeʒ redemptionig humane.redemptio auteʒ ꝓ⸗
prie facta fuit in coꝛꝑe.q Ad h̊ qð obijcit᷑q dñs facien⸗
do mentionem de ſe vt eſt cibus dicit ſe carneʒ ⁊c̃.iam pʒ
rñſio.quia hoc ſacramentũ non eſt ſolum ad refectionẽ:
ſᷣ ad recoꝛdationeʒ redemptionis. ꝗꝓpter qdð magis con⸗

gruit vt in foꝛma exprimatur illud qð congruit redẽpti⸗

oni ⁊ etiam refectioni.hoc aũt eſt coꝛpus vrpᷣi:q; ꝙ refecti

oni. Iʒ enim in carne hoĩem redemit: ꝓprius tamẽ dicit᷑

redemptio facta in coꝛpoꝛe.vñ Yſa.l. Coꝛpus meum te⸗
di ꝑcutientibo ⁊ genas meas vellentibo: facieʒ meam nõ
auerti ⁊c.hec omĩa impleta ſunt in paſſione xpᷣi.ꝓpt᷑ qð
dico ꝙ ꝓpꝛie paſſus eſt in coꝛpoꝛe.vnde ⁊ redemptio nra
facta eſt in coꝛpoꝛe.¶ Ad vltimum dicendũ.ꝙ lõge me⸗
lius ⁊ conuenientius dicitur hoc eſt coꝛpus meũ: ꝙᷓ ſi di
ceretur hoc eſt ſubſtantia mea.cum hoc ꝙ dico ſubſtãtia
contineat tam coꝛpus qᷓ; aiam: poſſet aliquis ex hoc acci
pere occaſioneʒ erroꝛis.vt crederet tranſſubſtantiatiõeʒ
ſacramentaliter eſſe in coꝛpus ⁊ aĩaʒ. Pret᷑.tranſſubſtã
tiatio reſpicit ꝓpꝛie illud quod tꝛanſmutat᷑:non illud in
quod tranſmutat᷑.hoc eſt ꝑ ſe ſubſtantia panis non cor⸗
pus ſimptr.lʒ.n.coꝛpus ſubſtantia tranſmutet᷑:nõ tamẽ
coꝛꝑpis quantitas.

ritur de hoc ꝙ dicit᷑ meuʒ:quare nõ dicit᷑ x-̃ᷣiſic.hᷣ ẽ cor⸗
pus xp̃ᷣi.lʒ enim dñs dixiſſet Mar.vlt.In noĩe meo de⸗
monia eijcient. nihilominꝰ ipſi eijcientes dixerũt in noĩe
xpi.ſicut Act᷑.xxj. Precipio tibi in nomiĩe xpᷣi exi ab eo.

04¶ Pret᷑.cum iſta verba ꝓferantur a conficiente qui lo⸗
quitur de xpᷣo vt d tercia perſona:non debet dicẽ meum
ſmi(ſuum.i.xpᷣi. ¶q Gtem in baptiſmo foꝛma verboꝝ ꝓfert᷑
in relatione ad illum qui baptiʒzat. vnde ñ dicit baptiʒo

abſolute:ſ̊ baptiʒo te in noĩe patris.& videtur ſimilit᷑ in
ꝓoſito ꝙ non deberet dicere boc eſt coꝛpus meũ ad rela
tionem ad ſeipſum:ſᷣ deberet dicere hoc eſt coꝛpus xpᷣi:ĩ

relatione ad illum qui vere conſecrat.¶¶ Item dicere hoc
eſt coꝛpus meum:poſſet inducere erroꝛeʒ quo ad ſimpli⸗

ces.eum nõ intelligunt vtrum in ꝑſona ſui loquatur ſa⸗

cerdos xel in ꝑſona xp̃i. ſi talis occaſio errandi eſt de⸗

clinanda:videt᷑ ꝙ nõ deberet dicere meũ p xpᷣi.q¶ Item H̊
ideʒ videt᷑ ꝑ hoc·. ꝙ hoc ſacẽm ẽ ſacẽm totius gre.pt qð
ob reuerentiã ſact̃i dõm eſſet.boc eſt coꝛpꝰ xpi: ñ corpꝰ
Rñſio.ꝙ vᷣba iſta referũt᷑ vt erãt dicta a dño.vñ
icũt᷑ vt verba dñi relata: ꝙᷓ vt ꝓpria ſacerdotis ꝓ⸗
nũciantis vt ex ſerie verboꝝ pʒ. MNec eſt ſile de eſciẽtib
demonia:quia illa eiectio nõ fiebat virtute verboꝝ vſᷣ po
tius fide credentiũ. In ſacramẽtis aũt ẽ efficacia er vir·
tute verboꝝ.vñ his verbis.hoc eſt coꝛpꝰ meũ: dedit dnes
virtuteʒ tranſſubſtantiandi 2 nõ alijs. ¶ Ad aliud dicẽ
dũ.qꝙ ſacerdos conficiẽs loquit᷑ in ꝓꝑſona xpᷣi:ideo ꝓ xpᷣo
diclt meũ.vñ nõ loquit᷑ de xpᷣo in tercia ꝑſona.ſᷣ potiꝰ lo
quens in ꝑſona xpᷣi:loquit᷑ q̃i de ſe. ꝗ Ad aliud dom.qꝙ;
nõ eſt ſimile de iſto ſacr̃o ⁊ baptiſmo:qꝛ in baptiſmo mi
niſter aligd oꝑatur pᷣter ꝓlationeʒ verboꝝ qꝛ baptizat.
ideo quia poſſet videre ꝙ ibi eſſet qui in veritate bapti
zaret interius ſicut baptiʒat exterius.iðo ponit᷑ ibi ĩ no⸗
mine patris:vt oñdatur ꝙ oꝑatio virtutis oꝑantis non
ad ipᷣm ꝑtinet ſ̊ ad dñm:quis ad ipʒʒ ꝑtineat oꝑatio cor
ꝑalis.Quia ðvᷣo in iſto ſacro nullã exercet miſter oꝑatõʒ
manualẽ ſuꝑ materiã ſacr̃i h̊ tm̃ ꝓfert vᷣba.ſᷣ totũ dicit ĩ
ꝑſona eius ꝗ conficit ᷣm efficientiã.ſ.xpᷣi.ideo ñ eſt ncce
ꝙ; dicat᷑ rpᷣi:cũ nõ loquit᷑ in ꝑſona ſua s potius in ꝑſona

rpi.¶ Ad aliud dom m quoſdãꝗ. ꝙ lzʒ illo infirmis poſ⸗
ſet materia errandi eſſe: iñ auẽtas dñ q illa vᷣba ĩſtituta

Iumn
7er

a
ene
ri⸗
nre
N
len⸗
;
ni
ai
iat
de⸗
n

Ne
me
ſid⸗
kiti

ſunt: infirmitati eoꝶ pꝛefertur. Añ ga auẽtas dñi ibi re⸗
ſoꝛmat pactum: ideo ꝓpter anẽtem dni ſoꝛma verboꝝ non

mutat ꝓpter eoꝝ infirmitatem. 4 Sed bec rñſio nulla vi⸗
detur. qꝛ cum dns infirmitatẽ pᷣuiderit.et ſacr̃m inſtitue⸗

rit ad ſalutem: ꝓpter hoc ſilłr poſſet obijci ꝙ ipe nõ debuit

ſub tali foꝛma illa ꝓferre inſtituere: ꝓferendo que poſſʒ

infirmoꝝ aĩos inducẽ in erꝛoꝛem. Jdeo doᷣm aliter ꝙ nõ

pnñ̃t induci in erꝛoꝛeʒ ſi ad verba pᷣcedentia referant᷑.pre/⸗

mittitur em ibi. accepit panẽ.et ſegtur dicens.hoc ẽ coꝛpꝰ
meũ. Vnde patet ex ſerie verboꝝ.ꝙ determinata ſunt ver

ba q̃ ſequunt᷑ in cuiꝰ ꝑſona dicant᷑:ſcʒ qꝛ in ꝑſona xpᷣi non
in ꝑſona miniſtri.argumentuʒ aũt ꝓcedit ac ſi verba illa

ablolute pferꝛent᷑ ſine relatõne ad pcedentia: qð nõ eſt ve

rum. 4. Er his ptz rñſio ad vltimũ.ꝗa ſi verba hec referã/

tur ad pcedentia: manifeſie patet ꝙ verba pꝓferant᷑ vt oba
rßi. vñ in nullo deperit aliquid reuerentie exbibende ipᷣi
ſacramento ꝑ boc ꝓ dicitur meum.

CTonſequẽter queri S. v.

tur de hoc ꝙ dico enim.qua rõne vel auẽte ponitur in foꝛ

queritur. vtꝝ ſit de neceſſitate foꝛme ¶ Rñſio. ꝙ Em vſ u
eccłie romane hec ↄiunctõ enim ponenda eſt:eo ꝙ ab ipᷣo
Petro apło ponebat᷑.vñ inuenta ſuit in quodã canonc ꝗ
fuerat bti Petri vt dicũt cardinales.¶. Ad aliud dici põt
ſine pᷣiudicio.ꝙ nõ eſt de neceſſitate foꝛme:et hac de cauſa
nõ in oꝛma quã ponit mgr in ſententijs.
lus tercins
DOnſeq̃nter q̃rit᷑ de dubitabilibo q̃ incidunt cir

ca variatõeʒ foꝛme.variari aũt põt multiplici
tõeʒz vt ſi diceret᷑.hoc ẽ coꝛpꝰmeũ

ma ßſcripta:cũ non inueniat᷑ in aliquo agelio⸗ IYtem

erp̃ſſis dit virtutẽ tranſſubſtantiandi: ſupponat᷑ hoc ad
pno ꝗ Avo hoc dico ſine pᷣiudicio.ꝙ ſi mutatio verboꝛuʒ
nõ vałiat intellectuʒ foꝛme tradite a dño:dũmodo fſiat ex
ſimplicitate ꝓferentis.aut ex defectu naturali:ſicut ſi ali⸗/

quis diceret h̊ eſt colpomeũ vel coꝛpu meuz oficit. Si pter

bereſim introducendã nequaq;. Si aũt mutatõ intellectũ
variat foꝛme tradite a dño:verba variata virtutẽ trãſſub
ſtantiandi nõ hñt.Cũ igit᷑ qitur. vtꝝ ſi diceret᷑ hoc ẽ coꝛ
pus meũ ſcim vel aliud bmõi ⁊c. Dico ꝙ ſi intentõne ĩno
centie ſic dicẽtur ↄſecratur.ſiłr ſi diceretur hoc eſt coꝛpu.
vel colpꝰdũmodo ey defectu nature ſic dicẽtur. Si autezʒ

diceret᷑ hoc ẽ caro mea nõ ↄſecraret᷑.qꝛ alius eſt intellectꝰ

buiꝰpᷣbi et illius:ſicut nõ baptiʒaret ꝗ diceret baptiʒo teĩ
noie gignentis 7 geniti pcedentis ab vtroq;.qꝛ alius eſt

intellectus buiꝰſermonis et illiꝰ:cui dñs ↄtulit vim rege⸗

neratiuam. 4 Ao hoc qð obijcitur.ꝙ dñs ↄtulit virtutem
huic foꝛme verboꝝ ſoluzʒ:hoc eſt coꝛpꝰmeum.dᷣm ꝙ non
elt foꝛma alia niſi variet᷑ intellectꝰverboꝝ Vngde quacun⸗
q; lingua ꝓferãtur verba a dñno inſtituta: virtutẽ hñt.⁊ BG
ell qꝛ intellectꝰverbi nõ mutat᷑. Si obijceret᷑.cũ dicitur h
eſt colpus meuʒ vel coꝛpu meum hec verba nõ habere ſᷣm
veritatem inteilectũ verboꝝ quibo dñs virtutem dedit. di
cendũ ꝙ ſi non habent ſᷣm veꝛitatem inſtitutõnis:habent
mainen n vſus accomodatõnem ſicut alibi planius dictũ

2

ticulus quartus

Onſequenter querit᷑ de variatõne verboꝝ qui
bus laus deo refertur. Et pꝛimo de variatione
e accidit ex additõne aliquoꝛum que ñ erãt
dicta a domno vel facta.Cecundo de variatõne illoꝛum
que erant dicta a domino.

:ve nutõem. vt ſi diceret᷑. boc ẽ coꝛpn meum
ſcʒ ſubtracto s lr̃a vel ꝑ immutationẽ.¶ Querit᷑ gſi facta
aliq variatõne hꝰmõi verbis ſic ꝓpoſitis ↄficeret᷑?et videt
ꝓ nõ: cũ dñs iſtis verbis hoc eſt coꝛpꝰmeũ ſub hac foꝛma

xxxiij.

Circa pꝛimũqueri (S. j.

tur de additõne verboꝛum quibus vtitur eccłia.que ſunt.

eleuatis oculis in celũ ad deum patrẽ ſuum om̃ipotentem
mnbi gras agens. qꝛ exquo hic dicta a nullo euangeliſlarũ

inuenta ſunt dicta vel facta a dño:videtur ꝙ pᷣſumptuoſe

ſunt appoſita. nec etiã ab aplo inueniunt᷑ dicta pel facta a
oño.j.Coꝛin. xj. vbi recitat verboꝝ foꝛmam. MKñſio. lʒ

bic dicta nõ inueniant᷑ in textu euangelij:nibilominus ec
cleſia recitat ea q̃ſi facta a dño.multa em fecit dñs q̃ non
ſunt ſcripta.ſicut hr Joh.vlti. AUnde Inno. in tractatu ð

