Si poſt reduceret illa ad memoꝛiam:non debẽt cõſiteri il
la.ĩmo iniuriaret᷑ ipſi ſacramento ſi confiteret᷑ illa.quod
cum non ſit verum:videtur ꝙ virtute huius ſacramẽti nõ
delentur venialia.¶¶ Iiem qn aliquis ſuſcipiens aliquod
ſacramentum exiſtit in diſpoſitione ↄtraria effectui ipſiꝰ
ſacramenti virtus ſacramenti nõ habet in illo efficaciam
Verbigratia.virtute baptiſmi delent᷑ peccata moꝛtalia.ſᷣ
ſi aliquis ſuſcipiens ſacramentum baptiſmi eſſet in actu⸗
ali voluntate peccandi moꝛtaliter: nõ haberet efficaciam
virtus ſacramenti. Ergo ſi quis vxoꝛem diligit ſub deo in
oꝛdinate exiſtens in actuali voluntate in illo.non habebit

Aertan rma ſacramen ſi eius effectus ſit deletõ veni
als A Reſponſio. ꝙ virtute hinꝰſacramenti delentur ve

nialia:vnde que ꝓ illa parte inducta ſunt ↄcedimꝰ. ¶ Ad
illud quod pꝛimo obijcitur in ↄtrarium. ſcilʒ ꝙ accedens
accedit contritus.et ↄtritione delentur moꝛtalia ⁊c. Dicẽ
dum ꝙ hoc non ſequitur.gratia eniʒ ↄtritionis quia red
dit hominem gꝛatum et recõciliatum deo habet oppoſiti⸗
onem cũ peccato moꝛtali quo ꝑ ſe homo auertit᷑ a deo et ĩ⸗
curꝛit odiũ et offenſaʒ dei.nec ↄpatit᷑ illud ſecũ: pctm eniʒ
veniale nõ auertit hoĩem a deo nec ꝓpter illud incurꝛit hõ
offenſam dei: ꝓpter qð nõ bʒ opoſitõeʒ gr̃a ↄtritõnis cuʒ
illo.vñ bñ ↄpatit᷑ illud ſecũ.veniale em̃ pctᷣm cãm hʒ amo

„*

xlj.

rem ſcʒ creature inoꝛdinatũ ſub teo.vñ non auertit a deo
ſicut moꝛtale qð cauſat᷑ ex amore creature ſupᷣ deũ.vñ qa
pꝓuenit ex amoꝛe ꝗ licet ſit inoꝛdinatꝰtñ ẽ ſub deo vñ ſimt
eſt cũ gra.¶ Ad quod obijcit᷑.ꝙ gra delens vnuʒ moꝛtale
delet omia.igitur gra delens vnũ veniale velet oĩia. Dðm
qᷓ nõ ſeqtuꝛ. Gra nanq; delẽs vnũ moꝛtale delet oĩa. qꝛ bʒ
oppoſitõez cũ moꝛtali vno qtum ad illud. vñ vnaʒ bʒ rati
onẽ cũ omi moꝛtali. In moꝛtali em duo ſunt auerſio 7 cõ⸗
uerſio.ĩtum ad auerſioneʒ omia indria ſunt.qꝛ illud a qͥ
eſi auerſio eſt vnũ.⁊ pꝛiuatõ auerſionis in quocũq; ẽ vni⸗
rõnis eſi:ſicut pꝛiuatõ vite coꝛꝑalis.tum aũt ad ↄuerſi
onẽ eſt dria peccatoꝝ.vñ aliud eſt pctm auaricie alind lu
rurie et ſic de alijs.gra aũt hbʒ oppoſitõeʒ cum pcto moꝛta
li rõne auerſionis.vñ eſt quaſi foꝛmalis oppoſitio int gꝛa⸗
tiaʒ et pcim moꝛtale.quia auerſio eſt cauſa foꝛmalis ⁊ cõ⸗
ſumatio peccati. Quia igitur gra opponit pcto eo vñ oĩa
peccata ſunt vnũ: ꝓpter hoc rõne qua vni delet et om̃ia.ſᷣ
peccata venialia non hñt oppoſitõnem ea rone vnde ſunt
vnum. illud em̃ vnde vnũ ſunt eſi amoꝛ inoꝛdinatus crea⸗
ture ſub deo. ᷣ aũt ñ opponit᷑ gratie. Pꝛe. amoꝛ ille inoꝛdi
natꝰnon eſt reſpectu vniꝰneq; vniꝰratõnis.quia bicẽ ma⸗
gis inoꝛdinatus ille minꝰ.nõ ſic eſt de auerſione moꝛtalis
vnde etſi aliqua ſit oppoſitio gratie ex aliqua ↄditõne illi⸗
us cum veniali: tñ quia non opponit᷑ illi ratõne qua vnuʒ
eſt cum alijs ſicut eſt de moꝛtali:non opoꝛtet ꝙ ſi delʒ vnũ
veniale ꝙ delet omnia ſicut ex ꝑte alia..¶ Ad boc qð obij⸗
citur.ꝙ ſi aliquis habet decem venialia q̃ ratione delebit
hoc:et illud. dicenduʒ ꝙ non ſeqtur.poſito em̃ ꝙ aliquis
accomodauerit alicui.xv.diuiſim. ita ꝙ primo.x.poſt.v.
iam debet ei. xv.ſi debitor impotens ſoluere totuʒ debitũ
ſoluat ꝑtem ſcilicet.v.non eſt maioꝛ ratio quare illa.v.ſa⸗
tiſfaciant p debito vnius quinarij ꝙᷓ alterius vel tercij.tñ
ideo non ſegꝗtur ꝙ illa.v.ſoluta.aut ſatiſſaciant pro om̃i⸗
bus quinarijs debitis: aut nullis.immo in voluntate cre⸗
ditoꝛis eſt accipere.v.ſoluta.vel pꝛo pꝛimo quinaꝛio vel ꝓ
ſecundo vel tercio.ſic eſt in pꝛopoſito.In voluntate enim
dei eſt ſm deuotõnem ſumentis dimittere ei actus venia⸗/
liuʒ plures vel pautioꝛes.vnde in agentibus ex neceſſita/
te m naturam tm̃ tenet dictum argumentuʒ. in agentibo
do voluntarie non tenet.exiſtimo tamen ꝙ gratia illiꝰ ſa⸗
cramenti delentur citius venialia que magis ↄtraꝛia ſunt
effectui buius ſacramenti pꝛincipali.qui eſt vnio mẽbro⸗
rum adinuicem et cum capite.ſicut ſunt venialia que pꝛo⸗
ueniunt ex defectu amoꝛis.vt ſunt venialia odij vel diſcoꝛ
die et hmõi.et conſequenter alia que minꝰſunt contraria
ſicut que ꝓueniunt er defectu fidei. Hoc videtur innuere
HBerñ.in ſermone quodam dicens. Sacramentum illud
duo oꝑatur in nobis.vt videlicet et ſenſum muniat ⁊ in g⸗
uioꝛibus peccatis tollat oĩno ↄſenſum.ſi quis veſtrũ non
tam ſepe modo nec taʒ acerbos ſentit motꝰ iracũdie luru⸗
rie inuidie aut ceteroꝝ hmõi.gratias agat coꝛꝑi ⁊ ſangui
ni domini qm̃ virtus oꝑatur in eo ſacramenti. Poteſt igi⸗
tur dici.ꝙ ſicut pꝛima ⁊ pꝛincipalis vnio membꝛoꝝ adin
uicem et cum capite eſt ꝑ caritatem. ſcdᷣa ꝑ fideʒ:ſic pᷣmo
que ↄtraria ſunt pꝛincipali effectui huiꝰſacramenti venia
lia ſcilicet que ꝓueniunt ex defectu amoꝛis.ſecundo ex de
fectu fidei delent. VUnde in deletõne venialium.pꝛimo de⸗
lentur vt exiſtimo venialia que ꝓueniũt ex defectu carita⸗
tis:ſecundo que ex defectu fidei.nec dico defectũ carentia
ſed im ꝑfectõeʒ et etiã in his ſemꝑ pꝛimo que pꝛimo mõ cõ
trariant᷑:hoc tñ non aſſero ſeo opinando dico.4 Ao illð
qð obijcit᷑. venialia nõ delent᷑ niſi gratia ꝑfecta ⁊c. Dicen
dum ꝙ cum dicitur gr̃a ꝑfecta duo dicunt᷑.ſcʒ gratia et ꝑ⸗
fectio. VUnde dico ꝙ licet gratia nõ ſit effectus huiꝰ ſacra⸗
menti dico gr̃a gratũfaciens: tñ ꝑfectõ eꝰeſt qñq; effectus
illius ſacramenti.dicit em̃ Innoc.ꝙ ꝑ huius ſacramenti
virtutem vniuerſe virtutes augent᷑ et omniũ gratiaꝝ fru⸗
ctus exuberant.ratione igitur huiꝰaugmenti gꝛatie quod
eſt a vᷣtute huiꝰſacr̃i:delet gratia venialia.q⸗ Ad alind qð
obr̃.ꝙ venialia ſunt maioꝛis inherentie q; moꝛtalia.vñ re
quirit᷑ ad eoꝝ deletõezʒ virtꝰmaioꝛis efficacie qᷓ; virtus de⸗
c1

lens moꝛtalia.ddðm ꝙ nõ dicunt᷑ maioꝛis inberentie quia

tenaciꝰ inſunt aĩe ⁊ difficiliꝰtollunt᷑:ſᷣ qꝛ ꝓueniũt ex cauſa
difficiliꝰcohercenda ne fiãt.qꝛ quãtacũq; aſſit diligentia:
nõ põt hõ ſibi cauere oino a venialibo.nõ igit᷑ dicit᷑ ꝙ ſũt
maioꝛis inherentie qꝛ tenaciꝰ inſunt: ̊ quia cã vñ inſunt
nõ ita põt coherceri ꝗn inſint ſicut põt cauſa moꝛtaliũ.vel
dicunt᷑ eſſe maioꝛis inherentie.nõ quia aliqͥ determinate
magis inberẽt:ſed qꝛ aliqͥ indeterminate.vn maioꝛitas i⸗
herẽtie referẽda ẽ indeterminate ad aliqð oim non vxter⸗
minate ad vnũ. Ad id qð obijcit᷑.ꝙ ſi delet vemialia.faci
ens ↄfeſſionem de venialibo pꝰſuſceptiõeʒ iniuriat᷑ ſacr̃o.
Dicendũ ꝙ hoc nõ eſt verũ.qꝛ etſi virtute illiꝰ delent᷑ veni
alia.eo ꝙ nõ ↄſtat que venialia: ꝓpter hoc ad puritatẽ cõ⸗
ſcientie maioꝛẽ expedit ↄfiteri illa poſt ſumptõneʒ. nec ex
hoc pᷣiudicat᷑ ipſi ſacr̃o in aliq̊ͥ. ¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ
moꝛtale ſequens baptiſmũ euacuat ⁊c.dðm ꝙ nõ eſt ſite.
qꝛ moꝛtale ſequens ſuſceptõez baptiſmi om̃ia tollit gtui:
ta in ſuſceptõne collata: ꝓpter incõuenientiaʒ moꝛtalis et
Gtuitoꝛũ.qð nõ facit aliqð veniale.vñ ſi nõ tollit aliquod
gratuitũ nec tollit gẽ̃am hoc ſacramento roboꝛatã.vñn nõ
eſt ſimile qð ꝓ ſimili inducit᷑.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ qñ
aligs exiſtit in diſpoſitõne ↄtraria effectui alicuiꝰ ſacmen
ti.non hʒ efficaciã in illo.Dicendũ ꝙ hoc veruʒ eſt qᷓtum
ad illð pcẽm qð tũc manet ĩ actuli volũtate:ñ qtũ ad alia
7 loquoꝛ de venialibo. Contrito enim ſuꝑ vno vemali re⸗
mittitur illud.licet ſit in voluntate actuali alteriꝰ. ſiłr di
co in ꝓpoſito ꝙ licet aligꝗs exiſtat in actnali voluntate vni
us venialis bñ virtute huiꝰ ſacramenti remittit᷑ illi aliud
nõ tñ illud.ſ̊ de moꝛtali generaliter verũ eſt. ꝙ exiſtente ĩ
actuali volũtate vniꝰ:nõ remittit᷑ nec illud nec aliud. Elñ
generaliter eſt verũ ꝙ ſi aligꝗs eſt in diſpoſitõe ↄtraria eſ⸗
fectui alicuiꝰſacramenti ex volũtate alicuiꝰmoꝛtalis:vir⸗
tus ſacramẽti nõ hʒ in illo effectũ.nõ ſimiliter eſt ſi ex vo⸗
luntate alicuiꝰvenialis ſit in diſpoſitõne ↄtraria effectui

alicuins ſacramenti.
rticulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑ an virtute huiꝰ ſacri deleã⸗
tur moꝛtalia. Et primo ſi deleantur qtum ad
ulpam. Secundo ſi qtum ad penam.

apꝛumnmm ſic .§. ſ.

ꝓcedit᷑.pꝛimo ad ꝑtem affirmatinã. Julius papa de oſe.
di.ij. Cum om̃e crimẽ atq; pcẽm oblatis deo ſacrificijs de⸗
leatur.ꝗd decetero ꝓ delictoꝝ expiatõne deo dabit᷑:qñ in
ipſa ſacrificij oblatõne errat᷑. Ecce plane dicit Canon.q;
om̃e crimẽ et om̃e pcẽm hoc ſacrificio delet᷑.¶¶ Iteʒ Hył.
viij.de trini. Hec accepta atq; exhauſta faciũt vt et nos in
xpᷣo et rpᷣc in noſᷣ ſit.̊ hec nõ ſũt niſi ꝑ gr̃aʒ gratũfaciẽteʒ
̊Oin boc ſacramento ↄfertur gr̃a gratumfaciens.4 Item
Dam.coꝛpꝰxpᷣi om̃is leſionis ẽ vnctõ om̃is ſoꝛdis eſt pur
gatio.¶ Item ideʒ caro rp̃i eſt ſpũs viuificãs.ſed non vi⸗
uificant᷑ niſi moꝛtui.q̊ ⁊c̃. ¶ Item in collecta dr̃.ſit ablutõ
ſcelerũ ſit foꝛtitudo fragiliũ.ſcelera dicunt᷑ pcta moꝛtalia
quoꝝ ablutõeʒ poſtulat eccleſia virtute hbuiꝰ ſacramenti.
ſed fruſtra fieret hmõi petitio:niſi virtute buiꝰſacramen
ti fiat hmõi ablutio.¶ Item Yoh.vj. Qui mãducaueꝛit ex
hoc pane viuet ineternũ.ex hoc pʒ ꝙ manducanti/ꝓmittit᷑
vita eterna ſ̊ non ꝓmittit᷑ vita eterna niſi merenti virtute
gratie gratumfacientis.q̊ cum comedenti ꝓmittatur vita
eterna:comedens efficacia huiꝰ ſacramenti meret᷑ vitam
eternam.̊ nõ niſi gratia gratũfaciente:igitur effectus hu
ius ſacramenti eſt gratia gratũfaciene.¶ Item ſacramẽ⸗
tum iſtud eſt ſacramentum ſine ſignuʒ paſſionis xp̃i ſicut
et baptiſmus. et ita expꝛeſſe ſigniſicat paſſioneʒ xpᷣi ſicut
et baptiſmus ſignifſicat.ſi igitur baptiſmus virtute paſſi⸗
onis xpᷣi quam ſignificat delet moꝛtalia:et hoc ſacramen⸗
tum ſilr velebit. 4 Yez maxime ↄgruit illud ſacramentũ
in quo ille eſt qni eſt auctoꝛ gratie ⁊ indultoꝛ peccatoꝛum
eſt ſocramentum ⁊ res babundare in effectu gratie reſpe⸗
etu alioꝝ ſacramentoꝝ.cum Gin alija ſacramentis confe⸗

ratur gratia delens moꝛtalia:marime vt videtur debet
huic ſacramento dari.¶ Item de baptiſmo ita eſt. ꝙ eiuſ⸗
dem efficacie eſt vnus et alius ꝙtum ad teletõnem culpe
moꝛtalis.ſimiliter videtur debẽ eſſe de imolatione corpo

ris xp̃i. et ita immolatio in altaꝛi tante debet eſſe efficacie·
quante immolatio in cruce. Item Ambꝛo. de ſacramen S

tis.potioꝛ eſt veritas qᷓ figura.Item.j.Coꝛin.x.hec autẽ
in figura facta ſunt.glo.In bonis multo melius eſi quod
ꝑ figuram ſignatur ꝙ; ipſa figura.ex boc habetur ꝙ res ſi

gnata p ſignum vel ſacramentũ melioꝛ eſt ꝙᷓ ipſum ſignũ
ſed paſſio domini ſignum eſt buius imolatõnis:igituꝛ hec

immolatio potioꝛ eſt.ſed bonitas ſacramentoꝝ eſt ex effi

cacia eoꝛum.igitur cum moꝛte xpᷣ oꝛtalia: et
hac immolatõne debent᷑ deleri.¶ Contra. ANugu.ad mKe⸗

natum. Quis offerat coꝛpus vpᷣii niſi pro his qui ſunt mẽ
bꝛa xpᷣi.igitur non habet hoc ſacramentum efficaciam ni⸗
ſi in membꝛis rpᷣi:ſed nullum membꝛũ rpᷣůi habet peccatũ
moꝛtale.q̊ ⁊c.¶ Item Amb.Spũaliter manducat:qui in
nocentiã ad altare poꝛtat.ſᷣ nullus exiſtẽs in moꝛtali poꝛ⸗
tat innocentiã:̊ nec manducat ſpũaliter. ſed in ſpuᷣaliter
manducantibo habet tm̃modo effectuʒ.g ⁊c.¶¶ Itez ſi de⸗
let pctm moꝛtale.aut hoc eſt in indigne accedentibo: aut ĩ
digne.Mon in indigne:quia tales ſibi iudicium mandu⸗/
cant et bibũt.j.Coꝛin.xj.&ꝙ̊ᷓ digne accedentibo.ſed ſi ꝗs di⸗
gne accedit. accedit ſine moꝛtali:igitur in talibo non delet
moꝛtale ¶ Rnſio.vt dicii Inno.iij. Euchariſtia ſi digne

ſum at᷑ a malo liberat et ↄſeruat in bono. venialia delet et

cauet moꝛtalia. Unde p̃mittit᷑ in oꝛatõne dñica.PDanem
noſtrum ↄſubſtantialem da nobis hodie.et ſtatim adiun⸗
gimus dimitte nobis debita noſtra.et ne nos inducas in

temptatõeʒ ſed libera ⁊c̃.quia ꝑ panem iſtum liberamur.

a malis pᷣteritis.pñtibo et futuris.hec Inno. igitur effe⸗
ctus huiꝰſacramenti ſunt.deletio venialis: cautela mor⸗
talis:et augmentũ gratie qua bomo ↄſumat in bono.cum
igit᷑ dicũt ſacri oꝛthodoxi.ꝙ virtute hꝰſacr̃i delentur cri⸗
mina et abluuntur ſceleꝛa:hoc non dicunt quia effectꝰpꝛo
pꝛius buiꝰſacramenti ſit delere crimina: ſed quadam im⸗
pꝛoprietate loquendi.et ad ↄmendatõnem ſacramenti di
cunt illa deleri.quia ab illis cauet᷑ virtute ſacramẽti ⁊ cõ⸗/
ſumatur in bono.Dicunt igitur virtute huius ſacramen⸗
ti moꝛtalia deleri:non quia hec inſunt et hoc ſacramento
delentur:ſed quia augmento gratie roboꝛatur bomo con/
tra pꝛonitatem ad malum et redditur cautꝰcirca negligẽ⸗
tiam ſiue ignoꝛantiam exiſtentibo quibus non labitur in
peccatũ moꝛtale.vnde dicit᷑ moꝛtale deleri quia delent᷑ im
pedientia ad moꝛtale. Pꝛe.in ↄſumatione in bono omnia
mala ꝑfecte delentur.quia et reliquie maloꝛuʒ et reatus.
quia igitur et conſumatio bec habetur virtute buiꝰſacra⸗/
menti:non incongrue dicitur omne peccatum boc ſacriſi⸗
cio deleri.eo enim eſt perfecta deletio:quo fit in bono con
ſumatio.Erxr his patet reſponſio ad primum.⸗¶ Ad aliud
quod dicit Hył.ꝙ hec exhauſta faciunt vt nos ſimus in
chriſto ⁊c.Dicendum ꝙ hoc nõ intelligitur ꝙ virtute bu
ius ſacramenti non vniti vniantur:dico efficacia genera⸗
li:ſed quia vnitum foꝛtius vnit et in vnione illa perſeuerã
ter conſeruat. Vnde cum dicit. facit vt nos ſimus in deo.

ſenſus eſt. facit vt nos qui ſumus in deo ſimus firmi et in

eo conſeruemur. Ao illud Damaſc.ꝙ eſt omnis ſoꝛdis
purgatio.dicendum vt dictum eſt.hoc dicit᷑ qꝛ in eo ꝙ fa⸗
cit conſumare in bono ꝑfecte purgat et q́;dtum ad reliqui⸗/
as peccati et reatuʒ. Item quia purgat vicia q̃ ſunt cauſe
allicientes ad peccatũ:roborando in gratia ⁊ in virtute.
Ad illud quod dicit Dam̃.ꝙ eſt ſpũs viuificans. Dicẽ
dum ꝙ hoc eſt ꝑ ↄtinuatõeʒ in vita non ꝑ collatõem vite:
niſi in caſu vt alibi patet.¶ Ad quod obijcit᷑ de collecta il
la.ſit ablutio ſcelerũ patet reſponſio.ab boc em̃ ſacramen
to eſt ꝑfecta ablutio inqtum ab ipſo eſt conſumatio in bo⸗
no.¶: Ad quod obijcitur.ꝙ qui manducauerit ex hoc pa/

ne viuet ineternum ⁊c. hoc non dicitur quia manducado

meret᷑ vitam eternã:ſed quia hoc cibo roboꝛatur in virtu
te et conſnmat in bono ad quod ſequit᷑ nita eterna. VUnde

*

– —

=

1

—

¶ Mueſtio

licet comedenti ꝓmittatur vita eterna:nõ ꝓpter hoc ſequi
tur ꝙ emicacia huiꝰ ſacramenti mereat᷑ comedens vitam
eternã vt cauſa efficiente ſ̊ vt cooꝑante.Gꝛatia em̃ Ftum⸗
faciens ſiue virtꝰ gꝛatuita eſt vt efficiens mereti huius.
ß virtꝰſacramenti cooꝑatur merẽti roboꝛando illũ in vtu⸗
te æ ↄſeruando. 4 Zo id qð obijcit᷑.ꝙ ita expᷣſſe eſt ſaccẽ̃m
paſſionis rp̃i ſicut baptiſmꝰc̃. Oicendũ ꝙ etſi vtrũq; ſa⸗
cramentũ repntat paſſionẽ xp̃i differenter tñ:quia bapti/
ſmus pꝛimo paſſionem: hoc acamenteiſ ran paſſum.
SPaonis em̃ et vinũ ſignificant pꝛimo xpᷣm ꝗ fuit ex puriſſi
mis poꝛtõnibo carnis. et guttis ſanguis beate vᷣginis.vn/
de oblatio iſta que fit in altari.repñtat rpᷣm oblatuʒ in a⸗
ra crucis.Sed ſacramentum baptiſmi ſignificat pᷣmo ab
lutionem.qua fuit bomo purgatus virtute paſſionis xp̃i.
IYlla em̃ ablutio aque repntat ablutõem que fiebat in effi
ſione ſanguinis.de qua.j.Apoca. Lauit nos a pctis no⸗
ſtris in ſanguĩe ſuo.Pꝛe.ſignat ĩmerſionẽ xpᷣi in mortem
ſm ꝙ dicit᷑ Ro.vj. Quicũq; baptiʒ ati ſumꝰ in morte xpᷣi
baptiʒzati ſumꝰ. Glo.in ſilitudine moꝛtis ipſiꝰ. vt ſiẽ xpᷣe
ſemel moꝛtuus eſt in carne ⁊ ſemꝑ viuit:ita ⁊ nos moꝛtui
malo ſemꝑ viuimꝰꝑ baptiſmũ bono. Vnde ꝙ̃tum ad illð
efficit baptiſmus ſcʒ ablutõneʒ a culpa.et qtum ad illud
qð nõ facit.ſcʒ ĩmerſionẽ xpᷣi in moꝛtẽ:repñntat pꝛimo paſ
ſionẽ xpᷣi. Haptiſmus igit᷑ pꝛimo ſigniſicat paſſionẽ xp̃i.
ſacr̃jm aliud xpᷣm paſſum. vnde iſtud eſt ſacramentũ vt eſt
in facto eſſe:ſacramentũ baptiſmi vt eſt in fieri.ſolũmodo
em̃ eſt ſacr̃m vt eſt in fieri ſcʒ in ablutõne.vnde dico ꝙ ex⸗
pꝛeſſius repñtat baptiſmus illud qð immediatius fuit cẽ
ſalutis.¶ Ex hoc putet rñſio ad aliud.quia ex hac repñta
tione magis cõgruebat ꝙ baptiſmo daretur efficacia ple/
na purgandi qᷓ ſacramento iſto.nec in aliquo p̃iudicatur
nobilitati huius ſacramenti:ꝙ illo ſumpto non telet᷑ cul
pa moꝛtalis:ſed magis atteſtatur. Cibus enim iſte ẽ ſacꝛa
mentalis tam nobilis et tam precioſus: ꝙ non debet dari
niſi filijs.¶ Ad id quod obijcit᷑. ꝙ nullus baptiſmus ẽ ma
ioꝛis efficacie qᷓ; alius:igitur nec aliqua immolatõ vebet
⁊c.Dicenduʒ ꝙ non eſt ſimile. Haptiſmus em̃ non ſe ha⸗
bet ad baptiſmũ ſicut immolatõ ad immolatõeʒ. Immo⸗
latio em̃ altaris habet efficaciã ab illa que eſt crucis.non
ſic baptiſmus a baptiſmo.¶ Ad hoc quod obijcit.ꝙ poti
oꝛ eſt veritas ꝙ; figura ⁊ ſignficatum ꝙᷓ ſignum ⁊c. Dicen

dum ꝙ hoc eſi verũ vbi ſignũ habet ratõnem ſigni vel vm
bre tm. ſicut dicit glo.j.Coꝛin.xj.ꝙ in bonis melius eſt ſi

gnificatũ ꝙᷓ ſignũ:ſicut regnum celoꝝ melius terra ꝓmil⸗
ſionis.Paſſio aũt xp̃i licet ſit ſignum immolationis quo⸗
tidiane in altari:nibilominus immolatio illa melioꝛ fuit

ꝙ̃ iſta.et iſta eſt in memoꝛiam illius. Vñ Nug.de trinita.

Quia moꝛte dñi liberati ſumꝰ:huiꝰrei memoꝛes in eden⸗

do et potando carnem 2 ſanguinẽ que ꝓ nobis oblata ſũt

ſignificamus. „
onſequenter que S. ij.

ritur vtrũ virtute huiꝰſacr̃i deleant᷑ moꝛtalia q;tum ad pe

nam. E ſic: videt᷑.dñs ꝓnioꝛ eſt ad miſerendũ qꝙᷓᷓ ad indi⸗
candũ.⁊ ad ↄferendũ bnficia qᷓ ad ſubtrabẽduzʒ. Jaco.ij.
Adiſcðia ſuꝑexaltat iudiciũ.Si q̊ᷓ miſcðia ſuꝑaltat iudi⸗
ciũ indigne accedẽtes diuinũ incurꝛũt iudiciũ.nõ ſoluzʒ qᷓ
tum ad lapſum in culpã:ſᷣ et q;tum ad obligatõneʒ ad pe⸗
nam.videt᷑ ꝙ digne accedentibo fiet diuina miſcðia qtuʒ
ad relaxandũ culpam ⁊ penã:igitur virtute huiꝰſacramẽ⸗
ti tollitur pena.¶ Iem in medicina coꝛꝑali ita eſt ꝙ me⸗
dicina dʒ ꝓpoꝛtõnari moꝛbo. Añ foꝛti moꝛbo foꝛtis ↄgru⸗
it medicina.leui leuis. Ila aũt medicina que eſt maximi
nocumenti maxime virtutis eſt. A ſimili in ſpũalibo debʒ
medicina ꝓpoꝛtionari moꝛbo.et illa que eſt impꝛopoꝛtio⸗
nabilis moꝛbo et ex hoc eſt maximi nocumenti maxie vᷣtu
tis eſt:ß hec medicia quãdo ĩpropoꝛtõnabilis eſt vt quan⸗
do datur indignis maximi nocumenti eſt. Nulla eniʒ me
dicina ſpiritualis eſt tanti nocumenti indigne accedenti
bus.igitur eſt maxime virtutis: ergo cum virtute alicuiꝰ
ſacramenti tollatur culpa et pena:et virtute buiꝰque ma⸗/

xlj.

xima eſt debet tolli 7 culpa et pena. Kontre. ſi hoc ſaẽ/
mento tolleret᷑ culpa et pena.omes infirmi qui decedunt
ſtatim poſt ſuſceptõeʒ euolarent.4! Yteʒ om̃ia alia ſuꝑflu
erent ſacramenta Krd ſine pᷣiudicio.ꝙ effectus iſtiꝰ
ſacr̃i non eſt dimiſſiõ pene pꝛincipaliteꝛ: nibilominus di⸗
mittitur pena frequenter in ſuſceptõne buiꝰſacꝛamenti. S
ſ magis ẽ ex diſpoſitõne ſuſcipientis.quia vt habet᷑ Exo.
xij. AUgnus paſchalis debet comedi cum lactucis agreſti⸗
bus.i.in amaritudine doloꝛis de peccatis ꝓpꝛijs et ↄpaſſi⸗
onis moꝛtis xpᷣi.⁊ doloꝛe iſto comedens meretur dimiſſi⸗
onem pene. vnde dimiſſio pene magis eſt in ſuſceptõne ho
ſacramenti ratõne diſpoſitõnis ſuſcipientis: q virtute ſa⸗
cramenti. 4 Ad pꝛimũ obiectũ rñdendum.Cum dicit᷑ qui
indigne accedit incidit in iudiciũ dei 2 q̈tum ad penam ⁊
culpam.igitur qui digne accedit ⁊c̃. Dicendũ ꝙ nõ opoꝛ⸗
tet.quia ꝙ indigne accedens incidit in iudicium dei ꝙᷓtuzʒ
ad culpam et penam: boc eſt ex iuſticia dei que requuit vt
peccata puniant. Unde Merñ. optabam vt vus peccata
mea neſciret vel punire non vellet vel non poſſet.⁊ ita deũ
eſſe neſcientez vel iniuſtum vel impotentem. quod ſi eſſet:
deus nõ eſſet. Vñ ſi non eſſet iuſtus in puniendo peccata:
non eſſet deus. Aihilominꝰin puniendo miſericoꝛdia ſuꝑ
altat iudiciũ.ij. Jaco.quia punit citra condignũ. Dicituꝛ
igitur miſericordia ſu ꝑaltat iudicium in pu niendo:quia
ſemꝑ miſericoꝛdia diminuit de iuſticia. dico ꝙᷓtum ad el⸗
fectũ:ſimiliter in retribuendo.quia retribuit ſuꝑ merita.
vbi aũt aliquid ↄfert ex pura gratia. non dicit᷑ miſericor/
dia ſuꝑaltare iudicium: quia totum quod ſibi ſit eſt ex mi
ſericoꝛdia. licet igitur in omnibo vbi ↄcurrunt miſcdia 2
iudicium miſcdᷣia ſuꝑaltat.⁊ ꝓnioꝛ eſt ad miſerendum qꝙᷓ
ad iudicandum:non ex hoc tñ ↄſequens eſt ꝙ vbi ex meꝛa
gratia aliquod pꝛeſtat beneficium· ꝙ quicqꝗd poteſt ex mi
ſericoꝛdia ſieri fiat. ꝗꝓpter quod non ſeꝗtur ꝙ in opere mi⸗
ſericoꝛdie dei que delet culpam aliquam virtute huius ſa
cramenti ꝙ remittat penam. 4l Ad id quod obijcit᷑.ꝙ me⸗
dicina que eſt marimi nocumenti marime eſt virtutis 7c.
Sicendũ ꝙ hoc intelligit᷑ vbi medicina ex quadaʒ violen
ta actione agit in ſuſcipientem. In tali em̃ medicina actõ
magne violentie ⁊ magni nocumenti eſt iudicium magne
virtutis. ſed indigna ſuſceptio huiꝰ medicine ſpiritualis
cauſa eſt magni nocumenti. non ex hoc ꝙ medicina agit ĩ
ſuſcipienteʒ: ſed quia ſuſcipiens grauiter peccat:cuiꝰ pec
cati ipſe eſt cauſa non actio medicine.Ende Augꝰ. iiij. de
trini. Sancta malis poſſunt obeſſe. vnde apłs.Qui man
ducat ⁊ bibit indigne iudicium ſibi manducat 2 bibit.nõ
quia illa res mala:ſᷣ quia malus male accipit.

mborum ſecundum

Onſequenter querit᷑ de effectu huius ſacra
menti qui attendit᷑ in collatõne boni. Que⸗
ritur ergo vtrum hoc ſacramento augeãtur
virtutes. Er ſic: videtur.dicit em̃ IOnnocen⸗
tius.peꝛ huiꝰſacramenti virtutẽ vniuerſe virtutes augen
tur: et oĩm gꝛatiaꝝ fructus eruberant.4 Item mgr ſent.
in.iiij.di.xij.ponit illum eundem effectum. 4 Item hoc ſa
cramentum ꝓprie eſt ſacramentum vnionis.aut ergo quia
te nouo vnit:aut quia vnitos magis vnit cõſtat quia vni⸗

to is vnit: ſeo hoc fit ę augmentum virtutum. & c.
ontroil ĩ boc ſacramento augentur virtutes. videt᷑ ꝙ
tiens poſſet ſumi ꝙ ↄtingeret ꝑuenire in hac vita ad ſũ/
mum gradum virtutis: 2⁊ maxime ad ſummũ gradum ca⸗
ritatis. Cuius ↄtrarium dicit Aug.dicens ꝙ illud pꝛece⸗
ptum. vj. Deutroñ. Diliges dominum deum tuum ey toto
non poteſi adimpleri in via. 4 Ytem augmentum virtutũ
eſt effectus baptiſmi ⁊ confirmatõnis non ergo huius ſac̃
menti. 4 Iez vnius lacramenti vnus eſt effectus. Quaꝛe
ergo magiſter aſſignat plures.pꝛeterea quis eſt ille vnus.
4YItem cum aucta vna virtute augentur omnes vt babek
Apoca.xxj.ibi.Ciuitas in quadro poſita. Glo.quatuoꝛ
latera.quatuoꝛ pꝛincipales virtutes.quarum vna no ⸗
bet aliam excedere. Quare inter effectus buiꝰſacramenti

õ

aſſignatur ſpeciali entũ caꝛitatis magis qᷓ alte⸗
rius vᷣtutis¶Rñſio.ꝙ hoc ſacramento angent᷑ vᷣtutes.
nec ex hoc ſeqtur ꝙ ↄtingat ꝑuenire ad ſummuz gradum

virtutis in via frequenti ſumptõne huiꝰſacramenti.qa et
ſi virtutes augent hoc ſacramento.qꝛ hoc ſacrjm datur in
robur medicinũ ⁊ remediũ:magis fit hec augmentatio qᷓ;
tum ad robur ne ſuccũbat temptatõe aduerſitatiset ĩ re⸗
mediũ ne ſuccũbat temptatõe voluptatis. et in medicinã
qtum ad curatõeʒ venialiũ:qᷓ; qᷓtum ad augmentũ ᷣm eſ
ſentiam vᷣtutũ.Vñ ꝙ̃tum ad tria augent᷑ hoc ſacramento
virtutes.ſcʒ q;tum ad roboꝛandũ ↄtra temptiõeʒ aduerſi⸗
tatis.Vnde dicit᷑ panis ↄfirmat coꝛ hominis.⁊ q;tum ad
efficaciã efficiendi aiam ſobꝛiam ↄtra incentiua volupta⸗
tis.lnð glo.ſuꝑ illud Marci.xiiij. Aceepit ihs panem.
Ebꝛietas felix.ſalutaris ſacietas:que quanto copioſiꝰſu⸗
mit᷑:tanto ſobꝛietatem mentibo donaꝛe dignatur.et q;tum
ad curatõnem venialiũ. Vude Gꝛego. in omeł.paſchali
Dedit nobis hoc ſacrm ſalutis.vt quia nos quotidie pec⸗
camus⁊ ille iam moꝛi nõ põt:ꝑ iſiud ſacramentũ remiſſi
onem pctoꝝ ↄſequamur.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ vᷣtutes
augent᷑ ꝑ baptiſmũ ⁊ ↄfirmationeʒ ⁊c. Dicendũ ꝙ qᷓdtum
ad plura augmentant᷑ ⁊ diuerſa? differenter ꝑ diuerſa ſa
cramenta.Per baptiſmũ em̃ augent᷑ qtum ad expeditio⸗
nem ſuoꝝ actuũ.Eo em̃ ꝙ ꝑ baptiſmũ tollunt᷑ pcta qᷓtuʒ
ad culpã et penã que ſunt magna impedimẽta exitꝰvirtu⸗
tum in ſuos actꝰ:efficiunt᷑ expedite ad exercitiũ eoꝛũdem.
Per ofirmatiõeʒ augent᷑ qtum ad facilitatẽ aggrediendi
ardua ⁊ difficilia.eiꝰẽ ↄfiteri publice fidẽ xrpᷣi. Per hoc ſa
cramentũ augerent᷑ qᷓtum ad radicatõeʒ. Eo em̃ ꝙ ꝑ hoc
ſacr̃m redditur caritas feruentioꝛ ⁊ foꝛuoꝛ q̃ eſt radir vir
tutum ⁊? ipᷣa caritas firmiꝰradicat᷑ ⁊ alie vᷣtutes ↄſeq̃nter.
⁊ ex iſta firmioꝛi radicatõne augent᷑ qᷓtum ad tria pꝛedi⸗
cta ſcʒ robur. remediũ.⁊ medicinã. ¶ Ad illud qð ſubiun⸗
gitur.ꝙ vniꝰſacramenti vnꝰeſt effectꝰc. Dicendũ ꝙ H̊ ve
rum eſt pꝛimꝰet ꝓpꝛiꝰ.plures tñ ſunt cõſequentes. Effectꝰ
autẽ huiꝰſacramenti pꝛimꝰeſt vnio membꝛoꝝ cum capite
xpᷣo et membꝛoꝝ adinuicẽ caritate mediante.Iñ Augu.
vnus panis ⁊ vnũ coꝛpus ecclia dicit᷑. ꝓ eo ꝙ ſicut vnpa
nis ex multis granis ⁊ vnũ coꝛpus ex multis ↄponit᷑ mẽ-⸗
bris:ſic eccłia ex multis fidelibo caritate mediante et co⸗
pulante ↄnectit᷑.¶ Ad hoc qð quod querit᷑ quare mgr̃ in
ſenten. ſpãliter dicit de caritate ꝙ ꝑ hoc ſacr̃m auget᷑ ma⸗
gis ꝙ de alijs virtutibo.Dicendũ ꝙ eodẽ ſpiritu vegetãtur
om̃ia mem bra coꝛꝑis vniꝰſcʒ ſpiritu ꝓprio iſtiꝰ coꝛpis cu⸗
ius ſunt membꝛa.ſ̊ quedã magis quedã minꝰ:ſᷣm ꝙ mem
bꝛa illa magis vel minꝰvniunt᷑ coꝛꝑi viuificato ꝑ ſpirituʒ
illum. Similiter dico de coꝛꝑe ſpũaliter viuificato ſcʒ coꝛ
poꝛe rpᷣi miſtico.ꝙ ſumendo euchariſtiazʒ xpᷣo incoꝛꝑat᷑ et
ei ſpũaliter ob hoc vnitur.et eoipſo ſpiritu eiꝰ ampliꝰviui
ficatur. Sed ſpũs xp̃i.ſpũſſanctus eſt.qui et caꝛitas eſi ꝑ

appꝛopꝛiatõeʒ.igitur ſumendo euchariſtiam ꝓpꝛie 2 ſpãli⸗/

ter eoipſo caritate accendimur.et ideo dicit ſpecialiter
euchariſtia eſt ad augmentum caritatis.dicitur enim ſa⸗
cramentum amoꝛis et vnitatis: quia ſpecialiter nos vnit

xpo. .
lembꝛum tercium

Onſequenter querit᷑ in quibo hoc ſacr̃m ha
bet efficaciã. Et pꝛimo vtꝝ in malis ſiue in⸗
iuſtis. Scðdo habito ꝙ non:vtruʒ in iuſtis.
ercio vtrum maioꝛẽ efficaciã habeat ĩ in⸗
ſto ſumente ſacramentaliter et ſpũaliter ꝙᷓ in ſumente ſpi
ritualiter tm̃. Quarto vtrum in beatis.

rticulus primus

Veritur g̊ vtrũ habeat efficaciaʒ eſſe in iniuſto
ſcʒ ꝗ eſt in moꝛtali pcto. ſic:videt᷑. Jabianꝰ
papa. Et ſi ñ frequẽtiꝰ ſaltẽ in ãno ter vbiq; ho
mmmes fideliũ cõmunicẽt.niſi foꝛte gs maioꝛibo criminibo
ꝗabuſlibet ĩpediat᷑. In paſcha vicʒ. In penthe. In na tale

N

dñi.Ecce ꝙ br a canone ; ter in ãno dʒ fidelis accedẽ ad
ſacramentũ ⁊ ad ſacram communionem:niſi impediatur
maioꝛibo criminiba.ſed ↄſtat ꝙ venialia pct̃a nõ dicuntuꝛ
crimina ſed moꝛtalia.ergo maioꝛa crimina dicuntur moꝛ⸗
talia.ergo videtur ꝙ non moꝛtale quodcũq; impediat ac⸗
ceſſum hmõi ̊ nec efficaciam ſacramenti. ¶ Item ſi ali⸗
quis ficte vt adultus nõ ↄtritus accedat ad ſacr̃jm bapti⸗
ſmi.licet ſacrẽ̃m baptiſmi tũc non hʒ effectum in illo:bʒ tũ
poſt.ſ.data ſibi gra ↄtritõnis.A ſimili videt᷑ de h̊ ſacro ꝙ
ſi aliꝗo indigne accedit ad h̊ ſacrẽ̃m efficaciã habebit. vel
q̃re nõ.¶ Itẽ diuina pulcritudo amica eſt aſpectui etiam
quantocunq; infirmo.ſimiliter videt᷑ ꝙ diuina dulcedo ⁊
marime illa que ꝑ incarnatõeʒ efficitur aliquo mõ ꝓpoꝛtõ
nalis guſtui humano:om̃i guſtui etiã q;tumcunq; infiꝛmo
ſit amica.̊ dulcedo huiꝰſacramenti in quo ſumit᷑ filiꝰdei
incarnatꝰomi guſtui eſt amica.̊ in om̃i tali habet effectũ
⁊c̃.¶ Item ſicut dic Dam̃.Caro ypii eſt ſicut caꝛbo igni⸗
tus. Ignis em̃ non ſolũ agit in ſecũ ꝑticipantẽ ſᷣ̊ in omino
ↄtrario.ſiłr videt᷑ de hoc carbone ignito ; nõ ſoluʒ habe⸗
at efficaciã in ꝑticipante ſecũ.i.in inſto:ſed etiã in ↄtraꝛio
i.in iniuſto.¶q Item eſto ꝙ aliꝗs nõ habens ↄſcientiã mor
talis attritus ⁊ ↄfeſſus accedat ad altare:eſt tñ in moꝛtali
Em veritateʒ. Juxta illud.j.Coꝛin.i Aihil mihi ↄſcius ſuʒ
ſͦ non in hoc iuſtificatꝰſum.⁊ mouet᷑ ad accedẽdũ:qꝛ tenet
ſaltẽ ſemel in anno accedere.et ſcit ꝙ peccaret ſi ñ accedẽt
et cũ voluntate cauendi ſibi a pcto in iſio acceſſu vt videt᷑
ſacr̃Um habebit aliquẽ effectum deletõnis culpe moꝛtalis.
exquo cũ bona ↄſcientia⁊ attritus ⁊ yfeſſus et bene motꝰ
accedit ſc eccet moꝛtaliter:⁊ cuʒ voluntate cauendi a
pete ontia Rocſcf ʒ efficaciã mediante manou⸗
catõnẽ ſpũali.ANDanducatio aũt ſpũalis nõ fit niſi mediã
te caritate. efficaciam nõ hʒ niſi in habente caritatem.
¶ Ytem ad iſtam ꝑtem pñ̃t adduci auctoꝛitates poſite ĩ p⸗
bleumate pᷣcedenti ¶ Rñnſio.ꝙ ſacramentũ iſtud nõ habz
efficaciã niſi in iuſto.Qaʒ ꝓpter pñtiam ſaluatoꝛis.recoꝛ/
datõneʒ bũane redemꝑtõnis.expᷣſſioneʒ diuine caritatis
remediũ humane infirmitatis q̃ in huiꝰ ſacramenti ſum⸗
ptõne ↄcurꝛũt:nõ põt ſumi ab iniuſto ſine maxima ingra⸗
titudine ↄtemptu. Vnde quia iniuſtꝰ in tãta accedit in⸗
gratitudine:non habet ſacrm in eo efficaciam. 4¶. Ao pri⸗
mum dicendum.qꝙ; Jabianus papa vocat maioꝛa crimi⸗
na moꝛtalis peccata.Crimen enim ſumitur communiter
pꝛoprie et magis pꝛoprie.Communiter em̃ dicuntur pec
cata venialia crimina.que ratione frequẽtis iterationis
hominem vilem oſtendunt:⁊ in conſpectu propꝛio crimẽ
dignum. Hiere. Muilis facta es nimis iterans vias tu⸗
as. Pꝛoprie dicuntur crimina moꝛtalia peccata.que ſem
per miſeriam et diſpendium inferunt bomini: ipſum ef⸗
ficiunt in conſpectu dei crimine dignum. Magis pꝛopꝛie
dicuntur crimina illa peccata que criminalia dicũtur.vt⸗
pote pꝛopter que peccatoꝛ trahendus eſt in iudicium ⁊ di
gnus eſt accuſatõne.Peccata ergo moꝛtalia dicuntur cri

mina et grauioꝛa reſpectu venialium. ¶ Ad illud qð que⸗

ritur ð illo qui accedit indigne et poſt efficituꝛ dignꝰ. vtx
aſſequitur effectum buius ſacramenti ⁊c. Dicendum ꝙ;
non. Katio aũt eſt hec. In ſacramento baptiſmi ſunt tria
lcilicet ſacramentum tm̃.ſacramentum et res ſcilicet caꝛa
cter.res tm̃ ſcilicet gꝛatia abluens.exiſtente pꝛimo ſempeꝛ
eſt ſcdᷣm etiam in ficte ſuſcipientibus:ſed non tercium.ni⸗/
hilominus ſi poſt ſuſceptõnem ſacramenti conſequat᷑ con
tritio:habetur illud quod deſiciebat ſcilicet res ſacramẽ⸗
ti tm̃. Vnde quia ad illud quod eſt ſacramentũ tm̃. ſegꝗtur
illud quod eſt res ⁊ ſacramentum. et ſᷣm ↄtritõnem ſequẽ
tem additur quod eſt res tm̃ ſcilicet gratia neceſſario.Si
ablutönem exterioꝛem que eſt ſacramentum tm̃ ſequitur
contritio: habetur complete res ſiue effectus ſacramenti
baptiſmi.et hoc eſt quia qñcunqʒ ſuſcipiatur ſacramẽtuʒ
baptiſmi ſuſcipitur illud quod eſt res ⁊ ſacramentum ſcʒ
caracter.vñ eſt ſuſcipiẽti diſpoſitõ ad ſuſceptõeʒ rei tm̃ q
pletio ſacramenti.Sed quando aliꝗs ſumit coꝛpus xpᷣi
ſacramentaliter tm̃.non ex hoc aliquo modo diſponitur

Mueſtio

ad aſſequendũ rem ſacramenti euchariſtie in plenitudie:
ſed potiꝰimpedit᷑ ⁊ inhabilitat᷑ ad illud.vnde ↄmeſtio ſac
mẽtalis tm̃.nullo mõ opꝑatuꝛ ad aſſecutõem effectꝰalicuiꝰ
huiꝰſacr̃i.et ex hoc eſt ꝙ ex aliqͥ ſequẽti ad indignam ſum
ptionẽ nõ aſſeꝗtur ſumens effectꝰ.ipſiꝰſacr̃i. Ad illð qð
obijcit᷑.ꝙ dulcedo amica ẽ vnicuiq; guſtui.dom ꝙ G̊ verũ
eſt vnicuiq; ꝑticipati illã.ſᷣ palatuʒ nõ ſanũ cui dulcia vi⸗
dent᷑ amara nõ ꝑticipat illã.palatũ nõ ſanũ: eſt palatum

ſpũale ipſiꝰpctoꝛis. Pꝛete.illa diuina dulcedo q̃ omni gu

ſtui eſt amica:eſt dulcedo ipſiꝰdei quã ſoli beati ꝑticipant
de qua pᷣs. magna multitudo dulcedinis tue domine.
Ad illuꝰ quod dr.ꝙ ad ſimilitudinẽ carbonis materia
lis carbo ignitꝰſpũalis agit in ſili et in ↄtrano. Dðm ꝙ;
ſicut carbo ignitus materialis agit in ſimili.ſ.augmẽtan
do illud qð inuenit ſimile:aliter in ↄtrario ſcʒ exinanien⸗
do illud.ſiłr eſt hic quodãmodo.Caro em̃ xpi q̃ eſt res ſa
cra ſumpta ab eo ꝗ eſt ſimilis.ſ.iuſto:eſt cã augmenti bo⸗
ni vtpote virtutuʒ in illo. Sumpta aũt ab eo ꝗ eſt ↄtrariꝰ
i1.ab iniuſto eſt cã exinanitõnis ⁊ leſionis illius.⸗. Ad vl⸗
timũ dm ſine pᷣindicio.ꝙ etſi peccatoꝛ accedat ↄtritꝰ con
feſſus ſine ↄſcia mortalis non hnᷣs voluntateʒz peccãdi:nõ
tñ aſſeꝗtur effectum ſacr̃i quantũ eſt de virtute ipᷣiꝰ. Sac
mentũ em̃ hoc nõ hʒ efficaciã niſi in iuſtis. Quia tñ laꝛgi
tas diuina nõ eſt limitata:neq; virtꝰeius eſt alligata ipᷣis
ſacramentis.pie põt ſupponi ꝙ gratiam aliquã vel donuʒ
aſſequat᷑ a domino.

¶ Articulus ſecundus

Onſequenteꝛ querit᷑.vtrũ hoc ſacr̃m hẽat effi⸗
caciam in iuſtis ſcʒ gbuſcunq;. Ee ſic:videt᷑ ꝑ
oc.ꝙ hʒ efficaciã vbi non hʒ obicem.ſ̊ in nul
lo iſſto hʒ obicẽ.gᷓ ⁊c.¶ Jtem ſacramentalis manducatõ
ſemꝑ hʒ efficaciã qn eſt ↄiuncta ſpũali.ſ̊ ſemꝑ ẽ ↄiũcta ſpi
rituali in iuſio manducãte:qꝛ ſpᷣaliter manducare eſt in
xpᷣo manere vt dicit Aug.ſᷣ̊ om̃is iuſtus manet in xpᷣo.er⸗
go ⁊c.¶q Jtem dicit Dam̃.ꝙ caro xp̃i eſt ſicut caꝛbo ignitꝰ
ſᷣ hñs ſenſum coꝛꝑalem ſemꝑ calefacit ꝑ cõtactũ caꝛbonis
materialis:q̊ ſimiliter hñs ſenſum ſpũalem ꝑ cuꝛbonẽ ſpi
ritualem.ꝗ̊ ⁊c.¶ tem Amb.ſpũaliter manducat ꝗ inno
centiã ad altare poꝛtat. Innocentiã vᷣo vocat .

a moꝛtali:ſᷣ in tali hʒ boc ſacr̃m efficaciã. ¶ Contra.ba⸗

ptiſmus non hʒ efficaciã in adulto.niſi ſe pparet ad ſuſci⸗
piendum effectũ illius:ſilr nec hoc ſacr̃m.et boc habet᷑.j.
Coꝛin.xj.vbi dr. Pꝛobet aũt ſeip̃ᷣm homo ſic de pane il⸗
lo edat et de calice bibat.Glo.ſuꝑ illud. pꝛobet.i.exami⸗/
net ⁊ purget ſeipᷣm.yvt ſi pcta ſint quotidiana vel nõ moꝛ/
tifera et dimittat ofratri acceſſurus ad altare et dicat.di⸗
mitte nobis debita noſtra:ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛi⸗
bus noſtris.⁊ ſic ſecurus accedẽs de pane illo edat 2 ca
lice bibat.Ecce ꝙ reꝗritur pᷣparatio ſcʒ ꝑexaminatõnem
2 purgatõeʒ.¶ Item efficacia huiꝰſacramenti ↄſiſtit ĩ de⸗
letõne venialiũ ⁊ augmento virtutũ.ſ̊ venialia nõ dimit⸗
tunt᷑ niſi hõ ſe pparet ꝑↄtritõeʒ:cũ ex actu nr̃o ſint ↄmiſſa
ſilr nec vᷣtutes augent᷑:̊ͥ nõ in omi iuſto habet efficaciaʒ.
IAtem qñq; accidit ꝙ iuſtus hʒ ↄſcientiã ſe grauiter pec
caſſe vel ꝓ ſit in pcto moꝛtali.nec tñ eſt:quia freq̃nter pec⸗
catũ veniale reputat᷑ moꝛtale a ꝑfectis:nec tñ ꝗꝓpter hoc ca
dit a iuſticia. ſ̊ ſi talis accederet indigne accederet nec aſ⸗
ſequeret᷑ effectũ ſacramenti nſio. ꝙ hoc ſacr̃m nõ ſꝑ
babet efficaciam in iuſtis. OQnq;ʒ em iuſius accedit ad ul⸗
tare ita tepide ⁊ indeuote ? ita ſine debita reuerentia? ti⸗
moꝛe ?⁊ cũ tanta diſtractõne animi:ꝙ nulluʒ reportat cõ⸗
modũ:licet nõ incurꝛat offenſam moꝛtalẽ. Kegritur gͤ;
iuſtus ad hoc ꝙ hoc ſacr̃m habeat efficaciam in eo.ita
ex eo cõmodũ repoꝛtet.ꝙ pᷣparat ſe ↄſiderando ad qd acce
dat vt cum denotõne ⁊ reuerentia accedat. Vnde glo. ſuꝑ
illud.j.Coꝛint᷑.rj.ion diiudicãs coꝛpus xp̃i per hoc do⸗
cet cum timoꝛe et deuotõne accedendum eſſe ad cõmunio⸗
nem:quia dominus eſt cuius caro ſumit᷑ vt gꝛatiam vide⸗
