ſendi ſunt melioꝛis vite vt frequẽtius qᷓ; ſeculares: meli
us cõuenit eis habere officiũ magiſtri q́; ſeckłaribo. Iſtð
inſinuat᷑ di· xl. AQulti ſacerdotes.¶¶ Pꝛe. ſi ↄceſſum ẽ re
ligioſis et ẽ illis licitũ p̃dicare.baptizare.cõmunionem
daꝛe. penitẽtiã imponere.atq; peccata ſoluere.vt habet᷑
xv.q.j.ex auẽte.igit᷑ ⁊ licitũ ẽ eis ⁊ ↄceſſum docere ⁊ au⸗
ctoꝛitatẽ docẽdi hr̃e ſiłi rõe vel maioꝛi.¶ Pꝛe.ſi licitũ eſt
bñtibo cuꝛã aĩaꝝ ⁊ dignitates eccłiaſticas ⁊ bñficia gbo
iure cõi tenent᷑ deſuire.hr̃e auẽtẽ docẽdi docẽ.nõ obſiã
tibo illis ad qð tenent᷑:multofoꝛtiꝰ illi religioſi ꝗ nul⸗
lũ hñt impedimẽtũ.vtpote nec curã aĩaꝝ.nec dignitateʒ
aliquã.nec ecclaſticũ bñſiciũ:pñt ⁊ magis idonei fũt ad
officiũ dcẽdi ⁊ exercitiũ officij. Pꝛe. icꝛãtia ẽ pcti cã ⁊
uiſſime peccat igrãs iur ſnĩaʒ ſ. ctoꝝ. Jrãtia vᷣo potiſ⸗
fime tollit᷑ officõ ⁊ actu docẽtis.tollẽ at ꝓxio qdð illi ẽ aut
pr eẽ cã pcti ẽ vnicuiq; ↄceſſũ.q; vnicuiq; mãdauit dñs ð

ꝓxrĩo Ecẽi.xvij. officiũ docẽtis ⁊ actꝰnulli ẽ ꝓhibitus.
ſicut nec ſeculari ſic nec r̃ligioſo. Pꝛe. illi potiſſime cõ
ne it docere et hr̃e officiũ docẽdi ꝗ facit et ꝓfitet᷑ qð docet
AVct.j.Cepit ipjs facere et docẽ.et luẽ.vlłr.potẽs ĩ ſermõe
⁊ oꝑe coꝛã deo et oĩ ppło:p religioſi faciũt et ꝓfitent᷑ qð
docẽt ꝑfectiꝰqᷓ; ſeculares:q̊ᷓ magis ↄuenit illis actꝰz au⸗
ctoꝛitas docẽdi ꝗ magis ſunt ↄfoꝛmes ſummo doctoꝛi.ſ.
xpᷣo:qᷓ illis ꝗ minꝰſũt hmõi:hᷣ religioſi(qui vt ðo ſe ↄfoꝛ

marent oĩa relinquerũt ꝓ teo) magis ſe xp̃o ↄfoꝛmãt qᷓ

ſeculares diuitijs et dignitatibo onerani.igr ⁊c /¶ Con
tra MMath. xxiij. Vos nolite vocari rabi: vnꝰẽ em mag
veſter. Ex qͥ videt᷑ ꝙ nullus dz ſibi honoꝛẽ magiſterij vel
le:⁊ pᷣcipue religioſi.cũ taliũ ſit inſimũ graduʒ honoꝛis
tenre.¶ Iẽ glo.diẽ ibi.Qe qð deo debet᷑ vobis p̃ᷣſuma⸗
tis.nec alios rabi vocetis.ne dĩnũ honoꝛẽ hoĩbo defera⸗
tis:ſᷣ nullus dʒ ſibi pᷣſumẽ qð deo debet᷑ nec honoꝛẽ diui
nũ hoĩ teferre.i.tribuẽ.⁊ maxime religioſus.ᷓ nullus 2
maxime religioſus dʒ velle eẽ mgr̃ vel et vocari.¶¶ Pꝛet.
verbũ pᷣdictũ ẽ verbũ dñi inhibẽtis ſic diſcipulos eẽ ma
giſtros vel et velle eẽ ſiue vocari.ꝗ eẽ ſiue et᷑ vocari relle
mime cõuenit illis ꝗ ſunt ſeq̃ces diſcipuloꝝ eiꝰ⸗ pꝓfeſſo⸗
res ꝑfectõis eoꝝ.¶ Pꝛe.xvj.q.j.monachus nõ doctoꝛis
ſᷣ plagẽtis hʒ officiũ.⁊ ẽ verbũ hiero.ad ripariũ ⁊ deſide
riũ.Et ſubdit᷑ ibidẽ.ꝗ vel ſe vel mũdũ lugeat:a dñi paui
dus pᷣ̃ſtolet᷑ aduẽtũ.igit᷑ docẽdi officiũ nõ debʒ monachꝰ
hr̃e:ſimilit nec alius religioſus.¶¶ Vꝛe.monachꝰnon dz
paſcẽ:ſᷣ paſci.ſiẽ habet᷑xvj.q.j.Alia cã pʒ ꝑ greg. dicen
tẽ ſic.ſQemo pt᷑ eccłiaſticis obſequijs deſeruire.⁊ in mo
naſtica reglła oꝛdinate pſiſtẽ. xvj.q.j.nemo. ADltominꝰ
mgrali ⁊ mõachali:qꝛ vtrũq; totũ hoĩeʒ occupat.. ꝛe
te.nõ lʒ monachũ exercẽ oꝑa neceſſitatis ad ſaluteʒ. VUñ
diẽ̃ eugeniꝰpapa.ꝙ nullus monachoꝝ nefando auſu au
tat ſeu pᷣſumat neq; pniam dare neq; filiũ de baptiſmo
acciꝑe.neq; baptiʒare neq; infirmũ viſitare.neq; moꝛtu
um ſepelire.neq; ad eccłiam ſecularẽ trã ſiꝛe.neq; ꝗbuſcũ
q; negotijs ſe implicare.ſit clauſtro ſuo ↄtẽtus. xvj. q.j.
placuit.ſultofoꝛtius vt videt᷑ nec officium magiſterij.
Pꝛe.xvj.q.j.placuit.Sic piſcis ſine aqua caret vita:
ita ſine monaſterio monachꝰ. Sedeat itaq; ſolitarius ⁊
taceat:qꝛ mũdo moꝛtuꝰẽ.Si ꝗq̊ monachi vt h̊ habet᷑ ẽ ſo⸗
litaꝛiũ eẽ ⁊ tacẽ.⁊x eẽ moꝛtuũ mũdo:qᷓ nõ ẽ eiꝰdocẽ ⁊ vti of
ficio magiſterij. Pꝛe.in oſilio hiſpalẽſi.n vno et eodẽ
officio nõ dʒ eẽ diſpar ꝓfeſſio.⁊ coherẽ et ↄiũgi non pñt.
abo vota et ſtudia ſunt diuerſa.ꝗᷓ videt᷑ ꝙ clerici ſeclares
⁊ reglares nõ debẽt nec poſſunt ſił ↄi ungi quo ad officiũ
docẽdi.qꝛ ſᷣm aug.bonꝰmonachꝰvix bonũ clericũ faciet
nec bonuʒ mgrm. elli debẽt religioſi vt videtẽ
ab officio ngral Ri io. monachꝰa rligioſus ꝗcũ
qᷓ põt licite docere ſacrã ſcripturã 2 officiũ ſiue auẽtem
ſuſciꝑe licẽtiatꝰa ſuo ſuꝑoꝛe.et ad h̊ ab eodẽ oꝛdinatꝰ ſi⸗
ue inſtitutus:dũmõ ſeinuicẽ ↄpatiant᷑.ſ diſciplina regu⸗
laris ad quã voto aſtrictꝰẽ:et executio ſiue exerticiũ do⸗
cẽdi.tot ei poſſent eẽ obſeruãtie diſcipline regularis ꝗbo
bito ꝓfeſſiõis eẽt quis aſtrictꝰ.ꝙ officiũ legẽdi exequi
non poſſet illis nõ omiſſis ad q̃ ex voto teneret᷑.⁊ ĩ ̊ ca⸗
ſu nõ poſſet regularis officiũ docẽdi exercẽ:niſi eẽt ſ ecuz
ſpecialit᷑ diſpẽſatũ ab eo ꝗ auẽtem haberet diſt penſandi.
Immo religioſi regulares idonioꝛes ſunt ad executõeʒ
hoofficij q; ſeculares ꝓpter płes rões.quaꝝ vna ẽ maior
excellẽtia ĩ merito.qꝛ quãto ꝗs ẽ in merito excellentioꝛ:
tãto ẽ in exercitio opum ſpũaliũ ad ſalutẽ aiarũ ptinẽtiũ
idoinoꝛ et potẽtioꝛ:ceteris paribo.xvj.q.j.ſunt nõnulli.
Alia rõ ẽ maioꝛ erpeditio ab alijs curis.ꝗ ei liberi ſunt
oĩno et abſoluti a curis aĩaꝝ et miſterioꝝ q̃ ſunt ex debi
to exercẽda rõe officioꝝ eccłiaſticoꝝ et poſſeſſionis pbẽ⸗
daꝝ: ſic ſunt alig religioſi.magis ſunt idonei ad exerci⸗/
tiuʒ doctrine catholice:qᷓ alij ꝗq ad hmõi curag et officia
ſunt aſtricti.cũ vtrũq; cõpetent exequi nullo mõ pñt vł
cũ dificultate. Greg.in omeł. quadã. Juſiꝰ quãto ĩ hoc
mũdo nibil poſſidet:tãto loquẽdiꝓ iuſticia fiduciaʒ ma⸗
ioꝛrẽ bʒ.Alia rõẽ abſolurio ab implicatõne circa nego⸗/

cia ſeckaria ꝗᷓ intellectũ obſcurãt: 2 aĩaz tũ ad exerciti⸗

um opum ſpũaliũ impediũt. Greg.in moꝛatł.Cũ multi⸗
plex terrenaꝝ reꝝ cura occupat et excecat.abſoluti et li⸗
beri oĩno ab implicatõe hmõi magis idonei ſunt vacatõ
nis ſtudio et doctrine ſacre ſcriptuꝛe ·qᷓ alij quibo incũbit
neceſſario hmõi implicatio. Greg.i moꝛał. Tũc verba
dcei mẽtẽ viuatius penetrãt:cũ ad ſe admittere curax ſe⸗
culariũ tumultus recuſat. ꝗpter qð beatꝰbenedictus vt
monachi magis expediti eẽnt et idonei ad exercitiũ ope
rũ ſpũaliũ.illos ſeculariuʒ negotioꝝ edixit foꝛe exptes.
xvj.q.j.ſunt nõnulli.QOð et inſinuat apls dicẽs.emo
militãs deo implicat ſe negocijo ſecularibo.vt ei placeat
cui ſe ꝓbauit.ij.ad thimo.ij. Alia rõẽ ſilẽtium vↄtempla⸗
tõis cui inſiſtũt viri religioſi.q̃ magis illuſtrat᷑ aĩa:qᷓ; er
ercitio actõis cui inſiſtũt viri ſeckares. Greg.in moꝛat.
Ad pᷣdicãdum plus ↄſcĩa ſcti amoꝛis edificat q̃ exercita
tio ſermonis. quia amãdo celeſtia intꝛa ſemetipᷣm p̃dica
toꝛ legit:quõ ſuadeat vt deſpici debeat trena. Alia ẽ rõ
maioꝛ diectio hũilitatis cui plura reuelant᷑ ¶Math. rj.
Cõſiveoꝛ tibi dñe pr̃ celi et terre.ꝗa abſcõdiſti hec a ſapi
entibo et pꝛudẽtibo ⁊ reuelaſti ea ꝑuulis.Alia rõ eſt ma⸗
ioꝛ ↄfoꝛmitas cũ ſũmo mgr̃o.magis eĩ ſunt deo ↄfoꝛmes
qui ſunt deo aſtricti triplici voto.ſ.obediẽtie.ↄtinentie.
pauꝑtatis: qᷓ alij ꝗ nõ ſunt hmõi.Greg.in ometł.vj. ſi uꝑ
eʒechielẽ.pꝛioꝛes pr̃es ↄiugijs vtebant᷑.filios ꝓcreabãt
poſſidebãt ſubſtãtias.quris rei familiaꝛis in tẽdebãt.pᷣdi
catoꝛes at᷑ ſckos Jaias ꝓpheta iã ſ pũ ꝓuidẽs.ſubſtãtias
deſerere.nihil ĩ terra querẽ.nihil poſſidere.nõ eos velut
hoĩes ꝑ terrã ambulãtes:ſ vt nubes volãtes noĩat Yſa.
lx. Alia rõ ẽ maioꝛ trãquillitas mẽtis qͥ magis potiunt᷑
religioſi a ſeculi vanitate ſegregati:⁊ in ſtudio vᷣtutũ ex⸗
ercitati. Gꝛeg.ĩ moꝛat.ſuꝑ illð Job.v.illð ſcies ꝙ pacẽ
habeat tabernaculũ tuũ ⁊c.Cũ caro a vicijs reſtringituꝛ
cũ mẽs virtutibo exercet᷑:reſtat vt loqnẽdo quiſq; doceat
vitã quã moꝛibo ſeruet.¶¶ Ad illud ̊ qð pꝛimo obijcit 3
officiũ docẽdi.ꝑ illuo math.Vos auũt nolite vocari rabi
põt dici ꝙ reuera nõ ꝓhibet᷑ officiũ docẽdi:ſ̊ potiꝰ libido
ſiue inoꝛdinata voluntas pᷣſidendi.qdð pʒ ex verbis Aro⸗
ſitis ibidẽ.ſ.amãt pꝛimos recubitos ĩ ſinagogis ⁊c. glo.
ibidẽ eos arguit qui habita vel nõ habita indebite appe⸗
tũt. Pꝛe.· ibi ꝓhibet᷑ apetitꝰauẽtis ſinglaris q̃ eſi ipᷣius
ſummi.ſ.xpᷣi.qui ſolus docet.et cui tãq auctoꝛi et illũia⸗
toꝛi quicqd ſcit᷑ ẽ attribuẽdũ.vñ glo.ibi. Magr v vnus
ẽ xpᷣc.cui quicꝗd ſcitis attribuẽdum ẽ.et hoc inſinuat il⸗
la glo.ne qð deo debet᷑ vobis pᷣſumatis ⁊c. appetẽ em̃ il⸗
lg ſingularẽ auẽtẽ magiſterij q̃ xri ẽ.eo q̊ magis pfitẽtur
eius diſciplinatũ:minus ↄuenit·( Ad ulð hiero. Mo⸗
nachus nõ doctoꝛis ſ̊ plãgẽtis habʒ officiuʒ ⁊c. põt dici
ꝙ h̊ nõ excludit quĩ monachꝰpoſſit et debeat docere.cum
bmõi officiũ nõ ꝑ pciſionẽ ↄueniat monacho: ſ̊ officiuʒ
plangẽdi.patʒ eadẽ cã ⁊ q̃i ſnĩa eadeʒ ibi doctos.vbi dỹ.
ꝓbus monachꝰp̃ſbiterij honoꝛe dedicatꝰ. pᷣdicare.bapti
sare.pniam dare.debita miſeris laxare.decimarum pꝛi⸗
miciaꝝ oblotõnũ viuoꝝ et moꝛtuoꝝ poꝛtõe iuſta frui de
bere:moderata diſpẽſatõe ↄcedimꝰ.¶ Vꝛe.canon ipᷣe ex⸗
ponit verbũ hiero.ſic dicẽs.voluit diſtinguẽ inter ꝑſonã
monachi ⁊ clerici.oñdens quid cuiq; ex ꝓpꝛio officio cõ⸗
ueniat. Alið em̃ ↄuenit cuiq; ex eo ꝙ clericus ẽ:aliud ex
eo qꝙ; monachꝰẽ. Ex eo ꝙ monachꝰẽ:ſua ⁊ alioꝝ hbʒ pcta
deflendi officiũ.ex eo ꝙ clericꝰ:docẽdi ſ̊ paſcẽdi ꝑłm. mo
nachꝰat᷑ vſq; ad tpᷣs euſebij ʒoʒimi et ciricij ſimpłr ⁊ non
clericos fuiſſe eccaſtica teſtat᷑ hiſtoꝛia.q¶¶1 Ad illð qð obij
cit᷑.ꝙ monacheñ dʒ paſcẽ ſ̊ paſci.ſ.cibo ſpũali:⁊ ita nec
docẽ: pt᷑ dici ꝙ hᷣ ñ ẽ generalit᷑ intelligẽdũ:ſᷣ de debito tim
officij monachalis.vt eĩ hr.xvj.q.j.hinc ẽ.⁊ ẽ ᷣbũ hiero.
Aonachus ñ doctoꝛis ⁊c.et illð.alia ẽ cã mõachi.alia
cã clerici.nõ ita generalit intelligẽdũ ẽ.vt nlłi mouacho⸗
rũ licent docẽdi officiũ ſumẽ:ſʒ voluit hiero. diſtinguere
inter ꝑſonã nonachi et clerici ⁊c. vt s.vñ ꝙ d.monachꝰ
nõ dʒ paſcere:intelligit᷑ debito officij monachalis:pt ta⸗
mẽ et cõpetit ei docẽ ĩ iniunctõe et diſpẽſatõe ſuꝑioꝛis:qͥ

.

¶ Nueſtio

mõachi clericoꝝ officia libẽ pñt adminiſtrare. ſᷣm greg.
vt pʒ.xvj.q·j·ex auẽte..¶ Ad illð qð obijcit. ꝙ nemo põt
eccłiaſticis deſeruire obſequijs.põt dici ꝙ ibi intelligun⸗
tur eccłiaſtica obſequia illa que rite fiunt in ecckijs pro⸗
chialibo.cuiuſmodi ſunt celebraꝛe diuina.moꝛtuos ſepe
lire et ↄfeſſiones audire.baptiʒ are.infirmos inungẽ. et
hmõi.que cũ diſtrictõe regle monachalis nõ pñ̃t exerce⸗
ri. Vñ verbũ greg. ẽ vt habet. xxj.q.j.Nemo põt eccłia⸗
ſticis obſequijs deſeruire ⁊ ĩ monaſtica regula oꝛdinate
ꝑſiſtere.vt ipᷣe diſtrictõem monaſterij teneat. ꝗ qͥtidie in
miſterio eccłiaſtico cogit᷑ ꝑmanẽ. bec greg. Fiat vs in
verbis oꝛdinate ꝑſiſtere:et diſtrictõem monaſterij tenẽ.
Ex bis nõ habet᷑ ꝙ religioſi nõ pñt docẽ et marxie qui ñ
ſunt obligati vel impediti ex voto vel obſeruãtijs regula
ribo monachoꝝ. 4l Ad aliud qð obijcit ꝙ nõ lʒ monachũ
exercẽ oꝑa neceſſitatis ad ſalutẽ ꝛc. põt dici.illud hic in
telligẽdu ẽ ꝓpꝛia auẽte.⁊ G̊ pʒ ex verbis ocreti q̃ ſunt nul
li monachoꝝꝶ nefandiſſimo auſu pᷣumãt ⁊c̃. Pꝛe. hec et
bhmõi ſunt intelligẽda ꝑ ſe.ſ.inqᷓtũ monachi. pñt tamen
bmõi oꝑa exercẽ ex iniunctõe ſiue cõmiſſione eis facia a
ſuꝑioꝛe vt ex dictis ptʒ.i Adillð qð obijcit . ꝙ ſiẽ piſcis
ſine aq̃ caret vita ⁊c.põt dici ꝙ reuera monachꝰ ſine mo
naſterio caret vita.i.ſine regulari obſeꝛuãtia quã ꝓfeſ
ſus ẽ.inqᷓtum ẽ ꝑſona hbuiꝰmonaſterij. Regulares ei qui
obligant᷑ voto alicui regule obſeruãde ĩ aliq̊ monaſterio
ſiẽ faciũt alig viuẽtes extra illã obleruãtioʒ voti:moꝛtui
ſunt deo. Pꝛe.põt dici ꝙ hmõi decreta multũ alludunt
huĩc nomini monachꝰ. vñ dr ibidẽ. agnoſcat nomẽ ſuum
monos ei grece latine dr vnꝰ.achos grece qð ẽ tꝛiſtis la
tine. Vñ drĩ monachꝰvnꝰtriſtis ⁊ officio ſuo vacet.ᷣ de
cretũ et aliud mõachus grece ſingularis latine. vñ mo⸗
nachũ ſingulariter ꝑ oĩa agẽ oʒ.vñ iuxta buiꝰ noĩs mo⸗
nachi ethimologiã.nihil debẽt hr̃e cũ alijs.ſ.ĩ vita et cõ
uerſatõe. xvj.q.j.placuit.Iñ ethimologie huiꝰ noĩs al⸗
ludũt canones pᷣ̃tacti.¶¶ Ad illud ꝗð obijcit᷑ ꝙ i vno ⁊ eo⸗
dẽ officio nõ dʒ eẽ diſpar ꝓfeſſio ⁊c.põt dici ꝙ vt pʒ ex ti
tulo illiꝰdecreti.nõ ſunt ↄſtituẽdi iconomi epoꝝ ĩ rebo ec
cleſiaſticis.et vt volũt gqdazʒ aparatꝰyconomꝰ ponit᷑ ibi
ꝓ ſindico.et dr̃ yconomꝰcui res ecckiaſtica gubernanda
mãdat᷑:ſindicꝰqui ad cãm dat᷑ determinãdaʒ intendit᷑ ĩ
illo decreto.ꝙ laicꝰꝗ ẽ alteꝛiꝰ ꝓfeſſiõis qᷓ epᷣus:nõ dz po
ni in officõ epi.vñ.xvj.q.vij.noua actõe dẽ. eligimns vt
vnuſquiſq; vrjm ᷣm calcedonẽſiũ patꝝ edicta ex ꝓpꝛio cle
ro yconomũ ſibi ↄſtituat.Indecoꝝ eiẽ laicũ vicaꝛiũ epᷣi
eſſe et viros eccłiaſticos iudicare. Et ſubditur ibidẽ. In
vno eodẽq; officio nõ dz eẽ diſpar ꝓfeſſiõis ↄgnitio. in
caſu q̃ logt ↄciliũ pᷣtactũ ſiue decretũ:ptʒ q nihil facit ad
Apoſitũ.Licʒ eĩ vir religioſus et ſecularis fuit qdtum ad
aliqs ſtatꝰdiuerſaꝝ ꝓfeſſionũ:tñ qtũ ad ea qᷓ ſunt nccia
qᷓtum ad officiũ docẽdi.vtpote itũ ad ſanctitatẽ vite et
fectõeʒ litteratuꝛe et idoneitatẽ diuĩ cultꝰ ⁊ alioꝝ bmõi
cẽſeri pnt eiuſdẽ.nec dʒ h̊ argumẽtũ fieri a ſili: cũ ſecła⸗
res et religioſos ſimiles eẽ cõtingit in illis que ad offici⸗
um docẽdi requiruntur.

ticulus tercius

Onſequẽter q̃rit᷑ vtrũ epxũs vłſt ummꝰpõtifex
poſſit cõmittẽ officiũ pᷣdicdi audiẽdi ↄfeſſi
nes religioſis nõ hñtibo curã aĩaꝝ.Eſt eĩ po
ſitiõ quoꝛũdã ꝙ officiũ vniueꝛſale p̃dicatõis publice nul
li religioſo ſeu monacho põt cõmitti ꝛetiã a ſummo põti⸗
fice. ¶ Cõtra hoc arguit᷑ ſic.ſi hec cõnnſſio fieri ñ pt᷑:hoc
erit ꝓgt᷑ duas cãs.vnã ex ꝑte cõmittẽtis:et alterã ex ꝑte
eiꝰcui dz fieri cõmiſſio.Ex ꝑte quidẽ cõmittẽtis pt᷑ eẽ im
potẽtia eoꝙ ð iure nõ poſſit.ex ꝑte eiꝰcui fit cõmiſſio.eo
ꝙ iße nõ ẽ ꝑſona idonea ad hoc ꝙ de iure ſit potẽs com⸗
miſſionẽ acciꝑe.ob quã rõem dr.ꝙ aliꝰñ pt ei ↄmittẽ ſᷣm
modũ loquẽdi.q̊ diẽ beatꝰ anſeł.li.ij. Cur deꝰ hõ. c. xvij ·
dxũ aliq̃ nõ poſſe.nõ ꝓpter h̊ ꝙ aliqua ſitĩ eo impotẽtia.
6; qꝛ ĩ rcipiẽte ẽ accipiẽdi impotẽtia.ſiẽ dictũ ẽ ĩ euãgelio
te ſaluatoꝛe AMarci.vj.ꝙ nõ potuit ibi multa miracula

cvi.

faceres pter eoꝝ incredulitatẽ. Cauſe autẽ qᷓre nõ poſſit
hoc ſummꝰ põtifer facẽ pᷣcipne ſine ↄſenſu pᷣlatoꝝ inferi
oꝝ:vident᷑ plures.quarũ pꝛima vidẽ eẽ p̃iudiciũ pᷣlatoꝝ
inferioꝝ· Cũ eĩ ex decreto ſctoꝝ patrũ ſingule dyoceſed

.

ſinglos habe epos ad regimẽ niĩaꝝ oꝛdinatos.ſicẽ habet᷑

di. lxxx. ca.j.et.ij.et ſingłe ꝑrochie ſinglłos pᷣſbiteros ſiti

ter haheãt ad regimẽ aĩaꝝ oꝛdinatos. vt.xiij.q.j. eccłias
Cõtra hãc oꝛdinatõem diuimitꝰ inſlitutã videtur eſſe. ſi
ſine aſſenſu vel inuitatõe regẽtiũ alieni ĩ meſſem illã fal⸗
cẽ mittãt.vt docẽdo vel ſacrã diſpenſando.¶ Pꝛe. ↄfuſio
vel ꝑturbatio videt᷑ eẽ clauiũ.ſi pluribo cõmittant. maxi
me a latere veniẽtibo:⁊ nõ ꝑ lineã aſcẽſionis a ſuꝑno ad
infimũ accedẽtibo. ã et boc videt᷑ ſoluere regis vnitatẽ
et inducere dualitatẽ:⁊ ꝑↄſequẽs ↄfuſionẽ ſeu ꝑpturbatõ
nẽ. ¶ Pꝛe.qualit᷑cũq; ↄcedat papa talibo publicã pᷣdica⸗
tõem.ſubintelligẽdum videt᷑ ſine pᷣiudicio pᷣlatoꝝ inferi⸗
oꝝ. Alioꝗn eẽt ptᷣas eccłiaſtica ſibipi vↄᷣria ⁊ ſuipᷣius de⸗
ſiructiua.ſiẽ tactũ ẽ in iure ciuili.ꝙ ſi pꝛiceps vel impa⸗
toꝛ ↄcedat alicui ꝙ liceat ĩ publico edificaꝛe. B̊ ita dʒ in⸗
telligi ſine piudicio alteꝛiꝰniſi expᷣſſa dicat᷑ in indulgẽtia
nõ obſtãte ⁊c. ¶ Itẽ ſi pꝛiceps vei ĩꝑatoꝛ ↄceſſit alicui oꝛ⸗
qini liberã ⁊ publica teſtamẽti factõʒ:nł ĩtelligit᷑ niſi ha
beat legittimã ⁊ ↄſuetã teſtamẽti factõeʒ. Quapꝛopt ſi⸗
milit debet eẽ de pꝛicipe eccłiaſlico . ' ſi ↄceſſit alicui oꝛ
dini liberã et publicã pdicatõem: ſubintelligẽdũ vidẽ eẽ
ſine pᷣlatoꝝ pᷣiudicio ꝗbo de iure pdicare cõpetit.¶¶ Pꝛe.·
ꝑ ſacros canones p̃ᷣlatoꝝ regimĩa diſticta ſunt adeo.ꝙ
vnꝰp̃latus terminos alteriꝰinuadere nõ põt ad aliqð of
ficiũ eccłiaſticũ exercẽdũ ſine gradꝰſui piculo.ſiẽ habetẽ
xiij. q·j. ecckias.Quãtomagis ↄ inſtitutũ eccłia ſticũ ⁊ in
p̃iudiciũ pᷣlatoꝝ erit:ſi nõ tm̃ pᷣlati ſʒ alieni ingrediãtur
eoꝝ terminos aut pᷣdicãdo aut aliꝗd aliud exeꝛcẽdo.ixũ
igit᷑ hec ſtatuta patrũ ſunt. que aliquid ocedere vel im⸗
mutaꝛe nõ põt romane ſedis auctoꝛitas.vt.xxv.q·j·ↄtꝛa
ſtatuta. aũt decreta ſctoꝝ canonuʒ neminẽ magis qᷓ
aplicum ſeruare opoꝛteat planũ ẽ:inde manifeſtũ ẽ ꝙ nõ
põt illa ſedes bmõi pᷣdicatõem publicã aliquibo cõmittẽ
cum ſit ĩ piudiciũ platoꝛũ. Pꝛe.ſi talis p̃dicatio publi
ca indiſtincte talibus cõcederetur:videret᷑ ꝙ maioꝛes eſ
ſent pᷣlatis ⁊ ep̃ᷣis alioꝝ quoꝝ poteſtas limitata eſt. qui
nõ niſi vocati poſſunt pᷣdicaꝛe aut officia eccłiaſtica ĩ ali
enis prochijs exercere. vt. ij. q. ep̃m. Cum igit tales epi
ſcopis pᷣponere videtuꝛ:iniuſtũ ẽ ⁊ inoꝛdinatum talibus
cõcedere ende p̃ferantur: ⁊ rõi nõ videt᷑ eſſe oſentaneum.
Pꝛe. apud apim paulum repꝛehẽſibile videt᷑ ad Ro.
xv.ſuper alienum fundamẽtũ edificare et gliam ĩ aliẽis
plebibus. VUnde et i icon.r 26 in immenſum glo⸗
riantes in alienis laboꝛibus:ſʒ talibus qui non habent
plebem hoc cõtingeret: ſi pᷣdicatio publica eis cõmiſſa eſ
ſet. niſi ſolũmodo pᷣdicent infidelibo.aut a fide alienatis
quapꝛopter cõmittere vt hoc cõtingat iniuſtum videt᷑ et
inoꝛdinatum.igit᷑ de iure nõ poteſt fieri huiuſcemodi cõ
miſſio.¶ Pꝛe. ſi poteſtas talis talibus cõmittit᷑.poſſent
igitur de iure vendicare ſequelam poteſtatis.ſ.de euãge
lio viuere.cũ igr vbiq; pñt h̊ vẽdicare: q̃re et ꝓcura tões
exigeꝛe: ⁊ ĩ B vident᷑ hre maioꝛẽ Mratẽ qᷓ epi: vel archiep̃i
vxxł metropolitãi ꝗ ñ pñt exigere ꝓcuꝛatões.niſi ĩſuis dy
oceſibus vel ꝓuincijs. ⁊ boc nõ ſꝑ ſʒ certis tꝑibo.ĩmo vi⸗

xent᷑ arrogare nomẽ ep̃i vniuerſalis.qꝛ vident᷑ eẽ ep̃i to/
tieccłie: qð ꝓbibet᷑ ĩ iure ne quis vniuerſał patriaꝛcha
dicatur.vt.xcix.diſ.nullus priarchaꝝ. Pꝛete.aug. ad

aurelianũ in libro de ope monachoꝝ. taliũ? taliter pdi⸗
cãtiũ videtur damnare ſtatũ dicẽs. Iſti fratres nr̃i temę·
arrogãt qᷓtuʒ eſtimo.q apłlicam habeãut ptate cu no ſint

miniliri altaris. diſpelatoꝛes ſacioꝝ nec eus geliſie a do
mino ↄſtlituti. vñ cũ tales ſint pᷣdicatoꝛes pdicti:pſeudo

viden?᷑ no veri apłi. His 2 ſilibo moti quidã ponũt nec
ſummũ pðᷣtificẽ nec eccłie auctoꝛitatẽ romane poſſe alig⸗

—

bus qui nõ ſunt pᷣlati ptatem cõmittere.ſ.publice pdicã
di et audiẽdi ↄfeſſiones:niſi vocati fuerint ſiue aſſumpti
a pᷣlatis.¶ Noõtra· apud ſummũ põtificẽ ẽ auctoꝛitas ſi⸗

ue pras plea.cꝰſctioni zdicẽ nõ lʒ.ſicut habetur. xj. diſt.

● —
—
„ —w
S 8
P22
M.
4,*
.
⁶
—
„„ —
212
●
—
—
2 —
ı
—
⁹
— S
△
△ △
△●
—
. 2
☛●
$
△ H
. 8
—
ı
9
D
ı
ı
ſ
●
Con

△
£ *
— * .
* Cõſeq̃na ẽ vt qð ab hmõi ſedis retoꝛibo plena auxte ſan vniueꝛſalioꝛ:eo plebi vtilioꝛ. Gꝛeg. ĩ moꝛał. xxij.ſuꝑ illð
cit᷑:nulliꝰↄſuetudis occaſiõe pᷣpediẽte ppᷣas ſe equedo tim̃ JYob. xxxj. Si fructoterre medi abſq; pecuĩa 2 aĩazʒ agri
. mõ volũtates remoneat᷑:b̊ fiꝛme ⁊ incõcuſſe teneat᷑. Ple colaꝝ eiꝰaſflixi:exponẽs pᷣdiciũ ſermonẽ moyſi ait. Pia

ififina auctas reſidet apud ſummũ põtiſicẽ ꝗᷓ ſ̃m apparato⸗
ue Pim pife ſrs wu ma Pe tn h aaras peg tria otinet.pᷣceptũ.generalitatẽ neceſſitatẽ obſeruan
Sðð tie. Auctoꝛitas at᷑ minoꝝ pᷣlatoꝝ nõ hʒ generalitatẽ qui

inquit paſtoꝛis mẽs.qꝛ nõ ꝛiã gliaz h auctoꝛis qᷓꝛit:ab
oĩbo vult adiuuari:ꝙ ait. Nidelis nq; pᷣdicatoꝛ optat ſi
fieri valeat ; veritatẽ quã ſolꝰloqui nõ ſufficit:oꝛa cun⸗

ſtatnũt aliqdð inteꝛ ſuos ꝗ vocati ſunt ĩ ꝑtem ſollicitudis

BGeneralitatẽ habʒ auẽtas ſctoꝝ:ᷣ nõ neceſſitatẽ: qꝛ nõ
bũt iuriſditõem. Oes at᷑ ecclie debẽt implẽ volũtatẽ ma
trig ecclie. ccaput ẽ romana ecclia. maxie cuz pceperit
cñ diſtrictõe iulticic.ſic habet᷑ di.xij.nõ decet. ¶ Pꝛetea
ſummꝰpõtifer a nemine ?ẽ iudicãdus niſi a fide deuiet qꝛ
cũctos ipe ẽ iudicaturꝰ.ſic habet᷑ di.xl.ſi papa. Vñ ſola
romana eccłia ſua auẽte valet iudicare de oĩbo: et de ea
nulli iudicare ꝑmittit᷑. nec iudiciuʒ eiꝰretractet᷑.nec ſnia
ſoluit᷑. vt.ix.q.iij. Epo.S.ſola romana ecclia.Et h ayt
pꝛimatũ romane ecclie bto petro diuinitꝰcollatũ. ſic hĩ
ca.xvij.q.iiij.nemĩ.EIñ anathemate innodat᷑ qui dogma
ta mãdata intdicta. ſanctões vel ceta catholica fide vł
ecckiaſtica diſciplina p coꝛrectõe ĩminẽtiũ vel futuroꝛuʒ
malox a ſedis aplice pᷣſule ſalubriter pmulgata ptenit.

xxv.q.ij. Si ꝗs dogmata. Silr de tecretis 2 decretaliba

oĩm romanoꝝ põtificũ obſeruãdũ 2 pena nõ obpuãtiũ.
xxv.q.j.generali decreto. VUñ.xxv.q.j. ulli fas ſit ſine
ſtatꝰſui ꝑiculo diuiĩas ↄſtitutões vł aplice ſedis decreta
temerarie. hec babẽt᷑.xxv.q.j iõ ꝑmittente.S. his ita rñ⸗
xxt. Ex bis maiſeſtũ ẽ ꝙ ecclłia romana ꝑ pꝛiuilegia ſub
ſeqntia pt᷑ mutaẽ pᷣcedẽtia.ſiẽ dr.c.xxv.q.ij.poſteaqᷓ;.vbi
dr ꝙ ſcta romang ecclia ſua auẽte geegata vals diſiüge
ↄiũcta:rõis tñ eqtate ↄſiderata.vñ pietatis vel neceſſita
tis intuitu valʒ a ſe ↄceſſa in totũ vel ĩ ꝑtẽ cõmutare.ꝗa
ꝓ neceſſitate coꝛrigẽdoꝝ vicioꝝ pꝛiuilegia vel minuunt᷑
vel mutant᷑.ſiue ꝑſonalit᷑ ſiue generalit᷑. Ex his oĩbo li⸗
quet auẽtas ſedis apłice.q Aihilomĩꝰq̃lis ⁊ quãta obe⸗
diẽtia ei debeat᷑ ab oĩbo dũmõ mãdata eiꝰnõ ſint iuſticie
2 eatati diſſona.ſic tãgit᷑ ibidẽ aut ꝗho vitas nõ ↄtꝛadiẽ̃.
ſiẽ habet᷑ di.xij.ſcit ſcta.aut gbo ſcriptura ſacra nõ ẽ cõ⸗
traria.qꝛ ꝗ ↄtradicit ſcripture ↄtradicit iure naturali.ſi
cut hẽ diſ.ix. Sana quipe.S.cũ igit᷑.et iõ nulli ſcꝛiptuꝛe
ſctoꝝ vt canonibo ſacris ẽ credẽdũ.ſiẽ hĩ diſ. ix. noli me⸗
is l̃is.aã hec ſacra ſcriptura quã canonicã dicimꝰhãc
bʒ p̃rogatiuã.vt nulla alia et quicꝗd ĩ ea ſit verũ credat᷑
ſiẽ diẽ aug.ad hiero.ĩ epla.ix. His at᷑ pdictis pt᷑ adijci
cõmittẽ publics p̃dicatõem põt ſedes aplica cui volue

rit:ſi cõmiiſio nõ fuerit iuri naturali aut ſcripture ſacre

ſiue diuie oꝛdinatõi ↄtraria.Cõmiſſio aĩ buiuſcemodi ũ

potit ſi ic eẽ ↄtraria.niſi qꝛ aut actꝰpᷣdicatõis ĩ ſe ſit vitu:
abilis:aut vteti danabilis.aut cõi regimĩ aiaꝝ noxiũ
qð ſpectat ad officiũ p̃ᷣlatoꝝ incõpoſſibilis. ſi ꝗd ſit eidẽ

in pᷣiudiciũ ⁊ noxiũ.pꝛimũ at impoſſibile ẽ. qꝛ pdicare vł

doeẽ ylin verbo et erẽplo ñ ẽ egtati aut ſcriptuꝛe diſſonũ

hHoino pietati ⁊ dime volũtati? vtilitate primoꝝ 2 onũ

Em ꝙ maileſtat greg. neceſſitatẽ p̃dicatõis ſuꝑ iliõ Job

rij. Si ↄtinuerit aquas oĩa ſiccabunt᷑: ſi emiſerit eas ib
uertẽt terr. qꝛ ſi ſcia p̃dicatoꝝ ſi ubtrahitꝛu. eoꝛuʒ ꝗ viri⸗
teſcẽ in ſpe eterna poterãt coꝛda: ꝓtinꝰaꝛefiũt.vt ĩ deſpe
rata ſiccitate rmaneãt:dũ fugitiua diligẽtes neſciãt ſpe
rare manſura. Quippe et᷑ pᷣdicatõibo ſctoꝝ reſpirãt anĩe
iuſtoꝝ.ſiẽ h moꝛalłxix. at ſit vtẽti ꝑ ſe danabił ſiłr
ẽ impoſſibile.qꝛ ꝗ metit mercedẽ accipit. cõgregat fru⸗
ctũ in vitã eterna Yoh.iiij. Greg. in moꝛał. Ille apud de
unm magis ĩ amoꝛe eiẽ.q ad eiamoꝛẽ plurimos trabit.
nec ẽ regimini aĩaꝝ noxiꝰ.nec ẽ hec cõmiſſio ĩ pᷣiudiciuʒ
p̃latoꝝ introducta vt patebit infra. ĩmo ipᷣa ẽ regimini
aiax ad qð tenent᷑ p̃lati vtilis et nccꝛia. Pmõi at᷑ ꝓhibꝛ
tio pʒ ex veſiderio moyſi.Qume. xj. ꝓphantibo ſiquideʒ
ĩ caſtris heldad et medad. dirit JYoſue. SGñe mi moyſes
Sohbe eos. At ille. Quid inqꝗt emularis p me. qo tri⸗
huat vt oĩs pple ꝓphetet et det eis ſpiritũſctm? Ecce vidr
in his moyſen pijlſime deſiderãtẽ. vt non tm̃ oẽs leuitici

generis: b vt cüct? plo phetet. Sciebat ei pdicatio z

ctoꝝ fouẽt.VIñ cũ Joſue duobi ĩ caſtris remanẽtibo atq;
Aphetãtibo vellet obſiſtẽ:recte p moyſen dr̃. Ouid emu⸗

laris ꝓp me. ꝗs tribuat vt oĩs pplus ꝓphetat 2 det eis dñs

ſpm̃ſanctũ.Ampliꝰꝙ p̃lati ꝗ curã babẽt anĩaꝝ et ad qᷣs
ex officio ſpectat pᷣdicare.ſi boni ſunt nõ iudicãt eoꝛ p⸗
iudiciũ ĩ alioꝝ pᷣdicatõe.iĩmo ꝙ ſi h faciũt:monent᷑ ñ ex
caritate:ſʒ ex inuidia.pʒ ꝑ bẽm greg.ĩ eodẽ loco cuʒ ait.
Sũt nõnulli qui ĩ eo officiũ pᷣdicatõis exhibent. alij
imuidit bonũ d babt atq; iö i veraciter ne babet at⸗
recte ꝑ iacobũ dr. e ſi ʒelũ animarũ habetis inter vos.

et ↄtentões ſunt in coꝛdibo vris:nõ ẽ iſia ſapiẽtia deſurſũ

Aſcẽdeẽs: H terrena et aĩalis ⁊ dyabolica. Vñ cũ mittit
JZob. Si ↄmedi fructꝰeiꝰabſq; pecunia recteſt ubiungit᷑.
⁊ aiam agricolarũ eiꝰafflixi. Agricole quippe m greg.
ſunt hi qui ĩ minoꝛi loco poſiti quo valẽt ʒzelo quãto pñt

odpe ad eruditõem ſcre vite ĩ pdicatõnis gr̃a cooꝑant᷑.q̊s

videlicʒ huiꝰterre agricolas.hᷣ ẽ nõ affligere:eoꝝ laboꝛi
hbo nõ inuidere.ne rectoꝛ eccłie dũ ſoli ſibi ius pᷣdicatõis
vẽdicat:etiã alijs recte p̃dicãtibo inuidia fe moꝛdẽte ↄtꝛa
dicat. Ex his manifeſtuʒ ẽ ꝙ p̃latus rep̃heſibilis ẽ.g ſibi

ſoli ius pᷣdicadi vẽdicat.qui minoꝛes recte pdicates ſub⸗
peditare laboꝛat. VUñ pʒ ꝙ nõ ẽ in platoꝝ bonoꝝ pᷣiudi/

ciũ:ſi in eoꝝ adintoꝛiù cõmittat᷑ inferioꝛibo pᷣdicatõnis

officiũ.ꝓpter qð et beatꝰpaulꝰmonet p̃ᷣdicatoꝛes inuicẽ
ſuccedẽ:et maioꝛẽ aliqũ minoꝛi cedere.quia aliqñ reue⸗
lat᷑ inferioꝛi qʒᷣ nõ ſuꝑiori.ſicut ipᷣe dic.j coꝝ.xiiij. ꝓphe
id ẽ pᷣdicatoꝛes duo vel tres dicãt ceteri vᷣo diiudict. et/
ſi alij reuelatũ fuerit ſedẽti:pꝛioꝛ taceat ⁊c̃.quia nõẽ diſ
ſenſionis deus h̊ pacis. Iſtud idẽ ẽ manifeſtũ ꝑ ſeꝛmonẽ
dñi.luce.ix.cũ iohes ait.pᷣceptoꝛ:vidimus quẽdaʒ ĩ noĩe
tuo eijcientẽ demonia et ꝓhibuimꝰeũ.quia non ſequit᷑ te
nobiſcũ.Et ait ad illũ ipᷣs. Qolite ꝓhibere. qui em̃ nõ ẽ
aduerſum vos ꝓ vobis ⁊.ſᷣm glo.bede. Jobã. excludẽdũ
putat a beneficio.qui nõ vtit᷑ obſequio.iõ docet neminez
a bono qð experte bʒ eẽ arcẽdũ:ſᷣ lad Eᷣ potius qð nõduʒ
bʒ eẽ ꝓuocã dum:tales ob alioꝝ ſalutẽ admittẽdi cenſen
tur. Si igit᷑ diſcipuli qui fuerũt pᷣlati:eos qni nõ pia in/
tẽtõe am bulauerũt.dũmõ illos inuenerũt ob alioꝝ ſalu
tẽ wocent᷑ admittere.quãtomagis et plati boni debẽt ad⸗
mittere eos qui eodẽ ſpuᷣ et eiſdẽ veſtigijs ambulãt.quo⸗
rũ laboꝛ nõ cedit in eoꝛũdem oneratõem ſʒ oneris alleui

atõem. Eſtimo eĩ iohãnẽ in ſermone iſto typũ gerere eo⸗

rũ qui gr̃am aliquã gratis a deo datã babẽtes:ſoli eã ha
bere volunt. volẽtes fontẽ gre deſiccare. qui dat oĩbo af⸗
fluẽter et nõ impꝛoperat. ꝓhibentes benelacere. Z illud
qð ſcriptũ ẽ ꝓuerbᷣ.iij.noli Fbilere benefacere ü gulpr
ſi puales et ipe benefac.¶ Amplius quero qualiter bec

commiſſio de qua dictuʒz ẽ ſit in p̃iudiciũ pᷣlatox. et in qͥ

pᷣiudicat᷑ eiſdẽ ꝑ hmõi ↄceſſam p̃dicatõem? aut ĩ iuꝛe aut
in facto. Cõſtat ꝙ ñ ĩ iure.quia nihil iuris p̃lato ad quẽ
ſpectat ex officio pᷣdicare detrahit᷑cũ ptas pᷣdicãdi eidẽ
cũ voluerit nõ aufert᷑.ſimiliter nec ĩ facto.quia aut quo

—

ad p̃latos.aut quo ad ſubditos.ad pᷣlatos ñ. quia ⁊ ipᷣi
p̃dicare pñt cũ voluerint.eſtimo eĩ nullũ ſtatũ tãtaz im⸗
pꝛobitatẽ ſuis pᷣdicatoꝛibo indicẽtẽ.quin ꝗ eos cedẽ iube
at et velit cũ ipi plati p̃dicare decreuerint.Silr nec quo
ad ſubditos.ijAa qꝛ ↄtinue ſubcreſcũt vicia aut vicioꝛuʒ
occaſiões.ſi poſſibile eẽt vt ↄtinua foꝛet pdicatio q̃ a vi⸗
cijs retraheret et amoꝛe refoꝛmaret et ad celeſtia ceſide⸗
ria attraberet:vix adhuc ſufficeret.vñ planũ ẽ ꝙ pᷣdica⸗
tio alioꝝ a pᷣlatis nõ ẽ in pᷣiudiciuʒ facti:ſ adiutoꝛium.

Szʒ diceꝛet aligs foꝛte pᷣlatos occaſiõe p̃dicatõis alioꝝ

Otẽni aut vilipẽdi.ſᷣ nũqꝗd cã ↄtẽptꝰ eoꝝ nccẽrio annexaẽ
bmõi pᷣdicatõi.⁊ h̊ planũ ẽ q ñ.ĩmo potiꝰhonoꝛ et reue⸗
rẽtia cũ a ꝓlo ꝑmittit᷑ ipᷣis pᷣlatis volẽtibo aut xmittẽ

—.,.— —. —— — --

—. — —

.— — — —,—

—,.—

=ꝛͤ..

¶ Mueſtio
tibo p̃dicat᷑.vñ ſi ↄtẽptus accidit h ẽ ꝑ occaſiõeʒ.aut pt᷑
quoꝛũdã impotẽtiã.aut ſcĩiam.aut maliciã. Igit᷑ eſto ꝙ
ꝑ occaſionẽ ſ̊ nũꝗd occaſionalis euẽtꝰmali:dʒ repellere
inſtitutõem boni? qð ſi ↄcedamꝰincidemĩ erroꝛẽ illuʒ g
ponit. ꝙ dee nihil debuit fecilſe vñ malũ aliq oꝛiꝛet. ꝗ

dẽ erroꝛ impugnat᷑ et ertermiat aboibo ſctis dei. pcipue
ab aug. ſuꝑ gen. et ĩ de ci. dei. VUñ cũ inſoꝛmatio pyli ꝓpt
dicatõeʒ ſit ſimpłr bona.et ꝑ quoſcũq; fiat:nõ debiit ob
mitti eidinſtitutõ ᷓuis ip̃is malis ſit aliqñ mali occaſio
ſicut nec ipe aplłs ceſſaꝛe voluit a p̃dicatðe.quis alijs fa
ctꝰſit odoꝛ moꝛtis ĩ moꝛtẽ:cũ alijs fuerit odoꝛ vite in vitã
ij. coꝝ.ij. et de ipo ſaluatoꝛe ꝓbetatũ ꝙ ipe ſuturd eẽt i re
ſurrectõz et ĩ ruinã multoꝝ. Si aũt altitudo dignitatis
&occaſio peti maioꝛis. ſic habr dil.xl. bõ .nõ tñ pꝛopter
bãc occaſionẽ debuit obmitti inſtitutio digtatis. ¶ Pꝛe.

adidẽ ꝙ ſup.nõ ẽ mũdus a ſanguiĩe ſubiectoꝝ ꝗ vei ↄſi⸗

liũ illis ñ annũciat. diſ xliij. Epheſijo. Eſio in olilijs

patrũ et inſtitutõibo apłoꝝ decretũ ſit ꝙ ſingle eccłe ha
beãt ſuos platos ꝗ pdicẽt illis.⁊ ꝙ pena icurrãt et ve dã
natõis nili pdicẽt. diſ.xliij.diſi pẽſatio. Sʒ nũgd ↄtinetuꝛ
ĩ illis decretis ꝙ alij ꝗ nõ ſunt pᷣlati pdicare nõ pñt? nun
qd artatꝰ? ſpũs et gra? ñqo nõ er oꝛe infantiu et lactẽ
tiñ pfe. laudẽ: Iũqd nõ ipe ẽq os mutoꝝ ⸗ linguas ifa⸗
ni Lei: viſertas l i d nõ ipe rs ſapientiã cui
nõ potuerũt reſiſte aduerſarij.
puulis qᷓ abſcõdit a ſapiẽtibo. Cõpetit ei. ſic ponẽtibo il⸗
la intp̃tatio apłica.j.coꝝ.xiiij. An a vobis verbũ dei ꝓ⸗

ceſſit. an ĩ vos ſolos ꝑuenit. Et illð Yob. xij.5 vos eſtis
ſoli hoĩes et vobiſcũ moꝛ iet ſapia. Siquidẽ m expoſiti
onẽ bti greg.ĩ moꝛał.x.ſe ſolos homines ex altãt ꝗ ſe pᷣ⸗
ire oẽs rõe eſtimãt.ĩ cogitatõe tumidi ꝓpꝛij fauoꝛes oꝛiũ
tur:ſibiq; de ſingularitate ſapiẽtie blãdiunt᷑.miꝛant᷑ ſua
de riaẽt aliena.ꝑ tumoꝛẽ mẽtis ĩ alta dncu nt᷑ ⁊ ĩ ðſpectũ
oĩm ⁊ ſui admiꝛatõez ſubleuãt᷑. Qõ ſic paulꝰꝗvt plannz
ẽ phił.j.diẽ.ꝙ gaudet et gaugebit ſiue ꝑ occaſiõem ſiue
ꝑ veꝛitatẽ annũciet᷑ xpᷣc. ꝑ occaſi. ionẽ quidẽ.qm̃ ꝗdã annũ
ciauerũt ex inuidia.qdã ex ↄtentõe.· Si igit᷑ ex ſic annũ⸗
ciãtibo xp̃m gauiſus ẽ paulꝰ.nõ ꝗꝓpter ãnũciatõis diſpoſi
tõem:ſᷣ ãnũciãti gloꝛificatõez: quãtomagis dz viꝛ ecclia
ſticꝰgaudẽ ð ãnũciatõe xõi.nõ ꝑ occaſionẽ ſᷣ ꝑ veritatẽ.
q ſic ãnũciãtes nõ tm̃ nõ repellẽ:ſ̊ potiꝰcũ oim deuotõe
admittẽ. ¶Aũgqd nõ mẽbroꝝ ẽ naturaliter iuuamẽta ſibi
mutuo pᷣſtare? ¶ Cũgd nõ luminũ ẽ mutuo ſuos ſplẽdoꝛes
coĩcare?ꝙ ſi aliter fiat:ſignũ ẽ infirmitatis ĩ mẽbris re
pellẽtiba et obſcuritatis in luĩbo ſplẽdoꝛẽ nõ admittẽtibo
qꝛ ꝗ male agit odit lucẽ: et nõ vemit ad lucẽ vt nõ maniſe
ſtent᷑ oꝑa eiꝰ Joh.iij. ¶ Ad h̊ e ſuffragat᷑ ꝙ ſcrutãtes hi⸗
ſtloꝛias inueniũt multos pdicaſſe ꝗ p̃lati nõ erãt. Aug.ſu
per Joh.iij. Cũ auditis ſes dñm dicẽtẽ. vbi ego ſum:il⸗
lic et miſter mederit . Nolite tm̃mõ btĩos epᷣos ⁊ clericos
cogitare:et᷑ vos ꝓ modulo vr̃o mĩſtrare xpᷣo bñ viuendo
elemoſinas faciẽdo:⁊ nomẽ doctrinãq; eiꝰ ꝗbo poteritis
pᷣdicãdo.i Pꝛe.q ẽ rõ q̃re hõ amoꝛe dei ſuccẽſus et aĩiaꝝ
ʒelo ꝓuocatꝰ. vᷣba ſalutis et veritatis nüciãs repelli de⸗

beat. ſiẽ legit᷑ de apło act.xviij.ꝗ cuʒ ſciret tm̃ baptiſma
iohis eloquẽs et edoctꝰviã dñi fiẽs ſi pũ loquebat᷑ ⁊ doce⸗
bat ea diligẽter qᷓ erãt ihᷣu.vidr̃ ꝙ talẽ repellẽ ſit ſpiritũ
extĩguẽ. ſᷣm ꝙ diẽ glo. j. tbeß. v. Spiꝛitũ nolite extigueꝛe
ſz cui ſpũſſcẽs ad hoꝛã reuelat.noli te ꝓhibẽ loꝗ qð ſentit
e desg os aline aperuit: reuelat ſepe minoꝛi qð melius
7. Et infra. Si gs dicta ꝓpbetaꝝ explanat et ad edifica⸗
tõem pᷣdicat: nolite eũ deſpicẽ nec atenere. Joꝛte diceres
ꝙ nõ ẽ miſſus Fm ꝙ dẽ ad Ro.x. Quõ pᷣdicabũt niſi mit
tãt᷑.ſʒ attẽdat ꝗ h̊ dic.ꝙ ẽ miſſio ð hoĩe:⁊ a deo et ſine ho
miĩe.ſic habet᷑ ex glo. Ro. r. vbi dr. ꝙ cꝛedẽ eſt ex auditu.
auditꝰex p̃dicatõe.pᷣdicare ex miſſiõe dei ꝑm
az mittit malos vt pſeudo zs mittit aliqñ bonis ĩ exerci
tiu. aliqñ malis ĩ irà bomi ꝗ mũdũ illũinat mittũtur a

deo: qꝛ i H̊ apparet eos a ceo miſſos.alioqn hᷣ ñ poterant
ſiẽ dicit aug. ibidẽ. Si ᷓ veniãt vt dictũ ẽ zelo ði ⁊ aiaꝛũ

ſuccẽſi gꝗ via veritatis ⁊ iuſticie veracit nũciãt.qᷓꝛẽtes ði

uqo nõ iße ẽg reuelat

miſſina: g eti⸗

76

cviij.

honoꝛ et ꝓximoꝝ ſalutẽ:ꝗs dicẽ audebit iſlos a deo nõ
miſſos:⁊ iõ merito nõ repellẽdos.¶ Si dicat ꝗs tales
bari tebẽt.iõ miſſionẽ ꝑ miracła ondant.animadueꝛtat
ꝗſ̊ diẽ ſe ĩ pꝛicipio exercẽ foꝛmã a vero mꝛo traditã is
cognitõe veniẽtiũ.aut a deo mittant᷑ aut nõ.cũ ait mat᷑
vij. A fructibo eoꝝ cognoſcetis eos · i. ab oꝑibo. vᷣm ꝙ di⸗
cit Rabanꝰ. olite ad vultũ attẽdẽ:ſᷣ ad oꝑa.vñ q̃ ſunt
illa oꝑa diẽ ang. ibidẽ. ꝓſequẽs oꝑa mala ꝑ quoꝝ ↄtra⸗
riũ dat intellige bona. videlʒ fideles oppꝛimẽ.deũ ſi ñ veꝛ
bis:factis blaſphemaẽc.ĩ tpe aduerſitatis impatiẽtẽ eſſe
ieiunia et oꝛões ſimulare.ſᷣm rabanũ:aliud ᷣmõe. alið
oꝑe oñdere.hec et eoꝝ ↄtraria ſũt ſigna et indicia vel a
deo miſſoꝝ vel a dyabolo.Qec oʒ pᷣter hec miracula q́̃⸗
rere vt recipiat᷑ ꝗ viã veritatis ⁊ ſalutis vt decʒ ãnüciet:
cũ ſciamꝰmłtos ꝓ veritatis ãnũciatõe vitã amiſiſſe:⁊ tñ
nulla miracula feciſſe. ¶ õ g vid̃ ꝗ ſic veniẽs repelli de⸗
beat et nõ miſſus ab boĩe:multofoꝛtiꝰ ſi ab hoĩe ſuꝑiore
fueꝛit deſtinatꝰ ⁊ auẽte eiuſdẽ.ĩmo diuĩa fulcitus:nõ tĩ
nõ repelli:ſʒ cũ reuerẽtia recipi ebeat. Eſtimo eĩ ꝙ gta
lẽ recipit rpᷣm recipit.ſᷣm ſermonẽ dñi Luc.ix.q¶. Ampli
us eſto ꝙ ↄſilia patrũ et xecreta ſctoꝝ ptineãt manikfeſte
ꝙ nullꝰpdicet ĩ dioceſi vł ꝑrochia alicop̃lati niſi ab ipſo
pᷣlato inuitatꝰ. ũqo nõ hᷣ decretũ ð illis ẽ ꝗ melioꝛi rõ
ne ꝑ auẽtem ſũmi põtificis pñt imm utari?ẽ itaq; qꝛ nec
ita imediate exit ð iure naturali. aut pᷣceptis euagelicis
quĩ diſpẽſatõeʒ:aut mutatõzʒ recipiat.vt pʒ manifeſte ex
ſupᷣdictis ð ptate ⁊ auẽte ſedis aplice.q ẽ imꝑatrix ⁊ ↄdi
trix decretoꝝ libeꝛtate dina:ñ nccitati ſi ubdita.vñ pĩ ali
ter diffiniẽ 1 alit᷑ agẽ. ↄ ðcreta generalia.ſpãlia indulgẽ
puilegia.ꝑſubſequẽtia mutaẽ pcedẽtia. Ex qͥ pʒ ꝙ ſi tale
pꝛiuilegiũ fuiſſet a pr̃ibo inſtitutũ:melioꝛi rõe poſſit mu/
tari. Et eſtio ꝙ alit ſentire ẽ illiꝰ ſedis ptatem eneruare.
Si at qrat᷑ q ẽ illa rõ melioꝛ?ſufficiẽs rõ ẽ auẽtas diſpẽ
ſãtis ſeu ↄmittẽtis.ð cꝰauẽte ⁊ facto nulli iudicaẽ lʒ.Fᷣm
ꝙ dictũ ẽ S. verũ ne videar ĩ H q̃rẽ ſubterfugiũ: maikfeſte
füũt rões.videlʒ ppli ĩdigẽtia.⁊ ſacdotũ(vt ꝓ płibo eoꝝ lo
quar ) ĩ ſufficiẽtia. Pꝛĩa rõ ẽ maifeſta ſi attẽdam?qᷓleues
hoĩes ad malũ̃ ꝙᷓtaꝛdi ad bonum. ꝙꝑati ad fallitatis ſu
ſceptõz. duri ad pitatis acceptõz. quãta ſitĩ eis quo ad
nouitates credulitas. quãta à̊ ad dicta ſctoꝝ icredulitas
quãta ad malefaciẽdũ ꝓnitas. uãta ad bñnfaciẽdũ diffi⸗

cultas. quãta maloꝝ inumeroſitas. quãta bonoꝝ pauci

tas.quãta occaſionũ peccãdi młtiplicitas.quãta vᷣtutuʒ
occaſionũ bñ agẽch raritas.quãta ĩ his q̃ ſᷣs dei ſunt
tepiditas.quãto hoim ĩ reſiſtẽdo fragilitas.quãta malo
rũ hoĩm ĩ oppꝛimẽdo crudelitas.quãta oppᷣſſoꝝ calami⸗
tas.quãta ſiudioꝝ diuerſitas.quãta itẽtõnũ varietas.ſi
inquã hec ĩ hoĩbo attẽdiꝰ: bñ indigẽtiã eoꝝ ⁊ nccitatẽ pᷣ
dicatõis q̃ ab his retrahãt᷑ ⁊ ad vria illeꝝ attrahant᷑ vi
debĩ. vñ cũ hec oĩa mala erga finẽ mũdi ſũt ãpliãda. ⸗/⸗
ria eoꝝ q̊ ad nũeꝝ ꝑſonaꝝ diminuẽda ſᷣm ſnĩaʒ ſaluato
ris.mat.xxiiij. Habũdabit ĩigtas ⁊ Tfrigeſcit caritas mł
