mitatẽ. Egritudo at̃ dr inferre ſenſibile nocumẽtũ 7 gra
ne.qð ſolu accidit er moꝛtali. Sanꝰẽ Stalis:ſʒ habʒ in⸗
firmitatẽ vel egritudinẽ ſᷣm agd. ¶ Ex bis pʒ rñſio ad il⸗
lud qð ſequit᷑.ꝙ venialia ñ inducũt egritudinẽ licet ag⸗
gꝛauẽt infirmitatẽ. Et qꝛ ad hoc poſſz obijci vt S obiectũ
ẽ.qꝛ aĩa ẽ ſimpler ⁊c.dm ꝙ lʒ aia ſit ſi implexr m ſuam
eẽntiam:ẽ tñ quodãmõ pꝑtibilis ſᷣm habilitateʒ oꝛdinis.
Eſt ei im ꝑtibilis ſᷣm eẽntiaʒ:2 ꝑtibilis qͥ ad oꝛdinẽ. Nia
ei oꝛdinata ẽ inter bonũ incõmutabile 2 bona commuta
bilia. ꝓpter H̊ͥ nia ſᷣm oꝛdinẽ ad duo ꝑtibilis ẽ pᷣm habi
litatẽ duplicẽ.⁊ ſic ſoꝛtit ꝑtibilitatẽ: lʒ ſm ſe ſit imꝑtibi
lis.ex oꝛdinatõe at ad bona cõmutabilia ĩcurrit egritu⸗
dinẽ ſm quid ſiue infirmitatẽ:lʒ p̃dita ſit vᷣtutibo? retaꝛ
datur a motu dilectõnis dei in ſummo et impeditur:ſed

in futuro liberabitur omnino ab bmõi impedimentis.

——..᷑½.́— —

—

ticnlus quintus

queritur vtrũ ſubita ſit an ſucceſſiua.Et logt
2 ſanatõe infizmitatis: ñ de illa q̃ẽ a culpa ꝑ
infuſionẽ gre. ſit ſubita:videtur ſic. Peccatũ ẽ auer⸗
ſio ab incõmutabili bono:⁊ cõuerſio ad cõmutabile. peꝛ
h.ſ.auerſionẽ et conuerſionẽ incurrit aĩa moꝛtẽ. egritu⸗

dinẽ ⁊ infirmitatẽ. Si perjm Hᷣ ſuerit ſił ĩ aĩa et ſine
ſucceſſiõe.cuʒ gra ſit maioꝛis efficacie 2 vᷣtutis iᷓ petẽm

ſiẽ habet᷑.v.ad Ro.nõ ſicut delictũ ita 2 doni.i.gr̃a.vi⸗

det ꝙ ſiẽ gra ſubito ſanat a culpa: ꝙ ſilr ſubito ſanabit

ab infirmitate 2 ab egritudine.¶ Contra. ſi ucceſſiue cu⸗

rauit dñs cecũ Marci.viij. vñ ſiẽ ibi ſeribit. pmo vidit
hoĩes ambulãtes vt arboꝛes:poſiea impoſitis ocłlis eiꝰ
manibo clare vidit. Ibidẽ glo. qd vno vᷣbo curare potat
ſucceſſiue curauit.¶ Pꝛe. pt hic qri.cũ duo ſint hoĩ infli
cta ſic dicit aug. Ignoꝛãtia agẽdoꝝ:⁊ ↄcupĩa noxioꝛũ.

Ex ꝑte ignoꝛãne ſanat᷑ ſucceſſiue ſic ĩ ceco ptz. ſiłr videt᷑

ꝙ etũ eſt ex ꝑte ↄcupie norioꝝ dʒ eẽ curatio ſucceſ ſiua.
dns eĩ ſubito ſanauit ſocrũ ſymonis febricitãtẽ.mat᷑ vũij

Vñ dẽ ibi. Tetigit manũ eiꝰ⁊ dimilſit eã febris.⁊ ſurre⸗/
xit et miſtrabat eis. Febꝛis ei ↄcupiam ſignat.glo.Que⸗
q; aĩa que ↄcupie carnis ſeruit qi febribus eſtuat.⸗. Itẽ
potiꝰvidet᷑ ꝙ ſanatio ↄcupĩe de beat eẽ ſucceſſiua qᷓ; igno
rãtie:qᷓ ↄcupia ſꝑ manet.Caro eĩ ocupiſcit aduerſus ſpi
ritũ Gat.v.Rñſio ꝙ; ſanatio infirmitatis ñ ẽ ſubita.
Et nota ꝙ ẽ dupler infirmitas. vna ex oꝛiginali:alta ex
actuali. ꝗllla q ẽ ex oꝛiginali nõ ſanatur.qꝛ illa ẽ q̃i inſi:
ta nature.Vnde ibi. ¶iſerere mei dñe quoniã inſirmꝰ
ſum.glo. Infirmus ſum natura et vicio. Pꝛet. bhec pena
ꝓmouet ad meritũ:tolleret᷑ eĩ oĩno ꝑ paſſionem xp̃i niſi
ꝓmouẽt ad meritũ. Incumbit em̃ homiui ꝑ eam neceſſi
tas lugẽdi.ĩ quo luctu meritũ augetur. Vnde vt ſemper
ſit merẽdi occaſio:ſemꝑ manet. Altera vo que ẽ ex actua
li permanet vſqʒ ſatiſſactũ fuerit de peccato.⁊ quãdoqʒ
plus foꝛte. Et quia iuſticia domini ſucceſſiue decurrit in
penitẽtia:ſucceſſiue ſanat᷑ hec infirmitas. Ad illo qðᷣ
obijcitur.ꝙ gratia ẽ potentioꝛ qᷓ peccatum. Dicẽdum.;
hoc verũ eſt:ſed ad gratiam omnino libeꝛantẽ a peccato
requiruntur duo.ſ.iuſticia ⁊ miſeꝛicoꝛdia.ſed adhuc eſt
opus iuſticie ſimiliter et tᷣus. pter hoc gratia non om
nino liberat. vnde non tollit inſirmitatẽ. buius autẽ di⸗
lationis plures ſunt cauſe.vna eſt oſtenſio malicie pec⸗
cati. VUnde glo.ſuper pᷣs.ibi. Anima mea turbata ẽ val⸗
de:ſed tu domine vſq;quo.dicit.õ eſt crudelitas dila⸗
tio dei: ſʒ ideo differt vt perſuadeat anume ĩ que mala ſe
p̃ciꝑitauit. Alia ẽ vt diligẽtius caueat infirmus a pecca
to. Unde in glo. ibidem. et vt ex difficultate ſanatois in⸗
ð magis caueat ſibi.quod em facile ſanatur non multũ
cauetur.ex difficultate em̃ ſanatõis fit diligentioꝛ cuſto⸗
dia recepte ſanitatis. Alia ẽ manifeſtatõ quũtitatis pe
ne repꝛoboꝝ. vnde glo.ibidẽ. ⁊ etiã iõ.vt ondat᷑ que pe⸗
na ſit nõ conuerſis: ſi tanta difficultas ẽconuerſis.& n⸗
alubi. Si iuſtus vix ſaluabitur impius vbi parebit.

In ſuturo autem vbi pꝛincipaliter miſericoꝛdia opera⸗

bit᷑ oĩno erit liberatio.¶¶ Ad illud quod queritur.ꝙ ſuc⸗
ceſſiue ſanat dominus ab ignoꝛantia operandoꝛum.⸗ ſu

bito a concupiſcentia noxioꝛum vt in figuris tactis vide

tur. Dicendum ꝙ aliter eſt ex parte cognitiue: aliter ex
parte affectiue. Ex parte enim cognitiõis ſunt tres gra
dus. Inuenimus enim de quibuſdam cecis quia ſtatim

illuminati ſunt Math. xx. de quodaʒ enim legitur quia

pꝛimo vidit parum poſtea clare Aathei. viij. Primus
gradus eſt confeſtim videre. Secundo videre homines
velut arboꝛes. Tercius videre clare omnia.Quãdo au⸗
tem infunditur gratia ſimiliter infunditur fides qui eſt
pꝛimus viſus ſpiritualis. iſie nominatur per confeſtim
videntes. Secundꝰ gradꝰẽ qͥ ad viſum pꝛudẽtie.que ẽ
diſceꝛnẽdo int bonũ ⁊ malũ 2 ñ ïtũ ad habitũ.qꝛ hic cũ

Onſequẽter querit᷑ de modo ſanationis. Ee

di
bi
N⸗
dit

get

ii
ſii

de
er
ga
in
vin
ns
nes
il
in
i
40

ä=ä1=

gratie:⁊ hec euacuatio ſi

MNueſtio

fide infundit᷑. Viſus aũt iſte ſiuẽ actꝰduplexẽ. Unns eſt
virtutis diſcretiue imꝑfectꝰ:⁊ ille notat᷑ cũ dr.video bo
mines velut arboꝛes ambulãtes. Ibi ei impfecta diſcre⸗
tio notat᷑ꝑ h̊ ꝙ dr poſt. quia clare videret oiĩa:notat᷑ ꝑfe
ctus viſus pꝛudetie ad diſcernẽdũ inter bonũ ⁊2 maluz: q̊
ad pꝛimũ purgat᷑ ignoꝛãtia credendoꝝ. in alijs aũt pur⸗
gatur ignoꝛãtia opandoꝝ. ↄcupiſcẽtia ei eſi qua pᷣponit
bõ cõmutabile bonũ deo. Itẽ qua ↄcupiſcit mutabile in⸗
oꝛdinate ſub deo.pꝛimꝰautẽ gradꝰeuacuat᷑ in infuſione
ignat ꝑ ſanatõem febricitãtis.
Secũdus aũt gꝛadꝰ nũqᷓ tollit bic niſi in ↄfirmatis:ſed
tollit᷑ in futuro. pteꝛ qð qᷓtũ ad curatõem qua ſignatuꝛ
curatio qtũ ad pꝛimũ gradũ:ſemꝑ legit᷑ fuiſſe ſubiio.ꝗa
illa ſignat᷑ cuꝛatio a peccato moꝛtali.de alia nõ.quia nõ
tollitur in via.

¶ Lueſtio. lxxij. de nume/

roet ſuſiciẽtia eoꝝ que requirũt ad iuſtificotõem.

Equitur de nume⸗/

ro eoꝝ ⁊ ſufficiẽtia que requirunt᷑ ad iu
ſtiſicatõem impij.Ciꝛca qð qꝛunt᷑ pluꝛa
Sꝛimo vtrũ cũ ↄtꝛitõe requirat᷑ infuſio
gratie. Secũdo vtrũ cũ hoc requiratur
vniuerſalis expulſio culpe.Lercio vtrũ cũ his requira⸗

*

tur motus li.ar. Ouarto de numero coꝝ que regrunt᷑

MMlembꝛum primum

Irca pꝛimũ querunt᷑ tria pꝛimũ ẽ vtrũ deꝰ
iuſtificat immediate vel mediante aliquo
Secũdũ dato ꝙ mediãte aliquo.viꝝ medi
nte gra inqᷓtum hmõi vel virtute. Terci
atio inꝗ̃tum ẽ a deo vt a pꝛima cauſa:ſit
ꝑſe a potẽtia vel ſapiẽtia vel honitate.
irticulus pꝛeimus
Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic.õ minꝰ ẽ iuſſlificare
ꝙᷓ crea:ſʒ deus creat ſine medio: iuſtiſicat
ine medio. .Itẽ eẽ creatũ ẽ materiale 2 im⸗
pfectũ reſpectu eẽ infoꝛmati im ꝑfecti.̊ magis ↄgruit
nobili artifici ꝙ creatura qtum ad illð eſſe ſit ab illo ſo⸗
lo:qᷓ qᷓtum ad eſſe aliud. Itẽ illud ſemꝑ ẽ deo tribuen⸗

dũ qð eſt nobilioꝛis ↄditõis.Sʒ oꝑatio nobilioꝛis ẽ con

ditõis q̃ in actũ egredit᷑ ꝑ vnũ ꝙᷓ; ꝑ multa:S. St Yla. xliij
Ego ſum qni deleo inigtates tuas ꝗꝓpter me.et dicit hoc
diſcretiue: ſolus deꝰẽ cã deletõis. illi ſoli q̃i toti can⸗
ſe aitribuẽda ẽ impioꝝ iuſtificatio.¶ Stẽ ſi idẽ ẽ iuſtiſi⸗
catio qð gratificatio. Ad hoc aũt ꝙ quis ſit deo gꝛatiſi⸗
catus:nõ requirit᷑ niſi dinina volũtas acceptas: nõ eꝛgo
requirit᷑ aliq mediũ.q Itẽ im aug. quia de bonꝰ ẽ bo⸗
ni ſumꝰ: ſiłiter qꝛ iuſtꝰ ẽ iuſti ſumꝰ:lʒ bec ↄſequẽtia nul⸗
lã haberet neceſſitatẽ ſi a deo eẽt iuſtificatio ꝑ mediũ.qꝛ
tũc opoꝛteret ponẽ iuſticiã diuinã et qam mediaʒ a qua
foꝛmaliter eẽt iuſtificatio:⁊ ita vt pꝛius.⸗ĩ¶ IStẽ iuſtifica⸗
tio ẽ gra quedã.ſi ergo boc fieret gr̃a mediãte.⸗ illa ſimi
liter 2 alia:eẽt diſcurrere in infinitũ.¶ Cõtra.ad iuſſifi
catõem neceſſaria eſt infuſio Ge.Ro.iij. Juſtificati gra⸗
tis ꝑ gr̃am ip̃ius. ⁊c̃. Itẽ de ex ꝑte ſui ſemꝑ eſt ſilr ſe
habẽs reſpectu creature.qᷓ ſi nulla eẽt diſpoſitio ex paꝛte
creature qua diffeꝛẽter ſe haberet:ſꝑ ſimiliter ſe hr̃et re⸗
ſpectu dei.⁊ ita ſi ſemel eẽt iniuſtꝰ ⁊ deo minꝰacceptꝰ:ſꝑ
ſe habẽt mõ illo? ſtatu.¶ IR.c peccatũ ẽ pꝛiuatio: ſʒ nõ re

mouet᷑ pꝛiuatio niſi ꝑ collatõem habitus:& ↄfeꝛt᷑ in dele

tõe peccati alicuiꝰhabitus:ſʒ peccatũ deo diſplicebat et
diſplicere faciebat.̊ ab opoſitis habitꝰille placet ⁊ pla
cere deo facit:ſʒ hac dicimꝰgr̃aʒ gratũſaciẽtẽ.ᷣ ⁊c. ¶ IR
ꝑ peccatũ ſeꝑatur hõ a deo ⁊ vnit᷑ deo ĩ iuſtificatõe:ſed ĩ
deo vnio nõẽ ſine diſpoſitõe veniẽte.q; tũc peccatoꝛ ini⸗
micus deo haberet ante gram dñi. ⁊c ¶ Rñſio ꝙ qui
dã ponebãt deũ iuſtificare ſine gꝛa media.quoꝝ rõ fuit
ꝙ tt tactũ ẽ: iuſtiſicatio ẽ quedã gra.ñ ſi iuſliricatio fi

lxxij.

eret gratia mediãte: eẽt ꝓcedere in infinitũ:quoꝝ nõ eſt
atppꝛobãda poſitio. Dicẽdum ẽ ꝙ̊ ꝙ dñs gra mediante iu
ſtificat.¶¶ Ad cuiꝰdeclaratõem nota.ꝙ in omni tꝑe dñi
miſericoꝛdia et veritas.⁊ maxie ĩ omni oꝑe nobili. cu⸗
iuſmodi ẽ opus iuſtificatõis.qm igitur hõ peccãs ĩ ſtatu
peccati nõ meret᷑.dñs iuſtificado eũ iuſto iudicio. nõ ſo⸗
lũ efſectũ culpe tollit: ĩmo pene: ⁊ ſi debito minoꝛis illuʒ
cbitoꝛẽ relinquit.vñ in pꝛoꝛẽ ſtatũ eũ nõ r̃ſtituit.⁊ qm
miſericoꝛs ẽ:iõ amplius bonũ reddit. quia magis indi⸗
get:iõ nõ tm reſtituit innocẽtiam: ſn etiã dat gram. ideo
ꝙᷓuis poſſet deus velere ſine medio culpã: decreuit tamẽ
delere ꝑ que nõ tm̃ faceret innocẽteʒ ĩmo etiã naturã de⸗
bilitantẽ babilitaret ad bonũ.¶ Ad illud qð pꝛio obij
citur.ꝙ deus creat ſine medio ⁊ẽ̃.dðᷣm ꝙ nõ ẽ ſimile.qa
creare dicit opus qð nõ reſpicit materiã recipiẽteʒ: in⸗
ſtiſicare reſpicit materiã ſubiectã. ⁊ iõ ñ tm reſpicit cau
ſam efficientẽ: verũetiã foꝛmalẽ. ¶¶ Ad aliud qð obijcituꝛ
E ↄgruit nobili artifici ꝙ ab ipo ſolo ſit res Em eẽ eius
nobilius ⁊c· dom hoc ita ſe habz in poſito q̃re ab ipo
ſolo effectiue eſt iuſtificatio.quia ipa gra ẽ ab ipᷣo ſolo. q̃
re a gratia foꝛmaliter tactũ ẽ. Ad illud quoð obijcitur
ꝙ deo attribuendũ ẽ qð nobilioꝛis cõditõis ⁊c̃. doõm ꝙ
ſi ſic ẽ in ꝓoſito.nobilioꝛis eĩ ↄditõis ẽ iuſtificatio facta
mediãte gra qꝙ; nõ mediãte.¶ Ad illud qð obijcit. nobi
lioꝛ ẽ oꝑatio exiẽs ab vno ⁊c.dðm ꝙ verũ ẽ.ſ.ab vno ef⸗
ficiẽte ᷓ a pluribo. Pꝛe.hmõi rões nõ tenẽt vbi auctoꝛ ẽ
agẽs ꝑ electõem. ¶¶ Ad illud qð obijcitur per illud Yſa.
Ego lum ꝗ deleo ⁊c Dicẽdum ꝙ ſolus deus delet effecti⸗
ue: ſz foꝛmaliteꝛ delet ipa gra. deus aut nulliꝰ ẽ nec eẽ pẽ
foꝛma ꝑfectiua:lʒ ſit exemplaris oĩm. 4 Ad illud qð obij
citur.ꝙ ad hoc ꝙ res eẽt deo accepta nõ requirit᷑ nili di
nina voluntas acceptãs ⁊c· dõm ꝙ bene poſſz dñs ſi vel
let acceptare creaturã rõnalem.lʒ nõ eẽt infoꝛmata a
eo mõ qͥ acceptꝰſibi fuit pᷣmꝰin ſiatu pꝛio:bᷣ plus cõgꝛuit
diuine bonitati et hũane reꝑatõi gratificatõ ſiue iuſtifi
catio gr̃a mediãte.¶ Ao illud qð obijcitur.q quia deus
ẽ bonus boni ſumus ⁊c̃. Rñnſio.ꝙ nõ ẽ ſimile de bono et
iuſio qtũ ad habitudinẽ cauſalẽ. Honũ eĩ ᷣm dyo. ẽ ſui
diffuſiuũ.vñ in creatõe ſimile ꝓduxit.ſ.bonũ. nõ ſicẽ de
iuſto niſi qui quatenꝰ bonꝰẽ. Pꝛe.cũ dĩ qꝛ deꝰ bonꝰ ẽ bo⸗
ni ſumꝰ: intelligit᷑ de bonitate nature. Quicqd eĩ a pᷣmo
bono ẽ: bonũ ẽ: ⁊ hʒ naturã bonãũ.Heñ.j.Vidit deꝰcun⸗
cta qᷓ fecerat et erãt valde bona. Juſtus autẽ ĩ creatura
dicit bonitatẽ additã nature:⁊ ꝓpter hoc argumẽtũ non
valet. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ iuſtificatio ẽ ga quedam
⁊c̃.dðm ꝙ gea ſeipᷣa foꝛmaliter iuſtificat.Elñ ñ requirit᷑
alia gr̃a ad hoc.⁊ ita nõ ẽ ꝓceſſus in inſinitũ.ꝛeteꝛea.
cũ gꝛa multipliciteꝛ dicat᷑ſ.habitꝰ.actꝰet ſiatus.iuſtili⸗
catio magis dicitur actus vel ſtatus in habitu gratie qᷓ
habitus·

iculus ſecundus

Onſequẽter querit᷑.vtrũ ſit iuſtificatio medi
ante gra inqᷓ̃tum gr̃a vel virtute inqᷓtũ virtu
L te. Oꝛ gr̃a:videt᷑ ſic ad Ro.ix.Cuiꝰ vult miſe
retur a quẽ vult indurat. IJbi loquit᷑ apłs de miſeꝛatõne
collatõis gr̃e iuſtificãtis.vñ glo.aug.Si querumꝰ meri⸗
tũ obduratõis ⁊2 miſericoꝛdie. obduratõis meritũ inue⸗
nimus: miſcdie vᷣo meritũ nõ inuenimꝰ.qꝛ nullũ ẽ miſeri
coꝛdie meritũ:ne gratia vacuet᷑ ſi nõ gratis donat᷑ ſ̊ me⸗

ritis redditur. ¶ Itẽ Ro.iij. Juſtificati gratis ꝑ gratiaʒ
ipᷣius.Ecce ꝙ iuſtificatio fit ꝑ is g bera K.. B
ſtificati ex fide pacẽ babemus.glo.iuſtificatio dĩ a iuſti
cia generali:nõ ab illa que ẽ virtus ſpãlis vna cardina⸗
liũ.⁊ vt dictũ ẽ rõe qua aliqd requirit᷑ iuſte a ꝑte nꝛa:fi⸗
des aũt ẽ vatus. iuſtificatio fit mediante virtute.⸗ It
iuſtus ex fide viuit Ro.j.ſed illo viuit iuſtus quo iuſti⸗
ficatur.quia in iuſtificatõe redditur vita ſpũalis. SIẽ
vt habet᷑ a berñ. Limoꝛe vocamur:amoꝛe iuſtificamur
iuſtificatio &̊ᷓ fit caritate que viꝛtꝰẽ.¶ Itẽ iuſticia virtꝰẽ.
Juſticia aũt dicitur quie iuſtificari foꝛmaliteꝛ:& iuſtiſi⸗
12

catio ſit mediãte virtute.¶ Itẽ querit᷑ cũ omẽs vᷣtutes ſi⸗
mul infundant᷑.quare reꝑatio peccatoꝛis magis nomia

tur a iuſticia qᷓ; ab alia virtute? ¶ Itẽ iuſtificatõ dr eẽ ex

fide:or eẽ ex caritate:dz eſſe ex iuſticicia ſilr ex gra:quõ
bic?:¶ Itẽ aia dr viuere ex fide.ex caritate.ex iuſticia.ſic
Ro.viij. habet᷑ ſuꝑ illud.Qui iuſtincat.glo. aĩa viuit ꝑ
iuſticiã ſiłr ꝑ gr̃am:quõ bic:¶ Rñſio.dom ꝙ iuſtifica⸗

—

tõe impij ania auerſa a deo gatificat᷑ o.ꝛ diſponit᷑ li.

ar.ad recte oꝑandũ.inqtũ gratificat inſtiſicat᷑ mediãte
gra.inq;tum diſponit᷑ ad recte oꝑandũ mediãte virtute

ſicut ein impiusẽ inacceptꝰdeo.⁊ cũ hoc exercẽs ſe ĩ oꝑi

bus cultui dei ↄtrarijs:ſic in iuſtificatõe impij duo fiũt.
vnũ ẽ ꝙ iniuſtus fit acceptꝰ deo.alið ẽ ꝙ diſponit᷑ ad oꝑa
cultus dei.⁊ licʒ potiſſimũ in iuſtificatõe ẽ fieri acceptũ
teo qð fit mediãte gr̃a:nihilominus qtũ ad rõem noĩa⸗
tõis inſtificatio ꝓꝛius ẽ mediãte virtute ꝙᷓ gr̃a.¶ Ad il⸗
lud aũt qð obijcit᷑ ꝑ illud ad Ro.ꝙ cuiꝰvult miſeret᷑ ⁊c̃.
7 glo.ibidẽ. Dicẽdum ꝙ ibi nõ habetw᷑ ꝙ iuſtificatio fit
a dro mediate gra:ſʒ ꝙ deus ſua gr̃a ⁊ miſericoꝛdia iu⸗
ſtificat:nõ meritis eiꝰqui iuſtificot᷑.¶ Si obijciat᷑ ð hoc
qð dicit anſel. Somine ſi punis iuſte punis: ſi ꝑcis iuſie
Ecis.ſi iuſtificãdo ꝑcit:⁊ ita iuſte iuſtificat. Põt dici qp
iuſte fieri dr multipliciter. no mõ dĩ iuſte fieri qð fit

ßm exigẽtiã meritoꝝ. ſᷣm ꝙ dicit berñ. iuſticia meꝛitũ

reſpicit: miſericoꝛdia miſcdᷣiam intuetuꝛ. Alio mõ dr iu
ſte fieri qð fit in ſolutõem ꝓmiſſi. Meemie.ix. Percuſſi⸗
ſti cũ abrabã fedus vt dares ei terrã cananei. Et. j. Et

impleſti veꝛba tua qm iuſtus es. Ro.iij. Ut iuſtificeris ĩ

ſermonibo tuis. glo.qui ſunt de ꝓmiſſione filij. Tercio
mõ dr iuſte fieri.qð fit ſᷣm ↄdecẽtiã bonitatis.de H̊ anp.
Si pcis dñe iuſtus es. qꝛ hoc ↄdecʒ bonitati tue.Et ſᷣm
hũc modũ dicit aug. . vniuerſe vie dñi ſunt miſcdia 2
veritas.⁊ iuſticia ſicut ſumpta nõ ẽ ↄtraria miſcsie ſiue
gre:ſimiliter nec iuſticia que ẽ de ſolutõne ꝓmiſſi repu⸗
gnat miſericoꝛdie di iuſtificãtis. Vñ glo. ſi uꝑ illud Ro.
iij. Nũc aũt ſine lege iuſticia dei manifeſta ẽ.dicit. Juſti⸗
cia dei dẽ qua induit ip̃ᷣm impiũ:q miſericoꝛditer ð in⸗
fideli facit fideleʒ. Et poſt. IJdcirco iuſticia dei dr q̃ ma⸗
gis ꝓpꝛie videt᷑ dicẽda miſericoꝛdia.quia de/ ꝓmiſſiõe oꝛi
ginez hʒ.⁊ cũ ꝓmiſſio dei reddit᷑:iuſticia dei dicet. ¶ Ad
aliud qð dr ꝙ iuſtificati ſunt ꝑ gr̃am ipius.Dicẽduz.q;
ibi ſumit᷑ gr̃a ꝓ fide.Iñ glo. ibidem.quia fide iuſtificati
ſunt. Pꝛe.ſcriptura ↄfuſe ponit ꝓ gr̃a virtutẽ⸗ ecõueꝛſo
quia ſoꝛte idẽ ſunt in ſubſtãtia:lʒ eẽ differãt. Pꝛet.quo⸗
cũq; mõ ſumant᷑ in iuſtificatõe ocurꝛũt.⁊ inde ẽ.ꝙ qñq;
dicit᷑ iuſtiſicatio ex gr̃a.qñq; ex virtute:⁊ꝛ ſic põt ad alia
rñderi.q¶ ARd hoc qdð querit᷑quare hec reꝑatio dr iuſtifi
catio a iuſticia magis ꝙᷓ ab alia virtute. Gicẽdũ ꝙ in iu
ſtificatõne qua ex impio fit pius:aliquid requirit᷑ ex ꝑte
dei:aliquid ex ꝑte nza.Vñ berñ.deus tria oꝑat᷑ in nob.
cogitare.velle.ꝑficeꝛe.pꝛimũ ſine nobis.ſecũdũ nobiſcũ
terciũ ꝑ nos facit.ĩmitẽdo bonã cogitatõem nos pᷣuenit
ĩmutãdo malã voluntatẽ ſibi ꝑↄſenſum nos iungit. ĩ mi
ſirãdo cõſenſui facultatẽ ꝑ aptũ opus nr̃m:opus ſuũ in⸗
terioꝛ opifex innoteſcit.Ende illud idẽ qð dicebatur gꝛa
tificatio er ꝑte dei. m ꝙ exigit aligd ex ꝑte hoĩs: dẽ iu⸗
ſtificatio.Eſt ei ibi motus li.ar.a cõtritio.⸗ intelligituꝛ
de adultis iuſtificatis. Ytẽ pꝛima virtꝰẽ fides.cõſequen⸗/
ter ſpes caritas:poſtea virtutes moꝛales inter quas iu⸗
ſticia ẽ. TIñ quia cõplemẽtũ ẽ iuſticia totalis:ille ſtatus

odjr iuſtificatio. Ael iuſtificatio dr a iuſticia generali: nõ
abilla q vna ſpecialis cardinaliũ. ⁊ vt dictũ ẽ:qua ali
q acquiritur iuſte a ꝑte nza.q¶ Sed iuſtificat᷑ puulꝰ. iu⸗

ſtiſicat᷑ paganus ? ſimiliter penitẽs.querit᷑ qᷓẽ differen⸗
tia in his..Rũſio.in his oĩbo requirit᷑ aliquid ex pte ho⸗
minis.nõ dico iuſtificati:qꝛ nõ ĩ puulo.i eo eĩ ſufficit fi⸗
As ecclie ad iuſtificatõem ⁊ paſſio xp̃i a qua baptiſmꝰ
bʒ virtutẽ. In pagano vᷣo obediẽtia li.ar. ad credẽdum.
In penitẽte vo nõ tm̃ obediẽtia li.ar. ad credẽdum: imo

od recipiẽdum gẽam gratũfacientẽ cũ deteſtatõe peccati

Vñ vlterioꝛ ẽ obediẽtia in penitẽte qᷓ ĩ pagano. vñ dicit

iuſtificatio et in his ſm pꝛius poſteriꝰ.¶¶ Ao illud qð
querit᷑ de modo vel differẽtia qua dr iuſtificatio eẽ ex ſi⸗
de ⁊ caritate ⁊c.Dicẽdũ ꝙ vt dictũ ẽ. in iuſtificatõe aĩa
peccatrix efficit᷑ accepta deo oꝛdinata ⁊ diſti poſita. ꝑ graʒ
aũt fit aia accepta deo:ꝑ fidẽ ⁊ caritatẽ oꝛdinata. Sʒz ½
fidẽ ꝙÿtũ ad cognitõem. p caritatẽ qᷓtũ ad affectiuã. ꝑ iu⸗
ſtici diſpoſita ꝙᷓtũ ad oꝑatiuã. Juſticia em ꝑficit aĩꝛam
diſponẽdo ad recte oꝑanaũñ.nec in telligendo ꝙ diſponat
diſpoſitõem q ẽ potẽtia:ſʒ q̃ẽ aptitudo ꝓpinqua: nihilo⸗
minꝰ vnaqueq; pdictaꝝ aiam ꝑficit: Iʒ bac alpꝛopꝛiatõe
diſtinguãtur. ¶ Ao aliud qð querit᷑ de mõ vel differẽtia
qua dr aĩa viuere rpᷣo gra vel fide ⁊c. Dicẽdum ꝙ gra ẽ
qua viuit aĩa in ſua ſubſtãtia ſpũaliter. fides. caritos et
iuſticia gbus viuit in ſuis viribo. Sicut em̃ vita ẽpꝛimꝰ
actus viuẽtis ⁊ olij ſunt mediãte vita:ſimiliter gẽꝛa ẽ pꝛiö⸗
ma pfectio 2 pꝛimo viuificãs ipᷣam aĩam foꝛmalit᷑ fides
⁊c.mediãte gůa a qua viuificat᷑ aĩa in ſe ↄſequẽter:ꝑfici⸗
unt et viuificãt foꝛmaliter. vtpote qtum ad vires ipius
oĩe ĩ oꝛdine ad ſuos actus ᷣm hũc modũ ⁊ diſſerẽtiã.ab
ipᷣa eĩ vita prima a qua oĩa ⁊ cui oĩa viuũt:eſt vita ſpũał
creature rõnalię:2 h̊ ex vnione cũ ip̃a. Gr̃a at vnit ipᷣaʒ
ſubſtãtiam aĩe cũ ip̃a vita pꝛima q̃ ſeip̃a viuit. Iides aũt
vnit ipam cũ ipᷣa inqtum ẽ veritas.2 H qtum ad cogni⸗
tõem. Caritas vnit cũ ea inꝙᷓtũ ẽ bonitas:⁊ Hᷣ qᷓtũ ad ef⸗
fectiuã. Juſticia vnit cũ ipa inqᷓtũ ẽ eq̃litas:ꝛ q̈tuz ad
oꝑatiuã.Juſticia eĩ determinat᷑ in quadã rectitudine.qᷓ
nõ exigit mediũ inter pꝛĩcipiũ pꝛimũ 2 finẽ vltimuʒ. Ex
hac multiplici vnione ↄfoꝛmitatis cum vita pꝛima appꝛo
pꝛiate loquẽdo:dr aĩa viuere ſic differẽter ab his.ſ. gr̃a
fide ⁊c. Ferũtamẽ cũ dẽ aĩa viuit ꝑ iuſticiaʒ:intelligit ꝑ
gr̃am que intelligit᷑ in iuſticia. In virtute eĩ in telligituꝛ
iuſticia generał. In iuſticia at fides. In fide aĩ gr̃a. Uñ
iuſticiã itelligit fides qᷓ poꝛ ẽ.⁊ ꝑ quã aĩa pꝛimo viuit.
Pꝛima em̃ per fectio anime ſᷣm eẽ theologicum eſt gra⸗
tia.

¶ Krticulus tercius

pꝛincipaliter rõe potẽtie vel ſapiẽtie vel boni⸗
atis. M rõe potẽtie:videt᷑.qꝛ magis ẽ iuſti⸗
ficare impiũ qᷓ creare celũ ⁊ terrã.q; vtrũq; ẽ aliquid de
nihilo facere in ſuo genere.ſʒ hoc ẽ potẽtie ꝑ appꝛopꝛia⸗
tõem.ſ.de nihilo aliqd facẽ vel creare:g̊ ⁊c. ¶ Itẽ ꝙ rõe
ſapiẽtie videt᷑ qꝛ iuſſificatio ẽ diuini cõcilij reuelatio.re⸗
uelatio at ad ſapiẽtiã ꝑtinet.̊ ⁊c. R ꝙ rõe bonitatis
videt᷑ Ro.iij. Juſtificati aũt ex gẽa.gra aũtẽ bonitatis.
Sſpũiſancto appꝛopꝛiat᷑.¶ Iteʒ ſumme
n⸗

Onſequẽter querit᷑ vtrũ iuſtificatio ſit a deo

ſibi ſimilẽ facere:hoc autẽ refert᷑ ad ſpiritũſctẽm
ſio. ꝙ tota trinitas oꝑat᷑ ibi.⁊ aliqd ẽ qð reſ picit potẽtiã
⁊ aliꝗd qð ſapiẽtiã:aliqd qð bonitatatẽ.ſᷣm ꝙ de nõ eſſe
in illo genere fit ibi eẽ:aſpicit᷑ potẽtia cuiꝰꝑ appꝛopꝛiatõ
nẽ ẽ eẽ. ᷣm aũt ꝓ oꝛdinatũ:appꝛopꝛiat᷑ ſapiẽtie.ſm dᷣo
acceptũ.qꝛ iuſtificari ẽ habere eẽ oꝛdinatũ: ẽ ſpũſſcti ꝗẽ
bonitas ꝑ apropꝛiatõem.⁊ hoc patet ꝑ ipᷣas auctoꝛita⸗
tes que obijciunt᷑ ad hoc.

embꝛum ſecundum

VOnſequẽter querit᷑.vtrũ cũ hac requirituꝛ
vniuerſalis expulſio peccati. O ſic:videt᷑
ꝑ hoc ꝙ tenebre peccati nõ pñt ſimul ſta⸗
re cũ luce gre.ij. Coꝝ.vj.Que ſocietas lu⸗
cis ad tenebꝛas.glo.nuila.ꝭ cã iuſtificatio fit niſi mediã
te luce gre:cũ nulla ſit ſocietas lucis ad tenebras.vñ ad
gfre infuſionẽ requirit expulſio vniuerſalis pct̃i.¶ Con⸗
tra.ſacramẽtum baptiſmi ſuſceptũ ĩ peccato habet effe⸗
ctum ſacramẽtalem:ſimiliter videt᷑ ꝙ ⁊ ſacramẽtũ peni⸗
tẽtie:ſed effectus penitẽtie ſacramẽtiẽ inſtificatio impij
Gad hãc iuſtificatõem nõ requiritur vniuerſalis expul⸗
ſio peccati. ¶ Iẽ greg. ſup exoð. dicit de illo öbo Amos
iiij. pluit dñs ſuꝑ vnã ciuitatẽ ⁊ ſuꝑ alterã nõ pluit.⁊ eã⸗
em ciuitatẽ ex ꝑte ↄpluit ⁊ ex ꝑte aridazʒ reliquit.Cuʒ

—=õ — — —

=,⸗

.

imm
Hſicet
le
veln
nedi
Nſe⸗
c⸗
n
rpu⸗
nos

66

—.———————

¶ Lueſtio
ille qui ꝓximũ odit ab alijs vicijs ſe coꝛrigit.vna eadẽq;
ciuitas ex ꝑte ↄpluit? ex ꝑte arida remanet:Jq; ſunt qdã
q cũ quada vicia reſecãt ĩ alijs grauiter ꝑdurãt.& cũ coꝛ/
rectio vicioꝝ nõ ſit ſine infuſione gre qua iuſtificat᷑ im⸗
pius(eſt em̃ penitẽtia coꝛꝛectio male mẽtis) non videt᷑ ꝙ
ad iuſtificatõem impij requirit᷑ vniuerſalis expulſio pec
cati. ¶ Ieẽ albius ẽ qd ẽ nigro imꝑmixtiꝰ.vñ albedo ma

gis accedit ad ſui terminũ. Fm ꝙ magis elongatur a ſuo

ↄtrario. Similiter aliquis magis accedit ad terminum
iuſticie. ſm ꝙ magis elõgatura peccato. Sʒ nullus in
pꝛincipio iuſtificatõis ẽ ĩ termiĩo iu ſticie:̊ nec oĩno elõ⸗
atur a peccato.⁊ ita non ẽ vniuerſalis eypulſio peccati
TE illun qd obijcitur pꝛimo ð boc. dom ꝙ nõ ? ſimi⸗
el ſacramẽto baptiſmi ⁊ ſacramẽto penitẽtie. Sacra⸗
mẽtũ eĩ baptiſmi accipit᷑ ſpũaliter ⁊ ſacramẽtaliter. vñ
duplicẽ habet effectuʒ.ſ.ſpũalem qui ẽ remiſſio peccati:
ſacramẽtalẽ.ſ.impꝛeſſionẽ caracteris.Penitẽtia at᷑ ac
cipit᷑ tĩ vno mõ.ſ.ſpũaliter. Vñ ſicut in ſacramento ba⸗
ptiſmatis q;tum ad eſficaciaʒ ſpũalem tollũtur peccata
ſiłr in ſacramẽto penitẽtie.⁊ ſic ibi aĩa:ſilr hic.Aliqꝗ tñ
ponebãt ꝙ ficte penitẽtes accipiũt ſacramẽtuʒ penitẽtie
ſacramẽtaliter: vere penitẽtes ſpũaliter:qð ego ñ video
Ad verbũ greg.põt rñderi ſicut rñdet magr.iiij·ſentẽ.
di. xv. dicẽs ſic. Illud gꝛeg. pluit dñs ⁊c.i¶ 2õ ad crimĩs
veniã ſʒ ad oꝑis pet᷑i diſcretõez referẽdũ ẽ.vt eo paro ci⸗
uitatis dicat᷑ ↄplui.qꝛ ab actu et delectatõne peccati cui
añ ſeruiebat mõ ceſſat: nõ ꝙ eius veniã habeat.vocatq;
illa pluuia talis ↄſciẽtia qua ab oꝑe peti reuocat᷑: qꝛ ex
fonte gre dei id coꝛdi inſtillat..¶ Ad illð qð addit᷑ ꝙ coꝛ⸗
rectioẽ pnĩa ⁊c.dðm ꝙ coꝛrectio ex ceſſatõe ab actu pec⸗
ti nõ ẽ penitẽtia:ſʒ illa que ẽ coꝛrectio male mẽtis. ¶ Ad
illud qdð obijcitur ꝙ nullus in pꝛĩcipio iuſtificatõis elon
gat᷑ oĩno a pcto ⁊c. Dicẽdũ ꝙ elõgari a pctio ẽ duoba mo

— —

dis.vel ꝑ elõgatõem ab ipſo peccato qᷓtum ad eẽ ipius:
vł ꝑ elõgatõʒ ab ipis effectibo ſiue rliquijs pctoꝝ. Mtũ
ad elõgatõem pꝛimo mõ ſumptã oĩno elõgat᷑ in pꝛĩcipio
iuſtificatõis.i.in iuſtificatõe exiſtẽte pꝛimo mõ:nõ autẽ
ad elongationem ſecundo modo ſumptam.de hoc ſupra
ybi tactum eſt. ſi poteſt eſſe contritio de vno peccato tm̃.

embꝛumtercimm

VOnſequẽter queritur. vtrũ requiritur cum
pᷣdictis motus li.ar.Circa hoc queruntur
duo. Pꝛimum eſt ſi motus hmõi requirit᷑
Secundum ſuppoſito ꝙ ſic:cuius virtutis
eſi motuue

rticulus pꝛimus

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic ad ꝑtem affirmatiuaʒ
Aug.Qui creauit te ſine te:nõ iuſtiſicabit te
ſine te. ᷓ ad iuſtificatõem impij requirit᷑ ali⸗
toex ꝑte ipius. Sʒ ↄſtat ꝙ motus iſte nõ ẽ motꝰil⸗
liꝰquo ↄtĩgit mereri ⁊ demereri.i.li.ar.̊ ⁊c.¶ R berñ.
deus ĩmittẽdo bonã cogitatõʒ nos pᷣuenit ĩimutado ma
lã volũtatẽ:ſibi ꝑ ↄſenſum nos ↄiũgit.ↄiũctio ̊ iuſtifi⸗
cati cũ deo que fit ĩ iuſtificatõneẽ ꝑ ↄſenſum.gᷓ cooꝑante
li.ar.¶ Jtẽ berñ.opus ſalutis dno requirit.ſ.deũ dantẽ
et li.ar. recipiẽs. Sʒ li.aꝛ.ñ ẽ recipiẽs vt oĩno materiale
nullo mõ cooꝑans:qᷓ ad opus ſalutis requirit᷑ li.ar.co⸗
opꝑans:⁊ ita motꝰli.ar. Itẽ idẽ pʒ ꝑ hboc ꝓꝙ iuſtificatio
adulti qtum ẽ ex ꝑte ipᷣius in aliquo babũdat a iuſtici
ꝑuuli.hec habũdãatia ẽ ꝙ̃tũ ad ↄſenſum adminꝰ. Cõ⸗
tra.deus iuſtificat ꝑ gram.fidẽ.caritatẽ ⁊ iuſticiã q̃ vir⸗

—

gs mo

R

tutes ſunt. Sʒ dᷣtus ẽ bona qualitas mẽtis qua de ꝰ oꝑat᷑

ĩ nobis ſine nobis:& iuſtificamur ſine aliquo qð fit a no
bis.! It ĩ iuſtiſicatõe accedit hõ ad deũ.Sʒ ioh.vj.e
mo venit ad me niſi pꝛ qui miſit me traxerit eũ:ſʒ traciꝰ
ẽ motꝰ violẽtus.liberũ at᷑ arbitriũ trabi nõ põt.Iñ Se
neca.Generoſus eſt animꝰnaturaliter ð ptatem recalci⸗

lxxij

trãs. duci põt: trabi nequaqᷓ;. in bmõi tractu ñ cooꝑat᷑

ſiue mouet᷑ li. ar. ¶ It agẽs infinite potẽtie ẽ potẽtiſſime
ogẽs.vñ potẽtius agit qᷓ aliqð creatũ. Sʒz agẽs creatuʒ
vt lux expellit ſibi incõtingẽs.ſ.tenebrã ſine aliq̃ cooꝑa

tõe ex ꝑte ſuſceptibilis.ſ.aeris:ſimiliter videt᷑ de poten

tiſſimo oꝑatoꝛe ꝙ expellit incõtingẽs ſibi.ſ.tenebrã pec⸗
cati ſine aliqua cooꝑatõe ex ꝑte nra.¶ Itẽ motus iſte li.
ar. aut ẽ meritoꝛiꝰet infoꝛmatꝰ gra:aut nõ.ↄſtat ꝙ ẽ:cuʒ
ſit motus virtutis gratuite vt pʒ er dictis.ſʒ omnis ta⸗/
lis motus ẽ ↄſequens iuſtificatõem ⁊ gram.ꝭ et ille iuſti

ficatõem ſequit᷑.ſʒ qdð ſequit᷑ ad aliud eẽntialiter nõ reg⸗

rit᷑ ad ipᷣm vt cã: male ponit᷑ inteꝛ iuſtificãtia ¶ Rñnſio

dõm ꝙ in iuſtificatõe adulti requirit motus li. ar. nõ di⸗
co tñ ꝙ li.ar. cooꝑantis:ſʒ obediẽtis ad oↄſenſum. 126 eĩ

—

datur gratia iuſiificãs nolenti recipeꝛe ſiue diſſentienti.

Ao iülud quod obijcitur. ꝙ deus opatur in nobis vir

tutẽ ſine nobis c. dõm ꝙ hoc intelligitur ſine nobis ſił
facientibuo:non tamẽ ſine nobis.ſ.adultis conſentienti⸗
bus ſine obediẽtibus ad cõſenſum.¶¶ Ad illud quod obij
citur.ꝙ tractuo ẽ motus violentus ⁊c.dðm ꝙ ẽ tractus
violẽtie ſiue coactõis:⁊ H̊ mõ ñ trahit᷑ li.ar. nec dens ſic
trabit.2 ẽ tractus inductõis: ⁊ hoc mõ trabit deus qñq;

terrẽdo qñq; ꝑcutiẽdo ⁊ alijs modie:a ſic inducit ↄſenſũe

⁊ de nõ volũtario facit volũtariũ.Iñ berñ. Wenignus

pater ꝗ oẽs vult ſaluos fieri.nullũ iudicat ſalute dignũ

quẽ ante nõ ꝓbauerit volũtariuʒ. Aliqñ tamẽ terret aut
ꝑcutit vt faciet volũtariũ:nõ vt ſaluet inuitũ.quatenus
de malo in bonũ mutet volnntatẽ:trãſſerat non auferat
libertatẽ. Eñ in h̊ tractu ẽ aliquid pꝛimo qð di eſt.ꝑ qð
trahitur iuſtificãdus in ↄſenſum ? in ↄſenſu iuſtiſicatur
Ao illud qð obijcit᷑.ꝙ deus ẽ potẽtiſſime agens c. Di
cẽdum ꝙ motus li ar. nõ requirit᷑ in iuſtificatõe ꝓpt im⸗
potẽtiam ex ꝑte dei:ſʒ ꝓpter incõgruẽtiã ĩ agẽdo.dñs em̃
in oꝑando nõ oĩno oꝑat᷑ ſjm infinitateʒ potentie ſue:ſed
ſm decẽtiam ſue ꝓuidẽtie ⁊ ↄgruẽtiam ſuſceptibilis.vñ
qꝛ li.ar.ſiue volũtas libertate quadã gaudet a ſua cõdi
tõe:libera dico et in agẽdo et in recipiendo:decet deum

ißi ↄgruit.ꝙ nõ detur illi gra ſiue iuſticia niſi ↄſentiat

Mõ em̃ deceret neq; ↄgrueret ꝙ illi qd ↄditũ ẽ in oĩmoda
libertate a coactõe ꝙ a ſuo ↄditoꝛe cõpelleret᷑ ad alicuiꝰ
gratuiti ſuſceptionẽ.¶ Ad illud qð vltimo querit᷑. Dicẽ
dum ꝙ hoc argumẽtũ nõ valet.iſte motus ẽ infoꝛmatus

gẽa. ſequit᷑ iuſtiſicatõem. quia bec quatuoꝛ ſimul ſunt

tꝑe licet nõ natura.

¶Articnlus ſecundns

NRanoe querit᷑ cuius virtutis ſit li.ar.

oĩs eĩ motꝰ meritoꝛiꝰ ẽ motus alicuius virtu
is. Oꝛ af ſit motꝰfidei:vidĩr act.xv.dẽ. Nide
puriſicãs coꝛda. Vñ videtur ꝙ motus oꝑans ad purga
tõem que fit ad iuſtificatõem impij ſit motus fidei.q¶
berñ.amoꝛe iuſtificamur.g̊ motus li.ar.ꝑtinẽs ad iuſti⸗
ficatõem ẽ ex virtute caritatis.¶ Itẽ ſine ſpe ñ iuſtifica⸗
bitur quis.qᷓ ſi ad iuſtificatõem requirit᷑ motꝰli.ar.mo⸗
tus iſte erit a virtute ſpei.¶ Itez iuſtificatio ꝑ ſe ⁊ ꝓpꝛie
d ⁊ ẽ a iuſticia motus.ꝭ li.ar.cooꝑans ad inſtificatõʒ
z virtutis iuſticie.¶ Itẽ timoꝛ dñi expellit pctm Ecẽi.j.
ex h̊ videtur ꝙ motꝰli.ar.cooꝑans ad lten pcti q̃

fit ĩ iuſtiſicatoe:dʒ eẽ motꝰtimoꝛis¶ Rnſio.dicũt ꝗdaʒ

ꝙ motꝰli.ar. ſᷣm ꝙ bic ſumit᷑ nõ ẽ vtꝰvirtutis anie ſiue
potẽtie ſicut motꝰterrẽdi vel diligẽdi ⁊ hmõi: ſʒ pluriuʒ
ſiẽ dz de frui et vii ꝙ nõ determinant᷑ pciſe circa vnã vir⸗
tutem aĩe:ſʒ circa plures.ſimiliter ẽ de motu iſto qui eſſt
in deũ et in peccatum. vnde motus li.ar.Fm ꝙ bic ſumi⸗
tur neq; ẽ pᷣciſe vis intellectiue:neq; affectiue:neq; elici⸗
tur pꝛeciſe imperio fidei neq; imperio amoꝛis vel timo⸗
ris:ſed exit in eſſe ex intellectu fide illuminato: et timo⸗
re declinante a malo:et amoꝛe accẽdente ad bonum: et
ſpe eleuante ipſum intellectum ad celeſtia. Elnde mo⸗
tus iſte ſcdᷣm ꝙ eſt in deum:eſt motus affectus timen⸗

—

NM

tis et diligẽtis ex intellectu fide illuminato. oſlẽdẽte ꝗð
timẽdũ quid ſperãdũ ſit et amandũ. ſᷣm ꝙ ẽ in peccatuʒ
ẽ affectus ↄtemnẽtis ⁊ deteſiãtis peccatũ er intellectu fi
e üllum inato:oſtẽdẽte quid deteſtãdũ ⁊ aſi pernãdũ ⁊ de
quo dolẽdum. Añ motus li.ar.ſm ꝙ hic ſumit᷑ nõẽ mo
tus ſimplex. ſicut motus credẽdi vel diligedi:ſʒ opoſitꝰ.
¶l His ſuppoſitis patʒ rñſio ad queſita.qꝛ rõe qua ẽ mo⸗/

tus cõpoſitus nõ elicitur vna vi aie.neq; vnius viꝛtutis

gratuite impio exit in eſſe:ſed pluribo ↄcuꝛꝛentibo vt ta⸗
ctũ ẽ. Vel põt aliter dici ꝙ ẽ motus ſidei ꝑ appꝛopꝛiatõʒ
qᷓuis pluribo ↄcurrẽtibo d:hmõi appꝛopꝛia tõnis rõ eil
ꝙ ſides ẽ pꝛima virtutũ:⁊ ꝙ pꝛimꝰaſſenſus veritatis ſi⸗
ci ẽ.eo eĩ ꝙ iuſtificatio ẽ pꝛincipiũ eẽ gratuiti 2 pfectl:
ↄuenit ꝙ motus li.aꝛ.oꝑantis ad iuſtincatõem ſit ipius
virtutis q̃ ẽ pꝛima ĩ oꝛdine virtutũ.⁊ q; ad iuſtificatõem

requirit᷑ aſſenſus ex ꝑte iuſtificati:cõuenit ꝙ motꝰ li.ar.

cooꝑans ſit virtutis fidei cuiꝰẽ ꝗpꝛie et ꝑſe aſſenſus veꝛi
tatis.Alia aũt ↄcurrẽtia ad iuſtificatõem nõ impediũt
an motus iſte ſit motꝰfidei:cũ ipᷣa ſit pꝛima virtutũ ⁊ q̃i
fundamẽtũ.⁊ cuiꝰẽ ꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſe aſſenſus veritatis. & at
iuſtificatõ ſit ex fide.habet᷑.v.ad Ro.Dicit᷑ eĩ ibi. Juſti
ſicati ex fide pacẽ habeamꝰad deũ.vbi oñdit᷑ ꝙ iuſſifica⸗

tio a malia cõmiſſis nõ erat ab oꝑibo legis ſᷣ a fide.
Nembenum nartum

Onſequẽter querit᷑ quare q̃tuoꝛ requirun
tur ad iuſtiſicatõem impij ⁊ nõ plura.hec
quatuoꝛ ſunt motꝰli.ar.infuſio ge. ↄtritõ
remiſſio peccati.⁊ ſumunt᷑ a pᷣo.vᷣm mgzos
Cõmoniſti terrã:ecce infuſio gr̃e.ↄturbaſti eã.ecce ↄtri⸗
tio.ſana = remiſſio.quia cõmota eſt:ecce

motꝰli.ar.¶ aũt hec quatuoꝛ exigantur: videt᷑ in ꝑte
ex pᷣtactis.⁊ videt᷑ ſic.Ro.viij.ſuꝑ illu iuſtificatõnem.
glo.i.remiſſionẽ peccatoꝝ.ꝗᷓ remiſſio peccatoꝝ ẽ in iuſti
ficatõe.Itẽ Ro.j.Gra et pax.glo.gra remiſſio pctoꝝ·ꝗqᷓ
gre infuſio neceſſaria ẽ. Itẽ pᷣs.Coꝛ ↄtritũ ⁊ humiliatũ
⁊c̃.glo.ſpũs ↄtritus ẽ ſacrificiũ qͥ peccata ſoluunt᷑. con
tritio erigitur ad iuſtificatõʒ. Itẽ ꝙ motus li.ar.exigat᷑
videt᷑ ex dictis.⁊ etiã ſic.us quãtũ ẽ ð ſe:ſemꝑ ſe habʒ
vnifoꝛmiter. VUnde Yaco.j.apud quẽ nõ eſt trãſmutatio
neq; viciſſitudinis obumbratio. vñ ꝙ peccatoꝛ adultus
mõ iuſtificetur ⁊ nõ pꝛius:hoc nõ ẽ pter diuerſitatẽ ex
pte dei. erit igit ex aliq diuerſitate ex ꝑte hois: ſed nul⸗
la diuerſitas videtur in ipo niſi ſolũmõ moꝛꝰ arbitrij eiꝰ

ꝗ pꝛio fuit diſſentiẽs a deo:poſtmodũ ↄſentiens ⁊ habẽs

motũ in deũ.ꝗᷓ cũ pꝛiꝰ nõ fuerit iuſtificatꝰſʒ poſtmodum
pʒ ꝙ neceſſarius fuit ille motꝰ.¶E plura aũt requirũt᷑
videtur ſic.Greg.timoꝛe vocamur amoꝛe iuſtificamur.
Samoꝛ requiritur. Itẽ hug.de ſancto vic.Cũ dico bonũ
dico virtutẽ.cũ iuſtũ meritũ.cũ ↄuerſum dilectõem. cuʒ
verũ gloꝛificatõem: ⁊ ita in ↄuerſione requirit᷑ dilectio.
Itẽ act.xv. INide purificãs coꝛda eoꝝ:ꝗ fides requiritur
Iẽ pꝓuerb.xv. Per timoꝛẽ dñi declinat oĩs a malo. gti⸗
moꝛ requirit᷑.¶ Eèꝛ aũt aliq̃ iſtloꝝ ſufficiãt ad inſtificatõ
nẽ ⁊ nõ oĩa requirant᷑: videt᷑ ſic.Cõtritio ex li.ar. et gr̃a
oꝛtũ habet.vñ in eſſe ſuo duo cernit.quoꝝ vnũ ẽ gratia
gratũſaciẽs: ſuꝑflue axponit infuſio. It ſi infuſio gẽe
aliquã hic bʒ neceſſitatẽ h ẽ ꝓpter eius oꝑatõem in ania
Sed nõ opat᷑ qñ nõ ẽ.hoc pʒ ꝑſe et ꝑ beatũ dyoni.in ec
cleſiaſtica hierarchia de baptiſmo. qñ ẽ.ſʒ ſuũ eẽ ẽ ĩ el⸗
ſe ſubiecto.cũ aũt nõ ẽ ↄſtat ꝙ nõ agit in ꝗpꝛio ſubiecto.
ſcʒ in aĩa:nec cũ ineſt:ineſt culpa. nõ agit in culpã.q̊ ñ
ẽ neceſſaria eiꝰinfuſio maxime ad iuſtificatõem.⸗¶: Stem
videt᷑ ꝙ ſuꝑfluit ↄtritio.ſufficit eĩ ad iuſtificatõem infu⸗
ſio gre cũ motu li.aꝛ.quo aĩa mouet᷑ in deũ ⁊ cũ peccati
erpulſione. Iteʒ cũ aia nõ poſſit ſimul ⁊ ſemel moueri
diuerſis motibo.ſi ↄtritio ⁊ motus li.ar.ſint motꝰdiuer
ſi:nõ ↄcurrũt ad iuſtificatõezʒ impij.Si ſunt idẽ:qᷓ alter
ſuꝑfluit. O aũt nõ poſſit aia moueri diuerſis motibus
ſimul pʒ.quia pła ſimul intelligeꝛe nõ pt᷑ ſiᷣm phᷣm. Pꝛe.

motus iſie ẽ fidei vt dictũẽ: motꝰ cognitiue: motus oĩ
otritoõiosẽ ipius affectine.ſʒ nõ ſimul mouet᷑ aia motu cõ
tritõis ⁊ affectõis:ĩmo ẽ diſcurſus ab vnoĩ alterũ: ergo

2

vnũ ẽ pꝛius tꝑe qᷓ aliud.¶ Itẽ ex quo infuſa gra neceſſa⸗
rio expellit᷑ peccatũ.videt᷑ ꝗ exiſtẽte infuſione gꝛatie ſuꝑ
ſluit apponẽ expulſionẽ ann Ker põſio.dom ꝙ de
nõ iuſtificat nos ſine nobio ↄſentientibo. de adulto dico.
opoꝛtet ̊ ꝙ aliquid ſit ex ꝑte ðᷣi et aliquid ex ꝑte nr̃a. In
iuſtificatõe eĩ ſunt duo termini.ſ.a malo et ad bonũ.vñ
ex ꝑte di requirit᷑ aliqd ex ꝑte termini a quo:⁊ aligd ex
ꝑte termini ad quẽ.ſimiliter ex ꝑte nr̃a.⁊ ita duo ex pte
dei ? duo ex ꝑte nr̃a.Ex ꝑte vo di reſpectu termini ĩ quẽ
eſt infuſio gre:reſpectu termini a qͥ remiſſio pcti. Ex pte
nr̃i remiſſio termini ĩ quẽ ẽ motꝰ li.ar.reſpectu termini
a qͥtritio que eſt deteſiatio peccati.li.aꝛ.aũt cũ ſit facul
tas volũtatis ⁊ rõnis:oʒ ꝙ et rõ infoꝛmetur ⁊ voluntas
rõ aũt fide infoꝛmatur.i.gratia ad intelligẽdum:volun
tas aũt dilectõe.i.gratia ad diligẽdum. Vñ dicit᷑ ꝙ fide
et amoꝛe iuſtificamur.⁊ ꝓpter bec duo qñq;ʒ dꝛ ꝙ fide iu⸗
ſtifſicamur: qũqʒ aũt ꝙ amoꝛe. Infuſio gre ad intelligẽ
dũ ẽ fides:infuſio ge ad volẽdum ẽ amoꝛ.4¶:. Ex his ptʒ
in ꝑte rñſio ad ea que videbant᷑ oñdere ꝙ amoꝛet ſides
exquo illis iuſtiſicamur:debẽt cõnumerari inter ea que
requirũtur ad iuſtificatõem.ſaõ eĩ debẽt ↄnumerari di⸗
