laucioꝛis. Vñ glo.hi videntur argui qui ſpreto victo vel
veſtitu cõmuni: lautioꝛa ſibi vel auſteꝛioꝛa p his cũ qui⸗
bus viuũt alimẽta querẽt vł indumẽta· Petere aut a do
mino cibum cõmunẽ nõ impoꝛtat hmõi ſollicitudinem.
Petere aũt cibum quotidianũ a domino ẽ ꝓijcere in enʒ
ſollicitudinẽ petentis.ad quod monetur.j. pe. vlt. Oẽm
ſollicitudineʒ vr̃ am ꝓicientes ĩ eum. quoniam ipᷣi cura ẽ
te vobis. Ad aliud quod dicit aug. quod petitur hac
petitione petitur cum ſollicitud ine ⁊c. Dicẽdum ꝙ verũ
⁊.nõ tñ cuʒ ſollicitudine curioſitatis que pꝛobetur mat᷑.
vj.ſed potius ſollicitudine diligentie et recte intentõnis
que ſollicitudo cõcurrit quãdo poſtulatur pꝛincipaliter
intentũ et appetitum.nõ aũt quando poſtulatuꝛ iliuo ꝗð
ꝑ poſterius intenditur et heritn⸗ vt quãdo petitur pais
materialis.4. Ad aliud dõm. ꝙ illud verbum aug. Lnon
ait pꝛimum querite regnum ei: deinde iſta querite ⁊c̃.ñ
excludit quin alia poſſint vti a regno ei ⁊ iuſticia eius
ſed ꝙ nõ debẽt eq; pꝛimoet pꝛincipaliter ⁊ equali ſollici
tudine queꝛi ſiue peti. AUnde glo.ſuper illud pꝛimũ queꝛi
te ⁊c. Hic aꝑte oſtendit iſta non eẽ pete nda tanqᷓ bona
noltra etſi neceſſaria.regnũ autẽ dei petenduʒ ẽ:et in eo
finis noſter ẽ ponẽdus ꝓpter quem om nia facimus. Hic
nõ negatur quin talia petenda ſint: ſed ꝙ nõ ſunt peten⸗
da vt pꝛincipaliter querẽdum ſiue vt finis:ſed vt neceſſa
riũ vite quod ẽ ꝓpter illuo quoo ẽ vt finis agpetendum et
petendum. Pꝛeterea pꝛimũ hic nõ reſpicit poſteriuetꝑe
ſed dignitate. Unde glo. ibidẽ. Illud em̃ petẽduʒ ẽ ꝓpter
illud neceſſarium. ergo pꝛimum querite regnum ei. id ẽ
pꝛeponite omnibus rebus ceteris.vt aũt hoc queratis.
nõ cebet eſſe ſollicitudo ne illa deſint. Ex boc patet nñ
negat᷑ hoc ver bo dñi queꝛite pꝛimum ⁊c̃·quin neceſſaria
vite queri poſſint:nõ tamẽ debz eſſe ſollicitudo ne deſint
nec debent nimia ſollicitudine queri poſſint. ¶¶ Quod at
dicit aug. ꝙ apponentur vobis etiam nõ querentibus in
telligitur vobio nõ querentibus pꝛima et pꝛincipali in⸗
tentione et diligentia. q.d.etſi non queruntur: ſic ſuꝑad
dentur.i. ↄferentur vt ſuperaddita:non vt pꝛincipaliter
danda. Unde glo.nec ait illa dabuntur ſed apponentur.
quia aliud eſt qnod pꝛincipaliter datuꝛ:aliud quoo ſuꝑp⸗
additur.quia in intentione eternitas:in vſu debet eſſe tẽ
poꝛalitas.et illud datur:hoc ſuperadditur. 4 Ad aliud
dom.ꝙ bonum pꝛopꝛie ſumptum dicit cõditõnem finis.
et ſic ſumpto bono non eſt bonum noſirũ.extenſo aũt no
mine bonum. dicitur vtile ad bonum ſim pliciter obtinẽ⸗
dum.bhoc vltimo modo ſumpto bonum eſt panis materi
alis bonum noſtrumid eſt neceſſarium vel vtile nobis:

pꝛimo modo non.

quit᷑ de hoc ꝙ dr nr̃m. Circa ꝗð ſic.ante

daturꝰẽ illũ.ꝭ̊ dm eẽt:panẽ tuũ da nobis
hodie. Itẽ m ꝙ petit᷑ panis ſacramẽta⸗
lis nõ videt᷑ dõm eẽ panẽ nzm.cũ panis iſte ſit panis an
geloꝝ nõ hoĩm niſi ꝑ accomodatoem.4 Itẽ quo iure dr
noſtruʒ. ¶ Reſpõſio. panis ꝓpꝛie dr eẽ illius cuiꝰẽ refe
ctio.dr eẽ nr̃jm: vt nr̃a ondatur indigẽtia pter quam
indigemus hmõi panis refectõe. ⁊ vt ſic indigẽtiã nr̃am

recoꝛdando humiliemur. Itẽ nr̃m dr.vt oñdat᷑ primo

indigẽte nõ tebet ab aliquo vt Apꝛiũ haberi:ᷣ materia
lis ⁊ ſpũalis ipᷣi indigẽti cõmunicari. Pꝛetea.nr̃m dĩ ñ

tuũ.quia nos ſumus cã ꝗꝓpter quã ẽ panis materialis et
ſacramẽtalis 2 doctrinalis.etſ piritualis.ſub rõe panis
ndigẽtie.vñ nr ẽ.nõ ꝓpꝛieta⸗

dico hoc ẽ inqᷓtũ reꝑatiuꝰẽ i e.; 1
te:ſʒ vtilitate ⁊ cauſalitate.nos eĩ finis ſi umus ꝓpter quẽ

panis iſte miniſtrat᷑. ¶¶ Ao aliud dðm. M ? ſi veꝛbũ dei
ſit panio angeloꝝ.tñ panis hoĩs ẽ verbũ caro factũ. ᷣm

eĩ deitatẽ inuiſibilẽ deus reficit angelos. Tho. xij. Ego
eibo inuiſibili ⁊ potu qui ab hoĩbo videri ñ põt vtoꝛ.ſᷣm
aũñt deitatẽ in ꝑſona filij incaꝛnatã reficit nos. Ad hoc
qð querit᷑ quo iure panis qui ẽ verbũ dei ſiue ſacramẽta
lis dr̃ nr. Dicẽdũ ꝙẽ fructue terre nzẽe. Fructus autẽ eiꝰ
ẽ in cuiꝰterra oꝛtũ habet. Iſte aũt panis ẽ fꝛuctus vẽtꝛis
beate virginis.Luce.ij. benedictꝰfructus vẽtris tui.pᷣs.
dño dabit benignitatẽ ꝛc. Itẽ iſte panis ſpecialius pt di
ci hoĩs ꝙᷓ angeli rõe efficiẽtie quodãmodo: bomiĩ ei datũ
ẽ ↄficeꝛe coꝛp

tiẽſcũq; ſu:in me.cõmemoꝛatõem.
—–

otidianum

Onſequẽter querit᷑ de hoc qð dr.quotidia
nũ.Et pꝛimo quare dr in luca.quotidianũ
in matheo ſuꝑſubſtãtialẽ.⁊ quaꝛe mutatũ
S . . in id qð dicit lucas.¶¶ Itẽ

E qð dici
eũ młti habeãt panẽ materialẽ⸗ piritualẽ. quare q̊tidie

petunt᷑ dari.alia ei genera panũ nõ ſunt dicẽda quotidi

ana. 4 Ytẽ cum iuſti qui oꝛado impetrãt qð petũt otinue

habeat panẽ ſpiritualẽ:videt᷑ ꝙ debẽt dicẽ panẽ ↄtinuuzʒ

nõ q̃tidianũ.i¶ Si diceret᷑ ꝙ nõ habẽt panẽ ſacramẽtalẽ
ↄtinue neq; doctꝛinalẽ. ꝓpteꝛ qð nõ debz dici ↄtinuũ. Si
militer nec habẽt quotidie hec genera panũ.¶ I panis
hic ſacramẽtalis quare dr quotidianus:cũ a paucis de
eccłia quotidie recipiat᷑ qꝛ a ſolis ſacerdotibo.⸗ IYtẽ cuʒ
multi in eccłia clamẽt.panẽ nr̃m quotidianuʒ da nobis
bodie.ꝗ tñ iſtũ panẽ nõ Smunicẽt quotidie. videt᷑ ꝙ cla
mẽt ⁊ nõ exaudient᷑¶ Cõtra.IJſa.xxx.ad vocẽ clamoꝛis
tui ſiatim vt audierit rñdebit tibi ⁊ dabit tibi panẽ aꝛtũ
d pꝛimũ dõm.ꝙ quid ẽ ſuꝑſubſtãtiale a paucis in⸗
telligit:qd quotidianũ a multis.̊ ſicut ſi upꝛa tactum eſt

oꝛõ edita a math.ẽ edita vt pfectis pueniebat. ꝓpter qð i

editõe math.ponit᷑ ſupſi ubſiãtialis:q; ho. pfecti capere
poterãt.ſed vt oẽs caꝑe poſſent oꝛõem dñ:cam: decreuit
ecclia loco ſuꝑſubſtãtia lis quotidianũ poni.⁊ ↄneniẽs
ẽ hec mutatio:cũ idẽ ſit hoc ⁊ illud.dicit em̃ dam̃. Panẽ
nẽm ſuꝑpſubſlaãtialẽ da nobis hodie.hocẽ panẽ noſtrum
quotidianũ. Similiter math. vj. panẽ nr̃m ſuꝑſu bſtãtia
lẽ.glo. vel quotidianũ. Quotidianus tñ a foꝛma genera⸗
lioꝛi noĩatur qᷓ ſi uꝑſubſtatialis. ↄtinet em panẽ coꝛpaleʒ
ſpũalẽ.doctrinalẽ ⁊ ſacꝛamẽtalẽſ uꝑſubſtãtialis at᷑ vt eſt
quotidianus ſolummõ ſacramẽtalẽ.4 Si obijcit᷑ contra
hãc expoſitõem. quia panis ſuꝑſubſtãtialis ẽ: qui ẽ ſuꝑ
omnes ſubſtãtias ſicut dicit glo. quotidianus nõ ẽ ſupeꝛ
omnes ſubſtãtias. Rũñſio hec expoſitioẽ ſᷣm ꝙ iße de⸗
us ſiue rpe dr panis. vt patet ex verbis glo. qui hic ẽ q̃ti
dianus:h̊ ĩ patꝛia eternus vt dẽ ĩ glo. Pꝛetea. ſu ꝑſubſtã⸗
tialis duobo modis põt intelligi. t vt ſit vna dictio. vl
due ſint dictões.qᷓi da nobis panẽ ſuꝑſubſtãtialẽ. i.xpᷣm
qui ſuꝑſi ubſtãtialis.i.ſuper omnes ſubſtãtias qui panis

ꝙᷓ panis iſte det᷑ nobis nõ ẽ noſteꝛ:ᷣ eiꝰ qui

vrxp̃i nõ angelo. Math. xxvj. hoc facite quo

noſter in altari ẽ. Nel ita da nobis panẽ nzm. i. xpᷣm qui
ẽ ꝓꝛius cibus fideliũ.⁊ hoc ſuꝑ panẽ.i. pᷣter panẽ ſubſtẽ
tialẽ.i.neceſſariũ ad ſi uſtentatõem. q. d. da nobis vtr
panẽ mẽtis ⁊ coꝛꝑis. Panis at quotidianus tã ðᷣ coꝛpa
li ᷓ de ſacramẽtali ſane põt intelligi.¶ ota ÿ mltipli
ci rõe dr iſte panis ſacramẽtalis ſupꝑſubſtãtialis. vna ra
tõue qua eſt ſuꝑ omnem ſubſtãtiam: coꝛpus em̃ eius eſt

ſupeꝛ omnẽ ſubſtantiam coꝛꝑalẽ: ania eius ſi uꝑ omnem
ſubſtãtiã ſpũalẽ.deitas eius ſuꝑ omnia ẽ. rõe cuiꝰpoſſet
dici ſuꝑſubſtãtialis ſicut dr ſi. uꝑbonꝰ? m dyo. 7 dam̃. vel
alia rõe.ſicut accidẽtia cederẽt in nibilũ niſi ſuppoꝛtarẽ⸗
tur a ſubſtãtia.iõ dẽ ſubſtãtia qꝛ ſubſtat accidẽtibo:ſimi⸗
liter niſi a xpᷣo ſuppoꝛtarent᷑ ſubſiãtie 2 accidẽtia cedeꝛẽt
in nihilũ.iõ dỹ ſuꝑſubſtatialis.quia nõ ſubſtat aceidẽti⸗
bus tm̃ ſicut ſubſſãtia:ſᷣ accidẽtibo et ſubſtantijs. heb. .

poꝛtãs oĩa verbo virtutis ſue. Itẽ aliter panis ſubſtãtia

lis dici põt.ſuſtentat em̃ naturã inſimaʒ.ſ.coꝛpus. Iſte
aũt ex quo ſuſtentãt nr̃m ſuxpꝛemũ.ſ.aĩam: meritoſt upeꝛ
ſubſtãtialis dici põt.ꝓuerbi.xij. Ju ſtus ↄmedit et replet
aĩam ſuã. Item alius panis ſubſtãtialis cedit in natuꝛã
comedẽtis:nõ ſic iſte ſʒ mutat ↄmedentẽ in ſe. Nug. 126
tu me mutabig in te:ſ̊ tu mutaberis in meiõ merito pa
nis iſte ſuꝑſubſtãtialis dr.¶ Ad aliud dom. · liczʒ mł⸗
ti babeãt panem materialeʒ aſ piritualeʒ:tñ neceſſe ha⸗
bent petere paneʒz ſpiritualem:vt illũ habũdantiꝰ2 ꝑfe⸗
ctius babeãt. Johᷣ.x. Ego veni vt vitã habeãt 7 habudã
tius habeãt. Pꝛetea. pꝛo habitis petit᷑ vt ↄſeruẽt᷑. ps.da
mihi intellectũ ⁊c. Caſſi.Ideʒ ſupꝛa petijt: ſ̊ dona dei cõ
tinue ſunt petenda.ſemper eĩ p̃ſtat qui donata cõſeruat.
¶ Adalið doᷣm. ꝙ etſi iuſti ↄtinue panemſ piritualeʒ ha
beãt: hoc eſt habitu virtutis ſiue iuſticie:tñ nõ habeãt
cõtinue actum iuſticie ſed interpolate.⁊ iõ non eſt dom
ↄtinuũ: ſʒ potius quotidianũ.nõ eĩ ↄtinue exit in opus.
ꝓpter qð neceſſarius eſt panis iſte quotidie:vt quotidie
viuetur ⁊ in opus exeat. Pꝛetea vt dicit Criſoſt. ꝓ pane
ſolum iuſſit oꝛoem facere.⁊ pꝛo pane quotidiano.vt non
ſolliciti ſimus ꝓ cꝛaſtino.¶ Ad alið qð obijcit᷑ q panis
ſacramentalis a paucis accipit᷑ 7. Dicendũ ꝙ quilibet
exiſtens extra moꝛtale iſto pane reficitur. Cibus em̃ in⸗
trans per os alicuius coꝛꝑis.nõ tm̃ reficit ip̃m os:ſ oĩa
omembra ſua.Eccleſia aũt totũ vnũ coꝛpus eſt.j. coꝛin.
xij. Omnes nos in vnum coꝛpus baptiʒati ſumus.huiꝰ
coꝛpoꝛis caput xpᷣc.Coł.j.eſi caput coꝛpoꝛis eccleſie. hu
ius capitis os pᷣlatus ſiue ſacerdos.hiere.v. Si ſe paue⸗
ris pᷣcioſum a vili:quaſi os meũ eris. Illud eſt ꝓpꝛuz ſa
cerdotis.ſeꝑare.ſ.pᷣcioſum.i.aĩam a peccato quod eſt vi
le. hiere.ij. Myvilis facta es ⁊c. Iſte igitur panis ex quo

quotidie ab aliquo ſacerdote ↄmedit᷑:quotidie totuʒ coꝛ⸗
pus quod eſt eccleſia a pane illo reficitur. Iteʒ quod eſt

vnius membri: ꝓpter vnionem membroꝛum dicitur eſſe
alterins. vt lingua dicit ſe habere anulum quem habet
manus.et calciamentũ:quia illud pes habet. Item ꝓpt

vnionem membroꝛum eccleſie. quod eſt vnius membri: .

dicetur eſſe omniũ ↄmembroꝛum. Sacerdos autem cõ⸗
municans quotidie membrũ eccleſie eſt. ideo panem il⸗

lum ratõne illius cõmunicant omnia membra eccleſie.

vnde quodlibet membruʒ eccleſie poteſt dicere illud p̃s.

Paꝛticeps ego ſum omniũ timentium te. ¶ Si aũt obij⸗

citur cõtra hoc.ſicut videtur arguere aug.in li. de ſeꝛmo

ne domini ſic.Regulã oꝛãdi a dño tꝛaditũ trauſgꝛedi nõ
opoꝛtet:ſ̊ in eccleſia oꝛientali multis diebus nõ cõmuni

catur coꝛpus domini.quia multis diebus ceſſant a cele⸗

bratõne.nec tamen videntur ꝗꝓpter hoc iudicãdi traſgrel

ſoꝛes.et ad hoc ꝑſuadent:tũ quia hoc faciũt ſine ſcanda
lo.tũ quia ñ/ ꝓphibentur ab ecclia ſic facere.neq; ſic faciẽ⸗
tes damnantur.ergo panis ſacramentalis nõ eſt dicen⸗-
dus quotidianus. Hoc argumentũ pt extrabi a verbis

Aug.in expoſitõe huiꝰpetitõis.⁊ ex his infert ipᷣe vlteri
us ſic. Reſtat igit᷑ vt quotidianũ panẽ accipiamꝰſpũalẽ.
pcepta ſcʒ diuina que quotidie opoꝛtet meditari 2 oꝑa
ri.iAã de ipis dominus dicit ioh.v.oꝑamini eſcã que ñ⸗

S ä

¶ Ve officio miſſe
coꝛrumpit᷑. Quotidianus aũt iſte cibus nũc dicit᷑: qdiu
iſta vita tꝑalis ꝓꝑ dies deſcẽdẽtes ſuccedẽteſq; ꝑaguntur.
Rãſio.ꝙ aug·nõ ↄcludit panẽ ſacramẽtalẽ nõ eẽ quoti
dianũ ſimpliciter: ̊ m oꝛiẽtales.dic eĩ vñ ꝓbat᷑ nõ huc
in illis ꝑtibo intelligi panẽ quotidianuʒ. nã pcti magni
crimĩe arguerent᷑:qui ex eo quotidie ñ accipiũt:ſᷣ ð iſtis
nihil in aliquã ꝑtem diſſeꝛamus.hec aug. Ex bis ver bis
patet. ꝙ nõ intẽdit ↄcludere ꝙ panis ſacramẽtalis nõ ſit
quotidianꝰ:ſᷣ nõ m eos.·ꝑ hoc ſi eẽt:graui crimiĩe ar⸗
guẽdi eẽnt qui illũ nõ quotidie cõmunicãat.ſʒ nõ ſunt ar⸗
guẽdi ſic:exquo videt᷑ habere poſitũ ᷣm eos. Aug.autẽ
nõ diffinit vtrũ arguẽdi ſint vel nõ. ꝗ¶ Ad vltimũ Kodim
ꝓꝙ argumẽtũ aug. ꝓcedit ſuppoſitis illis que ſupponunt
oꝛientales.

Onſequẽter querit᷑ de hoc ꝙ dẽ da nobis.
Et querit᷑ ꝓ qͥ ſupponit q dico nobis. vide⸗
tur ꝙ tm̃/ꝓp iuſtis quibo ↄuenit dicẽ pr̃ nr̃.
Et ita videt᷑ ꝙ panis iſte ſit tm petẽdus iu
* ꝙ ↄueniret cibũ petere omni carni. Dic
em̃ Criſ.ſuꝑ math̊.xxij. Antiqui monachi in grarũactõ
ne ſolebãt dicẽ. Qui dat eſcã omni carni ⁊c. gras age
bãt ꝓ cibo dato omni carni.g eadẽ caritate debet peti ci
bus oĩ carni. debet dici da oĩ mĩali ⁊ non im̃ da nobis.
Pꝛeterea. vidr ꝗ deberet dici mihi nõ nobis.qꝛ cũ vix
aliquis ſibi ſufficiat: pᷣumptõ videt᷑ oꝛare ſiue aligo po
ſtulare ꝓ alio ſiue aligd.q¶ Si rñdeat᷑ ꝙ oꝛõ dñica /put ẽ
edita a math.ↄueĩt plectis:tũc videt᷑ ꝙ ꝓut ẽ edita a lu⸗
ca deberet dici mihi:cũ illa foꝛꝝma tradita ſit imꝑfectis.
hͦ videt᷑ ꝑ illud ecẽs.ix.i Lemo ſcit vtrũ amoꝛe vł odio di
gnus ſit. R vt videt pſumptuoſum 7 alicui poſtulare ali⸗
qd aliud a ſe. 4 Yẽ quare nõ petit᷑ dari nobis cõditõna
liter vt diceret᷑ da nobis ſicut damꝰ. ſicut in ſequẽti peti
tõe dr̃. dimitte nobis ſicut dimittimꝰ..¶ Itẽ dñs petitõez
ſuã ↄditõnaliter fecit. Math. xxvj. Si fieꝛi pt᷑ trãſeat ⁊c
verũtamẽ nõ ſicut ego volo: ſʒ ſicut tu. cũ ǵ̊mgr nir ſit et
exemplar nr̃m: ⁊ maxime facto.quare nõ ꝓponimꝰ peti⸗
tões nzas deo ſub ↄditõe.At diceꝛemꝰpanẽ nr̃jm quotidi
anũ da nobis bodie ſicut vis vel aliquid tale.¶¶ Pꝛefea.
q̃re nõ docuit dñs petẽ ſub ↄditõe ſicut ille oꝛauit. Re
ſpõſio.ad pꝛimũ patʒ ex dictis ſupꝛa ĩ expoſitõe illver⸗
bi pr̃ nr. Ibi eĩ dictũ ẽ.ꝙ etiã iniuſti pñt dicẽ pꝛ nr̃ ⁊ q̃ꝛe
et quo affectu. .. Ad illð qð ſubdit᷑ ꝙ panis iſte ſit tm̃ pe
tẽdus iuſtis. Dicẽdũ ꝙ boc nõ ẽ veꝛũ.qꝛ illi qui pñt dicẽ
pater nr̃ vel in ꝑſona ecclłie. vel optãdo ſibi filiatõem tã
ti patris:poſſunt petere panẽ quottidianũ ſibi dari vt iu
ſti fiant.ſ. cõmunione panis ſpũalis.inſtructi dono paĩs
toctrinalis. purgati dono panis ſocramẽtalis. Pꝛetea a
iuſtis põt peti etiã iniuſtis: qꝛ ⁊ iuſti iuſios debẽt diligẽ
ininſtos. Juſios ĩ deo:iniuſtos ꝓpter deũ:diligẽ inquã
et affectu? effectu. 4¶ Ad aliud dom. . nõ ẽ hac oꝛatõe
petẽdus cibus aĩalibo.cinꝰrõ ẽ q; hec oꝛatõ data ẽ a dño
beatificãdis ĩ patꝛia: vt ex ipᷣis petitõibo ſupradictis pʒ
Pꝛetea.oĩa ꝓpter electos facta ſunt. Eñ adamũtius ſu⸗
per li.iudiẽ. Juſto oĩa ſeꝛuiũt. Vnñ iuſti pꝛicipatuʒ tenẽt
ĩ creaturis. In cuiꝰteſtimoniũ dr geñ.j. Faciamꝰ hoĩem
ad ymaginẽ ⁊ ſilitudinẽ nr̃am:⁊ pſ it ⁊c.dũ eĩ hõ ymagi
nẽ dei ⁊ ſilitudinẽ in ſe habet: inferioꝛibo creaturis iure
pᷣſidet.⁊ reſpectu illoꝛũ obtinet dñium. Vñ ſicut ꝗqð dat
ilis qni regi ſeruiũt dat᷑ regi:ſic qð dat᷑ inferiaꝛibo cre⸗
aturis dat᷑ iuſtis. ꝓpter qð iuſtoꝛũ ẽ gras ſoluere ꝓ bene
ficijs aĩalibo collatis. Er bis patet ꝙ etſi iuſtoꝝ ẽ gr̃as
exoluere deo quia dat eſcã omni carni:nõ ꝓpter bec pe⸗
tẽda ẽ bec exhibitõ in oꝛõe dñica.¶j Ad illð qð obijcituꝛ
ꝙ dom eẽt da mihi nõ da nobis ⁊c̃. Sicẽdũ ꝙ ↄueniẽtiꝰ
dẽ nobis qᷓ; mibi.hec eĩ foꝛma oꝛãdi data fuit a dño fra⸗
tribo qui erãt filij ſummi pꝛis.Eñ incipit᷑ pꝛ n.quoꝛuʒ
ꝓꝛie ẽ ſibinuicẽ ſubueniꝛe mutua oꝛõe.⁊ et alios. ſ. pec⸗
catoꝛes oꝛõibo ſuis ſuppoꝛtare.Pꝛeterea.hec foꝛma oꝛan
di ꝓuiſa fuit a ſumma ſapientia.vt illo vteret᷑ eccłia que

xxxvij.

nullos excludit fideles. nec opoꝛtet aſcribi pꝛeſumptõni

a quocũq; dicat᷑: cũ hec ſit foꝛma vniuerſalis oꝛãdi edi⸗
ta a dño:a ab omnibo ſm hãc foꝛmã dicẽda. Ad aliud

qð querit᷑ quare nõ axponit᷑ ↄditio ⁊c. Dicẽdũ ꝙ nõ ↄue⸗

niret nobis dicere da nobis ſicut nos damꝰ: qꝛ nõ ſumꝰ

dñi rerũ. res em̃ accomodate ſunt nobis ad vſum. vnde

diſpẽſatoꝛes ſumus ſolummõ. ꝓyter qð nr̃m nõ eſt dare
ꝓpꝛie ſed dñi.qui ẽ dñs ſimpliciter reꝛũ.j.ꝑalippo. vlti.
Ene ſunt diuitie et tua ẽ glia:tu dñaris omniũ.Noſiꝝ
aũt ẽ offenſas dimittere. quia ſumus ſuſceptibiles iniuꝛi
arũ. ¶ Ad illud quod querit᷑ de cõditõne apponẽda vt in
telligẽda in petitõibo.Dicẽdũ ꝙ duo ſunt genera ↄditio⸗

nũ apponẽda vel intelligẽda ĩ petitõibo. VUna ex ꝑte eius

a quo petit᷑.vt ſi vis vel hmõi.⁊ hec intelligit᷑ in omni pe
titõe. nec expꝛimit᷑ ꝓpter ſui certitudinẽ. Certũ ẽ em̃ ꝙ il⸗
le qui ẽ ſumme bonꝰ imo ſumma bonitas et ob hoc ſum
ie diffuſiuus boni qui dat omnibo affluenteꝛ. Yaco.j. ꝙ
quãtũ ẽ in ipo ſemper dare ꝑatus ẽ. Alia ẽ ↄditio ex ꝑte
petẽtis.Et hoc põt eẽ dupliciter: vel ꝓgpꝛie rndens ꝑ quã
dã ↄfoꝛmitateʒ. vt ſi diceret᷑. da ſicut damꝰ.vel ſanctifica
ſicut ſanctificamus ⁊ bmõi.Et hmõi ↄditio neq; ẽ erpꝛi
mẽda neq; ſubintelligẽda. niſi in illa petitione vel cõmu
nis. et bec ẽ intelligẽda in oĩbo petitõibo ſic.exaudi me ſi
cut exaudio ꝓximũ.EIñ ꝓuerbᷣ.xxj. Qui obturat aurem
ſuã ad clamoꝛẽ pauꝑis.ipᷣe clamabit ⁊ nõ exaudiet᷑.glo.
gener alueꝛ: non egeno tm̃ vel coꝛꝑaliter infirmo.iAaz ꝗ
cꝛiminibo alienis aſſectu miſericoꝛdie ñ vult ↄdolere.ſed
vindicãtis via vult tenere cenſurazʒ: oñdit ſe vicioꝝ ſeci⸗
bus eliquatũ:nõ auditu diuine miſericoꝛdie dignum. di
mitte ſicut dinutto. Math. xviij. Serue nequã omne de

bitũ dimiſi nbi ⁊c nonne ᷓ opoꝛtuit?⁊ te miſereri oſerui

—

tui ⁊c. Hec aũt ↄditio intelligẽda ẽ ĩ omni petitõne.ñ

.

ſuꝑ üllnd math. vj. Si dimiſeritis hoĩbo peccata eox 76c

dicit glo.ſignat ĩ omnibo his petitionibo indubitanteꝛ a

dño tribui qð petit᷑:ſi vltime ↄditionis pactũ ſeruare nõ
negligimꝰ. AUñ ſubdit. Si dimiſeritis ⁊c. Ecce ꝙ ĩ oĩbo
petitionibo his intelligẽda ẽ conditio dimiſſionis offen⸗
ſe. vel ↄpaſſionis miſerie.¶¶ Ad vltimũ dðᷣm. dñs docu
it petere ſub ↄditione licet non ſic ipe oꝛauit. In quinta
petitione quare ñ ſic ſupꝛa tactũ ẽ.quare autẽ ñ alijs in⸗
fra dicetuꝛ. B

— —,⸗e—— –:

¶Hodie

Onſequẽter querit᷑ de hboc qdð apponit᷑ ho⸗
die.qꝛ videt᷑ ꝙ ſuꝑflue:cũ includit᷑ ĩ boc ꝙ
dẽ quotidianũ.Cũ em̃ petit᷑ dari panẽ ti
dianũ petit᷑ dari hodiernuʒ ⁊ ita hodie et
pſequẽter. 4 Ytẽ aug ad ꝓbam. ꝑ hoc ꝙ; dẽ hodie
ſignatur hoc tꝑe.ſed panis quotidianus ẽ panis buius
tꝑis:et ita vt pꝛius.¶ Iteʒ cũ hac petitione petit᷑ coꝛpus
xpᷣi quod nõ ẽ cõmunicãdum alicui ſano poſt pꝛandium
videtur ꝙ iſta petitio non ẽ faciẽda poſt pꝛandiũ. cũ illa
petatur illo die dari qua ꝓfertur.et hoc ẽ qð dicit aug.
in li. de Smone do. ĩ monte. dic em. Quis eſt qui audeat
dicere ſemel tm̃ nos oꝛare debere oꝛõem dominicã. Aut

certe etiã ſi iterũ vel tercio.vſqʒ; ad eã tamẽ hoꝛã qua coꝛ

—.— .

ꝑe dñi ↄmunicamꝰ. Poſt vo nõ ſit oꝛãdum ꝑ reliquas ꝑ
tes diei. non em̃ ià dicere poterimus da nobis hodie qðᷣ
iam accepimus.aut poterit quiſq; cogere. vt etiã vltima
diei ꝑte ſacramentũ illud celebremus. 4 YItem videtur
er hoc appoſito ꝙ ↄmunicãdũ ſit quotidie.glo. math. vj.
quia ype noſter factus ẽ.et deus pater cuʒ xpᷣo nobis oĩa
donauit. YJeo oꝛamus vt quod nĩm ẽ ꝑ donum quotidie
etur.ſed ſolummõ datur nobis qñ ↄmu nicamus: &̊ ⁊c̃.
aſponto non ſuꝑflue aponit᷑. imo multiplex eſt
tio quare apponit᷑. Una ẽ ne ſollicitudine grauemur.
criſo.ꝓ pane iuſſit ſolũ facere.⁊ ꝓ pane quotidiano.vtñ
ſolliciti ſimus ꝓ craſtino.⁊ neq; in hoc ſuffecit vᷣbo: ß et
alið poſt hoc alpoſuit dicẽs. da nobis hodie. vt nõ ↄtera
monoſipos ſollicitudine ſuꝑueniẽtis diei. Alia ẽne alich
delicto ↄtĩgẽte a coꝛꝑe xp̃ᷣi ſeꝑemuꝛ.In li.ð dono ꝑſeue⸗

rantie dicit aug. repetẽdo verba Cypriani ſic. Hunc pa
nẽ dari nobis quottidie poſlulamus.ne qui in xpᷣo ſumꝰ
⁊ eukariſtiã quottidie accipimus ad cibũ ſalutis:inter⸗
cedẽte aliquo grauioꝛi delicto dũ abſtinẽtes ⁊ nõ cõmu⸗
nicãtes a celeſii pane pꝛobibemur:a xp̃i coꝛꝑe ſeꝑemur.
Alia ẽ ratio moꝛalis.vt ꝑ hoc intelligatur ꝙ panis iſte
die gratie nõ nocte peccati ſit accipiẽdus:ne indigne ac⸗
cipiens coꝛpoꝛis a ſanguinis dñi reus efficiat᷑jCoꝝ. xj
Ao pꝛimũ ò dᷣm. licʒ panis quottidianꝰ cõpꝛebẽ-⸗
dat hodiernũ:ñ tñ petẽdo panẽ qͥtidianũ nob dari petiꝰ
hodie nob daꝛi.nõ eĩ ſegt᷑ peto panẽ qtidianũ mihi dari
ergo peto hodie dari.hodie em̃ tpᷣus actꝰdandi vel quã⸗
do cõſignat.cũ dicitur da nobis hodie.cũ aũt dicitur da
nobio panẽ quotidianũ:nõ expꝛimitur tpᷣus vel qñ ipᷣi
actus dandi:ſed potius qualitas rei ſiue ſubſtãtie dan⸗
de. EUnde ſenſus ẽ.da nobis paneʒ quotidianũ.i.da noſᷣ
panẽ qui eſt quotidianus.i.quo debemus quotidie refi⸗
ci.dicitur eĩ quotidianus.quia quotidie reficeꝛe ebz vt
patʒz ex glo.qui petitur dari hodie.i.ſemꝑ exiſtẽte vita
ſenti. Unde da nobis hodie.Aug.qᷓdiu dicit᷑ hodie.id 6
in hac tꝑali vita. Joᷣ.vj. Domine da nobis ſemꝑ panẽ
iſtum. 4 Ad aliud patʒ rñſio ex dictis.quia nõ ſequituꝛ
peto mihi dari panẽ quotidianũ:ergo peto illũ mibi da⸗
ri hodie vel hoc tꝑe.licʒ eĩ panis quotidianus ſit panis
huius tꝑis:nõ tamẽ cõſignat qñ ſiue tp̃us ipᷣius actꝰdã⸗
di ſicut hodie facit.¶ Ad alið quod obijcit. O cũ panis
ſacramẽtalis.i.coꝛpus xp̃i nõ miniſtrat᷑ poſt pꝛandium
ꝙ hec oꝛõ qua petitur illud dari hodie:nõ ẽ dicẽda poſt
pꝛandiũ.dicũt aliqui ꝙ cũ multiplex ſit panis quotidia⸗
nus.ecclia oꝛãs ante pꝛandiũ.panẽ noſirũ quotidianuʒ
da nobis hodie petere põt indifferẽter vnũ iſtoꝝ dari ſi⸗
bi.poſt pꝛandiũ pᷣo põt petere coꝛpoꝛalẽ doctrinã ſpũaleʒ
nõ aũt ſacramẽtalẽ. el aliter põt dici.q eccłia ꝑ totum
oꝛbẽ dilatat᷑. Odeo frequẽter dr oꝛbis terre.qñ aũt ĩ vno
emiſperio ẽ poſt pꝛãdiuz. vel nox in alio ẽ ante pꝛandiuʒ

vel dies.iõ ſemper qualibet hoꝛa cõſecratur coꝛpus xpi

⁊ cõmunicat᷑ ab aliquo.⁊ rõne illius ab hominibus mẽ
bris eccleſie.vel quia ꝑ oꝛbeʒ multi ſunt infirmi qui pꝛo
neceſſitate qualibet hoꝛa diei cõmunicari poſſunt. et ſic
tota eccłia ꝑ illos:nõ tñ licet ↄficere niſi ante pꝛandium
Ad vltimũ dᷣm ꝙ quotidie debemꝰ cõmunicare ſpũa⸗
liter adminꝰ.ſacramẽtaliter a ſpũaliter tpibus ſtatutis
ab ecclia. t in glo.math.vj. Super illud.panẽ noſtrũ
ſuꝑſubſtatialẽ vłquotidianũ. Quia qui edũt me adhuc

eſuriẽt Ecci.xxiiij.hic quotidianꝰĩ patria eternus. Dic
panis aſſidue ꝑ fidẽ ⁊ caꝛitatẽ interius reficere debet.
ſine eo viuere nemo põt.lerbum glo. ſic intelligi debet
quotidie dt᷑ aliquibus ſacramẽtaliter ſpũaliter. oĩbo
. .

detitio quinta. Et aimitte

nobis hita nẽa ſicut ⁊ nos ⁊?c᷑.

nos dimittimꝰ debitoꝛibo nr̃is. Dic pᷣmo
querit᷑ quid petitur hac petitõne. Secun⸗
do ſi hec petitio ſit faciẽda.Lercio ſuppoſi
SS trũ a quocũqʒ fieri debeat. Quaꝛto.vtrũ peti⸗
tur hic dimiſſio peccatoꝝ pᷣteritoꝝ vel p̃ᷣſentiũ. Quinto
de modo petendi hoc ẽ vtrũ ↄuenit fieri ſub cõditõe.Se⸗
xto vtrũ dimiſſio debeat omnibo fieri an ſolũmodo petẽ⸗
tibus veniam.

¶ Luenitur ergo pꝛi/ S. j.

mo.quid petit᷑ hac petitõne.Et patet ꝙ dimiſſio pecca⸗

toꝛu.quia luce.xj. dicitur. dimitte nobis peccata noſtra.

Item math. vj. ſuper illud debita dicit glo. interli.pctᷣa.

¶lCõtra.hic petitur dimiſſio peccatoꝝ.debita ſunt aligo

debitoꝛes alicuius rei ſunt debitoꝛes.ſed peccatum ni⸗

hil ẽ. Joh.j. Sine ipo factũ ẽ ni hil:g petens dimiſſionẽ

debitoꝝ nõ petit dimiſſionẽ pctoꝝ.i¶¶ Iẽ nullꝰobligatuꝛ
ad pct᷑m. peccatũ nõ ẽ debitũ:cũ debitũ impoꝛtat obli/

Equit᷑.⁊ dimitte nobis debita nr̃a ſicut et

ꝙ tum ad vtꝛũ

gatöem debitoꝛis. ¶ Keſpõſ io ꝙ debita dicunt peccata
que nos debitoꝛes pene cõſtituũt. At eĩ diẽ Inno. ñ hic
agit᷑ de debitis pecuniarũ:ſed de dbitis offenſarũ. Silr
peccatoꝛes dicũt᷑ debitoꝛes.Luce.xiij.putatis quia ⁊ ipi
debitoꝛes fuerũt pᷣter oẽs hoĩes habitãtes in hier:m. ibi
dbitoꝛes peccatoꝛes dicunt᷑. VUñ glo. Iſti hieroſolimite
nõ ſoli peccatoꝛes fuerũt:ſed in terroꝛẽ reliquoꝝ puniti
ſunt. Et auguſti.de ſermone dñi. debita peccata dici ma
nifeſtũ ẽ. Juxta illud qð ait dñs math.v. Vmen dico ti⸗
bi nõ exies inde donec reddas nouiſſimuʒ quadrantem.
Ad illud qð obijcit᷑ peccatũ nihil ẽ.dvᷣm ꝙ ſicut te⸗
nebra. vno mõ dr caꝛẽtia lucis ⁊ nihil ẽ. alio mõ aer ob⸗
ſcurus ⁊ aliqꝗd ẽ. Vñ dañ.iij. Menedicite lux et tenebre
dño.Sic ẽ ð peccato.qñq; dẽ pꝛiuatõ finis debiti ĩ actu
interioꝛi vel exteꝛioꝛi. ⁊ ſic nihil ẽ.qñqʒ ie actus malus
ſic aligd ẽ. Vñ mgr̃.ij.li.ſenteñ.xxxv.diſ.Sane dici pt
⁊ libẽ tradi debet.pctm eſſe actũ malũ interioꝛẽ ⁊ exteri⸗
oꝛẽ.⁊ ſic vno mõ ẽ aliꝗd:alio mõ nihil. Pꝛetea. peta nõ
dicunt᷑ debita foꝛmaliter.ſ.qꝛ debent᷑:ſ effectiue.ſ.qꝛ effi
ciũt debitoꝛes.ſ.penarũ.Ex h̊ pʒ rñſio ad illð qð obijcit
E nullꝰobligat᷑ ad pctm ⁊c. Qnia lieʒ nullꝰobliget᷑ ad
petm:tñ cõmittẽdo pctᷣm efficit᷑ debitoꝛ pene. debituʒ em̃
ↄtrahit᷑ cõmiſſione peccati.pter qð peccatũ dr debituʒ

„uia peceaton effiet rbitoe.
(KXont equẽter queri S. ij.

tur.ſi petẽda ẽ dimiſſio pctoꝝ.ꝙ ſic: pʒ ex auctoꝛitate et
ſapiẽtia ⁊ bonitate illius ꝗ hãc docuit oꝛõem. Contra.
nullü malũ debet relinquere dñs impunitũ.relinquẽ ma
la impunita eẽt ↄtra eius iuſticiã. ⁊ ita ↄtra ſeipᷣm qui ẽ
ſumma iuſticia.ad quod ſequeret ꝙ; negaret ſe. qð ẽ im⸗
poſſibile.ij.thimo.ij. Ille fidelis ꝑmanet ſeipᷣm negare ñ
põt.¶ Itẽ Aob. ix. Verebaꝛ omnia opa mea.ſciẽs ꝙ non
ꝑceres delinquẽti. Si aũt dñs nõ ꝑcit.nõ ẽ ab eo petẽda
dimiſſio pctoꝝ. ¶¶ Itẽ ſi petit᷑ dimiſſio pctoꝝ.aut tiñ qtũ
ad penã.aut qtũ ad maculã.aut qᷓ‚tũ ad vtrũq;ʒ. Si ꝙᷓtũ

ad penã. Cõtra.ſuꝑ illð Job.ix. lerebar oĩa oꝑa mea.

glo.⁊ ſi penitẽtes ad ꝑnĩam vocat:tñ petn nũqᷓ ſine vlti

one p̈terit. vel hõ punit vel deꝰpunit. Si qᷓtũ ad maculã

tũc incõueniẽter ſequit᷑. ſic ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibo

ntr̃is.qꝛ nos nõ poſſumꝰauferre maculas cꝛiminũ.hoc eĩ

ſolius dei ẽ. Vñ Yſa.xlũj. Ego ſum ille ꝗ deleo inigtates
Pter me.q.d.nullus aliꝰ.Ex his relinquit᷑ ꝙ incoueni⸗

enter petit᷑ qᷓtũ ad vtrũq; ¶ ¶ Rñſio. ꝙ bec petitio inter

omnes neceſſaria ẽ ⁊ frequetius iterãda.lñ aug. Quã⸗
tũcũq; in hac vita ꝓficimꝰneceſſe ẽ nobis dicẽ dimitte no
bis ⁊c.¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ peteꝛe dimiſſionẽ peccato
rũ ẽ petere ↄtra diuinã iuſticiã ⁊c.dᷣm. peteꝛe dimiſ
ſionẽ pctoꝝ ᷣm intentõʒ petitõis. ꝓut edita ẽa ſumma
ſapientia:nõ ẽ vt peccatũ oĩno dimittat᷑.ſ.qᷓtũ ad penã:
Hſ vt Fm ptem. vt ſi ſit infinita pena debita culpe. ꝙ; mu⸗
tet᷑ in tꝑalem:ſi aũt finita ꝙ mutet᷑ in minoꝛt. ⁊ hoc petẽ
nõ eſt cõtra dei iuſticiã. Similiter intelligẽdum ẽ vᷣbum

Job.. ſ.ſciẽs ꝙ nõ ꝑceres delinquẽti.hoc em̃ intelligit᷑ de

omnimoda indulgentia. VUnde ſenſuo c.ſciẽs ꝙ nõ ꝑcẽs

linquenti.i.nõ omnino ꝑceres.hoc nõ ẽ ſine pena qua

cũq;.ſ.ↄpũctõis ſiue afflictõis eiuſq;.i¶¶ Ad id qð queri⸗
tur vtrum petitur dimiſſio q;tum ad penam tm̃ ⁊cc.dðᷣm
ũq;. ¶ Ad illð qð obijcitur.ꝙ nos nõ poſ
ſumus cꝛiminis maculas tollere ⁊c.dicũt quidã q; nos
cbitoꝛibus quodammõ tollimus maculas peccatoꝛum

nõ ꝑ infuſionẽ gr̃e ſicut deus:ſʒ ꝑ meritũ.videlicet cum
oꝛamus ꝓ ipᷣis et meremur illis pꝛimã gram. Unde Ja

co.v.Qui ↄuerti fecerit pctoꝛẽ ab erroꝛe vie ſue:ſaluabit
aĩam eius a moꝛte ⁊ opit multitudinẽ peccatoꝝ. Aliter
põt dici ⁊ magis ad ꝓpoſitũ.dimittere debita ſᷣm ꝙ intel
ligit᷑ cũ dr.ſicut et nos dimittimus debitoꝛibus noſtris:
ẽ nõ recoꝛdarioffenſarũ ſiue iniuriarũ ad vindictã. AUñ·
Cꝛiſo.math.vj.exponẽs illud.dimitte nobis ⁊c.hãc ſup
plicatõnis legẽ induxit ĩ ſubmemoꝛãdo quidẽ pctoꝝ mo⸗
deſtos eſſe ſuadens.ĩ iubẽdo aũt dimittẽ alijs a memo⸗

¶ Pe officio miſſe
ria mali vniuerſa eruens nos. VUnde Leui rix.ſõ eris
nkonenmnengn vt vindices.
3
5.

onſequenter que S. iij.

. — *
ritur.vtrũ hec petitõ faciẽda ſit a q

Et videtuꝛ ꝙ
nõ:ſʒ ſolũ ab illis qui nibil habẽt aduerſus aliquẽ.quia
Math. vj. Si nõ dimiſeritis boĩbo: nec pater veſter di⸗
mittet vobis pcta vra.glo. Cũ oꝛatis.remittite ſi gd ba⸗
betis aduerſus aliquẽ: aliter eĩ pater veſter nõ dimittet
vobio.Ex bis videt᷑ ꝙ fruſtra fit hec petitõ ab illis ꝗ ha
bẽt aliquid adueꝛſus aliquẽ:ĩmo videt᷑ obeſſe eis. VUnde
Inno.ↄcludit ex auctoꝛitate pᷣdicta.his ̊ q tebitoꝛibus
nõ dimittũt. bec oro nõ videt᷑ pdeſſe:quinimo videt᷑ ob⸗
eſſe. nã quis petit ſic ſibi dimitti ſicut deæbitoꝛibo ille di⸗
mittit: ꝓ facto ſi nõ dimittit ille debitoꝛibo ſuis:videtuꝛ
petẽ vt nõ ſibi dimittat᷑. Et dicũt aliqui ꝙ qꝛ ẽ oꝛõ ecckie
licet aliqui habeãt oↄſciam ð odio ꝓximi:nihbilominꝰ pñt
hãc petitõem facẽ in pſona eccłie:bᷣ cũ caꝛitate vniantu
mẽbra eccłie ſibinuicẽ? capiti:tales aũt nõ habet cari⸗
tatẽ: nõ videt᷑ ꝙ in tali ſtatu poſſit aſſociare ſe ecclie ſiue
mẽbris ecclie. ¶ Itẽ aug. de oꝛõe dñica. Si mẽtimur to⸗
tius oꝛõis nullus ẽ fructꝰ:ᷣ ꝗ ẽ in odio moꝛtali mẽtitur
cũ dicit.ſicut ⁊ nos dimittimꝰ⁊c.q¶ IJRNaug.adð pꝛobã.di⸗
mitte nobis debita nr̃a ⁊c. os ãmonemur ⁊ quid peta

mus ⁊ quid faciamꝰvt quid acciꝑe mereamnꝛ. Nuid pe

tamus tangit᷑ ibi. dimitte nobis debita nr̃a.Quid facia
mus erxpꝛimit᷑ ibi ſicut ⁊ nos dimittim? debi. noſ. Quid
faciam dico vt acciꝑe mereamur ſcʒ quod petimus. Ex
HG videt᷑ ꝙ niſi faciãꝰ.i.niſi dimittã debitoꝛibo nr̃is ñ ac
cipiemꝰ.¶ R glo. aug.ſuꝑ illud.ſic et nos dimitti. debi.
no. Ecce qua cautõe ↄſtringimur. in q̃ et᷑ nos adinnicem
ad miſericoꝛdiã inflectit ⁊ peccãtibo in ſe veniã ꝓmittit.
nobis ⁊ ꝑ nos alijs veniã. pmittit.Ex bac glo.babetuꝛ
ꝙ cautũ ẽ ⁊ ſanxitũ a dño.quõ obtinẽda ẽ venia pcẽ̃oꝛuʒ
a dño.iᷓ faciẽtes ↄtrariũ nõ obtinẽt. Vñ Inno. hoc pa⸗
cto ⁊ ea cautõe nobis debita dimittunt᷑:ſi nos noſtris de
bitoꝛibo dimittimꝰ. alioquin etiã dimiſſa reuocant᷑ ĩ de⸗

bitũ ᷣmi 5. xviij. Serue nequã omne cebitũ 7c.
Cõtꝛa.nullus tenet᷑ ad dimiſſionẽ eoꝝ quoꝝ emenda
vindicta etiã canonice exigit᷑:ſᷣ iniurie illate emẽda ca⸗

nonice exigit᷑ ab inferẽtibo: nullus tenet᷑ ꝛc.· cũ illð ñ
impedit efficaciã oꝛõis ſiue exauditõem ad quẽ nullte⸗
net᷑. licet aliquis nõ dimittat qð ſibi ininriatũ ẽ:nõ ꝓpteꝛ
hoc videt᷑ ꝙ oꝛõ ſua nõ debeat exaudiri.. Itẽ ſi neteſſa⸗
rio talis requirit᷑ dimiſſio.ſ.iniuꝛiaꝝ illataꝝ.neceſſaꝛio
dico.vt ſine qua obtineri nõ põt remiſſio tor.s videt
ꝙ iudicialia quibo puniunt᷑ malefici abrogãda ſunt.nec
? iuſticia aliqua exercẽda in punitõe iniuriãtiũ ꝓximis
4 R debitũ pecume nõ ẽ dimittẽdũ neceſſario ad hoc ꝙ
aliquis obtineat dimiſſionẽ pctoꝝ a dño:ſiłr videt᷑ ꝙ n
tebitũ offenſe ẽ dimittẽdũ ad idẽ obtinẽdũ.vel qᷓre nõ ſic
2 Reſpõſio ꝙ bec petitio a quocũq; põt fructuoſe dici.
; iuſio et iniuſto.⁊ etiã exiſtẽte in odio fraterno:ſed di⸗
ſtingnenduʒ ẽ.aut talis exiſtẽs in odio fraterno ẽ ꝑſona
generalis in hac ꝑte dicẽs oꝛõem hãc in ꝑſona ecclłie aut
nõ. Si pꝛimũ põt hãc oꝛõem facẽ.⁊ rõe qua eã dicit in ꝑ
ſona eccłie:qꝛ in oꝛãdo vtilitatẽ intẽdit eccłie: eccłie aſſo
ciat᷑ qᷓ̃tũ ad hoc hcʒ nõ ſimpliciter. Ad hoc qdð obijcitur
ꝙ vnio mẽbroꝝ fit caritate mediãte.Dicẽdũ ꝙ hoc intel
ligẽdũ ẽ ð vnione ſimpliciter. Intentõe aũt ꝓficiendi ec⸗
cleſie fit vnio Fm ꝗd in ꝓpoſi:o.Si nõ dicit eaʒ in ꝑſona
eccłie ſᷣ in ꝓꝛia ꝑſona:aut habet odiũ moꝛtale ĩ ↄſcien⸗
tia actuali cũ ꝓpoſito ſiue volũtate nõ dimittẽdi:aut cuʒ
ꝓpoſito et volutate dimittẽdi. volũtate dico incõpleta.
Si pꝛimũ:ſine pᷣiudicio dico opinãdo.ꝙ nullũ aſſequit᷑
fructũ ex ipa oꝛõe ſᷣ potiꝰdãnũ.Si ſecũdũ eſtimo ꝙ fru⸗
ctũ aſſequit᷑ ex ip̃a oꝛõe.VIñ inno. Quiſꝗs laboꝛat odio
vel inuidia:grauat᷑ magis hae oꝛõe qᷓ adiuuet᷑.niſi foꝛte
iã ꝓpoſitũ habeat dimittẽdi.⁊ ĩ tali caſu intelligit᷑ rerbũ
aug. de oꝛõe dñica. Si inimicos vros nõ diligitis noli⸗
te oꝛare(Gᷓ̊ nõ audeo dicẽ᷑:ĩmo vt diligatis oꝛate) Jdeʒ ĩ

xxxvij.

eodẽ.ſi ñ ẽ ydoneꝰdiligẽ immicũ.tñ pt dicẽ. dimitte nopſᷣ
ac.¶ Ad illð qð pꝛimo obijcit᷑ ꝑ illud math.vj.Si nõ di
miſeritis:nec pr̃ veſter celeſtis dimittet vobis ⁊c̃. Dicẽ/
dũ ꝙ verũ ẽ.ſQũqᷓ eĩ exiſtẽti ĩ odio moꝛtali dimittuntur
a a dño.fructuoſa tñ põt eẽ tali hoĩ hec oꝛõ ſi ſit in ꝓ⸗
poſito dimittẽdi offenſam ꝓrimo.et᷑ volũtate.ſ.incõple⸗
ta dolet ꝙ nõ habet cõpletã.ſj ec ſequit᷑ pꝛ veſteꝛ nõ di
mittet vobis pcta vra.ſi vos nõ dimiſeritis:̊ bec oro ñ
ꝓdeſt nõ dimittẽtibo. Pꝛodeſt eĩ qñq;. qꝛ ſic oꝛãdo obti⸗
net a dño gram dimittẽdi ⁊ diligẽdi inimicũ ſicut innu⸗
it aug. in verbis pdictis.¶ Ro illud qð obijcit ꝙ g eſt in
odio moꝛtali mentit᷑ cũ dicit.ſicut et nos dimittimꝰ ⁊c̃.
Dicẽdũ ꝙ talis nõ aſſeqt᷑ fructũ dimiſſionis pcki ꝓ q̃ pe⸗
tit 1 qᷓtũ ad hoc intelligit verbũ aug.ſ.ꝙ totiꝰ oꝛois nul

laẽ? fructꝰ. Si tñ habeat volũtatẽ ꝓpoſitum dimittendi

qðᷣammõ dicit veruʒ dicẽdo.Sicut ⁊ nos dimittimꝰc.
q;ꝛ quodammõ dimittit.ſ.ꝓpoſito⁊ volũtate qualicũqʒ.
Uñ nõ omnino ſine fructu petit᷑ a tali dimiſſio debitoꝛũ
qꝛ tali dat᷑ aliqua gr̃a huins oꝛõis frequẽtia. is pzʒ
rñſio ad alia que obiecta ſunt ꝓ ꝑte iſia.¶ Ad boc ꝗ
obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.ſ.ꝙ hõ nõ tenet᷑ ad dimiſionẽ eoꝝ qꝝ
emẽda canonice requirit᷑ ⁊c. Diſtinguẽduʒ ẽ im Inno.
inter ꝑfectos et imꝑfectos. Qui aũt ſiatũ ꝑfectõis ꝓfitẽ
tur:debẽt veniã omnimodã indulgere.Qui nõdũ votum
ꝑfectõis emiſerũt.debẽt odiũ et etiã coꝛde rancoꝛẽ po⸗
nere:ſʒ non tenẽtur ſatiſſactõem debitã ↄdonare. Et no
ta ꝙ licet ꝑfectoꝝ ſit omnimodã veniã indulgere ininꝛia
rũ ſibi illatarũ.et imꝑfectoꝝ odiũ ⁊ rancoꝛẽ illis depo⸗
nere que ex inlatis iniurijs ↄceperũt.⁊ oĩm vniuerſalit
inimicos diligere ⁊ benefacẽ odiẽtibo ⁊ ꝓ ꝑſequentibus
oꝛare:ſunt tñ quedã culpe ĩ quibo ẽ culpa relaxare vindi
ctã.ſ.vt dicit YInno.Et ſi pcẽm ĩ nos tenemur dimittere
petᷣm tñ in deũ ⁊ pctm ĩ ꝓximũ debem?punire. Cõceden⸗
dũ ẽ ᷓ ſicut obiectũ ẽ. ꝙ licet qs nõ dimittat qð ſibi iniu
riatũ ẽ.ſ.qᷓtum ad emẽdã vel ſatiſſactõeʒ.dũmodo odiũ
coꝛde ⁊ rancoꝛẽ deponat:nõ ꝓpter h̊ debet oꝛõ ſua nõ ex⸗
audiri. a ſi ſatiſfactõem exigit ab illo qui intulit iniuriã
dũmodo exigat amoꝛe iuſticie nõ libidine vindicte ꝓpꝛie
Ex bis patʒ rñſio ad illð qð ſequit᷑.qꝛ iudicialia ſunt
ad puniẽdũ delieta pena ↄueniẽti: licʒ pᷣceſſerit dimiſſio
er pte leſi tum ad culpam ſiue offenſam. 4 Ad vltimũů
dðm.qꝙ hac petitõe nõ ãmonemur ad dimiſſionẽ pecuĩe
Vñ aug. de ſermone dñi. ¶ õ hic quiſq; vrget᷑ pecumam
dimittere debitoꝛibo:ſeo quecũq; in eũ alius peccauerit
A pecuniã dimittere illo potius iubemur pᷣcepto quo
ſuperius dictum eſt. Si quis tibi tunicã tollere voluerit
et ſudicio tecũ ↄtendere:dimitte illi et palleum. math.v.
Sed ſi quis offendiſſet aliquẽ iniuriando eidem in detẽ⸗
tõe pecunie: offenſaʒ debet ei dimitteꝛe nõ debitũ. Unde
Aug. de oꝛõe dñica. In iſta quĩta petitõe qua dicimus
dimitte nobis de.no.ſicut ⁊ nos dmitti.debi.nẽis.nõ de
pecunia quidẽ dici ſ̊ de oĩbo q ĩ nos quiſq; peccat:ac per
boc et᷑ de pecunia.peccat nãꝗꝙᷓ ĩ te qui pecuniã tibi debi⸗
tã cum habet vnde reddat nõ redderet. Quod peccatuʒ
ſi nõ dimiſeris:nõ poteris dicere dimitte nobis ſicut et
nos dimittimus. Si autẽ ſit bomo /ꝓfeſſionis ꝑfecte.et il
le qui ei iniuriatur in detinendo pecuniã ſuam ita volũ⸗
tarius ẽ ad pecuniã illã detinẽdam: ꝙ illã nolit reddere
