lutis.ſiłr nec ↄfirmatio ad ↄfirmanduʒ: h̊ ſolũmodo ad
ſtandũ in ↄfeſſione fidei coꝛã inimicis 2 ꝑſecutoꝛibus fi
i. Mec eſt ſimile de actu igniendi ⁊ igneitate:⁊ actu cõ

6

firmãdi ⁊ cõfirmatõe ſᷣm ꝙ ↄfirmatio eſt ſacim mĩſtratũ

ofirmato: vt ex dictis pʒ.actus.n.ↄfirmãdi nõ eſt a ↄfir⸗
matõne que eſt ſacẽm:̊ potius a ptãte prelati cuiꝰ ẽ hũc
actum exercere.¶ Ex iam dictis pʒ rñſio in ꝑte ad alið:
geia ↄcedendũ eſi ꝙ nullus actus excedit dil poſitõʒz exi⸗
ente in agente ꝓpꝛiam ⁊ actiuã. Sʒ ↄfirmatio vt ẽ paſſi
ne ſumpta nõ eſt ꝓpꝛietas actiua reſpectu ↄfirmatiois qᷓ
eſt ſacꝛm vt dictũ eſt. vnde obiectio ꝓcedit in ſuppoſitiõe
falſi.Añ ↄfirmatio que eſt ſacim:nò eſt cã a qua ẽ actus

ofirmandi.miſi ertenſo noĩe dicat᷑ cã.ſ.ſine q̃ ñ.¶¶ Ex iaʒ
Dictis pʒ rñſio ad illud qð ſolet q̃ri. vt laicꝰ ſiue ñ oꝛdi⸗

—

ofirmare. Oð ſolet oñdi aꝛgumẽto tali. In na
turis ita eſt.ꝙ vbi res eſt ibi operat᷑: ⁊ nõ vbi tebet eẽ ⁊
nõ eſt. cũ oꝛdo gẽe nõ ↄtrariat᷑ oꝛdini nature:videt᷑ ꝙĩ
ſa ſit ſir.ꝗ̊ vbi abundat gẽa:citius abundãtiꝰ tranſ⸗
fundit ſe qᷓ vbi nõ eſt. ls ibi deberet eẽ. Sʒ in bono laico
frequẽter ga magis abundat ꝙᷓ in epo.vel in laico ẽ abũ
dans gꝛa:in epᷣo nõ.g videt᷑ ꝙ gr̃a trãſfunderet ſe abũdã
tius a bono laico ſiↄfirmaret:qᷓ ab epo malo vel minus
bono.Et ſi hoc:laicus põt ↄfirmare. Et rñdendũ eſt ad
hoc.ꝙ ſolũmodo miniſiroꝝ eccleſie eſt ſacra diſ pẽlare:ñ
laici ſiue nõ oꝛdinati quãtũcunq; ſit bonus.Ad argumẽ
tuʒ põt dici.ꝙ aliter eſt de gratia ſiue bonitate ꝑſone in⸗
q̈tũ eſt mẽbꝝ rpi:⁊ aliteꝛ eſt de gẽa ſiue bonitate pſoneñ⸗

q̈tu eſt miſter xpᷣi ⁊ eccie. Honitas.n.pſone inqtũ eſt mẽ

bꝛũ eſt tranſſuſiua ſui ad vite meritũ.ſ. cõmẽbꝛoꝝ.boni⸗
tas.n. membꝛi ad cõmembꝛa quodãmodo tranſfunditur
qa bonũ membꝝ meret᷑ cõmembꝛo. HGonitas aũt miſtri
nõ tranſfundit ſe in mĩſterio ſacramẽtoꝝ. Ita.n.ẽ efficax
ſacr̃m diſpenſatũ a malo miſtro ſi icut a bono.i?õ enim ẽ

efſnicacia ſiue viꝛtus ſ. acramẽtoꝝ alligata bonitati mini⸗

-

tutis a quocũq; miniſiret᷑ ⁊ effica⸗
ona diffundit ſe merendo:nõ autem
ſando ſacra.ex diſpenſatõe.n. diuma ẽ
n impedit᷑ ꝓpter maliciaʒ miniſtri ſiue
ẽto aũt ẽ pctm ſᷣm ↄſequẽs.

ulus tercius

Onſequenter querit᷑ ſi quilibʒ ſacerdos põt
ofirmare:vel epᷣs tm̃. Circa h̊ querit᷑ ſic. Pri
mmmmmo querit. vtꝝ ſacerdos ſimplex ex ſua pote⸗
ſate põt ofirmore

Videt᷑ ꝙ hoc ſacr̃m poſſit conferri aſit mpliciſacerdote.
qʒ qui põt qð maius ẽ:põt qð minug eſt.bᷣ ſimplex ſacer
dos põt ↄferre ſacr̃jm efficacius.ſ.baptiſmatis: 27 digniꝰ
ſcʒ euchariſtie.̊ ⁊ H̊ ſacẽᷣm. 4! Itẽ ſimplices ſacerdotes
pñ̃t ſignare criſmnate in vertice.ꝛ ita in excellentiſſima ꝑ⸗
te coꝛꝑis.pñt igit᷑ vt videt᷑ in inferioꝛi.ſ.in fronte.⸗! Itẽ
ep̃i hñt hãc ptãtez. aut hoc eſt rõne oꝛdinis:⁊ tũc ideʒ
pñt preſbiteri:cum eiuſdẽ oꝛdinis ſint ſimplices preſbi⸗
teri.aut rõne iuriſditõnis:qdð eẽ nõ põt.qꝛ tũc clerici nõ⸗
dũ oꝛdinati poſſent ideʒ facere.qð nõ eſt verũ.¶.! Ieẽ ſᷣm
oꝛdineʒ cauſaꝝ eſt oꝛdo effectuũ.ſuꝑioꝛis.n.cauſe natu⸗
ralis ſupioꝛ ⁊ dignioꝛ eſt effectus:vt pʒ in coꝛꝑibo ſuperi
oꝛibus.Sʒ ad epᷣm pꝑtinet oꝛdines conferre.ſ̊ cõferre oꝛ⸗
dines eſi dignioꝛ actus qᷓ ↄfirmare:qꝛ ↄfirmare q̃i mate⸗
riale exigit᷑ in ſuſceptõne oꝛdinũ.q̊ cum confirmare ſitĩ⸗
ferioꝛ actus qᷓ; oꝛdines ↄferre:⁊ ita inferioꝛis miniſterij.
⁊ inferioꝛ miniſter ⁊ immediate ſuppoſitus epo ẽ ſimpiłx
ſacerdos.q inqtũ eſi ſacerdos:ipſius eſt ↄfir⸗
.iiij· ſent/Di. vij. vbi dẽ. ꝙ ñ po⸗
teſt hoc = ſacerdotibo ꝑfici.q¶ Jdẽ

habet ab Hug bius p⸗
pa de ↄſe.di.iij. Manus qͥʒ impoſitõis ſacim tenenduʒ
eſt magna veneratõne.qð ab alijs ꝑfici ñ põt niſi a ſum⸗
mis ſacerdotibus.nec tẽꝑe apoſtoloꝝ ab alijs ab ipis
aptis legitur ac ſcitur ꝑactum elſſe.nec ab alijs qui il⸗
loꝛum locũ tenent vnqᷓ ꝑfici põt vel fieri debet.nã ſi ali⸗
ter preſumptũ fuerit:irritũ ⁊ vanũ babet᷑.nec inter eccle
ſiaſtica vnꝙᷓ ſacram̃ta reputabit᷑.¶ Iteʒz di. xxj.Cleros.
Preſbiteri ſacerdotes vocant᷑ quia ſacramentũ dant ſiẽ
epiſcopi.qui lſʒ ſint ſacerdotes: tñ pontificatus apicẽ nõ
habent. quia nec criſmate frontem ſignant nec ꝑaclitum
ſpiritũ dant.qð ſolu iſcopis lectio actuũ apo
ſtoloꝝ demonſtrat.¶ Ad hoc quod primo obijcit᷑ dõm.
ꝙ cauſa quare non poteſi ſacerdos ſimplex confirmaẽ ſi⸗
cut baptizʒaꝛe vel conficere:eſt inſtitutio.vt enĩ diẽ Hug.
Sacramentũ qð ↄtra inſtitutõʒ celebrat᷑: irritum depu⸗
tatur. ſoli enĩ apłi ſuo tꝑe confirmauerũt.⁊ ideo inſtitu⸗
tum eſt in eccia:vt eoꝝ vicarij.i.epiſcopi ſolũmodo cõſir
ment. Dignũ.n.eſt ꝙ auẽtas eccie ſᷣm oꝛdinem ſuioꝛigis
ad poſterius deriuet᷑.⁊ lʒ ſacr̃a pᷣtacta ſint aliquo modo
maioꝛa:boc tñ modo alio maius eſt illis: vt alibi patet.
Si queratur ratio quare apli ſoli retinueꝛũt poteſtatẽ
confirmandi ⁊ oꝛdinandi: ⁊ ſolis epᷣis ſuit ↄceſſum. Põt
dici ꝙ erat ꝓpter ſtatus ꝑfectionex.i.recipientiũ hec duo
ſacramenta. ꝓpter hoc.n.ꝙ in bis duobus ſacram̃tis da
tur gratie plenitudo vt dicũt quidã: ab his debẽt dari ꝗ
babent plenitudinem auctoꝛitatis. Item facere reʒ plu⸗
rium eſi:ſed factam ↄfirmare ⁊ infirmare maioꝛum eſt.⁊
ideo baptiʒ are eſt plurium:baptiſma firmare eſt maioꝛũ
ſcilʒ epiſcopoꝛum. Sed confirmare.benedicere abbates.
oꝛdinare.eccleſias conſecrare.ſunt opera perfectõis:pꝛo
pter quod illa exercent epiſcopi de cõſuetudine qui ſunt
in eccleſia maioꝛes. Item in grege domini ſunt quidaã ꝓ
quibus pugnatur.quidam vᷣo qui pugnant ⁊ pro ſe ⁊ ꝓ
alijs: quibus neceſſe eſt habere gratiam roboꝛatam ſiue
cumuluʒ gratie. vnde cõgꝛuit vt miſter ad hãc grãʒ a do⸗

la rmore: vel eps tm̃. Scdᷣo. vtꝝ põt ex mãgda
tione vñi pape. Lercio.ſi ↄfirmaret de facto:vtꝝ conſf. ð

Quod ↄcedinus. Ande Euſebius pʒ

fien
Ntem
ſine

6
Aa7„
n/
1s
NW
dde
Kos.
ntſi
pͤn
Ndiwn
mie
wr.
nniſ⸗
l
nſin⸗
dcoft
algi⸗
o
ntet⸗
ſhte
R
doo
nd
u
na
nmoon
bbon
isſt
wiſn
ic/
Nenr
nſ
zu

Mueſtio

mino tribuendã ſit ſuꝑioꝛ ĩ eccia.Cũ ad ſacerdotes ꝑ⸗
tineat dare ſacr̃a baptiſmi.2 Rorinmm q̃ ſunt ſacr̃a debi
liũ:cõgruit ſummis ſacerdotibo dare ſacẽa ↄfirmatõnis
⁊ oꝛdinis que ſunt ſacr̃a foꝛtioꝝ.¶. Ad aliud doin. ꝙ hᷣ
nõ pñt ſoli epi: neqʒ rõne oꝛdinis neq; rõne iuriſditiõis:
ᷣ rone inſtitutõis.¶¶ Ad h̊ qdð obijcit ꝙ vertex eſt excel⸗
lentioꝛ ꝑs in fronte. Dicendũ h̊ eſt verũ in poſitõne ſiue
ſitu: nõ tñ dignitate ſigniſicatõis. vnctio in hac ꝑte vel il
la plus fit rone ſigniſicatõis ꝙᷓ nobilitatis ſube.i. õ igi
ꝙ criſiua in vertice ſignificat fideʒ dari in baptiſmo ꝗẽ
in vertice.i. in ſuꝑioꝛi ꝑte rõnis.i.in ſyndereſi.vñ Hieẽ.
ij. Nilij mempheos ? thaneos.i.heretici ↄſtuprauerut te
vſq; ad verticẽ.i.vſq; ad fidẽ quã coꝛuperant in te. Cri⸗
ſma do in fronte ſignificat ſoꝛtitudinẽ ⁊ audaciã qua cu
fiducia p̃dicat᷑ nomẽ xp̃i.vñ Act.iiij. Repleti ſunt omẽg
ſpũſancto ⁊ loquebãt᷑ veꝛbũ dei cũ fiducia.⸗ Ad vltimũ
doᷣm. ꝙ ad dignitatẽ epaleʒ ꝑtinet miniſtratio ſacram̃to
rũ quoꝝ effectus ſunt ꝑfectõis qui pñt eẽ ꝑfecti ⁊ pfecti⸗
oꝛes.⁊ loquoꝛ de ꝑfecte abundãtie nõ ſufficiẽtie tm.vnde
omiĩs miniſtratio ꝗᷓ eſt abũdãtis ꝑfectõis ad epos dino⸗
ſcitur ꝑtinere. Oð q̊ obijcit.ꝙ inferioꝛ miſtratio ĩꝰ
ↄſirmatõis ꝙᷓ collatõis oꝛdinũ.ꝗ̊ᷓ ꝑtinet ad inferioꝛẽ p̃la⸗
tum.ſ.ſimplicẽ ſacerdoteʒ. Dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑.qꝛ lʒ ſit
inferioꝛ miniſtratio:tñ ſemꝑ eſt abũdantis ꝑfectiõis. vñ
ↄcludit ex inſufficienti.debuit.n.dicẽ. Eſt inferioꝛis mi⸗
niſtratõis ⁊ ſufficiẽtis ꝑfectõis tm̃:vt baptiʒare coĩcare.
7 nõ ꝑfectõis abundãtis:qð eẽt falſum in ↄſuꝛmatione.⁊

ideo nõ valuit ar umentü. 8
onlequeter que S. i.

ritur. Si ſimplex ſacerdos er demandatõne pape põt cõ⸗
ferre ſacramentũ confirmatõis. Ee ſic:videt᷑. Greg. YJa⸗
nuario epᷣo.xcv.diſ.ꝑuenit ad nos quoſdaʒ ſcãdaliʒatos
fuiſſe:qꝙ preſbiteros criſmate tãgere eos ꝗ baptiʒati ſũt
ꝓhibuimus.⁊ nos quidẽ ᷣm veterẽ vſum noſtre eccleſie
ſecimus.Sed ſi oĩno de hac re aliqui ↄtriſtãt᷑.vbi epiſco⸗
pi deſunt:vt preſbiteri etiã in frõtibo baptiʒatos criſma
te tangere vebeant ↄcedimꝰ. Sed nũꝙᷓ faciendũ ẽ aliqd ð
veritatẽ vite vel iuſticie cel doctrine ꝓpter ſcandalũ.Ex
quo videt᷑ ꝙ ſacerdos ſimplex ex demandatiõe pape põt
ↄfirmare:¶¶ Contra hoc obijcitur ex ſnia Gelaſij pape ⁊
Leonis ibideʒ ſcʒ di.xcv.vbi dr. Pꝛeſbꝛos vltra ſuũ mo
dũ cõtendere ꝓhibemus.nec epᷣali faſtigij debita ſibimet
audaciter aſſumere:nõ ↄficiendi criſmatis:nõ ↄſignati⸗
onis pontificalis adhibende ſibimet arriꝑe facultatem.
Ad hoc eſt aucẽtas Euſebij de conſe.i.iij. MDanꝰ. diſ.
xxj.Cleros. Huiꝰ aũt ↄtrarietatis ſpᷣdit᷑ determiĩatõ ibi⸗
dem. ſ. diſ.xcv.cũ ſubiungit᷑.ſ̊ iſtud Greg. ꝓpter ſcanda
lum ſedandũ ſemel ↄceſſuʒ legit᷑.ilud aũt Leonis ⁊ Ge⸗
laſij vſu aꝑpꝛobante preualuit:niſi foꝛte vbi aliquoꝝ con
ſuetudo h̊ admiſit.vt in abſentia ep̃i extrema necitate co
gente ex cõceſſione Greg.p̃ſbiteri baptiʒatos in fronti⸗
bus liniant. Pꝛohibitio ᷣo Leonis ⁊ Gelaſij in eo caſu
intelligat᷑:cum epᷣi pñtes ſunt.vel cũ nõ cogit vltima ne⸗

ceſſitas.Ex hac rñſione videt᷑ ꝙ ſimplex ſ --—

mandatõe dñi pape poſſit ↄfirmare / Circa bec diuer⸗
ſi diuerſa ſentiut. Quidã dicũt ꝙ papa põt demandaẽ Hᷣ
ſacerdoti.⁊ ꝙ omĩa ſacram̃ta que pꝛeſbiter recipit ex de⸗
legatione pape ↄferre põt.argumentũ ad h̊ ſumũt ex au⸗
ctoꝛitate Gꝛeg.pᷣdicta.Silłr dicũt ꝙ ex demandatõe dñi
pape oꝛdinatus põt ↄferre oꝛdinẽ quẽ hʒ.⁊ ↄfirmatꝰ cõ⸗
ſirmatõʒ.⁊ quilibet qð bʒ.Et ad h̊ accipiũt argumentũ
j· q.j.Gra.Et.j.q.vij. Day bertũ.ſᷣ̊ nõ põt alicui demã⸗
dare vt ↄferat oꝛdinẽ quẽ nõ hʒ vel etiaʒ ꝙ ꝑficiat coꝛpꝰ

rpᷣi:qꝛ ſolis preſbꝛis dictũ eſt.hoc facite in meã omemo⸗

ratõezʒ.h̊ dicit Hug.Alij dicũt ꝙ nõ põt delegare preſhi⸗
tero vt criſmet in fronte.vñ iſti nihil ↄferebãt.Si obijci⸗
tur.quare hoc ꝑmiſit Grego.illis:cum videat᷑ illis dare
licentiã peccandi. Dicũt ꝗꝙ inuitus ꝑmiſit ob nimiũ ſcan
dalũ.nec dabat eis occaſioneʒ mali:quia inuitus hoc cõ
cedebat.Vel vt dicũt quidaʒ.illa conceſſio diſſimulatio

xxviij.

fuit gpᷣter ſcandalũ vitandũ ⁊ bonũ pacis ſernandũ.vndᷣ
exponũt ſic.ↄcedimꝰ.i.diſſimulamꝰ.. Haꝝ aũt opinio⸗
nũ videt᷑ mediũ eſſe tenendũ.ſ.ꝙ dñs papa põt ĩ caſu de⸗
mandare ſacerdoti ꝙ cõſirmet ⁊ ꝙ ipſe obediendo cõfir⸗
met.Sed nõ videt᷑ ꝙ poſſit demãdaꝛe vnicuiq; ꝙ cõfeꝛat
qð bʒ.iec argumẽta que inducũt ponẽtes h: alicꝰ ſunt
nccitatis neqʒ ꝓbabilitatis:vt ptʒ intuenti.qꝛ Fm h̊ ſim⸗
plex laicus poſſet cõfirmare:ſi eẽt ↄfiꝛmatꝰ. Põt 8 dici.
ꝙ uis ſacerdos non poſſit cõfirmare ꝓpꝛia auẽte:tñ ꝓ
cauſa vtili vel nccia ſummꝰ pontifer in quo eſt pleĩtudo
ptãtis: põt alij qᷓ eo cõmitteꝛe.⁊ ille nõ facit aucte ſua ſᷣ
auẽte ſibi cõmiſſa.vnde ille potius facit cuiꝰ auctoꝛitate
fit. SEñ nõ eſi dubiũ ꝗn pontificalis auẽtas ſit de neceſſi
tate hꝰ ſacramẽti. Alij tñ dicũt ꝙ ñ cõceſſit eis ↄferre ſa
cramentũ: ̊ ſolũ aliqd ſacramẽtale. ſicut aliqñ datur la

icis panis bñdictus loco coꝛꝑis dñici. „
oſequẽt᷑ queritur S. iij.

Si ſacerdos ꝓpꝛia auẽte confirmet.vtꝝ ſit ↄfſirmatũ. O⸗
ſic:videt᷑ ꝑ hoc.qꝙ ex ſola inſtitutõne ecciĩe ſiue pꝓphibitiõe
eſt ꝙ talis nõ ↄfirmet.qᷓ cũ ita ſit ꝙ epos pᷣciſos ab eccia
pꝓhibeat oꝛdines ↄferre:tñ ſi ↄferut collatũ eſt. Eodẽ mõ
videt᷑ ꝙ ſi confirmet ſacerdos ſimplex: ꝙ cõfirmatuʒ eſt.
Et ſimiliter ſi aliqui cõtrahãt cladeſtine matꝛimoniũ cõ
tractum eſt. ᷓ ſimiłr in ꝓpoſito.¶! Itẽ tota cauſalitas ſa⸗
cramẽti eſt in ipo ſacr̃o ex virtute verboꝝ.nee impeditur
ab effectu ſuo coexñte materia debita niſi ſit impedimen
tũ ex ꝑte miniſtri.g̊ ꝓlata foꝛma verboꝝ ſacramẽti cõfir
matõis a ſacerdotèe ſimplici coerñte materia debita.cuzʒ

mnihil ſit in ſacerdote qð impediat vel repugnet: videt᷑ ꝙ

confirmatũ ſit.Omiĩs.n.cauſa ſufficiẽs ad effectũ aliquẽ
nõ i ta. ſi exeat ad ſuum actu: ꝓducit ſuũ effectuʒ.
Cõtra hoc habet᷑ manifeſte ab Euſebio de ↄle. di. iiij.
Wanus. Et dil. xxj. Cleꝛos. Et ab Hug. dicẽte. ꝙ ſacꝛa
mentũ ꝗð contra inſtitutõʒ celebrat᷑ irritum deputatur.
Rñſio.ddm ꝙ collatio ſacramẽti dupkr ꝑtinet ad ali⸗
quem miniſtrũ ecciĩe.rõne oꝛdinis ⁊ officij.⁊ tũc ſi exeqt
etiã probibitus collatũ eſt qð ipſe ↄfert. vt.ix.q.j.oꝛdia⸗
tiones. vbi habet᷑ ab Tꝛbano papa.q oꝛdinati ab epiſco
pis ſeꝑatis ab ecciĩa.cũ redeant ad ecciam ſeruatis pro⸗
pꝛijs oꝛdinibo ſuſcipi debẽt.ſiłe.j.q/j. Qð qdã. Elel colla
tio ꝑtinet ad aliquẽ ex ammiĩculo oꝛdinis ⁊ demandatõe
dñi pape:vt cõfirmatio in fronte ſacerdoti.⁊ talis cũ ꝓ⸗
hibitus fuerit:ſi attẽptat aliqꝗd conferre nibil facit.vt ba
betur anẽtibo pretactis.¶ Ad primuʒ obiectũ cõtra H
dom. ꝙ nõ eſt ſimile de epis ꝓhibitis cõferre oꝛdines:⁊
de ſacerdote ꝓhibito cõfirmare. qꝛ ptãs conferẽdi oꝛdi⸗
neʒ collata fuit epo cum collatõe dignitatis.vñ rõne ſui

officij 1 oꝛdinis ſibi competit. Simul.n.vtꝛũq; recipit.⁊

ideo nõ põt vnũ ab alio ſeꝑari.vnde executio põt ꝓbibe⸗
ri: tñ ſi exequat᷑: effectus nõ põt impediri. Sʒ ſacerdoti
ſimplici nũꝙᷓ collatũ fuit vt poſſet ↄfirmare rõne ſui offi⸗
cij vel oꝛdinis.poſſet tñ hoc ex demãdatiõe dñi pape.⁊ iõ
cum nec collatũ ſibi ſit:⁊ preter h̊ ſit ꝓhibitũ ſᷣm canões
ꝓhibet᷑ executio ⁊ impedit᷑ effectus.Secus aũt eẽt ĩ epᷣo
abeccĩa preciſo.qꝛ etſi ꝓhiberet᷑ ↄfirmare:nõ tñ impedi⸗
tur effectus ꝗn ſi cõfirmaret confirmatũ eẽt..¶ Ad aliud
dðm.qꝙ tota cauſalitas a qua ꝓprie loquẽdo eſt cõfiꝛma
tio:eſi virtus verboꝝ.ᷣ nõ tota ſine qua nõ. bec autẽ eſt
diſpoſitio aliqua vel dignitas in miſterio. quis.n. virtꝰ
tota ↄfirmandi ſit in verbis:tñ ſi deſit oꝛdo ſaceꝛdotalis
cũ auẽte ⁊ dignitate ep̃ali:nõ ſequit᷑ effectꝰ.qꝛ totalitas
cauſalitatis ſacr̃i ex iſia duplici cã integrat᷑.ſ.a q̃ ſequit
ne qua minime ſequit᷑

mbꝛũ ſecũdũ

Equit᷑ quis debet vel poteſt cõſirmari. Et
primo querit᷑.ſi generałr ſunt omẽs cõſir⸗
mandi.Secũdo.ſi pᷣpoſteratio oꝛdinis ſa⸗
cramentoꝝ ↄfirmatõis ⁊ baptiſmi:impedi

—

ʒ ↄfirmatõis. 3

rticulus primus
Irca primũ arguit᷑ primo. oñdendo ꝙ ñ oẽs
ſunt ↄfirmãdi ſic. Et primo videt᷑.exeludi de⸗
ſbeant mulieres.qꝛ H̊ ſacr̃m oꝛdinat ad pugna
ſ mulieres excludebãt᷑ a bello. debẽt excludi ab b ſacra
mento.l Itez videt᷑ ꝙ debeãt excludi ꝑuuli ꝑ eandẽ rati
onẽ:cũ nõ apti ad poꝛtandũ aꝛma.¶ IZteʒ vident᷑ excludi
illi qui ſunt in ꝑiculo moꝛtis:qꝛ illi exeũt er oẽʒ pugnã⸗
tiã. liberi ſunt a ſacramto pugne.¶ Itez videt᷑ ꝙ B ſac
mentũ nõ ↄpetit mutis:qm̃ h̊ ſacim eſi ad liberã noĩs xpᷣi
ꝓfeſſionẽ.̊ muti nõ pñt oꝛe ↄfiteri. fruſtra recipiũt qui
h recipiũt.¶ Iteʒ videt᷑ ꝙ ſoli clerici ſunt ↄfirmadi. Ra⸗
banus.A ſummo ſacerdote ꝑ impoſitõz manꝰꝑaclitꝰtra
ditur baptiʒato vt roboꝛet᷑ ꝑ ſpm̃ſanctũ ad predicanduʒ
alijs qð ipſe in baptiſmo ↄſecutus ⁊.ſ̊ ſoli cleꝛici p̃dicãt.
c. 4! Itẽ aut ab h̊ ſacramẽto excludũt᷑ aliꝗ: aut nulli.
ſi aliqui:nõ &̊ eſt oĩm.ſ̊ nulli excludũt᷑:gᷓ caracter impᷣſ⸗
ſus diſtinguit ſolũ ab infidelibo.̊ᷓ a quot ⁊ eiſdeʒ a quot
⁊2 quibo caracter baptiſmalis.q̊ videt᷑ ꝙ alter iſtoꝝ ſuꝑ⸗
fluat.qð eſt incõueniẽs ontra.ꝙ iſiud ſacr̃m compe

tat omnibo videt᷑.qꝛ ſicut dicit Rabanꝰ.In q̊ ſacramen

to dat᷑ ſeptifoꝛmis gr̃a ſpũſſancti.ſ̊ iſte effectus ẽ omĩbo
generalis.ᷓ ⁊ hoc ſacr̃m. ¶ Itez ꝙ zueiat omni ſexui vi⸗
xæt᷑:⁊ maxime muliebꝛi.qꝛ oẽs ꝗ pie volũt viuere ꝑſecu⸗
tionẽ patiũt᷑.ꝗ̊ ⁊ ſexus muliebꝛis ꝗ marie ẽ pius ⁊ deuo
tus.Sʒ infirmo qui ꝑſecutõʒ patit᷑ ſunt maxime neceſſa
ria arma foꝛtitudinis. cũ hec dentur in ↄfirmatõne:vi⸗
tetur ꝙ mulieres maxime indigẽt h̊ ſacramto.l Itẽ vi⸗
detur ꝙ ſit ncciuʒ omni etate ⁊ maxime puerili videt᷑iga
diſcreti ducis eſt aꝛmare milites añ pugnã ⁊ añ leſioneʒ
ſ̊ pugna ⁊ leſiones incipiũt in annis diſcretõis.&ᷓ cõpe⸗
tẽs eſt ſacrẽ̃m ofirmatõis añ annos diſcretõis dari.¶ Neẽ
videt᷑ ꝙ omni ſtatui.qꝛ certũ eſt de viuẽtibo.etiã H̊ ondiẽ
ce moꝛientibo auẽte Hugo.qꝛ dicit in li.de ſacramentis.

Oino ꝑiculoſuʒ eẽt ſi ab hac vita ſine ↄfirmatõne migre
ↄtingeret.⁊ ita moꝛienti etiã opoꝛtunũ ẽ nſio.diceen

dũ ꝙ illud ſacrtẽ̃m omĩbus competit ꝓpteł gratie amplia
tioneʒ que ibi dat᷑.ſᷣ maxime ↄpetit his qui ſunt de acie
pugnantiũ in bello ſpñali.⁊ quia hoc ↄpetit omni ſexui:
ideo ⁊ h̊ ſacẽ̃m omnibo competit.i Ad illð qð obijcit᷑ de
mulieribo pʒ.lʒ.n.nõ competat illis bellũ materiale:cõ⸗
petit tñ ſpuale. Mulieres.n.in hoc bello ſtrẽnue fuerũt
vt pʒ de beata Agneta ⁊ alijs virginibo que martirizate
ſunt ꝓ ↄfeſſione ⁊ noĩe xp̃i.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ de paꝛ⸗
uulis.dm ꝙ ꝑuuli nõ armant᷑ ꝓ ſtatu illiꝰ etatis vt tũc
pugnẽt:̊ vt poſtmodũ ſint pugnaturi. Sʒ nec h̊ niſi con
uenient᷑:quia arma illa nõ ſunt aggrauãtia & alleuiãtia.

nee ſolum ſunt defendẽtia:ſᷣ premuniẽtia.⁊ meliꝰ eſt ho⸗

mini muniri añ leſioneʒ q; poſt.¶¶ Ad id qð obijcit᷑ de il⸗
lis qui ſunt in ꝑiculo moꝛtis ptʒ rñſio.quia nõ recipiunt
ſacrm ad pugnantiã ⁊ conflictũ:bᷣ ad meritũ obedientie
⁊ virtutis augmentũ.qð eſt eis vtile ⁊ bonũ.q⸗ Ald illud
qð obijcit᷑ de mutis.dðm ꝙ ſacrm illud eſt ad roboꝛatõz
ſidei in coꝛde.⁊ hoc ita indigʒ mutus:vt diſertus nec tiñ
in coꝛde:verũetiã in nutu ⁊ paſſione põt xpᷣm confiteri.
⁊ ideo hoc ſacram̃to indiget ſicut? alij.¶. Ad ill Raba
ni dõm.ꝙ ibi ſumit᷑ predicare noĩe extẽſo ꝓ publica ↄfir
matione.vt ſit ſenſus ad predicanduʒ alijs.i.ad publice
ↄfitendũ fideʒ:quã in baptiſmo ſuſcepit.⸗l Ad vltimũ di
cendũ.ꝙ caracter ↄfirmatõis ab eiſdẽ diſtinguit᷑ a quibo
baptiſmalis.nec tñ ſuꝑfluit:quia ſᷣm aliũ ⁊ aliũ ſtatum
diſtinguit.qᷓuis.n.omĩs rpᷣianꝰ ſit xpᷣi pugil: tñ ex Ftia
alia 7 alia ⁊ in alio ſtatu dicit᷑ xrᷣianꝰ ⸗ pugil. ⁊ Fᷣm aliuʒ
⁊ aliũ actũ.ſ.ↄfirmatõʒ exterioꝛeʒ ⁊ eredulitatẽ interio⸗
rem.⁊ quia ᷣm aliud diſtinguit caracter ↄfirmatõnis ⁊
caracter baptiſmatis: 2 aliũ ſtatũ gr̃e diſpoĩt.iõ nõ ſuꝑ⸗
fluit.⁊ cum alius ſit ſtatus fidei:a caracter ſtatuʒ reſpi⸗

iar ruis fides ſit eadeʒ:caracter eſt aliud ſignum exte⸗
Tiug.

mentũ. ¶ Cõtra. nõ hñs eẽ ſacri bapti

ꝛticulꝰ ſecũduͦus
Onſequent᷑ querit᷑.ſi pᷣpoſteꝛatio oꝛdĩs ſacra
mẽtoꝝ ↄfirmatõis ⁊ baptiſmi: impediat ſuſce
ptõnẽ ↄfirmatõis. Primo q̃rit᷑.vtꝝ ñ baptiʒa
pᷣt ↄfirmari.Scðo.vtꝝ ñ baptiʒatꝰ poſſit reciꝑe ſa⸗
cramentũ ↄfiꝛmatõis ſine ſuſceptõe rei. L
dit᷑ ſic. Haptiſmꝰ ẽ ianua oim ſacroꝝ. igit᷑ ſi bee figura
vera ſit ⁊ ñ pᷣt intrari ĩ domũ niſi ꝑ ianua.q̊ñ ĩ aliq ſac
mẽtũ niſi priꝰ intrauerit ꝑ baptiſmũ. ¶¶ SItẽ ↄſirmatõ re
ſpicit aliqd p̃exñs:qꝛqð ñ ẽ nõ põt ↄfirinari.ſ̊ nullũ ſaẽ
mẽtũ nccio preit ↄfirmatõeʒ aliud a baptiſmate.ſi ̊ ali⸗
quid pᷣſuponit᷑:videt᷑ ꝙ baptiſmꝰ.(¶ Cõt᷑.ſi rite ꝗs ſuſci
piat oꝛdines:pmo dʒ fieri ſubdyaconꝰ qᷓ; dyaconꝰ. tñ ſi
añ ſubdy aconatũ ſuſciꝑet ꝗs oꝛdinẽ dy aconatꝰ:dicũt ꝙ

vere hʒ oꝛdinẽ᷑. Sʒ an debeat miſtrare alia q̃ſtio ẽ. ꝗ̊ a ſi⸗

mili lʒ baptiſmꝰ pᷣcedere hẽat ↄfirmatõʒ ſi rite fiat:tñ ſi
ꝗs añ baptiſmũ ↄfirmaret᷑:cõfirmatõʒ vere br̃et ſiue ſa⸗

cram̃tuʒ ↄfirmatõis.ꝙ̊ ñ baptiʒatꝰ p̃t ↄfirmari. ¶ Itẽ eẽ

p̃cedit oꝛdinatũ eẽ.priꝰ.n.ẽ res qᷓ; oꝛdiata alij. ⁊ ꝓgter h̊
illa qͥꝝ eẽ ñ eſt eẽ relatũ pñt eẽ:lʒ ñ hẽant eẽ oꝛdinatum.
Talia ſunt ſacꝛa.ſ.baptiſmꝰ ⁊ ↄfirmatio.nõ.n.referũt᷑
adinuicẽ. Secluſo ꝗ̊ oꝛdine quocũq;:nibilominꝰ hec ſaẽ⸗
mẽta pñt eẽ.Sʒ ñ põt eſſe ↄfirmatio niſi exñte aliqͥ cõfir⸗
mato.ꝗ̊ om̃i ſecluſo oꝛdine põt aliꝗs eẽ cõfirmatꝰ igit᷑ lʒ
nõ pᷣceſſit baptiſma pᷣt aligs cõfirmari. Rñſio.q ñ ba
ptiʒatꝰ ñ põt ↄfirmari. Rõ hꝰ eſt. qꝛ gra regeneꝛatõnis
ſpuᷣalis q dat᷑ in baptiſmate pᷣcedit gràm coꝛoboꝛatiõis
ſpũalis:ſicut generatio naturalis pᷣcedit coꝛꝛoboꝛationẽ

mẽbꝛoꝝ. Alia rõ eſt. ꝙ ↄfirmatõ ↄfert᷑ tm̃ exñtiba ĩ eccia.
baptiſmate aũt ponit᷑ hõ ĩ eccĩia ⁊ efficit᷑ de coꝛꝑe illius/
¶l Ad obiectũ primũ ↄtra h̊ põt diciiꝙ ñ eſt ſiłe oꝛdi⸗

nibo a⁊ ſacr̃is.ſebaptiſmate ⁊ ↄfirmatoe.nõ.nẽ ita eẽnit⸗
alis ↄꝑatio oꝛdinũ ſuꝑioꝝ ad inferioꝛẽ:ſicẽ cõfirmatõnis

ad baptiſma. ꝓpter miſteriales diuerſitates eoꝝ ⁊ incon

tingentiã.vt.n.dicũt.oꝛdo ñ eſt tm̃ ſacim vᷣ etiã offieiuʒ.
Cuilibʒ.n.oꝛdini deputat᷑ ſuũ officiũ.⁊ põt aliꝗs officiũ
vnius oꝛdinis exequi ſine alio.vt offieiũ dy aconatꝰ ſine
ſubdyaconatu. ideo pʒ ꝙ oꝛdines ñ hñt adinuicẽ ncẽiaʒ
oꝛdinatõʒ. Maptiſmꝰ aũt ⁊ ↄfirmatio hñt effectus ꝓpter
quos ſunt.⁊ nõ põt effectus ↄfirmatõis eẽ ſine effectu ba

ptiſmi 2 vniuerſalr nullũ ſacrm ſine baptiſmo.iðo alia
ſacẽa ad baptiſmũ ncciaʒ hñt oꝛdinatõʒ.ql Ad alið dicẽ

dũ.ꝙ qñ eẽ alicuiꝰ dependet ab alio: nõ hʒ prius eẽ q eẽ

oꝛdinatũ.immo ſimul talis eſt ↄſirmatio reſpectu bapti⸗

ſmatis.Eſſe.n.cõſirmatõis dependet ab eẽ baptiſmatio.
4 Ad illud qð dicit᷑.ꝙ baptiſmus ⁊ cõfirmatõ ñ referũ
tur adinuicẽ ⁊c. Oicendũ ꝙ quedã ſunt quoꝝ eſt mutua
relatio.cuiuſmodi ſunt illa que ſunt ⁊ dicũt᷑ adaliqd. ta⸗
lia nõ ſunt baptiſinꝰ ⁊ eõfiꝛmatio.Quedã aũt ſunt⁊ ſi il
lorũ nõ eſt mutua relatio:vnũ tñ qᷓtuʒ ad eẽ dependet ab
alio. ꝓpter qð aliud qð dependet nõ põt eẽ ſine alio.ſicẽ

hic.vnde arguit᷑ e inſufficienti. ”ÿ
¶ Lonſequeter que S. ij.

rit᷑ Atꝝ ñ baptiz atus poſſit reciꝑe ſacr̃m ↄfirmationis
ſine ſuſceptiõe rei.qð videt᷑:qꝛ ñ baptiʒatus põt ſuſciꝑe
euchariſtie ſacim.lʒ ñ fuerit baptiʒatꝰ:lʒ ñ ſuſcipiat reʒ
ſacr̃i. Siłr accedẽs ficte ad baptiſmũ ſuſcipit ipᷣm ſacrᷣm
lʒ ñ reʒ ſacr̃i.Eadeʒ rõne videt᷑ ꝙ aligs nõ baptiʒ atꝰ p̃t
ſuſciꝑe ſacrẽ̃m ↄfirmatõis lʒ nõ ſuſcipiat rẽ.q Iteʒ aligs
nõ baptiʒatus põt moꝛi ꝓp xpᷣo ⁊ cõfiteri xpᷣm.q̊ ñ bapti⸗
ʒatus põt hr̃e reʒ hꝰ ſacꝛi an baptiſmũ.q̊ pari rõne ⁊ ſaẽ
60 iſmatis ñ ſuſcipit

rẽ cõfirmatõis. ñ hũs ſacim hinꝰ:nõ recipit ſacrametũ
illius. ¶ Rniſio. ꝙ caracter baptiſmalis eſi fundamẽtuʒ
alioꝝ caracteꝝ ſacramentaliũ.lñ nullũ ſacẽm q̊ impri

mitur caracter põt ſuſcipi ab aliquo:niſi prius ſuſcepto
ſacr̃o baptiſmi.dico ſacram̃taliter. vnð ſicut ñ ſuſcepto

— — — --—

ra
ſſce
8
eſa

n
ſae
töͤre
ſas
ali⸗
iſci
ſiſi
a
nſi
eſa⸗
Nerh
tun.
müt
ſoi/
ſin,

tin.
ius
otdi⸗
intr⸗
ns
on

¶ Nueſtio

baptiſmate ꝙᷓtũ ad rez ſacꝛi.ñ põt aliꝗs ſuſciꝑe ſacr̃jm cõ
firmatõis.qᷓtuʒ ad reʒ ſacr̃i:ſic ñ ſuſcepto baptiſmo ſoẽ⸗
mentalit᷑: nec ſuſcipi põt ſacr̃fm ↄfirmatõis ſacramẽtatx
hoc aũt pʒ ꝑ hoc qð determinat᷑ ab Inno.in.iij.de pᷣſbi⸗
tero nõ baptizato.veniẽs ad appellatiõʒ·dicit.n.ibi·qa ĩ
ↄcilio apud ↄpenð.legit᷑ cõſtitutu.Si ꝗs in preſbiteruzʒ
oꝛdinatus dephenderit ſe nõ eẽ baptiʒatũ: baptiʒetur ⁊
iteꝝ oꝛdinet᷑.i Qos circa latũ preceptũ in caſu dubitabi⸗
li qð tutius eſi ſequẽtes mandamꝰ: quatenꝰ ipᷣm ad ſin⸗
gulos oꝛdines vſq; ad ſacerdotiũ ꝓmouere ꝓcures:⁊ ꝑ⸗

mittas eum in ſacerdotio miſtrare. Sed ↄſtat ſi in ſuſce⸗

ptione oꝛdinis añ baptiſmũ fuiſſet oꝛdinatꝰ: ꝑ reiterati⸗
oneʒ iniuꝛiatũ fuiſſet ſacro.⁊ ita pʒ ꝙ ñ fuit oꝛdiatꝰ.im⸗
mo qð plus ẽ:matrimoniũ ñ hʒ bonũ ſacẽi ĩ nõ baptiʒa
tis.VUñ in.iiij.de diuoꝛcio.Quanto te nouimꝰ.determĩa
tur ꝙ inter cõiuges infideles nõ baptiʒatos: in caſu põt

altera ꝑſona tranſire ad ſecũda vota. ex qͥ pʒ ꝙ ibi ñ fuit

bonũ ſacẽi.ſ̊ ñ eſt ita de baptiʒatis ↄiugibo. Si eni poſt
baptiſmũ infidelis fuerit alter ↄiugũ:ratũ eſt ſꝑ matrio⸗

niũ.vñ dr̃ in decretis.Etſi mrioniũ verũ inter infideles

exiſtat: nõ tñ eſt ratũ. Inter fideles aũt ratũ ⁊ firmũ ex⸗
iſtit:qꝛ fidei ſacꝛm.qð ſemel admiſſuʒ nũꝙ amittit᷑ratũ
efficit ↄiugij ſacrẽm:vt ipm ĩ ↄiugibo vllo ꝑdurãte ꝑduret
ſacr̃m aũt fidei nvocat baptiſmũ.⸗! Ad illud qð obijcituꝛ
d euchariſtia iam pʒ rñſio:qꝛ ibi caꝛacter nullus impꝛi
mit᷑⁊ ita ñ hʒ adeo eẽntialeʒ oꝛdinẽ ad baptiſma ſic con
firmatio 2 oꝛdo.q Ad id qð obijcit᷑ ꝙ põt ↄfiteri ⁊ moꝛi.
Dicendũ ꝙ verũ eſt ſine ſacꝛo:ſ̊ nõ line re illiꝰ ſacri.vñ

⁊ ſicut obiectũ ẽ.ſicut res hꝰñ põt hr̃i ſine re illiꝰ:ſic nec

caracter ſi

embꝛu terceceu
Equit᷑ ꝗs põt vel dʒ ↄfirmandũ añ epᷣm te⸗
nere.Et pᷣmo querit᷑ſi nõ ↄfiꝛmatꝰ põt te⸗
nere. Scdo.ſi mulier. Tercio.ſi indifferẽt᷑

poõt vir tenere mulierẽ ⁊ mulier virũ.

rticulus primꝰ
Irca primũ ꝓcedit᷑ ſic.Et videt᷑ ꝙ ñ ofirma⸗
tus nõ põt tenere ad ↄfiꝛmandũ:qꝛ ñ baptiʒa
tus ñ põt tenere baptiʒandũ. a ſili videt᷑ ꝙ ñ
ↄHrmatus nõ põt tenere ad ↄfirmandũ. Hocẽ qð habet᷑
de oſe.di.iiij.in baptiſmate.vbi dicit᷑. In baptiſmate vel
criſinate ñ põt aliꝗs ſuſciꝑe filiolũ qui ñ eſt ↄfirmatꝰvel
criſmatus.ſenſus canonis eſt.ꝙ ꝗ ñ eſt baptiʒatꝰ: ñ põt
ſuſciꝑe filiolũ in baptiſmate:neqʒ nõ ↄfirmatus pᷣt ſuſci
pere filiolũ aliũ in criſmate.¶ Lõtra.nõ ↄfiꝛmatus põt
baptiʒare:multofoꝛtius ⁊ tenere vt videt᷑. ¶ Itez cuz ſit
e gremio eccleſie ᷣm baptiſmũ.lʒ ñ ſit ↄfirmatus:quaẽ
nõ põt exequi iſtud miſteriũ.ſ.tenendi ad ↄfirmandum.
41 Ytez tenere ante ep̃m ñ eſt aliqd ↄferre ſpũale: ̊ ẽ tmm̃
oꝑatio coꝛꝑalis. ad taleʒ actũ.ſ.ad tenendũ ante epᷣm
nõ exigit᷑ aliꝗd ſpuale.g nõ opoꝛtet ꝙ ſit ↄfirmatꝰ.¶!. Itẽ

querit᷑ nõ baptiʒatus põt baptiʒare. ᷓ ſuſcipe pt
ſiliolũ in baptiſmate.i.eẽ ↄpatrinꝰ.¶ Rñdeo ad hoc vl⸗
timũ.Quia compatrini eſt inſtruere filiolũ in ſymbolo.

ꝓpter hoc.n.inſtitutũ eſt in eccĩa ꝙ ſint ↄpatrini.non ba
ptiʒati aũt h̊ nõ pnt:qꝛ nõ ſunt inſtructi. t h̊ ñ pñt eſſe
cõpatrini.a Ad h̊ qð querit᷑.quare nõ cõfirmati nõ pñt
tenere ad cõfirmandũ. Sicendũ ꝙ cõfirmãdus debet ab
altero teneri vt oñdat᷑ in ipſo impotentia ſtandi ꝑ ſe ſcʒ
in temptatõibus ſine gẽa ↄfirmatiõis. EUnde potentia ⁊
virtus ſtandi ſpũaliter.ſ.in pugna temptationũ: dat᷑ in
ꝓfirmatione.vñ Aldelchy ades. In baptiſmate regeneꝛa⸗
mur ad vitã:poſi baptiſmũ ↄfirmamur ad pugnam. Si
igit᷑ in ſignũ impotẽtie ↄfirmãdus tenet᷑ ab alio ad cõfir⸗
mandũ.qui aũt impotens eſt ad ſtanduʒ: impotẽs eſt ad
aliũ tenendũ vel ſuſtinendũ. ꝓpter h̊ debet eẽ ↄfirmatus
qui aliũ debet tenere:in ſignũ ꝙ qui aliũ debet ſuſtenta?
opoꝛtet ꝙ habeat potentià ſtandi. ¶ Quare igit᷑ põt ba⸗
ptiʒare.Rũñſio ꝙ qꝛ baptiſina eſt ſacẽm neceſſitatis:lar⸗

ga diſpenſatione puidit diuina milcdia: vt oĩs cuixcũq;

ſit ſtatus vel conditõis vel qualitatis poſſit baptiʒare.
4 Ad id qð querit᷑.exqͥ ẽ de gremio eccie q̃re ⁊c. Rñſio.
RH̊ inſtitutũ eſt ab eccia rõne pᷣdicta.vt ſic in ſignũ impo⸗
tẽtie ſtandi in ſpũali pugna oꝛdinatuʒ ẽ vt cõfirmãdꝰ ab
alio teneat᷑:ſiłr in ſignũ impotẽtie ſuſtentãdi aliũ qui ñ
hʒ potentiã ſtandi ꝑ ſe:oꝛdinatũ eſt ꝙ teneat᷑ ↄfirmãdus
a cõfirmato.nec exigit rõ aliqua:ꝙ illi ꝗq ſunt de gremio
eccie pñt quecũq; miſteria eccie exequi.imo diſſicta ſunt
miniſteria ᷣm gradus eoꝝ qui ſunt ĩ eccia.i¶¶ Ad vltimũ
dDðm.qꝙ etſi illud tenere ſit actio coꝛꝑalis qtũ ad ſubam
actus:nõ tñ qᷓtũ ad ſignificatõʒ.qð obijcit ꝙ ad actõʒ
coꝛꝑaleʒ nõ exigit᷑ aligd ſpũale.Dicendũ ꝙ actio coꝛpo⸗
ralis põt dici ſᷣm rem ⁊ ſignificationẽ. coꝛꝑalis vt currẽ
quantũ ẽ de genere ſuo.Alia eſt actio que m reʒ eſt cor⸗
ꝑalis:ſᷣm ſignificatõʒ vᷣo eſt ſpũalis.vt pʒ miſterio ſacra
mentoꝝ. Primo & mõ ad actũ coꝛꝑaleʒ nõ eſt ncciuʒ ali⸗
qð gratuitũ ſpũale:łᷣ̊ ſecũdo mõ.⁊ talis actio eſt tenẽ cõ⸗
firmandũ ante epᷣm:vt S.dictũ eſt. — .
ꝛticulus ſecũdus
Onſequẽt querit᷑ſi mulier põt tenẽ cõfirmã⸗
dũ añ ep̃m. Nõ videt᷑.qꝛ mulier põt tenere ba
ptiʒ andũ. g cũ minoꝛ ſit obligatio ⁊ adminꝰ
in tenendo añ epᷣm ꝓfirmantẽ ex ipſa tentione:qᷓ; tenẽ ba⸗
ptiʒandũ añ ſacerdoteʒ baptiʒantẽ. videt᷑ ꝙ ſi tenere po
teſt in baptiſmate:ꝙ põt tenere in cõfiꝛmatõe.4. Contra
ſicut dictũ eſt.nõ cofirmatus in ſignũ impotẽtie ſue ⁊ i⸗
firmitatis ñ debet aliquẽ tenere ad confirmãdũ. a ſili vi
detur ꝙ mulier cũ ſit conditõis infirme:in ſignuʒ ſue in⸗
firmitatis ⁊ debilitatis nõ debet aliquẽ tenẽ.¶ Hoc ideʒ
habet᷑ ꝑ ̊ ꝙ ſexus muliebꝛis excludit᷑ a ſuſceptõne oꝛdi⸗
nis ꝓpter condnõʒ ſexus hꝰ q repugnat dignitati ordis
ſiue oꝛdinatoꝝ.ſ.inferioꝛitas ſiue infirmitas ſtatꝰ.a ſiti

videt᷑ ꝙ ꝓpter ↄditõʒ repugnantẽ que ẽ nia Rn
n⸗

bilitas debet erxcludi ab hmõi miſterio.ſ.tenẽdi
ceo.ꝙ mulier dũmodo ſit ↄfirmata põt tenere.nec impe⸗

Dit ſexus debilitas ſiue infirmitas. Infirmitas.n.q̃ de⸗

pendet a ſexu que eſt infirmitas coꝛꝑalis:nõ firmat᷑ per

ſacr̃m cõfirmatõis. Infirmitas aũt ſpũalis.ſ.puſillani⸗

mitas tollit᷑ ꝑ grãm confirmatõis.que cũ ſublata fuerit
efficit᷑ mulier digna ad miniſteriuʒ tenẽdi.hac aũt infir⸗
mitate ſublata:efficiũt᷑ mulieres qi viri ſiue hñtes aias
viriles.ſᷣm ꝙ legit᷑.ij. Aldacha.vij.de illa beata muliere
que hoꝛtabat᷑ filios ſuos ad patiẽtiaʒ in moꝛte.ꝙ femi⸗
nee cogitationi maſculinũ animuʒ inſerens dixit ad eos
⁊c̃.q¶ Ad illud ̊ quod primo obijcitur. dom ꝙ infirmi⸗

tas ſexus vel coꝛpoꝛis non repugnat foꝛtitudini ſpiritus

que attendit᷑ penes robur coꝛꝑis.hec auteʒ qñq; tãta eſi
in muliere:quanta in viro ⁊ qñq; maioꝛ.qᷓuis vt frequẽ
tius vir eſt magis aptus ad actus ſpũales foꝛtitudinis.
A Ad illud quod obijcit᷑ de ſuſceptione oꝛdinũ.Dicẽduʒ
nõ eſt ſimile:quia rõne ſexus vir caput eſt mulieris.j.
Coꝛint᷑.xj.⁊ hoc principaliter ꝙᷓtum ad actus exteꝛioꝛes
2 coꝛꝑales.⁊ ideo repugnat ei ſuſceptio oꝛdinũ ratione
quoꝛuʒ oꝛdinatus conſtituit᷑ caput ⁊ ſuperioꝛ illoꝝ. Uñ
ſexus femineus ⁊ ſuſceptio oꝛdinum ſibi repugnãt: eo ꝙ
ſexus femineus conſtituitur ſub capite: ⁊ non ꝑmittitur
eſſe caput.oꝛdo vᷣo econtrario conſtituit oꝛdinatũ caput
ſuꝑioꝛem illoꝛum. Conſfirmatio vᷣo ſacramentalis nõ
habet taleʒ repugnantiam cum ſexru femineo:eo ꝙ ñ cor
pus reſpicit vt dictum eſt.nec ꝓprietatẽ coꝛꝑis:&ᷣ tm̃ ani⸗
mã ⁊ infirmitatẽ eius.

ꝛticulus tercius

Onſequẽt q̃rit᷑.vtꝝ indifferent põt vir tenere
feminã:⁊ femina viꝛũ. ſic:videt᷑.In bapti
ſmo ita eſt. ꝙ bomo ſexus maſculini põt tenẽ
ã in baptiſmo.ſilłr videtur ꝙ in confirmatione · igi⸗
tur non opoꝛtet ꝙ vir ſemꝑ virum teneat ⁊ femina femi⸗
nam.immo ſicut in baptiſmo ſeinuicem tenere pñt: ſilit᷑

.

in confirmatione.4! Itez m exigentiaʒ oꝛdinis rõnis ⁊
nature. foꝛtioꝛ bʒ tenere ⁊ ſuſtentare minꝰ foꝛtẽ. Sʒ cõ⸗
firmatus nõ ↄfirmato foꝛtioꝛ reputat᷑. ꝙᷓ quelibet ꝑſona
confirmata põt tenere ꝑſonã nõ ↄfirmatã. & mulier ↄfir
mata põt tenere virũ ñ ↄfirmatũ.4¶! Itez cũ tentio ad cõ/
firmandũ nihil opetur ad ſacramentũ: nõ refert cuiꝰ ſe⸗
xus ſit qui tenere debeat.¶ Contra.oꝛdo nature hoc exi
git ꝙ mulier ſit ſub viro ⁊ n ecõuerſo.ſ̊ ꝑſona tenẽs ali⸗
quẽ ad confirmandũ.ex hoc ꝙ tenet illũ ſoꝛtit᷑ maioꝛita⸗
teʒ quandã ⁊ auẽteʒz reſpectu illius qui tenet᷑:eo ꝙ ĩ mi⸗/
niſlerio tali fuit pricipiu ſue ꝑfecte xpᷣianitatis. ſi mu⸗
lier debet eẽ ſub viro ⁊ non hꝛe auẽtem reſpectu viri ⁊c.
4 Hoc ideʒ pʒ ꝑ ratõʒ ſuppoſitã quare mulieres nõ reci
piũt oꝛdines.quia ex h eret᷑ ꝙ hr̃ent ptãtem oꝛdi/
natam ſupꝛa viros./Rñſio.ꝙ vir põt tenere mulierẽ ⁊
mulier virũ ad ↄfirmandũ lʒ alig ponebãat ↄtrariũ. vnð
xxx.q.j.Si aligꝗs.dicit᷑. Si aliꝗs filiaſtrũ vel filiaſtram
ſuã ante ep̃m tenuerit ad ↄfirmatõz: ſeꝑaret᷑ ab vxoẽ ſua
aliã nunqꝙᷓ accipiat.ſiłr ⁊ mulier. Hic inſinuat᷑ a cano
ne ꝙ vir põt mulierẽ tenere ⁊ ecõuerſo. ſᷣ ſi talem teneat
ſcʒz filiaſtrũ vel filiaſtrã puniri debet. Mihilominꝰ ſi hoc
obſeruaret᷑ in aliqua eccĩa ꝙ vir ſolũ teneat ⁊c̃. ̊ põt eẽ
ad tollendũ ꝑiculũ affinitatis. Qam quia in hmõi tenẽ
ↄtrahitur affinitas.⁊ nõ ſolũ inter tenentẽ ⁊ parẽtes eiꝰ
qui tenet᷑: inter tenentẽ ⁊ ipʒʒ qui tenet᷑.qñ maſculꝰ ma
rem tenet ⁊ mulier mulierẽ: tollit᷑ ꝑiculũ ex ↄtractu affi⸗
nitatis inter illos. ꝓpter qð potuit nõ ſine rõne inſtitui
in aliqua eccia ⁊ obyuari.qꝙ tm̃ vir virũ teneat ⁊ mulier
mulierẽ.ij Ad illud qð obicit᷑.ꝙ ꝑſona tenẽs ſoꝛtit᷑ au⸗
ctoꝛitateʒ ⁊ maioꝛitateʒ dignitatis ſiue ⁊ prioꝛitatis re⸗
ſpectu illius qui tenet᷑.qð nõ ↄuenit mulieri reſpectu vi⸗
ri ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ ſoꝛtit᷑ ex hoc auẽteʒ ptatis oꝛdinate
ſiue maioꝛitatẽ dignitatis.ſicut ẽ in ſuſceptõe oꝛdinis:ſᷣ
potius efficitur debitoꝛ exhibitõis ⁊ reuerẽtie ⁊ honoꝛis
⁊ ſubuentõis caritatiue.quantũcũq;.n.efficit᷑ magnus ꝗ
tenet᷑ ad confirmandũ: debet hr̃e illũ qui tenebat eũ etſi
minoꝛ ſit:in reuerentia.⁊ ꝓ loco ⁊ tẽꝑe illi honoꝛẽ exhi⸗
bere:⁊ in nccĩtatibo caritatiue ſubuenire.⸗¶ Ex his patzʒ
rũñſio ad aliud.qꝛ ſecus eſt de ſuſceptõne oꝛdinis in qua
confert᷑ auẽtas ptãtis oꝛdinate ⁊ dignitas maioꝛitatis
ſimpłr. hoc aũt nõ ſoꝛtit᷑ qui tenet aliquẽ ad ↄfirmanduʒ
ex miniſterio hmõi.¶ Ad h̊ qð obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.ꝙ qui
tenet nihil cooꝑatur illi ſacr̃o.Dicenduʒ ꝙ etſi nihbil co⸗
oꝑetur eſfectiue:oꝑatur tñ ſignificatiue.Significat eniʒ
ꝙ nõ ↄfirmatus non hʒ potentiã ſtandi ꝑ ſe:vᷣ illaʒ acci⸗

pit in confirmatone. —
¶ Membꝛũ quaꝛtũ

4 Verit᷑ vtꝑ xpᷣs fuerit ↄfirmatus. Et videt
ꝙ nõ.quia cũ ab inſtanti ſue cõceptõis ha⸗
buit omẽʒ gratie plenitudinẽ ⁊ G̊ ꝑfectiſſi⸗
me:ſruſtra ſuſcepiſſet ↄfirmatõeʒ q̃ dat᷑ ad
ſuſcepit inſtituit. Gᷓ̊ aũt ſacr̃fm nõ inſiituit ⁊c. Contra
hoc querit᷑.quare xpᷣus non fuit ↄfirmatus ſicut bapti⸗
ʒatus:cum videatur eadeʒ röne ↄfirmandus q̃ baptiʒã⸗
dus. Item.iij. AMath. dicit. Sic decet nos adimplere
omẽʒ iuſticiã. Glo.dũ ego ſuꝑioꝛ ⁊ nõ indigens a te ſu⸗
ſcipio.ſᷣ ſi decet rp̃m ſic adimplere oẽʒ iuſticiã.i.ꝑfectaʒ
ſemꝑ deceat ipᷣm.i.videtur ꝙ decuit eũ ↄfirmari ⁊ ab in⸗
ferioꝛi ſicut ⁊ baptiʒari.¶ Iteʒ vt habet᷑ a Cri.Ex con
tactu carnis habuerũt aque vim regeneratiuã. dicit enĩ
ideʒ.i QAunq; aque baptiſmi purgare peccata credentium
poſſent:niſi ↄtactu dnici coꝛpꝑis ſanctificate fuiſſent. Si⸗
militer videtur ꝙ cri à habeat virtutẽ niſi ex cõ
tactu coꝛꝑis xpᷣi. Rñſio.dicũt quidam ꝙ vpᷣs ſuſcepit
omĩa ſacramẽta. oↄfirmationeʒz aũt in deſcenſu columbe:
m illud Yo.j.Vidi ſpiritũ deſcendentẽ q̃i columbaʒ de
celo ⁊ manenteʒ ſuꝑ eum. Sed hoc ſuppoſito.cũ bec con
firmatio non fuit ſacramentalis: adhuc remanet q̃ſtio.
Pret᷑incõueniens ſequit᷑ ex hac poſitõne.quia cuʒ illa

ur plenitudineʒ virtutũ.q Iteʒ ſacr̃a noue legia qãDu

confirmatio non fuit ſacramentalis:eꝛat realis.qð ẽ in⸗
cõueniens poſitiõe.Pꝛopter h̊ aliter dðᷣm.ſ.ꝙ baptiſino

quedã ↄgꝛuebant.quia ẽ ſacr̃m ncciĩtatis.ſ.ꝙ efficacie ex⸗

emplo allicerent᷑ baptiz andi ad baptiʒandũ. ꝓpter quod
ↄueniens fuit vt xpᷣs ſuſcipiendo baptiſmuʒ alijs pᷣberet
exemplũ baptizãdi.vñ ibi.Sine mõ.ſic.n.decet nos ad⸗
implere omẽʒ iuſticiã.Glo.ſic decet nos dare exempluʒ
