mittebant᷑.ſicut legit᷑ ĩ actibo aploꝝ.Quõ aũt tꝑalia poſ⸗
ſiderũt: cnm in ꝑſona ſna ⁊ alioꝝ dicat paulꝰ.j.Coꝛin.iiij
vſq; in hanc hoꝛã eſurimꝰ ⁊ ſitimꝰ ⁊ nudi ſumꝰ. ꝛet.ſu⸗
ſtineri poſſet ꝙ apti ad eaſdẽ cauſas ob quas dñs habuit
ulos:⁊ ip̃i apłi poterãt ad certã cauſaʒ de rigoꝛe pauꝑ⸗
tatis altiſſime aliquid aliqñ inmittere: ⁊ ad tempꝰ aligo
habere.aut ꝓpter inhoſpitales regiones ꝑ quas trãſierũt
aut ob aliã cauſaʒ.4l Ad illud qð obijcit᷑ de actibo apłoꝝ
ſoluit l̃a ſequẽs que eſt.diuidebãt ſingulis ꝓut cuiq; opꝰ
erat. 4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſtatꝰ?habentiũ tꝑalia ratõne
ſufficiẽtie que eſt in tꝑalibo.eſi magis ↄfoꝛmis ſiatui bean
tudinis vbi eſt ↄpleta ſufficiẽtia ⁊c. põt dici ꝙ abundãtia
tꝑaliũ nõ inducit ſufficiẽtiã.ſed potiꝰ indigẽtiã.vñ Luc.j.
diuites dimiſit inanes.pᷣs.diuites eguer̃t⁊ eſurierũt.cuiꝰ
eſt ratio.qꝛ diuitie amãtẽ elongãt ab eo qui ſolꝰſu fficit aĩe
ſcʒ a deo.vñ Ecẽi.xj.Si diues fueris nõ eris imunis a q
licto. Aug.tãta dignitatis ẽ hũana ↄditio.vt nullũ bonuʒ
pꝛeter ſũmũ bonũ ei ſufficere poſſit.qꝛ ꝓlitentes altiſſi⸗
mam pauꝑtatẽ inꝙᷓtum tales ab illo nõ elongãt᷑ qui ſuffi⸗
cit anime: ꝓpter hoc ſola pauꝑtas ſufficientia miſtrat ſm
MHerñ.vnde ſolis pauꝑibo xp̃i ſufficit qð habent. Cũ igit᷑
dicit᷑ꝙ diuitie ſufficientiã miſtrant.rñdendũ eſt ꝑ intem⸗
ptionem. vnde Gꝛeg: in moꝛał. Auaritia deſideratis rebo
nõ extinguit᷑ ſed anget. Qam moꝛe ignis cũ ligna qᷓ conſu
mat exce ꝑit:excreſcit.⁊ aug.ĩ quodã ᷣmõe. iſias diuitias
iniuſtũ eſi reputare diuitias: que nõ auferũt egeſtatẽ.quõ
em̃ ſunt diuitie quibo creſcentibo creſcit inopia.cuiꝰcauſa
tacta eſi.ſcʒ elõgatõ a deo.Ecõtra altiſſima pauꝑtas pꝛo⸗
pinquiſſimũ ſtatui britudinis ſuũ efficit poſſeſſoꝛẽ.cuiꝰhec
eſt ratõ.qꝛ aĩa quãto ab hũanis ẽ abſolutioꝛ ſeu a munda⸗
nis: eo eſt deifoꝛmitatis ca pabilioꝛ.ſicut oculꝰ eo ꝙ nulliꝰ
coloꝛis eſt: eo oĩs ſpeciei caloꝛis ẽ capabilis.⁊ intellectus
poſlibilis eo ꝙ nulliꝰ ſpẽi ſenſibilis ẽteo oĩs eſt capabilis.
Silꝛ aĩa eo ꝙ a mũdanis ẽ abſolutioꝛ eo eſt deifoꝛmioꝛ.et
ideo ſimilioꝛ ⁊ ita beatioꝛ.⁊ ideo beati pauꝑes ſpiritu qm

ipoꝝ eſt vegnũ celoꝝ Math. v. ”ỹMW
ueſtio.cvij.de mẽdica

tione paupeꝝ voluntarioꝝ ·

.

ι
9 . ℳ6 * .
Equitur de mẽdica
tione eoꝝ qui oĩa ſua dederunt pauꝑibo.
Pꝛimo ꝗ̊ qrit᷑ vtꝝ licitũ ſit ta li mẽdica
re. Scðdo vtꝝ ſit meritoꝛiũ. Tercõ vtꝝ ſit
magię meritoꝛiũ oĩa ſua pauꝑibo dare et
victũ ſuũ mẽdicare:ꝙᷓ ſua retinẽ ad ſuã ſuſiẽtatõeʒ ⁊ pau⸗
perũ ſubuentõeʒ.Quarto qꝛ non ſufficit veritatẽ circa illa
que intẽdunt᷑ diffinire ̊ falſitatẽ aduerſantiuʒ de qua po⸗/
nentur ratõnes ad repellendũ ea que falſo vel erronee ob⸗
uiandũ pᷣdictis inducta ſunt.

embꝛum primũ
Verit᷑ viꝝ licitũ ſit mẽdicare ꝓ xpᷣo ⁊ de qti⸗
dianis elemoſinis viuẽ.ꝙ ſic:videt᷑.Cuce/x.
Mibil tuleritis in via neq; panẽ neq; pecuni
am ⁊c.glo. virgã nõ ferre ẽ nõ eſſe ſollicituʒ
de his qᷓ neceſſaria ſũt hũani ſuſtẽtatõi.excludẽ ſollicitudi
nem de neceſſarijs ad ſuſtẽtatõeʒ:eſt ex ↄſequẽti inducẽ mẽ
dicatõeʒ. cũ dñs illud ꝑſuaſit: iuxta dñicaʒz ꝑſi uaſionẽ li
cet illa ꝗᷓ ſunt neceſſaria victui pauꝑibo factis ꝓ rpᷣo mẽdi
care.¶ Pꝛet.Luẽc.x.Qui ſuſceꝑit vnũ ĩ noĩe meo ⁊c. intel

ligit pauperẽ.q̊ ꝗ pauperẽ ſuſcipit ĩ noĩe xpᷣi xpᷣm ſuſcipit.

ſed ſuſciꝑe pauperẽ ẽ pauꝑi ĩ neceſſarijs ꝓuidẽ:ꝗq̊ meritoꝛi
um pauꝑes ꝓ xpo ſuſciꝑe.i.miſtrare.qð petit᷑ a pau ꝑibs
mẽdicãdo:q̊ liʒ pauꝑes mẽdicare.q] IJtẽ AHathʒ.x.nolite
poſſidere auꝝ neq;ʒ argẽtũ neq; pecuniã in zonis vr̃is neqʒ
perã in via neq; duas tunicas neq; calciamẽta neqʒ virgã
BGBlo.neq; ipᷣa neceſſaria nec celaria ſecũ vehant nihil pter
indumẽtũ qͥ ꝗs ↄtentꝰeẽ põt.ſᷣ̊ tales habent neceſſe dũ ſunt
viatoꝛes mẽdicare:cũ nibil habeãt vñ poſſunt ſibi victum
acqrere.cũ igit᷑ñ ad hãc pauꝑtatẽ ꝑſuadet dñs ⁊ ex ↄſequẽ⸗
ii ad mẽdicãdũ:ↄſtat ꝙ mẽdicare ꝓ xpᷣoẽ licitũ.¶ Pꝛet.ni
ſi mẽdicaẽ licitũ eẽt.dñs ñ ̃putaret mẽdicos ſuos ⁊ qð eis
fit ſibi fieri. Mat᷑.xxv.qð vni ex mimis meis feciſtis mihi
feciſtis.ſuꝑ illud mibi intellige capiti ĩ mẽbꝛis.⸗. Ad idẽ ẽ
aꝛgumẽtũ efficax de bẽo bndicto de qͥ dicit.ij.dyalogoꝝ.q;
Eꝑ triẽniũ ſtetit ĩ ſpelũca nihil oĩno ꝓficiẽs vel oꝑans.Seo
romanꝰꝗdaʒ monachꝰſibi panẽ miſtrabat ⁊ ſic de elemoſi
nis ſibi datis vixit.⁊ ita ex mẽdicitate.⁊ ↄſtat ꝙ bñdictꝰ ĩ
hͥ nõ peccabat.etiã dũ eẽt ĩ ſpelũca q̃dã die paſce miſit dũs
quẽdã ſacerdotẽ ad bẽm bñdictuʒ ſibi victualia deſerentẽ.
Pꝛet.exẽplũ ð Alexio viro magne nobilitatis ⁊ mire ſã

ctitatis. cũ vnicꝰeẽt ditiſſimi ⁊ potẽtiſſimi ciuis romani
nocte q̃ vxoꝛẽ duxerat ↄtẽpto pr̃imonio ⁊ relicta vxoꝛe iuit

mẽdicado ꝑ mũdũ.i Pꝛe.exẽplũ ð bẽo dñico ꝗ ĩ moꝛte ſua
depcatꝰẽ maledictõʒ oĩbo ꝗ in oꝛdinẽ ſuũ poſſeſſiões cona⸗
rent᷑ inducẽ.ᷓ volebat ꝙ de elemoſinis viuerẽt ſᷣm ꝙ ipe vi
rerat.¶ Pꝛet.exẽplũ de bẽo frãciſco.ꝗ nõ ſolũ mẽdicauit ſ

7 mẽdicare docuit:⁊ mẽdicatõeʒ ſuã multis miraculis ofir

mauit.ſic patuit in nautis qͥs ciboꝝ ſuoꝝ reliquijs libera
uit a moꝛte famis.⁊ ꝑ regulã appꝛobatã a ſũmo potifice cõ
firmaꝛi fecit.in q̃ dicit᷑.ꝙ fratres ĩ paupꝑtate ⁊ hũilitate do
mino famulãtes vadũt ꝓ elemoſina ↄfidẽt.q¶ ¶Mꝛe.hocipᷣm

oñdit exẽplo xpᷣi. Ego at᷑ mẽdicꝰſuʒ ⁊ pauꝑ. lo.I̊ dĩc xpᷣc

ſe i foꝛma pᷣui.mẽdicꝰẽ ꝗ ab alio petit:pauꝑ ẽ g ſibi non
ſufficit. h oſt at ꝙ h nõ intelligit᷑ de xpᷣo qᷓtũ ad bona ſpũa⸗
lia:qꝛ ↄpꝛehẽſoꝛ erat ⁊ plenꝰom̃i gra.qᷓ in telligit q;tum ad

bona tꝑalia.̊ qᷓtum ad illa mẽdicꝰerat ⁊ ab alio petebat.

Pꝛet. p̃s.pſecutꝰẽ hoĩeʒ inopem ⁊ mẽdicuʒ. Glo.iudas
xpᷣm. alia glo.ẽ pauꝑes ꝑſequi ſũma ſeuicia ẽ. Alij ðo p di
uitijs ⁊ honoꝛibo hmõi patiũt᷑.aut q̊ dicit᷑ rp̃e mendicꝰ.q;
mẽdicabat a pre.aut qꝛ mẽdicabat ab hoĩe.Si qꝛ mẽdica⸗
bat a pr̃e:q̊ oẽs hoĩes ſũt mẽdici tã diuites q pauꝑes.ſic g
rpᷣm ꝑſequi nõ fuiſſet ſũma ſeuicia.ſ̊ qꝛ mẽdicabat ab ho⸗
minibo ha bemꝰ Apoſitũ.¶ Pꝛet.q̃lis ẽ habitꝰtalis ẽ ⁊ actꝰ

ſed oĩno Pauꝑis ſᷣm ꝙ pauꝑ actꝰ ẽ agẽ ⁊ mẽdicare:& ſi eſſe
pauperẽe,p rp̃o bonũ ⁊ licitũ ẽ:⁊ mẽdicare.¶ Pꝛet.mẽdica

renõ phibet᷑ lege nature. nec ſepᷣture. nec gre.ß qo ñ phi
bitũ ẽ licitũ. c. 4 Pꝛet. qð nõ ẽ ꝓhibitũ ⁊ ꝑ obediẽtiam
impoſitũ eficit᷑ laudabile 7 meritoꝛiũ.m axie ſi ſit diffici:

le ⁊ oneroſũ.ẽ ſi aliq ex pfeſſiõe hñt mẽdicaꝛe eũ ex obedi
entia faciũt: erit eis laudabile ⁊ licitũ. Pꝛet.ecchia ĩpo⸗
nit ĩ penã ſatiſfactõis mẽdicatõeʒ tꝑalẽ vel etiaʒ ꝑpetuã.h̊
nõ facẽt niſi eẽt meritoꝛiũ ⁊ ſatũfactoꝛiũ.ſ g ad op?ſa⸗
tiſfactoꝛiũ ſe volũtarie obligat aſtringit bñ agit ꝛ licite:
gmultofoꝛtiꝰ ꝗ ꝓ rp̃o ſemꝑ vouit mẽdicare ꝑfectius agit.
Pꝛet. plꝰplacet deo pauꝑtas volũtaria qᷓ inuolũtaꝛia. .
mẽdicatõ ex illa pauꝑtate ꝓcedẽs magis ẽ deo placita.

ſeda pꝑõt eẽ deo laudabilis⸗ licita: multomagis ⁊ pꝛima
6 Cõtra.pᷣs.nõ vidi iuſtũ terelictũ nec ſemẽ eiꝰqrẽs panẽ
qui qrit panẽ nõ ẽ iuſtꝰ.¶ Pꝛet. p̃s.nutãtes trãſfeꝛãt filij
eiꝰ mẽdicẽt ⁊c.̊ nihil qð in ſpñ dei loquẽs imp̃cat᷑ ĩ penã
licitũ ẽ:SOͥ mẽdicare nõ ẽ licitũ.ſcz illi ꝗ alio mõ põt victua⸗
lia hre.¶ Pꝛe.pᷣs.nõ ẽ inopia timẽtibo deũ. ⁊c. ¶ Pꝛet. j.
Theſſ.iij.nulliꝰaligd deſideretis ⁊c̃. Glo.nulliꝰaliꝗo de⸗
ſideretis ne dũ rogetis vel tollatis. Si plꝰẽ rogare vł pe
tere q; apetẽ.⁊ pᷣmũ tãqᷓ illicituʒ ꝓhibet ab apło.ſcʒ deſi⸗
Vrare vel appetẽ gð ẽ alteriꝰ:g multoſoꝛtiꝰpetẽ.¶. Pꝛe.ij.
Theſſ.iij. Si ꝗs vᷣbo vr̃o nõ obedit.a exponũt ꝗdã vt abſti
neãt a mẽdicatõe dũ laboꝛe coꝛꝑali victũ q̃rere põt: ne cõ⸗
miſceamĩ cũ illo vt ↄfundat᷑.glo.i.vt ab oibo eiectꝰ erube⸗
ſcat donec apli pᷣceptis ſe ſi ubijciat. ̊ cũ nemo debeat eijci a
coĩone hoĩm niſi ꝓpt moꝛtale pcrjm. xj.q.iij. nemo epᷣox. re⸗
linꝗt᷑ ꝙ talis peccat moꝛtalit.qᷓ̊ ⁊c. Pꝛet. ꝓuer.xxx.men
dicitatẽ ⁊ diuitias ne degeris mihi.ecce ꝙ ſapiẽs poſtula⸗
bat a deo ꝙ nõ ſit mẽdicꝰ:ꝙ mẽdicitas nõ ẽ appetẽda ſ̊ fugi
enda.¶ Rñſio.ꝙ licitũ ẽ ũlis ꝗ oĩa dimiſerũt ꝓꝑ xpᷣo mẽdi
care. vt etiã ſic magis ſe ↄſoꝛmẽt abiectõi xpᷣi vilitati.de
quo dicit᷑. Ego ſum vermis ⁊ nõ bõ abonnatio 7 abiectio
giebis. glo l vilit᷑ ↄculcatꝰ:ac ſi eſſem ᷣmis ⁊ nõ bomo
alia glo. hũilis ⁊ vilis ⁊ ſilẽtio repens. aũt licitũ ſit in⸗
nuitur ſuꝑ illud.ij. Coꝛin.viij. Scitis gr̃azʒ dñi nr̃i ihu xpᷣi
qm̃ ꝓyt᷑ nos egenꝰ.i.dĩc glo.nõ expaueſcas cũ tua mendici
tate ad illũ accedẽ:ꝗ indutꝰẽ nr̃a pauptate. niſi eim̃ mẽdici
ꝙ rpᷣo eẽnt illi accepti:nõ daret illis. Glo.ſecuritatẽ acce⸗
cendi ad illũ.dicẽdũ ̊ ꝙ mẽdicare ꝓ xp̃o licitũ ẽ.ĩmo etiã
meritoꝛiũ.qð euidẽtiſſime ptʒ ex mẽdicitate ſcẽoꝝ pᷣdicto⸗
rum.ſcʒ Alexij.bñdicti.dñici.⁊ frãciſci. qð infra planius
patebit.ↄcedẽda ̊ ſũt argumẽta qᷓ ꝓ iſta veritate ſũt ſubin
ducta.¶ Ad illud qð pmo obijcit᷑ ĩ ↄtrarium.ſcʒ nõ vidi
iuſtum derelictũ ⁊c.dicedũ ꝙ dupler ẽ panis ſcʒ ſpũalis ⁊
coꝛꝑalis.pbũ aũt illud intelligit᷑ de ſpũali non de coꝛpꝑali.
qð ptz ꝑ gloſaʒ ibidẽ.nec ſemẽ eiꝰquerẽs panẽ. Glo.ſpũa
lem. i.indigẽ pane vᷣbi dei:.qꝛ vᷣbũ dei ſemꝑ ẽ cũ eo. Poteſt
etiã ſic lr̃a ↄſtrui vt ↄſtruat᷑. nõ vidi iuſtũ derelictũ nec ſe⸗
men ei querẽs panẽ derelictũ. qꝛ Fm ꝙ dicit Heb. vlt. ſupꝑ
illuo. 25 te deſerã nec xerelinqu. Olo. derelinret᷑ ille ꝗ
fame ꝑiret.vult phetia dicẽ ꝗ nec iuſtũ nec ſemẽ iuſti vi
dit derelictũ.i.faine moꝛtuũ.⁊ G̊ de pauꝑtate non reuocat

ſed potiꝰad pauꝑtatẽ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ mẽdicatõ ẽ
malũ qꝛ impcat᷑ in ſpũ dei loquẽs.dicẽdũ ꝙ ẽ mẽdicatõ vo
lũtaria: ⁊ coacta q̃ eſt cũ murmure ⁊ impatiẽtia.pᷣma ẽ me
ritoꝛia.ſcdᷣa ẽ demeritoꝛia ⁊ afflictiua.⁊ ps.ĩtelligit ð ſecũ
da nõ de pᷣma.⁊ ꝙ illud ſit verũ:axparet vᷣm textũ.qꝛ dicit᷑.
nutãtes trãſferant᷑ filij eiꝰ ⁊ mẽdicẽt.⁊ bec oĩa in coactõeʒ
⁊ violẽtiaʒ vident᷑ ſonare.¶ Ao illud qdð obijcit᷑ q non en
mobla funcri bo drũ ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ duplex eſt inopia. ſcʒ coꝛ
poꝛalis ⁊ ſpũalis.verbũ aũt iſtud intelligit᷑ de inopia non
quacũq;:Sᷣ ſpũali.q ſit veꝝ:apparet ꝑ illud qð ĩmediate ſe
quit᷑.diuites egerũt 2 eſurierũt. ⁊ ↄſiat ꝙ illud nõ intelli⸗
gitur de egeſtate diuitiaꝝ materialiũ.reſlat g̊ ꝙ ſpũaliũ.qᷓ
licet ſit ĩ diuitibo:nõ tñ in timẽtibo deũ.qꝛ timoꝛ ẽ initiũ ſa

pientie.de q̃ dici᷑ Sap.vij. Venerũt mibi oĩa bona pit cũ

illa ⁊c. ¶ Ad illud qð obicit᷑ c illa glo. j. Lheſſ. iij. q nul

aliq. vel ꝓpt deſideriũ aliene rei: vel ꝓyt deſideri aliene ſa
lutis:vel ꝗpt᷑ nccitatẽ ꝓpꝛie ſuſtẽtatõis.pꝛimũ ꝓhibʒ apłs
tãq malũ ⁊ in lege ꝓhibitũ q̃ dicit᷑.Qon ↄcupiſces rẽ ꝓrxi⸗
mi tui.ſcõᷣm aũt ⁊ terciũ nõ ꝓhibet:qꝛ lex caritatis h̊ cõce⸗
dit q mitiꝰ habet beneficijs ↄfoueri ⁊ onus alterius facit
ab alto ſupoꝛtari.2 facit etiã nccitati pꝛie ꝓuidẽ. Nuid

liꝰẽ aliqd xeſiderãdũ ⁊c.dicẽdũ ꝙ tripłꝛ põt aligs petẽ ab

¶ ueſtio

eĩ tã abſurdũ ẽ.ᷓ vt credamꝰaplin denegaꝛe ꝗ nullꝰab al⸗
tero petat nec bnficiũ nec auxiliũ nec ↄſiliũ pietatis ⁊ miſe
ricoꝛdie ⁊ caritatis frat᷑ne.⁊ ꝙ iſtud ſit veꝝ apparet ꝑ illð
quod dicit apłus ad Philip.vlt.de ſeipᷣo regratiãs eis de
bñficio illi collato.nõ quero datũ ſ̊ requiro fructũ abũdã
tem in rõne.ſᷣm ꝙ exponit aug.xiij.ↄfeſ. datũ querit ꝗ de⸗
lectat᷑ in re accepta.fructũ reqrit ꝗ delectat᷑ iĩ ſalute aliena
hec eſt em ſnia vboꝝ aug.licet vᷣba ſũt muutata.q¶l Ad illud
qð obijcit᷑ de.i. ad Theſſ.iij. Sigs vᷣbo nr̃o nõ obedit.qð
quidã exponũt de abſtinẽtia a mẽdicatõe. dicẽdũ ꝙ aplus
loquit᷑ ibi de ocioſis ⁊ curioſis circa aliena.ꝗ ſic mõ turpi
⁊ indiſciplinato acꝗrũt ſibi victualia.qͥs hoꝛtat᷑ ad laboꝛẽ
2 acgrẽdũ ſibi victualia laboꝛe ꝓpꝛio.vn ſubdit᷑ ibidẽ. NAu⸗
diuimꝰint vos quoſdã ambulãtes in gete.i.ocioſus nibil
oꝑãtes ſ̊ curioſe agẽtes. Glo. ibi. bic ondit᷑ ratõ.cur labo⸗
ris ſui mẽtionẽ fecerit q̃ſi dicẽt hoc ideo pᷣcipio:qꝛ audiui⸗
mus quoſdã int᷑ vos ambnlates in gꝗete nibil opaãtes a alie
nis curioſe agẽtes H̊ mõ merẽt paſci. ð factũ abhoꝛret di⸗
ſciplina dñica.eoꝝ em̃ deꝰvẽter ẽ q feda cura neceſſaria ſi⸗
bi ꝓuidẽt.hec glo.nõ g̊ dehoꝛtat᷑ pauꝑes ꝓ xpᷣo ad ſngam
mẽdicitatis:ſ̊ᷣ ocioſos ⁊ circa aliena curioſos a turpi q̃ſtu
victualiũ.q¶ Ao illð qð obijcit᷑.ne ↄmiſceami cũ illo vt eru
beſcat eiectꝰab oĩbo.intelligit᷑ de abiectõe ꝑ ſubtractõeʒ fa
miliaritatis vel coĩcatõnis.¶ Ad illud qð ſubdit᷑ ꝙ nemo
põt eijci a coione hoĩm niſi ꝓpt pcrn moꝛtale. xj.q.iij.põt
dici ꝙ h̊ intelligit᷑ de eiectõe ꝑ ſniaʒ anathematis vt in eo
dem decreto ptʒ. vbi dicit᷑. Anatbema ẽ et᷑na moꝛtis dãna

tio.⁊ niſi ꝓ moꝛtali crimie debʒ imponi ⁊ illis ꝗ non pote

rãt alit᷑ coꝛrigi. de hmõi eiectõe nõ loꝗt᷑ aplus:ſ̊ de eiectõe
ſubtractõis ſimplicis coĩonis.⸗. Ad illud qð obijcit᷑ ꝗꝙ ſa⸗
piẽs poſtulat ꝙ nõ ſit mẽdicꝰ.ꝓuer.xxx. põt dici vt ſup̃ ta⸗
ctũ ẽ de inopia ſcʒ ꝙ ẽ dupler mẽdicitas. ſcʒ volũtaria ⁊ ꝓ
deo aſſumpta: ⁊ inuolũtaria ⁊ coacta.pᷣma ẽ electabilis
⁊ amplectada.ſcõᷣa ẽ afflictiua ⁊ fugiẽda quã petit ſapiens
ſibi nõ dari. Pꝛet.ſup rñſuʒ ẽ ad hac obiectõeʒ.vel pt dici
Fm bẽm JZobᷣ. Cribſ.xviij.ſᷣmõe ſuꝑ epłaʒ ad hebꝛeos.ꝙ ſa
lomon nec diuitias nec pauꝑtatẽ expauit. ſciuit em ꝙ neu
trũ ſapiẽtẽ deijcit: p̊ malũ timuit qð occaſionalit᷑ ꝑ vtrãq;
frequẽter inducit᷑⁊ ideo neutꝝ in effectu ſibi dari petijt ⁊
boc ptz ex ipa ̃a.vñ pᷣmittẽs mẽdicitatẽ ⁊ diuitias ne de⸗
deris mibi.ſubdit rõnẽ qᷓtũ ad diuitias. ſcʒ ne foꝛte ſacia⸗
tus illiciar ad negãdũ deũ.ſiłꝛ qᷓtũ ad mẽdicitatẽ adiũgẽs
⁊ egeſtate ↄpulſus furer ⁊ ꝑiurem nomẽ dei mei.¶¶ Adhuc
nota ꝙ ſicut ptʒ ex glo.ſuꝑ pᷣncipiũ Ecẽs.ꝙ ſalomon tria
ↄpoſuit volumĩa.ꝓuerbᷣ puulos docẽs.Ecciaſien ad ĩſtꝛu
cuionẽ maturioꝝ. in qͥ lteſec⸗
Canticũ canticoꝝ in qͥ ↄſũmatã ſpõſaʒ ſponſi adiũgit a
pleri.vñ in/ puerb.dat᷑ doctrina incipiẽtiũ.in eccleſiaſte
ꝓficiẽtiũ.in canticis ꝑfectoꝝ.dẽ põt haberi ĩ ꝓlogo can⸗
ticoꝝ vbi dicit᷑.ꝙ ſalomon tres fecit libꝛos.ſcʒ ꝓuerb.in qᷣ
libꝛo docet ꝑunulos nõ tã etate ꝙᷓ ſapiẽtia q̃lit poſſunt vti li⸗
cite tꝑalibo.Ecẽiaſten in qͥ inſtruit hoĩes ꝓuectõꝛis etatis
ad ↄtẽptũ caducaꝝ.Cãticũ cãticoꝝ in qͥ̊ vtꝝ ↄſũmatũ docʒ
x ſolo amoꝛe dei:vt geſcat int bꝛachia ſpõſi.vñ cũ ſᷣmões
accipiẽdi ſũt ſᷣ materiã. petitõ ſalomõis ĩ ꝓuer.reſpicit
coĩtatẽ vite hoĩm imꝑfectoꝝ. ꝓpt᷑ qð impᷣeat᷑ illo qͥ vita ta-
liũ meliꝰregit᷑.ſcʒ mediocritatẽ.nõſR uꝑabũdãtiã vel pauꝑ
tatẽ:q infirmis ⁊ incipiẽtibo ſolẽt eẽ occaſio ruine.
ꝛũ ſecũdum
Onſequẽter querit᷑ etꝝ oĩbo erogatis ꝓ rpᷣo
mẽdicare ſit meritoꝛiũ. Pꝛimo vtx ſit meri⸗/
toꝛiũ meritoꝛio ſimplici. Scðo vtꝝ ſit meri⸗
toꝛiũ meritoꝛio ↄſũmato ſiue ſuꝑerogatõis.

Verit᷑ &̊ pᷣmo.vtꝝ mẽdicare ꝓ xpᷣo ſit meritoꝛiũ
vel non.qꝙ ſic:videt᷑ ꝑ hoc ꝙ dñs ↄſulit ⁊ ꝑſua⸗/
det ad illa ad que ſequit᷑ neceſſitas mẽdicandi.
vt ad oia relinq̃re ⁊ dare pauꝑibo.̊ ad nihilũ ꝑſuadet do⸗
minꝰdirecte vel ex ↄſequẽti qð nõ ſit meritoꝛium. ergo ⁊c̃.

caduca oĩa que eninng..

cvij.

☛●
Iſlud idẽ ptʒ exẽplis ſctẽoꝝ ſupꝛatactis.ſcʒ bẽi Alexij.bti
Henedicti.bt᷑i Domiĩci.⁊ bii Iranciſci.quoꝝ quidã ĩ mẽ⸗/
dicando vitã ↄtinuauerũt.⁊ grati ⁊ ſcti in oculis dñeĩ mẽ
dicitate vſqʒ in finẽ ꝑſeuerauerũt.¶ Pꝛet. boc idẽ ptʒ ex cõ
mẽdatõe ⁊ oñſione pᷣmij panꝑis mẽdici.de qͥ.xvj.Luẽc̃. Fa⸗

ctũ eſt vt moꝛeret᷑ mẽdicꝰ poꝛtaret᷑ ab angelis ĩ ſinũ abꝛa

he.i.in requiẽ bĩoꝝ paupeꝝ.vt habet᷑ a gloſa.¶ Cõtra.ij.

Theſſ.iij. Sigꝗs nõ vult oꝑari nõ mãducet.glo.vult aptus

— —

ſeruos dei oꝑare coꝛꝑalit vñ viuãt.ne pↄpellant᷑ neceſſaria 1

—

petere.qð faciũt mẽdici.qð ſi eẽt meritoꝛiũ.aplus ad ↄtꝛa
riũ nõ ꝑſuadẽt ſicut facit.vt ptʒ ex vbo ꝓpoſito.¶ Pꝛet.no
cere ꝓximo ⁊ dãnificare ꝓximũ ẽ cauſa demeriti nõ opus
meritoꝛiũ.ſᷣ̊ ꝗ mẽdicat ſiue volũtarie ſiue inuolũtarie ꝓxi⸗
mo nocet ⁊ illũ dãnificat.qꝛ qð vni mẽdico dat᷑ alij ſubtra
hit. ⁊c. ¶ NPꝛet.dare ⁊ mẽdicare ſũt oꝑoſita.ᷓ eodẽ vtri
qʒ oppoſito erũt ſiłꝛ.̊ dare ꝓ xeo ⁊ mẽdicare ꝓ deo ſũt op⸗
poſita.ꝗ̊ᷓ ſi dare ꝓ deo ẽ honũ ⁊ meritoꝛiũ:mẽdicare/p deo
eſt maluũ ⁊ demeritoꝛiũ¶Rñſio.qꝙ mẽdicare volũtarie ꝓ

xpo nõ eſi ſolũmodo licitũ.·ſᷣ etiã meritoꝛiũ. qð maxie piʒ
ex voto mẽdicatõnis bre paule ⁊ Euſtochij.⁊ ex vbis Hie⸗
ro.qui ſemetipᷣm dep̃hendit de H. ꝙ redarguebat biaʒ pan

lam.· qꝛ dedit oĩa ſua paupibo vñ neceſſitatẽ babẽt medicã.
di. Ipſam etiã ex voto mẽedicitatis finalis ↄmẽdat.dicit ei

ſic ĩ epitaphio.vere paula fateoꝛ meũ erroꝛẽ ꝙ in largiẽdo

eſſes ꝓfuſioꝛ arguebã. illud ꝓferẽs de aplo. nõ vt alijs ſit
refrigeriuʒ vobis aũt tribulatio: ſ̊ ex eqlitate in hoc tꝑe vt
veſira abũdantia ſuppleat illoꝝ inopi, 2 6 d euãgelio ſal

uatoꝛis. qui bʒ duas tunicas det vnã nõ habẽti.? ꝓuiden

dum eſſe nõ qð libẽter faceret.ſi ſemꝑ focẽ nõ poſiet.mul⸗ vo .

taq; hmõi que illa mira verecũdia 7 Fmõe ꝑitiſſimo diſſol
uebat. teſtẽ inuocãs dñm: ſe ꝓ illi noĩe cuncta facere 2 ba
bere voti vt mẽdicans ipᷣa moꝛeret᷑ vt vnũ nümum lſilie ſue

nõ dimitteret: 2 in funere ſuo alieno ſindone innolueret.

Poc etiã ptʒ ex verbis beate virginis Eugenie.Cui cum
melãtia ciuis ditiſſima multa ꝓmitteret vt eam ad amorẽ
ſuũ alliceret.quia eam virũ credidit nõ virginẽ: ceco amo⸗
re inflãmato. Rñdit beata Eugenia. opes tue tibi ſimiles:
nos telectat mẽdicare cũ xpᷣo.· Hec illa virgo beata cũ ma

xime pꝑfectõis eſſet. ita vt ad inuocatõeʒ dñi ſanitatẽ mul⸗

tis ↄferret nũqᷓ dixiſſet:niſi mẽdicere meritoꝛiũ eẽt.4¶ AD d νααρνων. .

hoc ꝗᷓ qdð pᷣmo obijcit᷑ ꝑ illud apli. Siquis non vult oꝑari
nõ mãducet.⁊ ꝑ glo.que dicit. Slult ſeruos dei coꝛꝑaliter
oꝑari. AVñ ⁊c.põt dici.ꝙ apłus hoꝛtat᷑ illos quos inſtruit

ad hoc. vt ſubtrabãt ſe a ↄſoꝛtio quoꝛũdam qui erãt vaga⸗
bundi ⁊a indiſciplinati.qui victũ acꝗrebat curioſe ſe babẽ⸗
do circa illa aliena.vt dicit ibidẽ. Genũciauimꝰvobis fra⸗

tres in noĩe ihu vt ſubtrabatis vos ab om̃i fratre am bulã

te inoꝛdinate:⁊ poſt eodẽ. Aud iuimꝰ inter vos quoſdã am

bulantes in quiete nibil opantes. curioſe agentes c. in

quiete.iĩ.ociole. VUnde intetio opti eſt inducẽ illos ad hoc
vt teneãt foꝛmã viuendi quã tradidit eis.ſcʒ viuẽdi oꝛdina

te ⁊ nõ in ocijs.ſicut faciebãt quidã inter illos.Et qð dicit

glo. Uult ſeruos dei coꝛꝑalit oꝑari.intelligẽdũ ẽ ne neceſl⸗

ſitate ↄpellant᷑ curioſitate quadã indiſciplinata acgrẽ vñ
vinant.⁊ hoc ptʒ ex textu ⁊ glo.ſuꝑ illud. ſed curiole viuẽ⸗
tes. quia ex hoc modo merent᷑ palci. ſeʒ & alienis curioſe
agentes. qd factũ abhoꝛret diſciplina dñica.eoꝝ em̃ deus
venter eſt: qui cura feda neceſſaria ſibi ꝓuident. hec glo.
Ecce ꝓpter quid inducit neceſſitatẽ laboꝛadi coꝛꝑaliter.vñ
vt videt᷑ ex glo. ſuꝑ üllud verbũ apti. Qui nõ vult operari
nõ manducet ſibi puidens neceſſaria feda cura vi faciunt
illi quoꝝ deus venter elt: ſed poti⸗ acquirãt opere manua⸗
li vnde viuant:poſſunt ſpũslibo cxercitijs inſiſtẽtes victus

ſuum abiq; indiſciplinata curioſitate honeſte medicando
acquirere. Poteſt etia dici ꝙ intellectus glo. eſt. ꝙ magis
vult ꝙ diuino ſeruitio mancipati acquirat ſibi victũ d la
boꝛe mamali:qᷓ ꝙ, mendicent inuiti. qd innuit verbũ glo.
quãdo dicit:ne pellant. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ mendici
damnificant ꝓrimos ſuos.patet rñſio. ſimiliter ⁊ adhuc
põt addi.ꝙ ſi foꝛte damniſicãt ꝓximos: ꝙ boc ẽ valde oc⸗

caſionalit᷑ 2 ſine ſpõte ſua. imo pᷣter intẽtionẽ ? voluntatẽ

9

—

en

—

— „

* = ſWN.

na A

k.

vPVter qð in nullo eoꝝ meritũ impedit᷑ ꝛet.hmõi dammnũ

multiplici ↄmodo recõpenſat᷑.multipł: em ↄmodũ ꝓuenit

ex volũtaria mendicitate ꝓ xpᷣo.diuitibo em̃ ꝓuenit ↄmo⸗

dum receptõis in et᷑na tabernacula.vñ Luc.xi Iacite vo

bis amicos de mãmona iniqtatis. Glo.nõ quoſcũq; pau⸗

peres:̊ eos qui pñt in etna tabernacula recipꝑe.qles ſunt

—2 — —

pauꝑes ſpũ. quoꝝ ẽ egau eela; Pie:o tractãs verbũ p̃⸗
dictũ aduerſus vigilãtium hereticũ dic.Qum iſti paupes

inter quoꝝ ſoꝛdes ⁊ illuuiẽ coꝛꝑis flagꝛãs libido dnat᷑.poſ

ſunt habẽ etna tabnacula:nõ em ſimpł: pauperẽ. pᷣ paupe
res ſpũ beati appellat᷑. de gbo ſcriptũ eſt. eat? intelligit
ſuꝑ egenũ ⁊ pauperẽ ⁊ca Intli.pauꝑibo ſuſtetadis neqqᷓ
intellectu. ̊ elemoſina op ẽ.in ſctis pauꝑibo britudo ẽ in⸗

telligẽ: vt ei tribuas ꝗ erubeſcit petẽ. Pꝛouenit etiã ↄmo⸗
dũ pauꝑibo ex exeplo volũtaꝛie ſuſtinẽtie ⁊ patiẽtie.qui em
ſũt pauꝑes neceſſitate ↄpellẽte.exẽplũ accipiũt ex volunta
rijs pauꝑibo:volũtarie ⁊ patiẽter pauꝑtateẽ ſuſtinẽdi.qdð ſi
faciũt:non ex h̊ modicũ ↄmodũ aſſequũt᷑. Pꝛet. ex ↄſilio ⁊
doctrina taliũ mẽdicãtiũ volũtaꝛie ampliꝰ ꝓuocãt᷑ diuites
ad releuatõeʒ indigẽtie paupeꝝ alioꝝ. Pꝛete.oĩbo ꝓuenit
dmodũ ex ↄpaſſione illdꝝ.oẽs em̃ feꝛe ↄpatiũt᷑ illis qui vo
luntarie ꝓ deo pauꝑes ⁊ mẽdici facti ſũt.q̃ quidẽ opaſſio
eſt illis cauſa meriti. A illud qð obijcit᷑.ꝙ dare ⁊ men⸗
dicare ſũt oꝑoſita ⁊c̃.põt dici ꝙ illud pᷣbũ phᷣi.Si oppoſi⸗
tum de opoſito:⁊ ꝓpoſitũ de ꝓpoſito.frequẽter fallit in ter
minis moꝝ.⁊ maxie qñ illud ideʒ qð addit᷑.ołpoſitis effi⸗
cit vtrũq; gratuitũ.ſicut eſt in ꝓpoſito.⁊ ꝙ fallat hͥ genꝰar
gumẽti.ptʒ in alijs termis.ſicut ↄmedere et ieiunare ſunt
oppoſita: eodẽ rtrobiq; òpoſito.adhuc erũt oppoſita. vt
ſi vtriq; addit᷑ ̃m diuinũ bnplacitũ.aſſumat᷑ j̊ lic. Si op⸗
poſitũ de opoſito ⁊ ꝓpoſitũ de ꝓpoſito. ſi ieiunare ſm dei
bñplacitũ eſt meritoꝛiũ medere pſᷣm dei bñplacituʒ eſt de⸗
leritoꝛiũ. ↄſtat ꝙ; nõ ſequit᷑.ſic eſt in ꝓpoſito.
ticulus ſecũdus
Onſequẽter q̃rit᷑. Si mendicare ꝓ xpᷣo ⁊ de ele
moſinis viuẽ ſit euãgelice ꝑfectõis ⁊ merito ſu⸗
Pererogatõis.ꝙ ſic:videt᷑ ex ꝗabuſdẽ ſupᷣtactis.
etiã acdi poſſunt Mdath.x. Molite poſſidẽ auꝝ ne⸗
q; argẽtũ neq; pecuniã in zonis vr̃is.neq; perã in via neq;
duas tunicas hñtes neq; calciamẽta. Glo. neq; ipᷣa necel⸗
ſaria neq; celariũ ſecũ ferãt. nihil pᷣter indumẽtũ qͥ gs ↄtẽ⸗
tus eẽ põt.h̊ in h̊ͥ tradit᷑ foꝛma ꝑfectõis ipᷣis apłis.⁊ ꝑfecti
onis ẽ ꝑfectũ imitari:ꝗ̊ talit ꝑ mũdũ ire ſpectat ad enãgeli
cam ꝑfectõeʒ. ̊ hoc ẽ mẽdicare ⁊ viuẽ de elemoſina: et hᷣ
ſpectat ad euãgelicã ꝑfectõeʒ.⸗¶ Pꝛet.¶MNar̃. vj. p̃cepit eis
ne ꝗd tollerẽt in via neq;ʒ perã.neq; panẽ.neqʒ in zonis es.
aut igit᷑ pcepit eis tãꝙᷓ platis:aut tãqᷓ; ꝑfectis. Si tãq; pla
tis: ̊ adhuc eẽnt ad illud oẽs pᷣlati aſtricti. qdð manifeſte
falſuʒ ẽ. Pꝛecepit igit᷑ hoc eis tãqᷓ; ꝑfectis viris:qꝛ ꝑfectio
coĩter nõ obligatoꝛie ꝓponit᷑ oibo in mandato.qꝛ dicit᷑:qui
põt caꝑe capiat: ſic viuẽ ſpectat ad euãgelicã ꝑfectõem.
Pꝛet.Luc.x. nihil tuleritis in via neq; virgã neqʒ panẽ
HBlo. virgã nõ ferre:ẽ nõ eſſe ſollicitũ de his que neceſſaria
ſunt hũane ſuſiẽtatõni.qꝛ hoc debet᷑ pᷣdicatoꝛibo. Si 8̊ ex⸗
cludere ſollicitudinẽ de neceſſaria ſuſtẽtatõne dñs ꝑſu aſit
aplis.quos ad p̃dicãdũ inter fideles miſit:multoſoꝛtiꝰ cũ
pᷣdicat᷑ enãgeliũ ꝑfectõis ẽ de hmõi nõ eſſe ſollicitũ:ſed vi⸗
ctu ⁊ veſtito ſibi dato eẽ ↄtentũ.qꝛ incõſueti audire doctri⸗
nam ſalutis:auidius audiũt ⁊ copioſiꝰ neceſſaria miſirãt
ỹ ↄſueti.¶ Pꝛet.Luc.ix.quicũq; ſuſceꝑit pueꝝ in nom ine
ineo intelli
xpᷣm recipit: cũ ſuſcipit᷑ pauꝑ ⁊ imitãs rpᷣm ſuſcipit᷑ x-pᷣe.
ſi ᷓ ꝑfectõis euãgelice ẽ eẽ pauperẽ⁊ xpᷣi imitatoꝛẽ: ꝑfectõ
nis ẽ euãgelice ĩ tali pauꝑtate ꝓꝙ xp̃o ſuſcipi .ſi q̊ h̊ mẽdicã
do petit:a ꝑfectõe nõ recedit.¶¶ Pꝛet.Luẽ.x.Nolite poꝛta⸗
re ſaccnlũ neq; perã. Glo. tãta debet eẽ p̃dicatoꝝ in deo fi⸗

Ducia:vt pᷣſentis vite ſumptꝰet ſi nõ ꝓuideat ſibi:tñ nõ de

futuros ſciat certiſſime.nedũ occupat᷑ mẽs ad tꝑalia: mi⸗
nus pᷣdicet et᷑na.ad expeditioꝛẽ q̊ p̃dicatõeʒ veritatis facit
ꝙ qs tꝑalia nõ pᷣuideat ſ expectet ſibi ab alijs dari:cuʒ ne

ge pauꝑem. Et alia glo. ꝗ imitatoꝛeʒ xp̃i recipit

ceſſe habuerit. talis modꝰ viuẽdi ↄſonat veritati euãge
lice ꝑfectõi.¶ Pꝛet.Luc.xvj.facite vobis amicos ⁊c. Glo.
nõ quoſcũq; pauꝑes:ſᷣ eos ꝗ poſſunt in et᷑na tabnacula re
cipere.ſ̊ tales ſunt pauꝑes ſpũ quoꝝ ẽ regnũ celoꝝ: g̊ ſᷣm
diuinũ oſiliuz eſt ꝙ elemoſine talibo pauꝑibo dent 2 ꝓ ab

eis ſuſcipiãt᷑.ſᷣ qʒð ↄſtat de diuino ↄſilio eẽ eſt euãgelice ꝑp⸗

fectõnis:̊ ⁊c.¶ Pꝛet.ij. Coꝛin.viij. Tleſtra abundantia il

loꝛũ inopiam ſuppleat nec illoꝝ abũdantia ⁊c. Glo.veſiꝛa

abũdantia terrenoꝝ ſuppleat illoꝝ inopiam.ſcʒ vt ecõuer⸗
ſo. abudantia meritoꝝ illoꝝ ſpũaliũ qui diuinis vacant:
veſtre ſit inopie ſuplemẽtũ.Si ꝗᷓ hoc ſpectat ad ꝑfectõem

dũñici coꝛꝑis ꝙ mẽbꝛa ſibi ↄmũicẽt in ratõe dati ⁊ accepti
ad ꝑfectõez elemoſine ⁊ euãgelij facit ꝙ pau ꝑes iuſti ſuſtẽ

tationẽ petãt ⁊ accipiant a diuitibo mudanis ⁊ imꝑfectis.
Si dicas ꝙ poſſunt acciꝑe ſᷣ̊ nõ petẽ.hoc nihil ẽꝛqꝛ diui⸗

tes mũdani pñt petẽ ozones viroꝝ ſpũaliũ ad releuãdam

inopiam meritoꝛuʒ ſuoꝝ:ꝗ̊ viceuerſa pñt pauꝑes ſpũales
petẽ elemoſinã coꝛꝑalẽ ad ſuſtẽtatõneʒ coꝛꝑis. Pꝛet.hoc
ipᷣm oñdit᷑ exẽplo xpᷣi. Cũ aũt modꝰ quo xpc vixit in ̊ mũ⸗
do ſit ſobis exẽplũ ꝑfectõis:oſtẽſo ꝙ vixerit mẽdicãdo: pa
tebit aꝑte ꝙ mẽdicare ꝓ rpᷣo ſit ꝑfectõis. aũt mẽdicus
fuerit.ptʒ ſic.põ.Ego aũt mẽdicꝰ ſum ⁊ pauꝑ.Glo.h̊ xpᷣc
dicit de ſe in ſoꝛma ſerui ꝛ⁊c.vt ſup.¶ Pꝛet.pᷣs.pſecutꝰ ẽ ho
minẽ mẽdicũ et pauperẽ.Glo.iudas xpᷣm.⸗! Itẽ glo.pau⸗
peres ꝑſequi ẽ ſũma ſeiucia ⁊c.vt ſup.̊ ſᷣm Merñ. qdð rpᷣ
elegit qui falli nõ põt:meliꝰet ꝑfectiꝰ ẽ et magis eligendũ.
Ex quo ptʒ ꝙ illud ſit ꝑfectiꝰqð elegit.hᷣ vt ex dictis patʒ.
ipᷣe elegit ſtatũ pauꝑtatis et mẽdicitatis.ꝗ̊ mendicatio pꝛo
xpᷣo eſt ꝑfectõis. ¶ IStem Hieꝛo.ſuꝑ illud vᷣbũ pᷣs.pdictũ.
Qui cũ diues eẽt ꝓpter nos pauꝑ factꝰẽ.dñs ſe dĩc inopez
et mendicũ.¶] Pꝛet.¶NDarci.xj.circũſpectis oĩibo.Slo.Si
quis eũ hoſpitõ ſuſciꝑet.tãte em̃ pauptatis fuit et ita nul/
li adulatꝰ:vt in tãta vꝛbe nullũ hoſpiciũ inueniret cum iaʒ
veſꝑa erat.&ᷣ ↄſiat q ſi voluiſſet hoſpiciũ ↄducẽ ꝙ inueniſ⸗
ſet ad ↄducẽdũ: circũſpiciebat tãq; pauꝑculꝰet mẽdicus.
¶ Pꝛet. Luc̃.xix.Zachee feſtinãs ceſcẽde.qꝛ hodie opoꝛtʒ
me ⁊c̃. Glo.nõ inuitatꝰinuitat.ſ̊ inuitare aliũ ad &̊ᷣ ꝓ euz
recipiat hoſpicio. nihil aliud ẽ q; mẽdicare et petere:q̊ ⁊c.
¶ Pꝛet. oh. iiij. da mihi bibẽ. Nug. in oꝛiginali omel.xv.
ſuꝑ ioheʒ.in omi re quã xpᷣe geſſit vt hõ hoĩbo ĩ ſe creditu⸗
ris pᷣbebat exẽplũ.⁊ poſt.petijt bibẽ et ꝓmittit bibere. eget
quaſi accepturꝰ: ꝓmittit tãqᷓ; ſatiaturꝰ.ſ̊ ↄſtat ꝙ potu ſpi⸗
rituali non egebat:q; illũ ꝓmittebat. coꝛpali et illũ pete
bat.¶ Si obijcias ex glo. ; in ↄtrariũ ẽ.licʒ ihᷣs poſt fatiga
tionẽ põt ſitire:tñ hũc potũ non exigit:bᷣ intelligit᷑ ꝙ pᷣnci⸗
paliter hũc potũ nõ petebat ne glo.facto ↄtradicat.⸗ Pꝛe.
ſicut euãgelica narrat biſtoꝛia.xpᷣc inuitatꝰa phariſeis co⸗/
medebat cũ eis Luc.vij.et alibi. aut ̊ ſicut dñe: aut ſicut
pauꝑ.Si tãqᷓ; dñs.̊ nõ dedit exẽplũ pauꝑtatis. Si tanq;
pauꝑ:ſ̊ hoc erat mẽdicare.̊ ⁊c.q Pꝛet.ad Hᷣ exẽplar ſcto
rum. Heb.xj.dicit᷑ in laude ſctoꝝ.circuierũt in melotis in
pellibo capꝛinis.egẽtes anguſtiati afflicti. ̊ talibo circuiꝛe

eſt mẽdicare.¶¶ Pꝛet. exẽplũ de helya.iij. Reg. xviij. de quo

aug. in qᷣdã ᷣmòe.i. Cũꝗd deꝰcæfecerat paſcẽ ſuũ ſuũ hbely⸗
am. õne illi ꝗ deerãt hoies:alites miſtꝛabãt:oñdit 6 de?

qꝛ vñ voluerit et qũ voluerit paſcẽ pᷣuos ſuos põt. et vt poſ

let eũ paſcere religioſa mulier:fecit eũ egere.¶ Pꝛct. ad H
aſtruendu habet᷑ exemplum de diſcipulis pauli apli. vnde
Criᷣ.de laudibo pauli apti.Naulꝰpecuniã non poſſedit.
nã ipᷣe hoc teſtat᷑ vſq; ad hãc inquit hoꝛã eſurimꝰet ſitimꝰ.
et colaphis cedimur.et inſtabiles ſumꝰ.et quid dico de pe
cunia:cũ ille quidẽ ſepe neceſſariũ nõ haberet cibum.neq;
qð circũdaret indumẽtũ.et ſequit᷑. diſcipuloꝝ quoq; eius
plurium paupꝑies im ꝑtiat totiꝰeruditõis extranei in fame
et egeſtate viuẽtes ignobiles:ꝗ diſcipuli pauli fuerũt mẽdi
ci. Pꝛet.alij ſunt exẽpla vt de ſct᷑is ſupᷣ noĩatis.¶ Pꝛete.
otemptus ſui eſt ꝑfectõis. et maioꝛ maioꝛis. ſed mẽdicare
ꝓ rpᷣo eſt hmõi:cum hoc ſit ſe quaſi ſumme abijcere et con⸗
temnere: mendicare ꝑfectõnis eſt et maxime ptz ꝙ men⸗
dicare ꝓ xpᷣo.hoc eſt ꝙ confoꝛmet᷑ xpᷣo.et vt expeditiꝰ inn
pleat᷑ qd ↄſulit᷑ a xrpᷣo:nõ ẽ ſolũmodo meritoꝛiuʒ:ĩmo euã⸗

¶ Mueſtio

gelice pfectõis. O Cõtra.Ecẽi.xl. In tpe vite tue ne indi⸗
geas.meliꝰem̃ ẽ moꝛi q; mẽdicare.̊ mẽdicare nõ eſt ꝑfectõ
nis nec etiã meritoꝛiũ.¶ Pꝛet.Luc.xij. VUendite q̃ poſſide
tis. Glo.oĩbo ꝓ deo ſimul ſpꝛetis:poſtea laboꝛe mannum
oꝑamĩ vñ viuatis vel elemoſinã faciatis.viuẽ igit᷑ de labo
re ⁊ elemoſinã facere ſpectat ad ꝑfectõeʒ euãgelicã:̊ oꝑpo
ſitum eiꝰſcʒ mẽdicare ⁊ de alieno laboꝛe viuere ẽ ↄdtrarium
ꝑfeetõi enãgelice.g̊ ⁊c̃. ¶ VPꝛet.j Theſſ.v. KRoga movt no⸗
ueritis eos ꝗ laboꝛãt.⁊c. Glo.ſiẽ diuitie negligẽtiã pariũt
ſic egeſtas duʒz ſaturari cupit a iuſticia ceclinat. S qð facit
declinare a iuſticia nõ ꝑtinet ad ꝑfectõeʒ euãgelicã/ergo.
Pꝛet. ij. Theſſ.iij. Si ꝗs ñ vult oꝑaꝛi nõ mãducet.Glo.
vult apłus ſeruos dei coꝛꝑalit laboꝛare vt habeant vñ vi⸗
nant:⁊ nõ ↄpellãt᷑ egeſtate neceſſaria petere.̊ h̊ ẽ mẽdicã/
tinm. ſeruoꝝ dei nõ ẽ mẽdicare ſᷣm apłm. 4 Pꝛet. eodezʒ
capitulo ſuꝑ illud vt foꝛmã daremꝰ vobis.Glo.ꝗ frequen
ter ad alienã mẽſaʒ ↄueniũt ocio dediti: neceſſe ẽ vt adulẽt᷑
paſcẽti ſe.ſᷣ̊ adulari ẽ ↄtrarium ꝑfectõi ⁊ veritati:ergo ⁊c.
Pꝛet. xij.q.j.vidẽtes.dicit vꝛbanꝰpapa.ꝙ epᷣus.oĩbo cõ⸗
muni vita viuere volẽtibo mĩſtraꝛe cũcta neceſſaꝛia debeat
ꝓut meliꝰpoterit:vt nemo ĩ eis egẽs inueniat᷑. Et poſt. ſi
aligs extiterit modernis aut futuris tꝑiboꝗ h̊ auelleꝛe ni⸗
tatur:iã dicta dãnatõe feriat᷑.ꝗↄtra ſctiones canonicas ẽ
ꝙ aliqui viuãt in ecclia vita ↄmũi egẽdo ⁊ mẽdicãdo ĩ ea.
Peꝛet. de oſe. di. j. Inhibet᷑ ne ectłia ↄſecret᷑ niſi pꝛiꝰdote⸗
tur. ſi eccłia nõ debeat ↄſecrari niſi habeat vñ ſuſtẽtẽt ꝗ
ĩ ea ad niſtrãt:multofoꝛtiꝰ nec aliq̃ religio inſtitui debet ſi
ne poſſeſſiõe ſuſtẽtatiua.¶ Pꝛet.mẽdicare ẽ opꝰ indifferẽs
ſed indifferẽs nõ fit ꝑfectõis ꝓ additõe finis:ſic manifeſte
apparet ĩ alijs oꝑibo.vt ire ad eccłiazx.facẽ elemoſinã.ꝭ ⁊c̃.
Pꝛet. pfectõis ẽ gratis⁊ liberalit ſeruire ⁊ ne obligetur
pctoꝛibo refundẽ. ſᷣ ꝗ elemoſinas recipit obligat ſe ad int⸗
cedẽdũ ꝓ pct᷑is alienis.ſi &̊ obligatõ hmõi ꝑfectõi nõ ẽ cõ
ſona:ꝗ̊ ⁊c.q Peet.hi ꝗq mẽdicãt ex ꝑfectõe vel ꝓfeſſiõe.aut
hoc faciũt.qꝛ pauꝑes:aut pᷣdicatoꝛes.Si qꝛ pauꝑes.q̊ oẽs
pauꝑes ꝗ mẽdicãt ſũt ꝑfecti.qð ẽ ↄtra augu.de oꝑe mona⸗/
choꝝ.ꝗ repᷣhẽdit monachos ⁊ nihil oꝑari volentes.Si qꝛ
pᷣdicatoꝛes:̊ nullꝰ inter eos mẽdicare debʒ ꝗ non pᷣdicat.
cuiꝰↄtrariũ tota die fit.¶¶ Pꝛet.pᷣdicare ẽ ꝗd ſpũale.ſᷣ qui
ſpũale dat ⁊ tꝑale accipit ẽ ſicut YOeʒei ꝗ pecuniã recipit a
naamã/ꝓ collatõe bñficij ſpũalis pꝛiꝰſibi exhibiti ab heli⸗
ſeo.hoc aũt ẽ dãnabile:q̊ dãnabile ẽ pᷣdicatoꝛẽ mendicare.
nõ ̊ ꝑfectõis euãgelice.¶ Pꝛet.ꝑfectoꝝẽ abſtinẽ ab omni
ſpecie mala.ſ̊ hic ẽ ſpẽs mala q̃ pᷣdicãtes tꝑalia petãt:qꝛ ĩ
boc ſunt ſimiles pſeudo p̃dicatoꝛibo.g̊ ⁊c.¶ Pꝛet.hi auctẽ
habẽt pᷣdicãdi aut nõ. Si nõ:ᷓ male faciũt pᷣdicãdo.q̊ ni⸗
hil merẽt᷑. Si ſic:ſᷣ qui habẽt auẽteʒ poſſunt petẽ paſtũ:
tales mẽdicãdi iniuriãt᷑ auẽti pᷣdicãtis euãgelij.̊ in h̊ non
ſunt ꝑfecti ̊ impij.¶ Pꝛet.tutiꝰ⁊ rectiꝰẽ ſequi viros ꝓba⸗
tioꝛes ⁊ ſapiẽtioꝛes.ſ̊ viri ꝓbatiſſimi ⁊ ſapiẽtiſſimi in reli⸗
gionibo fuerũt. Haſiliꝰ.bndictꝰ.aug.Hieꝛo.grego.hyla⸗
rius ⁊ paulꝰ. ſ tales ſic ea reliquerũt ꝙ ↄmũia poſſiderũt
nec mẽdicaſſe legũt᷑. modꝰ iſte mẽdicãdi de nouo introdu
etus ꝑ beatos ſcʒ dñicuʒ ⁊ franciſcũ videt᷑ eſſe ſuꝑſtitioſus
⁊ fatuꝰ:cũ ſtultũ videat᷑ ſenſuʒ ⁊ ſpm̃ duoꝝ hoĩm ſimplici⸗
um ſenſui ⁊ diſcretõi tantoꝝ pᷣponere pᷣdeceſſoꝝ ¶¶Rñnſio
ad pᷣdictoꝝ noticiã notãdũ.ꝙ tripłꝛ ↄtingit mẽdicre. Pꝛi
mus modꝰẽ ex neceſſitate nature.vt cũ aligs mẽdicat non
qꝛ pauꝑ ſolũ: ſᷣ qꝛ habʒ infirmitatẽ vel de bilitatẽ vel vtrũ⸗
q;· Hic aũt modꝰmiſerabilis ẽ ⁊ tolerabilis.⁊ ꝑ patiẽtiaʒ
fit meritoꝛiꝰ ⁊ laudabilis.ſicut legi᷑ Luẽ.xvj.de laʒaro
quidẽ erat mẽdicꝰ iacẽs ad poꝛtã diuitis vlceribo plenus.
Et ſubdit᷑.ꝙ moꝛtuꝰẽ mẽdicꝰ⁊ poꝛtatꝰ ab angelis in ſinuʒ
abꝛahe. De diuite aũt dicit᷑ ꝙ ſepultꝰẽ in inferno.Ex quo
colligit᷑ ꝙ mẽdicitas ex neceſſitate ꝓueniẽs: occaſio dire⸗
ctiua ẽ in viã ſalutis eterne.iuxta qð dicit Gꝛeg.ꝙ mala
que nos hic pᷣmũt ad deũ ire ↄpellũt.q¶ Scous modꝰ mẽdi
cãdi ẽ ex culpa.⁊ hic ẽ cũ ꝗs medicat vel ꝓ ocio fouẽdo vel
ꝓꝙ lucro cumulãdo vel vtroq; mõ.⁊ hic modꝰ vituꝑabilis
eſt. de qͥ dic Umbꝛo. in li.de officõ.petitõis cauſa veniũt va
lidi.nullã cauſaʒ niſi vacãdi hñtes:⁊ volunt ſubſidia eua⸗

cvij.

cuare paupeꝝ exinanire ſumptũ. nec exiguo pↄtenti maio⸗
ra querũt ambitu teſtiũ captãtes petitõis ſuffragiũ.⸗ ĩ ta⸗
lium ſimulatõe lucrãtes licitãteſq; ĩicremẽta q̃ſtuũ.licʒ aũt
iſte mo ꝰmẽdicitatis ĩ oibo merito debʒ repᷣhẽdi:repᷣhẽdẽ⸗
dus ẽ tñ potiſſime ĩ eis ꝗ habẽt ſpẽm ſct᷑itatis.de gbo dicit
aug. de monachoꝝ opꝑe.nullo mõ licʒ vt in ea vita vbi ſena
toꝛes fiũt la boꝛioſi.ibi fiũt opifici ocioſi.⁊ in q̃ renũciãt de
licijs ſuis ꝗ fuerunt pᷣdioꝝ dñi ibi ruſtici delicati.⸗ poſtea
ad eoꝝ ociũ repᷣhẽdendũ ⁊ q̃ſtũ ſequit᷑.callidiſſimꝰ hoſtis
tã mlios ypocritas ſub habitu monachoꝝ vſq;quaq; diſꝑ
ſit.ciꝛcuiẽs ꝓuĩcias.nuſqᷓ; miſſos:nuſq; firos:nuſq ſtãtes
nuſq ſedẽtes.Alij mẽbꝛa martix (ſi tñ martiꝝ )vendicant
Alij fimbꝛias ⁊ philacteꝛia ſua magniticãt.alij pentes vel
oↄſanguineos ſuos in iſſa vel in illa regione ſe audiſſe viuẽ
7 ad eos ꝑgere mẽtiunt᷑.⁊ oẽs petũt ⁊ oẽs exigũt.aut ſum⸗
ptus lucroſe egeſiatis: aut ſiłate pᷣciũ ſctitatis. Cõtra.ta⸗
les multũ inuehit᷑ beatꝰaug.in li.de ope monachoꝝ.jp eo
ꝙ pigritiã nõ tm̃ in ſeipis mẽdicãdo fouebat:verũetia pꝛe
dicãdo alijs ſuadebãt.male intelligẽtes euãgeliũ ibi videt᷑
inſinuare.ꝙ nõ ſit ab hoĩbo ſicut nec ab auibo laboꝛãdũ.et
peius exponẽtes apłm vbi ꝑſuadet fratribo oꝑari dicẽtes
illud eẽ de laboꝛe ſpũali nõ coꝛꝑali.⁊ qꝛ in h̊ ſeipᷣos decipie
bãt ⁊ alios:ideo repᷣhbẽdit eos aug.⁊ multipłꝛ oñdit ↄtra⸗
riũ ꝑ totũ librũ de ope monachoꝝ:ꝗ totꝰ ẽ ↄtra illos ꝗ op⸗
pꝛobãt hmõi modũ mẽdicãdi.Vñ de talibo dĩc.ꝙ tãqᷓ; ↄleꝛ
uatricẽ euãgelij p̃ᷣdicãtes honoꝛãt pigritiã:tanq pᷣuarica⸗
tricẽ accuſantes miſcðiam.vtinã iſti ꝗ vacare volũt mani⸗„
bus oĩno vacarẽt ⁊ linguis.neqʒ em̃ ta multos ad imitatõʒ
inuitarẽt ſi eis etiã nõ tm̃ exẽpla pigra verũetiã vpᷣtuoſa ꝓ⸗
ponerẽt.Nũc aũt ↄtra apłm xpi recitãt euãgeliũ xp̃i.ita ei
