Adanue obtulit bedũ cuiꝰ carnẽ m pᷣeepta angeli ⁊ azi⸗
ma ſupra petrã poſuit: ⁊ ea viſo ꝑfudit que ſimulĩ virge

cacumine quã gerebat angelus tigit. e betra ignis
erupit: atq; ita ſacrificiũ qð offerebat᷑ abſumptũ cẽ. quo
indicio declaratũ videt᷑.ꝙ petra ĩlla habuerit typũ corr:

poꝛis rp̃i.quia ſcriptũ eſi.bibebat ſpũali ↄſequẽte eos
petra:petra añt erat xps. ¶l Itez oblatio abel ⁊ abrabe
fuerũt ſigure bꝰ ſacramenti. ſicut pʒ in canone miſſe vbi

fit mentio de munere abel ⁊ ſacrificio abrabe ⁊ oblatõne

melchiſedech. 4 Itez Beñ. xxij. Edificauit altare dño z

cſuꝑ ligna ↄpoſuit. bec eſt figura altaris in quo oſecra

tur coꝛpus 7 ſanguis xpᷣi. Ex quo videt᷑ q oblatum ĩ illo

—

altari figurabit coꝛpus 2 ſanguinẽ xpi. ¶¶ Iez. . coꝝ. x.

Dia ↄtingebãat illis in figura. cũ multe figure pceſſert
in ſacrificijs ⁊ oblatiõibo que fiebãt in lege ⁊ ante legem
vt pʒ Leui.j.⁊.ij.hec aũt vident᷑ ↄueniẽtiſſi ſacra
mentũ prefigurare:vt pʒ intuenti.ꝗ̊ᷓ ⁊c ¶ Cont᷑.videtur
ꝙ ſit ſuꝑſluꝰ ĩ aſſignãdo.qꝛ ñ videt᷑ ꝙ mãana ſit figura bꝰ
ſacramenti.qꝛ de mãna ſcribit᷑ Sap.xvj.ꝙ hẽbat in ſe oẽ
clectamentũ:⁊ oĩs ſapoꝛis ſuauitatẽ.Sʒ ꝑ ſuauitatẽ ſa
poꝛis ſignat᷑ ipſa gr̃a que ſuauitas quedã ſpũalis aĩiam
demulcet. ̊ cũ in hoc ſacr̃o non ꝑfundit᷑ aia vniuerſalit
quacũq; ſuauitate ſpũali: nõ videt᷑ ꝙ mãna ſit figura bꝰ
ſacramẽti. In h̊ aũt ſacramẽto alicuiꝰ gr̃e ſpẽalis donũ
exhibet᷑:nõ aũt omĩs vniuerſalit.q Item quomodo po⸗
tuit ſigurari boc ſacramẽto in quo filius patri offertur
qð non offerebat᷑ deo:ſicut fuit de mãna. IJtẽ põt queꝛi

ccx oblatione melchiſedech que facta fuit abrabe nõ dæo.

ga conſtat ꝙ nõ fuit figura ho ſacram̃ti rõne reꝝ oblata⸗
rum.ſ.panis ⁊ vini:h̊ rõne oblatõis.⸗ Itẽ oblatio agni

paſchalis fiebat in ſignũ liberatõis ab egipto.ſed h̊ ſac⸗

mento nõ ſi: liberatio ab egipto ſpũali: ſᷣ̊ potius ſacra⸗
mẽto baptiſmi⁊ penitẽtie.&̊ nõ videt᷑ ꝙq immolatio agni

poſchalis fuit figura buius ſacramenii: potius bapti-

raz,
G
N
ſigi
rbaͤpg

in
orannn
Go.
eeb
Nrino
urit
x.t.
beit.
W
farwri
wiceh

ioſtn
oln
onen
emnanne
an.
1r chi⸗
ſnnnge
igno
gno.
(:
ecs
Arate
nieei
Gblaie
eninn
oſin
mniſh
in
Atoccre
cheN
Ntvidenn

,fgun
gtinſee

guitateſ,
glis gian
hiuerſuit
figunt
alis n
mocof
niofanm

¶Mnueſtio

ſmalis vel penitẽtie. ¶ Iẽ Hugo. Saluatoꝛis aduẽtu ap
pꝛopinquãte.opoꝛtebat vt eodẽ oꝛdine 2 fides ĩ ↄgnitone 2
gra in ſalutẽ creſcẽt.⁊ eadẽ gra in ſacramẽtis ſoꝛis ⁊ in ſi
gnis ſuis ſe euidentiꝰm anifeſtaret. hoc auteʒ euidentioꝛ 2

manifeſtioꝛ nõ poteſt eſſe niſi ꝑſigna euidẽtioꝛa. ergo Fm
ꝙ magis appꝛopinquabat aduẽtus ſaluatoꝛis:opoꝛtuit ſi⸗
gna ⁊ figuras ſacramentoꝝ eſſe euidentioꝛa. ergo cuʒ hec
ſigna videlicet que ſunt panis vinũ ſint ſigna euidentil⸗
ſima:nõ videt᷑ ꝙ ante tempus gratie debebat poni figure.
Ytem ſanguis qui fluxit de latere xp̃i· eſt ſigniſicatuʒ in
boc ſacramento: vnde eſt res hbuiꝰ ſacramenti. ergo nõ eſt
ſignum ſiue figura huiꝰſacramenti. ¶¶ Pꝛet. boc ſacramẽ⸗
tum ꝑ ſe inſtitutũ eſt vt ſit refectio anima ꝝ fideliũ.ergo vt
videtur nibil debet dici figura bui? ſacramenti:niſi io qð
cadit aliquo modo in aliquod genus cibi vel potus. Sed
boc nõ ↄuenit ſanguini ypi.ergo ⁊c. ¶ Item boc ſacramẽ⸗
tum ell ſacramẽtũ redemptõis. i. repſentãs redemptõz bu
mani generis. redemptõ bũani generis facta fuit efflur io⸗

ne ſanguis xpi: ᷓ hoc ſacramẽtu eſt ſignũ effluxionis ſan⸗
guims xp̃i 1 nõ ecõuerſo¶ Rñnſio. ẽdũ Fm ꝙ di
cunt quidã. plures fuerũt figure ꝙ ille que fuerũt aſſigna⸗

te a mgro. m illos & intelli eau eſt. ꝙ pᷣma pfiguꝛatõ fuit
in oblatione panis? vini melchiſedech BGeñ.xiij. Scda ĩ
agno paſchali Exo.xij.Tercia in mana Exo.xvj. Quar⸗
ta in aqua que fluxit de petra Mũe. xx. 7.7.· Coꝛin.x.Quĩ
ta in diuerſis ſacrificijs in lege de quibo Leuitici.ij.⁊ ſeq.
Sexta in bedo quẽ coctũ obtulit manue Judic.xiij. Lulit
hedũ ð capris libamẽta ⁊ poſuit ſupꝛa petrã ⁊c. Septi
ma. j. Reg. xiij. In fauo mellis quẽ ionathas virga ↄueꝛtit
ad os eiꝰ. Octaua in fluxu aque 1 ſanguĩs. que fluxeꝛũt de
latere xp̃i JYoh.xix. Dicit em̃ augu.q fuxus ille ſit figura
baptiſim 2 euchariſtie.4 Pꝛima autẽ figura fuit ſignãter
huiꝰſacramẽti qᷓtum ad exterioꝛẽ ſoꝛmaʒ effectũ pꝛimum
ſeʒ refectõeʒ ſpualem. In illa em̃ oblatõne panis ⁊ vini re
pᷣſentata fuit foꝛma exterioꝛ ⁊ refectio ſpũalis.AVnde ſicut
eſt hic in re: ita ibi fuit in figura.4. In ſcða ſcʒ agno pa:
ſchali fuit figura ſacramenti ⁊ rei.i.xpᷣi.qui eſt ſacramen
tum ? res. ipe em̃ eſt res ↄtenta? figurata. ſicut agnꝰpa⸗
ſchalis datus fuit in ſignũ liberatonis a ſeruitute egipti:
ita agnus iſte in ſignum liberatõnis a ſeruitute dy aboli.
Mon em̃ debet dari hoc ſacramentũ niſi exiſtentibo in gra

tia. Pꝛet. innocẽtia xpi figurata fuit ꝑ agnum. Pꝛet. da⸗

tus ell in refectõeʒ:⁊ ita ↄgruit refectioni ſpũali que fit in
boc ſacramento. Pꝛet.ꝑ bedum qui offerri debuit ſi agnꝰ
nõ baberetur:ſignatur ꝙ xpᷣe fuit offeꝛendus pꝛo peccatis
noſtris. Pꝛet. in agno paſchali figuꝛata fuit ſumptõ buiꝰ
ſacꝛamenti:qdð patet peꝛ hoc quod marime tangit᷑ ibi mo⸗
dus ↄmedendi. 4! In tercia figura ſcʒ in mãna ſignat᷑ effe
ctus ſuauitatis.qui ↄcipitur in hoc ſacramento ? delecta⸗
tio. Sapie xvj. Panem de celo pᷣſtitiſti eis 7c. Suauitas
em̃ ſapoꝛis in mana.ſignat plenitudinem gratie in xpᷣo.de
cuiꝰ plenitudine accipiens anima dlectatur. 4 In quar⸗
ta ſcʒ in aqua que fluxit de petra ſignat effeetus hui⸗ ſac⸗
menti. ſeʒ extinctio eſtus peccati ⁊ sblutio peccati. vt patʒ
ex verbo amb.ſupꝛadicto. 4¶ In quinta figura.i.in ſacrifi

cijs ſignat oblatõ xpi que ĩ boc ſacramẽto repᷣſentat.obla⸗
1ms em fuit in paſſione tanqᷓ; holocauſtũ 2 tãꝙᷓ hoſtia paci
fica. quaſi victima ꝓ peccato. Inqᷓtuʒ em innocẽs erat ⁊

nulliꝰ d bitoꝛ:ĩmolatio illiꝰholocauſlũ fuit qð nõ obtentu

aliquo offert᷑. ſed ſolũ in obſequiũ dei. Inqtum aũt fiebat

in recõciliatõeʒ homis faciẽdã cũ deo ⁊ angelis:fuit eiꝰ i⸗

molatõ hoſtia pacificoꝝ qua fecit vnã eccliam ex angelis
7 bomibo. Mtuʒ aũt ad ſatiſfactõeʒ ꝓ pctis nris ſcʒ inq;⸗

tum fuit redemptio nra: fuit victima ꝓ pcto. Vñ in victi⸗

ma ꝓ pcto pars ſanguĩs fundabat᷑ circa baſim altaris hbo

locauſti: ꝑs aſpergebat᷑ in tabernaculo ↄtra dñm. quadã

pte liniebant᷑ coꝛnua altaris thimiamatis. Leui.iiij· Effu
ſio ſanguĩs circa altare bolocauſtũ:fuit generale in dei ſa⸗
crificio.̊ in victima pꝛo pctᷣo inferebat᷑ in tabernaculuz ⁊
aſpergebat᷑ ↄtra velũ ſiue dñm: quo notat᷑ redemptõ a cul
pa. liniebant᷑ coꝛnua altaris tbimiamatis: quo notatur

redemptio a pena.4 In ſexta ſcʒz in oblatione manne vbi
offerebatur hedus ſuꝑ lapidem Judic.xiij.figuratuʒ ſu
in quo debet fieri oblatõ ſiue ſuꝑ quod:qꝛ ſuꝑ vpᷣm. i.in fi
e xpᷣi.j.Coꝛin.x.Petra aũt erat xpᷣc.¶ In ſeptima ð qua

j. Reg. xiiij. Figuratũ fuit quale erat qð erat offerenduʒ 7

qualis debet eſſe offerens qui debet habere vite ſanctitatẽ
Jonathas em̃ gratia interpᷣtat.⁊ oꝛdinis dignitatẽ: quod
ſignificatuʒ fuit in hoc ꝙ virga intincta ↄuertit mel in os
ſuũ.talis em̃ debet eſſe qui debet tractaꝛe illũ qui ꝑ fauum
mellis ſignatur.i.habens in ſe duas naturas diuinitatis
humanitatis. 4I In octaua aũt ſcʒ in fluxu ſanguinis et
aque figurat᷑ a quo habet virtutẽ hoc ſacramẽtũ ſcʒ a rpᷣo
paſſo ſiue a ſanguie xp̃i.⁊ non ecõuerſo.ꝗ⸗ Ad illud quod
pꝛimo obijcit᷑ quare magiſter in ſ enten.eſt inſufficiens.di⸗
cendum ꝙ licet nõ enumeret omnes figuras: nõ ſequit᷑ ex
hoc ꝙ ſit inſufficiens: ſufficiebat em enumerare illas que
exp̃ſſius boc ſacramentũ figurabant. ſolent aũt diueꝛſe ra
tiones a diuerſis aſſignari.ſufficientis numerationis ſiue
aſſignationis facte a magiſtro. Ana eſt reſpectus ſiue re-

latio figurarũ ad legem nature moſaice ⁊ euangelice. JIl⸗ AA. ag:

las aũt aſſignauit figuras:vt oſtenderet᷑ boc ſacramentuʒ
fuiſſe pᷣfiguratũ in lege nature: videlicet ꝑ oblatõnez mel⸗
chiſedech. In lege veteri:ꝑ agnũ paſchaleʒ 1 ꝶ mãna. In
lege aũt noua ꝑ ſanguinẽ qui flurit c latere xp̃i. Sed ſi h
non videt᷑ ꝙ quatnoꝛ aſſignaſſet ſed tm̃ tres. Alia ratõ al⸗
ſignatur que ſumitur penes quatuoꝛ pꝛincipales effectus
puiꝰſacramenti. Unus effectus pꝛincipalis eſt viuificaꝛc:
7 qᷓtum ad hoc figurabat᷑ ꝑ ſanguinẽ. quia vt habetur Te
uitici. xvij. Anima omnis carnis in ſanguine eſt. ſimiliter
vita ſpũalis a ſanguine rp̃i.x. Heb. Sanguis xpᷣi munda
uit conſciẽtiam noſtram ab operibo moꝛtuis. ad ſeꝛuiẽduzʒ
dxo. Alius eſt viuifica nutrire: ⁊ qᷓtum ad hoc ſignatur ꝑ
manna. vnde Sapiẽ. xvj. angeloꝝ eſca iuſſiſti nutrire po⸗
pulum tuum. Alius eſt vires reſtaurare: 7 q́tum ad hoc.
ſignat᷑ ꝑ panem ⁊ vinũ oblatũ abꝛahe reuertenti de pꝛelio
a melchiſedech Geñ. xiiij. Alius ẽ ꝓtegere a poteſtate ad⸗
— 1qᷓtuʒ ad hoc ſignat᷑ ꝑ agnu paſchalẽ cuiꝰ ſan
guine cuſtoditi fuerũt filij iſrł ab ãgelo extermĩatoꝛe.vtrũ
aũt actus viuificãdi ſit huiꝰſacramenti queſtionẽ habet.⁊

infra tanget᷑. Adhuc aũt põt aliter dici. ꝙ mgr in ſentẽ.

numerat illas figuras que exp̃ſſiue ſignificabãt ea que ad
hoc ſacramentũ ↄcuꝛrũt.oblatio em̃ melchiſedech exp̃ᷣſſiue

p̃figurabat ea que ſunt ſolũ ſigna in hoc ſacramẽto ſcʒ pa

nem 2 vinu. Agnus paſchalis de quo dicit᷑ Exo.xij. Erit

aũt agnꝰ abſq; macula. rem ↄtentã ·ſcʒ xpᷣm inocentẽ exter⸗
minantẽ ſeuiciũ dy aboli datꝰin eſum ſpũalem. Maãna vo
erpſſiue ip̃aʒ rem nõ ↄtentã ſ̊ effectã ſcʒ gram:qua multi⸗
pliciter roboꝛat᷑ anima 7 ſuſtentat᷑. ſanguis vo qui fluxit
de latere xpᷣi magis habet ratõeʒ cauſe q ſigni ſiue figure
Nec aqua que fluxit de latere fuit figura huiꝰſacramenti:
ſed potiꝰbaptiſmi. vt dicit magiſter. Dicẽdũ q̊ ꝙ ſanguis
non fuit figura bui ſacramenti.nec boc dicit mgr: ſed im⸗
pꝛopꝛie loquẽdo hoc ſacramentũ ꝙtum ad eius efficaciam

cemoõſtratu fuit in illo ſanguine.ſicut effect demoſtrat᷑ in
ſua cauſa.habet em̃ hoc ſacramentũ virtute ſiue efficaciaz

ex ſanguine xp̃i. Vel poteſt dici ꝙ ſanguis effluens de late
re rp̃i fuit demonſtratiuꝰbuiꝰ ſacramenti habito reſpectu
ad inſtitutõez. cuz em̃ diceret dñs Math. xx vj. Bibite ex
boc omnes.hic eit ſanguis meꝰno.te.⁊c̃. Effluxus ſangui
nis de lateꝛe xpᷣi poſtea demõſtrabat ſ. anguinẽ xpᷣi ſumptũ
in cena ſub velamie ſacramẽti quãdo inſtitutũ fuit hoc ſa⸗
cramentũ.licet ergo aqua que fluxit de petra fuerit figuꝛa
puiꝰſacramẽti:nõ tñ magiſier fuit i nſufficiẽs. licet illã nõ

numerauit:cũ nõ intendẽt numerare omnes: F potius ex⸗

pꝛeſſioꝛes ⁊ ĩ quadã generalitate nõ ſingulas. 4 125 opor
tet munꝰ abel ? ſacriſiciũ abꝛahe fuiſſe figuras buiꝰſacra
menti ſicut fuit oblatio melchiſedech.licet e illis fiat mẽ⸗
tio in canone miſſe:ſed tangunt᷑ ibi tria genera oblationũ
Vnũ qð fuit oblatio ſim plicit ſeʒ munꝰa bel. aliud qð fuit
oblatõ ⁊ figura ſcʒ oblatõ melchi.terciuʒ qð fuit oblatõ ⁊
figura ⁊ ſacrificiũ ſcʒ abꝛahe qð ſuit figura paſſionis

Ad alia ptʒ rñſio.¶ Ad h̊ qð obijcit᷑ ↄtra aliã ꝑtẽ e man
na. dieẽdũ ꝙ h̊ ſacramẽtũ habet omnẽ ſuauitatẽ ratõe otẽ
ti. vt em̃ dicit aug.vlti.de ciui.dei.Ipᷣe ẽ quecũq; ab hoĩbo
honeſie teſiderãt᷑.vel aliter põt dici.q cibo illo ſcʒ mana
nõ miſtrabat᷑ quicꝗd erat ſuaue ⁊ delectabile:vᷣ quod ſolũ
modo erat delectabile guſtui. Sił in hͥ ſacramẽto nõ dat
quicqo eſi delectabile guſiui ſpũali. Pꝛet.ꝙ dicit oẽm ſua
uitatis ſapoꝛẽ.ꝑfectõeʒ dicit ſuauitatis:nõ delectatõnem
quãcũq; indiuiduã. vñ ex verbo p̃ſicto nõ habet᷑ ꝙ genera
litas pᷣtacta dicat effectũ oĩs gr̃e:ſᷣ tm̃ alicuiꝰ ſᷣm quã per
modũ guſiꝰ delectamur ĩ xpᷣo.ql Ad aliud qð obijcit᷑ . dicen
dum ꝙ h ſacramẽtũ nõſolũ offert᷑ ad cultũ:ᷣ 2 ad eſũ.ratõ
ne qua offert ad eſuʒ:põt figura illiꝰ homĩ dari vel offerri
Pꝛet.abꝛahũ ſignificabat xpᷣm. qui ẽ oĩm fideliũ pat.vñ
ſicut in oblatõe veri ſacrificij fit oblatõ deo:ſic in ty pico ſi
ue figuratiuo põt fieri homi qui gerit typũ xpᷣi in ſe ſicut
abꝛahã:xvel in mẽbꝛis ſicut populꝰ iſrłcui dabat᷑ mãna in
teſerto.¶. Ad aliud qð obijcit᷑.q agnꝰpaſchalis fiebat in
ſignũ liberatõnis ab egipio ⁊c̃. Dicũt quidã ꝙ libeꝛatio a
malo põt duobo modis intelligi. Vel a malo futuro:⁊ ſic
ſanguis agni magis figurabat iſtud ſacramẽtũ qᷓ; baptiſ⸗
mum:eoꝙ in iſto ſacramẽto dat᷑ virtꝰaĩe qua roboꝛat᷑ con
tra inſultꝰtemptationũ.Ael a malo pꝛeterito:⁊ ſic effuſio
ſanguis agni magis ſignificabat ſacramẽtũ baptiſmi:qꝛ
baptiſmoꝰhabet virtutẽ abluẽdi a peccatis a viꝛtute ſangui
nis rpᷣi Apoc.j.Lauuit em̃ nos a pctis in ſanguine ſuo.qꝛ
ſanguis agni nõ videt᷑ fuiſſe ſignuʒ baptiſmatis. Vel põt
aliter dici.ꝙ agnꝰpaſchalis ĩmolabat᷑ in ſignũ liberatõis
a ᷣuitute egiptiaca:⁊ ↄpᷣuatõnis ab angelo extermiatoꝛe
hoc aũt ſacramento conßuatur homo ab angelo extermi⸗
natoꝛe.vnde Exo. xij. Erit ſanguis vobis in ſignum · glo.
Sanguinis vpᷣi memoꝛia.xpᷣianos ab extermiatoꝛe cõler⸗
uat. Memoꝛia ſanguinis xpᷣi.i.ſacramentũ hoc quod da⸗
tur in memoꝛiã ſanguis xpᷣi. Unde qᷓ;tum ad hũc effectum
fuit agnꝰpaſchalis figura huiꝰſaẽmẽti.¶¶ Ad illð qdð obij⸗
citur ꝙ ſᷣm ꝙ magis appꝛopinquat aduẽtus ſaluatoꝛis:de
berent figure eſſe euidẽtioꝛes ⁊c.ſicut vult Dugo.Dicen⸗
dum ꝙ veꝛbũ Hugo.intelligit᷑ ̃m ꝙ com ꝑant᷑ adinuicem
ſacramẽta legis nature 2 legis ſcripte.que ſcʒ ſacramenta
erant ex inſtitutõne ad ſacramẽta legis euãgelice. qð patʒ
exempla que ponit.ſcʒ de decimatõne ⁊ circũciſione.ex⸗
pꝛeſſius em ⁊ euidentiꝰſignificauit ablutõeʒ peccati oꝛigi⸗
nalis circũciſie qᷓ decimatio.ſ̊ panis ⁊ vinum que obtulit
melchi. abꝛahe.nõ fuerũt ſacramẽta ſiue ſignũ ſacramen⸗
ti huiꝰer inſtitutõne aliqua:ſᷣ ſolum ex quadam naturali
repᷣſentatõne.nunc aũt ex inſtitutõne ſunt ſigna.Qec ante
tempus gratie ↄueniebat ꝙ eſſent ſigna ex quadã natura⸗
li repſentatõne.¶ Ad boc qð obijcit᷑.ꝙ ſanguis xp̃ᷣi eſt res
buiꝰſacramẽti ⁊c. Dicẽdũ.q ſanguis ſumit᷑ duobo modis
vt coꝛꝑaliter viſibilis.vel vt viſibilis ſ puũᷣaliter.i.intelligi⸗
bilis.⁊ hoc habet᷑ ab aug.in li.ſenten.ꝓſperi.Et ponitur
auctoꝛitas aug.ſenten.inij.x.di.c. Que ex eadem. SDicũt S
ꝙ ſanguis ille qui viſibilis fuit coꝛꝑaliter.fuit figura eiuſ
dem ᷣm ẽ viſibilis ſpũaliter.i. intelligibilis ⁊ ſic varijs
modis ſumẽdo aliquid nõ eſt incõueniens idem eſſe ſignũ
ſui. Uel põt aliter dici vt tactũ eſt. ꝙ ſanguis qui efflurit
latere dñi.nõ fuit demonſiratiuꝰpuiꝰſacramẽti eo mõ ;
figura eſt demõſtratiua figurati: ᷣ potiꝰ eo mõ quo cauſa
eſt aliquo mõ demõſtratiua ſui effectꝰ.4¶ Ad illud qð obij⸗
citur.nihil debet eẽ figura huiꝰſacramẽti niſi illð qð aptũ
eſt ad h̊ ꝙ ſit cibo vel ꝓotꝰ⁊c̃.dicẽduzʒ.ꝙ h̊ͥ nõ optet ſaltim
vbi impꝛopꝛie ſumit᷑ figura vel vbi figura non ↄmetit᷑ ſe fi
gurato ꝓpinqua ſiue ↄpleta repᷣſentatõne. qñq; em̃ figura
aliqua ſi ignat aliꝗd nõ repᷣſentatõe illiꝰ qᷓtuʒ ad oẽs ↄditõ
nes: ſ ꝙᷓtuʒ ad alias 2 alias nõ.⁊ B ptʒ in oĩbo figuris pꝛe
tactis. ¶ Ao illud qð obijcit. ꝙ h ſacramẽtũ eſt repᷣſentati
num redemptõis huane ⁊c. SDicẽdũ ꝙ nihil impedit aliud
eſſe ſignũ ſiue repſentatiuũ alicmꝰ qð ẽ cauſa illiꝰ. At em̃
Dictũ eſt. ſanguis qui fluxit de latere dñi ſe babet in ratõe
cauſe reſpectu huiꝰ ſacramẽti: cui nõ obſtat quin bocipᷣm
poſſit eẽ repſentatiuũ efſluxionis illiꝰſanguĩis.

nbꝛum terciũ
Onſequẽter ſequit᷑ de comꝑatõne figurarũ.
Et pꝛimo de comꝑatõne ad figuras lacmen
ti baptiſmatis. Scðdᷣo de comꝑatõne ip̃aruʒ
adinuicẽ i.de earum p̃eminẽtia.

UArticulus pꝛimꝰ

IZrca pꝛimũ querit᷑ ſic.figura ⁊ figuratũ adin⸗
uicem ſe rñdent. ſi euchariſtia quo ad foꝛmaʒ
inſtitutionis p̃cedit inſtitutõeʒ baptiſmi: quia
nchariſtie inſtitutũ fuit ante moꝛtè dñi. baptil⸗
mi poſt reſurrectõeʒ.videt᷑ ꝙ ſic debet eẽ in figuris:ꝙ figu
ra euchariſtie quo ad foꝛma debet pcedẽ: figura baptiſmi
ſubſequi.qð non eſt veꝛũ.quia ſubmerſio in mari rubꝛo. q̃
figurat baptiſmũ:pceſſit mãna ⁊ diluuiũ ⁊ oblatõem mel⸗
chiſedech.4l Item ſilis eſt obiectõ de agno paſchali.cuius
ĩmolatõ pᷣceſſit trãſitũ maris rubꝛi: ⁊ ita figurã baptiſmi
figura hui pceſſit. ¶¶ Rñdeo ad pꝛimũ ꝙ ſilis ẽ oꝛdo ïtũ
ad quaſdã figuras.q baptiſma figuratuʒ fuit in mari ru⸗
bꝛo: euchariſtia in mãna.qtũ tñ ad inſtitutõeʒ foꝛme pceſ
ſit euchariſtia.hac ratõne dñs receſſurꝰ ꝗ diſcipulis ſuis
qᷓtũ ad pᷣſentiã hoĩs moꝛtalis.volẽs h̊ ſacramẽtũ illis pᷣſti⸗
tum in ſignũ maximi amoꝛis impmẽ firmiter coꝛdibo illo⸗
rum in vltimo receſſu ſuo dedit illis ſacramẽtũ coꝛꝑis ſui

272720

ĩmoꝛtalis. AVel põt dici ſicut mgr dĩc. iij. ſentẽ. di. iij .· c. S

ðvᷣo queꝛit᷑. ꝙ ante paſſionẽ fuit foꝛma baptiſmi tradita:qñ
miſſi ſunt apli pᷣdicare in iudea:dicẽte dño.in viã gẽtiũ ne
abieritis ¶Math.x. max. vj.luẽ. ix.licʒ non ſit ſcriptũ.b pᷣ
paſſionẽ repetita.nec opoꝛtet ꝙ figurata oꝛdinẽtur ſicut fi⸗
gure:quia figure oꝛdinãtur ᷣm euentũ illoꝝ in eſſe:figuꝛa
ta ſᷣm ꝙ congruunt ſaluti bumane.Quare vo congruebat
imolatio agni pᷣdicti pᷣcederet tranſitũ maris rubꝛi qui
fuit figura baptiſmi: hec põt eſſe ratio.ille ꝓpꝛie ſigurabat
rpᷣm paſſum: ⁊ eius ĩmolatio paſſionem xp̃i.que eſt radix
⁊ fundamentũ vnde omnia ſacramenta habẽt virtutẽ. In
hoc aũt ſacramẽto vere cõtinet᷑ xrpᷣe paſſus. AUnde eſus vel

vſus illius agni pᷣcipue hoc ſacramentũ figurabat. ⁊ ideo

congrue pᷣcedebat figuram baptiſini.non ratõne huiꝰqua
fuit figura ſacramenti: ſ̊ ratõne qua ſignificabat hoc ſac
mentum inẽtum eſt vtinens xpᷣm paſſum ⁊ repᷣſentas xpᷣi
paſſionem a qua baptiſmꝰvirtutem babet. 4 Si obijcit ꝙ
eadem ratòne debuit pᷣceſſiſſe diluuiũ quod fuit figura ba
ptiſmi. Dicendũ ꝓ nequaqꝙᷓ:qꝛ nõdum ↄgruebat ꝙ hoc ſa
cramentuʒ pᷣſiguraret᷑ figura tanta ſiłtitudine repᷣſentata.
vt ex verbis Hugo.pᷣtactis patet.

Articulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ de figuraꝝ pᷣeminẽtia ĩtuʒ
ad expᷣſſionem figurati ſcʒ vtx illa q̃ fuit legis
nature erpᷣſſius figurabat h̊ ſacrametũ: an ille
que fuerũt legis ſcripte.ꝙ illa q fuit legis nature videt᷑:qꝛ
oblatõ melchi. fuit in eildeʒ ſpẽbo quibo celebꝛat᷑ ⁊ 2ſecrat
hoc ſacramẽtũ.cũ ergo nõ poſſet expᷣſſius figurari qᷓ in cõ⸗/
ſimili ſᷣm ſpecieʒ: videt᷑ ꝙ figura legis illius fuit expᷣſſiſſi⸗
ma. 4 Item ler nature in maioꝛi ſe habet ꝓpinquitate ⁊ cõ
nenientia cũ lege euangelica. ꝙᷓ lex ſe cripta.quia lex euãge⸗
lica plus habet de dictamine naturali qᷓᷓ de inſtitutõe.ecõ:
tra eſt in lege ſcripta.A ſimili videtur ꝙ ſacramenta legis
nature ſe debeant habeꝛe in maioꝛi cõueniẽtia ⁊ expᷣſſioꝛe
ſignatõnę cũ ſacramẽtis euãgelicis qᷓ; ſacramẽta legis ſcri 5
pte. Astra erſiſſt ne inter omnes figuras ſigurabat
rpᷣm paſſuʒ.⁊ ipᷣius paſſioneʒ ĩmolatõ agni.⁊ expᷣſſius qᷓ
ĩmolatõ melchi.& expᷣſſius ſignificabat hoc ſacramẽtuʒ in
quo repᷣſentatur ĩmolatõ veri agni.i.xpᷣi qᷓ oblatõ melchi.
Itẽ boc idẽ videt᷑ de mãna qð erat cibo de celo deſcẽdẽs
omnẽ habẽs ſuanitatis ſapoꝛẽ omnibo iſrabeliticis datus
in cibũ.quod aũt offerebat᷑ a melcbi.erat de terra.nec tan
te ſuauitatis.nec omnibo datꝰ in cibũ.ex quo ptʒ ꝙ longe
expᷣſſius figurabat hoc ſacramẽtũ qð eſt cibo ſpũalis qᷓ il⸗
lud qð offerebat᷑ a melchi.⸗! Item b̊ videt᷑ ꝑ Hugo.deteꝛ⸗

ſin

1

i
il⸗

da
el

nlle

rat
co⸗

1
ge⸗
cco⸗
egis
ſior

ba
o
zn
et⸗
ůð

e

NLNueſtio

minantez. ꝙ ſicut apꝛopinquauit paſſio ſaluatoꝛis.ſigna
erãt euidẽtioꝛa.qꝛ ſᷣim maioꝛẽ aꝑꝛopinq̃tõeʒ magis creuit
cognitõ erid. Rſ⸗ ꝙ in hoc ſacramẽto eſt ſignũ
tm:res tm̃:⁊ res ⁊ ſignũ.qᷓtũ ad oↄſideratõʒ illiꝰhabito re⸗

ſpectu ad ſignũ tm: exp̃ſſioꝛ fuit figura illa q fuit legis na⸗

ture. ꝙtũ ad ↄſideratòeʒ illiꝰhabito reſpectu ad rem tm:2

r 2 ſignũ:expᷣſſiꝰfuit figuratũ ĩ figuris legis ſcripte.vt pʒ
in agno paſchali 2 mâna. Ende ſimpt? expſſiꝰ fuit figura⸗

tum in lege ſcripta qᷓ in lege nature. ſicut plus eſt de veri⸗
tate buiꝰ ſacramẽti ĩ re ⁊ ſigno ⁊ re tm: ꝙᷓ ĩ ſigno tm̃.¶ Ad
illud qð obijcit᷑ nõ poterat expꝛeſſius figurari ꝙ in ↄſiti

Fm ſpẽm. Dicẽduʒ ꝙ hoc verũ eſt qᷓ̃tuʒ ad illud quod eſt ſi

gnum tm̃.4l Ad aliud quod obijcit᷑. ꝙ lex nature ſe habet
in maioꝛe ↄueniẽtia cũ euãgelica qᷓ lex ſcripta ⁊c. Dicẽdũ
ꝙ lex nature dupłꝛ accipit᷑· VUno mõ dicit᷑ lex nature quia

ſola naturali ratõe vita huana dirigit. Alio mõ quia vita

bnana n eupiſcttis in qua boics nati ſũt ducit᷑ vel ꝓce⸗
dit. AUnde Hugo. boies naturalis legis dici pnt. qui ſola
naturali ratõe vita ſu dirigũt. vel potiꝰ boĩes naturalis
legis dicunt᷑: qui m ↄcupiſcẽtiã in qua nati ſũt ambulãt.
Pꝛimo mõ ſumpta lege nature magia ẽ illi ↄſona lex cua⸗
Eeso mõ ſumpta ecõuerſo.ſᷣ ꝓut di

1

gelica qᷓ legi ſcripte.

itur m legẽ nature boĩes vixiſſe an legẽ moyſi: ſumitur

lex nature ſcdᷣo mõ nõ pꝛimo. vnde vt habet᷑ ab Dugone.
tempus naturalis legis ad aꝑte malos ꝑtinet.

Meſtio.xxx.de inſtituti

one ſacramenti euchariſtie. .

Equitur de mſtituti

one ſacramenti. Circa quod querũt᷑ duo.
Pꝛimum eſt qua lege conueniebat inſti⸗
tui. Secundum eſi de cauſis inſtitutio/
nis.

embꝛüu peimũ
Irca pᷣmũ querũt᷑ tria. Pꝛmũ eſt vtꝝ neceſ⸗
faria fuit inſtitutõ buiꝰſacramenti tꝑe legis
nature. Scðm vtꝝ ↄgruebat tꝑe legis ſeri⸗
Vte. Terciũ vtꝝ ↄſona fuit ſiue ꝓpꝛia tempo

legis gratic. . ,

Irca pᷣmũ qꝗ̃rit᷑ ſic. Exiſtente moꝛbo neceſſaria
fuit medicina.ſ̊ ſtatim poſt eſuʒ ligni vetiti fu⸗
Ait moꝛbo: igit᷑ tüc fuit neceſſaria medicina. S ſic
decet diuinã bonitatẽ ꝓuidẽ de medicina:ſic diuinã ſapiẽ
tiã de medicina ↄgrua ſiue ↄueniẽti.Sʒ in remediũ moꝛbi
pꝓueniẽtis ex cibo vetito ↄgruebat cibo medicinalis ſcʒ coꝛ
pus xpᷣi: igit᷑ ſtatim debuit ſacramẽtũ h̊ fuiſſe poſt lapſuʒ.
Itẽ ſemꝑ ꝓuidit de ſaluti hũane in neceſſarijs.exquo gꝗ̊
caritas ſꝑ erat neceſſaria ad meritũ.nec põt eſſe opꝰmeri⸗
toriũ ſine caritate: ſemꝑ debuit eſſe ̊ ſacramẽtũ qð eſt ſa⸗
cramẽiũ amoꝛis:cũ ſꝑ neceſſariũ fuit homĩ mereri.⸗! Itezʒ
nihil ita neceſſariũ homi ſicut amoꝛ dei.igit᷑ cũ deceat diui
nam bonitatẽ ꝓuidẽ homi in h̊ qð ſibi ẽ maxie neceſſariuʒ

maxime decuit diuinã bonitatẽ ꝓuidẽ homĩ de h̊ ſacramẽ.

to. magis qᷓᷓ de aliquo alio.l Stem cũ moꝛbo moꝛtali ſꝑ
cucurrit medicina.igit᷑ ⁊ cũ veniali ſemꝑ debuit currẽ me⸗
dicina ð venialia.que ẽ ſacramẽtũ altaris.4 Itẽ h ſaẽmẽ
tum ẽ ſacramẽtũ vnionis coꝛꝑis miſtici cũ capite.S̊ ſemꝑ
fuit coꝛpꝰmiſticũ ſcʒ a pncipio.ᷣ a pncipio illud debuit in⸗
ſtitui.¶ Itẽ hoc ſacramẽtũ eſt viaticũ qꝛ pᷣbet alimẽtũ iti⸗/
neranti. tũc debuit inſtitui qũ hoĩes itineraꝛe ceperũt ad
patriã.hoc ſtatim fuit ab initio:ergo ⁊c᷑.q Itẽ ſacramẽta
baptiſmi ⁊ euchariſtie maxime ſunt neceſſaria. Vnde Da
ma.dicit.ꝙ vnũ ſcʒ baptiſma eſt vt homo ſpũaliter regene
retur:euchariſtia vt renatꝰnutriat᷑.ſᷣ ſicut homo coꝛꝑalis
ſiue exterioꝛ indiget aliquo ꝑ quod eſt ⁊ ꝑ quod ſaluet᷑ in
eſſe:ſic homno ſpũalis ſiue interioꝛ.igit᷑ cũ hec duo ſaẽmen
ta ſint vt homo ſpũalis ſiue interioꝛ ſit ⁊ ſaluet᷑ in eſſe:ſem

per opoꝛtuit hec duo fuiſſe ſacramẽta.¶ Itẽ quare hec ſa
cramẽta ſeʒ baptiſmꝰ cõſirmatio ⁊ euchariſtia a extrema
Rñnſio.vt dicit Hugo.diuine diſpẽſatõnis oꝛdo ⁊ ratõ
hoc popoſcit. vt ſicut ab initio ꝓcurrẽte tꝑe magis ac ma⸗

== ſemꝑ:ſicut mr̃imoniũ penitentia ⁊ oꝛdo.

gis aduẽtꝰ ſaluatoꝛis appꝛopinquit: ſic ſꝑ magis ac magis
effectꝰſalutis creſcẽt ⁊ ↄgnitõ veritatis.¶¶ Si aũt q̃rat᷑ q̃re
nõ ſlatim venit ſaluatoꝛ. vt ſtatim aſſequi poſſet bõ pleni⸗

tudinẽ ſalutis: Rñſio.vt dicit Hugo.duo in hoĩe fucrunt
ab initio. Ignoꝛãtia honi ⁊ ↄcupiſcẽtia mali.ſᷣ vt ↄgnoſce

ret homo moꝛbũ ſuũ dimiſſus eſt ſibi: ne foꝛte gram ſupeꝛ⸗

fluã iudicaret ſi pꝛius infirmitatis ſue defectũ nõ agnoſce
ret. ſibi igie relictꝰerrare cepit a veritate ꝑ ignoꝛãtiã.·⁊ cõ
uicius ell de
minaret: infirmitatẽ nõ coꝛroboꝛaret. vt in ea pꝑte qᷓ defe

ctum ſuũ agnouit iuuaret᷑. Accepta igit᷑ ſcientia veritatis

ꝑ legẽ conari cepit vt ꝓſiceret.hᷣ pꝛeſſus ↄcu piſcẽtia qꝛ gꝛa

. 2.

iiam ad veritatẽ nõ babuit: ab ope virtutis defecit. ↄuict?
₰ℳ

eſt ergo in vtroq;: qꝛ ꝑ ſe nec xeruũ poſſet cognoſcere nec bo

4

de cecitate. data eſt lex ſcripta.vt ignoꝛãtiã illu·

£ He⸗ H„S½ 0ραπ

S

AA

num pficere.poſt hoc itaq; ↄueniẽter adat eſt. que 2 il =

lumiaret cecũ ⁊ ſanaret infirmũ.bec DHugo. ⁊ bec ẽ ſentẽ-
tia aug. Vt igit᷑ bomo miſeriã ſua agnoſcẽt ⁊ ad medicuʒ
ↄfugeret. vt dicit aug. graʒ ſuꝑfluàâ nõ iudicaret:ↄueniẽ
ter diſſulit ꝓuidã collatoeʒ gre plene ſalutis.¶ Ad B igik
qð obijcit᷑ ꝙ exiſtẽte moꝛbo neceſſaria fuit medicina.Dicẽ
dum ꝙ veꝝ eſt ? ita fuit. ſcʒ penitẽtia.. Ad h̊ qꝗð ꝗqrit᷑.ꝙ
ↄgruebat vt moꝛbo ꝓueniẽti ex cibo. ſubueniret cibo me⸗
dicinali. Dicẽdũ ꝙ duplex ẽ cibo medicinalis.ſcʒ vbũ dei ð
quo AUmos.viij ecce dies veniũt dicit dñs.⁊ mittã famẽ in

terr.nõ famẽ panis neq; ſitim aque:ſ̊ audiẽdi vöbum txi. cevnn

Itẽ eſt verbũ incarnatũ cæ quo Johᷣ.j. Verbũ caro factuʒ
eſt. ⁊ ᷓR verbũ pᷣmo mõ ſumptũ fuit omi tꝑe medicina.ſcʒ p.
ſeruatiua 2 pſeruatiua.ſcðᷣm nõ añ aduẽtũ xp̃ᷣi in carne.q

re nõ ſtatim peccãtibo pᷣmis parẽtibo fuit verbũ incaꝛnatũ

5 1& 11c õ

. 6.

vt tactũ eſt. ¶ Ad illud qd querit᷑ quare nõ ſtatim datum 915 *

fuit homĩ aliqð ſacramẽtũ qð eſſet ſacramẽtũ amoꝛis: Di
cendũ ꝙ ſacramẽtũ amoꝛis ꝗpꝛie eſt ſacramẽtũ none legis
que ſcʒ eſt lex amoꝛis. Vnde currẽte tꝑe euãgelij.quo ollẽ⸗

ſum eil ſignũ amoꝛis Joh.iij. Sic deus dilexit müdum vt

migenitl ſuũ daret:ↄgrue bat dari ſacramentuz amoꝛis.
Ao aliud qð obijcit᷑ q ſemꝑ maxime neceſſariũ fuit ca⸗

ritas. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt.nec negauit alicui ſiue ſub⸗ ,Nesn eFr Ehe s e,

traxit dñs beneficiũ caritatis:licet nõ illã ↄferret median
te ſacramẽto. nõ em alligauit dñs virtutẽ ſuã ſlacramẽtis.
¶ Ad boc qð querit᷑ quare nõ fuit medicina ſacꝛamẽtalio
in remediũ venialiũ ſicut moꝛtaliũ.Rñſio.ꝙ medicina in

remediũ moꝛtalis fuit neceſſaria ad ſalutẽ:nõ ſic de venia⸗/ = t D=Wn Sr, te

li. Pꝛet.nec h̊ ſacꝛamẽtũ eſt ꝓpꝛie remediũ ↄtra veniale pec
catuũ.qꝛ effectꝰeius pꝛimꝰeſi mediate caritate vnire mẽbrũ
eccłie coꝛꝑi ⁊ capiti.valet tñ ex ↄſequẽti ð vemalia.⸗ Ad
illud qð obijcit᷑ ꝙ debuit inſtitui ſtatim quãdo fuit coꝛpus
xpᷣi miſticũ. Dicendũ ꝙ hoc ſacramẽtũ nõ eſl tm̃ ſacramen
tum ſiue ſignum coꝛꝑis xp̃i miſtici:ſ̊ ⁊ coꝛpoꝛis xpᷣi veri ⁊
ĩmediatiꝰ.ꝗpter quod nõ ↄgruebat inſtitui ſtatim qn fuit
coꝛpus xp̃i miſticum:nec anteꝙᷓ eſſet coꝛpus rp̃i verũ:cuiꝰ
erat ſignum ? etiam ↄtentiuũ.¶l. Ad illud quod obijcit de
viatico. Dicendũ ꝙ neceſſe erat ꝙ haberet aliqð ſuſtenta⸗
mentũ:h̊ nõ ita ꝑfectũ cibũ.vnde ↄueniebat ꝙ haberent ſi
guras huiꝰſacramẽti nõ ip̃m ſacramẽtũ.4¶ Ad ̊ qð obijci
tur.ꝙ ſacramẽta baptiſmi ⁊ euchariſtie valde eꝛãt neceſſa
ria. dicendũ ꝙ veꝝ eſt:nõ tñ tũc ↄueniebat oferri ſicut nec
xpᷣm incarnari ⁊ pati.rationibo pꝛetactis. Et alia eſt ratõ
ſuperius tacta:quia vt dicit aug.iiij.de trini. Quia ꝑ mul⸗
ta eramus a deo diniſi: ↄueniebat vt multa vnum ventuꝝ
conclamarent.ſcʒ xpᷣm paſſum:qui ſignatur pꝛincipaliter
in his duobo ſacramẽtis. opoꝛtuit igitur multas figuras
p̃cedere que conclamarẽt xpᷣm paſſum p̃ficiendo:⁊ que p̃⸗
cederẽt ſacramenta baptiſmi ? euchariſtie.que ꝓpꝛie rpᷣm
paſſuz ſignificãt.Aã fuit ita de ↄiugio.penitẽtia.⁊ oꝛdine
rationibo ſupꝛa motis.hec aũt duo fuerunt dilata vſq; ad
plenitudinẽ tꝑis vt que habebãt ſiue otinebãt plenitudinẽ

ρ% Wͤ && NA — 1

nyo Iv W Pat v en.α

—
L

)

2

– ₰„ 8 . . .
zas H 4 ibeg ννυο N (der le⸗,
. 2 . 0

—
yo

8

2

gratie:⁊ p̃figurata multitudine ſignoꝝ ſiue figuraruʒ. bee
igit᷑ dno ſacramẽta nõ ſtatim exiſiete pcto debebãt eſſe.ne⸗
q; ↄfirmatio qua datur robur ad ↄfitendũ fidem xp̃i.neq;

extrema vnctio que eſt vltimũ remediũ exeũtiũ que nõ de⸗

buit eſſe ante aꝑtõnem ianue.

rticulus ſecũdus

Onſequẽter queꝛit᷑ vtꝝ inſtitutõ huiꝰſaẽmenti
ↄgruebat eẽ tꝑe legis moyſi. ſic:videt᷑. Lex
moy ſi data fuit in onꝰ.vñ Acẽt᷑.xv. Hoc ẽ onus
ed hoè ſacramẽto robur ↄfert᷑.quod maxime neceſſari
um eſt oꝑꝛeſſis grauitate oneris:igit᷑ ⁊c. ¶ Item populꝰ
iſrł fint pᷣcipue dilectꝰa dño. VUnde dicebat᷑ pᷣmogenitꝰdo⸗
mini Exo.iiij.Filiꝰ meꝰpᷣmogenitꝰiſrł.⁊ ꝓpłus peculiaris
Beutro.vij. ꝓpter qð videt᷑ ꝙ ↄueniebat iſtud ſacramẽtuʒ
qð eſt ſacramẽtũ amoꝛis illi ꝓplo dari.q Itẽ pᷣs.Panem
angeloꝝ mãducauit hõ.hoc dicit᷑ de ꝓlo illo.bᷣ panis ãge⸗
loꝝ ẽ ille panis qui de celo deſcẽdit.ſcʒ deꝰ Joh̊.vj.aliũ au
tem panẽ nõ mãducãt angeli. VUnde glo.ibi.panẽ angeloꝝ
panis celi nõ alter eſt qᷓ; xpe.de quo celeſtes.i.angeli refi⸗
ciunt᷑ eiꝰↄtem platõe.⁊ hũc panẽ.i.verbũ quo grandi cibo
paſcũtur angeli ꝑ carnẽ factũ.lac edit hõ.ꝗ̊ ꝓplus ille illo
pane reficiebat᷑.ſᷣ conſtat ꝙ nõ niſi ſub ſacramẽto: ̊ tune

fuit iſtud ſacramẽtũ.⸗ Idem videt᷑ ex illo verbo.j.Coꝛi.x

omnes eandẽ eſcam ſpũalẽ mãducauerũt.que aũt eſt eſca
ſpũalis niſi iſta ontra.hoc ſacramentũ ſignat xpᷣm ⁊
ↄtinet ſᷣm veritatẽ ⁊ ſubſtãtiam.q̊ anteqꝙᷓ xp̃c eſſet: inſtitui
nõ debuit¶ Rñſio. ꝙ nõ cõgruebat dari lege illa currẽte
que erat lex timoꝛis.vnde Nug. Mreuiſſima differẽtia le⸗
gis ⁊ eugel timoꝛ.amoꝛ. pᷣ currẽte lege amoꝛis vt tactuʒ
eſt. VUnde tꝑe legis illiꝰ œbebãt eſſe ſacramẽta timoꝛis ſic
ſacrificia ⁊ hmõi. Si em̃ ita puniebant᷑ aĩalia pꝛo pecca⸗
to homis:maxime fuit homĩ timẽdũ de pena ſcʒ inferẽda
Currente aũt lege nature que neq; erat diſtincte lex amo⸗
ris neq; timoꝛis:nõ ↄgruebat tale vel tale inſtitui ſacmen
tum.⸗ Zld illud qð obijcit᷑. ꝙ lex moyſi data fuit in onus
⁊c. Sicẽdũ ꝙ ratio latõis legis nõ fuit vt oneraret᷑ płus
ſubditꝰlegi:pᷣ ſolũ ſuꝑbi.vnde Ro.v.CLex ſubintrauit ⁊c̃.
glo. Lex data fuit vt mediocris pedagogũ haberet: ⁊ ꝑfe⸗

citus ſignũ:⁊ durꝰſentiret flagellũ. Itẽ ibidẽ. Lex data elſ

ad domandũ ſuꝑbum.ad flagellandũ durũ.ad inſtrueduʒ
inſipientẽ.ad oſtenſionẽ delicti ⁊ humane infirmitatis:ad
manifeſtatõeʒ ⁊ teſtimoniũ grafie ⁊ futuroꝝ ſignificatõeʒ

Ad aliud dicendũ.ꝙ licet ille płus eſſet pᷣdilectꝰa dño.

nõ tñ ↄgrue bat ꝙ illis daret᷑ hoc ſacramẽtũ:tum ratõe le⸗
gis illis date que erat timoꝛis:tum qꝛ nõdum pſ̃ceſſerãt fi⸗
gure quas opoꝛtuit xpᷣm ad eius paſſionẽ cõclam are:tum
quia nõdum inſtabat tpᷣus paſſionis dñi quo ↄgruuʒ fuit
hoc ſacramentũ inſtitui. Pꝛet.dilectꝰfuit ille ꝓlus reſpe⸗
ctu illoꝝ qui colebant ydola de quibo dñs elegit illos:nõ
reſpectu illoꝝ qui fuerũt tꝑe gratie.¶ Ad illud qð obijcit᷑

ꝙ; pplus iſrabel manducauit panẽ angeloꝝ.rñſio patet ex

glo.que dicit.nomiĩe ſignificati intelligit᷑ ſignificans ſcili⸗

cet manna:quo ſignat᷑ panis angelicꝰſcʒ vpᷣc.¶ Ad aliud
qðò ſequit᷑ patet rñnſio ex glo.que eſt.mãna ⁊ aqua que flu⸗

xit de petra dicit ſpũalia.quia non natura: ſed dei virtute
parata ſunt.
7 . „
rticulus tercius
Onſequẽter querit᷑ vtꝝ inſtitutõ huiꝰſacramen
ti ↄſona fuit tꝑi gratie. Circa hoc queruntur.

ꝛimũ eſt ſi fuit ſacramẽtũ noue legis. Scoᷣm
legis debuit inſtitui.

Circa pꝛimũſic vide .S.j.

tur ꝙ ſit ſacramẽtuʒ legis gratie.ꝑ hoc ꝙ ſeptẽ dicunt᷑ eſſe
ſacramenta noue legis.⁊ hoc vel quia inſtituta ſunt tꝑe le
gis noue:vel quia appꝛobata.vt ſacramẽtũ matrimonij di⸗
citur eſſie ſacramẽtũ legis euãgelice:nõ quia inſtitutũ fuit
tunc:̊ quia appꝛobatũ. ſcʒ qñ dñs ↄuertit aquã in vinum
ad nuptias Joh.ij. Pꝛopꝛia dicunt᷑ que ſunt inſtituta tꝑe

mento
panis ⁊ vini. Scðm eſt coꝛpꝰ xpᷣi qd ſumpſit de virgine ⁊ ĩ

illo ⁊ maxĩe q̃ inſtituta ſũt a dño.ſiẽ baptiſma ANMafr. vlti.
ſacramẽtũ altaris Math.xxvj. Quedãaã ſacmẽta inſtituta

fuerũt ab eccłia ſicut pfirmatõ 7 vnctõ extrema. Cõtra.
ſacramẽtũ noue legis ſic deſcribit᷑ ab aug. Sacramẽtũ eſt

materiale elemẽtũ foꝛis ſenſibilit᷑ ꝓoſitũ. ex ſiłitudine re
pᷣſentãs:ex ĩſtitutõe ſignificãs:ex ſanctificatõe ↄtinẽs ani⸗
mã inuiſibilẽ ⁊ ſpecialẽ graʒ. ſ in ̊ ſacramẽto ſpẽs panis
2 vini.cũ ſint pure accidẽtia nõ repᷣſentãt ex ſilitudine car
nẽ ⁊ ſanguinẽ xpᷣi.¶ Itẽ ſupoſito ꝙ repᷣſentet ex ſilitndĩe.
adhuc videt᷑ ꝙ nõ ſit ſacꝛamẽtũ noue legis:qꝛ nõ efficit qð
figurat.nõ em̃ efficit coꝛpꝰrpᷣi neq; veꝝ neq; miſticũ. Si
diceret᷑ ꝙ foꝛma illa ratõe ↄtẽti efficit qð figurat ſcʒ vnita
tem coꝛꝑis miſtici.hoc nõ videt᷑ ſufficẽ:qꝛ in baptiſmo ipᷣa
aqua exteriꝰabluẽs quodãmõ efficit qð figurat.vi regene⸗
ratiua ſibi collata ex ↄtactu coꝛꝑis xpᷣi.⁊ ſanctiſicatõne ex
vᷣtute ðᷣboꝝ.eadẽ ratõe foꝛma panis que viſibilis eſt debet
efficere qð figurat.¶ Itẽ in nullo ſacramẽto noue legis ẽ
res ſignificata ↄtenta.vt em̃ dicit mgr̃.iiij.ſentẽ.di.viij.hu
ius ſacramẽti gemina eſt res.vna ſignificata ⁊ ↄtenta:alia
ſignificata ⁊ nõ ↄtenta.hoc nõ accidit in aliquo alio ſacꝛa
Rñſio.in hoc ſacramẽto ſũt tria.Pꝛimũ ẽ ſpẽs

virgine. Terciũ eſt coꝛpꝰxpᷣi miſticũ qð eſt ecclia. Pꝛimũ

eſt ſacramẽtũ tm̃. Scdðm eſt res ⁊ ſacramentũ. Terciũ eſt

res tm̃. ꝛimũ quod eſi tm̃ ſacramẽtũ habet ſimilitudinẽ
ſcði.nõ ſᷣm ſe:̊ ratõne ſubiecti quod pꝛiꝰhabuit ſcʒ panis
Sicut em̃ ille panis ex puris granis frumẽti ↄficit᷑:ita coꝛ
pus xp̃i qð traxit de virgine ↄſlat ex membꝛis puriſſimis
oꝑatõne ſpũſſancti purificatis.⁊ ſiłꝛ habet ſiłitudinẽ cum
coꝛꝑe miſtico in hoc:ꝙ ſicut coꝛpꝰxpᷣi conſtat ex mẽbꝛis pu

riſſimis:ita coꝛpꝰrpᷣi miſticum ↄſtat ex puris fidelibo.gr̃a

operis ſpũſſancti epuratis a pcto moꝛtali.Iteʒ ſicut pa⸗
nis ↄfirmat coꝛpus:ita coꝛpus xpᷣi confiꝛmat aiam. Vnde
pᷣs.panis ſcʒ altaris coꝛ homĩs ↄfirmet.i.aĩam cõfirmat.
Sil vinũ ſanguĩs gerit ſiłitudinẽ cuiꝰ ẽ ſacramẽtũ.qꝛ ſi⸗
cut vinũ ↄſtat ex puris racemoꝝ vel vuarũ guttis: ita ſan⸗
guis xpᷣi cõſtat ex puriſſimis ſanguĩbo beate vᷣginis.Et ſi⸗
cut quelibʒ pars vini vinũ eſt:ita quelibet ꝑs ſanguĩs xpᷣi
ſanguis ẽ. Iẽ ſicut vinũ coꝛꝑalit inebꝛiat:ita ſanguis xpᷣi
ſpũalit. Vnde pᷣs.Calix meꝰinebꝛiãs ⁊c᷑.q Dicendũ q̊ ad
pꝛimũ.ꝙ ſpẽs panis gerit ſiłitudinẽ q;tuʒ ad illud in quo
fuit cuiꝰadhuc nomẽ retinet.ſfᷣm modũ iam dictũ.⁊ ratõe
ciꝰcuiꝰfuit foꝛma dicit᷑ ſacramẽtũ.Cũ aũt dicit᷑ ſacramen
tum.hoc ẽ quo ad ratõeʒ ſigni:nõ quo ad ratõeʒ cauſe effi
ciẽtis.¶ Ad aliud dicẽdũ.ꝙ foꝛma panis cfficit.nõ ꝑ mo⸗
