4l Reſpõſio. in ſciſmatico habẽte oꝛdinẽ ſacerdotalẽ.et
viciũ ſciſmatis.rõne vicij vel ſciſmatis eſt incõtingens
cõſecrãti:rõne oꝛdinis nequaqᷓ;.imo habet ptᷣatem cõſe
crãdi qꝛ poſita in pcedente ꝓbleumate opponendo et re⸗/
ſpõdendo hic cõueniẽter dici poſſet.iſia ſufficiãt.

m ſextum

Onſequẽter querit᷑ vtrũ degꝛadati poſſint
cõſecrare.ꝙ ſic:videt᷑ ex pᷣdictis.q. Cõtra.
j.q.j.E ꝗdaʒ.ponit᷑ differẽtia inter illos
baptiʒãdi et ius cõſecran
di.dicit᷑ auũt ſic.ptᷣas dandi baptiſmũ et ius cõſecrandi
dñicum coꝛpꝰ et largiẽdi ſacros oꝛdines:plurimũ inter
ſe differũt. Suſpẽſo em̃ vł depoſito ſacerdote nulla ei re
linꝗt᷑ ptas ſacrificãdi ſacramentũ baptiſmi:tñ nõ ſoluʒ
a ſacerdote depoſito vel layco catholico:verũetiã vel he
retico vel pagano:ſi mĩſtratũ fuerit: nulla reiteratione
violabit᷑.hic plane habet᷑ ꝙ degradatꝰ nõ habʒ pt̃atem
cõſecrandi.¶ Itẽ.j.q.j.ꝙ quidã.degradatꝰepᷣus largiẽ⸗
di ſacros oꝛdines nõ habet pt̃atem.facultatem tñ bapti
ʒandi nõ amiſit. Ex hoc patet ꝙ epᷣus degradatꝰ nõ bʒ
officiũ ep̃i neq; ptatem.vñ nõ pt᷑ oꝛdĩes cõferre.A ſimi⸗
li videt᷑ ꝙ ſacerdos degradatꝰ iure nõ habet officiũ ſa⸗
cerdotis nec pr̃atem cõſecrãdi.q¶ Item eius ẽ interpᷣtari
cuiꝰ eſt cõdere.igit᷑ ſi ẽus ꝗ cõtulit oꝛdines ſiue condi⸗
dit in deg dato interpᷣtet᷑ illũ nullũ eẽ ⁊ om̃i carere ptate
ſtandũ eſt eius oꝛdiatõni.igit᷑ nõ eſt oꝛdo in talibo alicꝰ
ptatis.. Item nullꝰ habẽs oꝛdinẽ ſaceꝛdotalẽ puniendꝰ
eſt a iudice ſeculari.ſed degradatꝰ tradit᷑ puniẽdus a iu⸗
dice ſeculari:ergo caret oꝛdine ſacerdotali.eꝛgo nõ habʒ

ptatem cõſecrandi. Ratões que oſtẽdũt q; bercricna de .
Ke⸗

teſt cõſecrare: oſtendũt ſimiliter ꝙ et degradatꝰ
ſpõſio.ꝙ degradatus habet pr̃atem cõſecrãdi.ius tamẽ
erequẽdi nõ hʒ ſicẽ ſupᷣdictũ eſt de heretico.ſiẽ em cara⸗
ctere nõ poteſt pꝛiuari:nec ſic ptate cõficiẽdi.q Ad pꝛi⸗
mum ergo dicendũ.ꝙ illud qð ꝓponit᷑.j.q.j.dicit᷑ oppo⸗
nendo.vñ ibidẽ pᷣmittit.oꝑponit᷑ huic ſentẽtie aug. Eel
poteſt dici ꝙ ibi dicit᷑ ptas ↄſecrãdi executio poteſtatis
¶ Ad aliud qð obijcit᷑ dicẽdũ.ꝙ vt dicũt nõ eſt ſimile de
tep̃o degradato et ſacerdote:qꝛ in oꝛdine epᷣ̃ali non impꝛi
mit᷑ caracter ſicut in ſacerdotali ꝗ ſcʒ caracter imp̃ſſus
in aĩma deleri nõ poteſi.vnde ſolũmõ aufert᷑ illi officiuʒ
cõſecrandi.nõ em̃ aufert᷑ illi ptas:ſed executio ptatis.pᷣ
quia in oꝛdine epᷣ̃ali nõ impꝛimit᷑ caracter:in degradan
do aufert᷑ ei ptas cõferẽdi oꝛdines et officiũ executõnis
Aliter dicit᷑ ꝙ ſi epiſcopꝰ degradatꝰ oꝛdiaret aliquẽ eſt
oꝛdinatꝰ.Et ꝙ dicit᷑ ꝙ nõ habet ptᷣatem largiẽdi oꝛdies
intelligit᷑ de ptate executõis.quaſi diceret. Ligata ẽ po⸗
teſtas ꝗ;tum ad executõʒ.Vñ.j.q.j.NQe aug.in hac ſen⸗
tentia penitꝰ repꝛobemꝰ. intelligamꝰ aliud eſſe poteſta⸗
tem diſtribuẽdi ſacros oꝛdines:aliud eſſe executõeʒ ipᷣi⸗
us poteſtatis.Qui intra vnitatẽ catholice ecclłie conſii
tuti ſacerdotalẽ vel ep̃alem vnctõem acceperũt:officiũ ꝛ
executõem ſui officij cõſecratõne adipiſcũtur. Receden:
tes dᷣo ab integritate poteſtatẽ acceptã ſacramẽtotenus
retinent:effectu vᷣo ſue poteſtatis penitꝰ pꝛiuant᷑.¶ Ao
aliud qdð obijcit.ꝙ eius eſt interpᷣtari ⁊c.dicendũ ꝙ ca⸗
racter vnde eſt poteſtas oꝛdinis ẽ ĩmediate a deo.Licet
epᷣus cooꝑetur miſterialiter. Dominꝰ aũt nõ interpᷣtat
degradatũ carere poteſtate cõſecrãdi nec epᷣus etiã: ſed
iure erecutõnis.i Ad vltimũ dicendũ.ꝙ degradatꝰ me
ritis ſuis exigentibo nõ gaudet pꝛiuilegio oꝛdinatoꝛum
nec tuitione eccleſie: ꝓpter hoc ſubiacet iuditio poteſta⸗

tis ſecularis:nõ quia caret oꝛdine.

¶ Nueſtio. xxxvj.de conſe⸗

crationis vſu.

Egquitur de conſe⸗

cratõne q;tum ad vſum. Circa boc ꝓce⸗
ditur ſic. Pꝛimo de loco cõſecratõnis.
Secũdo de temꝑe.CTercio de altari ſu⸗
per qð cõſecrandũ eſt.Quarto de pan⸗

nis. Quĩto de calice et patena.Sexto de indumẽtis con

ſecrantis.Septime de multitudiĩe aſſiſtentiũ. Octauo ðᷣ
multitudine cõſecrãtiũ.Nono de neceſſitate verboꝝ di⸗
cendoꝝ in cõſecratõne.Decimo de rõne et intellectu eo⸗
rum que addũtur ad laudem dei et ſacramẽti ſolennita⸗
tenn. .

Nembꝛum pꝛunum

Irca pꝛimũ querit᷑.vtrũ licet cõſecrare lo
cis nõ cõſecratis.Et videt᷑ ꝙ ſic: qꝛ ſacra⸗
mentũ cõfirmatõis qð eſt maxĩa venerati
one habendũ et a ſolis ep̃is celebꝛandum:
licet locis no ſacris mĩſtrari:ſiłr videt᷑ de hoc ſacramẽ⸗
to.¶:.Cõtra.de cõ.di.j.arguit᷑ ſic.Si iudei ꝗ vmbꝛe deß⸗
uiebant.loca in ꝗbo dño ſacrificabãt ha bebãt ↄſecrata.
nõ in alijs q; deo dicatis locis mũera deo offerebãt:mul
tomagis nos quibo veritas et gratia data eſt ꝑ ihm xpᷣʒ
nõ de bemus niſi in templis deo ſacratis miſſas celebꝛa⸗
re et ſacrificia deo offerre.et hoc eſt qð dicit᷑ deutro.xij.
Caue ne offeras olocauſta in omni loco quẽ videris:ſed
in eo quẽ elegerit dñs offers hoſtias ⁊c.q Item hoc vi⸗
detur requirere ſanctitas rei tractãde.cum em̃ illud qð
eſt ibi tractandũ ſcʒ dñs ihus ſit ſanctus ſanctoꝝ nõ de
bet niſi in loco ſacro et deo dicato cõſecrari.q¶ Item de

cõſe.diſ.j.Silueſter papa.nullꝰ pᷣſbiter miſſas celebꝛa-

re pᷣſumat:niſi in cõſecratis ab epᷣo locis. eſpõſio.
ꝙ nõ licet cõſecrare niſi loco ſancto ſiue deo dicato: niſi
neceſſitate cõpellente.vt de cõſe.dilſ.j.Sicut. ibi dicitur
Sicut nõ alij qᷓ ſancti dño ſacerdotes debent miſſas ce⸗
lebꝛare.nec ſacrificia ſuper altare offerre: ſic ñ i alijs qᷓ;
dño ↄſecratis locis.i.tabernaculis diuinis pᷣciba a pon
tificibo delibutis:miſſas cantare ⁊ ſacrificia offerre licʒ
niſi ſumma cogerit neceſſitas.Sanctius eſt eꝛgo nõ miſ
ſam cãtare.aut nõ audire:qᷓ in his locis vbi fieꝛi ñ opoꝛ
tet niſi ſũma neceſſitate ↄtingat.Si aũt querat⁊᷑ q̃ ſit ne⸗
ceſſitas tãta.dicendũ.qꝙ illa determĩatur de conſe.diſ.j.
concedimꝰ.vbi dicat᷑.Cõcedimus etiã vt ſicubi ꝙ pct᷑is
nr̃ie exigentibo ꝑ plurimũ factũ ẽ a noꝛmãnis ⁊ a ſcla⸗
uis.ab vngaris:et a malis rpᷣianis.ſen aliquo qualicũʒ
modo fuerint incenſe et cõbuſte.in capellis cũ tabula ſa
crata miſſas iterũ celebꝛari.donec eccleſie ipᷣe reſtaura⸗
ri queant. In itineꝛe ðvᷣo poſitis ſi eccleſia defuerit ſub di
uo ſeu in tentoꝛijs. Item ſi tabella altaris ſacrata. cete⸗
ra miſteria ad id officium ꝑtinentia.ibi affuerint miſſa
rum ſolennia celebꝛari concedimus.Qota ꝙ dicit᷑ con⸗
cedimus vbi notatur licentia generalis celebꝛandi mil-⸗
ſam tali neceſſitate ingruente.Qon aũt exiſtente tali ne
ceſſitate non licet:niſi cõcedente epiſcopo loci.de volun⸗/
tate em̃ et cõceſſione epiſcopi loci ſine tali neceſſitate li⸗
cet celebꝛare miſſam in loco nõ cõſecrato.vt de cõſe.diſ.
j.miſſarũ vbi dicit᷑. Miſſarũ ſolẽnia nõ vbicũq; ſᷣ in lo
cis ab epᷣo cõſecratis.vel vbi ipᷣe ꝑmiſerit celebꝛãda eſſe
cenſemꝰ.et alibi eodem.ſic ergo.i.in pñti vita poſitos
opoꝛtet nos agnoſcere voluntatẽ dei.vbi agendi ſacri⸗
ficãdi locus eſt.qm̃ in alijs locis ſacrificari ⁊ miſſas ce⸗
lebꝛari non licet niſi in his in quibus epiſcopus permi⸗
ſerit vel fuerit ab epiſcopo regulariter oꝛdinato tenente
videlicet ciuitatem cõſecrata fuerint.debent &̊ canones
quibus dicit᷑ ꝙ nõ licet cõſecrare niſi in locis cõſecratis
ſic intelligi:ſcʒ niſi neceſſitate vꝛgente vel epiſcopoe loci
concedẽte.¶ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ ſanctitas coꝛpoꝛis

dñi requirit locũ ſacratũ ⁊c̃.dicendum ꝙ quantacunq;
imminet neceſſitas nunqꝙᷓ conſecrandum eſt niſi ſaltẽ in
altari poꝛtatili ſacrato qð ſupᷣ vocat᷑ tabula ſacrata.⁊ B

e
bnig,
Nlſ
n
N
nos
ne
nte

on
nil⸗
ne
in⸗
li⸗
dil.

¶ Lueſtio
ſufſicit epo loci cõcedente vł neceſſitate imminẽte.⸗Ad
hoc qð obijcit᷑ ꝑ illã auctoꝛitatẽ.Caue ne offeras ⁊c · ꝓñ
debet fieri cõſecratio hmõi niſi in vno loco tm̃: ſicut ᷣm
ritũ legis moyſi nõ offerebant᷑ ſacriſicia niſi ſub vno lo⸗
co tm̃ a dño conſtituto:vt veritae cõuemiẽter reſpõdeat
figure.Oicendũ ꝙ hoc nõ opoꝛtet:tum ꝗpter diſpendiũ
qð accideret in eccleſia dei ex raritate cõſecratõis ſiẽ̃ ex
dictis ałs patet:tum qꝛ illa ſacrificia ſcʒ legis fuerũt ſi⸗
aure xp̃i offerẽtis ſe in ſacrificiũ ꝓ nobis deo patri qð
actũ erat in vno loco tm̃. VUñ qᷓ;dtum ad hoc veritas con
ueniẽter reſpõdet figure. Pꝛeterea.filijs iſrł ꝓbibitum
fuit ne offerrẽt ſacrificia in diuerſis locis.vt ſic reuoca⸗
rent᷑ a cultu ydolatrie que in diuerſis locis exercebat᷑.

OHnſequẽter querit᷑ de temꝑe cõſecꝛatõnis
Et videt᷑ ꝙ liceat fieri hec cõſecratio hoꝛa
cene.regulariter dico:qꝛ exq̊ oĩs xpᷣi actio
Infra eſt inſtructio:ab ipᷣo aũt fiebat conſe⸗
cra õi in hoꝛa cene:videt᷑ ꝙ ab alijs ſimiliter debe
at ficri. ¶ Itẽ hoc videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ licet ſumere coꝛpus xpᷣi
in vſum hoꝛa cene ĩ neceſſitate:a ſimili videt᷑ ꝙ liceat cõ
ſecrare hoꝛa tali.et hac eadem rõne licet cõſecrare om̃i
hoꝛa:cũ om̃i hoꝛa et temꝑe liceat ſumere coꝛpꝰ xpᷣi in ne
ceſſitate. ¶ Itẽ ſupꝛemi oꝛdines ſine miſſarũ ſolẽnitatibo
nõ cõſerunt᷑.ſed oꝛdies ſupꝛem hoꝛa veſpertina cõferũ⸗
tur. vt diſ. lxxv.qm̃.vbi dicit.Ceteroꝝ ſcʒ ab oꝛdinatio
nibo epoꝝ oꝛdinatões nõ niſi certis temꝑibo ⁊ diebo ma
rxime ſacerdotũ ⁊ leuitaꝝ fieri debent veſꝑa ſcʒ ſabbati.
et loquit᷑ de ſabbato magno ſcz vigilia paſche quo die of
ficiũ celebꝛatũ a ſummo põtifice durat vſq; ad veſperaʒ
frequẽter. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ ſiatim poſi medietatẽ noctis li⸗
ceat celebꝛare et conſecrare.qꝛ dies ſᷣm iudiciũ ſctᷣe eccle

ſie inchoat temꝑe medie noctis.Fᷣm ꝙ habet᷑ in
e

et ratio buiꝰ ẽ.qꝛ dñs natus erat in mecdſo noctis.
tra.videt᷑ ꝙ ſolũmodo liceat cõſecrare hoꝛa qua dñs pa
tiebat᷑.ſcʒ hoꝛa qua dñs ihus xpᷣc ſe obtulit in holocau⸗
ſlũ ꝓ nobis qð in miſſa recitat᷑ ſiue rep̃ſentabat᷑. Et hoc
eſi quod habet᷑ de conſe.di.j.nocte vbi dicit.reliquis tẽ⸗
poꝛibo ſeʒ a ſancta nocte natiuitatis dñi miſſaꝝ celebꝛa
tõnes ante hoꝛã diei teꝛciã mime ſunt celebꝛande:qꝛ ĩ eo

dem hoꝛa et dñs crucifi 2 ſuꝑ aplos legit᷑ deſcen⸗
diſſe ſpũſſanctꝰ ¶ Reſpõſio.ꝙ cõſecratio dñici coꝛꝑis
ſiue miſſa diuerſis boꝛis ſᷣm diuerſitatẽ tempoꝝ.et die⸗

rum eſt celebꝛãda.i Qam in diebo ieiunioꝝ debet celebꝛa
ri hoꝛa nona.Eñ ex concilio gabilonenſi habet᷑.q; ante
miſſaꝝ ſolẽnia circa hoꝛã nonã decãtata in.xl.comedeꝛe
nõ licet. Itẽ in quatuoꝛ tꝑibo circa hoꝛã veſpertinã.cuʒ
oꝛdines celebꝛant᷑.miſſaꝝ ſolẽnia celebꝛant᷑.vt habet᷑ de
conſe.di.j.Solent.vbi dicit᷑. SZeiunijs etiã q̃tuoꝛ tẽpoꝝ
circa veſpertinas hoꝛas.in ſancto vᷣo ſabbato circa no⸗
ctis initiũ miſſarũ ſolennia ſunt celebꝛanda. aũt oꝛ⸗
dinatões celebꝛãde ſunt circa hoꝛã veſpertinã habet᷑ di.
lxxv.oꝛdinatões. Itez in diebo feſtiuis ⁊ ꝓfeſtis ↄgruit
celebꝛare hoꝛa pꝛima ſiue pꝛima ꝑte diei.vñ de cõſe.diſ.
j. Solent. pꝛima q;ᷓ ꝑte diei miſſaꝝ ſolẽnia nõ incõgꝛue
celebꝛant᷑.vbi plures ſunt pᷣſbiteri.ſed ſi vnꝰ ſolus ſit ſa⸗
cerdos:magis cõgruit celebꝛare hoꝛa tercia.¶ Nota tñ
ꝙ miſſe cõuentuales regulariter cantant᷑ tribo hoꝛis.ſcʒ
tercia ſexta et nona.ercia:qꝛ tũc crucifixus ẽ xpᷣe lin⸗
guis iudeoꝛum clamantium Crucifige cruciſige eum.
et a militibo beratꝰ.Sexta:qꝛ tunc ĩmolatus ẽ ĩ cruce
manibo iudeoꝝ vel gentiliũ.iQona:qꝛ tunc expirauit.i.
ſpm̃ emiſit.Tercia hoꝛa cantat᷑ in diebo feſtiuis. Sexta
in ꝓfeſtis. Nona in.xl.et in diebo ieiunioꝝ.nõ tñ oĩm:
qꝛ in ſabbatis ieiunioꝝ quatuoꝛ tẽpoꝝ.valde ſero debet
celebꝛari miſſa ꝓpter ſacros oꝛdines qui ad dñicoʒ per⸗
tinent. In ſabbatis paſche ⁊ penthecoſten ſeꝛo cantatur
qð ex benedictõne cerei poteſi ꝑpendi.vbi dicit᷑ hec nex
eſt. et ex hac oꝛõne.Deus ꝗ hanc ſacratiſſimaʒ noctem.
Ao pꝛimũ ergo dᷣm.ꝙ in caſu ſupᷣdicto licet celebꝛaẽ
hoꝛa cene.i.hoꝛa veſpere.tñ exemplũ dñi cõſecrãtis non

xxxvj.

hoc aſtruit:qꝛ cauſa ſpecialis fuit quare conueniebat ꝙ;
dñs tũc cõſecraret vt dictũ eſt ſupꝛa.¶¶ Ad aliud dicẽdũ
ꝙ nõ eſi ſimile de cõſecratõe et ſumptõe.Qam ſumptio
coꝛpis xp̃i in neceſſitate eſt cõceſſum ab eccleſia: cõtrari
um alteriꝰ ſcʒ nõ om̃i temꝑe ↄſecrare inſtitutũ eſt ab ec
cleſia.ſᷣ cõtra inſtitutõem eccleſie nibil pᷣumendũ eſt.vt
vij. q. üj. ¶ Ad aliud qð ſequitur patet reſpõſio.quia qñ
celebꝛant᷑ oꝛdinatões vt dictũ eſt:licet celebꝛare hoꝛa ve
ſpertina.¶ Ad aliud qdð obijcit᷑.ꝙ licet celebꝛare ſtatim
poſt mediũ noctis qꝛ eccleſia inchoat diem temꝑe tali.
dicendũ ꝙ in computo loquit᷑ de die naturali nõ artifici
ali. on aũt licet celebꝛare ſingulis hoꝛis diei natalis.
Si aũt querat᷑. Si liceat celebꝛare miſſaʒ anteꝙᷓ ſit di

es artificialis.i.illa ꝑte diei que nox dicit.dicendũ ꝙ nõ

licet:cum geneꝛalis cõſuetudo eccleſie teneat tali hoꝛa ñ
eẽ celebꝛãdũ. Vñ de cõſe.dil.xj.cõſuetudis dicit᷑.cũ nec
ſacris canoniba nec hũanis legibo cõſuerudo obuiare vi
detur:incõcuſſa ſeruãda eſt.et dicit aug.vt recitat᷑.c.ſe⸗
quẽti.Eccleſiaſticaꝝ inſtitutionũ.quaſda ſcripturis q̃ſ
dam vo apłica traditõne ꝑ ſucceſſoꝛes in miſterio ↄfir⸗

matas accepimꝰ.quaſdazʒ vᷣo conſuetudines roboꝛatas

appꝛobauit vſus quibo par ritus et idem vtriuſq; pieta⸗
tis debetur affectus.Et eadem diſ.j.catholica. Vbi reci
tatur verbum aug.in li. de fide xpᷣiana dicit᷑. Catholica
eccleſia ꝑ oꝛbem diffuſa tribo modis pꝛobat᷑ exiſtere.qc⸗
quid em̃ in ea tenet᷑.aut auctoꝛitas ſcripturaruʒ eſt.aut
traditio vniuerſalis:aut certe ꝓpꝛia ⁊ ꝑticularis inſtꝛn
ctio.ſed auctoꝛitate tota tenet᷑ et conſtringit᷑ vniuerſali
traditõne maioꝛũ.et nibilominꝰ tota.pꝛiuatis vo conſti

tutionibo et ꝓpꝛijs infoꝛmatõnibo vnaqueq; ꝓ locoꝛum

varietate ꝓut viſum eſt ſubſiſtit et regit᷑. Et nota dic pꝛi
uatis inſtitutionibo ⁊c. Quia in aliquibo eccleſijs ſunt
alique conſuetudines que non ſunt in alijs. Ponunt tñ
quidam ꝙ in aliquo caſu de nocte licet conſecrare. vt ſi

aliquem vel aliquos ante diluculum infirmari ad peri⸗

culum moꝛtis contingeret et non poſſet euchariſtia babe
ri pꝛemanibo niſi conficeretur:in hoc caſu ꝑ epᷣm vł per
alium qui poſſet in caſibo diſpenſare.poſſet tali hoꝛa di
ſpenſatoꝛie celebꝛari:nõ tñ ſine vꝛgentiſſima cauſa con
tra conſuetudinem hmõi geneꝛalem faciendũ.⸗ Ad illð
qð obijcitur ꝙ reliquis temꝑibo a nocte natiuitatis dñi
minime debent miſſe celebꝛari. Dicẽdum ꝙ ibi inſinua
tur quid decet ex congruo:nõ quid exigit᷑ de iure cõgru⸗
it em maxime ꝙ tali heꝛa maioꝛes miſſe in eccleſijs con⸗
uentualibo celebꝛentur. de hmõi em̃ miſſis et in talibus
eccleſijs hoc intelligendum eſt.

Mlembꝛum tercium

Onſequenter queritur de altari in quo cõ
ſecrandum eſt coꝛpus xp̃i.ſcilicet de q̃ ma
teria debet eſſe. Et videtur ꝙ ſolum debe⸗
at eſſe lapideum ſic. ullum altare quod
non eſt lapideum debet conſecrari. vt habet᷑ de cõſe.di.
.j.altaria.vbi habet᷑. Altaria ſi nõ ſunt lapidea:criſma
tis vnctione nõ conſecrãtur.ſed in ſolis altaribo ↄſecra
tis debet fieri hec conſecratio.ergo non debet fieri neq;
licet niſi in altari lapideo.¶ Contra.Exo.xxvij.facies
altare de lignis ſethim. altare aũt fuit illud altare holo
cauſti quo ſignatur altare in quo repᷣſentat᷑ oblatõ veri
bolocauſti:quod fuit oblatum pꝛo bumani generis ſalu
te et redemptione. Si ergo veritas debet reſpondere fi⸗

gure:videtur ⁊c.¶¶ Item.iij.regũ ſeptimo legitur.ꝙ ſa⸗

lomon fecit altaꝛe auꝛeñũ.⸗¶ Itẽ Exo.xx.pꝛecepit dominꝰ
ꝙ fieret altare de terꝛa. Iteem ibidem legitur ſimiliter de
altari de lapidibus. Si ergo in tempoꝛe legis fiebat al⸗
tare ſm legis oꝛdinationem de multis materijs ſcilicet
te ligno lapide auro terra:videtur ꝙ ſimiliter debet fie⸗
ri modo.et maxime de auro: cum hmõi altare maxime

congrueret onlerratron e Aaaricnu conous domini
ꝓpter ſui pꝛecioſitatem. ¶ Reſponſio.ꝗ: magis cõuenit

ꝙ altare conſecrationis ſit lapideum ſiue petrinũ qᷓ; de

alia materia.ſcʒ ꝓpter lapidis cõmunitatẽ:foꝛtitudiem

ſiue durabilitatẽ:et ſignificatõem.am ꝓter illius cõ
munitatẽ eſt facilis adhibẽdũ.vnde nõ pt᷑ eſſe diſpendiũ
multũ ex eius carẽtia.ꝓpter durabilitatẽ habet aptitu⸗
dinẽ ad hoc ꝙ cõſecret᷑.nõ em̃ cõueniret ꝙ aliꝗd vnctio⸗
ne ſacra cõſecraret᷑:niſi eſſet ſolidũ et durabile. Et ꝓpt
cõgruitatẽ ad ſignificandũ:qꝛ reuera in hoc ſacramẽto
maxime ẽ fides neceſſaria et ꝙᷓtũ ad cõſecratõem et qᷓtũ
ad ſuſceptõem.petra aũt xpᷣm ſignat.j.coꝝ.x.petra aũt
erat xpᷣe.ↄuenit vt altare ↄſecratõis ſit de petra qua re⸗
pᷣſentet᷑ xrpᷣc:et fides eius excitet᷑ que valde eſt neceſſaria
in hoc ſacramẽto.¶Ex his pʒ reſpõſio ad queſita.quia
neq; auro.neq; terra.ncq; ligno hec tria cõueniũt.ſcʒ cõ
munitas ex quaẽ facilis ad habẽdũ:durabilitas ſiue ſo
liditas ex qua eſt illi aptitudo ad cõſecrãdũ: ꝓpꝛietatuʒ
pluralitas ex qua ẽ illi cõgruitas ad ſignificadũ ſcʒ xpᷣʒ
4Ex his ſiłr patzʒ reſpõſio ꝙ nõ debet eẽ de oĩbo ſiue ali
quibo pᷣdictis.qꝛ in nullo pᷣdictoꝝ ẽ ꝓgpꝛietates pᷣdictas
ita reꝑire ſiẽ in petra. MNec ẽ cõtra pᷣ̃dicta ꝙ ẽ in eccleſia
lateranẽſi altare ligneũ.qð quidẽ altare ob apłoꝝ pꝛin/
cipis qui ſuꝑ hoc altare dñicum celebꝛaſſe dicit᷑ ſacram̃
tum et ſctoꝝ pᷣdeceſſoꝝ martirum reuerẽtiam.Ticet be⸗
atꝰ Silueſter papa decreto firmaſſet vt nullũ deinceps
altare eẽt niſi lapideũ.hoc in dñicũ et patriarchale ipſe
idem ſcʒ beatꝰ ſilueſter papa ſtabiliuit altare. vt ſuꝑ il⸗
lud nullꝰ niſi rom anus papa miſſam audeat celebꝛare.
ab epᷣatu em̃ apoſtoloꝝ pꝛicipis.vſq; ad temꝑa bti Sil⸗
ueſtri ſeuiẽte ꝑſecutoꝝ rabie:certa nõ erat epᷣalis ſtatõ.
ſed vbicũq; neceſſitas cõpulit.ſiue in criptis ſiue in do⸗
mibo religioſoꝝ ſiue alijs locis quibuſcũqʒ miſſam cele⸗
bꝛabãt ſuꝑ altare ligneũ in modũ arche concauũ: quod
poꝛtabatur a ſacerdotibus vbicunq; epiſcopꝰromanus
latitabat.ſuꝑ qð die cene et ſabbato ſequẽti a ſũmo pon
tifice mĩſteriũ ꝑagitur ſacerdotale.

¶ Membꝛum qnartum

Onſeq̃nter querit᷑ ĩ cuiuſmõi pãnis debet
hoc ſacrificiũ celebꝛari.vtrũ ſericis an li⸗
neis:albis tm̃ an tinctis.Et videt᷑ ꝙ in ſe
— ico ꝓpter hoſtie nobilitatẽ.¶¶ Itẽ videt᷑ ꝗ⸗
nõ tm̃ in albis.ſ̊ ⁊ rubeis: cũ ipᷣe ibi repntet᷑ ſponſus ec
cleſie.non tm̃ illo ſtatu qͥ fuit albus:ſed et quo fuit rubi⸗
cundus.Juxta illud cant᷑.v.amicꝰ meus candidꝰ et ru⸗
bicũdus·CLõtra.de conſe.diſ.i.Cõſulto.vbi dicit᷑.cõ⸗
ſulto oim ſlatuimꝰ vt ſacrificiũ altaris nõ in ſerico pan
no.aut in tincto quiſqᷓ celebꝛare pᷣſumat.ſed in puro lin
theo ab epᷣo cõſecrato.terreno ſcʒ lino ꝓcreato atʒ con⸗
texto.ſicut coꝛpꝰ dñi nr̃i ihu xpᷣi i ſindone linea munda
ſepultũ fuit. Hic igit᷑ hbabet᷑ plane ꝙ in cõſecratõe hac ñ
eſi vtendũ pãnis ſericis aut tinctis:ſed ſolũmõ lineio
albis.et hoc intelligẽdũ eſt de pallis ⁊ coꝛꝑalibdQð
cõcedimꝰ.et hoc duplici rõne ſcʒ mũdicie maioꝛis ⁊ mi⸗
ſterij ꝓfundioꝛis Inter om̃ia em̃ genera pãnoꝝ illa que
ſunt de lino puro ad cãdoꝛẽ ꝑſpicuũ ꝑducta mũdiſſima
ſunt.et melius poſſunt mũdari:et pꝛofũdius ſigniſicant
que dño ↄtingebant.ota ergo verba canonis.dicit em̃
in lino puro in qͥ notat᷑ puritas et inocẽtia oĩmoda ſine
macula aliqua ipᷣius ſaluatoꝛis. Puꝛũ eſt cui nihil eſt
ꝑmixtũ qð eſt alierius nature. Itẽ dicit terreno qͥ notat
coꝛpus ipᷣius ſaluatoꝛis paſſibile et moꝛtale.de coꝛpoꝛe
terreno virginis aſſumptũ.Item dicit lino ꝓcreato atz
cõtexto.i.panno lineo multiplici tunſione ad candoꝛem
ꝑducto:quo notatur Expe multiplici cruciata ⁊ pᷣſſura
ꝑuenit ad gloꝛiam.lAd illud qð obijcitur.ꝙ vtendum
eſſet pãno ſerico ꝓpter hoſtie pᷣcioſitatem. dicendũ ꝙ li⸗
cet pãnis hmõi pꝛecioſioꝛ ſit lineo:nõ tñ ꝓpinquitate tã
ta coꝛpus dñi repꝛeſentat nec pannus tinctꝰ ſic de lino.
Pꝛeterea. vt tangit᷑ in verbis canonis pãnus in quo ſa⸗
crifitiũ altario celebꝛat᷑ repꝛeſentat ſindonem in quo in⸗
uolutũ erat coꝛpus dñi in ſepulcro.Et dicit hugo ꝙ coꝛ

poꝛais palla ſindonem in quo inuolutum fuit coꝛpus
xpᷣi ſignificat.

lembꝛum quintum

Onſequenter queritur de calice et patena
Et queritur atrum licet conſecrare in cali
ce de petra.Et videtur ꝙ ſic:quia calix ſi⸗
V· gnat ſepulcrum dñi.quod erat exciſum in
petra Marc.xv. Dicit eĩ hugo.ꝙ calix ſepulcrũ ſignat
patena lapidem ſuꝑpoſitum. Similiter videtur ꝙ in ca
lice de ligno.ꝑ H̊ ꝙ antiqui quãdo pauꝑioꝛes fuerũt ec
cleſie ſacerdotes vtebantur calicibo ligneis ſicut habet᷑
de conſe.diſ.j.vaſa. Hac eadẽ ratione videtur ꝙ in cali
cibus vitreis.vnde ibidem dicitur Sepherinus.xvj.ro
manus ep̃us.patenis vitreis miſſas celebꝛare cõſtituit

¶ Reſpoſio.ꝙ hec queſiio determinata eſt in cõcilio re

menſi de conſe.dilſ.j.Calix.vbi dicitur. Calix dñi cum
patena.ſi nõ ex auro oĩno de argento fiat.Si quis aũt
tam pauꝑ eſt ſaltem vel ſtanneũ calicem bhabeat. de ere
aũt aut auricalco nõ fiat:qꝛ ob vini virtutem eruginem
pariterq; vomitum ꝓuocat.nullus aũt in ligneo aut vi
treo calice miſſam cantare pꝛeſumat. Item ſupꝛa eadezʒ
diſ.j. Vaſa. Legitur ꝙ vꝛbanus papa.om̃ia miſteria ſa⸗
cra fecit argentea. In bhoc em̃ ſicut in reliquis cultibus
magis ac magis ꝑ incrementa tempoꝛum decus ſuccre
uit eccleſiaꝝ.Noſtris em̃ diebus qui ſerui patriſſamili
as ſumus.ne decus matꝛis eccleſie minuatuꝛ ſed magis

cumulatur ⁊ omplificetur: ſtatuimus vt deinceps nullꝰ

ſaceꝛdos ſecrũ miſteriũ coꝛꝑis ⁊ ſanguinis dñi nr̃i ihu
xp̃i in ligneis vaſculis cõficere vllo modo pꝛeſumat. et
hoc ſtatutum factum fuit in concilio triburienſi.¶ Ad
pꝛimum ergo dicendum.ꝙ non licet conſecrare in cali
ce lapideo.quia vt ex dictis patet.ſolummodo licet con
ſecrare in vaſis factis ex triplici metallo ſcilicet ex auro
et argento et ſtanno.Si autem obijcitur ꝙ calix ad con
ſecrandum non debet fieri ex auro.quia dicit Ambꝛo.
in li. ð offi.et habetur.xij.q.ij.aurum.vbi dicitur. Auꝛũ
ſacramenta nõ querunt. Reſponſio.vt ex dictis ibidem
patet. Ambꝛo:et canon. loquntur in caſu quo res eccle
ſiarum diſtrabenda ſunt ꝓ alimonia pauperuʒ et ꝙ re
dẽptione captiuoꝛuʒ.vnde dicitur ibi.Nonne dicturus
eſt dominus cur paſſus es tot inopes moꝛi fame:⁊ certe
babebas aurum de quo miniſtraſſes alimoniaʒ. cur tot
captiui in captiuitatem ducti nec redempti ab hoſte oc
ciſi ſunt.quid dices:timui ne templo dei oꝛnatus deeſſʒ
Reſpondebit aurum ſacramenta nõ querunt:oꝛnatus
ſacroꝛum redemptio eſt captiuoꝛum. Aliqui exponunt
ſic.non queꝛunt ad ſui efficaciam. non enim minoꝛem ef
ficaciam habent ſi in alteriuſmodi vaſis conficiantur.
vel non querunt quo ad hoc vt inde magis placeat deo:
non enim ex eo ꝙ in auro conſiciũtur magis placẽt deo
ſed ex conficientium ſanctitate et virtute.Non autez cõ
ueniret in voſe lapideo conſecrari. pꝛopter vaſoꝛum la
pideoꝛum ineptitudinem et poꝛoſitatem. nec in vaſe vi
treo vel criſtallino pꝛopter fragilitatem. neq; in ligneo
pꝛopter poꝛoſitatem et humidoꝛum inbibitioneʒ. ¶¶ Vo
hoc quod obijcitur ꝙ calice ſignatur ſepulcrum domini.
dicendum ꝙ ratio non requirit ꝙ ſignans⁊ ſigniſicatũ
in mateꝛia conueniant. Ad illud quod obijcitur de ca⸗
licibus ligneis et vitreis. dicendum ꝙ et ſi aliquo tem
poꝛe buiuſmodi calicibus ſaceꝛdotes vtebantur:poſt ta
men pꝛopter periculum quod umminebat et vaſoꝛum ta
lium vilitatem aliter ſtatutum eſt vt ex dictis patet.

66
e
ot

mabant dicẽtes Oſãna filio dauid be

Mueſtio
¶ Membꝛum ſextum

indumẽtis ſimpliciũ ſacerdotũ et numero
— eoꝝ. Secũdo de veſtibo pontiſicis et eoꝛũ
vocabulis. Tercio de ſigniſicatõe veſtiũ
pontiſicaliũ. Quarto de palleis archipꝛeſuluʒ. Quinto

— 7

Articulus pꝛzmus
Irca pꝛimũ nota ꝙ hec ſunt indumenta pᷣſbi
teroꝝ ſimpliciũ.ſcʒ amictus.alba.cinguluzʒ.

de nder⸗ oꝛnamentoꝝ pᷣdictoꝝ.·

la. Heèc aũt indumenta vt dicit Snno. aliud ſignifi⸗
cant in capite ſcʒ xpᷣo:aliud in membꝛis.iQam et caput
et membꝛa ſacerdotis nomĩe nũcupantur. Ad caput at
dicit pð. Tu es ſacerdos ineteꝛnũ Fᷣm oꝛ.mel.Ad mem

bꝛa dicit᷑.j.pe.ij. Vos eſtis genꝰelectũ veg.ſacer.Pꝛius

ergo exponẽda ſunt eoꝝ miſteria iuxta qð capiti cõgru
unt:ac deinde ſᷣm ꝙ mẽbꝛis mennt KA Intelligendũ
eſt ergo ꝙ amictꝰ qͥ ſacerdos caput ſuuzʒ obnubit.ſignat
angelũ dei foꝛtem deſcendẽtẽ de celo amictũ nube.apoc.
x.angelus em̃ magni cõſilij ſcʒ filius dei amict? ẽ nube:
dum deitate carnẽ ↄterit:hoc ergo carnis latibulũ ami⸗
ctus ſignat ſacerdotis.¶ Alba aũt eſt lineũ veſtimentũ
albũ.et mũdiciã ſiue ĩnocẽtiã vite quã habuit xpᷣe ſignat
que ĩ eius traſſiguratõne ſignificabat᷑:q facies eius re
ſplẽduit ſicut ſol et veſtimẽta eius facta ſunt alba ſic nix
AMarci.ix. Semꝑ em̃ rpᷣi veſtimẽta mũda fuerũt et can
dida:qꝛ peccatũ nõ fecit nec inuentꝰ eſt dolus in oꝛe eiꝰ
.i. pe.ij. Zona ſiue cingulo ſacerdotis qͥ veſtimẽta con⸗
ſiringütur cũ meinbꝛis ſignat᷑ caritas ſua in oꝛnatu vir

tutũ cõſeruat.de hac apoc.j.Cõuerſus vidi ſimileʒ filio

bhomiĩs pᷣcinctũ ad mãmillas zona aurea.pꝑ hanc zonam
ꝑfecta xp̃ᷣi caritatas ſignat᷑.de qua ephe.iij.ſcire etiã ſuꝑ
eminentẽ xpᷣi caritatẽ.¶¶ Stola que collo ſacerdotis incũ
bit:ſeruitutẽ et obedientiam filij dei ſignat Ad pbitł.ij.
NQui cũ in foꝛma dei eſſet nõ rapinã arbitratꝰ eſt ſe eẽ eq̃
lem deo.ſed ſeipᷣm exinaniuit foꝛmã ſerui accipiens.⁊ ſe

quit᷑ factus eſt obediẽs vſq; ad moꝛtem ⁊c.¶ Manipu⸗

lo qui leua ſacerdotis ſuſpendit᷑:gloꝛia xpᷣi ſignat᷑ ĩ via

leuã em̃ vita pᷣſens ſignat᷑.ꝑ amplexũ dextere fruitio ſi

ue cõpꝛehẽſio.can.ij.Leua eius ſub capite meo ⁊c.pᷣc
aũt ſimul fuit viatoꝛ et cõpꝛehenſoꝛ. ſimul em̃ merebat᷑
et fruebat᷑.ſimul ꝑcurrebat ſtadiũ ⁊ compᷣhendebat bꝛa
nium. Hoc aũt ꝑ maĩpulũ ĩ leua poꝛtam ſignat᷑ ſm ps.
Veniẽtes aũt veniẽt cum exul.poꝛtãtes maĩpulos ſuos.
4l Per caſulã ſiue planetã qua coꝛpꝰ ſacerdotis cõtegit᷑
plenitudo gratie xpᷣi ſignificat᷑ qᷓ mẽbꝛa cõfouũtur.iohᷣ.
j.plenũ gratie et veritate. Hic ẽ xpᷣe cuiꝰ vngentũ a ca⸗
pite deſcẽdit ĩ barbã.et a barba ĩ oꝛam:qꝛ de plenitudie
eius om̃es accepimꝰ Joh̃.j.pꝛimũ apłi.poſtmodũ cete⸗
ri. Hec aũt eũ ſit vna et integra:tñ ꝑ quandã extentõem
in anterioꝛẽ ꝑtem et poſterioꝛẽ diuidit᷑.ꝑ qð ſignat᷑ ⁊ ec/
cleſiã que xpᷣi paſſionẽ pᷣceſſit:et eccleſiã que ſucceſſit illi
us gra ſaluari.Mam et qi p̃ibant ⁊ qui ſequebant᷑ cla⸗
ict? 2c. Mat.
xxj. oſanna ſalua obſecro interpᷣtat liter aut hec ex
poni poſſunt ſᷣm ꝙ mẽbꝛis conueniũt ſic. Per amictũ ꝗ
ſuꝑ bumeros circũquaq; diſtendit᷑ operũ foꝛtitudo ſigẽt᷑
Humeri eĩ foꝛtes ſunt ad oꝑa ꝑagẽda.ſm illð de yſaac
gen.xlix. Suppoſuit bumerũ ſuũ ad poꝛtandũ. factꝰ eſt
tributis ſeruiẽs.Sciat ergo ſacerdos ſe nõ debere ocijs
vacaꝛe:ſed oꝑibus virtutũ inſudare.Vñ.ij.thimo.ij.a

boꝛa ſicut bonus miles xp̃i.¶ Peꝛ aĩbã que ſpeciem can

doꝛis habet mũdicia ſacerdotis ſignat᷑. de quo.eccłi.ix.

Dm̃i tem pe veſtimta tua ſint candida.hec ſit de biſſo cꝰ

candoꝛ nõ eſt naturalis.ſed multis tunſionibo acquirit᷑

quo ſignat᷑ ꝙ mundiciã quã ſacerdos ꝑ naturã nõ babzʒ
multis attritõnibo 2 laboꝛibo afflictus ꝑ gratiam obti⸗
neat. Ende ſacerdos caſtiget coꝛpꝰ ſuũ et in ſeruitutẽ re

quit᷑ de indumẽtis ↄſecrãtis. Pꝛimo de

ſtola.manipulꝰ ſiue manipula.planeta ſiue

xxxvj.

digat:ne cuʒ alijs pᷣdicauerit ipᷣe repꝛobo efficiat᷑.j.coꝝ.
ix. ¶ Per zonã qua alba circa lumbos pᷣcingit᷑ incenti⸗
uoꝝ carnis ſignat᷑.ne mũdicia ſacerdotis ſtimulis car⸗
nis diſſoluat᷑. Ende luc.xij. Sint lumbi veſtri pꝛecincti
Ephe. vj. State ſuccincti lumbos veſtros in veritate.
RKecogitet ergo ſacerdos veſte cãdida mũdiciã ſignifica
ri. Cingulo cõtinẽtiam: vt illic nõ ſoꝛdeſcat.hic nõ efflu⸗
at vita ſpũalis.¶ Per ſiolam que collo ſacerdotis ſupeꝛ
ponit᷑. eũ iugũ oni aſſumpſiſſe ſignatur.que a collo per
anterioꝛa Eſenaene dextrũ latus oꝛnat et ſiniſtruʒ: vt
doceat ipʒ ꝑ arma iuſticie a dertrio et a ſiniſtris.ij.coꝝ·
vj. id eſt ĩ pꝛoſperis et aduerſis debere eſſe munitũ.ſcili
cet pꝛudẽtia AMath. x. Eſto pꝛudẽtes ⁊c. hec em neceſſa
ria eſt in pꝛoſperis qua mala pᷣcauet futura. Et patien⸗
tia que tollẽtes ingum dñi ꝓpter irruentes aduerſitates
neceſſaria eſt.ad hebᷣ.x. Patientia vobis neceſſaria ẽ:vt
repoꝛtetis ꝓmiſſiones.¶ Stola vo quibuſdã nerxibo col⸗
ligat᷑.qua virtutes patientia et pꝛudẽtia cõſeruant᷑.pa⸗
tientia ne aliquo impulſu temptatẽis moueant᷑: ꝓpter
quod dictũ eſt. In patiẽtia veſtra poſſidebitis aĩmas ve⸗
ſtꝛas. Pꝛudẽtia ne blandimẽtis peccatoꝝ ſubueꝛtantur
Pꝛouerb.iiij. Poſſide pꝛudentiaʒ et ne dimittas eum et
cuſtodiet te. ¶ Der manipulũ vigilantia deſignat. ſepe
em̃ diuio cultui mãcipatis ſurrepit accidia:que animũ
reddit doꝛmientẽ. ps.doꝛmitauit aĩa mea p tedio.⸗ Peꝛ
manipulũ in ſiniſiro bꝛachio qui alio nomĩe aſpellatur
maipula vel ſudariũ.ſignat᷑ ꝙ mentis ſudoꝛe deterſo.et
tedio animi toꝛpoꝛe depulſo: debet ſacerdos boĩs oꝑi⸗
bus diligẽter iuigilare. Eñ ſacerdotibo dicit᷑ illõ ꝓuer.
vj. diſcurre feſtina ſuſcita amicũ tuũ ne dederis ſomnũ
oculis tuis: ne doꝛmitent palpebꝛe tue. Per planetã ſi

ue caſulã q tanq; ſupꝛema? ſũma alijs veltibo ſi uꝑpponit

caritas ſignat᷑ que alijs ðᷣtutibo ercellẽtioꝛ ẽ. Vñ.j.coꝝ·
xij. Adhuc excellẽtioꝛẽ vobis viã deuõſtro.et operũ bo⸗
noꝝ finẽ.j. thimo.j.finis pᷣcepti ẽ caritas. aũt ꝑ extẽ
ſionẽ manuũ diuidit᷑ ĩ anterioꝛi et poſterioꝛi ꝑte: ſignat
; duo ſunt bꝛachia caritatis extẽſa.ad deũ ⁊ ad ꝓximũ
iuxta illud ¶Mat᷑.xxij.Diliges dñm deũ tuũ ex toto coꝛ⸗
de tuo:et ꝓximũ tuũ ſiẽ teiᷣm. Latitudo planete latitu⸗
dinẽ caritatis ſignat. que etiã vſq; ad inimicos dilatat᷑

ps. Latum mãdatũ tuũ nimis.

¶ Conſequẽter que-· S. ..

rit᷑ de nüero ĩdumẽtoꝝ p̃dictoꝝ ſic vt dic hugo. Sacra⸗

ruyũ veſtiũ ritꝰ ꝑtim a veteri teſtamẽto aſſumptꝰ ẽ:ꝑtiin a

pribo nouis adiectus.i QLota ergo ꝙ miĩoꝛũ in veteri lege
erãt veſtes q̃tuoꝛ.ſic hobet᷑ exo.xxviij.ſcʒ feminalia.ſu⸗
buccula ſiue tuĩca linea baltheꝰ ty ara ſiue mitra.Et pt
hic q̃ri.quare femĩalia nõ ſunt de veſtibo ſacerdotũ noue
legis ſiẽ lege moyſi. In lege em̃ noua multi licite conſe⸗
crant ſine femĩalibo.cũ et ꝓpt᷑ heneſtatẽ ⁊ ſigniſicatõeʒ
cõueniat iſtis ſiẽ et illi vel magis.¶ Itẽ ſacerdotes no⸗
ue legis ⁊ veteris vtunt᷑ albis q̃ in veteri lege dicũt᷑ tuni
ce linee.bec veſtis in lege ſtꝛicta eẽ dicit.vt em̃ dĩc hiero.
Hec adherebat coꝛꝑi ita arta et ſtrictis manicis: vt nul
la ĩ veſte ruga eẽt.quare ergo alba qua vtũtur ſacerdo⸗
tes noue legis larga ẽ. ¶ Itẽ cũ zona ſit cõmunis ſacer⸗
dotibo noue legis ⁊ ſacdotibo vpeteris.q̃re zona ſacerdo⸗
tũ noue legis nõẽ er q̃tuoꝛ coloꝛibo ↄtexta:ſic illa qᷓ fuit
legis veteris.¶ Itẽ qre ſacerdotes noue legis ñ viut᷑ mi
tris ſiẽ illi de lege moſay ca:cũ officiũ ſacerdotij noue le
gis ſit digniꝰofficio ſacerdotij veteris legis.mitra aütẽ

oꝛnamẽtũ digtatis.¶ N q̃re ſacerdotes noue legis vtũt

pluribo veſtimẽtia ꝙᷓ illi ð veteri Rñſio. ꝙ ſex ſüt in⸗
dumẽta ſacerdotũ noue legis q̃ ſupꝛa tacta ſunt.Cuiꝰrõ

pr eſſe. qꝛ ſex ſũt in qbo ptas eoꝝ ↄſiſtit.que ſunt.catheci

ʒare.baptiʒare.pᷣdicare.cõficere.ſoluẽ.li. are. Hec aüt
opa coĩa ſunt ſimplicibo p̃ bꝛis et põtificibo. Pꝛet. ſena
riꝰ ẽ nũerꝰ ꝑfectꝰ.ꝗ reddit᷑ ex ſuis aliqͥtis.veſies aũt iſte
vtutes ſignificat. Senariꝰ veſtiũ ꝑfſectõz oᷣtutũ gbo de
bpent ſaceꝛdotes eẽ oꝛnati ſignificat..¶ Ad pꝛimũ at dõm

.

Vy

ꝙ qꝛ ſacerdotes noue legis tenent᷑ ad ꝑpetuã cõtinentiã
ſcʒ illi qui ſunt ð occidẽtali eccleſia quoꝝ bec ſunt indu
menta.ad quã nõ tenebant᷑ ſacerdotes veteris legis:te⸗
nebantur tñ tempꝑe miſterij ſui.indixit em̃ eis lex ꝙ tꝑe

illo haberẽt femĩalia in ſignũ ꝙ tunc tẽꝑio ↄtineri de be

rent. Vñ hugo.Voluit ſermo dei in ſacro officio mini⸗
ſtros dei ad tegenda infirma coꝛꝑis ꝓpꝛiũ ac ſingulare
oꝑimentũ habere:vt ꝑ hoc oñderet pudicitiã et caſtimo
niam illoꝝ pᷣcipue cũ ſancta tractarẽt vnicã et ſingula⸗
rem eſſe debere.ñ miniſtri noui ſaceꝛdotij hoc oꝑimen
tum in ſacro officio ſingulare nõ aſſumũt:quibo ẽ iniun
cta ſeruãde caſtitatis neceſſitas ſic eſt quotidie offeren
di cõceſſa ptas.Miniſtri o veteris figure temꝑe ſacri⸗
ficij offerẽdi femĩalia ſumũt.que mĩſterio expleto ſoluũt
iterũ.qm̃ a cõtactu carnis vetus lexr ſancta tracturos ꝓ/⸗
hibuit:quos rurſum expleta vice ad oꝑam carnalis cõ⸗
mercij relaxauit.¶ Ad aliud dõm.ꝙ licet quedã indum̃
ta ſint cõmunia ſacerdotibo noui et veteris:nihilominꝰ
eoꝝ eſt diffeꝛẽtia aliqua qua diſcerni poſſint hec ab illa
In lege aũt veteri alba ſtricta eſſe deſcribit᷑: ꝓpter ſpm̃
ſeruitutis ĩ timoꝛe.ĩ noua lege larga: ꝓpter ſpm̃ adopti
onis in libertatẽ.Ro.viij.¶ Ad illud qð obijcitur de ʒo
nis.dicendũ ᷣm hug.ꝙ licet ſacerdotibo ʒona veteris 2
noui teſtamẽti ↄmunis eẽ dinoſcit᷑.nr̃m ſacerdotiũ ʒonã
q̃tuoꝛ coloꝛibo intextã nõ regꝗrit.foꝛtaſſis ſuꝑſtitõis vi⸗
tande cauſa:aut inopia artificij inductũ cõtentũ pura 2
ſimplici ↄtinẽtia.¶ Ad illud qð querit᷑.quare ſacerdo⸗
tes noue legis nõ habent mitras ſiẽ ſacerdotes veteris
⁊c. Dice ndũ ꝗꝙ nouũ teſtamentũ imitatur in quibuſdã
ad ſignificandũ q; nouũ teſtamentũ vetus nõ ſoluit.ſed
nõ in om̃ibo:ad ſignificãdũ ꝗ/ vetus q;tũ ad aliqua de/
bebat ceſſare nouo exiſtente.i ec mitra illa fuit oꝛnamẽ
tum dignitatis. IFuit em̃ vt dicit biero.rotundũ piliolũ
qð greci et noſtri thy arã:nõnulli galerũ vocant.nõ ha⸗
bet acumẽ in ſũmo nec totũ vſq; ad comas caput tegit:vᷣ
terciã ꝑtem a fronte reliquit nudã.Cydaris aũt de qua
ſuꝑ fronteʒ pontificis pendebat lamia aurea. in q̃ erat
ſeriptũ nomẽ dei thetragrãmathon fuit oꝛnamẽtũ digni
atis ſingularis:que erat ep̃oꝝ tm̃.ꝓ qua pontiſices no

ue legis mitrã habẽt.¶¶ Ad vltimũ dom.qꝙ ꝑ veſtes ſacer

dotales vᷣtutes quibo oꝛnari debẽt ſacerdotes ſigniſicãt᷑
Sacerdotes aũt noue legis maioꝛis ꝑfectõis ſunt qᷓ ſa⸗
cerdotes veteris legis:ad qð ſignificandũ pluribo indu

uütur oꝛnamentis.

rticulus ſecundus

quit᷑ de veſtibo ſpãlibo põtificis. Et pꝛimo
q̈tum ad eoꝝ ſignificatõʒ. Mota ergo ꝙ oꝛ⸗
namẽta ſpaãlia potificũ ſunt hec.videlicʒ.cali
ge.ſandalia.ſuccinctoꝛiũ.tunica.dalmatica.mitra.cyꝛo
thece.anulꝰ ⁊ baculus. Eleſtes aũt iſte aliud ſignificãt

in capite qð pꝛimo maifeſtabit.alið ĩ mẽbꝛis qð ſecũdo

li Qota q ꝙ ꝑ ſandalia:xp̃i ſignat᷑ ĩcarnatõ.ſandalia eĩ
ſigniſict dñice incarnatõis calciamẽtũ. de psẽ. In ydu⸗
meã exten. cal.me.i.ĩ gentibo notã fociã carnẽ meã. Peꝛ
ligulas quibo ip̃a ſandalia pedibo cõſtringũt᷑ idẽ ſignat᷑
qð ꝑ coꝛrigiã calciamẽti de q̃ iohs baptiſta.Cuiꝰ ñ ſum
