ciẽtia pene nõ ẽ eligẽda neq; pᷣeligenda. deũ em̃ infligere

inſonti penam eternaʒ eius derogat bonitati:cuiꝰ ẽ pꝛo

pꝛium miſereri ſemper et parcere.Dagis em̃ de teſtan⸗
duz eſt a ſingulis aliquod fieri a deo in ſue bonitatis de
rogationem qᷓ; aliquod ſieri ab ip̃ᷣis contꝛa dei legem

ſicut em̃ mih peligendũ ẽ me nõ eſſe q̃ʒ deũ:ſic mihi pᷣeliẽ

gendum eſt me aliquid iniuſle facere qᷓ; xeum. Si aut
pena eterna poſſet infligi alicui inſonti ſine derogatõne

diunne bonitati: ſuſtinẽtia illius eſſet p̃eligẽda perpetra
tioni peccati moꝛtalis.nullus tamen habet neceſſitateʒ

p̃eligendi alterum. Ad pꝛedictoꝛum roboꝛatõem valet
illud Enſ beł. de ſimilitudinibo. Si hinc inꝗt peccati pu
doꝛem et illinc cernerem inferni hoꝛroꝛem. et neceſſaric
vni eoꝛum haberem imergi: pꝛius me in infernũ immer

gerem q̊ peccatũ in me immitterem. Mallem em̃ pur

a peccato et innocẽs in gehenna intrare:qᷓ; peccati ſoꝛdi
pollutus celoꝝ regna tenere: cũ conſtat ſolos malos ir
inferno toꝛqueri: et ſolos bonosĩ celeſtibo ſoueri.4 At
ꝓpoſitũ ergo reſpõdendũ eſt.q cõſiderata pena infern
vt ſuſtinẽda nõ merito culpe alicuiꝰ.et vt nõ infligend.
a deo. peligẽda eſt eiꝰ ſuſtinentia: qʒ peccati moꝛtalis
petratio.et hoc concludunt rõnes ſupꝛapoſite ꝓ pꝛim
ꝑte. 4 Ad illud aũt qð querit᷑. Si cõtritus de pcẽo pᷣten
to tenet᷑ magis velle ſe fuiſſe deiectũ in penaʒ infernale
vel peccaſſe.poteſt dici ꝙ nullus poſitus eſt in neceſſite
te illius electõnis. Si auũt poſitus eẽt quis in neceſſitat
buiꝰpᷣelectionis:circũſcripta incluſione reatus quẽ in
poꝛtat ſuſtinẽtia pene infernalis et erogatöne dinin
bonitatis: deberet peligere ſe fuiſſe detrulum in infern
nulli em̃ poteſt magis placere vel minus diſplicere ob
diſſe deum qᷓ; penã quacũq; ſuſtinere in innocentia ſin
peccato. Qullã em̃ penã puram ta ntüů refugit caꝛitas.
offendere deum. et ſilr offendiſſe. ꝓpter quod ponent
illud qð ſupꝛa poſitum eſt:minꝰ recte ponere videntu
deteſtatio aũt non eſt ſolum futuroꝝ maloꝝ vt dicũt: ſ
et eeruoß et eoꝝ que fuerunt in poteſtate noſtra. lie
modo nõ ſint.

rticulus ſeptimus

Onſequẽter querit᷑ vtrũ maioꝛitas cõtritõi
. ſit ᷣm maioꝛitatem auerſionis a deo: vel ßi
maioꝛitatem cõuerſionis.i.delectatõis ĩ er
atura. ο. pꝛimo mõ:videt᷑. cum nihil ſit ita triſtabile
cut auerti a ſũmo bono. Ihere.ij. Scito et vide qꝛ mali
vt amarũ ẽ te reliquiſſe deũ tuũ et ñ eẽ timoꝛem dei apd
te. ¶ Itẽ quãtacũq; delectatiõne cõuerteret᷑ ꝗs ad crea⸗
turam niſi aueꝛteret᷑ a deo: no eſſʒ moꝛtaliter culpabilis
Vnde auerſiom ꝓpꝛie debetur ꝙ peccatum ſit moꝛtale.
ſed maioꝛitas cõtritionis debet eſſe m maioꝛitatẽ illiꝰ
quod facit culpam moꝛtalem. ergo ⁊c.¶ Itẽ eſto ꝙ aliq
duo equalit ament creaturã aliquã. tñ vnꝰamet eã plus

qʒ deũ et alter min? q̃ʒ veũ.et hic ideo peccat venialiter
ille moꝛtaliter. hoc aũt poſſibile ẽ.potelt em̃ vnꝰ habere

virtutẽ amãdi deũ maioꝛẽ q́ʒ aliꝰ.ſi ergo doloꝛ et vtritio

debeat reſpõdere cõuerſioni ſiue delectatõi in creatura.
equalis cõtritio requireret᷑ ꝓ veniali et pꝛo moꝛtali.qð
eſi iniuſtũ.quia delectatio in creatura amata eſt equa⸗
lis in vtroq;:ſed in vno venialis ĩ altero moꝛtalis. Cõ
tra. ex conuerſione ad creaturã eſt velectatio ĩ pcto. ſed
illi ꝑti que eſt delectatio in culpa debet eſſe doloꝛ in peni
tentia:ergo ⁊c.¶ Item peto moꝛtali debent᷑ duo ſcʒ caꝛẽ
tia vilionis dei et accerbitas gebẽne.et pꝛimũ ꝓꝛie pẽa
eſt auerſionis:ſecũdũ pena cõuerſionis.et pꝛimũ remo⸗
uet᷑ ꝑ gr̃am gratũſaciẽtẽ:ſecũdũ ꝑ cõtritõʒ. &̊ videtur q;
contritio ſicut gehenna debet eſſe intenſioꝛ vel remiſſioꝛ
ſm intenſionẽ vel remiſſionem delectatõis in creatura.
Item boc idem videt᷑ ꝑ illud verbum aug. Mecelſe eſt
vt tantũ vꝛat doloꝛ:quãtum inheſerat amoꝛ.ergo amoꝛi

rñdet doloꝛ c. ¶ Reſpõſ io.ꝙ maioꝛitas ↄtritõis debet
eẽ ſᷣm maioꝛitatẽ auerſionis.qð pʒ ꝑ hoc.ꝙ ſi poſſet eſſe
in pcto auerſio ſine cõuerſione:adhuc deberet᷑ ei carẽtia
viſionis ⁊ pena ignis.Et hoc pʒ ꝑ hoc ꝓ in ꝗbuſdã ma⸗/
ioꝛibo pctis ẽ magis de auerſione ⁊ mioꝛ delectatio ĩ cre
atura.qꝛ quaſi nulla. vt in homicidio.inuidia.accidia.
vel triſticia et hmõi.et eſtimo ꝙ carẽtia viſionis equalit᷑
eſt in om̃ibo.ſ̊ tñ homicidia ardebit ibi acerbius qᷓ; ſim
plex foꝛnicatio:igr pʒ ꝙ nõ eſt maioꝛitas pene ignis ſᷣm
maioꝛitatẽ ↄuerſioĩis ſemꝑ:ſed in eodẽ genere pcti.vt in
ſimplici foꝛnicatõne erit alicui acerbioꝛ ignis et minus
acerbus ᷣm quãtitatẽ delectatõis.nõ ꝓpter delectatõem
ſed potius qꝛ ẽ maioꝛ auerſio in maioꝛi delectatõne et q̊
magis delectot᷑ minꝰ cõfſoꝛmat᷑ volũtati diuine qᷓ pᷣcipit
oꝑpoſitũ.ĩmo magis defoꝛmat᷑ qʒ ꝓpꝛie eſt auerſio.Et G
eſt qd dicit᷑ Apoc.xoiij.Quãtũ gloꝛificauit ſe ⁊c᷑. ꝑ hoc
ꝙ dicit᷑ gloꝛificauit:tangit᷑ ſuꝑbia que ꝓpꝛie ẽ auerſio.ꝑ
hoc ꝙ dicit in delicijs:tangit᷑ delectatio in creatura⁊ ſic
cõuerſio.et certe vt iam dixi nõ ſᷣm quãtitatẽ alteriꝰ ho⸗
rũ:ſed vtriuſq; debet᷑ acerbitatis ignis quãtitas.ſed ꝑ
ſe quãtitati auerſionis et nõ conuerſionis:niſi qꝛ auget
auerſionẽ. Ad illud g̊ qð obijcit.ꝙ illi ꝑti que ẽ dele⸗
ctatio in culpa reſpõdere debet doloꝛ in penitẽtia.dicen⸗
dũ ꝙ rõne delectatõis nõ eſt dolendũ:ſed rõne qua ẽ dele
ctatio culpabilis.ſ̊ culpabilis ẽ ꝑ ſe rõne auerſioĩs.vñ
et illi ꝑti reſpõdet que ẽ auerſio. Ad illud qð obijcituꝛ
ꝙ carẽtia viſionis rñdet auerſioni ⁊c̃. Jam pʒ rñlſio.qꝛ
vt dictũ eſt.auerſioni de bet᷑ carẽtia viſionis ⁊ acerbitas
ignis qð patet. Homicidio em̃ debet᷑ pena ignis acerbi
oꝛ ꝙᷓᷓ ſi mplici foꝛnicatõi.licet ĩ homicidio ſit mĩoꝛ dele⸗
ctatio ſiue cõuerſio.qꝛ in eo eſt maioꝛ auerſio a deo qð
patet.auerſio a deo nõ dicit᷑ ꝓꝛie:Deus em̃ vbiq; ẽ:ſed
trãſlatiue.dt tũc dicat᷑ volũtas cõuerſa ad deũ:iqn ei cõ/
foꝛmat᷑.et auerſa:qñ volũtati dĩne diffoꝛmis ẽ.deus aũt
plus nõ vult et odit homicidiũ qᷓ; ſimplicẽ foꝛnica tõem:
ideo volẽs homicidiũ plus ſe tefoꝛmat volũtati diuine
et ꝑ cõſequẽs auertit:qᷓ; volẽs ſimplicẽ foꝛnicatõʒ.⸗ Ad
illð qð obr̃.ꝙ neceſſe c᷑.ꝙ tantũ vꝛat doloꝛ quãtũ adheſe
rat amoꝛ.Dicendũ ꝙ ſᷣm ꝙ iutelligit᷑ de amoꝛe dei:nihil
facit ad ꝓpoſitũ.ſᷣm ꝙ de amoꝛe libidinoſo reſpectu cre
ature:notat᷑ comꝑatio rõe magnitudio doloꝛis reſpectu
xælectatõis in creatura.nõ oĩno rõne qua eſt delectatio
ſiue amoꝛ creature:ſ̊ potius rõne qua maioꝛ auerſio eſi
ex maioꝛi iue cxlectatõne.

embꝛum ſecundum

Equit᷑ de quãtitate cõtritõis qᷓ;tũ ad du-
ratõem.de qua querũt᷑ tria.Pꝛimũ ẽ vtrũ
cõtritio ſit inſtatanea vł ſucceſſiua.Secũ
dũ vtrũ tenet᷑ penitẽs ſemꝑ ↄteri in hac vi
ta.Terciũ vtrũ teneaĩ cõteri poſt hanc vitam.

rticulus pꝛimus

Irca pꝛimũ oſtẽdit᷑ ꝙ ↄtritio ſit ſucceſſiua ſic
om̃is actꝰ circa quẽ eſt minꝰ diuturnũ ⁊ ma
gis:eſt ſucceſſiuꝰ.talis ẽ cõtritio.quedã em̃ ẽ
bꝛenioꝛ quedã diuturnioꝛ.̊ ⁊c. ¶ IR vere ↄtritꝰoĩa pct̃a
deteſtat᷑.ſed plura deteſtari nõ pt᷑ quis niſi de illis cogi⸗
tet et illa intelligat.ſed de pluribo ſimul cogitare nõ põt
qꝛ ᷣm phm eſt intelligere vnũ ſolũ:ergo opoꝛtet cõtri
tio ꝑluriũ adminꝰ fiat ſucceſſiue.ſed nõ pt eẽ cõtritio di
uerſoꝝ pct᷑oꝝ niſi fiat ſimul.nõ em̃ pt eẽ cõtritio de vno
et nõ d alio:̊ opoꝛtet ꝙ cõtritio de vno fiat ſucceſſiue.
Item ĩitelligẽ nr̃m ẽ cũ cõtinuo ⁊ tꝑe Fᷣm phům. et tñ ẽ
ſimpliciſſimnꝰ motus aĩe:g ſimiliter ſiue foꝛtioꝛi rõne et
actꝰ cõtritõis ẽ cũ cõtinuo et tꝑe.q¶ Itẽ cõtritio ex miliis
cauſat᷑. ſcʒ ſpe venie.timoꝛe pene.doloꝛe diuine offenle et
motu li.ar.ſed hec ſimul ſeʒ ĩ vno inſtãti in aiĩma eẽ non
poſſunt: cõtritio nõ pt᷑ eſſe inſtãtanea.4¶! Itẽ aĩa ñ mo⸗
uet ad cteſtatõʒ ſiue diſplicẽtiã peccati nũi cũ collatõe
mouet᷑ em̃ ad vteſtatõem pcti ex hoc:ꝙ illo ĩiuriatũ eſt

*

deo et eo ꝙ fectũ eſt cũ ↄtemptu dei. Hmõi aũt collatio
nõ pr eẽ in inſtãti igit᷑ nec cõtritio.q¶ Itẽ in actu ↄtritõis
fit mutatio circa idẽ ſubiectũ a ſtatu culpe ĩ ſtatũ gratie
Vñ in actu illo ẽ manẽte eodẽ ſubiecto trãſmutatio qua
litatũ.Ael q̃ſi qualitatũ.hec aũt trãſmutatio ẽ alteratio
vel qſi.ſed vt habet᷑ a pho differt generatio ab alteratio
ne ĩ hoc.ꝙ generatõ ẽ in inſtãti:alteratio in tꝑe ⁊ ita vt
pꝛius. Itẽ nulla foꝛma inducẽda ĩ aliq̃ ſubiecto exiſſẽ⸗
te ſub foꝛma ↄtraria ⁊ diſpoſitõe impediẽte foꝛmã ĩducẽ
dam inducit᷑ in inſtãti in illo ſubiecto.qꝛ opoꝛtet ꝙ pꝛiꝰ
diſponat᷑ ad ſuſceptõz foꝛme inducẽde:⁊ ꝙ expellat᷑ foꝛ⸗
ma cõtraria ⁊ vbilitet᷑ diſpoſitio habilitas ſubiectũ ad
foꝛmã cõtrariã. Hec aũt nõ fiũt in inſtãti.talis at foꝛma
eſt gratia iuſtificãs.que inducit᷑ cũ motu cõtritionis:er⸗
go nõ inducit᷑ in inſtati motus cõtritõnie.¶ Item vbicũ
ꝙᷓ; ↄcurrũt duo ſcʒ agens et patiẽs circa idẽ:nunq; poſſũt
ĩqꝙtũ talia eadẽ mẽſura ĩdiuiſibili mẽſurari.ſ̊ i cõtꝛitõe
elt cõterẽs et cõtritũ circa idem ſcʒ aĩam contri tã. ̊ 1c.
onnarriinnat auu ad iuſtificatõem impij.ſed
ſtificatio eſt in inſtãti et cõtritio nõ łᷣ ſucceſſiua. SS mo
tus cõtritõis eſt poſt inſtiſicatõem.qð eẽt incõueniẽs cũ
cõtritio ſit ꝓgpter iuſtiſicatõʒ. ¶ Itẽ vt hẽt᷑ a pho a pꝛioꝛi
et poſterioꝛi ĩ magnitudie eſt pꝛius et poſteriꝰ ĩ motu.S
vbi nulla ẽ magnitudo.nec pꝛius nec poſteriꝰ ĩ motu.et
ita nec ſucceſſio.̊ motus cõtritõis nõ eſt circa aliquam
magnitudiem: nõ eſt ſucceſſiuꝰcũ nõ habeat pꝛius nec
poſteriꝰ.¶ Itẽ aug. de trini.xv.dicit.ꝙ ſi viſus dirigere
tur ꝑ aliquod ſpaciũ:et crearet᷑ coꝛpus in medio ſimul
videret᷑ et erearet᷑.bᷣ conſtat ꝙ crearet᷑ in inſtãti:qᷓ ſilr ⁊
videret᷑.ſᷣ multũ ſpiritalioꝛ et potẽtioꝛ ẽ viſus aĩe ꝙᷓ viſꝰ
coꝛꝑalio.et vniuerſalit actꝰ aĩme qᷓ; coꝛꝑis.& in inſtanti
pt᷑ ſima videre pcta et aliqͥs actꝰ exercẽ.ſic dolẽ ⁊ hmõi.
¶ Itẽ idẽ habet᷑ ab aug.ſuꝑ illud.j.coꝝ.xx.In ictu ocu
li ⁊c̃. Obi em̃ dicit.ꝙ trãſitꝰ rodij ab oꝛiẽte in occidens
fit in inſtãti.et ſi ſᷣm ipᷣm pt actio alicuiꝰ coꝛꝑis eẽ ſubdi
ta.quãtomagis actio alicuiꝰ ſpũs.⸗ Item delectatio ẽ
in inſtãti ᷣm ph̊ᷣm:ergo et doloꝛ qui ei oponit᷑.⸗ Itẽ vt
ha bet᷑ a pho aia creata ẽ in oꝛiẽte eternitatis et temꝑis.
et habet quaſdã oꝑatões ſupᷣ tẽpus et quaſdã in tꝑe.ſ̃ᷣ ſi
habzʒ aliqs oꝑatões ſupᷣ tẽpus:iſte marxie erũt ille qᷓ cau

ſant᷑ a grg et que date lunt ei deſuꝑ.talis eſt cõtrinio:er⸗
go 2= ſm pluriũ aſſertõʒ ẽ ↄſiderare cõ
tritõem 'm ꝙ introducit᷑ in eſſe:et ſᷣm eẽ ipᷣius inductũ
et ᷣm duratõem ipᷣiꝰ inducti.tũ ad pꝛimã cõſideratõ
nem. eo ꝙ multiplex ẽ pᷣparatio ad actũ cõtritõis:ex tĩo
re pene eterne et deſiderio celeſtis patrie.⁊ alijs hmõi ẽ
ſucceſſiua.tũ ad eẽ introductũ pt᷑ cõſiderari duplici⸗
ter.vno mõ inꝙtũ cõtritio dicit᷑ ſubſtãtia ipiꝰ motꝰ ĩifoꝛ
mati gratia.que pꝛimo fit remiſſio pcti:ex hoc nõ eſt in
inſtanti. Alio mõ inq̃tũ dicit᷑ actꝰ vel motꝰꝗ eſt diſplicẽ
tia mali ↄmiſſi ĩ offenſaʒ ⁊ cõtemptũ dei:ſic ẽ ſucceſſiua
Et ſile ẽ quodãmõ de eo ꝙ dico viuere.qð pt᷑ dicere eſſe
viuẽtis:et ſic eſt inſtãtaneũ.vel actũ viuentis: et ſic ẽ cõ
tinuũ et ſucceſſiuũ. Scðm aũt ꝙ; ↄſiderat᷑ ſm duꝛationẽ
eius in eſſe.cũ hec duratio babeat ꝓtenſionẽ longo tem
poꝛe:cõſtat ꝙ ẽ ſucceſſiua.¶ Ad illð ꝗ̊ qð pꝛimo obijcit
ꝙ actꝰ cõtriiõis ẽ magis diuturnꝰ ⁊c. Poteſt dici ꝙ hᷣ ẽ
verũ qtũ ad actus duratõʒ:nõ qᷓtũ ad actꝰ ſubſtãtiam.
Ado illð qdð obijcit᷑. plura nõ pñt cogitari neq; ĩtelli⸗
gi ⁊c.pt᷑ dici ꝙ cõtritio ꝑt᷑ reſpicẽ pctm inqtũ pctm ⁊ dei
offenſiuũ.et hoc mõ.i.in quadã generalitate aĩa multa
ſimul pt᷑ cogitare et intelligẽ.qꝛ ſic et ſi multa cogitant᷑:
multo itelligũtur.hoc ẽ vt ſunt vnum.et ſic pt᷑ aims vno
motu cõtritionis de om̃ibo cõteri. Ael pt cõſiderare qð
libet peccatũ ſigillatim.et ſic nõ pt᷑ omia ſimul cogitare:
immo opoꝛtet ꝑ ſingulas noctes.i.ꝑ ſingula peccata le⸗
ctũ cõſcie lacrimis lauare.et ſᷣm hũc modũ nõ pt᷑ aima
vno motu cõtritõnis ↄteri ſuꝑ pluribo pct̃is.ſᷣ reqrunt᷑
ſucceſſus tꝑis.q¶ AVd illud qð obijcit᷑. ꝙ intellectꝰ nr̃ fit
cũ ↄtinuo et tꝑe ⁊c.pt᷑ dici ꝙ hoc ĩtelligẽdũ ẽ te itellectu

n
i
di
m.
dli
di

¶ Lueſtio

fantaſtico.qui quidẽ ſᷣm ꝗꝙ habet᷑ ſm viã aſcenſus et fan
taſie fit cũ temꝑe.ilj Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ cõtritio ex mi⸗
tis cauſat᷑ ⁊c.dicendũ ꝙ hec ratio nõ ꝓbat ꝙ ↄtritio ſit
ſucceſſiua ſm ſe:ſᷣ̊ ᷣm ꝙ inducit᷑ in eẽ ſucceſſiue.i.ꝙ in⸗
ductio ſua in eẽ ſit ſucceſſiua.qð verũ ẽ.nec argumẽtũ ẽ
alicuiꝰefficacie. ·õ em̃ ſequit᷑ illa ex ꝗabo cauſat᷑ aliquid
nõ ſunt in inſtãti:ergo nec canſatũ ſiłr. multa em cõcur
rũt ad hoc ꝙ habitꝰ vᷣtutio politice ſit in aĩa.illa tñ non
ſunt in inſtati:et tñ ipe habitꝰ eſt in inſtãti.¶l Ao illud
qð obijcit.ꝙ aĩa nõ mouet᷑ ad diſplicẽtiã pct᷑i niſi cũ col
latõne ⁊c̃.dicũt ſᷣm ꝙ collatõ dicit᷑ diſcuſſio rõis ad ali
qꝗd eliciẽdũ:nõ pt᷑ eẽ in inſtãti.qꝛ hmõi collatio ẽ diſeur⸗
ſus ab vno ĩ aliud qð ſine ſucceſſiõe fieri nõ pt᷑. Alio mõ
dicit pluriũ oꝑatio ſm aliquẽ vnũ reſpectũ.et hoc pt᷑ eẽ
in inſiãti ſiue ĩ momẽto.q añt ꝑ diſcuſſionẽ tꝑis cognita
ſunt q̃lia ſunt ĩ ſe ſił et in momẽto cõferũt.nec aluer ve⸗
re poſſet cõferre cĩam de duobo:niſi ſil hr̃et in pñtia ſua
iſta duo.ſic videmuos in ſenſu.i Zunqᷓ em̃ ſenſus cõis poſ
ſet diſcernẽ int albũ et dulce.niſi hret illa ſimul et ſeiel
ſibi pntia.exemplũ eſt etiã in inſtꝛum̃tis mu icoꝝ qꝛ nũ
ꝙÿ cõcoꝛdiam taliũ poſſet artifex ꝓbare:niſi ſemel ⁊ ſilł
auditui ſuo offerent. Eñ licet nõ cõtingat mults in ſe vt
multa ſunt ĩtelligere:multa tñ vt vnũ et vt inuicẽ collata
Cõtingit.ſicut eſt in ꝓpoſito.collatio aũt que fit ĩ ↄtritõe
ſcʒ de pcto in comꝑatõe ad vũ:eſt ſᷣm reſpectũ diſſilitu⸗
dinis volũtatis cei et pctoꝛis.Qec credo ꝙ hec aſſeren⸗
tes intelligãt collatõnes hmõi poſſe fieri in momento.
lm ꝙ momentũ dicit᷑ inſtãs ꝗꝓpꝛie:ſᷣ potius ᷣm ꝙ mo⸗
mentum dicit tempus imꝑtibilis duratõis. 4 AUd illud
qð obijcit᷑ ꝙ in cõtritione ẽ alteratio.dicendũ ꝙ altera⸗
tio de qua loquit᷑ phᷣus eſt traſmutatio ſenſibiliũ quali⸗
tatũ circa ſubiectuʒ ſenſibile.qdð accidit in ꝓpoſito.ĩmo
ron et illud qð expellit ſunt qualitates ſpuales ñ ſen
ibiles. Pꝛef.gratia ꝗᷓ infundit᷑ a potẽtia infinita in in⸗
ſtanti inſundit᷑.in cuiꝰ infuſione e xꝑellit᷑ cõtrariũ et ita
hec mutatio ſubdita ẽ. Mon ſic eſt de alteratõe qualita⸗
tum ſenſibiliũ que fit oꝑatione nature.cuiꝰ oꝑatio pau
latiua eſt et multipliciter diſponẽs ſubiectũ ante inaucti
onem qualitatis intẽte.¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ nilła foꝛ
ma inducit᷑ ĩ inſtãti in ſubiecto exñte ſub foꝛma ↄtraria
⁊c· dicendũ ꝙ actio qualitatis in ex pulſiõt ſui cõtrarij
nõ ſem ꝑ fit ſucceſſiue·vt qũ materia vel ſubiectũ diſpoĩ
tur diſpoſitõne nccitatis ad foꝛmã agẽtis: licet ad alia
que cõcurrũt ſcʒ diſpoſitõʒ materie et inductõem foꝛme
neceſſaria ẽ ſucceſſio. Vñ qꝛ in infuſione gr̃e ſił diſponit᷑
aima nccitate ad ſuſcipiẽdũ illã:nulla eſt in actõne gr̃e
ſucceſſio.ſic nec in duratione foꝛme qñ diſponit᷑ mateꝛia

.

diſpoſitione q̃ eſt nccitas.¶ Pꝛet.qnz babet ſubiectum

diſpoſitõʒ aliquã ↄtrariã ipi agẽti:nullo tñ mõ reſiſtẽtẽ.
et tũc nõ eſt ſucceſſio in inductõe foꝛme nec in pᷣparatõe
materie.vt fuit in mutatõe aque ĩ vinũ Joh.ij. Qñz eſt
diſpoſi itio cõtraria et reſiſtẽs infoꝛmatõni.et tũc eſt ſuc⸗
ceſſio in inductõe foꝛme.vt qn ex calido fit frigidũ.Qñʒ
eſt diſpoſitio aliq̃ non reſiſtẽs inductõni foꝛme ſ̊ vſui:et
ſic ꝓnitas reſiſtit vſui gre nõ infoꝛmatõni:qꝛ ſimul ſun
Pter qð nõ opoꝛtz vt ſit ſucceſſio in ↄtritõe inqtũ motu
ptritõis gratia oꝑante expellit᷑ peccatũ.Inqtũ at expel⸗
lit᷑ diſpoſitio illa motu ↄtritionis requirit᷑ ſucceſſio. pꝛo
ntas em quia pena eſt ſimul ſtat cũ contꝛitõne et reſiſtit
vſui gratie:culpa po quia pꝛiuatio eſt nõ reſiſtit. ſiẽ nec
tenebꝛa in inductõne lucis. Culpa em̃ et ẽ pꝛiuatio et eſt
trariu.inqtum pᷣuaricatio pꝛiuat inqᷓtum ↄtrariũ di⸗
ſponit. nqꝙtum aũt ẽ pꝛiuatio ꝓpꝛie opponit᷑ gratie ⁊ in
inſiãti expellit᷑ a gratia:inqᷓtũ habʒ naturã cotrarij re⸗

linquit habitũ.i. ꝓnitatẽ in aĩma. Iſta aũt pnitas non

directe oꝑonit᷑ gre:ſed potius habilitati ad
cte ex gratia vel vᷣtute.Alnde ſic habilitatio enanei⸗
ſucceſſiue ſiłr et illa ꝓnitas expellit᷑ ſucceſſiu e. Pꝛet. rõ
qre foꝛma vel q̃litas naturalis ages ĩ inſtãti nõ expellit
ſuũ ↄtrariũ eſt. qꝛ ſunt ꝓpoꝛtionalis vᷣtutis.eo em̃ ꝙ ↄtꝛa
rioꝝ aliquoꝝ ẽ potẽtia ꝓpoꝛtionalis:vnũ alij reſiſſit nec

ꝙ ſubito. Et ꝙ dic aug. ꝙ ſubito attĩgẽ

27„

lxvuj.

erpellitur niſi ſucceſſiue. Si aũt agens eẽt impꝛopoꝛtio
nalis potẽtie reſpectu ſui ↄtrarij:ſubito illud expelleret
ſed gr̃a in iuſtificatõne impij.eſt potẽs quaſi in infini⸗
tum ſupꝛa peccatũ.qꝛ et ſi eẽnt pcta innumerabilia ĩ ali
quno:gratia inſuſa om̃ia expelleret.ĩmo ſi poneret᷑ ꝙ gꝛa
tia nõ eẽt in infinitũ potẽtioꝛ qᷓ peccatũ: deus tñ agens
ꝑ gratiã eſt in infinitũ potẽtioꝛ ꝙᷓ peccatũ.⸗ Ad illð qð
obijcit. ꝙ vbicũq; ↄcurrũt agens et patiẽs circa ideʒ ⁊c.
Poteſt dici ꝙ quia volũtas rationalis eſt inſtrumentũ
ſeip̃ᷣʒ mouens vt dicit Anſhel.cum mouetur actu diſpli

centie peccati.et ipa aĩma mediante voluntate:agit illa

diſplicentia et patitur. Quod aũt dicitur ꝙ agens et pa
tiens nõ eadem mẽſura menſi urant᷑. poteſt dici ꝙ boc in⸗
telligitur vbi ꝓpꝛie et diſtincte numerãtur agens et pati

ens. Pꝛet.duplex ẽ menſura.ſcʒ numerans et menſuꝛãs
Aumerãs ſᷣm ꝙ dicit phᷣus ꝙ vnüquodq; mẽſurat᷑ ſuo

periodo. Adenſurans ſᷣm ꝙ dicitur motus menſurari
temꝑe. agẽs ergo ⁊ patiẽs 'ᷣm ꝙ diuerſa ſũt:nõ eadẽ mẽ
ſura numerãte menſurãtur.ſic em̃ diuerſa ſunt:et diuer
ſis vnitatit menſurant᷑.Aliter videt᷑ mibi doᷣm. ſcʒ ꝙ
cõtꝛitio ſiue dicat᷑ diſplicẽtia peccati ſiue paſſio reſultãs

nõ pt in inſiãti. Diſplicẽtia em peccati cũ ſit acto affecti⸗

onis et ſic habẽs ꝑtem extra ꝑtem: nõ pt᷑ im ꝑtibili men
ſurari. ſimiliter nec doloꝛ pauſſio reſultans bᷣm ſe. et boc
videt᷑ ꝑ aug.viij.ſuꝑ geñ.ad lr̃am.qui dicit.· Per tẽpus

mouetur aimue. vel remiſcendo qð oblitus erat: vel ad
diſcendo qð neſciebat: vel nolendo qð volebat. babito
aũt reſpectu ad infoꝛmatõem gratie: qꝛ gatia inſoꝛmãs
infundit᷑ in inſtãti.inqtũ cõſiderat᷑ q̃tum ad eẽ gꝛatifica
tõnis pr dici cẽ in inſtati. tum ergo ad eẽ ipius cõtriti
onis vt eſt actus ſiue motus voluntatis: nõ videtur poſ⸗
ſe eſſe in inſtanti.q;ẽtum ad eẽ gratificationis.que quidẽ
gratificatio fit ſubito:eſt in inſtanti .4Ao illud ergo qð
pꝛimo obijcitur.ꝙ iuſſificatio fit in inſtanti ⁊c. pʒ rũſio
qꝛ cõtꝛitio.qᷓ;ẽtum ad eẽ gratificatõis que fit in in ſtãti iu⸗
ſtificationis:eſt in inſtanti.¶. Ad illud qð obijcitur.; ſi
eſt ſucceſſiua motus ↄtritõis eſi poſt iu ſiificatõʒ ⁊c. Re
ſponſio.ꝙ cõtritio ratõne qua ẽ motus vel actꝰ nõ ẽ ne⸗
ceſſaria iuſtificatõni ̊ rõne qua ẽ iuſtificata. VUnde qᷓtũ
ad eẽ gratificatũ eſt ſimul cũ iuſtificatõe.In infuſiõe em
gratie 2 aĩma efficit᷑ grata deo et pcti diſplicẽtia ſimilit
Pꝛet.in inſtificatõe ſunt duo pꝛincipaliter. ablatio cul⸗
pe:et diminutio pene. Hec duo reſpondẽt duobo que cõ
cernit contritio. que ſũt gra: et motus volũtatis rõalis
virtute gre tollit᷑ culpa:vtute motus volũtatis gꝛatifica
ti qui dicit᷑ doloꝛ diminuitur pena.Ande licet doloꝛ qui
eſt actus cõtritionis ſequat᷑ iuſtificatõʒ qtũ ad deletõeʒ
culpe:tñ ſimul et qᷓtum ad diminutõz pene. Un licet ſit
ꝓpter iuſtificatõʒ: nõ tñ eſt incõueniẽs ꝙ; ſequat᷑ illam
iniᷓtum ea deletuꝛ culpa. Ad illud qð obijcit ꝙ a pꝛio
ri et poſterioꝛi in magnitudie ⁊c.dicendũ ꝙ hee ꝓpoꝛtõ
eſt motꝰ coꝛpꝑalis et ſenſibilis.reſpectu ſpacij coꝛꝑalis ⁊
ſenſibilis. Alið aũt ẽ genꝰ motus ſcʒ ſpũalis qð non re⸗
buirit hmõi ſpaciũ vel magnitudinẽ. Ande ñ ſequitur.
in contritione nulla eſt magnitudo:ergo nec pꝛius nec
poſierius.ſed bene ſequit᷑ ꝙ ſi ñ ẽ magnitudo: g nec pꝛiꝰ
nec poſteriꝰ:ſᷣm ꝙ pꝛius et poſteriꝰ dicũt ↄtradictõnes
motꝰ coꝛꝑalis.¶¶ Ad illð qð dicit aug.ſcʒ ſi viſus diri⸗
geret᷑ c. dvᷣm ꝙ ſuponẽdo ꝙ vilus fiat e mittendo ſiẽ
videt᷑ velle ppᷣus in ꝑſpectiua.nõ ſubito expandit ſe ad
ſpaciũ magne diſtatie.ſ̊ ncce ẽ ꝙ pꝛiꝰ attĩgat radiꝰemiſ⸗

ſus mediũ ꝙᷓ; extremũ.h̊ aũt fit ĩ tꝑe ĩꝑceptibili:iõ dicit

„

t coꝛpꝰcreatũ ĩ il⸗
lo medio.dðᷣm ꝙ h̊ ẽ ĩtelligẽdũ qñ viſꝰ ẽ directꝰ ꝑ mediũ
tñc ncce ẽ ꝙ ſubito attigat oẽ exns ĩ medio vᷣ loqndo qñ
viſo ẽ diꝛigẽdꝰ:tẽ ñ ſubito a ꝑte rei attigit mediũ ⁊ extre
mũ:lʒ a ꝑte nr̃a ſucceſſio ñ appareat. vñ bec rõ ñ ↄcludit
Ad iũlẽ qð diĩc aug.qᷓ ꝑtrãſitꝰ radij ab oꝛiẽte ĩ occidẽs
fit ĩ iſtãti ⁊c.dõm qᷓ; ̊ itelligẽdũ ẽ ſᷣm ꝙ inſtãs noĩat in⸗
diuiſibile er ꝑte nra.iĩ tꝑe ĩꝑtibili.l Ed h qð obijcit ꝙ

delectatio fit in in ſtãti.dicendũ ꝙ hoc nõ dicit᷑ qꝛ inſtãs
cõmetiat᷑ lectatõni: cũ delectatõ ſit paſſio mulcebꝛis
ipᷣius aĩe:et habet ꝑtẽ extra ꝑtem.vñ requirit ↄmẽſura
tõem tpia.ſᷣ hoc dicit᷑ t cõtinuatõem delectatõis ⁊ ꝑ
manẽtiã ſine interruptione.ſᷣm quẽ modũ loq̃ndi dicũt᷑
q̃ inceſſanter ⁊ ↄtinue fiũt ĩ qnolibʒ inſtãti fieri.hoc aũt
nõ eſt qꝛ eſt pᷣciſa cõmẽſuratio inſtãtis reſpectu motuuʒ
hmõi:̊ potiꝰrõne ↄtinuatõis illoꝝ ⁊ ĩceſſatõis.q¶ Ad h̊
ꝙ obijcit᷑ ꝙ aia habet quaſdaʒ oꝑationes ſupᷣ tẽpus ⁊c̃.
dicẽdũ ꝙ actões dicũtur eẽ ſupᷣ tepus.qꝛ ſubiacẽt varia⸗
tioni tẽpoꝛis:ſicut ſubiacẽt oꝑa nature ĩferioꝛis.que ſᷣm
tꝑis variationẽ ⁊ mutationẽ variationi ſubiacẽt et mu⸗/
tationi.Alio mõ dicuntur eẽ ſupᷣ tpᷣus.qꝛ mẽſurationeʒ
tꝑis tranſcendũt.i.non mẽſurãtur a tꝑe.ſicẽ ſunt quidazʒ
actus deifoꝛmes ꝗ ratione ſue imꝑtibilitatis ⁊ ſimplici
tatis ſunt ſine ſucceſſione nec tempꝑe mẽſurantur. ꝛio
modo dicũtur actiones gratuite eẽ ſupᷣ tpᷣus: ſecũdo mõ
nõ. Multe em̃ actiones grate to tem ꝑe mẽſurantur.

lus ſecundus

Onſequẽter q̃ritur vtrũ penitens ſemꝑ tenea
tur ↄteri in hac vita.Et pꝛimo q̃ritur de ten⸗
tione nccitatis. Secundo te tentione vtilita
oↄpoſſibilitate gaudij et do⸗

18.

¶ Pꝛmumoſtenditur.S.).

ſic. dicit aug.ĩ tractatu de penitẽtia. ꝙ penitẽtia ẽ quedã
dolentis vindicta ſemꝑ puniẽs ĩ ſe qð dolet oↄmiliſſe. 4¶ R
aug. Penitere ẽ penã tenere.vt ſemꝑ puniat ĩ ſe peniten
d: qd ↄmiſit peccãdo.q] Itẽ aug.ĩ tractatu de penitẽtia
hic.i.penitẽs ſemꝑ doleat ⁊ de doloꝛe gaudeat.et non ſit
ſatis ꝙ doleat ſᷣ ex fide doleat:et nõ ſemꝑ doluiſſe doleat.
ꝑ boc videtur ꝙ penitẽs ſemꝑ debet dolere. ¶ Ytẽ Aug.
in eodẽ.vbi doloꝛ finitur:deficit et penitẽtia.ſi vᷣo deficit
⁊ penitẽtia ꝗd relinquitur de venia:ergo videtur ꝙ ſi ñ
ſit ↄtinuus doloꝛ.non ẽ ſperãdum de venia.⸗! Itẽ Ecci.
v.de ꝓpiciatu pctoꝛis noli eẽ ſine metu. ergo de ꝓpicia⸗
tu pctoꝝ ſemꝑ ẽ timẽdũ. ſᷣ ñ pt eẽ timoꝛ de ꝓpiciatu miſi
ſit incertitudo dimiſſionis.vᷣ hec incertitudo malũ pñs
eſt. ̊ woloꝛ ẽ de malo pñti: ergo ſemꝑẽ dolẽdũ.¶ Itẽ yſi.
ij. de trini. c.xij. uis ꝑ penitẽtiã ꝓpiciatio pctoꝝ ſit:ſi⸗
ne metu tñ hõ eẽ non debet.qꝛ penitẽtie ſatiſſactio dinio
tm̃ penſatur iudicio ñ bũano. pinde qꝛ miſeratio dei oc
culta ẽ:ſine intermiſſione Rlere neceſſe ẽ.¶ Iteʒ dic greg.
ꝙ anchoꝛa mẽtis ẽ pondus timoꝛis.ſ̊ mene nũe debet
eẽ ſine anchoꝛa ſua:et ita nunqꝙᷓ ſine timoꝛe et ita vt priꝰ
¶ Sitẽ ſicẽ ſe habʒ vera innocẽtia 2 pſeuerans ad perm de
futuro:ita peĩtẽtia ↄtra pcim de pᷣterito.ᷣ ꝑleuerãs ĩ in⸗
nocẽtia ſemꝑ refugit pctm ne fiat:ergo et penitẽtia pec⸗
catũ factũ. Ytẽ ſic culpa ẽ velle peccare:ita culpa ẽ vel⸗
le peccaſſe.ſ̊ homo ſemꝑ tenet᷑ nolle peccare: ergo ⁊ nol
le peccaſſe.ſᷣ ex hoc ꝙ non vult peccaſſe ⁊ peccauit gene⸗
ratur doloꝛ: ̊⁊c. SItẽ aut ſemꝑ doledũ ẽ aut nõ ſp. Si
ſemꝑ:habeo ꝗpoſitũ.ſi ñ ſemꝑ:aut ita P nunꝙᷓ qð nullꝰ
ponit:aut qnq; ſic qñq; non.tunc queritur qn ſic et qñ
non. E jre magis ĩ vno tꝑe qᷓ; i alio:⁊ ita ſẽꝑ.
Contra. teutro. xxiiij. nõ accipies loco pignoꝛis ĩferi
oꝛem et ſuꝑioꝛẽ molã.i.nõ auferas alicui timoꝛẽ 2 ſpem
ergo xpᷣionꝰ aliqũ debet eẽ in timoꝛe:aliqñ ĩ ſpe. ſᷣ cũ eſt
in ſpe gaudet. Vñ Ro.xij.ſpe gaudẽtes. ⁊ cü gaudet nõ
dolet: ergo ñ debet eẽ ĩ ↄtinuo doloꝛe nec ↄtinue conteri.
I. j. iohh.iiij. Perſecta caritas foꝛas mittit timoꝛẽ qm̃
timoꝛ penã bʒ.eadeʒ ratione ꝑfecta caritas foꝛas mittit
doloꝛẽ qm̃ doloꝛ penã habʒ 2 aligs penitẽs ꝑfectã hʒ cari
tute: ille nullũ doloꝛẽ bʒ. Yte aliqs peccat moꝛtalit 2
poſtea peĩtuit ⁊ ſatiſfecit ſuffciẽter.⸗ lõgo tꝑe abſtinuit
a Peto.iſte nullũ nocumẽtũ ſentit ĩ ſe.⁊ doloꝛẽ ſenſus rei
nociue ſiue diſcõueniẽtis:& iſte nullũ doloꝛẽ hʒz. 7 tñ bõꝰ
eſt: ñ tenet ↄtinueoteri. Itẽ otritio ẽ vna ps peniten
tie vt confeſſio ⁊ ſatiſfactio.̊ nõ opoꝛtzʒ ſemper confiteri

neq; ſatiſfacere:q̊ nec ſꝑ conteri. ItlK contritio medici
na.ſ̊ contigit hoĩeʒ ꝑfecte eẽ ſaluatũ vtputa ſi baptiʒat᷑
vel et᷑ ſi ꝑfecerit penitẽtiã condignã qͥ oẽs defectꝰ reducit
ad pfectũ.ẽ ſi poſt recuꝑationẽ ſaĩtatis ceſſat vſꝰmedici
ne:dʒ igit᷑ ceſſare contritio.q¶ Itẽ contritio ẽ pena q̃ pec
catoꝛ ſe punit. eſto ꝙ ſufficiẽter ſit puĩtꝰ ꝓ pcto.tunc ſi
ampliꝰ puĩt ſe ꝑ contritionẽ:puĩt ſe ſupᷣ condignũ ſᷣ q̊ ñ
ẽ ncce ſᷣ potiꝰ vidr̃ impiũ ⁊ crudele.q IJteʒ Herñ.doloꝛ
bonꝰ ẽ ſi ñ ſit continuꝰ.mel em̃ abſintheo admiſcẽdũñ eſt.
ergo ñ ſꝑẽ dolẽdũ. It ſi ſemꝑ ẽ dolendũ.hoc ẽ.aut ꝓ cõ
miſſione culpe:aut hoc ẽ ꝓ debito pene.Non ꝓ cõmiſſi⸗
one culpe.qꝛ culpa ñ ẽ cum remuiſſa ſit in iuſtificatione.
Si dicat᷑ ꝙ dolẽdũ ẽ de pct̃o remiſſo h̊ ñ videt᷑.cũ oĩa co⸗/
oꝑent᷑ ĩ bonũ electis Ro.viij.⁊ et᷑ ipᷣa pcta vt bẽt᷑ exr glo.
Pꝛet᷑.ex hoc głificabit᷑ deꝰ ĩ patria. Si ꝓ debito pene.
Aut pene eterne:aut tꝑalis.on eterne.qꝛ hec ĩ iuſtifi⸗
catione dimittebat᷑.eq; tꝑalis:qꝛ de illa ñ ẽ dolẽdũ cũ
ſit meritoꝛia.Si em̃ doleret de pena inflicta a ſacerdote
ñ mereret᷑ ex illa.q¶ I(R. Amb.ð peitẽtia.Qihil bʒ qð eru
beſcat cmi pctᷣm dimiſſũ ẽ.Et ſi ꝗd ñ hʒ qð eruheſcat ita
nihil habet quod doleat.⸗:! Itẽ Anſheł.ĩ meditationibo
Conſolatio.leticia.ſecuritas.nolo vos: reſpuo vos niſi
pena peccati reduxerit vos.ſᷣ h̊ aliqñ poſſibile ẽ ꝙ pcẽᷣm
dimittat᷑:̊ aliqñ ẽ gaudẽdũ ⁊ letãdũ.ñ &̊ ſꝑ tenetur ad
contritionẽ. Si dicas ꝙ ĩmo ẽ.qꝛ nunqꝙꝙᷓ ſumꝰ certi de
dimiſſione pcti.ideo ad minus ꝓpter cautelam ſemꝑ do
lendum ẽ.Contra.ponamꝰ ꝙ aliꝗs adultus ꝗ multa eõ
miſerit peccata baptizetur.talis debet eẽ certus q; oĩa
pcta dimittũtur ſibi ⁊ pena pctoꝝ:ergo ñ plus dʒ dolere
de peccatis.¶ Item dicit Aug. doleas ⁊ de doloꝛe gaude
as.ſi ergo aliqñ eſt gaudẽdũ nõ ſemꝑ eſt dolendu. RRe
ſponſio dicendũ ꝙ ſempiterna debʒ eẽ diſplicẽtia ⁊ dete
ſtatio.ſemꝑ em̃ debet pctoꝛi peccatũ ſuũ diſplicere.et h̊
pluribo rationibo.na ẽ qꝛ rceſſus a malo dzʒ eẽ ppetuꝰ
Ad hoc em̃ ꝙ aligꝗs ſit finaliter bonꝰ:neceſſe ẽ ꝙ finali⸗
ter malũ deteſtetur.Si em̃ alicui malũ ſuñ placeret: bo⸗
nus non eẽt. Alia ratio eſt.qꝛ ad penã ꝑpetuã fuit obli⸗
gatus.peccatoꝛ em̃ qꝛ debitoꝛ fuit pene eterne pctẽo ſuo
exigente:debet peccutũ deteſtari ꝑpetuo.Tercia ratio ẽ
quia ille qui fuit bonũ eternũ ab eo fuit cerelictꝰ.et hec
eſt potiſſima ratio.Vñ greg. ſuꝑ iob.xiiij.ibi. Aiĩa ipiꝰ
ſuꝑ ſemetipᷣo lugebit ⁊c.dicit.Dignũ eſt vt in ſe ſꝑ me⸗
roꝛes inueniat:ꝗ in ſe relicto creatoꝛe gaudia querebat
Dicendũ eſt ergo ſic vult hugo.ꝙ dñs ſoluẽs penitẽtem
a culpa:ligat eũ vinculo ꝑpetue deteſtationis eiuſdem.
vnde tenetur malũ qð fecit ſemꝑ deteſtari. Dʒ q; tentio
talis ẽ pᷣcepti affirmatiui.qð ſemꝑ obligat ſed ñ ad ſꝑ:
ideo dico ſemꝑ tenet᷑ conteri.ſed ñ ad ſemꝑ: ſᷣ ꝓ loco et
tẽpoꝛe cum recogitat mala ſua in ꝗbo offendit deũ.vnde

obligatio iſta ẽ ꝑpetua.ᷣ ñ continue denteaiEade⸗
Auctes

nitens recoꝛdat᷑ pctoꝝ ſuoꝝ abo deũ offẽdit.¶¶ Auẽte⸗
ergo gbo dicit᷑. ꝙ penitẽs debet ſemꝑ dolere. ĩtelligi debz
de temꝑibo certis.ſiẽ intelligr illud.j.theſſa.v.Sine in⸗
termiſſione oꝛate.i.hoꝛis certis ⁊ ſtatutis.Abł intelligit
ſemꝑ conteri ⁊ dolere:ꝗ finalit conteri?᷑ et dolet.m ilts
At indulgẽtiã quã ſꝑ optauerũt ⁊c. Cõſtat em̃ ꝙ null⸗
ſ et cõtinue optauit idulgẽtiã:ſᷣ dr ſꝑ optaſſe ſi finalit
optauit.Ex his pʒ rñſio ad tres pᷣmas auẽtes.⸗ Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ ꝙ vbi doloꝛ finit᷑ ⁊c.dðᷣm ꝙ doloꝛeʒ finiri
pr intelligi duobo mõis.Ael ꝑ interem ptõzʒ actuũ bono
rũ.vel ꝑ ꝑpetratõʒ pcti.qñ em̃ aliquis congruo loco et
tꝑe occupat ſe circa bona oꝑa.et hac interueniẽte occu⸗
patõne ceſſat a doloꝛe de pctis:pter hoc ñ deficit peni⸗
tẽtia.ſᷣ̊ q finit᷑ doloꝛ eo ꝙ interuenit occupatio pct᷑i: tũc
deſicit penitẽtia.⁊ tũc nihil relingꝗt᷑ de venia.Ael pt᷑ di⸗
ci qñ deſicit doloꝛ oĩno ex ĩcuria vł negligẽtia:tũc deficit
penitẽtia. ¶ Ad illð qdð obijcit᷑ Ecci.v.ð ꝓpiciatn pecca
toꝝ ⁊c̃.Pt᷑ dici .q ſapiẽs ibi diſſuadet pᷣſũptõʒ de indul
gẽtia pctoꝝ ſuoꝝ·ꝗdã em̃ ita pᷣſumũt q ñ curãt aligd fa
cere ad purgatõʒ eoꝝ:ꝗbo ꝑſuadet ſapiẽs ne tãtum pᷣſu
mãt ꝙ ſint peitꝰ ſine metu de ꝓpiciatu pctoꝝ.q̃ſi diceret

.
i⸗

(0/
lo.
ne.
ſn

he
ern
ita
ib
n

———

ſe
de
ge⸗
ve

1

¶ Nueſtio

timeas ita ne peccata tua ſint tibi remiſſa.q; ſemꝑ labo

res ac ſi nõ eſſent tibi indulta. 'm illð greg. Donaꝝ mẽęI

tium elt ibi culpã agnoſcẽ vbi culpa nõ ẽ. Et h vult vbũ

yſið.ſubſequẽtis·ſcʒ qʒuis ꝑ penitẽtiã 1c. Qð aũt dicit

ꝙ line intermiſſiõe flere neceſſe ẽ. expolitũ ẽ ſup in conſi

mili. ¶ Ao illud qð obijcit᷑ ꝙ mẽs nunqʒ debet eẽ ſine an

choꝛa ⁊c.verũ ẽ oino:ſcʒ vt neq; actu neq; habitu illa te⸗
neat᷑ vt ꝑ ꝓcellas tẽptationũ inundãtiũ rapiat᷑ ꝑ deuia
et piclitet .· Pꝛet. hec nõ v alet. Tima nõ debz eẽ ſine an
choꝛa.i.metu:ergo nõ debet eẽ ſine meiu remiſſioĩs pcti
ců metus de lapſu futmo ſit neceſſariꝰ.4 Ad illd qð obij
cit᷑ ꝙ ſicut innocẽtia ſemꝑ refugit pcẽm ⁊c. dõm ꝙ ſemꝑ
refugit actu vel habitu ſimiliter penitẽtia refugit petin

⁊c. Dicẽdũ ꝙ ſemꝑ refugit actu vel habitu.ſiłr penitẽtia

refugit pctm factu actu vel habitu. Ex hoc at nõ ſequit᷑
ꝙ ſemꝑ actuali afficit doloꝛe. ¶ Ex his ptʒ rñſio ad vlti⸗
mũ er iſta pte. qꝛ cũ querit᷑.vtrũ ſemꝑ dolẽdũ ſit. Dicen⸗

dum ꝙ ſemꝑ eo modo quo dictũ ẽ ſup̃ ſcʒ in recoꝛdatõne

offenle dei. vel ſemp actu vel babitu:. ¶ Qm autẽ rõnes
ꝓ alia ꝑte poſite vident᷑ ↄcludere ꝙ ↄtritio ceſſanda ẽ et
nõ eſt ſemꝑ dolẽdũ. Rñdendũ ẽ ad illas. 4 Ad pꝛimũ g
qð obijcit᷑ ꝙ debet ex ſpe gaudere. doõm ꝙ veruz ẽ. nec ex
hoc ſegt᷑ qn ſit ſemꝑ dolẽauũ eo mõ q̃ tactũ ẽ. ¶¶ Ad illð qð
obijcit ꝙ pfecta caritas 1c.dicẽdũ ꝙ caritas ꝑfecta fo:
ris mittit timoꝛẽ ſeʒ ſeruilẽ.ꝗ bʒ penã.i.timoꝛẽ pene ge⸗
bẽnalis mittit foꝛas.ſcʒ inqᷓ; tuin ad imperiũ.timoꝛ em̃

pene gehẽnalis nõ im perat habẽti ꝑfectaʒ caritatẽ.non

em̃ facit q̃ facit imperio talis tĩoꝛis:ſᷣ potiꝰ amoꝛis.ex B

nulla ſiłitudine pt inferri ꝙ ꝑfecta caritas foꝛis mittit
doloꝛẽ.ſ.otritõis:licʒ ſit penalis et afflictiua. qꝛ doloꝛ co⸗:
tritõis ſtat cum caritate ꝑfecta: timoꝛ ſeruilis nequaq;.
Ao illud qð obijeit᷑.ꝙ poſt ſufficientẽ ſatiſſactõʒ nullũ

. .

ſentit nociuũ ⁊c, dicendũ.ꝙ nõ ẽ verũ.penitẽs em̃ vehe⸗
mẽtius affligit᷑ ex recoꝛdatõe pcti pᷣteriti ꝙᷓ exi ſtẽs ĩ pec⸗
cato ex exiſtẽtia pñtis.duplex eĩ ẽ ſenſ us. quids ſpualis
quidã coꝛpalis.Senſus coꝛꝑalis exigit pñtiam rei que
ſentit᷑.ſed ſenſus ſpũalis nõ exigit. p̊ ſufficit ꝙ ſit in mẽo⸗
ria vel cognitõe. AUñ aĩma magis ſentit et cognoſcit illð
qð nõ eſt q nõ ẽ: qᷓ qñ ẽ. VUñ nau.iij. Om̃is ꝗ viderit te
reſiliet a te.ſic em viſus coꝛpalis fit ꝑ diſtãtiã rei ĩ ſe ab
oculo coꝛꝑali.manꝰ em̃ oↄiũcta oculo nõ videt᷑:ſic pecca⸗/
tum nõ vidr̃ ob ocnlo ſpũ ali.niſi cũ diſtat. Cum em̃ pec
catũ moꝛtale ẽ in aĩa:moꝛtua ẽ aĩa.vñ nõ ſentit ſpũaliteꝛ
Vel pt aliter dici.ꝙ quidã ẽ doloꝛ volũtarie aſſũptus.vt
qñ quis dolet de moꝛte amici.et iſte doloꝛ nõ cauſatur ab
amici moꝛte niſi ꝑ accidẽs.ſed cauſat᷑ a volũtate moꝛtẽ
amici refugiẽte. et qꝛ refugit qð accidit:neceſie eſt dolere
ſicut ſi ego vellẽ vebemẽter infirmari te. ſi tu infirmare⸗

ris. doloꝛẽ:qꝛ ego nollẽ me peccaſſe et ideo me peccaſſe do

leo. Vñ de doloꝛe cauſato a volũtate.nõ opoꝛtet ꝙ illð ꝑ
quo ꝗs dolet ſit pñs affectu nec effectu nec reputatõne:ſᷣ
ſolũ aſpectu certo. ¶ Ad illð qð obijcit ꝑ ſimile de cõfeſſi
one ⁊c.dicendũ ꝙ doloꝛ cõtritõis pt dici ꝓut ẽ quedã ꝑs
penitẽtie ecõtrario diuiſa ↄtra cõfeſſionẽ et ſR otiſfactõem
et hoc mõ ſumpta ẽ purgatiua culpe mediãte gra q ꝓpꝛis
eſt purgatina.et ſic ſumpta cõtritõe ſufficit ſemel cõteri
de petis cũ volũtate oↄfitedi et ſatiſfaciẽdi.de illis tge et
loco ſe offerẽtibo. Alio mõ dici pt doloꝛ ↄtritõis motꝰ in⸗
terioꝛ volũtariꝰ cui ſe ſubijcit aĩima penitẽs.ſic qñzʒ paſ⸗

ſioĩbo coꝛꝑalibo.et doloꝛ iſte ẽ pena ſ⸗ atiſſactoꝛia ĩpetrati
ua augmẽti gratie ⁊ gloꝛie.ei ad hũc doloꝛez tenet᷑ ſemꝑ

dum viuit. licʒ ů ad ſemꝑ:bᷣ ꝓ loco et tꝑe ↄgruẽtibo. Pꝛi
ino mõ dictus doloꝛẽ ſacramẽtalis ꝓpꝛie et ꝑ le.qꝛ ille ẽ

effectiuꝰ remiſſioĩs culpe:ad quẽ ſolũmõ ſemel tenet᷑ pe

nitẽs.ad aliũ ꝗ nõ ẽ ſacramẽtalis ꝑ ſe ⁊ ꝓpꝛie p̊ ẽ ilicitꝰ

ex aliq̊ͥ habitu uᷣtutis:tenet᷑ ſemꝑ ̊ nõ ad ſemꝑ. Ex bis

pʒ rñſio ad obieciũ ꝙ ad ↄtritõʒ ſacramẽtalẽ ñ tenet᷑ pe⸗

mnitẽs ſp.ſic nec ad ↄfeſſionẽ? ſatiſfactõʒ. Pꝛet. nõ ẽ ſite

de cõtritõe ⁊ alijs. malũ em̃ ſꝑ debz diſt plice. nõ ſilłr opoꝛ
tet ꝙ penitẽs illið ſꝑ pfiteat᷑ nec ꝙ ſ ſatiſfaciat pꝛo illo.
Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ ↄtritio ẽ medicia ⁊c.dom ꝓcõ

lrvu.

tritio ſacramẽtalis ẽ medicĩa curatiua:cõtritio ſequens
elicita ex habitu vᷣtutio ẽ medicina ↄſeruatiua et melio

ratiua. ANedicina ſecũda ñ dz ceſſaẽ ſanitate recuꝑata
H pꝛima:admiꝰ qᷓʒtũ ad actu curatõis. Ad illð qð obij

citur.qꝙ ↄtritio ẽ pena 7c. dõm q; nũqᷓʒ pctoꝛ ſe tãtũ põt

puĩre ꝗqn maioꝛi pnĩa ſit dignꝰ ſᷣm rigoꝛem iuſticie.et qꝛ
bomo ſibi rigidꝰ debz eẽ alijs pius:nũq̃ᷓʒ tãtũ ſe affli/
git ꝑ cõtritõz ꝙ culpabiliter. excedit.dũmõ rõnabilit᷑ ſe
affligat. qꝛ etſi nõ ſit debitoꝛ pene ſenſibilis: valet tñ ad
ſuſceptõz gre ꝑfectõꝛis. Cõtritio q̊ que attẽdit᷑ in diſpli
cẽtia pct᷑i ſꝑ reqrit᷑ ſaltẽ ĩ habitu. doloꝛ ſenſibilis non ſꝑ

reqrit maxie a pfectis ꝗ audierũt voce interna illud qðd

audiuit magdalena. Remittut tibi pcta tua Luc. vij.
ſiẽ vult Herñ. ſuꝑ Cañ.· j. ¶¶ Ad illud Herñ.doloꝛ bonꝰ
eſt ſi nõ ſit ↄtinuꝰ ⁊c.dðm ꝙ; berñ. logt de doloꝛe gẽ pal⸗
ſio:nõ de doloꝛe qẽ diſplicẽtia pcti. ↄiinuatõ em̃ doloꝛis
paſſioĩs ſine reſpiratõe oſolatõis et gaudij ẽ ꝓpiqua de⸗
