dũ efficiẽtis:ſ̊ ꝑ moduʒ cauſe materialis.ſic aq̃ baptiſmi.
Nã ſicut in alio liquoꝛe nõ datur gra baptiſmalis.qꝛ ſola
aqua vim regeneꝛãdi mateꝛialit᷑ recipit a ↄtactu dñici coꝛ
poꝛis: ita ſub alia foꝛma qᷓ; foꝛma panis triticei non efficit᷑
coꝛpꝰxpᷣi ſicut infra patebit: qꝛ ſolũ iſte panis habʒ(mate
rialiter loquẽdo )aptitudinẽ trãſubſtãtiandi in coꝛpꝰ xpᷣi.
⁊ ſicut debita foꝛma verboꝝ in ſacramẽto baptiſma habet
foꝛmaliter vim regenerãdi: ita in ſacramẽto iſto foꝛma vᷣ⸗
boꝛum pᷣſcripta habet foꝛmaliter vim trãſubſtãtiandi pa⸗
nem in coꝛpꝰ xpᷣi.ptʒ igit᷑ ꝙ ſicut ſacramẽtũ baptiſmi effi⸗
cit qð figurat:ita ⁊ hoc ſacramẽtũ.Sed in hoc eſt differen
tia.ꝙ ſacramẽtũ baptiſmi efficit qð figurat non ſub ſpecie
aque.ſ̊ in aĩa baptiʒati.ſᷣ̊ in hoc ſacramẽto efficit᷑ quod fi

guratur in ſpecie panis ⁊ vini ſcʒ coꝛpus xpᷣi. Ydem eĩ cor

pus numero ðẽ in celo:⁊ in altari ſub ſpecie panis. ſᷣ cũ ac⸗
cipit᷑ hoc ſacramẽtũ niſi fuerit ĩpedimẽtũ ex ꝑte recipiẽtis
tũc efficit᷑ qð figurat᷑ in ſuſcipiẽte ſcʒ vnio in coꝛꝑe miſtico
Pꝛeterea licet ſpecies he cum foꝛma verboꝝ pᷣſcripta non
efficiant coꝛpꝰ xpᷣi: efficiũt tñ qð eſt ſub his ſpeciebo.⁊ ita
aliquo mõ efficiũt quod figurãt.¶ Ad aliud dicendum.q;
reuera in hoc ſacramẽto eſt idẽ ſignificatũ ⁊ ↄtentũ.⁊ ratõ
huiꝰeſi hec.ſicut caritas in viꝛtutibo eſt ↄplementum eo ꝙ
idem eſt in quod trãſit actꝰ ⁊ finis.quia idẽ ẽ ĩ vnitate qð
diligitur 2 ꝓpter quod.quia diligitur ſum mum bonum ⁊
pꝛopter ſummum bonum. nec ſic eſt in alijs vt in fide ⁊ iu⸗
ſticia.ſed caritas ẽ ratio in alijs.Diffuſio em̃ ſiue coĩcatõ

—
V

e

i
bet
*
Ri

cie
ſi
ins
ſio
e
i
g,
1
1
10

ueſtio

boni ſiue finis ẽ ratõ in oĩbo vᷣtutibo.ſicut i ſacramẽto cari
tatis qð eſt euchariſſia accidit.q; ipᷣm ſacmẽtoꝝ ↄplemen
tum. ↄplemẽtuʒ aũt tũc eſt: cũ idem eſt mediũ 7 extremuʒ.
mediũ in ſacramẽtis eſt xp̃e paſſus: qꝛ vtute paſſionis eiꝰ
omnia ſacramẽta virtutẽ babẽt. ꝛimũ Seſt deꝰ. ſcᷣm ſi⸗
ue mediũ xpᷣc paſſus.vltimũ res ſacramentoꝝ.· fit ergo me
dium extremũ cũ ſeipᷣm ↄſert in ſacramẽto. cu ergo hoc ſit
ↄplementum omniũ ſacramẽtoꝝ.· opoꝛtet ꝙ no tm in eo lit

res ſignificata: ſᷣ etiam ꝙ ſit ↄtẽta. Unde hoc ſacramẽtum

babundat ſuꝑ alia ſacramẽta. babet em̃ boc ↄmũe cũ alijs
ꝙ efficit grẽam quã ſignat.que gr̃a eſt in vnione coꝛꝑis mi⸗
ſtici. ⁊ p̃ter hoc:qꝛ eſt ↄplemẽtuʒ ſacramẽtoꝝ.· oti net em̃ il⸗
lum qui eſt pꝛincipium medium ⁊ finis omnis ſacramẽti.
Alia etiã eſi ratio buiꝰ.qꝛ boc ſacramẽtum qð noue legis
eſt debet babere rem pᷣſentem ſicut ⁊ alia.ſed qꝛ res buiꝰſa
cramenti eſt ſubſiãtia ſcʒ coꝛpus xp̃i: res alioꝝ eſt accidẽs
ſcʒ gr̃a ſpũᷣſſancti.⁊ accidẽs qð eſi Fra nõ eſt natum eſſe in

ſubiecto coꝛpoꝛeo: nec ꝑ ſeipᷣm niſi in aĩa. ſubſtatia vo ꝑ ſe

nata elt eſſe: ideo in boc ſacramẽto res eſt nõ tm̃ ſignifica⸗
ta ſ̊ etiã intus ↄtẽta: in alijs vᷣo ſignificata quodãmodo
effecta: in ſacramẽtis pᷣo legis veteris ẽ tm̃ ſignificata. Et
ex hoc colligit ꝙ finis legis eſt xp̃:ſic illud ſacramẽtuz fi⸗

nis eſt 2 plemẽtu omniũ ſacramẽtoꝝ · „
Womequẽter queri .§. ij.

tur de tꝑe inſtitutõnis ſcʒ qñ de bebat inſtitui.videt᷑ ꝙ ſta⸗
tim qñ dñs docuit viam in patriã · ꝙ cũ hoc ſacramẽtũ ſit
cibo viatoꝝ ⁊ maxime neceſſariꝰ viatoꝛibo: videt᷑ ꝙ exquo
dñs cepit facere viatoꝛes:ſtatim debuit eis ꝓuidere de vi⸗
atico. Rec videt᷑ illa ratõ aliqua eſſe que eſt. qꝛ hoc ſacra:
mentum eſt ſignuʒ memoꝛiale: ꝙ ꝓpter hoc debuit inſtitui
exiſtente ꝓpinquo receſſu dñi. quia ſᷣm hanc ratõez debuit
inſtitui ante aſcenſionem. vnde Inno.iij. Aſcenſurꝰ xpᷣe ad
patrẽ qꝛ ꝓmiſit apłis eoꝛũq; ſequacibo.vobiſcũ ero cũctis
diebo vſq; ad ↄſumatõeʒ ſeculi:voluit remanere cum illis.
nõ ſolum ꝑ inhabitantẽ gr̃am:nõ tm̃ ꝑ diuinã eſſentiã: ve⸗/

rũetian: ꝑ coꝛpoꝛalẽ pᷣſentiã. Et ideo ſacramẽtuʒ illud in⸗

—

ſtituit ipe in quo p̃ſens eſt nobiſcũ ſub altera quidẽ foꝛma
ſed in ꝓpꝛia vere ſubſtãtia. Item videt᷑ ꝙ de buit inſtitui

poſt inſtitutõez ſe acramẽti ↄfirmatõnis:ſicut ↄueniẽter mĩ⸗
ſtratur poſt ↄfirmatõeʒ. Confirmatis em ↄmode dat᷑ hoc
ſacramẽetuz. 4 Sikꝛ videt᷑ ꝙ debuit inſlitui poſt baptiſmũ
ita poſt reſurrectõeʒ poſtqᷓ inſtitutũ fuit baptiſma.vnde
ſolis dat baptizatis. ¶ Item videt᷑ ꝙ debuit inſtitui in ce⸗
na.qꝛ hoc ſacramẽtũ pᷣfiguratuz fuit in agno paſchali. ̊ ſi
veritas debet rñdere vmbꝛe: videt᷑ ꝙ debuit inſtitui poſt
eſum agni ⁊? ita in cena.¶ Ytẽ quare ſacramẽtuʒz nõ fuit
pluries inſtitutũ ſic ſacramẽtũ baptiſmi. Et põt bic queꝛi
ſi poſt cenã ↄueniebat inſtitui.quaxrę talis hoꝛa nõ ↄuenit
ſuſceptõni.ᷣ potiꝰhoꝛa ieiunij·¶KRñ i0. ꝙ B ſacramẽtuʒ ẽ
ſignũ memoꝛatiuũ. oſienſiuũ. ⁊ ↄpletiuũ. Mdemoꝛatiuum
noſtre redemptõis. oſtenſiuũ amoꝛis redimẽtis: ↄpletiuũ
vmbꝛe pᷣfigurãtis. Pꝛimũ ptz ꝑ H̊ ꝗ ẽ memoꝛatiuũ paſſio⸗

.2 2

nis dñi Luc.xxij. hoc facite in meã ↄmemoꝛatõezʒ.i.ↄmẽo
ratõeʒ paſſionis ſiue moꝛtis mee.j Coꝛn.xj. Quotiẽſcũq;
mãducabitis panẽ hũc ⁊ calicẽ bibetis moꝛtẽ dñi ãnũcia⸗
bitis. Scom ptz ex illo Joh.xiij. Cũ dileriſſet ſuos ꝗ erãt
in mũdo in finẽ dilexit eos.glo. in finẽ.i.in moꝛtem.nõ ꝙ
moꝛte termĩet᷑:ſᷣ intatũ dilexit. ꝙ vſq; ad moꝛtẽ eũ dilectio
ꝑduxit.huiꝰmoꝛtis repᷣſentatiuũ h̊ eſt ſea acramentũ:vnde 2
amoꝛis moꝛiẽtis oſteſiuũ. Lerciũ ptz ꝑ hᷣ ꝙ inſtituto iſto
ſacra mẽto impleta fuit lex qᷓtum ad celebꝛatõeʒ typice pa⸗
ſche. At em̃ habet᷑ ab augu.ↄtra fauſium. In multis exem
plis dñs tollendo figuras ⁊ introducendo veritatẽ legem
implenit.Et in glo.ſuꝑ illud Luc.xxj.Non mãducabo il⸗
lud donec impleat᷑ in regno dei habet᷑.non vltra moſaicuʒ
paſcha celebꝛabo: donec in eccleſia que eſt regnũ dei ſpiri⸗
tualiter intellectuʒ ↄpleatur. ꝓpter bec tria ↄueniens fuit
ot inſtitueretur hoc ſacramentu inſtante paſſione dñi quã
do fuerat a diſcipulis coꝛꝑaliter receſſurus. Illa eĩ memo⸗

rie impᷣmuntur que vltimo exhibentur.vt babetur ab Au⸗

xxx.

gnſ.in quadam omelia.ꝗꝓpter quod vt paſſio domini meli
us memoꝛie diſcipuloꝝ impꝛimeret᷑:eius memoꝛiale inſlã
te ſuo receſſu inſtituit.Pꝛet.ea que in receſſu alicuiꝰab ali
quo dant᷑ amoꝛis pᷣcipui ſunt indicia.Solent em amici in
ſignum amoꝛis in receſſu ſuo ſuis pᷣdilectis aliqua memo⸗/
rialia relinquere. Pꝛet.quia inſtitutione buiꝰ ſacramenti
debuit ceſſare eius figura:⁊ ſic adimpleri lex. ꝙtum ad hᷣ
cõueniens fuit vt inſtitueret᷑ tꝑe quo ꝓximo inſtabat paſ⸗
ſio dñi cuiꝰeſt ſacramentuz:qua exiſtente ceſſare debebant
figure legis.⁊ ſic legalia perfici vel ↄſumari Joh.xix. Sci
ens ihs quia omnia cõſumata ſunt.vt conſumeretur ſcri⸗
ptura dixit. Sitio.his ergo ra tõibo ↄuenicbat vt inſtitue⸗
retur inſtante dñi paſſione. Quare autẽ tali tempoꝛe.i.
tem poꝛe exiſtente in tali ꝓinquitate.ratio eſt. vt veritas
rñderet figure. vnde Inno.iij. viceſimaquinta die pᷣmi mẽ
ſis que tũc extitit ſexta feria paſſus eſt dñs.⁊ pᷣcedente no
cte. videlicet. xxiiij. luna pᷣmi menſis ad veſperã vt legis fi⸗
guras impleret: poſt typicuʒ paſcha.coꝛꝑis 2 ſanguĩs ſui
facramentũ inſtituit ? ecclłie tradidit frequẽtandũ.ſic em̃
fuerat pᷣfiguratum in Exo. 4l Quare at ↄueniebat ꝙ in⸗
ſtitueretur poſt cenam ſiue poſt paſcha typicũ:ratio eſt.vt
oſtenderet᷑ ꝙ dñs fuit aꝑꝛobatoꝛ legis vſq; ad tempꝰ quo
debuit ceſlare. ⁊ adueniente veritate ſcʒ oblatõne 7 vſu
veri agni debuit figura ceſſare. Glo.ſuper illud Luc.xxj.

Deliderio deſideraui

cclarare vt antiqui paſche pꝛobatoꝛ exiſtat: ⁊ hoc ad ſue
diſpenſatõnis figurã ꝑtinuiſſe demõſtrans. veritate iã ad-
ueniente vmbꝛã ceſſare doceat. 4l Ex bis ptz rñſio ad pᷣmũ
quia hoc viaticũ fuiſſet ſtatim neceſſariũ exiſtentibo viato
ribus. nõ tamẽ ↄueniebat tũc hoc ſacramẽtũ inſti tui:ſᷣ po⸗
tius tꝑe inſtantis moꝛtis dñi.4 Ad aliud quod obijcit ꝙ
cæbuit inſtitui inſtante aſcẽſione dñi:.patz rnſio ex dictis.
Pꝛet. receſſus dñi in paſſione fuit tranſitꝰad hũanã ſalu⸗
tem inqtuʒ homo erat viatoꝛ. ꝓter qð ↄueniebat ꝙ tunc
inſtitueret᷑ cibo paſchalis in aſcẽſione nõ fuit ſic:ſ tranſitꝰ
ad gloꝛiã. Nec ex verbo Inno. habet᷑ ꝙ tꝑe aſcẽſionis de⸗
bebat inſtitui.ſ̊ inſtitutũ relinqui: vt adimpleta eẽt ꝓmil⸗
ſio dñi que ẽ Math. vlti. Vobiſcũ ero vſq; ad ↄſumatõeʒ
ſeculi. Pꝛet. ante paſſionẽ fuit oñs cũ ſuis quaſi ſocius.et
ideo tũc ↄueniebat ꝙ relinqu eret eis ſigna amoꝛis.N poſt
reſurrectõeʒ fuit vt dñs ⁊ quaſi exiraneus. Vnde dicebat
Luc.vlti.Cũ adbuc eſſeʒ vobiſcũ. Vnde in pᷣmo receſſu cõ
ueniebat dari ſignũ 2 ſacramẽtuʒ amoꝛis: nõ in ſecundo.

I¶l Ad aliud dicendũ.ꝙ alius debet eẽ oꝛdo inſtitutõnis ſa

—

cramẽtoꝝ:⁊ alius amiſtratõis ſiue collatõis.Collatõ em̃
reſpicit ydoneitatẽ ſuſcipiẽtiũ.Inſtitutõ tꝑis ↄuenientiã.

vnde qꝛ nõ ↄfirmati in quãtulacũq; ſint etate ydonei ſunt

ad luſceptõez ↄfirmatõis ſolũmõ habẽtes vſuʒ ratõis.⁊ q̊
rũ ẽ iudiciũ ſiue diſcretõ ⁊ deuotõ:ydonei ſũt ad ſuſceptõʒ

ſacramẽti altaris. pꝛius ↄfert᷑ m inſtitutõeʒ ſiue ↄſuetudi

nem ecclie ſacramẽtũ ↄfirmatõis qꝛ ꝑuulis: ꝙᷓ ſacramẽtũ
coꝛꝑis xpᷣi qð eſt cibo grandiũ 'm aug. Inſtitutõ aũt ſec⸗
mentoꝝ debz fieri ßm ꝙ ↄuenit tali tꝑe fieri vel tal. Ad
aliud quod obijcit᷑. ꝙ debuit inſtitui poſt paſſioneʒ dñi.qꝛ
poſt baptiſmũ dicendũ vt ſupꝛa tactũ eſt. ꝙ ante paſſionez
fuit foꝛma baptiſmi tradita.qũñ miſſi ſunt apli pᷣdicare in
iudea dicẽte dño. In viam gentinz ne abieritis. ANQath. x.
maf. vj. luẽ. ix. licet nõ ſit ſcriptũ: ᷣ poſt paſſionẽ repetitũ.
4 Ad illud qð querit᷑ quare nõ fuit pluries inſtitutũ ſicut
baptiſinꝰ.dicẽdũ ꝙ qꝛ ſacramẽtũ ba ptiſmi ẽ fundamẽtum
alioꝝ ſacramẽtoꝝ: ↄueniebat vt multiplici inſtitutõe foꝛti
ter fundaret᷑. Pꝛet.quia baptiſmꝰeſt ſacramentuũ neceſſita
tis:opoꝛtuit ꝙ multipliciter alliceretur homo ad ſuſceptõ
nem eiuſdẽ ſcʒ ꝑ baptiſmũ xpᷣi quo inſtitutũ fuit ſacramen
tum baptiſmi materialiter. manifeſtatõne neceſſitatis illi
us que facta ẽ in inſtitutõe qᷓtuʒ ad finẽ.ſiłꝛ ⁊ alijs modis
Fm quos diſlinguit᷑ materialiter in ſtitutio baptiſmi.non
ſic ell de hoc ſacramẽto quod nõ ẽ ſacramẽtũ neceſſitatis.
Pꝛet. hoe ſacramẽtũ vt ex dictis ptz debuit inſtitui ĩ receſ

ſu dñi a diſcipulis ꝓpter qð opoꝛtuit ꝙ ſemel ſcʒ inſtante

3

4 boc paſcha ⁊c̃. Deſiderat pᷣmo ty pi
cum paſcha mãducare.⸗ ſic paſſionis ſue mũdo miſteria

receſſu ſuo inſtitueret᷑.¶ Ad ̊ qð vltimo querit᷑ ſeʒ quare
boꝛa que ↄueniebat inſlitutõi nõ ↄuenit ſuſceptõni.in ꝑte
piʒ rñſio:quia tacta eſt ratõ quare hoꝛa illa ſcʒ poſt cenã
ↄueniebat in mtutst. veruͤcamk ſpter reuerẽtiã tanti ſacra
menti inſtituit eccłia.ꝙ tm̃ ſumeret᷑ ieiuno ſtomacho:niſi
imineretur periculum vite.

6 mbꝛum ſecũdum

Equit᷑ de cauſis inſtitutõis huiꝰſacmẽti q
vna ẽ moꝛtis xpᷣi mẽoꝛatõ q̃ amoꝛẽ nr̃m de⸗
bet ſibi totalit vẽdicare.j.Coꝛin.xj. Quoti⸗
enſcũq; mãducabitis ⁊c.Et dñs ĩ inſtitutõe
buiꝰſacmeti ait.̊ ſacite ĩ meã ↄmẽoꝛatõeʒ.4¶ Alia eſt cibi
vite mĩſtratõ ↄ illũ cibũ pᷣmoꝝ parentũ qui erat ciba moꝛ⸗
tis.vñ illis dictũ ẽ. Quacũq; boꝛa ↄmederitis ⁊c᷑. Geñ.ij.
cx cibo aũt iſto dicit᷑. Quicũq; maducauerit ex h̊ pane vi⸗
net ineternũ Yoh.vj. vt em dicit YInno. It ſuã erga nos ca
ritatẽ oñderet ⁊ nr̃aʒ erga ſe caritatẽ accenderet:dedit ſe
ꝙ nobis in pᷣciũ.vt ꝑ pᷣciuũ redimeret noa a moꝛte: ꝑ cibuʒ
aleret nos ad vitã.¶ Alia ẽ ad guſtũ diuinitatis inuitatõ
Inſtituit em̃ diuina ſapiẽtia ſacmẽtũ coꝛꝑis ⁊ ſanguis ſui
vt ad guſtũ diuinitatis ꝑ guſtuʒ hũanitatis inuitaret dñs
Eꝑp̃s. Guſtate a videte ⁊c. ¶ Hlia ẽ pctoꝝ quotidi anox ve
nia.vt em̃ dic Inno.dedit nobis dñs h̊ ſacmẽtũ ſalutis.vt
qꝛ nos quotidie peccamꝰ:⁊ ipᷣe iam moꝛi nõ põt.⁊ ꝑ ̊ ſaẽ⸗

mentũ qð in memoꝛiã moꝛtis eiꝰaccipimꝰ:remiſſionẽ pec

catoꝝ quotidie ↄſequamur. q⸗ Alia ẽ ſcripturaꝝ impletõ
Ilſa.vij. Vocabit᷑ nomẽ eiꝰemanuel.Et dñs dixit.vobiſcũ
ſum vſq; ad ↄſumatõʒ ſeculi Math. vlti. Iẽ p̃s. Panem
angeloꝝ manducauit hõ Joh. vij. Caro mea rvere ẽ cibo. 2
ſanguis meꝰ vere ẽ potꝰ.Quõ aũt ꝑ hoc ſacramẽtũ factaẽ
impletio ſcripturaꝝ ptz ſupꝛa.vbi dictũ eſt de p̃figuratõe
huiꝰſacramẽti.⁊ de his pleniꝰ habebit᷑ infra vbi tangetur
cx effectibo huiꝰſacramenti.

¶ Queſtio. xxxj. de vmtate

ſacramenti euchariſt ⸗

quitur de vmtate

huiaſacramenti. Circa hoc querunt᷑ tria.
Pꝛimum eſt vtrum hoc ſacramentum ſit
vnum. Secũdum ſuppoſito ꝙ ſit enũ.qua
re ſub duplici ſpecie conficiatur. Terciũ
vtrum verius dicendũ eſi ſpecies panis 2 vini eſſe ſaẽmen
tum an contentum ſub ſpeciebus.

embꝛũu pꝛimũ

Irca pꝛimũ querit᷑ ſic. videt᷑ ꝑ Hugonem ꝙ
vnũ ſit ſacramẽtũ qui dicit. Cum vnũ ſit ibi
ſacramẽtũ:tria ibi diſcreta ꝓponũtur. Spẽs
videlicet viſibilis: ⁊ xeritas coꝛꝑis:⁊ virtꝰ
aĩe ſpnalis. Aliud eſt em̃ viſibilis ſpẽs que viſibiliter cer/
nitur: aliud ẽ veritas coꝛꝑis ⁊ ſanguis que ſub viſibili ſpẽ
inuiſibiliter credit᷑:aliud eſi gra ſpualis que cũ coꝛpe ⁊ ſã⸗
guine inuiſibilit 2 ſpũaliter ꝑcipit᷑. Qð em̃ videmꝰeſiſ pe⸗
cies panis ⁊ vini.Qð aũt ſub ſpecie illa credimꝰ:verũ eſt
coꝛpus ⁊ ſanguis xpᷣi verus ⁊c.Ecce determĩat Hugo hec
tria eſſe in vno ſacramẽto.¶. Jtem pᷣm Am bꝛo. Sacramẽ⸗
tum ſimplex eſt.̊ cũ hoc ſacramẽtũ ſit ſacramẽtũ ſimplerx

eſt vnũ. 4 Itẽ (antn ſacramẽta: tũc eſſent plura ſa

cramẽta q; ſeptẽ ¶¶ Cotra.in hoc ſacramento ſunt due foꝛ
me ſcʒ foꝛma pants ⁊ vini.⁊ etiã diuerſe ſoꝛme vͤᷣboꝝ quo
rum vᷣtute ↄſecrat᷑.ſcʒ hoc eſt coꝛpꝰmeũ:⁊ hic ẽ ſi anguis me
us. ita videt᷑ ꝙ in h̊ ſacramẽto ſint plura.⁊ quo ad mate
riam ⁊ quo ad foꝛmã:qꝛ in ipᷣis verbis pᷣſcriptis eſt virtus
iraſubſtantiãdi foꝛmas ſiue effectiua in ſoꝛmis panis ⁊ vi
ni potẽtia trãſubſtãtiandi materialit. ꝗ¶ Item cũ eſſe ſigni
eſt ad aliud ſe habere.cũ ſint plura ſigna: ⁊ plura erunt ſi
gata.ꝗᷓ cũ plura ſint ſigna in hoc ſacramẽto:erit plurali⸗
tas ex ꝑte ſignoꝝ ⁊ ex ꝑte ſignatoꝝ.¶ Si dicẽt᷑ ꝙ ab vnita
te coꝛpoꝛis xp̃i eſt ſacramentũ vnu.Cõtra etiã ſub vtra⸗

qᷓ ſpecie ſeʒ panis vini ſit totũ coꝛpꝰxp̃i.nõ tamen ſacra:
mentaliter: E̊ ſub ſpecie panis eſt caro ſacramẽtaliter:ſub
ſpecie vini ſanguis. Unde ratõe qua ſacramẽtalit᷑ ſunt: di
uiſa ſunt.ꝗᷓ ⁊c. ¶ Item ecclia oꝛat ſic. purificẽt nos queſu
mus dñe ſacmẽta que ſũpſimꝰ.q Si diceret᷑ ꝙ H̊ ſacramẽ/
tum ẽ vnũ ab vnitate vltuni ſignificati ſcʒ coꝛꝑis xp̃i miſti
ci. Cõtra. licet cauſa vniuerſalis 2 ꝑticularis ↄcurrãt ad
aliquẽ effectũ vnũ. ꝓpter hoc nõ dicut᷑ vnũ:ſic deꝰ.ſol. bõ.
vnũ dicerent᷑:quoꝝ virtutes ↄfluũt ad generatõeʒ homĩs.
4 Item vnũ iĩmediate ſequit᷑ ens. ⁊ a quo eſt eſſe:ab eodeʒ
eſt eſſe vnũ.ſ̊ neqʒ a coꝛꝑe rpᷣi veꝛo ꝓut ↄtinet᷑ ſub ſacramẽ
to:neq; a coꝛꝑe xpᷣi miſtico eſt eſſe ↄtinentinʒ in hoc ſacra⸗
mento:igit᷑ nec vnitas ↄtinentiũ.¶ Item coꝛpꝰmiſticũ eſt
ſignificatũ coꝛpis veri ⁊ etiã ſpecierũ panis ⁊ vini.hec at
ſigna nõ ↄueniũt ↄueniẽtia aliqua que facit vnitatẽ:quia
neq; in ſpecie neqʒ in genẽ.¶! Pꝛet. ſignificata diuerſa ſũt
nec ↄueniũt in mò aliquo vnitatis.qꝛ coꝛpꝰxp̃ᷣi veꝝ eſt vnũ
ſimpliciter:coꝛpꝰxpᷣi miſtieũ vnũ aggregatõe. igit᷑ neq; ex
ꝑte ſignoꝝ neq; ſignatoꝝ eſt vnitas.igit᷑ ⁊c. ¶ Item cũ di
citur albo alba albũ idem nomen dicit᷑.cũ dicit᷑ Marcus.
tulliꝰ. diuerſa. idemptitas igit᷑ rei ſignificate nõ facit idẽ
ptitateʒ nomis: requirit᷑ idemptitas eſſentialis ex pte ſi⸗
gnificantis ⁊ ex ꝑte ſignificati.Eadem ratõe in ꝓpoſito.li
cet idem ſit ſignificatũ in ̊ ſacramẽto:cũ nõ ſit idẽ ſi ignifi
cans:nõ erit ſacramẽtũ vnũ ſ diuerſa.ſicut marcꝰ tullius
ſunt diuerſa noĩa.¶¶ Item ex duobo pfectis in genẽ aliquo
non põt eſſe vnũ ſimpliciter in genere eodẽ.ĩmo opoꝛtet ꝗ;
vbi alia debent ↄfluere in vnũ.ꝙ vnũ ſe habeat aliquo mõ
materialiter reſpectu alteriꝰ.̊ in ſacramento altaris ſub
vtraq; ſpecie eſt ſacramẽtuʒ ꝑfectum: ̊ ⁊c. E vtrobiq; eſt
ſacramentũ ꝑfectuʒ patet.quia qui ſumit coꝛpꝰ Bi ſub ſpe
cie panis:dicit᷑ ꝑfectum ſumere ſacramentũ. Rũñſio.ſa⸗
cramentũ hoc inqtum conſiderat᷑ anteqᷓ; veniat in vſum.
habet vnitatẽ ab vnitate rei ſigniſicate ⁊ ↄtente. inqᷓtũ cõ⸗
ſideratur vt veniẽs in vſum ab eo ꝙ eſt res tm̃ nõ ↄtenta.
quia cũ in hoc ſacramẽto ſint aliqua que ſunt ſacramẽtũ ⁊2
nõ res: aliquid qð eſi ſaciamẽtũ ⁊ res:aliquid qð eſt res 2
nõ ſacramẽtũ:vnitas ſacramẽti eſt ab eo qð eſt res tm̃.qð
eſt ↄſumatio ⁊ finis alioꝝ ꝓut ſunt de eſſe ſacramẽti. Vn⸗
de Hugo. cum tria in vno ibi ſint. in pꝛimo quidẽ ſignum
inuenit᷑ ſcdᷣi.in ſcdðᷣo aũt cauſa tercij.in tercio vᷣo virtus ſe⸗
cundi ⁊ veritas pꝛimi.⁊ hec tria in vno ſunt:⁊ vnũ ſacra⸗
mentũ.hec Hugo.Ecce ꝙ pꝛimũ ⁊ ſcõm inqᷓtuz ſunt de eẽ
ſacramenti ſtant in tercio. Pꝛet.ſiue cõſideret᷑ ſic ſiue ſic:
habet vnitatẽ ab inſtitutõe.4l Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ ibi ſũt
due ſpẽs ſenſibiles ⁊ duplex foꝛma verboꝝ ⁊c̃. Dieendũ ꝓ
er hoc nõ ſequit᷑ ꝙ ibi ſint duo ſacramẽta: qꝛ bec inqtum
ſunt de eẽ ſacramęti: vnitatẽ habẽt ab inſtitutõe effectu 2 ſi
ne. Ab inſtitutõe: qꝛ a dño inſtitutũ eſt vt be mediante foꝛ
ma verboꝝ pᷣſcriptoꝝ a dño eſſent ſacramenta coꝛpis xpᷣi.
coꝛꝑis dico:inqᷓtum ↄtinet carnẽ ⁊ ſanguinẽ ex inſtitutõe.
igit᷑ hec licet ſint diuerſa:vnũ ſunt ſacramẽtũ: quia ſacẽmẽ
tum vnius. Item ab vnitate effectꝰ qui eſt exiſtẽtia ſiue pᷣ
ſentia rp̃i ſ naturã coꝛꝑis ſacramẽtaliter ſub his ſ pecie
bus. Item ab vnitate finis.⁊ hoc in ſignificãdo.ſignificãt
em̃ idem ſcʒ paſſionẽ rp̃i ſiue ĩmolatõeʒ. rep̃ſentãt em xpᷣi
ĩmolatõeʒ.vnde LCuc.xxij.boc facite in meã ↄmemoꝛatõeʒ
Item he ſpẽs cũ coꝛꝑe xpᷣi ↄtento vnũ ſunt ab vnitate finis
in efficiendo.quia hec digne ſuſcepta vnũ efficiũt:ſcʒ vnio
nem cũ coꝛꝑe ecclie. Ad aliud qð obijcit. ꝙ eſſe ſigni eſt
ad aliud ⁊c̃.dicendũ ꝙ reuera hic ſunt duo ſigna materia⸗
liter loquẽdo:ſili ⁊ duo ſignificata. nihilominꝰ illa ſi igna
inqꝙᷓtuʒ ſunt de eẽ ſacramẽti:vnitatẽ habẽt ab inſtitutõe ef⸗
fectu ⁊ fine.Sit⁊ ⁊ ſignificata ſcʒ caro⸗ ſanguis xp̃i. licet
ſint diuerſe materialiter loquẽdo: tñ cedũt in vnã naturã
in rpᷣo ſcʒ in naturã coꝛꝑis inqtuʒ ↄtinet coꝛpꝰcarnẽ ⁊ ſan
guinem. ? licet duo ſint vt dictuʒ eſt: ſunt tñ vna hoſtia vt
Dicit Anß. ſicut vnꝰ eſt xpc qui ſeipᷣm obtulit ꝓ nobis: ita

vna eſi oblatõ ⁊ vna hoſtia in pane ⁊ vino qua offerimus.

¶ Ao boc qð obijcit.ꝙ ſub neutra ſpecie eſt totũ coꝛpꝰ xpi
ſacramẽtaliter.ſ̊ ſub hac ſpecie caro:ſi ub illa ſpecie ſãguis

¶ Mueſtio
Jetiã vtriqʒ rñdet ꝓpꝛia foꝛma verboꝝ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ nõ
ſequit᷑. ĩmo eoipᷣo ꝙ caro ⁊ ſanguis que ſoꝛmalit loquẽdo
ſunt vnũ.licet materialiter diuerſa ſub illis ſpẽbo diueꝛſis
ↄtinent᷑.que inquã ſpẽs ad illud vnũ referũtur:vnũ ſignũ
ſunt ſᷣm ꝙ ſacramẽtũ dicit᷑ ſignũ. ſcʒ nõſolũ ex ſimilitudi⸗
ne rep̃ſentã a: h̊ ex inſtitutõe ſigniſicãs. ſᷣm quẽ modũ hoc
ſacramẽtũ dicit᷑ vnũ ex inſtitutõne.vnde ⁊ vnũ ſunt ab in⸗
ſtitutione ? vnitate effectus ſiue ↄtenti.¶ Ad boc qð obij
citur ꝙ eccleſia dicit. PBurificent nos queſumꝰ dñe ſacmẽ⸗
ta. Rnſio.ꝙ eccleſia in collecta p̃tacta loquit᷑ ſm ꝙ virtu⸗
te fidei ſumptio ſiue mãducatõ ſpũalis multiplicat in mẽ-
bꝛis eccłie.ſic em̃ quodãmode loquẽdi multiplicat᷑ ĩm fa
cramentũ. ſcʒ q̃tum ad diuerſos eſſectꝰ ym numex in iſto
ſpũaliter mãducante 2 in illo.Ael põt dici ꝙ quia hoc ſa⸗
cramentũ ex pluribo integrat᷑:materialiter loquẽdo dicit
ſacramenta.quia vo eſt vnũ modo iam dicto:ſlatim ſu bdit
pꝛa vt hoc tuũ ſacramentũ.¶ Ad aliund quod obijcit.ꝙ;
lcet cauſa vniuerſalis ⁊ ꝑticularis ↄcurrant in vnuʒ effe⸗
ctum:nõ ꝓpter hoc debet dici vnũ. Dicendũ eſt ꝙ nõ eſt ſi⸗
mile. quia cauſa vniuerſalis nõ eſt ſolũ ad hoc.vt hic effe⸗
ctus ſingularis ꝓueniat in eſſe:̊ indetermĩate ſe habent
ad hunc effeciũ ⁊ illum. ſ̊ que bic ↄcurrunt: determiate ⁊
diſcrete ↄcurrunt ad vnũ ꝑticularem effectuʒ. vnde ab illa
ſingulari ⁊ determinata relatõne vmitatem habent. 4 Ao
illud quod obijcit᷑. ꝙ a quo eſt eſſe rei ⁊ vnitas ⁊c. Dicẽdũ
ꝙ ſi loquamur de vnitate que eſi a re ↄtenta ⁊ ſignificata
coꝛpꝰxp̃i verũ quod eſt ſignificatũ ⁊ ↄtentũ:eſi das ipis ſoꝛ
mis eſſe ſacramẽtale. Unde 2 dat eſſe illis cʒ ſacramẽtale
7 vnitatẽ. Siłꝛ põt dici ſi loquamun de vnitate que eſt a re
ſignificata ⁊ nõ ↄtenta:ſcʒ a coꝛꝑe miſtico. Inqᷓtum em̃ et
ipe ſpecies habent eſſe ſacramẽtale in ſignificãdo ipᷣm: ab
ipᷣo habent eſſe.Sił: ⁊ coꝛpus rp̃i verum eſſe ſacramẽtale
habet a xpᷣo coꝛꝑe miſtico.¶¶ Ad hoc quod obijcit᷑. ꝙ coꝛpꝰ
xp̃i miſticũ ⁊ verũ ⁊ ſpẽs panis ⁊ vini: nõ habent vnitateʒ
generis vel ſpeciei ⁊c᷑.dici põt ꝙ habent vnitatẽ relatõnis
2 inſtitutõnis ⁊ cauſalitatis:quia a coꝛꝑe vpᷣi digne ſuſce/
pto vnitur ſuſcipiens cũ mẽbꝛis ⁊ capite eccłie.Inde coꝛ⸗
pus rp̃i verũ eſi cauſa efficiens illiꝰvnionis:miſticũ mate⸗
rialis.¶ Ad illud quod obijcit᷑.q nec in mõ vniꝰ ↄueniũt
quia coꝛpꝰxp̃i verũ eſt vnũ ſimpliciter:miſticũ aggregatio
ne. Dicendũ ꝙ nõ eſt verũ.quia ⁊ mẽbꝛa miſtici vnitatem
babẽt a cõnexione caritatis. VUnde ⁊ modus vnitatis mẽ⸗
bꝛoꝛum adinuicemn 2 ad caput:eſt idem.i. modus cõnexio
nis ſcʒ vinculo caritatis. Pꝛet. nec opoꝛtet ꝙ que vnũ con
ſtituunt habeant modum eundem vnitatis ſicut patet in
partibus bominis que ſunt coꝛpus ⁊ anima. Coꝛpus em̃
habet vnitatem ↄtinuationis ſiue ↄtiguatõnis: anima in⸗
diuiſibilitatis ſiue ſimplicitatis. Anum enim diuiditur ĩ
vnum otinuum et vnum ſimplex ſiue indiuiſibile et vnum
diffinitione. 4¶ Ad aliud dicendum. ꝙ non eſt ſimile in ſi⸗
gnis ⁊ ſignatis:in ſacramentis ⁊ in nominibus.iIomen
em̃ im ponit᷑ ad ſigniſicondũ rem a qualitate que eſt eſſen⸗
tialis ⁊ pꝛopꝛia illius.vnde diſtinguũtur nomina ratione
qualitatum rerum ſignificatarum a quibus imponuntur
ad ſigniſicandum illas. Vnde quia qnalitates a quibus
imponuntur ſunt diuerſe:⁊ nomina ſunt diuerſa.vnde ab
idemptitate rei ſigniſicate non eſt idemptitas nominis ꝓ⸗
pꝛie:ſed ab idemptitate qualitatis a qua imponitur. quia
non imponitur a re ſigniſicata ſed ad rem ſignificandaʒ et
a qualitate.h̊ in ſacramento inſtitutio reſpicit rem ſigniſi⸗
cataʒ pꝛopꝛie.licet em̃ ſit naturalis ſimilitudo inter ſignũ
⁊ ſignatum in ſacramento: inſtitutio yꝛopꝛie reſpicit rem
ſignificatam ex conſequẽti.nihilominꝰ reſpicit ſimilitudi⸗
nem ſigni ad ſignatum. Non em̃ imponitur ab illa ſimili
tudine. vnde aliter eſt in ſacramentis ⁊ in nominibus qꝙᷓ;⸗
tum ad inſtitutionem ⁊ ſimiliter qᷓtum ad vnitateʒ.. Ad
vltimum dicendum ꝙ ad eſſe ſacramẽti requiritur res ſa⸗
cramenti.ſcʒ cum ipᷣo ſacramento ſiue ſigno. Signum aũt
ſignat quadam ſimilitudine naturali? rep̃ſentat ex inſti⸗
tutione.Quia igitur ſub vtraq; ſpecie quadam naturali ſi
militudine ſignatur integre res huius ſacramenti: poteſt

„

xxx'.

quodsmodo dici ſacramentũ ꝑfectum ratõne rei pꝑfecte et
integre ſignate. Sev quia ad eſſe ꝑfectum ſacramenti. re⸗
quiritur repñtatio ex inſlitutõne:vna aũt ſpecie nõ repᷣſen
tatur res ſacramenti integre 2 ꝑfecte: nõ eſt ibi ſacramen⸗
tum ꝑfectum ꝙᷓtum ad ꝑfectõeʒ dico ſacramẽtalem. 4 Ad
hoc quod querit᷑ꝙ qui accipit hoc ſacramẽtum ſub ſpecie
panis: accipit integre ⁊ ꝑfecte ſacramẽtũ. Dicendũ ꝙ eſt
ſumere boc ſacramentũ ſpũaliter ⁊ ſacramẽtaliter. VUnde
dico ꝙ qᷓtum ad ſpũalem ſumptõnem ꝑfecte accipit. qtuz
ad ſacramentalem nequal. *
embꝛuũ ſecũdum
Onſequẽter querit᷑ quare h̊ ſacramentũ ſub
duabo ſpẽbo ↄficit᷑. Circa h̊ ſic.In nullo alio
ſacramẽto ſunt duo ſigna.j nec in hoc debẽt
uo eſſe. vel quare magis inſtituit dns ̊ ſa⸗
eramentũ dari ſub duabo ſpẽbo ꝗᷓ aliqð alioꝝ.¶ IYẽ cum
hoc ſacramẽtũ fuit pᷣfiguratũ in vno ſcʒ in agno paſchali.
cum figuratũ debeat figure rñdere:videt᷑ ꝙ debeat repᷣſen
tari ⁊ fieri ſub vna ſpecie.¶ Item ſpẽs exterioꝛ in ſacra
mento.nõ eſt ſolũ ſignuʒz ſiue imago rei ſignate ⁊ 9tente: h
rei ſigniſicate tm̃.ſ̊ vtraq; res ſcʒ ↄtenta ⁊ nõ ↄtenta ſuffi⸗
cienter figurat᷑ ſub vne ſpecie.i¶ Pꝛetea vt dicit am bꝛo. ſa
cramẽtũ ſimplex eſt. ratõe ̊ ſimplicitatis ſacmẽti ⁊ ratõe
ſufficiẽtis repſentatõis ⁊ figuratõis videt᷑ ꝙ in hoc ſacmẽ⸗
to nõ debet elle niſi vna ſpẽs.¶ Si rñdetur ſicut dicitur.
iiij.ſenten. xj. di.c.ſub alia aũt ſpecie. ꝙ ſub duplici ſpecie
ſumit᷑:vt oñderet totã hanã naturã aſſumpſiſſe vt totum
redimẽt. Sʒ ſm hãc ratõeʒ videt᷑ potiꝰ ꝙ in ſacramẽto re⸗
generatõis.i: baptiſmatis debet eſſe duplex ſpẽs:cuz virtꝰ
redemptõis efficaciã habeat in nobis ꝑ ſacramẽtuʒ illud:
nõ aũt ꝑ iſtud.4l Item iſtud ſacramẽtuʒ eſt ca uſa vite ſpi⸗
ritualis: debet ſignificari ſigno quo magis expᷣmit᷑ vita.
ſ magis expꝛimit᷑ qũ ſanguis non ſignatur a coꝛꝑe ſexa⸗
tus.ſeꝑatus em̃ a coꝛpoꝛe magis eſt ſignum moꝛtis qᷓᷓ vite
ergo nõ debet ſignari ſigno quod ſignat ſanguinem ſeꝑa⸗
tum a coꝛpoꝛe.⁊ ita nõ debet ſpecies vim eſſe ſignum in B
ſacramento.⁊ ita nõ debet eſſe niſi vnum ſignum. 4 YIem

vnitas atteſtatur ꝑfectõni.ſ̊ hoc ſacramentuʒ eſt fectiſſi⸗
mum:ergo marime ↄgruit illi vnitas ſigni nſio. mul
oc ſacmen

tipler eſt ratio quare ſub duplici ſpecie dat
tum. vna eſi duplex ratio ſiue cauſa inſtitutõis ſacramen⸗
ti buiꝰ. Ao duo nãq; pꝛincipaliter inſtitutũ eſt hboc ſacmẽ⸗
tum.ſcʒ ad augmentũ caritatis. vt firmioꝛ ſit vnio coꝛꝑis
rp̃i miſtici eũ capite. Sicut em ↄfirmatio datur ad robur
fidei collate in baptiſmo: ſic ſacramentum altaris ad ro⸗
bur caritatis date in eodem. hec vnio ſignificata eſt in ſa⸗
cramento coꝛpꝑis xp̃i ſub ſpecie panis quod eſt verꝰ panis
ſcʒ vite. Joh̊.vj.Ego ſuʒ panis viuus 7c. 4¶ Iteni alia ra⸗
tio inſtitutõis eſt recoꝛdatõ beneficij redemptõis.que qui⸗
dem facta eſt ꝑ effuſionẽ ſanguis xp̃i.vnde.j. Coꝛĩ.xj. boc
facite quotiẽſcũq; ſumitis in meã ↄmemoꝛatõeʒ.2 ſumptũ
eſt hoc ex verbo dñi Luẽ.xxj. Glo.j.Coꝛin.xij. ADemoꝛia
ibi eſt nr̃e redemptõis. Specie igit᷑ panis offert effectus

vnionis:ſpecie vini que eſt ſacramẽtum ſanguis memoꝛia

redemptois. Cum em̃ duo fluxerũt de coꝛpoꝛe xp̃ᷣi ſcʒ ſan⸗
guis ⁊ aqua.effuſio ſanguĩs facta eſt ad noſtrã redemptõ/⸗
nem:aque ad peccatoꝝ ablutõeʒ. ¶¶ Item alia eſt ratio. ſcʒ
duplex.miſticuũ huiꝰſacramenti ſcʒ vnum rñdens incarna
tioni:aliud paſſioni. In ĩcarnatõe facta ẽ vnio diuine na⸗
ture cũ bumana. VUnde xpc eſt caput eccłie cui mẽbꝛa vni⸗
ta ſunt.qdð ſigniſicat᷑ in ſacramẽto coꝛꝑis xp̃i ſub ſpecie pa
nis. In paſſione facta eſt redemptõ nra effuſione ſanguis
qð ſigniſicat᷑ ĩ ſacmẽto ſanguĩs ſub ſpẽ vini. In ſũptõè igr
coꝛꝑis xp̃i ſub ſpẽ panis:ſignat᷑ ꝛiũctio mẽbꝛoꝝ cum capi⸗
te que facta fuit in incarnatõe. In ſumptõne languis ſub
ſpecie vini: redemptõ nr̃a ꝑ ſanguis xpᷣi effuſionẽ · VUnde ĩ
hoc vno ſacramento ſignat᷑ quod eſt incarnatõnis ⁊ quod
eſt paſſionis.ꝓpter qð eſt ꝑfectiſſimũ ſacramẽtoꝝ · ¶ Ytem
alia ẽ ratõ ſcʒ duplicis nature ſumptõ a xpᷣo ad vtriuſq; re

demptõez. quã tagit mgr in ſenten. ⁊ ĩ glo.j. Coꝛin. xj· boe

D

facite in meã ↄmemoꝛatõneʒz.ibi dicit glo.Cũ totꝰſub ſpẽ

panis totꝰſub ſpẽ vini ſumat᷑:cur nõ in vna ſ̊ in duabo de
dit: ideo vt oñderet xpᷣc totã humanã naturã.i.aĩaʒ ⁊ coꝛ⸗
pus aſſum pſiſſe: vt vtrũq; redimeret.panis em̃ ad coꝛpꝰre
fertur vinũ ad aĩaʒ: quia vinũ oꝑatur ſanguinẽ in quo ſe⸗
des aie a phᷣis eſſe dicit.q̊ in duabo ſpẽbus celebꝛat᷑ hoc ſa
cramentuʒ:vt aĩe ⁊ carnis ſuſceptõ in xpᷣo ⁊ vtriuſq; libe⸗
rationem in nobis ſigniſicet. IYtem ſumit᷑ in duplici ſu bẽ
in ſignũ duplicis modi ſumẽdi.ſcʒ cũ facilitate ſicut ꝑfecti
⁊ cũ difficilitate ſicut imꝑfecti. vnde Joh.vj.dicto a dño.
Qiſi mãducoueritis carnẽ filij boĩs.⁊ bi.e.ſ.nõ ha aãc.di
xerunt quidã ex diſcipulis eiꝰ.durꝰ eſt hic ᷣmo.quis põt
eũ audire:Modꝰ aũt ſumẽdi cũ facilitate ⁊ iocũditate ſig
tur in vino:cũ difficilitate ĩ pane.¶ Itẽ in ſignũ duplicis
imolatõis ſcʒ in vita ⁊ in moꝛte. Nã expectatõ ⁊ pparatio
ad moꝛtẽ fuit moꝛs qdaʒ.vñ Luc.xxiij.ſactꝰ eſi ſudoꝛ ⁊c.q
fuit in vita repᷣſentat᷑ ſpẽs panis:que ĩ moꝛte ſpecies vini.
l SIẽ alia eſt ratõ ſcʒ ſignificatõ duplicis effectꝰin genere
huiſacramenti que tangit᷑ in lucidario queſtionũ Hugo.
dicit᷑ em̃ ibi.ideo ĩ duabo ſpẽbo ſumit᷑ vt ſignificet᷑ huiꝰſac̃
mẽti duplex effectꝰ.valet em̃ vt dic amb.ad tuitõeʒ coꝛꝑis
2 aĩe. Et qð ſumit᷑ ĩ pane valet ad vtrũq;. ⁊ ſilꝛ qð in vino
ſumit᷑: qꝛ in pane totũ ⁊ integꝝ ⁊ in vino ſilꝛ totũ ⁊ integꝝ
ſumit᷑. Sʒ ſi in pane tm̃ ſumeret᷑:alteꝝ tm̃ ſignificaret᷑.ſcʒ
ꝙ ad tuitõeʒ coꝛꝑis valeret. Itẽ ſi in vino tm̃ ſumeret᷑:ſo
lum ſignificaret᷑ ꝙ ſalute aĩe ſumeret᷑. In ſanguiĩe eĩ aĩa
ſignificat᷑.⁊ hãc cauſaʒ tãgit mgr ſilꝛ in ſentẽ.⸗¶ Ex his pʒ
rũſio ad pᷣmũ ſcʒ quare dñns ſtatuit h̊ ſacramentũ dari ſub
duabo ſpebo magiſqꝙᷓ alia ſacramẽta.⸗ Ad h̊ qdð querit᷑ qdð
p̃figuratũ fuit in agno paſchali.Dicẽdũ ꝙ h̊ nõ fuit ſᷣm in
tegritatẽ ſacramẽti: ſ ꝙtũ ad illud qð eſt ſacramẽtũ ⁊ res
ſacramẽti ſcʒ coꝛpus xpᷣi.quod dat᷑ hic in refectõeʒ ſpũalẽ
ſicut ille in refectõem coꝛꝑalẽ.que quidẽ refectio repᷣſentat
liberatõeʒ generis hũani:.a ſeruitute dyabolica facta per
paſſionẽ xp̃i:ſicut illa liberatõeʒ hebꝛeoꝝ a ſeruitute egi⸗
ptiaca facta in foꝛti manu dñi.q Ad aliuo qð querit᷑.res
vtraq; ſcʒ ↄtenta ⁊ nõ ↄtẽta ſignificat᷑ ſufficiẽter in altera
ſpecie.Dicẽdũ ꝙ etſi xpᷣe hõ naturali quadã ſiłitudine re⸗
pᷣſentat᷑ vtraq; ſpẽ:nõ tñ ex inſtitutõe ſignat᷑ vtraq;.ſcʒ ſᷣm
carnẽ ſpẽs panis ſᷣm ſanguinẽ ſpẽs vini.¶ Ad illud quod
obijcit᷑ ſacramẽtũ ẽ ſimplex. Rñſio.ꝙ h̊ intelligit᷑ ratõe
pꝛimi effectꝰ? ꝓpꝛij.licet em̃ ſacramẽtoꝝ ſint plures effectꝰ
vnus tamẽ ꝗꝓpꝛijſſimꝰeſt ⁊ pꝛimꝰ.q¶j Ad hoc qð obijcit᷑ con⸗
tra ratõcʒ magiſtri in ſenten.que eſt. ꝙ ſub duplici ſpecie
ſumitur vt oſtenderet totã naturã aſſumpſiſſe vt totã redi

meret.h̊ virtꝰredempꝑtõis efficaciã habet in nobis ꝑ ſacra⸗

mentum baptiſmi ⁊c. Dicendũ ꝙ licet ꝑ ſacramentuʒ ba⸗
ptiſmi efficaciã habeat in nobis redemptio facta ꝑ xpᷣm:
nihilominꝰillud ſacramẽtuʒ repᷣſentat paſſionẽ xpᷣi inqtũ

ea abluimur a peccatis.ꝗꝓpter qð inſtitutũ fuit vt ſacramẽæę

tum baptiſmi illo fieret eiemẽto qð plenã ⁊ ꝑfectam habet
mũdatõeʒ. MPꝛet. licet vtrũq; ſacramẽtũ ſcʒ baptiſmi ⁊ eu⸗
chariſlie typũ gerit paſſionis rpᷣi: in ̊ eſt tñ differẽtia. ꝙ
baptiſinꝰeſi typopaſſionis.̊ ſacramẽtũ typꝰ xp̃i paſſi.ba⸗
ptiſinꝰem gerit typuʒ ſepulture rp̃i in paſſione.vñ Ro.v.
Conſepulti em ſum cũ xpᷣo ꝑ baptiſinũ in moꝛtẽ.i.ſic ipſe
fuit ſepultꝰquo ad penã in paſſione:ita ⁊ nos in baptiſmo
quo ad peccata ⁊ qtuʒ ad penã infligendã ꝓ peccato.hoc
aũt ſacramẽtũ gerit typũ xp̃i paſſi.xpᷣc aũt paſſus ratione
nature duplicis ſcʒ coꝛꝑis ⁊ aie qui eſt res huiꝰſacramẽti
babet duplici ſigno ſignare.4! Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ hoc
ſacramẽtũ eſt cauſa vite ſpũalis ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ſeꝑatõ ſan⸗
guinis rp̃i a coꝛꝑe cauſa ẽ noſtre vnionis: que ẽ ꝑ caritatẽ
in coꝛpe miſtico ⁊ nõ ſignũ tm̃. Vñ licet ſanguis xp̃i nõ ſe⸗
parata coꝛꝑe.magis foꝛte expᷣmeret iſtã vnionẽ qua vni⸗
uit mẽbꝛa in coꝛpe miſtico qᷓ ſanguis ſeꝑatꝰ:tñ qꝛ ſeꝑatio
illa ẽ cauſa. ſacramẽta em̃ noue legis ſigna ſunt ⁊ cauſe:
mazgis ↄgruit ꝙ ſignũ in hoc ſacramẽto ſignificet ſangui⸗
nem vt ſeꝑatũ ꝙ; vt vnitũ. 4 Ao illud qð obijcit. ꝙ magis
ſignat᷑ vita ſpũ alis ꝑ ſanguinẽ nõ ſeꝑatũ ⁊c. Dicẽdũ ꝙ hᷣ
verũ eſt ỹtuʒ eſt de ſunplici ſignificatõe:nõ de lignificatõ⸗

ne cauſali.q¶l Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ vnitas atteſtat᷑ ꝑfectõ
ni ⁊c.Oicendũ ꝙ vnitas rei atteſiat᷑ ſue ꝑfectõni.hec autẽ
pluralitas ſcʒ ſignoꝝ nõ p̃iudicat vnitati ſacramenti:ĩmo
vnum ẽ ſacramẽtuʒ vt ſupꝛa tactuʒ ẽ: pluralitas aũt ſigno
rum atteſtat᷑ ꝑfectõni huiꝰſacꝛamẽti vt ptʒ ex dictis.

—

2 4
embꝛũu tercium
Onſequẽter querit᷑ vtꝝ veriꝰdicẽdum ⁊ ſpẽs
panis ⁊ vini eẽ ſac̃mẽtũ: an ↄtẽtũ ſub ſpẽbo:
7 loquoꝛ de ſaẽcmẽto ſᷣm ꝙ diſtinguit᷑ a re ſa
cramẽti:ꝙ aũt ſpẽs videt᷑.qꝛ vt dic hug.Sa
cramẽtũ eſt materiali elemẽtũ foꝛis ſenſibiliter ꝓpoſituʒ ex
ſilitudine rep̃ſentãs. ex inſtitutõe ſignificãs ex ſanctifica⸗
tione ↄtinẽs aliquã inuiſibilẽ gram.E dicit᷑ ex ſilitudine
repᷣſentans:vtriq; ↄuenit ſcʒ ſpeciebo exterioꝛibo ⁊ coꝛpo⸗
ri xpᷣi. e. dicit᷑ ex inſtitutõe ſignificans:ↄuenit tm̃ ſpẽbus
nõ em̃ inſtitutũ eſt vt coꝛpꝰxpᷣi verum ſignificet coꝛpꝰmiſti
cum.ſiłꝛ ꝙ dicit᷑ ex ſanctificatõne ↄtinens gr̃am ⁊c.oↄuenit
tm̃ ſpeciebo nõ coꝛꝑi xp̃i.nullã em̃ recipit ſanctificatõeʒ ex
pꝛolatõne verboꝝ pᷣſcriptoꝝ.neq; vniuerſaliter ex aliquo
quod ibi agit.ql Cõtra.ſacramẽtum ꝓpꝛie dicit᷑ qd imagi
nẽ gerit ⁊ cauſa exiſtit.In h̊ aũt eſt ↄueniẽtia inter exterio

res ſpẽs ⁊ coꝛprp̃i verũ: vtrũq; exiſtit imago.ᷣ ſolũ coꝛ

poꝛi xpᷣi ouenit exiſilere cauſa gratie collate i hoc ſacramẽ⸗

to:qꝛ etſi ſpẽs ille ſint cauſe ſine qua non.vel etiam aliquo

modo efficiẽs vt diſponẽs: ⁊ his modis coꝛpus xp̃ᷣi cauſa
exiſtit.⁊ preter hos modos ꝓpꝛie dicit᷑ cauſa.vnde Hugo.

Cum tria ſint in vno.in pᷣmo quidem ſignũ inuenit᷑ ſcði.

in ſcõo aũt cauſa tercij.in tercio vᷣo virtus ſecundi ⁊ veri⸗
tas pꝛimi.¶ IJtem maioꝛ eſt cõuenientia coꝛpoꝝ etheroge
neoꝛum qᷓ; omogenij ⁊ ethmogenij. ſed coꝛpus xp̃i verũ eo⸗
ꝙ eſt mẽbꝛoꝝ diſſimiliũ ẽ etheꝛogeneũ: ſimiliter coꝛpꝰ xpᷣi
miſticum.pꝛobatio Ro.xij. Sicut in vno coꝛꝑe multa mẽ⸗
bra habemꝰ omnia aũt mẽbꝛa nõ eundẽ actuʒ habent:ita
multi vnũ coꝛpꝰſumꝰin xpᷣo.ſinguli aũt alter alteriꝰmem⸗
bꝛa.bᷣ panis ⁊ vinũ ſunt ecoꝛꝑa omogenea.igit᷑ maioꝛ eſt cõ
uenientia coꝛꝑis xp̃i veri ⁊ miſtici: ꝙᷓ; panis ⁊ vini ad coꝛ⸗
pus verũ vel miſticũ.q̊ coꝛpꝰxp̃i veriꝰ eſt ſacramẽtũ etiã in

repᷣſentãdo qᷓ; panis ⁊ vinũ.⸗ĩʒAd pᷣmũ dicẽdũ. ꝙ ꝓut ſa⸗

cramẽtũ dicit ꝓgꝛie ſcʒ qdð eſt ſignũ 2 cauſa: ꝓut dicit᷑ ſaẽ⸗
mentũ quod efficit quod figurat:coꝛpꝰ xpᷣi ꝓpꝛius dicitur
ſacramentũ.ꝓut ſacramentũ dicit᷑ qð ſolũ gerit ratõeʒ ſi⸗
gni: ſic ↄuenit vtriq;. differũt tñ:qꝛ coꝛpꝰxpᷣi eſt ſignũ intel

opetit ſignificare ſenſibiliter qᷓ; intelligibiliter: ꝛius cõ⸗
uenit ſpeciebo ratõ ſigni qᷓ; ↄtẽto ſub illis. vnde Hugo dif⸗
finiens ſacramentũ ꝓut eſſe ſacramẽti determĩat᷑ in ſigno
ponit conditõnes que magis ↄueniunt ſpeciebo ꝙᷓ ↄtento.
nihilominꝰ verius dicitur ↄtentum ſacramenti qᷓ ſpecies
pꝛout ſacramentũ dicitur ſᷣm plenitudinem virtutis illiꝰ
pꝛout ſacramentuʒ dicitur ſignum ſolum.non econuerſo.
