Pꝛimo ad pꝛimũ.ſ.illud qð dicit Aug.ꝙ cõſtat coꝛdis cõ
triutõne nõ oꝛis ↄfeſſione pcta dimitti. dom ꝙ licet cordis
cõtritõne pcta dimittant᷑ qᷓtum ad culpã 2 nõ cõſeſſione:
nibilomin?cõfeſſio nccia ẽ eo mõ qͥ dictũ ẽ. Nec dieo ꝙ pꝑ⸗
fecta ẽ ſiue ꝑficiens cõpunctõ niſi aſſit volũtas cõfitendi.
ſicut dĩc mgr̃ in ſentẽtijs.i ec ſimpłr remittit de peccata
in ↄtritõe vt dicũt:ſ̊ ſub cõditõe vicʒ ſi penitẽs cõfiteat᷑ il⸗
la qñ offert ſe opoꝛtunitas. Nihilominꝰ tꝑe medio inter
cõtritõeʒ ⁊ ↄfeſſionẽ remiſſa ſũt pcta.et h̊ dico ſi penitens
hʒ. ꝓpoſitũ cõfitendi.nec ſine h ꝓpoſito ſiue volũtate ẽ ſuffi
ciens pnĩa ſiue cõpunctõ.hoc ſignat aug.in li.de pnĩia di⸗
cens. Qui peitet oĩno peniteat ? doloꝛẽ lacrimis oñdat et
p̃ſentet vitã ſuã deo ⁊ ſacerdoti.ꝑ ſacerdotẽ pᷣueniat iudi⸗
ciũ dei ꝑ cõfeſſionẽ. pcepit em̃ dnñs mũdandis vt oñderẽt
coꝛã ſacerdotibo Luc.xvij.¶l Ad aliud.ſ.qð dĩc Amb.ꝙ
pnia vera ẽ doloꝛ coꝛdis ⁊ amaritudo aĩe.Oðm ꝙ bec rõ
deſcribit pnĩaʒ nõ in ſuo eſſe ↄpleto.ſ.ᷣm ꝙ cõceꝛnit ĩ ſuo
eſſe cõtritõeʒ ofeſſionẽ ſatiſfactõneʒ:ſ̊ ſᷣm ꝙ ſpãliter dicit
cõtritõeʒ · Ael põt dici.ꝙ pnĩa cõſiderat᷑ duplr.vel inqtũ
ad eiꝰeẽ abſolutũ ⁊ ſimpłr:vel inꝙᷓtum cõꝑatur ad ſubie/
ctum in qͥ eſi inqᷓtuʒ elicit ex illo actꝰac motꝰcõueniẽtes.Rᷣ
mõ vltimo ſumpta diffinit᷑ ab Amb. Ao aliud.ſ.ꝙ ſola
volũtate meret᷑ hõ dãnatõeʒ ⁊c.dðm ꝙ non oꝑtet.qꝛ ſi ſic
eadẽ rõne nec reꝗrit᷑ aliq ſatifactio ꝓ pctẽo bmõi.ĩmo ꝓt
cauſas pᷣdictas nccia ẽ cõfeſſio:nõ eĩ ſine cã datũ ẽ pᷣceptũ
de cõfeſſiõe.cuiꝰẽ cã vna ĩmo maxĩa miſcðia dei.pt eius
multiplicẽ vtilitatẽ vt infra dicet. Pꝛe. nulla rõ ducit ad
hoc.ꝙ ita facilis deveat eẽ curatio vulneris ſpũalis ſicut
inflictõ vulneris. ſiẽ nec in vulnẽ coꝛꝑali.ĩmo lõge pła re⸗
gqrunt᷑ ad curatiõeʒ qᷓ ad leſionẽ in ſpalibo ſiue coꝛꝑalibo.
Pꝛe. plures ſũt rões q̃re punit᷑ culpa exercitijs penalibo
exterioꝛibo.vicʒ cõſeſſiõe et ſatiſſactõe.rõnes aũt cõfeſſio/
nis tacte ſũt in ꝑte: ſatiſfactõis inſinuat aug.in li.de pnĩa
dicẽs. Pꝛoductioꝛ ẽ pena ꝙᷓ culpa.ne paꝛua putaret᷑ cłpa
ſi tñ illa finiret᷑ pena.ac ꝓpt h̊ vel ad demõſtratõeʒ de bite
miſerie. vel ad emẽdatõez labilis vite. vel ad exercitatõeʒ
nccie patie:tꝑaliter hoĩeʒ detinet pena.que iaʒ ad dãnati
onẽ ſein piternã reũ nõ retinet culpa.ql Ad aliud qð obr̃.
ꝙ cõfeſſio nõ ẽ aliqð illoꝝ q̃ regrunt᷑ ad iuſtificatiõeʒ ĩpij
Dõðm ꝙ ſic ſupᷣdictũ ẽ de cõtritõe.nõ eſt eĩ ſufficiẽs ↄtritõ
ſine ꝓpoſito cõſitendi:⁊ executiõe ꝓpoſiti cũ ſe offert tpᷣs et
facultas ↄfitendi.Vñ cõfeſſio intelligit᷑ ꝑ cõtritõeʒ.¶¶ Ad
aliud qð obr̃.ꝙ cõtritio qũq; ſufficit ad delectõeʒ culpe et
pene ⁊c.dðm ꝙ qᷓntacũq; eẽt ↄtritio: oꝑteret ꝙ ſeqret᷑ con
feſſio niſi eẽt ↄtritꝰ pᷣnentꝰ.ſicut ſi ꝗs adult nõ baptiʒatus
baptiſmo fluĩs ſine gra vel vᷣtute fidei eſſet ſolutꝰa culpa:
nipilominꝰopꝑtʒ ꝙ boptiʒaꝛet᷑ baptiſmo flumĩis ꝓpt decre
tũ dñi Yoh.iij.i Liſi ꝗs renatꝰfuerat ex aqua et ſpirituſan
cto nõ intrabit ⁊c̃. Vñ in caſu ꝓpoſito neceſſaria ẽ ↄfeſſio.
ne interpᷣtaret᷑ ↄtemptus cauſa cõfeſſionis omiſiſſe. .. Ad
aliud qð obijcit᷑ ꝑ augu.ꝙ faciiiꝰvnit᷑ hõ deo qᷓ dy abolo.
Dicendũ ꝙ hoc poſſet cõcedi in caſu ꝓpoſito ab augu.ſ.in
regeneratõne ꝑuuloꝝ ⁊ in ſacrificijs demonioꝝ.vᷣba at᷑ e⸗
ſunt hec.queris a me.vtrũ ꝑentes baptiʒatis filijs noceãt
cum eos demonioꝝ ſacrificijs ſanare curãt᷑. et ſi nõ noce⸗

lexvj.

ceant:quõ eis ꝓſit cum baptiʒant᷑ parentuʒ ſide quo eis
nõ põt obeſſe ꝑfidia. Ex hoc aũt nõ ſequitur ꝙ faciliꝰ põt
bõ ſurgendo a culpa actuali vniri deo ꝙᷓ; cadẽdo ꝑ culpaz
vniri dyabolo.i¶ Querit᷑ autẽ q̃re ꝑentes pñt ꝓdeſſe ꝑuu⸗
lis qᷓtuʒ ad liberatõeʒ a culpa ⁊ nõ obeſſe qᷓtũ ad deiecti/
onẽ in culpã. Hec eſt rõ Augibidẽ ꝙ ſpũs regenerans in
ſacr̃o baptiſmi eſt coĩs ꝑentibo ⁊ ꝑuulis:ſᷣ̊ qñ ꝑentes pec
cant nõ eſt eis et ꝑuulis vnus ſpiritꝰcoĩis: id ẽ vna anima
ſiue vna volũtas.vñ coĩcare poſſint culpã vnã.a ſunt ver
ba eiꝰhec nt poſſit regenerare ꝑ confeſſionẽ volũtatis alie
ne. cum offert oſecrãdꝰ:facit hoc vn ſpiritus. exquo rege
nerat᷑ oblatus: nõ em̃ ſcriptũ eſt. Aiſi qs renatꝰ fuerit ex
ꝑentũ voluntate vel offerentiũ fide:ſed niſi ꝗs renatus fu
erit ex aqua ⁊ ſpũſancto. Aqua igit᷑ exhibens foꝛinſecuo
ſactᷣm: et ſpũs operans intrinſecũ beneficiuʒ gre ſoluẽo
vinculũ culpe:recõcilians bonũ nature:regenerat hboĩem
in vno xpo ex vno adam generatũ. regenerans & ſpiritul /
ſctus in maioꝛibus offerentibus ꝑuulo oblato renatoq;
coiĩs eſt. IJdeo ꝑ hanc ſocietatẽ vni eiuſdẽq; ſpũs pꝛodeſt
offerentium volũtas ꝑuulo oblato.qñ aũt in ꝑuulo maio
res peccãt:nõ eſt aĩa vtrũq; coĩs vt etiã vtrũq; culpazʒ pol
ſint hbr̃e ↄmunẽ.nõ em̃ ſic coĩcat᷑ culpa ꝑ alteriꝰ voluntatẽ.
quẽadmodũ coĩcat᷑ gra ſpũſſancti vnitatẽ. Põt tñ in hoc
hoĩe et in illo eſſe vnsſpiritꝰ ꝑ quẽ ſit vtriuſq; coĩs gratia.
Mõ aũt põt ſpus bomiĩs eſſe buiꝰet illiꝰꝑ quẽ peccante al⸗
tero et altero nõ peccãte ſit tñ culpa coĩs.Et ideo ſemel ꝑ
ceptam ꝑuulus gratiã rp̃i non amittit niſi ꝓpꝛia impieta
te. ¶ Ad aliud qð obijcit᷑ qe obligatõnibo penitẽtis ad fo
rũ dei in purgatoꝛio⁊ renũciãte foꝛo dei in mũdo. Dicen⸗
dum eſt ꝙ hoc ẽ ↄtra om̃e ius.ſicut em̃ in iure rerũ.nullꝰẽ
iuder in ſua cauſa:ſic nec in iure moꝝ ĩmo multomagis.
qꝛ ſicut dĩc greg.multũ diſtant dãna moꝝ a dãnis rerum
tꝑaliũ.cum illa extra nos ſunt ⁊ iſta in nobis. igit in ge⸗
nere moꝛũ.pct᷑oꝛ ꝗ eſt auctoꝛ pncipalis criminũ:nõ dʒ eſſe
iudex in ſua cauſa. Item Ro. xvj.non eſt ptas niſi a deo.
igit᷑ ptas iudiciaria nulliꝰeſt niſi illius cui collata ẽ a deo
ſed ſolis vicarijs ſuis collata eſt quibo dixit. Qðcũq; liga
neris ſuꝑ terꝛã ⁊c. AQDath.xvj.i.ſacerdotibo. vnð aꝛbitrio
ſacerdotum debet fieri pnĩa ſiue ſatiſſactio pctoꝝ. Vñ in
tractatu de pnĩa di. v.ponat ſe oĩno in poteſtate iudicis ĩ
iudicio ſacerdotis.nihil ſibi reſeruans ſui.vt om̃ia 2 iubẽ
te paratꝰſit facere ꝓ recipienda vita aĩe:quecũq; faceretꝓ
euitanda coꝛꝑis moꝛte.¶¶ Ao boc qð obijcit᷑.ꝙ ſi cõtritꝰde
peccato nihil cogitaret de ↄfeſſione ⁊c.dðm ꝙ in hoc caſu
attendẽda eſt cauſa. q̃re nõ cogitat de ↄfeſſione faciẽda. ſi
vehementia doloꝛis ſit cauſa. vel qꝛ ſubito ſit puentꝰ:non
imputat᷑.volũtas em̃ habitualis ſiue quã bʒ in habitu re
putabit᷑ ꝓ facto et etiã qꝛ excuſat eũ impotentia.vñ Hug.
vbi fides cũ dilectõne ẽ.ſicut nõ minuit᷑ meritũ etiã ſi opꝰ
qð in vero ꝗꝓpoſito deuotõnis eſt exteriꝰ non ꝑficit᷑: ſic ſa⸗
lutis effectꝰnõ impedit᷑ etiã ſi ſaccẽ̃m qð in vera volũtate ⁊

teſiderio ẽ articulo nccĩtatis excludit᷑.ſi negligẽtia vł oc⸗

cupatio circa alia imputabit᷑ ſibi in culpã etĩ puaricatõʒ
interp̃tabit.¶¶ Ad aliud qdð obijcit᷑ de vᷣbo Amb. dicentis
nõ inuenio quid dixerit: inuenio ꝙ fleuerit ⁊c· Dicenduʒ
ꝙ AUmb.ꝑ hoc vult ondere.ꝙ tanta põt eſſe vtritio ꝙ delz
culpã ⁊ penam.Nibilominꝰtñ eſt ↄfitendũ ⁊ pnĩam ſa⸗
tiſfaciendũ: qꝛ nõ conſtat ꝙ peccatũ ſit remiſſum omnino
nec ex verbo iſto habet᷑ ꝙ ↄfeſſio nõ ſit neceſſaria.quia ſi⸗
cut habet᷑ a magiſtro in ſententijs.nonduʒ erat ↄfeſſio in⸗
ſtituta penitentibo:licet data eſſet tunc poteſtas a dño di⸗
ſcipulis dimittendi peccata qñ dixit Petro. MMath. xvj.
Quodcunq; ligaueris ſuꝑ terꝛam ⁊c.et poſt alijs diſcipu
lis. Johᷣ.xx. Accipite ſpmſanctuʒ quoꝝ remiſeritis pecca
ta remittunt᷑ eis ⁊c̃. Ex illo ergo verbo AUmb.non babet᷑
ꝙ nõ eſt ↄfitendum: ſed potius ꝙ lacrime cum cõfeſſione
ſunt magne efficacie: exquo ſine confeſſione fuerũt tante.
Vnde hug.de ſancto Tlicto.Quid tibi hoc dici putas.vt
qꝛ petrus lacrimatꝰlegit᷑ ↄfeſſus nõ legit.tu ſi lacrimans
nõ ↄfiteris.nonne multomeliꝰeſt vt illud potiꝰ dxemonſtra
ri intelligas.quia ſi illic tantuʒ lacrime valuecrũt vbi con/

—

—

—

feſſoneʒ oꝛis nõ habuerũt:quanto magis ſi vere fuerint
nũc valent vbi cũ coꝛdis ↄtritõne etiã oꝛis ↄfeſſione habẽt
Hoc em̃ tibi demõſirat᷑ cũ ſubdit᷑ prius ſlendũ poſtea con
fitendũ.h̊ ſiquidẽ ad veritatis ↄfeſſioneʒ ſpectat vt pꝛiꝰcõ
pũgaris poſiea ↄfitearis.¶ Ad illud qdð obr ce illo verbo
Cri. Lauãt lacrime væxlictũ ꝙ oꝛe pudoꝛ eſi ↄfiteri ⁊c. di⸗
cũt ꝙ hoc intelligendũ eſt de lacrinus ſecretis qᷓ fiſt in cõ
feſſione ſecreta q̃ fit vnico ſacerdoti.ſ. de pcto.ſ. ꝙ eẽt pu⸗
doꝛ ↄfiteri in publico. Vñ nõ ex hoc ſeꝗtur ꝙ nõ ſit nccia
oↄfeſſio. Aliter põt dici S̃m Hug.ꝙ; hoc verbo dat᷑ intelli⸗
gi ꝙ pera lecrimis ↄtritõnis abluunt. Qec ꝓyter hoc ta⸗
cendũ eſt a ↄfeſſione:ſ̊ eo magis ẽ ↄfitendũ.cum lacrimis
ↄtritõnis adiũcta bumilitate ↄfeſſionis abſoluat᷑ penitẽs
a tali pcto.vñ veꝛba eiꝰſunt hec.Si ſcriptᷣa dicit. lacrime
lauant delictũ qð oꝛe pudoꝛ ẽ ↄfiteri:nunꝗd ideo dirit ti⸗
bi. Si erubeſcis ↄfiteri pct᷑m tuum ꝙ tibi ſufficiat ſi tñ la
crimaris ⁊ nõ ↄfitearis.nõne multomeliꝰẽ vt ſcpᷣturã hoc
potius dicere voluiſſe intelligas.ꝙ lacrime ex intima coꝛ⸗
dis ↄtritõne ꝓlate.illa etiã pcta lauere pñt:que ſint pudo
re ⁊ verecũdia oꝛe ↄfiteri nõ pñt.quid ꝗ̊ ſi pudenda pecca⸗
ta lacrime lauant:ibi tacendũ eſt vbi diuinũ auxilii ma⸗
gis neceſſariũ eſt:imo multomagis ibi ↄfitendũ eſt.vt bu
militas ↄfeſſionis lacrimas adiuuet ↄtritõnis. Mec intel
Wenau⸗ eſt ꝙ ſubdit᷑.venie fletꝰↄſulũt et verecũdie.q vbi
eſt fletꝰↄtritõnis nõ reqrit verecũdia ↄfeſſionis.ſ̊ dicunt
fletus ↄſulere verecũdie.qꝛ vbi ſunt lacrimeè ex intimo do⸗/
loꝛe coꝛdis otriti:nõ deſiſtit᷑ a ↄfeſſione ꝓpter verecũdiam.
¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ſi ſacerdos cognoſcat vinculuʒ ſol⸗
uere põt ſine oſtenſione.i.ↄfeſſione.dðm ꝙ nõ eſt vex. nõ
em̃ ſufſicit ꝙ pet̃a penitẽtis manifeſia ſunt ſacerdoti qcun
q; modo.ĩmo reꝗrit᷑ ꝙ pñtia coꝛꝑali cõfitendo manifeſiet
iila. ñ aug.in li.ð pnia. pᷣcepit dñs mũdatis vt oñderẽt
ſe ſacerdotibo.docens coꝛꝑali pñtia pcr̃a nõ ꝑ nũciũ nõ ꝑ
ſcriptũ manifeſtanda. Ex boc pʒ. ꝙ nõ ſufficit ꝙ ſacdos
ſciat pcta penitentis ab eo ſoluẽda:ſᷣ requirit᷑ vt illi maĩ⸗
feſtent᷑ ꝑↄfeſſionẽ penitẽtis.dʒ em̃ ſcire illa vt index nõ vt
homo qð eſi qñ in fſoꝛo penitẽtiali ↄfitendo arbitrio eidꝰqᷓ⸗
tum ad ſatiſfactõneʒ de illis relinquit᷑ Zec ẽ nccia ↄfeſſio
tm̃ vt ſciat ſacerdos quõ ſoluẽ debeat:h̊ pt mulias alias
cauſas ſuꝑius tactas.i¶ Ad illud qð obicit᷑ de exemplis
Dni.dicũt ꝙ dñs erat in loco ſacerdotis q pctoꝛes 2 lan⸗
guidi ei offerebont᷑ et eoꝝ oſtenſio 2 pntia erat loco ↄfeſſi
onis. Aliter tñ dvᷣm ꝙ nõ remiſit pcta ſine ↄfeſſione vt ſic
daret intelligi pcta foꝛe dimittenda ſine ↄfeſſione: ſ̊ vt ſic
cognolſceret᷑ ab hoĩbo ipᷣm hr̃e ptatẽ dimittendi pcta. et ꝑ
oſequens ip̃m eſſe deuz.ex hoc ꝙ hoĩm cognouit pctᷣa ſine
illoꝝ ↄfeſſione.qꝛ inter oĩa ſigna quibo ondit ſe eſſe dum
maximũ fuit 2 euidentiſſimũ ꝙ mentes ⁊ cogitatões ho⸗
minũ ꝑ ſe cognouit.ñ hiero.in omelia ſuꝑ illud Luce.
xj. Erat ihs deijciens demoniũ ⁊ illud erat mutũ dic.dñs

phaꝛiſeis ñ ad dicta ſ̊ ad cognita rñdit:vel vt ſic ↄpellerẽt

credere potẽtie eiꝰꝗ coꝛdiũ videbat occulta.

rticulus ſecundus

Onſeq̃nter querit᷑q ofeſſio eſt nccia.ſ. an illa
q̃ eſt coꝛdis ⁊ fit deo:an illa q̃ eſt votis et fit ho⸗
minũ. videt᷑ q ille qᷓ ent cordis 2 fit deo.ſed du⸗
plex eſlↄfeſſio.ſ.laudis ⁊ pcti. ſicut d ſuꝑ illud ps. Con⸗
fiteboꝛ tibi in toto coꝛde meo.Glo. gaudẽedo.nõ eiĩ eſt hec
ofeſſio pctorũ ſed laudis.ad ↄfeſſionẽ dᷣo laudis nõ regrit᷑
vox expſſa:ſᷣ ſufficit laus coꝛdis.ſiliter videt᷑ de cõfeſſione
pcti.¶¶ Item in pᷣs.Dixi ↄfiteboꝛ aduerſum me iniuſticiã

—

meq dño.⁊ tu remiſiſti ⁊c̃. qdð exponens Mug.ait.magna
oni pietas vt ad ſolã ꝓmiſſioneʒ pet̃a dimiſt it. nondum ꝓ⸗
nuciat oꝛe: ⁊ tñ iam deus audit in coꝛde.qꝛ ipᷣm dicere q̃ſi

quodãmodo ꝓnũciaꝛe ẽ: votũ eĩ ꝓ oꝑe reputabit᷑.¶ Item

boni ⁊ diſcreti p̃lati nõ eſt mittere laqueuʒ ſubditis:ſ Sm

magis expedit eis eoꝝ ſ alutẽ ꝓcurare.j. Coz. vij. poꝛro
ad vtilitatẽ vraʒ dico.nõ vt laqueũ vobis inijtiã.ſed expe
ditius et cum minoꝛe difficultate ſolueren?᷑ penitentes a
petis ſi ſoli deo ↄfiterent᷑ ꝙᷓ ſi ↄfiterent᷑ bomini. hoc eniz

alij qᷓ; deo
pꝛia. Dieꝛ

maxime difficile eſt flagicia ſua homĩ et marime ſacerdo⸗

ti reuelare:& vt videt᷑ nõ eſt diuine ꝓuidentie vt ↄfiteatur
Contra.ſolus deꝰ põt eſſe iudex in cauſa pꝛo
xxix.iudex ⁊ teſtis ego ſum.q̊ cuzʒ hõ intret iu
diciũ in ↄfeſſione.oꝑtet ꝙ cõfiteat᷑ alicui qui dʒ eſſe iudex

illius.¶¶ Si dicat᷑ ꝙ luflicit habere deũ iudiceʒ. Cont᷑.leo

papa ſufficit penitenti ↄfeſſio q̃ pꝛimũ deo ↄfert᷑ deinde ſa
cerdoti.ꝗ ꝓ delictis penitentiũ pᷣdicatoꝛ accedit:ecce cum

boc ꝙ offert ſe dro: dz ſe etiã offerꝛe ſacerdoti.4 Item de
pniĩo diſ.v. Qui vult ↄfiteri pct̃a ſua vt inueniat gatiam:

qrat ſacerdotẽ ⁊c. ¶ IJFtem ex hoc nõ humiliat᷑ bomo ſi ðo

ſubijcit᷑. ſ̊ hoc requirit egtas iuſticie. Iñ hug.de ſcto Ai⸗

cto. Juſtũ eſt vi hõ qui pꝛiꝰdeu ſupbiendo deſerens terre⸗
nis ſe ꝑ ↄcupĩam ſubdidit:nũc ꝑ humilitatẽ deũ requirẽs

vt plenius affectũ ſue deuotõnis inſinuet: homini ſe ꝓpteꝛ

pᷣceptũ dei ꝑ obedientiã inclinet. ſicut eĩ ꝑnitioſa fuit ela⸗
tio ſuperioꝛi nolle ſubijci:ſic laudabilis ⁊ fructuoſa deuo
tio eſt. ꝓpter ſuꝑicꝛẽ etiã infeꝛioꝛibo inclinari.nõ igit᷑ ſuffi/
cit penitenti in cõfeſſione humiliari ſe deo ̊ inferioꝛi deo.
hoc nõ eſt niſi hbomi:ſed hoc nõ põt eſſe niſi in afeſſione vo
cali:̊ ⁊c. Rñ.ſine pᷣiudicio ſententie melioꝛis.ꝙ ſiẽ ſu
it diuerſum remediũ exterius dico moꝛbo oꝛiginalis iur
diuerſitatẽ tempoꝝ ⁊ inſtitutõeʒ:ſiłr eſt de remedio moꝛ/
bi actualis.Vñ dico.ꝙ ſemꝑ regꝗrebat᷑ ⁊ nccia fuit coꝛdis
ↄfeſſio facienda deo:ſ ↄfeſſio vocis facienda homĩ nõ fu⸗
it nccia niſi poſt pᷣceptũ ſiue inſtitutõem. dicit em DHugo.
Mullꝰin elemẽtis ſic legẽ iuſticie cõſtituat diuine vt dicat

boĩem nõ iuſtificari ſine bis.etiã ſi iuſtꝰfuerit:cuʒ ab bis

ꝑcipiendis vel aꝛticulꝰneceſſitatis excludit:vel ad hec ꝑ⸗
cipienda ratõ tꝑis nõ oſtringit.quẽadmodũ hi ꝗ ſub lege
naturali erãt iuſti cuiuſmodi ſacr̃is nõ im buebat᷑.ſicut et
p̃ceptis cuiuſmodi tenebant.¶ Rñ.ad boc igit᷑ qd obijcũ
ꝙ ſufficit cõfeſſio laudis ꝓut eſt coꝛdis.dðᷣm ꝙ qtum ad
aliquas pſonas ſufficit 2 ꝙᷓtum ad aliquod tp̃s.non enim
ſufficit ꝑſonis eccłiaſticis cõfiteri in coꝛde tm̃.ſed cuʒ cõ⸗
feſſione in coꝛde requirit᷑ cõfeſſio in voce.Pꝛe.tꝑibo deteꝛ
minatis officio diuino exequẽdo nõ ſufficit ↄfeſſio coꝛdis
ſed cũ hac requirit᷑ ⁊ oꝛis.Pꝛe.ſecus eſt de cõfeſſione lau
dis ⁊ de ↄfeſſione pcti ꝓut ↄfeſſio eſt ſacr̃alis.deꝰem cõtu⸗
lit virtutẽ verbis in ſacr̃is.¶ Ad aliud qð obijcit.ſcilʒ
Aug. exponens illud. Dixi ↄfiteboꝛ ⁊c.qð nõdũ ꝓnũciat
oꝛe et iñ de audit in coꝛde.Dicendũ ꝙ aug.loꝗtur duobo
ſuꝓpoſitis.ſ.ꝙ pᷣceſſerit cõtritio et voluntas cõfitendi.vñ
dicit volũtas remunerat᷑ nõ opꝰ.volũtas em̃ in cordis cõ⸗
tritione eſt opꝰnᷣo in oꝛis cõfeſſione.Vult igit᷑ aug. dicere
ꝙ exiſtente cõtritõne cũ volũtate confitendi:dñs indulgʒ
offenſam añ confeſſionẽ oꝛis.Ex hoc aũt nõ ſeꝗtur ꝓnon
reꝗritur confeſſio oꝛis.q¶¶ Ud hoc qð obijcit᷑ꝙ boni ⁊ di⸗
ſcreti plati nõ debent inijcere ſubditis laqueuʒ.dðᷣm ꝙ do
minus inſtituens vt fieret cõfeſſio ſacerdotibo non inijtie⸗/
bat laqueos:łᷣ potiꝰefficaci ⁊ diſcreta diſpenſatõne pꝛoui
dit᷑ ſaluti penitentiũ.Ille eĩ videt᷑ inijcere laqueos alicui
q ꝓgreſſum illiꝰim pedit.dñs aũt ſic nõ impediuit ꝓgreſſũ
penitentiũ:̊ multipłr ꝓmouit qð patet ex multiplici fru⸗
ctu quem aſſequunt᷑ penitẽtes ex hmõi cõfeſſione.propter
boc dicit aug.in li.de pnĩa.qꝙ ex miſericoꝛdia pᷣcepit domi⸗
nus ꝙ nemo peniteret in occulto:vt ſupᷣtactum eſt.¶ Rñ.
ad h̊ ꝗð obijcit᷑.ꝙ ſolus deus eſt iuder in ꝓpꝛia cã.dðim ꝙ
qñ pctoꝛ ↄfitet᷑ coꝛde deꝰẽ iuder ĩ ſua cã.¶ Ad id qð obij⸗
citur in ↄtrariũ ex quẽte Leonis pape.dᷣm ꝙ Leo papa
logtur ꝓ tꝑe.poſtqᷓ; pᷣceptũ fuit ſiue inſtitutũ:qꝙ ↄfeſſio de⸗
beat fieri ſacerdoti.Silr dicendum eſt ad boc ſegtur.
Ad boc qð obijcit᷑.ꝙ penitens dʒ huiliare ſe ſub inkeri⸗
oꝛi xeo ⁊c̃. dicendũ ꝙ hoc reꝝ eſt.nec tñ oꝑtet ꝙ boc fiat
cõfitendo ſed in ſatiſfaciendo.qꝛ ſꝑ fuit ritus aliꝗs q̊ pec⸗
cutoꝛes ſatiſſaciebãt p petis. vt in lege ert ſacr̃a: xxcima⸗
tiones:ſocriſicia:et oblatões.Siltr in lege ſepᷣta circumci
ſio ⁊ oblatões.el in ſuſcipiẽdo materialia ſacr̃a vt ĩ ba⸗
ptiſmo in noua lege.ꝛ in illo caſu loqtur Hug. Loquituꝛ
eiñ ibi ð ſacro ꝓut eſt coꝛpale vel materiole elementũ ſᷣm
diſfinit ſacr̃m coꝛꝑale vel materiale elemẽtũ foꝛis ſenſi⸗

*

— — — — —. --—

—
—

π r⸗ ν — — –⏑.⏑ – —

S=S

en

biliter ex ſimilitudine repꝛeſentans.

Articulus tercius
Bnſeqnter querit᷑.qñ fuit neceſſaria.Et pᷣmo
vtrũ fuit neceſſaria curꝛẽte lege nature.ecun
do vtrum curꝛente lege moyſi. Tercio vtꝝ ex⸗

iſtente lege euangelij.
(Etumad primum S.).

querit᷑.vtruʒ in lege nature.i.anteqᷓ data eſſet lex moyſi
neceſſaria erat ↄfeſſio vocalis ſiue ſacr̃alis.e ſic:videt᷑
ꝑuentio ad iuſtificatõnes dei moꝛalis eſt.qð aũt moꝛale ẽ
a nulla lege excludit᷑.ſed ſuꝑ illud pᷣs.doce me iuſtificatõ
nes tuas.dicit glo.nota qꝛ iam puicro oꝛdine ad iuſtifica

tiones dei ꝑueniendũ putat: vt primũ pcta ſua fateat᷑.ita

eĩ alibi dicit᷑ yſa.xliij.dic tu iniqtates tuas vt iuſtiſiceris

Item cũ ſint tres ꝑtes pnĩe.ↄtritio.ofeſſio dico vocalis

1 ſatiſſactio.duo tũc erãt neceſſaria.ſ.ↄtritio ⁊ ſatiſfactõ
quare ſiłi modo ⁊ ↄfeſſio.ſ.vocis exterioꝛis.q. Si diceret᷑

ꝙ nõ ſ ſolũmodo in lege gre.qñ vᷣbũ incompᷣhenſibile ſeʒ
verbũ eternũ factũ eſt ↄpꝛehenſibile.tunc ſolũmodo de be

bant ſacr̃a voce ſine verbo exterioꝛi expꝛimi. Cont᷑.vt oñ⸗

dit Hug.ſemꝑ neceſſariũ fuit ad hoĩs ꝑfectã curationem

verbũ exterius. dicit em̃ ſic.qꝛ totꝰhõ coꝛruptꝰerat.totuʒ
qð hois foꝛis erat ad ſacrẽ̃m ſumendũ erat. vt totũ in ſac⸗

mento foꝛis ſanctificet᷑: ⁊ in toto virtꝰſacr̃i remediũ oꝑet᷑.
Itaq; in rebp ſacr̃a ſanctificanda erãt vt ſanctificaret᷑ ho
minis materia.in factis vt oꝑa:in dictis vt verba:vt totũ
vicʒ ſanctũ ſit. Ex his verbis pʒ.ꝙ ex q̊ homo in lege na⸗
ture totus fuit coꝛruptꝰ:ꝙ triplici modo erãt ſacr̃a exer⸗
cenda.¶¶ Item ſicut habet᷑ in quadã glo.ſuꝑ epłam ad co
loceñ. Ecclia incepit ab abel. ñ ſicut ꝗ modo peccãt in
deũ et eccłiam:ſiliter in lege nature. VUn ſicut modo reꝗ/
ritur cõtritio ad recõciliandũ deo ⁊ cõfeſſio ad recõcilian
dum cum eccłia:ſiłr tũc:ſed recõciliatio fit ecclie ꝑ cõfeſſi
onem rocalem factã homi:igit ⁊c̃.¶¶ Item cuiuſcũq; actꝰ
circũſtantia ꝓpꝛia ẽ de lege nature:et ipſe actꝰeſt ſiłr de le
ge nature. ꝓpꝛia circũſtantia confeſſionis vocalis eſt huĩ
lis recognitio pcti ſine excuſatõne: ſi humilis recognitõ
peccati ſine excuſatõne reqrebat᷑ in lege nature: cõfeſſio
vocalis de lege nature fuit.ꝙ reꝗrebat᷑ ptʒ.qꝛ adam repꝛe
hendit᷑ eo ꝙ ſic nõ recognouit pctẽᷣm ſuũ.Vñ geñ.iij.dixit
adam.mulier quã dediſti mibi. Glo.nõ humiliter confi⸗
tens.ſed ſuꝑbe excuſans:in auctoꝛẽ mulieris culpã retoꝛ/
quens..¶ IJtem Geñ.iiij. dñs exigebat a Cayn confeſſionẽ
vocalem. querendo ab eo:vbi eſt abel frater tuus.ſ̊ minꝰ
recte hoc egiſſʒ niſi tꝑe illo teneret᷑ ad hmõi confeſſionem
c. ¶¶ Rem emſdeʒ dictaminis nature eſt dicta facẽ bec
7 fugere eiꝰↄtrariũ.pᷣ lex ſcripta in mente dictat pctm non
eſſe ſu ꝑbe excuſandũ.Igi?᷑ ler eadẽ dictat eiꝰ opoſituʒ.ſ.
petᷣm eſſe huiliter cõfitenduʒ. Hec em̃ oppoſita ſunt ſuꝑbe
excuſare ⁊ huiĩliter cõſiteri.¶ Ieem ꝑ que pecct hõ ꝑ hec
2 toꝛquet᷑ Sapᷣ.xj.⁊ hoc ẽ de equitate iuſticie:quã lex nul
la excludit:ſᷣ in lege nature ꝑpetrata fuerũt mala ⁊ coꝛde
oꝑe ⁊ oꝛe:igit᷑ ⁊ punitio tũc debuit fieri cõtritõne coꝛdis
cõfeſſione oꝛis ⁊ ſatiſfactõne oꝑis.ñ ioh. Os aureuʒ.
ꝑfecta pnĩa cogit pctoꝛeʒ oĩa libẽter ferꝛe.in coꝛde eiꝰ con⸗
tritio.in oꝛe confeſſio.in oꝑe tota huilitas.hec eſt fructife
ra pnĩa:vt ſicut tribo modis ⁊c̃.il Item lex nature dictat
hoiem reſurgentẽ pꝰlapſuʒ debeꝛe oꝛdinaꝛi qtum ad actũ
coꝛdis oꝛis et oꝑis.ſᷣ̊ reſurgens poſt lopſum oꝛdinat᷑ qtũ
ad actum coꝛdis.pꝑ ↄtritõezʒ:q;tum ad actũ oꝛis.ꝑ ↄfeſſio⸗
nem:q;tum ad actũ operis.ꝑ ſatiſſactõnẽ.ſ̊ ea que dictat
lex nature exerceri debebãt in lege nature:q̊ ⁊c. Nẽ vul⸗
nera ꝑuuloꝛuʒ facilioꝛi modo quo pñt curanda ſunt. VUn⸗
de de nõ alligauit hoĩes in lege nature preceptis: qꝛ erãt
q̃ſi ꝑuuli ↄſilio nutrienai.Vnð bug.deꝰ hoĩem a pᷣncipio
ad ſacramenta exercenda ↄſilio erudiuit ⁊c̃.ex hoc ptʒ ꝙ;
velat ꝑuuli ⁊ non capaces maioꝝ faciliꝰ erant educãdi et
reconciliandi deo:ꝑ̊ facilius eſt peccatoꝛem cõfiteri qᷓ; cõ⸗
teri:quia pꝛimũ poteſt ex ſe ſecundũ nequaqᷓ;.⸗¶ IJtem faci

lius eſt ſatiſſacere verbo ꝙᷓ facto. magis igitur cõgruebat

ruditatilexiſtentium in lege nature ſatiſſacere ꝓ peccatis
confeſſione vocali: q; cõtritione vel ſatiſſactione: igit᷑ ⁊c̃.

4 Item iob.xxxj.Si abſcondi quaſi homo peccatũ meuʒ

celaui in ſinu meo iniquitatem meam. Glo.in ſinu iniꝗ
tatem celare.eſt hanc ↄſcientiam latibulis occultare: nec
ꝑ confeſſionem detegere.ecce ꝙ ſub interpᷣtatione mali fa/
tetur Yob ſe nõ celaſſe peccata ſua:cum tñ eſſet ante legeʒ
ſcriptã.ex quo videt᷑.ꝙ tũc fuit illa confeſſio.et conſtat ꝙ
non loqꝗt?᷑ de abſconſione qᷓtum ad deuʒ ſed de abſconſione
qᷓtum ad homines.¶ Item omne opus virtutis ẽ de dicta
mine nature.ſed ↄfeſſio eſt opus virtutis:q̊ ⁊c.ꝙ ſit opus
virtutis patet.dicit eniʒ phᷣns.veritas eſt virtus.veritas

em̃ habilitat ad dicendum veruz. vnde verum eſt circa bo/
num. et maxima difficultas eſt in enarꝛando vere ꝓpꝛium

peccatum:ergo marime circa bunc actũ conſilli on
tra. confeſſio vocalis non hobnit efficaciaʒ ante vſum cla
uium. vſus autem clauiũ non fuit in lege nature nec ante
legem gratie ⁊c. ¶ Pꝛet. in lege nature non erant miſi tria
ſacramenta.ſicut dicit Hugo.decimatõnes ⁊ ſacrificia ⁊
oblatõnes dicit em̃ ſic.ſub lege naturali primũ data ſunt
ſacramenta decimatõnes ⁊ ſacrificia ⁊ oblatõnes.vt ĩ de⸗
cimatõne peccatoꝝ remiſſio:in ſacrificijs ᷣo carnis mor-
tificatio:in oblatione aũt boni oꝑis executio ſignificatur
ſed neutrum iſtoꝝ eſt cõfeſſio:̊ ⁊c. ñ. ꝙ in lege natu
re neceſſaria erat confeſſio.non tamen vocalis ſiue ſacra⸗
mentalis: occulta ſiue coꝛdio facta deo.que conſiſtit ĩ di

ſplicentia malicie ↄſiderate.ſᷣm ꝙ dicit Hug. Lug. x. cõ⸗

feſſo.Cũ malus ſuʒ nihil aliud eſt mibi ↄfiteri ꝙᷓ diſpli⸗
cere mihi ⁊ in damnatõne ſiue accuſatione.Eñ pᷣs.de vi⸗
tam meam anũciaui tibi. Glo.vitam deo anũciat: ꝗ pcta
eo ↄfitetur.nõ deũ docens:p ſe damnans.l! Ad boc ̊ qð
pꝛimo obijcit᷑.ꝙ illud qð morale eſt nullã legẽ euacuat.ve
ruʒz eſt de moꝛali ſimptr non de moꝛali ſᷣm ꝗd.vt in moꝛa⸗
li ioco vel tꝑe determinato.vt nõ ſecare ſegetes vſq; ad ſo
lum vt aligꝗd relinqret᷑ pauꝑibo Leuit.xxiij.fuit moꝛale qꝙᷓ
tum ad locũ.i.iudeis exñtibo in fra fertili.ſ. ꝓmiſſionis
Similit᷑ celebꝛare ſabbatuʒ.vij.die fuit moꝛale q;tum ad
tpᷣs non ſimpłr.celebꝛare aũt ſabbatũ eſt morale ſimplici
ter. ↄfiteri ̊ eo modo qͥ dictũ eſt moꝛale elſt ſimpłr. vnde a
nulla lege excludit᷑.ſic aũt ↄliteri vel ſic:nõ eſt moꝛale ſim
pliciter ̊ ſᷣim quid.cõfeſſ o igit᷑ in lege nature non nume⸗
ratur inter ſacra.quia illa q̃ eſt ſacralis nõ reqrebat᷑ tunc
ſ illa q̃ eſt moꝛalis ſimpłr.4 Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ſicut
tũc requirebat᷑ cõtritio ⁊ ſatiſſactio ⁊c.dicendũ ꝙ bond
quia ſacr̃a ſᷣm ꝙ ſuccedentia erant tẽꝑe ⁊ ꝓpinquioꝛa ad⸗
uentui vᷣbi incarnati.⁊ꝛ ſigna erãt maniſeſtioꝛa et virtꝰſig
rũ efficacioꝛ vt dic Hug.vñ ↄueniens fuit vt curꝛente lege
nature fieret ↄfeſſio coꝛdis:⁊ poſt tꝑe ↄgruo cõfeſſio oꝛis.
q̃ eſt ſignũ euidẽtius ↄpunctõnis.et efficacie maioꝛis qᷓtũ
ad meritũ remiſſionis. Pꝛe.ↄtritio q̃ tũc requirebat᷑ non
fuit ſacr̃alie.ſilr nec ſatiſſactio:cuzʒ ſatiſſactio ſacr̃alis ſit
illa que iniũcta eſt a ſacerdote habẽte claues.vñ pnia diſ.
v.ponat ſe oĩno in ptate iudicis in iudicio ſacerdotis.ni⸗
hil ſibi ſeruans ſui.vt om̃ia eo iubente paratꝰſit facẽ ⁊c̃.
¶ Ao illud qð obijcit᷑ ex verbis Hug.ꝙ totus hõ fuit cor
ruptꝰ.dᷣm q; Hug.logꝗtur de ſacr̃is noue legis. Vñ poĩt
ibidẽ exemplũ de baptiſmo ⁊ ſacra vnctõne ⁊ ſacr̃o coꝛꝑis
xpᷣi. in quibo eſt inuocatõ trinitatis.Pꝛe.hug. aſſignado
tria p̃dicta determiat materiã in q̃ ↄficiunt᷑ ſacr̃a.vñ diĩc ĩ
triplici materia oĩa dñi ſacr̃a ↄficiunt᷑.ſ.aut in rebo: eutĩ
factis:aut in verbis.in rebo ſicut ſacrẽ̃m baptiſmi in aqua
in factis cũ ſignũ crucis ꝓ ſct̃ificatione quibuſcũq; rebus
ſanctificandis impꝛimẽtes facimꝰ.in dictis quẽadmodũ
eſt inuocatio trinitatis. VUñ hug. determĩat q̃ᷓ materialia
reſpicit ſanctificatio ſacr̃alis.vñ ſub hac dria verboꝛũ nõ
cadit ↄfeſſio peccatoꝝ. 4¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ peccans
tunc peccauit in eccleſiã ſicut nũc.dici poteſt ſᷣm quoſdaʒ
ꝙ qlibet tꝑe añ incarnatõeʒ ſolus de oſffendebat᷑: vñ ſufſi
ciebat mẽtalis ↄfeſſio. Sʒ ſuppoſito ꝙ offendebat eccia.et
ꝙ pctoꝛ tũc peccabat in ecciaʒ. Alit dðm.ꝙ ⁊ ſi peccabat

in eccleſiã.ſufficiebat tñ ↄfiteri deo:ga nondũ fuit pᷣceptũ
de ↄfeſſione vocali.⁊ cõgꝛue qꝛ nõdũ erãt aꝛtãdi verecũdie
cõfeſſionis hꝰ.qꝛ vt vult hug.puuli erant ⁊ adhuc diffici
lius ad difficilioꝛa ꝓmouẽdi. ꝛe.nec tũc debuit remedi⸗
um inſtitui q̊ͥ hõ recõciliari debuit.debebant em̃ tũc q̃reꝛe
dictamẽ nat᷑e cũ interioꝛi ↄſilio dei ſiẽ̃ vult hug.⁊ pꝰinua⸗/
leſcẽte ↄcupia debebàt reſtitui quedã remedia. ſicẽ ſacrifi⸗
cia et alia q̃ determĩant᷑ in lege.pꝰveniẽte tꝑis plenitudĩe
7 vᷣtute ſacr̃oꝝ efficaciori erñte in vᷣtute paſſiõis ipſiꝰme/
diatoꝛis dei hoĩs:debuit ſu ꝑaddi ↄſtitutio clauiũ:⁊ eaꝝ
pt̃as ↄferꝛi mediatoꝛi puro hoĩ qᷓ;tuʒ ad ſacr̃jm pniĩe.vt ſic
membꝝx ꝑaliticũ mediãte viuo viuificaret᷑ ĩ coꝛꝑe: ⁊ infe⸗
riꝰꝑ ſu ꝑius capiti deo hõ vniret᷑.¶ Ad alið qð obr. ꝙ bu
milis recognitõ pcti ſine excuſatõne reꝗrebat᷑ in lege nat᷑e
⁊c. dõm ꝙ ↄfeſſio q̃ exigebat᷑ a dño ab adã nõ fuit ſacr̃m
ſᷣ canonica.qꝛ exigebat᷑ a iudice punitõ ſiue ↄdẽnatõ reo⸗/
rũ vt euidẽtia facti freq̃nter oñdit.Vñ dñs fuit ibi q̃ſi iu⸗
dex terꝛenꝰꝗ dãnat reos nõ q̃ſi eccłiaſticos ꝗ vitã reᷣuat.
vt eĩ dr̃ ſr̃ illð.pᷣs.Cõfitebimur tibi deꝰↄfitebimur. SPct᷑i
ofeſſio facta vł ſemel terꝛeno iudici moꝛtẽ inducit:hſ̊ do fa

cta freq̃ns cõfeſſio vitã parit.huilis at᷑ recognitõ pct᷑i ſine

excuſatiõe nõ eſt ſolũmò circũſtantia cõfeſſiois ſacr̃alis.ſᷣ

canonice:⁊ h̊ marĩe ſᷣm ꝙ regulat᷑ lege dei ſcripta in ↄſcia

qꝛ ̊ ſuꝑbe excuſabat ſe adã refundẽs crimẽ ſuũ in iudicẽ
falſo redarguitur.¶ Ao alind qð obijcit᷑.ꝙ lex ↄſcĩe di/
ctat petẽm nõ eſſe ſuꝑbe excuſandũ.igit᷑ dictat huiliteꝛ cõ⸗/
fitendũ. Dðm ꝙ nõ ſeꝗtur.pctᷣmn em̃ ſuꝑbe excuſari ſemꝑ
malũ eſt:⁊ ꝓpter h̊ lex ↄſcĩe ſꝑ dictat ↄꝛiũ.ſᷣ petẽ̃m huĩliter
cõfiteri nõ ſꝑ eſt bonũ:pᷣ ſolũ in cõĩeſſione.Añ qꝛ alteꝝ ſꝑ
eſt malũ alteꝝ nõ ſꝑ bonũ niſi cũ ſuppoſitõe:lʒ ↄſcĩa dictet
vnũ:non ſeꝗtur ꝙ dictet aliud. Pꝛe.ſuppoſito ꝙ ſeq̃tur ex
H̊ qð ſeꝗtur.ꝙ lex ↄſcie dictet cõfeſſionẽ ſacr̃aleʒ ſꝑ debere
fieri:nõ tñ dictat quãcũq; cõfeſſionẽ debẽ fieri:pᷣ illã quã
inſtituit lex dĩna.Vñ illa dictat nõ eſſe ſuꝑbe recuſandaʒ
H huiliter ↄfitendã.vñ qꝛ curꝛẽte lege nat᷑e nõ fuit inſtitu⸗
ta a deo cõfeſſio vocalis.ſ̊ illa ſolũmõ q̃ eſt mẽtalis: illaʒ
dictauit nat᷑a nõ debẽ ſuꝑbe excuſaꝛi:ſ huiliter confiteri.
4 Ad aliud qð obr̃.ꝙ dñs exigebat a Cayn cõfeſſionẽ vo
calẽ ⁊c̃.dðm ꝙ exigebat cõfeſſionẽ canonicã nõ ſacr̃alem.
ERñ. ad illud qð obr̃.ꝙ ꝑ q̃ peccat hõ ⁊c̃. dom ꝙ vᷣbo ꝓ⸗
poſito magis expᷣmit᷑ cõgꝛuentia punitõnis qᷓ; necitas.qñ
em̃ ad pctẽm oꝛis ſilłr ⁊ oꝑis ſufficit punitio coꝛdis.tãta eĩ
poſſet eẽ cõtritio pcti cuiuſcũq; ſiue oꝑis ſiue oꝛis:ꝙ ſuffi
ceret ad deletõʒ culpei pene.Pꝛe.auẽtas illa nihil facit

ad ꝓpoſitũ.qꝛ intẽtõ auẽtis ẽ ꝙ materialia ſiue inſtrum̃ta

pctti erãt mala ſiue inſtrumẽta toꝛmenti ſiue pene. vt ſicut
ſpłs peccauit colẽs hoſtias:ſilr punitꝰfuit in vltõem pcti
a beſtijs.nõ aũt loꝗtuꝛ de punitõe ſatiſfactoꝛia.⸗. Ad illð
qð obr.ꝙ eꝗtas iuſticie ̊ reqrit ꝙ ꝑ que peccat ⁊c᷑.Ddm
ꝙ aliter ẽ d punitõe ſatiſffactoꝛia⁊ illa q̃ eſt in vindictaʒ
illa aũt q eſt in vltõeʒ illata infligit᷑ vel ᷣm rigoꝛẽ iuſtie vł
hm egꝗtatẽ vt erat in punitõe ydolatrie illata a beſtijs:illa
q eſt iniũcta in ſatiſfactõeʒ dat᷑ m diſpẽſatõeʒ iuſticie.ꝓ⸗
pter qð ñ oꝑtet ꝙ ꝑ eadẽ puĩat᷑ ꝑ q̃ ↄmiſſũ ẽ pctm.¶ Ad hᷣ
qð dic Johes. Os aureũ ꝙ ſicẽ̃ tribo mõis deuz offendimꝰ
⁊c. dðᷣm ꝙ h̊ nõ dr̃.qꝛ tria ſatiſfactoꝛia rñdeãt ꝓprie tribo
mõis pcti.ſ.otritio pcto coꝛdis:cõfeſſio pcto oꝛis:ſatiſfa⸗
ctio pcto oꝑis:ſ̊ qꝛ modis peccãdi coĩbo rñdẽt modi cões
ſatiſſaciendi indiſtincte.ſ.ita ꝙ ſingulis modis pct᷑i rñde
ant oẽs modi ſatiſſactoꝛij.⁊ h̊ in ꝑfecta pnia q̃ ẽ in lege ꝑ⸗
fecta.i.gr̃e:quod ſonãt vᷣba eiꝰcum dĩc in ꝑfecta pnĩa ⁊c̃.
¶ Rñ.ad ſ̊ qð obr̃.ꝙ lex nat᷑e dictat hoĩeʒ reſurgentẽ ptꝰ
lapſuʒ debẽ oꝛdinari ⁊ qᷓtũ ad actũ coꝛdis oꝛis ⁊ opis ⁊c̃.
Bõm veꝝ ẽ. ꝙ lex nate dictat hoĩem debẽ eſſe oꝛdinatũ in
oĩ ſtatu ⁊ qᷓtũ ad actũ coꝛdis oꝛis ⁊ oꝑis.⁊ dictat hoĩem
dbẽ eſſe ordinatũ in affectõibo 2 cogitatõibo in ſᷣmoni⸗
bo⁊ in oꝑibo:ſ ex H̊ nõ ſeqtur ꝙ dictet qð ordinet᷑ qᷓtũ ad
aetu oꝛis ꝑ ↄfeſſionẽ vocalẽ.hec em̃ oꝛdinatõ ẽ potiꝰex lege
poſitiua ꝙᷓ ex lege natali: vñ peccat ſᷣm ↄſequeno.¶lAd Gᷣ
qð obijcit.ꝙ faciliꝰeſt cõfiteri vᷣbo ꝙᷓ; cõteri ⁊c. DOicenduzʒz
licet conteri inqtum dic actũ infoꝛmatũ gratia eſt ho⸗

mini difficiliꝰ: qꝛ nullo mõ illi poſſibiliꝰinqtum hmõi qᷓ
ↄfiteri:nihilominꝰqꝛ nulli faciẽti qdð in ſe ẽ ceſt gra dei.
er alia ꝑte actꝰcõfeſſionis difficultatẽ magnã impoꝛtat ꝓ
pter verecũdiã annerã.faciliꝰẽ neophite qͥles erãt exñtes
in lege nate conteri qᷓ ↄfiteri.q Ad aliud qð obr.ꝙ facili⸗
us eſt ſatiſſacẽ veꝛbe qᷓ; facto.dðm ꝙ licet ſatiſfaceꝛe facto
vt ꝓpꝛia dando vel offerẽda ſimplłr eſſet difficiliꝰqᷓ; ſatiſfa⸗
cere ᷣbo quocũq;:nihilom inꝰſatiſfacẽ facto hmõi inqtuʒ

erat inſtitutũ a deo ſatiſſacẽ verbo:nõ faciliꝰerat h qᷓ illð

ME aũt in lege nate obtulerũt decimas ꝓ pctis hoc erat ĩ⸗
ſtinctu diuini ↄſilij. VUñ hug.vñ hõ rerũ ſuaꝝ dcimã po⸗
tius ꝙᷓ; nonã vel octauã vel aliã quãcũq; ꝑtem offeꝛendam
eſſe ſcire potuiſſet.niſi a deo doctꝰfuiſſet.ꝙ aũt oblatõ de⸗
cimaꝝ fiebat ꝓ pct̃is ſupᷣdictuʒ eſt.¶ Ad qð obr̃ de verbo
Yob. dðm ꝙ logtur ibi de abſconſione coꝛdis q̃ eſt qũ bõ
nõ recognoſcat pꝑctm ſuũ nec de illo penitet.tũc em̃ dr ab⸗
ſcondere:qꝛ nõ ↄfitet᷑ co.¶ Ad aliud qdð obr.ꝙ nihil põt
abſcondi deo.dðm ꝙ deꝰqnq; eſt vltoꝛ malicie de iuſticia
qñq; indultoꝛ de miſcðia.pie em̃ ↄfitentibo indulget.ſuꝑ⸗
bis nõ cõfitentibo nõ indulget ſed eos damnat. Elñ ſuꝑil
lud pᷣs.Letent᷑ et exultent gentes habet᷑. confeſſis xpᷣc eſt
adquocatus indultoꝛ: nõ iuder non vltoꝛ. Mã bonus eſt cui
ofeſſio fit.Mã confeſſos liberat et ſuꝑbos damnat.poteſt
& eſſe ꝙ quiqã abſcondũt pct̃a ſua deo.ſ.miſericoꝛdi:ſuꝑ⸗
bi manẽtes ĩ ↄtemptu dei:quidã ðᷣo iuſto dro ſiue iuſticie
dei. ſ. ꝗ humiliter ↄfitent᷑.loꝗtur ̊ᷓ ð abſconſione facta ðo
miſericoꝛdi.¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ↄfeſſio eſt opꝰvᷣtutis
⁊c̃.dðm ꝙ eſt opꝰsᷣtutis h̊ nõ ſimpłr neq; ſᷣm ſe: ſᷣ̊ inqtuʒ
inſtitutũ eſt a deo vt fiat ad recõciliandu deo. nata em nõ
dictat ꝙ pcta occulta dimittant᷑ homĩ.neq; virtꝰ hoc opꝰ
elicit ſimplłr:ſed nat᷑a dictat et ᷣtus imperat ꝙ ſic ↄfiteat
exquo inſtlitutum eſt a dño ſic debẽ confiteꝛi.vt fiat hoĩm

recõciliatio cũ deo.¶ Si querat᷑ cuiꝰpᷣtutis. põt dici ꝙ iu⸗

ſticie ſiue obedientie.¶ Si autẽ querat᷑.ſi aliq ſit confeſſio
vocalis de dictamĩe nat᷑e.dðᷣm ꝙ duptlr ſunt aliq̃ de dicta

mine natxe.ſ. ſpãliter et ſimpłr:vt ſunt p̃cepta dcalogi vt

honoꝛare pentes ⁊ alia hmõi. Et in generali ſicut p̃cepta
diſcipline.qᷓ nõ dictat nata ſimpłr:ſᷣ inqtum ſunt data a
dño.qꝛ dictat ꝙ in om̃ibo eſt obediendũ.nat᷑a vo nõ dicta⸗
bat ſimpłr et ſpãliter nõ eſſe comedendũ de ligno ſcientie

ſed qꝛ hoc fuit pᷣceptũ a dño.dðim ẽ ꝙ vocaliter ↄfiteꝛi bo/

mini nõ dictat natura niſi in generali.ſ. dictãdo ꝙ oĩbus
modis debet hõ recõciliari deo quibo ipᷣe ſtatuit.eſt Hvo
calis confeſſio aliquo mõ de dictamine nature.ſed nõ rati

one qua eſt talis: ̊ potiꝰqua eſt a deo inſtituta.
¶ Etum ad ſecundn S. y.

queritur.vtrũ confeſſio vocalis erat neceſſaria in lege mo
yſi · e ſic:videt᷑.NQũeri.v. Air ſiue mulier cuʒ fecerint ex
om̃ibo pct̃is que ſolent hominibo accidere.et ꝑ negligenti
am tranſgreſſi fuerint mandatũ dñi atq; deliquerũt:con⸗
fitebunt᷑ pcẽm ſuũ.a reddent ipᷣm caput:gꝗntamq; ꝑtem de⸗
ſuꝑ ei in quẽ peccauerũt. ecce q; de pcepto legis tenebant
confiteri furtũ:qꝛ reſtituebat᷑ cũ additõne ꝗnte ipᷣi capita
li.¶ Iteʒ dic ibi glo.hoc capło amouemur vt ſi gd ꝑ negli
gentiã delingꝗmus:ꝑ cõfeſſionẽ et pniaʒ diluamꝰet damnũ
reſtituamus. IJtem puerbᷣ.xxvuj. Qui abſcondit ſcelera
ſua nõ dirigetur:gꝗ aũt confeſſus fuerit reliquerit ea: mi
ſericordiã conſequet᷑.¶ Item yſa.xliij.Qarꝛa ſi ꝗqd habes
vt iuſtificeris.Et alia littera dicit. Dic tu iniꝗtates tuas
vt iuſtificeris:̊ in veteri lege confeſſio erat in pꝛecepto.
Item ꝓuerbiĩ.xxvij. Diligenter agnoſce vultum pecoris
tui.hoc erat pᷣceptum tꝑe legis.et loꝗtur ibi de vultu inte
rioꝛi.i. ↄſcientia.igit᷑ tenebat᷑ tũc pᷣlatus cognoſcere cõſci⸗
entiã.ſed hoc nõ poterat niſi eſſet ſibi reuelata. Hmõi au
tem reuelatõnes fiũt in ↄfeſſione.igit᷑ ⁊c.¶ Item ꝓuerbi.
xij. Qouit iuſtas animas iumentoꝝ ſuoꝝ.i.prelatus ani
mas ſubditoꝝ ſuoꝝ.hoc dictum fuit temꝑis legis. igitur
tũe tenebat᷑ pꝛelatus cognoſcere animas ⁊ ↄſcias ſubdito
rũ ſuoꝝ:et ita vt pꝛius.¶ Iteʒ Ecẽi.iiij. Pꝛeſbitero bumi
lia aĩam tuã.hec aũt humiliatio videt᷑ fieri ꝑ ↄfeſſionem.

fti

h

Item idem videt᷑ ꝑ rõnes.hmõi gloꝛificatõ dei moꝛalis
eſi. ̊ cõfiteri pcta ſua ſacerdotiẽ gloꝛificare deů JYoſue. v⸗
ij. Filij da glam dño deo iſrael 2 cõfitere atq; indica mihi
gd feceris ne abſcondas: ↄfeſſio pcti q̃ fit boĩbo moꝛalis
.ſ̊ moꝛalia ĩmobilia 2 ꝑpetua ſũt tã in veteri ; 1 lege no
ua: ⁊c. ¶ Item huiliatio penalis magis ogruebat tpe le
gis ſcripte pctoꝛi.q̊ indices ecckiaſtici hẽbant erecutõneʒ
iudicialiũ legis:q; tꝑe legis gre qͥ nõ hẽbant qð ſignifica⸗
