ptiſma flaminis duo debẽt nũerari baptiſmata.Dicẽdũ
ꝙ ba ptiſmꝰflaminis ſᷣm ioh̊.dam̃.cũ baptiſmo quo xpᷣc
ẽ baptiʒatus cõnumerat᷑ ꝓpter hoc.q vtrobiq; ſpũſſctus
deſcedit in ſpecie ſenſibili. Suꝑ xpᷣm ei deſcẽdit in ſpecie
colũbe:ſuꝑ diſcipulos in igneis linguis.et hoc ſigmifica
uit iohᷣ.dam̃.in eodẽ ca.ↄſequẽter ſe exponẽs. licet ̊ fiẽt
deſcẽſus iſte ad diuerſa licut ipᷣe oñdit:tñ in hoc ↄuenie⸗
bant et rõe illius ad vnũ quodammõ reducunt᷑.⁊ poſſẽt
alia rõe duo baptiſmata dici.quia xpᷣc nõ indigebat puꝛ
gatõe aliqua:ſʒ vt ↄtereret capita draconis in aqua: vt
diluat peccatũ et omnẽ veterẽ adã ſepeliat.vt ſanctificet
baptiſma.vt impleat legẽ vt trinitatis reuelet miſteꝛiuʒ
vt ty pus et ſubſcriptio eſſet nobis ad baptizãdum. ꝓpteꝛ
has rões dicit ip̃ᷣm eẽ baptiʒatũ. Apli at baptiʒati erãt
flamiĩe:vt tolleretur ab eis infirmitas mẽtis quã adhuc
habebãt vt eẽnt illuminati ad docẽdũ alios.⁊ ita ad di⸗
uerſos effectꝰrelata:poſſent dici duo baptiſmata.q¶ Ad
illuo qꝗð obijcit᷑ de baptiſmate ioh.ꝙ idẽ eſt cum illo quo
xpᷣe baptiʒatus ẽ ⁊ ita ꝓ duobo nõ debent aſſignari.Rñ⸗
ſio. ꝙ licet baptiſmus ille diceret᷑ ioh.vt baptiʒantis:tñ
alind fuit q̊ xpᷣe fuit baptiʒatus.⁊ qð dicebat᷑ baptiſma
ioh.i Aã ꝙ dicebat᷑ baptiſma:hoc nõ fuit nili vt homĩies
habilitarent᷑ ad penitentiã.et vt habilitarent᷑ ad veruʒ
baptiſma xpᷣi. O aũt xpᷣi diceret᷑ baptiſma vt baptizati
hoc fuit vt foꝛma trinitatis expꝛimeret᷑. in qua quodam
mõ deſignaret᷑ foꝛma in qua baptiſmus xp̃i fiendus eſſʒ
MPꝛeterea vt ↄtactu ſue mũdiſſime carnis:vis regenera⸗
tiua ↄferreretur aquis.⁊ ita patet ꝙ ob aliã et aliã cau
ſaʒ.⁊ ideo duo dicunt᷑ genera baptiſmatũ a Joh̊.dam̃.
Ad aliud quod obijcit᷑ de ſubueꝛſione zodomoꝝ ⁊c̃.di
cẽdum ꝙ nõ debet dici baptiſmus.quia licʒ ibi mali ſub
mergant᷑: hoc nõ fuit in materiali cõneniẽti baptiſmati.
Vñ nõ fuit repñtans ex ſimilitudine:ſicut nec ciꝛcũciſio

₰

xxij.

baptiſma dicebatur. licet eĩ in effectu maxime ↄuenit cũ

baptiſmo:tñ imaginẽ nõ geſſit illius.nec põt eẽ typꝰ ba⸗

ptilſmatis flaminis quod fiebat in igne.quia baptiſma
flaminis nõ ſiebat ad deſtructõem peccatoꝝ:ſed ad illu⸗

minãdum intellectum et accendendũ effectũ.vt ſic infir⸗
mitas tolleretur. qua ablata auderent baptiʒzati eo ↄfite
ri nomen xp̃i coꝛã tyrannis ⁊ infidelibo vniuerſaliter.vt
infra patebit. Ad aliud patet reſponſio. Oꝛ in ꝓbatica
piſcina nullus ſubmergebatur.ſed intrãtes ſolũ curabã⸗
tur.¶. Að hoc quod vltimo querituꝛ de ſufficiẽtia nume⸗
ri baptiſmatũ:⁊ de diuerſitate inter dam.⁊ mꝗrm ſentẽ.
Dicẽduʒ.qꝙ magiſter nõ agit niſi de baptiſmo qui purifi
cat.⁊ hũc cõpꝛehẽdit in triplici differẽtia.Dam̃.aũt acci
pit differẽtias baptiſmi ⁊ qtum ad purificatõem ⁊ qᷓtũ
ad ſignificatõem.⁊ iõ ponit:ix.quoꝛũ ſic põt patere ſuffi
cientia.NMã baptiſmata ꝑtinẽtia ad ſignificatõʒ fuerũt
ante legẽ nouã: baptiſmata ad purificatõem in lege no⸗
ua. Pꝛima ſunt quatuoꝛ. ſᷣm quatuoꝛ que pᷣfigurabãtur
in baptiſmo. In baptiſmo em̃ eſt aqua et ſpiritus et paſ
ſionis virtus.⁊ quatuoꝛ baptiʒãdi actus. tũ ad aquã
p̃ceſſit in baptiſmo diluuij.ſᷣm ꝙ dẽ.j.pe.iij.Quos nunc
ſimilis foꝛme ſaluos facit baptiſma. Pꝛemiſerat em̃ ꝙ ĩ
diluuio.viij.anime ſalue facte ſunt ꝑ aquam. tum ad
aquam et ſpiritũ:in baptiſmo maris rubꝛi. de quo dicit
apls.j.coꝝ.x. omnes baptizati ſunt in mari et nube
⁊ nubes illa erat ignea in quo ſignatur gratie ſanctiſpi⸗
ritus efficacia. tum ðvᷣo ad virtutem paſſionis pᷣfiguꝛa
tur in baptiſmo legis vbi erat aſperſio ꝑ aquam luſtra⸗
tionis vbi erat cinis vitule rufe.In cuius occiſiõe ſigna⸗
tur paſſio xpᷣi.Aqua luſtratõnis habens vim ab illo ci⸗
nere:ſignificat baptiſmũ habere virtutẽ a xpᷣi paſſione.
Et de hoc baptiſmate ſepe habetur in lege et ad heb.ix.
cinis vitule aſperſus inquinatos ſanctificat ad emunda
tõnem. Etum ad actum baptiʒandi in baptiſmo Yoh̃.
vbi immergebant᷑ in nomine venturi.in quo pꝛeceſſit ex⸗
pꝛeſſa figura q;tum ad actum. de hoc baptiſmo dicitur
AMath.qiij.et luce.iij. ar.j.⁊ ioh.j.et ſic quatuoꝛ ſunt
q;tum ad ſignificatõem.Quatuoꝛ etiã q;tum ad puꝛiſica
tõem.Eſt em̃ purificatio a culpa:⁊ ſic ẽ baptiſmus peni
tentie.et a culpa et a pena ſatiſfactoꝛia:⁊ ſic baptiſinus
aque et a ſequela:et ſic baptiſmus in linguis igneis.⁊ a
miſeria:et ſic baptiſmus ſanguinis.Et ſic patet in le⸗
ge noua ſunt q̃tuoꝛ puꝛificãtia.et in lege añ nouã ſunt q̃⸗
tuoꝛ ſignãtia:⁊ mediũ iungẽs hoc illis: fuit baptiſmus

quo baptizatus eſt xp̃c.vbi collata eſt vis regeneratiua

aquis.et ſpirituſſanctus in colũbe ſpecie deſcẽdit de ceł.
ſic patet ꝙ in vniueꝛſo ſunt nouẽ.⁊ nõ plura nec paucio
ra baptiſmata. Patet etiam quare magiſter tm̃ tria enu
merat.quia ſolum de his loquitur que habent baptiſmi
efficaciam quo ad purificatõnem a culpa.

BOnſequẽter q̃rit᷑.ſi alia genera baptiſma⸗
tuü baptiſma plenũ figurabãt.⁊ vidr ꝙ nõ.
qꝛꝝ ſi hoc.vel oĩa vel aliqua.et ſiue ſic ſiue
tſe Fium ad quid.¶ Pꝛetea.in nouo teſta
mento fuerut quatuoꝛ baptiſmata q;ẽtum ad cauſalitatẽ
ſcʒ baptiſma in aqua ⁊ ſpiritu.baptiſma flamĩs.baptiſ⸗
mus penitentie.baptiſmus ſanguinis:quare non erant
quatuoꝛ pᷣcedẽtia vel in lege vel ante:q̃ eẽnt figure eoꝛũ.
126 em̃ fuerũt niſi tria.ſ.diluuij.maris rubri.⁊ aqua ex
piatõis. Iteʒ añ tpᷣus gr̃e fuit quoddaʒ baptiſma ĩ aq̊
tm̃.ſ.diluuij.quoddaʒ in aqua et ſpiritu.ſ.maris rubri
quod fiebat in aqua et nube ſiue nebula.ebula auteʒ
fuit ſymbolũ ſpũs ſᷣm dam̃.q̃re non fuit aliqð in ſpũ tĩ
ꝙ eẽt figura baptiſmi flamis. Itẽ baptiſimꝰ maris ru⸗
bri fuit figura baptiſmi noſtri qð fit in aq̃ ⁊ ſpiritn.cuiꝰ
baptiſmatis fuit figura baptiſmi diluuij ⁊ aque luſtꝛatõ
nis:? oeoian.. ſacram̃tũ ẽ qd imaginẽ gerit
7 cauſa exiſtit.Inde omnia baptiſmata reſpectu baptiſ
matis qð ẽ ex aq̃ ⁊ ſpiꝛitu:ſe habẽt in quadã diminutõe.

Illud aũt ſolũ ꝑfectũ ẽꝛomnia alia diminuta:ſʒ differẽ⸗
ter. qꝛ quedã in ſignificãdo.quedã iu cauſando.quod ſic
patet. In baptiſmate ex aqua 2 ſpiritu ẽ virtus quedaʒ
regeneratiua ĩ ĩa aqua collata illi ex ↄtactu carnis xpi
madiſſime:⁊ ex virtute verboꝝ p̃ſcꝛipte foꝛme.Pꝛeteꝛea
ẽ gratia ſpirituſſcti ꝑ quã ẽ deletõ culpe oꝛiginalis.ad de
letõem culpe oꝛiginalis:ſequit᷑ deletio pene oꝛiginalis p
mo:et actualis ſecundo in adulto virtute paſſionis xpᷣi-
Vnde in baptiſmo? virtus regeneratiua taqua efficiẽs
vt diſpoſitio.virtus ſpirituſſancti efficiẽs deletõem cul⸗
pe. virtus paſſionis efficiẽs deletõem pene. Sed eſt du⸗
plex pena oꝛiginalis.ſ.carẽtia viſionis dei:⁊ hec omnio
tollitur.et coꝛruptio que ẽ ↄcupiſcẽtia quedã que fomes
dr: ⁊ hec tollit᷑ in ꝑte.pᷣter hoc requirit᷑ ſoꝛma verboꝛum
pᷣſcripta qua expꝛimitur ipᷣa trinitas:ad quã ꝗꝓpꝛie ⁊ pꝛt
mo fit impꝛeſſio caꝛacteris et ablutio exteꝛioꝛ. Nutus re
generatiua in aqua fuit figurata ĩ baptiſmo diluuij. gr̃a
ſpirituſſancti in baptiſmo maris et nebule. Nebula em̃
fuit ſymbolũ ſpiritus.virtus aũt paſſionis ꝑ baptiſmuʒ
expiatõis ſiue luſiratõis.quia in illo eꝛat aqua admixta
cineꝛbus vitule rufe.cuiꝰymmolatio moꝛtẽ xpᷣi pfiguꝛa
bat. Ablutio vᷣo exterioꝛ ꝑ baptiſmuʒ Johᷣ.quia hoc ba
ptiſina habilitabat ad verũ baptiſma. Foꝛma at ver bo⸗
rũ ꝑ baptiſmũ xp̃i:quia ibi diſtincte trinitas deſignaba
tur. Unde fuit ſignũ baptiſmatis q;tum ad inuocatõem

qui babet foꝛmã expꝛeſſiuã tꝛinitatis.hec igit᷑ ſunt ſigna

veri baptiſmatis ⁊ adhuc ſigna in diminutõe vt planuʒ
?: ſed iſtis quinq; figurat᷑ ↄplete. Eſt aũt triplex baptil⸗
ma ↄueniẽs cũ baptiſmate iſto in cauſalitate.ſ.flaminis
ſanguinis et penitẽtie:łᷣ ſimiliter ꝑ diminutõem.baptil⸗
ma aũt flaminis dabat᷑ ad tollendũ imꝑfectõem q;tũ ad
quãdam infirmitatẽ.qua timoꝛe ↄſternati nõ audebant
nomen xp̃i publice ↄfiteri · Vnde nõ fuit datũ aplis ad
lendũ culpã aliquã vel penã:niſi velimus ülam infir⸗
mitatẽ penã dicere.dat᷑ igit᷑ baptiſmus flaminis adillu⸗
ſtrãdum intellectũ et accendendũ affectũ. quibo ſublata
infirmitate timoꝛis:efficit᷑ homo foꝛtis ad ſuſtinendum
quecũq;:⁊ fidẽ xpᷣi publice ↄfitendũ.⸗ In bhoc igit᷑ cõue⸗
nit cũ baptiſmo.quia ſicut baptiſmus ex aqua ⁊ ſpiritu
tollit vniuerſaliter oꝛiginale ⁊ penã illius.ſ.qtuʒ ad ca
rentiã viſionis.et penaʒ actualis:ſic baptiſmus flamĩs
infirmitatẽ p̃dict. Itẽ baptiſmus penitentie habet oↄue⸗
mentiã cũ illo in hoc.q;ſicut baptiſma ꝑfectũ delet oꝛigi
nalẽ culpã et actualẽ:ſic baptiſmus penitẽtie delet actua
le moꝛtale generaliter.¶ Pꝛeterea.baptiſmꝰ ſanguĩs ha
bʒ ↄuenientiã in hoc.ꝙ ſicut baptiſma ꝑfectũ delʒ penã

oꝛiginalis in ꝑte.quia minuit ↄcuꝑiſcẽtiam:et actualis

omnino:et hoc viꝛtute paſſionis xpᷣi.et ſimul cũ hoc cul⸗
pã oꝛiginalis et actualẽ quã inuenit: ſic baptiſmus ſan⸗
guinis pena oꝛiginalis.ſ.ocupiſcẽtie omnino ⁊ actualis

ſimiliter. Vnde hec ſunt quaſi ſupplementũ ꝑfecti baptiſ

matis et in diminutõe reſpectu illius.Et nota ꝙ tunc ꝓ⸗
pꝛie dicitur baptiſmus penitentie qñũ homoẽ in articulo

a quo nõ reuertit᷑.ſicut cũ ẽ in aꝛticulo moꝛtis nec habet

copiã ꝑfecti baptiſmatis. In tali articulo ↄtritio de pec⸗
catis et doloꝛ ꝙ nõ habet facultatem baptiſmatis ꝑfecti:
ſupplet vicẽ baptiſmatis qᷓtũ ad deletõem culpe ſed nõ pe
ne. Similiter eſt de baptiſmo ſanguinis.quando dolet

ð peccatis et ꝙ nõ fuerit baptiʒatus:gratia ↄtritõio tol

lit qð moꝛtale ẽ et paſſio in fide penã omnẽ. Similit ba
ptiſma flaminis ꝓpꝛie tollit infirmitatẽ pᷣdictã. omnino
igituꝛ hec ſe habẽt in diminutõe reſpectu baptiſmatis ꝑ⸗
fecti. Ande baptiſma penitentie ↄuenit inqᷓtuʒ tollit cul
pã:ſanguinis inq;tum penã:flaminis inqtum ↄfert gra
tiã ꝓpꝛie.¶ Ex his patet rñſio ad pꝛimũ qualiter hec ge⸗
nera baptiſmatũ ſe habẽt ad baptiſma ꝑfectum.ſ.ĩ qua⸗

dã diminutõe et in ſignificãdo ⁊ in cauſando.⸗ Ad alið

quod obijcitur.quare nõ fuerũt quatuoꝛ pᷣfigurãtia q̃tu
oꝛ genera baptiſmatũ que ſunt in lege noua. Dicẽdũ ꝙ ĩ
lege noua ſunt quatuoꝛ quo ad cauſalitatẽ.tamẽ quaꝛtũ
nõ d bet ↄnumerari ꝗꝓpꝛie cũ tꝛibo.quia vt tactũ eſt.illud

eſt ꝑfectum. alia ſunt in diminutõe reſpectu illiꝰ quaſi

in ſupplementũ ſuſcipiũt᷑.habent tñ quo ad aliquid cum
illo cõuenientiã. Ad hoc quod queritur quare nõ fuit
aliquod baptiſma ante tpᷣus gꝛatie tm̃ in ſpiritu. qð eſſʒ
figura baptiſmi flaminis:ſicut erat in aqua tm̃.Dicẽdũ
ꝙ cauſalitas baptiſmi pꝛincipaliter attendit᷑ in ſpiritu:
ſignificaiio aũt in aqua.quia igitur in aqua attenditur
ſignificatio.iõ in omnibus baptiſmatibo que ſunt ſigna
opoꝛtuit aquã eſſe.⁊ hec ẽ cauſa quare quodlibet baptiſ
ma ve.te.fiebat in aqua.Sed quia cauſalitas et virtus
in ſpiritu.nullũ fiebat in ſpiritu: ſed quia virtus dandi
eſt in ſpiritu:in omnibus que habent rõem cauſalitatis
virtus ſpiritus reꝑitur.⁊ etiã in baptiſmo ſanguinis eſt
virtus ſpiritus.VUnde berñ. Si martiriũ ꝓ baptiſmate
reꝑitur.nũquid plane facit hoc pena?non:ſed ipᷣa fides.
Mã abſq; ſide martiriũ nõ ẽ niſi pena.abſq; dubio fides
cũ martirio baptiſma reputat᷑. Ad illð qð queritur de

baptiſmo maris et nebule ſi ſint figura baptiſmatis ꝑfe
cti.cuius igit᷑ erat diluuij.⁊ aqua luſtratõis iam patet

reſpõſio.quia omnia figura erat ꝑfecti baptiſmi ſub di⸗

minutõne vt dictũ ẽ. Vel poſſet quadã remota aptatõne

dici baptiſma aque luſtratõnis.quia repñtat quodam⸗
mõ moꝛtẽ rpᷣi.baptiſmus martirij vt figura illius aptaꝛi
et baptiſmus diluuij baptiſmo penitẽtie.que debet eſſe ĩ
ablutõne et effuſione lacrimarum.

lembꝛum quartum

Onſequẽter querit᷑ ee differẽtia baptiſini
ſanguinis et penitẽtie: ſpectu eiꝰ qdð ẽ aq̃
et ſpiritus.Et querit᷑ pꝛimo vtꝛũ vnũqðq;
beat dici bapꝑtiſma.Secũdo vtꝝ vnũqð⸗
q; debeat dici ſacramẽtum. Tercio vtrũ ĩ baptiſmo ſan
guinis ⁊ penitẽtie impꝛimatur caracter. Quarto querit
Si baptiſmꝰſanguinis et penitẽtie ſuꝑpleret vicẽ baptilſ⸗
mi flumninis. Quinto vtrũ ſufficiant ad ſaluteʒ ſine ba⸗
ptiſmo fluminis.
rticulus pꝛunus
Verit᷑ ergo pꝛim Den vnũqðqʒ de beat dici
aptiſma. Et videtur ꝙ ſic. ꝑ boc quod dr̃ ad
heh̊ᷣ.vj.ſuꝑ illud baptiſmatũ.glo.pluraliter
ipᷣe baptiſinus fit in aqua.in penitẽtia et in ſan⸗
guine. 4Ad idẽ facit qð dicit aug.in li.de vnico baptil⸗
mo. Maptiſmi vicẽ aliqũ implere paſſionẽ.cui nõdũ di⸗
ctũ ẽ hodie mecũ eris in paradiſo.Heatꝰ Cy pꝛianꝰnõ le
ue documẽtũ aſſumit.quod etiã atq; etiã ↄſiderãs. inue⸗
nio nõ tiñ paſſiõem ꝓ nomine xpᷣi i quod baptiſmo de⸗
erat ſupplere:ſ̊ etiã fidẽ ↄueꝛſionẽqʒ coꝛdis.ſi foꝛte ad ce
lebrandũ miniſteriũ baptiſmi in auguſtijs tempoꝛuʒ ſuc
curri nõ poteſt.¶ Pꝛeterea.in ſcripturis inuenit᷑ ꝙ ba⸗
ptiſma dicitur ſanguĩs cuʒ dicitur in luca. xij . baptiſmo
habeo baptiz ari et qmodo coartoꝛ donec ꝑficiatur. Si⸗

militer de penitẽtia.ecci.xxxiiij. Qui baptiʒat᷑ a moꝛtuoe

et iterũ tangit moꝛtuũ qd pꝛodeſt lauatio eius? Reſtat g

ꝙ vnũquodq;ẽ baptiſma ¶ Sed otra heb. vj. ſup illuõ

baptiſmatũ dicitur in glo. Poſtqᷓ enumerat tria baptil
mata.vnũ dicitur eſſe baptiſma.ꝗa vna eſt foꝛma.nec ite
rari poteſt vna trium perſonarum oꝑatio.i Zon ergo iõ
dicitur baptiſma fieri in penitentia in ſanguĩe:ĩ ſangne
ꝙ ſacramẽtũ baptiſmi celebret᷑ vt in aqua accedente veꝛ
bo. ſed ga vicem baptiſini implet effuſio ſanguinis ꝓno

mine rp̃i et fides et penitentia. vbi dumtarat articulus

neceſſitatis:nõ cõ Eing:uareligioni facranſenten ba⸗
ptiſmi excludit¶ MReſponſio ad hoc ẽ.ꝙ eſt baptiſma
tis nomine large accipit ꝓ ablũtõne a culpa vela pena:
2 ſic dici poteſt vnũquodqʒ baptiſma.vel ꝓpꝛie illud ſac
mentũ ĩ qͥ accedit verbũ trinitatis ad elementũ:⁊ ſic qð
fit ex aqua ⁊ ſpũ.Cũ ergo dicit᷑ ad heb.vj.baptiſmatum
⁊c. Paptiſma large accipit᷑.ſtricte ſᷣm ꝙ dicit᷑ vnuʒ ba⸗
ptiſma.vbi ẽ foꝛma vna ⁊c̃.

—

-= –☛ e =P — — — —

—— — =— ———

—,,,—————N

ſorguſ
lindan
fin cdeß
n Raj
kirſinn⸗
nntin
neſmnſcn
mtſim
miſliin
nguinisc
baptiſtar.
dißaſices
dubioſicen
gveniurd
tſinotig ſ⸗
Gian pant
n aptatöne
at quodam
llusapteni
Abet ſi

m.

daprini
nebgin
ni Mmüͤg
btn mnüs
hopnſmoſen
vanoqven
nci Mpel⸗
cz ſinebe⸗

Niendi
cei
ſoPrdit
tenainſen
pnico kpti
Hcui nöcid
eyprinſü
ideris. oe
baptiſnon
ſiſoneco
enperti⸗
nwcnitgin
ri apnin⸗
ſciutur.
t aort
Rluf
ſupulud
. hapti
mna. neente
von ergon
jei ſangn⸗
cedente
Ginis
t orticnin
cntun
1 bapeiſu
cela pnn
neilleſe
iürr .
—
te

¶ Mueſtio

Articulus ſecundus

Onſequenter querit᷑.vtrũ ve uog debeat
dici ſiue ſit ſacramẽtũ? Et videt᷑ ꝙͥ nõ.ꝑ ̊ qð
icit mgr̃.iiij.ſenteñ.di.iiijq ſacramentũ ba
ptiſmi celebrat᷑ tm̃ in aqua.nõ in alio liquoꝛe. Sʒ ↄſtat
ꝙ ſi baptiſmus ſanguinis ẽ ſacramẽtũ:ẽ ſacramẽtum ba
ptiſmi.ꝗᷓ celebrat᷑ in aqua.ſᷣ̊ hoc ẽ falſum.alius em̃ la
ẽ aqua:alius ſanguinis.hoc eodẽ argumẽto patet ꝙ ba
ptiſinus penitẽtie nõ ẽ ſacramẽtũ rõe qua dicituꝛ baptiſ⸗
mꝰ.quia ſi ẽ ſacramẽtũ ratõe qua eẽt baptiſmus: tũc eẽt
ſacramentũ baptiſmi. ¶¶ Item in illis deficiũt ea que re⸗
quirunt᷑ ad eſſe ſacramenti.⁊ maxime ſacꝛamenti baptiſ
matis.ſ.repñtatio ex ſimilitudine. Si qᷓ ex inſtitutione
ſanctificatio ex verbi ꝓlatõe.¶ Item hoc ſpecialiteꝛ vide
tur de baptiſmo ſanguinis ꝑ hoc ꝙ ſacramentũ ẽ ſignuʒ
exterius expꝛeſſiuũ eius quod eſt interius.ſ.purgatõnis
ſed ſanguis effuſus potius inficit qᷓ; purificet: q̊ cum in⸗
teꝛius anima nõ inficiatur ſed purificetur: baptiſmꝰſan
guinis nõ eſt ſacramẽtum.¶¶ Iteem ſacramẽtum noue le⸗
is efficit ſiue ↄfert aliquid interius aliquo modo.ſʒ ef⸗
uſus ſanguis exterioꝛ ⁊ ꝑſecutio exterioꝛ non efficit ali⸗
quid gratuitũ exterius.ſed potius recipit bonitateʒ ab
interioꝛi.qᷓ ⁊c. ¶Cõtꝛa.qð ꝑticipat nomen ſpeciei.ꝑtici
pat nomen generis.q̊ᷓ ſi martiriũ et penitẽtia dicunt᷑ ba⸗
ptiſmata et inter ſpecies ba ptiſmatũ numerãat᷑: ꝑticipãt
nomen generis:ergo vtrũq; dicit᷑ ſacramentũ.¶! Itez H
videtur maxime de maꝛtirio.quia ſuꝑ illud Ro.v.qui ẽ
foꝛma futuri.glo.de latere xpᷣi doꝛmiẽtis fluxerũt onmia
ſacramenta ex quiba foꝛmatur eccleſia:⁊ hoc dicit.quĩa
inde fluxerunt ſanguis et aqua.j videt᷑ ꝙ ita accedit ad
rõem ſacramẽti ſanguis ſicut aqua.¶ Item iuxta boc q̃⸗
rit᷑.cũ multa ſint genera martirioꝝ. ꝓpter quid martiꝛiũ
magis vocat᷑ baptiſmus ſanguinis: q; baptiſmus ignis
vel ligni vel alicuius alterius elemẽti vel elemẽtati:cum
ſancti et iſtis modis paſſi ſunt martiriũ ſicut illo modo.
6 Reſponſio.ddm ad hoc.ꝙ ſicut martirium et penitẽ
tia im pꝛopꝛie ⁊ noĩe extenſo dicunt᷑ baptiſmata:ſic im⸗

pꝛopꝛie et noĩe extenſo dicunt᷑ ſacramẽta inqtum hmõi.

Hoc dico ꝓpter penitẽtiã.q licet ſit ſacramẽtũ ꝓpꝛie:non
tñ inqᷓtum baptiſma.quia dr baptiſma ſolũ ꝓpteꝛ purga
tõem interioꝛẽ.rõ aũt ſacramẽti ſumit᷑ quodammõ ab ex
terioꝛi ſignificatõe.¶ Ad illud qð obijcit.ꝙ illud qdð ꝑti
cipat nomẽ ſpeciei ꝑticipat et nomẽ generis ⁊c̃. Dicẽdũ
ꝙ nõ ꝑticipãt nomẽ ſpeciei.Qon em̃ dicunt᷑ baptiſmata
niſi noĩe extenſo.quia ſolũmodo baptiſmata nominant᷑
ꝓter ↄuenientiã cũ baptiſmate ſimpliciter. Ille em̃ ba⸗
ptiſmus dicit ſpeciẽ ſacramẽti qui in eẽ ſuo ſpeciẽ viſibi
lẽ ↄcernit cũ purgatõe interioꝛi.⁊ dico ſpẽm ꝓpꝛie loquẽ⸗
do. Sm ꝙ ſpecies ſacramẽtalis ex ſimilitudine dicitur re
pᷣſentans:ex inſtitutõe ſignificans. hmõi aũt ſpẽm nõ ẽ
reperire in baptiſmatibus pꝛedictis.i¶ AUd id quod obij⸗

citur. ꝙ ſacramenta fluxerunt de latere chriſti.dum peꝛ

fluxit ſanguis et aqua. Dicendum. ꝙ ſanguis et aqua

non ſignificatbant ſacramentum eiuſdem generis: ſed

diuerſa.iAã aqua pᷣſignabat ſacramentum baptiſmi: et
ſanguis eukariſtie.vbi vere ẽ ſanguis xpᷣi.⁊x ideo ñ opoꝛ
tet ꝙ verũ ſacramẽtum baptiſmi ſit in ſanguine.q: dñs
nõ inſtituit in ſanguine ſacramentũ purgatõnis: ſed ci⸗
batõnis et refectõnis. Juxta illud math.xxvj. Hic ẽ ca⸗
lix ſanguinis ⁊c.q¶ Ad hoc qð querit᷑ quare martirium
dicit᷑ baptiſmus ſanguinis ⁊c̃.dici põt ꝙ ĩ martirio po⸗
nit᷑ vita caꝛnis.⁊ vita illa in ſanguine eſt Fᷣm q; dẽ in lege
moyſi.ꝛeterea.omne genus moꝛtis quodãmodo ꝓue⸗/
nit ex paſſione aliqua in naturali ſacta ĩ ſanguine. qua
eriſtente deficit motus naturalis ſpirituũ vitaliuʒ. ſiue
ſit moꝛs ꝓueniẽs ex lapidatõe.ſiue ſubmerſiõe ſiue alio
genere interfectõis.et. ꝓpter hoc omne genus martirij ñ
abſq; rõne dici põt martiriũ ſanguinis. Iteʒ dicit hugo
in ſanguine baptiʒat᷑ qui ꝓ xpᷣo moꝛitur.qui et ſi langu

xxij.

nẽ nõ fundat ex vulnere:dat vitã que pcioſioꝛ ẽ ſanguĩe.
Mam ſanguinẽ fundere poſſet etiã ſi vitã nõ daret:⁊ mi⸗
nus eſſet ſanguinem fundere ꝗᷓ; vitaʒ dare. bene eꝛgo ſan
guinem fundit qui vitam ponit pꝛo xpᷣo.hec Hugo.

rticulus tercius

Onſequẽter querit᷑.vtrũ in baptiſmo ſangui
nis et penitẽtie impꝛimat᷑ caracter. Oꝛ ſic:vi
det᷑.quia plus eſt efficere gram qᷓ; impꝛimere
i à facit quod plus eſt ⁊ ado quod reliqum ẽ
diſpoſitio videtur ſimiliter efficere reliquũ.¶¶ Oe aũt nõ
impꝛimat᷑ caracter videtur.quia ſᷣm hoc diuerſi caracte⸗
res ad idẽ impnmerent᷑ in diuerſis baptiſmmatibo.⸗ Pꝛe
terea.cũ ꝓpter impꝛeſſionẽ caracteris ñ fiat iteratio ſac.
mẽti:nec pꝛius baptizatus poſt reciꝑet martiriũ. Ad
quod dm. ꝙ in ſacramento ſanguinis et penitentie nõ
impꝛimitur caracter baptiſmalis: impꝛi mit᷑ tñ quoddã
ſignũ in martire cui reſpondet aureola.i ec ſequit᷑ facit
quod plus ẽ.̊ᷓ quod minus.vt ex ſupꝛadictis patet.i Aã
q;tum ad ꝑpetuitatem caracter pᷣeminet gratie:nõ tamẽ
ſimpliciter. Eſt aũt caracter impꝛeſſio ſpũalis in anima
rñdens impꝛeſſioni in aqua ⁊c̃.

e .
———

rticulus quaꝛtus

nſequẽter querituꝛ ſi hec ſupplent vicem ba
ptiſmi.⁊ pꝛimo querit᷑ qualiter baptiſma ſan
uinis.aut ei hoc eſt rõe pene.aut cauſe. aut
6 rõe pene:quia tanta ẽ in peccatoꝛibo qui debi⸗
toꝛes ſunt moꝛtis.iõ rõe cauſe.que em̃ eſt ꝓpoꝛtio cauſe
ad baptiſma aque et ſpiritus:vt eius vicem ſupꝓpleret.
4 Pꝛeterea.ĩ latrone a dextris crucifixo erat pena non
cauſa.quia pꝛo ſuis meritis non pꝛo nomine xpᷣi paſſus
eſt. et tamen baptiſma dicitur:ergo hoc non facit cauſa.
Si vo dicatur fides eſſe ratio.tunc fides per ſeipſam
illud efficeret. Si ergo aliquis ſolam fidem habeat ba⸗
ptizabitur.et ſic contingeret aliquem multociens bapti
ʒari.quia poſſet multociens fidem habeꝛe et multotiens
a fide cadere.quod cum non ſit:non hoc facit ſola fides.
Reſponſio.hoc facit fides cum pena et cauſa in mar⸗
tirio vt omnia cõcurrant. Nam in baptiſmo aque dele⸗
tuꝛ omnis pena debita pꝛo octuali et pena oꝛiginalis. G
ideʒ fit in martirio ratione fidei.ſi eſſet aliqua culpa de
letur.et ratione fidei:cum cauſa eſt augmentum gratie.
et ratione pene his coniuncte deletio omnis pene. et ſic
martirium ſupplet vicem baptiſmi. Quod autem obij⸗
cituꝛ de latrone. Dicendum ꝙ martirium illius quan⸗
tum erat de ſe non erat completum:et ꝙ non tota cauſa
ſanguinis ratio fuit in eo baptiſmi: ſed duo concurre⸗
bant fides et pena:et adiungebatur contritio in articu⸗
lo neceſſitatis.Ad cuius euidentiam nota.ꝙ ad comple
tum martirium duo requiruntur. ſcilicʒ iuſia voluntas
et iuſta cauſa. Pꝛimum defuit in innocentibus.Secun⸗
dum defuit in latrone.vnde neutrum martirium de ſe fu
it completum.ſed ſicut dominus in innocentibus ſupple⸗
nit quod defuit ex parte voluntatis:ſic in latrone ſupple⸗
uit quod veerat ex parte cauſe.pꝛopter quod ſignanter

dicit Hieꝛoni. chriſtus homicidij penam fecit eẽ maꝛ
tirium. Dicit enim. fecit ſic innuens ꝙ te ſe non fuit cõ⸗
pletum martirium. baptiſmo auteʒ penitentie po

teſt queri qualiter ſupplet vicem baptiſmi.Si enim maꝛ
tirium ita ſuꝑplet vicem baptiſmi ꝙ ſuſtinens martiriũ

euolat quemadmodum baptiʒzetus: videtur ſimiliter ꝙ
baptiſmus penitentie ſi ſuppleat vicem baptiſmi. ꝙ qui

baptiʒatur baptiſmo penitentie euolet:quemadmodum
baptiʒatꝰbaptiſmo aque et ſpũs.et ita vnnſꝗſq; adultꝰ
in q eẽt hmõi baptiſmus:exiſtente articulo neceſſitatis
euolaret.¶. Cõtꝛa.in baptiſmo pñie nihil alið ẽ q; fides

cũ pniĩa finali:ſᷣ fides cũ pnia finali nõ tollit ncẽrio oẽm

penã: ̊ ſic baptizatus nõ euolaꝛet.¶¶ Ad qð dᷣm.ꝙ licʒ
baptiſmus penitẽtie ſuppleat baptiſmũ aque ⁊ ſpũs:non
tñ neceſſario hunc defectũ tollit vt ſtatim faciat euolare
Pot em̃ eẽ ꝙ nõ omnis pena tollat᷑ rõe pemitẽtie ſic oĩs
tollit᷑ rõe baptiſmi.ex eo qð habet a paſſione rpᷣi.Et h ẽ
quia paſſio xpᷣi vniuerſale ẽ ſatiſfactoꝛiũ.⁊ q̃ntuʒ ẽ de ſe
ſufficiẽs.et quãtũ ẽ de ſe influit in ipᷣm baptiſmi virtutẽ
vt babet᷑ in.iij.li.ſenteñ.xxx.di.ca.peccata quoq; noſtra
⁊c. Penitẽtia dᷣo eſt ſatiſfactoꝛiũ ex ꝑte nr̃a.⁊ cõtingit eẽ
Fm plus et minus de cõtritõne et alijs que ſatilfaciunt.
Si ergo querat᷑ in quo ſupplet penitẽtia illã vim baptilſ⸗
mi? Reſpõſio.qꝙ boc ẽ quo ad hoc ꝙ fides cũ penitentia
delʒ omnẽ culpã et penã ꝓpoꝛtõnaliter.⁊ quia ẽ ibi fides
xp̃i:ip̃e dñs ꝑ gratiã qui nõ dimittit culpam in parte:di
mittit culpã oꝛiginalẽ.⁊ rõe paſſionis xpᷣi dimittit᷑ pena
oꝛiginalis.et ſic quo ad hoc dicitur ſuppleꝛe:quia ꝑ illaz
ſaluatur penitẽs in articulo neceſſitatis.vbi nõ eſt ↄtem
ptus ſacramenti.4¶ Si aũt queratur vnde babet marti⸗
riũ ꝙ tollat oẽm penã:penitẽtia aũt nõ? Reſpõſio.ꝙ pe
na martirij eſt maxima inter omnes penas tꝑales. et iõ
ſi adiungatur fides paſſionis xp̃i et imitatõ paſſiõis xpᷣi
quãtũ põt:tollit omnẽ penã debitã ꝓ peccato.õ ſic at
fuit de penitẽtia que nõ ſemꝑ eſt talis vt tollat omnẽ cul
pam et omnẽ penã.poſſet tñ eẽ ꝙ dñs ex gꝛatia ſuppleret
qð minus eẽt ex ꝑte penitẽtis in tali caſu. Sed quia hõ
m quantitateʒ peccati debitoꝛ ẽ pene.et deus punit aut
homo:nõ audeo diffinire ꝙ omnine pena remittatur in
baptiſmo penitentite.

¶ Articulus quintus

Onſequẽter queritur vtrũ hec genera baptiſ⸗
matũ ſufficiant ad ſalutẽ ſine baptiſmo flumi
nis. Et videtur ꝙ nõ.per hoc quod dr.iij. io⸗
hañ. iſi quis renatus fuerit ⁊c. Sed nullus ſic rena⸗
ſcitur.niſi baptiʒaretur baptiſmo aque:ergo nullus in⸗
trat in regnũ celoꝛum ſine baptiſmo aque.¶ Item ſi ali⸗
ter ꝙᷓ ꝑ baptiſmum fluminis poſſet quis ſaluari: baptiſ⸗
mus aque non eẽt ſacramentũ neceſſitatis.nec peccaret
nolens baptizari:ſed hoc ẽ falſuʒ.ꝗ̊ ⁊c.¶ e aũt baptiſ
mus ſanguinis ſufficiat ad ſalutẽ ſine baptiſmo flumis.
patet ex verbo dam̃.dicẽs. Illud valde beatũ ẽ inq;tum
ſecũdis nõ inquinat᷑ ſoꝛdibo.Seo ſi eſt valde beatũ:ſuf⸗
ficit ꝑ ſe ad obtinẽdam beatitudinẽ.i Item ſuꝑ illð.vj.
Judi.Ego feci vos cõdeſcẽdere.dicit glo.baptiſma ſan⸗
guinis ſolum ẽ qð nos purioꝛes qᷓ; aqua baptiſmi facit.
Ex hoc videt᷑ ꝙ meliꝰ ſufficit ad ſalutẽ.ꝑ ſe qᷓ; baptiſmꝰ
aque.q¶ E aũt baptiſmus penitẽtie nõ ſufficiat ſine ba⸗
ptiſmo fluminis.patet ꝑ hoc ꝙ id nõ eſt ſine gratia gra⸗
tũfaciẽte quã concernit in eẽ ritio que in ſlatu ſuo
ſufficit ad ſalutẽ ¶ Reſponſio.ꝙ hec genera baptiſma⸗
tũ ſufficiãt ad ſalutẽ nõ ↄtempto baptiſmate fluminis:
p coexiſtẽte volũtate ſuſcipiẽdi baptiſma fluminis ſi fa⸗
cultas ſe offerret.õ aũt ſufficiũt baptiſmate iſto ↄtem
pto.Et hoc ẽ quod dicit aug.ꝙ põt quis ſaluari nõ ſacꝛa
mento baptiſmi ꝑcepto:ſed nõ poteſt ſacramento contẽ⸗
pto. Ad pꝛimũ quod obijcitur ↄtꝛa.ꝑ illud Johᷣ.iij. QAi
ſi quis renatus ⁊c.patet rñſio ꝑ hoc quod dr in glo.xj.
ad heb.ſuꝑ illud baptiſmatũ. Qui nõ fuerit regeneratꝰ
ea regeneratõe qua renaſcunt᷑ ex aqua et ſpũſancto:non
ſaluabit᷑ Ea vᷣo renaſcunt᷑ homines diuerſis modis.alij
ꝑ pnĩam.alij ꝑ effuſionẽ ſanguinis.alij ꝓꝑ baptiſmũ. It)c
aug.x.de ciui.dei.Quicũq; nõ ꝑcepto regeneratõnis la
uacro ꝓ xp̃ᷣi ↄfeſſione moꝛiunt᷑ tantũ eis valet ad dimit
tẽda peccata:quãtũ ſi abluerẽt᷑ ſacro fonte baptiſmatis.
qui eĩ dixit.Niſi quis renatus fuerit ex aqua et ſpiꝛitu⸗
ſancto nõ intꝛabit in regnũ celoꝝ.alia ſenteñ. iſtos fecit
exceptos vbi nõ minus generaliter ait. Qui me ↄfeſſus
fuerit ⁊c.¶ Ad aliud quod obijcitur ꝙ baptiſmus eſt ne
ceſſitatis.Dicẽdum ꝙ hoc baptiſma neceſſariũ ẽ ad ſalu
tẽ ſiue neceſſitatis.quia deus illud inſtituit ſub pᷣcepto.
⁊ qm que pᷣcepta ſunt:ſunt neceſſaria ad ſaluteʒ:ideo ta⸗

lis baptiſmus ẽ ad ſalutẽ neceſſarius. Sed qm̃ deus ne⸗

minẽ obligat ad impoſſibile ex ſuo pᷣcepto.vt dicit hiero.
et iterũ.quod quis nõ poteſt facere reputat᷑ ei ꝓ facto.ſi
cut dicit glo.ſuꝑ illud pᷣs.Etenim iniquitates oꝑamini
⁊c̃.qð nõ potes facere et vis:deus factum reputat. Ideo
baptiſmuos aque nõ ſic eſt neceſſarius:vt ſi aſſit volũtas
et deſit poſſibilitas nõ ſaluet᷑ aliquis ſine ipᷣo.ẽ ergo ſaẽ
mentũ neceſſitatis.nõ quia ſine eo nõ poſſit homo ſalua
ri:ſed quia ad hoc tenetur ſi aſſit facultas ⁊ etiã illo ne⸗

ie temꝑto nõ ſaluat.

AMlembꝛum quintum

Onſequẽter queritur de pᷣeminentia iſtoꝛũ
baptiſmatũ. Pꝛimo de pᷣeminentia baptiſ
matis reſpectu ſanguinis.Secundo de pᷣe
inẽtia baptiſmatis iohãnis reſpectu ali

um.

Articulus pꝛimus

D pꝛimuʒ ſic. videtur ꝙ baptiſma ſanguinis
pᷣeminat baptiſmati ꝑfeeto.ſ.quod fit ĩ aqua

— iritu.quia dicit dam̃. valde reueꝛẽduʒ

et beatum.qð ſecũdis nõ inquinatur ſoꝛdibus:ſed hoc
nõ ↄtingit in alio.¶ Ieʒ baptiſma ſanguinis ſine omni
defectu et omni interuaſlo introducit in regnuʒ quod eſt

7

ſummũ bonũ.qð nõ facit illud:ſed qð ꝓximius ẽ fini.et

certiꝰet efficaciꝰ⁊ ponit in altioꝛi gradu:illud ẽ ſimplici
ter nobiliꝰ⁊ meliꝰ.⁊ talis ẽ baptiſmꝰſanguims. qꝛ ſtatĩ
introducit in głiaʒ ſine impedimẽto.nec tm̃ acquirit glo
riã:ĩmo głiam eminẽteʒ.g̊ ⁊c.¶ Itẽ glo. Judi.vj.ſuꝑ il⸗
lud.tolles thauꝛũ ⁊c̃.baptiſma ſumptũ in ſanguine pu⸗
rioꝛes facit q; ſumptũ in aqua.Sed baptiſmus ille ꝑfe⸗
ctioꝛ ẽ qui facit purioꝛẽ.q̊ ⁊c.q¶ Iẽ in baptiſmo ſanguĩs
anhlio⸗ et plenioꝛ ẽ imitatõ ⁊ ꝓſeſſio paſſiõis xp̃i qꝙᷓ ĩ ba
ptiſmo aque.i ã ibi ẽ ꝓfeſſio verbo et ſigno ſiue actu.h̊ᷣ
aiũt nõ ſolũ ſigno et actõe:ſed paſſione. VUnde in baptiſ⸗
mo aque moꝛs ſignatur.hic aũt ſuſcipitur.ſed vbi ẽ ꝓfeſ
ſio fidei expꝛeſſioꝛ et imitatio paſſionis xpᷣi plenioꝛ.ibi ẽ
gratia ſiue virtus efficacioꝛ.⁊ hoc ſimpliciter melius.vñ
aug.ad foꝛtunatũ.de ↄꝑatõe hoꝝ baptiſmatũ dicit. ba⸗
ptilatus ↄfitet᷑ fidem ſuã coꝛã ſacerdote:martir coꝛã ꝑſe
cutoꝛe.ille poſt ꝓfeſſionem aſpergit᷑ aqua:hic aſpergituꝛ
ſanguine.ille manus unpoſitõne pontificis accipit ſpiri
tũſanctũ:hic templũ ſpirituſſancti efficituꝛ.⁊ ita patʒ ꝙ;
illuo pcellit.¶ Itẽ ſi duobn equaliter donis addant᷑ duo
bona:illð bonũ qð efficit illð meliꝰcui addit᷑:melius eſt
alio quod nõ efficit illud cui addit᷑ ita bonũ. Sʒ ponat
ꝙ aliqui duo viri ſint equaliter boni.vnꝰſuſcipit baptiſ⸗
mũ aq.aliꝰſuſtinet martiꝛiũ.ↄſtat q; ille ꝗ ſuſtinet melioꝛ
efficit ᷓ ille ꝗ ſuſcipit baptiſmũ:̊ martiriũ ẽ meliꝰqᷓ ba
ptiſmus. Cõtra. baptiſma ꝑfectũ vniuerſalis ẽ cã ſa⸗
lutis.ſ̊ remediũ illð qð plures curat ⁊ a plłibo moꝛbis
a ꝑiculoſioꝛibo ſonat.meliꝰẽ ⁊ vtiliꝰ.ſʒ baptiſmus aq̃
płes ꝑſonas ſanat et a pluꝛibo moꝛbis qᷓ baptiſmus ſan
guinis.qꝛ ab oĩ culpa tã moꝛtali ꝙᷓ; veniali.¶ I vᷣtute il⸗
lius ↄfert᷑ gra gratufaciẽs.maius aũt bonũ ẽ gra. qꝙ; ali
ad qð ſit ĩ martirio rõe martirij.qꝛ vᷣtute martirij nõ cõ⸗
fert᷑ gra ſʒ collata ↄfirmat᷑pexcellit igr baptiſmati ſan⸗
guinis baptiſma ꝑfectũ.¶ Itẽ ĩ baptiſmo flumĩs ↄfertuꝛ
gra ꝑ quã acquirit᷑ aurea.q ẽ pᷣmiũ ſubſtãtiale.ſed in ba
ptiſmo ſanguinis nõ acquirit᷑ niſi aureola q ẽ pᷣmiũ ac⸗
cidẽtale.& ſi pᷣmiũ ſubſtãtiale longe ẽ melius pᷣmio acci⸗
dẽtali:et illud quo hoc acquirit᷑ melius ẽ illo quo acꝗri⸗
tur illud.¶Rnſio.qꝙ pᷣeminẽtia iſioꝝ baptiſmatũ ſe bʒ
ſicut excedẽs ⁊ exceſſa.qð ꝑpendit᷑ ex ↄſideratõne effectꝰ
eoꝛũdẽ. Effectus aũt illoꝝ ſunt ⁊ in liberãdo a malo et ĩ
ↄferẽdo et oꝛdinãdo ad bonuʒ: ⁊ vtroq; mõ ſe habent ſic
excedẽtia et exceſſa.Qã maioꝛ effectus ſiue efficacia ĩ li⸗
berando a malo põt eſſe.vel intenſiue vel ex:enſiue.Si
extenſiue:baptiſmus aque excedit.ꝗa pluꝛes ꝑſonas libe
rat ſcʒ ꝑuulos ⁊ adultos.et a plłibo moꝛbis gꝗa a peccato

, —. —— — —. —— — -----—

—,——,,,–—— -r—————

—— — — —

— —— f

——,

ne⸗
ero.
o.ſi
nini
deo
ntas
dſae
alua
one

iſoi
bapti
ode⸗
du ali

gini⸗
iaqu
lnicl
ongt
veß
hhet
glii
Moi
ge
ſupi⸗
ne pr
lepe
ngni
ib
Ntn.5
vpni⸗
pl
hi⸗ 4
ba⸗
Ne
Hin
an
t de
r
n⸗
n
igg
46
uhts
16 69
ſan
eil⸗
ali
6c⸗
ſan⸗
erun
inba
iioe
hcetn
gegen
jſeß

¶ Nueſtio

moꝛtali et veniali. Paptiſmꝰaũt ſanguinis liberat pau
cos.ſ.adultos 2 ſolũ a veniali liberat a moꝛtali nõ.qꝛ p᷑⸗
ſupponit caritatẽ: aliter nibil valeret ad ſalutẽ. Similit
in oꝛdinãdo ad bonũ põt maioꝛ exceſſus attẽdi duplicit
aut ertenſiue aut intenſiue. Si extẽſiue ſic pᷣcellit baptilſ⸗
mus aque.qꝛ dat gram gratiſdatã.ſ.caracterẽ.⁊ gratia
gratũfacientẽ q̃ dſponit ad gliam ⁊ pᷣmiũ eẽntiale. Da
ptiſmus aũt ſanguimo gram gratũfacientẽ nõ tribuit:
ↄſeruat.nec tribuit caracterẽ ꝑ quẽ ciſtinguit aia pe
rat᷑ ad gram. Sʒ vtroq; modoꝝ pᷣdictoꝛũ baptiſm ſan⸗
guinis excedit intenſiue.ſicut excedit᷑ extenſiue. Nã effi⸗
cacius ⁊ melius liberat a malo culpe et pene: qꝛ omnem
reſecat ⁊ m potentiã ⁊ Fm actũ. Similiter efficaciꝰoꝛ/
dinat ad bonuʒ. quia ſtatim introducit ad głiam. pfe⸗
ctioꝛẽ ⁊ gloꝛioſioꝛẽ boc baptiſmo baptiʒatus ↄſequitur
palmã qᷓ; nõ baptiʒatꝰalio.Dicẽdũ hec baptiſmata
ſe habẽt ſicut excedẽtia ⁊ exceſſa quatuũ ad q̃ excedunt et
excedunt᷑ vt ex ip̃is rõibo ꝓ diuerſis ꝑtibo poſitis patet.
Si aũt vlterius quereret᷑.ꝙ magis pᷣcellit ſimpłr. di⸗
cendũ ꝙ licet baptiſmus martirij ſit pcellens ratõne di⸗
itatis ſlatus et pꝛiuilegij ad que ꝑducit:tñ baptiſmus
duminis pcellit roe maioꝛis virtutis vtilitatis. Iſtuo
patet ↄſideratis ſigillatim ⁊ ꝑ ſe effectibo vtriuſq;· Koe
vtilitatis que ẽ optima ↄditio boni:cõſtat ꝙ pᷣcellit.cum
ſit remediũ vniuerſale baptiſma martirij ꝑticnlare.Ka⸗
tõe maioꝛis virtutis pᷣcellit.cũ virtute eius impꝛimatur
caracter ↄferat᷑ gratia gratũfaciẽs:reddat᷑ dignitas vi⸗
te eterne. ſiue auree que ẽ pᷣmiñ ſubſiãtiale.nullũ hoꝛum
ꝑ ſe loquẽdo ↄfertur virtute baptiſmatis martirij. ¶õ eĩ
virtute eius ↄfertur caracter.neq; gratia gratũfaciens.
gratia em̃ hmõi ẽ baptiſma martirij nõ ecõuerſo. neq; ꝑ
cõſequens dignitas vite eterne nec pᷣmium ſubſtãtiale.
Ad pꝛimũ aut quod obijcituꝛ.ꝙ boc baptiſima ſecũdis
nõ inquinatur ſoꝛdibo ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ h̊ nõ ẽ rõe qua ẽ ba
ptiſinꝰ. quia hoc ↄtingit in omm moꝛte iuſti:bᷣ potiꝰrõne
qua ipo terminat᷑ ſtatus viatoꝛis. VUnde h̊ ↄuenit baptiſ
mo:iſti ꝑ accidẽs. Geatus aũt iopᷣ.euãgeliſta dicit paſ⸗
ſus martiriũ in immiſioue dolij feruẽtis olei.qui nihilo⸗
minus potuit ſoꝛdibo ſecũdis inquinari quãtum fuit de
ipᷣo martirio.¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ſine om̃i interual⸗
lo introducit in regnũ ⁊c. Dicẽdum ꝙ hoc ẽ magis ratõ
ne qua ponit extra ſtatũ vie:qᷓ rõe boni collati virtute il⸗
lius vel mali ablati.ſicut patet in exemplo pᷣtacto de be⸗
ato iohe.Si aũt baptiſmo ftuminis baptiʒatos poneꝛet
extra ſiatũ viatoꝝ:ſimiliter ſtatim introducẽt in regnũ.
4 Ad illud quod adiungit᷑ ꝙ ponit ĩ gradu altioꝛi.Dicẽ
dũ ꝙ hoc nõ ẽ quiaẽ maioꝛis virtutis ⁊ efficacie: h̊ quia
fuꝑincedit bono habito.⁊ hoc patʒ exemplo tali.Aliꝗs
dans magnas diuitias alicui:efficit illũ diuitẽ.alius vl
terius aliqua pauca ⁊ ꝑua ↄfert eidẽ. vltimo ↄferẽs po⸗
nit illũ ĩ maioꝛi gradu ⁊ altioꝛi ꝙᷓ fuerit pꝛimo.nec tamẽ
plura ↄtulit illi:nec efficaciꝰ miniſtrauit ei bona.q¶.qAdð
illud qð obijcit᷑.ꝙ purioꝛes facit.Gicẽdum ꝙ puriores
reddit delendo im puritatẽ pene:ſed baptiſmus aque pu
rioꝛeo facit delendo impuritatẽ culpe.purũ em̃ẽ qð ẽ im
ꝑmixtũ alicui qð ẽ alterius nature.alterius em̃ nature

ſunt culpa et pena:qᷓ; natura humana.ſ.cõdita ſiue inſti

tuta.¶. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ in baptiſmo ſanguinis eſt
plenioꝛ etiã amplioꝛ imitatio xpᷣi ꝓfeſſio paſſionis eiꝰ
⁊c̃. Dicẽdum ꝙ hoc nõ concludit ꝙ ſit maioꝛis virtutis
vel vtilitatis ſimpliciteꝛ. Iſtud em̃ argumẽtũ non valet.
Iſte em expꝛeſſius pfitet᷑ fidẽ paſſionis ⁊ imitat᷑ xpᷣm.di
co imitatõe exterioꝛi ꝙᷓ iſte.̊ virius in iſto ẽ maioꝛ⁊ effi
cacioꝛ qᷓ in illo.frequeter em̃ vbi ẽ virtus maioꝛ:ẽ oſten⸗
ſio exterioꝛ minoꝛ. Seo bene ↄcedendũ ẽ alijs exiſtẽtibo
eiſdẽ ꝙ magis meretur: qui ꝑfectius et plenius ꝓſitetuꝛ
ꝑ fidẽ ⁊ imitat᷑ xpᷣm paſſuʒ qᷓ minus. Sed ſupponat᷑ hoc
