igit᷑ deꝰ edit ſanctis ptᷣatẽ eiciendi demones.⸗ poſſet dare
ptatẽ eiciendi ſemĩata ꝑ ipos demones ſcʒ pctᷣa.hec nõ po⸗
teſt niſi ꝑ collatõeʒ gratie.¶ Itẽ tres ſunt actꝰhierarehici
purgare.illumĩare.pficere.ptas aũt iſtoꝝ actuuʒ ↄceſſa eſt
ſuꝑioꝛibo angelis reſpectu inferioꝝ.ſᷣ vt dicit Aug.lxxxũj
q.ꝙ nihil eſt eo ↄueniẽtiꝰaĩa ratõnali:videt᷑ igit᷑ ꝙ poſſet
ↄſerre aĩe ratõnali poteſtatẽ purgãdi illumĩandi.pficien⸗
di aliã aĩam:cũ ſit reꝑire oꝛdinẽ in oĩb.¶] Itẽ.j.Coꝛin.j.
diuiſus eſt xpᷣc in glo.ibi recitat᷑ obiectõ quoꝛũdaʒ. hec ſcʒ
potẽtia dei eſt diuina eẽntia quia nõ eſt aliud do eſſe ⁊ ali
ud poſſe. Si ergo nõ potuit eis dare vt eẽnt quod ipe eſt.
tñ potuit eis dare poteſtatẽ quã habet.i.ptatẽ q poſſent re
mittere pcta qð ipᷣe ſolus babet.hec glo.¶ Item poſt eadẽ
glo. potuit eis dare auctoꝛitatẽ baptiʒãdi quibo ↄtulit mi⸗
deris. MKneo eſt multiplex ptas baptiſmi. Vna eſt
auctoꝛitatis que ſcʒ ẽ ptᷣas dimittedi pcta.que ptas eſt ab
eo qui dimittit. Itẽ eſt alia pĩas ſcʒ cooꝑatõnis qua ſcʒ
bomo cooꝑari dicat᷑ deo in ablutõe interioꝛi.i.in remiſſio
ne pct᷑i ⁊ infuſione gr̃e:ſicut cooꝑatur homĩ in ablutõe ex⸗
terioꝛi. Itẽ alia ẽ ptas excellẽtie.qua ſiue ptate media ſiue
pĩate clauiũ remitti poſſet perm qᷓtuʒ ad penã: ſicut xrpᷣe ꝑ
paſſionẽ. Item eſt alia ptas inuocatõis quã ſcʒ dñs dedit
his verbis in pmitiua ecclia. Haptizo te in nomine rpᷣi.⸗
poſt his:baptiʒo te in noĩe pa.⁊ fi.⁊.ſſ. Item alia eſt mini
ſterij que ↄfert᷑ cũ oꝛdine ſacerdotali ⁊ ptᷣate elauiũ miſtꝛis
eccleſie:vſus tamen ptᷣatis omnibo ↄcedit᷑ in neceſſitate.vt
qð ſolũ ſacerdotibo ↄmittit᷑ ex officio:alijs xedit᷑ er diſpẽ
ſatione neceſſitatis.Oicendũ igit᷑ ꝙ pᷣma auctoꝛitatis po⸗
teſtas ſcʒ ſolius dei eſt.nec illã põt alijs dare.ſicut nec eſſe
deũ. Iſa.xliij.Ego ſuʒ qui deleo iniqtates ꝓpter me.de alia
płate dicet᷑ infra. Tercia ptas excellẽtie que fuit ſoliꝰ xp̃i
hec vt eſt dictũ eſt ptas qua ſine claue media remittit᷑ pec⸗
catum q;tum ad penã: qꝛ hoc fuit ꝑ virtutẽ paſſionis. bãc
poteſtatẽ nõ potuit habere purꝰhomo.hãc aũt non decuit
dari puro homiĩ. vnde hãc non potuit ypᷣc dare diſcipulis
ſuis.Eſt tamen alia poteſtas eʒ cellẽtie quã potuit deꝰda⸗
re ſeruis ſuis.ſcʒ vt demõſtraret᷑ baptiʒatꝰin aliquo ſigno
vnde glo.ſuꝑ illud.Qe quis dicat ꝙ in noĩe meo baptiʒa⸗
ti eſtis.dicit.poterat quidẽ dñs ihs baptiſmi ſui ptatẽ da
re alicui vel aliquibo ſeruis ſuis.vt quẽadmodũ ꝑ virgam
floꝛentẽ demõſiratꝰeſt aaron:ita ꝑ aliqð ſignũ demõſirarẽ
tur excellẽtioꝛis dignitatis miſtri ⁊ diſpẽſatoꝛes miſterio⸗
rum qui ſoli baptiʒarẽt.Siłꝛ ẽ de quarta ptᷣate ſcʒ inuoca
tionis qð ſila fuit ip̃ius xpᷣi.qꝛ ad inuocatõeʒ nois xp̃i ba⸗
ptiʒabat᷑.hãc potuit xpᷣc ↄtuliſſe diſcipulis.vt ad innocatõ
nem noĩs petri vel ioh.baptiʒaret᷑.⁊ de hac intelligat᷑ ver
bum aug.ꝙ dñs potuit ↄferre diſcipulis ptatẽ:ſᷣ no ↄtulit
ſicut tangit᷑ in glo.j. Coꝛin.j.ſuꝑ illud.diuiſus ẽ xpc. Vñ
dicit aug. ſuꝑ Yoh. Per hãc ptatẽ quaʒ xpᷣe ſibi retinuit ⁊
in neminẽ miſiroꝝ trãſfudit.qꝙuis ꝑ miſtros baptiʒare di
gnatꝰſit.ꝑ hãc inquã ſtat vnitas eccłie q̃ ſignificat᷑ in colũ
ba d qua dictũ eſt. Una ẽ colũba mea.vna eſt mr̃i ſue ele⸗
cta.Si em̃ trãſiret a dño ptᷣas ad miſtꝝ.tot baptiſte eſſent
quot miſtri eẽnt⁊ iã vnitas baptiſini nõ ſtaret. Oñ igẽ cõ
cedi põt ð inuocatõis ptate.q xpᷣc potuit illã ↄtuliſſe diſci
pulis ſ̊ noluit.Silꝛ ẽ de pt̃ate quadam excellẽtie.de ptate
auẽtis excellẽtie nõ potuit.nec h̊ nõ poſſe fuit impotẽtia ſů.
potiꝰpotẽtia.¶ Ad h̊ qdð obijcit᷑.q põt dare oẽm ſcĩaʒ q̊ et
om̃ipotẽtiã.Dicendũ ꝙ nõ eſt ſile.aĩa em̃ nata eſt ſcire oĩa
ſciẽtia aũt oim nõ eſt ꝓpꝛiũ dei.ſciẽtia em̃ oĩm ẽ ꝑs beatitu
dinis quã aſſegꝗmur ex intuitu in li.vite.ſᷣm ꝙ dicit gꝛeg.
NQuid eſt ꝗð nõ videt qui vidẽteʒ oĩa videt:i¶ õ eſt aut na⸗
ta aĩa poſſe oĩa.hoc autẽ ꝓpꝛiũ eſi ſoliꝰdei.¶ Ad illudqð
obijcit᷑ ſũme bonꝰſũme diffundit ſe.dicẽdũ ꝙ nõ dicituꝛ
ſũme bonꝰ.qꝛ ſũme ſe diffundit:hᷣ qꝛ diffundit ſe ſine ſui di
minutõe.Pꝛet.diffuſio nõ debʒ eſſe tãta vt ſit in pᷣiudiciũ
pratis.h̊ aũt eẽt:ſi daꝛet creatuꝛe ptatẽ ↄferẽdi gr̃aʒ.¶ Ad
alið qdð obijcit᷑.q deꝰ ↄtulit creaturis poſſe curare o petis
dðm ꝙ h verũ ẽ foꝛmalit᷑ nõ effectiue.gr̃a ei foꝛmalit pur⸗

ſt⸗
le
dann
Namn
Aitun
ja
mai
noen
lniti
lami
gue
citu
fian

aepiageſt
tönispeſg
iiintmſt
m blt 0
iteneinſit
n. ſunni
iggriin
nwiinzi
ntitckine
Cnünins
1eſtue
tügeſ
epnmnsd
ecluenetc
pernne, N
euitſaleri
emitnine
Glionis, i
tnon want
eilatpulis
tit ene⸗
igvoligno
obipez
aRd
ühegan
1deörri
omiſten⸗
geſczinun
zwcisrüi
todinnoeid
neliguir
nisnwonit
nserje
ſbirenmmnt
boptzanedf
ininu
nfi ſue ele
iſt eſent
Giifai
nlile diſe⸗
e.e prant
npoteni
nleiaziet
eſtſciroin
ps beumn
dieitge⸗
eſtoutn
ſo ilogs
no gein
rſinehin
niu
6
oret

ntliſt⸗

7

¶ Mueſtio

gat a culpa a virtꝰa vicio:licut vnũ ↄtrarioꝝ infoꝛmando
ſubiectũ aliqð: purgat illud a ſuo ↄtrario.nõ em̃ ↄpatiũt
ſeſe in eoꝗẽ ſubiecto ↄtraria: ſicut nec lux ⁊ tenebꝛa. Ad
boc qð obijcit᷑.ꝙ actꝰ oꝑatões foꝛmaꝝ ↄueniũt ſubiectis
⁊ ita fidelis põt purgare ſicut ⁊2 fides. Dicẽdũ ꝙ h̊ intelli⸗
gitur vbi aliqð ↄcertũ agit in aliud mediãte ſua foꝛma ſiẽ
ignis in aqua.nõ aũt eſt ̊ reꝑire niſi aliq̃ ſoꝛma agit ꝑfici
endo ſuũ ſubiectũ.cũ aũt caloꝛ vel caliditas ꝑficit materiã
calidi non ꝓpter h̊ verũ eſt ꝙ calidũ ꝑficit materiã calidi.
4 Ad illð qd obijcit᷑. ꝙ deꝰotulit vᷣtutẽ curãdi a moꝛbo coꝛ
poꝛali creature coꝛꝑali.ſic ber bis lapidibo ⁊c̃. Dicẽdnʒ q;
creature coꝛꝑales coꝛꝑalia oĩno nõ curãt.̊ ẽ. nõ oĩno hñt
ratõeʒ cauſe efficiẽtis reſpectu ſanitatis coꝛpoꝝ: ̊ potius
aut exercitant aut roboꝛat naturã cũ apponuũt᷑.q̃ roboꝛata
moꝛbũ expellit.vt qñq; medicĩa aſſumpta attrabit ſibi bu
moꝛes nociuos ꝗ ſũt in coꝛꝑe quã q̃i aut ↄriã cũ bumonbo
attractis ex pellit natura vt fit ĩ laxatiuis.ꝛ ſic efficit᷑ ſani⸗
tas ĩ hoĩe.vñ medicina nõ ẽ cauſa efficiẽs ꝑ ſe:licet quodã
mõ. Pꝛet. nõ eſt ſimile ꝙ ꝓonit᷑.qꝛ deꝰoꝛdinauit coꝛꝑalia
iſla vt depuirẽt ncc̃itati hũane quãtũ eſt ex ꝑte coꝛꝑis:ᷣ oꝛ
dinauit vt inter ipᷣm ⁊ aĩazʒ ratõnalẽ nihil eẽt meqiũ ſcʒ vt

pficiẽs effectiue.¶ Ao alið qð obijcit᷑ ꝙ ſctis dat᷑ pias ex⸗

pellẽdi demões.ddm ꝙ dy abolꝰdupłꝛ pᷣſidet hom.⸗ ïtuz
ad coꝛpꝰ ꝑ effectũ verxatõis coꝛꝑalis ⁊ aie ꝑ effectũ pcki. licʒ
em̃ nõ pᷣſideat aĩe ꝑ eẽntiã:pᷣſidet tñ 4 oꝑatõnis eſfectũ.ex.
pellũt igit᷑ ſcti demões qᷓtũ ad effeciꝰvexatõis coꝛꝑalis:nõ
aũt qtũ ad effectũ pcti. ᷣ ſolꝰdñs oꝑat᷑ illã expulſionẽ ꝑ g⸗
tiam. Ad illud qð obijcit. ꝓ tres ſunt act?hierarchici c.
SDicẽdũ ꝙ oẽs angeli indigẽt purgatõe ⁊ ꝑfectõe.⁊ in oĩbo
exercet᷑ actꝰpurgatõis ⁊ ꝑlectõis.vel imediate a pᷣmo: vel
ab angelis ĩ oꝛdinibo ↄiuctis. Iſta aũt purgatõ nõ reqrit
influẽtiã gre a purgãte neq; hec ꝑfectõ:q;ꝛ hec purgatõ vel
ꝑfectio nò eſt qᷓtuʒ ad culpãa vel penã.ſ̊ qᷓtũ ad efectũ cre⸗
ature ratõe qua creat᷑a eſt.i.ex nibilo.Dicendũ igit᷑ ꝙ an⸗/
gelus 2 ꝙ̃tuʒ ad intellectũ ⁊ qtuʒ ad effectũ eſt puꝛgabilis
adhuc ⁊ ꝑfectibilis ⁊ purgabilis a quadã materialitate qᷓ
tam ex ꝑte intellectꝰqᷓ effectꝰvltime ↄtrariantur pfectõni.
Adhuc eiĩ ẽ ĩtellectꝰangelicꝰ ĩ paſſibilitate q̃dã reſpectu qͥ⸗
rundã agnoſcendoꝝ. ſicut em̃ fuit de adam ꝙ m naturaʒ
eiꝰbene inſtitutã coꝛpꝰeiꝰſuit materiale ⁊ nõ ſpũale.vnde
indiguit purgatõne ex ꝑte coꝛꝑis:ſiłꝛ ex ꝑte aĩe ratõnalis
quia aĩa eiꝰfuit paſſibilis reſpectu ↄgnoſcẽdoꝝ. Vnde ab
hac ptate infuit illi materialitas quedã qua indiguit pur⸗/

gari ꝙỹmʒ ad intellectiuã. Silꝛ dico exr hac ꝑte ꝙ intellectꝰ
angelicꝰeſt in quadã poſſibilitate adbuc. a qua ineſt ei q̃

dam materialitas ⁊ imꝑfectio quoꝝ indiget purgatione.
Silꝛ ex ꝑte affectꝰeſt queda imꝑfectio.licʒ em angelusnõ
ſit mutabilis in culpã:tñ adhuc ẽ in angelico quãtũ ad af⸗
ſectũ quedã poſſibilitas ſiue materialitas reſpectu quoꝛũ
dam pᷣmioꝝ que illi debent᷑ ex ſua mĩſtratõe.ad quã tollen
dam indiget purgatõe. Poteſt igit᷑ dici.ꝙ purgatõ atten⸗
ditur ĩ amotõòe hmõi materialitatis: tam ex ꝑte intellectꝰ
i ex ꝑte affectꝰ. IJllumĩatio aunt eſt qᷓtum ad vlterioꝛẽ ↄſũ⸗
mationẽ intellectꝰ:ꝑfectio qᷓtuʒ ad vlterioꝛẽ affectꝰ. Pꝛi⸗
mo em̃ tollit᷑ materialitas ex ꝑte intelleciꝰqð eſt quoddaʒ
initiũ ad ↄſumatõeʒz vlterioꝛẽ que inducit᷑ actu vel oꝑe il⸗
luminatõis.Siłꝛ pᷣmo tollit᷑ qdaʒ materialitas ab affectu
que ẽ quaſi initiũ quoddã ad ↄſumatõeʒ vlterioꝛẽ que ĩdu
citur actu vel oꝑe ꝑfectõis.Cũ igit᷑ hec purgatõ ⁊ ꝑfectio
fiant ſine influẽtia gre: nõ habet᷑ argumẽtũ ex h ꝙ aie vel
homĩ poſſit vel debeat deꝰↄferre ptateʒ ↄferendi graʒ alij.
Ad hoc qð obijcit᷑ de illa glo.j.Coꝛin.j.que dicit.ꝙ bec
ptᷣas eſt ptas remittẽdi pcta. Dicẽdũ ꝙ cũ dicit ptateʒ re⸗

mittedi pct᷑a: intelligit᷑ de prtate inuocatõis.hoc ẽ vt ad in.

uocatõeʒ noĩs petri vel alteriꝰremitterẽt᷑ pcta ĩ baptiſmo:
ſicut ad inuocatõem noĩs xpᷣi.⁊ hãc potuit dare:pᷣ noluit.

Vel intelligi põt de ptate efficiẽtis ꝓut eſi ſicut cauſa effi⸗
ciens caracteres qua mediãte illumiat᷑ aia.⁊ eoipo tollit
quaſdã tenebꝛas que ſunt reliquie pct᷑i. ſiłꝛ ⁊ alie que ſũt
pene pcti. Vnde cũ dicit᷑.habet ptatẽ remittẽdi pct̃a:intel

ligitur qmʒ ad penã aliquã vel qᷓtuʒ ad culpã ſicut cauſa

v.

ſine qua nõ.¶j Ad illud qð dicit glo.ꝙ potuit eis dare an
ctoꝛitatẽ baptiſmi quibo dedit miſteriuzʒ. intelligit᷑ ibi ſub
auctoꝛitas qð patet ex glo.que ſequit᷑ que eſt.ita ꝙ ipᷣe pᷣn⸗
cipalis auctoꝛ exiſteret. aũt ptas hec de qua loquit᷑ au⸗
guſ.eſt ptẽas inuocatõnis.patet ex quadã glo.ſuꝑ illud.j.
Coꝛin.j.Qe quis dicat ꝙ in noĩe meo baptiʒati eſtis.que
eſt hec. Poterat quidẽ vt dictũ eſt dñs ihjs ſi voluiſſet ba⸗
ptiſmi ſui poteſtatẽ dare alicui vel aliquibo pᷣeipuis ſeruis
ſuis.vt quẽadmodũ ꝑ virgã floꝛentẽ demõſtratꝰ eſt aaron
ſacerdos:ita ꝑ aliqð demoſtrarent᷑ excellentioꝛis dignita⸗
tis mĩſtri ⁊ dipenſatoꝛes miĩſterioꝝ.qui ſoli baptiʒare de
berent. Sed ſi hoc fieret:ipᷣoꝝ iam baptiſmꝰdiceret᷑:qᷓuis
&s a dño attribuit᷑ hec glo.Eius em̃ ꝓpꝛie dicit᷑ baptiſmꝰ
in cuiꝰnoĩe baptiʒat᷑.⁊ ita videt᷑ loqui de ptate inuocatio⸗
nis.eo em̃ ꝙ nomis inuocatõ innoteſcit: nõ ita auctoꝛitas
4 Ad boc videt᷑ q; aug. intelligit de prᷣate remittẽdi perᷣa.
dicit em̃ ſuꝑ Joh̊.hanc ptatẽ quã xpᷣe ſolꝰretinuit ſibi ⁊ in
neminẽ miſiroꝝ trã ſfudit.qᷓuis ꝑ miniſtros baptiʒare di⸗
gnatus ſit.ꝑ hãc inquã ſtat vnitas ecclie que ſignificat᷑ in
colũba de qua dictũ eſt. vna eſt colũba mea.vj. Canti. Sʒ
banc(dicit augu)potuit dare diſcipulis.Sʒ ptas qua ſtat
vnitas ecclie eſt illa qua dimittit᷑ pctm ⁊ Gra ↄfert᷑.¶ Pꝛe
te.incidẽter querit᷑. quõ vnitas ecclłie ẽ illa q̃ dimittit pec⸗
catũ ⁊ gra ↄfert᷑.¶ Pꝛet.incidẽt querit᷑ quõ vnitas ecclie ẽ
a caritate ? a fide ⁊ a baptiſmo? Dicẽdũ ꝙ renera licʒ vni
tas ecclie ſit a fide ⁊ caritate:nihilominꝰ ẽ a ſacramẽto ba
ptiſmatis. qͥ filij ire fiũt filij regni ⁊ incoꝛꝑant᷑ xp̃o. vt.iij.
ad tytũ ꝑ lauacrũ regeneratõis ⁊ renouatõis ſpũᷣſſcti quẽ
effudit ĩ nos habũde ꝑ ihᷣm xpᷣm ſaluatoꝛẽ nr̃m: vt iuſtiſi⸗
cati gra ip̃iꝰperedes ſumꝰ.Et Canti.vj. dicit᷑ de hac vni⸗
tate ibi. Vna eſt colũba mea ꝑfecta mea. Elna mẽĩi ſue ele⸗
cta ⁊c.glo.mater nr̃a regeneratrix gr̃a. Gr̃a aũt regenera
trix ẽ gra baptiſinalis ꝓpꝛie loquẽdo mr̃ igẽ colũbe vni. i.
eccłie q̃ẽ vna gr̃a que ẽ regeneratrix.i.baptiſmalis.⁊ ſic a
ptᷣate remittẽdi pcta ⁊ ↄferẽdi graʒ:ẽ vnitas eccłie.vnitas
dico ↄnexionis ⁊ vinculatõis ſcʒ mẽbꝛoꝝ eccłie adinuicẽ ⁊
cũ capite.¶ Itẽ vt dic aug.ſuꝑ Joh.ðᷣbo ba ptiſmꝰↄſecrat᷑
vetrabe verbũ quid eſt aqua niſi aqua. verbũ hoc ẽ illus
quo innocat᷑ illud a quo eſt regeneratõ ꝑ gram.vt cũ dicit᷑
baptiʒo te in noĩe xp̃i vel pa.⁊ filij.⁊.ſſ.a ver bo igit᷑ inuo⸗
cationis eſt effectsille effectiue: cuiꝰ cauſa ↄiũcta ẽ baptiſ⸗
mus. Iſte aũt effectꝰeſt caracter.vt em̃ alibi dictũ ẽ regene
rationis ꝗᷓ eſt ꝑ gr̃am baptiſinꝰeſi ſine qua nõ.⁊ ẽ a deo vt
a tota cauſa.ſ̊ oꝛnatꝰ caracteris ẽ ip̃m ſacramẽtũ cauſa ef⸗
ficiẽs ſimptꝛ.a caractere vᷣo baptiſmali ẽ vnitas eccłie ſcʒ
aſſimilatõis. eo em̃ mẽbꝝ mẽbꝛo aſſimilat᷑· a ptate & inuo⸗
catõis ẽ vnitas eccłie aſſimilatõis.⁊ hoc etiã valde ↄgruit
qꝛ a vᷣbo inuocatõis ẽ effectiue caracteꝛ.nõ qꝛ dicit᷑:bᷣ quia
credit᷑.vñ vᷣbũ habẽs ðᷣtutẽ a fide. efficit illud a quo ẽ vni⸗
tas aſſunilatõis ſic fides. Cum em fides ẽ vnio ecclie ſiue
cauſa vnionis 2 caritas differẽter tñ.qꝛ caritas ẽ cã vnita
tis ↄnerxionis.fides aſſimilatõis. Caritas ei vinculũ ẽ nõ
fides.Cũ igit᷑ vult aug.ꝙ xpᷣc potuit dare miſtris pfatem
baptizandi ꝑ quã ſtat vnitas eccłie:hᷣ intelligit de vnitate
aſſimilatõis que ẽ a vᷣbo inuocatõis vt dictũ eſt. nõ aũt de

vnitate ↄnexionis que eſt ex gra.
ferre miniſtro poteſtatẽ cooꝑatõnis.Qð ſic

¶ Memoꝛum ſecũdum
videt᷑.quia ſuꝑ illũ locuzʒ. vidi ſpmſanctum

HBnſequenter querit᷑ vtrum dñs poſſet con⸗
6 Mrauan aug. Quid ell qð neſcie⸗
bat Johᷣ.⁊ ſoluit aug.dicens ꝙ ptateʒ baptiʒandi ſibi eſſʒ
retentuꝛꝰ.qð non poteſt intelligi de poteſtate auctoꝛitatis
pꝛime: bene em̃ ſciebat ꝙ illã poteſtatẽ nulli eſſet daturus
nec de poteſtate miſterij: illa em dedit apłis 2 ſacerdotibo
omniboĩ articulo neceſſitatis.nec de ptate excellẽtie ſeu
inuocatõis quod pꝛobat᷑·quia certificatꝰ eſt ioh.de hoc ꝙ
dubitabat.certificatꝰaũt eſt ſicut ipᷣe dixit. Sed qui miſit
me baptizare ille mihi dixit.ſuꝑ quem videris ſpiritũ de⸗
ſcendentem 2 manentem luper eum: hic eſt qui baptiʒat.

et augu. exponita petis mũdat. ergo iohᷣ.baptiſta neſcie⸗
bar ꝙ xpc eſſet retenturꝰ poteſtatem mũdandi a peccatis.
Sed illã potuit dare vt dicit aug. poteſtatẽ cooꝑatõnis

potuit dare homĩ. ¶ Item ſuꝑ illud Joh̊.v. Sicut pater

ſuſcitat moꝛtuos ⁊ viuiſicat:ſic ⁊ filiꝰquos vult viuificat.
ſicut pater vitã habet in ſemetipᷣo:ſic ⁊ filio dedit vitã ha⸗
bere ĩ ſemetipᷣo.⁊ ptatẽ dedit ei iudiciũ facere ⁊c. Aug.i.
poteſtatẽ ſuſcitandi coꝛꝑa.vnde dicit.ꝑ hoc qð ⁊ filiꝰ⁊ pa
ter ſunt eadẽ vita iudicat aũt ⁊ ſuſcitat coꝛꝑa.nõ pater ſed
filius ſᷣm hũanitatis diſpenſatõeʒ in qua mioꝛẽ pr̃e.Que
ritur igit᷑ de qua pꝛate intelligit᷑.dedit ei iudiciũ facẽ: aut
ſcʒ de pfate auctoꝛitatis aut miſterij: Si de pt̃ate auctoꝛi
tatis.̊ xpᷣc ſᷣm ꝙ homo habet ptatẽ ſuſcitãdi coꝛꝑa.̊ ſᷣm
ꝙ homo poteſt miracula facere.q̊ eadẽ ratõe potuit ei da⸗
re potentiã creatã mũdandi aĩas.Sicut em̃ mũdare aĩas
eſt ſupꝛa naturaʒ: ſic facere miracula. 4l Item res nature
cadunt ſub tribo differẽtijs.quedã em̃ res eſt ſimplicit cor
poꝛalis. quedã ſimpliciter ſpũalis.quedã medio modo ſe
habens ſcʒ coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis.ſed in coꝛꝑalibo ſimplłꝛ vna
cooꝑat᷑ deo in ꝑficiẽdo aliã:ſilłꝛ ⁊ in ſpvũalibo ſimplicit᷑. qꝛ
in angelis ab vno purgat᷑ aliꝰ ⁊ ꝑficit᷑:igit᷑ ⁊ ſimiliter erit
in coꝛꝑali ⁊ ſpũali ꝙ vna cooꝑabit᷑ deo in ꝑficiendo aliaʒ
⁊2 purgendo.hoc nõ põt niſi influẽtia gr̃e.igit᷑ ⁊c.⸗¶ IJtem
gra eſt media inter naturã ⁊ gloꝛiã.ſed gratia cooꝑat᷑ deo
reſpectu gloꝛie:igit᷑ multofoꝛtiꝰpoteſt aliqua creatura ſcʒ
nobilis cooꝑari deo reſpectu gratie⁊ ita creatura poteſt
cooꝑari deo ꝙᷓtum ad collatõeʒ gratie.¶ Stem in ꝓductõ
ne mime ſiue infime creature.natura coopꝑatur deo.a ſimi
li videtur ꝙ in ꝑfectione nobiliſſime creature ꝙ creatura

poſſit cooꝑari deo. ¶ Item m ſui ꝑtem cognitiuã recipit

aliquid a creatura quod eſt cooꝑans ſue ꝑfectõni.vt cum
ab obiecto ſenſibili ꝑ ſuſceptõeʒ ydoli ſiue ſpeciei ꝑficitur
ſenſus.⁊ ſic ↄſequẽter ꝑ maioꝛẽ abſtractõneʒ.ꝑficiũtur ſu
perioꝛes potentie.vltimo abſtractione purioꝛi ſiue magis
pfecta ꝑficit᷑ intellectiua.hec aũt ꝑfectõ tota eſt a deo⁊ to⸗
ta a creatura.qꝛ ab ipᷣo intellectu agente.quare nõ ſimili⸗
ter põt eſſe de affectiuna ꝙ haberet aliquid ex ꝑte aĩe.ſcili⸗
cet vin aliquã cooꝑantẽ ſue ꝑfectõni que diceret᷑ affectus
agens vel aliquid hmõi:quo oꝑante eiꝰ ꝑfectõ eſſet totalit
a deo ⁊ a creatura.¶l Item creatura rationalis cooꝑatur
deo ꝑ illud qð eſt ꝑfectio cognitiue ſcʒ ſciẽtia cũ infoꝛmat
aliquẽ in his que cognitõis ſunt.quare nõ ſimiliter cooꝑa
tur deo ꝑ illud qð eſt ꝑfectio affectiue ſcʒ gr̃aʒ:ita q habẽs
graʒ daret graʒ alij:ſicut habẽs ſcientiã dat ſcientiaʒ alij.
Pꝛet. mgr.v.di.ſenten.potuit eis dare potentiã dimitten
di peccata.nõ ipÄaʒ eandẽ qua deꝰ eſt potens:ſ̊ poten:iam
creatã qua ſeruꝰpoſſet dimittere pct̃a.nõ vt auctoꝛ remiſſi
onis:p̊ vt miſter.vt ſicut in miĩſterio habet exteriꝰ ſanctifi⸗

care:ita in miſteꝛio habet interiꝰmundare.ᷣ qui ſic poſſet

mũdare haberet poteſtatẽ cooꝑatõnis:ergo ⁊c¶ Rñdeo
ſine p̃iudicõ.q deenulli põt ↄferre ptatẽ cooꝑatõls.licet ꝗ⸗
dam dicãt ↄtrariũ.qꝛ ptᷣas cooꝑatõis dicit᷑ qua hõ cooꝑat᷑
do interioꝛi ablutione.vt ab aliqua ptate homini collata
infunderet gr̃am ⁊ remitteret culpã ſimul cum deo. ita vt
totũ eſſet dei ⁊ totũ homis. Qõ aũt videt᷑ mihi ꝙ talis po

teſtas poſſit homini conferri:tum quia gr̃a eſt ĩmediate a

co:tum qꝛ ſubiectũ gratie cũ eſt oꝛdinatũ ĩmediate adhe⸗
ret veo vt a quo influit illi quo bene ẽ 7 oꝛdinate.4: Ad pꝛi
mum rñdendũ eſt. ꝙ nõ intelligit᷑ illud de pr̃ate coopatio⸗
ms nec cœ ptate mũdandi aĩas a culpa qð ſoliꝰ ci eſi:ß de
ptate excellentie quã potuit habere creatura.2 de potẽtia
mũdandi ratõne pene oꝛiginalis quã decuit babeꝛe creatu
ram vnitã deoſcʒ humanã naturã. poſſet tñ ſi voluiſſet al⸗
teri humane creature ↄtuliſſe: ̊ nõ eſſet modꝰpuenientioꝛ
ad redimendũ ꝑ xpᷣm.⸗ Et cum dicit᷑ hie eſt qui baptiʒat.
ſi intelligat a culpa mũdat: hoc de xpᷣo inꝙᷓtum filius dei
dicit᷑. Si vo intelligat᷑ ꝙ a pena purgat ⁊ hoc mediãte ba⸗
ptiſmo:tũc intelligit᷑ ð ptᷣate excellẽtie quã habuit xpᷣe fᷣm
homo.4l! Ad aliud vᷣo dicendũ ꝙ potentia ſuſcitãdi cor
poꝛa qu habuit rp̃ᷣt homo.nõ fuit ptas auctoꝛitatis rati
one humane nature:nec prtᷣas miſterij: ſed ptas diſpenſa⸗/

tionis que excellẽtioꝛ eſt ptate mĩſterij⁊ infra pꝛatẽ aucto⸗

ritatis.4 Ad terciuzʒ patet rñſio ex dictis.quia in angelis

nõ eſt purgatõ ⁊ ꝑfectõ vniꝰab alio ꝑ influentiã gratie.im
mo eſtimo ꝙ illa purgatõ vel ꝑfectõ quã vnꝰhabet ab alio
nõ eſt ꝑ influentia lucis ſpũaliter ab vno in alium que in⸗
fluxa impmitur in intellectu vel affectu angelicoꝛ ſic pur⸗
gat vel pficit. ſicut eſt de gratia que manens in anima pfi
cit illam ⁊ illuminat:hᷣ in illis eſi quedam influẽtia ꝑ mo⸗
dum doctꝛine. VUnde quibuſdam nutibus reuelat ſuperioꝛ
inferioꝛi qð intendit: quo purgatur materialitas intelle⸗
ctus ⁊ affectus illius.¶l Ad aliud dicendũ.ꝙ poteſtas co
oꝑationis dicit᷑ dupliciter. pꝛie ſᷣm ꝙ poteſias cooꝑatio⸗
nis dicit᷑ qua creatura ſcʒ homo cooꝑatur deo inteꝛioꝛi ab
lutione.vt ab aliqua poteſtate illi collata infunderet gra⸗
tiam ⁊ remitteret culpã ſimul cum deo:ita vt totũ eſſet dei
totũ homĩs.⁊ de hac dictũ eſt ꝙ deus nõ põt dare eã crea⸗
ture.Alio mõ dicit᷑ ↄmũiter.ſᷣm ꝙ creatura dicit᷑ cooꝑari
co.vel diſponẽdo creaturã ad hoc vt oꝑetur aliquid cui⸗
cus eſt cauſa pꝛima ? intime agens.vt gratia diſponit li
berum arbitrium ad oꝑa meritoꝛia:vel imꝑando vel elici
endo hmõi oꝑa vt virtutes:xel expediendo in hmõi operi
bus vt dona:vel exequendo ſiue oꝑando ipᷣm opꝰ ſicut ra⸗
tionalis creatura ⁊ alijs multis modis.⁊ hec ptas coopa
tionis data eſt creature ratõnali. de bmõi ptate nõ inten:
dimus hic. Gratia igit᷑ nõ cooꝑat᷑ gloꝛie ita vt tota ſit gr̃e
vt eſt tota dei.nõ em̃ oꝑatur vt efficiẽs ꝑ ſe:ſᷣ vt diſpoſitio
ſiue foꝛma merentis ſiue eiꝰ qui meret᷑ gloꝛiã.¶ Ad illud
qð obijcit᷑ ꝑ ſiłe de oꝑatõe nature.Dicendũ ꝙ; nõ ẽ ſile.qꝛ
em̃ homo eſt nobiliſſima creatura. vt ea que eſt deo ↄiun⸗

ctiſſima.neq; qᷓtuʒ ad eſſe nature neq; qᷓtum ad ꝑfectõneʒ

eſſe nature ei põt cooꝑari creatuꝛa eo mõ quo ꝓpꝛie dicituꝛ
cooꝑari:qꝛ ſi hoc:ꝑuertet᷑ oꝛdine diuine ꝓuidentie in reb
Item pᷣiudicaret᷑ no bilitati creature nobiliſſime. ꝙ fieret
debitrix ⁊ obnoxia alij qᷓ; deo ex bñficio reꝑatõis abnexie⸗
tate ſeruitutis. Item pꝛiuaret᷑ libertate voſũtatis.que tan
te libertatis eſt ꝙ ſolus deus habet pr̃atem cohercẽdi illã.
quã habẽt creatura ſi ſimul ab illa poſſet dari gratia ani⸗

me. ¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ nõ eſt ſimile de ꝑfectõne 2 afle⸗

ctu.actus em̃ cognitiue eſt ꝑ motuʒ qui eſt ab exterioꝛi ad
interius.pter qð eius ꝑfectõni cooꝑatur qð eſt extra ſcʒ
creatura,ſed actꝰaffectus eſt ꝑ motum qui eſt ab interioꝛi
ad exteriꝰ: ꝓpter qð eius ꝑfectõni cooꝑatur qui intra ani⸗
mam eſt ſcʒz deus. Item inter animã ⁊ deũ nihil eſt mediũ

̈tuʒ ad ptẽ affectiuã: qtuʒ ad cognitiuã eſt vtiq;. 4 ꝛet.

bac queſtione querit᷑ quare affectꝰ nõ habet pꝛincipiũ na⸗
turale quo ꝑficiat᷑ gratia vel caritate: ſicut intellectꝰ quo
Eficiatur ſcientia.hoc eſt querere.quare natura nõ eſt pᷣn⸗
cipium gre.Cuiꝰratio põt eſſe.ꝙ gratia ⁊ virtutes ſũt de
maximis bonis. vires ſiue potentie anime de medijs ſicut
dicit aug. Aihil aũt de ignobilioꝛi ſiue minꝰ bono ꝓducit
in eſſe.¶ Ad illud qð querit᷑.quare nõ cooꝑatur deo.qᷓtũ
ad illud qð eſt cognitiue ⁊c. Dicendũ eſt ꝙ cauſa eſt.quia
hec dat᷑ doctrina ⁊ inſtructione: illa ſolũmodo infuſione.
Pꝛet. affectina eſt vis que ĩmediatiſſime eſt deo ↄiuncta.
vnde ⁊ ꝑfectõeʒ ſuã nõ poteſt reciꝑe niſi a deo cuiꝰactio eſt

ab interioꝛi.vnde ⁊ cauſa debet eſſe ab interioꝛi que ẽ eius

perfectio.⸗ Ad vltimum rñdendum eſt ſicut ſupꝛa rñſum
eſt ad glo.j.Coꝛin.j.que dicit.ꝙ potuit dare ᷣuis poteſta⸗
tem dimittendi peccata.

Membꝛü terciũ

Onſequẽt q̃rit᷑ vtꝑ xpᷣᷣ homĩ data erat po⸗
teſtas remittẽdi pcto ĩ baptiſmo.ꝙ nõ:videt᷑
Joh.v.Sic pr̃ hʒ vitã ĩ ſemetipᷣo.glo.ĩ eo ꝙ;
E filiꝰ dei eſt vita que viuificat aias.ĩ eo q ẽ
filixpomis iudex. dedit ergo ei pater vitam generando vt
viuificet:mittendo in carnẽ vt indicet. ꝑ verbũ.q̊.i.ꝑ filiũ

dei fit aĩiaꝝ reſurrectõ.ꝑ verbũ filium dei factum in carne
fit coꝛpoꝝ reſuꝛrectõ.hec glo.Ex hoc ptʒ ꝙ ſolũmodo po⸗

tuit ꝑct̃a remittẽ inqtũ filiꝰ dei ſiue deꝰ.q¶ Cõtra.ANDath.

ix. AVt ſciatis qꝛ filiꝰ homĩs hbʒ ptatẽ in tra dimittẽdi pec⸗

— — — —,

tui Acto
zn ngi
Ulein
4bali⸗
unein
drſie pur⸗
ſaunmmpf
hin wo.
irfirmin
nus iunle
Poteſtn
6 coopati⸗
intenionicn
ncerten
otüeſſed
dre ti cren⸗
citchohen
liquidens
ndiſponil
nch elelig
hnöiope
ſicntra⸗
nocwoh
eno inten
vlaſitgfe
diſpoſino
Müllud
diſkeg
1do Mum
ecine;
wuedicinr
entieinne
me. gfn
isabin
loguenn
rciRili
rotia oni
ne zafe⸗
eriorlao
lerraſc;
imenoni
inuraani
eſtmmedii
Pee
Kipiün⸗
lect gpo
znoeſn
nesſüra
cr i
pdf
rw
ſani
ſftſon.
oimnn.
ndacto
gve eein
70 riſum
poteſty

jeratpo⸗
no:wice
lo ico⸗
ieoge
rancoſt
Pihfin
in ant
nocſe
. Ns
tinfe⸗

¶ Lueſtio
cata.¶ Itẽ vnde eſt redempto::⁊ dimiſſoꝛ pcẽi. h inq tũ hõ
fuit redemptoꝛ:igit᷑ vt videt᷑ inqᷓtuʒ homo fuit peccatoꝛuʒ
indultoꝛ ſiue dimiſſoꝛ. VUnde habet᷑.ijj.li.ſentẽ·xix.di.ca.
Inde ipᷣe vere dicit᷑. Redemptoꝛ dicit᷑ im bumanitateʒ qꝛ
ſm eam ⁊ in ea ſuſcepit? impleuit illa ſacꝛamẽta que ſunt
cauſa noſtre redemptõnis. MRũſio.q' ptateʒ non habuit
iſtã vnde homo ſ̊ vnde deꝰ. qꝛ ſoliꝰdei eſi dimittẽ peta.rato
huideſt. ¶ Qam homo nihil eſt quo ad eſſe gratie ꝑ culpam:
quẽadmodũ nihil eſt ſimpłꝛ ante creatõeʒ vnde equalẽ vð⸗
tutem requirit recreatõ ⁊ creatõ.vt habet᷑ in glo. ſuꝑ illð
Luc.xx.Maiꝰeſt gaudiũ ĩ celis ⁊c.que dicit.videt᷑ magis
iuſtificare impios ꝙᷓ creare iuſtos ↄſeruare. ſi vtrũq; ẽ
equalis potẽtie.q¶¶ Ad h̊ igit᷑ qð obijcit ꝗ filiꝰhomĩs babzʒ
pfateʒ ⁊c. Dicendũ ꝙ h eſi vñ deꝰ. VUnde glo.ſuꝑ illud ma
thei. ix. fili? bomĩs habʒ prateʒ ⁊c̃.oicit.qꝛ idẽ eſt filiꝰ ho⸗/
minis ⁊ deꝰ. VUnde dicendũ.ꝙ bõ habzʒ pt ateʒ dimittendi
pcetᷣa quia deꝰ.⁊ quia ꝓpter vnitatẽ ꝑſonaleʒ coĩcant deꝰ 2
bomo ydiomata:dicit᷑ habẽ bomo ptateʒ dimittẽdi pcta.
nõ tñ vnde homo:ſ̊ vnde deꝰ. 4¶ Ad aliud dicẽduʒ. ꝙ redi⸗
mere penã reſpicit.⁊ ideo ↄuenit xpᷣo vnde hõ babẽ płateʒ
redimẽdi. Sed ſolus deꝰ habet ptatẽ dimittẽdi pcta. AUn⸗
de Marci.ij. Et ſciatis quia filiꝰhomĩs habʒ ptatẽ dimit-
tendi peccata.glo.ſolus deꝰdimittit pctᷣa.⁊ filiꝰhomĩs ba
bet pt ateʒ dimittẽdi pcta:ergo ideʒ deus ⁊ filiꝰhomĩs.ita
bomo xpc ꝑ diuinitatẽ pcta dimittit:ꝑ humanitatẽ ꝓ pec⸗
catoꝛibo põt moꝛi.hec glo.Ecce ꝙ redemptõ eſt ꝑ bumani
tatem. 4 Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ vnde eſt redemptoꝛ 7 di⸗
miſſoꝛ. Dicendũ ꝙ redemptoꝛ vno modo dicit᷑ ꝓpter vſuʒ
ptatis.alio mõ ꝓpter effectũ pumilitatis.Redemptoꝛ ꝓut
modo pᷣmo ſumit᷑ eſt dimiſſoꝛ pctoꝛũ ⁊ vnde redemptoꝛ di⸗
miſſoꝛ nõ aũt ꝓut ſumit᷑ ſcdðo mõ. Vnde.iij.li.ſenten.xix.
di. c. Inde ipße vere rp̃c eſt redemptoꝛ inqᷓtuʒ eſt deꝰ ptatis
initu ou militatis effectu.

bꝛu quartuʒ

Ego neſciebã eũ. Querit᷑ gd ioh.ſciuit ⁊ ꝗo
neſcinit.dicit aug.ꝙ neſciebat qð ſibi reten⸗
urus eſſet 2 nulli traditurꝰ ptᷣatẽ baptiſmi.
Sciebat aũt ꝙ dñs erat agnꝰtollens pcta mũdi:⁊ ꝙ ab eo
deberet baptizari. Sʒ Hiero.videt᷑ dicẽ.ꝙ ioh̊.neſciebat
ꝑ baptiſmũ xpᷣi mũdũ redimẽdũ eſſe:ſciebat tñ eũ eſſe filiũ
dei ⁊ in carne natũ.⸗¶. Sʒ obijcit᷑ ↄtra hoc qð videt᷑ dicere
Hieꝛo.videt᷑ em̃ ꝙ ioh̊.pꝛius cognouit mũdũ redimẽdum
eſſe ꝑ baptiſmũ xp̃i.dixerat em̃ pꝛius. Ipᷣe vos ba ptiʒabit
in ſpũſancto igne.vbi dat᷑ intelligi.ꝙ in baptiſmo vpᷣi cõ
ferret᷑ remiſſio pctoꝝ: ⁊ ita ꝑ baptiſmũ redimerent᷑ hoĩes
a pct̃is.⸗¶ Pꝛet.pꝛus dixit de eo.Ecce agnꝰ dei ⁊c. Sʒ gd
aliud eſt tollẽ pcta mũdi niſi redimẽ mũdũ:̊ cognouit re
cemptionẽ mũdi futurã ꝑ ipᷣm.4.! Pꝛet.non legit᷑ pꝛius ꝙ
teſtificatꝰfuerit ipᷣm filiũ dei eſſe ſ̊ poſtea ſicut ha bet᷑ ĩ euã
gelio ioh. in fine eĩ teſtimonij dicit᷑. Ego vidi ⁊ teſtimoniũ
ꝑhibui.qꝛ hic eſt fili ci. Johᷣ.j. MPꝛet. ex ipo textu euan
gelij habet᷑ ꝙ ſciebat eũ cũ vidit ſpm̃ſctm deſcẽdentẽ quaſi
colũbaʒ ⁊ manẽ ſuꝑ eũ.Sʒ ꝑ quid aliud ſciebat ipᷣm niſi ꝑ
deſcẽſum ſpũs in ſpẽ colũbe.n illo em̃ ſigno dicit.ꝙ bic ẽ
qui baptiʒat.⸗ Pꝛet. in illo deſcẽſu q̃liter cognouit ꝙ re⸗
tenturꝰeẽt ptatẽ.⁊ nemĩ traditurꝰ:cũ nihil alind ſit ei reue
latũ niſi ꝙ bic ẽ qui baptiʒat in ſpũſcto.nec ꝑ h̊ excludituꝛ
quin aliꝰſit ꝗ baptiʒat in ſpũſct᷑o
ſo. ꝙ triplex intelligit᷑ noticia ioh̊.d rpᷣo ſm pꝛiꝰ⁊ poſteri
us. Pꝛima fuit añꝙᷓ intraret deptũ.⁊ de illa nõ fit mentõ.
Sc&da fuit cũ ipe pᷣdicaret turbe.Tercia vo in aduẽtu xpᷣi
ad baptiſmũ cũ facta ẽ ruelatõ voce pr̃is ⁊ deſcẽſus ſpũs ĩ
ſpẽ colũbe.Cũ igit dicit. Ego neſciebã eũ.h̊ dicit᷑ rõne an
terioꝛis tꝑis:qꝛ n ita plene ↄgnouit eũ ſiẽ tũc ↄgnouit.nec
ita anteqᷓ; ingꝛedẽt᷑ deſtũ ſicut poſt cũ baptiʒabat ⁊ pᷣdica
bat turbe. vñ Crib.cũ dicit neſciebã eũ anteriꝰ dic tpᷣs:nõ
id qð ꝓpe baptiſmũ. etiã pꝛiꝰognoſceꝛet eũ in baptiſmo
ſuo collaturũ gr̃azʒ.ptʒ ꝑ h̊ qʒ dicit Criſᷣ. Qualiter teſtis
vignꝰfide eſſet: qualiter etiã ⁊ alios docẽt ſi ipᷣe ignoꝛaret.

AVtõne pᷣdictoꝝ ꝓpteꝛ illud ᷣbũ qð dĩc Johß.

d H̊ dicẽdũ pᷣm Cri

rxvſ.

qualiter etiã ſi neſciuerat eũ añ ſpũſſct̃i deſcẽſuʒ.⁊ ſi tũc p⸗
mo ↄgnouit:q̃liter añ tpᷣs ꝓhibebat eũ.Ego neceſſe habeo
a te baptiʒ ari ⁊ tu venis ad me.Dicẽdũ eſt ꝙ̊ Fᷣm opioneʒ
Hieꝛo. nõ pꝛiꝰ ↄgnouit mũdũ redimẽdũ ꝑ baptiſmũ vpᷣ
qᷓtuʒ ad oẽm debitã penã ꝓ oꝛiginali ⁊ actuali:licʒ cogno
ſceret ꝙ in baptiſmoxpᷣi daret᷑ gra ꝑ quam fieret remũſio
pctoꝝ. Quandãa em̃ virtutẽ habʒ baptiſmꝰ a paſſione rpᷣi
⁊ illa potuit ei tũc eſſe reuelata.¶ ADo ſcom vo dici põt. ꝙ;
licet pꝛiꝰ ↄgnouiſſet redemptõeʒ mũdi futurã ꝑ ipᷣm cũ di⸗
xit.Ecce agnꝰ⁊c̃.potuit tñ eſſe ꝙ nõ ↄgnoſcẽt niſi pꝛiꝰtan⸗
tam vertutẽ ſe daturũ baptiſmo.¶ Ao terciũ vᷣo dicẽdũ.q;
illa teſtificatio de filio dei refert᷑ ad illud qð audiuit a vo⸗
& pr̃is.¶j Ad quartũ vo dicẽdũ.ꝙ illud qð dicit᷑. Ego ne⸗
ſciebã eũ nõ refert᷑ ad illud tpᷣs quo vidit ſpm̃ſctᷣm delcẽdẽ⸗
tem:R ꝙ pꝛiꝰ neſciebat ↄꝑatõe huiꝰ ↄgnitois ſic dic Criſ.
In illo eĩ deſcẽſu ꝓfecit ipᷣe in ↄgnoſcẽdo.¶ Ad vltimũ di
cendũ.qꝙ in illo deſcẽſu ↄgnouit ꝙ retenturꝰerat ptᷣatẽ.co⸗
gnouit em̃ ꝙille eſt qui baptizat ptᷣate excellẽn ſᷣm ꝙ bõ:
prate auẽtis ſᷣm ꝙ deꝰ. Qeutrã auũt ꝓut binõi daturꝰ erat
alij.2 ex H nemo diceret ſuũ eſſe baptiſinũ.ſ̊ baptiſmũ xpᷣi
Vnde aug.de ↄcoꝛdia euãgelioꝝ.axparet qᷓuis eũ iã noſce
ret(nam in vtero mr̃is iam exultauit cũ ad eliʒzabeth ma⸗
ria veniſſet) aliquid tñ in eo qð nõ nouerat didiciſſe colũ⸗
be deſcẽſione.⁊ ꝙ ipᷣe baptiʒaret in ſpũſcto ꝓpꝛia quada et
diuina ptate.vt nullꝰ homo qui accepiſſet a deo baptiſmũ
etiã ſi aliquẽ baptiʒaret:poſſet dicere ſuũ eſſe qð traderet
vel a ſe dari ſpmſanctum.

NMueſtio. xvj. de conditio
nibus baptizantie. . —
ſtur de condito

nibus baptizantis.vbi pꝛimo querit᷑ vtꝝ
ſoli ſacerdotes pñt baptizare.Scðo vtꝝ
mali pñt baptiʒare. Zercio vtꝝ heretici
pñt baptiʒare.Quarto vtꝝ demões. Ouĩ

to vi carẽtes rõnis vſu. Serto vtꝝ plures ꝑſone pnñt ba⸗

ptiʒ aꝛe vnã. Septimo vtꝝ vna ꝑſona poſſit ſimul baptiʒa
re plures. Octauo vtxꝝ aliꝗs põt baptizare ſeipᷣm.

Ebꝛum pꝛimum

Irca pᷣmũ q̃rit᷑ ſic.vtꝝ ſolis ſacdotibo licitũ
ſit baptiʒare. Qð videt᷑ ꝑ ̊ qð dĩc Yᷣſi.ↄſtat
baptiſma ſoł ſacdotibo eẽ traditũ.eiuſq; mi⸗
ſteꝛiũ ñ ipᷣis diacõibo licitũ ẽ explẽ abſq; epo
vel pᷣſbitero. E ſi diaconibo ñ ẽ licitũ:młtofoꝛtiꝰ nec alijs
ꝑſonis. ſolis ſacerdotibo ẽ licitũ.¶ Itẽ aug.nulla nccita
te cogẽte ſi fiat:alieni mũeris vſurpatio ẽ. ᷓ alia ꝑſona a
ſacdote ſi baptiʒat pᷣter nccitatẽ vſurpat. ſolis ſacerdoti
bus ẽ licitũ baptiʒ aꝛe.¶.¶ Aidet᷑ etiã hͥ oñdi ꝑ ſike. ſi ab alijs
q a trapeʒetis ↄllitutis ſiẽtũ fuerit auꝝ vel argẽtũ vel es
dep̃hẽſuz fuerit: puniũt᷑ ſigãtoꝛes vel indulgẽtia liberant᷑
Kegale tñ ſignũ ↄgnitũ theʒauris regalibo infert · a ſimili
videt᷑ ĩ hac re.ſignatoꝛes eĩ ↄſtituti ſut ſaceꝛdotes. Si ſi⸗

at ꝑ alios regia ſiãtio ĩ baptiſmo:puniẽdi ſũt vł idulgetia

liberãdi. ̊ nẽ alijs licitũ baptiʒare Contra. a qcũq; dat
baptiſma ei ꝗ indiget recte ſuſcipit᷑. qre &̊ ñ recte daret᷑ cũ
indigẽti det? ab eo ꝗ pt᷑ dare.⸗ Pꝛet.xpi ẽ baptiſmꝰg dat
⁊ rpᷣc ẽ ꝗ baptizat.nec tollit᷑ ꝑ quẽcũq; det᷑.nõ Cſolis ſaceꝛ
dotibo ẽ ↄceſſuʒ ¶ Ao h̊ rñdet᷑.ꝙ aliud ẽ eẽ licitũ ex officio
ſuſcepto.a aliud? eẽ licitũ ex ſtatuto vꝛgẽte piculo.Pꝛimo
mõ licitũ ẽ ſolis ſacerdotibo.ſcðᷣo mõ alijs ẽ licitũ ex diuĩa
diſpẽſatõe intuemiẽte ſtatuto cũ vꝛget ꝑiculũ. Añ aug. ad
foꝛtunatũ. In nccitate cũ ep̃i vel pᷣſbiteri aut ꝗlibʒ miſtro⸗
rũ nõ inueniũt᷑.⁊ vꝛget ꝑiculũ eiꝰꝗ petit ne ſine iſto ſacmẽ⸗
to vitã finiat.etiã laycos ſolere dare ſacramẽtuʒ qꝗð acce⸗
erũt audemꝰ. 2 ex ↄcilijs habitũ ẽ. ¶¶ Per h̊ pt ſolui qð
obiectũ eſt. Ilud vo qð dicit aug ꝙ alieni mũeris eſt vſur
patio.ĩtelligit᷑ vbi nulla ẽ neceſſitas. Qã ⁊ laycis Eↄceſſuz
munꝰiſtud ĩ neceſſitate.4l QRec eſt ſiłe ↄueniẽs deſignatoꝛi
bus monete regalis publicis:⁊ de his ꝗ furti ſignãt.Non

*

em̃ layci tꝑe neceſſitatis furtiuis ſignatoꝛibo debẽt ↄꝑari
H ꝓ illis ꝗ tꝑe neceſſitatis in ſignatoꝛes regios recipiunt᷑.

embꝛum ſecundũʒ

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ mali poſſunt bapti
ʒzare. Pꝛimo g querit᷑ vtꝝ ↄferũt baptiſma.
Secũdo vtruʒ peccent miſtrando baptiſma
PYpter eoꝝ dignitatem. Tercõ vtrum equali
ter detur ꝑ bonũ miniſirum 2 ꝑ malum.

hchelnnn pꝛimus
Verit᷑ ̊ pᷣmo.vtꝝ mali ſacerdotes pñt bapti/

zare.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.iiij.ſentẽ.di.v.dicit᷑.q baptłſ
W mꝰ põt dari a malis miſtris ſic a bonis.¶ Cõ⸗
tra.Ecc̃i. Ab imũdo ꝗs mũdabit᷑.q Item in eodẽ.xxxiiij.
Qui baptiʒzat᷑ a moꝛtuo quid ꝓdeſt eiꝰlauatõ.ſ̊¶ alꝰmoꝛ⸗
tuus eſt:ergo nõ ꝓdeſt eiꝰ lauatõ.q̊ nõ dat verũ baptiſma
Mec obſtat qꝛ in noſtra trãſlatõe habet᷑ ⁊ iteꝝ tangit eum
illa em̃ eſt traſlatio.lxx.quã ponit aug.⸗:! SIwtẽ Mũeri.xix.
NQuicꝗd tetigerit imũdus ĩmũdũ faciet.⸗¶] Itẽ ad collatõ⸗
nem huiꝰſacramẽti tria ſunt neceſſaria.miſter debitꝰ:ma⸗
teria debita:foꝛma verboꝝ debita.Sʒ ſi defuerit materia
debita vel foꝛma verboꝝ debita nõ eſt baptiſmꝰ:igit᷑ ſi mi
niſter debitꝰ defuerit ⁊c. Sed vt dĩc aug.⁊ inagiſter in lr̃a.
iuſtos oꝑtet eſſe ꝑ quos baptiʒat᷑.¶ Item oꝛo amittit vir⸗
tutem ſuã ex vicio oꝛantis.quare nõ ſimiliter verba ſacra/
mentoꝝ ex malitia baptiʒãtis.Ecci.xv. on eſt ſpecioſa
laus in oꝛe pctoꝛis. Item.ij.Coꝛin.vj.ſj emĩ dãtes vllã
offenſionẽ vt nõ vituꝑet᷑ miſteriũ vrjm. vbi habet᷑ ex glo.q;
miĩſteriũ doctrine veritatis:vituꝑat᷑ in oꝛdinato vᷣbo ⁊ exẽ⸗
plo.ſ̊ ea ratõe qua miĩſteriũ q;tuʒ ad doctrinã veritatis vi⸗
tuꝑatur ĩ oꝛdinato ver bo vel facto miſtri:videt᷑ ꝙ miſteri⸗
ui baptiſmi vituꝑet᷑ in oꝛdinatõe miſtri.ſ̊ ꝗꝓpter hoc nõ ẽ
iterãduʒz baptiſma:qꝛ iteratõ fieret in ↄtumeliaʒ ſiue vitu⸗

perium ſacramenti. ergo nec miſtrari tali mĩſtro qꝛ
hoc fieret in iniuriã ſacramẽti.¶ Rñſio.q; deꝰbaptiʒat ſi
ue mũdat:miſter ſilꝛ. Sed deꝰſolus ↄferẽdo gr̃am mũdan
tem ⁊ ſanctificãtẽ cũ miſtro ei cooꝑando in mĩſterio.vnde
⁊ auctoꝛitas eſt a deo ⁊ miſteriũ: eo mõ quo dicit᷑ eẽ ab eo
qð ꝑ aliud oꝑat᷑.Eſt igit᷑ deꝰin ſanctificãdo tota cauſa:et
eſt in mĩſterio pᷣma cauſa.vnde hugo.Solus deꝰ ſanctifi⸗
cat ⁊ bñdicit.qm̃ ab ipᷣo oĩs ſanctiſicatõ ⁊ bñdictõ eſi.2 ta
men ſacerdos miſter dei ſanctiſicat ⁊ bñdicit:qm̃ ꝑ ipᷣm q̃
dam ſanctificatõ ⁊ bñdictõ eſt que ⁊ ipa a deo eſt qui ẽ au⸗
ctoꝛ in dono.⁊ ꝑ deũ qui cooꝑatoꝛ eſt in miſterio.hec hugo
Dicẽduʒ eſt &. ꝙ deꝰeſt auctoꝛ gre ſanctificãtis:⁊ ẽ cooꝑa⸗
toꝛ in miſterio quia ꝑ ipᷣm miſter oꝑatur. Quicꝗd igit᷑ ibi
eſt ſanctificatõis a deo eſt. ꝓpter qð a quocũq; fiat:plenuʒ
habet effectũ. IOtem ĩmũdicia ex parte baptiʒantis intraẽ
in aĩa que eſt defectꝰ.⁊ nullo modo tranſſerẽs ſe ꝑ diffuſio
nem. nde nõ põt diminuere virtutẽ ſacramẽtalẽ. Pꝛete.
miſteriũ baptiʒãtis exercet᷑ in oꝑe exterioꝛi.quãtũ eſt de il
lius miſterio.qtum aũt ad exterioꝛẽ hoĩeʒ nõ eſt imũdus.
eo ꝙ pct᷑oꝛ:̊ qtum ad interioꝛẽ.his igit᷑ ratombo patet.qꝙ;
nõ diminuit᷑ virtꝰ baptiſmi ex miſterio maloꝝ.4! Ad pꝛi⸗
mum igit᷑ dicendũ.ꝙ ab ĩmũdo nõ mũdat᷑ quis ratõe qua
ĩmũdus eſt:ſ̊ in miſterio baptiſmi nõ eſt tranſfuſio virtu⸗
tis baptiſmnalis a miĩſtro ratõe qua talis eſt. Pꝛet. nec ba⸗
ptiʒatꝰmũdat᷑ ab homie malo: ſ̊ a deo qui purgat animã.
Ao aliud dicẽdũ.ꝙ ſi ꝑ moꝛtuũ intelligit᷑ pctm vt videt᷑
