ſtincte:quia intelligũtur in infuſione gr̃e. Quod em̃ di⸗
citur ꝙ fide et dilectõe iuſtiſicamur:intelligit᷑ de grẽ̃a ad
intelligẽdũ et ad diligẽdum.q Ad hoc qð obijcitur de ti⸗
moꝛe.dico ꝙ timoꝛ ẽ pꝛicipiũ remotũ.ꝗa ex hoc ꝙ penaʒ
timet infeꝛni:dſiſtit ab actu peccãdi.ſ̊ nõduʒ iuſtificat᷑
Sʒ poſt incipit moueri in teũ ꝑ amoꝛẽ:⁊ tunc iuſtificat᷑
et ſic timoꝛ ẽ pꝛincipiũ remotũ:omoꝛ po ꝓpinquuzʒ.4.·Ao
illð quod obijcitur ꝓ alia ꝑte.ſ.ꝙ infuſio gr̃e ſuꝑfluit ex
quo ↄtritio duo ↄcernit.quoꝝ vnũ ẽ gr̃a. Dicẽdũ ꝙ gr̃a
ẽ generał cã inſtificatõis. Vñ ſi hõ nõ eẽt lapſus:adbuc
gram iuſtificaretur:ſʒ iuſtificatio generaliter ſumpta
qua fit bõ iuſtus.nõ dico q hõ lapſus iuſtificatur:nõ re⸗
quirit ptritõem quã neceſſario requirit iuſtificatio im pij
Itrt qð cũ tangunt᷑ ea que regꝗrunt᷑ ad iuſtificatõʒ impij
nõ ſuꝑflue cũ infuſione gre ponit᷑ ↄtritio.¶¶ Ad aliud qð

obijcit᷑. ꝙ gꝛa eſt accidẽs ⁊ ita nõ agit in eiꝰ ſubiecto ⁊c̃.

dðm ꝙ licʒz in iuſtiſicatõe nõ agat in ſubſtãtia aie:tamẽ
agit in ip̃a delẽdo culpã foꝛmaliter loquẽdo ⁊ inhabilitã
do ad bonum. ¶ Ad hoc qð obijcitur ꝙ qñ ineſt nõ ineſt
culpa ⁊ ita nõ agit in culpã ⁊c. Dicẽdũ ꝙ ſimul tpe ineſt
⁊ expellit culpã:nõ tñ ineſt pꝛiuſq culpã expellit. Scõᷣm
em̃ oꝛdinẽ naturalis intelligẽtie pꝛimo ẽ a ſua cã.ſ.deo.
ſecũdo culpã expellit.tercio aiam infoꝛmat. Simul tam
infundit᷑ gratia et expellitur peccatũ: aliteꝛ eĩ ẽ in illis qᷓ
ſubito fiunt et ſucceſſiue. In illis eĩ q̃ ſucceſſiue inducun
tur pꝛius expellitur vnũ cõtrariũ qᷓ; aliud generatur.ſed
vbi ſubita ẽ inductio alicuius ineſſe:ſimul tge pt eẽ gene
ratio vnius ⁊ coꝛruptio alterius:⁊ ſic ẽ hic.qꝛ nõ eſſe pec
cati ẽ er pñtia gratie.¶ Ad illud qð dicitur.ꝙ tria ſuffi⸗
ciũt ſine ptritõne.dðᷣm ꝙ ẽ ↄtritio ſacramẽtalis ⁊ ẽ dtri⸗
tio ſatiſfactoꝛia.ad alicuius aũt iuſtificatõem in habitu
id eſt ad hoc ꝙ quis qui fuit impius ſit iuſtus ſufficiunt
tria ſine ↄtritõe ſacramẽtali:ſʒ ad hoc ꝙ fiat iuſtus ſiue
iuſtificet᷑ nõ ſufficiũt.qꝛ nũꝗqᷓ iuſtificat deus ſine ptritõe
quia nec gram infundit nec culpã tollit. Si aũt ↄtingẽt
illa tria ↄcurrere in aliquo ſine otritõe: ↄſtat ꝙ iuſtifica⸗
tus eẽt ſed nõ cõtingit.¶ Adillud quod obijcitur ꝙ aĩa
nõ mouetur ſimul et ſemel diuerſis motibus ⁊c̃. Dicen⸗
dum ꝙ verum ẽ de motibo diſpatis ⁊ incõgꝛuẽtibo:ſʒ iſti
ſunt tales quoꝝ vnus nõ poteſt eſſe ſine reliquo ꝓut ca⸗
dunt in iuſtificatõe impij:quia nõ poteſt eẽ doloꝛ de pcto
doloꝛ dico infoꝛmatus gr̃atia:ſine aſſenſu gẽe. Ad illð
qð obijcitur. ꝙ nõ ↄtingit ſumul intelligere plura.Dicen
dum ꝙ hoc nõ eſt verũ.niſi eĩ plura caperent᷑ ſimul abi⸗
tellectu: deꝑiret collatio ⁊ iudiciũ vt ẽ plurimoꝝ. at
dicit phᷣus ꝙ nõ ↄtingit intelligere plura.intelligitur *

— – —–—

,

N
e
Nit
fca⸗
gis
ſeen⸗
i
1cn

en
6
in
cbe
gi

¶ Nueſtio

intellectu ꝗq ẽ acceptio pꝛincipioꝝ. Intẽdit eĩ pᷣs oñde⸗
re differẽtis inter intellectũ 2 ſciam: ſm ꝙ intellectꝰẽ ac⸗
ceptõ pꝛincipioꝝ⁊ ſcia ↄcluſionũ. Vñ qꝛ ſcia ẽ acceptio
ↄcluſionũ ⁊ etiã pꝛĩcipioꝝ:intellectus pꝛincipioꝝ tim̃·in
bac rõe dicit qð ẽ intelligere vnũ ſolũ:ſciꝛe pla.ex h̊ͥ non
ſegt ꝙ nõ poſſunt plura intelligi ſil. pt᷑ &ĩa moueri di⸗
uerſis motibo qñ vnꝰad alterũ oꝛdinat᷑imo neceſſe ẽ qn
q;. nõ em pt quis diligere aligd niſi ↄgnoſcat illud: et ſit
oʒ moueri motu cognitõis 2 dilectõis.ſimiliter ẽ de vidẽ
frui⁊ alijs płibo.¶ Ao ̊ qð obijcitꝙ aĩa nõ mouet ſil
motu affectõis et cognitõis.ĩmo neceſſe ẽ diſcurſum eſſe
ab vno ad alterũ. dom ꝙ nõ ẽ neceſſe ꝙ ſꝑ fiat diſcurſus

„ „ — —

tꝑalis:ſʒ ſufficit diſcurſus cauſalis.cognitio ei ẽ cã dile⸗
ctõis. AUñ cognito aliqͥ ⁊ dilectõe cauſante cognitõem lʒ
anteꝙᷓ diligeret᷑ neceſſaria erat cognitio et affectõ: nõ tñ
ẽ neceſſe ꝙ qñcũq; afficiat᷑ aĩa circa illud ꝙ fit diſcurſus
tꝑalis ab illo cognito ad illð dilectũ.ſʒ ſimul tꝑe eſt co⸗
gnitio et affectio. ¶ Ad vltimũ doᷣm. ꝙ in enumeratione
quatuoꝛ dictoꝝ enumerãt᷑ ea q̃ vniuerſaliter ↄcurr̃t ad
iuſtificatõem ⁊ lʒ ad infuſionẽ gẽe neceſſaꝛio ſequituꝛ de

letio culpe: nõ ꝓpter boc hac expꝛeſſa expꝛimit᷑ illa: lʒ ſit
oſequenter intellecta.

NMueſtio.lxxiij.de oꝛdĩe

eoꝝ que requirunt᷑ ad iuſtiſicatõem impij.

quitur de oꝛdine

eoꝝ q̃ currũt ad iuſtificatõʒ impij.Ciꝛ⸗
ca hoc querunt᷑ płla. Pꝛimũ ẽ de oꝛdine
infuſionis gr̃e ad alia tria. Secũdũ eſt
te oꝛdine motꝰli. ar. ad otritõz. Lerciũ

te oꝛdine ↄtritõis ad expulſionẽ pcti.

¶ Membꝛum primum

NIrca pꝛimũ querit᷑ pꝛimo de oꝛdine infuſi
onis gr̃e ad motũ li.ar. Secũdo ad contri
tionem. Tercio ad peccati expulſionem.

rticulus pꝛimus
Verit᷑ ̊ pꝛimo an infuſio gr̃e pᷣcedat motũ li.
ar. e ſic:videt᷑.qꝛ motꝰli.ar.iĩ deũ nõ ẽ meri⸗
toꝛius niſi ipᷣm li.ar.ſit gra ĩfoꝛmatũ.q̊ ſi mo⸗
li· ar. de hic intẽdit᷑ ẽ meritoꝛius.qð pʒ qꝛ alit ñ oꝑa⸗
ret᷑ ad iuſtificatõem:oʒ ꝙ ſit a li.ar.ga infoꝛmato.ꝗ in⸗
fuſio gr̃e pᷣcedit motũ hmõi.i¶ Cõtra.adulto inſtificãdo
nõ infundit᷑ gra niſi moueat᷑ in deũ motu ↄgnitõis ? affe
ctõis.QAiſi eĩ recognoſcat deũ pctoꝝ indultoꝛeʒ.⁊ et᷑ ſꝑet
aliquo mõ ab eo obtinere veniã: nõ infundit᷑ ei gra gra⸗
tũfaciẽs.ᷣ motꝰli.ar.pcedit gre infuſionẽ.⸗¶l SItẽ qñ aliq
duo ↄcurrũt ad aliqð vnũ cplendũ.quoꝝ vnũ ẽ materi
ale aliud foꝛmale.pꝛiꝰnatura ẽ illud qðẽ materiale:qᷓ il
lud qð ẽ foꝛmale:ſʒ grẽ̃a et motus li.ar.oↄcurrũt ad mani
feſlatõem impij.⁊ gra ẽ foꝛmale:motꝰli.ar.materiale.q
pꝛiꝰẽ motꝰli.ar.qᷓ; gra.¶ Itẽ motꝰli.ar.ĩ deũ eſt virtutis
iuſticie hᷣ eĩ exigit iuſticia ꝙ aĩa moueat᷑ ĩ deũ.⁊ ꝙᷓ̃tuʒ ad
cognitiuã 2 afſectiuã ⁊ ĩ oĩ ſtatu. Sʒ iuſticia ⁊ Ga ſimul
ſunt. nec vnũ ? ſine alio: ſił ẽ infuſio gr̃e cũ motu li.ar.
KRñſio.ꝙ motꝰli.ar.qnq; eſt a gra gratiſdata: qñq; a
gra gratũſaciente.qñq; eĩ mouet᷑ peccatoꝛ ĩ deũ recogitã
do dei miſericoꝛdiã ⁊ q;ꝛtũ ad indulgẽtiã pctẽoꝝ ⁊ q;tum
ad munificẽtiã alioꝝ beneſicioꝝ.⁊ etiã qtũ ad erectõeʒ
ꝑ ſpem:⁊ boc ex gůa gratiſdata.⁊ ex hac recogitatõne et
erectõe pᷣparat ſe ad Ram ſuſcipiẽdã.motꝰaũt hmõi nõ
ẽ ille qui ẽ vnũ de q̃tuoꝛ q̃ dicunt᷑ ↄcurrere ad iuſtificatõ⸗
nẽ impij:ſʒ potiꝰilla ꝗẽ infoꝛmatꝰgra gratũfaciẽte. Vñ
illũ pᷣcedit infuſio gr̃e adminꝰ pꝛioꝛitate nature.¶ Ad il
lud ꝗ̊ᷓ qð obijcit᷑ ꝙ adulto iuſtificãdo nõ infundit᷑ gratia
niſi moueat᷑ ĩ deũ ⁊c.dvᷣm ꝙ h̊ ẽ verũ. ſʒ iſte motꝰ aliuo
ẽ ab illo ꝗ ẽ vnũ de q̃tuoꝛ pᷣdictis.¶ Ad illud qð obijcit᷑.
ꝙ matiale pᷣcedit foꝛmale ⁊c̃.dðm ꝙ motꝰli.ar.ꝗ ẽ vnuʒ

lxxuij.

de q̃tuoꝛ pᷣdictis nõ ẽ ita mat᷑iale ꝗn ſit foꝛmale.nõ eĩ eſt
oĩno materialis cũ ſit gratuitꝰgẽa gratũfaciẽte.õ em̃
noĩat ſolũmodo eẽ motꝰ:ſ̊ motus gtuiti.Pꝛe.eo ꝙ ocer
nit eẽ motꝰcũ infoꝛmatõe gre:natura ſubſequit᷑ infuſio⸗/
nẽ gre.¶ Uo vltimũ dðᷣm. ꝙ licʒ ſił ſint gra et iuſticia:ñ
tñ motꝰiuſticie ⁊ Ga.vt eĩ tactũ ẽ.gẽa ẽ viuificans ipᷣam
aĩam ĩ ſe:iuſtlicia ẽ ĩam oꝛdinãs ad actꝰĩ ſuis viꝛibo.vñ
lʒ ſił ſint tꝑe:nõ ſimul ſunt natura.ſic̃ nec ſimul ſũt pꝛi⸗
mꝰactꝰq ẽ vita:⁊ alij actꝰꝗ ſunt vita mediãte. Pꝛe.non
intelligo ꝙ ſit motus iuſſlicie niſi im ꝑatiue: ĩmo potius
eſt a fide eliciẽte:cuiꝰẽ ꝓpꝛie aſſentire veritati.

—
rticulus ſecundus
Onſequẽter querit᷑ de oꝛdine infuſionis gr̃e
ad ↄtritõem.⁊ videt᷑ ꝙ infuſio gꝛe ſit pꝛioꝛ cũ
Vtritio ſit motꝰmeritoꝛiꝰ:⁊ h̊ mediãte gratia
gratũfaciẽte.¶ Iẽ ĩ oĩ genere actꝰ generale ẽ actꝰ pᷣm⸗
pꝛius ẽ qᷓ actꝰſequẽs.ſic ſciẽtia pꝛius ẽ q ↄſiderare.ſq p/
mus actꝰgr̃e ẽ infoꝛmare ſiue gratificaꝛe:actꝰſequẽs eſt
mouere ad dolẽdũ ex quo ẽ ↄtritio.ẽ eĩ ↄtritio a gra ⁊ li.
ar.ᷓ pꝛiꝰẽ infuſio gre qᷓ ↄtritio.¶ Item ĩ oĩ genere entis
creati pꝛiꝰẽ eẽ qᷓ moueri.ꝓpter qð dr̃ ꝙ angeli nõ ſimul
fuerũt mali ⁊ creati.qꝛ pꝛiꝰopoꝛtuit ꝙ haberẽt eẽ qᷓ; mo⸗
uerent᷑ bene vel male. cũ in eẽ ipᷣius gr̃e ſit ip̃am eẽ:pꝛi

us erit ipᷣa ĩ aĩa qᷓ ꝑ ißam mam moueat᷑.ſʒ ↄtritio ẽ mo⸗
tus a gra: Eeöen in ꝑpetratõe pecti ſunt duo.cõ⸗
uerſio ad bonũ 'm nũc:⁊ auerſio a bono ſimplicit᷑ ⁊ eteꝛ
no.xõe delectatõis ex ↄuerſione ad bonũ vt nũc:requirit᷑
ↄtritio ĩ iuſtificatõe.rõe auerſionis a bono ſimplicit:re
quiꝛit᷑ gra.ſʒ ĩ ꝑpetratõe peccati pꝛioꝛ ẽ cõnerſio. qꝛ ẽ cã
auerſionis. in iuſtificatõe pꝛiꝰ euʒ eẽ illõ qð rñdet.ſ.
ↄtritio.¶ Itẽ ſecus ẽ de oꝛiginali pcẽo ⁊ actuali.qꝛ h pec
catũ ẽ ↄtractü actu alieno:illud ẽ ꝑpetratũ actu ꝓpꝛio.ſʒ
qꝛ oꝛiginalis culpe nõ ẽ cã actꝰ ꝓpꝛiꝰ ̊ alienꝰ. ꝓpter h̊ il⸗
lud qð ẽ pꝛimũ et pꝛicipale remediũ ẽ ab alio: ſimilit vi⸗
detur ꝙ pꝛimũ et pꝛĩcipale remediũ pcti ꝑpetrati actu ꝑ
pꝛio dzʒ eẽ ab illo ꝗẽ ꝑpetratoꝛ ipᷣius.̊ aũt remediũ ẽ cõ
tritio potiſſime:⁊ ita dʒ eẽ pꝛiꝰoꝛdine ⁊c.ql Stẽ ſi infuſio

gge pcedẽt ipam ↄtritõeʒ. cũ impoſſibile ſit aliqueʒ habẽ

graʒ ꝗn ſit iuſtus: ꝗᷓ poſit ii ſtiſicari ſine oĩ teitõe. gcõ⸗
tritio nõ eẽt neceſſaria ad ſalutẽ.hoc aũt falſum ẽ. ⁊c̃.
Itẽ videt᷑ ꝙ neutrũ pᷣcedat .qꝛ cũ impij iuſtificatio ſit ĩ
inſtãti ⁊ hec oĩa requirunt᷑ ad iuſtificatõem impij.⁊ ĩ in
ſtãti nõ ẽ pꝛius ⁊ poſteriꝰ:q̊ ⁊c.¶ Itẽ ſi diceret᷑ ꝙ verum
ẽ ꝙ ſimul ſunt.ſ.natura nõ tꝑe.Cõtra.ſi hec ſimul ſunt
nec pt᷑ aĩa ſanari ſiue gratificari niſi oꝑans.nec oꝑaꝛi ni
ſi gratificata:meritoꝛie dico.tũc ẽ ſibi pᷣcluſa via ſalutis
cũ eĩ neutrũ ꝑ ſe poſſit nec ꝑ ſe pt᷑ oꝑari nec ſanari nec gꝗ̊
tificari:ſʒ nũꝙ; d ẽ ĩ via pᷣcludit᷑ alicui via ſalutis:̊ ne⸗
ceſſe ẽ alteꝛũ iſtoꝝ nõ eẽ verũ.ſ.vel nõ ſanari niſi oꝑans:
vel nõ oꝑari niſi ſanata. Sed ↄſtat ꝙ nõ poteſt operari
meritoꝛie niſi gratificata:ergo nõ operãs poteſt gratifi⸗
cari.ergo pꝛius tꝑe poteſt eſſe infuſio gratie qᷓ motus cõ
tritionis.¶ Reſpõſio.ꝙ infuſio gre et ↄtritio ſimul ſũt
tꝑe:gratia tamen pꝛioꝛ eſt natura.Qec ↄcludit pꝛima ra
tio ꝙ gratia ſit pꝛioꝛ tꝑe:ſed ꝙ pꝛioꝛ.⁊ hoc verum eſt pꝛi
oꝛitate nature.4l Ad alið quod obijcitur ꝙ pꝛius ẽ actꝰ
pꝛimus ꝙᷓ ſecundus ⁊c.dõm ꝙ eſt agens naturaliter: et
electiue ſiue per deliberatõem.ſi ergo dicatur actus na⸗
turalis pꝛimus.actus electiuus vel deliberatiuus ſecun
dus:generaliter veruʒ eſt ꝙ ẽ actus pꝛioꝛ pꝛimus ꝙᷓ ſecũ

dus. ꝓpter qð dicitur.ꝙ neceſſe ẽ ponere aliquã moꝛulã
inter lapſum angelice nature qui ſuit ꝑ motum volũta⸗
tis: eſſe vel creatõni ipoꝛum. ſed in illis que ſoluʒ agũt

vt nature ſunt ſimul tꝑe:poteſt eſſe actus pꝛimus ipᷣoꝛũ

et ſecundus.et ſic ẽ de gratia cuius eſi pꝛimus actus in

eſſe:ſecũdus culpam expellere.Exemplum ẽ de luce q̃ ſi⸗
mul aduenit aeri ⁊ expellit tenebras.aĩa etiam rõnalis
ſi haberet aliquas oꝑatões naturales in coꝛpoꝛe in ipſa

ſui infuſiõe q̃ facet ad ſui receptõnem ĩ coꝛꝑe:poſſet dici

— - —,, —

ꝙ ſimul eẽt ſuũ infundi in coꝛpoꝛe ⁊ hmõi oꝑatões.oꝑa
tões tñ ipᷣius initũ ẽ electiua ⁊ deliberatiua neceſſario
ſecunt᷑ in tꝑe.gꝛa aũt ſolũ ẽ agens vt natura: iõ nõ valet
in ꝓpoſito rõ.il Ad illud quod obijcitur ꝙ pꝛius ẽ eſſe qᷓ
moueri ⁊c.dðm ꝙ ſimul põt aliquid eẽ ⁊ moueri motu
naturali.ſicut ſi lapis crearet᷑ ſuꝑius:ſimul poſſet eſſe ⁊
doꝛſum tendẽ.ideo cũ gratia ſolũ agat naturaliteꝛ ĩ aĩa
expellẽdo culpã ſicut lux expellẽdo tenebꝛam ab gere. ſi⸗
mul cũ eſt hunc actũ habet. Aliter ẽ moueri.ſ.mota vo⸗
luntatis ⁊ deliberatõis.⁊ hoc mõ neceſſe ẽ ꝙ pꝛius babe
at res eſſe ꝙᷓ volũtarie ⁊ ꝑ electõem ad aliquio moueat᷑.
⁊ ſic fuit motus angeli ꝑ quem cecidit.iõ ibi ẽ ponere ne
ceſſario aliquã moꝛulã inter eſſe ⁊ caſum. Exr his patʒ re
ſpõſio ad illud qð ſolʒ queri.quare angelus nõ potuit ſi
mul eſſe et moueri ſicut gra pt᷑ ſimul eſſe ⁊ moueꝛe ſubie⸗

ctũ.nõ eĩ eſt ſimile de gratia que ſimul agit vt natura.⸗2
angelo qui volũtarie mouet᷑ ⁊ ꝑ electõnem¶ Aod illa q̃

obijciunt᷑ pꝛo alia parte.et pꝛimo ꝙ ↄuerſio pcedit aueꝛ⸗
ſionẽ ⁊c. Dicẽdum ꝙ alius ẽ oꝛdo in ↄſtructõe rei ⁊ de⸗
ſtructõe. Illud eĩ quod ẽ vltimũ in ↄſtructõe debet eẽ pꝛi
mũ in deſtructõne.vt patʒ in ↄſtructõe ⁊ deſtructõne do⸗
mus:ſi oꝛdinate ꝓcedat᷑. Añ ph̊ᷣs.qð vltimũ ẽ in genera⸗
tõe pꝛimũ eſt in reſolutõe.vñ in expulſione pꝛiꝰ debet eſſe
illud quod reſpõdet auerſioni.ſ.gratie infuſio. Pꝛetea.
a gra habẽt alia ꝙ ſunt cooꝑatiua iuſtificatõi: ꝓpteꝛ qð
ↄuenit ꝙ ſit pꝛima.¶. Ad aliud qð obijcit᷑q pꝛimum re⸗
mediũ actualis peccati debet eẽ actꝰnoſter ⁊c̃.dðm ꝙ h
nõ ẽ verũ.quia cũ hominis ſit ſpũs vadens 7 nõ rediẽs.
ſi debeat ſpiritus redire:opoꝛtet ꝙ hᷣ ſit mediãte gratia.
nõ em̃ poteſt peccatoꝛ q̃ᷓntum ẽ de ſe ſine adminiculo gꝛa
tie in aliquo cooꝑari ꝓpꝛie iuſtificatõi. In om ni em̃ ope
cooꝑatoꝛio opoꝛtet ꝙ gratia pᷣueniat. ita motũ cõtriti
onis opoꝛtʒ ꝙ gratia pᷣueniat ſaltem pꝛioꝛitate nature.
Ao illud qð obijcitur.qꝙ ſi infuſio gratie p̃cederet con
tritõem ↄtingeret impiũ fieri iuſtũ ſine otritõne. dðm ꝗ
H ſequeretur ſi infuſio pᷣcederet tꝑe nõ natura tm̃.hoc eĩ
ſuppoſito ſequeretur ꝙ ↄtritõ nõ eſſet neceſſaꝛia ad iuſti
ficatõem impij.vt patet intuenti. Ad illud qð obijcit.
ꝙ neutrum pᷣcedit quia iuſtificatio fit in inſtanti ⁊c.Di
cẽdũ.ꝙ neutrũ tꝑe pᷣcedit ſed natura ſolum. 4 Ad illud
quod obijcitur.ꝙ nõ poteſt oꝑari niſi ſanata ⁊c̃. dom q
reuera ad hoc ꝙ oꝑetur.ſ.meritoꝛie oʒ ꝙ ſit ſanata ſiue
gratificata:ſed nõ oʒ ꝙ ſanata ſit pꝛius tꝑe 2 poſtea oꝑe
tur.ĩmo poteſt ſimui ſanari et oꝑari.quia duplex habet
opus.quoddã momẽtaneum ⁊ in inſtanti ipᷣius iuſtifi⸗
catõis.et de iſto verũ ẽ ꝙ poteſt ſimul oꝑari et ſanari.de
oꝑibus aũt ſequẽtibus elicitis ab habitibus virtutũ ali/
ter ẽ.quia de illis neceſſe eſt pꝛiꝰtꝑe ſanari 2 poſiea oꝑa
ri. VUnde cuʒ dico.ꝙ oꝑatur anata:magis ſumitur hoc
ꝙ dico ſanata nominaſiteꝛ qᷓ ꝑticipialiteꝛ. quia ſimul eſt

gratia ſanans ⁊ illud opus.nec pꝛius ẽ anima ſanata qᷓ;

ſic oꝑetur.⁊ eſt illud opus meritoꝛium nõ a gra tꝑe p̃ce

dente vt ſunt oꝑa poſtea elicita:ſʒ cõcomitãte.

Articnlus tercius
Onſequẽter queritur.vtrũ gratia pᷣcedat pec
ati expulſionẽ: de hoc ꝓbleumate tactũ ẽ ſt upᷣ
bi actũ ẽ de gr̃a penitentie.vbi dictum eſt. ꝗ
gẽa poteſi cõſiderari dupliciter. AUno mõ vt ẽ tollens vi
cia ſiue peccata ab anima.alio mõ vt ſui inberentia ꝑfi⸗
cit aĩam et eſt habitus aĩe.vt aũt ẽ tollẽs peccata: ſic na
tura pᷣcedit infuſio gratie ablatõeʒ culpe.inq tũ ↄſideꝛa
tur vt habitus ꝑficiẽs aĩam penitẽtis:ſic expulſio viecij pᷣ
cedit infuſionẽ gre.¶. Cõtra H opponũt quidã ſie.qñ ali⸗
qd ages inducit foꝛmã ſuã ĩ aliqͥ ſuhiecto vel materia.vt
infoꝛmãtẽ illã vel vt agẽtẽ ĩ illã:oʒ ꝗ agẽs et patiẽs ↄmu
nicẽt in materia.cuiuſmodi materia pt deferre foꝛmã il⸗
liꝰagẽtis.ſiẽ pʒ qñ ignio agit ĩ aera vel ĩ aquã.pꝛiꝰẽ in il
lis foꝛma ignis vt agẽs:qᷓ vt inſoꝛmãs.quia materia ae
rio vel aque q̃ coĩs ẽ et igni pẽ teferre foꝛmã ignis ipam
diſponẽtem ad ſui ſuſceptõem vt ẽ infoꝛmãs: 3 nõ ſicẽ ĩ

gpoſito. õ eĩ gr̃a que ẽ agẽs in aĩa.cũ ipᷣa aĩa habet cõ
municatiã ĩ materia.iõ ⁊c.¶ Itẽ gr̃a que ad iuſtificatõʒ

infundit᷑ ↄſtat ꝙ nõ eſt nihil:̊ ẽ aliquid.ſi ſit nõ ẽ in nul

lo.ẽ in aliquo.nõ niſi in illo ĩ q̊ agit.quia deus ad iuſii
ficatõeʒ aĩe nõ agit ꝑ aliud qᷓ ꝑ gẽam. in aĩa. ſedẽ in
illa non ſicnt quedã ꝑs.⁊ impoſſibile ẽ eẽ ſine eo in quo ẽ

gẽ ibi ſicut accidẽs.⁊ ñ niſi vt qualitas.qð pʒ inducẽdo

in oĩbo generibo accidẽtis.ſʒ qualitas ẽ ſm quã quales
dicimur. ergo neceſſe eſt ſi intelligatur gra in aĩa. vt in⸗
telligatur vt iems 1Ha rões ↄcedũt quidã ponẽ
do diſtinctõem ſupᷣdictã nullã eẽ. Alijs aũt videt᷑ alit᷑ di⸗
cẽdũ.ſ.ꝙ ablatio culpe põt eẽ tripliciter.vel qtũ ad reſe
catõem actuũ exterioꝛũ.vel qtũ ad ablatõnem culpe vel
reatus pene eterne. vel qtũ ad abſolutõem a pena tꝑali.
dicũt ꝙ̊ ꝙ ablatio peccati qᷓtũ ad pꝛimũ põt eẽ ante oẽm
otritõem ⁊ gr̃am gratũfacientẽ.qꝛ ꝑ gram gratiſdatam
pᷣ quis deteſtari pcẽm ſuum ⁊ actuʒ peccati dimittere.
Etũ aũt ad ſecũdũ qdð ẽ remiſſio ipius culpe vel macu⸗
le peccati ⁊ reatus eterni:ẽ immediate peinfuſionẽ gra⸗

tie m oꝛdinẽ nature:ſimul aũt ſunt tꝑe. Et dicebãt alig

ꝙ hmõi remiſſionẽ ſaciebat deꝰſine infuſione gee create.

Apter iſtã auctoꝛitatẽ. IJſa.xliij. Ego ſum ꝗ deleo inigta⸗

tes tuas ꝓpter me. et dicit diſcretiue ego ſum:ad ſignifi⸗
cãdum ꝙ nihil aliud niſi ie delet iniqtates nr̃as. tũ
ad terciũ qð ẽ remiſſio pene tꝑalis ſequẽtis.ↄtritio iſtaz
remiſſionẽ pᷣcedit.⁊ ad h̊ ẽ ꝓpꝛie vt dicũt. Vnde tãta põt
eẽ ↄtritio ꝙ pena debita tꝑalis dimittet᷑. vñ ſic oꝛdinant
iſta quatuoꝛ que in iuſtificatõe ocurrũt.q; pꝛimoẽ infu⸗
ſio gratie.deinde remiſſio culpe et reatus pene etne. ter⸗

cio ↄtritio.quarto remiſſio pene tꝑalis.Sed ᷣm hoc cõ/

tritio nõ ẽ neceſſaria ad iuſtificatoem impij. Pꝛe. licz ſo
lus deus auctoꝛitate et efficacia culpas deleat:nõ ẽ incõ
uemẽs aligo ſibi cooꝑari vt gam infuſam ⁊ li.ar. coo⸗
ꝑando.non ſolũ ĩ ↄſentiẽdo actui gre:ſʒ et deteſtãdo pec
catũ et delẽdo.⁊ hoc ẽ ꝑ actũ ↄtritioms.videt᷑ ẽᷓ̊ ꝙ diſtin
ctio pᷣtacta ſit ſuſtinẽda.¶ Ad illð qð obijcitur ꝙ cũ ĩdu
citur foꝛma aliqua ĩ materia vel ĩ ſubiecto:oʒ ꝙ agẽs et
patiẽs ↄmumcẽt in materia.ddᷣm ꝙ hoc ẽ verũ in actõne
nature ñ in actionibo gratuitis ſiue ſupꝛa natuꝛã.qñũ em
neceſſario docet aiam aligꝗo neceſſariũ ad vitam. delẽdo
ignoꝛãtiam ⁊ impꝛimẽdo ſciam:ñ opoꝛtet ꝙ aĩa ⁊ vnctõ
ↄmunẽ habẽt materiã. Pꝛe.gr̃a infuſa nõ inducit foꝛmã
ſuã in aĩa.ĩmo dens illà infundẽdo ꝑficit aĩam foꝛmalit
Pꝛe. qð dr ꝙ gra agit delẽdo culpã:modus loquẽdi eſt.
gra em non agit ꝓpꝛie loquẽdo ad deletionẽ culpe.ſᷣ ſua
pñ̃tia in aĩa:oĩs culpa moꝛtalis annihilat᷑.¶. Ad ill qd
obijcit᷑ꝙ gra ẽ in aia vt accidẽs et ita denomiat illã ꝛc.
Dicẽdũ ꝙ hoc verũ ẽ. In eodẽ em̃ inſtanti culpꝑã expellit
et inn informat:licet pꝛiꝰnatura culpã expellat ꝙᷓ aĩaʒ
infoꝛ

Miembeum ſecundum

5. Onſequẽter queritur de oꝛdine motus li.
ar. ad ↄtritõem.⁊ videt᷑ ꝙ motꝰli.ar. pꝛioꝛ
ſit natura.quia pꝛius ẽ motꝰ li.ar.ſiinpłr
qᷓ motus li.ar.qᷓtũ ẽ in diſplicentia ⁊ dete⸗
ſtatione peccati:ſʒ ↄtritio ẽ motus li.ar.qᷓtũ ad diſplicẽ⸗
tiã et deteſtationẽ peccati.̊ ⁊c. Motus ei li.ar.ſe habet
ad motũ ↄtritionis ſicut illud a qͥ non ↄuertitur ↄſequẽ
tia. Contra.ↄueniẽtiſſime inter hec q̃tuoꝛ boꝛdinat᷑ in⸗
fuſio gratie.⁊ hoc gꝗa inter illa q̃ ↄcurrunt ad iuſtificatõ
nẽ. p̃cipua et efficaciſſima ẽ.ergo ↄſequenter inter alia ꝗᷓ
reqruntur p̃oꝛdinãdum ẽ qð inter illa ẽ efficaciſſimuʒ.G̊
aut ẽ ↄtritio.̊ ⁊c.¶ Itẽ qritur q ſit differentia inter mo⸗
tum li. ar. m ꝙ hic ſumitur et cõtritioneʒ:oↄtritio em̃ eſt
motus li. ar o ülluo dðm q circa hoc diuerſi diuer
ſa ſentiebant. Quidã em̃ dixerunt ꝙ motus li.ar.ẽ mo⸗

tus rationis ſiue aſpectus.qui eſt credere iſtos artickos

fidei:ꝗ bona egerunt ⁊c.et ↄſimiles articulos.oↄtritio eĩ
eſt actus affectus. ⁊ ſic ᷣm ipos differũt motus li. ar.et
ↄtritio.et ſic ᷣm illos illuminatio fidei ſpectat ad filinʒ·

— r-⸗——

.
n
6
1.
i⸗
in;

ui

rſno⸗

hiet

16
1

¶ Dueſtio

z ſic motus li. ar. ↄtritio vo ad ſpiritumſanctũ. Pꝛimuz

vo vltimũ ſunt a potẽtia pr̃is:⁊ ſic in iuſtificatõe impij

ẽ veſtigiũ ⁊ oꝑatio totiꝰtrinitatis.q Aliter dixerũt alij

ſcʒ ꝙ cũ motus ſit dupler.ſ reſpectu agẽtis: ſic octio.⁊

reſpectu patiẽtis:⁊ ſic paſſio.ex gra infuſa aĩe bʒ aĩa ze⸗

lũ quẽdã iuſticie aſtringẽdi ſe delinquẽtẽ: 1 illa actio dẽ

hic motus li.ar.⁊ ſequit᷑ immediate Gram. 7 dtritio ter⸗
ciũ.ſ.ẽ afflictiua paſſio ſicẽ nomẽ ↄtritõis dicit.⁊ ita bec
ſunt idẽ:ſiẽ̃ idẽ motꝰẽ actio ⁊ paſſio. differũt ſicut actõ

et ei rñdẽs paſſio.⁊ p̃cedit ſecũdã 2 ſequit᷑ terciã ſic actõ
paſſionẽ. hec aũt opinio nõ videt᷑ appꝛobãda. cũ ↄtritio

nõ ſit ſolũmõ paſſio:imo potiꝰqtũ ad eius eſſe foꝛmale.

dicẽda ẽ actio vt ex dictis pʒ.¶¶ Alij aũt dixerũt ꝙ mot?ꝰ

li.ar. appellat᷑ motus fidei.quia ad hoc ꝙ quis doleat de
peccato qð fit ꝑ motũ tritõis:nccrio ẽ vt habeat ſenſuʒ
ↄtrarij.⁊ boc ẽ ↄgnoſcẽdo deũ offenſuʒ ꝑ peccatu ſuũ.vñ
neceſſe ẽ aliquã ↄqnitõem pᷣcedere oẽm doloꝛẽ: ⁊ motum
bmõi appellamꝰ motũ li. ar. ꝑ fidẽ.4 Alij dixerut ꝙ mo⸗
tus li. ar. ↄſiſtit in aſſenſu gre. ꝗ aſſenſusẽ neceſſariꝰ av
iuſtificatõneʒ. qꝛ nõ dat᷑ gra aie diſſentiẽti. In his videt᷑
mihi magis vltime aſſentiendum. vt dicat᷑ motus li.ar.
oↄſentiꝛe in aſſenſu gre ex inſtinctu fidei.marie ꝙᷓtum ad
illos articulos qui ſunt remiſſio pctoꝝ. retributio meri⸗
toꝝ.q̃ inſinuant᷑ in his articulis.Qui bona egerut ibũt
in vita eternã. qui vᷣo mala in ignẽ eternũ. Cõtritio aũt
oↄſiſtit in diſplicẽtia ⁊ deteſtatõe peccati eo mõ quo s ta⸗
ctũ ẽ. Sic ẽ̊ patʒ motꝰli.ar.⁊ ↄtritõis ad inuicẽ ad in fn
ſionẽ gre.vt motꝰli.ar. dicat᷑ ↄſiſtere in aſſenſu gre que ẽ
pma in his que requirunt᷑ adiuſtificatõem impij.ↄtruio
i1i diſplicẽtia pcti deteſtatõe.⁊ licʒ vtrũq; ſit motꝰ li. ar.
differẽter tñ tum ad ſubſtãtiã motꝰ 2 ꝙtum ad termi⸗
nos quia motus li.aꝛ.ẽ ad bonũ:motus ↄtritõis a ma⸗/
lo. Ad illð qdð querit᷑ de oꝛdine.dðᷣm ꝙ illa nõ oꝛdinãt᷑
ſm ꝙ efficacia habẽt maioꝛẽ ĩ iu ſtificãdo:ſᷣ ſᷣm oꝛdinem
ↄgruẽtie maioꝛis ad impij iuſtificatõem. Pꝛimo eĩ poni
tur infuſio gr̃e a qua motꝰli.ar.⁊ motꝰoↄtritõis infoꝛmã
tur ⁊ efficiutur gratuiti.deĩde ponit᷑ motꝰli.ar.quo gre
aſſentit᷑. tercio cõtritio q̊ͥ peccato diſſentit᷑. Ad bec aũt.ſ.
gre infuſionẽ:aſſenſum gtuitũ gr̃e:⁊ diſſenſum gꝛatuitũ
a peccato.ſequit᷑ peccan expulſio. natura dico non tꝑe.
bis eĩ oꝛdo ↄgruit vt primo numeret᷑ iſtud qͥ alia gratifi
cant᷑.ſecũdo illud q̊ bonũ placʒ.tercio quo malũ diſpli⸗
cet.vltimo qð accidit ex bis.

Membꝛumtercium

VHnſequẽter querit᷑ e oꝛdine ↄtritõnis ad
expulſionẽ peccati.⁊ videt᷑ ꝙ ↄtritõ pᷣcedat
ſicut cã pᷣcedit effectũ.⸗ Itẽ ſi lumẽ nõ poſ
ſet induci in aexrẽ niſi aere ad h̊ cooꝑante.
nõ ſolũ lumĩs inductio pᷣcederet expulſionẽ tenebre:łᷣ et
aetus aeris:ſʒ ſic ẽ in ꝓpoſito.ꝗ̊ᷓ ſi motus li.ar.q ẽ ↄtritõ
reqrit᷑ ad hoc ꝙ gra introducat iuſtiſicatõem ꝑ expulſio
nẽ peccati.pʒ ꝙ n ſolũ infuſio gẽe pᷣcedit expulſionẽ pctᷣi
ſʒ etiã ↄtritio.⸗ Itẽ ſi ↄtritio ſequeret᷑ culpe remiſſioneʒ
cũ remiſſa culpa ncẽrio ſit hõ iuſtꝰ: S etia ſi nõ ſequeret᷑
ↄtritio eẽt iuſius.ſʒ ẽ falſum ꝙ ncc rio pᷣcedit.⸗ Iteʒ ſi
remiſſio culpe eẽt oĩno a li.aꝛ.tncↄoſtat ꝙ actꝰeteſtatõis
ca pcederet:ſʒ ſicut p̃cedit eẽ illud qð ẽ tota cã: ita qð eſt

adinnatiuũ. ꝙ ſi ↄtritio ẽ motus a li.ar.adiuuãg gꝛatui·

tia faciẽs viã ad culpã delẽdam: pʒ ꝙ ẽ pꝛioꝛ. ¶Cõtra.
motus ↄtritõis ẽ motꝰſoꝛmatus:ſʒ gẽa pꝛius naturalit᷑

infoꝛmat ſubiectũ qᷓ accidẽs.qᷓ Eeune turaliter ẽ hõ gra⸗

tus ꝙᷓ ↄtritus:ſʒ eẽ gratificatu ſequit᷑ peti expulſionem:
⁊ ↄtritio q puenit ab aĩa gratificata. Itẽ ↄtritõ ẽ mo
tus meritoꝛiꝰ.ſʒ ois motus meritoꝛins ꝓcedit a radice
mũdata. cũ radix mũdet᷑ ꝑ peccati expulſionẽ:patet q
expulſio pcti pcedit ↄtritõem.¶ IJ,tẽ ↄtritio ẽ opss bonũ
ſ opꝰbonũ pᷣcedit habitꝰbonꝰ. pꝛius aĩa naturalit ha⸗
bilitat᷑ ꝙᷓ ↄterat᷑:bᷣ im poſſibile ẽ aĩam intelligere babileʒ
ad bonũ niſi erpulſa culpa:ᷣ ⁊c.¶ Rñſio.ꝙ aliquoꝛuʒ
opinio fuit.ꝙ tᷣmiſſio culpe añcedẽt ↄtritõʒ.⁊ qð remiſ⸗

476

Alxxii.

ſio culpe iuqta ẽ vnũ de illis que ↄcurrũt ad iuſtificatõs

impij:nõ dĩ ꝙᷓtũ ad ablatõem macule:ſʒ ad remiſſionezʒ
pene vel ſequele ablatõem: ſʒ bec opinio minꝰrecta vidẽ

qꝛ ↄtritio nccria ẽ ĩ ipᷣius gre infuſiõe.vñ natura pᷣcedit

pcti expulſionẽ. Elñ aliter dicũt quidaʒ. Cõtritio pt᷑ dici
ip̃e motꝰinſtãtaneꝰdoloꝛis gra infoꝛmatꝰ.pꝛimo purga⸗
tiuꝰculpe qui reſpicit petm inqtũ ẽ per̃m: ⁊ ẽ et reſpectu
oĩm inqꝙᷓtum ſunt dei offenſiua. Vel pr ↄtritio dici actꝰ
ſucceſſiuus diſcurꝛẽs ꝑ peccata ſingula. Pꝛimo mõ det᷑ᷣa
ↄtritio pᷣcedit remiſſioneʒ culpe notura nõ tpe.q tꝑe ſilł
ſunt infuſio gr̃e ⁊ motꝰli.aꝛ.⁊ ↄtritõ ⁊ pcti remiſſio.ſub

oꝛdine tñ cauſalitatis vel nature.inꝙtu at ↄtritio ẽ actꝰ

ſucceſſiuꝰſequit᷑ peccati remiſſionẽ. Et licʒ hec diſtinctõ
cõpetat huic materie ⁊ Fm veritatẽ ſic ſumit᷑ ↄtritio du⸗
pliciter:qꝛ ex ip̃a nõ rñdet᷑ ad obiecta. Aliter dom. ſ. ꝙ
ↄtritio pꝛimo mõ dicta in vna ſigeratce pᷣcedit: in alia
ſequit᷑. Ad buius euidẽtiam nota.ꝙ aĩa deteſtaãdo peim
diſponit ſe ad gẽam ſuſcipiẽdã.gẽa vo adueniẽs in aĩaʒ
q; illa deteſtatio erat quaſi diſpoſitio media ad Gam in
troducẽdã ꝑ naturã: pꝛiꝰreſpicit illã deteſtatõem ꝑ illaz
culpã delẽdã. ⁊ ita ex reſpectu ge od illã deteſtatõem eſt
otritio:er reſpectu gr̃e ad culpa ẽ remiſſio culpe.⁊ iõ cõ/
tritõ ꝑ naturã pᷣcedit expulſionẽ culpe.Et ponit᷑ ad hoc
exemplũ tale. Intelligat᷑ aer obtenebꝛatꝰex pñtia nubiũ
nec nubes ille expelli pñt ꝗn obtenebrẽt niſi ꝑ motuʒ ge⸗
ris ⁊ lumis irradiatõem. Ad hoc eĩ ꝙ geꝛ recipiat pᷣmã
illumĩatõem: oʒ ſimul cũ ſolis irradiatõe ↄcurrere vẽtũ
et poſt ad ꝑfectã reſtitutõem lumĩs opoꝛteret adhuc ven
tũ ſequi qui nubes expelleret: ꝑ hũc modũ pri intelligi 8
oↄtritõe infuſione gẽe.ita tñ ꝙ cauſalitas actiua ex iſta
ꝑte attribuẽda ẽ irradiatõi ſolio:ſilłr ex alia ip̃i infuſiõi
gre. ¶ Ad illð ̊ qð obijcit ĩ ↄtrariũ· ꝗ; motꝰ ↄtritõis eſt
gra infoꝛmatꝰ⁊ ita a ſubiecto infoꝛmato.⁊ ꝙ ẽ meritori⸗
us ⁊ ita ꝓcedit a radice mũda.⁊ ꝙ ẽ actꝰbonus ⁊ ita ꝓce
dit ab habitu bono ⁊c.dðm ꝙ actus infoꝛmari pt᷑ a ga
dupliciter. Ano mõ ſᷣm ꝙ gra ipᷣm motũ hm ſubſtãtiam
motus ꝓducit in eſſe.mouẽdo li.aꝛ.ad bonũ.⁊ tũc veruʒ
7ꝙ aĩe gratificatio et mũdatio et habilitatio ad bonum
talẽ actũ pᷣcedit.Alio mõ actus infoꝛmat᷑ a gra nõ ꝓdu⸗
cẽte ipᷣm pᷣ adueniẽte ipi aĩe.vt qñ li.ar. eſtĩ actu ↄſono
gre.tũc etiã adueniẽs li.ar.ĩ actu ſił vrũq; tꝑe infoꝛmat
ſcʒ potẽtiã ⁊ actũ.pꝛiꝰtñ natura actũ qᷓ potẽtiã ſiẽ diſpo
ſitõem intermedia.⁊ de tali nõ ẽ verũ ꝙ ſequat᷑ mundati
onẽ vel infoꝛmatõeʒ. ĩmo pᷣcedit ⁊ oꝛdinat᷑ ad remiſſionẽ
culpe qð quidẽ nõ facit aliquis actus a gratia eductus
ꝓut dr gratũſaciẽs.i Aã etiã ille actꝰqͥ aia ſe diſponit eſt
a gratia ᷣm ꝙ gratia dicit aliquid gratiſdatũ.quia li.aꝛ
bi.nõ ſe diſponit ad gratiò gratumfacienteʒ ſine aliquo
gratiſdato. ſic patẽt tria obiecta. U
¶ Mueſtio. lxxuij. de diffe/
rẽtia et ↄueniẽtia attritõnis ⁊ ↄtritõis.
Equitur de cotriti
one qtum ad oꝛdinẽ. Circa qð querẽda
ſuni tria. Pꝛimũ eſt de oꝛdine ip̃ius ad
Agratie infuſionẽ. Secũdũ de oꝛdine ipiꝰ
ad pcti expulſionẽ. Ceꝛciũ de oꝛdĩe ipiꝰ
ad attritõez. Et qꝛ S ꝓximo tetermĩata ſunt q̃dã. ex ꝗbo
haberi tminatio duoꝝ.reſtat querẽ de tercio.¶ Circa
qð pñt q̃ri pła. Pꝛimũ ẽ ſi idẽ ſit attritio qð ↄtrino.Se
cudũ ẽ vtrũ attritio ncẽrio pᷣcedat ↄtritõeʒ · Lerciũ vtꝝ

attritio ſiet vel ſtare poſſit cũ ↄtritõe. Quartũ vtrů attri

fieri cõtritio.
Mlembꝛum pꝛmum
Verit᷑ ; pᷣmo vtru idẽ ſit attritio qð cõtri⸗
tio. O ſic:vidr peꝛ h.ꝙ qñ ꝗs atteritur de
pet᷑is:doloꝛe ñ ſoluto ſᷣ ↄtinuato:infundit᷑
aliqñ gra vt ẽ ↄtritõ. Sʒ ĩ ↄtinuis cõtinui⸗
tas ẽ vnitas vt dic phᷣs:̊ vnꝰmorꝰẽ aitritõ ⁊ ↄtritõ. ¶ I

ſi eẽnt duo motus.cũ ſᷣm phm inter quoſlibet duos mo
tus neceſſe ſit intercidere quietẽ mediã: neceſſe eẽt ſemꝑ
inter attritõem 2 otritõem intercidẽ quietẽ mediã. aũt
falſum.¶¶ Itẽ nulla circũſtãtia mutat ſubſtãtiã oꝑis:ſʒ
mutuni qui ẽ attritio mihil addit᷑ niſi circũſlãtia.ſ.gꝛatia
Serit idẽ motus ĩ ſubſtãtia.¶¶ Iẽ differre ſᷣm eẽ cõpletũ
⁊ incõpletũ nõ ẽ aliq diffeꝛẽtia ſubſiãtialis.ſicut pʒ ð pu
erperio nõ oĩno foꝛmato et foꝛmato. cuʒ attritio dicqt
motũ incõpletũ reſpectu ↄtritõis:nõ differũt ſubſtãtia
( Cotra. timoꝛ ſeruilis pꝛĩcipiũ ẽ attꝛitõis.timoꝛ initi⸗
Alis pꝛincipiũ ẽ ↄtritõis:ſʒ timoꝛ ſeruilis nũꝙᷓ fit initia⸗
lis imo ſimpliciter differũt: g̊ c. ¶ Itẽ cõtritio eſt a gr̃a
gratũfaciẽte:attritio a grẽa gratiſdata. Gratia aũt gra⸗
tũfaciẽs opponit᷑ peccato:gratiſdata nõ. ꝗa cõpatit᷑ ſecũ
peccatũ. ſimpliciter differt gra gratũſaciẽs a gra gra⸗
tiſdata.& eoꝝ pꝛĩcipiata.ſ.attritio ⁊ ↄtritio.i¶ Iẽ ne⸗
ceſſe ẽ oẽem habitũ eẽ foꝛmatũ aqͥ ĩmediate egredit᷑ actꝰ
ſoꝛmatus:ſʒ a timoꝛe ſeruili ĩmediate egredit᷑ attritio:
g timoꝛ ſeruilis nũqᷓ poõt eẽ foꝛmatꝰ ſicut dicit aug. ĩmo
adueniẽte caritate expellit᷑ ſicut ſeta adueniẽte filo.̊ ⁊c.
Si dicao ꝙ nõ ſolũ timoꝛ ẽ pꝛincipiũ attritõis imo ali⸗
qꝗs amoꝛ.hoc nihilẽ.qꝛ ille amoꝛ nõ eẽt foꝛmatus nec in⸗
foꝛmãdus.ñ ei ponit᷑ caꝛitas eẽ infoꝛmis ⁊ foꝛmata: ſic

e fide dr̃ de alijs babẽtibo virtuteʒ ¶ Rñſio. dom.

ſimpliciter differũt attritio ⁊ 2tritio.¶ Ad illud qð obij
cit. ꝙ ↄtinuitas ↄtinui ẽ vnitas.dðm ꝙ vnꝰẽ motus ↄti⸗
nuitate natuꝛe ⁊ ↄtinuitatis.ñ ẽ tamẽ ita vnꝰxel ſimplex
agn habeat ꝑtem ⁊ ꝑtem. æ in vna ꝑte ẽ a gꝛa gratiſdata:
⁊ hoc nominat attritio.in alia ꝑteẽ a gra gratũfaciente
ipᷣm ꝓut ſicẽ nominat ↄtritio:⁊ ſic ſimpliciter diſſerũt
En bene verũ ẽ.ꝙ vnus ẽ motus ĩ genere nature:nõ tñ ẽ
vnin genẽ moꝛis.ĩmo ſunt diuerſi ⁊ diſi ꝑati. Qec etiaʒ
volũtas eliciẽs ẽ eadẽ.Cũ eĩ quis atterit᷑ de aliqbo pctis
ſuis:adhuc bʒ volũtatẽ alioꝝ:nec vniuerſaliter dolet.cũ
añt gr̃a infundit᷑ ⁊2 ↄterit᷑ illa malã volũtateʒ dimittit ⁊
ſimplicit de oĩbo dolet.¶l Ad illud qð obijcit. ꝙ ſi eſſent
duo motus:intercidẽt quies media.dðᷣm ꝙ boc nibil fa
cit ad poſitũ.verbũ at᷑ phi intelligit᷑ inter diuerſos mo
teiuſdẽ ſpeciei ⁊ eiuſdẽ mobilis.vt inter aſ. cẽſuʒ lapidis
⁊ deſcẽſum eiuſdẽ:neceſſe ẽ quietẽ intcidere.Inter motꝰ
aũt diſꝑatos diuerſarũ ſpecierũ nõ ẽ ſic:ſicut ẽ in poſi⸗
to.pt᷑ em ꝗs ſimul ⁊ ſeł moueri ad albedinẽ 2 ſi itũ ſine ꝗ⸗
ete intercidẽte.¶ Ao aliud qð obijcit᷑ ꝙ nulla circũſtan⸗
tia mutat ſubſtãtiã oꝑis.ddᷣm.ꝙ gr̃a in geneꝛe moꝛis nõ
ẽ circũſtãtia nec addit᷑ oꝑi vt noua circũſiãtia: ſtz ẽ nouꝰ
motoꝛ ⁊ nouũ efficit doloꝛẽ ĩ genere moꝛis.nec dʒ ſolũ at
tribui gr̃e qualitas oꝑis:ſʒ ſubſtãtia oꝑis.vt vult beꝛñ.
in li.de li.ar.qꝛ vt ẽ motoꝛ facit nouũ opꝰ.4! Ao illud
qð obijcit. ꝙ difert bm cõpletũ 7 incõpletuʒ ⁊c.dðm q;
qn incõpletũ ẽ aliquid reſpectu alteriꝰ ⁊ oꝛdinat᷑ ad ill
vt ꝑficiat᷑ ab eodẽ et cõpleat᷑:tũc vnũ ẽꝙ ſpecie nõ diffeꝛt
tale ↄpletũ ⁊ incõpletũ. vt pʒ ĩ exẽplo ꝓpoſito⁊ ĩ cõſimili
ho.ſic añt ñ ẽ in ꝓpoſito:ſa qñ incõpleiu ẽ alteriꝰ generis
nec oꝛdinat᷑ ad ipᷣm cõpletũ nec ab illo ꝑficiendũ:tunc ñ
ſequit᷑ nõ differat: ⁊ ſicẽ ĩ ꝓpoſito.

Ebꝛum ſecundum

DOnſequẽter querit᷑ vtꝛũ ottꝛitio p̃cedat cõ
tritõem. E ſic:vidr.dicit eĩ greg. Alij per
timoꝛẽ plãgũt.alij ꝑ amoꝛẽ lamẽtis ſe affi
it. Sz cuz ex amoꝛe lamẽtis quis ſe affi⸗
ꝑ timoꝛẽ plagit:attritio ẽ. Sʒ vt habetur

cit:otritio ẽ.cũ

ab aug. in ꝓgreſſu ad iuſtificatõeʒ timo: intꝛoducit amo .
rẽ ſic ſeta filu.ſiłr plãctꝰtimoꝛis lamẽt amoꝛis:qᷓ attri

tio introdueit ↄtritõʒ.ᷓ ncẽrio pᷣcedit.q. IJtẽ otritio ẽ q̃ſi
tritio int duo.ſ.amoꝛẽ ⁊ timoꝛẽ.hoꝝ dnoꝝ timoꝛ ẽ q̃i teꝛ
minꝰa qͥ: amoꝛ q̃i terminꝰad quẽ. Sʒ a qͥẽ motꝰnccrio
cedẽs terminũ ad quẽ:ſʒ tritio relata ad timoꝛẽ ẽ attritõ
ad amoꝛẽ ẽ ↄtritio.& nccrio attritio Peedit ↄtritõʒ.¶ Itẽ
attꝛitio dic tritõʒ q dʒ ad atritõʒ fmiari.ſ plꝰẽ q̃ʒ atri⸗
tõ.ſi eiĩ motꝰad molũ tmiat᷑:pꝛius ẽ illo ad quẽ termia.

Cõtra.paulus fuit ↄuerſus ſiue iuſtificatꝰ ſubito ſine
aliqua pᷣcedente pparatõe ſiue doloꝛis. ſiue alteriꝰ. vt vi
At act. ix. Iẽ greg. neſcit tarda molimina ſpũſſeti gra.
SIgfa ſanctiſpũs ĩ repatõe alicꝰnõ requiꝛt aliꝗd pᷣcedẽs
qð diſponat ſuũ ſuſceptibile.¶ SIẽ ſi in infuſione gẽe re⸗
quirit᷑ attritio diſponẽs ad ge ſuſceptõem ⸗ ↄtritõez: H
E pter diſtãtia li.ar.exiſtẽtis ĩ ſtaru diſtãdi a ſtatu gre.
5 in oꝑe creatõis ẽ maioꝛ di ſtãtia.vtpote int᷑ nibil ⁊ ali⸗
qd.nec tñ requirit᷑ aliqd mediũ: vt videt᷑ multofortius
nec in oꝑe recreationis. I opera dei fiunt ad teclara
tionẽ ſue magnificẽtie:ſʒ illa in quibo ẽ vltima diſpoſitõ
pᷣcedẽs: manifeſtius et magis illa declarãt:2 ita videt q;
oꝑa mirabilia vtpote creatõis ⁊ recreatõis debẽt eẽ ſine

aliqua creatura diſponẽte. ¶ Item quare non iuſtificet

nos ſine nobio: ſic cꝛxeat nos ſine nobis.¶ Relſpõſio.di⸗
cẽdum ꝙ m legem cõmunẽ qua diuina ſapientia ↄueniẽ
ter oꝛdinat illa que oꝑantur ad iuſtificatõem. pcedit iu⸗
ſtificatõem p̃paratio ex pte noſtra.que in ſinuatuꝛ ʒach.
j. cũ dr. Conuertimini ad me ⁊ ego puertar ad vos. hec
aũt pᷣparatio debet eẽ ᷣm ↄuenientiã ad iuſtiſicatõem.qᷓ
tũ ad aliquid quod eſt ex ꝑte dei in iuſtificatione.2 qᷓʒ tů
ad aliꝗo quodẽ ex ꝑte noſtra.Sicut eĩ in iuſtificatione
requirit᷑ ex ꝑte iuſtificãtis dei gr̃a gratiſdata. ſilr er paꝛ⸗
te nra doloꝛ attritionis.vñ ad ↄſũmatã iuſtificatõem qᷓ
fit ſolutio a culpa ⁊ a pena:requirit᷑ triplex doloꝛ. l. añ⸗
cedẽs iuſtificationẽ. ⁊ coexiſtẽs ⁊ ſubſequẽs.pꝛimusẽ do
loꝛ attritionis.ſecundus ẽ doloꝛ ↄtritionis.tercius ẽ do⸗
loꝛ ptritionis ſatiſſactoꝛius. Et ſiẽ ↄtritio quodãmodo
eſt ex motu li.ar.que eſt ex inſtinctu fidei foꝛmate:ſic at⸗
tritõ ex motu li.ar.qui eſt ex inſtinctu fidei infoꝛmis.vñ
pᷣparatio ad iuſtificatõem debet eſſe ſ̃m ↄuenientiam ad
tria que requirunt᷑ ad iuſſificatõem. hec aũt lex cõmũia
non pᷣiudicat pꝛiuilegio ſpeciali.quo deus aliqñ foꝛtaſſe
aliquẽ iuſtificat ſine omni p̃paratione.xt videt᷑ de paulo
quod tamen nõ aſſero.Concedẽde ergo ſunt rationes
pꝛima parte que ſunt ad boc.ꝙ ſᷣm legem cõmunẽ requi
rit᷑ attritio pꝛecedens ↄtritionem.. Zld illud quod obij
citur contra hoc de paulo.ſuppoſito ꝙ ñ pᷣceſſit ĩ eo attri
tio quod non ↄſtat mihi:ſʒ potius videtur mihi contra⸗
rium.Dicẽdum ꝙ iuſtificatio pauli q̃tũ ad boc nõ erat
Fm legem omunem:ſʒ potius fuit factum pꝛiuilegiatum
¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ neſcit tarda molimina ⁊c̃. di⸗
cẽdum ꝙ hoc nihil facit ad ꝓpoſitũ.dẽ em̃ ſpũſſcti gratia
neſcire tarditatem ratõne infuſionis ſubite ⁊ repentine
oꝑationis:cũ non obſtat impedimẽtum.ſubito em̃ infũ⸗
dit᷑.nec ſucceſſiue aliquãdo inducit᷑:2 repente oꝑat᷑ poſi
infuſionem. ¶ Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ Apter diſtantiam
li.ar.⁊cᷣ/requirituꝛ pᷣparatio ꝑ attritionem ⁊c. dᷣm ꝙq
diſtantia extra genus ⁊ boc eſi inter ens ⁊ non ens.⁊ di
ſtantia in genere:⁊ hoc eſt inter ea que ↄueniunt in eſſe:
diſtant tamẽ q;tum ad confoꝛmitatem in genere nature
vel moꝛis.vbi eſi pꝛimus modus diſtantie vti ope crea⸗
tionis quia ibi non eſt mediũ aliquod:neceſſaꝛio excludi
tur medium diſpoſitionis.non eſi ſic vbi eſt diſtantia in
genere. Ad illud quod obijcitur de declaratione diuie
magnificentie.dðm ꝙ diuins magnificentia attenditur
in poteſtate qua omnia condidit.⁊ ſapientia qua om̃ia
