quare cũ nouo teſtamẽto tenemus vetus et vult dicere.

Mneſtio

ꝓ nõ tenemꝰ vetꝰ teſtamẽtũ adimplẽdo pcepta dico qᷓtuʒ

ad legalia:ſᷣ qꝛ atteſtãtia ſunt nobis qᷓ i ſunt nobis reue
lata. Unde dicit ↄtra fauſtum. Judeo dicẽti mihi cur te⸗

nes vetus teſtamẽtũ.cuiꝰpᷣcepta nõ Fuas: Rñdeo ſᷣuari
a rpianis etiã ex ipᷣis libꝛis pᷣcepta vite agẽde.pᷣcepta ᷣo

vite ſignificãde tũc recte obuata:cũ pᷣnuciabat iſta que
nunc reuelata ſunt.quapꝛopter ipᷣa nõ obuo ad religio⸗
nem vt teneã tamẽ ad teſtificatõeʒ.hec augu. Pꝛopter Hh
dico ꝙ nõ eſt intẽtio augu.ꝙ ſacramẽta legis ſcripte tm̃

erant ad ſignificãdũ:h̊ q;tuʒ ad nos.eo ꝙ nõ ob?namus
ad implẽduʒ ſ ad teſtificatõneʒ eoꝝ que nobis reuelata

ſunt. ¶ Ad aliud dicẽdum. ꝓ ſi abꝛahe data fuit circũci⸗
ſio in ſignũ:nõ tñ alijs.ei em data fuit in ſignũ:quia iaʒ

purgatꝰerat ab oꝛiginali.Vñ abꝛahe data fuit in ſigniſi

cationem:alijs qui erãt de ſemie eiꝰ in ſanctificatõeʒ ⁊ ſi
gnificatõʒ. Hugo.Circũciſionis ſacramẽtũ ſemĩ abꝛahe
ſanctificãdo ⁊ ſignãdo ꝑiter datũ fuit.ſanctiſicãdo vt iu
ſtificaret:ſigniſicãdo vt a ceteris gẽtibo diſcernẽt᷑.

rticulus tercius

Einde querit᷑ ꝓpter ꝗd in ꝗbuſdã fuit expᷣſſio

ↄmeſtione agni paſchalis. Atrobiq; em̃ apo⸗
nitur vt ſit in ſignũ.iõ ſic aũt videmꝰde ſacramẽto oꝛdi
nis ꝙ inſtitutũ ſit eum exp̃ᷣſſione ſigni.licet inſtituat᷑ ad
quãdã ſanctificatõeʒ ſignificãdã.¶¶ Pꝛet. videmꝰ de ſab⸗
bato ꝙ inſtitutũ eſt ĩ ſignũ ſicut legit᷑.xxxj.exo.Cuſtodi⸗
te ſabbatũ meũ vt ſit vobis in ſignũ:nõ tñ eſt ſacramẽtũ.
Silꝛ ¶ üeri.xvij. de vᷣga aaron ĩ ſignũ viroꝝ rebellium
Silꝛ Nũeri.xxj.Pone ſerpẽtẽ eneũ in palo.ibideʒ videt᷑
inſtitui in ſignũ remedij.⁊ ita videt᷑ ꝙ ſerpẽs eneꝰſit ſaẽ⸗
mentũ.4 Pꝛet.mãna dabat᷑ in ſignũ euchariſtie ſicut ba
betur.j.Coꝛin.x.Oẽs eandẽ eſcã ſpũalẽ mãducauerũt ꝓ
pter quid &̊ nõ inſtituebat᷑ vt eſſet ĩ ſignũ ſiẽ agnꝰpaſcha
lis.q¶:! Pꝛet.ſacrificia ꝓ pct᷑o erãt inſtituta ad ſigniſican
dum. pter quid nõ inſtituebant᷑ cum expreſſione ſigni.
4 Rñſio.Circũciſio ſignificabat ſacramentũ baptiſma⸗
is futurũ.⁊ ↄmeſtio agni paſchalis cũ effuſione ſanguĩs
ſacramẽtuʒ euchariſtie.⁊ ita iſta duo illa duo pᷣncipalit᷑
ſignificabãt.duo etiã erãt facta ſignificãtia:nõ ſicut res
que ſigniſicabãt. Ad id &̊ qð obijcit᷑ de oꝛdine.dicẽduʒ
eſt. ꝙ licet facta fuerit inſtitutio oꝛdinis:tñ nõ fuit ad ſi⸗
gnificãdũ aliud ſacramẽtũ ſ̊ oꝛdinẽ tm̃.alia tñ fuit inſti⸗
tutõ ĩ noua lege 2 veteri.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de ſabba
to.dicẽdũ ẽ ꝙ nõ ſufficit ad eſſe ſacramẽti ꝙ inſtitutũ ſit
ad ſignificãdũ.⁊ hoc expmit᷑ ſicut legit᷑ de ſabbato. Sa⸗
cramẽtũ em̃ ꝓpꝛie dictũ ẽ inſtitutũ ad ſignificãdũ remedi
um. ſ¶ õ ſic aut eſt de ſabbato.Sabbatũ em̃ ſignificat re
quiẽ ſpnᷣalẽ vel eternã: ad quã admiĩicula ſunt ſacramẽt
de quibo loꝗmur.Sil⁊ virga aaron que floꝛuit ſignifica⸗
bat rem ſacrã que ad graʒ ꝑtinebat nõ tñ remediũ.Vn⸗
⁊c nõ eſt dicta ſacramẽtũ ſᷣm hũc modũ.Eodẽ mõ dicen⸗
dum eſt de ſerpẽte eneo. Inſtituebat᷑ em̃ in remediũ ſicut
cauſazʒ pꝛimã ſignãs hoꝝ remedioꝝ. Serpẽs em̃ eneꝰ in
palo poſitꝰſignificabat xpᷣm poſitũ in cruce.pᷣc autem
paſſus in cruce poſitꝰ.cauſa eꝛat oĩm remedioꝝ pꝛima.⁊
ab illo qnodlibʒ ſacramẽtũ virtutẽ accipiebat.i2õ ergo
ad determinatũ remediũ ſignificãdũ inſtituit᷑. vgnitiſer
pentes ſunt demones.qui dicunt᷑ moꝛdere genꝰhumanũ
ſiue inferendo vulnꝰopene ſiue culpe.oĩs aũt ſanatio xpᷣm
paſſum habuit pꝛo cauſa pꝛima.q¶:! Ad id quod obijcituꝛ
de mãna ꝙ potius deberet expᷣmi in ratõne ſigni.reſpon⸗
ſio ꝙ nõ eſt tãta ſimilitudo cum coꝛꝑe rpᷣi quata agni pa
ſchalis qui ↄmedebat᷑ ⁊ ratõne amplioꝛis ſimilitudinis
expꝛeſſio ſigni facta eſt.nõ negat᷑ tñ quin ſit ſacramẽtuʒ.
Ad id ðᷣo quod obijcitur de ſacrificijs ꝓ peceatis.Di⸗
cendũ eſt.ꝙ ꝓpter ſuã multitudinẽ magis ꝓpꝛie ſignifica⸗
bant noſtrã moꝛtificatõeʒ qᷓ paſſionẽ xpi.ſi tamẽ eam ſi⸗
gnificãt: nõ ſignant ita ſacramentũ dñici coꝛꝑis quẽad⸗
modum agnꝰ paſchalis. Agnus em̃ paſchalis ratione li⸗
beratõis.ratõe ↄmeſtionis.ratõe modi ↄmedẽdi ⁊ aliaꝝ

ꝙ in ſignũ inſtituerẽt᷑ ſicut ẽ in circũciſione ⁊

vj.

circũſtãtiaꝝ coꝛꝑis xpᷣi ſigficat.ũñ ſie at᷑ fuit ðᷣ ſacrificio.
¶ Si qrat᷑ ꝓpt ꝗd dĩ eẽ ſignũ federis. Rñſio ꝙ Gẽ.qꝛ in⸗
ſtituebat᷑ ad deletõeʒ oꝛiginał pcti.q̃ deletõe exiſtẽte feta
ẽ recõciliatõ hoĩs ad deũ:rõe dimiſſiõis culpe:⁊ ſi ñ rõe
dimiſſiõis pene.Que.ſ.recõciliatõ ſcta ẽ ꝑ paſſionẽ xpᷣi.
Agnꝰdo paſchal ĩſtituit᷑ ĩ ſignũ ꝓtectõis ab ex t᷑nilatoꝛe
vt notet᷑ ꝙ pꝰliberatõʒ a pcto nccria ẽ liberatõ ab hoſte
⁊ ad hãc vʒ dñicũ ſacmẽtũ qð fit ĩ mẽoꝛiã paſſiõis dñice

embꝛum quartum

Onſequẽter q̃rit᷑ de efficacia ſaẽmẽtoꝝ le⸗
gis ſcripte. Pꝛimo vtꝝ ſctificabãt ſiue iu⸗
ſtificabat. Secũdo vtrũ purgabant abim⸗
mũdicijs legis. Lercio vtrũ eoꝝ exercitiũ
alicuius erat vtilitatis aut efſicacie.

Aijrticulus pꝛinus

Verit᷑ ꝗ̊ᷣ pꝛimo vtrũ ſct̃ificabãt ſiue iuſtifica⸗
bãt.⁊ nõ q̃rit᷑ de oꝑe oꝑante:ſᷣ de ip̃ᷣo oꝑato.
vt de agno paſchali vł ð ipᷣo ſacꝛificio ſiue ho
locauſto ⁊ de aq̃ expiatõis. at᷑ ſctificabãt ſiue iuſtifi⸗
cabãt:vidr̃ ex ipa intẽtõe noĩs.Sacm̃tũ eĩ dr̃ qͥ ſaẽmuꝛ:
munimẽtũ qͥ mũimur:⁊ indumẽtũ qͥ induimur. cũ & illa
ſm ſe eẽnt ſacr̃a:erãt ꝑↄſeqns ſct̃ificãtia.⸗¶ Itẽ Ro.vij.
1 Lex ſctᷣa.glo.iuſtificãs pctẽoꝛẽ.Cũ &̊ hec eẽnt te lege ma⸗
gis qtũ ad intẽtõz noĩs oꝛdinãtia ad ſctitatẽ:magis ſan
ctificabãt.i It arguit᷑ ex ſili.opꝰoꝑatuʒ qð obtulit abel
vł abrabhã vł melchiſedech placuit deo.ſiẽ habet᷑ ĩ canõe
miſſe.iõ placuit at᷑ niſi qꝛ ſcẽm faciebat.g̊ hmõi erunt

ſcta ab effectu:pari rõne ea q̃ erãt ĩ lege. Silr et arguit

ex h̊ qʒ ĩ danieli dr.iij. In aĩa ↄtrita ⁊ ſpũ hũilitatis ſu⸗
ſcipiamur ſic in holocauſtũ arietũ ⁊ thbauroꝝ.Sᷣ ↄoſtat ꝙ;
ſacrificiũ coꝛdis ↄtꝛiti ⁊ hũiliati placʒ ðᷣo tãꝙᷓ;ᷓ iuſtificãs
⁊c.¶¶ I legalia fueẽt media int᷑ ccũciſionẽ ⁊ baptiſmũ.
Hᷣ extrema ſct iſicabãt ſiue iuſtificabãt.ꝗ̊ ⁊ mediũ.⸗4! Itẽ
dr̃ te hoſtia ꝙ acceptabił erat ⁊ ꝑficiẽs ad expiatõeʒ ſic
habet ĩ lege. ſckificabst.¶¶ Y. nõne offerebat ꝓ diueꝛſis
pct᷑is.q̃re &̊n dẽ iuſtificare:cũ ĩ ipᷣa fiẽt ſetificatio.¶ Itẽ
ad heb.ix.Sãguis hircoꝝ ⁊ cinis vitule inꝗnatos ſctifi
cabat ad emũdatõzʒ carnis.ſᷣ q̃ eẽt hec ſctcificatio nili ali
q̊ mõ attingẽt aĩaʒ.ſcẽm eĩ mediãte aĩa attigit coꝛpus:
illa et᷑ ſctificabãt aĩaʒ. Siłr nũeri.xix.d.Si ꝗs hoc ri⸗
tu nõ fuerit expiatꝰ:ꝑibit aĩa illa de medio ecclie.ᷓ va⸗
luit ad ſctificatõʒ:̊ hmõi ſct᷑ificabãt. Itẽ hugo.paſſio
ſaluatoꝛis q̃ pꝛimo loco ſacr amẽta ge ſctificabat ud eſ⸗
fectũ ſalutis.mediãtibo iſtis et᷑ illa pꝛioꝛis tꝑis ſacramẽ
ta ſctificabat.q̊ ſacmẽta veteris legis ſct̃iſicata ſunt.ſed
ſacramẽta ſctiſicata ñ ſũt niſi vt ſctitatẽ ↄferãt. illa ⁊c.
Itẽ ſacramẽta fuerũt inſtituta ĩ remediũ ⁊ reꝑatõʒ la⸗
pſus ſiẽ dicit hugo:hᷣ duplex erat lapſus.⁊ quo ad onj
tiuaʒ ꝑ ignorãtiam:a quo ad effectiuã ꝑ ↄcupiſcẽtiã.ꝓ
pter q duo repanda duo ſacramẽta ↄcurrũt.ſ.vnũ miſti⸗
cum et aliud gtuitũ. Itẽ ↄcurrẽte lege moyſi magis in⸗
firmabat᷑ affectina q; cognitiua.qꝛ lex minuebat ignoꝛã
tiã ⁊ augmẽtabat ↄcupiſcẽtiã. Itẽ tũc debebãt ſacꝛam̃
ta magis dari ad tollẽdũ ↄcupiſcẽtiã q; ignoꝛãtiã: ſ̊ hec
nõ poterãt niſi ↄferẽdo gr̃am. 1 1Töera bebeir ba⸗
buit pꝛiꝰiuſtificatõis culture.glo.no veras et ſpũales: ſᷣ
ꝓ mõ culture carnales.ñ & ſacramẽta illa ſctiſicabãt ſi⸗
ue iuſtificabãt. It heb.x. Impoſſibile ẽ ſanguinẽ hirco
rũ aut thauroꝝ auferre pcta. nõ ſctiſicabãt. I7 qecci.
xxxiiij.Dona iniquoꝝ ⁊c.glo.i ũqꝙᷓ; ̊ placuer̃t illa ſacꝛi
ficia carnalia.⁊ h̊ dic aug.in li.de ciui.dei.ꝙ nũqꝙᷓ ĩ illis
ſacrificijs delectatꝰ deꝰ. ¶ Itẽ dicit oꝛige.ꝙ illarõe ꝑma
ſit deꝰhoc ſibi fieri.qua rõe ꝑmiſit libellũ repudij.ſʒ cõ⸗
ſtat ꝙ repudiũ fuit malũ:q̊ tata effuſio ſanguis ſiue cre⸗

matio aialium inutilis.&ᷓ nõ ſctificabat. Ad quod di
cẽdum. ſacramẽta rõe oꝑis oꝑati nõ ſctificabãt vł in
ſtificabãt.ſicut habet᷑.ij.Ro. Ex oꝑibo legis nõ iuſtifi⸗
cabit᷑ oĩs caro.glo.oꝑa legis dicunt᷑ que cũ lege inſtitu⸗
ta et termiata ſunt.vt erãt cerimonialia ⁊ figuratiua.q̃

nũꝙᷓ valuerũt cõcupiſciam emẽdare: etli cũ caritate a de
uotõe fierẽt.¶ Si aũt querat᷑ qualit iſta facta in carita

te nõ iuſlificabãt:ſicut nũc iſia qᷓ facimꝰin caꝛitate iuſſifi

cãt? Rñdemꝰ. qꝛ illa ñ fuerũt inſtituta ad iuſtificatõeʒ:
ſʒ in futuroꝝ ſignificatõem ⁊ pct᷑i infirmitatis oſtẽſionẽ

⁊Z ꝓpt᷑ alia q̃dã qᷓ infra patebũt.Sʒ ſacramentis euãgeli

cis ̊ ↄuenit vt ſanctificẽt. ſicut ẽ de aq̃ ſanctificata ĩ bap
tiſmo. de criſmate in ↄfirmatõe.de coꝛꝑe xpᷣi in ſacramẽ⸗

—

to altaris.ð oleo in extrema vnctõe.vñ nõ ſanctificabãt

qtũ ad diminutõʒ culpe excepta circũciſi ione. nihilomi⸗

noſanctificabãt quodãmõ.ſ.ꝙ̃tũ ad diminutõʒ reatue.

Ao alið doᷣm intentio ſacramenti ñ ẽ vniuerſalit ad
efficiẽdũ ſanctitatẽ vel agẽdũ ſiue roboꝛãdũ:ᷣ ad ſckifi⸗
cãduũ.vñ illa dicunt᷑ ſacramẽta qꝛ ſacre rei ſigna.i.oꝛdĩa
ta ad ſctificãdũ.iomẽ at ſacramẽti ad vtrũq; ſumitur.
4 Ad ſecũdũ dõᷣm.ꝙ lex cũ dr iuſtificaẽ᷑:hᷣ intelligit rõe
oꝑm. ſi cũ deuotõe fierẽt vel potiꝰrõe maloꝝ.· c iſtis em
loquit᷑ et ̊ intelligit᷑ qͥ ad exercitiũ:nõ ꝙ efficiãt inſuſio
nẽ gr̃e. Rõe vo ſacramẽtoꝝ legaliũ nõ dĩ ipᷣa lex iuſtifi⸗
caremiue ſanctificare. 4 Ao terciuʒ dom ẽ. Eꝛ ſacrificia
abel et abrabe dicebant᷑ placere. ꝓpter deuotõz offeren
tie:et qualitatẽ rei oblate:⁊ ꝓpter ſignificatõem rei ſacre
nec tñ ipᷣa inqᷓtũ erãt ſacrameta ſanctificabat.i.ſanctuʒ
efficiebãt:hᷣ̊ gꝛa fidei vel alterius vᷣtutis.4¶ Ad quartuʒ
dðm ẽ.ꝙ illa ↄꝑatio ĩ canone nõ fit ꝓpter ipᷣm ſacrificiuʒ
qꝛ multomagis placet h̊ ꝙᷓ illa placuerũt. Sʒ pt intelli⸗
gi ꝓpter deunotõem offerẽtis. vt ſit ſenſus. ex quãta deuo⸗
tõe ip̃i obtulerãt: ex quãta valeã ego offerre.vł vt ſit ſen
ſus.h ĩ eſfectu impleat᷑ qð ibi ĩ ſigno gerebat.4 Ao quĩ⸗
tü dᷣm. E daniel nõ retulit ſuã ↄꝑatõʒ ꝙtũ ad eẽntiaʒ
oblatoꝝ. quia multomagis placuit deo ſeruiciũ coꝛdis
ↄtriti ꝙᷓ exterius facrificiũ in pecoꝛibo:ſᷣ hoc põt referri
rõe ſtatus ꝑſonaꝝ ⁊ loci.q; tũc tꝑis eꝛãt in babilone vbi
nõ poterãt offerre dño ĩ loco qͥ pceꝑat dñs.⁊ ↄſtat ꝙ bo⸗

ni de pylo iſrł in loco ſtatuto a dño cũ deuotõe magis of
ferebat.⁊ H̊ acciderat danieli cuʒ illud dicebat.¶ Ad ſe⸗
xtum dom. E licet media eẽnt tꝑe inter circũciſionẽ et
baptiſmũ.nõ tñ eꝛãt medio ad efficiẽdũ:ſ̊ mecdha inſtitu
ta erãt ad ſignificãdũ.circũciſioni em qᷓtũ ad efficiendũ
immediate ſucceſſit baptiſmꝰtãqᷓ ꝑfectiꝰſacramẽtũ ĩ cau
ſando. ¶¶ Ao ſeptimuz vᷣo dᷣm. ; hoſtia erat acceptabił
ad expiatõem.nõ ꝗpter efficaciã ſanctitatis quã in ſe ha
beret:Fᷣ qꝛ erat minꝰſet᷑ificatõis vt mediãte tali dato ſi
eret deuote offerẽtis recõciliatio.q Ad. viij. vo dom eſt.
ꝙ ſanguis bircoꝝ ⁊ cinis vitule ſicut dic̃ apkus. valebat
ad emũdatõem carnis.qꝛ mũdabat ab aliq irregularita
te vł liberabat a debito:ſᷣ nõ pt h̊ ipᷣm opꝰoꝑatũ ſctifi⸗
cabat aĩam nec ẽ iſta ſcfificatõ deſcẽdẽs mediante aĩa in
coꝛpus ſiẽ ẽ cũ dr.QAeſcitis qm mẽbra vra templuʒ ſunt
ſpũſſancti:ibi em̃ mediãte aĩa ſanctitas tẽpli trãſſertur
ad coꝛpus. Silr dom de eo qð dꝛ ¶Aumeri.xix. IYlla em
expiatio fiebat ab immũditijs legalibo exterioꝛibo.¶ Ad
alið dvᷣm.q ſacramẽta legis ſcripte rõe oꝑis oꝑati dico
ſm ꝙ opꝰoꝑatũ dr oꝑatio relata ad rẽ oblatã ſiue ĩmo⸗
tã vt in ſacrificijs et ĩ alijs ſimiliter ſctiſicabat qᷓtum ad
diminutõʒ reatꝰ:nõ at᷑ q;tũ ad diminutõzʒ culpe excepta

circũciſione.Quod aũt dicit hugo.ꝙ vpᷣi paſſio ſanctifi

cabat hec mediãtibo ſacramẽtis gr̃e h̊ nõ intelligẽdum ẽ

qʒ erãt vaſa gre ſicẽ ſacramẽta legis gre: ſᷣ qꝛ fide paſſio⸗

nis ⁊ ſacramẽtoꝝ gre meruerĩrt ſctiſicari exercẽtes binõi
ſacrificia: Añ ſacramenta legis gre dieunt᷑ eẽ mediatibo
quibo ſacramenta illa fuerũt ſanctificata.qꝛ fides ſacra⸗

mẽtoꝝ legis gr̃e efficiebat illa ſancta.i.dari in ſignum

ſanctificatõis.i.purgatõis a culpa:ſicut de circũciſione.

a pena:ſicut de alijs.vñ nõ dicunt᷑ illa ſacramẽta ſan⸗
ctiſicata ſiue ſcta quia erãt vaſa gẽe ſiẽ ſacramẽta legis

gre.ſ̊ quia fuerũt figure ſacramẽtoꝝ legis gꝛẽe.que ſim⸗
pliciter ſancta ſunt.⁊ data ad ſanctificadum a culpa: ſi⸗
cut circũciſio.et a pena:ſicut alia.q Ad aliud qð obijcit᷑
dðm.ꝙ ſacramẽta babẽt aliquid miſticũ et aliquid gra⸗
tuitum.Et qtum ad hoc ꝙ dicunt᷑ habere aligꝗd miſticũ

ↄueniũt oĩa ſacramẽta legis nature.ſcripte et gre. Mtũ.
ad hoc ꝙ dicunt᷑ hre gratuitũ nequaqᷓ.quia ſacramenta
legis gꝛe habẽt gratuitũ vt cã diſponẽs et efficiẽs ſimpli
citer.ᷓtũ ad quedã vt als determinabit᷑ pleniꝰ.qꝙᷓtuʒ ad
gram purgãtez vt cã ſine q̃ nõ.ſʒ ſacramẽta legis ſcripte

nũẽ vt ſimpliciter cã:ſᷣ foꝛte vt cã diſponẽs ſicut ſolum

circũciſio.et vt cauſa ſine qua nõ. ¶ Ad aliud doðᷣm · ꝙ lʒ
infirmabant᷑ magis tꝑe ſcripte qtũ ad affectiuã ꝙ; ꝙtũ

ad cognitiuã:nõ 4ꝓpter h̊ ſe’quit᷑ ꝙ effectus ſacramẽtoꝛuzʒ

ſiue eficacia magis eẽt ad tollẽdũ ↄcupĩam qᷓ ignoꝛãtiã

quia pꝛĩcipalit᷑ data fuit lex in inſtitutõʒ ⁊ vt duceret as

aliud. vñ data ẽ ĩ ſignũ ⁊ figurã. Vñ.x. beb.Lex ẽ babẽs

vmbrã futuroꝝ bonoꝝ.glo.extraneã ſimilitudinẽ futu⸗

roꝝ bonoꝝ babẽs. Itẽ.ij.gał.Lex pedagogꝰ.glo.dũ te⸗

nera ſtudijs erudit᷑ infantia. Itẽ vt ↄuinceret᷑ de errore:

cognita infirmitate ↄfugeret ad exemplum. Ro.v. vbi
lex ſubintrauit ⁊c.glo.magnũ ↄſiliũ dei fuit vt ꝑ legẽ ba
bundaret delictũ.vt ĩ auſteꝛitate legis ſuã intelligẽtes in
firmitatẽ infirmi ad medicũ currerẽt vł auxiliũ gre q̃re⸗

rẽt.hec glo. Quia igit᷑ lex ꝓpꝛie fuit ad inſtruẽdũ ñ at ad

curãdũ.dico

ie et immediate efficacia eiꝰ ẽ ad tollen
Da ignoꝛs 1 pi⸗

ſᷓ ?cupiam.

ule aſperſus ñ poterat expiare ſanctuarium

—

ſiue tabernacutũ et tẽplũ ab imundicijs filioꝝ iſrł.quia
ſi tabeꝛnaculũ vel templũ ↄtraxeꝛit ĩimundiciã a pct᷑is fi

lioꝝ iſrł:q̊ ꝓpꝛie peccatũ erat cauſa illiꝰim undicie. Sed
cõtrarioꝛũ ſunt cauſe ↄtꝛarie:q̊ cũ gra ſit ↄtraria pecca⸗
to ⁊ imundicia mũdicie:ſola gra debebat eẽ cauſa mũdi
cie b̊ ſanguis vitule aſperſus nullã g'am habebat: ̊nõ
terat remouẽ ĩmũdiciã ↄtractã a pcto.a tabernaculo.
vel tẽplo. ¶ Itẽ obijcit ð illud qð dicit apklus ad heb. ix.
Sanguis hircoꝝ ⁊ cinis vitule aſperſus inꝗnatos ſckifi
cat ad emũdatõem carnis. Dicit em aug.i Iõ põt coꝛrũ⸗
pi coꝛpus niſi pꝛiꝰcoꝛrũpat᷑ animꝰ. Eadẽ rõe nõ pt᷑ ing⸗
nari caro humana inquinatõe que indigeat purgatõne

ꝑ miſtros eccłie niſi pᷣus inquinata ſit aĩa:q̊ ex ingnatõ

ne aĩe ↄtrabit᷑ inqnatio ĩ carne. cũ ceſſat cã debeat ceſ

ſare effectꝰ.et ñ alit᷑ ñ pĩ remoueri inꝗqnatio a carne niſi

remoueat᷑ inqnatio ab aĩa:ſ̊ ſanguis hircoꝝ ⁊ thauroꝝ
7 cinis vitule aſperſus nõ põt tollere inqnatõeʒ carnis.
Itẽ animꝰ nõ ſanctificat᷑ qdð magis ſcim ẽ. ſᷣ caro hoĩs
ꝗq habebat caritatẽ ſanctioꝛ erat qᷓ caro vitule rufe.ergo
ſanctioꝛ eꝛat qᷓ cinis vitule ꝗ de ↄbuſtiõe reliquebat᷑. ci
nis vitule aſperſus ñ poterat ſanctificare carnẽ boĩs exi
ſtẽtis ĩ caritate.4. IR dr nume.xix. ſacerdos ꝗ ĩmola
uerat vitulẽ rufam lotis veſtibo ⁊ coꝛꝑe ſuo ingredieba⸗
tur ĩ caſtra.maculatuſq; erat vſq; ad veſperã. Icdẽ dr de

illo ꝗ cõbuſſerat eã. Silr de illo g colligebat cinẽs 2 tan

gebat. ex gbo cineribo poſitis ĩ aq̃ fiebat aq̃ luſtratõnis

ex q̃ aſꝑgebant᷑ ĩmũdi die tercio ⁊ ſeptimo.⁊ ſic munda

bant᷑bᷣ ſi ſacerdos tã ĩmolãs ꝙᷓ cõburẽs qᷓ colli

hmõi cmeribo mundabat᷑.ã eadẽ rõe ſacdos tagẽs hmõi
cinẽs nõ ↄtrabebãt ĩmundiciã a cõtactu⸗
bat ſi habebat.quod ẽ contra pꝛedicta. Ad pꝛimuʒ di
cendũ.ꝙ hec ꝓpoſitio ẽ falſa ſi vniuerſaliter intelligatuꝛ
cõtrarioꝝ ſunt cõtꝛarie cauſe. Non em̃ tenet ĩ agẽtibus

ßm rõem et voluntatem. vñ decepti ſunt manichei ponẽ⸗

tes duo pꝛincipia cõtraria: vnum viſibilium aliud inui⸗
ſibilium. AUnũ lucis aliud tenebrarum. Idem em̃ ẽ pꝛin
cipium.ſ.deus.qui rõnabiliter et ᷣm voluntatem oꝑat᷑.
Et Areſio.dicit:q poteſtates que ſunt ᷣm voluntatem:
eedẽ ſunt cõtrarioꝝ.licet ẽ̊ templũ vel tabernaculũ im⸗
mundiciã ↄtraxerit a peccatis filioꝝ iſrł.nõ erat neceſſe
illã immũdiciã tolli ꝑ gr̃am cõtrariã peccato:ĩmo pote⸗

Verit᷑ ↄſequẽter vtrũ purgabat ab immundi⸗
cijs.Circa h̊ ſic obijcit᷑. ſidet᷑ ꝙ ſanguis vi⸗

gẽs cine
res ⁊ tangẽs ĩmundus fiebat:nõ potat mundaꝛe. Quia
dẽ ecci.xxxiiij ab unmũdo qd mundabit᷑: ſi ab imundo
ſacerdote aſꝑgebat᷑ imundꝰñ mũdabat᷑.¶ Iteeʒ ſi aſęſus

tid amitte⸗

¶ Mueſtio

terat tolli ꝑ aliqdð factũ coꝛpale.ſiẽ videmꝰ infi:mitas
coꝛꝑalis aliq ↄtrabit᷑ a pcto moꝛtali. Vñ ecci.xxxviij.
Qui delinquit ĩ ↄſpectu eiꝰꝗ fecit eũ:inciditĩ manꝰmedi
ci. et tñ illa infirmitas coꝛpalis ſanat᷑ ꝑ medicinã ſine in
ſuſione gr̃e.¶ Ad ſecũdũ dõm ꝙ nõ valet hec argumẽta
tio.i õ põt coꝛrumpi niſi coꝛrumpatur.̊ nõ põt inqui⸗
nari caro niſi pꝛiꝰinquinet᷑ aĩa:qm aug · intelligit de coꝛ
ruptõe coꝛꝑis ſᷣm quã coꝛpꝰefficit᷑ templum dy aboli ex
peccato moꝛtali qð ẽ in aĩa. Apts at᷑ intelligit inqnatoõʒ
carnis aliquã eſſe immundiciã qᷓ faciebat ad tp̃s hoĩem
irregularẽ:a ſuſpẽdebat eũ ab ingreſſu tabernaculi vel
tẽpli.⁊ bec ĩmũdicia vł irregularitas ſepe ↄtrabebat᷑ ex
actu meritoꝛio.tangẽ em̃ moꝛtuos et ſepelire: meritoꝛiuũ
erat. ¶ Ad terciũ dᷣm ꝙ bec ẽ falſa magis ſctm nõ ſan⸗
ctificat᷑ a minꝰſancto.⁊ pʒ ĩ ſacramẽtis viſibilibo ꝑ q̃ hõ
qᷓuis ipᷣis ſit ſuꝑioꝛ:tñ ab eis aliquã ſct᷑ificatõem habet
¶Ad quartũ dõᷣm ſacerdotes ꝗ tãgebant bmõi ſcta
ncce erat lauari.ũñ eẽt decẽs vt cũ manibo ſanguinolẽtis
ac cineroſis ↄmedẽnt aut tãgent alia. I ꝓpt ſctitatẽ eoꝝ
ꝗ tetigerãt ncce erat eas abſui:ne fiẽt imediata ↄmixtio
ſcẽoꝝ cũ ñ ſctis.VIñ ⁊ manꝰſacerdotũ ↄſecratoꝝ criſma⸗
te defricant᷑ cũ ſale:⁊ mẽbra infirmoꝝ vncto oleo abſter⸗
gunt᷑ cuʒ ſtupa:ne fiat ĩmediatꝰ trãſitꝰa ſctis actõibo ad
ↄmũes.vñ ĩ ſignũ hopᷣceptũ ẽ leui.xxj. põtifex ñ omi⸗
ſceat ſtirpẽ generis ſui vulgo gẽtis ſue.q; ego dñs ꝗ ſcti⸗
fico eũ. It eʒech.xliiij. dictũ ẽ de ſacerdotibo. cũ egrediẽt
atriũ exteriꝰad pplm: exuẽt ſe veſtibo ꝗbo miniſtranert
⁊ reponẽt eas in gaʒophilaciũ ſctuarij ⁊ veſtiẽt ſe veſtim̃
tis ſuis.¶ Quare vo pꝰablutõz cõmaculati eẽnt vſq; ad
veſpam:triplex ẽ cã.Pꝛima ẽ qꝛ legalie impoſita fuerũt
ĩonꝰ.et voluit dñs tà ſacerdotes qᷓ; alios eẽ ſub onere le
gis. Scðda cã ẽ:qꝛ ꝑ h̊ voluit dñs repꝛimẽ ſuꝑbiã ſacerdo
tũ ne foꝛte extollerent᷑ ob hoc qꝛ mũdabãt alios.Lercia
ꝓpter figurã. Sacerdos em̃ legalis figurabat neceſſario
ſacerdotẽ ꝗ reũ ⁊ indignũ ſe iudicetↄſecratõe eukariſtie
bonarũ em mentiũ ẽ ibi culpã agnoſcẽ vbi culpa nõ ẽ.ſu
mit᷑ aũt agnoſcere ꝓ punire ſicut ibi.hõ agnolcit:deꝰ ig⸗
ſcit.⸗¶.¶ Ad vltimũ dõm. ab immũdo nibil mũdat᷑ exẽ/
plariter. quia nõ dat bonũ exemplũ alijs cum ſit immũ⸗
de vite. ſed ab immũdoaliquid mũdat᷑ ſacramentaliteꝛ.
ſiẽ ꝑmalum miniſtꝛũ mundant᷑ aliquãdo fideles ſacram̃
taliter. ¶Dũdatio vᷣo illa que fiebat ꝑ aquam luſtꝛatõis
ſacramentalis erat:et ſic ꝑ imũdũ ſacerdotẽ fieꝛi potat

rticulus tercius

Onſequẽter querit᷑.vtrũ eoꝝ exercitium erat
galicꝰovtilitatis an efficacie. QOð vidr. Hugo.
Saluatoꝛis aduẽtu appꝛopiquãte.opoꝛtebat
vt eollẽ Ndine et fides in cognitõe ⁊ gra in ſalute creſcẽt

1 eadẽ gr̃a in ſacramẽtis foꝛis et ſignis ſe euidẽtiꝰ mani

feſtaret.ecce ꝙ ſacramẽta ſuccedẽtia efficacioꝛa ſunt in
ſignificãdo et opando.⁊ hoc manifeſtat ponendo exem⸗/
plũ.de oblatõnibus legis nature et legis ſcripte ⁊ legis
euãgelice.Ex his videt᷑ ꝙ ſacramẽta legis ſcripte erant
alicuius vtilitatis.¶ Itẽ vt dicit hugo. Tria genera ſa⸗
cramẽtoꝝ inueniunt᷑ ſub lege ſcripta.quedã ſpaliter ad
remediũ.quedã vᷣo ad obſequiũ.quedã ad cultũ diuinũ.
Pꝛima inſtituta fuerũt q̃i ad neceſſitatẽ vt ĩ eis hõ ſctifi⸗
caret᷑.q̃lis circũciſio fuit ⁊ hoſtie ꝓ pct̃o ⁊/ ꝓ delicto ⁊ ce⸗
tera.quedã q̃ ſpãliter ad emũdatõem ⁊ remiſſionẽ inſti/
tuta fuerũt. Scða at᷑ q̃i ad exercitatõʒ fuerũt ꝓpoſita.vt
ĩ eis deuotio fideliũ exerceret᷑ et meritũ augeret᷑.q̃les.ſ.
fuerũt hoſtie pacificoꝝ qᷓ offerebant᷑ a fidelibo ob recõci
liandã ſibi gram diuinã. Tercia inſtituta fuerũt quaſi
ad pᷣparatõem quãdã.vt q̃i inſtrumẽta quedẽ eẽnt ad ce
tera ſacramẽta tractãda ⁊ ſctiſicanda.q̃le fuit taberna⸗

culũ ⁊ atriũ:⁊ oĩa vtenſilia q ↄtinebant᷑ in eis.hec h V
Hec aũt nõ dicunt᷑ eẽ modice vtilitatis ꝗ̊ ⁊c ¶ ¶ Contra
ꝛemium

vt dicit hugo.In pᷣceptis ẽ meritũ:in ꝓmiſſi
ĩ ſacramẽtis at᷑ adiutoꝛiũ. Vtilitas igr ſacramẽtoꝝ ẽ ſbᷣ
merito adiutoꝛij vt diẽ hugo.q; hõ ꝑ ſe infirmꝰ erat.ve⸗

* ..

pj.

nerũt ſacramẽta media int᷑ pcepta ꝑficiẽda et pmiſſa ad
obtinẽda.Sʒ ſacramẽta legis ĩ onꝰdata ſunt.ꝗᷓ nõ pᷣſiãt
adiutoꝛiũ.¶ I.v.ad Ro.Cex ſubintrauit.⁊c.glo.nõ p
iuſtis data ẽ.vt et alubi ait apłs.Pꝛo iuſtis lex poſita ñᷣ
eſt.j.thi.j.quia per eam iuſticie nil accreuit.igitur vide⸗
tur ꝙ nihil accreuit quod ſit in remedium culpe et of⸗
fenſe.¶. Item.xiij. exo. Cum emiſiſſet głm: non eos dn⸗
xit ⁊c̃.glo.grego.de egipto exeũtibo euicino bella ſubtra
hunt᷑.qꝛ relinquẽtibo ſeculũ q̃dã pꝛiꝰtrãquillitas oñdit᷑.
ne ĩ ipᷣa inchoatõe ⁊ teneritate turbati ad h̊ qdð reliq̃rant
redeãt.Ex h̊ patʒ ꝙ voletes artioꝛẽ vitã aggredi q̃dã ſua
uitate ſunt manuducẽdi.Igit᷑ videt᷑ ꝙ indiſcrete ⁊ inuti⸗
liker ꝓplo exeũti de egipto fuit impoſita multitudo ſacra
mẽtoꝝ:⁊ maxie cũ illa ñ iuſtificarẽt illos ĩ ꝗbo ĩponeba⸗
tur.vñn vidr̃ ꝙꝙ magis eẽnt cã relapſuos qᷓ/ ꝓfectꝰ.¶l Itẽ in
młtis locis pʒ ꝙ ſacramẽta legis ſcripte nũqᷓ; placuerũt
deo. Vñ Iſa.j.holocauſta aꝛietũ ⁊ adipẽ pinguiũ ⁊ ſan⸗
guinẽ vituloꝝ ⁊ ſanguinẽ hircoꝝ nolui.glo. ſQolui pᷣte⸗
rito vtẽs.oñdit ſe nũqᷓ ſacrificia indeoꝝ amaſſe. Sʒ ex⸗
ercitiũ rei ñ amate a deo nulliꝰẽ vtilitatis.q̊ ⁊c.4¶¶ Itẽ vt
habet᷑ ab hugõe.Lꝛia ↄtinet lex ſcripta.pᷣcepta ſacramẽ
ta:ꝓmiſſa.ſᷣ̊ ſacꝛam̃ta ſũt ad ꝓmiſſa obtinẽda vᷣm illũ.
ꝓmiſſa tꝑalia ſũt ĩ lege q̃ magis ſũt ad ruinã qᷓ ad ſalu⸗
tẽ.qꝛ ſᷣm aug.ↄpedes ſunt ſpnales ꝗbo ĩpedit ꝓgreſſꝰad
priazʒ. dic̃ eĩ aug.Cõpedes nimis onerat:ꝗ S ncẽria ac⸗
cumulat.Si igr̃ finis ſacramtoꝝ legis ſcripte ſũt ĩpedi
mẽta ſalutis:igr ⁊ ipᷣa ſine vtilitate exeꝛcẽt. Ad h̊ põt
dici.ꝙ exeꝛcitiũ ſacramẽtoꝝ legis ſcripte nõ modice fuit
vtilitatis.¶ Ad pꝛimũ ꝓpoſitũ ĩ ↄtrariũ dðm. lʒ lex ſi
ue legis ſacram̃ta difficultatẽ ⁊ onꝰhabebãt:nibilominꝰ
magne vtilitatis erãt.vt eĩ dĩ ĩ glo.ſuꝑ illð.lex ſubintra⸗
uit vt habũdaret ⁊c. Ro.v.Cex data ẽ ad domandũ ſuꝑ
bũ ⁊ ad flagellãdũ durũ.ad ĩſtruẽdũ inſipiẽtẽ:ad oſtẽſio
nẽ delicti ⁊ hũane infirmitatis ad manifeſtatõʒ ⁊ teſtam
tũ gr̃e ⁊ futuroꝝ ſigniſicatõʒ.hec ex glo.ibidẽ. Pꝛetea.
dico ꝙ ſacram̃ta legis ſcripte fuer̃t ĩ remediũ pene debi⸗
te ꝓ pcto.vñ opꝰoꝑatũ diminuebat pctᷣm qᷓtũ ad reatũ.
Ao alið dðim.ꝙ iuſticia qñq; dr vᷣtꝰ.q̃ hõ dirigit᷑ ĩ ex⸗
ercitio bonoꝝ oꝑm.⁊ ſic ſacramẽta legis ſcripte ſũt oꝑa
iuſticie:inqtũ exercẽda erãt ꝑ ði obediẽtiã. Vñ hugo vo
cat ea oꝑa vᷣtutũ ad edificatõeʒ interioꝛẽ exercẽdã. Alio
mõ dr iuſtlicia vᷣtꝰſiue gra iuſtificãs ꝑ purgatõʒ a culpa
ſic dicẽ glo.ñ iuſticie accreuit.Añ.j.thimo.j.ex iuſto
ñ ẽ poſita.glo.qꝛ ñ ex ea iuſtificatꝰẽ:pᷣ ex lege fiði.¶¶ Ad
aliud dᷣm ꝗ ñ ſine maꝗ ꝓuidẽtia dei fuit ill hec młtitu⸗
do ſaẽmẽtoꝝ impoſita.vt.ſ.ꝓni ad y dolatriã ex diutina
moꝛa ĩ egipto ꝑ exercitatõem ĩ his a cultu y dolatrie:ad
cultũ dei ruocaꝛẽt᷑. Vñ ñ erãt ilł impoſita ſiue pᷣcepta:ſʒ
ſolũ moꝛalia añ adoꝛatõʒ vituli.Exo.xxxij.Vñ glo.ſuꝑ
illud.vij.hiere.¶ 2õ ſum locutꝰ cũ pr̃ibo vꝛis:maifeſte on
dit ꝙ pᷣmo decalogũ ĩ lapideis tabuł dedit ſcripta digi⸗/
to dei:⁊ pꝰoffenſam ydolatrie caputq; vituli:iuſſerit ſibi
hoſtias fieri magis qᷓ; demonibo.i Ao alið dõm.ꝙ ſaẽc⸗
mẽtoꝝ legis ſcꝛipte exercinũ meritoꝛiũ ſuit qñ fiebãt ex
ceuotõe ⁊ obediẽtia.⁊ ñ ſolũ circũciſio ſᷣ̊ ⁊ alia q̃ᷓ fiebãt
ꝓ pcto ⁊ delicto.de ꝗbo.iij.⁊.iiij.leui.Añ dico.ꝙ magis
expediebat ad ſalutẽ qᷓ ſacramẽta legis nate.¶ Ad alið
qð obijcit᷑ ꝙ dñs ñ acceptauit ea nec erãt placita ceo.di
cẽdũ ꝙ ̊ ſuit ꝓpt cãs ꝓpt q̃s exercebãt ſe indei ĩ ill qruʒ
vna fuit ꝓnitas ad y dolatriã. Eñ nõ offerebãt pꝛicipa⸗
liter vt obedirẽt deo ⁊ ob deuotõeʒ diuĩ cultꝰ:ſ̊ ex qdam
libidine ꝓnitatis ⁊ ſuꝑſtitõis cultꝰy doloꝝ. Sile qñ ali
quis ↄcſcit ſuã ñ affectu vroꝛino h̊ libidĩe coeũdi. Exo.
xxxij. Zu noſti ꝓplm iſtũ ꝙ ꝓnus ſit od malũ.Alia cau⸗
ſa fuit gula epulatões. En.vij.hiere. DHolocauſta vꝛa
addite victimis vꝛis.glo.nõ veneratõe dei:łᷣ epularũ de
ſiderio ĩmolabũt.alia cã.qꝛ fiebãt ex ſolo timoꝛe:ñ ex de

uotõe neq; obediẽtia legi.vel deo. Uñ.ij. Ro. Laus ñ ex

hoĩbo ß̃ ex deo. glo. iudeoꝝ laus ex hoĩbo ẽ.q ſi faciũt qð
lex iubʒ:ſine ſpuᷣ faciũt.tioꝛe pẽe:ñ amoꝛe iuſticie.¶ Rd.
illð qʒ vltĩo obijcit· ꝙ ſacmẽta ſũt ad ꝓmiſſa obtinenda

ioẽ tꝑalia. Hac rõe oñdit ITauſius. q; lex vetus fuit con

temneda.cui rñdet aug.li.ↄtra fauſtũ ſic. ꝑalium reæz
ꝓmiſſiones teſlamento veteri ↄtineri.⁊ ideo vetus teſia
mentũ appellari nemo veſtrũ ambigit:ſed in illis tpali⸗
bus figuris fuiſſe futuroꝝ qua implent᷑ ĩ nobis in quos

ſines ſeculoꝝ deuenerũt.nec ſuſpicio mea ẽ:ſed aplicus
ſermo.dicente paulo.hec omnia noſtre figure fuerũt.Et

iterũ.hec oĩa in figura ↄtingebãt.j.Coꝝ· x.¶ 2õ ergo ve⸗

tus teſtamentũ ad ↄſequedas illas pmiſſiones: ſᷣ ad in⸗

telligẽdas ĩ eis noui teſt.pᷣnũciatões ↄcipimꝰ. hec ang.
26 igit᷑ legalia fuerũt finis tpaliũ ſimptr: ̊ potiꝰ finis

ſub fine:⁊ alliciendũ płm carnalẽ ⁊ infirmũ ad cultum
dcei. ꝛeterea.⁊ ſi tꝑalia ſiue diuitie occaſio ſunt culpe:
nibilominꝰneceſfaria ſunt infirmis.⁊ vius meritoꝛus:

ſiẽ abuſus demeꝛitoꝛiꝰ.Ecci.xxxj. Gtus diues ꝗ inuẽtꝰẽ

ſine macula ⁊ q poſl auꝝ nõ abijt nec ſperauit ⁊c.

Membꝛum quintum
Hnſequẽter dᷣm ẽ de duratõe ſiue ceſſatõ
ne ſacramẽtoꝝ legaliũ.⁊ hoc ſumẽdo ſaẽ⸗
mẽta legalia noĩie extẽſo.ſᷣm ꝙ dicit hugo.
tE tꝛia geneꝛa ſacꝛamtẽoꝝ inueniũt᷑ fuiſſe
ſub lege ſcꝛipta.qᷓdã ſimplicit᷑ ad medin.qdã ad obſeqũ
q̃dã ad cultu diuinũ.ſub his tribo differẽtijs oĩa legalia
cõpꝛebẽdunt᷑. Pꝛimo igit᷑ querit᷑ de ceſſatõe eoꝝ. Secũ⸗
do de cã ceſſatòis. Lercio de tꝑe ceſſatõis. Quarto ſi in
tpe gr̃e poterant obſeruari ſine peccato.Quinto de cel⸗
ſatõe ſabbati.vtrũ ceſſare debebat.

6 Ireca pꝛimũ ſic.vij.beb. Repꝛobatõ qdẽ fit p/·
( oꝛis mãdati ꝓpteꝛ infirmitatẽ ⁊ inutilitatem.

4 Qihil em̃ ad ꝑfectũ adduxit lex. Ibi glo.oñ⸗
di quare vet teſtamẽtũ ſit deſtructũ ⁊ nouũ ſubſtitutũ.

qꝛ.ſ.tꝑe ſui ſtatus illud fuit infirmũ ⁊ ꝓrſus inutile.hec
glo. Ex textu igit ⁊ glo.arguit᷑ ſic.Lex vetꝰinfirma fuit
añ aduẽtũ legis noue.qꝛ neminẽ duxit ad ꝑfectũ:exiſten
te lege noua penitꝰfuit inutilis.igit᷑ debuit ceſſare.⸗ Itẽ
x. Ro.finis legis xpᷣc.ſ̊ adueniẽte fine ceſſare debuit qð
ſolũ ẽ ad finee⸗ ⁊c. Itẽ.x.heb.Lex vmbꝛa futuroꝝ ⁊c.
Sʒ exiſtẽte luce ceſſat vmbra. Itẽ apłus arguit ſic.iij.
ad Ro. Juſticia dei ẽ ꝑ fidẽ ihu xp̃i in oẽs ⁊ ſuꝑ oẽs qui
credũt ĩ eũ:a ſine oꝑibo legis. Vn ſubdit ibidẽ. arbitra⸗
mur hoiem iuſſificari ꝑ fidẽ ſine oꝑibo legis. igit᷑ lex de⸗
bet ceſſare:cũ lex nõ erat niſi ꝓpter iuſtificatõem:⁊ iã nõ
E iuſtiſicatio ex lege. Iteʒ aplus arguit.iij.ad Ro.ſic.
Abrahã iuſtificatꝰẽ ante legẽ ex fide vẽturi.vñ gen.xv.
Credidit abrahbã deo ⁊ reputatũ ẽ illi ad iuſticiã.Si igr
ebrabã iuſtificatꝰerat nõ obſeruãdo legẽ.dico qtum ad
legalia nõ ꝙtũ ad moꝛalia q̃ erãt cõmunia oiĩ lege:.igr̃ ſi
ſine obſeruatia legis ex fide redẽptoꝛis ꝓmiſſi fuit ſalus
et iuſtificatio:multofoꝛtius adimpleta pmiſſiõe de redẽ
ptoꝛe iã exiſiẽte etiã erit iuſtificatio legis.¶ Iteʒ arguit
vij.heb.trãſlato ſacerdotio:neceſſe ẽ vt ⁊ legis trãſtatõ fi
at.Sʒ traſlatio ſacerdotij facta ẽ ꝑxpᷣm.ꝗ̊ᷓ trãſlatõʒ ma⸗
ioꝛẽ ondit apłs ibideʒ.ſiẽ in p̃s.dr in ꝑſona xpᷣi. Tu es
ſacerdos ineternũ ẽm oꝛdinẽ᷑ melchiſedech.nõ ſm oꝛdi⸗
nẽ aaron:igit᷑ ſacerdotiũ xpᷣi nõ erit em ritum ſaceꝛdotij
aaron.ſiue ſacerdotij leuitici.igr trãſmutatio ſacerdotij
ꝑ ſacerdociũ xpᷣi fieri debuit:igit᷑ debuit lex ceſſaꝛe.⸗ It
·coꝝ.xiij.Cũ venerit qð ꝑfectũ c᷑:euacuabit᷑ qð ex ꝑte ẽ
HRᷓ; qð pfectũ ẽ in genẽ ſacramẽti ẽ euãgelicũ ſacramẽtum
im pfectũ legale:ꝗ̊ adueniẽte euangelico euacuat᷑ legale.

4lVoꝛte dicẽt aliꝗs ꝙ verbũ apli intelligit᷑ tm̃ de ꝑfectõe

q erit ĩ pria qͥ euacuat᷑ imꝑfectio vie.obijcit ꝙ nõ tm ſic
intelligeaũ ẽ: lʒ ꝓpter q̊ introducat᷑ ꝑ verbũ augĩ li. vete
ris teſtamẽti vbi ipe facit ↄꝑatõem iſtã.oẽs vmbre eua⸗
cuant᷑ cũ res q ſignant᷑ adueniũt.quẽadmodũ ſcia q̃ nüc
c:euacuat᷑ cũ venerit illa q̃ ẽ facie ad faciẽ:a ita patet ꝙ
illa ꝓpoſitio generaliter intelligit.¶j Itẽ.ij. coꝝ. v. Cum
trãſieris ad xpᷣm auferet᷑ velame. facto g traãſitu ad xpᷣm

qui fuit tꝑe gẽe:debebãt auferri legalia ſacramẽta: Nd
hoc facit qð dicit aug.cõtra ſauſtũ. Pnma ſacramenta
q̃ obſeꝛuabant᷑ et celebrabant᷑ ex lege:pᷣnũciatiua erant
xp̃i venturi.qne cũ ſuo aduẽtu vpᷣc impleſſet: ablata ſũt.
⁊ iõ ablata:qꝛ impleta.i Itẽ arguit apłs ad heb.ex effi⸗
cacia ꝙ euacuari debebãt.Ois eĩ ſacerdos legals offe⸗
rebat hoſtias q̃ nũqᷓ poterãt auferre pcta.xpᷣe aũt vnam
ꝓfecto offerẽo hoſtiã:ſedet ĩ ſempiternũ expectãs donec
ponant᷑ inimici ſub pedibo eiꝰ. Ana eĩ oblatõe cõſũma⸗
uit in ſempiternũ ſanctificatos. Itẽ fit ↄꝑatõ ve.teſta.
ad no.ſicut ancille ad liberã. Sʒ ð ancilla dr. Eijce an⸗
cillã ⁊ filiũ eiꝰ.ñ eĩ erit heres filiꝰancille cũ filio libere.ĩ
q̊ inſinuat᷑ ceſſatio vete.teſta.nouo adueniẽte.Ita ⁊ ꝑ cõ
ſequẽs ſacramẽtoꝝ legaliũ ceſſatio ↄueniebat aduenien⸗
tibo euagelicis.¶ IJtẽ lex pedagogꝰ videt᷑ vt ex fide pᷣmo
iuſtificemur.&̊ qñ veniebat plenitudo fidei nõ fuimꝰſub
pedagogo.ꝗᷓ ſacramẽta q̃ ad legẽ ꝑtinebãt dũ eramꝰꝑuu
li ᷣm legalia ceſſare debuerũt.q Pꝛetea ſacꝛamẽta lega
lia ꝓmittebãt ſalutẽ:nõ ꝑ ſe dabat. Sʒ ſacramẽta euãge
lica dabãat ſalutẽ. illa ceſſare de bueꝛũt bis adueniẽtibo
Cõtra.Aath.v. Amẽ dico vobis.Yota vnũ aut vnꝰ
ex nõ pᷣteꝛibit de lege donec oĩa fiant.ibi habet᷑ ex glo.
qꝙ; iota q ẽ greca F̃a ſignificat pᷣeepta decalogi.Aper qui
nõ ẽ lra ſ̊ ſignũ lr̃e:ſignificat pᷣcepta ſigmſicatiua.talia
ſunt pᷣcepta figuratiua ſiue pure legalia.igr oĩa legis pᷣ
cepta et moꝛalia ⁊ legalia adimplẽda ſunt.⁊ ita obſeruã
da:cũ nõ ſit adimpletio niſi ꝑ obſeruantiã.4¶ Itẽ math.
dv.Qui ſolueꝛit vnũ de mãdatis iſtis minimis ⁊ ſic docu
erit:minimꝰvocabit᷑ in regno celoꝝ.glo.in regno celoꝛũ
minimꝰvocabit qui erit eo indignꝰ. Itẽ alia glo.interli.
Aldinima mãdata ſunt q̃ inchoãt hoĩes ̊ bec fuerũt mã
data legalia:ꝗ qui ſoluerit legalia ⁊c.¶ Itẽ lex tã in pᷣce⸗
ptis moꝛalibo ꝙ in cerimonialibo ↄtinet veritatẽ.EUñn in
ps.Lex tua veritas.ſ̊ alubt or.veritas dñi manet ineteꝛ
nũ.igit᷑ lex qᷓtũ ad moꝛalia ⁊ cerimonialia debʒ manere
ineternũ.i Itẽ ſi debet eẽ ceſſatio legaliũ:h̊ nõ ẽ qᷓtũ ad
moꝛalia.ſimiliteꝛ vt vidẽ nec qtũ ad iudicialia moꝛalia:
q̃ vident᷑ eẽ maioꝛis ꝑfectõis ꝙᷓ iudicialia.q̃ tꝑe euagelij
currũt.qð videt᷑ ſic.Ero.xxj.dẽ.Si emeris ſeruũ hebre
um. vj.annis ſeruiet tibi.vij.egrediet᷑ liber gratis: hec
aüt lex nõ currit tꝑe eusgelij.¶¶ Itẽ exo. xxij. Si pignus
acce ꝑis a ꝓximo tuo veſtimẽtũ añ ſolis occaſum reſtitu
es illi:illius beneficiẽtie ñ ſunt iudicialia euãgelij.¶¶ Itẽ
leuitici.xix.õ oderis fratrẽ tuũ in coꝛde tuo:⁊ ibidez.
nõ q̃ras vltionẽ nec memoꝛ eris ininꝛie ciuiũ tuoꝝ.Dili
ges amicũ tuũ ſicut teipᷣm.i.ꝓximũ.iuxta.lxx.lẽam.Si
cut ̊ vident᷑ iudicialia legis ꝗᷓtũ ad effectů maioꝛio eſſe
ꝑfectõis qᷓ; iudicialia euãgelij:⁊ qtũ ad effectũ eq̃lis euʒ
ꝓhibet᷑ memoꝛia iniurie:nõ igit᷑ videt᷑ ꝙ qᷓtũ ad iudicia
lia dʒ ceſſare.nec vidr̃ qᷓtũ ad cerimonialia. Sic q̃cũqʒ
vtilit᷑ mouent aĩaʒ rõnalẽ.ꝑmanẽ deberẽt ⁊ ñ ceſſare:ſʒ
cerimonialia ſũt talia.̊ ⁊c᷑. Aug.ð fauſtũ.he ſiłitudies
rerũ ĩ locutõibo ⁊ obſeruatõibo figuratis ꝓpter qrendi ⁊
obſeruãdi exercitatõʒ:rõnales mẽtes vtilit᷑ ⁊ ſuauit᷑ mo
uerũt. It iudic.ix.Lrãſiuit iepte ad filios ⁊c̃.glo.neqʒ
illa ſacrificia illuʒ delectaueẽt vbi pecoꝝ olocauſia offe⸗
rebãt᷑.hᷣ q̃ figuratiua fuer̃t.⁊ qᷓdã vmbre futuroꝝ:res ex
his ſacꝛificijs figurataes nobᷣ ↄmẽdare voluit.Ex h̊ pʒ ꝙ
vtilitas eoꝝ ſuit ſigficatõ futuroꝝ. hᷣẽ triplex ſignũ.ꝓ⸗:
noſticũ.demõſtꝛatiuũ ⁊ rememoꝛatiuũ.ſignũ rememoꝛa
tiuũ neceſſariũ ẽ adrecoꝛdandũ pᷣterita.ſic ꝓnoſticũ ad
pᷣuidẽdũ futura.videt᷑ igr ꝙ debeãt manẽ cerimonialia ĩ

recoꝛdatõeʒ pᷣteritoꝝ.ſiẽ tꝑe legis fuerũt pᷣnũciatiua fu

turoꝝ. IJtẽ Ro.v.Lex ſubintrauit vt habũd.glo. Lex
data ẽ ad donãdũ ſuꝑbũ ⁊ ad flagellãdũ durũ.ad ĩſtꝛu⸗
endũ inſipiẽtẽ.⁊ ad oſtẽſionẽ delicti ⁊ hane infirmita⸗
tis.ad mamfeſtatõʒ ⁊ teſtſimomiũ gr̃e ⁊ futuroꝝ ſigniſi⸗
catõʒ:q̊ hec ĩ oĩ tꝑe pꝰlapſum hoĩs fuer̃t wiilia bühane p⸗
motõt.igr ⁊c. ¶ St licitũ ẽ qð nulla lege ꝓbibet᷑.qð autẽ
nulla lege phibet intelligit᷑ eẽ ↄceſſũ:igr cũ lex ſiue lega⸗

lia ñ/ ꝓhibet alicubi:a dñno vidẽt᷑ eẽ ↄceſſa..¶ Itẽ oĩs actꝰ

— — —

1

v
A
n⸗
i

n⸗
10
ab
un
ge
4
lo
ui
ſ

b.
N
ori
li⸗
tmi
ni
heten
nere
00
ſo:
klii
re
e
s
W
ſez.
lli
Gi
e
ze
na
eig
Ureß
Hdies
nchr
mn⸗

¶LNueſtio

latrie erat moꝛale ⁊ ſumat᷑ moꝛale cõiter ꝓut moꝛale dꝛ qs
exeꝛcet᷑ ad meꝛitũ:ſiue ſit opꝰfidei ſiue moꝝ ſ̊ obfuãtia ce

rimonialiũ ſiue moꝛaliũ ꝑtinebat ad latꝛiã: qꝛ illis er hibe

bat᷑ cultꝰxeo: igit᷑ obſeruãtia cerimõialiũ fuit moꝛalis.qð
at᷑ ẽ hmõi ñ dʒ ceſſare:igẽ ⁊c.¶¶ Itẽ ĩ lege ſcpᷣta tꝛia vtie bat᷑

Fp̃m Hug. Pꝛecepta. ꝓmiſſa 2 ſacramẽta. Sacram̃ta aũt

media fueꝛũt ĩteꝛ pcepta ⁊ ꝓmiſſa.pᷣ extꝛemna nõ ceſſãt: igi?᷑
nec mediũ ceſſaꝛe dʒ. Ytẽ lex moyſi ꝓmiſit tꝑalia. Mſa.j.
Si volueritis vel audieritis me bona terꝛe ↄmedetis.ob
ſeruãtia igit᷑ legaliũ merebat᷑ bona tꝑalia:ſᷣ̊ obſeruantia
euãgelij meret᷑ etna. Sʒ dũ ſumꝰĩ via idigemtꝑalibo. vñ i
via indiget bõ vtꝛiuſq;. Igit᷑ vt vẽ dupliciter ẽ bomĩ nccia
obſeruãtia.ſ.legaliũ ⁊ euãgelij.i¶ Itẽ PBaruch.iiij. Hic eſt
liber mãdatoꝝ ⁊2 lex q̃ manet ĩeternũ.igit᷑ nõ euacuabat᷑.
Item vt habet᷑ ab DHug. ſumẽte illud verbũ apkłi.v. He
bre.qᷓ ſint elemẽta exoꝛdij ſermonis dei. Sacramẽta legis
