niſi fuerit ↄuictus in iudicio ·ĩ hoc caſu dimittenda ẽ pe
cunia. VUnde aug. eodẽ. 0 eſt neceſſe omni pecuniario
cæbitoꝛi dimittere debituz: ſed ei qui reddere noluerit ĩ⸗
tantũ vt velit etiã litigare. Seruum aũt dñi(vt ait apts
ij. tbimoth.iij) non opoꝛtet litigare. NQui ergo ſponte vel

conuictꝰpecuniã debitã reddẽ nolueꝛit:dimittẽda ẽ illi.

71/2

vonſequẽter que S. inj.
ritur. vtrum bic petitur dimiſſio peccatoꝛum pꝛeterito⸗
rum vel pꝛeſentium. O pꝛeteritoꝛum videtur aug.ve do
no perſeuerantie. quinto oꝛationis loco dicimus dimit⸗
te nobis debita noſtra.ſicut et nos dimittimꝰ cebi. nr̃is.
In qua ſola petitõe nõ inuenit᷑ poſci ꝑſeuerãtia.pᷣterita

em̃ ſunt peccata q̃ nobis vt dimittant᷑ oꝛamꝰ. ꝓſe eueran⸗
tia vᷣo que ineternũ ſaluos facit.tꝑe quidẽ huiꝰvite nõ iã
ꝑacto ſʒ ei ꝙ vſq; ad eius finẽ reſtat ẽ neceſſaria.4 Con⸗
tra.videt᷑ ſolũ ꝗꝙ petit᷑ dimiſſio pctoꝝ pñtiũ. Aug de do⸗

no pſeuerãtie. Cũu gloꝛioſi iſſimꝰ Cipꝛianꝰlocũ iſtũ dñice
oꝛõnis exponeret:ait inter ceteꝛa.q;neceſſarie eĩ qᷓpꝛoui
Denter ⁊ lalubriter õmonemur ꝙ peccatoꝛes ſi umus. qui

ꝓ peccatis rogare cõpellimur.vt dũ indulgẽtiã a deo pe
timꝰ:ↄſciẽtie ſue animꝰrecoꝛdet᷑.ne quis ſibi quaſi inno
cẽs placeat ⁊ ſe extollẽdo plus ꝑeat.inſtruit᷑ ⁊ docet᷑ pec⸗
care ſe quotidie:duʒ quotidie p pet᷑is iubet᷑ oꝛare.Ecce
ꝙ dicit.qui peccatoꝛes ſumus qui/p peccatis rogare cõ⸗
pellimur:exr quo videt᷑ ꝗ hic rogamus ꝓ pñtibus pecca
tis. ¶ Item idẽ videtur ꝑ boc qð intẽdit ondere. ꝙ null⸗
omnino innocẽs ẽ ſʒ pctoꝛ.ſᷣm illud.j. Joh.j. Si dixeri⸗

mus quia peccatũ nõ habemꝰ=c.ſ̊ ↄſiat igeo intẽdit
dicere de peccatis pñtibo qᷣ eS Reſpõſio.ꝙ hac petiti
one petit᷑ dimiſſio pctoꝝ p̃ᷣterito u.4 Ad illud qð obijci⸗

tur ꝙ peccatoꝛes ſumus qui ꝓ peccatis rogare cõpelli⸗
mur ⁊c̃.Dicẽdũ qꝙ hoc dicit Cypꝛianꝰ ↄtra pelagianos
qui ponebãt hominẽ iuſtũ in hac vita nullũ habeꝛe oĩno
petm. Quod Cypꝛianus infirmat p hboc. ꝗa peccatoꝛes
ſumus ⁊ quotidie peccamus:⸗ quotidie iubemur ꝓ pec⸗
catis oꝛare.Et qð intelligit ꝓ dicit. Qui ꝓ peccatis oꝛa
re cõpellimur de pᷣteritis patz ꝑ illud qð ſequit᷑.vt dum
indulgẽtiam ð deo petimꝰ:ↄſciẽtie ſue animꝰrecoꝛdetur
Recoꝛdatio em̃ ẽ pᷣteritoꝛum 2 indulgẽtia ꝑactoꝝ.⸗ Ad
aliud dᷣm. peccata pñ̃tia qtum ad culpã et reatum
pᷣ̃terita ſunt qtum ad actũ. Er ſic intẽdit Cypꝛianꝰ io⸗
bañ. euageliſſa nullus ſit oĩno ĩnocẽs.ſ.qui omnino
mũqus ſit a macula:⁊z nullius debitoꝛ pene.actus tñ in⸗
oꝛdinati quoꝝ ꝑpetratõe facti ſunt maculati ⁊ rei pᷣterie
rũt. 1 dimiſſione peccatoꝝ que ſic pᷣterierũt petit᷑ hac
petitõe.dimitte nobis debita ⁊c A¶4 Si obijcit᷑ cõtra hoc
E iillud quod dicit greg. in quadã omeł. Quiſꝗs illicita
nulla cõmiſit: huic iure ↄceditur vt licitis vtat᷑. DHdm. ꝗꝙ;
greg.loquit᷑ de illicito moꝛtali.Quod aũt hic dẽ ꝙ nullꝰ
ẽ qui ſit ommino mũdus a macula ⸗ nullius debitoꝛ pene

intelligit᷑ de macula 2 reatu veniali Pꝛouerb.xx. Quis

icere mũdũ ẽ coꝛ meũ ⁊c̃.
¶Conſequenter que .S. v.

ritur de mõ editõis huius petitõis.ſ.de hoc q; edita ẽ cũ
acitõne tali.ſ.ſicut et nos dimittimus ⁊c. Circa hoc ſic.
Ex bonitate dei ẽ ꝙ nobis peccata dimittunt᷑. ̊ deus in
infinitũ melioꝛ ẽ ꝙᷓ nos:qᷣ incõꝑabiliteꝛ facilius dimittit
ꝙᷓ nos.ꝗᷓ videtur ꝙ hec petitio qua petimꝰvt deus dimit
tat nobis ſicut nos dimittimꝰ:minus oꝛdinata ⁊ fꝛuctu
oſa ſit ex ↄditõe appoſita.Cũ eĩ nos cũ difficultate dimit
timus petimus hac petitõe ſic oditõnata ꝙ ſimiliteꝛ do⸗
minus cũ difficultate dimi ttat.qð nõ ẽ nobis vtile peteꝛe
Itẽ aug. YIlla elemoſina nihil melius.⁊ loquit᷑ ð dimiſ
ſione. g dimittere ẽ opus miſericoꝛdie. Sʒ miſericoꝛdia
dñi pcedit nr̃aʒ. VUnde luce.v.Eſtote miſericoꝛdes ſicut
? pater veſter celeſtis miſericoꝛs ẽ. Vñ ſicut bm oꝛdinem
rectũ diuina miſericoꝛdia p̃cedit nr̃aʒ. ꝓpter qdð dicitur

Eſtote miſ. ericoꝛdes ſicut ⁊ pater veſter ⁊c: deberet h di
ci dimittimns vel dimittam?ſicut tu dimittis. ¶¶ Itez ex
hoc mõ petẽdi habet cõmittitur peccatũ ĩ hominẽ. cõ⸗

tra qð dr̃ in p̃s.Tibi ſoli peccaui.¶ Iteʒ duobo modis

tm̃ ẽ dimittere peccatũ.ſ.auctoꝛitate:vt ſolius dei. ſolus

—

em̃ dim ittit peccata. vt dẽ lnce.vij.⁊ officio:ſicut ſacerdo
tis. Yoh. penul. Quox remiſeritis peccata remittuntur

eis.ſ̊ hec oꝛõ generalis vtpote omniũ mẽbroꝝ eccleſie.2 .

hoc qᷓtum ad omnes petitões.hãc aũt generalitatẽ nõ P

mittit cõditio appoſita:qꝛ artat eã intantuʒ. ꝙ ſolis illis

ↄuenit quoꝝ ẽ officiũ dimittẽdi peccatũ.¶¶ IOtẽ cũ hec cõ⸗

e amen. ſignat in omibo his petitõibo indubitãter a dño

ditio in oĩ petitõe ẽ intelligenda vt vult glo. Math. vj. q̃

tribui qð petitur. ſi vltime ↄditõis pactũ ſeruare nõ ne⸗
gligimus: quare magis apponit᷑ hic qᷓ in aliqua alia peti

coditõis appoſite petimꝰqð d

tõe. ¶ Iẽ quare magis ponitur hec oditio qᷓ alia. vt iſta
ſicut exaudio pximũ.vt eĩ ſupꝛa tactũ ẽ hec ↄditio ſicut
exaudio ꝓximũ ſupponẽda ẽ in omni petitõne. vt videtuꝛ

erb. xxj. Qui obturat aurẽ ſuaz ꝛc. et er glo. ibidem.
Ki⸗ ꝓpuidẽtia Diuine bonitatis fuit. cũ docẽt hãc
foꝛmã oꝛãdi.vt or̃o ſufficiẽtiſſima ĩ ſe ⁊ efficaciſſima apð

tcũ:eẽt fructuoſiſſima nobis.⁊ iõ nõ ſolum docuit quid

oꝛãdũ ſed ꝗd coagẽdum a petẽte:ne inefficox fieret apð
deũ ⁊ ↄſequẽter nobis infructuoſa. Quid aũt coagẽduʒ
ẽ inſinuat᷑ ↄditõe appoſita.ſ.ſicut ⁊ nos dimittimus debi
toꝛibo nr̃is.dimiſſio aũt hmõi reddit hanc petitõem. di⸗

mitte nobis debita noſtꝛa:exaudibilẽ ceo. Eñ ecci. xxviij

RKelinque ꝓximo tuo nocẽti.⁊ tũc depcãti tibi ſoluẽtur
peccata.4 Ad illð qð obijcit᷑ pꝛrimo. petitõe iſta rõe
ns cũ difficultate dimittat
Dicẽdũ.q nõ ẽ verũ.quia qð dico ſicut:nõ ẽ nota ſiłitu
dinis pcile:hᷣ potius in genere. vel vt dicũt nõẽ nota ſi⸗

militudinis:ᷣ expletõis.vñ ſenſus ẽ dimitte nobis debi⸗

ta noſtra cũ dimiſerimꝰ debitoꝛibo nr̃is.¶ Ad aliud dðʒ
ꝙ cũ dr.eſtote miſericoꝛdes ⁊c. ibi notat᷑ oꝛdo exempla⸗
ris ad exemplatũ.ſ̊ cũ dẽ dimitte nobis ⁊c̃.ibi notat᷑ or⸗
meriti ad pꝛemiũ. Vnde hic pᷣponit qð ẽ ex ꝑte nr̃a tã
moritu:: ſequit᷑ qʒ ẽ ex ꝑte dni tãq bꝛemiũ. Vñ qꝛ mi

ricoꝛdia hoĩm ẽ hic tãq;ᷓ meritũ: miſericoꝛdia dñi tãq;

pᷣmiũ: pᷣponit᷑ miſericoꝛdia hoĩs.⁊ ſubſequit᷑ miſericoꝛ⸗

dia dñi. . aũt miſericoꝛdia hoĩs ſit pᷣmiabił miſericoꝛ
dia dei. habet᷑ math. v. cũ dr. beati miſericoꝛdes qm̃ ipſi
miſericoꝛdiaʒ ↄſequẽtur.q¶¶ YRld illud qð obijcit᷑ ex hoc
mõ petẽdi notat᷑ ꝙ bõ peccat in hominẽ.qð nõ videt᷑ ve⸗
rũ:cũ dicat᷑ in pᷣs. Tibi ſoli peccaui.Dicedũ ꝙ hoce ver⸗
bũ.Tibi ſoli peccaui.nõ excludit quin peccatũ cõmitta
tur ĩ ꝓrimũ.Vñ glo.ibi peccaui ĩ me carnis voluptate.
⁊ malũ ↄmiſi in ꝓrimum.Añ in glo. notat᷑ triplex genꝰ
peccati. Quod em̃ dĩ ſoli:nota ẽ pᷣciſionis excellẽtie. eñ
ſenſus ẽ.peccaui tibi qui ſolus es.ſ. excellẽtie ſingularis
reſpectu oĩm.vñ glo.tibi ſoli qui rer es oĩbo ſi uꝑioꝛ. Vel
ẽ nota pᷣciſionis ſingłlaris mũdicie.Vñ glo. tibi ſoli. qa
tu ſolus ſine pcto es.¶ Ad illð qð obijcit᷑. duobo tm̃
modis peccatũ dimittit᷑.ſ.auctoꝛitate a ſolo teo 2 officio
ſolis ſacerdotibo ⁊c. Dicẽdũ ꝙ dimittere peccatũ debito
ribo ſᷣm ꝙ h̊ intelligit᷑ cũ dẽ.ſicut et nos dimittim? debi⸗
toꝛibo nr̃is:ẽ dimittẽ iniuriã illatã ab aliq̊. Vñ mar. xj.
Cuũ ſtabitis ad oꝛãdũ dimittite ſi ꝗo babebitis adueꝛſus
aliquẽ:intelligit᷑ illuo ſi ꝗð iniurie.dñs at dimittit pcta
delẽdo maculã æ ↄmutãdo penã:ſaceꝛdos dimittit oñdẽ
do ißm eẽ dimiſſum a deo. leſus dimi ttit indulgẽdo ſiue
remittẽdo iniuriã ſibi illatã. Cũ ꝗᷓ obijcit ꝙ duobo mo⸗
dis ẽ tm̃ dimittere pctm. Dicẽdũ ꝙ verü ẽ ßim ꝙ perm p⸗
pꝛie ſumitur.ſ.macła cũ reatu.extẽſo ag noie peti ſᷣm ꝗ
dr iniuria vł offenſa:mõ pᷣdicto nõ ẽ verũ ¶l Ad hoc qð
querit᷑ quare magis apponit᷑ hec aditio hic ꝙᷓ i aliq alia
rũ petitõnũ.dðm ꝙ qꝛ magis cõgruit ꝙg happonit᷑. ꝓyt
ↄfoꝛmitatẽ ſnĩarũ ⁊ verboꝝ:magis em ofoꝛmes ſunt in
verbis ⁊ in ſentẽtijs.iſte oꝛoes dim itte nobis xebita nr̃a
⁊cqꝙᷓ iſte ſanctiſicet᷑ nomẽ ſiẽ nos dimittimꝰ⁊c. ¶ Ad ali

ud qð qrit᷑ qre magis bec aditio aponit᷑ qᷓ alia Tc. Dicẽ

dũ ꝙꝙ hoc ẽ ꝓpter huiꝰappoſi tõis ↄgruitateʒ 2 vtilitatem.
Cõgruitas at᷑ patʒ ex ↄſoꝛmitateſ niarũ 2 verboꝝ vt di⸗
ctũ ẽ. Vtilitas patʒ ex illo verbo mat. vj Si dimiſeritis
hoĩbo pcta eoꝝ:dimittet ⁊ vobis pater veſteꝛ celeſtis de⸗
licta vr̃a.Si at᷑ ñ dimiſeritis hoĩbo:nec pr̃ veſier dimit⸗
tet vobis pcta vèa. In qͥ inſinuãt᷑ qᷓtuoꝛ.ex gbo omẽs in⸗

ſiꝛuunt᷑:infideles deterrent᷑:fideles alliciun? 2 ofoꝛtãt.

Inſtruunt᷑ at ex certitudine ꝓmiſſi.ex ꝑte petẽtis 2 exigẽ

tia iuſticie. ex ꝑte iudicis 2 quãtitate reatꝰ.ex pte tꝛaſgꝛe

diẽtis. Et h habet᷑ ĩ glo. ſuꝑ verbũ pᷣdictũ ANat. vj. qꝗᷓ eſt

H ĩ fine vcludit᷑ vt certũ ſit nobis ꝗdĩ oꝛõe ꝓmiſeꝛimꝰ. ne
q; aliud exigit iudex quẽ rogamꝰ.niſi vt tales ſimꝰtribo:
q̃lẽ nobis eũ expoſcimꝰ.⁊ꝗ h̊ ñ facit:duplicit᷑ reꝰẽ. pᷣmo
qꝛ peccauit ⁊ dʒ.deĩide qꝛ monitꝰa iudice ñ indulget. IJn⸗
fideles deterrent᷑.ex ablatõe excu ſatõis.tollit᷑ eĩ reo ois

¶ Lirca peimũ ſic

DVe officio miſſe

rõ ercuſatõis. Ande glo.ibidem.nulla ercuſatõ relinquit
qꝛ vnuſquiſq; m hanc ſententiaʒ in futuro iudicabit. Ex
bis ptz ꝙ vnuſquiſq; ſua infidelitate ↄdẽnat᷑. Nideles alli⸗
ciuntur er euidentia diuine miſcdᷣie qua ꝑatus ẽ ad indul
gendum. Unde glo. ibidem deus manifeſie manult cui in⸗
dulgeat:qᷓ quẽ puniat.ideo in noſtra poſuit poteſtate qua
conſcientia quiſq; iudiciũ dei ꝓuocet erga ſe: ⁊ quõ ſentẽ⸗
tiam tanti diſcrimĩs poſſit tꝑare. Confoꝛtantur ex fiducia
concepta impetrandi. VUnde glo. ibidem. foꝛmaʒ impoſuit
qualiter velimus iudicari. nde indulgentibo coꝛam deo
fiducia reſpondet impetrandi.

¶ Lonſequẽter queri H. vj.

tur vtx dimiſſio debet fieri omnibo an ſolũmodo petenti⸗/
bus veniã. & omnibo: videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑ Mar᷑.xj.Di⸗
mittite ſi quid habetis aduerſus aliquẽ. intellige qui vos
leſit. Ecce ꝙ pcepit dñs dimittere ſi quid babet aduerſus
aliquẽ quicũqʒ ſit. ¶ Contra.ſuꝑ illud de bitoꝛibo nr̃is di⸗
cit glo. veniã petentibo.ex bac glo.que determĩat quibo de⸗
bitoꝛibo debemꝰdimittere.videt᷑ lolũmodo petentibo ve
niam ſit dimintend. d kKnlio,9 noloölüimod; dimittẽdũ
eſt veniam petenti pᷣ ⁊ petenti 2 nõ petenti 5 maxime petẽ⸗
ti: quia nos veniam petentes banc facimus oꝛatõneʒz. En
e augu. de ſermone dñi. Illud ſane põt tractari vt quan⸗
do dicimꝰ dimitte nobis ſicut ⁊ nos dimittimꝰ:tũc ↄuinci
mur contra iſtam regulã feciſſe ſi eis nõ dimittamꝰqui ve⸗
niam petunt.qm̃ 2 nobis veniaz petentibo a benigniſſimo
patre dimitti volumus.

Petitio ſexta. Et ne nos in/

Ducas in temptatoenem.
Egquitur. Et ne nos inducas in temptatõeʒ
Hic pꝛimo querit᷑ vtrum temptatio ſit appe⸗
tenda. Secũdo vtrum petendũ ſit induci in
temptationem. Zercio vtrum xæus inducat
in temptatõcz · Quarto x ſoꝛma hinꝰ petitõis.

„

Videt᷑ ꝙ temptaꝛi ſit appetendũ.ſic in pᷣs.legit᷑. Pꝛoba me
dñe ⁊ tempta me. niſi temptari eſſet appetendũ:nõ peteret
ps. temptari. 4 Itez Jaco. j. Omne gaudiũ exiſtimate fra
ires cum in temptatões varias incideritis. Si gaudendũ
eſt alicui ex hoc ꝙ incideret in temptatõeʒ:ergo appetẽduʒ
eſt temptari.¶¶ IStem nature bone indiciũ eſt deſideriũ ſci⸗
entie. vnde phᷣus. Omnes bomĩes natura ſcire deſiderant
Sed expientia temptationũ bomo maxime inſiruit᷑ in his
que valent ad merituʒ ſibi veite eterne:a ex defectu expiẽtie
exiſnt in defectu ſcientie.Ecci. xxxiiij. Qui nõ eſt temptatꝰ
qualia ſcit.q.d.pauca vel nulla.ergo videt᷑ ꝙ temptatõis
expiẽtia ſit appetenda¶ Contra.temptatões piculoſe ſũt
quod aũt ꝑiculoſuʒ eſt alicui nõ eſt ei appetendũ: cũ poſſit
eſſe illi cauſa ꝑditõnis.Ecẽci.iij. Qui amat ꝑiculũ peribit
in illo.ergo temptatõ cũ ſit ꝑiculoſa nõ eſt appetẽda.j Ieẽ
ſine adiutoꝛio gr̃e nõ reſiſtit ꝗs temptatõni etiaʒ ꝑue.lIñ
glo. Math. iiij. Sine ſpũſancto ꝗ ad pugnã vadit cito ca⸗
dit. Nec aligs ſcit ſe habere graʒ. ſi aligs appetit tẽptaꝛi
appetit ↄmiiti diſcrimi.&ᷣ̊ nuliꝰhomo debet ſe ↄmittẽ diſcri
mini imo peccaret qui hoc faceret.qᷓ nullꝰebet ſe velle cõ⸗
mitti diſcrimĩ. 4¶ Itẽ Job. vij. Militia ẽ vita homis ſuper
terrã.alia lr̃a dicit temptatõ. ꝓpter qdð neceſſe eſt vnicuiq;
pꝛudenter ⁊ viriliter militare in vita iſta ne deficiat in pu
gna.ᷣ apetẽ temptari ⁊ adhuc alijs infeſtari tẽptatõnibo
cũ vix ſufficiat qa quotidianis reſiſtẽ:indiſcretõ ⁊ pᷣſũptõ
maxima videt᷑ l Stẽ.ij. Coꝛin.xij. Datꝰẽ mihi ſtimulꝰcaꝛ
nis mee ⁊c. Sʒ aplus petijt hac temptatõeʒ a ſe remoueri
vt babet᷑ ibidẽ:ꝗ nõ eſt appetẽda.⸗¶ Itẽ Criſ.ſuꝑ illũ locũ
Et ne nos ⁊c.dicit hic.nos noſtrã eꝛudit maifeſte vtilitatẽ
2 ↄpmit inflatõcʒ.docẽs neq; rẽnuere agones.neq; tñ inſi⸗
lire.ita eĩ victoꝛia ⁊ clarioꝛ nobis erit:⁊ deuictio dyaboli
deriſibilis.attractos eĩ oꝑtet virilit ſtare.nõ vocatos autẽ
ſilere ⁊ tpᷣus expectare agonis:vt ⁊ nõ vanã gliaʒ ⁊ virili

xxxvij.

tatem oſlẽtamꝰ. Ex ̊ veꝛbo Cꝛi · habet᷑.ꝙ nos nõ debemꝰ
inſilire in temptatẽes:ſᷣ attracti virilit᷑ ſtare.ſ̊ attractꝰ eſt
motꝰ violẽtus:q̊ videt᷑ ꝙ nõ debemꝰ ſponte inſilire:vᷣ ſolũ⸗
modo violentia imitti ſiue attrahi. Rñſio.ꝙ diſtinguẽ
dum eſt inter infirmos ⁊ ꝑfectos.ab infirmis aũt nõ ẽ ap
petenda temptatõ.directe dico: ſ̊ appetẽda eſt patientia et
victoꝛia ſi accidat. A ꝑfectis aũt ⁊ exꝑtis multũ ↄfidẽtibo
de tei miſcðia ⁊ fidelitate bñ ⁊ vtiliter qnq; appetit. Unde
greg. in moꝛa. Sanctoſe temptari poſt pᷣtutes deſiderat.ta
les attendũt illud.j.Coꝛin.r. Iidelis eſt deꝰqui nõ patiet᷑
vos temptari ſuꝑ illud qð poteſtis:̊ faciet cũ tempta.pꝛo
uentũ vt poſſitis ſtare.⁊ appeti põt vbi dicit glo. Qui dat
temptandi dy abolo licentiã: ipe dat temptatis miſcdiaʒ.
Illa tñ temptatõ que eſt carnis a nullo eſt apetẽda: qꝛ vt
habet᷑ in glo.ij. Coꝛin. xij.ibi datꝰ eſt mibi ſti. ẽptatio q̃
fit a carne petm eſt veniale: ſi ei nõ ↄſentiat᷑.¶ Ad pᷣmnuʒ
qð obijcit᷑ dicendũ ꝙ cũ dicit᷑ pꝛoba me ⁊ tempta me:nõ
petit᷑ ibi temptari: h̊ ſtemptel ꝙ ſupꝛa vires nõ temptet᷑.
UVngde ſenſus ẽ.pꝛoba me pᷣmo.Et ſi ppexpedierit mihi:tẽ
ra me.q.d.qui noſti qualis ſuz ſi expedit mihi tẽpta me.
el ſic petit: vt ita acceptꝰ deo fiat vt dignꝰ ſit temptari a
dño.iuxta illud Thob.xij. Quia acceptꝰfuiſti deo:neceſſe
fuit vt temptatõ ꝓbaret te.Ael ſic ſᷣm glo.pꝛoba me⁊ tẽ⸗
pta mea.i.temptatõibo.pꝛoba me.i.indica me ꝓbatũ.non
tibi qꝛ omnia noſli:K̊ mihi ⁊ homibo ne quid delicti mane
at. ¶ Ad illud Yaco. dicẽdũ ꝙ veꝛbũ Jaco.nõ ẽ argumẽtũ
ꝙ appetẽda ẽ temptatõ:ſᷣ ꝙ teptatõe exiſtẽte gaudẽdũ ẽ: ꝓ
pter ꝓuentũ aſſequẽdũ ex iſta. iuxta illud.j. Coꝛin. x. Nide
lis ẽ dꝰzc̃.ſ̊ cũ temptatõe dabit ꝓuentũ.4 Sũt etiã alie
ratões quare gaudẽdũ eſt in temptatõibo. AUna ẽ pꝛobatio
ꝓfeſſionis xrpᷣiane. Temptatõ ei in hac vita ẽ ꝓbatõ xp̃ia⸗
ne ꝓfeſſioms ⁊ argumẽtũ electõis. Vnde glo.ibidẽ.iQe in
dignemĩ ſi mali in mũdo florẽt:ſi vos petimi.qꝛ non eſi di⸗

gnitatis xp̃iane in tꝑalibo exaltari:̊ potiꝰ depᷣmi.mali ni

bil habent in celo:⁊ vos nihil in mũdo. ſᷣ ſpe illiꝰ boni ad
quod tenditis gaudere debetis.Alia eſt manifeſtatõ con⸗
ſiantie. Vnde glo.ibidẽ.ideo temptamiĩ aduerſis.vt ꝑ hoc
ꝓbare poſſitis q; firmã fidem beatitudinis future in coꝛ⸗
x geſtatis.qð eſt intelligere virtutẽ ſue patiẽtie.Augn.de
ſermone dñi. Sine temptatõe ꝓbatꝰnullꝰeſſe põt.ſiue ſibi

ipᷣi:ſicut ſcriptũ eſt.Ecẽi.xxxiiij. Qui nõ eſt temptatꝰ qua⸗

lia ſcit.ſine alijs ſicut dicit apklus GBal.iiij. ⁊ tempta tionẽ
meã in carne mea nõ ſpꝛeuiſſis. Alia eſt argumentũ acee⸗

ptationis diuĩe. Tho.xij. Quia acceptꝰfuiſti deo ⁊c̃. Alia

eſt ſollicitudo diligẽtie.glo.ſuꝑ illð. Pꝛoba me dñe ⁊ tem

pta me.quia niſi tem ptaꝛet:negligẽtes eſſemꝰ. Alia eſt cõ

pꝛeſſio ſuꝑbie Gꝛeg. Sanctꝰſe temptari deſiderat poſt vir

tutes:ne ex ↄfidentia virtutuʒ in pctm cadat.j.Coꝛin.xij.

ij e magnitudo reuela.extol.me:datꝰeſt mihi ſti.⁊c. IJdeʒ
habet᷑ ex verbis Cri. Alia eſi adeptõ coꝛone.Math. vj.
glo.tem ptatõ eſt neceſſaria ad coꝛonã. Iſtis de cauſis gau
dendũ eſt in temptatõibo.⁊ maxime a ꝑfectis ⁊ exꝑtis qui
ꝓpter exꝑientiã foꝛtes ſunt in temptatõibo ⁊ cauti ꝓpt ꝑi⸗

cula earudeʒ. 4 Ad illud qð obijcit᷑. Si gaudendũ eſt ali⸗

cui ex 5 ꝓ incideret in temptatõeʒ. petẽdũ eſt temptari.
Dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑.bene aũt ſequeret᷑ ſi caſus ĩ tempta⸗
tionẽ eſſet directe cauſa gaudij.ſᷣ̊ nõ eſt ita. Sʒ illa q ſolẽt
ↄſequi ad temptatõeʒ vtpote illa q̃ tacta ſunt ex glo.ibidẽ.
⁊ alia apetibilia. In multis em̃ caſibo apetẽdũ eſt conſe⸗
quẽs ad aliud:nõ tñ illud ad qð oſequit. ſicut ptʒ de ieiu⸗
nio ⁊ abſtinẽtia a licitis.¶ Ad aliud qð obijcit ꝙ nature
bonũ indiciũ ẽ deſideriũ ſciendũ ⁊c̃. dicẽdũ ꝙ boc veꝝ eſt.
nõ tñ modꝰacquirendi quicũq;.vtpote qñ modꝰeſt ꝑiculo⸗

ſus ⁊ occaſio maioꝛis dãni qᷓ; ꝓueniat ↄmoditas ex ipᷣa ſci

entia.vt in ꝓpoſito.caſus infirmi ex temptatõe in pctᷣm eſt
in comꝑabiliter maioꝛis damni q ſcientia ꝓueniẽs ex ex⸗
periẽtia temptatõis.licet aũt ab infirmo nò eſt temptatio
appetẽda ꝓpter ꝑiculũ caſus:vtilit᷑ tñ appetit᷑ ⁊ ofpetẽda eſt
a viro ꝑfecto ⁊ exꝑto ⁊ multũ confidẽti de diuina miſcdia
7 quaſi certꝰde adiutoꝛio diuino.⸗! Ad illud quod obijcit
ꝓ alia ꝑte ꝙ ꝑiculoſe ſunt ⁊c.dicendũ ꝙ hboc veꝝ eſt infir⸗

1

mis ⁊ inexꝑtis. non ſic ꝑfectis ⁊ exꝑtis.⁊ qð additur qui
amat ꝑiculũ ⁊c̃. intelligi debet de his que ſunt ſimpliciter
mala ⁊? ꝑicula. VUnde loquit᷑ ibi de hereticis.vt ptz ex glo.
qui obſtinati ſunt ĩ erroꝛibo ſuis. Ad illud qð obijcit᷑.q
cũ neſciat᷑ vtꝝꝑ apetẽs temptari habeat gr̃am ideo appetit
exponere ſe diſcrimĩ ⁊c. Oicendũ et ſi hec ratõ videat᷑ effi
caciã habere.ſuppoſito ꝙ infirmꝰ appetẽt temptari:non tñ
cũ exꝑtus ⁊ ꝑfectꝰhoc appetit.qui foꝛtitudine ſpũali q̃ pꝛe⸗
ditus eſt ⁊ exꝑientia qua cautꝰeſt:ↄtra temptatõnũ ꝑicu⸗
la cuʒ diuino adiutoꝛio ↄfidit ſe poſſe illis reſiſtere.ql Ad
illud qð obijcit᷑ ꝙ vix ſufficit aliquis ad reſiſtendũ quoti⸗
dianis tẽptatõibo ⁊c. Dicẽduʒ ꝙ nõ ẽ xeꝝ.ĩmo quãtũcũq;
ſunt impetuoſe ⁊ valide temptatões:vnuſquiſq; habẽs ca
ritatem cũ diuino adiutoꝛio que in temptatõne nõ deficit:
ſufficit ad reſiſtendũ.Cũ em̃ multi exiſiẽtes in caritate in⸗
gruentibo tem ptatõibo deficiãt:hoc nõ eſt quia caritas nõ
miſtret virtutẽ reſiſtendi.lt em̃ dicunt mgr̃i 1 verum eſt.
mĩma caritas ſufficit ad reſiſtendũ om̃i generi temptatio/
num:h hoc eſt ex defectu li.ar.ꝙ nõ fideliter cooꝑat᷑ ⁊ aſſi
ſtit ip̃i caritati:.ĩmo etiaʒ tanta eſt virtꝰcaritatis.q; etiam
nulla minuit᷑ temptatõne.vnde Ambꝛo.Loꝛrentẽ tranſit
aia diligẽtis.nulla tẽpeſtas nullũ ꝓfundũ nullũ ꝑiculum
nullꝰterroꝛ moꝛtis aut pena vim caritatis ĩminuit. 4¶ Ad
illud qð obijcit᷑ ꝙ apts petijt ſtimulũ amoueri ⁊c̃. Dicẽdũ
ꝙ ſtimulꝰapli dicebat᷑ incẽtiuũ libidinis vel doloꝛ lateris
Fm qð incẽtiuũ libidis potuit petẽ eiꝰamotõezʒ.quia exitꝰ
hinõi incẽtiui in actũ mouẽte caꝛne ſemꝑ eſt pctẽm vt dictũ
eſt. Scðm aũt ꝙ exit in actũ ſola hoſtis excitatõe.et ſi non
eſt perẽm:eſt tamẽ occaſio pcti.⁊ ideo potuit eiꝰamotio po
ſtulari ſicut occaſionis pcti. Scdm ꝙ intelligit᷑ doloꝛ late⸗
ris:ſic potuit petere eiꝰ amotõeʒ.qꝛ ipᷣe dicebat executõeʒ
officij ſibi dati a dño ſcʒ pᷣdicatõis.⸗ Ad vᷣbũ Criſ.dicẽ:/
dum. ꝙ reuera nõ debemꝰinſilire ĩ temptatõz. ille eĩ dicit᷑
inſilire:qui impetuoſe ⁊ pſũptuoſe exponit ſe temptatõibo
4l Ad illud qð dicit᷑.ꝙ attrahi debemꝰ. Dicendũ ꝙ ille at
tractꝰnõ impoꝛtat violẽtiã:ſ̊ volũtatẽ inclinatã ↄſideratõ
ne ratõis intuentis vtilitatẽ quã aſſequit᷑ victoꝛ tẽptatõnũ
e eſt ex adeptõne coꝛone ex alijs que tacta ſunt.

7
₰

„*%

. ° * UV .
tur vtrũ petendũ ſit nõ induci in temptatõeʒ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic
per hoc qð determĩatũ eſt a ſũma ſapientia.q¶ Contra.ni⸗/
hil petendũ eſt ab aliquo ad cuiꝰoppoſitũ ſequit᷑ ꝓuentus
eiuſdem.h̊ ad induci in temptatõneʒ ſequit᷑ ꝓuentꝰqð pa
tet ꝑ illud quod dicit᷑.j.Coꝛin.x.q dñs cum temptatione
dabit ꝓuentũ:ergo nõ eſt petendũ nõ induci in temptatõ⸗
nem.¶ Si dicat᷑ ꝙ aliud eſt induci in temptatõem ⁊ aliud
eſt temptari: quia induci in temptatõeʒ eſt frangi tempta
tione.Vnde glo.ſuꝑ illud Math.vj.In temptatõeʒ indu
citur:qui temptatõe frangit᷑. VUnde licet dñs cũ temptatõ⸗
ne facit ꝓuentũ.frangi tñ temptatõe eſt pcẽm ⁊ ſine ꝓuẽ
tu. Pter qð o oſitũ eſt petendũ ſcʒ nõ induci.i.nõ frangi
Contra.j. Coꝛin.x. ſidelis eſt deꝰ qui nõ patit᷑ vos tem⸗
ptari ſupꝛa id qð poteſtis. Qui aũt non temptat᷑ ſupꝛa id
qð poteſt nõ frangit᷑ temptatõe.tũc em̃ frangit᷑ aligd cum
illi imponit᷑ onus ad qð ſuꝓpoꝛtãdũ robur illiꝰ nõ ſufficit
Si g̊ diuina fidelitas que infallibilis eſi nec deficit alicui
nõ ꝑmittit aliquẽ temptari ſupꝛa id qð põt:nõ ꝑmittit ali
quẽ induci ĩ temptatõeʒ.̊ nõ oꝑtet illud petẽ a dño.⸗ Itẽ
mĩma caritas ſufficit ad reſiſtẽdũ om̃i tẽptatõni.habẽti er
go caritatẽ nõ eſt opꝰ facere hac oꝛoeʒ vt eĩ babet᷑ ab aug.
in li.de coꝛrectõeʒ ⁊ gra.nullꝰpetit ab aliquo qð ipᷣe habet
ergo cũ vnuſquiſq; exiſtẽs in caritate habet vñ nõ induca⸗
tur in temptatõeʒ:videt᷑ ꝙ nõ opoꝛteat h̊ a dño poſtulare.
Item glo.aug.ſuꝑ illud.ij. Coꝛin.xij. Virtꝰin infumita
te ꝑficit.dicit.qñ petitis tꝑalia: cũ mõ petite ⁊ cũ tioꝛe il⸗
li ↄmittite.vt ſi ꝓſint det.ſi ſcit obeſſe nõ det.quid eĩ obſit
vel ꝓſit medicꝰnouit nõ egrotꝰ.Et vocat aug.tꝑalia q̃ in
tꝑe accidũt ſicut temptatõeʒ vt ptʒ ꝑ materiã de qua loqui
tur ibidẽ.&̊ cũ qũq; pꝛoſit homi induci in temptatõeʒ. cuʒ
frequẽter accidat ꝙ qui inducit᷑ foꝛtiꝰreſurgit.nõ debzʒ ꝗs

ſimplicit petẽ nõ induci in tẽptatõezʒ: ̊ cũ hac additõe ſi p
ſit vel ſi nõ ꝓſit.vt ſi ꝓſit inducat:ſi nõ ꝓſit non inducat.
Rñſio.vt dĩc aug.in li.de ſmõe dñi.iõ hic oꝛat᷑ vt nõ
mptemur:̊ vt nõ inferamur ĩ tptatõeʒ. tãqᷓ ſi quiſpiaʒ
cui neceſſe ẽ igne examiĩari.nõ oꝛet vt igne nõ ↄtingat᷑: ſ̊ xt
nõ exurat᷑. Joſeph tẽptatꝰeſt illecebꝛa ſtupꝛi:pᷣ nõ eſt illatꝰ
in tẽptatõeʒ. Ex his ptʒz ꝙ aliud ẽ tẽptari:aliud in tẽptatõ
nem induci. Induci em̃ in tẽptatõeʒ eſt temptatõe frangi.
4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ fidelis ẽ deꝰ ⁊c. dicẽdũ ꝙ veꝝ eſt.
de dem̃ nũqᷓ veficit tẽptato.vñ nullũ deꝰꝑmittit tẽptari ſu⸗
pꝛa illud qð põt.qꝛ q;tũcũq; ſit violẽta ⁊ impetuoſa tẽpta⸗

tio:ſemꝑ põt temptatꝰilli reſiſtẽ diuino adiutoꝛio ſibi aſſi
ſtente.qꝛ ſicut dictũ eſt. Qui dat dy abolo temptãdi licen⸗

tiam:ipᷣe dat temptatis miſcðiaʒ.hoc ẽ augmẽtũ virtutis
qua pot tem ptatõi reſiſtẽ. Vnde glo.ſuꝑ illud:faciet cũ tẽ/
ptatõne ꝓuentũ.i.dᷣtutis augmẽtũ.¶ Ad illud qð adiũgi
tur.ꝙ qui nõ temptat᷑ ſuꝑ id qð põt nõ frangit᷑ tẽptatõne.
Dicendũ ꝙ boc nõ eſt veꝝ.liberũ em̃ arbitriũ ſponte fran
gitur qñ temptatõi ſuccũbit. Tãta em̃ eſt libertas volũta
tis:ꝙ nõ põt illi violẽtia vera⁊ ſufficiẽs inferri:licet indu
cens ⁊ interpᷣtatiua.iQec ẽſimile de hac ⁊ de alijs.qꝛ volũ
tas quaſi ratõe libeꝛa ẽ nulli coactõi ſubiecta.ſine om̃i vio
lentia frangit᷑.qð aũt eſt in natura ſimpłꝛ: nõ hmõi pᷣdita
libertate: niſi ſupꝛa vires ſiue robur oneret᷑ non frangitu:
4l Ad h̊ g̊ qð obijcit᷑. ꝓ diuina fidelitas nõ ꝑmittit ⁊c᷑. Di
cendũ ꝙ hoc veꝝ eſt.nũꝙᷓ eĩ ꝑmittit aliquẽ temptari ſupꝛa
id qð põt:ſᷣ ip̃m libeꝝ arbitriũ ſponte temptatõi ↄſentit.
Vnde petimꝰhic.ne dñs hoc ꝑmittat ꝙ voluntas ↄſentiat
temptatõi.Ande aug.ad ꝓbaʒ. Cũ dicimꝰne nos inferas
in temptatõeʒ.nos amonemur hic petere ne deſerti eiꝰad⸗
iutoꝛio alicui temptatõi ↄſentiamꝰdecepti vel ↄcedamꝰ af⸗
flicti.ꝗq Ad aliud dicendũ ꝙ licet caritas ſufficiat ad reſi⸗
ſtendũ om̃i temptatõni quatũ eſt de ſe:nibilominꝰqꝛ volũ⸗
tas libera ꝓpꝛio motu põt induci in temptatõezʒ:oueniẽter
petit᷑ a dño vt hoc nõ ꝑmittat.¶ Ad illud qð addit᷑.ꝙ nõ
eſt ab alio petẽdũ qð quis habet ⁊c̃. Sicẽdũ ꝙ et ſi homo

caritatis adiutoꝛio bhabet vnde poſſit ſlare ↄtra temptatõ
nem omnẽ:tñ facienda eſt hec petitõ ne volũtas ꝓpꝛio mo⸗

tu frangat᷑.⁊ vt bomo faciliꝰ ⁊ virtuoſiꝰ reſiſtat ⁊ vincat.
Vnge licet aliqd aſſequi gra nobis a dño data poſſimus:
nihilominꝰimploꝛãdũ eſt auxiliuʒ diuinũ vt ideo facilius
aſſequamur.¶ Ad illud quod dicit aug.ꝙ de bem?cũ mo⸗
do petere ⁊c̃. Dicendũ ꝙ conditõ pᷣtacta apponenda eſi:qñ
ullud quod petitur dᷣ ſe põt eſſe pꝛoficuuʒ vel nociuũ.non
vbi petitum de ſe ſtatin nominat malũ quale eſt induci in
temptatõeʒ.cuiꝰoppoſitũ petit᷑ hic. Si em ↄſtaret alicui ꝙ
marimũ ↄmodũ ſequeret᷑ ad caſum ſuũ in pctẽm: tñ nullo
modo deberet hoc a dño poſtulare nec pctẽm ↄmittere.non
em̃ facienda ſunt mala vt veniãt bona.

Wonſequẽter queri S. in.

tur vtrum dñs inducat aliquẽ in temptatõeʒ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic
per hoc ꝙ oppoſitũ petimꝰab ipᷣo ſcʒ ꝙ non inducat in tem
ptationẽ.niſi em qñq; induceret:fruſira peteret᷑ ab ipo qð
nõ induceret. ¶ Item dñs temptat Geñ.xxij. Temptauit
dabꝛabam.⁊ p̃s.pꝛoba me dñe⁊ tempta me.ᷣ dño tem⸗
ptante tantũ poſſet inualeſcere temptatõ ꝙ induceret᷑ tem
ptatus in temptatõeʒ.ergo ⁊c. ¶ Item dñs temptat.dya⸗
bolus temptat.caro temptat.mũdꝰtemptat.Caro tẽptan
do inducit tẽptatõeʒ. ſi . ſil:ꝛ muũdꝰ:a ſili videt᷑ ꝙ
vñs vł quare nõ./Cõtra.MDath.vj.Et ne nos inducas
in tẽptatõeʒ. dicit glo. in tẽptatõeʒ ducit᷑ qui tẽptatõe frã⸗
gitur. temptatõe frangit qui in temptatõeʒ indacit. ſed
frangere aliquẽ ꝑ temptatõem eſt pctm:g deus nõ põt hoc
facere.&̊ nõ poteſt aliquẽ inducere in temptatõeʒ.4¶! Item
que eſt ratio erpoſitõnis huiꝰ que eſt duci in temptatõz· i.
frangi in temptatõne. Rñnſio.ꝙ petimus bac petitione
ne deꝰ inducat in temptatõem.i.non permittat induci.ſiẽ
legitur Amos.iiij. Qon eſt malum in ciuitate qð nõ faciat
deꝰ.i.nõ ꝑmittat fſieri. Cũ g̊ querit᷑ vtrum deus inducati
temptatõez. Sicendũ ꝙ inducit ꝑmiſſiue:nõ aũt effectiue

eõ

— — — — —

¶ eof. miſſe

ſiue oꝑatiue. 4¶. Ad illud qð pꝛimo obijcit. ꝙ niſi induce⸗
ret in temptatõeʒ fruſtra peteret᷑ ꝙ non induceret. Dicen
dum ꝙ ſicut tactũ eſt.cũ petimꝰne nos inducas in tempta
tionem:petimꝰꝙ nõ ꝑmittat nos induci in temptatoeʒ. vn
ſi in negatiua boc verbuʒ inducit tenet᷑ ꝑmiſſiue: ſimiliter
⁊ in affirmatiua põt dici ꝙ deus inducit in temptatione.
⁊ hoc modo oↄcludit ratio pᷣdicta.¶l Ad aliud dicenduʒ. q
eus temptat vt pꝛobet ⁊ pꝛobatũ remũeret Jaco.j. Pea⸗
tus vir qui ſuffert temptatõeʒ ⁊c. Vnde temptatõ ꝓut eſt
a dño.nullo modo eſt ad deiſciendũ: ̊ ad pꝛobanduʒ 2 ad
remũerandũ.4l Ad aliud quod obijcit᷑ ꝙ tantuʒ poſſet in⸗
ualeſcere temptatio hmõi ꝙ induceret᷑ temptatus. Dicen⸗
dum ꝙ etſi hoc accideret:nõ ꝓpter hoc dice ndyeſſet dñe in
ducere in temptatõeʒz effectiue ̊ ſolũmodo ꝑmiſſiue.quia
j.Coꝛin.x. IFfidelis eſi deꝰ qui non patiet᷑ vos temptari ⁊c.
Si em̃ Job ſuccubuiſſet in temptatõe: nõ ꝓpter boc indu⸗

cius eſſet a dño in temptatõeʒ. vt eĩ dicit aug. de dono ꝑſe

uerantie. de neminẽ temptat temptatõe ſcʒ noxia. 126 eſt

vtilis qñ non decipimur aut oppᷣmimur ̊ ꝓbamur.ſm

dietũ eſt. Pꝛoba me dñe 1 tempta me. Illa 5 noxia tem⸗

ptatõne quà ſignat aplus.j. Lheſſa.iij. dicẽs. ¶Ne foꝛte t⸗⸗

ptauerit nos is qui temptat? inanis fiat laboꝛ nr. Deus
vt diri neminẽ temptat. hoc eſt neminẽ infert vel inducit ĩ
tem ptatõeʒ. 4 Ad aliud qð ſequit᷑ dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile

de temptatõe dñi.carnis.mũdi ⁊ vyaboli.deus em̃ in tem
ptatõne tem ptatũ ſuſtentat.alia ſcʒ que dicta ſunt in tem⸗
peatõne temptatũ deijciũt. Ande temptatõ mũdi carnis 2
dy aboli.quadoq; inualeſcendo frangit.temptato aut dni
nuqᷓ;. ¶ Si aũt obijcit᷑ ꝗ dñs temptat inflictione eadẽ qua
dyabolus. quõ ergo eſi ꝙ dñs non frangit temptatũ tem⸗/
ptatione ſicut ⁊ dy abolus.Rñſio ꝙ licet idem ſit ꝙᷓ̃tuʒ ad
ſubſtantiã paſſionis illate quo temptat᷑ quis a dnño ⁊ dya⸗
bolo vt fuit in Job:tamẽ quia pꝛout temptatio dicit᷑ eſſe a
teo eſt ad pꝛobandũ ⁊ ad remũerandũ.a etiam ab ipo mo
teratur 2 regulatur temptatõ ne nimis ſeuiat vtpote pro
libito temptãtis.⁊ ipe temptatꝰſuſtentat᷑ ⁊ roboꝛat᷑:nõ di
citur ꝙ dñs inducit in temptatõeʒ.ſᷣ quia dyabolſeuit in
fligendo ⁊ temptatũ eneruat virtute ſuſtinentie quãtũ po⸗
teſt. ⁊ eundẽ deciꝑe intendit 2 deijceꝛe:nõ ĩ merito cũ ſuꝑa⸗
tur temptatodicit᷑ inducere in temptatõezʒ. õ eſt ergo ſi⸗
mile de dño temptãte qui temptat vt pꝛobet ⁊ pꝛobatuʒ re
muneret ⁊ temptatõe roboꝛat 2 ſuſtentat.⁊ mũdo tempta
te carne ⁊ dy abolo: qui in temptatõe temptatũ eneruant:
decipiunt ⁊ deijciũt..¶¶ Ad aliud qð querit.que ſit ratõ ex⸗
poſitõnis huiꝰ.Et ne nos inducas in temptatõeʒ quã po⸗
nit glo.que dicit. In temptatõnez inducit᷑: qui temptatõe
frangit᷑. Dicendũ ꝙ induci in temptatõeʒ:frangi tempta⸗
tione 2 vinci temptatõne idem dicunt. Cum aũt circa con
ſenſuʒ temptamur ⁊ quodãmodo inclinamur:ducimur in
temptatõeʒ.exiſtente conſenſu.ducimur in temptatõeʒ.i.
vlterius ducimur quo facto capimur 2 tenemur. ſicut pi⸗
ſcis ante capturam in rete ducitur. cum aũt inducitur ca⸗
pitur ? tenetur. Exiſiente ergo conſenſu dicitur frãgi tem
ptatus:quia non reſiſtit ſed deijcit᷑. Similiter dicit᷑ induci
in temptatõeʒ quia tunc includit᷑ ⁊ capit᷑. Similiter tunc
vincit᷑ quia ſuꝑatur ⁊ ſubiugat᷑. VUnde cũ hec tria idem di
cant:differentiã tamẽ impoꝛtãt. In fractõne aũt hac nota
tur eneruatio poteſtatis.in ſuꝑatõne deiectõ ſeruitutis.in
inductõne detentõ captiuitatis.ante aũt inductõeʒ ſiue vi
ctoꝛiam temptationis erat potens liber? ſolutus: ſed poſt

factus eſt infirmus ſeruꝰa captiuus. Sð
¶onſequẽter queri.S.uiij.

tur d foꝛma huiꝰpetitõnis.Et pꝛimo de hoc ꝙ dicit᷑ nos.
Cum em̃ iſta oꝛatio ſit generalis ⁊ ab omnibo.⁊ pꝛoferen/
da pꝛo omnibo.plures aũt ſunt quibo expedit induci ĩ tem
ptationem ſcʒ ad ſui humiliatõnem:nõ videt᷑ ꝙ bec foꝛma
oꝛandi ſit bona.dicit em̃ aug.de ciui.dei.xiiij.li.Audeo di
cere ſuꝑbis eſt vtile cadere in aliquod aꝑtum manitfeſtũq;
peccatũ:vnde ſibi diſpliceant qui iazʒ ſibi placendo cecide

runt.ſalubꝛius em̃ ſibi petrus diſplicuit ꝙ; ſibi placuit qñ

xxxvij.

reſun pſit.¶ Item nũq; exaudit᷑ hec oꝛatio a domino enz
it caſus frequẽtiſſimꝰmẽebꝛoꝝ ecclie in pctm. ⁊ hoc cõſtat
vere omnibo.ſed minꝰpetit᷑ illud de quo certũ eſi petenti q;
nõ exaudiet᷑:⁊ ita vt pꝛius. Item querit᷑ quare dicit᷑ e
nos inducas:⁊ nõ ne patiaris induci. vt em̃ dicit aug. de
ſermone dñi. Mon ꝑſe inducit deus: ſed induci patit᷑ eum
quẽ ſuo auxilio deſeruit oꝛdie occultiſſimo ac meꝛitis cau⸗
ſis etiã ſepe manifeſtis. ¶ Item cũ in hmõi operiboſcʒ ꝗ⸗
bus reſiſſit᷑ temptationi nec inducit᷑ coo ꝑat᷑ homo diuine
gre.quare nõ tangit᷑ in hac petitõne aliqð cooꝑatiuum ex
ꝑte homiĩs vt diceret᷑ ne nos reſiſtentes inducas vel aliqð
ſimile.¶ Item multa ſunt genera tem ptationũ ſicut habe⸗
tur in glo.ſuꝑ pᷣs. Qui habitat in adiutoꝛio. Eſt em̃ tem⸗
ptatio leuis ⁊ occulta.⁊ eſt timoꝛ nocturnꝰ a leuis 7 aꝑta
eſt ſagitta volãs in die ⁊ grauis ⁊ occulta.⁊ eſt negociũ
pambulãs in tenebꝛis. ⁊ eſi grauis ⁊ aꝑta.⁊ eſt incurſus
a demonio meridiano.⁊ etiam alie multe ſunt differentie
temptationũ: ꝓpter quod videt᷑ ꝙ magis cõueniret dici in
temptatõnes q; in temptatõeʒ. ¶¶ Item ſupꝛa poſtulat᷑ re⸗
miſſio debitoꝝ in plurali.cum dicit᷑ dimitte nobis debita

noſtra. Sil? deberet bic peti in plurali nõ vinci a tempta⸗
tionibo. vel quare nõ. Rñſio.ꝙ foꝛma petitionis bmõi
ↄuemiẽs eſt.etiã ſᷣm ꝙ hoc ꝓnomẽ nos ſupponit ꝓ omnibo

mẽbꝛis eccłie.i Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑.ꝙ expedit mul
tis induci in temptatõeʒ ſiue caſus in pcẽm ⁊c. Dicẽdũ ꝙ;
hoc eſt valde indirecte ⁊ ꝑ accidẽs.qꝛ hoc nõ eſi ꝗꝓpter h̊ ꝙ
taſus in pctm cooꝑet᷑ bonũ aliqð cadenti:ſ̊ deꝰſua miſeri
coꝛdia ex illo malo elicit bonũ.vnde Ro.viij. Hia cooꝑan
tur in bonũ bis qui ſᷣm ꝓpoſitũ vocati ſunt ſancti.ibi glo.
Vſq; adeo talibo oĩa cooꝑant᷑ in bonũ. vt ſi qui eoꝝ deui⸗
ant ⁊ exoꝛbitãt:a hocipᷣm eis faciat pꝛoficẽ in bonũ.qꝛ hu⸗
milioꝛes reddũt᷑ atꝙ doctioꝛes. Et ibidẽ parũ ante.⁊ hoc
nõ ꝓpter meritũ ſuũ ſ̊ ſᷣm ꝓpoſitũ dei.i.Fᷣm pꝛeſcientiã ⁊ pᷣ⸗
deſtinatõeʒ dei quaſi diceret.ꝙ vocati ſunt:nõ aliũde eſt qᷓ
a pᷣdeſtinatõe di.⁊ inde eſt ꝙ oĩa cooꝑant᷑ in bonũ.non ex
meritis eoꝝ talibo oĩa cooꝑant᷑ in bonũ.¶ Ad aliud dicẽ
dum. ꝙ bec oꝛatõ faciẽda eſt ꝓ ſaluãdis:non ꝓ dãnandis
determiate ſiue diſtincte.pꝛo dãnandis em̃ nõ exaudit᷑: qꝛ
illa petit᷑ nunqᷓ vinci in tem ptatõne.vnde glo.Mathᷣ.vj.
Mon pᷣcamur nõ temptari:ſᷣ nec ad modicũ vinci. ſed pꝛo
ſaluandis omnibo exaudit᷑.licet nõ ſemꝑꝝ finaliter tñ. Sed
quia neſcimꝰqui ſunt ſaluãdi ⁊ qui non: generaliter dicit᷑
hec oꝛatio ꝓ omnibo. Nec hoc fit minꝰrecte.qꝛ exquo ne⸗
ſcitur qui ſunt pꝛeſciti.⁊ de nemie deſperanduʒ eſt in via:
laandi eſt pꝛo omn ibo.⁊ relinquẽdum diuino arbitrio.de
rauditõe. VUnde glo.ſuꝑ illud Ro. ix. miſcdiam pꝛeſlabo
cui miſere boꝛ.nõ in volũtate petẽtis.ſ in arbitrio dantis
debet eſſe quod dat᷑.an em̃ dandũ ſit dantis debet iudicio
penſari.¶¶ Ad aliud dicendũ ꝙ oĩs boni ſiue qð fit in bo⸗
ni ↄmũicatõe ſiue qð fit in mali impeditõe:deo attribuen⸗
da eſt auctontas ⁊ ſũma auctoꝛitas.magis aũt expᷣmit᷑ au
ctoꝛitas dñi qᷓtuʒ ad impedimẽtũ mali cũ dicit᷑.Et ne nos
indncas in temptatõneʒ.qᷓ ſi diceret.Ne nos patiaris in⸗
duci in temptatõem. ꝓpter qð magis ↄgruit modus ille qᷓ
ille.Nec verbo aug.oſtendit᷑ ſic debere dici. eſt em̃ expoſi⸗
tiuum eius quod dicit᷑.⁊ ne nos inducas. vnde augu.ibi⸗
dem. Multi in pᷣcando ita dicunt.ne nos patiaris induci
in temptatõem exponẽtes ſcʒ quõ dictum eſt ne nos indu:
cas.⸗:. Ad aliud patet rñſio ꝑ augu.dicentẽ de dono ꝑpſeue
rantie. itaq; dicimꝰ deo.ne inferas nos in tempta tõem
quid dicimꝰniſi ne nos inferri ſinas. Vnde legi?᷑ in codi⸗
cibus pluribo.ne patiaris nos induci in temptatõeʒ. Tu
tioꝛes igitur rinimus.ſi deo totum damꝰ:non aũt nos illi
ex ꝑte ⁊ nobis ex ꝑte ↄmittimus.⸗¶ Ad aliud dicenduʒ. q;
per hoc quod dicit᷑. Et ne nos inducas in temptatõeʒ ſin⸗
gulariter: petit᷑ adiutoꝛium ad reſiſtendũ omni temptatio
ni. Si dicẽt᷑ in temptatões pluralit᷑: petet᷑ adiutoꝛiũ ad re
ſiſtendũ alicui.Vñ vtiliꝰ petit᷑ ſic:qᷓ ſi peteret illo mõ.Si
aũt peteret᷑ nõ induci in temptatões pluraliter.ſi daretur
