fuit aliꝗd tollens peccatũ ab aĩma a deo ſcʒ gratia.igit᷑
ꝑ Gram tollit᷑ peccatũ.ſed nõ tollitur ꝑ gram niſi gꝛatia
inſit anime:igit᷑ pꝛius naturaliter ineſt gra ꝙᷓ remiſſio
peccati.¶ Iteʒ indirecte obijcit᷑ ſic.ponat᷑ ꝙ pꝛius ſit re
miſſio peccati q; infuſio gre.ſed exiſtente remiſſione do⸗
minꝰ inhabitat aĩmam.igit᷑ ſi natura pꝛius eſt remiſſio
culpe q; infuſio gratie:pꝛius inhabitat aiam dñs natu⸗
raliter ꝙᷓ; habeat gratiã.quod eſt falſum.4l Iteʒ gratia
ſimul infunditur et creat᷑.ſed creatõ gratie pᷣcedit expul
ſionẽ culpe:quia culpa expellit᷑ ꝑ gratiam. ergo infuſio
gratie pꝛecedit ⁊c.hoc patet ꝑ exemplum in igne expellẽ
te frigus. In hmõi aũt expulſione pꝛius naturaliter vir
tus ignis imittit᷑ in materiã qᷓ; frigus exꝑellit᷑.ſed deus
expellit culpam ĩmittendo gratiã ⁊c̃. Reſpoſio.ad h̊
volunt aliqui dicere ꝙ dñs ſeipᷣo culpam expellit.dicit᷑
em̃ yſa.xliij. Ego ſum qui deleo iniꝗtates tuas ꝓpt᷑ me.
ſm hos deus pꝛius mũdat aĩam et poſtmodũ dat gr̃am
pꝛius dico natura ſimul cũ tem poꝛe.ſed qꝛ exrpulſio pec
cati eſt ꝑ infuſionẽ gratie ſicut expulſio tenebꝛe materia
lis ꝑ difuſionẽ luminis materialis:ſicut ponunt quaſi
om̃es. Aliter dici poteſt.ꝙ gratia pt᷑ dupliciter conſide⸗
rari.no modo vt eſt tollens vicia ab aĩma ſiue pecca⸗/
ta.Alio modo vt ſui inherentia ꝑficit aĩam et eſt habi⸗
tus aĩme.vt autẽ eſt tollens peccata:naturaliter pᷣcedit
infuſio gratie ablatõem culpe:ſicut cauſa naturaliter ẽ

N

714

lviij.

pꝛioꝛ ſuo effectu.Culpa em̃ eſt tenebꝛa ſpãalis:gratia ẽ

ſicut lux expellens bhmõi tenebꝛas. inqtũ conſiderat᷑ vt

babitus ꝑficiens aĩam penitentis que quidẽ nõ ẽ apta

ad ſuſceptionem gratie niſi expellat᷑ vicium vel peccatũ

ab aĩma.ſicut diſpoſitio vel aptatio rei alicuius foꝛme
vel babitus pꝛecedit naturaliter ip̃am ſuſceptõnem: ſic
expulſio vicij pꝛecedit infuſionẽ gratie.Vnde neceſſaria

poſſunt fieri argumẽta ad oppoſitas ꝑtes ſic. Nima di⸗

ſponitur et aptat᷑ ad ſuſceptõem infoꝛmatõio gratie vel
virtutis. Hec aũt diſpoſitio eſt ꝑ erpulſionẽ peccati.igr
ſi diſpoſitio ad ſuſceptõem foꝛme vel habitꝰ pꝛecedit na
turaliter ip̃am ſuſceptõnem: expulſio vicij naturaliter
pꝛecedit infuſionem gratie. Hoc argumentũ neceſſariũ
eſt. Aliud eſt tale ad cõtrariũ.Om̃is cauſa naturaliter
p̃cedit effectũ.ſed infuſio gratie eſt cauſa expulſionis vi
cij: ergo naturaliter p̃cedit illud. Iſtud aꝛgumentũ ſimi
liter eſt neceſſariũ.Eltrũqʒ igitur argumentũ eſt neceſſa
rium et habet virtutẽ ab habitudine cauſali.Pꝛimũ ab
habitudine cauſe materialis:ſecũdũ ab habitudie cau⸗
ſe efficientis. Pꝛopter boc reſpondendũ ad queſtionem
iſtam ꝑ diſtinctõem.quia inqᷓtũ gratia eſt auferens vi⸗
cia vel peccata ab aĩma:pꝛiꝰ naturaliter eſt infuſio gra
tie qᷓ expulſio peccati:ſicut cauſa efficiẽs ſuo effectu.in⸗
q;tum eſt foꝛma vel habitus ꝑficiens aĩam penitentis.
Hec aũt ꝑfectio requirit aptitudiem ex ꝑte aĩme vel di⸗
ſpoſitõem.que aptitudo eſt et diſpoſitio ab ablatõe pec
catoꝝ.ſicut cauſa materialis que eſt diſpoſitio vel apti⸗
tudo materie p̃cedit naturaliter foꝛmã pficientẽ: ita ab⸗
latio peccati pᷣcedit infuſionẽ gratie.¶ Ad hoc qð obijci
tur ex glo.ill.aAiſi pꝛius deficiat in malo nunqꝙᷓ ꝑueiet
ad bonuz ⁊c̃. dicendum ꝙ deficere in malo eſt pᷣparatio
quedam vel diſpoſitio ad bonum. Vnde cõcedendũ eſt.
ꝙ defectus iſte inqtum hmõi pꝛecedit ſcʒ vt cauſa mate⸗
rialis quendã effectũ in aĩa qui eſt infoꝛmatio anime.
Ad alið qð obijcitur ex alia glo.ꝙ occaſus moꝛtis ce⸗
dit ⁊c̃. Jam patet reſponſio:quia caſus vite veteris eſt
pᷣparatio ad ſuſceptõem vite noue.vnde naturaliter pꝛe
cedit.Similiter patet reſpõſio ad terciã glo.que dicit.
ꝙ; deus nõ incedit niſi ꝑ viam mundã. Dicendũ ꝙ; verũ
eſt ꝙ mũdificatio vie que eſt ꝑ ablatõem peccati: pᷣcedit
acceſſum dei qui eſt infoꝛmatio aĩme ꝑ virtutem materi
aliter dico.iſ Iatura em̃ pꝛecedit mundiciã vie que eſt ex
ablatione peccati acceſſum dñi ad aĩam: quo infoꝛmat᷑
anima habitu gratie.. Ad id qð obijcitur. ꝙ egreſſus
vicij virtutis oꝑatur ingreſſum. dicenduzʒ q hec oꝑatio
eſt pᷣparatio quedam vt tactum eſt. et ita pᷣcedit gratiaʒ
ad quã recipiendam pᷣparat. Ad hoc qð obijcitur.ꝙ;
comꝑatio gratie ad contrarium pcedit illam que eſt ad
ſubiectum. Dicendũ ꝙ hoc verum eſt ꝓut gratia conſi⸗
deratur vt eſt expellens peccatũ.quia hec expulſio ẽ pꝛe⸗
paratio ad infoꝛmatõem ſubiecti ſcʒ aĩme.et ſic vt dictũ
eſt expulſio vicij pꝛecedit infuſionem gratie. ſᷣm igitur
ꝙ infuſio gratie eſt inſoꝛmatio anime:gratia infuſa ſic
natura pꝛecedit erpulſioneʒ gratie.ſᷣm ꝙ inſfuſione gra
tie tollitur ſiue expellitur peccatum ſic inſuſio pꝛecedit.
Vel poteſt aliter dici et planius:idem eſt tamen cũ hoc
quod dictum eſt.ſcʒ ꝙ infuſio gratie duos habet effe⸗
ctus.ſcʒ erpellendi peccatum:et infoꝛmandi animam.
pꝛioꝛ aut eſt expulſio qᷓ; mfoꝛmatio.VUnde ꝙᷓtum adeffe⸗
ctum eypulſionis pꝛioꝛ eſt:qᷓ qꝙᷓtum od effectuʒ infoꝛma⸗
tionis.Cum igit᷑ queritur.vtrum gratie infuſio pꝛece⸗
dit expulſionem culpe.Dicendum ꝙ infuſio gratie ſim⸗
pliciter p̃cedit.ſed ꝓut conſideratur vt eſt infpꝛms ani
mam. ſſic pꝛecedit erxpulſio.¶ Ad id quod obijcit᷑. ꝙ mũ
dicia naturaliter pꝛecedit habitum gratie gratumfaciẽ
tis. Dicendum ꝙ hoc verum eſt de mũdicia ꝓut abſira
hit ab illa que eſt mundicia innocentie.et dico de inno⸗
centia qtum ad ſtatum conditõnis:et ab illa que eſt peꝛ
purgationem a culpa.Mundicia em̃ gener aliter ſum⸗
pta ad hanc et illam mundiciam pꝛioꝛ eſt qᷓ; habitus gꝛa
tie gratumfacientis.ſed ex boc non ſequitur ꝙ mũdicia

— — 3

NR .

que eſt ex remiſſione culpe pꝛioꝛ ſit.¶ Ad hoe qð obijcit
ꝙ pꝛioꝛ eſt terminꝰ a quo ⁊c.dicendũ ꝙ terminꝰ ad quẽ
nõ eſt gratia neq; gꝛatie infuſio:ſed magis ſubiectũ mũ
datum gratia. An cõcedi pt ꝙ gratia habet pꝛius rõem
gentis qꝙᷓ infoꝛmãtis.ſᷣm aũt ꝙ babet rõeʒ agentis ſie
eſt pꝛicipiũ iuſtificatõis.ſᷣm ꝙ habet rõem infoꝛmantis
ſic ẽ terminꝰ.¶. Ao illud qð obijcitur.ſi deus ſucceſſiue
oꝑaret᷑ c— dðᷣm ꝙ pꝛius expelleret᷑ culpa qꝙᷓ infunderet᷑
gratia vt ẽ foꝛmatiua ſubiecti:nõ tñ vt eſt expulſiua ma⸗
li.¶ Ad illud qð querit᷑ qũ culpa expellit᷑.aut tũc ẽ aut
nõ eſt. dicendũ ꝙ qñ nõ eſt.qꝛ em hmõi expulſio ẽ muta
tio ſubita:et in tali mutatõe ſimul eſt fieri ⁊ factum eſſe.
vñ expellit᷑ qñ pꝛimo nõ eſt.ex hoc aũt nõ ſequit᷑ ꝙ ſemꝑ
expellit᷑:ſed ſolũmõ in pꝛimo inſtãti qñ nõ fuit.¶ Ad ali
ud qð obijcit᷑. ꝙ idem ẽ tollere pꝛiuatõem ⁊ dare habitũ
⁊c.dicendũ ꝙ hoc nõ ẽ verũ ſimpliciter loquẽdo.licʒ em̃
cõſequẽter ſe habẽt:vnũ tñ nõ eſt aliud.ñ inter vec eſt
oꝛdo qð patet ſic.qualitas aliq agens ĩ alio triplicit pt
compari.vel ad pꝛincipiũ quo exit:vel ad contrariũ qð

expellit:vel ad ſubiectũ qð ꝑficit.et iſte comꝑatões oꝛdi

nate ſunt. Pꝛimo em̃ com ꝑatur ad pꝛincipiũ a qͥ exit.ſe
cũdo ad cõtrariũ qð erpellit:tercio ad ſubiectum qð ꝑfi
cit.iQon em̃ pt intelligi aliqð ꝑfectibile defoꝛmatũ vicio
aliquo.aliqua qualitate ꝑfici ſiue inſoꝛmari:niſi pꝛius
intelligat᷑ expulſio vicij defoꝛmantis.et imꝑfecnbile ẽ ꝙ
intelligat᷑ aliquid expulſuʒ ab aliquo:niſi illud qͥ expul⸗
ſum eſt intelligat᷑ a ſuo pꝛincipio.qm̃ ergo gratie infuſio
ſic multipliciteꝛ comꝑat᷑:he aũt comꝑatões oꝛdinate ſũt
patet ꝙ boꝝ oꝛdo ẽ et diuerſitas.hec aũt diſtinctio valet
ad maifeſtatõem p̃dictoꝝ.q Ad illa qᷓ obijciũtur ꝓ alia
Pte ſcʒ 3 virtus tollit iniꝗtatem et fide purificantur coꝛ
da ⁊c. AUna eſt reſpõſio.ꝙ infuſio gratie vel ineſſe gꝛatie
reuera eſt pꝛioꝛ qᷓ; expulſio peccati.et hoc cõcludũt rões
ille.ſed hoc nõ eſt cõtra ea que ſunt ꝓ alia ꝑte:que ↄclu⸗
dunt ꝙ expulſio eſt pꝛioꝛ aliqͥ modo et reuera ita eſt.pꝛi
oꝛ em̃ eſt ex pulſio peccati qᷓ ineſſe gratie vt eſt ꝓꝑficiens
aĩam et habitus infoꝛmãs illam. Sitir ad boc qð obij⸗
eiger ꝙ gꝛatia vł virtus.qꝛ foꝛma q̃ eſt accidens nõ agit
nini inꝗᷓ tũ eſt in ſubiecto ⁊c. Dicendũ q boc veꝝ eſt. Sʒ
inqᷓtum ineſt pt᷑ conſiderari:vel vt tollit peccatũ: vel vt
infoꝛmat ſubiectũ.Ex his patet reſpõſio ad alia.q¶q Ad
illud qð obijcit᷑.ꝙ gratia ſimul creat᷑ et infundit᷑. dicen⸗
dum ꝙ hoc verum eſt ſimul temꝑe vel inſiãti: non tamẽ
ſimul naturaliter. Similiter creotio p̃cedit naturaliter
expulſionẽ culpe:ergo infuſio pᷣcedit ⁊c. Hoc verũ ẽ mõ
tacto ſcʒ inꝙ̃tũ gratia cõſiderat᷑ vt expulſiua ſui cõtra
rij:nõ vt eſt ꝑfectiua ſui ſubiecti.

rticulus ſecundus
Onſequẽter q̃rit᷑ vtrũ ablatio culpe tꝑe pᷣce⸗
dit infuſionẽ gratie: ſic.v.ad Eph̊. Surge ꝗ
doꝛmis et exurge a moꝛtuis.glo.Surge ꝑ cõ
feſſionẽ et exurge ꝑ ſatiſſactõem:et illuiabit te xpᷣe:hic ꝑ
fidem 2 ſpem:et in futuro ꝑ ſpẽm.hec glo.ſed cõfeſſio et
ſatiſfactio nõ pt᷑ eẽ niſi in temꝑe:igit᷑ eum ꝑ hoc ſit expul
ſio vicij que quidẽ pᷣcedit illuiatõem fidei.expulſio pec/
cati tem ꝑe pꝛecedit infuſionẽ fidei.¶ Reſpõſio.ꝙ cum
dicitur. Surge ꝗ doꝛmis ꝑ cõfeſſionem:cõſeſſio ſumitur
ꝓ ꝓpoſito cõſitendi.ſimiliter cum dicit᷑ exurge ꝑ ſatiſſa
ctõem:ſumitur ſatiſſactio pꝛo ꝓpoſito ſatiſfaciendi.EIn
de lurge et exurge nõ dicunt expulſionẽ vicij:ſed pᷣpara⸗
tionem ad ſuſceptõem gratie expulſiue.quia ſurgere a
coꝛꝑe peccati ſcʒ ꝑ ꝓpoſitum cõfitendi et exurgere ꝑ ꝓpo
ſitum ſatiſfaciẽdi pᷣparatoꝛia ſunt ad receptõem ſiue il⸗
lumĩatõem gratie.vñ nõ eſt intentio glo.q cõfeſſio ⁊ ſa⸗
tiſfactio que ſunt ꝑtes penitẽtie pᷣcedat illuiĩatõeʒ gratie
ſed ꝓpoſitum conſitendi et ſatiſfaciendi.et hec ſepe pꝛece
dunt in penitente ſcʒ illumĩatõem fidei et gratie.

rticulus tercius
Onſeqẽter q̃rit vtrũ ſit mediũ aliqð int᷑ eſſe
culpe expellende et in eſſe gratie expellentis:
in quo nõ inſit gratia vel culpa.ꝙ nõ:patet.
quia ſi tunc decederet penitẽs:neq; ſaluaret᷑ neq; dãna⸗
retur.qð eſſet maximũ incõueniens.qꝛ ſequeretur illum
fruſtra eſſe condituʒ a deo.¶ Pꝛet.ſi peccatum expellit᷑
a gratia.aut quãdo ineſt peccatum: aut quãdo nõ ineſt
Mon quãdo ineſt:quia quãdo ineſt non ineſi gratia:in
alio tem poꝛe expellit᷑ peccatum et ineſt gratia. ſed tunc
eypellitur quãdo expellit gratia.ergo in aliquo tempo⸗
re vel in inſiãti ineſt gratia et expellit᷑ peccatũ.ſed alio
tem ꝑe expellit gratia ⁊ expulſa eſt culpa.quia nõ erpel
lit tunc quãdo expulſa eſt:igit᷑ tempus vel inſtãs q̊ͥ expel
lit medium eſt inteſſe gratie et nõ ineſſe culpe.ſed ſolum
ineſt gratia qñ nõ ineſt culpa:igitur tẽpus eſt mediũ vel
ſtans inteſſe culpe ⁊ ineſſe gratie ſcʒ qñ neutrũ eſt.(¶ I
ſit a.inſtans in quo pꝛimo ineſt gratia.b.inſtans ĩ quo
vltĩo ineſt culpa.aut a.et b.ſũt idẽ inſtãs:aut diuerſuʒ:
Si idẽ:igit᷑ gratia et culpa in eodem inſtãti inſunt eidẽ
Si nõ idem:ſ int quelibet duo inſtãtia ẽ tempus medi⸗
um.igit᷑ ⁊c.¶ Item qñ gratia expellit peccatum.aut in⸗
eſt gratia:aut nõ ineſt.conſtat ꝙ ineſt.Cux em̃ nõ expel
lit tenebꝛam niſi qñ ineſt.¶: Pꝛeterea.qñ Srnte expellit
peccatum.aut peccatum ineſt:aut nõ ineſt. videt᷑ ꝙ quã
do ineſt:quomõ em̃ expelleret ſi nõ ineſſet.igit᷑ ſi gratia
Saaharin inſunt gratia ⁊ peccatũ eidem.

Reſpõſio. ꝙ inter ineſſe gratie expellẽtis ⁊ ineſſe cul⸗
expellẽde:nõ eſt tempus medium vel inſtãs.⸗ Ad ea
que obijciũtur.Qota ꝙ vt tactum eſt ſupꝛa.in illis que
ſubite mutant᷑.vt vult ph̊ᷣus ſimul ẽ mutari et mutatum
eſſe. Vnde quia gratia ſubito infunditur:ſimul infundi
tur et eſt infuſa.et quia eadem eſt ſubitatio expulſionis
peccati et infuſionis gratie:ſimul expellitur et expulſuʒ
eſt. Sic igitur patet.quomodo ad illud quod pꝛimo ob
iectum eſt reſpondenaum eſt per interemptionem.quia
cum dicitur alio tem poꝛe expellit gratia et expulſa ẽ cul
pa.dicendum ꝙ non eſt verum:ſed eodem vt patet ex di
ctis.¶ Ad hoc quod queritur. vtrum a.ſcilicet inſtans
quo pꝛimo ineſt gratia.et b.quo vltimo ineſt culpa:ſint
idem inſtans aut diuerſa.dicendum ꝙ diuerſa cuʒ ergo
pꝛocedit.ſed inter quelibet duo ⁊c.dicendum ꝙ inſtans
et inſtans poſſunt conſider ari vt cadunt ſub diſcretione
actuali et numero:ſic non inter quelibet ſunt infinita
nec tempus:ſiẽ nec inter quaſlibet vnitates numerus.
vel vt cadunt ſolum ſub diſcretione potentiali. hoc eſt
pꝛout eſt intelligibiliter aſſignare in continuo inſtans ⁊
inſtans:et ſic inter quelibet duo ſunt infinita et tempus
medium.pꝛimo modo eſt bic et non ſecundo.de hoc als
plenius dictum eſt.¶ Ad hoc quod queritur.vrrum pec
catum expellitur a gratia.quado gratia eſt in aima aut
quando non eſt.dicendum ꝙ quando ineſt. Cum autez
queritur vtrum expellitur peccatum cum eſt in aĩa. qut
quando non ineſt. dicendum ꝙ quãdo non ineſi:quia ſi
mul erpellitur et expulſum eſi. expelli tamẽ dicit᷑: quia
ineſſet niſi eẽt gr̃a qua expulſũ ẽ. Cum igitur obijcit᷑.ꝙ
non expelleret ſi non ineſſet.dicendum ꝙ quia ſimul ex
pellit et expulſum eſt:expellit quãdo nõ ineſt.dicitur ta
nan expellere. quia ineſſet ſi pꝛeſentia illius non eſſet ex
pulſum.

¶Articulues quartus
Onſequenter queritur vtrum aliquando ſit

penitens ſine culpa et gra. & aũt ſic videt᷑.
creatõni reſpõdet recꝛeatio vñ aſſignat᷑ ↄgꝛui
nedam reſpectu creantis et recreantis: vt debeat
per filium fieri recreatio ſicut fuit creatio.Yoh.j. Om⸗
nia ꝑ ip̃m facta ſunt.de beat dico de congruo.ſed conſlat

S a—. — —

,

i

6
1
lat

¶ Nueſtio

. .„ 5„ . .
g in hominis cõditõe natura. ens.innoceẽtia ſiue gratia

pceſſit eandẽ infoꝛmatã gratia: igit vt videtur in recrea⸗
tõe bominis debet pcedere naturaſi impliciter ꝓut eſt in
innocẽtia 2 ſine culpa: eandẽ vt ẽ infoꝛmata gratia. ¶¶ It

licʒ phᷣs nihil ponat eẽ mediũ inter ſanũ et egrũ: nibilo⸗

minus medicꝰponit mediuʒ. ꝓut em̃ſ anitas attendit i
quadã equalitate humoꝝ egritudo in quacuq; eclina⸗
tõe ab iſta equalitate:ſic nõ ẽ inteꝛ illa mediũ inqtũ egei
tudo dicit᷑ cõſiſtere in declinatõe illa. ex qua infert ſe nſi
bile nocumẽtũ ⁊ paſſiones nociue ipi natuꝛe:ſic ẽ poneꝛc
mediũ inter ſanũ et egrũ.ↄgrua ẽ igitur vtraq; poſitio.a
ſimili videt᷑ ↄgrue ẽ ponere mediũ inter ſanitatè 2 egrei
tudinẽ ſpũalẽ.⁊ ita põt poni ꝙ inter egꝛitudinẽ peti ⁊ ſa
nitatẽ gratie ſit mediũ:in quo penitẽs nec ſiti culpa ne⸗
q; in gra. 4 Pꝛeterea. naturge ſubſtratoꝛiũ culpe et Rg
igit᷑ nec hanc nec illã neceſſe ẽ ineſſe. igit et ia natuꝛa pt
eẽ ſine hac et illa. nec ex boc p̃iudicaret᷑ diuine bomitati
in aliquo.quare igit in reꝑatõe nõ reducitur penues ad
ſtatum innocẽtie: ⁊ relinquit᷑ in ſtatu illo.et iuxta quod
ſe babet in illo: ↄferat᷑ ei gratia vel relabatur in culpam
Ruñſio.að hboc facta fuit creatura rõnalis.vt vniꝛetu⸗
5ꝑquãdam adheꝛẽtiam ſpũalem ſᷣm ꝙ dr.j. Coꝝ.· vj·
MQui adperet deo vnus ſpiritus =. Vt eĩ babet li. de ſpi⸗
ritu et anima. tres ſunt vniões mirabiles. Vna ẽ coꝛꝑis
anime. Alia ẽ diuinitatis et hũanitatis. Tercia ?ẽ ho⸗
minis et angeli cũ deo. Unde ibi dr̃. Mirabilis fuit pꝛi
ma ↄiunctio:mirabilis et ſecũda:nõ minꝰ mirabilis ter

cia.cũ homo.angelus ⁊ deus vnus eꝛit ſpũs.Vnde ſicut

nec pꝛima vnio fuit ſine medio.nec ſecũda:ſic nec tercia.
Ande mediũ in tercia vnione.vel ẽ gra imꝑfecta. ſicut ẽ
onm bomo ? viatoꝛ. vel ꝑfecta: ſicut qñ homo ẽ cõpꝛehen
ſoꝛ. nõ em̃ poſſibile ẽ creatura ad hãc vnionẽ ſine medio
qðẽ gratia ſimpliciter vel gratia ꝑfecta. Ao boc igituꝛ
qð obijcitur. ꝙ ſicut in cõditõe ſimiliter in reꝑatõne ho⸗
mo debet reduci ad ſtatũ mediũ ⁊c.dðm ꝙ hoc nõ opoꝛ⸗
tet ꝓpter plura.ſ.que ſunt ↄgruentia diuine iuſticie: ba/
bũdantia diuine miſericoꝛdie. oꝛdinatio diuine ꝓpuiden⸗
tie ſiue ſapiẽtie.Qon em̃ ↄgrueret diuine iuſticie ꝙ oĩno
reꝑaret᷑ natura et refoꝛmaret ad ſtatũ cõditõis: ſed ma⸗
gis ogruit vt in memoꝛiã obediẽtie qua homo fuit inobe
Diens ſuo cõditoꝛi. relinquat᷑ penalis dimſio in trãſgrel⸗
ſoꝛe et alij defectus penales. hoc ſatis expꝛeſſe figuratu
7.ij.paralippo.xij.vbi dĩ.quia humiliati ſunt nõ diſper⸗
dã eos:ſed dabo parxilluʒ auxilij.⁊ nõ ſtillabit fuꝛoꝛ meꝰ
ſuꝑ bierim ꝑ manũ ſeſac.vñ tamẽ ſeruiẽt ei vt ſciant di⸗
ſtantiã ſeruitutis mee ⁊ ſeruitutis regni terraxꝝ. ſeſac in⸗
terpᷣtatur manus ſacri.i. poteſtas carnalis cui pᷣnit aĩia
pter ſuam inobedientiã deo. Pꝛeterea. ꝓpteꝛ babundã
nam diuine bonitatis nõ ſufficit vt remiſſa eſſet offenſa
ei relicto penitẽte in defectibo penalibo ſine gr̃a.quia ñ
ad momentũ ſtaret ſine lapſu in peccatum. nde yſa.j.
Miſi dñs reliquiſſet nobis ſemen: quaſi zodoma fuilſſe⸗
mus.ſemen dẽ aſperſio gratie ibi. Pꝛeterea.ꝓpter oꝛci⸗
natõnem diuine ꝓuidentie. que diſpoſuit ↄuenientiſſime
vt ↄtraria cõtrarijs curarent᷑.ſ.culpa et viciuʒz:gratia et
virtute nõ ↄueniret vt remitteretur offenſa ſine infuſiõe
gratie. Pꝛeterea.nõ ↄueniret vt gratia infunderetuꝛ ad
reꝑatõem natuꝛe tm̃.quia ꝑfectio gratie ẽ ſupꝛa ꝑfectõʒ
nature. Cũ igitur querit᷑ cur nõ ẽ reꝑatio hominis ꝑ re⸗
ductõem ad ſtatum mediũ ſicut fuit in cõditõne: BDicen⸗
dã ꝙ ⁊ ſi deus boc facere poſſet:hoc fieri nõ debuit ꝓpteꝛ
cauſas iam tactas.ſ.ↄgruentiã iuſticie et habũdantiam
miſericoꝛdie ⁊ ꝓuidentiã ſapiẽtie que fuit vt cõtraria cõ
trarijs curarent᷑. Vnde quia in cõditõne collata fueꝛunt
naturalia integra et ſine coꝛruptõe et vicio.que quidem
naturalia coꝛrupta ſunt viciata ꝑ peccatũ.ſi eẽnt oĩno
reꝑata:nihil relinquẽtur in memoꝛiam trãſgreſſiõis di⸗
uini pᷣcepti quod nõ ↄueniret. Pꝛetea ᷣm diſpoſitõnem
diuine ꝓuidentie.reꝑatio iſta nõ põt fieri niſi ꝑ graʒ ra
tõne dicta.gratia aũt eo ꝙ excedit in dignitate 2 bonita

bx.

te naturã:nõ põt eſſe ſolum repꝑatiua nature: ſed reddit
creaturã quã diſpoſuit ꝑfectã vltra ꝑfectõem que eſt na⸗
ture. ¶¶ No hoc igitur qð obijcitur. ꝗ cꝛeatõi reſpõdet re
creatio ⁊c. Dicẽdum ꝙ; hoc ẽ qtum ad hoc.ꝙ ea que fue
rũt cõdita in creatura ratõnali coꝛrupta ſiue viciata peꝛ
culpam reꝑantur.ſed quia reꝑatio eſt ꝑ gratiam inberẽ
tem que vlterius ꝑpficit qᷓ ẽ pfectio natuꝛe:nõ ſtat reꝑatõ
obi ſtetit oditio. Preterea.ſi ſine gr̃a remitteretur offen
ſa et relinquẽt homo ſibi:in tali coꝛruptõne naturalium
nõ ſiaꝛet aod momẽtum.qð nõ cõgruit habundantie diui
ne miſericoꝛdie. ¶ Ad boc qð obijcitur. ꝙ inter ſanum 2
egrum vno mõ eſt ponere medium ⁊c. RDicẽduʒ ꝙ nõ eſt
ſimile in ſanitate et egritudine ſpũali.quia nõ ẽ aliqͥ mõ
ceclinare ab equalitate illa penes quã attendit᷑ ſpũalis
ſanitas ſine ſenſibili et ꝑiculoſo nocumẽto.quia nõ ẽ de⸗
clinare ab illa equalitate niſi ꝑ auerſionem a ſummo bo
no:ex qua auerſione neceſſe ẽ cadere in nocumentuʒ.ma
xime ſenſibile ꝑiculoſum. VUnde nõ eſt poneꝛe ĩ illa de⸗
clinatõne ſtatum ſine nocumento ꝑiculoſo ſicut in alia:
nec etiam in repatione eſt ponere mediuʒ vt ex dictis pa
tet:quia gratia qua fit reꝑatio ꝑficit vltra poſſe et peꝛfe⸗
ctõnem natüre. 4 Ad illud quod queꝛitur. ꝙ nõẽ neceſſe
gram vel culpam ineſſe nature ⁊c. Dicenduʒ etſi non ſit
neceſſe inq;tum ↄſideratur natura vt erat cõdita:neceſſe
7 tñ inqᷓtum ẽ lapſa.i Jam quia tota humana natura la
pſa fuit:et eius reꝑatio fuit ꝑ Ram creatam.nec alit᷑ po
tuit eẽ. quia nõ potuit ſuſcipere gratiã incꝛeatam ſine di
ſpoſitõe gratie create. gꝛa añt pficit in reꝑando iuxta eẽ
et ꝑfectõnem nature.aut neceſſe ẽ naturã eẽ in defectu re
ſpectu eẽ nature cõdite:aut ſupꝛa eẽ et perfectõnem natu
re. Pꝛeterea.nõ cõgruebat dinine iuſticie 2 bonitati et
diſpoſitioni ꝓuidentie vt aliter fieret re ꝑatõ vt ex dictis
patet.

—— —

¶ DMueſtio. lix. de inſtituti⸗

one pnĩe inqᷓtum eſt ſacramentum.

Equitur de pemtẽ

tia inẽtum eſi ſacꝛamentũ. Et pꝛimo in
generali. Secũdo in ſpeciali.ſ. de ꝑtibo
penitẽtie.De pꝛimo querũt᷑ plura. Pꝛi⸗
mü elt de inſtitutõne. Secũdũ ẽ de quid
ditatẽ. Der de vnitate. Quartum de oꝛdine.· Quin⸗
tum de iteratõe. Sextũ de penitentie publicatõe. ¶¶ Cir⸗
ca pꝛimũ queruntur tria. Pꝛimum ẽ an debuit inſtitui.
Secundũ qñ debut inſtitui. Lerciũ a qᷓ debuit inſtitui.

Membꝛum pꝛimum

. D pꝛimũ ꝙ debuit inſtitui: videtur.q tria
ſunt eẽntialia ſacramẽto.ſ.repñtatio ex ſi⸗

müitudine.ſignificatio ex inſtitutõe.conti
entia gee ex ſanctificatõe. Vñ hugo diffi⸗
miens ſacramentum dicit. ꝙ eſt er ſimilitudine repꝛeſen⸗
tans: erx inſtitutõne ſignificans.ex ſanctificatione conti⸗
nens aliquam inuiſibilem gratiam ſpiritualem. Ex his
videtur ꝙ penitentia ſacramentum inſtitui debuit. 4 YV
penitẽtia neceſſaria eſt ad ſalutem bis qui lapſi ſunt in
culpam. ſed ad ea que ad ſalutem ſunt neceſſaria. neceſ⸗
faria eſt obligatio inſtitutionis:ergo ſacramentum peni
tentie debuit inſtitui. ontra. lex natuꝛalis ſcripta in
coꝛde dictat.ꝙ qui offenderit creatoꝛem ſuuz: debuit pe
nitentiam agere et ſatiſfacere de offenſa. igitur peniten⸗
tia eſt de dictatione legis naturalis. ſed quod eſt ex di⸗
ctatione legis naturalis nõ debet inſtitui: igitur peniten
tia non debuit inſtitui. 4 YItem iſtud videtuꝛ per ſimile ĩ
ſacramento baptiſmi. ſacramentum baptiſmi eſt ſacra⸗
mentum neceſſitatis lapſis per oꝛiginale: ſicut peniten⸗
tia lapſis per actuale. IZeceſſitas autem introducta E ex
inſtitutione diuina.poſtẽᷓ eĩ innotuit illud verbum ioh.
ij. Niſi quis renatus fuerit ⁊c. neceſſariũ fuit ad ſalu⸗

„

tem:nec alia fuit via habẽtibus facultatẽ baptiſmi. Pe⸗
nitẽtia aũt ⁊ ſi ſit ſacramentũ neceſſitatis. hmõi neceſſi⸗
tatis cauſa nullo mõ eſt inſtitutũ:igitur nuila ẽ rõ quare
inſtitui debebat.ſi eĩ lex nature dictaret hoĩem nõ poſſe
ſaluari niſi ꝑ baptiſmum et lucide nõ opoꝛteret ꝙ; inſti⸗
tueretur. ¶ Si diceretur ꝙ bene veʒ ẽ ꝙ lex ſcripta ĩ mẽ
te hominis dictat ꝙ qui offendit deum peniteꝛe debet: ſʒ
nõ dictat ꝙ debet facere penitentiaʒ ↄterendo.cõfitendo
ſatiſ faciẽdo eo mõ quo dictat inſtitutõ ecclie.Cõtra.lex
nature dictat ꝙ dolendum ẽ de offenſa. ꝙ ſatiſfacienduzʒ
ẽ offenſo:et hoc eo mõ quo melius congruit delicto.ſi fa
cultas ſuppetit. igitur ꝙᷓtum ad hec nõ eſt aliqua rõ inſti
tutõnis:ſeo ſolummõ qꝙ;tum ad ↄfeſſionẽ.quia ꝙ ↄfitẽdũ
ſacerdoti nõ ẽ a dictamie nature ſolummõ:igitur ïtũ
ad hanc ꝑtem penitẽtie debet eẽ inſtitutio.¶ Ieʒ math.
vij. omnia quecũq; vultis vt faciãt vobis bomines 2 vos
eadem facite illis.hoc p̃ᷣceptum ẽ ex dictamine nature.ſᷣ
qui offenſus eẽt ab aliquo vel leſus vellet ꝙ doleret de of
fenſa ⁊ ꝙ recognoſceret offenſam et ꝙ ſatiſfaceret ſibi ðᷣ
offenſa. Jus igitur nature dictat vnicuiq;. ſi deum of⸗
fenderit debet dolere de offenſa et recognoſcere illã et ſa
tiſfacere de illa.Si igitur hoc dictat le e: videtur
ꝓ de hoc nulla debʒ eẽ inſtitutio¶ Reſpõſio. ꝙ bene cõ
gruit inſtitutio ſacramenti: ĩmo habet multũ vtilitatis.
Unge licet natura dictet ꝙ dolẽdum ẽ de offenfa dei.2 ꝙ
cõfitenda ẽ offenſa:⁊ ꝓ illa ſatiſfaciẽdum: non tñ dictat
quõ nec cui ↄfitendum.i ec em̃ dictat ꝙ certis indicijs
et ſubſtantiã peccati expꝛimẽtibo.⁊ homi habenti pote⸗
ſtatem clauiũ ẽ ↄfitẽdum.nec ſimiliter dictat quõ ſatiſfa
ciendũ et cuius arbitrio et quãto. Pꝛeterea.multe ꝓue⸗
niũt vtilitates ex ſacramẽtali penitẽtia.Cõfeſſio em̃ ſa⸗
cramẽtalis que fit homni: multomagis meꝛitoꝛia ẽ qᷓ q̃
fit o.vt infra in tractatu de ↄfeſſiõe patebit. Vnde hu
go.plus facit qui ſeruo humiliatur ꝓpter deum: qᷓ g ipᷣo
dñno bumiliatur. Similiter nõ dictat natura quõ ſatiſfa
ciedum ſit ieiunijs. elemoſinis et oꝛõe.de quibo aug. i ſer
mone v pnia.nõ ſufficit a peccatis p̃teritis recedere.ni⸗
ſi etiam de his que facta ſunt ſatiſ faciat deo ꝑ penitẽtie
dloꝛẽ.p humilitatis gemitũ.ꝑ cõtriti coꝛdis ſacrinciũ: 7

cooꝑantibo elemoſinis et ieiunijs. Pꝛeterea nõ dictat

£

alieno arbitrio ſatiſfaciedum ẽ quanto debeat fieri. de

quibus de penitẽtia diſ. v.ponat ſe omnino in poteſtate
iudicis ⁊ iudicio ſacerdotis: nibil ſibi rebuãs ſui. vt oĩa
eo iubente ꝑatus ſit facere p recipienda vita aĩe: quecũ⸗
qʒ facerẽt ꝓ euitada coꝛpꝑis moꝛte.¶ Ex his patz qualit᷑
ad obiecta rñũdendum ẽ. quia etſi penitẽtie dictata fuitĩ
ꝛincipio a lege nature:nibilominus ↄueniẽs fuit vt in⸗

itueretur. quia nõ fuit dictata eo modo quo inſtituta.

Pꝛeterea. que dictat lex nature neceſſarie babent euidẽ⸗

tioꝛi manifeſtatõne explicari:⁊ maxime poſt lapſum ho⸗
minis.et hoc ꝓpter ignoꝛantiaʒ hominis in quaʒ cecidit
homo ꝑ peccatum. Ande dico p̃cepta legis natuꝛe.ſ.oĩa
quecũq; vultis vt faciant vobis homines ⁊c̃.vij.math.⸗
quod ab aliquo odeꝛis tibi fieri vide tu ne aliqñ alteꝛi fa
cias.thob.iiij. in decalogo ad maioꝛem euidẽtiam impli⸗
cata ſunt ꝑ.vij. VUnde hugo. Que ĩ lege naturali ſub du⸗
obus pᷣceptis clauſa fuerũt:ꝑ ſcriptã legẽ poſtea ſeptem
illis que ſecunda tabula ꝓpoſita pᷣceptis explicata ſunt.
¶Ex his patet qualiter ad obiecta ẽ dicẽdum.tum quia
tum ad aliquioẽ dictatio legis nature et in ſtitutio. tũ
quia quod lex nature ↄtinet: maioꝛi et euidentioꝛi indi⸗
gent declaratone

nbꝛum ſecundum

Onſequenter queritur quãdo debuit inſti
tui hoc ſacramentum. Et pꝛimo queritur
an debuit inſtitui ante peccatum. Secun⸗
dan currente lege nature.Tercio an cur⸗
. Huarto an exiſtente lege euangelij.

Articulus pꝛmus

Veritur pꝛimo.vtꝛũ penitẽtio fuit inſtituta
ante peccatũ.ſ.in ſtatu innocẽtie.O nõ:vide
tur ſic. Hene ſciuit pꝛtimus homo ꝙ ſumma
ſapientia nihil inſtituit vel oꝛdinauit fruſtra. ſed ſi inſti
tuta eẽt penitẽtia ante peccatuʒ a ſumma ſapiẽtia:certiſ
ſime ſciuiſſet pꝛimus homo hanc fuiſſe inſtitutõem ꝓpteꝛ
peccatũ: eẽt ſibi renelatus caſus ſuus.cũ vt dicit anß.
Si ſtetiſſet pꝛimus bomo:iuſticia naturalis deſcẽdiſſet
ad poſteros.et ita nullus cecidiſſet de poſteris ſi ipe ſte⸗
tiſſet. qð vt videtur nõ latuit hominẽ ſpiritali mente pre
ditũ:ſed hoc eẽ nõ poſſet:quia tũc eẽt punitus ante pec⸗
catum.vt em dicit aug.dy abolus caſus ſui p̃ᷣſcius eẽ nõ
potuit:quia ſapientia fructus ẽ pietatis.quaſi diceret.
donũ ſciẽtie pijs eſt ad fructum nõ ad nocumentum.In
de cum adhuc eẽt pins et innocẽs:nõ debuit ei dari ſciẽ⸗
tia niſi ad fructum nõ ad doloꝛem. ꝗ¶ Ytem matrimoniu 3

inſtitutum fuit in officium et remedium.in officiuz ante

peccatũ.in remediũ poſt peccatũ.¶] Pꝛeterea.om̃ia alia
ſacramenta data in remedũ inſtituta fuerũt poſt moꝛbũ
quoꝛum ert remedia. A ſimili videt᷑ de ꝓpoſito. Pre⸗
terea.ſi inſtitutũ fuit ante moꝛbũ: hoc nõ potuit eſſe niſi
qñ dñs dixit.In quacũq;ʒ die comederis ex eo moꝛte mo
rieris.geñ.ij.ſed hoc nõ ẽ veriſimile.quia his verbis ex⸗
pꝛimiiur pena ſiue reatus peccati et nõ remediũ peccati
Si dicat᷑ ꝙ ſupplendum eſt niſi agas penitentiaz. id ẽ
quacũq; die comederis moꝛte moꝛieris niſi agas penitẽ
tiã: hoc nihil videtur. quia modus inſtituendi ſacramẽ⸗
tum vt in alijs patet:verbis abſolutũ intellectum expri⸗
mẽtibo fieri ſolet.¶ ꝛeterea duplex moꝛs ſignificat᷑ ver
bo illo in quacũq; ⁊c.VUnde glo.duplex moꝛs ſignificat
anime. deo diſcedente qui ẽ eius vita.vel coꝛpis quam ĩ
fine vite accepit:ſed vtraq; moꝛte moꝛtuus ẽ adam ſicut
dicitur ibi in alia glo.igit᷑ cõditio ſupplenda ẽ que ẽ.niſi
facias penitẽtiam inſinuatiua ẽ falſitatis.quia licet pe⸗
nituerit:nihilominus vtrãq; moꝛtem paſſus ẽ.¶ Pꝛetea
er virtute illius ſuꝑletõnis nõ habetuꝛ.niſi ꝙ dominus
indixiſſet penitentiam interioꝛẽ ne moꝛeretur:igitur cuʒ
ſacramẽtum ↄcernat in ſuo intellectu aliquid exteriꝰap⸗
parens ſenſui.nullo mõ videtur inſtitutum ibi fui .
his videtur ꝙ nõ fuit inſtitutum añ peccatũ.¶Contra
yſa.xxx.ꝛeꝑata ẽ ab heri tophet a rege.i.ab initõ.pᷣpa
rata impijs vallis gehenne.igituꝛ impijs.ſ.pᷣuiſis ante⸗
q; caderent pᷣparata ẽ pena gehbenne.igitur cum dominꝰ
ſit ꝓmptioꝛ ad miſerendum ꝙᷓ ad puniendũ:xidet᷑ ꝙ an⸗
teq; peccarẽt pᷣdeſtinati: pᷣparauit illis dñs r̃ᷣmediũ quo
poſſet eẽ euaſio illius pene.hoc aũt remediũ ẽ ſacramen⸗
tũ penitẽtie.q̊ ꝛc.¶ Item deut.xxiiij.¶ õ accipias loco
pignoꝛis inferioꝛẽ et ſuꝑioꝛem molam. ibi dicit glo.ſupe
rioꝛ ⁊ inferioꝛ mola ſunt ſpes ⁊ timoꝛ. ſpes ad alta vehit
timoꝛ aũt inferius pꝛemit. Ena mols ſine altera inutili
ter habetur. In peccatoꝛis igitur pectoꝛe ſempeꝛ debent
ſpes ⁊ foꝛmido cõiungi.quia incaſſum miſericoꝛdiꝗ ſpe
rat:ſi iuſticiam nõ timeat. et incaſſum metuit.qui nõ cõ⸗
fidit.hec glo. Pꝛecipit ̊ dominus ꝙ non auferant᷑ mole
iſte.i.ꝙ nõ relinquãt᷑ peccatoꝛi timoꝛ et ſpes.ergo iuxta
quod ipᷣe docuit anteq; eẽt peccatum qð poſſet eſſe cauſa
deſperatõnis.peccãti inſtituit remedium qð poſſet eẽ cã
ſpei: ne exiſtente peccato deſperaret peccatoꝛ.hoc autem
remedium fuit penitentia.¶ Item canſa inſtitutõis ma⸗
trimonij fuit ſuſceptio ꝓlis educãde ad cultum dei. cau⸗
ſa inſtitutõnis penitentie reꝑatio hominis lapli:ſed pꝛi
us cecidit homo ꝙᷓ ſuſcepta fuit ꝓles aliqua homis. igit
cauſa inſtitutõis ſacramenti penitentie pceſſit ca uſam i⸗
ſtitutõis matrimonij.igitur et inſtitutio debuit pᷣcedere
inſtitutõem. ſeo matrimoniũ fuit inſtitutum ante pecca
tum. &ac. 1RS hoc põt dici.ꝙ ſacramentum peniten⸗
tie nõ fuit inſtitutuʒ ante peccatum. nec debuit inſtitui.
hac rõne eſt cõſiderare hominẽ ſᷣm triplicem ſtatum.cõ⸗
ditõnis. infirmitatis. beatitudinis. Pꝛimus fuit inno⸗
centie in qua erant pꝛimi parentes ante lapſuzʒ. ſecũdus
ſcʒ infirmitatis fuit eoꝛuʒ et totius poſteritatis ſue poſt

W

—

¶ Nueſtio

lapſum. tercid erit electoꝝ ĩ patꝛia. Iſti triplici ſtatui re⸗
ſpondent tria cõtenta in lege dñi. ſ. p̃cepta. ſ. acramẽta et
ꝓmilſſa. Pꝛecepta ei indita fuerũt mẽti boĩs a ſuo cõdi⸗
toꝛe.ſ.moꝛalia que tamẽ poſiea fuerũt explanata ꝑ legeʒ
Alia em̃ data fuerũt ꝓpter hoc.ſ.ne homo eẽt boꝝ pᷣuari
catoꝛ. Per lapſum aũt in peccatuʒ factus eſt homo infiꝛ
mus. vnde nec ſtare poterat nec pꝛecepta adimplere ꝓpt
quod a deo datum eſt illi adiutoꝛium ſacramentoꝛum vt
ſcilʒ adimplere poſſet pᷣcepta et obtinere ꝓmiſſa. Vnde
hugo. lex ſcripta tria ↄtinet.pᷣcepta.ſacramẽta. ꝓmiſſa.
In ßceptis eſt meritum. in ꝓmiſſis ẽ pᷣmmm.in ſacramẽ
tis ẽ adiutoꝛiũ. Per pᷣcepta eundũ fuerat ad ꝓmiſſa. ſed
quia homo ꝑ ſe infirmus erat:venerunt ſacramenta me
dia inter pᷣcepta et ꝓmiſſa que illum adiuuaꝛẽt et ad pᷣce
pta ꝑficienda ⁊ ad ꝓmiſſa obtinẽda. AUnde dðm. ꝙ ſicut
indictio p̃ceptoꝝ moꝛalium rñdet ſtatui innocentie: licʒ
explanatio et pᷣceptio ſtatui infirmitatis ſic inſtitutio ſa
cramẽtoꝛum ſiatui infirmitatis. ⁊ dico ſacramẽtoꝝ que
data ſunt in remediũ et collatio pᷣmioꝝ ſtatui beatitudi⸗
nis. vñ ſicut ↄgruebat pᷣcepta indita fuiſſe nature ſimpli
citer pᷣmia collata nature ꝑfecte gratia:ſic ſacramẽta in
ſtituta nature infirme. Pꝛeterea· hugo vnũ ſacramẽtum
etiã ante peccatũ hominis inſtitutũ inuenit᷑. cõiugiũ nã⸗
q; pꝛius etiã q; homo peccaret ſancituʒz legitur. xbi teſte
ſcriptura.mulier facta viro in adiutoꝛiũ ſociata memo⸗
rat᷑.eius tamẽ inſtitutõis cauſa tũc ad remedinʒz nõ fuit
ſed ad officiũ. quia moꝛbus in bomine nõ fuit qui ſana⸗
retur:ſed virtus que exerceretur. Ex boc patʒ ꝙ; ſacꝛamẽ
tum datum in remediuʒ moꝛbi: nõ debuit inſtitui anteqᷓ
eẽt moꝛbus. Cõcedi ̊ poſſunt ratõnes poſite ꝑte illa.
Ad id quod obijciiur in cõtraꝛiũ pꝛimo.ſ.ꝙ anteqᷓ pec
carẽt homines pᷣparata erat eis pena. dðm ꝙ cophet ad
l̃am fuit vallis in qua incẽderunt ydolatre filios ſuos
a filias ĩimolãdo demonibo et trahiciẽdo eos ꝑ ignẽ. Eñ
trãſumit᷑ ad ſignãdum locuʒ penarum inferni. Eñ glo.
vult dicere. ꝙ ꝑ illũ locũ ſigniſicat᷑ locus penaꝝ qꝗ fuit pĩᷣ⸗
paratus.i.oꝛdinatus malis a cõſtitutõne mundi. Vnde
glo. inducit illud math.xxv. Ite maledicti ĩ ignẽ eternũ
qui ꝑatus ẽ ⁊cᷓ. vbi dicit glo.poꝛdinatus a ↄſtitutõe mũ⸗
di vt bonio regnũ.vel põt dici ꝙ locus penalis fuit pᷣpa⸗
ratus ab initio.ſ.dy abolo.qui ab initio in veritate non
ſtetit Joh. viij. vñ quia ab initio fuit peccatuʒ: ab initio
fuit p̃parata pena. ꝛetea.foꝛma arguẽdi nõ valet quia
pene vel loco penarũ nõ reſpõdet ꝑ oppoſitũ ſacꝛamentũ
H potius głia vel locus glie.Vlñ ſic eẽt inferẽduʒ. Si ab
initio p̃parauit malis locũ penarũ:⁊ ab initio debuit pĩᷣ⸗
paꝛaſſe bonis locũ glie. Ande in aꝛgumẽto ẽ locus ſophi
ſlicus ᷣm ↄſequẽs. ac ſi diceret᷑:ↄgꝛuebat diuine bonita⸗
ti ꝙ pᷣpararet boĩ remediũ cõtra pena:igit᷑ ꝑ inſtitutõez
ſacramẽti.¶¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ dñs debuit inſtituere
ſacramẽtum penitẽtie ante peccatũ vñ cẽt ſpes ⁊c. Dicen
dũ ꝙ auferre vtrãq; molã ẽ pᷣdicare volẽti peccare:deum
omnia indulgere.volenti peniteꝛe: nullũ pcim indulgeꝛe
Vñ glo. deut· xxiii. Lollit ſuꝑioꝛẽ qui peccatũ ſlenti diẽ
nõ habebis veniã de cõmiſſis.tollit inferioꝛẽ qui peccatũ
palpãdo dicit:age mala quãtũ vis deus pius ẽ et ad ve⸗
niã pparatus.hec glo. ¶ Ad illud qð obijcit ꝙ de babun
dãti bonitate ſua debuit hoc ſacramẽtum inſtituiſſe.vt eſ
ſet boĩ cauſa ſpei de reſurꝛectõe peccati. Dicẽdum ꝙ hoc
ẽ magis cõtra bonitatẽ dei qᷓ; pꝛo. quia dare ſpem hmõi
eẽt quodammõ pᷣdicere hoĩ caſum ſuũ.qð eẽt cõtra donũ
pietatis. Pꝛeterea. ſie p̃ᷣtaret hoĩ audaciã peccãdi.ſcʒ ſi
inſtituiſſet remediũ ante peccatũ.⁊ ꝓpteꝛ hoc cõminatus
ẽ ei ↄueniẽtius ne peccaret. Ad aliud qð obijcit.ꝙ pꝛi⸗
us fuit cauſa inſtitutõis penitẽtie.ſ.lapſus in culpam qᷓ
cauſa inſtitutõis matrimonij.ſ.ſuſ. ceptio ꝓlis.Dicẽdum
ꝓ hmõi modi aꝛgumẽtãdi nullius ſunt neceſſitatis ĩ cau
ſis ⁊ affectibo ↄtingẽtibo.vbi aũt cã ẽ incõtingẽs cauſe:et
effectus effectui. quia inter hec nulla ẽ habitudo neq; ali
qua rõ infeꝛẽ̃di:⁊ ẽ inſtãtia. Iſte emit equuʒ vt inuideret
ei. Iſte emit vineã vt accipiat fructuz vinee.pꝛius fuit cã

hx.

emptõis equi qᷓ emptõnis vinee: igitur pꝛius emit equũ
ꝙᷓ vineam. iſtud non ſequitur poſito ꝙ contrario modo
acciderit.

Articulus ſecundus

Hnſequẽter querit᷑ vtrũ ſacramẽtũ penitẽtie
debuit inſtitui tꝑe legis nature. O ſic:videt᷑.
Aldagr.iii · ſenteñ.di. xix. ſacramentũ penitẽ⸗
tie ſient oingij an tpᷣus gratie etiaʒ a pꝛimoꝛdio humani
generis fuit. vtrũq; em fuit in pꝛimis ꝑentibo. 4 Itẽ hu⸗
go. Si quis querat tpᷣus inſtitutõis ſacramentoꝝ:ſciat
ꝙ; diu moꝛbus eſt: tᷣus medicine eſt.pñs igitur vita a
pꝛincipio ſeculi vſq; in finẽ ꝑ moꝛtalitatẽ curꝛẽs tempus
moꝛbi:et tpᷣus ẽ remedij.hec hugo.Ex bis videtur ꝙ a
pꝛincipio bumani generis fuit: b̊ nõ fuit anteqᷓ in ſtitue⸗
