erat belias infirmꝰ: ſed validꝰ. Argumentũ eſt ad idẽ x
diſcipulis pauli vt ſup.et bło Oñdictoet de beẽo Alexio.
7 alijs p̃tactis. 4 Pꝛe. ſuꝑ illud ad HGak. vj. maxie uũt ad
domeſticos fidei. Slo.oĩbus impendẽda ? miſcðia: ̊ ⁊ va
lidis vt videt᷑. ¶ Pꝛe. j. q· ij.qᷓ pio.i Iunqꝙᷓ legimꝰdñi diſci
pulos et eoꝝ miſterio ↄuerſos ad quẽpiaʒ ad dei cultum
aliq̊ muneris interuentu ꝓuocaſſe: niſi foꝛte de pauperuʒ
alimẽto ꝗs in ↄmune ꝓponat.quoꝝ nulli cuiuſcũq; ꝓfeſſi⸗
onis eſſent victualia negabant᷑. Ecce argumentü ꝙ nulli
neganda eſt ełyna.ſ.neq; valido neq; infirmo. 4 Pꝛe. Jo⸗
bã.Cri5.ſuꝑ epłlam ad Heb.et habet᷑ diſ. .xlij. quieſcamꝰ
Si vo pꝛo nutrimento poſtulat.nec in his examines.qm
Abꝛabã hoſpitalitateʒ ſe circa omnes oſtendebat.ſi ſcru/
tatoꝛ fitiſſet eirca ſe venientes et refugientes ad ſe: nunqᷓ

angelos hoſpitio recepiſſet. Ecce argumentũ ꝙ in paupe

ribus hoſpitio recipiẽdis.nõ dʒ eſſe eligentia:ſed oĩm de⸗

bet eſſe. Pret. Aug.l. s. 2 babet᷑.xxiij.q.iiij. duo. Qul⸗
li hoim claudenda ẽ miſcðdia. et poſt hĩc vtiq; intelligelũ
eſt ꝙ nõ ↄtẽnanda eſi elyna.q̃ quibuſcũq; pauꝑibus iure
hũanitatis im pẽdit᷑ Qualr aũt hmõi vᷣba ſint intelligen
da inſinuat᷑ ↄſeqᷓnter ibidẽ cũ ſubdit᷑. ¶2 ſuſcipiamꝰpec⸗
catoꝛes ꝓpter h̊ ꝙ ſunt pctoꝛes:ſᷣ tm̃ qꝛ boĩes ſuſit hbũana
ↄſideratõe tractemꝰ.ꝑſeq̃mur ĩ eis ꝓpriẽ inigtatẽ: miſere⸗
amur coẽm naturã. ꝛe.ſi pauꝑibus excoĩcatis lʒ dare

elynã.multofoꝛtiꝰz validis.xj.q.iũij. qm̃ multos. Si quis

excoĩcatus nõ in ſuſtentatõe ſuꝑbie.ſᷣ cauſa humanitatis
dare aliꝗd voluerit nõ ꝓhibemꝰ. Ex qͥ videt᷑ ꝙ pauꝑibus
validis licet dare ehy na.Cont᷑.Lu.xiiij.dr. Cum facis
pꝛandiũ aut cenã noli vocare tuos amicos neq; frẽs neq;
cognatos neq; vicinos diuites:ne foꝛte⁊ ipſi te reinuitent
⁊ fiat tibi retributio.ſ̊ voca pauꝑes ⁊ vbiles claudos ce⸗/
cos.⁊ bẽs eris:qꝛ nõ hñt vñ retribuere tibi valeãt.Glo.a
quibo in pñti nihbil potes expectare.qᷓ cuʒ a pauꝑe valido
vel familiari potentuʒ aliquid poſſis expeciare: non eſſ ei
elyna facienda:ſed pauꝑi debili.¶ Pꝛe. Amb. de offic. et
habet᷑. lxxxvj.di.nõ ſatis.Cõſideranda ẽ etas atq; debili
tas. Qonunꝙᷓ etiam verecũdia qᷓ ingenuos prodit nata⸗
les.⁊ ſenibo plus largiaris ꝗ ſibi iam victũ nequeũt que⸗
reꝛe. Similiter et debilitas corꝑis pꝛomptius ẽ iuuanda
cum ſi quis ex diuitijs ceciderit in egeſtatẽ.et maxiĩe ſi ſi⸗
ne vicio ſuo.ſed aut lenocinio aut ꝓſcꝛiptione aut ꝓ calũ
nijs que babebat amiſit. Ecce ꝗ; bic numerant᷑ quibo dã⸗
da eſt elemoſyna:inter quos nõ fit mentio te pauperibus
validis.¶¶ Pꝛe.in iure ciuili ꝓbibet᷑ ne validi mendicent.
C.de mendicãtibo validis.l.cũctis.⁊ determinat᷑ eoꝝ pe⸗
na:ſᷣ maioꝛ reqrit᷑ oꝛdinatio in rebo eccłia ſticis qᷓ; rei pu/
blice. Si ̊ mendicatõ validoꝝ ſit ↄtra gubernatõem rei⸗
publice:multomagis ↄtra oꝛdinatõeʒ ſiue ꝑfectõem legis
euãgelice.i Pꝛe.iur duplicẽ naturã hoĩs duplex ẽ eiꝰ in⸗
firmitas: ſilr ⁊ miſeria.ſ.coꝛꝑis ⁊ aĩme. validi aut coꝛꝑe
ĩmunes ſunt ab illa qᷓ eſt coꝛꝑis q̃ ſola eſt ełyna coꝛpoꝛa⸗
li releuanda validis:̊ͥ coꝛꝑe nõ eſt coꝛꝑalis ełyna facien⸗
da¶ Kñ. dicendũ ꝙ paupibo voluntarijs g fideliter la⸗
boꝛant in vinea dñi ꝙᷓtumcũq; ſint validi:ꝗ non ex pigri⸗
cia neq; ex libidine ociandi laboꝛare corꝑaliter negligũt.
ſed vt expeditius et liberius in laboꝛib ſpũalibo ſe conti⸗
nuare poſſunt:licite poſſunt dari elyne.ĩmo meritorie:ĩ⸗
mo er debito fieri ſibi debẽt᷑.nec tenẽt᷑ tales ad laboꝛẽ ma⸗
nualem vt ex dictis clarius liquit:qꝛ vt dĩic Amb.ſi uper il
lud Luc.ix.dimitte moꝛtuos ⁊c.docet dñs mĩoꝛa bona p⸗
pter maioꝛẽ vtilitatẽ eſſe pᷣ̃termittenda.maiꝰeſt aias moꝛ
tuoꝝ pᷣdicando ſuſcitare:qᷓ; coꝛpa moꝛtuoꝝ in terꝛa abſcõ
dere. ꝗꝓpter qð dr Act᷑.vj.iõ eñ equũ nos relinq̃re vbuʒ
dei7 miſtrare mẽſis.hoc etiã appaꝛet ꝑ hiero.ꝗ dic ſicĩ ꝓ
logo YJob. Si aũt fiſcellã iunco tererẽ aut palmaꝛuʒ folia
ↄplicarẽ.vt in ſudoꝛe vultꝰmei comederẽ paneʒ. ⁊ ventris
opꝰſollicita mẽte tractarẽ:nullꝰrepᷣhendẽt.Qũc aũt quia
iuxta ſnĩaʒ ſaluatoꝛis volo opari cibũ q nõ perit:falſaꝛiꝰ
vocoꝛ.Pꝛe.pauꝑes volũtarij q oĩa dederũt pauꝑibo ꝓ do
ſi validi ſint:pñt ſine laboꝛe coꝛꝑali de elynis viuè. vn⸗
de Aug.de oꝑe monachoꝝ dicit. ꝙ illi g bẽbant in h̊ ſclo
aliquid qͥ facile ſine opificio ſuſtentarẽt vitã ſuã:⁊ cõuer⸗
ſi ad dñm dilꝑtiti ſunt:tales ad oꝑa manualia nõ cogan⸗
tur:nec ad acquirendũ victũ ꝓpꝛiũ.et rõneʒ poſtea reddit
qꝛ illi ꝗq pauꝑm ſuſtentauerũt: de ełynis pauꝑm ſuſtenta
ri debent.et poſt ait:ſic em̃ oĩm xpᷣianoꝝ vna res publica
eſt. ⁊ ideo quiſꝗs neceſſaria vſibo xpᷣianis erogauerit. vbi⸗
q; ipſe ꝙ ſibi neceſſariũ eſt accipit.q; vbiq; ipᷣe talibus de⸗
git.quis niſi xpᷣianꝰaccepit. Pret᷑.dicit Hiero.ſi uꝑ illud.
pe.cxlv.in oꝛiginali.dat eſcã eſurientibo. Aonachg nõ
hbʒ ↄfidenter accipiat.ꝗ hʒ eructãs eſt non accipiat. Scis

qꝛ eſuris.qꝛ nõ habes magna das bñficiuzʒ ſi accipias qð

tribuit᷑ tibi. Si ꝙ̊ ᷣm Amb.maioꝛa bona ꝓgt᷑ mioꝛa non
ſunt pᷣtermittẽda.⁊ ſᷣm hiero.maioꝛa bona ſũt pᷣdicatiõis
⁊ inſtructõnis q; manualis oꝑatõnis.a ſᷣm aug. ad hmõi
oꝑa nõ aſtringunt᷑ ꝗ fuerũt diuites 2 delicati.⁊ m Hie⸗
To.religioſi intenti laudi dei licite accipiũt: manitfeſte ap⸗

.

paret ꝙ intenti ſacre lectioni et operibus miſericoꝛdie ſpi
ritualibus et laudibus diuinis. et ſi validi ſint ad hmõi
opera non ſunt aſtricti:ſed debent et poſſunt de elemoſy⸗
nis licite ſuſtentari meritoꝛie.Et hoc eſt quod Aug. ĩ eo 1
dem libꝛo ante bec verba ꝓmittit.ꝙ huiuſmodi poteſlatẽ
habuerunt ſi euangeliſte ſunt.ſi miniſtri altaꝛis.ſi diſpen
ſatoꝛes ſacramentoꝝ.ſi em̃ coꝛporalis opera faciẽdo me
retur ꝗs ſuſtentamentũ ſuũ:multofoꝛtiꝰ ſpũalia impendẽ
do que coꝛpoꝛalibo oꝑibus merito pꝛeferunt᷑. Dicendum
eſt igit et verũ eſt: ſi gs a deo eſſet potens ⁊ ſpiritu ⁊ cor
poꝛe ꝙ poſſet coꝛpoꝛaliter oꝑari et victum ſibi acqꝗrere et
nibilominꝰ ꝓut expediret ꝓ loco et temꝑe ſpũaliabus va/
care exercitijs et vtilitate eccleſiaſtice:q hec agendo peꝛfe

ctius ageꝛet. Sed quis ad hoc plane idoneus.cum multo

labore ſudandũ ſit vt veritas cognoſcat᷑ cognita diligatur

et cognita et intellecta alijs ꝓponatur.ad hoc eniʒ neceſſa⸗
ria eſt ↄtinuitas actõnis et oratõnis ⁊ meditatõnis qui⸗/
bus qui vult ſollicite intendere:paruʒ põt occupari circa
coꝛpoꝛalẽ laboꝛem.laudandꝰeſt igit᷑ et ſuadẽdus corpoꝛa⸗
lis laboꝛ validis pauperibo:ſit tamẽ vt non impediat᷑ fer⸗
uoꝛ oꝛatõnis nec fructus pᷣdicatõis nec obſeruantia reſur⸗
rectõnis.i¶ Ad illud quod obijcit᷑ ↄtra boc.ꝙ nõ debet da
ri elemoſyna validis nec illis ꝗ ſunt familiares potentũ:
quia tales poſſunt retribuere illis ꝗ eis benefaciũt. poteſt
dici ꝙ verbũ Luc.intelligit᷑ de retributione que fit ꝑ re⸗
inuitationeʒ vel ꝑ pꝛemiũ in futuro. Unde glo. Si inten⸗
dis inuitare vt te inuiteiſt ibi potes falli:qꝛ foꝛte nõ rein/
uitabant:vel qꝛ nõ aſſeq̃ris pᷣmiũ in futuro. Añ alia glo.
ꝗ pauꝑes vocat pᷣmiũ in futuro accipiet.ꝗ frẽs et diuites
vocat:recipit mercedẽ ſus. Pꝛe.alia glo.alterutꝝ coĩa ce
lebꝛat.nõ q̃ſi ʒelꝰinterdicit:ſᷣ oñdit nõ valẽ ad pᷣmia vite.
Ad illud qð obr̃.ꝙ in lege ciuili ꝓhibit᷑ mẽdicatio vali⸗
doꝝ ⁊c̃.põt dici ꝙ in allegatõne illiꝰlegis multiplex Ede⸗
fectꝰ.primꝰqꝛ lex illa ĩtroducta fuit ð quoſdã ꝗ tꝑe famis
paupeꝝ elłynas vſurpabant ſiłlando inerciã. Scðo.ꝙ il⸗
li tales ocioſi erãt ⁊ nullã vtilitatẽ reipublice afferebant.
Tercio qꝛ tales laborare poterant et circa nibil occupati
erãt et abũdare volebãt et ꝓni erãt ad malefieia ⁊ rapias
et ideo iuſto iudicio rectoꝛ reipublice a mẽdicatõne tales

aꝛcebat ⁊ pena guiſſima puniebat. Secꝰat᷑ ⁊ in pauꝑcłis

religioſis in quibo nõ eſt ſiłatio inercie nec amor ocij nec
ꝑiculũ rapine.ac ꝑ hoc nec damnũ ecciĩe:ſᷣ ↄm ẽdant᷑ ⁊ pdi⸗
cant᷑ leges diuine.Pꝛe.iſtud defacili põt repelli cõſidera
tis intentõibo vaꝛijs legis imꝑalis ⁊ euãgelij.Aã illa ĩten
dit oꝛdinare vtiłr hoĩes circa rempublicã ↄſeruandã pro⸗
mouẽdã ⁊ ſtabiliẽdaʒ.cuiꝰↄſeruatio ⁊ ꝓmotio ſtabilitõ
eſt in pecuniaꝝ ↄgꝛegatiõe pᷣdioꝝ ampliatõne: agroꝝ di⸗
latatõe.qdð fit ꝑ potẽtũ ⁊ diuitũ młtiplicatõʒ egenoꝝ et
debiliũ diminutõeʒ. Ecõtra intentõ euãgelij ẽoꝛciare ho
mines ⁊ habilitare ad regnũ dei appetẽdu et aſſeqᷓndũ.qð
meliꝰfit ꝑ ↄtemptũ diuitiaꝝ qᷓ; ogregatõeʒ retentõeʒ. ꝓ⸗
pter quod euangelium beatificat pauperes ſpiritu id eſt
voluntarios pᷣm vnam glo.lex autem imꝑialis nõ.nec va
let hoc argumentum:lex minus ꝑfecta hoc pꝛobibet ergo
lex magis perfeeta. Similiter nec hoc.lex minus boc pꝛe
cipit: eꝛgo lex magis ꝑfecta.ſimilit᷑ nec ̊ lex minus per⸗
fecta hoc pꝛecipit.ergollex magis perfecta.ſicut patet in le
ge Moyſi.que multa pꝛecipit et pꝛohibz: que nec euange
lium pꝛecipit nec pꝛobibʒ.nec ob hoc inter illa eſt contra⸗
rietas.quia in diuerſis ſunt diueꝛſe ratõnes preceptionũ
et prohibitionuʒ. ⁊ ideo non immerito validis et in vali⸗
dis.ſcilicet als digni ſunt eſt miſericordia facienda.Au⸗

guſti. contra quinqʒ hereſes obſecutꝰ Loth angelis tanqᷓ
peregrinis conſuetudine hoſpitalitatis liberatus a pe⸗
riculo ciuitatis et tem ꝑale euaſit incendium: eternum cõ

ſecutus eſt pꝛemiũ.Diſcite xpᷣiani ſine diſtributione exhi⸗
bere hoſpitalitatẽ.ne foꝛte cui domũ clauſeritis cui hũani
tatem denegaueritis:ipſe ſit chriſtus.¶ Ad aliud reſpon
dendum.ꝙ ex defectu rerum neceſſariarum homini ꝓue⸗
nit miſeria multiplex triplex aũt res ẽ homini ncẽis ſcilʒ
nature gr̃e et foꝛtune. Vñ et ex defectu q;dtum ad rem na⸗

2

—

MAMueſtio.
ture efficit᷑ hõ miſer.ſiłr et ex defectu qᷓtuʒ ad rem gr̃e.ſic
et ex defectu qᷓtum ad rem foꝛtune q eſt panꝑtas.q eſt ele⸗
moſy na coꝛꝑali releuãda.Cuʒ dĩ ꝙ duplex eſi hoĩs mi⸗/
ſeria.ſ.coꝛꝑis et aĩe.dðm eſt ꝙ hoc verũ eſt in genere.ſ̊ ex
ꝑte coꝛꝑis eſt multiplex.vt ſupᷣtactũ eſt vbi numerant᷑ mi⸗

ſerie ex ꝑarte coꝛpoꝛis releuande.
1 ueſtio. cx. de quibus de
bet fieri elemoſyna. .
quitur de quibus

dʒ fieri ełyna.Pꝛimo gꝗ̊ querit᷑ vtrum de
rebo gbuſcũq; iuſte poſſit quicunq; faceꝛe
QN. elyna. Scðo ſi de rebo alienis ↄtractis ĩ
mnto dño.vt de acgꝗſitis rapina vel vſuꝛis
Tercio ſi d acꝗſitis pcto carnis vt foꝛnicatõeʒ vel adul⸗
terio vel alio genẽ pcti hꝰmõi.Quarto ſi de acqſitis ꝑ hi⸗
ſtrionatũ.Quinto ſi de acqſitis peꝛ ludũ aleaꝝ.
embꝛum prunn
Rimo &̊ querit᷑.ſi de om̃i eo qð bʒ ꝗs ĩ ma⸗
nu põt fieri elyna. videt᷑:ꝑ hoc ꝙ oĩa le⸗
ge naturali ſunt ↄria ⁊ ad vtilitatẽ oĩm oꝛdi
"nata:̊ vnicuiq; lʒ vti lege nat᷑ali q;tuʒ ad ea
reſpectu qͥꝝ res ſunt oꝛdinate:q̊ lʒ vnicuiq; facẽ ełynaʒ ð
re quacũq; cuiuſcũq; ſit.¶ Pꝛe.lʒ lege natali omĩa ↄceſſa
coĩter vſui bũano erant coia:tivxoꝛes ꝓprijs viris erant
appꝛopꝛiate lege eadẽ.vñ lex dñi fuit.ꝗpteꝛ h̊ relinquet hõ
patrẽ ⁊ matrẽ et adherebit vxoꝛi.ſ.⁊ erunt duo in carne
vna.ſm ꝗ̊ legeʒ nature tꝑalia ſunt coĩa:vxoꝛes aũt appꝛo⸗
pꝛiate.ᷣ nullꝰpᷣiudicat alij apꝛopꝛiando ſibi vxoꝛẽ ſuaʒ.g
nullus piudicat alij coĩcando cuiq; res vſui cõi hoĩm con
ceſſas. Cont.ſi ſingulis oĩa iuxta legẽ nature dãda ſũt
hoc eſſe nõ poſſet:niſi oĩa eſſent coĩa.ᷣ ſi hoc:nullꝰ alij fa⸗
ceret eły nam.cũ põ ati eły nam facẽ miniſtrãdo al⸗
teri qð ſuũ eſt.¶ Rñ.ꝙ ſecus ẽ de poſſeſſione reruʒ ⁊ vſu
inqᷓtũ erãt legis nate ⁊ nat᷑e lapſe.babita eĩ ↄſideratione
ad legẽ nature. oĩa erant coĩa. oĩa dico vſui cõi mancipã
da.boc dico ꝗꝓpter vxoꝛes q̃ nulla lege coĩcande erãt. vna⸗/
queq; ſuo appꝛopꝛiabat᷑.q̃ aũt ᷣm legẽ nature ↄdite erant
cõi habito reſpectu ad ſtatũ nate lapſce. rõ natalis pᷣmo et
poſtea ler ſepᷣta dictauit eẽ apꝑpꝛopꝛiãdo.lʒ &̊ eſſet vſus re⸗
rũ coĩs ſᷣm legẽ nete bñ inſtitute:ſᷣm legẽ nate lapſe.vſus
ſinguloꝝ ſingulis apꝛopꝛiabat᷑.⁊ G̊ͥ ̃m dictamẽ legis ra:
tioni indite et legis poſtea ſcpᷣte.vñ reꝝ coĩcatio⁊ vſus a⸗
liã ſoꝛtiebat᷑ oꝛdinatõeʒ lege nate in ſua integritate exñte.
7 ad aliã ꝑ culpaʒ viciata.Xl Ad illud igit᷑ qd obr̃ pꝛimo.
ꝙ oĩo ſm legẽ naturalẽ ſunt coĩa et ad vtilitatẽ oĩm ordi⸗
nata ⁊c.his ꝗᷓ tacta ſunt põt addi.qꝙ natura viciata ꝑ pec⸗
catũ nõ ſunt res diſpẽſande pᷣciſe iuxta dictamen legis na
ture:ſ̊ dʒ diſpenſatio eaꝝ lege ſcripta regulari h̊ exigente
infirmitate hoĩm ? nat᷑e debilitate.¶ Ad h̊ qð poſtea q̃ri⸗
tur. q̃re vxoꝛes q̃ erant ꝓpꝛie iuxta dictamẽ legis nate.non
ſunt coĩcate ſiue coĩcande ſic res q̃ erant cões ſũt apꝛopꝛi
ate. pt᷑ dici ꝙ niła lex neq; nat᷑alis neq; ſcpᷣta humana vel
dĩna dictauit vnqᷓ vxoꝛes eẽ coĩcandas:ſᷣ potiꝰↄriũ.iſtud
pʒ alibi qõʒ ⁊ difſinitõʒ.nõ ſic ẽ de reꝝ appꝛopꝛiatõe: q̃ et
iuxta dictamẽ legis nat᷑e ⁊ ſcripte pꝰlapſuʒ hoĩs ⁊ natuꝛe
lapſe ſauciatõeʒ.erigẽte hoĩs infirmitate ⁊ nat᷑e debilita⸗/
te erant apꝛopꝛiande. vnde rõnes ſunt ↄtrarie de harum
coicatione et illarum.
¶ Membꝛũ ſecundũᷓ
DOnſeq̃nter querit᷑.ſi põt fieri elyna de rebo
alienis inuito dño ↄtractis.e lic:vr̃ ꝑ h̊ ꝙ
— reꝝ oĩm dñs ẽ pᷣncipalis poſſeſſor.j. ꝑalipᷣ.
vl. Zna ſunt oĩa: qᷓ de manu tua accepimꝰ dedimꝰtibi.Rᷣ
nulli fit piudiciũ dãdo vero dño q̃ ſunt ſua,.ſᷣ qᷓ dant᷑ pau
peꝛibo dant᷑ dño.ANat.xxv.Quid vni ex mimis meis feci
ſtis mihi feciſtis: a qͥcũq; dant᷑ eyne quocũq; mõ acqꝗſi
te:dant᷑ rero dno.Si igit᷑ dant᷑ elyne a raptoꝛibo vel a fu⸗

CY.

ribo vel vſurarijs vel alijs qbuſcũq;:nulli p̃iudicat᷑ ex tali
largitione: g̊ vt videt᷑ a talibo ⁊ ſic acqſitis põt fieri ełyna
4 Pꝛet. luc. xvj. JFacite vob amicos de mãmona inigtatis
vt cũ defeceritis recipiãt vos in et᷑na tabnacula. illi qᷣrũ ẽ
reciꝑe in et᷑na tabernacła pauꝑes ſũt.mãmona fniqtatis
ẽ pecui male acqꝗſita.ſic ẽ illa qᷓ rapina vel furto acꝗrit᷑:
g vt videt᷑ de pecuia ſic acqſita põt fieri elyna ĩ meritũ vi⸗
te eterne. .¶ Pꝛe. lʒ ne ↄmittẽ furtũ vł rapinã vt fiat ełyna
Et videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ izʒ furari in caſu nt ſeipᷣm ſuſtentet: ſili
ter videt᷑ ꝙ licet furari vt ꝓximũ ſuſtentet quẽ tenemur ſi
cut nos diligere:vel q̃re nõ.¶ Pꝛe.Aug.vt hr.xiiij · q· v.ꝗ
babetis aliꝗd de malo facite inde bonuʒ. Ex h̊ videt᷑ ꝙ ex
malo poſſeſſo põt fieri bonũ ſcʒ ełyna.Ad bhoc facit ſequi
tur eodem. de pcto ali 5 nunqꝙᷓᷓ acgꝗrunt᷑ q̃ pauꝑibus
iuſie erogant᷑ ¶ Cont᷑. Greg.nõ eſt putada elyna ſi pau:

peribo diſpenſet᷑ qð ex illicitis rebo acgqrit᷑ :ꝗ· j.nõ ẽ putã
da.⁊ dicunt᷑ młta ibi de hac materia. i o eitgaaz

generatr. ꝙ de nullo iniuſte ocqſito põt fieri elyna. H̊ vi
detur poſſe hr̃i ex ᷣbo greg.pᷣtacto.et.j.qjl Aliter dicunt᷑
qdam ⁊ meliꝰdiſtinguentes ſic.Aliqñ in iniuſta acq̃ſt itõe
nõ tranſfert᷑ diuinũ in accipientẽ.vt in furto vel rapina et
bhmõi.Aliqñ tranſſert᷑.⁊ h̊ põt eẽ duplex: vel ita ꝙ ↄpetit
illi repetitio a q̊ hr.vt in vſura vbi ſᷣm ꝙ dicũt aligꝗ tranſ⸗
fer᷑ dnium? ſy monia.ext᷑ de iure iur. bitoꝛes.ex de ſy⸗
mo.veniẽs.Aliqñ trãſfert᷑ dnium ⁊ nõ ↄpetit repetitõ.vt
in exactõe officialis.q qnq; extoꝛquet aliq̃ a ſubditis.xiiij
q.v.S. ſunt alie ꝑſone.i 2õ ſane vbi dr.ſunt ꝑſone que ab
vtraq; ꝑte nõ inſolẽter accipiũt.ſicut ofſiciales:ab bis ex
toꝛta ꝑ ĩmoderatã ĩpꝛobitatez repeti ſolẽt. magiſq; repᷣbẽ
dimus qᷓ talia in vſitate repetierũt: qᷓ ꝗ ea inordiate ſum⸗
pſerũt illi ſi viã vite mutauerũt aut excellẽtioꝛis oſcende⸗
rint ſctitatis graduʒ:faciliꝰea q̃ ̊ mõ acqſierũt tanqᷓ; ſua
pauꝑibo largiunt᷑:qᷓ eis a ꝗbo accepta ẽ tanꝙᷓ aliena reſti⸗
tuũt: ⁊ pꝰ. Qui vᷣo ↄtra ius ſocietatis bũane furtis rapis
oppᷣſionibo calũnijs et inuaſionibo aliq̃ abſtulerit: reddẽ⸗
da potius qᷓ; donãda cenſemꝰ. In pᷣmo ca.ſ.cũ nõ traſſert
hſ ↄpetit repetitõ:nõ põt fieri ełyna In tercio aũt caſu cũ
tranſfert᷑ dnium 7 nõ ↄpetit repetitõ licite põt fieri ełyna
hec diſtinctõ videt᷑ poſſe hbri er canone p̃tacta.ſ.non ſane.
Cũ bis nota ꝙ te pecuia babita ꝑ vſurã vel furtũ pr fieri
ełyna.ſi raptoꝛ vel vſurariꝰ ꝓponat reſtituere eꝗpollentẽ.
et hẽat vñ reſtituat.vt ſi dando nõ reddat ſe impotentem
ad reſtituendũ.Cuʒ ̊ dr̃ ꝙ de vſura vel rapina nõ põt fie
ri ełyna.intelligendũ eſt cũ ille ꝗ facit elynaʒ reddat ſe ĩ⸗
potentẽ ad reſtituendũ.vel cũ credit ſe abſolui a debito re.
ſtituendi rõne collatõnis ełynis. In genere & loquẽdo de
rapina vel vſura nõ põt fieri elyna.qꝛ datũ tale nõ ẽ ipſi/
us dantis. vñ ꝓuerb.iij. bonoꝛa dñm de tua ſuba.·q.d. nõ
de aliena.⁊ y ſa.lviij.frange eſuriẽti panẽ tuũ.ql Ad illud
qð pꝛimo obr.põt dici ꝙ reuera onna ſunt dñi tanꝙᷓ pᷣnci
palis poſſeſſoꝛis.tñ qð dat᷑ pauꝑibo dat᷑ domio nõ ſm ve
ritatẽ:ſᷣ potiꝰpᷣm reputatõeʒ vñ nõ tenet argumentũ qð eĩ
dat᷑ panꝑibo ꝓ domio nõ dat᷑ illi ad lr̃am:ſᷣ reputatiĩe. re/
putat em dñs hmõi ſibi dari ĩ meriti retributõeʒ· NQuod
aut dat᷑ pauꝑi ex acaſitis ꝑ furtum vel hmõi nõ acceptat
dñs neq; reputat ſibi dari:ſ ſibi potiꝰin iuriã inferꝛi. Vñ
Ecẽi.xxxiiij. Qui offert ſacriſiciũ ex ſuba paupeꝝ q̃ſi ꝗ vi
ctimat filiũ in ↄſpectu pr̃is ſui.De G.j.q.j.nõ ẽ putanda:
2. xiiij. q. v.nolite.¶¶ Ao illud qdð obr̃ te illo ðbo uc.xvj.
Facite vob amicos de mãmona inigtatis.põt dici ꝙ illð
verbũ multipłr exponit᷑.vno mõ ſic. Jacite vob amicos ðᷣ
pecunia.q̃ vt in pluribo ⁊ ſepe ex inigꝗtate acꝗritur.vtpote
vſura vel furto 2 rapina.et ſepe mẽtiunt᷑ ⁊ ꝑiurãt negocia
toꝛes vt acqrant pecuniã.vñ Ecci.xxvj.diſicile exuit ne⸗/
gocians a negligentia et nõ iuſtificabit᷑ caupo a petis la⸗
bioꝛum. Scðo exponitur ſic. Nacite vobis amicos de mã⸗
mona iniquitatis id eſt mamona ꝙ inique retinetur ſi nõ
daretuꝑ cum ſit tempus dandi.pecunia enim iuſte acqui/
ſita efficitur pecunia iniquitatis:cum non datur tempoꝛe
cariſtie qñ pauꝑes valde indigẽt. AUnde dicit biero:ſuper
Abacuc omnis diues aut iniquus aut beres iniqui. vix

em̃ eſt ꝗn ſit pecunia abundans male acquiſita aut male
retenta.cum ſepe occurꝛũt pauꝑ& valde indigentes qui⸗
bus danda eſſet et non dat᷑. Tercio modo exponit᷑ ſic.Ia
cite vobis amicos de mãmona iniꝗtatis inequalitatis ſi⸗
ue ſu ꝑſtuitatis.neceſſaria em̃ poſſumus retinere nobis.ſᷣ
pauperibo debemus dare ſuꝑflua.vnde Luc.xj. Verũta⸗
men qð ſuꝑeſt date elemoſynã ⁊c̃.q.d. de ſuꝑfſluo danda
eſt elemoſy na.Quaꝛto modo põt exponi ð pecunia ꝑ vſu
ram vel rapinam acquiſita qᷓ ſi reſtituat᷑ eis quibus abla
ta eſt fiet qd iuſtum eſt vnde ſenſus. Jacite vobis amicos
e mãmona iniꝗtatis.reddite pecuniã male acquiſitam il
lis quibo abſtuliſtis.⁊ ſic fient amici vr̃i ⁊ oꝛabũtp vobis
vñ cuʒ defeceritis recipient vos in eterna tabernacula.i.
vt ꝑ pᷣces eoꝝ dimittant᷑ robis pcta vr̃a:et ſic in moꝛte re⸗
cipiamini in eterna tabernacula.¶ Ad illud qð queritur
ſi licet alicui ↄmittere furtũ vt inde faciat elynam. dicen⸗
dum ꝙ non. vñ Aug.et ha bet᷑.xiiij.q.v. Ioꝛte aligs cogi⸗
tat ⁊ dicit. Multi ſunt xpᷣiani diuites auaꝛi cupidi.iQon
habeo petm ſi ſuũ illis abſtuloꝛ et pauꝑibo dedeꝛo. vñ em̃
illi nibil boni agũt.mercedẽ br̃e potero.ſᷣ̊ hmõi cogitatõ
ei dyaboli calliditate ſuggerit᷑.iAaʒ ſi totũ tribuat quod
abſtulit:addit potiꝰpctin ꝙᷓ minuat.bec Augu. Nota qð
dicit ꝙ ſi totũ tribuat addit potiꝰpctẽm ⁊c̃. vnde innuit᷑ ꝙ
nõ peccat tm̃ auferendo ſᷣ̊ etiã pauperi diſtribuẽdo qð ve⸗
rum eſt qn reddit ſe impotentẽ ad ſoluenduʒ ſiue ad reſti⸗
tuendũ rem veꝛo dño.i Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ licet alicui
furari in caſu vt ſeipſum ſuſtentet ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ eſt ſi
mile.quia in vltima neceſſitate licet accipeꝛe cuiuſcũq; ſit
nec ↄmittit᷑ furtũ:quia ſuum eſt qð accipit.ſᷣ ſi accipit vt
alij det qntacunq; fit neceſſitate:alienũ capit ⁊ furtũ com
mittitur.¶ Ad illud verbum ANug.qui habetis aliquid ðᷣ

malo ⁊c̃.põt dici ꝙ verbum hoc exponitur ibidem. IVnde

dicit᷑ ibidem. facit de malo bonũ: qui reddit quod illicite
abſtulit. Item ibideʒ noĩe mali cura? ſollicitudo moꝛta⸗
lium expꝛimit᷑. SDe malo ̊ bonũ facit.qui pauꝑibo diſpen
ſat qdð laboꝛe ⁊ ſollicitudine acqꝗſiuit.vł ex malo acquirit
qð ex turpi cã poſſidetur. veluii cũ mathematicus ex aꝛ/
te quã docet vel ex futuris q̃ pꝛenũciat non nulla lucrat᷑.q̃
& ſic de malo acqrunt᷑ in bonuʒ poſſunt ↄuerti.de peccato
enim nonnunꝙᷓ aliqua acquiruntur: que pauperibo iuſte
erogantur.

embꝛum terciũ

Bnſequenter querit᷑.ſi põt fieri elemoſyna
de acqſitis foꝛnicatõe vel meretritio. Oꝛ ſic
videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ illud qð ecquirit᷑ ſic tranſit ĩ
miniũ acqꝗrentis.nec ↄpetit illi a q̊ acqui⸗
ritur repetitio.¶ Item de acꝗſito ꝑ exercitiũ ſiue opꝰalio/
rum membꝛoꝝ coꝛꝑis.videlicet manuu pedũ lingue? ali
oꝛum põt fieri ele iliter videt ꝙ de acgſito ꝑ me⸗
bra genitalia ¶ Contra Deut.xxiij. Yon offeres merce⸗
dem ꝓſtibuli nec pᷣciũ canis in domo dei tui.Si q̊ ad ea qᷓ
dei ſunt nõ põt licite offerꝛi merces ꝓſtibuli:multominus
põt dare alijo..¶ ¶.ꝛet. Greg.xiiij.q.v.ełyna redemptoꝛis
noſtri oculis illa placet:qᷓ non ex illicitis ⁊ iniꝗtate conge
ritur:ſed que de rebo ↄceſſis et bñ acquiſitis impenditur.
4 Pꝛe. greg. j. q. j. Cuz baic oicat fundamentũ aliud ne⸗
mo põt ponere pᷣter illud q
quenter ꝓbat᷑.qꝛ vbi xpᷣc nõ eſt fundamentum:nulliꝰboni
oꝑis eſt ſuꝑedificium ſed in acaſitõne boni tꝑalis ꝑ pecca
tum carnis nõ eſt deꝰfundamentũ: nullũ bonũ opꝰpt ex
bhoc elici ſiue ſuꝑfundar i.̊ ełyna facta ex hmõi acqſitõne
nõ eſt bona neq; accepta deo.¶ Pꝛe. Inhoneſtiꝰeſi et ma⸗
ioꝛi offenſione dei acgꝗritur a meretricio ꝙᷓ qd acqrit᷑ vſu
ra.qꝛ ibi ex duplici ꝑte cõmittit᷑ pctm moꝛtale et offendit᷑
deꝰ. in acqſitõne rei ꝑ vſuram vel rapinã nõ niſi ex vna: S
ſi de lucro meretricij põt fieri elemoſyna:młtofoꝛtiꝰ ex lu
cro rapine vel vſure ¶ KRn.ꝙ ex acꝗſito ꝑ meꝛetriciũ ſiue
foꝛnicatõeʒ põt fieri emoſy na:quia licet turpiter et ma
lo modo acquiꝛit᷑ quod ſic acquirat᷑:nibilominꝰiuſte pol⸗
ſidetur.ve hoc tactũ eſt ſupra vbi dictum eſt te reſtitutõe

poſitũ eſt qð eſt xpᷣc ihs.ↄſe⸗

„

In hmõi enim acquiſitõne tranſfert᷑ dominiũ nec compe⸗
tit repetitio illi a quo dat᷑ pecunia ꝓ hmõi flagitio. Intel⸗
ligendũ eſt tamen ꝙ licet elemoſyne pꝛinate daꝛi poſſunt
er ſic acquiſito vbi nullum eſt ſcandalũ.non debent tamẽ
fieri publice q̃ non pñt ſine ſcandalo fieri. VUnde eccleſia
nõ debet reciꝑe feneſtrã vitream vel pannũ ſericũ a publi
cis meretricibo ne videat᷑ appꝛobare acquiſitõeʒ illicitaʒ ·
et de oblatõne publica intelligi᷑ quod dicit. Nen offeres
mercedẽ ꝓſtibuli ⁊c. Licitũ aũt eſt modo offerꝛe pᷣcium ca
nis qꝛ tm̃ ceremoniale fuit.foꝛma tñ illa arguendi nõ va⸗
let: licitũ eſt em aliquid dare homini qð nõ eſt licitũ oſfer⸗
re xo.VUñ Leui.ij.Qec quicqᷓ; fermẽti ac mellis adolebit᷑
in ſacrificio dñi. primicias tin eorũ offeretis ac muner.
ſuper altare vᷣo non ponet᷑ in odoꝛem ſuauitatis.i.ad cre
mandũ dico:ſed debebant cedere in vſum ſacerdotum.ta⸗
lis aũt ꝓhibitio fie bat in lege.qꝛ in ſanctis nõ debebat ni
ſi ſanctu recipi.et ideo quia meretrix vel canis ĩimũda ſue
rũt ſᷣm legem:acquiſita ꝑ meretriciũ et pꝛeciũ canis offer
ri et recipi in oblatõeʒ erant ꝓbibita.4l Si querat᷑ ſi nũc
põt eccłia recipere oblationẽ de tali ꝑſona.ſ.meretrice.vi
detur ꝙ non cum maioꝛ vigeat ſpũalitas nũc qᷓ tũc.Dicẽ
dum vteactũ eſt. non debet recipi ſi ſit de meꝛetricio publi
ce ꝓſtitutionis.Si vᷣo ſit meretrix occulta vel penitẽs:po
teſt accipi eius oblatio.ne ſi penitens repelleret᷑:ex cõfu⸗
ſione deſperet.et hoc aſtruebat dominus ſuſtinẽdo pedes
ſuos ablui a muliere peccatrice et inungi. Luc.vij. A pu⸗
blica autem et impenitente. ſicut nec tũc ſic nec nũc debet
recipi:ne ex hꝰmõi recepiõne videat᷑ eccleſia facinoꝛi tali
p̃ſiare fauoꝛem.¶. Ad qð obijcit᷑.ꝙ illa tm̃ elemoſyna pla
cet deo que nõ eſt illicitis ⁊c.põt dici.ꝙ illud verbũ greg.
intelligit᷑ qñ illicite acqſita nõ traſeũt ĩ dominiũ acꝗrẽtis.
vt illicita dicant᷑:quia iniuſte acquiſita.et iniqua qʒ iniu⸗
ſte et non ſm eqꝗtatem iuris poſſeſſa.q Ad illud qð obijci
tur.ꝙ vbi rpᷣc non eſt fundamentũ ⁊c̃.põt dici.ꝙ in largi⸗
tione elemoſyne ex acquiſito ꝑ meretriciuʒ ſiue peccatum
carnio duo oſideranda ſunt.actus ſiue opus illicitũ:⁊ iu⸗
ſte acquiſitũ ſiue poſſeſſum ex hmõi actu vel oꝑe.et qꝛ licʒ
ſit turpis actus:tamen iuſta eſt acquiſitio.inqtum elemo⸗
ſyna impenditur ex iuſte acquiſito in illa laꝛgitiõe eſt xpᷣe
fundamentũ.ex alio em̃ eſt ibi peccatum et ex alio acquiſi
tio iuſta.pctᷣm em̃ eſt ex actu coitus exercito.ↄtra diuinazʒ
ꝓbibitionẽ.iuſticia acquiſitõnis eſt ex hoc ꝙ coꝛpꝰvnius
ꝑſone in ipſo oꝑe exponit᷑ voluntati et beneplacito alteriꝰ
coꝛpus inquã illius cuiꝰeſt ꝓprium et a quo libere poſſuʒ
ſcʒ ꝙfum ad poteſtatem mancipandi ſe tali oꝑe.⸗ Ad il⸗
lud qð obijcit᷑.ꝙ illud qð meretricio ſiue foꝛnicatõne acꝗ⸗
ritur.inhoneſtiꝰacqritur qᷓ; qd acquiritur vſura ⁊c. Põt
dici ꝙ etiam hoc ſupoſito.nihilominꝰde hoc põt fieri ele
moſyna:non de illo.quia hoc modo acquiſituʒ tranſit in
dominium acquirentis:illud nequaqꝙᷓ;. ᷣm ſtrictam eĩ the/
ologiã in vſura nunq tranſfert᷑ dñium in accipienteʒ:nec
aliqͥ iure diuino retinet eã cum ſit ꝓhibita in veteri et no⸗
uo teſtamento. Si querat᷑ quare in vſura non tranſſert᷑
dominiũ in accipientẽ ſicut in meretricio.põt dici ꝙ pecu
nia ↄceſſa ad vſurã nunꝙᷓᷓ excedit pᷣciũ ſiue valoꝛẽ ſuũ lʒ ꝓ
ea plus debito accipiat᷑:de nat᷑ᷣa eĩ ſua nõ hʒ vſum aliquẽ
de q̊ fructificaꝛe poſſit.Eſt em̃ oꝛdinata ad equalẽ ↄmuta⸗
tionẽ.vñ refert cũ pecunia ꝓ pecunia reddit᷑:⁊ cum pecu/
nia reddit᷑ ꝓg ↄductõne equi vel domꝰ.vſus em̃ iſtoꝝ de na⸗
tura ſna valet vtenti.ex alia ꝑte et ſi vſus valeat qñq; a ca
ſu tamen:quia pecunia huiuſmodi nunqᷓ melioꝛat᷑ ꝙᷓtum
eſt de ſui natura.quia vt dictum eſt ordinata eſt ad equa⸗
lem commutationem nunqꝙᷓ pꝛo pecunia ex pacto potelſt li
cite accipi maioꝛ pecunia nec debet dari. In actu autẽ co⸗
itus foꝛnicarij.quia coꝛpus quod eſt libere poteſtatis ali⸗
cuius:ſeruit et voluntati alterius exrponitur ſicut accidit
in expoſitione equi vel domus alicuius ſeruitio alterius.
qð accipitur pꝛo huiuſmodi opere vel actu: tranſfert᷑ ĩ do⸗
minium accipientis et iuſte poſſidetur.vnde quod ꝑ mere
triciũ acquiritur licet inhoneſtiꝰ acquirat᷑ qᷓ; q acquirit᷑
vſura:iuſte poſſidet᷑.et ex bꝰmõi acꝗſito poteſi ełyna fieri

tum acgꝗrit᷑. ¶ Cont᷑. vt h a Greg. et e

nõ ex acqſito ꝑ vſurã:qꝛ hmõi acqſitum nõ tranſſert᷑ in do
miniñ acꝗrentis..lCũ aũt obr.ꝙ inhoneſtiꝰacꝗritur ⁊c.

põt dici ꝙ nõ eſt ibi ꝓpꝛia ↄꝑatio:qꝛ non eſt eoꝝ que ſunt

eiuſdẽ generis.vnũ em̃ cadit ĩ genꝰvoluptatis.alið ĩ genꝰ
cupiditatis. Pre.det᷑is addi pt᷑ ꝙ et ſi Hᷣ ſit maioꝛ inbone⸗/
ſas q ibi qtuʒ ad modũ acꝗrendi vtpote in ꝓgria ↄſtitu⸗
tõne:maioꝛ tñ eſt ibi qᷓ; hic in acquiſitòe receptõne ⁊ eiuſ⸗

dem retentione.

embꝛum qnartũ
Onſeq̃nter querit᷑ de hiſtrionibo.ſ.de ucꝗſi⸗
tis ꝑ hiſtrionatũ ſi pñt facẽ ełynã.⁊ vidr ꝙ
ſic.qꝛ ſic acꝗſitũ tranſit in dnium acꝗrẽtis
nec ↄpetit repetitõ illi de alia biſiꝛiona
.j.q.j.nõ putãda
eſt elyna ſi pauꝑibo diſpenſet᷑ qð ex illicitis rebo acqritur
ſᷣ exercere ſe in oꝑe hiſtrionatꝰillicitũ eſt:̊ ex acqſitis peꝛ
hiſtrionatũ non põt fieri ełyna. ꝓbatio medie:bhiſtriones
nõ ſunt ꝓmouẽdi.xxxiij.di.maꝛitũ.Pꝛe.ꝓhibendi ſunt a
ſacra coĩone de ↄſe.di.ij.ꝓ dilectõne. Pꝛe.infames ſunt
iiij.q·j. diffinimꝰ. Si phibent᷑ a pmotiõe ⁊ a cgĩone coꝛ⸗
pis xp̃i.⁊ efficiunt᷑ infames:nõ eſt dubiũ ꝗn exercitiũ hi⸗
ſtrionatꝰſit illicitũ.¶ Pꝛe.geñ.iiij. Reſpexit dñs ad abel
ad mũera eiꝰ.ad caym vo et ad munera eiꝰ nõ reſpexit.
ſuꝑ qð Greg.⁊ hr̃.xiiij.q.v.Scriptũ eſt.neq; in omipotẽ
tis dei iudicio qð eſt:̊ a quo det᷑ inſpicit. Hinc eſt ꝙ ſcri⸗
ptuʒ ẽ.reſpexit dñs ad abel ⁊cex q̃ re patent oſtendit᷑.qa
nõ offerens a muneribo ſed mũera ab offerẽte placuerunt

Ex his videt᷑ ꝙ munera data deo in pau nis il⸗
li non placent:niſi dans illi placeat ¶ Rñ. ꝙ ex biſiꝛio/

natu põt fieri elyna.¶ Ad illud gꝛeg. nõ eſt putanda ele⸗

moſyna ⁊c̃. põt dici ꝙ intelligitur de illicite acqſitis vbi
nõ tranffertur dñium in acquirentem vt in furto ⁊ vſura.
Ad illud qð oñditur.qꝙ mũera ab offerenti placuerunt
nõ offerens a muneribo. Oðm ꝙ hoc intelligendũ eſt qtũ
ad obtinendũ vitam eternã. Munus em̃ hiſtrionis nõ va
let illi ad meritum vite eterne.qð intelligendum eſt de hi⸗
ſtrione impenitente ⁊ ꝑmanente in vſu ⁊ exeꝛcitio hiſtrio/
natus.Et dicunt᷑ hiſtriones.quaſi hiſtoꝛnies.qꝛ ſuoꝝ coꝛ
poꝛum geſticulatõne hiſtoꝛias decantabãt.iſtos autẽ qui
aliquibus vtunt᷑ inſtrumentis.vtpote cythara? alijs con
ſimilibus licitũ eſt audire cauſa creatõnis homini debili
infirmo:nõ cauſa voluptatis vel luxurie exercende.

Membꝛum quintũ

Onſeq̃nter querit᷑.ſi ex acquiſito ꝑ ludũ ale
arum põt fieri ełyna.⁊ videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc ꝙ;
de acquiſito ꝑ meretriciũ cuiꝰ longeturpior
eſt acquiſito ꝙᷓ; ꝑ ludũ et etiã maioꝛis offen-
ſe:põt fieri ełyna.i ꝛe.ex pecunia extoꝛta a ſubditis ꝑ
immoderatã impꝛobitatẽ põt fieri elyna.xiiij.q:v.nõ ſa⸗

ne. Multomagis videt᷑ ꝙ fieri poſſit ex pecunia acquiſi⸗

ta ꝑ ludum q̃ acquirit᷑ ex ↄſenſu ⁊ bñplacito ꝑtium luden
tium Tontra. Alud qð ꝑditur in ludo aleaꝝ põt repe
ti.C. & aleatoꝛibo.l.vltia.in fine.vbi dr.ꝙ ſi ſeruus vel fi

liuſfamilias amiſit aliꝗd patri vel dño.dabit᷑ repetitio:ſᷣ

de nullo acgſito de qͥ repetitio ↄpetit põt fieri elyna:q̊ ⁊c.
Pꝛe. j.q.j.nõ eſt putanda.ꝗ male tollit vt quaſi bñ pꝛe⸗
beat:ↄſtat ſine dubio qꝛ deuʒ inhonoꝛat.ſed ꝗ tollit aligd
a ꝓximo ꝑ ludũ alee male tollit illud:g̊ ⁊c.¶ ¶rꝛe.ibidem
quicꝗd in dei ſacriſicio ex ſceleꝛe offert.om̃ipotẽtis cei nõ
placat iracundiaʒ irꝛitat.Et loꝗtur ibi canon de illis ꝗ
elemoſynas diſpẽſant.ſ̊ꝗ acquirit aligd ꝑ ludũ alee faci⸗
endo ex illo ełynã:facit oblatõeʒ deo ex ſcelẽ acꝗſito:eꝛgo
⁊c. E maie tollit et ſcelẽ acꝗrit ꝗ aliquid acꝗrit ꝑ ludum
alee:pʒ ex illis ꝗ in ludo hmõi ↄmittunt᷑ q̃ ſunt hec.faciũt
ↄtra ꝓhibitõeʒ ꝗ hmõi ludũ exercẽt.maxie ſi ſunt clerici.
extra ð vita hone.cleri.c.clerici.quibo ꝓhibet᷑ ludus alee

etiã intereſſe ludo.⁊ ꝗ publice ẽ aleatoꝛ repellit᷑ a ꝓmo⸗/
tione extra de exceſſi.pᷣla.ca.inter dilectos.ex ꝗbo ptʒ ꝙ ꝗ
ludunt ad aleas vel taxillos vel interſunt ludo: ꝙ peccãt

Cx.

et graniter.quod pʒ exis que in hmõi ludo attendũtur.
MPꝛimũ eſt deſideriuin lucrandi ecce cupiditas que eſt ra
dix omniũ maloꝝ.j.LZimoth̊.vj. Secundũ eſt voluntas
ſpoliandi ꝓximũ ecce rapina.Tercium eſt vſurꝗ⁊ fraus
maxima.qꝛ.xj.pro.xij.freq̃nter in bꝰmõi ludo cedunt᷑
nõ ſolſi in anno vel menſe:ſ̊ etiã in eadẽ die.er de exceſſi.
pᷣla.inter dilectos. Quaꝛtũ ẽ multiplicatõ mẽdationũ et
verboꝝ ocioſoꝝ ⁊ vanoꝝ.Quintũ eſt blaſphemia ecce be
reſis.Sextũ coꝛruptio ꝓximoꝝ ad ludũ venientium. Se
ptimũ eſi ſcandalũ honoꝝ auditis blaſphemijs ludentiũ.
Octauũ eſt ↄtemptꝰ ꝓhibitõis mr̃is eccie. Qonũ eſt omil⸗
ſio bonoꝝ q̃ illo tꝑe fieri deberent.Exqͥ iſta accidũt ⁊ cõ⸗
mittunt᷑ in ludo aleaꝝ:pz ꝙ ea qᷓ acqrunt in illo ludo ma
le tollunt᷑ ſeleratezez uni Kn ſiue ſit clericꝰſiue
laicus aſſuetꝰludere ad aleas niſi velit deliſtere a ludo hu
iuſmodi puniendꝰẽ pꝛiuatõe coĩonis.vñ di.xxxv.epᷣs.vbi
dr.epᷣs aut pᷣſbiter aut dyaconꝰalee atq; ebrietan ſeruiẽs
aut deſinat:ant certe deponat᷑. Spᷣdyaconꝰaũt aut lectoꝛ
aut cantoꝛ ſiłia faciens aut deſinat aut coĩone pꝛiuet.ſilr
laicus.Ex h̊ pʒ ꝙ ludus alee ẽ graue pctm.et ↄiunctim
dicit alee aut ebꝛietati deſeruiens:qꝛ ludo bmõi eſt vt fre/
quẽter adiũcta ebꝛietas. Rñ.aũt ad qõnem ꝓpoſitã depen
det ex illa qua querit᷑ſi repetitõ ↄpetit illi qui ꝑdit ad lu⸗
dum hmõi ad qð diuerſi diuerſimode rũdent.quidaʒ em̃
dicunt ꝙ pecunia ſic ꝑdita nõ dʒ recipi nec ↄuenit repeti⸗
tio amittendi:ſ̊ dʒ erogari eccie vel pauꝑibo.vñ iuxta qð
illi diffiniũt põt fieri elemoſy na ex ſic acquiſito.aꝛgumen
tum ad hoc hr.xiiij:qv.nõ ſane.quia em̃ turpis eſt:tamẽ
melioꝛ eſt conditio poſſidentis. Alij dicũt hmõi pecuniaʒ
poſſe repeti.et ꝙ ↄpetit repetitio illi qui amittit. dicũt em̃
ꝙ licet tranſlatũ ſit dominiũ tñ ↄpetit repetitio.ſicut com⸗
petit repetitio vbi tranſfert᷑ dominiũ ꝑ metũ vt clare habe
tur.ff. qd metꝰcã. victus cã.vñoſtitutione de greco in la⸗
tinum tranſlata hr.q; vſq; ad triginta ãnos ↄpetit repeti⸗
no illi ꝗ aliquid amiſerit in alea.et iuxta hmõi diffinitio⸗
nem nõ põt elyna fieri de ſic acquiſito. Adhuc põt aliter.
dici et iuxta inſipientiã meã melius.ſaluo tñ meliori iudi
cio.ꝙ ille ꝗ ludit voluntariꝰmotu cupiditatis vel libidĩe
laſciuiendi.ſi amittit aliꝗd: nõ ↄpetit repetitio.in foꝛo di
dico.et de ſic acquiſito põt fieri elemoſyna. Si autẽ ille ꝗ
ludit coactꝰvtpote inductus amoꝛe quẽ timet ſiue reuere⸗
tur vel inductꝰpꝛecũ impoꝛtunitate.ſi aliquid amittit: illi
cõpetit repetitio.nec alius põt &æ ſic acquiſito facere ele⸗
moſy nã:ĩmo nihil ſibi acquirit᷑ hoc ludo.Si aũtq ſit cõ⸗
pulſus aliquid lucrat᷑.nõ tenet᷑ ad reſtitutõez: ĩmo põt de
illo facere elynam et dʒ illud dare pauꝑibo.4 Ad illð qð
pꝛimo obijcit᷑. ꝙ longeturpiꝰ et inboneſtius acquirit᷑ ali⸗
quid qð acquirit᷑ ꝑ meretriciuʒ ⁊c.põt dici ꝙ qᷓſtus turpi
oꝛ vel minꝰturpis nõ eſt rõ q̃re non ex hmõi q̃ſtu põt fieri
ełyna:ſ̊ tranſlatõ dominij ⁊ incõpetentia repetendi.⸗ Ad
illud qð obijcit᷑.ꝙ ex pecunia extoꝛta põt fieri ełyna ⁊c̃.
põt dici.ꝙ licet qũq; qdð ſic acqrebat᷑ repetebat᷑:nõ tamen
videt᷑ canon aꝓpꝛobare talẽ repetitõeʒ. vñ in illo caſu trãſ
fert dominiũ ꝓpter qdᷣ de ſic acqſito põt fieri elyna.Silit
in acqſito ꝑ ludum alee vbi tranſfert dñium et nõ cõpetit
repetitio. Ex his ptʒ rũſio ad alia.qꝛ qñ in ludo alee ali⸗
quid acquirit᷑ cuiꝰdominiũ tuanſfert᷑et non ↄpetit repeti
tio põt fieri ełyna de ſic acqꝗſito.Si nõ nequaqꝗ. Et nota.
qꝙ; qñ ludus ẽ ita turpis? reprobatꝰ.vtpote ꝗ eſt otra deũ
⁊ om̃ia iura:ꝑ talẽ ludũ nulius ſibi aliquid acqrit. ꝛet.
ſunt alique ꝑſone quibo indiſtincte dʒ fieri reſtitutõ ſt ali
quid ab eis in alea lucrat᷑.vt furioſe:⁊ etiaʒ ꝓdigi ſm qͥſ
dam:⁊ minores pupilli:capti mente ſurdi:muti.ceci.et ꝗ
moꝛbo ꝑpetuo laboꝛant. quia tales rebus ſuis ſupereſſe
non poſſunt ꝓpter qð dandi ſunt eis tutoꝛes vel curatoẽs
Igeʒ eſt de ſeruis de monachis te omnibo clauſtralibus
7 de filijffamilias qui nõ habent peculium.⁊ de vxoꝛe que
