ſum a fide.Dicit em̃ in baptiſmo gr̃a tribuitur ad pctorũ
remiſſionem:hic gr̃a datur ad ↄfirmatõnem. Quid autẽ
ꝓdeſt ſi a lapſu erigeris:niſi ⁊ ad ſtandum confirmeris:-
Hic videtur ꝗ e acramenen eſt ad ↄfirmandum a ſta
tn in quo erectum eſt ſacramento baptiſmi. Item vt dicit
Hugo.idcirco voluit xpᷣc a nobis manducaꝛi:vt nos ſibi
incoꝛꝑet.Ex hoc pʒ.ꝙ effectus ſiue res ſacramenti illius
eſt incoꝛꝑatio xpᷣi. Item Aug.vj.ioh.Si ꝗs manducaue⸗/
rit ex hoc pane:dicit.Res huiꝰſacramenti om̃ibus ſumẽ⸗

tibus eſt in vitaʒ et nulli in moꝛtem.i.vnitas ſanetoꝝ. Ec⸗
ce ꝙ ſacramenti altaris res ſiue effectus eſt vnitas ſancto

rum. Hec aũt vnitas eſt ꝑ caritatem.nõ ꝑ fidem:pncipalłr
dico vt eſt res huiꝰſacramenti.Vñ mꝗgr.nijj.ſentẽ.viij.diſ.
dicit. et eſt verbũ Aug.de ſacramento fideliũ. Vnꝰ panis
et vnũ coꝛpus ecclia dicit ꝓ eo.ꝙ ſicut vnꝰpanis ex młtis
granis.et vnuʒ coꝛpꝰex multis membꝛis ↄponitur: ſic ec/
cleſia ex membꝛis fidelibo caritate copulante connectituꝛ
Ex his ptʒ ꝙ robur preſtitũ ſacramento eukariſtie eſt ad
hboc:vt ſuſcipiens foꝛtiter ſiue indiſſolubiliter incorꝑetur
xpᷣo.que incoꝛꝑatio eſt ꝑ caritatem ꝗꝓprie non ꝑ fidem. Fi⸗
des em̃ vnitur ꝑ aſſimilatõeʒ:nõ ꝑ ↄnexionem ſicut et ca⸗
ritas.Connexrio aũt attingit ↄnexos.fides aũt non attin:
git xpᷣm. vñ nõ ↄnectimur ſibi fide:niſi ſoꝛte quatenus ſi⸗
cxs infoꝛmat᷑ caritate. Ex his liquet ꝙ ſacr̃m eukariſtie
nõ pꝛeſtat robur ↄtra lapſum a fide:ł̊ ad indiſſolubilẽ in⸗
coꝛꝑationem cum vpᷣo mediante caritate.vñ in ſacramen
to eukariſtie dat᷑ robur ꝓprie et pꝛimo ad amandum: ⁊ ex
ↄſequenti ad foꝛtiꝰvniendũ ſuſcipientem xpᷣo capiti ⁊ mẽ⸗
bꝛis eius.vñ eſt ſacramentũ amoꝛis quo foꝛtius membra
ↄnectunt᷑ capiti.In ſacramento aũt ↄfirmatõnis dat᷑ ro⸗
bur ad ↄfitendũ fidem xp̃i.de quo.x.Ro. Corde creditur
ad iuſliciã oꝛe aũt ↄfeſſio fit ad ſalutem.et hoc eſt quod di
cit Rabanꝰ.s ſummo ſacerdote ꝑ impoſitõnem manꝰ ꝑa
clitus tradit᷑ haptiz ato:vt roboret᷑ ad p̃dicanaũ.i.aperte
ↄfitendum ſidem vpi.iQon aũt ſumit᷑ ibi pᷣdicatõ ꝓ euũge
lizatõne vᷣbi dei.

—

ticulus tercins

Onſequenter querit᷑.vtrũ ad boc ꝙ roboꝛetur
gra baptiſmalis ⁊ ꝑficiat᷑ ſiue ꝓgrediat᷑ in ter
inũ ſue ꝑfectõnis:reqratur gra ↄfirmationis
vel ipᷣa ðᷣ ſe poſſit in aũñt reqratur videt᷑ ſic. ¶Del⸗
chyades papa.⁊ habet᷑ de ↄſe.di.iiij. Hec duo ſacramenta
ita ↄiũcta ſunt:vt abinuicem niſi moꝛte pᷣueniente nullate
nus poſſunt caregari: vnũ ſine altero ꝑfici non põt.Ex
hoc pʒ.ꝙ ad pfectõem baptiſmi regꝗritur ↄfirmatio.Sed
oↄſtat ꝙ boc nõ intelligit᷑ de ꝑfectõne qtum ad deletionem
culpe ꝑ collatõeʒ gre:ſed de ꝑfectõne q̃ attendit᷑ in ꝓgreſ⸗
ſu gre in actũ ꝑfectum ſiue in terminũ ſue ꝑfectõnis.ᷓ ad

boc ꝙ ꝑficiat᷑ gra hec:illa requitur. ¶¶ Iteʒ ex concilio au⸗

reł.de ↄſe.di.inij.vt ieiuni.i Qunqiᷓ erit xpᷣianus:niſi in cõ⸗
firmatõne epᷣali fuerit criſmatus. Sed oſiat ꝙ hoc nõ in⸗
telligitur de xp̃iano ſimpliciter. ſᷣm ꝙ xpᷣianus dicit᷑ ꝙ ſi⸗
gnatus eſt caractere baptiſmali et gra vt ſit de grege xpᷣi:
ſed ð rpᷣiano ſm ꝙ rpᷣianus dicitur qui accepto robore di
uino patus eſt ardua queqʒ aggredi pro xpo. Sed quod

dicit Rabanus.A ſummo ſacerdote per impoſitõneʒ ma
nuum paclitus traditur baptiʒato vt roboꝛetur ꝑ ſpiritũ
ſanctum ad pᷣdicandũ alijs.hec autem pᷣdicatio eſi confeſ⸗
ſio fidei xpᷣi coꝛã infidelibus:ergo gratia baptiſmalis nõ
valet vt baptiʒatus aſſurgetur ad hmõi ardua:nili ſit ro
boꝛatus gratia ↄfirmatõnis: et ita vt pꝛius.¶¶ Itez gꝛatia
ſimplex eſt:quod autem tale eſt augeꝛi non poteſt in ſe:ſi⸗
cut nec album in termino. Quod autem non põt in ſe au
geri: non poteſt ſua virtute ad maioꝛem ꝑfectoneʒ pꝛogꝛe⸗
di.ad hoc ergo ꝙ ꝓgrediatur neceſſaria eſt virtus alia ſcʒ
oↄſirmatõnis vel aliqua alia.¶ Contra. pfectõnem rei ai⸗
teſtatur poteſtas ꝓgꝛediendi ad terminum ſue ꝑfectionis
Fm ꝓꝙ dicit phus.ꝑfectum eſt vnumquodq; cum attingit
ꝓprie virtuti quando ꝓgreditur ad terminum ſue ꝑfectio
nis.ergo cum gratia ſit de illis que ſunt magne ꝑfectõnis
relinquit᷑ ꝙ ſua poteſtate põt ꝓgredi ad terminũ ſue per⸗
fectõnis.¶ Item lux materialis de virtute et bonitate ſua
poteſt ſeip̃am multiplicare exiſtente ſubiecto ſuſceptibili.
igit᷑ cum maioꝛis ꝑfectõnis et nobilioꝛis eſſe ſit lux ſpũatł᷑
q̃ᷓ coꝛꝑalis ⁊c.⁊ ita põt roboꝛare ſe in eſſe ꝑſe ⁊ ꝓgrediad
actum ꝑfectum.¶ Item ad hoc eſt ↄfirmatio alicuiꝰ.vt fir
mus ſit in ſuo actu ⁊ faciliꝰillum eliciat.ſ̊ gra baptiſmalł
q́;tum ad actum deletõnis culpe ſtatim cuʒ infundit᷑ eſt in
ſuo actu:ſimiliter eſt de actu illius ꝗ eſt in oꝛnatu anime.
Vnde qtum ad hos actus nõ põt ñ elicere actuʒ ſuũ.ĩmo
ſemꝑ et ↄtinue eſt in ſuo actu.q;ẽtum ad boc igitur ſi necelſ⸗
ſaria eſt gra ↄfirmatõnis.ad hoc ꝙ roboꝛet᷑ gratia bapti⸗
ſmalis:hoc erit ad hoc ꝙ firmius ſit in actu ſuo quo ſuuʒ
ſuſceptibile ꝓficiat in opibus virtutũ.et ad hoc ꝙ faciliꝰ
actus hmõi eliciat.Sed ad hoc nõ requirit᷑ ꝑfectio vt dĩc
glo.quedam ſuꝑ Exo.Nemo repente fit ſummꝰ.ĩmo ad
hoc ꝙ; aliquis ꝑueniat ad ſummũ gradũ virtutis: neceſſa
ria eſt exercitatõ in oꝑibus virtutũ.ex aſſiduitate pᷣo huiꝰ
exercitij ſemꝑ faciliꝰet faciliꝰgratia elicit oꝑa virtutum:⁊
ſic plus et plus exiſtens in hoc exercitio:plius et plus au⸗
getur in ſe ⁊ firmiꝰeſt in ſuo actu.dico ſine aliqua gratia
ſuꝑaddita:qꝛ cũ int infimũ graduʒ virtutis et ſummum
ſunt multa media ſiue gradus.ĩmo quaſi infiniti q̃ neceſſi
tate reqritur ꝙ addat᷑ gratia ad hoc ꝙ ꝑficiat ad hũc gra
dum ſiue moduʒ.⁊ ſimiliter reꝗreꝛetur ꝙ adderet᷑ gꝛatia

alia ad hoc ꝙ ꝓficiat ad aliũ:2 ita requiꝛent᷑ multe gꝛatie

⁊ quaſi infinite.¶ Item ſi reqritur noua gratia ad hoc q;
gra baptiſmalis aſſurgat in actũ ↄfitendi xpᷣm qui quidẽ
actus eſt fidei vt elicientis ⁊ foꝛtitudinis vt imꝑantis.ꝗa
ad hmõi ↄfeſſionem reꝗrit᷑ audacia ſiue magnanimitas q̃
eſt ſpẽs foꝛtitudinis.eadem rõne reqꝛit᷑ aliud ſacramẽtuʒ
⁊ alia gratia ad hoc ꝙ gr̃a baptiſmalis aſſurgeret ĩ actuʒ
arduũ alterius virtutis vt ſpei vel caritatis:et ſimilit᷑ de
ceteꝛis virtutibo q̃ cum ſacramento baptiſmi ↄferuntur.
Item gratia eſt qñq; ꝑfectio alicuiꝰnon hñtis li.ar.aliqͥ
modo habilitatũ ad mouendũ in actũ virtutis vt in ꝑun⸗
lis.qñq; eſt ꝑfectõ habentis li.ar.habilitatũ et nõ hntem
diſpoſitiõeʒ aliquã ↄtrariã.et in tali gratia virtus eſt:qa
virtus eſt qð ꝑficit habentẽ ⁊ opꝰeius bonũ reddit.virtus
igitur exñs in tali ſubiecto põt actũ ſuum elicere: et ſemꝑ
plus ⁊ plus eliciendo ⁊ plus plꝰha bilitat.li.ar. ad obe⸗
diendũ ſibi.et faciliꝰexit in actu ſuum.ſed hoc nõ põt eſſe
ſine augmento ipſiꝰvirtutis:qꝛ cum virtus eſſentialeʒ ba
beat ↄꝑationem actũ vel opus:quãtofacilius exit in actũ
ſuuzʒ ⁊ maioꝛi aſſidnidate:tanto maioꝛ eſt.⁊ hoc dico ᷣm
; ↄſiderat᷑ vt eſt in vno ſubiecto.igitur ſine dei gr̃a addi⸗
ta:põt gra baptiſmalis ſeip̃am augere ⁊ ↄfirmare. IJllud
videt᷑ ꝑ ſimile in polliticis virtutibo.q ꝑ frequentiã oꝑm
maioꝛes ⁊ maioꝛes efficiunt᷑.vt eĩ hr a pho ex eiſaẽ gene⸗
rant᷑ ⁊ augmẽtant᷑ ſcʒ ex actibo. Itẽ eadẽ virtute natali
nõ mutata m ſubam et ſpẽm. ꝓficit res natalis quouſq;
ꝑuenerit ad terminuʒ pfectõnis illius.a ſimili videt᷑ ꝙ in
vᷣtutibo gratuitis. ¶¶ Itẽ iſta roboꝛatõ 2 ꝓgreſſus ẽ ex ipiꝰ
gr̃e augmẽto.ſ̊ gra baptiſmalis nõ eſt augmẽtabilis gꝛa⸗
tia ↄfirmatõnis:cuʒ gra vtraq; ſit ſimplex ⁊ ſm phᷣm ſim⸗
plex ſimplici additũ nõ facit muꝰ. Bñſio.dicenduʒ ꝙ;

—„

ſnn
Pni
conſeh
glisni
iſten
z
nles⸗
nſen

noh
uq
griitt
in
unngt
enn
conis
ie pen⸗
ateſu
wbit
hrſpi
Gkelil
nbgf
gpri.
ditehn
gonime.
Ni ind
lneren
bopti⸗
voſunz
facii⸗
td
ino
eri
eipbrd
tununn
plugan
gari
mmmunm
nertſſi
ſegra
Patia
Cane
de
gbice
mus g
mminnsi
conin
ttioen
mli
muntor.
Ar
he⸗
Ween
sn
t nirms
etſem
adobe
ſore⸗
tialez
it indan
ennn
Fatin
gre⸗
entic
eſci
ieinh

ngifi
iaß
irſ
nſin
di

(Küeſtin

ad ̊ ꝙ roboꝛet᷑ ga baptiſmalis ⁊ FFeziakr ad terminũ
ſue ꝑfectõis.nõ de nccitate requirit gẽa oↄfirmatõis ſacꝛa

mentalis. Ipa.n. gratia baptiſmalis admĩculo virtutis

indcficientis.i.diuine quãtũ eſt de ſe:ſufficit li mõ ad
ſuip̃ius roboꝛatõʒ ⁊ ↄfirmatõʒ. veꝝtñ vt dictũ eſt:in ali⸗
quibo ꝓpter infirmitatẽ nimiã nccia eſt gra ↄfirmatõis.ĩ
quibo ꝙpuis li. ar. nõ poſſet cogi.cũ tanta nutat infirmi⸗
tate:ꝙ nequaqᷓ ſtaret foꝛti impellente tẽptatõne:niſi gr̃a
ſuꝑaddita gr̃e baptiſmali foꝛtificante ſuſtentaret᷑:⁊ illa
infirmitas curaret᷑. Et ideo qñq; ⁊ ꝙᷓtũ ad aliq̊s neceſſa
ria eſt ↄtra lapſuʒ.nõ ꝓpter exterius impellens tm̃:b̊ ꝓ⸗
pter infirmitatẽ interioꝛeʒ ⁊ debilitatẽ. vnde in aliquibo
ad bhoc ꝙ roboꝛet᷑ gratia baptiſmalis ⁊ ꝓgrediat᷑ ad ter⸗
minũ ſue ꝑfectõis:nccia eſt gratia ↄfirmatõis.nõ autem
ſimpłr ſiue oĩno eſt nccia.⸗. Ad illud qð primo obijcit.
ꝙ vnũ ſine altero ꝑfici nõ põt ⁊c.Dicendũ ꝙ boc ẽ intel⸗
ſigendũ ſine aliquo habito vel ſuſcepto in re vel volunta
te. eſt vnũ nõ eſt ꝑfectũ ſine altero.ſ.baptiſma ſine ↄſir⸗
matione ſcʒ ↄtempta vel neglecta.q.d.baptiſma ñ p̃t ꝑfi
ci cũ ↄtemptu vel etiã negligentia ↄfirmatõnis. el alit᷑
ſic. pfectum eſt qdð nullo indiget. quantũcunq;.n. ꝓliciat
gꝛatia baptiſinalis de ſe ⁊ obediẽtia li. ar. ſꝑ indiget gr̃a
ofirmationis. illa nõ habita eſt in defectu quodã ex ca
rentia aurxilij. SIñ AMelchiades. victuris nccia ſunt ofir
matõis auxrilia. ꝓpter qð ſine confirmatõe nõ eſt ĩ ſua p⸗
fectione.4 Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ nũqᷓ erit xpianus ⁊c̃.
Rñderi põt vt S.expoſitum ẽ.vbi queſitũ eſt.ſi ↄfirmatõ
ncẽia eſt ad ſalutẽ. Ael põt dici.ꝙ hᷣ intelligit᷑ cũ tẽptu
bꝰ ſacr̃i ſub hoc ſenſu.i.niſi fuerit criſmatus.i.ſi cõtem/
pſerit criſmari.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ gra eſt ſi implex
vnde non põt augeri ſicut nec albũ in termĩo ⁊c. Dicen⸗
dũ ꝙ vnũ ſolũ eſt ſimpłr ſimplex.ſ.deus. omĩs creatura
aliquã ſoꝛtit᷑ compoſitõʒ qua eſt ex ꝑtibo eẽntialibo: ßᷣm
ꝙ dicit Hoetiꝰ. ꝙ omne qð eſt citra primũ: eſt h Hh. qð
verũ eſ de illis que habent eſſe ꝑ ſe:vel ↄpoſitõʒ que ẽ ex
ꝑtibo quãtitatis.ſicut ſube coꝛpoꝛee: ⁊ accñtia quedã ſi iẽ
que ſunt ð genere quãtitatis. Eel ↄpoſitõe que ẽ cũ alio
ſicut que eſ ꝑtiũ ſubſtantialiũ:quaꝝ vna ñ eſt ſine alia.
Similiter quoꝛũdaʒ accñtiuʒ:ſicut albedo nõ ẽ ſine ſub⸗
iecto. vnde cũ dẽ omis foꝛma eſt ſimpler. intelligit ßᷣm
ꝙ ſimplex dicit priuationeʒ multitudis ꝑtiũ vel ſubaliũ
vel quãtitatiuarũ. VIñ dᷣm ꝙ gra ſimplex ẽ:qꝛ neq; ha⸗
bet ꝑtes eẽntiales neqʒ quãtitatiuas.Ex h̊ autẽ ñ ſequit
nõ poſſit augeri:ſᷣ ſequit᷑ ꝙ nõ põt augeri quãtitatiue
eo mõ quo dr quãtitas molis.nec intenſiue eo mõ qͥ albe
do auget᷑ er maioꝛi imꝑmirtõne ↄtrarij.põt tñ augeri ex
maioꝛi acceſſu ad ꝑrimã lucẽ.⁊ hoc augeri nõ impedit il⸗
lius ſimplicitatẽ.nõ.n.ex h̊ hʒ aliqð multi plicitatis. In
telligendũ.n.ꝙ albedo remiſſioꝛ eſt ⁊ intẽſioꝛ ex im ꝑmi⸗
xtione maioꝛe del minoꝛe ſui ↄtrarij. qᷓtũ ad h̊ hʒ aliꝗd
multiplieitatis ⁊ ex maioꝛi ⁊ minoꝛi ꝑticipatiõe lucis.⁊
Stũ ad h̊ nihil hʒ multiplicitatis.q; ex ꝑticipatiõe lucis
quocũq; modo fiat:nõ multiplicat᷑ neq; minoꝛat᷑ natura
albedinis. ſicut ex alia ꝑte maioꝛe vel minoꝛe ꝑmirtione
ↄtrarij. Primuʒ modũ augmẽtandi ñ bʒ gra vel virtus
B ſecũduz: qui nullo modo impedit ſimplicitatẽ. Uñ bñ
cõcedo ſine pᷣiudicio tñ.ꝙ auget᷑ gꝛa ⁊ virtus nõ ſoluʒ ra
dicatione vel virtute:vᷣ in ſua eẽntia.nec ſua ſimplicitas
huic augmẽto ↄtradicit.¶ Ad ea qᷓ obiecta funt ꝓ alia
ꝑte.dðᷣm ꝙ vt oñſum eſt.gra ſiue virtus augmentat᷑ fre⸗
quentia erercitio opeꝝ.nõ tñ dico ꝙ gꝛa ipla ſiue virtꝰ
auget ſiue multiplicet ſe ſua viꝛtute.pᷣ̊ ab inſluentia vir⸗
tutis ab auctoꝛe gẽe. Vñ bñ ↄcedo.ꝙ ſᷣm ꝙ hõ magis cõ
nmnuat ſe in exercitio virtutũ:magis tollit impedim̃ta gẽe
ſiue virtutis eliciẽtis oꝑa ipſa.⁊ eoipſo habilioꝛ ẽ oꝑãs
aptioꝛ ad gꝛãm maioꝛẽ.Añ ſicut eſt de luce materiali.
. m ꝙ inuenit minꝰ ꝓhibens intenſius ſe diffundit in
ſuſceptibili:ſic eſt de ſpũali.a ſicut materialis ſe nõ dif⸗
funderet intenſius niſi virtute lucis fontalis ſiue exiſtẽ/
tis in fonte. ſic nec lur ſpũalis de ſe multiplicaret ſe vel
augeret:niſi virtute lucis prime.qui dat vnicuiq; ſᷣm ꝓ⸗

.vxxvj.

priam virtutẽ Math. xxv.ſᷣm ꝙ capacioꝛ eſt ex vſu pꝛo⸗
prio ⁊ exercitio. Nec intendo ꝙ ideʒ ſit modus multipli
candi ſiue augendi in gratuitis ⁊ politicis.qꝛ ĩ politicis
ita eſt ꝙ in eiſdeʒ generant᷑ ⁊ nutriũt᷑ ſiue augmẽtãt᷑: ꝗa
ex oꝑibus.Sʒ de gratuitis ita eſt ꝙ fiũt ſicut in iſto vel ĩ
illo infuſione. Similit ⁊ eoꝝ augmẽtatio eſt infuſione.
id eſt ab influentia virtutis increate.vñ in gratuitis ex⸗
ercitiũ in oꝑibus idoneitateʒ ⁊ habilitatẽ maioꝛẽ oꝑat᷑.
2 ſm hoc virtus diuina grãm habitã augmẽtat vel mul
tiplicat.ſ̊ in politicis ipia frequẽtia opeꝝ aouget ipaʒ vu
tutẽ.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ aſſiduitate ⁊ exercitio ope
rũ virtutũ augmentat᷑ gra ſiue virtus.ↄcedendũ ẽ.i Lon

ttñ dico ꝙ aſſiduitas hec eſt cã efficiẽs ſimpłr: ᷣ virtꝰ pri

ma.quia tũc nõ eẽt gra.xj. Ro.Si aũt ꝗr̃a iam ñ ex ope
ribus:alioqn gra iam nõ eſt gra.b poteſi dici efficiẽs ali⸗
quo modo diſponẽs. Vnde ↄtedo ſicut obiectũ fuit.ꝙ ñ
requirit᷑ ſꝑ in hmõi augmẽto noua gꝛa: b eſt ĩ hmõi gꝛa
innouata aliquo modo ꝑ augmentũ ſui. Ex his pʒ rñſio
ad alia. 4l Ad id qð obicit᷑ ꝙ gra nõ eſt augmẽtabilis ꝑ
grãm. quia ſimplex additũ ſimplici nõ efficit mains ⁊c.
Bicendũ ꝙ hoc intelligit᷑ de ſimplicibo hñtibo poſitiõez
ſm ꝙ dicit᷑ punctus ſubſtantia poſita. Punctus.n. ad⸗
ditus puncto nõ facit quantũ. vnitas aũt addita vnitati
ſiue vnũ vni:facit numeꝝ. Pret᷑.qdð dr.q; ſimplex addi⸗
tũ ſimplici nõ facit maiꝰ.h̊ intelligitur de maioꝛi quan⸗
titate molis.

rticulus quaꝛtus

Onſequent᷑ querit᷑.vtꝝ ↄfirmatio det᷑ ad cõſi⸗
tendũ fideʒ xpᷣi. ſic videt᷑. Rabanꝰ de inſti
tutõne clericoꝝ li.j.ca.xxx.Mouiſſime a ſum
mo ſacerdote ꝑ impoſitõʒ manus ꝑaclitus tradit᷑ bapti⸗
ʒato vt roboꝛet᷑ ꝑ ſpm̃ſanetũ ad predicandũ alijs. bec pᷣ⸗
dicatio nõ eſt euãgeliʒatio verbi dei: pᷣ ↄfeſſio fidei xp̃i.S
⁊c.q¶ Cont᷑. DHug.In baptiſmo dat᷑ gꝛatia ad peccatoꝝ
remiſſioneʒ:hic dat᷑ ga ad ↄfirmatiõzʒ.quid aũt ꝓdeſt ſi
a lapſu erigeris:niſi eti ad ſtandũ ↄfirmeris.hec Hug.

igit᷑ ↄfirmatio eſt ad ſtandũ ĩ innocẽtia baptiſmali.¶¶ Ztẽ

quare nõ dant᷑ ſacram̃ta in robur ad exequẽdũ alias vir
tutes:ſicut in robur fidei det ↄfirmatio.4l Itez cũ pfecti
onis fidei ſit et credat᷑ coꝛde ⁊ ↄfiteat᷑ oꝛe.cũ difficiliꝰ ſit
credere coꝛde qᷓ ↄfiteri oꝛe:qꝛ nihil eſt difficiliꝰ qᷓ ita ca⸗
ptiuare intellectũ vt credat ſumme vnũ trinũ moꝛtalez ĩ⸗
moꝛtalẽ 1 bmõi. quare nõ dat᷑ aliqð ſacr̃jm ĩ robur fidei
inqᷓtum credit᷑ ſicut inꝙtuz confitet᷑: cum huiꝰ ſit maior
difficultas ꝙᷓ illius ¶¶ Rnſio.ad primuʒ ꝙ illud qð diẽ
Hug. qd ꝓdeſt ⁊c̃.nõ dr qꝛ effectus principalis ⁊ ius
confirmatõis ſit ſtare in ſiatu baptiſmali ſiue innocẽtie
ßᷣ generalis.q;ꝛ qui tem ꝑe opoꝛtuno negãt xp̃ʒ: cadunt a
ſtatu gratie. vnde ad negare ſequit᷑ nõ ſtare. ñ glo. ſu⸗
per illud Ro.x. Coꝛde credit᷑:dicit᷑.nihil ꝓdeſt h̊ eẽ ĩ coꝛ
le qð verum eſt: ſi hoc dicit᷑ voce qð falſum ẽ.qꝛ veritas
7 credenda eſt ⁊ loquẽda.hec glo.Dico q̊ ꝙ ſiare ĩ inno⸗
centia baptiſinali nõ ẽ actus ꝓpꝛius hꝰ ſacri:ſic nec actꝰ
Apꝛius ⁊ principalis baptiſmi eſt erigere a lapſu.vñ cũ
dicit.qd ꝓdeſt erigi ⁊c᷑. inſinuat᷑ ibi actus coĩs vtriuſqʒ
nõ aũt ꝓpꝛius ⁊ immediatus.4¶ Ad alind qð ſeꝗtur rñ⸗
dendũ eſt ꝑ interemptõʒ.qꝛ ſacim euchariſtie datur ĩ ro/
bur caritatis. Si aũt querat᷑ quare ſolũmodo dant᷑ ſaẽ⸗

mmenta in robur iſtaꝝ virtutũ. Dicendũ ꝙ boc eſt: qꝛ ab

bis duabo pendet principalr foꝛtitudo ſpũalis edificij.
quia in fide eſt prima fundatio:in caritate ſumma eleua
tio vltima ↄſummatio. Itez alia eſt rõ.ſ.quia teneinur
ad duo.ſ.ad obſeruantiã ſidei:⁊ exercitiũ in moꝛibo.con
firmatio dat robur ad obſeruantiã fidei: euchariſtia ad
exercitiũ in moꝛibo.vt.n.dicit᷑.j. YOo.iiij. Hec eſt caritas

cvrii vt mandata eius cuſtodiamꝰ. lel aliter dm. ꝙ vir⸗

tus eſt circa bonũ difficile. ſummũ bonũ in virtutibo ẽ
caritas:ſummũ difficile fides. ꝓpter qð aliqua fieri ĩ ro⸗
bur fidei ⁊ caritatis:nccĩtatis maxime ẽ ⁊ vtilitatis. ne
ceſſitatis ꝓpter difficultateʒ fidei: ⁊ vtilitatis ꝓt boni⸗
L 8

tatẽ carita tis.ꝓpt᷑ qð magis opoꝛtuit ⁊c. Ad alið di

cendũ.ꝙ maioꝛis ẽ difficultatis ↄfiteri fidẽ qᷓ credẽ ꝓut

H intẽdimus de ↄfirmatõne fidei.qꝛ ↄfirmatio fidei ꝓut
nccia ẽ ad ſalutẽ:ſuꝑaddit᷑ fidei in coꝛde.vñ glo.ibi Ro.
x. De fit ↄfeſſio: dicit.nõ mõ ad iuſticiã bᷣ etiã ad ſalutẽ
ofeſſio ſupaddit᷑ fidei.vt maꝛtiribo ꝗ ſunt int᷑ toꝛmẽta im
minẽtia: fideʒ quã coꝛde tenebãt oꝛe ↄfeſſi ſunt.pꝛet᷑.dil⸗
ficultas ofirmatõis eſt ex He ofitẽtibo intentãt ifideles
¶ Zadbuc querit᷑.quid eſt illud ad qð principalit
dat᷑ ſacrin cõfirmatõnis.Et videt᷑ ꝙ dat᷑ in robur ad pu⸗

gnandũ ð tẽptatõcs. Dic.n. Melchyades papa. ꝙ in H

mũdo tota etate victuris int viſibiles hoſtes 2 ꝑieula qᷓ⸗
diendũ ẽ:in baptiſmo regeneramur ad vitã: poſt bapti⸗
ſmũ ↄfirmamur ad pugnã.4 Cõtra.in baptiſmate ↄfe⸗
runt᷑ virtutes baptiʒatis q̃ pᷣſtant robur in pugna: nõ &
videt᷑ ꝙ ↄfirmatio ſit ad H.¶ Rñſio.ꝙ id ad qð dat᷑ pᷣn
cipalit᷑ ẽ robur ad pugnã õ ꝑſecutoꝛes fidei.ſ.vt ↄfirma
ti idonei ſint ⁊ validi ad ↄfitẽdũ ⁊ teſtificãdũ fidẽ xpᷣi co⸗
rã regibo ⁊ pꝛincipibo ⁊ ꝗbuſcũq;. qð inſinuat᷑ Act᷑.j.cuʒ
dic̃. Accipietis virtutẽ ſpũſſancti ĩ vos:⁊ eritis mihi te⸗
ſtes in hierłin ⁊ in om̃i indea ⁊ ſamaria ⁊ vſq; ad vltimũ

terre. Et lʒ ↄfirmatus ðᷣtute gre collate in ↄfirmatõe va⸗
lidioꝛ ſit ĩ pugna tẽptationũ quoꝛũcũq;.qð intẽdit Aldel

chyades papa:nihilominꝰ principalłr dat᷑ ĩ robur ad cõ
fitẽdũ ⁊ teſtificãdũ fidẽ xp̃i.vt ex vᷣbo dei act᷑.j p̃dicto pʒ.

¶Queſtio. xxvij.de cõpꝑa/

tione confirmatõis ad baptiſmũ.

quitur de compa

tione hꝰ ſacr̃i ad ſacrẽ̃m baptiſmi.Et pꝛi
mo de comꝑatõne q;tuʒ ad oꝛdineʒ. Se⸗/
cũdo de cõꝑatiõe qtũ ad magnitudieʒ.

¶ Membꝛũ primũ

RKimo ꝗ̊ querit᷑.vtꝝ h̊ ſacr̃m ſit poſteriꝰ ſa
cramẽto baptiſmatis vel econueꝛſo. E ſit
poſterius:videt᷑ ꝑ ̊ ꝙ ſacr̃m baptiſmi ẽ fũ
dapmentũ ⁊ ianua oĩm ſacr̃oꝝ.l¶ Itẽ priꝰ ẽ
regeneratio ad vitã qð fit ꝑ baptiſma:qᷓ; eſt roboꝛaꝛi ad
pugnã qð fit ꝑ ↄfumatõʒ.vñ Adelchyades papa. In ba
ptiſino regeneramur ad vitã: poſt baptiſmũ ↄfirmamur
ad pugnõ. ¶ Montrariũ videt᷑ pꝛimo.q; via repatõis op
poſito oꝛdine ꝓcedit vie deſtructõis ⁊ ruine.ſic patʒ taʒx
rõne q; exemplo. Sʒ in via ruine prioꝛ ẽ culpa q; pena:
& in via reꝑatõis prius debet adhiberi remediũ 3 penaz
q eſt poſterioꝛ qᷓ ð culpã.Sʒ ſocr̃m ofirmatõms eſi ʒ pe⸗
nam puſillanimitatis: ſacẽm baptiſini z culpã oꝛiginał
peccati. prius eſt h̊ ſacrẽ̃m qᷓ id.¶¶ Iteʒ ſᷣm rectũ oꝛdinẽ
euntes ad pugnã:prius debẽt aĩari ⁊ roboꝛari q̃ᷓᷓ in cam
po certamĩs exponi. Juxta mãdatũ dñi deut᷑.xx.vbi dr̃.
Si quis foꝛmidoloſus ⁊c. Sʒ ꝑ ſacr̃m ↄfirmatiõis tollit᷑
puſillanimitas ⁊ aĩatur bõ ad pꝛeliũ. ꝑ ſacrjm baptiſmi
ſtatuit᷑ in prelio:dũ fit aduerſariꝰ dy aboli ⁊ intrat aciẽ
ihu xp̃i.̊ ſaciin ↄfirmatõnis precedit ſacrẽm baptiſmi.
4 Itez in ſapiẽter agentibo vbi timet᷑ ꝑiculuʒ d incurſu
hoſtiũ:prius eſt domus firmada qᷓ; inbabitãda.hᷣ ꝑ ſacꝛa

mentũ baptiſmi habitat xpᷣus in aĩa: ꝑ ſaer̃m vᷣo confir⸗

matõis habitatio firmat᷑ ⁊ munit᷑⁊ talis inhabitatõ cõ

tinuũ patit᷑ hoſtiũ incurſum.q̊ ſᷣm oꝛdinẽ rectũ ⁊ debitũ

ofirmatio eſt ante baptiſma. ¶! Itez ſicut ficte ad bapti⸗

ſma accedens ſacẽ̃m ſuſcipit 2 nõ rem baptiſmi quouſqʒ
receſſerit fictio:ſilr nõ baptiʒatus ſuſcipiẽs euchariſtid:
ſuſcipit illud qð eſt veꝛe in euchariſtia:lʒ ñ ↄſequat᷑ in eo
effectus illius ſacr̃i. Silr videt᷑ ꝙ ñ baptiʒ atus poſſit re⸗

ciꝑe ſacr̃m ↄfirmatãi aptiſmo:lʒ rem ſiue effectuʒ
no recipiat /KRñſio. ꝙ abſq; dubio ſaccrm ↄfirmatõnis
ſequit᷑ ſacrjm baptiſmi: tum qꝛ eſſe ↄfirmatũ ſequit᷑ eẽ iu⸗
ſtificatũ:tnz quia inferius. Confirmatio.n. preſ upponit
baptiſmũ tanꝙᷓᷓ prius ⁊ cõmuniꝰ.4¶. Ad id qð priꝰ ob⸗
hcit de rexatõne. dm ꝙ illud hʒ locum in repatis 2 de⸗

4

ſiructis que bñt oꝛdinez ſicut ꝑs 7 totum: ſicut ſimpler ?

compoſitũ.in quibo eſi deſtꝛuctio ꝑꝓ reſolutioneʒ:ſicut pzʒ
in coꝛꝛuptiõe mixti:vel diſſolutõe alicuiꝰ artificiati.· Sʒ
in his que bñt oꝛdineʒ ſicut cauſa nccia ⁊ effectuo nõ bz
vVeritateʒ. Et hoc modo ſe hʒ hic:nõ modo pᷣmiſſo.i Iam
culpa erat cauſa nccio introductiua pene. ⁊ ideo opoꝛtʒ
prius aĩam a peccato reſurgere:qᷓ; poſſit a pena conuale
ſcere.Culpa.n.tanta neceſſitate introducit penã 2 ſeque
las adeo ſibi adherẽtes.ꝙ niſi culpa tollet᷑: nequaq; pñt
iſta curari. ſicut impoſſibile eſt rulnꝰ claudi nili priꝰ te⸗
lum de rulnere extrabat᷑.⁊ hoc modo in ꝓpoſito eſt intel
ligendũ.i Laz illud eſt ſimile qð introducit Aug?. 4 Ad
illud qð obijcit᷑ de euntibo ad preliũ: ꝙ prius debet tolli
foꝛimidoloſitas. Dicendũ ꝓ illud veritatẽ hʒ regulariter
intellectũ.EIñ attendendũ eſt.ꝙ duplex eſt preliũ.ſ.com

mune ⁊ arduũ. In baptiſmo quideʒ ſtatuit homo in pꝛe

lio cõmuni ⁊ ad illud dat᷑ ſufficiens virtus gr̃e ad ſlabi⸗
liendũ baptiʒatum vt nõ poſſit pᷣualere aduerſariꝰ. Sʒ
aliud eſt preliũ arduũ ĩ quo nõ ſiatim ſiatuit᷑ bomo poſt

baptiſma:ſ̊ cum opoꝛtet cõfiteri nomẽ xpᷣi coꝛã etiam ꝑ⸗

ſequentibo. ⁊ añ hoe preit ſacẽm ↄfirmatõis.Sʒ illð pre
liũ ſequit᷑ baptiſmũ ⁊ vtrũq; ſacrm: ⁊ ideo nõ opoꝛtet ꝙ
confirmatio ſit prioꝛ baptiſmo. Poõt etiã dici ꝙ hoc ac⸗

cidit ꝙ ꝑ baptiſmũ ſtatuit᷑ hõ in prelio.nec eſt generale:

ſicut patet in ꝑuulis. Eſto tñ ꝙ adbuc eẽt verũ generali⸗
ter:põt dici ꝗ; nõ eſt ſiłe in bello ſpũali ⁊ materiali.Qã
in bello ſpũali nulli dant᷑ arma ad pugnandũ nec robur
ſpũs:niſi ei qui ſequit᷑ xᷣm:⁊ ſe cum eo exponit ad pᷣliũ.
⁊ ideo cum ꝑ ſacr̃m baptiſini fiat hõ de acie xp̃i:ncce ẽ ꝙ
ſm rectum oꝛdineʒ prius homo baptizet᷑ ꝙᷓ ꝙ ꝑ ↄfirmati
oneʒ armet᷑.¶ Ad id qð ſequit᷑ dᷣm.ꝙ ſi domus aliqua

ſufficiẽter muniret᷑ ex pñtia habitatoꝛis: nõ opoꝛteret

muniret᷑ ante inhabitatõeʒ. vnde quia domus inbabita⸗
da a dño ſcz aĩa vel homo lufficiẽter quantũ ẽ ꝓ ſtatu in⸗
cipientiũ munit᷑ ex pñtia dei inbabitãtis ꝑ gẽam q̃ dat᷑ ĩ

baptiſmo ↄtra impetũ aduerſarioꝝ ſiue hoſtiũ infeſtan⸗

tium cõmuni bello: nõ opoꝛtet ꝙ premuniat᷑ alio ſacr̃o.
Sʒ qꝛ qñq; hoſtes ⁊ ꝑſecutoꝛes fidei ingraſſant᷑ in fide⸗
les grauioꝛi conflictu: volentes ſubuertere fidẽ q eſt fun⸗
damentũ edificij religionis xp̃ᷣiane:expedit ↄtra hmõi ĩ⸗
feſtatõʒ domũ ante murali ↄfirmatõis pᷣmuniꝛi.qð gdez
nõ põt fieri niſi in pñtia habitatoꝛis.⁊ de hac nõ eſt veꝛũ
ꝙ debeat precedere:ł̊D opoꝛtet ſequi.⁊ hec dat᷑ in confir⸗
matõe:⁊ ideo ſacẽm illud pᷣm rectum oꝛdinẽ nõ precedit
Hͤ ſegt. ¶ Ad vltimũ dõm.ꝙ baptiſinꝰ ñ ẽ fundamentuz
ſacroꝝ ſolũ rõne ge collate eodeʒ:ᷣ rõne caracteris im⸗
preſſi.Caracter.n.baptiſmalis fundamentũ eſt alioꝛum

Alembꝛu ſe ecuduʒ

Onſequenter querit᷑ de comꝑatione qᷓtum
ad magnitudineʒ. Queritur ꝗ̊ qð illoꝝ eſt
aius q;tum ad munꝰ gratie. Et videt᷑ ꝙ
acramentũ confirmatõis. Primo ratõne
1. eſt enim boc ad yfirmandu: illa ad iuſti⸗

ioꝛis gratie eſt confirmatuʒ eſſe ꝙᷓ iuſtificari:maioꝛis eſt
etiam publice confiteri ꝙᷓ occulte credere: videt᷑ ꝙ gra cõ
firmatõnis ſit maioꝛ.¶ IStez rõne alia videt᷑.qꝛ ſignum
in hoc ſacramento eſt precioſius ⁊ carius.ꝗᷣ ⁊ gẽa ſignata

precioſioꝛ ⁊ maioꝛ.cum ſignum in ſacramẽtis rũdere de⸗.

bet ſignificato.¶¶ Steʒ ratione diſpenſatõis.quia nõ iðo
maius eſt ſacr̃m quia a maioꝛibo:ſed qꝛ maius: ideo eſt

eius diſpenſatio cõmiſſa maioꝛibo.ſ̊ diſpoſitio huius ſa

cramenti eſt maioꝛibo cõmiſſa qᷓ;¶ baptiſmi.ᷣ ⁊c. ¶ Item
bocipſum oñdit᷑ auẽte Rabani.In baptiſmo ſpũſſanctꝰ

teſcendit ad habitationẽ deo ↄſecrandã. In hac pᷣo eiuſ⸗
dem ſeptifoꝛmis gratia cum om̃i plenitudine ſanctitatis

⁊ virtutis venit in hominem. patet ergo ꝙ confert ma⸗

ius munus.Contra. Gratia baptiſmalis eſt tra cut
pã oꝛiginaleꝭ ⁊ omnes eius ſequelas.ſ̊ ↄfirmatõis con

ſcandur. ille ad credendũ:hec ad confitendũ. Si ma⸗

—. —.—.,—

amp⸗
8
onetg⸗
che⸗
erole⸗
erol⸗
N
ur
l.
9
g
iti⸗
gin⸗
i

Im
1
etg
höne
Ul⸗
na⸗
geſt
aco
aum
nans
reN⸗
bido
coel
uoſt
en
Pnet
ciſ⸗
tuns
o!

&

—

Lueſtio

tra vnã ſequelã. vtputa puſillanimitatẽ. Sʒ ↄgruũ ẽ cõ⸗
tra moꝛbũ maioꝛẽ ⁊ efficacioꝛẽ dari medicinã.̊ ⁊c.¶ Iẽ
rõne effectus pᷣmi videt᷑.qꝛ maiꝰ donũ ẽ de inimico ami⸗
cũ fiẽi qᷓ de amico magis amicũ.Sʒ ĩ baptiſmo fit bomo
amicus:in ofirmatõe aũt magis. ĩ baptiſmo oꝓfert ma
ius donũ. 4 YIez baptiſm facit holeʒ innocentẽ 2 ſtatim
aperit illi celũ. p̊ Hᷣ nõ facit ↄſirmatio.j baptiſmẽ effica
cius ſacẽ̃m. 4¶q Itez ad ̊ eſt auẽtas mgr̃i in.iiij. ſen. MDa
ius eſt ſacrẽ̃m: nõ ob maioꝛẽ virtutẽ vel vtilitatẽ quã cõfe⸗
rat:pᷣ quia a dignioꝛibo dat᷑.g̊ ⁊c KRñſio.dðm ꝗ; gr̃a
ↄfirmatõis pᷣſupponit grãm bapti malẽ: ſicut bñ eẽ ſup⸗
ponit eſſe. Qñ fit comꝑatio paꝝ grãꝝ põt fieri dupłr.

Ano mõ cñ p̃ſuppoſitõe: ⁊ ſic oĩno maioꝛ eſt ga ↄfirma⸗

tionis qᷓ; baptiſmalis. ſicut bñ ⁊ ꝑfecte viuere melius qᷓ
viuere: qꝛ addit illð 2 ↄplet. Si aũt intelligat᷑ pciſe. vt
ſeʒ bec gra que addit᷑ ſit maioꝛ vel minoꝛ. Dicenduʒ ſine
dubio ꝙ nõ eſt tante efficacie vt pʒ. qꝛ viuificare moꝛtuũ
maioꝛ gr̃a eſt ⁊ potẽtia:qᷓ iam viuificatũ ſanare vel for⸗
tifieare pciſe loquẽdo. ſᷣ cũ preſuppoſitiõe maiꝰ ẽ eẽ viuũ
7 ſanũ qᷓ eẽ viuũ tm̃. Rõnes ꝓbantes ; gra ↄfirmati⸗
onis ſit maioꝛ:intelligunt᷑ cũ preſupoſitõe.q; auget gꝛa
tiã baptiſmalẽ. Sʒ roõnes ꝓbantes ↄtrariũ intelligũt᷑ cũ
preciſione hãc gram illi cui addit᷑ pꝑando.Et H̊ pʒ ꝑ ſin
gulas rõnes cuilibz inſpiciẽti. 4 Cũ bis nõ.ꝙ ſacẽm dĩ
maiug ſacr̃o multipłr. Aut ꝓter maioꝛitatẽ rei ſubſiſtẽ
tis:vt euchariſtia.res enĩ ſubſiſtẽs ẽ coꝛpꝰ xpᷣi. Ant ꝓpt
maioꝛitatẽ effeetꝰ:vt baptiſmꝰ ꝗ abſoluit a culpa ⁊ a pe⸗
na. Aut ꝓpter maioꝛitatẽ rei ſignificate: vt mrioniuʒ int
xp̃m ⁊ ecciaʒ. Aut ꝓpter miſtri auẽteʒ: vt ↄfirmatio. vel
etiã ſᷣm quoſdã ↄfirm atio dꝛ maioꝛ ꝓpter effectꝰ proga⸗
tiuã ⁊ dignitatẽ.dignioꝛ.n.eſt gra ↄfirmata vel ↄſũmata
q̃ gra ſimplex. Aut qꝛ maioꝛeʒ ↄfert ſtatũ:⁊ ſic ſacramẽ⸗
m oꝛdinis. Et ſic pʒ qũo eſt maius ſacrm ⁊ qũo minus.
4 Sʒ 3 pdicta obyjcit᷑ de ̊ qð dictũ ẽ.ſacẽm eſt maius ſa
cramẽto ꝓpter miſtri auẽtezʒ. gꝗa miſter ſe hʒ ad ſacramẽ
tũ qð miſtrat vt efficiẽs:qꝛ reducit᷑ ad cãm efficientem: Nᷣ
cã efficiens nõ eſt de re ᷣ e reʒ.nõ ꝗᷓ videt᷑ ꝙ a maioꝛita⸗
te illius debeat dici res maioꝛ vel minoꝛ.¶ Pret᷑.ſacr̃m
oꝛdinis a ſolis epiſcopis mĩſtrat᷑.nõ ̊ hoc ſacim eſt ma⸗
ius alijs qꝛ a maioꝛi miſtrat᷑.q¶¶¶ Rñſio.ad primũ dðõᷣm ꝙ
ꝙ eſt quedã cauſa efficiẽs oĩno extra rem ſiue effectuʒ.ſi⸗
cut eſi illa que ſpẽm ſuã vel ꝓpꝛietatẽ ꝓducit in eẽ in ſuo
eſſectu:ſicut ẽ in equoce agentibo.⁊ de tali agẽte tenet rõ
ꝓpoſita. Eſt ⁊ alia efficiẽs q̃ ſpẽm ſuã vel ꝓpꝛietatẽ ꝓduẽ
in eſſe in ſuo efſectu.⁊ hmõi efficiẽs ñ ẽ oĩno e rẽ ſiue ef⸗
fectũ.Miniſtrãs aũt h ſacr̃m reduci põt ad cãm efficien
tem vltimo mõ dictaʒ. qtũ ad h̊ ꝑ ꝓpꝛietatẽ ſuã relinqt ĩ
ſuo effectu:in h̊ ꝙ in hoc ſacꝛo dat᷑ quedaʒ gꝛa excellẽs ⁊
maioꝛ in roboꝛe.cinꝰ excellentia ⁊ magnitudo dat᷑ intel⸗
ligi ex excellẽtia ⁊ magnitudine miſtri. Ael bꝛeuiter dici
pot.ꝙ lʒ efficiẽs diſpenſans h̊ ſacim oino ſit er ipᷣm eſfe⸗
ctum:nibilominꝰ h̊ ꝙ a ſolis pontificibo hʒ diſpẽſari eiꝰ
atteſtat magnitudini. vñ Euſebius papa.NDanꝰ impo⸗
ſitõis ſacr̃m magna veneratõne tenenduʒ eſt.qð ab alijs
ꝑfici nõ põt niſi a ſummis ſaceꝛdotibo.nec tẽꝑe apłoꝛum
ab alijs ꝙᷓ ab ipſis aplis legit᷑ ac ſcitur ꝑactuʒ eẽ. nec ab
alijs ꝙᷓ qui eoꝝ tenẽt locũ nũqᷓ; ꝑſici põt: aut fieri debet.
Ad aliud dðm.ꝙ comꝑatio pᷣtacta determiĩat᷑ reſpectu
baptiſmi:nõ ſacr̃i oꝛdinis.VAel pᷣt dici ꝙ alij qᷓ ep̃i de mã
datione dñi pape pñt oꝛdines ↄferre.̊ nullus ſᷣm qͥſdaʒ
põt h̊ ſacrjm miſtrare niſi ep̃us.de G.j.dicet᷑.

¶ Queſtio. xxviij. de diſpẽ

ſatõne ſacram̃ti ofirmatõis.

XNOnſequẽter queri
tur de diſpenſatõne. Circa qð primo qᷓ
ruur.ꝗs põt ↄfirmare.Scðo.ꝗs debeat
oↄfirmari.Tercio.qꝗs debet vel põt ↄſir⸗
mãdũ tenere.Quarto. vtꝝ debuit xpᷣs
ↄfirmari.Quinto.de tꝑe ↄfirmatõis. Sexto.de loco con

maioꝛis e

vxxvüij.
firmatõig. Septimo.de iteratõne ↄfirmatõis.

Mlembꝛũ pꝛimũ
Irca primũ primo queritur.vtrũ non con
firmatus poſſit confirmare. Secũdo.vtrũ

uilibet ſ⸗ acerdos: vel ep̃s tm̃.
rticulus primꝰ

Verit᷑ ̊ primo.vtꝝ nõ ↄfirmatus põt ↄfiꝛma
re.E ſic:videt᷑ primo.qꝛ nõ baptizatꝰpõt ba
ptiʒare vt ex ſupꝛadictis pʒ. cũ baptiſmꝰ ſit
fficacie qᷓ; ofirmatio. Illo.n.nõ tm̃ gra ↄfertur
ſ etiã culpa tollit᷑.videt᷑ ꝙ ⁊ nõ ↄfirmatus poſſit ↄfirma
re.4. Itez indultũ ẽ cuilibʒ inſtante nccitate poſſe bapti⸗
ʒare ꝓpter ꝑiculũ qð poſſet ↄtingere. ſiłr videt᷑ ꝙ debeat
fieri de hoc ſacr̃o ꝗꝓpter ꝑiculũ qð imminere poſſet ex di⸗
latione.Dicit.n. Hug. In geſtis pontificalibo legitur.ꝙ
ſanctus Silueſter cõſtituit vt baptiʒatũ pᷣſbiter in verti⸗
ce criſmate liniat.ꝓpter occaſionẽ quideʒ moꝛtis: ne foꝛ⸗
te ꝑ abſentiã ep̃i ⁊ difficultatẽ eũ ↄſequẽdi:ſine manꝰ im
poſitione baptiʒatũ ab hac vita migrare ↄtingeret qð
ez oĩno ꝑiculoſum eẽt. ¶ Iteʒ Aug. accedit v erbuz ad
elementũ 2 fit ſacrm. vñ virtus ſacram̃ti eſt a vir tute ver
boꝝ:nõ a ↄfirmatõne alicuiꝰ.i ꝛõ enĩ ↄfirmat ꝗs ꝑ viꝛtu
tẽ illã qua ↄfirmatus eſt.̊ a quocũq; verba ꝓleꝛant᷑:cõ⸗
currente materia vel elemento debito:videt᷑ ꝙ efficiat᷑ ſa
cramentũ. ¶ Cont᷑.oñdit᷑.j.q.j.Gꝛatio.qꝙ ſymoniaci qꝛ
grãm nõ hñt:grãm dare nõ pñt oꝛdinãdo. Idẽ babetur ĩ
eadẽ caula.q.vij.Day bertũ.vbi oñdit᷑ꝙ oꝛdinatꝰ ab he
retico eo ꝙ nihil accepit nihil dare p̃t. a ſimili videt᷑ ꝙ ñ
hñtes gràm ↄfirmatõis ſcʒ nõ ↄfirmanti:grãʒ illã ↄferre
nõ pñt.X. Iteʒ qð hʒ eſſe imꝑfectũ in aliquo geneꝛe:non
oꝛdinat᷑ coĩter ad dandũ eſſe ꝑfectum in eodeʒ genẽ.vnð
hoĩs imꝑfecti nõ eſt hoĩeʒ generare:ᷣ eſt potius impoſ⸗
ſibile in natura.&̊ nec nõ ↄfirmatus cũ ſit imꝑfectꝰ xpᷣia⸗
nus:poterit aliũ oaar hoc ſit hñtis ꝑfectũ eſſe
R

xpᷣianitatis dare./¶ Rũñſio.ↄcedo ꝙ nõ ↄfirmatus ñ po⸗
teſt confirmare.h? aũt rõ eſt.ꝙ confirmãs quandã habʒ
auẽteʒ reſpectu confirmãdi.⁊ ideo cũ auẽteʒ nõ hẽat par
in parem:nõ ↄfirmatus nõ põt ↄfirmare nõ ↄfirmatũ cũ
ſint pares:niſi preſtita eẽt auẽtas aliũde:vt ab eccleſia.
Ad primũ obiectũ ↄtra h̊ dõm.ꝙ nõ eſt ſiłe.eo eniʒ ꝙ
ſacr̃m eſt baptiſmus necĩtatis:nõ põt in collatiõe ipſius
oĩmoda cõgruitas obſeruari ꝓpter diuerſos euẽtꝰ ⁊ pe⸗
ricula que ſolent accidere ex infirmitate ꝑuuloꝝ.vnð ne
accidat ꝑiculũ damnatõis ſi expectaret᷑ ꝑſona cõgrua:ĩ⸗
dultũ eſi vnicuiq; in caſu poſſe baptiʒare.nõ ſiłr eſt de ſa
cramẽto ↄfirmatois. pter qð põt ⁊ ↄuenit ꝑſonã ↄgruã
ad diſpenſandũ hoc ſacm expectaꝛe:cũ ſine illo poſſit eẽ
ſalus. 4 Ad illud qð dicit Hng. dm eſt ꝑiculũ oĩno eẽ
ſi negligeret᷑ vel temneret᷑.⁊ ita intelligit Hug.4 Ad il
lud qð obijcit᷑.ꝙ verbũ accedẽs ad elementũ fit ſacramẽ⸗
tũ. Dicendũ ꝙ hoc veruʒ eſt:cõcurrentibo alijs q̃ ſunt de
nccĩtate ſacri:ſ.ꝑſona ↄgrua ⁊ materia ⁊æbita. 2 ſi q̃ ſũt
alia que nccio requirũt᷑. in diſpenſatõe hꝰ ſacr̃i requirit
ꝑſona que idonea eſt ad h ſᷣm inſtitutõʒ eccĩe ⁊ diſpoſiti
onẽ diuine ſapie.vñ idoneitas ꝑſone eſt ad inſtitutõʒ ec⸗
cleſie.inſtitutio aũt eccie ratõʒ hʒ a ↄgruitate. Congrui
tas aũt requirit ꝙ diſpenſatoꝛ bꝰ ſacramti illud ſuſcepe
rit gratie ſalutarie qð alijs miniſtꝛat. vñ opoꝛtet ꝙ lit cõ
firmatus. 4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ virtus nõẽ a ↄfirma⸗
tione miſtri cc. Dicendũ ꝙ in diſpenſatõne nõ ſolũ reꝗ⸗
ritur id a quo eſt virtus effectiua:bᷣ ⁊ alia.⁊ marie peꝛſo
na idonea. Añ lʒ cõfirmatio qua aliꝗs ẽ ↄfirmatꝰ nõ ſit
cauſa vt a qua confirmatꝰ poſſit aliuzʒ confirmare:eſt tũ
cauſa ſine qua nõ.

ulus ſecũdus

Onſequent querit᷑.vtꝝ ꝗlibʒ ↄfirmatus poſ⸗
ſit ↄyfirmare. ſic:videt᷑.Actio exit ab agẽte
q ꝓpꝛietas ſiue diſpoſitio ꝓpꝛia ad
ℳ

quocũq; ĩ qͥẽ

„ —–

natus pot

— 4
4

actõz illam. ſicut ignire ab co in quo eſt igneitas:⁊ inflã
mare ab eo in quo eſt inflãmatio.ſ̊ ĩ ↄfiꝛmato ẽ ꝓpꝛietas

ad actionẽ ↄfirmatõis vt videt᷑.ſiẽ ignire ſe bʒ ad ignei⸗
tatẽ:ſic ↄfirmare ad ↄfirmatõʒ. ᷓ actio ↄfirmatõis babʒ
exrire a ↄfirmato ſicut ignire ab igne.¶ Itez actio exit ab
agente m diſpoſitõʒ exñteʒ in agente. vt opuo merito⸗
riũ a ꝑſona meꝛente ᷣm diſpoſitõʒ caritatis erñtis ĩ ip̃a
nec actio ercedit diſpoſitõʒ agentis nec ecõuerſo.vñ nec
meritũ oꝑis excedit caritateʒ merentis nec ecõuerſo.vñ
omiĩs talis ⁊ ſolus põt mereri:Sʒ ↄfirmatio ẽ diſpoſitõ
Eer agit ipſe cõfirmãs.vt aũt dictũ eſt: ↄgruũ ẽ in

acro ꝙ miniſter habeat ĩ ſe id ge ſalutaris qð alijs m

iſtrat.ꝙ̊ nec actio ↄfirmantis excedit hãc di ſpoſitõ

ecõuerſo.ꝗ ſolus confirmatꝰ 2 oĩs põt ↄfirmare ,—S=è

tra. dicit Hugo li. de ſacr̃is. Oĩs eccĩaſtica adminiſtra⸗
tio in tribo ↄſiſtit.in oꝛdinibo.in ſacꝛis.in p̃ceptis. Oꝛdi
nes ↄſideramus in ꝑſonis pᷣie toꝝ:ſacr̃a in miſterio eoꝝ.
Ex his pʒ ꝙ miniſtroꝝ eccie eſt mĩſtrare ſacr̃a eccĩe. ſᷣ ñ
oĩs ↄfirmatus ẽ miſter ecciĩe.q̊ ⁊c̃. ndeo.ꝙ nõ omĩs
irmatus põt ↄfirmare: ſolũ miſter eccie. Rõ hꝰẽ. qa
e exr verbis Hugo. Sacramtoꝝ diſpenſatio credita
miſtzis eccie. maxĩe illius ſacẽi qd magna geneꝛa
colendũ eſt. i.ofirmatõis:ſic dicit Hugo. Et habet
e. di. iiij. de his. Quia vᷣo cõfirmare eſt hñtis digni⸗
tateʒ ⁊ auẽteʒ: ideo ad illos ſolos ꝑtinet qui ſunt capita
in eccia.i.ad ſolos prelatos: a quibo vt a capitib motꝰ
⁊ ſenſus ſpũalis deſcendit in mẽbꝛa ꝑ miſteriũ ſacẽoꝛuʒ.
¶Ad primũ obiectũ ʒ h̊ͥ dᷣm. ꝙ ↄfiꝛmatio dupłr accipi
põt.ſ.actiue:⁊ ſic eſt actio dignitatis ⁊ ptãtis date in cõ
ſecratõe maioꝛibo pᷣlatis.⁊ ſᷣm hec ſumpta ñ ẽ diſi poſitio
ſiue ꝓpꝛietas ſᷣm quam actio aliqua exit a ↄfirmato. Et
paſſiue:⁊ ſic eſt ipſius ↄfirmati vt qua cõfirmatus.⁊ ſic
ſumpta nõ eſt diſpoſitio actiua ad ↄfirmandũ: ſſolũ ad
ofitendũ nomẽ xpᷣi.Qullũ.n.ſacrjm oꝛdinat ſuſcipienteʒ
ad ſe ↄferendũ ſ̊ ſolũ ad aliũ actũ.vt baptiſmus ñ oꝛdi⸗
nat baptiʒz atũ ad baptiz andũ: ſ̊ ad credendũ. ſacerdo/
tiũ ſii nõ ad dandũ oꝛdines:ſ̊ ad ↄſecrandũ hoſtiaz ſa⸗
