ad accedendũ qᷓ iuſtus credens ſe eẽ in moꝛtali:pꝛobatio
qtum ad boc ꝙ iſte eſt iuſtus et ille in moꝛtali. cõſtat ꝓ
melius eſt diſpoſitus qᷓtum ad hoc ꝙ iſte credit ſe ĩ pec⸗
cato.et ille in gratia melius diſponit᷑:quia hec creduli⸗
tas ẽ ex humilitate.ſ.qua iuſtus credit ſe eẽ in peccato.il
la ex pᷣumptõe.ſ.qua peccatoꝛ credit ſe eẽ iuſium.ſ̊ me
lius diſponitur bumilis qᷓ pᷣumptuoſus:igitur ommmno
melius diſpoſitus ẽ iſte quiẽ iuſtus et credit ſe eſſe ĩ pec
cato ꝙᷓᷓ alius.igitur ſi iſte peccaret ſi accedeꝛet:multofoꝛ
tius et alius.¶ Item qui indigne accedit indignus acce
dit.quia qui indigne accedit peccat moꝛtaliter:igitur ef
ficitur indignus.igituꝛ ſi ille qui indigne accedit peccat
moꝛtaliter: igitur qui indignus accedit peccat moꝛtalit᷑.
In accidẽtibus ita ẽ ꝓ illud quod ſequit᷑ ad accidẽs ſeqꝗ
tur ad cõſequẽs.vt ſi hõ ẽ albus aĩal ẽ albũ:coꝛpꝰẽ albũ.
It qui indigne accedit peccat.igit᷑ qui nõ peccat digne
accedit.ſed qui digne accedit facit qdð in ſe eſt vt dignus
ſit tanto ſacꝛamẽto.ſʒ ſi facit qð in ſe ẽ:⁊ dñs facit quod
in ſe c.igit᷑ dñs facit illũ dignũ.ſʒ dignus nõ fit niſi per
gẽam gratũfacientẽ.̊ᷣ ⁊c.¶ Item.j.coꝝ.xj.Qui bibit ca
licẽ ⁊c.glo.ſi deſit fides vel caritas iudicium ſibi mãdu
cat ⁊ bibit.ſed exiſtẽti ĩ moꝛtali deeſt ⁊c.¶¶ Is‚.j.coꝝ.rj.
Qui mãducat et bibit.glo.indigne.vt qui in crimine eſi
vel ꝗ irrenerẽter tractat:q̊ omnis quiẽ ĩ peccato moꝛta⸗
li indigne mãducat:ſed ſemper peccat qui indigne man⸗
ducat.&̊ ⁊c.¶ Iiẽ.j.coꝝ.xj.pꝛobet ſe hõ ⁊ ſic de pane illo
edat.Ad boc ̊ ꝙ accedat ita ꝙ nõ ſit reus coꝛꝑis dñi:
opoꝛtet ꝙ ꝓbet ſe. Sed glo. dicit ibidẽ. ꝓbet.i.examinet
et purget eipᷣm. ergo qui ↄmedit non examinatus et non
purgatus peccat. Sed exiſiẽs ĩ peccato moꝛtali nõ ẽ er⸗
aminatus nec purgatus. talis ſemꝑ peccat ↄmedendo.
Mtez inter dignum et indignũ manducãtibo nibil ẽ me
diũ.gᷓ omnis qui mãducat ẽ dignus vel indignꝰ.⁊ ſimili
ter mãducat digne vel indigne.ſʒ nullus peccatoꝛ digne
manducat:& nec digne.ꝗ̊ omnis indigne:ſed talis ſemꝑ

peccat ⁊c.¶ Icẽ ſumere in moꝛtali nõ ẽ moꝛtale vt dr.ſʒ

ſcienter ſumere ĩ moꝛtali moꝛtale ẽ.hoc cõſlat.igitur cũ
ſciẽter dicit circũſtãtiã actue:circũſtãtia ſciẽtie facit no⸗
nũ genus peccati.Cũ ei ſumere ĩ moꝛtali nõ ẽ moꝛtale.ſᷣ
ſciẽter ſumere facit nouũ genus peccati.hoc aũt falſum.
quia ĩ nullo genere actus circũſſantia ſciẽtie facit nouũ
pcetm.:Cont᷑.vt onſum ẽ.ad indigne accedeꝛe ſegt᷑ indi
gnũ accedere et nõ ↄuertibiliteꝛ.indignum dico ex moꝛ⸗
tali peccato.igit᷑ oꝑoſitum antecedẽtis ſtare poteſt cum
cõſequente.igitur hec poſſunt ſimul ſtare ẽ indignus et
digne accedit.ſed qui digne accedit ñ peccat: igitur qui
eſt indignus eo eſt in moꝛtali in aliquo caſu pot accedẽ
ſine peccato. Item ſi accedere ĩ moꝛtali ſꝑ eſſet moꝛta⸗
le.cũ nullꝰpõt ſcire ſe eſſe in caritate.a veꝛe et certa ſciẽ⸗
tia ſcit ꝙ ſi accedit in moꝛtali peccat moꝛtaliter. igitur

quicũq;ʒ accedit neſcit vtrum peccat moꝛtali 5. igẽ
omnis accedens exponit ſe diſcrimini.¶ Reſponlſio.ꝙ

—

¶ Nueſtio

quicũq; ſciẽter ẽ in moꝛtali ſi accedit peccat moꝛtaliter.
ſed vt dicũt qui ẽ in moꝛtali ignoꝛãs ſe eẽ in moꝛtali. licʒ
accedat in aliquo caſu nõ peccat. vt accedit qñq;quãdo
atteritur quis de peccatis ſuis.⁊ credit ſe cõtritũ ſuffici⸗
enter fuiſſe licet nõ ſit. et cũ h̊ fecerit alia que eccleſia or⸗
dinat. fecerit dico oꝑe exterioꝛi.dicũt ꝙ talis accedẽs ſi⸗
ne om̃i remoꝛſu ↄſciẽtie nõ peccat moꝛtaliter: adhibitis
alijs que ſunt adhibẽda.. Ad illud igit᷑ quod obijcitur.
qui mãducat indigne ⁊c. Dicẽdum fᷣm illos. ꝙ talis nõ
mãducat indigne eo mõ quo ibi ſumitur indigne. Indi
gne em̃ mãducat vt babet᷑ ex glo. qui aliter celebrat mi⸗
ſteriũ enkariſtie qᷓ a xpᷣo traditũ ẽ ⁊c. Vñ põt notari in
illo verbo triplex dignitas. Vna in verbo alia in mente
tercia in volũtate.lel vna reſpicit p̃teritũ.alia pns.ter
cia futurũ. Pꝛeterea cũ dicit.qui aliter celebrat ⁊c̃. B di
cit qᷓtum ad cõficiẽtes ſiue ad volẽtes ↄficere. qui nõ de⸗
uota mẽte ad eukariſtiã accedũt.qð facit qui nõ diſcer⸗
nit coꝛpus dñi ab alijs cibis:ſed indiſcrete et negligẽter
ſumit:veneratõem ſingłariter debitã nõ exbibẽs.qð no
tat᷑.j.coꝝ.xj.cũ dr nõ diiudicans coꝛpus xpᷣi vt pai et in
glo. VUel qui in volũtate manet peccãdi.et hoc dr qtum
ad cõficiẽtes et ad ſumentes.Si igitur aliquis exiſtens
in moꝛtali nõ habens voluntatẽ peccãdi accedat cũ debi
ta reuerẽtia:nec celebrat aliter miſteriũ qᷓ; a xpo traditũ
=:non accedat indigne. 4. Ad aliud qð obijcit.ꝙ omnis
exiſtẽs ĩ moꝛtali indignus ẽ.ſʒ vt dicit glo.j.coꝝ·xj. In⸗
dignus ẽ qui aliter celebrat ⁊c.dico ꝙ qui ſic ẽ indignꝰ
peccat. Indignus em̃ ꝓut ibi deſcribit᷑ dicit indignitatẽ
in accedẽdo.nõ aũt dicit indignitatẽ ex pcto als cõmiſſo
Vnge glo.ibi exponẽs indigne exponit indignus.vñ ꝗ
ſic mãducat indignus indigne mãducat.¶ Ao aliud qð
obijcitur. ꝙ ſi ſciẽter exiſtẽs in pcto ⁊c. Dicẽdum ꝙ licet
qui ſciẽter ẽ in peccato.nõ ita ꝑiculoſe peccat ſi iẽ gigno⸗
rãter:tñ magis ẽ indiſpoſitus ad coꝛpus rpᷣi ſumèdum
ỹᷓ ille qui ignoꝛãter. quia talis accedit cũ ↄtemptu et ir⸗
reuerẽtia ſacramẽti. Uñ ſicut ẽ duplex medicina coꝛꝑa⸗
lis.curatiua et cõſeruatiua:ſic ẽ duplex mediecia ſpũalis
ſcʒ curatiua et ↄſeruatiua.Curatiua penitẽtia.cõſeꝛua⸗
tiua eukariſtia.Vñ qui ſciẽter ẽ in peccato.minus eſt di
ſpoſitus et magis indiſpoſitus ad medicinã ↄſeruatiuã
ſcʒ eukariſtiã.qui ignoꝛãter ẽ ĩ peccato:magis ẽ indiſpo
ſitus ad medicinã curatiuã.q¶ Ad id quod queritur.q;
maius ꝑiculum damnatõnis nõ tollit indignitatẽ acce⸗
dẽdi ĩmo potius ponit.Dicẽdum ẽ ꝙ reueꝛa nõ tollit ſed
cauſa illius tollit ſcʒ ignoꝛantia:eoꝙ quia ignoꝛant᷑ pec
cat minus cõtemnit. Ende ignoꝛãtia eſt cauſa minoꝛis
cõtemptus.i Ad aliud quod obijcitur ꝙ iuſtus credens
ſe eſſe ĩ moꝛtali:eſt melius diſpoſitus qᷓ; peccatoꝛ credẽs
ſe eẽ iuſtum ⁊c.dðᷣm.ꝙ licet melius ſit diſpoſitus pꝛimꝰ
ſecundus ſimpliciter: nõ tamen qᷓtum ad boc:eoqꝙ cõ⸗
cientia de peccato maioꝛem generet cõtemptum. 4 Ao
hoc quod obijcituꝛ.ꝙ qui indigne accedit indignus acce
dit. hoc ſequitur ad boc.igit᷑ ⁊c.Bicẽduʒ ꝙ no ſequitur
ꝙ indignus ex quacũq; cauſa: ſed dignus ex cauſa qua
ſequitur ad indigne. Vnde ſicut non ſequitur bomo ẽ al
bus:igitur animalẽ album. ꝓut animal ſumitur in ſua
eneralitate.i.nõ ſequitur ꝙ om̃e.Similiter dico ĩ ꝓpo⸗
ito ꝙ bene ſequitur.ſi indigne accedẽs peccat.igit᷑ indi⸗
gnus accedens peccat.nõ tñ/ ꝓut indignus ſumitur ĩ ſua
neralitate. i. ꝓut indignus or̃ quis ex quacũq; cauſa:
ed ꝓut indignus ẽ ex acceſſu hmõi. Ad id quod obijci
tur. ꝙ qui indigne accedit peccat igitur ⁊c. Dici põt ꝙ ꝗ
facit qnod in ſe eſt.i.cum omni diligentia et modo qͥ po⸗
teſt et debet pᷣparat ſe:tunc dominus facit quod in ſe eſt
id ẽ cõfert gratiam. Sed licet faciat quod in ſe eſt.i.ppa
rat ſe ſufficienter 'm cõſcientiam ſuam.et ita ꝙ nõ ẽ ſibi
cõſcius peccati nõ ꝓpter hoc ẽ cõſequens ꝙ dominus fa⸗
ciat quoo in ſe eſt.i.ꝙ cõferat ſibi gratiã. Vnde.j.coꝝ.
iij.ihil mihi ↄſcius ſum:ſed nõ ĩ hoc iuſtificatus ſuʒ.
glo. In nullo remoꝛdet me cõſciẽtia mea.ſed nõ ideo me
iuſtum puto.quia poteſt eſſe qð neſcio.Belicta em̃ quis

„

vxivſ.

intelligit. Humiliat ſe aplłs bec dicẽs.vt homo loquitur
qui poteſt habere culpam neſcius.hec glo. Talis igituꝛ

qui pᷣparat ſe ꝙ nõ eſi ſibi cõſcius peccati vt dicunt qui⸗
vam digne accedit.i:nõ peccat accedendo.. Ad illud ſi
ceſit fides c. dõm ꝗ intelligitur ð eſſe in cõſcientia.yñ
ſi delit. ſcĩ cõſcientia. boc eſtſi credat ſe babere moꝛtale.
Ad illud quod obijcitur. ꝙ indigne accedit qui ĩ crimi
ne ?ẽ. Dicẽdum ꝙ boc intelligitur cũ hac determinatione
diiudicans coꝛpus rpi. Unde glo. ibidẽ. ꝓpter h̊ iu⸗
dicium ſibi manducat qui indigne manducat.nõ diiudi
cans coꝛpus dñi.i.diſcernens coꝛpus domini ab alijs ci
bis:ſed indiſcrete et negligẽter ſumit veneratõem ſigula
riter debitam nõ exrbibens. Unde ex bac glo. babetur ꝙ
licet ſitĩ peccato moꝛtali aliquo.dum mõ accedat diſcre
te et reuerenter nõ accedit indigne. et hoc intelligitur ſi
nõ habeat in oſciẽtia. ¶ Ad illð quod obijcitur. ꝙ debet
eſſe examinatus et purgatus ⁊c. Dicẽdum ꝙ reuera de⸗
bet examinare cõſcientiam ſi ſit in moꝛtali vel nõ. Si at
nõ babet moꝛtale in cõſcientia tũc debet purgare ſe a qti
dianis. Vnde glo.ibi ꝓbet ⁊c. vt ſi peccata ſint quotidia
na et nõ ſint moꝛtifera et dimittat ↄfratri acceſſurus ad
altare et dicat. et dimitte nobis debita noſtra ſicut 2 nos
dimittimus debitoꝛibo nr̃is.¶ Ad illud quod obijcit᷑. 3
inter dignum et indignum manducãtibus nõ eſt mediũ
7c. Dicẽdum ꝙ volens ad boc ſacramentũ accedere de⸗
bet pᷣparare ſe.ſed quãdoq; ſufficiẽs eſt pᷣparatio:⁊ tunc
accedens digne accedit. vtpote quãdo nõ reſtat aliquod
moꝛtale in anima.et accedit cũ timoꝛe et reuerẽtia. Qñ⸗
p̃paratio nõ ẽ ſufficiẽs ſm veritatẽ:ſed iñ bᷣm ꝓbabili
tatẽ et ↄſciaʒ accedẽtis. Qñq; neutꝛo mõ:vt vbi ẽ ſimpli⸗
citer cotemptus.vel interpᷣtatiue.vt vbi ẽ grauius culpa
vel negligentia. Qui at ſufficiẽter ẽ pparatus digne ma⸗
ducat. Qui at᷑ im ꝑatus accedit mãducat indigne. Qui
aũt ẽ ꝑatus ꝓbabiliter et ſm dictamẽ ↄſciẽtie.nõ ſimpli⸗
citer mãducat digne neq; indigne.quia vñ talis nõ meꝛe
tur offenſam iĩmo frequenter inueĩt graʒ. VUnde quodã/
modo medium eſt inter digne accedere et indigne: ſumẽ
do indigne ſimpliciter et digne.¶ DBo illud quod obij⸗
citur.ꝙ circũſtantia ſciẽtie nõ facit nouum genus pecca
ti. Dicendum ꝙ ſciẽtia actus alicuius inqtum eſt ciꝛcũ⸗
ſlantia illius actus.nõ facit nouum genus peccati: facit
tamẽ inꝙᷓ̃tum refertur ad aliud qð reſpicit actum vt qð
eſt determinatio eius aut efficiẽs illius. vt eſt ipᷣe agens
vel aliud bmõi. Verbigratia.õ eſt aliud genus opeꝛis
foꝛnicari et foꝛnicari ſcienter. vel coiꝛe et coire ſcienter:
tamen coire cũ non ſua et ſcienter coire cum non ſua.vt
ꝙ ly ſcienter referatur ad illud qð eſt determinatio aciꝰ
ſunt actus diuerſi generis.ſ.in moꝛibus.quia aliquis pt
coire cum nõ ſua ſine peccato:uõ tamẽ ſcienter. Similit᷑
ſumere coꝛpus xpᷣi? ſcienter ſumere nõ ſunt actus diuer
ſi generis. ſed ſumere coꝛpus xpᷣi et ſumere cum ſcientia
moꝛtalis.i.ſcienter exiſtentem in moꝛtali ſumere ẽ actꝰ
diuerſi generis:ab eo quod ẽ ſumere.Dico ergo ſine pꝛe
iudicio aſſentiens p̃dictis.ꝙ quãdoq; exiſtẽs aliquis in
moꝛtali ſᷣm veꝛitatem. nõ tamẽ habet cõſcientiam moꝛta
lis.qui p̃parat ſe ſufficienter ſᷣm ↄſcientiam ſuam vt di⸗
gne accedat.nõ tamen ſufficienter m veritateʒ. bene ac
cidit ꝙ in ipᷣa ſuſceptõe ↄfertur ſibi gratia et reſurgit a
moꝛte peccati et vnitur coꝛpoꝛi xp̃i.i 2õne vt dicunt ſan⸗
cti boc ſacramento vniuntuꝛ mẽbra coꝛpoꝛi. Vnde dico
ꝙ; que vnita ſunt foꝛtius vniuntmꝛ.⁊ qñqʒ; gra collata in
ipᷣa ſuſceptõe ſacramenti vnit nõ vnitum. Unde aug. in
quodam ſermone ð veꝛbis euangelij. Qui manducat me
viuit ꝓpter me.quando manducatur vita manducatur
nec occiditur vt manducetur. Ecce plane diẽ aug. ꝙ qñ
manducatur viuificat moꝛtuos.ſed ſi viuificat moꝛtuos
cõfert gratiam viuificantem.

Onſequẽter querit᷑vtrũ plus peccat bere⸗
ticus ſumẽdo coꝛpꝰxpᷣi ꝙᷓ exiſtẽs in alio ge
neꝛe pcti. ſic:vidr. Qui magis elongat᷑
dAab illis que efficiũt hoĩem dignũ ad ſuſci⸗
piẽdum cuiuſmodi ſunt fides et earitas.minꝰdigne acce
dit:magis indigne accedit.⁊ qui magis indigne accedit
magis peccat:igit᷑ cũ hereticus magis elongat᷑ ab his q̃
reddũt hoĩem dignũ ad ſuſcipiẽdũ ꝙ; qui ẽ in alio geneꝛe
peccati:magis peccat ſumẽdo ⁊c̃.¶ Item pluo meretur
qui comedit coꝛpus xpᷣi ſacramẽtaliter et ſpũaliter:qᷓ il⸗
le qui mãducat altero mõ tm̃. Similiter videtur ꝙ plus
cemeret᷑ qui ſumẽdo neutro modo ↄmedit qᷓ; qui altero
mõ.ſed infidelio ſumẽdo neutro mõ comedit:fidelis ꝑee
catoꝛ altero mõ.ᷓ videt᷑ ꝙ fidelis plus peccat ⁊c. Cõ⸗
tra.vbi ẽ maioꝛ ↄtemptus ex ꝑte ſumentis ẽ grauius pec
catũ ⁊ maius.ſʒ exiſtẽs in moꝛtali credẽs accipit cũ ma⸗
ioꝛi ↄtemptu q; hereticus qui nõ credit ꝙ eſt coꝛpus xpᷣi
qð ſumit:ſ̊ ꝙ ẽ panis cõmunis.igit᷑ hereticꝰminꝰpeccat
ſumẽdo ⁊c. Itẽ ſi in illis que moꝛuʒ ſunt plus peccat ꝗ
ſciẽter peccat qᷓ qui ignoꝛãter in eodẽ genere peccati.vn
ij· pe.ij. ANelius erit eis nõ cognoſcere via iuſticie: q; pꝰ
cognitõem retroꝛſum ↄuerti. Similiter ẽ in illis que fi⸗

di ſunt. et ita videt᷑ ꝙ fidelis qui peccat in hoc ſacrams
to ex certa ſciẽtia:plus peccat q; infidelis.¶ Reſponſio

ꝙ ex alia cauſa peccat hereticus ſumendo et ex alia exi⸗
ſtens in moꝛtali cꝛedẽs.quia heꝛeticus peccat ex diſſeniu
id ẽ diſſentiendo ab eccleſia ſiue a fidelibo in veritate cꝛe
dens exiſtens in moꝛtali peccat erx ↄtemptu. SDicẽdum ẽ
igitur.ꝙ infidelis plus peccat ſimpliciter circa hoc ſaẽ⸗
mentuʒ ꝙᷓ exiſtẽs in moꝛtali ſumẽdo.ſed quia ↄtemptus
maxime ẽ cauſa peecati in ſumptõne:plus peccat cꝛedẽs
exiſtẽs ĩ moꝛtali ſumẽdo qᷓ; hẽticꝰ.vñ hẽticꝰ indignioꝛ ac⸗
cedit:credẽs exiſtẽs ĩ moꝛtali magis indigne. Cũ igr̃ dr
gꝗmagis elongatuꝛ ab his q̃ efficiũt hoĩeʒ dignũ ad ſuſci
piẽdũ minus digne accedit.Reſpõdẽdũ ẽ ꝑ interemptõ⸗
nẽ ꝙ minus digne accedit.aliquis em̃ dignioꝛ alio.qñq;
minꝰdigne accedit illo qui minus bonus ẽ:ſicut habens

maioꝛẽ caritatẽ minus reuerẽter accedẽs et cũ minoꝛi ti

moꝛe ⁊ minoꝛi diiudicatõe: minus digne accedit qᷓ ille ꝗ
habet minoꝛẽ caritatẽ et melius pᷣparatus qᷓ;tum ad hoc
4Ex his patʒ in ꝑte rñſio ad alia.quia hereticus diſſen
tiẽdo ab eceleſia et fidelibo ꝓpter defectũ fundamẽti ſiue
fidei.oĩno manducare indignus ẽ aliquo mõ manduca⸗
tõnis.et peccat diſcredẽdo que accidũt circa vtrãq; man
ducatõem.nõ ẽ ita de fideli exiſtẽti in peccato. ſi fidelis:
tñ non preparet ſe ita vt digne accipiat.qᷓ;tum ad hoc ex
maioꝛi ↄtemptu peccat. nde ſine pᷣiudicio dico.ꝙ plꝰ
peccat fidelis talis in ſumẽdo.hereticus at̃ plus peccat
ſimpliciter.ſ.diſcredẽdo mirabilia que fiunt mirabilit
in hoc ſacramẽto.. Sʒ cõtra hoc obijcit᷑ ſic.que fiũt cir
ca hoc ſacꝛamentũ minime ſunt rõi humane ꝑſuaſibilia
niſi eleuet᷑ ꝑ fidem. Omni ðvᷣo habẽti fidem dictat rõ ⁊ cõ
ſciẽtia ꝙ digne accedẽdũ ẽ ad ipᷣm.ſed diſſentiens ab eo
ꝙ nullo mõ vel cum maxima difficultate ẽ ꝑſuaſibile mi
nus peccat:q; negligẽs illð qð rõ et ↄſciẽtia bona dictat
eẽ faciendum.̊ᷓ minus peccat hereticus diſcredens hoc
ſacramẽtuʒ et que fiunt in ipo qᷓ fidelis indigne accedẽs
Ao hoc dðm.qꝙ licet illa que accidunt circa hoc ſacra
mentũ et ſimpliciter ea que fidei ſunt minime ſunt ꝑſua
ſibilia ratõni humane.ĩmo potius ſunt cõtraria: nihilo
minus illis ẽ maxime aſſentienduʒ.tũ rõe auctoꝛis fidei
xp̃iane.ſ.dñi ihu.tũ rõe exempli ſanctoꝝ.tũ rõe expꝛeſſi:
onis ſacre ſcripture.tũ rõe atteſtatõnis miꝛaculoꝝ.Vñ
richardus de ſancto vic.Qihil certius nihil cõſtantiꝰ te⸗

nemus:q que fide cõpꝛehẽdimus.vtimur itaq; ĩ eoꝝ at⸗

teſtatõe ſignis ꝓ argumẽtis. vtinam attenderent iudei.
animaduerterẽt pagani:cũ quãta ſecuritate ↄſciẽtie pꝛo
bac ꝑte ad diuinũ iudiciũ poterimus accedere.i Lonne
cũ ſiducia deo dicere poterimuo.ſi erroꝛ eſt:a teipᷣo dece

pti ſumus. Quaʒ iſta in nobis tantis ſignis digijs cõ
firmata ſunt et talibo.que nõ niſi ꝑ te fieri poſſunt.ceꝛte
a ſummis ſanctis viris ſunt nobis tradita ⁊ cũ ſumma ⸗2
autentica atteſtatõe ꝓbata:teipᷣo cooꝑante et ſermoneʒ
cõfirmante ſequẽtibus ſi ignis. Unde diſcredulitas ſiue
infidelitas hereticoꝝ q;tum ad ea que accidũt circa hoc
ſacramentũ et alioꝝ que fidei ſunt ſu ꝑbia marima cau⸗
ſa eſt. Magis em̃ pᷣſumũt de ſe q;ᷓ de omnibo pdictio.ex
quibus certa ſunt que fidei ſunt. VUnde erroꝛ fidei maxi⸗
mũ pctm eſt.quia ẽ ex maximo ↄtemptu.licʒ eĩ ea que ci
ca hoc ſacramentũ accidunt minime ſunt ꝑſuaſibilia ra
tõnibus humanis.nihilominus certificata ſunt modis
p̃dictis.ꝓpter quod merito credenda ſunt.Ex alia ꝑte li
cet dictet credẽti rõ ⁊ ↄſciẽtia ꝙ digne accedendum ẽ ad
hboc ſacramentum: tamẽ delectatio et amoꝛ boni cõmuta
bilis qui ẽ cauſa peccati nõ modicũ vinculat peecatoꝛeʒ
ra non aſſiſtente: ne pᷣparet ſe ad boc ꝙ digne accedat.
nde niſi hereticus eſſet magis ꝑuerſus qᷓ alius pctoꝛ:
ita cito vel citius crederet ea que accidũt circa hoc ſacra
metuze peccatoꝛ alio genere pcti ppararet ſe ad digne

brum quintum

Onſequẽteꝛ queritur.vtꝛũ plus peccet mã
ducãs in peccato ſpũali qᷓ; i peccato caꝛna⸗
li. in ſpirituali:vior̃ ꝑ hoc ꝙ diẽ gꝛeg.
ꝓ peccata carnis maioꝛis ſunt infamie et
minoꝛis culpe.ſ̊ mãducãs cũ minoꝛi culpa minus offen
dit:igit᷑ ⁊c. ¶ Iẽ ſi peccatũ maximũ in hoc genere ẽ ma⸗
ius eo quod ẽ maximũ in illo genere.quod ? ſimpliciter
huius generis maius ẽ eo qð eſt ſimpliciter illius gene⸗
ris.ſi pct᷑m maximũ in genere ſpiritualiũ vt deſperatio.
vel fraterna inuidentia ẽ maius pctm ſiue grauiꝰ maxĩo
pcto in genẽ carnaliũ:q petm ſimptr in genere ſpũalium
eſt maius et grauius pcto ſimpliciteꝛ in genere carnaliũ
ſed magie peccat vt videt᷑ qui mãducat in grauioꝛi pcio.
O⁊c.i Itẽ grauius peccat qui peccat ex certa malicia:
ꝙᷓ qui peccat ex infirmitate.Sed pct᷑a carnis fiunt ex in
firmitate:pcta ſpũs ex certa malicia.ꝗ̊ᷓ bec ſunt illis ma
ioꝛa:⁊ ita vt pꝛius. IJt¼tẽ cibus huius ſacramenti ẽ ſpiri
tualis ⁊ cibatio ſimiliter.ſed cibo coꝛꝑali maxie aduer⸗
ſatur coꝛꝑalis immũdicia.⁊ maxime polluit᷑ cibus iſte
ↄtactu immundi immũdicia hmõi. Similiter immũdi⸗
cia ſpiritualis maxime aduerſatuꝛ cibo ſpirituali ⁊ ma⸗
rime polluit᷑ ↄtactu immũdi immũdicia ſpũali quãtum
ẽ de ipo tangente.ᷓ ſumẽtes coꝛpus rpᷣi in immundicia
ſpũali:magis polluũt id quãtũ in ipis ẽ qᷓ ſumẽtes ĩ im⸗
mũdicia cornali: maius peccatũ. ¶ Cotra. boc ſacra·
mentum ẽ ſacramẽtum vnionis mẽbroꝝ rp̃i eũ capite et
adinuicẽ. peccatũ quod ẽ maioꝛis diuiſionis membꝛo
rũ abmuicẽ et a capite:ẽ magis cõtrarium huic ſacram
to et magis impeditiuũ efficacie illius.hocẽ peccatũ eaꝛ
nis.ſ.luxuria.quod adminus duo ſeꝑat a xpᷣo capite et
mẽbris eius.ergo videtur ꝙ ſumentes hoc ſacramentuʒ
in peceato carnis:maioꝛẽ inferũt cõtumeliã ipᷣi ſacramẽ
to.ᷓ̊ ⁊c̃.¶ Itẽ.j.coꝝ.vj.Ome pctm quodcũq; fecerit ho⸗
mo extra coꝛpus eſt.qui aũt foꝛnicatur in coꝛpus ſuum
peccat.glo.foꝛnicatio nõ mõ aĩam ſed etiã coꝛpus cõta⸗
minat.illud peccatũ ̊ duplici maculat immũdicia.ſʒ il⸗
lud ſacramentum ẽ ſacramentũ mũdicie et rõe ↄtenti et
rõne ſignificati.ſ.coꝛpoꝛis xp̃i veri et miſtici.̊ᷓ ſumens
hoc ſacramentũ in hac duplici immundicia magis iniu
riatur ip̃i ſacramento qᷓ; ſumens in vnica.ergo ⁊c.¶ R
ratio ſiue iudicium rationis non ita abſoꝛbetur peccato
ſpirituali ſicut peccato carnali.ſed ad hoe ꝙ aliquis di
gne accedat requiritur iudicium ratõnis et deliberatio
vt ſupꝛa tactum eſt:ergo ſpirituale peceatum non ita i⸗
pedit ſumptõnem huius ſacramenti ſicut carnale.ergo
7c.4 YItem exiſtentes in peccato carnis ſumunt coꝛpus
rpᷣi cum maioꝛi contemptu ꝙᷓ exiſtetes in ſpirituali.tum
quia immundioꝛes ſunt qᷓ alij ꝓꝛia reputatione et vilio⸗

0
—

¶ Lueſtio

res:tum quia pcẽm carnis nõ latet ip̃m pctoꝛeʒ. omnis eĩ
foꝛnicatoꝛ ſcit ſe eſſe in pcto moꝛtali. nõ ita eſt de illo qui ẽ
in pcto ſpũali.ergo magis peccat ſumendo. 4 Ytem ſum⸗
ptio coꝛpoꝛis xp̃i a foꝛnicatoꝛe aſſimilatur iude traditori
qtum ad hoc ꝙ oſculo tradidit dñm.ſed illud peccatũ fuit
ſceleratiſſimũ:igitur hmõi ſumptio eſt peccatum ſceleratiſ
ſimum. igitur ꝛc. dicit em̃ Hieꝛo. Quid tibi cum feminis
qui ad altare cum do fabularis. dic ſacerdos dic clerice:
qualiter eiſdem labijs filium dei oſcularis :quibo oſculatꝰ
es filiam meretricis. o iuda oſculo filium bomĩs tradis.
Lennns dicendũ ſine p̃iudicio.ꝙ qui manducat in pecca
carnis coꝛpus rp̃ᷣi.vᷣm ꝙ peccatuʒ carnis ↄpꝛehẽdit pec
catum luxurie 7 gule: qui manducant in peto ſpũs ſᷣm ꝙ
peĩm ſpũs ↄpꝛebendit omnia alia a pctis carnis pdictis:
le habent vt excedentes ⁊ exceſſi in demerito vel pcto. Mi
nus eniz peccat qui manducat coꝛpus yp̃i exiſtens in pcto
gule: qᷓ qui manducat exiſtens in pcto deſperatõnis vel in
uidentie fraterne. Et magis peccat exiſtens in pcto luxu⸗
rie ᷓ exiſtens in pcto ire vel alterius pcti ſpũalis. Et hoc
multiplici ratõne. ſeʒ ratõne cõtrarietatis in effectu. quia
boc ſacramentũ efficit bominẽ ſpũalem:illud pctᷣm carna
lem. Pꝛet. hoc ſacramentũ vnit mẽbꝛa cum capite ⁊ mem
bra adinuicẽ. ⁊ hoc pctm inter omnia pctᷣa plus eſt diuiſi⸗
uum:quia in oꝑe hmõi dupliciter peccat. Item ratõne ma
ioꝛis ↄtemptus qui accidit er certitudine ⁊ vilitatis repu⸗
tatione. Qui em peccant pcto luxurie ceꝛti ſunt ꝙ peccant
moꝛtaliter 7 vilitatem pct᷑i cognoſcunt et ſe viles reputant
que raro accidunt & peccantibo ſpũ aliter. Karo em̃ acci⸗
dit ꝙ aliquis ſcit an peccet moꝛtaliter ex ↄmiſſione actꝰſpi
ritualis. vtpote ex actu ſuperbie vel ire vel inuidie ⁊c. Itẽ
ratione maioꝛis imundicie. quia ex ↄmiſſione operis car⸗
nalis hmõi non ſolũmodo anima efficitur imundioꝛ ꝑ ap⸗
petitum ĩmundicie ⁊ occurſum cogitatõnum imundaꝛ um

ſed ⁊ caro ipᷣa per pꝛonitatem ad opera imũda. ꝓpter hoc

dici poteſt ꝙ accedens in boc pcto ad ſacram ↄmunionem

grauius peccat ꝙᷓ accedens in pcto ſpũali: quia maioꝛem
vtumeliam quãtum eſt de ſe facit ipi ſacramento. Alie ra⸗
tiones tangentur in queſtione ſequenti. 4 Ad ea que obij⸗
ciuntur contra ꝑ hoc. ꝙ pcĩn ſpuale eſt naius grauiꝰ qᷓ;
carnale. Dicendũ ꝙ vt als tactum eſt. boc argumentuũ nõ
valet. Ille ſumit coꝛpus yp̃i in maioꝛi pcto ꝙᷓ ille: ergo pec
cat grauius ꝙᷓ ille. Maioꝛitas em pcti in hoc caſu nõ pꝛo
uenit ex indignitate maioꝝ ex parte accedentis: ſev ex ma
ioꝛi indignitate ex ꝑte ipius acceſſus. VUnde boc argumen
tum videlicet. Yſie indigniꝰ accedit ꝙᷓ ille:ergo magis pec⸗
cat. Spũalia aũt faciũt ꝑſona indignioꝛẽ. carnalia aüt ſcz
luxuria acceſſum indignioꝛẽ. VUnde bec eſt falſa.Adandu⸗
cans cũ minoꝛi culpa magis offendit. bec aũt vera. Aldan
ducans indigniꝰmagis offendit.4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝗꝙ
ĩmũdicia ſpũalis magis polluit cibũ ſpũalem ⁊c̃. Dicẽdũ
ꝙ carnalis imũdicia ſicut lururia nõ eſt ita carnalis ꝙ nõ
ſit ſpũalis.ĩmo ſpũalis eſt 1 animam efficit ĩimũdam ſicut
pctm ſpũale ⁊ etiam ĩmũdioꝛem.

neſtõ. xlvij. de conditõ

nibus ſumentiũ hoc ſacramentũ ey ꝑte caꝛnis.

quitur de mandu

catione qᷓtuʒ ad ↄditõnes meriti ex parte
carnis. Et pᷣmo vtrũ pollutꝰnocte in ſom
no põt accedẽ die ſequẽti adſ. acrã omũio⸗
nẽ. Scdo vtx g ↄgnouit ꝓpꝛiã vxoꝛẽ pt᷑ ac
cedere. Lercõ vtꝝ patiẽtes mẽſtruũ vel ſemiſlui. Quarto
vtꝝ mulieres ſtatim poſt partũ. Quinto vtꝝ lepꝛoſi debe⸗

ant accedgere.
Mlebꝛum pꝛimum

Irca pᷣmum duo querunt᷑. Pꝛimũ eſt ſi licet

pollutũ modo iam dicto omunicare. Scõm
eſi de cauſis aſſignatis a Gꝛeg · quibo exilte⸗
tibus licet vel non licet.

—

Articulus pꝛimus

Veritur & pꝛimo vtru nocturna pollutõ impe⸗
dire debeat ↄmũionẽ.⁊ dico de pollutõe in ſom
no. Æν nõ: videt᷑. cuʒ nullo modo ſit pctm qð in
dmno ↄtingit. nihil diſplicet deo niſi peccatum. 4 Itez
Apter hmõi pollutõez nullum eſt impedimentũ alicuiꝰvni
onis que requirit᷑ in hac manducatõne. ſcʒ neq; nature ne
qᷓ; fidei neq; caritatis. Item quodlibet pctm etiaz mini⸗
mum veniale reddit bominẽ magis diſſim ilẽ deo:qᷓ; imun⸗
dicia coꝛpoꝛalis aliqua quãtacũq; ſit. ſed oiſſimilitudo q̃
pꝛouenit ex veniali nõ impedit ↄmunionẽ ſiue mãducatõ⸗
nem coꝛpoꝛis xp̃i: igitur multoſoꝛtius nec ĩmundicia coꝛ⸗
poꝛalis aliqna impediet. J Ytem

—
—

tris ſed mentis. Eſt em cibus ſpuialis non carnalis. ergo
magis requuit᷑ in ſumptõne puiꝰ cibi mundicia mentis ꝙᷓ
caꝛnis. ſed imũdicia mentis venialis nõ impedit ⁊c. ¶ Itẽ
coꝛpus xp̃i non eſt cibus coꝛpoꝛis ſed mentis ꝓpꝛie. igitur
contracta aliqua imundicia illud debet puꝛgari quod eſt
babitaculũ illius. boc aũt eſt ia anima.igitur anime puꝛ
gate ꝑ penitentia bene poteſt eſſe acceſſus ad ſacram ↄmu
nionem. 4 Item imundicia coꝛpoꝛis tranſit ſicut ⁊ ſpũs.
igitur cum illa que eſt mentis ſiue ſpũs tollit᷑ ꝑ penitenti⸗
am. qua ſublata nõ eſt impedimentũ qtum ad hoc. igit cũ
illa imundicia ſtatim tranſit ⁊c.¶ Pꝛet. nocturna pollu⸗
tio nõ impedit manducatõez ſpũalem que tm̃ eſt bonoꝛum
7 modus melioꝛ mãducationis.multofoꝛtius vt videt᷑ nec

ſacramentalẽ que eſt 2 bo aloꝛum ⁊ minoꝛis bo
nitatis efficacie 14 ontra. Leui. xv. dicit· ꝙ de omni a
quo egredit᷑ ſemen eoitus ĩmundus erit vſq; ad veſperum
Ytem ↄtentuʒz in boc ſacramento eſt duplicis nature ſcʒ
coꝛpoꝛalis⁊ ſpũalis. ter qð vt videtur debet illi duplex
reuerentia. quia ? nature ſpũali 2 coꝛpoꝛali. igit᷑ cũ hmõi
pollutõne efficitur bomo imũdus qᷓtum ad mũdiciam cor
poꝛalem ⁊c. ¶¶ Item maioꝛ eſt mũdicia in qua aliquo mo⸗
do ↄmũicat aniina· ꝙᷓ illa que eſt ſolius coꝛpo ſed ſi ali
quis ſacerdos ſoꝛdidis manibo accedeꝛet ad ĩmolandũ vel
ad attrectandum aliquo modo peccaꝛet: multofoꝛtius 76.
41 Ztem Deutro.xxiij.habebitis locum extra caſtra. Glo.
Coꝛpoꝛalem mũdiciaʒ diligit deus. ideo pᷣcipit nihil fedũ
remanere in caſtris.ſed ſi mũdici coꝛpoꝛaleʒ diligit: ĩmũ
diciam coꝛpoꝛalem odit.ergo ⁊c. nſio.ad hoꝛuũ euidẽ⸗
tiam notãdũ. ꝙ nõ eſt aliquis actus vx iriũ anime.cuiꝰ actꝰ

dlectatõ ita ſuffocat opera viri ſuꝑioꝛu: ſicut actus gene

ratiue. Ande in actu illo quaſi oino oꝛdo viri puerttur.

LN —

Vinde qð m oꝛdinem rectũ debet eſſe ſupꝛa eſt ſub ⁊ econ
neꝛſo. Vnde ᷣm aug. In boc oꝑe anima fit tota caro:quia

—,—

— —

in hoc opere coꝛruptõ p̃ualet nature.? ideo indignũ eſt vt
talis accedat ad ſacramentũ in quo nihil eſt coꝛruptionis
imo ſumma eſt coꝛruptio.⸗⁊ qð eſt digniꝰ omni creatura.
niſi pꝛius fuerit reoꝛdinata natura ſi upꝛa coꝛruptõnez qð

—

fit naturaliter ſpacio.xxiiij. boꝛarum. vnde dicũt ꝙ tantũ pẽ n e⸗ A— arn.

debet abſtinere a celebꝛatõne poſt pollutõnem. AUnge ſi in

dermitione meridiana contingat pollutio debet in craſli⸗
no abſtinere a celebꝛatõne niſi foꝛte ad.ix.celebꝛaretur vt

in tempoꝛe ieiunij quãdo explete ſunt. xxiiij. hoꝛe.Concedi: Rue &e AAsN.

mus igitur ꝙ pollutio retrabit a celebꝛatõne ⁊ munione

ſimpliciter: niſi foꝛte in caſu vt infra tangetur. Lotandus
igitur ꝙ queda ſunt cauſe neceſſitatis quare ante reꝑatio
nem virium ? reductõem ad oꝛdinem cebitum abſtinendi

eſt ab imolatõne 1 a ſumptõne: quedã ↄgruitatis. Neceſſi
tatis ſunt plures:vna eſi inhabilitas mentis ad tanta mi⸗
ſteria contemplanda 2 affectanda. Adens em̃ ex tali ope⸗
re pꝛonioꝛ fit ⁊ magis inclinata ſolito ad inoꝛdinatas co⸗
gitationes inoꝛdinatas clectationes. Maximus enim
eſt deſcenſus mentis in carnem. vnde ipſius mentis eſt que
dam elongatio a gratia illius ſacramenti. et inhabitatio
ad illam eſt cauſa quare accedendum non eſt. Alia eſt ir⸗
reuerentia. quia enim hoe ſacramentum eſt ſacrementum
ſacramentoꝛum. cum marima reuerentia accedendum eſt

ad illud: et tum ad immolationem et cõmunicationem.

N

civo iſte non eſt cibo ven

—

i õ ſe

M t“ . - V 44 7 pα

—
9

— xαn Vn 1 —
H baep re e
AeWe er n c „2 . h129,

. N 9e6 x 5 1 — Pe3— J* . —„
(E * he vhev, „

IbeE

Str

e * —— 2
92—2 Nr W.0 22. —
0 o e „

7

— l 91 r * tαα.αr Sðð
e K „△ Mnal ſ* „I N —r pan
7 — 4 — — . 2 R
p v 1 α—4 Fae 7„ —☚ —„ 4 ee

* 8

„
õ +W eeeeee .„● — —ä 2.
«
huw ar t e

N A 6 0 . „
r α& oL W Or „*„α. α 4 αι 2 4
2–
Ple —
* aA 5* „2. lαα . 27
5 f5 2 —— – (S —22

. *

.
A
-
gG* „ 5 ab/a 1; 4
90 — 1* .* — .
„ 3 — rE e —
s Beee e Wae
O — 7

. 2π¾0. —P— R Prν

—

NRν2 b

ee, / „ PVerst See olte ſ⸗ lrrt 2aR.
FrPreat .5 Po. , a Pe5n: 10
ibn eſeg r ſ. e Fedreb ve
☛ —e r pn e h e. rr
. U ſſto⸗ VA —2 un— or
. ſur Porit 9 *1 . EαMα ( v grle „

Pn wWS O gHe

olſo⸗ α. ete e PaAEE e „ ¹
f H oe n s
4 12 — * 4
d ee P ene N X— l
H.αν.een e Ffr— 5

–—

—

9 ns er.

è * e 5N ev Wναμ KαανDαa 2 ο e
382 4 g– . 5 17 „ . 4

ð 2 1; Arn pe a 6 PDO S w

r-he

— „
è

ruptio p̃ualet nature:

Vnge qui ſentiũt ſe tãta feditate pollutus 7 tãta infectio
ne nec ꝓpter hoc ceſſant ab acceſſu:nimis vident᷑ irreuerẽ⸗

ſunt quaſi cauſe neceſſitatis quare in caſi n iſto nõ eſt acce⸗

multiplex repugnantia

l en n w. n te aer recgere⸗be igit ſcʒ inhabilitas mentis 2 irꝛeuerentia
eneceſſi

Eenqum. alia ſunt cõgruitatis ſcʒ

huiꝰ operis 2 tanti ſacramẽti. vna eſt quia in paſſione xpᷣi

maximus fuit doloꝛ cuiꝰpaſſionis ſacramentum boc eſi re

pꝛeſentatinum. In pollutone bmõi marima eſt electatio
maxime aũt diſtant maximus doloꝛ 7 maxima delectatio.
Item in pollutõne atteſtat᷑ antiqua pᷣuaricatõ qua homo

receſſit a deo ⁊ deus ab homiĩe. In hoc ſacramẽto deus ac⸗

cedit ad hominẽ a2 bomo ad deum. Iem in boc opere coꝛ

ↄtentuʒ in hoc ſacramento nibil ha⸗
bet coꝛruptõnis. ꝛopter boc igit᷑ dicendũ. nõ eſt acce⸗

dendum niſi cauſa aliqua ſpecialis interueniat. ꝗ Ao pꝛi

mum igit quod obijcit ꝙ nõ eſt peccatũ ita nõ diſ plicet
deo. Dicenduʒ ꝙ etſi nõ diſplicet deo actus in ſe:diſt plicet
tamẽ acceſſus ad ↄmũionem a ĩmolatõeʒz in caſu tali pter
cauſas pdictas. 4 Ad aliud quod dicit. ꝙ nullũ eſt impe⸗
dimentũ alicuiꝰvnionis ⁊c. Dicendum ꝙ; hec triplex vnio
nõ ſufficit ad hoc ꝙ digne fiat ĩmolatõ vel ſum ptõ huiꝰ ſa⸗
cramenti: ſed reuerẽtia timoꝛ iudiciũ ſui⸗ hmoõi que diſpo
nunt habenteʒ fidem ⁊ caritatem ad hoc ꝙ digne accedat.
4 Ad hoc quod obijcit᷑ miĩmũ veniale peccatũ reddit ho
minem magis diſſimilẽ doo ⁊c. Dicendu ꝓ hoc verum eſt
inꝙᷓtum hoc ſcʒ veniale peccatũ ⁊ imũdicia coꝛꝑalis conſi⸗
ceratur in ſe:tainẽ aliqua imũdicia coꝛꝑalis ad aliud rela
ta ſicut accidit in ꝓpoſito:reddit hominẽ magis diſſimilẽ.
quia reddit hominem magis irreuerenteʒz reſpectu diuine
maieſtatis 1 megis inhabilem ad gratiq huiꝰſacramenti.
Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ iſte cibo eſt mẽtis 2 ſpũalis ⁊c.
Similiter ad hoc qð dicit P nõ requirit᷑ niſi purgatõ ha⸗
bitaculi cibi ⁊c. Dicẽdũ Apter alia que tacta ſunt.i.im⸗
pedimẽta ↄgruitatis ⁊ neceſſitatis nõ iudicãda eſt mẽs be⸗
ne diſpoſita ſiue purgata.dũmodo ſit in volũtate acceden⸗
di ad tantũ ſacramẽtuʒz in caſu iſto:niſi aliqua cauſa ſpã⸗
li inducat᷑ a hoc:quia nõ accedit in tali reuerẽtia 7 timo⸗
re ⁊ habilitate in quali deberet. 4¶ Ad hboc quod obijcit᷑ ꝗ⸗
ĩmũdicia carnis tranſit ſicut ĩmũdicia ſpũs ꝑ ↄfeſſionem.
Dicendũ ꝙ imũdicia exterioꝛ tranlit.ni hilominꝰ infectio
coꝛuptõnis excitata quodãmodo ex actu hmõi.vnde inha
bilitatio mentis relinquit᷑ 7 pꝛonitas ad imundas cogita
tiones ⁊ affectõnes nõ tranſi it. Pꝛet. nõ tranſit debite indi
gnitatis iudiciũ a mente nõ diſpoſita. Unde ⁊ ſi tranſit im
mũdicia exterioꝛ.tamẽ habilitas 2 pꝛonitas non tranſi it. 2

——

cum hoc ꝓpter cauſas pᷣdictas bene diſpoſita mens iudica
tur indignũ accedere in hoc caſu. niſi interueniẽte aliqua
cauſa ſpeciali.¶ Ad illud quod dicit᷑.ꝙ ĩmũdicia hmõi nõ
impedit mãducatõeʒ ſpũaleʒ 2c. Dicendũ ꝓ in mãducatõ
ne ſpũali tm̃ eo ꝙ nullo modo eſt acceſſus coꝛpoꝛalis ad ſa
cramentuz ſed ſpũalis tm̃ vt ꝑ fidem 7 caritatem: ſufficit
babere fidem ⁊ caritatem. IJn ſacramentali.quia eſt acceſ⸗
ſus coꝛpoꝛalis: requirit᷑ ablatio iĩmũdicie ⁊ ex ꝑte carnis
ſimpliciter.vnde peccaret qui accederet manibus coinqui
natis luto vel ſanguine: ⁊ ex parte carnis inqtum eſt ali⸗
quo modo cauſa infectõnis anime.⁊ hoc eſt quia qui acce⸗
dit ad ↄmunionẽ ſacramentalẽ ſi digne accedit:habundã⸗
tius ſibi confert᷑ gratia qᷓ qui ſolum ſpũaliter. VUnde ⁊ ra⸗
tione ꝑtractatõnis ſacramenti in ſacramentali manduca⸗
tione quicquid eſt inboneſtum ex parte carnis debet aufeꝛ
ri. ⁊ ratione expectationis maioꝛis gratie habenge debet
melius pꝛeparari ex parte anime: ne ſuo defectu effectus
gratie vnionis impediatur. 4¶ Rationes poſitas pꝛo alia
parte concedo.in caſu tamen vt infra tangetur dignus eſ⸗
ſet excuſatõne qui accederet pollutus.¶ Aibilominus ad il
lu quod obiectum eſt ex glo. que eſt. ꝗ deus diligit mun⸗
diciam coꝛpoꝛalem. igitur odit imundiciam ⁊c. Reſpon⸗
ſio. ꝙ hoc verum eſt ratione qua honeſtas quedam eſi ſiue
diſpoſitio vel cauſa iniurie alicuius ſiue irreuerentie. vn⸗
x dicitur diligere mundiciam obſeruandam circa locum
vbi erat exercenda veneratio diuina. quia non impedie⸗

bat reuerentiam ? honeſtatem obſeruandam quam requi
rit cultus diuinus. Similiter dicitur odire imundiciam
buiuſmodi non inꝙᷓtum eſt: ſed inqtum impedit reueren/

tiam huiuſmodi.

rticulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ de cauſis a beato BGꝛeg. po
ſitis quibo exiſtẽtibo licet vel nõ licet accedẽ ad
oc ſacramẽtuʒ. Intelligẽdũ eſt ergo. BGꝛeg.
iat hanc queſtionẽ ꝑ diuiſionẽ que ponit᷑ dil. vj. te⸗
ſtamentũ. diuidit em̃ ſic. Aliqñ ex cogitatòne ↄtingit pol⸗
lutio.aliqñ ex crapula.aliqñ er ſu ꝑfluitate vel infiꝛmita te
Ei quidem cui ex nature ſuꝑfluitate vel infirmitate euenit
oĩno hec illuſio nõ eſt timenda quia hanc animꝰ neſciens
ꝑtuliſſe magis dolendus eſt qᷓ feciſſe. Cum vᷣo vltra modũ
appetitus gule in ſumendis alimẽtis rapitur. ꝙ exinde bu
moꝛum receptacula generantur: habet animus exinde ali⸗
quem reatum. nõ tamen ad pꝛohibitõneʒ coꝛpoꝛis xpᷣi ꝑci
piendi vel miſſarum ſolennia celebꝛandi:cum foꝛtaſſis aut
ſeſlus dies contigit aut exhiberi miſterium pꝛo eo ꝙ ſacer
dos alius in loco deeſt ipa neceſſitas compellit.mutatis ta
men veſtibus cantet.i Zam ſi aſſint alij qui implere officiũ
valeant illuſio per crapulam factam a ꝑceptõne ſacri mi⸗
ſterij pꝛohibere non debet ſed ab ĩmolatione ſacri miſterij
vt arbitroꝛ abſtinere humiliter debet:ſi tamen doꝛmientez
turpi imaginatõne illuſio non concuſſerit. Nam ſunt qui⸗
dam in quibus ita plerũq; illuſio naſcitur. vt eoꝛum ani⸗
mus etiam in ſomno poſitus turpibus imaginationibus
non ſedetur.qua in re ibi vnum oſtendit ꝙ ipa mens om⸗
nino rea non tunc ſit ſed ſuo iudicio penitus libera cum ſe
⁊ ſi doꝛmiens coꝛꝑe nihbil mem inerit vidiſſe tamen in vigi⸗
lijs coꝛpoꝛis meminit ſe in gluuiẽ ventris incidiſſe.Si vᷣo
ex cogitatione turpi vigilantis illuſio oꝛitur in mente doꝛ⸗
mientis patʒ animo reatus ſuus. videt em̃ a qua radice ĩ⸗/
