obatur
dillod
crotur
gtio ꝗ
atib
ratoi
icili⸗
m a
hnüter
gnod
Vice⸗
enoca
gtonß
dſa
lvater
gtbe⸗
ſobe⸗
touv/
es
hüe
cin

n

¶ Nueſtio

memoꝛiã liberatõnis ab angelo extermĩatoꝛe 2 liberatio⸗
nis ab egipto.de quo Exo.xij. Penthe.nũc obſeruat᷑ ĩ me⸗
moꝛiam miſſionis ſpũſſancti:ſ̊ tũc in memoꝛiã latõnis le⸗
gis Exo. xx. AUnde nec opoꝛtet alia feſta ab illis obſerua⸗
ta a nobis obſeruari:quia nec hec obſeruent᷑ ea intentõne
a nobis qua abillis obſeruabant᷑.¶ Ao boc quoð obijcit᷑
de illo verbo math. Oꝛate vt nõ fiat ⁊c. Dicendũ vt habet

a Hieꝛo. ad algaſiã. Ylerbũ illuo dñi duplicẽ habet intel⸗

lectum ſcʒ lr̃alem ſpũalem. tum ad lr̃alem exponitur
de fuga tꝑe obſidionis bieruſalẽ a tito ⁊ veſpaſiano.vnde
qᷓtum ad bunc intellectũ refert᷑ ſermo ad iudeos:ᷣm quo
rum traditionem fieret tranſgreſſio ſi inirent fugã in ſab⸗
bato.vnde Hieꝛo.ad algaſiã.quidaʒ titi ⁊ veſpaſiani ad⸗
uerſus iudeos ⁊ p̃cipue hieroſolimiticã obſidionẽ pugnã⸗
q; ſacrificare volunt.byemẽ quoq; ⁊ ſabbatũ ſic interp̃ta
tur vt eo tꝑe fugere cõpellant᷑ quando duricia frigoꝛis in
agris ⁊ locis deſertis fugiẽtes latere non patit᷑.⁊ obſerua
tio ſabbati aut puaricatoꝛes facit ſi fugiãt.aut hoſtiũ gla
dijs ſubiacere ſi ſolũ ocium ⁊ pᷣcepta ſeruauerint.hec Hie
ro.ſᷣm igitur bunc intellectũ referẽdus eſt ſermo dñi ad in
deos exillentes in tꝑe obſidionis titi ⁊ veſpaſiani. Aliter
exponit᷑ p̃ᷣim Hiero.ſpũaliter.Fᷣm ꝙ peꝛ byemẽ toꝛpoꝛ fidei
caritatis ſignat᷑:⁊ per fugam in ſabbato ſignatuꝛ toꝛpoꝛ
in diuino oꝑe ĩminente ꝑiculo.vnde Hiero.ad algaſiam.
Hꝛandus eſi dñs ne in exoꝛdio fidei creſcentis etatis oꝛia
tur byems. de quo ſcriptum eſt.hyems abijt ⁊ receſſit: ne
ocio toꝛpeamus.ſed ĩminente naufragio ſuſcitemꝰ doꝛmiẽ

tem dñm atq; dicamus.p̃ceptoꝛ ſalua nos perimꝰ. hec hie

ro.Ex his patet ꝙ nõ tenemur ad obſeruãtiam ſabbati le
galis ex verbo p̃dicto.quia ſi ̃aliter intelligit᷑:referri de⸗
bet ad iudeos.ii ſpũ aliter non facit ad ꝓpoſitum.: Ad il⸗
lud quod ſequit᷑ dicẽdũ ꝙ multa tunc fiebant.nõ ex dicta⸗
tione legis naturalis: ſed ex inſtinctu ⁊ cõſilio dei. Sicut
dicit magiſter hugo.de oblatõne decimaꝝ ⁊ alijs ſacramẽ
tis que tunc exercebantur. ꝓpter quod non ſequit᷑ ſi ſerua⸗
batur ante legem. ꝙ hoc fuerit ex dictatõne naturalis va⸗
cationis: ⁊ quia de hoc determinatum eſt in.iij.li.hic iſta

ſufficiant. — —,—
6 o. vij. de ciꝛcũciſiõe
Abitum eſt ſupꝛa de

ſacramentis legalibus in genere. Dicen⸗
dum eſt ſpecialiter de circumciſione.Pꝛi
mo ergo queritur de circumciſionis diffi
nitione. Secundo de inſtitutione. Ter⸗/
cio de eius latione. Quarto de obligatione. Qumto de ſi⸗

grniſicatione. Sexto de integritate. Septimo de efficacia.

Octauo de iteratõne.Qono de duratione.Decimo de xpᷣi
circumciſione.
. B
embꝛum pꝛimum
Veritur ergo pꝛimo quid eſt circũciſio. Et
diffinitur ſic a dama.Circũciſio eſt ſignum
determinans iſrahel a gentibo cum quibo cõ
uerſabatur.Aliter vᷣo ponitur talis diffini⸗
tio. Circũciſi io eſt ſignaculũ curatõnis ab oꝛiginali. Ter
cio dicitur circũciſio abſciſio ſuꝑfluitatis concupiſcentie.
⁊ boc in parte habetur a dama.dicente. peccatum eſt
ſuꝑſluitas concupiſcentie.hmõi autem abſciſio fuit circũ⸗
ciſio que ſignificabat᷑ in abſciſione ſuꝑfluitatis inutilis in
mẽbꝛo hominis.hoc habetur in glo.inj.ad Ro.ibi.ſignuʒ

accepit ⁊c̃.vbi dicitur circũciſio exterioꝛ dicitur ſignũ in⸗
terioꝛis circũciſionis.tale ſcʒ ꝙ ſit habens ſignaculum ſi⸗
gnificate.vt ſicut carne libidinis in circũciſione homo ſpo
liatur:ſic anima ſpolietur omnibo ſoꝛdibo pꝛime natiuita
tis. ¶ Circa hoc dubitatur ſic. Si vnius rei vnũ eſt eſſe:
vnius vna debet eſſe diffinitio. Item quod ponit᷑ in ra⸗
tione alicuiꝰ:ꝑſe ↄuenit eidem ſicut vult phᷣus.ergo cum
eſſe circũciſionis determinat᷑ in ſignificatõne ſiue in ſigni⸗
fican 4o ꝑ ſe:vt ex pꝛima ratõne patet: ergo illi non ↄuenit

ſeptima

ratio efficiẽtie ſiue efficiẽdi.ergo eſſe eiꝰ ſolum eſt in ſigni⸗
ficando nõ in efficiendo quod eſti falſum vt infra patebit.
¶ Mtum ad ſcðᷣaʒ obijcit᷑. Ratio illa nõ diſtinguit circũ⸗
ciſionem a baptiſmo. baptiſmꝰ em ſignũ eſt curatõnis ab
ꝛiginali. Similiter oblatio que offerebat᷑ ante datam cir
cũciſionem cũ fide erat ſignũ curatõnis ab oꝛiginali:non
ergo eſt ratio ꝓpꝛia circũciſionis.¶ Similiter obijcitur de
tercia ratione.Cum em̃ in baptiſmo abſcindat᷑ aliquid de

ſuꝑfluitate ↄcupiſcentie vt patet ꝑ dama.nõ tm̃ ↄuenit ra
tio illa circũciſioni¶ Ao pꝛimũ dicendũ.ꝙ reuera vnius
vnum eſt eſſe ᷣm ratoeʒ ſiue cauſaʒ vnam. ⁊ ſimiliter vna
diffinitio: m aũt diuerſas plures.Vnde dicendum eſt.q;
in hoc differunt he tres rationes.ꝙ pꝛima eſt circũciſiõis
rnqtum eſt ad diſtinguẽduʒ. ſcða eſi eius inqtum eſt ↄtra
moꝛbum oꝛiginalem.tercia eſt inqtum eſt in remediũ con
tra ↄcupiſcentiam que eſt ſequela culpe oꝛiginalis.¶ Ad
aliud dicendum. ꝙ dama.non ponit plenam diffinitionẽ
circũciſionis:ð̊ ſolum qᷓtum ad vnaʒ eiꝰ ꝑtem. Circũciſio
em̃ determinabat᷑ circa duo.quoꝛuʒ vnũ erat in diſtinguẽ
do. aliud in efſiciendo. Ad duo em̃ erat pꝛincipalit ſcʒ ad
deletionẽ oꝛiginalis ⁊ ad diſtinctõeʒ ꝓplłi dei a nõ populo.
NQuelibet em̃ ratio nõ dicit totũ eſſe:ſᷣ vna dicit eſſe mate⸗
riale:alia foꝛmale.¶! Ad aliud dicendũ eſt. ꝙ licet ceſſent
alia ſigna curatõnis ab oꝛiginali:tñ nullum erat ꝑmanẽs
in carne in qua fieret iudiciuʒ curatõnis ab oꝛiginali niſi
in circumciſione.⁊ ſic intelligenda eſt ratio ſigni ſcʒ in car
ne ꝓmanens. Sacrificiũ em̃ vel oblatio fuit ſignum exte⸗
rius:baptiſmus vᷣo qui eſt ablutio coꝛpoꝛalis: ſignum eſt
ablutionis ſpũalis.ablutio aũt coꝛpoꝛalis nõ eſt ꝑmanẽs
in carne.il Ad illud quod obijcitur de tercia diffinitione.
dicendũ ꝙ licet in baptiſmate abſcindit᷑ de ſuꝑfluitate cõ⸗
cupiſcẽtie ⁊ pluſqꝙᷓ in circũciſione:tamẽ magis aꝑpꝛopꝛia⸗
tur ratio ſigni abſciſionis hmõi circũciſioni.quia ſicut in
circũciſione tollitur quedam particula carnis maioꝛe ma
nente: ita tollitur quedam pars ↄcupiſcentie altera manẽ
te.qᷓtum eſt vi circũciſionis.In baptiſmo autem fit ab⸗
lutio carnis a ſoꝛdibus ⁊ in hoc ſignat ablutionem ſpiri⸗

tualem a ſoꝛdibus peccati. —
¶ Membꝛn ſecũdum

Equit᷑ de inſlitutõe circũciſionis.Et pꝛimo
de ↄgruẽtia inſtitutõnis ſiue de inſtitutione
ex ꝑte ↄgruẽtie. Scðo de inſtitutõne ex par⸗
te legis. Leꝛcio ex ꝑte tempoꝛis.

Articulus pꝛimꝰ

E pꝛimo duo querũt᷑. Pꝛimũ eſt vtꝝ ↄgruebat
oc remedium inſtitui.· Scdm vtꝝ cõueniebat
inſtitui remediũ inferẽs leſionẽ.

irca pꝛimũ queritur..S. j.
ſic vt dicit dama. Circũciſio eſt ſignũ determinãs iſrahel
a gentibo cum quibo ouerſabat᷑.ſ̊ conſtat ꝙ ↄgruebat iſtã
fuiſſe diſtinctionem: ergo cõgruebat illius inſtitutio quo
hec ſiebat diſtinctio.¶ Item vt dicit hugo.opoꝛtuit vt ᷣm
pꝛoceſſum tempoꝝ ſpiꝛitualiũ gratiaruʒ.ſigna magis ſem
per ac magis euidentia ac declarantia foꝛmarentur. vt cũ
ſalutis effectu creſceret cognitio veritatis.ſed obſcurum
fuit ſignum emundatõnis in determinatõne: ꝓpterea da⸗
ta eſt circumciſio vt virtutem inſtitutõnis euidentius de⸗
monſtraret. hec hugo. Exquo igitur in circumciſione eſt

maioꝛ euidentia iuſtificatõnis:congruebat ꝙ eſſet inſtitu

ta poſt ſacramẽta legis nature.¶ Cõtra.ſucceſſio ſacmẽ⸗
toꝝ debet eẽ ꝑ pꝛogreſſum ꝑfectoĩs.igit᷑ cũ ante circũciſio⸗
nem purgatõ fiebat ꝑ ſacramẽtũ ſpũale ſcʒ fidem: videt᷑
incõuenienter ſuccedit circũciſio que eſt ſacramẽtũ carna
le:cũ ſpũale ꝑfectius ſit qᷓ carnale. Itez ex boc eſt ars ⁊
artifex ↄmẽdandꝰ.qꝙ illud qð intendit: facilitate quadam
facit ſiue pꝛoducit in eſſe.ſed ſacramẽtis legis nature faci⸗
lius fiebat curatio oꝛiginalis qᷓ circũciſione: q̊ magis cõ⸗
mendãduꝶ eſt artifex boc mõ curado qᷓ illo. mĩme cõne⸗

niebat circũciſionẽ inſtitui ad euratõeʒ oꝛiginalis. Itẽ
nõ plus dimittebat᷑ œ oꝛiginali fide in circũciſione ꝙᷓ fide
in ſacrificijs. ergo cũ ſacramẽto circũciſionis curabat᷑ ab
oꝛiginali maioꝛi difficultate: mime ↄueniebat ꝙ pᷣcedenti

bus ſuccederet. flio ꝙ grua fuit inſtitutio circũci⸗
ſionis.quia fuit ſignũ magis euidens curationis oꝛigina⸗
lis ſicut vult hugo:qᷓ; pcedentia.tũ ꝓpter ablatõeʒ circula
rem.moꝛbo em̃ oꝛigin alis circulariter currebat.quia ſᷣm
anſeł.ꝑſona coꝛrũpit naturã ⁊ natura coꝛrũpit ꝑſonam.
tum ꝓpter ablatõeʒ penalẽ. quia cum oꝛiginole ↄtrabat᷑ ꝑ
celectatõeʒ circa mẽbꝛum generatõis ⁊ circa illa que cuʒ
xælectat᷑ in oꝑe mẽbꝛi illiꝰ.in ablatione ⁊ paſſione illiꝰmẽ
bri ⁊ mẽbꝛoꝝ ꝓpinquoꝝ:euidentiꝰ expᷣmitur curatio oꝛigi
nalis ſacramẽto circũciſionis qᷓ ſacramẽtis pᷣcedentibus:
4 Ao illud qð pꝛimo obijcit᷑ dicendũ ꝙ ſacramentũ circũ⸗
ciſionis nõ excludit purgatõeʒ ꝑ fidem.ĩmo pꝛioꝛibo ſacꝛa
mentis pꝛeter boc ꝙ eſt cuidentioꝛ curatõ ꝙᷓ illa:ſuꝑaddit
multiplicẽ vtilitatẽ Zota igit᷑ ꝙ multiplici de cauſa in
ſtituta fuit circũciſio.ſcʒ in ſignũ.in figurã.in remedium.
In ſignũ aũt multiplex·qꝛ in ſignuʒ fidei interioꝛis.quia
ante circũciſionẽ erant mẽbꝛa intꝰ ſola fide vnita. ſ̊ ſacra⸗
menx circũciſionis vnitas illa exteriꝰoſtendit᷑. Unde hu
go. ſub lege naturali qui fideles extiterãt: ſola intus fide
vnita fuerãt. vt ergo ad interioꝛẽ vnitatẽ ↄmẽdandã exte⸗
rioꝛ ↄdeꝛet᷑ ⁊ eſſet in maniſeſto.foꝛma fidei data eſt abꝛahe
ad om nes ex ipᷣo naſcituros:vt pꝛimũ in illiꝰfoꝛma vnum
eſſent qui ex ipo naſcerent᷑.poſtea ⁊ vnũ fierẽt qui in eadeʒ
fide ipᷣi ſociarent᷑. Pꝛet.in ſignũ caſtitatis ſeruãde ⁊ im⸗
pudicitie reſcindende.ablatio em̃ a mẽbꝛo in quo ſolet do⸗
minari libido in pudicitiã reſcindẽdam figurat.hec ratio
habet᷑ in glo.Geñn.xvij.⁊.iiij.ad Ro.ſuꝑ illud ſignaculuʒ
fidei iuſticie.q Pꝛet. in ſignũ diſcretõis illiꝰ ꝓplłi ab alijs
hec ratio habet᷑ in locis pᷣdictis ſcʒ in glo. Geñ.x vij.⁊.iiij.
ad Ro.⁊ a dama.Item in figurã multiplieẽ.qꝛ in figu⸗/
ram ablatõis coꝛruptõnis coꝛꝑalis ↄtracte ex oꝛiginali in
generali reſurrectõne.Pꝛet.in figuram purgatõnis faci⸗
ende tꝑe gratie ꝑ xpᷣm ſiue ꝑ bapii ma xpᷣi.he cauſe tangũ
tur in glo.pꝛedicta.iiij.ad Ro.Dicit᷑ em̃ in glo.ideo pꝛece
pta fuit circũciſio: quia nõ poſſet melius ſignari per xpᷣm
tolli oꝛiginale peccatũ.⁊ conſequẽter ponit ratõeʒ dicens.
Cum pꝛepucio quippe omnis homo naſcit᷑:quẽadmodum
⁊2 cum oꝛiginali vel circũciſus pꝛepuciatũ gignit traiciẽs
in illum quo ipᷣe iam caruit.ſicut baptiʒatus in filiũ queʒ
generat carne reatum traicit oꝛiginis:a quo ipᷣe iam liber
erat. In remedinʒ oꝛiginalis vt habet᷑ in glo.ſupꝛadicta.
iiij.ad Ro.4 Pꝛeter has cauſas ſunt alic.vna eſt ceꝛta ſa
lus paruuloꝝ ſiue certitudo ſalutis eoꝝ.quia ſi parentes
eſſent infideles:non purgabant᷑ paruuli fide eoꝛum.Alia
fuit eicatia purgatõnis ᷣm opinionẽ ponentiũ qð opus
operatum diminuebat de coꝛruptione carnis.Ex bhis pa⸗
tet ꝙ ſacramentum illud ſequit᷑ alia ↄgrue ſicut quod fuit
amplioꝛis vtilitatis. ¶ Pꝛeter has cauſas alie aſſignan⸗
tur quare pꝛecepta fuit abꝛahe de quibus infra dicetur.
4 Ex his patet reſponſio ad illud qð ſequitur.quia mul⸗
tiplex fuit vtilitas huiꝰſacramenti que non fuit ſacramen
toꝛum legis nature.l Ad vltimũ dicendum ꝙ licet tantũ
dimittebat᷑ de culpa oꝛiginali fide in ſacrificijs quãtum fi
xe in circũciſione:quia tota dimittebatur vtrobiq;. Pro⸗
babiliter tamen pꝛeſumit᷑ ꝙ plus tollebatur de concupiſcẽ
tia oꝛiginalis fide ⁊ circũciſione:qᷓ fide cum ſacrificijs.et
pꝛeter hoc pluꝛes accidebant vtilitates ex hoc qᷓᷓ ex alio vt
tactum eſt.

¶ Circa ſecũdum SS. ij.

quo querit᷑ vtrum congruebat remedium dari inferens le

ſionem ſcʒ penam. E ſic videtur. quia contraria contra⸗

Tis curantur tam in materialibo qᷓ in ſpũalibus.ergo cuʒ
oꝛiginale contrahat᷑ ex delectatione accidente ꝑ opus mẽ⸗
bri generatõnis:⁊ circa illud idem in paſſione illata debzʒ
curatio fieri oꝛiginalis. maxime exiſiente tempoꝛe q̊ mũ
dus erat quaſi in etote inuentutis quãdo ꝑſone apte ſuns

ad onera ſuſlinzda: 7 currẽte lege timoꝛis ⁊ rigoꝛis.⸗] SItẽ
iuſticia dei requirit.ꝙ filius punitur pꝛo peccatis patris
Legitur em̃ Exo.xx.Ego ſum deus foꝛtis zelotes viſitans
iniquitatẽ patrũ in filios. Sed conſtat ꝙ quicꝗd facit deꝰ
iulte facit.ſeo oꝛiginale peccatũ non eſt ſolũ peccatũ parẽ⸗
tum.ſed 2 filioꝝ. Parentũ em̃ eſt cauſaliter: filioꝝ auteʒ
actualiter.ergo remediũ curatiouis ab oꝛiginali iuſte de⸗
bet eſſe illatiuũ pene.⁊ maxime exiſtentibo conditionibus
tempoꝛis ⁊ legis pꝛedictis.Contra.deus non delectat᷑
in penis noſtris.ergo medicamẽta cxi debent eſſe ſuauia:
non inferentia graues leſiones.¶ Item oꝛiginale contra⸗

ctum eſt culpa alterius.nullo iure punit᷑ aliquis pena ſen

ſus pꝛo culpa alterius licet pena dapni:vt em̃ dicit glo.ſu
per illud pᷣs.ſQe tradas me in animas tribulantiũ.omne
peccatũ in ſuũ redit auctoꝛeʒ culpa plectit ſuos auctoꝛes.
¶ Item peccato oꝛiginali nõ debet᷑ pena ſenſus. Vñ par⸗
uuli decedentes cum oꝛiginali nõ puniũt᷑ niſi pena dapni
eadem ratione nec in vita tempoꝛali puniri de bẽt.¶ Item
⁊ ſi opoꝛtuit hoc ſacramentũ dari in tãta violẽtia ⁊ leſione

quare ſolũ in ſanguĩs effuſione.q SItẽ ſicut ex culpa alteꝛi

us ↄtrabit᷑ oꝛiginale: ſił ex alio debet habere remedium
eiuſdem. Vnde ꝑuuli ante legẽ ſanabant᷑ in fide parentũ.
ea ratõne videt᷑ ꝙ in lege ſcripta debeant purgari ꝑ circũ⸗
ciſionem parentũ. Sicut em̃ ↄtrahũt culpã a parentibo:⁊
pꝛo purgatõne eoꝝ de buerũt circũcidi parẽtes.⸗l Itẽ neq;
in lege nature neq; in lege euãgelij erat remediũ oꝛigialis
penale: a ſimili videt᷑ ꝙ nec debuit eſſe in lege ſcripta. vel
quaꝛe ſic¶ Rniſio.ꝙ etſi ꝑuulis nõ debet᷑ pena ratõe qua
ꝑſone ſimpłꝛ ſunt:debet᷑ tamẽ ratõne qua ꝑſone ex natura
tali ſcʒ ex maſſa peccatrice.Sicut em̃ cõtraximꝰ a pꝛimis
parentibo naturaʒ habentẽ cauſam culpe:ſic ⁊ hbabentem
reatum pene.vndc.ij.Ephe. atura ſumus filij ire.i.vin
dicte pᷣm augu.Nota ꝙ dicit᷑ natura.hoc eſt:quia natuꝛã
cui debebat᷑ pena ↄtraximꝰab eo. Ad hoc qð obijcitur ꝙ
deus non delectatur in penis noſtris. Dicendũ ꝙ pena cõ
parat᷑ ad punitum ⁊ ſic nõ placet deo. Non enim creauit
nos ad puniendũ.Comparat᷑ etiã ad meritum ſcʒ ad pre⸗
exiſte ntẽ culpam: ⁊ ſic eſt in ea manifeſtatio iuſticie ⁊ oꝛ⸗
dinis.⁊ ſic placet deo inqᷓtuʒ iuſtus ↄparat᷑ ad ſinẽ vel ef⸗
fectum.vtputa iuſtificatõeʒ rei.⁊ ſic placet ei inqtuʒ mile
ricoꝛs.Vndẽe in punitõe que eſt via ad iuſtificatõeʒ: relu⸗
cet iuſticia ⁊ miſeðia.⁊ ita eſt deo placẽs.⁊ talis fuit pena
circũciſio.nõ ergo delectat᷑ in pena inqtuʒ pena ſ̊ inqtum
iuſta.¶ Ad ulluo qð obijcit᷑.ꝙ nullꝰ punit᷑ pena ſenſus ꝓ

eulpa alterius.Dicendum ꝙ hoc veꝝ eſt vbi nõ eſt aliqua

ↄmunicatõ in culpa.nõ ſimiliter ẽ hic:qꝛ ↄmunicamꝰcum
parentibo in culpa: quẽadmodũ habentes ab eis naturaʒ
que eſt canſa culpe.¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ pcto oꝛiginali
non debet᷑ pena ſenſus ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ boc veꝝ eſt de illa
que eſt pena tm̃:⁊ nullo mõ purgatoꝛia xel via ad ſalutẽ.
vt illa que eſt in inferno. bene aũt debet᷑ illi pena vite pᷣſen
tis:que põt eſſe via ad ſalutẽ.q¶ Ad illud qð ſubdit᷑ ꝙ paꝛ
uuli nõ puniũtur in inferno niſi pena dãpni.Dicenduʒ ꝙ;
decreto dei pꝛimꝰhomo fuit reus duplicis moꝛtis:pꝛeuari
cando diuinũ pᷣceptũ Geñ.ij. Quacuq;ʒ die ↄmederis.glo.
Hede.duplex moꝛs ſignificat᷑.aie teo diſcedẽte:qui eſi vi⸗
ta eius.⁊ coꝛpoꝛis quã in finẽ vite accepit:ſᷣ ⁊ ſtatim neceſ
ſita tem moꝛiendi incurrit.pena igit᷑ oꝛiginalis attendit᷑ in
pena ſenſus:que attendit᷑ in pena moꝛtis ⁊ neceſſitate mo
riendi.⁊ pena dãpni que eſt carentia dei q;tuʒ ad eſſe gra⸗
tie ⁊ gloꝛie.neceſſitati em̃ moꝛiẽdi annexa ſunt incõmoda
que patit᷑ naturaliter homo ante moꝛtẽ. ꝓpter quod penã
ſenſus non patiũtur decedentes poſt moꝛtem in oꝛiginali
tm̃.quia igit᷑ decretum dei qᷓ;tum ad penam ſenſus non eſt
niſi ad moꝛtem:⁊ ea que annexa ſunt obnoxietati moꝛtis:
pena paruuloꝝ terminatur in moꝛte.¶ Ad aliud dicẽduʒ
ꝙ in figuram purgatõnis ⁊ redemptõnis humane future
ꝓ ſanguinem xpi: inſlitutum fuit ſacramentum hoc effaſi
one ſanguinis. Vnde Oꝛigenes ſuper epiſtolam ad Ro.
ſcriptum eſt in epiſiola.petri.j.ca.j. Quia redempti ſumꝰ
nõ coꝛruptibili pᷣcio auri ⁊ argẽti.ſed pᷣcio ſanguĩs vnige⸗

— —— — — — ᷣemm em --

N
tris
ang
des
ae⸗
ure
ede⸗
bg
tent
kauia:
ltra⸗
naſen
nonne
cores.
Pipen
dipn
Nen
lſo⸗
alter
lediun
renti.
rciͦ
lilp⸗⸗
eneg
alis
eel
eoa
Auura
pümis
benten
eüpin
nammi
innt,
penach
cremit
1opre
70
le⸗
unſe
tan⸗
tpena
Stum
ſus
aliqva
ncum
ataroz
ignani
deie
dſalut.
hiteßſen
topen
ndnz
grenari
Be
iell vi⸗
nneceſ
ndit in
atemo
ſega⸗
omnoc
opend

none
morms
dicidz
eſutmt
o Ko.
jſun⸗
nige

¶ Mueſtio

niti. Si ergo pꝛecio empti ſumꝰ vt ⁊ paulus aſtipnlat᷑:ab

aliquo ſine dubio empti ſumꝰ.cuiꝰerimus ſerui.qui ⁊ pꝛe
cium popoſcit qð voluit: vt de poteſtate dimitteret quos
tenebat.tenebat autẽ nos dyabolus cui diſiracti fneramꝰ
peccatis noſtris.popoſcit igit᷑ pꝛeciũ noſtrum ſanguinem
xpᷣi veruʒ:donec xpᷣi ſangnis daret᷑.qui tam pꝛecioſus ſuit
vt ſolus pꝛo omniũ redemptione ſufficeret.neceſſariũ fuit
eos qui inſtituebant᷑ in lege vnũquẽq; pꝛo ſe velut ad mu⸗
tationem quãdam future redemptõnis ſanguinẽ ſuum da
re.⁊ ꝓpterea nos pꝛo quibo ↄpletum eſt pꝛeciuʒ ſanguinis
xpᷣi.non neceſſe habemus pꝛo nobiſipᷣis pꝛecium.i.ſangui
nem circũciſionis offerre.q Ad illud quod ſequitur dicẽ⸗
dum ꝙ licut dictum eſt quia exiſtentibo in oꝛiginali ratio⸗
ne qua habent parteʒ maſſe peccatricis:debitoꝛes ſunt pe
ne nõ modo parentes eoꝝ. aũt ante legem purgati fue
runt fide parentum.hoc fuit ex habũdanti gr̃a laluatoꝛis
diſpenſantis: ⁊ ꝓuidentis eis de remedio mitiſſimo ꝓut
melius congruebat ſtatui illoꝛum. Pꝛet.ratõne qua circũ
ciſio ſacramentum eſt:debet in eo fieri cuiꝰ culpe eſi reme
dium.ablatio em̃ in iſtis non eſt ſignum ablatõnis in alio
4 Ao vltimum dicen dũ.ꝙ ſecus eſt xe lege euangelij:⁊ na
ture:⁊ lege moyſi.lex em̃ euangelica eſt ſex clementie ſiue
miſericoꝛdie. ꝓpter quod conueniebat ꝙ remedium oꝛigi⸗
nalis illa exiſtente non eſſet illatiuũ afflictionis ſiue pene
Currente autem lege nature mundus erat adhuc in etate
infantili:ꝓpter quod non conueniebat ꝙ remedium oꝛigi⸗
nalis eſſet illatiuũ afflictionis: ſed magis manſuetudine
quadam manuducens ſine leuitate vt infra patebit.ſ̃̊ lex
moyſi ſuit lex rigoꝛis:ꝓpter quod conueniebat vt in eo el⸗
ſet penalis curatio.

rticulus ſecũdus

Equitur inquirere de inſtitutõne circũciſionis
ex parte legis.hoc eſt qua lege currente fuit in⸗
ſtituta. inſtituta fuit currente lege nature.
patet Geñ. xvij. Item circũciſio nõ eſt ex moyſe vᷣ ex patri

bus Joõᷣ. vij. ſed omnia ſacramenta legis moy ſi erant ex

moyſe.igitur ⁊c.qſContra.illa ſacramenta dicunt᷑ ꝓpꝛia
alicuius legis que illa terminata terminãt᷑.ſed circũciſio
terminata eſt cum lege ⁊ ceſſauit ceſſante lege.4 Item nõ
numerat᷑ circũciſio inter ſacramenta legis nature:qꝛ non
erant niſi tria m hugo.ſcʒ decimatio.ſacrificiũ ⁊ oblatõ
igitur nõ erat de ſacramentis legis nature.¶ Item inſti⸗
tutio nõ ꝑtinebat ad legem nature: quia lex nature ↄmu⸗
nis erat omnibo.ſed circũciſio ꝓpꝛie data erat generi abꝛa
he.Nec ad legẽ ſcriptã:cum illa currente iudei eſſent infir
mi ⁊ carnales:⁊ vehemẽter afficiebant᷑ ⁊ cõdelectãdo dele⸗
ctationi pꝛolis ⁊ ↄpatiebant᷑ paſſioni. Vnde leſio in ipſis
⁊ in pꝛole poterat eſſe cauſa ſcandali 2 receſſus a lege.qð
patet.iiij.exo. Vbi legit᷑ ꝙ circũciſo filio moyſi dixit mat᷑
pueri ad moyſen ſponſus ſanguinũ.tu mihi es.⁊ dimiſit
eum poſtỹ dixerat ſponſus ſanguinũ tu mihi es ob circũ⸗
ciſionem. Nec ad legem euangelij hoc patet.(¶ Rñſio.di⸗
cendum ꝙ circũciſio fuit ſacrainẽtũ legis ſcripte:ſuccedẽs
ſacramentis legis nature.¶. Ad illud qð pꝛimo obijcit.di
cendũ ꝙ nõ fuit inſtituta currente lege nature quia erat le

gis nature:h̊ vt ipᷣa eſſet p̃ᷣparatõ quedã ad legeʒ moyſi:2-

vt eſſet exoꝛdiũ obſeruãtie legalis.Vnde hugo.Sacramẽ⸗
tum circũciſionis ante legis lationẽ datũ eſt.⁊ ꝑ ipᷣam q̃;
dam pᷣparatõ ad ſuſcipiendã legẽ facta eſt.⁊ alibi.q;uis ꝑ
moy ſen lex ſcripta data ſit ante moyſen:tñ obſᷣuãtia lega
lis in circũciſione exoꝛdiũ ſumpſit.Oicendũ igit᷑ ꝙ fuit ſa
cramẽtuʒ legis ſcripte.tñ inſtituta fuit ante legẽ ꝓgpt᷑ cau⸗

ſas pᷣtactas.ſcʒ vt in ipᷣa legalis obuãtia exoꝛdiũ ſumeꝛet

7 ipᷣ̃aʒ eſſet quedã pᷣparatõ ad legem ſuſcipiendã.4 Ad
illuo qð obijcit᷑.ꝙ nõ erat ex moyle.dicendũ ꝙ boc dicit:
quia illi nõ fuit datũ pᷣceptũ de inſtitutõne: ſ̊ abꝛahe ⁊ fi⸗
lijs eius cuʒ ipo.vnde hugo.Mandauit deꝰabꝛahe vt cir
cũcideret pellẽ ſuam.ſibi in ſignũ: poſteris in exemplum.
Av illud quod vltimo obijcit᷑ ꝙ inſtitutõ non ꝑtinebat
ad legem nature que omnibo erat ↄmunis.Dicenduʒ ꝙ vt

—

„

Beptima
tactum eſt. licet eſſet inſtituta currente lege nature:non ta
men inſtitutõ illa legis nature erat. Illa aũt currẽte 2 an⸗
te legem ſcriptã data fuit ⁊ inſtituta ꝓpter cauſas pᷣtactas.
7 etiam quatenꝰꝑ hoc ſignaculuʒ populus dei ab infideli⸗
bus diſcerneret᷑ vt dicit hugo. Pꝛius em̃ erat populꝰ cui
danda erat lex de cultu dei diſcernẽdus ab alijs: qꝙ; lex da⸗
ta illis.q Ad hoc quod addit᷑. ꝙ leſio vehemens poterat
eſſe cauſa ſcandali ⁊ receſſus a lege ⁊c̃. Dicendũ ꝙ hoc ve⸗
rum eſt niſi eſſet vtilitas ↄſequẽs.⁊ maxime curatõ apoꝛi
ginali.vnde ſicut mat quãtũcũq;ʒ diligit filiũ ſuũ:paciẽter
ſuſtinet ĩmo deſiderat ꝗ cauteriet᷑ vel ſcindat᷑ vt ſic curet᷑
a moꝛbo ꝑiculoſo.ſic fuit tunc.Sephoꝛa aũt abhoꝛruit ciꝛ
Eciſionẽ ꝗꝓpter grauitatẽ ⁊ in cõſuetudinẽ.⁊ ꝓpter hoc do
minus ꝓuide dedit pꝛimũ pᷣceptũ de circũciſione homini
ꝑfecio ſcʒ abꝛahe.aliter aũt de illis fuit qui erant legi ſub
iecti qui fuerunt aſſueti ad hoc⁊ alia legis ſtatuta:qui eti
am maxime gloꝛiabant᷑ ex hoc ꝙ fuerũt circũciſi.

rticulus tercius

Equit᷑ de inſtitutõe inquirẽ quãtuʒ eſt ex parte
tempoꝛis.⁊ videt᷑ ꝙ nõ debebat inſtitui tũ qñ
flfmuit inſtituta ſcʒ in tercia etate.qꝛ diſtinguutuꝛ
etates humani generis quẽadmodũ ⁊ diſtinguit᷑ etas ſin⸗
guloꝝ hominũ.ſ̊ illa fuit tercia etas humani generis.que
incepit ab abꝛahã. Sn illa quoq; etate nondũ fuerũt oĩno
foꝛtes homĩes ad grauia ſuſtinẽda.⁊ maxime in pꝛincipio
illius etatis.ſicut quãdo homo eſt in.xv.ãno.Circumciſio
aũt difficilis fuit ⁊ dura ad ſuſtinẽduʒ: & non tũc fuit pᷣci⸗
pienda.¶ Item ſi circũciſio fuit maioꝛis efficacie q; ſacra
menta legis nature ſcʒ decime ⁊ ſacrificia: quare nõ ſiatiʒ
poſt lapſum nature inſtituta fuit:¶ Itẽ quare differebat᷑
vſq; ad tempꝰabꝛahe magiſqᷓ; vſq; ad tempꝰ patrũ eiꝰ.vi⸗
detur ꝙ tꝑe noe debuit inſtitui qñ renouatõ q̃dã legis fa⸗
cta eſt ⁊ foꝛma viuẽdi ſicut pʒ Beñ.ix.ponã arcũ meũ ⁊c̃.
¶ Pꝛet. tũc inſtitutũ fuit ſignũ federis inter deũ ? hoĩem.
vnde Geñ.ix.Ponã arcũ meũ ⁊c.ſ̊ circũciſio ſilꝛ fuit pa⸗
ctum federis Geñ.xvij.erit pactũ meũ in carne vr̃a in ſe⸗
dus eternũ.4¶ Item ſi circũciſio fuit ſignũ ad diſtinguẽdũ
credentes a nõ credentibo.ſicut abꝛaha ⁊ pptus iſrł qui ex
ipᷣa ꝓceſſit ab infidelibo:videt᷑ ꝙ debuit dari circũciſio tẽ⸗
poꝛe patris abꝛahe ſcʒ thare.qui habitabat int chaldeos
qui erãt infideles:vel illoꝝ qui pᷣceſſerũt.¶ Itẽ querit᷑ q̃ꝛe
bis datũ fuit pᷣceptũ de circũciſione.ſemel Geñ.xvij.abꝛa⸗
he.ałs Joſue.v.ſcʒ ioſue.ij Itẽ quare ſuit datũ pꝛeceptuʒ
de circũciſione iſtis duabo ꝑſonis.¶ Rñiſio.dicendum ꝙ
circũciſio ↄueniẽter pᷣcipiebat᷑ in tercia etate.Ad cuiꝰeui⸗
entiam nota ꝙ circũciſio p̃cepta eſt in remediũ ↄcupiſcẽ⸗
tie carnalis.⁊ data cũ quadã grauitate ſiue leſione nõ mo
dica. Vnde ratõ quare data fuit in tercia etate nõ in pᷣma
vel ſcdᷣa ſumpta eſt ꝑ quãdaʒ ſilitudinẽ ad etatẽ hominis.
NQuãdo em̃ homo ẽ in infantia vel pueritia:nõ eſt aptꝰad
grauia ſuſtinẽda nec inſurgũt motꝰↄcupiſcẽtie in etate illa
In adoleſcẽtia aũt que eſt etas tercia pullulant motus il⸗
liciti:⁊ tunc incipit homo eſſe aptus ad grauia ſuſtinẽda
que ſibi imponũtur. In illa em̃ etate eſt foꝛtitudo homĩs
creſcens.⁊ ſᷣm ꝙ creſcit foꝛtitudo:ſᷣm hoc pᷣcipiũtur ei ma
gis difficilia. tum ratõne foꝛtitudinis inualeſcentis: tum
ratõne concupiſcẽtie inſurgẽtis.¶ Ad illud ergo quod pᷣ⸗
mo obijcit᷑ dicendũ ꝙ nõ eſt oĩno ſimile in etate hũani ge⸗
neris ⁊ etate ſinguli homĩs. Sʒ ſimilitudo attendit᷑ ĩ hoc
ꝙ poteſtas ↄgnoſcẽdi ſᷣm ſtatũ hũani generis magis ⁊ ma
gis creuit ſᷣm aꝑpꝛopinquatõeʒ ad xpᷣm:licʒ in aligbo ꝑſo⸗
nis magis habudaret in pᷣma etate vel ſcdᷣa ⁊ tercia q; in
quĩta.creſcẽte em̃ cognitõe:magis ⁊ magis ĩnotuit quãti
tas moꝛbi ⁊ vtilitas remedij. VUnde licet circũciſio eẽt dif⸗
ficilis valde qꝛ valde erat vtilis: ꝑ magnitudinẽ vtilitatis
temꝑat᷑ magnitudo grauitatis.⁊ iſta cognitõ foꝛtes effecit
ad grauia ſuſtinenda ſcʒ circũciſionẽ ⁊ alia grauia legis.
4 Ad alið dᷣm.ꝙ ſiẽ vult hugo.ↄueniẽs fu it vt ſᷣm ꝙ ma
gis ⁊ magis aꝑpꝛopinquauit aduẽtus ſaluatoꝛis.ꝙ ſigna
ſalutis euidẽtioꝛa eẽnt ⁊ media efficacioꝛa.tamẽ ↄueniẽs

ſuit vt eẽt multitudolſacramẽtoꝝ ſᷣm ꝓcelſuʒ tꝑm euidẽ⸗
tioꝛa in ſignificãdo:⁊ efficatioꝛa ĩ oꝑando:euidẽtiꝰſignũ
ẽ circũciſio aliqͥ pcedẽte.ſꝛetea ĩ puimo tꝑe moꝛbo recẽs
fuit et grauitas eiꝰ incognita.ꝓpt᷑ qð ↄueniẽs fuit vt ap⸗/
poneret᷑ leuis medicina ne egrotꝰreſpuẽt ꝓuidẽtiã. igit
medicꝰ lenẽ adhibuit medicinã.·ſ.fidẽ ſolã ſiue fidẽ cũ ſa⸗
crificijs ⁊ decimatõne. poinualeſcẽte moꝛbo ⁊ eiꝰ quitate
cognita: medicinã difficilioꝛẽ.ſ.circũciſionẽ.¶¶ Bo illuo
qð q̃rit᷑ ð dilatõe vſq; ad tp̃s abrabe.dðm ẽ ꝙ młtipler
ẽ rõ dilatõis vſq; ad tpᷣs abrahe.vna rõ ẽ pᷣrogatiua ſiðdi
eiꝰ.Geñ.xv. Credidit abrahã deo et reputatũ ẽ ei ad iu⸗
ſticiã: qꝛ cĩ habuit p̃rogatiuã ſidei: ↄueniẽs fuit vt ab eo
diſcretio fideliũ ab infidelibo inchoaret. Vñ.vij.iobañ
Aoyſes dedit vobis circũciſionẽ ibi glo.ciꝛcũciſio data
⁊ iĩ ſignu magne fidei abrahe.idẽ dic̃ glo.xvij. Geñ. ⁊· iij
ad Ro. A tꝑe aũt ade ĩ qͥ cepit oꝛiginale pctm. receſſeꝛat
hõ a deo magis et magis elongãdo ſe Fm diueꝛſa geneꝛa
pctoꝝ vſq; a d ſummũ ·ſ.pctm infidelitatis.ſic pʒ ex pꝛo
greſſu libri geneſeos.qꝛ ̊ ĩ abrahã incepit renonatio et
ad deũ appꝛopinq̃tio ꝑ fidei excellentiã: recte tũc data fu

it circũciſio.vt q̃ mediãte fiẽt diſcretio fidelium ab aliss.

ia rõ ẽ meritũ ꝑfectõis illiꝰobediẽtie.ꝓpter hoc autẽ
data fuit illi circũciſio:vt ꝓbaret᷑ illiꝰobediẽtia ⁊ obedi⸗
entis meritũ augmẽtaret᷑. Añ glo.xvij. Geñ. tr ibo ð cau
ſis pᷣcipit᷑ abrabe vt ꝑ obediẽtiã madati placeat:ꝑ cuius
p̃uaricatõem adã diſplicuerat ⁊c. Idẽ habr.iiij · ad Ro.
2. vij.iohᷣ.in glo. Itẽ qꝛ ei data fuerit ꝓ miſſio de xpᷣo na⸗
ſcituro de eiꝰſemĩe.bugo.Circũciſionis ſacramẽtũ ſemĩ
abrahe datũ ẽ.qtenꝰſingularis manẽt et diſcreta ð qua
rc naſceret᷑. Itẽ alia ẽ.ꝙ ipe pꝛimꝰfuit de colẽtibo deuʒ
gq ſeꝑauit ſe a colẽtibo ydola:vt geñ.xij. ꝓpter qð ↄueni⸗
ens fuit vt ab eo inciꝑet ſacramẽtũ diſtinctõis. Itẽ alia ẽ
rõ ꝓ niſſio hẽditatis.geñ.xxij. In ſemĩe tuo benedicẽtur
oẽs gẽtes.hec benedictio ẽ ꝑticipatõ hẽditatis regni.cõ
neniẽs eĩ fuit vt ab illo cui ꝓmiſſa ẽ hẽditas.ſ.obtinẽda ĩ
ſemĩe:inciꝑet diſtinctio tali ſigno ſiue caractẽ.cã ẽ:qꝛ il
li facta ẽ ꝓmiſſio pateꝛnitatis. Vñ geñ.xvij.i 2ꝛõ vocabe
ris vltra abram:h̊ appellaberis abrabã.qꝛ pẽem młtaꝛũ
gætiũ ⁊c.et pꝰ.ſtatuã pactũ meũ inter me et te ⁊c.⁊ loqꝗt
ibi de circũciſione.hec aũt paternitas nõ fuit ſᷣm carneʒ
ſolũmõ:h̊ ſᷣm ſpiritũ.vt igit᷑ oñderet᷑ ꝓmiſſio paternita:
tis facte intelligi debẽ ſᷣm ſpm̃ et nõ ᷣm carnẽ tm̃ ĩ ſigno
diſtinctiuo fiebat diminutio carnis.patʒ igit᷑ q̃ꝛe inſtitu
tio circũciſionis dilata fuit vſq; ad tpᷣs abꝛahe.Rõ autẽ
dilatõis magis referẽda ẽ ad ꝑſonã abrabe qᷓ ad tps illi
us.ↄueniẽter tñ fuit vſq; ad tpᷣs illiꝰdilata.Ex his patzʒ
qre nõ inſtituta fuit circũciſio ĩ tꝑe thare vel noe. vᷣ̊ fuit
Dilata vſqʒ ad tpᷣs abrahe.q¶j Ao h̊ qʒ q̃rit᷑ pꝰ.q̃re bis da
tũ fuit ſacramẽtũ circũciſionis.Dicẽdũ ꝙ tres ſunt cir⸗
cũciſiones.vna in carne q̃ ẽ ſacramẽtũ tm̃.alia a culpa ĩ
pjñti q̃ ẽ res ⁊ ſacramẽtũ.alia a coꝛruptõe ſiue miſeria ĩ
futuro q̃ eſt res tm̃. VUñ hugo.Tres ſunt circũciſiones.
Ena ĩ carne tm̃ exteriꝰq̃ ẽ ſacramẽtũ tm̃.due alie q̃ ſunt
res et virtus ſacramẽti. altera auteʒ fit in pꝛeſenti quã⸗
do aĩa ꝑ depoſitõem inigtatis circũcidit᷑.altera q̃ ĩ futu⸗
ro fiet qũ ꝑ depoſitõeʒ coꝛruptõnis circũcidet᷑ coꝛpꝰ.hec
hugo. In ſignũ igit᷑ duplicis rei huiꝰ ſacramẽti pꝛimuʒ
bis datũ fuit pᷣceptuzʒ de circũciſione vt dicũt. Sʒ qꝛ hac
rõe ⁊ ſacramẽtũ altaris bis ꝑcipi debẽt.aliter pt᷑ dici.ꝙ
circũciſio vtraq;.ſ.illa q̃ dat᷑ abrahe ⁊ q̃ dat᷑ Joſue: ſigt
vtrãq; circũciſionẽ. Illa em̃ q̃ fuit abrabe data. ſigt rõe
determinatõis tꝑis circũciſionẽ ſcõaʒ.Rõe vᷣo eiꝰ ꝙ ad⸗
dit᷑.aĩa cuiꝰpᷣputij caro circũciſa nõ fuerit ⁊c.⁊ qð pᷣmit⸗
tit᷑ circũcidẽs carnẽ p̃pucij:ſignat circũciſionẽ pꝛimam.
Sittr illa q̃ data fuit ioſue rõe eiꝰ dr circũcides ſecũdo
ſignat circũciſionẽ ſecũdã. Rõe vᷣo eiꝰꝙ dr. hodie abſtu⸗
li obpꝛobriũ egipti:circũciſionẽ pꝛimam ĩ q̃ tollit᷑ obpꝛo⸗
bꝛiũ oꝛiginalis pcti.ſõ potat at᷑ fieri ibi determmatio
tpis.qꝛ ꝓpter defectũ circũciſionis in deſerto pᷣcepta fuit
illa circũciſio.⁊ non tm̃ ꝓpter ꝑuulos:ĩmo et᷑ ꝓpter adul⸗
tos qui ia octauũ diẽ trãlierant.abrabe vo data fuit lex

¶ Circa pꝛamum

circũciſionis q̃ ſeruanda fuit vbiqʒ a poſteris qͥ ad ꝑuulos
cũ determinatõne illius tempoꝛis regulariter:licʒ in alio
tꝑe fieret inſta neceſſitate ſuꝑuemiẽte.qð ſignificatũ fuit ĩ
pᷣcepto datũ ioſue.Vel aliter põt dici.ꝙ pꝛimũ pᷣceptũ.ſ.
abrahe factũ fuit inſtitutõnis:ſecũdũ factũ ioſue cõfirma
tõnis:⁊ hoc qꝛ neglexerũt legẽ ciꝛcũciſionis vt dicit Aug.
4 Ad illud qð querit᷑.quare datum fuit pᷣceptũ de circũ/
ciſione abrahe ⁊ ioſue. Dicẽdũ ꝙ abraba geſſit tipũ xp̃i ĩ
via.ſicut enĩ abꝛahaʒ fuit pateꝛ multaꝝ gentiũ.i.pꝛĩa via
credendi vt dicit glo.geñ.xvij.ſic xpCᷣs.vnde inqtũ gerebat
tipũ xpᷣi viatoꝛis.datũ fuit ei pᷣceptũ de circũciſione:ꝗ oẽs
fideles genuit doctrina euãgelica.j.Jacobi.voluntarie ge
nuit nos verbo veritatis ⁊ ſacramẽtis gratie. Aug.ð ſpõ
ſo ſponſa naſcitur hec natiuitas ẽ ꝑ ſacramẽtũ.Joſue geſ⸗
ſit tipũ xpᷣi in patria q̃ ↄfert᷑ plena ſalus:ablata omni pe/
nalitate in reſurrectõne geneꝛali.Joſue igit᷑ exiſtens ĩ ter⸗
ra ꝓmiſſionis:geꝛebat tipũ xp̃i exiſientis in patria.vbi ab
omni pena ſuos circũcidet. Abrahã aũt gerebat tipũ xpᷣi
ꝑegrinãtis.circũciſio a culpa ꝑtinet ad terrã pegrinatio⸗
nis. In figurã igit᷑ duplicis circũciſiõis illis duobo datũ

fuit pᷣeeptu de circũciſione.
Membꝛu tercium

quitur de latione ſiue datione circumciſi⸗
onis. Et pꝛimo queritur de datione. Scðo
ex ꝑte eoꝝ ꝗbus data fuit.

Urticulus pꝛimꝰ
Verit᷑ ergo a quo data fuit ipᷣa ciꝛcũciſio at
data fuit a deo patʒ plane Geñ.xxij. Vbi dicit
dixit deꝰ ad abrabã.Tu cuſtodies pactũ meuʒ
2 ſemẽ tuum poſt te in generatõnibo ſuis.hoc t pactũ meũ
quod obſeruabiiis inter me ⁊ vos ⁊ ſemen tuum poſt te.
ircũcidet᷑ ex vobis omne maſculinũ.¶ Contra.cuʒ deus
non dederit legem ꝑ ſe ſᷣꝑ miniſtrũ.cum circũciſio ſit ini⸗
tiũ legis:videt᷑ ꝙ daꝛi debuit a deo ꝑ miniſtrũ vł q̃re non.
¶ Itẽ illa q̃ data fuerũt in lege in remediuʒ actualis pcti.
data fuerunt ꝑ miniſtrum ⁊ nõ ĩmediate a deo.a ſili videt᷑
ꝙ debeat eẽ ð remedio oꝛiginalis.¶ Reſpõſio.ꝙ circũci
ſio data fuit in remediũ oꝛiginalis pcti qð a ſolo deo ẽ ꝑ
meritũ paſſionis xpᷣi. Ad oſtẽdendũ ergo ꝙ a ſolo deo eſt
deletio oꝛiginalis culpe:data ẽ circũciſio a eo imediate ⁊
nõ ꝑ miniſirũ ſicut actuale.Ad oſtẽdẽdũ vᷣo ꝙ deletio cul
pe:ſimplłr ẽ a deo datũ fuit baptiſina xp̃ᷣi in qͥ fit deletõ om
nis culpe iĩmediate a deo.¶¶ Ad aliud dicẽdũ remedia
que data fuerũt in lege nõ fnerũt remedia culpe.qtum ad
opus oꝑatũ dico:ſᷣ potius ſatiſſactoꝛia.⁊ data in culpaꝝ
punitõʒ:nõ ĩ purgatõnẽ. ſic fuit circũciſio data ad purga
tõnẽ culpe oꝛiginalis.

rticulus ſecũdus

Equit᷑ de datiõe circũciſiõis ex ꝑte eoꝝ ꝗbo da
ta fuit.pꝛimo ̊ queritur ꝗbo data fuit qtũ ad
gentẽ. Secũdo ꝗbo data fuit qᷓtũ ad ſexum.

* * °

procedit᷑ ſic. videtur ꝙ non data fuit niſi ſemini abrabe.
Hugo. Circumciſio data non eſi niſi ſemini abrahe.vtĩ
carne ſigni ficarentur.qui in carne vnirentur.¶ Stem ali⸗
bi. Circumciſionis ſacramentum ſemini abꝛabe datum ẽ.
quatenus ſingulaꝛis 2 diſcreta maneret generatio de qua
xpᷣus naſceretur. ontra.moꝛbo fuit vniuerſalis:ergo
remediũ debet eſſe vniuerſale.¶ Item in lege nature erat
remedium vniuerſale ſcilicet fides ⁊ ſacrificia. ſimiliter ĩ
lege gratie: a ſimili videtur ꝙ in lege ſcripta.¶ Itẽ Geñ.

xvij. vbi datum fnit preceptum de circumciſione datum ẽ

non ſoluʒ abꝛahe ⁊ ſemini eius.ſed ⁊ veꝛnaculis ⁊ ſeruis
em ptitijs.¶ Item ibidem. maſculus cuiꝰ prepucij caro nõ
fuit circumciſa:delebitur anima illius de ꝓplo ſuo.qꝛ pa/
ctum meum irꝛitum fecit.Ecce ꝙ dicit abſolute 2 vniueꝛ⸗

— — — — ——

— — —

— — — –

nnlos
alio
furti
di..
firme
Dug.
alrch⸗
urmi
atig
Eredet
egis
taniege
g8ſp,
ſue ge⸗
nnipe⸗
giter⸗
wbiab
ipürß⸗
rmano⸗,
pdeli

mciſ

iod
Abidic
Ntünen
voctüni
npolte.⸗
cz dn
ſoſitini/
jrenon.
io peñi.
tivicet
circüci
doin
dot
eciant
eletocul
xleöon
femedia
Ftumen
nculper
pu

orgn
ititi
ſinn

K.

abrabe.
Nemali
datum
io Nqn
glisrerge
tureer
ſmlieti
iiGn
ee

¶ Nueſtio

ſaliter. maſculus cuius pꝛepucij caꝛo:non dicit maſculus
te ſemine abꝛabe.Ex quo videt᷑q omnes maſculos obli
gat ülð pᷣceptũ. IOtẽ glo.ſuꝑ illud.quia pactũ meuʒ irꝛi
tũ fecit dĩc.pactũ ði nõò ſᷣm opus ſᷣ ſᷣm oꝛiginẽ in pᷣmo ho
mine irꝛitũ fecerunt:in quo om̃es peccauerũt.vuſt igitur
glo.ꝙ om̃es illi fecerũt pactum di irꝛitũ:qui naſcunt᷑ cũ
oꝛiginali.Si igitur irꝛitatio pacti dei fuit cauſa quaꝛe pe
rire debeant incircũciſi.⁊ hoc ꝗa nõ adimpletũ fuit in eis
pᷣceptum de circũciſione: videt᷑ ꝙ om̃ibus hñtibo peccatũ
oꝛiginale datũ fuit illud p̃ceptum.¶ Item.ix.hiere.liſi⸗
tabo ſuꝑ om̃eʒ qui incircũciſum habet pᷣpucium ſuꝑ egi⸗
ptum et ſuꝑ iudam.et ſuꝑ edom et ſuꝑ filios amon et ſuꝑ
moab ⁊c̃. Obi glo.hiero.Aſdultitudo gentiũ maxime inde
