IYlla vo diligit ⁊ coꝛonat:cũ iuſtus vſq; ad moꝛteʒ ꝓ veri⸗/
tate decertat:⁊ ab inimicis qͥs ꝓ iuſticia offendit occidit᷑.
Cum ꝗg̊ bhoc ſit veꝝ ſacrificiũ qð eſt acceptũ deo.de qͥ dicit
in eccłiaſtico:ꝓ iuſlicia agoniʒare ⁊ vſq; ad moꝛtẽ certa/p
iuſticia.Et.ij.philip.Si imoloꝛ ſuꝑ ſacꝛificiũ ⁊ obſequi⸗
um fidei vre.gaudeo ⁊ ↄgratuloꝛ omibo vobis.videt᷑ ergo
ꝙ reſpectu hoꝝ veroꝝ ſacriſicioꝝ dicant᷑ illa ſacrificia fi⸗
guralia.tanq; ſigna reꝝ ſacraꝝ.¶ Item in pᷣs dicit᷑ ſuꝑ il
lud.ſacrificiũ deo ſpũs ↄtritus.letus et laſciuꝰſpũs obli⸗
gat hoĩem pctᷣo.ſed ſpũs ↄtritus ẽ ſacrificiũ quo pcta ſol⸗
unnt᷑:videt᷑ ꝗ̊ ex añcedentibo.ꝙ h̊ ſit verũ ſacrificiũ quod
ꝑ ſacrificia pecoꝝ deſignabat᷑. Or̃ em̃ in pᷣcedentibo ꝗd of
feꝛendũ:nõ pecudes nõ hyꝛcuʒ.et poſtea ſubiũgit᷑. tũc ac⸗/
ceptabis ſacrificiuʒ iuſticie.Ex quibo oĩbo colligit᷑.ꝙ illa
ſacrificia antiq̃ ſigna erant veroꝝ hoꝝ ſacriſficioꝝ.¶ Ad
idem facit qð dicit aug.in li.de ciui.dei. Nolũt ãgeli nos
ſibi ſacrificari:ſ̊ ei cuiꝰa ipſi ſacrificiũ nobiſcuʒ ſe eſſe no⸗
uerũt. Veruʒ g̊ eſt ſacrificiũ quo hõ ſeipᷣm cœo ſacriſicat.
reſpectu ̊ hoꝝ ſacrificioꝝ veroꝝ dicebant᷑ iſta ſacrificia
figuralia ontrarit reſpectu illoꝝ ſacrificioꝝ veroꝛuʒ
dicerent᷑:illa ſacrificia figuralia figurauerũt aliꝗd faciẽ⸗
dum ſemꝑ in ecclia.ſᷣ de thure ⁊ de decimis dicit᷑ ꝙ ꝓpter
hoc iſta remanſerũt in eccleſia.quia fignrauerũt aliquid
faciendum ſemꝑ in eccleſia:pari ergo ratione illa ſacrifi⸗
cia antiqua debuerũt ꝑmanere.ſed non ꝑmanſerũt:ergo
non dicebant᷑ illa ſacrificia figuralia antiquitꝰ ſacramen
ta reſpectu illoꝛum ſacrificiox. ¶ Pꝛete. ipſe rpᷣc offerens
fuit et oblatio eius veri ſacrificij ſicut dicit augꝰ.Dulti⸗

plicia variaq; ſigna erant pꝛiſca ſe acrificia ſanctoꝛũ. cum
boc vnum ꝑ multa figuraꝛet᷑ tanqꝗᷓ ver bis multis res vna

.

diceret᷑. ergo reſpectu illiꝰveri ſacrificij ⁊ ſumm dserati
xpo: fuerũt antiqua ſacrificia ſacramenta. Ao qð diee·

dum. ꝙ illa ſacrificia et ſigna fuerũt illiꝰ veri ſacrificij: et
ſigna fuerũt ſacrificioꝝ ſpiritualium que adhuc in nobis
gerunt᷑. em̃ ſunt ſigna ſacrificioꝝ ſpũalium que in no
bis gerunt᷑:patet ꝑ hoc quod dicit aug.in lib. de ciui. dei.

obi dr. cum ad illum ſurſum eſt coꝛ nr̃m.eius altare eſt. et

ei cruentas victimas cedimus: qñ vſq; ad ſanguinẽ ꝓ eiꝰ
veritate certamus.cũ ſuauiſſimo adolemus incenſo: cum
eius ↄſpectu pio ſanctoq; amoꝛe fragramꝰ.ex beneficioꝝ
eiꝰfolennitatibo ⁊ diebo ſtatutis ſacramꝰmemoꝛiã ei ſacri⸗
ficamus hoſtiaʒ humilitatis laundis in ara coꝛdis ferui
do igne caritatis. Iſta ſunt ſacrificia ſpũalia. hec auteʒ ſi
gnantur ꝑ ſacrificia ſenſibilia. AUnde ſubiũgit. ꝙ ab anti
quis patribo alia ſacrificia facta ſunt victimis pecoꝛum.
que nũc ꝓpłs dei legit nõ facit:non aliud intelligenduʒ eſt
niſi rebus illis eas res fuiſſe ſignatas que agunt᷑ in novᷣ
ad hoc tm̃ vt adhereamus deo.ſacrificiũ igitur viſibile ĩ⸗
uiſibilis ſacrificij ſacramentũ ſacꝛum ſignuʒ eſt. O auteʒ
eſſent ſigna veri ſacrificij.patet ꝑ hoc ꝙ ipſo adueniente ?ꝰ
publicato: illa ceſſauerũt. Pꝛincipaliter ergo ſigna erũt
veri ſacrificij.ſecundario ſigna ſpiritualiũ ſacrificioꝛum
que debemus illi rependere.et tamen ꝗpter noſtram vtili⸗
tatem. Nec em̃ eſt moꝛtificatio vera ihᷣm in coꝛꝑe noſiro
circumferꝛe.vt vita eius in nobis manifeſtet᷑. Principali
ter aũt indicabant futurum eſſe ſacrificium. quod eſſet ad
expiatõnem oꝛiginalis peccati ⁊ alioꝝ peccatoꝝ. et ſic ad
xpᷣm referebant᷑. Secundario vo indicabãt ſacrificia ſpꝑi⸗
ritualia vt quibo ſatiſſaceremus ei ad meritum vite eter⸗
neↄgruerent. Hec em̃ ſacrificia ſpũalia ſunt que requirit
teus.hoc enim indicauit ꝓpheta Micheas cuʒ dixit. In
dicabo tibi homo quid ſit bonum ⁊ quid requirat deꝰa te
facere iudiciũ et diligere miſericoꝛdiã: ⁊ ſollicite ambula⸗
re cum dño deo tuo.Et apłs.vlti.ad Heb.beneficientie2
ↄmunionis nolite obliuiſci.talibo enim hoſtijs ꝓmeretur·
deus vel placet᷑ deus ſm aug. VUnde dicit aug. in li.d ci.
dei. Hec ſunt ſacrificia q̃ requirit deus.q¶¶ Ad aliud quod
obiectum eſt.dicendũ eſi.qꝙ non eſt ſimile de thurificatõne
et decimaꝝ oblatõne ex vna ꝑte:et de ſacriſicioꝝ viſibiliũ
exhibitõne.decimaꝝ enim oblatio habet aliũ vſum qᷓ re⸗
medium peccati oꝛiginalis. dicituꝛ eniʒ.iij. Malach. In⸗
ferte omnẽ decimatõnem in hoꝛreum vt ſit cibus in domo
mea. Thurificatio auteʒ ad boc fuit vt cum hoc quod eſt
moꝛale in ſe. vtpote quia fit in cultum dei: indicaret ſimł᷑
quod ſpũaliter eſt faciendum:quod etiam indicabat tẽꝑe
legis et adhuc etiam indicat. Vnde ſimul ↄuenit curꝛere
ſignum cum ſuo ſignato.exercitatiuum em̃ eſt deuotõnis
que eſt ſuum ſignatum. Mon ſic autem eſt te ſacrificijs.ſa
crificia enim ſenſibilia diſtraberent hominezʒ a ſacrificijs
intelligibilibus.et ideo non conuenit tempoꝛe gratie quo
homines debent eſſe ſpiritualibo intenti intendere ſacrifi⸗
ſicijs ſenſibilibus.De thure autem non ſic eſt.quod patʒ
ꝑ hoc quod dicit᷑.viij.apoca.Aſcendit fumus incenſoꝛum
de oꝛatõnibus ſanctoꝝ de manu angeli coꝛam dño.⸗ Ad
aliud dicendum.ꝙ nihil ꝓhibet illa ſacrificia ad vnuʒ ve⸗
rum ſacrificiũ tendere ex ꝑte xp̃i:et ad multa ſacrificia ex
pte noſtra ſiue eccłie. Et ideo dĩic aug.ꝙ ſigna erãt reruʒ
ſpũalium ad xpᷣm ⁊ ad eccłiam ꝑtinentiuʒ.que tũc a pau⸗
cis ſanctis intelligebant m tꝑis ornentthin.
Articulus quart
Varto querit᷑ a quo temꝑe ↄueniebat incipere
Videt᷑ em ꝙ ↄueniebat incipere a temꝑe ade.
ab illo em̃ tꝑe fuit moꝛbus pct᷑i: &̊ ab illo tem⸗
poꝛe ↄueniebat eſſe remedium ↄtra ipᷣm moꝛbũ. Virt? aũt
ſacrificij ſicut dicit Gregoꝛius.fuit in remedium:eꝛgo cõ
ueniebat eſſe a tempoꝛe ade. ¶ Preterea. dicit apoſtolus
ad Hebꝛeo.ix. Sine ſanguinis effuſione non fit remiſſio
peccatoꝛũ.et ideo ad deſignandũ hoc:etiã pꝛimũ teſtamẽ⸗

ſ
nti
n.

ei⸗
q
ien
rüͤt
nin
il⸗
ro
ali
d
ad
ſpi⸗
er⸗
girit

gte
Gla⸗
ten
tur⸗
li.
od
e
ii
V
N
vmno⸗
deſt
ſint
lepe
ruere
önis
in⸗
ſas
1o
t;
tum
3
caer
terz
ipaw⸗

aſer
ei⸗⸗
hſen⸗
tut

olus
ſſio
amme⸗

Mneſtio

tum nõ fuit dedicatum ſine ſanguine.⁊ om̃ia pene in ſan⸗

°

guie mudabant᷑ m legẽ. ſicut dic apłs. pari rõne a pꝛici
pio pꝰlapſum ipſiꝰade.oꝑtuit eſſe ſanguĩs e uſionẽ. in ſi⸗

gnũ remiſſionis oꝛigialis pct᷑i in adultis.⁊ ita añ tps ipᷣi⸗

us abel ↄgruebat eẽ ſacrificiũ in q fieret ſa nguis effuſio.
Pꝛet. abel qñ obtulit hoſtiã illa placuit deo.ſᷣ nõne fuit
iuſtoanteq offerꝛet? Si em nõ eſſet pꝛiꝰ iuſtus: nõ diceret᷑

hoſtia eiꝰaccepta cnʒ &̊ eſſet accepta ex hoc ꝓbatx᷑ eſſe iuſtꝰ
ſicut dr.xj.heb¶ Ao qð ddm. ꝙ tps ſacrificij incepit ab
abel. tũc em manifeſiũ eſt:licet foꝛte adã ſacrificiũ obtule
rit et docuerit ſacrificia offerꝛe. ſicut legitur in hiſtoꝛijs ꝗ;
docuit filios ſuos offerꝛe pꝛimicias ⁊ decias. Per abel at
manifeſtũ fuit pꝛioiin effectu ſacrificiuʒ offerꝛe. qꝛ ab ipᷣo
dr ecclia incepiſſe.qꝛ ipᷣe fuit pꝛimꝰmartir.ſicut hr ĩ euã⸗
gelio Math.xxiij. cũ dr a ſanguine abel iuſti vſq; ad ſan⸗
guinẽ zacharie.⁊ ibi facta ẽ diſtinctõ bonoꝝ et maloꝝ in
duabo ꝑſonis.ſ.abel et caym.l! Ao obiectũ aũt dᷣm.ꝙ ſi
adam n obtulerit ſacrificiũ.ipſa fides veri ſacrificij.ſ.re
demptoꝛis erat a pꝛincipio in remediũ: ⁊ illa in adã ſuffi
ciebat. Si vᷣo obtulerit ſacrificiũ licʒ non legat᷑:qð videt᷑
ex hoc ꝙ ſpũali mente pᷣditus erat: tũc etiã et illud reme⸗
dium ſtatim a pᷣncipio moꝛbi occurꝛit. vt ſic daret᷑ ſignuʒ
mũdatonis ab oꝛiginali.¶j Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ ꝑ auẽtẽ
apfi. doᷣm ꝙ loqꝗtur de effuſione ſanguĩs rp̃i ꝗ effuſus eſt
in redemptõeʒ peccantiũ ⁊ remiſſionẽ pctoꝝ.Signũ autẽ
illiꝰeffuſionis nõ tm̃ fuit in veteri lege: ̊ tꝑe legis nature
ſicut ptʒ in abel 2 noe et abꝛahã ꝗ erãt capita:licet drñter
m ſtatꝰdiuerſos.abel eĩ nõ fuit pᷣncipiũ generatõis ſic ⁊
alij exemplar in fide.¶¶ Ad vltimũ vᷣo dom.ꝙ abel iuſtꝰ
erat ⁊ anteqᷓ offerꝛet:ſᷣ oñſio iuſticie erat in deuotõne ſa⸗
crificij. Juſtificatus aũt eſt in fide:fides eniʒ erat illud in
quo per ſe erat iuſtificatio.

Articulus quintus
into querit᷑ de duratõne ſacrificioꝝ. et vr̃ ꝙ
ſacrificia tꝑe legis nature nõ debeãt ceſſare ꝓ⸗
pter hoc ꝙ ea q̃ dictabat natura aliqͥ mõ ꝑma⸗
nere debeãt cum bis qᷓ erãt a gratia. ſicut natura ſe bʒ ad
gr̃am. vt q̃ eſt ↄꝑatio cauſaꝝ adinuicẽ:ea ſit ↄꝑatõ cauſa
toꝝ. Cum ꝙ natura ſimul maneat cũ gra:manebũt ſacri⸗
ficia tꝑe legis nature habite:cum ſacrificijs tꝑe legis gꝛa⸗
tie inſtitutis.¶ Hoc etiã videt᷑ ꝑ ſimile.pᷣcepta eniʒ moꝛa
lia q̃ indita ſunt a lege nature.ꝑmanẽt cum pᷣceptis legis
gre:pari & rõne ſe habebũt ſacr̃a ad ſacr̃a. Item maior
eſt ↄueniẽtia legis gre cũ lege natuꝛe:qᷓ legis moſayce cuʒ
lege natuꝛe.̊ lex moſayca veniẽs nõ euacuabat ſacriſicia
tꝑe legis nature babita:ergo nec lex gre euacuare debuit
ſacr̃a tꝑe legis nature habita¶ . Contra.oĩa in figura cõ
tingebant eis ſicut dr.j.Coꝛi.x · Sʒ veniente veritate cel⸗
ſare debuerũt figure: veniẽte veritate ceſſare debuerunt
ſacrificia.¶ Iteʒ ſacrificia legaliaqᷓ ꝓpinquioꝛa erãt ceſſa
rũt:&̊ et illa ceſſare debuerũt.q¶ Itez dr.j.Coꝛĩ.iiij. Cũ ve
nerit qð ꝑfeciũ eſt: euacuabitur qð ex ꝑte eſt. Sed ſacriſi
cia hmõi imꝑfecta ſunt.ſacrificia vᷣo legis gr̃e ꝑfecta: er⸗
go hec euacuãda erãt illis aduenientibo.¶ Item aug.con
tra Jauſtũ. Prima ſacr̃a q̃ obſeruabant᷑ pᷣnciatiua erãt
xpᷣi venturi.q cũ ſuo tꝑe xpᷣc impleuiſſet ablata ſunt.⁊ iðo
ablata:quia imꝑleta.Ex qͥ accipit᷑ ꝙ illa ſacꝛificia ceſſaꝛe
debuerũt. E qð dðm.ꝙ ceſſare debuerunt illa ſacrifi⸗
cia adueniente veritate ad quã ſunt oꝛdinata. Vnð dicit
aug:loq̃ns de ſilibo. Ideo mutanda erãt opoꝛtuno certo⸗
qᷓ; tꝑe.ne ipᷣa deo deſiderabilia vel certe in nobis accepta⸗
bilia:ac nõ potiꝰq his ſignificata erãt crederent᷑. Ad pᷣ⸗
mo aũt obiectũ rñdendũ eſt. ꝙ lʒ gra ſe habeat ad naturã
ſiẽ ↄplementũ eiꝰ⁊ qᷓ̃ntum ↄuenit ſi imul manẽ: nõ tñ ſic ſe
hẽbit ſacrificiũ ad ſacrificiũ.Qõ em̃ ſe hʒ natura ad ipᷣm
ſacrificium ſicut principalis eius cauſa:ſ̊ eadẽ eſt cauſa
hoꝝ ſacrificioꝝ ⁊ illoꝝ q̃ ꝓ diuerſo tꝑe ↄcedebant᷑.hec at
ↄcedebant᷑ ſuo tꝑe vt ad illa ꝑducerẽt.⁊ ideo illis adueniẽ
tibo impfecta ceſſaꝛe agruebat. Dũ em̃ hũanũ genꝰ erat g⸗
dem in ſtatu ꝑuuli.ea q ꝑuuli erant ei ↄcedebant᷑.cũ autẽ

ſecunda

erat in ſlatu adulti: euacuabantur ea que erant paruuli.
ßm illã ſimilitudinẽ quaz dicit apłs. Cum eſſem ꝑuulꝰſa
piebam vt ꝑuulꝰ.cum aũt factus ſum vir: euacuaui q eꝛãt
ꝑuuli.¶¶ Ao ſcdᷣm dðᷣm.ꝙ nõ eſt ſimile ð pᷣceptis legis na
ture:et de ſacramentis iullo tꝑe exhibitis que dicuntur ſa
crificia.pᷣcepta em̃ data erant ad faciendũvt illis mereꝛe
tur hõ habita gratia.Vñ cum coĩs eſſet gra qua hõ potu
it meꝛeri:ↄueniebat coĩa eſſe pꝛecepta.lʒ tꝑe legis gre ma⸗

gis exp̃ſſa. Sacrificia aũt data ſunt ad ſigniſicandũ illð

qð futuꝛũ erat in remediũ pcti oꝛiginalis et etiã actualis.
et ideo adueniente illo non opoꝛtuit manere qð ductiuuʒ
erat ad illud:cũ ex ſua vi nõ haberet illũ effectũ.¶ Ao ter
ciũ dõᷣm.ꝙ nõ eſt ſimile de ſacriſicijs legis nature reſpctu
ee q ſunt in lege gre:⁊ de eiſdem ſacrificijs reſpectu ecꝝ
que erãt in lege moyſi. Illa enim que erant in lege moyſi:
erant eiuſdẽ rõnis cũ his que erãt in lege nature. Vtraq;
em̃ erant ad ſignificandũ.et ideo bec ꝑ illa nõ tollunt᷑ ſed
ſunt eadẽ licet magis diſtincta. Illa vo que ſunt tempore
legis gratie efficaciã in ſe habent veritatis implete: 2 iðo
ſigna ducentia ad illã veritatẽ: ea habita terminant᷑.

rticulus ſextus

xto querit᷑ de ſacrificijs abel 2 noe 2 alieuʒ
tꝑe legis nature.Et pꝛio querit:cur illi ꝗ ꝑtĩe⸗
bant ad ꝓplm dei dicunt᷑ exhibuiſſe ſacrificia.
ndo querit᷑.Cur nõ om̃s in ſerie generatõnis· Ler
cio cur abel ⁊ noe et abꝛahã:nõ aũt yſaac ſed iacob ꝗ ſuc⸗
ceſſit. Nec de moyſe etiã legit᷑ dũ eſſet in egipto ſacriſicia
obtuliſſe. Quarto q̃ rõ in bis ꝑſonis.⁊ q̃re de Abel potiꝰ
dicitur qᷓ; de ſeth:cum ᷣm ſeth/ ꝓtendatur generatio.

d prunum ſic vide .S. j.
tur ꝙ ratio offerendi ſacrificia q̃ erant ſacramenta. com⸗
munis debebat eſſe.cum em̃ moꝛbus pct᷑i oꝛiginalis eſſet
ↄmunis:ad om̃es videtur ꝑtinere ſignũ remedij. Sacrifi
cium aũt erat ſignuʒ remedii:ergo ↄmunis debuit eſſe ra
tio offerendi ſacrificia d qð põt rñderi ꝑ hoc qð dĩc
aug. Rite celebꝛata ſunt ſacrificia in illo ꝑło.cuiꝰ regnuʒ

et ſacerdotiũ ꝓphetia erat venturi regis et ſacerdotis:ad

regendos et ↄſecrandos fideles in omibus gentibo. VUnde

ad deſignandũ ꝙ ex illa ſerie generatõnis ſuturus erat il

le qui eſſet verũ ſacrificium:dabat᷑ in ſcriptura ꝙ iſti offe⸗

rebant ſacrificia velut ſacramenta. Pꝛeterea.illi in ipſis

ſacrificijs intelligebãt illum ad quẽ oꝛdinata erant ſacrifi
cia.⁊ ita in rõne ſacr̃oꝝ. ꝓpter qð eis ↄgruebat hmõi ſa/
crificia offerꝛe.¶¶ Ad illud vo qð obijcitur.dðm eſt ꝙ licet
moꝛbo oꝛiginalis pcti cõmunis eſſet et doctrina illiꝰreme⸗
dij.ſicut apparet ex hiſtoꝛijs:tñ ofidentia ⁊ vera intelligẽ⸗
tia illiꝰremedij inꝗᷓtum tale:nõ fuit niſi in fidelibo ad po
pulũ dei ꝑtinẽtibo. Gẽtes eĩ vt chaldei ⁊ alij ſacrificia of⸗
ferebãt:pᷣ nõ cui offerꝛe debebant:nec in ſignũ remedij qͥ
offerꝛe debebãt. VUñ illis ſacrificijs abutebant᷑. In ſignuʒ
aũt repꝛobatõnis illoꝝ ſacrificioꝝ:legitur dñs non reſpe
xiſſe ad munera caym ꝗ erat caput maloꝝ.

Circa ſecundum ſic S. i.

obijcit. Om̃es em̃ illi ꝗ erant in illa ſerie generationis ad
pylin fidelem ꝑtinere vident᷑ vt ſic in aliquibo ſides ſerua
retuꝛ. Inmolatio aũt ſanguinis fuit antiqua res pᷣſignãs
paſſionẽ rpᷣi.pᷣm ꝙ dicit aug.ↄtra JFauſtuʒ. Antiqua res
pᷣnunciata eſt imolatõ ſanguinis:futurã paſſionẽ media⸗
toꝛis ab initõ generis hũani teſtificãs.Ad illos &̊ oblatõ
ſacrificioꝝ ꝑtinẽ videbat᷑:qᷓre ́ſcpᷣtura nõ facit mentõeʒ
niſi de paucis nonis le qð dom ẽ. ꝙ lʒ illi ad ꝓplm i
̊ fides fuaret᷑ ꝑtinerẽt?credit᷑ eĩ nõ defuiſſe fides a pᷣnci⸗
pio vſq; ad finẽ ꝗn Fuaꝛet᷑ in aliq̃.de paucis tñ legr vt oñ⸗
dat᷑ inimicis generatõis exẽplaritas fidei.⁊ illoꝝ ſigruʒ
in ꝗbo indicabat᷑ liberatõ futura ꝑ rpᷣm.⸗ ido in abel d q
legit᷑ pꝛio pᷣadã.In noe de qͥ legit ptꝰdiluuiũ.In abꝛaba
de quo ptꝰegreſſum chaldeoꝝ. In iacob ꝗ erat pꝛincipiuʒ
xij. tribuũ:lẽgituꝛ ꝙ hi ſacriſicia obtulert deo accepta.nõ

ꝙ alij nõ obtulerunt:ſed vt oſtendatur in illis fidei exem

laritas m diuerſa tempoꝛa. “
¶ irca tercium ſic S. iij.

obijcit᷑. In ſerie generatiõis fideliũ yſaac intermediꝰerat

inter abꝛahã ⁊ iacob et ei facta fuit ꝓmiſſio.ꝙ in ſemĩe eiꝰ

bñdicerent᷑ omes gentes ſicut hr.xxvj.geñ.de ipᷣo etiaʒ le
gitur ꝙ edificauit altare dño:⁊ ꝙ inuocauit nomẽ dñiꝓp⸗
pter ꝗd ̊ nõ legit᷑ ꝙ obtulerit ſacrificia ſicut de alijs ipſi
dño:cũ in ꝓmiſſione facta ei mentõneʒ fecerit dñs de ceri
monijs cum dictũ eſt. bñdicent᷑ in ſemine tuo om̃s gentes
terꝛe:eo ꝙ obedierit abꝛahã voci mee ⁊ cuſtodierit prece⸗

pta atq; mãdata ⁊ iuſticias ⁊ cerimonias legeſq; ſeruaue

rit.¶ Pꝛe. de ioſeph ꝑ quẽ filij iſrael deſcender̃t in egipt

ꝗ maxie fidelis erat dño.non legit᷑ ꝙ ſacriſicia obtulerit.

Silr moyſes dũ eſſet in egipto lʒ mentões fecerit de ſacri
ficijs.ſicut hr.viij.Exo.viã triũ dieꝝ ꝑgemꝰin ſolitudĩezʒ
⁊ ſacrificabimꝰdño deo nr̃o C qð dom. ꝙ multiplex
ꝓponit᷑ ratio de yſaac.qꝛ yſaac in ꝑſona ſua oblatꝰfuit in
olocanſtũ ⁊ ita pᷣſignauit xpᷣm ꝗ oblatꝰfuit in ſacrificium
vñ veriꝰpᷣſignauit ꝙᷓ illa ſacrificia q̃ fiebãt de pecoꝛibo vel
aĩalibo.Pꝛe.allegoꝛica rõ aſſignat᷑.qꝛ yſaac tenuit typũ
vite templatiue.Alij vᷣo typuʒ vite actiue.ↄtemplatia at
plꝰtendit in oꝛatõeʒ ⁊ meditatõeʒ. Vñ de ipᷣo legit᷑ ꝙ ĩuo⸗
cauit nomen dñi edificato altari:et egreſſus fuit ad medi
tandũ.Sacerificia aũt figurãt moꝛtificatõeʒ q̃ ꝓprie ad vi
tam actinã ꝑtinet:⁊ ideo dæ alijs ꝑſonis legit᷑ ꝙ obtulerĩt
ſacrificia in quiba vita actiua repñtat᷑.¶ Ad illud quod
obĩr de ioſeph.dðm eſt ꝙ ipᷣe etiã in ſuo facto tenuit ty pũ

xp̃ᷣi ꝗ venditꝰfuit ꝓ quodã nũero argentoꝝ:ſicut ⁊ xpᷣe vẽ⸗

ditus fuit.⁊ idem erat nũerus 'm nr̃am lr̃am. Pre.man
ſit in egipto.abhomiĩiationẽ aũt hẽbant egiptij ꝙ oues im

molarent᷑ ⁊ hmõi pecoꝛa.vñ dr̃.viij.Exo.abhominatiõeʒ

egiptioꝝ ĩmolabimꝰ deo nro.qð ſi imolauerimꝰ q̃ colunt
egiptij:lapidibo nos obꝛuẽt.Vñ nec ipſe nec moyſes legit᷑
ſacrificia obtuliſſe priuſqꝙᷓ recederẽt ab egipto:ſicut eĩ dic
mgj in hiſtoꝛijs.Oe thaurũ adorabãt in honoꝛe apis egi⸗
ptij.vaccã in honoꝛe yſidis.arietẽ ꝓ hamone.⁊ ido abho
minabile fuit eis ꝙ iſla imolarent᷑.In receſſu autẽ voluit
dñs agnũ immolare:in ty pũ veri agni ꝗ oblatus ẽ ad ex⸗
piatõeʒ nroꝝ pctoꝝ.¶ Si obijcit᷑ de abel.ꝙ ipᷣe typũ in ꝑ⸗
ſona ſua tenuit ipſiꝰveri ſacrificij in xpᷣo et ita nõ opoꝛtuit
aliud ſacrificiũ offerꝛe.dðm eſt.ꝙ in ipᷣo cum eſſet pꝛimuʒ
exemplar. ↄueniebat oĩmodã ꝑfectõeʒ ſacrificij deſignari.
intrinſecꝰſcʒ ⁊ extrinſecꝰ.in carne hũana ⁊ carne pecoꝛĩa
In carne quidẽ pecoꝛina ad denotandũ ꝙ in ſacrificijs a⸗
licuiꝰfieret ſignũ mũdatõis illiꝰpct᷑i qð aliũde ↄtractũ eſt
vñ et pr̃es offerebãt ⁊ de carne aliena offerebãt. In ſignũ
aũt veri ſacrificij qð nõ tm̃ eſt ad expiatõeʒ oꝛiginalis pec
cati ſ̊ etiã actualis:ↄueniebat ſignũ ſacrificij in ꝓpꝛia car⸗
ne.vt ſic in pꝛimo exemplari ꝑfectio ſignandi vtroq; mo⸗

do varetur intelliaiei. „„„
irca quartũſic . S.iiij.

põt queri.qre in tot ꝑſonis deſignat᷑ ratio exemplaris in
ſacrificijs. Aidet᷑ enim ꝙ ſufficeret ad rõnem exem plaris
oblatio ſacrificij ab vna vel duabo ꝑſonis.niſi aliq̃ adda⸗
tur dr̃ia in mõ ſacrificãdi vel in re ſacrificata.Ex ꝑte aũt
Jacob nõ videt᷑ aliꝗd dictuz niſi generałr cum dr ꝙ ĩmo⸗
lauit victimas.ſic hr.xlvj. Señ.⁊.xxxj.vbi dr. ꝙ imola⸗
tis victimis in monte ⁊c̃.ſuꝑuacuũ ̊ fuit ad rõnem exem
plaris dicẽ de ſacrificio iacob.¶¶ Pꝛe.de ſacrificio noe et
abꝛabã vtrobiq; tangit᷑ de pecoꝛibo ⁊ volatilibo.ꝛ ita qͥ ad
rõnem ſacriſicij nõ videt᷑ dria.¶ Pꝛe.ſeth.pᷣncipiuʒ gene
ratõis fuit ex ꝑte bonoꝝ.potiꝰ̊ ↄgruiſſet ad hñdum rõeʒ

erẽplaris pᷣmi diriſſe de ſacrificio ſeth qᷓ; ð ſacrificio abel

vt ſi B ẽplar ſigni redẽptõis ad poſteritateʒ
Ad quod dom. ꝙ hec dr̃ia oblationũ in ſacrificijs ſᷣm
as dr̃ias perſonarum.hac ratõne põt attendi.ſuꝑ illud

Exro.v.i Qomẽmeũ adonai nõ indicaui eis.glo.ꝑ ſucceſſi⸗

ones etatũ creuit dine cognitõis augmentũ. ñ maioꝛ fu

Lirc

tur.ꝙ nõ ſit ſacr̃m tꝑis illiꝰ. Sacr̃a em̃ dabant᷑ ĩ remedi‚/

it ↄgnitõ in rõne ſacrificij qð eſt ſacrẽᷣm data ꝑ noe:maior
vlteriꝰ ꝑ abꝛahã.QDð aũt reſiduũ fuit:additũ eſt ꝑ iacob.
marĩa aũt ⁊ multiplex exp̃ᷣſſio tꝑe legis ꝑ moyſen. in abel
em̃ expᷣmit᷑ ſacrificiũ in genẽ.ꝑ hᷣ̊ ꝙ dr in alia trãſlatõne:
inflãmauit dñs mũera abel.⁊ pᷣmittit᷑:abel obtulit de pri
mogenitis gregis ſui.In ſacrificio at᷑ noe vlterioꝛ facta ẽ
expᷣſio.⁊ rõne mũdicie ĩ oblatis:⁊ rõne dr̃ie oblatoꝝ cuʒ
dr̃.volucribo ⁊ alijs aĩantibo:⁊ rõne foꝛme ſacrificij cũ dr
olocauſta. In ſacrificio at᷑ abꝛabã addita ẽ dr̃ia ex parte
dr̃ie aĩantiũ pecoꝝ.ſ.⁊ volatiliũ:cũ dictũ eſt. vaccã triẽnẽ
capꝛã triennẽ:arietẽ annoꝝ triũ.Et ex ꝑte volatiliũ tur⸗
turẽ ⁊ colũbaʒ. In ̊ etiã ꝙ aues nõ diuiſit:pecora vᷣo di⸗
uiſit. In ſacrificio vᷣo iacob qꝛ iã diſtictũ erat ex ꝑte aĩan⸗
tiũ cũ plurałr dixit victimas.ſ̊ de libamibo nihil ad h̊ ex⸗
pᷣſſum fuit.ideo.xxxv.geñ.dr.ꝙ erexit titulũ lapideũ ĩ lo⸗
co qͥ locutꝰfuerat ei deꝰ.libans ſuꝑ eũ libamĩa ⁊ effundẽs
oleũ.p moyſen at᷑ in lege facta ẽ vlterioꝛ diſtinctõ ⁊ in ſa⸗
erificijs ⁊ in libamĩbo.vt ſic rõ ↄgnitõis ĩ vmbꝛa ſigꝝ ma⸗
gis ac magis augeret᷑.¶ Ad ſcðᷣm obᷣm dðm. ꝙ licʒ noe ⁊
abꝛahã ↄmunẽ hẽbant modũ in ſiłibo ſacrificijs:tñ ibi at⸗
tendit᷑ dr̃ia ſicut dictũ eſt.in expᷣſſione maioꝛi vel minoꝛi.
Maioꝛ eĩ expᷣſſio facta ẽ in ſacrificio abꝛabe qᷓ in ſacrifi⸗
cio noe. In ſacrificio at᷑ iacob lʒ nõ ſit maioꝛ expᷣſſio ex ꝑ/
te victimaꝝ qᷓ; in ſupᷣdictis:tñ additõ facta ẽ in expᷣſſione
libamẽtoꝝ.¶4:! Ad illud qð obr de ſetb:dm ẽ ꝙ lʒ ſeth eẽt
pᷣncipiũ generatõis carnalis ⁊ non abel:tñ magis ↄgrue
bat ipſi abel vt eẽt exẽplar fidei in ſacrificijs.alia.n.eſt ge
neratio ſpũalis ⁊ alia carnalis.⁊ ad diuerſuʒ pᷣncipiũ re⸗
ducunt᷑ ꝓprie.Pꝛe.abel fuit exemplar nõ tm̃ rõne ſacrifi⸗
cioꝝ q̃ obtulit exteriꝰdño:vᷣ rõne ſuipſius oblati.qð non
fuit in ſeth.⁊ idec illi magis ↄgruebat. ꝛe.in illo primo
facta fuit diſtinctio bonoꝝ a malis. Non negat᷑ &̊ gn ſeth
obtulerit ſacrificia.lʒ de eo nõ legat᷑ in ſacra ſcpᷣtura:ſed
cui magis ↄueniebat ratio exemplaꝛis ex dictis oſtendit᷑
Adbuc etiã querit᷑. ꝓpter ꝗd in canone miſſe nõ fit mẽ⸗
io niſi de ſacrificio abel ⁊ abꝛahe.de ſacrificio etiaʒ mel-
chiſedech ibidẽ fit mentõ.cũ tñ in geñ.legat᷑ ð oblatõe nõ
de ſacrificio.q Ad qð dðm ẽ.ꝙ in mũere abel pᷣmo pᷣfigu⸗
rabat᷑ ſacrificiũ xp̃i qͥ aù h̊ ꝙ a iudeis traditꝰẽ in moꝛtem
ſcðᷣo in ſacrificio abꝛahe de q̊ͥ h.xxij.geñ.vbi yſaac obla⸗
tus fuit in olocauſtũ ⁊/ p eo aries:in deſignatõeʒ ipſiꝰxpᷣi
ꝗ de volũtate pr̃is oblatꝰeſt in olocauſtũ.n ſacrificio vo
melchiſedech intelligebat᷑ xrpᷣe oblatꝰſub ſpẽ panis ⁊ vini
a ſeipo:et ↄñter miſterio ſacerdotis in ↄmemoꝛatõem.vel
ſi intelligat᷑ de mũere qð obtulit abel de pꝛiogenitis gre⸗
gis ſui:rõ põt hr̃i in hoc eſſe ſignuʒ illiꝰſacrificij qͥ pꝛimo⸗
genitꝰeſt oblatꝰ. ⁊ qa in hũanitate fuit oblatꝰ ſiue in ſiłitu
dine caꝛnis pcti: hoc figurat᷑ in ſacrificio abꝛabe de qͥ di/
ctũ eſt.⁊ qð quotidie offert᷑ ſub ſpẽ panis ⁊ vini ꝑ miſteri
um ſacerdotis euangelici in oblatõe facta a melchiſedech
intelligit᷑.qð etiã dictũ eſt ſacrificiuʒ vel hoſtia.non rõne
ſigni:ſed ratione ſignificati.

rticulus ſeptimus

Onſeq̃nter dom ẽ ð illo ſacr̃o tꝑe legis natuꝛe
qð fuit oblatio panis ⁊ vini facta a melchiſe.
tpᷣmo querit᷑ cuiꝰrei fuerit ſacrm. Scðo q̃ri
tur ſub duabo dr̃ijs. Tercio quare ꝑmanſit: cũ ſacriſicia
de pecoꝛibus in ſua rõne non ꝑmanſerint.

müũ ſic vide .S. j.

um.ij Aullũ aũt legit᷑ remediũ ꝑ illã oblatõeʒ datũ ſicut le
gitur de ſacrificijs ⁊ decimis:non ꝗ̊ videtur ↄputandum
inter ſacr̃a illius tꝑis. Pꝛe.qñ aplłs facit mentõnem de
ſacrificio melchiſedech.de oblatõne eius nõ facit mentõʒ
Hᷣ de decimis oblatis.de benedictõne etiam ipſiꝰmelchiſe⸗
dech. Ex quo videt᷑.ꝙ nõ ꝑtinet ad rõnem ſacr̃i. Pꝛc.ſi⸗

nẽ neceſſarioꝝ ipſis ꝗ erãt cũ abꝛahã videt᷑ referri.¶ Sʒ
ↄtrarium videtur ꝑ hoc qð dicit hiero.in glo.ſuꝑ illud cũ

cut hr in hiſtoꝛijs. Jla oblatio panis ⁊ vini ad e: ———M.

— — e—ees —– — —

= —

1.
ſi
ne
e
no
b

i.

¶ Nueſtio

dicitur.miniſterium noſtrum verbo ordinis.ſignatur nõ

ꝑ aaron irrõnalibo victimis ĩmolandis: ſed oblato pane
⁊ vino.i.coꝛꝑe dñi et ſanguine ↄſecrati.et ita in interli.di
citur.ſacramẽta hec noſtroꝝ ſacramentoꝝ ſigna fuerunt
Exr q̊ colligitur ꝙ ſacrin fuit et cuiꝰrei fuerit ſacramentũ
4Pꝛe.ſi baptiſmus et temꝑe legis nature ⁊ temꝑe legiꝰ
moſayce ſignũ aliquod babuit:ſacrificium aũt altaꝛis ſi⸗
gnum habuit aliquod temꝑe legis moſayce: ꝓpter quid
ſimiliter nõ haberet tem ꝑe legis nature..¶ Pꝛe· hoc ſacꝛa
mentũ rõne ↄtinentie? ſignificatõnis digniſſimũ reputa⸗
tur:licet nõ rõne efficacie.Opoꝛtuit & in lege natuꝛe q̃ pꝛe
ambula fuit: aliquod ſignum illius pᷣceſſiſſe nõ autẽ videt᷑

in alio qᷓ; in oblatõne panis et vini a melchiſedech:ᷓ obla
tio panis et vini fuit in ſi nan uad )crenatn eſt.
reſpondendũ ad obiectum in ↄtrarium.ꝙ in hoc conue
niebant omia illa ſacramenta ꝙ data erant in ſignum ve
ritatis in rpᷣo et in ecclłia rõne ſacramentoꝛũ vel operum.
illa ᷣo habuerũt ſecum quoddã remediũ que offeꝛebant᷑
a multitudine vel offerꝛi poterãt:ſicut fuit de ſacrificijs 2
decimis.oblatõ aũt iſta nõ fuit cuiuſcũq; in figura ſic nec
oblatõ panis ⁊ vini in ſacramento altaris. Et ſi dicat᷑ ꝙ
aliqð dabat᷑ remediũ.patet ꝙ ſignificauit remediunʒ cum
ſignificauit ipſum ſacr̃m altaris.Datio oũt remedij intel
ligi poterat per hoc quod adiungit᷑ benedictõ.vt in hoc qᷓ
dam manifeſtatio in coꝛpoꝛe ecclie intelligeret᷑.¶¶ Ad ſecũ
dum vᷣo dicendũ.ꝙ in hoc ꝙ aplus fecit mẽtionẽ de bene⸗
dictõne ſacerdotali:dat intelligere illam benedictiõeʒ ſub
ſpecie panis et vini.i¶¶ Ad tercium vo dicendũ.ꝙ illud qð
Dicitur in hiſtoꝛia ſumitur a Joſepho:qui tm̃ lralem re⸗
ſpicit intelligentiam.

¶ Gecudo queritur S. ij.

quare ſub duabo drijs rerum ſcʒ panis ⁊ vini hoc ſactẽ̃m
deſcribebatur.cũ enim ſit vnum ſacramentũ:vnum cõue⸗
niebat eſſe ſignum.¶ Pꝛet᷑.vna eſt gratia quã reſpicit hoc
ſignũ.ſacramentum em̃ vnum dicit᷑ reſpectu vniꝰ gratie.
Pꝛe.in lege moyſi vnũ erat ſignum ſ apaſcalis:
pari ꝗᷓ ratõe videt᷑ tꝑe legis nature.¶ Ad quod dicendũ
ꝙ licet ſit vnũ ſacramentũ reſpectu vnitatis gẽe:nihilomi

nus tñ qꝛ duo ſunt ſignata eoꝛpus xpᷣi et ſanguis:duo di⸗

cunt᷑ ſigna in lege gratie q̃ et ſacramenta etiã dicunt᷑.ſcili
cet ſpẽs panis et ſpẽs vini.In figura aũt hoꝛum temꝑe le
gis nature erãt duo ſigna.Non aũt ſic fuit in lege moyſi.
quo ad hoc em̃ ꝓpoſitum eſt ſacerdotium melchiſedech ſa
cerdotio aaron ſiue leuitico.vñ dicit᷑ in pᷣs. Tu es ſacer⸗
dos ineternum ſm oꝛainẽ melchiſedech.⁊ dicit glo.qꝛ pa
nem ⁊ vinũ in coꝛpus ⁊ ſanguinẽ ſuum ↄſecrauit xpᷣc.cu⸗
ius ſacrificij ſimilitudinẽ pᷣmiſit melcbiſedech:victime at
tranſierũt pᷣm oꝛdinem aaron:licet ꝗ̊ quo ad vnitatem ſi⸗
gni magis eſſet ſiłlitudo in lege moyſi.agnꝰenim paſcalis

repñtabat xpᷣm ꝓ nobis immolatũ:tñ quo ad ↄditionem

ſigni eſſentialẽ:maioꝛ eſt ſimilitudo in oblatõne melchiſe
dech. . aũt ſacerdotiũ melchiſedech pᷣferatur ſacerdotõ
leuitico.nõ tm̃ põt attendi ex hoc:ſed ex alijs rõnibo quas
aſſignat apłs.vij.ad Heb.

Tercio queritur (S. in.

de ꝑmanentia foꝛme buiꝰſacr̃i:cum ſacrificia de pecoꝛibo

nõ remãſerint.Sie em̃ ſacrificia ſignificabãt vnũ ſacrifi⸗

cium qͥ adueniente illa ceſſerunt:ſic adueniente vᷣo ſacrifi

cio ſiue vᷣo pane.debebat ceſſare panis figuratiuꝰ.q¶. Iteʒ
circũciſio ceſſit aqueniente baptiſmo q̃ data erat ĩ figurã
baptiſimi.pari rõne ſignum panis? vini qð offerebat᷑ a
melchiſedech debebat cedere adueniente vᷣo pane vite ð q̊

dicit᷑.vj.ioh.Ego ſum panis vite ꝗ de celo deſcendi.ſi ꝗs

mãducauerit ex hoc pane viuet ineternum. 4. Pꝛe. alia ſa
cramẽta euacuata ſunt m ſuas foꝛmaa. q̃re &̊ remãſit il⸗

lud in ↄſimili forma d qð dom eſt. ꝙ nõ eſt ſile de H
ſacro ⁊ de ſacro qð eſt lacrificiuʒ. Sactᷣm em̃ quod eſi fa⸗

crificium erat in ſoꝛma que data fuit in onus magnũ eniʒ

ſecunda

fuit onus tot mactare genera animalium. Pꝛe.non ſerua
batur ibi illud quod ↄueniens erat humane nature: p qðᷣ
inconueniens ſcʒ effuſio ſanguĩs. In hoc aũt ſacr̃o ſeruna⸗
batur forma ↄueniens humane nature. que nõ eſtĩ onꝰ
ſed in quandã iocunditatẽ.ſᷣm ꝙ dicit hug.ne humana ĩ⸗
firmitas ↄtractum carnis in aſſumptõne hoꝛreſceret:con
ſueti et principalis edulij ſpẽ illam velauit ⁊ ſic ſummẽdã
Apoſuit.vt ſenſus in vno foueretur et fides in altero edifi
caretur. Et ↄſimilem ſententiaʒ dicit Joh.dama.Conue⸗
niens eſt homim comedere panem et bibere vinum. ꝓpteꝛ
quod ſub eis ſignauit coꝛpꝰet ſanguinẽ xpᷣi.Ex hac ẽᷣ rati
one remanſit foꝛma pamis ⁊ vini:nõ forma ſacrificij ð pe
coꝛibus et hmõi animantibo. Ad ſecundum vo qð obie⸗
ctum eſt de circumciſione dicendum eſt.ꝙ illud ſacramen
tum graue erat ſuſtinenti ratõne paſſionis facte in carne.
et erat ꝑticulare quia in remedium ſexus maſculim.⁊ ra⸗
tione membꝛi in quo fiebat.ratõne etiam effectus imper⸗
fectum.et ideo ↄuenienter ceſſit illo ſacramento quod eꝛat
leue ad ſuſcipiendũ:⁊ qð erat vniuerſale rõne ꝑſonarum
et rõne effectus ꝑfectum. Sacramentuʒ aũt quod erat in
oblatõne melchiſedech rõne foꝛme in ſigno non erat gra⸗
ue:ſed imꝑfectum erat ex ꝑte effectus.ex ſe em̃ non dapat
ſanctificationẽ: licet daret intelligentiam ſignificationis.
et ideo quo ad hoc ſucceſſit ꝑfectum ſacramentũ manente
ↄſimili foꝛma in ſigno.¶ Ad tercium vo dicenduz. ꝙ diſſi⸗
mile erat in iſto ⁊ in alijs ſacramentis ꝓpter dictam canſã
hoc tamen attendendum eſt.ꝙ in oblatione melchiſedech
erat tota ſubſtantia panis et vini. In ſacramento vo alta
ris facta tranſſubſtantiatõe remanẽt tm̃ ſpecies:et ẽ verũ
coꝛpus et verus ſanguis ſub ſpeciebo. et ita aliter oblatio
melchiſedech ſignum:⁊ aliter oblatio in altari facta ↄſec̃
tione. Ibi em̃ erat res ſignificata nõ ↄtenta:hic auteʒ res
ſignificata ⁊ ↄtenta:et ita ꝑfectio ſacramenti.

lembꝛum quintum

Onſequenteꝛ querit᷑ de ſacramento decima
tionis.Circa quod pꝛimo queritur de ſigno
Scðo querit᷑ de effectu. Tercio de tempoꝛe
oꝛdinationis illius ſacramenti. Quarto de
ne vel ſuo oppoſito.

ticuius primus

Irca pꝛimũ querit᷑ cuius fuerit ſignum et ſᷣm
quã ſimilitudinem.et videtur ꝙ ſignum fuerit
eremiſſionis peccati ꝑxpᷣm. ꝑ hoc ꝓ dicitur ad
vij ſuꝑ illud quod dicit leui eſſe decimatus. dicit eĩ
NAug. E illud qð curabat᷑ decimabatur. et ideo leui erat
decimatus non vpᷣc.Reſtat ꝙ decimatio fuit ſignũ ipſius
liberationis future ꝑ xpᷣm:que liberatio fuit aboꝛiginali
peccato. Hoc etiã videtur ꝑ hoc ꝙ fides cum hmõi oblati
onibo in ſignũ erat remiſſionis oꝛiginalis peccati ante in
ſtitutõnẽ circũciſionis.iQunq; em̃ defuit remediũ oꝛigĩa⸗
lis moꝛbi.Dicit᷑ etiaʒ in hiſtoꝛijs ꝙ adam docuit filios ſu
os offerꝛe hmõi oblatões vt placaretur dñs.hoc auteʒ ad
quid erat niſi ad ſignificandũ liberationẽ ꝑ xpᷣm futuram
4 Contra. decima nõ habet ſimilitudinẽ reſpectu ipſius
remiſſioms ſiue liberatõmis.Signum aũt quod eſt ſacra
mentum ſimilitudinẽ habet reſpectu rei ſacre cuius eſt ſi
gnum.non gꝗ̊ᷓ decima eſt ſignũ liberationis ſiue remiſſiõis
oꝛiginalis pct᷑i.¶ Prete. qui offert decimam nouem ꝑtes
retinet et decimam deo ſanctificat.ſicut ille qui offeꝛt pꝛi⸗
micias ꝑtem quandã deo offerat ſcʒ ꝓpoꝛtõeʒ inter q̃dra⸗
geſimam et ꝗnquageſimã. In hoc aũt videt᷑ ſignificari ſi⸗
militudo initij oꝑis ⁊ ↄſummatõis qð totũ deo attribuẽ⸗
dum eſt. Videt᷑ ergo ꝙ ſimilitudo decimatõnis ad meri⸗
tum boni oꝑis referatur:nõ ad liberatõneʒ pet᷑i ſiue ad li
beratöez. A ab dicendum eſt. ꝙ decimatõ pᷣfiguratio
fuit reſtauratiõis hũani generis.ſᷣm ꝑtem ſaluandoꝝ ad
denariũ a qͥ cecidit hõ ꝑ pcẽ̃m oꝛiginale.angeli em̃ ĩ nouẽ
oꝛdinibus ſunt cõſtituti bomo vᷣo quaſi in decimo oꝛdine
ſicut preſignatur.xv.Luc.d muliere q̃ hbabuit dragmas

decem et ꝑdidit vnam. Iſta ðᷣo reſtitutio nõ fit ad denari⸗
um niſi ꝑ ſeꝑatõeʒ fideliũ a maſſa ꝑdita. q̃ facta eſt vᷣtute

gfære liberãtis ꝑ paſſionẽ xp̃i:ſic ꝙ̊ decimatõ hãc ſeꝑatõneʒ
ſigniſcat cũ illa reſtitutõne.¶ Ad obiectum g̊ dðm eſt. ꝗ

ſilitudo attendit᷑ inter decimatõeʒ ⁊ q̃ſi ecime ꝑtis fide⸗
lium ſeꝑatõeʒ. Sic hic decima viſibilłr offert᷑:ita ꝑ xpᷣm ĩ⸗

nuiſibiliter decima ꝑs q fuit fideliũ deo offerebat. ¶ Ad ſe

cundũ vᷣo ddᷣm.ꝙ decima quoddã habuit ſignificatũ.inq

tum pᷣſignat liberatõeʒ ab originali pcto ꝓ tꝑe.et inqtuʒ

deſignat ↄſummatõneʒ boni oꝑis ĩ merito.⁊ hoc mõ deci
me ⁊ pᷣmicie ſᷣm ꝙ remanſerũt in lege:hãc habuerũt ſigni
ficatõeʒ ſibi axpꝛopꝛiatã.hic aũt loꝗtur de illa ſignificatõ
ne quã hũit oblatio decimarũ in Eimtlud tꝑe.ꝓut erat in
remediũ moꝛbi:nõ ꝓut erat in ꝓfectũ meriti.lʒ facta dᷣle
tione oꝛiginalis ꝑ gram ↄñter poſſet ꝓcedere ad ꝓfectum
meriti · Mec eſt ↄtrariũ vnũ et idem ſignũ ſᷣm diuerſas ſi/
gnificatõnes:diuerſe eꝛe ſignificata.

rticulus ſecundus

Ecũdo querit᷑ de effectu.vtrũ aliꝗs fuerit effe⸗
ſacri: Qõ videt᷑.baptiſmꝰ enim ꝓ ſuo
tempe ẽ in remediũ ꝑfectũ. Cirrũciſio etiaʒ ꝓ ſuo tꝑe fuit
in remediũ.pari g̊ rõne oblatio q̃ pceſſit cuʒ fide debebat
eſſe in remediũ.oblatõ aũt nõ niſi in ſacrificijs ⁊ decimis
g̊ oblatio decimaꝝ aliquẽ habuit effectũ. Pꝛe.qð decĩa⸗
batur curabat᷑.hoc aũt nõ eſſet niſi oblatio decimaꝝ quã
fecit abꝛahã tꝑe melchiſedech aliquẽ effectũ hr̃et curatio⸗
nis.h̊ qð hʒ effectũ curatiõis hʒ aliqð remediũ ↄtra pcẽm

vel penã oblari cecimaꝝ aliqueʒ hẽbat effectum.
4 Contra.beda dicit ponẽs ſilitudinẽ inter circũciſioneʒ
7 baptiſma. ꝙ ↄſimilẽ effectũ habuit:excepto ꝙ ianuã ce⸗
leſtis regni nõ aperuit.de oblatõne vᷣo decimaꝝ ꝓ ſuo tꝑe
non dẽ ꝙ ↄſimilẽ effectũ habuit: nõ ergo videt᷑ ꝙ oblatio
decimaꝝ hmõi hʒ effectũ.¶ Pꝛe. ſi habebat hmõi effectũ
nõ tm̃ illi ꝗ deſcendũt ab abrahã poſtea fideles curati eſ⸗
ſent ab oꝛiginali pcto:ł̊ etiã alij ꝗ erant in lũbis abrahe.
Et ſi foꝛte dicat᷑ ꝙ hmõi oblatio facta non valuit illo tꝑe
niſi ꝓ iam natis ſuꝑ qͥs ferebat᷑ intentio offerẽtis. ꝓpt go
nõ legit᷑ ꝙ abꝛahã vel alig ali fideliũ ꝓ iam natis ſu
is decimas obtulerint d qð dm.ꝙ ſacr̃m decimati
onis nõ habuit ex ſe effectũ ſuũ quẽ ſignificabat.¶ Adob
iectũ in cõtrariũ dõm eſt.ꝙ nõ fuit ſimile de ſacrificijs et
cecimis ⁊ circũciſione et baptiſmo.ſᷣm em̃ dr̃ias tempoꝝ
fuit differentia in ſacramentis. Pꝛimo em̃ fuerũt ſacmẽ⸗
ta ad ſignificandũ:deinde ad efficieudũ. Ad efficiendum
aũt dupkr. Pꝛimo modo ſᷣm ꝙ fuit in circũciſione. Scðo
Fm ꝙ fuit in baptiſmo.Quia ergo ſacr̃jDm decimatiõis de
primis fuit:ad ſigniſicandũ fuit oꝛdinatũ.⁊ ſi ibi fuit effe
ctus:aliũde fuit.recte igit᷑ aſſignat᷑ differentia buiꝰſacra⸗
menti ad alia duo.¶ Ad ſcðᷣm dm. ꝙ licet illud qð deci⸗
mabat᷑ curabat᷑.nõ tñ decima faciebat illũ effectũ: ſed ſi⸗
gnificabat illũ fieri ꝑ rp̃ᷣm. Decima eniʒ nihil aliud fuit
ꝙ pꝛeſignatio liberatõnis future per xpᷣm. Põt aliter dici
m hugo.ꝙ oblatio decimaꝝ fuit remediũ ↄtra oꝛiginale
pet̃ᷣm.i ec facit beda mentionẽ de decimis:gꝗa intendit ſo
lummodo ↄꝑare ſacramentuʒ circũciſionis ad ſacr̃m ba⸗
ptiſmi. Nec facit ſcriptura mentionẽ de remedio decima⸗
rum ↄtra oꝛiginale:qꝛ non fuit ad hoc inſtituta decima:ſᷣ

potid inſti icit hug.ſicut fuit de ſacrificio.
Articuius tercius

Erxcio querit᷑ de tꝑe oꝛdinatõis hꝰ ſacramenti

cina aliqua debebat curꝛẽ cũ moꝛbo. moꝛbo at
cepit ab adam. in adam om̃es peccauimꝰ:ergo aliq̃ medi
cina ↄtra meꝛbũ tũc tꝑis debebat dari. Si ̊ medicia iſta
fuit ſacr̃m decime:vt ↄfiguret᷑ homo ad ſact̃ᷣm ſignificatũ
