ſi circũciſio tollebat gae Ti nebat naturalẽ in⸗

ſticiã. boc aũt eſt falſum:q̊ ⁊c. Rnſio. ꝙ circumciſione
tollebat᷑ oꝛiginale. As pꝛimi g̊ dom.q; glo. ¶ Dath. iij.
dʒz intelligi ſic.ab oꝛiginali ꝑcto mũdari.i.vicie oꝛigina⸗
li ꝑfectiꝰpurgari.Sacr̃a em̃ et ſi culpã oꝛiginalis tollãt:
nõ tamen viciũ coꝛruptõnis oꝛiginalis.vt eſt pꝛonitas ad
malum 2 bmõi. Vñ rabanꝰexponit illud verbũ a te bapti⸗
ʒari ſic.ab oꝛiginalis pcti ↄptagio mundari.4! Ad alið di⸗
cendum.ꝙ baptiſmꝰioh.nõ numerat᷑ inter ſacr̃a legis ̊⸗
tie:quia ſolũmodo fuit pparatoꝛiũ ad baptiſma xpᷣi.ver⸗
bum aũt hugo.intelligi bʒ de ſacramentis que poſterioꝛa
ſunt m diſtinctõeʒ iegũ.quibo diſtincta fuerũt ſacramen
ta. Vnde ſacr̃a legis ſcripte erant ꝑfectiora illis que erãt
legis natnre.Et que erat legis gre:illis q erant legis ſcri⸗
pte.¶ Ad aliud dom.ꝙ nunqᷓ tefuit gra ſufficiens ad ſa⸗
lutem.ſ̊ ante aduentũ auctoꝛis gr̃e in carnẽ nõ fuit illa ba
bundantia gr̃e q̃ fuit poſt. Vnde tẽꝑe legis moyſi defuit
habundãtia gr̃e qua expedite poſſent onꝰ legis adimple⸗
re.quod ↄpulit ↄfugere ad ſaluatoꝛem. et boc vult dicere
bug.4 Ad vltimũ doᷣm. ꝙ eſt duobo modis ponere aliꝗd
vere ſcʒ et interpᷣtatiue.Circũciſio reuera nõ ponebat na
turalẽ iuſticiã vere:ponebat tñ interpᷣtatiue.Ad huiꝰma
nifeſtatõeʒ notandũ. ꝙ iuſticia cuiꝰ carentia eſt pctẽm ori⸗
ginale:fuit oꝛdinatõ rõnalis creature ad creatoꝛẽ ſiue cõ
cupiſcentia:⁊ pr̃as aſcendendi ad deñ oꝑibus meritoꝛijs.
Vñ.vij.ccẽs.Deus creauit hoĩem rectũ.i.erectũ ꝑ appeti⸗
tum ad ipᷣm. ⁊ hnñtem ptatem merendi(nõ dico exequẽdi)
oꝑa meritoꝛia.qꝛ hoc nõ potuit ſine gra.ptᷣas tñ illi data
fuit in ↄditõne ꝗᷓ reducibilis erat in actum ꝑ gram.hãc iu
ſticiaz debuit hõ habeꝛe. quã quia dereliquit voluntate ꝓ
pꝛia ↄuertendo ſe d bomimn mutabile r auertens ſe a ſuo
creatoꝛe:illam amiſit peccauit ⁊ factus eſt neceſſitate cõ
cupiſcens. Hãc neceſſitatẽ nõ tollebat circũciſio nec etiaʒ
baptiſmus tollit. VUñ non reſtituebat iuſticiã naturalem
Fm veritateʒ reſtituebat tñ interpᷣtatiue. Noc eſt.fecit qð
neceſſitas ↄcupiſcendi nõ imputabat᷑ in culpã.ita eĩ effici
ebat᷑ circũciſa circũciſione ſiue culpa:ſicut hs naturaleʒ
iuſticiã erat ſine culpa.n illa em rõne qua iuſticia natu
ralis ad ſaluteʒ recu ꝑabatur ꝑ circũciſionẽ.nõ in illa ꝑfe
ctõne in quo eꝛat in ſtatu pꝛimo. hoc dico quzʒ ad hoc ꝙ
erat ſine ↄcupia creature. ↄcupia dico m quod degene⸗
rat inoꝛdinatõeʒ quandã.hanc aũt inoꝛdinatõeʒ nõ tolle⸗
bat circũciſio q;tum ad eſſe:ᷣ ſoli qꝙtum ad reputatõnem

vij.

in culpam.nec requiritur ad ſtatum ſalutis ꝙ alio modo

tollet᷑ nec dico ꝙ in hoc erat tota efficacia circũciſionis ſi

cut infra patebit. Vel põt aliter dici ſm ꝙ ponit᷑ neceſſi⸗
tas ↄcupiſcendi cum debito nõ ↄcupiſcendi eſſe oꝛiginale

ꝙ circuciſio ponebat ſiue reſtituebat iuſticiã oꝛiginaleʒ ſi

ne debitam:tollendo debitũ illud. remanente nibilominꝰ
neceſſitate ↄcupiſcendi. Ael aliter põt dici.ꝙ et ſi circum
ciſio nõ ponebat ſiue reſtituebat naturalem iuſliciam po⸗
nendo ipſam in ſe:reſtituebat tamen ponendo ſiue reſtitu⸗
endo melius pꝛo ipſa ſiue ipſam in melioꝛi ſcilicet confir⸗
mando gratiam gratumfacientem. ſuppoſito ꝙ peccatum
moꝛtale non tollatur niſi per gratiam gratumſfacientezʒ q⸗
le eſt oꝛiginale.

Becundo queritur .S. ij.
vtrum circumciſione tollebat᷑ actuale. Oꝛ ſic:videt᷑. dicit

Hug.culpam quã ꝑ illam ꝑtem traxerat natura: gr̃a per
circumciſlionem emundauit.mundatio ergo oꝛiginalis qᷓ
ſit ꝑ circumciſionẽ efficitur ꝑ collatõeʒ gratie. Sed gtia
qua tollitur culpa moꝛtalis qualis fuit culpa oꝛiginalis
nõ ↄpatit᷑ ſecum aliqð moꝛtale:ergo vi illius gratie q̃ per
circumciſionẽ tollit᷑ oꝛiginale:tollitur actuale.⸗ SJtem xi
illius quo tollitur vnuʒ actuale moꝛtale tolli?᷑ aliud.nibil
em̃ quo mediante tollit᷑ vnum actuale moꝛtale: cõpatitur
ſecum aliud actuale moꝛtale. Similiter videt᷑ ꝙ nihil quo
mediante tollit᷑ moꝛtale oꝛiginale:ↄpatitur ſecum actuale
moꝛtale:q̊ Tc. ¶ YItem moꝛs ſpũalis non tollitur niſi ꝑ in
troductõeʒ vite ſpũalis ſiue vite gratie.ſed in eodem cum
vita ſpũali ſiue gratie non põt eſſe moꝛs culpe: ergo illud
quo introducitur vita tollit omne genus culpe moꝛtalis.
ita vt pꝛius ¶ Contra.quicquid eſt cauſa cauſe:eſt cau

ſa cauſati.⁊ hoc in efficiendo? deſtruendo.Inde quicqd

eſt deſtructiuũ cauſe:eſt ſimiliter deſtructiuuʒ cauſati.di⸗
co in cauſis et cauſatis ꝑ ſe imediatis ⁊ adinuicem con⸗
ſequentibo:ergo et que ſunt in differentia in deſtructione
cauſaꝝ: ſunt in differentia in deſtructõne cauſatoꝝ. Sed
ſi circumciſione tollit᷑ actuale peccatum. baptiſmus⁊ cir
cumciſio in differentia ſe habent in deſtructõne culpaꝛuʒ
que ſunt cauſe penaꝛuʒ debitarum ipis culpis: ſed hoc eſt

parantes circumciſioneʒ baptiſmo.ponunt ↄuenientiam
iſtoꝛum qtum ad deletionem oꝛiginalis: nihil tangentes

—

falſum: ergo et pꝛimũ.4 Item doctoꝛes ſacre ſcripture cõ⸗

actuali.quod patet in verbo bede illo ſcʒ ·idem lalutiſfe 3

22⸗

re curatõnis auxiliũ ⁊æc. ¶ Item dicit hugo.idem glo. iij·
ad Ro. ꝙ apud nos valet aqua baptiſmi qð apud hoĩes
ſub lege circũciſio ſiłr veꝛbo aug.ad valeriuʒ ſcʒ exqͥ inſti⸗
tuta eiſt circumciſio in ꝓplo dei vt ſup̃ articulo.ij. Ecce
ſacri oꝛthodoxi comꝑantes circumciſionem aa baptiſmũ
qtum ad efficaciam tollendi culpam: nibil tangunt de il⸗
lius efficacie qtuʒ ad deletioneʒ culpe actualis. ex q̊ vide

tur ꝙ eius efficacia ſe nõe tendebat ad deletionem culpe
actualisſ Rnſio ꝙ reuera ex vi circumciſionis tolleba
tur oꝛigindle in ꝑuuſis. et tam oꝛiginale ꝙᷓ actuale ĩ adul

tis digne ſuſcipientibo. Sirtus tñ circũciſionis ꝑ ſe ⁊ pꝛi

mo fuit oꝛdinata ad deletõem oꝛiginalis. ſed quia gratia

gratificans nõ ↄpatitur ſecuʒ moꝛtale aliquod:neq; moꝛs.
ſpũalis tollitur niſi ꝑ introductõeʒ vite ſpũalis: cum boe

ꝙ gratia ſiue virtus circumciſionis tollebat oꝛiginale ad „
quod ꝑ ſe oꝛdinata erat:tollebat et actuale.ſacri vᷣo docto

res determinabant virtutem illius eſſe ꝗtum ad crletio⸗
nem oꝛiginalis nullam facientes mentionem octus ali:
quia per ſe fuit remedium oꝛiginalis et ad eius deletõnez
oꝛdinata. 4 Ad iliud quod obijcitur contra hoc. qꝛ ſi cir⸗
cumciſio et baptiſmus ſunt diſſerentes in ablatione cul⸗
parum que ſunt cauſe penarum: ſunt indifferentes in ob⸗
latione effectuum.i.ipſarum penaꝝ. Dicendum ꝙ nõ leg
tur.quia gratia gratumfaciens quecunq; ſufficit ad delen
dum omnẽ culpam.nec aliquam patitur ſecum.cuiꝰratio
eſt: quia gratia directe opponit᷑ culpe.et minimu bonũ eſt
maiꝰet maioꝛis efficacie:qᷓ maximũ malum eſt maluü. Sʒ
gratia quecũq; non ſufficit ad tollendum omnem penaʒ:

quia gꝛatia in om̃i dr̃ia nõ oponit᷑ pene:ſ̊ ſolũmodo gr̃a
pfecta ſufficit ad tollendum omeʒ penã. maioꝛ aut eſt gra
et virtus baptiſmatis qᷓ circũciſionis. Pret.quare vᷣtute
baptiſini tollit᷑ nõ ſolũ culpa.ſᷣ baptiʒatus ſoluit᷑ a pena
ratio eſi:qa per ſacrm baptiſmi cõtulit redemptoꝛ nr pri⸗
mos ⁊ pᷣcipuos effectus ſue paſſionis vt ſuo loco patebit:
ad aliud eſponſio.

rticulus quartus

Egtur inqreꝛe vtruʒ circũciſio ex vi circũciſio⸗
nis ↄferꝛet gram.et primo vtrũ aliquã gratiã
oferret. Scdo vtrũ gram ad bene operandum

irca prinum oſten .S:.

ditur. ꝙ gr̃am ↄferebat.iiij.ad Ro.ſignũ accepit circumci
ſionis.glo.idem ſalutifere curatõnis auxiliũ circumciſio
in lege ↄtra oꝛiginalis pcti vulnꝰpᷣbebat:qð baptiſmꝰ agẽ
reuelate tẽꝑe gre ↄſueuit.excepto ꝙ regni celeſtis ianuam
necdũ intraꝛe poterãt.idem dicit beda.idem bug.Ecce q;
plane dr ꝙ circumciſione idem fiebat ꝙ baptiſmo.ſ̊ ↄſlat
baptiſmpᷣbebat gram:ꝗ̊ ⁊c.¶¶ Ztem boeciꝰ: egreſſio vi⸗
dioꝝ eſt plantatio pᷣtutum g quo egrediunt᷑ vicia plantã⸗
tur vᷣtutes:ſ̊ circũciſione egꝛediebant᷑ vicia:igit᷑ ⁊c.¶¶ Iiſt
virtꝰet viciũ ſunt ↄtraria imediata circa aiam ratõnaleʒ
quod tollit vnũ ↄfert alterũ:g̊ ⁊c Bi dicat᷑ ꝙ ſunt pꝛi
uatiue oppoſita aꝛguit᷑ ſic. Nirtꝰet viciũ opponunt᷑ pꝛiuati
ue. ſilr gra et culpa. Aug.ſuꝑ geñ.viij.li. Maluʒ eſt boni
pꝛiuatio.̊ impolſſibile e tollere pꝛiuatõeʒ niſi ponẽdo ba⸗
bitum.q;ꝛ ponere pꝛiuatõeʒ:pꝛiuatõis eſi ponere habituʒ.
4( Item accidens duptr veſtruit᷑.aut ꝑ deſtructionem ſui
ſubiecti: aut ꝑ poſitioeʒ ſui opoſiti.igit᷑ cum culpa ſit ac⸗
cidens:et nõ deſtrui? ꝑ deſtructõez ſubiecti:q̊ ⁊c.¶ Item
diſfferunt negatio ⁊ pꝛiuatio.qꝛ vbi eſt negatio nõ ↄnume
ratur ſu biectũ cum negatõne.vbi eſt pꝛiuatio ↄnumeratq᷑.
Pot em̃ dici ſoꝛtes nõ curꝛit ⁊ ſi ſoꝛtes nõ ſit. non ſimili
ter ſoꝛtes ẽ cecus. ñ negatio neq; pꝛiuatõ aliꝗd de ſe po⸗
nit:eo ꝙ pꝛiuat non pomt.nihilominꝰpꝛiuatio ↄnumerat
ſn biectũ ſuſceptibile habitus ↄtrarij.pꝛiuatio ꝗ̊ ⁊ habitꝰ
abſtracto ſubiecto ſuſceptibili.qð eſt ↄmune:ſe habebunt
ſicut aliqd et nibil ſimpłr ſcʒ et negatiue.ſᷣ tollere negati⸗
onẽ neq; eſt poſſibile neqʒ etiaʒ intelligibile ſine poſitõne
affirmatõnis. igit᷑ tollere ꝑctm eſt impoſſibile.niſi ponen
do graʒ ſine virtutem. 4. Item idem euidentiꝰ oſtenditur
in terminis ꝓprijs.pctm eſt pꝛiuatio iuſticie cũ debito ha⸗
bendi.iuſticie dico oꝛiginalis vel actualis ᷣm ꝙ peccatuzʒ
eſt oꝛiginale vel actuale.nõ tam eſſet pctm careꝛe iuſticia
niſi babere illam eſſet debitũ nõ habenti.vñ debituʒz eſt cõ
mune habenti2 nõ habenti.ꝗ em̃ habet eam dʒ habere.2
qui nõ habʒ dʒ babere.abſtrabat᷑ igit᷑ debitũ:relinquituꝛ
habere et nõ habere.q ſe babent vt affirmatio ⁊ negatõ:ſᷣ
tolli nõ põt nõ habere iuſticiã niſi ponat᷑ habere iuſticiaʒ
igitur ⁊c.¶ Jiem ponat᷑.ꝙ nihil peneret᷑ tollendo priua
tionẽ᷑:adhuc remanet pꝛiuatio.igit᷑ nõ tollitur. ¶ Itẽ vir⸗

tus q facit recedere ab vno oppoſitoꝝ neceſſario hoc facis⸗

do facit accedere ad aliud. nec põt nõ facere accedere ad
illud. Igit᷑ qð facit recedere a vicio vel culpa:facit accede
re ad virtutè.2 tollendo illud a quo recedit: ponit neceſſa
rio terminũ oppoſitũ ſcʒ virtutẽ vel gẽam.¶ Item lux ma⸗
terialis eo ꝙ tenebꝛas materiales ponit lucẽ in ſuſceptibi
lem in quo erat tenebꝛa. nec aliter põt tollere niſi ponẽdo
ſimiliter videt᷑ de luce ſpũali.¶ Item in eſſe nature nunqᷓ
tollit nõ eẽ niſi ponẽdo eſſe.qꝛ ſi h: redigeꝛet aliꝗd in nihi⸗
lum qð eſſet ↄtra diſtuſionẽ ſue bonitatis. Similiter vide⸗
tur in moꝛibo: nunꝙ tollit eſſe niſi ponendo eſſe.̊ nõ tol
lit eſſe culpe vl vicij mii ponendo eſſe. Sed oſtat nõ dat

bec ĩmediate ſe habeant reſpectu creature rõnalis.
tra.in ſacramento eque vel amplius ſe extendit ratio ig⸗
ficandi qᷓ efficiendi.ſed rõ ſignificandi in circũciſione ſo⸗
lum eſt c ablatõne: 5 efficacia. circũciſio em̃ exreꝛius ni
hil ꝓferebat:ſed tm auferebatur. pter quod videtur fuiſ-

vel ponit eſſe vici vel culpe: igit᷑ eſſe gratie vel arakes
5

ſe nullius poſitionis ſacramentum ſed tm̃ pꝛiuatõnis: cũ
ſacramentum ſimilitudinem habeat cum eo quod efficit.

¶ Item legalia que inſtituta fuerũt in tempoꝛe moyſi nõ

ↄferebant gratiam: ergo nec circũciſio p̃cedens gratiã cõ
ſerebat:cum res deberet ꝓcedere ſᷣm melioꝛatõeʒ vt patʒ
in baptiſmate:qui melioꝛ eſt qᷓ; circũciſio vel legalia.q Itẽ
prima circũciſio non ↄtulit gratiam primo circumciſo: S
nec ſedᷣa ſecundo:nec tercia tercio et ſic de alijs.pꝛincipia
em̃ nõ minoꝛis efficacie ſunt qᷓ; ſequentia immo maioꝛis.
¶ Item indirecte.ſi circũciſio auferebat petm et ↄferebat
gratiam. cum plus nõ faciat baptiſmus: nõ eſt baptiſmꝰ
plenioꝛi cumulatꝰgratia ꝙᷓ; circũciſio.⁊ hoc eſi falſum. ba⸗

legis.vnde minoꝛis gre fuit ꝙ; baptiſmꝰſicut mõ.
ꝙ circa hoc diuerſi diuerſimode ſenſerũt.quorũd
poſitio fuit ꝙ culpa oꝛiginalis eſt ↄcupia cum debito non
ↄcupiſcendi.et nõ ideo eſt culpa quia ↄcupiſcentia: hoc eĩ
eſt in iuſtificatis:ſed ideo ꝗa eſt cũ debito nõ ↄcupiſcẽdi.
Cum ergo deletur culpa oꝛiginalts qꝛ deletuꝛ culpa iᷓtuʒ
ad reatum ⁊ remanet qtum ad actum:dicũt ꝙ ſoluit᷑ de⸗
bitum.hoc eſt:illud debitũ non imputat᷑.et tunc remanet
actu pena oꝛiginale.ꝗᷓ dicũt deleri debitũ ↄcupiſcendi non
ↄputari.⁊ hoc ſine alicuiꝰgratie collatõne fieri.Sʒ ꝙ hbec
poſitio nõ ſit vera pʒ:qꝛ ſi deus non imputat hoc tebituʒ
aĩe quod pꝛiꝰ imputabat: aut ̊ aliqua innouatõ facta eſt
circa aĩam.aut ↄmutatio circa deũ.g innouatio circa aĩ⸗
mam aut aliquid eſt ab ea ablatũ aut poſitũ in ea.ſi abla
tum ⁊ nõ bonũ:ꝗ̊ malũ.nõ malum pene tm:g culpe.ergo
ſi culpa eſt pꝛiuatio q̃ nõ aufert᷑ niſi ꝑ alicuiꝰ apoſitõneʒ
neceſſe eſt aliquid ibi poni.ſed mhil poſitum in anima ex
pellit culpam niſi gra:q̊ ⁊c. Pꝛet᷑.ſi debitum tm̃ nõ impu
taretur et gratia nõ daret᷑ cum nullꝰpoſſit videre deũ niſi
habuerit gram.tũc ̊ iuſius ab oꝛiginali pcto mũdatꝰper
circũciſionẽ ſi moꝛiat᷑ cum nõ habuerit gram:nõ videbit

ptiſmus em̃ tꝑe gratie eſt circumciſio ante legem 2 in te
eniz

cũ.ergo eandem penam habebit ac li haberet oꝛiginale.

¶ Alia poſitio magis vltra ꝓceſſit ⁊ dixit.ꝙ in circumci⸗
ſione dabat᷑ gr̃a ⁊ delebat᷑ culpa.ſ̊ culpa delebat᷑ vi circñ⸗
ciſionis:gratia nõ dabat᷑ vi eiꝰſ ex liberalitate di qui nõ
delet culpã ꝗn dcoꝛet aĩam et gratã ſibi faciat:qᷓuis poſ⸗
ſet ałr facẽ.qꝛ ſᷣm nat᷑aʒ mediũ eſt inter cuiꝑã et gram.ſ.
ipſa innocentia.et delere culpam ẽ reddere innocentiaʒ.ᷣ
deus nunqᷓᷓ reddit innocentiaʒ ꝗn ſuꝑaddat gram. ⁊ per
hoc rñdent ad obiecta de ↄtrarietate ⁊ habitu ⁊ pꝛiuatõe
quia gr̃a nõ eſt directe et imediate habitus oꝓpoſitꝰ culpe
ſed innocentia.ad hanc innocentiam ᷣm ꝙ eſt priuatio
culpe oꝛdinat᷑ circũciſio diſponens ex ꝑte ſuſcipientis:ſᷣ
gr̃a ex ꝑte agentis.Sʒ bec poſitio nõ pot ſtare.qꝛ et ſi in⸗

nocentia ſit medium inter gram ⁊ culpam habito reſpctu

ad ſtatum nature ↄdite:non tamen eſi medium babito re
ſpectu ad ſtatum lapſus.mediũ dico Fᷣm rem et actum:lʒ
aliquo modo poſſet dici medium ᷣ̃m naturã. poſt lapſuʒ
em̃ erat immediata oppoſitio inter culpam ⁊ graʒ. Pꝛete
rea ſi innocentia eſſet medium ſᷣm naturam inter culpam
gratiam.pꝛius naturaliter innocentia reſtitueret᷑ et ex⸗
pelleretur culpa ꝙᷓ; infunderet᷑ gratia.et hoc eſt manifeſte
falſum.quia tunc gratia non leret culpam. Si enim de

let:pꝛiꝰ naturaliter infunditur q; culpa deleatur. 4 Ter⸗

cia poſitio eſt.ꝙ in circumciſienę c eatur culpa ⁊ confe/
rebatur gratia.et ad vtrunq; gahatu circũciſio quo⸗/
dammodo.lſed gratia quoſdam effectus habuit pꝛiuati
uos quoſdam poſitiuos.et circumciſio non oꝛdinabatur
pꝛimo et per ſe niſi ad effectus pꝛiuatiuos:et ideo ſoluʒ ſi
gnificabat ablutionem. et quia effectue priuatiui nõ ſunt

ſine poſitiuis: ex conſequenti erant ibi effectus poſitiui.
quia ex conſequenti non opoꝛtebat eos ſignari ſacramen

to circumciſionis.exemplum ad hoc eſt in cõuerſione pa⸗
nis in coꝛpus xp̃ᷣi.in quo eſt ↄſeqnenter ſanguis:ſed tamẽ
non ſignatur ibi.effectus autem gratie poſitiui ſunt ſicut
habilitare ad bona opera et huiuſmodi:pꝛiuetiui ſicut re
mouere culpam et ſiqui ſunt remotõni huic annexi pꝛina

tiui. Sed hec poſitio minus dicit.quia ſi vi circumciſio/

lat

WMueſtio vij.
nierc nis ponitur gratia in anima ⁊ in potentijs.quia delet cul modi:ſed inter omnia que legis erant maxime faciens ad
eſe⸗ pam que in his eſt:cũ graʒ poni in aĩa ſit gꝛatificari ipaʒ iuſtiſiſicatõnem fuit circumciſio:eꝛgo ⁊c.¶ Item cui plus
pſinö 2 in potentijs ſit habilitare ipᷣas neceſſario.ſi ex vi ciꝛcum ↄmittitur ab eo plus exigitur.et cui minus: minꝰ. Vnde
ntii ciſionis ponit᷑ gratia.ex vi circũciſionis ſunt effectꝰin aĩa niſi habenti naturalem iuſticiã conferꝛet᷑ gratia vel virtꝰ
tz poſitiui ſic ⁊ pꝛiuatiui.nec põt circũciſio br̃e vim ad bos non exigeretur ab eo opus virtutis. aliter a circumciſo ñ
⸗ gn etiam habeat vim ad illos:et ſi ſignũ poſſit eſſe ſiue ſa⸗ exigeretur virtutum operatio niſi illi colluta eſſet gratia
neſo⸗ cramentũ nor licet non illoꝝ. Pret᷑.aliqui effectꝰpoſitiui ad bene operandũ.igitur ſi exigebat᷑:relinquitur ꝙ daba
nncpe Fm eſſe idem ſunt cũ pꝛiuatiuis vel ↄñter ſe habentes.pꝛo tur circũciſione gratia ad hoc.Ex his videtur ꝙ ex vi cirr
eiong, pterea ſi bi ſunt effectus circũciſionis:X illi.ſicut enim lu cumciſionis dabatur gratia ad bene oꝑandum ] Cont᷑
ſerhe men materiale nunqꝙ; delet tenebꝛas niſi illuminãdo aeꝛa: in. iiij.ſententia.magiſter dicit.ꝙ ideo mutata eſt circum⸗
dapeſn⸗ ſic nec lumen gre tenebꝛas dlet pcti niſi iſ̃am anims ſpi⸗ ciſio per baptiſmum: quia ſacramentum baptiſmi ⁊ com
linb S ritualiter illuminãdo. Aliter & videt᷑ mibi doᷣm ſine pꝛe munius et pfectius eſt:quia plenioꝛe gratia accumulatũ.
nrin iudicio.ſcilʒ ꝙ ex ſacramento circũciſionis datur gra tol Ibi em̃ eſt peccatum ſolum dimittebat᷑.ſed nec gratia ad
lens oꝛiginale pctm:et diminuens ſuꝑſtuitatem ↄcupie. bene operandum adiutrix nec virtutum poſſeſſio vel au⸗
haß debitum tollens nõ ↄcupiſcendi:⁊ virtutẽ pꝛeſtans reſiſtẽ gmentum ibi pꝛeſtabatur vt in baptiſino. ¶ Iem. iiij · ad
binon di ↄcupie. Vnde ſi ex virtute circũciſionis nõ tollit᷑ neceſſi Ko.Signum accepit circumciſionis in ſignaculum iuſti⸗
kloi tas ↄcupiſcendi:tollitur neceſſitas ſequendi ↄcupĩiam 2 de cie.ibi glo.ĩ circumciſione tm̃ peccata remittebantur. ſed
nli bitum non ↄcupiſcendi ꝓpter hoc ergo ꝙ illa gratia tollit nec gratia ad bene oꝑandum per eam pꝛeſtabatur nec viꝛ
inin oꝛiginale animam reddit gratam 2 dat virtutem reſiſten tutes dabantur vl augebantur hec glo. Ex his videtur ꝗꝙ
atr di concnpiſcentie:et tollit debitum non ↄcupiſcendi.vtrũ ſolummodo efficacia eius fuit ad purgatõnem peccati:nõ
cmm autem dat gratiã faciendi bonum meritoꝛium infra babe ad ꝑfectum bonoꝛum operũ.¶ Item ex his auctoꝛitatibo
kauim bis.Concedi ̊ poſſunt rõnes quibo oſtendebatur ꝙ ex vi videtur.ꝙ gratia circumciſionis tm̃ erat ad tollendũ cal⸗
* circumciſionis nõ tm tollebatur culpa oꝛiginalis ſed da pam: dicitur eniz ine eircumciſione tm̃ remittebant᷑ pecca⸗
“õ batur gra.. Ad pꝛimũ obiectum dicendũ.ꝙ licet circum⸗ ta ¶ Keſpondeo.ꝙ; vt ſupꝛa tactuʒ eſt.ex ſacramento ci
3 ciſio ſignũ eſſet ablationis tñ quia illa ablatio non fiebat cumciſionis dabat᷑ gratia que tollebat oꝛiginale peccatũ
nageſ niſi ꝑ poſitionẽ alicuiꝰgratie.ideo ex vi ſacramenti circũ⸗ et dimittebat concupiſcentiam: et alia faciebat que dicta
arcaai ciſionis ↄferebat᷑ gratia.et ſic efficiebat quod figurabat. ſunt.gratia autẽ ad oꝑnndum bonum meritoꝛium inq; tũ
hſiabla quia figurabat aliquid tolli ꝑ poſitionẽ alicuiꝰ.vñ argu⸗ huiuſmodi ex vi circumciſionis non dabat᷑ a deo.et hoc ẽ
erd mentũ iſiud nõ ſeꝗtur.fiebat ablatio ſolũmodo:ᷓ non pꝛe quod dicitur in glo.iij.ad Ro.q ex circumciſione pecca⸗
ſtione, ſiabat gram cuiꝰactus non erat in auferendo. vnð dico ꝙ ta remittebant᷑:ſed non grana ad bene oꝑandum preſta⸗
anumnat sctus gre date in circũciſione fuit in ablatõne defectꝰori⸗ batur. YJdem dicit magiſter in ſenten. et hoc eſt poſſibile
noimpn ginalis. qð eſſe nõ potuit niſi reꝑatõne iuſticie: vnde non fieri et conſonum ratõni. poſſibile:patet per hoc.ꝙ a⸗
edüͤni eſt ponendũ ꝙ gr̃a circumciſionis ita tolleret ꝙ nihil po⸗ lius eſt effectus gratie qua purgabat a culpa:⁊ alius qua
nüetffn neret. Ad ſcdo obiectũ dᷣm.ꝙ nõ eſt ſimile de circum⸗ cooꝑatur li.ar.in operibus virtutis.nibil igitur impedit
ö ſicct N ciſione 2 alijs legaliba.circumciſio em̃ inſtituta fuit in re⸗ quin gratia poſſit dari ad hunc effectũ vel illum:⁊ ad bũc
orginle mediũ oꝛiginalis peccati.nõ ſic aũt alia legalia.licʒ poſte ſine illo.i.ad effectum purgatõnis ſine effeciu coopeꝛatõ⸗
Cincunch rioꝛ eſſet in rõne ſignationis:non tñ in rõne cauſalitatis. nis.· autem ſit ↄſonum ratõni videtur ſic. primꝰhomo
kriaitch ¶ Ad aliud dðm.ꝙ licet in pᷣmo circũciſo nõ ↄfert᷑ gra.Gᷣ cecidit a duplici iuſticia ſcʒ naturali et gratuita. Luce.x.
Niquin non fuit ex ꝑte circumciſionis p̊ ex ꝑte circũciſi quẽ habu⸗ homo quidem deſcendebat ab hieruſalem in hiericho et ĩ⸗
fuis poſ⸗ it. vnde põt dici ꝙ ei valuit ad aliud ſcʒ ad diminutõeʒ cõ cidit in latrones qui eum deſpoliauerũt ⁊c. Spoliatio il⸗
Gramn.l. cupiſcentie vel aliꝗd oſimile.¶ Ad aliud dicendũ. ꝙ licet la intelligit᷑ ad gratuita:vulneratio qᷓtum ad naturalia.
entigz.5 remitteret᷑ pctẽm et daret᷑ gratia qua fiet illa remiſſio et h Vnñ neceſſaria ſibi fuit duplex gra.ſcʒ gra in ſacramentis
mm. 1 per idem in baptiſmo:tñ plenioris gratie eſt baptiſmus. om̃e et gratia in virtutibo.ſi aũt ſtetiſſet: ſibi ſuffeciſſet gr̃a in
iuatoe em̃ pctm et oꝛiginale ⁊ actuale tollit:quod nõ faciebat ꝓ⸗ virtutibo.igit᷑ alia eſt gra in ſacramentis qua culpa tolli⸗
ſe. prie ⁊ de ſe circũciſio. Pꝛe.vberius ↄfertur gꝛatia.qꝛ non tur:alia qua homo in virtutibo ꝓficit.Mon ꝗ̊ eſt ↄtraꝛiuʒ
prünnd ſolũmodo ad ea q dicta ſunt:ᷣ ad alia vt infra patebit. ſiue diſſonum rationi ꝙ ſacramentum illud cuiꝰ efficacia
gemis; ner itur 14 erat non eſt habũdantia gratie ſicut eſt baptiſmi.quod ẽ
Cetſiin⸗ rit . UV. ſacramentuʒ tꝑis gratie: ſed ex gra diminuta cuiuſmodi
toreſpei Si ex vi circũciſionis ↄferꝛet᷑ gratia ad oꝑanduʒ merito⸗ erat circũciſio que erst ſacramentũ ante tpᷣus gratie.non
ſobtoone rie. ſic:videt᷑ greg.quod valet apud nos aq baptiſmi: oↄferꝛet gratiã oꝑandi bonum meritoꝛium ſiue ꝓficiendo ĩ
eunh hoc egit apud veteres vel ꝓ ꝑuulis ſola fides vel ꝓ maioꝛi merito.¶¶ Ad illud verbum gꝛeg.quod apud nos valet aqᷓ
ipi; bus virtꝰſacrificiorũ: vel ꝙ his qui ex abꝛahe ſtirpe ꝓdie/ baptiſmi ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc ꝑticulariter intelligit᷑.nõ em
Pe runt in miſteriuʒ circũciſionis. ſed aput nos aq̃ baptiſmi dicit quicqꝗd apud nos valet aqua ⁊c.et hoc expꝛeſſius ha
falpan valet ex vi ſua ad duo.ſcʒ ad ablatõeʒ pcti:ꝛ ad collatõem betur a magiſtro.iiij.ſenten.dicente.ꝙ ſacramentum cir-⸗ D
tetater gre ad bene oꝑandũ: eircũciſio ex vi ſua valebat ad iſta cumciſionis idem oferebat remedium quod nunc baptiſ⸗ M
hniete duo. ¶ Si foꝛte dicat᷑. ꝙ de valoꝛe ꝑpiculi intelligeret᷑ ſcʒ ð mus:idem dicit nõ tantum. Et nota ꝙ dicit remediũ.qð R
enind⸗ valoꝛe ad ablatõnem peccati non de valoꝛe totali ⁊ hoc ẽ ꝓprie eſt contra vicium vel malum ad hoc recitat verbũ
Le contra vſitatum modum loquendi.Equus enim qai non Aug · ad valerium.quod eſt. Exquo inſtituta eſt circumci
1corſt valet niſi decem. nõ dicitur valere equum qui valet centũ ſio que erat tũc ſignaculum iuſticie fidei ad purgatõnem —DU
ſocno licet valet ꝑtem. ergo circumciſio non debet dici valere id valebat magnis et paruulis oꝛiginalis veteriſq; peccatis
nn, quod valet aqua baptiſmi ſi partem tm̃ valeat. 4 Iteʒ ex ſicuc baptiſmꝰ:ex illo valere cepit ad innouatõeʒ hoĩs ex
inrbi vi circumciſionis dabatur gratia delens peccatũ ⁊ infor⸗ quo inſtitutus eſt.⁊ qñq; ſolet ſic loqui.Solet em̃ dici tã⸗
. ſi⸗ mans animam. ſed hec gratia in adulto habente vſum li⸗ tum valebit tibi hec tunica ſcʒ griſea debet vVna ſce ſcar⸗
nigſn beri arbitrij eſt gratia bene opeꝛandi:quia conſtat q non leto: licet illa de ſcarleto melius oꝛnaret ⁊ longe eſſet ma⸗
uinol ccioſa in adultis: ergo ex circumciſione dabatur ad bene ioꝛis pꝛecij:et plus redderet hominem acceptum bomĩbo
lennn operandum.¶ IJtem ANMath.xix. Si vis ad vitam ingredi Ad aliud quod obijcitur.ꝙ gratia delens pctm ? infoꝛ
ſoene ſerua mandata.glo.ij.ꝙ iuſticia legis ſuo tempoꝛe obſer/ mans aĩam erat in adulto cooꝑans li.ar. in oꝑibus me⸗
erſoſrn . uata non ſolum bona terꝛe.ſed vitam eternaʒ dabat:ergo ritoꝛijs quia non eꝛat ocioſa.Dicendũ ꝙ ſiẽ aĩa pꝛimo ba
. ſonmn dabat ea que requirebantur ad vitam eternam merendã. bet actũ in coꝛpoꝛe bumano.non tamen quo aĩa ꝓgꝛedit᷑
lun ſed mereri vitam eternaʒ nullus poteſt ſine gratia buiuſ-⸗ ad aligd agendũ.immo bʒ pꝛimũ actum ſuum ſine motu
M
ciftimi

*

ſcilicet aetum viuiſicationis:ita gratia reddebat eam vi⸗
uificam ſine ptate oꝑandi bonũ maxime aiam puuli et
ipam decoꝛabat.a etiã hoc opabat᷑ in aiabus adultorũ et
babilitabat eas ad maiꝰbonum: licet nõ ſufficiẽter ad exe
quendũ o ritoꝛia validas efficeret et ita pʒ ꝙ; nõ fuit
ocioſ⸗ .ret licet ex illa gra qua fit remiſſio pcti poſ
ſit homo operari meritorie.nõ tamen ſeqꝗtur ꝙ ex virtute
circũciſionis detur: quia nõ eſt ĩmediate ↄtraria pcto gr̃a
inqᷓtum eſt ad hũc effectum: ſed ſolum ꝙ̃tum ad effectum
remiſſionis.licet & gratia ex circũciſione a deo daꝛet᷑ ex ij
poſſet bomo bene oꝑari: non tamen iſta duo ſunt immedi⸗
ata ita vt qũcunq; eſt cauſa vnius eſt cauſa alterius.ᷣ de⸗
per gr̃am vtrunq; faciebat: circumciſio vo ad vnuʒ düpo
nebat. alterius vo non dicebat᷑ per ſe cauſa vt diſpoſitio:
cum nõ habeat ſimilitudinẽ cum illo. 4 Ad ilind qð obij⸗
citur.qꝙ iuſticia legis ſuo tempoꝛe obſeruata ⁊c. dicenduʒ
ꝙ iuſticia legis dicunt᷑ moꝛalia iuſtificãtia.vel iuſticia le⸗
gis dicit᷑ fides qua mediante que legis erant iuſtificabãt.
i. ad faciendaʒ oꝛdinabãt. Gel aliter dicitur iuſticia legis
dabat vitam eternaʒ.i.dandã implici te ꝓmittebat.¶ Ad
liud qd obijcit᷑ ꝙ a circũciſo exercebant᷑ oꝑa virtutũ ⁊c.
Pirenanz ꝙ hoc nõ fuit.qꝛ ex vi circũciſioni gtia
ad hoc:ſᷣ quia dabat᷑ a co vt dictũ eſt.¶ Ao illud qð vi⸗
cetur ex auẽtibo inductis ꝓ alia ꝑte ſcʒ ꝙ gr̃a circumciſio
nis tm̃ erat ad tollendũ culpa. dicit᷑ em̃ in circumciſione
tm̃ pcta remittebant. Dðm ſiẽ dictũ eſt.ꝙ nunqꝙᷓ eſt deletõ
culpe ſine appoſitõne gratie vnde ꝙ dicit᷑ ꝙ in circumciſio
ne pct̃a tñ delent.gra ad oꝑandum ſiue vᷣtutes nõ ofere⸗
bantur.intelligit᷑ vt res ſacramenti circũciſionis.nõ ſim⸗
pliciter: qꝛ ſicut oſtenſum eſt ꝙ priuatiõ tõllat᷑ manẽte ſbᷣ
iecto niſi ꝑ politionẽ habitꝰ.nec veritateʒ habet nec capit᷑
ab intellectu. vnde intelligit᷑ ſic ꝙ dicit᷑. ꝙ tm̃ pcta remit⸗
tunt᷑.hoc nõ dicit᷑ qꝛ ↄferret᷑ gratia q̃ deletur culpa tm̃:qꝗa
de neceſſitate erq̊ gratia remanet pꝰeletõeʒ culpe in ani⸗
ma oꝑatur 2 ad oꝑandum aĩam habilitat. ſed tñ inqtum
gra eſt res ſaera circũciſionis:ſolum bhʒ effectũ ſuum ĩ de⸗

letione culpelvel vt dictũ eſt hoc dicit᷑. qꝛ gra q̃ntuʒ eſt ad

hunc effectũ nõ eſt imediate ↄtraria pcto.ſed ſoluʒ q; tum
ad effectũ remiſſionis lel aliter põt dici vt dicũt quidaʒ
ꝙ in circũciſione dabat᷑ gratia ſᷣ modica reſpectu eiꝰqᷓ da
tur in baptiſmo⁊ ꝗa gra qtumcunq; paꝛua plenũ bʒ effe
ctum ad delendũ omeʒ culpam moꝛtalẽ: licet diminutũ et
incompletũ ad babilitandũ animã et ꝓficiendũ.ideo cir⸗
cumcilſio dr̃ oꝛdinari ad effectũ ablationis culpe.nõ quia
ipᷣm ſolum hr̃et:ſed qꝛ illum habebat ↄpletum.⁊ qꝛ ſacra⸗
mentũ nõ om̃e ſignat qð facit.ſᷣ qð plenius ⁊ ꝑfectius fa⸗
cit:ideo circũciſio ſolum eſt ſacr̃m ſiue ſignuʒ ablationis
directe dico ⁊ ꝑ ſe.¶ Per hoc patet rñſio ad auctes indu⸗
ctas.qꝛ neqʒ glo. neq; magiſter intendebãt ꝙ circumciſio
er vi ſua nullo mõ daꝛet gram ad oꝑanduʒ aliquo modo:
ſ̃ ſolummodo gra illiꝰhret effectum ↄpletũ in delendo vel
auferẽdo.2 ꝙ gra illiꝰerat ita paꝛue efficacie reſpctu effe⸗
ctuũ ꝗ ſunt oꝑatõis:ꝙ ſolũ merebat᷑ dici deletiua nõ ope⸗
ratiug.

—

rticulus quintus
Egtur ingreꝛe de efficacia circũciſionis in cõ⸗

patione ⁊ pᷣmo in ↄꝑatione ad ſacr̃m pᷣcedens
Secundo ad ſacramentum ſequens.

irca primumſic. (§. .

Hug.Diſpenſatõnis oꝛdo et ratio hoc popoſcit. vt ſiẽ ab

initio curꝛente tꝑe magis ac magis ſaluatoꝛis aduentus
aſpꝛopinquit:ſic magis effectꝰ ſalutis creſceret et cogtio
veritatis. ꝓpter qð ⁊ ipᷣa ſigna ſalutis ꝑ ſucceſſionẽ tꝑoꝝ
alia poalia mutari debuerũt. vt effectꝰgre dine in ſalutem
creſcẽt.ſimul q; et ipᷣa ſignatõ in ſignis viſibilibo euiden⸗
tioꝛ apparẽt. Ex h̊ pʒ.ꝙ circũciſio q̃ ſuccedit determĩatõi
vel ſacrificijʒ:efficacioꝛ eſt qᷓtuʒ ad effectũ ſalutis ⁊ euidẽ
tioꝛ ꝙtum ad cognitõeʒ veritatis.¶¶ Cont᷑.nõ plꝰimitte⸗
bat᷑ fide in circũciſione de oꝛiginali qᷓᷓ fide ĩ ſacrificijs: qð

patet per illud verbum Greg. quod valet apud vos ⁊c. S
circumciſio nõ fuit maioꝛis efficacie qᷓ; ſacr̃m precedens.
anſo g eneumenſ fuit maioꝛis efficacie qᷓ; ſacmen⸗
um pcedens quo delebatur oꝛiginale. 4Ad illud qð obij
citur. ꝙ nõ plus dimittebatur de oꝛiginali in circũciſione
ꝙᷓᷓ in ſacrificijs. Dicendum ꝙ lʒ non ſit maioꝛ dimiſſio in
circumciſione qᷓ in fide cum ſacrificijs qtum ad culpam:
tamen in circumciſione plus dimittebatur de ſuꝑfluitate

Becin fuit ꝑfectius ſacramentum.

ecundo queritur .S. ij.

de efficacia circumciſiomis in cõꝑatõne ad ſacramentum
ſubſequens ſcilʒ baptiſmi.et põt oſtendi q baptiſmus eſt
maioꝛis efficacie q; circumciſio.verbo bug.ſupᷣdicto ⁊ ver
bo magiſtri. iiij. ſenten. ſ. ꝙ ideo mutata eſt circumciſio ꝑ
baptiſmum.quia ſacramentũ baptiſmi ⁊c̃.¶ Contra.iiij.
ad Ro.ſignum accepit circũciſionis.glo.dem ſalutifeꝛe
curatõnis auxilium circũciſio in lege ↄtra oꝛiginalis peti
vulnus pᷣbebat:quod baptiſmus agere reuelate tꝑe gatie
ↄſueuit:excepto ꝙ regni celeſtis ianuam nec dum intraꝛe
poterãt. IJdem dicit be.idem hug.¶ Si diceret ꝙ H intel⸗
ligendum eſt ꝙ̈tum ad ablutõem oꝛiginalis.hoc nõ vide⸗
tur:quia in ipᷣa auẽte excipitur illud in quo excedit effica
cia baptiſmi. per h̊ qð dicitur excepto ꝙ regni celeſtis ia⸗
nuam non aꝑiebat. ¶ Pꝛet. baptiſmus an paſſionem non
aperiebat ianuaʒ. non videt᷑ ꝙ baptiſmus in hoc fuerit
maioꝛis efficacie qᷓ; circumciſio. Item glo.ſuꝑ illud.bti
quoꝝ remiſſe ſunt iniꝗtates ⁊c.dicit. In baptiſmo delet

oꝛiginale pctm.nõ vt nõ ſit:ſᷣ vt pctẽm vltra non ſit. JZoq;

ↄgrue dic̃. Beati quoꝝ remiſſe ſunt iniqꝗtates.i.mitigate
per gr̃am vt non regnent in moꝛtali coꝛꝑe.cuiꝰrei cauſa ẽ
ꝙ in baptiſmo tecta ſunt pcta. ex hac glo.videtur ꝙ effica
cia baptiſmi non tollit oꝛiginale pctm m eſſe illiꝰ: h fᷣm
reputatõeʒ vnde in glo.ſeꝗtur ibidem. Si deus texit pctᷣa
noluit aduertere.et ſi noluit aduertere:noluit aĩaduerteꝛe
id ẽ punire.Sed ↄſtat vt ex dictis pʒ ꝗ circumciſione de⸗
lebatur oꝛiginale ſm eſſe:ꝗ̊ ⁊c ¶ Rnlio.q; baptiſmꝰ ſuc⸗
ceſſit circumciſioni tanqᷓ ſacrẽ̃m magis ꝑfectuʒ. Ado illð
quod obycit᷑ ꝑ verbuʒ glo.iiij.ad Ro.ſ.ꝙ idem ſalutifere
curationis ⁊c. Dicendum.ꝙ ex auẽte non babet᷑ ꝙ tante
efficacie fuit circumciſio quante baptiſmus.facienda eĩ
eſt vis in hoc ꝙ dr̃ idem ſalutifere curatõnis.idem enim
valuit qtum ad curatõeʒ a culpa:ſ nõ ꝙtum ad ablatõeʒ
pene. Vñ ſeꝗtur excepto ꝙ ianuã regni celeſtis ⁊c. Item
ex circũciſione dat᷑ gra ad remiſſioneʒ culpe originalis et
dimimutõeʒ ſuꝑfluitatis ↄcupie. In baptiſmo vðᷣo dat᷑ gr̃a
ad oꝑanduʒ meritoꝛie qð nõ dabat᷑ virtute circũciſionis.
Vnde ꝑ hoc ꝙ dr.idem ſalutifere curatõnis:notat᷑ oↄueni
entia in remedio ↄtra malũ.vult q̊ dicẽ beda.qꝙ ſic bapti
ſmus digne ſuſcipientem mũdat ab oꝛiginali⸗ actuali ſic
circũciſio.vñ ad remotõeʒz culpe ẽ ↄuemiẽtia.ſᷣ neq; ꝙ̃tum
ad habilitatõeʒ et expeditõneʒ ad bonũ neq; qᷓtum ad re⸗
miſſionem pene:quod notat᷑ ꝑ hoc ꝙ ſubdit᷑ excepto ꝙ ia⸗
nuã ⁊c.¶. Ad illud qð obcilei baptiſmus ante paſſionẽ
nõ aperuit ianuam ⁊c. Oicendum ꝙ aperire ianuam ce⸗
li:eſt tollere impedimenta ingreſſus in regnum que ſunt
multa. Unum eſt defoꝛmatio imaginis dei in aĩa ſiue de⸗
fectus oꝛnatus.boc autẽ impedimentũ tollit᷑ ꝑ baptiſmuʒ
quo anima infoꝛmat᷑.non ſolum in ablatõne culpe: ſed in
oꝛnatu gratie virtutis. O: aũt anima ĩ baptiſmo orna⸗
tur virtutibus.habetur Ecci.xxiij.ſic omnis mulier relin
quens virum ſuum glo.ꝗ ſibi eam in baptiſmo copulauit
et oꝛnamento virtutũ decoꝛauit. ꝙᷓtum igituꝛ ad amotõeʒ
illius impedimenti:baptiſmus et ante paſſionem et ptꝰce
li ianuam aperuit.de alijs modis aperiendi habebitur in
fra.¶ Ao vltimum dicendum ꝙ glo.pᷣs. ſic debet intelligi
in baptiſmo ſic delet᷑ oꝛiginale nõ vt nõ ſit:ſed vt peccatũ
non ſit. i. fomes ſiue ↄcupiſcibilitas que eſt peccatum ori⸗
ginale celetur inqᷓtum eſt peccatuʒ: non omnino: quia fa
mes in intenſione qua homo cõcupiſcit neceſſario:nec po⸗
teſt reſiſtere concupiſcentie:dicit᷑ oꝛiginale. IJlla autẽ in⸗

intehe
effien
ſisin
non
ſerit
bii
NN
ocq
nuigee
iauſae
geſfie
ueßhfn
nitpan
certer
ſoned⸗
ſn ſuo
Roilo
lnſere
Ptmr
Nchnn
enin
aie
16 Yen
Gnaloet
atgin
iſons⸗
it ven
Neuohſie
egjmn
not ſe
oglu
ſione
ſee ſant
Aen⸗
peicrwz
ſun
nornt⸗
glertein

nae
bebinn
tinelig
himn

wte n⸗

Mueſtio V

tentionẽ delet gr̃a baptiſmi.licet nõ tollat illã oĩno:plꝰ

tiñ tollit᷑ de fomite virtute baptiſmatis qᷓᷓ tollebat᷑ vtute

circũciſionis.Vñ glo.ibidẽ.iniqtates aut fomitẽ pecca
ti dicit. que añ baptiſmũ nõ tm̃ pena ſᷣ culpa ẽ:poſt ba⸗

ptiſinũ ꝑena eſt et nõ culpa.
¶ MWembꝛumoctauum

quit᷑ inqrere vtrũ circũciſio erat iteran⸗
da.Et pꝛimo videt᷑ ꝙ non:cũ pctẽm cꝰ erat
remediũ ſcʒ oꝛigiale:nõ iterat᷑.q. Pꝛeteꝛea
hoc videt᷑ ꝑ ſile baptiſmate qð ẽ ĩ reme
diũ oꝛigĩalis ĩ noua lege.q Cõtra.Joſue.v.fac tibi cul⸗
tros lapideos et circũcide ſecũdo filios iſrł. Ecce qð d‚
ſecũdo circũcide filios iſrł.ſ̊ ſcõᷣm dicit᷑ reſpectu pꝛimi:
ergo bis debebãt circũcidi.¶ Itẽ om̃ia ſacr̃a noue legis
iterant᷑.illis exceptis ꝗho impmat᷑ caracter ſpũalis. a ſi
mili videt᷑ ꝓꝙ illa veteris legis.iterãda ſunt qbo nõ ĩpꝛi⸗
mit᷑ caracter.q̃lis fuit circuciſio.Qec illa rõ videt᷑ vale
re pcẽm nõ iterat᷑.ergo nec eius remediũ. Remediũ em

oꝛigialis fuit decimatio vt hẽt᷑ ab hugõe:et ſacrificia vt
habet᷑ a greg.que tñ frequẽter rabant ,Kaſtonti

ꝙ circũciſio nõ fint iterãda.Buplex em̃ ẽ cauſa quaꝛe ñ
iterat᷑ ſacramẽtũ.vna eſt qꝛ nõ iterat᷑ pcẽm cuiꝰ ẽ remedi
um.Alia ẽ dignitas ſacramẽti ex impᷣſſione caracteris.
de hoc habet᷑ infra.pt᷑ pꝛimã cãm nõ fuit iterãda circũ⸗
eiſio.¶ Ad pꝛimũ ergo dðm. cũ dicebat᷑ circũcidere ſe
cũdo filios iſrł.nõ dicebat᷑ qtũ ad eaſdẽ ꝑſonas: ſᷣ qᷓtũ
ad eundẽ ꝓplłm. Vñ qꝛ plus ſemel fuit circũciſus ĩ egy⸗
pto.ſ̊ nati in deſerto quoꝝ pr̃es moꝛtui erãt ĩ dſerto ĩ⸗
circũciſi erãt:de illis fuit pᷣceptũ ꝙ ipᷣi circũciderent᷑.vñ

Aug.in glo.v.ioſue. ·õ em̃ vnꝰ hõ circũcidẽdꝰ erat bis

ſᷣqꝛ idẽ ꝓpłus in ꝗbuſdã circũciſus erat in ꝗbuſdã incir⸗
cũciſus:ideo dictũ eſt.nõ vt circũciſus iterũ circũcidere
tur.¶¶ Ad aliud pʒ reſpõſio.qꝛ imp̃ſſio caracteris nõ ſo⸗
