q̃ ſunt cã vniuerſalis inſtitutõis ſacꝛoꝝ laudabilia ſunt
in ſtatu poſt lapſuʒ ſᷣm ꝙ hmõi.Huiliatio.n. ꝓut ẽ vna
igꝗʒ dictaꝝ:ſumit᷑ ꝓut exercet᷑ in ſubiectõne exercẽtis re/
ſpectu inferioꝝ creaturaꝝ ꝑ obediẽtiaʒ in recõpẽſatõne
elatõis q̃ auertẽdo ſe a deo noluit illi ſubeſſe.vñ hec hu⸗
miliatio laudabilis eſt in recõpenſatõeʒ illiꝰ elatõis vi⸗
tabino. f hugo. Juſtũ ẽ vt hõ ꝗ priꝰ deũ ſuꝑbiendo
tcæſerẽs terrenis ſe ꝑ ↄcupĩaʒ ſubdidit: nũc ꝑ hũilitatem
dũ requirẽs:eiſdẽ ſe ꝓpt pᷣceptũ ꝑ obediẽtiã inclinaret.
hec hugo. aũt obijcit᷑ ꝙ in ſtatu illo eꝛãt oẽs vᷣtutes 2
ita hũilitas.oↄcedo:nõ tñ ſᷣm actũ hmõi.ſ̊ potiꝰ ſᷣm actũ
reuerendi deũ ⁊ hmõi. Hugo. hũiliatio ibi nccia nõ fnit
vbi ſuꝑbia niła fuit.ſᷣ fuit ꝗ erudiret ad maioꝛẽ ↄgnitõʒ
⁊ virtus qᷓ/ ꝓmouet᷑ ad maioꝛẽ ꝑfectõzʒ. Pretea.etſi con
gruebat eẽ eruditõʒ:ñ tñ hmõi.qꝛ eruditio hĩta ex exerci
tatõe ſacꝛoꝝ attẽdit᷑ in cognitõe gre reꝑantis ex ↄſidera
tõne ſpẽꝝ reꝝ ipſaꝝ ĩ gbo exercent᷑. vñ bugo.Propt᷑ eru
ditõʒ inſtituta ſunt ſacꝛẽa:vt ꝑ id qð foꝛis in ſacr̃o in ſpe⸗
cie viſibili cernit᷑:ad inuiſibileʒ virtutẽ que intus ĩ re ſa⸗
cram̃ti cõſtat agnoſcẽda mens hũana erudiat᷑ ⁊c.¶ Si
obijceret.Nõne bonũ eẽt in om̃i ſtatu hr̃e ex aliq̃ exerci⸗
tio ↄſideratõʒ gẽe dei.⁊ dico ꝙ ſic.ᷣ nõ debuit in illo ſta⸗
tu erudiri ad cognoſcẽdã grãʒ reꝑantẽ:ne ex h̊ p̃ſentiret
lapſum ſuũ. Pretea.etſi exercitatõʒ bonã ibi eẽ ↄuenie⸗
bat:ñ tñ in ſacr̃is eiꝰ.rõ eſt hec vt dicit aug. ↄuerſus ab
vno ad multa euanuit:ouerſus de multis ad vnũ vitam
inuenit.Vñ ecẽs.vij. Deꝰ creauit hoĩeʒ rectũ ⁊ ipſe mi⸗
ſcuit ſe multis malis qõnibo.Glo.pꝑ libeꝝ arbitriũ.qᷓ ꝙ
mẽs hũana ꝑ ↄcupĩaʒ inoꝛdiatã ad miłta diuidit᷑. ꝓxt᷑qð
ſtabilis in deo eẽ ñ potuit:nec in ipſo geſcere.ncẽiũ erat
exereitiũ in ſacꝛis.vt ab occupatõe illa multiplici auerte
ret᷑:⁊ in illo exercitio ad ſtanduʒ in primo vno ꝓficeꝛct.
ſic vitã in ipſo haberet.Uñ hugo. Primũ bonũ eratĩ
ſummo ſtare.ſecũdũ ẽ ad ſuꝑioꝛa aſcẽdeꝛe.⁊ idcirco vita

mutabilis.ne ſua mutabilitate diſſoluta ad teterioꝛaſꝑ
ceficeret:ta libo ſtudijs nutriẽda fuerat in quibo ꝓficien
di occaſionẽ inueniret.hec hugo. Hmõi aũt erercitatio
nõ erat nccia in ſtatu primo dũ mẽs hũana nondũ diui⸗
ſa erat.¶: Ad illud qð ſeꝗt᷑ dõm. ꝙ cã obſequij pᷣſtiti deo
ꝑoblatõʒ creaturaꝝ fuit cõuerſio inoꝛdinata ad creatu⸗
ras. vt ſicut hõ in culpa poſuit creaturã mediũ int ipᷣm
creatoꝛẽ ſuũ inoꝛdinate ſuponẽdo ſe creature.ſilxr ĩ pla
catiõe dei opoꝛtuit vt ſenſu poneret mediũ placatõis.vñ
ſi ſtetiſſet hõ in ſtatu innocẽtie: nullũ tale obſequiũ eſſet
deo pᷣſtitũ.ſ̊ ſolũ in laude dei ⁊ cultu interioꝛi deo ſerui⸗
uiſſet. Iñ Hu.qꝛ hõ viſibilia ↄcupiſcẽs coꝛꝛuptꝰ fuit:cõ⸗
grue reꝑandus in eiſdeʒz viſibilibo ſalutis occaſiõʒ reci⸗
pere debebat. vt ꝑ eadez reſurgeret ꝑ qᷓ coꝛuerat. Ad
vltimũ dõm. ꝙ vtilitas vt diẽ phᷣus ẽ occaſio veniẽdi ĩ fi
nẽ.Vñ aliud ẽ ꝓpꝛie loquẽdo vtilitas:⁊ alið finis. Vtili
tas aut ẽ ſic via.finis vo ſicut teꝛminꝰ.vñ lʒ ſacramẽtoꝝ
ſit finis vnꝰ ſic tactũ ẽ.ſ.refoꝛmatio ꝑ gꝛãʒ imagĩs defoꝛ
mitate ꝑ pctm: nihilominꝰ ſunt plures vtilitates ſeʒ tri⸗
plex re ꝑatio ſiue rectificatõ triũ viriũ motiuaꝝ.ſic vniꝰ
termi plures ſunt vie. Elel poſſet dici ꝙ hũiliatio refert
ad xffectũ. Eruditio ad intellectũ. Exercitatio ad effectũ
ſiuẽ oꝑatõʒ. ⁊ ſm H̊ vtilitates diſtinguerẽt᷑ ̃m hoꝛuʒ tri
plicẽ rectificatõʒ:⁊ nibilominꝰ eẽt finis vnꝰ.

embꝛum terciũ

Icto de necĩtate ſacram̃toꝝ:oñt᷑ dõm ẽ de
inſtitutõe. Primo querit᷑ de nccitate inſti⸗
utõis.i.ſi de eẽ ſacri ſit inſtitutio. Scõo.
de obligatõe inſtitutõis.i.ſi omiſſioneʒ ſe⸗
quit᷑ traſgreſſio. Tercio.de tꝑe inſtitutiõis. Quaꝛto.de
auctoꝛe inſtitutõis ſiue de inſſituẽte.

rticulus primꝰ
Verit᷑ ſi inſtitutõ ſit de eẽ ſacramẽti. Eꝛ ſic
videt᷑. In oĩ ſacꝛo ẽ qdã ſilitudo ſigni ſiue ſa⸗
cram̃ti ad ſigtũ ſiue rẽ ſacrã.ob quã ẽ habili⸗
ꝑte ſigni ad repñntatõʒ rei.vt pʒ. In aq̃ ẽ qdaʒ ſili
tudo gr̃e.ſic.n.aq̃ fit ablutio coꝛꝑalis:ſiłr gra fit ablutõ
ſpũalis.iõ aũt vbicũq; ẽ talis ſilitudo ẽ ſacr̃m.qꝛ ſi tał
ſiłitudo faceret ſacr̃m: cũ aq̃ rone ſue fluxibilitatis ⁊ in⸗
termĩatõis ſignificet fluxũ pcti ⁊ inoꝛdiatõʒ: indrñt eſſʒ
ſacm gẽe ⁊ pcti. O at᷑ aq̃ ſignificat᷑ pct᷑zʒ: hẽt᷑ greg.xlix.
Efſuſus es vt aq̃̊.oꝑtzʒ & cũ ̊ vt fiat ſignificatio ex inſti⸗
tutõe.alit.n.eẽnt infinita ſacꝛa.vñ hu.dʒ om̃e ſacẽm ſili
tudinẽ hr̃e quãdaʒ ad ipſaʒ rẽ cuiꝰ ẽ ſacꝛm.ſfᷣm quã habi
le ſit ad eandẽ reʒ repnñtandã.inſtitutõʒ q̊ʒ ꝑ quã oꝛdina
tũ ſit ad illã ſigniſicandã.¶ Cõt᷑.nihil qð ẽ inſtitutũ pᷣt
pᷣtermitti ſine reatu puaricatõis.ł̊ dicit hugo ꝙ ſacꝛa le
gis nature pᷣtermitti poterãt ſine reatu puaꝛicatõis.igr
⁊c.dicit.n. Huũ.ieq; eſtimandũ ẽ illa pᷣma naturalis le

gis ſacr̃a ita homiĩ ex neciĩtate indita:vt ꝗ ea nõ fuiſſʒ erx·

ecutus:reatũ pᷣuaricatõis incurreret.ERñſio.duplex
eſt inſtitutio ſiue modus inſtituẽdi. Ana obligatiõe pᷣce⸗
ptoꝛia:ſic̃ inſtituta ſunt ſacꝛa baptiſmi Johʒ.nij. Niſi ꝗs
renatus fuerit ⁊c. Et circũciſio ſiir geñ.xvij. Maſculꝰ cꝰ
pᷣpucij caro circũciſa ⁊c. Alia ſecreta eruditõe ↄſilij diui⸗
ni.vñ hu. Deus hoĩeʒ a pricipio ad hec exercẽda cõcilio
erudiuit:ſ̊ pᷣeepto ñ obligauit.⁊ h̊ mõ inſtituta erant ſa⸗
eramẽta legis nature. Primꝰ modus dr ꝗpꝛie inſtitutio
ſecũdariꝰ coĩter. Extendẽdo igit᷑ vim inſiitutõis ad bũc
modũ duplicẽ:om̃e ſacm nccio reqrit inſtitutoꝛẽ. 4¶ Ad
hoc qð pᷣmo obijcit᷑.ꝙ requirit᷑ inſtitutio ⁊c.rñdẽduʒ ẽ
ſic.noĩe inſtitutõis coĩter ſumpto.

ſecũdus
cũdo querit᷑ de obligatõe inſtitutõis.ſ.ſi te⸗
net᷑ hõ er pᷣcepto ſm qͥdlibʒ tp̃s.ita ꝙ ſi ñ im⸗
. pleret trãſgrederet᷑.Et videt᷑ ꝙ ñ eẽt traſgreſ⸗
ſio. Ubi. n. ñ eſt p̃ceptũ nõ ẽ traſgreſſio pᷣcepti.ſ̊ nullum
erat pᷣceptũ in lege nature de ſacris ꝑficiẽdis pꝛeterqᷓ de

circũciſione.ſQõ.n.aliqð pᷣceptũ fuit expꝛeſſum de ſacri
ficijs vel de decimis. Nõ birhſgreſſio fuit tꝑe illo ſi non
adimplerent᷑.¶ Ad ideʒ. Hugo aſſignãs dꝛñtiã inter ſa
cram̃ta legis nature ⁊ ſacr̃a legis moſayce ⁊ legis gꝛatie
dicit.ꝙ ſacꝛa legis nature ñ ex pᷣcepto indicta vidẽt᷑:ſᷣ ex
ↄſilio ad votũ ꝓgoſita.Sacr̃a vo ſcripte legis ⁊ ge: ncci
tatẽ quandã executõis inducere.pretea ⁊ ñ ex ↄſilio tm̃:
hů ex pᷣcepto inſtituta noſcũt᷑.¶ Pꝛet᷑.oñdit᷑ ꝑ ſiłe.Si me
dicine aliq̃ coꝛꝑales ꝓuiſe ſunt ab artifice ad remediũ:
nõ ꝓpter h̊ eger peccat ſi ñ accipiat medicinaʒ:lʒ videat
eã ſibi vtileʒ.ſ̊ ex Hͥ põt incurrere ꝑiculũ vt nõ minuatuꝛ
egritudo vel tollat᷑. Eodeʒ mõ videt᷑ ſi medicus ſpũalis
ꝓuidit medicinã ſpũaleʒ ad remediũ in ipᷣis ſacꝛis.ñ ꝓ
pter hoc eger ſpũalit trãſgrediet᷑ nõ ſumẽdo medicinã:
ſ accidit ꝙ ꝑmanebit in ꝑiculo egritudinis vel languo⸗

ris quã hʒ:⁊ foꝛaſſis augebit᷑.nõ ᷓ tꝑe legis fuit tranſ⸗

greſſio ſi quedã ſacꝛa ñ ꝑficerent᷑ ʒ videt᷑ ↄꝛiũ.ſicut
enĩ data ſunt quedã pᷣcepta tꝑe legis naturalis.ſicut fuit
illud Creſcite ⁊ multiplicamĩ.⁊ illud Carnẽ cũ ſanguĩe
nõ comedetis.ſanguinẽ.n.aĩaꝝ veſtraꝝ requirã ⁊c̃.q̃dã
etiã ſcripta erant in mente.ſicut illa pᷣcepta legis natuẽ.
qð tibi nõ vis fieri hoc alij nõ facias.in quoꝝ obſᷣuatõe
erat meritũ vite eterne:dũmodo ex gra implerent᷑.A ſi⸗
mili videt᷑ ꝙ danda fuiſſent pᷣcepta de ſacr̃is adimplen⸗
dis:vt ſic tolleret᷑ ꝑ grãm impedimentũ peccati.⁊ ſᷣm h̊
in lege nature trãſgreſſoꝛ reputaret᷑:qui ſacr̃a hinõi ñ ꝑ⸗
ficeret.q¶ Pretea.euʒ tranſgreſſoꝛ reputaret᷑ ꝗ faceret )
p̃ᷣcepta ſcripta in tabulis coꝛdis: quare ſiłr ñ reputaret᷑
trãſgreſſoꝛ ꝗ nõ ſubiret ſacr̃a que ſiłr ſcripta eẽnt ĩ tabu
lis coꝛdis.¶ Pret᷑.in lege moſayca ⁊ in lege gẽe tranſ⸗
greſſoꝛes reputati ſunt ꝗ ꝓ tꝑe debito ſacr̃a ñ ſubierunt
vel ꝑfeceꝛũt.pari ̊ rõne cũ eẽnt in remediũ trãſgreſſoꝛes
dicendi eẽnt tꝑe legis naturalis qꝛ nõ adimplerẽt.⸗ IJtẽ
tꝑe legis naturalis trãſgreſſoꝛ dicebat᷑ ꝗ nõ adimpleuit
ſacr̃m circũciſionis:maxime ſi eẽt adultꝰ.quare ſiłr non
dicerent᷑ tranſgreſſoꝛes qͥ ad alia ſacꝛa.vtpote decimas
7 oblationes ⁊ ſacrificia.Ad qð dõᷣm.ꝙ deus hoĩem
a pꝛincipio ad exeꝛcenda ↄſilio erudiuit:̊ pᷣcepto nõ ob⸗
ligauit donec poſtera illa venirent in quibo hõ pcepti ca⸗
pax obedientiã exbiberet ⁊ pᷣuaricatõeʒ caueꝛe addiſcẽt.
Pꝛimũ igit᷑ añ legeʒ q̃i ꝑuulos ↄſilio nutriuit.poſtea ſp
lege q̃i exercitatos precepto de ſacr̃is temptauit.Nouiſ⸗
ſime vᷣo ſub gr̃a ad omẽʒ ꝑfectõʒ in libertate ſpũs inuita
uit. Hoc aũt videt᷑ ꝑ ̊ qð dicit aug.ð donatiſtas.vbi di⸗
cit.ꝙ ad aĩales ꝑtinet vetus teſiamtũ:ad ſpũales nouũ.
h̊ pꝛimis tꝑibo vtrũq; fuit occultũ ab adam vſq; ad moy⸗
ſen.Ex quibo colligit᷑.ꝙ tꝑe legis nature nõ erat tranſ⸗
greſſoꝛes ꝗ nõ dabãt decimas:vel qui nõ offerebãt ſacri
ficia.¶ Ad obiecta aũt in ↄtrariũ rñdenduʒ.ꝙ nõ ẽ ſile
& preceptis ⁊ ſacramẽtis.pᷣcepta.n.ad h da bant᷑ vt mił⸗
tiplicaret᷑ genus hũanũ ſine nocumẽto alteriꝰ ⁊ ad me⸗
ritũ vite eterne. Sacrm aũt circũciſionis ad h̊ fuit inſti⸗
tutũ vt in ipſo fieret deletio oꝛiginalis culpe. AUñ aũt cir
cũciſionẽ erat ipſa fides parentũ ꝓ ipſis ꝑuulis. ꝓ adul
tis vdᷣo inſpiratũ erat de ſacrificijs.Abi ̊ manifeſia erat
inſtitutio:ibi erat trãſgreſſio.vbi vᷣo nõ erat ꝑiculũ: erat
ſi nõ adimpleret᷑.ſ̊ nõ ꝓpter h̊ pᷣuaricatio.¶ Ad illð vᷣo
qð obiectũ eſt de pᷣceptis ſcriptis in mẽte.Dicendũ ẽ ꝙ ñ
eſt ſimile de illis ⁊ ſacram̃tis.iQatura.n.dictat ea que pᷣ
cepta ſunt.vt ſine quibo ñ eſt ſalus aliquo mõ. dictat au
teʒ ipſa ſacza poſt lapſuʒ nature ꝑ que ↄueniẽtius poſſit
eẽ ſalus.¶4. Ad terciũ vᷣo dðᷣm.ꝙ aliud ẽ de ſacramentis
legis moſayce ⁊ legis gratie:⁊ aliud de ſacram̃tis tꝑe le
gis nature. Sacẽa.n. ꝓ illis duobo tꝑibo inſtituta erant
vt ſi nõ adimplerent᷑:eẽt trãſgreſſio. h̊ dico de ſacram̃tis
ꝓꝙ maioꝛi ꝑte. Temꝑe vᷣo legis nature nõ ſic erat niſi de
circũciſione.vn omĩbo aũt tem ꝑibo ſi fieret ↄtemptus ſa⸗
cramẽtoꝝ eẽt occaſio ꝑiculi ⁊ trãſgreſſionis.h̊ autẽ fuit.
qꝛ tꝑe legis gr̃e ⁊ legis moyſi ſacꝛa eꝛãt in pᷣcepto.temꝑe
aũñt nature quedã reſpondẽtia illis erant in ↄſilio.4¶ Ad
vltimũ vᷣo dm eſt.ꝙ nõ fuit ſile de ſacro circũciſionis ⁊

it
ie

es

nit
on

=ð

— —

¶ QLueſti

de alijs. Sacr̃m.n.circũciſiõis inſtitutũ fuit ad non ex⸗
pꝛeſſe tanq; ꝓ ſe in remediuʒz oꝛiginalis peccati. de alijs
vᷣo fiebat inſpiratio:nõ expᷣſſa inſtitutio.õ qꝛ nõ vale⸗
rent ad remediũ pct᷑i: ̊ vt oñderet᷑ ꝙ in fide cũ virtutibo
eſſet plena ſalus.nec ex lege nature ſimptr eſſent onerati
niſi ad iſta tanq; ęuuli ꝗ nondũ poteſtateʒ habent oneꝛa
poꝛtauerint.

—

Equit᷑ de temꝑe inſtitutõis.Et primo.vtruʒ
omiĩa ſunt inſtituta m omne tempꝰ a temꝑe
lapſus hũani.Secũdo.an inſtituta fuerũt in
tꝑe innocentie. J

* ⁹
Videt᷑ ꝙ nõ omia ſunt inſtituta ſm om̃e tempꝰ.mil enĩ
legit᷑ de inſtitutõne ſacrificioꝝ tꝑe legis nature. nihil et
legit᷑ de inſtitutiõe decimaꝝ illo tꝑe. Quſi. n. legit ante
legeʒ ſcriptũ.qui decimas nõ dederit. qui ſacrificia ñ ob
tulerit:ꝑibit aĩa illa de ꝓplło ſuo.ſicut legebat᷑. ¶Maſcul⸗
cuiꝰ caro ppucij circũciſa nõ fuerit:ꝑibit aĩa illa de ꝓlo
ſuo.Dixit etiã Jacob ſicut habet᷑ geñ.xxviij. Si dñs de⸗
meꝰ fuerit mecũ in via q̃ͥ ambulo ⁊zc. decimas ⁊ hoſtias
pacificas offerã tibi ex vniuerſis q̃ dediſti mihi.Ex qͥ ap
aret. ꝙ volũtatis tũc tꝑis erant:nõ nccĩtatis.⁊ ita q; ñ

ſunt inſtituta. Siłr põt dici de ſacram̃to pnĩe.nõ eniʒ le

git᷑ in Geñ. de inſtitutõe eiꝰ:cum tñ ipᷣm ncẽium fuit ſᷣm
omne tempꝰ.nõ.n.dictũ eſt ibi pnĩaʒ age. Quacũq; enĩ
hoꝛa pnĩam egeris ſaluus eris.nec dictũ eſt ibi.Cõuer⸗
timini filij redeũtes ⁊ ſanabo aduerſatiões vr̃as.Eodẽ
modo põt dici immo multofoꝛtius de alis ſacꝛamentis.
vt de ſacramẽto oꝛdinis ⁊ ↄfirmatõis ⁊ bmõi.4 Cõtra.
dicit᷑iiij.ſent. ꝙ ſacr̃a inſtituta ſunt:⁊ aſſignant᷑ vtilita⸗
tes ipſoꝝ ſacramtoꝝ inſtitutoꝝ. Illas aũt vtilitates ha
beri omi tꝑe ↄueniebat.¶ Pret᷑.bugo dicit.ꝙ ſact̃a in⸗
ſtituta ſunt ſub naturali lege. ſᷣ naturalis lex cõcurrit a
principio.g ⁊ ſacr̃a habuerũt inſtitutõʒ ſᷣm omne tẽpus
quia ⁊ tꝑe legis nature⁊ tꝑe legis euãgelice ⁊ moſayce.
Pret.ex ipſa rõne ſacramẽti pʒ h̊ cũ dicit᷑ ꝙ ſacẽm eſt
ex li litudine repñtans:er inſtitutõe ſignificãs.Cnuz & ſi⸗
gnificatõ eẽt tꝑe legis nature:erat tuc inſtitntio.¶ Itẽ
ij. Señ. loquit᷑ dñs de inſtitutõe ↄiugij ſiue matrimonij.
cum dictũ eſt.Qõ eſt bonuʒ hoĩem eſſe ſolũ: faciamus ei
adiutoꝛiũ ſimile ſibi.⁊ ꝙ tulit vnã de coſtis eius ⁊ reple
uit carneʒ ꝓ ea ⁊ foꝛmauit euam de coſta.⁊ poſtea ſecu⸗
tũ ẽ.hoc nũc os ex oſſibo meie ⁊c. Quod etia teſtat᷑ apłs
qnto ad Ephe.vbi recitat illud geñ.⁊ ſubiũgit. ſacr̃m hG
magnũ eſt.ego aũt dico in xpᷣo ⁊ in eccĩa. Hugo etiã atte
ſtatur dicens. Sacr̃m ↄiugij ſolũ ex omĩbo ſacꝛis q̃ ad re
mediũ hoĩs inſtituta ſunt: ante peccatũ hoĩs legit᷑ inſti⸗
tutũ.nõ tñ ꝓpter peccatũ:ſᷣ ad ſacr̃m ſolũ ⁊ ad officium.
ad ſaer̃m ꝗpter eruditõʒ:ad officiũ ꝓpter exercitationeʒ.
DPret᷑.magẽ in.iiij.liſent᷑.xxiij.diſ.dicit.ꝙ ſacr̃m peni
tentie ſicut ↄiugij añ tempꝰgr̃e etiã a primoꝛdio humani
generis cepit.vtrũqʒ.n.inſtitutũ fuit in primis parenti⸗
bus.qꝗᷓ ſacr̃a tꝑe legis nature inſtitutõʒ acceperũt. de tẽ⸗
poꝛe.n.legis moſayce ⁊ legis euãgelice planũ ẽ ꝙ ĩ illis
fuerũt ſacꝛa inſtituta.¶ Pretr̃ea.ſacza data eꝛant in re⸗
mediũ peccati oꝛiginalis ⁊ actualis qͥ ad culpã ⁊ qͥ ad pe
naʒ. Si ̊ ncciĩtas fuit ſᷣm omne tẽpꝰ:ogꝛuebat ꝙ a ſum⸗
ma ſapĩa fieret inſtitutio eoꝝ ꝑ que eẽt remediũ ſᷣm om̃e
tempꝰ. ↄgruit ̊ ꝙ fieret inſtitutio eraßwo. Ad qðᷣ
dom eſt. ꝙ loquẽdo ꝓpꝛie de inſtitutõe: nõ eſi facta inſti⸗
tutio oĩm ſacram̃toꝝ tꝑe legis nature paucoꝝ.¶Ad il
lud qð obiectũ eſt.ꝙ dicit mgꝛ in ſent.inſtitutõʒ fieri ſa⸗
cramentoꝝ ⁊ ꝓpter determĩatas vtilitates.dm eſt ꝙ lo⸗
quit᷑ ibi de ſacram̃tis legis none ⁊ veteris.ponit eni ciꝛ⸗
cũciſioneʒ inter ſacr̃a legis veteris.lʒ prius a dño tẽꝑe
abrahe ſacta fuerit inſtitutio.q Ad ſecundũ vo dðm. ꝙ;
hugo nõ accipit ꝓpꝛie inſtitutõʒ: vel illud qð dicit᷑ ibi de
inſtitutõe ad ſacram̃ta veteris 2 noue legis refert᷑. tamẽ

Prima

Fm q; alibi dicit:loquit᷑ de inſtitutõe coĩter dicẽs.ſacra⸗
menta ab initio ad reſtauratiõeʒ homis inſtituta ſunt ⁊
curationem.alia ſub naturali lege: alia ſub ſcriꝑta:alia
ſub gratia.ſed non ꝗpꝛie dicit᷑ inſtitutio ſ̊ quedaſn oꝛdi⸗
natio indita homiĩ ex inſtinctu diuino.4 Ad tercium dᷣo
dðm.ꝙ ratio ſacramenti ꝗpꝛie accipit᷑ ̃im totam ratõeʒ
ſuam de ſacramento noue legis. Iſtud.n.ex ſanctificati
one inuiſibilem grãm confert. tum aũt ad precedens
mem bꝛũ ſcʒ ex inſtitutõne ſignificans cõuenit ſacramẽto
veteris legis. tum ad pꝛimũ qð eſt ex ſimilitudine re⸗
preſentans:quibuſdam ſacramẽtis legis nature: nõ aũt

Itum ad illud membrũ ex inſtitutõne ſignans nos com

Inuniter accipiamꝰ. 4 Ad quartuʒ dᷣo quod obijcitur de
oiugio.dðm ꝙ ſacramentũ coniugij inſtitutũ fuit in offi
cium ⁊ non tunc in remediũ. Mos auteʒ loquimur h̊ de
illis ſm ꝙ ſunt in remedium. VUnde qð ante lapſum fue⸗
rit in officium inſtitutũ:poſt lapſum fuerit in officium ⁊
in remediũ.i¶ Ad illud vᷣo qð poſt obijcit᷑ de ſacramento
penitentie.dðᷣm ꝙ non fuit manifeſte inſtitutũ.ᷣ dicituꝛ
implicite inſtitutu in hoc ꝙ dictũ eſt a dño. In quacũqʒ
die comederis moꝛte moꝛieris.vt ꝑ comeſtionẽ ſignificet᷑
tlectatio peccati que obligat hoĩem ad moꝛteʒ peuiten⸗
tie an moꝛteʒ pene in futuro.ſ̊ hoc.j.pleniꝰ determina⸗
bitur. ¶¶ Ad vltimũ dõm. ꝙ lʒ ſacramẽta omĩa inſtituta
ſint in remediuʒ: nõ tñ temꝑe legis nature facta eſt oĩm
inſtitutio ꝓprie.ſ̊ pᷣm maioꝛeʒ appꝛopinquatõʒ ⁊ mĩoꝛeʒ
ad gratie plenitudineʒ. vnde pauca inſtituta ſunt in le⸗
ge nature:pluꝛa in temꝑe legis moſayce.Quedã vᷣo ad⸗/
dita ſunt in temꝑe legis gratie.⸗¶ Si vo obijciat᷑ de peni
tentia:quare non fuit manifeſte inſtituta temꝑe legis na
ture que eſt in remediũ actualis peccati: ſicut circũciſio
inſtituta fuit in remediũ oꝛiginalis peccati.Dicenduʒ ẽ
ꝙ ſacr̃m pnie currere debebat ſᷣm bũc oꝛdineʒ.vt primo
eſſet dictamẽ nature.ſecũdo inualeſcente ↄcupia ſuꝑna⸗
turã:eẽnt quedaʒ remedia ↄſtituta ſicut erant ſacrificia
ſm ꝙ legit᷑ in Leuit.de ſacriſicijs ꝓ peccatis. Cuʒ autẽ
venit ꝑlenitudo temꝑis ex virtute paſſionis ptãs clauiũ
quendã recipit effectũ ſuꝑadditũ in ſacꝛo pnie.⁊ ita in⸗
ſtitutio.i.oꝛdinatio aliter ⁊ alit᷑ fiebat in lege ſcilʒ veteꝛi
⁊ lege gratie manifeſte.in lege vᷣo nature occulte.de iſto

diffuſiu impoſten. .
Wecundo queritur S. ij.

An in tꝑe innocẽtie inſtituta fuerũt. Et videt᷑ ꝙ ſic. ꝓpt᷑
matrimoniũ ⁊ ꝓpter ſacr̃m pnĩe vt tangit magr ĩ li.ſen.
Ad hoc etiã videt᷑ ꝙ ſacram̃ta ſunt data ad ſanctiſican⸗
dũ.ſicut ̊ gratie in virtutibo ꝓ tempꝑe illo erant neceſſa⸗
rie:ita gratia in ſacẽis.cuzʒ hec ſanctificarent ſicut? illa.
4l Sed ecõtra videt᷑ eẽ.qꝛ a tꝑe moꝛbi fuit nccia medici⸗
na.ſ̊ tempꝰ moꝛbi fuit a tꝑe culpe.ſacẽa aũt data ſunt in
medicinã.gᷓ a temꝑe culpe cõueniebat inſtitutio ſacẽoꝝ.
4 Ad ideʒ facit qð dicit hugo. Exqͥ hõ a ſtatu pꝛime in⸗
coꝛꝛuptõis lapſus in coꝛꝑe ꝑ moꝛtalitatẽ egrotaꝛe cepit.
ↄtinuo deus reꝑando ĩ ſacram̃tis ſuis medicinã pᷣꝑauit.
que ꝓut rõ poſiulabat ⁊ cauſa diuerſis tẽꝑibo ⁊ locis ad
curatõeʒ exhibuit.A temꝑe q̊ culpe inſtituta ſunt ſacr̃a.
4 Itez ꝓpoſuit deus edictũ infoꝛmans hoĩem. vt ꝗcũqʒ
eum ſaluatoꝛeʒ ⁊ liberatoꝛeʒ eligeret:eiuſdẽ ſue electõis
votum in ꝑceptione ſacramentoꝝ approbare debuiſſet. H
hoc fuit ncc̃iuʒ a temꝑe culpe. ab illo enim tempore fuit

liberatoꝛ. ̊ a culpe tꝑe inſtituta erant ſacramẽta.¶ i⸗ ⸗

detur aũt ꝙ a temꝑe gratie.Gratia.n.reꝑans culpam ſe
cuta eſt culpam.ſacramẽta aũt vaſa gratie ſunt.& a tẽꝑe
gre reꝑantis ſunt inſtituta.l Per ſimile etiã videt᷑ hoc
ideʒ.ſicut.n.eſt in moꝛbo coꝛꝑali ꝙ primo cadit homo ĩ
coꝛꝑalem moꝛbum:⁊ poſtea querunt᷑ medicinalia ꝑ que
fiat reꝑatio ſanitatis.ſic eſt etiaʒ in moꝛbo ſpirituali: ꝙ
primo cadit homo in moꝛbum ſpiritualeʒ. deinde queꝛũ
tur illa per que fit reꝑatio a moꝛbo ſpirituali.ſᷣ̊ hec ſunt
ſacramenta. inſtitutio ſacramentoꝝ fuit poſt tpᷣus cul
pe a tꝑe gratie reꝑantis.ꝗl Ad idem facit qð diẽ Hugo.

Tria fuerũt ĩ reꝑatõe hoĩs.tpᷣus.locꝰ.⁊ remediũ. Cpᷣs
eſt vita pñs.locꝰ ẽ mũdus ille.remediũ in tribo ↄſtat.In
fide.in ſacꝛis.in oꝑibo bonis.Zpᷣs lõgũ:ne imꝑatꝰ pᷣoc
cupet᷑.lcus aſper:vt pᷣuaricatoꝛ caſtiget᷑ remediuʒ effi⸗
cax:vt infirmꝰ ſanet᷑. Efficacia aũt hꝰ remedij fuitĩ gr̃a.
Cũ ꝗ̊ ſacꝛa efficaciã hr̃ent ex gẽa:ad h̊ ꝙ infirmꝰ
tꝑe gr̃e poſt lapſuʒ eꝛat inſtitutio ſacroꝝ.d qð dom
eſt.ꝙ ſacr̃a inſtituta ſunt a tꝑe gr̃e reꝑatis.nec dico tpᷣs
gre reꝑantis ſolũmõ tpᷣs poſi aduẽtũ xpᷣi:ſᷣ tpᷣs q̊ hõ indi
guit gra reꝑante.dico aũt inſtitutõʒ ꝑ oꝛdinatõzʒ vel per
inſpiratiõz vel ꝑ ꝓmulgatõz. ⁊ H pʒ ꝑ h.ꝙ pᷣmo tꝑe abel
⁊ caym fiebat ſᷣmo ð ſacrificijs: qᷓ pᷣmo ſũt noĩata ſacr̃a
in remediũ. Ad illð vᷣo qð obijcit᷑ de mrionio.dom ẽ ꝙ
inſtitutio mrionij tẽꝑe innocẽtie fuit in officiũ ⁊ in q̃ndã
ſignificatõʒ.ſᷣ in remediũ vergebat᷑ ↄñter.nec fit mentõ
eiꝰ ꝓut ẽ ĩ remediũ añ tpᷣus ge reꝑantis.De h̊ aũt ꝙ dẽ
pnĩa tꝑe innocẽtie inſtituta:bᷣ ñ dẽ expᷣſſe.Et lʒ pnĩa pᷣce⸗
deret ĩ adã añ tpᷣs abel ⁊ caym:tñ ñ fuit expᷣſſio eiꝰ vt ſa⸗
cram̃ti.in ipſo.n.erat ↄtritio: ſ̊ ñ expꝛimit᷑ ↄfeſſio aut ſa
tiſfactio:in gho ẽ ↄpletio ſacri.⁊ ꝓpt h̊ ñẽ dðʒ ꝙ ſacꝛa in
remediũ inſtituta ſunt tẽꝑe innocetie. Et lʒ ↄtritꝰ fuerit
adane:in ſcriptura Heñ.ñ fit mẽtio poſt eiectiõeʒ eiꝰ de
ꝑadilſo.ſᷣ ſtatim de ipᷣis ſacrificijs ſubiũgit᷑ ⁊ oblatõibo:
vt deſignet᷑ ꝙ ſtatim pᷣſignauit deꝰ ipſaʒ reꝑatõʒ fiẽdaʒ.
l Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſacr̃a data fuerãt ad ſacriſican⸗
dũ:⁊ ideo nccia in tꝑe innoeẽtie ſiẽ ⁊ ᷣtutes.Dicendũ ẽ
ꝙ alit fuit ð ᷣtutibo ⁊ alit᷑ de ſacr̃is. Gꝛa.n.in vᷣtutibus
fuit ad h̊ vt ſine illis ñ eẽt ſalꝰ. Gr̃a vo ĩ ſacr̃is:vt reꝑa⸗

tio ſalutis fieret poſt lapſuʒ.vñ tũc ñ indigebat hõ tiñ q⸗

tia in vᷣtutibo ſ̊ ga ĩ ſacr̃is.Sʒ attẽdẽdũ ẽ.ꝙ lʒ ſacr̃a oꝛ
dinata eẽnt ad ſanctificatõʒ.quedã ſunt ĩ ꝗbo dat᷑ ſancti
ficatio.quedã vᷣo fueꝛũt in ꝗbo ſignabat᷑ ſanctificatio.nõ
ꝙ ex vᷣtute eoꝝ daret᷑.⁊ talia a pᷣncipio data ſunt.ꝓceſſu
vo tꝑis alia ſic̃.j.dicet᷑. Sʒ nec iſta nec illa tꝑe innocen
tie erãt nccia:cũ tũc ñ eẽt indigẽtia remedij:nec eẽt effica
cia remedij.q! Ad illud vpo qð obijcit᷑. ꝙ a tꝑe moꝛbi fuit
ncc̃ ia inſtitutõ ſacr̃i.dðm ẽ ꝙ a tꝑe moꝛbi d duptr. vel
ab initio moꝛbi vel cito poſt. Primo mõ ñ ſũt inſtituta
ſacr̃a tꝑe moꝛbi.Scðo mõ inſtituta ſunt: qꝛ cito ſiue ↄti⸗
nuo poſt moꝛbi initiũ.Et ſic intelligit᷑ qð diẽ hugo.cõti⸗

nuo vt reꝑaret ĩ ſacẽis ſuis medicinã pᷣpauit. Et illð qð

alibi dic. Si ꝗs qrat tpᷣs iſtitutõis ſacroꝝ: ſciat qꝛ qᷓdin
moꝛbo ẽ:tpᷣs ẽ medicine.xt ſic intelligat᷑ ſiatĩ pꝰ. Et ſilit᷑
illud qð dzẽ.ꝙ ab exoꝛdio mũdi ſacr̃a ſalutis ſue hoĩ ꝓpo
ſuerit:̊ ẽ cito pꝰ exoꝛdiũ mũdi.ꝑ h̊ pñt patere q̃ obiecta
ſunt.Dicũt aũt ꝗqdaʒ.ꝙ apud ſapientẽ medicuzʒ ꝗ pᷣuidet
futuꝝ eẽ moꝛbũ:ñ ſuꝑuacue pᷣparẽt᷑ medicine ſi ſtatĩ poſ
ſent adhiberi moꝛbo veniẽti.⁊ H̊ mõ fuit apud ſumme ſa⸗
pientẽ deũ.ꝗ pᷣuidit hoĩeʒ peccatuꝝ ſi aliqð ſacr̃jm priꝰ ĩ⸗
ſtituit ad remediũ futuꝝ.vt ſtati veniẽte moꝛbo poſſʒ ad⸗
hiberi.⁊ h̊ mõ poſſet dici ſᷣm illð qð dicẽ̃ mgꝛ ĩ ſent.ð ſa⸗
.pleniꝰ dicet᷑. .

ins quart“

ꝛticul
Varto querit᷑ a qͥ facta ſit inſtitutio ſacr̃oꝛuʒ
ſcʒ vtꝝ a deo vł ab hoĩe.O aũt a deo videt᷑ ꝑ.
Avillud.iiij.ſen.in pᷣncipio.Samaritanꝰ vulne⸗
rato appꝛopinquãs:curatõni eiꝰ ſacr̃oꝝ alligam̃ta adhi
buit.qꝛ ð oꝛiginał ⁊ actuał peti vulnera ſacꝛoꝝ remediũ
deus inſtituit.q¶ Itẽ ſacr̃a oꝛdinãt᷑ ad gꝛaʒ ⁊ inſtituũt᷑.̊ᷣ
oꝛdinatio ad grãm ẽ ſoliꝰ dei.qꝛ ⁊ B Ge eſt: ideo inſtitu⸗

tio ſacr̃oꝝ ſoliꝰ dei eſt.¶ Itẽ ſicut diẽ hugo.ſacr̃jm ẽ coꝛ⸗

ꝑale ſiue materiale elemtũ extrinſecꝰ oculis ſuppoſitũ:ex
ſilitudie repñtãs:ex inſtitutõe ſignãs:ex ſanctificatõne
inuiſibileʒ grãm ↄferens. Sic igit tria reqrũt᷑ ad eſſe ſa⸗
cramẽti.Pꝛimũ ſcʒ repñtatio er ſiłitudineẽ a deo ꝗ ẽ cõ
Ditoꝛ creaturaꝝ.Secũdũ ſcʒ ſignificatio ex inſtitutõe eſt
ab ipſo mediatoꝛe ſiue ſaluatoꝛe xrp̃ᷣo.Lerciũ ſcʒ ex ſet̃i⸗
ficatõe collatio inuiſibilis gẽe eſt a diſpẽſatoꝛe ⁊ a ſalua
toꝛe. Uñ hugo.ꝙ elemẽta ſacꝛa ſunt:ñ natura pᷣma facit
bᷣ appoſita inſtitutio ꝑ diſpẽſatõʒ:⁊ gẽa infuſa ꝑ bñdicti⸗

oneʒ.q̃ duo ſi elemẽta poſt pꝛimã naturã ñ accepiſſent ſa
cram̃ta ꝓpꝛie eẽ ñ potuiſſent.dedit pꝛime nature hũilita
tẽ vt h̊ eẽ poſſent. adiungit ſcðᷣa inſſitutio auẽteʒ vt h̊ fie
rent.ſuꝑaddit tercia bñdictio ſanctitatẽ vt hec eẽnt. Dꝛi
ma facta ꝑ creatoꝛẽ. Scða/ꝓpoſita ꝑ ſaluatoꝛeʒ. Tercia
admiſtrata ꝑ diſpenſatoꝛeʒ. Primũ creatoꝛ ꝑ maieſtatẽ
vaſa foꝛmauit.poſtea ſaluatoꝛ ꝑ inſtitutõʒ eadeʒ ꝓpoſu⸗
it.poſtremo diſpenſatoꝛ ꝑ bñdictõeʒ hecipſa mãdauit ⁊
gea impleuit. Ex his pʒ ꝙ inſtitutio ꝑtinet ad ſaluatoꝛẽ
ſcʒ xpᷣm.¶ Cõtra.ſacẽa veteris legis inſtituta ſunt a mo
yſe.ſiłr ↄfirmatio ab aplis:vt pʒ Act᷑.iij. Et extrema vn
ctio vlt. Yaco.a ita ſacra veteris ⁊ noue legis ſunt inſti⸗
tuta ab a h̊ dici põt.ꝙ ſacꝛa inſtituta ſũt a deo
auẽte.ab hoĩꝛe puro ſolũ miſterio.a ſaluatoꝛe xpᷣo deo ⁊
hoĩe auẽte ⁊ miſterio. Ipᷣe.n.inſtituit auẽte inqᷓtũ deus:
miĩſterio inqᷓtũ hõ mĩſtrãdo ipᷣa ſacꝛa.ſic̃ pʒ de ſacꝛo alta
ris. ¶Moyſes aũt inſtituit vt mĩſter aſſumpto officõ mi⸗
niſterij a xpᷣo auctoꝛe.ꝑ qͥs vt dicit mgr.iiij.ſent.erat di⸗
ſpoſiturꝰeccias.alia tñ ⁊ alia erat ratõ miſterij ꝓut erat
xpᷣi hoĩs ⁊ aplłoꝝ.qꝛ vt erat xpᷣi hoĩs erat mĩſteriũ q̃i ſb⸗
auctoꝛitatis.vt apłoꝝ puꝛũ miſteriũ. Subauẽtas auteʒ
vno mõ eſt ipᷣius mediatoꝛis.ñ dico mediatoꝛis eo mõ qͥ
xpᷣs deꝰ hõ ⁊ mediatoꝛ: ᷣ eo mõ qͥ xp̃ᷣs hõẽ mediatoꝛ ſcilʒ
int᷑ deũ incarnatũ ⁊ purũ hoĩeʒ. deſcendit.n.auẽtas ſᷣm
deſcẽſuʒ mediatõis ſiue mediatoꝛis.⁊ ex h̊ pʒ reſponſio

ad obiecta. —. —
embꝛũ quaꝛtũ

Einde querit᷑ in ꝗbooſiſtãt ſacr̃a: ⁊ que ſit
drñtia ſacꝛoꝝ.Dr ꝙ ſacr̃a oſiſtũt ĩ rebo.in
factis.ĩ dictis.In rebo vt ſanctificet᷑ hoĩs
natura.in factis vt oꝑa. in dictis vt vᷣba.
vt totũ ſanctificet᷑ qð hõ ẽ ⁊ qð hoĩs ẽ.¶ Sʒ põt qri vtꝝ
h ſit cõe in dĩnis ſacꝛis ſᷣm oẽz dꝛñtiaʒ tꝑis. Pret᷑.vtrũ
oĩa hec ſint nccẽ̃ia tanq; materialia ſacr̃oꝝ aut ſint pła.
E ñ ſit cõe in oibo ſacr̃is ſᷣm om̃e tpᷣs. videt᷑ ꝑ h ꝙ ñ ſit
verũ in ſacr̃is legis nat᷑e.ibi.n.nihil legit᷑ de dictis ꝙ fa
ciũt ad ſacꝛoꝝ ſanctifica tõʒ.in lege aũt gr̃e inuenit᷑. Si
milit᷑ in factis ñ videt᷑ aliqð materiale inueiri.Facta au
tẽ dicũt᷑ ſignatões crucis ⁊ hmõi.nec.n.ſignatiões inue⸗
niũt᷑ in ſacꝛis legis nat᷑e.nec ſignatõnes in ſacr̃is legis
moſay ce.iſõ ̊ videt᷑ cõe eẽ ĩ ſacr̃is ſᷣm oẽ tpᷣs hec tripłx
materia ſacr̃oꝝ. arr eznüger fuerat. totuʒ
qð hoĩs erat foꝛiò ad ſacr̃m ſumẽdũ erat.vt totũ in ſacꝛo
foꝛis ſanctificet᷑ ⁊ ĩ toto vᷣtꝰ ſacr̃i interiꝰ remediũ oꝑaret᷑
ſic dicit Hu.&̊ illa total coꝛꝛuptio fuit ſᷣm oẽ tp̃s:⁊ pᷣmo
tꝑe legis nat᷑̃e.̊ ſacꝛm qð erat ĩ remediũ totiꝰ hoĩs cor⸗
rupti ñ tm̃ ↄgruebat eẽ ĩ rebus ſᷣ etiã in factis ⁊ ĩ dictis.
4 Pretea.ſacr̃m qð ẽ ĩ rebo:aliqñ fuit in ſacrificijs ⁊ ob
latõibo vel decimis:aliqñ fuit in rebo ſanctificatis.ſic in
aq̃ placatõis ⁊ in hmõi liqͥribo.Põt &̊ q̃ri vtꝑ ſᷣm omne
tpᷣs eẽnt ſacr̃a ᷣm hmõi dꝛñtias reꝝ. aut Fʒ diuerſa tꝑa
mutarent᷑ drñtie reꝝ.cũ.n.in drñtijs reꝝ fieret drñtia ſi
gnificatõnũ gr̃e.⁊ be drñtie gre nccie eẽnt ſᷣm oẽ tempꝰ.
erant g drñtie ſacr̃oꝝ in dꝛñtijs reꝝ nccie ſᷣm oẽ tempꝰ.
Nuerit᷑ ꝗ̊ cũ tꝑe legis gr̃e erat ſactᷣm in oleo ⁊ eo mõ ĩ tẽ
poꝛe legis ſcripte.tꝑe etiã legis gr̃e ẽ criſma.tꝑe at᷑ legis
ſcripte oleũ vnctõis.tꝑe aũt legis nature nullũ hoꝝ Ipt᷑
ad hec gra ᷣm ſuas drñtias nõ eſt nccia in tꝑe legis na/
ture ſic ĩ alijs dꝛñtijs tempoꝝ dqð dðʒ ẽ. cõe eñ in
ſacr̃is ſᷣm oẽ tpᷣs qtũ ad materiã.ſ.ꝙ fiat ĩ rebo ⁊ factis.
nõ aũt cõeẽ ꝙ fiat in dictis.ſᷣ̊ ̊ͥ ſpũalr ↄueĩt ſacr̃is noue
legis. Verbũ.n.incarnatũ ꝑ qð ſacr̃a hñt ðᷣtutẽ:ĩ ſacr̃is
noue legis ꝑ vᷣba ſpũałr vᷣtutẽ otulit.aſateria aũt in fa⸗
ctis coĩs dĩ eẽ ſᷣm ꝙ factũ coĩt dr eẽ.Fᷣm ꝙ factũ coĩt ac⸗
cipit᷑.Circũciſio.n.qͥddã factũ dicit eodeʒ mõ criſmatio
factũ determĩat.rõne aũt iſtoꝝ factoꝝ ſignificatio erat
ꝙ ſi factũ appꝛopꝛiet᷑ ei operi qð fit oꝛgano humano ſine
miſterio alteriꝰ rei.ſic ẽ ſignificatio vel manuũ expanſio
vel capitis inclinatio.ſᷣm h̊ ñ dicũt᷑ eẽ facta tꝑe legis na⸗
ture materia ſacꝛoꝝ ſ̊ tm̃ ipſe res.⁊ ſᷣm h̊ poſſet attendi

¶ LNueſtio

hec dꝛñtia vt ſacꝛa legis natuꝛe habuiſſent materiã in re
bus ⁊ factis.ſacr̃a aũt gr̃e in rebo ⁊ factis ⁊ vᷣbis.q¶. Ad
obiectũ vᷣo in ↄtrariũ dom ẽ.ꝙ lʒ totus hõ coꝛuptus fu⸗
iſſet 2 totus refoꝛmãdus eẽt:n tñ ſignificatio plene refoꝛ
matõis ita fuit in ſacr̃is tẽꝑe legis nature.ſicut in ſacr̃is
tꝑe legis moſayce:nec in illis ſicut in ſacr̃is legis gratie
nec efficacia etiã tanta:ſ̊ ꝓcedente tꝑe ꝓceſſit declaratõ
in ſignis ⁊ ꝓceſſit efficacia in eis.̊ ꝓuidebat᷑ hũano ge⸗
neri ᷣm tꝑis incõgꝛuẽtiazʒ. Illud aũt qð dicit hugo:attẽ
dit᷑ de reꝑatõe facta tꝑe legis gẽe.¶ Ad illud vᷣo qð obij
cit᷑ de dꝛntijs reꝝ que oꝛdinãt᷑ ad eẽ ſacr̃i:quẽadmodum
ſunt oleũ ⁊ aqua ⁊ hmõi.Dicendũ eſt ꝙ tꝑe legis gꝛatie
2 legis moſayce oleũ fuit cõmune ⁊ etiã tꝑe legis natuẽ
ſicut habet᷑ Geñ.xx viij. Lulit iacob lapidẽ quẽ poſuẽat
capiti ſuo ⁊ erexit in titulũ fundẽs oleum deſuꝑ.Criſma
auteʒ appꝛopꝛiatũ eſt ſacr̃o legis gre.ſignat.n.grãm ſpi⸗
ritualeʒ que eſt in ſacerdote enãgelico ⁊ in ↄfirmato⁊ in
baptiʒato.qð ex virtute ſacꝛi ñ dabat᷑ tꝑe legis natuẽ vel
legis moſayce. Figura tñ illius vnctõis deſignat᷑ in oleo
ſancto:qð factũ eſt in lege moſayca ad vngẽdũ taberna⸗
culũ ⁊ altare thbymiamatis ⁊ caput ſummi ſacerdotis.⁊
ꝓpterea remotius fuit figura in oleo qͥ̊ iacob vnxit lapi⸗
em. Rõ aũt quaꝛe erãt plura ſacẽa ſub lege ſcripta qᷓ; ſoᷣ
lege naturali.qꝛ cũ coꝛpꝰ hũani generis egrotaret: pan⸗
ca primo erãt poſita antidota.qꝛ nonduʒ ſenſit egrotus
oĩmodo ſuũ defectũ:lʒ ĩ ꝑte ſentiret. deinde data lege cre
uit cognitio moꝛbi:ſᷣm ꝙ dicit aplłs Ro.vij. ⁊ ideo tunc
plura appoſita ſacr̃a ̊ nondũ efficacia.⁊ qꝛ adhuc de le⸗
ge ↄfidebãt nondũ adueiĩt efficacia ſacroꝝ. appropinquã
te at᷑ tꝑe gr̃e cognouer̃t ſuũ defectũ plene ⁊ petier̃t adiu⸗
toꝛiũ.⁊ iõ tꝑe gre data ſunt ſacꝛa ⁊ plura ⁊ efficacia. Et
Hq̊ videt᷑ hugo bis vᷣbis dicẽ.tꝑe nature vel legis q̃i totus
bõ dimiſſus ẽ ſibi.poſtea tẽꝑe legis moſayce ↄgnoſcenti
ignoꝛantiã ſuã datũ ẽ ↄſiliũ.poſtea tꝑe gꝛe ↄfitenti defe⸗

ctũ ſuũ reſtitũ eſt auxiliũ. , .
oſequẽter queritur.S. j.

que ſit dꝛñtia ſacr̃oꝝ ſᷣm tres dꝛñtias tempoꝝ.Aſſignat
aũt vna dꝛñtia inter ſacza noni teſtam̃ti ⁊ ſacꝛa veterig.
ꝙ ſacr̃a noui teſtam̃ti ad grãzʒ ↄferendã ſanctificandis ĩ⸗
fuſa bñdictõe ſint principałr inſtituta.ſacr̃a vᷣo veteris
ſunt ſigna illoꝝ:⁊ illis mediantibo ad ſanctificatõʒ oꝛdi⸗
nãt.Scða ðᷣo dꝛñtia ẽ.ꝙ in ſacẽis noui teſtam̃ti fit diſpo
ſitio vt imbuti illis regni celeſtis iannã intraẽ pñt.i⸗2õ
ſic aũt fuit de ſacꝛis veteris teſtam̃ti ſiue tꝑe legis nat᷑e:
ſiue tꝑe legis moſayce. Tercia ðvᷣo dꝛñtia eſt. ꝙ ĩ aliquo
ſacr̃o noui teſtam̃ti exbibet xpᷣs nõ tm̃ pnĩaʒ ſpuũaleʒ:ſed
7 coꝛꝑaleʒ.nõ ſic aũt fuit in ſacꝛis tꝑe legis nate vel tꝑe
legis moſayce. Quarta dꝛñtia eſt.ꝙ ſacra noue legis ſi⸗
a ſunt ⁊ cauſe inuiſibilis gre ex ſua vᷣtute.alia vᷣo ſunt
igna ⁊ nõ cauſe.4 Uifignab etis dꝛñtia int᷑ ſactr̃a tꝑe le⸗
gis nature ⁊ ſacr̃a tꝑe legis moſayce. ꝙ hec ex cõſilio ad
votũ ꝓpoſita ſunt:illa vᷣo ex pꝛecepto inſtituta ſunt.Alia
etiã aſſignat᷑. ꝙ ſacꝛa legis naturalis data ſunt homĩbꝰ
ꝗ ſola rõe naturali vitã ſuã dirigebãt. ſacr̃a vᷣo legis mo
ſayce his qui ꝑ diſciplinã p̃ceptoꝝ ad bñ vinenduʒ infoꝛ
mabant᷑.Tercia dꝛñtia aſſignat᷑ ex ꝑte tꝑis.vt ſacramẽ⸗
ta legis nature duratõʒz etiã haberẽt tꝑe legis moyſi.ſa⸗
cramta vᷣo legis moſayce nõ haberẽt duratõeʒ tẽꝑe legis
nature. Sicut fuit ſacꝛm agni paſchalis: ⁊ ſacẽm vitule
rufe ⁊ hmõi. Quarta etiã aſſignat᷑ dꝛñtia quo ad dꝛñtiã
effectus. In lege.n. erãt ſacr̃a in remediũ diuerſoꝝ pcto
ruũ ⁊ in medicinã legaliũ.nõ ſic aũt fuit ĩ ſacr̃is legis na⸗
ture.Aſſignat aũt hugo vnã dꝛñtiã coĩter in hec tria ge⸗
nera ſacioꝝ.ꝙ ſacr̃a legis natuꝛe vmbꝛe fuerũt.ſacramẽ
ta aũt legis moſayce imago.ſacꝛa aũt legis gꝛe q̃i coꝛpꝰ
⁊ hoc dicit ꝓpter hanc ratõʒ.qꝛ occulte expꝛimebat᷑ ſimi⸗
litudo in ſacris legis nature.euidentius aũt in ſacr̃is le
gis moſayce.manifeſte vo in ſacr̃is legis gẽe. In decima
tione.n.obſcure intelligebat᷑ ſilitudo mũdatõis.In cir⸗

Peima

cũciſione vᷣo quã dicit ꝑtinere ad legeʒ moyſi vel ĩ aqua
luſtratiõis euidentius. In baptiſmo vo euidẽtiſſime de⸗
monſtrat᷑. In aqua.n.expiatõis quedã immũdice exteri
oꝛes ⁊ irregularitates tollebant᷑.in baptiſmo aũt immũ
dicie ſpũales.¶¶ Sed põt obijci ↄtra h̊ ꝑ hoc qð diẽ apo⸗
ſtolus ad heb.legeʒ eſſe vmbꝛã futuroꝝ:nõ ipſaʒ imagi⸗
nẽ.ꝭ nõ in hoc differt a ſacr̃is legis nature qð eſt imago
⁊ nõ vmbꝛa.il Ad ideʒ facit qð dicit.ij.coł.iemo vos ĩ
cibo aut in potu aut ĩ tꝑe diei feſti aut neomeme aut ſab
batoꝝ que ſunt vmbꝛa futuroꝝ.coꝛpꝰ aũt xpᷣi.⁊ diẽ glo.
vmbꝛa fuerũt.i.ſigna a re pendẽtia que in figura futuꝛo
rũ tunc fiebant.⁊ erat peccatũ nõ obſeruare: qꝛ tũc erãt
ꝓrecepta:nũc aũt ſunt teſtimonia.illud erat tpᷣus ſignifi

cãdi:hoc manifeſtandi. Ex quo accipit᷑ ꝙ ↄueniebat ſa⸗

cramẽtis veteris legis eſſe vmbꝛã.ſicut ⁊ ſacramẽtis le⸗
gis nature... Pret᷑.qualit computat᷑ circũciſio inter ſa

cramenta legis moſayce:cum data ſit tẽpe legis nature:

et tẽꝑe patrum.tempꝰ aũt legis nature ſicut ipſe dicẽ ab

agdam vſqʒ ad moyſen durauit. Qð etiã videt᷑ ꝑ ̊ qdð di

cit augꝰ.ↄtra donatiſlas tꝑa diſtinguẽdo. dicit.n.ꝙ pri⸗
mis tem ꝑibo vtrũq; teſtamentũ fuit occultuzʒ.ſ.ab gdam
vſqʒ ad moyſen.Amoyſe aũt mamifeſtabat᷑ vetus ?⁊ oc⸗
cultabat᷑ nouuʒ:qꝛ occulte ſignabat᷑. Poſtea dᷣo qñ dñs

venit in carne:reuelatũ eſt nouũ.vetera aũt ſacramenta

ceſſauerũt.Ex quo accipit᷑.cum ſacr̃a ſᷣm tꝑa diſtinguã⸗
tur: tꝑa aũt Em terminos. ꝙ inter ſacr̃a legis nature ſit
circũciſio ¶ Ad qð dom eſi.ꝙ illud qð dicit hugo:acci

pit᷑ 'ᷣm quadã appꝛopꝛiationẽ.eo ꝙ vmbꝛa minꝰ hʒ de ſi⸗

militudine coꝛpoꝛis qᷓ; imago.⁊ ꝓpter hoc ꝙ ſignificata ĩ
temꝑe legis nature remotioꝛa fuerũt q; ſigna in tẽꝑe le⸗
gis moſayce:ideo vmbꝛe comꝑant᷑.vmbꝛa.n.ũñ ita diſtin
guit dꝛñtias eoꝛuʒ que ſunt in coꝛpe ſicut imago.⁊ G̊ mõ
fuit in ſignis legis nature. Alio vo modo vmbꝛa accipit
coĩter vt diuidat᷑ ↄtra veram imagineʒ.⁊ ſᷣm hoc accipit᷑
illud ad hebre.xmbꝛã hñs lex futuroꝝ: nõ ip̃am imagi⸗
nem reꝝ.Aliqñ vᷣo diuidit᷑ vmbꝛa contra coꝛpus. ſᷣm ꝙ
pʒ ex interpoſitõne coꝛꝑis inter lumen ⁊ vmbꝛã.⁊ G̊ mõ
accipit᷑ ad coł.ij.⁊ ſic iteꝝ coĩter accipit᷑. ¶ Ad illud vᷣo
qð obijcit de circũciſione.dðᷣm eſt exquo ad hoc ꝙ ciꝛcũ⸗
ciſio eſt data fuit in precepto ⁊ deteꝛmĩat quoddaʒ repu⸗
gnas nature.repugnat.n.nature ꝙ oliqd ſubtrahatur ð
integritate totius:nõ dicit᷑ ꝑtinere ad legeʒ nature ſ̊ ad
legeʒ moyſi:cum de ipſo iterata fiat mentio.Fᷣm auteʒ q;
circũciſio indicat ſuꝑfluitateʒ ↄcupie abolendã q̃ ex cui⸗
pa oꝛiginali ꝓuenit:bʒ quandã ſiłitudinẽ ſicut medici⸗
na reſpectu rei cui adhiberi debet medicina.⁊ ſic ꝑtinet
ad legeʒ nature. Pertinebat g̊ circũciſio ex alia ⁊ alis ra

tione ad legeʒ nature ? ad legeʒ moyſi.vnde? in vtraq;

fit mentio de circũciſione.⁊ ſᷣn quoſdã fit ↄputatio legis
moſayce q̃ dẽ lex ſcripta a tẽꝑe abrahe.eo ꝙ illo populo
deſcendenti ab Abꝛaham per Yſaac ⁊ Jacob precipie⸗

batur. —
DOnſequenter querit᷑.vtrũ ſacramenta ſint
alicuius virtutis ſpãliter.Et primo.cuius
virtutis ſint. Secundo.a qua virtute ba⸗
beant confirmari efficaciã ſiue vᷣtuteʒ.

nlus prununs

D primũ ꝙ non ſint alicuius virtutis ſpãlit᷑
videtur.ſacramenta enim grãm reſpiciũt nõ
iſtinguendo hanc vel illam. q̊ non dicunt᷑ eẽ
licuius virtutis ſpecialiter. Quod etiam patere poteſt
i deſcendamus ad differentias ſacramentoꝛum. DBeci⸗
matio non determinat pendentiam xvel foꝛtitudinem vel
aliquam harum virtutuʒ. ⁊ ſimiliter oblatio panis ⁊ vi
