entie ⁊ iuſticie infoꝛmis.ita et ieiunare factum nõ in cari
tate honoꝛat deum quodãmodo.et eſt honoꝛ dei:ſed nõ ꝑ
fectus.et ad talem tenetur non ad aliũ qui eſt in peccato
moꝛtali.nec tranſgredit᷑ etiam ſi nõ ex caritate faciat: qa
ieiuniũ vel alius actus virtutis dupliciter poteſt accipi.

vel qtum ad obligationem qð poteſt fieꝛietiam in moꝛta⸗

li: vel tum ad meritum. ſcʒ vt habeat ad qð oꝛdinatum
eſt pᷣceptum et illud non aſſequitur niſi ex vel in caꝛitate
fiat. 4. Ad illud Aldath.vj. ¶ Lemo põt duobus dominis
ſeruire ⁊c.põt dici.ꝙ ſenſus eſt quicqꝗd facis. vel exiſtens
in caritate facis:vel ĩ peccato facis. Vñ in illa glo. Quic

quid facis vel ex amoꝛe dei facis ⁊c̃.hec pᷣpoſitio ex:nõ di

cit radicem facti:ſed potiꝰeſt nota exiſtentis in facto. Si

aũt diceret radicẽ tũc venialia et indifferentia fierent vel

ey caritate vel ex ſeruitio dy aboli. Ad illud quod queri

tur. quare non dicit᷑.nõ obedire qui obedit ex timoꝛe ⁊c̃.
põt dici.q; hoc eſt: quia obedientia reſpicit actum exterio
rem: ſatiffactio factum. Ael aliter poteſt dici.ꝙ ſicut qui
non obedit vt debet dicitur non obediere: eo ꝙ non babet

fructum obedientie:ſie non dicitur ſatiſſacere qui nõ effi⸗
caciter ſatiſſacit:licet obediendo in actu non ſit tranſgꝛeſ⸗

ſoꝛ qui opus ſatiſfactoꝛium non facit ex caritate: ᷓuis in
terpᷣtatiue dicat᷑ non facere rõne pᷣdicta.

.cj.
1 jculuns ſecunans

nter querit᷑.ſi tenet᷑ ꝗs ieiunare inoari⸗
Late. e ſic: videt᷑ ꝑ hoc ꝙ ita ieiunãdũ ẽ ꝙ ie⸗
iuniũ ſit fructuoſuʒ.hſ̊ hoc nõẽ niſi fiat in cari⸗
tate.vt em dicit Oreg.in quadã omeł.Mon hʒ aliquid vi⸗
riditatis ramꝰboni oꝑis:ſi nõ manet in radice caritatis.
Pꝛe. ad iſtud ienet᷑ hõ cuiꝰoppoſiiũ eſt trãſgreſſio. ſᷣ qui
ieiunat 7 nõ in caritate tranſgreſſoꝛ ẽ: ̊ oẽs tenent᷑ ieiuna
re in caritate.¶¶ Pꝛe. Geñ. iin . Fm aliã lr̃aʒ. Si recte offe
ras et ſi nõ recte diuidas peccaſti. ſed ꝗ ieiunat et nõ in ca

ritate recte offert ieiunando:qꝛ offert ieiunium ſuũ deo

eccłie.ſ̊ nõ recte diuidit:qꝛ nõ dat ſeip̃m deo. Eñ dat deo

ꝑtem deterioꝛẽ:⁊ ita peccat.q¶¶ Pꝛe.q ẽ in caritate tenetur
ieiunare in caritate.qꝛ tenet᷑ ↄſeruare ſe in ſuo ſtatu. cũ

nullꝰreportet emolimẽtũ de malicia ſua:ſilr dʒ ꝗẽ in ꝑecc

cato. ita iuſiꝰ iniuſlꝰdʒ ieinnare in caritate ¶ LContꝛa
ſi aligs homo tenet᷑ ieiunare in caritate.̊ ꝗqcunq; ieiunat
in pcto moꝛtali peccat moꝛtałr.qð ſalſum ẽ:qet pꝛimum.
Pꝛet᷑. nullꝰↄfitens in pcto moꝛtali peccat. ſir nullus ĩ
moꝛtali ↄfitendo peccat ieiunãdo. Jeiunãs aũt nõ in cari
tate ieiunat ĩ moꝛtali:̊ nullꝰieiunãs nõ ĩ caritate peccat
nõ tenet᷑ ieiunare in caritate.¶ Pꝛe nullꝰpeccat pparã⸗
do ſe ad gram. ieiunãs in moꝛtali ſiue nõ in caritate exi⸗
ſtendo eſt hmõi:̊ nõ peccat.ſed nullꝰ tenet᷑ facẽ illud cuiꝰ
oppoſitũ ſibi nõ tm: ̊ nullꝰtenet᷑ ieiunaꝛe in caꝛitate
ERñ.ꝙ bõ nõ tenet᷑ ieiunare neq; in caritate neq; ex ca⸗

ritate. Uñ ieiunãdo nõ in caritate neq; ex caritate ñ trãſ⸗

greditur ſic ieiunando.qꝛ inſtitutõ ſiue iniũctõ ieiunij ad
actũ obiigat nõ ad moduzʒ. ⁊ maxie nõ ad talẽ. Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ dʒ ita ieiunare ꝙ ieiuniũ ſuũ ſit fructuoſum
põt dici ꝙ debz. i.expedit. Sʒ ꝙ dʒ ꝓut debʒ impoꝛtat ne

ceſſitateʒ ita ꝙ tranſgrediat᷑ miſi ſic ieiunet:nõ eſt verum.

Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ illud tenet hõ cuiꝰoꝓpoſitũ ẽ traſ
greſſio ⁊c. põt dici ꝙ ieiunãs nõ in caritate no tranſgredi
tur ieiunando ſic. Uñ rõne ieiunij non eſt indicandꝰtranſ⸗
greſſoꝛ:̊ rõne caſus a caritate ẽ trãſgreſſoꝛ.qꝛ caſꝰ a cari
tate ꝓpter quem non ieiunat in caritate: inducit tranſgꝛeſ
ſionem. 4. Ad illud qð obijcit᷑.ſi recte offeꝛas ⁊ nõ recte di

uidas ⁊c.põt dici ꝙ verbũ ꝓpoſitum nihil facit ad ꝓpoſitũ

ßm expoſitõem bti Greg. ꝗ dicit.oblata recte diuidere eſt
bona ſtudia ſollicite penſare.qð ꝗ agere diſſimulat: et re
cte offerens peccat.ſepe etem̃ quod bono ſiudio agimꝰdũ
diſcernere caute negligimꝰ:quo nõ iudicet fine neſcimus.
fit reatus crimĩs qð putat᷑ cauſa vᷣtutis.Fᷣm ̊ Greg. nõ
diuidere.i.nõ diſcernere:ſed negligentia diſcretõnis bo⸗
noꝛum ſiudioꝝ eſt cã pct᷑i.ex hoc non ſequit᷑.ꝙ debemꝰ ie⸗
iunare ex vel in caꝛitate. Hiero.exponit ſic. Judei recte

offerebant ſm legem ſuam. ſed quia non diſtinrerunt no⸗

uum teſtamentum a veteri: peccauerũt. Scom autez ꝙ B
obijcitur.ꝙ qui ieiunat non in caritate non recte diuidit.
dando deo ꝑtem deterioꝛem:poteſt dici ꝙ ſᷣm magiſtrum
in hiſtoꝛijs.qui ſic exponit de Cayn.qui deterioꝛa offere⸗
bat deo. VUnde ſua offerebat deo:ſeipſum dy abolo.vñ bñ
põt concedi ꝙ qui non recte diuidit.ſcʒ dando ſua deo.et
ſe dy abolo peccat:ſcʒ dando ſe dyabolo.ſed hoc nõ facit
qui ieiunat extra caritatem. Si aũt ieiunat ꝗpter vanam
gloꝛiã: tũc donat ſe dyabolo in ipſo actu ieiunij.4 Ad vl⸗
timũ põt dici.ꝙ ꝗ eſi in caritate tenet᷑ ieiunare ĩ caritate.
qꝛ tenet᷑ ↄſeruare ſe in ſtatu ſuo.q aũt eſt extra caꝛitatẽ nõ
tenet᷑:qꝛ nõ põt.⁊ vt dicũt quidaʒ ꝓpoſita qõne in ↄmuni.
vtrũ teneat᷑ homo ieiunare ex vel in caritate:ꝙ nõ tenet᷑.
lieet ad hoc ꝙ ieiuniũ ſit fructuoſum ⁊ ad ſalutẽ tenetur:
id eſt nõ e ii ſic ieiunet.

rticulus tercius

nſequẽter querit᷑vtrũ ieiuniũ in caritate fa
ctum ſit ſatiſſactoꝛiũ.Et pꝛimo querit᷑ de ſatil⸗
factõe talis ieiunij. Scðo ð exiſtentia ſiue mo
ipſius caꝛitatis cooꝑantis.

¶ Mueritur ergo vtrũ S. j.

ad doc ꝙ ieiuniũ ſit ſatiſfactoꝛiũ ſufficit ꝙ fiat in caꝛitate
vel regritur ꝙ fiat ex caritate. aũt fiat in caritate vide
tur ſufficere:ꝗa om̃e pᷣtutis foꝛmate opꝰeſt meritoꝛiũ:et ſi
ſit penale aptum eſt ad ſatiſſaciendũ.q̊ᷓ ad hoc ꝙ opus ſit
ſatiſfactoꝛiũ:ſufficit ꝙ ſit opꝰ vᷣtutis infoꝛmate ⁊ penale.
tale eſt ieiuniũ factũ in caritate:g̊ ⁊c̃.¶ Pꝛe.ieiuniũ ẽ opꝰ
tꝑantie vel obedientie vel iuſticie vel alicuiꝰalteriꝰ vᷣtutis
vt ex dictis pʒ. ſi exercet᷑ in caritate meritoriũ eſt.inqtũ
Gᷓtale hʒ efficaciã merendi:multofoꝛtiꝰſatiſfſaciendi: cum
maius ſit mereri regnũ q ſatiſfacere de pena.¶ Pꝛe.ioh̃.
xv. Qui manet in me ⁊ ego in eo: hic fert fructuʒ multum
Sed in deo manem?ꝑ caritateʒ:qꝛ deꝰ caritas eſt:⁊ ꝗq ma
net in caꝛitate in deo manet ⁊c̃.j. Joh.iiij. ̊ exiſtentia in
caꝛitate multuʒ ꝓſicit hoinini ⁊ fructificat:⁊ ita vt ſupꝛa.
õtra. eſ pᷣceptũ cuiꝰopus ſiue actꝰ eſt meritoꝛiũ vite.
pceptũ cuiꝰopus ſiue actꝰeſt ſatiſfactoꝛiũ pene illud qð
eſt meritoꝛiũ vite vt eſt honoꝛare ꝑentes.ſiue ꝓpinqͥs dili⸗
gere.ad hoc qð ſit meritoꝛiũ vite: nõ ſufficit ꝙ exerceat in
caritate:ſed ꝙ fiat ex caritate.diligere em̃ ꝓpinqͥs ⁊ hono⸗/
rare ꝑentes ſi fiant ex inſtinctu nature nõ merent᷑ vitam.
AVñ greg.ſuꝑ illud Joh̊.xv.in omeł.hoc ẽ pᷣceptũ ineũ vt
diligatis inuiceʒ ⁊c. Sũt nõnulli ꝗ diligũt ꝓximos:ſed ꝑ
affectũ cognatõnis ⁊ carnis.quibo tñ in hac dilectõne ſac
eloquia nõ ↄtradicunt.h̊ aliud eſt qð ſponte impendit᷑ na
ture:aliud qð pᷣceptis dñicis ex caritate debet᷑ obedientie
Hi nimirũ et ꝓximũ diligũt:⁊ tñ illa ſublimia dilectiõis
pᷣmia nõ aſſequunt᷑: qꝛ amoꝛẽ ſuũ nõ ſpũaliter ſ̊ carnalit᷑
impendũãt.A ſili videt᷑ ꝙ ſi aliqð fiat in caritate nõ ex ca⸗
ritate:q; nõ eſt ſatiſfactoꝛiũ pene: cũ debitũ pene ſoꝛtiꝰad
hereat ꝙᷓ; dignitas vite.¶¶ Pꝛe.coꝛꝑalis medicina niſi mo
ta ſit a coꝛꝑali caloꝛe naturali nõ ſanat:&̊ a ſimili nec ſpi
ritualis ſanat niſi mota ſit a caloꝛe ſpũali.ſ.caritate q̃ eſt
ſpũalis caloꝛ anime.ſ̊ ieiuniũ eſt medicina qua ſanantuꝛ
peſtes anime:q̊ ad hoc ꝙ ſanat.i.ſatiſfaciat opoꝛtʒ ꝙ mo⸗
ueatur a caritate ⁊ nõ ſufficit ꝙ fiat in caritate.¶¶ Pꝛete.
nullũ pctẽᷣm veniale ẽ ſatiſfactoꝛiũ.̊ ieiuniuʒ factuʒ in ca⸗/
ritate ꝓpter vanã gloꝛiã veniale eſt.hmõi ꝗ̊ ieiuniũ factuʒ
in caritate cũ ꝑ illud ↄmittat᷑ pcẽm veniale non eſt ſatiſfa⸗
ctoꝛiũ:ĩmo reꝗritur ꝙ ſit factum ex caritate Rñ.ꝙ ad
hoc ꝙ ieiuniũ ſit ſatiſfactoꝛium ſufficit ꝙ fiat in caritate.
nec requirit᷑ ꝙ ieiunꝰmoueatur actuali affectu caritatis.
Ad cuiꝰeuidentiã notanduʒ.ꝙ in penitentia ſunt tria ne:
ceſſaria.ſ.ↄtritio:ofeſſio:et ſatiſfſactio. Contritio debet eẽ
ex caritate ad hoc ꝙ ſit efficax.quia ſicut culpa oꝛitur ex
actuali motu libidinis ſiue auerſione a ſummo bono:ſic
7 deletio culpe cũ ſit in ↄtritõe fit exiſiẽte actuali motu ca
ritatis:ſatiſfactio etiã debet eſſe in caritate ad hoc ꝙ ſit eſ
ficax. Sicut eniʒ peccatoꝛ meret᷑ ſubiacere pene ex nimia
vnione cum creatura: ſic ſatiſfactio q̃ meret᷑ remiſſionem
pene debet eſſe in vnione cum creatoꝛe.Confeſſio veꝛe ⁊ ſi
non fiat in caritate valet.ↄfeſſio em eſt actꝰhominis exte⸗
rioꝛis:et fit homini ꝓpꝛie: ꝗpter qð illi ſufficit opꝰ exteriꝰ
Pꝛe.otritio refert᷑ ad deletionẽ culpe ſatiſfactio ad remiſ
ſionẽ pene bec aũt fiũt ꝑ gr̃am. ꝓpter qð opoꝛtet ꝙ hec fi⸗
ant in gra.Cõfeſſio ſit gr̃a innoteſcendi ſiue manifeſtandi

miſeria pctoꝛis.hoc aũt bñ põt fieri ſine caritate vel gr̃a:

põt q̊ dici ꝙ ieiuniũ põt eſſe efficax ſi fiat in caritate:lʒ nõ
fiat ex caritate.qualiter tamẽ explanabit᷑ in ꝓblenmate.
Ao illud qð obijcit᷑.ꝙ ad hoc ꝙ opus virtutis ſit meri⸗
toꝛium vite:opoꝛtet ꝙ fiat ex caritate ⁊c̃. põt dici ꝙ nõ eſt
verum.imo omne opus vᷣtutis infoꝛmata caritate vel gꝛa
tia eſt meritoꝛium vite ⁊ aliter nõ.vnde actus bonoꝛatio⸗
nis pentum ſi veniat tm̃ ex inſtinctu nature:nõ eſt merito
rius vite.etiã ſi fiat in caritate.qꝛ opus inqᷓtum tale.ſ.ſo⸗
lo inſtinctu nature ꝓductũ ineſſe: nõ eſt infoꝛmatũ gratia
Vñ qui habet caritatem et gratiam eſt dignuus vita eter⸗
na.et hoe eſt ꝓpter infoꝛmatõem ſubiecti gratie rel carita
tis: non tñ opus quod fit ab ullo ſolo inſtinctu natureẽ il⸗
li meritoꝛium viie eterne. Ad illud qð obijcit᷑ de cor ꝑali

õ

medicina.ꝙ non ſanat niſi mota caloꝛe naturali ⁊c. dicẽ⸗
dum ꝓꝙ caloꝛ ſpũalis eſt amoꝛ. Hic aũt eſt dupler.ſcʒ pro
prie dictus:et coĩter.amoꝛ em̃ ꝓprie dictus eſi caritas: cõ
muniter ſic om̃is virtus eſt amoꝛ.ita em̃ dicit Aug.ꝙ oĩs
virtus eſt ſummꝰamoꝛ dei:vnde ſides eſt amoꝛ prime veri
tatis. Spes eſt amoꝛ ſumme maieſtatis:caritas eſt amor
ſumme bonitatis.Cardinales etiã diffinit per amoꝛem.2⁊
bic eſt duplex caloꝛ ſpũalis in anima eſt:ſicut duplex ca⸗
loꝛ natuꝛalis in coꝛꝑe noſtro.ſ.caloꝛ eſſentialis ſcʒ coꝛdis
p̃ter hunc eſt caloꝛ in ſingulis membris. Muis ꝗ̊ medi⸗
cina que eſt ieiuniũ moueat᷑ nõ actualiter a caloꝛe qui eſt
caritas: põt tamen moueri a caloꝛe ꝗ eſt alia virtus.vt a
tem ꝑantia:vel iuſticia infoꝛmata caritate. lel dicenduʒ
ꝙ; pꝛima eſt vera de coꝛꝑpali medicina interioꝛi nõ de exte⸗
rioꝛi:ita etiam eſt ſpũalis medicina duplex. interioꝛ ſcilʒ
motus ↄtritionis:et exterioꝛ ſcʒ opus ſatiſfactionis. ⸗
uis ergo opoꝛteat vt dictum eſt.ꝙ ↄtritionis motus ſit ex
caritate:non tñ opoꝛtet ꝙ ſatiſfactõnis opus ſit ex carita⸗
te:ſed ſufficit ꝙ ſit in caritate.i Ad illud qð vltimo obijci
tur de veniali.dicendũ ꝙ nõ om̃e opus in caritate ẽ ſatilſ⸗

factoꝛium. Vnde hec pᷣpoſitio in:poteſt dicere ↄcomitan⸗

tiam:vel cauſam foꝛmalẽ.pꝛimo modo nõ eſt neceſſe ꝙ ſa
tiſfactoꝛiuʒ eſt qdð fit in caritate:ſcdᷣo modo opoꝛtet:ſi ta⸗
men quantũ eſt c genere oꝑis ſit ſatiſfactoꝛiũ.⁊ in eodeʒ
actu rõne differenti eſt pcẽm veniale et opus meritoꝛium
vel ſatiſfactoꝛiũ.etiã Npote cũ pᷣncipalis ꝓcedit actꝰ a vo⸗
luntate infoꝛmata a caritate.et ille actus eſt actus virtu⸗
tis.vel de genere oꝑise ſatiſfactoꝛij: nibilominus põt ſe eti
am immiſceꝛe occaſionaliter aliq̃ vana gloꝛia.vel aliquid
hmõi rõne cuiꝰeſt ibi pcẽm veniale.vt põt eſſe in pᷣdicatio
ne ⁊ in carnis moꝛtificatõne.ſed ꝙ eſt meritoꝛium ⁊ ſatil⸗
factoꝛiũ fit ex caritate foꝛmałr.ꝙ aũt ibi ẽ veniale: hoc fit

in caritate ↄcomitatiue nõ foꝛmaliter. , .
õſequenter queri .S. ij.

tur de modo exiſtendi caritatis cooꝑantis ad ſatiſfactõeʒ
ieiunij. Querit᷑ ̊ vtrũ ad hoc ꝙ ieiuniũ ſit ſatiſfactoꝛium
requirat᷑ ꝙ fiat in vel ex caritate in actu vel habitu. videt᷑
ꝙ ſic:qꝛ Salomon meruit doꝛmiendo.vt videt᷑ velle aug.
xij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am dicens ſic.ꝓpteꝛ anime affectionem
bonã que deſiderio mundata melioꝛe multas inteꝛficit cu
piditates que ad naturalem carnis motum non ptinent.
que caſti vigilantes cohibent ⁊ refrenant:doꝛmientes aũt
ideo non poſſunt.quia non habent in ptate que moneat᷑
expᷣſſio carnalis imaginatõis que diſcerni nõ poſſit a cor⸗
poꝛe: ꝓter illam ergo affectõneʒ aĩe bonã.eti in ſomnis
quedã eius merita clarent.verã etiã doꝛmiens ſalomon ſa
pientiã pᷣpoſuit om̃ibo rebo: eamq; neglectis ceteris eſt pᷣ⸗
catus a deo:ſicut ſepᷣtura teſtat᷑.ſed ↄſiat ꝙ ſalomon dor⸗
miens caritatẽ habuit in habitu.⁊ nõ in ea actu moueba
tuꝛ.ex q̊ videt᷑ ꝙ caꝛitas in habitu ſufficiat ad hoc ꝙ ieiu⸗
niũ ſit meritoꝛiũ vel ſatiſfactoꝛiuʒ. ¶¶ Vꝛe.idem videt᷑ per
hoc ꝙ in miniſterio ſacr̃oꝝ vt in baptiſmate ſufficit inten
tio generalis:⁊ volũtas habitualis in baptiſmo.Simili⸗
ter in ↄficiente coꝛpus xp̃ᷣi ſufficit intentio generalis:⁊ vo
luntas habitualis.qð pʒ ꝑ hoc ꝙ ſi quis vellet ⁊ poſtula
ret baptiſmũ ⁊ pꝰſtatim caderet in furiam.vel in letargiã
ſi in furia ille baptiʒaretur:licet in eo non eſſet voluntas
actu.ſed tm̃ habitualis:aſſequeretur efficaciam baptiſmi
Similiter videt᷑ in actibus virtutum meritoꝛijs vel ſatiſ⸗
factoꝛijs.ꝙ ſufficit habitualis caritas: et non requiritur
actualis.¶ PPꝛe. caritas habitualis ſufficit ad ſaluteʒ. vt
patet.ſi aliquis decederet exiſtens in caritate dormiendo.
oſtat ꝙ ſaluaret᷑. Pre.certius ⁊ verius imponit nomen
habitꝰꝙᷓ actꝰ. Vñ verius ⁊ certiꝰdicit᷑ bonꝰꝗs ex bonitate
habituali q; actuali.Actualis em̃ bonitas nõ denoĩat ali⸗
qð bonũ ſimplr:ſ̊ bonuʒ vt nat᷑̃e.habitualis denoĩat bo
num ſimplr. Silłr videt᷑ in actibus virtutũ ꝙ certiꝰa veri⸗
us dðm eſt ſatiſ factoꝛiꝰvel meꝛitoꝛius ex habitu qᷓ er actu

2 ita ieiuniũ el is latiſfactoriũ ex habituali caritate
ꝙ er actuali¶ Contra.nullꝰnõ hñs vſum liberi arbitrij

ctoꝛi
ſotin
mnine
pitco
opol
ptum
det
rcnr
tate.n
ltter.
ſei
l
dige
opet⸗
tatig
mnen
tdi
um⸗
illuc
dem

ich⸗
pro⸗
c
0is
veri
nor
m.
q⸗
dis
edi⸗
ieſt
ta
i;
le⸗
ii;
R
ter
iter
birei
ntiſ
tan⸗

n
1
en
c
nt.
Sait
neat
cor/
mnis
vonſa
geſß⸗
n dr⸗
oneba
ſein⸗
tiper
imen
imuilin
8:7 o
wlvie
norgii
luntus
hpnin
ſaut
niritur
htez
jenco⸗
nomen
onitate
ioteli
diatbo⸗
9
cr
nin
Vhirn

LNueſtio*

ſatiſfacit ꝓ peccatis.ieiunãs exiſtens in habitu caritatis

nõ in actu eſt hmõi qᷓtum ad efficaciã bmõi ieiunij reqrit᷑

qꝛ caritas ex qua eſt efficacia ieiunij ẽ q̃ſi extra vſuʒ libe.

arbi.qᷓ nullus talis ieiunando ſatiſſfacit niſi habeat actuʒ
ſiue vſum caritatis.¶ Pꝛe. Amb.ᷣdic de officio:affectꝰtu⸗
us oꝑi tuo nomẽ imponit.qntũ em̃ intẽdis tantũ facis: ᷓ
ſpeciali oꝑi ſpãlis intentio.ᷓ generalis nõ ſufficit:h̊ ieiu⸗
nium eſt opꝰſpeciale: exigit᷑ caritatis actus ſpecialis.qᷓ
nõ ſuſſicit ꝙ ſit in habitu ad boc ꝙ tale ieiuniũ ſit ſatiſfa/
ctoꝛiũ.¶ Juxta H̊ etiã querit᷑. vtruʒ poſſet aligs ieiunare
ſatiſfactoꝛie ex caritate qᷓ̃ fuit et non eſt. vrpote iſte recipit

in caritate vl ex caritate aliqð ieiuniũ in ſatiſfactõnem ꝓ

peccatis ſuis:et incipit illud exequi in caritate vel ex ca⸗
ritate. ſᷣ ãteqᷓ; impleuerat vel cito poſtꝙᷓ inceꝑit peccauit
moꝛtalr:nibilominꝰfacit pniaʒ ꝓ pctis ↄſeſſis iniunctaʒ
ꝑficit qð ſibi iniunctũ eſt. Queſtio ẽ vtꝝ ſatiſfaciat poſt
ꝙᷓ fuit in pcto.vidr ꝙ ſic:qꝛ ſĩ homĩ curꝛẽti foꝛtit᷑.abſcĩda
tur caput in curꝛendo:põt aliq̃ntulũ moꝛtuꝰ ꝓcedere:et ſi
nõ diu 1 moueri ad terminũ.q ſiliter ⁊ moꝛtuꝰ ſpiritualit
poſtqᷓ moꝛtuus eſt: põt aliqᷓntulũ ex pᷣcedente virtute mo⸗
ueri et ꝓgredi ad terminũ ſatiſ factoꝛiũ:ſ̊ qua rõne aliquã
tulum eadẽ rõne et plus:et ſic vſq;dũ ꝑnemiat ad finem.qᷓ
c̃.q Pre.videt᷑ idem eſſe motꝰↄtinuus ieiuniũ iſti iniun⸗
ctum:cũ iſte illud raeur San rõne in vna ꝑte eſt ſatiſ⸗
ſactoꝛiũ:⁊ in om̃i.cũ ↄtinun eiuſmodi ⁊ nature ſit in qua⸗/
libet ꝑte: ⁊c. ¶ Contra. Johᷣ.xv. Sine me nihil poteſtis
facere. Si gs in me nõ maſerit miſtetur foꝛas e. Buin in
deo manſerimꝰ: areſcemꝰet nibil poſſumꝰfacere.hᷣꝗ nõ ẽ
in caritate in deo non manet: nec ſatiſfacit.̊ hmõi ieiu⸗
niũ nõ eſt ſatiſſactoꝛiũ.¶ Pꝛe. Gꝛego.nibil viriditatis hʒ
ramꝰboni operis ſi non manet in radice caritatis.g̊ mil
valet tale ieiuniũ: nec ꝑ illud ſoluit᷑ debitũ ad qð tenetuꝛ.
Rñ.ad boc ꝙ ieiuniũ factũ in caritate ſit ſatiſfactoriũ
vel meritoꝛiũ:reꝗritur ꝙ ſit aliciiꝰpᷣtutis actu mouentis
Si aũt ſit in actu tm̃: nec illi aliq̊ modo cooꝑatc᷑ lib.arbi.
nec eſt meritoꝛiũ nec demeritoꝛiũ exiſtens hmõi. DHabens
em̃ vſum lihᷣ.ar.neq; meret᷑ ⁊ neq; demeretur:niſi aliquid
opus eliciat ex virtute q̃ infoꝛmat᷑ vel imꝑatur.vel elicere
negligat: ꝓpter qð peccatũ negligentie merito dicit᷑ incur/
reꝛe.¶ Pꝛe.ad euidentiã queſitoꝝ notandũ.ꝙ aliqð fieꝛi
in caritate dicit᷑ dupliciter.ſ.vel per quandaʒ concomitã
tiam:vel foꝛmatr.verbigratia.qnq; fit ab illo aliquid ꝗẽ
in caritate:nõ tñ fit ab illo ex aliq̃̊ motu caꝛitatis.neq; in⸗
tum eſt in caritate:ſed ex aliq occaſione extrinſeca et ca
ritate aliena. Qñq; fit aliꝗd ab eo ꝗ eſt in caritate vel ex
motu vel inſtinctu aliqͥ caritatis.primo modo fit qñ ẽ pec
catũ veniale in caritate:et hoc dico qñ indicit ↄcomitan⸗
tiam.nec foꝛmat᷑ hmõi opus caritatis foꝛma: ĩmo eſt opꝰ
efoꝛme.⁊ ſiłiter opꝰindifferens fit in caritate:nec tamen
opus foꝛmatũ nec defoꝛmatũ.opus aũt vᷣtutis fit in caꝛita
te. qð ſi ſit infoꝛmatũ caritate eſt meritoꝛiũ:et qñq; ſatiſſa
ctoꝛiũ.¶ Adhuc notandũ.ꝙ aliꝗd ex caritate fieri duptx
põt intelligi.immediate:vel mediate · Immediate ẽ deter
minete? diſtincte mouente caritate fieri:ſicut qñ ꝗs inci
pit cogitare de dro cuiꝰinſtinctu hoc facit.ↄtingẽte autem
ꝙ poſtea non cogitat dæ deo:exequitur tñ illud quod ince⸗
ptum eſi. et illud quod executũ eſt mediate ex caritate.⁊ B

dicit᷑ alijs verbis ex caritate in generali vel in ſpeciali:vel

er caritate actu vel habitu.ſufficit &̊ ꝙ ieiuniũ fiat in cari
tate.nec regꝗritur ꝙ fiat ex caritate mouente niſi habitua
liter.non aut opoꝛtet ꝙ fiat ex caritate neq; ĩmediate vel ĩ
ſpeciali mouente:ſed ſufficit ꝙ fiat mediate vel in genera⸗
li.¶ Adhuc moueri ex caritate eſt dupliciter.elicitiue: vt
diligere.imꝑatiue:vt daꝛe elemoſynaʒ. vnde ieiunare eſt
opꝰtꝑantie elicitiue.qñq; tamen eſt obedientie: qñq; cari
tatis imꝑatiue tamẽ.et ſic eſt ex caritate mouente.non ta
men opoꝛtet ꝙ caritas moueat actualiter ſed habitualit.
vt dictum eſt. et hor ſufficit ad hoc ꝙ opus ſit ſe atiſfactoꝛi⸗
um:quãdo opus de genere operis eſt ſatiſfactoriũ.4! Ad
illud quod obijcitur de Salomone.dicendum ꝙ ſalomon
doꝛmiens meruit interpꝛetatiue.non motu actuali: vᷣ deſi

.cj.

deriq pꝛecedente quod fuit in ſomno ↄtinuatum q;tum ad

habitum. VUnde exiſtens ipᷣe in caritate doꝛmiens meruit.
ſicut ego video ſtellas in celo:vel quia ſuʒ in celo:vł quia
ſtelle quas video ſunt in celo. Sic ſalomon doꝛmiens vᷣca⸗
ritate meruit.non ꝙ doꝛmiens mereretur: ſed quia quod

prius deſidẽrio bono meruerat vigilans:aſſecutus eſt di⸗

uine gratie largitate cum doꝛmiret.et quia bonum deſide
rium habuerat vigilans:reuoluebat fantaſia cuʒ ille doꝛ⸗
miret. de q̃ re dicit phᷣs.nõ ſunt talia fantaſmata iuſtoꝝ qᷣ
lia quoꝛũcunq;. ꝓpter ſollicitudineʒ em̃ vigilie mouet᷑ fan
taſia in doꝛmienie ad deſideriuzʒ pꝛecedens ſicut fuit in ſa
lomone. Vñ tunc nõ meruit:ſed meritũ pꝛecedẽs ĩ ſomno
apparuit et claruit. Vnde dicit Nug.cũ clarent merita in
ſomno dixit merent᷑ in ſomnijs.Vel dicendũ ꝙ nõ ſimptr
doꝛmiebat ſalomon:ſed ſicut erat in oꝛaculo et viſione: vi
gebat ratio qᷓtum ad actũ ſuꝑioꝛem:et hec erat ga ſpeci⸗
alis.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ in ſacr̃is ſufficit intentõ ⁊c̃.
põt dici ꝙ verum eſt etiam in generali ſiue in habitu. ſilr
eſt in merito ſi tñ eſt opꝰ vᷣtutis ſpãliter mouẽtis virtutis
dico infoꝛmate.lel põt dici ꝙ nonẽ? ſiłe de intentõne ĩ ſa⸗
cramentis et in meritoꝛijs.quia in ſacramentis eſt inten⸗
tio miniſtri.et ſi ſit peꝛuerſa non nocet:dũmodo intendat
facere quod facit eccleſia:vnde ſi quis baptiʒ ando inten⸗
dat facere quod facit eccleſia.licet qᷓtum ad aliquid circa
hoc habeat intentõnem ꝑuerſaʒ: baptiʒat in veritate.ſed
ad hoc ꝙ opus virtutis ſit meritoꝛium:requirit᷑ recta in⸗
tentio.in oꝑibus enim meritoꝛijs bomo cooꝑatur gratie:
etiam in oꝑe ſpecialis virtutis.in ſacramentis hbomo ſolũ
eſt miniſter: opus aũt eſt dei.¶¶ Ad hoc quod in eodem ar⸗
gumento addit᷑ de furioſo.dicenduz ꝙ et ſi ante habuerit
caritatẽ et voluntatẽ nõ diſcõtinuatam: põt reciꝑe ſacr̃m
nõ tñ meret᷑ in oꝑando oꝑa virtutũ:qꝙᷓuis in tali ↄtinuati
one volũtatis veꝛſus ſit in furiã. Dico ̊ poſtiꝙᷓ talis ſit in
furia nõ meret᷑:qꝛ ad meritum exigit᷑ octualis voluntas.
Ad illud qð obijcit.ꝙ caritas habitnalis ſufficit ad ſa⸗
lutem ⁊c.põt dici ⁊ ſi ſufficiat ad ſalutem recipiendã:non
tñ ſufficit ad ſalutẽ merendã. Ad ſuſceptõneʒ em̃ ſe alutis
ſufficit dignitas ſuſcipientis quã facit habitꝰ vtutis.ad ſa
lutem merendam requirit vſus ſiue motus libe. ar. ſine q
vt dictũ eſt non põt mereri.vere dicoꝰ directe: licet vt di⸗
cunt quidam interpꝛetatiue et ex quodaʒ modo congruo.
Ad illud qð obijcit᷑. babitus verius et certi⸗ denoĩat
q actus ⁊c.põt dici.ꝙ habitus vno modo diuidit ↄtra di
ſpoſitõeʒ.ſᷣim ꝙ diſpoſitio dicitur facile mobilis:habitus
difficile mobilis.Alio mõ diuidit᷑ cõtra actum.Fm ꝙ dr̃.
Equus iacens in ſtabulo bñ curꝛit ·ſ.habitu.⸗ hoc mõ ha
bitꝰ dicit᷑ ab habilitate ad actuʒ.pᷣmo mõ ſumpto habitu
verius certiꝰ denoĩat habitꝰqᷓ; actus.ſcdᷣo mõ non.xeꝛiꝰ
eĩ et certius dicit el lna aiſte oꝑatur:qᷓꝗ babi⸗
lis eſt ad oꝑandũ.¶ Ad ea q̃ ↄtraria ꝑte obijciunt᷑. quoꝝ
uedam dubitatõez nõ immerito habẽt.rñdendũ eſt.et pᷣ
mo ad illud qð obijcit᷑ ꝑ ſiłe de illo ꝗ caret vſu liar. et qui
habet caritatẽ in habitu. Ad qð põt dici.ꝙ nõ eſt ſimile.
qꝛ carens lib.arb.vſu.in nulla ſpeciali virtute monet᷑ nec
moueri põt inqtum bmõi:ſed hñs caritatẽ in habitu põt
moueri ſpeciali vᷣtute:et hoc ſufficit et ad merituʒ ⁊ ad ſa⸗
tiſfactõez. vnde minoꝛ ẽ falſa.ſ.bec.ieiunãs habitu caꝛita
tis tm̃ eſt bmõi.i.ſimilis non habenti vſum li.ar.⸗¶ Vdil
lud qð obijcit᷑.ꝙ affectus ⁊ intentio oꝑi nomen imponit.
vñ et ſpãli operi ſpãlis intentio ⁊c. põt dici ꝙ nõ ſolũ ſpe⸗
cialis affectꝰ vel intentõ nomẽ imponit operi ſpãli:v ⁊ in⸗
tentõ et affectus generalis.vñ ſi aliꝗs intret religioneʒ ex
caritate vt ſatiſfaciat ꝓ pct᷑is ſuis ⁊ vitã mereat᷑ eternam
hanc intentõeʒ hẽat actualiter qñ intrat vel intrare di⸗
ſponit:non opoꝛtet ad hoc ꝙ ſatiſ faciat vel mereat ꝙ po⸗
ſlea in ſingnlis actibus ſuis habeat pꝛimã intentiõez: ſed
ſufficit ꝙ ſolũ in habitu illã babeat ⁊ totũ qð focit ad illã
refeꝛt. ¶ Ad illðᷣ qð poſtea qᷓrit᷑.vtꝝ inchoans ſatiſfacẽ in
vel ex caritate.⁊ poſt cadens a caritate ↄſũmat inceptũ ſa
tiſfaciat ⁊c.· põt dici ꝙ nullus meret᷑ aut ſatiſſacit niſi in
caritate. nec eſt aliqð opus ex caritate niſi ſit in caritate.

Vnde qui ſunt in peccato moꝛtali neq; merent᷑ neq; ſatil⸗
faciunt.vñ qtum ad illam ꝑtem ſatiſfactõnis.q̃ facta fuit
in moꝛtali: nõ fuit ſatiſſactoꝛinʒ.⸗: Ad illud qð obijcit᷑ de
hoĩocurꝛente pꝰcapitis abſciſionẽ.põt dici q; nõdũ ceſſa⸗
nit oĩno vita eſſe in coꝛꝑe curꝛente:imo vigebꝗt adhuc vi⸗
ta in illo a qͥ fuit motꝰille.nec eſt ſiłe de illo ꝗ cecidit a ca⸗
ritate in qua cepit ſatiſfacere.qꝛ ſtatim exñte caſu illo:de⸗
ſinit eſſe vita ſpalis:⁊ motꝰille caritatis extinguit. vnð
ille motus caritatis ceſſauit eſſe meritoꝛiꝰ? ſatiffactoꝛiꝰ:
qꝛ defuit ibi radix meriti.⁊ ceſſante vita ceſſauit ⁊ motus
vite. ¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ eſt idem motꝰc̃.dðᷣm ꝙ actꝰ
inchoatꝰin caritate ⁊ ↄtinustꝰextra caritateʒ. licet videat᷑
idem motꝰↄtinuus:tñ nõ eſt idem:qꝛ diſcõtinuat᷑ ꝑↄtra⸗
rium habitũ. Licet ideʒ poſſet dici actꝰin natura:nõ ẽ tñ
idem acius vᷣtutis gꝛatuite:quis poſſet eſſe idem moꝛalis
ſm ph̊ᷣm.qꝛ libido que hec interdicit contraꝛiatur gratie.
vnde non poteſt iam elicere motum caritatis. non igitur
poteſt eſſe ex caritate nec ꝑ eſſentiam.nec ꝑ efficaciaʒ ſiue
per virtutem.vñ non eſt meritoꝛium ſiue ſatiſfactoꝛiũ pꝛo

Onſequẽter querit᷑ que eſi pꝛeciſe ratio.q̃re ie⸗
iuniũ eſt ſatiſfactoꝛiũ.vtrũ.ſ.caritas vel affli⸗
ctio ſiue penalitatis ſiue vtrũq;.ꝙ caritas nõ
V ic:qꝛ fi hoc: et qdᷣlibet opus factũ in caritate eſſet

in caritate ſatiſſactoꝛiũ. Pꝛe.ſi hoc:̊ opꝰelicitũ ex cari

tate eſſʒ maxiĩe ſatiſfactoꝛiũ.i ꝛc.ſi H.cũ vnũqðq; ꝓpter
qð tale:⁊ ipᷣm magis.tũc magis oĩs actus caritatis eſſet
magis ſatiſfactoꝛiꝰ:ĩmo ipſa caritas.hec aũt falſa ſunt:qꝛ
diligere deũ vel ꝓximũ.et ſi ſit meritoꝛiũ:nõ tñ ſatiſfacto
riũ.¶ Pꝛe. nec afflictio ſiue penalitas. qꝛ ſi ieiunium eſſʒ
ſatiſfactoꝛiũ.q;ꝛ penale ſiue afflictiuũ:ꝙᷓ ome penale eẽt ſa
tiſfactoꝛiũ.⁊ magis ſiue eſſet extra caritatẽ ſiue ñ. 4 Pre.
ſi rõne vtriuſq;.ſicẽ ponũt quidaʒ de lixiuia q̃ eſt calida et
aſpera ⁊ moꝛtificatiua.ꝙ bʒ vim mũdificatiuã nõ ratõne
alterutriꝰ:ſed rõne vtriuſq;.qᷓ cũ virtꝰoↄſiſtat circa bonum
⁊ difficile:⁊ in executõue difficilis ẽ pena:omĩs actꝰvirtu
tis ẽ penalis:ꝙ̊ᷓ ois actus vᷣtutis infoꝛmatꝰcaritate ẽ ſatiſ
factoꝛius.⁊ ita idem vt ſupᷣ.¶ Pꝛe. cuʒ neutrũ iſtoꝝ ſit ſa
tiſfactoꝛiũ.quõ ex illis cõſluentibo erit aliqð vnum ſatil⸗
facioꝛiũ:cũ totũ integratũ ſapiat naturq illoꝝ ex quibus
integratũ eſt.nõ em̃ ex duobo frigidis fit vnũ calidũ:neq;
exr duobo calidis fit vnũ frigidũ.i Pꝛe. aliquod opꝰẽ pe⸗
nale et ex caritate.ad qð homo tenet᷑ ex dictamie nature.

vt eſt afflictis ſiue infirmis ↄpati ⁊ coaffligi.qð nõ eſt ſa⸗

tiſſactoꝛinʒ. vt em habet᷑ ex regulis fidei.nullꝰſatiſfacit ex
illis ad q̃ tenet᷑ dictamie nature:⁊ ita vt pꝛiꝰ.qlꝗꝛe.ieiu⸗/
niũ eſt pᷣceptũ diſcipline.aut & eſt ſatiſfactoꝛiũ qꝛ pᷣceptũ:
aut qꝛ diſcipline.nõ qꝛ pᷣceptũ:qꝛ tũc om̃e pᷣceptũ. neq; qꝛ
diſcipline:multa em̃ indicta ſunt cauſa diſcipline q̃ no ſũt
ſatiſfſactoria.neq; ꝗa vtrũq;:qꝛ a deo fiũt ſiue facta ſunt p
cepta diſcipline.q nõ ſunt nec fuerũt ſatiſſactoꝛia ꝓ pet̃is
ſicut fuiſſet de pcepto abꝛahe. Pꝛe.ieiuniũ eſt opꝰneceſ:
ſitatis ⁊ etiã ſuꝑerogatõnis neceſſitatis.qꝛ iniunctum ab
eccłia ſu ꝑerogatõms:qꝛ ↄſiliũ.Aut qᷣ eſt ſatiſfactoriũ.ꝗa
neceſſitatis:aut qꝛ ſuperogatõis.nõ qꝛ eſt neceſſitatis: ga
tũc alia q ſunt neceſſitatis eſſent ſatiſfactoꝛia.nec quia ẽ
ſuꝑerogatonis eadem rõne.i ·cõ em̃ qð ſuꝑerogat᷑ ẽ latiſ⸗
factoꝛiũ vt pʒ de virginitate.¶ Item ſi diceꝛet. ꝙ ieiuniuz
eſſet ſautiſfactoꝛiũ.qꝛ iniunctũ:ꝗᷓ ieiuniũ aſſumptũ nõ eſſet
ſatiſfactoꝛiũ. Pꝛe.tũc ieiuniũ indictum tpote q̃drageſi
male ⁊ q̃tuoꝛ tꝑm nõ eſſi ſa ieroni Gaga hoc dici
põt ſine pᷣiudicio.qꝙ ieiuniũ eſt ſatiſſactòꝛiũ directe ſaẽ⸗
mentaliter: ⁊ quodãmodo indirecte et realiter. ad h̊ ꝙ ſit
ſatiſfactoꝛiũ pꝛimo modo directe ⁊ ſacr̃alr:nec ſola cari⸗
tas.nec ſola penalitas.nec ſola iniũctio dicenda ẽ cã pci⸗
ſe q̃re ſit ſatiſſactoꝛiũ.ſ̊ ad diffinitõnez cãe pᷣeiſe regrũtur
plura.ſ. coritas. penalitas. ↄtraꝛietas. auẽtas. Ad boc
em ꝙ ieiuniũ ſit ꝓpꝛie? directe et ſacr̃alr ſatiſfactoriũ oꝑ⸗
tet ꝙ fiat in caritate:ꝙ fiat afflictiuũ:ꝙ bẽat quãdazʒ con

trarietatem reſpectu pcti ꝓ quo debʒ ſatiſfacere. vt ſic ex⸗
cidat᷑ cauſa pct᷑i: ⁊ ↄtrariũ ↄtrario curet᷑.opoꝛtʒ etiã ꝗ in
iungat᷑ virtute clauiũ.hec autezʒ q̃tuoꝛ qñ ↄcurꝛũt pᷣcile et
ꝓPrie reddũt ieiuniũ efficax.ſ.caritas:penalitas:ↄtrarie⸗
tas:clauiũ auctoꝛitas.AVd hoc aũt ꝙ ſit ſatiſfactoꝛiũ rea⸗
liter tria p̃dictoꝝ ſufficiunt.ſ.caritas.penalitas:auctoꝛi⸗
tas clauiũ.vel duo ſᷣm quoſdaʒ ſicut in ieiunio aſſumpto
vtpote ſi aligs ſatiſfacit de pcto ſuꝑbie vel auaricie ieiu⸗
nando:hec ſatiſfactio eſt magis ꝓpꝛie realis q; ſacr̃ał.nec
ſic ſatiſfaciendo reqꝗrit rietas nec exciſio cauſe pct̃i ꝑ con
trariuzʒ:ſicut qñ fit ſatiſſactio ieiunando de pcto carnis ⁊
luxurie.Rõnes &̊ ſupᷣpoſite ⁊ ſi rõne termini poſſent con⸗

cedi:qꝛ tñ ſunt minꝰefficaces ad illas rñdenduʒ eſt.⸗.do

illud qð obijcit᷑.ꝙ ſi caritas eſſz rõ quare ieiunium eſſʒ
ſatiſfactoꝛiũ:&̊ ⁊ quodlibʒ opꝰfactuʒ in caꝛitate. põt dici
ꝙ nõ ſequit᷑.quia ieiuniũ rõne generis oꝑis ↄgrue cooꝑa
tur cum caritate.qð non facit ⁊ quodcunq; opus factũ in
caritate:nec etiã opus elicitum ex caritate. Ad illud qð
obijcit.ꝙ vnũquodqʒ ꝓpter qð illud magis ⁊c̃.põt dici ꝙ
vis facienda in hoc eſt qð dicit᷑ ꝓpter qð illud. verum eſt
vbi illud alterũ eſt ſufficiens cauſa hmõi.⁊ boc ſine alteꝛo

nõ eſt cauſa hmõi.vt dicit᷑.ignis nõ eſt cauſa ſi ufficiẽs ca⸗
lefactõnis:nec ferꝛũ ſine igne calefieret.ſed ſic nõ eſt in ꝓ⸗

poſito.qꝛ quis nõ ſit opꝰſatiſſactoꝛiũ ſine caritate: tñ lo⸗
la caꝛitas nõ ſufficit cũ oꝑe:ĩmo exigunt᷑ ditiones alie q̃
pᷣtacte ſunt.⁊ ideo quig caritas exigat᷑ ad ſatiſfactionem
nõ tñ ſola caritas de ſe latiſfacit:qꝛ nullũ opꝰ ad qð tenen
tur om̃es.⁊ ſine quo nõ eſt ſalus eſt ſatiſfactoꝛiũ.q¶ Ad il⸗
lud qð obijcit᷑.ꝙ nõ eſt ſatiſfactoꝛiũ.qꝛ afflictiuũ:qᷓ et ma⸗
gis ⁊c. põt dici ꝙ nõ ſeqtur.qꝛ vt dicit phs.idem facit plꝰ
ꝙᷓ minꝰ.ſ.viciũ. ꝛe.cũ ieiuniũ inq̃tum eſt ſatiſfactoꝛiuʒ
eſt actus vᷣtutis.ꝛ etiã inqᷓtum eſt penale:neceſſarium eñ
illam penalitatem ſtaꝛe in quadam medietate: ⁊ nõ nimi
um ſiue in exceſſum deuiare. Apter qð argumentũ pᷣdictũ
nõ valet. ¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ſᷣm hoc oĩs actꝰvᷣtutis
eſſet ſatiſfactoꝛius.qꝛ eſt penalis cuʒ virtꝰoĩs ↄſiſtat circa
difficile.dðm ꝙ eſt alia rõne penalis.⁊ alia difficilis.pe⸗

nale em̃ penã ingerit in ſi uſtinendo: difficile vſum virtutis
dicit in agendo.¶ Ad illud qð obijcit.ꝙ cũ neutrũ pᷣtacto
rũ ſit ſatiſſactoꝛiũ. ex illis ↄcurꝛentibo non erit aliqð ſa

tiſfactoꝛiũ ⁊c̃.põt dici ꝙ argumentũ hmõi non valet. qiñ
et plura cõfluunt ad aliquod integrandum vt in ꝓpoſito.
alia patent.

LQneſtio. cij. de neceſſitate
Equitur de neceſſi⸗

tate ieiunij. Pꝛimo ꝗ̊ querit᷑.vtrũ ieiuni/
um ſit eoꝝ que ſunt neceſſitatis vel volũ⸗
tatis. Scðo poſito ꝙ ſit neceſſitatis.ꝗa
ceptum ſolet eſſe eoꝝ q̃ ſunt neceſſitatis

4
5

Mueriẽ᷑ vtrũ ſit eoꝝ q ſunt pcepti vel ↄſilij. Tercio qꝛ eo⸗

rũ q ſunt medietatis ſolet eſſe pceptũ:querit᷑ an ſit eoꝛum
q̃ ſunt medietatis.¶ Item circa pꝛimũ pꝛimo querit᷑ de ne
ceſſitate ieiunij qtum ad opus. Scðo de neceſſitate qtuʒ
ad ꝑſonas. Tercio vtrum poſſint pᷣlati diſpenſare cõtra
iſtam neceſſitatem.

embꝛum prinum
Kimo qᷣrit᷑.vtrũ Pa u Xk volũ⸗
tatis. e nccitatis vr ſic. Oẽ opꝰ ſine qͥ hbõ
nõ põt vᷣtutũ ꝑfectõeʒ acꝗꝛeꝛe.nec vicijs dña
ri ẽ opꝰneceſſitatis.qꝛ ſine illo nõ ẽ ſalꝰ. Je⸗

iuniũ ẽ hmõi ſᷣm illð yſið.xliij.c.de ſum. bo. vbi ſic dicit.
Qeq; eĩ poſſe quẽpiã ꝑfectõeʒ vᷣtutũ attingẽ.niſi pꝛiꝰ ven⸗
tris ingluuiẽ refrenet.et nemo pt᷑ dñari ceteris vicijs mſi
pꝛiꝰvẽtris ingluui reſtrixerit: nec ꝗſꝙᷓ poterit facile a ſe⸗
ipᷣo ſpũs ĩmũdos expellẽ niſi ꝑ abſtinetiaʒ.̊ cũ edomatio
ſiue reſtrictõ ingluuiei fiet ꝑ ſeiuniũ:pʒ ꝙ ieiuniũ ẽ ncci⸗
um:τ0 Pe. oẽ opꝰẽ neceſſitatis nõ tin volũtatis cuiꝰ

=ꝛ 2
nd

Le
lan
Cu

10.

2„

—

¶ Queſtio

oppolitũ eſt tranſgreſſio.ieiuniũ ſaltẽ indictuʒ eſt hmõi: S

⁊c.¶ Pꝛe.moꝛbo nccia ẽ medicina.iciun õdaʒ moꝛ⸗
bi medicina ſpũalis: eſt ncciũ.¶ Cont᷑.videt᷑ ꝙ eſt volũ

tatis nõ eſt nccitatis.ſicut hr̃ a berñ. in libꝛo de pᷣcepto et
diſciplina. Om̃e neceſſariũ aut ẽ ſtabile:aut imobile: aut
incõmutabile.primũ eſt qð põt mutari a pᷣlatis.ſecunduʒ
qð a deo:terciũ qð a nullo.ieiuniũ ſtatutum ab eccia nul⸗
lum bhoꝝ videt᷑.qꝛ cum poſſit mutari ab hoĩe:cõſtat ꝙ nõ
eſt incõmutabile nec ĩmobile nec ſtabile:qꝛ ꝑ ſe põt quili⸗
bet illud frangere in neceſſitate ſine diſpenſ atõe ſuꝑioris
q̃ nccio reꝗritur in relaratõne ſtabilis:̊ ⁊c.¶ Pꝛe. cũ ie⸗
iuniũ recipiat diſpenſatõeʒ ab ep̃is.⁊ etiã a minoꝛibo ſa⸗
cerdotibo.ſupponat᷑ hoc ad pns:nõ videt᷑ ꝙ ſit opꝰneceſſi⸗
tatio.EKn. q ieiuniũ eſt opꝰneceſſitatis. hoc dico de ie
iunio inſtituto ab eccłia: ̊ intelligendum eſt ꝙ multipler
nccitas ſiue multiplex oppoſitio nccĩtatis. vna eſt nccitas
cuiꝰpꝛincipiũ ſiue cauſa eſt volũtas.Alia eſt cuiꝰ pᷣncipiũ
ſiue cauſa eſt lex ſiue inſtinctꝰnature.vtpote ꝗ; dictat na⸗
turale iudicatoꝛinʒ. et hec eſt duplex.qꝛ aut rõne dignita
tis dictantis ſiue pᷣcipientis:aut rõne dignitatis eiꝰ qð di
ctatũ eſt.ſiue eiꝰqð pᷣceptũ eſt: et bec ſunt tria membꝛa ſi⸗
ue tres dr̃ie quas ponit Merñ.pꝛimũ vocat neceſſaꝛiũ ſta
bile. ſcdm neceſſariũ iĩmobile.terciũ neceſſariũ incõmuta⸗
bile. Primũ neceſſariũ ſtabile recipit diſi penſatõez ab ho
mine. Secundũ neceſſariũ ĩmobile recipit diſpenſatõeʒ a
xeo. Terciũ ſcʒ neceſſariũ incõmutabile nõ recipit diſpen
ſationẽ neqʒ ab homine neq; a do. Jeiuniuʒ ̊ reducit᷑ ad
neceſſariũ ſtabile:ſed neceſſariũ ſtabile põt ↄtingere duo⸗
bus modis. vel quia ꝓcedit a ꝓpꝛia voluntate et expᷣſſa: ſic
accidit in religioſis.q vluntarie efficiũt ſibi neceſſaria ꝓ⸗
pria et expᷣſſa voluntate.iſ.per votũ.vel qꝛ efficiunt᷑ neceſſa
ria voluntate implicita.⁊ nõ expſa:ſicut efficiunt᷑ in ba⸗
ptiſmo. Statuta em̃ eccłie fiũt neceſſaria recipientibo ſa⸗
cramentũ baptiſmi:qꝛ tũc efficit membꝛũ eccłie ⁊ ſubijcit
ſe oꝛdinatõni et ſtatutis ecclie obſeruandis.et fiũt illa ne
ceſſaria q̃ ante erãt volũtaria. Ad illud qð obijcit.ga
nõ videt᷑ opus nccitatis. qꝛ põt infringi in nccitate ſiue di
ſpenſatõne ſuꝑioꝛis ⁊c. põt dici ꝙ duplex eſt diſpenſatio.
ſpãlis:et generalis.Speciaiis q ſpãliter fit a pᷣlato eccle⸗
ſie. Generalis q̃ generaliter ꝑmutit᷑ ab eccleſia ĩ caſu ne⸗
ceſſitatis. Verbũ & Merñ. ꝙ neceſſariũ ſtabile indiget di⸗
ſpenſatõne ſi debeat diſſolui.non intelligit tĩ de pꝛio mõ
diſpenſatõnis:ſed de ſcðᷣo ĩmo potius de vtroq;· Similit
ſi obijciat neceſſariũ ſtabile fit a ꝓpria volũtate m berñ.
et ieiunium ſtatutuʒ ab eccleſia non eſt huiuſmodi: poteſt
dici. ꝙ non eſſe a ꝓpꝛia voluntate dicit dupliciter. ſcʒ ĩ ſpe
ciali et in generali vt tactum eſt. Añ ieiuniũ ſtatutum ab
eccleſia ⁊ ſi non ſit a voluntate ieiunãtis in ſpeciali:eſt tñ
in generali. Pꝛe.in caſu neceſſitatis non eſt ieiuniũ pꝛece
