teſt aliquo modo recoꝛdaꝛi.qꝛ memoꝛia nõ eſt in noſtra po
teſlate. ergo ſi nõ tenet᷑ ad impoſſibile: non tenet᷑ ad recoꝛ⸗
dationem. ſed nõ põt penitere niſi de malis que recoꝛdat᷑.
igit᷑ nec de his.¶ Item ſi fecit homo quod in ſe eſt. dñs fa⸗
cit quod in ſe eſi:ſed impoſſibile eſt iſium faceꝛe quod in ſe
eſt ſine recoꝛdatõne ad hoc vt iuſtificetur:ſi imiliter poſſibi
le eſt facere quod in ſe eſt ſine penitentia:ergo poſlibile eſt
iuſtificari ſine penitentia. exquo dominus facit quod in ſe
eſt: ergo nõ tenetur penitere.¶ Item aliquis eſt paratdo⸗
lere de omnibo 7 non dolet vel penitet de his niſi quia non
recoꝛdatur.ergo obliuio introducta eſt impedimentuʒ pe

nitentie. Si ergo dolet de obliuione remouetur impeaimẽ

tum. ergo iuſtiſicatur. 4¶ Item eſto ꝙ totum ſit oblitus in
generali 1 in particulari. ita ꝙ non recoꝛdat᷑ ſe offendiſſe

talis nõ poteſt penitere nec in generali nec in ſpeciali.⁊ ta

men poteſt iuſtificari: quia ẽ viatoꝛ 2 poteſt demereri.ꝭnõ

opoꝛtet ꝙ de illis peniteat.O Rũſio.dicendũ q oblii? aut

—

eſt oblitus oĩno ita ꝙ nõ recoꝛdatur nec in generali nec in

ſpeciali: aut eſt oblitus in ſpeciali ſed tamẽ in generali re⸗

coꝛdatur. Quando eſt oblitꝰin ſpeciali ⁊ tñ in generali re⸗
coꝛdatur: dico ꝙ tenetur penitere a conteri in generali de
culpa ⁊ negligentia ſua. pꝛopter quam venit in illam obli⸗

i
0/
1
ol⸗
to⸗
ei
gi
nſe
Mis
cim
ſcint
babi
giai
isdd
ſntt
obi⸗
Piln
nnig
ſant
3d
am’
ige⸗
A

87
am.
sſö
ſcio.
oez
zi.
ron⸗
25
4
bli
ur
dee⸗
non
col
ortot
noſit
—
ſiem
hoͤpo
r o
recon/
fu
inſe
Dſi
geec
dinſe
ad⸗
lanon
uze
pemme
ſiwoln
ſmaiſe
alirn
tigno
t
linn
16
ine⸗
gli
nchli⸗

¶ Lueſtio

nionem. tenet᷑ facere quod in ſe eſt vt recoꝛdet᷑ in ſpeeiali
vel ꝑ recogitatõeʒ vel ꝑ oꝛatõem. Si aũt ſit oĩino oblitus:
tenetur conteri in generali ⁊ voco conteri in generali.non
ſub conditõne:ſed ſub eſtimatõne pꝛobabili.debet em̃ pꝛo⸗
babiliter credere ꝙ in multis offendit quoꝝ non recoꝛda⸗
tur. ⁊ ſi ex bac eſtimatõne doleat ſicut ſi certus eſſet: contri
tus eſt ⁊ penitẽs. Concedẽde igit᷑ ſunt ratõnes monſtran⸗
tes ꝙ non elt neceſſe ↄteri in ſpeciali ſiue penitere. Mec va
let illud quod vltimo opponit᷑ ꝙ nec in generali tenet᷑ quia

totum eſt oblitus. dico em̃ ꝙ et ſi totum oblitus eſt certitu

dinaliter:poteſt tamẽ cognoſcere ꝓbabiliter ꝗ⸗ aliqua tra
didit obliuioni.l Ad illud quod pꝛimo obijcit. dicendum

ꝓ argumẽtuz nõ valet. poteſi latere qð neſcio.ergo latẽtia
peccati impedit i uſlificatõz. ĩmo debet inferri:ergo ex bac
latentia no ſum iuſtificatus.vel deberet inferre:ergo latẽ⸗

tia impedit iuſtificatõnis reputatõnem. Ex hoc em̃ ꝙ ali⸗

quod peccatũ potuit latere nõ reputauit iuſtificatuʒ. Vn⸗
de glo. in nullo remoꝛdet me conſcientia mea: nec ideo me
iuſtum puto:qꝛ poteſt eſſe quod neſcio. Ad hoc qð obij⸗
citur ꝑ ſiłe de furioſo. Rñſio.ꝙ nõ eſt ſimile de eo qui non
eſt ↄpos mentis ſue.quia nec generaliter nee ſpecialit᷑ po⸗
teſt penitere.nec aliquis poteſt iuſtifieari ſine penitẽtia ge
nerꝗli vel ſpeciali.¶¶ Ad illud quod obijcit ꝙ repoꝛtat cõ⸗
modum ex malicia. SDicendũ ꝙ nõ eſt veꝛum.quia opoꝛtet
doleat in generali de oblitis. ſilꝛ ⁊ de obliuione.⁊ etiam
longe grauiꝰpunietur qᷓ ſi nõ fuiſſet oblitus: non tamen 5
cluditur tali via ſalutis.4l Ad vltimũ ptz rñſio in parte.
quia penitere in generali nõ eſt ꝑ conditõem: ſed potius ꝑ
certitudinis pſumptõeʒ. vt ſi pꝛeſumit ſe aliquãdo peccaſ⸗
ſe. ̊ nõ recolit quo pcto. Si em̃ penitẽs qui in multis pec⸗
cauit ⁊ din extiterit multuʒ ſollicitꝰ.põt pſumere ſe multa
ↄmiſſa dediſſe oblinioni.hec aũt pᷣumptio qñq;ʒ doloꝛẽ ge⸗

anlene⸗ itũ ad hoc valet quãtũ certitudo.
rticulus tercius
Onſequẽter querit᷑ vtꝝ expedit penitere de pee
catis in quibo penitẽtia fit vſq; in finẽ vite.
ſic:videt᷑. Iſido.de trini.xxxj.c.Qui circa finẽ
ſañ p penitentiã deſinit eſſe malus.non ideo tebet eſſe de⸗
ſperatus quia in termĩo eſt vltime vite poſitus:quia deus
nõ reſpicit quales ſumꝰ:ſed quales circa finẽ exiſtimus.ex
fine eniz ſuo vnũquẽqʒ aut iuſtificat aut ↄdẽnat. ſicut ſcri⸗
ptum eſt. ipſe iudicat extrema terre. Item exemplum de
boc habemus de latrone ſuſpenſo cum dño. nde Hiero.
Xpe in paradiſum de cruce latronẽ tulit.⁊ etiam ne quis
aliquãdo ſeram ↄuerſionem putaret: fecit homitidij penã
martirium. 4¶ Ytem Ambꝛo.li. de paradiſo. hbis qui tem⸗
poꝛe neceſſitatis ꝑiculi vꝛgentis inſtantia. pꝛeſi idiũ peni⸗
tentie ⁊ mor recõciliatõnis imploꝛant. nec ſatiſfactio int⸗

dicenda eſt. nec recõciliatio neganda. quia milcdie dei nec

menſuram poſſumꝰponere nec tꝑa deſinire:apud quẽ nui⸗

las patit᷑ moꝛas venie ↄuerſio.Er dictis videt᷑ quacui

boꝛa pctoꝛ peniteat ꝙ grata eſt penitẽtia. ¶ Contra. Mon
eſt penitẽtia ſalutaris niſi dimittat᷑ peccain.Sed dicit au⸗
guſ. Si vis agere penitẽtiaʒ quãdo peccare nõ potes:pctᷣa
te dimiſerunt nõ tu illa.Et loquit᷑ Nugu.de illis qui in fi⸗

ne penitent. 4 Item omnis penitẽtia ſalutaris eſt volũta⸗

ria.ſed penitẽtia ſera nõ eſt voluntaria.vnde Augu. de pe
nitentia qui plus a peccatis relinquit᷑ q; ipᷣe relinquat ea.
nõ libere ſed quaſi neceſſitate ↄdẽnat.ᷣ 7c.4 Yem Aug.
in ſermone de innocentibo. hac aĩaduerſione ꝑcutit᷑ pecca⸗
t0ꝛ2. vt moꝛiens obliuiſcat᷑ ſui:qui dum viueret oblitus eſt
cci. ſed qui obliuiſcit᷑ dei non penitet peceatoꝝ ſuoꝝ. quia
vt dicitur de penitentia di. vij. 2 dignus eſt in .
ſcipere ſolacium:qui ſe nõ cogitamt moꝛiturũ. ¶ Rñſio.

ꝙ penitẽtia qutũcũq; ſit ſera ſalutaris eſt ⁊ deo accepta.

te peni.di.vij. Cempus penitẽtie eſt vſqʒ ad vltimuz arti⸗
culum vite. Et poſt eodem. Penitẽtia ſi in extremo vite cũ
hy atu adueneꝛit ſanatum.ſed valde ſuſpecta eſt ſanctis ſe

rg penitẽtia maxime.Auguſ.qui dicit. Si ꝗs poſnus in

vltima voluntate voluerit accipere penitentiam aceipit:

fateoꝛ vobis nõ illi negamus qð petit:ſed nõ pꝛeſumimus
quia bene binc exit. ſi ſecurus hinc exierit ego neſcio. pe⸗
nitentiam dare poſſumus:ſecuritatem aũt dare non poſſu
mus. Vnde nũquid dico dãnabitur:ſed nec dico libe rabi⸗
tur.vis ergo a dubio liberari:vis quod eſi incertũ cauere
age penitẽtiaʒ dum ſandes. Si ſic agas:dico tibi qꝛ ſecurꝰ
es. ¶ Ad illud quod obijcit · ꝙ pcta dimiſerũt te nõ tu illa
Bicendũ ꝙ Augu. loquit᷑ moꝛe hũano. vel hoc dicit inſi⸗
nuando ꝙ pᷣſumi põt de tali ꝙ nõ vere peniteat.niſi aliud
appareat in eo. vt ſcʒ ſignũ vehemẽtis ↄtritõnis vel ruoti
onis:vel aliquod aliud ſignũ bonũ.4 Ad aliud qð obijci⸗
tur ꝙ lera penitẽtia non eſt voluntaria.Dicendũ ꝙ ⁊ ſi co⸗
actus timoꝛe hoc faciat ita quadam ductus neceſſitate:
nihilominꝰ voluntarie facit.ſicut ille qui ꝓijcit merces in
mari vt euadat piculũ dicit᷑ pieciſſe voluntarie: licet ductꝰ
ſit ad hoc neceſſitate quadam. 4 Ad illud qð dicit Aug.
ꝙ ꝑcutit hac aĩaduerſione pctᷣoꝛ ⁊c. dicendũ ꝙ boc vernʒ
eſt vt frequẽtius.nõ aũt generaliter.

Uembꝛum tercium

NEbis querit᷑ de penitentia venialium

4

ſiue purgatõne. Et pꝛimo de eoꝛum grauita
te. Scdo de ppetratõnis neceſſitate. Tercõ
r eoꝝ dimiſſione. Quarto de cauſis dimil⸗
ſionis. Altimo de illis que vocat aplus.lignum. fenuʒ. ſti⸗
pulam.j.Coꝛin · ij.

rticulus pꝛimus

E grauitate peccatoꝝ venialiũ querũtur duo.
Pꝛimũ eſt vtꝝ plura venialia faciunt vnũ moꝛ
tale. Scdᷣo vtꝝ venialia aggrauãt moꝛtalia.

tum ad pꝛimn G. ].

birum multa venialia faciant vnum moꝛtale. ſic: videt
Yſido.li.de ſum.bo.multa leuia vnum peccatuin graue ef⸗
ficiunt: ſicut ſolent paruis ⁊ mimis guttis flumina imen⸗
ſa creſcere. ¶ Item Auguſ. ſupeꝛ Joh. Minuta plura pec
cata ſi negligantuꝛ occidunt. ſed nullum peccatum occidit
niſi moꝛtale. 4¶ Item Auguſ. Qihil adeo vemiale quod nõ
fiat moꝛtale quãdo placet. ¶ Item AUuguſ. de peni. qᷓuis
ſingula non letali vulnere ferire ſentiantur. ſicut homici⸗
dium vel adulterium ? cetera talia: tamẽ ſimul omnia cõ⸗
gregata velut ſcabie quo plura ſunt necant: aut noſtrũ de⸗
cue exterminãt. vt ab illius ſponſi ſpecioſi foꝛma pꝛe filijs
hominum caſtiſſimis amplexibus ſeꝑant:niſi medicamen
to quotidiane penitentie deſiccentur. 4 Item Auguſti. de
cantico nouo. ſ0 negligamus noſtra peccata minuta ſũt
ſed multa ſunt. fluctus vnus validus irruens obruit na⸗
uem minuaturq; naufragium.bumoꝛ autem per rimas in⸗
fluens in ſentinã veniens niſi deſiccetur idem facit.¶ Itez
videtur ꝙ non ſit inſinita diſtantia inter moꝛtale 2 venia⸗/
le. peccatum enim moꝛtale eſt quando tantnʒ amas crea⸗
turam quãtum deum vel plus.peccatum veniale quando
plus amas veum ꝗᷓ creaturam: ſed tamen minus ẽ de be⸗
res.eſt emiʒ veniale minoꝛ amoꝛ dei. Eſto igitur ꝙ amares
creaturam fere tantũ quantum deum. dũmodo non omni‚⸗
no tantuʒ: non es in moꝛtali. exquo igitur amoꝛ creature
creſcere poteſt ĩ te:videtur ꝙ poſſit equari amoꝛi dei in te.
tunc fieri moꝛtale. ſic videtur ꝙ cito vel vefacili poſſit
veniale tranſire in moꝛtale. cum inter ea non ſit diſtan⸗
tia infinita.¶ Item Auguſ. comꝑat flun ium peccato mor
tali.et aquam modicom intrantem nauem per rimam ve⸗
niali. Si igitur eſt com ꝑatio recta.exquo aqua quantũ⸗
cunq; modica finitam babet pꝛopoꝛtionem ad fluuiũ quã⸗
tũcunq; magnum: videtur ꝙ ſimiliter veniale ad moꝛtale
pabeat pꝛopoꝛtõnem finitam.a ꝙ veniale aliquotiens⸗ fi
nite multiplicatum redderet moꝛtale. ſic vt pꝛius.¶ Itẽ
eſto ꝙ ames equum plus ꝙᷓ; cum ⁊ anulũ minꝰ. habes igi
tur peccatum moꝛtale ⁊ veniale. ſed amoꝛ quo amas equũ
non eſt in infinitum mmoꝛ qᷓ; amoꝛ quo amas anulum: vt/
q; ergo amoꝛ quia inoꝛdinatus eſſt poteſt egredi a volun⸗

tate ſola ſiue gr̃a.a qua nõ poteſt egredi amoꝛ infinitꝰ nec
actio aliqua infinita. igit᷑ veniale a moꝛtali nõ diſiat in in⸗
finitũ.¶ Item ↄplacẽtia eſt quieta volũtas.ſed qñ volũtas
quieſcit in creatura fini?᷑ in illa.⁊ tũc eſt moꝛtale peccatũ.
Enge augul.xe li.ar. Ae qui derelinquũt te ducẽ ober⸗
rant in veſtigijs tuis qui nutꝰ tuos ꝓ te amãt. ſed tantum
poſſet aliquis ꝓgredi in dilectõne veniali alicuiꝰcreature
& volũtas quieſceret in illa:⁊ tunc dilectio venialis fieret
moꝛtalis. ¶¶ Item peccatũ veniale ſuã habet quãtitatem 2
moꝛtale ſuã.vnde vtrũq; eſt quãtũ.Sed nulllũ quãtum eſt
infinitũ maius alio: ergo quãtitas venialis ꝑ multiplica⸗
tioneʒ poteſt ꝑuenire ad quãtitatẽ moꝛtalis. a tũc ſiet moꝛ
tale.¶ Item vnum veniale diſponit ad caſum ⁊ aliud plꝰ
diſponit.⁊ ita multiplicata diſpoſitione inducitur neceſſi⸗
tas.igitur vt videtur multiplicatio venialiũ inducit moꝛ⸗
tale.illud autem qð neceſſitatem inducit videtur eſſe moꝛ⸗
tale.l Item veniale adiũctũ moꝛtali punietur eternaliter
ſi non aſſit penitentia.ergo ex veniali peccato contrahituꝛ
reatus eternꝰ.ergo fit moꝛtale. moꝛtalis em̃ reatus nõ cõ⸗
tra hitur niſi ex .————— punitõne pec:⸗
catoꝛum ſicut ſe habet pena ad penã ſic ſe habet culpa ad
culpã.ſed a deo qui iuſte punit p moꝛtali infligit᷑ pena eteꝛ
na:e veniali pena tꝑalis.ſed tꝑale ad eternã infinitã ha⸗
bet oꝛtõeʒ. tꝑale em̃ quãtũcũq; multiplicatũ nũqᷓ; faciet
eternũ.igit᷑ ⁊ veniale ſic habebit ad moꝛtale. 4 Item moꝛ⸗
tale ⁊ veniale differunt genere vel ſpecie.ſed complacentia
inqtum hmõi nõ mutat ſpeciẽ rei ↄplacite:ergo nunq per
complacentiã fit peccatum veniale moꝛtale. 4 YFtem in re⸗
bus ratõne diſtinctõnis eſſentiarum eſt diſtinctõ vltima.
quod patet ꝑ hoc ꝙ ea que nõ diſſerunt differentijs: diffe⸗
runt ꝓpꝛijs eſſentijs. ergo vt videtur nibil qð ſua eſſentia
differt ab alio poteſt fieri illud. ergo cum peccatum venia
le ſua eſſentia differat a moꝛtali.nullo modo poteſt venia
le fieri moꝛtale.¶ Kñſio. ꝙ multiplex eſt genus venialis
peccati.Eſt em̃ qunoddã veniale ex ſubreptõne.⁊ ideo veni
ale:quia vitari nõ poteſt. Eſt etiam quoddã veniale ex co
gitatione ſiue clectatione vel conſenſu.a ideo veniale: qꝛ
eſt in ſola cogitatõne nec ꝓgredit᷑ in delecta tõez vel cõſen⸗
ſum.ſicut de peccato carnis quãdo eſt in cogitatõe ſolum.

Eſt quoddã veniale ex genere oꝑis.r ſi fiat cũ delectatõne

⁊ conſenſu:ſicut eſt mendaciũ pure iocoſum. hoc autez eſt
veniale quia nõ deoꝛdinat contra aliquod pᷣceptum.Cum
ergo querit᷑ vtrum veniale fiat moꝛtale.ſi intelligat᷑ ꝙ bec
culpa ꝑ eſſentiam fiat illa: nulla eſt queſtio quia hoc eſt ĩ⸗
poſſibile.Si intelligatur ꝙ illud quod eſt ałs veniale poſ⸗

ſit eſſe moꝛtale:dico ꝙ aliquod ſic aliquod non. ꝛimum
enim veniale quod comittitur ex ſubreptione etiam quoti⸗

enſcunq; multiplicaretur: nunꝙᷓ fit moꝛtale. Secũdo mo⸗
d veniale ꝑ delectatõnem moꝛoſam vel conſenſum poteſt
fieri moꝛtale.non tamen in ſe quãtũcũq; multiplicaretur.
Ande hmõi veniale ꝑ ↄplacentiam fit moꝛtale ſᷣm ꝙ opla
centia dicit plenum ↄſenſum vel in celectatõnez vel in opꝰ
Tercio modo veniale qð eſt ꝑ delectatõnem citra ceũ:po⸗
teſt fieri moꝛtale ꝑ libidinem magnam.ſicut mendaciũ io⸗/
coſum ⁊ hoc fit moꝛtale dum placet: ſᷣm ꝙ placitũ dicitur
quieta voluntas.⁊ quia iteratio actus diſ ponit ad libidi⸗
nem ⁊ ↄplacentiam:hinc eſt qd augulſ.dicit in pluribus lo
cis.ꝙ venialia dum placent fiunt moꝛtalia. nec tamẽ iſta
multiplicata faciunt vnũ moꝛtale:ſed hoꝛum frequentia ĩ⸗
ducit placentiam libidinis quã ↄcomitatur contemptus.
Ao illa ergo que pꝛimo obijciuntur ꝗ multa leuia vnũ
grande efficiunt ⁊c. Dicendum ꝙ hoc non eſt ꝙ aliqua le
uia multiplicata faciunt vnum moꝛtale: ſed ꝙ talium mul
tiplicatio diſponit ⁊ inducit libidinem contemptuʒ moꝛ⸗
talem. Unde quia multa venialia diſ ponunt ad libidineʒ
contemptum:ideo auguſ. comꝑat ea beſtijs minutis: cõ⸗
parat guttis:comꝑat arene:com ꝑat ſcabiei.non ꝙ ipſa in
ſe faciunt periculum moꝛtis: ſed quia ad hoc ꝑducunt per
accidens. Ad hoꝛum enidentiam i ntelligamus ꝙ aliquis
natur aliter inclinans deoꝛſum fulciatur a fulciẽte aliquo
infinite virtutis. adde ei la pidem iamẽ põderoſioꝛ qᷓ pꝛiꝰ

7 magis tendẽs troꝛſum.addas ei quot vis ponderoſa.dũ
vult adherere fulciente infinite virtutis nõ cadet.ex necel⸗
ſitate dico.ſed tale fulciens animã eſt caritas.cuiꝰ virtus
nulla violentia temptatõnis minuit᷑ vt habet᷑ ab Ambꝛo.
Adde igitur quot vis venialia.licet ex ſe anim depmant
tamen ꝑ hoc nũꝙᷓ cadet in moꝛtale anima ex neceſſitate di⸗
co ſed ſicut ibi ponderoſa addita ei qui ſuppoꝛtat᷑ illa pol⸗
ſent facere in eo pꝛonitatem ad deſerendũ fulcientẽ ſe:⁊ ſic

E illa caderet occaſionaliter ſed nõ ex neceſſitate: ſic hic

additio multiplex venialium facit in anima qñq; tantã ꝓ⸗
nitatem ad deſerendũ caritatem que ſuppoꝛtat eam:ꝙ qua
ſi voluntarie caritatem deſerit.licet ad hoc nõ cogatur per
venialia. ⁊ ſic occaſionaliter ꝑ venialia peccat moꝛtaliter
2 faciunt damnuʒ idem quod faceret moꝛtale.⁊ ſic debent
intelligi auctoꝛitates pꝛedicte. Quod autem dicit᷑ minu
ta occidunt hoc eſt ꝑ accidens:quia inducũt libidinẽ moꝛ⸗
talem. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ nihil ẽ adeo veniale ⁊c.
Dicendũ ꝙ hoc intelligit᷑ de eodem ſpecie nõ numero.veꝛ
bigra.Amas ridere venialiter. hoc ridere nũc veniale eſt.
poſſet tñ amoꝛ alterius ridere nũero tantũ intendi eſſet
moꝛtale. ly. qʒ ergo habet ſimplicẽ relatõeʒ nõ ꝑſonalem.
Ad illuo qð obijcit᷑. ꝙ amoꝛ creature poteſt creſcere ĩ te
tantũ ꝙ adequabit᷑ amoꝛi creatoꝛis in te ⁊2c. Dicendũ ꝙ ſi
quis eſt in caritate ꝗtũcunq; amet creaturã aliquã: in infi
nitum plus amat deũ qᷓ craturã illam. ergo qui eſt in cari⸗
tate quãtũcũq; amet creaturã aliquã:in infinitũ plꝰ amat
deum qᷓ creaturam illam. Cum ponitur illum fere tantuz
amare creaturam quãtuʒ deum: patet ꝙ nulla eſt hec poſi
tio. Pꝛet.amoꝛ creature inoꝛdinatus eſt a voluntate ſola:
amoꝛ dei a volũtate cum virtute quodãmodo infinita que
eſt caritas. Sed ſicut ſe habet habitus ad habitũ: ſic ſe ba
bent adinuicem actus egredientes ex bis. Sed voluntas
cum caritate in infinitum excedit voluntatẽ ſolam: igit᷑ et
actus eius actum volũtatis ſolius.¶. Ad aliud dicenduz
comꝑatio illa nõ eſt vſq;quaq; vera? In hoc em̃ nõ es ſi
mile.quia ſicut ibi tot poſſint gutte intrare rimas in na
uem ꝓꝙ niſi exhaurirent᷑ ex neceſſitate ſubmergerẽt nauem
hic aũt nõ ſic eſt de venialibo.quãtũcũq; em̃ multiplicẽtur
nõ facerent vnũ moꝛtale:nec animã ꝑiclitari de neceſſitate
dico niſi occaſionaliter vt p̃dictum eſt. In hoc tamẽ ſimile
eſt. ꝙ ſicut fluuiꝰeſt magnus reſpectu gutte:ſic moꝛtale re⸗
ſpectu venialis. Pꝛet.qtũ ad aliud poteſt intelligi iſta cõ⸗
paratio vt ex dictis patet.q ANd illud qð obijcitur.ꝙ amoꝛ
quo amas creaturam plus q; um.nõ eſt amoꝛ in infinitũ
ꝙᷓ amoꝛ quo diligis creaturam minꝰq; deum ⁊c. Dicẽdum
ꝙ peccatum moꝛtale eſt auerſio a bono incõmutabili ⁊ cõ

uerſio ad bonum ↄmutabile. VUnde ĩ peccato moꝛtali ſunt

hec duo.auerſio aũt eſt quaſi nullus amoꝛ dei xł minoꝛ q;
creature vel equalis.ↄuerſio ad creaturam eſt maioꝛ amoꝛ
creature q;ᷓ dei vel equalis. In veniali aũt ſunt duo. elõga
tio a bono incõmutabili: ⁊ bec elongatõ eſt mioꝛ amoꝛ dei
ꝙᷓ eſſe deberet.⁊ ↄuerſio ad bonũ ↄmutabile:2 bec conuer
ſio eſt maioꝛ amoꝛ creature qᷓ eſſe deberet.Vnde auguſ. in
encheri. c. lxxxj. a. lxxxij. quãdoq; dicit ꝙ veniale eſt minoꝛ
amoꝛ dei:quandoq; ꝙ eſt maioꝛ creature amoꝛ qᷓ eſſe debe⸗

ret.peccatum autẽ moꝛtale potius efficit auerſio q; cõöuer⸗

ſio. AVnde cum aliquis amat creaturaʒ plus qᷓ; deum: iſta
cõuerſio ſola non efficit moꝛtale:ſed hec ↄuerſio cum illa
auerſione.debet em̃ homo deo nõ ſolum amoꝛẽ quãtũ dat
creature: ſeo tantũ quãtuʒ poſſet ei voluntas cum caritate
dare. ſed iſte eſt in infinituʒ maioꝛ qᷓ; amoꝛ quo quis amat
creaturam. ſic ergo patet ꝙ infinita eſt ꝓpoꝛtio diſtantia
inter moꝛtale ⁊ veniale. obiectio aũt pꝛocedit ac ſi ſola con
uerſio ad creaturam inoꝛdinata ꝑ amoꝛem faceret moꝛta⸗
le.nũc autẽ nõ ſic eſi: ſed potiꝰ hoc efficit ipᷣa auerſio a deo
que eſt amoꝛis debiti deo ab ipᷣo ſubtractõ. Ad aliud qð
dicitur.ꝙ ↄplacẽtia eſt quieta volũtas ⁊c. Sicendũ qñ
aliquis peccat venialiter nimis diligendo creaturã. 7 te⸗
inde creſcit amoꝛ ille vſqʒ ad voluntatẽ quietã. ita ꝙ amoꝛ
ille degenerat in libidinẽ quã ↄcomitat᷑ cõtemptus moꝛta:
lis:tũc ex nono ↄtemptu nouũ oꝛit peccatũ. VUnde pꝛimũ

i
0

Mueſtio
peccatũ quod fuit veniale non eſt factum moꝛtale:ſed iam
aliud ſuboꝛtum eſt quod eſt moꝛtale.¶· Ad illud qð obijcit᷑
ꝓp veniale eſt quãtuz ſimiliter moꝛtale.ſeo nulluʒ quãtum
maiꝰeſt alio in infinitũ ⁊c. Dicendũ ꝙ ſicut linea in ſe eſt
quãta.nõ tm̃ reſpectu dimẽſionis ſuꝑficialis ẽ alicuiꝰquã
titatis:ſiłꝛ eſt de veniali pcto ⁊ moꝛtali.Ande licet venia⸗
le ſᷣm aliquã ↄſideratõeʒ habet ſuã dimẽſionem: tñ ſᷣm q;
compꝑat᷑ ad moꝛtale nullam babet vt ex dictis patet. Ad
aliud dicendũ ꝙ; voluntos ſꝑ libere mutat᷑.⁊ ideo nõ diſpo
nitur diſpoſitõne que eſt neceſſitas:ſᷣ tm̃ illa que eſt pꝛoni⸗
tas.vnde ⁊ ſi natura que coacta mouet᷑ diſp onit᷑ diſpoſiti
one que ẽ neceſſitas: nõ ſic eſt de volũtate que ſemꝑ libera
eſt 2 libere monet᷑ nulla ↄpulſa coactõe. ¶ Ad vltimũ qð
obijcit᷑. q veniale punit᷑ pena eterna cũ adiunctũ eſt moꝛta
li.dicũt quidã ꝙ hoc accidit ꝑ impenitẽtiaʒ finalẽ. que il⸗
lud qð m ſe eſi veniale facit moꝛtale.ſed vi det᷑ meliꝰ debe
re dici. ꝙ veniale ſemꝑ manet in genere venialis.⁊ ꝙ non
ex peccato veniali ↄtrabit᷑ reatus eternꝰquia factũ ſit moꝛ
qꝛ bec pena nõ debet᷑ ei ꝑ ſe.ſed cũ adiũcto.

Etum ad ſecudun .§. ij.

quo querit᷑ vtrum venialia aggrauent moꝛtalia. E ſic: vi
tetur.ꝙ Apter venialia peccata iuſte puniuntur ꝑpetrato
res.ergo venialia merent᷑ penam peccatoꝛibo.ergo magis
puniendus eſt qui ↄmiſit multa venialia cum aliquo mor
tali: qꝙᷓ qui pauca vel nulla.ergo moꝛtalia aggrauantur ex
adiunctis venialibo.¶ Itez ad hoc dicunt᷑ circũſtantie ag
grauantes: eo ꝙ grauant ipᷣm peccatũ pꝛincipale. ſed cir⸗
cũſtantie hmõi lunt venialia abſolute conſiderata: verbi⸗
geatia. aliquis nimis auide ↄmedit ita ꝙ peccat venialiteꝛ
ex illa auiditate.ponatur ꝙ excedat nimis ſumendo ita ꝙ;
peccat moꝛtaliter:conſtat ꝙ grauiꝰpeccat ꝑ peccatum gu⸗
le ex hoc ꝙ nimis anide ↄmedit.4¶ SIOtem quecũq;ʒ gr̃a gra⸗
ſfaciens delet peccatũ moꝛtale ſolũ.non autẽ quecũq; de⸗
let peccatũ cum venialibo:ĩmo requirit᷑ ad hoc gratia ꝑfe⸗
tio ergo mortale cum veniali grauiꝰeſt ꝙ; moꝛtale ſolum
Contra.veniale ſe habet ad moꝛtale ſicut punctꝰ ad li⸗
neam.ſ̊ punctꝰ additꝰlinee nõ facit maioꝛẽ lineã:ergo ⁊c̃.
4 Itez omne peccatũ moꝛtale eſt infiniti reatꝰ.ſ̊ quãtũcũ
q; magnũ finitũ addat᷑ infinito nõ facit illud maiꝰ:igit᷑ re
atus venialis additꝰ reatui moꝛtalis nõ faciet illud maiꝰ
neq; aggrauabit illud. hoc patʒ ꝑ exemplũ tale.ꝓtrahat᷑
linea bicubitalis a puncto a.vſq; ad pũctũ b. deinde ꝓtra⸗
hatur in infinitũ.alia linea bicubitalis ꝓtrabat᷑ a puncto
c.vſq; ad d.⁊ deinde ꝓtrabhat in infinitũ.linea que incipit
ab a.7 ꝓtrabit᷑ ad b.in infinitũ ſuꝑponat illi linee q̃ inci⸗
pit a c.⁊ ꝓtrahit᷑ ꝑ d.in infinitũ:ita ꝙ pũctꝰa.ſuꝑponatur
pũcto c.⁊ ↄſequẽter linea fluens ab a.linee fluẽti a c.queri
tuꝛ eꝛgo.linea ſuꝑpoſita aut eſt maioꝛ illa que eſt ſuppoſita
ant mioꝛ:aut equalis.ſIõ maioꝛ:qꝛ tũc ſuppoſita nõ eſſet
ꝓtracta in infinitũ.nec mĩoꝛ:quia tũc ipᷣa nõ eſſet, ptracta
in infinitũ.ergo equalis. ergo linea cubitalis aꝓpoſita nõ
facit illam maioꝛem. Ex his videt᷑ ꝙ circũſtantie que in ſe
ſunt peccata venialia:nõ faciant peccatũ moꝛtale peccatũ
grauiꝰvel maiꝰ:ſed ſicẽ nec punctꝰadditꝰlinee.⁊ etiã ꝙ ha⸗

bens moꝛtale tin ⁊ poſtea eid it veniale: non ſit ma⸗
gis peccatoꝛ nũc qᷓ; pꝛius.Rũñſio.ꝙ circũſtantie q ſm ſe
ſunt peccata vemalia:faciunt peccatũ moꝛtale grauiꝰ. ꝙ;
addens moꝛtali venialia grauiꝰpeccat ꝙᷓ nõ addẽs.4 Ad
illud qð pꝛino obijcit᷑.ꝙ punctꝰadditꝰ linee nõ facit lineã
maioꝛẽ ⁊c.Oicendũ ꝙ licet moꝛtale ⁊ veniale differant ſi⸗
cut linea ⁊ punctꝰqᷓtũ ad hoc.ꝙ ſicut punctꝰin nulla ꝓpoꝛ⸗
tione ſe habet ad lineã:ſic venialia in nulla ꝓpoꝛtõne ſe ha
bet ad moꝛtale.tamen eo ꝙ reatus venialis eſt quãtꝰ:ad⸗
ditus moꝛtali facit illud maius.i.reatus contractꝰex moꝛ
tali ⁊ veniali eſt maioꝛ reatu ſolius moꝛtalis.Qec eſt ſimi
le de puncto qui eſt oĩno ſimplex:a veniali quod eſt ſimpli
citer quantuʒ.quia ergo punctus ſimpliciter indiuiſibilis
eſt: ideo linea per additionem puncti non fit maioꝛ.moꝛta
le aũt per additõnem venialis fit maius ⁊ reatus iſtoꝛum
eſt maioꝛ ꝙᷓ reatus moꝛtalis tm̃.quia veniale nõ ſe habet

lxv.

oĩno in ratione indiuiſibilis.lnum em̃ veniale eſi maius

altero:nec alicuiꝰeſt reatus oĩno ſimplex. 4¶ Ad alrud qdð

obijcit᷑. ꝙ reatus vniuſcuiuſq; moꝛtalis eſt infinitꝰ. Dicen
dum ꝙ hoc eſt veꝛuzʒ.quia vnũqðqʒ moꝛtale obligat ad pe⸗

nam eternã. Cum aũt ſubdit᷑ ꝙ infinito non põt fieri addi

tio.Dicendũ ꝙ boc verũ eſt inqꝙtuʒ eſt infinitũ. Reatꝰ aũt

moꝛtalis licet ſit infinitꝰduratone:non tñ eſt infinitꝰ inten

ſione.vnde põt fieri maioꝛ qᷓtuʒ ad intenſionẽ. VUnde ſicut
in exemplo poſito de lineis pꝛotractis in infinitum ex illa
parte qua infinite ſunt nõ poteſt fieri additõ.neq; poſſunt
ſieri maioꝛes.pñt tamen maioꝛes fieri ex illa parte q̃ ſunt
finite: vt ex illa parte qua incipiuntur ꝓtrabi.Similiter
dicendum ꝙ reatus moꝛtalis põt fieri maioꝛ ꝑ circũſtanti
as ſiue peccata vemalia ex illa ꝑte qua eſt ſinitꝰ.i. tũ ad
remiſſionẽ:nõ qtum ad duratõeʒ.

Articulus ſecũdus
Onſequẽter queritur an ſit in nobis neceſſitas
peccandi venialiter. ꝙ ſic:videtur ꝑ illud qð di
NAYLEit aug. ſuꝑ ioheʒ. In hac vita ſine peccato eſſe
nõ poſſumꝰ. 4 Item idem ſuꝑ canonicã ioh. Im poſſibile
eſi ſanctũ aliquẽ in mĩmis nõ cadere peccatis.hmõi auteʒ
mima venialia ſunt. Sed hec nõ eſſent vera niſi incũberet
nobis neceſſitas peccandi. Vnde aug. de coꝛreptõe 2 gr̃a.
Inquirit vtrũ aliquis teneat᷑ ad impoſſibile?⁊ dicit ꝙ in/
uiti peccamꝰ venialiter. hoc aũt non eſſet veꝝ niſi incũbe⸗/
ret nobis neceſſitas peccandi.al Iteʒ ꝓuer.xxiiij. Septies
in die cadit iuſtus.glo.de leuibo peccatis agit᷑: ſine quibo
hec vita non ducit᷑.ꝑ ignoꝛantiã em̃ vel ꝑ oblinionẽ vel ſur
reptionem: ꝑ neceſſitatem:ꝑ fragilitatem carnis:ſingulis
diebus vel inuiti vel volentes frequenter peccamus.⁊ ita
vt ſupꝛa.Contra.omne peccatum eſt voluntarium tam
veniale ꝙᷓ; moꝛtale.ſed ᷣm aug.Qihil adeo eſt in poteſtate
noſtra ſicut voluntas noſtra.ergo in li.ar.eſt cohibere vo⸗
luntatẽ tam a veniali qᷓ; a moꝛtali.ergo in nobis nõ eſt ne⸗
ceſſitas peccãdi venialiter.q! Iteʒ ſi neceſſitas nobis incũ
beret peccãdi venialiter. ergo ꝓter peccatum veniale nõ
eſſemus debitoꝛes pene:adminꝰ ꝗꝓpter aliqð.cuiꝰ ↄtrariuzʒ
habetur ab aug.dicente.ꝙ veniale eſt quod bominem vſq;
ad reatuz moꝛtis ꝑpetue nõ grauat: ſed tamẽ meret᷑ penã
KRñſio. m ſtatuʒ noſtre coꝛruptõnis incũbit nobis ne⸗
ceſſitas peccandi. Intelligendũ eſt tñ. ꝙ eſi conſiderare in
nobis li.ar.qtum ad ſui naturã:⁊ eſt conſiderare inq̃tuʒ
ipſum eſt coꝛruptum. tum aũt eſt de natura li.ar.nulla
eſt in nobis neceſſitas ad peccatum veniale: ſicut nec fuit
in adam in ſtatu ante peccatum. Etum aũt de ipᷣo eſt pꝛo
ut eſt coꝛruptum ſiue de ip̃ius coꝛruptione.ſi ſibi relinqua
tur:in ipᷣo eſt neceſſitas ad peccatum veniale ſcʒ in genere
In ipſo em̃ eſt libertas reſpectu hinꝰ venialis vel illiꝰ: nõ
tamen inqᷓtuʒ hmõi libertas eſt reſpeciu venialis in genẽ
ĩmo eſi neceſſitas in nobis peccandi venialiter:licet nõ ſit
neceſſitas ꝑpetrandi hoc veniale vel illud. Pꝛet.licet libe.
arbi.ſibi relictum quãtuʒ eſt de ſua coꝛruptione nõ poteſt
ſtore quin declinet in veniale aliquod:põt tamẽ boc ex effi
cacia gratie. Vnde ſᷣm ꝙ plus habet ð gratia:plus eſt po
tens reſiſtere ne declinet in veniale. VUnde ſi baberet quis
gratiã ꝑfectam:haberet ⁊ poteſtatẽ reſiſtendi.ita ꝙ nullꝰ
motus venmialis inſurgeret ſicut fuit de beata virgine.Cõ⸗
cedende ergo ſunt auctoꝛitates quibo oſtendit᷑ ꝙ nõ poſſu⸗
mus eſſe ſine veniali.4l Et ad hoc qð dicit aug:ꝙ impoſſi
bile eſt aliquem ſanctum ⁊c. Dicendũ ꝙ augu.loquitur de
illis ſanctis qui non habebant perfectionem gratie.qua⸗

lis fint apoſtolus cum dixit. Infelix ego hbomo quis me li

berabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huiuſmodi Ro.vij.et non de il⸗
lis qui ita erant confirmati in bono ꝙ nec moꝛtaliter nec
venialiter peccare potuerunt ſicut fuit de beata virgine.
4Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ nihil adeo eſt ĩ pĩate nr̃a ſic vo
luntas ⁊c. SDicendũ ; hoc intelligendũ eſt q;dtuʒ ad exituʒz
in actũ ꝓpꝛiũ.ſᷣm ꝙ dicit Anſel.ꝙ volũtas eſi inſirumẽtuʒ
ſeipᷣm mouẽs.nihil em̃ adeo eſi in ptate noſtra ſicut volun
tas qᷓtum ad exitum actus ꝓpꝛij in eſſe. quia em eſt inſtru⸗

mentum ſeipſum mouẽe: poteſt nolle quotienſcũq; quã⸗
docũq; velit.hoc autẽ non impedit quin quadam necelſits
te quadoq; peccamus:vel ꝑ ſurreptonem:vel ꝑ ignoꝛanti⸗

am: vel aliquam fragilitare etiam inuiti. vt habet᷑ in glo.

ſupꝛadicta ſuꝑ illud.ſepties ⁊c.¶ Ad illud quod obicit ·
ꝙ ſi incũberet nobis neceſſitas peccandi venialiter: nõ ei⸗
ſemus puniẽdi ꝗpter peccatum veniale.Dicendum q; non
ſequitur. bene autem ſequeretur ſi incũberet nobis neceſſi
tas vniuerſalis peccandi venialiter.i. ſi nulli veniali poſ⸗
ſemus reſiſtere.ſed quia ſicut tactum eſt.licet incũbat no⸗
bis neceſſitas peccandi in genere:eſt tamen in nobis liber⸗
tas reſpectu buius venialis vel illius.non in merito pu⸗
niendi ſumus pꝛo venialibus. Pꝛet. frequenter accidit ꝙ
ex noſtra negligentia a frequentia caſus in venialia cadi⸗
mus in puiuſinodi neceſſitate. pꝛopter quod non excuſat

nos neçelſitaag bnoecc.

Articulus tercins

SSnſequẽter querituꝛ de remiſſione venialium
Circa hoc queruutur plura. Pꝛimũ eſt vtrum
tenẽmur penitere de venialibus. Scom vtrum
dimitiũtut affectu manẽte ad eadem. Lercium vtrũ vnuʒ
dimittitur ſine alio. Quartum vtrũ dimittantur venialia
manente moꝛtali. Quintum vtrum dimittãtur in purga⸗

toꝛio qᷓ;tum ad culpam. ,⸗ —
Etum ad pꝛimũque S. f.
ritur an neceſſe ſit penitẽ ð venialibo: ꝙ ſic:videt᷑.quia im
poſſibile eſt intrare in gloꝛiã niſi veniale remittat᷑.ſed ve⸗
niale eſt actuale peccatum. ab actuali auteʒ non iuſtificat̃
niſi ꝑ penitẽtiaʒ:ergo ad remiſſioneʒ venialium neceſſaria
eſt penitẽtia. ¶ Item aliquod eſt veniale quod ꝑ conſenſũ
fit moꝛtale.ergo aliqua ſunt venialia in que tenemur diſ⸗
ſentire ne fiant. ergo poſtꝙᷓ talia ſunt ↄmiſſa tenemur dil⸗
ſentire ⁊ de eis penitere ⁊ dolere.¶ Item multitudo venia
lium te proximo diſponit ad moꝛtaie licet non neceſſario
igitur qui dimittit venialia ĩ ſe multiplicari: commitit ſe
diſcrimini nentur non ↄmittere ſe diſcrimini
ergo ⁊c ¶ ¶ Contra.illa que non tenemur vitare ne fiant:
non tenemur de his penitere ſi fiant. Hoc autem certũ eſt.
quia virtus penitentie ſicut deteſtatur factuʒ:ita cauet fa⸗
ciendum. ſed nullus tenetur vitare venialia ne fiant:et lo⸗
quoꝛ de tentione neceſſitatis.ergo nec de factis penitere.
¶ Item ad nibil tenemur ſine quo poteſi eſſe caritas.ſed
caritas poteſi eſſe ſine deletione venialium: quia ſiat cum
venialibus igitur non tenemur penitere.4! Item non tene
mur penitẽ dæ hoc veniali vel de illo ⁊ ſic de alijs: pari ra⸗
tione ergo de nullo.4 Item ſi penitẽtia aliqua requiritur
sad remiſſionem venialium. exquo moꝛtale eſt infinitũ ma
ius omni veniali:videtur ꝙ ad deletionem moꝛtalis requi
ritur in infinitum maioꝛ penitentia.ſed talem non eſt poſ
ſibile fieri ab homine:ergo ſi ad veletioneʒ venialis requi
ritur penitentia:nullus poſſet facere penitentiam mor
tali.ſed hoc eſt falſum ergo ⁊ pꝛimum Knſio ſine pꝛeiu
ditio.qꝙ tenemur penitere quãdoq; de venialibus.licet em̃
venialia leuia ſint: tamen periculoſa ſunt. vt em̃ pꝛetactũ
eſt nimia aſſiduitas in illis ſiue penitentia: inducit quan⸗
doq; libidinem quam concomitatuꝛ contemptus.VUnde vt
tactum eſt qui ſine penitentia multiplicaret aſſidue venia⸗
lia:ↄmitteret ſe diſcrimini. Quod expᷣſſe habetur ab aug.
dicente.Aldinuta peccata ſi negligantur occidunt.4l!qAo
illud ergo quod pꝛimo obijcitur contra boc. Dicendum ꝙ;
eſt loqui de venialibus vt conſiderãtur in ſe.i.ſᷣm moꝛbuʒ
ꝓꝛium aut ꝓut inducunt cauſam ꝑiclitationis.licet ergo
non ſunt cauẽda initum ledunt moꝛbo ꝓpꝛio:ſunt tamen
cauẽda initum ſunt inductiua eſſe periclitatõnis. VUnde
auguſ.de.x.coꝛdis.Aldodica peccata ſi attenditis ꝙ modi
ca ſunt cauete: quia plura ſunt.4! Ad aliud qð obijcitur.
caritas poteſt eſſe cum venialibo ⁊c̃. Dicẽdum ꝙ hoc ve⸗
rum eſt.tñ libido inducta eoꝝ frequẽtia qñqʒ tollit carita⸗
tem.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nõ tenet᷑ penitere de h̊ venia/

voluntati. ergo nõ tolli S
multa venialia fiunt ex voluntatis acceptõne.ergo nõ de⸗

li vel de ülo. Dicẽduʒ & licet nõ tenemur penitẽ de ̊ inq;
tum h̊ vel te illo inꝗᷓtum illud: tamẽ penitẽ tenemur de h̊
7 de illo:inqtum eoꝝ frequẽtia diſponit ad caſum. ⁊ eſt ſi
mile. hec gutta non canat lapidem nec illa:⁊ tamẽ frequẽ⸗

ti caſu pluuie cauatur. Vnde non tenemur pemitere de ve⸗

nialibus inqtum ſingula ſunt: ſed inqtum eoꝛuʒ frequen
tia diſponit ad libidinẽ moꝛtalis. vnde etſi illi qui diligen
ter cauent ſibi a venialibo non tenẽtur penitere de illis:il⸗
li tamẽ qui ex nimia delectatõne frequenter ↄmittunt talia
tenentur penitere. Vnde auguſ.ad felicianũ.Eſt peniten⸗

tia bumilium bonoꝝ ⁊ fidelium pena quotidiana. in qua
pectus tũdimus dicẽtes. dimitte nobis debita noſtra ⁊c̃.

neq; ea dimitti nobis volumꝰ que dimiſſa in baptiſmo nõ
dubitamus: ſ illa vtiq; que humane fragilitati qꝙᷓnis par⸗
na tamẽ crebꝛa ſubrepũt.que ſi collecta ↄtra nos fuerint:

ita nos grauabunt ⁊ oꝑꝛiment ſicut vnũ adeo graue pec⸗

catum.⸗¶l Ad vltimũ dicendum.ꝙ qᷓ;uis moꝛtale ſit maius

in infinitum qᷓ; veniale inqꝙᷓtum hoc eſt moꝛtale illud venia

le:tñ quia in iuſtificatione a moꝛtali remittitur reateter⸗

nus ⁊ ↄmutat᷑ in tꝑale:pena debita veniali eſt ꝓoꝛtiona⸗

bilis pene debite moꝛtali. — ‚—
Etum ad ſecũdũ SF. ij.

querit᷑ vtꝝ dimittit᷑ veniale manẽte affectu ad illud.Et vi
detur ꝙ ſic ꝑ hoc.quia gr̃a in ſuis actionibo potẽtioꝛ eſt qᷓ
natura:⁊ maxime qᷓ; natura coꝛrupta ⁊ debilitata.gr̃a em
facit animã tolerare omnia: ſuperaꝛe omnia:omnia poſſe
vnde Phi.iiij. Omnia poſſum in eo qui me ↄfoꝛtat.ergoĩ
viſu illoꝝ in illa que appetũt ſi ſunt opoſita:pᷣualebit gr̃a
Si ergo appetitus gratie eſt ad deletoneʒ venialis alicuiꝰ

appetitus voluntatis coꝛrupte ad ꝑmanẽtiam illius: dele⸗
bitur iuxta apetitum gratie:⁊ non ꝑmanebit ad apetitũ

voluntatis illius.ergo manẽte affectu ad aliquod veniale
tolli poteſt illud.q Item nulla eſt voluntatis noſtre viciſ⸗
ſitudo poſt moꝛtẽ.ſed in illa volũtate qua decedit hõ ꝑma⸗
nere inuariabilit poſt moꝛtẽ vt volunt ſancti.ergo ſi quis
diſcedit cum volũtate alicuiꝰ venialis.illa voluntas ꝑma⸗
net imutabilis. nihilominꝰ vt videt᷑ venialia tollunt᷑ poſt
moꝛtem.dicit beatꝰ Sꝛego.iiij.dyalogoꝝ.ꝙ quedaʒ leues
culpe remittũtur in futuro ontra.ipe affectus ad oꝑa
peccati eſt magis ipᷣm peccatum qᷓ; ĩm opus:ergo manen

te affectu nõ deletur peccatũ.¶ Item maioꝛis adherentie

eſt veniale qᷓ; moꝛtale.ſed moꝛtale nunq delet᷑ manente vo

luntate ad illud:ergo nec veniale.¶ Item veniale ſtat cuʒ

gr̃a.dũmodo acceptet illud voluntas.ergo gra ꝑ ſe nõ de⸗
let veniale.neceſſe eſt erg⸗ ad hoc ꝙ celeat᷑ ꝙ ſit inacceptũ
manẽte affectu ad illud.4 Item

lentur manẽte illa acceptõne.Idem em̃ Fᷣmi 6c cau⸗

ſa alicuiꝰeffectiua 2 deſiructiua eiuſdem. ¶/Rñnſio. dicen⸗

dum ꝙ nunqᷓ teletur culpa neq; moꝛtalis neq; venialis af
fectu exiſtente ad idem. qð mamifeſte patet ex hoc. ꝙ vt ta⸗

ctum eſt: ipᷣe affectus eſt potius peccatuʒ ꝙᷓ ipe octꝰ.4 A

illud ergo qð pꝛimo obijcit᷑. ꝙ gra eſt potẽtioꝛ ⁊c. Dicẽdũ
ꝙ et ſi gratia ſit potẽtioꝛ ſimpliciter q; natura: tñ quia ex
diuina ꝓuidentia qua indita eſi voluntati bumane. liber⸗
tas volendi hoc vel illud: ꝓuiſum eſi humane libertati ꝙ
non habet efficaciã plenã in voluntate ipᷣa ↄtradicẽte:licʒ
habeat ipᷣa obediẽte. Ende opus gratie nõ eſt oꝛdinare vo
