glo. vj. ad heb.baptiſmatũ pluraliter dicit.qꝛ eſt bapti
ſinꝰ in aqua:in penitẽtia:in ſanguĩe.qꝛ ſic mũdat᷑ homo
Pctis ꝑ penitentiã vel ſanguĩs effuſione:ſiẽ ꝑ lauacrũ
baptiſmi. Itẽ ſub fundamẽto fidei cõtinet᷑ reſurrectio
et iudiciũ.qꝛ glo.dicit ſuꝑ iliud.fidei que ad deunʒ. vj. ad

bebᷣ. Jacientes fundamentũ fidei que ad deũ. ſeʒ vt oẽs

ꝑtes fidei habeant.igit᷑ ſi ib ſungamento ſidei cõpꝛeben⸗
duntur om̃es articuli. Reſpõſio. ꝙ eſt fundamentuʒ
neceſſitatis:et fundamentum ſuꝑediſiciende ꝑfectionis

Pꝛimum requirit᷑ ad ſalutem:ſecundũ requirit᷑ od pꝛo

greſſum in merito ſiue ad fundamentum ſuꝑedificande
ꝑfectõis.Ad fundamentũ ſuꝑedificande pfectõis.pᷣmo

requirit᷑ penitẽtia de pct̃is cõmiſſis.qꝛ apĩus loquit᷑ de

ſundamẽto iaciẽdo in rudibo inſiruendis ⁊ ꝓfecturis ad
ſtatum eminẽtioꝛem. In hoc igit᷑ fundamẽto.requiritur
penitentia de pctis que p̃parat od gram fidei.que debet
eẽ pꝛimũ in gꝛatuitis.qꝛ.xj.ad hebᷣ. Sine fide impoſſibi
le eſt quẽq placere deo.Qon aũt ſufficit fides niſi ſequa
tur ſacramẽtum baptiſmi.qꝛ ioh.iij. Aſi quis renatus
fuerit ⁊c.hec aũt requirũtur ad fundamẽtum neceſſita⸗
tis.Ad hoc aũt ꝙ pꝛogrediat᷑ ad ſtatum ꝑfectioꝛem reꝗ
ritur ꝙ fundamẽtum ſit firmum ⁊ ſtabile. VUnde requi⸗
ritur cõfirmatio ad robur gratie ⁊ firmitatem. Item ex

alia ꝑte quia ꝓni ſunt homĩs ſenſus ad malum ab ado

leſcẽtia ſua Geñ.viij.requirit᷑ accenſus deſiderij ad bo⸗
num. ꝓpter qð neceſſe eſt ꝙ ponat᷑ in fundamento reſur
rectio qua habetur ſpes gloꝛie ⁊ retributõis. Itẽ vt hoc

fundamẽtum in firmitate ſiet vſq; ĩ finem:requirit᷑ dili⸗

gentia ex parte penitẽtis.quia Ecẽi.xix.et qui modica
ſpernit paulatim decidet. hanc aũt diligentiam generat

timoꝛ qui habetur exy conſideratõne eterm iudicij quo ſi

gnificat᷑ pena eterna.quia ecẽs.vij. Qui timet deum ni⸗
hil negligit. ꝓpter quod cõueniẽter apponit᷑ iudiciũ eter
num ad fundamẽtum. hec igit᷑ nccia ſunt ad fundamen:
tum ſuꝑedificãde ꝑfectõis. Sex igitur hic tacta nõ ſolũ
ponunt fundamẽtum nccitatis:ſea pꝛogreſſus in meri⸗

to.Vnde.vj.ad heb.ſuꝑ illud nõ rurſum iacientes dicit

go. bee om̃ia ꝑtinent ad inicia neophitoꝝ.hec om̃ia ni⸗
i pᷣceſſerint in fundamento:nemo pt᷑ bene eperari.2 qꝛ
hec omnia nobis neceſſaria ſunt dicit feramur ad ꝑfe⸗
ctõnem iaciẽtes hec om̃ia ſicut lapis iacitur in fundamẽ
to. Nota ꝙ dicit. Miſi hec pᷣceſſerint in fundamento ne⸗
mo poteſt bene operari.et poſt.quia hec om̃ia nobis ne

ceſſaria ſunt dicit ſeramur ad ꝑfectionem ⁊c. Ad alið
qð obijcit᷑ ꝙ fides ſufficit ad ſpũalem curã ⁊c̃.dicẽdũ.q;

hoc eſt verũ in caſu ſcʒ vbi nõ eſt facultas ſuſcipiendi ſa⸗
cramẽta. Pꝛeterea.nõ ſufficit ad reꝑatõem lapſus a ſta
tu ĩnocẽtie ꝑ actuale ĩmo cũ fide requirit᷑ penitẽtia. TIñ
et ſi ſufficiat ĩ caſu ad vitam:nõ tamẽ ad fundamentuʒ
ſuꝑedificande ꝑfectõnis.q Ad hoc qð obijcitur.ꝙ qui
crediderit ⁊ baptiʒ atus fuerit.vlt᷑.marc.dicẽduzʒ ꝙ bec
duo ſufficiũt ad ſalutem.nõ tamẽ ad ꝓgreſſum qtũ ad
opera ꝑfectõis.Vnde cõcedi pt᷑ ꝙ ſumiciũt ad ſalutis fũ
damentũ:nõ ad ꝓgreſſum ſuꝑedificãde ꝑfectõis.Simi⸗
liter reſpondendũ eſt ad illud Marc.j. Penitemĩ? cre
dite ⁊c. ¶ Ad illud qð obijcitur de verbo illo.ij. act. Pe
nitentiam agite ⁊c̃.dicendũ ꝙ hec tria ſunt ad ſaluteʒ et
ſufficiũt ad fundamẽtum nccitatis:dũmodo baptiſinus
fiat in fide. Sed qꝛ ad ꝓgreſſum ſuꝑedificãde pꝑfectõis
requirit᷑ accenſus deſiderij ad ꝓficiendũ in merito. At
tendit᷑ aũt deſiderium ex ſpe gloꝛie ⁊ retributõnis:neceſ
ſaria eſt appoſitio reſurrectõis.Pꝛet᷑.qꝛ ꝓficienti in me
rito nõ ſufncit puritas vite que habet᷑ ex gratia fidei et
ſacramẽto baptiſmatis.et firmitas virtutis ⁊ gratie qᷣ
habetur ex cõfirmatõne niſi hec ↄſeruent᷑ ĩ eẽ.requirituꝛ
timoꝛ iudicij eterni ad ↄſeruatõem hoꝝ ĩ eẽ ſubſtãtiali.
ꝗpter quod necia eſt additio iudicij eterm quo habetur
timoꝛ ad cuſtodiam pᷣdictoꝝ.¶ Ad aliud qꝗð obijcitur ꝙ
ſub doctrina baptiſmatũ cõpꝛehẽdit᷑ penitẽtia. dicẽdum
ꝙ nõ eſt verũ eo mõ quo ſũpta penitẽtia ponit᷑ pꝛimũ in
fundamẽto.ᷣ ſub tercio qð poit ĩ fundamẽto ſcʒ doctria
baptiſmatũ cõpꝛehẽdit᷑ baptiſma flamis: qð eſt aliuda
penitẽtia infoꝛmi.¶ Ad illð qð obr.ꝙ ſub fũdamẽto ſi
dei cõpᷣhẽdit reſurrectio ⁊ iudiciũ.dðm.ꝙ duo ſũt gene
ra articuloꝝ fidei.quidam em̃ articuli babẽt ietates
que ſunt in deo vel verbo incarnato quaſi ĩ ſubiecto. vt

— ——MVN

da
W
;
gi
bet
n
oſi
ge

6
K
ne
aet
ieg
giun
ill.
heler
vr
icon
i 16

omnipotẽtia.incarnatio.natiuitas ⁊c̃.et iſti articuli cõ
tinent᷑ ſub fundamẽto fidei ad deũ. Similiter alij aꝛticu
li in quibus ſunt pꝛopꝛietates que non ſunt in deo tan⸗
in lubiecto:ſed ſunt a dro nobis. deus em̃ faciet gloꝛio
am reſurrectõem iĩ ſaluãdis:et indiciũ ſiue penã i dam
nandis. et iſti articuli nõ continentur ſub fundamento
fidei ad deuʒ: ſed ſunt per ſe.vel poteſt dici ꝙ reſurrectõ
et iudicium nõ ponũtur in fundamento inqᷓtum ſunt or
ticuli:ſed ꝑꝛo ſpe et timoꝛe.

rticulus quintus

Gnſequẽter querit᷑.de oꝛdine eoꝝ que poſita
ſunt in hoc fundamẽto.vbi dicit᷑ in glo.xj · ad
beb. ibi. fides eſt ſubſlãtia ⁊c. Iides ẽ funda⸗
mentũ oĩm bonoꝝ. igitur debet pꝛius oꝛdinari in hͥ fun
damento ſicut pꝛimũ fundamentũ ⁊2 fundainentũ alioꝝ
4Item timoꝛ iudicij ⁊ ſpes pꝛemij excitant pctoꝛes ad pe
nitentiam et alliciunt. igitur iudicium et reſurrectio de⸗
bent oꝛdinari ante penitẽtiam. 4 Ytem. xj. ad heb. Sine
fide impoſſibile eſt placere deo.igit᷑ fides facit ꝙ penitẽ
na placet deo.igitur debet pꝛecedere ſicut caula effectũ
in moꝛibus.quod aũt facit aliqð placere eſt cauſa illius
in genere mord Reſpõſio.ꝙ coueniẽter oꝛdinatur pe
nitentia ante alia.ſicut illud quod eſt pꝛimũ meritoꝛiũ.
quo aũt modo ſit meritoꝛiũ dietũ eſt ſi upꝛa. Neniens em̃
ad xp̃ianã religionẽ.pꝛimo de bʒ penitẽdo ſcʒ in peniten
tia infoꝛmi pꝛeꝑare ſe ad gr̃am ſidei.qua babita debet
accedere ad ſacramentum fidei ſcʒ baptiſma. deinde ad
cõfirmationem. deinde timoꝛe ſupplicij ⁊ ſpe pꝛemij dili⸗
genter habita cuſtodire et ſuſpirare ſiue anhelaẽ ad ma
ioꝛa. .. Ad hoc qð obijcitur. ꝙ fides eſt fundamentũ om
nium bonoꝛum.dicendum.ꝙ hoc eſt bonoꝝ gratuitoꝝ.
Vngde nõ requirit᷑ ꝙ ſit fundamentũ penitẽtie inſoꝛmis
¶ Ad qð obijcitur. timoꝛ iudicij et ſpes pꝛemij allici:
unt ad penitentiam.dicendũ ꝙ et ſi alliciunt qñʒ ad pe⸗
nitentiam: hoc eſt mediante fide. vnde neceſſe eſt fidem
pꝛecedere.et ſi fides ſit foꝛmata ſiue fides poſita de fun⸗
damento:neceſſe eſt illa ſubſequi ad fidem. Pꝛet.nõ po⸗
nutur de fundamento vt alliciant ad penitentiã infoꝛmẽ
Pa Foni de fundam̃to:ſed potius ad robur alioꝝ et cu
lam que ponũtur in fundemẽto. ꝓpter qð vltimo de
bent oꝛdinari. Ad illud qð obijcitur ꝙ ſine fide impoſ
ſibile eſt placere deo.dicendũ ꝙ boc intelligr de platẽtia

remũeratõis pᷣmij etni. Si at᷑ n placʒ pnĩa infoꝛmis deo

placet tñ qꝛ pꝛeparat ſe ad ſuſceptioneʒ gratie.

embrum teꝛciumm

Onſequẽter querit᷑ de hboc ſacramento ſᷣm
qꝙ oꝛdinatur ad liberationẽ a naufragio ⁊
dicit᷑ tabula.dicit em̃ hiero.ꝙ pꝛima tabu
la poſt naufragiũ ẽ baptiſmꝰ:ſecũda peni
tẽtia..¶ Cõtra.Aldath.iij. Penitẽtiaʒ agite.ibi glo. Pꝛi
ma virtus ẽ ꝑ penitẽtiam ꝑimere veterẽ hoĩem.ſ̊ ſiẽ pꝛi
ma virtus:igit᷑ pꝛima tabula.virtꝰ em̃ vel gratia ẽ reme
diũ ſpũalis naufragij.¶ IRtẽ ſi baptiſmꝰ ẽ pꝛima tabula
eſt pꝛimũ ſacramentũ.igit᷑ et penitẽtia que ẽ ſecũda tabu
la eſt ſecũdũ ſacramentũ.¶¶ Itẽ ſecũda aut dicit oꝛdiem
temꝑis aut nature.iQon tꝑis:qꝛ ſicut actuale peccatuʒ
pꝛius fuit qᷓ oꝛiginale ſicut in pꝛimis parẽtibo:ſic tabu⸗
la que ẽ remediũ naufragij actualis.pꝛius fuit q̃ʒ tabu⸗
la que fuit remediũ oꝛigialis. In pꝛimis em̃ parẽtibo ꝑ⸗
ſona rõne culpe actualis coꝛrupit naturã.natura at᷑ de⸗
inceps coꝛrupit ꝑſonã coꝛruptõne oꝛiginalis.Qec natu
re:quia ſicut volũtas eſt pꝛimũ pꝛincipium peccati ante
quod nullũ et natur aliter pꝛimũ:ſic et peccatũ volunta
rium pꝛius ẽ natura peccato qð cõtrabimꝰ cũ oꝛigĩe na
turali.4:q Item ylſa.iuij. Peccatum ſuum quaſi ſodoma

pᷣdicauerũt.ibi.hiero. Secũda tabula poſt naufragiuʒ

eſt impietatem peccatoꝝ abſcõdere.ſed penitentie eſt re
uelare impietatẽ peccatoꝝ. VUnde ꝓuerb.rxxviij. Qui ab
ſcondit ſcelera ſua nõ diriget᷑:qui aũt cõfeſſus fuerit et

reliquerit ea miſericoꝛdiã cõſequet᷑.ergo cum actꝰ cõtra
rij nõ cõueniunt eidem: penitẽtia nõ eſt ſecũda tabula.
Item ſi eſt ſecũda tabula et baptiſmus pꝛimaquomo
xpc et iohes inceperũt pꝛedicatões a penitẽtia. Jtẽ.· ij.
act. Penitentiã agite et baptiʒet vnuſaſq; veſtrñ. Ex B
videt᷑ ꝙ penitentia pꝛecedat baptiſmũ et maxime i adul
tis. ergo debet dici pꝛima tabula.⸗ Item queritur quo
tropo loquẽdi ſiue qua ſiłliindine ⁊ icit bo tiſmus pꝛĩa
tabula et penitẽtia ſecũda Keſpõſio. ad pꝛimũ patʒ
ex ſupᷣdictis virtus penitentie non eſt pꝛima ſimpliciter
ſed lapſis in moꝛtale poſt baptiſmum. 4 Bo aliud dice⸗
dum. ꝙ argumentũ nõ valet. 2 ponitur inſtantia talis.
Ilie eſt ſecuduo archidyaconus in bac eccleſia:ergo eſt
ſecũda perſona.Aihilominꝰ dici poteſt. ꝙ eſt ſecunduʒ
ſacramentũ inter ſacramenta delentia culipam: no aute
ſecundum ſimpliciter. Pꝛimo em̃ acquuitur innocentia
ꝑ baptiſmũ:et roboꝛatur ꝑ confirmationem: et uſtenta
iur ꝑ ſacramentũ eukaꝛiſtie.poſi boc lapſo in culpãſ ub
nenit ſacramentũ penitẽtie. VUnde ſacramentum eſt ĩ ſa⸗
cramentis in quibo ꝗpꝛie deletur culpa. 4 Mo illud qð
obijcitur de oꝛdine. dicendum ꝙ eſt conſiderare peccatũ
actuale et oꝛiginale abſolute et in ſe:et ſic eſt actuale pꝛi
us natura qᷓ oꝛiginale ſiẽ cauſa qᷓ; effectus. Et eſt conſi
xerare ip̃a in comꝑatione ad ſubiectũ.et hoc duobo mo
dis.vel comꝑatione ad ſubiectum pꝛimũ.i.pꝛimum ho⸗
minem:et ſic actuale fuit pꝛius oꝛiginali.Vel compara
tione ad naturã ꝓpagatam:et ſic oꝛigiale natura et tem
poꝛe pꝛiuo eſt qᷓ; actuale.ꝛima aüt tabula ſecũda da
ta ſunt in remedia peccatoꝝ. ſᷣm ꝙ determinantur circa
naturam ꝗpagatam ſiue bomĩem deſcendentem a pmis

parentibo. pter qð cõuenit ꝙ; pꝛimo ſit pꝛima tabula qᷓ

eſt remedium oꝛiginalie: deinde ſecunde que eſt remedi
um actualis.4· Ad illud qð obijcitur. ꝙ ſecunda tabula
eſi abſcondere ⁊c.dicendum ꝙ abſcondere dicit᷑ dupli⸗
citer. VUno modo celando peccata et nõ cõfitendo. ſm ꝗ
dicit᷑ ꝓuerb.xxviij.qui abſcondit ſcelera ſua nõ diriget
Alio mõ delendo peccatũ ꝑ cõtritõem confeſſioneʒ ⁊ ſa
tiſfactionẽ. et hee abſconſio fit ꝑ penitentiaʒ. d& qua ps.
Heati quoꝛũñ remiſſe ſunt inigtates et quoꝛũ tecta ſunt
peccata ⁊c.¶ Ad aliud dicendum.q; iohes et xpᷣc voca⸗
uerunt ad penitẽtiã.nõ que eſt ſacramentum. nec ſecun
da tabula:led que pᷣcedit baptiſmum que eſt contritio de
p eccatis.de qua.ij. act. Penitentiam agite 2 bapn. 7c.
Adulti em̃ baptiſandi nõ tenentur ad conſeſſionem et
ſatiſfactionem ſed contritõem ſolum. de bmõi penitetig
nõ loquitur hiero. Hec aĩ com ꝑa⁊᷑ q̃ſi vnũ cu baptiſmo
ſed de penitẽtia que habet cõtritõem conſfeſſionem ſatil⸗
factionem.¶ Ex bis patet reſpõſio ad aliud quod ſequi
tur.¶¶ Ad hoc quod querit.quo tropo ⁊c̃. dicendũ ꝙ mu
dus mare dicit. põ. boc mare magnũ ⁊c. Qauis fluctu⸗
ans iĩ hoc mari eſt eccleſia:que ꝑ archam figurat᷑ Beñ.
vij. Pꝛouerb. vlt. Facta ẽ quali nauio inſtitoꝛis. Ab hac
naui frangit᷑ aſſer.qñ aliquis ꝑ peccatum moꝛtale ſegre
gatur ab eccłia. In cano. Jude hi ſunt qui ſegregant ſe
metipos aĩales ſpm̃ nõ hñtes.ſpũſſctus ẽ glutinu q vnit
vnuſꝗſq; naui eccłie. Quia igit duplex ẽ peim oꝛigiale
2 actuale.duplex ẽ nauis fractio ſiue naufragiu. pꝛimũ
ꝑ oꝛigiale ulud reꝑat᷑ ꝑbaptiſmũ: ſcᷣm ꝑ actuale moꝛ
tale a illud reꝑat᷑ ꝑ pniam. Maptiſmꝰ igit᷑ 2 penitentia
qi due tabule ſerũt ad littꝰ poſt naufragiũ tale ? tale.

¶ Lueſtio. lxuij. de iterati
one penitentit.
Equitur de uterati
one pnie. de ᷣ querũt᷑ plura. Pꝛimũ eſt
vtrũ ↄtingat a vera pniĩa cadere. Seðm
vtrũ dtingat pniam iterare. Terci. v.
Stiẽs ↄtigat cadẽ totiẽs ↄtigat pniaʒ ite
rare. Quartũ.vtrũ lapſu pluries ꝑ graʒ penitetie itera
te:contingat reſurgere. „

embeum prumuum
Irca primũ ꝓceditur ſic.⁊ oſtẽditur ꝙ cõ
tingat a vera pemitẽtia cadeꝛe. exemplo da
uid.ꝗ te pcto moꝛtis Arie penituit. cuiꝰ
eti peĩtẽtiã dñs acceptauit. xij.reg.ij. pec
cauit tñ enumerãdo płin.ij. reg. penł.¶ Item auctoꝛita
te dñi Joh̊.v.dixit ꝑalitico. ade ⁊ ampliꝰ noli pecca⸗
re ne deteriꝰ tibi aliqꝗd cõtingat.Sed nõ fuiſſet cõmma⸗
tus malũ ꝓpter recidiuũ nili poſſet cadere: g ⁊c. ¶¶ Iteʒ
videt᷑ idem ꝙ habet eẽ in li.ar.ſᷣjm ſtatũ vie et hoc nõ cõ
ſirmato. tale eſt vertibile et ꝑ vertibilitatẽ pt cadere a
ſtatu gratie et iuſticie:g 2 penitẽtie.4· Itẽ gra baptiſma
lis ẽ maioꝛ ꝙᷓ; penitẽtie et cõfirmatois ſi imiliter. ſed poſt
verã gram baptiſmatis 2 cõfirmatõi coõtingit cadere:ꝗ
et poſt gram penitẽtie. ¶ Cõtra. amp.et aug. diſſiniũt
penitẽtiam.ꝑpetrata mala plangere:et plangenda vltra
nõ ↄmittere.ergo ſi cõmittit poſt plangẽda pꝛius nõ pe
nituit.ſi ergo penituit:patet ꝙ vltra nõ cõmittit. 4¶ Ztez
yſið.Inanis ẽ penitẽtia quã ſequẽs culpa coingꝗnat.er⸗
go ſi poſt peccat pꝛima penitẽtia fuit inania.ergo ab op
poſitis ſi fuerit vera poſtea nõ peccaiit.4 I idẽ videt᷑
ꝙ offenſa ẽ infinita:ergo et ſatiſſfactio ſi vera eſt cebz eſſe
infinita.ergo cũ nõ ſit infinita intenſione:ſaltem eſt infi
nita duratõne. ergo ſi nõ ſe emꝑ durat nõ eſt vera penitẽ/
tia nec ſatiſfactõ.¶ Item vere penitẽtis eſt ſemꝑ dolere
de cõmiſſis et ſemꝑ peccatũ deteſtari. ſed ſemꝑ deteſtãti
gram impoſſibile eſt reſu rgẽ:ergo vere ꝑenitentẽ cum ſꝑ
deteſtat᷑ culpam impoſſibile ẽ cadere. Rñſi io.dicendũ
ſicut errauerũt aliqui circa penitẽtiam:ſic circa carita⸗
tem. dixerũt em̃ ꝙ habens ſemel verã caritatẽ nũqꝙᷓ ꝑdit
eam:ſilłr et habens veram penitẽtiam nunqᷓ eam pꝑdit.ſᷣ
hoc eſt manifeſtꝰ erroꝛ ⁊ cõtra ſcripturã.Ratio aũt que
iſtos decepit fuit.qꝛ nõ cõſiderauerũt quid dicat᷑ vel im⸗
poꝛtet᷑ ꝑ hoc nomẽ verum:cum dicit᷑ vera penitentia vel
vera caritas.ponẽtes illud ſolũmodo in his vere eẽ qð
nõ deficit a fine.ſed aliter intelligẽdum eſt. ſcʒ ꝙ veritas
peniiẽtie dupliciter accipitur ſicut et cuiuſii bet vᷣtutis.
Vno em̃ modo dicit᷑ virtus veꝛa q habʒ verũ vᷣtutis opꝰ
vei nata eſt br̃e quãtum ẽ te ſe.⁊ hec veritas eſt de eſſen
tia virtutis. Alio modo dicit᷑ virtus vera que ꝑducit in
ſinem. et hec veritas nõ eſt eſſentialis virtuti ſed dĩc vir⸗
tutis ſtatum ſiue cõtinuationẽ. Scm boc dicendũ.ꝙ ſi
pꝛimo dicatur modo penitentia vera que verũ virtutio
habet actum: ſic de veritate penitẽtie eſt eteſtari maluʒ
cõmiſſum et pꝛo illo tꝑe nullũ cõmittere.et de futuro pꝛo
ponere nõ cõmittere.et ab om̃iba his poteſt homo cadẽ.
et ita a penitẽtia vera veritate pꝛimo dicta.Si aũt dica
tur vera quia ꝑducit in finem vt ipᷣa que eſt finalis et cõ
tinuata:ab hac nõ contingit cadere.ſed hanc nõẽ diceꝛe
hoĩem habere:niſi finaliter pſeueret ⁊ ab illa nõ cadat.
l Ao illud ergo qð obijcitur pꝛimo.ꝙ ad veritatem eiꝰ
ſpectat plangenda nõ cõmittere. dicendum ꝙ ſi loqua:
mur & veritate pꝛimo modo:ad veritatẽ ſpectat nõ cõ⸗
mittere tunc nec actu nec ꝓoſito.ſed non poſſ.et ſic ac⸗
cipitur in dictis diminitiombo. vel ſi accipiat᷑ ꝓ futuro
ſimpliciter: tunc erit penitentie dicre vere veritate pſeue
rantie ſiue ducente in finem. Et ꝑ hoc patet illud yſido.
quia dicitur inanis ꝗpter fruſtration? finis.¶ Ad illð
aũt quoꝗ obijcitur ꝙ offenſa eſt infinita. dicendũ ꝙ deꝰ
remittit offenſam ꝑ graniam. ſed ꝓ vletione tempoꝛali
exigit penam temꝑalem ſoluendam penitentiã.et iðo
nõ opoꝛtz ꝙ ſit infinita.4 Ad illud qð obijcitur ꝙ ſemꝑ
dlere de bet. dicendum ꝙ ſem Edolere debet habitu. ſed
licet quis habitu de peccato pꝛeterito doleat: nihil im⸗
pedit quin actu cõmittat futurum. vel referendũ eſt ad
penitentiam finalẽ ſicut dictum eſt. De hac materia di⸗
ctum eſt ſupꝛa in notiſicatõne illiꝰ diffinitõis. Peniten⸗

tia eſt penitenda nõ cõmittere 2c.
Riebeum ſecundum

Onſequẽter querit᷑ vtrum cõtingat penitẽ
tiam iterare. Et videt᷑ ꝙ ſic. exemplo da⸗

. Kurſus numerãdo ꝓplm 7 penituit. et
dns vtrã
Eʒech. xviij. Si impiꝰ egerit penitẽtiam ab om̃ibo pec⸗
catis ⁊c̃.oĩm iniquitatũ eius q̃s oꝑatus eſt nõ recoꝛda⸗
boꝛ.ſed nõ diſtinguit peccatoꝛẽ:ergo verũ eſt de eo ꝗ reci
diuauit.qꝛ terminꝰ in conditionaliĩ antecedẽte tenetur
vniuerſaliter. Itẽ eſto aliquis diu fuit in penitentia
ꝓpter aliqð peccatũ poſiea lapſus ẽ in culpam. ſed con⸗
ſtat ꝙ peioꝛis eſſet cõditionis ſi nõ egiſſet penitentiã.ſed
ſi pcluſa eẽt ſibi via reſt⸗ urge ndi ꝑ penitentiam deterio⸗
ris eẽt cõditionis qᷓ ſi nõ feciſſet penitentiã. ſed conſtat
p hoc nõ ẽ verũ:ꝗqᷓ nõ eſi tali p̃cluſa via hec.q Item hoc
videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ deus ꝓnioꝛ eſt ad miſerandũ qᷓ; ad ↄdem⸗
nandü.ſed quãtũcunq; bomo deo ſeruierit ſi penitet de
bono facto deus obliuiſcit᷑ bonoꝝ: ſi penitet de malo
remittit. ¶ Item ſi nõ poteſt reſuꝛgẽ ſecũdo.aut bocẽ qꝛ
nõ pt᷑ ſecũdo penitere:aut qꝛ deus nõ acceptat.iſõ pꝛĩo
modo:qꝛ li.ar.eſt in nobis vertibile ⁊ tota die verti vi⸗
demꝰ. ¶ 2õ ſecũdo mõ. Henitere em̃ ẽ cõteri ⁊ builiari de
pet̃o ſᷣm ps.Sacrificiũ droſ pũs ↄtribulatꝰ coꝛ ↄtritum
et humiliatũ teus nõ ſis lera beb. vj. Ivm⸗
poſſibile eſt eos qui ꝓlapſi ſunt rurſus renouari ad pe
nitentiã.¶ Jtem ꝓuerb.xxviij.ꝗ puerlſis gradit᷑ vijs con
cidet ſemel. ¶ Item Ambꝛo. in li de vnica penitẽtia dĩc.
O vnica eſt penitẽtia ſicut vnicũ baptiſma.¶ Item videt
ꝙ ſacramentũ penitentie babet effectum a xpᷣi paſſione.
vt baptiſmꝰ.ſed paſſio xp̃i ẽ vnica et ãpliꝰ nõ pt pati:igẽ
nec penitẽtia iterari.et hoc ẽ qð dicit a pls.hebᷣ.vj.Rur
ſum crucifigẽtes in ſibimetipᷣis filiũ dei.¶ Ie baptiſma
nõ iterat᷑ nec iterari poteſt ne fiat cõtumelia ſacramẽto
2 veniat in ↄtemptũ: pari rõne nec penit rin 4Ra⸗
dom ꝙ erroꝛ fuit marimꝰ penitẽtia nõ poſſit iterari.

qꝛ claudit viſcera dine miſericoꝛdie.⁊ tũc om̃es pctcoꝛes

vel fere oẽs cogeret deſperare.et ideo dõm ꝙ iterari põt
dum ẽ in hac vita.ſed quotiẽs pr infra dicet᷑.ſ poſt hãc
vitã nõ pt.Et rõ q̃re pemitẽtia poſſit ⁊ debeat iterari et
baptiſmꝰ nõ:ẽ triplex. AUna ẽ qꝛ ĩ baptiſmo impꝛimit᷑ ca
racter qui ẽ indelibilis: impenitẽtia nõ. Secũda ratio
qꝛ baptiſmꝰ ẽ ↄtra moꝛbũ nõ iterabilẽ q̃lis eſt moꝛbo oꝛi
gialis:Fᷣ penitẽtia ẽ ↄtra moꝛbũ iterabilẽ q̃lis ẽ moꝛbus
peti actuolis.vñ qꝛ medicĩa debet aptari moꝛbo: patet
⁊c. Tercia rõ ẽ.qꝛ baptiſmꝰ hʒ totã efficaciã a paſſione
penitẽtia nõ:ſᷣ ab actu nr̃o.i ita baptiſmꝰ nõ iterat᷑ ſiẽ
nec paſſio.penuẽtia vᷣo iterat.ſᷣm ꝙ volũtas nr̃a ↄuerti
tur ⁊ rueꝛtit᷑ Inde ẽ ꝙ ĩ baptiſmo oĩos pena remittit᷑ pe
nitẽtia nõ. ⁊ ſi baptiſmꝰ iteraret᷑: daret᷑ nob occaſio pec
cãdi.nõ ſic ẽ ĩ penitẽtia qꝛ bñ punit.¶¶ Ao illo qð obij⸗
cit᷑ ĩ ↄtrariũ de vᷣbo apli. Impoſſibile ẽ ⁊c.pt᷑ ſieri vis ĩ
Hᷣꝙ dico impoſſibile ẽ c qꝛ nõ er viribo hũanis.vel im⸗
poſſibile.i.difficile.loꝗt᷑ em de pfectis ꝗ difficult reſur⸗
gunt vel vt fiat vis in penitentia.quia loquitur de reno
uatione que eſt in penitentia quam ſequitur baptiſmus
Hic em̃ virtutem totam habet ab hoſtia paſſionis. ⁊ de
bac dicit apoſtolus.x. ad heb.i on relinquituꝛ hoſtia ꝓ
peccato.¶ Ao aliud AUmb. dicendum intelligi debet
de benitẽtia ſolenni. et hoc ſm moꝛem aliquarum eccle⸗
ſiarum.· Ad illud quod obijcitur de baptiſmo et contu
melia ſacramenti. patet reſponſio ex dictis. vnde dicen⸗
dum. ꝙ non eſt ſimile. Hic em̃ nulla contumelia fit ſa⸗
cramento. Pꝛeterea efficaciaʒ habet iterata penitentia
ſed baptiſmus ſecundus nullius eſt efficacie.i Aec fit eti⸗
am contumelia paſſioni:quia non ſic totam et plenam
efficaciam a paſſione recipit ſicut ſacramentum baptil⸗
mi.Et nota ad euidentiam obiectoꝛum.ꝙ he anctoꝛita
tes ſcilicet ꝙ impoſſibile eſt eos qui ſemel 7c. Heb. vj. et
voluntarie peccantibus ꝛc. behe.x. multipllciter pol⸗
ſunt intelligi. vel vt expꝛimatur impotentia noſtre natu⸗
re que poteſt per ſe cadere non reſurgere.pẽ ſpũg vadẽs

aB.

uid.qui pᷣmo peccauit bomicidio 2 penitu

ꝙ; penitentiam acceptauit. YJtem auctoꝛitate

we.
ſig
ur
Bſmm
3
ſio.
m.

öt
ie
ed
no?
voni
hrs
putt
ſione
iſt
i

lin

ſi

Nueſtio

et nõ rediẽs. ⁊ põt ĩſinuari malũ irrepꝛobilitatis ex bmõi
caſu vt vult hHugo.qꝛ quãtũcũq; reſurgit bonꝰqꝛ illud bo⸗
num habuiſſet ſine caſu ⁊ inſuꝑ aliqð bonuʒ ſuꝑaddiſſet:
dãnificat᷑ ex caſu.vel vt intelligat᷑ de tꝑe futuro.totu enim
hoc tempꝰeſt penitẽtie datũ ⁊ tota hec habitatõ noſtra ad
boc eſt. ſeo poſt hanc vitã locus penitẽtie nõ eſt: quia ſi eſ⸗
ſet: eſſet locus ſcde penitentie. SJob. xxiiij· dedit ei dminus
locum penitentie. locũ dicit nõ loca. Sapie. xij. dans locuʒ
in peccatis penitẽtie. Yohᷣ.ix. Veniet nox quãdo nemo po
teſt operari. ec ꝓpter hoc via penitentie pꝛecluditur:ſed
potius quãtuʒ ſit malũ cadere oſtendit᷑ bonum em eſt ſur
gere:ſed melius nõ cecidiſſe.bonũ eſt ſanaꝛi:ſed meliꝰnon
infirmatum fuiſſe.

¶ Membꝛum tercium

BHnſequẽter queꝛit᷑ trum totiẽs poſſit hõ pe
nitere.i.locũ inuenire penitẽtie:quotiẽs ↄti⸗
git illũ peccare. Et videt᷑ ꝙ ſic. qꝛ miſcdia di
i infinitũ maioꝛ ẽ qᷓ; miſcdia ꝑfectiſſimi bo⸗
minis. Pꝛobatõ Ecẽi.· ij. Scom magnitudinẽ eiꝰ.ſic ⁊ mi
ſericoꝛdia eius cum ipo eſt.ſed magnitudo eiꝰ eſt infinita.
ps. magnitudinis eius nõ eſt finis:igit᷑ miſcdia dei infini⸗
ta. ſed homis quãtũlibet finita:igit᷑ miſcðia dei excedit mi
ſericoꝛdiã homĩs quãtũcũq; in infinitũ. Sed miſericoꝛdia
hominis eſt remittere delinquẽti ſeptuagies ſepties ¶Da
thei · xviij. igitur miſericoꝛdia dei remittit infinities.¶ Itẽ
Eʒech.xxxiij. Impietas impij nõ nocebit ei.in quacunq;
die conneꝛſus fuerit ab impietate ſua.Ecce ꝙ quotiens pe
nitens penitet:totiens reperit indulgentiã. ¶¶ Item domi⸗
nus ihs ſuper ceteros homines ⁊ ᷣm naturam miſericoꝛs
eſt. quippe filius patris miſericoꝛdiarum.de quo.j.Coꝛin/
j. Benedictꝰdeus ⁊ pater domini nr̃i ihu xp̃i pater miſeri⸗
coꝛdiarum.Et bene pluraliter pater miſericoꝛdiarum: qꝛ
non tm̃ remittit in pꝛima miſericoꝛdia. ſed in ſcdðᷣa ⁊ dein/
ceps.ꝗI Item auguſ.in lib.de penitentia obijcit ſic. Vide⸗
mus quotidie in eccleſia ſepe febꝛicitãtes.ſepe languidos
ſepe paſſionibus captos ſepe liberari. vt appareat totiens
opus miſerantis.quotiens confeſſio fit penitẽtis.quomo⸗
do em̃ coꝛpus qð vilius eſi ab ipᷣo diſſimilius ſepe ſanaret:
et animam dignioꝛem ⁊ redemptaʒ non totiens liberaret.
medicum ſe vocat ⁊ non ſanis ſed male habentis oppoꝛtu⸗

num. ſed qualis hic medicus qui maluʒz iteratum neſciret

curare?: Medicoꝛum em eſt cencies infirmũ curare Cõ⸗
tra.ꝓnioꝛes ſumus ad maluʒz qᷓ; ad bonum. ergo ꝓnioꝛes
ad peccandũ ex pᷣiumptõne miſericoꝛdie ſi ſemꝑ ſit iterabi
lis:qꝙᷓ cautelaʒ offenſe.ergo videt᷑ ꝙ dominꝰſi aliquotiens
indulgeat aliquibo quos ſcit ſibi cauere a peccato:ꝙ mul⸗
tofoꝛtius debeat eis viam penitentie denegare quos ſcit ex
p̃ᷣſumptõne miſericoꝛdie peccaturos.¶ Item nõne ſic dñs
pꝛeſtaret eis fiduciã peccandi ⁊ incitaret eos ad peccãduʒ
ſicut ponebãt aliqui. Item AUmbꝛo.in li. de vnica peni⸗
tentia.pᷣteriti ſemꝑ nos penitere debet pct᷑i.ſed h̊ delictoꝝ
leuioꝛum. Ex hoc videt᷑ ꝙ non ſit frequens penitentia in⸗
dulta grauiũ peccatoꝝ. Et ita ꝙ nõ quotiens peccat quis
ↄmittendo grauia:totiens ⁊c.hoc etiam habet᷑ per hoc qð
dicit᷑ ibidem. Reperiũtur qui ſepius penitentiã agendam
putant.qui lururiant᷑ in xpo. Nam ſi vere penitẽtiam in
xpᷣo agerent:iterandã poſtea nõ putarent.¶ Item quidaʒ
arguebant vt refert aug.li.de penitẽtia.per ſimile ex factis
domini ſic.quẽ bis illumiauit.quem lepꝛoſum bis munda⸗
uit.quem moꝛtuũ bis ſuſcitauit? non laʒarum quẽ dilexit
non filium vidue quẽ miſertus matri reddidit:non filium
diſſipatoꝛem legitur bis ſuſcepiſſe.non filiam abꝛahe bis
a demonio liberaſſe.in nulla perſona iterauit factum: do⸗
cens(vt aiunt) non ſepe a domino fieri remediuʒ.4 Jtem
adminus videtur ꝙ ſit determĩatum vſq; ad quotiens pec⸗
canti debeat indulgeri.pꝛimo quia dicit᷑.i.amos. Super
tribo ſceleribo ⁊ ſuper quatuoꝛ nõ ↄuertam eum. Itẽ Alda⸗
thei.xviij. on vſq; ſepties ⁊c. In vtraq; auctoꝛitate oſtẽ⸗
ditur numerus finitus:ergo videtur ꝙ deteꝛmĩatus ſit nu
merus vltra quẽ non eſt penitentiã inuenire.i Item He⸗

bꝛe.xij. on inuenit penitẽtie locũ:ꝙᷓꝙᷓ cum lacrimis ing⸗
ſiſſet eam Rñſio.ꝙ quotiẽs peccat᷑ totiens via peniten

di concedit᷑ ſcʒ in hac vita.huiꝰaũt ratio eſt infinitas miſe

ricoꝛdie ex ꝑte dei:a poſſibilitas ad ↄuerſionem ex ꝑte ani

me qdiu eſt in via. decreuit em̃ altitudo conſilij diuie pie/
tatis vt hbomĩ viatoꝛi nũꝙᷓ; retraberet manuʒ miſericoꝛdie
ſue.natura ſimiliter anime qᷓ;diu eſt in coꝛꝑe animali nũ/
q̃ totaliter frangit᷑ in Recert⸗ qᷓ;uis tota. VUnde ſemꝑ reti⸗
net ſibi aliquid de poſſibilitate ad ↄuerſionem ad deum ⁊
ſuſceptõeʒ gratie.⁊ ideo quotiens peccauerit inuenire po/
teſt locum penitentie.hoc aũt ꝓbleuma determinatum eſt
ab augul. li. de penitentia dicente ſic. Inſtant ꝑfidi qui ſa
piunt plus qᷓ opoꝛteat.non ſobꝛij:ſed excedentes menſurã
dicunt em̃ et ſi ſemel penitentibus poſt baptiſmum valeat
penitentia:non tamen ſepe peccantibus pꝛoderit iterata:
alioquin ad peccatum eſſet incitatio. Dicunt em̃ quis non
ſemper peccaret ſi redire ſemper poſſet.dicunt em̃ dominũ
incitatoꝛem mali ſi ſemper penitentibo ſubuenit. et etiam
ei placere peccata quibus ſemper pꝛeſto eſt gratia.Errant
autem. ĩmo conſtat multum ei peccata diſplicere: qui ſem⸗
per pꝛeſto eſt ea deſtruere. Si em̃ ea amaret.non ſemper
ea deſtrueret: ſed conſeruaret atq; inter ſua munera foue⸗
ret. Sed ſemper deſtruit peccata que inuenit. ne ſoluatur
quod creauit:ne coꝛrũpatur quod amauit.4 Ad illud er⸗
go quod pꝛimo obijcitur.ꝙ licet malicia noſira exigẽte ab⸗
utamur bonitate diuina:non ꝓpter hoc decet illam que ſũ⸗
ma eſt non ſe diffundere ſicut decet. ¶ Ad aliud quod ſe⸗
quitur.poteſt dici ꝙ ſi indulgentia frequens facta a domi⸗
no aliquibus pꝛeſtat occaſionem peccandi:nibilominus
hoc pꝛouidet diuina ſapientia ſaluti bominis.multi enim
deſperarent ⁊ efficerent᷑ infideles credendo deum multos
feciſſe ad damnatõnem:ſi aliquãdo negaretur homini via
penitentie. ⁊ alia multa accideꝛent in cõuenientia. Mec ex
hac indulgentia excitat dominus ad peccandũ: licet mali⸗
cia hbomimis quãdoq; incitet᷑ ex hoc.i ec dominus fiduciã
pꝛeſtat:licet mali ex hoc illam accipiant. vnde oculi eoꝛuʒ
ſunt nequã quia dominꝰ bonus eſt Math. xx. 4 Ad uluo
Ambꝛo. pᷣteriti nos penitere debet ⁊c̃. dicenduʒ ꝙ non eſt
intentio Ambꝛo. ꝙ neget᷑ beneficiũ penitentie alicui quo⸗
tienſcũq; peccauerit:ſeð potius boꝛtari vt caueat vnuſqſ⸗
qᷓ; a moꝛtali peccato: ⁊ frequẽter peniteat de venialibus
a quibo nõ poteſt ſibi caueꝛe.¶ Ad illud quod obijcitur.
ſi vere penitentiã agerent iterandã nõ putarent.Dicẽduʒ
ꝙ Ambꝛo.repᷣhendit illos qui er pᷣumptione i terandi pe⸗
nitentiã frequẽter recidiuãt. vt ex verbis ſuis patet.volẽs
oſtendere ꝙ nõ vere penitent. quia ſi vere peniterẽt: nõ ex
putatõne illa qua putant ſe iterare penitentiã peccarent.
Vnde ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ non putarent penitentiã iterandã.nõ
intendit quin debeant putare. vel ꝙ nõ iteranda eſt peni⸗/
tentia ſi recidiuent:ſeo ꝙ non debeant ex hac putatõne ite
rato peccare. Vel poteſt dici: auctoꝛitates Am bꝛo.intel
ligende ſunt de penitentia ſolenni ſicut habetur diſ.l. Si
quis.S. poteſt? aliteꝛ.¶¶ Ad illud quod obicctũ eſt ꝑ ſimi⸗
le ex factis dñi. Dicendũ ꝙ taliter ogonentibo reſpondet
aug. ibidem ſic· Aidemꝰquotidie in eccleſia ſepe febꝛicitã⸗
tes ⁊c.vt dictũ eſt in oponendo:⁊ ſic eoꝝ erroꝛem refellit
augu. menikfeſta veritate. Ap illud quod obicitur. ꝙ ille
quaternariꝰ⁊ trinarius nõ dicunt numerũ ꝑfectoꝛum ſin⸗
gulariter ſed generaliter. vnde terciũ vel quartum pecca⸗
tum poteſt dici impotentia finalis.⁊ ſic intelligendum eſt
illud qð Hieꝛo.in pꝛologo ſuper illud Amos.ij.ſuper tri⸗
bus iniquitatibo ⁊ ſuper quatuoꝛ nõ conuertã eum. Ter⸗
cio indulgentiã peccatoꝝ deum dare poſſe ſignificat:queʒ
quarto eadem peccata admittẽtibo nec penitentiaʒ nec in⸗
dulgentiã daturũ nũciat. Vnde glo.ſuꝑ illud idem pꝛimuʒ
peccatum eſt mala cogitare.ſcdᷣm ↄſentire.tercinm opere
ad implere.quartuʒ non penitere finaliter ſupple. Qui in
tribus pꝛioꝛibo peccat ſi penitet: ↄuertit ad eum deus vul⸗
tum clemẽtie ſue.ſi pᷣo non penitet:auertitur ab eo vultus
clementie. vel poteſt dici ꝙ loquit᷑ ibi de ↄuerſione qᷓtũ ad
reuocatõeʒ pene tꝑalis.tum em̃ ad illaʒ aliquãdo non
60 G

inuenit locũ penitẽtie.eo q; nõ expedit vel ipᷣis qui penitẽt
vel etiã alijs qui exemplo eoꝝ coꝛrigunt᷑. AUnde poſi verba
illa Hieꝛo. in pꝛologo ſequit᷑. Qam ꝑ ignis ſimilitudineʒ
quẽ in pᷣdictas gentes ĩmittendũ pᷣnixit:grauẽ ac irreuoca
bilem dei iram ad euerſionẽ earũdem ciuitatũ ꝓceſſuram
voluit demõſtrare.¶¶ Ad aliã auctoꝛitatẽ patet reſponſio
ex glo.ſuper illð ¶Dath.xviij. Septuagies ſepties que eſt
cccc.⁊.xc.vicibo.i.totiens in die quotiens ille peccare non
poteſt. Et ita ex hac auctoꝛitate nõ habet᷑ ꝙ determĩatum
ſit quot vicibo debeat fieri indulgẽtia.

embꝛũ quartũ

Onſequẽter querit᷑ vtꝑ ↄtingat lapſum plu
ries ꝑ penitẽtiã iterata reſurgere. ſic:vi⸗
detur ꝑ hoc qdðᷣ mĩmũ bonũ eſt maiꝰ bonũ:qᷓ
maximũ malũ malũ.igit᷑ cũ in penitentia ite
ratã etur gra gratũfaciens.quãtũcũq; fuerit aggrauatũ
peccatũ in iterante penitentiã per ingratitudineʒ recidiui
ſufficiat illi gratia gratiſdata ad reſurgendũ. ¶l Itez gr̃a
gratũfaciens ⁊ ſi mima ſit in ſuo genere. gratificat homi⸗
nem deo quãtũcũq; fuerit vilis peccatoꝛ vel magnꝰ.pecca⸗
toꝛis aũt gratificatio deo atteſtat᷑ reſurrectõni eius a cul⸗
pa. 1c Conera omne peccatũ moꝛtale redigit hominẽ
ad nihilũ ꝙᷓtuʒ ad eſſe gratuitũ.pᷣs.Ego ad nibilum reda
ctus ſum ⁊ neſciui. Inter eſſe aliquid ⁊ nihil eſt diſtantia
infinita.ſed nulla gra põt in plus infinito:q̊ nulla gra põt
in plus qᷓ in reſurrectõeʒ a moꝛtali quocũq; ad eſſe gratui
tum.ᷓ cum peccatũ iterãtis penitẽtiaʒ ꝓpter ingratitudi⸗
nem recidiui maiꝰeſt ſimplici moꝛtali:videt᷑ ꝙ ꝑ nullã gꝛa
tiam talem ↄtingat reſurgere.¶ Item peccatũ deicit aiam
in infinitũ infra ſe.vnde reddit aiaʒ impoſſibileʒ ad reſur
gendũ quãtũ eſt de ſe.qᷓ cũ inter impoſſibile ſimplicit ⁊ in⸗
ter impoſſibile quãtũ eſt de ſe qð eſt impoſſibile ꝑ accidẽs
nõ ſit medium. exquo iteratõne peccati ⁊ ingratitudine re
cidiuatõnis ꝓfundiꝰ deicituꝛ:videt᷑ ꝙ deiciat᷑ in impoſſibi
le ꝑ ſe.⁊ ita videt᷑ ꝙ reſurgere a tanta culpa ſit ſimpliciter
impoſſibile.ᷓ deiecti iteratione peccatoꝝ ⁊ ingratitudine
lapſus frequẽtis:nõ poſſunt reſurgere gra penitẽtie itera⸗
te.¶ Item multi ſunt in via qui ratõne frequẽtis recidiua
tõnis maiores ſunt indicãdi peccatoꝛes:qᷓ alij qui dãnati
ſunt in inferno ꝓpter vnũ moꝛtale ꝑuũ in genere moꝛtalis
ſed dãnatos tales nõ ↄtingit reſurgere ꝑ penitẽtiã: ̊ nec
alios vt videt᷑. Erquo em̃ quãto peccatũ eſt grauiꝰtãto ma
gis deicit aĩazʒ ⁊ minꝰefficit apta ad reſurgẽdum: videt᷑ ꝙ
⁊c̃. ¶ Rñſio. ad euidẽtiazʒ pᷣdictoꝝ intelligẽaũ. ꝙ aĩa pot
ↄſiderari vt eſt actiua ⁊ vt ẽ paſſibilis ſiue ſuſceptiua.ſᷣm
iſtam duplicẽ ↄſideratõneʒ gra dupliciter reꝑat aĩam poſt
lapſuʒ. Mtum em̃ ↄſiderat᷑ ᷣm pꝛimũ moduʒ. eleuat eam
gra quaſi in infinitũ: quia de nõ potente ad oꝑa gratuita
facit eam potẽteʒ.inq;tuʒ ↄſiderat᷑ pᷣm ſcdðᷣm modũ non ele
uat ip̃ n in infinitũ.imo nec eleuat ipᷣaʒ quãtũ poſſibilis ẽ
eleuari:quia quãtũcũq; eleuat᷑ ꝑ graʒ in via:adbuc poteſt
plus eleuari ⁊ eleuabit᷑ in gloꝛia. Pꝛet.ex ꝑte culpe deiciẽ⸗
tis eſt ſilꝛ ꝙ ipᷣa inqtuʒ eſt actiua tantum deicit᷑ ꝙ oĩno eſt
impotẽs inqtũ hmõi ſurgere ad actũ gratuitũ.vnde deici
tur quaſi in infinitũ qtuʒ ad hoc.ꝙ de potente ſurgere ad
oꝑa gratuita fit nõ potẽs.inq;tum aũt eſt paſſibilis vel ſu⸗
ſceptiua nõ tantũ deicit᷑ in via ſcʒ quĩ poſſit plus deici.vñ
ſemꝑ remanet aliꝗd ſᷣm qð nõ eſt totaliter deiecta.⁊ ideo
remanet aliquid poſſibilitatis ꝑ quod põt ꝑ gratiã eleua⸗
ri inqtuʒ eſt ſuſceptiua.Caſus aũt aie vt eſt actiua:eſt de⸗
fectus ab actõne.⁊ cadere eiꝰ eſt deficere.a cadere in vltio

eſt deficere in vltimo. Vnde in caſu eiꝰ ꝑ moꝛtale inqtuz ẽ

actiua ꝑducit᷑ ad negatõeʒ potẽtie.nõ tamẽ dico qui plus
poſſet cadere: ſed caſus vltra negatõnem potentie non eſt
ipſius inqtum actiua eſt. q; inqᷓtuʒ hmõi non declinat in
txæfectũ maiorẽ potentie.ſed potiꝰſuſceptibilitatis.dicẽdũ
ꝙ quotiẽſcũq; fuerit quis paſſus recidiuũ ⁊ etiã peniten
tiam iterauit:penitẽtia vltimo iterata ſi digna fuerit reſuꝛ
get a culpa:⁊ ſi ſufficiẽter ꝑacta reſurget a pena.4! Ad il⸗
lud ergo qð pꝛimo obijcit᷑.ſcʒ ꝙ peccatũ redigit aĩaʒ in ni⸗/

bilum zc. Dicendũ ꝙ et ſi redigat aĩam in nihilũ inqtum

eſt actiua gratuito: nõ tamẽ inqꝙᷓtuz eſt ſi uſceptiua gre:licet
inter eſſe ⁊ nõ eſſe ſimpliciter ſit infinita diſtantia.tamen

inter eſſe ⁊ nõ eſſe buiꝰnon eſt infinita diſtantia ſimplicit᷑
quia eſſe poſſibile eſt medium. Conſideratis em̃ terminis

oppoſitis inqᷓtum hmõi eſt ibi diſtantia infinita. Sed con
ſideratis illis pꝛout viciſſitudinant᷑ circa idez poſſibile ne

quaqᷓ;. Pꝛet. defectus oꝛtus er peccato moꝛtali quãtũcũq;

ſit ingratitudine vel alijs circũſtantijs aggrauatus.nõ po
teſt ertendi vltra infinitum. Pꝛet.et ſi animam inqtuz eſt
actiua contingat deficere quaſi defectu infinito: nõ tamẽ
contingit eam deficere ſic inqtum eſt materialis vel ſuſce⸗
ptiua.Ex his patet ꝙ in reꝑatõne anime ſiue in reſurrecti
one non requiritur ꝙ gratia poſſit in plus infinito.nec eti
am requiritur ꝙ poſſit in plus infinitum. quia quãtuʒ eſt
de anima inqtum eſt ſuſceptiua gratie qua reſurgit a cul⸗
pa:non eleuatur in infinitum. ¶q Ad aliud quod ſequitur
ex iam dietis patet rñſio.quia et ſi peccatum deiciat aĩiam
inqᷓtum eſt actiua quaſi in infinitũ:non tamen iniᷓtum eſt
gratie ſuſceptiua. Vnde ſi reddit animã impotẽteʒ nõ red
Dit eam impoſſibileʒ. quia em̃ anima nõ poteſt fieri nõ ſu⸗

