dit titulũ euãgelij.quo ꝓnũciato populꝰ cũ reuerẽtia ⁊ ho
noꝛe rñdet.Gloꝛia tibi dñe.ſic gloꝛificãs deũ qui miſit eis
veꝛbũ ſalutis.iuxta illud Act᷑.xiij. Gloꝛificabãt veꝛbũ dñi
crediderũt quotquot pꝛedeſtinati erãt ad vitã. 4 Qota
euangeliũ in enuciatõne tituli duplicẽ habet inchoatio
nem. vel ꝑ initiũ ſicut dicit᷑ ĩ pᷣncipio quatuoꝛ euãgeliſlaꝝx
vel ꝑ ſequẽtia ſancti euãgelij.vt quãdo euãgeliũ quod de⸗
bet legi ſequit᷑ pꝛincipiũ.¶ Item poſt tituli ꝓnũciatõnem
expᷣmit᷑ tem pꝰrei geſie euãgelij legendi ⁊ boc indetermĩate
vt qñ ſpãlit expꝛimit᷑ tempꝰeuẽtus rei narrãde vt. Iuit in
diebo berodis regis Luẽ.j.Et ãno.xv.imperij ty berij ce⸗
ſaris Tuẽ.iij. Et elizabeth impletũ eſt tempꝰpariẽdi Cu.
ĩ· Et poſtꝗꝙᷓ impleti ſunt dies purgatõis marie Luc.ij. Et
veſꝑe autẽ ſabbati Math. xxviij. ¶ De his modis querit
ſic. Qñ lectõ euãgelica ↄtinet pꝛincipiuʒ euãgelij in titulo
dicit᷑ initiũ ſancti euãgelij ſimiliter videt᷑ ꝙ qn lectio euan
gelica ↄeinet finẽ euangelij: debet dici finis in titulo ſic.ſi⸗
nis ſancti euãgelij ſᷣm talem. ſic ↄueniẽter dicit euãgelinz
aſcenſionis qʒð eſt in fine marci.¶ Itẽ queri põt quare in
inchoatõe euãgelioꝝ.magis dicit᷑ in illo tꝑe ꝙᷓ in diebo il⸗
lis:qð frequẽter dicitur in lectionibo que loco epłarum le⸗
guntur ⁊æ actibo apoſtoloꝝ ⁊ ꝓphetijs.4. Item quare non
dicit Ju illo tꝑe q dicit᷑ initiuũ ſancti euãgelij ſiẽ q dicit

il
n

*

1
ſ⸗
neo
ſi
ſn
g
gen
n
en

enãgelij ihu xp̃i filij dei ſicut ſeri

De officio miſſe

ſequẽtia euãgelij. ¶ Itẽ qð eſt id tᷣus de quo loquit cũ di
cit. In illo tꝑe. Si dicat᷑ ſiẽ ſolet dici. ꝙ loquit᷑ de tꝑe gre
in quo ↄdita ſunt euangelia ſiue euenerũt que narran in
euagelijs.hoc videt᷑ minoſufficiẽter dictũ:cu ex H mhil de⸗
termiaret᷑ circa eusgeliũ legendũ. em̃ dicit in illo tꝑe:
aſponit᷑ cauſa alicuiꝰ determiatõis habede de ipo euange⸗

lio legendo. 4l Rñſio ad pꝛimum. ꝙ tituli ſolẽt s pᷣncipijs

ſeripturaꝝ ſumi nõ a fine.ſilꝛ eſt de titulis euãgeliox. Uñ
nõ eſi ſite de initio ⁊ fine ꝙᷓtuʒ ad tituli aſſignatoeʒ.¶ Ao
aliud patz rñſio ex verbis mgr̃i in biſto. que ſunt hec. Ex
foꝛma ſcripti aſſumpſit eccłia foꝛmaʒ legendi. Vnde qꝛ in

actibo aploꝝ frequẽter inuenit᷑ in diebo illis:ideo cũ legũ⸗

tur ꝑticule epłaꝝ pᷣmittit᷑ in diebo illis.a qꝛ in euãgeliſtis
ſepe legit in illo tꝑe ſicut in ſingulis diebo legũtur in cccle
ſia ꝑticule euãgelioꝝ pᷣmittit᷑ in illo tꝑe.Alia eſt ratõ con

. —

gruentie talis tꝑi ↄgruit ratõ generalis ogruẽtie reſpectu
dierũ:qualis ↄgruit xpᷣo dno reſpectu diſcipuloꝝ ſimiluer
7omniuʒ. Vnde ipᷣe dñs comꝑat ſe diei.diſcipulos hoꝛis
diei comꝑat Joh. xj. ꝓpter quod in aſſignatõne geſtoꝝ ab
ipo que in euãgelio expmũtur ↄgruit determĩatõ tꝑis ſim
pliciter. In aſſignatõe geſtoꝝ ab alijs que referũtur in le⸗
ctionibo que legutur ante eusgeliũ:deteꝛmĩatio tpis ꝑticu
laria. ꝓpter qð ↄgrue dicit᷑ in illo tꝑe in inchoatõibo euuge
lioꝝ. In inchoatõibo lectõnũ pᷣdictaꝝ in Diebo illis. Ad
1id qð querit᷑quare nõ dicit᷑ In illo tꝑe qñ dicit᷑ initiũ ⁊c.
Bicendũ ꝙ boc eſt. vel qꝛ nõ ↄſonaret intellectui inchoatõ

nis euãgelij. vel qꝛ ſuꝑpflueret. ꝙ ſic pʒ ·ſi diceret in illo tꝑe

liber generatõis ihu xpᷣi ꝛc. ¶ Dath.j. vel in illo tꝑe Initiũ
ptũ eſt Mar̃. j. vel in illo
tꝑe In pᷣncipio erat verbũ Joh.j. oĩno diſſonaret ab intel
lectu euãgelij ſicut ptʒ manifeſte. Si aũt diceret᷑ in illo tẽ⸗
poꝛe fuit in diebo herodis regis ⁊c. Luẽ.j.oĩno ſuꝑflueret
qð patet ꝑ hoc ꝙ certa determĩatõe aſſignat᷑ tempꝰ cũ dici

tur. fuit in diebo berodis regis ⁊c. ¶¶ Ad boc ꝙ querit᷑ de q̊

tꝑe intelligit ꝙ dicit In illo tꝑe in inchoatõe euãgelioꝛũ.

Bicendũ ꝙ nõ intelligit᷑ oĩno de tꝑe gre ſicut quidã ſolent

dicere minꝰſufficiẽter:S̊ ꝑ hoc determiat᷑ tempꝰeuẽtus rei

euãgeliʒãde.quod ptz ex ſerie dietoꝝ.Cum ant dicit. Se⸗
quẽtia ſancti euãgelq m math. Elidens ihs turbas aſcen
dit in montẽ ⁊c. ſenſus eſt.ſequẽtia euangelij legendi ẽ m
math. eſt ibi apiopeſis.i.defectus neceſſarie dictõis cau

ſa bꝛeuiloquij. Et in illo tꝑe ſequẽtie ſeʒ vidẽs ihs turbam
aſcendit in montẽ: ſequẽtus em diuerſis euãgelioꝝ rñdent
tpa diuerſa.¶ Euageliũ aũt qñq; intelligi debʒ 'm biſto.
vt ilð Adaria magdalene ⁊ maria iacobi ⁊ ſalomee mar
ci. xvj.Et illud ꝙ in natali in ſcdᷣa miſſa cantat᷑ de paſtori
bus Luẽ.ij. Qñq; ſᷣm allegoꝛiaʒ vt illud qð legit᷑ in aſſum
ptione beate marie. in quo fit mentio de beata maria ma⸗
gdalena 2 beata martha ſcʒ intrauit ihs ĩ quoddaʒ caſtel⸗
lum ⁊c.Luẽ.x.quia ꝑ mariã magdalenã ſignat᷑ vita ↄtem
platiua. ꝑ marthã vᷣo que miſtrabat vita actiua.⁊ in bea⸗
ta virgine maria fuit vtriuſq; vite ſcʒ actiue ⁊ ↄtemplati⸗
ue ↄſumatio. Allegoꝛia qñq; ſententiã reſpicit vt in euan
gelio quod legit᷑ in feſto ſancte crucis ſcʒ de Nichodemo.
Joh.iij. ꝓpter quandã clauſulã que ibi ↄtinet᷑.ſcilicet ſicut
moyſes exaltauit ſerpentẽ in deſerto ita exaltari opoꝛtet
filiũ homis. In hoc aũt xpᷣc paſſionẽ ſuã ſignificauit ⁊ ex⸗
altationem coꝛpoꝛis ſui in cruce:⁊ ideo euangeliuʒ in quo
hoc ↄtinet᷑ in feſto ſancte crucis leget. Qñqʒ reſpicit perſo
nam vt in euangelio p̃ᷣtacto.¶ Termĩatur aũt epła ⁊ euã
gelium voce eleuata ſiue acuta in ſignum ꝙ euangeliũ dat
eterna ſicut ꝓphetie voce demiſſa.in ſignũ ꝙ lex dabat ter⸗
rena.4l Serlecto euangelio liber ⁊ thuribulũ ad pontiſi⸗
cem repoꝛtant᷑.in ſignum ꝙ ad eum bona referenda ſunta
quo pꝛocedũt.j.ꝑalippo.vlti.que ſuſcepimus de manu tua
xæxdimus tibi.ipᷣe em̃ eſt alpha ⁊ o.pꝛincipiũ ⁊ finis Apo.
j. Epiſcopus autẽ thus adoꝛat ⁊ libꝛum oſculat᷑: quia vxpᷣe
qð dat boc acceptat ⁊ remũñerat. ſicut em̃ cuncta que fecit
ſunt bona Geñ.j.ſic nulla ſunt bona niſi que fecit.iuxta il
lud Joh. xx. Sine me nihil poteſtis facere.4. Pꝛet. ꝑ oſcn

lum ſignat᷑ ꝓꝙ liber eſt cruciſixi per quem accepimus recõ⸗

xxxvij.

ciliationem ⁊ paceʒ. Vnde ipᷣe eſt pax nr̃a qui fecit vtraq;
vnum Ephe. ij. 4 Pꝛet. pꝑ libꝛi oſculatõneʒ ſignat᷑ ꝙ de bet
velectari ⁊ ↄgratulari deuotõni fideliũ ⁊ fidei que eis dan

tur in pꝛedicatõne.Et oſculatur libꝛũ apertuʒ.quo ſignat᷑
ꝙ debet ſcire que in teſtamentis ſiue canone ſacre ſcriptu⸗
re ↄtinent.¶. Pꝛet.perlecto euangelio dicũt aſſiſtẽtes amẽ
quaſi dicerent. faciat nos deus ꝑſeuerare in docirina euã⸗
gelij qð per amẽ inſinuat᷑.vel vt alij dicũt.deo gratias. in
grarũactiones pꝛo beneficio tante doctrine tamſaluta⸗
ris. Similiter ſigno crucis debent ſe mũire contra dyabo

lum ne rapiat verbũ dñi de coꝛdibo eoꝝ.iuxta illud Cuẽ.

„

viij. Venit dyabolꝰ tollit veꝛbũ de coꝛdibo eoꝝ ⁊c. Quia

vt dicit᷑ ad Ro.xr. Coꝛde creditur ad iuſticiam oꝛe auteʒ fit

confeſſio ad ſalutem. in ſignũ ꝙ eccleſia nõſolum euangeli
um coꝛde credit.ſᷣ̊ oꝛe confitet᷑.

erlecto enãgelio .S. ix.
mox ſimbolũ fſidei decantat choꝛus quod ſacerdos vel epi
ſcopus incipit.vt ſignificetur ꝙ omne bonum a xpᷣo pꝛoce⸗
dit. Jacob.j. Omne datum optimum ⁊ omne donum per⸗
fectum deſurſum eſl ⁊c. Simbolum grece latine interpꝛeta
tur indiciũ vel collectio.vt em̃ dicit Iſido. diſceſſuri apo⸗
ſtoli ad euangeliʒãdum in gentibo hoc ſibi ſignum vel in⸗
dicium poſuerunt. Collectio interp̃ᷣtat᷑. quia vt dicit Yſi⸗
do. continet confeſſionem trinitatis ⁊ vnitatis ⁊ vnitatem
eccleſie ⁊ omne xpᷣiane dignitatis ſacramentum. Tradi⸗
tur autem ꝙ poſiꝙᷓ apoſioli ſpiritũſanctũ acceperant con⸗
ferentes ↄcoꝛditer ſuper articulis fidei:ſtatuerunt vt ſicnt
omnes erant in vna fide ↄcoꝛdes:ſic omnes illam fideʒ cõ

coꝛditer pꝛedicarent. Et ideo ſimbolum ↄponentes vn⸗

quiſq; vnam ꝑticulam appoſuit. Vnde ſᷣm apoſtoloꝝ ca⸗

ihalogum duodecim ꝑticulas ↄtinet. Unde petrus pꝛimo

poſuit ſuam ꝑticulam dicens. Credo in deuz patrẽ omni⸗

potentẽ creatoꝛẽ celi ⁊ terre.Scðo andreas ſubiunxit. Et
in ihᷣjm xp̃m filiũ eius vnicũ dñũm noſtrum. Tercio iohes

addidit. Qui ↄceptus eſt de ſpũſancto natus exr maria vir
gine. Quarto intulit iacobo maioꝛ.Paſſus ſub pontõ py⸗
lato crucifirus moꝛtuus ⁊ ſepultus.Quinto adiũxit tho⸗
mas.Deſcendit ad inferna tercia die reſurrexit a moꝛtuis
Sexto addidit iacobo mĩoꝛ.Aſcẽdit ad celos ſedet ad der
teram dei patris omnipotẽtis. Septimo adiecit philippꝰ.
Inde venturꝰeſt iudicare viuos ⁊ moꝛtuos. Octauo intu

lit bartholomeus. Credo in ſpiritũſanctũ.Qono ſubiũxit
matheus. Sanctã eccleſiã catholicã. Et eſt ſenſus.Credo

in ſpiritũſanctũ ſanctificantẽ vniuerſalẽ eccleſiã. Decimo

addidit ſymon chananeꝰ. Sanctoꝝ ↄmunionẽ remiſſionẽ
peccatoꝝ:quia in ſanctoꝝ ↄmuniõe fit peccatoꝝ remiſſio.

Andecimo addidit iudas thadeꝰ.Carnis reſurrectõneʒ.

Et eſt ſenſus ꝙ deus reſuſcitabit ipaz carnẽ. Duodecimo

mathias ↄſumanit. vitã eternã amẽ.Et ideo ſimbolũ ap
pelatur: quia ex pluribo apłoꝝ ſentẽtijs fuit inſtitutũ. Di⸗
citur em̃ ſimbolũ a ſin qð eſt ſimul ⁊ bole quod eſt ſentẽtia
Vngde ſimbolum quaſi pluriñ ſententia inſimul ↄſtituta.
Et ſciendũ ꝙ quatuoꝛ ſunt ſimbola. Pꝛimũ eſt qð a cũ⸗
ctis ↄmũiter dicit᷑ in quotidiana oꝛone qð ↄpoſuerũt apli
Scðdm eſt qð in pꝛima dicit᷑ ſcʒ quicũq; vult ſaluꝰ eſſe.ab
athanaſio alexandꝛino patriarcha ↄpoſitũ ↄtra heꝛeticos
arrianos. Terciũ eſt.quod ↄſtãtinopolitana ſy nodus cõ⸗
poſuit. Peatus vᷣo bylarius pictauiẽſis epiſcopꝰ ſcripſit
libꝛum de ſynodis.vbi⁊ illud ↄpoſuit ⁊ debet legi tm i ſy⸗
nodis totum vel ſaltem aliqua ꝑticula eius. VUnde quidaʒ
dicũt illos eſſe repᷣhenſibiles qui aliam ibi lectõeʒ legunt.

1¶ Simbolũ aũt tercium in illis ſolẽnitatibo cantari debʒ

ad miſſam. de quibo aliqua mentio fit in ſim bolo.ſcʒ omi⸗
bus diebus dñicis. natalis domini.epiphania. cena dñi.

paſcha. aſcenſione dñi:penthecoſte. oĩbo feſtinitatibo bie

marie.ſancte crucis.angeloꝝ. apłoꝝ.euangeliſtarum. de
dicatõnibus eccleſiarũ ⁊ altariũ.⁊ ↄmemoꝛatõe oĩm ſcto⸗
rum. infra octauas natalis.epiphanie.paſche.aſcẽſionis
penthecoſtes.apłoꝝ petri ⁊ pauli.⁊ aſſumptõis bie marie

cantat᷑ ꝓpter gloꝛiam reſurrectionis quam octaua ſignat
—

Vnge licet in natiuitate ioh.baptiſte.⁊ in feſto ſcti lauren

cij ſimbolũ nõ cantet᷑:in octanis tñ eoꝝ cantat᷑. eo ꝙ infra

octauas aploꝝ ⁊ aſſumptonis adueniant. Et ob h̊ in octa
na ſancti ioh. baptiſte prefatio de aplis ⁊ in octaua ſancti
laurencij p̃fatio de aſſumptõne cantat᷑. Hoꝝ omniũ ↄme⸗

moꝛatio fit in ſimbolo Cene dñi que eſt ſolẽnitas euchari

ſtie ad quã reſpicit illud quod in ſimbolo ↄtinet᷑ ſanctoꝛuʒ
ↄmunionẽ. Angeloꝝ qui nomie celi dicunt᷑ intelligi: cum
in ſim bolo dicit᷑ factoꝛẽ celi ⁊ terre.Fᷣm illud Geñ.j.In pᷣn
cipio creauit de celũ ⁊ terrã.i.naturã angelicã ⁊ mũdanã
dedicatõnis eccleſiarũ ⁊ altariũ:ad quã reſpicit illud ſan
ctam eccleſiã catholicã. Lũc em̃(vt ita dicam)ſanctificat

⁊ catholicat᷑ eccleſia:cum dedicat᷑. Ad octauas reſpicit re⸗·

ſurrectõeʒ moꝛtuoꝝ de qua continet᷑ ĩ ſimbolo.expecto re
ſurrectionẽ moꝛtuoꝝ.Quidã nõ abſurde ſingulis diebus
paſchalibo ſicut in omnibo diebo dñicis ſimbolũ cantant.
ſcʒ a die reſurrectõnis vſq; ad aſcenſionẽ. Quidã etiã ſim
bolum dicũt in feſto beate marie magdalene. dicẽtes illaʒ
aploꝝ apłaʒ:ꝓ eo ꝙ ipᷣa pꝛimo reſurrectõnis gaudiũ apo
ſtolis nũciauit.de quibuſdã tñ mẽtio fit in ſim bolo in quo
rum ↄmemoꝛatõeʒ ſimbolũ nõ cantat᷑ vt paſſionis ⁊ ſepul
ture.qm illoꝝ dierũ officium alioꝝ regulaʒ non ſectatur.
¶ Quia do ypc nõ venit pdicare gentibo:ſᷣ iudeis.iuxta il
lud MMath.xv.i2õ ſum miſſus niſi ad oues que peꝛierant
domus iſrabel. Ende apłis pᷣcepit Luc.x. In viam gentiũ
ne abieritis. ⁊ in ciuitates ſamaritanoꝝ ne intraueritis.
donec poſt reſurrectionẽ pꝛecepit eiſdem Mar.vlti. Eun⸗
tes in mũdum vniuerſuʒ pᷣdicate euangeliũ omni creatu⸗
re.idcirco romano pontifice ſolẽniter celebꝛante ſim bolũ
fidei nõ cantoꝛes in choꝛo ſed ſubdyacones ad altare decã
tant.⁊ ipᷣi generaliter in miſſa rñdent donec pontifer dixe
rit.Pax dñi ſit ſemꝑ vobiſcũ:qm vſqʒ poſt reſurrectõnem
xpᷣi ſola iudeoꝝ eccleſia que ꝑ ſubdyaconos deſignat᷑ qui
ſurſum ad altareſconſiſtunt: fidem xp̃i recepit aliqua ta⸗
men ꝑſona dæ gentibo credidit ſicut mulier chananea cuiꝰ
fidem dñs ↄmendauit dicens.ANulier magna ẽ fides tua
ſiat tibi ſicut petiſti.¶¶ Querit᷑ quare non cantat᷑ in feſtis
virginũ.confeſſoꝝ.martirũ.Qonne confeſſoꝛes ⁊ maxime
doctoꝛes valde roboꝛauerunt fidem 2 martires teſtes fue⸗
runt domi paſſi ⁊ pꝛo fide martiriʒati. Si rñdeatur quia
nõ fit de eis mentio in ſimbolo:tunc eſt queſtio quare hoc
4l Item cũ in feſtis illoꝝ tm̃ debet ſimbolũ fidei decantaꝛe
qui fidem habuerũt.angeli aũt nũqᷓ; fidem habuerũt licet
ſpem:videt᷑ ꝙ in feſtis eoꝝ nõ debet decantari.q¶j Itẽ qua⸗
re nõ cantat᷑ in feſto ioh.baptiſte.cuʒ ipᷣe ſit maximꝰinter
natos mulierũ.¶ Rñſio.dicendũ ꝙ ratio quare cantatur
in feſtis aliquoꝝ ſanctoꝛuzʒ. eſt progatiua ſanctitatis ⁊ ex⸗
cellentia auctoꝛitatis. hec duo erant in ſolis aptis ⁊ ange
lis poſt rpᷣm dñm ⁊ matrem eius. penes aũt apłos reſedit
auctoꝛitas fundandi eccleſiã ⁊ regendi poſt xrᷣm. Ephe. ij
Suꝑedificati ſunt ſuꝑ fundamẽtũ apoſtoloꝝ.glo.i.doctri
nam. Alia glo.dicunt᷑ apli ⁊ ꝓhete fundamẽta.Vnde pᷣs
Fundamenta eius in montibo ſanctis. Similiter angeli
magne ſunt auctoꝛitatis quibo mediantibs dñs legem oꝛ⸗
dinauit.Gał.iij.Lex oꝛdinata ꝑ angelos in manu media⸗
toꝛis.glo.oꝛdinabiliter ⁊ ſapienti conſilio lex data eſt per
angelos in quib loquebat᷑ deus. IJpᷣi aũt ſunt legati ſũmi
pontificis.i.xpᷣi.vt quibo mediantibo dñi volũtas nũciat᷑
adimplet᷑. Heb.j. Qui facit angelos ſuos ſpũs.glo. filiꝰ
di facit ſpũs celeſtes legatos.¶ Ex his patet rñſio ad q̃
ſita.quia martires.etſi habuerunt pᷣrogatiuã ſanctitatis
nõ habebant excellentiã poteſtatis.¶¶ Querit᷑ adhuc qua⸗
re nõ cantat᷑ in miſſa ſimbolũ aplłoꝝ.cũ videat᷑ hoc maxi⸗
me ↄgruere ꝓpter auctoꝛitatẽ apłoꝝ.excqquo em̃ officiũ mil⸗
ſe eſt maxime ſolẽnitatis ⁊ auctoꝛitatis inter ea que ad of
ficium eccleſiaſtic ſpectãt:videt᷑ ꝙ in ea debet cãtari ſim⸗
bolum magis autenticũ.¶. Pꝛet.ſimbolũ qdð dicit᷑ in miſ⸗

ſa alta voce dicit᷑Et illud quod eſt apłoꝝ qdð dicit in pꝛi

ma ⁊ cõpletoꝛio dicit᷑ ſub ſilentio.¶! Ad pꝛimũ.ꝙ in ſim⸗
bolo quod cantat᷑ in miſſa quod fuit inſtitutuz in ↄcilio ſi/
ne ſynodo conſtantinopolitano:expᷣmit᷑ aliquis articulus

cni ↄtradicit᷑ ab eccleſia oꝛientali. vtpote ille qui eſt de p⸗
ceſſione ſpũſſancti ſcʒ a patre ⁊ filio ⁊ alij plures.quibo eli
minãtur plures hereſes.vtpote arrianoꝝ ponẽtiuʒ ꝙ filiꝰ
minoꝛ eſt patre ⁊ ꝙ nõ eſt eiuſdẽ ſubſtãtie cũ patre.⁊ ꝙ eſt
filius adoptiuus nõ naturalis ⁊ alie plures.ſicut tactum
eſt in tractatu de fide.ↄueniebat vt ſimbolũ illud in miſſa
Acantaret᷑ vt ſic magis ãnũciaret᷑: vt illi fideles oĩno ad⸗
herent.Et ſi hic attendẽda eſt auctoꝛitas:magis debet at⸗
tendi vtilitas ꝓpter quod magis ↄgruit hoc ſimbolũ ĩ miſ⸗
ſa decantari qᷓ; ſimbolum apłoꝝ ꝓpter erroꝝ elimĩatõneʒ.
¶Ad aliud dicenduʒ ꝙ ſimbolũ aptoꝝ ſubmiſſe dicit᷑.vt
ſtatꝰpᷣmitiue eccłie rep̃ſentet᷑: q apłi ⁊ fideles alij nõ au⸗
cbant vſq;quaq; fidem xpᷣi manifeſte confiteri. Sim bolũ
ðo quod dicit᷑ in miſſa ⁊ athanaſij ſunt ↄtra acclamatões
hereticoꝝ.ad quas ↄfutẽdas ꝑ ↄfeſſionẽ fideliũ ſunt inſti⸗
tuta. ꝓpter hoc alta voce decãtant᷑. Pꝛet. ſicut ſimboluʒ
apłoꝝ voce dicit᷑ ſubmiſſa ad inſinuandũ ꝙ inſtitutũ fuit
qn apłi nõ audebãt vſq;quaq; fidẽ rpᷣi ↄfiteri.ſic alia dicũ
tur voce alta ad inſinuadũ q; fueꝛũt inſtituta.qñ magis vꝛ

teat ctoꝛitate fidei audebãt fideles fidẽ xpᷣi ↄfiteri.
¶ Dicto ſimbolo canta .S. x.

tuꝛ offertoꝛiũ ſiue offerẽda quo illumĩamur ad ĩtelligẽdũ
ꝙ deo ſunt dona 2 munera offerẽda.Dicit᷑ em̃ offertoꝛium
ab offerendo:quia tũc cantãte clero fiunt oblatõnes. Ra⸗
banus poſt euangeliũ oblatõnes offeruntur a populo ⁊ of
fertoꝛium cantatur a clero.quod ex ipa cauſa vocabulum
ſumpſit quaſi offerentiũ canticuʒ.Et notandũ ꝙ tria ſunt
offerenda. Pꝛimo ipᷣe ꝑſone deo offerẽde. Scðo ea que ſũt
neceſſaria ipᷣi ſacramẽto vł ſacrificõ ſcʒ panis vinũ ⁊ aqua
Tercõ ſolent offerri manuales oblationes. Sacerdos vo
ante offertoꝛiũ dicat oꝛemꝰ.cui pᷣmittit dñs vobiſcũ: in ſi⸗
gnũ ꝙ niſi nobiſcũ ſit deus: ſalutẽ noſtrã oꝛare ñ poſſumꝰ
His dictis ſiatim cantat᷑ offertoꝛiũ.quod dum cantat᷑ ſa⸗
cerdos accipit oblatõnes manuales a populo vel ſaciamẽ
tales a miſtro. Per hoc aũt ꝙ cantat᷑ offertoꝛiũ: ſignatur
ꝙ; que deo offeruntur cũ mentis iubilo debent ei offerri:qꝛ
bylarem datoꝛẽ diligit deus.ij.Coꝛin.ix. Elel vt dicit In⸗
no. offerenda cantat᷑:quia ſacrificiũ laudis offertur. AUn⸗
de pᷣs.Circuibo ⁊ ĩmolabo in tabernaculo eius hoſtiã vo⸗
ciferatõnis cantabo.⁊ pſalmũ dicam dño.hec aũt conſue
tudo tracta eſt a lege.j.ꝑalippo.Cuʒ offerrent holocauſta
ceperũt laudes canere dno.⁊ in diuerſis oꝛganis que rex
dauid feratur concrepare.

Pars ſecuda bin tractatꝰ.
Etermiĩata pꝛime ꝑtis miſſe expoſitõne que
eſt de illumiatõe populi. Reſlat de expoſitõe
ſcde que eſt imolatõne ſacrificij. que inci⸗
pit ibi. Suſcipe ſancte pater. ¶¶ In bac ꝑte
ſub ſoꝛma mẽbꝛoꝝ quinq;ʒ determiant᷑. Pꝛimũ eſt oſecran
doꝛum oblatio. Scðm eſi oblatoꝝ conſecratio ibi.Te igit
clementiſſime pater. Tercium eſt rei conſecrate rememo⸗
ratio ibi.AVnde ⁊ memoꝛes.Quartum eſt eccleſie militan
tis conſeruatio ibi. Oꝛemus pꝛeceptis ſalutaribo moniti
⁊c̃. Quintum eſt rei conſecrate ꝑceptio poſt oꝛatõeʒ dñicã

imediate ibi.l vnoos.
Ebꝛum pꝛimum
Nmembꝛo pꝛimo huiꝰ partis continẽt᷑ tria
ꝑ modũ articuloꝝ eiuſdẽ mem bꝛi. Pꝛimum
eſt pᷣſentatõ munerũ. Scðm eſt interpellatõ
pꝛecũ ibi. In ſpũ hũilitatis. Terciũ eſt exo⸗
eno laudũ ibi.ꝑ omnia ſecula vbi incipit p̃fatõ.

rticulus pꝛimꝰ

Vecdam pᷣcedunt oblatõeʒ ſcʒ diſpoſitõ pallaꝝ
pᷣparatio offerendoꝛũ: ablutio manuum ſacer⸗
dotis. Dyaconꝰ ergo coꝛꝑales ⁊ pallas diſpo⸗
nit.que ſignificant lintheamia. quibo inuolutũ erat coꝛpꝰ
dñi ihu.Johᷣ.xix.Pars autẽ .lla q ponit᷑ plicata ſuꝑ cali⸗

5
0

Nt
ih⸗

⸗

— — — —

Pe officio miſſe

tem: ſigniſicat ꝙ caput dñi ſuerat ſepatim innolutuz. Uñ

legit Joh. xix. Sindone müda inuolutũ eẽ a ioſeph coꝛp?
ſaluatoꝛis ⁊ ſudariũ capitis eiꝰ pꝰ reſurrectõeʒ. nõ cũ⸗ lin⸗

theamibo poſitũ. pᷣ ſeoꝛſuʒ inuolutũ inneniri.

4 Pot tñ et

pis aliud aſſignari.palla aut extẽſa ſuꝑ altare ſignat ſidẽ
palla plicata poſita ſup calicẽ intellectů. Hoc em miſteriũ

—

credi debet er quo ↄpꝛebẽdi nõ põt. vt fides habeat meritũ

cui bũana rato nõ pꝛebet erꝑi mẽtũ.nõ em̃ expedit circa hᷣ
nimis dilcutere: qꝛ defecerũt ſerutates ſerutinio. Sacer

—

dos aũt dicto oꝛemꝰnõ ſtatim oꝛatõnez ſubiũgit: bᷣ pꝛi ma
nus abluit ? in alia ecchia manꝰabluit anteqᷓᷓ ad altare ac
cedat. Iſtud oꝛtũ babuit a lege Exo.xxx. vbi dicit. lacies
labhiũ eneũ ad lauãdũ a miſſa aqua lauabut in en aaron ?
fii eimanꝰſuas 7 pedes qñ ingreſſuri ſunt tabernaculnʒ
teſiimonij 7 qñ acceſſuri ad altare vt offerãt in eo thꝰdno.

Hie ſignat᷑ ꝙ eus vel ſacerdos in pᷣmo ingreſſu ĩ ecctiaz
re ad offerẽdũ;
vt magis magiſq; mudat? offerat hoſtiã imaculatã ſanctã

cebet manꝰlanare : poſt qñ accedit ad altare

deo placentẽ. Hic aũt moꝛaliter inſinuat᷑. ꝙ

ſacerdos ob⸗

laturus hoſtis debet lauare ↄſcientiã lacrimis ↄpunctõis.

ps.Lacrimis meis ſtratuz meu rigabo. e

dens ad tantũ ſacꝛificium reus ſit coꝛpis ⁊ ſe
Coꝛin.xj.DOñs etiã anteꝙᷓ in ara crucis veru

indignꝰacce⸗

82ſanguis dñi. j.

offerret ſacꝛi

ſicium: lacrimas effudit ſcʒ in reſuſcitatõe laʒaꝛi. Joh.·xj.

.

Infremuit ſpũ ⁊ turbauit ſemetipᷣm lacrimatc. ¶ Dub
dy aconꝰcalicẽ pᷣparat patenã.ponẽs panẽ ſuꝑ patenã et
vinũ in calice:quo ſignat᷑ ꝙ anteqᷓ boc ſacramentũ fuerat
inſtitutũ: ipᷣim in miſterio legis fuiſſe pfiguratũ. Lex em̃ ꝑ
ſubdyaconũ nõ incõgrue ſignat᷑. DOyacon patenã cuj ho⸗
ſtia tradit epo vel ſacerdoti quam epᷣus vel ſacerdos facta
oblatione in altari deponit inſinuans ꝗ xpᷣe ſeipᷣin oblatu
rus deo patri ſacramẽtũ pꝛimoinſtituit. ecclie tradidit ce
lebꝛandu.hoc eſt inquit coꝛpus meũ quod ꝓ vobis tradet᷑
hoc facite in meã ↄmemoꝛatõneʒ. Epus vel ſacerdos acce
pto vꝛccolo aquã vino ↄmiſcet in calice:qꝛ xpᷣt populũ qui
p aquã ſignat ſibi recõciliauit moꝛte.xpᷣc aut ſanguinẽ ef⸗
fudit ꝓ populo ſicut ipᷣe teſtatur Math. xx vj. Hic eſt ſan⸗

*

guis meus noui

teſtamẽti qui pꝛo multis effuſus eſt in re⸗
miſſionẽ peccatoꝝ. Et de latere xp̃i exiuit ſanguis ⁊ aqua

Job.xix. Quaten? nec xpc ſit ſine populo.nec populꝰ ſine

—

—

rp̃o.¶ Dy aconꝰaũt facta oblatõne calicẽ pparatũ in alta

riↄponit.quo ſignat᷑ ꝙ euangeliũ cuiꝰfigura

eſt dyaconꝰ.

huiſacrificij ritum ↄmẽdauit eccleſie que ꝑ altare ſignat᷑.
Calix aĩ ponit᷑ ad dextrũ latus oblate:quo ſignat᷑ ꝙ ſuſce
pturus eſt ſanguinẽ qui de latere xpi credit᷑ ꝑpfluriſſe.vt di
cit Inno.vel ponit᷑ ad dextrã hoſtlie:ad ſignificandũ ꝙ ſã
guis quẽ dñs ꝓpinauit in cena diſcipulis:effluxit de lateꝛe

eiꝰdextro ſᷣm ꝙ dicit᷑ in canone miſſe dedit diſcipulis ſuis

dicẽs. Accipite ⁊ bibite er eo omnes. Hic eſt

em̃ calix ſan⸗

guinis mei ⁊c̃.qui ꝓ vobis ⁊ ꝓ multis effundet ĩ remiſſio
nem peccatoꝝ. 4 Per iſta vaſa ſancta q̃ ſũt calix ⁊ patena
dñici ſepulchꝛi ty pũ habemſicut dicit Raba. 7 ponit ra⸗
tionẽ talẽ.qꝛ ſic tũc coꝛpꝰxpᷣi aromatibo vnctũ in ſepulchbꝛo
nouo ꝑ pioꝝ officiũ condebat᷑:ita mõ in eccłia miſticũ coꝛ

pus illi cũ vngentis ſacre oꝛonis condituʒ i

a vaſis ſacris

ad pcipiẽdũ fidelibo ꝑſ acerdotũ officiuʒ admiſtrat.ꝑ coꝛ⸗
pus miſticũ intelligit coꝛpꝰxp̃i ſub ſacramẽto.⁊ q dic oꝛa

tionibo conditũ eſſe: dicit ꝓpter ozones que añ ↄſecratõezʒ

⁊ poſt in canone dicũt᷑.que nõ modicaʒ ſuauitatẽ in aiabo

pijs efficiũt. ¶ Oblatõe facta adolet᷑ incẽſuz

ꝑ qð inuit᷑ il

lud qð legit᷑ Luẽ.vij. maria attulit alabaſtrum vngenti 7

vnxit pedes dñi: ⁊ domꝰ impleta eſt ex odoꝛe

vngenti.

aũt ſacerdos frequẽter ſuꝑducit circũducit incẽſuʒ: deſi
gnat ꝙ frequẽter exbibuit 2 adhibuit maria vngentũ. Pꝛi
mo cum vnrit pedes dñi in domo ſymonis phariſei Luce.

vij. Scðdo in domo ſymonis lepꝛoſi ſuꝑ caput

eiꝰ vngentuz

effudit Aldath. xxvj. ercio cum emit aromata vt veniẽs
vngeret ihm in ſepulchꝛo Mafr̃.vlti.Aoluntas em̃ pꝛo fa
cto reputat᷑.cum ꝑ ipᷣam non ſtetit quo minꝰvpleuerit qð

incepit. &s vndiq; totũ incẽſatur altare: deſi
vndiq; reſperſit ecełiam.ſicut dñs ipᷣe teſtat

gnat ꝙ totuz

Aath. xxxj·

vxxxvyj.

Amẽ dico vobis vybicũq; p̃dicatũ fuerit hoc euangeliũ in
toto mundo dicet᷑ ⁊ ꝙ boc fecit in memoꝛiã eius.⸗ Poꝛro

cum ſacerdos accipit patenã cum boſtia. vꝛceolũ cũ aqua

calicem cũ vino.thuribulũ cum accenſo.efficit ſuꝑ ea cru⸗
cis ſignaculũ:vt ꝑ crucis virtutẽ omnes conatus dyaboli
ce malignitatis effugiat:ne contra ſacerdotem vel ſacrifi⸗
cium aliquo modo pᷣualeat.ob hoc em̃ ſuꝑducit ⁊ circũdu
cit incẽſum in modum crucis:quatenꝰ ſignaculo crucis 2
thuris incenſo dy abolice fraudis malignitas execretur.
bmõi em̃ fumꝰcircũductꝰſic exterreat omne genꝰdemonio⸗
rum Tho.vj. ¶ Hic queri põt quare ſubdyaconꝰ qui vi⸗

mnũ ponit in calicẽ: nõ a nit etiã aquã.ſ̊ ſacerdos.¶ Pꝛe

te. quare ſacerdoo nõ offert calicẽ cum vino ſ̊ dy aconꝰ:ſi⸗

cut offert patenãâ cũ boſlia. 4 POꝛet. ſacerdos offerẽs boſii

am dicit offero. dicit eimñ Suſcipe ſancte pater om̃ipotens
eterne de? banc imaculatã boſtiaʒ quã ego indignꝰfamul⸗
tuus offero tibi. dy aconꝰ offerẽs vinũ dicit. Ofterimꝰ tibi
dñe calicẽ ſalutaris quod videt᷑ incõueniens:cũ ſacerdos
ſit ꝑſona maioꝛis auctoꝛitatis ꝙᷓ dyaconꝰ.modꝰaũt loquẽ
di pluraliter magis ↄgruit maioꝛibo pſonis. 4 Ad pꝛimũ

patet rñſio ex dictis. ↄmixtio em̃ aque cũ vino in calice ſi⸗

gnat vnionẽ populi fidelis cũ xpᷣo: deo recõciliati ꝑ moꝛtẽ

illius qui eſt ſacerdos ſᷣm oꝛdinẽ melchi. ꝓpter quod in ſi⸗
gnum buiꝰvnionis ⁊ recõciliatõis aqua apponit᷑ a ſacer⸗
dote quo xpᷣe ſignat᷑.q Ad aliud dicendũ.ꝙ in oblatõe ve⸗
ri ſacrificij in ara crucis ſeꝑabat᷑ ſanguis a xpᷣo.nõ aũt ſic
ſeꝑabat᷑ coꝛpus xpᷣi ſiue caro.In cui rei ſignũ oblatio ho
ſnie qua ſignat᷑ oblatio xpᷣi hm carnẽ. fit a ſacerdotc quo ſi

gnatur xpc.oblatio vini quo ſignat᷑ oblatõ xp̃i qᷓtũ ad ſan

guinem fit ab alio ſeʒ dy acono.non tñ pᷣciſe:quia ⁊ ſacer⸗

dos 2 dy aconꝰcalicẽ offerunt cũ vino.ſᷣm ꝙ oblatio ad in⸗
tentionẽ reſert᷑. vnde vterq; debet ꝓferre verba oblatõnis
que ſunt.oſferimꝰtibi dne calicẽ ſalntar is ⁊c. Oblatõ añt
illa potiꝰ fit a dy acono ꝙᷓ ab alio miſtro: ꝓpter dignitatez
oꝛdinis dyaconatꝰque ꝓxima eſt dignitati oꝛdinis ſacer⸗
talis... Ex boc patet rñſio ad aliud quod querit᷑.ſcilicʒ
quare ſacerdos dicit offero: dyaconꝰ offerimꝰ. Ratõ huiꝰ
eſt. quia ſacerdos ſolus offert.dy aconꝰ nõ ſolus:bᷣ ipe ⁊ ſa
cerdos ſimul qᷓ̃tuʒ ad intentõeʒ·

rticulus ſecũdus

Platione facta panis ⁊ vini ↄſecrãdi:tres ſub⸗
iungutur oꝛones ſingulariter. ſm ↄſuetudineʒ
8ecclie romane. In pᷣma poſtulat᷑ acceptatio di⸗
nina ip̃ius ſacrificij ⁊ illoꝛum qui aſſiſtunt in illa ſcilicʒ in
ſpiritu bumilitatis. In ſecũda poſtulatur conſecratio. in
ila ſcilicet Uemi ſanctificatoꝛ. In tercia poſtulatur pꝛofe⸗

ctus oblationis facte ad honoꝛem ſanctoꝛum ⁊ noſtraʒ ſa

lutem. in illa ſcilicet Suſcipe ſancta trinitas 7c. In mul⸗

tis autem eccleſijs dicitur vna pꝛedictarum tm̃ ſcz in ſpiri
tu humilitatis. 4 Qota ergo ꝙ ſacerdos dicens. In ſpiri
tu humilitatis ⁊ in animo ↄtrito ſuſcipiamur ⁊c̃.duo tan
git que oꝛationẽ efficiũt exaudibilẽ.ſeʒ bumilitatẽ. Unde
Ecxei.xxxv.Oꝛatõ bumiliantis ſe penetrat nubes ⁊ contꝛi
tõnem. Yla. vlti. ad quẽ reſpiciam niſi ad pauꝑculũ ⁊ con
tritum ſpiritũ. ¶ Dubitat᷑ aũt de p̃dictis.quia vt dicit Ra
banꝰ. ſacrificium dicit᷑ quaſi ſacrum factum quod p̃ce mi
ſtica conſecrat᷑ in memoꝛiam dñice paſſionis O5 aut tale

—

eſt.oĩno eſt acceptum ⁊ benedictũ a deo ⁊ conſecratũ. Vn⸗
xx fruſtra poſtulatur a dño in oꝛationibo pᷣtactis ip̃ius ſa⸗
criſicij acceptatio benedictio 2 conſecratio.¶¶ Rñſio.dicẽ⸗
dum ꝙ lacrificinm dicitur vno modo actus conſecrantis
ſiue ipᷣa conſecratõ actõis. ſic ſumit᷑ ĩ illa oꝛone.in ſpiri⸗
tu humilitatis. alio mõ dicit᷑ ip̃a boſtia oſecrada ſcz in il⸗
la oꝛone. Veni ſãctificatoꝛ ⁊c. Lercõ mõ dicit᷑ ip̃a hoſtia
ↄſecrata ſcʒ ſm diffinitõeʒ Rabani. Unde de ſacrificõ ſie
ſumpto nõ fiunt poſiulatões in oꝛatõnibo pꝛedictis.. De⸗
inde inclinato capite dicit ſacerdos. Suſcipe ſcta trinitas
vel m vſum aliquaxꝝ ecchiaꝝ. ſacerdos inclinat caput ibi
In ſpũ hũilitatis quo ſignat᷑ hũiliatõ xpi.qii ſemetipſuz
erinaniuit foꝛmam ſerui accipiẽs facto obediẽs patri vſq;

ad moꝛtem Hõ oſculat᷑ altare in ſignũ ꝙ peꝛ
paſſionẽ xpᷣi recõciliati ſumꝰeo patri.vnde Ephe.iijſaci
ens pacẽ vt recõciliet ãbos ꝑietes in vno coꝛpe cro.¶ De⸗
inde ſacerdos ↄuerſus ad populũ poſtulat officinʒ oꝛato⸗
nis abaſſiſtẽtiba dicẽs:oꝛate ꝓ me fratres.⁊ ſᷣm diuerſos
vſus eccliaꝝ diuerſe ſunt ſoꝛme poſtulandi ſil? ⁊ rñdendi.
Quidã dicunt Oꝛate fratres vt meũ ac veſirũ ſacrificium
acceptabile fiat apud deũ patrẽ om̃ipotẽtez Alij aũt dicũt
obſecro vos fratres oꝛate ꝓ me ⁊ ego ꝓ vobis: vt meũ pa
riterq; veſtrũ ſacrificiũ ⁊c. Quidã aũt rñdẽt ſic.memoꝛ ſit
dñs ſocrificij tui ⁊ olocauſtuʒ tuũ placabile fiat. Quidam
ſic.Spũſſanctꝰſuꝑueniet in te.⁊ virtoalti.⁊c. Moõne videt᷑
incõueniẽs in tanto officõ tot fieri dinerſitates? Unde vi⸗
tur ꝙ hec varietas nõ eſt ꝑmittẽda in eccłia. ſ potiꝰ dã⸗
nanda.¶l Ao hoc rñdet An.in quadã epła ad valeꝛianũ
epᷣm maydeburgeñ.querẽti de diuerſitate modoꝝ.qui fiũt
circa celebꝛatõeʒ ſacramẽtoꝝ dicẽs. Sic habemꝰa ſanctis

patribo. ꝙ ſi vnitas ſeruat᷑ caritatis in fide catholica:ni⸗

bil officit ↄoſuetudo diuerſa. a ſi multe ſunt diuerſitates q̃
nõ in ſũma ſacramẽti nec in virtute eiꝰaut fide diſcoꝛdant
neq; omnes in vnã ↄſuetudinẽ colligi poſſunt.eſtimo eas
potiꝰ in pace tolerãdas:qᷓ; diſcoꝛditer cũ ſcandalo damnã
das.ex his patet que diuerſitas eſt toleranda.ſũmã ſacra⸗
menti inteliigit vt eſtimo:illa que pꝛeciſe requirũtur ad eẽ
ſacramenti ¶Aabue queritur quare dicit Oꝛate in ſcdᷣa
perſona: nõ oꝛemus in pꝛima. Similiter poteſt queri qua
re dicto oꝛemus ante oꝛatõeʒ nõ ſtatim dicit ſecretam vel
ſecretas.¶l Pꝛet.quare dicit Oꝛemus alta voce 7 ſecretaʒ
vel ſecretas voce demiſſa.⸗j ꝛet.que oꝛationũ ſe equẽtium
reſpondet illi inuitatõni cum dicit Dꝛemus. 4 Ad pꝛimũ
dicendum.ꝙ ſacerdos cum dicit oꝛate ſpecialiter poſtulat
ſibi ſuffragia fieri oꝛationuʒ. quod patet ꝑ hoc quod dicit᷑
in multis eccleſijs oꝛate pꝛo me fratres. Similiter cum di
cit. Oꝛate fratres vt meum ac veſtrum ⁊c.poſtulat ſibi fie:
ri ſuffragia oꝛationum qtum ad actum conſecrationis.
Ad alind dicendũ. ꝙ in ſecretis fit ſpãlis mentõ vi fre⸗
quentius de oblatõne ſiue munere oblato. ꝓpter qð conue
nit ꝙ poſt oblatõeʒ dicant᷑.¶ Ad aliud dicendũ ꝙ ab offe

renda cantata vſq; ad pꝛefatõneʒ:omnia que dicunt᷑: voce

ſubmiſſa dicunt᷑: ad inſinuãdum quoo ſcriptũ eſt Joh.xj.
ſcʒ ꝙ inſlante paſſione oñi ihs nõ ambulauit palam inter
iudeos quia cogitabãt eum interficere:ſᷣ abijt in regioneʒ
iuxta deſertum in ciuitatem effrem ⁊ ibi moꝛabat᷑ cu diſci
pulis ſuis. Ab illo aũt die quo ↄgregatis phariſeis ⁊ p̃n⸗
cipibus ſacerdotũ vt inirent conſiliũ quid facerent. Johᷣ.
xi.⁊ cayphas qui erat pontifex ãni illius dixerat:expedit
vobis vt vnus moꝛiat᷑ pꝛo populo ⁊ nõ tota gens pereat:
cogitauerunt vt interficerẽt eum. ꝓpter qð ad tempꝰ ceſſit
2 ad tempus latebat ĩ alia regione.hoc ergo ſacerdotis ſi⸗
lentium ſignat xp̃ᷣi latibulũ.¶ Ad illud quod querit᷑ que
oꝛatio rñdet inuitatõni facte ꝑ oꝛemus:dictũ ante offeren
dam. Dicendũ ꝙ illa que dicit ĩmediate poſt oꝛate.cuiꝰdi
latõnis cauſa lupᷣtacta eſt. In cuiꝰ ſi ignũ pꝛime ſecrete non
pᷣmittit᷑ oꝛemꝰſicut ⁊ ſecretis ſequẽtib.q Si aüt queratuꝛ
quare incipit ſilentiũ illud ſtatim offerẽda cãtata.Dicen⸗
dum ꝙ; ratõ eſt.quia tũc incipit mileriũ paſſionis dñi ſcʒ
in oblatõne eoꝝ que ſunt ↄſecranda. Vnde ibi ꝑ coꝛreſpõ⸗
dntiam quãdaʒ inchoat᷑ macbinatõ iudeoꝝ tractatõ de
moꝛte dñi: ꝗpter quã dñs abijt in regionẽ iuxta deſertum
⁊c̃. JYohᷣ.xj. Illa em oblatio initiũ eſt miſterij paſſionis do⸗
mini:ſicut illa machinatõ fuit initiũ ſimpliciter paſſionis
eiuſdeʒ.4¶ Si aũt querat᷑ quare illa pars miſſe que pᷣcedit
oblatõeʒ hoſtie vel ſacrificij cũ tanta melodia celebꝛatur.
Poteſt rñderi idqð dicit Raba. aſſignans cauſaʒ quare
introitus miſſe ſolẽniter cantat᷑ dicens.bene in ingꝛeſſu ſa
cerdotis ↄcrepantibo choꝛis auditur modulatõ diuine lan
dis.vt dñice celebꝛatõnis miſteria mĩſtroꝝ pia pᷣcedat con
ſonantia: ⁊ coꝛpoꝛis ⁊ ſ anguĩs xp̃i venerabile ſacramen⸗
tum antecedat digne laudis ſacrificium. 4 Deinde dicto
oꝛate fratres dicit ſacerdos ſecretam quã intermiſit. quo
ſignatur ꝙ dñs redijt bieroſolimã ad domũ oꝛatõnis quã

ad temp deſeruerat cum eſſet in effrem. vnde Aſdath. xxſ.
Cum intraſſet iho hieroſolumã eiecit vendẽtes ⁊ ementes
c templo.dicens domꝰmea domꝰoꝛationis vocabit᷑. Dila⸗
tio em̃ dñi qᷓtuʒ ad actũ oꝛandi in hieroſolimis fuit cauſa
Apter quã hanc ſacerdos intermittit oꝛatõem. a hec inter⸗
miſſio eſi ſignũ illiꝰ.Et ſciendũ ꝙ nũero ⁊ oꝛdini collecta⸗
rum debet rñdere ꝑ aↄfoꝛmitatẽ nũerus ⁊ oꝛdo ſecretarnʒ
poſicõmunionũ. Quot ei dicte ſunt collecte ⁊ quo oꝛdie
tot ⁊ ęo oꝛdine debẽt dici ſecrete ⁊ poſtcõmũiones.nec plu
res nec pautioꝛes nec alio oꝛdine.

Articulus tercius

Eſtat dicere de parte illa que eſt de ſolutõe lau
dum que incipit cum dicit᷑. Per omnia ſecula
— ſeculoꝝ.quod eſt finis oꝛatõnis ⁊ initiũ pꝛefa⸗
tionis. erdotẽ vᷣo finientẽ oꝛatõeʒ ⁊ inchoantẽ pꝛe⸗
fationeʒ inſinuat᷑ ꝙ xpᷣc eſt lapis angularis qui fecit vtra⸗
q; vnum Ephe.ij. Judeos ſcʒ ⁊ gentiles vt ſit vnum ouile
et vnus paſtoꝛ Yoh.x. Eleuata ergo voce dicit ſacerdos.
Per omnia ſecula ſeculoꝝ. quo ſignatur ꝙ ihs iterum pa
lam ambulabat: ita ꝙ in craſtinum turba multa que ↄue⸗
nerat ad diem feſtum. cum audiſſet ꝙ ihs venit hieroſoli⸗
mam:acceperunt ramos palmaru n. a obuiam ꝓceſſerũt
clamantes. benedictus qui venit in nomine domini Ma⸗
thei.xxj. ¶¶ In hac autem paꝛte pꝛoceditur ſic. Pꝛimo fide
lium ↄgregatoꝛum citatio ꝓponitur. Scðo confeſſionis ex
hibende ratio declaratur ibi. Vere dignũ⸗ iuſtum ẽ. Ter
cio confeſſionis exhibite acceptatio poſtulatur ibi.Cũ qui

ſſa „S. j.

ſalutatõne fit exhoꝛtatõ ad duo. ſcʒ ad coꝛdis ſubleuatio⸗
nem:⁊ laudis ſiue gratiarũactõeʒ. Sacerdos ergo dictu⸗
rus rem attentõne digniſſimam. pꝛemittit ſalutationem:
optans aſſiſtentes tales eſſe cum quibo dñs manere digne
tur. ⁊ mnaxime in pꝛandio ſpũali in quo reficiendi ſunt pa⸗
ne viuo qui v celo veſcendit Yoh.vj. VUnde officiũ pꝛefa⸗
tionis poteſt ad illud referꝛi quod legit᷑ Luc.xxij.ſcʒ miſit
petrum ? iopᷣeʒ:dicens.Eũtes parate nobis paſcha vt mã
ducemus.Et poſi eodem. Et ipᷣe oſtendet vobis cenaculũ
magnũ ſiratũ ⁊ ibi parate.⁊ ADar̃.xi

xiiij.idem. ⁊ hoc ſonat
qð dico pᷣfatio.dicit᷑ em̃ pꝛefatõ.i.pᷣlocutõ.vtpote qꝛ fit pꝛe
paꝛatio ad hoſtie ↄſecratõeʒ ⁊ ↄſecrate ſum ptõeʒ. 4l Facta
lalutatõne monet ſacerdos ad coꝛdiũ ſubleuatõeʒ dicens.
Surſuʒ coꝛda ſᷣm ꝙ hoꝛtat᷑ aplłs Coł.iij.dicens.Que ſuꝛ⸗
ſum ſunt querite no que ſuper terram. vt coꝛda ſint vbi eſt
theʒaurus Math. vj. MQe illis poſſit impꝛoperando dici.
populus hic labijs me honoꝛat coꝛ autẽ eoꝛum longe eſt a
me Yᷣſa.xxix. Facta autem monitõne ſacerdotis choꝛus p⸗
fitetur ſe monita ſacerdotis ſuſcepiſſe cum dicit. Habemꝰ
ad dominuʒ. Quaſi diceret ſacerdos ſint coꝛda veſtra ſur⸗
ſum:⁊ populus rñdet.⁊ nos habemus coꝛda ſurſuzʒ ſcz ad
dominũ.¶ Deinde hoꝛtat᷑ ad gratiarũactões dicens. Gꝛa
tias agamus dño deo noſtro. Oño inquã qui redemit. p̃s.
Redemiſti nos domine deus veritatis. Ex boc em ꝙ rede⸗
mit acquiſitum eſt ei ius poſſidendi ⁊ ita ratõeʒ dominan
di. VUnde aug. tanti emit vt ſolus poſſideret deo qui crea⸗
uit. Geñ. j. Creauit deus homineʒ ⁊c. Qoſtro:quia ſalua
bit.pᷣs.deus noſter deus ſaluos fociendi. Tũc em̃ veriſſi
