erat delectatio in culpa.p̊ ex actu pcti ꝓpꝛie ẽ delectatio ñ

ex defoꝛmitate. de actu ꝓprie debet eẽ doloꝛ liue ↄtritio.
1l Iteʒ eſt peccatũ ↄmiſſionis ⁊ omiſſionis: ⁊ ↄtritio re⸗

ſpondẽs vtriq;.ſᷣ otritio rñdens pcto omiſſiõis ẽ doloꝛ de

actu omiſſo ⁊ ſimpłxr de actu.ꝗ̊ᷓ ↄtritio rñdẽs p —
onis eſt doloꝛ de actu omiſſo ⁊ ſimpłr de actu.Contꝛa.

Emne qð a deo ẽ ſᷣm ꝙ hmõi bonũ eſt.nec de aliquo tali
requirit᷑ ↄtritio.vᷣ omĩs actio ſᷣm ꝙ hmõi a deo eſt.S ⁊c.
ISteʒz hoc ideʒ pʒ ꝑ exemplũ.daꝛe elemoſynã ẽ bonũ in
genere. hoc bonũ defoꝛmat᷑ qñq; ꝑ circũſtãtiã:qua vt qñ
elemoſyna dat᷑ ſcient malis ad malos vſus: ⁊ ribaldisꝗ
erpendũt elemoſynã in oꝑibo luxurie.ↄſtaot ꝙ dãs elemo
ſynã nõ hʒ ncce ↄteri de h̊ͥ ꝙ dedit elemoſyna:ſᷣ de boc ꝙ
male dedit.⁊ ita nõ requirit?᷑ ↄtritio de ipſa ſuba actꝰ:ſed
de ißa defoꝛmitate ¶ ¶ Rñſio.ſicut habet᷑ ab Aug. qð di
cit natuꝛã coꝛꝛuptã duo dicit.actõʒ ſcʒ ⁊ maliciã.de mali
cia aũt ꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſe dolendũ eſt:de actõe aũt nõ niſi inqᷓtũ
mala.vnde qꝛ a mala actõe nunq põt malicig ſeꝑari: iõ
de mala actone inqꝙᷓtũ mala dolendũ.ſᷣ ſi poſſet defoꝛmi/
tas ⁊ malicia a ſuba actõis ſeꝑari: de illa in ſe nunqᷓ eẽt
dolendũ, 4 Ad illud qð obijcit᷑.qð de pcto actuali nccio
ↄcernit actũ ⁊ defoꝛmitatẽ debet eẽ ↄtritio ⁊c᷑. Dicenduʒ

Kk verũ eſt rõne qua defoꝛmitas ipſa quodãmodo cedit

in vnũ cũ ſuba actõis:de ipo actu defoꝛmato dolẽdũ ẽ.ſᷣ
nõ ðᷣ actu niſi rõne defſoꝛmatõis. Ex G̊ pʒ rñſio ad alia qᷓ
ſequũt᷑.q Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ de illo ꝓprie dz eẽ ↄtritõ
c q̊ erat delectatio. Dicendũ ꝙ nõ eſt verũ.cũ.n.in pcto
ſit auerſio a deo ⁊ ↄuerſio ad creaturã: ꝓprie ⁊ ꝑ ſe ẽ dele
ctatio ex ↄuerſiõe.cũ ↄtritio ꝓprie ẽ de aueꝛſiõe vel ↄuerſi
one inqᷓtũ illa ſit auerſio.⁊ ita magis de auerſione.quia
vnũqͥdqʒ ꝓpt᷑ qð:illud magis.vñ doloꝛ ſacꝛalis ꝓprie re⸗
fert᷑ ad auerſionẽ:ſatiſſactoꝛiꝰ ad delectatõʒ ↄnerſionis.
nec h̊ dico ꝙ doloꝛ ſatiſfactoꝛiꝰ ñ ſit de auerſiõe: ſᷣ ga illo
ſatiſfit ꝓꝛie de ipa delectatõe.4. Ad illð qð vltimo obij
cit,dðm ꝙ omiſſio ñ reſpicit actũ ſimplir ⁊ abſolute: ſed

VV 2

actũ debitũ. ꝓt H. n. omittit qꝛ ñ facit illð qdð debet. ſilłr
ↄmiſſio reſpicit actũ debitũ ſiue defoꝛmatũ.vñ ſic culpa
ex ꝑte iſia ñ eſt ex omiſſione actꝰ ſimplr ſᷣ actus debiti.2
ex ꝑte illa ex ꝑpetratõe actꝰ deſoꝛmati:ſic ↄtritio debʒ cẽ
ex vtraq; pte de actuali:nõ de actu ſimptr.

embꝛũ quartũ

Onſequent᷑ querit.an requirit᷑ cõtritio de
oꝛiginali. E ſic:videt᷑ ꝑ H̊.ꝙ pcto oꝛigina⸗
li fit hõ auerſus actuałr a deo.G̊ ꝓ oĩ tali
dʒ hõ ↄteri.̊ ⁊c.¶ Itẽ Ro.j.in fine babe⸗
tur ex glo.⁊ ex tex.ꝙ ↄſentiẽtes ⁊ agentes pari pena pu⸗
niendi ſunt.pꝑ ↄſenſuʒ aũt in Adam oẽs ſumꝰ pctoꝛes.ſ.
itũ ad pctᷣm oꝛigĩale.ꝗᷓ puniẽdi ſumꝰ illa pena q̃ ipᷣe fuit
punitꝰ.̊ ↄſtat ꝙ puniiꝰ fuit doloꝛe ↄtritõis.̊ ⁊ nos ſiłr
⁊c̃.¶ IJRtẽ ſi cõmũicatõe cũ adã qᷓtũ ad ↄſenſuzʒ vel ↄplacẽ
tiã facti ſumꝰ pctoꝛes:coĩcatiõe diſſenſus vel diſplicentie
debemꝰ iuſtificari.actus aũt ↄtritõis ẽ diſſentire vel dil⸗
plicere.̊ ⁊c.q¶] Iteʒ etſi gr̃a dat᷑ nobis ſine nobis: nõ tñ
dat᷑ nec auferat᷑ ſine nr̃o ↄſenſu.Sitr videtur ꝙ etſi ſine
nobis ↄtrahatur oꝛiginale: nõ tñ ſine nẽo aſſenſu aufer⸗
tur.⁊ ita nõ ſine doloꝛe.⸗ Itẽ carẽtia viſiõis debet᷑ tã oꝛi
ginali q; actuali. ſi ad tollẽdũ reatũ carẽtie debite aciu
ali ncc̃ius ẽ doloꝛ ↄtritiõis:ſiłr ad tollendũ reatũ carẽtie
cebite neceſſariꝰ ẽ ⁊c. Cõtra. multi ſunt iuſti ꝗ nunqᷓ
de oꝛiginali cogitauerũt.tales & iuſtificati ſunt ſine ↄtri
tione.¶l Itẽ cũ ꝑuuli nullo mõ poſſint volũtaꝛie dolẽ:nul
lo mõ poſſent ab oꝛiginali iuſtiſicari.niſi dicat᷑ ꝙ ſufficit
doloꝛ parentũ.h̊ nũꝙᷓ habet᷑ in ſcriptura ꝙ dolere tenent᷑
ꝓ ꝑuulis.ĩmo ſufficit ſola fides.¶: Iteʒ ſatiſfactio ⁊ cõ⸗
feſſio q̃ ſunt ꝑtes pnĩe poſterioꝛes ſunt qᷓ; ↄtritio.ſed iſte
due ꝑtes nõ requirũt᷑ ꝓ oꝛiginali.ᷓ nec ↄtritio.q¶ Itẽ cũ
nulla fuerit ↄtrahẽtiũ volũtari atio:nec doloꝛ ali⸗
quis requirit᷑ ad õ ad h.ꝙ cõtri
tio cũ ſit ꝑs pnĩe ſacr̃alis q̃ ꝓꝛie peccatũ actuale reſpicit
qꝛ ẽ ſecũda tabula poſt naufragiuũ: ꝓprie ⁊ ꝑ ſe ⁊ de nccĩ⸗
tate ↄfſoꝛmatõis cũ ſuo toto.ſ.pnia: actuale pctm ĩ qͥ fuit
actualis delectatio reſpicit.ↄueĩt tñ ꝙ diſpliceat auerten
ti ⁊ ↄſideranti damnũ qð ex ipſo infert᷑ aie.⁊ maxĩe ꝓpteꝛ
damnũ ſeꝑatõis vt alibi tactũ eſt. nec intelligo ꝙ reqrit᷑
diſplicẽtia q̃ eſt actꝰ ↄtritõis:ł̊ diſplicẽtis leuis pnĩe als
pigentie ſiue nolleitatis.vñ nõ requirit᷑ doloꝛ ↄtritionis
qui vehemẽs debet eẽ:ſ̊ ſufficit lenis diſplicẽtia dũmodo
nõ ↄtemnat.¶l Ad illud ꝗ̊ qð obijcit.ꝙ oꝛigĩali fit bomo
actualit auerſus a dro ⁊c. DSicendũ ꝙ hͥ vocabulũ auer⸗
ſus põt eẽ nomen vel ꝑticipiũ.Si ſumat᷑ noĩałr ſcʒ ꝓ eo
qð eſt auerſuʒ eẽ:⁊ hoc qð ẽ actuatr: ꝓ eo ꝙ pñtialr:veꝝ
eſt ꝙ peccato oꝛiginali aueꝛſus ẽ homo actu a deo.i.eſt in
eẽ auerſo:q; nõ ẽ ↄuerſus.⁊ G̊ eẽ magis dicit ſtatũ qᷓ actũ
Si aũt teneat᷑ ꝑticipialłr ⁊ H̊ qdð dico actualr in ꝓpꝛia ſi⸗
gnificatõe: nõ eſt verũ.qꝛ nullus eſt auerſus a deo oꝛigia
liter ꝑ ꝓpꝛiũ actũ.Cũ ꝗ̊ᷓ obijcit᷑ ꝙ ꝓ omni eo ꝙ auerſus ẽ
a do ⁊c. Dicendũ ꝙ h̊ eſt verũ inqtũ auerſus tenet᷑ ꝑti⸗
cipiałr.i.ꝑ actũ ꝓpꝛiũ:ſᷣ nullꝰ oꝛiginalłr auertit ſe a deo.
4 Ad illud qð obijcit᷑ q; ↄſentientes ⁊ agẽtes ⁊c. Sicen
dũ ꝙ h̊ intelligit de ↄſentientibo ꝓpꝛia volũtate actualit᷑
mouente ad ↄſenſuʒ.hmõi aũt ↄſenſus nõ cadit in oꝛigi⸗
nali. ꝗpꝛie.n.debet dici ↄſenſus reſpectu alicuiꝰ qð vita⸗
ri põt vel nõ vitari.nõ aũt ſic eſt de oꝛiginali qð nccĩtate
ↄtrahit᷑. mẽs.n.natura ſumꝰ filij ire Ephe.ij. 4¶ Ad il⸗
lud qð addit᷑.ꝙ ꝑↄſenſuʒ in adam facti ſumꝰpctoꝛes ⁊c.
Dicendũ ꝙ ille ↄſenſus nõ eſt li.ar.ſ̊ potiug inclinatõis
naturalis:qꝛ oẽg eramꝰ in adaz. illo peccante quodãmõ
impꝛopꝛie dicimur ↄſentire ĩ peccatũ illo ↄſentiẽte: quia
natura nꝛa in ipſo ſuo li.ar. obediebat. Et ex G̊ pʒ rnſio
ad illud qð ſequit᷑. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ virtus ñ da⸗
tur ſine ↄſenſu ⁊c. Dicendũ ꝙ boc intelligit᷑ de adultis.
puulis.n.in baptiſmo dat᷑ ſine eoꝝ ↄſenſu. Pꝛet᷑.nõ ẽ ſi⸗
mile de collatõe virtutis 2 tradnctõe oꝛiginalis. qꝛ a ni⸗
cio i carne parentũ conirabit᷑ oꝛiginale ꝑ ꝓpagatõz libi⸗
dinolaʒ qð eſt q̃i materia oꝛiginalis. ſicui dicit magr̃ in

ſent.virtus aũt ↄfert᷑ cooꝑanti li. ar. ꝑↄſenſuʒ.qꝛ ꝗ creat
nos ſine nobis:nõ recreat nos ſine nobis.ideo ſic oꝛigi⸗
nale ſine ↄſenſu contꝛahit᷑ ꝓpꝛio:ſic ⁊ tolli põt.nõ ſic ẽ de
virtute. Itẽ ad illud qð obijcit᷑ ꝑ ſimile de carẽtia viſio
nis dei ꝑ ↄtritioneʒ.rõne.n.qua culpe actuali moꝛtali de
caꝛentia hec:ablata culpa ꝓ ↄtritõʒ fit abſolutõ a re⸗
atu ipᷣius carentie.vnde culpa ꝗꝓprie remittit᷑ ꝑ ↄtritõeʒ
⁊ reatꝰ ex ↄñti.Culpe aũt actuali ꝗꝓprie debet᷑ doloꝛ actu⸗
alis rõne delectatõis actualis p̃cedentis.nõ ſic ẽ de oꝛigi
nali. Supꝛa vbi tactũ ẽ ſi pnĩa requirit᷑ de oꝛiginali: ta⸗
ctum eſt aliqꝗd de hac materia.

embꝛum quintuzʒ

Onſequẽter queꝛit.vtꝝ requirit᷑ ↄtritio de
peccato veniali. E ſic:videt᷑.qꝛ vt habet᷑ ĩ
q̃rto ſen.di.xvj.de venialibo quãtulacũqʒ
vpnia hñda ẽ.q¶¶ Itẽ ab aug.in li.de decẽ coꝛ
dis habet᷑.ꝙ coꝛde dicendũ ẽ: dimitte nobis debita nza.
H̊ aũt dẽ ꝓ venialibo.Dicere aliꝗd ex coꝛde ẽ dicẽ cũ pon
dere ⁊ affectu.ſic aũt dicẽ nõ eſt ſine doloꝛe.¶ Itẽ augꝰ.ĩ
enche.Veĩale ẽ mĩoꝛ amoꝛ dei.ſ.qᷓ eẽ dʒ.ſ̊ ſi ẽ minꝰamoꝛ
dei ᷓ eſſe debet. pctᷣo veniali ſubtrahit᷑ aligd de amoꝛe
dei debito.̊ pcto veniali vel fit aliq̃ auerſio a deo vel elõ
gatio.ſ̊ ꝓ om̃i tali dolẽdũ ẽ. Itẽ nulla creatuꝛa mouẽs
ꝑ electõʒ põt mouere motu infinito.q̊ omĩs amoꝛ libidi⸗
noſus moꝛtalis finitꝰẽ.q̊ ñ excedit in infinitũ amoꝛẽ pct᷑i
venialis.̊ nec remediũ moꝛtalis excedit ĩ infinitũ reme
diũ veniał. doloꝛ aliquãtꝰ reqrit᷑ ꝓ remedio venialis.
4l Itẽ ab aug. habet᷑.q; ꝓ vita hoĩs ſaluãda ñ ẽ dicendũ
mendaciũ.⁊ loꝗt᷑ de mẽdacio veniali.q̊ plłꝰ ẽ dolenduʒ de
vno mendacio ⁊ ſiłr de alio veĩali ↄmiſſo:qᷓ; de moꝛte ho⸗
minis.⁊ ita ñ modicũ ẽ dolendũ.¶ Contra.Heda.Que
ex ignoꝛãtia ⁊ fragilitate cõmittimꝰſine ↄfeſſõe dimittũ
tur.ſᷣ̊ de quibo tenemur ↄteri:tenemur ↄfiteri.ꝙ̊ ꝓ veni⸗
alibo nõ tenemur ↄteri ſic̃ nec ↄfiteri.q Itẽ nullꝰtenetur
ↄteri niſi fᷣm ꝙ gr̃a infoꝛmat.h̊ gꝛa infoꝛmat ad expellen⸗
dũ ſibi ↄtrariũ.veniale aũt gr̃e nõ eſt ↄtrariũ: qꝛ ſimul in
eodeʒ pñt eſſe.̊ veniale nõ eſi dolendũ ¶Rñnſio.ꝙ oim
pctoꝝ venialiũ quãtũcũq; ſint leuia requirit᷑ cõtritio in
ſpẽali vel in generali.q;ꝛ exquo voluntati actuali cõmiſſa
ſunt:nccio ad eoꝛũ remiſſionẽ requirit᷑ doloꝛ actualis.G
S.plenius tactũ eſt. Diſtinguũt aũt quidã ꝙ; venialiũ qᷓ⸗
dam ſunt minoꝛa:quedã maioꝛa. ¶NDinoꝛa ſunt ſicut pri
mi motus:qui magis dicendi ſunt paſſiones qᷓ; actõnes.
peccata tñ ſunt.⁊ qꝛ ꝑs aie in q̃ vigent ſubiacet regimĩ ra
tionis:nõ immerito imputãt᷑.iñ vt dicũt de hmõi nõ reꝗ
rit᷑ doloꝛ ſiue ↄtritio. Maioꝛa autẽ venialia ſunt q̃ motu
volũtatis ⁊ amoꝛe inoꝛdinato ſub deo tñ ↄmittũt᷑.Et de
his diſtinguũt.qꝛ aut iſta veniũt in actualẽ ↄſideratõʒ ⁊
auertentiã:aut nõ. Si ſic:requirit᷑ otritio ſpẽalis ad eo⸗

rũ remiſſionẽ.vt eniz habet᷑ ab aug.nulluʒz eſt ita parnuũ

veniale qð ñ fiat moꝛtale cũ placet.nõ qꝛ vemiale fiat moꝛ
tale:ſ̊ qꝛ adherentia talis dũmodo ñ diſplicet fit libidi⸗
noſa ⁊ moꝛtalis.Si ðᷣo nõ cadat ſub ↄſideratõne ſpẽali:
ſufficit generalis ↄtritio ad eius remiſſionẽ q̃ ncce eſi pe⸗
nitentẽ de omni eo qð elongat a deo doleꝛe.¶ Hec aũt lʒ
nõ abſqʒ; rõne dicunt᷑: videt᷑ tñ aliquantulũ alit dicẽdũ.
ſcʒ ꝙ de omni peccato veniali ſiue ſit ex primis motibus
ſiue ex volũtate rõnalis.quocũq; mõ fiat dĩũmodo pctẽm

ſit ⁊ actuale:nccia eſt ↄtritio.q Ad illud ̊ qð pᷣmo obij⸗

cit᷑ ↄtra h̊ ꝑ auẽteʒ Mede.Dicendũ ꝙ verbũ bede intelli
git᷑ de ↄfeſſione ſpẽali.ſicut.n.ſufficit ↄtritõ generalis qᷓ
tũ ad ea que nõ auertit hũana memoꝛia:ſic ſufficit cõfeſ⸗
ſio generalis.vnde q;tũ ad talia ſufficit ↄtritio ⁊ cõfeſſio
Gerale Ad illud qð obijcit᷑ de gratia infoꝛmãte ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ gratia infoꝛmis non ſolum inducit de illis qᷓ
ſecuin non contingũt.i.de moꝛtalibus peccatis:ſed etiaʒ
de illis que aliquo modo elongant a fine. Pret.etſi gra⸗
tia non opponitur veniali in ſe: opponitur tamẽ illi inꝗꝙᷓ⸗
tũ diſponit ad moꝛtale.q̊ planius tactũ eſt S. Conceden⸗
ſunt rationes quibꝰ ꝑſuadet᷑ꝙ de omni peccato ve⸗

— — ʒð

— ——

⸗

W

d
beti
e
dn
ni
i
ge
no
nor
el
is
t⸗
fi

d
d

We
ſti
ni⸗

i
ne,
nür
öe
o
Ee
giiz
di⸗
rui
tmo:
bicli⸗
lali:
ſpe⸗
tß
tidi⸗
tibus
ſpetm
intl
lioi⸗
oſt
iſſ⸗
zen⸗
e⸗
ſane
6
cten
0ℳ

¶ Qnueſtio

niali requirit᷑ ↄtritio in ſpeciali vel in generali.¶ Quia
aũt quedã tacta ſunt ꝓ alia pꝑte que vident᷑ hĩe dubitati
onẽ:aligꝗd tangenduʒ eſt de illis.Ad illud qð obijcit᷑.q
peccatũ veniale eſt minoꝛ amoꝛ dei ⁊c. Dicẽqũ ꝙ ̊ intel⸗
ligit᷑ ſic.ꝙ qui peccat veniatr qᷓtũ ad h̊ minꝰ amat qᷓ de⸗
beret. deo enim tebet᷑ amoꝛ ex toto coꝛde ⁊ tota aĩa ⁊ ex
tota mente. totũ.n.illi debet᷑ a qͥ totũ habet᷑. Herñ. Ipe
totũ ei ſeſe debere nõ ignoꝛat: queʒ ſui totius nõ ignorat
auctoꝛeʒ. ſi minus diligat: nõ tñ intanto minꝰ ꝙ a deo
auertit᷑ vel elongat᷑.ſcʒ qᷓtũ ad diminntõʒ radicis.iſj Zon
enĩ ſubtrahit᷑ aliꝗd ſiue diminuit᷑ de amoꝛe caꝛitatis:ſed
reſpectu eius facia eſt diminutio que ineſſet ſi nõ peccaſ⸗
ſet. ſicut quodã modo loquẽdi dicit᷑.ꝙ peccata alicꝰmali
cũ moꝛte preuenit᷑ diminuta ſunt.nõ qꝛ que cõmiſit dimi
nuta ſunt:ſ̊ qꝛ ceſſat a malis que poſtea ꝑpetraſſet ꝗq ma
la malis addidiſſet.q Ad illud verbũ Nug.ꝙ nõ eſt di⸗
cendũ mendaciũ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ mentiri ⁊ alia mala de
ſui natura a nobis nullo mõ ſunt vtibilia.i.oꝛdinanda ĩ
finez. Non.n.facienda ſunt mala vt bona eueniãt.⁊ ſic
non hac nec alia rõne mala fieri debent: qꝛ nec ex malis
poſſumꝰ bona aliqua elicere.ᷣ nõ eſt niſi ſoliꝰ xei.⁊ ꝓpt
boc nulla rõne debemus minimũ malũ facere.nec tñ leqꝗ⸗
tur ꝙ ſi mẽtiamur mendacio veniali:ꝙ plus tenemur do
lere ꝙᷓ; ꝓ moꝛte ꝓximi vel incurſu alicuiꝰ damni tꝑalis.

qꝛ efficacioꝛ eſt doloꝛ ſpũalis gra infoꝛmatꝰ / p ꝑuo veni

ali:qᷓ; doloꝛ maximꝰ ſenſibilis ꝓ damno tẽꝑali.

embꝛu ſextum

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ ↄtritio reqritur de
pcẽo qð ↄmittit᷑ ex triſticia.ſic ð pcto inui
die 1 hmõi.E ſic:videt᷑ ꝑ h.ꝙ pnia eſt re⸗
ediũ oĩs generis pct᷑i actualis ⁊ ̊ maxie
ad ꝑteʒ qᷓ̃ eſt cõtritio que ſine alijo ꝑtibus eẽ põt. alie au
teʒ ꝑtes ſine iſta ↄcomitante vel pᷣcedẽte inutiles ſunt.g
cõtritio eſt remediũ cõtra omne genꝰ peccati actualis.
l Iteʒz ↄtrarioꝝ ↄtrarie ſunt cauſe.ſᷣ peccatũ ⁊ viꝛtoſiue
gra ſunt ↄtraria.delectatio ? triſticia ſunt ↄtraria. ſᷣ vt
babet᷑ ab Aug.delectatio ſiue libido que eſt impꝛoba vo
luntas eſt peccati principiũ ⁊ cauſa: ⁊ h generałr omis

peccati. doloꝛ qui eſt cõtrarius erit cauſa remiſſionis.
Contra.dicit Grego.ꝙ ſicut in arte medicine ↄtraria

ↄtrarijs curant᷑:ſic in ſpuũalibo inſirmitatibo ↄtraria con
trarijs ſanant᷑vt lubrici ꝑ caſtitatẽ.iracũdi ꝑ manſuetu
dinẽ ⁊ hmõi. viciũ ꝑ triſticiã cõmiſſuʒ:ꝑ gaudiuʒ nõ ꝑ
doloꝛez bʒ purgari. Iteʒ cũ quedã peccata ex doloꝛe fi⸗
ant:ſicut innidia odiũ accidia ⁊ ſiqua ſunt ſiłia.quedã
ex gaudio ſicut illa que oꝛiginẽ hñt ex delectatione.⁊ hec
purgari bñt ꝑ doloꝛeʒ. Silr videt᷑ ꝙ mala illa q oꝛiginẽ
trabhũt ex doloꝛe ꝑ gaudiũ debẽ ri. ⁊ ita nõ reꝗrit᷑
ꝓ eis remittẽdis ↄtritio.¶ Rñſio.ꝙ omne genꝰ pecca⸗
ti actualis ꝑ aliquẽ amoꝛẽ libidinoſuʒ ↄmittit᷑.nec ẽ ali⸗
qð in quo nõ ſit aliqua delectatio.⁊ ad hoc inducũt ꝗdã
illud Aug.de ciui.dei. Omiĩs peccati radix eſt amoꝛ in⸗
oꝛdinatus ꝗ eſt fundamentũ ciuitatis babilonie.⁊ augꝰ.
loquit᷑ de radice generali peccati.̊ in omi peccato actu/
ali eſt delectatio actualis:cui ꝑↄtrariũ rñdet doloꝛ actu⸗
alis qui eſt cõtritio vel actꝰ ↄtritõnis.vnde ⁊ hi minꝰ di
cũt.Preterea alij dicũt ꝙ peccatũ qð fit ex iuſlicia habʒ
duplex oppoſitũ.vnũ in genere doloꝛis:aliud in genẽ gau
dij.ð.ꝗ̊. In peccato inuidie eſt doloꝛ de ꝓſꝑitate ſiue ſuc⸗
ceſſione alteriꝰ.huic doloꝛi malo oꝓpomt᷑ gaudiũ bonũ q
penitens gaudet de ꝓſperitate ꝓximi. Itez ibi ẽ gaudiũ
malũ ſcʒ de aduerſitate ꝓximi.⁊ huic gaudio opponitur
doloꝛ bonus quo dolet penitẽs de illo malo gaudio.⁊ ita
peccatũ inuidie cõmittit᷑ cũ gaudio ⁊ remittit᷑ cũ doloꝛe.
ſ hoc videt᷑ minus ſufficient᷑ dictũ. gaudiũ enim bonũ q̊

penitens gaudet de ꝓſperitate ꝓximi: videt᷑ elici a viriu

te alia ꝙᷓᷓ a vᷣtute pnie. n iuſtiſicatiõe.n. impij vnaqueq;
virtus expellit viciũ ſibi ↄtrariũ ⁊ inducit habitũ ſibi op
poſitũ.⁊ ſic inducit᷑ gaudiũ de ꝓſperitate ꝓximi oppoſi⸗
tũ triſticie precedẽti.nõ virtute ↄtritõis q̃ expellit᷑ peẽm.

lxix.
Pret᷑.hic querit᷑.an delectationi ĩ pctᷣo ex triſticia rñdet
doloꝛ ↄtritõnis. Pret᷑.peccatũ inuidie nõ ↄplet᷑ ĩ gaudio
inuidi de malo ꝓximi.nec remediũ peccati in doloꝛe ð il⸗
lo gaudio.ꝓpter h̊ hec vidẽt᷑ minꝰ ſufficient dicta.¶ Vi
abz aliter dᷣm. ſcʒ ꝙ in omnibo peccatis que ex triſti⸗
cia oꝛtum hñt eſt delectatio quedam. Kõne.n. qua triſti
cia illa complacet nõ eſt vacua a delectatõe.que.n.cõpla
cent cũ fiunt oĩno abſqʒ delectatõe nõ ſunt.⁊ G̊ eſt geneꝛa
le in omni peccato qð accidit ex triſticia.vñ doloꝛ ↄtriti⸗
onis rñdet delectatiõi ip̃ius ↄplacẽtie peccatoꝝ.q̊ᷓ que ex
triſticia accidũt remediũ eſt doloꝛ.¶ Ad illud qð obijcit᷑
ꝙ bmõi peccata hñt ꝑ gaudiuʒ curari eo ꝙ oꝛtũ babẽt ex
triſticia. Oicendũ ꝙ potius oꝛtum hñt a delectatõe ſiue
complacẽtia qᷓ ex triſticia.Si. n. triſticia illa que eſt cau
ſa peccati diſpliceret 2 nõ fieret aliquo mõ cũ ↄſenſu xel
complacẽtia: ñ eẽt peccatũ vel caunſa peccati. vñ ↄſenſus
vel cõplacentia illius triſticie eſt cauſa foꝛmalis illiꝰpec
cati:ipſa triſticia materialis.¶l Ad aliud iam pʒ rñſio.
ꝙ nullius generis peccati moꝛtalis cã ↄpletiua ⁊ foꝛma
lis eſt triſicia:lʒ quodãmodo materialis.⁊ iſta queſtio
ſuꝑius tacta nulla eſt.

¶ Membꝛũ ſeptuimũ
VBnſequẽter querit᷑. xtꝝ requirit᷑ contritio
de peccato ↄmiſſo ꝑ ignoꝛantiaʒ. E ſic:vi
etur ꝑ G.ꝙ eſt peccatũ actu volũtario cõ⸗
N 5milſuz. 4 Pret᷑· peccatũ ꝑ ignoꝛantiã com
miſſu eſt quodda genus peccati diſtinctũ ↄtra peccatuʒ
cõmiſſuʒ ꝑ infirmitatẽ ⁊ maliciã.gᷓ ad eius purgatõz re⸗
quirit᷑ ↄtritio diſtincta ⁊ ſpẽalis:⁊ nõ ſufficit geneꝛalis.
ſicut nec de alijs peccatis diſtinctis ſpẽalibo dꝛntijs ſi uffi
cit contritio generalis.¶ Itez pᷣs. Delicta iuuẽtutis mee
ignoꝛãtias meas ne memineris.Glo.i.peccata q igno
rant᷑ feci ne memineris.i.ne ſerues ad dindictã ꝑpetuã.
Ecce ꝙ hmõi peccata reſeruant᷑ ad vindictã ꝑpetuam. S
ncce eſt ꝙ cõtritione deleant᷑ ſicut alia moꝛtalia.4l SItez
Leuit.iiij. m legeʒ ſpẽales fiebãt oblatões ⁊ diſtincteꝓ
peccatis ꝑ ignoꝛãtiã cõmiſſis.vtpote. ꝓ pet̃is ſacerdotis
offerebat᷑ vitulus immaculatꝰ. ꝓ peccato alicuiꝰ de tur⸗
ba ſũr vitulus.ꝓ pcto aĩe capra Leuit᷑.v. Ecce ꝙ ſm le⸗
gez ad purgatõʒz hꝰ pcti ficbat oblatio ſpẽalis ⁊ diſticta
ex q̊ videt᷑ ꝙ requirit᷑ ad illiꝰ purgatõʒ ſacriſiciũ ſpẽale:
id eſt ↄtritio ſpealis.de qͥ pᷣ. Sacrificiũ deo ſpũs vtribu

latus ⁊c. Glo.ſpũs ↄtritus eſt ſacrificiũ qͥ pcta ſoluunt᷑.
SHro alia ꝑte poſite ſunt rõnes S.in tractatu de pnia
en

in g i.vbi quedaʒ tacta ſunt q̃ valẽt ad iſtud ꝓbleu
ma. & ? Rniſio. dom ꝙ d peccatis cõmiſſis ꝑ ignoꝛantiã

regꝗrit᷑ ↄtritio generatł.marie ab illis ꝗ diſcretoe vigẽt qᷣs
nõ latet ꝙ muſta pctᷣa ꝑ ignoꝛãtiã ↄmittũt᷑.¶l. Ad illð qð
obijcit᷑ ꝙ bmõi pctm ẽ actu volũtario ↄmiſſuʒ ⁊c.Dicen
dũ ꝙ ſiłr ⁊ de doloꝛe actuali ẽ purgãdũ.⸗ Ad illð qð ob
icit᷑. ꝙ ẽ perm diſtinctũ ꝓpꝛijs dꝛñtijs ⁊c. Dicendũ ꝙ di
ſtinctio pct᷑i cõmiſſi ñ ẽ cã pᷣciſa ⁊ ſuffieiẽs q̃re ad eius re
miſſiõʒ reꝗrit᷑ ↄtritio ſpẽalł: ſ̊ potiꝰ ↄſcia ꝑpetratõis tał.
de pcto aũt ꝑ ignoꝛãtiã penitus cõmiſſo ñ ẽ remorſus ali
ꝗs ↄſcie:vñ nec tentio ↄtritõis ſpẽalis.Qulla.n.ẽ rõ do⸗
lendi ꝓ aliqͥ qd oĩno ignoꝛat᷑.¶l Ad illud qð obijcitur.ꝙ
petᷣm ꝑ ignoꝛantiã cõmiſſuʒ ſeruat᷑ ad vindictã eternam
⁊c. Dicendũ ꝙ h ñ ẽ qꝛ ẽ cõmiſſuʒ ꝑ ignoꝛantiã ſimplr: ſ
qa ignoꝛãtia illa ẽ affectata vel ſupina vel ignara iuris.
vel aliqͥ mõ alio degenerãs viciũ ꝑ qð illud pctm famiſ⸗
ſum ẽ. ¶. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ in lege diſtinguũt᷑ ſacriſi
cia ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ illa diſtinctio fiebat rõne diſtinctiõis
ꝑſonaꝝ peccantiũ ꝑ ignoꝛãtiã. vtpote q ſacer vnctꝰ pec⸗
cauerat ꝑ ignoꝛantiã. vel pꝛinceps vel aligs de turba vel
alius:vt tactũ eſt. Pret᷑.hec lex dictabat bas oblatõnes
tebere fieri intellecto peccato cõmiſſo per ignoꝛantiaʒ.
Vnde Leuit᷑.iiij. ⁊.v.vbi loquit᷑ de peccato turbe ⁊ pec/
cato anime: addit 2 poſtea intellexerit peccatuʒ ſuuʒ vel
recognouerit. vV 3

mbꝛũ octauum
Onſequẽter querit᷑.vtꝝ requirit᷑ ↄtritio de
peccatis oblitis.Et primo.ſi põt eẽ ↄtritio
de peccatis oblitis. Scðdo. ſi ſufficiat cõtri
io generalis. Lercio.ſi ſufficit ↄtritio de
obliuione.

VIrca primũ ad ꝑteʒ affirmatinã ſic ꝓecedit᷑.
Etſi peccatũ oblitũ ſit:nibilominꝰ ipſa aĩa le
aĩa.ſᷣ̊ doloꝛ

I

t ipſo.⁊ ipſa leſio ꝑ ipᷣam illata remanet in
ſenſus leſionis.ᷓ etſi peccatũ tꝛaditum ſit
obliuioni:nibilominus aĩa babeat qd doleat ex illo.vnð
aĩa infoꝛmata gra pnie: hʒ vñ doleat de peccato oblito.
Iteʒz actus aie ſpiritales reflectunt᷑ ſuꝑ ſe ⁊ ſuꝑ ſui op
poſita. Põt.n. aĩa ſcire ſe aligd:⁊ ſitr ſcire ſe neſcire ali
ad.Siłr põt aĩa ſcire ſe peccaſſe:⁊ ſcire ſe pctm ſpiritui
obliuioni tꝛadidiſſe.̊ pctẽm ſuũ obliuioni tꝛadidiſſe ẽ ma

lũ.ꝭ aĩa dolere debet de G̊ malo:maxiĩe cũ gram bʒ penitẽ⸗
di. ⁊ ita vt prius.¶ Contra.de illo qð nullo mõ cadit in
noticiã nõ põt aliquo mõ eẽ atritio.pcĩm aũt oblitũ non
cadit in noticiã.ꝗ̊ ⁊c. Rñſio.q; peccatũ duobo modis
põt eẽ oblitum.vel ita ꝙ peccati ſic oĩno tradit᷑ obliuiõi:
babet᷑ tñ noticia ↄmiſſiois peccati.ſiẽ accidit qñq; ꝙ ali⸗
quis oblitus ẽ peccatũ ſuũ.vnde tñ ↄſtat ſibi ꝙ pcim cõ⸗
miſit ⁊ ꝙ aliqñ illud ſciuit.lel ita eſt ꝙ actꝰ peccati tra
ditus eſi obliuioni ⁊ noncia ↄmiſſionis. vt qñ ꝗs ſiẽ nec
cogitat vel ↄgnoſcit ſe peccaſſe:ſic nec recoꝛdat᷑ ſe vnqᷓ ſci
uiſſe.ſ̊ peccaſſe de peccato oblito primo mõ dolenduz eſt
2 etiã de ipſa obliuione que ſue negligentie eſt imputan⸗
da.nec tñ de peccato oblito inq̃tum bmõi requirit᷑ cõtri
tio aliqua.tñ qꝛ innoteſcit peĩtẽti ꝙ qñqʒ ſciuit ſe peccaſ⸗
ſe:⁊ ſic quodãmodo memoꝛat᷑ ſe peccaſſe:nccia eſt illi cõ⸗
tꝛitio.l Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ oblita nullo modo cadunt
in noticiã ⁊c. Dicendũ q/ primo modo oblita aliquo mõ
cadũt in noticiã.⁊ de illis nccia eſt ↄtritio. Secũdo mõ

oblita nõ cadũt.vnde nec dæ illis requirit᷑ ↄtritio aliqua

niſi in generali: eo mõ quo dolendũ eſt generalłr de oĩbus
illis quoꝝ nõ exiſtit memoꝛia ſpecialis.¶. Ad ills qð ob
ijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.ꝙ lʒ peccata ſint oblita:nihilomiꝰ exiſtit
leſio in aia ⁊c. Dicendũ ꝙ in aĩa penitẽte talis leſio nõ
eſt culpa:ſ̊ pena.⁊ ita cũ contritio ꝗꝓprie ſit de culpa: illa
leſio nõ eſt materia cõtritõis ſed potius ↄtritõis natura
lis ſcʒ vel gratuiti ſatiſfactoꝛij.¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑
actus ſpũales reflectunt᷑ ſuꝑ ſe ⁊c. Dicendũ ꝙ illa ratio
concludit ꝓpoſitũ de illo cuiꝰ actus peccati eſi oblitꝰ:ſed
ſcientia nequaqᷓ;. Se tali aũt dictum eſt ꝙ nece hʒ dolere
tce peccato oblito. —
rticulꝰ ſecũdus
Onſequẽter querit᷑ vtꝝ ſufficit generalis cõ⸗
tritio de peccatis oblitis.Et videt᷑ ꝙ ſic.quia
ſpẽalis noticia peccati ⁊ ↄtritio ſpẽalis ĩ q̃dã
ↄuertibilitate ſe hñt.ſpẽalis.n.noticia reqrit ſpẽaleʒ cõ⸗
tritionẽ. nec põt eẽ cõtritio ſpẽalis niſi ſit noticia ſpẽalis
peti. ñ tenet᷑ quis dolere ꝓ oblitis in ſpẽali.ᷓ ſuffẽ pꝛo
eis dolere in generali.4! Itẽ nibil qdð eſt in ptate li.ar.ĩ⸗
pedit oꝑationẽ gre. ̊ obliuio facit ꝙ recoꝛdari peccatoꝝ
oblitoꝝ in ſpẽali nõ eſt in ptãte li.ar. cũ ̊ nõ impediat
opationeʒ gre ⁊ ſic nec iuſtifſicatõz impij: relinquitur ꝙ;
ſufficit cõtritio generalis. 4 Ztez. j. Jo. iiij. Si nõ repre
benderit nos coꝛ noſtrũ: fiduciã habemꝰ.ꝙ ꝗcqꝗd petieri
mus accipiemꝰ.p̊ dicit᷑ Jo.ix.ꝙ deus pctoꝛes ñ audit.
ſi nõ reprehenderit nos coꝛ noſtrũ iuſſi erimꝰ.ſᷣ põt eſſe
peccatũ oblitũ de quo nõ reprehẽdet nos coꝛ nẽm. Sma⸗
nẽte obliuione peccati põt quis iuſtificari.4 Item dicit
Ambꝛo. ꝙ ſi fides deſit pnĩa releuat. Et exponit mg in
ſen. fides.i.conſcia.ᷓ ꝑ penã iniunctã põt purgari quis
à peccatis quoꝝ nõ hʒ fidẽ.i.conſciaʒ. remittũt᷑ oblita
ſine ſpẽali ↄtritione.⁊ ita vt prius.4l Item ſuꝑ Math.

viij. oicit augꝰ. Aut de oblita ignoſcit: aut ad memoꝛiã
reducit.S̊ multi ſunt quibo nũꝙᷓ ad memoꝛiaʒ reducũt᷑. 2
ita vt k Ange d generalis venialiũ ñ tol⸗
ã ſp. B

lit culpam 27 ſuppono.q̊ multomagis contritõ

generalis de moꝛtalibo nõ tollet culpã ⁊ penã q ẽ eterna.
illa aũt pena nõ manet ſine culpa. ꝙ nullius pcti moꝛtał
ſufficit ↄtritio geneꝛalis.¶ Iteʒ quotienſcũqʒ ꝗs reducit
ad memoꝛiã peccatũ moꝛtale de quo ſcit ſe nõ eẽ ↄfeſſum

nec cõtritũ nec ↄtritõne generali:tenet᷑ confiteri ⁊ dolere.

ſi eẽt ꝑ contritõʒ generalẽ precedentẽ ab illo liberatus

⁊ purgatus:nõ plus purgari tenet᷑.̊ ⁊c.¶ Itẽ nibil in

creaturia ẽ ita pns aie vt ipſa aĩa.q̃ at ſunt pñtia aĩe pa
tent aſpectui illius in ↄuerſione illius ſupᷣ ſe.ſ̊ de pctis
que aie nota ſunt nõ ſufficit generalis cõtritio.ᷓ ⁊c.
aũt ſunt pñtia videt᷑ ex glo.ſuꝑ illud Hiere.xxij. Pecca⸗

tuʒ iuda ſcriptũ eſt ſtilo ferreo ⁊c.que eſt.Vñqᷓ; peccatũ

faciã:nulla in coꝛde meo peccati imago verſat᷑.cũ autem
conſcĩa peccati imaginẽ ſu mpſerit:habeo foꝛmã illius:2⸗
añ oculos coꝛdis mei delicti pompa depigit᷑.Et infra eo

tʒz. Quda bit᷑ pectoꝛis mei conſcia ⁊ aꝑto coꝛde videbũt᷑

lr̃e pctoꝝ.j Itẽ.j.Coꝝ.iiij. Aibil mihi conſcius ſuʒ ⁊c̃.
BGlo.quia põt latere qdð neſcio.q̊ᷓ ꝓpter peccatũ latẽs po/
teſt quis eſſe nõ iuſtificatꝰ.q̊ hoc eſt peccatũ oblitũ.cũ g
quantũcũqʒ quis conterat᷑ in generali cũ ſemꝑ lateat pec
catũ qdð nelcit.ſ.peccatũ oblitũ.ᷣ ⁊c. 4¶. Iteʒ queꝛitur de
verbo hoc.ſi qui ſibi nihil eſt cõſcius facit qð in ſe eſt vt
ſit iuſtus.qꝛ nõ ſinit aligꝗd eẽ in aĩa vnde hr̃et remoꝛſum
conſcie.⁊ tñ põt latere qð neſcit.⁊ ita nõ eſt iuſtus. vige⸗
tur ꝙ põt aligꝗs facere qð in ſe eſt:⁊ tñ dãnabit᷑ Kü⸗
ſio. dom vt S. ꝙ peccatũ põt eẽ oblitũ qᷓtũ ad actũʒ:ñ q;⸗
tũ ad certitudinẽ cõmiſſionis:vel qtũ ad vtrũq;. De pec⸗
cato aũt oblito primo requirit᷑ ↄtritio ſpẽalis.rõne eniʒ
qua penitẽs certus eſt ſe cõmiſiſſe peccatuʒ:lʒ ignoꝛaue⸗
rit ꝙ eſt peccatũ: requirit᷑ ↄtritio ſpẽalis ex conuerſione
ipſius aĩe ſuꝑ certitudinẽ comiſſionis pcti talis.vñ q̃te⸗
nus eſt in hac ↄuerſione deſcenſus ad peccatuʒ ſpẽa le. lʒ
neſciat᷑ quid:requirit᷑ ↄtritio ſpẽalis.De peccato ſecũdo
modo oblito diſtinguendũ eſt.qꝛ põt eẽ ꝙ oĩno actus pec⸗
cati datus ſit obliuiom ? noticia cõmiſſionis. ita ſcilz ꝙ
neq; actus neqʒ noticia aliquo mõ habet᷑ ĩ memoꝛia:imo

penitus eſt euacuata. ita ſcʒ ꝙ neq; aliquo modo illis le⸗

dat᷑ conſcia.vel põt eẽ ꝙ ⁊ actu peccati ⁊ noticia ↄmiſſio
nis enacuata eſt memoꝛia:tñ penitẽs er ↄſideratõe ꝓprie
fragilitatis ⁊ ꝓnitatis credit ſe cõmiſiſſe peccata aliq q
tꝛadidit obliuioni.⁊ qtũ ad hoc hʒ remoꝛſuʒ conſcie.n
primo caſu requirit᷑ cõtritio ſpẽalis d iſtis quoꝛũ extat
memoꝛia:⁊ oblitis cõtritio generalis. lʒ.n.de illis nõ
ſit memoꝛia aliqua neqʒ remoꝛſus aliꝗs:tñ qꝛ pcta mor⸗
talia nõ remittunt᷑ ſine cõtritione ſpẽali vel generali: de
neceſſitate requirit᷑ ↄtritio de illis ſaltẽ generali 8. Ponẽ
aũt aliquẽ ↄmiſiſſe aliqᷓ moꝛtalia ⁊ ea omia xdiſſe oĩno
obliuioni ſine pᷣexñti còtritõne.ita ꝙ nec de illis habeꝛet
remoꝛſuʒ aliquẽ conſcĩe:eſt ponere illũ extra ſtatuʒ ſalu⸗
tis. In ſecũdo aũt caſu requirit᷑ ſimpłr ſpẽalis ↄtritõ de
illis quoꝝ eſt recoꝛdatio ſpẽalis. de oblitis quodãmõ
ſpẽalis.ſ.quatenꝰhʒ ↄſciazʒ ſe illa cõmiſiſſe. Remoꝛdente
enĩ conſcĩa ex ↄuerſione aĩe ſuꝑ illa aliqᷣ mõ:ſpẽałr iuxta
modũ ↄuerſionis ⁊ remoꝛſionis requirit᷑ ↄtritio quodã⸗
modo ſpẽalłr rñdens. vnde nõ incõgrue poſſet diuidi cõ⸗
tritio ꝑ ſingularẽ.ſpẽaleʒ.⁊ geneꝛalẽ.ita ꝙ ſingularis cõ
tritio rñderʒ peccatis ſingłarit ↄſideꝛatis. Spẽalis:pec
catis indiſtincte ↄſideratis.vtpote oblitis:ſuꝑ ꝗbo certi
tudine Anag preueniẽte eſt remoꝛſus conſcĩe.generalit᷑
omnibo quibo deus fuerit offenſus. ¶ Si obijciat 5 h.
ↄtritio debet ꝑpetrationi peti rñdere. ⁊ ita ſiẽ ſingula
rit᷑ cõmittit peccatũ:ſiłr penitẽs tenet᷑ ſinglarit cõteri d
illo. Dicendũ ꝙ penitẽs ſꝑ tenet᷑ ad ſingularẽ ↄtritiõʒ de

omnibo moꝛtalibo:ſ̊ nõ tenet᷑ ad ſemꝑ.ſicut.n. p̃ceptũ af

firmatiuũ obligat ſꝑ ſed nõ ad ſꝑ:ſic hec tentio ſꝑ ligat ſ
nõ ad ſꝑ.⁊ ſicut preceptũ de honoꝛe exrhibendo parẽtibo
lʒ ſemꝑ obliget:tñ ſi nunqꝙᷓ exhibeat᷑. vt qñ nũꝙᷓ ſe offert

cat

— rrr5

☛ ☛ eee

4

n

g
ne
one
te/

1o

0
W
prie
i
ernt
n
or⸗
de
oni
ino
eret
lu⸗
de
ino
ente
rta
odi⸗
dic⸗
risc
igſe
veeni
it
i
aid
*
ül
5
nutr
Uſes

¶ Dueſtio
oppoꝛtunitas:nõ inducit trãſgreſſionẽ.ſic ẽ in ꝓpoſito.lʒ
penitẽs ſꝑ teneat᷑ ad ſpẽalẽ ↄtritõʒ de pctis oblitis qcũqʒ
modo cadãt ſub obliuione: tñ ſi nunq; penitẽs ↄterat᷑ ſin
gularit:nihilominꝰ remittunt᷑ ei ꝑ ſpẽalez vel generalez
ↄtritionẽ. vtpote ſi nũqᷓ ſe offerat oppoꝛtunitas. tuc aute
offert ſe oppoꝛtunitas qñ reducũt᷑ ad memoꝛiq: etiã alijs
ſe offeꝛentibo quo oppoꝛtunitatẽ inducunt.4. Ad illud g̊
qð obijcit᷑. ꝙ generalis ↄtritio de venialibo ⁊c. Dicendu
ꝙ moꝛtali pcto añ ↄtritõz debet᷑ pena cterna:q remiſſi⸗
one culpe in ↄtritõne remittit᷑ ⁊ mutat᷑ in tꝑalẽ. hᷣ de bituz
illiꝰ pene eterne ſemꝑ manet cũ culpa: debitũ autt ꝑalis
manet vſq; ſoluta fuerit ꝑ pniaʒ. Cũ ꝗ̊ obijcit ꝙ cõtritio
generalis de venialibo nõ tollit ⁊c. veꝛũ eſt:qꝛ neq; culpa
neq; pena venialiũ eſt cõpaſſibilis gre ↄtritõnis ſic ẽ cul⸗
pa moꝛtalis pena eterna. ꝓpter qð argumentu n cõclu
dit. ꝙ contritio generalis dumodo oↄtritio ſit: non tollat
culpã ⁊ penam moꝛtaliũ.ſ̊ bñ concludit ꝙ nõ delet penã
7 culpã tꝑaleʒ.qᷓtuʒ.n. ad debitũ penc tpalis eſt comꝑa
tio inter moꝛtalẽ ⁊ venialẽ.¶l Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ quã⸗
tũcũq; fuerit quis cõtritus ↄtritione generali. ſi reducat
ad memoꝛiã peccata oblita tenet᷑ ſpecialius ↄteri ⁊c. Di
cendũ ꝙ hoc eſt verũ ⁊ ſemꝑ tenet᷑:nõ tñ ad ſemꝑ ſicut di
ctũ eſt. ſ̊ tũc q ſe offert oppoꝛtunitas mõ iaʒ dicto.nibi⸗
lominꝰ peccatũ remiſſuʒ eit in ↄtritione generali:ſ ex no
uo quodã ↄtemptu peccat moꝛtatr:erquo ñ ↄterit᷑ ꝑticu⸗
larit᷑ exñte certa ⁊ ꝑticulari recogitatõe.hoc tñ dico opi⸗
nando nõ aſſerendo.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ea que ſunt
in aĩa ſunt pñ̃tia aſpectui ipſius aĩe ⁊c. Licendũ ꝙ lʒ q̃
ſunt in aĩa ſunt ipſi aĩe pnñtia:nõ tñ recoꝛdat᷑ ipoꝝ.⁊ hoc
q; aĩa in recoꝛdatõe peccatoꝝ que ſunt in ipſa nõ cõuer⸗
tit ſe ſupᷣ ſe intuendo illa que ſunt in ipſa: ᷣ ↄueꝛtit ſe ad
ea que ſunt extra ipſaʒ.vt ad actũ cõmiſſionis:tempus ⁊
locũ:⁊ alia hmõi que actũ peccati circũſtabãt.vnð etiaʒ
que cecideꝛũt a memoꝛia qñq; recoꝛdamur ↄueꝛtẽdo aſpe
ctũ aĩe ad exteꝛioꝛa.t enim habet᷑ a pho.Recoꝛdamur
oblitoꝝ ꝑ ſimile cõtinuũ ⁊ contrariũ.ſicut ̊ ipᷣm pecca⸗
tũ labit᷑ a memoꝛia actu peccati oblito ⁊ alijs q̃ ipᷣm actũ
circũſtabãt.ſic ſi velimus recoꝛdari peccatoꝝ oblitoꝛuʒ:
opoꝛtet 4 ↄuertat᷑ aia ad exterioꝛa intuenda.nõ & recoꝛ⸗
damur iſtaꝝ ꝑ ↄueꝛſionez aſpectus aie ſupᷣ ſeip̃am.vnde
ratio pᷣtacta nulla eſt.⁊ glo.S.dicta intelligẽda ẽ de pec⸗
catis que apparebũt in iudicio qñ libꝛi cõſciaꝝ aperient᷑
Dañ.vij.¶l Ad boc qdð obijcit᷑. q quantũcũq; ↄuertatur
aliquis in generali põt peccatũ latere ⁊c. Dicẽdũ ꝗ pec⸗
catum nõ eo ſolũmodo ꝙ lateat ipſam cognitiuã efficit ĩ⸗
iuſtũ: ̊ eo ꝙ latẽteꝛ eſt in ipſa aĩa.vnde eẽ ipſius ẽ pꝛima
cauſa quare nõ iuſtificat᷑ ille quẽ latet.eẽ autẽ illiꝰ tollit᷑
qñq; cõtritõne generali.vnde lʒ lateat.i.nõ habeat᷑ iĩ me⸗
moꝛia:nõ ꝗꝓpter h̊ ſequit᷑ ꝙ penitens nõ iuſtificet᷑. 4¶ Ad
aliud qdð querit᷑ſi ille qui facit qð in ſe eſt ⁊c. Dicendũ
ꝙ artis nõ eſt determmare qñ homo fecit qð in ſe eſt: ⁊
qñ peccatũ eſt dimiſſuʒ.ĩmo dei ſolius ⁊ gratie.⁊ h̊ quia
nõ eſt terminus fixus quantũ homo debet faceꝛe.q; nũqᷓ
põt homo ſcire vtꝝ fecerit qdð in ſe eſt:ideo põt aliqñ ni⸗
bil eẽ ſibi ↄſcius:nõ tñ in hoc iuſtiſicari:qꝛ põt latere qð
neſcit.põt tñ cõtritio in generali ſufficeꝛe.̊ qñ h̊ ſit:nõ ẽ
hoĩs determiare ſ dei.nec ſequit᷑ ꝙ ſi nihil ſibi ſit ↄſcius
Pt h̊ fecerit qð in ſe eſt:qꝛ illud ſcire nõ põt.

Articulus terci?

Onſequẽter querit᷑.ſi coõtritio de obliuiõe pec
cati ſufficit ad deletõʒ peccati obliti. ſic:vi
Atet ꝑ h.ꝙ obliuio pcti eſt cã quare penitẽs ñ
dolet de pcto oblito.⁊ ita ẽ cã ꝑmanẽtie pct᷑i in aia.& ſi cõ
terit᷑ de ipſa obliuione cũ deleta cã delet᷑ effectꝰ: videt᷑ ꝗ;
H ſufficit ad deletõʒ pctii obliti.¶ Itẽ in moꝛbis coꝛꝑali⸗
bus ita eſt. ꝙ deleta cã moꝛbi:ipſe moꝛbo delet.ſiłr vide⸗
tur de moꝛbo ſpũali ⁊ cã eiꝰ.¶ Cõtra.ceſſante actu ꝗ in⸗
ducit culpã ⁊ eſt cã illius:nõ ꝗpt᷑ h̊ ceſſat ipſa culpa.ſic
pʒ de actu furti vel foꝛnicatõis.nõ &̊ ncce eſt in genẽ pec
catoꝝ.ꝙ ceſſante cã peccati vel deleta:deleat᷑ vł ceſſat ipʒ

lxix.

—- —

ccatũ SS hoc dicũt quidã ꝙ ↄtritio de obliuione ñ
ufficit ad deletõz peccati. vnũ enim peccatũ nõ tollatur
ꝑ doloꝛeʒ de altero lʒ quodãmodo ſit cã illius.Qec ẽ ſiłe
t moꝛbo ſpũali ⁊ coꝛꝑali.Noꝛbo.n.coꝛꝑalis ↄuertibili
ter ſe hʒ cũ ſua cã ↄiuncta ⁊ nccia ad eſſe.nõ ſitr ẽ de moꝛ
bo ſpũali:ad cuiꝰ deletõʒ nccio gẽa requirit᷑. Sʒ lʒ doloꝛ
de vno peccato nõ ſufficit ad deletõʒ alteriꝰ peccati vt di
ctũ eſt:tñ videt᷑ ꝙ ↄtritõ de obliuione peccati cũ doloꝛe ne
ceſſarie annexo ſufficiat ad deletõʒ pct᷑i obliti.annexo di
co:qꝛ ↄtritio ſiue doloꝛ de obliuione pct᷑i: oꝛtũ hʒ ex doloẽ
de ipſo pct᷑o. vnde doloꝛ de obliuione peccati nccio eſt an
nexus doloꝛ de ipſo peccato doloꝛ & de obliuione ñ ſuffi⸗
ceret ad deletõʒ pct᷑i obliti ꝑ ſe:ſufſicit tñ rõne doloꝛis ne
ceſſario annexi.¶ Ad illud ̊ qdð obijcit.ꝙ ceſſante cã ali
cuiꝰ peccati nõ ꝓpter h̊ ceſſat iᷣm peccatũ. Dicendũ ꝙ B
verũ eſt. nec in caſu ꝓpoſito dicit᷑ ceſſare peccatũ ex ceſſa
tione ſiue deletione ſue cauſe:ſᷣ ex boc potiꝰ ꝙ cauſe dele
tionis obliuionis que eſt cauſa ꝑmanẽtie peccati in aĩa.
⁊ ipſi peccato cõnere ſunt vt ex dictis ptʒ.id eſt: doloꝛ de
obliuione ⁊ doloꝛ de ipſo peccato oblito.Iſſi.n.duo dolo
res cũ gꝛatia ſunt caula remiſſionis peccati obliuionis 2
ipiꝰ pcti obliti.ꝗ ſeʒ doloꝛes nccio annexi ſunt.

mbꝛu nonum
Onſequẽt᷑ q̃rit.vtꝝ reꝗrit᷑ cõtritio de pcto
futuro.Et primo querit᷑. vtꝝ debet ꝗs ↄte
ri de pcto futuro. Scðo.vtꝝ de rõne cõtri⸗
tionis ſit aliq̊ mõ reſpicere futuꝝ.

iculꝰ? primꝰ?

Cũ contritio reſpiciat peccatũ inqᷓtuʒ pctẽm.
eccatũ aũt hʒ tres dꝛñtias. diuidit᷑ eni ĩ pñs
preteritũ ⁊ futuꝝ.videt᷑ ꝙ contritio debeat eẽ de futuꝛo.
4l Itez dicit Hiero.ꝙ pena Arrij nondũ eſt teꝛmĩata:
qꝛ neſcit᷑ quot ꝑ ſuã hereſim ſunt relapſuꝛi.Ex hoc videt᷑
ꝙ ſemꝑ plus ⁊ plus pena peccato eiꝰ debita augmẽtet᷑ · h
nõ niſi pro augmento peccati. & ſi eẽt in ſtatu ꝑpenitẽdi ⁊
vellet penitere:opoꝛteret ꝙ doleret ꝓ augmento peccati
ſui in futuro:ex hoc ꝙ adhuc multi lapſuri ſunt in here⸗
ſim ꝑ dogmatizationẽ hereſum ſuaꝝ.4 Itez idem videt᷑
poſſe oſtendi ꝑ primũ parentẽ qui ꝑ ſuam inobedientiaʒ
fuit cauſa oim culpaꝝ ⁊ penaꝝ poſteꝛitatis ſue.vñ videt᷑
ꝙ penitẽs de pcto ſuo vebuit dolere de pctis impoſteꝝ /p⸗
uenientibo ex peccato ſuo.⁊ ſi debuit dolereſde peccato al
terius futuro cũ ipſe fuit cauſa:videt᷑ ꝙ ſimilit debuit do
lere de peccato ꝓgrio futuro.cũ magis ↄgruat vnicuiqʒ
dolere de peccato ꝓprio qᷓ; alteriꝰ.¶ Stez lex diuina iudi
cat aliqueʒ tanq; homicidã ꝗ aliũ vulnerauit ad moꝛteʒ:
lʒ iſte nondũ ſit moꝛtuus.qð pʒ in foꝛo ↄfeſſionis. ei im
putat᷑ qd futurũ eſt ꝓ peccatis futuris.Contra. nũqꝙ;
iuſie infligit᷑ pena ante culpam. nul lus ꝓ culpa q̃ non⸗
dũ eſt doleri vel conteri debet¶ Ad hoc dðm. ꝙ pecca⸗
ti ſᷣm ꝙ hmõi nunq exigit᷑ contritio.⁊ hoc pluribo rati⸗
onibo. Vna eſt. ꝙ contritio que concernit in ſuo eẽ grãm
gratũfacienteʒ: excludit certitudineʒ immo pᷣſumptionẽ
peccandi impoſteꝝ.immo cõtritus preſumendo de adin⸗
