4¶ Pꝛimꝰ vtꝝ rpe ſit ſub illis ſpeciebo ſᷣm veritatem.
4 Seðdus vtꝝ xp̃c totꝰↄtineat᷑ ſub vtraq; ſpẽ ſaẽmentalit᷑.
Tercius vtꝝ xpᷣc in ſua integritate ſcʒ ſᷣm diuinitatem
et hum anitatem continetur ſub ſpecie panis.
4¶ Quartus vtrũ xpᷣc continetur ſub ſpeciebo illis in tota
ſua quantitate. . .
4 Quintus vtrum ypc ſit ſub totali foꝛma aut ſub quali⸗
bet parte. .
4 Serxtus vtrum ſit ibi diffinitiue ſub. S.tribus.

Septimus ſi coꝛpus xpᷣi continetur ſubſ acramento lo⸗

caliter ſiue circũſcriptiue. . .
¶Octauus vtrum coꝛpus xpi continetur ſub ſacramento
comp̃henſibiliter ſub duobus.S.

lo. xli. de efticacia ſa

cramenti euchariſtie habet tria mempra.
Pꝛimo queritur de efficacia qᷓtum ad ablationem mali ꝑ
duos articulos.
4l Pꝛimꝰ vtꝝ pᷣtute huiꝰſacramẽti deleant᷑ venialia
4l Scdus vtrum virtute huiꝰ ſacramenti deleant᷑ moꝛta⸗
lia q;tum ad culpam et q;tum ad penam. -.,
Secundo queritur de efficacia hinus ſacramenti iᷓtuʒ ad
collationem boni. .
Tercio in quibus hoc:ſacramentum habeat efficaciam ꝑ
quatuoꝛ articulos.
l Pꝛimus vtrum in malis ſiue in iuſtis.
¶ Secundus vtruʒ in iuſtis quibuſcũq; habeat efficaciã.
¶ Tercius vtrũ maioꝛẽ bʒ eſficaciam in iuſto ſumente ſa⸗
cramentaliter ⁊ ſpiritualiter qᷓ; in ſumente ſpũaliter im.
4l Quartus vtrum hoc ſacramentum habet efficaciam in

beatis.
. onc ho
ſtie habet quinq; membꝛa.
Pꝛimo queritur de fractione contenti vtrum vera fractio
ſit in coꝛpoꝛe xpᷣi.

Secundo de fractione continentis vtrum in ſpeciebus ve
ra ſit fractio.
Tercio de partium fractarum ydemptitate.
NQuarto de partium ſignificatione.
NQuinto de partium repletione.

tione huiꝰſacramẽti in generali habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ de numeromodoꝛũ manducandi zʒ ſpiri⸗
tualiter 2⁊ ſacramentaliter.
Scðo de ydemptitate modoꝝ vtrum idem ſit manducare
ſacramentaliter ⁊ ſpiritualiter.
Tercio ꝓ quãto dicat᷑ quis mãducarè ſpũaliter.

NQuarto ꝓ quãto dicat᷑ quis mãducare ſacramẽtaliter.

Nue nij. de manduca

tione huiꝰſacramẽti in ſpeciali habet ſeptem membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtꝝ vpᷣe ſumpſit coꝛpꝰſuũ in cena.
cõo vtꝝ ſumpſit illud ſpũaliter vel ſacramentaliter.
Tercio quale coꝛpus dedit diſcipulis.
Nuarto vtrum coꝛpus ſuum dedit iude.
Quinto vtꝝ coꝛpꝰillud ſumptũ in cena ⁊ reſeruatũ in pixi
e vſq; ad moꝛtem xp̃i moꝛeret᷑
Sexto vtꝝ ↄſecratõe facta ĩ triduo ſepulture ſieret aĩa cũ
coꝛꝑe ſub ſpecie panis vel coꝛpus ſine aĩa.
Septimo vtꝝ xpᷣe potuit facẽ ꝙ in triduo eſſet aĩa ſua cuʒ
coꝛꝑe in vno loco ⁊ nõ cum eodem in alio.

. ı
Mueſtio.xlv. de maducqtio
ne huiꝰſac mẽti quẽadmodũ freq̃ntat ecclłia hʒ tria mẽbꝛa.

Pꝛimo querit᷑ de creatura irratõnali ꝑ duos articulos.
4( Pꝛimꝰvtꝝ creatura irratõnalis mãducat coꝛpꝰxp̃i.

4¶ Secũdus vtrum traijcit in venrrem.
Secundo queritur vtrum angeli ſumant coꝛpus xpp̃i ali‚⸗
quo modo. —R
Tercio vtrum fideles ante ſacramenti inſtitutõez mãdu⸗
cabant coꝛpus xpᷣi ſpiritualiter. . b⸗

ſumẽtiũ h̊ ſaẽ̃mẽtũ ex ꝑte mẽtis habʒ quinq; membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ an aligꝗs poſſit ſumere coꝛpus xpᷣi ſine pec⸗
cato moꝛtali ſiue veniali.
Scðo vtꝝ malꝰ ꝗcũq; ſiue heretic ſiue aliquo mõ irretitꝰ
manducet coꝛpus xpᷣi ꝑ duos articulos.
4 Pꝛimus vtrum vere mandu?at.
4¶ Secundus vtrum ſacramentaliter.
Tercio querit᷑ vtꝝ exiſlẽs in pcto moꝛtali peccet moꝛtalit᷑
ſumendo coꝛpus xpᷣi ꝑ duos articulos.
4l Pꝛimꝰvtꝝ talis ſumendo peccet dãnabiliter.
4 Secundus vtrum ſemper peccet ſic.
NQuarto querit᷑ vtꝝ plus peccet dereticꝰſumẽdo coꝛpꝰ xpᷣi
q exiſtens in alio genere peccati.
Quinto vtrum plus peccat manducans in peccato ſpiri⸗
tuali an in peccato carnali. DẽWZ

Mueſtio.xlvij.de oditioni

bus ſũmẽtiũ ̊ ſacramẽtũ ex ꝑte carnis hʒ qnq; mebꝛa:·
Pꝛimo vtꝝ pollutꝰnocte in ſomno põt accedere die ſequẽ⸗
ti ad ſacram ↄmunionem ꝑ duos articulos.
4 Pꝛimus ſi licitum eſt pollutum modo iam dicto cõmu⸗
nicare. Hr MUðUM⸗ .
4 Secundus de cauſis aſſignatis quibus exiſtentibus li⸗
cet vel non licet.
Secundo querit᷑ vtrum liceat accedere ad altare qui doꝛ/⸗
mierit cum pꝛopꝛia vxoꝛe.
Tercio ſi liceat mulierem patientẽ fluxũ menſtrui ⁊ virũ
ſemifluũ ↄmunicare.
NQuarto vtꝝ mulieri ſtatim poſt partũ liceat intrare eccle
ſiam ⁊ accedere ad ſacram ↄmunionẽ.
Bun vtꝝ lepꝛoſi debẽt accedere ad ſacrã ↄmunionẽ.

neſtio.xlviij.de ↄditioni

bus ſumẽtiũ ex ꝑte ↄuerſatõis extioꝛis hʒ nouẽ mẽebꝛ.·

Pꝛimo queritur de exiſtentibo in pnĩa vtrum debeant ac⸗

cedere ad ſacram ↄmunionẽ.

Scðo vtꝝ exercẽtes cirocinia ſiue toꝛneatoꝛes.

U

4

Ecreio baliſtaril 7 ſagittar poſſint accedẽ ad ſacr
cõmunioneʒ.
Muarto. v. pugiles debeãt accedẽ ad ſacrã coĩonez.
Muento. v. aleatoꝛes debeãt accedẽ ad ſacrã coĩioneʒ.
Sexto de diuĩatoꝛibo ſoꝛtilegis ⁊ carmĩatoꝛibo an debe⸗
ant accedẽ ad ſacram coionem.
Septimo.v.hiſtriones pñt accedẽ ad ſ- aerã coionez.
NVWctauo.v.choꝛeatrices pñt accedẽ ad ſacꝛã coĩoneʒ.
Mono. v. fucantes ſe ⁊ crines adulterinos ſii † oꝛnatu
vſt urpantes debeãt accedere. V

li

ſandũ eſt ̊ ſacrẽm hʒ ſex mẽbꝛa.
Primo querit᷑ vtꝝ coꝛpus xpᷣi danduzʒ eſt pecentouls t
quibo ↄſtat ꝙ ſunt in pcto moꝛtali.
Secundo.v.dandum ſit ſuſpectis de e aliquo crimine per
duos articulos.
¶ Primꝰ. v. ſit dandũ talibo. .
4l Scòs.v.dandũ ẽ ad ſuſpectoꝝ erpurgatõz.
Tercio qrit᷑.x.coꝛpꝰ xpᷣi dandũ ſit energumĩs.
Quarto.v.dandũ ſit freneticis vel amentibo.
Nuito.v.puulis dandũ ſit coꝛpꝰ xpᷣi.
S o. v. licet alicui dare panẽ ñ ↄſecratũ.

ueſtio Nuinaguag

a quibo diſpenſandũ eſt coꝛpꝰ xpᷣi bʒ. vij. mebꝛa.
Primo q̃rit᷑v. ſacrm euchariſtie diſ penſanduz ſi it a mu
lieribus.
Secũdo. v. diſpenſand ſit a laicis.
Tercio.v.a dyaconibus.

MQNuarto. v. diſpenſandũ ſit a ſacerdotibo ſomieatorit, L

Quinto.v.a ſymoniacis.
Sexto.v.ab hereticis ſciſmaticis ⁊ ex coĩcatis.
Septimo.v.hoc ſacramentuʒ diſpenſatũ a talibus. con ⸗
ferat gratia m.

ℳ. ℳ₰

municandi bʒ quatuoꝛ mẽbꝛa.
Primo qrit᷑ de frequẽtia ipᷣius actꝰ ꝑ duos articulos.
4¶ Primꝰ.v.expedit coicare ſingulis diebo.
l Scðs de ſentẽtia Auguſtini 2 de dꝛñtia aſſigta a ſan,
ctis de frequẽti coĩone.

Scðdo querit᷑ de ceſſatõe.ſi ſi acerdos oĩno ceſſaret a coſe

cratione ⁊ coĩone vtꝝ peccaret.
Tercio.v.magis expedit digne accedere frequẽter qᷓ qi
ſemꝑ abſtinere.
Nuarto.v.neceſſe ſit cõmunicare * ſe neramentuz coꝛpo⸗
ris xpᷣi ſumere.

candi in com hatõe ad manducãteʒ bʒ. vij. mẽbꝛa.
Primo querit᷑.v.ieiuno ſtomacho debeat quis corpus
xpᷣi ſumere.
Secundo.v.liceat ſtatim poſt ſumptiõʒ coꝛꝑis xp̃i ſumẽ
cibũ coꝛpalez.
Tercio.v.liceat vno die pluries ſumere coꝛp⸗ xpᷣi.
Muarto.v.neceſſe ſit ſacerdotẽ totiens ſumere coꝛpꝰ xßi
quotiens celebꝛat.
NQuinto.v.guſtu tm̃ aut etiã alio ſenſu ſumat.
Serto.v.peccet peccatoꝛ videndo coꝛpꝰ rp̃i.
Septimo. v. liceat in aliquo caſu peccatoꝛi tangere ſacꝛa
mentũ coꝛꝑis rßi.

ne
candi in ↄꝑatione ad manducatũ hʒ qnq; mẽbꝛa.
Primo querit᷑.v.liceat ſumere coꝛpꝰ xpᷣ. ſub ſpecie paĩo
im̃ ſine ſumptõe ſub ſpecie vini.
Scðo.v.coꝛpꝰ rpi ſi umptũ intret ventrẽ ſiẽ alij cibi.
Tercio.v.eijciat᷑ ꝑ vomitũ. x⸗
NQuarto.v.coꝛpꝰ xpi ſit ſi umendum ſub pꝛia ſpeele per
tres articulos.

—

i⸗ 3 Dduo mẽbꝛa.

6
R

4 Primus ſi miraculoſe in ſ pecie carnis awpares ſie de⸗

beat ſumi.
4l Scðs de cauſis quare ſie apparens in ſy pecie carnis ñ
debeat ſumi.

4l Tercius cum qñqʒ miraculoſe aparet ĩ ſpecie caꝛnis

vel pueri in altari:an ſit coꝛpꝰ xpᷣi.

MOuinto querit᷑v.ſpeciebo panis 2 vini ſolutis redeat ſbᷣ

ſtantia panis⸗ ⁊ vini.

inqtum eſt virtus hʒ duo mẽbaꝛ
Primo querit᷑ qꝗd ſit pnĩa re ꝑ quatuoꝛ articulos.

4l Primꝰ. v.pnia ſit virtus vel nõ.

4 Seds v. ſit virtus generalis vel ſpẽalis.

4Al Tercius.v.pniĩa ſit virtus theologica.

4 Quartus.v.ſit virtus cardinalis.
Secũdo querit᷑ quid ſit penitentia ratione ſiue diffi niti⸗
one ꝑ duos articulos.

4 Primus eſt de ratione diſtinetionis ipſax diffinitio⸗/

num ſiue notificationũü.
4l Scõðs de veritate earũdẽ ſub.S.ſuis.

Mueſtio. lv. deſi ubꝛecto pe

nitentie hʒ tria mebꝛa.

Primo querit᷑ quo ad ꝑſ onam. vtx angelus ſit ſuſcepti 4.

bilis pnĩie ꝑ quatuoꝛ articulos.
4 Primus.x. angelus apoſtata ſit uoeptibiis pnie.
4l Scðs. v. angelus bornus.
I¶ Tercius de inuertibilitate angeli apoſtate.
¶ Quartus ꝓ quanto dicit᷑ angelus inſuſceptibił pnie.
Secũdo q̃rit᷑v.hõ ſit ſuſceptibilis pnĩe Etres arti.
4l Primus.v.in ſtatu innocẽtie.
4l Secũdus.v.in ſtatu damnationis aĩa ſeata ſit ſuſce⸗
pribilis pnie.

Al Tercius.v.in ſtatu beatitudinis aiĩa ſit ſuſccptibilia

penitentie ſub.S.

Tercio queritur de ſubiecto penitentie quo ad vires aie

ꝑ duos articulos.

¶ Primꝰ. v. pnĩa virtꝰ ſit ĩ vna vel in pluribo viribo aie.

4 Scðs dato ꝙ in vna: que eſtüla. .

neſtio. lvj.

Primo querit᷑ de oꝛdine pnie o üad oꝛtum fine oꝛiginẽ
ꝓ duos articuloo.
4 Primus de ratione dicendi.
4¶Scõðs de veritate dicti.
Scðo querit᷑ de oꝛdine pnie Fenm ad vluz.

de pemtentia

quo ad effectu z. octo mẽbꝛa.
Primo querit᷑.v.pct̃a dimittant᷑ꝑ pnĩam.
Scðo.v.pnĩa vniuſcuiuſqʒ culpa deleat᷑.
Tercio.v.ꝑ pnĩam tollat᷑ reatus.
Nuarto.v.tollant᷑ relige peccatoꝝ.

Nuinto.v.ncce ſit penitentẽ reſurgere i tanta gratia ac .

munere virtutũ a quanta cecidit.
Sexto.v.pnia reſtituat omĩa ablata ꝑ pctẽm.
Septimo.v.ſine pnĩa virtute poſſit eẽ ſalus.
Octauo.v.ſine pnĩa.i.doloꝛe pnĩali ſi iue volütate penitẽ.
di deleat culba.

tum eſt Fratta⸗ bʒ quatuoꝛ mẽbꝛa.
Primo querit᷑ de entitate vtꝝ pnĩa ſit gr̃a.

Secũdo de neceſſitate vtꝝ voluntas pemtendi poſſt eſſe

ſine gratia ⁊ etiã faciendi aliud bonu.

Tercio de virtute pnie gratie vtꝝ pniĩa inctü gea dele

ant᷑ pcta:aut inqtũ eſt virtus.
Quarto querit᷑ de gratia pnĩe qᷓtum ad peccati expulſio
nem ꝑ quatuoꝛ articulos.

¶ Primus.v. infuſio gratie precedit natura expulſionẽ
culpe an econuerfſo. „
Secũdus.v.ablatio culpe tꝑe pᷣcedat infuſiõʒ gẽe.
Tercius.v.ſit mediũ aliqdð inter vtrũqʒ ſeʒ eſſe culpe
expellendi ⁊ eẽ gratie expellentis. RM
Nuartus.v.aliqñ ſit penitẽs ſine culpa ⸗

i

pnie inꝙᷓ̃tuʒ eſt ſacramentũ hʒ tria mẽbꝛa.
Primo querit᷑ an pnia ſacr̃jm debuit inſtitui.
Scdo qñ debuit inſtitui ꝑ q̃tuoꝛ articuloo.
¶ Primus.v.debuit inſtitui añ petᷣm in tꝑe innocetie.
4 Scðs.v.debuit inſtitui currente lege nature.
Tercius.v.debuit inſtitui currente lege Moyſi.
¶ Quartꝰ.v. debuit inſtitui tꝑe legis euangelij.
Tercio q̃rit᷑ aquo dbuit inſtitui pnĩa ſacr̃m.

Mueſtio. lx. de quidditate
pnĩe ſacramẽti hʒ duo mẽbaa.

Primo qrit᷑ de re bꝰ ſacramẽti ꝑ tres articulos.
¶ Primꝰ an interioꝛ pnia ſit res pnie exterioꝛis.
4¶ Scõðs an remiſſio pꝑct᷑i ſit res hꝰ ſacẽi.
4Terciꝰ an ſit res rõne remiſſionis culpe vel pne.
Secũdo querit᷑ de ſigno hꝰ ſacr̃i.vtꝝ ſigna ex ꝑte penitẽ
tis debent dici ſacr̃m:an ex ꝑte miniſtri.

gra

tõne

nitentie inq;ẽtum eſt ſacramẽtũ hʒ q̃tuoꝛ mẽbꝛa.
¶Primo querit᷑.v.pnia ſit vnũ ſacr̃m vel plura.
Scðdo quo genere vnitatis ſit vnũ ſacm.
Tercio.v.maioꝛ ſit vnitas penitentie virtutis: an peni⸗
tentie ſacramenti.

Muarto. v. vebeat denominari a ſignificatione.

Mneſtio.lxij.de oꝛdie peni/
tentie ſacramenti bʒ tria membeꝛ
Primo querit᷑ de pnĩa ſacramento inq;tum eſt oꝛdina⸗
ta ad ꝓfectum in merito:⁊ dicit᷑ fundamentũ.
Secundo determinat᷑ de fundamẽto cõmuniter ſumpto
ꝑ quinqʒ articulos. H
4Primus eo modo quo de illo determinat apoſtolꝰ ad
Hebre. vj.
4¶Scðs quo modo penitentia eſt fundamentũ.

Tercius.v.pnia fundamentum precedat baptiſmum

an ſequatur.
4Quartus de numero eoꝝ que ponũt᷑ in fundamẽto.
¶ Quintus de oꝛdine eoꝝ q̃ ſunt in fundamẽto.
Tercio querit᷑ de penitentia ſacramento inqtum eſt oꝛ⸗/
dinata ad liberandũ a naufragio:⁊ dicit᷑ tabula.

ueſtio. lxn ratione

pnĩe hʒ quatuoꝛ mẽbꝛa.
Brn querit᷑v.ↄtingat a vera pnĩa cadere.
S0. v. ↄtingat pnĩam iterare.
Tercio.v.quotiens cõtingat cadere: totiens contingat
penitentiam iterarr. .
NQuarto.v.lapſum pluries ꝑ gratiam penitentie iterate

contingat reſurgere.
etia
publica ſiue ſolenni hʒ tria membꝛa.
Primo qrit᷑ an aliqua pnia debeat eẽ publica.

Scðdo an penitentio publica ſit iterabilio.
Tercioq̃ ad pnĩam publicaʒ ſiue ſolennẽ reqrũt᷑

eſtio.lxv. de pemtentia

inqtũ eſt ſacim in ſpeciali hʒ quatuoꝛ mẽbꝛa.
Primo qrit᷑ de pnia añ baptiſmũ ꝑ duos articulos.
4 Primus.v.penitendũ ſit de peccato oꝛiginali.
4¶ Secundus.v.adultus accedens ad baptiſmuʒ neceſſe
babet prius penitere de actuali.

111717

Secundo queritur de penitentia moꝛtalium poſt bapti⸗
ſmũ ꝑ tres articuloo.
4I Primus. v. neceſſe ſit peniteꝛe de peccatis moꝛtalibus
cõmiſſis per ignoꝛantiam. .. . ..łV
Secundua.v. opoꝛteat faceꝛe penitentiam de ſcient cõ.
miſſis ⁊ oblitis. 22222
¶¶ Zercius.v.erpedit penitere de pctis vſqʒ ĩ finẽ vite.
Tercio querit᷑ de pnĩa venialium que accidunt ĩ vtroq;
ſtatu ꝑ quatuoꝛ articulos. Z
4 Primꝰ de peccatoꝝ venialiũ grauitate ſub. S. duobo.
4 Scõòs de ꝑpetratõis eoꝝ nccitaat.
4l Tercius de eoꝝ dimiſſione ſub.S.quinqʒ;·
4¶ Quartus de cauſis dimiſſionis ſub.S.duobo. .
Quarto determinãt᷑ verba apłi quibus vocat peccata li
gnum fenum ? ſtipulam ꝑ quatuoꝛ articulos.
¶ Primus an ſint moꝛtalia an venialia. =Dè
¶ Scðos de fundamẽto vtriuſqʒ ſuꝑ qð edificant᷑.
4 Terciꝰ de ſupedificatõe huic fundameto ſb. S. duobo.
Quartꝰ de purgatõe eoꝝ q ſuꝑedificãt ſub.S.q̃tuoꝛ.

„

nitentie inqtũ ſacr̃jm in generali hʒ duo mẽbꝛa. .—
Primo querit᷑ cuiꝰ ſunt ꝑtes contritio confeſſio ⁊ ſatiſ⸗
factio ꝑ duos articulos. .
4 Primꝰ an ſint ꝑtes pnĩe inꝗtuzʒ virtus.
4 Scòs an ſint ꝑtes pniĩe inq;tum ſacr̃m.
Secundo querit᷑ cuiuſmodi ſunt partes.ſcʒ vtꝝ ſint par
teg integrales vel ſubiectiue vel eẽntiales.

ue de contritio
nis quidditate hʒ tria mẽbꝛa.
Primo q̃rit᷑ qꝗd ſit re ↄtritio ꝑ duos articulos.
4l Primus.v.otritio ſit doloꝛ. ..
4l Scðdðs.v.doloꝛ ↄtritionis ſit actio vel paſſio.
Scðo querit᷑ ꝗd ſit ↄtritio nomine.
Tercio quid ſit ↄtritio diffinitione. .

„

Mueſtio.lxviij. de contriti-

onis quantitate hʒ duo mẽbꝛa.
Primo querit᷑ de quantitate qtum ad intenſionem per
ſepteʒ articulos. —ẽ .
4¶ Primus.v.ↄtingat ↄtritioneʒ intendi.
4 Scdðᷣus.v.opoꝛteat de omnibus peccatis equalit᷑ con
teri vel intenſius de vno q; de alio.
4l Zercius.v.ↄtritio poſſit eſſe nimis parua.
4l Quartus.v.poſſit eẽ nimia.
4 Quintus.v. debeat eſſe maxima. M
4¶ Sextus de quantitate ↄtritõis in ↄꝑatõe ad penaz.
4¶ Septimus.v.maioꝛitas ↄtritionis ſit rᷣm maioꝛitateʒ
auerſionis vel ↄuerſionis. “JB . .
Secũdo querit᷑ de quantitate contritioni
rationem ꝑ tres articulos.
¶ Primus.v.cõtritio ſit inſtiantanea vel ſucceſſiua.
4 Scðus vtꝝ penitens tenet᷑ ſemꝑ conteri in hac vita ⁊
hoc nccĩtate vel vtilitate vel ↄpoſſibilitate ſub.S.ſuis.
4 Tercius vtrum teneatur conteri poſt hanc vitã ĩ pur⸗
gatoꝛio. . S

„ „ 9 „

9 q;tum ad du⸗

obiecto habet decez membꝛa. L
Primo querit᷑.v.ↄtritio debet eſſe de pcto ↄmiſſo.
Scðdðo.v.debeat eẽ de pct̃is ⁊ penis peccatoꝝ.
Tercio.v.debeat eẽ de diffoꝛmitate ⁊ de actu.
NQuarto.v.debeat eẽ de oꝛiginali ſicut de actuali.
NQuinto.v.requiritur eẽ de pcto veniali.
Sexto.v.requiritur contritio de peccato quod cõmittit
ex triſticia.
Septimo.v.requiritur contritõ de peccato cõmiſſo per
ignoꝛantiam.
Octauo.v.contri

tio requirit᷑ de peccatis oblitis ꝑ tres
articulos.

¶ Primus ſi pot eſſe ↄtritio de peccatis oblitis.
4 Secũdus ſi ſufficiat ↄtritio generalis.
¶ Tercius ſi ſufficiat ↄtritio de obliuione.

Rono querit᷑ vtꝝ requirit᷑ contritio de peccato futuro ꝑ

duovarticulos.
4 Primus. v. debet quis ↄteri de peccato futuro.

Secundus. v. de ratione contritionis ſit aliquo modo

reſpicere futuꝝ.

Decimo.v.poſſit eſſe contritio de vno peccato ita non

de alio.

tritionis qui eſt iuſtificatio impij hʒ quatuoꝛ mẽbꝛa.
Primo querit᷑ quid ſit iuſtiſicatio impj.
Scõðo.v.ↄtritio efficaciã habeat in iuſtiſicatõe impijꝰ
Tercio.v.ↄtritio hẽat efficaciã iuſtificãdi a culpa.

Quarto.v.ↄtritio habeat efficaciaʒ iuſtificandi a pena

duos articulos.
4l Pꝛimus. v. a pena etean.
Scðs.v.a pena trãſitoꝛia ſiue tpali ſub tribo. S.

ueſtice de effectn of

tiotis qui eſt purgatio a ſequelis pceti bʒ tria mẽbꝛa.

Primo querit᷑v.deterſio caliginis ſiue illumiatio ↄgni

tiue obtenebꝛate ſit effectus ↄtritionis. .
Scðdᷣo ſi ablutio ſoꝛdiũ que ſunt ĩ aĩa ſit effectꝰ ↄtritõis.
Tercio.v.ſanatio aĩe ſit eſcctꝰ ↄtritõis ꝑ ꝗnqʒ arti.·
4l Primus eſt de poſſibilitate ſanatõis.
4¶ Secundus de merito ſanqtõis.
4l Tercius de cauſa ſanatõis ſub.S.
4¶ Quartus de oꝛdine ſanitatis.
41 Quintus de numero ſanatõis.

c de numero

ſufficientia eoꝝ que reqrunt᷑ ad iuſtificationeʒ impij ha/

bet quatuoꝛ membꝛa. . .
Primo queritur.v.cum contritione requirat᷑ gratie in⸗
fuſio ꝑ tres articulos.

¶ Primus. v. deus iuſtificat imediate vel mediãte aliqᷓ.

4l Scðs. v. mediante gꝛatia inqtum gratia: vel virtute
inꝙᷓtum virtute.

4l Tercius.v.iuſtificatio inꝗᷓtũ eſt a deo vt a prima cau

ſa:ſit ꝑ ſe a potentia vel ſapia vel bonitate.
Scðdo querit᷑.v.cũ hac requirat᷑ vłis expulſio culpe.

Tercio.v.cũ his reqrat᷑ motꝰ libe.ar.ꝑ duos artickos.

4 Primus ſi motus hinõi requirit.
¶ Scðdᷣs ſuppoſito ꝙ ſic: cuiꝰ virtutis ẽ motus.

impij ? non plura

neſtio. lx.

Nuarto querit᷑ quare quatuoꝛ requirũt᷑ ad iuſtificatõeʒ

de oꝛdie eo⸗/

117

quinqʒ articulos. S
l Primus ſi circũſtantie ſint confitende.

rũ que requirũt᷑ ad iuſtificatõʒ impij bʒ tria mebꝛa.

Primo queritur de oꝛdine infuſionis gratie ad alia tria

ꝑ tres arnculos.
¶ Primus an infuſio gratie pᷣcedat motũ liberi ar.
4l Secũdus de oꝛdine infuſionis gratie ad contritioneʒ:
vtꝝ gratia precedat ↄtritionezʒ.
¶q Tercius.v.Ga precedat peccati expulſionẽ.
Secũdo querit᷑ de oꝛdine motus libe.ar. ad ↄtritionezʒ.
Tercio de oꝛdine ↄtritionis ad expulſionẽ pcti.

7

ia ⁊ dꝛntia attritõis 2 ↄtritionis.
Primo querit᷑.v.idẽ ſit attritio qð ↄtritio.
Scðdo.v.attritio nccio pᷣcedat ↄtritionẽ.

Tercio.v.attritio ſtet vel ſtare poſſit cũ ↄtritõne.
Quarto.v.attritio poſſit fieri ↄtritio.

meſtio. lx
tionis habet quinqʒ mẽbra. S“Z
Primo querit᷑.v.ↄtritio ſit donũ ſpũſſancti.

v. de oꝛigie ↄt⸗

Secũdo.v.ſit motus alicuius virtuis.
Tercio.v.ſit motus virtutis generalis vel ſpẽalis.

Ouarto. v. ſit motus virtutis theologice vel caꝛdinalis.

DQuinto. v. ↄtritio poſſit impleri in via a penitẽtibo.

one in ↄ ꝑatione ad ↄfitenteʒ hʒ tria mẽbꝛa.
Primo querit᷑ de qdditate ↄfeſſionis.
Scðdo de ncciĩtate ↄfeſſionis ꝑ tres articulos.
¶ Primus an ofeſſio ſit neceſſaria.
4l Scðs que confeſſio ſit nccia.
¶ Tercius qñ ſit neceſſaria.ſcʒ vtꝝ currente lege natuẽ
vel Moyſi vel lege euangelij ſub. S. ſnis.
Tercio querit᷑ de inſtitutõe ↄfeſſionis ꝑ duos arti.
4 Primus. v. de buit inſtitui in lege euãgelij.
4¶ Scðs dato ꝓ ſic:vbi ĩ euãgelio fuit inſtituta.
feſſionis bʒ ſex mẽbꝛa.
Primo querit᷑ ꝗ debeant confiteri ꝑ quatuòꝛ arti.
4 Primus.v.nõ hñ tes ↄſciaʒ moꝛtalis.
4 Scðs.v.nõ hñtes oſciam venialis.
1 Tercius.v.perfeciti.
¶ Quartus. v. obſtinai.
Scðo querit᷑ ꝗd de beat ofiteri ꝑ.ix.articulos.
¶ Primus. v. debeat ofiteri onginale pctm.
4 Scðs.v.ſolũ occultũ peccatũ an etia maniteſtũ.
4 Tercius.v.pctᷣm coꝛdis ſit ↄfitẽdũ.
4 Quartus.v.ꝗs teneat᷑ ↄfiteri pcta aliena.
4¶ Quintus.v.venialia pcta ſint ↄfitẽda.
4 Sextus.v. teneat᷑ penitẽs ↄfiteri pcta oblita.
4l Septimus.v.teneat᷑ ↄfiteri pcta ↄmiſſa ꝑ ignoꝛãtiaʒ.

l Octauus.v.confitende ſunt radices peccatoꝝ.videlʒ

ignoꝛantia infirmitas ⁊ malicia.
4 Monus.v.temptationes ſint confitende. L
Tercio queritur.v.circũſtantie peccatoꝝ ſint confitẽde

4I Secudus que circũſtantie ſint ↄfitende.vicʒ alleuian⸗
tes ſicut aggauãtes ſub.S. I

4l Tercius.v.omẽs tenent᷑ ad confitendũ ciꝛcũſtantias
vel aliqui ⁊ aliqui nõ.
4l Quartus de com patione circũſtãtie ad genꝰ pct᷑i.
lqQuintus.v.principalius circumſtantia confitenda ſit
aAn genus peccati.

Quarta querit᷑ qñ dʒ fieri ↄfeſſio ꝑ tres aꝛticulos.

¶ Primus.v.peccatoꝛes nondũ contriti de peccatis ſta⸗

tim confiteri debent oppoꝛtunitate ſe offerente.
4¶ Sdus.v. contriti ſititer teneant.
4¶ Tercius in quo caſu differenda ẽ confeſſio.
NQuinto queritur de modo confitendi per.ix.arti.
4¶ Primus.v.debeat fieri cõfeſſio ſigillatim de ſingulis
freeotis an ſufficiat omnia generaliter ⁊ ſummatim cõ⸗
iteri.
¶ Scdᷣus.v.omia peccata ſint eideʒ ſacerdoti confitẽda:
aut liceat diuideꝛe confeſſioneʒ.
4l Tercius.v.omĩa peccata ſint ſimul in quolibet anno
confitenda.

4¶Quartus vtx quotiens recidiuat penitens:totiens te

neat᷑ omĩa confiteri.
Quintus vtrum licet aliquod peccatum addere quod
non fecit. H
Sextus vtrum licet aliquod peccatum diminuere in
confeſſione.
¶ Septimus vtrum confiteri teneat᷑ ex caritate.
4 Octauus vtꝝ teneatur cõfiteri ĩ publico vel ĩ occulto.
4¶Monꝰ vtꝝ ſufficiat confiteri ſcripto vel nuncio.
Sexto querit᷑ de oꝛdine ↄfeſſionis.

NMueſtio

Primo querit᷑ cui ſit pfitendũ p tres articulos.
4¶ Primus.v.ↄfitendũ ſit laico vel ſacerdoti.

„„

Scðs.v.ↄtra volũtatẽ ꝓprij ſacerdotis poſſit ꝗs conſi

teri alteri diſcretioꝛi. G
Tercius.v.pᷣtermiſſo inferioꝛi ſcʒ parochialilpoterit
quis confiteri ſuꝑioꝛi ſcʒ epiſcopo vel ſuo penitẽtiario.
Secundo querit᷑ de ſigillo confeſſionis obſeruando per
quatuoꝛ articulos. MVM/
SPrimus.v.ſacerdos poſſit confeſſioneʒ ſibi factã ĩ ca
ſu reuelare.
Secũdus.v.peccatum quod confitẽs ꝓponit facere te⸗
neatur ſacerdos celare.
4¶ Tercius.v.ↄfitens poſſit licentiare ↄfeſſoꝛẽ ſuũ ad de⸗
tegendũ quid illi ſit ↄfeſſus.
4Duartus.v.ſacerdos qð nouit vt deus ꝑ confeſſioneʒ
vt homo alio modo teneat᷑ illud celare.

NMueſti

abſoluẽtis ⁊ virtute clauiũ eccĩe bʒ octo mẽbꝛa.
Primo queritur vtꝝ ſint claues.
Secũdo quid ſint.
Tercio que ſint ꝑ duos articulos.
4 Primus.v.ſcientia ſit clauis.
4 Scðs.v.ptãs ligandi ⁊ ſoluẽdi ſit clauis.
NQuarto querit᷑ quot ſint claues.
NQuinto ad quid ſint claues.
Sexto qñ fuerũt date eccĩe ꝑ tres articulos.
4 Primus.v.ſint date currente lege nature.
4¶ Scðs.v.currente lege Moyſi.
¶ Tercius an tꝑe legis gratie ſub.S.
Septimo q̃rit᷑ gabo ſunt date claues ecciĩe ꝑ duos arti.

4 Primus an tm̃ bonis miſtris: aut boĩs ⁊ mał ſimul.

4¶ Scõðs.v.caput bonoꝝ xpᷣs habuit claues.

Octauo querit᷑ cum quo oꝛdine conferantur claues per

duos articulos. .
1¶ Primus.x.dant᷑ cum oꝛdine ſacerdotali.

4 Secũdus.v.dant᷑ inſeꝑabiliter. L
teſtate
clauiũ in foꝛo pnĩali hʒ quatuoꝛ membꝛa.
Primo queritur.v.hec poteſtas poſſit in culpam.
Scðo.v.poſſit in penam ꝑ tres articulos.
4 Primus.v.poſſit in penam tꝑaleʒz.
4 Scðs.v.poſſit in penam eternã ſub.S.
¶ Tercius.v.poſſit in penam purgatoꝛij.
Tercio querit᷑ de vſu clauium ꝑ duos articulos.
4 Primus.v.vſus ſit arbitrarius.i.arbitrio cõfeſſoꝛis
ſint remittenda peccata.
¶ Secundus cuius eſt vſus hmõi.i.cuius eſt abſoluere
in foꝛo pnĩali ſub.S. L
NQuarto querit᷑.v.ſit eadeʒ ptãs qua ligant in foꝛo peni⸗
tentiali: qua in foꝛo iudiciali.
de

uium in foꝛo iudiciali.Et primo de excõmunicatõne iu⸗
ſte lata bʒ ſepteʒz membꝛa.
Primo querit᷑ an eccleſia debeat excoĩcare.
Secundo.v.aliquis debet excõmunicari.
Tercio ꝓ quo ſit quis excoĩcandus.
Quarto a quo poſſit ferꝛi ſententia excõmunicationis ꝑ
duos aꝛticulos.
4 Primus. v. ab habente claues.
Scðs.v.ab omĩbo hñtibo claues.
Quinto querit᷑ de excoĩcatõis iteꝛatione vtꝝ aligs plu⸗
ries excõmunicari poſſit. G
Serxto queritur de cõmunicatõne cum excõmunicatis ꝑ
tres articulos.
¶ Primus.v.coĩcans cinn excoĩcato ſit excoĩcatꝰ.
Scðs.v.ↄmunicãs cum excoĩcato peccet moꝛtatr.
Tercius.v.qui excoĩcauerit aliquem ſi coĩcat cuʒ illo
ſit excoĩcatug.

¶ Septimo queritur de abſolutione ab excõmunicatio⸗
nis vinculo ꝑ tres articulos. P
4I Primus vtrum aliquis inuitus poſſit abſolui.
4I Secundus vtruʒ excõmunicatus pluribus ſententijs
poſſit abſolui ab illa vna abſolutione vel neceſſario plu⸗
reg requiruntur.
¶ Tercius vtrum ercõmunicatus poſſit abſolui ab ex⸗
cõmunicatoꝛe ſi cõmunicauit illi in crimine.

ℳ—

tione iniuſte lata habet duo membꝛa. .
Primo queritur an ſit excõmunicatio iniuſla.
Secundo an excommunicatio iniuſte lata ſit tenenda ⁊

foꝛnyidanda.

neſtio. lxxxiij. de indulgẽ
tijs ⁊ relaxationibo reatus peccat 4
bra. “
Primo ſi eſt relaxatio ꝑ duos articulos.
¶ Primus.v.ſit relaratio pene debite peto.

Secundus.v. vnus poſſit ſatiſſacere ꝓ alio. quia ſi ñ
poſſet: nõ eẽt relaratio. .
Scðo queritur quid ſit relaxatio. „G
Tercio a quo poteſt fieri relaxatio. .
Quarto pro quo debeat fieri relaxatio: an pro coꝛpoꝛa⸗
li beneficio an ꝓ ſpũali. . ———
Quinto cui valet relaxatio: an etiam exiſtenti in purga
Sexto ſi miniſter qualiſcunq; poteſt relaxare totam pe⸗
nam debitam pro peccaatto.
Septimo de equitate eſtimatiõis relaxati ⁊ eius ꝓquo
fit relaxatio. .
Octauo que eſt ratio relaxationis tante pro ꝑegrinati⸗

. de excoĩca

one terꝛe ſancte. . .
Nueſtio. lxxxii ge ſatiſſa

ctione in generali babet tria membꝛa. .
Primo querit᷑ de ſatiſfactõnis poſſibilitate.vtꝝ poſſibi
le ſit penitenti ſatiſfacere ꝓ peccato ſuo.

Secundo tæ ſatiſfactõnis neceſſitate per opus exterius

per duos articulos.

¶ Primus vtrum in ſatiſfactione requiratur opus ex/

terius.
Secundus vtrum requiratur opus penale.

Tercio queritur de ſatiffactionis quidditate per tres ax

ticulos.
4¶ Primus de differentia deſcriptionum.
Secundus de partibus prime deſcriptionis ſub.S.
4 Tercius de partibus ſecũde deſcriptionis.

ctionis vtilitate habet quinq; membra. —
Primo queritur ſi tenetur penitens ſatiſfacere in cari⸗

Secundo ſi penitentia completa ĩ aliquo caſu ſit iteran

da per tres articulos.

4l Primus quomodo completa in peccato ſit iteranda.

¶ Secũdus vtrum completa in caritate ⁊ poſt ꝑ pecca⸗

tum ſubſequens moꝛtificata ſit iteranda.
Tercius vtrum opera ſatiſſactoꝛia in moꝛtali reuiui-

ſcant.

Tercio queritur ad quid ſit vtilis penitentia extra cari

tatem facta per tres articulos.
4l Primus ſi valet ad temꝑalium multiplicationem.
¶ Secũdus ſi ad gloꝛie habende habilitatõeʒ.
¶ Tercius ſi ad pene eterne diminutionem.

Quarto queritur an ſatiſſactio vnius facta pro alio ſit

illi vtilis. .
Quinto an penitentia iniuncta excedens condignam ſit
vtilis 2 adimplenda.
e

Nueſtio.lxxxvi. de reſtitu/
tionibus habet tria mempra. ,
Primo queritur genere reſtitutionis.vtruʒ ſit ꝑs vel

ſpecies ſatiſfactionis.
Secundo de poſſibilitate diſpenſationis cum reſtituen⸗

te per duos articulos. . . . .
4 Primus ſi obligatio ad reſtitutõneʒz recipit diſpenſa⸗
tionẽ a tentione reſtitutõnis. s
4 Scõs ſi aliqñ recipit viſeſats dilatõis qtũ ad tp̃ᷣs.
Tercio querit᷑ de tentõe reſtitutõis ꝑ ſex articulos.
4 Primus.v.illi ꝗ recuꝑant eis ablata ꝑ furtũ vel rapi
nam tenent᷑ ad illoꝝ reſtitutioneʒ.
¶ Scðs.v.acquirentes aligd ꝑ hypocriſim vel ſimula⸗
tioneʒ religionis tenentur ad reſtitutioneʒ. *
¶ Tercius.v.diues mentiendoſe eſſe pauperẽ:illud qð
eo acquirit tenetur reſtituere. 1.
4I Quartꝰ.v.currens cũ fure tenet᷑ ad reſtitutiõezs ſub.S.
4 Quintus de ſucceſſione hereditaria.donatione.cõtra⸗
ctu emptionis ⁊c̃.qũo ſit reſtituendun.
4 Sextꝰ ſi turpit acꝗſita ſubiacẽt reſtitutõi ſub.S.

xvij. de ſatiſfa

ctione in ſpeciali habet duo membꝛa.
SPrimo queritur de diuiſione ſatiſſactionis in oꝛationẽ
ieiunium ⁊ elemoſynam
Secũdo de progatiuis ꝑtiuʒ predictaꝝ in efficientia ſa⸗
tiſfaciendi que illaꝝ trium ſit magis ſatiſfactoꝛiia.
Nueſtio. lxxxvii. de oꝛone
in generali quid ſit habet duo membꝛa.
Primo q̃rit᷑ ꝗd ſit oꝛo ᷣm diffimitõeʒ ꝑ decẽ articulos.
4l Primus eſt e numero diſfinitionum.
4 Secundus eſt te diffinitione Damaſceni.
4l Tercius de diffinitione beati Auguſtini.
4 Quartus de alia diffinitione Hamaſceni.
4 Quintus de alia diffinitione beati Auguſtini.
4¶ Sextus de diffinitione beati AUmbꝛoſij.
¶ Septimus de diffimtõibo bti Gregoꝛij ⁊ Hugonis.
¶. Octauus de diffinitione beati Hernardi.
4 Nonus de alia diffinitione Hugonis.
¶ Decimus de diffinitione gloſe oꝛdinarie.
Scðdo querit᷑ ꝗd ſit or̃o ſᷣm rem tres articulos.
¶¶ Primus.v.ſit virtus vel actus virtutis.
¶ Scðs.v.ſit virtus generalis vel ſpecialis.
il Tercius.v.ſit actꝰ virtutis theologice vel cardinatł.

Mneſtio.lxxxix. de ſpecie⸗/

bus oꝛationis habet quatuoꝛ membꝛa.
Primo agit᷑ de diuiſione apli ꝑ duos articulos.
4 Primus agit generalit de oueniẽtia eiuſdẽ diuiſiõis.
Secundus de ſpeciebus in quos facta eſt diuiſio.vicʒ
eev lone ofone poſtulatse grãrũactione ſub qua
u0ꝛ. .
Scðdo querit᷑ de diuiſione quã ponit bts Herñ.
Tercio de diuiſione quam ponit bẽs Ambꝛo.
NQuarto de diuiſione DHugonis.

—

habet tria membra.
Primo querit᷑ de vtilitate vſus ꝑ duos articulos.
¶ Primus ſi vſus oronis eſt ſimpłr alicꝰ vtilitatis.
¶ Seðs ſi eſt vtilitatis qᷓ eſt neceſſaria ad ſaluteʒ.
Secũdo querit᷑ de mõ oꝛãdi ꝑ ſer articulos.

4 Primꝰ.v.vtendũ ſit oꝛatòe voeali tm vel etiã mẽtali.

Scðs ſi cebeat tradi foꝛma aliqua vocalis oꝛandi.
Tercius ſi in oꝛatione vtendũ ſit multiloꝗo.
4 Quartus. v. id quod intendimus impetrare oꝛatione
vocali debeamus ſemꝑ voce exprimere.

OQuintus.v.oꝛatio vocalis ſine intellectu eius qð di⸗

citur ſit alicuius efficacie.

Sextꝰ. v. ſit magis inſiſtẽdũ oꝛatõni vocali vł mẽtali.
Tercio querit᷑ quid eſt petendum in oꝛatione a domino
per tres articulos.
4 Primus.v.petendum ſit ſibi bonum tempoꝛale.
4l Secundus.v.ſit petendum alij malum pene.
4 Tercius.v.ſit petendum adiutoꝛium in malo culpe:
vt ſcilʒ minus peccemus.

NMueſtio.xci. quoꝝ eſt oꝛan

do petere habet quinqʒ membꝛa.
Primo queritur.v.diuinaꝛum peꝛſonaꝝ ſit oꝛare.
Secundo.vd.conueniat beatis oꝛare ꝑ tres articulos.
4 Primus an angelis ⁊ aĩabo beatis ↄueniat oꝛare.
4 Secundus quomodo oꝛant onime ſancte. vtrum ſolo
deſiderio aut verbo mentali.
Tercius.v.angeli offerant oꝛationes iuſioꝛum deo:⁊
quomodo.
Tercio queritur ſi omnibus viatoꝛibus bonis ⁊ malis
conueniat oꝛare.
Quarto.v.exiſtentibus in purgatoꝛio conuenit oꝛare.
Nuinto.v.damnatis conueniat oꝛare.

Nneſtio.xcij a quo eſt ali/

quid petendum in oꝛatione habet duo meinbꝛa.
Primo queritur.v.a creatura ſit aliquid petendum in
oꝛatione per quatuoꝛ articulos.
4 Primus.v.petendum ſit a creatura irrõnaii.
¶Sccundus.v.rationalis creatura ſit oꝛanda dum eſt
¶ Tercius.v.exiſtens in pnrgatoꝛio ſit oꝛanda.
4¶ Quartus ſi beati in patria ſint oꝛandi.
Secundo queritur.v.deus ſit oꝛandus ꝑ.iiij.articulos.
4 Primus.v.deus ſimpliciter vel abſolute ſit oꝛãdus.
4 Secundus.v.ſolus deus ſit oꝛandus.
Tercius quomodo ſit oꝛandus.i.vtrum oꝛatio ad di⸗
nnnain eſſentiam vel ad vnam perſonam expreſſione vo⸗
cali⸗
Quartus vtrum in oꝛatione altius eleuetur aliquan⸗
do intellectus q; affectus.

Mneſtio. xcui. pꝛo quibꝰ eſt
oꝛandum habet duo membꝛa. S=
Primo queritur.v.aliquis debet oꝛare proſe.
Secundo.v.oꝛandum ſit pro alio vel pro alijs quibuſ⸗
cunqʒ per noueʒ articulos. ⸗

141 Primus vtrum oꝛandum ſit pro alijs ſimpliciter.

4¶Secundus vtrum oꝛandum ſit ꝓ inimicis.
l Tercius vtrum oꝛandum ſit ꝓ incoꝛigibilibo.
Quartus vtrum oꝛandum ſit pro infidelibo.
Quintus vtrum oꝛandum ſit pro peccantibus in ſpi⸗
ritumſanctum. L =
4Sextus vtrum oꝛandum ſit pro excõmunicatis.
Septimus vtrum oꝛandum ſit pꝛo damnatis ſub.S.
¶ Octauus vtrum prelatus teneatur oꝛare pro ſubdi⸗
tis.
l Monus vtrum viatoꝛes debeant oꝛare ꝓ beatis.

Mueſtio. xcuij. de cogruen

tia vſus ipſius oꝛationis habet tria membꝛa.
Pnno queritur de tempoꝛe.Si omm tempore ſit oran⸗
um.
Secundo de loco.vtrum in omni loco ſit oꝛanduz vel ſo⸗
lum in conſecrato.
Tercio de geſtibus oꝛantis.vtrum ad oꝛientem vel occi
denteʒ ⁊c̃.ſit oꝛandum.

Nueſtio. rcv. cnins vis gie
ſit oꝛatio vnico contextu queritur. vtrum ſit iraſcibilis:
mu concupiſcibilis: aut rationalis: aut omnium ſi
„

——

oꝛonis bʒ. v.mẽbꝛa.

Primo querit᷑.v.efficax ſit ex puris naturalibus:aut ex
gratia gratiſdata:ſine gratũfaciente. .
Scðo.v.oꝛo rõnabitł᷑ ſit efficax ad impetrandũ.
Tercio querit᷑ de conditionibo quibus efficit᷑ efficax ad
impetrandũ ꝑ quinq; articulos. „
4 SPrimus in cõmuni te ſufficientia ⁊ numero illaꝝ cõ⸗
ditionũ pie.ꝓ ſe.ad ſalutẽ.⁊ ꝑſeuerant.
4¶ Scðdus diſtincte de prima oↄditõe q̃ eſt pie ſub.S.
4Tercius de ſecũda ↄditõe ſcʒ ꝓ ſe.
Quartus de tercia ↄditõe.ſ.ad ſalutẽ ſub.S.
¶ Quintus de qꝛta ↄditõe.ſ.ꝑſeuerant ſub.ꝓ.
NQuarto querit᷑ de efficacia oꝛonis qᷓtũ ad ſatiſfactõneʒ.
NQuito de efficacia oꝛonis Pauli apłi ꝑ duos articłos.
4 Primus.v.debuit exaudiri petendo amoueri a ſe ſti⸗
mulũ libidinis. B
4 Scðs.v.debuit exaudiri petẽdo amoueri a ſe doloꝛem
lateris.

Mueſtio. xcvij. de ieinio ba

bet duo membꝛaa.
Primo querit᷑ de moꝛtificatõe carnis.v.ſit actꝰ vᷣtutis.
Secundo queritur de quidditate ieiunij per tres articu⸗
los ᷣm tres eius diffiniti ones.
4 Primus eſt de diffinitione Yſidoꝛi.
¶ Secũdus de alia diffinitione eiuſdeʒ.
4 Tercius de alia diffinitione doctoꝝ.

Mueſtio. xcvm.de qualita/

te ieiunij habet tria membꝛa.
Primo querit᷑.v.abſtinere a cibo ⁊ potu ſit actꝰ vᷣtutis.
Secundo.v.laudabilioꝛ ſit abſtinentia ab eſu carnium
vel a potu vini.
Tercio de bonitate ieiunij per tres articulos.
Primꝰ.v.ieiuniũ ſit bonũ vel malũ vel indifferens.
¶ Scðdðs.v.ſit bonũ ſimpłr vel bonũ pᷣncipale qð idẽ eſt.
1¶Tercius.v.ſit bonum quod eſt virtus ſiue actus viꝛtu
tis: ⁊ cuius virtutis ſub.S.

Nueſtio.xcix do ie/

innandi habet tria membꝛa.
Primo querit᷑.a quibo ſit abſtinendũ tꝑe ieiunij.
Scðo.v.magis abſtinẽdũ ſit tꝑe ieiunij a q̃nto vel a q̃li.
Tercio.v.ſemel comedendũ ſit diebus ieiunij ſufficiẽter
vel pluries ⁊ qualibet vice parum.
ueſtio Centeſum⸗
tutione ieiunij babet q̃tuoꝛ membra.
Primo queritur de inſtitutione ieiunij. Si ſtatim poſt
peccatum debuit inſtitui.
Scðo/ſi temꝑe gratie debuit inſtitui.
Tercio de inſtitutõe ieiunij quadrageſimalis ꝑ.iij.arti.
