yyẽ diuiſa: ꝓpꝛie vᷣm ꝓ ẽ diuidẽs. ¶ Ad aliud dicẽdũ ꝙ ali
ter ſumit᷑ poſtulatõ ab aplo. ſᷣm glo.⁊ aliter ſᷣm glo. Aug.
ſuꝑ.j. Thimo. Poſtulatõ impoꝛtat quodãmodo debitum
obtinẽdi. vñ glo. poſtulatões ſ⸗ it qn q̃ſi er debito aliqd po/
ſtulatur. vt quod hic gerit᷑ in eterna vita ꝑficiat᷑. ⁊ exẽpli⸗
ficat ↄſequẽter dicẽs.ꝙ poſtulatões ſunt qn a iuſtis gloꝛia
celeſtis oꝛat᷑.ᷣm aug. dicit᷑ poſtulatõ qñũ detmĩate expꝛimi
tur qð petit᷑ modo petẽdi.vñ Hugo. poſtulatõ eſt determi⸗

nate narratõi inſerta petitõ. vt illud. coꝛ mũdũ crea in me
dꝰ. Cõmuniꝰigit᷑ ſumit᷑ pᷣm aſſignatõʒz aug.qᷓ; ſᷣm aſſigna
tionẽ.glo.in aplo.¶. Ad aliud dicẽdũ. ꝙ ſm expoſitõʒ glo⸗
ſe.ſpẽs aſſignate ab aplo.dicũt differentias ozonis.ſᷣm ꝓ
oꝛo tm̃ dicit᷑ q̃ expᷣmunt᷑ petẽda ᷣm gradꝰꝗbo pficit᷑ a ſlatu
culpe ad ſiatũ głie.vñ obſecratõ dicit᷑ adiuratõ ꝓ rebo dif⸗
ficilibo. vt ꝓ ↄuerſiõe impij ⁊ amotõe maloꝝ. Ozo eſt peti
tio bonoꝝ iam ↄuerſis poſtulatõ petitõ glie iuſtis. grarũ⸗
actio ẽ relatio graꝝ ꝓ oĩbo.vñ iuxta q̃tuoꝛ modos iam di
ctos ſumit᷑ diſtinctõ ab aplło.aliteꝛ ſumit᷑ diſtinctõ Hugo.
Vnge in ſpẽboaſſignatis ab Hug. generalit aſſignãt᷑ mo⸗
di petẽdi ⁊ qᷓ‚tuʒ aq ea qᷓ ꝓuocant illũ a quo petit᷑ ad colla
tionẽ petite:dico er his q̃ ꝓferũt᷑.ſicut ẽ in duab ſi pecieb⸗
ſupplicatõis. ſcʒ ca ptatõe 2 erxactõe.⁊ qᷓtuʒ ad expᷣſſionẽ de
ſiderij petẽtis.ſicut ĩ tercia ſi pecie ſupplicatõis q ẽ puꝛa oꝛo
2 qtuʒ ad modum petẽdi in maioꝛibo cauſis ĩ mediocriba

2Z mimis.ſicut ẽ ex ſpẽbo poſiulatõis.2 qᷓtuʒ ad modũ ha⸗

bendi ex ꝑte petẽtis ad i pᷣm quo petit᷑ vt timide vel ↄfiden
ter vel ↄtemptiue vt in tribo ſ pẽbo inſinuatõnis. Pꝛet. in⸗
ſinuatio aſſignat᷑ ꝙ̃tum ad illã ſpeciẽ oꝛonis q̃ ex ↄtemptu
maloꝝ eſt. vn ad multoplura ſe extẽdit oꝛo ꝓut diſtincta ẽ
ab Hug. ꝙ put aplo. ꝓpter qð ⁊ ĩ bac aſſignãt᷑ quedã ſpe⸗
cies que nõ aſſignãt᷑ ex illa.vñ que aſſignãt᷑ ab apło compᷣ⸗
hendũt᷑ ſub illa ſpecie aſnignata ab Hug. que ẽ poſtulatio.
xcepta illa ſpecie que ẽ gra rũactio.q impꝛopꝛie or̃o dicit᷑
aſſignat᷑ tñ inter ſpẽs oꝛonis qꝛ eſt ↄcluſio aliaꝝ:vñ glo.j.
Theſſa. ij. grarũactio eſt de ꝑactis que totũ ↄcludit quaſi
totũ ſit a eo. vnde nõ dicit᷑ oo niſi qꝛ eſi ↄcluſio oronũ to
tum refundẽs in txũ.vt actũ eſt. 4 Ad aliud qð obijcit. ꝙ
Hugo aſſignat tres ſpẽs apłus qtuoꝛ. Dicẽdũ ꝙ tres ſpe⸗
cies aſſignate ab Hug.diſtinguũt ſi ic. Intentio oꝛãtis aut
expᷣmit᷑ ſola narratõe:⁊ tũc ẽ inſinuatõ. aut narratõeʒ in⸗
ſerta petitõi:⁊ boc põt fieri duoba modis.vel qꝛ inſerta eſt
petitio determiata. ſicut qñ aliqñ determiate petit᷑ vt cuim
dicit᷑.Coꝛ mũdũ crea in me deꝰ ⁊c. vel qꝛ narratõi nõ ẽ in⸗
ſerta petitõ determiata.ꝛ tũc eſt ſulplicatõ.q̃liter diſigui⸗
tur ⁊ ſumit᷑ ſpẽs oꝛonis qtuʒ ad aſſignatõeʒ apłi.vt tactũ
eſt. nihilominꝰ multomagis expᷣmet᷑. Scoõm auũt ꝙ hic ſtri
ctius ſumit᷑ ꝓut circa ſolẽnia miſſe celebꝛatõis attendunt᷑
diſtinguũt᷑ ſic. Quicqd pᷣcedit ĩ miſſaꝝ ſolẽnijs viq; ad il⸗
lum locuʒ vbi incipit ſacerdos oſecrare miſteria coꝛꝑis 2
ſanguis dñi:obſecratões accipimꝰ. vñ orones q̃s facimꝰĩ
celebꝛatõe ſi acramẽtoꝝ. añqᷓ illud qð ẽ in dñi meſa incipit
bñdici:obſecratões ſunt q̃s fundit ſacerdos.ozones ſũt in
ipa ↄſecratõe eukariſlie.i.cũ bñdicit᷑ ſanctiſicat᷑.poſtula
tiones ſũt cũ ꝓpło ab epo bñdicit gꝗ ſuꝑ eũ in uocat nomen
dñi.Gr arũactio ẽ de ꝑactis q totu ocludit. q̃ſi totum ſit a
ceo.vt bñdicamꝰdño.⁊ accipit᷑ diffinitõ oꝛonis pᷣm ↄgruẽ
tiam illiꝰepłe que dirigit᷑ ad Thimotheũ ꝗ fuit epᷣus. vñ ĩ
illa ſpaãlii inſtruũtur ep̃i 2 ſacerdotes.
rticulus ſecũdus
DOnſequẽter qrit᷑ de ſpẽbo diuiſiõis ipſius aplłi
⁊c̃.pᷣmo de obſecratõe.ſcðᷣo de oꝛone.tercõ ð po
ſtulatõe.quarto de gr̃arũactõne.

De egi .H. j.
tur ſic. Rogat hic apłtus fieri ozones cbitas exaudiri.vn⸗
gloſa. docet igitur oꝛare vt impetret᷑ quod faciendũ eſt.
ſed obſecratio nõ eſt digna exaudiri:igitur hic inter oꝛatõ
nis ſpecies nõ debet cõputari.pꝛobatio medie.dicit gloſa.
obſecratõnes ſunt adiuratoõnes pꝛo rebo difficilibo.vt p
conuerſione impij ⁊ pꝛo malis remouẽdis.ſᷣm hoc ᷓ obſec
tio eſt oro quã facit impiꝰpꝛo ſui ↄuerſione.h̊ oꝛatõ quam
facit impiꝰnõ eſt deo aecepta Yoh.ix. ¶ Joꝛte dicet᷑ peti
tio ↄuerſionis impij poteſt fieri duobo modis. vel ab eo 9
ouertendus eſt: a ſic eſt indigna. vel ab alio iuſto:ſic rogat
iuſtus vt peccatoꝛ ↄuertat᷑.⁊ hoc nõ digna eſt exaudiri. et
ſic accipit hic apłus. Contra.ſᷣm oꝛdinem natu raleʒ ⁊ ca⸗
ritatis · pꝛius eſt petere ꝓ ſe ᷓ; ꝓ alio.ſed in oꝛone ⁊ poſtu
latione m glo. eſt petitõ Eſe:hic auteʒ pꝛo alio.igitur iſia

— — — - T —

——,,, —

— — — —..

turd
nide
lacti
Pnn⸗

Me
lo⸗

i
dß⸗
eti
rin
di

n,
tu

1
1
1,

+= — ⏑ — —

1

—mG—

¶ Lueſtio

male fituata quia deberet illas ſeg. igit vel male oꝛdinat

apkus: vel rnſio illa nulla . OPꝛet. ſi obſecratões ſũt ꝓ re

bus difficilibo vt dicit glo.ſed video ꝙ oꝛo cuideſt petẽ bo⸗
num opꝰmeritoꝛiũ eſt petere difficile. Sitłꝛ poſtulatio cui⸗
eſt petere vitã eternã.petit rem difficilẽ. grarũactio de bo⸗

no collata eſt de difficili: videt ꝙ oẽs otineat obſecratio.
ſ qð aliq̃ ↄtinet nõ habet diuidi ↄtra illa.g ⁊c. ¶ Pꝛet. ob⸗

ſecratõe petit ↄuerſio impij qᷓ eſt de difficilbo. vt habet᷑ ex

lo. qð intelligit᷑ reſpectu alioꝝ que alijs petitõibo petũt.
facile ẽ qð aljs petitõibo petit᷑.ſed facile difficile nõ di⸗
uerſificãt᷑ niſi ſolũ penes materiã.Sᷣ materie diuerſitas nõ
diuerſificat ſpẽm:&̊ male ꝓſt peciebo aſſignant. ¶ Si dicat᷑
iſta ſpẽs pᷣma differꝛe ab alns nõ rõne facilis vel difficilis

ſolũ:ſᷣ ꝑ ſuꝑadditõeʒ adiuratõnis.quare q̃rit᷑ petitõni rei

difficilis circa hãc ſpẽm magis qᷓ circa alias.¶ ¶ Rñſio. pĩ
dici ꝙ obſecratio põt accipi duptꝛ. vno mõ coiter vt dicat᷑
obſecratõ adiuratõ ꝓ quacũq; re difficili. ⁊ ſic nõ accipit᷑
in ꝓpoſito.qꝛ bñ poſſit alijs duaboſi pẽbo cõuenire. addit tñ
ſupꝛa modos illos adiuratõeʒ:ſic cũ dic ꝗs ꝑ paſſionẽ tuã

ꝑ moꝛtẽ ⁊ reſurrectõeʒ ⁊ bmõi.⁊ hoc ꝓter im pfectõez ipiꝰ

petentis. vt int pellatio alicuiꝰ adiutoꝛio fulciat᷑.Alio mõ
accipit ꝓpꝛie.vt dicat᷑ adiuratio ꝓ re difficili.vt ꝓ conuer

ſione impij vel malis remouendis. Et ſic cantat glo.⁊ ſic

diuidit᷑ ↄtra alios modos. Vnde notãdum ꝙ obſecratõ ibi
ſumpta ẽ ꝓ re difficili.⁊ boc ſolũ reſpectu amotõnis mali
cuiuſmodi amotio eſt impietas ab impio ⁊c.⁊ nõ affectio
nis boni addita adiuratoe. Et appellat ibi res difficilis ſo
lum a ꝑte eiꝰa quo peti᷑. vtpote petoꝝ difficultas ratione
ↄtrarie volũtatis.vñ petitõ iuſtifitatõnis impij dicit ꝓprie

eſſe rei petitio difficilis: ꝓpter liberi arbitrij repugnantiã

—,

Adadit᷑ aũt iſti petitõi ⁊ ſolũ adiuratõ.vt paſſio xpᷣi.moꝛs
reſurrectio ⁊ bmõi:quia oĩa iſta pꝛo impij iuſtificatõe ſũt
impenſa. bis viſis ptzʒ rñſio ad oĩa argumẽta. 4 Ad pᷣmuz
ergo qð obijcit᷑ obſecratio nõ debet hic ↄputari qꝛ apłs
rogat hic fieri oꝛones debitas exaudiri.duplex eſt reſpon⸗
ſio. vno modo ſicut pꝛius dicebat.ꝙ ibi petit iuſtꝰ ꝓ ↄuer⸗
ſione pctoꝛis.⁊ talis bñ eſt digna exaudiri vel etiam mini⸗
ſter eccleſiaſticꝰvt ſacerdos.qui ſi iuſtꝰ ſit:⁊ ꝓ ſe ⁊ ꝓ alijs

dignꝰeſt exaudiri.Si vo ſit in peccatis ⁊ . ndignꝰexaudiri

quãtũ eſt de ſe:quia tamen gerit ꝑſonã eccleſie in qua ſunt

multi ſancti ⁊ ꝑfecti:adhuc ꝓ illis exaudit᷑. Alia rñſio eſt
ꝙ pctoꝛ qñ petit ꝓ ſe amotionem mali culpe.⁊ ſi eiꝰpetitio
nõ põt eſſe accepta ratõe petẽtis:accepta tame põt eſſe ſeu

fieri ratõe mediatoꝛis ꝑ quẽ fit adi

terceſſio matris vel inuocatũ bñficiũ paſſionis. Ad hoc
qð obijcit᷑ ꝙ pꝛiꝰeſt petitio ꝓ ſe ꝙᷓ ꝓ alio.dicendũ ꝙ nõ oꝛ⸗
dinant᷑ bic iſle petitões ſᷣm oꝛdinẽ iſtaꝝ differẽtiaꝝ peteꝛe
ꝓ ſe ⁊ ꝓ alio:ſ̊ ſᷣm iſtas petẽ reſpectu mali qð æbet amo⸗
ueri: ⁊ boni qð debet haberi.⁊ ſic nõ deſcendendo ad ſe vel
ad aliũ ſemꝑ obſecratio pꝛioꝛ erit.ᷓ ꝑ hoc ſoluit᷑ ad ſcõm.

Ad terciũ qð obijcit᷑ ꝙ obſecratõ ↄtinet alias ſᷣm H̊ cũ in

oĩbo ponit᷑ difficile. iã patʒ rñſio ex pdictis.qꝛ accipit᷑ res
difficilis ſolũ a ꝑte eiꝰa qͥ petit.vtẽ iuſtificatõ impij.qᷓ dif⸗
ficultatẽ hʒ ꝓpt liberi arbitrij repugnãtiam: nõ ꝓut dicit᷑
res difficilis illud qð petit᷑. ⁊ ſic obiectõ currit.¶¶ Ao illð
qð quarto obijcit᷑. ꝙ materie diuerſitas nõ facit differẽtiã
ßm ſpẽm. ia ſolutũ e ex pdictis.i¶ õ em diſtinguũt᷑ petitio⸗

nes ꝑ petere facile 2 difficile:pᷣ ꝑ petere malum amoueꝛi ⁊

petere bonũ qð debet haberi.⁊ hec nõ dicũt differẽtiã ma⸗
terialẽ ſolũ ſed foꝛmalẽ.¶ Qð vltĩo obijcit᷑ quare huic pe⸗
titioni magis addit᷑ adiuratio.iã ptzʒ ſolutõ ex pᷣ̃dictis.qꝛ
bec oĩa de quibo fit adiuratõ. vt moꝛs.paſſio ⁊ hmõi.ꝓ iu

ſtiſicatõne impij ſunt impenla. . .
Conlequéter queri (S. ij.

tur de oꝛatõne ſic.ſicut tactum eſt.oꝛatio eſt diuiſum ⸗ di⸗
uidens.ſed ſᷣm ꝙ eſt diuidens quodãmodo appꝛopꝛiat᷑. vt
tactũ eſt. 'm ꝙ diuiſuʒ generaliꝰ ſumit᷑. ſuppoſito b: videt

ꝙ magis debet appꝛopꝛiari tercie ſpeciei qᷓ ſcðᷣe.qꝛ ſᷣm da⸗

uratio in obſeruatione
ſicut ſi diceret peccatoꝛ. Obſecro te dñe ꝑ pᷣcioſaʒ moꝛtem
tuã vel ꝑ dulciſſimã matrẽ tuã.acceptã em illa redderet in
ideo ↄgrue petunt᷑ bona oꝑa ⁊ virtutes.

lxxxix.

maſ.oo? petitõ decẽtiũ a deo.magis decẽs ẽ bonũ patrie
qꝙᷓ vie:ꝗ̊ magis ſaluat᷑ ratõ oꝛãdi vbi petit᷑ bonuʒ patrie.Gᷣ
aũt ẽ in tercia ſcʒ ĩ poſtulatõe ſᷣm glo.nõ ſcðᷣa.ſᷣ̊j vbi magis
ſaluat᷑ ratõ oꝛãdi illic debz magis oꝛo appꝛopꝛiari.¶ Vꝛe.
cũ oꝛone h̊ ſũpta petat᷑ bonũ vie: videt᷑ ꝙ illud debeat pe
ti qð oĩbo ẽ ↄmũe· ⁊ tã ꝑnulis qꝙᷓ adultis.illud aũt ẽ gra:
nõ virtꝰvel bonũ opꝰ. Virtꝰem̃ ⁊ opꝰbonuʒ in ꝑuulis non
ſunt. de ope planũ eſt. ſilꝛ de vtute veꝝ eſt niſi ſolũ gra in
eis inuenit᷑ pᷣtute ſacramẽti baptiſmalis.Cum & iſta peti⸗
tione nõ petat᷑ gra ſ̊ virtutes m glo.⁊ oꝑa bona: g̊ minꝰ

ſufficiẽter vt videt᷑ iſta petitõ aſſignat᷑.. Pꝛet. cũ hic peta

tur bonũ vie quo ad vitã eternã ꝑuenit᷑. illud maxie peti
debet ad qð neceſſario bonũ glłie ↄſequit. Ilud aut nõ eſt
gra nec virtꝰ:qꝛ multi gram habẽt ⁊ vᷣtutes qui głiaʒ non

babebũt. ̊ finalis gra illa nõ fruſtrat᷑:ᷓ debẽt potiꝰpeti vt
videt᷑ qᷓ virtutes.¶¶ Pꝛet. cũ virtutes ſint illud quo medi/

ante aia fit grata deo ꝓ ſtatu vie.⁊ quo ſufficiẽter diſponi

tur ad pᷣmiu ↄſequẽdũ: igit᷑ fruſtra eis bona opꝑa adiũgũt᷑
qñ petit᷑ bonũ e nno iren ꝙ oꝛoẽ petitõ decẽtiuz
ñ ⁊ ſic diffinit eã Dam̃.⁊ ideo ꝓpꝛie
eſt viatoꝛis.xviatoꝛ aũt eſi in initio ſue vie inqᷓtuʒ hmõi eſt.

ſm qð ꝓpꝛie accipit᷑

* —

7 ad terminũ eiꝰtendit. Vñ ad hoc qð ꝑueniat: neceſſe eſt

ꝙ eius via ſit deo accepta:quia aliter non poſſet ad termi⸗

num puenire. Cum ergo viatoꝛ? oꝛo reſpiciat ꝓut ẽin via

eſt oꝛatõ pꝛie accepta petitio ꝓ acceptõne vie.⁊ qꝛ in ſcdᷣa
petitõne eſt bmõi petitio:ideo licet nomen oronis cuilibet
petitõni ſit ↄmũe:ſcðᷣe appꝛopꝛiat᷑ 2 nõ pꝛime.qꝛ vie reſpi⸗
cit terminũ.nec quarte que grarũactio eſt:qꝛ illud Eꝓ bo⸗
no lã dato. aut nõ dato.ꝑ hoc patʒ rñſio quare oꝛo ꝓut eſt
vna de ↄdiuidẽtibo nõ manet in ſua ↄmũitate ſ appꝛopꝛiat᷑
vt iã dictum eſt. ¶¶ Ad illud qð obijcit pᷣmo ptz rñſio.qꝛ
cũ oꝛo ꝓpꝛie ſit viatoꝛis ⁊ pꝛincipalit᷑ petitio eſt ei? qð red⸗

dit viatoꝛẽ acceptũ.hoc aut in ſcðᷣa petitõe petit᷑.licʒ ö de⸗

centiꝰeſt bonũ patrie qᷓ; vie:qꝛ tamẽ nũꝙᷓ ad illð ꝑueniret᷑
niſi eſſet via accepta: ideo magis agꝛopꝛiat᷑ oro petitioni
ſcðe iᷓ tercie.¶ Ad illud qð ſcðo obijcit᷑. debet peti ↄmu
ne omnibo ꝑpuulis ⁊ adultis. Dicẽdũ ꝙ oĩo ſolũ ẽ adultoꝛũ
quia illoꝝ ꝓpꝛie eſt tendere ad terminũ vie ⁊ nõ ꝑuuloꝛuʒ.
cum vſu careãt ratõis.⁊ ideo debet ibi peti qð adultoꝝ eſt
illud aũt eſt virtꝰ⁊ ip̃ᷣm bonũ opꝰ.¶ Ad illud qð obijcitur
ꝙ debeat peti gra finalis.⁊ nõ viꝛtus dicendũ ꝙ in iſia pe
titõne ſicut ſupꝛa dictũ eſi petunt᷑ q̃ faciũt ꝓficẽ viatoꝛem.
Illa aũt ſunt ꝓpꝛie bona oꝑa vᷣtutes.nõ ſic aũt gra finalis
qꝛ illa magis dicit terminũ viatoꝛis intra.⁊ ideo ratio illa
nõ ↄcludit.¶ NMer hoc ptz rñſio ad vltimũ.qꝛ cũ viatoꝛem
venire ad terminũ vie. nõ faciunt virtutes niſi ſint oꝑoſe:

Lo H. in.

tur de poſtulatone ſic.ſuꝑ illuo pᷣs. Intret poſtulatio mea

in conſpectu tuo.dicit glo.ꝙ poſtulatio eſt ꝓ malis remo⸗
uendis.ergo ſᷣm hoc nõ videt᷑ differre ab obſecratõne que
eſt. ſicut dicit glo.ꝓ ↄuerſione impij vel malis remouẽdis.
ergo nõ videt᷑ ꝙ debeat diuidi ↄtra illa.¶ Pꝛet. Jacob.j.
dicit. Siquis veſtꝛum indiget ſapia poſtulet a deo qui dat
omnibo affluẽter. Si g ſapia eſt de bonis vie.⁊ illa petunt᷑
in ſcdᷣa petitõe:̊ videt᷑ differre iſta petitio a ſcða.¶ Pꝛet.
Hugo de vᷣtute oꝛãdi dicit.qꝙ in mĩmis ſimpt: poſiulamus
g videt᷑ goſa male dicere ꝙ poſiulatõe iam iuſtis glia cele
flis oꝛat᷑:cũ głia nõ ſit de mimis bonis.¶ Mñſio. ad eui⸗
dentiã eoꝝ qᷓ bic q̃ſita ſũt.Qota.qꝙ poſtulatõ duplꝛ ſumit
coĩter ⁊ ꝓpꝛie.Coĩter poſtulatõ appellat᷑:qñ determĩate ex
pꝛimit᷑ qð petit᷑etiã in mõ petẽdi.⁊ iſto mõ poſiulatõ con
tinet (ſicut dicit Hugo)ſub ſe obſecratõeʒ rogatõeʒ ⁊ ſim⸗
plicẽ poſtulatõeʒ. vt ſupꝛa tactũ eſt. Pꝛe.vt habet᷑ ab ang.
obſecratõ ẽ in neceſſitatibo maximis.ſᷣ̊ rogamꝰ in medijs.
in mimis ſimpłꝛ poſtulamus. Poteſt dici ꝙ ad illud qð
obijcit᷑ pꝛimo.ſſcʒ ꝙ poſtulatõ nõ differt ab obſecratõne:ꝙ
h veꝝ ẽ ſᷣn acceptionẽ Hug. ꝓut large ſumit᷑. iſto em̃ mõ
2tinet petitionem eoꝝ quibo indigemus pꝛo ſiatu vie. ſiue
ſint mala amouẽda:ſiue bona adipiſcẽda: dum qð petitur

erpᷣmit a ſic eſt in illo vbo ps. Intret poſtulatõ mea in cõ⸗
ſpectu tuo dñe. Silꝛ ⁊ in illo qð obijcit᷑ de verbo Jaco.j.
Siquis veſtrũ indiget ſapiẽtia.¶¶ Ad illud qð tercõ obij⸗

——

citur ptʒ reſponſio ex pdictis.quia poſtulatõ aliter ſumit

ab apoſtolo gliter ab Hugone · SS
oniequeter queri .S. ij.

tur de quarta ſpecie.ſcʒ gr̃aruactõne ſic.Oĩs oꝛo eſt reſpe
ctu nõ habiti.vt habeat᷑. Illud em̃ qð habet᷑.ſcʒ gratiaru⸗
actio ſemꝑ eſt ꝓ accepto:ꝗᷓ nõ eſt oꝛo.¶ Si dicat᷑ ꝙ ponit
inter ſpẽs oꝛonis.qꝛ ipᷣa eſt ꝑ ſe ↄplemẽtuʒ aut ocluſio ſiue
totũ refundẽs in xũ. vñ glo.grarũactio de ꝑactis qᷓ totuʒ
ↄcludũt.q̃ſi totũ ſit a deo.ꝗ pari rõne cũ ozones nr̃e ita de⸗
beant a laude dei ſicut ⁊ in lande ſiue in grarũactõe termi
nari: videt᷑ ꝙ deberet poni laus dxi añ oès iſtas ſpẽs.⁊ HB ẽ
qð dicit plane Ambꝛo. Si velis rogare ⁊ incipias dicẽ da

mihi hoc vel illud:nõne arrogãs oꝛo videt᷑ eẽ.⁊ iõ inchoa⸗

ri debet a laude dei. ⁊ tu rogas om̃ipotentẽ cui oĩa poſſibi

lia ſunt: cũ igit᷑ ſic nõ fiat: videt᷑ mihi inſufficiẽs.Cꝛet·.
ritur de ſufficiẽtia iſſaꝝ ſpecieꝝ.⁊ q̃re tm̃ tot ſũt. TKRñnſio

ad hᷣ põt dici ꝙ duplex diuiſio iſtaꝝ ſpecieꝝ innuit in glo.
quaꝝ vna ſumit᷑ m petitões q̃s facit ſacerdos vel põtifex
in miſſa:eo mõ quo ſupꝛa tactũ eſt. Cũ quo notãdũ.q ipᷣa
miſſa ſolet diuidi in quinq; ꝑtes. qꝛ quinges xp̃c cuiꝰ paſ⸗

ſiomis in miſſa memoꝛia babet᷑ pcipue ſanguinẽ ſuũ fudit.

pꝛimo in circũciſione Luc.ij.ſcðo in oꝛone qñ poſitꝰĩ ago⸗
nia ꝓlixius oꝛauit Luc.xxij.tercõ in flagellatoõne qũ coꝛo
na ſpinea eſt poſita in capite eiꝰ Math.xxvij. ⁊ JZohᷣ. xix.
quarto in ꝑfoꝛatõe manuũ in cruce.eodẽ ca. Quinto in la
teris aꝑtione poſtꝙ;ᷓ iã moꝛtuꝰerat eodẽ ca. Pꝛima a te igi
tur vſq; qui pꝛidie ꝙᷓ pateret᷑.ſcða a qui pꝛidie vſq; ad me⸗
mẽto.tercia a memẽto vſq; ad pr noſter. Quarta ꝑs ẽ illa
que dicit᷑ emboliſmꝰ.i.ſuꝑerxcreſcens: qꝛ poſtea addita in⸗
ter pr̃ noſter ⁊ dñs vobiſcũ. Quinta ẽ ab emboliſmo vſq;ʒ
ad finẽ miſſe.Quatuoꝛ igit᷑ ꝑtes miſſe coꝛrñdent illis qua
tuoꝛ ſpeciebo ab apto aſſignatis. Quĩta aũt nõ ↄputat᷑:qꝛ
poſtea addita fuit em boliſmꝰ.Ael ſic põt ſumi diuiſio.vt
obſecratõnes dicant᷑ fieri ſpãliter ꝓ viuis⸗ ꝓ ipo eccleſie
miſtro vt eivoꝛones ſint accepte. Oꝛones ꝓ ipᷣa ↄſecratõne
hoſtie.poſtulatões ꝓ moꝛtuis.poſt agũt᷑ gre ꝓ bñficijs iaʒ
acceptis. Elel obſecratões ꝓ fidelibo moꝛtuis.oꝛones pꝛo
pctoꝛibo viuis.poſlulatões ꝓ iuſtis:gr̃arũactões ꝓ bonis
Diuiſio altera m glo.ſic ſumit᷑.⁊ ẽ coĩt reſpectu cuiuſ⸗
cũq; penitẽtis.qꝛ cum oꝛo ſit petitõ. aut erit reſpectu mali
amouẽdi: ſic ẽ obſecratio.ſi reſpectu boni qð debet fieri:Rᷣ
Duptꝛ eſt.aut em̃ eſt reſpectu iaʒ dati: 2 ſic eſt gẽarũactio.
Aut dandi ⁊ hoc duplꝛ.qꝛ illud aut ẽ vie: ſic ẽ oꝛo.aut pa⸗
trie:ſic eſt poſtulatio.⁊ axparet oꝛdo.ſicut em̃ pꝛiꝰeſt mali
amotio qꝙ; boni adeptio:ſic obſecratõ añ alias.⁊a ſicut pꝛꝰ
eſt bonũ habẽduʒ ꝗ habitũ:ſic pꝛiꝰpoſtulatõ.⁊ oꝛo grarũ⸗
actõe.⁊ ſicut pꝛiꝰeſt habẽdũ vie q; patrie:ſic oꝛo añ poſtu⸗
lationẽ his viſis.¶ Ad pᷣmũ dicendũ eſt.q; grarũactio cõ⸗
putat᷑ inter ſpẽs oꝛonis.qꝛ eſt eaꝝ ↄplementũ.⁊ ſᷣm glo. to
tum refundẽs in vũ.vt ſupꝛa tactũ eſt. vel aliter põt dici.
ꝙ eſſe oꝛonis nõ cõplet᷑ totalit᷑ in amotõe mali ⁊ boni aſſe⸗
quẽdi:ſᷣ generaliꝰadbuc habʒ determiari eiꝰeẽ ſᷣm qð dic
Aug ·ꝙ eſt piꝰmẽtis affectꝰin deũ directꝰ.⸗ Hugo ꝙ ẽ cõ⸗
uerſio in deũ ꝑ piũ ⁊ humilẽ affectũ.fide ſpe ⁊ caritate ſub
nixa.⁊ ſic põt determĩari coiter reſpectu pᷣſentiũ p̃teritoꝝ
et futuroꝝ.⁊ ſie gr̃arũactio que ẽ de pᷣteritis põt ſub oꝛone
otineri.licet q̊ nõ ↄtineat᷑ ſub oꝛone ꝓpꝛie accepta.qꝛ ſic eſt

reſpetu habendi vt obijcit᷑:ↄtinet᷑ tñ ſub illa ſi pecie oꝛz onis

que dicit᷑ captatõ ab Hug. diuidit eĩ Hugo oꝛonẽ ĩ ſ uppli
cationẽ poſtulatõez 2 inſinuatõeʒ. Et ſupplicatõez in tres
in captatõeʒ exactionẽ 2 purã oꝛatõem. Captatio aũt ẽ ad
captandũ beniuolẽtiã iudicis. ⁊ bñ captat ꝑ gratiarũactõ
nem:qꝛ captat᷑ dei beniuolẽtia. vel cũ oſtendimoei nr̃aʒ mi
ſeriam vt ꝙ ſumꝰpꝛoni ad malũ ⁊ difficiles ad bonũ.vł qñ
manifeſtam?hoſtiũ nr̃oꝝ crudelitatẽ.⁊ ex altera ꝑte mani
feſtamꝰei potentiã.qꝛ liberat nos quãtũ eſt de ſe a malo 2
in bono ↄſeruat.⁊ ꝓ iſtis põt eſſe grarũactio. ¶ N planũ ẽ

ꝙ gr arũactio põt inter oꝛonis ſpẽs oputari. Qðòð obijcit
de laude qð debet pᷣponi. dicẽdũ ꝙ aliter diuidit Ambꝛo.

ſpẽs oꝛonis qᷓ aplus.Aptus eĩ ſolũ attẽdit diffeꝛẽtiã ad oꝛ

dinẽ petitoꝝ.vñ ſᷣm ꝙ mẽbꝛa diuiſiõis hñt referri ad mini

ſtros eccłie in celebꝛatõe miſſe recte oꝛdinata ſunt.qꝛ pꝛiꝰẽ
petere ꝓ viuis et ꝓ ſeipᷣo:vt ſit miſter acceptꝰad offerẽdũ.
qð fit in his que ↄſecratõeʒ coꝛꝑis xpᷣi añcedũt ⁊ boc obſe
cratõne. Et hec oꝛzo ↄſiſtit in ↄſecratõne ipᷣius coꝛꝑis xpᷣi:
qm̃ de ↄgruo dignitas ex ꝑte miĩſtri pᷣcedere debet. Om au
tem ad ea que ſecunt᷑ vſq; ad ↄmũionẽ ꝑſonã gerit oꝛantis
alijs:⁊ tũc dicit᷑ poſtulatõ que ↄſequit᷑cũ pꝛius ſit oꝛa⸗
re ꝓſe ꝙᷓ ꝓ alijs. Alltimo debet eẽ grarũactio qᷓ attendit᷑ ĩ

his que dicũt᷑ poſt ↄmũionẽ.⁊ ita diuiſio accipit᷑ ᷣm ↄgru

entiaʒ illiꝰepłe.ſcribit em̃ ibi ad Thimo.pontificẽ apkus
et ideo illa dirigit᷑ pncipalit ſacerdotibo et ep̃is:et ita ea qᷓ
in ea dicunt᷑ m ꝙ ↄmũiter habeẽt referri ad oẽs. Ex his et
ſuꝑius tactis.ptʒ numerꝰet ſufficiẽtia ſpecieꝝ oꝛonis aſſi

gnataꝝ ab aplo. Ambꝛo. aũt nõ ſolũ attendit que petunt᷑.
ſed etiã modũ petendi.et quid debet eſſe oꝛonis pꝛincipiũ.

et quid finis.et ideo qꝛ deꝰ vbet eſſe nõ ſolũ finis oꝛonis ſ
initiũ motiuũ adoꝛãduʒ.ratõne cuiꝰ debet oꝛzo a laude dei

inchoari.ideo Ambꝛo. inter ſpẽs oꝛonis ponit laudẽ dei:

nõ aũt aplus qui ſolũ reſpicit oꝛdinẽ petitoꝝ.
Mlembꝛũ ſecũdum

Herñ.in q̃ ponũt᷑ eadẽ mẽbꝛa q̃ ponit apls.
alit illa explanat dic em̃ ſic ꝙ obſecratõ eſt

vbſe mittit

bꝛiam veſtimẽti xpᷣi ihu. et nõ fuit auſa rogare dñi ĩmedia

te Marci.v.Sed cũ hõ poſtea accipit fiduciam accedit et

tũc petit deũ ꝓ ꝓpꝛijs xelictis:oꝛo eſi.et ponit exẽplũ de iſta
petitõe de maꝛia magdalena q̃ pᷣmo pᷣuerecũdia ſtetit retꝛo
pedes.vñ nec auſa fuit accedẽ. et tũc ſua petitõ.obſecratio
fuit.̊ poſtea verecũdia depoſita ⁊ fiducia accepta acceſſit
et tũc ĩmediate rogauit dñm. et tũc ſua rogatõ oꝛatõ fuit.
Poſtulatio eſt qũ homo iã habet quãdã hilaritatẽ coꝛdis
nec eſt cõſcius pctti alicuiꝰet petit gloꝛiã ſibi et ↄſeruis ſuis
et grarũactio eſt ita pfecta vt etiaʒ anteꝙ petit dignoſit ex⸗
audiri.ſm ꝙ dicit᷑ Yla.penultio adhuc illis loquẽtibo ego

exaudiã.et Johᷣ.xj.habet᷑ de xpo.gr̃as tibi ago pr̃ qm au⸗
diſti me.et quidẽ ſemꝑ me audis.patet igit᷑ bic ſicut et ſi upß
oꝛdo et ſufficientia ſᷣm gradus.⸗¶ Sed queſtio oꝛitur vide

tur quare nomẽ ↄmune qð eſi oꝛatõ magis appꝛopꝛiet᷑ mẽ⸗
bꝛo ſcðo qᷓ; alijs:cum magis deberet appꝛopꝛiari tercio mẽ⸗

bꝛo:cum ex pᷣdictis patet ꝙ illa ſpecies ſit dignioꝛ. ¶ AD

hoc rñdet Merñ.ꝙ oꝛatõ eſt oꝛis ratio.ſed in pꝛima ſpecie
nõ loquit᷑ homo deo niſi ꝑ mediatoꝛem.in ſcdᷣa vo ſine me
diatoꝛe loquit᷑ deo et ꝓ ſe ſolũ.ĩ tercia nõ ꝓ ſe ſolũ ſed etiãẽ
pꝛo conſeruis.et ideo cum oꝛo ſit oꝛis ratio: aꝑpꝛopꝛiat᷑ ſe⸗

cunde ſpeciei.licet ſit mune nomẽ.
Mlem bꝛũ terciũ

Onſequẽter q̃rit᷑ de diuiſiõe quã ponit Am⸗
bꝛo. Diuidit eĩ oꝛonẽ in dei laudẽ. ſupplicatõ
nẽ. poſtulatõeʒ ⁊ gr̃arũactõeʒ. Sʒ qrit᷑ quõ
Naus ponit᷑ inter ſpẽs oꝛonis: cuʒ nihil in ea
petãt᷑. petitio em̃ oꝛis vel eſt ꝓ malis amouẽdis.vel bonis
adipiſcẽdis.ſ̊ laus nõ dicit᷑ reſpectu hmõi vel illiꝰ:ß potiꝰ
eſt maifeſtatõ ſũmi boni. habet᷑ in glo.ſuppᷣs. exaltabo te
emerex. ¶ Pꝛet. qrit᷑ de differẽtia int ſupplicatõez 7 po
ſiulatõem. a videt᷑ ꝙ nõ ſit differẽtia. qm̃ ꝗ ſupplicat rogat
iudicẽ vt eũ attente audiat.et ideʒ facit qui poſtulat.ᷣ non
differũt vt videt᷑.¶ Pꝛet.qᷓrit᷑ quõ differũti ſta mẽbꝛa ⁊ q̃
liter adinuicẽ diſtiguũt᷑.¶ Rñſio.ad hoc põt dici Am
bꝛo.ſicut pᷣtactũ eſt nõ ſolũ ↄſiderat oꝛonẽ q;tũ ad oꝛdineʒ
petitoꝝ. ſic eĩ accipit aplus:ſ ſᷣm modũ petẽdi.modꝰ autẽ
hic eſt.vt ipe de qui petit᷑ ſit in duplici cauſalita te reſpctu
oꝛonis.ſcʒ ⁊ ſiẽ motiuum: ⁊ ſic finis.⁊ ideo dicit ipe ꝙ oꝛo

Onſequẽter q̃rit᷑ de diuiſiõe quã ponit bẽus

ñ aligs timet ꝑ ſe accedẽ ad rogãdũ deũ: et
ntceſſoꝛẽ vt cũ dicit᷑ ſcte petre oꝛa p nobis
vel aligd hmõi.Et ponit exemplũ de muliere q̃ tetigit fim⸗

————

8
d.
10
int
fü.

i:

tio

i

4
me⸗

teie
me
tiä
ſe

me
ni
vö
dea
nis
otd
vote
i⸗

c
70

i⸗

¶ Nueſtio

nẽa debet inciꝑe a lande dei. ⁊ ſic eſt ſpẽs pꝛima vt oñdat᷑

ipe deꝰpᷣncipiũ oĩs boni in nobis. debet etiã termiari ĩ lau
dem dei vt etiã oñdat᷑ eſſe ſinis:⁊ ſicẽ grarũactio.i medio
aũñt ponit duas ſpẽs q̃ ſic diſlinguũt. Cũ em̃ aligs intẽdit

rogare aliquẽ.pꝛimũ ẽ vt petat beniuole audiri beniuolen
tia aũñt obtenta ſequit᷑ ſecũduʒ. vt dicat petitõeʒ intentu.et

ßm h̊ ſunt due ſpẽs ſupplicatõ que petit beniuolentiã: 2 po
ſiulatõ que ↄtinet petitõis expᷣſſionẽ.Et extẽdit ſe poſtula⸗
tio ⁊ reſpectu mali amouẽdi ⁊ boni adipiſcẽdi. Ex iam di
ctis ptʒ oꝛdo iſtaꝝ ſpecieꝝ.qꝛ em Fm modũ petẽdi attendi
tebet ĩ pᷣmis ipᷣe deꝰvt pᷣncipiũ oĩs boni ĩ nobis: iõ pᷣmo lo
co ponit᷑ laus ⁊ pᷣcedit oẽs alias Pꝛet. pꝛiꝰẽ captare beni⸗
uolẽtiã. qua obtẽta intentã petitõem erpmere:⁊ ideo ſpẽs
ſcdða ponit᷑ ante terciã.vltimo ponit᷑ grarũactio.qꝛ tũc oẽo
in laudẽ dei termĩat᷑ qñ ei reddũt᷑ gre de bonis iã acceptis
hoc patʒ ſolutõ ad vltimũ. A M aut pmo obijcit ꝙ laus
ſub ofone nõ ↄtinet. Dicendũ ꝙ et ſi nõ ↄtineat qᷓtum ao
ratõeʒ petitoꝝ:ↄtinet᷑ iñ qᷓtuʒ ad modi petendi.ſᷣim ꝙ iam
dictum eſt ꝙ oꝛãs laudare debet deũ ⁊ in pneipio? in fine
patet ſimiliter ierciũ quõ ſupplicatioꝛ poſtulatio differũt
7 diſtingnütur.

¶ WMembꝛum quartum

Onſequẽter q̃rit᷑ de diuiſione DHugo.ſic.de⸗
termĩat eĩ ꝙ tres ſpẽs ſũt oꝛonis. ſupplicatõ
poſtulatõ inſinuatõ.⁊ exponit. Supplicatio
eſt ſicut dic ſine determiatõe petitõis hũilis
et a pcatio. Doſtulatõ eſt detmiate petitõis inſerta
narratõ. Inſinuatõ eſt ſine petitõe ꝑ ſolã narratõeʒ volũ⸗
tatis facti ſignificatõ. hbec Hugo. Erx bis ptʒ ꝙ inſinuatio
nõ eſi narratõ nec ſpẽs oꝛonis.qð em̃ excludit petitõeʒ ex⸗
cludit ozonẽ.vt ex dictis ptʒ.. Dꝛet. cũ hic tãguntur tres
ſpẽs oronis.t ſilꝛ ¶Math.vij.cũ dicit᷑.petite ⁊ accipietis.
qrite ⁊ inuenietis.pulſate ⁊ aꝑiet᷑ vobis. Querit᷑ vtꝝ ſunt
eedẽ cũ illis vel ad illas reducãt᷑.videt᷑ ꝙ nõ ſint eedẽ nec
reducãt᷑:q; pᷣma ſᷣm Hugo.nihil accipit ſcʒ ſuꝑlicatõ. nõ
em̃ aliqua rẽ ꝓpꝛie petit: ̊ beniuolẽtia captat.illa eĩ petitõ
que ẽ in euãgelio aliqꝗd accipit.Dicit᷑ em̃ ibi petite ⁊ accipi
etis. Silꝛ tercia Hugo.ſcʒ inſinuatõ:nõ videt᷑ tercie euã⸗
gelij rñdere. ſcʒ pulſatõis. Inſinuatõ em nõ petit expᷣſſe ſᷣ
narrat. pulſatõ aũt ad plenũ videt᷑ acciꝑe qð ptʒ cũ dꝛ pul

ſate ⁊ aꝑiet᷑ vobis.a ꝑtiõe aũt facta plene intrat᷑ſi aũt nůõ:·

nõ ſunt eedẽ.qrit᷑ ̊ quõ accipiũt᷑ iſte: ⁊ quõ ille. Ad boc
dicendũ ẽ. ꝙ iſle tres ſpẽs ab DHugo.poſite:nõ ſunt eedem

cũ illis de Math.nec ad illas reducũt᷑. Ille em̃ m euãge

liũ ſic accipiũt ab aug.in pᷣmõe dñi de mõte.Ad hoc eĩ di⸗
cit ꝙ ſit bonꝰviatoꝛ ⁊ ꝑueniat ad terminuʒ intentũ.pꝛimo
indiget ſanitate: ſcdo facilitate qͥ ad intmediũ.⁊ poſt ſeqꝗt
ꝑuenire qᷓtuʒ ad terminũ.⁊ ſicut io eſt in via coꝛꝑali:ita ẽ
⁊ in via ſpũali.qᷓtuʒ ad pꝛimũ dicit᷑ petite.qᷓtuʒ ad ſecun⸗
dum qrite.qᷓtuʒ ad terciũ pulſate ⁊ tũc aꝑit᷑.qñ em̃ ꝑuen⸗
tum eſt ad terminũ: nõ reſtat niſi intrare qdð notat᷑ ꝑ aꝑtõ
nem.pꝛimo ꝗ̊ qtuʒ ad initiũ in quo ẽ collatõ gre.ſcdo qtũ
ad mediuz in qͥ eſt ꝓuectõ in vᷣtutibo ⁊ bonis oꝑibo:tercio
ituz ad terminũ in qͥ eſt introitꝰ ad regnũ.⁊ reſpõdeẽt iſte
tres ſpẽs iſtis tribo quas apłus ponit.obſecratõeʒ .or̃onẽ

poſtulatõʒ. petitio obſecratõi.pulſatio poſtulatõi. Scðim

Hugonẽ ſic ſumit᷑ diuiſio. Intẽtio em̃ oꝛãtis impᷣmit᷑ ſola
narratõe. tũc eſt inſinuatõ.aut narratõe inſerta petitio⸗
ne:⁊ hoc põt fieri duobo modis.vel qñ inſerta ẽ petitõ de⸗
termĩate.vt cũ dicit᷑.Coꝛ mũdũ crea in me deꝰ:⁊ tũc eſi po
ſtulatio. vel qñ narratõi nõ eſt inſerta petitõ determĩata:
tũc eſt ſupplicatio.petit igit᷑ aligs ſimplici narratõe:⁊ tũc
eſt inſinuatõ.ant narratòi inſerta petitõe detmĩate: ⁊ tũc
eſt poſtulatõ.aut narꝛatõe nõ inſerta petitõe detmĩata tũc
eſt ſupplicatio.Ex his ptzʒ rñſio ad illud qð queſitnʒ eſt de
inſinuatõe.licet em̃ nõ directe aliꝗd illa petit᷑ determĩatũ
quadã tñ inſinuatõe aliquio petit᷑ illa.¶ Sʒ adhuc poteſt
queri de oꝛdine.videt᷑ em ꝙ vltimo loco poni debeat poſtu

latio.qꝛ dignioꝛ inter oẽs quẽadmodũ in apli enũeratõne

vltimo loco ponit᷑ inter tria qꝛ dignioꝛ. Rnſio.aliter eſt ĩ

lxxxirx.

modis petẽdi.⁊ in eis q̃ petũt᷑:⁊ in diuiſionibo acceptis ꝑ
ↄpatõeʒ ad petita ⁊ ad modos petẽdi. in diuiſionibo qᷓ ac⸗
cipiũt᷑ ſm oꝛdinẽ petitoꝝ: debẽt mẽbꝛa oꝛdiari ᷣm oꝛdineʒ
petitoꝝ ⁊ ſic fit ĩ diuiſiõe aplłi ⁊ euãgelij.vt ſupꝛa tactũ eſt
In diuiſiõe aũt accepta qᷓtũ ad modos petẽdi ſᷣm modos
petẽdi debẽt mẽbꝛa oꝛdiari. ⁊ ſic ẽ in diuiſiõe bac DHug.qꝛ
naturalit ẽ p̃oꝛ modꝰ qͥ captat᷑ beniuolẽtia qtũ ad modũ ꝗ
attẽdit᷑ circa petitõeʒ.⁊ iõ ſuꝑlicatõ ponit᷑ añ alias.⁊ ſim⸗
pler narratõ poꝛ qᷓ; narratõ inſerta petitõi. ⁊ ita adhuc pꝛi
us ſupplicatõ. Itẽ pꝛiꝰẽ modꝰqᷓ; nõ xetmiatꝰ ſiue expꝛeſſus
nõ expſſo: ⁊ ita poltulatõ añ inſinuatõeʒ.

¶ Adhuc queritur HS. .
te ſpecielo ſupplicatõis que ſunt tres m Hugo.ſcʒ capta⸗

tio.exactio:pura oꝛatõ.ſupplicatio aũt eſt ad captandũ be⸗
niuolentiã.ſed tribo modis captat᷑ beniuolłẽtia. vel ip̃m a
quo petit᷑ collaudãdo:qð facit captatio.vel aduerſarioꝛuʒ
maliciã ⁊ crudelitatẽ onñdendo:qð facit pura oꝛo iſte tri
plex modꝰ põt videri in pluribo locis ſcripture.ſpãliter in
or̃one Eʒzechie Iſa.xxxviij. Cũ em̃ ibi dicit᷑ dñe deꝰ exerci⸗
tuum ⁊c̃.captat᷑ beniuolẽtia dei ꝑ ſuoꝝ bonoꝝ enũeratõeʒ
⁊ ſic attendit᷑ captatõ.cum addit᷑:vere deſertas fecerũt re⸗
ges aſſirioꝝ terras.ibi captat᷑ beniuolẽtia ꝑ maloꝝ illoꝛũ
ab aduerſarijs manifeſtatõeʒ.2 ſic attendit᷑ exactio.Ter⸗
cio cũ addidit ⁊ expᷣſſit ſuã miſeriã innuendo petitõi fuit
pura oro. Patet igit᷑ quõ tripłꝛ oꝛat᷑ beniuolẽtia captatõe
que ẽ ad inclinãduʒ auditoꝛẽ.exactõe q̃ quadã inſtantia ⁊
impoꝛtunitate reddit eũ memoꝛẽ pura oꝛone. ſcʒ ꝑ carita⸗
tis quãtitatẽ ⁊ ſuꝑabũdantẽ deuotõem qð fit q mens ita
attendit᷑ ex abundãtia deuotõis:xvt cũ ſe ad den poſtulatu⸗
ra ↄuertit᷑:pᷣ amoꝛis eiꝰ magnitudie etiã petitõis ſue obli⸗
uiſcit᷑.¶ Sʒ tũc q̃ri põt quare oꝛo appꝛopꝛiat᷑ tercie ſpeciei
dicẽdũ cũ ſᷣm aug.oꝛo ſit piꝰaffectꝰmẽtis ĩ deũ directꝰ.⁊ ta⸗
lis marxie fit in tercia ſpẽ vbi totalit petẽs rapit᷑ i amoꝛem
eiꝰꝗ petit᷑.iõ illi maxie apꝛopꝛiat᷑.nõ ſic aũt erat ĩ pᷣma nec
in ſeda.vñ dicit Hugo.in captatõe ẽ timoꝛ:in exactõe fidu
cia:in pura oꝛone dilectõ ꝑfecta. Ecce ptz ꝙ tercia ſpẽs to
talit᷑ dirigit affectũ ĩ deũ.⁊ iõ ꝗꝓpꝛe oꝛois vẽdicat ſibi nomẽ
Ao ſů̊ᷣ ſciẽdũ ꝙ poſtulatõis tres ſũt ſpẽs.ſcʒ obſecratio.
rogatõ.a ſimpler poſtulatõ.pᷣma ĩ maioꝛibo.ſcða ĩ medio⸗
cribo.tercia ĩ mioꝛibo.⁊ ſumit᷑ iſta diuiſio ᷣm gradũ eoꝛũ
que petũt᷑.⁊x ideo ptʒ oꝛdo.qꝛ maiꝰnobile pᷣcedit minꝰ nobi
le vel magis neceſſariuʒ minꝰ.⁊ qð minꝰ:illudo qð mimũ.
vñ dĩc Hugo. Obſecramꝰiĩ neceſſitatibo maximis.ſᷣ̊ roga⸗
mus ĩ medijs.in mĩmis ſimpłꝛ poſtulamꝰ.excellẽtiſſimuʒ
obſecrare:mediũ rogare.mimũ ſimpłꝛ poſtulare.hec hug.
Sʒ tũc q̃ri põt.q̃re cũ nomẽ poſtulatõis ſit ↄmũe ad has
tres ſpẽs:magis appꝛopꝛiat᷑ tercie ꝙᷓ alij.dicẽdum ꝙ aliqñ
appꝛopꝛiat᷑ nomẽ ſuꝑioꝛis inferioꝛi.qꝛ veriꝰꝑticipat nomẽ
illiꝰ.⁊ ſic nõ eſt hic.aliqñ aũt retinet inferiꝰſuꝑioꝛis nomẽ
ꝓr imꝑfectõeʒ ſuã:ſicut dicit᷑ ð aliq̊ hoĩe ꝗ modicũ diſcre
tus ẽ.q ẽ quoddã aĩal ꝓpter eiꝰimꝑfectõeʒ.ſic ẽ in ꝓpoſito.
Vltimo ſciendũ ꝙ ᷣm Hug. tres ſunt ſpẽs inſinuatõis
ſcʒ qꝛ fit cum timoꝛe.aut fiducia aut ↄtemptu.Timoꝛe qñ
nõ confidit homo de impetratõe petitõnis ſue:⁊ ſic fuit in
martha. Joh. xj. qñ dixit dñe ſi fuiſſes hic frater meus nõ
fuiſſet moꝛtuꝰ.ij Qon em̃ confidebat qꝛ cauſa magna erat ⁊
magna ꝑſona quã rogabat. Aut qñ de facilitate cauſe vel
etia de benignitate ꝑlone homo ↄfidit.⁊ tñ deſideꝛiũ expli
care negligit:qꝛ ſperat ſola inſinuatõe obtinere:ſicut fuit
illud mr̃is dñi. Joh.ij.vinum nõ habent.Contemptu au⸗
tem quando cauſa humilis eſt ſiue vilis ſiue etiam perſo⸗
na que rogatur que oꝛatio ab oꝛatione dñica merito eſt ſe⸗
cludenda.huiꝰ autem diuiſionis ratio ſic apparet. aut em̃
maiꝰeſi qò inſinuat.⁊ ſcoᷣm ꝙ huiꝰ.id eſt inqᷓtum maiꝰ:⁊
tũc eſt inſinuatio ex ↄtemptu.qꝛ ↄtemptibile eſt qd maius
petit.⁊ ideo bñ petere nõ audet nõ iuſtꝰ.⁊ hoc dupłꝛ.quia
aut habẽs gr̃am ad hoc in pᷣmo ſtatu:⁊ tũc adhuc ei com⸗
petit petere cũ timoꝛe.⁊ tunc eſt inſinnatõ ex timoꝛe qꝛ pa
rũ reputat ſe ð familiaritate dñi acqſiſſe.aut iã in gra ꝓ⸗
ficiens ſeu ꝑfectꝰ: ⁊ ſicẽ inſinuatõ fiduciał. Jã em̃ ꝗ talis

eſt magnã debʒ fiduciã gerẽ de dño.ꝛ ſic pʒ oꝛdo iſtaꝝ pti
um. Accipit᷑ em̃ hic oꝛonis diuiſio ꝑ ↄpꝑatõʒ ad petẽtẽ · Et
ꝛ2 ↄtingit petẽtẽ denenire a gra initiali ad graʒ ꝑlectõnis
eu ꝑfectũ: ideo pᷣmũ añ ſcᷣm. Iꝭtẽ qꝛ pꝛioꝛ Eilla oro q̃ ẽ ac
cipiẽda ꝙᷓ illa q ẽ reſpuẽda:ideo pᷣmne due añ vltimã. .
Mueſtõ. xc.de vſn oꝛonis.

. cto in generali de
8 )onn gencrale ſiue

ſpeciebo:ſequit᷑ de vſu oronis.Pꝛimo 64
rit᷑ ĩ hac ꝑte de vtilitate vſus. Scðo ð mõ
— vtendi. Lercõ ꝗd petẽdũ.Quarto quoꝛũ
eſt vti. Quinto quis eſt oꝛandus.Sexto ꝓ quibo eſt oꝛan⸗

dum. Septimo de ↄgruentia vſus.

Membꝛum primũ
Kimo igitur de vtilitate vſus oronis. hoc ẽ
quereꝛe ſi oꝛare ſit alicuiꝰvtilitatis.Et pᷣmo
ſi eſt alicuiꝰ ſimpliciter. ſcdᷣo ſi eſt vtilitatis
que eſt neceſſaꝛia ad ſalutẽ.

rticulus primus

D pꝛimũ ſic ꝓcedit᷑ ad ꝑtẽ affirmatiuã.xp̃c de⸗
dit nobis exẽplũ oꝛãdi.Luc.vj.factũ eſt in illis
diebo exijt in mõtẽ oꝛare.⁊ erat ꝑnoctãs in or̃o
ne dei. ſi igit xp̃m maxie in actibo vᷣtualibo vtile ẽ imitari:
ↄſtat ꝙ oꝛare eſi alicuiꝰvtilitatis.l Itẽ om̃i illo cuiveffica
cia culpe ꝑpetꝛate impetrat᷑ cꝛatõ ſiue abolitõ: ↄtingit vti
vtilit.oro ẽ hmõi ꝓbatõ.Aldath.xvij.B genꝰemonioꝝ nõ
eijciet᷑ niſi ꝑ oꝛatõeʒ ⁊ ieiuniũ. Hieꝛo.ibi.oꝛo ſanat peſtes
mẽtis.ieiuniũ peſtes carnis.hmõi at᷑ peſtes ſũt picia 2 pec
cata q̃ mẽtis ſũt.pᷣs.Dixi ↄfiteboꝛ adueꝛſũ me ĩiuſticiã me
am dño ⁊c.⁊ ptꝰ.ꝓ hac oꝛabit ad te oĩs ſctus.ꝛ ↄſtat ꝙ nõ

fruſtꝛa.ꝗl Itẽ om̃e illð coefficacia otigit graʒ abũdãtẽ ꝓme
reri ẽ alicꝰvtilitatis.oꝛo ẽ hmõi.ꝓbatõ Act᷑ iiij. Cuʒ oꝛaſ⸗
ſent. ſcz apli motꝰẽ locꝰ in q erãt ↄgꝛegati:⸗ repleti ſũt oẽs
ſpũſcẽo.⁊ pᷣmo eiuſdẽ habet᷑.ꝙ hi oẽs erãt vnanimit ꝑpſeue
rãtes ĩ orone cũ maria mr̃e ihu.⁊ infra factꝰ? repẽte de ce
lo ſonꝰtãqᷓ; aduenientis ſpũs vebemẽtis.⸗ replenit totã do
mũ vbi erat ſedẽtes.⁊ appa. illis diſꝑ.lingne taq ignis. le⸗
ditq; ſup ſinglłos eoꝝ. ⁊ repleti ſũt oẽs ſpũſcto..¶.¶ Itẽ om̃e
illud cꝰ efficacia vł vſu ↄtigit copioſe aĩazʒ a pre luminũ il⸗
luſtraꝛi ẽ alicꝰ vtilitatis.oꝛo ẽ hmõi: ꝓbatõ.iij. Reg.iij. Di
xit dñs ſalomõi.qꝛ poſlulaſti tibi ſapiaʒ ad dilcernẽdũ iu⸗
diciũ:ecce dedi tibi coꝛ ſapiẽs ⁊ intelligẽs. intãtũ vt nullꝰ
añ te ſilis tibi ſit:nec ptꝰ te ſurꝛecturꝰ ſit. Dañ.ix.adhuc
loquẽte ĩ orone.ecce gabꝛiel cito volãs tetigit me. ⁊ docuit
me. dixitq; mihi.daniel nũc egꝛeſſus ſi uz vt doceꝛẽ te intel
liges ab exoꝛdio pꝛecũ tuaꝝ egꝛeſſus ẽ mo... Itẽ ome ills
cuiꝰefficacia ↄtigit ſiue vſu celeſtẽ ianuã a ꝑire:ẽ alicꝰvtili⸗
tatis. oro ẽ hmõi.ꝓbatoõ Jac.vlt.habet᷑.ꝙ ad oroez helye
clauſuʒ eſt celum 2 aꝑtum. ⁊ ꝙ intelligi habeat nõ ſolũ de
clauſione ⁊ aꝑtione qͥ ad bñficiũ pluuiaꝝ: ᷣ etiã ad ſalutẽ
aĩaꝝ: ptʒ ꝙ imediate añ dicit᷑ oꝛate ꝓinuicẽ vt ſaluemini.
Itẽ qð hoꝛtat᷑ aplus ſpũſcto plenꝰ. merito ẽ alicꝰvtilita⸗

. „.

tis.or̃o eſt hmõi.ij. Thi 10.ij. obſecro pᷣmũ fieri oim obſe-
cratões ⁊c. IYeẽ aug.li.de heꝛeſibo ⁊ noĩba hereticoxꝝ. im⸗
ꝓPbat hẽſim pelagianoꝝ.ꝗ oꝛones ecclie deſiruebãt.qᷣ nj
feciſſet niſi oro eẽt alicꝰvtilitatis.2 ita vt pꝛiꝰ.Cõtra.ſi
poſtulatõ aut oro alicꝰvirtutis ẽ:aut hoc eſt. qꝛ aut ille cui
poſtulat᷑ petitõeʒ ignoꝛat:aut vt eiꝰvolũtas flectat᷑ vel etiã
inutet. Sed dñs ſci t ꝗo petẽ volumꝰañqᷓ; petamꝰ Nath.
vj. Scit em̃ pr veſter celeſtis d opꝰ ſit vobig añqᷓ; petatis
eu. ¶ Pꝛet. inflexibilis ẽ eiꝰ volũtas. Jaco.j. apud quẽ nõ
eſt traſinutatö.5ac. 4 YIẽ infallibilis eſt ſciẽtia diuina et
imutabilis: fiet ſicut oꝛdinauit licʒ nõ oꝛemꝰ.¶ Itẽ An⸗
gu ciui.i. dñs nouit deſideꝛia hoĩm ad quiꝰꝙ oꝛamꝰ
⁊c qſi dicẽt:nõ opoꝛtet.ex his videt᷑ q oño ſit nulli vtilita
