aĩme ꝙ alique ſũt imꝑate alique imꝑantes: ſiłr videtur
ꝙ in gratuitis penes imꝑantes eſt magis efficacia meꝛẽ
di qᷓ; penes imꝑatas.ſed virtus caritatis imꝑat peniten
tie virtuti.ſimiliter et alie theologice et alie quedã vt ex
dictis patet.igit᷑ vt videt᷑ motus illaꝝ ſunt maioꝛis effi⸗
cacie ad impetrandũ gr̃am remiſſionis q; motꝰ peniten⸗
tie.igit᷑ ſi eſt mereri ex cõgruo gram qua remittit᷑ pcẽm
motu penitẽtie infoꝛmis:et qñ quis grauiter penitet de
peccato:dñs dat ſibi gẽ̃am qua deletur peccatũ:multo
ſoꝛtius vt videt᷑ merebit᷑ ex cõgruo idẽ motu dilectõnis
vel fidei vel alicuiꝰ alteriꝰ virtutis imꝑantis.igit᷑ vt vi⸗
detur ſine motu penitẽtie datur gratia remiſſionis pct᷑i
vel cõtingit dari.¶ Iteʒ omis affectꝰ ſine doloꝛis vł gau
dij ſiue amoꝛis vel odij generat᷑ ex ↄgnitõne pexiſtenti.
et hoc nõ eſt ſolũ in affectõnibo nõ gratuitis ſ̊ in gratui
tis.Cognitio aũt que pᷣcedit affectões in gratuitis fidei
eſt:ergo affectõem doloꝛis de pcto pᷣcedit motus fidei.łᷣ
motus penitẽtie et fidei ſunt diuerſi:ergo nõ pt᷑ aĩa mo⸗
ueꝛi ſimul his duobo motibo Quia vt dicit aug. Anima
tota intelligit:tota diligit.ſed cõtingit motũ fidei conti⸗
nuari in pctoꝛe vſq; ad infuſionẽ gratie remittentis:igit
ſine om̃i motu penitẽtie cõtingit peccatũ remitti.⸗. Iteʒ
amoꝛ alicuiꝰ et odiũ nõ poſſunt ſimul ineſſe in aĩa.mul
tofoꝛtius vt videt᷑ nec diuerſoꝝ. ꝓbatio.maioꝛ eſt oꝑpo⸗

ſitio et diuerſitas qñ amoꝛ et odiũ referũtur ad diuerſa

ſiue opoſita.vt ad bonũ et malum:qᷓ; qñ referuntur ad
idem.q; qñ referunt᷑ ad diuerſa:eſt quaſi dupler oppoſi
tio.quia et ex ꝑte affectuũ et termĩioꝝ eoꝛũdem. qñ refe⸗
runt᷑ ad idem nõ eſt niſi vna. ſcʒ ex ꝑte affectuũ tm. Ex
his videt᷑ ꝙ amoꝛ dei et odiũ peccati nõ poſſunt ſimul eẽ
igit᷑ ſi ſine dei amoꝛe nõ remittit᷑ peccatũ:nõ requiritur
odiũ mali cõmiſſi ad eiꝰ remiſſionẽ.igit᷑ ſine odio pecca
ti remittit᷑ peccatũ. Item vt vult phus.Mdoꝛs ẽ diſſo⸗
lutio vite.vita eſt eẽ vł actus viuẽtis.infuſio gratie ſubi
ta eſt. Ponat᷑ igit᷑ ꝙ in vltimo inſtanti vite vel diſſolutõ
nis vite infunderet᷑ gratia:actus penitẽdi nullo modo
pĩ eẽ ĩ inſtanti.cõſtat:iſte peccatoꝛ ſaluaret᷑: qꝛ decedit ĩ
gr̃a.nec tñ penituit:igr ſine actu penitẽtie pt᷑ ſalnaꝛi pec
catoꝛ.¶¶ Si diceret᷑ ꝙ penituit ante infuſionẽ gratie: ſed
hoc nihil eſt.qꝛ illa penitẽtia gratuita nõ fuit: qꝛ gratiã
nõ habuit. In gratuitis em̃ oꝑa ſequũt᷑ virtutes:in pol⸗
liticis pᷣcedunt.ſed poſt nõ eſi ſecutus aliquig actꝰ peni

tentie exquo in inſtanti vltimo deceſſit. ¶Cõtra. aug. —

de penitentia. Arbiter ſue volũtatis nõ pt inchoare no⸗

uam vitã: niſi peniteat eũ veteris vite.quũo ad nouitatiſ

indulgẽtiam ꝑueniet:qui odij vetuſtatẽ ñ depoſuit.¶ I
doloꝛ eſt ſenſus cõtrarij.ſed vt in alia facultate dicit᷑ ſcʒ
in medicina.ꝗ dolent aliquid coꝛꝑis et doloꝛẽ nõ ſentiũt.
his mens egrotat.igit᷑ a ſimili in moꝛbo ſpũali.q hʒ ali⸗
quid doloꝛis ſpũs et illud nõ ſentit:egrotat mente.ſed ſi
habet gram nõ egrotat mente:igit᷑ ſi dolet ſpũ doloꝛẽ ſen
tit. Senſus aũt ille ẽ doloꝛ penitẽtie:igit᷑ ⁊c. ¶ Itẽ idem
habetur in glo.iij.math.ſuꝑ illud.facite dignos fructꝰ
penitẽtie.in qua dicit᷑.ſine doloꝛe nulla ſunt vulnera:ſi
vitalia membꝛoꝝ nõ fuerĩt moꝛtua. gratia eſt ꝙ ſentit.
ſentiens querit ſanitatẽ.¶ Item Aſdath.iij. Penitẽtiaʒ
agite.glo.pꝛima vᷣtus ẽ ꝑ penitẽtiã veterẽ boiem ꝑimeꝛe

DƷMMB.

⁊ vicia odire.qð qui nõ facit:nõ modo virtutes nõ appꝛe
hendit:ſed nec etiã ſupplicia fugit.¶ Itẽ de penitẽtia di.

v. dolengu eſt et de doloꝛe purgandũ.Ex his patʒ ꝓpoſi⸗
tum. ¶ Reſpõſio ſine pᷣiudicio.ꝙ ſine doloꝛe de peccato
ſiue volũtate penitẽdi in generali vel ſpãli non remittit᷑
pctᷣm. Ad pꝛimũ ergo doᷣm.ꝙ ꝗ iĩmodeꝛate diligit vxo
rem citra deu.licet dum exiſtit in vigoꝛe coꝛꝑali qñ vali:⸗
di ſunt motus ſenſualitatis ꝑmaneat in volũtate diligẽ
di:ſic tñ in ipᷣa diſſolutõne a coꝛꝑe ꝑs rõnalis abſtrabit᷑
a carne.vnde motꝰ ſenſualitatis nõ habẽt efficaciã alli⸗

ciendi ad affectus carnales. Iñ in hmõi abſtractõe vir

tute gratie ẽ volũtas peccãdi:et tollit᷑ culpa que fnit ex
inoꝛdinato amoꝛe pᷣcedente.vnde illa volũtas diligendi
inoꝛdinate tollit᷑ gratia illa.¶ Sed cõtra hoc opponitur
ſic. Ponat᷑ ꝙ talis doꝛmiẽdo iugularet᷑ vel decederet in
freneſi videt᷑ ꝙ decedit in habituali volũtate pcti.igitur
aut damnabit?᷑ aut remittet᷑ ſine doloꝛe hmõi. Ex boc po
nunt quidam ꝙ gratia in qua decedit tollit hoc peccatũ
poſt moꝛtẽ.et ponũt illud ꝓ ſe.j.coꝝ.iij. Si cuius opus
arſerit detrimentũ patiet᷑.ipᷣe aũt ſaluabit᷑ ſic tñ quaſi ꝑ
ignem.glo.lignũ fenũ ſtipulam accipiũt᷑ nõ bona opera
nec mala que ſũt damnabilia:ſed peccata venialia.VUñ
greg.qᷓ;uis hoc de igne tribulatõis pñtis poſſit intelligi
tamen ſi quis de igne future purgatõis accipiat: penſan
dum ſollicite eſt.quia cum dixit ꝑ ignem poſſe ſaluari.
nõ qꝛ ſuꝑ boc fundamentũ ferrũ vel es vel plumbũ edifi
cat.i.maioꝛa pct᷑a et ideo durioꝛa ⁊ inſolubilia:ſed quia
quis edificat lignũ.fenum ſtipulã.i.peccata veĩalia atʒ
leuiſſima que ignis facile cõſumat:de quibo tñ licet mi⸗
nimis illic nibil purgatõnis ꝗs obtinebit.niſi in hac vi
ta poſitus hoc ꝓmereat᷑.hec glo. Arguit᷑ igit᷑ ex verbis
glo. que dicit ꝙ peccata venialia dicunt᷑ lignũ fenũ ſtipu
la que dicit glo.purganda ꝑ ignem. Si diceret᷑ ꝙ loqui
tur de illis nõ vt culpe ſunt.ſed q;dtum ad penas: ſimilit
pene moꝛtaliũ tollũt᷑ et ſoluũt᷑ ꝑ ignẽ purgatoꝛiũ. Cuiꝰ
cõtrariũ dicit glo. Dicit em̃ penſandũ ſollicite ẽ.qꝛ cum

dixit ꝑ ignẽ poſſe ſaluari.nõ ꝗ ſuꝑ hoc fundamentũ ⁊c.

Vnde videt᷑ glo.comꝑare culpã culpe. Dicendũ ꝙ loqt᷑
hic de moꝛtalibo quoꝝ culpa nõ tollit᷑ ꝑ gram.qð pʒ ex
ipᷣa glo. q̃ dicit ferrũ vel es vel plũbũ edificat.i.maioꝛa
peccata:et ideo durioꝛa atʒ tũc inſolubilia ⁊c. Non at᷑
eẽnt iſolubilia:ſi culpa eẽt ene tonc, ſuppoſito ꝙ cul
pa remittit᷑ poſt moꝛtẽ.nõ ẽ rõni ↄſonũ ꝙ boc ſit exiſtẽti
in volũtate pct᷑i.cui ↄtrariũ ad pᷣſens ſuppono:ſcʒ ꝙ oĩs
culpa delet᷑ in pñti.De h̊ em̃ infra erit q̃ſtio.ſic̃ em̃ vult
aug.de ciui.dei.homĩ poſt vitã iſtã nõ addit᷑ nouũ meri⸗
iũ nec noua remiſſio culpe:ſed dat᷑ ei pena vł pᷣmiũ ſᷣm
meruit in vita iſta.vñ in purgatoꝛio pt᷑ eẽ abſolutio a
pena:ſᷣ a culpa nõ.dlet᷑ ̊ veniale illð de qͥ qrit᷑ in pñti.
Si qrit᷑ a q̊.dicimꝰ ꝙ a gra finali. Vñ aug.ĩ omeł.ſuꝑ
ioh.viij.vbi dicit᷑.ſi filius nos liberauit.accipiẽs illud
qð dicit᷑ Ro.vij.Carne ſeruio legi pct̃i.vult dicẽ ꝙ ſᷣui⸗
tus iſta qdiu viuimꝰi nr̃is aĩiaboẽ:niſi dñs aliter diſpẽ

ſet ꝑ ſpãlem gr̃am.ſ̊ tñ ſemꝑ diminuit᷑ in habẽtibo cari⸗

tatẽ.qdiu tñ viuit᷑:nõ ẽ ꝑfecta liberatio ab bmõi ſᷣuitu
te:qꝛ coꝛpꝰ qð coꝛrumpit᷑ aggrauat aiam Sap̃.ix.Vñ

cũ ad h̊ deuenit᷑ ꝙ aĩa ſoluit᷑ a caꝛne cũ finali gra:fit aĩa

ſpũalis ⁊ libera ab illa puitute.Vñ tũc gra eo ꝙ finatł᷑
eſt ⁊ ita q̃ſi in q̃dã ↄplemẽto.⁊ nõ ẽ actualis volũtas cõ
traria ſiue impediẽs actũ gre:pᷣualet ſꝑ ipᷣm veniale.et
delet ip̃m ex virtute ſue ↄpletõis ⁊ ſui ſtatus qtũ ad cul
pam:⁊ nõ qᷓtũ ad penã.ĩmo illa ſoluet᷑ ĩ puꝛgatoꝛio.Si
Gq̃rat᷑ ꝓpt qd gr̃a alio tꝑe ſine doloꝛe vel volũtate nõ de
leuit veniale ſic et nũc:patʒ ſolutio.qm̃ nõ erat ſimilis

dilſpoſitio ipᷣiꝰ gr̃e q̊ ad ſtatũ ſui ↄplemẽti:neq; etiã ſiłis

liberatio ipᷣiꝰ aie a ᷣuitute ſupᷣdicta.et ꝓpt᷑ volũtatẽ pec
cati repugnãtẽ.¶ Ex his pʒ q̃liter rñdẽdũ ẽ de illo ꝗ doꝛ
miẽdo iugulat᷑.eſtimo tñ ꝙ ſi maneret ĩ actuali volũtate
pcti in moꝛte:ꝙ illa placẽtia iam ꝓgreſſa eſſet in cõtem
ptũ et iam eẽt peccatũ moꝛtale et ꝙ damnaret᷑.¶ Ad G̊
quod obijcitur.ꝙ auerſio eſſet peccatũ ſine cõuerſione.

—

ſimiliter ſi ſit cõuerſio ſine auerſiõe a creatura remitte
tur ⁊c. Reſpõſio ꝙ auerſio quocũq; mõ fiat peccatũ eſt
qꝛ om̃i mõ inoꝛdiatio eſt.ſ̊ cõuerſio ad deũ nõ quocunq;
mõ fiat oꝛdiata eſi:qꝛ ad hoc ꝙ oꝛdiata ſit:reꝗrit᷑ auer⸗
ſio ab actu peccati ꝑ doloꝛem ⁊ deteſtatõem ⁊ pexiſtente
hac auerſione tũc oꝛdinata ẽ cõuerſio.VAñ ſuꝑ illð.vu⸗
ſticia añ ipᷣm ambulabit glo.pᷣma homĩs iuſticia eſt vt
puniat ſe maluʒ. 4 Ex h̊ patet rñſio ad aliud qð obijcit᷑
ꝙ velle auerti ſine om̃i ↄuerſiõne ſufficit ad pctm ergo
velle cõuerti ſufficit ad meritũ. Dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑ ra
tione p̃tacta:qꝛ alterũ ſemꝑ eſt oꝛdinatũ: reliquũ nõ ſꝑ
oꝛdinatũ eſt.i¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ vᷣtutes imꝑantes
maioꝛis ſunt efficacie ⁊c᷑.dicẽdum.ꝙ ⁊ ſi ſimpliciter ſũt
maioꝛis efficacie:nõ tñ ſemꝑ ⁊ q;tum aud quecũʒ meren⸗
da.ſic in medicinalibo coꝛꝑalibo qdð eſt efficaciꝰ ſimplici
ter nonẽ efficacius ad oẽm moꝛbũ curãdũ.ĩmo vt oꝛdi/
nant᷑ iuxta cõueniẽtes ꝓoꝛtões.ↄueniẽtioꝛes ſũt et effi⸗
cacioꝛes.vt em̃ dĩc hiero.qð ſanat oculũ nõ ſanat calca
neum: ſic eſt in ſpũalibo.vñ et ſi motus caritatis ſit ſim⸗
pliciter maioꝛis virtutis ⁊ efficacie:nõ tñ ad impetran⸗
dum gram remiſſionis actualis cõmiſſi.¶ Ad illud qð
obijcit᷑ ꝙ om̃is affectꝰ generat᷑ ex cognitõe.dicenduʒ ꝙ;
hoc verũ ẽ.ſemꝑ em̃ cognitio pᷣcedit hmõi affectꝰ qui ſũt
gaudiũ doloꝛ et hmõi.Sed cũ ſubdit᷑ ꝙ motus cognitĩe
et affectiue nõ poſſunt ſimul currere ⁊c. dicendũ ꝙ hoc
eſt falſũ.licet em nõ ſimul veniũt in eſſe.ĩmo ꝗ cognitiue
pꝛius:cũ iam exiſtũt ſimul currẽ poſſunt. Cũ obijcitur
ꝙ aĩma tota ĩtelligit tota diligit ⁊c. Reſpõſio.ꝙ hoc nõ
dicit᷑ qꝛ intellectu ⁊ affectu diligat ⁊ affectu⁊ intellectu
cognoſcat:ſed tota idẽ eſt qð ꝑfecta.vnde nõ vult dicere
ꝙ le tota intelligit vel ſe tota diligit: ſed illa tota.i.ĩ ſui
ꝑpfectõne in ſua integritate ⁊ indiuiſione intelligit.i.nõ
potẽtia diuiſa a ſubſtãtia:imo ipᷣa ꝑ potẽtiaʒ.ſimit mo⸗
dus loquẽdi ẽ ibi.nihil aliud eſt aiam intelligẽ ꝙᷓ texere
vel edificare.vñ ibi intẽdit phus dicere.ꝙ intelligẽ me⸗
diante motu et fantaſia ẽ actus hoĩs.ſimiliter et intelli⸗
gere nõ fantaſticũ ẽ actus aĩe.vult igit᷑ dicere.ꝙ bmõi
actus intelligere diligeꝛe ſᷣm ꝙ ſunt pꝛime virtutis ⁊ pꝛi
me boĩtatis:ſunt actꝰ aĩme.¶ Ad id qð obijcit᷑.q maicꝛ
eſt opoſitio cũ amoꝛ et odiũ referũtur ad diuerſa:q; qñ
referunt᷑ ad idem. Dicẽdũ ꝙ hoc ẽ verũ mate rialiter lo⸗
quẽdo.foꝛmaliter aũt nõ eſt ita.materialis aũt oppoſitõ
nõ impedit ꝗn opoſita poſſunt ſimul eẽ:fſoꝛmalis impe
dit qꝛ foꝛmalis ponit oppoſita ſimul eẽ reſpectu eiuſdeʒ.
naturalis nõ:̊ reſpectu diuerſoꝝ.⸗ AVd h̊ qð obijcitur
ꝙ ſi in termĩo diſſolutõis infundat᷑ gra nullꝰ ſeꝗt᷑ doloꝛ
vel pena ⁊c̃. Dicendũ ꝙ et ſi hõ extractꝰ ꝑ gram pᷣueniẽ
tem doleat de pct᷑is et infundat᷑ in inſtanti gratia gratũ⸗
faciens.quia diuinũ ꝓpoſitũ quod eſt imobile gratiam
infundit ad ſaluandũ penitentẽ:tali temꝑe infũdit ꝙ pt
dolere ſufficiẽter ad ſalutem. vnde ſi dñs infundit graʒ
alicui in vltimo inſtãti vite.Dicendũ ꝙ in illo inſtanti
dolet:et ille doloꝛ ſufficit.licet eĩ affectio doloꝛis ĩ ĩſtãti
nõ ꝑducit᷑ ĩ eẽ:tamẽ cũ actu exiſtit ĩ qͥlibʒ inſtãti ⁊ qͥlibet
iĩſtãti affligit. Vnde dico.q qñcũq; dñs infũdit gratiã.
ſic illã infundit ⁊ in tali ſtatu:ꝙ ſuficit ad ſalutẽ.ſiue ĩ
vltimo temꝑe ſiue alio quocũq; tꝑe.nde aug.in eccle.
dogma. xl vij.c.Penitentiam abolere pcta indubitanter
credimꝰ.etiã ſi in vltimo vite ſpũ admiſſoꝛũ peniteat:et
publica vel ſimplici lamẽtatõne ꝓdantur peccata.quia
ꝓpoſituʒ dei qͥ decreuit ſaluare qð ꝑierat ſtat ĩimobile.et
ideo qꝛ volũtas eius nõ mutat᷑:ſiue emẽdatõne vite ſi tẽ
pus concedit᷑:ſiue ſupplici confirmatione.ſi continuo vi
ta exceditur:venia pctẽoꝝ fideliter pᷣſumatur: ab illo ꝗ
ñi vult moꝛtem pctoꝛis ſed vt cõuertat᷑ a ꝑditõe peĩtendo
et ſaluatꝰ miſeratõne dñi viuot.Exr hoc vᷣbo aug.hẽtur

nõ aboletur culpa niſi ꝑ penitẽtiam.et qũcunq; infũ⸗

dit eam. lufficit enitẽtia infoꝛmata illa. „.
¶ Lueſtio. lvuj. de pemtẽ

tia inqᷓtum eſt gratia.

1 „
Acto de penitẽtia
inq;tum ẽ virtus:ſequit᷑ de penitẽtia in⸗
tum ẽ gꝛatia.Dicit᷑ em̃ penitẽtia vᷣtus
vel gratia vt ex dictis patet.de boc que
runt᷑ plura. Pꝛimũ eſt de entitate ſcilʒ
vtrũ ſit gratia. Secundũ de neceſſitate.Lerciũ de vᷣtute
Quartũ de peccati expulſione.

—

¶Membꝛum primum

Kimo ergoqrit.vtrũ penitẽtia ſit gratia
ſic:videt᷑ ꝑ hoc.gratia ꝑ ſe pctm expel
it. expulſio aut pcti fit ꝑ penitentiã. ſup⸗
„— ponat᷑ ̊ ad pñs: ergo penitẽtia ẽ gratia.
4¶ Item peccatoꝛ nõ gratificat᷑ deo niſi ꝑ penitentiã.gra
tificat᷑ aũt deo ꝑ gram:ergo penitẽtia eſt gratia.q¶ Iteʒ
penitẽtia refoꝛmat aiam defoꝛmatã ꝑ peccatum.hoc eſt

AIpꝛie ip̃ius gratie.ergo ⁊c̃.q] Itẽ ad hoc valent quedazʒ

q̃ tacta ſunt ſupᷣ.vbi queſituʒ eſt.vtrum penitẽtia ſit vir
tus.Cõtra.gratia dicit᷑ qʒ pure eſt a deo.penitentia
aũt nõ eſt pure a deo.ſ̊ qdðᷣdaʒ modo a penitẽte vt dictũ
eſt :ergo ⁊c.¶ IStem penitẽtia eſt paſſio.gratia nõ:q̊ ⁊c.
Item habere penitentiam non cadit ſub pᷣcepto ſicut
agere penitentiam Math.iij.· et Mar.j. ¶ Item in mul
tis eſt habundantia gratie in quibus nulla cauſa vel ra
tio penitendi.igitur penitẽtia non eſt gratia.¶ Item pe
nitentia cõſiſtit in actu interioꝛi et exterioꝛi.vt ex diffini
tionibo ſupꝛapoſitis patet:gratia in gratificatõne aime
ipᷣi deo ſine om̃i actõne.ergo ⁊c̃.¶.¶ IJtem quare cadit pe⸗
nitentia in duplex genus ſcʒz virtutis et gratie ſᷣm ꝙ vi⸗
detur ex diffinitõne poſita.iiij.ſenten. ſcʒ penitentia eſt
viꝛtus vel gratia.hec em̃ dictio vel:electiue ponitur non
diſtinctiue.¶ Item queritur differentia penitentie ſᷣm
ꝙ dicitur virtus:gratia et ſacramentũ.Et obijcitur ſic.

cum maioꝛis cõpꝛeſſionis ſit genus qᷓ ſpecies.et penitẽ⸗

tia cõtinetur ſub virtute tanꝙᷓ ſub genere.videtur ꝙ nõ

poſſit cõtineri ſub gratia vel ſacramento tanqᷓ ſub gene
re.cum hec tria.gratia virtus ſacramentum non ſunt
genera ſubalterna.¶Reſponſio. quedam opinio fuit
ꝙ penitentia eſi habitus gratie nõ virtutis. non tamen
nominat gratiam ſm ſubſtantiã ſed ſᷣm actum. vt ſieut
gratia baptiſmalis dicit᷑ innocentia:ſic gratia iuſtifica⸗
tionis penitẽtia.Quod nõ videtur ſufficienter dictum:
cum magis cõueniat ꝙ virtus dirigat li.ar.ad aliquem
motũ ſpecialem q; gratia.nec hoc cõuenit gratie niſi me
diante virtute quod facit penitentia. Pꝛopter quod ali
ter dicendum.ſcʒ ꝙ gratia multipliciter accipitur. Vno
modo ſᷣm ꝙ nõ ſolum aĩam infoꝛmat et viuiſicat.ſed et
ipᷣas potentias ad actum oꝛdinat: et ſᷣm hunc modum
dicitur imago recte actionis.ſuꝑ illud ps. Signatum ẽ
ſuper nos lumen vultus tui dñe.ſic em gratia reſpicit
ipᷣam ſubſtantiam et eius tres potentias.Alio mõ acci
pitur pꝛout eſt ip̃am ſubſtantiam aĩme infoꝛmans et vi
uificans.ſm ꝙ dicitur gratia vita aĩme:ſicut anima eſt
vita coꝛpoꝛis vt habetur ab aug.et berñ. Pꝛimus enim
actus in aĩma eſt vita ſpũalis.quã facit nõ mediantibo

HSõ modo ſumpto gratia nõ differt a vir⸗

tute:quia ſic ſumpta regit liberũ arbitriũ et dirigit inꝙᷓ
tum im ꝑat inferioꝛibo potentijs in ſuis actionibo.vt em̃
habetur ab aug.in li.v.reſponſionum. Gꝛatia comꝑat᷑
ad liberũ arbitriũ ſicut ſeſſoꝛ ad equũ. VUnde põ. Vt iu

mentum factus ſum apud te ⁊c. Et ↄſequẽter gr̃a mediã
te li.ar.exit ꝑ potẽtias inferioꝛes ad actões ſpales.Si
dicat᷑ ꝙ hoc modo ſumit᷑ gratia vbi dicit᷑.ꝙ penitentia
Eſt virtus vel gratia:patʒ reſponſio ad obiecta ex his qᷓ
tacta ſunt ſupꝛa.vbi queſitum eſt vtrum penitentia ſit

virtus.¶ Aliter pt᷑ dici et melius ſic. Penitẽtia data eſt
in remediũ actualis pct᷑i cõmiſſi in offenſam dei ex auer
ſione ab eodem. Ad hoc aũt ꝙ penitẽtia ſit accepta deo
requiritur auerſio a pcto ad deum cũ volũtate puniẽdi

cõmiſſum. vt offenſioni auerſionis reſpõdeat cõuerſio:
et delectationi volũtarie in peccato reſpodeat voluntas
puniẽdi. Hec aũt eſſe nõ poſſunt a volũtate ſimpliciter

ſed potius neceſſariũ eſt ꝙ ſit infoꝛmata gra gratũfaciẽ

te. Hec aũt ſunt ꝓpꝛie effectꝰ gratie ſcʒ auerſio a pecca/
to vel cõuerſio ad deũ:et infoꝛmatio li.ar.ad volũtariã
punitõem cõmiſſi.quibo aĩa gꝛatiſicat᷑ ad executõʒ huiꝰ
punitõis ſiue ꝑducatõem in actũ.qꝛ eſt de valde diffici⸗
libo:requirit᷑ virtus expediẽs potentiã in actum hmõi.
ter qð ad hoc ꝙ ſit penitẽtia actu:requirit᷑ virtus vo
ſutariam punitõem ꝑducẽs in actum. vt ſicut in culpa
erat delectatio actualis voluntaria: ſimiliter punitio ſit
actualis et volũtaria.Tria ergo neceſſaria ſunt ad pe⸗
nitentiam. gratia cõuerſionis ad deum: virtus expediti
onio potentiaꝝ ad hoc ꝙ puniatur cõmiſſum: et actuat
punitio. VUnde cũ dicit᷑ penitẽtia eſt gratia vł virtꝰ.bec
pdicatio nõ eſt oino ꝑ ſubſtantiã:ſed potius ꝑ cauſã ſcz
effectiuã vel foꝛmalẽ.¶ Erx bis patet reſpõſio ad obiecta

Penitẽtia em̃ dicit᷑ gra cauſaliter.et boc mõ cõcech pol

ſunt rõnes facte ad hoc.nõ aũt ſubſtãtialiter.i.nõ oĩno
ꝑ ydemptitatẽ ſubſiãtie. Et hoc mõ poſſunt eõcedi rões
facte ad aliã. Pꝛet᷑.quarũdam rõnum patet reſponſio
ex dictis ſupꝛa vbi tactũ eſt.ſi penitẽtia ſit virtus.. Ad
bhoc aũt qð querit᷑ quare pemitẽtia cadit in duplex genꝰ
ac. Reſpõſio patet ex dictis:qꝛ vt dictum eſi.penitentia
data eſt in remediũ moꝛtalis peccati.Ad boc aũt ꝙ ꝑfe
cte deleat᷑ moꝛtale:cpoꝛtet ꝙ deleatur culpa.et hoc per
gratiã: et ſoluatur reatus.ad quod requirit᷑ oꝑatio mł-

niplex et difficilis. ꝓpter qð requirit᷑ ꝙ virtus expediat

potẽtias aĩme:ĩmo ipᷣius homis ad executõem illarum

opatõnum. Ael pr dici.ꝙ penitẽtia dicit᷑ gratia qꝛ gra⸗

tuita dei miſericoꝛdia datur penitenti. Eiñ aug. de fide
ad petrũ. IFirmiſſune tene ⁊ nõ dubites.nemĩem hic pol

ſe hoĩem penitentiã agere:niſi quẽ deus illumiauerit et

gratuita miſeratõne cõuertit. Aptus em̃ dicit.Ne foꝛte
det illis penitentiam ad cognoſcendã veritatẽ ⁊ reſipi⸗
ſcant a dyaboli laqueis.ſed licet hac rõne poſſet penitẽ
tia dici gr̃a:nõ tamẽ in verbo ꝓpoſito.qð patet ex oꝑpo⸗
ſita diſiũctione. ¶ Ao vltimũ dicendũ ꝙ penitẽtia młti⸗
plicem habet reſpectũ.habet em̃ reſpectũ ad culpã quaʒ
elet: reſpectũ ad penam ad quam peccatoꝛ tenet᷑:reſpe⸗

etum ad naturã quã ſanat.Fm ꝙ coſiderat᷑ qtũ ad pᷣmũ

reſpectuʒ dicit᷑ gratia:eo ꝙ ꝓpꝛie oponit᷑ culpe.et rõne
oppoſitõnis habet culpã 6Arere dn

ad ſecundũ reſpectũ dicit᷑ virtꝰ:eo ꝙ ꝑ ipᷣam oꝛdinat᷑ pe
nitens ad oꝑa bona et difficilia.Fm ꝙ eõſideratur qtuʒ
ad terciũ relpectum dicit᷑ ſaẽmẽtũ:qꝛ ſacmẽtũ ĩqtum ſa
ner ſanat.vnde dicit᷑ medicina ſiue medicinale vt diẽ

embꝛum ſecnundum

Onſequẽter querit᷑ de neceſſitate gratie.
Et querit᷑ ſi voluntas penitendi poteſt eẽ
ſine gratia vel etiã faciendi aliqd bonum.
E ſic:videtur.qꝛ nihil eſt ſic in poteſtaie
noſtra.ſicut voluntas.Si aũt voluutas eſt in poteſtate
noſtra:poſſumus et velle bona et mala. Si em̃ nõ poſſe
mus velle a nobis niſi boc tm̃ vel illud:qũo eẽt verũ qðᷣ
dicit aug.ꝙ nihil eſt ita in poteſtate nr̃a.¶ Item Anſ⸗
hbelmus. Volũtas eſt inſrumentũ ſeip̃m mouẽs.ſiẽ igit
vtens inſtrumẽto poteſt cõuertere vſum inſtrumenti vel
ad boc vel ad illud:ſimiliter ⁊ volũtas pt cõnertẽ ad vel
le bonum vel malũ.et ita ad penitendũ vel nõ penitẽdũ.
¶ YItem zach.j. Conuertimĩ ad me et ego conuertar ad
vos. Ecce ꝙ monemur ad cõuertendũ ad deũ vt cõuerta
tur ad nos. igitur vt videtur poſſumꝰ conuerti ad dñm
anteꝙᷓ cõuertat᷑ ad nos.Si aũt nõ ẽ cõuerſio ad deũ.ni
ſi exiſtente vel coexiſtẽte volũtate penitẽdi:igit᷑ ⁊c.¶ IKſẽ
Oꝛigeñ.ſuꝑ leuiticũ.Inciꝑe nr̃m eſt ſ̊ ꝑficẽ a deo ẽ.ſed
incipe eſt ꝑ bonã volũtatẽ ſiue volẽdo bonũ.⸗ It eʒech.
iij. Aperui os meũ et cibauit me volumiĩe iſto.glo.aꝑto

H

ꝙ cõſiderat᷑ qᷓtũ

D

lvüj.

oꝛe dñs cibos largitur.vt initia volũtatis in nobᷣ ſint.

pfectionẽ beatitudinis a dño cõſequimur. Initia autezʒ
bone voluntatis ſunt in volẽdo bona: igit 76 Cõtra

ij. coꝝ.iij. ſQon ſumꝰ ſufficiẽtes aligd cogitare ex nobis

quaſi ex nobis. multofoꝛtiꝰ nec velle.glo. Quis ñ videt

pꝛius eſſe cogitare ꝙᷓ credere.quipe nullus credit aliqd
niſi pꝛius cogitauerit eẽ credendu. 4 Ytez biero. de filio
ꝓdigo reuertẽti Cuẽ.xv. Mec illã voluntatẽ redeũdi ha

beret:niſi eam in occulto pius ei pater inſpiraſſʒ.¶ YItẽ
Ro. vij. velle mihi adiacet. glo. bed e. Mon habitat in me

bonũ:quia nee bonũ velle nec bonũ ꝑficere.Ex his patʒ
nec velle penitere nec aliqð bonũ poſſumns a nobis.
eſpõſio. ꝙ velle bonũ meritoꝛiũ ſiue gratuitũ non
poſſumus niſi admiculo gratie.atura em̃ nr̃a ita cur
ua effecta eſt. ꝙ ſubleuari nõ pt ad bonũ gratuitũ appe⸗

tendũ. niſi admiculo eius qð ſupꝛa eſt. Inñ Lreno. iiij⸗
Cöouerte nos dñe ad te et cõuertemur. Glo.ibi. Gratia

vocãtis pᷣcedit ⁊ excitat libertatez volũtatis· et poſt. Eſt
aũt qdᷣdam velamen nfe ifirmitatis ſenſibo noſtris ob
iectum. quod niſi illuminatione dei fuerit remotũ:con

nuerti nõ valemꝰ. bec glo. Et Aug.de gra et li. ar. Je vt

velimns opatur incipiẽs:ꝗ volentibo cooꝑatur ꝑficiẽs.

vt ergo velimus ſine nobis oꝑatur: eũ aũt voluinꝰ ⁊ ſi
volumus vt faciamꝰ:nobiſcũ cooꝑatuꝛ. — eꝛgo

que ꝓ illa ꝑte inducta ſunt. Qũo aũt po umꝰ cogitare

velle ꝑficere. beetus berñ.li.de li.ar.determĩat. dicens

apkus omne qð boni poteſt eſſe. i. cogitare velle pficere

o attribuit. ſed pꝛimũ ꝓfecto ſine nobis:ſcdᷣm nobiſcũ

terciũ ꝑ nos facit. Siquidẽ immittẽdo bonã cogitatõeʒ
noe pᷣuenit:ſane ipᷣi pᷣnenire nos nequaq; poſſumꝰ. qui
aũt nemĩem bonũ inuenit nemĩem ſaluat.ꝗ nos pᷣuenit.

nec pꝛimũ itaq; in quo nihil facimꝰ:nec vltimum qð ple

rũq; extoꝛquet timoꝛ inutilis aut ſimulatio damnabilis

ſed oĩno mediũ nobis reputat᷑ in meritũ.ſola quippe bo
na volũtas ſufficit.cetera nõ pn unt ſi ſola defuerit. Ec⸗
ce ꝙ bonam cogitatõem facit ſine nobis: q; pueniendo
nos bonã volũtatẽ nobiſcũ. Vñ pʒ ꝙ mediãte gr̃a effici
tur. ¶¶ Ad hoc qð obijcit᷑. nibil eſt ita in ptate noſtra

ſicut volũtas ⁊c. Dicendũ ꝙ volũtas dicit᷑ eſſe in pfate

noſtra.qꝛ cõpelli nõ poteſt.vñ ratio pt᷑ cogi et intellectꝰ:

ſed volũtas non. nullus em̃ poteſt copellere hbomĩem ad

aliquid volendũ.et hoc etiã intelligit᷑ reſpectu ꝓpꝛij actꝰ
non em aliquo mõ vult niſi velit. Et ꝓpter hoc dicit᷑ ni⸗
bil eſt ita in poteſtate noſtra ſicut volutas.non qꝛ poſſit

homo ꝑ ſe velle quieqꝗd eſſet bonũ ad volendũ. et ꝓpter

hoc dicit᷑ inſtrumẽtũ ſeip̃ᷣm mouens ſcʒ qꝛ a ſe mouetur

et nõ ab aliquo cogente. ¶¶ Ad id qð obijcit᷑ de illo vbo
Zach.j. Cõuertimĩ ad me et ego cõuertar ⁊c̃.dicenduʒ
ꝙ ꝑ hoc ꝙ ditit᷑ cõuertimĩ: inſinuat᷑ libertas volũtatis.

boc ꝙ dicit᷑ ego cõuertar ad voe: ſignificat᷑ excitatio

diuine bonitatis ad collatõem gratie.Ende ſenſus ẽ.ni

ſi fuerit defectꝰ ex ꝑte libertatis voluntatis veſtre: ↄferã

vobis gr̃am qua excitabimĩ ad efficaciter volendũ. Et

—

in hoc inſinuat᷑.ꝙ ex ꝑte volũtatis requirit᷑ obedientia
ſiue inclinatio ſi gra debeat hr̃e gram. Ende glo.ſuꝑ il⸗

2222

lud trenoꝝ.iiij· cõuerte nos.otandũ ꝙ gra dei nõ con

uertimur: niſi noſtra volũtate cõnertamur. 4 Ad illud
qð dicit Oꝛigeñ.qꝙ inciꝑe nr̃m eſt:intelligẽdũ eſt ſim ꝗ⸗
inciꝑe dicit inclinatõem li.ar. ad cõſentiendũ gre excitã
ti. ſiẽ dicit glo pᷣtacta.¶ Ad illð qð dicit hiero.ꝙ initia

bone volũtatis ĩ nobis ſunt.dicendum ꝙ glo.nõ dicit
ſunt a nobis ſed in nobis.licet a dño.VInde qñ bõ ape⸗

rit os coꝛdis obediẽdo gratie excitãti:dñs gr̃am infun⸗

dit efficaciter volendi. AUnde dñs aperit os et cibat.vn⸗
te la. lxx. dicit apuit et dicit ibi glo. Aperuit ſcʒ deꝰ.qꝛ
ipᷣe aperuit os ꝓphe et cibauit.et dicit ibi alia glo. gꝛeg·
totiens ad os coꝛdie quaſi manũ poꝛrigit.quotiens no⸗
bis intellectum aperit.

Membꝛum tercium

— —☚% —

2

GOnſequẽter querit᷑ de virtute gratie peni
tẽtie.Et querit᷑ Atrũ pnĩa inĩtũ ẽ gratia
deleant᷑ pcta:aut inꝙtũ eſt virtue. ꝛ inqᷓ
umẽ gra videt᷑ ſic. Gꝛatia dicit᷑ vt ẽ ꝑfici
ꝗs potẽtias. ſed cuiꝰ ẽ aiam
ꝑlicere eiꝰ eſt aĩam reſicere ſiue reꝑare:ſiẽ fabꝛilignarij
eſt domũ ꝑficere ⁊ ip̃am minãtem ruinã reꝑare.Reꝑat
aũt aĩma ab illo qñ deiet᷑ peccotũ:̊ ⁊c.¶¶ Item vt dicit
hugo. Hoc infeſſe videt᷑ int peccata et vicia.qꝙ vicia ſũt
coꝛruptões aĩme.ex ꝗba ſi rõne nõ refrenent᷑ pcta oꝛiũt᷑:
ita ꝙ viciũ eſt infirmitas ſpũalis coꝛruptõis: pctẽm oũt
ex coꝛruptõe oꝛiẽs ꝑ cõſenſũ actus inigꝗtatis.hec hugo.
Sed virtus et gratia diſtinguuntur in hoc.gratia reſpi
cit ip̃am aiĩam curꝰ ẽ culpa vt ſubiecti ꝓpꝛij:virtus a re⸗
ſpicit potẽtias quaꝝ ꝗpꝛie ſunt viciu q dicunt᷑ coꝛruptio
nes. igit᷑ ꝓpꝛie loquẽdo gratia tollit᷑ culpa: ⁊ virtute vi⸗
cio. Pꝛet᷑.virtus ⁊ viciũ ſe habẽt ad oppoſita:ꝗ̊ᷓ viꝛtus ẽ
pꝛie deletiua vicij. ¶ Itẽ ſi virtute penitẽtie tolleret᷑ cul
pa:que ẽ neceſſitas ſacramẽti penitẽtie?nulla vt videt᷑.
Ex his videt᷑ ꝙ penitẽtia vᷣtute nõ tollit᷑ culpa: ſed peni⸗
tentia vt ẽ gratia. Cõtra.penitẽtia reſoꝛmat᷑ imago
dei defoꝛmata ꝑ peccatũ. Hec aũt refoꝛmatio nõ pt eſſe
gr̃am vt eſt gratia:ſed vtẽ virtus.qð patet qꝛ aĩima nõ
dicit᷑ imago rõne vnitatis eẽntie:ſed rõne qua cõfigura⸗
tur deo vno ĩ eẽntia trino ĩ ꝑſonis vnitate eẽntie ⁊ trini
tate ꝑſonaꝝ.ſi igit᷑ gratia inqᷓtũ gr̃a nõ eſt reꝑatiua aĩe
et potentiaꝝ illiꝰ niſi inꝙᷓ̃tũ eſt virtꝰ.ſi ꝑ penitẽtiã reꝑa
tur imago dei hoc erit potiꝰ ꝑ pniam vᷣtutem qᷓ; ꝑ pniam
gratiã. ſed qð delet calpã reꝑat imaginẽ: igit᷑ penitẽtia
virtus delet culpã.q Itẽ nõ tollit᷑ culpa niſi cũ gꝛatia cõ
currat volũtas nolens et dolens de culpa.igit᷑ ad deleti
onem culpe requirũt᷑ duo.gratia ⁊ voluntas:nolẽs pec/
caſſe ⁊ dolens de peccato. NHec aũt volũtas ẽ a penitẽtia
virtute cuiꝰ eſt expedire potẽtias ĩ ſuos fines:igẽ gratia
nõ delet culpã ſed potius virtus.illð em̃ ꝓpꝛie delet de q̃ᷣ
eſt doloꝛ volũtatis de cõmiſſo.q¶ Item ad deletõem culpe
requirit᷑ cõuerſio ad bonũ incõmutabile. Hac aũt ↄuer
ſione vt cauſa cõſũmãte delet᷑ culpa.ſiẽ em̃ cõſũmat᷑ cul⸗
pa in auerſione a bono incõmutabili: ſimiliter deletio
culpe cõſũmat᷑ in cõuerſione ad idem.ſed virtus eſi que
ꝛie et ꝑ ſe cõuertit ⁊ oꝛdinat vtiliter ſubiectũ ſuuʒ ad
bonũ incõmutabile:qꝛ virtus vt dicit aug.in li.ſolilo.ẽ
recta ratio ꝑueniens in finẽ:igit᷑ virtus ẽ qua ꝑ ſe elet
peceatũ ¶ Reſpõſio.ꝙ ſicut in naturalibo eiuſdẽ ẽ ꝑfi⸗
cere naturã et agere ſiue oꝑari ſcʒ foꝛme ſubſtãtialis.qꝛ
quo res eſi eodẽ agit:ſilr in ſpũalibo.Vñ ſicut foꝛma ſp⸗
ſtãtialis ⁊ virtus in naturalibo ſunt noĩa eiuſdẽ. ſ ĩ hoc
differũt ꝙ foꝛma dicit᷑ inqᷓtũ ꝑficit naturam:vtus inqᷓ⸗
tum extendit ſe an oꝑatõem:ſic dico de gratia 2 virtute.
ſcʒ ꝙ idem noĩant.ſed gr̃a dicit᷑ vt eſt ꝑĩectiua:virtus vt
eſt oꝑatiua.ꝛet᷑.intelligẽdũ eſt ꝙ nulla creatura ſe to⸗
ta agit.vnde nec aĩma ſe tota intelligit: neq; ſe tota dili⸗
git. vt aũt dicit boetiꝰli.de conſo. In om̃i eo qð eſt citra
pꝛimũ.differt qð eſt ab eſſe vel quo eſt. Vñ in aĩma dil⸗
lert qð eſt ⁊ quo.vnde in aĩmaẽ aliquid vt quid:⁊ aliꝗd
vt quo.Vñ cũ aĩa agit nõ ſe tota agit:pᷣ agit qͥẽ. Vñ po
tẽtie aĩe gho agit ſcʒ intelligit.diligit et mẽoꝛat᷑:ſũt ipiꝰ
aime. nõ ex ea ꝑte eius q eſt qd:̊ ex ea pte eiꝰ qᷓẽ q̊. Sitr
dico.ꝙ gratia ẽ ꝑfectio aime.nõ qꝛ indifferẽter reſi picit
vt ꝑfectibile quid in aĩma et quo:ſed pꝛius ẽ ĩmediatius
illud quo eſt. Ollud em pꝛius et ꝓpinquiuo reſpicit gra⸗
tia in aima quo ipᷣa aĩma cõueꝛſa eſt ad ſuã cauſaʒ ꝑ in⸗
tellectũ pꝛime veritatis.et dilectöem ſumme bonitatis.
et recoꝛdatõem infinite maieſtatis ſiue eternitatis.quia
penes hoc ꝓpꝛie et pꝛimo eſt aĩma imago ſiue ad imagi⸗
nem dei. Vnñ ſic eoloꝛ dicit᷑ qualitas coꝛpis. pꝛimo tñ et
E ſe eſt q̃itas ſuꝑficiei.dicit᷑ em coꝛpꝰ coloꝛatũ qꝛ ſuꝑfi⸗
cies coloꝛata.ſic quodãmõ dicit᷑ gratia ꝑfectio eĩe:quia
eſt ꝑfectõ illius ꝑtis penes quã tetermĩat᷑ vltimitas aĩ⸗
me. hoc ẽ penes iilẽ ꝑtem qua ẽ cõuerſa ad deũ.¶ Ad Hᷣ
igit᷑ qdð querit᷑.trũ peccata deleant᷑ penitẽtia vtẽ viꝛtus

ant vt eſt gratia. dic?dũ ꝙ bt ?ẽ gratia. dico tum ad eul⸗
pam.⸗ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ penitẽtia refoꝛmat᷑ ima o
tei defoꝛmata ꝑ peccatũ.dicendũ ꝙ hoc eſi verũ. et illa
refoꝛmatio eſt ꝑ gr̃am.gratia em̃ eſt ꝑfectio pꝛimo et ꝑ
ſe illius ꝑtis aĩme queẽ quo ẽ.penes quã apꝛie eſt ima⸗
go dei. et illa ꝑs eſi quo ꝗꝓpꝛie et pꝛimo ꝑ peccatũ defoꝛ⸗
mat᷑. Intelligẽdum tñ ꝙ ẽ duplex ꝑfectio.ſcʒ qᷓtũ ad eſſe
et qᷓtum ad oꝑari.pꝛima ꝑfectio facit bene ec:ſecũda fa
cit bene oꝑari.Etũ aũt ad ꝑfectõem que facit bene eſſe
eſt reꝑatio imaginis ꝑ gr̃am.qᷓtum ad pfectõem que fa⸗
ẽ imago dei.nõ rõe vnitatis eẽntie ſᷣ rõe q vnitate eẽntie
trinitate ꝑſonaꝝ ↄfigurat᷑ teo trino et vno.dðm ꝙ er
hoc ẽ reꝑire in ꝑfectibili gr̃a.qꝛ in illo ẽ aĩma in quo ra⸗
dicant᷑ ꝓpꝛie vires ſiue potẽtie quibo refert᷑ aĩa ad vnuʒ

trinũ vt tactũ ẽ. ¶ Ad id qð obijcit ꝙ ad deletõem culpe
requirit᷑ oꝑatio volũtatis cũ gratia.hec aũt volutas eſt
a penitẽtia virtute ⁊c. Dicendũ ꝙ bene verũ eſt ꝙ requi

ritur oꝑatio virtutis penitẽtie cũ oꝑatione gre:tñ ꝓPꝛie
efficocia delendi culpa attribuẽda eſt gratie. ſᷣ efſicacia

faciendi penitentẽ dignum deletõne.que fit ꝑ gr̃am attri

buẽda ẽ penitẽtie virtuti:niſi em̃ volũtas nollet peccaſſe
nõ eſſet dignũ vt fieret deletio peccati.¶¶ Ad qð obijcit
ꝙ ad deletõem culpe requirit᷑ cõuerſio volũtatis ad bo⸗
num incõmutabile:hec aũt cõuerſio fit ꝑ virtutẽ. Dicen
dũ ꝙ hoc nõ eſt verũ.ĩmo potius ꝑ gr̃am.hac em̃ cõuer⸗
ſione gratificat᷑ oĩma do. gratie em̃ multiplex eſt actus
licet vnus ſit ſᷣm ſe ⁊ pꝛimꝰ ſcʒ gratificaꝛe.viuificare.aſ
ſimilare.⁊ bmõi.¶ Sed ad illð qð in pꝛma pꝑte concludi
tur.ꝙ ſi penitentia virtute telerent᷑ peccata: penitentie
ſacramenti nulla eſſet neceſſitas.dicendũ ꝙ hoc non eſt
verũ:quia ad hoc eſſet neceſſaria ꝓpter multas vtilita⸗
tes ꝓpter quas ſacramenta ſunt neceſſaria. et maxime
vt peccatoꝛ eccleſie recõciliaretur cui p̃iudicatum eſi in

peccato illius. =
lembꝛum quartum

nſequenter querit᷑ de gratia penitentie
qᷓtum ad peccati expulſionem.de quo que
B runtur quatuoꝛ. Pꝛimũ eſt vtrum infuſio
ratie natura p̃cedit expulſionem culpe.
ſim vtrũ ablatio culpe temꝑe vel duratẽe pꝛece
dat infuſionẽ gratie. Lercium vtrũ ſit mediuʒ aliquod
inter vtrũq;. Quaꝛtũ vtrum aliqñ ſit penitẽs ſine culpa
et gratia.

rticulus pꝛimus
E pꝛimo ergo querit᷑ vtrũ infuſio gr̃e pᷣcedit

natura expulſionẽ an ecõuerſo. eypulſio
pet᷑i videt᷑ ſic.in pẽ.Sic in ſcẽto agarui tibi

glo. iſi ꝗs pꝛiꝰ deficiat ĩ malo:nũqᷓ; ꝑueĩet ad bonũ.ſᷣ

ĩ malo deficit ĩ expulſiõe mali ſiue pcti:ad bonũ ꝑueiĩt ĩ⸗
fuſiõe gre:igit᷑ poꝛ ẽ ex pulſio pcti qꝙᷓ ĩſuſio gre.¶ IYtẽ pð.
NQui aſcẽdit ſuꝑ occaſũ.glo.occaſꝰmoꝛtis.i.vicõꝝ ⁊ pec
catoꝝ cedit vbi ſol iuſticie oꝛit.qꝛ nõ eũ excipit noua vi⸗
ta niſi vetꝰceciderit.ex h̊ vid pꝛiꝰnatura ẽ caſus vite
veteris qᷓ; exceptõ noue.ſ̊ caſꝰveteris ẽ ꝑ expulſionẽ pct᷑i

oꝛtonoue ꝑ ĩfuſionẽ gr̃e.igr̃ ⁊c.¶ IR1- ps.deꝰ meꝰĩpolluta

via ei. glo. den ñ icedit niſi ꝑ viã mũdã.ñ eĩ veĩt ĩ hoĩes
niſi pꝛiꝰ mũdẽt viã fidei q̃ veiet. Ex bis pʒ ꝙ mundicia
p̃cedit fidẽ.ᷣ ñ ẽ mũdicia ĩ aĩa niſi remiſſis petis:igñ re
miſſio pctoꝝ pᷣcedit exñtiã fidei ĩ aĩa.ᷣ ĩfuſiõe vᷣtutũ vel
gre infũdit᷑ fides:q̊ ⁊c.¶ IR. auẽtas. Egreſſ vicij vᷣtutis
opꝑat᷑ ingreſſum. igit᷑ pꝛiꝰẽ egreſſus vicij qᷓ ĩgreſſus vir⸗
tutis.¶ Itẽ gra hʒ triplicẽ comꝑatõʒ.ſcʒ ad ſuũ efficiẽꝰ
ad ſubiectũ et ad cõtrariũ.comꝑatõe ad ↄtrariũ:pᷣcedit
illã que eſt ad ſubiectũ: aliter accederet hoc incõueniẽs
pꝛius eſſet gratificatio aĩme deo qᷓ; expulſio pcti.igit
pꝛius natura expellit gratia peccatum ꝙᷓ infoꝛmet ſub⸗

cit bñ opari:reꝑat᷑ imago ꝑ vᷣtutẽ ¶ Ad h̊ qð obr ꝙ aia

¶ Meſtio
iectũ. ſed in infuſione gratie infoꝛnet gratia ipᷣas nĩiam
que ſimul infudit et infuſa ẽ:igit᷑ ⁊c. ¶ Item benje lequi
tur aliquis babʒ gram gratũfacientẽ igitur eſt mudus.

et nõ ecõuerſo.nõ em̃ ſequit᷑ eſt mundus:igit᷑ habet qa
tiam gratũfacientẽ:quia pꝛimus bomo in ſtatu inocen⸗

tie fuit mũdus: nec tñ habuit gram gratũfocientẽ.ſᷣ pꝛi⸗
us eſt naturaliter a quo nõ cẽuertit᷑ cõſequẽtia. mun⸗

dicia pꝛioꝛ eſt naturaliter in aima ꝙᷓ gꝛatia gratufaciẽs
ſed mũdicia eſt in aĩma ex remiſſione culpe:igit ⁊c. 4 Z

in qualibet mũdatõe pꝛius ẽ reſpectꝰa quo:q; terminus

ad quẽ m naturã vel tempꝰ. iuſtiſicatio incipit a ma⸗

lo et termĩatur in bonũ.ſed malũ a quo incipit ẽ pctm
ſiue expulſio peccati:bonũ ad qð tendit eſt gra ſiue gr̃e
infuſio. Itẽ ſi deꝰ ſucceſſiue oꝑaret᷑.pꝛius expellẽt cul
pam ꝙᷓ infunderet gr̃am.pꝛiꝰ ſcʒ tꝑe.ſᷣ ſubita oꝑatio ſi
tollat oꝛdinẽ temꝑis:nõ tñ tollit oꝛdinem nate.cũ ergo
oꝑatio iuſtificatõis dimĩe ſubita ſit: pꝛiꝰ natura culpaʒ
expellit qᷓ qẽam infũdit. Itẽ culpa expellit. ant qn eſt
aut qñ nõ eſt.nõ qñ nõ eſt.qꝛ tunc ſemꝑ expelleret. Si
qñ eſt:ſed q eſt in aĩma nõ eſt infuſa gratia: quia tune
ſimul eſſent duo oppoſita in eodẽ.ergo ante expellit᷑ cul
pa q; infundit᷑ gratia.4! Itẽ nõ eſt aliud pꝛiuare pꝛiuati
onem ꝙᷓᷓ dare habitũ.ſed culpa ẽ pꝛiuatio:gra habitꝰ.g
idem ẽ gẽ̃am infundere ⁊ culpaʒ tollere.ergo videt᷑ hoc
ſimul fieri temꝑe ⁊ natura:cũ eiuſaẽ ad ſe nõ ſit oꝛdo aoli
quis Motne Ainbin apolo. dicendũ quẽadmodũ in
trans in aiam ſapiẽtis diſciplina impꝛudẽtiam tollit et
ſciẽtia ignoꝛãtiam:ſic ꝑfecta virtꝰ iniꝗtatẽ ſed vᷣtus non
delet iniꝗtatẽ niſi infuſa in aima:igit᷑ pꝛioꝛ naturaliter
eſt infuſio deletõne.! Item.xv.ac?᷑. Fide purificãs coꝛ⸗
da eoꝝ.Sed fide purificare coꝛda ẽ ſoꝛdes pctoꝝ expel
lere a coꝛde ꝑ fidem:igitur ꝑ fidẽ fit expulſio peccatoꝝ.
ſed nõ expellunt᷑ peccata ꝑ fidẽ:igit᷑ exiſtẽte fide in aĩma
gratia pꝛius eſt naturaliter ⁊c.¶ Itẽ eſt foꝛma accidẽs
et foꝛma ſubſtãtia.illa que accidẽs:nõ agit niſi inqᷓtum
eſt in ſubiecto.igit᷑ cũ gratia ẽ foꝛma que ẽ accidẽs:non
agit expellẽdo viciũ vt ens in ſubiecto.igit᷑ naturaiiter
pꝛius ẽ in ſubiecto qᷓ; expellẽs peccatuʒ.¶ Item oño per
aliqð mediũ tollit culpã ab aima. VUnde remiſſio pecca
ti nõ eſt imediate a deo foꝛmaliter loquẽdo.cuiꝰ ꝓbatio
eſt. ꝙ ſemꝑ fuit aliqd remediũ cõtra peccatũ.ſic contra
oꝛiginale ante legẽ.fides ꝑentũ.⁊ in lege circũciſio.⁊ in
temꝑe gr̃e gratia baptiſmalis.ñ greg. Qð apud nos
valet aqua baptiſmi: hoc egit apud veteres vel ꝓ ꝑuuł
ſola fides:vel ꝓ maioꝛibo virtꝰ ſacrificij: vel ꝓ bhis ꝗ ex
abꝛahe ſtirpe ꝓdierũt miſteriũ circũciſionis.Iñ ſemꝑ
