eſſe coꝛꝑale vel materiale elementũ.4! Pꝛeterea. in plu⸗
ribo ſacramẽtis noue legis ẽ elementatuũ. vt oleum cum
balſamo in ↄfirmatõne.et oleum ad infirmos ĩ extrema
vnctõne. Non ergo recte dicit᷑ elemẽtum ĩ diffinitõne ſa
cramẽti. ¶ Itẽ cũ materiale qð requirit᷑ in ſacramentis

generaliter eſt elemẽtatũ nõ elementũ: q̃re doctoꝛes lo⸗

. .

quẽtes de iſta materia vixer̃t illud elemẽtatũ magis qᷓ;

elementũ.vt bic bugo.aug.ſimilit dicit accedit verbum

ad elementũ ⁊c d qð doᷣm. q; illa ſpẽs panis ⁊ vini
nõ dicit᷑ elemẽtũ qð habeat ſimpliciter ſim llitudinẽ cuʒ
coꝛpe rp̃i: niſi rõne panis et vini quoꝝ fuerũt ſpẽs.ſicut
hẽt᷑i glo.j.coꝝ.x).vbi loqt de illo ſacro.ſiẽ eĩ pams cõſi
cit ex puriſſimis granis: ſic et coꝛpꝰxp̃i er puriſſimis cõ
ponibilibo.dico puriſſimis tãꝙ; a culpa vł fomite.¶ Ad
ſecũdũ ðo dici poteſt.ꝙ aut ñ loquit᷑ vniue rſaliter aug.
cum dicit accedit verbũ ad elementũ et fit ſacramẽtů. h
ce baptiſmo:aut elementũ accipit ꝓ inicio materiali in

ſacramẽtis rp̃iane religionis.⁊ hoc mõ pt dici elemẽtũ

viij.

ꝓ ſimilitudinẽ ſiue ſit elemẽtũ ſiue elemtatũ.vł qdcunq;ʒ

bmõi. Ad cuiꝰ euidẽtiã nota. ꝙ ſacramẽta ꝗpꝛie pꝛi
mo ſunt ad tollenduũ defectus hũanos ⁊ ad ſupplendum
qð eſt imꝑfectõis in homĩe. Hoc aũt ẽ qð pꝛimo regrit

in ꝓgreſſu vite xpiane! ſiue religioĩs: ꝓpter qð eſt quaſi
elementũ. elemẽtum em̃ ꝓpꝛie dicit᷑ qð eſt pꝛimũ in com⸗

paratõne rei ·ſicut ſr̃e dicũtur elemẽta in compoſitõe vo

cis l̃ate. et ignis aer aqua et terra ĩ cõpoſitione materi
alium. vt igit᷑ nomẽ cõgruat operi ſiue effectui in ſacra⸗
mentis. illud quod ibi eſt materiale:cõueniẽter elemẽtũ

noĩatur. 4 Ytẽ querit᷑ de boc qð dicit ſacramẽta ſigni
ficãt ex inſiitutõe.qð nõ videt᷑ verum:maxĩe de ſacram̃⸗
tis noue legis.qꝛ nõ inuenit᷑ vbi inſtituta fuerũt ad deſi
gnandũ ſed ſolum ad efficiẽdum. VUnde efficaciã ↄtulit
inſtitutio nõ ſigniſicatio.vt pʒ ĩ inſtitutõe baptiſmi.uj.
ioh.iQAiſi ꝗs renatus fuerit ⁊c.¶ Itẽ Hugo exponens H
qð dicit ex inſtitutõne ſignãs dicit ꝙ bec inſtitutio nõ ẽ
a redemptoꝛe.ſed ab ipᷣis aplis.qð nõ videt᷑ generaliter
verum:quia inſtitutio cõfirmatois et extreme vnctõnis
nõ videtur fuiſſe a redem ptoꝛe.ſed ab ipᷣis aplis.¶ Ad
pꝛimum dðm· ꝙ ſacramẽta in inſtitutõe ad ſctificandũ
inſtituta ſunt. q; ſic patet.erx inſtitntõe ĩnotuit efficacia
et virtꝰ ſacra. igit᷑ ex inſtitutõne ſacra exteriꝰ rem ſacrã
fecit inoteſci. igit᷑ ex inſtitutõne fuit ꝙ ſignum rem ſuaz
iſti vel illi ſigniricet. igitur ex inſtitutõne ſignauit. 4 Ad
aliud dᷣm. ꝙ nõ determĩatur in ipᷣa diffinitõne ꝙ inſti
tutio ſit a redemptoꝛe.ſed tm̃ ꝙ ex inſtitutõne ſignificet
et illa potuit eẽ rp̃i vel alterius homĩs.ſi tñ imitatur il⸗
lud qð dicit hugo:dici poteſt ꝙ accipitur gener aliter de
duobus ſacramẽtis ſcʒ boptiſmo et euchariſtia que ab
ipᷣo redemptoꝛe verbo ſunt inſtituta Si vo generaliꝰ ac
cipitur de ſacramẽtis noue legis.dicẽdum eſt ꝙ omnia

erant inſtituta ab ip̃ᷣo auctoꝛitate. licet verba inſtituta
ſint ab aplis. ¶ tem obijcit᷑ de hoc dicit ex ſimilitu⸗
dine repꝛeſentas. cum nõ videatur in om̃ibo ſimilitudo

licet in quibuſdã:que em eſt ſimilitudo ſpẽi panis nõ di
co panis ad coꝛpus xp̃i. ſimiliter oleum cum multas ba
beat Apꝛietates. quã ſimilitudiem habet reſpectu gratie
in confirmatõne vel extrema vnctione.¶ Reſpondeo ꝙ;
ſimilitudo in omibo attendit᷑ In panis em ſpecie ſimili⸗
tudo eſt ad coꝛpus xp̃i. nõ rõne ſpeciei:ſed illiꝰ cuius ẽ
ſpecies ſicut dictum eſt. Similiter in ſpecie vini ſimili⸗
tudo eſt ad ſanguĩem ratõe cuiꝰ eſt ſpecies.ſicut em̃ vi⸗
num expꝛimit᷑ ex vua in toꝛculari: ita ſanguis a x¶pᷣo flu⸗
xit in cruce.¶ Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ de oleo. Dicen⸗
dum eſt ꝙ oleum habet vnã ꝓpꝛietatem in hoc ꝙ ipᷣo vn
gũtur pugiles. et qᷓtum ad boc habet ſimilitudinẽ cum
gratia cõfirmatõis qua inungũtur illi qui ſpũaliter de⸗
bent pugnare cum aduerſario bumani generis. Simili

ter oleo inungunt᷑ vulnera ad mitigationem.et lm hãc

ſimilitudinem accipi poteſt in extrema vnctione. vel qꝛ

futuri ſunt reges ĩ celo qui tranſeunt ad vitam eternaʒ:

ideo oleo vnguntur. ſolent em̃ reges oleo mngi⸗ Goen
obijcitur de boc ꝙ dicit ex ſanctificatõne continet inuiſi⸗
bilem gratiam. quod exponit ſic hugo. Sacramentum
cebet habere ſanctificatõem ꝑ quam contineat rem cuiꝰ
eſt ſacramentum.et efficax ſit ad eandem ſanctificãdis
conferendam. Queritur igitur de ſanctiſicatõne quam
confert.quia cum creatura rationoalis nõ ſanctificatur

miſi ꝑ gratiam: videtur ꝙ de ſe cõferat gratiam. et hoc ẽ

falſum: quia immediate confertur a deo. ¶ Pꝛeterea . cũ
amma dicatur ſanctificata per gꝛatiam et ip̃a aqua vel
oleum dicatur ſanctificata: dignioꝛ videtur ſanctifica⸗
tio aĩme qᷓ; aque vel olei multis rationibo.quia illa trãſ⸗
iens iſta manens. quia nobilioꝛi ſubiecto datur nobiliꝰ
accidẽs. reſtat ergo non confert er ſanctiſicatõne gratiã
qua anima ꝑfrui nctificatur. YItem que eſt illa
ſanctificatio. Reſpõſio.ad pꝛimum dicendum. ꝙ ſan
ctificat dupliciter. Vno modo diſponendo ſuſceptibile

.

ad ſanctificatõem ſiue ꝑfectionẽ ſanctitatis. quo efficit

gratiam efficacem in oꝑe. Alio modo efficiendo intũ

9 5

aĩam oꝛnat ſiue caractariʒat. Huiuſmõi enim oꝛnatu
meie diſtincte ſeparatur homo in ꝑtem dei et tanq de
uis cognoſcit᷑.et hoc eſt eſſe ſanctũ. EUñ in glo. ſup illð
leuit.xix. Sancti eſtote qꝛ ⁊c.hẽt᷑.ꝙ eẽ ſanctũ ẽ deo dedi
cari et a ↄmuni vſu ſegregari.aↄnde dicit.nulli ꝙ ſcĩm ẽ
Fuire tecet niſi ſoli dro.ad vſus ↄmunes ↄniba debemꝰ
vti.vñ vult ibi glo.ꝙ ſeẽm dicit᷑ qð ĩ ꝑtẽ deiẽ ſegregatũ
Iſta igit᷑ ſanctificatio eſt caracteriʒatio qua recipiẽtes
ſacra diſtinguũt᷑ et diſpoſitio ad expeditõʒ qtũ ad oꝑa
vᷣtutũ ad qð pt᷑ ſacramẽtũ noue legis.¶ Ad illud quod
obijcit̃ ꝙ ſola gr̃a ſanctificat rõnalem: cꝛeaturã.Dicẽdũ
eſt ꝓ hoc ĩtelligẽdũ ẽ de ſctificatõne q̃ẽ purgatõ a culpa
Ad alind dicẽdũ ẽ ꝙ dupliciter pt dici ꝙ er ſe ckificatõe
ↄferãt ĩuiſibilẽ gr̃am.vł vt ĩtelligat᷑ ꝑ quãdã diſ poſitõ⸗
nem:et hoc modo intelligit᷑ de ſanctiſicatõe vel bñdicei⸗
one que fit in aqua vel in oleo.vel vt dicat᷑ ſctiſicatõ ſcki
ficatis infuſio ⁊ ſicẽ ipiꝰ accipiẽtis.⁊ G̊ mõ deus ſancti⸗
ficat.Leuit.xix.Ego dñs ꝗ ſanctifico vos vna ſignifica
tio ẽ ſy dignioꝛis.altero vo qͥ ad ꝗd pt᷑ eẽ minus digna.
diſpoſitio em̃ nõ ſemꝑ eſt dignioꝛ eo ad qð diſpoĩt. et Hᷣ
modo ſanctificãt ſacramẽta et obiectio fit de alia.

rticulus ſecundus

Einde queritur quid ſit ſaccẽ̃m ſm rẽ.qꝛ om̃e
ſacramẽtũ ſignũ ẽ et nõ ecõuerſo.ſignũ at᷑ ali
cuiꝰ ſignũ ẽ. Querit᷑ cuiꝰ.et vtrũ ſit ſignũ vo
untariũ vel naturale.vtrũ ſenſibile vel intelligibile. ſi⸗
militer poteſt diuidi ex ꝑte eius cuius eſt ſignn. aũt
ſit volũtaꝛiũ attendit᷑ ex illa rõne hugo.in qua ponit᷑ ex
inſtitutõe ſignãs.¶¶ Pꝛeterea.ſi eẽt naturale poſſʒ dare
ſuũ ĩtellectũ apud oẽs. Oð em̃ a natura ẽ:idem ẽ apud
om̃es.ſᷣ nõ eſt hmõi: nõ eſt ſignũ naturale.ꝗ eſt volun
tariũ. ¶ Coõtra.ſi eẽt volũtarin indifferenter poſſz ſigni
ficare gram et ſuũ oppoſitũ.ſᷣ nõ eſt ſic:̊ nõ ẽ volũtariũ
Pꝛeterea. aqua inꝙᷓtum abluit ſignũ ẽ.̊ hͥ bʒ a nata:
ergoẽ ſignũ ab eo qð bʒ a nata.ſilłr et oleum iti
gat vl vngit. reſtat & q ẽ ſignũ naturale.¶ Ad qð doᷣm
eſt. ꝙ eſt ſignũ gratie et ſignũ voluntariũ.¶¶ Ao obiectũ
auũt in cõtrariũ eſt dicendũ.q licet inqᷓ;tum volũtarium
indifferẽter ſe habet ad gratiã et ſuũ oppoſitũ.quia eſt ſi
gnũ volũtatis cum rõne.ratio vo ſimilitudis plus teter
miĩatur ad gr̃am qᷓ; ad ſuũ oppoſitũ. ꝓpter hoc eſt ſignuʒz
gratie et volũtariũ.de hoc ſup babet᷑ expꝛeſſius.4. Ad ſe
cundũ dicendũꝙ lieʒ aqua inqᷓtum abluit ſit ſi ignũ gre
lentis. Hoc tñ nõ eſt ſufficiẽs cauſa ⁊ tota vt ſit ſi ignũ
ſed inſtitutio. Si em̃ aqua rõne ablutõis eſſet tota cau⸗
ſa vt eſſet ſignum gratie.a pꝛĩcipio mundi quo iam erat
aqua:eſſet ſignũ gratie remittẽtis peccatũ.quod cũ non
ſit:ipᷣa inſtitutio requirebat᷑.que erat cauſa ſufficiens.
DBeinde ſuppoſito ꝙ ſit ſignũ voluntariũ.querit᷑ vtrum
ſignüũ intelligibile vel ſenſibile. Et videt ꝙ lit ſignũ ſenſi
bile ꝑ illã rõem. ſignũ eſt qð p̃ter ſpeciẽ quam ſenſibus
ingerit aliud facit in cognitõem venire ĩ intellectu. IYtez
hoc videt᷑ ex rõne bug. Sacramẽtü eſt coꝛpale vł mateꝛi
ale elemẽtũ extrinſecus oculis ſuppoſitũ ꝛ⁊c.¶ Cõtra.ve
rũ coꝛpꝰxpᷣi ſignũ ẽ:et tñ nõ eſt ſenſibile ſenſui nro.Sil:
caracter eſt ſignũ gratie et ſacrũ ſignũ: et tñ nõ eſt ſenſi⸗
bile in baptiſmo.i Lon ergo ſacramẽtũ ſi ignũ ẽ ſenſibile
vniuerſaliter. Silłr poſſet obijci in alijs ſacramentis de

tũ eſt ſignũ ſenſibile.ſenſibile aũt dicit᷑ ſenſibile ꝑ ſe. aut
ſm accidẽs.Cum ergo ſacramentũ diciẽ ſignũ ſenſibile
hoc intelligit᷑ altero pꝛedictoꝝ modoꝝ.¶ Quod obijcit᷑
coꝛpus xpſ̃i nõ eſt ſenſibile ꝑ ſe a ſenſu noſtro.dicendum
eſt ꝙ boc verũ eſt:mihilominꝰ tamẽ inqtum eſt ſub ſpe⸗
cie panis dicitur eſſe viſibile ꝑ accidens ſcʒ rõne annexi
AVnge dicit᷑.ego video coꝛpꝰ xp̃i.illud aũt qdð ꝑ ſe videt
eſt ſpecies panis. Similiter pt᷑ dici de caractere. ꝙ licet
ſit inſenſibilis:ſenſibilis tamẽ eſt ꝑ accidẽs.inqtum ſcʒ
eſt ſi ub ipa erterioꝛi ſpẽ que ꝑ ſeẽ ſenſibilis.ſenſibile aũt
E accidẽs nõ ſic oĩno accipit᷑ quẽadmodum dicit᷑ dyarij

his 7 ſunt ſigna et res.¶ Ad qð dicẽdũ eſt. ꝙ ſacramen

filius peꝛ accidens ſenſibilis ſiẽ dicit ppiloſophus. Pꝛe
terea illa ratio dicit᷑ pꝛopꝛie de eo quod tm̃ dicit᷑ ſacra⸗
mentũ.eſt em̃ qdðᷣdam ſacramentum tm̃.quoddam res 2
ſacramentũ.aqua em̃ ſignificata dicit᷑ tm̃ ſacramentũ.
res vᷣo et ſacramentũ dicitur ipᷣe caracter.eodem modo

ſpecies panis dicitur ſacramentũ tm:coꝛpus vo yp̃i ſa⸗

cramentum ⁊ res.Loquimur aũt pꝛopꝛie hic de bis que
tm̃ ſunt ſacramenta.illa em̃ inſtituta ſunt ad ſignifican
dum.

¶einde queritur .S. j.

Cum ſacramẽtũ ſit ſignum gratie:cuiꝰ gratie ſit ſignũ.
aut gratis date:aut gratumfaciẽtis.Et videtn rꝙ ſi⸗
gnum eſt gratie gratiſdate.oteſt em quis ſuſcipere ſa

cramentũ matrimonij:non tamen habet gratiam gratũ

facientem. Similiter oꝛdinẽ. QNon ergo videtur eſſe ſa⸗

cramentum ſignum gratie gratũfacientie: ſed gr̃e gra⸗

tiſdate. ¶ Oꝛ aũt ſit ſignum gratiſfacientis videtur per
hoc.ꝙ iſta gratia eſt medicina expulſiua peccati et ſeq̃⸗
le eius.ſed hoc ꝑtinet ad gratiam gratumfacientem: er⸗
go eſt ſignum gratie gratiſfacientis.¶¶ Item gratia que
dam eſt increata.quedam cꝛeata.Si ergo eſt ſignũ:que

rit᷑ vt ꝝ vtriuſq; vel create tm̃.et videtr᷑ ꝙ ſi vtriuſq;:tunc

eolum ba cum eſſet ſignũ ſpũſſancti:eſſet ſacramentũ. Si
ðvo tm̃ gratie create et cuiuſcũq; cum aqua benedicta ſit

.

qð dicendũ eſt. ꝙ ſacramẽtũ eſt ſignũ gratie crea
hoc excludunt᷑ illa ſigna que erant ſpũſſancti.ſiẽ ſignuz
colum be Math.iij. et ignitarũ linguaxꝝ Acẽ.ij. Hatia
ðvᷣo creata ꝓut eſt remediũ peccati m eſſentiaʒ vel eius
ſequele directe.et ſᷣm hoc inſtitutum eſt ſignum illius a
xpo.nõ tm̃ ad ſignificandũ ſed cauſandũ dicitur eſſe ſa⸗
cramentum:Fᷣm ꝙ hic intendimꝰ.¶ Ad hoc aũt qð obij
citur de thurificationc. dici poteſt ꝙ licet ſit ſignuin gꝛa
tie:non tñ inſtituta eſt in remediũ peccati vel ſequele eiꝰ
ſed inqtum gratia oꝛdinat affectũ ad bonũ.4 Ad illud
vᷣo quod obijcitur ð aqua benedicta.dici poteſt ꝙ ipa va
luit ad dimiſſionẽ venialiũ peccatoꝝ. licet non inſtituta
ſit a domino ad hoc vt er ſua vi fiat: ſicutẽ de baptiſmo
et ipᷣis ſacramentis noue legis.Illud aũt ad quod pꝛin
cipaliter fuit inſtituta aqua benedicta:hoc fuit ad cohi⸗
bitõem poteſtatis demonũ vbi aſpergeretur.2 hoc patz
ex modo ſue ſctificatõnis.et ita ad aliud ĩſtituta ẽ qᷓ ſint

ſacramenta de quibus loquimur. VUnde hugo de ſacra⸗

mentis. Sunt quedam ſacramẽta in quibus pꝛincipali⸗
ter conſtat ſalus et percipitur ſicut aqua baptiſma et

pceptio coꝛꝑis.alia ſunt et ſi nõ ſunt neceſſaria ad ſalu⸗

tem:pꝛoficiunt tamẽ ad ſctificatõem.qꝛ hbis exerceri et
gratia amplioꝛ acquiri poteſt. vt aqua aſperſionis et ſu
ſceptio cineris.¶ Ad hᷣ quod querit᷑ vtrũ ſint ſigna gre
gratiſdate vel gratũfacientis.dicendum ꝙ ĩ his que pꝛo
pꝛie ſunt ſacramẽta noue legis:ſunt ſigna gr̃e gratũfaci
entis.ſic̃ in baptiſi moↄfirmatõe.euchariſtia et extrema
vnctõne ⁊ ĩ penitẽtia ⁊c. In alijs aũt ſunt ſigna gre gra
tiſdate.ſi tñ digne oĩno ſuſcipiũt:ſignãt gr̃aʒ gratũfaci
entẽ:ſic in digne accedẽte ad oꝛdinẽ 2 mrimoniũ. Et ꝑ
hoc pt ſolui qd obiectũ ẽ.ec opoꝛtz ſi ſuſcipit᷑ ſacra
mentũ a nõ habẽte gr̃am gratũfaciẽtẽ· t᷑ hoc ſacra⸗
mentũ nõ ſit ſignũ huiꝰ gratie.qꝛ ſacramentuʒ baptiſmi

ſuſcipi?᷑ a ficte accedẽte ꝗ nõ bʒ gr̃am gratũfaciẽtẽ et ni⸗

bilominꝰ baptiſma ẽ ſignũ gr̃e gratũfaciẽtis ſ̊ nõ efficit
niſi in digne ſuſcipiẽte hmõti gram.vel ſi eã inuenit effi⸗
cit qꝙᷓtum ad aliquẽ effectũ ↄſequẽdũ vlteriꝰ. VUnde ſigs
vult reſpicere ad ſignata ſacroꝝ: opoꝛtz attẽdẽ ĩ digne
ſuſcipiẽtibꝛ¶ It ẽ qrit᷑ cũ ſint ſigna gratie. aut p̃ſentis
aut p̃terite. aut future ⁊ videt᷑ pᷣterite aliquãdo. ſicut
euchariſtia que pᷣciebat᷑ dari ĩ memoꝛatõeʒ paſſionis
xpᷣi.ſignũ eſt gratie exterioꝛis ⁊2 illa iam pceſſit ĩ paſſio⸗
ne. Quedã vo ſunt ſigna gratie future ſicut eſt ĩ aliquo

ſignum gratie create:eſt aqua benedicta ſacramentuz.
et ſimiliter thu rificatio cuʒ ſit ſignũ deuotionis D
et ꝑ

——

oe
ſaera⸗
mese
Amnenni.
mmoe
oe
ſicnſien

leſigi.
n K
tiperel
mgrau
eſſe ſa⸗
gegea⸗
etur per
netſe⸗
Memeer
wriage
Gnlleque
GGeune
nti. Gi
lcaſit

rnmm.
Wap

ſignnz
Gmta⸗
vel eiud
Ulliuse
reſeſe
gdobj
dingen
lleeis
hilud
fave
inua
puino
odpen
dcobi⸗
epetz
ſſint
ſacra⸗
cpoli⸗
ſmna e
oſal
tand
ieci
naſſe
nepo
Uoci
rema
ga
ſaen
Ete
acra
geran
tini
eunn
rfiot
deſfi⸗
eſie
e
nns
r
ni⸗
io⸗
o

Queſtio
qui pꝛimo accedit ficte ad baptiſmum:⸗ poſt penitẽs de
ſua fictõe.tũc dat᷑ ei grẽa quã pꝛius nõ habuit. S ſacram̃⸗
tũ hmõi ẽ ſignũ gre future.i Pꝛetea. ĩſt uſceptoõe mr̃imo
nij vt videt᷑ nõ habet gꝛa effectũ ʒ oꝛiginalẽ ↄcupiſciam:
ſᷣ tũc cũ digne accedit ad vxoꝛẽ. videt ꝙ ſigniſicẽt effe⸗
ctũ gꝛe futurũ vñ dr medicina pſeruatiua.x aüt ſigni⸗
fieent gr̃am in pñti patʒ in baptiſmo paruuli in pnia ⁊
hmõi.¶¶ Ad qð dðm ẽ.ꝙ ſacramẽta quãtũ ẽ de ſe:ſignifi
cãt gratiã pñtem que ſimul cũ ſacramẽto datuꝛ digne ſu
ſcipiẽti.Ad illud vᷣo qð obijcit de eukariſtia que ſignifi⸗
cat gr̃am redemptõis que pceſſit. Bicẽdum ꝙ verũ ẽ. ſed
illa nõ ẽ gra cuiꝰſacramẽtũ dr eẽ ſignũ:2 illa dat᷑ intelli
i cũ digne ſuſcipit᷑ eukariſtia.Ac alið doᷣm. M licet
icte accedẽti nõ ſtatim detur gra ĩ baptiſmo.boc nõ eſt
ꝓpter inefficaciã ſacramẽti:ſᷣ qiia ſuſceptibile nõdũ eſt
recte diſpoſitũ.cũ aũt recte diſpoſitũ ẽ:tũc habet ſecum
gratiã. 4¶ Ad hoc vo quod obijcit᷑ de matrimonio.dicen⸗
dũ eſt ꝙ indigne ſuſcipiẽte dat᷑ gratia ad reſiſtendũ oꝛi⸗
ginali concupiſcentie:licet ille effectus poſtea oſequat᷑.
embꝛum ſecundum
Onſequẽter dðᷣm ẽ de inſtitutõe ſacꝛamen⸗
ti. Pꝛimo de inſtituẽte. Secũdo de neceſſi
tate inſtitutionis. Lercio de vtilitate ſiue
Adcauſis iuſtitutõnis. Quarto ð tempoꝛe in⸗

ig RR

Articulus pꝛimus
Verit᷑ & vtrũ oĩa Re noue legis inſli⸗
tutõem bhabuerunt a xpᷣo.⁊ videt᷑ ꝙ ſic.Quia
ſacramẽta noue legis ꝑ moyſen dignioꝛa ſũt
facrameta veteris legis oignioꝛa aũt a dignioꝛe debent
inſtitui. Cũ ergo ſacramẽta veteris legis eẽnt inſtituta.
ſacramẽta noue legis ꝑ dignioꝛẽ moyſi.dignioꝛẽ dico ſer
uũ vel filiũ inſtituẽda erãt. Sʒ nõ videt᷑ ꝙ ꝑ ſeruũ debe
rẽt inſtitui.quia ſicut lex ſe habet ad legẽ ita ſacꝛamẽtuʒ
ad ſacꝛamẽtum. Sed ſic ſe habuit lex ad legẽ ꝙ illa data
ẽ ꝑ ſernũ.iſia vo ꝑ filiũ.ꝗ̊ ⁊c. ¶ Dꝛeterea illa data erant
quaſi ſeruis: iſta vᷣo quaſi filija. Ro.viij. ¶25 accepiſtis
ſpiritũ puitutis iterũ ĩ timoꝛe:ſed ſpiritũ adoptõis filio
rũ in quo clamamꝰabba pater.⁊ hoc dictũ ẽ xpᷣianis.il
la vᷣo veterẽ legẽ habentibo.ſacramẽta ̊ none legis data
ſunt filijs.ↄueniebat ergo vt ꝑ filiũ inſtituerent᷑ ⁊ pꝛimo
darent᷑. Inter pr̃em em̃ et filios adoptõis ↄueniebat me
diatoꝛẽ eẽ filiũ ꝑ naturã. Cũ & inter filios nõ ſit media⸗
toꝛ ſeruus ſʒ filius:ſacramẽta noue legis per xpᷣm filiuʒ
ſcʒ ᷣm naturã erãt pꝛimo danda. Sed huic obuiare vi
detur ꝙ nõ legitur de ſacramento ↄfumatõnis vel extꝛe⸗
me vnctõis ſcta a xpᷣo cũ tñ ſint ꝓpꝛie ſacmẽta noue legis
p inſtitutõ extreme vnctõis vidr̃ fieꝛi a.b. Jac.diſpẽſatio
dᷣo ſaẽmenti cõfirmatõis ꝑ apłos.Penitentia etiã ⁊ or⸗
de et matrimoniũ.cũ cõnumerent᷑ cũ iſlis:quid recepeꝛĩt
inſtitutõis in nouo teſtamento? ¶ Ad quod dici poteſt.
ꝙ ſacramenta noue legis dignioꝛa ſunt ſacramẽtis vete
ris legis inqtũ hmõi.⁊ ꝑ dignioꝛẽ ſũt inſtituta.ſ.ꝑ xpᷣm
vel aptos auctoꝛitate ißius et doctꝛina. Sed duo inſtitu
it ꝑ ſeipᷣm.ſ.ſacramentũ baptiſmi.quodẽ maxime nceſſi
tatis et efficacie.et ſacramentum eukariſtie quod ſimili
ter ꝗꝓpter quotidianã iufirmitatem ẽ marime neceſſariũ
tãq; reꝑatiuũ quotidiane infirmitatis. Sacramentum
vo ↄfirmatõis ⁊ extreme vnctõis dedit ꝑ apłos.niſi foꝛ⸗
te intelligat᷑ ꝙ impoſitione manus ſacta ꝑuulis intelli⸗
gatur ↄfirmatio ſicut habet᷑ math.xix.tunc oblati ſunt
ei paruuli vt imponeꝛet eis manus.glo.at de benedictõe
intelligit. legit᷑ er ꝙ poſt doctrinaʒ datam a dño Mar.
vj · diſcipuli cum miſſi eẽnt ad p̃dicãdũ vngebant oleo in
firmos ⁊ cuꝛabantur.in quo datur intelligi extrema vn
ctio ſiue vnctio infirmoꝝ.⁊ pᷣſumi poteſt ꝙ ex doctrina
xp̃ᷣi hoc fecerũt licʒ nõ ſit ſcriptum ibidem.vel ex inſpira
tõne ſpirituſſancti hoc fecerũt.et ſic hec duo ſacꝛamenta
que nõ dicuntur eſſe tante efficacie.licet maioꝛis digni⸗

ſtituti

72„

viij.

tatis dicatur eſſe ↄfirmatio eo ꝙ a dignioꝛi datur:data
ſunt diſpenſatõe apłoꝑ.· qui tñ ꝙtum ad poteſtatẽ quam
acceperũt a xpᷣo:maioꝛis erãt dignitatis ꝙᷓ ille qui erat
in lege.Alia ðᷣo tria ſacramenta quãdam habent additõ
nem a domino in euãgelio.ſicut ſacramentũ penitentie.
cum hoc em̃ ꝙ dixit.penitentiã agite:aꝑpꝛopinquabit eĩ
regnũ celoꝛũ.habuit ſolutõem factam ꝑ miniſtros eccle⸗
ſie:cum dictũ eſt.Quodcũq; ſolueritis ſuꝑ terꝛã ⁊c. Sa⸗
cramentũ oꝛdinis habuit in additõne ptatem ↄſecrandi
coꝛpus xp̃i et ſanguinẽ. Sacramẽtum matrimonij habu
it in additõe quoð xpᷣc dixit.Ego aũt dico.Quicũq; di⸗
miſerit vxoꝛẽ ⁊c.excepta cauſa foꝛnicatõis et aliã duxe⸗
rit:mechatur.

rticulus ſecundus

Einde queritur de neceſſitate inſtitutõis ſac̃
mẽtoꝝ noue legis.hanc queſtioneʒ pᷣcedit illa
que ẽ de neceſſitate ſacramẽtoꝝ tꝑe legis gre.
Pꝛimo querit᷑ vtrũ in tꝑe gratie ſacꝛamenta erant neceſ
ſaria. Secundo vtrum fuerit aliqua neceſſitas inſtituẽ⸗

di noua ſacramenta. 7.
¶ Nirca pꝛimum pꝛo H§. ſ.

ceditur ſic. Tidet᷑ em̃ ꝙ tꝑe gratie neceſſaria eràt ad ſa⸗
lutẽ.vt em̃ dicit hugo.Sacramenta dei medicine ſũt ſpi
ritales.que foꝛis coꝛpoꝛibo adhibent᷑ ꝑ viſibilẽ ſpeciem
ſ intra ſanãt ꝑ inuiſibilẽ veritatẽ vł virtutẽ. Sed exiſtẽ⸗
te moꝛbo neceſſaria ẽ medicina:igitur cũ adhuc langue⸗
at homo eodem moꝛbo.j̊ ⁊c.¶ Si rñderetur ꝙ medicia
fuit neceſſaria nõ hmõi ſed ꝑ infuſionẽ gꝛatie ſimpliciteꝛ
nõ mediante ſacramento aliquo.Cõtra bugo. Juſtũ eſt
vt homo qui pꝛius veũ ſuꝑbiendo deſerens terrenis ſe ꝑ
cõcupiſcentiã ſubdidit:nuc ꝑ bumilitatẽ deũ requirens
eidẽ ſe ꝓter pᷣceptum ꝑ obedientiam inclinet. Sicut em̃
ꝑnicioſa fuit elatio ſuperioꝛi nolle ſubijci:ſic laudabilis
⁊ fructuoſa deuotio pꝛopter ſuperioꝛẽ inferioꝛibus incli
nari.hec bugo.i¶ Item ſi hbomo nũqꝙᷓ cecidiſſet.adhuc in⸗
diguiſſet gẽa ꝑficiẽte. VUnde duplex eſt gratia neceſſaria
homini lapſo.gratia que ẽ reꝑans que ẽ gratia ſacramẽ
talis:et ꝑfitiens que ẽ gratia ſimpliciter.igit᷑ in recõpẽ⸗
ſatõe ſue malicie cõueniens fuit vt reꝑaretur et ꝓficeret᷑
ſubijciendo ſe alicui quod eſt inferius gratia 2 nõ imme
diata infuſione ꝑficeret᷑. ¶ Itez. iiij. ad Gab. at vbi venit
plenitudo tempoꝛis miſit deus filiũ ſuũ factum er muli⸗
ere factum ſub lege vt eos qui ſub lege erãt redimeret vt
adoptõem filioꝝ recipeꝛemus.miſſio aũt iſta fuit in car
nẽ. Effitiens igitur cauſa noſtre reꝑationis fuit deꝰ ho⸗
mo.in quo erat duplex natura:diuina ſcilʒ et humana.
Ex parte aũt recipientiũ ſimiliter duplex ẽ.ſ.ſi piꝛitualis
et coꝛpoꝛalis.igitur ſi hec adoptio fit ꝑ gratiam:ouenit
vt fiat ꝑ gratiaʒ miniſtratã mediãte re ſenſibili ſiue coꝛ⸗
poꝛali. vt ſit medium conueniens inter reꝑantem et re⸗
ꝑatum. hoc autẽ nõ cõuenit niſi ꝑ ſacramenta. ergo 7c.
¶ Item hugo. triplex ẽ cauſa inſtitutõnis ſacramẽtoꝛuzʒz
omniũ.humiliatio.eruditio.et exercitatio hominis.que
caule ſi nõ eſſent:ſacramenta omnino eẽ non poſſẽt. hec

hugo. igitur he cauſe ſunt per ſe cauſe ſacramentoꝛũ.ſ,-xI

omni tꝑe hec ſunt bomini neceſſaria ergo ꝛc Cõtra
Aath. xix. Si vis ad vitã ingredi ſerua mãdata. Ex Hh
verbo dñi patet ꝙ ad vitã eternã habẽdã ſufficit obbuã⸗
tia mãdatoꝝ. igit᷑ nulla ẽ neceſſitas ſacramẽtoꝝ·.l Itez
duplex gꝛa eſt neceſſaria homini lapſo.reꝑatiua ⁊ perfe
ctiua ſiue directiua in finem. ſed illa que eſt pefectiua ſi
ue directiua nõ datur neq; dari debz ſub aliquo velami

ne:igitur nec illa ſimpliciter que ẽ reꝑatiua. igitur non

ebet dari ſub velamine ſacramenti. 4 Item lex euange
lica eſt lex libertatis.v.ad Gał. Uos aũt ſies in liberta
tem vocati eſtis.et hugo:pꝛimo añ legẽ paruulos ↄſilio
enutriuit:poſi ſub lege exercitatos pꝛecepto temptauit.
nouiſſime ſub gratia perfectos in libertate ſpiritus am
bulare ꝑmittit. hec bugo.Igitur nõ videt᷑ ꝙ in tꝑe legis

gfe ſint onerãdi fideles onere ſacramẽtoꝝ. Itẽ ſapien⸗
tioꝛis ꝑ paucioꝛa quod intẽdit ꝑficere. Sʒ ſi xpᷣe ꝑficet
ſiue reꝑaret hominẽ gẽa ſimpliciter ſine omni ſacramen⸗
to:paucioꝛibo oꝑaretur qð intendit. IYtẽ xpᷣc ſua paſſi⸗
one ſufficiẽter ſatiſfecit ꝓ peccato et hoĩem deo recõcilia

uit. Igit᷑ vt videt᷑ nulla erat poſt neceſſitas exiſtentie ſa⸗
cramẽtoꝝ:vt ꝑ illa hõ deo recõciliaret᷑.i¶ It)tez ab initio
habebãt lacramẽta virtutẽ ex fide xpᷣi incarnati ſʒ exiſtẽ⸗

te viſione veritatis in ſpecie ceſſat viſio fidei ⁊ virtꝰ illiꝰ

viſionis.i.fidei:a ſimili videt᷑ ꝙ viſo xpᷣo incarnato ceſſa

re debeat omnis virtus que ẽ ex virtute xpᷣi incarnati.et

ita oĩs virtus ſacramẽti que ẽ ex fide xpᷣi incarnati. Si
em̃ ex pñti ſpecie ceſſabit fides que diꝛigit᷑ ad illã:ſic pꝛe
ſente xp̃o in carne ceſſabit fides que ? illiꝰ.igit᷑ ⁊Tc. ¶¶ Itẽ
gratia habenda vel habita ex beneficio paſſionis xp̃i eſt
res vniuſcuiuſq; ſacramẽti.et ſacramẽtũ ẽ ſignũ illiꝰ gr̃e
igit᷑ cũ exiſtẽte re debeãt ceſſare ſigna: aſſecuto beneficio
paſſionis ceſſare debeãt omnia ſacramenta.¶ Itẽ ioh. .

Ver ꝑ Moyſen data ⁊. gra et veritas ⁊c. Igit᷑ pꝰaduen

tũxpᷣi nõ debet aliquid ſub vmbra exerceri ſiue figura.
ex quo tunc innotuit veritas ipᷣa.igit᷑ nec ſacramenta in
quibus dat᷑ gꝛatia ſub figura. Item generaliter q erqt
oꝛdinata ad aduentũ xp̃i ſicut legalia ceſſauerunt in xpᷣi
aguentu. ſimiliter videtur ꝙ ſacram̃ta ex quo ſigniſicãt

gram babendã ꝑ xpᷣm ceſſare debeãt illa gratia habita.

Hec aũt gratia habet᷑ ex pñtia xp̃i in carne: igit᷑ exiſtẽte
hac pñnñtia ⁊c̃.¶¶ Iecẽ ſᷣm aug.opoꝛtuit ſacrificia ceſſare tẽ
poꝛe gre:ne crederet᷑ deũ magis delectari in illis ꝙᷓ in ſi⸗
gnificatis ꝑ illa. Unde aug.x.de ciui.dei. Ideo ſacrifi⸗
cia mutanda erãt opoꝛtuno certoq; tꝑe.ne ipᷣi deo deſide
rabilia vel certe in nobis acceptabilia.ac nõ potius que
ſignificata ſunt credeꝛent᷑. Eadem rõe videt᷑ ꝙ ſigna ex⸗
terioꝛa ſacram̃talia certo tꝑe ceſſare debẽt:ne magis deo
deſiderabilia ſiue acceptabilia videant᷑ qᷓ ſignificata ꝑ
bec.ſ.dona gratnita interius reꝑantia ndeo.ad pꝛi
mo obiectuʒ dᷣm.ꝙ vt dicit hugo tria ſane ſunt que ab
initio ſiue ante aduentũ xpᷣi ſiue poſt ad ſalutẽ obtinẽdã
neceſſaria fuerũt.ſ.fides.⁊ ſacramẽta fidei:et oꝑa bona
que tria ita coherẽt:vt effectũ ſalutis habẽ non pñt ſi ſił
nõ fuerunt.hec hugo.et intelligitur hoc de adultis.patʒ
igitur ꝙ ad ſalutem neceſſaria ſunt hec tria in adultis.
Sacramẽtis aũt reꝑpantun defectus.oꝑibus ꝓgreditur
in merito fidei gratificatur vtrũq;.Quod igitur dicit do
minus. Si vis ad vitã ⁊c̃. Intelligitur qtũ adꝓgreſſuʒ
in merito ꝓpꝛio. Ingredi em̃ in vitaʒ vt dicit interli.xix.
math.ẽ ingredi viã q̃ ducit ad vitã.vera via ducẽs ad vi
tã ẽ ꝓgreſſus in merito. Pꝛetea.adimpletio pᷣceptoꝛum
Aodamnodo ſicut adminiculũ ſibi datũ ↄceꝛnit exercitiũ
acramẽtoꝝ.vt eĩ dicit hugo.quia hõ infirmus erat.ve⸗
ner̃t ſacmta media int᷑ pᷣeepta ⁊/ ꝓmiſſa q̃ illũ adiuuarẽt
ad pᷣcepta ꝑficiẽda ⁊ ꝓmiſſa obtinẽda.ñ ad obſᷣuãtiaʒ
mãdatoꝝ reqꝗrit᷑ exercitiũ ſacram̃toꝝ.¶ Ad alið dõᷣm.q
ñ ẽ ſimilis de gẽa reꝑatiua ⁊ ꝑfectiua.qꝛ hec ẽ reꝑatiua
hominis lapſi:cuiꝰlapſus erat exr hoc ꝙ ſuꝑbiendo deũ
deſerẽs terrenis ſe ꝑ ↄcupiſcẽtiã ſubdidit. Eñ ↄueniens
fuit vt eiſdẽ.ſ.terrenis ſe ꝑ humilitatẽ inclinãdo ⁊ pꝛece
ptis dei obediẽdo reꝑaret᷑. Gratia aũt pfectiua ẽ ꝓpꝛie ꝑ
ſectiua indigẽtie nature inqtũ natura ẽ:nõ inqtum ẽ la
pſa.nature em̃ inq;tum natura ẽ nõ ẽ hmõi inclinatio ſʒ
nature lapſe.¶ Ad aliud dðm.ꝙ pᷣcepta ſnnt in ſeruitu
tẽ timẽtibus:ſʒ ſunt ĩ libertatẽ amãtibo.Quia q̊ᷓ lex euã⸗
gelica ẽ lex amoꝛis.iõ dr̃ lex libertatis.nõ em̃ qꝛ pᷣcipie⸗
bat:ſᷣ quia nõ ad timoꝛẽ.ſʒ ad amoꝛẽ trapebat. Preken
intentio bugonis ẽ ↄꝑare legẽ legi et diſtinguere legeʒ a
lege. et hec differẽtia ſacramẽtoꝝ generaliter. VHñ non ẽ
eius intentõis tollere ſacramẽta tꝑe legis gẽe.ſ̊ oſtendẽ
differẽtiã inter illa que ſunt legis moyſi et legis xpᷣi: in
hoc ꝙ illa fuerũt data in onus.hec in ꝑfectõem gẽe ſiue ĩ
libertatẽ ſpũs.ſpiritus em̃ liber efficit᷑ gra collata in ſac⸗
mẽtis.· Adaliud dðᷣm.ꝙ tria requirunt᷑ in oꝑe ſapien⸗
tig et maxime ſumme ſapiẽtis.ſ.facilitas que reſpicit po

tentiã.cõgruitas que diſcretõeʒ.vtilitas que reſpicit bo

nitatẽ. Ratõne facilitatis debet expeditioꝛi mõ et breui⸗

oꝛi et medijs paucioꝛibo oꝑari.Ratõe ↄgruẽtie eo moꝛo

quo magis cõgruit ſiue decet ſuẽ pꝛudentiã.Ratõe vtili
tatis eo mõ quo melius ẽ ei quod efficitur.vnde etſi ſum
me ſapiens ẽ paucioꝛibus oꝑari:cũ boc attendendum ẽ.

ꝙ eo modo oꝑari debet quod magis cõgruit ſue diſcre⸗
tõi et qui melioꝛ eſt ei quod efficitur.Magis aũt ↄgru⸗
it diſcretioni reꝑantis ꝙ homo elatõe auerſus a ſuo ſu⸗

perioꝛe reꝑaretur humiliatõe ſuo inferioꝛi qᷓ; aliter. Itẽ

melius ſiue vtilius ẽ homim vt reꝑaret᷑ gra ſacramẽtali
qᷓ gra ſimpliciter.ſ.pter vtilitates q̃ buic reꝑatõi ſunt
annexe.ſ.humiliatio.eruditio.exercitatio.Veꝛũ ẽ igituꝛ
ꝙ expeditioꝛi mõ ſiue breuioꝛi mõ ẽ ſapientis oꝑaꝛi.vbi
hoc põt eẽ ſine derogatõe ↄgruẽtie ſapiẽtie vtilitatis et

bonitatis.i Ad aliud dom.ꝙ beneficium paſſionis vpᷣi
opoꝛtet aſſequi exercitio ſacramẽtoꝝ.Dicit᷑ ei.v. ad ro.

NQui eſt foꝛma futuri.glo.ſicut ex latere ade doꝛmientis
aſſumpta ẽ eua:ſic ex illius latere ꝑfluxerunt ſacramen⸗
ta.ſ.aqua ablutõis et ſanguis redemptõis ꝑ que ſaluat᷑
eccleſia.hec glo.Ex his patet ꝙ beneficiũ paſſionis xpᷣi
opoꝛtet aſſequi exercitio ſacramẽtoꝝ.Liczʒ igit᷑ paſſioni
xpᷣi genus humanũ recõciliatũ ẽ deo et ſatiſfactũ ẽ ꝓ cul
pa hoĩs:nibilominus quia beneficiũ paſſionis aſſequũ⸗
tur mẽbra eccleſie exercitio ſacramentoꝝ neceſſaria ſunt
ſacꝛamẽta.¶] Ad aliud dð.ꝙ viſio ĩ ſpecie tollit viſioneʒ
fidei et meritũ.Sed pñtia deitatis in carne neq; tollit fi
dẽ neq; meritũ. Vnde quia exiſtẽte xpᷣo incarnato nõ tol
litur fides xpᷣi incarnati.nec virtus fidei.nec virtus ſaẽc⸗
mentoꝝ que eſt ex fide.nõ aũt tollit᷑ fides xpᷣi incarnati
cx viſione xpᷣi incarnati.quia aliud videt᷑ et aliud credit᷑
videtur homo et credit᷑ deus vt dicit greg.¶ Ad alið di
cendũ.ꝙ ſunt qnedã ſacramẽta que nõ ſunt ſigna tm̃ gẽe
ſ etiã cauſe.vt ſacramẽta legis noue.de quiba dicitur ꝙ
imaginẽ gerunt ⁊ cauſa exiſſũt.talia ſigna nõ ceſſant exi
ſtente plenitudine gẽe.ĩmo ſunt cauſe diffuſionis illius
plenitudinis in nobᷣ. Alia ſunt ſacramẽta que non ſunt
cauſe ſᷣ ſolũ ſunt figure illius plenitudinis future.⁊ qð⸗
ammõ ductiua ad illã.ſicut ſacramẽta legalia et quedã
legis nature.et talia debẽt ceſſare exiſtẽte illa plenitudi⸗
ne quã figurãt.i Ad aliud dðm. Me exiſtẽte pñtia veri⸗
tatis ceſſare debebant que ſolũ habebãt rõeʒ vmbre ſiue
figure.qualia nõ ſunt ſacramẽta noue legis.Eadẽ eĩ ra
tõne deberet fides ceſſare que eſt viſio vmbratilis ⁊ eni⸗
gmatica.ĩmo ſieut añ aduentuʒz xpᷣi añ tpᷣus gfe ↄuenie⸗
bat fideles exercitari in illis que eràt vmbre ⁊ figuꝛe:pꝰ
tpᷣus gratie.ſ.in gloꝛia erit quies in vera luce ſiue verita
te in ſe cognita.Similiter tꝑe medio.ſ.gr̃e cõueniebat fi
deles medio mõ ſe habere in exercitijs.ſ.nec in plena lu⸗
ce nec in tenebris oĩno:ſᷣ in oꝑibo in quibo vtrũq; oceꝛni
tur qualia ſunt ſacramẽta noue legis.¶¶ As aliuo doni.
ꝙ quedã oꝛdinata erãt ad xpᷣm vt ſigna et figure⁊ indi⸗
cia ſui aduẽtus.hec ſimpliciter ceſſabant in aduentu xpᷣi
quedã vt ex aduentu eius ꝑficerent᷑.et hoc dupliciter.vł
vt ꝑficerentur in ſe ſicut moꝛalia.vel in alijs ſuccedenti⸗
bus vt ſacrom̃ta.leꝛbigratia.moꝛalia ante tempus ce
et paſſionẽ nõ ſufficiebant ad merituʒ vite eterne.vñ qð⸗

ammõ imperfecta fuerunt que peꝛfecta ſunt in ſe merito

xppᷣi incarnati.Similiter ſacramenta non ſufficiebant ad
introducẽdum in regnũ.vnde imꝑfecta erant:ſed perſe⸗
cta ſunt ſuccedẽtibo ꝑfectioꝛibus:ſicut circũciſiõi ſuccel⸗
ſit baptiſmus:que igitur erant oꝛdinata ad xpᷣm vel fi⸗
gure tm̃:ceſſare debebãt.que ðᷣo vt ꝑficiẽda:hoc fuit du
pliciter. vel in ſe ſicut moꝛalia:et hec nõ debebãt ceſſare
vel in alijs ſuccedentibus perfectioꝛibo:et hec debebant
nõ aũt illa que vt peꝛfecta iſtis ſuccedunt.(¶ Ad aliud di

cẽdum.ꝙ aug.loquitur de oꝑibus erterioꝛibus in cultũ
ci exercitis.quibus ſignificabant᷑ oꝑa interioꝛa in lau⸗
dem dei exeꝛcẽda.Verbigẽa.ipᷣe loquitur de ſaciificijs ex
terioꝛibns quibus ſignificabantur ſacrificia interioꝛa.
AVnge ibidem.ſ.x.de ciui.dei.ſubditur. Si eſuriero non

Aue
vit
nſeta
mil
guin
ney
ereſ
hre
ſnni
goe
Eing
üͤben
ſt
iͤtſa
lalac
libe
nage
ſitat
ſnaß
in
A
Gnnn
alli⸗
ſecel
ibue
dlpe
re
ftet
tin
ſor,
lunt

f f e. —.. —— —

itbo
Ment⸗
nod
Lytile
iſam
uni,
r
lio ſ
mͤtgli
ſunt
igitur
i ybi
dtis et
is rßi
(dro.
mentis
ramen⸗
ſaluar
no pji
aſſoni
pal
Equü⸗
aſunt
ſonez
W
notol
noſae⸗
arhati
denrait
oliödi
mngi⸗
iturg
nteri
Alips
lont
145,
Cedi
gitoci⸗
N
breſiue
Kein
1 eni
lenie⸗
nep
twerita
iebarfi
lanlt
ut
ter,
lend⸗
ioe
merito
hantad
ſenſ⸗
iſuceen
eelß
ſuitde
ceſr
Pehnt
ubo
min
1
1or
non

6

ritur de neceſſitate inſtitutõnis ſacramẽtoꝝ noue legis.

¶ Nueſtio

dicaz tibi.meꝰẽ em̃ oꝛbis t᷑re ⁊ plenitudo eiꝰ.Nũgꝗd mã
ducabo carnes thauroꝝ aut ſanguinẽ hircoꝝ potabo.
Beinde ſubiũgẽs quid illa ſignificẽt. Smmola deo ſacri
ficiũ laudis et redde altiſſimo vota tua. hec aug. In ſac
mẽtis noue legis ſignificat᷑ aliquid faciẽdũ hoĩ a deo.ꝗa
aſi ſacramẽta ꝑ hotem miniſtrent᷑:gra ſignificata ꝑ ſa⸗

cramẽta ⁊ ĩ illis ſuſceptibilibo pᷣſtita a deo ẽ. Vñ hugo.

cũ venit ip̃a ga ad nos.ꝑ illũ venit a qͥ venit ꝗ miniſirã

ti cooꝑatur auctoꝛ munerie.patʒ igit᷑ ꝙ q̃i mõ oꝑpoſito

ſe habẽt ſigna et ſignata in ſacramẽtis de quibus inten⸗
dimus et ĩ ſacrificijs de quibus loquitur aug.quia in ſa
crificijs exercetur opus exterius quo ſignatur interius
teo offerenduz ab homine. In ſacramẽtis exercet᷑ opus
exterius quo ſignatur gratia cõferenda hoĩ a deo.Ex q̊

patet ꝙ verbũ aug.nõ intendit ceſſatõem ſacramentoz?

ſed ſacrxificioꝛũ.

6

Eter que · .S. ij.

Queritur ergo vtrũ neceſſe fuit aliqua ſacramenta inſti
tui tꝑe gre ſiue legis euãgelice.e ſic:vidr̃. Quia ſacra
mẽta ſunt medicine.ſ̊ illud tempꝰmaxime fuit neceſſari
um illoꝝ inſtitutõi ĩ quo aduenit medicꝰad curãdũ hũa
nã infirmitatẽ.et iterũ ſacramẽta ſunt vaſa gẽe vñ maxi

me ↄgruebãt tꝑe gr̃e inſtitui. Cõtra.videt᷑ eĩ ꝙͥ non ſit
neceſſe inſtitui alia habitis pᷣcedẽtibo:ſ̊ ꝙ maioꝛ virtus

daret᷑.verbigẽa.vt circũciſioni maioꝛ virtus eẽt addita:
ſimiliter illis que ſignificabant ſacramentũ euchariſtie
quẽadmodũ maioꝛ ẽ virtus mõ penitẽtie ⁊ oꝛdinis qᷓ fu
it in veteri lege.¶. Pꝛetea.circũciſio eũdẽ effectũ habuit
cũ baptiſmo qᷓtũ ad dimiſſionẽ oꝛiginalis pcti.peniten⸗

tia qᷓtum ad dimiſſionẽ actualis peccati.Sacramenta

aũt ſunt in remediũ peccati.õ videt᷑ ergo neceſſe ꝙ no
ua ſacramẽta oĩno inſtituant᷑. Pꝛeterea de pᷣceptis mo
ralibus ſic fuit ꝙ ipſa ſic implebant᷑ in euãgelio ꝑ hoc ꝙ
magis expꝛimebant᷑ ſiue explanabant᷑. Similiter ſacra⸗
mẽta illa que erant ad ſigniſicãdũ inſtituta eẽnt ad cau⸗
ſandũ.que vo cauſatiua ꝑfectius cauſarẽt. Huic etiam
additur quod dñs ĩ euãgelio dicit. õ veni ſoluere legẽ
c. Adimpletio aũt ẽ in addẽdo ꝑfectius nõ in tollendo

omnino.nõ ergo ſacramẽta que ad veterẽ legẽ ꝑtinebãt
tolli debebãt ſed ꝑfici ſiue adim pleri Rñgeo. doõm qꝙ
neceſſe fuit tꝑe gratie aliqua ſacramenta inſtitui pᷣceden
tibus ꝑfectioꝛa.⁊ hoc rõnabiliter oñdit bugo dicẽs ſic.
diſpenſatõnis oꝛdo et rõ hoc popoſcit.vt ſicut ab initio
currente tꝑe ⁊c̃.vt ſanꝛa. Prcrere moꝛbo exiſtẽte foꝛtio
re et egrotante ꝑiculoſius languente. ſicut fuit adueniẽ⸗

te tꝑe gre:requirit᷑ medicina melioꝛ et ad curandũ effico
tior.¶ Ad p̃dictoꝝ igẽ intelligẽtiã notãdũ.ꝙ ſacramẽta

ſunt in documentũ.ſunt in medicamẽtum.ſunt ⁊ ĩ oꝛna⸗

mentũ et ſᷣm ſtatũ ꝑfectum. Sunt in aꝑtum documentũ

ſecreti diuini.ſunt in efficax remedium moꝛbi:et in pul⸗
chrũ oꝛnamentũ ſponſe rpᷣi.Om̃ igit᷑ reuelatio ſecretoꝝ
nõ debet fieri quocũq; nec in omni tꝑe: ſed in illo in quo

eſt intellectus vominis capacioꝛ:ideo ſacramẽta ꝑfecta

dilata ſunt vſq; ad tempus tale.hoc aũt tempus ſicut in
hoĩe ẽ ſexta etas que aꝓpellatur ſenectꝰ. Juxta illð ecci.
xxx. ſpecioſa veterani ſapientia ⁊ gloꝛioſus intellectꝰ
et conſilium. Similiter in mũdo eſt ſexta etas que ẽ poſt
xpᷣm. in qua etate homines ſunt ſapiẽtõꝛes.Ideo dilata
ſunt ſacramenta completa vſq; ad hoc tempus. Ruꝛſus
quia ſunt in medicamentuʒ moꝛbi efficax.eo tꝑe debent
dari in quo efficatius curãt.Sed ſpũalis infirmitas ef⸗
