ta: ibi vnũ ad alterũ nõ attingit. ſ̊ deus infinitꝰ: creatura
oĩs finita. ᷓ creaturã ad deũ attingere ẽ impoſſibile. Sed
frui eſt ꝑ adherẽtiã ⸗ ↄtractũ quẽdã.ꝙᷓ frui deo creatura ẽ
impoſſibile vt videt᷑. 8mens illumĩata 2 ſi ſtet ad fruendũ
do: frui tñ nõ licet et videt᷑. e ſio.dicendũ ꝙ; hec diffi⸗
nitio eſt oꝛonis put reſpicit Hatũ oꝛantis. nõ ſolũ vt eſt iu
ſlicie: vt ẽ iuſticie oſũmate vt ſupꝛa tactũ eſt. Et qꝛ ſtatus
iuſticie oſũmate in ſubiecto ſuo ponit gr̃e influentiã afſlu⸗
eng aut gr̃a reddat animã ad ↄtemplandũ expeditam 2 ad

fruendũ idoneã: ideo tria dicũt᷑ in diffinitõne ſupꝛadicta.
E oꝛo eſt homĩs dro adherẽtis affectio:ecce pᷣmũ.a fami⸗
liaris qᷓdã ⁊ pia allocutõ:ecce ſedm. ſtatio illumĩate mẽ⸗
is ad fruẽdũ dro ꝙᷓdiu licʒ:ecce terciũ.q Er qͥ pʒ rñſio ad
pᷣmũ.qꝛ ⁊ ſi multi oꝛãt ꝗ nõ ſunt ĩ caritate:nullꝰtñ exiſiẽs ĩ
ſtatu iuſticie ↄſũmate oꝛat niſi adherẽdo deo ꝑcaritatem.
Juſticia em̃ cõſũmata vt tactũ eſt ponit in ſubiecto ſuo af:
fluentiã gr̃e.⸗. Ad ſcdᷣm dicit᷑.ꝙ nullꝰſcit certitudinali ſci
entia ſe eſſe in gr̃a.ſiue deo adherẽ: conicẽ tñ bñ põt qua⸗
dam pᷣſumptõe vehemẽti ſe eẽ do gratũ ⁊ acceptũ.hoc ba⸗
betur a Beꝛñ.qui ponit q̃tuoꝛ ſigna quibo põt conici vehe
menti pᷣſumptõe aliquẽ eſſe in gra gratũfaciẽte.dic em̃ ſic.
ta ſũt ſigna quedã a2 indicia manifeſta ſ aluti. vt indu⸗
bitabile ſit eẽ de numero electoꝝ in qͥ ea ſigna ꝑmanſerint
nũ ſignũ ẽ æuote audire verbũ tei. Et hoc ſignũ ſũptuʒ
eſt ex Joh.viij. qui ex deo ẽ veꝛba dei audit. vñ dicit. poꝛro
inter ea q fiduciã p̃ſiant 2 miſcðiaʒ ſpei vnũ eſt illud mari
mum verbũ tei.qui ex deo eſt verba dei audit. Alia tria ſi
gna ſũt opa vite agere: ↄtinere a pctis: flere ↄmiſſa. ⁊ bec
tria ſunt ab illa auctoꝛitate. j. Yoh. v. Tres ſunt ꝗ teſtimo
nium dãt in terra.ſpũs.aqua ⁊ ſanguis.vnde dicit. fidelis
ſermo ⁊ om̃i acceptõe dignꝰ:qͥ teſtimonia ſalutis ↄmẽdãt᷑.
Tres inquit ſũt ꝗ teſtimoniũ dãt in tra.ſpũs.aqua 2 ſan⸗
guis. ꝗs em eſt ꝗ habet teſtimomuz effuſi ſanguis xp̃i:niſi
qui ↄtinet a pctis. Habet 2 aqua teſtimoniũ ꝗ laboꝛat ĩ ge
mitu ſuo lauãs ꝑ ſingulas noctes lectũ ſuũ.ſane ſeẽm ſup⸗
ueniſſe ſpm̃ certiſſime noua ouerſatio teſlat᷑.iam vt bꝛeuit᷑
a ſanguie aqua.⁊ ſpũ habẽs teſtimoniũ:ſi ↄtines a pctis:
ſi dignos agis pnĩe fructus: ſi facis opera vite. hec Herñ.
Pꝛet. illð argumẽtũ nõ valet.ſecludit ab iſto certitudo ad
herẽdi deo:ꝗ ⁊ oꝛãdi.ĩmo eſt hic fallacia ↄſequẽtis.licʒ em̃
adherẽ to ex caꝛitate ſit in plus qᷓ; oꝛare. ꝓut oꝛaꝛe ẽ actu
exiſtens in ſtatu iuſlicie ↄſũmate:nihilominꝰ oꝛaꝛe ſimpli⸗
citer ẽ in plus q; adherẽ teo ex caritate. Ad illud quod
obijcit᷑ ꝑ Iſið.ꝙ in lectõe cꝰloquit᷑ nobiſcũ.Dicendũ ꝓ ſi
cut habet᷑ a pho.in diffinitõibo ꝑtes ſunt in plus:totuʒ eſt
in equo.vñ nõ eſt momẽtis in lectõe 2 in oꝛatõe deus lo⸗
quat᷑ nobiſcũ.ꝑtes em̃ diffinitõis nõ de neceſſitate eẽ ꝓpꝛie
id eſt ↄueꝛtibiles: ſed ipᷣa tota. vel põt dici vt dicunt aliqui
ꝙ ſic babet ab Yſið. ibidem. nos loquimur deo ꝑ lectõeʒ.⁊
deꝰloquit᷑ nobiſcũ ꝑ oꝛonẽ. vnde cum allocutõ ſignat᷑.⁊ ex
ꝑte dei ⁊ ex ꝑte nꝛa: in diffinitõe oꝛonis ſignat actũ ex ꝑte
ci.¶¶ Ad aliud dicẽdũ.q; nõ diffinit qð eſt in motu ꝑ inð
qð eſt in quiete.ſ̊ potiꝰ ꝑ illud qð ĩ motu.qꝛ nõ pciſe dicit
oꝛo eſt ſiatio illumĩate mẽtis:ſᷣ̊ addit᷑ ad fruendũ deo.hᷣ
eſt mẽtis mote ſiue erecte ad fruendũ. Pꝛet.verbũ phi non
intelligit᷑ de quacũq; notificatõe:ſ de diffinitõe ꝓpꝛie ſum⸗
pta.vñ inſtãtie que poſſent ratõnabiliter dari in illis:non
habent locũ in iſlis notificatõnibo.¶ Ad aliud dicendũ
notificatõ nõ eſt oꝛonis vt oꝛo oↄuenit cuicũq;:ſ̊ potiꝰ vt cõ
uenit homi deo ꝑ gr̃am adherẽti. que ⁊ reddit ipᷣm ad con
templãdũ expediiũ ad fruẽdũ idoneũ.⁊ ideo qñ dicit ꝙ
oꝛo eſt homis deo adherentis affectõ familiaris quedã ⁊
pia allocutõ.cũ ſubinfert᷑ 7 ſtatio mentis:mens ſicut allo
cutione diuĩa reddit᷑ illuſtrata:ita ex adherẽtia inflãmata
eſt.iſta duo ꝑfecte ſufficiũt ad fruendũ.q. Ad vltimũ dicẽ⸗
dum. ꝙ m pꝛiſtianũ ſunt quedaʒ verba q̃ licet ßᷣm rocem
actiua ſũt:ſignificatõe tñ ſũt paſſiua.vt hoc verbuʒz video.
videre em̃ nõ eſt agere ſ᷑ recipe.licet igit᷑ finitũ non ſit age
re in infinitũ. nec attingere ad illud in agendo:poteſt tñ il
lud reciꝑe.ꝛ ſic põt creatuꝛa delectabilit᷑ videꝛe trũ ab p̃o
recipiẽdo nõ in ipᷣm agẽdo. Sic em̃ dicit᷑ in pᷣs. NNec ẽ qui
ſe abſcõdat a caloꝛe eiꝰ.ꝛ iſto mõ põt creatura frui creato⸗
re.ſed qꝛ iſtud nõ eſt niſi quãtuʒ dat dñs ⁊ qꝛ dat.⁊ vlieri⸗
Fm ꝙ creatura ſe diſponit:ideo ↄuenienter dicit᷑ ad fruen⸗
dum ꝗiu licet in diffinitõe ſi upꝛadicta.

rticulus nonus

nſequẽter q̃rit᷑ de diffinitõne Hugo. ſcʒ hac.
Ofo eſt ↄuerſio in deũ. ꝑ piũ ⁊ humilſẽ affectuʒ
fide 2 ſpe ⁊ caritate ſubnixa. Sic 2 ratõ cõue⸗

dicg,
famni⸗
temè
ſoal
iſtes
Aem.
no af⸗
aliſe
que
ebe
aſehe
eñſie

tindd

mar

e
di
dict
do.
inon
eſum
genon
dig
tcõ
ſcon
nitg
di
allo
mata
dici⸗
ocem
fideo.
ſtage
uͤl
abißß
cich
reoto⸗
end

n

nr.

e⸗

—

nit omni gratuite oↄuerſioni in veũ.8̊ min bñ aſſignat᷑ o?o

ni. Ytẽ licut dicit Hugo ibidẽ. deuotõ eſt ↄnerſio in xei
pio ⁊ bumili affectu. Xuotõm ↄuenit pᷣdicta diſfinitõ. S
ſoli oẽoni nõ ↄuenit.male igit᷑ ẽ aſſignata.⸗ Pꝛet. ſi oro ẽ
pia: vtiq; ad deũ ↄuerſa.⁊ ecõuerſo. ſi ↄuerſio ẽ ad deũ ne
ceſſario ẽ pia ↄuerſio.igit᷑ alteꝝ ſuꝑflue videt. ꝛet· au⸗
u. dic i qdaz Pmõe. ſurſũ coꝛ ⁊ nõ ad dñm ẽ ſuꝑbia. ꝑ ð⸗
riũ ſurſũ coꝛ ad dñm bũilitas erit. fruſtra igit᷑ addit᷑ pio ⁊
bũili affectu. 4 Pꝛet. aug. diffiniẽs oꝛzonẽ ⁊ ſufficiẽt dicit
eã eẽ affectũ pi ſolũ.& ſuꝑfluit addẽ hũilẽ vt videt. ꝛe
te. AQDath. vj. ſuꝑ illð intꝛa cubiculũ.glo.fides aꝑit⁊ ſpũs
intrat 7 exaudit. g ſola dicẽdaẽ ſi ubnira. nõ & ſpe? carita

—

te. ¶ Pꝛet. ſola iuſlicia dꝛ ſubnixa. qꝛ ſatiffactõ iuſticie el

nõ fidei ſpei ⁊ caritatis.oꝛ?o aũt ẽ ſatiſffactoꝛia ⁊c. Rñ.
dicẽdũ ẽ ꝙ diffinitõ iſta reſpicit ſtatũ iuſticie. Juſti aüt oꝛo
fecte ex tribo integrat · pmũ ẽ ↄſideꝛatõ ꝓpꝛie miſerie:ſecũ
dñ oſideratõ diuĩe clemẽetie: terciũ ẽ recurſus ad poſtulã
dũ illũ qni põt ſcit ⁊ vult dare affluẽter. vñ Hugo de vutu
te oꝛãdi vicit ſic. Qeceſſe ẽ vt ſic pꝛudẽter ⁊ vtilit deu ora⸗
re iugi meditatõe animũ nrm exerceamꝰ. in ↄſideratõne
miſerie nr̃e diſcamꝰquid nobis neceſſe eſt petere. ⁊ in ↄſide
ratõne miſcðie dei nri quo deſiderio ebeampoſtulare. ec
ce duo pᷣma.⁊ ſubiũgit qᷓtum ao terciũ.neq; em̃ hõ ꝑ deuo
tionẽ ad deuz ſeouerteret: niſi crederet a deo ſaluari poſſe
2 ſparet euz miſereri velle. Poſtremo niſi eum plus ꝙ ſua
mala diliget: nequaqᷓ illa fugiẽs refugiũ in ipo eligẽt · cre⸗
dit potẽtià. ſperat miſcdioʒ. amat cuſiodiã.i Aibil aliud g
eſt oꝛo ꝙᷓ ↄuerſio in deũ ꝑ pium ⁊ pumilẽ affectũ fide ſpe
acaritate ſubnixa. bec Hugo. 4l Ad B qõ pᷣmo obijcitur
põt dici · ꝙ rõ aſſignata nõ dicit plene eẽ rõnis.niſi intelli⸗
gatur de ↄueꝛſione ad deũ ad aliꝗ poſtulãdum:nõ oↄuenit
om̃i ↄuerſioni gratuite:dᷣ illi ſolumodo que aſſcribit oro⸗
ni. Eſt em̃ quedã ouerſio gratuita ad deum. ad eiꝰ bñficia
inijtiẽda.⁊ ad eiꝰbonitatẽ diligẽdaʒ.⁊ ad eꝰpulchꝛitudinẽ
ſpeculãdaʒ. ⁊ eiꝰpotẽtiaʒ admirãdaʒ. ⁊ alie hmõi:que cõ⸗
uerſiones nõ ſunt ozones.. Ad aliud qð obijcit de deuo⸗

—

tione dicẽdũ ꝙ druotõ adoꝛatõis refert oplementũ. ⁊ ad il

ludoꝑat᷑.hᷣ tñ ↄuerſio hmõi licet fiat ad deuʒ pio ⁊ humili
affectu: nõ dicit ꝑfectũ eſſe oꝛoni e:ſR illa q eſt ad aliqd po⸗
ſiulandũ. ꝓpter qð nõ valet argumẽtũ p̃ᷣhabitũ. O autem

ↄuerſio ad poſtulandũ ꝓpꝛie ſit x eſſe oꝛonis oñdit Dugo

in potiſſimo mõ oꝛondi dicẽs. pura oꝛo eſt qñ ex abundan

tia deuotõis mens ita accẽdit᷑. vt cũ ad deũ poſtulatura cõ
uertit᷑: pᷣ amoꝛis eiꝰmagnitudine etiã petitõnis ſue obliui
ſcitur. Lota ꝙ dicit ad deũ poſtulatura ouertit᷑ ꝑ qð nota
tur ꝙ ↄuerſio bmõi ẽ ad poſtulandũ.4 Ad terciũ ⁊ quar⸗
tum dicẽduzʒ. ꝙ neutꝝ pᷣtactaꝝ ſuꝑfluit.qꝛ in oꝛone exigit᷑
pius 2 hũilis affectꝰcũ ↄuerſione ad cũ.habet em̃ oꝛo du
plex motiuũ.vnũ eſt de diuina clemẽtia.⁊ ex pte illa ſuꝛgit
pius affectꝰ. Alteꝝ miſeria ꝗꝓpꝛia:⁊ ex illa humilis aflectꝰ
vnde Hugo de uᷣtute oꝛandi.pius er ↄſideratõe diuine cle⸗
mẽtie: humilis ex ↄſideratõe infirmitatis ſue. hec Hugo.
Altra h̊ aũt duplex babet motiuũ qͥ te ndit ĩ deũ 2 pter H
ↄplete dicit᷑ oro ↄuerſio ĩ deũ ꝑ piũ ⁊ humilẽ affectũ. ¶ Aod
alind à querit᷑ quare ſceʒ Aug. nõ ponit humilẽ affectũ ſi⸗
cut pin. dicendũ ꝙ bene nobis admiſtrabat petẽdi materi
am ꝓnra miſeria? infirmitate. plenioꝛ em̃ curatõ petẽdi
oſiſiit in diuina clemẽtia 2 bonitate. Hec em eſt que mate
rialiter 2 plete materia reſpirãdi fiduciã impetrãdi ad
miſtrat. Et ideo aug. dans magis foꝛmalẽ diffi nitõez oro⸗
nis. qꝛd ptʒ quia illã ꝑ rectũ dat nõ ꝑ obliquũ: ſolũmõ tan
git illã. Hugo aũt totũ illud quo manuducimur tangit: et
ideo illa duo ponit non in recto b̊ in obliquo.⸗ Ad alind
dicendũ.ꝙ qñ dicit᷑ fides aꝑit ⁊ impetrat: intelligit᷑ de fi⸗
de ꝑ dilectõeʒ oꝑante.qꝛ aliter moꝛtua 7. ⁊ nihil oꝑat᷑.nec
ex hᷣ ſequit ꝙ oꝛo ſola fide ſit ſubnixa: imo ſpe ⁊ caritate ꝙ;
caritate iam ptzʒ: qꝛ ſine caritate planum eſt ꝙ nõ aꝑit· nec
impetrat ſine ſpe. ſicut plane dicit Iſido.de ſummo bono
li. ij. ca. vij. Inaniter oꝛamꝰ ſi ſpei fidueiaʒ nõ habemꝰ. pe
tamus vgt ait apłus. vnuſquiſq; poſtulet in fide nihil heſi
tans. Qui em̃ heſitat ſitis eſt fluctui maris qui a vẽto mo⸗

ſoli oꝛoni c
illi g habẽt
religionẽ ⁊ expurgãdi pctᷣa ſiue vicia.4 Itẽ aliud ẽ deſide
riũ ⁊ expᷣſſio deſiderij.oꝛo ↄſiſtit in expmone deſideꝛij. nõ
eſt ceſideriũ.⁊ ita nõ ẽ bonũ deſideriũ.⸗ IYtẽ deſideriũ nõ
dic aliquoꝝ inqſitõeʒ: R̊ οε rex inuiſibiliũ ingꝗſitõ:q̊ oꝛo
nõ ẽ deſideriũ
pꝛie ⁊ coĩter loquẽdo. eo mõ qͥ vita iuſticie dẽ oro.vñ glo.
aug. ſup illud. j. Theſſ. v. Sine int miſſiõe oꝛate.i.ſꝑ iuſte
viuite. iuſtꝰnũꝙᷓ deſinit oꝛare niſi deſinat iuſtꝰ eẽ.ſꝑ oꝛat ꝗ
ſemꝑ bñ agit. ipᷣm em̃ deſideriũ bonũ eſt or̃o.ꝛ ſi ↄtinuũ eſt
deſideriuʒ: ↄtinua eſi oro.hec glo. Et eo mõ quo actiones
xpᷣi dicte ſunt or̃ones. Heb.v.pꝛeces ſi upplicatõneſq; ad de
um qui põt illũ ſaluũ facere ⁊c̃.glo.pꝛeces ⁊ ſupplicatões
xp̃i: dicit actionẽ ⁊ vitam xp̃i.cuiꝰomnis actio fideliuʒ eſt
inſtructio:eſt ad deũ oro. Pꝛet. vt ſupꝛa tactũ eſt. nec B of⸗

lxxvinj.

uetur ⁊ circũfert᷑ Jaco.j.l Ao vltimũ dicẽaũ. ꝙ oꝛo ad H
ꝙ meritoꝛia ſit. fidẽ ſpem ⁊ caritatẽ neceſſario pᷣſupponit·.
ideo dicit᷑ illis ſubnixa.⁊ ſic illis: vt nulla alia vtute vt
in ↄſequẽtibo planiꝰpatebit. ſi ſatiſſactoꝛia ſit: tunc in⸗
ſticie ẽ vt generis remoti.ſatiſfactõis vt ꝗpinqui.nec ꝓpteꝛ
boc o
quat

poꝛtet ꝙ iuſticia ſit ſubnixa: bᷣ bñ habet ab illa elici
veſt ſatiſfactoꝛia.
rticulus decimus
Onſequẽter q̃rit᷑ de illa diffinitõe.oꝛo eſt bonũ
ceſideriũ.q̃ habet᷑ in glo.ſuꝑ ill.j.Thelſſ.v.ſi
e intmiſſiõe oꝛate.ſic. Hec diffinitio nõ ↄueiĩt
equẽt multi habeãt bonũ deſideriũ: vtpote
bonũ deſideriũ ſubueniẽdi pauꝑibo.⁊ intrãdi

Rñiſio. ꝙ oro dicit᷑ bonũ deſideriũ iĩpꝛo-

ficio.nec aliaꝝ ſupᷣdictaꝝ pluxes dicũt ↄplete eſſe or̃onis:
ſᷣ poti eſſe oronis relatuʒ diuerſimode ᷣm modos ſuꝑius
aſſignatos.e

his patet rñſio ad oĩa queſita.

embꝛũ ſecuũduũ
Xpedito de orone ꝗd ſit m diffinitõnez.· re⸗
ſtat ingrere de orone gd ſit m rẽ. Querit 5
pmo vix ſit vᷣtꝰvel actꝰ virtutis.habito ꝙ ſit
Lactooᷣtutis. Scdo vtx ſit ðᷣtꝰgeneralis ⁊ ſpe
cialis. habito ꝙ ſpecialis aliquo mõ. Lercõ querit᷑ vtruz
actus virtutis theologice vel cardinalis.

rticulus pꝛimꝰ

erit ̊ pᷣmo vtxꝝ oĩo ſit virt? vel actꝰ virtutis.
ſit viriꝰ:videt᷑ ſic.qð ẽ ſanatiuũ pᷣncipiũ nr̃e
mẽtis. illud potiſſime bʒ rõeʒ vᷣtutis·qꝛ ſic mẽs
zinfirmat᷑ nec lãgueſcit niſi ꝑ pctm: ita nõ ſanat niſi ꝑð⸗
tutẽ. ſ oro ẽ hmõi. Hieꝛo. ſu uülud Math.ix. hoc gen?de⸗
monioꝝ ⁊c.orone ſanãt᷑ peſtes mẽtis. Et YJſið.ð ſũmo bo
no. li.iij. c. vij. oꝛ onibo mũdamur.4 Pꝛet. qð ẽ meritoꝛiuʒ
ſalutis eterne hʒ rõeʒ vᷣtutis.qꝛ ſicut petm ſolũ eternũ me⸗
retur ſuppliciũ:ita ⁊ virtꝰpᷣmiũ.ſᷣ oro eſt hmõi.vñ Augu.
e eccłiaſticis dogmatibo.nullũ credimꝰ niſi oꝛantẽ ſalutẽ
ꝓmereri.¶ Pꝛet. circa oꝑa laudabilia ſᷣm ph̊ᷣm ⁊ diffici⸗
lia ↄſiſtit virtꝰ.or̃o ẽ hmõi in ꝗᷓ plurimũ laboꝛant virtutes
aĩales ⁊ min? regimĩ coꝛꝑis ſũt intẽte.qꝛ quãtoplꝰdelecta⸗
tur ſpũs:tãtoplꝰtabeſcit ipa caro... Pꝛet.ſi reddẽ ꝓximo
qð ſuũ eſt. ẽ vᷣtutis:multofoꝛtiꝰreddẽ deo qð ſuũ eſt erit v⸗
tutis. ̊ facit o'o. Mdath. vj. tñ oꝛaueritis ⁊c. glo.nõ eſt
opꝰnarꝛare.ſᷣ obſecrare qð ẽ obſt. equiuʒz iuſticie.reddit igit
vt videt᷑ oꝛo debitũ famulatũ deo.¶ Pꝛet. circa actũ oꝛadi
plurimuʒz otingit deuiare ? erꝛare ſic habet᷑ Math. vj . de
ypocri.⁊ ethnicis. ADath. xx. de filijs zebedei.7. xxiij· de
phariſeis lõga orone oꝛãtibo. ncẽrio vᷣtute regulãte ĩ hoc
actu indigemꝰ. hec aũt ẽ oro vt videt᷑ cũ actꝰ habitibo ſuig
regãt᷑ d oppoſitũ. ↄtẽplatõis 'ᷣm Hugo. tres ſ ũt ꝑtes
ſcʒ lectio.meditatõ ⁊ oꝛo.ſᷣ̊ due pᷣme nõ ſunt vᷣtutes ſimpli
citer. nec oꝛo vt videt᷑. ¶ Pꝛet. qð nõ bʒ orietateʒ ad petin
nõ eſt virtꝰ. p oro eſi hmõi:qꝛ ſtat cũ pctis.nec eſt aſſignaꝛe
aliqð cui ꝓpꝛie dicat᷑ reſiſtẽ. ¶ Pꝛet. m aug.virt?eſt bona
q̃litas mẽtis.ſᷣ oro nõ ẽ mẽtis q̃litas cũ ſit actꝰ:⁊ ita nõ eſt
uͤt. ¶ Pꝛet. ßm eũdeʒ. virtꝰ?ẽ q̃ recte viuit᷑ ⁊ nullomale vtit
ſ orone ↄtingit male vti. ¶ Pꝛet · Sm eandẽ vᷣtutẽ oꝑat᷑ deꝰ

—

in nobis ſine nobis.ſ̊ oro ẽ a nobis.a ẽ ſine no
bis:g vt videt᷑ oro nõ eſt virtꝰ nſio.ad h̊ dicẽdũ.qꝙ cũ
actꝰoronis ſit meritoꝛiꝰquãtũ ? de ſe.⁊ ſit circa bona ⁊ diſ
ficile:ocedẽdũ ẽ ꝙ ſit habitꝰa qͥ elicit᷑ ᷣtꝰque aũt vts illa ſit
poſtmodũ patebit. Oẽs igit᷑ rones q ̊ ꝓbãt ↄcedẽde ſunt
ſcʒ ꝙ or̃o ẽ actꝰðᷣtutis ⁊ nõ vᷣtus.Quare aũt ſit actꝰvᷣtutis
põt ratio aſſignari.ſcʒ qꝛ a nobiliſſimis vᷣtutibo elicit. ſcz
fide ſpe 2 caritate. ꝓut dĩc aug.ad ꝓba de oꝛado deo.ꝙ fi⸗
ſpe ⁊ caritate ↄtinuato deſiderio oꝛamꝰ. aũt ſit actꝰ
virtutis ptʒ ꝑ h.ꝙ habet actũ in gradu nobiliſſimo in via
moꝝ ↄtemplatõis quo.ſcʒ aĩa ſtabilit.ſᷣm em̃ Hug.pᷣmũ
gradũ lectio.ſcdᷣm meditatõ.terciũ oꝛo vtinet ↄtemplatio.
Ao illud qð obijcit᷑ ↄtra h.ꝙ illud qð pᷣmũ ſanatiuũ mẽ
tis a culpa ⁊c. Dicendũ ꝙ oꝛatio nõ ẽ pꝛimũ ſanatiuũ mẽ⸗
tis a culpa: licet ſit ſanatiuũ peſtis mẽtis.ĩmo gr̃a eſt ꝑ ſe
2 pꝛimum ſanatiuũ a culpa.¶ Ad illuo NHieꝛo.oroſanat
peſies mẽtis.põt dici.ꝙ peſtes bmõi ſũt relige pcti ex ꝗbo
frequẽter inſurgit pugna ↄtra aĩaʒ. Infeſtat᷑ ipa aĩa ⁊ mi
nus ẽ valida ad exercitiũ bonuʒ.⁊ impetuoſioꝛ ad maluʒ.
pmõi aũt peſtes frequẽtia oꝛonis ſanat᷑ ſiue mẽs.vñ Hie⸗
ro.ſuꝑ illo H̊ genꝰ monioꝝ.ita ⁊ ignauia oꝛone depellẽt᷑
vel eponãt᷑.vt ſupꝛa dictũ ẽ.⁊ plana erit rñſio. Pꝛet.gr̃a
pᷣmũ ẽ ſanatiuũ mẽtis foꝛmalit.ſcʒ a culpa ſine moꝛbo pec
cati:oꝛo ẽ ſanatiuũ mẽtis a moꝛbo pene excitãtis ⁊ ꝓuocã⸗
tis ad pctm.q pena peſtis dici põt.ſanatiuũ dico effectiue
id eſt meritoꝛie.q¶ Ad illð qð dic Yſið.ꝙ oꝛoibo mũdamuꝛ
intelligit᷑ a ſoꝛdibo religaꝝ pctoꝝ.4 Zid illð qð obijcit᷑.ꝙ
ofo ẽ meritoꝛiũ vite etne ⁊ ᷣtuti ↄuenit. põt dici ꝙ reuera
meritoꝛiũ ẽ.ſ̊ hoc nõ ẽ rõne q ẽ virtꝰ:bᷣ rõne qua eſt actꝰvir
tutis.Meritoꝛiũ eſt em̃ aliqð vel qꝛ comꝑat᷑ ad illud qͥ cõ
tingit mereri.i.ad virtutẽ:vel qꝛ ẽ ab ipᷣo qͥ meret᷑ ſiẽ actus
ad habitũ.⁊ vtroq; mõ or̃o eſt meritoꝛia.q¶ Ad illud aug.
nullũ credimꝰc. intelligedũ de oꝛãte orone efficaci ad im⸗
petrandũ.q eſt ſubnixa ſide ſpe ⁊ caritate.q̃ non hʒ hmõi
efficaciã niſi inqᷓtuʒ ẽ virtutis. Ad illud qð obijcitur.qꝙ
virtꝰeſt circa bonũ ⁊ difficile ⁊c᷑. Dicẽdũ ꝙ h̊ veꝝ ẽ elicien⸗
do actũ ſuũ ſiue frequẽtiã.ſiue actꝰ ⁊ virtꝰeliciẽdo oꝛatõeʒ
ſiue frequẽtiã oꝛonis ẽ circa bonũ ⁊ difficile.nec ex h ſegt
ꝙ or̃o ſit virtꝰſ̊ actꝰelicitꝰa vᷣtute.q Ao illud qð obijcit᷑ ꝙ
obſecrare ẽ officiũ iuſticie.Dicendũ 7 Hᷣ vexꝝ ẽ.nec ex h̊ ha
betur ꝙ obſecrare ſit pᷣtus ̊D potiꝰactpᷣtutis.obſequiũ em̃
Pꝛie actũ dicit nõ habitũ.⸗ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ or̃o re
gulat deuiũ ⁊ erroꝛẽ que accidũt oꝛãdo: põt dici ꝙ hoc nõ
eſt veꝝ:ſ̊ potiꝰ pꝛudẽtia ſpũs.ſiue vᷣtutis pꝛudẽtie que do⸗
cet —— in actu oꝛandi.
Articnlus ſecũdus
Onſequẽter qᷓrit᷑ vtꝝſit actꝰ vᷣtutis generalis.
vel ſpalis. aũt generalis videt᷑ ſic.vt ba bet
phᷣo.finis ſpeculatõis ẽ veꝝ: finis aũt vᷣtutis
bonũ.ſ̊ finis oꝛonis ẽ hmõi:igit᷑ erit equalis ambitꝰcũ vir
tute.ſᷣ virtꝰiſto mõ ſumpta ẽ virtꝰgeneralis.igit᷑.¶ Pꝛet.
oꝛare ẽ colere deũ.qꝛ coleꝛe dicit actũ interioꝛẽ mẽtis.ſicut
habet᷑ ĩ glo.Exo.xx.q dicit.aliud ẽ colere:aliud adoꝛare.
ſᷣ ſicut dicit augu.in pᷣncipio Encheꝛið.fide ſpe ⁊ caritate
colit᷑ deꝰ.ſi ̊ ad oꝛonẽ ↄcurrũt he vᷣtutes:nõ erit tũc actus
vᷣtutis ſpalis.¶] Pꝛet. Hugo de vᷣtute oꝛãdi dicit.ꝙ or̃oẽ
ↄuerſio in deũ ꝑ piũ ⁊ humilẽ affectum. fide ſpe ⁊ caritate
ſubnixa.igit᷑ vt pꝛiꝰ. Pꝛet.negociari videmꝰor̃onẽ circa
actꝰoĩm virtutũ.qꝛ ↄtingit oꝛare ꝓ actu fidei ſpei ⁊ carita
tis. ⁊ ſic de oĩbo fit. nõ erit actꝰvᷣtutis ſpãlis ̊ generalis
Item oĩs bona actio ẽ or̃o ſuꝑ illud.j.Theſſ.v.ſine int⸗
miſſione oꝛate.dicit glo.ſemꝑ oꝛat qui ſemꝑ bene agit.nõ
aũt omnis oꝑatio bona ẽ oꝑatio ſine actꝰ viꝛtutis ſpãlis.&
⁊c.¶ Pꝛet.nũqᷓ; deſinit iuſtꝰoꝛare.niſi deſinat iuſtꝰeẽ.⁊ iu⸗
ſtus ⁊ oꝛare ſe habẽt in quadã eq̃litate.ſ eſſe iuſtꝰ ẽ a gene
rali iuſticia.vel ab oĩbo virtutibo:ꝗᷓ ⁊ oꝛare ſilꝛ.⁊ ita vt pꝛi
ns. ¶¶ Peet. videt᷑ ꝙ ſit actꝰmultaꝝ vᷣtutũ.vtpote fidei Ja⸗
cobi.j.poſtulet aũt in fide nil heſitãs.¶! Pꝛet. Math. xxj.
ibi ſicoꝛabitis. dĩc glo. oꝛãdũ ẽ m magiſteriũ ſidei. Pꝛet.
videt᷑ ꝓ ſit actꝰhũilitatis.Ecci.xxxv.oro humiliãtis ſe nu

bes penetrat. Pꝛet.videt᷑ ꝙ ſit actꝰ pꝛudẽtie:cũ neceſſario
requirat᷑ in orone diſcꝛetõ bonoꝝ ⁊ maloꝝ.que pꝛudẽtia ẽ
Pꝛet. videt᷑ ꝙ iuſticie: qꝛ facẽ bonũ ⁊ declinare a malo ſũt
ꝑtes iuſticie que in orone petũt᷑.¶ Pꝛet.videt᷑ ꝙ ſit religi
onis.ij.ꝑalip.nũc genua mea flectere ⁊c̃. hoc dẽ de oꝛante
Fm qð oꝛãs c.¶¶ Cotra.oĩs actio q̃ egredit᷑ a vi ſpãli neceſ⸗
ſario egredit᷑ ab habitu ſpãli.or̃o eſi hmði.qꝛ ipᷣa ẽ viꝛtus
affectiue.qꝛ ẽ pius affectꝰ ſᷣm aug.⸗lj Pꝛet.oꝛdinat᷑ oro ad
vnũ actũ liberi arbitrij.ſcʒ ad actũ impetrationis ⁊ nõ ad
oẽs.ꝗ neceſſario ẽ actꝰvirtutis ſpãlis.q Pꝛet.illa vᷣtꝰcuiꝰ
obiectũ eſt ſpãle.neceſſario ẽ ſpalis.Silłꝛ cuiuſcũq; virtu⸗
tis actꝰeſt obiectũ ſpãle.⁊ illiꝰactꝰvirtus eſt ſpãlis.ſᷣ̊ or̃o⸗
nis eſt obiectuʒ ſpãle: qꝛ iniſcdia ſiue bonitas ↄditoꝛis. F.
Item habitꝰquo regulamur in credẽdo ẽ babitꝰſpãlis.
ſilꝛ quo regulamur in ſperãdo. ſiłꝛ ⁊ diligẽdo. Sitłꝛ videt
habitꝰquo regulamur in impetrãdo.vᷣ ozone impetramꝰ
Sor̃o eſt habitꝰſpãlis.i¶ Itẽ ꝑtes ſatiſfactõis ſunt ieinniũ
elemoſina ⁊ or̃o.ſ̊ actꝰ ieiunj eſt vᷣtutis ſpãlis.eRñſio.
dicendũ ꝙ actꝰiſte ſcʒ oro eſt actꝰvirtutis ſpãlis ⁊ quodã⸗
modo generalis:vel vt potiꝰdicat᷑ actus plurimũ virtutũ.
vt infra patebit.¶ Ad illud qð obijcit᷑ pꝛimo.ꝙ eſt actꝰvir

tutis generalis.qꝛ finis eꝰẽ bonũ ⁊c.ptʒ q oro nõ reſpicit

bonũ in illa coĩtate.q virtꝰoĩs reſpicit:̊ ſub rõne ꝓpꝛia.ĩ
qᷓtuʒ ſcʒ habet aliqꝗd ab ipᷣo hũilit᷑ impetrare.⁊ iõ ẽ actus
ſpãlis.¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ ad oronẽ ↄcurrũt oẽs vir
tutes theologice.ſicut ad actꝰcultus dei.dicẽdũ ꝙ ſi eliciat
a virtutibo iſtis:tñ qꝛ nõ eſt eoꝝ actꝰpᷣncipalis ſ̊ ſecũdariꝰ
⁊ ab illis in vnũ ↄcurrẽtibo elicit᷑:nihil impedit ꝗn ſit actꝰ
ſpecialis.pluralitatẽ em̃ actuũ pᷣncipalium ſequit᷑ plurali
tas babituũ a quibo eliciũt᷑.ſ̊ nõ ad pluralitatem actuũ ſe
quẽtiũ:ideo cũ oꝛo ſit actꝰſecũdariꝰ.bñ põt a pluribo vᷣtu⸗
tibo elici.⁊ eſſe actꝰpluriũ virtutũ:⁊ tñ manebit actꝰſpeci⸗
alis. Iſtud planiꝰpatebit in ſequẽti ꝓbleumate.¶. Ex bis
ptʒ rñſio ad illud qð ſequit᷑. ꝙ licet oꝛo ſit pluribo vᷣtutibo
enixa:h̊ non eſt vt virtꝰpᷣncipalis.ſ̊ ſedᷣaria.⁊ ideo bñ põt
eſſe ꝙ ſit actꝰſpalis.ql Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ negociat᷑ cir⸗
ca actꝰpluriũ vᷣtutũ ⁊c. Dicẽduʒ ꝙ h̊ veꝝ eſt.nec ex h̊ ſeꝗt
ꝙ ſit actꝰ ꝓpꝛie pluriũ vᷣtutũ elicitiue:ſᷣ potiꝰ pluriũ impe⸗
ratiue vel diſpoſitiue ſiue aliqͥ mõ ĩnatiue.Vñ negociatio
quã ſoꝛtit᷑ multaꝝ virtutũ eã facit eſſe pluriũ virtutũ qᷓtũ
ad imperiũ vel diſpoſitõneʒ vel iuuamẽ:qꝛ ab oĩbo im ꝑat
diſponit᷑ vel iuuat᷑.ſ̊ hoc nõ facit eam actũ virtutis gene⸗
ralis:qꝛ ſic quelibʒ virtꝰvel quilibet actꝰvirtutis poſſet di
ci generalis.qꝛ quelibet alteri põt imꝑare vel alia iuuare
vel ad aliã diſponere. Elici aũt ab oĩbo vel a pluribo facit
actũ eſſe actũ vpᷣtutis generalis. Ao illud qð obijcit᷑ ꝙ cõ
plectit᷑ oẽn actionẽ bonã. ſ̊ nõ oĩs actio bona ẽ vᷣtutis ſpã⸗

lis ⁊c.põt dici ꝙ oꝛo ſumit᷑ ꝓpꝛie ⁊ coĩter.⁊ coĩiſſime.prie

vt ẽ aſcẽſus aĩe ad deũ ad aliꝗd deguſtãdũ vel impetraduʒ

vel exoluẽdũ.Coĩter ꝓut ↄpꝛehẽdit oẽm actũ ↄtemplatiuũ

relatũ ad deũ.Coĩſſime ꝓut ↄpꝛehẽdit oẽm actũ bonũ ſᷣm
ꝙ dicit᷑. j. Theſſ.v.ſine intmiſſiõe oꝛate.dic glo.nõ ceſſat
oꝛare qui nõ ceſſat bñfacere. Iſto tercõ mnõ ſumit᷑ in ratõe
obiecta.ſ̊ pᷣm ꝙ pᷣmo mõ ſumit᷑ intẽdit᷑ hic de oꝛone.⁊ ꝓpt
hoc nihil ẽ ad ꝓpoſitũ qð obiectũ ẽ. ¶ Hoc eodẽ mõ rñden
dum ẽ ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ eſt actmultaꝝ virtutũ.poteſt
dici ꝙ eſt aliquo mõ religionis.Eſt em̃ fidei imꝑantis. ſi⸗
des em̃ om̃ipotẽtie dei ⁊ eſſentialis bonitatis ⁊ ſũme aꝛdui
tatis imperat oꝛare. hoc ĩnuit᷑ ex verbis glo.ſupꝛapoſite.qᷓ
dicit.ꝙ oꝛandãũ eſt ſᷣm magiſteꝛiũ fidei ⁊ humilitatis tanqᷓ
diſponẽtis ſubiectũ. Humilitas em̃ oꝛãtis oꝛatõeʒ leuem
efficit.⁊ quaſi habitã naturã aſcendẽtis. vnde dicit᷑ ꝙ; oro
bumiliãtis ſe nubes penetrat. reputat em̃ ſe inſufficiẽtem
ideo oꝛat.vñ aug.ſi in ptᷣate haberet nõ peteret.pꝛudentie
eſt vt regulãtis. religionis eſt inꝙᷓ̃tuʒ eſt actꝰlaudantis.iu
ſticie quãtũ ſatiſſactoꝛia.

ticulus teꝛcius
Onſequẽter habito de oꝛone ꝙ ſit actꝰdᷣtutis ⁊

actꝰſpalis.queritur vtꝝ ſit actꝰtheologice.aut
ardialis. theologice videt᷑ ſic. Aug.ð ciui ·

un
i
oſuͤt
tligi
ante
edeſ
ntne
0ad
nöad
ans
Uir
of
N
it
E
ne
ſo.
⸗
Pid.
hſe
ſpiet
ctos
pir
ciat
ari⸗
d
rali
nüſe
ötn⸗
he
hio
ily
vt
,
.
1
0
ü
we⸗
di
hare
facit
x6
ſpi⸗
pprie
ſcduz
iui
m
eſſat
atöe
ge
ſden
wiſ
.i
N
dlte
lang
enen
god
ſcicten
denne
ls

ni
a
zct⸗

—

E

¶ Nueſtio

dei li x.ca.ĩiij. Sacrificamꝰ deo hoſtiã hũilitatis ⁊ laudis
in ara coꝛdis igne feruide caritatis.⁊ ſequit᷑.hic ẽ dei cul⸗
tus. bec vera religio. hec recta pietas. hic plane babet ꝗ;
cultura interioꝛ nihil aliud ẽ ꝙᷓ oꝛo. ſi cultura intioꝛ nihil
aliud ẽ ꝙᷓ oꝛo: idẽ eſt oꝛo qð caꝛitas vt videt᷑. ¶¶ Pꝛet. ca⸗
ritas nibil videt᷑ aliud eſſe ꝙᷓ amoꝛ ſiue deſiderium bom. B
idem eſt oꝛo vt ex dictis ptz. ̊ ⁊c. hoc idẽ habet᷑ ab aug. di⸗
cente ꝙ oꝛo eſt deſideriũ 2 caritas. 4 Itẽ nihil aliud ẽ ca⸗
ritas ꝙᷓ volũtas boni. oꝛo aut nibil eſi aliud qꝙᷓ boni adipi
ſcendi expᷣſſio.⁊ ſi aliqñ ſit amouẽdi mali hoc eſt ꝓpter illð
a ad illud oꝛdinatũ.Sᷣ volũtas alicuiꝰ expᷣſſio eiꝰ eiuſdem
ſunt vᷣtutis: S oꝛo eſt act?caritatis vel eadem virtꝰqð cari
tas. 4 Pꝛet. illa vᷣtꝰ theologica dẽ q̃ nõ ſolũ habet deuʒ in
rõne finis:̊ obiecti.oꝛo eſt bmõi. Pꝛet. illa vtꝰtheologi
ca dã q nõ habet ſuꝑfluũ in aſcẽſu. vᷣtus em̃ oĩs cardinalis
qꝛ in medio ↄſiſtit:iu ꝑfluũ babet in aſcenſu ⁊ diminutũ in
deſceſu. quoꝝ neutꝝ ꝑticipat vᷣtutis theologice rõeʒ. b or̃o
eſt bmõi:qm quo plꝰ a plꝰ aĩa in oꝛone eleunat᷑: oꝛo melioꝛ
⁊ purioꝛ ↄpꝛobat᷑· ¶ Pꝛet. oꝛo ꝑptinet ad impletõeʒ pᷣmi pᷣce
pti vbi pᷣcipit᷑ de vno deo adoꝛãdo ⁊ colẽdo.ſ̊ pcepta pᷣme
tabule theologicis vᷣtutibo adim plet:aefen ꝑ fidẽ.ſcõðm
ꝑ ſpem.terciũ ꝑ caritatẽ: ̊ oꝛo adimplet᷑ vᷣtutibo theologi⸗
cis.ſed actꝰ babitũ a quo elicit᷑ implet: oꝛo eſt actꝰvirtu⸗
tis theologice.¶ Cõtra. oĩs actꝰ virtutis theologice trãſit
in deũ vt obiectii. oꝛare nõ trãſit in deũ vt obiectũ hſᷣ poti
us in aliquid a deo obtinendũ. 4 Pꝛet. oĩs ſatiſfactio ꝑti⸗
net ad voᷣtutẽ cardinalẽ. o?o ẽ bmõi· ꝗl Pꝛet. oꝛone ſanãt pe
ſies mẽtis. ſᷣ peſtis mẽtis ẽ ſuꝑbia.̊ oꝛone ſanat᷑ ſuꝑbia.ſᷣ
vtraria otrarijs ſanaãt᷑ ſeu curant᷑ in Gꝛeg. & otraria ſu⸗
perbie. ůᷣ nõ ↄtrariut᷑ ſuꝑbie niſi bũilitas: q̊ oꝛo ẽ hũilitas
vel actꝰpũilitatis.⁊ ita actꝰvᷣtutis cardialis.¶ Pꝛe. oꝛaꝛe
nõ eſt credẽ nec ſꝑare nec diligere.2 nõ ſũt plures actothe⸗
ologice:q̊ vt pꝛius. 4 Pꝛet. ↄtingit oꝛare ſuꝑflue ⁊ diminu
te. ⁊ debito mõ cuz debitis circũſiantijs. ſcʒ qo quõ vel qñ.
Vnde cũ mateꝛ filioꝝ zebedei ꝙ filijs ſuis petẽt: dñs reſpõ

dit. neſcitis qd petatis. Sed oĩs virtꝰ circa quãꝗ ati –
ſuꝑfluũ.neceſſario ẽ cardinalis.⁊ ita vt pꝛiꝰ. Rñ.circa
m dicunt ꝗ⸗

hãc queſſionẽ diuerſi diuerſa ſentiũt. Quidã
ozo ιtis cardialis 2 ſpecies iuſticie. Et rõ eoꝝ eſt ꝙ ſi
cut in habitudine ſuꝑioꝛis ad inferiꝰ:ita vna virt?que ẽ vo
lũtatis implẽdi pᷣceptũ.qꝛ p̃ceptũ eſt.ꝛ iſta ẽ obediẽtia que
eſt in genẽ vᷣtutis cardialis.ſic in oꝛdĩe inferioꝛis ad ſupe⸗
rius ell oꝛo que expᷣmit volũtatẽ boni impetrãdi vel mali
amouẽdi bñnſicio ſuꝑioꝛis.q̃ ⁊ pari rõne poni debet ĩ gene
re vᷣtutis cardialis.rõ iſta ẽ minꝰ ſufficies.⁊ ſiłe ꝓpoſituzʒ
nõ ↄuenit:q; oꝛo nõ impetrat debitũ ſiẽ obediẽtia.¶ Pꝛe.
in obediẽtia nõ attendiẽ ſolũmodo deꝰcui obediẽduʒ.ſᷣ hõ
ſcʒ pᷣlatus qui ẽ loco dei.⁊ ideo neceſſario obediẽtia reſpi⸗
cit actũ exterioꝛẽ. ⁊ ideo verſat᷑ circa actõeʒ q ẽ vᷣtus cardi⸗
nalis. ꝛet. qꝛ actionẽ illã attendit ſub rõne ebiti: ideo ẽ
iuſticie ſi pecialis. bec aũt nõ attendũt᷑ in oꝛone.⁊ intendo ð
oꝛone mẽtali que indebitũ impoꝛtat de ſui rõne dico.neq;
actũ exterioꝛẽ reqrit. Pꝛet. deñ nõ tĩ habet in fine finis B
obiecti.⁊ qꝛ nõ ↄtingit exceſſuʒ in oꝛone: nõ habet ſub vᷣtu⸗
te cardinali ↄpꝛehẽdi.⸗ Aliter aũt dicũt aliqui ſcʒ q oro
eſt actꝰ pietatis·que pietas ⁊ ſi aliqñ ↄplectat᷑ fidẽ ſpem ⁊
caritatẽ.tñ ſi ↄſiderant᷑ actus ꝓpꝛij illaꝝ:videbit᷑ bñ ꝙ ipᷣa
aliqua illaꝝ nõ eſt ſ plus illis.nec actus eiꝰ illaꝝ ſed poſt
illos. Inde quẽadmoduʒ dicũt latria radicat᷑ in his tribo
virtutibo: tñ vltra illas eſt. ⁊ habet actus exterioꝛes vltra
illarũ actus.ſicut exhibitõeʒ ſacrificij in altari:adoꝛatõeʒ
genuflectionem hmõi. Unde ſi quereret᷑ cuiꝰ virtutis ſit
actus adoꝛatio: oſtat ꝙ nõ eſt ꝓpꝛie actus fidei nec ſpei nec
caritatis: ſed pietatis ſiue latrie que habet illas tres pri⸗
mas. Seo dicũt ꝗ ab illa pietate nõ ſolum egrediunt᷑ illi
erterioꝛes.ſed etiã interioꝛ que ẽ oꝛo:que poſt ↄſideratõezʒ
defectuũ noſtroꝝ ⁊ potẽtie diuine que põt ſubuenire: ſapi
entie que nouit.⁊ bonitatis que vult:oꝛat vt ſuppleat defe⸗
ctus noſſros.antecedũt ꝗille tres virtutes ⁊ eaꝝ actꝰ oro⸗
nẽ ad boc vt ſit meritoꝛiã ⁊ efficax.Et ꝙ ita ſit:ↄfirmant ꝑ
verba Hugo. de oꝛando deo qui dicit.nõ ſe homo ad deuʒ

7

lxxvi.

anerteret ꝑ denotionẽ: niſi crederet ſe ab eo ſaluari poſſe.
7 ſparet eu miſereri velle. poſtremo niſi euʒ plus.vt ſupꝛa
tactũ eſ. Sed adhuc hec rñſio eſt minꝰſufficiens.qꝛ de pie
tate cuiꝰ actus eſt oꝛo ſicut dicũt.adhuc eſt queſtio vtꝝ ſit
cardinalis vel theologica.nõ cardinalis:quia ꝓpꝛie reſpi
cit intentũ vt obiectũ. Pꝛet. circa ip̃am nõ ↄtingit eſſe ex⸗
ceſſum. vñ tranſcẽditditões vᷣtutis cardialis. Pꝛet.ſi eſt
theologica eſt ↄſequẽs ad fidẽ ſpem ⁊ caritatẽ. qᷓtuoꝛ ſũt
virtutes theologice. qð directe eſt otra ſanctos. Pꝛopter
boc videt᷑ aliter dicendũ.põt em dici ꝙ oꝛo ẽ actus ſpecia⸗
lis.nõ tñ eſt actꝰ cirtutis ſpecialis:quia eſt actꝰ fidei ſpei
caritatis. que ſimul ↄcurrũt ad eliciendũ iſtum actum.
a fide em̃ incipit:⁊ in caritate terminat᷑ . ꝓut dicit aug. ad
ꝓbam dr oꝛando deo. tanto illud qð valde magnũ eſſ( qð
oculus nõ vidit. quia nõ eſt coloꝛ. nec auris audiuit qꝛ nõ
eſt ſonus.nec in coꝛ homĩs aſcẽdit q; coꝛ homis illud debzʒ
aſcendere) ſumemꝰcapaciꝰ:quãto illud eſt fideliꝰ:credimꝰ
2 ſperamꝰfirmiꝰ:⁊ eſideramꝰ ardentius. In ip̃a em̃ fide
ſpe ⁊ caꝛitate cõtinuato deſideꝛio ſemꝑ oꝛamꝰ. hec ille.Ex
his patet ꝙ oꝛatõ ſit harum triũ:ↄſequens ad actus earuʒ
pꝛincipalis. ↄcedenduʒ eſt ergo ꝙ oꝛatõ ſit actus virtutis
theologice:ſed nõ vnius ſed triuz. Si querat᷑ cum fidei ſit
tendere in ſũmã veꝛitatẽ.ſpei in ſũmꝗ mareſtatẽ. caritatis
in ſũmã bonitatẽ. ⁊ oꝛatõ nullũ boꝝ ſit: quõ actus erit iſta
rum virtutu er an erit ſpecialis ⁊ elicit᷑ in his virtuti⸗
bus ↄcurrentibo in vnũ. SDicendũ ꝙ oꝛare nõ eſt act⸗ pꝛin⸗
cipalis ſed ſecũdarius iſlaꝝ virtutuũ. 7 ideo nõ eſt aliquis
p̃dictaꝝ ſed illos ſubſequẽs.qꝛ pluralitatẽ actuũ pꝛincipa
lium ſequit᷑ plurificatio babituũ nõ actũ ↄſequentiũ. ideo
oꝛo põt ab his tribo virtutibo elici.⁊ tamẽ manebit ſpecia⸗
lis actus.4¶l Ad illud qð obijcit᷑ · ꝙ oꝛo nõ tranſit in deum
vyt in obiectũ 1c. Dicendũ ꝙ hoc nõ eſt verũ. qꝛ m Hug.
obiectũ oꝛonis eſt ſũme potens.ſũme ſapiẽs. ſũme bonum
neq; em̃(ſicut dicit)homo ꝑ deuotionẽ ſe ↄuerteret ad ũ
niſi crederet ſe ab eo ſaluari poſſe ⁊c. vt ſupꝛa. Aliquid at
impetrandũ eſi bene in oꝛone 2 quodãmodo obiectum. ſed
hoc nõ eſt pꝛimo ſed ſcðo.⁊ illud nõ minuit virtutis theo⸗/
logice ratõez. qð manifeſte apparet in caritate 2 fide ꝓfun
dius intuenti.ſed illud nõ videt᷑ illud ſoluere ſufficienter:
qꝛ noſtri defectꝰ maxime vident᷑ nos mouere ad oꝛandũ.et
omne illud qð tenet pꝛincipalit᷑ ratõeʒ mouẽtis ? obiecti.
ergo ⁊ oꝛo aliud videt᷑ habere ꝓ obiecto. Dicendũ adhuc
ſᷣm Hugo. in pᷣncipio de oꝛãdo deo. ꝙ licet duo ſint q̃ mo⸗
ueant hominẽ ad oꝛandũ ꝓpꝛia miſeria 2 diuina miſericoꝛ
dia:vnde dicit quo ſtudio quo affectu oꝛãdũ ſit deꝰ:ex no⸗
ſtra miſeria ⁊ eiꝰſimul miſcia ↄſiderare poſſumꝰ. cũ miſe

ricoꝛdia diuina tenet in his duobo pᷣncipatũ. ſe habet in
ratõe pᷣncipalit᷑ mouẽtis.ſiue vt meliꝰdicit᷑ in ratõe mouẽ
tis. miſeria aũt ꝓpꝛia in oꝛone excitantis. vnde adhuc ad⸗
dit Hug. quid em̃ hoiem ad oꝛandi ſtudiũ efficaciꝰ excita⸗
ret ꝙᷓ miſeria ⁊ calamitas tantoꝝ maloꝝ quibo addictus
pᷣmit᷑.Et quid iocũdius ad effectũ oꝛãdi trabẽt ꝙᷓ miſeri⸗
coꝛdia ↄditoꝛis quã inter mala ſua totiens erperit᷑.hec hu
go. Ylud aũt qð ſolũ eſt excitãs obiecti ꝓpꝛie nõ tenet ra⸗
tionẽ. Aliter põt dici ſed ſatis in idem redit.qꝙ obiectũ ali
cuiꝰhabet determĩari duplicit. aut coĩter:aut ꝓpꝛie.ſiue ꝑ
ſe ⁊ ꝑ accidẽs. Illud em̃ dicit obiectũ mũe hoc ẽ m ↄmu
nem acceptõeʒ ⁊ obiectũ ꝓ accidẽs: qð habet ratõeʒz mate⸗
rialis. YJlud vo dicit᷑ obiectũ ꝓpꝛie ⁊ ſe:qð bʒ ratõeʒ mo
tiui ſᷣm hac viã in oꝛone poſſumꝰdicere & miſeria releuan

da ⁊ alia impetrãda tenẽt materialẽ ratõez. Jpa aut miſe
ricoꝛdia diuina obiectũ ꝓpꝛie rõni. 4 Ad illud qð obijcit

ꝙ ſatiſfactõ ꝑtinet ad vᷣtutẽ cardinaleʒ ⁊c. põt dici reuera
oꝛo m ꝙ eſt ſe atiſfactoꝛia ẽ actꝰvᷣtutis cardinalis. vir⸗
tutis ſpecialis.ſcʒ iuſticie qð infra pleniꝰpatebit. ̊ ð bac

materia nõ intendit᷑. ¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ oꝛone ſanã

tur peſtes mẽtis ⁊c.põt dici vt ſupꝛa tactũ eſt ꝙ peſtes mẽ
tis nõ dicunt᷑ pet᷑a pꝛincipalia vt ſuꝑbia ⁊c.ſed potiꝰ reli⸗
quie pctoꝝ. vel põt dici ꝙ ſunt occaſiões materiales. vt ſu

pra tactũ eſt.ↄmũiſſime aüt ſumit m ꝙ illa ſanant peſtes

mẽtis. ꝓut peſtis pcta pᷣncipalia dicũt᷑. AUnde ſuper ulluð

+2

WMath. xvij. hoc genꝰdemonioʒ ⁊c.oꝛo generalis ẽ.nõ ſo
lum verbis:b ⁊ oĩbo q in obſequiũ dei fidei deuotõne geri
mus.ſᷣ hic nõ intendit᷑ de oꝛone. neq; tercio mõ. neq; ſcdᷣo

mõ ſumpta.vñ argumẽtũ p̃dictũ nibil valet ad ꝓpoſitum.

Agd illud qð obijci F.ꝙ oꝛare nõ eſt credẽ ⁊c.dicẽdũ B
nõ eſt veꝝ:ſ ↄſequẽs ad illas.eſt em̃ actꝰ triũ vᷣtutũ theolo
gica ꝝ.nõ pᷣncipalis.ſᷣ potiꝰↄſequẽs ad illas vt tactuʒz eſt.
Ad illud ꝙ oĩs actꝰ pᷣtutis circa quẽ otingit eẽ ſuꝑſluũ ẽ
actꝰcardialis:põt dici ꝓ actꝰ vᷣtutis põt habẽ modũ tebi⸗
tum duptꝛ. aut ꝑ aggrega tõeʒ circũſtãtiaꝝ:aut ex medita⸗
tione inter ſuꝑfluũ ⁊ di minutũ.pꝛimo mõ oĩs virtꝰmerito
ria tã theologica q; cardĩalis ĩ actu ſuo debet habẽ modũ:
qꝛ nullꝰ actus ẽ laudabilis niſi ad deũ ↄcurrãt debite cir⸗
cũſtãtie.vñ etiã dñs modũ ĩ diligẽgo detmiat Aath. xxij.
Scðo aũt mõ ſola vᷣtꝰcardialis ĩ ſuo actu habet modũ. et
hoc ↄſiſtit circa obiectũ cauſatũ.⁊ ideo habz teneꝛe neceſſa

rio mediũ inter ſuꝑnuũ ⸗ diminutũ. ¶ DHoc aũt að obijci=

& ↄtingit oꝛare ſuꝑflue ⁊c.dicẽdũ hoc nõ eſt verũ.qꝛ nõ
ptingit exceſſuʒ eẽ in oꝛãdo.ſicut nec in cꝛedẽdo.ſꝑando di
ligendo. Silꝛ nec dim inutõeʒ ꝓut dicit extremũ.ſcʒ viciũ.
ſuꝑfluũ em̃ vel diminutũ nõ cadũt i oꝛone ꝓut viciũ dicũt
qꝛ quãtũcũq; parũ vel multũ quis oꝛat:actꝰ oꝛãdi laudabi
lis eſt.dũmodo fiat cũ debitis circũſtãtijs.

¶ Queſto. lxxxix. de ſpecie-

us oꝛationis.

e ſpeciebo oꝛonis. Et diuidit᷑ hec ꝑs ĩ q̃⸗
uoꝛ m nũeꝝ diuiſionũ ipiꝰ oꝛonis.diui⸗
ditt em̃ oꝛo in ptes ſiue ſpẽs ab apło. bto
Heꝛñ.ambꝛo.aug. vñ hec ps in qtuoꝛ. In quaꝝ pᷣmo agit̃
de diuiſiõe apłi.in ſcðᷣa de diuiſie Heꝛñ.in tercia de diui
ſione Ambꝛo. in quarta de diuiſiõe Aug. In pᷣma aũt al⸗
ſignãt᷑ qᷓtuoꝛ ſpẽs ab aplo.j. Thimo.ij.obſecro pᷣmũ om̃i
ſieri. obſecratões. ozones. poſtulatões. grarũactoes om
nibo hoĩb. Glo. hactenegit de pſeudo aptis.h̊ ð oꝛonibo

ey quo ptʒ ꝙ q ibi dicũt᷑ ſpẽs ſunt oꝛonis. —
Membeum primũ

Rima aũt haꝝ partiũ habet duas.in quaxꝝ
pꝛimo agit᷑ generalit᷑ de ↄueniẽtia pᷣme diui
ſionis. In ſcdᷣa de partibo ſiue ſi peciebus in
quas facta eſt diuiſio.

lus primus

NQpma ꝑte ꝓcedit᷑ ſic. Jdẽ nõẽ diuidẽs ⁊ diui
i.pᷣ oꝛo ẽ ipᷣm diuiſũ: nõ oꝑtʒ poni vna diui⸗
iñ. 41 BStẽ ab aug. habet᷑.ꝙ obſecratõ ẽ ſpẽs
poſtulatõ fit tribo modis.obſecꝛãdo
rogãdo.⁊ ſimplꝛ poſtulãdo.obſecꝛatõ Gẽ ſpẽs poſtulatõis
minꝰↄueniẽter diuidit᷑ hic poſtulatõeʒ.¶ Pꝛet.ĩ diſti⸗
ctione apłi nõ ponit᷑ ſpẽs illa ozonis qẽ ſupꝓlicatõ: neq; il
la q ẽ inſinuatõ q aſſignãt᷑ ab Hug. vñ hec diſtinctõ videt
diminnta. ꝗ Pet: ab aplo ſignãt᷑ q̃tuoꝛ ſpẽs: ab Hug. tiñ
tres ſpẽs ⁊c ¶ ERRñſio.ad pᷣmũ põt dici. ꝙ oro ſumit᷑ coĩter
Fm ꝙ oꝛo dicit᷑ oꝛis ratõ.ſcʒ interioꝛis vel exterioꝛis. ſic
dicit᷑ ꝛo om̃e illud qͥ oꝛe rõnis fit deo locutö aliq̃. vel ĩ oſtẽ
ſione defectuũ vel petitõe ſuppletõis vel grarũactõnis pꝛo
ſuxpletõe.Alio mõ dicit᷑ ꝓpꝛie. ſm ꝙ oꝛo dicit᷑ petitõ bono
rum alicui exiſtẽti in gra.vñ glo.jj Thimo.ij. orones ſunt
qñ iam cõuerſis vpᷣtutes ⁊ bona oꝛant᷑. Sumit g coiter ᷣm
