ſterialiter mediante verbo tali conſecrare. boc autem ho
minis non angeli.4 IYIem inter deum et hominẽ ⁊ purum
non eſt medium. hoc per ſe patet: ergo in hoc ſacramento
in quo deus hõ miniſtrat᷑ bomini puro:nõ ponendꝰeſt an
gelis eſſe mediũ. ſed miniſter eſt mediũ inter illud qð mi‚⸗
niſtrat᷑ z2 illud cui miniſtrat᷑:ꝗ angelus nõ debet eſſe mini
ſier huius ſacramenti. ⁊ ita nõ debet conſecrare: ergo po⸗

teſtas conſecrandi non eſt illi data a deo.¶ Rñſio. ꝙ an
gelus hanc ptatem non hʒ. Sʒ aũt querat᷑ quare non te⸗
dit? Dicendã qꝛ nõ ↄgruit.et hoc ex cauſa multiplici p̃ter
eas q̃ tacte ſunt in ogonendo. AUna quidem eſt.qꝛ ſi ſacꝛa
menta miniſirarent bomĩ ꝑ angelos.eſſet homo in ſua re⸗
paratõne ſubiectus nature angelice:a ſic nõ eſſet per xpᷣm
ſolũ reſtitutus in pꝛiſtinã dignitatem. Alia ratõ eſt. quia
ſi ſuſcigꝑet homo ab angelo:non eſſet ibi bumiliatõ ſuffici
ens ſacro:angelꝰem̃ ſuꝑioꝛ eſt homĩe ⁊ natura et gratia et
officio. Ceꝛcia vᷣo ratio eſt.qꝛ ptas diſpenſandi ſacramen
tum ſluit a capite in membꝛa. Hoc eniz fuit pꝛimo in xpᷣo
ſicut in pꝛimo ſacerdote ⁊ diſpenſatoꝛe.⁊ boc ᷣm ꝓprieta⸗
tem hũane nature.qm igit᷑ angeli non ſunt mem bꝛa rpᷣi et
alieni ſunt ab hũana natura:ideo in eos non deſcendit di
cta płas.¶ Ex his patet rñſio ad primuʒ et ad ſcõᷣm.quia
nõ ↄueniebat hanc illis dari pratem a dño:cuiꝰeſt de om⸗
nibus vtiliter ⁊ modo ↄgruo ꝓuidere.hñt eniʒ a dño pta⸗
tem illuminandi.purgandi.ꝑficiendi.vota et or̃ones deo
offerendi q̃ eis potiſſime ↄueniunt ⁊ alioꝛum multoꝛum.
Ad terciã dicendum.ꝙ ꝑ hoc ꝓnomen hec.cum dicitur
Yube hec ꝑferꝛi ⁊c.nõ monſtrant᷑ coꝛpꝰet ſanguis xpᷣi.nõ
em̃ petit ea cła illa per ferꝛi in ſublime altare dei cuʒ ſemꝑ
ſint ibi. Sublime em̃ altare dei dicit᷑ ecchia triũphans ſi⸗
ue dextera dei patris:ſᷣ potius vota fideliũ. IUnde ſenſus
eſt. Jube hec.i.vota fideliũ videlicet ſuꝑplicationes ⁊ pre⸗/
ces ꝑferꝛi pꝑer manus ſancti angeli tui:hoc eſt ꝑ miſleriũ
angeloꝝ. Juyta qð ait angelus ad Thobiam. xj. Tho.
Quotiens oꝛabas cnʒ lacrimis:ego or̃onem tuam obtuli
dño. In ſublime altare tuum hoc eſt in ↄſpectu diuĩe ma
ieſtatis tue.Poꝛro ſicut beatꝰ Nug.determinat.Non di⸗
cit᷑ angelus o?ones noſtꝛas offerꝛe deo quaſi tũc pᷣmo deꝰ
nouerit quid velimꝰ: quia deꝰom̃ia nouit anteqᷓ fiãt. Sʒ
quia neceſſe hʒ ratõnalio creatura tꝑales cauſas ad etni⸗
tatem referꝛe.ſiue petendo quid fiat ſibi:ſiue ↄſulendo qꝗd
faciat.vt qð teo iubente implendũ eſſe cognoueꝛit:hoc no
bis vel euidenter vel latenter repoꝛtet. Giel põt aliter di⸗
ci.ꝙ ꝑ hoc, ꝓnomen hec demonſtrat᷑ res ſacramentoꝝ ſiue
ſignoꝝ:ſcʒ coꝛpus dñi miſticũ.Sepe em̃ ſignificans ꝓ ſi⸗
gnato ponit᷑.vt AQpoc.v.vbi legit᷑.ꝙ quatuoꝛ aĩalia ⁊.xx⸗
nij.ſenioꝛes babebãt phialas anꝛeas plenas odoꝛamento
rum que ſunt o?ones ſanctoꝝ. Eſt ergo ſenſus. Jube bec
ꝑferꝛi ⁊c̃.i.iube ſigniſicatum hoꝝ ꝑferꝛi in ſublime altaꝛe
tuum.i.eccłiam militantẽ venire ad triumphantẽ.et hoc
eſt quod petit᷑ Math.vj.ibi adueniat regnum tuum. Oe
auteʒ ſic debeat intelligi: videt᷑ ex hoc quod ſubditur.ſ.vt
quotqͥt ex hac altaris ꝑticipatõne ſac.ſ.fi.t.c.⁊ ſang.ſũp.
om̃i be.ce.⁊ gratia repleamur.hoc eſt vt qui ſumus parti
cipes huiꝰſacramenti:perfecta benedictõne ⁊ gr̃a replea
mur in gloꝛia.. Ad vltimũ dicendũ. ꝙ nõ eſt intentio gꝛe
go.ꝙ miniſterio angeloꝝ fiat ↄuerſio elementoꝛũ in coꝛ⸗
pus ⁊ ſanguinẽ xp̃i.quod patebit viſo intellectu verbi illi
ng. Intelligendũ eſt verbum m regulam ticonij que eſt
qñq; de diuerſis tanqꝙ de eiſdeʒ ſcriptura loqꝗtur vt ibi in
pᷣs.Cum occideret eos querebant eũ.alij enim erant que⸗
rentes et alij erant interſiciendi. Qota tria in hoc ſacꝛa
mento.panis añ tranſſubſtantietõeʒ:coꝛpꝰſacta tranſſub
ſtantiatõne:ſpẽs poſt. Dilr in verbo Greg.ſunt tria vᷣba.
rapit᷑.aſſociandũ.videt᷑. pꝛimũ verbã ſcʒ ra pit ꝑtinet ad
panẽ:h ſcdᷣm aſſociandũ ꝑtinet ad coꝛpꝰ:terciuʒ ſcʒ videt
ꝑtinet ad ſpẽs.Eſt ̊ ſenſus.vno eodemqʒ momento in ce
lum rapit᷑ ſcʒ panis.rapit᷑ inquã celuʒ.i.in celeſie corpꝰet
ſpũale mutat᷑. Oꝛ pᷣo ſegtur aſſociandũ: ꝑtinet ad coꝛpus
rp̃i naturale.qð coꝛꝑi xpᷣi miſtico.i.eccłie aſſociat᷑:dũ peꝛ
caritatem ipᷣiꝰmẽbra in rpᷣo rniunt᷑. Terciũ vᷣo quod ſeꝗ
tur.ſ.quod oculis videt᷑:ꝑtinet ad ſpẽs que remanent ibi
potranſſubſtantiatõeʒ. nec intelligendũ eſt q hoc qð dico
miĩſterio angeloꝝ notat᷑ aliqua ratio cauſe huiꝰtranſmu⸗
tatõnis:ſed ſolummõ ratio aſſiſientie:quod patet ꝑ aliud
verbum Grego.quod eſt. quis fidelium habere dubium
poſſit in ipſa immolatõnis hora ad ſacerdotis vocẽ celos
Yperire in illo xpi miſterio.i.ſi- acramento angeloꝝ choꝛos

ad eſſe ſummis ima ſociari: celeſtibus terrena mũgi: vnuʒ
quid ex viſibilibo ⁊ inuiſibilibo fieri.Ex his verbis pʒ in/
tellectus pᷣdictus verbi ꝓpoſiti. ð

40

embru ſecũdum

Onſequenter querit᷑.vtrum laicus iuſtꝰbʒ
poteſtatem ↄſecrandi.E ſic videtur. Jniu
ſtus nullo oꝑe ſuo placet deo.vnde nihil qð
fafacit fit ſᷣm beneplacitum dei.A ↄtrario vi⸗
detur. ꝙ quicquid fit a bono ⁊ iuſto fit jm beneplacitum
dei.et boc videtur velle Nugꝰ.dicens.habe caritatẽ et fac

quicquid vis.ſed quicquid fit ſim diuinum beneplacitum

finem aſſegtur ꝓpter quẽ fit: ergo ſi a iuſio laico fierent q̃
fiunt in ↄſecratõne:finem aſſequerent᷑ ꝓteꝛ quem ſiue ad
quem.et ſi boc:tũc bonus laicus habet poteſtatem.¶ Itẽ
peccatoꝛ non eſt dignus pane quo veſcit᷑.priuatus em̃ eſt
om̃i dignitate.immo etiã dignitate eſſendi.ſed iuſtus qui
cunq; eſt magne dignitatis coꝛam deo:ꝗ ſi poteſtas conſe
crandi eſt ꝓprie poteſtas dignitatis: plus ↄuenit hec ptas
bono ſiue laico iuſto q; imuſto ſacerdoti. ſ̊ iniuſtus ſacer⸗
dos habet pr̃atem conſecrandi: ̊ multołoꝛtius iuſſus lai⸗
cus.¶ Item ad boc ꝙ ↄplete celebretur hoc ſacramentuʒ
requirunt᷑ duo.ſcʒ ↄfectio ⁊ ↄmunicatio.vt de ↄſe. diſt.ij.
Kelatum eſt nobis.vbi dicit᷑.Certũ eſt ꝙ hi qui ſacrificã
tes nõ edunt:rei ſunt dominici ſacramenti.Conſecratõ at
eſt ꝓpter mumonem: eꝛgo ↄmunio maius.ſed illud ꝓter
quod vnũquodq;:illud eſt maius.ſ̊ in bono laico non ẽ ali
quid quo ſit indignus et impotens de iure ſacra ↄmunio⸗/
ne:multofoꝛtius videt᷑ ꝙ in eo non ſit aliquid quo ſit indi
gnus ⁊ impotens conſicere vel ↄſecrare.¶ Si antem dice⸗
retur.ꝙ ſolus ſacerdos habet oficium ↄſecrandi a domĩo
et ꝓpter hoc laicus non poteſt ↄſecrare. Contra.et ſi ſolis
ſacerdotilo competit ex officio baptizare: nibilominus ſi
laicus baptiʒat baptiʒatum eſt:ſimiliter videt᷑.ꝙ licet ſa⸗
cerdotis ſit ex officio ↄſecrare:ſi laicus conſecret cõſecra⸗
tum eſt.¶ Item ſicut dñs ſolis diſcipulis dirit.accipite ⁊
comediie ⁊c̃.et qnotienſcunq; feceritis:ita dixit ſolis di⸗
ſcipulis.ite docete om̃es gentes bap.eos ⁊c̃.ſed licet ſic di
cendo diſcipulis ↄtulerit officium baptiʒandi ⁊ poteſtatẽ:
nihilominus poteſtas baptiʒ andi om̃ibus eſt data:ſimili
ter videtur de poteſtate cõſecrandi.¶ IStem.j. Pe.ij dicit
om̃ibus iuſtis.Vos eſtis genus electum regale ſacerdoti
um. ergo videt᷑ ꝙ ius ſacerdotale ſit omniuʒ iuſtoꝝ: et ita
poteſtas conſecrandi:cum hec ptas ſit iuris ſacerdotalis
Contra.hoc ſacramentum eſt in magna veneratõne ha
bendũ. ergo eius diſpenſatio nõ eſt om̃ibus data nec dari
Abuit: ſed illis ſolis ſolũ qui in cultu diuino tenent pꝛin⸗
eipatũ.hi aũt ſunt ſacerdotes:q̊ ⁊c. ¶. Itẽ in oĩ gente etiã
in infidelibo a ꝗbo aligs exercet᷑ cultꝰ:aligbo ꝑſonis ſpali
ter ↄmittit ptas offerendi deo ⁊ ↄſecrandi ea que ſũt ſᷣin
ritũ ſuum offerenda ⁊ ↄſecranda q in illis pꝛimatũ tenẽt.
Si g̊ in ecclia oꝛdinatiſſima eſt ptas offerendi deoꝛ cõſe⸗
crandi q̃ ᷣm legem rp̃i offerenda ⁊ ↄſecranda ſunt ðo. ali
quibo pᷣcipuis ꝑſonis data ẽ.he aũt ſũt ſaceꝛdotes.¶ Iteʒ
in rebo ſenſibilibo ⁊ etiã inſenſibilibo diſtincti ſunt actꝰ et
etiã oꝑatõnes.hoc em̃ exigit oꝛdo reruʒ in vniueꝛſo.ita ꝙ;
excellentioꝛibo data eſt ab eoꝝ opifice ptᷣas egrediendi in
oꝑationes ⁊ actꝰnobilioꝛes:ꝗ ita eſt et dʒ eſſe in rõnabili⸗
bus:qꝙ ptᷣas exercendi in actũ et oꝑatõeʒ excellentioꝛeʒ q̃⸗
lis eſi ptas ↄficiendi ſiue ↄſecrandi:data ſit a deo aligbus
p̃cipuis ⁊ excellentioꝛibo ꝑſonis. Si diceret᷑ ꝗ ita eſt.ꝗa

data eſi omibo ꝑſonis bonis.hoc nõ videt᷑ verũ:ꝗa ſi ꝗgs ẽ

mõ bonꝰ cras erit malus et ecõuerſo.ꝗ nõ hʒ bãc ptatem
cras nõ habebit et econuerſo:quod nõ eſt ↄſonum ratõni.
4 Item in oↄſecratõne huiꝰſilius offertur patri ꝓ pplo den
hanc aũt oblatõeʒ facere eſt ipſiꝰmediatoꝛis ⁊ nõ alteriꝰ.

ſed ſacerdotes ſunt mediatoꝛes vt habet᷑ ab Hug.⁊ beeñ.

Gilloꝝ ſolum eſt ↄſecrare ⁊ poteſtas ↄſecrandi. Rñſio
ꝙ poteſtas cõſecrandi ſolummodo eſi ſacerdotum.hec em
poteſtas eſt annexaoꝛdini ſacerdotali. AUnde ſoli ſacerao⸗
tes poſſunt cõſecrare. Hoc aũt tenet eccłia romana infoꝛ

f — — -- — -

nmn
Bin

leß;
Pia
dlas
nori⸗
eiton
daſe
Ninnn
nf
neag
e
ſen
i
e
tſins
ſoer
Molgn
nin
Nli.
riſci
loͤgt
Nter
ali
nio⸗
inci
ict⸗
nio
N
ni
ſa⸗
a
/
N/
1

7

a
is
ebe
dar
i
i
fn
N.
e
,ali
Nq
tet
ag
dimn
wili⸗
ez
abos
gsi
inem
Ntoni
o
i
benn
Riie
ti
ſor

¶ Nueſtio

mata et edocta ab apłis: qui infoꝛmati erãt 2 edocti a do/

mino. Unde qui ↄtrariũ aſtrnunt: a fidei veritate deuiant

infideles iudicandi ſunt.¶ Ad pꝛimũ ↄtra boc obiectuʒ
dicendũ.ꝙ hec enunciatio. Iniuſtus nullo ope ſuo placet

deo: veꝛa eſt. Hec autẽ que ſubi nfert᷑.nihil qð facit fit ßᷣm
beneplacitũ dei nõ eſt veꝛa:neq; ſegꝗtur ex pꝛima.licet eniʒ

iniuſius nõ placet deo:opus tamen eius põt placere deo.

Alulte em̃ oꝑationes iniuſtoꝝ placuerũt deo ficut illoꝛũ

qui afflixerũt ꝓplin dei. ꝓpteꝛ eoꝝ auerſionẽ a deo.vt patʒ

in multis locis ſcripture.4 Silr dicendũ eſt illa q ſub⸗

infeꝛt᷑.ſcʒ quicqd fit a inſto fit ̃in beneplacitũ dei.ſcilʒ ꝗ
hoc eſt falſuʒ mii intelligat᷑ ꝑſe.ſed oꝑatio ↄſecrationis ñ
põt exerceri a laico iuſio inꝙᷓtum eſt iuſtꝰ:imo ſi hoc face⸗
re vſurparet:a iuſticia deniaret. ¶ Ao alind doᷣm.ꝙ ẽ di⸗
nitas meriti:ↄ dignitas officij ſiue auẽns. Sacerdos iu
us etſi careat vignitate meriti: gaudet tñ dignitate offi⸗
cij et auẽtis.laicus iuſtꝰecõtrario caret dignitate auctoꝛi
tatis: gaudet tñ dignitate meriti. ptas autẽ ↄſecrandi re⸗
ſpicit dignitatẽ auẽtis non dignitatẽ meriti.vt enim dicit
Ang.nõ in merito ↄſecrantis.ſed in ver bo ꝑficitur creato
ris. et loqꝗtur de bocſ acramento.4Vd aliud qð obijcitur
ꝙ laicus iuſtꝰiure põt in id qꝗð plus eſt qꝛ põt accedere ad
ſacram coĩonem ⁊c. Dicendũ ꝙ etſt i ↄmunio ſacra ſit ma⸗
ioꝛ in effectu ſanctitatis:ↄſecratio tamen eſt maioꝛ ĩ excel⸗
lentia ſiue auctoꝛitate ptatis. Qnð magnitudo bec et illa
nõ ſunt eiuſdẽ generis.nec ma iꝰnec minꝰſiłr. ꝓpter quaʒ
nõ ſeꝗtur ꝙ quĩ põt in hoc quod maieſt:põt in id q mi⸗

nus eſt. 4 Ad aliud qð obijcit᷑ de officio baptizandi. dicẽ

dum ꝙ nõ eſt ſiłe.eo em̃ ꝙ illud ſacr̃m eſi ſacramentuʒ ne

ceſſitatis.licet officiũ baptizandi ſit ſacerdotibo ſpecialit

vatũ: omibo tñ inſtante neceſſitate eſt ↄceſſum. l Ad alið

qð obacit᷑. ꝙ ſolis diſcipulis dictũ eſt. Accipite ⁊ comedi⸗
te. ſimiliter ite ⁊ baptizate ⁊c· Dicendũ ꝙ licet in his cõ⸗
miſſionibo ſit queda ſiſitudo in genere: tn ſicut pʒ ex fctis
ſequentibo 2 ipſoꝝ aploꝝ inſtitutõnibo:differenter ↄmit⸗

titur ptas baptizandi pſecrãdi. In collatõne em̃ oꝛdis

ſacerdotalis ↄfertur ſpãlis pras et anetoꝛitas ad ↄſecrã⸗

dum. et ꝓprie ad boc vngunt᷑ manus pᷣbiteroꝝ in ſuſcepti⸗

one oꝛdinis ſacerdotalis:vi cognoſcant ſe in illo ſacramẽ
to gratiam ↄſecrandi acciꝑe. Pre.acecipiũt et calicẽ cum
vino et patenã cum hoſſijs de manu epi:quatenus his in⸗
ſtrumentis pꝛatem ſe accepiſſe cognoſcãt placabiles deo
boſtias offerendi vt dicit Hug.Iſte vpᷣo hoſtie in ſacro al/
taris offerunt. VUñ ſacerdos in ſuſceptõne oꝛdinis ſacao⸗
talis:ſuſcipit ptatem ↄſiciendi.nõ ſic aũt dat᷑ ibi pẽas de⸗
terminata ad baptiʒandũ:ſ̊ ex ↄſequenti ad illã que ẽ con
ſecrandi ſine ↄficiendi ⁊ que eſt ligandi ꝛ⁊ ſoluendi dat᷑ of⸗
ficium baptiz andi:et ꝓpter hoc in neceſſitate alijs eſt con⸗

ceſſa ptas baptiʒ andi.ꝗ Ad illud qð habetuꝛ a canonica

Petri.ꝙ iuſti ſunt ſacerdotes ⁊c.dðm.ꝙ nõ dicunt᷑ ſacer
dotes ab oꝛdine ſacerdotali:̊ a debito et vſu offerendi ſe

ipſos boſtiam viuentem ſonctam et placentem do: Fᷣm ꝙ

habet᷑ ad Ro.xij.
Membeum terciũ
Onſequenter querit᷑.vtrũ ſolus epᷣus poſſit
ↄſecrare.et videt᷑ ꝙ ſie. YInter om̃ia ſacram̃
ta ſacẽ̃m iſtud eſt maxima veneratõne tenen
S m:ſed ſacr̃m ↄfirmatõis.qꝛ magna vene⸗
ratõne tenendũ eſt:a ſolis pontificibo debet ꝑfici. Eñ eu⸗
ſebius papa de oſe. di. v. Mandimpolſitõnis ſacramentuʒ
magna veneratone tenenduzʒ eſt. qd ab alijs ꝑſici non põt
mſia ſummis.i.epᷣis.A ſimili vel foꝛtioꝛi ratõne videtur
boc ſacramentum ⁊c. 4¶ Item maior ſolennitas requi⸗
ritur in aſecratõne coꝛꝑis xp̃i qᷓ in ↄfirmatõne:eadem ra/
tione videt᷑ ꝙ ſolennioꝛ et excellentioꝛ requirit᷑ miniſter in
officio ↄſecratõnis qᷓ in officio ↄfirmatõnis. Item ſicut

pabet᷑ ab Hug.2 ſacri canones idẽ determinãt. Cõſecra⸗

tio monialiũ baſilicaꝝ et ſacri criſmatis ad ſolos epos:ſᷣ

incom ꝑabilr maioꝝs eſt ptatis 1 dignitatis ↄſecratõ coꝛ⸗

poꝛis xpᷣi ⁊ ſanguĩs ꝙᷓ aliqͥ pdictaꝝ:& videt᷑ ꝙ ↄſecratõ coꝛ

pontificũ: imo potiꝰ ſolũmodo ſummi põti

tur ſacerdote. 4 Contra.nõ e

poꝛis xp̃i ⁊ ſaguĩs ad ſolos ep̃os ꝑtinet:nec alicui alteri
us eſt ptas bec ↄſecrãdi.¶ Cont᷑.vt br ab Hug. et a ſctis
pr̃ibo inſtitutoꝛibo canonuũ. In ſacr̃is baptiʒ andi ⁊ miſtaʒ
celebꝛandi coĩa eſt ep̃is ⁊ ſimplicibo ſacerdotibo diſpenfa
tio. pias ↄſecrandi nõ ſolũmodo eſt epoꝝ ſ̃ et alioꝝ ſac
dotum. Rnſio. ꝙ licet ꝓpter dignitatẽ excellentiã coꝛ⸗
poꝛis xpᷣi deceret ꝙ officiũ oſecratõnis hmõi ſolũmõ eſſet
ificis: tñ ꝓpteꝛ
vtilitatẽ quã aſſequunt᷑ ſideles ex miſſaꝝ frequentia ⁊ mł⸗
tiplicatione: aliter diſpoſuit diuinaſ apia. cni? ꝓuidentia

regit᷑ ecclia in ſuis in ſiitutionibo.vnde multiplex ẽ rõ q̃re
ptas bec fuit data ſacerdotibo ſimptr: nõ ſolũmodo ponti

ſicibo. Una ẽ diuini cultꝰvilatatio. Alia eſt hůanoꝝ reꝑa

tio. Tercia pene moꝛtuoꝝ mitigatõ. Quarta bñſicij redẽ
ptionis frequens recoꝛdatõ. Quinta dine familiaritatis
manifeſtatio. Sexta nr̃e elatõis repᷣſſio. Ex h̊ em̃ ꝙ ptas
hec eſt ſimpłr ſacerdotibo data⁊ nõ ſolũ põtiſicibo: ex fre⸗
quenti miſſaꝝ celebꝛatõe cultꝰ dei multiplicat᷑. et qͥtidiani
defectꝰnt̃i reꝑant᷑.⁊ pene aĩaꝝ exiſtentium in purgatoꝛio
mitigant᷑.⁊ bficiũ redemptõnis frequẽter repntaĩ et ad

memoꝛaʒ reducit. ⁊ diuina familiaritas ex ſue preſentie

frequẽti exhibitõne inſinuat᷑ pñtie dico in carne.⁊ exem⸗
pluʒ builitatis nobᷣ exhibet᷑: vñ elatio nr̃a repꝛimit᷑.Effi⸗

cax em̃ exemplũ builiatis eſt. ꝙ dñs voluit corpus ſuuʒ a
fſimplicibo ꝑſonis tctari.¶¶ Ex his pʒ rñſio ad obiecta.ꝗa

licet hboc ſacrᷣm ſit excellentiſſimuʒ: iñ nõ ↄuenit vt a ſolis
eßis diſpenſet᷑. ꝓpter diſpendiuʒ qð accideret ex raritate
diſpenſatõis:⁊ cõmodũ qð accidit ex freqntia. Nec ſequi
tur. maioꝛ regꝗrit᷑ ſolẽnitas in ↄſecratõne ⁊c̃.igit᷑ ꝑſona ex
cellentioꝛ:qꝛ ſolẽnitas bmõi atteſtat᷑ celſt itudini ſacr̃i:ĩ ꝑ:
ſona ↄſecrante ꝓuidet᷑ noſtre vtilitati.Quare oꝛdinatũ ẽ
in ecclia ꝙ ↄſecratõ monialiũ: baſilicaꝝ:⁊ ſaeri criſmatis
2 hmõi alia fiãt a ſolis põtificibo:ratõ ẽ.vt ex eoꝝ płate 2
auẽte manifeſtatis eiſdem a ſubditis debita exbibeat᷑ obe
dientia 7 reuerentia. Si eniʒ nulla ſacra eſſent reſeruata
celebꝛanda a ſolis pontificibo:inferioꝛes erga ſuas ſuꝑio⸗
res inſolentes ficrẽt 2 inobedientes. vñ Hug.loq̃ns de pᷣ
dietis de ↄſecratõne baſilicaꝝ ⁊ ſacri criſmatis manuũ
impoſitõne cõi benedictõne ſuꝑ ꝓplin dĩc. ſummis ſacer⸗
dotibo ſupᷣdicta idcirco ſingularit refuata ſunt:ne eadez
pꝛoꝛſus auctoꝛitas ab om̃ibo paſſim vendicata:infeꝛioꝛes
erga ſuppoſitos inſolentes redderet: et ſoluto obedientie

vinculo ſcandalum generaret.

¶MWembꝛum quartum
2 Gnſequenter queri. vtrũ ſacerdos malꝰin
moꝛibo habeat prẽatem ↄſecrandi?: ſic: vi⸗
detur ꝑ Aug. dicentẽ in li. de coꝛꝑe domini.
ntra catholicã eccłiam in miſterio coꝛꝑis
aſanduis dñi:nihil a bono maiꝰ:nihil a malo minꝰ ꝑfici
ſi maioꝛ rõ q̃re dñs ſua boni
tate dignis ↄferat bñficia ꝙᷓ quare ſua iuſſicia illa ſubtra
hat indignis: ᷓ ſi bonis ⁊ dignis ĩ eccłia ↄferat de ſua bo
nitate pꝛatem nobiliſſim ſceʒ ↄſecrandi: eadẽ rõne illa ea⸗

gem de ſua iuſticia dz ſubtrabẽ ꝑuerſis et indignis. de H

babet᷑ manifeſtũ exempluʒ Leui.xxvj. et Deut. xxviij. vbi
dñs /pmiſit ſe collatnrũ multa bñſicia filijs iſxł:ſi obedi⸗
rent pᷣceptis eiꝰ: ⁊ illa eadẽ ſe foꝛe ſubtracturũ ſi nõ obedi

rent. ¶ Item vt dicit ius. pꝛiuilegiũ meretur amittere qui

ↄceſſa ſibi abutitur ptate et hoc ᷣm ius diuinum et huma
num. ſimiliter qui dono abutitur gratis conceſſo:meretur
eodem pꝛiuaꝛi.ſed malus ſacerdos poteſtate gratuita 1
uilegiata ſibi a deo collata abutitur: & iuſto dei iudicio il⸗
la dʒ pꝛinari.ſed dei iudiciũ firmum eſt ⁊ infallibile:ergo
malus ſacerdos illa pĩate pꝛiuatur. 4 Itez vt babetur ob
Aug. Xpc remittit peccata ꝑ colũbam:aut membꝛa colũ⸗
be.i.ſpirituſſancti.ſi autem bhec diuiſio eſt ſufficiens. non
remittat peccata ꝑ ſacerdotem malum ſiue ininſtum: cuʒ
neq; ſit colũba neqʒ membꝝ colũbe:igitur inin ſtus ſacer⸗
tos non bʒ prᷣatem remittendi peccatum ſiue ſoluenci a

peccato.ſed maioꝛ eſt ptas et dignioꝛ cõſecrandi coꝛpꝰxp̃ᷣi
ꝙ̃ remittendi ſiue ſoluendi a pcto:cum ſolutio ſacerdotis
ſit oſtenſio ſolutõnis facte a dño: ꝗᷓ non hʒ platem ↄſecrã⸗
di. 4 Item miniſter oꝛdinat᷑ ſub illo cui eſt miniſter 2 au⸗
ctoꝛitate ⁊ ptate eiꝰfacit qð facit.ſicut balini regis auẽte
regis et pfate faciũt ea q̃ faciunt.ſ̊ malus ſacerdos nõ eſt
oꝛdinatus ſub cxo: eꝛgo nõ eſt miniſter dñi neq;ʒ ptate dñi
oꝑatur.ſed quicũq; ↄſecrat:ↄſecrat ptate dñi:niſi em̃ reci

peret influentiã a dño nunqꝙᷓ ↄſecraret: malus ſacerdos
non ear Rnſtorn malus ſacerdos in moꝛibo babs

pꝛatem ↄfieiendi ſicut bonꝰvt patet ex verbo Augu. ſupᷣdi

cto. Et rõ huideſt quã ſubiũgit.qꝛ nõ in merito ↄſecrãtis:
ſed in verbo ꝑficitur creatoꝛis et virtute ſpũſſancti. Si eĩ

in merito ſacerdotis eſſet nequaqꝙᷓ; ad xpᷣm ꝑtineret.¶j Ad

pꝛimũ ergo dᷣm.ꝙ qñq; dñs punit ingratos ſubtrahen⸗

do beneficia gratie ſue.qñq; ꝑmittendo illa baberi ab in

grato in ꝓfuſionem illius ⁊ in iudiciũ ſue damnatõnis.vn

de dñs hanc pratem a nullo tollit quãtumcũq; ſit malus.
ſ in verecũdiã eiꝰ⁊ iudiciuʒ damnatõnis ꝑmittit haberi.

AUVnde.j.q.j.ꝙ quidã.habet᷑.in bonis ꝑmanent ad pᷣmiũ:
in malis ꝑmanent in iudicium ⁊ loquitur de ſacramẽtis.
4Ad illud qð obijcitur.ꝙ ea rõne qua bonis ↄfert domi⸗‚/

nus ⁊c̃.dᷣm ꝙ nõ opoꝛtet:ſᷣ q vel ſubtrabat᷑ vel quod ha

beri ꝑmittat᷑ ad iudiciũ ſui et damnatõeʒ. ĩmo iuſtum eſt

vt ꝑmanet: vt ꝓ ingratitudine tanta. beneficium qð ſuit
iudiciũ diuine familiaritatis ⁊ quaſi arꝛa gloꝛie excellen

tis: ſit illis in penã ⁊ ↄfuſionem maioꝛẽ. ¶¶ Ad aliud patet

rñſio.qꝛ talis bene amittit pꝛiuilegiũ.i.beneficiuʒ pꝛiuile
giatũ.exauo ex illo nullũ repoꝛtat cõmodum:ſ̊ potiꝰ dam

natõnis diſpendiũ. Vel põt aliter dici. ꝙ etſi ſit dignus
hbanc pratem amittere quantũ eſt te ſe: tñ diuina bonitas

nõ illaʒ ſubtrabit ſibi.nec deceret ꝙ ſubtraheret:qꝛ illam
otulit inſempiternũ babendã. 4 Ad aliud doᷣm. ꝙ; Aug.
terminat in verbo illo.xp̃c remittit pcẽa ꝑ columbã ⁊c.
quid ↄgruit ſine ↄuenit non quid ſit neceſſe. ſic em̃ ↄgruit
2 ille cuiꝰ miniſierio dʒ fieri cura infirmitatis aliene ſit
anꝰ:ne poſſit dici illud Luc.iiij. ¶Dedice cura teipᷣm:ita
ↄgruit illi qui dʒ eſſe mediatoꝛ remiſſionis peccatoꝛuz q;
in eo nõ ſit aliquid remittendũ moꝛtale: nõ tñ eſt neceſſe.
4 Ad aliud vðᷣm. ꝙ etſi malus ſacerdos ſub dño non ſit
oꝛdinatuo rõne bonitatis vite:eſt tñ oꝛdinatꝰ rõne boni⸗
tatis oꝛdinis et officij. Malicia em̃ vite nõ tollit bonitatẽ
officij nec oꝛdinis. Hec em̃ malicia ⁊ bonitas non ſunt in
eodem genere nec habent adinuicẽ oꝓpoſitõeʒ. AUnde licet
ſacerdos iniuſtus nõ ſit oꝛdinatꝰſub deo ꝑ vite bonita tez

tñ eſt oꝛdinatus ſub eo ꝑ oꝛdinis dignitatem ⁊ excellenti⸗
am bonitatis. quia ꝙ̈tu ad hoc eſt ſub dveo: recipit ab eo

inſinentiam vnde põt ↄſecrare.

embꝛum quintum

nſequenter querit ſi bereticus ꝗ ſuſcepit
oꝛdinẽ ĩ ifidelitate poſſit ↄſecrare.Et videt᷑
ſic:quia eſt ſacrm fidei vt eſt baptiſmus.
t eſt ſacrẽ̃m caritatis vt hoc ſacrm: & ſi ſacra

mentũ fidei ab beretico ꝗ eſt inſidelis põt diſpenſari: mt

toſoꝛtius ſacrm caritatis poterit ab heretico conſecrari.
Item fides ꝓpria alicui infoꝛmare non bʒ ſiue dirigere
niſi actũ illius.nõ em̃ actũ alienum dirigit fides mea.ad
actũ ergo alicuiꝰdirigendũ nõ eſt neceſſaria fides aliena.
Scum ſacerdos non ↄficiat actu ꝓprio:nõ em dicit ego cõ⸗
ſicio vel ↄſecro:ſᷣ dicit in ꝑſona alterius qð dicit qn con⸗

ſecrat:in ↄſecratõne nõ exigit᷑ fides ꝓpꝛia.¶ Item tria ſuf

ficiunt ad ↄficiendum coꝛpus rp̃i er paꝛte ↄficientis.oꝛdo
ſacerdotalis:intentõ eecclie:⁊ ꝓlatio verboꝝ pᷣſcriptoruʒ
a domino.ſed hereticus oꝛdinatus ĩ ĩfidelitate.⁊ ſi fueꝛit
pꝛeciſus ab eccłia ꝓpteꝛ hereſim:non ꝓpter hoc amittit oꝛ
dinem ſacerdotalem. VUnð Aug.ad ꝑmenianũ 2 habetur
j.q.j. O: quidam.ſſicut baptiſmus in eis ita et oꝛdinatio
manſit integꝛa. 2 loquitur de pciſis ab eccleſia.quod patzʒ
per hoc quod ſubditur infra eodem vbi dicit᷑. Ex hie ver⸗

bio Nug. conſiat in omibo. tam apoſtatis ꝙᷓ bereticis vel

damnatis ꝓmanere rpᷣi ſacramenta vera.igit᷑ ſi talis cuʒ

intentõne ꝓficiendi ꝓſerat verba inſtituta a domino ↄſiat
ofſicit ¶ Contra.Aug.⁊ ba bet᷑.j.q.j. Extra eccleſiam
catholicà nõ eſt locus veri ſacrificij. ¶ Item ſacramẽta no

ue legis habent fundamentũ baptiſma quod eſi ſacramen

tum fidei. VUñ om̃ia ſacramenta habent fidem fundamen
tum 1 virtuteʒz a fide.igitur ſi ꝗs intendit ↄficere hereticꝰ
ſiue infidelis: deſicit in oꝑe ſuo ab eo qð eſi fundamentuʒ
7 a quo debet eſſe virtus ſacramenti:igit᷑ nõ ↄficit. Itez

dicit Hiero. Odit dæus ſacriſicia hereticoꝝ. defeſtatur fe
toꝛem eoꝝ:q cum ipᷣi celebꝛant:nec ſeipᷣm mittit nec ange
los vt interſint ſacrificio. ſᷣ ſi non eſt ibi celeſtis miſſus:

nõ eſt ibi miſſa.ob h̊ em dr miſſa: eo ꝙ celeſtis miſſus ad
ↄſecrandũ ⁊ viuificandũ coꝛpꝰadueniat.vt dicit Aug. ſic
oꝛat eccłia. Jube hec ꝑferꝛi ꝑ manꝰ ſancti euangelij tui in

ſublime alta.tu.ergo non poteſt vere dici. Ite miſſa eſt. et
ſic non conficiunt verum coꝛpus xp̃i.i¶ Item ita eſt in ce⸗

leſti hieruꝛchia. ꝙ illud cui obuiat ſiue contradicit pote⸗
ſtas ſuperioꝛ.non exequitur poteſtas inferioꝛ. igitur ſi ec
cleſiaſtica hieraꝛcbia oꝛdinatur pᷣm oꝛdinatõnem celeſtis
non exequetur inferioꝛ illud cui obuiat ſuperior. Si igit

poteſtas ſuperioꝛ ſcilicet dminus papa obuiat poteſtati
heretici qtum ad poteſtatem conſecrandi:videtur ꝙ beꝛe
ticus non poſſit conſecrare.⸗ Item.xxiiij.q.j. Alexan.ij.

Audiuimus ꝙ bereticus rauennas dictus aꝛchiepiſcopꝰ
nilus ſit te excommunicare. verum quia excommunicatꝰ

te excõmunicaꝛe non põt:apoſtolica auctoꝛitate te tuoſq;
abſoluendo mandamꝰexinde nunꝙᷓ te curare.4! Itẽ eadez
non poteſt deijcere quẽquaʒ iam ꝓſtratus.ligandi nanq;
vel ſoluendi poteſtas veris non falſis ſacerdotibo a domi
no tradita ẽ.veros ſacerdotes vocat fideleo toleratos ab

cccleſia ſiue boni ſint ſiue mali.Ex his patz. ꝙ hereticus

exquo non poteſt excõmunicare neq; ligare vel abſolueꝛe

non poteſt illud quod maius eſt ſcʒ coꝛpus domini conſe⸗
crare. ¶ YItez ſuper illud Eʒzech.xliiij. Leuite qui longe re
ceſſerũt a me in erꝛoꝛe filioꝝ iſrael:et erꝛauerunt a me ptꝰ

ydola ſua ⁊c.dicit Hiero.Qui in temꝑe erꝛoris vel perſe
cutõnis ydola ſecuti ſunt.que de coꝛde confinxerunt ⁊ nõ
ſolum voce:ſed et manus ſubſcriptõne dei filium creatu⸗
rain firmauerũt:quomodo pontifſicale vel ſacerdotale re
tinent faſtigium:qui in laycos redacti priſtina debuerũt
ſcelera deplorare.ergo ſi heretici damnati ab eccleſia re⸗
dacti ſunt in laycos:cum layci non poſſunt conficere coꝛ/
pus pp̃i: nec buiuſmodi beretici. Et hoc confirmatur per
hoc quod dicit dominus de talibus Eʒzech.xliiij. Non ap

pꝛopinquabũt ad me vt ſacer dotio fungantur mihi. EUnð
etiam ſi penituerint: non redeunt in gradum pꝛiſtinum.ſᷣ

vt in eodem ca. dicitur fiunt in ſanctuaꝛio editui et ianito
reo poꝛtaꝛum domus.quod eſt officium matriculanoꝛum
laycoꝛum.¶l! Item Criprianus in epiſtola contra bereti⸗
cos et habetur.j·q.j. Si quis inquit.Conſtat euchariſti⸗
am fieri apud illos nõ poſſe.vbi nulla ſpes eſt ⁊ fides fal⸗
ſa:ibi omnia per mendacium geruntur.¶¶ͥ .c tem.xxiiij.q.

j.audiuimus. Quicunq; ab vnitate eccleſie que per Pe⸗
trum intelligitur fuerit alienus: execraꝛe poteſt conſecra⸗
re non valet.4 IJtem Hiero. Panem pollutum comedũt
heretici. ſed panis iſte non poteſt pollui:eꝛgo hunc paneʒ

non comedunt.¶ IJtem Cripꝛianus hereticoꝛum ſacramẽ

ta ſacrilega ſunt.ſed hoc ſacramentum eſt ſanctiſſimũ in

quo continetur ſanctus ſanctoꝛum: ergo hoc ſacramentũ
non poteſt ab illis conſecrari¶ Rñſio. aliqui fueruntꝗ
dixerũt ꝙ heretici notoꝛij damnati ab eccleſia conſecrare
non poſſunt:heretici occulti non damnati ab eccleſia poſ

ſunt.ſed quia tales concoꝛdãt poſitõni Cypriani qui ꝑo⸗

ſuit ꝙ beretici vera ſacramenta non babent qð negat Au
duſti· et impꝛobat. Aliter dicenduz. ſcilicet ꝙ heretici poſ

unt ↄficere.qa licet ſeꝑati ſint ab eccleſia: nibilominꝰ re⸗

manet illis oꝛdo ſacerdotalis qͥ exiſtente cõficere poſſunt.
EVñ Aug. ad ꝑmenianum. dicit de bereticis et damnatis.

Mueſtio
ꝙ quidã dicũt baptiſma qð accepit nõ amittit ꝗ recedit
ab eccleſia:ius tñ dandi qð accepit amittit: multis mo⸗
dis apparet fruſtra 2 inaniter dici.pꝛimo qꝛ nulla oſten
ditur cauſa.cur ille ꝗ illud baptiſma amittere nõ poteſt
ius dandi poſſit amittere.vtrũq; em̃ ſacramẽtũ ẽ ⁊ q̃dã
cõſecratõe vtrũq; homibo datur.illud em̃ cũ baptiʒatur
illud eũ oꝛdinat᷑.et ideo licet a catholico vtrũq; iterari.
Qam ſi qñ ex ꝑte ipᷣa venientes etiã ꝓpoſiti ꝓ bono pa
cis coꝛrecto ſciſmatis erroꝛe ſuſcepti ſunt.et ſi viſum eſt
opus eſſe vt eadem officia gererẽt que agebat: non ſunt
rurſus oꝛdinãdi:ſed ſicut baptiſmꝰ in eis ita et oꝛdiatõ
manſit integra:qꝛ in pᷣciſione fuerat viciũ:quod vnitate
pacis eſt coꝛrectũ.ſic in ſacꝛamẽtis que vbicũq; ſunt ipᷣa
ſunt. Item infra eodem.de his ꝗ ab vnitate eccleſie ca⸗
tholice ſeꝑati ſunt nulla iam queſtio eſt ꝗqn babeãt ⁊ da
ri poſſint.ſed ꝑnicioſe habẽt ꝑnicioſeq; tradunt:ꝗ extra
vinculum pacis ſunt.neutri ſacramẽto iniuria facienda
eſt.ſicut nõ recie habet qui ab vnitate recedit ſed tñ ha⸗
bet et ideo redeũti nõ reddit᷑:ſic etiã nõ recte dat qð ac⸗
cepit. et ideo qð ab eo accipit᷑ venienti ad vnitatẽ nõ ite
rat᷑.Ex bis patet ꝙ heretici ex lapſu in hereſim nõ omit
tunt oꝛdines.qð intelligendũ eſt qᷓtũ ad prĩqteʒ: nõ qᷓ tũ

ad officiũ executõnis. vn.j.q. . quidẽ.recedentes ab

integritate fidei prateʒ acceptã ſacramẽtotenꝰ retinent.
effectu pᷣo ſue ptatis penitꝰ pꝛiuant᷑.et vocat ibi effectuʒ
pꝛatis executõem ſiẽ pʒ ex pᷣdictis.et ponit᷑ ibi exemplũ
tale.Siẽc cõiugati ab inuicẽ diſcedẽtes cõiugiũ ſeł initũ
nõ diſſoluunt licet ab oꝑe cõiugali inueniuntur alieni.
Dicẽdũ igit᷑ ꝙ poſſunt heretici damnati ↄficere obᷣua⸗
ta foꝛma verbox cum intentõne faciendi qð facit eccłia
Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ extra eccłiam nõ eſt locꝰ veri ſa⸗
erificij.dicendũ ꝙ eſt ſenſus extra eccliam.i.fſoꝛmã eccle
ſie. vel ſic. extra eccleſiam nõ efficit ſacramentũ qð figu
rat:qꝛ hereticꝰ conficit ⁊ accipit ad ſui damnatõeʒ:⁊ cõ
fert alijs in ſimili erroꝛe poſitis.vnde.j.q.j.E quidaʒ.
qᷓuis poſſit dici generaluer.ſacramẽta que apud bhereti⸗
cos no aliter qᷓ in eccleſia celebꝛant᷑.vera et rata eẽ qtũ

od ſe: falſa do æ inania qtum ad effectũ. et in his a ꝗbo

male tractant.et in illis a qbo male ſumunt᷑.i ec mirũ

Zßa em̃ ſalꝰ nr̃a buccellã dedit iude. ſtatim cũ buccella
nõ bonus ſed malign? ſpũs intrauit.nõ qꝛ bonus ñ da⸗

ret bonũ:ſed qꝛ malus male accepit.ſicq; bonũ effeciũ ñ
bhabuit:qꝛ vbi illð faceret nõ inuenit.¶ Si querat᷑ qũo
hereticꝰ poſſet bẽe intentõem quã habet eccleſia.erxquo
intentio ſequit᷑ fidem. Reſponſio.ꝙ poſſet aligs errare
in alio vel alijs articulis:licet nõ in iſto articulo.Pꝛet.
licet erraret in hoc articulo:nibilominꝰ poſſet br̃e intẽ
tionem generalẽ eccleſie.q¶ Adaliud dðm. ꝙ ſicut dictũ
eſt in ſacramẽto baptiſmi pleniꝰeo ꝙ talis habʒ intenti
onẽ eccleſie.et in illa intentõe ꝓfert verba pᷣſcripta ĩ fide
eccleſie cõficit nõ in ꝓpꝛia: ex quo in intentõe cõſecrat et
ſides annexa eſt intẽtioni cõſecrat in ſide eccleſie.¶ AD
aliud dicendũ.ꝙ in ſacrificijs hereticoꝝ quedam ſunt q̃
a deo ſunt.et illa nõ odit deus neq; deteſtat.verbigratia
In hereticis ꝗ ſunt oꝛdinati ab eccłia ẽ caracter oꝛdinis
qui a deo eſt nõ a pontifice viſibili.It ſunt ibi hec vᷣba:
Hoc eſt coꝛpus meũ.ᷣbic eſt ſanguis meꝰ.que habẽt vim
trãſſubſtãtiandi.et tam verba ꝗᷓ vis eoꝝ ſunt a deo.eta
caractere ſacerdotali.et vi verboꝝ eſt ꝙ cõficiũt. Unde
ex eoꝙ eſt cõmune eis et eccleſie cõficiuni. Sunt tñ ĩ ſa⸗
crificijs eoꝝ quedã que mala ſunt.vt inobedientia ⁊ ꝓ⸗
latio eoꝛũ verboꝝ:que ſunt peccata moꝛtalia.⁊ qtuʒz ad
boc dicit dominus odire ſacrificia hereticoꝝ.et deteſtaꝛi
ſetoꝛem eoꝝ ſicut cõtingit in matrimonio. Dicit᷑ em̃ q;
mutuus cõſenſus maris et femie ꝑ verba de pꝛeſenti ex⸗
pꝛeſſus:facit matrimoniũ.et po:eſt eſſe ꝙ iſte ſola libidi
ne moꝛtali conſentiat in iſtã et ecõuerſo.et ex eadẽ libi⸗
dine ꝓferunt᷑ hec verba:accipio te ĩ meã:accipio te ĩ me
um.matrimoniũ eſt:tamẽ fit ꝙ eſl ſancta res:ſed non ex
libidine ſed ex conſenſu et expꝛeſſione verboꝛuʒ. ſicut ce
cus generat videntẽ.qꝛ nõ generat ex cecitate.ſed ex na⸗

tura completa.que dicit᷑ eſſe completa:quãdo ſubiectuʒ
illiꝰ poteſt facere tale alterũ quale ip[ʒ eſt.¶l. Ad aliud di
cendũ.ꝙ poteſtas eccleſiaſtice hierarchie oꝛdinata imi/
tatur celeſteʒ. Unde inqᷓtũ poteſtas ecclie eſt oꝛdinata:
inferioꝛ nõ exequit᷑ aliquid cui obuiat ſuꝑioꝛ.nihilomi⸗
nus deoꝛdinãdo ſe qñʒ poteſtas inferioꝛ exequit᷑ aliud
cõtra oꝛdiatõem ſuꝑioꝛis.qð nõ poteſt eſſe niſi vbi poſſi
bile eſt deoꝛdinatõni eſſe. Ad aliud qð obijcit᷑ ꝑ locuʒ
a maioꝛi ſumptũ ab impotẽtia ſoluẽdi et ligãdi ꝙ nõ po
teſt cõſecrare.dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑ et ratio eſt.qꝛ oſecra⸗
re oꝛdinis eſt queʒ retinet recedẽs ab vnitate eccleſie.vt
.j. q.j. & quidã.ᷣ̊ nõ poteſt excõmunicare: qꝛ boc iuriſ
ditõnis eſt quã amittit ꝗ recedit ab eccleſia.j.q.j.remiſ⸗
ſionẽ.¶ Ad alið dᷣm. ꝙ dñs ꝑ ꝓphet.et hiero.ĩ glo.di
cunt illð qð iuris ?᷑.quia in veꝛitate recedẽtes ab ecclia.
nõ habent ius cõficiendi.nec cõferẽdi ſacramẽta.ſic nee
lay ci.queſtio aũt noſtra de facto eſt.ſcʒ vtrum de facto
poſſit conſecrare.¶ Ad aliud dicendum. ꝙ verbum Cy
pꝛiani ĩtelligitur ð hereticis qui foꝛmã eccleſie nõ tenẽt.
et hoc patʒ ꝑ illud verbum vbi om̃ia ꝑ mendaciũ gerun⸗
tur. Illa dicũtur geri per mendaciũ que extra foꝛmã ec
cleſie geruntur.vel vt dicunt quidã Cypꝛianꝰ hic erra/
uit 2 coꝛrigit eum aug.¶ Ad aliud qð ſequitur dicendũ
ꝙ illud quod dicitur.xxiiij.q.j.intelligr q;tum ad execu
tionem quod ſonat cum vicit.nõ valet.i.innualiduo ẽ ad
exequendum officiũ conſecratõnis ex alienatione ab ec⸗
cleſia. Vł poteſt dici ꝙ hoc intelligitur ſi foꝛm eccleſie
nõ ſeruat.cõſicit em̃ extra eccleſiaʒ ſi foꝛmã obſeruet: qꝛ
hoc oꝛdinis eſt qð retinet recedens ab eccleſia.Velnon
intelligit᷑ de cõſecratione ſacramẽti altaris:ſed de cõſe⸗
cratõne epᷣoꝝ.Solent em̃ heretici cõſecrare ſeinuicẽ in
epᷣos vel archiepᷣos ſicut ha bet᷑.xxiiij.q.j.pudẽda.q Ad
aliud qð obijcit᷑.ꝙ beretici comedũt panẽ pollutũ.dom
ꝙ quàtũ in ip̃is ẽ panẽ iſiũ ſanctiſſimũ polluũt ⁊ pollu⸗
tum comedũt.vñ.j.q.j. quidã.Conſtat ſct̃itatẽ ſacꝛa
mentoꝝ ĩ ꝑuerſis hoĩboꝛ ſceleratis ſiue ĩ eis qui intus
ſiue ĩ eis ꝗ foꝛis ſunt impollutã atʒ ĩuiolabilẽ ꝑmanere.
et ꝙ dicũt᷑ eã mali polluere:quãtũ in ipᷣis ẽ dicũt᷑:cũ illa
in ollata ꝑmaneũt. Itẽ eodẽ. Sciẽdũ vo ẽ.ꝙ ſacramen
to hereticoꝝ dicũt᷑ irrita vel etiã dam nãda falſa vel in⸗
onia.nõ quãtum ad ſe.cũ ſint ſcta ⁊ vera.ctiã ab hereti
co celebꝛata:ſᷣ quia cũ illicite dãtibo ꝑfidis ſint ad iudi
ciũ:illicite ab eis accipiẽtibo nõ ↄferũt ſpim̃ſanctũ.Irri⸗
ta et nõ vera dicũt᷑:qꝛ qd ꝓmittũt ⁊ cõferre cꝛedunt᷑ non
tribuũt:et ideo damnãda vt ea dari vel recipi ab hereti⸗
cis nõ appꝛobet᷑ ſed interdicat. Non em̃ qᷓtum ad ſe pol
luta ſunt:qᷓuis ab heꝛeticis pollui dicant.¶ Ad vltimũ
dicendũ.ꝙ ſacramẽta hereticoꝝ dicunt᷑ ſacrilega quia ⁊
ipi diſpẽſatoꝛes illa diſponendo ſacrilegi ⁊ execrati effi⸗
ciuntur:et ſimiliter cũ illis cõmunicantes in eoꝛundem
viſpenſatione.

¶ Conſequẽter que · .S. j.

rit᷑.vtrũ ſciſinmatici pñt cõſecrare ſiue cõficere. Et ad ma
ioꝛẽ euidentiã eoꝝ que dicũt᷑. Nota ꝙ ſciſma intẽcit ſin
gulaꝛẽ cõſlituere eccleſiã:⁊ vniuerſalẽ eccleſiã impugna
re que vna ẽ Cant.viij. Vna ẽ colũba mea. Vñ ſciſmati
ci volẽtes eccłiam dei ſcindere:peccãt in fide quo ad illũ
articulũ.vnã ſanctã eccliam catholicã.Eſt aũt ſciſma il
licita ab enitate vel vniuerſitate ſciſſura.vt.xxiiij· q.j.

ſciſma. Differt ſciſma ab bereſi: qꝛ hereſis in pꝛincipio

ſui habet ꝑuerſũ dogma qð nõ habet ſciſma ſ̊ in fine cõ⸗
fingit aliquã bereſim vt recte videat᷑ ab ecclia receſſiſſe
vt dieit hiero.xxiiij.q.iij. Inter hereſim et ſciſma.lel ta
lis eſt differẽtia inter hereſim et ſciſma qualis eſi int᷑ ge⸗
nus et ſpeciem.qꝛ om̃s hbereticus eſt ſciſmaticꝰ.ſed non
ecõuerſo.niſi ſeiſma durauerit:nam tunc in hereſim in⸗
cidit. ¶ Circa hoc querit᷑ ſie. Hoc ſacramentum eſt ſa⸗
cramentum vnionis. Hoc em̃ ſacramẽto vniũtur mem⸗
bꝛa eccleſie:ſed vicio ſciſmatis diuidũtur membꝛa eccle⸗
ſie abinuicem. Huiꝰ ergo ſacramenti et ſciſnatis ſiue

2

4

*

ſciſmatici ſunt actus cõtrarij vnde in cõtingentia ſũt ea⸗
dem rõne ſciſmaticꝰ et cõſiciẽs ſiue cõſecrãs ſunt incon⸗
tingẽtes.ergo ſciſmaticus nõ pt᷑ cõſficere vel conſecrare.
