id eſl⁊ ſi ſit maioꝛs meriti vel demeriti: eſi tamen minus
qtum ad minoꝛitatem dignitatis officij. quia diſpenſatio
eſt in dignitate excellentis officij: vſus auteʒ eſt cuiuſlibet

ſidelis.
bꝛũ ſecũdum

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ diſpẽſandũ ſit coꝛpꝰ
xp̃i a layco. Ee ſic:videt᷑ ꝑ hoc.q videt᷑ eſſe
maioꝛis ptatis ⁊ dignitatis diſpeſare illud
ſacramẽtuz qð eſt fundamẽtuʒ oim ſacramẽ
toꝛum 2 fructuoliſſimũ ⁊ maxim um: ꝗᷓ illud qð eſt minus
bmõi.ſed ſacramẽtuʒ baptiſini eſi fundamẽtuʒ alioꝝ fru⸗
ctuoſiſſimũ 1 maximũ.vtpote quo aꝑitur ianua 2 efficituꝛ
ſuſcipiens pꝛomptus ad euolanduʒ. minus hmõi eſt iſtuo
ſacramentum:ergo maioꝛis poteſtatis dignitatis eſt diſ
penſare baptiſmi ſacramentum ꝙᷓ hoc ſacramentum. ſed
diſpenſare ſacramentũ baptiſmi licitum eſt layco in caſu
ſimiliter videt᷑ 42 iſtud. 4 Item bon?laycꝰmagis eſt acce
ptus deo qꝙᷓ mal?ſacerdos.⁊ in om̃i oꝑe ſuo gratiolioꝛ. Vñ
omnia volita habentis caritatẽ ſunt licita iuxta illud au⸗
guſ. Habe caritatẽ ⁊ fac quicqd vis. ergo videt᷑ ꝙ diſ penſa
tio coꝛꝑis erercita a layco bono magis eſt accepta deo qᷓ; a
ſacerdote malo.ſed ꝗð eſt xo magis acceptũ eſt magis li⸗
eitum: ergo ⁊c. ¶ Contra. de ↄſe. di ij. puenit. ibi dicitur.
NQuidã pᷣſbiteri intantũ ꝑuipẽdebãt diuĩa miſteria. vt lay⸗
co aut femie ſacrũ coꝛpus dñi tradãt ad deferenduʒ infir⸗
mis. qð qᷓ ſit hoꝛribile qᷓq; deteſtabile om niũ rel noſoꝛuz
aĩaduertit pꝛudentia. igitur interdicit ꝑ omnia Foocs
ne talis temeraria pᷣumptio vlteri? fiat. Ex hoc patet ꝙ ñ
eſt licitũ ⁊c.¶ Mñnſio.ꝙ diſpenſatõ coꝛꝑis⁊ ſanguis dni.

Muinquageſuma

quibo facta eſt pꝛimo p̃ncipaliter recõeiliatõ generis hu⸗
mani cum deo: ↄuenit illis m ↄgruentiã ⁊ ↄmiſſionẽ quo⸗
rum elt officium recõciliandi. hoc aũt officium eſt pꝛimoꝝ
1 pꝛincipaliũ miniſtroꝝ eccleſie. Vnde bec diſpenſatõ ne/
q; laycis ↄuenit qui ſunt membꝛa inferioꝛa: neq; mulieri⸗
bus que ſunt ſexus inferioꝛis.¶. AUd pꝛimu contra.dicẽdũ
diſpenſare ſacramentum baptiſmatis eſt tam laycis in⸗
dultum ẽᷓ mulieribo. quia eſt ſacramentnʒ neceſſitatis.vñ
iniᷓtum eſt ſacramentũ dignitatis: eius diſpenſatõ eſt ꝑſo
narum dignioꝛum. inqtum neceſſitatis eſt oiĩm in ↄmuni.
Ad aliud dicendũ. ꝙ diſpenſatõ buiꝰſacꝛamenti magis
ſpectat ad officij dignitatem qᷓ; ad ꝑſonarum ſanctitatem.
ꝓter quod ratio pdicta nullius eſt efficacie. ¶ Ao hoc qð
dicit᷑ bonꝰlaycus in om̃i tpe ſuo gratioſioꝛ ⁊c. Dicendũ
ꝙ boc verum eſt hm ꝙ opus ſuuz dicit quod ꝗpꝛie ſpectat
ad eum:non m ꝙ opus ſuum dicit opus ab eo exercitum
E dicit augul. Habe caritatem ſac quicquid vis. in⸗
telligendum eſt quicquid vis voluntate oꝛdinata. qꝛ vnũ/
tale eſt meritoꝛiumn.

Ebꝛum tercium
DODnſequẽter querit᷑ vtꝝ diſpẽſandũ ẽ a dya⸗
cono. videt᷑ ꝑ hoc: quod dicit᷑ in legenda
beati laurentij. exꝑire vtꝝ ydoneũ miniſtrũ
elegeris cui ↄmiſiſſi dñici ſanguĩs conſecra/
tionem. i. ſacrã diſpenſatoem. l Contra. de ↄſe. di.ij. pue⸗
nit. ibi dicit᷑. Pꝛeſbiter ꝑ ſemetipᷣm infirmũ ↄmunicet.qꝛ
ſi aliter fecerit: gradus ſui ꝑiculo ſubiacebit. 4 Item diſ.
xciij. Mon decet dy aconẽ panẽ dare.i. coꝛpꝰrpᷣi A¶ Rñſio
in nece
re. Unde diſ. xciij. pſente p̃bitero dyaconꝰeuchari ſtiã coꝛ⸗
poꝛis xp̃i ſi neceſſitas cogit iuſſus eroget. Nota ꝙ dic iul⸗
ſus:quia epo vel pᷣſbitero longe poſitis nõ iuſſus põt.⁊ li⸗
cet. vt ſcʒ eodem dy acones vbi dicituꝛ de dy aconibo.abſq;
epᷣo vel pᷣſbitero baptizare nõ audeant:niſi p̃dictis oꝛdini
bus foꝛtaſſis longius ↄſitutis neceſſitas extrema cõpellat
quod etiã laycis facere plurimũ cõtingit:ſacri coꝛꝑis ero⸗
gationez ſub ↄſpectu epi vel p̃ſbiteri nec his abſentibo ius

nõ babeant exercendi. & aũt dicit᷑ in canone ſacri coꝛꝑis

erogatio ⁊c.non refertur ad imediatam lram.quia nunqᷓ;
laycis concedit᷑ erogatõ coꝛpoꝛis xpᷣi. Nota ergo ꝙ vbi ne
ceſſitas exigit ⁊ pſbiter eſt abſens.põt dyaconꝰ iure bapti
ʒare ⁊ coꝛpus xpᷣi erogare infirmis ſi ↄſecratũ eſt in eccłia
in pᷣſentia p̃ſbiteri nõ põt etſi neceſſitas exigat: niſi iuſſus
a ßſbitero. puto cum multi ſint qui indigẽt baptiſmo ⁊ pᷣ⸗
ſbiter omnibo non poteſt ſufficere. ſilꝛ ſi multi volunt acci
pere coꝛpus xp̃i.nec ſſbiter ſufficit omntbo. igitur illud de
cretum om̃imodo pᷣſbiter ⁊c. intelligi debet niſi vꝛgente ne
ceſſitate vel foꝛtaſſe oino ſeruanduʒ erat ad tempus ad ex
tirpandum conſuetudinem hoꝛribilem 2 deteſtabilem. de

qua pꝛemittitur in eodem ca.4 Ad illud quod obijcitur ꝙ;

non opoꝛtet dyaconem paneʒz dare. exponitur ſic id eſt pa

nem conſecrare.

lembꝛũ quartũ

Onſequẽter querit vtꝝ diſpenſandũ ẽ coꝛpꝰ
xpᷣi a ſacerdotibo foꝛnicatoꝛijs.circa hoc ſic.
di. xxxij.nullꝰmiſſaʒ audiat pᷣſbiteri quẽ ſcit
ubinã indubitãter habere autſi ubintrodu
ctam mulierẽ. Introducta dicit᷑ que ſub ſpecie alicui ſer⸗
uitij intrat domũ ſacerdotis. Et ſi miſſa eoꝛum non eſt au⸗
dienda:multofoꝛtius nec ab eis ſacra comunio ſumenda.
4 Item ea. di · ſequẽti. pᷣter hoc p̃cipiendo mãdamus vt
nullus miſſam pꝛeſbiteri audiat quẽ ſcit cõcubinam indu⸗
bitanter babere. Ande a ſancta ſynodus hoc capitulũ ſub
excõmunicatione ſtatuit ⁊c. ¶ Item di .lxxxij. Si qui ſunt
pꝛeſbiteri vel dy aconi vel ſubdy aconi qui crimen foꝛnica⸗
tionis babeant.interdicimꝰ ei ex parte om̃ipotentis dei 2
ſancti petri auctoꝛitate eccłie introitũ: vſq;dum peniteãt
vel ſe emendant.ſi qui pᷣo in pcto ſuo ꝑpſeuerare voluerint:
nullus veſtrum eoꝝ p̃ſumat audire officium ⁊ ita vt pꝛius

ſſitate licet dyaconẽ coꝛpus xp̃i ⁊ ſanguinẽ diſpenſa

quis ſacramẽta dei fugiat neq; in homie malo.¶ ¶Kñſio.
ꝙ foꝛnicatoꝛes ſunt in triplici differentia. quidam em̃ ſunt
notoꝛij.quidam publici.quidã oculti.iQotoꝛij ſunt qui de⸗
pꝛehenduũtur euidenter in tali crimine vel cõpꝛehenſi ſunt
ſponte in iure vel canonice ſuꝑ boc ↄuicti. Crimẽ em̃ red⸗
ditur notoꝛinʒ tribo modis.p ſententiã:ꝑ confeſſionem in
iure factam. ꝑ rei euidentiam. a nullo tali ſuſcipienduzʒ eſt
hoc ſacramentũ nec aliud.⸗ qui ſuſcipit peccat. IJllud aũt
non interdicit᷑ mſi in penam illoꝝ vt ſe emendent:nõ quia
ſacramenta que conficiũtur ab his aut ſint nulla aut imũ
da. Unde di. xxxij.pꝛeter hoe. p̃deceſſoꝛes noſtri NQicolaꝰ
Gꝛego. a miſſis ſacerdotum quos tales reueꝛa ſie conſti
terit fideles abſtinere tecreuerunt. vt etiam peccandi licẽ
tiam ceteris auferꝛent:a bmõi ad digne penitentie lamen
ta reuocarent. Publici ſunt ex fama eis illud imponente
a talibus dum toleratur ab eccleſia.dum ſcʒ nõ ſuſ pen⸗
dantur a ſuo epiſcopo: poſſunt ſuſcipi ſacramenta. Vnde
Micolaus papa.xv.q.vlti.c.vlti. Sciſcitantibo vobis ſi a
ſacerdote que fuerit comp̃benſus in adulterio.aut ſola fa⸗
ma reſperſus debeatis ↄmunioneʒ recipere nec ne.Reſpõ
vmus. non poteſt aliquis quãtũcunq; pollutus ſit ſacra⸗
menta diuĩa polluere.Et infra:idcirco ab eo vſ. q;quo epi
ſcopoꝛum inditio repꝛobetur ↄmunio eſt ꝑpcipienda. Item
ertra.de cohabitatõne clericoꝝ.noſtra.ſine dubitatõne te⸗
neatis ꝙ a clericis vel pꝛeſbiteris quis foꝛnicatoꝛijs qᷓdiu
tolerant᷑ nec habent oꝑis euidentia. licite diuina miſteria
audient᷑? alia recipiant᷑ eccliaſtica ſacramẽta. euidentia
operis explicat notoꝛiũ facti de quo in ſequẽti decꝛetali ha
betur ꝗ' iam nõ indiget teſtibo cũ nulla poſſit tergiuerſatõ
ne celari. Eſt igit᷑ regula a notoꝛija nõ ſunt ſuſ. cipienda ſa
cramenta:pᷣ a publieis quouſq; ab epo ſi uſpendant᷑ multo⸗
foꝛtius a foꝛnicatoꝛibo eccultis. 4 Ad illud qð obijcitur.
Qeq; in bomie malo ſacramẽta dei fugiat. Dicendũ ꝙ ſic
intelligi debet.fſugiat.i.exiſtimet peioꝛa vel nulla. vel ho⸗
minem malũ vocat quẽlibet qui eſt in moꝛtali ſed nõ eſt de
numero ſupꝛadictoꝝ.vel malũ hominẽ vocat toleratuʒ ab
eccleſia eq́; in malo.i.tolerato.

bꝛum quintũ

Onſequenter queritur vtrum aſi ymoniacis
diſpenſandũ ſit coꝛpus xp̃ᷣi. . nõ:videt᷑ di.
rxxxij. pꝛeter boc. Scribit pꝛedeceſſoꝛ noſter
B Bꝛego. rudolſo ⁊ bertulfo ducibo inter cete⸗
ra.officium ſy moniacoꝝ ⁊ in foꝛnicatõne iacentium ſcien
ter nullo modo recipiatis.⁊ quantuzʒ poteſtis tales a ſan⸗
ctis miniſterijs vbi opoꝛtuerit pꝛohibeatis. Ecce ꝙ oĩno
pꝛohibet᷑ ne officiũ talium recipiat᷑.⁊ boc ꝓpter eoꝛũ enoꝛ⸗
mitatem. ergo nõ debet recipi in diſpenſaitone ſancti ſan⸗
ctoꝛum. 4 Item ſymoniacꝰ ſuſpenſus eſt a canone.j q. j.
reꝑiunt᷑.vbi dicit᷑. Nos huic vulneri canceroſo ignitũ qðᷣ
ſuꝑ eſt adbuc inicimꝰ ferrũ. decernẽtes oĩno vt quicũq; de⸗
inceps pꝛo accipiẽda diuini doni dignitate quodlibet pᷣmi⸗/
um tectꝰ fuerit obtuliſſe: ex eodẽ ſe tꝑe anatbematis ob⸗
pꝛobꝛio nouerit ↄdempnatũ.atqʒ a pticipatõne coꝛꝑis ⁊ ſã
guinis dñi alienũ.ex quo illum conſtat execrabile xpᷣo ꝑpe
traſſe flagitium. ſed a nullo tali ſuſcipiendũ eſt coꝛpus xpᷣi
nec aliud eccleſie beneficiũ ⁊c ¶ Contra. ·q.j.ꝑ ylaiã.ha
betur ꝙ illi qui quõdã nõ niſi pᷣcio dato ad ↄminonis ſan⸗
cte ꝑpticipatõeʒ admittebãt᷑ licet ſymoniace:tñ nõ ideo mi
nus ſacri ↄmũionis ꝑticipes reputati ſunt.ſed ſi non ſunt
minꝰ ꝑticipes ſacre ↄmũionis ex hoc ꝙ pᷣcio dato admittũ⸗
tur: videt᷑ ꝙ nõ peccant dando pᷣciũ hac de cauſa vt admit
tantur. multofoꝛtiꝰvidet᷑ ꝙ nõ peccant ſumẽtes ſacrã omu
nonem a ſymoniacis:cum boc videt᷑ magis illicitum qᷓᷓ il
lud.¶ Rñlio.ꝙ ſymoniaci non eſt coꝛpus dñi diſpenſare.
neq; eſt ab eo ſuſcipiendum neq; aliud beneficium ecclelia
ſticum. ſicut patet di. xxxij. Pꝛeter hoc. vt tactum eſl. Sed
hoc diuerſi diuerſimode ſentiunt. quia quidam dicunt
hoc intelligendum eſſe de ſ ymoniaco notoꝛio ſicut de noto
rio ſoꝛnicatoꝛe. Aliter dicunt alij 2 melius m meum iudi

Contra.ang.contra peculianũ. neq; in bomie bono ali

eium. ꝙ etiam occultus ſymoniacus ẽ ſuſpenſus a canone
vt patet.j.q.j.reꝑiuntur. non tm̃ quo ad ſe:quia ⁊ ita eſi ꝗ
libet peccatoꝛ qui in moꝛtali eſt:ſed etiam quo ad alios ꝗ
ſciunt. qui vitabant eum ſaltem in occulto. hoc tamen de
ſymoniaco in oꝛdine intelligi debet. de quo extra de ſymo
nia. tanta eſl.omnis peccatoꝛ miſſaʒ cantare poteſt pꝛeter
ſymoniacuʒ. quẽ quilibet vt ab oꝛdine male accepto remo
ueatur accuſare poteſt omnis peccatoꝛ ſcʒ occultꝰ. VUnde
ab occulto ſymoniaco qui ſcitur eſſe ſ ymoniacus.nõ eſi re
cipiendum coꝛpus rp̃i nec aliud ſacramentũ j· q.j.Siꝗs.
vbi dicituꝛ de oꝛdinato ſymoniace qui oꝛdinatus eſt nihil
er oꝛdinatõe facta pꝛoficiat:ſed ſit alienus a dignitate vel
ſollicitudine quã pecunijs acquiſiuit.⁊ intelligitur ibi no⸗/
mine ſollicitudinis quilibet oꝛdo eccleſi iaſticus. 4 Ad boc
qð obijcitur ꝙ licet aliquis ſ, ymoniace admittatur ad ſa⸗
cram ↄmunionẽ ideo nõ minus ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc intelli
gendum eſt qtuʒ ad ſacꝛamentalẽ ſumptionẽ. VUel põt dici
ꝙ hoc intelligendũ eſt de aliquibo qui dato munere admit
tebant᷑ ante pꝛohibitõneʒ. VUnde ſubdit᷑ ibidẽ. ſed hoc ta⸗
men ſacris canonibo conſtitutum eſt:ne decetero ſacramẽ
ta rpᷣi ſymoniace tribuantur. 4. De ſ ymoniaco in benefi⸗
cio dico ſine pꝛeiudicio. ꝙ aut eſi beneficium cui ãnexa eſt
cura animarum. talis ſymoniacus ſi uſpenſus eſt ipo iu⸗
re ſient ſymoniacus in oꝛdine.et a tali cauendum eſi qtuz
ad ſuſceptionem ſacre ↄmunionis z alioꝛum ſacramento⸗
rum ſicut a ſymoniaco in oꝛdine.Aut eſtſi implex benefici
um: ?⁊ tunc aut eius delictum eſt occultum aut notoꝛiũ. de

iure vel facto. In pꝛimo caſu ipe ſymoniacꝰ eſt ſuſpenſus
po iure.ſicut quilibet in moꝛtali peccato vt.j.q.j. Sacer⸗
dtes. In ſcdᷣo quo ad ſe ⁊ quo ad alios.vt extra de tẽpoꝛi

bus oꝛdinatõnum.c.queſitum.

Membeum ſextum

Onſequẽter queritur vtrum diſpenſandum
eſt ſacra ↄmunio ab hereticis ſciſmaticis et
excõmunicatis. non ab hereticis videtuꝛ
ic in canone vt patet.xxiiij.q.j. Si quis ac⸗
ceperit. Indicitur grauis penitentia ſuſcipientibo ſacram
ↄmunionem de manu heretici videlicet neſcienti ꝙ eccłia
catholica contradicit. penitentiã vnius ãni:ſcienti negli
genti penitentiã.x.ãnoꝛum.ergo illicitum eſt accipere cor
pus xp̃i ab illis.⁊ hoc nõ niſi quia illi nõ habent ius diſpẽ
ſandi.ergo ⁊c.q¶l Iteʒ melius eſt moꝛtem accipere q; de ma
nu heretici ſacram ↄmunionem.xxiiij.q.j. cepit.4. SItẽ om⸗
nis hereticus ſiue magnꝰſiue paruus ſiue manitfeſtus ſiue
occultus excoĩcatus eſi ipo iure maioꝛi excoĩcatõne.extra
beꝛeticis.c.ad abolendũ.i Qullus talis habet ius diſ pẽ
ſandi coꝛpus xp̃i.¶ Ee nõ a ſciſmaticis ſimiliter videtuꝛ p
hoc.ꝙ vnitati eccleſie nõ oↄmunicat:qui ſciſmaticis ↄmuni
cat.xxiiij.q.j.Sciſma.ſed hoc ſacramentũ non debet diſpẽ
ſari miſi ↄinunicanti vnitati ⁊ a ↄmunicante vnitati. ergo
non debʒ diſpenſari a ſciſmatico neq; beretico.¶ Similit
videtur ꝙ neqʒ ab excõmunicato.quia vt habetur. xj. q.iij.
quippe.ſanctis canonibus cautuʒz conſtat vt quicũq; excõ
municatis ↄmunicauerit excõmunicetur.4 Ite eadeʒ.q.j.
ſicut apoſtoli.excõmunicatus eſt qui excõmunicatis ↄmu⸗
nicat.Sed ſpecialiſſima excõmunicatio eſt in oↄomunicatio
ne ſacre ↄmunionis.ergo qui ab excõmunicato ſi uſcipit ſa
cram ↄmunionem: excõmunicatus eſt. ¶q Item excõmuni⸗
catus eſt mem bꝛum dyaboli non xp̃i.xj.q.uj.nihil.nullns
talis de bet aienl,e lLoniruri iſtis in vltima neceſ⸗
ſitate ſuſcipiendũ eſt ſactamentũ baptiſmi ab adulto.ſimi
liter videtur ꝗ; ⁊ ſacramẽtũ euchariſtie. cũ in adulterutro
fides ⁊ contritio ſupplet vicem ſacramenti. vt de conſe. di.
ij. Crede ⁊æ manducaſti. Et di. iiij. baptiſmi vicem. Si em̃
in adulto fides ⁊ contritio ſuppleat vicem ſacramentii ne⸗
ceſſitate:qua ratõne ſuſcipiendũ eſt vnum ab iſtis et aliud
cum neutrum ſit de neceſſitate ſalutia.quod videtur cum
alia vices eoꝛum ſuppleant. 4 Item ertra de ſymonia. c. t̃
ta.q iilibet peccatoꝛ miſſaʒ cantare põt pᷣter ſy moniacum
ergo bereticꝰſciſmaticꝰ excoĩcatus põt cantare miſſaz.bſi

¶ Luneſtio
poſſunt cauntare miſſam: poſſunt alijs coꝛpus xpᷣi diſpenſa
keae ĩo. ꝙ neq; ab heretico neq; a ſciſmatico. vel ex⸗
coĩcdto notoꝛio eſi ſacra coĩo diſpenſanda.nec ab illis dʒ
ſumere quis ſacrã coĩoneʒ nec aliud ſacrjm. excepto bapti
ſmo qui tꝑe neceſſitatis põt ſumi ab iſtis.excoĩcatus aute
minoꝛe excoĩcatõne neq; dz celebꝛare neq; ſacẽm recipere
ʒ neq; ↄferꝛe extra de ſententia excoicatonis. dr. Si cele
bꝛat minoꝛe excoĩcatõne ligatus.iʒ grauiter peccet:mulliꝰ
tamen nomen irꝛegularitatis incurꝛit. peccant aũt confe
rendo eccleſiaſtica ſacramenta. 4 Ad illud quod obijcituꝛ
pꝛimo.dðm ꝙ nõ eſt ſimile de baptiſmo et ↄtritõne:tũ pꝛo
pter neceſſitatem: tuʒ ꝓpter vtilitatem. Propter neceſſita
tẽ qꝛ ſi aſſit ſacultas neceſſaria eſt adimpletio vecreti ſal-
uatoꝛis editi.iij. Yohãnis.i¶ Aiſi ꝗs renatus fuerit ⁊c.lñ
ſi aſſit facultas baptiſmi.non ſufficit adulto ↄtritio ad ſa
lutem. Pꝛopter vtilitatem. quia plenioꝛ fit remiſſio in ba
ptiſmo ꝙᷓ in ↄtritõne.Maptiſmus em abſolmit omnino a
culpa reatu et reddit pꝛomptum ad euolandum. boc at᷑
non facit ↄtritio. ꝓpteꝛ hoc autem indultum eſt inſtãte ne
ceſſitate poſſe recipi baptiſma a quolibet.non ſic eſt de ſa⸗
cramento altaris.¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ quilibʒ pec
catoꝛ miſſam cantare põt ⁊c. Dicendũ ꝙ boc intelligẽdũ
eſt exceptis alijs enoꝛmiter delinquentibo vel mediociter.
dũmodo eoꝝ crimina notoꝛia ſunt de iure vel de facto. hi
em̃ om̃es ſuſpenſi ſunt quo ad ſe et quo ad olios.ã enoꝛ
mia occulta etiam poſt actam penitentiam et mediocria
notoꝛia impediunt oꝛdinis executõnem ⁊ quo ad alios ex
de renũciatõne.c.niſi cuʒ pꝛideʒ.talia ſunt ſymonia ⁊ ho⸗/
micidium.de his extra de accuſatõnibus. his teſtibus.et
Fm aliquos om̃e pctẽm quod ipſo iure irrogat inſaniam.
Pre.ſic intelligitur.omis peccatoꝛ miſſaʒ cantare poteſt
ſcʒ ð officij ptate nõ de merito vite.et hoc intelligit᷑ de pᷣla
to peccatoꝛe tolerato nõ pꝛeciſo. Aliqui vᷣo dicunt hoc veꝛ
bum om̃is peccatoꝛ poteſt ⁊c.debeꝛe referꝛi ad facultatem
diſpenſandi.q.d.facilius diſpenſatur cuʒ omnibus alijs

criminoſis pꝛeter bomicidam qꝙᷓ cum ſ ymoniaco. ſed hoc
minꝰrecte dr.ſ̊ intelligendũ eſt ſimpliciter. quod patʒ eiꝰ
nis ſuſpenſus eſt.j.q.j.reꝑiunt᷑.et in ipſa ſui radice initi
atus.⁊ in cuiꝰoꝛtu cadit.j.q:j.quibaſdam: ⁊ ita ex eo tẽpe
quo crimẽ ſymonie ↄmittit ꝗs damnatus eſt. vnde poſtea
acus ce nõ põt niſi cum eo diſpenſet.
a pᷣdictis ↄferant gram. Et videt᷑ ꝙ ſic.j.q.
j·remiſſionem.ibi dꝛ:ſacramenta in moduʒ
2 iucis ab iĩmundis coingꝗnari nõ pñt ſi ĩ mo/
ueniũt:pʒ ꝙ ſymoniaci ſacr̃fm vnctõnis ſiquidem inutili
ter et ꝑnicioſe habent:alijs vtiliter et ſalubriter eandẽ vn⸗
ctõnem admiſtrent.ſicut ergo vera ſunt ſacramenta here⸗
ad m. IJdem habetur in eodem. Si iuſtus fuerit.
Contra.j.q.j. Sicut eunuchus.dicit᷑. quid in his ſimi
ſtudinibo beatus Aug.notare voluit:niſi qꝛ ſacr̃a ſymo
niacoꝝ ſicut ⁊ ceteroꝝ hereticoꝝ licet ſint vera q;tum ad
pñt in coꝛdibo hoĩm gigneꝛe vel accendẽ celeſteʒ gꝛatiam.
ñſio. ꝙ duplex eſt efſectus ſacri ſcʒ res pꝛima et ſcdðᷣa
n euchariſtia em eſt duplex effectꝰ. Pꝛimꝰ coꝛpis xp̃i.ſe
nõ eſt hoc ſacẽm inane ſi foꝛma eccłie obſeruet᷑.qtum ad
effectũ gre eſt inane q;tum ad diſpenſatõneʒ. Vel põt dici
ꝙ cum hoc ſacrm et alia miſtrant᷑ a malis quantuʒ ẽ de vi
non impediret.tũc autem recipiens facit ſe indignũ: cum
ↄtra ſacros canones a talibus ſuſcipit ea ꝑ ſuam inobedi
entiam. Vnde eſtimo ꝙ ſi quis credens aliqueʒ eſſe catho

initio ↄſiderato.quia ſymoniacus in ipſo ſui initio coĩo⸗
celebꝛare nõ poteſt.ſic non eſt in alijs pct᷑is.et ita ſy moni
Snſequenter querit. vtrũ ſacr̃a diſpenſata
rem puri finuij ꝑ lapideos canales ad fertiles areolas ꝓ⸗
ticoꝝ q́;tum ad foꝛmam:ita ſunt vera ⁊ non inania q́;tum
foꝛmã: inania tamen et falſa ſunt qtum ad effectuʒ.cũ nõ
cundus gra collata.qᷓtum ad rem pꝛimã ſiue effectuʒ gr̃e
ſacramentoꝝ datur gratia. dico ſi indignitas accipiẽtis
licum qui eſſet heretieus et ab eo ſuſciperet ipſa ſacramẽ⸗

lj.
ta:reciperet et gatiam.

Mueſtio.lj.de frequentia

omunicandi.

Equituꝛ de actumã

. ducandi.Et pꝛimo de ipſo in ſe. Secũdo
in comꝑatione ad manducantem. Ter⸗
cio in com ꝑatione ad manducatuʒ.4 Et
piꝛimo querit᷑ te frequentia ipſius actus
Seðdo de ceſſatõne. Lercio de comꝑatione hoꝝ adinuicẽ
Quarto de neceſſitate actus manducandi.

embꝛum primnum

Irca pꝛimũ querunt᷑ duo.ꝛimũ eſt vtruʒ
expedit ↄmunicare ſingulis diebo. Secũdũ
eſt de ſententia AUugul. et de differentia aſſi⸗
gnata a ſanctis de frequenti ↄmunicatõne.

facnius primus

Irca pꝛimum ꝓceditur ad ꝑtem affirmatiuazʒ
ſic Amb. et habet᷑ de ↄſe. di. ij. Sed quotiẽſcũ⸗
qʒ effunditur ſanguis in remiſſionem peccato
rum effundit᷑: dʒ ſemꝑ acciꝑe qui ſemꝑ peccat.4 Stẽ Am
bꝛo.pꝛimo de ſacra. Iſte panis quotidianꝰeſt. accipe quo
tidie q; quotidie tibi ꝓſit.⸗¶ IJtem Inno.iij. Euchariſtia ſi
digne ſumat᷑ a malo liberat ⁊ ↄſumat in bono.veĩalia de/
let ⁊ cauet moꝛtalia.hec Inno. Iſti eſſfectꝰ humane infir⸗
mitati ſunt valde neceſſarij:⁊ quanto frequentius hõ aſſe
quitur iſios:tanto magis ꝓficit et deo appꝛopinquat. igit
expedit vt homo accedat ad ſacram omunionem quotidie
immo frequentius ſi liceret.¶ Item ſi homo efficit᷑ digni⸗
oꝛ qᷓ erat ex vnico acceſſu ſi digne accedat: igitur dignius
accedit q ſecundo accedit qᷓ quando pꝛimo acceſſit· di⸗
co ſi non ſit defectus in pꝛeparatõne ex parte accedentis.
igitur quãdo frequentius accedit dignius accedit 2 ite ef⸗
ficatius ſemper et efficacius aſſequitur effectus ipſius ſa⸗
cramenti.Et ſi hoc:valde expedit ſingulis diebus accede
re dũmodo digne accedat /ꝓ poſſe ſuo¶Contra. veritas
tevet rñdere ſigure ſ̊ agnus paſchalis ſumebat᷑ in figuꝛã
iſtius cibi ſicut habet᷑ in glo.Exo.xij.igitur ſi agnꝰpaſcha
lis nõ debuit ĩmolari niſi ſemel in anno nec immolatõ ve
ri agni debet fieri niſi ſemel in anno.⸗ Pꝛeĩ. videt᷑ ꝙ hoc
ſacramentum nõ ſit accipiendum niſi ſemel tm̃ in vita bo
minis.ꝑ boc ꝙ ſicut baptiſmus quo ſignificat᷑ paſſio dñi
non accipiatur niſi ſemel:ſic nec iſtud quo paſſio domini
ſignificatur niſi ſemel ſumi debet.¶ Item in manducatio
ne ſpirituali nullum eſt periculũ.in ſacramentali eſt peri⸗
culum niſi homo ſit bene paratus.Sed via ſecurioꝛ ẽ eli⸗
genda.ergo raro eſi ↄmunica acramentaliter ? fre⸗
quenter ſpiritualiter¶ Rñſio. ꝙ caſus ſiue queſtio bec
ſcilicet de frequentia accedendi determinanda eſt babita
conſideratõne ad fidem ⁊ denotõem accedentis. Si enim
ex continua deuotõne ⁊ deſiderio ↄtinuo ⁊ confidentia de
aſſequendo effectus huiꝰſacramenti aliquis ſingulis die
bus accederet:eſtimo ꝙ valeret ſibi frequentia. Si ꝗs ex
reuerentia tanti ſacramenti et ex timoꝛe ſue indignitatis
frequenter deſiſteret:eſtimo ꝙ illa reuerentia et timoꝛe ꝓ⸗
ficeret. VUnde dico ꝙ determinatio huius caſus relinquẽ
da eſt pie credulitati accedentis. EUnde Augu. de conſec̃.
diſtin.ij.quotidie.dixerit quiſpiam non quotidie accipiẽ⸗
dam eſſe euchariſtiã. alius affirmat quotidie.faciat vnuſ
quiſq; quod ᷣm fidem ſuam pie credit eſſe facienduʒ. ſQe
q; enim litigauerunt intra ſe aut quiſqꝙᷓ eoꝛum ſe alteri pᷣ⸗
poſint. Zacheus et ille Centurio.cum alter eoꝛuʒ gaudẽs
in domo ſua ſuſceperit dominuʒ: alter dixit domine nõ ſuʒ
dignus vt intres ſub tectum meum. Ambo ſaluatoꝛeʒ ho
noꝛificantes qᷓ;uis non vno modo.ambo peccatis miſeri.
ambo miſericoꝛdiam conſecuti. Ad id quod obijcitur ðᷣ
verbo Nmbꝛo.ꝙ debeo ſemper accipere qui ſemper pecco
ſic intelligitur. debeo p̃parare me habilem et dignum ad

.

accipiendum. Et hoc ptz ex alio verbo Amb.qð eh.acci⸗
pe qͥtidie ꝙ qͥtidie tibi ꝓſit.ſic viue vt merearis quotidie
acciꝑe.hec Amb.hoc eſi quotidie pᷣpara te abilem ad ſu⸗
ſcipiendũ et ſemꝑ viue ſic vt digne poſſis accipere.⸗! Ao
aliud dicendum.ꝙ ſi aliquis eſſet in continua deuotione
deſiderio.nec ex frequentia tanta declinaret in faſtidiuʒ
vel irꝛeuerentiã.expediret vt quotidie accederet: ⁊ in hac
ſupꝓpoſitõne valerent alie ratõnes pꝛetacte.¶¶ Ad illud qð
obijcitur.ꝙ veritas debet rñdere figure ⁊c. Dicendum ꝙ
hoc ſacramentuʒz pꝛeſiguratum fuit pluribus figuris que
fuerunt differenter frequentate.et hoc vt ſignificaretur hᷣ
ſacramentum differenter eſſe frequentandum m differẽ
tiam frequentantiũ.et qᷓtum ad dignitatem ſtatuum ⁊ ꝑ:
ſonarum. FTuit enim pᷣfiguratum in agno paſchali ⁊ ĩ mã

na quoꝛum alter ſemel in anno ĩmolabatur:reliquum ſin⸗

gulis diebo in vſum ſmmebatur.¶ Ad illud quod obijcit᷑.
ꝙ non niſi ſemel debet ſumi. Sicendũ ꝙ non eſt ſimile de
hoc ſacramento ⁊ baptiſmo. Haptiſius em̃ ſignat paſſi
onem domini ꝓut illa moꝛimur ꝑct᷑o coꝛꝑali quod cõtra⸗
rimus a pꝛimis paꝛentibus.⁊ hoc nõ facit paſſio xp̃i ĩ ali
quo niſi ſemel.hec autem eſt ratio vna quare ſacramentuʒ
baptiſmi non iteratur neq; poſſet iterari ſine ↄtumelia ſa
cramenti. In hoc autem ſacramento ſigniſicat᷑ paſſio xpᷣi
ſiue xpᷣe paſſus vt eſt nos reficiens. Refectõe autẽ hac fre⸗
quenter indigemus ⁊ frequenter reficimur ſine contume-
lia ſacramenti. Ex hoc patet rñſio vna ad boc quod ſolet
queri quare hoc ſacramentuʒ iteratur. ſacramentũ bapti
ſmi non. Ad aliud dicendum.ꝙ etſi ſit ſecurius raꝛo ac
cedere q; frequẽter:tamen aliud eſt fructuoſius homĩ pre
parato m poſſibilitatem ſuam ⁊ accedenti cum timore et
reuerentia.vt enim ſupꝛa tactum eſt.multo fructuoſioꝛ eſt
manducatio ſacramentalis et ſpiritualis qᷓ ſpũalis ſoluʒ
ſicut eniʒ plus valeret baptiſmus flaminis ⁊ fluminis qᷓ
flaminis tm:ſic plus valet ſpũalis manducatio cuʒ ſacra⸗
mentali ꝙᷓ; ſpũalis ſola.

¶ Articulus ſecundus
Onſequenter querit᷑ de ſententia Aug. de fre⸗
quentia iſta.⁊ de differentia aſſignata dte acceſ
¶ Iu ad ſacram ↄmunionem.dicit em̃ Aug.li.de
eccleſiaſticis dogmatibus.Et habetur de cõſe.di.ij. Quo⸗
tidie inquit euchariſtiaʒ ſumere non laudo nec vitupero.
Contra.communicare coꝛpus xp̃i vtile valde eſt digne
ↄmunicanti ⁊? etiam toti eccleſie.Communicans igit᷑ quo
tidie.aut eſt bonus aut malus in moꝛtali ſcʒ.ſi bonꝰ vtile
eſt ei et toti eccleſie quotidie omunicare.Quotidie igitur
ↄmunicans ſi bonus ſit eſt laudandꝰ:ſi malus vituperan
dus. videtur igit᷑ nõ bene dicere Augꝰ.cum dicit nec lau⸗
do nec vitupero. Item quotiẽs debent hoĩes ↄmunicare
de hoc enim diuerſi diuerſa ſentiunt. Quidam eniʒ volũt
quotidie eſſe municandũ. Anacletus papa.de ↄſe.diſ.ij.
ꝑacta conſecratõne om̃es ↄmunicent qui nolũt eccleſiaſti
cis careꝛe liminibus.ſic enim ſtatuerunt apti et ſancta ro
mana eccleſia.¶ Item IFfabianus papa de ↄſe.diſt.ij. Et ſi
non frequentiꝰ.ſaltem ter in ãno ↄmunicent᷑ bomĩes:nili
foꝛte ꝗs maioꝛibo quibuſlibʒ criminibus impediatur. In
paſcha videlʒ penthᷣ.⁊ natale dñi.¶ Item qꝙ in cena om̃es
oↄmunicent Sother papa de conſe.diſ.ij. In cena dñi a g⸗
buſdam euchariſtie ꝑceptio negligitur que qm̃ eadem die
ab omnibo fidelibo exceptis his quibo ꝑpꝛo grauibo crimi⸗
nibo inhibitum eſt ꝑcipienda ſit eccłiaſticus vſus demon
ſtrat cũ etiaʒ penitentes eadẽ die ad ꝑcipienda coꝛpoꝛis 2
ſanguĩis domini ſacramẽta reconcilient᷑. ¶ Solutõ. ad p⸗
mum loquitur Aug. de bonis.Et põt eſſe in bonis ſacdo
tibus ꝙ quotidie ↄmunicare generet faſtidiũ ⁊ minoꝛẽ re⸗
uerentiã ⁊ deuotõem. Si aliꝗs h̊ ſentiat:laudabile ẽ vt in
aliquo die nõ celebꝛet vt poſſea augeat᷑ in eo deuotõ et re⸗
uerentia. In aliꝗbus vᷣo ipᷣa frequẽtia auget ⁊ deuotõem
2 reuerentiã. ⁊ tũc laudabile eſt qtidie acciꝑe.⁊ iõ nec lau
dat nec vituꝑat.q; aliqñ bene põt fieꝛi a bonis.qñq; bene

–

omitti a bonis.de malis non loqtur Aug. ſemꝑ em̃ ð ip̃is
eſſet hoc vituꝑabile.i¶ Ad aliud rñdendũ eſt m diſtinctõ
nem tꝑoꝝ. In pꝛimatiua em̃ eccłia ↄſueuerũt om̃es bapti

qati ↄmunicare ⁊ nõ cathecumini.pauci em̃ erãt tũc fide⸗

les ⁊ multi infideles inter quos diſcernit coĩo.Ffideles eĩ
erant tunce feruentioꝛes qᷓ; nuc ſunt.et ideo magis parati
q nunc.et poſtea ſicut creuit ꝓłus credentium:ſic minus
erant feruentes.Vñ yſa.ix.Multiplicaſti gentem nõ ma
gnificaſti leticiam.et ꝓpter hoc minus parati erant ad cõ/
munionem.Et ideo ſiatutũ fuit ꝙ ↄmunicarent in dñicis

tm. Deinde ꝙ ter in ano cũ die cene. deinde ſuffecit ter in
anno nũc ꝓter fragilitatẽ hominũ vix poſſunt ſemel com/

municare in anno ad quod tamẽ tenent᷑ extra de pe.et re.
Om̃is vtriuſq; ſexus poſtqᷓ; ad ãnos diſcretõnis ꝑueneꝛit
ſuſcipiat reuerenter adminus in paſcha euchaꝛiſtie ſacꝛa
mentuʒ.niſi foꝛte de pꝛopꝛij ſacerdotis conſilio ob aliquã
ratõnabilem cauſaʒ ad tempus ab eiuſdem ꝑceptione du
xerit abſtinendũ:alioꝗn et viuens ab ingꝛeſſu eccleſie aꝛce
atur et moꝛiens xpᷣiana careat ſepultura.Elel poteſt etiaʒ
intelligi quod dicit Anacletus de miniſtris altaris.⁊ ta⸗
lis tunc fuit conſuetudo ſicut patet de conſe.diſti.j.Epᷣus
dro. Non autem debet intelligi de laicis vt habetur de cõ
ſe. di. ij. ſeculaꝛes.

embꝛum ſecũdum

Onſequenter queritur de ceſſatõne ab actu
manducãdi.Et querit᷑ ſi ſacerdos oĩno ceſ⸗
ſaret a ↄſecratõne ⁊ coĩone ꝓpteꝛ reuerentiã
acr̃i vtrũ peccaret. Et videt᷑ ꝙ nõ: dicit em̃
Aug.li. de eccliaſticis dogmatibus.ꝙ de ſumptõne huiꝰ
ſacr̃i dzʒ vnuſꝗſq; facere qð pie credit eſſe facienduʒ. Igit᷑
ſi ꝗs ex reuerentia tanti ſacri ⁊ cõſcientie ſue indignitatis
crederet ſemꝑ eſſe ceſſandum a ↄmunione.et ob hoc ceſſa⸗
ret:non peccaret vt videtur. A ſimili videtur ꝙ ex eadem
cauſa poſſet aliquis ceſſare a ↄſecratõne.quia nullus de⸗

bet conſecrare niſi velit ſibi ↄmunicare.i¶ IJItem qui ceſſat
a ↄſecratõne et huiꝰſacramenti ſuſceptõne ob reuerentiaz

ſacramenti.deũ venerat᷑ 1 gloꝛiam dat do.ſed hoc eſt lici

tum ⁊ meritoꝛiũ:̊ ⁊c.¶ Item multiſancti vt beatꝰ Fran⸗/

ciſcus.nolebant ad officiũ ſacerdoti ꝓmoueri pꝛopteꝛ ma

gnitudinẽ ? dignitatem ſacramenti.nec ex hoc creduntur

peccaſſe.ſed magis meruiſſe:gᷓ ſubtrahere ſe ab ĩmolatiõe
2 ↄmunione hu ſacramenti. ꝓpter ſacramẽti dignitatẽ ⁊

ſui indignitatem videt᷑ oĩno licitũ.¶ ¶ Contra. Amb. Gꝛa

ue eſt ꝙ ad mẽſaʒ tuã mũdo coꝛde ⁊ maibo innocẽtibo non
venimꝰ. Sʒ gꝛauiꝰẽ ſi dũ pcta metuimꝰetiã ſacrificiũ nõ
reddamꝰ.ſed nõ venire corde mũdo et manibo innocẽtibo
ita eſt graue quod eſt moꝛtale pctm vt videtur:igit᷑ ⁊ pro
pter metũ pct᷑i nõ reddere ſacrificium eſt mortale cum ſit
gꝛauius. Pꝛe.qui haberet ſcientiã ⁊ officium docendi et
ceſſaret oĩno a doctrina veritatis. peccaret moꝛtaliter:qa
de talibus dicitur Math. xxv. Seruum inutilem eijcite ĩ
tenebꝛas exterioꝛes.loquitur em̃ de illo qui abſcondit pe/
cuniam domini ſui.loꝗtur aũt ibi qui habent ſcientiam ⁊
officium docendi veꝛitatẽ ⁊ nõ faciunt.ſicut ptz ex glo.ea⸗
dem.j.exqͥ cõmodũ magnũ aſſeqtur eccłia ex ĩmolatõne ⁊
celebꝛatõne huiꝰſacramenti: videtur ꝙ peccet moꝛtaliter
qui habet officiũ ↄſecrandi et oĩno ceſſat a conſecratione.
Rnſio.huiꝰqueſtionis determinatio põt haberi ab In
no.ꝗ determinat.ꝙ nec multũ dʒ homo ceſſare a ſumptõe
coꝛꝑis rpᷣi nec ſumere dʒ ſine magna ſui pꝛobatione et di⸗
iudicatione.dicit em̃ ſic. In ꝑceptione coꝛpoꝛis ⁊ ſanguĩs
xp̃i maxima eſt adhibenda diſcretio. Cauendũ eſt em ne
ſi nimiuʒ differat᷑ mortis ꝑiculis incurꝛat dño ꝓteſtante.
Niſi manducaueritis caꝛ.fi.ho.et bi.eiꝰſang.nõ ha. vitã
in vobis. Si vo quis indigne accipit iudiciuʒ incurꝛit dã
natõms aplo ꝓteſtante.j.Coꝛin.xj.Qni mãducat⁊ bibit
indigne iudicium ſibi manducat ⁊ bibit. Et ideo iuxta vo
cem apli. Pꝛobet hõ ſeipᷣm ⁊ ſic de pane illo edat ⁊ de ca⸗
lice bibat. In his itaq; nobᷣ indicit᷑ bñ viuendi neceſſitas.
ne coꝛpus dñi indigne ſumẽdo ſumamꝰiudiciũ:vł ceſſan/

——— — — -——

¶ Nueſtio

do ſumere nihilominus incurꝛamus periculuʒ. neceſſario

quippe ſumendus eſt agnꝰvt a vaſtante angelo ꝓtegamur
nec exire poſſumꝰdæ egipto niſi celebꝛando phaſe.paſcha⸗
lem agnũ edamus.Sicendũ igit᷑ ꝙ nec oĩno eſt ſiſtẽdũ
neq; ab immolatõe neqʒ a ↄmunione:neq; ſine magna ſui
ꝓbatõne et diiudicatõne eſt ad hoc accedendũ.q¶ Ad illð
igit᷑ quod dicit Aug.faciat vnuſꝗſq; quod m fideʒ ſuam
pie credit eſſe faciendũ. Dicenduʒ ꝙ Aug.determĩiat vtꝝ
ↄmunicandũ eſt quotidie vel nõ quotidie.quia quidaʒ di⸗

cebant ꝙ quotidie:quidã ꝙ nõ quotidie.et ad hanc diuer

ſitatem diffiniendã dixit Aug.faciat vnuſqſq; ⁊c. Vñ nõ
vult dicere ſemꝑ eſſe ceſſandũ:licet ꝗs crederet hoc debeꝛe
fieri ex reuerentia ſacr̃i vel aliqua alia cauſa.¶ Adillud

quod obijcit᷑.ꝙ ꝗ ceſſat ob reuerentiã ſacramẽti deũ vene⸗

ratur ⁊c. Dðm ꝙ h̊ verum eſt. ſitr et ille qui cum reueren
tia et timoꝛe pᷣparatus pꝛo poſſe ſuo ↄſecrat ⁊ ↄmunicat.

foꝛtaſſe plus:quia ſic imolando et ↄmunicando diuina

repñtat beneficia ⁊ dininã recolit maieſtatem ⁊ miſcdiaʒ
bec em̃ oſtenſa ſunt in ſacra communione.Vñ Aug.xxiiij
pa. omeł.ij. Nere magnus teus ⁊ magna miſcðia eius.ꝗ
nobis dedit manducare coꝛpus ſuum in quo tanta ꝑpel⸗
ſus eſt ⁊ ſanguinẽ ſuum bibere.i¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ ſe⸗
cus eſt de non oꝛdinato ceſſante a ſuſceptõne officij tanti.
hoc em̃ bene licet.⁊ de ceſſatione habentis officiũ ab offi⸗
cij executõne.hec aũt ceſſatio videt᷑ minus licita niſi ex a⸗
liquali cauſa ſpeciali.q. Ad ea que ꝓ alia ꝑte intꝛoducun

tur ex quibo videt᷑ ꝙ qui ceſſaret a ſacra ↄmunione ⁊ abĩ

molatõne nõ eſſet ſacerdos.ex quacũq; cauſa hoc faceret
peccaret moꝛtaliter. MRñſio ſine p̃ᷣiudicio tñ.quia nõ eſt H̊
verum. bene verũ eſt de ceſſante oĩno a ſacra ↄmunione.2
hoc quia faceret ↄtra inſtitutõnem eccleſie vt patet ex de⸗
cretali pᷣdicta.Eſtimo tñ ꝙ ſi quis ſacerdos nõ habẽs cu
ram animaꝝ.nec officiũ nec beneficiũ ꝓpter quod haberʒ
neceſſe celebꝛare ⁊ ob reuerentiaʒ ſacramenti ? timoꝛẽ ſue
indignitatis ceſſaret ſemꝑ niſi iniungeret᷑ ſibi cõtrarium
a ſuꝑioꝛi:ꝙ nõ peccaret moꝛtaliter. ¶ Ad illud Amb.ſcʒ

ꝙ graue eſt ꝙ ad menſam tuã mundo coꝛde ⁊ manibo ino

centibo nõ venimꝰ.dici põt ꝙ nõ vult dicere ꝙ graue ſit h
id ẽ moꝛtale:ſ̊ dicit᷑ gꝛaue qꝛ damnoſum nobis.⁊ hoc:gꝗa
ſi accederemꝰpuro coꝛde ⁊ manibo innocẽtibo:maioꝛẽ ha⸗

beret efficacia in nobis virtus ſacramẽti qᷓ niüc hẽat. Ael
foꝛte intelligit de grauitate penali ob quã accedẽs non põt

ita eleuare ſe ad diuina ⁊ remouere ſe a carnalibo motibo
ſicut deceret. ꝛe.dicendo eſſe grauiꝰ.nõ reddere ſacrifi⸗
cium dũ pcta metuimꝰ.videt᷑ ꝙ boc intelligat᷑ de aliqͥ qui
habeat officiũ celebꝛandi.dico em grauiꝰeſt ſi dũ peccata
metuimꝰ videt᷑ ꝙ hoc intelligat᷑ de aliqͥ qui hẽat officium
celebrandi.dicto em̃ grauiꝰeſt ſi dũ pcta metuimꝰ etiã ſa⸗
crificium non reddimꝰ.ſubdit.licet igit᷑ ꝓꝑ obedientia aſſi⸗
ſtere ⁊ pꝛo indulgentia petẽ.pꝛo officio miſtrare. ꝓ reme⸗
dio ĩmolare. ꝓ ꝓplo obſecrare.hec AUmb. per hoc ꝙ dĩc ꝙ
liceat ꝓ obedientia aſſiſtere.videt᷑ ꝙ loꝗtur de illis quibo
iniunctũ eſt officiũ celebꝛandi. Ad id qð obijcit᷑.ꝙ pec⸗
caret moꝛtalr qui ſubtraheret ſe oĩno a doctrina ⁊c.Dicẽ⸗
dum ꝙ hoc nõ eſt generalłr verũ.Eſtimo eĩ ꝙ ſi aligs ma⸗
gnus ſiue magne lrature tranſferꝛet ſe ad vitã ſolitaꝛiam
ter picula q̃ eueniũt in ſeculo frequenter.⁊ vt meliꝰ⁊ ꝗ⸗
etius poſſet deo vacare:ibi cã hũilitatis ſimularet ſe ſim⸗
plicem ⁊ ſine noticia lr̃aꝝ et oĩno ceſſaret a doctrina. niſi
emineret piculũ animaꝝ vel fidei:nõ peccaret mortaliter
Sicut fecit ſcẽs IGranciſcꝰnec talis iudicandꝰeſt ſeꝛuus ꝗ
abſcondit talentũ dñi in terra. Sʒ ſi ceſſaret ꝗs a doctria
veritatis ꝓpter cãm minꝰrectam. Vlel immineret ꝑiculuʒ
fidei vel aliud damnũ ſpeciale in eccłia:tũc peccaret. Uñ
glo. ſuꝑ Math.xxv. Limens abij ⁊ abſcondi ⁊c. Mon pᷣ⸗
dicaui qð de donante intellexi in terꝛa in carnali vita ſub⸗
ſiſtens ſicut habii ſic tenui. AUnde talis qui ſubſiſtens in

vita carnali non multiplicat talentum dni: ſeruus piger

iudicandus eſt.

elj.
Membꝛum terciũ

S Onſequenter queritur. vtrum magis digne
eypedit accedere frequenter ad ſacraʒ com
munionem: qᷓ ſemper vel quaſi ſemper ceſſa
re ob reuerentiam ſacramenti reputatione
ſuèmdignitatis. et loquitur de eadem perſona De freq̃n⸗
ter accedere patet. quia ex frequenti acceſſu multiplex ꝓ
nenit cõmodum et accedenti et alijs membris xp̃i. er cel⸗
ſatione a bono opere nullum ꝓuenit cõmodum. 4 Si di⸗
ceretur ꝙ licet nullum cõmoauzʒ ꝓueniat ex ceſſatõne ſim
