lus male vtit᷑ ꝛc. Põt dici ꝙ aſtligere carnẽ ꝓut diẽ ſub⸗
ſtantiã actꝰ ñ ẽ opꝰ virtutis:hᷣ ſᷣm ꝙ exeꝛcet cum debitis
circũſtantijs ⁊ fine debitoẽ opꝰ virtutis.⁊ iſto actu inqᷓ⸗
tum hmõt nullꝰ male vtit᷑.4. Ad illud qð obijcit᷑ de diſfi
nitione virtutis ꝙ eſt habitꝰ mẽtis ⁊c̃. Põt dici ꝙ diffi⸗
nitio illa nõ eſt nature inqᷓtũ eſt reꝑatiua natuꝛe lapſe:Bᷣ
potius virtutis vt ẽ infoꝛmatiua nature bone inſtitute.
qð ptʒ ꝑ hoe:ꝙ phii nihil intellexerunt de natura lapſa.
Vel põt dici ꝙ lʒ afflictio hmõi repugnet natuꝛe lapſe ſi⸗
ue conupte ſibi relicte: non tñ repuqᷓt natuꝛe gre adiute.
immo illã ſubleuat ⁊ ad ſuũ optimũ expedit.¶ Ad aliud
qð obijcit᷑.ꝙ viciũ ẽ pᷣter naturã ⁊ Z: ſitr afflictio carnis
nature repugt. quare ⁊c. Põt dici ꝙ ẽ natuꝛa in nobis qᷓ
eſi natura tm vel vt natura. ⁊ quedãa ẽ natura rõnat ſiue

natura vt rõ.Licz g aſtlictio repugnet nature ot natura-
nõ tñ rõnali.quia iſia attẽdit delectatõʒ ſimpłr:nõ tem⸗

poꝛaleʒ vel vt nũc.⁊ aftlictio qᷓ ẽ opꝰ virtutis bmõi dele⸗
ctationi ſimplr ↄſonat:lʒ repugnet tꝑali.q Ad aliud qð
obijcit᷑.ꝙ cõfoꝛmitas ẽ inter pᷣmiũ ⁊ meritũ ⁊c̃. Põt dici
ꝙ ;̊ verũ eſt ha bita ↄſideratoe ad illud qð ẽ foꝛmale ĩ il⸗
lis.hec ẽ gr̃a q̃ ẽ infoꝛmatiua meꝛiti inqtũ ẽ gra.ſiłr ⁊ p

mij initũ eſt gr̃a ↄſummata.ſ̊ habita ↄſideratõe ad ilið

qð ẽ in illis materiale:eſt diſſonãtia ⁊ maxia.ſicut inter
actũ afflictiuñ actuʒ ↄfoꝛtatiuũ ⁊ delectatiuũ.4 Ad hᷣ
qð obijcit᷑.ꝙ afflietio repugnat felicitati: ⁊ ita nõ eſt via

ad illaʒ ſimplr ⁊c̃. Põt dici ꝙ in optimo ſiue ſummo bo

no eſt aligd in rõne ↄmodi 2 aliꝗd ĩ rõne honeſti.quod

aũt repugnat ei inqᷓtũ in illo eſt aliꝗd in rõne ↄmodi:bñ

eſt ductiuũ ad illud.vtpote illud qð eſt miſerie hũane.qð

— - ——

— ——

— — —— —— — —⸗

Mueſtio
1
aut repugnat inqtũ in illo eſt aligd in rõne boneſti: nõẽ
ductiuũ ad illud:immo potius impedimentũ.4 Ad alið
qð obijcit. dõm ꝙ aftlictio carnis diminuit virtutẽ nate
ita ꝙ ſit debilioꝛ ad aliquẽ actũ dũmodo fit ex h̊ expedi⸗
tioꝛ ad aliũ actũ lõge vtilioꝛẽ ⁊ honeſtioꝛẽ:nõ ẽ malum. ⁊
ſic eſt in ꝓpoſito. Per aff lictõʒ.n.carnis debilitat hõ qᷓ;⸗
tũ ad exercitiũ opeꝝ intioy vohezn; tñ qtũ ad oꝑa ſu⸗
ꝑioꝛa exercẽda.4 Ad illð ꝗ obijcit. ꝗ qlibʒ tenet᷑ diligẽ
ꝓximũ ſicut ſemetipſuʒ. vñ foꝛmã diligendi accipit bõ a
ſeipſo. Põt dici ꝙ duplex ẽ motus cari tatis. elicientis: ⁊
imꝑantis. qtũ ad motũ primũ debet glibet diligeꝛe aliũ
ſicut ſemetipſuʒ. i. ad id ad qð diligit ſ eipſuz · ñ aũt qtũ
ad ſecundũ:qꝛ nõ debeo illa oĩa ex caritate imꝑare ꝓrio
q̃ ⁊ mibi. debeo tñ velle illũ bñfacere ⁊ in bonis ꝓficere.
4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ ſimile de gubernatione maioꝛis
mũdi ⁊ minoꝛis.põt dici ꝙ nõ vſq;quaq; ſiłe eſt. de eniʒ
gubernat ſic maioꝛẽ mundũ:ꝙ etſi in aliq̃ ꝑte deficẽt:nõ
imputaret᷑ dño ̊ aĩe.ita eſt cõiuncta admiſtratio coꝛꝑis
2 mẽbꝛoꝝ ꝙ ſi deficerent aĩe imputarer᷑ ⁊ peccaret. Deꝰ
eniz etſi gubeꝛnet mũdũ ? ꝑtes:nõ tñ eſt aliq̃ debito ad hᷣ
obligatꝰ.ſic ẽ aĩa ad coꝛꝑis ⁊ mẽbroꝝ gubernatõʒ. rõne
cuiꝰ aĩa peccaret ſi coꝛpꝰ deficeret:⁊ marie aỹ̈tũ ad eſſe in
genere moꝛis. Pre. ↄditoꝛ mũdi ita inſtituit mũdũ in ſui
ↄditõe.ꝙ ſꝑ ſtaret in illa oꝛdinatõe ⁊ oꝑatioe in gbo in⸗
ſtitutus erat.⁊ HG̊ mediante influẽtia vᷣtutis diuine.pᷣt ea

nibil accidit incõueniẽs mũdo ex gctibo ꝓpꝛijs circa ꝑtes

illius exercitatis. mĩoꝛ vo mũdus.i. hõ rone lapſus illiꝰ
ſi ageret ſiue exercet ꝓgꝛios actꝰ:ſeipᷣm deſtrueret ⁊ im⸗
hilu redigeret: ⁊ fieꝛet ſociꝰ eius ꝗ nõ ẽ Sob.xviij. ꝓpter B
ne incurrat ̊ incõueniẽs:ncce ẽ vt afflictiõibo coꝛꝑalibo
coerceat᷑ impetus illius 2 ꝓnitas ad malũ ⁊ erigatur ⁊
dirigat᷑ in bonũ.¶l Ad illud qð obijcit᷑. ꝗ nihil qð ex ca
ritate eſt diligibile ẽ expugnãdũ ⁊c̃.põt dici ꝙ caro duo
cernit in ſe. ſeʒ naturã ⁊ vicioſitatẽ.rõne natuꝛe ẽ diligi
ilis: rõne ricioſitatis nõ ẽ diligibilis. ĩmo rõne hmõi ẽ
aftl igẽda. Sile de iudice ꝗ punit latꝛonẽ nõ rõne q̃ẽ hõ:
qꝛ ẽ latro.⁊ nõ punit naturã:̊ culpã.qlAd illð qð ob⸗
ijcit. punire ꝑtinet ad ſummũ iudicẽ: in cuiꝰ iniuriam
ꝓꝛie ⁊ ꝑ ſe ↄmittit᷑ peccatũ ⁊c̃.põt dici ꝙ ipſe ſi ummꝰ in
dex ĩ vita iſta ↄſtituit hoĩes iudices ſubillo ſine loco ſui.
vñ ille ꝗ poſuit añ hoĩeʒ vitã ⁊ moꝛtẽ.Ecci.xv.⁊ dedit il
li libertatẽ vt ad qð vellet ſe cõuerteret: voluit hoĩeʒ eſſe
ſuipſius iudicẽ.vt ſi ad moꝛtẽ ſe ↄuerteret: quadã morte
ſcʒ carnis moꝛtificatõe ſe puniꝛet ⁊ ſic iudicẽ ſummũ pla
caret.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ deus punit pctm ſufficiẽ
ter vel inſufficiẽter ⁊c.põt dici ꝙ cũ ſumꝰ in pac ꝑegꝛina
tione:ſumus in foꝛo miſcðie in quo multũ remanet peni
tendũ.vñ h̊ nõ punit deꝰ ſufficiẽter in qð reꝗrit foꝛũ iu⸗
ſticie:ſᷣ in inferno.i¶lj Ad h̊ qð dicit᷑ꝙ ſiñ punit ſufficiẽt
aliꝗd eſt inoꝛdinatũ in regno.põt dici ꝙ ſi tꝑe benignita
tis 2 gratie currẽte nõ punit dñs ſufficiẽter ſm ſufficien⸗
tiã quã requirit foꝝ iuſticie:nõ ꝗꝓpter h̊ ẽ aligd inoꝛdina
tũ in regno eiꝰ:immo ex h̊ eſt magis cõueniẽtiꝰ oꝛdiatũ.
oꝛdo.n.iuꝛis reꝗrit.ꝙ in tꝑe gẽe ⁊ miſcvᷣie miſcdᷣius agat
auctoꝛ miſcdie q; in tꝑe iuſticie.q Ad aliud põt dici:ꝙ ĩ
carnis afflictõe volũtas ſiue li. ar. ꝑſeqt᷑ naturã viciatã:
immo etiã ſemetipſaʒ ꝑſequit᷑.natuꝛã.n.ꝑſequẽdo ⁊ natu
ram aſtligẽdo ſeipſaʒ affligit.tanta eſt.n.carnis ⁊ aĩe al⸗
ligãtia.ꝙ nõ põt ipſa caro affligi qn ⁊ aia ipſa ſiue volũ
tas affligat᷑.¶ Ex h̊ pʒ rñſio ad illud qð ſeqꝗt᷑.ſ.ꝙ auctoꝛ
peccati ẽ puniẽdꝰ.Põt etiã addi ꝙ ſᷣm Aug.aĩa delecta⸗
tur duobꝰ modis.ꝑ ſeipſaʒ ⁊ ꝑ coꝛpus.ideo iuſte triſtaꝛi
⁊ puniri dʒ dupłr:in ſe ⁊ ꝑ coꝛpꝰ. Sap.xj. ꝑ que peccat
quis ꝑ hec puniet᷑ cũ macerat᷑ caro ipſa ledit᷑.ſᷣ aſlictio
ꝓpꝛie nõ eſt niſi in aĩa.vt ſi diligereʒ ſtatuã ⁊ aligs fran⸗
geret illã. ipſa fractõe nõ lederet᷑ ſtatua:ſᷣ ipſa aff lictio ĩ
me tm̃modo caderet.ſic eſt .vnde ꝓpꝛie quelibʒ affiictio
aie eſt: ſicut ⁊ peccatũ.i Ad illud qð obicit · ꝙ gladius
homicide nõ ẽ puniẽdus. põt dici ꝙ gladiꝰ nõ eſt vnitus
gladiatoꝛi:ideo ſua leſio nõ eſt alteriꝰ aſtlictio.Qõ ẽ ſic
tæ carne cui ẽ aĩa vnita.vñ ſua pena ẽ pẽa aĩe.qlj Ad illð

ſie ⁊c̃.

xcvij.

qð obijcit᷑ ꝙ bñfaciendũ eſt inimico ⁊c.põt dici ꝙ vernzʒ
eſt: ſᷣ non ſic vt ipſo beneficio fiat ipſi beneſico grauioꝛ ⁊
inimico deterioꝛ:quia tũc fieret bñficio illo peioꝛ.⁊ ſic G̊
magis eẽt illi male faciẽdũ ꝙᷓ bñ. ſic caro fit inimica aĩe
qñ nimis houet᷑ ⁊ magis inimicat᷑ ⁊ aduerſat᷑ ſpũi: ⁊ mi
nus ei ſubijcitur.ideo non eſt vlectabilit᷑ fouenda:ſ̊ di⸗
ſcreta maceranda. hoc etiam ꝓdeſt ipſi carni. Per hoc
enim conſequit᷑ quaternã głam ⁊ eternaʒ ſcʒ quatuoꝛ do⸗/
tes.4l Ad aliud dicenduzʒ. ꝙ naturale eſt ⁊ iuſtum dili⸗
gere ⁊ fouere carnem: ſed ſic vt ſpiritui ſerniat.⁊ hoc eſt
ꝙ tenuiter ⁊ parce.ql Ad aliud dicenduʒ. q duobus mo
dis fit homicidiũ. Ino modo qñ quis intendit moꝛtem
alicuius:⁊ iſte eſt homicida peſſimus. Alio modo qñ ꝗs
non intendit moꝛteʒ alicuiꝰ: ſed agit rẽ illicitam ad quã
conſequit᷑ moꝛs alicuius. vt cum quis proijcit iaculã cõ
muni platea:ᷣ̊ a caſu occidat homicida dicitur.Neutro
iſtoꝛum modoꝛuʒ macerans carnẽ homicida debet dici.
Primo modo non:quia per hoc nõ intendit ſe occidere:
ſed ꝓ peccatis ſatiſfacere ⁊ głam eternam mereri.Et ſe⸗
cundo modo macerare carneʒ diſcrete nõ eſt opus illici⸗
tum: ſed vtile valde. ꝓpter quod nullo modo dicendus ẽ
homicida.Xl. Ad illud quod obijcitur. ꝙ omĩs paſſio ma
gis facta abijcit a ſubſtantia:verum eſi cum nimia violẽ⸗
tia ⁊ indiſcrete.tanta enim poſſet fieri indiſcretiõe ꝙ ho⸗
micidium merito interpretaret᷑:⁊ ꝙ ſine pcto graui non

¶ Membꝛũ ſecũdũ
Equit᷑ de ieiunio de quo ꝓcedit᷑ ſic. Prĩo

querit᷑ de quidditate. Scðo de qualitate.
Tercio de modo.Quarto de inſtitutione.

O
Septimo de temꝑe ieiunij. Octauo de ſolutõne. ¶ Pri⸗
mo ů querit᷑ ð quidditate ieiunij.hoc eſt querere quid ſit
ieiuniũ.Et qꝛ diffinitio indicat quid eſt diffinitũ.⁊ plu⸗
res inueniũtur diffinitõnes aſſignate de ieiunio: de illis
eſt ſingillatim querendũ. Primo ꝗᷓ querit᷑ de diffinitione
ieiunij que habet᷑ ab ſido.li.vj.ethymo.que talis ẽ. Je
iuniũ eſt ꝑſimonia victus ⁊c̃. Scðo. de illa quam ponit
yſido.li.de officõ.xlij.ca.que eſt talis.Yeiuniũ ẽ res ſan
cta opus celeſte 77. Tercio.de illa que ponit᷑ cõmunit᷑.
ſcʒ ieiuniũ eſt abſtinẽtia a cibo ⁊ potu ſᷣm foꝛmam eccle⸗

rticulus primus
Dprimũ querit᷑ de hac diffinitõe ſido. eiu
niũ eſi ꝑſimonia victus abſtinẽtiaq; ciboꝛuʒ:
— ic. QNibil debet diffiniri per duplex genus vł
pꝑ idẽ repetituʒ. iſia diffinitio data eſt ſic.q; vel cibus ⁊
victus idem genus ſunt:vel victus eſt aliud genus ⁊ cibo
aliud. 4 Itez ꝑſimonia abſtinẽtia ideʒ ſunt. ꝑſimoĩa eĩ
vt dicit Yſido.dicit᷑ q̃i ꝑca ſemonia.ſemos aũt dẽ cibus.
ideʒ ̊ eſi ꝑſimonia ⁊ abſtinẽtia vt videt᷑.¶l¶ Pre.cibus ⁊
victus vel ſunt ideʒ vt ſi extendat᷑ cibo ad potũ: vel cibus
eſt ꝑs victus ſi ꝓpꝛie ſumũt᷑. nõ igit᷑ debet vtrunq; poni.
4 Sre. vt vult AMido. ꝑſimonia eſt ꝑca ſemonia.vnð pli⸗
monia ꝑcitatẽ impoꝛtat in vſu actuali cibi vel victꝰ.b ſic
qui viuit viuus ẽ:ſic ꝗ ieiunat ieiunus ẽ.ſ in vſu actua⸗
li cibi ſiue victus ñ ẽ vtẽs ieiunꝰ. ieiunanti ſiue ieiuno
nõ ↄuenit ꝑſimonia victus.: Pre. AWſido.xx.li.etbymo.
epule ſimplices in duo nccia diuidunt᷑panẽ ſcʒ ⁊ vinũ.
1 duo ſunt ſuꝑflua: que terra ⁊ mari veſcẽdi cã exqꝗrũt᷑
ſ abſtinentia in ieiunio debet eẽ a ſuꝑfluo.in comeſtione
aũt panis ⁊ vini piſciũ nõ abſtinet᷑ a ſuꝑfluo. non eſt
in tali comeſtione abſtinentia quam requirit ieiunium.
quod videtur falſum: quia iemnium tale indicit᷑ ab eccle
ſia. igitur vt videtur male diffinitur ieiuniũ ꝑ abſtinẽtiã
ciboꝝ. ¶¶ Pret.ieiunium inſtitutũ eſt ad caꝛnis afflictõʒ
vñ Leuit.xxiij. ODĩs aĩa q nõ afflixerit ſe die hac: ꝑibit ð
populo ſuo.ſed in dicta diffinitõne nihil ponit᷑ qð indi⸗
cet aſtlictionẽ.̊ diminute data eſt.ꝑſimonia eniʒ ⁊ abſti⸗

NQuinto de efficacia. Sexto de neceſſit

nentia ciboꝝ determĩat ſpẽm virtutis.ſ.tꝑantie AI quã
ꝓgꝛedit᷑ afflictio.vñ nõ dicũt aliqd afflictiuũ. MRñſio.

Ad noticiã eoꝝ q qſita ſunt nõ.ꝙ poſita diffinitõne p̃ᷣta⸗
ci.ſ.ieiuniũ ẽ ꝑſimonia victꝰ:abſiinẽtiaq; ciboꝝ.ſbdit᷑.
cui ẽ nomẽ inditũ ex q̃dã ꝑte viſceꝝ tenii ſꝑ⁊ vacuo:qð
vulgo ieiuniũ vocat.vñ ⁊ ieiunij nomẽ credit᷑ deriuatum
ꝙ ſui media viſcera vacua ⁊ exinanita exiſtãt. hec yſido.
Ex his pʒ q ieiuniũ nõ dicit oĩno pꝛiuatõʒ:ᷣ ſimul cũ pᷣ⸗
uatiõe quandã ↄcernit poſitõz. ſicut viſcera ñ oẽʒ ãnihi
latõʒ:̊ qᷓndã poſitõʒ.qꝛ cũ puatiõe ĩmogerate ſumptio⸗
nis ciboꝝ poĩt ſumptõz modeꝛatã eoꝝ.vñ duo h ↄcuꝛũt
vnũ qð reqꝗrit nature nccitas: aliud qð ꝓmouet ad expe
ditõz gee. ¶ Ad illud ̊ qdð pᷣmo obijcit᷑. ꝙ in diffinitõibo
nõ debet poni dupler genꝰvel idẽ repetituʒ ⁊c̃. Põt dici
ꝙ ſilr nec h̊ ponit᷑ duplex genꝰ nec idẽ replicat᷑.qꝛ ꝑ h̊ ꝙ
dicit᷑ ꝑſimonia victꝰ:inſinuat᷑ qð reqꝗrit nccĩtas nature.
ꝑca eniʒ ſimonia meliꝰ ꝑficit natuꝛa q; ſuꝑflua.ꝑ abſtinẽ
tia ciboꝝ inſinuat᷑ abſtractio ſiue reciſio ſu pflnoꝝ. vnde
Nlido. xx. ethymol, dicit:cibo dictꝰ ẽ ꝙ capit᷑ oꝛe.ſic eſca
eo ꝙ eã os capit.victus ꝓpꝛie vocat qꝛ vitazʒ retinet. NMõ
g̊ hꝙ ẽ duplex ſubtractio quã regꝗrit ieiuniũ.ſuꝑfluoꝛuʒ
q̃ qñq; ſolent incoꝛꝑari ad ſuſtẽtatõʒ nature.⁊ ſuꝑfluoꝝ
que ſolẽt traijci ꝑ cibatõʒ ad delectatõzʒ cibati. Pret.nõ
eſt incõueniẽs aligꝗd diffiniri ꝑ duplex genꝰ vbi vnũ ẽ al
teri ſubalternatũ. Ouobo.n.modis dat᷑ modus ſiue ars
Diffiniẽdi etis foꝛmalłr.ſcʒ vel ꝑ genus ĩmediatũ cũ ĩme⸗
diatis drñtijs:vel ꝑ genꝰ ſupᷣmũ cũ ↄnuneratiõe generũ
ſubalternoꝝ.xt hõ dirfinit᷑ cũ dẽ:aĩal rõnale moꝛtale.vł
cũ dicit᷑:ſbᷣa coꝛpoꝛea aĩata ſenſibilis moꝛtalis rõnalis.
Er hbis pʒ ꝙ nec ſunt ideʒ cibus ⁊ victus: nec vnũ eſt ge⸗
nus ad aliud ꝓut ꝓpꝛie ſumũt᷑ in ꝓpoſito.nec idẽ ꝑſimo
nia ⁊ abſtinẽtia. Cibo tñ ⁊ victꝰ quocũq; mõ ſumpti ali
ter ſe pñt habeꝛe.ita ſcʒ ꝙ vnũ ſit genus ad alið vel ideʒ
qð aliud.ſᷣ nõ eſt h ſic.] Ad illð qð obijcit᷑ꝙ ꝗ viuit vi⸗
uus eſt. ̊ ꝗ ieiunat ieiunꝰ eſt ⁊c. Põt dici.ꝙ h̊ genꝰ ar⸗
guendi nõ hʒ regularẽ nccĩtatẽ: immo in multis termĩs
fallit.nõ.n.ſꝑ verbũ infert nomẽ deſcẽdẽs ſiue deriuatũ
ab ipſo:lʒ h̊ accidit in termĩs aliquibo.vñ lʒ ſequat᷑. iſte
viuit:gᷓ viuꝰ eſt.nõ tñ ſeꝗt᷑.iſte moꝛit᷑: ẽ moꝛtuꝰ.ſiłr nec
in ꝓpoſito.iſte ieiunat: eſt ieiunꝰ.ſitr nec h.iſle albeſcit
Seſt albo. vbi.n. nomẽ veſcendẽs a verbo dicit rez ſignifi
catã ſcʒ in termĩo:nõ infert᷑ a verbo qdð dicit rẽ ſuã vt ad
terminũ. Pret.caſtus dꝛ dnobo modis. lno modo ꝓut
caſtitas dterminat᷑ circa ↄtinentiã ab omni coitu.ſ.lici⸗
to ⁊ illicito.ſicut ẽ de caſtitate vᷣgiali. Alio mõ ſᷣm ꝙ de⸗
terminat᷑ circa ↄtinẽtiã a ↄcubitu illicito: ſicut ẽ caſiitas
ↄiugalis.Silr põt dici de ieiunio.q põt dici duobmo⸗
dis. Vno mõ m ꝙ dicit abſtinentiã oĩmodã ab oĩ cibo:
etiã qtũ ad omne tẽpꝰ.Alio mõ ſᷣm ꝙ dicit ſolũ abſti⸗
nentiã a cibo aliqͥ mõ: ⁊ etiã qᷓtũ ad tempꝰ⸗ determiatuz.
Scðm ꝙ aligs dicit᷑ ieiunare primo mõ ieiunij bñ ſeꝗ
tur.iſte iciunat:g̊ c ieiunꝰ. Scðʒ aũt ꝙ ſecũdo mõ neq̃qᷓ
iſte eſt viuus:&̊ viuit.nõ ſub tali diuerſitate neq; rei neq;
tꝑis dicũt ea q̃ dicũt:ſᷣ vno ⁊ eodẽ modo.⁊ ꝓpt ̊ vnũ ſeg
tur ad alteꝑ. ꝗ Ad illõ qð obijcit᷑ pm gſido. Epule ſim⸗
plices diuidũt᷑ ĩ duo nccia ⁊c̃. Põt dici ꝙ nccia vno mõ
excludit quicqd eſt p̃ter exigẽtiãa coĩg vite hoĩs. 7 Bmöi-
telligit ſido.duo tm̃ eẽ nccia.ſ.panẽ ⁊ vinũ.Et ſi obijci
atur.ꝙ multi vinũt ſine vino.Dicendũ ꝙ etſi h̊ ſit de mł⸗
tis ꝑſonis:ſecꝰ eſt de cõmuni vita hoĩm.⁊ h̊ dico extenſo
noiĩe vini.Fm ꝙ noĩe extẽſo dicit᷑ nõ ſolũ vinũ de vite:ſed
de frumẽto ⁊ oꝛdeo.⁊ de alijo geneꝛibo potus diuiſis con
tra aquã.cuiuſmodi ſunt medo ſicera ⁊ hmõi.lel pt di⸗
ci.ꝙ loꝗt᷑ m ↄſuetudinẽ terre cuiꝰ erat incola. Alio mõ
neciuʒ ſic ſtricte ſumit.ſcʒ ſᷣm ꝙ excludit ſupꝑfluũ iur ſa
pietis determĩatõz ⁊ ſtatus ↄdecentiã.⁊ tũc ncẽia pñt di
inccia que terra ⁊ mari exquirũt᷑.¶. Ad illð qð obijcit
nihil ponit᷑ in hac diffinitõe q; ponat aligd afflictiuũ
= umnd ga vt ex dictis pʒ: ꝑſimonia victꝰ dicit
ſtineriec toz coꝝ ſolẽt incoꝛꝑari ad vite ſi uſtentatõz: ab⸗
inetia cibi ſuꝑfiuoꝝ. qꝛ ⁊ incoꝛꝑatõne ncẽioꝝ ⁊ intraij⸗

tione ſuꝑſluoꝝ ſolet eẽ nõ modica qñq; delectatio.2ĩ bo
rũ ſubtractã ee ictio. “

rticulus ſecũdus

Onſequẽt᷑ querit᷑ de illa diffinitõe q ſim ilit ẽ
AVſido.li.j.de officõ.xlij.ca.ſcʒ hac.Jeiuniuzʒ
4 res ſancta: opꝰ celeſie: ianua regni: forma
futuri.hec aũt diffinitio oꝛoni ↄuenit.Eſt.n.oro res lan
cta ⁊c. O: aũt ſit ſoꝛma futuri videt᷑qꝛ cũ oꝛo ſit ↄtẽpla⸗
tõnis ſpẽg repñtatiua: eſt ⁊2 ſilitudo quedã illiꝰ ↄtempla
tionis qua bti ↄtemplant᷑ teũ in patria.⁊ ita illi cõnenit
vltima drñtia diffinitõis poſite.⁊ ↄſtat ꝙ alie ſitr. giſta
diffinitio ſoli ieiunio nõ ↄuenit. ¶. Pret.cũ oĩs diffinitõ
lebeat aſſignari ꝑ illa qᷓ ſunt eẽntialia ipſo diffinito.ab⸗
ſtinẽtia aũt eſt eẽntialis ieiunio: videt᷑ ꝙ diminute ẽ aſſi
gnata.exquo in illa nõ aſſignat᷑ aliꝗd deſignãs abſtinen
tiaʒ. ¶¶ Pret. põt obijci vt S. de afflictõe ꝓt quã fuit inſti
tutũ ieiuniũ.⁊ in hac rõne nihil tangit᷑ ꝑtinẽs od afflicti
onẽ. ¶. Pret.cũ ieiuniũ eẽntialr determĩat᷑ in priuatõne
quadã.⁊ ea que ponũt᷑ in diffinitõe eius debẽt aliq̊ modo
dicere priuatõʒ:nõ ſimpłr poſitõʒ.nõ & debet diffiniꝛi ꝑ
rem ſanctã.⁊ aliqd qð dicat eẽ in facto:vtpote per rem
ſanctã ⁊c.nõ eſt.n.cõueniẽs diffinitio habitꝰ ꝓ pᷣuatõeʒ:
neq; priuatõis ꝑ habitꝰ.q¶] Pret.cuʒ ieiuniũ determinet᷑
vel ꝙᷓtũ ad eſſe in fieri:vel qᷓtũ ad eẽ in facto:nõ dʒ diffi⸗
niri ꝑ aliqꝗd qdð dicat eẽ in facto.vtpote ꝑ rem ſanctã: 2
aligd qð dicit rez in fieri.vtpote ꝑ opꝰ celeſte.¶ Pret. pᷣt
queri.que eſt drũtia illoꝝ q̃tuoꝛ que tangũt᷑ in diffiniti⸗
one p̃tacta.ſ.res ſancta.opꝰ celeſie ⁊c.nò ẽ foꝛmale vt il⸗
la que dat᷑ ꝑ genꝰ drñtias.̊ potius notificatio quedazʒ
inſinuss eſſe ieiuniũ ꝑ aliquos effectꝰ eius.iAõndũ ͤg
ieiuniũ carnẽ macerãdo purgat a pcto:⁊ dedicat peniten
tem deo. vt ſcdo dicit᷑ in glo.Leni.xix.ſuꝑ illud. Sancti
eſtote ⁊c̃.recte ſanctificatõʒ ponit quia fundamẽtũ ẽ vir
tutis.⁊ alia glo.qᷓi ſeꝑamini etiã a fratre inoꝛdinate am
bulante ⁊ ab omibo ocupiſcẽtijs ſeculi.⸗ Pret.ieiunium

mentẽ erigit ad ſuꝑna:qꝛ carnẽ ſubijcit ſpiritui ⁊ deſeru

re facit.⁊ ſpiritũ liberũ ad oꝑa ſpũalia exercẽda reddit.
ᷣma Coꝝ.ix.Caſtigo coꝛpꝰ meũ ⁊ in ſᷣuitutem redigo.
Blo. uituti ſubijcit᷑:dũ nõ ſuã ſ̊ ſpũs ꝑſicit voluntateʒ.
ꝓter h̊ ̊ dicit᷑ opꝰ celeſte.¶ Item ieiuniũ virtutẽ induẽ
ſͦ diſpoſitiue.pter qð dicit᷑ ianua regni.dotatis.n.vir⸗/
tutibo eſt ianua regni aꝑta 4¶ Item ieiuniũ premiũ am⸗

pliat: ꝓpter qð dicit᷑ foꝛma futuri. diſpoĩt.n.ad inſoꝛma

tionẽ gre ꝑfecte que ẽ gła.qꝛ ̊ coercet a vicio carnis:eri⸗
git ſpiritũ ad ſuꝑna:pᷣꝑat ꝓlteriꝰ ad virtutẽ qua patʒz iu⸗
ſtis ingreſſus regni ꝛpremiů cumulat. q̃tuoꝛ pᷣdicta in eiꝰ
ponũt᷑ notificatõe.⁊ idẽ pᷣt h̃i a b. Gꝛegẽ.dicẽte.Qui coꝛ
ꝑali ieiuio vicia ↄpᷣmis:mẽtẽ eleuas:virtutez largiris ⁊
pᷣmia.¶:! Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ hec ↄueniũt or̃oni. õt di

ciq; verũ ẽ:b̊ mõ dꝛñti.qꝛ oꝛo ſanctificat pniẽdo cũ ſan⸗
ctoſanctoꝝ.ieiuniũ vᷣo purgãdo carnẽ.Silr or̃o ẽ opꝰ ce

leſte immediate cũ deo ſpm̃ vniẽd.ieiuniũ ꝑ carnis dep̃ſ⸗
ſionẽ ſpm̃ erigendo.vtrũq; aũt põt dici ianua regni.ᷣ ie⸗
iuniũ affligẽdo principałr inferioꝛẽ hoĩeʒ: oꝛo delectãdo
hoĩeʒ ſuꝑioꝛẽ in ſuo optimo.vtrũq; ſilr dicit᷑ foꝛma futu⸗
ri.ſᷣ ieiuniũ rõne afflictõis in hoĩe inferioꝛe:or̃o aũt ra⸗
tione quietis in ſummo delectabili.q¶ Ad illð qð obijci⸗
tur.ꝙ abſtinentia ẽ eẽntialis ieiunio ⁊c. Põt dici ꝙ bec
notiſicatio nõ eſt ꝑ eẽntialia data:ſicut ſolʒ dari diffini⸗
tio foꝛmalis:ſ̊ ꝑ quoſdã effectꝰ ipſius diffiniti.vt tactuʒ

eſt. Pret. etſi in hac diffinitõne nõ exprimit᷑ vocetenꝰab⸗

ſtinẽtia aliq̃:colligit᷑ tñ in ᷣbis pdictis.vt ex dictis pʒ.
Sitr põt rñderi ad aliud.qꝛ dꝛñtijs aſſignatis inſinu
atiue notot᷑ afflictio ieiunij.¶.¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ diffi⸗
nitio cernẽtis priuatõʒ debet dari ꝑ ea q̃ dicũt pᷣuatõezʒ
⁊c. Põt dici ꝙ etſi hoc foꝛte exigit ars in foꝛmali diſfini
tõne:nõ tñ h̊ exigit᷑ in q̃cũqʒ notificatõne.ĩmo ſufficit ꝙ
illud cuiꝰ eẽ etermiat᷑ in q̃dã priuatõe: notificet᷑ ꝑ q̃daz
q dicũt poſitõʒ.iux illð qð dicit phᷣs. Rectũ recto cogno
ſcimꝰ ⁊ obliquiũ ſiłr ⁊ potẽtie ⁊ hitꝰↄgſcũt᷑ ſuis actibus.

¶OQueſtio . xcviij.

$
ide inuyxta illud phᷣi. actus primi ſunt potentijs etiã priores opoꝛteret ſilłr ꝙ oẽs virtutes ponerent᷑ in eiꝰ diffinitiõe.
Fm ratõʒ. ſiliter 7 habitꝰ cognoſcũt᷑ ſuis actibo. Ex bis 4Ad illud qð obijcit᷑. ieiuniũñ qð affligit hoĩeʒ exteꝛiꝰ
pʒ rñſio ad obiecaa. nõ cegirerii 7 . Pot Die dñs eligebot idle ieiuniũ
7 . nõ impłr ñ erat bonũ nec eligibile ſᷣm ſe: ̊ qꝛ de⸗
te: . culus tercins — prauabat᷑ ꝑ maliciã oper inlor elcgeſc, 7 marisp by
ing HFHnſequẽt querit᷑ de illa viffinitõe. Jeiuniũ ẽ pocriſim eoꝝ. vñ pmittit᷑ ibiaẽ. MNMolite ieiunare ſic vſqʒꝰ
rma abſtinẽtia a cibo 2 potu m foꝛmã eccie intui⸗ ad hãc diẽ: vt audiat ĩ excelſo clamoꝛ veſter. glo. ꝓ laude
ſn tu ſatiſfaciẽdi vel vitandi pcẽm⸗ acqrẽdi vitã hoĩm. alia glo. ſine miſcðia. Ad alið qð obijcit. ab⸗
⸗ eternã. ¶ Circa P querit᷑ ſic. abſtinẽtia a cibo dicit pua⸗ ſtinẽtia ieiunij paſſio e.paſſionibo aũt ñ meremur ⁊c. po⸗/
tionẽ: vt pʒ.qꝛ abſtinẽ a cibo qdẽ aliud qᷓ; ñ ↄmedẽ.abſti teſt dici ꝙ quidã motꝰ vidẽt eẽ paſſiões:qꝛ illas ↄcomi⸗
enit nere a potu g eſt aliud ꝙᷓ nõ potare. no comedere nõ po tant᷑ paſſiones.ſicut videre ⁊ timeree mot⸗ patiẽtie. ſilr
ita tare purã dicũt priuatõz.· qd aũt tale eſt: nõ eſt ſatiſfacto 2 motꝰ ieiunij. Motus eniĩ ꝗ penq hñt:ſiẽ inuidi ⁊ timi⸗
nis riũ aliquo mõ ꝓ pcto.⁊ ita ieiuniunoe ꝑs ſatiſſactõis. di 2 aln bmõi ꝗ penã bñt ⁊ paſſiones ↄcomitates eſſe di⸗
l, Pret. ieiuniu inſtitutũ eſt ad mala cauẽda.ᷣ vitaẽ ma cũt. Põt & dici.ꝙ ſiẽ patiẽtia motũ elicit meritoꝛiu qui
4 la eſt virtutis prudẽtie:vt bꝛi põt ab aug. gieinniũ eſſet gquidẽ motus nõ eſt pati:qꝛ pati paſſio ẽ: paſſiõibo ñ me
4 magis diffiniendũ ꝑ prudẽtiã q̃ ꝑ abſtinentiã que ẽ vir⸗ remur. motus ille ẽ velle ſiue volũtas patiẽdi:ſic pt di⸗
tus tꝑantie. 4 Pꝛet. Wer n. in quodã ᷣmone.ſi ſola gula ci de ieiunio ꝙ elicit motũ meꝛitoꝛiũ.ſᷣ ille motꝰ n ẽ abſti
peccauerit ſola q; ieiunet. Si po peccauerut ⁊ alia mem nere vel ieiunare:b̊ potius velle ſiue volütas abſtinendi
bꝛa: quare nõ ieiunẽt ipſaꝛ Et er bis videt᷑ ꝙ ieiunium vel ieiunãdi cui ẽ ↄincta paſſio abſtinẽtie.4 Ad alið qð
nõ dʒ diffiniri abſlinẽtia cibi 1 potus: ̊ abſtinẽtia qᷓdam querit᷑vtꝝ ieiuniũ ẽ actus interioꝛ inqtu ab hmõi volü⸗
1 q̃ omĩa mẽbꝛa Onumerat. 4 Pret. nullum ieiuniũ placet tate elicit᷑ actꝰ ſenſibilis cũ paſſiõe cõcomitãte. Senſibit
. eo ſiue ſit ſatiſfactoꝛiũ deo: niſi id qðẽ in abſtinentia a dico:ſic tenebꝛe dicũt᷑ viſibiles.nõ.n.ẽ iciuniu actꝰ exte⸗ .
4. peccato. Aſa. lviij. H eſt ieiuniũ qð elegi. Diſſolue colliga rioꝛ ꝗpt actũ ↄmedeẽdi ſiue vtẽdi.hec tñ vera e: ↄmedit
tiones impietatis ꝛc̃. ieiuniñ alfliges hoieʒ exterioꝛeʒ ieiunat.qꝛ duplex abſtinẽtia pᷣdicat᷑ de ieiunãte omedẽte.
cuiuſmõi eſt ieiuniũ qð eſt abſtinẽtia a cibo ⁊ potu: ñ eſt ſcʒ abſtinẽtia q reſpicit pns: qꝛ abſtinet a carnibo. alia ꝗ
— illud ieiuniũ qð elegit dñs.vñ yſa.lviij. Mũgd tale ẽ ie⸗ reſpicit pᷣteritũ ⁊ futurũ: qꝛ abſtinuit ab actu mãducãdi
2 iuniũ qð elegi.affligere ꝑ diẽ hoieʒ aĩam ſuã. q· d. neqᷓꝙpͥ. vſqʒ ad hoꝛã debitã.2 abſtinebit tꝑe ſequẽti. ⁊ H ẽ qð in
KRK Sʒ ieiuniũ qð elegit dñs eſt ſatiſfactonũ.? H diffiniẽdũ diſfinitõe inſinuat᷑ cũ dr̃ m foꝛmaʒ eccĩe.Ex h ptz rñſio
“ ab abſtinẽtia a pctis. ieiuniũ ñ diffiniendũ abſtinen⸗ ad h̊ qð ↄſequent᷑ qſitũ ẽ.qꝛ lʒ voce expᷣſſa ñ tãgat᷑ tps in
n tia ⁊c. ¶ Pret · ſi ieiuniũ ẽ abſtinẽtia hmõi. abſtinẽtia at᷑ diffinitõe S.poſita:tãgit᷑ tñ inſinuatiue⁊ implicite cũ dẽ
talis paſſio eſt.Rᷣ paſſionibo neq; meremur neq; demere⸗ ſm foꝛmã eccie. Ad vltimũ dõm.ꝙ eẽ eſt qð oꝛdinẽ re
mur. bmõi ieiuniũ nõ eſt meritoꝛiũ neq; demeritoꝛiuz· tinet ſeruatq; naturã ßᷣm Hoe. vñ vnũ idez ᷣm ꝙ dineꝛ
ſemn nõ eſt ꝑs ſatiſſactõis.4 Pret. ſi ieiuniũ ẽ actꝰ: aut inte ſimode ad aliud reſert᷑ vel ad alia oꝛdinat᷑: eſſe ſoꝛtit di⸗
hen rioꝛ aut exterioꝛ·ſiẽ pʒ ꝑ ſite de orone ⁊ elemoſina. Oro uerſa. Prima aũt diffinitio.ſ. ieiuniũ ? ꝑſimonia ⁊c.di⸗/
e eniʒ interioꝛ nõ eſt ſatiſſactio exterioꝛ neq; iniũgit᷑ ab ec⸗ cit eẽ ieiunij inqtũ refert᷑ ad eẽntialia ip̃ius. vñ illa rõ ẽ
ä cleſia vt ſatiſfactoꝛia. Silr nec abſtinẽtia interioꝛ. ſů actꝰ quodãmodo foꝛmalis. Alia ſcʒ ieiuniũ ẽ res ſcta ⁊c. diẽ
W exterioꝛ ſolũmodo eſt in vſu cibi vel potꝰ. R qn aliꝗs ieiu eſſe ieiunij inqᷓ tũ refert᷑ ad eſſentialia illius relata ad fi⸗
MN nat Prik ciho vel potu. qð ẽ mnankle ſalluz. ePret⸗n ie⸗ nem ipſius.
. iunio ſatiſfactoꝛio maxie attẽdit᷑ aptitudo tꝑis. ſ̊ tꝑe L 2
. nulla fit h mentio. diffinitõ diminute data F. ¶ Pꝛet. ſi R nel kio xcvi Qe qua U
5. vni⸗ vnũ ẽ ee denien vna diſhinitio ieinnii nõ dz tate ieiunij.
ne eẽ niſi vna diffinitio. ¶ Ad primũ dðm =. ꝙ abſtinentia D ſe 2 .
gr cibi 2 potus m ꝙ eſt de omereinngj no dicit purd pꝛina niequeter queri „
A tioneʒ:ſ̊ quandã dicit poſitõʒ · vt ex ſuꝑius dictis patet. tur de qualitate ieiunij. 2 qꝛ actꝰ ieiunij
Nm Adbuc etiã addi põt.ꝙ ieiunaꝛe ꝓut eſt actꝰ meritoꝛiꝰ eſt abſtinere a cibo 2 potu. q̃litas auteʒ
eri vtpote ſatiſfactõis:nõ determiat᷑ circa actũ abſtinẽdi in⸗ rei ꝑ actꝰ eius ꝓpꝛios ognoſcit. ¶ Que⸗
ix q̃tũ eſt ſimpłr priuatõ·ſ̊ potius attendit᷑ in volũtate ab⸗ rrit᷑ vtꝝ abſtinẽ a cibo ⁊ potu ſit actꝰvir⸗
inex ſtinẽdi a cibo ⁊ potu cũ abſtinẽtia ↄcomitãte. Sikr intel⸗ tutis. ⁊ ̊ pᷣmo.Scðo.vtꝝ laudabilioꝛ ſit abſtinentia ab
nic ligi debet te ieinnio. eſſe enĩ ieiunij nõẽ in pura pᷣuatõe: eſu carniũ vel a potu vini.Tercio queritur de bonitate
iner bᷣ in bolersne Poriug: i ſi nõ õ errint ieiunj. —
dotdi enĩ voluntatẽ hĩtualẽ vtẽdi moderate cibo potu cũ ab⸗ b
a ſtinẽtia a ſuꝑfluis.vñ dicit potẽtiaʒ cui annexa ẽ pᷣuatio. em A pꝛun uz R
U 4d aliud qð obijcit. ꝗ vitaren mala ẽ virtutis pꝛudẽtie Irca primũ ad ꝑtem affiꝛmatiuaz ſic. Ko.
deßt ⁊c.· Põt dici ꝙ eſt prudẽtie tanꝙᷓ decernẽtis ⁊ diꝛigentis xiij. Curã carnis ne feceritis in leſiderijs.
i.ß ie aliaꝝ virtutũ tanq; exequẽtiũ.vñ ſolet dici ꝙ; vitare ma⸗ ibi glo. ſic ſumẽda ſunt alimẽta q̃i medica⸗
cctd la eſt virtutis prudẽtie tãqᷓ; oñdẽtis viã aliaꝝ virtutũ ꝓ⸗ zta. ö̊ medicamẽta ſumẽda ſunt 'm arta⸗
Nfurx gredientiũ in via.l Ad aliud qð diẽ Herñ. Si ſola gu tionẽ aĩtis medicie naturał.̊ ⁊ alimẽta qꝗᷓ ſunt ſumenda
ittat la peccauit ⁊c. Põt dici ꝙ eſt mitipler ieiuniũ.ſ.ieinniũ ſcʒ ieiunijs:ſitr ſunt ſumẽda m artatõz artis ſpũał. ars
bien abſtinẽtie a peccato moꝛtali. Vſa lviij · H ẽ ieiuniũ qð ele⸗ aũt ſpũalis virtꝰ ẽ. ꝛc. 4 Pret. m artem medicine na
ighc gi. diſſolue colligatões impietatis. Iteʒ eſt ieiuniũ abſti⸗ turalis ñ ſunt ſumẽda medicamẽta a quolibʒ in qlibet
difnt ⸗ nẽtie a gaudio coꝛꝑali voluptate. ð q Tbobie.ij. nũꝗqᷓ tꝑe.nec ſiłr medicamẽta ſpũalia ſunt ſumẽda a quolibet
gen, cũ ludẽtibo miſcui me. YItẽ ẽ ieiuniũ abſtinẽtie a cibo coꝛ⸗ in quolibʒ tꝑe. ̊ ᷣm dictamẽ artis medicine ſpuᷣal cuʒ
crd pali. PP⸗. Genua mea infirmata ſunt a ieiunio. Verbũ quodaʒ moderamie? abſtinẽtia. abſtinere hmõi ẽ mo⸗
Berñ . intelligendũ ẽ de ieiunio pᷣmo mõ ſumpto vel ſe tus ſiue actus virtutis. ¶ Pꝛet. ibideẽ Außg. glo. qð ſatis
iin cũdo:nõ tercio. ſicut enĩ peccatoꝛ omia mẽbra expomit i eſt ſaluti parũ ẽ delectatõi vbi virt⸗ moꝛał. S abſtinentia
iß actu peccati ⁊ voluptatẽ aſſegꝗt in actu peccãdi: ſic debet hmõi ad virtutẽ ſpectat moꝛalẽ. 4 Pret · Hiere. xxxv. ſuꝑ
dis⸗ affligere oiĩa mẽbra ieiunãdo a pcto ⁊ a delectatioe ⁊ vo⸗ illo.¶5 bibetis vinũ. Glo.nõ magnu ẽ ſi ab illicitis ab⸗
fe luptate peccati.vt ꝑ q̃ peccauit: ꝑ hec ⁊ toꝛq̃at᷑ Sap.xj · ſtinemꝰ:̊ ſi a licitis ꝓpt reuerẽtiã eiꝰ g ea ꝓpt infiꝛmita⸗
. Ad aliud qð obijcit᷑ꝙ id ſolũ ieiuniũ placet ⁊ ẽ ſatiſ/ tẽ nr̃aʒ nobis ↄceſſit. Aagnũ gẽ gyter reuerẽtiam dei a
ſnn factoꝛiũ qð fit in abſtinẽtis a pcto ⁊c.veruzʒ eſt. nec tñ ex licitis abſtinere.quare h̊ eſt opꝰ virtutis. 4 Pret. xxxvj·.
h ſequit᷑ ꝙ debeat difmiri ꝑ abſtinentiaʒ a pcẽo.qꝛ ſi h: Hiere.ſuꝑ illud. Predicauerunt ieiunium. Blo. vt qui
w⸗
ı

ꝑ luxum peccauerũt:ꝑ abſtmentiã abluant᷑.ex q̊ͥ arguit᷑

vt prius.4l Pret. Dañ.x.panẽ deſiderabileʒ nõ comedi
caro ⁊ vinũ nõ introierũt in os meũ. Glo.a cibis deli⸗
fatis abſtinuit:qð maxie faciendũ eſi tpe ieiuniij. ẽ vir⸗/
ius a placitis abſtinuiſſe bonis.g̊ hmoi abſtinẽtia ẽ vᷣtꝰ
vel actus virtutis.ij Pꝛet.augꝰ.li.euãgelicaꝝ qõnũ.tã⸗
to minus delectat carnalia:quanto ſagina ſpualiuʒ ma
ioꝛ.quare manifeſtũ eſt ꝙ telectatio carnaliũ delectatõʒ
ſpuᷣaliũ repᷣmit:⁊ ecõuerſo.q̃re ⁊ abſtinẽtia a carnalibo

clectabilibo auget ſpũaliũ ſaginã ⁊ delectatõneʒ.g̊ ⁊c.

Pret. Liero. D Julianũ.vſus carniũ ⁊ potus vini ſe⸗
minariuʒ eſt libidis.h̊ abſtinere a ſemĩario libidis ẽ actꝰ

virtutis vel virtꝰ.q̊ ⁊c.¶ͥ Pret.ꝗcquid iuuat naturã coꝛ

ꝑaleʒ ð moꝛbũ:vel eſt virtꝰ vel opꝰvᷣtutis iuuate vel ſup⸗
addite.ꝗ̊ ſiir quicqꝗd iuuat ↄtra moꝛbũ ſpũalez vel ẽ viꝛtꝰ
velopꝰ virtutis iuuate vel ſuꝑaddite.abſtinẽtia a cibo ⁊
potu eſt hmõi.q̃re ⁊c.q¶ Sret.abſtinẽtia hoĩs ſenſualita
tẽ ſuppeditat ⁊ ſubijcit rõni.quare opꝰ viꝛtutis iuuate vł
ſuꝑaddite.abſtinentia a cibo ⁊ potu eſt hmõi.quare ⁊c̃.
Pret. Amb.in hexameron tractãs illud euãgelij.Re⸗
ſpicite volatilia celi qm̃ nõ ſerũt neq; metũt ⁊c̃.ita dic.in
h verbo docet dñs ſimplici cibo oleris eẽ ↄtentũ.ſ̊ his eẽ
ↄtentũ ſacit abſtinentiã hmõi. abſtinẽtia eſt vt prius.
Cõtra.:Ro.xiiij. Regnũ tei ñ ẽ eſca aut potꝰ.ibi glo.

tur ibideʒ.ſQõ.n.vſus ciboꝝ:ſᷣ ↄcupia frenãda ẽ.illð & qͥ

refrenat᷑ vſus ciboꝝ nõ eſt virtꝰ nec actꝰ vᷣtutis.¶ Pret·
ibideʒ dicit glo.Qõ intereſt ꝗd alimẽtoꝝ vel quatu acci⸗/

piat:dũmodo h̊ faciat ꝓ ↄgruẽtia eoꝝ cũ ꝗbo viuit:vel p
vſu nccitatis vel ſalutis. Si aũt ñ intereſi ꝗd alimẽtoꝛũ
vel quantũ accipiat ⁊c.ꝗ̊ tantũ acciꝑe vel parũ vel maiꝰ
nõ eſt actus virtutis. Pret.ibidẽ habet᷑. Juſtificat᷑ ſa⸗
piẽtia a filijs ſuis:qui intelligũt nec in abſtinendo vel in
mãducado eẽ iuſticiã:̊ in equanimitate tolerãdi inopiã
quare ideʒ qð priꝰ.qj Pret.Ro.xiiij. Qui mãducat dño
manducat. Glo.pᷣma ad honoꝛez ? laudẽ dñi.ãgꝗ abſtiet
dño qͥ ad ̊ honoꝛẽ ſubtrahit.ᷓ ideʒ qð priꝰ.4⸗: Pretea.
BGreg.nõ cibus h̊ appetitus in vicio ẽ.¶ SPret.idẽ Greg

Eo tꝑe quo ncciĩtatis debitũ ſoluit᷑ qd voluptas vel ncci⸗

tas exigat ignoꝛat᷑.̊ ſm h̊ ab omni eibo vel potu abſtinẽ
dũ eſt vel a nullo.ſ̊ ab omni nõ põt ſe abſtinẽ.qᷓ a nullo ẽ
abſtinendũ.¶ Pret. Aug. de vera religiõe. In copia vo
luptatũ ꝓſperiſq; ſucceſſibo tꝑaliũ.tẽpantiã ſuam ꝓbat
⁊ roboꝛat hõ.ſ̃ reſpuere illa in qua ꝓbat̃ viꝛtꝰ:nõ ẽ opꝰ
virtutis aut virtus.quare ⁊c.¶ Pꝛet.ſi h̊ eſt opꝰ alicuiꝰ
virtutis nõ ẽ niſi ſobꝛietatis.ſᷣ ſobꝛietatis ñ põt eẽ: quia
opus ſobꝛietatis eſt circa om̃e genꝰ cibarioꝝ tenere me⸗
diũ.vñ nõ diſcernit ſobꝛietas inter cibaria: ſᷣ in omĩibus
tenet mediũ.q̃re abſtinere ab aliquo cibo nõ ẽ opꝰ virtu
tis.4 Pret.virtus eſt certioꝛ omni arte:̊ vbi niłaẽ cer⸗/
titudo in reſpuendo aliqð genꝰ cibaꝛioꝝ nõ ẽ virtꝰ reſpu
ere eniʒ eſt potius deficere ꝙᷓ aliqꝗd facere.¶ Pret. qᷓnto

maioꝛ eſt pugna:tanto maioꝛ eſi coꝛona.ſᷣ ſi ꝗs vtit᷑ oaibo
cibarijs ⁊ exponit ſe omĩbo: eſt in maioꝛi pugna ſi ilł biᷣ

vtit᷑:qꝛ tali maioꝛ debet᷑ coꝛona.ᷓ ⁊c.¶ Pret.omiĩa crea
uit cæus vt hõ eis vteret᷑.̊ nõ vtit᷑ omnibo quãtũ ĩ ipſo
eſt: fruſtrat intentõʒ dei creãtis.quare peccat.¶ Pret.
cuiꝰ vſus eſt malus ipᷣm eſt malũ.quare ſi vſus hmõi ci⸗
bi vel illius eſt malꝰ:⁊ ipſe ciba ẽ malus.Sʒ vidit deꝰcũ⸗
cta q̃ fecerat ⁊ erant valde bõa.q̃re ⁊c.¶ Pret.abſtinẽs
a cibis nec eſt vtens nec fruẽs.̊ actꝰ cuiuſlibet vᷣtutig
eſt vti vel frui.q̊ hmõi abſtinẽtia nõ ẽ opꝰ ᷣtutis. E mRñ
ſio.dðm ꝙ abſtinẽtia hinõi triplici de cã fieri põt.vel ꝓ⸗
pter immudiciã cauendã:vel ꝓpt᷑ infirmitatẽ coꝛꝑis de⸗
clinandã: vel ꝓpter ↄcupiaʒ refrenandã. Circa pᷣmũ mo⸗
dũ errabãt manichei ⁊ ebionite.dicendo abſtinendũ eſſe
a cibis ꝓpter ciboꝝ aliquoꝝ immũdiciã. Abſtinẽ ſecũ
modo ꝑtinet ad medicinã. ̊ abſtinere tercia de cã ẽ virtu
tis tꝑantie. ⁊ hmõi tꝑantia recurrere bʒ m tripliceʒ le⸗
gem. m legeʒ recte rõnis:Fſᷣm legẽ diuinã: ⁊ m legẽ ec⸗
cleſiaſtic.⁊ lex ſecũda ſuꝑaddit pme:tercia vtriqʒ. ri

vſu hoꝝ nõ acquirit᷑ regnũ dei ſicut ñ amittit᷑. ⁊ ſequi

mo modo currit tꝑantia apud phos: qui ꝑ legẽ recte ra

tionis ſenſualitatẽ refrenabãt: ⁊ in cibis ⁊ potibo mediũ

inueniebãt.̊ lex diuina ſuꝑaddit q̃ docet abſtinere vt hõ

liberius aſſurgae expeditius ad diuina.vlteꝛiꝰ autẽ lex
ecciaſtica qᷓ ꝑ pnie ſacramentũ hoĩeʒ ſanat ſpũalit᷑:iniũ⸗

gendo vni abſtinentiã a vino:alij a carnibo ⁊c. ᷣm pecca⸗
ta diuerſa.⁊ ſᷣm ꝙ ↄſiderat illis expediꝛe abſtineꝛe.ergo

opus eſt virtutis fiat modo debito ꝓpter finẽ debitũ.⁊ cõ
cedẽde ſunt rõnes ad hanc ꝑteʒ. 4! Ad illud qð pᷣmo obij
cit᷑ ↄtra hoc.ſcʒ ꝙ regnũ dei nõ eſt eſca ⁊ potꝰ ⁊c. Põt di⸗
ci ꝙ aplus loꝗt᷑ ꝙ̃tũ ad illos ꝗ abſtinebãt ab aliꝗbus ci⸗
bis abſqʒ rõne vel intuitu vᷣtutis: ̊ ꝓpter ipſa cibaria.
vnde loquit᷑ ↄtra illos qui decernebãat inter cibaꝛia:dicẽ
do quedꝗ eſſe ↄmedẽda quedã nõ.qꝛ erant immunda ᷣm
eos.Vñ eodeʒ caplo ibi.qui aũt infirmus eſt.dic glo.id
eſt ꝗ cibos diſcernit reputãs alios mũdos alios immun
dos. vſus aũt talis.i.ſic diſcernẽtis.nõ eſt regnũ.i.vſu ta
li nõ acꝗrit᷑ regnũ. Ad glo.que dicit ꝙ ñ intereſt quid
alimentoꝝ ⁊c. Põt dici ꝙ nõ intereſt q;tũ ad legeʒ medi
cine.vñ ſubdit᷑ in glo. dũmodo illud faciat ꝓ ↄgruentia
boĩm ⁊ ꝑſone ſue ⁊ valitudine ſue nature. differt tñ qtũ
ad legeʒ pnie. Ylel nõ intereſt aliqd elem̃toꝝ ⁊c̃.ſcʒ qᷓtũ

ad vſuz vel ad actũ cibatõis:lʒ interſit q̃tũ ad ↄcupiam

vtentis.vñ glo.nõ vſus ciboꝝ:ſ̊ ↄcupĩa eſt refrenanda.
4 Ad aliam glo.que dicit nõ abſtinẽdo vel mãducãdo eẽ
iuſticiã. Põt dici ꝙ illa glo.ſic intelligit᷑.ꝙ iuſlicia q̃ hõ
eicit᷑ iuſtus nõ eſi in m inducãdo nec bibẽdo:łᷣ ĩ equani
mitate tolerandi inopia.bec aũt eq̃nimitas ñ põt habe⸗

ri niſi ꝑ exercitiũ in virtutibo.¶¶ Ad illud qð obijcit ꝙ; ꝗ .

nõ mãducat ſubtrahit honoꝛeʒ deo ⁊c.Põt dici ꝙ nõ eñ

nece.qꝗa ⁊ mãducãs ⁊ nõ mãducãs.i.ieiunãs referendo

vtriq; ad deũ honoꝛãt ipᷣm.vñ ſicut ñ ſequit᷑.̊ eſt bonuʒ.
g eius oppoſitũ eſt malũ.qꝛ vtrũq; põt dirigi ĩ bonũ finẽ
ſcʒ boc ⁊ ſuũ oppoſitũ.ſic eſt in ꝓoſito.nñ h̊ argumentũ
nõ valet.manducãs honoꝛat deũ.gᷓ nõ manducas ſiue ie
iunãs in honoꝛat vlł ſubtrabit honoꝛẽ deo. qꝛ lʒ duo oꝑo
ſita nõ ſimul eſſe pñt vera ⁊ falſa.pñt tñ duo oppoſita ſił
eſſe bona:eo inõ quo pñt ſimul eẽ. Rõ hmõi eſt. ꝙ veruʒ
⁊ falſum nõ ſoꝛtiũt᷑ eſſe oppoſitõis ex relatiõe ĩ finẽ: ſicut
bonũ ⁊ malũ que ꝓpꝛie dicũt ↄditõʒ finis.q Ad illud qð

obijcit. ꝙ cibus ñ eſt viciũ ⁊c. Põt dici ꝙ ̊ intelligendũ

eſt ꝑ ſe ⁊ cauſatr.⁊ qꝛ refrenãdo appetitũ vſus cibi vicio⸗
ſus reprimit᷑ideo circa vtrũq; eſt virtꝰ.ql.¶ Pret.axppetitꝰ
libido qñq; excitant᷑ ⁊ augent᷑ ex vſu ſine ſumptõe cibi
delicati. ꝓpter hoc ab hmõi abſtinendũ eſt.⁊ opus virtu
tis eſt abſtinere.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.q tꝑe qͥ nccĩtatis
debitũ abſoluit᷑ ignoꝛat᷑ ⁊c. Põt dici ꝙ lʒ h̊ ſit verũ ſʒ ꝗ
mediũ pᷣciſuʒ diuidit int᷑ nccitateʒ ⁊ voluptateʒ:ñ tamẽ ẽ
oĩno verũ ſᷣm ꝙ mediũ magis dilatatũ diuidit. vñ vᷣbuʒ
ꝓoſitũ nõ eſt vſq;quaq; verũ in omni ↄmeſtione.vnð vt
dictũ eſt.qñ ſumũt᷑ delicata auget᷑ voluptas in ipᷣa come
ſtione.⁊ vſus recedit a medio qñqʒ plus qñq; minꝰ. ꝗꝓpt
qð virtutis actus eſt abſtinere:lʒ mediũ pᷣciſuʒ ignoret᷑.
¶Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ in copia voluptatuʒ ꝓſperiſqʒ
ſucceſſibus ꝓbat homo ⁊c. Pot dici ꝙ in cibis ꝓbat hõ
ſuam tꝑantiã ⁊ illam roboꝛat qñ abſtinet ab illis: nõ ꝗa
ſumat.vñ abſtinens in abundãtia ferculoꝝ tꝑantiã ſuaʒ
roboꝛat.vñ qui abſtinet a cibis ⁊ potibo nõ reſpuit illaq
