Eſt aut duplex effectus.vnꝰ reſpectu ↄgni
tiue:alter reſpectu oꝑatiue.vnꝰẽ ad dilcer
nendũ: de quo pꝛimo.alter ad refoꝛmãdũ:
de quo ſecundo.

rticnlus primꝰ

Rimo g̊ põt queri.quare effectus iſte ꝗ eſt ad
diſcernendũ rõne caracteris: nõ eſt in om̃ibo
Docramẽtis. Si.n.in omni ſacram̃to cũ datuꝛ
aſſunt bñdictões:cũ bñdictõne aũt datur impᷣſſio ſic ipᷣa
ſignatio oñdit exterins. videt᷑ q̊ ꝙ in om̃i ſacram̃to ſit eſ⸗
fectꝰ diſcernẽdi ꝑ caracteris impᷣſſiõʒ. Pret᷑.ſi caract᷑
ꝓpt h ẽ vt ceſignet᷑ ꝙ illa res ẽ ſanctiſicata.⁊ ſctificatio fi
at in omnibo ſacr̃is.impᷣſſio ̊ pdicãe hmõi ſanctiſicatõzʒ
factã dʒ eẽ in omnibo ſacr̃is.⁊ ſic qͥdlibʒ ſacr̃m hũit hũc
effectũ.&̊ aũt ñ videmꝰ niſi in tribo.ſ.baptiſmo.ofirmati
one. tneg adlas ummarie dom eſt ad pne.infra
enĩ diffuſe aget᷑ de caractere.ꝙ oĩa ſacr̃a q̃ ſunt cã gratie
rõne oꝑis oꝑati oꝛnãt ip̃am aĩam:⁊ oꝛnãdo aliquo modo
ſignãt.Si.n.aĩa añ ſuſceptõʒ ſacr̃i cuiuſcũq; qð ẽ cã gre
viſibiłr apareret ſuo mõ.ſ.alicui videlicʒ angelo vel aĩe
gloꝛificate.⁊ poſt bñ diſcerneret ⁊ gnoſceret aliquaʒ ſa
ctã fuiſſe innouatõʒ circa ipſaʒ.qð eſſe nõ poſſet niſi ali⸗
quã impᷣſſioneʒ ſine ſignatõʒ recepiſſet ex ipſo ſacram̃to:
nõ tñ ſignatũ impᷣſſione ꝑpetua:cuiuſmõi eſt ſignatõ ca⸗
racteris ꝓpꝛie ſumpto caractere.ſec omĩa ſacra hũc ef⸗
fectũ habueꝛũt.Sũt.n.quedaʒ que multotiẽs dant᷑ eo ꝙ;
multotiẽs indigemꝰ. Sũt aũt alia que ſemel dãt᷑ taqꝙᷓ ad
vnicũ effectũ determiata. In deſignatõe ̊ hoꝝ vltimoꝛũ
fit imp̃ᷣſſio ꝑpetua qua fit diſcretio vt decetero nõ ſacret᷑
In deſignatoe vᷣo pꝛimoꝝ nõ fit impᷣſſio ꝑpetua.ne ſi fie⸗
ret:iniuria fieret ſacr̃o ſi iteraret᷑. Indigemus aũt ter
ↄtinuũ lapſuʒ actualis peccati ꝙ iteret᷑ pnĩia. Indigemꝰ
etiã remedio ꝓpter frequẽtez infirmitatẽ.ſ.ſpũaleʒ ⁊ coꝛ
ꝑaleʒ. IJdeo iterat᷑ vnctio extrema que ad hoc dat᷑ infir⸗
mis. Indigemus etiã ꝓpter ↄtinuã deꝑditõzʒ ſpũalẽ q fit
ex ꝑte ſpũs ſicut ex ꝑte coꝛꝑis frequẽti nutrim̃to ſpũali.
⁊ ita ꝙ frequẽt miſtret᷑ ſacrᷣm eukariſtie.⁊ ideo nõ fit in

„*

7

his hmõi impᷣſſio ꝑpetua ad diſcernendũ. Mõ ſic aũt eſt
in baptiſmo ⁊ cõfirmatõe ⁊ oꝛdine.Semel.n.fit deletio
oꝛiginalis pct̃i. Semel dat᷑ cinguluʒ militie ſpũalis ſic ĩ
coꝛꝑali apparet. Semel dat᷑ ptãs miſtrandi ſpũalr.⁊ de
alijs dicet᷑.j.diffuſius.a ideo in his dat᷑ quedaʒ impſſio
ꝑpetua quã caracterẽ noĩamꝰ.vt vlteriꝰ ſacro hmõi per
iteratõʒ ñ fiat iniuria. De mrionio aũt manifeſtũ ẽ ꝙ qꝛ
ↄtingit indigentiã illã multiplicari:eo ꝙ oꝛiginalis ↄcu
piſcẽtia carnis ſꝑ infeſtat: mrĩoniũ ẽ in remediũ illiꝰoꝛi⸗
ginalis ↄcupie.ideo ↄcedit᷑ in ꝑſonis ſecularibo mrĩonij
Fm prius poſterius multiplicatõ. In his & fit effectus
ad diſcernendũ:in his ñ fit.quare aũt quedaã ſic ſe habẽt
edã nõ:amplius ſuo loco dicet᷑.

rticulus ſecũdus

Onſequẽt᷑ querit᷑ de effectu refoꝛmatiõis. Eſt
aũt duplex effectus. vnꝰ otra malũ de qͥ pᷣmo:
alius ad bonũ de quo ſcdo.Effectꝰꝗ ẽ ð malũ
dicit᷑ remediũ moꝛbi ſpũalis.¶ Circa qð põt qri:cũ ſint
q̃tuoꝛ inflicta bomĩ.infirmitas.ignoꝛantia.malicia ⁊ cõ
cupĩa:ſicut dicit beda.Contra infirmitatẽ habemꝰ cõfir
mationẽ extremã vnctõz.ↄtra ↄcupiam mrioniũ. cõtra
maliciã videat᷑ haberi pnĩa.vel ſi nõ habet᷑ ↄtra maliciã
ſic dictã põt queri.Quare nõ habemus aliqð ↄtra igno⸗
rantiã vel ↄtra maliciã vt eſt pena.¶! Iteʒ eſt quoddã ſa
cramentũ tm̃ in remediũ oꝛiginalis peccati.ſ.baptiſmꝰ.
alið ĩ remediũ ſcʒ actualis moꝛtalis vnicũ ſcʒ pnia: q̃re
nõ eſt vnicũ in remediũ venialis peccati ̊ plura.⸗.. Pꝛe
terea.oꝛdo nõ videt᷑ eẽ in moꝛbi ſpũalis alicuiꝰ

cum ſit datus ad miſtrandũ.¶ Ad qð dm eſt. ꝙ igno⸗
rantia eſt defectus quidam in cognitiua.Sacramta aũt
ꝑ ſe dant᷑ ad tollendũ defectũ in motiua.⁊ ideo nõ rñdet
ei aliqð ſacr̃m ꝑ ſe.In oꝛdine tñ ſacerdotali dat᷑ quedaʒ
auẽtas diſcernendi.ſᷣ̊ hoc magis ad ptãtem ꝑtinet qᷓ; ad
cognitionẽ:lʒ clauis ſcientie noĩe deſignet᷑.¶ Ad illð vᷣo
qð obijcit᷑ de malicia.dðm ꝙ malicia ᷣm ꝙ ſonat ĩ penã
in remediũ illius eſt etiam pnĩa rõne alicuiꝰ ſue ꝑtis ſeʒ
ſatiſfactõis.Sicut.n.ꝓnitas ad malũ ſequit᷑ ad peccatũ
ita quedam eſt habilitas ad bonũ ex ſatiſfactõe.q Ad il⸗

lud vᷣo qð obijcit᷑:quare plura ſunt cõtra veniale pecca⸗

tũ.rõ eſt.Quia veniale peccatũ eſt ſine quo vita iſla non
agitur in nobis:⁊ ideo multis indigebamꝰ remedijs cõ⸗
tra illud. Septies.n.in die cadit iuſtus ⁊ reſurgit. Et ñ
eſt iuſtus in terra qui non peccet. el põt diſtingui.ꝙ ẽ
vnũ ſacr̃jm qð ſemel datuꝛ ⁊ ↄtra illud qð ſemel ↄtꝛabit᷑:
2 illud eſt baptiſma qð ẽ vnicũ remediũ ↄtra oꝛiginale:a
ſemel dat᷑.Et eſt pnĩa que dat᷑ otra actuale moꝛtale pri⸗
cipaliter.⁊ eſt vnicũ in ſpecie ſacramẽti:bᷣ multotiẽs dat
qꝛ cadit homo pluries in moꝛtale.Et eſt ſacramentũ qð
datur ↄtra veniale.⁊ qꝛ illud multotiens ⁊ multis mõis
ↄtrahit᷑:dãt᷑ multa ⁊ multotiẽs ſacram̃ta.4. Ad vltimũ
ddm.ꝙ lʒ ſacim oꝛdinis nõ ſit per ſe ↄtra remediũ mor⸗
bi: eſt tũ mediantibo alijs.illud.n. eſt qð dat᷑ ad miſtran⸗
dũ alia ſacr̃a.⁊ ideo alijs mediantibo valet ð remedium
moꝛbi. Si tñ eẽt ↄtra remediũ moꝛbi alicuiꝰ ꝑ ſe: G eẽt õ
infirmitatẽ ſiue impotentiã quandiY.

Lonſequeter dicen .S. j.
dum eſt de effectu ſacramentoꝝ qui eſt ad bonuʒ. Circa
qð querit᷑.vtꝝ eadeʒ gratia ſit in ſacr̃is ⁊ virtutibo⁊ do
nis. Et videt᷑ ꝙ eadeʒ.cum.n.vtrobiq; ſit gr̃a gratumfa⸗
ciens.In ſacramẽto.n.baptiſmi ⁊ pnie ⁊ eukariſtie ⁊ cõ
firmatõis ⁊ extreme vnctõis eſt gr̃a gtumfaciẽs. In vir
tutiba etiam ⁊ ſepteʒ donis ſiłr eadeʒ eſt gratia gratüfa⸗
ciens nõ diuerſe.reſtat ̊ᷓ ꝙ eadeʒ gratia in his ⁊ ĩ illis.
¶ Item ꝑ grãm in virtutibo ⁊ donis tollit᷑ culpa ⁊ ſeque
la culpe. pᷣ idem fit ꝑ grãm in ſacꝛis.ꝗ̊ eadẽ gꝛa eſt.¶ Itẽ
cum ſint tria genera bonoꝝ.ſ.maioꝛa media ⁊ minima:
conſtat ꝙ vtrobiq;ʒ gratia eſt de bonie maioꝛibo.lla au
teʒ bona maioꝛa ſunt quibo recte viuit᷑ ⁊ quiba nemo ma
le vtit᷑:.que deus in nobis ſine nobis oꝑat᷑.reſiat ea⸗

xm eſt gratia in ſacram̃tis que in virtutibo.Eodem mõ
in donis.donũ enim eſt qð ex mera liberalitate dãtis ex⸗
hibet᷑.reſtat ̊ ꝙ eadeʒ eſt gr̃a in ſacꝛamẽtis.qꝛ illa que ẽ
in ſacram̃to ex mera liberalitate diuina exbibet᷑ Con
tra.qui hʒ grãm vnius ſacramẽti nõ ꝓpter h̊ bhʒ grãm al
terius:ſicut hñs vnũ ſacim nõ ꝓpter hoc hʒ aliud.vᷣ qui
hʒ grãm qua infundit᷑ vna virtus:hʒ gꝛãm qua alia in⸗
fundit᷑.ex hoc.n.eſt qð dicit᷑:qui hʒ vnaʒ bʒ omẽs.Et ſi⸗
militer qui hʒ vnum donũ exr illis ſeptem hʒ omĩa.reſtat
Sꝙ non eſt eadeʒ gr̃a in ſacram̃tis ⁊ virtutibo ⁊ donis.
AItem gratia in virtutibo neceſſaria fuit añ lapſuʒ bu⸗
mane nature.viꝛtutes.n.nõ defuiſſent homĩ exñnte in ſta
tu innocentie:lʒ.n.nõ eẽnt oĩno ad eoſdeʒ actus ad quos
ſunt modo.ſed ſacramẽta nõ tũc fuiſſent nccia.̊ nõ ẽ ea⸗
dem gratia in ſacram̃tis ⁊ virtutibo ⁊ donis. E autẽ ſa
cramenta nõ tunc eẽnt ncc̃ia:haberi põt ex h.ꝙ ꝑ ſacrᷣm
datur gratia reficiens. h̊ in ſtatu primo nõ fuit nece bẽe
gram reficientẽ.̊ non fuit neceſſe hr̃e ſacꝛa.⸗! Itez gtia
in vitutibus per ſe eſt recta ad oꝑandũ.vt pʒ ex viꝛtutis

diffinitõne. Gratia aũt in ſacramtis eſt ꝑ ſe ad ſanãädum

a vulneribo.quoꝝ aũt principioꝝ ſunt diuerſi effectus ⁊
ipᷣa inqtum hmõi ſunt dꝛñtia.ꝗq̊ gra hec ⁊ alia ſunt diffe
rentes. ¶ Ad qð rnderi põt.q ſm ꝙ eognoſcimꝰ habitꝰ
ꝑ actus pꝛios:differũt rõne gr̃a ſacramtalis ⁊ ga vir⸗
tutum ⁊ donoꝝ.vt gr̃a ſacramẽtalis ꝓprie ſit ad ſanãduʒ
a vulneribo nature leſe. Gratia vᷣo que eſt virtutum vel
donoꝝ inqᷓ;tum hmõi ad facile vel expedite oꝑandum vel
ſuſtinendũ.nihilominꝰ tñ cum gratia ſacramtali dat᷑ ꝗ⸗
tia ad bñ oꝑandum.vñ cum ꝑuulo in baptiſmo infundi⸗
tur a qua liberat᷑ a culpa oꝛiginali ⁊ pena ſibi rñdẽti:
nihilominꝰ datur gr̃a qua cuʒ adultus ſit valeat bñ ope
rari.Qõ.n.oꝑtʒ de nouo infundi ei aliam grãm vt vale
at bñ oꝑari.Sʒ cũ primo dant᷑ virtutes: ſicut habetur ĩ
ſent᷑.ex eis tñ nõ elicit᷑ oꝑatio niſi cum vires ſunt expedi
te.De dꝛñtia aũt virtutũ ⁊ donoꝝ nõ agit᷑ :cum nõ ꝑti⸗

neat ad ꝓpoſitum. Cum ꝗ̊ querit᷑.vtꝝ ſit eadeʒ gra in ſa⸗

cramẽtis ex vna ꝑte ⁊ virtutibo ⁊ donis ex alia.põt rñde
ri ꝙ ad alteꝝ ꝑ ſe eſt illa:⁊ ad altexꝝ illa.põt tñ eadem eẽ
in ſuba aliqn ⁊ aliqñ differens.⸗¶ Ad obiecta aũt rñdẽ⸗
dum eſt. ꝙ cũ vtrobiqʒ ſit gra gratũfaciẽs:nõ tñ opoꝛtet
eadeʒ rõne determĩari ꝗpter effectuũ diuerſitateʒ. nec ex
virtute omĩs ſacr̃i noue legis dat᷑ ga gratũſaciẽs:ſed ex
data tũc vel prius datur aliꝗs effectus illius gꝛe.ð.ꝗ. ad
h ꝙ aligꝗs digne accipiat eukariſtiã exigit᷑ ꝙ hẽat gratiã
gratũfaciẽtẽ:⁊ ex vi ſacram̃ti dat᷑ effectus illius gratie.
Ad aliud dðᷣm. ꝙ ex eadez gꝛa in ſubſiantia: tollit̃ cul
pa ⁊ datur habilitas ad bñ oꝑandũ:lʒ nos ita ratõne di
ſtinguemꝰ. 4¶ Ad aliud doᷣm.ꝙ vtrobiq;.ſ.in ſacꝛis ⁊ in
virtutibo dat᷑ gratia que computat᷑ inter maioꝛa bona.
Ad alia vᷣo que obiecta ſunt ex alia ꝑte dõᷣm.ꝙ lʒ bec
it dꝛñtia inter ſacr̃a ⁊ virtutes:ꝙ qui bʒ vnam virtuteʒ
gratuitã hʒ omẽs:nõ ſic aũt eſt in ſacramẽto: ꝙ ꝗ bʒ vnũ
bʒ omĩa.nõ ex hoc ſequit᷑ quin gẽa poſſit eadeʒ: pᷣ ex h ſe

quit᷑ ꝙ nõ eſt ideʒ virtus ⁊ ſaczm. hoc etiã ſequit᷑ ꝙ gra

in ſacram̃tis aliquẽ ꝓpꝛinz effectũ determĩat:ꝗ diſtingui⸗
tur ab effectu appꝛopꝛiato donis ⁊ virtutibo.¶ Ad ſcoõm
ðdᷣo ex illa ꝑte dom eſt.ꝙ lzʒ ſacꝛa nõ eẽnt nccia in ſtatu in⸗
nocẽtie:nibilominꝰ põt eẽ eadeʒ ga que mõ dat᷑ in his
in illis.quia illa que tũc dabat᷑ ad vnũ effectũ ßm ſta⸗
tum illum eo ꝙ nũc eſt maioꝛ neceſſitas: nũc dat᷑ ad du⸗
pliceʒ effectum vel multipliceʒ rõne ſtatus differentis. ſi⸗
cut ꝓ ſtatu illo nõ dimittebatur culpa que nõ eꝛat:nunc
autez dimittit᷑. ⁊ ideo nõ oꝑtet ꝙ gẽa que eſt modo ad di
mittendũ culpam ſit alia ab illa qua habilitat᷑ hõ ad bo⸗
num oꝑandum:ſᷣ ex eadeʒz põt vtrũq; effici ꝓ tꝑe nature
coꝛupte.¶ Ad aliud dõm.ꝙ illa ratio nõ arguit diuerſi
tateʒ ſubſtantie:ſ̊ drñtiaʒ rationũ inqtum eſt ſanansa
vulneribo quibuſdam ⁊ inqtum eſt ad recte vel erpedite
oꝑandum. Pret᷑.diſtinguitur inter ſacramẽta legis gra
tie ⁊ virtutes.ꝙ virtutes aſſimilàt nos deo inqᷓtũ bmõi.
Gr̃a aũt inqᷓtũ eſt ſacramẽtalis aſſimilat nos mediatori

— — ouaa rCrCr⸗ —M

— —(G—— — —„ —-—88S-—GQB—

— — — — — —⸗æñ

— . — —

mms
is ex.
LCon
amal
qui
lia in⸗
Et ſi⸗

adquos
nöte⸗
auteſ
pſacin
nccehie
Meziin
rutntis
Gnädun
fbeng:
nt diſt
habit⸗
iaflr/
nichz
te
urel
ti⸗
und⸗
K:
noe
Ne
betpri
epedi
högen
ninſa⸗
rüce
nct
ie⸗/
vrtet
Eer
der
za
Fni
ratie.
likaal
onedi
iSain
bom.
phͤbee
imq;
Hʒ fni
erbſe
vct
ngus
ſconn
wim
n bis
nſia⸗
Aru⸗
tisſi
tnon
ad
ad bo
nawie

dinci

Nonei
vg⸗
ol.
gori

Lueſtio

xpᷣo in quadazʒ ꝓpoꝛtionalitate. Qam xpᷣus ꝓ nobis foꝛ⸗

titer pugnans in ara crucis eſt ↄſecratus ſacerdos inet⸗
nũ ⁊ ſponſus eccĩe reſurrexit.oleo gꝛatie in coꝛꝑe ⁊ ĩ aia
telibutus.in quo notat᷑ hõ ſuſcipiẽs ſacram̃ta gerens ſi⸗

gnaculũ xp̃i paſſi ⁊ ſub alijs diſpoſitõib⸗ exñtis. Simili
tudo aũt conſiſtit in gratijs que ſunt in virtute ſacramẽ⸗

toꝝ digne ſuſcipiẽti.vltima autẽ aſſimilatio erit in gła.

Et nota ꝙ pᷣm potentiã virtualeʒ fuit prima aſſimilatõ
Fᷣm aũt ſacram̃ta que ſunt ſigna ſequẽs ſᷣm głam.vltima

aũt ſigna reſpiciũt ſapiam. vnde aug.li.de tri.dyaboluʒ

vicit deus:nõ potẽtia ſᷣ ſapĩa. „
iemde quintũ

toꝝ noue legis. Et querit᷑ vtrũ aliquo mõ
ſint diſpẽſanda mĩſterio angeloꝝ.Et ꝙ ñ:
videt᷑.dicit.n. PHugo.Tria ſunt in ſacra⸗
mentis:ſimilitudo ex creatione:inſtitutio ex diſpenſati⸗
one:ſanctificatio ex bñdictõne. Prima eſt indita ꝑ crea
toꝛeʒ.ſecũda adiuncta ꝑ ſaluatoꝛeʒ. tercia miniſtrata ꝑ
diſpenſatoꝛeʒ. Et vt iple determĩat ↄſequenter:diſpenſa
toꝛ eſt ipſe ſacerdos qui ſanctificat ipſa elemẽta.Ex quo
videtur ꝙ operatio nore onuas in collatione vl

( Onſequẽter querit᷑ de diſpenſatõe ſacram̃

—

diſpenſatione ſacramẽtoꝝ Contra.dicit DHug. Quia
homo viſibilia concupiſcẽs toꝛꝛuptus fuerat: cõgrue re⸗
ꝑandus in eiſdeʒ viſibilibo ſalutis occaſioneʒ reciꝑe de⸗
bebat.vt ꝑ eadeʒ reſurgeret ꝑ que coꝛuerat.Ex hoc vlti⸗

mo xverbo põt inferri.ſi homo coꝛꝛuerat ꝑ angelũ: re⸗

ſurgere debuit ꝑ eundeʒ cooꝑantezʒ iu collatõne ſacram̃⸗
toꝝ.qꝛ in hac materia loquit᷑ Hugo.ſ̊ cooꝑari nõ poſſet
niſi diſpenſando.q̊ ⁊c.q Iteʒ quia conuptus fuit ⁊ pec⸗
cauit ſubijciendo ſe angelo.i.dyabolo:ab angelis debe⸗
ret querere ſaluteʒ. ⁊ iia vt prius.q¶ Item angeli cooꝑã
tur bomĩ ꝓficienti oꝑibus virtutis:quare nõ ſiłr relur⸗
genti oꝑibus ſacramẽtoꝝ.4. Item ex eo ꝙ a primo hoĩe
erat tranſfuſum ad alios peccatũ:qui primo peccauit ⁊
fnit cauſa peccati alioꝝ:cõgruebat vt eſſet reꝑatio ꝑ ho⸗
minẽ:vt habet᷑ ab Anſel.⁊ ab Aug.Eadeʒ ratione cuʒ
angelus fuit cauſa peccati qð tꝛanſfuſum eſt ad omnes:
videt᷑ aliqno modo ꝙ miniſierio angeloꝝ deberet fiẽi re
ꝑatio.i Iteʒ cum homo ꝓpꝛie purgat᷑ ꝑ ſacramenta: h̊
miniſteriũ angeloꝝ reſpectu noſtri eſt in tribo.ſ.purga⸗
tione.illuminatione.ꝑfectione.Angeli.n.vt dicit Dyo.
purgant ⁊ illumĩant ⁊ ꝑficiũt.igit᷑ ⁊c.q¶ Si rñ̃deatur.q
quia ſpũs ſunt:nõ eſt eoꝝ exhibere miniſteriũ coꝛpoꝛale
tũc querit᷑ quare ꝑ illos nõ fit aliqð opus ſpũale:ſicut ꝑ
opus oꝑatum in ſacramẽtis. ERñnſio.multiplex ẽ cau⸗

ſa quare non exhibet᷑ aliquid in ſacramẽto oꝑatõe ange⸗

lica. Ana eſt.vt tota reꝑatio hũana gratie ſaluatoꝛis de
beatur.vt ſicut illo ſolo facta eſt reconciliatio ꝑ moꝛteʒ:
⁊ illo ſolo fieret reꝑatio ꝑ ſacramẽta.i.que virtuteʒ bñt
a moꝛte. Itẽ alia.vt euidentioꝛ eẽt diuina iuſticia in pu⸗
nitione dyaboli:qui ꝓcurauit lapſum bũanũ.quia ſi hõ
aliquo modo eſſet reꝑatus natura angelica: videretur ĩ
aliquo ſatiſfactum eẽ de iniuria facta deo in oblatõe bo⸗
minis.a ſimili in redemptõne hũana ↄueniẽtius fuit ſa⸗
tiſſactum deo de iniuria ſibi facta ab homie: qꝛ ꝑ hoĩem
facta eſt recõciliatio.vñ Anſel.Quia homo deliquit ſa⸗
tiſfacere debuit.alius tñ fuit qui ſatiſſecit ⁊ qui deliꝗt.
Item alia.vt virtus ſaluatoꝛis euidẽtioꝛ appareret:qꝗ vi⸗
libus creaturis contulit virtuteʒ curandi. Alia cauſa ẽ
ↄuenientia ſacramẽti.ↄuenit enĩ vt ſacaamentũ ſignificet
exterius qð interius oꝑatur.qð non poſſet eſſe ſi fieret ꝑ

angelũ cuiꝰ opatio eſt inuiſibilis ſicut ipe.ↄuenit eniʒ vt

ꝑ miniſtrũ ſenſibilẽ ⁊ huiꝰ oꝑatõz ſignificet᷑ auctoꝛ inui
ſibilis oꝑãs interiꝰ ⁊ oꝑatio interioꝛ. Sũt et᷑ cauſe q̃re
nõ ſit remediũ ſacramẽtale ꝑ angelicã oꝑatõʒ.ſ.plenitu⸗
do diuine miſcðie.euidẽtia dine iuſticie.manifeſiatio di
uine potentie.ↄgruentia ſacram̃ti.ꝗ Ad prima d uo ob
iecta dm eſt.ꝙ ſi in ðᷣbo Hug.aſſignaret᷑ tota rõ quare

ſacram̃ta in his viſibilibo inſtituta ſunt bñ teneret arga

vüj.
mentũ.iQon.n.eſt ꝑ hoc tota cauſa ꝙ ꝑ boc cecidit neqʒ
ꝙ illis coꝛuptus eſt. Pret᷑.nõ eſt ſile de coꝛꝛuptõne otra
cta ab illis ⁊ dyabolo.qꝛ creatura viſibilis ĩ nullo deme
ruit.nec fuit ex malicia creature ꝙ bõ cecidit: ſiẽ fuit ex
malicia dy aboli.vñ nec ſibi in ſe nec ſibi in natura cõſi⸗
mili debuit hõ hũiliari ꝓpt᷑ HG.4:.(:l“:d aliud qð obijcit᷑.ꝙ
ab eo ꝙ natura hũana lapſa eſt pcto hoĩs: reꝑari debuit

x iez ſar vom ꝙ ̊ qð h̊ dr̃ ↄgrueret ſi ↄtingeret an-

gelũ ſatiſſacere ꝓ culpa illa.a ſic ꝓcedit rõ.qꝛ.n.homĩs
pctm ꝑ hoĩeʒ traductũ debuit expiari:cõueniẽs fuit vt ꝑ

hoĩem.Siłtr ſi peccatũ angeli teberet expiari qð fuit cã

quodãmodo tꝛaductõis:ꝑ angelũ fieri debuit.⸗ Ad illð
qð obijcit᷑.ꝙ angeli cooꝑant᷑ homĩ ꝓficiẽti ſiłr debẽt ho⸗
minj reſurgẽti.dðm ꝙ verũ ẽ ⁊ cooꝑant᷑:l ñ miſtrãdo ſa
cram̃ta. In omi.n.ſtatu aſſiſtũt bomi. vñ ꝑuulis aſſiſtũt
euſtodiẽtes a vexatõe dyaboli ⁊ oppᷣſſiõe coꝛꝑali.adultis
excitãdo ad declinatõʒ mali ⁊ exercitiũ boni.¶ Ad alið
qð obijcit.ꝙ angeli purgãt illuiant ⁊ ꝑficiũt.dðʒ q; pur
gatio illa nõ eſt a culpa.qꝛ purgare ſᷣm Hug.ẽ tollẽ tene
bras er ꝑte intellectꝰ.vñ ſᷣm Hugo.purgare ẽ reſpectu
termiĩ a qͥ:illuiĩare reſpectu termĩ ad quẽ. vñ illuiatio ẽ il
luſtratio ad cognoſcẽdũ ſimpłr vel limpidiꝰ qᷓ priꝰ.ꝑfe⸗

ctio eſt ĩ adoptòe finis.al Si aũt obijcit᷑ ꝗ angeli coopa⸗
bũt᷑ reꝑatiõi ſcdᷣe q̃ erit ĩ reſurrectõe coꝛpoꝝ.ſilr videt᷑

cbẽt cooꝑari pᷣme.ſ.reꝑatõi aĩaꝝ.hec aũt fit ꝑ grãʒ ſa⸗
cram̃toꝝ.:Rñſio.ꝙ angeli cooꝑabũt᷑ reꝑatõi qtũ ad col
lectõʒ pulueꝝ ⁊ reꝑatõʒ coꝛpoꝝ ex pulueribo: ñ aũt m̃
ad inſuſionẽ aĩaꝝ neq;ʒ reꝑatõʒ * glam. hec at᷑ reꝑatio qᷓ
gle ẽ: ꝓpꝛie rñdet illi q̃ ẽ ꝑ grãz ſacr̃oꝝ ñ alia.pt᷑ qʒð no
ſeqꝗt᷑.ſi cooꝑabit᷑ ſcdᷣe:; ꝓt᷑ h̊ ᷣme.qꝛ illa reꝑatio cui co

7 Membꝛũ ſextũ

Einde q̃rit᷑ de duratõne ſacꝛoꝝ noue legis
vtꝝ ipᷣa ſint termĩabilia vel ꝑpetua.Et vi⸗
ct᷑ ꝙ terminabilia ꝑ ſilłe. Sacr̃a.n.q̃ data
ſunt tꝑe legis nature termiabilia erat. ſilr
ſacr̃a legis moſayce. Pari ꝙ rõne videt᷑ ꝙ hec ſint termi

nabilia.aut q̃re nõ.¶:1 Pret᷑.hec ſacr̃a ad h̊ ſunt pᷣncipa⸗

lit᷑ vt vulneratꝰ ꝗ incidit ĩ latrones ſanet᷑ a ſamaritano:
ꝗ alligauit vulnera eiꝰ infundẽs vinũ ⁊ oleũ.cũ ̊ ſanati
fuerimꝰ ab his vulneribo:nõ erũt nccia ſacꝛa.ſ̊ hec libe⸗
ratio fiet cũ liberati fuerimꝰ a ſuitute coꝛuptõis ĩ reſur
rectõe:&̊ ñ erũt tũc nccia ſacr̃a.q̊ ceſſabũt.tũc.n.remane
rẽt fruſtra.ñ ̊ erũt eiuac or erieun xpᷣi manʒ
ineternũ. ſacꝛa aũt miĩſtrata ſunt ⁊ miſtrãt᷑ ꝑ ſacerdotiũ

2

xp̃i.̊ ſacr̃a noue legis ꝑpetua.⸗¶ Itẽ lex gꝛe ẽ ineternů. Sᷓ
ſacr̃a q̃ ad eã ſpectat ſunt ꝑpetua.q¶ Pret᷑gra ĩ viꝛtutibo

ſicẽ ⁊ ᷣtutes ꝑmanẽt ĩ patria.pari ̊ rõne ĩ ſacr̃is erũt ꝑ⸗
petue:⁊ ſic ſacr̃a erũt ꝑpetua.Zid qð dm ẽ.pillð qð
dẽ ĩ glo.ſuꝑ illð pᷣs.Qui alligat ↄtritões ⁊c.dĩ: ꝙ ſacr̃a
ꝑm anebũt vſqʒ ad ↄſũmatõʒ ſeculi.vñ glo.alligamta ſũt

ſacr̃a:q̃ tũc detrahũt᷑ cũ ꝑfecta erit ſaĩtas.ſic medicꝰ ꝑfe

cta ſanitate detrahit alligam̃ta.4l Ad illð qð pᷣmo obij⸗

cit᷑ ð H.ſ.ꝙ ſacerdotiũ xpᷣi manet ineternuʒ ⁊c᷑. dᷣm ꝙ h̊
verũ qᷓtũ ad illa q̃ reqꝗrit ſtatꝰ ille 8 erit ꝑpetuꝰ:ñ at᷑ qtũ
ad oĩa q̃ regrit ſtatꝰ ꝗ trãſiet.ſ.ſtatꝰ viatoꝛis.¶. Ad alið
dðm.ꝙ gr̃a in ſacr̃is ꝑmanebit in patria.nõ tñ qtuʒ ad

effectũ quẽ hʒ in ſacꝛis.vñ etſi ga ꝑmaneat:ñ tñ ſacẽa ꝑ⸗

manebũt.4! Ad illud qð obijcit᷑ de ſiłitudine virtutuʒ ⁊
ſacr̃oꝝ.dðim ꝙ nõ eſt ſiłe.virtutes.n.lʒ euacuent᷑ qᷓtum
ad aliqueʒz actum qui eſt in paꝛte:remanebũt tamẽ qtuʒ
ad alium actuʒ ſicut dicit Augꝰ. Sacramẽta autẽ rõne
ſui non reſpiciunt niſi actum qui neceſſarius eſt in via.
ideo via deficiente:non erunt illa neceſſaria:nec oꝑtet
remanere.⸗ Ad aliud quod obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.ꝙ ſacra⸗
menta legis noue debent ceſſare ſicut ſacramẽta veteris
legis ⁊ legis nature.Dicenduʒ ꝙ nõ eſt ſile de his ſacra:
mentis ⁊ illis:que fuerũt legis nature ⁊ legis moyſi.Il
la enim ſignicabãt futuꝝ:noſtra aũt ſocram̃ta qð iaʒ im

4

pletum eſt in chriſio.⁊a ideo eſt in illis immobilis veri⸗

tas. Pret᷑illa nõ erant niſi pꝑatõnes quedã quibo inte⸗
rim puuli receperũt ↄſolatõʒ:quouſqʒ ſtatus ꝑfectus da⸗
ret᷑: in quo ꝑfecta darent᷑ ſacra.his etiã addenduʒ ẽ ꝙ ſa
cramẽtuʒ terminabile ẽ duaba de cauſis. cauſa vna ẽ ſuc
ceſſio ꝑfectioꝛis ſiue efficacioꝛis.⁊ bac cã nõ terminabũ⸗/
tur ſacra noue le gis. Alia cã eſt ceſſatio indigẽtie adueni
ente ſtatu ꝑfectioꝛi.ſicut erit in fine ſeculi qñ ceſſabũt ſa⸗
cramẽta noue legis. vñ ſimplr termĩabilia ſunt ſacra no
ne legis. nõ tñ illa rõne q termiabilia eꝛant ſacram̃ta ve
teris legig: 2 ſacꝛa legis nature.

— . —
Membꝛũ ſeptimui
HIVnſequent querit᷑ de numero ſacram̃toꝛũ
nonue legis. Pꝛio queꝛit᷑.v.vnũ ſufficiat ůut
requirũt᷑ plura. Scðo.dato ꝙ pluꝛa reqꝛu
turꝛ:in qͥ numero debẽt eẽ.

rticulus pꝛimꝰ

Vlerit᷑ ̊ pᷣmo.vtꝝ vnũ ſacrm ſufficiat:an pln⸗

a mgro in.iiij.ſent᷑.j.diſ. Cont᷑ peccati vulne⸗
faſacramtoꝝ deus remedia inſtituit. ᷣ vt dic hiero.Nõ
ſanat oculũ qð ſanat calcaneũ. Igit᷑ m diuerſitatẽ moꝛ⸗
boꝝ regrũt᷑ medicine diuerſe.̊ ſunt diuerſa genera moꝛ
boꝝ:qꝛ eſt moꝛbo culpe ⁊ pene.vJteʒ vtriuſq; eſt moꝛbus
multiplex. igit᷑ ⁊c.qð alnd Vank vh paſſio fuffi⸗
ciens fuit ad veletionẽ omĩs culpe 2 pene. igit᷑ illð ſacra
mentü ſez altaꝛis qð eſt repñtatiuũ illius paſſiõis:ẽ ſuſ⸗
ficiens remediũ ↄtra om̃e vulnus.ſ.culpe ⁊ pene.ꝛ ſac⸗
mentũ altaris ſit repnñtatiuũ paſſionis habet᷑ Luc.xxij.
Hoc eſt coꝛpꝰ meũ qð ꝓ vobis tradet᷑ ⁊c. ¶. Neʒz ĩ ſacra
mẽto eukaꝛiſtie dat᷑ xp̃ᷣs in quoẽ plenitudo gẽe.qꝛ ibi res
ſignificata eſt plenitudo gẽe q̃ ſufficit ad delendũ oẽʒz cul⸗
pam ⁊ penã.igit᷑ ⁊c.¶. Itez ex gra in virtutibo eſt habili
tatio potẽtie ad oꝑa meritoꝛia:ex ga ſacram̃ti eſt ſana⸗
tio earundẽ.̊ ha bilitatõʒ ↄcomitat᷑ ſanatio.igit᷑ ſic ha⸗
bilitata vna potentia babilitat᷑ altera:qꝛ ꝗ bʒ vnã virtu⸗
teʒ bʒ omẽs.⁊ ſanata vna potentia ſanat᷑ alia. ſ̊ vno ſa⸗
cramẽto vna ſanat᷑ potẽtia.igit᷑ exercitio vniꝰ ſacꝛi ſanã⸗
tur ⁊ omẽs potẽtie.⁊ ita vnũ ſacr̃m ſufficit ad omẽʒ ſana
tionẽ. 4 Itez baptiſmꝰ delet oꝛiginale ⁊ actuale ⁊ penaʒ
cebitã vtriq;. qð pʒ ex h.ꝙ ſi baptiʒatꝰ ꝗs diſcederet ſta
tim euolaret ad celũ.igit᷑ ſacramto baptiſmi confert᷑ ple
nũ remediũ qꝛ ⁊ culpe ⁊ pene que impediũt ſalutẽ.q̊ hoc
ſolũ ſacr̃m ſufficit.¶ Itẽ vna gra eẽntialłr loquẽdo ſuffiẽ
ad ſaluteʒ:vt illa que gratum facit.ſᷣ effectus ſacꝛamenti
eſt a gꝛa ſiue ipᷣa gꝛa.igit᷑ ⁊ vnũ ſacẽm dʒ ſu fficẽ. ¶ᷓ Item
quare nõ dedit dns vni ſacro effectus oĩm. ⁊ videt᷑ ꝗ ſic
ↄueniẽtius feciſſet:qꝛ tũc eſſet euidẽtioꝛ diuina potẽtia ſi⸗
ue virtus ⁊ maioꝛ hoĩs libertas.Euidẽtioꝛ potentia:ꝗa
facilioꝛ eẽt oꝑatio.facilitas.n.oꝑatõis maioꝛis potentie
indiciuʒ eſt. Maioꝛ eẽt hoĩs libertas:qꝛ nõ tot oneraret᷑

ſarcinis neq; tot ſubijceret ſe creaturis.qð maxĩe vi
tur ↄueniẽs tem ꝑe gre.tempꝰ.n.gr̃e eſt libertatisRe

ſponſio.ꝙ vnũ ſacr̃jm nõ ſufficit:bᷣ plura reꝗrũt᷑.qa pᷣ
mũ obieciũ ̊ h̊ dõm.ꝙ lʒ in ſacꝛo altaris ſit xpᷣs totus ĩ
quo eſt plenitudo gre.tñ ꝗa nõ eſt ibi quo ad effectũ ple⸗
nitudimis.i.vt influat ſᷣm ſuã pleĩtudinẽ:nccia ſunt alia
ſacꝛa quibo habeant᷑ ſpãles effectus gre.vt enĩ dicit Hu.
Coꝛpus? ſanguinẽ xpi credimꝰeſſe ſacim gratie ſpãlis.
Pret᷑.lʒ repñtet paſſiõʒ rpᷣi: tñ ꝓpter h̊ nõẽ vt eo fiant ĩ
ſuſcipiente omia remedia q̃ recipit hõ ex bñficio paſſiõis
ſᷣ ea vel illud ſolũ que vel qð ẽ inſtitutũ a dño.⸗! Ad ali⸗
ud ddm.qꝙ lʒ habilitatõʒ ↄcomitet᷑ curatio:nõ tñ curatõ
quelibʒ dico nccio:ſ̊ illa que eſt a moꝛbo culpe moꝛtał⁊
pene illi annexe.Adultus.n.baptiʒatꝰ habilis ẽ ad oꝑa
virtutũ lʒ nõ ſit curatus qtũ ad moꝛbos.quoꝝ remedia
ſunt alia ſacramẽta etiã poſt ↄmiſſionẽ venialiuʒ.4 Ad
aliud dðm.ꝙ baptiſmus ꝗpꝛie ⁊ ſe eſt remediuʒ ↄ cul⸗
paʒ oꝛiginaleʒ ⁊ penã illius que eſt carentia viſiõis dei.
Mon.n. delet᷑ actuale ſola virtute baptiſmi.ĩmo oportet

a reqrunt. plura requirant᷑ videt᷑:vt hẽt᷑

adultũ ↄtritũ accedere ad baptiſmũ. vñ̃ pnĩa eſi ꝓpꝛie re
mediũ ↄtra actuale moꝛtale. Pꝛet᷑ etſi deleat culpaʒ oꝛi⸗

ginalẽ ⁊ actualeʒ ⁊ penã debitã illis.ſ.carentiã viſionis
cxi ⁊ penam ſenſibilẽ:nihilominꝰremanẽt alie pene non
delete que cooꝑant᷑ ad lapſuʒ in actuale que ñ delẽt᷑.ↄtra
quas alia ſacram̃ta ſunt remediũ.Eñ baptiſmus nõ ha⸗
bet effectũ oĩm ſacramentoꝝ ꝗpter qð alia ſunt neceſſa⸗
ria. 4! Ad aliud dom. ꝙ lʒ gratia vna in eẽntia ſufficiat
ad ſalutẽ: nihilominꝰ qꝛ coꝛpus qð coꝛumpit᷑ aggrauat
aĩam.ix.Sapᷣ.miſera coꝛꝛuptio homĩs frequẽter impel⸗
lente natura coꝛꝛupta:patit᷑ lapſuʒ multiplicẽ ⁊ immor⸗
taleʒ ⁊ venialeʒ.nccia eſt bomi pluralitas ſacram̃toꝛum
ſcʒ qua releuet᷑ a lapſu immoꝛtale ⁊ veniale:⁊ q̃ ſuffulci⸗
atur miſera coꝛꝛuptio hoĩs ne labat᷑.Licʒ igit᷑ hõ vna ſo
la gratia in eſſentia gratificet᷑ deo.vnde ſi decederet ſal⸗
uaret᷑:⁊ ita gratia vnita ſufficeret ad ſalutẽ: nibilominꝰ
ꝓpter multiplicẽ hoĩs miſeriã ⁊ lapſum miſeꝛie:nccia eſt
illi multiplex reꝑatõ:⁊ ita multitudo ſacꝛoꝝ.4Xl! Ad alið
dðm . ꝙ cauſe prime reꝝ nõ eſi ſolũmodo vt ſua potentia
res ſint:ſ eius bonitatis ẽ vt bone ſint ⁊ eiꝰ ſapie vt val⸗
xc bone ſint. aũt valde bone ſint h̊ hñt ex eẽ oꝛdinato
in numero.Vñ geñ.j.Vidit deus cuncta q̃ fecerat ⁊ eꝛãt
valde bona.vñ lʒ maniſeſtaret᷑ diuina potẽtia euidẽtius
ſi vni ſacramẽto eſſet collata vatus generalis curãdi:ni⸗
hilominꝰ ꝑ hoc deꝑiret aliꝗꝗ bonitati oꝛdinis reruʒ que
maxime eſt ex oꝛdinatõne reꝝ in numero.Itezʒ qꝛ qð ſa⸗

nat oculũ nõ ſanat calcaneũ: vt dicit hiero.maxime con⸗
gruit diuine ſapie moꝛbo differẽti multiplici ſubuenire
remedio.Iiẽ diuine bonitati ↄgruit ſᷣm modũ vtilioꝛem

ipſi eurando ſubueniꝛe.melius aũt ſubuenit᷑ illi multipli

Onſequent querit᷑ſuppoſito ꝙ ſint plura:an
ſint plura an pancioꝛa ꝙᷓ.vij.Et videt᷑ ꝙ pau⸗
Acioꝛa ſic.Sacr̃a inſtituta ſunt ad repationem
vulneꝝ.qð pʒ ꝑ hoc ꝙ ſigniſicant᷑ ꝑ alligatõʒ illã q alli⸗
gauit ſamaritanꝰ vulnera illiꝰꝗ cecidit ĩ latrones luc.x.
vt dicit mgꝛ in ſent.Fm igit᷑ multiplicatiõʒ vulneꝝ debet
gr̃a reꝑatrix multiplicari.Sʒ nõ eſt niſi duplex leſio in
genere.ſ. culpe 2 pene.igit᷑ ⁊c.Si aũt oꝑtet multiplicari
grãm reꝑatricẽ ᷣm pena ⁊ culpã.non ᷣm ꝙ ſumũt᷑ illoꝝ
leſiones in genere. ſᷣ̊ Fᷣm ꝑticulares leſiones.nec adbuc
videt᷑ ꝙ debeant eſſe tot:qꝛ leſio culpe nõ eſt niſi actualis
7 oꝛiginalis.actualis duplex:venialis ⁊ moꝛtalis.Sitr
leſio pene aut eſt in rõnali aut in ↄcupiſcibili aut ĩ iraſci
bili.⁊ ita triplex.ſeʒ erroꝛ doloꝛ ⁊ timoꝛ. Si autẽ dicat᷑ ꝙ
adhuc vlterius ẽ diuidẽdũ.ↄſtat ꝙ tũc multoplura oꝑtʒ
eſſe ſacramẽta qᷓ.vij.quia primꝰdeſcẽſus actualis moꝛta
lis eſt ad.vij.moꝛtalia.Sic igit᷑ videt᷑ ꝙ lʒ deſcẽdatuꝛ ad
culpas ⁊ penas ꝑticulares ex ꝑte culparuz: nõ ſunt niſi
tres.oꝛiginalis: actualis duplex:⁊ pene ſilr tꝛes. ꝓpt qð
nõ niſi ſacramẽta ſex.¶¶ Iteʒ prime dꝛñtie pct᷑i ſunt actu⸗
ale ⁊ oꝛiginale.Vñ ſi diuiſio ſacram̃toꝝ fieri debeat Fᷣm
diuiſionẽ peccati qtũ ad generales dꝛñtias ⁊ pᷣmas pec⸗
cati:nõ deſcendet᷑ ad dꝛñtias peccati que ſunt moꝛtale ⁊
veniale:qꝛ he dꝛñtie nõ ꝛime. ſunt dꝛñtie peccati
actualis.¶ Contra.videt᷑ ꝙ debeãt eſſe plura ſic.In le⸗
ge fuit vnã ſacramẽtũ ſoluens ab irregularitate.ſ.aqua
expiatõis ſiue luſtratõis.de qua Qume.xix. Sed ſic lex
carnalis ſacramẽto vno ſoluit ab irregulaꝛitate cnꝛnali:
ſiłr lex ſpnalis dz vno ſoluere ab irregularitate ſpũali.
Iteʒ in veteri teſtamẽto erant plura ſacramẽtalia in li
quidis.vt vinũ oleũ ſanguis.Cũ igit᷑ in nono teſtamẽto
duo illoꝝ ſint ſacram̃talia.ſ.vinũ ⁊ oleũ: ⁊ ĩ diuerſis ſa⸗
cramẽtis:videt᷑ ꝙ ſiłr dʒ eẽ terciũ.⁊ iur illð dʒ eẽ vnum
ſacr̃m. 4 Itẽ ariaor q̃dã erãt ſacram̃talia.vt thus.vnge
tũ.thymiama.videt᷑ ꝙ hec ſiłr ĩ nouo teſtamto vebeat eẽ

ſacram̃talia. iur Gᷣ aliq̃ diſtingui ſacꝛa ſiue determiaꝛi.

IZtẽ qre ñ hemꝰ vnũ ſacr̃m in remediũ gule ſicut in re⸗

ere
on;
onis
thon
otra
bo⸗
eſa⸗
ſiat
Panar
lmpeb⸗
mmor⸗
toun
pnaſ
trerſal⸗
lomind
nckiget
Vaals
votentin
enfel
ncdinato
atzeuit
hiditins
tigieni⸗
rze
5 ſa⸗
lecon⸗
neuire
lionem
nmnpli
lin;,

orun
11
Nohen
ali
let.
Abet
ſon
gni
Klor
cobe⸗
enals
S
ieſin
iiig
Nrn
iomors
Uma
nt ni
gtes
tuctu⸗
atfm
1opee⸗
nale
ccati
Inle⸗
agn
aſüeler
cnnuli
ſfül
luint
eſtamen
verislr
ei on

mian
tun⸗

¶neſtio

mediũ luxrurie. Rñſio.vt dicit hugo. Sacr̃a dei medi
cine ſunt ſpiritales que foꝛis coꝛꝑibo adbibẽt᷑ ꝑ viſibileʒ

ſpẽm:ſ̊ intus aĩas ſanãt ꝑ inuiſibilẽ virtutẽ.Cũ igit᷑ ſa⸗
cramẽta ſunt medicine:⁊ qð ſanat oculũ nõ ſanat calca⸗
neũ vt dicit hiero.iuxta numeꝝ moꝛboꝝ ſpũaliũ debʒ ſu
mi numerus ſacram̃toꝝ. Septẽ aũt ſunt dꝛñtie moꝛboꝝ.
Prima ẽ oꝛigialis pct᷑i·ſecũda actualis moꝛtalis.tercia
venialis.quarta difficultatis diſcernẽdi inter bonum ⁊
malũ.bonũ ⁊ bonũ.malũ ⁊ malũ.ꝗnta difficultatis ꝓfi⸗

ciendi in bono. ſexta reſiſtendi ↄ ↄcupĩas carnis.ſeptia

difficultas ſtandi ð temptatões. Tres pꝛime ꝑtinent ad
peccati dꝛñtias tres:q̃tuoꝛ ꝑtinẽt ad penas ꝑcti. Et pñt
ſumi iuxta illa qᷓtuoꝛ genera penaꝝ q ponit beda eſſe ho⸗
minũ inflieta ꝓpt᷑ primũ peccatũ.ſ.ignoꝛãtiaʒ.inſi mita
tẽ.maliciã.⁊ ↄcupiaʒ.ſᷣ̊ tres ad tres ꝑtinẽt penas:q̃ ſunt
in tribo motiuis viribo.rõnali.ↄcupiſcibili.iraſcibili.nã
in rõnali ẽ difficultas diſcernẽdi.in ↄcupiſcibili difficul
tas reſiſtẽdi ð ↄcupias carnis. Illa.n.potẽtia ẽ coꝛupta
⁊ infecta. iraſcibili ẽ difficultas ꝓficiendi ĩ bono.n
hac.n.potẽtia ẽ motus ꝗ ab aĩa.in ↄcupiſcibili ꝗ ad ani⸗

mã:ſic̃ pʒ in expulſu ⁊ attractu. Et intellige de ↄcupiſci⸗

bili rõnali:iraſcibili rõnali.nõ ð his q̃s coẽs habemus
cũ brutis.Quarta pena.ſ.difficultas ſtandi in bono ꝑ⸗
tinet coĩter ad oẽs tres. Cõtra has infirmitates ſunt da
ta nobis ſeptẽ ſacramẽta in adiutoꝛiũ. Contra oꝛiginale
principałr baptiſmꝰ ꝗ ſucceſſit circũciſioni.cuiꝰ effectus
ſpãlis fuit ð oꝛiginale pcẽᷣm. Sʒ amplioꝛ exuberat gra ĩ

baptiſmo:qꝛ delet ⁊ actuale qͥ ad culpam ⁊ penã ſi digne

ſuſcipiat᷑.Contra actuale principalr dat᷑ pnia:que ẽ ſe⸗
cuũda tabula poſt naufꝛagiũ.⁊ qꝛ multotiẽs recidiuat hõ
in actuale pctm:ideo frequẽter iteꝛat᷑ illud ſacrẽ̃m. Rõne
dᷣo venialis peccati principalr dat᷑ vnctio extrema. Ra⸗
tione vᷣo difſicultatis diſceꝛnẽdi dat᷑ oꝛdo ſicut dicẽ Dyo.
in ecciaſtica hierarchia. ad oꝛdinẽ ꝑtinet illuĩare 2 pur⸗
gare.qð etiã pʒ in clauibo que in ſummo oꝛdine ↄlerunt᷑
ſcʒ ptas ligandi ⁊ ſoluendi:⁊ auẽtas diſcernẽdi inter le⸗
prã ⁊ leprã. Rõne difficultatis ꝓfieiẽdi ĩ bono dat᷑ ma⸗
trimoniũ.dat᷑.n.ĩ remediũ ↄtra carnalis voluptatis cor

ruptelam. Rõne difficultatis ſtandi in bono ꝗᷓ tẽptatio⸗

nes dat᷑ ſacim eukariſtie.nazʒ figurat᷑ ̊ ſacram̃to panis

viuus ꝗ coꝛ hoĩs oↄfirmat.de quo JSo.vj. Ego ſum panio

viuus ⁊c̃.Quoꝛũdaʒ aũt fit ſimpłr ablutio: quoꝛundaʒ
in ꝑte.Oꝛiginale.n.ſimpłr tollit᷑ in baptiſmo qͥ ad cul⸗
pam:lʒ nõ quo ad penam. tollit᷑.n. reatus oꝛiginalis pꝛi
mo ⁊ diminuit᷑ fomes.Sitłxr in pnĩa remittit᷑ actuał pcti
culpa:vᷣ ñ ſꝑ pena.niſi poſt ſatiſſactõʒ. Sʒ difficultas q̃
eſt pena primo nõ ex toto tollit᷑:pᷣ diminuit᷑. Sic igit᷑ d⸗
ſtinguũt᷑ ſacr̃a iuxta generales dꝛñtias infirmitatũ q̃rũ

ſunt medicine:⁊ que illis curãt᷑.¶ Vel alit põt accipi di

uiſio ſic. Quoddã eſt ſacẽm ĩ genere ſacr̃i ꝓpt ſe: ⁊ qͥddã
ſpter alia.pter alia ſacram̃ta eſt oꝛdo ꝗ eſt ſacrẽm mini
erij. ꝓpter ſe aũt in illo genere ſunt ſacra alia q̃ ad alia
ſacẽa miſtꝛãda nõ accipiũt᷑:łᷣ ſunt in remediũ culpe ⁊ pe
ne:que ſic diſtinguũt᷑. Ingrediẽs in hanc vitã indiget ſa
cramẽto in remediũ ̊ malũ culpe cũ q̃ naſcimur.⁊ ſic eſt

baptiſmus in remediũ oꝛiginale.Progrediẽs in vitaz

indiget ſacꝛo in remediũ ð maluʒ culpe in quam ex actu
noſtro incidimꝰ.⁊ ſic eſt pnĩa.Egrediẽs ab hac vita in⸗
diget ſacꝛo in remediũ aliquoꝝ venialiũ ex ſola virtute
gre.⁊ fᷣm h̊ ſunt tria ſacꝛa ĩ remediũ culpe.In remediuʒ
ðᷣo pene ſiłr ſunt tria.Eſt.n.quedã potẽtia inobedibilis
rõni:⁊ eſt quedã obedibilis potẽtia. Potẽtia inobedibił
hʒ penam ↄcupĩam caꝛnis:⁊ in remediũ q̊ iſtam ẽ matri
moniũ.Potentia vᷣo obedibilis aut bʒ infirmitatẽ ſtan⸗
di in bono:aut fragilitatẽ cadẽdi in malũ.Contra vnuʒ
eſt eukariſtia: ꝗ aliud eſt confirmatõ. lel aliter pñt bec
tres pene accipi:vt ſit vna difficultas reſiſtendi malo.2
Fm hoc ĩ remediũ accipiat᷑ matrimoniũ ꝑ h̊ ꝙ habet᷑ vir
tus reſiſtendi aliquałr. aliud ſit infirmitas ad bonũ:t
qð dat᷑ confirmatio.tercia facilitas amittendi bonum ʒ
qð eſt eukariſtia.Sicut.n.nutrimentũ coꝛꝑale eſt ad cõ

%7„

ſeruationeʒ boni coꝛꝑalis ne deꝑdat᷑:ita nutrimẽtũ ſ pi⸗
rituale ad cuſtodiã boni ſpũalis ne amittat᷑.¶ el alio
mõ põt ſumi rõ diuiſionis.vt cum ſit duplex reꝑatio in⸗
digentie ncc̃ia.vna in ſingulis mẽbꝛis ꝑ ſe:alia do in coꝛ
poꝛe eccie.Ouo aũt ſacr̃a ſunt ad reꝑatõʒ indigẽtie ĩ coꝛ
poꝛe eccie.vnũ qtũ ad multiplicatõʒ ſpũalẽ.ſ.oꝛdo:alte⸗

rũ quo ad carnalẽ.ſ.matrimoniũ. Quiq;ʒ aũt ſunt ad re⸗

ꝑationeʒ in ſingulis membꝛis ſm ſe. Qaʒ indigẽtia aut
eſt ex culpa:aut ex pena conſequẽte culpam. Culpa autẽ

eſt duplex.aut oꝛiginalis:aut actualis. Reꝑatio indigẽ⸗

tie ex culpa oꝛiginali eſt in baptiſmo. Reꝑatio indigen⸗
tie ex culpa actuali eſt in pnĩa.ſic &ᷣ qͥ ad h̊ ſunt duo ſac̃⸗
menta. Reꝑatio vᷣo indigentie ex pena triplex eſt ĩ ſacra
meneo:ſicut triplex eſt pena.Eſt.n.pena ↄtracta in ingre
diente ad vitam.ſ.ꝓnitas ad malũ.que ↄtrahit᷑ cuʒ pec⸗
cato.⁊ ↄtra hoc eſt ↄfirmatio.⁊ ſicut ſemel ↄtracta ẽ: ſic
ſemel datur confirmatio in qua datur firmitas ne cadat
homo ꝑ temptatõʒ peccati.Eſt alia pena in ꝓgrediente
quã accipit ex actualibus.ſ.infirmitas ad recidiuũ.13
hãc indiget ſacꝛo eukariſtie qð eſt viaticũ quotidianuʒ:
vt ſuſtentetur homo in via.Eſt ⁊ tercia pena in egrediẽ⸗

te.ſ.infirmitas mentis ⁊ coꝛꝑis.⁊ ↄtra hanc eſt extrema.
vnctio mitigãs cõtra vtrãq;.⁊ ſic in vniuerſo ſunt ſepteʒ

ſacram̃ta.uo ad reꝑationeʒ indigentie in coꝛꝑe eccie:
⁊ quinq; ad reꝑationẽ eccĩe in ſingulis membꝛis pſᷣm ſe.
Uel alio modo ſic. Sacram̃ta ſunt ãmicula ſiue iuua⸗
menta virtutum.quia.n.homo infirmus eſt ⁊ nõ põt ex⸗
pedite exequi opera virtutum ꝑ ſe: ꝓuidit ſapia ſumma
humane infirmitati bñficia ſacramentoꝝ.vt illoꝝ ſubſi
dio melius haberet ſe in exercitio virtutũ.vt.n.dicit hu
go.Quia.n.homoꝑ ſe infirmus erat:venerũt ſacram̃ta
media inter precepta ꝓmiſſa:que illum adiuuarent ?
ad precepta pficienda ⁊ ad ꝓmiſſa obtinenda. ꝗpter qð
dicũt aliꝗ ꝙ iuxta numeꝝ virtutũ põt ſumi numerꝰ ſac⸗
inẽtoꝝ.Jux igit᷑ fideʒ q̃ ẽ ſacr̃m ⁊ principiũ virtutuʒ ſu
mitur baptiſmus ꝗ eſt primũ ſacẽm.ſ.intrantiuʒ. Jnxta
ſpem confirmatio.ſpe enĩ coꝛoboꝛat᷑ hõ in fide. Jur ca⸗

ritatẽ ſacr̃m eukariſtie.ur iuſticiã ſacr̃m pnie.ur pru

dentiã ſacr̃m oꝛdinis. Juxta tꝑantiã ſacr̃m matrimonij.
Duxta foꝛtitudinẽ ſacr̃m extreme vnctionis. Qam quia
dy abolus inſidiat᷑ calcaneo: in fine maxime ⁊ foꝛtiſſime
inſurgũt temptatões:ↄtra quas maxie eſt nccia foꝛtitu⸗
doꝛcui amminiculat᷑ tũc ſacr̃m extreme vnctõis. Ad il

lud qð querit᷑ de irregularitate. dᷣm ꝙ ſacr̃a legis gtie

ſunt ꝓpꝛie ad hoc ꝙ hõ ſic ↄſeruet᷑ in ga ꝓpter qð ſunt in
remediũ defectuũ:qui oꝑant᷑ ad oblatõeʒ gꝛe.vñ ſunt in⸗
ſtituta in remediũ culpe vel pene deoꝛdinatis ſiue opan⸗
tis diſpoſitiue ad culpam.talis nõ eſt irregularitas que
pena eſt:nõ deoꝛdinãs vel operãs ad culpã niſi negatĩe.
