ſcʒ ꝙ iſte magis mer eat᷑ patiẽdo martiriũ ĩ fide xpᷣi.qᷓ il⸗
le ſuſcipiẽdo baptiſmũ ĩ fide xp̃i.ex hoc nõ ſequit᷑ mar
niriũ ſit p̃ferẽduʒ virtute et vtilitate baptiſmati aque ga
virtus ſacramẽti in baptiſino habet efficaciã ſᷣm merimũ

xxij.

ſuſcipiẽtis:ſᷣ ex ſeip̃a efficaciã habet.nullo habito reſpe⸗
etu ad meritũ pᷣtactũ.¶ AUd hoc quod vltimo obijcit᷑.di
cẽdũ ꝙ ſi martiriũ efficit martirẽ melioꝛem qᷓ; baptiſma
aque baptiʒatũ:nõ tamẽ ſequit᷑ ꝙ hoc ẽ illo melius.⁊ pt
foꝛtius argui ad ↄtrariũ ꝑ efficaciã virtutis ſic. Maptiſ
ma aque ⁊? tante efficacie ⁊ virtutis ꝙ malos ſimpliciter
et indignos vita eterna.ſ.exiſtẽtes in oꝛiginali pcto effi⸗
cit bonos et dignos via eterna.martiriũ ſolũmodo bo⸗
nos efficit melioꝛes:ita em̃ ẽ ꝑue virtutis et efficacie.et
nõ põt niſi in bonos.ſ̊ maioꝛis viꝛtutis et bonitatis eſt
quod põt in bonos ⁊ malos:qᷓ qð in bonos tm̃:̊ ⁊c.di⸗
cẽdũ ꝓpterea ꝙ argumẽtũ ſupꝛatactuʒ nõ valet.ſed bene
valeret omnibo quibo vnũ valet et aliud ⁊ cũ hoc ꝙ ſꝑ eqᷓ
libet plus valeret.⁊ ſemꝑ cui adeſſet melius efficeret: qᷓ
aliud illð cvi adeſſet.

rticulus ſecundus

Verit᷑ de peminẽtia baptiſmatis Joh.reſpe⸗
ctu alioꝝ.qꝛ videt᷑ ꝙ exquo fuit mediũ inter
vetus et nouũ teſtamẽtũ: debuit peminere om
nibus veteris legis.¶q Cõtra.aqua luſtratõnis tollebat
omnẽ irregularitatẽ immũdicie.Reſponſio ꝙ bapti/
mus Joh.fuit habilitatio ad penitẽtiam. VUnde ꝑtim fu
it de noua lege:ꝑtim de veteꝛi.vñ licet aqua luſtrationis
purgaret irregularitatem.quia illa irregulaꝛitas fuit cõ
tracta ex immũdicia exterioꝛi.pᷣcellit baptiſma Joh. eo
ꝙ magis diſpoſuit ad bonũ.Sed in alijs quis erat oꝛdo
videt᷑ ꝙ baptiſma maris rubri:eo ꝙ ſignificat ſpiritum
mundantẽ a culpa:pᷣercellat᷑ aque luſtratõis qð ẽ ſignũ
deletõis pene.¶ Reſpõſio.baptiſma luſtratõis nõ ſolũ
fuit ſignũ deletois pene:pᷣ etiã ſignũ ſpiritus:⁊ hoc quia
illa aqua fiebat ꝑ admixtõem cineꝛũ vitule rufe.in ꝗbus
erat virtus ignis ⁊ ita ſpiritũſanctum ſignificabat:⁊ pᷣ⸗
ter hoc ſigniſicabat vᷣtutẽ paſſionis.Vñ in hoc ſuꝑbabũ
dabat baptiſma maris ⁊ nebule.baptiſma maris et ne⸗
bule baptiſma diluuij q̊ nihil erat ſignificãs niſi aq̃. VUñ
is dʒ eẽ oꝛdo.pꝛimo ẽ baptiſma diluuij q̊ͥ ſignificat᷑ aqua
veri baptiſmatis ſiue vᷣtus aq̃.ſecundo maris rubꝛi quo
ſignatur aqua et ſpiꝛitus.deinde aqua luſtꝛatõis q̊ ſigna
tur aqua ⁊ ſpiritus delẽs culpã:⁊ virtus paſſionis delẽs
penã. Haptiſma aũt ioh̊.vltra habilitanit ad ꝑfectũ ba
ptiſma. Maptiſma qͥ xrpᷣe fuit baptiʒatꝰ: fuit foꝛma veri
baptiſmatis.et ſic patet oꝛdo.quia vnumquodq; iſtoꝛuʒ

adadit alij. „
Nueſtio.xxiij.de ſacra
mẽtalibo in baptiſmo ↄcurrentibus.

.

tibo et vident numerari different a bẽo
. dyo. rabano.in li.de inſtitutõe clerico
m

Onſequenter que⸗
C rit᷑ de ſacramẽtalibo ĩ baptiſmo ↄcurren

60 n. Et in quodã canone dat᷑ intelligi al⸗
teꝛ numeꝛus ᷣm beatũ dyoni. Pꝛimo ẽ exufflatõ.Secuʒ
do ſignatio ſiue benedictio. Tercio olei ſancti inunctio.
Quarto trina immerſio.Quĩto veſtitio. Sexto criſma⸗
tio ĩ ᷣtice ⁊ ſu ꝑaddit᷑ eukariſtie ꝑceptio.¶ Scvᷣm vo ra⸗
banũ pᷣmo ⁊ exufflatio cũ exoꝛciʒ atõe.Secũdo ſignatio
Tercio ſalis ĩ os miſſio.Quarto nariũ ⁊ auriũ ſputo li
nitio.Quito ſacri olei inunctio.⁊ dr̃ illð oleũ ad cathe⸗
cuminos.Sexto ĩmeꝛſio. Septĩo criſmatio.⸗¶ Alubi vᷣo
vt ĩ q̃dã auẽte canonis habr. xxx.q.j. ꝑueĩt.ꝙ pᷣmo ſit ſał
iĩmiſſio.dr eĩ a pᷣmo ꝑabulo ſał ⁊ ſuẽti.⁊ ĩ ingreſſu ecclie
vſq; ad ↄfirmatõeʒ ꝑ criſma.h ẽ a pᷣmo vſq; ad. vij. nullꝰ
xpᷣianꝰſuã ↄmatrẽ ſumẽ dʒ.Et diſtiguit᷑ ibi. Pꝛimuʒ ſal
collatio. Scðo nariũ ⁊ auriũ ſputo linitõ. Tercio ĩ frõ
te⁊ pectoꝛe facta ſignatio.Quarto ſacrati olei ꝑunctio.
Quito baptiſmi ablutõ.Sexto ĩ vᷣtice cꝛiſmatis ꝑunctõ
Septiĩo ĩ frõte eiuſdẽ facta ↄſignatõ. Sʒ vñ ſumpſerũt
hbũc oꝛdinẽ plene nõ video: niſi h̊ fuerit ex conſuetudine
alicuiue eccleſie. ¶ His viſis pꝛimo queritur de ratiõe

numeri ᷣm beatũ dyoni.qui modũ ⁊ oꝛdinem ſumpſita
beato thimotheo. Secũdo de numero poſito a Rabano
quẽ nos magis ſequimur. Tercio de ↄꝑatõe huiꝰnume⸗
ri ad illũ. Quarto te differẽtia illius canonis.ꝗ pꝛiꝰpo
nit pabulũ ſalis. Quinto de his ſacramẽtalibo q baptiſ
mũ ↄſequũtur. Sexto vtrũ extra eccłiaʒ fiat veꝝ baptil
ma.Septimo quare nõ iterat᷑ baptiſmus.

em bꝛum pꝛimum

Irca pꝛimũ ſic.videt᷑ em̃ ꝙ bene numeret
intinctio cũ alijs.cũ illud ſit ip̃ᷣm pꝛineipa⸗
le ſacramentũ. Similiter ꝑceptio eukari⸗
Nie. cũ hoc ſit quoddã ſacramẽtũ ꝑ ſeipᷣm
diſtinetũ a ſacramẽto baptiſmi et ſacramẽtalibus eius.
4 Peterea. ꝓpter quid nõ fit ibi mentio de ſacramenta⸗
li illo quod ẽ ſalis in os miſſio:et de illo qð ẽ ſputi linito
4 Ad qð rndeo.qꝙ nõ enumerat dyoni. illa mi vt oñda
ur ꝙ oueniebãt ad ſolennitatẽ ſacramẽti baptiſmalis.
nõ ꝙ eẽnt de eẽ illius ſacramẽti. aũt numer auit ipaz
intinctõem vel immerſionẽ:hoc nõ fuit ob hoc ꝙ eẽt ſac/
mentale et nõ ſacramẽtũ.ſʒ quia in oꝛdine faciendoꝛum
occurrebat.¶ Ad hoc qð obijcit᷑ de eukariſtia. Rñdeo ꝗ⸗
nõ ob boc ſit eiꝰnumeratio qꝛ ſit ꝑs illius ſacramẽti qð
ẽ haptiſma:ſ̊ vt oñdatur ꝙ baptiʒati incoꝛꝑant᷑ xpᷣo.vt
mẽbra eius fiant ſicut dicit aug.ad hoc valet vt baptiʒa
ti xpᷣo incoꝛꝑent᷑ vt mẽbra eius fiant.⁊ iõ adultis qui ha
bẽt vſum intelligẽdi dat᷑ ꝑceptio euchariſtie et mãducẽt
ſacramẽtaliter.¶ Ad hoc vᷣo quod obijcit᷑.ꝙ nõ fit mẽtio
e immiſſione ſalis in os vel in linitõne ſputi. Rñdeo ꝙ
nõ dũ illa ſacramẽtalia ſolennitate ſacrameti erãt adie⸗
cta.⁊ iõ de illis nõ fecit mentõem. Alia etiã ponit beatꝰ
dyoni.ꝑtinẽtia ad ſolennitatẽ que nõ habemus.Loquit
em̃ de ꝓſhatõe baptiʒãdi pꝛimo ad oꝛientẽ et poſt ad oc⸗
cidẽtẽ extẽſismanibo ſurſum reſpiciẽdo.qð apud nos ũ
gerit. Silr ꝙ hierarcha ducit baptiʒandũ ĩ choꝝ eccle⸗
ſiaſticũ ↄgregatũ in q̊ cantat głia in excelſis deo.cũ ma⸗
ioꝛi em̃ reuerẽtia et ſolennitate fiebãt tꝑe illo baptiʒan⸗
doxꝝ receptões.qꝛ nõdũ eccłia erat intantũ multiplicata
Vñ a hierarcha.i.epᷣo baꝑtiʒabant᷑ ſacerdotibo aſtanti
bus.4 Si vᷣo querat᷑ rõ numeri in ſupꝑꝛadictis.dimiſſa
illa ꝑte que ẽ de ꝑceptõe enchariſtie que nõ ẽ cõmunis ꝑ
uulis et adultis:⁊ ꝑ ſe tractabit᷑ tãqᷓ de ꝓpꝛio ſacramẽto
Rñderi põt ꝑ ea que trahunt᷑ a beato dyoni.et ab expo
ſitõe eccłiaſtice hierarchie ꝙ ſignat᷑ in his diuerſis ea q̃
ſunt in ſacramẽto babtiſmi.⁊ ꝑ pꝛius ⁊ poſteꝛius oꝛdinã
tur m ea que ſignant᷑. ꝛimũ ẽ recedere a malicia ⁊ po
teſtate dyaboli qð ſignat ipᷣa exufflatio et abrenũciatio.
Vnñ dicit dyo. ter exufflare ſathanaʒ ⁊ ea que ſunt abꝛe⸗
nũciatõis ↄfiteri.Secũdũ aũt ẽ ꝑ ↄfeſſionẽ fidei quedaʒ
cũ deo ↄſignatio.⁊ hoc ſignat᷑ in benedictõe ↄfitẽtis ter.
Pꝛimũ ꝗᷣẽ recedere a malo.Secũdo vniri cũ ſummo vo
et quia phᷣo derelictus ſurgit in ſcãdala.Tercio inungi
tur oleo ſancto ad ſignificadũ certamen ſpũale q opoꝛtʒ
vincẽ hoſtẽ ſicut pugil qui inungit᷑ ad certandũ. poſt vi⸗
ctoꝛie ſignũ ſequit᷑ ꝑfecte moꝛi peccato.qð indicat ipᷣa ĩ⸗

merſio.vt hõ ſit ↄſepultus xpᷣo ꝑ baptiſmũ:⁊ iõ dicit bea

tus dyoni.pꝛimo ſᷣm ipᷣas leges certabit intrãſgreſſibi⸗
liter ſpẽ ꝑulchroꝝ p̃mioꝝ habẽs.⁊ deinde ſequit᷑.moꝛit᷑
pcto cũ xpᷣo ꝑ baptiſmũ.deinde ſequit᷑ naturaliter inno⸗
cẽtia que ſignat᷑ in veſte cãdida ⁊ lucifoꝛmi.⁊ hoc ẽ quoð
dicit apłs Ro.vj.vt in nouitate vite ambulemus.Poſt

quod ſequit᷑ odoꝛ boni exempli apud alios.qð ſignat cꝛi

ſmatis inunctio.Vñ dyon.vngẽti ꝑfectiua vnctio facit
bene olenteʒz et inuiſibiliter odoꝛificatio.Sic g reſpectu

mali nota quaſi tres gꝛadꝰ.recedere a malo.certare con

tra temptatõem.ꝑfecte moꝛi peccato.⁊ ẽ quaſi initiũ vi⸗
te ſpũalis ꝓgreſſus et ꝑfectio deſignata. ex alia ꝑte vni⸗
tio ꝑ intellectũ cũ ſumma veritate.innocẽtia in affectu.
odoꝛ bone oꝑatõis in effectu. Ratio vᷣo quare nõ inteꝛſe
rit᷑ inter gradus reſpiciẽtes malũ benedictio cõfitentis ẽ
quia nõ ꝓficit hõ niſi ꝑ fidẽ ⁊ inter pꝛimũ gradũ ⁊ terciũ

ponitur benedictio cõfitentis.

embꝛum ſecundum

it᷑ de illo numero quẽ ponit Rabanꝰ
„ Et videt᷑ ꝙ ſi ſufficiẽtia ẽ m ꝙ ponit dyo.
nõ neceſſe fuit addicere illa duo.ſ.impoſi⸗
tõem ſalis:⁊ ſputi ĩ auribo et naribo lmitõ
nẽ. Si vᷣo illa duo ſunt ſumpta ex euangelio.ſicut videt᷑
ſumi ex mar.vij.⁊.ix.habete ſal in vobis.qꝛ non tunc fit
Hm ꝙ ↄtinetur in euãgelio.dieit᷑ eĩ ꝙ expuens tetigit lin
guã eius.⁊ nõ dr de naribo rel auribo ꝙ ſputũ poſuerit

in illis. Similiter in Johe.ix. vbi miſit eũ ab natatoꝛia

ſyloe.pꝛimo poſuit lutũ de ſputo ſuꝑ ocłos:⁊ nõ dictum
ẽ de auribus aut naribo.quare q̊ᷓ in ſacramentalibo hoc
dẽ ?¶ Pꝛeterea.videt᷑ ꝙ his duobo additis alijs ſex ſupᷣ⸗
tactis debeant eẽ.viij.et ita deberẽt.viij.ſacꝛamẽtalia nu
merari.iꝛã de indutõe veſtis cãdide dẽ in li.de inſtitntõ
ne clericoꝝ.poſt baptiſmũ tendit᷑ xpᷣianis cãdida veſtis
que ſignat innocẽtiam? puritatẽ rpᷣianoꝝ.quã poſt ab⸗
lutas veteres culpas ſtudio ſancte ↄuerſatõis debetſe
uare immaculatã repntandã ante tribunal xpᷣi. d
qð rñdendum.ꝙ illa duo addita de appoſitõe falis et li
nitõe ſputi.poſt erãt addita.et nihil ꝓhibet plura eẽ mo
do de ſolennitate baptiſmalis ſacramẽti ꝙᷓ; fuerũt a pꝛin
cipio.Similiter nihil ꝓhibet mõ plura eẽ de ſolennitate
alioꝝ ꝙᷓ que fuerũt a pꝛincipio.¶ Ad id vo qð queritur
vñ ſumpta erat.põt dici ꝙ ex euãgelio ſumi poterat oc⸗
caſio vel alio mõ fiat qᷓᷓ ibi.Et ꝙ ex euãgelio fueꝛat.vide
tur ex verbis Rabani ꝗ dicit.tanguntur nares et ames
et dicitur verbũ euãgelicum quod ihe dixit. quãdo ſur⸗
dũ et mutũ ſanauit. Ratio aũt q̃ꝛe aliter fit q; in euange
lio eſt.ꝗa indicium eſt alteꝛius neceſſitatis.i QLam ibi di⸗
ctuʒ fuit verbum in ſignum ſupplende neceſſitatis coꝛpo
lis ð auditu.hic aũt fit ad indicium reꝑande neceſſita⸗
tis ſpiritualis.ad ꝑcipiendũ odoꝛ:ẽ noticie diuine.⁊ au⸗
diendum mãdata dei. Alud autẽ quod dicit dominus ð̊
ſale: ꝓpter intelligentiam ſpiritualem dictum eſt. vt peꝛ
ſal in oꝛe poſitum ſignetur diſcretio in cõfitendo ea q fi⸗
dei ſunt.lel poteſt ſumi ex hboc ꝙ in omnibus ſacꝛiſicijs
legis iubetur offerri ſal vt in omnibus oꝑibus baptiſati
dilſeretio inueniatur. EUnde berñ.Sal ſapiẽtie q̃ͥ vtuntuꝛ
cathecumini:in cũctis ſacrificijs iubemur offerre.i Ad

id vᷣo quod obijcitur q ſit ratio. Dicẽdum ꝙ iſta addita

ſunt ad expꝛeſſionem qrundam q̃ efficiuntur per gratiã
haptiſmalem. Regqritur enim ſapientia q̃ per ſputum et
ſal ſignatur. Sed alia et alia ratone ad meditãdum vel
intelligendum ad obediẽdum et ad cõfitendum. Et tmwo
in duplici figura in triplici oꝛgano fit deſignatio. Si
vᷣo qᷓratur de numero ꝙ m hoc debeꝛent eſſe. vij. Reſpõ
ſio. ꝙ poſſunt intelligi · vij.pᷣter ipam ſubſtantiam intin⸗
ctõnis. et dicuntur ſacramentalia q̃dam pꝛecedentia qᷓ;
dam ſubſequentia.i Zam duo ſunt ſubſequentia ſcʒ can⸗
dide veſtis induitio:et criſmatio.alia vᷣo ꝗnq; pꝛeceden⸗
tia. ¶ Ratio aũt numeri ſic poteſt accipi ex intentionibo
q̃s ponit Rabanus.vt pꝛimo ſignatur gratia baptiſma⸗

lis expellens dyaboli poteſtatem. Secũdo diſponẽs ad

fidem. Tercio ↄfoꝛtans.An pꝛimis vt expellensain duo
bus ſeq̃ntibus vt diſponens.In ꝗnto vt oↄfoꝛtans. Qaʒ

illa qᷓ de exufflatõe cum exoꝛciſmo. et deſ⸗ ignatõe ſeq̃nti.

ad ercludendum poteſtatem dyaboli ꝑtinent. Quod vo
eſt de ſale ⁊ quod eſt ſputo: ad diſponendum in fide.
Quod vᷣo ẽ de vnctõne ad cõfoꝛtationem ꝑtinet. Pꝛimo
at᷑ inducitur expulſio poteſlatis. Secũdo ſignatõ vt no⸗/
ſcat illum eſſe excluſum. Et hoc patet ex verbis Rabani

Dicit em̃ ꝑuuli exufflant᷑ ⁊ exoꝛciʒant᷑ vt pellatuꝛ ab eis

poteſtas inimica ꝗᷓ decipit hominẽ vt homines poſſidẽt

Et ſeqꝗtur.poſtea ſignatur baptiʒandꝰſignaculo crucis.

tã in vertice qᷓ in fronte.vt ab eo tꝑe apoſtata dyabolus

i vaſe pꝛiſtino ſue interemptõis cognoſcẽs ſignũ:iaʒ ſibi

de inceps illud ſe ſentiat eſſe alienũ. Deinde diſponitur
ad fidẽ oꝑãtẽ ꝑ dilectõzʒ. pᷣmo ad abrenũciãdũ dy abolo

tni
itgte
Nuur
e⸗
ice
ms
ſue⸗
e
con
eſi
12 00
nuo9
tper
ſ
s
ſoti
nur
W
a.
Vi
numet
gunel
Cr
6046
n ſn
Lentich
G can
racen
Nonity
liſna⸗
ſs ad
in doo
. ʒ
ſent ·
o d
Piino
1o Kno⸗
Koben⸗
maͤben
peſici

ocrwas⸗

Paltin
ſponi
nien

2

Dueſtio

⁊pompis eius.⁊ hoc in ſale poſito in os:vt ſale ↄditus fe
toꝛe careat inigꝗtatis illeſus ſeruet ad ꝗẽam maioꝛẽ per
cipiendam. Scðdᷣo ad ꝑcipiendũ odoꝛẽ diuie noticie.Ter
cio ad audiendũ mãdata. Eñ dicit Rabanꝰ. hoc ẽ ſacr̃m
quod hic agitur.vt ꝑ tipicã ſaliuã ⁊ ſacerdotis tactũ: ſapi
entia ⁊ virtꝰdiuĩa ſalutẽ eiuſdeʒ cathecuminis oꝑetur. vt
aꝑiant᷑ ei nares ad ꝑcipiendũ odoꝛem diuine noticie. Vt
apiant᷑ ei aures ad audiendũ mãdata dei. IUt aꝑiantur ei
ſenſus in intimo coꝛde ad rñdendũ. Gra vᷣo ↄfoꝛtans ſig/
tur in vngento. Vnð Rabanꝰ. vngitur tunc pectꝰillius de
oleo ſanctificato cũ inuocatõne ſancte trimtatis: vt nulle
reliquie latentis inimici in eo reſideãt: vt fide ſancte trini⸗
tatis mens eiꝰ ↄfoꝛtet᷑. Sic ̊ ſunt gnq; antecedentia.duo
po ſunt ſubſequentia.ſcʒ cãdide veſtis induitio ⁊ criſma
tio.quoꝝ vnũ indicat innocentiã vite:alterũ ba bũdanti⸗
am gre. vi ſic bõ ꝑ gram baptiſmalem ⁊ ↄtra malum ⁊ ad
verum ⁊ ad bonũ oꝛdinetur. Ex dictis pʒ com ꝑatõ vnius
diuiſionis ad aliã: ꝓpter quid ſcʒ in diuiſione Rabani q̃
dam ponunt᷑ qͥ nõ ponebant in altera diuiſione Dyoni.

ꝛ tercium

Onſequenter querit᷑ de ꝑatione vnius di⸗
uiſionis ad aliã.Quedã em̃ ponunt᷑ in diui
ſione bẽi Dyoniſij. vt eukariſtie ꝑceptio: q̃
non ponunt᷑ in diuiſione Rabani.4 Rñ. ꝗꝙ;
non ponit illud Rabanꝰ:quia eſt ſacẽm ꝑ ſe ſeꝑatuʒ a ba
ptiſmo. Pts vᷣo Dyoniſiꝰponit ad deſignandum ꝙ in ba
ptiſmo digne ſuſcepto ſit incoꝛꝑatio. Nobuc etiã que⸗
ritur. quare in nũero bẽi Dyoni. occurꝛit ipᷣa im merſio:ĩ
altero pᷣo ſeptenario nõ occurꝛit. Rñſio eſt.quia Rabanꝰ
numerũ ſacramentaliũ attendit.nõ ipſius pncipalis ſac⸗

menti ad qð diſponũt ſubſtantiã. Sʒ Dyoni. enumerat
om̃ia q̃ in illa ſerie occurꝛũt d huc etiã querit᷑ de hoc
ꝙ nõ eadem ratõ oſtendit᷑ olei ſancti iungi baptizand?

a bẽo Oyoni.ꝗ Rabano.iQam ſᷣm Dyoni.eſt in ſignum
certaminis ſpũ alis:et hoc ideʒ innuit Amb.in li.de ſacra
mentis.occurꝛit tibi pᷣſbiter ter vnctꝰ:eſt quaſi athleta ði
vt ad baptiſmũ cathecuminis accedas.Rabanꝰ vo dicit.
vt nulle reliquie latentis inimici reſideãt.ſᷣ in fide ſcxe tri
nitatis mens eiꝰcõfoꝛtetur.et inter ſcapulas vngit᷑:vt ad
bona oꝑa facienda ꝑ gram dei roboꝛet᷑. Rñſio.ꝙ bẽs Dy
oni.dicit ſignũ gratie ad pꝛioꝛeʒ effectum. Rabanꝰvᷣo ad
oↄſequentem effectum: attendens differentiã oꝛganoꝝ que

inunguntur. —
mbꝛum quartũ

Onſequenter querit᷑ de illo ſeptenario ꝗ po
nitur in auẽte cuiuſdaʒ canonis vbi dicit.
a pꝛimo pabulo ſalis ⁊c.Circa qð queri pt
Auare incipit a pabulo ſalis et nõ incipit ab
exoeiſmo. Scðo querit᷑ quare ſacr̃m oↄfirmatõnis ↄnume
ratur cũ alijs:cũ ſit ſacr̃m ſeꝑatum.¶ Ad pꝛimũ põt rñde
ri.ꝙ incipit a pabulo ſalis:vt oñdat᷑ cõpaternitas ibi in⸗
choari. In tribo em̃ ↄtrahit᷑ ↄpaternitas. in boptiſmo. in
catheciſmo.et in ↄfirmatõne. Vñ dicit Canon. de oſe. di.
iiij. In catheciſmo.in baptiſmo.in ↄfirmatõne.vnꝰ patri⸗
nus ſieri põt ſi neceſſitas cogit.Non eſt tñ ↄſuetudo. Hu

go tñ opinatꝰeſt in omnibo antecedentibo otrabi cõpater

nitatem: et ita in exoꝛciſmo. Sed videt᷑ melius in catheci:
ſmo:qꝛ ibi agitur de inſtructõne ſidei in q̃ eſt initiuʒ obli⸗
gatõnis ſpualis.et quia hec impoſitõ ſalis ad catheciſmũ
ꝑtinet.ſicut ⁊ ſputi linitio:ad iudiciũ enim ſapientie per⸗
tinent:et ideo poteſt dici ꝙ a pᷣmo a pabulo ſalis incepit.
4¶ Ad ſcdm rñſio eſt.ꝙ ↄfirmationem ↄnumerat cum alijs
in illo ſeptenario:vt oſtendat illud eſſe in quo cõtrahitur
ↄpaternitas.cum aũt tria dicant᷑ eſſe in quibo cõtrabitur
ↄpaternitas:nõ excludunt᷑ alia intermedia que ſupꝛa enu
D ſunt.ſed pꝛincipalia nominauit: dans intelligere
alia.

embꝛum quintum

Onſequenter querit᷑ de ↄſequentibo baptiſ⸗
mum q̃ ſunt duo.ſcʒ veſtis candide ſuſceptõ
criſmatis in vertice munctõ. De quibo pᷣ⸗
io querit᷑ vtrũ criſmatis inunctõ in verti⸗
ce bẽat effectũ gratie: Et videt᷑ ꝙ ſic. Ita digna ꝑs coꝛꝑis
eſt verter capitis vt frons vel dignioꝛ:⁊ ex eodeʒ fit inun/
ctio.et idem põt miſter eſſe:vt ſi ep̃s vtrũq; faciat.viqr̃ er
go cũ non deſit gra in ſigno noue legis vtrobiq; effectꝰeſſe
gre gratũfacientis.et ita illa inunctõ dicetur nõ tm̃ ſacra⸗
mentale ̊ ſacrẽm. 4 Pꝛe. põt queri.quare iſta duo ſequun
tur baptiſmũ potiꝰꝙᷓ alia. videt᷑ em̃ ꝙ inunctõ olei ſacrati
potiug deberet ſi ubſequi. eſt em̃ ſignum gratie alicuius cõ
ſoꝛtantis ad oꝑa ſicut dicit Rabanꝰ. Sʒ talis gra ſequi⸗
tur baptiſmũ: illa vnctio ſequi dʒ baptiſmũ vna cũ alijs
MPre. põt queri quo oꝛdine iſta dicuntur ſe babere inteꝛ
ſe.videtur em̃ ꝙ innocentia vite pꝛecedit gratiaʒ gratum⸗
facientem ad bene oꝑandum. ergo ſignuʒ debet precedere
ſignatũ. ergo induitio veſtis cãdide pcedere debet criſima
tionem. 4 Ad idem videt᷑ facere boc.ꝙ illa vnctio criſma
tis eſt a qua dicitur xp̃ianꝰ.ſicut dicit Rabanus. Poſtq;
aſcendit baptiʒatus de fonte ſtatim ſignatur in cerebꝛo a
ſacerdote cum ſacro criſmate ſequente ſimul et oꝛatõe: vt
xpᷣi regni ꝑticeps fiat:et a xpᷣo xrpᷣianus poſſit vocari. hoc
autẽ eſt in quo ſtat cõſummatio baptiſmalis.Reſtat ergo
ꝙ vltimum inter ſacramentalia ad baptiſmum ꝑtinentia
eſt illa inunctio criſmatis in vertice.¶ Sed contra hoc eſt
quoo dicitur in li.de inſtitutõne clericoꝛum.Dicitur eniʒ
tegitur poſt ſanctam vnctionem caput miſlico velamiĩe: vt
intelligat ſe dyademate regni a ſacerdotali dignitate po⸗
tiri. ꝓut dicitur Apoca.v. Neciſti nos deo regnum 2 ſaceꝛ
dotes. ¶¶ Sed obijcitur adbuc de hoc qð dicitur vt intelli⸗
gat ſe ⁊c. In quo em̃ illud ſignatur. Si enim ſignificatio
regni eſt in criſmate:ita etiam et ſacerdotij:quare ergo di
citur tegi caput vt intelligat ſe ⁊c.¶ Rñſio.ꝗpteꝛ induiti
onem ſacre veſtis q̃ tegit caput:qð ↄpetit ſacerdotibus.
¶ Ao pꝛimũ dicenduʒ· ꝙ inuctio capitis criſmate ſignifi⸗
cat gram datam in baptiſmate. cũ em baptiſmꝰſit ad duo
ſcʒ ad remiſſionem pctoꝝ:et ad gr̃e infuſionẽ ad bene ope
randum. vnũ ſignat᷑ ꝑ ablutõnem baptiſmalem: alternʒ ꝑ
criſma ſibi ↄiunctum quod ſtatim poſt baptiſma dat᷑ ſicut
dicit Rabanꝰ.a non eſt ſimile de criſmate dato ab epᷣo ra
tione dignitatis epᷣalis.illud enim ꝑ ſe datur ⁊ a digmioꝛi
miſtro.⁊ inſiituitur ad h̊ ꝙ ↄferat᷑ gratia vberioꝛ in ſuſce/
ptione illiꝰ. ¶ Ad aliud dom. ꝙ nõ eſt ſimile de inunctõe
olei ſacri.⁊ de hac vnctõne. Illa em̃ que eſt olei pᷣncipalit᷑
datur ad ſignificandum ꝙ cathetizʒatus ponitur in certa
mine ↄtra hoſtes ſpũales.et datur ei quaſi munimẽ ne no
ceatur ei ab hoſtilv.et hoc oꝛdinatũ eſi ad hoc vt hõ perfe
cte moꝛiat᷑ pcto vt ſupᷣ habitũ eſt. Illud aũt qð dĩ de inun
ctione criſmatis:eſt ad ſignificandũ ꝙ bʒ gꝛatiã ad bene
ſe regendũ ad ↄfoꝛmitatem xp̃i.⁊ hoc eſt ↄſequens natuꝛa
liter: licet ſit ſimul tꝑe cum eo qð eſt moꝛi pcto.⁊ ideo bec
vnctioſeꝗtur baptiſmalẽ ablutoõeʒ:̊ imediate piungitur.
Ad aliud ddᷣm. ꝙ aliter videt᷑ eſſe oꝛdo ſm bim Syoni
ſᷣm Rabanũ.i Iam ᷣm Dyoni. videt᷑ vltimũ eẽ criſma
tio in vertice. Vñ dicit᷑ traditur ſuſceptoꝛi.veſtit᷑ a hieꝛar
cha:criſmate inungit᷑.⁊ hoc indicat ſue doctrine ꝓceſſus:
cũ agit de ſacro baptiſmi. Scoᷣm aũt ꝙ dictũ eſt in pdicta
auẽte Rabani. et qð dicitur poſiqᷓ baptizatꝰ aſcendit de
ſacro fonte: ſtatim ſignat᷑ in cerebꝛo a pꝛeſbitero ſacro cri⸗
ſmate. Intelligit᷑ ꝙ criſmatio in veꝛtice pᷣcedit.⁊ ſequituꝛ
induitio veſtis candide:vt cuſtodiat᷑ ipſa inunctõ criſma⸗
lis.ſicut eũ criſmat᷑ ab epᷣo in fronte ponit᷑ pannꝰlineꝰad
criſmalẽ inunctõeʒ cuſtodiendã. Ratõ aũt iſtiꝰ diuerſi oꝛ
dinis eſt ex oꝛdine diuerſo ſignati ad ſignũ. Si em̃ vnctio
eſt ſignandũ gram qua poſſit ſe regere ſpũaliter: ad hanc
ſeꝗtur innocens ↄuerſatõ.que in veſte candida deſignat᷑.
Vnde Amb. de miſterijs accepiſti poſt baptiſmum veſti:
mẽta cãdida vt eſſet indiciũ ꝙ indueris iĩnocẽtie caſta ve⸗

lamina. Scðvᷣm autem ꝙ pꝛimo eſt habere innocentiã con
uerſatõnis et pphabere odoꝛem vite ad alios:Fſᷣm ꝙ dicit
apłus.xpᷣi bonus odoꝛ ſumus: alijs vite in vitam: pᷣmittit
veſtis candida ⁊ poſt ſequitur criſmalis inunctio in ver/

¶ Membꝛum ſextum
N/nſequenter querit᷑. vtrum extra eccleſiaʒ
fiat verum baptiſma: Et videt᷑ ꝙ non. peꝛ h
ꝙ baptiſma verum a quocũq; fiat eſt bapti⸗
a xpᷣi. Sed vnũ eſt baptiſma xp̃i et eccle⸗
ſie. Seð baptiſina qð fit extra eccleſiam nõ eſt eccłie. Pa
ptiſma em̃ eccleſie.eo dicit᷑ eſſe eccleſie qð fit in eccłia:er⸗
go baptiſma xp̃i non fit extra eccłiam: ̊ non eſt aliud ba⸗
ptiſmaqᷓ; baptiſma xp̃i:̊ ꝛ⁊c. ¶ Item ſacramentũ altaris
non efficit᷑ extra eccleſiam. Vñ Aug.et habet᷑.j.q.j.extꝛa
catholicam eccleſiã non eſt locus veri ſacrificij. Neꝛũ aũt
ſacrificium vocat ſacrificiũ qð fit in ſacr̃o altaris.Simi⸗
liter videtur de ſacramẽto baptiſmi.¶ Item baptiſmꝰeſt
ſacramentũ fidei.non aũt ſidei dicitur eſſe alicuius perſo
ne ſingularis ᷣ eccłie:ergo non poteſt fieri niſi in eccleſia
4 Contra.baptiʒ atus extra eccłiam non baptizat᷑ iterũ:
go ſuſcipit verũ baptiſma.¶ Rñſio. ꝙ baptiimꝰ fit ext
eccłiam.hereſis em̃ baptiʒat extra eccłiam. que licet non
generat baptiz ando ex vtero ſponſe:nihilominus genẽat
baptiſmo eccłie.vt em̃ hrĩ ab Aug.li.ↄtra donatiſtas.eccle
ſia generat ꝑ vterũ ꝓprium ⁊ vteros ancillaꝝ eiſdem ſaẽc⸗/

mentis tanqꝙᷓ ex viri ſemine. Vñ dicit ꝙ nõ generat ĩ par⸗

te donati ꝑ baptiſmũ vnde ſeꝑata eſt:ſed vnde ↄiuncta.ſe⸗
ꝑata eſt em̃ vinculo caritatie:ſᷣ ↄiuncta eſt vnitate baptil⸗
matis.Ex his patet.ꝙ exq̊ͥ ↄueniunt in vnitate baptiſma
tis:ꝙ hereſis baptiʒzat baptiſmo eccłie.licet enim hereſis
baptiʒando non generat ex vtero ſponſe:nihilominꝰgene
rat baptiſmo ecclie.¶¶ Ex his patet rñſio ad pꝛimuʒ.qꝛ li⸗
cet hereſis non ſit eccłia ⁊ qui baptiʒ antur ab bereſi ſiue
heretico baptiʒ ant᷑ extra eccłiaʒ:qtuʒ ad hoc quia bapti⸗
ʒat.nõ vnde ſeꝑata.ſed vnde ↄiuncta:baptiſma qð mini/

ſtrat eſt verum baptiſma. Ad aliud qð obijcitur de ſac⸗
mento altaris.dðm ꝙ non eſtſimile.quia em̃ baptiſmꝰeſt

ſacramentum neceſſitatis ? ianua ſacramentoꝛũ.indultũ
eſt in caſu aliquo poſſe fieri extra eccłiam:in quo nõ eſt in
dultum poſſe fieri ſacrjm altaris.Iſtud tñ planiꝰ infra de⸗
terminabit᷑.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ illud ſacramentũ eſt

ſacramentũ fidei ⁊c. patet rñſio ex his que dicta ſunt ſu⸗
perius in queſtione de intentõne baptiſmi.ibi eĩ tractata

ſunt quedã que valent ad qõem iſtam. Similiter in q̃ſtio
ne de baptiſmo keeucszi, Vs aatne querit᷑. ſi baptil⸗
ma datũ extra eccłiam ſufficiat ad ſalutẽ:et videt᷑ ꝙ ſic:
er pᷣdictis.ꝑ hoe ꝙ hereſis generat ꝑ baptiſmũ xpᷣo.q¶ Cõ
tra.de ↄſe.diſ.iiij.Aug.Eccłia ꝑadiſo ↄꝑata.indicat nobſᷣ
poſſe baptiſmũ eiꝰhoĩes etiã foꝛis acciꝑe:ſ ſalutẽ beatitu⸗
ainis extra eã neminẽ:vel ꝑcipere vel tenere.õ em̃ ĩ me⸗
ſopotamia vel egipto q̃ illa flumia ꝑuenerint eſt felicitas
vite qᷓ in ꝑadiſo ↄmemoꝛat᷑.Sic gᷓ baptiſmꝰ põt eſſe extra
ecchiam: munꝰðdᷣo bte vite nõ niſi intra eccłiam recipitur.
Rũ.ꝙ baptiʒatꝰab hereſi recipit ba ptiſma ad ſalutem
niſi ſit obex ſiue impedimentũ ex ꝑte ſuſcipiẽtis ſcʒ qñ ille
baptiʒ at ↄoſentit hereſi. Et h põt eſſe triptr.aut qñ ẽ he⸗
reticus ⁊ fauet erꝛoꝛi.aut ſi nõ eſt hereticotñ vadit ad be⸗
reticũ pᷣciſuin in ↄtemptuʒz ecclie.aut ſi nõ eſt pᷣciſus vadit
tñ ad occultũ quẽ ſcit eẽ heꝛeticũ ꝓpter aliqd ↄmodum vel
fauorẽ.⁊ tũc nihil accipit ad ſalutẽ:qꝛ accipit ab heretico
vt eſt hereticꝰ.ſᷣ tũc nõ ↄſentit qñ hʒ impotentiã diſcernen
di.vel ꝑnulus.vel qñ hereticus ille ẽ occuliꝰ credit᷑ eẽ ca
tholicus. ant q hõ eſt in neceſſitate ↄſtitutoet ſolo neceſſi
tatis intuitu ſuſcipit baptiſma ab heretico:qð licʒ. AUnde
Aug. de vnico baptiſmo li.j. Si quẽ foꝛte coegerit extrẽa
neceſſitas ⁊ nullũ catholicũ ꝑ quẽ accipiat inuenerit.⁊ in
aio pacẽ catholicz cuſtodiẽs ꝑ aliquẽ er vnitatẽ catholicã
polituʒ accepit qð ĩ ipᷣa erat catholica vnitate ꝑcepturꝰ.ſi
ſtatim etiã de hac vita miꝗquerit:non eum mniſi catholicuʒ

teputamus.

embꝛum ſeptimum

Onſequenter querit᷑ de vnitate baptiſmi ꝗ
dicit᷑ vnicꝰa quocũq; det᷑ nec dʒ iterari. Sʒ
querit᷑ cur nõ iterat᷑:cũ euchaꝛiſtia q̃ eſt ma
is dignũ ſacr̃ᷣm iteret᷑. ¶¶ Pꝛe.polſibile ẽ a⸗
liquẽ baptiʒari ꝗ nibil gr̃e ꝑcipit ꝑ baptiſmũ.q̊ ſi nõ dʒ eẽ
ſibi via ſalutis pᷣcluſa:dʒ ⁊ põt iteraꝛi iſti baptiſimnꝰ.¶ Itẽ
ouo dant᷑ in baptiſmo.ſ.caracter et gra.&̊ quis caracter
ſit indelebilis tn gra ẽ delebilis:& ſalteʒ rõne gr̃e põt ⁊ dʒ
iterari. ¶ Cont᷑.li baptiſmꝰ poſſet iterari.ᷓ poſſet glibet
impune peccare:cũ ibi fiat remiſſio culpe ⁊ re n.
ꝙ baptiſma nõ dʒ iterari nec põt.i.nihil fit in illiꝰiterati
one.Vñ Leo papa ⁊ hr̃.j.q.j.hac regulã ſeruandã in om
nibo eccleſijs p̃dicamꝰ.vt lauacꝝ vnicũ nulla iteratõne vi
oletur.dicente apło.vnꝰdeꝰvna fides vnũ baptiſma. Ra⸗
tio aũt multiplex eſt. Ana ẽ rõne moꝛbi queʒ curat.ſ.pct᷑i
oꝛiginalis.qð non iterat᷑ nec iterari põt. Alia eſi.qꝛ cum
Aleat culpã ⁊ oĩmodã penã:ſine freno peccarent boĩes ⁊
diſcurꝛerẽt ꝑ campos licentie vſq; ad extremã neceſſitatẽ
in qua facerẽt ſe baptiʒari.Alia eſt allegoꝛica.baptiſinus
em̃ hʒ effectuʒ ſuum a moꝛte xp̃i ſicut dĩc apłs.Quicunq;
baptiʒ ati ſumꝰin xpᷣo ihu:in moꝛte eiꝰbaptiʒati ſumꝰ.vn⸗
de ſi xpᷣ tm̃ ſemel moꝛtuꝰeſlX nos tm̃ ſemel baptiʒari con
uenit. Alia cã eſt efficacioꝛ quã aſſignat Aug.ſ.ne fieret ĩ
iuria ſacr̃o.Caracter em baptiſmalis ꝑhẽnis eſt manet eĩ
in hereticis.remanet in dãnatis in inferno.vñ indelebilis
eſt. et ex qͥ ſemel impꝛimit᷑ ampliꝰimpꝛimi nõ põt.et ſiẽ ra
dius ſolis ꝑ quecũq; loca diffuſus nõ ↄtrabit ĩmundiciaʒ
aliquã:ſic nec caracter polluit᷑ nec deterioꝛat᷑. Vñ dic au
guſt.ſicut iudei mali ſunt in lege bona ſic heꝛetici ſunt ma
li in baptiſmo bono.et ſicut malicia iudeoꝝ nõ facit legẽ
malã nec eam polluit aliquo mõ:ſic nec malicia heꝛetico⸗/
rum facit baptiſinũ maluz. Et ſicut iudei ꝑ hoc ꝙ hñt le⸗
gem bonã magis damnabunt᷑:ſic heretici ꝑ hoc ꝙ hñt ba
ptiſmũ magis damnabunt᷑.Si g iteraret baptiſmus:cre
deret᷑ caracter baptiſmalis ãn ihilatus eſſe vel deterioꝛatꝰ
vel pollutꝰ.quoꝝ nullũ eſt:qꝛ ergo caracter ꝑpetuus eſi:
nõ eſt iterandũ baptiſma ſicut nec oꝛdo: et ita iniuriaret᷑
ſacr̃o:ſi iteraret᷑ baptiſmꝰ.Alia rõ eſt inſtitutio diuĩa.qꝛ
dñs in ſtituit vt vnicã hr̃et efficaciã ĩ impᷣmẽdo caractereʒ
7 ꝑfectã in ablatõne mali ꝑfecte.ſ.impedientis ingreſſum
regni celeſtis.et ſemel tm̃ fieret: ꝓpter qð iteratio baptiſa
mi facit ↄtumeliã ſacr̃o ſiue iniuriã:ſiłr et xpᷣo.¶ Ad hoc
qð obijcit᷑.ꝙ aliqñ nihil ꝑcipit᷑ gre in ſacr̃o.vnde dʒ itera
ri ne via ſalutis pᷣeludat᷑. Sicendũ ꝙ ex hoc nõ pᷣeluditur
via ſalutis.qꝛ gra recuꝑatur ſiue acꝗqritur ꝑ pniaʒ.⸗.eᷣ¶d
aliud dðm.ꝙ nõ eſt ſimile de caractere et gra.qꝛ caracter
eſt pꝛimꝰeffectus ⁊ ĩmediatꝰipſiꝰſacramẽti:gratia autẽ nõ
eſt effectus ĩmediatus ſ̊ mediante caractere qui eſt diſpo
ſitio ad illam. vnde nullũ habet effectum baptiſma quare
nõ impꝛimitur caracter. P

¶Mueſtio. xxuij. de ſacramẽ

to olirmatõms.
. cM
NVcto de ſacramen⸗
baptiſmatis. Dicendum eſt de ſaẽ̃mẽ⸗
to confirmatõnis. Pꝛimo de inſtitutõne
confirmatõnis. Secundo de integritate
confirmatõis. Lercio de vtilitate. Qua?

to de comparatõne. Quinto de diſpenſatõne.

lembꝛum pꝛeimmm

Veritur ergo pꝛimo de inſtitutõne cõfirma⸗
tionis ſcilicet a quo inſtituta eſt. Et videtur
ꝙ a domino.ſic Melchy ades papa.⁊ habe
tur de conſecra.diſ.iiij.de his. Ita coniũcta
c duo ſacr̃a.ſ.baptiſmꝰ⁊ ↄfiꝛmatõ:vt abinuicẽ niſi

3
iu

0

ar

n

4

Lueſtio

moꝛte pꝛeueniente nullatenꝰpoſſunt ſegregari: et vnnʒ ſi⸗
ne altero ꝑfici nõ põt. Ex hoc pʒ ꝙ ꝑfectio ſacramẽti ba⸗
ptiſmatis dependet a ſacr̃o ↄfirmatõnis. cuʒ ſacrm ba
ptiſmi nõ fuit relictũ a dño im ꝑfectũ: relinquit᷑ ꝙ inſtitu⸗
ium fuit ſacr̃m ↄfirmatõnis ↄnter poſt ſacramentũ bupti⸗
ſmi: et ita a dño.4: Item boc idem videt᷑ ꝑ boc.ꝙ in boe
ſacramento ↄſerẽ᷑ gra in excellentia.ſicut hr de oſe. di. iiij.·
Spũſſanctꝰ.et ꝑ hoc ꝙ boc ſactẽm magna veneratione te⸗
nendũ ſit: ſicut hr̃ te ↄle.dil.iii. manꝰ. Qð aũt tale eſt ab
auctore gr̃e inſtitui debebat: a quo et inſtitutu ſunt alia qᷓ
gram minꝰexcellentẽ ↄferebant:vtpote baptiſma ⁊ ſacrẽm
altaris. 4 Ytem Hug. in tractatu te cõfirmatõe a criſma
te xp̃e dr̃ et a xp̃o xpᷣanꝰnoĩatur. Pꝛete.exquo nomẽe xpi
om̃es coĩcare ceperũt:om̃s vnctõneʒ acciꝑe debuerũt. Ex
boc verbo videt᷑ ꝙ ſtatim pꝰ baptiſmũ inſtitutũ debuit B
ſacramentũ inſtitui. Sed tꝑe inſtitutõnis baptiſmi nõ in
ſtiiuebat᷑ aliqð ſacrm niſi a dno:̊ ⁊c. ¶ Item in ſacramẽ
tis quoꝝ virtus determinat᷑ penes foꝛmã verboꝝ fuit vir
tus data vᷣbis in inſlitutiõe eoꝝ ab ipᷣo verbo increato.i.
filio dei· ſicut patet in ſacramento baptiſmatis altaris.
ſed hoc nõ fuit in inſtitutõne eoꝝ ab alio b̊ ab ipſo:ᷓ cum
in hoc ſacramento ſit virtus data verbis 1c. ¶ Idem etiã
videtur ꝑ illud ANath. xir. tũc oblati ſunt paruuli vt eis
manꝰimponeret ⁊ oꝛauret. Glo. bñdiceret manu ? oꝛe. Et
Luc.xviij.afferebant ad euʒ infantes vt eos tangeret. Ex
bis verbis aſſerũt.ꝙ dño offerebant᷑ ꝑuuli ad confirman
dum:ſicut mõ offerunt᷑ ep̃is.et ꝙ cõſirmabant᷑ ab ipſo:et
ita ab ipo inſtitutũ eſt hoc ſacramentũ. 4 Item legiſſato⸗
ris eſt inſtituere ſacr̃a.ſed boc ſacr̃m eſt ſimpliciter legis
euangelice: ̊ 1c. ¶ Item deus ꝑ ſeipᷣm inſtituit om̃ia ſaẽ⸗
menta legis veteris vel loquendo vel p̃cipiendo. vñ ſemꝑ
in pᷣncipio cuiuſcũq; ſacramenti dicit᷑: locutꝰ eſt dñs ⁊c̃.
Si gᷣ ſacramenta legis euãgelice ſunt multo dignioꝛa:vi
detur ontrargi dnainſttntrol ſacrim deter⸗
min auit qub elemento ſine elementato exerceri debuit vel
vore exp̃ſſa.ſicut ĩ inſtitutõe ſacramẽti baptiſmatis vt pʒ
iij. JYohᷣ.vel euidẽtia facti ſicut in inſtitutõne ſacri altaꝛis
Sʒ nõ legit᷑ dñm aliqa determinaſſe ð materiali in q̊ hoc
ſacr̃m exerceri debuit: vt videt᷑ nõ fuit inſtitutuʒ a dno.
Item in ſacramentis inſtitutis a dño vnica foꝛma vðbo⸗
rũ ab om̃ibo obſeruat᷑. Sed huiꝰſacramenti ſᷣm ↄſuetudi⸗
nes diuerſaꝝ eccłiaꝝ diuerſe ſunt foꝛme verboꝝ: hʒ enim
quedã ecclia hãc ſoꝛinaʒ. Confirmo te ſigno crucis ⁊ criſ⸗
mate ſanctificatõnis in noĩe p.⁊. f.⁊.ſ.ſ.amen. Alia ẽ iſta
Confirmo et ↄſigno te ſigno crucis ⁊ criſmate ſanctifica⸗
tõnis in noĩe p. . f. a.ſ.ſ.amen: ac. E. Rñ.dicũt quidã
hoc ſacr̃m fuiſſe a dño inſtitutũ ⁊ collatũ.vtpote qñ manꝰ
ſuꝑ pueros impoſuit Mathᷣ.xix. Sed quia in illa impo⸗
ſitõne manuũ neq; expᷣſſum eſt aliquid de foꝛma verboꝛuʒ
vel de materia qua mediante boc ſacramentũ exercet᷑: ptzʒ
ꝙ nõ fuit a dño inſtitutũ.Dicũt aũt alij ꝙ hoc ſacramen⸗
tum fuit inſtitutũ ab aplis collatũ et miniſtratũ qdð nõ eſt
verũ.⁊ hoc patet ꝑ hoc ꝙ apli confirmabant ſola impoſi⸗
tione manuũ ſine inunctõne ⁊ ſine ſoꝛma verboꝝ qua vti
tur eccłia. ¶ Pꝛopter hoc ſine p̃iudicio dðm.ꝙ dñs neq;
hoc ſacramentũ vt eſt ſacramentũ inſtituit: neq; diſpenſa
nit neq; apłi. Intelligendũ eſt igitur ꝙ poſt aſcenſionẽ do
mini ↄgruebat apłos ↄfirmari et illis ſpm̃ſanctũ dari ad
robur.vñ Johᷣ.vij. Spũſſanctꝰnondũ erat datꝰ:qꝛ ih̊s nõ
qũ erat gloꝛificatꝰ.nõ inquã in plenitudine vel ad robur
ſͦ fuit datus die penthecolles.Elnde apli ↄfirmati ſunt a
ſpũſancto immediate ſine miſterio ⁊ ſacramento.⁊ ipᷣi ð⸗
inde confirmabãt ſine ſacramento.quare hoc: infra pate/
bit. Sʒ poſtqᷓ apli ꝗ erant baſes ecchie:qui a domino erãt
pꝛelati et a ſpũſancto confirmati dxefecerunt:inſtitutuʒ fu⸗
it hoc ſacramentuz ſpũſſancti inſtinctu in concilio Mel⸗
venſi itum ad foꝛmam verboꝝ ⁊ materiam elementarem
cui etiam ſpũſſanctus contulit virtutem ſanctificandi.
Ad hoc quod pꝛimo obijcit᷑.ꝙ bec duo ſacramenta nul-⸗
latenus poſſunt ſegregari.Dicendũ ꝙ hoc intelligendum

eſt ꝗᷓtum ad eſſe ꝑfectum et potiſſimum illoꝝ.⁊ hoc expꝛi

„ *

vxun.

mitur verbo ſequenti quod eſt.et vnum ſine altero perfici
non poteſt.i.ad ꝑfectionem potiſſimum non uenit vnum
ſine alio. QNec reiictum eſt ſacramentũ baptiſmi im pfectũ
a domino alio non inſtituto: cum virtus ſufficiens illi col
lata fuerit a domino.nec ratõnes hmõi aliquam habeẽt ef⸗
ficaciam cum ſola dei voluntas eſt cauſa couenientiſſima
in om̃i eo qð ab ipᷣo efficitur.¶¶ ¶o aliud dicendũ. ꝙ gra⸗
tia excellens que in illo ſacro confeꝛtur eſt ab auctoꝛe ꝛa
tie.nec tamen ꝓpter hoc neceſſe fuit hoc ſacramentuʒ inſti⸗
tui a domino: cu virtus diuina nõ ſit ſacramentis alliga⸗
ta.¶ Quod aũt dicit decretũ.ꝙ eſt in magna veneratõne
habendum. hoc eſt ꝓpter cauſam ibidem aſſignatam.ſcilʒ
quod ab alijs ꝑfici non poteſi niſi a ſummis ſacerdotibus
nec tẽꝑe apłoꝝ ab alijs qᷓ ab ip̃is aplłis legit᷑ aut ſcitur 3
actum eſſe: nec ab alijs qᷓ qui eoꝝ tenerent locũ nunqꝙᷓ pfi
ci põt aut fieri debʒ. VUn boc habendũ eſt in magna vene⸗
ratõne qð a marime dignis ⁊ reuerendis ꝑſonis miſtra⸗
ri debet. Qec dz argui inſtitutũ fuiſſe vel monſtratum ab
apłis:quia dr 1 nec tꝑe apłoꝝ ab alijs ꝙᷓ ab ipis apłis
legitur ꝑactũ eſſe.licet em apli manuũ impoſitõne confir⸗
mabant: non tamen confirmabant miniſirando ſacramẽ
tum confirmatõnis.¶¶ Ad illud qð obijcitur ex ᷣbis Hu⸗
go. dom ꝙꝙ ex illo verbo inſinuat᷑ oꝛdo miniſtratõnis iſto⸗
rum ſacr̃oꝝ ſcʒ baptiſmatis ⁊ ↄfirmatõnis ⁊ oꝛdinis con⸗
gruentia: nõ ꝙ neceſſe fuit vnũ ſtatim inſtitui poſt aliud.
Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ in ſacramentis in quibus data
eſt virtꝰverbis.data eſt virtꝰ illa a verbo increato in inſti⸗
tutõne eoꝝ. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt de illis ſacramentis
que ſunt ab illo inſtituta. Pꝛe. et licet ſicut dictum eſt ver⸗
bis quibo miniſtrat᷑ hoc ſacrm data ſit virtꝰa ſpũſancto:
nibilominus data eſt a rerbo increato cum indiuiſa ſint
oꝑa trinitatis. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ dñs ↄfirmauit ꝑ⸗
nulos de quibo Math. xix. Dicendũ ꝙ et ſi cõtulit eis g⸗
tiam ↄfirmationis ſine qua ↄfirmabant᷑: non tñ miſterio
ſacramentali.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ legiſlatoꝛis eſt ſa⸗
menta legis inſtituere ⁊c̃. Dicendũ ꝙ in hoc ſacramento
