remus:nõ eẽt qᷓtũ ad h̊ dꝛñtia a cõmuni ⁊ oſueto mõ vi⸗
uendi ſeu ↄmedendi.¶¶ Pre.plus hʒz ieiuniũ nrm de oꝛdi
ne ꝗ attendit᷑ in relatõe ⁊ oꝛdine ieiunij ad finẽ ꝓgt queʒ
inſiitutum eſt. vnde Hugo in li. de ſacra. Vita ꝑca occi⸗
dit vicia. libidinẽ extinguit. virtutẽ nutrit. aim roboꝛat.
mentez ad celeſtia ſublenat. ⁊ boc magis fit ĩ ieiunio qn
ſemel comedit᷑:qᷓ ſi pluries comederemꝰ. hoc ptʒ. quia
ſi pluries ↄmedeꝛemꝰ:quidã ↄmederẽt vſq; ad ſacietatẽ:
quidã ſepe eẽnt ſobꝛij. ſic S rectius inſtitutũ eſt ieiuniũ
noſtruʒ ꝓpter cauſas predictas.. Ad illa duo que dicit
Hiero.tra quaſdã mulieꝛes que ieiunabãt tribus vl q̃
tuoꝛ diebo abſtinendo a cibo oino: ita ꝙ erant valde ex⸗
inanite. 7 tũc excedebant nimis ingurgitãdo ſe.? de tali⸗
bus dicit:ꝙ debent ieiunare vt ſemꝑ eſuriant.i.vt ſobꝛie
ſint nõ ingurgitãdo ſe. E dic meliꝰ ẽ parũ qͥtidie
comedere ꝙᷓ ſemel ſatis ſumere: ſic intelligit. q melius ẽ
quotidie moderate comedere ꝙᷓ ſemel ſumere ad ſuꝑflui⸗
tateʒ.vnde ibi dicit᷑ ſatis quod ſati ſfacit voluptati: quia
ſic melius conſeruat᷑ ſobꝛietas. 4l Ad illud Yſido. põt di
ci.ꝙ eſt ſatuꝛitas ſufficiẽtie:⁊ hec non eſt peccatũ.⁊ eſt ſa
turitas ſuꝑabundantie ſiue ſuꝑfluitatis: ⁊ bec peccatuʒ
eſt. ⁊ de hoc loquit᷑ Yſido. 4 Ad illð dõm qð dicit Yſi. de
lege peccati.pot dici ꝙ lex duo ↄſiderat.poſſi bilitatez ⁊
honeſtateʒ:2 principalr boneſtatẽ.⁊ lʒ lex grecoꝝ ĩ ieiu⸗
nio ſit poſſibilioꝛ ad ſeruandũ: noſtra tñ eſt honeſtioꝛ. iõ
ieiuniũ noſtrũ magis eſt m legeʒ. 4 Ad boc qð obijcit.
minus graharer natura ? libentiꝰ ↄſentiret tali iein⸗
nio.põt dici.ꝙ lʒ natura ſimpłr minus grauaret᷑ citiꝰ
aſſentiret tali ieiunio: tamẽ natura vt ratio que aſpirat
foꝛtius ad illud qð eſt magis honeſtum ⁊ vtilius:affligit
ieiuĩũo magis honeſto:⁊ citius aſſentit huic afflictiuo qð
eſt vtilius. quale eſt illud ꝙ ſemel ↄmedit in die. 4 Ad il
lud qdð obijcit᷑ꝙ ieiuniũ inſtitutũ eſt ↄtra vicium gule:q
valde accendit᷑ qũ homo nõ comedit niſi ſemel in die ⁊c̃.
põt dici ꝙ duplex eſt ardoꝛ ſiue appetitus gule.ſ.natura⸗
lis ⁊ libidinoſus.naturalis nõ eſt peccatu: ſᷣ libidioſus.
Yeiuniũ aũt noſtrũ naturaleʒ appetitũ accendit ⁊ auget:
nõ libidinoſuʒ.⁊ loquoꝛ d ieiuĩo diſcreto exercitato ra⸗
tionabilit.ſᷣ frequẽs ↄmeſtio magis accendit appetitũ li⸗
bidinoſum ex quadã conſuetudine comedendi fꝛequẽtiꝰ.
4Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ qñ auctus eſt appetitꝰ:⁊ ratione
appetitus illius neſcit homo diſcernere ⁊c̃.põt dici ꝙ lʒ ĩ
principio ↄmeſtionis nõ poſſit homo diſcernere ꝗd neciĩ⸗
tati:ꝗd voluptati expediat: exquo tñ aliquãtulũ de cibo
ſumplit ⁊ appetitui naturali ſatiſfecit: diſcernere poteſt.
Ad illð qð obijcit. ꝙ comeſtio pluries facta ex ſubtra⸗
ctione delectabilis maxiĩe eſt afflictiua ⁊c.põt dici ꝙ du⸗
plex eſt afflictio.vna que eſt excitatiua ↄcupiĩe. Scda qẽ
maceratiua ꝑſone ſiue carnis.ſubtractio delectabilis pᷣ⸗
guſtati magis afſligit ↄcupiaʒ excitãdo.comedere auteʒ
ſemel in die magis affligit ↄcupĩam ſiue ieiunantem ma
cerando.⁊ hoc ſecundũ facit ieiunium noſtrum. ꝓyt qð
melius eſt. 4 Ad hoc qð obicit᷑.ꝙ virtus depꝛinntur ex
nimia comeſtione:quod contingit quando hõ ſemel ome
dit ⁊c̃. põt dici ꝙ delectatio carnalis que non eſt nimis
exceſſiua magis roboꝛat ſpiritũ ad opera ſpũalia: ⁊ ma⸗
xime ad illa quibo eſt vſus gratie. talis delectatio ẽ in ie
iunio noſtro:qð non debet exerceri in nimia ſ̊ modeꝛata
comeſlione. vn lʒ virtus deprimat᷑ in nimia comeſtiõe ⁊

ſtitutione ieiunij.

Centeſuna

ſubtrahatur poteſtas ſtudẽdi:non ita eſt ĩ ieiunio noſiro
quod debet in ſobꝛietate exerceri.¶ Ad illud quod obij⸗
citur.ꝙ in operibus noſtris cum rigoꝛe iuſticie currẽ de⸗
bet manſuetudo ⁊c̃. poteſt dici ꝙ in opeꝛe fatiſfactõis pᷣn
cipaliter debet currere iuſticia:⁊ ex conſequẽti miſcðin.
ꝓterea miſcðia ſpiritualis eſt affligere coꝛpus ꝓ pec⸗
cato.quia ſic miſeret᷑ homo aĩe ſue: ⁊ eoipſo placet deo.
Juxta illud Ecci.xxx.iſerere anime tue pla.¶ Adil
lud quod obijcitur. ꝙ peccamus frequẽter comedendo ⁊
multum. ̊ debemus ſatiſfacere per ieiunium ↄmedendo
pluries ⁊ parum ⁊c.poteſt dici ꝙ frequens comeſtio ma⸗
gis punitur per rqram qꝙᷓ; ꝑ frequenteʒ. quia ſicut peccat᷑
per exceſſum:⁊ cura debet eſſe per ↄtrariãũ.quia cõtraria
contrarijo curant᷑:vt habet᷑ a Greg.⁊ ita eſt efficaciꝰ ie⸗

iuniũ nrm bilius qᷓ ieiuniũ gꝛecoꝛ. /ↄ·
¶ Nueſtio centeſuna dem/
Equitur de mſtitu /

tione ieiunij. Primo ergo queritur de ĩ⸗
ſtitutione ieiu nij in generali. ſcʒ ſi ſtatiz
poſt peccatum debuit inſtitui.Secundo
. Vee inſtitutione ieiunij tempoꝛe gee. Ter
cio de inſtitutione ieiunij quadrageſimalis. Quarto de

inſtitutione ieinnij quatuoꝛ tempoꝝ.

embꝛũ primũ

rca pꝛimũ querit᷑.vtruʒ ieiunium debuit
inſtitui ⁊c̃. Uidetur ꝙ ſic.ꝑ hoc ꝙ pꝛopter
tranſgreſſioneʒ precepti facti primo hbomĩ
otum genus bumanuz reum factum eſt.
ͤ ꝑ que quis peccat ꝑ bec ⁊ toꝛquet᷑ Sap.ix.g̊ debuit p⸗
ceptũ fieri bomi in penã ſiue ſatiſfactõz traſgreſſionis p⸗
mi ſcepti de nõ ↄmedendo ſine ieiunãdo. Pre. B idẽ vi
xt᷑ qtraria ↄtraꝛijs curent᷑.⁊ ita moꝛbo oꝛtus ꝑ gulam
curari debuit ⁊ debet ꝑ abſtinentiã a cibo.ꝗ̊ ⁊c· ¶ Pre.ĩ
carne viget quedã coꝛuptio inclinãs ad malũ. ↄueĩebat
8 vt hũani generi ꝓuideret᷑ qũo poſſet ab hmõi coꝛꝛupti
one cauere ad qð pꝛonũ ẽ. S aliꝗd debuit inſitui ꝑ quoꝰ
pmõi inclinatiuũ refrenet᷑ ⁊ deprimat᷑. G̊ aũt ↄpetent fit
ꝑ ieiuniũ:quia ſanat peſtes coꝛꝑis fᷣm euãgeliu. ¶1 Pꝛe.
Aug. otra Julianũ. Quia nõ ieiunauimꝰ a padiſo ceci⸗
dimꝰ:ieiunemꝰ 2 ad ꝑadiſum reuocemur.ſi & ↄueniebat
vt bomĩ ꝓuideret᷑ vt rediret ad patriã ſiue reuocaret᷑:cõ
ueniebat vt inſtitueret᷑ ieiuniũ ad hmõi reuocationem.
tõtra. ab Aug. Julianũ habet᷑. ꝙ ieiuniũ ſit inſti⸗/
utũ ĩ ꝑadiſo. Ibi.n. accepit bõ mandatũ ne dæ ligno ſcĩe
boni 1 mali ↄmederet.Ex H̊ ↄſtat ⁊ manifeſtũ eſt. qñ 2
vbi inſtitutũ ẽ ieiuniũ.q̊ ñ debnit iterato inſtitui.⸗ SPꝛe.
ieiuniũ ẽ ideʒ qð abſtinẽtia. abſtinẽtia eſt ſpecies vt actꝰ
ſobꝛietatis. ſobꝛietas aũt vel ſpẽs eiꝰ vel actꝰnõ inſtituit
nec inſtitui debet.q̊ nec ieiuniũ.⸗ Pre. virtꝰ ẽ certior oĩ
arte. vñ ſufficiẽter regit illð circa qð eſt in ſuo actu. cũ
tꝑãtia ſit virtꝰ:ſufficiẽter regit illð circa qð ẽ ĩ ſuo actu.
vñ nõ requirit᷑ aligꝗd quo regat᷑ ĩ ſuo actu: nec q aligd ĩ⸗
ſtituat᷑ ad regimẽ ſui actus.ᷣ ieiuniũ vt videt ẽ ad hoc vt
ſcʒ tꝑantia regat᷑ in ſuo actu. nõ oꝑtet vt ieiuniũ inſti⸗
tuat᷑. ¶. Pre.eccleſia debet ſe ↄfoꝛmare quantũ põt acti⸗
bus 7 operibus diuinis. vnde dictũ eſt Moyſi gerẽti ty
puʒ eccleſie Exo.xxv. Inſpice ⁊ foc ſᷣm exemplar qð tibi
monſtratuʒ eſt in monte. Seo lʒ inter precepta moꝛalia
ſint quedam prohibitiones que reſpiciunt actum genera
tiue.vt Qon mechaberis.Qon concupiſces vxoꝛem ⁊c·
non tamen ſunt alique que reſpiciunt actum nutritiue .
vt patet diſcurrendo per ſingula. Similiter vt videt᷑ de⸗
buit eſſe aliquod preceptum: cum ſit preceptum diſcipli⸗
ne. ergo de ieiunio non debet eſſe inſtitutio. 4 Pꝛeterea.
cum tres ſunt partes ſatiſfactionis.oꝛatio.elemoſyna.⁊
ieiunium. non eſt aliqua inſtitutio geneꝛaliter facta omi⸗
bus de elemoſyna 2 oꝛatione. ergo nõ debet aliqᷓ fieꝛ ge⸗

ð

neraliter de ieiuĩo. ¶ mRñſio. generale ieinniũ debuit
inſtitui.vt ſic oẽs peccauerũt in adã:oẽs punirẽt᷑.vt per
ieiuniũ actũ coꝛꝛuptõis hũane ſᷣm ꝙ ↄueniret: ccliarẽt.
⁊ vt ꝑfectã recõciliatõeʒ cũ deo mereant᷑ ꝑ ieiuniũ. ſic ꝑ
gulam quodãmodo auerſi ſunt a deo ⁊ ad padiſuʒ reuo
carent᷑ a quo crant diecti: vt vult Augꝰ. Ad illo gð
obijcit᷑ ad opoſitũ.ſ.ꝙ ieiuniũ ſit inſtitutũ ĩ ꝑadiſo. o
teſt dici ꝙ etſi aliqͥ modo fuit ibi inſtitutũ:nihilominꝰ ie⸗
iuniũ de quo intendimꝰ h̊ debuit inſtitui: q; inqtũ ibi fu
it inſtitutũ fuit pure diſciplinabile. vñ nõ fuit bonũ niſi
qꝛ indictũ.modo nõ eſt pure diſciplinabile: ̊ ⁊ moꝛale.
l Ad illud qð obijcit᷑.q abſtinẽtia eſt ſpecies vel actꝰ ſo
bꝛietatis ⁊c. Põt dici ꝙ ſobꝛietas elicit duplicẽ actũ. ſcʒ
actũ nccĩtatis qui attendit᷑ in abſtinentia debita ciꝛca ci⸗
bum ⁊ potũ vt nõ excedat᷑ in his:ſᷣ mẽſuꝛa debita obſer⸗
uetur. ? hͥ quodamodo ẽ ieiũare.elicit nibilominꝰ actuʒ
ſuꝑerogatois vt ꝙ abſtineat a tali cibo:vel tali tẽꝑe:vel
vſqʒ ad taleʒ hoꝛa. pᷣmũ dictat natura ad quã oẽs tenẽt᷑
dʒ inſtitui.ad aliũ ñ tenẽt᷑ oẽo:niſi ꝓut regrit oppoꝛtu⸗
nitas tꝑis ⁊ ieiuniũ cuiꝰ eſt actus iſte dʒ inſtitui:vt patʒ
ex aligbo rõnibo S.tactis.¶: Ad illð qð obijcit.q virtus
eſt certioꝛ ⁊c. Põt dici ꝙ etſi virtus nõ indigeat arte vel
inſtitutõe ad ſuũ actũ regendũ:indiget tñ ad expediẽdũ.
ſicut caritas ſufficit ad actũ ſuũ regendũ:tñ vecolog⸗ ne
ceſſarius ẽ ad caritatez in ſuo actu ad expediẽdã:gꝗa pᷣce⸗
pta decalogi expediũt actũ caritatis ſiue caritatẽ ĩ electi
oneʒ actus ſui.ſic ieiuniũ expedit effectũ tpantie vel con

tinẽtie inꝗᷓtum repꝛimit fomitẽ vel carnẽ macerat. ſilr ⁊

actũ iuſticie ⁊ pnie inqᷓtũ punit ꝑ ſatiſſactõz eũ qui deli⸗

quit. ⁊ ideo bñ debuit inſtitui.¶ Ad illud qð obijcit᷑q;

abſtinentia inter p̃cepta moꝛalia nõ ſit data niſi ad oꝛdi
natõzʒ hoĩs ad den 2 ꝓximũ:nutritiue ad ſeipᷣm.iðo non
oꝑtʒ ꝙ inter moꝛalia ſit aliquid pᷣceptũ ptinẽs ad actum
nutritiue ſicut generatiue.qis inter diſciplinalia poſ⸗
ſit eẽ. Ael dicenduʒ ꝙ precepta moꝛalia ſunt de his tm qᷓ
dictat natura tanꝙ; nccia. Diſciplinalia vo ſunt de his qᷓ
nõ dictat natura tãꝙᷓ; nccia: ̊ tanqᷓ vtilia 2 expedientia
⁊ q̃i quodãmodo ſuꝑerogatõis.Et iðo pᷣceptũ diſciplia⸗
le ad plus ſe ertendit ꝙᷓ moꝛale. 2 nõ põt eẽ expreſſa inſti

tutio diſciplinabilis de aliquo circa qð nõ eſt preceptuz
moꝛale expᷣſſuʒ.⁊ ſic nõ eſt ſimile qð aſſumit᷑. ¶¶ Ad vlti⸗

mũ qð obijcit. dõm ꝙ nõ eſt ſimile ð ieiunio.elemoſina.

⁊ or̃one.hõ eniʒ vt dicũt ñ peccauit pcto cui rñdet elemo

ſina vel or̃o:̊ cui rñdet ieiuniuʒ.Et tñ põt rñderi ꝑ int⸗
emptõʒ:qꝛ or̃o eſt indicta.ſ.vt fideles ĩ ſolẽnitatibo rnſe⸗
ant ad ecciaʒ vt oꝛent ⁊ vacent ſpũalibo oꝑibo. Elemoli⸗

na vo nõ eſt indicta.qꝛ vt dicũt:nõ fieret tũc ex mera vo⸗

lũtate ̊ potiꝰ rõne pᷣcepti vrgẽtis diminueret᷑ meritũ dã⸗
tis.Lʒ aũt ita dicat᷑ a prudetibo:põt tñ alit dici.ꝙ ele⸗

moſina fuit expꝛeſſe inſtituta in lege Moyli. vñ dictuz ẽ

Deut.rxv.oĩno indigens ⁊ mendicꝰ nõ erit int᷑ vos.⁊ in⸗

fra eodeʒ caplo multa alia. Et in lege euãgelica inſinua⸗

tiue:vtpote ibi dñs manifeſtabat ꝙ; elemoſina valeat ad

ſatiſfactõʒ. Luc. xj.qð ſuꝑeſt date elemoſinazʒ: ⁊ ecce oĩa

mũda ſunt vobis.Et etiã ꝙ iudiciũ erit ventilandũ ope⸗

ribo miſcðie.xxx. Aſath. Et ibi dñs oñdit erogatõʒ ele⸗

moſinaꝝ valẽ ad coopatõeʒ ſiatus ꝑfectõis. ANdath. xix.
Si vis pꝑfectus eẽ: vade ⁊ vende oĩa que habes ⁊ da pau

peribo.⁊ hẽbis theſau in celo ⁊ veni 27 ſeqre me.
Wembꝛũu ſecudũ
S

nſequẽter querit᷑ de inſtitutõe ieiunij tꝑe
gre. Querit᷑ g. vtꝝ ↄueniebat ſiue debuitĩ⸗
ſtitui.Et videt᷑ ꝙ ſic.Luc.v.Qũqd p̃t filiꝰ
2Aſponſi dũ cũ illis ẽ ſponſus ieiunare. veni⸗

unt aũt dies cũ ablatus fuerit ab illis ſpõſus:⁊ tũc ieiu⸗

nabũt in illis diebo.̊ ſemel in annis ſingulis fit ↄmemo
ratio ablatõis ſponſi.i.paſſionis xp̃i ⁊ eiꝰ moꝛtis ĩ eccle
ſia generali. O bñ debuit generale ieiuniũ in eccia ſemel i

anno inſtitui. l Pret. Math. xvij. ſuꝑ illud. ̊ genus de⸗

monioꝝ eijcit᷑ in ieiunio ⁊ oꝛ»one.Glo.iſta carnaliuz vo⸗

ſtinendũ ſit ab honoꝛibo neq; a diuitijs.

luptatũ mutabilitas nõ mutat᷑ vel vincit᷑: niſiſpũs oꝛõe

confirmet᷑:⁊ caꝛo ꝑ ieiumũ maceꝛet᷑.Ex Hᷣ pz ꝙ ieiuniuʒ
valde ẽ vtile aiabus.vñ ⁊ eiꝰ inſtitutio ↄueniẽs.q. Pꝛet.
ſicut dicit Yſido.de ſummo bono li. de officõ.ꝑ ieiuniuʒ
ſternũt᷑ vicia:hũiliat᷑ caro:yaboli tẽptamẽta vincũt᷑.

5Gecuiꝰ vſus eſt talis:2 inſtitutio ẽ ꝑutilis.q̊ inſtitutio ie⸗
iunij eſt ꝑutilis 2 ↄueniens valde/ Contra. AWDarci. ij.

i Aũqd pnt filij nuptiaꝝ qdiu ſponſus ẽ cũ illis ieiunaẽ.

6Hᷓ xp qui eſt ſponſus eccie nobiſcũ eſt vſqʒ ad ↄſumma⸗
tionẽ ſeculi.ꝗᷓ ieiunare nõ debemꝰ:nec debuit ficꝛi ieiunij
inſtitutio.¶ Pret. Augꝰ. de li. ar. Erant ꝗ eterne legi ſb
ditt nõ erant:quiba erat ↄueniẽs tꝑali legi ſubiacẽ. iuſti

auũt eterne legi ſubiacẽt: nõ ̊ debẽt tpali ſubiacere legi.ñ
buit ꝗ eccia hmõi ieiuniũ inſtituere qtũ ad iuſtos nec
ꝙtũ ad pctoꝛes:qꝛ eis meꝛitoꝛiũ nõ eſt. & nõ debuit hmõi
ieiuniũ ab eccia inſtitui.¶ Pret. ibidem. lex eterna ᷣm
poſſibilitatẽ vniuſcuiuſq; currit. ⁊ lex tꝑalis tũc recteĩ⸗
ſtituta eſt qñ legi eterne oſonat. ᷓ cebuit inſtitui ieiuniũ
ſm poſſibilitatẽ vniuſcuiuſqʒ.̊ nõ oẽs pñt equatr ieiu⸗
nare. facilius.n.ieiunat flegmaticꝰ qᷓ colericꝰ. ̊ vnaz le
gem omibo imponere eſt ↄtra legez eternã. nõ eſt & recte
bmõi ieiuniũ inſtitutũ.¶ Pret. tripler eſt lex. ſ.nature:

⁊ lex ſcripta:⁊ lex gre.lex gꝛe eſt libertatis 2 lenitatis.ſᷣ

in lege nature nõ fuit obſeꝛuatũ bmõi ieiuniũ nec inſtitu
tũ:nec ſilr in lege ſcripta.̊ multo minꝰ in lege gr̃e debet

inſtitui.4 Pret. lingua ↄgruit in duo oꝑa nature. in gu
ſtum:: locutõʒ. frequẽtius peccamꝰ ꝑ locutõeʒ q; ꝑ gu⸗

ſtum. nõ eſt inſtitutũ ab eccia ſilenti generale: mo ſpꝑ
eſt bonũ loꝗ licita ⁊ boneſta.̊ nec debuit inſtitui ieiuniũ
generale.¶ Pret. cum ſit triplex radix maloꝝ.ſ.in axꝓpe

titu honoꝝ: diuitiaꝝ: ⁊ ciboꝝ. ſm ꝙ dicit Johes in cano
nica ſua. Ome qð eſt in mũdo:ↄcupia carnis ẽ: ⁊ ↄcupi⸗

ſcẽtia oculoꝝ:⁊ ſuꝑbia vite.⁊ eccia ñ determiauit ꝙ ab⸗
B nec ipſa debuit
determĩare ꝙ abſtinendũ eet a cibis. KRñſio.ↄueĩebat
ꝙ ieiuniũ inſtitueret᷑ tꝑe gꝛe ⁊ inſtitutũ fui t. Jeiuniũ eniĩ
medicamentũ eſt ↄtra moꝛbũ.i.purgatm̃ a pctis ꝑpetra⸗
tis:⁊ preßuatm̃ ↄtra peccata ꝑpetrãda.Et cõueniebat ꝙ
inſtitueret᷑ potiſſime tꝑe gr̃e:qn ↄueniebat ↄtra moꝛbum

peccati erhiberi medicina. ⁊ purgatõʒz fieri a peccatis p̃ᷣ⸗

teritis:⁊ p̃ſeruatõzʒ a peccatis ꝑpetrãdis.q Ad illð qo
obijcit᷑ primo.ꝙ filij ſponſi nõ pnt ieiunare ⁊c. Põt dici
ꝙ eſt ieiuniũ meroꝛis? exultatõis.⁊ qm apti xpᷣi ſeu di⸗
ſcipuli xpᷣm carnalr amabãt:ꝗpter h̊ dicit xpᷣs ꝙ ieiunaẽ
nõ debebant ieiunio meroꝛis ꝙdiu erat cũ eis. Nos au
teʒ qui xpᷣi carnaleʒ pñtiam nõ habemꝰ 2 ꝗ ipᷣm ſpũalit
amamꝰ: vtroq; modo ieiunare debemꝰ. ¶¶ Ad aliud qð

obijcit. ꝙ iuſti ſubiacent legi eterne:vñ nõ debẽt ſubiacẽ

⁊c.nec ieiuniũ peccatoꝛibo ẽ meritoꝛiũ ⁊c. Põt dici ie
iuniũ etſi nõ ſatiſfacit ꝓ peccãtibo: ꝓdeſt tn peccatoriba
qm̃ diſponũt᷑ ad h̊ ꝙ exeat de peccatis.ꝓdeſt etiã iuſtis:
qꝛ nullus eſt ita bonus ꝙ nõ poſſit eẽ melioꝛ? poſſit ꝓfi⸗
cere.Et ꝙ dicit augꝰ.ꝙ iuſti nõ ſunt ſub lege eterna: loꝗ
tur de iuſtis ꝗ iaʒ ſunt in patria.q¶! Ad illð qð obijcit᷑ ·
ieiuniũ debet inſtitui ſᷣm poſſibilitatẽ vniuſcuiuſqʒ ⁊c̃.
Pot dici ꝙ ieiuniũ ſᷣm diuerſas q̃s inuenit diſpoſitões
in homĩbus diuerſas hʒ efficacias. vnde etiã ieiunando
plus meret᷑ vnus ꝙᷓ alius.⁊ ideo qꝛ diuerſas bʒ efficaci⸗
as:in diuerſis recte inſtitutũ eſt. vñ aliam hbʒ efficaciam
in peccatoꝛe ⁊ in iuſto.⁊ plus meret᷑ colericꝰ in ieiunan
do ẽᷓ flegmaticus alijs ↄditõibo paribo exñtibo.¶. Ad ali
ud dõm.qꝙ lex euãgelica dicit᷑ lex libertatis vel le nitatis
nõ qꝛ pᷣcipiat aliqꝗ auſteritatis:ᷣ qꝛ dat interiꝰ vnctõez
leticie.⁊ ga ex amoꝛe fit qð pcipit:⁊ ideo nõ ẽ gue qð pᷣci⸗
pit.qꝛ amãti nihil eſt difficile.¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑ per
ſimile de ieiuĩo lingue.õt dici ꝙ nõ ẽ ſile:qꝛ magis
ni ſumus ad loquendũ ꝙ; ad comedendũ.ideo nõ potuit
lex ecciaſtica regulare hoĩes in locutõne ſicut ĩ omeſiõe.
Pret. ſine ſuſpẽdijs multis nõ põt ſeruari ieiunium lin⸗

gue.eo ꝙ hoĩes opoꝛtet negociari inſimul. YItez inſtitutũ
eſt hmõi ieiuniũ:ſicut lima vicioꝝ ⁊ ꝓ petis omniuz mẽ⸗

in
wo
imnan
gise
reiße
cxem
eun
int⸗
lſlictea
ziei
lidi
finpa
i
Matar
nöͤſie
ſope
gut ſo
nütet
leuunie
imni
Pntde
leiunt
oneg
no te
ind
moꝛb⸗
nus;

i
di 4
mai
8 0e0
halit
wiace
aigie
toritv
uſtis:
pfi⸗
he lo
cit.
n.
ſitoes
nancho
ficaci
cacian
jeiunan
ali
nitatts
ncioe,
goͤßa⸗
citper
gis ⸗
meloe⸗
iumli
inſinn
inne

neſtio -
bꝛoꝝ alflictiuũ. lingua vo ñ affligit in ſilẽdo. 4 Ad illud
qð obijcit · ꝓ triplexẽ radix pcti ⁊c. põt dici q etſi mũdꝰ
2 dyabolus ſint hoſtes nzi: ſic ⁊ caro. tñ different debet
tetermĩari remediũ ð illos.qꝛ caro aliq̊ mõ ẽ in ptãte no
ſtra:mũdus 2 dyabolꝰ nequaqᷓ.iðo ðↄ ↄcupĩazʒ caꝛnis po
tuit eccia determĩare remediũ nõ ſit circa alia. IYtẽ alia ẽ
rõ hmõi:qꝛ ↄcupĩa carnis radir ẽ aliaꝝ ↄcupĩaꝝ· yn da
to remedio ð ↄcupĩaʒ carnis:quodãmodo datuʒ eſt con⸗

. — — —
2
MWembꝛũ tercin
Onſequẽter querit᷑ de inſtitutiõe ieiunij ⸗
dꝛageſimalis. Pꝛimo g querit de inſtituti⸗
one qtũ ad preciſionẽ ſiue artatiõz exerci⸗
ijj ülius. Scðo. de inſtitutõe ꝙᷓtuʒ ad ↄgru

8. Tetcio. de inſtitutõe ad numexꝝ dieꝝ ·

rticulus primus
Verit᷑ ̊ pᷣmo. vtꝝ ieiuniuʒ cbuit inſtitui ad
exercendu tꝑibo certis ⁊ etermĩatis: an exer
W cendũ ſꝑ. ad exercẽdũ ſꝑ:videt᷑ ſic. duplex
eſt ieiuniũ:coꝛpale ⁊ ſpũale. Spũale ſꝑẽ ↄtinuãdũ ſine
interpolatiõe:ſilr videt᷑ de coꝛꝑali.̊ ñ debuit inſtitui ad

exercendũ tm̃ q ioꝛibo vel plu⸗

uadraginta diebo vel paucioꝛih .
ribo determĩate:ſᷣ potius ſꝑ. 4 Pre.eſt ieiuniũ pietatis

7

ot bomo ieiunet abſtinẽdo: ⁊ pauꝑibo det quantũ expen

deret als. de q Gꝛeg · in omeł. Hooqð tibi ſubtrahis alte
ri largire.vñ tua caro affligit: inde egentis caro ꝓximi
reparet᷑. Et eſt ieiuniũ auſteritatis:ſicut ẽ ieiuniũ afflicti
onis. De ieiunio pietatis dicit dñs in Eſa.lviij. H ẽ ieiu⸗
niũ qð elegi. diſſolue colligatões impietatis: ſolue faſci⸗
culos depꝛimẽtes ⁊c᷑. vñ hmõi ieiuniũ pietatis vtiliꝰẽ.ſed
nõ eſt ab eccia inſtitutũ nec determĩatũ quãtũ ſit pauꝑe⸗
ribo erogandũ ⁊ quo tꝑe magis.ᷓ nec debuit fieri inſti⸗
tutio ab eccleſia de ieiunio auſteritatis: ſicut nee ẽ facta
e ieiunio pietatis.⸗ Pre.ieiuniũ eſt inſtitutũ p moꝛbũ
ocupie ⁊ libidinis:⁊ iſte moꝛbo ſpꝑ durat. ᷓ ⁊ remediũ ſꝑ
bet durare vel nũq· eccĩia debuit inſtituere ꝙ ſꝑ ieiu⸗
narem' vel ꝙ nũỹ. ¶ Pre. oꝛo eſt ð peſtes mẽtis: ⁊ ieiu⸗
niñ z peſtes carnis.ᷣ nõ eſt tempꝰ ceterminatũ ad oꝛan⸗
dũ:immo ſemꝑ debemꝰoꝛare.quaꝛe nec tpÿᷣus debet eẽ de⸗
terminatũ ad ieiunandũ:̊ ſꝑ ieiunandũ ẽ. ¶ Pre. ſi de⸗
bemus drũ imitari quantũ poſſumꝰ: tũc debem ieiunaẽ
ↄtinue cũctis qdrageſime diebo ſine inter olatõe tã die⸗
bus dñicis qᷓ; alijs ſicut dñs – õtra. ꝙ nõẽ ſp ie⸗
iunandũ ſ̊ tꝑibo determiatis: videt᷑ ex verbis dñi ſupᷣ ta⸗
ctis. qꝛ filij ſponſi qᷓdiu ſpõſus ẽ cũ illis nõ debẽt ieiuna⸗
re:ᷣ cũ fuerit ab illis ablatꝰ.¶ Pre.ieiuniũ xpᷣi qð fuit
exemplũ nꝛi ieiunij:fnit determĩati tꝑis ⁊ nõ ꝑpetuũ.ſiłxr
ieiuniũ Moyſi ⁊ ene⸗ Eniiſie ꝙ ieiuniũ dz inſtitui
interpolatũ nõ ↄtinuũ:dei rmiatũ nõ ꝑpetuũ.tum ꝓpter
bumane infirmitatis debilitatẽ: tum ꝓpt faſtidij ↄtinuaʒ
afflictõz: tum ꝓter deuotõnis nccie anihilatõʒ. ↄtinuuʒ
eniz ieiuniũ? ꝑpetuũ debilitas boĩs ſuſtinere ñ poſſz: Hᷣ
illũ diſcrimini exponeꝛet.afflictõ faſtidij nimis fatigaꝛet
impatientiã induceret:⁊ denotio ieiunãdi ꝑiret.ꝗ Ad
illud ᷓ qd pᷣmo obijcit᷑ h. põt dici ꝙ ſpũale ieiuniũ ẽ de
ncciĩtate iuſticie:vñ ncciuʒ eſt ad ſalutẽ.vñ ſꝑ ſeruandũ.
nõ ſic aũt coꝛꝑale:p ꝓpteꝛ rõnes pᷣdictas inſtitutũ eſt. Et
qꝛ opoꝛtet ꝙ caro viuat ſpũi pᷣcipue tꝑe ieiunij. YJeiuniuʒ
aũt ſpũale intelligit᷑ in abſtinẽtia a peccato⁊ cautela.G
aũt eſt ꝑpetue otinuandũ. Ad aliud qð obijcit᷑ ꝑ ſile de
ieiunio pietatis.põt dici ꝙ eccia nõ potuit determĩare ie
iunniũ pietatis.q; aliter dandũ ẽ illi:aliter ulli.vñ nõ oẽs
pñt dare equalit. Pre.qᷓtũ ad inſtitutõeʒ eccie includit᷑
ieiuniũ pietatis in iſto ieinnio. ⁊ ad pietateʒ interioꝛem
omẽs tenent᷑:qꝛ hec eſt de nccitate ſalutis.ſᷣ ad exteriorẽ
nõ tenent᷑ omẽs: H̊ iſti ſoli quibo ſuppetit facultas dandi
indigentibo. 4 Ad illð qð obijcit᷑. ieiuniũ ẽ inſtitutũ ʒ
moꝛbũ.dðm ꝙ nõ eſt inſtitutũ ↄ moꝛbũ qualẽcũq;:ſᷣ po⸗
tius ↄ moꝛbũ incenſuʒ: ⁊ extinguẽdũ tꝑe quo vꝛget incen

Centeſuna

ſio illius. Incẽſio aũt moꝛbi ð quẽ inſtitutũ eſt nõ ſꝑ vr⸗
get: dico ꝓut moꝛbo generalis. 4 Ad aliud dᷣm.ꝙ oꝛaꝛe
magis ẽ de nccĩtate ſalutis qᷓ; ieiunare. qꝛ ſꝑ tenemur di⸗
uinũ adiutoꝛiũ imploꝛare.ideo ſꝑ oꝛandũ ẽ:ñ tñ ſꝑ ieiu⸗
nandũ.4 Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ dñs ieiunauit ſine inteꝛ⸗
polatõne diej dñi ce. põt dici ſᷣm ꝙ dicit᷑ in ecciaſtico. In
die maloꝝ ñ debemꝰ eẽ immemoꝛes bonoꝝ.vñ cũ memo
ria paſſionis xpᷣi debemus memoꝛari reſurrectõʒ eiꝰ.ra⸗
tione bmõi nõ ieiunamꝰ die dñico. abſtinemꝰ tñ ab illis
a gbo? in diebo alijs. ſ. a carnibo 2 alijs qbuſdaʒ:vt ieiu⸗
nizſin diuino qᷓntũ ↄuenit ſit ↄfoꝛme.

ticulus ſecũdus
Hnſequẽt querit᷑ de inſtitutõe ieiunij q̃drage
ſimalis qtũ ad tempꝰin quo debet exerceri.⁊
idet᷑ debuit inſtitui vt exerceret᷑ ĩ vere:ſic.
eiuſmiũ nim inſlitutũ e ꝓVter peccatũ pᷣmi hoĩs qð pec⸗
catũ eſt omĩs hoĩs deſcendentis ab eo lege nature: ßm ꝙ
omis hõ peccauit lege nature in eo. ſᷣ ipſe peccauit ĩ veꝛe.
Sogeꝛue ⁊ ↄueniẽter inſtitutũ eſt ⁊ indictũ ad ieiunanduʒ
in vere. 4 Pre. in vere maxie inſurgut inualeſcũt mo⸗
tus caꝛnales: a maxie in geneꝛatiua. ſicut accidit in alijs
aĩalibo.⁊ ̊ accidit ꝓpter qualitatẽ hmõi tꝑis. Eſt. n. ver
calidũ ⁊ bumidũ:qd maxie videt᷑ generatiue vi ↄuenire.
ieiuniũ inſtitutũ eſt ad illos motus repᷣmendos. 7c.
l Pre. ꝑ ieiuniũ mundat᷑ hõ ⁊ fit ſpũalis: vt dicũt Yſi.
2 BGreg. k tali tꝑe debet hõ accedere ad ↄĩoneʒz coꝛporis
xp̃i:ad qð recipiendũ ↄuenit ipᷣm maxie eẽ ſpuũaleʒ. oueni
ent gᷣ in illo tꝑe eſt inſtitutũ. ¶ Pre. in veteri lege H tẽꝑe
phaſe celebrabat᷑timmo imolabat᷑ agnty picꝰ in q̊ coꝛpꝰ
xpᷣi figurabat᷑. Ad qð accedẽdũ ẽ cũ mũdicia. Exo.xxiij·
26 imolabis ſuꝑ feꝛmẽto ſanguiĩeʒ hoſtie tue: neq; rema
nebit mane de victimis ſolẽnitatis phaſe. cũ bmõi mũ
dicia requirat᷑ ꝑ ieiuniũ.pʒ ⁊c.q Pre. do. li. xj · ethy
mok. obſeruatio q̃drageſime in vniuerſo oꝛbe inſtitutõe
apłica obſeruat᷑ circa cõſiniũ dñice paſſionis. ſed dñica
paſſio celebrat᷑ in vere. ⁊c. ¶ Pre. dicit phs · ꝙ in vꝛis
magis dñat᷑ incẽtiuũ carnis in byeme: in ſemĩs ĩ eſtate.
ieiuniũ impedit incentiuũ carnis.̊ cũ generalr viris
7 mulieribo debuit indici in tꝑe coĩcante ⁊ ↄiũcto tẽpori
incẽtiui vtriuſqʒ ſexꝰ. G aũt ẽ tempꝰ vernale. S recte inſti
tutũ eſt ieiuniũ in vere ¶ Lontra.ieiuniũ qdrageſimale
inſtitutũ eſt in confoꝛmatõz ieiunio xp̃i: qui ieiunauit q̃⸗
draginta diebo 7 noctibꝰ Aath. iiij . Luc. iij . B ip̃e ieiu
nauit immediate poſt epiphaniaʒ.S ieiuniũ q̃drageſime
debuit tũc inſtitui. ¶ Pre. vt dicit incentiuũ carnis ma⸗
gis in eſtate viget. Et H pʒ ad ſenſuz. 2 rõne viriditatis
berbaꝝ ⁊ plantaꝝ ⁊ amenitatis tꝑis.⁊ bmõi q̃ boĩeʒ al
liciũt ad laſciuiã. ꝙ̊ cum ieiuniũ ſanat peſtes coꝛꝑis ſᷣm
Piero. videt᷑ ꝙ cõgruẽtius debuit inſtitui poſt paſcha q;ᷓ
añ..¶ Pre. oms xpii actio noſtra eſt inſtructio. ᷣ xpᷣs nõ
fecit diſcipulos ſuos ieiunaꝛe cũ debuerũt coĩcare.immo
nec qᷓdiu fuit cũ illis voluit eos ieiunare. nec nos ſilit
ante cõmunionẽ debem ieiunare:bᷣ poti⸗ poſt. 5. ¶ Pre.
HGat.iiij. arguit illos apłus ꝗ obſeruabãt tẽꝑa dies ⁊ an⸗
nos. maxime in his que ꝑtinẽt ad li:ar. S̊nõ magis iciu⸗
niũ tunc eſt exercendũ ꝙᷓ als. Pre. Greg. dicit. g iein⸗
niũ quadꝛageſimale fit ad ſolutõʒ decimaꝝ temꝑis nr̃i.ſ
iudei ſoluebant decimas menſe. vij. nos tũc ſoluere de⸗
bemus noſtrũ quadrageſimale ieiuniũ. 4 Pre. Leni. vl⸗
timo dicit de cimis. Quicgd decimũ venerit ſanctifica
bit dño:nõ eliget᷑ nec bonũ nec malũ nec altero coĩcabi⸗
tur. ſi hoc ieiumiũ eẽt ad reddendũ decimas: deberz ſꝑ
reddi decima dies qcito veniret:nec deberet commutari
nec expectari ad reddendum totum: ſicut inſtitutuʒ ẽ ab
eccleſia.ergo non bene inſtitutum eſt poc ieiuniũ vt vide⸗
tur. 4 Pre. agnus paſchalis figura fuit dominici coꝛpo⸗
ris.⁊ eſus eius figura ſolennitatis paſchalis vel dñice
paſſionis.ᷣ eius eſus ſemꝑ celebrat᷑ eodem menſe ⁊ eadẽ
lunatõc.ſ.q̃rtodecimo ãno reuoluto.nec mutabat᷑ hbmõi
tempꝰ. ſilit᷑ paſſio dñi paſcha noſtrum ⁊ preparatio

ieiunij antecedẽs ſꝑ dʒ eẽ tpe immutabili. ſie gũt ñ ẽ. ̊ ñ
bñ inſtitutũ ẽ.ql Pꝛet.ieiuniũ qͥdrageſimale ẽ pᷣpatio re⸗

ſpectu ſumptõis coꝛꝑis dñici.ſ.ſacꝛalis ñ realł. cñ dies
cene dñi repñtet ſumptõʒ ſacr̃aleʒ:q; illo die fuit excellẽ⸗
tiſſimũ ſacẽm inſtitutũ. Dies aũt dñica ſignat octauã re
ſurrectõis:in q̃ iã dñs nõ ſacramẽtatr ſ̊ realit nobis ĩ ci
bũ celeſteʒ ꝓponet᷑.videt᷑ ꝙ ieiuniũ q̃drageſime dʒ finiri
añ cenã dñi.nõ ꝓlongari vſqʒ ad dnicam ſequẽtẽ.ſ. diẽ
paſche. nõ eſt bñ inſtitutũ. Rñſio.ꝙ ↄpetẽtꝛ vtilit
fuit inſtitutũ tpe pᷣtacto.vñ ⁊ rõnes ꝓ illa ꝑte ſunt cõce⸗
dende.q¶: Ad illð qð ð h̊ primo obijcit᷑ ꝑ ſiłe ſumptũ a ie⸗
iunio xp̃i. Põt dici ꝙ reuera bñ ↄuenit ꝙ fideles confoꝛ
mes ſint deo in exercitio ieiunij ſm ꝙ ↄuenit fragilitati
nr̃e:nõ tñ oĩno.qꝛ nõ qᷓtuʒ ad rõneʒ tꝑis. Et cũ pluribo
cauſis ↄueniat fidelibus ieiunãdo imitari dñm potiſſi⸗
ma eſt int alias mediante ieiunio pᷣꝑare ſe:vt digni ſint
iurta fragilitatez bumanã ad coꝛpꝰ xp̃i ſuſcipiendũ ĩ pa
ſchate. ꝓpt᷑ qð ↄgruebat vt immediate añ paſcha exerci⸗
tio ieiunij fieret eo purgatio. Ad illud qð obijcit᷑.in⸗/
centiuũ carnis magis inualeſcit in eſtate ⁊c. Põt dici ꝙ
ſi occaſiones excitãde ↄcupĩe magis vigẽt poſt paſcha q
ante:tñ magis cõgruit.ĩmo magis expedit ⁊ ſalubriꝰ e
ieiunare ante ꝙᷓ poſt.vt ieiunio preparet᷑ ieiunãs ad coꝛ
pus dñi ſuſcipienduʒ ⁊ ſpũalis efficiat᷑: ⁊ magis elenet
Fm mentẽ ad deũ ꝓpter tanti ſacr̃i ſuſcipiẽdi reuerẽtiaʒ.
l Ad illud qð obijcit.dñs nõ indixit ieiuniũ diſcipulis
añ ſuſceptõʒ ſa cꝛi coꝛꝑis ſui ⁊c. Poõt dici ꝙ diſcipuli du
rerũt vitã ꝑfectõis.vnð cuſtodiebãt ſe in innocẽtia vite.
vñ tali pᷣpatione nõ indigebãt: ſicut ſacerdotes qñ de bẽt
oſecrare ⁊ coĩcaꝛe nõ pᷣꝑant ſe ieiunando:qꝛ debẽt ſꝑ eſſe
parati ad tanti ſacr̃i ⁊ miſterij celebratiõʒ.⸗. Ad illud ꝗ;
apls ad Galł.arguit illos ꝗ tẽꝑa obpᷣuabãt ⁊c. Põt dici
ꝗ arguebat eos:qꝛ in obſeruatõne tꝑis ritũ obſeruabãt
iudeoꝝ.vel qꝛ credebãt fatũ aliqd cooꝑari li.ar.ſic gdazʒ
credẽdo fatũ aliꝗd cooꝑari li.ar.obſeruãt tpᷣs qñ ſerunt
agros:ↄſtruũt edificia.vel aligd agũt hmõi.¶. Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ ieiuniũ inſtitutũ eſt ad ſolutõʒ decime tꝑis
nr̃i:⁊ iudei ſoluebant decimã. vij? menſe ⁊c. Põt dici ꝙ
etſi ꝑ decimã iudeoꝝ poſſit decima nr̃a intelligi ⁊ ſignifi
cari:nõ tñ opoꝛtet ꝙ veritas vmbꝛe rñdeat. ̊ vtiliꝰ 2 ſa⸗
lubꝛius oꝛdinatũ eſt et ſolutio decime noſire tali tꝑe fiat
ꝙᷓ in alio: ꝓpter preꝑatõz fideliũ ad eſum veri agni.vnð
ſi ſolutio decimaꝝ apud iudeos oꝛdinata eẽt ad pꝑatiõezʒ
iudeoꝝ ad eſum agni typici:foꝛtaſſe tali tꝑe quali modo
ieiunãt fideles ⁊ ipſi ieiunaſſent.niſi diuine ſapie ꝓuidẽ
tia aliter oꝛdinaſſet ꝓpt cãm aliquaxʒ. 4: Ad illð qð obij⸗
cit᷑.ꝙ in Ceuit.dicit.Quicꝗd decimũ venerit ſanctifica⸗
bit᷑ ⁊c· Poõt dici.qꝛ oꝛdinarij ĩ eccia dei efflagitabãt ꝙ fi
tles parati eẽnt ad coĩcandũ in die paſche.hec aũt pꝛe⸗
ꝑatio generalit fit ꝑ ieiuniũ.⁊ nõ ita ↄpetent fieret ſi de⸗
cima anni redderet᷑ qñ occurrit decima dies. ſicut fit qñ
tota decima anni ↄtinue ſumit᷑:ideo a ſpũſancto inſpira
tũ fuit pꝛelatis eccie vt oꝛdinaret᷑ ſiẽ oꝛdinatũ ẽ.¶:. Ad il
lud qð obijcit᷑.ꝙ eſus agni typici ſemꝑ celebrat᷑ q̃ꝛtade⸗
cima lunatõne.xñ ſemꝑ eodeʒ tpꝑe ⁊ eſus agni veri debet
celebrari ſilr tꝑe ĩmutabili ⁊c. Põt dici ꝙ nõ eſt neceſſe
2. veritas oino rñdeat figure.qꝛ ᷣo nos ↄputamꝰ annũ
m menſes ſolares:illi ᷣo ſᷣm mẽſes lunares.ncẽio vaꝛi
atur tẽpꝰ celebꝛatoõis nzẽe ⁊ illoꝝ qᷓtuʒ ad paſcha. Pret᷑.
illi quartadecima luna ſꝑ celebrãt phaſe q̃cunq; die acci⸗
Dit:ſiue die lune:ſiue die maꝛtis:vel quacũqʒ alteꝛa.nos
aũt nõ celebꝛamꝰ paſcha nẽm ſumẽdo agnũ occiſum ſiue
moꝛtuũ ſᷣ viuũ ⁊ qui reſurrexit a moꝛtuis. ꝓpt qð conue
nient erpectamꝰ vſq; in diẽ reſurrectõis.Et qꝛ poſt imo
latõz veꝛus agnus qui ĩmolatus fuit in cruce triquo ge⸗
uit in ſepulchro.ideo ſꝑ feria ſexta qua ſequit q̃rtadecĩa
luna immutabilr immolatõez veri agni recolimꝰ. IJtaqʒ
expleto triduo ſepulture ipſuʒ viuũ qui iam reſurrexit a
moꝛtuis ſpũalłr ⁊ ſacꝛalr manducamꝰ. vñ qᷓũ ad immo⸗

latõis recoꝛdatõʒ ⁊ manducatõʒ coꝛꝑis eiꝰ ꝗ reſurrexit:

regularit ⁊ immutabilr feriã ſextam ⁊ diẽ dñicaʒ ſequẽ⸗

quadrageſima ẽ inſlitutg adp
D

tem obſeruamus. 4 Ad vltimũ ꝙ nõ celebꝛamꝰ diez do⸗

minicũ in ſignũ reſurrectõnis xpᷣi. ad hoc reſ ponſio me⸗
us infra patebit.

rticulus tercius

geſimalis ꝙᷓtũ ad numerũ dieꝝ. Primo videt

a maioꝛ eſt qᷓ; vetus.ſᷣ̊ in veteri lege qñ debebãt
comedere agnũ paſchalẽ ieiunabant tm̃ dicbo ſeptẽ.ergo
nos ſilr debemus ieiunare tm̃ ſeptẽ diebo ad ppatõneʒ
veri agni accipiendi.¶¶ DPret.ieiumiũ q̃drageſimale inſii
tutũ eſt ad ſoluendũ decimã dieꝝ anni.ſᷣ decima ñ habet
niſi trigintaſex dies:cũ totus annꝰ ñ bʒ niſi trecẽtos di⸗
es ⁊ ſexagintaſex.ᷓ videt᷑ ꝙ paucioꝛes dies debuerũt in⸗
ſtitui in hoc ieiunio qꝙᷓ ſint.¶ Si dicat᷑ ꝙ debemtot die⸗
bus ieiunaꝛe ad exemplũ rp̃i. Cõtra.xpᷣs ieiunauit mira
culoſe. ̊ in miraculis nõ preponit᷑ nobis xp̃ imitãdus:
ſᷣ admirãdus.nõ ꝗᷓ in ieiunio qdꝛaginta dieꝝ ipᷣm imita
ri debemꝰ. ¶ Pret. veteris legiſlatoꝛ ieiunauit qdragĩta
diebo. nõ tñ pter h̊ inſtitutũ fuit ieiuniũ q̃draginta die
ru in veteri lege. ̊ neq; ꝗꝓpter h̊ ꝙ legiſlatoꝛ nr xp̃s ieiũa⸗
uit quadraginta diebo: buit ĩ nza lege inſtitui ieiuniũ
quadraginta dieꝝ.. aũt plures ſint dies ieiunandi
ꝙᷓ quadragita:videt᷑.qꝛ dies dñici ad exemplũ xp̃i debẽt
ſeiunari.qui ſine interpolatõne quadraginta dies ieiũa⸗
uit Math.iiij. ſiłr Aooyſes Exo.xxxiiij. ſiłr Helias.iij.
KReꝗg.xix.⁊ ita ſi ieiunamus vſqʒ ad paſcha: nõ erũt piꝰ
ꝙ quadraginta dies ↄputando dies dñicos.vel ſalteʒ de⸗
bemus dies quadraginta ſine aliqua interpolatiõe diei
dnice ieiunare.a ſi ſolũ quadraginta diebo ieiuauerimꝰ
citius quadrageſima nza dʒ finiri q; finiat᷑. ꝗ¶ Pret.nu⸗
merus quadragenariꝰ eſt numerꝰ auſteritatis: vt dicit
Deut.rxv.vbi dicit᷑. ꝓ menſura peccati erit ⁊ plagarum

modus:ita dũtaxat ne quadragenaꝛiũ numeꝝ excedant.

Et dicit Hieroꝰ.ſuꝑ Eʒech.Jumerus quadragenariꝰ
ſemꝑ in laboꝛe poſitus eſt.eſt ꝗ̊bmõi numerꝰ auſterita⸗
tis legalis.quiquagenariꝰ ᷣo numerꝰ:numerꝰ ẽ gre de⸗
ſignatiuꝰ. magis debuiſſet inſtitui bmõi ieiuniũ in ꝗqn⸗
quagenario.¶ Pret.quia dies dñici in q̃drageſima nõ
ieiunant᷑:quare abſtinet᷑ ab illis a caꝛnibo aa lacticinijs
rõne ieiunij.¶ Pret. ſolet hic queri:quare nõ eſt vnuʒ ie
iuniũ inſtitutũ qdð ect pᷣpatm̃ maioꝝ mẽbꝛoꝝ ecciĩe: ſicut
reꝑatõnẽ mĩoꝝ ad ſuſcipi
endũ coꝛpꝰ xp̃i.Rñſio. ddm ꝙ; ieiuniũ q̃drageſime cõ
grue ⁊ ſalubrit fuit inſtitutũ.⁊ ꝗa ieiuniũ ipᷣm ſalubre

eſt: ⁊ quia tempꝰ inſtitutõis ↄogruũ:⁊ numerꝰ dieꝝ cõue⸗

niẽs. Ipſum aũt ſalubre eſt ſup modũ.qꝛ medicamentũ

eſtↄtra moꝛbũ purgatm a peccatis:preſeꝛuatm̃ ↄtra pec⸗

cata. Cempꝰinſtitutõis ↄgruũ:qꝛ ieiuniũ ẽ pᷣꝑatm̃ ad re
fectionẽ ſpũaliũ. ꝓpter hos caſus⁊ alios ſalubriter ẽ in⸗

ſtitutũ ab eccĩa ⁊ tꝑe tali.Quia.n. preᷣuatm̃ ẽ mala ꝑ⸗

petrãda:inſtitui debuit qũ motꝰ ocupiſcibił incipiũt do⸗
miĩari ⁊ excitãt᷑ in nobis.ido inſtitui debuit tꝑe vernali.

MQuia ad pᷣuatõʒ ðᷣ pctm:ñ ſufficeret ieiuniũ niſi eẽt al⸗
ſuetũ.igit᷑ pluralitas dieꝝ.Itẽ qꝛ pᷣpatoꝛiũ ẽ ad refectio⸗

nem paſchalẽ:iðo debuit inſtitui ⁊ cũ paſchate ↄtinuaꝛi.
Pret.in nũero q̃dragenario ↄueniẽt eſt inſtitutũ.qꝛ deo
tenemur reddere decimas.⁊ decima ꝑs dieꝝ ſunt trigin⸗
taſex dies.Et ꝗa tenemur ſatiſfacere ꝓ trãſgreſſiõe deca

logi ſᷣm inoꝛdinatõʒ q̃tuoꝛ affectionũ reſpectu cuiuſlibet

pcepti dcalogi:.idᷣo ſuꝑaddit qtuoꝛ dies: deſignãdũ ieiu
niũ purgatm̃ eẽ inoꝛdinatõis q̃tuoꝛ affectionũ. ſᷣm enim

BGBreg. Vſido.⁊ Caſſio.ieiuniũ eſi inſtitutũ ad ſoluẽdum
decimas totiꝰ anni. Pret.numerꝰ iſte fuit pᷣfſiguratus ĩ
legis veteris datõe:in qᷓ ¶oyſes q̃draginta diebo iein/
nauit Exo. rxxiiij. Deut.x.qꝛ bis ieiunauit Moyſes q̃
dragita diebo ⁊ qdraginta noctibo. Iuit etiã pᷣfiguratũ
tꝑe ꝓphetie in ieiunio Helie:in figurã moꝛtis qua intẽ⸗/
ptauit ſibi Jeʒabel.iij. Reg.xix. poſtea fuit xpᷣs exercitꝰ
ꝗeſt veritas Math.iiij. Cõgruẽtiã etiã talẽ alſigt augꝰ.

Onſequẽter querit᷑ de inſtitutõe ieiunij qdra⸗

nõ debemꝰ ieiunare q̃draginta diebus ſic.

4
nn
tat
ni⸗
nin
d
n,
t
bit/
dies
tt
foꝛoi
nalot
griien
Git
ſonoe
hetĩ
ſilil
niſio
Prdie
wain
en
ſcĩ.
a
ſine⸗
fün

——
D⸗

ne⸗

ran⸗
dei
ſie
d
o
one;
inſi
ber
di⸗
n⸗

8
ie
In
Ne
iin⸗
niin
undi
ehit

pn
de⸗
diei
rimn
hn⸗
bicit
W
.
nis
15
S

*„

0
Is
zi
ſcnt
cipi
necs
ubre
cdae⸗
nenti
gpee⸗
ad re
rein/
lax⸗
itdo/
nali.
ital⸗/
ectio
mman.
trigin
een
llibet
ſi iein
enim
idun
fatuen
viein .
hrſes,
nn
min,
vN

nit᷑ tñ nobis imitãdũ qᷓntũ põt bũanai

Vneſtio

vt ſicut quadraginta mãſiones fecerũt filij iſrk qñ de egi
pto venerũt in terrã pꝓmiſſionis: ſilr in trãſeũdo ad reſe
ctionẽ ſpũalẽ q ẽ terra fluẽs lacte ⁊ melle debemꝰ q̃dragi
ta diebo ieiunaꝛe. ¶ Itẽ adbuc vna aſſignat᷑ rõ.qꝛ ieiuia
nr̃a fiũt pt remiſſiõʒ pctoꝝ.? qnq̃genariꝰ numeꝛus re⸗
miſſionis ẽ. vñ ꝗqnquagenariꝰ annus bm legẽ in bileꝰeꝛat
id eſt remiſſiuꝰ:vt hb Leuit᷑.xxv. In qdrageſima aũt ſũt
gqnquaginta:qꝛ gnquageſimꝰ numer? oponit᷑ ex omĩbus
ꝑtibus aliqtis qᷓdragenarij ſimul ſumptis: vt infra pate
bit. 4 Ad ülð qð pmo obijcit · n cebet eſſe qdragita
dies ieiunij qdrageſimał:qꝛ noua lex ẽ maioꝛ qᷓ vetꝰ 7c.
põt dici ꝙ ieiuniuũ nr̃jm nõ rñdet ei qtũ ad numexꝝ diexꝝ.
Nuare aũt inſtitutũ ẽ ieinniũ q̃drageſimale cũ tali nũe⸗
ro:dictũ ẽ. Et pᷣt dici ad ̊ qð obiectũ ẽ.ꝙ lʒ lex noua ſit
maioꝛ ꝙᷓ vetus: nihilominꝰ noua ẽ ꝑfectioꝛ.vñ ſi illi ð ve

teri ieiunabãt ſeptẽ dies ad preꝑandũ ſe ad comeſtioneʒ

agni typici.⁊ nos efficacioꝛi rõne debemꝰ pᷣꝑare nos ie⸗
iunio quadraginta dieꝝ ad omeſtiõeʒ agni veri. Pre. vt
tactũ ẽ:illð ieiuniũ inſtitutũ ẽ ad ſolutõʒ decime totiꝰ an
ni. i ſignũ trãſitꝰ ab iſta miſera pegrinatẽe ad terrã ꝓ⸗
miſſiõis. ¶¶ Ad h̊ qꝗð obijcit᷑ · ꝓ decima Lii nõ cõtinet

es addunt᷑ illi

tot dies:ĩmo tm̃ xxxvj.põt dici ꝙ q̃tuoꝛ

xecime: vt ieiuniũ nãm ſit ↄfoꝛme ieiuio xp̃i. H videt᷑ Fm

