nõ eſt ſᷣm coꝛpue ſub ſpecie panis.¶ Iteʒ in foꝛmis iſtis
vel ſpeciebo eſt trina dimenſio.ſ.longitudo latitudo ⁊ ꝓ
funditas.remanẽt.n.linee longitudis latitudinis ⁊ ꝓpfũ
ditatis que prius erant. ſᷣ hec trina dimenſio eſt coꝛꝑis
quãtitas.vnde Eucli.xj.geomete. Coꝛpus eſt qð longi⸗
tudineʒ ⁊ latitudineʒ hʒ.cuiꝰ terminus ſuꝑficies. igit᷑ ſi
diueꝛſe dimenſiones nullo modo compatiũt᷑ ſecũ in loco
eodeʒ alias.ſ.coꝛꝑis alterius vt dicit phᷣs.relinqꝗt᷑ ꝙ ſub
bac ſpecie panis nõ eſt coꝛpus xpᷣi ̃ᷣim ſubaʒ.ᷣq Itẽ ſi due
dimẽſiones ſimul eſſent:ſequeret᷑ duas lineas rectas ſuꝑ
ficieʒ cõcludere. Si.n. hoſtia rotunda eſt ſub qua eſt coꝛ
pus xp̃ᷣi dimenſionalit᷑: ⁊ ſimul ſit in loco cũ hoſtia: ideʒ
eſt centrum coꝛꝑis xp̃i ⁊ hoſtie.qð dicat᷑.a.ab.a.ꝓptꝛaba
tur ſemidy ameter coꝛꝑis xpᷣi vſqʒ ad circũferentiã.2 teꝛ
minet᷑ in puncto.b. Iteꝝ ꝓtrabat᷑ a centro.a.ſemidya⸗
metri hoſtie ad circũferentiã ⁊ terminet᷑ in pũcto.b.q̃ro
iſti duo ſemidyametri aut ſunt diuiſi in ſubiecto aut nõ.
Si ſic:g̊ᷓ due linee recte concludũt ſuꝑficiem:quia in me
dio inter has lineas nccio intercipit᷑ ſuꝑſicies. Si diuer
ſe linee ſunt.linea.n.latitudineʒ nõ habʒ:⁊ ideo non eſt
linea linee ↄtigua nec ↄtinua.nec ↄſequẽter:nec punctus
puncto.Si aũt nõ ſunt linee diuerſe h̊ vna im̃ ĩ ſubiecto
babeo ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ nõ ſunt in eodem loco ſimplłr diuerſe
dimẽſiones.4 Item in hoc ſacramẽto eſt aligd ſacramẽ
tũ ⁊ aliꝗd res.qð aũt eſt ſacramentũ vt panis ⁊ vinum:
nõ eſt ibi ſᷣm ſubᷣam ſ̊ ſoluʒ ſᷣm foꝛmã vel ſpẽm accñtalẽ.
⁊ hoc congruit ipſi ſacramẽto. Eadem rõne videt᷑ ex ꝑte
rei nõ debeat ibi eſſe ip̃a res ſubſtantiatr ſiue in ſua
ſtãtia:bſᷣ Fm aliqð accñs vel aliquã ſpẽm accñtalẽ.¶ Re
ſponſio.ꝙ xpᷣs integeꝛ deus ⁊ homo eſt ſub ſpecie panis.
¶ Ad pꝛimũ ↄtra hoc dðᷣm.ꝙ vt S.dictũ eſt. Quidaʒ po
nebant ſolũmodo xpᷣm eſſe ſub ſpecie panis vt ſignatũ ſbſᷣ
ſigno.⁊ dixerũt boc eẽ ſacram̃talr.Contra q̊ͥs dicit Au⸗
guſti. ꝙ nobiſcũ eſt veritas dñs.i.xpᷣus in ſua veritate.i.
in veritate ſue nature duplicis. vñ Augꝰ. vult dicẽ. ꝙ lz
dñs eſt ſurſum donec finiat᷑ ſeculũ:nibilominꝰẽ h in ſua
veritate apud nos.ſ.in ſacramẽto altaris.vñ in elucida
rio Hugo. Cum ideʒ coꝛpus qð in cruce pependit in ſe⸗
pulchꝛo iacuit indubitãter fateamur eẽ in altari.⁊ tantũ
hic quãtũ ⁊ ibi fuit ⁊ modo ad dexteꝛã patris ẽ.nõ ẽ du⸗
biũ ipᷣm xp̃m ſiue coꝛpus xp̃i in altari ſua nõ carẽ foꝛma
H ibi viſibiliter in altari: inuiſibilit latens ſub ſpecie ali
ena.E igit᷑ dicit᷑.ꝙ coꝛpus ĩ quo ſurrexit oportet ĩ vno
loco eẽ.hoc intelligit᷑ qᷓtum ad illã foꝛmã ⁊ repñtatõʒ in
qua humanis ſenſibus ſubijci valet. e aũt dicit᷑.ꝙ ve⸗

ritas eius vbiq; diffuſa eſt. hoc eſt xrpᷣs 'm integritateʒ x
totã veritatẽ ſuam eſt vbiq; in ſacram̃to altaris. lel põt

dici.ꝙ illud qð dr̃:ꝙ veritas eius vbiq; diffuſa eſt. intel
ligitur de veritate increata.qua ipſe dñns inqtum eſt ho
mo habet eẽ verum. ¶. Ad aliud dðm ſine preiudicio.q;
in illa ſpecie panis eſt coꝛpoꝛeitas ſiue coꝛꝑis quãtitas.
qð quidẽ coꝛpus eſt accñs nõ ſubſtantia. vnde ſimul ſũt
loco coꝛpus xpᷣi ſubſtantia ⁊ coꝛpus accñs huiꝰ forme.
nec hoc eſt incõueniẽs ponẽtibo duo coꝛpoꝛa nõ poſſe eẽ
ſimul.ſ.coꝛpus ſubam:⁊ coꝛpus quãtitatẽ eẽ ſimul.qꝛ in
coꝛpoꝛe xp̃i ⁊ in alijs coꝛꝑibo que ſunt ſube:ſimul ſũt cor⸗
pus ſubſtantia ⁊ coꝛpus quantitas.qꝛ eniʒ accñs nõ po
nit innumerũ cũ ſubſtantia: nõ eſt incõueniẽs ponere ſi⸗
mul coꝛpus ſubſtãtiã ⁊ coꝛpus accñs.¶ e aũt dicit᷑ q;
due dimenſiones nõ pñt eẽ ſimul ſicut ponit phᷣs.Dicẽ⸗
dum ꝙ hoc nõ intelligit᷑ de dimẽſionibo quaꝝ vna habz
ſubiectũ ſubam: ⁊ alia nõ eſt in ſubiecto ſuba.ſᷣ quarum

xl.
vtraq; hʒ ſubiectum ſubam.quia ponere hoc: eſt ponere
duo coꝛꝑa que ſunt ſubſtãtie eſſe ſimul.qð videt᷑ ſʒ phᷣm
nõ eſſe ponendũ. Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ ſi due dimẽli⸗
ones eſſent:ſequeret᷑ duas lineas rectas claudere ſuꝑfi⸗
ciem ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ opoꝛtet. Cum autem infert᷑ ꝗꝙ ſi
duo dyametri ſunt diuerſi in ſubiecto:due linee recte cõ
cludũt ſuꝑficiẽ.quia in medio inter duas lineas nccio ĩ⸗
tercipitur ſuꝑficies. Dicendũ ꝙ; hoc nõ opoꝛtet.ſicut enĩ
punctus eſt ↄſequẽs puncto qñ actualit ſunt numeꝛati ⁊
nõ potentia ſolũ.ſic ſuꝑficies eſt cõſequens ſuꝑficiei:qñ
actualiter ſunt numerati. punctus aũt nõ eſt continuuʒ
vel contiguũ vel conſequẽter ens puncto.ſm ꝙ ſunt in li
nea:nõ actu diſtincti ̊ potẽtia.ſimilit ſuꝑficies nõ ẽ con
tinua vel cõtigua vel ↄſequẽter ens ſuꝑſiciei: ſm ꝙ ſunt
in coꝛꝑe nõ actu diſtincte ̊ potentia ſoluʒ in ꝓpoſito ſũt
ſuꝑficies.ſ.ſpeciei panis ⁊ ſuꝑficies coꝛꝑis xpᷣi actu nu⸗
merate 2 diſtincte nibilominus cõtigue. vnde nulla ſuꝑ⸗
ficies intercipit᷑:vt pʒ rõnabilit᷑ ↄſiderãti.¶ Ad vltimũ
dðm. ; in hoc ſacramẽto eſt coꝛpus xpᷣi ſ̃m integritateʒ
ſuã.⁊ hoc exigit neceſſitas inſtitutõis:veritas ſignifica⸗
tionis:cõgruitas repñtatõis.i Aeceſſitas inſtitutõis: qa
inſtituit veritas ipſa vt ſub hoc ſacram̃to eẽt veritas coꝛ
poꝛis illius cum diceret. Accipite ⁊ comedite boc ẽ cor⸗
pus meũ.verba.n.veritatis inſtituentis hoc ſacramentũ
neceſſitateʒ habent. Gleritas ſignificatõis actiue ⁊ paſſi⸗
ue. Actiue:quia aliter nõ ſignincaret coꝛpus miſticũ ve⸗
re.neq; ſignificaret᷑ ꝑ ipſa elemẽta niſi eẽt ibi ſᷣm ſubſtã⸗
tiam ⁊ diſtinctioneʒ membꝛoꝝ. Congꝛuitas repñtatõis
quia nõ aliter repñtaꝛet xp̃ᷣm paſſum ſiue paſſionem vpᷣi
patientis in integritate ſue ſubᷣe ? nature. Cũ igit᷑ obijci
tur ex ꝑte elementoꝝ nõ eſt reꝑire elemẽta ᷣm ſubaʒ ⁊c·
Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile:ſ̊ vt tactũ eſt:multe ſunt ratio⸗
nes ꝓpter quas opoꝛtuit vt a ꝑte ſacramẽti ſolũmõ ſpeci
es ſiue accñtia ſignificarẽt. ſ̊ ex ꝑte coꝛꝑis ↄtrario mõ ſe
hʒ.vt ſunt rõnes que compellunt ipſam in integritate ⁊
vera ſubſtantia ſignificari.

¶UAeticulꝰ quartus

Onſequent᷑ querit᷑.vtꝝ xpᷣus ↄtinet᷑ ſub ſpẽbo
ſimul in tota ſua quãtitate. ſic:videt᷑. In

— cſacramẽto eſt ideʒ ſignificatũ ⁊ ↄtẽtũ.igit᷑
cũ coꝛpus ipᷣm in ſua quãtitate ſit ſignificatũ: ⁊ illud idẽ
eſt ↄtentũ.¶ Item eque impoſſibile eſt paruã ꝑtem vniꝰ
mẽbꝛi ſicut iuncturã vnius digiti ↄtineri ſub ſoꝛma pais
ſicut totum coꝛpus.igit᷑ qua ratione excedit ĩ toto coꝛꝑe:
⁊ in ſingulis ꝑtibus.igit᷑ ſi nõ tenet᷑ in ſua quãtitate: q̃ſi
nihil eius ↄtinet᷑ ſub ſpecie.⁊ ſic cum ſumit᷑ in vſum cuʒ
nihil ſumitur niſi qð cõtinet᷑:quaſi nihil ſumit᷑ de coꝛꝑe:
quia ꝑs quaſi minima.al Iteʒ dñs dando coꝛpus ſuum
dirxit:accipite ⁊ comedite hoc eſt coꝛpus meũ. dicendo h
eſt coꝛpus meũ:totum coꝛpus deſignauit ꝓut fuit ſb ſpe
cie panis.igit᷑ ⁊ꝛc.¶ Iteʒ impoſſibile eſt ſimul⁊ ſemel ei⸗
dem duo ↄtradictoꝛie oppoſita ineſſe.q̊ ſi coꝛpus xp̃i exi⸗
ſtens in celo ⁊ ſub ſacramẽto eſt oĩno vnũ ⁊ ideʒ:impoſſi
bile eſt ꝙ exiſtat in celo in ꝓpꝛia ⁊ tota ſua quãtitate⁊ ſpᷣ
ſacr̃o nõ eſt in illa.¶ Iteʒ Augꝰ. de verbis euãgelij: totꝰ
ꝑ ꝑtes manducat᷑ in ſacramẽto ⁊2 manet integer in celo.
Ex hoc veꝛbo videt᷑.ꝙ in illa totalitate ſiue quantitate qᷓ
manet in celo:manducat᷑ in ſacr̃o.¶ Itez conſtat ꝙ coꝛp
xpᷣi ſub ſacro eſt viuũ ⁊ oꝛganicũ vñ ⁊ quantũ.⁊ nõ ẽ ma⸗
gis incõueniens ill nere eſſe ĩ ſua tota quãtitate qᷓ
in minima.ꝗ ⁊c̃. ¶ Eontra.illa quoꝝ vnũ nõ excedit ali
ud in quantitate equalia ſunt.Si g̊ hec foꝛma panis cõ⸗
mẽſuratur coꝛpoꝛi xp̃i:nec excedit nec excedit᷑ ab illo.foꝛ
ma iſta ⁊ coꝛpus xp̃i ſunt equalia.ſ̊ foꝛma nõ eſt quanti⸗
tas vnius palme.igit᷑ nec coꝛpus xpᷣi.¶ Item ſub maioꝝ

foꝛma ⁊ minoꝛi quantitate eſt coꝛpus xpᷣi ſub indifferen⸗

tia.igit᷑ eſt abſtractum ab omni quantitate.(¶ Itẽ ſi cor⸗
pus xp̃i in tota ſua quantitate ↄtinet᷑ ſub illa foꝛma.cuʒ
ꝑs minima coꝛꝑis rp̃i ſit maioꝛ illa foꝛma:neceſſe ẽ ſin⸗
gulas ꝑtes ⁊ omẽs confuſe ↄtineri ibi numero ⁊ Paptes
93 3

△2 ch. 2 W. e N

5

2

ι

ο WAMAEESEE 4°

2

— vNRN —* IkA — 90602 Fr 2 4

Aen eeen

partĩ.⁊ ita vbiq; pes ⁊ manus vbiq; digitus 7 oeulꝰ.

qð eſſe nõ põt:qꝛ cum ſit duplex poſitio.ſ.coꝛꝑis cõtenti
in ↄtinente.ſ.loco ⁊ partium in toto.nõ auteʒ poſſet eſſe
confuſio hmõi in poſitione coꝛpoꝛis reſpectu continẽtis
miſi eſſe in poſitione ꝑtium in ſuo toto. Qon enim poſſet
digitus oculus per indifferentiam equalitatis conti⸗
neri ſub illa foꝛma:niſi includeret ſe in ſuo toto.ponere
antem confuſionem talem in coꝛꝑe xpᷣi eẽt incõueniens.
Itez ſequeret᷑ ꝙ ideʒ eſſet ſitus ſiue poſitio totius ⁊ ꝑ⸗
tis.ſᷣm ꝙ poſitio dicit᷑ oꝛdinatio in loco.¶ Itez ſubſtan
tia prioꝛ eſt natura accñte eẽ ⁊ diffinitõne.⁊ ſicut pridꝛ ẽ
natura:ſic poteſt eſſe actu virtute conditoꝛio. põt.n. deꝰ
facere ſubſiantia ſine accñte ⁊ cõgruit maxime hic vt ſie
fiat.aliter.n. induceret erroꝛem intuenti:cui nõ ſuppetit
ſacultas intelligendi aliud eſſe ſub foꝛma hmõi qð ẽ ma
gnitudinis homĩs.igit᷑ vt videt᷑ ad amotionẽ hmõi erro⸗
ris congrueret ꝙ ibi eſſet nõ ſm quantitatẽ coꝛꝑaleʒ:ſed
ſubſtantie virtutẽ.i Itez in hoc ſacramẽto eſt xps vt ci⸗
bus ſpũalis.ſ̊ quantitas nihil facit ad eſſe cibi ſpũalis.
S⁊c̃.¶q Item hec mutatio eſt ſubſtantie per ſe nõ quanti
tatis nec quanti.nõ enim panis ſᷣm ꝙqquantꝰ hic mutat᷑
cuius quantitas manet.ſubſtantia aũt nõ mutat᷑ ĩ quã⸗
titateʒ:quia nõ eſt mutatio de vno genere in aliud.ꝗ̊ᷓ ſub
ſtantia panis hic mutat᷑ in ſolam ſubam coꝛꝑis xpᷣi.Cũ
& hec mutatio nõ ſit quanti in quantũ.nõ quanti in ſub⸗
ſtantiã nec ecõuerſo:ᷣ ſubſtantie in ſubſtantiã. de viꝛtu⸗
te huius mutatõis nullo modo hic eꝛũt accñtia coꝛpoꝛis
xpᷣi. Odeʒ.n.aꝛgui põt⁊ de qualitatibo.4 Itez magis cõ

gruit ſubſtantia ab accñte q; ecõuerſo.̊ in hoc ſacramẽ⸗
to ſeꝑatur accñs a ſubſtantia.ſ.in ſpeciebo.ᷓ in re contẽ⸗
ta ſubſtantia ſeꝑatur a quantitate.Rñſio. Quidã po
nebant coꝛpus xp̃i eẽ ſub ſacramento nõ ſ̃ᷣm quantitateʒ
nec m alia accñtia:quia hec nihil facerent ad fidẽ huiꝰ
ſacramenti q̃ eſt cibare ſpũaliter. Sʒ hec poſitio eſt erro
nea.qui a etſi ſubſtantia poſſit intelligi ſine accñtibo:nõ
tñ eſt ſine illis neqʒ intelligit᷑ bñ eſſe ſine illis. Dicit enĩ
Augy. x quantitate aĩe.i Jõ dubito coꝛꝑa omĩa bis ca⸗
rere nõ poſſe.i.dimẽſioniba ⁊ poſt e.nec aliqð coꝛpꝰ vol⸗
nas aĩo.nã quodcũq; fuerit:hig omibo ñ carebit. Pret᷑.
etſi ſubſiantia poſſit abſtrabi a quantitate: tñ ꝙ coꝛpus
vinat ſit oꝛgameuũ ⁊ nõ quantũ: hoc nec eẽ nec intelligi
pot. Ex hac Ipolitſoner equit᷑ coꝛpus xp̃ᷣi non bñ eſſe ibi
nec viuere. q P 3döm.
copus rpi eſt ſub bis ſpeciebus ĩ ſua quantitate. Ad cꝰ
maniſeſtatõʒ notandũ. ꝙ; in hoc ſacꝛamento quedã ſunt
Fm naturam.quedaʒ ſupra naturã bᷣ̊ ñ ſupra intellectũ.
quedaʒ ſupra intellectũ ⁊ ſupra naturã. Scòᷣm naturaʒ
ſunt ibi accñtia quedaʒ ſicut coloꝛ ſapoꝛ in magnitudie:
⁊ aptitudo accñtis reſpectu actus ſui ſicut albedinis ad
mutandũ ſum. Supra naturaʒ ſunt accñtia ſine ſubie⸗
cto:vt coloꝛ ſapoꝛ rotunditas ſine ſubſtantia. hoc auteʒ
eſt ſupra naturam ſ nõ ſupra intellectũ. Intelligit autẽ
intellectꝰ accũtia ſine ſubiecto ꝑ abſtractõzʒ. Supꝛa na⸗

turam ⁊ intellectum eſt ibi xpᷣs in tota quantitate: ĩ q̃n⸗
lel

ta eſt in celo:⁊ no excedit termios illiꝰ puule foꝛinn
auteʒ eſt ſupra natura ? intelligentiã. Gicendũ igituꝛ.qꝙ
lʒ coꝛpus rpᷣi nõ excedat foꝛmã illam:nõ tñ eſt eiuſdẽ q̃n⸗
titatis.quia continẽtia illa qua coꝛpus xp̃i ꝓut eſt ĩ ſua
quantitate continet᷑ ſub illa ſoꝛma:nec excedit illã.ñ eſt
aliqua virtute nature:h̊ virtute ſupra naturã ⁊ mirabi⸗
liter.vnde mirabilis ẽ illa ↄtinentia:nõ naturalis.⸗.Ad
aliud qð obijcit᷑. ꝙ ſub maioꝛi foꝛma ⁊ minoꝛi in quanti⸗
tate ⁊c̃. Dicendũ ꝙ non ſequit᷑ niſi addat᷑:2 eſt ſic natu⸗
ra ꝓpria ⁊ virtute.hoc eſt falſum.quia ꝙ ſic eſt:eſt virtu⸗
te diuina ⁊ ſupra naturã. 4 Ad aliud dᷣm. ꝙ pꝑtes ñ ſũt

ibi in confuſione.neq; eſt pes vbi ẽ manus. vnge neq; Fʒ

litus eſt oꝛqinatio ꝑtium in loco:neq; ſm ꝙ eſt ꝑtium
in toto habet ꝑs ſitum partis neq; ꝑs ſitum totius.ſᷣ viꝛ
tute ſupra naturam coꝛpus in debita quantitate habẽs
Etem extra ꝑtem ſub illa foꝛma continet̃. Unde quidam

ſacerdos vir religioſus heſitauit ⁊ facillauit: nec ꝓfecte

eſt erroneũ ſentire. Propter qð doᷣm.

.

eredebat ꝙ coꝛpus xp̃i continet᷑ ſub illa foꝛma.⁊ cũ̃ eſſet
in choꝛo eum fratribus rogauit deuote dñin ꝙ oſtẽderet
ſibi veritateʒ. ⁊ certificauit eum de hoc de quo beſitauit
⁊ in eleuatione coꝛpoꝛis xpᷣi vidit oculis coꝛpoꝛeis quaſi
puerum in magna quantitate contineri infra terminos
foꝛme panis:nec excedebat in aliquo termĩos foꝛme. qui
ſtatim ꝓꝛumpens in fletum ⁊ eiulatum cucurrit ad quẽ⸗
dam viꝛum diſcretum qui legebat ibi de theologia ⁊ naꝛ
rauit ſibi.⁊ confeſſus eſt ſibi defectum fidei ſue. ꝗpt᷑ quẽ
admonendũ dñs illud miꝛabile ſibi oſtendeꝛat.⁊ uũle cui
ipſe confeſſus eſt retulit mibi factum illud. VUnde qꝙtum
ad hunc articulum ſoli fidei intendendũ eſt.quia neq; ſi
mile eſt in exemplo inuenire: neqʒ adhuc põt intellectus
humanus attingere. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ponere
xpᷣm in ſua quantitate eſſe ſub illis ſi peciebo inducit erro
rem ⁊c̃. Oicendum ꝙ ſicut dicit Inno.in hoc ſacramẽto
credere iubemur: diſcutere ꝓbibemur. ꝓpter boc in h̊ ſa⸗
cramento magis intendendũ eſt fidei qᷓ; rationi. ꝓgt᷑ hoc
etſi intnitus intellectus ſiue diſcuſſio mẽtis inducẽ poſ⸗
ſet erroꝛem. poſito ꝙ coꝛpus xpᷣi eſſet hic in ſua integri⸗
tate:quia tamen in hoc ſacramento ex captiuatõne intel
lectus illius qui credit ⁊ nõ intelligit:non modicũ ẽ me⸗
ritũ fidei.magis congꝛuit ꝙ ſit ibi ᷣm integꝛitateʒ coꝛpo
ris ꝙᷓᷓ tm̃ ſᷣm veritatẽ ſubſRantie.⁊ ꝓpter cauſas pdictas
ſcʒ veritatem ſignificatõis ⁊ congruitateʒ repñtatõnis.
4 Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ in hoc ſacramento eſt xp̃s ci
bus ſpũalis ⁊c. Gicendum etſi quantitas nõ facit ad ci⸗
bationeʒ: facit tamen ad ſacramenti veritatẽ ⁊ ꝑfectõʒ.
vt coꝛpus contentum ſit habens omẽʒ ꝑfectõʒ.. Ad illð
quod obijcit.ꝙ mutatio eſt hic ſubſtantie ꝑ ſe nõ quanti
tatis ⁊c. Dicendum ꝙ lʒ ꝑ ſe ⁊ primo non ſit conuerſio
quantitatis neq; ex parte eius in quod:tamẽ ex ꝑte rtᷣqʒ
eſt ꝑ concomitantiã. Eſt.n.conuerſio ſubſtantie quante
in ſubſtantiam quantã. vnde illa falſa eſt: nõ eſt H muta
tio quanti ĩ quantum.4 Ad illud quod obijcit᷑. magis
congruit ſubſtantiam ſeꝑari ab accidente ⁊2c. Dicenduʒ
ꝙ etſi foꝛte alicubi magis congrueret ⁊c̃.non tamẽ h. ꝗa
vt S. tactum eſt: multe ſunt congruitates ⁊ rationes ꝓt
quas valde conuenit in bhoc ſacramento accidentia eẽ ſi⸗
ne ſubiecto. Ex alia auteʒ ꝑte mite ſunt congruitates q̃⸗
re conuenit ꝙ coꝛpus xpᷣi nõ abſtrabat᷑ a quantitate ᷣm
q; eſt ſub ſacramento. Ana eſt verbi dei adimpletio cum
hoc ſacramentũ inſtitueret ſcilʒ hoc eſt coꝛpus meũ. Si
enim eſſet ibi tm̃ veritas ſubſtantie abſtracta a quantita
te: nõ vere diceret᷑ coꝛpus xp̃i. Alia eſt confoꝛmitas ipᷣiꝰ
ſm eẽ eius abſolutum ⁊ ſm ꝙ eſt ſub ſacramento. ꝙ eũt
in celo eſt debite 2 ꝓprie quantitatis ⁊ ſub ſacram̃to nul
lius:bene conueniret. Alia eſt ꝑfectio coꝛꝑis xp̃i. ſi eniʒ
coꝛpus dñi eſſet ibi ſine quantitate ſiue ſine debita quan
titate:eſſet ibi imꝑfectum ⁊ nõ in ſuo bene eẽ:qð minime
ↄgrueret.pret᷑.ex boc magna ꝓuenit vtilitas ꝙtũ ad me
ritum fidei.

culus quintus

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ totus xpᷣus ſit ſub foꝛ
a totali:an totus ſub qualibet ꝑte. E totꝰ
ſub totali videt᷑. DHugo ĩ elucidario. Tria ad
entuʒ ſunt nccia.oꝛdo.actio.⁊ intẽtio.Or⸗
do vt ſit ſacerdos.actio vt vᷣba ipᷣa ꝓferat.intẽtio vt ad h
ꝓlſerat. Qñq; enim aligꝗs ſacerdos verba illa profert vt
alium doceat qũo factuꝛus ſit.̊ nõ hñt tũc efficaciaʒ:ꝗa
nõ ad hoc dicunt.hec Hugo. Sed intentio conficientis
eſt:vt ſub illa ſpecie totali conficiat᷑ coꝛpus xpᷣi⁊ nõ ſub
ꝑtibus.igit᷑ ⁊c.¶ Item iſtud requirit foꝛma veꝛboꝝ que
eſt:hoc eſt coꝛpus meuʒ. nam ex ſingulari demonſtratõe
indiuiſio ſacramenti ſimpłr oſtendit᷑: ⁊ qᷓ;tuʒ ad intenti
onem ⁊ q;tum ad veritatem. 4! Item in hoſtia ſiue in pa⸗
ne conſecrato ſunt quaſi ꝑtes infinite.igit᷑ ſi xpᷣ̃s eẽt ſbq̃
libet ꝑte totus:quaſi infinities contineret᷑ ſub illa ſpecie
totali.que aũt eẽt neceſſitas vel vtilitas ex tali confuſio⸗
ne ſiue multitudine.immo eẽt ↄtra miſteriũ hᷣ ſacꝛam̃ti.

„

—

„*

¶ LNueſtio

quia tñ confectio vnica corꝑis ⁊ ſanguinis repñtat xp̃i
paſſioneʒ qua redemit munduʒ.ſi eẽt in vno ſacramento
milleſies confectio coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis:ipſuʒ paſſuʒ to
tiẽs ſignificaret.¶ Itez ſi vbi ꝑs ibi totum.̊ vbi vna ꝑs
ibi quelibet. ̊ pars nõ eſt a ꝑte diſtincta.ᷓ coꝛpus xpᷣi ẽ
ibi confuſuʒ. ¶ Iteʒz ſi vbicũqʒ eſt ꝑs ibi eſi totũ.ſunt ĩ
eodeʒ loco pꝛimo ꝑs ⁊ totuʒ. h̊ illa q ſunt in eodem loco
primo ſunt equalia.igit᷑ pars ⁊ totũ ſunt equalia:qð eſt
contra illud principiũ. omne totum maius eſit ſua parte.
4Item Augꝰ. ꝓpꝛium eſt ſpũs ꝙ põt ſimul eẽ in pluribo
ꝑtibus alicuius totius.coꝛpus aũt xp̃i non conuertit᷑ in
ſpiritum in ſacramento altaris. igitur boc ei nõ conue⸗
niet. Cauſa auteʒ quare ſic eſt in ſpiritu eſt. ꝙ indiuiſibi
lis eſt in ꝑtem ⁊ ꝑtem.⁊ ideo vbicũq; eſt aliqd ipᷣius ſpiri
tus:ibideʒ eſt totus.ſᷣ̊ aliquid eius eſt in qualibet parte
coꝛpoꝛis.vbiq;.n.ſentit.igit᷑ ⁊ totus.Iſta aũt cauſa non
conuenit coꝛpoꝛi xp̃i.eſt enim totũ quantũ:ideo hʒ ꝑtem
ꝑtem.igit᷑ vt brins A Contra. Hyla.papa te ↄſe.di.
ij. vbi ꝑs eſt coꝛꝑis eſt totum.eadeʒ ratio eſt in coꝛpore
dñi que in manna.de quo dicit᷑: qui plus collegerat nõ
babuit amplius neq; qui minus ꝑauerat babuit minꝰ.
hec Hyla.ſʒ ſi vbi Fan coꝛꝑis ibi eſt ⁊ totũ.ſᷣ ſub qua⸗
libet parte foꝛme eſt aliqua ꝑs coꝛꝑis.igit᷑ ⁊ totũ.⸗ Iteʒ
facta fractõne xpᷣus eſt totus ſub ſingulis ꝑtibo.ſ̊ cõſtat
ꝙ nõ eſt ibi niſi rirtute ↄſecrationis.igit᷑ cuʒ conſecrata

erat hoſtia ante fractioneʒ. nec fractio aliquo modo ẽ de

conſecratione:relinquit᷑ ꝙ ante fractioneʒ ſicut ⁊ pꝰeꝛat
totus xpᷣus ſub eiſdeʒ ſpeciebo.vnde Inno.iij. Reoꝛ ſal⸗
una fidei maieſtate.ꝙ vbi panis conſecratꝰ eſt miraculoſe
totum coꝛpus in ſingulis ꝑtibus ↄtinet᷑ qdð inde ↄtinuo:
qm̃ in quotcũq; ꝑtes ſpecies diuidat᷑: ſub ſingulis ꝑtibo
totus xpᷣus eſt. Rñdeni quidam dicẽtes vt Angꝰ.di⸗
cit.qꝙ ſicut fractò ſpeculo multiplicant᷑ imagines:ſic poſt
fractioneʒ quot ſunt ꝑtes foꝛme totiens eſt ibi xp̃ᷣus ꝗ eſt
vera imago patris ⁊ ſplendoꝛ gloꝛie 2 figura ſubſtantie
eius.j. Hebre.¶ Sed contra hoc obijcit᷑ſi imago reſul⸗
tans in ſpeculo ex coꝛꝑe obiecto eſſʒ aliquo mõ impꝛeſſa
ſpeculo:ita ꝙ maneret amoto obiecto. ſi frãgeret᷑ ſpecu⸗
lum:repñtarent᷑ ꝑtes imaginis in ꝑtibo ſpeculi ⁊ ñ mul⸗
tiplicarent᷑ ꝑtes ᷣm multiplicatõʒ partiũ ſpeeuli. A ſili
videt᷑.exquo eriſtente foꝛma eſt ſemꝑ coꝛpus xp̃i ſub for⸗
ma. ꝙ fracta foꝛma nõ erit coꝛpus integrũ ſub partibo.
4 Item in conuerſione panis eſt totuʒ omogeneũ. vnde
quelibet ꝑs hʒ rationeʒ totius.qᷓ non eſt maioꝛ rõ quaꝛe
hec pars conuertat᷑ in illam ꝙᷓ ꝑs alia.ꝗᷓ qua ratõne vna
pars conuertit᷑ in vnam ⁊ omẽs: ⁊ qua rõne in vnã ⁊ in
omnes. quelibet ꝑs conuertit᷑ in totuʒ. exquo ex parte
foꝛme ver boꝛum nõ eſt aliquod diſcretum ꝓpter qð vna
pars magis conuertat᷑ in aliam qᷓ; in omẽs.K Itẽ ſigne⸗
mus aliquam ꝑtem hoſtie:in hac aut eſt totuʒ coꝛpꝰ aut
ꝑs.Si totum:habeo ꝓpoſitũ.Si paꝛs:diuidat᷑ boſtia ⁊
tunc querit᷑ aut eſt hic pars aut totũ.ſi ꝑs diuiſus ẽ xpᷣs
ſi totũ ⁊ prius nõ wat plus cõtinet hec ꝑs mõ qᷓ; priꝰ.
g aliquid eſt hic conuerſum in ꝑtes qð prius ñ fuit.⁊ pᷣ⸗
terea locus eſt mutatus:quia pars illa ceſſit alijs ꝑtibo
que de nouo ibi eſſe recipiũt.⸗ Iteʒ ponat᷑ ꝙ fieret cõſe⸗
cratio in pane qui eſſet maioꝛis quantitatis ꝙᷓ; coꝛpꝰxpᷣi:
tũc vel aliqua ꝑs hoſtie eẽt vacua a otinentia coꝛꝑis xpᷣi
aut coꝛpus xp̃ᷣi eſt ibi maius ꝙᷓ ſit ꝑ naturam:aut eſt ĩ qᷓ⸗
libet ꝑte.łᷣ primũ eſt ↄtra veritatẽ ſacramẽti: ſecundũ ʒ
ꝑfectioneʒ coꝛpoꝛis xpᷣi.ꝗ terciũ eſt ponenga Pgenſio.
duplex eſt hec poſitio.vna ꝙ ſub totali ſpecie ſit totũ cor
pus:ita ꝙ ſub nulla ꝑte totum. hanc ſuſtinentes dicunt.
ꝙ hoſtia eſt vna actu:plures potentia.⁊ virtus cõſecra⸗
tionis hʒ efficaciam in ipſa inqᷓtum eſt vna actu plures
potentia.Scðʒ igit᷑ ꝙ eſt vna actu:ex ↄſecratõne accipit
virtuteʒ actualeʒ qua actualiter ↄueꝛtit᷑ hoſtia totalis in
coꝛpus totale xpᷣi.Scðʒ aũt ꝙ eſt plures potentia:acci⸗
pit virtutẽ potentialẽ qua ꝑtibo hoſtie exnñtibo pluribus
actu ⁊ actu eſt xpᷣs ſub ſingulis.iuxta exemplum qð Au
guſti.ponit vt dicũt.vnde nõ eſt ponenda cauſa ex parte

vxl.

fractionis qua coꝛpus totale eſt ſub ꝑtibo:niſi ſicut can⸗
ſa ſine qua non.quia ſcʒ partes que erant potentia ſunt
actu ꝑ ipſam fractionẽ ſed ex virtute verbi diuini hʒ for
ma panis.ꝙ quocũq; modo ⁊ qñcunq; aliquid illius bʒ
eſſe diſtinctũ actu:⁊ ſub ipſo eſt totus xpᷣus.⁊ eſt exẽpluʒ
ad hoc in coꝛpoꝛibo anuloſis.q cum aliqð ſit ĩ ſua inte⸗
gritate naturali:ab vna aĩa numero mouet᷑ ⁊ ſentit.Cũ
auteʒ diuidit᷑ per ꝑtes:in diuerſis ꝑtibus eſt motꝰ ⁊ ſen⸗
ſus.⁊ eẽnt ibi diuerſa aĩalia niſi deficerent oꝛgana vt di
cit phᷣus.vnde conſtat ꝙ cũ hmõi aĩal eſt actu vnũ ⁊ po⸗
tentia multa.nõ dico multa aĩalia. vnica eſt ſubſtãtia q̃ᷓ
mouetur ⁊ ſentit:plures aũt potentia.Cum autem illu
vnum actu effectum multa eſi:iam ſunt ibi multe ſuſtan⸗
tie a quibus eſt in illis multis motus ſenſus. ſic dico ĩ
ꝓpoſito qᷓtum ad hoc.ꝙ cum foꝛma vna actu: plures po
tentia ſub illa foꝛma totali eſt coꝛpus xpᷣi actu.ita ꝙ nõ
eſt actu ſub ꝑtibus.Cũ aũt foꝛma illa effecta eſt actu plu
res iam eſt actu xpᷣus in ſingulis ꝑtibus.⁊ hoc nccio vi/
tetur poſſe oſtendi.gꝗa ſi duꝛante ſpecie panis nunq; eua
cuatuꝛ a contento facta fractione aliquid continet᷑ ſõ poꝛ
tione fractionis.ſᷣ cum coꝛpus xpᷣi ſit imꝑtibile: relingꝗt
ꝙ coꝛpus totale continet᷑.vnde ratione conſecratõis ⁊ i⸗
ſeꝑabilitatis contenti a continẽte ⁊ indiuiſibilitatis cor
poꝛis xpᷣi:neceſſe eſt ꝙ totus contineat᷑ ſub qualibet ꝑte
fractionis.i Ad boc igit᷑ qð obijcit᷑.ꝙ vbi eſt ꝑs coꝛꝑis
eſt ⁊ totum. Dicendum ꝙ m aliquos intentio canonis
eſt.ꝙ ſub ſingulis poꝛtionibo facta fractione ſit totꝰ xpᷣs

ſicut ſub totali ſpecie.⁊ hoc videt᷑ ex verbis Damaſ.que

ſunt. In ſingulis poꝛtõnibo totus eſt. nec ꝑ ſingulas mi
nuitur:ſ̊ integrũ ſe prebet in ſingulis. vbi ꝑs eſt coꝛꝑis
eſt ⁊ totum. hec Bamaſ.Volunt igit᷑ Hyla.⁊ Dam̃.ꝙ ĩ
ſingulis poꝛtionibo ſit totus xp̃s.nec ex ſeꝑatione paꝛtis
foꝛme ↄtinentis:fit ſeꝑatio ꝑtis a coꝛꝑe ↄtento.⁊ h ẽ:vbi
ꝑs eſt coꝛꝑis eſt ⁊ totũ.i.nunq; diuidit᷑ ꝑs ⁊ totuʒ.4.ꝰAd
aliud qð obijcit᷑.ꝙ nõ eſt xpᷣus ſub aliquibo ſpeciebo niſi
virtute ↄſecratõis.igit᷑ cũ ↄſecrata erat hoſtia añ fractõʒ
⁊c̃. Dicendũ ꝙ virtꝰ ↄſecratõis efficax ẽ ad h̊ vt qñcunq;
aliqð hoſtie habeat eſſe actuale ꝙ ſub illo ſit coꝛpus xp̃i.
4l Ad illud Inno.dici põt.ꝙ intelligit᷑ ↄtineꝛi potentia.
potentia.n.continet᷑ in ſingulis ꝑtibo que ꝑtes cum actu
fuerint diuiſe:actu continẽt quod prius potẽtia. Ad il
lud qð obijcit᷑.ꝙ ſi imago radicata eſſet vel impᷣſſa ĩ ſpe⸗
culo ⁊c.dicit᷑ ꝙ virtus cõſecratõis hʒ illam eſficaciaʒ re⸗

ſpectu ꝑtiũ foꝛme quã hʒ obiectũ reſpectu ſpeculi.vñ ſi

ex obiectu coꝛꝑis reſultat imago obiecti in ꝑtibo diuiſis

ita ex virtute verbi eſt xpᷣus ſub diuerſis ꝑtibo ije qñn

diuiſe ſunt.ſufficiũt hec ꝓ hac opione ſuſtinẽda. Alia
eſt poſitio qua ponit᷑ ꝙ totũ coꝛpus continet᷑ ſub quali/
bet ꝑte.⁊ hec videt᷑ mibi ſana ⁊ vera.DOicendum g ſᷣm q
vult Innoc.⁊ plane apparet ex rõnibo ſuis.ꝙ coꝛpus vpᷣi
ſit ſub tota foꝛma ⁊ ſub ſingulis ꝑtibus. qꝛ cũ ſit ↄuerſio
panis in coꝛpus xpᷣi ex veꝛboꝝ ꝓlatione:exñte ꝓlatione
aliquo modo fit ipſa conuerſio.⁊ ſic ante fractõʒ fit illa.
vnde Hugo de s.vic.ſNon minoꝛ eſt in ꝑte qᷓᷓ in toto.nec
mireris:opus dei eſt hoc.ſi in diuerſis locis põt eẽ vnꝰ:
quare nõ etiã in ſingulis ꝑtibus poteſt eẽ totus.¶ Item
Fm primaʒ poſitionem:nõ continet᷑ coꝛpus xpᷣi ante fra⸗
ctionem ſub parte ſpeciei b̊ ſub tota ſpecie: ſed poſt.ſed ĩ
illud quod continet᷑ a foꝛma conuerſum eſt illud qð fuit
res illius ſiue ſubiectũ illius foꝛme.Ex illa igit᷑ poſitiõe
ſequit᷑ꝙ ſit ibi duplex cõuerſio.ſ.ꝙ totum ante fractõeʒ
conuerſum fuerit in totale coꝛpus xp̃i ⁊ nulla ꝑs poſt.in
fractione illa pars in ſe conuertit᷑ in totale coꝛpus xpᷣi.ñ
auteʒ contineret illud niſi panis illius ſpeciei eſſet cõuer
ſus in illud.vnde Inno. Poꝛꝛo cum deus illam virtuteʒ
verbis contulit vt ad prolationeʒ illoꝝ coꝛpus dñi inci⸗
piat eẽ ſub ſpecie ſacramenti.nec illa verba ꝓferãt᷑ ĩ fra⸗
ctione. diligent attendant ⁊ ipſi reſpondeant: vnð coꝛpꝰ
qð ante fractioneʒ non in ſingulis ꝑtibus erat totum: ſ
ſub totali ſpecie totaliter exiſiebat.poſt fractionem ĩ ſin⸗
gulas partes quodammodo ſecedit 2 incipit eſſe ſigilla⸗

tim in ſingulis quod integraliter erat ĩ integro.4 Ad il
lud quod obijcit᷑.ꝙ intentio conſecrantis nõ ẽ niſi vt to⸗
tale coꝛpus ſit ſub totali foꝛma ⁊ nõ ſub aliqua ꝑte.Di⸗
cendũ ꝙ intentio conſecrantis debet eſſe vt fiat conſecra⸗
tio eo modo quo xpᷣus inſtituit ⁊ quo intendit in inſtitu⸗
tione.nõ ꝙ coꝛpus ſit ſub tota foꝛma vel ꝑte.neq; ꝙ totũ
in totum vel pars in ꝑtem conuertat᷑:bᷣ veritateʒ credere
bet non diſcutere.vnde Inno.ibideʒ. Credere debem⸗
diſcutere ꝓhibemur. ¶l Ad hoc qð obijcit᷑. ꝙ boc requi‚⸗
rit foꝛma verboꝝ que eſi:hoc eſi coꝛpꝰ meũ.qꝛ ex ſingła⸗

ri demonſtratione intelligit᷑ indiuiſio ſacramenti ⁊ oſtẽ

ditur ⁊c. Dicendũ ꝙ ſicut alłs dictum eſt.ꝑ boc ꝓnomen

boc:demonſtrat᷑ coꝛpus xp̃i ſigniſicatum ꝑ ſignũ ↄueꝛten
duñm in illud. AUnde etſi ſub mille ꝑtibo contineꝛet᷑: quia

oĩno eſt illud contentũ vere ⁊ congrue oñditur ſingulaꝛe
⁊ vnum contentũ ꝑ hoc ꝓnomen bhoc. ꝙ dico contentum
neq; eſt actu neq; potentia plura. 4l Ad aliud qð obijcit
e infinitate.dicũt quidam ꝙ qᷓuis aĩa ſit in qualibzʒ ꝑ⸗
te coꝛpoꝛis:tamen ſemel eſt.quia coꝛpus vnum eſt.ſimi⸗
liter coꝛpus xpᷣi in vna hoſtia ſemel eſi: quis ſit diuiſibi
lis in ꝑtes plures. Sed melius videt᷑ dom.ꝙ eſt ibi ſe⸗
mel ſᷣm ꝙ continet᷑ a tota foꝛma:⁊ pluries ſᷣm ꝙ cõtine⸗
tur a ſingulis ꝑtibus.nõ tamen infinities:quia nec ho⸗
ſtia eſt diuiſibilis in infinitas ꝑtes ſᷣm ſpẽm:ſᷣ̊ ſᷣm mate⸗
riam vt volunt phi.¶] Ad hoc qð querit᷑.que ſit ratõ vel
vtilitas hmõi continẽtie ꝙ ſit ſub ſingulis ꝑtibo. Dicen⸗
dum ꝓ vna eſt cauſa diſpenſatio neceſſitatis.quia auteʒ
neceſſe eſt vt frequẽter hoſtia frãgatur vt pluribo impar⸗
tiatur:neceſſaria eſt ↄtinentia xpi ſub ꝑtibus fractònis.

Alia eſt vitatio erroꝛis.quia ſi totum contineret᷑ ſub to⸗/

ta ſpecie ⁊ non ſub ꝑte:poſſet credi ꝑteʒ contineri ſubꝑ⸗
te ſicut totuʒ ſub toto.⁊ ita frequerent᷑ ſequeret᷑ erroꝛ.ſ-
ꝙ coꝛpus xpᷣi eẽt cõmenſurabile hoſiie ꝑ reſpõdentiaʒ ꝑ⸗
tium vnius ꝑtibus alterius. Pret᷑.ſequeret᷑ erroꝛ ꝙ ꝑs
conuerteret᷑ in ꝑtem ſicut pars continetur ſub ꝑte. Con⸗
tra qð dicit Inno. Ego ſalua fide conceſſerim ꝙ totalis
panis in totale coꝛpus ↄuertit᷑.ita tamen ꝙ nulla pars
panis in aliquam ꝑtem coꝛꝑio. Vnde dõm.ꝙ totuʒ cor
pus continet᷑ ſub tota ſpecie ⁊ ſub qualibzʒ ꝑte.⁊ ꝙ tota⸗
le cõuerſum eſt in totale:nõ pars in ꝑtem.Apter qð reꝗ⸗
ritur.ꝙ totale contineat᷑ ſub totali:nõ ꝑs ſub ꝑte.ſic̃ nec
pars conuerſa eſt in ꝑtem. Item alia ratio eſt veritas ſi⸗
gnificatõis.quelibet auteʒ pars boſtie eſt ſignum refecti
onis ſpũalis:quare opoꝛtet ꝙ xpᷣus cuius eſt reficẽ ſpũa
liter:ſit ſub qualibet ꝑte ſicut ⁊ ſub toto.Indiffeꝛent.n.
totum ⁊ ꝑs refectioneʒ que eſt in xpᷣo ſigniſicãt.Alia rõ
eſt modus exiſtendi datus illi a virtute ſupꝛa naturam.
habet.n.confoꝛmez modũ exiſtendi cum ſpiritu.vñ nota
ꝙ eſt natura creata coꝛꝑalis nõ vnita diuine: ⁊ ſpũalis
ſimiliter non vnita.Et eſt coꝛꝑalis vnita diuine:⁊ ſpũa⸗
lis vnita diuine ⁊ ipſa natura diuina.Illa aũt que ẽ coꝛ
ꝑalis nõ vnita:artatur ita ꝙ cum eſt:in aliquo continẽ⸗
te eſt.ita ꝙ totum continet᷑ a toto:⁊ ꝑs a ꝑte.vñ totuʒ ẽ
ita in toto:ꝙ nõ in ꝑte totum. ſubſtantia aũt ſpũalis nõ
vnita nõ eſt ita artata.põt.n.tota eſſe ĩ toto ⁊ tota in ꝑte
vt aĩa in toto coꝛpoꝛe tota:⁊ ĩ qualibet ꝑte tota.artat᷑ ta
men ꝙ non eſt in qualibet ꝑte niſi cum ꝑs ſit vnita toti.
vnde aĩa nõ eſt in ꝑte ſeꝑata a coꝛpoꝛe. In tercia vᷣo na⸗
tura que eſt vnita diuine vt coꝛpus xp̃i eſt minoꝛ artatõ.
poteſt.n.eſſe in toto aliquo ⁊ in qualibet ꝑte: ⁊ boc ſiue
ꝑs ſit vnita toti ſiue diuiſa.Elnde coꝛpus xp̃i eſt ſub q̃li⸗
bet ꝑte hoſtie ſiue ſit fracta ſiue integra:⁊ in qualibʒ ho
ſtia conſecrata.tamen in hoc artatur:ꝙ nõ poteſt eẽ in q;⸗
libet ꝑte coꝛꝑis olicuiꝰ niſi vbi eſt ſacramẽtałr.ſicut aĩa
vnita deitati que eſt in qualibet ꝑte coꝛꝑis ſui.⁊ vbicũqʒ
eſt ipſum coꝛpus ſacramẽtalit᷑.coartat᷑ tamen ita ꝙ non
põt eſſe vbiq; in vniuerſo ſicut ſola natura diuina.Cor⸗
pus igitur xpᷣi habet modũ exiſtentie ↄſiłeʒ ſpiritui. ꝓpt᷑
quod conuenit illi eſſe in qualibet ꝑte ↄtinẽtis.ql Ad illð
qð obijcit.ꝙ ſi vbi eſt ꝑs ibi eſt totum.ꝙ coꝛpus dñi eſt ĩ
ſocramento ſub confuſione ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑ ꝗa

—— ° „%.

ſicut mirabiliter continet᷑ coꝛpus xp̃i in ſua debita ⁊ pꝛo
pria quantitate ſub foꝛmula panis: ſic mirabiliter conti
netur ibidem ſine ſituatione:⁊ ꝑtium continẽtis ⁊ cõten
ti ↄtinuatione.Abſtracta aũt ſituatione ab hac ↄtinẽtia
⁊ continuatione ꝑtium nõ põt eẽ confuſio in ꝑtibo ↄtẽti.
que videt᷑ eſſe ex hoc:ꝙ ĩ eodez loco aſſignat᷑ pes ⁊ caput
vel alio modo ſic.il Si obijciatur ↄtra hoc.ꝙ totum cõ⸗
tinetur a tota foꝛma continualit᷑. ſimiliter ꝑs a parte.
Rñſio.ꝙ lz coꝛpus ipᷣm nõ extendat ſe extra foꝛmaʒ pa⸗
nis:non ꝗpter hoc dicit᷑ continualit᷑ cõtineri ſub illa foꝛ
ma: ſ opoꝛteret ꝙ partes coꝛꝑis ꝑtibꝰ foꝛme coꝛñderẽt
ſitu confoꝛmi:ſicut ꝑtes loci ⁊ locati.ſᷣ non eſt ſic.¶¶ Ex
his pʒ rñſio ad aliud.ſi enim ꝑs ⁊ totum continẽtia ſpi⸗
rituali ⁊ cõtinuali continerent᷑ ab aliquo loco:primo ſe⸗
queretur ꝙ totum ⁊ pars eẽnt equalia.ſed non eſt ſic in
ꝓoſito.¶ Ad illud qð obijcit᷑ im Aug.ꝙ ꝓpꝛium ſpũs
eſt ꝙ totus põt ſimul eſſe in pluribo ꝑtibo ⁊c. Rñſio. ꝗ;
lʒ coꝛpus xpᷣi non ꝑuenit ad ſimplicitatẽ ſpũs qtum ad

ſubſtantia m:nihilominꝰ habet modũ conſoꝛmẽ exiſtẽdi

aliquo modo.immo vt tactum eſt minus artatur qᷓtũ ad
aliquid qꝙᷓ ſpũs.Si auteʒ querit᷑. ſub quot ꝑtibus ⁊ ꝗb⸗
conſiſtat coꝛpus xpᷣi totum. Dicendũ ꝙ ſub quibus ⁊ qͥt
eſſet ſubſtantia panis ſi eſſent diſtincte ⁊ diuiſe.vnð ſub
minimia nã ntitatẽ b̊ ſm ſpẽm.
Articulus ſextus
Onſequenter queritur.vtrum coꝛpus xp̃i cõ⸗
tinetur ſub ſpeciebus diffinitiue. Et primo q̃⸗
titur. vtꝝ difſinitiue ſimpłr. Secũdo.vtrum
Diffinitiue ſub eadeʒ ſpecie. Tercio.vnde eſt coꝛꝑi xpᷣi ꝙ
nõ eſt diffinitiue ſub ſpecie ſiue in loco.

¶ Circa primum oſten S. j.

ditur primo ꝙ continet᷑ diffinitiue ſic. Omne coꝛpꝰ qð ẽ
hic ⁊ nũc:eſt in loco diffinitiue. omne coꝛpus indiuiduũ
eſt hic ⁊ nũc.gᷓ omne coꝛpus quod eſt indiuiduũ eſt in lo
co diffinitiue.ſᷣ coꝛpus xp̃i eſt inchiuians:3 ⁊c. ¶ Stẽ qð
eſt in aliquo ⁊ mouet᷑ ad motum illius:eſt in illo diffini⸗
tiue.ſᷣ coꝛpus rpᷣi mouet᷑ ad motũ ſpeciei continẽtis.qñ
enim tranſfert᷑ ipſa ſpecies:⁊ ipſum coꝛpus contentũ ſi⸗
militer tranffert᷑.q̊ ⁊c.¶¶ Item eſſe in locis pluribo ſimul
7 ſemel nobilitatis eſt.ſ̊ ſpũs angelici nobilioꝛis ſũt cõ⸗
ditionis ꝙᷓ; coꝛpus xpᷣi. Ad heb.j. Aldinuiſti eum paulo
minus ab angelis. cum bmõi ſpũs non pñt ſimula ſe⸗
mel eſſe in locis diuerſis.ſupponitur hic ex boc:ꝙ ibi ſũt
vbi oꝑantur.nec poſſunt oꝑari ſimul ⁊ ſemel in diueꝛſis

locis 'm Dam̃.g ⁊c. ¶ Item eſſe in loco determinato ſe⸗
quit᷑ quantitatẽ. eſſe in pluribus locis ſequit᷑ ſubſtãtiã

abſtractam a quantitate ſiue non habenteʒ determinatã
quantitatẽ.nõ aũt eſt tale coꝛpus xpᷣi ⁊c᷑. ¶ Item ſi cor⸗
pus xpᷣi poſſet ſimul ⁊ ſemel eſſe i pluribus locis.⁊ ita ñ
diffinitiue in vno.eſto ꝙ tm̃ eẽnt tria loca.in illis tribus
poſſibile eſſet tũc coꝛpus rp̃i eſſe ⁊ ita vbiq;.ſᷣ hoc eſt ſo⸗

lius dei. ꝗ̊ non videt᷑ ꝙ alteri poſſit conuemire.⁊ ita videt

ꝙ neceſſe ſit coꝛpus xp̃ᷣi difinitiue cõtineri ſub ſpecie ele
menti. Eontra llnd loco diffinit᷑ quod eſt in vno ſolo
loco.ſed coꝛpus xpᷣi ſub ſacramento eſt in pluribo.eſt.n.
vbicunq; conſecrat᷑.ꝗ̊ ⁊c.¶.¶ Itẽ omne illud in qð pñt plu
ra conuerti ſimul:poſſibile eſt ſimul ĩ pluribus locis eẽ.
ſed coꝛpus rpᷣi eſt huiuſmodi. poteſt ſimul in pluribus
locis eſſe.ſed nullum tale eſt diffinitiue in loco.ergo ⁊c̃.
¶ Item omne coꝛpus quod eſt in loco vno ⁊ ſine ſui mu⸗
tatione ⁊ tranſlatiõe ab illo põt eſſe in alio: nõ ẽ ibi dił⸗
finitiue.ſ̊ coꝛpus exiſtens in hoc altari poteſt eſſe ĩ alio
ſine ſui mutatione vel tꝛanſlatione ab iſto.ꝗ̊ ⁊c.¶ Item
ſi coꝛpus xp̃i nõ eſt diffinitiue ſub ſpeciebus ſed eodẽ tẽ⸗
pore eſt in diuerſis locis.⁊ conſtat ꝙ ad motum ſpeciei
mouetur coꝛpus xpᷣi contentum. poſito ꝙ moueret᷑ ſpẽs
exiſiens in hoc loco:⁊ ſpecies exiſtens in alio non moue⸗
retur. ipſum coꝛpus xpᷣi ſimul moueretur ⁊ non moueret᷑
quod eſt inconueniens.¶ Rũñſio.ꝙ coꝛpus xpᷣi ſimul nõ

— — — —w, 2

— — —

— — ½

—

biffinitiue ſub ſpeciebo. plures.n. ſpẽs ſunt con

ipm ſimul ⁊ ſemel. quia vo elementa in pluribo
itia ſimul in ipſum poſſunt conuerti: non babet
iiſubſtantie limitatum ad vnum locũ. vnde eodeʒ
tempe eſt in diuerſis locis. Hugo de s.vic. nihil qũo in⸗
quis vnum coꝛpus in eodez tempoꝛe in diuerſis locis eẽ
poteſt: noli mirari.qui locum fecit coꝛpus fecit: a locuʒ
in coꝛpoꝛe ⁊ coꝛpus in loco.⁊ qui fecit vt coꝛpus vnumi
vno loco eſſet: fecit ſicut voluit. ⁊ ſi voluiſſet aliter foceꝛe
potuiſſet. Qam quãdo vult aliter facit. idcirco cogita ſa
cientem: 2 deſinet eſſe mirabile quicquid ſoꝛte fuerit. ⁊ ſi
foꝛte miꝛabile eſſe non deſierit:tamen incredibile nõ eꝛit.
ſi factoꝛ omnipotens cogitatur: non erit impolſſibile ꝗc⸗
quid erit. 4 Ad illud quod primo obijcitur. ꝗ om̃e coꝛ⸗

pus indiuiduum eſt in loco diffinitiue ⁊c. Dicendum ꝙ
coꝛpus rp̃i preter hoc ꝙ eſt coꝛpus indiuiduuʒ 2 ßm bic

⁊ nunc:plura in ipſum conuertunt᷑? in locis plunbo. vñ

1 ntnun eſt indiuiduũ continetur ĩ loco diffini tiue:ni⸗
bi

ominus ꝗuia plura in ipſum conuertunt᷑: non bʒ eſſe
