Item in primitiua eccĩa foꝛma fuit in noĩe xpᷣi.⁊ ita ĩ
noie filij. quare nõ adhuc ſilr.¶¶ Itẽ ſi aliq̃ rõne tũc erat

ba ptiʒandũ inuocando vnam ꝑſonã: quare potius inuo
cando filiũ q patrẽ ⁊ ſpymſanctũ.¶ Itez querit᷑.vtꝝ ſuſ⸗
ficiat exprimere ꝑſonam ſpũſſancti. Nam ſicut in h noĩe

xpᷣs intelligi᷑ vngens ⁊ vnctus ⁊ vnctio: ⁊ ita trinitas.?

ideo baptiʒzabat᷑ in noĩe xpᷣi.Siłr in ſpũſancto intelligi⸗
tur ꝑſona patris ⁊ ꝑſona filij a quibo ꝓcedit.̊ multofoꝛ
tius vt videt᷑ põt dari baptiſmꝰ in noĩe ſpũſſancti. Itẽ
querit᷑.ſi dicat᷑.baptizo te ĩ nomie trinitatis: ſit ſeruata
foꝛma baptiſmi.Et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ h̊ qð dicit᷑ in li.ſenten.
M ſi querat᷑ in qua foꝛma baptiʒabãt diſcipuli: dici po

teſt ſane ꝙ in noie trinitatis ¶ Rñdeo. ꝙ foꝛma bapti⸗

ſmi requirit expreſſioneʒ trinitatis. qꝛ ad illã refoꝛmat᷑
imago aĩe in hoc ſacramento que defoꝛmata fuit in pᷣmo
peccato.q Ad primũ dðm.ꝙ oꝑa creatõis ꝑtinẽt ad na
turam vnde dicũtur naturalia oꝑa. recreatois ad grãm
⁊ ideo dicũtur gratuita.qꝛ ̊ aia ꝑ naturã nõ põt eleuari
ſupꝛa ſe ad expreſſam cognitõʒ trinitatis:nõ debuit ĩ cꝛe
atione exprimi trinitas niſi ſoluʒ implicite.Sed gꝗa per
grãm eleuatur aĩa ad noticiã trinitatis expreſſe:ideo in
hoc ſacramento baptiſmi maxime debuit eſſe exprimi q̊ʒ
introitus ad grãm.4.l Ad aliud doᷣm. ꝙ cum dicit᷑ ꝑ ver⸗
bum fecit omĩa.dictum eſt ꝑ applicationeʒ nõ ꝑ ꝓpꝛieta⸗
tem.vnde ſicut a tota trinitate facta ſunt omĩa:ſic ⁊ per
totaʒ trinitatẽ.verũtamẽ ſicut habitudo principij appꝛo
priatur patri:⁊ habitudo finis ſpũiſa.ſic bĩtudo medij
filio qui eſt verbum patris.¶ Ad aliud dicũt quidam.q;
cum vnitas reſpiciat ſubam aĩe:tꝛinitas vᷣo potentias.⁊
ipᷣa ſubſtantia non ſit defoꝛmata ſiue coꝛꝛupta ſᷣ potẽtie.
ideo ñ refoꝛmat᷑ ꝓpꝛie vnitas eẽntie ipſius aĩe h̊ trinitas
potentiaꝝ.ſ.qdð eſi ad imaginẽ trinitatis increate.iõ ſo⸗

lũ trinitas exprimit᷑ in foꝛma. Hoc autẽ nõ aſſeꝛo ſcilʒ ꝓ
ipſa ſubſtantia aĩe nõ defoꝛmat᷑ ꝑ peccatũ:ſᷣ quaſi aliqz

dictum recito. Elel põt dici vt coĩter dici ſolet.ꝙ ĩ hoc
dico nomie intelligit᷑ vnitas.¶. Ad aliud doᷣm. ꝙ verbũ

am bro. intelligendũ eſt in caſu ſcʒ qñ ſacerdos deficit.vt

ſi fuerit moꝛte preuentꝰvel alio impedimẽto:vel qñ puer
moꝛit᷑. Sed quia hoc preſumit᷑ ex diuina miſcdia ꝙ ĩ ta⸗

li caſu ſummus ſacerdos ſupplet qð deficit:nõ tñ cerem. .

eſt vtꝝ baptiʒatus ſit. Poteſt aliter dici.ꝙ in baptiſm
non ſufficit ꝓlatio verboꝝ miſi aſſit ſides. EIñ aug· ſuper
Jo.vnde eſi hec tãta virtus aque: vt coꝛpus tingat ⁊ cor
abluat:niſi faciente verbo.nõ qꝛ dicit᷑:ſᷣ qꝛ credit᷑. Ad h̊
igit᷑ ꝙ foꝛma baptiʒãdi plene obſeruet᷑ requirit᷑ fides c
verbis expreſſis.põt aũt eſſe plena fides etſi verbis non
confiteat᷑.vult igit᷑ ambro.ꝙ qñ credũtur tres ꝑſone lʒ ñ
pꝓferat᷑ niſi vna:eſt plenũ ſacramentũ qtum ad illã ple⸗
nitudineʒ que eſt ex fide.vnde dicit plenũ eſſe fidei ſacra
mentũ:nõ dicit plenũ eſt ſacim.q̃i diceret.lʒ requirat᷑ in
ſacramentis fides ⁊ confeſſio fidei ſm ꝙ dicit.x.roma.
Coꝛde credit᷑ ad iuſticiam: oꝛe aũt ↄfeſſio fit ⁊c.nibilomi
nus ſi fides ꝑfecta ſit in coꝛde:lʒ nõ ſit afeſſio fidei in ple
na diſtinctõne ꝑſonaꝝ:nihil deperit ipſi ſacram̃to ꝓpter
teſectũ fidei.Aliter dicũt quidam.qꝙ ibi ponit᷑ ſignuʒ ꝓ
ſignato.vnde cũ dicit᷑ plenu eſt fidei ſacramentũ. hoc eſt

plena eſt fides qᷓ deſignat᷑ ꝑ ip̃m ſacr̃m. 4 Ad alið oom.

ꝙ lʒ equalitas ſit in ꝑſonis in ptãte ⁊ in omibo ſint eo⸗
rũ oꝑa indiſtincta:tñ ↄfeſſio vniꝰ ꝑſone nõẽ ofeſſio alte⸗
rius. Quia g̊ baptiſimꝰ datur in ↄfeſſione trinitatis. 1iðo
nõ ſufficit expᷣſſio vnius ꝑſone ad ↄſequendũ plenũ effe⸗
ctum baptiſmatis: niſi foꝛſitan in caſu vt dicũt. Pretea
eadez rõne poſſet ↄcludi ↄtrariũ.ſ.ꝙ quia actõ ſignifica
tionis que ẽ medite ſacram̃to eſt ꝑ indiffeꝛentiã a tribo.

igit᷑ debet triũ ꝑ indifferentiã fieri inuocatio. Preterea

.

mediũ efficacius ↄtrariũ eẽt ad hanc ↄcluſioneʒ. vt ſi di⸗
ceret᷑.ab vna ꝑſona eſt virtus ſanctificatõnis.igit᷑ de bet

tm̃ vna mmuocari. 4 Ad aliud dom. ꝙ in baptiſmo ſit du

plex configuratio reſpectu trinitatis.ſ.in ſigno ⁊ in re·
In ſigno ꝑ caracterẽ.In re ꝑ trinit ateʒ creatam.ſ.fidei
ſpei ⁊ caritatis.⁊ quia opoꝛtet ſignũ copulari cũ princi
pali re cuiꝰ eſt ſignu mediãte alio.ideo oꝑtʒ ꝙ fiat cara .
cter ꝑ verbũ fidei trinitatis.Iteʒ veꝛbũ intel igibile fili?

— —. —

— —

inginn⸗
tpſus
nbnoie
telligi⸗
nliſe
i d
tſend
Nlſenen.
li di
NN
lireſomt
ui inpnd
tinet adn
adgin
Pöteleuan
baitie

g
eihin
terpeiniiß
dicſgren
0 % prien
iaſczpe
nalpiſap
tugo nec
gicamn 4
Nentias.
b done.
tbrimitns
reaie ſo⸗

WMeſahg

gvoſialch
len giboen
on. 4 ſaht
ſoo deſieit
erelqnpue
ſcois gite
öm̃ertun
nbaphin⸗
nug ſuper
ingan100.
neci. Vab
unt ücesc
werbisſol
res ſoeßi
m Ndilig
Geſtiaaſſon
tegunmn
dicſk pfin
ſtne nde
ſioſci
rañt/
onit ſiglz⸗
enui et
laudoon⸗
iwr ſintco⸗
ſeſioalie
miatig.
igenu et⸗

icht. Prein

cſigiifel
entiäa uicn

Mueſtio

tei fecit verbũ viſibile induẽs ſe carne.⁊ ideo ncciuʒ eſt

verbũ in voce repñtãs in baptiſmo verbũ in carne.⁊ fi⸗
des in mẽte repntans verbũ intelligibile.4! Ad illud qð
obijcit.ꝙ pari rõne poſſʒ dici.nõ qꝛ credit᷑ ̊ qꝛ dicit᷑. Di
cendũ ꝙ credere eſt oꝛdinatũ añ dicere:ſic verbũ intelli⸗
gibile añ verbũ in voce.⁊ ideo ↄuenit dicẽ nõ qꝛ dĩ:ł̊ gꝗa
credit᷑.⁊ ñ ecõuerſo.Ideo dicit apłs.Coꝛde credit᷑ ad iu
ſticiã: ↄfeſ.aũt ⁊c.q Ad aliud dõm.ꝙ illa foꝛma q erat
in noĩe xp̃ᷣi:ↄſtituta fuit ad tp̃s ab aplis ꝓpt cam ncciaʒ.
In pᷣmitiua.n.eccĩa eo ꝙ nomẽ rpᷣi erat odioſuʒ incredi⸗
biił ⁊ erubeſcibile infirmis.ideo ſtatuerũt apli vt in noĩe
xpᷣi baptiʒaret᷑.vt increduli ad inuocatõʒ noĩs xpᷣi:vidẽ⸗
tes ſpiritũſanctũ.ſ.in ſigno viſibili deſcẽdere ſuꝑ bapti⸗
ʒatũ:ad amoꝛẽ illius nois ⁊ veneratõʒ alliceꝛent᷑.quo fa
cto redierũt ad foꝛmã ſibi traditã a dño.ceſſante.n.cã de
buit effectus ceſſare. Itẽ alia rõ fuit.qꝛ baptiſmꝰ ꝑ ĩmer
ſionẽ ⁊ eleuatõʒ ſigiificat paſſiõʒ xpᷣi ⁊ reſurrectõʒ.̊ ha
bet᷑ in glo. vj.ro.ſuꝑ illud. Cõſepulti ſumꝰ cũ illo ꝑ ba⸗

ptiſmũ in moꝛtẽ.ſ̊ᷣ paſſio ⁊ reſurrectio ſoliꝰ xpᷣi ſunt. Itẽ

in xpᷣo tota trinitas intelligit᷑.vt.n.diẽ Amb.intelligit
cũ dꝛ xpᷣs pater a qͥ vnctus ẽ:⁊ ipſe ꝗ vnctꝰ ẽ: ⁊ ſpũſſctus
queʒ vnctus ẽ.⁊ he rõnes ñ ↄgruerẽt ſi baptiʒatũ eſſet
vel in noĩe patris tm̃ vel ſpũſſancti tm̃.¶ Ad alið dðᷣm.
ꝙ ſi inuocato ſpũſancto intelligãt᷑ alie ꝑſone: nõ tamen
ſufficit niſi exprimant᷑.iã nõ ſolũ exigit᷑ intellectus tri⸗
nitatis:h̊ etiã ↄfeſſio ⁊ ideo expᷣſſio. Secꝰ aũt fuit de hoc
noĩe vxpᷣs in primitiua eccia.qꝛ tũc diſpenſatũ fuit ex cau
ſa.h̊ nõ eſt diſpenſatũ vt baptiʒet᷑ in noĩe ſpũſſancti ſolũ.
nec fuit ca.q¶ Ad vltimũ dicendũ.q; ꝑ H̊ nomen trinitas
nõ exprimũt᷑ ꝑſone diſtincte pᷣ indiſtincte.oꝑtet auteʒ di

ſtincte in baptiſmo exprimẽ ꝑſonas.4 Ad bhoc auteʒ qðᷣ

mgjr in ſent᷑.dicit:rñdeo.ꝙ diſcipuli baptiʒabãt ĩ nomie
trinitatis exprimendo ꝑſonas diſtincte.vñ addit mg? ⁊
dicit.ꝙ in ea foꝛma in qua gentes baptizabãt poſtea:⁊ il
la fuit foꝛma explicita in qᷓ expᷣmebãt᷑ ꝑſone diſtincte.
2* * un △
e h ꝙ dicit. Baptizo te. qꝛ videt᷑ ꝙ h̊ ꝙ dico te nõ ſit de
foꝛma:ſ̊ qꝛ debet dici baptizʒo ioheʒ vel eũ.cuʒ in foꝛma
tradita a dño dicat᷑ baptiʒates eos.⸗¶j Itẽ niło noie ꝓla⸗

to. Eg iz0 te ĩ noie patris ⁊c nũqd baptiʒatꝰ eſſʒ?
Rñdeo.ꝙ ſi diceret᷑ baptiʒo ioheʒ vel eũ:nõ demõſtꝛã
do im baptiʒatũ ꝑ H̊ ꝓnomen te: nõ eẽt foꝛma baptiſmi

ſeruata. 4 Ad h̊ qð obijcit᷑ ↄ ꝑ foꝛmã datam a dño.dðm
ꝙ dñs nõ vſus eſt relatiuo.qꝛ ñ potuit vti demõſtratiuo
in foꝛma generali data:ſ̊ nibilominꝰ oꝑtet dirigi ſermo
nẽ ad baptiʒatũ.. Ad aliud videt᷑ dõm.ꝙ determinan/
vũ eſt nomẽ ſᷣm bẽm Dyo.vñ dicit in li.de eccĩaſtica hie⸗
rarchia loquẽs de baptiʒãdo. Cũ ad eũ manuductus eſt
ſummꝰ ſacerdos deſuꝑ ſians.reclamantibo iteꝝ ad ſum⸗
mũ ſacerdotẽ iuxta aquã nomẽ ꝑficiendi ſacerdotibo.cũ
quidẽ ipᷣm ſummꝰ ſacerdos baptiʒat ⁊ vocat nomẽ ꝑfici
endi nomẽ baptiʒandi.i.eius ꝗẽ baptiʒandꝰ.ſ̊ intelligẽ
dũ eſt. ꝙ b. Dyo.loꝗt᷑ pᷣm ↄſuetudinẽ eccĩe.Cõſuetudo at

cccie hʒ vt ferat᷑ actꝰ determĩate ſuꝑ illũ cuiꝰ nomẽ ꝓfer⸗

tur. Uñ dom ſine piudicio.ꝙ nullo noĩe impoſito ipſi ꝗ
baptiʒat᷑:alijs ocurrẽtibo q̃ requirũt᷑ in baptiſmate: ba⸗
puiʒatus ẽ¶ Stez querit᷑ de hoc ꝙ or in foꝛma in nomie

patris ⁊c̃.ꝗ dicat h̊ͥ nomẽ cũ dr in noĩe pꝛis ⁊c̃.aut vox
aliqua. aut nomẽ aliqð interiꝰ. aut noticia.aut fides.aut

ofeſſio fidei. Oe nõ aliq̃ vox pʒ.qꝛ nõ ẽ vna aliq vor q̃ pa
tri ⁊ filio ⁊ ſpũiſancto attribuit᷑ ĩ q fiat baptiſmꝰ. ñ
h nomẽ deꝰ videt᷑.qꝛ jm h̊ ſi diceret᷑ in noĩe dei aut omi⸗
potẽtis eẽt baptiſmus:cũ tñ nõ fiat ↄfeſſio tinitatis nec

foꝛma a dño ſtatuta ſe eruet Itez nec aliqð nomẽ interiꝰ.
tiũc.n. ſi illð exprimeret᷑ eẽt ↄpletus baptiſmꝰ. ⁊ videtur

illud qð dr̃ ephe.iiij. Unus dñs vna fides vnum bapti
ſma.ꝙ nomen dñi eſt illud in quo ẽ vnitas baptiſmi. Et
Acx.iii. dr.Qõ eſi aliud nomẽ ſub celo ⁊c.⁊ Gͥ pʒ eſſe fal
ſum:qꝛ ſi tũc baptizaret᷑ in noĩe dñi tbaptizatũ eſſet. Si

vᷣo nomẽ dẽ noticia ſicut ĩ pᷣs. In iſrł magnũ nomẽ eiꝰ.

noticia aũt ẽ fides.tũc ſi aligs ĩ fide baptiʒat᷑ trinitatis:
baptiʒatus c.q̊ ñ erant rebaptiʒandi qꝗ in fide trinitatis
baptiʒabant᷑: de quibo legit᷑ Act᷑.viij.¶ᷓẽBᷓDpKeret.ſᷣm hoc ſa
cerdos tacẽs baptiʒaret: neq; reqreret᷑ niſi fides patri⸗
noꝝ. Cũ tñ dicat᷑ Ro.x.Coꝛde credit᷑ ad iuſticiã ⁊c.exi⸗
git᷑ ̊ ꝓfeſſio.ᷓ requirit᷑ foꝛma ꝓfitendi.4:! Pret᷑.ꝙ dẽ ĩ
noĩe ⁊ nõ in nomĩbo:cũ tres ꝑſone in baptiſmo noiande
ſunt: quaꝝ tria ſunt noĩa.4! Pret᷑.dicit Augꝰ. accedit
verbũ ad elementũ ⁊c̃.Ex h̊ videt᷑ ꝙ dʒ dici in foꝛina: in
verbo patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.q icit ph
nomẽ dr inqtũ ſit nota.Et ſido.:Qomẽ dẽ inqtũ nota
men. Vñ in noĩe patris ⁊c.ideʒ eſt ꝙ in noticia pr̃is ꝛc.
oticiã aũt dei ñ hẽmꝰ niſi ꝑ fidẽ.illud igi ᷑ nomẽ eſt ſi⸗
des trinitatis.nõ ſolũ latẽs ĩ coꝛde q; efficit iuſiiciã.ro.
x. Coꝛde credit᷑ ad iuſticiã oꝛe at ⁊c.ſ̊ expᷣſa vᷣbo.iõ dñ⸗
dicit Math. vlt. Ite docete oẽs gẽtes baptiʒãtes eos in
noĩe p.⁊ fi.⁊.ſſ.in fide trinitatis expᷣſſa ᷣbo. Ex hie ptʒ
rñſio ad pᷣmo q̃ſita.qꝛ nõ intellexit de H̊ noĩe deꝰ vel di·
vel aliqͥ oſimili.ſ̊ illud nomẽ ẽ noticia ſiue fides trinit:
tis.vñ Hugo.Si nomẽ dei ẽ noticia eiꝰ ⁊ fides eſt in no
bis:nõne baptiʒant᷑ in noĩe ꝗ in fide baptiʒant᷑ pa.ꝛ fi:2
ſſ.̊ enĩ ẽ vnũ nomẽ ⁊ vniꝰ nomẽ qͥ trinitas p̃dicat᷑:⁊ vni⸗

tas ñ negat᷑.Et alibi dicit Hugo.exp̃ſſius plꝰ aligd hr̃e

videt᷑ qᷓ fides.nà fides intus ẽ ⁊ latet occulta:donec no⸗
miari incipiat.tũc ꝗppe nomẽ eẽ incipit: qñ noĩari ĩcipit
⁊ notificari vt ↄgnoicat᷑.⁊ ſic ꝗdẽ in noĩe pa.⸗⁊ fi.⁊.ſi.ba
peiʒ amꝰ. Ipᷣe.n.dixit.Ite docete oẽs gẽtes ⁊c. Si tingis
7 taces:tingis ⁊ ñ doces. crede q̊ ⁊ ↄfitẽ.loquẽ ⁊ merge:
vt in ↄfeſſiõe fidei mũdent᷑ q̃ mũdãda ſunt.¶ Ad alið di⸗
cendũ.ꝙ fides trinitatis vna ẽ. Ephe.iiij. A nꝰ deꝰ vna
fides vnũ baptiſma.iõ dẽ in noĩe:ñ ĩ noĩbo.⸗. Ad vltimũ
dðm.ꝙ vt ex dictis pʒ:baptiſmꝰ debet fieri in ↄfeſſiõe fi⸗
dei trinitatis.q̃ ofeſſio exprimit᷑ ꝑ nomẽ ñ ꝑ vᷣbũ.Qomẽ
enĩ dr inqᷓtũ fit nota vel notamẽ.nõ ſic ẽ de ᷣbo:cũ vᷣbuʒ
ſit oꝑatm̃ potiꝰ in h̊ ſacro. Pret᷑.verbũ pr̃is ẽ filius.ſi g&̊
diceret᷑ in ᷣbo pꝛis ⁊c̃.excluderet᷑ virtꝰ pꝛis ab actu ba⸗
ptiʒãdi.⁊ efficacia baptiʒãdi filio attribui vidẽt᷑ ⁊ ñ pꝛi.

rticulus tercius

prius ponẽde ſunt opiones magiſtroꝝ.vt il⸗
NVis inſpectis facilius ad veritatẽ ptingamus.
Aota ꝙ foꝛma verboꝝ diuerſimode variat᷑. variatur
eniʒ ᷣm additioneʒ.ſubtractioneʒ.tranſmutatõeʒ.coꝛ⸗
ruptioneʒ.i mmutationeʒ. Scðʒ tranſmutatõʒ qñ pᷣpo⸗
ſterant᷑ verba. Scðʒ additiõeʒ multipir. qꝛ põt fieri ad-⸗
ditio in principio in medio ⁊ ĩ fine.n prineipio vt ſi di
ceretur. Ego dᷣo baptiʒo ⁊c̃. In medio ſic. Haptizo te ĩ
nomine patris ⁊ beate marie ⁊2 filij ⁊ ſpũſſancti. In fine
⁊ beate agnetis.Scðʒ tranſinutationeʒ. vt ſi baptiʒo po
natur in fine.vel ſic alio modo fiat tꝛanſmutatio.Scðʒ
coꝛꝛuptioneʒ.vt ſi aliquis verba ipſius foꝛme coꝛꝛupte p
ferat.vt ſi dicat.baptiʒo te ĩ nomie patrias ⁊ filias ⁊c.
Scðʒ ſubtractioneʒ ſiue diminutõneʒ.vt ſi ſubtrahatuꝝ
a foꝛma dietio ſillaba vel littera.vt ſi dicatur. In p.⁊ fi.

1 Onſequẽt᷑ querit᷑ de variatõne foꝛme: de qua

2⁊ ſ.⁊c̃.vel baptiʒo te in noĩe p.⁊ fi.⁊c᷑. Scðʒ immutatiõʒ

vt ſi dicat᷑. Ego baptiʒo te in noĩe genitoꝛis ⁊ geniti ⁊ p
cedẽtis de vtroq;.Iſta variatõe facta ciꝛca foꝛma:queri⸗
tur vtꝝ baptiſmꝰ habeat ſuã efficaciaʒ. Oiuerſi diuerſi⸗
mode ſentiũt.dicũt.n.quidam.ꝙ ſi aliquo dictoꝝ modo
rũ mutat᷑ foꝛma a rpᷣo inſtituta.mutet᷑ dico notabiłr vel
enoꝛmit᷑:nõ eſt baptiſmus. Joꝛma aũt ver boꝝ cõſiſiit in
tribus.in ſignifica tõne.integritate.⁊ oꝛdine.q̃ tria oꝑtʒ
obſᷣnari.Signiſic atio.vt ſi in pluribo linguis baptiʒet᷑.
vt ſi inſtitutio facta fuerit in hebꝛeo ⁊ debebat fieri in la
tino:debet fieri trãſlatio a vᷣbo in verbũ.ñ trãſferido no⸗
mẽ equa lẽs tm̃.vt ſi loco pr̃is diceret᷑ gignẽtis:nõ eſt ba
ptiſmus ſᷣm eos.Integritateʒ ſiłr ſeruare oportet.vt ſi
omittatur dictio vel ſillaba: niſi ab ignoꝛante linguam
non eſt baptiſmus. Similiter ⁊ oꝛdinem obſeruari opoꝛ
tet. vt tali ordine proferantur que a deo fuerunt inſti⸗

tuta.verbis.n.tali oꝛdine ꝓlatis ⁊ nõ alijs: dedit deꝰ vir ·
tutẽ ſanctificandi ab oꝛiginali. Si aũt coꝛupte ꝓferant
aliqua verba ex ſola ignoꝛantia lingue: baptiſinꝰ eſt. ſic
ponit hugheton ⁊ quidã alij modernoꝝ.¶l Alioꝝ ẽ opio/
ꝙ; dũmodo pᷣuet᷑ ſenſus verboꝝ inſtitutoꝝ quantũq; vau
rient᷑.ſi tñ ꝑ illam variatõʒ nõ intendit baptizãs dogna

tiʒare bereſim: baptizatũ eſl.nec tebet rebaptizari. Ad

22⸗

iſiam opioʒ ↄfirmadã ſumũt ꝓ ſe auẽteʒ amb. uij li. ſen.
iij. diſ. ca.hic querit᷑ an baptiſmus.vbi dꝛ. Si vnũ in ſer⸗

mone ↄpꝛehenda s:vel patrẽ vel filiũ vel ſpmſa.fideʒ aũt

nec pa.nec fi. nec ſ.ſ.abneges:plenũ eſt ſacr̃m. 4¶. Iſtaꝛuʒ
aũt opĩonũ quidã tenẽt mediuʒ.⁊ hoc videt᷑ mibi magis

tenendũ. vt de additõe in principio medio vel fine dumm/
modo addat᷑ aliquid qð nõ neget factũ.vt ſi addeꝛet᷑:ego
nõ baptiʒo te in noĩe ⁊c̃.vel adderet᷑ ĩ ſine ⁊ dyaboli: vel
in medio poneret᷑ aligd er quo fieret multa interruptio
verboꝝ inſtitutoꝝ.debent.n. foꝛme ver boꝝ ↄtinue ꝓfer⸗
ri dũmodo nõ intendit᷑ dogmatizare hereſim:baptiʒatũ
eſt. De coꝛuptõne verboꝝ dicũt. ꝙ ſi illa coꝛꝛuptio intel
lectui nõ deſtituat:dũmodo nõ intẽdat᷑ dogmatiʒare he⸗

reſim:baptiʒatũ eſt. Similiter dicũt de ſubtractõne ⁊ di⸗
minutõne duũmodo ex illa ſubtractione nõ pereat intelle⸗

ctus verboꝝ.De tranſmutatõe dicũt.ꝙ ſi illa trãſmuta⸗
tio ſenſuʒ foꝛme nõ variat:nec intendat dogmatiʒzare he⸗
reſim:baptiſmꝰ eſt. Si aũt crederet patrẽ minoꝛem filij
⁊2 ꝓpter hoc trãſmutaret ſic dicẽd in noie fi ⸗
lij ⁊ patris ⁊c.baptiſmꝰ ñ eſt.¶ Hec aũt variatio multi
plex eſt e qua intendit᷑. Pꝛimo igit᷑ dicet de variatõe ꝑ

immutationẽ. Scðo ꝑ coꝛuptõʒ.Lercio ꝑ diminutiõʒ ·

NQuarto ꝑ additõʒ. Quĩto ꝑ tranſmutatõʒ.

¶ Circa primum que S. j.

ritur.vtꝝ hec foꝛma ſufficiat.Ego baptiʒo te in nomine
genitoꝛis ⁊ geniti ⁊ ꝓcedẽtio ab vtroq;. ſic videt᷑.cũ
ideʒ ſit intellectus hoꝝ ⁊ illoꝝ verboꝝ.iQon.n.requirit᷑
ſy eadeʒ vox audibilis numero.qꝛ ſi h:nõ ↄtingeret ba⸗
ptiʒare niſi in vna lingua.vbi aũt eſt eadeʒ foꝛma intelli
gibilis lʒ ſint diuerſe foꝛme ſenſibiles ꝓ vna reputãtur.
bec aũt eſt cauſa quare baptiʒatũ eſt in noĩe xpᷣi ſicut dr
in li.ſent.Siłr in diuerſis ydeomatibo diuerſe ſunt for⸗
me ſenſibiles.vna intelligibilis:⁊ ſic baptiſmꝰ.ᷓ cuʒ ea
dez foꝛma intelligibilis ſit ĩ noĩe genitoꝛis ⁊ geniti ⁊ fla⸗

minis:⁊ ĩ noie patris ⁊ filij ⁊c.erit foꝛma obſᷣuata ſi di

cat᷑ in noĩe genitoꝛis.q Iteʒ foꝛma baptiſmi ẽ apud oẽs
eadeʒ.ſᷣ̊ foꝛma audibilis nõ eſt eadem apud omẽes nec eẽ
põt:cũ vnuʒ ydeoma nõ innoteſcit omĩbus. igit᷑ ſufficẽ ꝙ
ſit ideʒ intellectꝰ verboꝝ.igit᷑ cũ ſit ideʒ intellectꝰ in his
verbis in noĩe genitoꝛis: ⁊ in his in noĩe patris ⁊c̃. tam
bona eſt hec vt illa foꝛma ndeo ſic ſine piudicio.ꝙ
ſi baptiʒaret᷑ aligs ſub hac foꝛma.baptizo te in noĩe ge⸗
nitoꝛis ⁊c̃.nõ eſſʒ baptiʒatus.⁊ rõ eſt.qꝛ alius eſt intelle
etus iſtoꝝ ⁊ illoꝝ verboꝝ q;tũ ad ſigniſieata ex impoſiti
one.lʒ enim idem ſit pater qð genitoꝛ:⁊ filius qð genitꝰ.
nihilominꝰ qtũ ad intellectũ quẽ hñt ex impoſitõe:geni⸗
toꝛ ſignificat vt ab eo eſt alius ꝑ modũ generatiõis acti⸗
ne. genitus vt eſt ab alio ꝑ modũ regeneratõis paſſiue.ñ
ſic eſt de his dictionibo pater ⁊ filiꝰ. lʒ eniʒ ex ↄſequenti
dant intelligere hmõi modũ:nõ tñ boc eſt ex impoſitiõe.
ſed ſignificant ea circa que notat᷑ hmõi modus:ex conſe⸗
quenti tñ modus inſinuat᷑.vñ qñ in diuerſis linguis ba⸗
ptiʒatur:oꝑtet ꝙ ĩ omĩbo eadezʒ ſit ſignificatõ qᷓtuz ad ſi⸗
gniſicatũ ex impoſitõne.nõ ꝙ idẽ hic ſignificet᷑ ex impo⸗
ſitõne:ibi detur intelligi ex ↄſequẽti. Pret᷑.pater ⁊ filius
⁊ ſpũſſanctus ſunt noĩa ꝑſonarũ.ſed genitoꝛ⁊ genitus ⁊
flamen ſunt noĩa notionũ.⁊ ꝗꝓpter hoc ꝙ in fide vniueꝛ⸗
ſalis eccĩe eſt trinitas ꝑſonaꝝ de notõnibo.ita ẽ niſi apð
vtentes fide ⁊ rõne fidei addita.ideo nõ eſt dðm in noĩe
genitoꝛis ⁊c.q¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ nõ põt eẽ eadeʒ foꝛ⸗
ma audibilis ⁊c. Oicendũ ꝙ; foꝛma audibilis dupiicem
bʒ comꝑationeʒ. Eſt.n. mediũ inter auditũ ⁊ ſignificatũ
ipſam.vñ vnã hʒ comꝑatõʒ ad auditũ que mouet: aliã

noꝛem filio

ad ſignificatũ qð continet.quo ad primã comꝑationem
non eſt foꝛma audibilis eadeʒ apud omẽs: d ſcᷣaʒ
vna ? eadeʒ eſt apud omnes. ¶ Ytem in baptiſmo ↄferk
gratia qua remittitur culpa ⁊ virtutes donant᷑ que habi
litant ad exercitium opeꝝ meritoꝛioꝝ. bec autẽ reſpiciũt
potentiam ſapĩam ⁊ bonitatẽ.potentiaʒ qua oñditur in
excellentia effectus.ſcientiaʒ qua ſic pꝛudenter pꝛouidit
homi.bonitateʒ qua ſine merito.igit᷑ vt videt᷑ ĩ foꝛma de⸗
bet expꝛimi potentia.ſapientia.bonitas.vt dicat᷑. Mapti
30 te in noĩe potentie ſapĩe ⁊ bonitatis dei. Rñſio.vt di⸗
ctum eſt illud magis congruebat foꝛme baptiʒãdi qð ma
gis cõſonat neceſſitati fidei ⁊ quo inſinuat᷑ reꝑatõ ima⸗
ginis duplex in aĩa: ⁊ quo inſinuat᷑ auctoꝛ re ꝑatiõis ad
diſcre tionez potentie ſapĩe ⁊ bonitatis ſine fide ꝑuenit᷑
Prete rea.penes hoc nõ eſt aĩa ad imaginẽ dei:vᷣ ratõne

ↄuenientię in idem ptitate eẽntie ⁊ diſcretõis ꝑſonaruz.·

ꝓter qð nõ cõuenit hec foꝛma.¶ Itẽ ſimilit eſt queſtio

de immutatione hꝰ verbi baptiʒo.vt ſi dicat᷑ intingo te: .

vel abluo te ĩ noĩe pa.⁊c. Et videt᷑ ꝙ hec foꝛma ſit recta.
ꝑ hoc ꝙ baptiſma dicit᷑ tinctio ⁊ ablutio:vt ex diffinitio/

nibo S.poſitis pʒ.Si.n.vt ex dictis diffinitõibo patʒ.ba

ptiſmus eſt tinctio ⁊ ablutõ.ſi dicat intingo te vel abluo
te:nõ videt᷑ aliqꝗd deꝑire foꝛme.¶ Contra.bec foꝛma neq;
inſtitutõz hʒ a concilio neqʒ; a verbis dñi:quibo ſignifi⸗

cata fuit foꝛma ⁊ inſtituta.quare ñ videt᷑ ↄueniẽs: QðS

ↄcedimus rñdendo vt S.tactuʒ eſt.ꝙ intinctio ⁊ ablutio
multiplici de cauſa ſolent fieri.vnde ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ intin⸗
go ⁊ abluo nõ exprimit᷑ intentio baptizantis ſicut ꝑ h̊ ꝙ
dico baptiʒo.ꝓpter qð minus ↄueniebat ꝙ inſtitueretur
baptiſmus fieri in foꝛma tali.q¶l Ad illð qð obijeitur.ꝙ

baptiſmus dicit᷑ tinctio vel ablutio ⁊c. Dicenduzʒ ꝙ ex B

non ſequit᷑.ꝙ baptiſmus exercendus ſit foꝛma tali.quia
diffinitõnes ille lʒ quodã modo geneꝛali expꝛimãt foꝛmã
actus:nõ tñ exprimũt foꝛmã baptiſmi pꝛeſcriptã in cõci⸗
lio ⁊ inſtitutã a dño.Preſumenduʒ.n.eſt.qꝙ qñ pᷣlati ad
conciliũ ↄgregant᷑ de oꝛdinatõne.ſ.ſ.ſunt illa que ↄſtituũ
tur ab ipſis.NDulta enim relinquebant᷑ oꝛdinãda a ſpi⸗

ri ſa to eccĩazʒ. SS .
LCõſequẽter queritur.S.ij.

de variatõne ꝑ coꝛuptõʒ. Queritur g. ſi coꝛupte ꝓferãt᷑
verba que continent᷑ in foꝛma.vtrũ ſit baptiſmꝰ. E ſic.
videt᷑iiij.ſent.vj.diſ.ca.queri ſolet. Zachar ias bonifa⸗
cio ſcribit.ꝙ ſi ↄtingit aliquẽ ſiringendo linguã ꝑ igno⸗
rantiã ydeomatis dicere baptiʒo te ĩ noĩe patria ⁊ ſilia
⁊ ſpũſſancta.nõ ẽ rebaptizãdus ſi ſic eſt baptiʒatꝰ.¶¶ Itẽ
ſi aliqua vetula ex ſimplicitate conũpit verba dñice oꝛa⸗
tionis:nõ ꝓpter hoc inutilis eſt oꝛatio illa. ſi baptiʒãs
ex ſimplicitate coꝛumpat foꝛmã:nõ impedit ꝗn ſit bapti
Zains J/Forira verbi coꝛꝛuptũ vel nullius eſt intelle⸗
ctus:vel nõ eſt illius cuiꝰ eſt ſi integritate ſua ꝓferatur.
vt pʒ.pa trias alterius eſt ſignificatõis qᷓ patris vel nul⸗
lius.ᷣ virtutẽ ſignificandi nõ contulit deus niſi hñtibs
intellectum ſue poſitõis.q Itez duplex intentio requiri
tur in hoc ſacramẽto.ſ.miĩſtri ⁊ verbi.intentio aũt ver⸗
bi eſt ſignificare illud ad qdð inſtitutũ eſt. ſ̊ non eſt bapti
ſmus ſi deficiat intentõ ex ꝑte miniſtri.igit᷑ ſiłr nõ erit ſi
deficiat intentio verbi.immo melius videt᷑ ꝙ requiritur
intentio verbi qᷓ; mini ſtri.qꝛ verbũ enl ee ſubſiãtia ſacra⸗
menti: nõ ſic miniſter. patria.n. nõ intendit ſignificare
quod patris:hᷣ illud ad qð ſignificãdũ imponit᷑.4! Item
ſi fiat coꝛuptio ex ꝑte pꝛincipij ſicut ſi ex ꝑte finis.hʒ ne
verbũ virtutez ſea nenſkanan ,Rtlialtor dom illo
qð dicit Zacharias papa ſcribens bonifacio epᷣo.ꝙ ſi il
le qui baptiʒauit nõ erroꝛẽ introducẽs aut he reſim.bᷣ ꝓ
ſola ignoꝛantia romane locutõnis infringẽs linguaʒ ⁊c·
Mota ꝙ; or̃ones qñq; ſignificant ex veritate im poſitõis:
licut que integre ꝓferunt᷑qñq; ex accõmodatõe vſus:ſic
qñ coꝛꝛupte ꝓferũt᷑. dũmodo coꝛuptio nõ tollat aptitu/
dinẽ ſignificadi illud ad qð impoſitũ eſt.ð.ꝗᷓ.ꝑfecte pꝛo⸗
nunciaãs ⁊? integre ſermones denũciat illio ꝙ ſign iſicant

npetion
niſ
hlno ,ſei
ſtcnebadi
entſpieii
ncinrin
in oonicit
iRene
Fifann
izidigön
ſenein
battoise
ſiegneng
Aus ratde
pſonang,
iteſ ueſin
intingote
maſitreetg
er difſinino
fibp patz
bte veſabl⸗
rſomang

nig/
orablutio
dicſkinen⸗
ſientbg
alürueremr
Obieitrg
endnze
matali gri
pimätſon
npti indn
gilan
gue aNini
nicho ſol⸗
„Nol
tepferit
1. AQſe.
as boniin
w pig
Aria aſii
rit
da diicten
ſibannzr
ugnithet
instſtin
eſuopſen.
Pumgſeni
no ni bitn
entio tmn
mtotütte⸗
onabot
irinf
dbſünaſun,
gir ſiifen
14
eſinshi
co jngii
beneſnt/
inpoſde,
iliei

1¹

Mueſtio

veritatẽ inſtitutionis. Sʒ puulus balbuciẽs qð ſigniſicat
accomodatõeʒ vſus. illũ em̃ eundẽ intellectũ quẽ inſtituet
in ipo Smõi ĩtegro accomodat vſus ᷣmõi coꝛrupto. Dicẽ⸗
dum igit᷑ꝙ dñs nõ ↄtulit tm̃ vim ſignificãdi ex veritate ĩ⸗
ſtitutonis: ̊ dedit ſignificãti ex accomodatõe vſus. 4 Cũ
igit᷑ obijcit᷑ ꝙ ᷣmones coꝛrupti nullũ intellectũ ſignificãt.
Bicendũ ꝙ boc falſuʒ eſt. ſignificãt em̃ ex accomodatione

ſimiliter babẽt intẽtionẽ ꝓferẽdi illud idem qð in integri

¶ Lonſequẽeter que

—

tate pꝛolati.¶ Ao hoc qð querit᷑ de coꝛuptõne in pᷣncipio
Dicendũ ꝙ non eſt ſimile de coꝛruptõne in pncipio ⁊ in fi
ne. coꝛruptio em in pꝛincipio tollit ſigniſicatõnem:in fine

nõ tollit niſi diſcretonem conſignatõnis.

117727

.S. Uj.

ritur de variatoòne ꝑ diminutõeʒ ſie dẽ vlti.apoc. Si quis

diminuerit de verbis ꝓphetie buiꝰ: aufert eiꝰ ꝑtem deꝰ de li

bꝛo vite. Si igit dãnabile eſt aliquid ſubtrabere vel aufeꝛ
re de verbis ꝓphetiaꝝ hmõi:multofoꝛtiꝰ vt videt᷑ eſt dãna⸗
bile aliquid aufeꝛre de verbis dñi. a ſpalit de illis que ad
neceſſitatẽ ſalutis ꝓferenda ſunt. ¶ Itez oꝛo ↄſtat ex ſuis
Dictionibo. nec eſt oꝛo eadem que pꝛius ſi ſubtrahatuꝛ ſibi
dictio vna. ſimiliter eſt de dictõne reſpectu ſillabaꝝ:2 ſilla
barum reſpectu l̃arum.igit᷑ ſubtracta lr̃a vna vel non eſt
dictio: vel nõ endem que pꝛius.et ſi nõ eſt eadem dictõ que
pꝛius:ergo nec ozo cuiꝰeſt pars eadẽ que illa cuiꝰdictio in
tegra erat pars.igit ſi ta ſillaba teperit oꝛo:vel non
eſtilla que pꝛius¶ Rñſio.dicendũ ꝙ ſi diminute diceꝛet᷑
foꝛma ex aliqua neceſſitate. nõ aliqua intẽtione ꝑuerſa.dũ

modo illa diminutõne nõ tolleret᷑ intellectꝰmonis pꝛimꝰ

nec accomodatꝰ: baptiſmꝰeſſet. 4¶ Ad hoc qð obycit de il⸗

lo verbo apocẽ. Dicendũ ꝙ quidã erãt qui ꝓpter hereſes ſu
as tuẽdas diminuebãt de veritate ſcripture vel addebant

quos anathematizat beatꝰ iohᷣ. hic fit queſtio de illis qui

Apter ignoꝛantiã lingue vel aliqua alia ratõne excuſabili

ſubtrabũt aliquid de foꝛma veꝛboꝝ pᷣcriptoꝝ a dño.vnde
imꝑtinẽtes ſunt hi modi diminuẽdi.¶. Ad aliud qð obijci
tur.ꝙ ſubtracta lr̃a variat᷑ eẽntialiter ſillaba ⁊c. Dicẽdũ
ꝙ licet ex ſubtractione lir̃e vel ſillabe ſit aliqua materialis
variatio in oꝛatõne:nõ tamen qᷓ;‚tum ad intellectũ oꝛatõis
7 dico intellectũ accomodatũ. cum em̃ dicit᷑ in nomine pa
ti vel patri filij ⁊ ſpũſſancti:conſtat hic eſt quedam ma⸗/
terialis variatio: nibilominꝰ ſᷣm accomodatõneʒ vſus idẽ

ſi niſicat qð ipa integꝛe pꝛolata. „„
Weinde queritur .S. uij.

de variatõne ꝑ additõnem. Contingit aũt fieri additõnem
aliquãdo in pꝛincipio. aliquãdo in medio. aliquãdo in fi⸗
ne. Et videt᷑ ꝙ cum additõne foꝛma obſeruet᷑.Cum em̃ foꝛ
ma verboꝝ pᷣuet᷑ ð quibo dicit᷑.accedit vᷣbũ ad elemẽtũ fit
ſacramẽtũ.efficit᷑ ſacramẽtũ. exiſtẽte aũt ſacramẽto ſi ẽ ibi
intinctõ eſt baptiſmꝰ: ꝗᷓ ibi ẽ baptiſmꝰ.4! Per ſimile etiazʒ
põt oſtẽdi in alijs ſignis.ſi em alia ſigna ĩ debito nũero et
in debito oꝛdine accepta. licʒ fiat additõ: rep̃ſen tẽt illð cꝰ
ſint ſigna. pari ratõe erit in G̊ ſigno licz ̊ fiat additõ:nõ
Apter b̊ tollit᷑ virtpᷣboꝝ.¶ Ad hᷣ dicũt aliqui mgr̃i qꝗð re
fert. vtꝝ ponat᷑ in pᷣncipio vel ĩ medio vel ĩ fine qð addit᷑.
Si em̃ ponat᷑ in pncipio vt dicat᷑. In noĩe błe marie vł ce
tera.vel ĩ medio vt dicat᷑ i noĩe pr̃is ⁊ bre marie: nõ eſt ba
ptiſmꝰ. integritas em foꝛme nõ uat᷑ cui data ẽ viꝛtꝰ. Mon
em̃ inſilł dictu ẽ in noĩe pa. ⁊ fi.⁊.ſſ.cũ eo qð pᷣceſſit ego ba
ptiʒo te. Si vdo ponat᷑ poſt.vt addat᷑ ⁊ be marie:dicunt ꝙ;
ſi illò adait᷑ ex ſola deuotõe:nec intẽdat᷑ ꝙ ſit de eẽntia foꝛ
me: baptiʒzatꝰẽ. Si dᷣo credat illð eẽ de eẽntia foꝛme ⁊ pt
h ſic ꝓferat nõ ẽ baptiʒatꝰ.OQð qꝛ ex ſcripturis ſacris nõẽ
diffinitũ h̊ videt᷑ eẽ tenẽdũ.ꝙ ſi nomẽ vᷣtutem dic.virtꝰ aũt
baptiʒãdi ẽ penes trinitatẽ nõ penes creaturã: in noĩe.i.i
pᷣtute alicuiꝰcreature nõ fit baptiſmꝰ. Vñ cũ dicit᷑ ĩ fine ⁊
bre marie ⁊ bti petri:repeti videt᷑ in noĩe.Si ̊ nomẽ vᷣtu⸗
tem dicit. videt intelligi cuʒ vᷣtute bti petri ⁊ bie marie.⁊
ita ꝙ illo mõ nõ ſit baptiſmꝰ. Si aũt aligd adderet᷑ qͥ nul⸗
la fieret variatõ ipᷣiꝰfoꝛme.vt ſi adderet᷑ bta pᷣgo cuſiodiat

G

la fuit. 4 Item eadem ratõne qua illa mut

rxin.

paꝛuulũ iſtũ.pᷣſumẽdũ eſt ꝙ ſit baptiʒ atꝰ.¶ Ad obiectum
aũt dicendũ. ꝙ nõ eſt ſimile de iſto ſigno ⁊ de alijs. Iſti ei
ſigno in ſua integritate ↄſtituto nulla facta additõne eius
qð exterũ eſt a virtute.ſiue inſinuãs baptiſmũ fieri virtu⸗

te alteriꝰqᷓ; iiꝰtrinitatis:data eſt viꝛtꝰſacramẽti.
¶ Conſequeter queri S. v.

tur de variatõne foꝛme ꝑ trãſmutatõeʒ · que fieret ſi h ꝙ di
co baptiʒo poneret᷑ in fine:⁊ ̊ ꝙ dico. In noĩe pa.⸗ fi. et
ſpirituſſ. poneret᷑ in pncipio.⁊ querit᷑ ſi ſit baptiſmꝰhmõi
facta trãſmutatõne? ꝙ ſic:videt᷑. Ad veritatẽ 7 integritatẽ
foꝛme nõ intelligit᷑ niſi intellectꝰſiue figuratõ foꝛme cũ di⸗
citur. In noĩe pa. 1 fi.⁊.ſſ.baptiʒo te ⁊c:⁊ cũ dicit. Bapti
ʒ30 te in noĩe pa.⁊c̃. Quia Fᷣm phᷣm noĩa ⁊ verba trãſpoſi⸗
ta idem ſignjficãt.⁊ eadẽ eſt ↄfeſſio fidei ⁊c. ¶¶ Iẽ ſiue fiat
trãſmutatõ ſiue nõ: ppoſitõ cũ ſuo caſuali ẽ determĩatõ v⸗
bi. igit᷑ idem intellectꝰexpᷣmit᷑ cũ dicit. Paptiʒzo te in noĩe
⁊c ⁊ in noĩe ⁊c.baptiʒo te.ᷓ idẽ verbũ ſm veritatẽ ⁊ ſub⸗
ſtantiã ⁊ ſic ꝓlatũ. ſi h̊ ᷣbo ꝓlato ĩmergat᷑ baptizãdꝰ in
elemẽto ↄueniẽti:accedit vᷣbũ ad elemẽtũ.q fit ſacramẽtũ.
Si diceret᷑ ꝙ licz ſit idẽ vᷣbũ intelligibile: tñ idẽ eſt verbũ
ſenſibile. H nibil eſt: qꝛ vt ex dictis ptz nõ ſemꝑ reqꝗrit᷑ ides
verbũ ſenikite ſ bifun ſolũ requirit᷑ in foꝛma ſacra
menti 1 marime huiꝰqð eſt neceſſitatis numerꝰ dictionũ:ᷣ
7 oꝛdo.ꝗ̊ᷓ ſi oꝛdo ꝑuertit᷑ nõ eſt foꝛma ↄueniẽs.K Pꝛet. cõ⸗
ſtat ꝙ oꝛdo eſt de inſtitutõe foꝛme ⁊ oꝛdo vnicꝰ. ille ẽ ob.
ſeruãdꝰ:nec videt᷑ eſſe baptiſmꝰillo nõ obuato.( Rñſio
ꝙᷓ ſi fiat trãſmutatõ ꝑtiũ foꝛme ex q̃ nulla ẽ mutatõ intelle
ctus ip̃iꝰfoꝛme.vt ſi dicat᷑ in noĩe pa.⁊ fi.⁊.ſi.baptiʒo te. ĩ
iĩmerſione eiꝰqui baptiʒat᷑ baptiſmꝰẽ ſi baptiʒans intẽdit
baptiʒare. Si aũt fieret trãſmutatõ aliqua ex qua muta⸗
retur intellectꝰfoꝛme:nõ eẽt baptiſmꝰvt ſi diceret᷑. In noĩe
pr̃is baptiʒo te⁊ filij⁊ ſpũſſancti.hac ꝓlatõe inſi. inuat᷑ nõ
eſſe fides ⁊ viꝛtꝰvna qua baptiʒaret᷑. Pꝛet.qꝛ eſt in ꝑſonis
oꝛdo nature qui deſignat᷑ in foꝛma illa 7 virtꝰvna.nõ pᷣſu⸗

mitur baptiſmofieri vbi nõ obſeruat᷑ oꝛdo ille in verbis:2

diuerſt itas ſiue diuiſio virtutis inſinuat᷑.vt ſi diceret᷑.ba⸗
ptiʒo te in noĩe ſpũſſancti filij ⁊ patris.vnde de inſtitutio⸗

ne eſt oꝛdo pſonaꝝ ſicut numerꝰ. 4 Ao hoc qð obijcitur.
ꝙ noĩa ⁊ verba tranſpoſita idem ſigniſicãt.q; ꝑ hãc aucto

ritatem videt᷑.ꝙ ſi diceret᷑. baptiʒo te in noĩe ſpũſſancti et

filij 1 patris: eſſet baptiſmꝰ. Dicendũ ꝙ ver bũ illud intel⸗

ligitur in enũtiationibo indeſinitis qᷓtum ad tranſ poſitõ⸗
nem ſubiectoꝝ ⁊ pꝛedicatoꝝ quãdo eſt terciũ adiacens.vt
patet ꝑ exemplum phᷣi quod ſubiũgit verbo ꝓpoſito qð eſt
xt eſt albo bomo ⁊ homo albo.ꝗ¶ Ad illud qð oꝛdo verbo⸗
rum m inſtitutõeʒ ſernãdꝰeſt ⁊c. Oicendũ ꝙ hoc verũ eſt
qᷓtum ad illa verba quibo expᷣmunt᷑ ꝑſone diuine in quibo
obſeruãdꝰeſt oꝛdo erpᷣſſionis ꝑ ↄfoꝛmitatẽ oꝛdini emanati
onis. In alijs nõ eſt vis facienda in tranſmutatõne:dũmo
do intellectꝰnullo modo varietur.

rticulus quartus

Onſequenter querit᷑ de diuerſitate foꝛmarum
7 com ꝑatione. Pꝛimo ergo querit᷑ de diuerſi⸗
tate foꝛmarum. Secũdo de com ꝑatione foꝛme
xp̃i ad foꝛmam diſcipuloꝝ in pꝛimitiua eccłia. Tercio de
comꝑatione foꝛme noſtre ad foꝛmam grecoꝛum.
i

rca pꝛimũ ſic. H. j.
Inſtitutio facta a domino ſcʒ ite baptizantes ⁊c.facta fuit
abſolute ſine omni cõditione.igitur vt videtur debuit ſim
pliciter obſeruari ⁊ nullo modo mutari.ergo illa foꝛma q̃
baptizabatur in pꝛimitiua eccleſia ſeʒ in nomine xpᷣi:nul⸗
it tunc ab
eccleſia:⁊ nũc ſimiliter poſſet mutari.¶Rñſio.ꝙ ẽ foꝛma
intelligibilis:⁊ foꝛma ſenſibilis.ſemꝑ aũt ſeruata fuit foꝛ

ma intelligibilis.ſᷣ nõ ſemꝑ ſenſibilis. Nã in eo ꝙ dicituꝛ
xpᷣi:intelligit᷑ trinitas cũ incarnatõe.nõ aũt ſenſibilit ex⸗

pꝛimit᷑. Hec em fuit neceſſitate ingruente mutata: facta tñ
inſpiratõne a dño. VUnde q̃dã ẽ foꝛma inſpirata a dño ab

—

apłis ↄſtituta ad tp̃us ob neceſſitatẽ.altera ↄſtituta a dño
vt eĩ dic veꝛitas Aſdath.xviij.vbi duo vel tres ↄgꝛegati ſũt
in noĩe meo ibi ego ſũ ĩ medio eoꝝ. In ↄcilijs at erat ↄgre⸗
gatõ ĩ noĩe dñi:vñ ĩ medio illoꝝ erat dñs inſpirãs illis q̃
ↄgruebãt ad ſalutẽ hoĩm.vñ ↄſtat illã mutatõeʒ ad tpᷣs fa⸗
ctã fuiſſe ex ĩſpiratõe diuĩa.q Ad h̊ igit᷑ qð obijcit᷑ ꝙ ñ de⸗
buit mutari qð abſolute fuit inſtitutũ a dño.dom ꝙ H ve
rũ ẽ auẽte hũana:bñ potuit tñ auẽte diuĩa diſpẽſãte.Pꝛe
teꝛea:non fuit ita mutata.quin intelligibilit eẽt obruata.
Ad alið qð obijcit᷑ ꝙ eadẽ ratõe ⁊ nũc poſſet mutari.bñ
ↄcedo ſi talis eẽt neceſſitas ⁊ ita diſpẽſãs auẽtas:alit᷑ nõ.

onſequẽter queri .S. ij.

tur que foꝛma ↄuenientioꝛ fuit ſimpłꝛ.⁊ videt᷑ ꝙ illa q̃ fuit

in noĩe xp̃i.qꝛ vt habet᷑ a Hugo.cũ dicit᷑ baptiʒo in nomiĩe
⁊c̃.nomẽ dicit noticiã fidei ſiue ipᷣazʒ fidẽ.ſ̊ viriꝰſacramen

ti baptiſmi ẽ er paſſione ⁊ ty pum gerit paſſionis. Ro.vj.
Muicũq; baptiʒati ſumꝰin xpᷣo in moꝛte ipᷣiꝰbaptiʒati ſu⸗

mus.igit᷑ vt videt᷑ in foꝛma debet expꝛimi aliquo mõ fides
paſſionis.nõ ant expᷣmit᷑ cũ dicit᷑. In noĩe pa.⁊ fi.⁊.ſſ.ſed
aliquo mõ expmit᷑ cũ dicit᷑ in nomie xpᷣi:qꝛ ꝑ rpᷣm deꝰ⁊ hõ
ſignat᷑ qui ꝓ hũano generi paſſus ẽ.Cuʒ aũut dicit᷑ in noĩe
pa.⁊c̃.ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ filij:filiꝰ de itelligit᷑:nõ filiꝰhõ.&̊ ⁊c.
Item ioh̊.baptiʒabat in nomiĩe vẽturi.ſ̊ baptiſmꝰioh.
fuit figura baptiſmi:igit᷑ vt videt᷑ baptiſmꝰxp̃ᷣi debet fieri
in noie eiꝰqui venit.q Item in pᷣmitiua eccłia baptiʒaba:
tur in nomie venturi.igit᷑ verbis illis collata fuit virtꝰſan
ctificãdi vel regenerãdi.igit᷑ habẽt adhuc eandẽ viꝛtutẽ qð
ſi nõ.quis eã abſtulerit?: Oiuina virtꝰ a nullo ſe ſubtrahit
niſi cauſa ſubtractõis fuerit ex ꝑte illiꝰa quo ẽ:ſi

nec ab hoĩe vel aliqua creatura poſſet fieri ¶ Rñſio.mul⸗

tiplex eſt ratio quare ſoꝛma baptiſmi inſtituta fuit in noĩe

trinitatis. AUna ratõ eſt ex ꝑte auctoꝛis reꝑatõnis huma⸗

ne.qᷓ;uis em̃ ꝑ xpᷣm facta eſt reꝑatõ humana tanq; ꝑ medi⸗/
atoꝛem: nihilomin?ꝰ facta eſt a trinitate tanq; ab auctoꝛe.
Aꝓpꝛie em̃ ⁊ ꝑ ſe debet᷑ oꝑatio auctoꝛi:nõ ita mediatoꝛi.vn⸗
quia trinitati debet᷑ beneficiuʒ reꝑatõnis ſicut cauſe ⁊

guctoꝛi ꝑ ſe:xpᷣo vt mediatoꝛi:ↄueniẽtiꝰ aſſignata fuit foꝛ⸗

ma xpᷣi baptiſini in noĩe trinitatis qua expᷣmit᷑ a quo ẽ viꝛ
tus ſacramẽti:qᷓ ſi eſſet aſſignata in noĩe mediatoꝛis.iij.eĩ
Joh.dicit᷑.ſic deus dilexit mũdũ vt vnigenituʒ daret.glo.
apetit cauſaʒ ſalutis noſtre.ſcʒ dilectõeʒ dei patris.ex quo
omnis reſtitutõ ꝑ filiũ ſuũ in ſpũſancto.ecce quõ inſinuat
glo.ꝙ reꝑatio facta eſt ꝑ ipᷣaʒ trinitatẽ.ibi em vocat mun
dum natuꝛã homis reꝑabilis.Alia eſt ratõ ſumpta ex ꝑte

oↄmẽbꝛoꝝ.hec em̃ foꝛma que ẽ in noĩe trinitatig expᷣſſa ma⸗

gis ↄſonat neceſſitati fidei.ſi em̃ fieret baptiſmꝰin inuoca:
tione xpᷣi:poſſet credi virtꝰ reꝑatõnis eſſe a xpᷣo nõ a trini⸗
tate.pᷣcipua aũt cauſa introductõnis legis euangelij fuit:
vt fides trinitatis manifeſtaret᷑.vt em̃ habet᷑.v.mathᷣ.Cri
ſtus venit legẽ adimplere. hec aũt adimpletõ vt dicit aug.
li.q.no.te.fuit in manifeſtatõne trinitatis. Vnde aug.ſi.
q:no.te.xx.q.on dixit implere ſe legem aut ꝗꝓphetas:ſed

adimplere.adimplere nõ aliud ſigniſicat qᷓ; plene addere.

quid eſt addere ꝓphetas:niſi cultum dei ſub nomiĩe trinita

tis oꝛdinare.hec aug. ꝓpter hoc dico ꝙ valde ↄſonum fuit

neceſſitati fidei.ꝙ ſacramẽta ⁊ maxime ſacramẽtuʒ neceſſi
tatis expꝛimeret᷑ ſub foꝛma expᷣmente trinitatẽ. vt ſic in fi⸗
æ trinitatis roboꝛarent᷑ fideles. Item alia eſt ratõ ex ꝑte
baptiʒati.ſcʒ reꝑatio ad imaginem creatoꝛis que peccato
foꝛmata erat.Pꝛimꝰaũt effectꝰbaptiſmi eſt reꝑatõ ima
ginis defoꝛmate. q;is em̃ baptiſmi effectus ſit ꝓpꝛius re⸗/

