ſperatõi vnde moꝛari dʒ penitens int ſpem et timoꝛẽ. ne

depꝛimat᷑ ꝑ deſperatõʒz vel erigat ꝑ pſumptõʒ.¶ Ad IS

qð querit᷑ an ſit dolẽdũ ↄmũiſſione culpe.dðim ꝙ et pꝛo
ↄmiſſione culpe et damnatõe pene. ¶ Ad boc qð obijcit.
ꝙ om̃ia cooꝑant᷑ ĩ bonum ⁊c̃.ddðm ꝙ ſiẽ nõ ſunt faciẽda
mala vt bona eueniãt:ſic nec gaudẽdũ ẽ de malis q; pui
dentia ſũma ex illis bonũ elicit. ꝙ ei ex malis bona ꝓ⸗

ueniãat. hoc nõ ẽ ex illis ꝗ mala ꝑpetrãt:̊ ex dina ꝓuidẽ

tia. eccatoꝛ em̃ quãtũ in ſe ẽ &ũ inbonoꝛat. pᷣmia bo⸗

noꝝ diminuit:et ipʒ vmuerſũ ceoꝛdiat.Silr dolẽdũ eſt

de pena. ̊ diſtingueaũ ẽ qʒtũ ẽ pena acta et aſſumpta vl
inflicta. pena acta ẽ illa quã ſibi qlibz agit ꝑ pcrm. vt eſt
incoꝛruptõ naturaliũ.ſpoliatio qꝛatuitoꝝ hmõi pena
inflicta vel aſfũpta ẽ pena a ſacerdote ſibi iniũcta. ⁊ veꝝ
ẽꝙ de iſta dʒz gaudẽ nõ ð alia.ĩmo ſemꝑ dũ viuit hbʒ ma
teriã dolẽdi.qꝛ dĩc aug. ꝙ nõ ſolũ dolendů ẽ aꝛ peccauit:
qꝛ vᷣtute ſe pꝛiuauit.et licʒ culpa nõ ſit pñs ĩ ſe: ſemꝑ tñ
pñs ẽ in effectu ſcz qʒtũ ad B. q ſe gratuitis pꝛiuauit. et

ita meritũ ſuũ diminuit.vñ ſꝑ bʒ materiã dolẽdi et H ra⸗

tione incertitudis.q; neſcit bõ vtrũ pciʒz ſit ſibi dimiſſũ
et ſcit bene ꝙ petᷣm cõmiſit. ¶ Ad ülud qð dicit Ambꝛo.

ꝙ nihil habet qð erubeſcat ⁊c.dicendũ ꝙ hoc intelligen
dum eſt qʒtũ ad eẽ pcti.nihil em habz in ſe. i. nullũ pec⸗

catũ habet in ſuo eẽ:licet alio mõ vt tactũ ẽ.4 Ad illud
qð dicit anſ heł.dicendũ ꝙ et ſi venia qñʒ reduceret leti
ciã ⁊ ſecuritatẽ:adhuc reſtaret materia dolẽdi ſcʒ ſeq̃le
pct᷑ i.vt pena acta:amiſſio tẽꝑis:recoꝛrectio oſſenſe dei.
4Ad illð qð obijcit᷑ de certitudĩe dimiſſioĩs vt de bapti

zatis. dõm ꝙ etli ſint certi de Fmiſſiõe peti q̃ʒtũ ad penã

⁊ culpã.adhuc hñt materis dolẽdi ſcʒ r̃coꝛd atõz offenſe
cei.dãnũ ꝓpꝛiũ qð ĩcurrer̃t ex amiſſiõe gtnitoꝝ.ꝛ debili
tatõe nataliũ. Pꝛet᷑.ꝙ dr ꝙ oĩs pena remittit᷑ in baptil⸗
mo.ĩtelligẽdũ ẽ de pena ĩingẽda ab ecckia.pene at᷑ acte q̃
attẽdũt᷑ ex peioꝛatòe naturaliũ nõ ita reſtaurãt᷑ quĩ oĩbo
diebo bñ hnt materiã dolẽdi.ſic adã ſi ꝑmille milia ãno
rum vixiſſet. nũqᷓ; tãtũ iuſtiſicatꝰ fuiſſet.ꝙ veniſſet ĩ ſta⸗
tũ in q̊ fuit ante..¶ Ad illud aug. doleas ⁊c̃. dõm ꝙ gau
diũ illud nõ impedit ꝗn ſꝑ ſit dolẽdũ.eo mõ qͥ dictũ ẽ ſcz
habitu vel actu. vel tꝑibo debitis 2 certis.

(Gitum ad ſecunin S. .

dum. Vtrum expedit conninue dolere. E ſic: videtur.qꝛ
ſi dolere de peccatis cõmiſſis eſt bonum ꝑ ſe. diutius do⸗
lere eſt magis benum:et ſemper dolere adbuc magis. bo
num enim diuturnius eſt melius et magis eligendum.
Item dolere de peccatis ſuis beatum reddit peniten⸗
tem ſeilicet ĩ via. Math. v. Beati qui lugent.· glo.Lu⸗
ctus ꝓ peccato vel deſiderio celeſti conſolatõem mere⸗

tur. ꝓpter hoc ꝓpoſuit ꝓpheta dolere quaſi cõtinue pꝛo
peccatis dicẽs. auabo ꝑ ſinglłas noctes lectũ meuʒz ⁊c

Blo. ad EFaʒ.· In lecio ploꝛabo ꝓ pet᷑is.Lacrimis meis
ſtratũ meũ riga bo. gl. ibið dĩc alijs vbis. vm bꝛe lacriaꝝ
cumulũ pctoꝝ diſſoluã.vt poſi meſſis virtutũ ſuccreſcat

Mota ꝙ dicit ſingulas noctes.ex hi multũ erxpe
dit ↄtinuare doloꝛẽ ꝓ pctis. Cõtra.ad phił.iiij. Gau⸗
ete in dño ſemꝑ.glo.nõ ad hoꝛã ſᷣ ſemꝑ.et poſi ̊ a deo

nobis neceſſariũ ẽ ꝙ iterũ dico gaudete ex hoc ppatet. ꝙ;
gaudere in dnoẽ neceſſariũ vite ⁊ ſemꝑ gaudẽ. Sʒ hũc
modũ gaudẽdi im pedit doloꝛ interceptꝰ⁊ maxiĩe doloꝛ cõ
tinuꝰ:igit᷑ ↄtinue dolere nõ expedit.⸗ Itẽ Ecci.xxx.Cꝛi
ſticiã longe expelle a te.Et poſt ſubdit᷑ ratio q̃re expelli
xbet dicẽo.multos em̃ occidit triſticia ⁊ nõ ẽ vtilitas in
illa. Ecce plane habet᷑ ꝙ nõ erpedit dolere ſcʒ multũ:qꝛ
moꝛtẽ inducit ſine aliq vtilitate.q¶¶ Iteʒ Ecci.xxxviij. A
triſticia feſtinat moꝛs et cooꝑit virtutẽ.i.obſcurat. It᷑
ꝓuerb. xviij. Spũs triſtis exiccat oſſa.glo.a pinguedine
caritatis.¶ Reſpõſio. ꝙ dolere de pctis ꝑpetue multuʒ
expedit.¶ Ad hoc qð obijcit᷑. impedit ↄtinuatõʒz gau⸗

xndi in dño ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ nõ ẽ verũ.vt pʒ ex glo.phił.

iiij· apłus oſtendit ibi ꝙ nõ eſt gaudendũ in ſeculo. ſed ĩ
dño:qꝛ hec gaudia incopoſſibilia ſunt.vñ glo.ibi. Sic
nemo pt᷑ duobo dñis ſeruire:ſic nemo pt in ſeculo gaudẽ
ct in dño.gaudiũ aũt in dño nõ impedit doloꝛẽ de pctᷣo.
ĩmo expedit ad illud:tollẽdo illa que gaudium illud im
pediũt.¶ Ad alið dðᷣm.ꝙ illð Ecci.xxx.triſticiã lõge ex
pelle ⁊c.Et illð młtos occidit triſticia. Et illð ecẽi.xxx
viij. A triſticia feſtinat moꝛs ⁊c. Intelligit᷑ de triſticia ſe

D mꝛotẽ oꝑatur vt pʒ ex glo.nõ de doloꝛe penitẽtie.

tum ad tercium .S. ij.

querit᷑ de cõpoſſibilitate doloꝛis et gaudij quã poĩt aug.
dicens.doleas:⁊ de doloꝛe gaudeas.Et querit᷑ an doloꝛ⁊
gaudiũ ſimul poſſũt eẽ in ↄtrito. ſic:vidr̃ ex ðᷣbo aug.
ſupᷣdicto.doleas ⁊c.¶ Cõtra.nullꝰ ſᷣm eandẽ vim pt᷑ mo⸗
ueri diuerſis motibo in ſpẽ.ſed eadẽ vi qua ꝗs mouetur

motu gaudij mouet᷑ motu doloꝛis.qꝛ in cõcupiſcibili:er⸗

go nullꝰ ſił mouet᷑ his duobo motibo.cũ gaudiũ ⁊ doloꝛ
Em ſpẽm differãt ⁊ motꝰ eoꝛũdẽ ſiłr differũt.motꝰeĩ pᷣm
fines nũerant᷑.q] Itẽ ſenſus nõ eſt ſił ↄtrarioꝝ.gadium
et doloꝛ ſunt ↄtraria:ergo nõ ↄtingit aliquẽ ſił affici gau
dio et doloꝛe. Hoc etiã vult berñ. dicit em ĩ omel.x.ſuꝑ
ccc̃i.c.x.Qui laboꝛat in gemitu ſuo.poterit ne ſimłĩ dei
laudibo exultare? quonã modo in oꝛe gemẽtis et dolẽtis
ſonabit: ꝑiter illud yſa.Gratiarũactio ⁊ vox laudis.q̃i
diceret nequaqꝙᷓ. Rñſio.dicũt quidã ad hoc.ꝙ doloꝛ
et gaudiũ ſił ſunt in ↄtrito.nõ vt ↄtraria:pᷣ vt inſeꝑabi
liter mixta.⁊ ꝓpter hac ↄmixtionẽ luctꝰ dicit᷑ reficẽ. Añ
greg.Luctu ſuo aĩa paſcit᷑:cuʒ ad ſuꝑna gaudia flendo
ſubleuat᷑.et intus quidẽ doloꝛis ſui gemitꝰ tolerat: ſ̊ eo
refectõis pabulũ ꝑcipit quo vio amoꝛis ꝑ laciimas ema
nat. et hoc ẽ quaſi generale in via.qꝛ in patria ẽ gaudiũ
oĩno ſine admirtione ↄtrarij.in inferno doloꝛ ſine admi

xtione gaudij. Aliter dicũt alij.ꝙ ſił ſunt doloꝛ et gaudi

um ſcʒ doloꝛ actualis de pct̃o.et gaudiũ habituale de do⸗

loꝛe. Item dicũt quidã. ꝙ doloꝛ de pcto ẽ in li.ar. ſᷣm cõ⸗

uerſionẽ ad inferiꝰ.gaudiũ ſᷣm ↄuerſionẽ ſuꝑioꝛis pecca

toꝛis ad ſuꝑiꝰ. Quidã ſic m quãdã glo.in leni.iiij.que

eſt. Aia dolet ſpuᷣs gaudet.eſt ᷓ doloꝛ er ꝑte qua eſt aia:
udiũ ex ꝑte qua ẽ ſpũs. Idem aũt ẽ aĩa qð ſpũs.Sed
pũs dicit᷑ id qð eſt:aia eo ꝓ aĩat ᷣm aug.Et ſic inqtuʒ
eſt actꝰ coꝛꝑis et viuificat illð:illi inſunt ſenſus et ſic do

let. inqtum id qð eſt:gaudet.¶ Ex his ſm iſtos patz re

ſponſio ad obiecta.qꝛ motꝰ ↄtrarij nõ ſunt ſm eandem
vim ſm illa que dicta ſunt:neq; ſenſus aliꝗs ẽ ↄtrario⸗-
rũ. Pꝛet.dicũt ꝙ ſumpto ſenſu paſſiue ſilł ſentit et mo⸗
uet᷑ motibo ↄtrarijs.actiue nequaqᷓ.qð nõ intelligo niſi
foꝛie motꝰ cõtrarij dicãt᷑ moiꝰ ↄmixti.cuiuſmõi ſũt illi
d gbo ſup tactũ ẽ. Licʒ at iaʒ aliq tacta vera ſint: tñ qꝛ
nõ plane mamifeſtãt ꝓpoſitũ. ¶¶ Aliter viar dᷣm ſcʒ ꝙ do
loꝛ et gaudiũ ꝓut ſunt in ↄtritõne.nõ ſunt ↄtraria ĩmo
ſibinuicẽ ſubiecta.et qꝛ doloꝛ iſte materiaẽ gaudij: et de
dloꝛe gaudiũ.nõ pt᷑ vnũ eẽ ſine altero.ſed doloꝛ et gau⸗
diũ hm ꝙ ſunt affectões ↄtrarie nũqᷓ pñ̃t ſił in eodem eẽ
et pꝛeterea gaudiũ ꝗpꝛie nõ appellad ibi affectio aliqua

ſͤ magis ↄplacẽtia quedã.qꝛ cũ dolet ꝗs doloꝛ dz ſibi pla
cere. qꝛ aliter ñ meret illo. Sʒ qð diĩc berñ.ꝙ ñ pñt ſił eẽ
dloꝛ ⁊ gaudiũ.loꝗt᷑ ᷣm ꝙ ſunt affectões cõtrarie et di⸗
ſtincte.nõ ſjm ꝙ ſunt ĩ ↄtritõe: ĩmo loꝗt᷑ de gaudio ↄtem
platõis de bonis ſibi a ceo collatis:⁊ de doloꝛe aĩe dolẽ⸗
tis de pcttis.que ñ pñt ſil eẽ. ꝗpt᷑ qdð dicit᷑ ꝗ laboꝛat in ge
mitu ſuo poterit ne ſił in dei laudibo exultare? vñ dicit᷑
ibidẽ infra. Que udhuc ĩ triſticia ẽ oĩa bñficio ñ gaudet
g̊ indiget. habet ergo vnde pꝛeces offerat ñ vnde referat
grates.qũo em̃ recolet beneficiũ qð nõ accepit: Ex his
potet rñſio ad illa quia in iſto cõcurſu doloꝛis et gaudij
neq; eadeʒ vis mouet᷑ diuerſis motibo ſᷣm ſpẽm.neq; ſen
ſus eſt ſi rarioꝝ vt ex dictis patet.

Onſequẽter querit᷑ vtrũ aĩe ĩ purgatoꝛio ↄte
runtur de pctis ſiue teneant᷑ ↄteri.ꝙ ſic:vidr
dt hoc.ꝙ ſolũmodo ſeꝑatis a deo ꝑ culpã pla⸗
cent ꝓpꝛi pcta. ergo illis ĩ abo habitat teꝰ ꝑ graʒ ꝓpꝛia
peccata diſplicẽt.hoc aũt eſt cõteri. Sed aĩme in purga⸗
toꝛio habẽt gram:ergo ⁊c.¶ Item aĩe in purgatoꝛio do⸗
lent de dilatõne gloꝛie. ergo cauſa dilatõnis diſplicet il⸗
lis.NPꝛouer.xiij. Spẽs que differt᷑ affligit aĩam.¶ Itez
ↄtritio ẽ doloꝛ volũtariꝰ de ꝓpꝛio peccato ita deſcribit᷑.
hᷣ aimabo in purgatoꝛio ineli doloꝛ talis.¶ Itẽ ſatiſfactõ
oꝛdinata ſemꝑ pᷣſuponit ↄtritionẽ.̊ in purgatoꝛio ſatiſ
faciũt aĩe.ergo ↄterũt᷑.¶ Iẽ pena purgatoꝛia eſt ſatiſfa⸗
ctoꝛia ꝓ peccatis ↄmiſſis.ſᷣ̊ nullo mõ eẽt ſatiſfactoꝛia ni
ſi diſplicerent pctᷣa.ꝗ̊ ⁊c.¶¶ Itẽ in purgatoꝛio cognoſcũt

aĩe pctᷣa ſua ⁊ damnũ qð ꝑ peccatũ incurrerũt et hbabent

gram infoꝛmantẽ.ergo ncce habent dolere.Om̃e eĩ vtẽs
recta rõne habẽs tantã materiã dolẽdi et exiſtẽs in ſtatu
dolendi dolet.¶ Itẽ cũ aĩme exiſtẽtes ĩ purgatoꝛio ñ ſũt
in ſtatu ↄpᷣhẽſoꝛis.⁊ ñ ſunt deterioꝛis ↄditõis qᷓ; cũ erãt
iũcte coꝛꝑibo.neceſſe ẽ ꝙ habeãt ſpem et timoꝛẽ adiũctũ.
ſed hec ſunt cauſa ſufficiẽs ad doloꝛẽ ↄtritõnis habẽdũ.2
poſita cã ponit᷑ effectꝰ.ꝗ̊ ⁊c̃.q¶ Item Math.xij. Lon di
mittet᷑ neq; in hoc ſeculo neqʒ in futᷣo.glo.manifeſtũ eſt
quedã pcta dimitti ĩ futuro.ſᷣ̊ nunqᷓ ctualis ſine
2tritõne dimittit᷑.ergo ⁊c.Cõtra.aĩe erute a coꝛꝑibo
ñ ſunt ĩ foꝛo ecclie militãtis.in nullo eĩ ſunt ſubdite nec
tenent᷑ illi.ergo ñ eſt ratio aliqua quare debeãt ↄmũicaẽ
ſacramẽtis illiꝰ.et ita nec ſacramẽto penitẽtie et ita ñ te⸗
nent᷑ ↄteri.¶ Iteʒ.yſið.Compũctio eſt hũilitas mentis
cũ lacrimis veniẽs ex recoꝛdatione peccati ⁊ timoꝛe iu⸗
dicij.̊ exiſtẽs in purgatoꝛio nõ timet iudiciũ.ergo ⁊c.
Itẽ tanta poſſet eẽ cõtritio ꝗ ſufficeret ad deletionem
pene.igit᷑ ſi aĩme in purgatoꝛio ↄterunt᷑.tãta poſſet eẽ ea
rum ↄtritio ꝙ oĩno purgarent᷑ a pena.et ſi hoc: non pu⸗
nirent᷑ Fin exigẽtiam peccatoꝝ ſuoꝝ qð videt᷑ incõueni⸗
ena.cum ſlatus ille ſit ſtatus ſoluẽdi penã ſᷣm merita in
carne.¶ Rñſio. dicendũ ꝙ ſtatus ille ẽ ꝓpꝛie ſlatꝰ merẽ
di. ſtatus purgatoꝛij ẽ ꝓpꝛie ſtatꝰ ſoluẽdi. atus patrie ẽ
ꝓꝛie ſtatus recipiẽdi.Inde eſt ꝙ ĩ via penitẽtia ẽ meri⸗/
toꝛia remiſſionis culpe et dimiſſonis pene. ꝓpter quod
contritio ſacramẽtalis ꝓpꝛie reſpicit ſtatũ vie vbi ꝛie
eſt ſtatꝰ merẽdi.et quia ſlatus purgatoꝛij ẽ ꝓpꝛie ſtatꝰſol
uendi. aĩme in purgotoꝛio ſunt abſolute a rõne merendi
et ſunt in ſtatu ſoluẽdi.penitẽs em̃ abſoluit᷑ o debito pe⸗
ne eterne in contritõne.et obligat᷑ pene tꝑali. q̃ ñ ſoluta
in via. eriſtit debitoꝛ pene ſoluẽde ĩ purgatoꝛio.nõ eſt g
ibi ↄtritio ſiue doloꝛ ſacramẽtalis nec doloꝛ meritoꝛius.

ſᷣ potius ſolutoꝛiꝰ.q Adilla q obijciũt᷑ ↄtra hec ſcʒ.q ill

diſplicẽt mala ſua pᷣterita.⁊ ꝙ dolent de dilatõe gſie ⁊c.
et ꝗq' ↄtritie ẽ doloꝛ volũtariꝰ ⁊c.dðᷣm ꝙ etſi hec vera ſũt
nõ ↄterũt᷑ neq; eo mõ quo ↄtritio eſt ſacramentalis neq;
eo modo quo ↄtritio eſt ſatiſſactoꝛia. Ratio aũt huius
eſt repugꝗnantia ſtatus.¶ Ad illud qð obijcitur ꝗ ĩ pur⸗
gatorio ſatiſfaciunt anime.dicendum ꝙ etſi ſit ibi ſatil:
factio.i.ſolutio pene debite.non tamen eſt ſatiſſactio ſa⸗

ti
N
n
e⸗
ge
g
bi
di
ſe

d
wic
iol⸗
P
Ngn
til⸗
13
.
5
den

¶ Lueſtio

eramentalis ꝓpter repugnantiam ſtatus.⁊ propter boe
talis ſatiffactio ñ infert ↄtritioneʒ. Pret᷑.qꝛ ſatiſſactioẽ
poſterius ad cõtritõʒ:nõ ſequit᷑ ſi ſatiſſactio ſit ibi ꝙ ꝓ⸗
pter hoc ibideʒ ſit contritõ:̊ ſequit᷑ ꝙ affueꝛit aliq.⁊ HG
verũ eſt..¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ĩ purga toꝛio habẽt co⸗
gnitõʒz ꝛ2c. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt.vnde dolẽt ⁊ diſplicẽt
illis que ꝑpetrauerũt in offenſaʒ tei. 5̊ doloꝛ ille non eſt
ſacramentalis neqʒ ſatiſfactoꝛius ꝑ cauſam predictam.
4¶ Ad illud qð obicit ꝙ babent ſpem ⁊ timoꝛẽ. Dicẽdũ
ꝙ ſpes ⁊ timoꝛ nõ ſunt cauſe eliciendi ↄtritionẽ ſacramẽ
taleʒ neqʒ ſatiſfactoꝛiã niſi in ſtatu vie. Pret᷑.nõ ẽ ibi ti
moꝛ pene eterne neqʒ ſeruilis neq; initialis ſicut in illa:
gᷓ tm̃ reuerentie.qꝛ marime ibi cognoſcũt ꝓpꝛiã ꝑuitatẽ.
ſiłr ibi nõ eſt ſpes vie ſᷣm ꝙ ſpes eſt virtus. Spes.n.eſt
certa expectatio future beatitudis ⁊c. hec certitudo ſᷣm
ꝙ eſt exiſtens in via eſt cũ timoꝛe: quia eſt cũ ↄditõe ſcilʒ
ſi ꝑſeuerauerit.vnde illa certitudo bʒ innexã certitudi⸗
nẽ quandã. Spes aũt exñtiũ in purgatoꝛio eſt certitudo
ſine timoꝛe. vnde certitudo illaẽ media inter illã que eſt
in via:⁊ illã que eſt in patria que eſt certitudo tẽtionis.
vnde qᷓtũ ad h̊ ſunt ſupra ſtatũ vie.vñ nõ plus timent de
ꝑſeuerantia finali:immo ſine omni ↄditõne certi ſunt ꝙ
habituri ſunt vitã eternã.ſunt aũt infra ſtatuzʒ patrie qᷓ⸗
tum ad gloꝛie dilatiõʒ.⁊ ſic nõ hñt ſpem ibi ⁊ timoꝛẽ ſᷣm
ꝙ ſunt principiũ ↄtritõnis in via. Ad illud qð obijcit᷑
ꝓ glo..Math.xij.ſcʒ ꝙ manifeſtuʒ eſi quedã pcta dimitti
in futuro. Põt dici ꝙ cũ in pluribo locis inueniãt᷑ pecca
ta aliqua dimittenda eẽ in futuro:hoc aꝛbitrãt᷑ gqda debẽ
intelligi q;tũ ad penã.⁊ qᷓ;tũ ad illos nulla eſt rõ pᷣtacta.
Etum aut ad illos qui dicũt debeꝛe intelligi qtũ ad cul
pam:adhuc nõ ſequit᷑ ex H̊ ꝙ aĩe ↄterant᷑ in purgatoꝛio.
ga illi ponũt ꝙ illi ꝗ decedũt cũ veniali meruerũt ꝑ cari⸗
tatẽ in q̃ diſcedũt qð in purgatoꝛio remittit᷑ ꝑ penã quã
ſuſtinẽt.vnde caritas in qua decedũt cũ pena quã in pur⸗
gatoꝛio ſuſtinẽt:eſt cã deletõis culpe.nõ aũt ↄtritio.vnð
lʒ dimittant᷑ quedã pct᷑a in purgatoꝛio: nõ ꝓpter h oꝑtet

ꝓ aie ibi terant᷑. —
6 Nueſtio. xix. de contri⸗
lonis obiecto
Egqmtur de cõtriti⸗

one qtũ ad obiectũ.de quo querũt᷑ hec.
Primo.vtꝝ ↄtritio debeat eẽ de peccato
cõmiſſo.Scðo.vtꝝ debeat eẽ ð peccatis
. t penis peccatoꝝ.Tercõ.vtꝝ debeat eẽ
de diffoꝛmitate ⁊ de actu. Quarto.vtꝝ de oꝛiginali ſicut
te actuali. Quinto.vtꝝ requirit᷑ ↄtritio de veniali ſic̃ de
actuali moꝛtali.Sexto.vtꝝ de peccato qð ↄmittit᷑ ex tri⸗
ſticia. Septimo.vtꝝ de peccato qð ↄmittit᷑ ꝑ ignoꝛãtiã.
Octauo.vtꝝ de peccato oblito.iQono.vtꝝ de pctᷣo futu⸗
ro.Decimo.ſi ↄtritio poſſit eẽ de vno ſolo.

embꝛũ primũ
VWerit᷑ ̊ pᷣmo.viꝝ debeat penitẽs dolẽ ſiue
onteri de peccato ↄmiſſo. ſic:videt᷑ ꝑ h
penitẽs tenet᷑ ad oꝑa fidei.ↄteri autẽ de

pcto eſt opꝰ fidei.vñ HBerñ. pᷣmũ opꝰ fidei
Botlecioz oꝑ

antis coꝛdis ↄtritio ẽ.¶ Itẽ Aug.de pnĩa.
Munq; dñs aliquẽ ſanauit queʒ oĩno ñ liberauit. Lotũ
enĩ hoĩeʒ ſanauit in ſabbato: qꝛ ⁊ coꝛpꝰ ab infirmitate 2
aĩam ab omni ↄtagione. indicans penitètẽ opoꝛtẽ ſimul
dolere de omni crimĩe. Ecce plane habet᷑ ꝙ oꝑtʒ penitẽtẽ
doleꝛe de pctis.h̊ etiã ſatis pʒ ex iaie Kõtra. verũ
de pᷣterito eſt ncciuʒ ⁊ eiꝰ oppoſitũ im poſſibile.ↄtritõ aũt
eſt a li.ar.inq;tũ ẽ electiuũ:alit.n.ñ eẽt meritoꝛia.electio
aũñt nõẽ nccioꝝ neqʒ impoſſibiliũ. cũ iſtũ peccaſſe: de⸗
mõſtrato aliqͥ q peccauit in aliqͥ tꝑe ſit ncciuʒ ⁊ eiꝰ oppo
ſitũ impoſſibile:neqʒ hꝰ neq; eius oppoſiti debet eẽ ↄtri⸗
tio ſiue diſplicẽtia:cũ iſti actus ſint liberi ar.initũ ẽ ele⸗
ctiuũ.⁊ electio debet eſſe alicuiꝰ cuiꝰoppoſitũ põt accidẽ.

—

.Alxirx.

4 YItez oĩs volutas ẽ indiſcꝛeta ĩmo fatua que appetit im

poſſibile ⁊ refugit ncciuz.ſᷣ iſtũ peccaſſe eſt ncciuʒ: ñ pec
caſſe eſt impoſſibile.Si g̊ voluntas penitẽtis appetit ſe ñ
peccaſſe ⁊ refugit ſe peccaſſe: apetit impoſſibile ⁊ refu⸗
git ncciuzʒ. g̊ in h̊ ẽ indiſcreta 2 fatua.⸗ Itẽ nulla diſpli⸗
centia mali eſt meritoꝛia alicui niſi ſit ᷑m ↄfoꝛmitatẽ vo⸗
lũtatis diuine.malũ.n.cuiꝰ diſplicẽtia ẽ meritoꝛia diſpli
cet deo.ſ̊ malũ fuiſſe cõmiſſuʒ ab iſto nõ diſplicet deo. &
nec ille qui cõmiſit illud debet diſplicere. ¶ Itẽ exñtes ĩ
caritate recti dicũt᷑.Ecci.j.Recti diligũt te.ſᷣ recti ſunt
qui dirigũt coꝛ ſuũ ſᷣm voluntatẽ dei que eſt reſpectu vo⸗/
luntatis nr̃e.ſicut habet᷑ ĩ glo.ſuper illud. Rectos decet
collaudatio.̊ dirigi ſᷣm regulã eſt ↄfoꝛmari ipi regule.q
cũ penitentes ſint recti:debẽt voluntatẽ ſuã ↄfoꝛmaè vo⸗
luntati diuine:⁊ ita nõ velle niſi qð ipſe vnlt.ſᷣ ipe ñ vult
penitentẽ nõ peccaſſe:quia ſi nollet hoc ñ accidiſſʒ. ergo
nec ipſe penitẽs debet velle ſeipſuʒ nõ peccaſſe nec dolere
de peccato ſuo.. Itez vera amicitia eſt ideʒ velle ideʒ
nolle in honeſtis ſᷣm Tulliũ. nulliꝰ ꝗ eſt amicꝰ dei dz
eẽ voluntas nilſi illoꝝ quoꝝ eſi voluntas xi. ̊ eiꝰ qð eſt
ipſum nõ peccaſſe nõ eſt voluntas ci. nec eiuſdeʒ debz
eẽ voluntas penitentis.gᷓ penitẽs nõ æbet velle ſe ñ pec
caſſe. 4! Itez iſtum peccaſſe eſt verũ.ſ̊ omne verũ a pᷣma
veritate eſt verũ:vt ab Aug.habet᷑.j.q.lxxxiij.⸗¶ Itẽ ſuxꝑ
illud.j.Cox.xij.iſ emo põt dicere dñs ihs.Glo.Omne
verũ a quocũq; dicat᷑ a ſpũſancto ẽ.omne aũt qð eſt ap⸗
ma veritate ⁊ a ſpũſancto dʒ cuilibʒ ↄplacere.ᷓ penitẽti
debet placere ſe peccaſſe.4¶ Steʒ ideʒz eſt verũ ⁊ bonũ per
eẽntiam.ᷓ iſtum peccaſſe cũ ſit verũ:ipᷣm eſt bonũ.ſᷣ om̃e
bonũ eſt ꝓuiſum a deo. Sʒ dicit augꝰ. Impiꝰ ẽ cui ñ pla

cet diuina ꝓuidentia. & ſi iſti nõ placuerit ſeipᷣm peccaſſe
impius eſt¶ Rñſio. vt ex dictis patet:dolendũ ẽ de pee⸗
catis cõmiiſiv.¶l. Ad illud qð obijcit᷑ pmo ↄtra h̊.dõm ꝙ
in electione gratuita requirit᷑ diſcretio que ſit int eligen
dũ ⁊ fugiendũ a aſſecutio vel fuga ſequẽs: ad bec ſequit᷑
complacẽtia vel diſplicẽtia.Si.n.dictaret rõ boc eſſe bo⸗
nũ ꝙ ꝓcederet vis motiua ad illud aſſequendũ ⁊ tamen
diſpliceret:hec electio ñ eẽt meꝛitoꝛia.lʒ & qᷓ̃tũ ad duo p⸗
ma nõ eſt electio nccioꝝ vel impoſſibiliũ:de illo.n.qð ne
ceſſario eueniet vel qdð impoſſibile eſt venire:nõ requirit
diſcretio vtꝝ adipiſcendũ ſit vel nẽ: neq; executõ opeꝛis
vt habeat᷑ vel nõ.tñ qtum eſt ad tercium qð eſt compla⸗
cẽtia vel diſplicẽtia.vnð lʒ iſtũ peccaſſe ſit ncciuʒ:mhilo
minus tñ cadit ſub libe.ar.electio qtũ ad actũ diſplicen

tie. Pret᷑. non dicit᷑ volũtas ſiue li.ar.electiuũ:qꝗa ĩ oĩbo

actibo ſuis iudiciũ diſcretõis precedit aſſecutõzʒ vel fugã
7 hʒ complacentiã vel diſplicentiã:ſ̊ dicit᷑ electiuũ.quia
ſua inclinatio nõ eſt nccio determĩata ad vnã ꝑtem:łᷣ li⸗
bere põt velle hoc ⁊ ſuũ opoſitũ ncciuʒ ⁊ poſſibile.¶. Ad
illud qð obicit᷑.ꝙ voluntas eſt indiſcreta ⁊c. Dicenduʒ
ꝙ; qñũq; ſic:qñq; nõ.nõ eniʒ omne ncciuʒ ẽ optabile:neq;
omne impoſſibile fugibile.ncciuʒ.n.⁊ poſſibile de ſui ra
tõne nõ impoꝛtant nccio appetendũ ⁊ fugiendũ:immo ꝙ
talia ſunt accidit eis.lʒ.n.ncẽiuzʒ ſit patreʒ meũ moꝛi ho
die ⁊ euadere moꝛtẽ impoſſibile:nõ ꝓpter h̊ ebeo appetẽ
moꝛteʒ eius ⁊ ↄualeſcentiã refugere. 4 Ad illud qð obij
cit᷑.ꝙ nulla diſplicentia mali eſt meritoꝛia: niſi ſit im cõ
foꝛmitateʒ volũtatis diuine ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ volũtatis nr̃e
ad diuina põt eẽ ↄfoꝛmitas vel qtũ ad exteꝛius volitum:
vel qᷓtum ad interioꝛeʒ motũ. DPrima ↄfoꝛmitasnõ reꝗ⸗
ritur ad meritũ.meritoꝛe.n.põt homo velle oppoſitũ eiꝰ
qð vult deus.ſicut dicit Aug.de bono filio ꝗ deſiderat ꝙ
diu viuat pater eius: cuiꝰ contrariũ vult deus.Secũda
aũt confoꝛmitas requirit᷑ que eſt in volendo illud qð deꝰ
vult velle illum. vnde lz deus nõ velit iſtũ nõ peccaſſe:tñ
vult illũ velle nõ peccaſſe ſe. Rõ aũt poſita ꝓcedit ſᷣm cõ
foꝛmitatẽ in volito. penitẽs.n. nollet peccaſſe.qð deꝰ etiã
nõ vult: ſed vult. vnde hec eſt falſa.maluʒ cuius diſplicẽ
tia eſt meritoꝛia diſplicet deo.i¶ Ex his patet rñſio ad il⸗
lud quod ſequit᷑ cum dicit᷑. ꝙ recti dirigũt coꝛ ſuũ ſᷣm vo
luntateʒ dei·hoc poteſt eſſe duplicit.vel volendo qð ipſe
ne.

vult: ⁊ hoc nõ opoꝛtet.vel nolẽdo qð ipſe vult ipᷣm velle:
⁊ hoc requiꝛit. Silłr cũ dicit᷑ dirigi ſᷣm regulã eſt oↄfoꝛma
ri ipſi regule.Et hoc põt eẽ dupłr.vel oↄfoꝛmari i volito
exterioꝛi:vel in motu interioꝛi.ql Ad illud qð obijcit.q;
vera amicitia eſt ideʒ velle ⁊c.hic nou hʒ locũ pᷣdicta di⸗
ſtinctio.qꝛ ex verbo ꝓpoſito videt᷑ ꝙ amicitia reꝗrit con⸗
foꝛmitateʒ ĩ volito.Propt᷑ hoc dõᷣm.ꝙ vera amicitia di
cit᷑ amicitia ꝑfecta ſcʒ que nihil bʒ vanitatis. Qota ꝗꝙ
eſt tripler confoꝛmitas voluntatis.ꝑfecta.ſufficiẽs.⁊ de⸗
ficiens. Perfecta ↄſiſtit in tribo: in cõfoꝛmitate qᷓtuʒ ad
volitum ⁊ vlterioꝛeʒ motũ ⁊ fineʒ. vt q aligs vult ꝗcqd
vult dñs:⁊ quicꝗd vult ipᷣm velle: ⁊ ad illud ad qð domi
nus vult. Sufficiens eſt:qñ aligꝗs vult qð deus vult ipᷣm
velle.Oeſiciens:qñ generalr ab his deficit.vt neq; gene
raliter vult qð deꝰ vult: neqʒ qð vult illũ velle: neqʒ ad
illð ad qð deꝰ vult.ſᷣ̊ qũq; ſic qũq; ſic:ſᷣm ꝙ credit ꝓpꝛiũ
amodũ aſſequi.vt malus filius vult moꝛiẽ patris ſui qð
ſimilit᷑ vult dñs.talis hʒ qtũ ad volitum confoꝛmẽ volũ
tati diuine:nõ tñ hʒ cõfoꝛmẽ q;tũ ad finẽ.qꝛ dñs vult vt
moꝛiat᷑:vt tollat᷑ de ꝑiculis mũdi.ſ̊ filius idẽ vult vt il⸗
li ſuccedat in bonis temꝑalibo.Pret.ↄſoꝛmitas eſt ꝑfe⸗
ctoꝝ qui ſummã ponũt ratõʒ volendi diuinaʒ voluntatẽ
ꝓpter qð ſuam illius ꝑfecte ↄfoꝛmant.Scða eſt genera⸗
liter iuſtoꝝ qui non deuiant a tramite i quo deꝰ vult eos
incedere.Tercia eſt peccatoꝝ:que nõ eſt ↄfoꝛmitas ſim⸗
pliciter:̊ quo.lel põt dici.ꝙ verbũ Tullij S.dictũ põt
intelligi de amicitia humana.a in honeſtis determĩatur
circa ideʒ volitũ.q¶l Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ hoc verum eſt
iſtum peccaſie eſt a prima veritate 2 a ſpuſancto ⁊c. Re⸗
ſpondent aligꝗ ꝗ; hec eſt ſimpłr vera.omĩs veritas ⁊c. ſ
dicũt ꝙ concluſio nõ ſequit᷑:ſicut nõ ſequit᷑audio ange⸗
los canere eſt verũ:ᷓ audio verũ, variat᷑ enim mediũ.cũ
enim dicit᷑ audio angelos canere: actus audiendi trãſit
ſuꝑ illud angelos canere rõne inherentie ſiue attributi:
⁊ nõ ratione coherentie ſiue compoſitionis.Sʒ cum di⸗‚
citur angelos canere eſt veruʒ.ſenſus eſt. compoſitio hec
eſt vera.⁊ nõ eſt ſenſus:cantus angeloꝝ eſt verus. Sitr
dicunt mediũ variari in ꝓpoſito.cum eniz dicit᷑.iſtũ pec⸗
caſſe eſt verũ: iſtum peccaſſe eſt a oo.In prima predi⸗
cat᷑ verum te illo dicto rõne coherentie:nõ rõne attribu
ti.vnde nihil aliud eſt dicere:niſi ꝙ hec compoſitio iſtuʒ
peccaſſe eſt verum.nec ex hoc ſequit᷑ ꝙ peccatum illiꝰ eſt
a deo.⁊ hoc modo videt᷑ męr̃ ſoluere in ↄſiłibo in primo
ſent᷑.dans inſtãtiaʒ taleʒ. Geꝰ ꝓhibet furtũ ſieri:hᷣ furtũ
fieꝛi ẽ veꝝ:ꝗ̊ phibet verũ. Et bene dicit ꝙ ñ ſequit᷑: ſᷣ nõ
oſtendit quare nõ.ꝗl Sed hi adhuc non vident᷑ plene ſol
uere. Poteſt.n.obijci adhbuc ſic.verum eſt hunc actuʒ ꝗẽ
peccare componi huic.g ſi omne verũ a deo eſt:hũc actũ
componi huic a deo eſt.qð eſt falſuʒ.i Iunqᷓ.n.deus effi⸗
cit hanc compoſitõʒ. ꝓpter boc poſſumꝰ addere dicẽtes.
ꝙ prima.ſ.omne verũ a deo eſt: veraẽ de omni vero ſim⸗
pliciter.̊ circa aſſumptioneʒ cum dicit᷑ iſtuʒ peccaſſe eſt
verum:diſtinguendũ eſt. Aut enim intellectus eſt de ve⸗
ritate ſigni:aut rei.Si ſigni:ſic vera eſt ⁊ a deo.coheren
tia eniʒ que eſt ſigni ad ſignatũ in verbo ꝓpoſito eſt in q̃⸗
dam adequatione rei? intellectus.⁊ ita ſermo rerus ẽ.
Si intelligit᷑ de veritate rei:ſcʒ ꝙ veritas eſt ex inberen
tia actus peccãdi cũ eo ꝙ dicit᷑ iſtũ:ſic nõ eſt a deo.Iſtuʒ
enim peccare nõ eſt a deo.effectiue dico:lʒ ꝑmiſſiue.ſie
nõ ſequit᷑.iſtum peccaſſe eſt verũ.omĩs veꝛitas ẽ a ig
⁊c. Lʒ eniʒ hec adequatio ſit a deo: nõ tñ actꝰ defoꝛmis
eſt a co.vnde ibi eſt variatio medij: quia in pᷣmiſſa ſup/
ponit veritas ꝓ veritate ſigni ⁊ cõcludit᷑ ꝓ veritate rei.
⁊ ita non ſequit᷑:quia põt eẽ ſigni veritas ſimpłr verita⸗
te exñnte:in re tm̃ ſᷣm quid.ſignuʒ.n.dicit᷑ verum ſimptr.
nõ quia veritas ſit in re ſimpłr:̊ qꝛ ſignificat eam eẽ ſiẽ
eſt ſiue m ꝗd ſiue ſimpłr. ¶ Si dicas ꝙ hʒ peccaſſe ĩ mi
noꝛi ſubijcit᷑ ꝓ ipſa re.tunc duo dicunt᷑ſ.actus componi
ſubiecto: vel in eſſe.⁊ hoc verũ eſt ſimptr ⁊ a deo eſt:quia

omis actio a deo eſt loquẽdo de ſuba actionis.dicit᷑ etiaʒ

ibi deſoꝛmitas:que lʒ vere poſſit ſi ignific ꝛi:ſicut iniuſtũ

iuſte recitari.tñ ipſa in re nõẽ veritas ſ̊ defectus rerita⸗:··

tis.qꝛ pᷣuaricatio eſt.vnde nõ ſequit᷑ ꝙ iſtuʒ peccaſſe ſit a
deo ſimptr.lʒ enĩ ſba actus ſit a deo ſimplr:ñ tñ defoꝛmi
tas.cũ aũt dicit᷑ iſtũ peccaſſe eſt a ceo.nõ ſoluʒ ſignificat᷑
ſba actꝰ eẽ a deo:ſ̊ etiã defoꝛmitas.⁊ ita infert᷑ a deo ſim⸗
plicit ꝙ eſt ᷣm quid. Dicẽdũ ̊ ꝙ hũc peccaſſe verũ ẽ ſim
pliciter veritate ſigni.⁊ tũc nõ ſequit᷑ ↄcluſio: qꝛ ↄcludit
illud eſſe a deo ſimpłr ac ſi eẽt verũ ſimptr.¶ Si obijcia⸗
tur.ꝙ ex eo ꝙ res eſt vel nõ eſt dicit᷑ oro vera vel falſa.
ſi eſt veritas ſimpłr in ſigno:eꝛit ſimplr veꝛitas in re.Di
cendũ ꝙ illud intelligendũ ẽ ſic.ex eo ꝙ res eſt dicit᷑ oro
vera: ñ ex eo ꝙ res eſt ſicut ſignificat᷑ eſſe.vñ illa veritas.
eſt in adequatione ſigni ad ſignatũ.lʒ aũt res ſit ens tm̃
Fm ꝗd:tñ põt ei adequari ſignũ ſimptr.⁊ ita erit veꝛitas
ſimplłr in ſigno:⁊ ſᷣm quid tm̃ in re. Põt adhuc alit᷑ di⸗
ci.ꝙ res eſt ⁊ dicit᷑ dupłr.ſcʒ ꝓprie ⁊ coĩter. Propꝛie dr

res illud qð eſt natura aliqua.coĩter ꝙ eſt defectns ⁊ pri

uatio exiſtens circa rem ſimpłr ſiue naturã.cum & ex in⸗
herentia alicuius defoꝛmitas cũ natura aliqua oꝛiat᷑ ve⸗
ritas aliqua.hec veritas nõ eſt a deo:quia ſic defectus ⁊
efoꝛmitas ineſſent aliquibo a deo.ſole autẽ nature ſunt
a deo ⁊ non defectus circa natuꝛam exiſtentes. Cũ g di⸗
cit᷑ omne verũ eſt a deo.intelligit᷑ de vero qð eſt ex inherẽ
tia nature alicuiꝰ:alij nõ defoꝛmitatis vel defectus natu

re. Et ex his pʒ rñſio ad obiecta. I. Ad iſtud qð obijcit᷑.
Hꝙ ideʒ eſt verum ⁊ bonũ.Dicendũ ꝙ hoc intelligit᷑ de ve

ritate incompleta ſiue de veritate rei:nõ de veritate com
pleta ſiue de veritate ſigni.⁊ ita non valet argumẽtatio.
Pret᷑.nõ eſt ſimile de vero ⁊ bono.quia verũ nomĩat rẽ
abſolute ſᷣm illud qð eſt. vñ Augꝰ.in ſolilo. Oreuis dil⸗
finitio veri eſt qð eſt.ſed bonũ nomĩat reʒ vt eſt oꝛdinata
ad finem.lʒ g̊ verum ⁊ bonum ſint ideʒ per eſſentiaʒ ſᷣm
ꝙ lunt diſtincta a ſuis ꝓprietatibo: non tamen ſequitur
vnum ad aliud ſᷣm ꝙ ſunt ſuis determinata conditioni⸗
bus.non igitur ſequitur.ſi bonum eſt pꝛouiſuʒ a domino
q; ꝓpter hoc hunc peccaſſe eſt ꝓuiſum a dño.peccatũ.n.
nõ eſt ꝓuiſum a dno ꝑ ſe loquendo:lʒ bonũ elicitũ ſit ꝓ⸗
uiſum ab illo.
Membꝛũ ſecũdum
Onſequẽter querit᷑.vtꝝ debeat eſſe contri/
tio de peccatis ⁊ penis peccatoꝝ:an ſolum
de peccatis. O ſoluʒ de peccatis videt᷑ ſic.
Dicit Augꝰ.de eccĩiaſticis dogma. Pniaẽ
ↄmiſſa deflere ⁊ flenda nõ admittere.culpas aũt ꝓprie cõ
mittimus.̊ᷓ ꝓpꝛie de his debʒ eẽ doloꝛ. Et ſilr diẽ AUmb.
ꝙ pnia eſt mala pᷣterita plangere ⁊ plangẽda iteꝝ nõ cõ⸗
mittere.Et Grego.Pnia eſt ꝑpetua mala plãgere ⁊ plã
genda nõ ꝑpetraꝛe. Per has auẽtes põt cõcludi.ꝙ doloꝛ
cõtritõis debet eẽ de culpis ñ de penis.¶ Itẽ doloꝛ cõtri⸗
tionis debet rñdere ꝓpꝛie delectatõni pct᷑i.ſᷣ ĩ culpa pro⸗

prie fuit delectatio: nõ in pena. ⁊c.¶ Itẽ omne ũllud qð

iuſte infligit᷑ debet volũtarie ⁊ gratant ſuſtineri a iuſto.
h̊ pena ꝓpter peccatũ inflicta ſiue a teo ſiue ab homie eſt
iuſte inflicta. talis pena eſt gratant᷑ ſuſtinẽda.q̊ᷓ de pẽa
peccati nũqꝙᷓ eſt dolendũ.q¶!j SOtez ſuſtinentia volũtaria pe
ne inflicte ꝓ peccato appropinquat homo deo. hec autezʒ
ſuſtinentia eſt meritoꝛia vel diſponens ad meritũ. omne
aũt illud quo penitens apropinquat deo eſt gratãt am⸗
plectendũ. ⁊c. NKontra. doloꝛ cõtritõis debet eẽ ꝓprie
de his que elongat a deo.talis eſt omis pena ſcʒ tempoꝛa
lis ⁊ purgatoꝛij. nullam.n. penam compatit᷑ ſecũ gloꝛia.
ꝛc. ¶ ZItez pena peccati eſt ſenſibiłr nocitiuũ ſiue ſenſi⸗
bile nocumentũ.qð aũt naturale eſt nõ tollit᷑ a gra.̊ cõ⸗
tritio que cõcernit doloꝛeʒ cũ gratia eſt ⁊ eẽ debet de pẽa
peccati.l Iteʒ offenſa ⁊ receſſus a deo eſt pena. Hiere.
ij. Vide q; malũ ⁊ amarũ eſt reliquiſſe te deũ tuũ.ſᷣ ð bis
eſt marie dolendũ.ꝙ offenſa dei ſit pena pʒ: ſicut ira dei.
que non eſt aliud qᷓ pena rei.4¶ IJtem Augꝰ. li. de pnia ·
Bolendũ eſt ⁊ doloꝛe purgandũ.nõ ſolum qma peccauit:

ſᷣ quia virtute ſe priuauit.ſᷣ priuare ſe virtute eſt pena ·

--

.

o
n
80
di⸗

Ni
n
ve⸗
01
int

eri
nn
i.
e

0.
dit⸗
ata

ſtur
oni
ino
n.
,

d
om
ſ.
niai
ſec
nb.
cͤ⸗
1
W
ctt̃
pro⸗
45
ſto.
eeſt
lape
antez
omae
t an
pre
npen
Con.
.
146
epen
hier
ee
e
.
en⸗

ergo de penis eſt dolendũ.ꝗ¶ Iteʒ Augꝰ.de pnĩa.iemo
vitam eternã immoꝛtalẽ incoꝛuptibilẽq;ʒ deſiderat: niſi
eũ vite hꝰ temꝑalis moꝛtalis coꝛꝛuptibiliſq; peniteat.ſᷣ
bec vita eſt penalis cuius penalitas eſt homi inflicta ꝓpt᷑
peccata.quicꝗd.n.patimur:pct᷑a nr̃a meruerũt.Si eꝛgo
oꝑtʒz nos dolere ⁊ penitere de hmõi penis.ᷓ ⁊c.¶ Itẽ na
tura deteſtat᷑ omne illud qð eſt illaʒ vicians ⁊ deprauãs
hmõi aũt eſt pena.ſ̊ virtus ẽ animi habitꝰ nature modo
rõni ↄſentaneꝰ.q̊ᷓ virtus deteſtat᷑ penam hmõi.ſ̊ de om̃i

eo dolendũ eſt ſi accidat qð viꝛtꝰdeteſtat᷑.ᷣ ⁊c. ¶ Rnſio.

ꝙ ↄtritio ꝑ ſe ⁊ ꝓprie qᷓtum eſt de nccĩtate culpã reſpicit
penaʒ aũt nõ niſi ex ↄlequẽti.vtpote illud qð ẽ culpe an/
nexum. lʒ eniʒ aliqñ ↄſideratio damnoꝝ que accidũt ex
peccati ꝑpetratõne dolendi materiã inducit⁊ etiã doloꝛẽ
boc tñ nõ eſt de nccĩtate ↄtritõnis ĩmo potiꝰ ex abũdãti.
Cũ.n.Gꝛa gtiſdata excitat ad oſideratõʒ damnoꝝ pecca
ti.⁊ ↄſequẽt ad dolendũ de iſtis:ille doloꝛ nõ ẽ ↄtritõis lʒ
quodã modo diſpoſitiuꝰ ad illũ.&̊ doloꝛ ille qui ẽ de cõtẽ⸗
ptu dei a auerſione ab illo quẽ inducit ga gtũfaciens eſt
ↄtritionis:nec ſine h̊ eſt gratificatio cũ deo.¶ Ad illð qð
primo obijcit᷑.ꝙ pena elongat a deo ⁊c̃. Dicendũ ꝙ pena
non elongat actiue:ſ dicit᷑ elongare rõne ſtatus. qꝛ ſiatꝰ
gloꝛie nõ cõpatit᷑ ſtatũ pene.vnde pena non ꝑ ſe elõgat a
dro:ſᷣ potius peccatũ ꝓpt qð inflicta ẽ. Pret᷑.ẽ oꝓproxi⸗
mare deo duptr.ſ.ꝑ grãm ⁊ ꝑ glam.pena autẽ elongat a
txo qtum ad appropinquatõʒ ꝑ gloꝛiã:culpa qtũ ad ap
propinquatõʒ ꝑ grãm. Gloꝛia eniʒ non compatit᷑ ſecuʒ
penam ſicut nec gratia culpaʒ: h̊ pena non elongat a deo
ꝙᷓtum ad approximatõʒ ꝑ grãm.de tali aũt elongatõe eſt
ꝓprie dolendũ doloꝛe ↄtritionis. Ad illð qð obijcit᷑. ꝙ
aĩa reſugit nocumentũ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ hec rõ cõcludit ꝙ;
dolendũ eſt de pena peccati.⁊ boc verum eſt.qꝛ nõ cõclu⸗
dit quia dolendũ eſt doloꝛe cõtritõis: immo argumentuʒ
peccat ſᷣm conſequẽs.4:. Ad illud qð obijcit᷑ de offenſa ⁊
receſſu a deoo ⁊c. Dicendũ ꝙ receſſus a deo ꝓprie culpa ẽ
cui annexa eſt pena. ſicut receſſus a ſummo bono hʒ pe⸗
nam adiunctam. ꝗpter queʒ ſcilʒ receſſum dolenduʒ ẽ ꝓ⸗
prie doloꝛe contritõis: nõ ꝓpter penam annexam ꝗꝓprie.
De offenſa aũt dei dicendũ ꝙ duplex eſt.actiua ſcilʒ qua
peccatoꝛ offendit eũ.⁊ paſſiua qua deus offendit᷑offen⸗
lſa aũt actina eſt ꝑ culpã ⁊ ꝓpter culpaʒ. vñ offenſa hmõi
eſt deteſtanda ꝓpter culpam: ⁊ ita culpa magis.qꝛ vnũ⸗
quodq; ꝓpter qð:illud magis.Sumendo aũt culpã paſſi
ue eo modo quo dicit᷑ deum offendi. poſito ꝑ impoſſibile
ꝙ oftenſus eſſet ſine culpa:nõ tantũ eẽt dolendũ ꝓ offen⸗
ſa quantũ dolendum eẽt ꝓ culpa qua offendit᷑. Si.n.deꝰ
eẽt offenſus eꝛga me ſine culpa mea.ponat᷑ h̊ ꝑ impoſſibi
le:non tantũ tebereʒ dolere de illa ꝑ ſe quantuʒ de culpa
mea:quia neceſſario ad culpaʒ mea ſequit᷑ offenſa dei.
actiua a me offendente: ⁊ paſſiua dei offenſi.⁊ plꝰ debeo
dolere de multis alijs malis paribo ᷓ; de vna.offenſa aũt
ci paſſiua nõ eſt aliud q; punitio offendentis. vnð ſicut
magis dolendũ ẽ de culpa ꝙᷓ de punitiõe culpe: ſic magis
culpa iꝙᷓ; de offenſa paſſiua.Cum g̊ᷓ obijcit᷑ ꝙ marie do⸗
lendũ eſt de offenſa dei. Dicendũ eſt ꝙ H̊ verum eſt de of⸗
ſenſa actiue ſumpta: hoc eſt de culpa offendente.offenſa
aũt actiua qua offendo ꝓpter culpa eſt: ꝓpter culpã de⸗
teſtanda. ? ita precipue culpa. quia vbi vnũ ꝗpter alterũ

vtrobiq; vnum tm. Ad iſtud qð dicit Augꝰ. ; dolẽdũ
non ſolum eſt ga peccauit ⁊c. Dicẽdũ ꝙ hec auẽtas ⁊ cõ

ſimiles ſunt intelligende nõ de nccitate ↄtritõis:ſᷣ ex ↄle⸗
quenti.quia enĩ culpe moꝛtali ẽ annexa pena:principalx

2 ꝓPrie dolendũ eſt de culpa 2 ex ↄñti de pena.⁊ doloꝛ iſte

nõ eſt ↄtritionis de neceſſitate:p̊ eſt doloꝛ ex abundanti.
Pret. H̊ verbũ aug.dolendũ eſi⁊ de doloꝛe purgãdũ ⁊c.
põt ſic intelligi.ꝙ doloꝛe purgandũ eſt peccatuʒ:qð oĩm
iſtaꝝ penaꝝ erat oꝛigo.doloꝛe dico ſacramẽtali qtuz ad

culpã: ſatiſfactoꝛio ꝙᷓtũ ad penã debitã pcto.4 Ad illud

aug. emo vitam eternaʒ ⁊c̃. Dicenduzʒ ꝙ nõ ſumit᷑ ibi
vita moꝛtalis ⁊ coꝛꝛuptibilis ſᷣm ꝙ ẽ penalis tm̃:bſᷣ ſᷣm ꝙ;
eſt vicioſa.q.d.debet ꝗ vult recte penitere: de om̃i eo qð

.xlkxix.

ↄmiſit in hac vita moꝛtali ⁊ coꝛꝛuptibili dolere.q Ad il⸗
lud qð obijcit᷑.ꝙ pena viciat naturã ⁊ deprauat ⁊c̃. Dicẽ
dũ ꝙ eſt pena actiua quaʒ ſcʒ ſibi agit homo qñ peccat:
⁊ẽ pena aſſumpta vel inflicta.de hac pena ſcʒ aſſumpta
vel inflicta ſemꝑ eſi gandendũ: alit᷑ eniʒ nõ eẽt ſatiſfacto
ria.De pena actiua diſtinguendũ eſt.qꝛ põt ↄſiderari ĩ⸗
qtũ eſt leſiua nature tm̃:vel inꝙtũ ẽ iuſte inflicta oꝛdina
tione diuine iuſticie que nũqᷓ; relinꝗt peccatũ impunitũ.
nec in aliquo inſlanti ꝑmittit dedecus peccati ſine decoꝛe
iuſticie.Primo mõ ↄſiderata pena ſempꝑ eſt de ea dolẽdũ.
qꝛ inqᷓtũ eſt talis ſolũůmodoẽ nocẽs ⁊ nõ ꝓmouẽs.Scðo
aũt mõ ↄſiderata gaudendũ eſt te ea:qꝛ a deo iuſte infli⸗
git᷑ ꝓpt aliqdð bonũ eliciendũ ex ea.⸗¶. Ad h̊ qð ſubdit᷑ꝙ
virtus deteſtat᷑ hmõi penã: ꝓpt᷑ qð de ea dolendũ ẽ. Dicẽ
dũ ꝙ hẽ verũ.bñ eni dolẽdũ ẽ de ea inqtũ tãtũ leſiua na⸗
ture:nec ꝓpter h̊ ſequit᷑ ꝙ de ea debet eẽ vt tactũ ẽ. Nec ẽ
ↄtꝛa h̊ qd obiectũ eſt ꝓ alia ꝑte.ſcʒ ꝙ om̃e illð qdð iuſte i⸗
fligit᷑ eſt gratant᷑ ſuſtinendu.qꝛ tactũ ẽ de pena actiua ĩ⸗
qᷓtũ ẽ iuſie inflicta a deo:gaudẽdũ ẽ de pena ſatiſfactoꝛia
ſiue iniũcta a ſacerdote nullus dubitat ꝗn de ea ſit gau⸗

dendu J M
embꝛũ terciũ

Onſequẽter querit᷑: cum duo ſint in pecca
to.ſ.actus ⁊ difſoꝛmitas: an debeat eẽ ↄtri
tio de vtꝛoq;. ſic:videt᷑ ꝑ hoc·ꝙ vtrunq;
Vequirit᷑ ad ꝑpetratõzʒ peccati actualis.ad
eẽ.n.peccati actualis requirit᷑ actus:ob qð dicit᷑ actuale
7 defoꝛmitas ob qð dicit᷑ peccatũ.de peccato actuali dolẽ
dũ eſt ꝓprie.¶ Itez ſicut meritoꝛia actio duo ↄcernit ſcʒ
ipᷣ̃am naturã actõnis ⁊ eiuſdeʒ infoꝛmatõʒ:ſic pcẽm duo
ſcʒ ipſaʒ actõʒ ⁊ defoꝛmitatẽ.h̊ ↄtritio ꝓpꝛie eſt de pecca⸗
to.& debet eẽ de actõe ⁊ de defoꝛmitate.4 Itẽ qꝛ mala fa
cimus mali ſumꝰ.factio ́̊ mala eſt quare mali ſumus. ſᷣ
e cauſa noſtre malicie ꝑſe debemꝰ ↄteri.ᷣ ⁊c. 4¶ INẽ qð

te actu ſolo videt᷑: de illo ꝓpꝛie dolẽqũ ẽ in emẽda de quo
