ꝑ decimã:tũc adã pꝛio debuit offerꝛe decimas.q⸗. Si foꝛte
Diceret᷑ ꝙ adã intellexit illud remediũ oꝛigialis pcti ꝑ in⸗
ſpiratõeʒ diuinã. nec optuit aliud ſignũ hre. Tũc querit᷑
qre filij eiꝰnõ pꝛio obtuler̃t decias ſic legunt᷑ obtuliſſe pꝛi⸗

a⸗ em̃ ꝙ incepiſſe debuiſſet ab adã.qꝛ medi

micias.ſ̊ de pꝛimicijs legit᷑ añ diluniũ: de decimis vᷣo ptꝰ
¶ Iteʒz ſi pꝰdiluuiũ ↄpetebat ſacrẽ̃m deciaꝝ.q̃re nõ legr̃ de
noe iße obtulerit decias.ſ̊ abꝛabaʒ legit᷑ eẽ pꝛimꝰꝗ deci
mas obtulit.¶ Ad h̊ etiã ꝙ pꝛiꝰofferꝛe debuit adaʒ 2 filij

eiꝰ.vr facẽ qð dĩc męr ĩ hiſtoꝛijs.q credit᷑ adã in ſpũ docu

iſſe filios vt deo offerꝛẽt decias ⁊ pᷣmicias.¶ Ad primuʒ
dðm ꝙ nunqᷓ; defuit mediciĩa etiã tꝑe legis nate.qꝛ gra fi⸗

dei nunꝙᷓ dfuit.et hec fuit vltis medicina q̃ ſꝑ durauit ex
q̃ fuit purgatõ macule oꝛigĩalis.¶ Ad illud vo qð obr.q̃
re vltra iſtud remediũ generale datũ fuit ſignũ ſenſibile.
Rñ.ꝙ nõ om̃es erãt mẽte ſpũali pᷣditi vt intelligerẽt illud
ſpũale remediũ.⁊ qꝛ inclinati erãt ad ſenſibilia data ẽ no
ticia fidelibo.vt ꝑ ſigna ſenſibilia manuducerent᷑ ad reme
diũ ĩtelligibile.⁊ diuerſa ſigna data ſunt ᷣm diuerſa tꝑa
Mꝛo quodã.n.tꝑe obtuleꝛũt pᷣmicias ſicẽ factũ añ diluuiũ
fuit ſic hr̃ de abel.ſicut em̃ ꝗ dat pꝛimicias deo. ꝑtem mĩo
rem offert et maioꝛẽ retinet:ita ſignificat᷑ ꝙ dñs diminu⸗
it.de ↄcupiſcentia oꝛiginali.maior tamẽ pars ↄcupiſcen⸗
cie remanet. Quia vᷣo creuit languoꝛ ↄcupiſcentie.nõ ſo⸗
lum ex oꝛiginali pcto:ſed ex actualibo carnalibo. et ſpiri⸗
tualibus vſq; ad tempꝰabꝛahe. Mam carnalis pct᷑i mul⸗
tiplicatio fuit vſq; ad diluuiũ.ſpũalis vᷣo peccati poſt di⸗
luuium ſicut in edificantibo turꝛim babel: recte abꝛabam
cui dictum eſt ꝙ egrederet᷑ de terꝛa ſua ⁊c.qui credidit ðo
et reputatũ eſt ei ad iuſticiã:obtulit decimas.ad deſignan
dum ꝙ ſicẽ maioꝛem pꝑtem offert qui offert decimas q; qui
offert pꝛimicias:ita ſignificaret᷑ poſt crementũ ↄcupiſcen
tie maioꝛ diminutio.et ſicut ille obtulit pꝛimicias pro di⸗
minutõne oꝛiginalis ↄcupiſcentie:ita iſte obtulit decimas
pꝛo diminutõne ↄcupie ex oꝛiginali ⁊ actualibo acte. Sic
ergo pʒ q̃liter oblatõnes q̃ erant in poꝛtõnibo rerũ erant
in remediũ oꝛiginalis peccati ſᷣm tꝑis dr̃ias.ex bis patʒ
quare de adam non legit᷑ ꝙ obtulit decimas et pꝛimicias:
de abel legit᷑ ꝙ obtulit pᷣmicias:ꝗ ptꝰadã pꝛimus vere fiö⸗
delis fuit ante diluuiũ.ptꝰdiliuuin et ꝓ gꝛeſſum ydolatrie
ri glbeout⸗ decimas abꝛabã ⁊ ꝑ ſoluunt᷑ obiecta.

ulus quart?

Onſequenter ꝓcedendũ eſt ad q̃rtã qõneʒ qua
querit᷑.quaꝛe nõ ceſſauerũt decime. videt᷑ ei ꝓ
cbuerũt ceſſare.ſicut eĩ adueniente baptiſmo
ceſfauit circũciſio:ita adueniente circumciſione videt᷑ ꝙ
debuerũt ceſſare decime.cũ in remediũ eiuſdẽ eſſent ⁊ ꝑfe
ctius videbat᷑ circũciſio. ¶ĩPꝛeterea.adueniente veritate
ſigta:ceſſare ↄgruebat ſignum qð ducebat ad ſignificatũ.
ergo cũ veritas ſignificata ꝑ decimas eſſet liberatio futu⸗
ra ꝑ xp̃ᷣm paſſum:recte tunc ceſſare debebat decimatõ ſᷣm
illud ſigna receſſerũt ſignificata remanẽt. Itez primicie
pluribo locis ceſſauerũt ⁊ fit ↄmutatõ in oblatiões quoti⸗
dianas. paꝛi rone debuit fieri ceſſio decimaꝝ vel ↄmu⸗
tatio d quod dõm.ꝓ nõ eſt ſilis ↄꝑatio decimaꝝ ad
circũciſioneʒ et circumciſionis ad baptiſmũ.mutatumq;
eſt graue in leue.cum ſucceſſit baptiſma circũciſioni. de il
lo enim onere legis dictuʒ eſt. hoc eſt onus qð nec nos nec
patres noſtri poꝛtare potuimꝰ.xv.act᷑.de alio dictum ẽ.xj
Aath. Jugum meũ ſuaue eſt et onus meũ leue.cum aũt
decimatõni acceſſit circũciſio minus graui adiunctum eſt
magis graue.magis em̃ graue eſt vt de coꝛꝑe ſuo aliquid
dematur vel ſubtrabat᷑: ꝙᷓ vt ſubtrahat᷑ de rebus: et ideo
hoc cũ illo manſit.⁊ decime aliũ habuerũt effectũ.ſic oſtẽ⸗
ditur in lege moyſi NQume. xviij.date em̃ erant in ſuſtẽta⸗
tionẽ leuita ꝝ. Pꝛetẽa.decimatõ erat q̃i de lege nate.ex
at᷑ nate inclinabat ⁊ ĩ timoꝛẽ ꝗ erat legis veteris pꝛicipali
ter:et in amoꝛẽ qui erat legis noue pꝛincipaliter.ſic q̊ᷓ lex
nature manſit cũ lege veteri et cũ lege nona:ita decimatio
mãſit cũ vtraq;.⁊ ſic timoꝛ ſeruilis euacuat᷑ ꝑ amoꝛeʒ:ita
lex vetꝰꝑ nouã legẽ eſt impleta.¶ Ad ſcdᷣm dom ẽ.ꝙ ſʒ ſig
tuʒ ꝑ decimatõeʒ venerit:nibilominꝰnõ ↄpletũ fuit ſignũ
qᷓtuʒ ad h.ꝙ facta fuit ↄpletõ denarij ꝑ quã ruina ãgelica
reſtauraꝛet᷑.de q̃ dr in pᷣs. Judicabit in natiõibo implebit
ruinas. Pꝛet᷑.manet etiã qᷓtuʒ ad aliũ vſuʒ decimatõ ĩ le⸗

i
i

3
f
x
e.
d

ne
da⸗
iu

en⸗

ini

s
ic
int
at,
:
ſi
mie

— — — ——

ſi

gi
ſe
tio
1e
4

e noua ſicut fuit ad alium vſum in lege reteri Mũe. xviij.
Ad terciũ dom eſt. ꝙ nõ eſt ſimile ð pꝛimicijs ⁊ decimis
Decima em̃ certã ꝑtem deſignat:pꝛimicie vðᷣo non deſigna
bant certã quãtitatẽ in ꝑte.ſᷣ ſicut dr̃ in decretali.ꝑs pri⸗
miciaꝝ fuit inter qdrageſimã ⁊? qnqgeſimã: ideo ↄueniẽ
ter fiebat mutatio in oblatõnes qͥtidianas ſiue ſolẽnitatũ
teteꝛminataꝝ Fm ↄſuetudinẽ alicuiꝰterꝛe.ſignũ tñ qͥddaʒ
ꝑ decimas futurũ eſt: ꝓter qðᷣ ↄueniẽter adhuc manet ſi⸗
gnum. D ſignatũ ꝑ pꝛimicias ablatũ eſt. Ille em̃ ſignifica⸗
batur ꝗ fuit pꝛimicie doꝛmientiũ.ſignant᷑ etiã bonoꝝ ope
rum initia q ſigna ſunt impleta.⁊ ideo pꝛimicie in ratõne
pꝛimiciaꝝ non manſerũt ſᷣ in lege veteri lege natre. re⸗
manſerũt. ſignificãt em̃ quod impletuʒ eſt quemadmodũ

ler erat impleta. .
ueſtio. ij. de congruitate

tꝑis quo inſtituta ſunt ilia ſacramenta.

Acto de eſſentia ſa⸗

ramentoꝝ tꝑe legis nature. Conſequẽ
er doᷣm ẽ de ↄgruitate: hoc em̃ tercio fn⸗
it dom ſicut ſup̃ habitũ eſt. Congruuʒ aĩ
eſt aliquid vel ga ↄueniẽs. vel neceſſariũ
vel qꝛ vtile. Pꝛimo g querit᷑ vtrũ ↄueniebat illa tunc eſſe
ſiue aliqua erat illoꝝ indigentia. Scðo vtrum erãt nccia
ad ſalutẽ.Cercio vtrũ erãt alicuiꝰmeriti ſiue vtilitatis.

mbꝛum primum

Irca pꝛimũ ſic.ꝙ nõ fuit indigẽtia aliq ex⸗
pᷣſſionis hoꝝ ſacroꝝ duꝛante lege nat᷑e vide
tur. ſicut em̃ pᷣcepta legis nature nõ fuerũt
exp̃ſſa exterius.ſᷣ ex dictamie legis habita:
ita videt᷑ nec ſacr̃a exteriꝰdebeãt hr̃e expᷣſſioneʒ.ſ̊ tm̃ ex
dictamĩe legis nature eẽnt accipienda.⸗ VPꝛe.natura et ſi
tũc aliqᷓntulũ inclinata erat.tñ robur hũit tũc maiꝰqᷓ po⸗
ſtea hũit vel mõ bẽat.ſicut de aliqͥ infirmo ꝗ foꝛtẽ bʒ natu
ram vt ſe poſſit a moꝛbo liberare ſine medicina exterioꝛi:
ſic videt᷑ ꝙ tũc tꝑis nõ indigẽt remedijs exterioꝛibo. ſaẽ⸗
menta ſunt remedia exterioꝛa: vñ nõ videt᷑ ꝙ tũc illis in⸗
digeret... Pꝛe.ſi indigebat tũc ſacr̃is tanqᷓ medicinis ꝓ⸗
pter nature vulneratõem. cũ tot modis in genere tũc eſſet
vulnerata. quot modis ẽ nũc vulnerata lʒ nõ ſub tot diſſe
rentijs illoꝝ geneꝝ: ſacr̃a aũt ſumant᷑ in ↄꝑatione ad ge⸗
nera vulnerũ:tot eſſent tũc ſacr̃a q̊t modo. Sʒ boc nõ vi⸗
temus.nõ ꝙᷓ fuit ↄueniẽtia vt videt᷑ niſi duoꝝ ſacr̃orũ:ſci⸗
licet vniꝰatra petm oꝛiginale: ⁊ alteriꝰotra pcim actuale.
Item hõ abductꝰerat a deo peccãdo ſcʒ ꝑ ſenſibilia. Si
Raseuel ↄueniebat ad deũ:̊ erat ꝑ abſtractõeʒz a ſenſibili
us. ſacra autẽ erant ſenſibilia: ̊ nõ ꝑ iſta reducendꝰerat
hõ ad deũ:qᷓ nõ erãt ſacr̃a ↄuenientia.Et eſt ſiłe.cũ pecca
rent boĩes colẽdo ydola q̃ erãt ſenſibilia.nunꝗd ad tollẽ/
dum erꝛoꝛẽ fuit ↄueniẽs alia ſenſibilia ponẽ q̃ tollerẽt vel
ꝑ q̃ abducerent᷑ ab erꝛoꝛe:vel oĩno eos abſtrabẽ a cultura
ſenſibiliũ. vt deũ ꝗ eſt oĩno intelligibilis adoꝛarẽt.⁊ ↄſtat
ꝙ vltimũ fuit ↄueniẽs. Vñ deut.nij. dẽ. ꝙ nõ facerent ali⸗
quã ſiłitudinẽ vel imaginẽ reptiliũ vel iumentoꝝ 2c. VUndðᷣ
iudei er ̊ redarguũt xpᷣianos ꝙ aliq̃s hñt imagines:cuʒ
deũ colant inuiſibilẽ.ꝑ ſile q̊ videt᷑ ꝙ tꝑe legis nature non

cõueniebant ſacra q na ſenſibilia vt hoies reduce⸗
rent ad deũ.¶¶ Ad qð dom eſt. ꝙ aliud fuit de pᷣceptis le⸗
gis nature: ⁊ de ſacr̃is qᷓ illo tꝑe cucurꝛerũt. Nam pᷣcepta

erãt oĩno habentia obligatõeʒ a natura. et implicita erat
in ipſa:ſacr̃a vo eſſe ſuũ nõ habebãt a natura p ex diuina
inſpiratõne inclinãte aliq́ͥ mõ naturã. ideo regrebat᷑ er
quedã expᷣſſio ſacr̃oꝝ.¶ Ad ſcdᷣm dðm.ꝙ licet nat᷑a tunc
eẽt foꝛtioꝛ qᷓ modo:nihilominꝰqꝛ vulnerata erat ſpũaliteꝛ
remedijs indigebat ꝑ qᷓ curaret᷑.ſᷣ ſicut dĩc hug. pauciori⸗
bus indigebat nũc qᷓ tuc indiguit.iQAec eſt ſiłe de infirmo
coꝛꝑaliter cuiꝰnatura ẽ foꝛtis ⁊ foꝛtitudine nature expelli
tur nocumentũ. Qatura em̃ coꝛꝑalis et ſi nõ hẽat medici⸗
nas qᷓ muẽt eã: bʒ tñ accidẽtia exterioꝛa q̃ iuuant eã mul⸗

totiens ſicut ſunt locꝰ? tp̃s:et alia hmõi in medicina nüe⸗
rant᷑ Pꝛe. in curatõne ꝗᷓ eſt m naturã.natura eſt mor̃a:
medicina ẽ mĩſtra.¶ ·õ ſic aũt eſt ex hac ꝑte. naʒ natura
ſpũalis nunqᷓ eſi ita foꝛtis vel fuit vt poſſet moꝛbũ peii ex
pellere ſine adiutoꝛio gre q deſurſum ẽ:et ideo om̃i the in/
digebat. Quia vo hec gr̃a aliqñ datur in ſacr̃is:om̃i tẽꝑe
erant nccia ſacr̃a. VUnde a in lege nature liʒz natura tũc eẽt
foꝛtioꝛ reſpectiue:ſᷣ tñ nõ fuit ſic ſimpłr foꝛtis ad eypellẽ⸗
dum ꝑ ſe moꝛbũ.nec eſt hec natura mgra: ſed gr̃a q̃ in ſaẽ
mentis vel cum ſacramẽtis dabat᷑.¶ AD terciũ vo dðm ẽ
ꝙ licet tot generibo eſſet vulnerata qt nüc eſt: tñ nõ tot da⸗
ta ſunt ſacramenta nec tam efficacia vt notet habũdantia
gratie in aduentu ſaluatoꝛis. Lũc eĩ habuit natura debi
litatẽ.habuit etiã neceſſe reſiſtere tem ptatõnibo dyaboli:
nec tñ babuit ſacrẽm ↄfirmatõnis.Eodẽ modo aĩa in receſ
ſu a coꝛpe indigebat remiſſione peccatoꝝ venialiũ: nec tiñ
tüc dabar lacẽm extreme vnctõnis. Erat tñ aliqᷓ remedia
gẽe licet non in ſacr̃o data.⸗ Ao aliud dõm. ꝙ licet non
erant niſi duo genera pctoꝝ· ſ. oꝛiginale et actuale:non tñ
tm̃ duo erant remedia ſacramentalia. ¶õ em̃ numerꝰ?ſa⸗
cꝛamentoꝝ ſᷣm ꝙ bic accipit᷑ attendit᷑ jm hec genera: ſed
ßm diuerſas dr̃as hoꝝ et penas ↄſequentes hec pcta ſicut
infra ſuo loco determinabit᷑ et ideo pᷣter ſacrm in ſacrefi⸗
cijs ⁊ decimis et penitentie que eſt ↄtra actuale peccatum
erant alia tũc temꝑis ſacr̃a vt ↄiugiũ et oꝛdo vt ſup dictũ
eſt. ¶ Ad aliud dom eſt. ꝙ licet hõ abductus eſſet ꝑ perm
a deo ꝑ affectõem ſenſibiliũ:nõ tñ tm̃ ꝑ illam: ſed etiã per
affectum inoꝛdinatũ intelligibiliũ. vñ oportuit eũ reduci
vtroq; mõ ⁊ intelligibilia ⁊ ꝑ ſenſibilia. vt hõ reuertere
tur ad deũ in tot: in q;t auerſne ẽ ab eo. m ꝙ dicit yſido.
Peccauit aũt hõ in apetendo excellentiã ꝓpꝛiã . peccauit
etiã in appetẽdo ſenſibile vetituʒ.⁊ iõ ouertendo ad ipſum
erãt remedia qʒe intelligibilia.ſ.vᷣtutũ drie. rmedia ſen
ſibilia ſeʒ ſacroꝝ.ꝗᷓ tñ ſenſibilia ſine intelligibiliꝰ.i. effecti
bus gre nõ pficiebãt remediuz. 4 Ad illud qð obijcit ꝑ ſi
mile de ablatöne imaginũ ? ſilitudinum vt reuocaret᷑ hõ
ab ydolatria ad cultũ dei.dðm eſt ꝙ Hů fuit qꝛ ꝑ illa auer
tebat᷑ ⁊ ideo ꝑ ſubtractõeʒ illoꝝ remediuʒ ꝑabat᷑. ¶ Ad H
vo qð obijcit᷑ de inuectõe iudeoꝝ ↄtra xpᷣianos. Dõðm eſt
ꝙ hoc nõ eſt. quia latria exhibebat᷑ creaturis ſenſibilibus
ſed ga excitet᷑ memoꝛia reſpectu xpᷣi homĩs et ſanctoꝝ qͥs
venerant᷑ dulia. deo em̃ debemus latriã: xp̃o ratõne huma
liã: ſanetis vo duliaz.

embꝛum ſecundũͥ

ECSo querit᷑ vtrũ erant nccia ad ſaluteʒ. 2
ſic videt᷑. hug.loquẽs de ſacr̃is legis natuꝛe
dic illa mediãtibo his quoꝝ ſigna fuer̃t.ne
̃ſine ſalute eẽnt ꝗ tps redemptõis pᷣceſſerũt:
graʒ in ſuſtentatõeʒ ↄtuler̃t.Ecce ꝙ illa ſocra fuerũt negꝗ
tũc eẽnt:eſſent ſine ſalute.¶ Si diceret᷑. ꝙ fides tunc ſuffi
cit ad ſalutẽ ſimpłr.igit᷑ cum nũc cũ fide requirunt᷑ ſacr̃a:
lex xpᷣi eſſet magis in onus ꝙᷓ in remedium ex hoc videtur
ꝓpoſitum. ¶ Iem. j. Jaco. Nides ſine oꝑibus moꝛtua eſt.
vn opꝑa virtutũ nccia ſunt ad ſalutem. Talia erant ſacr̃a
VUñ hug. ꝓpoſita ſunt homini foꝛis oꝑa virtutũ ad edifi⸗
cationem interiorem exercendam. vt illis occupatus nec
vniᷓ vacaꝛet ad oꝑa iniꝗtatis:nec ſemꝑ ad oꝑa neceſſita⸗
nis. 2 loꝗtur generaliter de ſacris. IJIgem videt᷑ ꝑ ſimile
ſumptuz ab ülis que ſunt legis ſcripte et noue. Contꝛa.
ſacramenta q̃ ſunt neceſſitatis inſtitutõem habent a xo.
ſicut.üij. ioh. Niſi gs renatꝰ⁊c̃.⸗ HGeñ.xvij. Maſculꝰcuiꝰ
p̃pucij caro circumciſa non fuerit ⁊c.ſed ſacr̃a legis natu/
re ex voto celebꝛata ſunt. IUnde bug. Inter pꝛimi tpis ſa⸗
cramẽta q̃ ſub naturali lege erant. et ea q̃ ſub lege ſcripta
vel ſub gratia inſtituta ſunt ſacramenta intereſſe perſpi⸗
cuis:ꝙ illa voluntatis magis videntur eſſe iſta neceſſita⸗
tis. Illa ex ta iſta ex pꝛecepto.et hoc oſtendi⸗
tur ibidẽ. Rñſio.duo eꝛant ſacramentoꝝ genera ĩ lege
nature.qᷓdaʒ erãt inſtituta ſiue indita a deo ad nccitatẽ.
quedam ex voto celebꝛata ad denotõeʒ. pᷣma fuer̃t ſacmẽ⸗

tum fidei ſine quo nõ erat ſalꝰlapſo ꝑ actuale:⁊ ſacrẽm ma
trimonij qð fuit datum in multiplicatiõez ꝓpłi ad cultum
dei.j. gen. Creſcite ⁊ multiplicami. Illa duo fuerũt ad la
pſus reꝑatõeʒ. alia q fuerunt volũtatis q fuerunt oblatio
nes ſacrificium ⁊ ccime.que nõ erant nccia ad ſalutẽ: ſᷣ
magis ad exeꝛcitãdã veuotoeʒ ꝓpoſita fuer̃t q́; ad obtinen
dam ſalutẽ indita.i Aã qui nil poſſidebat: vñ cæcias offer
re debebat.⁊ ꝗ nihil hẽbat:q ſacrificia et oblatõnes offer⸗
re poterat: hec hug. Dðm eſt igr ꝙ ſacr̃m fidei ſuffecit ad
ſalutẽ ꝙtum ad purgationeʒ ab oꝛiginali non ſimpłr. Si
obijcit ꝙ tunc lex xpᷣi eſt in onꝰqtum ad hoc.dom ꝙ non
eſt verum.·qꝛ ex ipſo oꝑe opato in baptiſmo aliqꝗd gtuituz
cõlerꝛet baptiʒato.q¶ Ad illud qð dicit bug. ꝙ line illis qꝗᷓ
ſunt ſigna alioꝝ eſſent ſine ſalute.⁊ loqtur ibi de decums
oblatonibo et ſacrificijs. Dm ꝙ hoc nõ dr.qꝛ ſine bis nõ
erat ſalus:ſᷣ qa hec erat expedientia ⁊ ꝓmouẽtia ad ſalu⸗
tem.qꝛ et ant ad exercitatõeʒ deuotõis et oucentia ad fidẽ
illoꝝ quoꝝ ſigna erant. Un ſic intelligit᷑ illud ſine bis ñ
eſt ſalꝰ.i.ſine deuotõne ſine aꝑꝛobatõe eoꝝ.i.ſi ↄtemnerẽ⸗
tur nõ eſſet ſalꝰtemnẽtibo.⸗ Ao aliud dom.qꝙ oꝑa virtu
tis duplr dicunt᷑.vel q eliciunt᷑ ab ipſis vt actꝰ ꝓprij ilioꝝ
Pec ſunt nccia ad ſaluteʒ. vt diligere.credere.ſperaꝛe. et
himõi.vel que fiunt imperio vᷣtutis et hmõi om̃ia nõ ſunt
ncc̃ia ad ſalutem.⁊ ſᷣm hunc modũ erant ſacramenta illa
opera eirtutũ.¶ Ud vltimum dm.qꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ illa
q ſunt legis veteris et noue inſtituta ſunt ad ſalutẽ: alia ñ
ſed voluntaꝛia. Eñ hug.illa ex voto celebrata ſunt iſta ex

pꝛecepto. — .
Nembꝛum tercium

Ercio querit᷑.vtxꝝ illa.ſ.decimatões ſacrifi⸗
ciũ.⁊ oblatões erãt alicꝰvtilitatis ſiue meri
ti.⁊ dico qᷓ tum ad opꝰoꝑatũ ꝙ ſic.pʒ hug.
2 5 eſt eſtimandũu illa pᷣma naturalis legis
ſacr̃a ita hoĩ er neceſſitate indita.vt qui ea non fuiſſet exe
cutus:reatũ pᷣuatõis incurꝛeret.quẽadmodum ꝗ fideliteꝛ
ea coleret:meritũ deuotõnis ſue inueniret:ex hoc patet
erãt alicuiꝰmeriti vel vtilitatis.¶ Cont᷑ oꝑatũ in lege mo
yſi nõ iuſtificabat.nec aliquẽ effectuʒ ſanctificatõis habe
bat. igit᷑ nec illa:vñ hug.que tꝑa poſierioꝛa fuerũt:effectu
gr̃e ſpnalis vigniora inueniunt᷑. Rn. q; illis mereban
tur fideles tẽpe legis nature.nõ tn dico q; ipᷣm oblatũ ali
quẽ effectũ ſctificatõis habuit ſic nec oblata ĩ lege.Aihi⸗
lominꝰ rõne ſignificatõnis ⁊ oꝑatõnis meruerũut fideles
offerẽtes.ſigmificatõ em ilioꝝ ad illa qᷓ erant fidei: opera⸗
tio ad illa ꝗᷓ moꝝ:excitauit deuotioeʒ qᷓ de neceſſitate erat
illis ad meritũ vt dic hug. Ratõ aũt ⁊ cã meriti fuit fides
7 intentõ offerentium. Elñ in gen. Reſperit dñs ad abel.
Oun mentẽ offerentis nõ oblatõeʒ attendit:que placet ex
mũdicia offerentis: de his ſup̃ plamiꝰdictum eſt.

ueſtio. uij. de imitio⸗
Onſequenter pro/

fine eccleſie.
cedendũ eſt ad quartã qõnem.ſ.de initio
eccle ⁊ fine ecclie.Et q̃runt᷑ tria. Pꝛimo
quo tꝑe incepit eccia.vtꝝ ab adaʒ vel ab
. — bel vel ab alio pncipio. Scdðo cum abel
eſlet pᷣncipiuz eccie fideliũ et vt mem by ipſiꝰcoꝛꝑis ecclie
vtxꝑ tũc coꝛpꝰecclie eſſet acephalũ an bret caput ſuũ.Teꝛ
cio occaſione p̃dictoꝝ querit᷑ de duratõne eccleſie.

Miembꝛum primum
pmuz q̊ tꝑe vel a quo incepit eccĩa videt᷑
ab adam. ꝑ hoc ꝙ ipᷣe fuit pꝛimꝰſidelis: ab
iplo recte incepit eccia.¶ Si dicat ꝙ adã nõ
. tinuauit ſctitatẽ ſnã et ideo nõ ponit᷑ pᷣnci⸗
piũ ecclie. Cont᷑. hoc nõ dʒ obeſſe: qꝛ ꝓ pꝑſeuerãte in bono
reputat᷑ ꝗfinalłr bonꝰ. En cuʒ eccia orat/p fidelibo dic. vt
indulgentiã quã ſemꝑ optauer̃t ⁊c.qꝛ ̊ finalr optauerũt:

ſemꝑ dicunt᷑ optaſſe.pari rõne te adam dom eſt. ꝙ ꝓ ꝑſe⸗
ueranti in bono bñdus eſt:qꝛ finalr fuit bonꝰ.¶ Sꝛetẽa.

ecciĩa credit adã penituiſſe anteꝗᷓ; generaret filios 2 filias
in fide ꝑentũ ſaluabant᷑ ꝑuuli ab oꝛiginali: adaʒ ꝓprie
i

dicendꝰẽ pᷣncipium a cpi eccĩa.¶ Item ꝑ ſite de petro
oñdit᷑ hoc math.xvj. Suꝑ hãc petrã edificabo eccĩaʒ me
am.i.ſuꝑ firmitatẽ hꝰfidei.⁊ tũ petrus pꝰnegauit. ſ̊ tñ H
nõ obſfuit ꝗn fundamentũ eẽt eccłie:paꝛi rõne videtuꝛ ꝙ ñ
obſtat qn ab adã dicat᷑ ecciĩa incepiſſe.¶ Iteʒ vr oñdi per
hoc qð dr̃ Leui.vij.ĩmolabit᷑ olocauſtũ.mactabit᷑ ⁊ victi

ma p delicto. olocauſtũ autẽ ſignat illũ ꝗ ꝑmãſit in ſancti

tate. victima at ſignat penitentẽꝙ añt ĩ eodẽ loco macta⸗
tur. ſigniſicat ꝙ pemitẽs placet ceo aliqñ vt ille ꝗ in iuſti⸗
cia ꝑmãſit.¶ Iteʒ adã fuit pᷣncipiũ actiuũ ꝑ qð humanuʒ

gen deſcẽdit.abel aũt nõ: nec recte dicendꝰ ẽ pncipiuʒ a

q̊ͥ cepit ecclłia cuiꝰſunt ſacr̃a abel ſ̊ adaʒ.4! Ad hoc etiam
facit qð dicit mgr in biſtoꝛijs.ꝙ adaʒ docuit offerre filios
ſuos pᷣmitias ⁊ decimas. Iteʒ pᷣncipiũ ex ꝑte maloꝝ fuit
actiuũ.ſ.caym.genuit eĩ filios ⁊ filias ⁊ facta eſt młtipli
catio maloꝝ. Pari ꝗ rõne ex ꝑte bonoꝝ fuit ponendũ pn
cipiuʒ actiuuʒ:& ſeth ſiue enoch magis fnit ponendꝰ pᷣnci
pium ꝙᷓᷓ abel. Si pᷣterea dr pᷣncipiuʒz a qͥ cepit eccłia hẽ
qꝛ eminẽtioꝛẽ habuit fidẽ de his ꝗ erant in prima etate.Rᷣ
ſignum fidei magis videbat᷑ h̃e enoch de quo dr: ꝙ cepit
inuocare nomẽ dñi:g enoch ſiue ſeth recte dicendꝰẽ pᷣnci⸗
pium. Contra.augꝰ.ſuꝑ illud pᷣs.oꝛe ſuo bnñdicebat ⁊c
Scienduʒ ẽ duas h̊ ſignificari ciuitates vnã maloꝝ q̃ dẽ
babilon q incepit a caym:aliã bonoꝝ q incepit ab abel.
Ytem aug.in li.de ciui.⁊ei. Aatꝰẽ caym pᷣoꝛ ex illis duo
bus ꝑentibo generis hũani ꝑtinẽs ad ciuitatẽ hoĩzʒ: voſte
rius abel ꝑtinẽs ad ciuitatẽ dei.pꝛiꝰem̃ qð carnale: dein
de qð ſpũale. Ideʒ in eodẽ.in vniueꝛſo genẽ hũano cum

pꝛiꝰiſte due ceper̃t naſcẽdo ⁊ moꝛiendo ꝓcurꝛẽ ciuitatee

pꝛioꝛ natꝰẽ vt ciuis hꝰſecłi:poſterioꝛ vt ꝑegrinꝰ in h̊ feclło
Itez vr ꝙ abꝛabhã debeat dici pᷣncipiũ a qͥ cepit eccĩa.dẽ
nẽpe.iiij. Ro. Abꝛahã accepit ſignũ circũciſionis ſiẽculũ
iuſticie fidei qᷓ eſt in pᷣpucio.vt ſit p oĩm credentiũ in ſe.⁊
ita videt᷑ ꝙ ſit pr̃ fideliũ.hoc etiã nomẽ eiꝰſignat.videt᷑ er
go ab eo cepiſſe ecclia taniꝙᷓ; a pᷣncipio. Pꝛe.ſuꝑ illð pᷣs.
Vineã de egipto ⁊c̃.glo.ecclłiaʒ q incipit a iudeis⁊ ꝑficit

in geẽtibo: ga iudeis dĩ ecclia incepiſſe. lo qd dom elt
ꝙ eccłia dr̃ incepiſſe ab abel.qꝛ fides eiꝰin ſacrificõ quod

obtulit dño accepto manifeſtabat᷑.⁊ ̊ fuit pᷣmũ ſignuʒ ſa

crũ ex ꝑte hoĩs d qͥ legit᷑ in ſeptura.Alia rõ adiũcta ẽ co⸗

tinuitas ſctitatis. Cercia cã.qꝛ ipᷣe fuit pᷣmꝰ martir:⁊ ec⸗
cleſia ſolet edicari ĩ ſangnie martix: illi em firmauerũt
fidẽ ecclie.Quarta cã eſt ꝓpter teſtimomiũ xpᷣi ꝗ dĩc.xxiij.
Math. A ſanguie abel iuſti ⁊c. Et dic aug.in li.de mira
bilibo mundi ꝙ abel et virgo fuit et martir et fidei doctoꝛ.
Vñ per boc ſignat᷑ ꝙ in ipſo fuit eccłia bonoꝝ ĩ diuiſiõe
ab eccia malignãtiũ.¶ Ad obᷣm aũt dðᷣm de adaʒ. ꝙ licet
fuerit adã pꝛimꝰfidelis.nõ tñ dictus eſt pᷣncipiũ a qͥ cepit
eccłia cuiꝰſunt ſacr̃a.Non em̃ legit᷑ in canone ſacre ſepᷣtu
re ꝙ ipſe ſacrificium obtulerit: vel aliqð ſecrum ſignum
demõſtrauerit:licʒ legat᷑ de eiꝰliberatiõe a pcto ſapiẽ᷑.x.h
illum ꝗ pꝛimꝰfoꝛmatꝰeſt a deo pr oꝛbis terꝛaꝝ:cum ſolus
eẽt creatꝰ:cuſtodiuit et eduxit a telicto. Preterea ĩ ip̃o ꝓ
pter differentẽ ſtatum eiꝰ⁊ ꝓpter ↄmunẽ pᷣncipiũ generati
onis:ↄuenit ↄgꝛegatõ bonoꝝ ⁊ ↄgregatio maloꝝ. Añ nõ
diſcernebat᷑ in ipo hec ↄgꝛegatõ ab illa. In abel vo fcta ẽ

diſtinctõ a caym. qi Aec illud obſtat oĩno de adã ꝙ ſtatuʒ

tenuit penitentis.qꝛ ſi fu iſſet aliud pᷣncipiũ ediueriſo diui⸗
dens ↄtra adam:non obſtaret ꝗn tunc diceret᷑ pᷣncipium.
Ad illud pᷣo qð obr̃ ꝑmgr̃m in hiſtoꝛijs.ꝙ adaʒ docuit
filios ſuos offerꝛe pᷣmicias ⁊ decias.Dðm ⁊.ꝙ ⁊ ſi dica
tur de illo:nõ tñ legit᷑ de illo ꝙ ipᷣe obtulerit. AUñ lʒ fidem
habuerit pᷣmꝰ:nõ tn in ſigno quod eſt ſacr̃m legit᷑ demon
ſtrata.¶ Ad illð vᷣo qð obr̃ de ſeth. dom eſt. ꝙ lʒ ſetheſſet
pᷣncipiũ generatõnis ⁊ exemplar quoddã fidei ſue poſteri

tati: nõ tñ fuit primũ exemplar ĩ diſcretõne bonoꝝ a ma⸗

lis.pceſſit eiĩ abel ipᷣim ꝗ fuit exẽplar quoddã ad fidẽ etiaʒ

iai
n
dind
un.

icl
Gan

ſet
ei
63

¶ Nueſtio

ipſius Seth. ec opoꝛtet ꝙ exemplar ſanctitatis ſit acti

uum pᷣncipiũ generatõis carnalis.iſõ em̃ exemplaritas

ſctitatis in poſteros trãſfundit᷑ ꝑ generatiõeʒ carnalẽ.tũc
em̃ om̃s deſcendẽtes ex ſeth eſſent boni.et oms deſcenden
tes ex caym mali.qꝛ malũ habuer̃t exemplar. At boc nõ
videmꝰↄtingẽ.cuʒ ex bonis oꝛiant᷑ mali ⁊ ex malis boni.
Hᷣ om̃s ꝗ boni fuerunt exemplar ab abel acciꝑe potuerunt
mali a caym a quocũq; pᷣncipio ſᷣm carnalẽ generatõ⸗
nem eſſent. ¶ Ad alteꝝ vo ex illa ꝑre dom eſt. ꝙ nõ eſt ſile

ex ꝑte bonoꝝ ſicut ex ꝑte maloꝝ.licet em̃ ex ꝑte maloꝝ eſ⸗

ſet pᷣncipiuʒ actiuũ generatõis qð erat exemplaꝛ malicie.
ex ꝑte ᷣo bonoꝝ nõ ſic.⁊ h̊ recte videt᷑ et oñdẽt᷑ ꝙ pᷣncipiũ
malicie eſt ab hoĩe.⁊ ideo recte deſcendit in carnalẽ gene⸗
ratõeʒ.pꝛincipiũ vᷣo bonitatis a deo ⁊ deſcendẽ dʒ ſᷣm ſpi
ritualẽ generatõeʒ. ſm at᷑ carnalẽ nõ niſi ſᷣm accñs.⸗!qAd
illud vᷣo qdð obijcit᷑ de abꝛabã.dðm ꝙ abꝛabhã dr pꝛĩcipiũ
ſiue pater credentiũ rõne ſignaculi circũciſionis.vel qꝛ in
declinatõne ab ydolatria pꝰdiluuiũ pꝛimo a dño vocat᷑:
⁊ ↄmẽdat᷑ in ſide ſicut hr.xij.geñ.et.xv. Eſt ̊ pᷣncipiuʒ ſi⸗
ue exemplar fidei dicere ſimpłr. ⁊ hoc mõ fuit abel.⁊ iteꝝ
dicere pᷣncipiuʒ ſiue exemplar fidei pꝰlapſum a fide gene⸗
rale:et boc mõ fuit abꝛahã pᷣncipium ſiue pr̃ credentium
⁊ in hoc accepit ſignaculuʒ circũciſionis qͥ diſcernunt᷑ cre
dentes a non credentibo.¶ Ad id vᷣo qð obijcit᷑ de indeis.
ꝙ ab eis incepit eccia.Rñdendũ ẽ.ꝙ accipiendo pᷣncipiũ
eccĩe ex ꝑte gentis nõ ꝑſone:dicebat᷑ ꝙ a iudeis incepit ec
cleſia. Illa eĩ gẽs pꝰlapſum ydolatrie pꝛio credidit.⁊ ꝑſe⸗
uerauit ĩ eis fides quſq; veniret ercecatõ pꝰaduentũ xp̃i:
⁊ ↄuerſio fieret ad gẽtes ꝓpter eoꝝ indignitatẽ. ſiẽ hr̃ act᷑.
xij.qꝛ indignos vos feciſtis:ecce ↄuertimur ad gentes.

¶ Membꝛum ſecundũ

D ſcõm.ſuppoſito ꝙ abel ſit pᷣncipiũ eccłie
fideliũ:⁊ vt membꝝ ipſiꝰcoꝛꝑis ecclie.Que
ritur vtruʒ coꝛpꝰ eccĩe eẽt acephalũ an hr̃et
ut ſuũ. aũt nõ eſſet acephalũ oñdit᷑ ꝑ
qꝙ m naturã pꝛio egredit᷑ caput ⁊ poſtea coꝛpꝰ. Anð
ſicut dĩc Solinꝰ.Contra naturã eſt in pedes ꝓcedẽ naſcẽ⸗

tes. Si q̊ coꝛpꝰmiſticũ eſt ad ſiſtitudinẽ corꝑis naturalis

bũani ſicut dic apłs.j.Coꝛin.xij. Pꝛimũ eſt caput poſtea
mẽbra:ᷓ coꝛpꝰeccłie vel membꝛa nõ erat acephala.: Ijoꝛ⸗
te dicet᷑.ꝙ xpᷣc erat caput ſᷣm diuinitatẽ.et ptꝰ futurũ fuit
caput ſᷣm bumanitatẽ.vtroq; eĩ modo dr̃ xpᷣe caput ⁊ ßm
diuinitatẽ ⁊ ᷣm hũanitatẽ.Contra hr Ephe.j.ſuꝑ illud.
ipᷣm dedit caput ⁊c̃. pᷣc vtroq; mõ fuit caput eccłie.et nõ
tm̃ eoꝛuʒ ꝗ ſecuti ſunt ſed ꝗ pᷣceſſerant. Vñ ſuꝑ illud pſal.
Quouſq; irꝛuitis in boĩeʒ glo. ad caput ꝑtinent mẽbra q̃
añ caput ꝓdierũt.ſed boc nõ põt dici illo mõ quo vxpᷣcẽ ca
put ſᷣm diuinitatẽ:reſtat ̊ ꝙ intelligit᷑ hoc ᷣm bumanita
tem.et ita videt᷑ ꝙ mem bꝛa coꝛꝑis vt abel et alij caput ſuũ
pᷣceſſerũt.et ſic vident᷑ illa mem bꝛa /ꝓ illo tꝑe dici acepha⸗
la:qꝛ aliqͥ tꝑe fuerũt cum ipᷣm caput nõ eſſet.¶ E autem
xpᷣc ᷣm humanitateʒ nõ eſſet caput videt᷑ ꝑ hoc.qꝛ quod ẽ
caput alicuiꝰeſt pᷣncipiũ illius.ſed caput eccłie fuit filius
dei verbũ nõ rõne humanitatis ſicut accipit ex glo. Luce.
iij.ſuꝑ illud factũ eſt verbũ dñi.vbi dr.eccłia incepit a veꝛ
bo nõ ab hoĩe:q̊ᷓ dicit᷑ ⁊ caput ſicut et pᷣncipium a pᷣncipio
mundi ſᷣm diuinitatẽ.Oð etiã ꝑ ſiłe oñditur. dicit᷑ em.j.
Thbi. vlti. Regi ſeculoꝝ immoꝛtali ⁊c̃.glo.hõ aſſumptus
a verbo ex eo tꝑe ſuturoꝝ eſt rex:exqͥ aſſumptꝰ eſt a verbo
Mam pſ̃teritoꝝ ſeculoꝝ nõ erat rex hõ ille:paꝛi g̊ rõne nec
dicendꝰfuit caput ſᷣm hũanitateʒ.⁊ ita ex illa ꝑie fuerunt
mẽbꝛa eccłie vt abel? alij acephala.q Iteʒ quõ poſſʒ dici
caput ſᷣm hũanitatẽ cũ nondũ eẽt hũanitas.ↄditõnes aũt
ↄſeq̃ntes ſunt ad eſſe rei.¶¶ SPꝛe.caput dr ꝓpteꝛ ↄfoꝛmitatẽ
in nata ⁊ gĩa ⁊ fluxũ ſup mẽbꝛa:ᷣ iſtð ñ potuit dici abel.
Szʒ Zriũ videt᷑ ꝑ h̊ qð dr̃.j.Coꝛiĩ.xij. Vos eſtis mẽ⸗
ẽbꝛo.⁊ loꝗtur ad fideles ꝗ ſunt mẽbꝛa xpᷣi.reſtat
Sꝙ ſideles ſiue pᷣcedẽtes ſiue ſubſeqntes dicunt᷑ membra
xpᷣi.⁊ ita ñ ſunt acephala.q re.ꝑ ſile illð oñdit᷑.ſi eĩ ma

71%

uij.

lis caput quedã mẽbꝛa ſecutũ eſt tꝑe:⁊ nihilominꝰerat ca
put:multofoꝛtiꝰin bonis.gr̃a em̃ ꝓpter vnionẽ cuʒ eterno
ſcʒ deitate ſiue ſenſus ſpũalis poterit aliq̊ mõ ↄmunicari
ꝓut dicit᷑ ꝙ membꝛa coꝛꝑis mſtiici accipiũt aliqͥ mõ ſen⸗
ſum a capite.Sʒ ita eſt in malis ꝙ mẽbꝛa quedã pᷣcaſſeꝛũt
caput ſicut hr̃ ab yſidoꝛo vt de antixpᷣo. Sſic multofortiꝰ
erat in bonis.yſið.li.j.c.xxvj.Anteq; veniat antixpᷣc.mł⸗
ta eiꝰmembꝛa pᷣceſſerũt.⁊ pᷣuaricatõnis merito caput pꝛo
prium pᷣueniũt.et ita membꝛa ecclie nõ fuerũt acephala.
4 Pꝛe. membꝛa eccłlie adinuicẽ ↄtinuant᷑ ſm pꝛiꝰ ⁊ poſte⸗
rius in tꝑe a pᷣncipio eccłie vſq; ad finẽ.ſicut & in tꝑe ita ẽ
ꝙ pᷣteritũ et futurũ copulant adinuicẽ rõne cuiꝰ d ip̃s eẽ
ita erit in membꝛis eccłie ſᷣm pꝛiꝰ poſterius ſe hñtibo. ꝙ;
dicent᷑ adinuicẽ colligata.ſᷣm illud pñs ſiue nũc qð ſpũa
liær decurꝛebat in membꝛis eccłie.̊ cum h̊ ſit rpᷣc in fide
Apc em̃ in coꝛde tuo eſt fides ſicut dic Ambꝛo.) dicun
tur mẽbꝛa eccłe nõ acephala.cuʒ hũt xpᷣm in fide velut ca
put a pᷣncipio mði vſq; ad finẽ ¶ Ad qð dom eſt.ꝙ coꝛpꝰ⸗
eccie nunqᷓ; fuit acephalũ ſ̊ ſemꝑ habuit xpᷣm caput ſᷣm di
uinitatẽ ⁊ m hũanitatẽ.licet em xpᷣc rõne hũanitatis nõ
eſſet a pᷣncipio mũdi:tñ fuit rõne fidei de diuinitate ⁊ hũa
nitate.⁊ rõne illiꝰfit colligatio mẽbꝛoꝝ ad caput et etiam
inter ſe.opoꝛtet em̃ ad hoc ꝙ in ecclłia militãte ſint mẽbra
inter ſe ↄmunẽ hr̃e fidem ? gre ↄfoꝛmitateʒ ſiue caritatis
qᷓtum ad xpᷣm.⁊ ꝙ xpᷣc ſᷣm ꝙ hõ licʒ tꝑe ſecutꝰñt fuerit ca
put. Vñ aug.de cathetiʒãdis rudibo ipᷣe vnigenitꝰ dei ver⸗
bum equale pr̃i ꝑ om̃ia hõ ꝓpter nos factus eſt. vt totius
eccłie quaſi totiꝰcoꝛꝑis caput eſſet. Sʒ velut totus homo
dum naſcit᷑ etiã ſi manũ naſcẽdo pᷣmittat:tñ vniuerſo cor
poꝛi ſub capite ↄiũcta atq; ↄpacta ẽ:quẽadmodũ etiã non
nulli in ipſis patriarchis ad huiꝰetia rei ſignũ manu pꝛe
miſſa nati ſunt. Ita om̃es ſancti ꝗ añ dñi nr̃i ihu xpᷣi nati
uitatẽ in terꝛis fuerũt:quis añ nati ſint:tñ vniuerſo cor⸗
poꝛi cuiuſq; ille caput eſt:ſub capite coheſerũt.⁊ ſicut hr
ex illa auẽte ſuꝑ pᷣs.Quouſq; irꝛuitis in hoĩem.¶ Ad illð
qð obijcit᷑ membꝛa pᷣceſſiſſe caput et ita eſſe acephala.dicẽ
duin ꝙ licet ſecutũ fuerit tꝑe:pᷣceſſit tñ dignitate ⁊ inꝙᷓtuʒ
creditꝰ.Dicit᷑ em̃ pᷣmogenitꝰviuoꝝ ⁊ moꝛtuorum.⸗ pꝛioꝛ
oĩm ↄcreata ẽ ſapia.i.pᷣuiſa incarnari.Et dicit apłs.qui
pᷣdeſtinatꝰeſt filiꝰxei in vᷣtute fm ſpm̃ ſctificatõis ex ꝗabus
colligit᷑ cuʒ rõ capitis qͥ ad pꝛioꝛitatẽ nõ depẽdeat ex ꝑte ſᷣ
ex dignitate:ex ꝑte illiꝰ ex fide illoꝝ nõ fuerũt tũc tẽꝑis
acephala.¶ Ad ſcdðᷣm vo dðᷣm.ꝙ cũ dr Luc.iij.ꝙ ecciĩa ſũ⸗
pſit initiũ a verbo nõ ab hoĩe.intelligit᷑ nõ de xpᷣo hoĩe:ſᷣ
de alio ꝗ tm̃ crat hõ.ſicut erat Johᷣ.¶ Ad tercinʒ dõᷣm. ꝙ;
licet xpᷣe nõ fuerit rex niſi ab inſtanti ↄceptõis.h̊ eſt qᷓcito
fuit:nihilominꝰinqᷓtũ creditꝰ fuit caput fideliũ a pᷣncipio
mũdi.nec ſegtur tũc fuit creditꝰ:ꝗ̊ tunc fuit.Rõ aũt ꝓpter
quã intẽtio regis nõ ↄueniebat ẽ:qꝛ rex dĩ a regendo.tũc
em regebat ſiue regendi ptatem habebat cũ erat.⸗ Ad id
quod obijcitur. ꝙ conditiones cõſequũtur eſſe.et infra eẽ
caput ↄſequitur eſſe humanitatis in xpᷣo. Dicẽdũ ꝙ ſicut
eſſe creditum xpᷣm ratione humanitatis non ponit xpᷣm
eſſe hominem cum creditur.ſed in aliquo tempoꝛe futurũ
fuiſſe vel eſſe:ſic nec conditio qua dicitur caput. Vnde nõ
eſt ſimile omnino de capite coꝛpoꝛis naturalis et de capi⸗
te coꝛpoꝛis miſtici.Caput enim coꝛpoꝛis naturalis natu⸗
raliter habet eſſe ante membꝛa.non dico ante coꝛ:quia il⸗
lud dicitur eſſe pꝛimum membꝛum.ſed de membris exte⸗
rioꝛibus videtur hoc dici. Caput autem coꝛpoꝛis miſtici
licet ſit ſuperius dignitate:tamen in medio eſt quaſi faci⸗
ens colligationem membꝛoꝛum precedentium et ſubſeq̃n
tium.et hoc eſt ꝙ decebat redemptoꝛeʒ non habere eſſe a⸗
ctuale a principio mundi: ſed cuʒ veniret plenitudo tẽpo⸗
ris.plenitudo autem tempoꝛis fuit poſt decurſum quinq;
etatum in quibus creuit languoꝛ.ad quem curandum ve⸗
nit creditus xpᷣe.¶. Ad quintum dicendum.iꝙ licet chꝛiſtꝰ
Fm ꝙ bomo non influxit in membꝛa gratiam: tñ rõne fi⸗
ti caritatis in q̃ colligabant᷑ quã habuer̃t a capite ſᷣm
deitatẽ.recepturi erant effectũ redemptõnis.⁊ h̊ tũc credi
derũt.⁊ ita rõne fidei redemptõnis dictꝰeſt caput eoꝛum.

Tld id vᷣo qð obijcit᷑ a pꝛincipio. Fm H̊ videret ꝙ coꝛ⸗

pus miſticũ eẽt monſtrum.qꝛ mẽbꝛa nata ſunt añ caput.

vel ſi nõ erat monſtrũ: adminꝰpꝛiꝰnatura djĩ eſſe. Rñſio
ꝓ pyiꝰnata dicat᷑ duplr. Vno mõ ᷣm ꝙ mater ia dĩ eſſe
pꝛiòz natura ꝙᷓ foꝛma. ſic nihil ꝓhibet mẽbꝛa aliqᷓ eẽ pᷣ

us natura eo qð ẽ caput. Alio vo mõ ſᷣm ꝙ motoꝛ dr eẽ

pꝛioꝛ natura mobilibo. et hoc mõ xpᷣc inqᷓtuʒ creditꝰ cuʒ

ſit motoꝛ ſpũalis:pꝛioꝛ nat᷑a erat qᷓ; mẽbꝛa ſpũalia q̃ mo⸗

bilia erãt.nec tñ oꝑtet ꝙ in ſuo eſſe ſpũali eſſet pꝛioꝛ na⸗
tuꝛa:nõ em̃ lilitudo ẽ vſq;quaq; in effectibo gr̃e ⁊ naturꝛ.

Membrum terciumm

Ercio occaſione pᷣdictoꝝ queꝛit᷑ de durati
one eccłie vſq; in finẽ mudi.vt ſit ꝑ h̊ aꝑli
ſtabiliat᷑ ſaccoꝝ duratõ:⁊ repellat᷑ opinio
Pereticorũ ꝗ dicebant ꝙ ad finẽ mũdi aliq
tꝑe om̃s boĩes futuri ſunt mali. at᷑ eccłia ꝑſeueret in

bonis vſq; ad finẽ mũdi.accipit᷑ er h̊ qð dr̃ math.vlt. vo
bilſcũ ſuʒ vſq; ad ↄſũmatõeʒ ſcłi:ſᷣ deũ eſſe nobiſcũ eſt ſꝑ
aliquẽ eſſe iuſtũ.cũ iuſtis em dĩ eſſe:ſ̊ exñte aliqͥ vel aliq

bus iuſtis.ſꝑ vſq; ad finẽ mũdi ẽ ipᷣa eccłia:& vſq; ad fi⸗
nem mũdi durabit ecclia. Itẽ iob.ix. Qui facit aꝛctuꝝ
c&. Gꝛeg.aꝛcturꝰẽ generalis eccłia q̃ in.vij. eccłijs ⁊. vij.
candelabꝛis ſignat᷑hñs dona ſeptifoꝛiis gr̃e.q ſꝑ tribu
lat᷑:ſᷣ̊ vſq; ad finẽ mũdi nõ deficit.ĩmo ſic aꝛcturꝰdũ ver⸗
ſat᷑ erigit᷑:ſic eccłia dũ verſat᷑ ꝑ tribulatõeʒ erigit᷑.diligẽ

tibo em̃ deũ oĩa cooꝑant᷑ in bonũ ⁊c.¶ SISeʒ eccłia ſignat᷑

ꝑ nauiculã petri:ſ̊ de nauicula petri legit᷑ ꝙ pene merge⸗

bat᷑:nunqꝙᷓ aũt merſa ẽ.ĩmo adeſt dñi ↄſolatio: eccleſia
nunꝙᷓ; deſinit eẽ.¶] Itẽ ecci.xl.fides in ſcłm ſtabit: ̊ fidẽ

in ſelm ſtare ꝗd aliud ẽ qᷓ; qꝙᷓdiu durabit ſcłm ꝑmanet g
ſemꝑ durabit fides. ſ̊ durante fide ſꝑ durat eccłia: ſꝑ
durabit eccłia durãte ſcło. Iteʒ math.vj. Adueniat re
gnũ tuũ.i.regnũ militãtis eccłie veniat ad regnũ trium⸗
phãtis.qð erit cũ tradiderit regnũ deo ⁊ pr̃i.ſ̊ regnũ mi
litantis eccłie venire ad regnũ triũphantis qd alind eſt
qᷓ regnuʒ militãtis ꝑmanè vſq;quo ſit triũphans:& erit

vſq; in finẽ ſcłi.¶¶ ꝛetea dr oſee.ij.ſponſabo te mihi ĩ fi

de et ſpõſa bo te mibi ĩſempiternũ: mr̃ioniũ xpᷣi ⁊ eccie
durabit ĩſempiternũ:g et eccłia. aũt ſit mrioniũ xpᷣi
2 eccłie.Eph̊.v.Erũt duo ĩ carne vna h̊ ſacẽ̃m magnũ ẽ
ego at᷑ dico ĩ xpᷣo ⁊ eccłia.iĩc cũ ẽ copula carnalis ſb⸗
ſecuta inſeꝑabilis ẽ ↄiũctio viri ⁊ mulieris:ita inſeꝑabi
lis ẽ ↄiũctio xpᷣi ⁊ ecelie.ſꝑ q̊ durabit eccłia.q¶ Itẽ apoc.
vj · Eſq;quo dñe verꝰet ſcts nõ iudicas ⁊ nõ vidicas ſan⸗
guinẽ nrm ⁊ ſeꝗtur.dictũ eſt illis vt regeſceꝛẽt adhuc mo
dicũ:donec impleret᷑ nüerꝰↄſeruoꝝ ⁊c̃.ꝗ̊ nũerꝰpᷣdeſtiato⸗/
rũ implebit᷑.aut ꝗ̊ ita ꝙ ſꝑ ꝓcedet᷑ ad impletõeʒ aut non.
Si nõ:tũc aliqñ om̃s eẽnt mali et pꝰiteꝝ ſuſcitaret deus
bonos.ſ̊ hoc eſt ð illud qð dr ad Heb.vlti.iꝛõ te deſerã
neq; derelinquã.¶ Pꝛetea.ſiłe eſt ĩ coꝛꝑe natali et coꝛꝑe
miſtico.Sʒ in coꝛꝑe naturali nõ ſic ẽ niſi ꝑ miraculuʒ ꝙ;
viuat vnꝰhõ et pꝰᷣmoꝛiat᷑ et iteꝛum viuat. nec & ſic erit in
coꝛꝑe miſtico eccłie ꝙ viuat et pꝰmoꝛiat᷑.⁊ deinde vitam
reſumat. Reſtat q̊ ꝙ ↄtinuat᷑ coꝛpꝰmiſticũ eccłie in vita.
aut ̊ vſq; ad finẽ ſeculi durabit coꝛpꝰ eccłie militãtis:et
implebit᷑ ſemꝑ nũerꝰvſq; ad finẽ mũdi:aut pꝛiꝰimplebit᷑
nũerꝰpᷣdeſtinatoꝝ ⁊ pꝰaliq̃ntulum tp̃s erũt tm̃ mali.
aũt ptꝰtm̃ ſint mali ocioſum eſſet:cũ iam ſit impletꝰnũe⸗
rus pᷣdeſtinatoꝝ.deꝰaũt nihil facit fruſtra ſicut dr iob.v
Aihil ĩ terꝛa ſine cã fit:g̊ pꝰimpletõeʒ bonoꝝ nullo tẽꝑe
erũt om̃s mali.¶ Pꝛetẽa dr̃.vij. ꝓuer. Oꝛ vir.i.xpᷣe ruer
ſuꝛꝰẽ in die plene lune.ſᷣ̊ plenitudo lune nihil aliud eſt qᷓ
im pletio mẽbꝛoꝝ eccłie:& ſtatim veniet dñs ad iudiciuzʒ
nõ ̊ om̃s erũt omi tꝑe mali.¶¶ Pꝛetẽa dr.j. Lheſſa.iiij·
Ype dñs deſcẽdet ĩ iuſſu et in voce aꝛchangli tuba dei.
Beinde nos ꝗ viuimꝰꝗ relinqmur ſił rapiemur obuiam
xpᷣo in aera ⁊ ſic ſꝑ cũ dño erimꝰ.⁊ ſic loꝗtur ibi de boĩs.
&̊ boni nũerent᷑ viui.nõ ꝗᷓ tm̃ mali erũt ĩ fine mũdi. e

etiã ſint ſemꝑ boni cũ malis pʒ ex pabola euangelica de

inimicolꝗ ſuꝑſeminauit ʒiʒania. Sicit᷑ em ibi vis vt ea⸗

mus et colligamꝰ ea. et dicit᷑ in ꝑſona dñi. ſinite vtraq;
creſcere vſq; ad meſſem.⁊ tũc veniẽt meſſoꝛes ⁊c. ex qͥ ac⸗
cipit᷑ ꝙ ſemꝑ erũt boni cuʒ malis ⁊ ecõuerſo. Reſtat q⸗

ecchia nõ teſinit eẽ vſqʒ ad finẽ mũdi.¶ .ont᷑. Lu. xviij.

Verũtñ filiꝰ hoĩs veniẽs putas inueniet fidẽ in tra:h̊ at
nõ vr niſi fides deficeret.i¶ Itẽ fides iſtiꝰhoĩs ẽ coꝛrupti
bilis 2 ſiłr fides illiꝰ⁊ ſic de ſingłis:niſi ſit aligs ↄfirma
tus. poſſibile ẽ & in oibo fidẽ deficẽ.¶ Pꝛetẽa.tota eccłia

fideliũ de iudeis deficit. Pari rõne ⁊ tota ecclia ĩ xp̃iaĩis

eſt defectibilis.ſic mõ ẽ eccłia in xpᷣianis: ita aliqͥ tꝑe fuit

in iudeis.¶ Itẽ math.xviij. Cũ habũdat iniꝗtas refrige⸗
ſcit caritas:vᷣ caritatẽ refrigeſcẽ nibil aliud ẽ ꝙᷓ deficẽ.ꝗ
teſinit caritas eẽ: ſ̊ deſinẽte caritate deſinit eccłia: & ⁊c.

Pꝛetẽa.dañ.xj. Peribit iuge ſacrificiũ.ſ̊ deſinẽte illo
ſacrificio deſinet eccia ⁊c.¶ Oꝛetẽa.hiere.v.Circuite vi
