atũ eſt. ſcilʒ deo.
¶ Queſtio.lxxxv.de ſatiſ/

factõis vtilitate.

Onſequenter que/

rit᷑ de fructuoſitate ſatiſfactõis. Pꝛimo
igit᷑ qrit᷑ſi tenet᷑ penitẽs ſatiſfacè ĩ cari⸗
tate.Scðo.ſi in aliq̃ͥ iterãda ẽ pnĩa ↄple
ta.Lercio.an ſit vtił᷑ ad aliqͥd facta ex
caritatẽ. Quarto.an ſatiſfactio facta ꝓ alio ſit ſibi vtił.
Quinto.an ſit alicuiꝰ vtilitatis ꝑs pene iniũcte que ex⸗
cedit condignaʒ.

embꝛũ pꝛimũ

rea primũ ꝓcedit᷑ ſic ad ꝑteʒ negatiuaʒ.
Illa ſola placẽt dro q̃ facta ſunt ĩ caritate.
Heb.xj. Sine fide impoſſibile ẽ placẽ deo.
7 loꝗt᷑ ibi de fide foꝛmata.qð pʒ ꝑ H̊ quod
ibidẽ ſeꝗt᷑ poſi.Sancti ꝑ fidẽ viceꝛũt regna:oꝑati ſũt in⸗
ſticiã: adepti ſunt repꝛomiſſiões. ꝑ fidẽ.n.infoꝛmẽ nullꝰ
adeptus ẽ vitã eteꝛnã ꝓmiſſazʒ.̊ niła ẽ ſatiſfactio q̃ ñ pla
cet deo. nulla ẽ q ñ fit ĩ caritate.i¶ Itẽ ſatiſſactio eſt per
quã reſtituũt᷑ q̃ ſunt amiſſa ꝑ pcẽm moꝛtale.hmõi auteʒ
reſtitutio ñ fit niſi aſſiſtẽte gra ⁊ caritate.⁊ ita vt prius.
l Itẽ ĩ ieiunijs q̃ coꝛpꝰ penitẽtis macerãt offerimꝰcoꝛꝑa
nĩa deo. Sic̃ dr Ro.xrij. Obſecro vos ꝑ miſcdiam dei vt
exhibeatis coꝛꝑa vꝛa hoſtiã viuentẽ.ſanctã.deo placẽteʒ.
rõnabile obſequiũ veſtrũ.& ſatiſfactio dʒ eẽ hoſiia viuẽs
ſancta deo placẽs.ſ̊ ſi debeat ꝑlacẽ:oꝑtʒ ꝙ fiat ĩ caꝛitate.
¶ Itẽ deꝰ ñ reſpicit quãtũ ſ̊ ex quãto.nõ ꝗᷓ quãtitatẽ fa⸗
cti ſ̊ radicis qᷓntacũq;.& ſic ſatiſſactio ñ reſpicit᷑ a deo ſi⸗
ne radice.i.caritate. Itẽ.j.Coꝝ.xiij.Si diſiribuero in
cibos paupeꝝ oẽs facultates meas:caritatẽ aũt ñ habu
ero nihil mibi ꝓdeſt.¶¶ Itẽ nullꝰ damnat᷑ niſi ꝓpt᷑ culpã
Hᷣ ꝓ culpa ꝓ q̃ ſatiſſacit ꝗs ñ dãnat᷑.ſ̊ nullꝰ euadit dãna⸗
tõnẽ niſi ſit ĩ caritate. nullꝰſatiſfacit niſi ꝗẽ ĩ caritate.
Cõt᷑.ſatiſfactõ quã iniũxit eccia tota exteꝛioꝛ ẽ. ñ ex⸗
it ad eẽ ſuũ qð ẽ interiꝰ.ſ.caritatẽ ⁊ fidẽ.q] Itẽ ſatiſfa⸗
ciio iſta qᷓ iniũgit᷑ a ſacerdote:ad h̊ iniũgit᷑ a ſace:dote vt
Eillã diſſoluat᷑ obligatio qᷓẽ ad penã in foꝛo di.ꝗᷓ tał ſa
tiſfactio æbʒ eẽ penał.⁊ qͥntomagis penał tãtomagis ſa
tiſſactio.ſ̊ magis ẽ penał er caritateʒ.caritas.n.oia ſuf⸗/
fert.&̊ magis ẽ ſatiſfſactio er caritatẽ qᷓ; i caꝛitate.q¶ IJtem
cũ ꝗs ñ ↄtritꝰ ↄſitet᷑ pcta ſua.ſi cras ↄteꝛit᷑:ñ oꝑtʒ iteꝝ cõ
fiteri.valet igit᷑ ofeſſio facta ĩ moꝛtali.ſilr videt᷑ de ſatiſ⸗
factõe.l Jtẽ aligs ↄmiſit duo moꝛtalia.pnũ rapie:⁊ ali⸗
ud adulterij.penitet de rapina ⁊ ↄfitet᷑ reſtituet qð ra⸗
puit: a ñ de adulterio. Cũ poſt penitet 2 ↄfitet᷑ adulteriũ
qrit᷑ an debeat reſtituere iteꝝ qð rapuit:an ñ.Si ñ: ſa
tiſſactio ĩ moꝛtali valet. Si ſic:videt᷑ ꝙ rapinã oꝑtʒ ĩ du⸗
plũ reſtituẽ.qð ñ ẽ veꝝ.¶ ItÄẽ baptiſmꝰ receptꝰ ab exñti
in moꝛtali:vtpote ficie accedẽte.valʒ illi q peitet ð moꝛ⸗

tali 2 recedit illa fictio.ſilr videt᷑ de ſatiſfactõe ſcẽa ĩ moꝛ
tali ꝙ valeat qñ penitet de moꝛtali.⸗ Itẽ actio dũ fit eſt.
qũñ vᷣo facta ẽ:ñ cẽ.opꝰ igit᷑ factũ ĩ caritate qñ factũ ẽ:ẽ nõ
ens ⁊ moꝛtuũ ſiẽ̃ factũ ĩ moꝛtali.ꝗᷓ eq̃lis põderis ẽ ſatiſfa
ctio facta ĩ moꝛtali ⁊ ĩ caritate.⸗ Itẽ date elemoſinam ⁊
oĩa mũda ſunt vobis Luẽ.xj.ↄſtat ꝙ ibi loqt᷑ ð pctoꝛibo.
Sp̃t latiſfacẽ ꝗs ꝑ elemoſinã ſine gRa.⁊ hocipᷣʒ b Dañ.
iij.dixit daniel nabuchodonoſoꝛ.pceta tua elemoſinis re
dime.⁊ ↄſtat ꝙ ille erat pctoꝛ magnꝰ.¶ Itẽ Treñ.iij. ve⸗
natione ceper̃t me. Glo. etſi fides deeſſʒ:pena ſatiſfacẽt.
Hᷣ vbi ñ ẽ fides ñ ẽ caritas.&̊ ⁊c.¶¶ Itẽ ad pᷣceptũ diuinuʒ
nõ tenet᷑ bõ ĩ caritate.ſiue.n.ꝗs loco ⁊ tꝑe honoꝛat parẽ⸗
tes ñ exñs ĩ caritate:vel ſabbatũ obpᷣuat: ñ peccat.̊ mil⸗
tominꝰ tenet᷑ mãdatũ ſacerdotis implẽ ĩ caritate.⸗¶ Iteʒ
ſi tenet᷑ ĩ caritate ſatiſfacere.cũ nullꝰ ſciat:vtꝝ ſit ĩ cari⸗
tate.nũꝙᷓ põt ſcire vtꝝ ſatiſſecerit.q̊ ſꝑ dʒ ſatiſfaceꝛe.Si
dicat᷑ ꝙ ↄcluſio ſit vera.ꝗ̊ ſi ſit impoſitũ alicui dare cẽtũ
marcas.nõ ſufficit ſemel daꝛe:ſᷣ oꝑtʒ frequent daꝛe.ĩmo
ſx quſqʒ ↄſtiterit ꝙ dederit ĩ caritate.qð cõſtare nõ põt.
nſio.dici põt ꝙ ſatiſfſactio etiã quantuʒ ẽ de vi noĩs
impoꝛtat diuinã acceptatõʒ ⁊ recõciliatõeʒ cũ deo.⁊ qm̃
ſine gra gtũfaciẽte impoſſibile ẽ ꝑſonã placere deo vl eiꝰ
oꝑa acceptari:iðo nec ſatiſfaceꝛe ẽ ſine caritate.poſſibile
tñ ẽ quẽ er caritatẽ pᷣꝑare ſe ad caritatẽ hñdã ⁊ ſatiſfacti
onẽ faciendã.⁊ ſic dʒz intelligi ↄſiliũ Oanieł datũ nabu⸗
chodonoſoꝛ.vt ſcʒ pᷣparet ſe erogatõe elemoſinaꝝ ad gꝛa
tiã ſuſcipiendã:q̃ ſucepta multiplicãdo elemoſinas pec⸗
cata ſua ſatiſfaciẽdo redimeret.q Ad illð qð obijcit᷑.da⸗
te elemoſinã ⁊c.ſie pᷣt dici.ꝙ oĩa mũdat elemoſina diſpo
nẽdo ⁊ pᷣꝑando ad mũdatõʒ. vel põt dici ꝙ elemoſina cõ
munioꝛi mõ ſumit᷑ ibi qᷓ ʒꝙ ẽ vna ꝑs ſatiſfactõis.⸗l Ad
illò qð pᷣno obijcit᷑. ꝙ ſatiſfactõ iniũcta ẽ exterioꝛ ⁊c. Di
cendũ ꝙ Iʒ ſit exterioꝛ:ſegt᷑ tũ fundam̃tũ interiꝰ.qð ẽ pᷣn⸗
cipalr deo acceptũ ĩ ſatiſſactõne.⸗ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ

magis ẽ penat ſatiſfactõ er caritatẽ ⁊c.dðm ꝙ etſi opus

penale reꝗrit᷑ ĩ ſatiſfactõe:illð tñ ñ ſufficit ſine fundamẽ⸗
to caritatis. Sine.n.fundam̃to nihil ẽ acceptũ deo:qꝛ ſo
lutio debita ſine illa:ẽ ſiẽ debitũ ſolutũ ꝑ monetã repro⸗
bã.Vñ ſatiſfaciẽtibo ĩ moꝛtali pᷣt dici illð Hiere.vj. Iru
ſtra ↄflauit ↄflatoꝛ.i.ſaceꝛdos iniũgens ſatiſfactõʒ:mali
cie eoꝝ ñ ſunt ↄſumpte.argẽtũ repꝛobũ vocate eos.⸗ Ad
hH qʒð obijcit᷑.ꝙ ↄſfeſſio facta ĩ moꝛtali valet ⁊c.dðm int᷑
cauſas ꝗpt q̃s nccia ẽ ↄfeſſio ẽ vna ⁊ potiſſima:vt ↄfeſſor
ſciat in qͥᷣt ⁊ q̃ntis penitẽs deliq̃rit.vt ꝑ ̊ ↄgruã ſciat ap⸗
ponere medicinaʒ.qꝛ ̊ᷓ pcta alicꝰ pñt innoteſci ↄfeſſoꝛi ſi
Dicãt᷑ e caritatẽ:ſuſſic ↄfeſſio q̃ ſcta ẽ a ñ ↄtrito.qtuʒ ad

HB ñ oꝑtʒ iterari ↄfeſſiõʒ a ↄtrito.qᷓtũ aũt ad fructũ miti

plicẽ ꝗ accidit ĩ ↄfeſſiõe pꝑlꝰ valet facta in caritate.vtpote
erubeſcẽtia q̃ ẽ magna ꝑs ſatiſfactõis: erubeſcẽtia pniĩe ẽ
maioꝛis fructꝰ.ĩmo foꝛte nulliꝰ ẽ facta ey caritatẽ.nec g
tia auget᷑ nec plura ↄmoda aſſeꝗt᷑:ſic ſi ↄfeſſus eẽt ĩ cari⸗
tate.4 Ad illð qð obijcit᷑ de reſtitutõne rapine ĩ moꝛtali
⁊c̃.ddᷣm ꝙ qñ ꝗs rapit:deo ẽ iniurioſus⁊ ꝓrio dãnoſus.
vt aũt ſatiſfaciat exigũt᷑ duo.reſtitutio damni ꝓxio:⁊ hbo
noꝛ deo. Reſtitutio fieri põt ĩ moꝛtali:qꝛ fit tmmodo ꝓxi
mo ⁊ ſoluit᷑ ſufficiẽt:lʒ ſit ĩ moꝛtali.de qͥ ñ ꝑtinet ad ꝓrxi⸗
mũ indicare.Sʒ deꝰ honoꝛari ñ p̃t vt dʒ: niſi ab exñtidv
in caritate.nec ei ſatiſffieri ab iniuria ſibi illata. Ecci.v.
Mõ ẽ ſpecioſa laus ĩ oꝛe pcroꝛis.pᷣs.pctoꝛi aũt dixit deꝰ:
qᷓ̃re tu Tc.⁊ idðᷣo bomi ſatiffacẽ pᷣt ĩ moꝛiali:q ñ vidʒ cor.
ſᷣ̊ deo ñ pᷣ̃t.quẽ.n.honoꝛẽ acceptaret deꝰ ab aliqͥ:dũ maẽt
in eiꝰ iniuria.q¶. Ad alið qð obijcit᷑.dðᷣm ꝙ ñ ẽ ſile in ſa⸗
tiſfactõe ⁊ baptiſmo. Maptiſmꝰ.n.ñ ẽ ꝓpꝛie opꝰ baptiʒa
ti ſ̊ dei. Jo.j.Ipᷣe ẽ ꝗ baptizat.Sacerdos.n.n baptiʒat
niſi mĩſterio: iõ baptiſmꝰ ñ ſꝑ ẽ opꝰ hñti caritatẽ.iõ valẽ
pᷣt recipiẽti ĩ moꝛtali q peĩtet.ſic ñ ẽ de ſatiſfactõe.eſt ei
opꝰ ipᷣiꝰ penitẽtis. Ideo lzʒ ſatiſfactio bõa ſit:tñ inutił eſt
erñti ĩ moꝛtali.nec vnꝙᷓ ei ꝓdeſt ad vitã eternã. 4! Adil⸗
lud qð obijcit᷑ de glo. Lreñ.iij. Dicẽdũ:fides dẽ ibi ↄſciẽ
tia pcti.aliqñ.n.hñs grãm ꝑ penã volũtariã ſatiſfacit de
culpa:cuiꝰ nõ hʒ memoꝛiã,.vñ tãtũ valet dieẽ:ſi fides de⸗

„

pal
ſic
gul
lun
it
ẽ
nui⸗
1 e
ſnn
Uenn
nln
at

ſ.

bie
heti

e

n⸗

pa ⁊ a pena.ſ ſiẽ in alijs ſacr̃is vtpote ĩ ſacro altaris:ñ
ncxio reqrit᷑ ꝙ hõ accedat ex caritate vel ĩ caritate.d ſi ſe

¶Mneſtio

ſit:quantũ ſi deſit oſcia. ¶ Ad illud qð obijcit᷑. ñ tenet

bõ adimplẽ mãdata dei ĩ caritate ⁊c.dðᷣm q qñ opꝰ ſatiſ

ſactõis ab hoĩe impoĩt bomi: ñ iõ tenet᷑ ilið opꝰ hõ facẽ
ex caritate ſiue ĩ caritate qꝛ pceptũ.ᷣ̊ ncce hʒ in caritate
facẽ ad h̊ ꝙ ſit emẽdatoꝛiũ ⁊ deo placitũ.¶ Ad illud qð
obijcit. ſi beret ſatiſſacẽ in caritate: opoꝛteret h̊ ſatiſſa⸗
cere ſꝑ.qꝛ ñ p̃t ſciri vtꝝ ſit ĩ caritate an nõ ⁊c.dom ꝙ im⸗
pleto oꝑe ſibi iniũcto: nõ ẽ ncce ill iterare.ſᷣ ſi dubitat
ꝓbabikr ſe do ſatiſſeciſſe: ñ dʒ a ſatiſſactõe ceſſare qᷣuſq;
ꝑ ſigna ꝓbabilia certificet᷑ aliqͥ mõ ſe eẽ abſolutũ a cul⸗

—

quãtũ ex ſe ẽ ſuffieiẽt pᷣpat nec bʒ ĩ aliq remoꝛſ. vz oſcie: ñ
peccat accedẽdo.ſicẽ de ſatiſfactõe. Põt ꝗ dici.ſi oꝑa in⸗
iũcta ab eccia ſine aliqͥ remoꝛſu mnoꝛtal adimpleuerit dũ
mõ ſufficiẽt ppauit ſe ad grãm quãtũ ĩ ſe ẽ:abſolutꝰ ẽ ĩ fo
ro eccie:⁊ ſilr in foꝛo ↄſcie.⁊ ſine pᷣindicio dico:ſilr ĩ ſo⸗
ro dei. ita ꝙ ñ dãnabit᷑ lʒ iterato ñ ſatiſfecerit.lʒ ꝑ bmõi
oꝑa ñ abſoluat᷑ oĩno. Si igit᷑ aligs adimpleat pniaʒ in⸗
iunctã ſine remoꝛſu ↄſcie ex caritatẽ: ñ ẽ ncce ꝙ ſatiſfaci
at itex:nec iudicio ſacerdotis:nec iudicio ꝓpꝛie ↄſcĩe.te⸗
net᷑ t̃ iudicio dei qꝛ adhuc exigit penã ab illo.qꝛ ſatiilſecẽ
caritatẽ.q Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ opꝰ ĩ caritate factuʒ
nõ manet niſi qᷓdiu ẽ in fieri.dðim ꝙ ſʒ ñ maneat ĩ ſe:ma
net tñ ĩ ſuo pᷣmio.ſ.vita etna.opꝰ at factũ i moꝛtali dicit᷑
ſimpłr periſſe ⁊ moꝛtuũ eẽ:qꝛ fruſtrat᷑ a pᷣmio.i.vita eter
na. Vel pᷣt dici.ꝙ lʒ ñ ſint i nata ꝗꝓpꝛia: ſunt tñ ĩ mẽte di
nina.vñ Heb.vj.i õ eſt iniuſtꝰ deꝰ vt obliuiſcatur oꝑis
noſtri ⁊ dilectionis quam oſtendimus in nomine ipius

Membꝛu ſecundũ
Onſequent᷑ q̃rit᷑ ſi pnia ↄpleta in aliqͥ caſu ſit
iteranda.Et pᷣmo querit᷑.qũo ↄpleta in pecca
to ſit iteranda. Scðo.an ↄpleta in caritate ⁊
poſt moꝛtificata ꝑ peccatũ ſit iteꝛanda.Ter⸗
a ſatiſfactoꝛia facta ĩ moꝛtali reuiuiſeãt.

Articulus prunus

Irca primũ ꝓcedit᷑nlla ẽ ſatiſſactio facta æo
e caritatẽ vt tactũ ẽ.g̊ facta ex caritatẽ ñ ſuf⸗
icit deo. iterãda.Ecci.xxxiiij. Hõ ꝗ ieinat
in pet̃is ſuts:⁊ iteꝝ eadeʒ faciẽs.quid ꝓficit humiliado
ſe:oꝛoneʒ eiꝰ ꝗs exaudiet: 4¶ Iteʒ Hierc.iiij. Louate vo
bis nouale ⁊ nolite ſerere ſuꝑſpinas.łᷣ ꝗ pniaʒ iniũctaʒ
facit in moꝛtali:nõ nonat ſibi nouale.i.nõ purgat a pec
catis:ĩmo ſemiat ſuꝑ ſpinas q̃ ſuffocãt ſemẽ. vt habetur
Aath. xiij. Lu. viij. talis pnia inutilis ẽ.ᷓ iterãda ẽ.
Iteʒ dicit Greg.ad illũ ꝗ eſt in moꝛtali pcto. Iteꝝ ſac
quicqd boni potes vt veus illuſtraret coꝛ tuũ ad pniam.
& in peccato moꝛtali nõ eſt pnisa ̊D ad pniaʒ. ſinis.n.nõ ẽ
id qð ad fineʒ nec ecõuerſo ¶¶Cõtra.deꝰ nõ punit idem
bis.h ſi ſatiſſactio etiã facta e caritateʒ eẽt iterãda bis
puniret᷑. non eſt iteranda. Itez alicui imungit᷑ in ſa⸗
tiſſactione peccatoꝝ dare pauperibo centũ maꝛcas:quas
ipſe dat in moꝛtali.Si gᷓ iteranda eſt penitẽtia: iteruʒ te
netur dare centũ.qdð non eſt veriſimile:qꝛ foꝛte nõ babe⸗
ret vnde iterũ tot daret:niſi oĩno depauꝑet᷑. Item eſto
ꝙ aliquis ſatiſfactioneʒ ſibi iniunctaʒ totam in moꝛtali
compleuerit.poſtmodũ cõteritur ⁊ infundit᷑ illi caꝛitas.
videtur ꝙ in hoc caſu non teneatur iterare penitentiaʒ:
quia matrimoniũ carnale de ſilijs illegitimis facit legi⸗
timos. ? foꝛtius eſt matrimoniũ ſpirituale quod eſt cuʒ
anima per caritateʒ coniũgitur dro: de filijs illegitimis
id eſt: æ operibus factis in moꝛtali. facit legitimos.id ẽ
viuiſicant᷑ opera illa bona que prius erant moꝛtna. Et
ita penitentia facta m moꝛtali viuificatur ꝑ caritatẽ ſub⸗
ſequenteʒ.⁊ ita non eſt iteranda. 4 Item Hiere. xxv. Si
attenuatus froter tuus vendiderit poſſeſſiunculã ſuam:
voluerit ꝓpinquus eius poteſt redimere quod ille ven
dicat. Si auteʒ non habuerit proximũ 2 ipſe preciuʒ xo

lxrxxv.
tuerit inuenire: computabũtur fructus ex eo temꝑe quo
vendidit.i.peccauit.vt dicit glo. Frater enim attenuatꝰ
vendit poſſeſſiunculã:qñ per peccatũ moꝛtale amittit cõ
uerſationeʒ ſanctam.ſed precium inuenit ad redunẽdũ:
qñ conterit᷑ ⁊ penitet. ⁊ computant᷑ fructus ex eo temꝑe
quo vẽdidit.i.peccauit.⁊ ita opera bona que fecit ĩ moꝛ⸗
tali efficiũtur fructuoſa ꝑ grãʒ ſequentẽ. &̊ in hoc caſu pe

nitentia facta in moꝛtali nõ eſt iteranda. ¶ Rnſio.ꝙ ſa

tiſfactio completa in moꝛtali eſt iteꝛanda.qꝛ vt tactu eſt:
nec eſt deo accepta:neq; dro recõciliatiua. ꝓpter qð nul⸗

la reputat᷑.¶l! Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ deꝰnon punit bis

⁊c̃. Dicendũ ꝙ hoc eſt verũ ſufficient᷑.iQulla autẽ ſatiſ⸗
factio vel pena iniuncta exiſtenti in moꝛtali ſufficiẽt pu⸗
nit:quia talis reus eſt pene eterne.¶ Ad aliud ddᷣm. q;
ille qui dat centum marcas in moꝛtali ſibi iniũctas non
ſatiſtacit nec eſt abſolutus a penitẽtia iniũcta.nec tamen
ſequit᷑:ꝗ̊ tenet᷑ iterũ dare centũ.ſ̊ tenet᷑ hãc vel aliaʒ pe⸗
nitentia facere iuxta arbitrium eccleſie. ꝗ Ad illð quod
obijcit᷑ in matrimonio carnali ⁊c. Dicũt quidam ꝙ ĩ ma
trimonio carnali non legitimant᷑ omẽs filij illegitimi: S
illi ſolum qui nati ſunt ex illa muliere cum qua vir cõtra
hit matrimoniũ.ſimilit eſt in matrimonio ſpũali. Sunt
enim tria principia operum.videlʒ gra gratũfaciens viꝛ
tus:⁊ talia opera dicũtur ex caritate vel in caritate.Ali⸗
ud principium nulla vel ſola gratia gratiſdata: 7 a tali
principio ſunt opera de genere bonoꝝ facta extra caꝛita
tem. LZeꝛcium principiũ eſt libido: ⁊ a tali prĩcipio ſunt
opera mala. in matrimonio g ſpirituali cuʒ peccatoꝛ pe⸗
nitet ⁊ anima coniũgitur deo:legitimant᷑ ſiue viuifican⸗
tur ſola illa opera que fuerunt ex caritate.gratia cuiꝰ fit
matrimoniuʒ: ⁊ non illa que facta ſunt in moꝛtali. ſᷣ ꝗa
illi qui nunqꝙ fuerunt illegitimi:quia generati ſuerũt ex⸗
iſtente matrimonio cum deo. Propter hoc aliter dicen⸗
dum.ꝙ ſcilʒ filij naturales illegitimi:legitimi fiunt ſuc/
cedente matrimonio carnali. filij autem moꝛtales illegi⸗
timi nequaqᷓ;ᷓ ſuccedente matrimonio ſpirituali.⁊ hoc ẽ
ſcilʒ ꝙ filijo illegitimis carnalibus qᷓ;tum ad eſſe eoꝛum
natur ale nihil deperit ex hoc ꝙ non ſunt geniti in matri
monio carnali. Sed filijs ſpiritualibus illegitimis mul
tum dæperit q;tum ad eſſe moꝛtale.ex hoc ꝙ non ſunt ge⸗
nerati in matrimonio ſpirituali. vnde moꝛtui reputãtur
ideo non poſſunt legitimari.ꝗl Ad illud quod obijcitur.
ꝙ fructus debent computari ⁊c̃. Dicendum ꝙ boc intel⸗
ligitur ſi ſtatim poſt peccati perpetrationem incipiat do⸗
lere ⁊ conteri de peccato. Ab illo autem tempoꝛe quo ſic
conteritur: incipiunt opera valere ⁊ ſibi in fructus ⁊ in
meritum contemplari. Ael poteſt dici.ꝙ fructus cõpu⸗
tantur q;tum ad ſu ꝑexcreſcentiam maloꝛum perpetran⸗
doꝛum: quia merito illoꝛum fructuum non eſi lapſus in
tot ſcelera in quot lapſus eſſet ſi fructus illi nõ fuiſſent.
Aliter dicunt quidam.ꝙ ſicut eſt aliquis furioſus ꝗ ha⸗
bet lucida interualla: ſic eſt aliquis peccatoꝛ qui peccat
paulopoſt peccatum penitet: ⁊ tunc habet caritatem ⁊
facit opera meritoꝛia.⁊ iterum ⁊ iterum peccat:⁊ paulo
poſt penitet ⁊ habet caritatẽ ⁊ facit opera meritoꝛia.
dicit᷑ ꝙ computantur fructus ey eo tempoꝛe quo ven⸗
Didit.id eſt:peccauit.id eſt: illa opera meritoꝛia q ami⸗
ſit in teinꝑe venditõis reſtituũtur ei per penitentia factã
in caritate.

rticulus ſecũdus

Onſequenter queritur. Si iterandu eſt ſatiſ⸗
factio quando completa eſt in caritate ⁊ poſt
moꝛtificata per moꝛtale ſequens. Et videtur
ꝙ ſie ꝗuia ſi moꝛtificata eſt per moꝛtale: remotioꝛ ẽ a vi⸗
ta vel equaliter remota illi que eſt completa. h̊ illa eſſet
iteranda.& ⁊ iſta. Probatio medie.fetus nunq; viuus p
pinquioꝛ eſt ⁊ magis diſpoſitus ad viuificationem qᷓ fe⸗
tus qui prius fuit viuus ⁊ poſt moꝛtificatus ſiue extin⸗
ctus.quia ille viuificatur per opera nature:ille ñ niſi
opꝰ ſupᷣ natura.ſimiliter videt᷑ e fetu ſpũali.q. ZRtẽ legi

Nume. vj. ꝙ ſi coꝛã naz areo moꝛiebat᷑ ſubito ꝗs pollue⸗

bat᷑ caput ↄſectõis eiꝰ.⁊ dies pᷣoꝛi irriti fueꝛãt ſeu fiebãt
qm̃ polluta erat ſatiſfactio eiꝰ.ſi aligs totã pnĩaʒ fece⸗
rit ĩ caꝛitate: ⁊ poſimodũ pcto moꝛtali ↄſentiat:irrita eſi
eiꝰ pnĩa. iterare eã dʒ: ſiẽ naʒareꝰ iterabat votũ eius.
Itẽ Eʒzech. xviij. Si auerterit ſe iuſtꝰ a iuſticia ſua ⁊
fecerit inigtatẽ:oẽs iuſticie eiꝰq̃s fecit ñ recoꝛdabũt᷑. ꝑ⸗
inde ?ẽ acſi ñ feciſſʒ pnĩaʒ.ſ̊ añqᷓᷓ faceret erat obligat? ad
illã.ᷓ adhbuc ? obligatꝰ.⁊ ita dʒ iterare pnĩiaʒ ¶ Cõt.· il⸗
le ↄpleuit pniam quã buit ĩ caritate deo accepta:⁊ illi
recõciliatiua.ꝭ illa ↄpleta nulliꝰ ẽ debitoꝛ: qꝛ oĩno condi
gnã pniaʒ ↄpleuit. ſi decedẽt ſtatiʒ euolaꝛet.ꝗᷓ oĩno ab⸗
ſolutꝰ ẽ qᷓtũ ad foꝝ dei.igit᷑ gcqꝗd illi accidat impoſteruʒ
ꝓ pctis ꝓ ꝗbo oĩno ẽ abſolutꝰ:nullã debet iterare pniaʒ .
¶ Itẽ leuit.xxv. Qui vẽdiderit domũ ſuã infra muros vr
bis:hẽbit licẽtiã redimẽdi donec vnꝰ annꝰ ipleat᷑.⁊ ſi ñ re
demerit ⁊ anni circulꝰ fuerit reuolutꝰ:emptoꝛ poſſidebit
eã:⁊ poſieꝛi imꝑpetuũ.⁊ redimi et᷑ ñ poteꝛit ĩ iubileo.Di
cit glo.in quioꝛibo crimiha tm̃ ſemel ↄcedit᷑ pẽa.ẽ de tali⸗/
bus ñẽ iterãda pnĩa./Rũñſio. ddm ꝓꝙ ſatiſfactõ ↄpleta
in caritate ñ ẽ nccio iterãda:lʒ moꝛtificata ſit ꝑ recidiuũ
niſi q̃tenꝰ pcta redeũt ꝓ gꝗba ſatiſfactũ ẽ ꝓpt᷑ ingtitudinẽ
penitẽtis.In ſuſceptõe tñ pnĩe ð pct̃is ĩ q̃ recidiuauit cõ
fitẽda ẽ in gtitudo ſua ⁊ augm̃tũ ↄtẽptꝰ.⁊ ſi q̃ ſunt alia q̃
reddũt illũ indignũ dĩna gẽa. pt᷑ q̃ illi noua pnia iniu
gẽda.¶j Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ illa q̃ ẽ moꝛtiſicata ẽ remo⸗
tioꝛ a vita qꝙᷓ illa ꝗᷓ moꝛtua ẽ ⁊ nũꝙ; habuit vitã. ꝑ ſilłe de
fetu viuo ⁊ moꝛtiſicato:⁊ illo ꝗ nuqᷓ vixit.dðᷣm ꝙ ſiłe nõ
eſt de oꝑibo nate ⁊ ilł q̃ ſunt ſupᷣ naturã. In nat᷑a.n.oꝛdo
eſt natał a potẽtia vel diſpoſitoe ad actũ ſiue ad habitũ:
Apr qð facił ẽ ꝓgreſſus ĩ hmõi ⁊ ꝑuẽtio ad actũ hꝰ cuiꝰẽ
vita.ſᷣm curſuʒ nat᷑e impoſſibilis ẽ reuerſio a puatõe ad
bmõi actũ vel hĩtũ.Sʒ in his q̃ ſunt ſupᷣ naturã:qꝛ ſũmꝰ
auctoꝛ ẽ agẽs ꝓ bñ̃placito ſue volũtatis:eſi regꝛeſſio a p⸗
uatõe ad hitũ iur nutũ ſue volũtatis.j Ad illð qð obij⸗
cit᷑ de nazareo:ꝙ polluebãt᷑ ⁊ irritabãt᷑ dies ↄſectõis eiꝰ
qñ ꝗs moꝛiebat᷑ eo pñte.dðin ꝙ ̊ intelligit᷑ qñ ꝗs pollu⸗
ebat᷑ ↄſenſu vel actu pct᷑i moꝛtał.ꝑ qð ſigficat᷑ ꝙ moꝛtua
repñtãda ſunt retroacta vana ⁊ irrita qtũ ad meritũ vi⸗
te et᷑ne ſiue głe excellẽtis quã ſoꝛtiẽt᷑ ꝑfecti.Si h̊ extẽdat᷑
ad opꝰ vel exercitiũ ſatiſfactõis:tũc dʒ intelligi nõdũ cõ⸗
pleta ſatiſfactõe.qð pʒ ꝑ G̊ ꝙ dicit:ꝙ qñ polluebat᷑ manẽ
te voto ↄſecratõis.Qñ.n.aligꝗs polluit᷑ pcẽo moꝛtali nõ⸗
dũ ↄpleta ſatiffactõe:ↄſtat ꝙ irrita ẽ pᷣcedẽs ſatiſfactõ q;
tũ ad adeptõʒ remiſſiõis pct᷑i ⁊ ↄſecutõeʒ vite et᷑ne.⸗ Ad
illud qð obijcit᷑ de illo ᷣbo Eʒech̊. Si auerterit ſe ⁊c.di⸗
cẽdũ ꝙ h̊ intelligit᷑ ð auerſiõe finali:vt ex textu pʒ.⸗l Ad
illud qð obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.q; ꝓ pct᷑is grãdibo tm̃ ſemel cõ
cedit᷑ pnĩa.dðm ꝙ h̊ intelligit᷑ de pnia ſolẽni q̃ ſolʒ iniũ⸗
gi illis ꝗ in capite ieiunij eijciũt᷑ de eccia.⁊ eis ꝗq ↄtinuas
faciũt ꝑegrinatões:vel ſꝑ vel vſq; ad tpᷣus determĩatuʒ.
Hec aũut pnia in gbuſdã eccleſijs ñ iterat᷑.⁊ h vult glo.p
dicta.Ael ſic exponi põt.ſemel tm̃ ↄcedit᷑ pnĩa.i.in initõ
qñ pctẽm nouellũ ẽ ⁊ nõ induꝛatũ.Gꝛauioꝛa.n.crimĩa qñ
indurata ſunt nõ recipiũt pnĩam:vt pʒ de pctĩo ĩ ſpm̃ſan⸗

ctũ. pt᷑ hq̊ d̃ Cañ.ij. Capite nobis vulpes ꝑuulas.i.no⸗

uellos hẽticos ↄuertite.vndurati.n.in hẽſi ñ ↄuertunt᷑.
vñ poeta.Pꝛincipijs obſia ſero medicina parat᷑.Cũ ma

la ꝑlõgas ↄualuere moꝛas.

Articulus tercius
Onſequẽt᷑ q̃t᷑. vtꝝꝑ oꝑa ſatiſfactoꝛia facta in
moꝛtali adueniẽte caritate viuificẽt᷑ ⁊ ↄputẽt᷑
in ſoꝛtẽ. nõ:videt᷑.qꝛ qð nũqᷓ vixit nec vllo
mo Muit: nec ẽ a pꝛincipio viuẽte: nilo mõ ẽ poſſibile ad
vitã.tale ẽ opꝰ factũ ĩ moꝛta li.q¶¶ Itẽ nullũ opꝰmutat oꝛi
Genenus 5 enĩ fit ĩ moꝛtali ñ põt fieri ĩ caritate:neq; qð
it ĩ caritate põt fieri ĩ moꝛtali.̊ qð fit ĩ moꝛtali ñ põt eẽ
meritoꝛiũ neq; ſatiſfactoꝛiũ: cuʒ nullũ ſit meritoꝛiũ niſi
factũ in caritate. 4! Itẽ pctoꝛ er ca ritatẽ eſt debitoꝛ pene

eterne.̊ de infinito nihil põt adimi.quantãcũq; penam

ſuſtineat ſꝑ tenet᷑ ad eqlẽ.igit᷑ nihil qdð facit ĩ moꝛtali illi
cõputat᷑ ĩ ſoꝛtẽ.¶ Cõt᷑.lʒ nullũ pcẽm remanet impunitũ
tñ ĩ om̃i punitõe culpe miſcðvᷣit᷑ agit dñs puniẽs citra ↄdi
gnũ.Sʒ ſi pctoꝛ añ receptõʒ gẽe punitꝰ eẽt oꝑibo ſatiſfa⸗
ctõis ſupᷣ ↄdignũ.niſi illa oꝑa ↄputarẽt᷑ illi ĩ ſoꝛtẽ aliq̃n⸗
tulã:in niło videret᷑ dñs agẽ miſcdit᷑ cũ eo.qj Itẽ ĩ qᷣcuq;
ſtatu ẽ hõ dũmodo hẽat vſuʒ rõnis:gꝗcꝗd mali facit cõpu
tat᷑ illi ĩ penã ⁊ demeritũ. ſi dñs ẽ ꝓnioꝛ ad miſerẽdũ qᷓ
ad puniẽdũ:videt᷑ ꝙ ĩ qcũq; ſtatu ſit:ꝙ gꝗcqd boni agit il⸗
li vebeat ↄputari ĩ meritũ ſiue pene diminutõʒ.g ſi ſatiſ⸗
faciat ĩ moꝛtali:oꝑa illa debẽt illi ↄputari ĩ meritũ ⁊ ma
xime adueniẽte gẽ'a.¶! Itẽ minimũ bonũ ẽ maiꝰ bonũ qꝙᷓ
maximũ malũ.̊ minimũ bonũ dʒ ꝓueĩre cuicũq; ĩ maiꝰ
ↄmodũ:qᷓ; malũ maximũ ĩ dãnũ.⁊ ita in maiꝰ meritũ cõ⸗
putari ꝙᷓ illð ĩ dãnũ. O/Rñnſio. Dicũt ꝗqdã ꝙ ĩ ſatiſfactõe
meꝛet᷑ penitẽs remiſſiõz pene ⁊ collatõʒ głe.⁊ h veꝝ eſt ſi
opleta ſit ex vel ĩ caritate.Oicunt et᷑ ꝙ oꝑa ſatiſfactoꝛia
facta ĩ moꝛtali adueniẽte ga viuificãt᷑ ⁊1 ↄputãt᷑ in ſoꝛteʒ
qtũ ad remiſſiõʒ pene:nõ qᷓtũ ad collatõʒ głe. Hanc aũt
opinionẽ eſtimo falſaʒ ⁊ repꝛobãdã.cũ illð qð nlło mõẽ
a pricipio viuẽte:nlło mõ ſit poſſibile ad vitã.tale ẽ opꝰ
moꝛtuũ oĩno.il Alit᷑ ꝗ̊ᷣ dðᷣm. ſcʒ ꝙ opꝰ ſatiſſactoꝛiũ ẽ me
ritoꝛiũ vite et᷑ne.qꝛ ⁊ deo acceptũ ⁊ ei recõciliatm̃. vñ õʒ
ꝙ fiat ĩ caritate.i 2ã ſi fieret i moꝛtali ñ eẽt acceptũ deo:
neq; recõciliatm̃ illi.neqʒ viuificat᷑ gra ſine caritate ſub⸗
ſequẽte.il Ad illð qdð obijcit᷑ prio ð .ꝙ ſi ꝗs puĩat ſe ſu⸗
pra ⁊dignũ ĩ moꝛtali.niſi pena q̃ punit ſe ↄputet illi ĩ ſoꝛ
tẽ:nõ videt᷑ ꝙ dñs agat cũ eo miſcðit.dðm ꝙ eũ pctoꝛ ñ
ſit dignꝰ pane qͥ veſcit᷑:lʒ nõ ↄputet᷑ ĩ ſoꝛtẽ vei qtũ ad ad-
eptõʒ gle vel remiſſiõzʒ pene:nipilominꝰ miſcðit agit cuʒ
eo dñs oꝑa facta er caritatẽ alit remunerãdo. nullũ eniʒ
bonũ erit irremuneꝛatũ a do.de h̊ hẽbit᷑.j.q Ad illð qð
obicit᷑.ꝙ malũ ſꝑ ↄputat᷑ in penã ⁊c. dm ꝙ h reqrii di⸗
uina iuſticia qᷓ nullũ malũ reliꝗt impunitũ.cꝰ rõ c.qꝛ ſic
malũ q̃cũq; rõne ⁊ mõ fiat:demeritoꝛiũ ẽ ⁊ dignũ puniti
one.ſic bonũ niſi debitis oꝛnet᷑ circũſtãtijs.merito ⁊ nu⸗
mero minꝰ ẽ acceptũ.Ad h.n.ꝙ aliꝗd ſit bonũ meritoꝛiũ
ncce ẽ ꝙ ſit de genẽ bonoꝝ ⁊ ꝙ fiat ĩ caritate ⁊ ꝓpt fineʒ
debitũ ᷣm deũ.hoꝝ ſi altero careat: vt ſi ñ ſit de genẽ bo
noꝝ:vel fiat er caritatẽ:vel ꝓt᷑ indebitũ finẽ: merito ca
ret ⁊ qñq; demeritoꝛiũ reputat᷑.⁊ ꝓpt᷑ ̊D iuſto dei iudicio
malũ ĩ qᷣcũq; ſtatu fiat dignũ ẽ punitiõe.⁊ bonũ niſi fiat
eo mõ qͥ dz iuſte careret remũeratõe. nec ĩ ſoꝛtẽ meriti cõ
putat᷑.malũ ꝗ̊ qꝛ nulla ↄditõe p̃t fieri ꝗn ſit demeritoꝛiuʒ
imputat᷑ in penã.bonũ qꝛ ñ ſꝑ bono mõ fit:frequẽt nõ re
putat in meritũ.i¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ minimũ bonũ
ẽ maius bonũ qꝙᷓ ⁊c.dðm ꝙ hq̊ intelligit᷑ de bono facto ex
vel en eenurv etna.

embꝛü terciũ

Onſequẽt q̃rit᷑ad ꝗ ẽ vtił pnĩa fcła ex ca⸗
ritatẽ.Et dẽ ꝙ ad tria.ſ.bonoꝝ tꝑaliũ mi⸗
tiplicatõʒ.⁊ gẽe acꝗrẽde habilitatõeʒ.⁊ pe/

tꝑaliũ multiplicatõʒ. Scðo.ſi ad gẽe bñde babilitatõeʒ.
Tercio.ſi ad pene et᷑ne diminutõʒ.

Articulus pꝛimꝰ

ſiderat vias meas ⁊ ↄnectos greſſus meos di
4Anumerat. Glo.nulla bõa vel mala ſunt ſine re

tributoe.& bona facta in moꝛtali ñ ſunt ſine retꝛibutione
ſ bona remunerãda qͥdãmodo ſunt meritoꝛia.ſ.boni et⸗

ni.̊ boni tꝑał.qj Stẽ.iij. Reg.xxj.iQõne vidiſti AUchab

bumiliatũ coꝛã me.igit᷑ qꝛ huiliatus ẽ mei cã: nõ inducã

malũ in diebo eiꝰ.verbũ dñi ad Heliã. achab qui erat

ydolatra ex humiliatõe penali meruit ſiberatõz a malo

pene.⁊ ita ĩ pcto moꝛtali bonũ tꝑale meꝛuit. ¶¶ YIẽ ezech.
xxix.Ecce ego dabo nabuchodonoſoꝛ terrã egipti ⁊ acci
piet mititudinẽ eiꝰ:⁊ depdabit᷑ manubias eiꝰ ⁊ diripiet

ſpolia eiꝰ:⁊ erit merces exercitui eius ⁊ oꝑi qͥ uiuit ad/

ne et᷑ne diminutõʒ. Prio g q̃rit᷑ ſi valet ad

Irca pᷣmũ ſic ꝓcear̃.ſuꝑ illð Job.xxx.Ipᷣe cõ

—

—

i
i
1⸗
1,

ſl⸗
iſ⸗

ald
69
he
ſtſi
ne;
lut
ſöi

4
5
a;
e
ni
de

c
mi⸗
pe⸗/

z

¶WMueſtio

nerſuz Cyrũ.2 ſtat tã ¶ Qabuchodonoſoꝛ qᷓ ereꝛcitus

eiꝰ ĩ iſidelitate erat:⁊ tñ egiptꝰ datꝰ ẽ ei ꝓ mercede.⁊ ita
ĩ moꝛtali meruit bonũ tꝑale.. Itẽ Exo.xx. Honoꝛa pa⸗
trẽ tuũ⁊ mrẽz tuã vt ſis lõ.ſu.ter.aut h̊ d bñ̃ti caꝛitateʒ
aut ñ. videt᷑ ꝙ ñ hñti:qꝛ hec remũeratõ ꝑua eẽt hñti cari⸗
tatẽ cui debet᷑ vita etna.̊ honoꝛãs pꝛẽeʒ ⁊ můeʒ ey caꝛita
tẽ meꝛet᷑ bonũ tꝑale. Ite ð hby poctis diẽ dñs ꝗ qꝛũt glo
riã ꝓpriã Max.v.⁊.vj. Amẽ dico vob receper̃t mercedẽ

ſuã. q qdẽ merces ẽ bonũ tꝑale.4 Itẽ ſi niła remũeratio

fiẽt bnſaciẽti ĩ moꝛtali: eq̃tr ſe br̃et iudex ad illũ ꝗ nullũ
bonũ facit:a ad illũ ꝗ mita bõa ĩ moꝛtali. nilłi pctoꝛi cõ
ſulẽdũ eẽt ꝙ aliqd boni facẽt dũ eẽt ĩ moꝛtali.¶ Itẽ bona
oꝑa fcta ex caritate meritoꝛia ſũt vite et᷑ne.⁊ ẽ vita etna
incõpabilr maioꝛ ꝙᷓ caritas vel eiꝰ opa. & ſi minꝰ bõa ꝑ
meritũ ad lõge maiꝰ bonũ attigũt:młtofoꝛtiꝰbõa oꝑa fa
cia er nata:vł ſola vel cũ ga gtiſdata:attingũt ꝑ meritũ
ad bõa tꝑalia q̃ ſũt minꝰ bõa. Aldelioꝛes.n.ſunt natales
potẽtie ex ꝗbo ſant oꝑa de genẽ bonoꝝ ĩ moꝛtali: q; bona
tꝑalia extioꝛa. Ytẽ q̃tuoꝛ ſunt gdꝰ bonoꝝ· eſt eĩ bonuʒ
gle qð ẽ ĩ ſumo gdu.⁊ bonũ gre gtũfociẽtis qð ẽ ĩ ſcðo
bonũ ð genẽ bonoꝝ qð ẽ ĩ tcio.⁊ bonũ tꝑale qð ẽ ĩ q̃ꝛto
Sʒ bonũ gr̃e tũfaciẽtis ꝑ meritũ ad bonũ gle attingit·
g młtofoꝛtiꝰ xe genẽ bonoꝝ attigit ꝑ meruũ ad bonũ tẽ⸗
ꝑale.qð ẽ minꝰ bonũ.i Itẽ oẽ malũ opꝰ ẽ dignũ pẽᷣa apð
deũ.ᷣ cũ deꝰ ꝓnioꝛ ſit ad remũerãdũ ꝙᷓ ad puniẽdũ: om̃e
bonũ opꝰẽ dignũ pᷣmio apð crũ. Siẽ ſuꝑ illð Aggei.j.
Semiĩaſtis młtũ ⁊ ituliſtis paꝝ:dic glo.qdã ſeminãt mł
tũ ⁊ paꝝ metẽt. qꝛ ſi int młta pcta aliq oꝑa faciũt iuſta:

ñ ẽ iniuſtꝰ de ꝓpt mira mala pancoꝝ bonoꝝ obliuiſca⸗
tur: ̊ fac eos meteꝛe ⁊ ĩ boꝛꝛea ↄgregare q̃ ĩ boa fra ſeini
nauer̃t. Ecce plane br̃.ꝙ ꝗꝓpt᷑ aliqͥ bõa ĩ moꝛtali facta re⸗
mũerãt᷑ bõa tꝑalia.i¶ IZtẽ ꝓuer.viij. Ego diligẽtes me di⸗
ligo.qᷓ magis diligẽtes me magie diligo.qꝛ od ſimplr ſe⸗
qt᷑ ſimptr:⁊ ad magis magis. Sũt ̊ duo ĩ pct᷑is moꝛta⸗
liba ꝑ oĩa pares.⁊ ꝙtũ ad diuitias ⁊ qᷓtũ ad pct̃n: exce⸗
pto ꝙ vnꝰ dat elemoſinas ꝓ deo:aliꝰ nihil dat.ille ꝗ dat
magis diligit:qꝛ diligit ⁊ affectu 2 effectu:cũ eius mẽbꝛa
nutriat.qᷓ deꝰ magis iſtũ qᷓ aliũ diligit.ſ̊ ñ magis affetu
cũ ſeipᷣo diligat vtrũq; q̊ magis effectu fute.ſ.gle.q̊ pñti
ſcʒ tꝑali.¶ Itẽ eſto ꝙ aſigꝗs ꝗ fuit ĩ caritate młta oꝑa bo
na fecerit.poſtmodũ peccauit moꝛtalr: ⁊ mõ ĩ pcto mor⸗
tali foẽ młtas elemoſinas ꝓ deo.Querit᷑ q oꝑa ſint ma⸗
gis efficacia ad aliqð bonũ obtinẽdũ a deo.an preterita
meritoꝛia q̃ ſunt moꝛtificata ꝑ pcẽm: an iſia pñtia q̃ fũt
in moꝛtali.Et videt᷑ ꝙ meritoꝛia moꝛtificata minꝰ ſũt ef
ficacia:qꝛ ĩ moꝛtificatõe eoꝝ offenſusẽ deꝰ: ⁊ ĩ iſtis pnti
bus ñ offendit?᷑. iſta pñtia q fiſt ĩ moꝛtali magis ſunt ef
ficacia. ſᷣ ↄſtat ꝙ p̃ᷣterita moꝛtificata efficaciã bñt aliꝗd
obtinẽdi a dro.vñn.j.Reg.xiiij.g̊ ne JYonathas moꝛiet᷑ q
ſec ſalutẽ hãc magnã ĩ iſrł.ᷣ nephas ẽ.⁊ dic ibi glo.mul
ũ trãſacta bona iuuãt. niſi pᷣterita bõa iuuiſſent:ĩminẽ⸗
tia mala ñ euaſiſſz. ¶ Itẽ. j. palip.xix. dixit Jen ꝓpha ad
JYoſaphat. Impio pᷣbes ouxiliũ ⁊ his q oderũt dñm omi
citia iũgeris:⁊ idcco irã dñi merebaris.ſᷣ bõa oꝑa inuẽ⸗
ta ſunt ĩ te.pʒ ꝗ̊ ꝙ pᷣterita bõa ꝑ petm obtinent aliqð bo
nũ a do.ſilr videt᷑ qĩ pcto moꝛtali facta obtinent aliq
õt᷑.dic augꝰ.ꝗ ẽ ĩ pcto moꝛtali indignꝰẽ
pane qᷣ veſcit. Sĩ illo ſtatu ñ p̃ mereri panẽ qͥ veſcit᷑. plꝰ ẽ
eni mereri qᷓ eẽ dignũ. Itẽ ꝗ nibil ẽ ĩ ↄſpeciu dei: opud
illu nibil meret᷑.h̊ pctoꝛ nibilẽ ĩ ↄſpectu dei.pᷣs.Ad mhi
lũ deductꝰ ẽ ĩ ↄſpectu eiꝰ malignꝰ.¶¶ IJItẽ Sap.·xiiij. ſiliteꝛ
odioſunt deo impiꝰ ⁊ impietas eiꝰ.ſᷣ impietas oĩno diſ⸗
plicet deo. ̊ ⁊ impiꝰ.ſ̊ ꝗ oĩno diſplicʒ deo: nihil meretur
apud illũ.¶ Itẽ oꝛganuũ ñ viuũ nibil meret᷑ i oꝑatõe qua
. illo oꝑat᷑:vt ligo vel ſecuris.ſᷣ pctoꝛ ẽ oꝛganũ ñ viuũ.

¶ IJtẽ. j. Coꝝ.xiij. Si diſtribnero ĩ cibos panpeꝝ oẽs
acultates meas ⁊c. caritatẽ at᷑ ñ habeo nibil mibi ꝓdeſt
&Onec mala patiẽdo nec bõa agẽdo p̃t ꝗ mereꝛi e caꝛita
teʒ. ¶ IZtẽ boa pᷣuoꝝ ſunt bõa dñoꝝ. ᷣ ꝗ facẽ pctm ſᷣuus ẽ
pcri ⁊ dyaboli.̊ bõa q̃ fit ĩ pcẽo moꝛtali emiciunt᷑ dya⸗
boli. ꝑilla ñ meret᷑ gs aliqð bonũ apud deum.4l Item

lxxxv.

Oſee.viij. Culmꝰ ſlãs ñ ẽ ĩ eis.i.ĩ pcroꝛib.germẽ ñ facit

faꝛinã.ꝙ ſi effecerit:alieni ↄmedẽt eã.ibi glo.Si aliquid
boni fecerit demones auferẽt:qꝛ iacta ſemia volucres ce
li ↄmedẽt.g̊ bonuʒ qð fit ĩ moꝛtali deuoꝛabit᷑ a dyabolo.
&̊ nẽ meritoꝛiũ alicꝰ boni apð deũ.¶ INiẽ yſa.i.Cũ młti⸗
plicaueritis oꝛoneʒ ñ exaudiã.manꝰ eĩ vẽe plene ſũt ſan
guiĩe. ᷓ oro ĩ pcto moꝛtali ñ ẽ exaudibit᷑.̊ ñ ẽ meritoria.
Solet.n. dici.ꝙ exaudire ẽ ad meritũ audire.i¶ Itẽ Eg⸗
gei.j. Semĩaſiis młtũ ⁊ ĩtuliſtis paꝝ·ẽᷣ pcim moꝛtale fa
cit ꝑuã meſſiõʒ rñdẽ młte ſemĩatoi. ñ ẽ ibi meritũ recte
merẽdi.qꝛ pᷣmiũ lõge maiꝰ dʒ eẽ qᷓ meritũ.ij SItẽ qꝛ boni
ſumꝰ bonũ facimꝰ.ᷓ ad bõa oꝑa meritoꝛia exigit ĩ meri⸗
to dignitas ſubiacẽs.ſ.oꝑantis: qᷓẽ boĩtas alia qᷓ boĩtas
nate. F ĩ illo ꝗ ẽ ĩ pcto moꝛtali niła tał dignitaoẽ. Sĩ ta⸗
li ſtatu ñ pᷣt mereri aliqd bonũ nſio.ad h̊ dicũt alie
ꝙ ẽ triplex merituʒ.ſ.odigni.ↄgrhi.a interpᷣtatm̃.dicũt
ĩ H merẽt᷑ neqʒ merito ↄdigni neqʒ ↄgrui ſᷣ merito int⸗
pᷣtatiuo. Et reuera meritũ interpᷣtatm ñ ẽ meritũ:ſ̊ dici⸗
tur meritũ interpᷣtatm̃: qꝛ largitas dina bmõi remũerat
bõa ac ſi eẽnt meritoꝛia. vñ bmõi oꝑa ex valoꝛe ſuo ñ re⸗
munerãt᷑:ſᷣ ex dĩna liberalitate.⁊ ꝗpt᷑ h̊ bonũ ẽ pctoꝛi ſꝑ

bñfacẽ: iᷓuis niła merita eiꝰ regrãt qᷓ remunerãt᷑ a veo.
Alit dicũt alig.ꝙ ẽ mereri de ↄgruo:⁊ de ↄdigno.pctor

de ↄdigno nihil meret᷑ apð deũ:de cõgruo tñ mereri põt.

pcx᷑oꝛ at qñq; fac opꝰ bonũ ĩ genẽ ad głaʒ ſuã dando ele⸗

moſinã ꝓpt vanã glam.2 ex Hope ñ meret᷑ niſi penaʒ: qa

pcedit er ↄtumelia creatoꝛis: cꝰ gr̃a oĩa bõa fieri debẽt.
Aliqñ foc aliqð bonũ ĩ genẽ ad glam dei ⁊ ꝓt eiꝰamoꝛẽ
q̊ mouet᷑ ad bonũ buiꝰ.⁊ ñ p̃t eẽ ſine aliq a Ktiſdata.

7 bmõi opa ſunt aliq̃ͥ mõ deo accepta:⁊ idðo meritoꝛia de

gruo. NHec at᷑ opio videt᷑ mibi tenẽda. Dicẽdũ ̊ q oꝑa

facta ĩ moꝛtali qũq; ſunt meritoꝛia de ↄgruo bonoꝝ tꝑa⸗
liũ.vt qñ fiũt ex motu dini amoꝛis ⁊ ex gra gtiſdata.qñ⸗
q; ralẽt ñ qꝛ ſunt meritoꝛia:neq; ð ↄdigno:neq; de ↄgruo
Hᷣgqa dina largitate remunerant᷑.Leuit.xxvj.Si mãdata
mea feceritis:dabo vobis pluuias tꝑibus ſuis.hoc dice

bat᷑ ꝓplbo legali ſuiẽti dro ex timoꝛe puili. Yſa. j. Si audi

eritis me ⁊ mandata mea ſeruaueritis: bona terre ↄme⸗
xtis. ꝗ Ad illð &̊ qð primo obijcit᷑. ꝙ pctoꝛ nõ ẽ dignꝰ
pane ⁊c̃. Dicendũ ꝙ h̊ dr̃ qꝛ nihil meret᷑ ex ↄdigno.⁊ hoc

ſonat verbũ aug.q; nõ eſt dignus pane. 4 Ad illð qð ob

ijcit. peccatoꝛ nibil dr eẽ ĩ ↄſpectu xi. Dicendũ ꝙ hoc
dicit᷑ fomꝑatiue.i.merita eius nulla ſunt reſpectu meri⸗

ti iuſtoꝝ in ↄſpectu dei.meritũ aũt peccatoꝛis ẽ oĩno im⸗
pꝛopoꝛtionabile merito qð fit ex caꝛitate: ſicut linea pun
cto.il Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſiir ſunt odio impiꝰ ⁊ impi
etas. Dicẽdũ ꝙ illud ꝑ ſe intelligit᷑ ſᷣm ꝙ ↄſiderat᷑ impiꝰ

in abſtractõne a natura bona ⁊ ga quacũq;:etiaʒ gtiſ⸗
data.a qua natura cũ gr̃a gratiſdata facit oꝑa de genere
bonoꝝ.vñ reuera impius inqᷓtũ talis nihil meret᷑.qñqʒ
tñ a natura bona illius 1 gẽa gtiſdata aligd meret᷑: ſaltẽ
e congruo.ql Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ in ſtatu taliẽ q̃i or⸗
ganũ nõ viuũ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ nõ viuũ duplr dr̃. NQegatie
vt ꝙ nec viuit nec eſt natũ viuere.⁊ priuatiue vt ꝙ nõ vi⸗
uit ſ̊ natũ ẽ viuere. ꝑ primũ non meret᷑ neqʒ de congruo
neq; de condigno.ꝑ ſecũduʒ ↄtingit mereri de ↄgruo:eo
ꝙ nõ oino eſt ibi priuatio vite. immo cũ moꝛte ẽ vel vita
aliquo mõ:qꝛ volũtas oꝑandi bonũ mota ab amoꝛe dini
no. vñ ẽ aliqͥ mõ vnita teo.4. Ad illð qð obijcit᷑. ꝙ ſi diſt
buero nihil mihi ꝓdeſt. ꝙ h̊ intelligit᷑ ꝙtũ ad meritũ vite
eterne.¶ Ad illð ꝙ bõa facta ĩ moꝛtali ſunt ipᷣiꝰdy aboli
c. Dicendũ † H̊ͥ argumẽtũ ñ valet:ꝗ fac̃ pctm fᷣuꝰ ẽ dya
boli.ᷓ bõa q̃ ſoc tũc ſunt dyaboli.qꝛ ñ ita ẽ fuus dyabo
li ꝗn ⁊ Fuus di.⁊ põt facẽ aligꝗd aliqͥ mõ accepiũ deo:ꝗa
1 ipſe dyabolꝰ ẽ pᷣuus dei ⁊ ſeruit qnq; ad nutuzʒ dei. vñ
Job. xl.Qũqd feriet tecũ pactũ ⁊ aceipiẽs e ſeruũ ſem⸗
piternũ.vñ ꝗ eſt in moꝛtali cũ ſit ſeruꝰ dyaboli põt facẽ
aligd boni qð dei eſi.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ſi ꝗd boni ſa
ciũt emones auſferũt ⁊c̃. Dicendũ ꝙ h̊ dicit᷑:qꝛ demoẽs
maximã vtilitatẽ hmõi oꝑis deſtruũt.ſcʒ quam aſſeque⸗
ret᷑ niſi dyabolus ⁊ peccatũ impediret.¶ Ad illð quod

5
8

5
—

obijcit᷑. ꝙ cũ młtiplicaueꝛitis ⁊c.dðm q cũ dẽ ñ exaudiã.
IYbi nõ.ꝙ oꝛo facta ĩ pcto qᷓtũ ẽ de ſe:ñ ẽ exaudibilis ꝑſe
cte ſiue ad plenũ.⁊ h̊ nõt hec pᷣpoſitio ex: qᷓẽ nõ augmẽti
ſiue ↄpletõis.vel ñ exaudiã.ſ.meriti ↄdignitate.⸗.Ad il⸗
lud aggei.j.Semĩaſtis multũ ⁊c̃.vbi dꝛ.ꝙ pᷣmiuʒ ẽ lõge
maiꝰ ꝙᷓ meritũ.ddm ꝙ h̊ verũ ẽ qñ meritũ ẽ de cõdigno.
vt qñ as meret in vel ex caritate. Et pᷣt addi ꝙ ſemiatio
illa dr opꝰ factũ ĩ moꝛtali.Et dẽ multa ñ ᷣm actũ: ſ̊ Fᷣm
hĩtuʒ.ſiue qꝛ ſi ñ eẽt pcẽm moꝛtale ĩ q̊ fiebat: attigiſſz ad
pᷣmiũ eternũ. Vel pᷣt dici ſemiatio opꝰ factũ in vel ex ca⸗
ritate qͥ ĩ veritate multũ ẽ ĩ merito.tñ parũ metit᷑ ſiue ĩ⸗
fert᷑:qꝛ ꝑ moꝛtale ſequẽs anihilat᷑.¶¶q Ad illð qð obijcit.
ĩ merito exigit᷑ bonitas alia ꝙᷓ illa qᷓẽ nat᷑e ⁊c.dðm ꝙ;
pᷣ verũ ẽ ĩ merito ↄdigni.Silłr foꝛte ĩ meꝛto ↄgꝛui vbi re⸗
qrit᷑ gra gtiſdata addita nate.In merito aũt interpᷣtati⸗
uo foꝛte ſufficit bonitas nate q̃ ſolet dici gůa gtiſdata re⸗
ſpectu nat᷑e ſimptr. Pret᷑.in pluribo exñtibo ĩ moꝛtali vt
frequẽt᷑ accidit:ẽ aliqð bonũ additũ bonitati.¶ Rõnes
inducte ꝓ alia ꝑte veꝛe ſunt.qꝛ vt tactũ ẽ:oꝑa facta ĩ moꝛ
tali ſunt meritoꝛia:qñq; merito ↄgrui: qnq; merito int⸗
p̃tatiuo.l Ad h̊ qdð querit᷑.vtꝝ bona oꝑa facta in cari⸗
tate ⁊ pꝰ ꝑ pctm moꝛtificata ſint magis meꝛitoꝛia:qᷓ; ope
ra de genẽ bonoꝝ facta ĩ moꝛtali.dᷣm oꝑa bona facta in
caritate ⁊ poſt moꝛtificata ꝑ ipᷣm moꝛtale:ñ plus valent

actu q; oꝑa bona facta ĩ moꝛtali.ſ̊ᷣ plꝰvalẽt potentia.qm̃

pñt redire ad valoꝛeʒ efficientis ꝑ reditũ caritatis. ⁊ ſie
fiũt meritoꝛia ſicut priꝰ.ſᷣ bona qꝗᷓ fiũt ĩi moꝛtali nlło mõ
pñt.¶¶ Ad h̊ qð obijcit᷑.ꝙ deꝰ offenſus ẽ ĩ hoꝝ moꝛtifica
tione ñ ĩ illoꝝ oꝑatõe.dm ꝙ ñ ſunt efficacõꝛa rõne illa
q̃ ꝰ offendit᷑ illoꝝ moꝛtificatõe:qꝛ ñ rõne q̃ ſunt moꝛti⸗
ficata:hᷣ rõne q̃ ſunt poſſibilia ⁊ apta ad vita:q̃lia ñ ſunt
alia qᷓ moꝛtua ſunt ſimpłr. 4! Ad illð qð obijcit᷑. ꝙ bona
p̃ᷣterita moꝛtificata valẽt ⁊ meritoꝛia ſunt. õt dici ꝙ h
verũ ẽ de merito nt —„
rticulus ſecũdus
Vnſequẽt᷑ q̃rit᷑.ſi bmõi oꝑa valẽt ad habilita
tõeʒ ad grãm. e ſic:videt᷑ ꝑ h.ꝙ virtꝰ politi
ca q̃ ẽ ex frequẽti bñ agẽ: habilitat ad bõa ꝗᷓ⸗
