finiat eẽ accñtis naturale: nõ tñ diffinit illud pm ꝗ; vir⸗
tute diuina eſt ſupra naturã.ſ. nõ in ſubiecto. Preterea.
ineſſe nõ diffinit ꝓprie loquẽdo eẽntiam accñtis:ſᷣ prout
concernit modũ eſſendi.vnde cum dicit᷑ eſſe accñtis ẽ in⸗
eſſe:hoc veruʒ eſt ᷣm ꝙ dicit modũ eẽndi.vnde ga modꝰ
eſſendi eſt extra rein: nõ de eſſe rei ſimpłr. ex ſeꝑatiõe hꝰ
eſſe nõ deſtruitur eſſe ſimpłr. ¶¶ Ex hoc pʒ rñſio ad illud
quod obijcitur.ꝙ accidentis eſſe ſine ſubiecto claudat in
ſe duo oppoſita ↄtradictoꝛie.qð non eſt verum.ſolũmodo
enum in ſe claudit eſſe ſimpłr ⁊ non eẽ ſᷣm hunc modũ.ſ.
modũ ineſſendi.¶ Ad aliud dðᷣm. ꝙ ratio dicit᷑ młtiplꝰ.
Vno modo dicitur ratio diffinitio.alio modo dicit᷑ mo/
dus eſſendi.⁊ ſic ſumitur ratio ſᷣm ꝙ dicitur ratio accñ⸗
tis eſt eſſe ĩ ſubiecto:⁊ ſubſtantie eſſe ꝑ ſe. Lercio modo
oꝛdinatio in fineʒ. Item eſt aliquid facere duptr. ᷣm viã
modũ nature:⁊ ſupra viam ⁊ moduʒ nature.ſiue ſuma

tur facere primo modo ſiue ſecũdo modo.facere aliquid

ꝑticipare rationẽ alicuius primo modo ſumptaʒ:eſt cõ⸗
uertere vnum in aliud ſimpłr. Secũdo modo ſumẽdo ra
tioneʒ ⁊ facere ſᷣm viam nature: facere aliquid ꝑticipaẽ
rationeʒ alicuius:non eſt conuertere vnum in aliud ſim
pliciter lʒ ex ↄſequenti.quia lʒ ad modũ eſſendi ꝓpꝛium
alicuius ſit aliud: nõ tamen modus iſte eſt illud.v.qᷓ.bñ
ſequitur modus huius eſſendi eſt eſſe ꝑ ſe: igitur hoc eſt
ſubſtantia.mhilominus quia modus iſte nõ eſt ſubſtan⸗
tia.facere aliquem ꝑticipare modum iſtum: nõ eſt facere
illum ſubſtantiam niſi ex cõſequenti.quia ſequit᷑. cuius
eſt modus iſte illud eſt ſuba.Sʒ ſumendo facere ſecundo
modo ſcʒ ᷣm viam mirabileʒ ſiue ſupra naturam:faceꝛe
aliquid participare ratõz ſecũdo modo dictam:neq; ẽ cõ
uertere vnum in aliud ſimpir neq; ex conſequenti.quia
auctoꝛ nature poteſt dare alicui modũ eſſendi vnius alij
non cõuertendo aliquo modo vnũ in aliud. Teꝛcõ modo
ſumendo rationem ponere aliquid ꝑticipare ratõʒ alicꝰ

ſiue naturaliter ſiue mirabilit: nõ eſt conueꝛtere vnum ĩ
aliud neq; ſimplr neq; ex conſequẽti.⁊ boc eſt:q;ꝛ hec cõ⸗/
municatio rõnis multis cõuenit.¶¶ Ad aliud dðᷣm.ꝙ q̃n

titas rõne qna maxime accedit ad naturã ſubſiãtie.⁊ il

li marime aſſimilat᷑:⁊ maxime inter accñtia põt habẽ eẽ

ꝑ ſe.vt enim dictum eſt.medio modo ſe habet quantitas
inteꝛ ſimpłr ſeꝑata ⁊ exñtia in motu ⁊ materia.vñ quan
titas habet eſſe in maioꝛi abſolutione ꝙᷓ aliud accidens.
Apter quod ⁊c.Nec dico ꝙ dñs albedineʒ poſſet ſtabili⸗
re in ſe ſine omni quantitate:lʒ hoc non poſſit intelligi.
Ad aliud dᷣm.ꝙ actus rei nccio ſequitur ad eẽ. quia
ad eſſe foꝛmale rei:vnde quocũq; modo res ꝓducat᷑ in eẽ

e

— —

BNBrreõ

¶ Lueſtio

ſiue naturaliter ſiue mirabilit ⁊ actus rei adijcit᷑. qᷣcũq;
enim modo albedo ꝓducat᷑ in eſſe:adijcit᷑ nccio diſgꝛega
tiuũ. ̊ lʒ accñti naturaliter eſt eẽntiale eẽ in ſubiecto: ni
bilominꝰ mirabiliter ſubtracto ſubiecto põt ꝑmanere ĩ
eſſe. vnde nõ eſt ſimile hinc ⁊ inde.⸗ Ad alið dõm.ꝙ ſb⸗
ſtantia 7 accñs pᷣter boc ꝙ differũt in modo eẽndi ꝗ exp⸗
mitur ꝑ eſſe ꝑ ſe ⁊ eẽ in alijs ſuis entijs differũt. ſimilit
2 modi ipſi ſiue dꝛñtie modoꝝ ·ſ.eẽ ꝑ ſe ⁊ eẽ ĩ alio ſeipſis
differunt. O igit᷑ ſubſtantia nõ polſit fieri accñs: hoc ñ
eſt tm̃ ꝓpter modos eẽndi: ̊ ꝓpter diſpatõeʒ eentiarũ: q̃
diſꝑatio eſt ex illis que intrant eoꝝx eẽntias.nõ aũt 4pteꝛ
modos eẽndi qui conſequũtur ad ipſa. ꝓpter H lʒ deꝰ nõ
põt facere vnũ aliud ꝑ eẽntiam neq; in differentibo neq;
in differentijs: bñ põt facere ꝙ vnũ differentiũ modũ el⸗
ſendi bʒ alterius..n. ſequit᷑ ꝙ ſi nõ põt ↄfundẽ ipᷣas
eẽntias ꝙ nõ poſſit facere q; conueniãt in conſequentibs
ad eẽntias. 4 Ad aliud dm.· q; rönale irrõnale ſunt
ſe de eſſe bomĩs ⁊ azini.⁊ ingrediũtur eoꝝ ſubam. vᷣ eſſe
in 7 eſſe ꝑ ſe dicũt modũ ſubſtantie 2 accntis.ipᷣa.n.eẽn⸗
tia accñtis nõ nccio ↄcernit ſubiectũ vel ſubſiantiã in qᷓ.
Si obijciat ꝙ eẽ accñtis eſt ineſſe. dðm ꝙ eẽ dicit ibi
modũ eẽndi vel oꝛdineʒ.ſ.ad ſubam ſiue ad ſubiectũ. qð
nõ ↄcernit eentia vt eẽntia eſt.

rticulus ſecuũdus
Onſequẽter querit᷑.vtꝝ accñtia ſint h in ſub⸗
iecto. ſic: videt᷑ de ↄſe. di.ij.c. omia Amb.
VIʒ figura paĩs ⁊ vini videat᷑. nipil tñ alið ibi
&ꝙ̊ caro xpᷣ ⁊ ſanguis cꝛedenda ſunt. p̊ ſi ninil aliud.eꝛgo
nec aliqua ſubſtantia.. Itez omne accñs denoĩat ſubie

—. 2‧—

etum in quo eſt. ſ̊ accñtia bic ſcʒ in ſpecie panis vel vini

nullum ſubiectũ ſiue ne Lonira ſco coꝛpꝰxp̃i
C

neq; aliud.igit᷑ in nullo ſunt. ontra.j.coꝝ.xj.alius
eſurit alius ebrius eſt. Glo.ibi offeꝛebant diuites panes
2 vinũ abundanter. vt bñdictione ⁊ ſanctificatõne ſaceꝛ
wtali ſanctificarent᷑ ⁊ dñici coꝛꝑis ⁊ ſanguinis ſacramẽ
tũ conficeret᷑.poſi celebratõʒ vᷣo ſacri mi erij 2 conſecra
tioneʒ panis ⁊ vini ſuas oblatiões vendicabãt:⁊ alijs ñ
cõmunicantes ſoli ſumebant:vt inde etiã inebriabantuꝛ
alijs eſurientibv. bᷣ accñtia inebriare vel ingurgitare nõ
pñt nec impinguare:quia accñtia in ſubam tranſire non
pñt. Quia ſicut dicit Augꝰ. Spũs nunq fit ex ſubſtãtia
coꝛpoꝛea:que tñ in alquo cõueniũt ſaltẽ in genere.mul⸗
tomagis nec aceñs fit ſi ubſtantia:quia hec in nullo cõue
niũt. ſi eẽt ibi tiñ accñũs paĩs ⁊ nihil ſubſtãtie paĩs:ne⸗
ceſſario nõ reficeret comedentẽ. Conſtat etiã firma fide
ꝙ caro xp̃i nõ impinguat nec reficit comedentẽ coꝛꝑatr:
quia nõ conuertit᷑ in caꝛneʒ comedentis.cum 2 id vini
qð manet poſt conſecratõʒ inebriare poſſit accipientẽ in
magna quantitate:⁊2 ſimiliter ſpẽs panis ſuſtentare ĩmo
ingurgitare. pʒ ꝙ nõ ſolũ reſtãt ipᷣa accũtia de panc 2 de
vino.¶ Item im poſſibile eſt aliquid ponere nõ paꝛtes
diffinitõis eius.ſi igit᷑ accñs diffinit᷑ ꝑ ſubiectũ ⁊c. ¶ Itẽ
in bac foꝛma.ſ.panis eſi reꝑire quantitatẽ.põdus.albe⸗
dineʒz. rotunditatẽ 2 hmõi.⁊ nõ ſolũ hoc: ſ̃ etiã vere po⸗
nere hoc eſſe quantũ album ponderoſuʒ 2 rotundũ. igit᷑
ꝓut hic ſunt accñtia denoĩant aliqð ſi ubieciũ. pᷣ cõſtat ꝗ;
non coꝛpus xpi:ꝗ aliud.ᷓ nõ ſunt accñtia hic ſine ſubie⸗
cto. 4 Item Bamaſ. qa coſuetudo eſt hbomĩbo lauaꝛi aqᷓ
⁊ oleo vngi.ↄiugauit aquam ⁊ ſpiritũ ſpũſſanctus ⁊ fec
id lauacru regeneratõis. quia conſuetudo eſt hoĩbo pa
nem edere ⁊ vinũ bibere:oiugauit eis diuinitateʒ ⁊ fecit
cibum coꝛpus xp̃i ⁊ ſanguinẽ.vt ꝑ bec que ſunt ᷣm natu
ram conſueta quibo vit conſeruat᷑: ad ea que ſunt ſuß̃
naturam aia tranſferat᷑. Sʒ cõiugatio diuinitatis cũ aq̃
nõ tollit ſubam aque.ſimiliter vt videt᷑ nec ↄiugatio di⸗
uinitatis cum pane aufert ſubſtantiã panis.4l Item ſi ẽ
ibi cõiugatio diuinitatis cum pane ⁊ vino: neceſſariuz ẽ
panem ⁊ vinũ manere in ſuis natuꝛis.nõ.n.eſt cõiugatõ
cum pane niſi ſit panis. 4l Iteʒ accidẽs nõ extendit᷑ ſine
ſuo ſubiecto.vnde quanta ſit albedo ſupeꝛſicie diffinies.

xl.

igit᷑ quantitas nõ augmẽtat᷑ ſine augmento ſubiecti. ſed
appolito vino ſanguini xp̃i:quantitas ſpẽi q̃ ẽ ſacr̃m ſan
guinis augmentat.qð pʒ. quia poſt occupat maioꝛeʒ lo⸗
cum ꝙỹ ante. Igit cum non dilatet᷑ accidens niſi ꝑ dilati⸗
onem ſubiecti: relinquitur ꝙ illa quantitas eſt in ſubie⸗
cto. ¶ Si diceret᷑ ꝙ ante appoſitõnez vini nõ fuit in ſub⸗
iecto:ſed iaʒ eſt in ſubiecto vino ſupinfuſo.hoc dicto ha
beo ꝓroſitum:quia adhuc eſt ibi ſacramentum ſanguĩis.
igitur nõ requirit᷑ illud quod eſt hic ſacramen tum ſit
ſpecies ſiue accidens preter ſubſtantiaʒ:cum iam ipſum
ſacramentuʒ nõ eſt ſpecies ſiue ſubſtantia vel ſubiectuz.
¶ Item maius eſt incõueniẽs accidens ponere ſine ſub⸗
iecto:qᷓ; ponere coꝛpus gloꝛificatum eſſe in eodeʒ loco cũ
nõ gloꝛificato.̊ cum coꝛpus rp̃i gloꝛificatum ſit: maius
eſt inconueniẽs ponere ſub illis ſpeciebo nõ eſſe ſubſtan⸗
tiam:⁊ ita accñtia eſſe ſine ſubiecto:q; ponere ibi ſubſtã⸗
tiam pamis ſimul cum coꝛpoꝛe xp̃ᷣi. 4 Itez ꝑ diuturnita⸗
tem temꝑis accidit ꝙ ſpecies panis putreſcit. pᷣ cõſtat ꝙ
hoc non eſt ꝑ miꝛaculum ſed per naturam. cum omnis
tranſmutatonis naturalis ſubiectuʒ ſit aliqua ſubſtãtia
coꝛpoꝛea:relinquit᷑ ꝙ ſub illa ſpecie ſit ſubſtãtia.¶ Item
ad eſſe albedinis confluit natura lucis ꝑſpicui: vt vult
phus.lur auteʒ incoꝛꝑata quia nõ eſt in actu ſuo vltimo
immo eſt potentia ſolum. nõ põt immutare ſenſum niſi
potentia illa reducat᷑ in actum ꝑ luceʒ que eſt ĩ actu ſuo
vltimo: vt eſt lux que nõ eſt incoꝛꝑata. igitur ſi in ſpecie
panis eſt albedo: ⁊ albedo illa non eſt in ſubſtãtia.ſequi
tur ꝙ lux que eſt de eſſe albedinis nõ eſt incoꝛꝑata.⁊ ita
eſt in actu non potentia.igit᷑ poteſt immutare cũ luce ex⸗
terioꝛi:qð eſt falſum.igit᷑ ⁊c. ¶,3 Item ponat᷑ ꝙ ſanguini
ſuꝑinfundatur vinum 2 miſceatur cum ſpecie vini que ẽ
ſacramentũ ſanguinis.vino igit᷑ ſuꝑinfuſo ſic iam reſul⸗
tai vna ſuꝑficies ⁊ vnus coloꝛ ex vino ſuꝑinfuſo ⁊ ſpecie
vini que eſi ſacrameniũ ſanguinis.ſᷣ ſi hoc:igitur illiꝰ
ſpeciei ⁊ illius vini quod ſuꝑinfuſum eſt: eſt idem ſubie
ctum quia vnius coloꝛis.nõ poteſt eſſe ꝙ aliquid ſit ſub⸗
iectum ? ꝙ; nõ ſit in ſubiecto. Similiter nec vna 2 eadez
ſuꝑficies poteſt eſſe in ſubſt antia ⁊ nõ ĩ ſubſtãtia.igitur
ſpecies que eſt ſacramentum poteſſ eſſei biecto:nibi⸗
lominus exiſtente ſacramento Reſponſio. ꝙ in h̊ ſa⸗
eramento mirabili ſunt accidehtia ſiue ſpecies panis ⁊
vini ſine ſubiecto. Ad primum g dicendum. ꝙ lic eus
contulit his accidẽtibus poſſe boc quod poteſt ſubſtan⸗
tia.ſcilʒ eſſe ſiue permanere ſine ſubiecto: ſic contulit il⸗
lis efficere id quod efficeret ſubſtãtia panis ⁊ vini ſi ma

nerent.ſcilicʒ inebriare reficere 7 cetera huiuſmodi.

Agd illud quod obijcitur.ꝙ accidens diffinitur ꝑ ſub⸗
iectum. Dicendum ꝙ boc non eſi neceſſario verum: niſi
̃tum ad eſſe quod eſt ex modo eſſendi. id eſt: quo eſt in
ſubiecto.vt patet in diffinitione coloꝛis: que eſt. Color

eſt motiuum ⁊c. ¶ Ad hoc quod obijcimr.ꝙ; accidentia

exiſtentia in ſoꝛma panis denominant ſubiectum aliqð
q ita ſunt in ſubiecto. Dicendum ꝙ vt determinatur a
diuerſis philoſophis Ariſto.⁊ Ptholomeo: res diuidũ⸗
tur: 2 ßm rerum diuiſiones conſequenter diuiduntur
ſcientie. Res autem diuiduntur ſic. Rerum alie ſunt
omnino in materia ? in motu: de quibus eſt naturals
philoſophia. Alie ſunt omnino ſeparate a motu za ma
teria. ⁊ de his ẽ philoſophia prima. Alie ſunt medie que
non ſunt ſeparate a materia: ſed abſtracte ab ea. de qui
bus eſt mathematica. Ex boc videtur ꝗ accidens quod
eſt quantitas: vt linea ſuperſicies huiuſmodi.magis
ſunt ſeparabilia a materia ꝙᷓ alique foꝛme ſtabiles: vt
carneitas 7 buiuſmodi: que dicuntur naturalia. Niſi
enim buiuſmodi matbematica eſſent eſſentialiter abſo⸗
lutoria a materia ꝙᷓ; naturalia: nunqᷓ ponerentur me⸗
Dia inter omnia ſeparata 2 exiſtentia in motu 2 mmate⸗
ria. Et inde eſt ꝙ buiuſmodi accidentia multum acce⸗
dunt ad naturam ſubſtantie. ⁊ foꝛte bec accidentia pre⸗
cedunt in materia foꝛmas ſubſiantiales alias.? ita im⸗

2 —
X * *

—

—

mediatins adberent ſubſſantie 2 ci aſſimilantur: quia

.

prius ꝑ naturã eſi ſubſtantia coꝛpoꝛea ꝙᷓ caro.⁊ cũ ẽ ſub
ſtantia coꝛpoꝛea:ſtatim eſt ibi coꝛpus quantitas ſuperfi
cies ⁊ linea. Si igit᷑ het ita ſe bñt cum naturaʒ alia ſit
natura fſoꝛme ꝙᷓ natura materie.? ꝓinde Hᷣ intellectu di⸗
ſtinguimus. ⁊ ꝓinde põt hec actualiter diuideꝛe infinita
dei potentia ſᷣm ꝙ dicit Haſilius. Si põt deꝰ ſeꝑare ſba
lem foꝛmã panis manentẽ a ſua materia: multoſoꝛtiꝰ qðᷣ
eſt a materia abſolutius.ſ.quantitatẽ.Et ſi h:cũ quanti

tas ſit primũ accñs ſube ſuꝑ guam ſuPording⸗ alia acci

Antia.a ideo eſt quantitas ſcom predicamentũ ipſa mi⸗
raculoſe manente ſepata a ſuo ſubiecto: ſimul cũ eo cete
ra omia neceſſaria ſegregant᷑. ſicut ſi quis a ſcuto picto
ſepat pannu qui eſi ſubſtramentũ coloꝝ: tollat ſiue ſepa
rat ipſos coloꝛes. Bicendũ ẽ igit᷑ ꝙ coloꝛ figura ⁊ accn⸗
tia illa ht quantitatẽ ꝓ ſubiecto ? illam denoĩant. vnð
illa figura eſt alba rotunda. vnde coloꝛ eſt in figura il⸗

la:figura illa eſt in quan titate: quãtitas eo ꝙ eſt de genẽ .
aecñtiuʒ ꝓpinquiſſimo ſube:illa cum alijs ſepata aſuba

eſt ſubiectũ alioꝝ ⁊ ab illis denomĩat᷑ bquantitas quo
ad dxenominatõʒ ĩ ſe reflectit᷑ ⁊ ſe denoiat ſiłr ⁊ alia.vnð
dicit hec ſpecies vel foꝛma eſt quanta.⁊ hoc eſi: qma q̃n⸗
titas eſt vt ſubiectuʒ illius foꝛme. vt albedo dicit᷑ quãta:

gquia ſuꝑficies.quanta.n.eſt albedo ſupficie diffinies.

Ad aliud dm.ꝙ diſſimiliter eſt in ̊ ſacramẽto ⁊ ĩ il⸗
lo.Sacr̃m.n.baptiſmi eſt ad deletionẽ culpe oꝛiginalis
in aĩa ⁊ pene in carne.Eſt.n. pena relicta in carne a cul⸗
pa ipᷣa.vnde ablutiuũ ibi reſpicit aĩam abluendaz a eul⸗
pa:⁊ coꝛpus abluendũ a pena. vnde Damal.qm̃ dupler
eſt homo:ex aĩa ⁊ coꝛꝑe:dupliceʒ dedit nobis purgatõʒz
ſpiritũ ⁊ aquam. Spiritu quidẽ: quia pm imaginez 2
ſimilitudinẽ renouante. Aqua aũt ꝑ ſpũs grãm purgate
coꝛpue a peccato ⁊ a coꝛꝛuptõe liberante.hec Damaſce⸗
nus. Paptiſmus g eſt ad delendũ culpam oꝛiginaleʒ ab
aia ꝑ ſpiritũ:⁊ penam a coꝛpoꝛe ꝑ aquaʒ. VUñ ſpũale ab⸗
lutiuũ rñdet ſpiritui:a coꝛꝑale coꝛpoꝛi.quia igit᷑ ẽ ablu⸗
tiuũ coꝛpoꝛis:cõuenit vt maneat in natura coꝛꝑali.Sed
in hoc ſacramento ſumit᷑ cibus ſpũalis tm̃.vnde gequid
eſt ad carnis refectõneʒ tolli debet: vt refectio ſpũalis to
taliter queꝛatur. 4 Ad aliud dom. ꝙ vt dictũ eſſt ſi pecies
panis ⁊ vini tenent noĩa eoꝝ quoꝝ ſunt ſpẽs. vnde dicit
eſſe cõiugatio cum pane ⸗ vino:rõne cõiugatõis cuz ſpe⸗
eiebus panis 2 vini.¶ Ad aliud dom. ꝙ ꝑ omia ideʒ fit

augmenſũ in illa ſpecie vini ſub qua xp̃s eſt: qð fieret ſi
eſſet vere vinum. 2 cauſa bꝰ eſt. quia ſi in aliquo effectu

vel conſequẽte diſcoꝛdaret a vero vino:nõ iam eẽt ſaẽmẽ⸗
tum.i.ſacrum ſecretum:ſᷣ ibi ſe ꝓderet.⁊ ꝑↄñs merituʒ
fidei euacuaret: qua nuc ibi crediẽ eẽ xp̃s.qð nullo põt
exꝑim̃to exploꝛari.Si aũt aligs etiã ↄſequentiũ effectuũ
qui ſunt in vino ibi deſſet:poſſet iam exꝑimẽto erplora⸗
ri qð nõ ſide tenet᷑ ſola. Uñ Hugo de s. vic. Si ĩ aliquo
a ſimilitudine recederet:verũ ſacẽm nõ eſſet: 2 ꝓderet ſe
ibi:⁊ tolleret locũ fidei. hinc eſt inebꝛiant illa accñtia
vt vinũ ⁊ nutriũt ⁊ omĩia talia faciũt.2 hec quodãmodo
miraculoſe fiũt:vt poſt patebit.ſicut miraculũ eſt ꝙ ẽ ac⸗
cidens ſine ſubiecto ſubſtantie:ſic eſt miraculũ ꝙ, ꝑ oĩa ĩ
effectu cõmunicant cũ ſubſtantia alia accñtia.ſic & nõ eſt
Em naturam ſᷣm miraculũ: illa accñtia cum vino ſu⸗
perinfuſo occupant locum maioꝛeʒ. ⁊ niſi hoc eẽt: pꝛode
ret ſe xpᷣus ⁊ nõ eſſet meritũ fidei.¶ Ad hoc igit qð obij⸗
citur dom eſt. ꝙ cum dicit᷑ quantitas nõ dilatat᷑ neq; ex⸗
tendit᷑ niſi extento ſubiecto in quo eſt.verũ eſt naturalit
miraculoſe bñ põt. Ad aliud dðm.ꝙ nullum eſt incon
ueniẽs ponere ibi accñtia ſine ſubſtãtia.immo multiplx
eſt ↄuenientia qtum ad ipᷣm ſacramentũ.nec etiam ĩ hoc
fit preiudiciũ aliqð deo nec ipſis accñtibo:cum ĩ bac po
ſitione oñditur potentia dei que poteſt ſupꝛa illud quod
pot natura. 2 accñtia ſoꝛtiũtur eẽ nobiliug 7 ipi ſumenti
ſuffragant᷑. Dec fit aliquid in preiudiciuʒ nature.qꝛ qd
naturale eſt: ad id qð eſt ꝑfectiõis bomis oꝛdinat᷑.¶ Ad
aliud dom. ꝙ ſicut albedo eſi ibi ſine ſubſtantia ẽ mira⸗
culuʒ:ꝙ tñ albedo immutat eſt ꝑ naturam. Silr dico ꝓ

ſpecies que põt putreſcere qð nõ eſt ſine ſubiecto eſt ꝑ mi
raculum:ꝙ tñ putreſcit eſt E naturaʒ vt.j.patebit.ꝗa eĩ
virtute diuina ? mirabili in bis ſpẽbus relicta eſt natu⸗
ra ſubſtantie in qua erant illa. naturaliter põt ꝓgredi ĩ
actum ſuum. AUnde dm. ꝙ lʒ vbi in creatura aliqua na⸗
tur aliter radicat᷑ virtus oꝑatiua natuꝛalis.neceſſe eſtq⸗
illius oꝑationis ſit ſubiectum ſubſtantia coꝛpoꝛea. ñ tñ
bic:quia virtus oꝑatiua naturalis que prius fuit ĩ ſub⸗
ſtantia panis: mirabiliter relicta eſt hbic in ſpecie panis.
Ad aliud dom. ꝙ lur put eſt de eſſe albedinis nõ eſt in
actu ſuo.vnde albedo cocernit in eſſe ſuo lucẽ incoꝛpoꝛa⸗
tam. Eſt.n. albedo natuꝛaliter ex incoꝛꝑatõne lucis cum
ſubiecto albedinis. ſubiecto dico ſubſtantia ñ quantita-⸗
te ſola. ſ̊ virtute mirabili eſt incoꝛꝑatio lucis que ẽ de eẽ
albedinis in ſpecie panis in ſubiecto.ſ. in quãtitate.2 ex
illa incoꝛpatione eſi conſimili modo potẽtia que añ fuit
er incoꝛpatione in ſubiecto ſubſiantia. nec eſi drñtia ni⸗
ſi tum ad hoc: qð prius fuit naturalit᷑ nũc eſt mirabili⸗
ter. 4 Ad vſtimũ dm. ꝙ vinum nõ conſecratũ appoſitũ
ſpeciei diuidit illam ſub cuius ſingulis ꝑtibus diuiſis ẽ
totus xpᷣus:ſicut ſub ſingulis ꝑtibus diuiſis ſpẽi panis.
nec anteꝙᷓ cõmiſcent᷑ ita ꝙ fiant vnũ ſim płr: ſicut efficit
coloꝛ vnus ⁊ ſupficies vna. Si autẽ eſſet tanta appoſitio
vini ⁊ tanta cõmixtio ꝙ ꝑuentum eẽt ad terminuʒ cõmi⸗
xtionig.ita ꝙ ſpecies que fuit ſacrẽ̃m ſanguĩs:nõ eſſʒ.di⸗
co ꝙ nõ eſſet tũc ſpẽs vini ſacram̃ti ſicut nec ſpẽs panis
qn ita cõmutata eſt ꝙ nõ eſt ſpẽs.vñ nũꝙᷓ ſpẽs ens ĩ ſub⸗

iecto ſubſtantia eſt ſaccẽm.

rticulus tercius

. Onſequent᷑ querit᷑vtꝝ congruat ꝙ in hoc ſa⸗
cramento ſint accñtia ſine ſubiecto.Et videt᷑
32 ſic: ꝑ hoc ꝙ cibus qui diſpenſat᷑ in ̊ ſacra⸗
mento eſt tm cibus anime. ꝗpter qð conuenit ꝙ ſit omni
no ſpũalis. ↄuenit ̊ ꝙ nibil qð ſit cibus coꝛꝑalis ſubſit
ſpẽbus hꝰ ſacramenti.⁊ꝛ ita ꝙ ſint ſine ſubiecto. 4¶Cõt.
apparentia ſine exñtia eſt cauſa fallacie erroꝛis.h̊ mini
me conuenit huic ſacram̃to qð eſt ſacim veritatis.g mi⸗
nime cõuenit ꝙ hic appaꝛeat panis ſine exiſtentia panis.
4l Stem duo ſunt neceſſaria in hoc ſacram̃to ⁊ ĩ alijs.ſczʒ
verbum ⁊ elementũ. Ex ꝑte verbi nullo modo ↄueniꝛet ꝙ;
eẽt apparentia ſine exiſtentia. ſilr videt᷑ er pte elementi.

Item ope diuino ⁊ mirabili nõ debet fieri aliqd qʒ pᷣ⸗

iudicetur nature rei.̊ cum res ponit᷑ in ſtatu qui ſue na
ture nõ conuenit: illi preiudicat᷑.ſᷣ ponere accñs ſine ſb⸗
iecto eſt ponere illud in ſtatu qui ſue nature nõ cõuenit.
& boc minime cõuenit opere diuino ⁊ mirabili. Kü⸗
ſio.ꝙ congruit in hoc ſacramento accñtia eſſe ſine ſubie
cto. Cuiꝰ multiplex eſt rõ. AUna eſt. vt illud qð eſt ſacram̃
tum ſimpfr oĩno duceret ad aliud. Si.n.panis ibi in ve
ritate eẽt panis eſſet ſignũ hꝰ ſactri: ſignum illud eẽt res
completa in ſe⁊ ita non eſſet ita efficaciter ductiuũ ĩ ali⸗
ud ſicut nũc.eo enim ꝙ ſolum ſignum eſt: ef caciſſime du
cit in eius ſignatũ:⁊ querit᷑ in boc cibus ſpũalis nõ car⸗
nalis. Ambro. in li. xe miſterij. In illo ſacramẽto xpᷣus
eſt quia coꝛpus xp̃i.nõ & coꝛꝑalis eſca ſᷣ ſ pũalis. dico igi
tur vt homo totaliter rapetur ad eſcam ſpũaleʒ:diſpoſu⸗
it diuina ſapientia vt in hoc ſacramento nõ eẽt eſca car⸗
nalis. Alia ratio eſt edificatio fidei ad credendũ ea que
ſunt ſupra naturam. vnde Hug. diuina ſapia caꝛneʒ xp̃i
ſub principalis edulij ſpecie velauit.⁊ ſic ſumendã ꝓpo⸗
ſuit:vt ſenſus in vno foueret᷑:⁊ fides ĩ alio edificaretur.
Item alia ratio eſt ꝓuocatio fidei ad credendũ que ſunt
ſupra intellectum. In hoc.n.ſacramẽto valde nccia ẽ ca⸗
ptiuatio intellectus qtuʒ ad hoc quod de ſe poteſt 7 ſub
limatio eiuſdẽ fide grandi.quia in hoc ſacramento ſunt
multa ſupᷣ naturã ? intellectu.placuit igit᷑ diuine diſpen
ſationi vt intellectus in ſacr̃o exterioꝛi cõſideraret aligd
ſupᷣ naturã:vt ſic expediret᷑ magis ad cognoſcenduzʒ ꝑ fi
Am in re ſacramenti quod eſt ſupra intellectum. vñ con⸗
ſideratio ſpeciei ſine ſubſtantia que eſt ſupra naturam:

— — — — —

H

¶ Nueſtio

quodãmodo manuducit ad intelligendũ multa in re in⸗
terioꝛi que ſunt ſupꝛa intellectũ. Item alia rõ eſt ↄueniẽ⸗
tia cibi cum cibando. Cibus in hoc ſacramento ſumen⸗
vus eſi verum coꝛpus xp̃i.ſ.gloꝛiſicatũ.ad qdð nõ eſt con
uenientia ex Eie ſpũs noſtri. vnde ad bocꝙ ſi umat᷑ in ci⸗
bum requirit᷑ mediũ:ſicut ad hoc ꝙ vniatur ſpũs cũ car⸗
ne requirit᷑ mediũ inter ſpiritũ 2 carnem.ſ.ſpũs vitalis.
Ad boc igit᷑ ꝙ cibus iſie venmiat in cibum ſpuůs: requirit᷑
mediũ quod eſt fides ⁊ caritas.fides aut vnit intellectuʒ
cum credito:caritas cum delicto. Fides aũt eſt medium
in ſacramentali ſumptõe: caritas aũt eſt mediũ in ſpũa⸗
li.ſ̊ fides nõ eſt mediũ niſi in abſtꝛahendo intellectum a
ꝓpꝛia ratione ſcʒ a rõne fantaſtica.neq; caritas niſi abſ-
trabendo voluntatẽ a voluntate ꝓpria.ſ.carnali. ſi piritꝰ
auteʒ non ſumit᷑ niſi abſtractus a carne.ſicut oꝑtet in
eo qui cibat ꝙ ſit abſtractus:ſic neceſſe eſt ꝙ fiat abſtra⸗
ctio ex parte cibi. vt ſcʒ illud qð ẽ eibus coꝛꝑalis ſubtra⸗
hatur. vt ſcʒ nõ ſit ibi cibus ſʒʒ iudiciũ intellectus fanta
ſtici:neq; ſᷣm volũtatẽ carnaleʒ. ꝓpter qð neceſſe ẽ vt ſub
ſpecie ſeꝑata a cibo carnali:ſumatur cibus iſte ꝗ ẽ ipius
ſpũs abſiracti ſic a carne. Alia ratio eſt completa oꝛdĩa⸗
tio diuinaꝝ oꝑationum in hoc ſacramẽto qð eſt ſaẽmen
tum ſacramentoꝝ. In pane aũt ante tanſſubſtantiatõzʒ
eſt reꝑire coꝛpus coꝛuptibile ⁊ accñtia naturaliter inbe
rentia. virtute aũt diuina coꝛpus conuptibile tranſmuta
tur in coꝛpus ſpũale ⁊ inconuptibile:qð eſt vltimus gꝛa
dus aſcenſiõis ex ꝑte coꝛꝑis.vt igit᷑ eẽt completa oꝛdina⸗
tio diuinaꝝ oꝑationum. illa que erant in alio ꝑ natu⸗
ram ſcʒ accñtia:virtute dinina ſtabiliunt᷑ in re ſine aliq̃
ſubiecto: qd eſt vltimus gradus aſcenſionis er ꝑte accñ⸗
tiũ.vtraq;.n. operatio ponit vltimũ graduʒ aſcenſiõis.
4 Ad aliud qð primo obijcit᷑ contra hoc.ꝙ; apparẽtia ſi⸗
ue exiſtentia eſt cauſa erroꝛis ⁊c. Dicendũ ꝙ boc eẽt ve⸗
rum ſi hoc ſacramentũ fieret indiciũ ſᷣm ſenſhz ſine intel
lectum fantaſticũ:⁊ nõ ſᷣm intellectũ eleuatum ꝑ fideʒ.ſᷣ
bic nõ eſt ſic. ¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ er ꝑte verbi nõ cõ
grueret ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc eſt veꝝ:quia verbo veritatis
data eſt virtus tranſſubſtantiãdi ip̃ʒ elementũ.Pꝛet᷑.añ
ↄuerſioneʒ elementi nõ cõueniret ꝙ ex ꝑte elemeti cẽt ap
parẽtia ſine exñtia ſicut nec er ꝑte verbi. qᷓtã ad h̊ cur⸗
rit ſimilitudo. Ad vltimũ dm.· ꝙ cuilibet nature com⸗
petit obedire ſuo creatoꝛi.⁊ illud eſt maxime nature con
ueniens qð ſibi eſt indituʒ a creatoꝛe. vnde etſi alicui na
ture aliqua ꝓpꝛietas nõ conuenit.ſi illa inferat᷑ a creato

Aun ita eſt in ꝓoſito.
Membꝛũ ſecuũdũᷣ

HOnſequẽter querit᷑ de oꝑatione.Et pꝛimo
& oꝑatione immutatõis.Scðo.de opatõe
refectõnis. Tercio.de oꝑatõne ↄuerſiõis.
NQuarto.de oꝑatione traſmutatõis.

ticulus primꝰ
Jirca primũ querunt᷑ duo.Primũ eſt.ſi ſpẽs
hmõi immutãt ſenſuʒ. Secundũ.dato ꝙ ſic:
O tuꝝ boc faciãt naturalit᷑ vel miꝛaculoſe.

MCirca primũ pꝛoce/ .S. j.
dituꝛ ſic. Subiectũ qualitatũ ſenſibiliũ nõ immutat inqᷓ;
tuz eſt ſubſtantia:ſᷣ̊ quia infoꝛmatũ bmõi qualitatibus.
zbrina ſe conuenit ip̃is qualitatibo immutare ſen⸗
um. ſ in illis ſpeciebus ſunt qualitates ſenſibiles: quia

coloꝛ odoꝛ ⁊ ſapoꝛ.̊ immutãt.4! Item ꝙ immutant ſen⸗

ſum euidenter apparet in vſu eoꝝ.¶Cotra.ſpẽs aliqua

vt albedo abſtracta a mateꝛia:abſtracta eſt a conditõibo
Fm quas eſt hic ⁊ nũc.a materia enĩ eſt indiuiduatio rei
a qua hʒ eẽ hic ⁊ nũc.abſtractõne ̊ facta accñtis a mate
ria:abſtrabit᷑ a conditionibo iſtis. Si q̊ nibil immutat
niſi Fᷣm ꝙ eſt hic ⁊ nũc:quia requirit᷑ pñtia immutantis
reſpectu ſenſus:relinquit᷑ ꝙ hec accñũtia nõ immutãt cuʒ
ſint ſeꝑata a materia.4! Item lʒ tactus ſit ſenſus quidaʒ

xl.

ꝑticularis:nihilominꝰ in omni apprehenſione ſenſibilis
eſt quodãmodo fit quidã tactus.ſ̊ tactus nõ ẽ niſi exiſtẽ⸗
tiũ ĩ materia v lecto. nec ſenſus aligs neq; immu⸗
tatio aliqua ¶ Rñſio. ꝙ ſpẽs iſie oꝑant᷑ immutãdo ſen/
ſum ſiue ſenſitiuũ. qd marime ſenſu abſirabit᷑.¶ Ad pꝛi
mũ pↄtra boc obiectũ.dðm ꝙ ſi abſtractõ intellectus qua
abſirabitur ſpẽs a materia. abſtrabit a conditõnibo que
ſunt hic ⁊ nũc:nõ tñ ſemꝑ actio que eſt baꝝ ſpecieꝝ. licʒ
enim indiuiduatio ſit a materia naturalit: nibilominus
virtute ſuꝑ naturam conſeruat᷑ hec ſpes in eadeʒ indiui
duitate quã babebãt qñ erant in ſubſtan tia.4 Ad aliud
dom. ꝙ ſpẽs in hoc ſacramẽto conſeruant᷑ in eiſdẽ ꝓprie
tatibo in quibo erant ante ↄuerſioneʒ ſuoꝝ ſubiectoꝛũ in
coꝛpus xpᷣi.vnde eandẽ aptitudineʒ ad actu tangẽdi 2 i⸗
mutandi babent nũc quam babuerũt tũc. Cum obijcit᷑
ꝙ tactus nõ eſt niſi eoꝝ que eriſtãt in ſubiecto. neq; ĩ⸗
mutatio. Dicendũ ꝙ hoc veꝛum eſt in tactu rei exiſtentis
eo modo quo ſibi competit m naturam. non autem eſt
verum quando datum eſt illi eſſe modo mirabili: vt eſt ĩ

Konlſequenter gne S.ij.
1 ſpecle

ritur de immutatõis opatione ſit naturat
vel mirabilis ſiue miraculoſa. naturalis videt᷑.quã⸗
do aliqua oꝑatio conuenit alicui ſpẽi ꝑ ſe ⁊ ꝑ naturã pro
priam illius. nõ autez rõne alicuiꝰ coniũcti: quocũq; mõ
leꝑaretur adhuc illi cõueniet.ð.ꝗ. babere tres conu enit
triangulo ꝑ ſe ⁊ ex natura ꝗpꝛia.vnde ↄſiderato vt ſeꝑa⸗
to ↄuenit ideʒ:⁊ ſi eẽt ſeꝑatus oueniret.ſᷣ ſenſu pꝛio cõ⸗
uenit immutare ſenſuʒ ꝑ ſe nõ rõne ſubiecti.vinũ.n.non
immutat quia vinũ:ſ̊ quia ſapidũ. igit᷑ ſi obiecta ꝓpꝛia
ſenſuũ aliquo modo ſeꝑarent᷑ a ſubiectis: adhpuc natuꝛa⸗
liter agerent in ſenſibilia eoꝝ. 4 Itez ſenſus ẽſi uſceptiuꝰ
ſpecieꝝ ſenſt ibiliũ pᷣter materiã vnde eſt ſuſceptiuus ſᷣm
eſſe ſpuale.ꝙ̈ quantomagis ſpecies bʒ naturã ſpũalem:
tantomagis eſt immutare ſenſuʒ. pᷣ ſpecies ille abſtracte
a materia bñt eſſe magis ſpũale. ̊ ⁊c. ¶ Item hoe videt᷑
ꝑ ſimile.quia ſpecies eſt in ſpeculo ſᷣm eſſe ſpũale.⁊ ꝑ na
turam adgenerat illam in ſenſum oppoſitum. ſi mane⸗
ret ibi abſente ſubiecto: nibilominꝰ immutaret natura⸗
liter. igit ⁊c ¶ Cõtra.ſicut habet᷑ in pᷣmo de aĩa. Recto
inqᷓ;tum rectum conuenit tangere eneaʒ ſperam. Fm pũ⸗
ctum tamen nũqᷓ tangit ſeꝑatum: quia ſpera enea nõ eſt
nata tangi niſi a materiali.cum igit᷑ ſenſus ꝑticularis ñ
ſit natus aꝓprehendere niſi exñtia in materia cuiꝰ eẽ eſt
&terminatum ſm hic⁊ nũc.quia in boc diſſeꝛt a ſenſu ĩ⸗
terioꝛi.ſi ſeꝑaret᷑ ſenſibile a materia:nõ eẽt natuʒ immu
tare.ſi ̊ ei detur immutandi oꝑatio:hoc eſt ſupra natu⸗

ram. 41 YItem in hoc differt ſenſus exterioꝛ ab interioꝛi.

.

Y interioꝛ nõ eſt natus apprehendere res eriſtentes i ma

teria mqtum bmõi:ſicut nec exterioꝛ natus eſt apwrehẽ⸗
dere abſiracta vel ſepata a materia per natuꝛã.ſed ſi res
ſeꝑate a materia poſſent naturaliter immutare ſenſum:
2 ſenſus naturaliter apprebendere illas.igitur ⁊c. 4 Itẽ
propoꝛtio eſt inter apprehenſitiuas ⁊ apprehenſibilia.
vnde vnaqueqʒ apprebenſitiua non eſt nata apprebende⸗
re vnumquodqq; apprehenſibile.vnde apprehenſitiua in⸗
fima ratione qua in genere apprebenſiuarum eſt maxi⸗
me materialis: eſt nata ad aprebenſionem eoꝛum que
omnino ſunt in materia ⁊ ſolum illoꝛum. igitur cum be
ſpecies non ſint in materia ⁊c̃.igitur ſi appꝛehenduntur
huiuſmodi a ſenſu: hoc erit per miraculum non per na⸗
turam. 41 Item ſpecies motiua ſenſus triplicem babet
comparationeʒ. ſcilicet ad ſubiectum: od medium: ad
oꝛganum. Et iſle operatõnes ſunt oꝛdinate naturaliter.
ergo deſtructa prima: 2 deſtruuntur alie conſequenter.

ergo ſi ſpecies iſte habent duas ſequentes ſin 1

boc non habent naturaliter ſed miraculoſe Keſpon⸗
ſio. Species iſte habent eandem virtutem quam babe⸗
rent in eſſe propꝛio ⁊ naturali. Unde Innocen. In quo
ſimilitudo deficeret: in eo ſacramentum non eſſz. ſed vbi

14

ſe pꝛoderet ⁊ locũ fidei auferret.ᷣ hoc ñ naturalit ſ̊ mi⸗
rabiliter.nihilominus quia ꝓut ſunt mirabilit᷑ ñ pꝛiuã⸗

tur virtute nec ꝓpꝛietatibo naturalibo natuꝛaliter exeũtĩ

hmõi oꝑa:que eis ſunt ꝓpꝛia ꝑ naturã. Inde primas ra

tiones que hoc onñdunt ↄcedo.¶j Ad primũ qð obijcitur.

ꝙ ſenſus nõ eſt natus apprehendere niſi qð exiſtit in ma
teria ⁊c᷑. Oicendũ ꝙ hoc nõ eſi:quia cauſa immutatõnis

ex ꝑte obiecti ſit materia vel ſubiectũ: ſed quia illud gra

cuius immutat᷑ ſenſus:nõ hʒ eſſe niſi in materia vel ĩ ſb⸗

iecto.⁊ hoc pʒ ꝑ ratõʒ ſenſus:que eſt. Senſus ẽ ſuſcepti⸗
uus ſenſibiliũ ſpecieꝝ ſine materia.vñ cum ſenſus ſuſci⸗
piat ſpecies materiales ſine materia: manifeſtũ eſt ꝙ nec
materia nec eſſe in materia eſt cauſa ſuſceptõis hmõꝛ. ſi

militer ex alia ꝑte nec ipſa obiecta immutat ratõzʒ mate⸗

rie vel ſubſtantie in qua ſunt:ſed virtute ꝓpꝛia.paries.n.

nõ immutat:ſ̊ coloꝛ parietis. ⁊ ꝓpter hoc dico.ꝙ qcũqʒ
modo ſit ſenſibile ſiue in ſubiecto ꝑ naturã ſiue in ñ ſub⸗
iecto ꝑ miꝛaculũ:eodeʒ modo ⁊ eadeʒ rõne agit ĩ ſenſuʒ.
4 Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ſenſus interioꝛ natuꝛaliter non
apprehendit reʒ vt eſt ĩ materia ⁊c. Rñſio.q ſi obiectuʒ
ſenſus interioꝛis aliqua virtute baberet oĩno rationem
vel modũ vnde eẽt obiectũ illius in materia:bñ apprehẽ⸗
deretur ab illo ⁊ naturaliter ſicut ex alia ꝑte.qꝛ oino rõ
⁊ modus quo hmõi ſpẽs habent naturaliter agere i ſen⸗
ſum ſaluant᷑:extra materiã naturaliter agũt in ſenſum.
ꝙ igitur ſenſus interioꝛ nõ naturaliter apprehẽdit reʒ vt
eſt in materia.hoc eſt:quia rõ ⁊ moduo quo res eſt obie⸗
ctum illius nõ eſt ipſius rei vt ẽ hmõi.¶ Ad illud quod
obijcit᷑. ꝙ ſenſus exterioꝛis ⁊ rei ñ exñtis in materia E
ꝓPoꝛtio:que requirit᷑ inter ſenſitiuã ⁊ ſenſibile. Dicẽdũ
ꝙ reuera rei ſeꝑate a materia m ſuã naturã in eẽ natu⸗
rali nõ eſt hmõi ꝓpoꝛtio:pᷣ rei ſeꝑate aꝑe mirabili ẽ vtiq;
vt pʒ in ꝓpoſito.i Ad vltimũ dom. ꝙ etſi eriſtentia ſpe

cierũ ſine ſubiecto eſt miraculoſa:⁊ maxime exiſtẽtia qn

titatis preter materiã: oꝑationes tñ ſpecierum ⁊ ſenſus
ſunt naturales.quia ñ ſunt preter quatitatẽ. Poſito au
teʒ ꝑ impoſſibile ſenſibile exiſtere ſine quãtitate oĩno nõ
moueret ſenſum. ð..ſi poneret᷑ coloꝛ eſſe ſine quantita⸗
te nõ videret᷑.quia quicqꝗd videt᷑ ſub triangulo videt᷑. ibi
enim exiſtit triangulus cuiꝰ conus.i.angulus eſt ĩ oculo
haſis pᷣo ipᷣm ſubiectũ.a ita quod videt᷑ opoꝛtet eẽ q̃ntũ.
Similiteꝛ coloꝛ nõ eſt coloꝛ:nec ſapoꝛ eſt ſapoꝛ niſi qͥntꝰ.
nõ enim eſt coloꝛ ſiue ſapoꝛ ſine diſtenſione.⁊ ita nullum
ſenſibile eſt id quod eſt in ſua natura:niſi ſit in quãtita⸗
te ſenſibile.tñ eſt quantũ ꝑ accñs:qꝛ ſcʒ eſt in quantita⸗
te.lʒ &̊ ſpecies ſenſibilis exiſtat ſine materia vel ſubiecto
⁊ hoc miraculoſe.nihilominꝰ quia ñ exiſiit ſine quãtita⸗
te naturaliter mouet ſenſum ? oꝑat in illũ. vnde illð eſt
falſum deficiente prima comꝑatione deficient 2 alie: niſi

extenſo nomĩe ſubiectũ ſpecieꝝ quãtitas dicat᷑.

ti

nſequenter querit᷑ de oꝑatione refectionis.
Et primo querit᷑.vtꝝ reficiunt ⁊ nutriũt.Se
cũdo.vtꝝ poſſent reficere 2 nutrire naturatr.

irca primumſic .d§. f.

procedit᷑. Illud quod cum exceſſu ſumptum inebriat: de
bito modo ſumptum reſicit.Sed.j.coꝝ.xj.Alius ꝗdeʒ
eſurit alius auteʒ ebrius eſt.ibi habetur plane in glo.ſi
cut S.dictum eſt.ꝙ aliqui inebriati ſunt ex vſu ſi pecieruz
puius ſacramenti.igitur ſpecies ille habebant virtutem
reficiendi 2 nutriendi.⁊ ita pñt reſicere 2 nutrire.4¶. Itẽ
ſicut caloꝛ ignis cõuertit in cinerem illud quod offert᷑ in
pabulum:ſic caloꝛ naturalis oꝛdinatur ad conuertẽduʒ
illud idem in carneʒ 2 ſanguineʒz. ſed ſpecies proiecta in
ignem comburit᷑ ⁊ redigitur in cinerez agente caloꝛe ex⸗
terioꝛi.q̊ pari ratione in alimentũ poteſt conuerti agen⸗
te caloꝛe interioꝛi. 4I Item niſi ita eſſet: iſtud ſacramẽtuʒ
eſſet in preiudicium nature.quia quotiens fit conuerſio
perit cibus naturalis irreuocabiliter exquo nullo modo

conuertitur in aliud quod poſſit cibare. 4! Itẽ ſi accñtia
nõ habent oꝑationem ſubſtantie: deprehendi poteſt hoc
ſacramentuʒ ſenſibili exꝑimẽto: ⁊ ita meritum fidei eua
cuari.̊ hoc eſt inconueniẽs:cum hoc ſacramẽtũ ſit ĩ me⸗
ritum fidei inſtitutum Sed cõtra.ex eiſdeʒ nutrimuꝛ
er quibus ſumus:ſicut habetur a pho.ſ̊ non ſumꝰ ex ac⸗
cidentibus h̊ ex ſubiectis.ꝗ̊ cuʒ ſpecies iſte ſint accidẽtia
videtur ꝙ nõ reficiũt ſiue nutriũt. ¶ Item ſacramentuz
illud eſt cibus ſpiritualis. ⁊ ideo eſt vna ratio congruita
tis quare ſubſtantia tranſit ne querat᷑ refectio coꝛpalis.
8̊videtur ꝙ ſpecies iſte nõ reficiũt coꝛpaliter. 4 Item ſi
cibant coꝛpoꝛaliter. ̊ ſacerdos ſumendo bmõi ſpẽs ſol⸗
uit ieiunium. ⁊ ita nõ poſſet poſt ſumptionem coꝛꝑis xpᷣi
miſſam celebrare.¶ Item hoc videtur ᷣm Ambro.dicẽ⸗
tem de hoc ſacramento.ꝙ eſt cibus mentis nõ wnie⸗ F
ſiſpecies reficerent ⁊ alerent:eſſent cibus vẽtris. Rßñ
ſio.ꝙ quidam dicunt ꝙ accidentia iſta nõ reficiunt neqʒ
alunt. ſed odoꝛ vini immutando aera ceꝛebrum turbat 2
inehriat. Et ſic intelligendum eſt verbuʒ apoſtoli 7 glo.
ibideʒ. Aliter dicũt alij.ꝙ ſpecies iſte reficiũt 2 nutriunt
⁊ hoc patet maxime ad ſenſit um:quia ſumendo ſpẽm vini
ſitis extinguitur in ſumente. Alij dicunt ꝙ ſuſcipiẽs ſpe⸗
cies alitur.nõ ab ipᷣis accidentibus inq;tum hmõi:ſ̊ vir⸗
tute ſupra naturam conuertunt᷑ in ſubſtantiam. Ille eni
qui accidentia illa virtute ſuꝑnaturali ſuſtentat ſine ma
teria:virtute eadem deſluentibus ꝓpꝛietatibus illis ĩ ſb⸗
ſtantiam conuertit: in quam cõuerteretur ipᷣa ſubſtãtia
pamis ſi adeſſet..⁊ ita alitur ⁊ reficitur ſumẽs illas ſpe⸗
cies ex ſubſtantia in quam conuertuntur. Alij dicunt ꝙ
ſuſcipiens ſpecies illas alitur 2 reficitur.nõ quia accñs
conuertatur in ſubſtantiam:ſed quia ſubſtantia que pꝛiꝰ
fuerat:redit. ſicut enim eſt in alijs operibus mirabilibo:
ꝙ expleto officio ꝓpter quod condita erant illa que miꝛa
biliter erant condita: redacta ſunt in primum ſtatuʒz. ſi⸗
cut dicitur & columba in qua apparuit ſpirituſſanctus
Aath.iiij. Dicitur.n.qꝙ pacto officio ſuo in preiacenteʒ
naturam redijt vnde ſumpta eſt. Similiter dicit᷑ de ſtel⸗
la magoꝝ:que ꝑacto officõ mox eſſe deſijt:reuertẽs in p⸗
iacentem naturam vnde ſumpta fuerat. hoc dicit᷑ ĩ glo.
a magiſtro in hiſto. Silłr dicunt eſſe in ꝓpoſito.ꝙ qn ſpe
cies deſinit eẽ ſpecies:ipſe ſubſtantie naturales ſpecierũ
in primũ ſtatum reuertunt᷑:ſicut prius miraculoſe fuer̃t
tranſmutate. Et hoc vult Inno.iij.li.de officõ eccleſiaſti
co dicens. Si vdᷣo queratur:quid a mure comedat᷑ cuʒ ſa⸗
cramentuʒ coꝛꝛoditur:vel quid incineratur cum ſacram̃
tum crematur.Rñdendum ꝙ ſicut miraculoſe ſubſtãtia
panis conuertit᷑ in coꝛpus dñicum ⁊ incipit eſſe ſub ſaẽ⸗
mento:ſic ipᷣm miraculoſe quodamodo reuertit᷑ cũ ipſuʒ
ibi deſinit eſſe. Hec aũt opinio videtur mibi vera? ſecu⸗
ra.q¶l. Ad primuʒ q̊ dicendum.ꝙ accidentia nõ reficiunt
neq; nutriũt:̊ potius ſubſtantia que redit conuertitur ĩ
