luntatẽ troꝛdinatã:dũmodo ꝑliſiat in ꝑtinacia ? obſtina⸗
tione ne oꝛdinetur.⁊ ita nec delere peccatũ deoꝛdinãs ipſã
voluntatẽ. Ande ⁊ ſi gra ſit ſimpliciter potẽtioꝛ ꝙᷓ natura

non tamẽ exit efficaciter in actũ ſue potentie voluntate re⸗

pugnãte. 4 Ad illud qð ſequitur rñdebitur infra ybi que
retur vtꝑ culpa venialis delet᷑ in purgatoꝛio.

tum ad terccin S. iij.

querit᷑ an vnũ veniale poſſit dimitti manẽte alio. ſic: vi

cxtur.quia ſuper illud pᷣs.Quia cinerẽ tanq; panem man

ducabam. vdicit᷑.leuia peccata ꝑ penitenniam lunt ↄſumen

da. Seod vt dicit Iidoꝛus. lib. de trini. Sine quotidianis

ni
er
n
igen
Ri
Wia
ien
ngne
ra
nons
ſisen
ener

ndn

rtii
eniale
eniß
Pna,
gis
no,
w
tnes
N
N
Nentie
enteſo
ſiatez
eno
accepie
jm
NNoͤw
ſichin⸗
dieen
isd
t 1
(0
cedi
via x
liber
nnatig
elig

. L ðð

¶ Nueſtio

humane fragilitatis exceſſibo in hac vita eſſe nõ poſſumus
Ex his patet ꝙ vnum venialiũ qñq; dimittit᷑ ſine alio. Si
em̃ non poſſumꝰin hac vita eſſe ſine veniali.niſi vnũ dimit
teretur ſine alio: tune vix vel nunqᷓ ꝑ penitẽtiam aliqð di⸗
mitteretur. ¶ Item multa ſunt remedia contra peccatum
veniale. vt tunſio pectoꝛis.aſperſio aque benedicte.⁊ alia
plura. Si ergo vnum ſine alio non dimitteretur:faciliter
poſſemus eſſe ſine aliquo veniali 2 frequentiſſime accide⸗
ret: quia adhibito quocũq; remedio omnia oimitterentur
CTontrarium buius videtur per ſimile ſum ptum a moꝛ
tali. vnum em̃ ſine alio non dimittitur. ¶ Item exquo ve⸗
nialia ſunt maioꝛis adherentie qᷓ; moꝛtalia. videtur ꝙ ſi
vnum moꝛtale non dimittitur ſine alio: multo foꝛtius nec
vnum veniale ſine alio dimittitur.¶¶ Item cum gratia gra
tumfaciens quãtũcunq; ſit parna: ſit incomꝑabiliter ma⸗
ioꝛis efficacie ⁊ virtutis qᷓ ſit quedam tunſt ioPecroetstenn
ad pectoꝛis tunſionem dimittatur veniale aliquod: vide⸗
tur ꝙ gratia gratumfaciens quecũq; ſit omnia tollit venia
lia.ex quo videtur ꝙ ſicut eſt de moꝛtalibus.ꝙ vno dimilſ⸗
ſo dimittuntur alia:ſimiliter eſt de venialibo.¶q Item vir⸗
tutes ↄnexe ſunt ita ꝙ qui babet vnam habet omnes.⁊ qui
tollit vnam tollit omnes.peccata autẽ moꝛtalia nõ habent
illam ↄnexioneʒ ꝗ habito vno habent᷑ omnia:tñ vno amo
to amouẽtur omnia que inerant.In hoc ergo ↄueniũt vir⸗
tutes cum peccatis moꝛtalibo ꝙ vno amoto amouẽtuꝛ alia
ſed maioꝛ eſt diſtantia moꝛtaliũ peccatoꝝ a virtutibo gra⸗
tuitis qᷓ; venialiũ ab eiſdeʒ: ergo vt videt᷑ venialia ↄueniũt
in hoc cum moꝛtalibo ꝙ vno dimiſio dimittuntur et alia.
Item vt bhabet᷑ a Gꝛeg.ſuꝑ YJob.xxxv. Omne peccatum
tam veniale q; noꝛtale eſt macula ⁊ polluit in quo eſt.vn⸗
de 2 veniale polluit ⁊ defoꝛmat aĩam.ſed ſicut dñs non ſa⸗
nat animã in ꝑte ſed totã:ſic nec reꝑat in ꝑte tollẽdo vnuʒ
cfoꝛmãs aliud nõ.ergo qñcunq; tollitur aliquod venia⸗
le tolluntur omnia.⸗¶:!( Item aug.ſũmũ bonuʒ eſt cui diſpli
cet omne malũ.ergo illi diſplicet peccatũ veniale.ſed ĩ gra
tificatõne aĩe tollit᷑ omne qð diſplicet deo:non em̃ tollitur
aliquid qð diſplicet ⁊ aliud non:quia tunc q;dtum ad quid
diſplicẽt qtuʒ ad quid placeret.ergo qñcunq; tollit᷑ aliqð
veniale tollunt᷑ omnia.4 Item in peccato veniali eſt auer
ſio a bono incõmutabili ⁊ ↄuerſio ad bonum ↄmutabile.
qð patet ꝑ hoc ꝙ omnis motꝰhabet duos termios.ſcʒ ter⸗
minũ a quo reſpectu cniꝰ eſt receſſus:⁊ terminũ ad quẽ re⸗
ſpectu cuiꝰeſt acceſſus.Sed ratõ motꝰreꝑit᷑ in peccato ve⸗
niali ſicut in moꝛtali.ergo ibi eſt reꝑire terminũ a quo re⸗
ſpectu cuioeſt auerſio ⁊c.ſed non põt imponi receſſus ſiue
auerſio niſi reſpectu boni ↄmutabilis.&̊ ⁊c. Sed cũ auer⸗
lſio nõ ſit niſi vnica.nullo mõ põt tolli vnum quo fit hmõi
auerſio niſi tollant᷑ ⁊ alia.qꝛ alłs ſequeret᷑ ꝙ ſimul⁊ ſemel
eſſʒ aĩa ↄuerſa ad deũ ⁊ auerſa a deo.⁊ ita nõ põt tolli vnũ
veniale niſi tollant omnia que inſunt:ſicut nec vnũ moꝛta
le alijs nõ ablatis. ¶ eeſal, ꝙ frequẽter dimitti⸗
tur vnũ veniale ſine alio. nec eſt ſimile de dimiſſione moꝛ⸗
taliũ.Ratio aũt quare vnũ moꝛtaliũ nõ dimittit᷑ ſine alio
eſt:incõtingentia gꝛatie gratũfacientis ⁊ peccati moꝛtalis
quia em̃ gratia gratũfaciens non ↄpatit᷑ ſecum aliqð mor
tale:ſicut vita ⁊ moꝛs nõ ↄpatiunt᷑ ſe in aliquo eodẽ. ꝗꝓpter
hoc infuſa gratia tali neceſſario omnia moꝛtalia expellũt᷑.
non ſic eſt de venialibo que ſimul cum gratia ſunt in eodẽ.
Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ venialia ſunt maioꝛis adherẽ⸗
tie ⁊c. Dicendũ ꝙ hec adherẽtia non eſt ipᷣoꝛum venialiuʒ
adinuicem:ſed eſt illoꝝ reſpectu aĩe. ita em adherẽt aĩe ꝙ;
non quacũq; gratia gratũfaciente tollunt᷑: ſed gratia ꝑfe⸗
cta vel gratia imꝑfecta cũ aliquo ſuꝑaddito cooꝑante ad
uloꝛum deletionẽ. AUnde hec ratio magis eſt pꝛo opoſito
q; pꝛo ꝓpoſito.Eo em̃ nõ ſimul delent᷑ qꝛ foꝛtiter inherent.
uia em̃ foꝛtiter inherent.requirit᷑ aliquod addituʒ gra⸗
tie ad huiꝰdeletionẽ vtpote motus doloꝛis vel aliqð aliud
remedioꝝ ipᷣius peccati venialis.⁊ aliqð aliud ad deletio⸗/
nem illiꝰ. ꝓpter quod nõ ſimul delent᷑. Pꝛet.hec adherẽtia
venialium eſt magis q;tum ad ꝓnitatẽꝙᷓ qtum ad indeli⸗
bilitatem.facilius em̃ deletur veniale q; moꝛtale.maioꝛ ta

lxv.

men eſt pꝛonitas aĩe ad veniale qꝙᷓ; ad moꝛtale.q Ao aliudð
quod ſequit᷑dicendũ ꝙ tunſione pectoꝛis nõ deletur pecca
tum veniale ſicut per ſe cauſa:ſed ſicut cauſa cooꝑante ipᷣi
gratie que eſt ꝓpꝛijſſima cauſa deletionis culpe iniꝙᷓ̃tuʒ eſt
culpa. Gratia eniz vel virtus eſt illud quo aia deoꝛdinata
vel dehoneſtata quocũq; modo reꝑatur.q⸗ Ad illud quod
obijcitur ꝙ magis diſtant moꝛtalia a virtutibo qꝙᷓ; venialia
⁊c̃. Dicendũ ꝙ eſt conſiderare virtutes ad habitꝰearuʒ:⁊
qᷓtum ad hoc habent ↄnexionẽ.⁊ qtum ad vſus ⁊c.⁊ qtuʒ
ad hoc nõ ſunt ↄnexe.ꝙ eſt oppoſitio inter virtutes ⁊ pecca
ta venialia. magis eſt ratione vſuum virtutum qᷓ ratione
habituum. 2 ꝙ eſt compoſſibilitas eſt magis ratõne habi⸗
tuum ꝙᷓ vſuum.exercitio em̃ ſiue vſu virtutis tolluntur ve
nialia pꝛopꝛie loquendo. Relatio ergo cõpoſſibilitatis ve
nialium cum habitibo virtutum: non eſt cauſa teletionis
venialium nec medium faciens ad hoc.ĩmo potius ad op⸗/
poſitum. ⁊ hoc ꝓpter hoc non ſequitur in boc conueniunt
moꝛtalia cum virtutibo.ꝙ quocũq; illoꝛum oblato auferẽ
tur ⁊ alia:ſed magis ↄueniunt venialia cũ virtutibo qᷓ; moꝛ
talia.ergo ⁊ venialia ↄueniunt cuʒ virtutibo in hoc ꝙ vno
eleto delentur ⁊ alia.Conueniẽtia em̃ virtutum ⁊ moꝛta⸗
lium in hoc ꝙ quocũq; deleto delent᷑ ⁊ alia: eſt ex illoꝛũ in
cõpoſſibilitate.ſed diſcõuenientia venialium ⁊ virtutuz in
eodem eſt ex cõpoſſibilitate eoꝛũdem. virtutum em̃ habitꝰ
ↄpatiuntur ſecum venialia: licet vſus virtutum eadem tol
lent.ꝗ¶ Aod illud quod ſequitur.dicendum ꝙ peccatum rxe⸗
niale ꝑ eſſentiam eſt macula ꝓut habet᷑ a Gꝛeg. Sed notã
dum ꝙ macula qñq; ↄmuniter ſumit᷑ ꝓut habetur a beato
Gꝛego.qꝙ omne peccatum polluit.qð verum eſt tam de ve⸗
niali qᷓ; de moꝛtali. Pꝛopꝛie vðᷣo ſumit᷑ qñ ꝑ eam in hbomine
tollit᷑ pulchꝛitudo imaginis dei.Et ſᷣm hoc dicit Gꝛeg.in
moꝛa. ꝙ peccatum moꝛtale obtenebꝛat. veniale obſcurat.
quẽadmodum fumus pulchꝛitudinem faciei non delet.⁊ ſi
eam obſcuret:nõ poteſt tolli ab homine quin ſit ad imagi⸗/
nem dei. Sed nota ꝙ triplex eſt imago. ſcʒ ſimilitudis.i.
increata.creatõnis ſᷣm ꝙ homo eſt að imaginem dei.⁊ re⸗
ereationis que eſt gratia que reꝑandi menti infundit᷑ ſᷣm
ꝙ habet᷑ in pᷣs. Signatum eſt ſuꝑ nos lumen vulttui dñe
Vnde ꝑ ipam imaginem recreatõnis:ↄiungit᷑ imago crea
tionis iin agini ſilitudinis que ẽ deus.licet em̃ imago crea
tionis a ſua creatõne nõ modicam habet pulchꝛitudinem
naturalem:tamen a gratia que eſt imago recreationis vl⸗
terioꝛem recipit pulchꝛitudinem ꝑ quã ↄiungitur imagini
increate.huiꝰaũt ↄiunctio attendit᷑ ꝙᷓtum ad ſuꝑioꝛem ꝑtẽ
rationis.peccatum aũt moꝛtale pulchꝛitudinẽ hanc ipſã
ↄiunctõeʒ delet.ſed veniale peccatũ ipᷣaʒ imaginẽ ſiue poꝛ
tionem ſuꝑioꝛis ratõnis qtuʒ ad hunc actũ nõ defoꝛmat.
non em̃ attingit ea ᷣm ꝙ ↄuertit᷑ ad ſuꝑioꝛa.poteſi tamen
defoꝛmare ipᷣaʒ imaginem ſiue poꝛtõeʒ ſuꝑioꝛem.ſᷣm ꝙ cõ
uertitur ad iſta inferioꝛa.iſta aũt cõuerſio licet ſit inoꝛdi⸗
nata.nõ tamen tollit habitũ gratie vel virtutũ: licet vſus
earundem impediat. AUnde non tollit illam pulchꝛitudi⸗
nem que eſt ex ↄiũctione anime cum ſũmo pluchꝛo.⸗ Ad
hoc ergo qð ſubiungit᷑.ꝙ ſicut dñs nõ ſanat in ꝑte: ſic nec
reꝑat in ꝑte ⁊c̃. Dicendũ ꝙ hoc verum eſt.ſicut em̃ non ſa⸗
nat in ꝑte a vulnere letali quod infigit culpa moꝛtalis: ſic
non reꝑat in parte a turpitudine confuſibili quam incur⸗
rit ex foꝛmatione imaginis. et hoc eſt quia reꝑatio hu⸗
iuſmodi fit per gr̃am que eſt illi parti ſm quam anima eſt
pꝛimo ⁊ per ſe ad imaginẽ dei.non ſimiliter eſt in illa par⸗
te ꝓpꝛie ⁊ per ſe loquendo que polluitur macula venialis
ꝓpter quod non eſt neceſſe ꝙ qn reꝑat᷑ ꝙ oĩno reparetur.
4 Ad illð quod obijcit᷑.ꝙ veniale diſplicet ſũmo bono ⁊c.
dicendũ ꝙ aliquẽ diſplicere deo.eſt ipſum eſſe dignum pe⸗
na ſm diuinũ iudicium. Sed aliquẽ eſſe dignum pena po
teſt eſſe:vel dignum pene ſiue ſeꝑatione a ſũmo bono:⁊ ſᷣm
hunc modum diſplicentie diſplicet aĩa deo per malum cul
pe venialis.vel dignuʒ pena cum ſeꝑatione a ſũmo bono:
m hunc modũ diſplicẽtie diſplicet homo deo ꝑ malũ cul⸗/
pe moꝛtalis.In gratificatõne ergo aĩe q̃ diſplicet deo ſcvᷣo
modo diſplicẽtie· nõ tollit᷑ aligd ⁊ aliqꝗd nõ.ſed om̃e illuo

quo eſt hmõi diſplicẽtia.⁊ qᷓtuʒ ad bmõi diſplicentiaʒ eſt
Ipꝛie gratificatõ nõ qᷓtuʒ ad aliã.quia aliꝰmodus diſplicẽ
tie ſtat cũ ip̃a gratia qua aĩa grata eſt deo.4 Ad illud qð
obijcit᷑ ꝙ in peccato veniali eſt auerſio a deo ⁊c̃.dicenduzʒ
nõ eſt verum. In hoc em̃ differunt veniale ⁊ moꝛtale.ꝙ
ↄpletio moꝛtalis eſt in aueꝛſione a ſũmo bono:ↄpletio aut
venialis in ↄuerſione ad bonum 2ↄmutabile. ex qua accidit
elongatio a bono incõmutabili. VUnde auerſio eſt ſolũmo⸗
do moꝛtalis peccati:oↄuerſio ẽ ↄmunis vtriq;.ſcʒ tain moꝛ⸗
tali qᷓ veniali.ſimiliter receſſus. Seo differt receſſus hm
ꝙ fit ꝑ veniale ⁊ ſm ꝙ fit ꝑ moꝛtale.Receſſus em̃ ꝑ venia⸗
le eſt receſſus qtũ ad actũ. Receſſus aũt ꝑ moꝛtale eſt itũ
ad actum ? ꝙᷓtuʒ ad potentiã. AUnde ꝑ veniale nõ ſit auer⸗
ſio a pꝛimo bono.ſed ſolũ receſſus qᷓtuʒ ad actũ non qtuʒ
ad potentiam.niſi quatenꝰpotentia ipᷣa refertur ad ipſum
actum. Si aũt per veniale eſſet ſimpliciter auerſio:bene ſe
queretur ↄcluſio.quia per quodcũq; fieret auerſio nõ eſſet
niſi vnica ſimiliter nec ↄuerſio que eſſe nõ poſſet:niſi illis

omnibo teletis ꝑ que facta eſſet auerſio.

¶ Etum ad quartũ

querit᷑ vtꝛrum dimittit᷑ aliqd veniale manẽte moꝛtali.Et vi
detur ꝙ ſic. dicit em̃ auguſ.ſuꝑ Joh.viij.Qui ſine pcto eſt
veſtrũ ⁊c. ꝙ omnes illi erant in pct̃o moꝛtali.venialia em̃
eis dimittebant᷑ ꝑ cerimonias: ergo manenti moꝛtali ve⸗
niale aliquãdo dimittit᷑. ¶ Item pctẽm moꝛtale ⁊ veniale
differunt m ſpecieʒ. igit᷑ ſimiliter cauſe delentes ipᷣa ſunt
diuerſa ſᷣm ſpeciem. hoc etiam patet ſi conſideret᷑ quibus
cauſis deletur pctm veniale.vtpote oꝛatõe dñica.de peni.
diſ.ij.de quotidianis.Et ſacramento altaris.ð conſe.di.
ij.panem. Et aqua.de conſe.diſ.iiij.nec quẽq;. Iſtis autem
non delent᷑ moꝛtalia. Si ergo alia ⁊ alia ſunt quibus hec
et illa delentur.cum hec ſine illis ↄtingant:⁊ hec ſine illis
contingit deleri.¶ Pꝛet.moꝛtalia dimittunt᷑ ſine veniali⸗
bus. ſimiliter et venialia ſine moꝛtalibus vel quare non.
¶ Item peccata moꝛtalia ⁊ venialia differunt ᷣm ſpeciem
ergo ⁊ gratia qua delet᷑ moꝛtale differt ſᷣm ſpeciem ab illa
qua deletur veniale.⁊ etiam m diſtantiam peccatoꝛuʒ de
bet eſſe diſtantia gratiarũ: ſᷣm ꝙ infinita eſt diſtantia pec⸗
cati moꝛtalis ⁊ venialis.ergo ⁊ gratie qua deletur veniale
ab illa qua deletur mortale eſt quaſi infinita diſtãtia. hec
autem diſtantia gratiaruʒz non eſt niſi gratie gratũfaciẽtis
⁊ gratie gratiſdate. Ex quo videtur.ꝙ ſicut gratia gratuʒ
faciente deletur culpa moꝛtalis:ita gratia gratiſdata dele
tur culpa venialis.ergo cum contingat habere gratiã gra
tiſdatam ſine gratia gratũfaciente:videtur ꝙ ↄtingat pec⸗
catum veniale deleri non deleto moꝛtali.¶ IJtem aligꝗs po⸗
teſt amare creaturam aliquaʒ vt foꝛnicariam ſuam pluſqᷓ;
ceum. 2 aliam creaturã non ꝓpter deum min?tamen ꝙᷓ de⸗
um.vt modicam pecuniã quã habet.⁊ ex amoꝛe foꝛnicarie
pꝛocedunt actus moꝛtales: ⁊ ex amoꝛe pecunie pꝛocedunt
actus veniales.⁊ ita ſunt ſimul veniale ⁊ moꝛtale.põt aũt
atingere ꝙ amoꝛ huiꝰpecunie que diligit᷑ nõ ꝓgter deuz ex
ſcintilla diuini amoꝛis relicta in eo intãtũ deficiat ſiue di⸗
minuatur vt deleat illam: ? ita veniale peccatum quod ex
hbuiꝰamoꝛe in illo erat non ſit ſiue tollat᷑ eum ſua cauſa.tñ
manet moꝛtale ex immoderato amoꝛe foꝛnicarie.⁊ ita ⁊c̃.
Contra. moꝛtale veniale non poſſunt ſimul in eſſe ipi
lĩe.ergo manẽte moꝛtali nõ poteſt in eſſe veniale.q; ſi quã
doq; ineſt veniale:neceſſe eſt vt tollat᷑ adueniente moꝛtali.
pꝛobatio pꝛime.ꝙ moꝛtale ⁊ veniale nõ ſimul inſunt eidẽ
anime.petm veniale eſt mioꝛ amoꝛ dei qᷓᷓ tebet eſſe:ſimilit᷑
⁊ moꝛtale.vnde hoc eſt ↄmune veniali ⁊ moꝛtali.addat⁊᷑ er⸗
go buic ↄmuni aliquid quo diſtinguat᷑ veniale a moꝛtali.
hoc additum nõ dicetur diminutõ cuiuſlibet amoꝛis ſed il
lius qui eſt caritas.ᷣerit ergo veniale caritatis diminutio.
vt habi tus dico.a quo egrediũtur multi actus veniales.ſᷣ
nõ poteſt eẽ caritas diminuta in habẽte moꝛtale: ergo nec
veniale.¶ Item dicit BGꝛeg. Job. xxxj. Veniale obſcurat:
moꝛtale obtenebꝛat. ad deletõem ergo venialis requiritur
gratia que eſt lumẽ aĩe.i.gratüfaciens.hoc aũt nõ ↄpatit

ſecum pcx ale: ergo veniale nõ delet᷑ moꝛtali manen
Rñſio.ꝙ nõ delet᷑ veniale manẽte moꝛtali.cũ em̃ ve⸗
niale ꝑ eſſentiã eſt macula ⁊ tenebꝛa vt dicit Gꝛeg.nõ dele
tur niſi ꝑ gratiã que animã illuſtrat ⁊ decoꝛat. Hec autem
gratia eli gratũfaciens que non ↄpatit᷑ moꝛtale.hoc auteʒ
infra habebit᷑.¶ Ad iüllud quod pꝛimo obijcit᷑.ꝙ venialia
dimittebant᷑ iudeis ꝑ cerimonias.Dicendũ ꝙ venialia di
cuntur ibi irregularitates legis que expiebant᷑ ꝑ cerimo⸗/
nias.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ pctᷣa differunt ᷣm ſpeciẽ.
ſimiliter ⁊ cauſe delentes ⁊c̃. ꝗ Sicendum ꝙ licet pctᷣa ſcʒ
moꝛtale ⁊ veniale differant ᷣm ſpeciẽ: tñ eadem eſt gratia
delens hoc ⁊ illud.ſcʒ gratia gratificans hominẽ totaliteꝛ
⁊ faciens acceptũ deo. ⁊ qᷓ;tuʒ ad ſuꝑioꝛem ꝑtem aĩe ⁊ qtũ
ad inferioꝛem. Intelligendũ eſt tñ ꝙ licet gratia ſit eadeʒ
tñ doloꝛ debet eſſe differens.quia gratia ↄtritõnis veniali⸗
um delet illa 2 debet ad minus eſſe in genere:ſed moꝛtaliũ
nõ ſolum debet eſſe contritõ in genere ſed in ſpecie.ad mi⸗/
nus omniũ quoꝝ extat memoꝛia.Similiter ⁊ pene diueꝛſe
Fm ꝙ ſunt debite venialibo ⁊ moꝛtalibus. Vnde per bmõi
penas diuerſas volũtarie acceptas dimittit᷑ tam debitum
peccati moꝛtalis qᷓ; venialis. Eſt ergo pꝛimo ⁊ ꝑ ſe cauſa
delens culpam venialis ⁊ culpã moꝛtalis eadem: licet illa
quibus dimittũtur debita illoꝛum ſcz pene ſatiſfactoꝛie ſũt
diuerſe.illud ergo eſt interimẽduʒ ſcʒ cauſe delẽtes ſunt di
uerſe ſᷣm ſpeciẽ.¶ Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ moꝛtale delet
ſine veniali:ſimiliter videt᷑ ꝙ ⁊ veniale ſine moꝛtali ⁊c.di⸗
cendum ꝙ nõ eſt ſimile.quia venialia nõ ſunt in oꝓoſitio
ne tanta reſpectu gratie.Noꝛtale aũt eſt oino incopoſſibi
le gratie.nõ aũt eſt ita de veniali.¶ Ex dictis patet rñſio
ad illud quod ſequit᷑.ꝙ licet moꝛtalia ⁊ venialia differunt
Fm ſpeciem. nõ opoꝛtet tamẽ ꝙ gratia qua delet᷑ moꝛtale:
differat ᷣm ſpeciem a gratia qua delet᷑ reniale. Honũ em̃
nõ requirit illam diſtinctõeʒ quã requirit malum. Scõm
em̃ phᷣm.bonũ eſt indiuiſibile:malum aũt multipharium.
bonũ em̃ conſiſtit circa mediũ quod eſt indiuiſibile:maluʒ
circa extrema que ſunt diuiſibilia.vnde non ſequit᷑ ꝙ gra⸗
tia gratiſdata tollat᷑ veniale.ſed potius tollat᷑ gratia ꝑfe⸗
cta vt infra habebit᷑. ¶ Ad vltimũ dicendũ. ꝙ licet actus
peccati venialis qui egredit᷑ ab amoꝛe dei mĩoꝛe ꝙᷓᷓ debet eẽ
qũq; ceſſat ſine gratia gratũfaciente: nõ tñ macula venia:
lis tollit᷑ ſine gratia tali.⁊ ita nũꝙᷓ tollit᷑ manente moꝛtali
peccato.l Ao aliud quod obijcit᷑ pꝛo alia ꝑte.ꝙ moꝛtale
7 veniale nõ poſſunt ſimul ineſſe eidem anime.Dicendum
ꝙ hoc nõ eſt verũ.¶ Ad illud aũt quod dicit᷑ ꝙ veniale di
minuit te amoꝛe caritatis ⁊c. Sicendum ꝙ veniale dimi
nuit de amoꝛe quo diligit᷑ deus.non dico de illo q tum ad
ſubſtãtiã:ſed qtuʒ ad radicatõeʒ vel feruoꝛẽ.vel qtum ad
efficaciam ſiue ꝓmptitudinẽ exeundi in ſuũ actũ.⁊ hoc in
habente caritatẽ. In exiſtenti aut in moꝛtali nõ video qua
re nõ poſſint diminuere dæ illo qᷓtum ad ſubſtantiã. Ande
ſi caritas nõ põt eſſe diminuta in exiſtente in moꝛtali: põt
tñ amoꝛ ci diminui in eodem.

¶ Etũu ad quintũ que .S.v.

ritur vtꝝ venialia dimittãt᷑ poſt hãc vitã qtuʒ ad culpam
ꝙ ſic videt᷑ Math.xij. Quicũqʒ verbũ dixit otra filiuʒ bo⸗
minis remittit᷑ ei.qui aũt dixerit ↄtra ſpinſctm nõ remitte
tur neq; in hoc ſeculo neq; in futuro.hec aũt fruſtra dicerẽ
tur. niſi aliqð peccatũ qtum ad culpã dimitteret᷑ in futu⸗
ro.i Item glo. Gꝛeg. ibidem. Quedã em̃ culpe in hoc ſe⸗
culo laxant᷑.quedã vᷣo ꝑue in futuro.que quidẽ poſt moꝛtẽ
grauant:ſed dimittunt᷑ ſi bomo boms actibo in vita vi ibi
dimittant᷑ ꝓmeruit.¶ Item alia glo.ibidẽ Gꝛego. Sunt
quedã leuia q ſi in hac vita nõdum ſunt remiſſa:poſt moꝛ/
tem grauãat. ſed remittũt᷑ ſi digni ſunt.4¶ Item aug. de ve⸗
ra ⁊ falſa penitẽtia.c.iij.Si ꝑ ſolum baptiſmũ quoo iterã
dum nõ eſt fit peccatoꝝ remiſſio.cur adderet dñs neq; in
futuro.conſtat aũt quedã in futuro remitti vbi nõ eſt oꝑa/
tio baptiſmi. Ex hoc videt᷑ ꝙ aliqua pcta dimittant᷑ qᷓtuʒ
ad culpã in futuro.ſed ↄſiat ꝙ nõ moꝛtalia ⁊c̃.de h babe
tuꝛ.iiij.dyalogoꝝ vbi loqꝗt᷑ ſatis de hac materia que valent

ale:
jei
cn
n.
ſq;

¶ Mueſtio

ad ꝓpoſitũ. Itez hoc idem videt᷑ ꝑ magiſtx.iiijſentẽ.
Item hoc idez videtur ꝑ hoc.ꝙ bꝰ vite moleſtie multe
impediũt efficaciã gẽe:vtpote ꝓnitas ad malũ.tẽptatio⸗
nes de his que ſũt ↄtraria ge: ⁊ hmõi alia. ſᷣ nihil taliũ
exiſtit poſt moꝛtẽ. nõ erit aliqð impedimentũ efficacie
gẽe. ex q̊ ̊ mõ hʒ virtutẽ delẽdi culpã:⁊ tũc habebit ſitr.
¶ Itẽ gra poſt moꝛtẽ eſt in maioꝛi ꝓpingtate ad ſuũ vlti⸗
mũ ſiue ſummuʒ qð eſt gła:qᷓ; ante.qð igit᷑ põt ante põt
poſt. ¶ Item gea pfecta que eſt gloꝛia nullũ patit᷑ ſecum
cfectum.ſ.neq; culpe neq; pene.̊ quantomagis oppꝛoxi
mat ſue ꝑfectioni: tantomagis poteſt in deletioneʒ hmõi

Tfectuum:⁊ ita vt prius. Item gꝛa poſt moꝛteʒ põt in

liberationeʒ a pena. virtus gratie eſt magis oꝛdinata
ad liberatõzʒ a Tian pena.qᷓ põt poſt moꝛtẽ in libeꝛa

tioneʒ a culpa.¶ Contra.ſuꝑ illð.j. Jo. v. Eſt peccatũ
ad moꝛtẽ. Glo.qð ĩ hac vita nõ coꝛigit᷑: fruſtra poſt moꝛ

tem eius venia poſtulat᷑.&̊ nulla poſi moꝛtẽ ibi culpa puꝛ

gabit᷑ ibi. Ité? Damaſ. Quod boibo moꝛs: hoc ẽ ange

liæcaſus econuerſo. ſed angeli poſt caſum a nulla cul⸗
pa poſſunt liberari.̊ nec homines poſt moꝛteʒ.4¶! Item
HBrego.in dy alogo.Talis in indicio quiſq; futurus eſt
qualis de coꝛpoꝛe exiuit.q̊ ac.¶ Item liberũ ar.medium
eſt inter ꝓfectum in bonõ? libeꝛationẽ a malo culpe.ſed
poſt moꝛteʒ non poteſt in bono ꝓficere.̊ nec a culpa ali
qua reſurgere.¶ Item facilius eſt labi in veniale qᷓᷓ libe⸗
rari a veniali.̊ poſt moꝛteʒ non poteſt homo venialiter
peccare.q̊ nec a veniali reſurgeꝛe.¶ Iteʒ veniale ĩ nobis
non eſt niſi ratione fomitis.̊ fomes aufert᷑ in moꝛte:nõ
poſt moꝛteʒ.̊ ⁊ veniale.¶ Iteʒ in purgatoꝛio nõ erit cõ⸗
tritio vel confeſſio nec locus merendi. aut ibi ñ remitti
tur culpa:aut remittet᷑ peccatum ſine penitentia.4! Itez
Auguſti.de ciui.dei.Credimus ꝙ homini poſt hãc vitaʒ
non additur nouũ meritum nec noua remiſſio culpe: ſed
datur ei meritum vel pena ſᷣm ꝙ meruit in vita pꝛeſenti.
Rñſio.qꝙ de hoc qð hic querit᷑ diueꝛſi diuerſa ſentiũt.
Quidam. n. ſicut magr in ſenten. 2 qplures alij dicunt.
ꝙ culpa venialis remittitur in purgatoꝛio: ſicut vidẽtur
auẽtes S.tacte ſonare.⁊ dicunt quidam ꝙ illa glo.intel⸗
ligenda eſt de moꝛtali:fruſtra poſt moꝛteʒ eius venia po
ſtulatur. Ael fiat vis in hoc ꝙ dicit.qð in hac vita ñ coꝛ⸗
rigit᷑:verum eſt vel in ſe vel in merito.Qui aũt cum veni
ali decedit: Iʒ in ſe non coꝝꝛigat᷑:meruit tamen ꝑ caritatẽ
coꝛꝛigi in qua decedit.⁊ poſt hunc ſtatuʒ liberari ab his
que retardant premiũ caritatis.¶. Ad illud qð obijcituꝛ
de moꝛte homĩs ⁊ caſu angeli.dicunt ꝙ bec ſimilitudo at
tenditur q;tum ad liberi ar. inuertibilitateʒ. vel q;tuʒ ad
peccatum moꝛtale:non q́;tum ad omia. Qam mali ange
li pñt in penis ꝓficere q;uis non pñt a malo reſurgere.ꝑ
oppoſituz ratione boni meriti preteriti boni hoĩes pñta
malo eripi:quis non pñt in malũ labi.quia in bono ĩ q̊
moꝛiunt᷑ ſunt confirmati.⸗:! Ad illud qð obijcit᷑ de greg.
dðm ꝙ ſicut ipſemet ſubiungit: illð intelligit᷑ qᷓtum ad
moꝛtalia:non q;tum ad venialia.quia ipſemet excipit il⸗

la. 4 Item ad illð qð obijcit᷑. ꝙ li.ar. teneret mediuʒ ⁊c̃.

Dicendũ ꝙ falſum eſt pro ſtatu illo. In ſtatu eniʒ illo p⸗
parantur omnia ad ingreſſum in głaʒ ꝑ impedimẽti re⸗
motioneʒ: que ſunt peccatum veniale ⁊ reatus pct᷑i.vnð
lʒ non ſit tunc ſtatus ꝓficiendi in merito:eſt tamen ſtatꝰ
clendi. hec impedimenta ad que ſufficit pntia gẽe ⁊ vo⸗
luntaria ſufficientia pene ⁊ adiutoꝛium meriti pꝛeteriti.
Ad illud qð obijcitur.ꝙ facilius eſt labi in maluʒ ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ verum eſt qᷓtum ad libe.ar.vertibilitatem:ñ
tum ad omneʒ ſtatum anime.⸗ Ad illud qð obijcitur.
ꝙ ablato fomite aufertur veniale. Dicendũ ꝙ hoc veruʒz
eſt inqᷓtum ad poteſtatẽ peccandi de futuro: nõ tñ opꝑtet
auferri veniale prius ꝑpetratũ.nõ eniz illð qð tollit cau

ſam ſemp tollit effectũ:ſicut in multis pʒ exẽplis.deſtrn

cto.n.cultello non ꝓpter hoc plaga tolliẽ inflicti ¶ Aln
aũt dicũt.q poſt hanc vitã ñ remittit᷑ peccatũ qtu ad cul
pam:ᷣ tm̃ qᷓtũ ad reatũ.dicũt.n.qꝙ triplex eſt gra.ſcʒ ba
ptiſmalis.pnialis.⁊ finalis. Pꝛima dñat᷑ in aĩa ex vir⸗

lxv.

tute ſacramẽti.⁊ oĩno omne genꝰ peccati tollit. Scda ex
ſubiectõne ⁊ ↄfoꝛmitate li.ar.ad grãm.⁊ hec tollit omne
moꝛtale:non aũt omne veniale. Cercia ex ꝑfecta ſubie⸗
ctione ⁊ ↄfoꝛmitate oĩm viriũ aie ad ipᷣaʒ grãm.⁊ hec tol
lit omne veniale.Cum enim anima iam ſeꝑatur a carne
iam ꝓnitates ⁊ ꝑpturbatõnes que inerant aie ex carne re
cedũt:⁊ potentie aĩe tranquillant᷑ ⁊ gre ſubijciũt᷑: ac per
hoc venialia delent᷑:ſiue ſint in ꝑte rõnali ſiue ſenſibili.
ita nullũ veniale dimittit᷑ poſt hanc vitã:ſ̊ in illo inſtã
ti in quo dici põt.hec finalis ga gpniuʒ ſibi vẽdicat ⁊ oẽzʒ
expellit culpa. Huiꝰ aũt ꝓnitatis receſſus ⁊ ꝑtuꝛbatio⸗
nũ quietatio ꝓuenit er dimiputione ↄcupie qᷓ eſt ĩ ipa ex
coꝛꝛuptione.de qua.ix.Sapᷣ.Coꝛpꝰ qð coꝛũpit᷑ agãẽuat
aĩam. ↄñs ↄfoꝛmatõ potentiaꝝ aĩe ⁊ earũdẽ ſubiectõ
ipſi gre ad que ſequit᷑ ꝑfecte gre dñatio in aĩa ⁊ peccati
venialis deletio. Ad cuius euidẽtiã nota.ꝙ cupiditas
q̃ ꝗs hñs xpᷣm in fundamẽto:bonũ ↄmutabile nimis dili
git eſt peccatũ veniale.Iſte aũt erceſſus amoꝛis ꝓueiĩt ex
ↄcupia coꝛꝛuptõis.que lʒ qñq; minuat᷑:nũqᷓ tñ ĩ vita iſta
oĩno aufert᷑ niſi ex progatiua gre.hoc accidit ⁊ valde ra⸗
ro:ſicut fuit in beata virgine.ſᷣm aũt ꝙ magis minuit᷑ ⁊2
oꝑatio gr̃e ꝑfectioꝛ eſt:⁊ magis inualeſcit ð pet᷑m. Qñ q̊
ↄcupĩia iſta eſt in vltima diminutõe:vt in fine hoĩs habẽ⸗
tis grãm:⁊ gr̃a exit in actũ ↄpletioꝛeʒ ⁊ ꝑfectioꝛeʒ. qꝛ ̊ ĩ
vltimo tꝑe eſt completa extinctio ↄcupie.⁊ eſt opleta ⁊ ꝑ⸗
fecta oꝑatio gre.⁊ ita potiſſime põt tũc in deletõʒ venia⸗
lis.¶ Scðʒ hoꝝ opioneʒ rñdendũ eſt ad obiecta ð hanc
ꝑtem.Ad hoc g quod primo obijcit᷑.ꝙ ꝗ peccat in ſpiri⸗
tũſanctũ nõ remittet᷑ ei neqʒ ⁊c. Sicenduʒ ꝙ boc magis
dicit᷑ ad expreſſioneʒ indignitatis peccãtis ⁊ ineptitudi⸗
nis ad veniam:q; ad expreſſioneʒ remiſſionis pcti. nõ eĩ
ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ peccatũ in ſpm̃ſanctũ eſſe irremiſſibile ne⸗
gat᷑ ptas omnipotẽtis.ſ.ꝙ nõ poſſit remittere tale pecca
tũ:h̊ potius negat᷑ idoneitas ⁊ notat᷑ indignitas ex par⸗
te peccãtis.q] Si obijciat᷑ ꝙ eadeʒ rõne qͥdlibʒ peccatuʒ
moꝛtale debet dici irremiſſibile. Gicendũ ꝙ nõ. In pec⸗
catis.n.q̃ fiũt ex ignoꝛãtia ⁊ infirmitate:ipſa pcta ñ ſunt
oĩno volita.vñ quantũ eſt de nõ volito in peccãtibo: tãtũ
eſt in eis de poſſbilitate ⁊ aptitudine ad remiſſiõʒ.Sed
peccantibo ĩ ſpm̃ſanctũ qð fit ex pura malicia:ipſuʒ pec⸗
catũ eſt oĩno volitũ.quia &̊ peccatũ in ſpm̃ſanctũ ẽ ex ſtu⸗
dioſa malicia: in ipſis peccãtibo nihil ẽ idoneitatis ſiue
dignitatis ad remiſſioneʒ. Hoc ̊ᷓ verbũ ꝗ dixerit ⁊c.nõ
remittet᷑ neq; in hoc ſeculo neq; in futuro. cuius intelle⸗
ctus eſt.peccans hoc peccato:hic oĩno eſt ineptus ⁊ indi
gnus vt ei remittat᷑ culpa:⁊ in futuro vt ei remittat᷑ pẽa.
nihil facit ad ꝓoſitũ. aũt intelligit᷑ ᷓtũ ad remiſſiõʒ
in futuro.pʒ ꝙ verbũ hoc exprimit᷑ de pcto ĩ ſpm̃ſanctuʒ
qð niſi remittat᷑ qᷓtũ ad culpã in pñti: nunqᷓ remittet᷑ in
futuro.¶. Ad illð qð obijcit᷑ ꝑ glo. Grego.ꝙ quedã ꝑue
culpe relaxant᷑ in futuro. Dicendũ ꝙ hoc intelligi debet
q́;tum ad relaxationeʒ pene ⁊ inſinuat᷑ verbo Grego.ꝙ
peccata leuia ſiue venialia nõ ſꝑ remittũt᷑ qtũ ad reatuʒ
in hac vita:ſ̊ quedã multũ grauãt ipᷣam aĩom in alia vi⸗
ta.quia cum hoc ꝙ aĩe ꝗꝓpter illa grauibo penis exponũt
a gaudio eterno elongant᷑. ¶ Ad aliam glo.que dicit.qꝙ;
quedam leuia in hac vita non ſunt remiſſa ⁊c. Dicendũ
ꝙ hoc intelligitur q;tum ad plenam remiſſioneʒ que fit
in remiſſione pene ⁊ culpe.¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝑ Aug.
de vera ⁊ falſa penitẽtia. Dicendũ ꝙ cum dicit᷑ ꝙ cõſtat
quedam in futuro remitti ⁊c̃. intelligendũ eſt qũ ad re⸗
miſſionẽ pene.qð patet ꝑ hoc ibi diſtinguit᷑ int remilſ⸗
ſioneʒ que fit ꝑ baptiſmũ ꝑ quẽ facta fit remiſſio a culpa
⁊ pena:⁊ remiſſioneʒ que fit in futuro. Aliter ad boc
rñdent quidaʒ ſubtilius intuentes:dicentes.ꝙ magiſter
in ſenten.⁊ alij qui dicunt ꝙ veniale deletur poſt hac vi⸗
tam:intelligi põt ſic.deʒ inſtans eſt qð ↄtinuat tempꝰ
vite ⁊ poſt ritam.⁊ ita illud inſtans eſt inſtans tꝑis poſt
vitam:ſicut tꝑis vite in quo. ſᷣm hunc modũ videt᷑ ꝙ re⸗
cipitur gratia maioꝛ remoto ꝓbhibente:⁊ ꝑ ↄñs delet᷑ ve⸗
nialis culpa⁊ pẽa ſoluit᷑ ĩi purgatoꝛio.⁊ ſic rñdẽt ad oĩa

obiecta. Nec rõnes mgri ſent. vident᷑ multe efficacie.
eni recitat mg veꝛbũ aug.ꝙ qui edificat lignũ fenũ 2 ſti
pulã.quedã crema bilia edificia.i.venialia pct᷑a ſecũ por
tant:que igne emũdatoꝛio terminãt᷑.intelligit᷑ ꝙ ipſa ve⸗
nialia reliquerũt aliqᷓ cremabilia in aĩa que tollunt᷑ illo
igne:nõ ꝙ ipſa culpa cremet᷑ ibi.¶ Oð aut obijcit᷑ ex ver
bis Greg.ſcʒ ꝙ quedã leuia ĩ futuro dimittẽda ſunt. in⸗
telligi põt ꝙᷓtu ad penã. plus erpedit h̊ dictũ fuiſſe de le
uibo ꝙỹ de grauibo:ne crederet᷑ nibil graue ſi uſtinendũ fo
re ꝓpter peccata venialia.⁊ ſic ex ↄñti pnĩa ꝓ illis negli
geret. Huic aũt opioni vltime magis videt᷑ mihi aſſenti
endũ.tum qꝛ voluntas eſt inuertibilis poſt moꝛtẽ vt vult
Brego.tum qꝛ ſlatus ille nõ ẽ meritoꝛius vt vult Augy.
Pret. habet᷑ ab aug.ꝙ poſt moꝛtẽ non fit noua remiſſio
culpe. Ad iſta aũt que obiecta ſunt ↄſequẽter põt dici.
ꝙ ſuppoſito q; aligs væcederet in gr̃a cũ culpa veniali(qð
ad pns nõ aſſero pᷣ̊ potius opinoꝛ priũ) niſi obſtaret di⸗
uina oꝛdinatio:qua decrem ẽ.ꝙ poſt moꝛtẽ nõ eſt ſtatus
merendi nec demerendi:nõ videt᷑ mibi incõueniẽs pone⸗
re ꝙ gꝛa poſſet venialia telere. Vñ ⁊ rõnes ꝗbo oñditur
ꝙ gratia q̃ntũ in ſe eſt hʒ ptãtẽ delendi culpã ⁊ poſt moꝛ⸗
te: vident᷑ mihi ↄcedende.ᷣ ꝙ hoc nõ põt:hoc nõ eſt quia
aliqd ſubtractũ eſt virtuti gre:bᷣ potius ꝓpter diuinuũ de⸗
creiũ quo diffiniiũ eſt. ꝙ poſt moꝛtẽ nõ eſi tem pꝰ merẽdi
vel demerendi.vt pʒ ex verbis aug. Ex h̊ pʒ rñlio ad ob⸗
iecta que ſequũt᷑.

quit᷑ e canſa remiſſiõis. Circa h̊ duo qũt᷑
Primũ eſt. vtx venialia pñt deleri ſine gẽa g
Ntifaciente. Secũduʒ. vtꝝ pñt deleri ſola gra⸗
tia line ↄtritione.
¶Kir-
tur ꝙ ſic:ꝑ hoc ꝙ oĩs culpa remiſſa eſt oiĩno cũ eſt punita
quantũ ipla exigit.ᷣ venialis culpa eſt digna ſola pẽa tẽ⸗
poꝛali.ꝗ̊ cũ om̃e tꝑale fineʒ habeat: poſſibile eſt aliquezʒ
ernteʒ extra grãm ſufficient ꝓ illa culpa puniri. poſſi⸗
bile eſt ſine gꝛa remitti. Prima ꝗpoſitio manifeſta ẽ.ꝗa
nullꝰ ita ſeuerꝰ eſt in iuſticia ꝙ puniat vltra qð meꝛuit ꝗ
peccauit.ꝗ cũ ſufficient punit ampliꝰ nõ punit. ſᷣ̊ nõ põt
eẽ culpa ſine reatu. ceſſante reatu ceſſat culpa. 4 Itẽ
veniale peccatũ eſt minoꝛ amoꝛ dei ⁊ maioꝛ debi to crea⸗
ture. vnde veniale dicit nimiã pronitatẽ ad bonũ ↄmuta
bile. ̊ pnitas põt ſine gra aboleri: qm̃ quiẽ pronus ad
auariciã ſine gẽa põt fieri ꝓdigus ⁊ pronꝰ ad ꝓdigalita
teʒ. ̊ ⁊c. ꝗ Ieʒ in moꝛbis paruis natura ñ indiget me⸗
dicina:ſ ſolum qñ moꝛbo grauis ẽ.vt qñ natura ꝓſtrata
eſt magnitudine moꝛbi: ⁊ nõ ↄſiſtit in ſuo vigoꝛe. ſed ve⸗
nialia nõ ꝓſternũt naturã ſpũs:iĩmo in ſuo vigoꝛe dimit⸗
tunt eꝗ. medicina gre que eſt medicina moꝛtaliũ: ñ reꝗ
rit᷑ ad purgatõʒ venialis. Iteʒ quãto moꝛbi minoꝛem
bñt connexionẽ ſimilitudinẽ: tanto ſpecialiꝰ põt vnns
ſine alio curari.S̊ veniale maioꝛẽ bʒ conuenientiã cũ ali⸗
quo veniali q cũ moꝛtali. ſ̊ vnũ veiale pot teleri aliquo
reinanẽte.ᷓ multofoꝛtiꝰ põt deleri veniale remanẽte moꝛ
tali. ⁊c. ¶ Iteʒ ſi veniale nõ põt teleri ſine gra: eſto ꝙ
aliꝗs in ſolo veniali moꝛit᷑:illð nunqᷓ delebit᷑.̊ qdiu du
rabit puniet᷑. ̊ eternalr er ſeipſo pumit᷑. & ñ differt a moꝛ
tali. ¶ Ieʒ incomꝑabilr eſt mino: culpa venialis qᷓ; moꝛ
talis. ſi ad celetõʒ qᷓi infinitoꝝ moꝛtaliũ ſufficit gea gF⸗
tũfaciens:videt᷑ ꝙ ad teletionẽ venialiũ ſufficit gtia gra
tiſdata: vel ꝙ nulla gẽa requirit᷑.¶ Cõtra.Nug. de ciui⸗
i.xxj. Mec magna nec ꝑua pñt nobis dimitti niſi nos
dimiſerimo debitoꝛibo noſtꝛis. hoc ñ eſt ob aliud. niſi ꝗa
du homo nõ dimittit eſt ſem Pin peccato.ꝗᷓ nullũ pecca⸗

tu põt homimi dimitti ꝙdiu eſt in peccato moꝛtali. ſi ſo
a gea a peccato liberat: veniale nõ dimittit᷑ ſine gratia.
4 Ytez ſi aligd delet aliqd aliud:hʒ oppoſitõʒ ad illð ali⸗
Juo modo.ſᷣ nec pẽa nec natura bñt oꝓpoſitõʒ ad culpã.

gnec ꝓpter penã nec ꝗpter naturam delent venialia niſi

müvide .§. .

aſſit gratia. ¶ Item omne peccatũ nocet 2 adimit ſicut
vult Auge. in ench.⁊ multis locis. 5 veiale aligd de bo⸗
no ſpuali ⁊ rectitudine adimit. ſ ſolus deus põt reſtituẽ
aie bonũ amiſſuzʒ: ſicut ſolꝰ potuit creare.⁊ ̊ ẽ p grãʒ. g
2c. Yez deus punit ꝓ veniali. G oſtat. ᷓ aliqa muenit
diſplicentie in veniali.ᷣ nihil oino remouet dilplicẽtiam
ci niſi qð inducit placẽtiã ⁊ veniã.ſ̊ ſolũ gꝛa Ftũfaciẽs

eſt illa qᷓ deo placẽ facit.ᷓ zc. ¶: Itẽ pfectiꝰ è cauere a ve⸗

niali qᷓ; a moꝛtali.ꝗᷓ doni eque ꝑfecti vł magis ꝑfecti actꝰ
eſt delere veniale delere moꝛtale. ̊ mo⸗ leri ñ po⸗
teſt niſi a bono gre Ftũfacientis.ꝗ̊ ⁊c¶ Rñſio. ꝙ aliqꝝ
poſitio fuit:q; venialia ſine gẽa gtũfaciente deleri pñt
gram gratiſdatã. ⁊ ratõeʒ hꝰ oñdere voluerũt. ꝓ eo vicz
veniale peccatum nõ repugnat gratie gratumfacienti
Hſ gꝛatiſdate.nec offendit diuinam maieſtateʒ.quia ibi ñ

Diligitur aliquid ſupra deum: ſed aliquantuluʒ inoꝛdi⸗

nate ſub deo.a ideo ſicut moꝛtale poteſt deleri per grãm
gratumfacientẽ quia ei repugnat:⸗ quia deo offenſa re⸗
conciliat:⁊ quia deuʒ contemptũ amare facit ſuper oĩa.
ſic veniale deleri poteſt per gram gratiſdataʒ que illam
modicã inoꝛdinationeʒ remoueat:⁊⸗ illam occaſionẽ mi⸗
nus amandi dũ ab ipſa aĩa tollat. nec oꝑtet ibi eẽ grãm
eleuantez aĩam ad dilectionez dei ſuꝑ omia:qꝛ ꝑ veniale
nibil amatur ſupra teum. Sʒ bec poſitio a veritate de⸗
uiat. omne eni peccatũ eoipſo ꝙ peccatũ eſt: aĩaz defedat
aliquo modo ipſam deoꝛdinat.⁊ ex hoc neceſſe ẽ ꝙ ali⸗
quo modo deo diſpliceat. Qm̃ igit᷑ nota diſplicentie mi⸗
nima que eſſe poſſit in habitu gratie qui reducit ad com
placentiã ⁊ amicitiã auferri nõ põt:tenendũ eſt omnino
x omni peccato generałr ꝙ nullum oino põt deleri ſine
gẽa gratũfaciente.ſic.n.decreuit diuina ꝓuidentia nr̃aʒ
cebere tolli feditateʒ: ⁊ deoꝛdinatõʒ reduci ad diuinã cõ
placentiã.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ſufficiens punitio ab
ſoluit a culpa.Dicendũ ꝙ ſi iſtud intelligat᷑ in facie ho⸗
minũ qui iudicãt ſm exterioꝛa:põt hr̃e veritatẽ. h iĩ facie
cei qui conſiderat facieʒ aĩe internam 2 cecoꝛez imagis
ſue.quantũcunq; ſit pena nõ põt oĩno abſoluere peccato
rem niſi remoueoat᷑ interioꝛ defoꝛmitas.⁊ ideo ĩ ſoꝛo tei
impoſſibile eſt peccatuʒ ſufficient᷑ puniri pena tempoꝛa⸗
li tum ad tempus niſi deleat᷑ ꝑ grãm. ¶ Ad hoc quod
obijcit᷑ꝙ veniale dicit maioꝛeʒ promitatẽ ꝛ⁊c. Dicenduʒ
ꝙ hoc eſt verum.⁊ tamen hoc infert quandã notã dil pli⸗

centie ꝓpter quꝗ nccia eſt gratia ad eius deletõeʒ ad boc

ꝙ reducat᷑ ad diuinam complacentiã. Ad illud qð ob⸗
ijcit᷑.ꝙ moꝛbo paruus in natuꝛa nõ indiget medicina ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt⁊ ſiłr in ſpũalibo:⁊ ſi recte fiat ſi

militudinis tranſlatio. Qatura aũt hʒ in ſe fundamẽtuʒ

ſanitatis.ſ.virtutes naturales regentes complexionẽ ⁊
erpellentes nociua.regimẽ aũt ſpũalis ſanitatis nõ eni⸗
ſi gr̃a gratũfaciẽs.⁊ ideo ſicut coꝛupta vi naturali: ñ p̃t
deleri moꝛbus coꝛꝑalis:ſic nec abſente gẽa põt deleri q̃n⸗
tum lʒ ſit paruus moꝛbo ſpũalis.nõ ̊ gꝛatia eſt ſoluʒ ſi⸗
cut medicina ſed ſicut virtus regitiua. exterius autem ſa
cramentuʒ eſt ſicut medicina que non indiget gẽa nccio:
lʒ ſit neceſſaria curatione moꝛbi peccati venialis.maxie
quando inualeſcit per conſuetudineʒ. 4 Ad illud quod
obijcit᷑ꝙ maioꝛ eſt cõnerio venialis ad veniale ⁊c. Dicẽ
dum ꝙ veniale ſine veniali põt deleri.qꝛ neutruʒ funda⸗
mentũ virtutis viuiſicantis 2 ſanantis euertit ſcilʒ gra⸗
tiam: ſed moꝛtale extirpat grãm. nõ enim ſimul ſtat cum
vita.⁊ qm nõ poteſt deleri aliqua culpa ſine gratia: iðo
nullus moꝛbo etiã minimꝰ poteſt deleri quin deleat᷑ oĩs
culpa moꝛtalis. nõ ſic aũt eſt in veniali: ꝓ eo ꝙ vtrunqʒ
ſimul ſtat cũ gꝛatia.. Ad illud quod obijcit᷑ de eo qui in
ſolo veniali dcedat ⁊c. Dicendũ ꝙ hec poſitio eſt impoſ
ſibilis.⁊ ideo nõ ẽ mirũ ſi accidat impoſſibile.qꝛ impoſſi
bile eſt ꝙ decedens ſine gꝛatia gratũfaciente decedatĩ ſo
