ꝙ eñ omne qð rõnabilit petit᷑ a deo ſit volitũ ab ipo.ᷓ ⁊c̃.
¶ Pꝛet. dam̃.dicit oꝛo eſt petitõ decẽtiũ a deo.hec aũtẽ dif
finitio oꝛonis efficacis.ſᷣ petitõ decẽtiũ eſi rõnabilis.q̊ᷓ pe⸗
titio rõnabilis ẽ efficax.q̊ ⁊c. ·.¶ Pꝛet.om̃e qð de pcipit eſt
deo acceptũ.ſ̊ ↄſtat ꝙ pcipit oꝛare.⁊ nõ niſi rõnabiliter:qᷓ
rõnabilis eſt deo accepta.g̊ ⁊ efficax Contra. Heb. xij.
Eſau nõ inuenit penitẽtie locũ quãqᷓ cũ lacrimis inqſiſſet
eaʒ.ſ̊ nihil irꝛatõna bilit petebat.ᷓ ⁊c.¶ SPꝛet.aug. Dꝛãt
quidã ꝓ quibuſdã pie ſancteq; ꝓ quibo no exaudiunt᷑.ſed
oꝛo que pie ⁊ ſancte fit rõnabilis ẽ: & nõ oĩs oꝛo rõnabilis
eſt impetratiua.i¶ Pꝛet.vir ſanctꝰpetit ꝓ oĩbo vt ſaluẽtur.
Et oſtat ꝙ hec petitõ eſt rõnabilis. nõ tñ oẽs ſaluãt᷑.ergo
⁊c̃. ꝓbatio pᷣme oꝛare ꝓ oĩbo ẽ ex ꝑfecta caritate.qð auteʒ
fit er ꝑfecta caritate rõnabilit fit.¶ Pꝛet. exiſlẽs in gra ra
tionabilit petit ↄtinuatõeʒ gr̃e in pᷣſenti glłiazʒ in futuro.
nec tñ oẽs hec petẽtes aſſequũt᷑ qd petũt: qꝛ illi nõ qui ſũt

pꝛeſciti.g̊ ⁊c. ¶ Pꝛet.exiſtens in ignoꝛãtia rõnabilit petit

cognitõeʒ ſcripture ad ſciẽdũ qᷓ ſint ſibi neceſſaria ad ſalu⸗
tem.nõ tñ ſemꝑ exaudit᷑.̊ ⁊c. ¶ Pꝛe.optãs decliare a ma

lo rõnabilit petit exrtingui ĩ ſe incẽtiuũ pcti.ſᷣ de H nõ exau
dDit᷑ ſemꝑ. vt ptz e bẽo paulo.ij.Coꝛin.xij.ꝭ̊ ⁊c. Rñſt io.
wois oꝛo rõnabilis efficax ẽ ad impetrãdqũ. rõnabilis di⸗

co ᷣm detmiatõeʒ ſapiẽtis:⁊ maxie illiꝰ qui ẽ ſapientia pa
tris.i.xpᷣi inſoꝛmãtis diſcipulos ſuos. Joh.x vj.cũ diceret

Si quid petieritis patrẽ in nomine meo dabit vobis. ¶o

tandum ; oꝛatio ratõnabilis dicenda eſi p̃m determiatio

nem ſapiẽtis q ex omi ꝑte habʒ rõnẽ. Et ſũt q̃tuoꝛ.ſ.ex ꝑte

ð

indi
3no⸗
1a
Si
q
eſt

eſfi⸗
vij.
pit.
itel⸗
Lte.
nins
tema
pie
pe⸗
in
0.
0
t

as

elle
anec
etur

37.

edf

pe⸗
Nteſt
erig
.rij.
iſſet
Dit
ſed
bilis
tnr.
ergo
avicz
Gan
oro.
gviſit
t pent
dſalo⸗
teamd
Gio
listt
Nteft
Ne
61
ſiono
alr

—

quid petieritis patrẽ in noĩe meo dabit vo

WWueſtio

eiꝰa quo petit᷑:er ꝑte eiꝰ ꝓ quo petit᷑:ex ꝑte modi petẽdi:et
ex ꝑte eiꝰ qð petit᷑ · Ex ꝑte eiꝰ a quo petit vt qñ petit᷑ aliqð
neceſſariũ ad ſalutẽ. A pr̃e em nõ debʒz peti niſi licitũ2 ſa⸗
lutaꝛe:qꝛ pr̃ nõ dat niſi bonũ.ſᷣm illud Aath. vij. Si vos
c ſitis mali noſtis dare bona filijs vr̃is: quato magis pr
veſter q in celis ẽ dabit bona petẽtibo ſe. Ex pte modi petẽ⸗

di qñ petit cũ pietate ⁊ ꝑſeuerãtia.G ẽ pie ⸗ pſeuerãter. Il

lud fit pie qð fit dio effectu: quo includũt᷑ fides ſpẽs ⁊ cari
tas.tũc em piꝰaffectꝰẽ:qñ ẽ cũ fide ſpe ⁊ caritate.Ex parte
ei ꝓ quo petit᷑ qñ iſte nõ ẽ aduerſariꝰ⁊ rebellis:alioꝗn eo
ipo ẽ inbabilis? indignꝰad recipiẽdũ.Ad h̊ ̊ ꝙ oꝛo lit ra
tionabilis ſimpłꝛ ᷣm detmĩatõeʒ ſapiẽtis: oꝑtʒ ꝙ fiat pie

7 pſeuerãter ex pte modi ꝓ ſe. ex ꝑte eiꝰ ꝓ quo petit oꝑtet

em̃ ꝙ lit diſpoſitꝰ ⁊ babilis ad recipiẽdũ ad ſalutẽ.Ex ꝑte

eiꝰa quo petit᷑ talis oꝛo ẽ rõnabilis ßm detmiatõeʒz lapien
tis.ſeʒ ſaluatoꝛis ᷣm qð inſinuat in ðbo ſußpoſito. c Si
i⸗ is. B qð dici
tur ſi ꝗd petieritis patrẽ: notat᷑ ꝑſeuerãtia.ꝑ h em̃ qð dici⸗
tur petieritis qð ẽ futurũ ſubiũctiui modi 7 ↄplectit᷑ pᷣteri

tum: inſinuat᷑ ⁊ ꝑſeuerãtia.ꝑ hoc quidẽ qð dicit᷑ patrẽ in⸗

intelligit᷑ ibidẽ quid.i.ꝙ ſit aliqð nõ nihil. ꝑ h̊ qð dicit᷑ in
noie meo datx intelligi pie ⁊ iuſte. In noiĩe em ihu ꝗ interp̃⸗
tat᷑ ſalꝰ:nõ debʒ peti niſi pie. vobis intelligit᷑ ꝓ ſe. VUñ ꝑ B
qð dicit᷑ dabit vobis notat᷑ efficacia oꝛonis qtuʒ ad peten
tem ꝓ ſe. Dicit᷑ ̊ꝙ oꝛz rõnabilis ẽ impetratiua. 7 iſta eſt
rõnabilis ad quã ᷣm detmiatõeʒ ſapientis ↄcurrũt q̃tuoꝛ
ↄditões pdicte.⁊ oĩs talis ẽ exaudibilis ipetratiua.Cu⸗
ius triplex ẽ rõ.ſcʒ ſũma libertas exaudiẽtis:ſũma veraci
tas:ſũma amicabilitas.q; em̃ ſũme liberalis ẽ: ꝓmptioꝛ ẽ
ad dandũ qꝙᷓ hõ ad recipiẽdũ.qñ hoĩeʒ diſpoſitů ⁊ dignuz
ſiue habilẽ inuenit. Sicut ei ſol diffundit ſi uã lucẽ qñ inue⸗
nit ſuſceptibile:ita ẽ de pr̃e luminũ. ꝙ qñ hoĩez diſpoſituzʒ
inuenit:diffundit ſuã bonitateʒ.· differẽter tñ:qꝛ diffuſio a
pfe luminũ ẽ volũtaria: diffuſio ſolis ẽ naturalis. Item qꝛ
fũme verax ẽ. ᷣm illud Mũeri.xxij.õ ẽ de q̃ſi hõ vt men
tiat: nec vt fili? pomĩs vt mutet᷑. Dirit em ⁊ nõ faciet. locu
tus ẽ 2 nõ implebit. liberalitati addit ꝓmiſſionẽ.nõ quia
nõ poſſet facẽ ſine ꝓmiſſiõe: ſᷣ vt fidẽ certa daret de impe⸗
trãdo. Pꝛet.qꝛ ſũme amicabilis ſicut amoꝛ facit ꝙ habet ĩ
ptᷣate ſua voluùtatẽ ⁊ ptatẽ amici:ita etiaʒ aĩa ſcta habet in
pkate ſua quodãmodo voluntatẽ dei ex maxia vnione vniꝰ
ad alteꝝ. Pꝛopter qð Yoſue ↄfiſus de hac prate q̃ſi pᷣcipiẽ
do. dixit Joſue . x. Sol ↄtra gabaon nõ mouearis.inde eſt
ꝙ de nõ vult negare ip̃i aie qð petit rõnabilit in oꝛone. ac
P̊ nõ pt eiꝰoꝛo eẽ ñ emicax.¶l Ad pᷣmũ de eſau dicẽdũ
nõ erat oꝛo eiꝰrõnabilis.nõ em̃ flebat pie: qꝛ nõ ex ↄpun:
ctione.ſᷣ magis ex rãcoꝛe ⁊ odio ꝓcedebant eius lacrime.
7 ex quadã indignatõe.lñ volebat intficẽ fratrẽ ſuũ. VUñ
glo. ad Heb. xij. ſup textũ pᷣdictũ dicit. nõ inuenit locũ pe⸗
nitẽtie: qꝛ nõ petiuit vt debuit dicẽs. Sleniẽt dies luctꝰpr̃is
mei et occidaʒ fratrẽ meũ iacob Geñ.xxvij.Et ptꝰ lacrime
eiꝰpotiꝰfuerũt ex indignatõe ↄtra fratrẽ 2 doloꝛe amiſſi ho
noꝛis: ꝙᷓ ex hũilitate ⁊ vera penitẽtia. Ad illud qð obijci
tuꝛ ꝑ aug.ꝙ ſcti oꝛãt pie ſcteq;.dicẽdũ ꝙ ratõ q̃re nõ ſũt ex
auditi.fuit idignitas eoꝝ ꝓ ꝗbo oꝛabãtq̊ꝝ volũtas diſcoꝛ
dabat a dei volutate. Uñ oꝛo eoꝝ nõ fuit rõnabilis.⸗ Ad
illud qð obijcit᷑ ꝙ ſcti oꝛãt ꝓoĩm ſalute.dicẽdũ ꝙ rõnabi⸗
lis ẽ ꝙtũ ad pᷣdeſtinatos ⁊ exaudiũt᷑:nõ qᷓ;tũ ad alios. IJpᷣi
tñ ꝓ oĩbo debẽt oꝛare:qꝛ nõ ſũt certi ꝗ ſint ſaluãdi aut qui
dãnãdi.Qð at᷑ dicit᷑ ꝙ ipe vult oẽs hoĩes ſaluos fieri. veꝝ
eſt de volũtate abſoluta ⁊ añcedẽti. qꝛ ipe ꝑatꝰẽ dare graʒ
ſuã oĩbo ſi ipi fuerint diſpoſiti ⁊ ꝑati:ᷣ nõ intelligit᷑ de cõ⸗

ſinuat᷑ ꝙ illud qð ẽ neceſſariũ ad ſalutẽ debz peti a pre. vñ

ſequẽti.¶ No illud qð obijcit. ꝙ exiſtẽs in gra rõnabiliter

petit ↄtinuatõez gre in pᷣſenti ? gliam in futuro.dicẽdũ ꝙ
rõna bilit petit ↄtinuatõeʒ ⁊ gliaʒ in futuꝛo ſi ꝑſeueret.Et
boc fit qñ inſtat vſq; ad finẽ: ⁊ tũc ẽ efficax. Si aũt deſiſtat
nõ eſt efficax. q; tũc nõ eſt rõnabilis. Ao illuo qð obijcit
ꝙ exiſtẽs in gra rõnabilit petit cognitõeʒ ſcripture.põt di
ci ꝙ ſcriptura docet cognoſcere cauſas in om̃i facultate:do
cet etiã cognoſcere ea que ſunt neceſſaria ad ſalutẽ.qᷓtũ ad

vcvf.

pꝛimã cognitõeʒ nõ impetrat oꝛo ſemꝑ: qꝛ hec cognitõ fre⸗
quẽteꝛ nõ oꝑat᷑ ad ſalute.Sᷣ potiꝰad Rationẽ.qᷓtũ ad ſcdᷣam
vo impetrat ſi fiat rõnabilit ſᷣm ꝙ determĩatu ẽ. ¶ Ad vlti
mü dicendũ ꝙ ſi petit ꝙ incentiuũ nõ dominet᷑ nec vintat.
rõnabilit petit:⁊ ſic eſi efficax. Si aũt vt totaliter remoue
atur: petit nõ rõnabilit. Deꝰ em̃ relingt ill ibi rõnabilit:
ſcz ad exercitiũ ſuſtinẽtie.⁊ ↄſequenter ad augmentũ meri

ti einſa „ —
Eembꝛũ terciũ

Onſequẽter querit de conditõnibo qᷓ reddũt
oꝛatõeʒ efficacẽ.⁊ pᷣmo q̃rit in ↄmũi de ſuffi⸗
cientia numeri illaꝝ.deinceps ſpecialius de

Vingulis numeratis.
rticulus primus
MKimo igit᷑ qrit᷑ vtꝝ ad h̊ q oꝛo ſit efficax. regꝗ⸗
ãt᷑ qtuoꝛ ↄditões pᷣtacte vel ſufficiãt pantioꝛes

L 7 videt᷑ ꝙ pautioꝛes ſufficiãt. Sicut math.vij.
ſupꝑ illud. Dis ꝗ petit accipit.⁊ q qrit inuenit.glo.intelligi

tur pie⁊ pſeuerater.ſᷣ ibi ponit᷑ oꝛo efficax: & iſie due adi⸗

tiones ſufficẽ vident. ¶ Pꝛet. j. JYoh. vlt. Scim? qꝛ audiet
nos gegꝗd petierimꝰ. Glo. Si petimꝰm volũtatẽ dei impe
trabimꝰ. ſufficit petere ſm volũtatem dei. ſ̊ hoc ẽ petere
pie: g iſta ſola conditõ ſufficit.¶ Pꝛet. videt᷑ ꝙ line iſtis pẽ
eſſe or̃o efficax. Ro. vj. Adiuuetis me in oꝛonibo vr̃is ad
deũ. Glo.multoꝝ pᷣces im poſſibile ẽ vt nõ impetrẽt. vide
tur ſufficere multitudo rogantiũ ad impetrandũ.⸗ Pꝛet.
Jacob.vlt. hely as hõ erat.Glo.Si vna oꝛone impetrauit
hely as:quãtomagis multi fideles multis oꝛonibo. eꝛgo vt
pꝛiꝰ. 4 Pꝛet. videt ꝙ adhuc ſine iſtis ſufficiãt fides ſpes et
caritas. Scom qð Hugo includit ꝙ oꝛo ↄuerſio ſit ad deũ
fide ſpe ⁊ caritate ſubnixa.vbi etiã dicit ꝙ cũ ex bis gigni⸗
tur pfecta ẽ. q̃re ⁊ efficax videt᷑.¶ Pꝛet. in oꝛone nõ ſůt niſi
tria. ſeʒ petẽs petitũ ⁊ a qͥ petit᷑.ad petẽtẽ ꝑtinet hec detmi⸗
natio ꝑ ſe:ad petitũ ꝗð ad ſalutẽ:a q̃ petit᷑ ̊ qð pie.q; pie⸗
tas ĩ o ẽ cũ ſit cultꝰdiuinꝰ.¶ Pꝛet.in omeł.q̃daʒ Meda
ponit niſi tria impedimẽta exaudibilitatis.ſcʒ cuʒ petit ð
ſalutẽ:aut cũ petes ẽ vite male:aut cuʒ petit ꝓ alio ꝓ quo
nõ debet exaudiri. Cõtra pᷣmũ impedimẽtũ ẽ hec ↄditõ ad
ſalutẽ.ↄtra ſcdᷣm hec ↄditõ pie.ↄtra terciũ hec ꝓ ſe. ita nõ
exigunt᷑ qᷓtuoꝛ.¶. Pꝛet. videt᷑ ſufſicere pie.qꝛ pietas ad oĩa
vtilis.j. Cbimo.iiij Cotra. videt᷑ ꝙ plures requirãt᷑ qᷓ
q̃tuoꝛ.qꝛ requiꝛit᷑ huilitas ad h̊ oꝛo ſit efficax Ecci.xxxv
Hꝛatio humiliãatis ſe nubes penetrat.ꝭ eſt de illis que fa⸗
ciunt oꝛonẽ efficacẽ. ¶ Pꝛet. videt ꝙ exigat᷑ puritas. Job.
xvj.hoc paſſe ſũt abſq; inigtate manꝰmee:cũ haberẽ ad de
um mũdas pᷣces.. Pꝛet.videt᷑ pauꝑtas.pᷣs.xeſiderium
pande exaudiuit dñs.4 Pꝛe. viget ꝙ mil⸗ cdia. Eſa.lvũj
rage eſuriẽti panẽ tuũ.2 infra. ZLũc iuocabis ⁊ dñs exau
diet. ¶ Aod idẽ facit ꝙ dicit᷑ ꝓuerb.xxj. ꝗq obturat aurẽ ſuã
a clamoꝛe pauꝑis:⁊ ipᷣe clamabit ⁊ ñ exaudiet᷑.¶ Pꝛet. cũ
oꝛo efficax meret᷑ vitã etern. ſiłꝛ vᷣtus.x ſiłꝛ bonũ opꝰ :qri
tur quõ differẽter ⁊ oditões oꝛonis ſi ußtacte⸗ lin nſio.ad
boꝝ euidẽtiã notaduꝙ oꝛonẽ eſſe exaudibilẽ.tribo modis
põt intelligi. vno mõ vt dicat᷑ digna exaudiri ad merituʒ.
Scðdus modꝰaddit ſup illud ꝙ digna ẽ eraudiri ad meri⸗
tũ:q ẽ habilis ſiue expedita ad exaudiẽdũ ad votũ.Terci
us modꝰẽ ꝙ nõ ſolũ expedita. pᷣ etiã efficax vt exaudiat᷑ ad
votũ. Et intelligat᷑ talis differẽtia inter erpeditaʒ 2 effica⸗
cem. ꝙ efficax dicat᷑ que meret᷑ exandiri ad votũ:ex pedita
que nõ tantũ quãtũ efficax:tñ aliquãtulũ digna vt exaudi
atuꝛ ad votũ. Et m tres has diffeꝛẽtias ſurgit q̃ſi triplex
eſſe oꝛonis:⁊ alie alieq; conditões exigunt᷑ ad ↄpletionem

illius ym boc tripler eiſe. Ao ozonẽ igit im q eſteraudi ⸗
bilis ita vt erandiat ad meritũ: requirũt iſie tres virtutes

fides ſpes ⁊ caritas. Sine his em̃ non debet fieri oꝛo. de⸗
bet em credere.⁊ ꝙ de poſſit:⁊ ſꝑare ꝙ velit.⁊ diligẽ eum
qui tribuit. ſicut plane dicit Hugo de vᷣtute oꝛandi. Neq;
em̃ homo ꝑ xæuotõeʒ ao deum ſe ↄuerteret:niſi ⁊ crederet.
vt ſupᷣ ſepius tactũ eſi. VUnde etiã beatus Augu.in li.ſoli⸗

loquioꝝ dicit.ꝙ ſic in viſu natuꝛali ad hoc ꝙ aliꝗs oplete eſſe verũ niſt intellectis ↄditionibo ſupꝛadictis. Eadem
videat. pmo exigit vt ſanos habeat oculos.ſcdᷣo ꝙ diriga t poteſt eſſe rñſio ad illudqð ſequit᷑.¶ Ad illud qð obijcit᷑.
eos nd videndũ hoc ?ẽ dirigat radios viſuales ad rem vi efficar eſt oro ſi ne iſtis. vt ſi fiat fide ſpe ⁊ caritate. vt ba
mlaʒ.tercõ ꝙ deſideret: ſic ſpũaliter ad ᷣ hõ dignꝰ ſit betur ꝑ Hugo. Bicendũ verum eſt de orone exaudibili
eraudiri. pꝛimo exigit᷑ fides que pᷣmo ſanat oculos mẽtis ad ieritũ dumodo ꝑſeueranter fiat. Ad illud qð obijcit
2 purificat. ſcᷣo ſpes ꝑ quã dirigut᷑ radij mẽtis qui ſüt al⸗ in oꝛone nõ ſunt niſi tria.ſcʒ petens ⁊ qð petit:⁊ a quo
fectõnes ad teũ.ſpes em̃ ſemꝑ quaſi in extẽſione ẽ.tercõ ca petit. dicendũ ꝙ p̃ter hec tria eſt petitõ ſine oro que debet
ritas que ẽ æſideriũ ꝑfruendi. Ad boc aũt ꝗ ofo lit ex⸗ eſſe ꝑſeuerans. 4 Ad iliud a Beda ponit , tria tm ſunt
audibilis ſcdᷣo mõ vt ſcz ſit expedita ad exaudiẽdũ ad vo⸗ impedimẽta exaudibilitatis 2c̃. Dicẽdũ ꝙ ex hoc nõ habe⸗
2 tnʒ: requirũt᷑.puritas. bũilitas.2 pauꝑtas. boc 'm tres tur ꝙ tria ſufficit ad hoc qð oro ſit exaudibilis.qꝛ faciliꝰ
. aie vires. vt vnaqueq; ſuã expediat.ita ꝙ ꝙᷓtuʒ ad rõnaleʒ eſl delruere q; ſtruere. cũ em̃ requirat᷑ curſus pluriuʒ ad
attendatpuritas ſcʒ intẽtionis.hoc em rõnalis ẽ:licet pu⸗ boc ꝙ aliquid ſit ꝑfectũ: vnicuiq; iſtoꝝ ſufficit ſubtractio
ritas vite ſit oĩm ↄmũis. ꝙᷓtnʒ ad ocupiſcibilẽ pauꝑtas. ad hoc ꝙ non ꝑficiat. ¶ Ad illud qo obijcit᷑ ꝙ ſufficiat pie
qᷓtum ad iraſcibilẽ hũilitas.a hoc Eẽᷣm tria que ipᷣa petitio oꝛare pꝛout pietas oꝛdinat ad ꝓximuʒ. qꝛ pietas valet ad
erigit. ſm ꝙ ad deuʒ ẽ dirigẽda.petẽs:⁊ qð petit: ⁊ ꝓpt qðᷣ omnia ſm apłim. põt dici ꝙ pie ſᷣm ofo efficar debet pie
petit᷑.ex ꝑte petẽtis debet eẽ humilitas diſponẽs. qꝛ valde fieri: ſumit᷑a pietate que oꝛdinat ad deũ.vnde obiectõ nul⸗
placet ei quipetit᷑ſcʒ deo qñ ſeipᷣm humiliat ei ipe petens la eſt. 4 Ad illud qð obijcit de hũilitate. põt dici ꝗ pie pe⸗
In reſpectu eiꝰqð petit᷑ pauꝑtas diſponẽs.ſᷣm ꝓdĩe Gꝛe tere eſt humiliter petere: qꝛ in pietate ſm ꝙ ab ipo accipit᷑
go. Qui mhil habet in mũdoc 2 intellige ꝑ amoꝛẽ quid pie intelligit᷑ fides ſpes 2 caritas.fide aut humiliar intel⸗
reſtat niſi vt in celũ intẽdat. Et ideo dicit in pg. Quid em̃ lectus.vel põt dici ꝗ puritas.pauꝑtas. hũilitas.ſunt ↄdi⸗
* mihi ẽ in celo ⁊ ad te quio volui ſuꝑ terrã. tũ ad illud p tiones oronis expedite ad votũ.4¶: Ad illud qð obijcit de
pter qð petit᷑: debet eẽ intẽtionis puritas diſponẽs vt pu⸗ elemoſinaꝝ largitõe. põt dici ꝙ illud exaudire de quo loꝗ⸗
re petat ꝓgt denz. ¶ Ad H eraudibilis ſit oꝛo ⁊ efficacit tur Eſaias nihil aliud Eqꝙᷓ meritis rñdere. Vñ non intelli
ad votũ audiat᷑.exigũ t qtuoꝛ ↄditões ſupᷣdicte.quibo ↄcuꝛ gitur d exauditõe oronis ſemꝑ vt intẽdimꝰ de orone. vnde
rentibo qð petit᷑ obtine Et accipiũt iſte ↄditões pie. pſe e glo. ibidẽ. Inuocabis coꝛde ⁊ oꝛe 2 oꝑe ⁊ dñs exaudiet be⸗
ꝑſeuerãter:⁊ ad ſalutẽ. vᷣm qᷓ̃tuoꝛ cauſas que ↄcurrũt ĩ oo neficijs riñdendo. Inde vbo iſto Eſaie notat᷑ fructꝰ elemo
ne. Per hoc em̃ qdð dicit᷑ ad ſalute intelligir nõ ſoluʒ pe⸗ ſine in obtẽtu meriti · ꝑ hoc ꝙ dicit᷑:tũc inuocabis.⸗ pmij ĩ
titur vita eterna.ſᷣ om̃e qð ad illã oꝛdinat᷑. Et ideo notabi hoc ꝙ dicit:ꝛ dns exaudiet.⸗¶:! Ad hoc ꝙ querit᷑.quõ virtꝰ
liter hec ppoſitõ ad addit᷑. ideo hec ↄditio refert᷑ ad cau⸗ opus bonũ ⁊ or̃o vitam eternã mereãt᷑. Dicenduʒ ꝙ gr̃a
ðòð ſam finalẽ.per ſeuerantia vᷣo ad cauſazʒ foꝛmalẽ.foꝛma vpᷣo quelibet virtꝰdiſponit ad merendũ vitã eteꝛnã quãtũ eſt de
oronis ꝑſiſiit in ꝑſeuerãtia.que debet eẽ in orone du plici⸗ ſe. ⁊ virtꝰſcʒ gratuita eſt que aliter nõ habet merẽdi ratio
ter.ſcʒ in actu oronis:⁊ ĩ habitu caritatis. in actu oꝛonis nem. oꝑa aũt bona ratõ ſunt merẽdi.Et qꝛ ſicut habet.ij.
ita ꝙ ꝑſeueꝛet petẽs. vnde Luc.xj. Ille ſi ꝑſeuerauerit yu ꝭ Coꝛin. iij. 12 ſufficiẽtes ſumꝰ cogitare aliꝗd ex nobis q̃ſi
ſans.dico vobis.et ſi nõ dabit illi ſurgẽs eo ꝙ amic?eieſt er nobis. H̊ ſufficiẽtia nr̃a eſt er troꝛideo að ſupplẽdos no⸗
ter impꝛobitatẽ eiſurget 2 dabit illi tot quot babet ne⸗ Nroo veſectꝰ. vt ſit in merito noſtro ↄplementũ addit ofo
. ceſſarios. Glo.opꝰeſt pſeuerãtia qð ↄſequat᷑. Et ſiłꝛ illuꝰ que aplet inſufficiẽtiã noſirẽ.

eodẽ capitulo pauloan. Quis veſlri habens amicũ ⁊ ibit
ad illũ media nocte.Glo. Poſtꝙ; foꝛmã oronis rogantibo
poſuit:inſtantiã ⁊ frequẽtiã oꝛandi illis iniũxit.vt nõ ſo
lui diebo ſed etiã nortilo oro deferat᷑. E ⁊ inhabitu ca⸗
ritatis habet a Gꝛeg. in moꝛat. Aliter em nõ eẽt ꝑleuerã⸗

rticulus ſecũdus
Onſequẽter q̃rit᷑ de ipis oditõibo diſtincte. Et
Pmo de illa q ẽ pie.ſcdo de illa q̃ eſt ꝓ ſe.tercio
illa ꝗᷓ ẽ ad ſalutẽ.quarto de illa q̃ẽ ꝑſeuerãt.

. tia vera niſi eẽt in actu ? deſiderio.i.vt i ntelligat᷑ negatiue A Itẽ in pᷣma ꝑte pᷣmo qrit᷑.vtꝝ exigat᷑ ad eſſicaciam oꝛo⸗
ee id eſt a de ſiderio nũꝙᷓ recedere:nec im pedimẽtũ quo minꝰ nis ꝙ pie petat. Scdo vtꝝ hec ſola ↄditio faciat oꝛatõneʒ
fiat apponẽ. Ex pte cauſe materialis ẽ deſerẽduʒ io ꝓ quo eraudibilẽ ſiue efficacẽ. Lercio vtꝝ hec ↄditio differat ab
fit petitio. ⁊ magis ouenit ad efficaciaʒ oẽonis fiat ꝓ ſe alijs quibuſqã. Quarto qꝛ pie petere nõ põt quis exiſtens
ꝙᷓ; ꝓ alio:qꝛ tunc tota cauſa ẽ in oꝛãte.qñ oꝛat ꝓut debet ?— in pcto.ſcʒ moꝛtali: vtꝑꝶ peccet qui oꝛet deũ exiſtens in pec
obicẽ nullum ponit. nõ ſic aũt qñ oꝛat pꝛo alio qui ⁊ obicẽ cato moꝛtali. .

ponere põt: vel qꝛ pꝛeces ſuſciꝑe nõ vult deꝰ. de poc magis vimſz opy
infta. Pie 30d autam morins refert que eſt deꝰ. Beus ¶ Circa peimu quer S *).

r- em debet eẽ oronis initiũ. aliter em̃ nõ fieret pie. Et acci⸗ tur ſic. Dicit aug. ſic. cum oꝛ

n! as quẽ oꝛas attende:non pꝛo
pit ibi pie a pietate generali que eſt idẽ qð cultus dei que quo oꝛas.ſed ſolus de eſt petẽdus:ergo oꝛans debet pꝛin⸗
dicit theoſebia. Recte em̃ mouet᷑ agens qñ a pietate mo⸗ cipaliter intentionẽ ſuam ad deum dirigere ſed tunc petit
uetur. Et ſm iſtã viam iſta ↄditio pie ↄplectit᷑ in eſſe ↄd itõ⸗ pie.ergo videt᷑ ꝗ pᷣncipaliter hec ↄditio pie in petitõne reꝗ
nes pᷣdictoꝝ modoꝝ.ſicut fidẽ ſpem ⁊ caritatẽ que erãt pꝛi ratur. . Contra. Luc.xj. in glo. ſuꝑ oꝛonẽ dnicam dicit᷑.
mi modi. ⁊ puritatẽ ⁊ humilitatẽ pauꝑtatẽ que erant ſcõi audiunt quibo verbis oꝛare.⁊ qua inſtãtia ꝑſeuerare.
modi.ſis poſitis quicꝗd petit᷑ ꝓ ſe.ꝑſeuerã iter. 2 ad ſa⸗ quibo rebo maxime ſi upplicare opoꝛteat. ſcʒ fide ſpe ⁊ cari⸗
lutem: nõ eſt dubiũ quin efficaciter impetret᷑. Dis viſis fa tate. ⁊ ꝙ ꝑfecte petẽtes earundẽ largitoꝛẽ a pr̃e ſpm̃ bonuʒ
cile ẽ ad obiecta reſ pondere. 4 Ad illud qð obijcitur de Eeipiut· ergo fides ſpes ⁊ caritas pnt peti ꝑ oꝛatõeʒ effica
Blo. Adath. vjj. ꝙ due ſufficiũt. ſcʒ pie petere ⁊ ꝑſeueran⸗ cem. ſeo nibil m Augu. pent qð habeat᷑.ergo petens ora
ter. poteſt dici ꝙ boc verũ eſi de orone exaudibili 2 digna tione efficaci nõ habet bas virtutes. Et omms talis eſt in
exaudiri ad meritũ nõ ad votũ.quia pie oꝛare non eſt niſi peccato:⁊ ſic pie non petit. quaꝛe ſine hac conditõe efficax
exiſtentis iĩ fide 2 ſpe caritate ſi ubnixa. vt dicit Hugo. iõ ẽ oꝛatio eſſe poteſt. ¶ Pꝛet. dicit Gꝛego. ꝙ ſi homo facit qð
digna eraudiri ad meritum.4 Ad illud qð obijcit ꝙ ſuffi in ſe eſt. oñs dabit ei gratiã. Et hoc patet ꝑ hoc ꝙ pmittit
cit petere ſᷣm dei volũtatẽ.hoc eſſ pie peteꝛe.põt dici ꝙ hoc Zacharie.j. Conuertimi ad ine 7 ego cõuertar ad vos.di⸗
verum eſt ſm ꝙ pie ↄplectit᷑ om̃es ↄditões alias.eo modo cit dñs. Sed homo põt facere qð in ſe eſt manens in pct̃o
Bm bie accipit᷑ a pietate generali que eſt cultꝰei. qꝛ pie ergo non habet gr̃am faciẽs qð in ſe eſt. petens impetra⸗
tate ſic ſumpta in telligit fides ſpes ⁊ caritas. Vt em dicit bit. Mec tamẽ pie petit cũ ſit extra caritatẽ:ergo pie no re⸗/
ugu. fide ſpe 2 caritate colitur des. Similiter ⁊ alie con quirit᷑ ad eff icaciter impetrãduʒ. 4 Pꝛet. ſuꝑ illð Math.
ditiones. vt ptz ex dictis.¶ Ad illud qð obijcit ee multitu vij. Petite ⁊ dabit᷑ vobis. lo. q̃ſi infirmꝰpedibo petit pꝛi
dine pꝛecũ ꝙ impoſſibile eſt nõ exaudiri. Dicendũ ꝓ ſumi us vt ſanet᷑ poſt qrit vt inneĩat ⁊c. Sie pꝛiꝰẽ petitðò ſanita⸗
tur ly impoſſibile ibi pꝛo difficile. Aliter nõ eſt neceſſariũ tis vt vires dent᷑ aĩo. igit ſi petẽs meꝛet᷑ ſanitatẽ.⸗ tñ talis

gen
ſeſt,
ba
bil
jcit
uo
bet
unt
ben
lis
00
tio
je

elin
nde
be⸗
mo
nhi
a2
1de
tio
i.
0

ens

.
no
in⸗
ttit
req
cit.
1
ari⸗
noz
fſica
8010
Aſtim
fiear
itq
nünt

paf⸗
öſe
en
htc
6is

—dñ-;

Mueſtio

nõ pie petit. cñ adbne ſit in pctis.vt pꝛuꝰ. ¶ Rñſio. di cẽ

du ꝙ bec ↄditõ que ẽ pie petẽ regꝗrit᷑ ad oꝛonẽ efficacem.eo
mõ quo ĩ pᷣcedẽti ꝓbleumate dictu . Ad illuo 5 qð pri⸗
mo obijcit ꝙ nõ exigit᷑ pie petẽ:cũ petes fidẽ ſpem ⁊ carita
tem impetret cũ ſit in pcto.⁊ ita non pie petet · Dicenaũ ꝙ
aliudẽ dicẽ oꝛonẽ efficacẽ: ⁊ oꝛonẽ ↄſequi effectũ ſuũ. Dꝛa⸗
tio em̃ efficax tũc dicit.qñ de ſe ⁊ ſuis circũſtantijs digna
eſt exaudiri. VUñ efficax ẽ ⁊ dicit᷑ q̃ſi efficeꝛe apta. bm hoc
non põt eſſe efficax nili in gr̃a ſiat:cũ nullꝰextra gratia ſit
dignexaudiri. Oꝛatõ aũt dicit ↄſequi effectuʒ ſuu. ⁊ ſi ef⸗
ficax nõ ſit.qñ fit illud qð oꝛans petit.ſi nõ ꝗꝓpter ſuũ me
ritum: ꝓpter tñ illiꝰqui petit᷑ bonitatẽ qui ſupplet illud qð
minꝰerat in petente. ſic eſt in ꝓpoſt ito. ſi em̃ e de ſua
bonitate ſuppleret petentis defectũ. ⁊ ipim pᷣueniret pecca⸗
torem: nũꝙᷓ gratiã daret illi qui eſſet in peccato.ꝙ ergo ta
lis impetrat: boc nõ ratõe dignitatis petẽtis eſt: largita⸗
tis eius qui petit᷑. ¶ Ad illuo qð obijcit de vbo Gꝛeg · ſi
homo facit qð in ſe eſt:⁊ deꝰfacit qð in ſe eſt. dicendum ꝙ
bomo faciendo qð in ſe eſt illũ efficit dignũ exaudiri. Sed
ceus faciendo qð in ſe eſi exaudit illũ:nõ ꝓpter oꝛantis Mi/
gnitatem: ſed ſuã nimiã liberalitatẽ. Ex his iã dictis ptʒ
rñſio ad ülud qð ſequit᷑.

6

„

tur vtrum bec ſola conditio. ſcʒ pie petere facit oꝛonẽ effi⸗
cacem. ꝙ ſic patet ¶Math. xxj. Si habueritis fidem ⁊ non
beſitaueritis ⁊c̃.credẽtes.Glo.nõ peſitantes. Et YJaco.j.
Poſtulet in fide nibil heſitans.ergo fides ſufficit ad effica
ciam oꝛonis dum nõ eſt cũ beſitatõne ſed hoc eſt pie petere
quia cũ petit᷑ deus.credẽdo de eo ſine om̃i heſitatione que
ſunt cꝛedẽda:tũc ꝓpꝛie petit᷑ deo pie ⁊ ſufficit ad efficaciam
oꝛonis. 4 Pret. Yohh. xv. Si manſeritis ĩ me verba mea
in vobis mãſerint: qdᷣcũq; volueritis petetis ⁊ fiet vobis.
ergo ad efficaciaʒ oronis ſufficit ↄ maneamꝰin deo 2 ver⸗
ba eiꝰin nobis maneãt. hoc aũt totũ facit caritas.j. Johß.
iij. Qui manet in caritate in deo manet ⁊ de in eo. Sed ex
caritate petereẽ pie petere: õ pi ſolũmodo ſufficit
ad efficaciaz oꝛonis ¶ Contra.ſi pie petere ſufficit ad ef⸗

vxcvj.

impetrat:intelligit᷑ de alijs ↄditionibo p̃intellectis. Simi

liter poſſet dici ꝙ in alia auẽte Joh.xv. Si in me manſeꝛi
tis nõ ſolum pie petit᷑.̊ ⁊ ꝑſeuerãter. vñ ſic debet glolari.
NQðcũq; volueritis ex caritate.ſcʒ perſeuerãte in vobis ⁊
oꝑante. hec duo habẽt ex vᷣtute ðᷣboꝝ. Manere em̃ de v⸗
tute ſue ſignificatõis addit ſupꝛa eẽ ꝑſeuerãtiã. vñ licet di
catur aliquis eẽ in loco aliquo ſi ſemel ſit in eo:manere tñ

in eo nõ dicit᷑ niſi ibi ꝑſeueret.qñ ̊ dicit᷑. Si in me manſe⸗

ritio. notat᷑ caritas ꝑĩeuerãs. Cum vo addit᷑.⁊ verba mea
in vobis mãſerint: caritas oꝑans. Sʒ in tali caritate ſub
intelligunt᷑ cetere conditõnes. quia ſicut dicit agu. Eſt vn
ctio que docet de omnibo. ſicut dicit JYoh.ij. Et diſcretõ pe⸗
tendi eſt ex bmõi caritate: ⁊ ideo ipᷣa docet ꝓ quo petendũ
ſit qꝛ ꝓ ſe · ⁊ quid:qꝛ ꝑtinẽs ad ſalutẽ.

Lonſequeter queri S. in.
tur de differentia huiꝰconditònis que eſt pie peiere: ad ali

as duas. quia vt videt᷑ hec conditõ nõ differt ab illa que ẽ
petere ad ſalutẽ:qꝛ vt tactũ eſt ſupꝛa.Pietas eſt cultꝰ dei.
1 vt dicit aug.in Ench.fide ſpe ⁊ caritate colit᷑ deꝰ. VUnde
videt᷑ ꝙ om̃e petere qð fit ex fide ſpe ⁊ caritate ẽ meritoꝛiũ
ad ſalutẽ.⁊ quicũqʒ pie petit.petit ad ſalutẽ:ergo nõ diffe⸗
runt iſte due cõditones.ſcʒ pie petere ⁊ ad ſalutẽ.q¶ Dret.
qui petit pie:petit ex fide ſpe ⁊ caritate.ſed ſpes ẽ expecta⸗
tio future beatitudis. ⁊ hec expectatio longanimitatẽ ha⸗
bet comitantem. AUñ ſuꝑ ilind Gak.v. longanimitas dic
BGlo.expectatõnis.ſᷣ̊ longanimis expectatõ eſt ꝑſeuerans
expectatio.ergo qui petit ex fide ſpe ⁊ caritate:petit ꝑſeue
ranter.ergo idẽ eſt petere pie ⁊ ꝑſeuerã 5 differut il
le due determiatõnes ſeu ↄditõnes¶ KRñſio.ꝙ diuerſe cõ⸗
ditõnes ſunt pᷣtacte. vt ptz ex vᷣbis ex quibo ſumũt᷑. Cũ em̃
quatnoꝛ ↄditões efficaces ſumũt᷑ ex verbo Joh.xvj. Si gd
petieritis patrẽ ⁊c̃.quia ꝑ hoc qð dicit᷑ patrẽ. inſinuat᷑ pe⸗
tere ad ſalutẽ. vnde Johᷣ. xiiij · Oðcũq; petieritis patrem h
faciet. Glo.ad ſalutẽ.Alia que ꝓpiciꝰnõ dat:iratꝰdaret.ꝑ
boc qð dicit᷑ in nomine meo: inſinuat᷑ pie petere.4¶ Ao il⸗
lud qð obijcit᷑ pꝛimo.dicũt quidã ꝙ hec eſt dupler oĩs peti
tio ẽ meritoꝛia ⁊ ſalubꝛis ſiue meritoꝛia ſalutis.vel põt de⸗

ficaciã oẽonis.ergo vnica petitio pie facta efficax eſt: ita ꝙ terimiare ſubiectuʒ. ſeʒ ꝗ illa dictio ſit reſpectu petiti.⁊ ſic

qñcũq; aliquis pie petit exaudit᷑.qdð nõ eſt veꝝ. ¶ Rñſio.
ꝙ nõ ſolũ ſufficit ad efficaciã oꝛonis pie petere:ĩmo requi⸗
runt᷑ ? alie ↄditões.ſicnt ſupꝛa eſt dictũ. ¶ Ad illud aĩ qð
pꝛimo obijcit᷑ ꝙ ſufficit ſolũ pie petere.q; petere nõ heſitan
d in fide. dicendũ ꝙ oro dici põt efficax. vel ad meritũ vel
ad votũ. Ad votũ qñ dat᷑ illud idẽ ꝗð petit. Ad meꝛitũ qñ
nõ dat᷑ idem qð petit᷑:dat᷑ tñ qð erpedit ad ſalutẽ.vt ĩ pau
lo fides.ergo ex ꝑte fundamẽti dũ eſt ſine heſitatõe ſufficit
ad hoc vt exaudiat᷑ ad meritũ.nõ aũt ad votuʒ niſi ulle cir⸗
cũſtantie apponãt᷑.qð patet.qꝛ paulꝰfideʒ habebat nullate
nus heſitantẽ:nec tñ impetrauit.quare nõ petijt ad ſalutẽ.
Eodeʒ modo ſoluit᷑ illud ſcʒ ꝙ caritas exaudiri focit ad
meritũ nõ ad votũ.qð ptʒ ꝑ hoc:qꝛ paulꝰcaritatẽ habebat
ꝑfectã.vñ ad meritũ impenauit.nõ ad votũ.Vñ quẽadmo
dum fides eſt fundamẽtũ oronis exaudiẽdo ad meritũ:ſic
caritas eſt ↄplemẽtũ. NPer hoc ſoluit᷑ cũ ſolet queri.cum
tres vᷣtutes. ſcʒ fides ſpes ⁊ caritas exigant᷑ ſufficiant ꝙ
or̃o exaudiat᷑ ad meritũ: ꝗꝓpter quid ſpecialiꝰ attribuit fi⸗
dei effect?oronis qᷓ alijs.dicit᷑ em̃ Aldath.·xvij. Si habue⸗
ritis fidem 2 nõ beſitaueritis. MQulta em̃ mira dicũtur
ibi que nuſqꝙᷓ dicunt᷑ de alijs duabo. Et ſi dicat᷑ ĩmo Job.
xv. Si in me manſeritis ⁊c̃.qdð facit caritas.nihil eſt:quia
ibi accipit᷑ caritas nõ quelibet ̊ potiꝰ ꝑſeuerãs.vñ addi⸗
tur. Et vᷣba mea in vobis mãſerint.i. pmãſerint. dicẽañ ꝗ
ratõ bmõi ẽ: fides ĩnitit᷑ omipotẽtie cei: ⁊ ſũme ſapiẽtie
ipius:⁊ ſũme bonitati.vñ cũ rõne omipotẽtie ſue poſſit xꝰ
dare qð petit᷑:rõne ſũme ſapiẽtie ſue ꝗð diſcrete petit᷑: ra⸗
tione ſũme bonitatis qð ſubtilit petit᷑· iõ ſm ꝗꝙ initit om̃i⸗
potẽtie dei credit ꝙ poſſit dare qð petit. Fm ꝙ initit ſũme
ſapiẽtie qð diſcrete petit᷑.ᷣm ꝙ initit᷑ ſũme bonitati qð ſa⸗
lubꝛiter petit᷑.nõ ſic aũt in alijs reꝑit᷑.ideo ſpãliter illud ei
attribuit. ¶ Poſſet tamẽ dici ꝙ quãdo arguit᷑ qð fides ſic

—–

eſt falſa ſub hoc ſenſu. Om̃i petitõe meritoꝛia petit᷑ qdð eſt
ad ſalutẽ. babet em̃ inſtantiã in petitõne pauli qui merito
rie petijt ſtimulũ amoueri:nõ tamen ad ſalutẽ.vł põt dici
ꝙ licet qui pie petit petat ad ſalutẽ: nõ tamen eſt idem pe⸗

—

tere ſic ⁊ ſic. Sicut nõ ſequit᷑.iſta ſunt ãnera ergo ſunt idẽ

ſic non ſequit᷑.fides oꝑans ꝑ dilectõeʒ eſt ſimul cũ carita:
te. ergo idẽ eſt fides ⁊ caritas.Pret.omnes vᷣintes quodã
modo ãnere ſunt ⁊ ↄiuncte:nec tamè idem ſunt.⸗l Ad ſecũ
dum obiectũ ſoluũt ꝑ interp̃tatõeʒ. dicũt em̃ ꝙ bec eſt falſa
longanimitas expectatõ eſt ꝑſeuerãs expectatõ:qꝛ longa:
nimntas ſonat in cõtinuã quãtitatẽ: ꝑſeuerãtia ĩ diſcretã.
Dicit em̃ ꝑſeuerãtia iterationẽ ⁊ frequẽtiã petitõnis. Lon
ganimitas enim attendit᷑ in cõtinua ratõnis expectatõne
vnanimi ⁊ diuturna. ꝑſeuerantia in muluplicatõe ſiue ite
ratõe vnifoꝛmi.⁊ freqᷓntatõe vnifoꝛmi: vniſoꝛmi dico. q; ſi
intcipatuꝛ ꝑ aliqð impedimentũ quo minꝰfiat qð peit᷑.ſcʒ

pctᷣm ali⸗ 8:nõ dicit ꝑſeuerãter fieri. .
Con equeéterquern .S. uij.

—

tur vtꝝ oꝛatio eius qui eſt in peccato. ſcʒ moꝛtali ſit pecca⸗
tum? ꝙ ſic: videtur. Gꝛcgo. in paſio.Cum bis qui diſplicet
ad intercedẽdum mittitur: irati animus ad terioꝛa pꝛo⸗
uocatur.ergo ꝑ oꝛatõem diſplicẽtis pꝛouocat᷑ deus.ſed nõ
pꝛouocat᷑ niſi ꝑ peccatũ:ergo oꝛatio diſplicẽtis deo eſt pec⸗

catum. ſed quilibet qui eſt in ꝑeccato moꝛtali eſt diſplicẽes

co:ergo cuiuſlibet talis oꝛatõ eſi peĩ m. ¶ Pret. ſuꝑ illud

ps. xvj. Auribo ꝑcipe oẽonẽ meã nõ labijs doloſis ⁊c̃. dĩc
glo. Dꝛonẽ dico plataʒ nõ ĩ labijs doloſis.ſic ẽ illoꝝ oꝛo ꝗ

dicũt. dñe dñe.et nõ faciũt volũtatẽ pr̃is.q̊ oĩm taliuʒ oro

eſt doloſa · ᷓ pctm. Pret. Ecci.xviij. Ante oꝛoneʒ p̃para
aĩam tuã: 1 noli eſſe q̃ſi bomo qui tẽptat deũ.oꝛare nõ pᷣ⸗

parata aĩa eſt tẽptare deũ. Sz oĩs qui oꝛat ĩ moꝛtali peto.

E £

oꝛat nõ p̃parata aia:ergo qnilibz talis oꝛãdo temptat deũ
ſeo deũ temptaꝛe eſt pctm. ꝓhibitũ eſt em DBañ. vj. exiſtẽ
tis en moꝛtali oꝛo eſi petm. ¶. Pꝛet. ꝓuerb.xxviij. Qui de⸗
clinat aures ſuas ne audiat legẽ ci5 i erit qteabili .
ergo pcẽm. ¶qͥ Rꝛet. ſuꝑ illud p̈s. xlix. eccatoꝛi aũt dixi
gbare tu Eara iuſticiã meã. Glo. ꝓhibet ne lingua
p̃ᷣſumat laudare cui obuiat mala ↄſciẽtia.ᷓ petm eſt lauda
re tũ ei qui ſcit ſe eẽ in moꝛtali pcto.¶ ꝛet. Ja. j. Incen
ſum abomiĩatio ẽ mihi.et ſubiũgit caulam. Aanꝰ em̃ vre
ſanguie plene ſunt.diſplicebat deo incẽſi oblatio.cũ ma⸗
nibus immũdis.i.oꝑibo.ſᷣ inceſuʒ ſigniſicat oꝛonẽ.Vñ in
ps.xl.Dirigat᷑ oꝛo mea ſicut incẽſuʒ in cõſpectu tuo. ergo
diſplicet oꝛo deo que fit cũ oꝑibo ĩmũdis.Cũ dicat᷑.j Co⸗
rin.x.hec aũt in figura facta.Uñ ſicut in bonis multo me⸗
lius eſt qð figurat᷑ ꝙᷓ ip̃a figura:ita ⁊ in malis multo peiꝰ
eſt qdð figurat᷑ qᷓ figura ſignificãs ⁊c.magis g diſplicet deo
oꝛo exiſiẽtis in moꝛtali pcto qᷓ; incẽſuʒ.⁊ ita talis oꝛo ẽ pec
catũ. Pꝛet.ſuꝑ illud pᷣs.lxxiiij. Cõfitebimur inuoca bi⸗
mus nomẽ tuũ narrabimꝰmirabilia tua. dicit Glo. Inde
uotꝰꝭg ſi deũ oꝛat.iudiciũ poſtulat.i.dãnationẽ. giſta oro
eſt petm cũ ſit cauſa dãnatõis.i Pꝛet.ſuꝑꝑ illud pᷣs. Quo⸗
nſq; iraſceris ſuꝑ oꝛonẽ ſerui tui dicit Glo. ne iraſcat᷑ ſ nꝑ
oꝛonẽ ſerui iraſcit᷑ dñs ſuꝑoꝛonẽ inimici.Sed ꝗ eſt ĩ peto
moꝛtali ẽ inimicꝰdei.j& deꝰ iraſcit᷑ ꝛꝛoni ipius.ꝗᷓ oꝛo eius ẽ
peim. ¶ Pꝛet. ps.c.vij. Oꝛatõ eiꝰfiat in pcẽm. Et intelli⸗
gitur de iuda ꝓditoꝛe.ꝗ̊ oꝛo iude erat petm. ¶ Pꝛet. ſuꝑ il⸗
lud glo.i2õ eſt iuſta oꝛo niſi que ꝑ xpᷣm ſit⸗Et nõ ſolũ non
delet pcẽᷣm: ſᷣ etiã fit in pctm. ᷓ oꝛo exiſtẽtis ĩ peto moꝛtali
nõ fit ꝑxpᷣm. nõ ſolũ nõ delet pctm.ſ̊ ipa ẽ pctm.4. Pꝛet.
ſi aligs ĩmũdꝰvolutatꝰ in luto fetido.ſe pᷣſentaret regi ter⸗
reno:indignaret᷑ rex.ꝗ cũ ille qui ſcit ſe eſſe in pcto moꝛta⸗
li ſe pſentat regi deo loquẽs ad ipᷣm ꝑ oꝛonẽ.qꝛ cũ oꝛamus
cum deo loꝗmur.vt dicit aug.iraſcit᷑ deꝰ ipi.⁊ ita oꝛo eius
diſplicet deo.ꝛ ita eſt pcrm. Qð ↄfirmat᷑ ꝑ hoc ꝙ dñs ira⸗
tus eſt ei.qui intrauit ad nuptias nõ habẽs veſtẽ nuptialẽ
AMath. xxij. IJiẽ Heſter.iiij.i 2õ erat licitum indutũ ſacco
aulam regis intrare.¶. Pꝛet.Ecci.xxxiiij.¶ 2õ ſunt bene/
placite ſubſãnatões iniuſtoꝝ. ſed oꝛo eiꝰ qui ſe ſcit in pctẽo
moꝛtali ſubſannatõ videt᷑ eẽ:ex vna em̃ ꝑte honoꝛat deum
inq;tuʒ oꝛat: ⁊ ex alia inhonoꝛat ꝑ pctm moꝛtale.Ro.ij.ꝑ
pᷣuaricatõeʒ legis xæũ inhonoꝛat. wo diſplicet talis oꝛo
⁊ ita vt csJeondrd aaef Fili peccaſti nõ adijci⸗
es iterũ:ſed de pꝛiſtinis decare vt tibi dimittãt᷑. g eſt in
moꝛtali ſi oꝛat vt deꝰ dimittat ei.nõ peccat.4. Pꝛet. ſu Pil⸗
lud AHohᷣ.ix. Scimus quia peccatoꝛes xeꝰnõ exaudit.dicit
glo. adhuc inunctos.i.nõ vnctos.audit em̃ deus peccato⸗
res vt publicũ ↄfifentẽ. Alia glo.ibideʒ.qꝛ adhuc inunctꝰ
coꝛde:ſi mentit᷑ nõ eſt mirũ. nõ omnis oꝛo peccatoꝛis eſt
pct᷑m cũ deeillũ audiat.i.exaudiat.⸗ Pꝛet.ieiunare ĩ moꝛ

tali nõ eſt pctm. nec dare elemoſinã:ergo nec oꝛare eſt pec⸗
catum.¶ Rñſio.ꝙ nõ omnis oʒo exiſtẽtis in moꝛtaliẽ pec

catuʒ:ſ̊ quedã ⁊ quedã nõ.qꝛ exiſiẽs in moꝛtali petᷣo qñnq;
peccat oꝛãdo qñq; nõ. Ad cuiꝰeuidentiã notãdũ.ꝙ ex plu
ribus de cauſis peccat ꝗ oꝛat in pct̃o. pꝛima qꝛ oꝛat vel pe⸗
tit illicitũ. pᷣs. Iniquitatẽ ſi aſperi in coꝛde meo non exau⸗
diet dñs. Item Yac.iiij. petitis 2 nõ accipietis: eo ꝙ male

petatis vt in ↄcupiſcẽtijs veſnis inſinuatis.Alia eſi cauſa

quia oꝛo pᷣcedit ex vicioſa radice.⁊ hoc otingit tripliciter.
Pꝛimo cũ eſt ex pᷣſumptõe.videlicet cũ aliquis ſe dignioꝛẽ
reputat ceteris exaudiẽdum. talis eſt oẽo ſignilicata in
facto Oʒie qui voluit adolere incẽſum ſuꝑ altare thimia⸗
mitis.ij. Paralip.xxvj.Sũt em quidaʒ qui dignioꝛes ſeſe
ceteris reputãt ad dignitates eccłiaſticos.⁊ ita ad oꝛandũ
ꝓ populo: qꝛ ſunt de nobili ꝓgenie. Scðo fit oꝛo perm ex
radice vicioſa cũ eſt ex ypocriſi.Aldath.xj.Cũ oꝛatis non
eritis ſicut y pocrite.qui amãt pᷣmas cathedꝛas in ſynago
g5. 2 in plateaꝝ angulis ſtlãtes oꝛare vt videãt᷑ ab hoibo.
ercõ fit oꝛo per̃m cũ ſit ex amoꝛe pecunie vel ex vicio gu
le. vnde Math. xxiij. Ve vobis ſcribe phariſei y pocrite
un omedetis domꝰviduaꝝ.longa ozone oꝛãtes. Glo. QMui
peſtra ſupſtitõe nibil intẽditis. niſi vt pdã de ſubiecta ple⸗

be faciatis. Item oꝛo fit pet᷑m cũ fit ſcandalũ vt in notoꝛio
peccatoꝛe.Vnde pᷣs. Peccatoꝛi autẽ dixit deꝰ q̃re enarras
iuſticias ⁊c.ſic igit᷑ qnq; modis ↄtingit oꝛonẽ eſſe peccatũ
¶ Ad pᷣmã auctoꝛitatẽ dicẽduʒ ꝙ irati animꝰad teterioꝛa
ꝓuocat᷑ nõ ↄtra oꝛantẽ:ſ ↄtra mittẽtẽ qui ſciẽter mittit in
dignũ.vel ꝓuocat᷑ ↄtra illũ qui mittit᷑:qꝛ ſciẽter in moꝛta⸗

li ſuſcipit officiũ oꝛãdi. Oꝛatõ tñ ſubſequẽs nõ eſt pcẽm.ſi

nõ habeat impedimẽtũ aliqð pᷣdictoꝝ. Ad illud qð obij⸗
citur ꝓꝑ Glo.ſuꝑ pẽ.q; oꝛo eſt doloſa illoꝝ qui nõ faciũt vo⸗

luntatẽ patris. dicendum ꝙ reuera or̃o eoꝝ qui dicũt.dñe
dne ⁊ nõ faciũt volũtateʒ patris ẽ doloſa.⁊ ita per̃m. Dolꝰ

em̃ eſt cũ pᷣtendit᷑ volũtas faciẽdi aligd bonũ 2 fit ↄtrariuʒ
⁊ petm. H̊ facit qui dicit dñe dñe ⁊ facit ↄtra volũtatẽ eius
vnde bmõi oꝛo eſt ex vicioſa radice.Cũ em̃ dicit dñe. vide⸗
tur moueri ex caritate ſic dicẽdo.⁊ faciẽdo ↄtra volütatem
ci.ptʒ ꝙ mouet᷑ ex ypocriſi ⁊ dolo.¶¶ Ad illud qð obijcit.
oꝛare nõ pᷣparata aĩia eſt temptare deũ ꝛ⁊c. põt dici ꝙ re⸗
uera oꝛdtes cxũ aĩa nõ pᷣparata peccãt ex p̃ſumptõe. At eĩ
habet᷑ ex Glo.ſupꝛa verbũ ꝓoſitũ Ecẽi.xviij. Pꝛeparare
quis debet aĩaʒ ante oꝛzonẽ.dimittẽdo ſiquid habz aduer⸗
ſus aliquẽ. Si aũt petat quid a dño ⁊ nõ indulget ꝓximo
temptatõ quedã tei ẽ:⁊ ex quadã p̃ſi umptõe ẽ ꝙ petit repu
tando ſe dignũ tebere eraudiri a do: licʒ nõ velit eraudi⸗
re ꝓrimũ doffenſa indulgẽda. VUnde glo. bic monet vtſi p
parati ſimone ſtulta ſecuritate nobis bladiamur. 4 Ad il
lud qðᷣ obijcit.ꝓuer.xtviij. Qui declinat anres ſuas ne au
diat legẽ. ſcʒ illã qua pᷣcepit dñs ſeu pcipit.ne homo ſit me
moꝛ iiurie ciuiũ ſuoꝝ Leuit.xix. Pꝛeſumptõ eſi em̃ illum
petere a deo miſericoꝛdit᷑ exaudiri: qui iuxta pᷣceptum dñi
nõ vult miſericoꝛdit᷑ parcere Ecẽi.xxviij. homo homiĩ ſer⸗
uat iram: ⁊ a doo querit medelã. Vnde qui nõ audit legem
qua pcipit dñs indulgere ꝓxrimo.oꝛo eieſi erecrabilis.1.
inacceptabilis dro. ſicut nec illud qð execrabile eſt alicui
eſt illi acceptũ.vel execrabile. i.pctẽ̃m.q¶ Ad illud qð obijci
