cipit eſſe ſine xpo: intelligit᷑ ſine coꝛꝑe xpᷣi qð ẽ eccleſia.
E dicit᷑ efficit᷑ ſacramẽtum ſpũale? celeſte: intelligitur
ſpũalis 2 celeſtis ↄiunctõis eccleſie ad xp̃ʒ. Cont᷑. Hu
go. hec res eſt iteꝝ ſacramẽtũ alterius rei.ſ.vnitatis ca⸗

pitis ⁊ membroꝝ.⁊a loquit᷑ ibi de capite xp̃i vero. igitur

verũ coꝛpus xp̃i eſt ſacramẽtum vnitatis illius. Rnſio.
verbũ Huf.intelligit᷑ ñ ꝑ ſe ſᷣ ꝑ accñs:quia coꝛpus xpᷣi ẽ
ſacramẽtum membꝛoꝝ eccie qui ſunt in puꝛitate ⁊ abſq;
coꝛuptõne peccati. Ad qð ſequit᷑ ſunt vnita cum ca⸗
pite:cum ſit ſacramẽtum membꝛoꝝ illoꝝ ⁊ vnitatis illo
rum quam babeẽt ad ſeinuiceʒ per ſe.per accidens ſignat
illam vnitatem quam habent cum capite.vnde primũ ſi⸗
gnat per ſe:ſecũdum ratõne cõcomitantie.ſ̊ appoſitio aq̃
ſignat per ſe illam vnioneʒ.¶ Ad boc quod obijcitnr.ꝙ
aqua repñtat ſacramẽtum regeneratõnis.vnde nõ opoꝛ⸗
tet eſſe ſignum in ſacramẽto redemptiõis. Dicẽdum ſub
alia ⁊ alia ꝓpꝛietate cõſideratur aqua prout eſt ſignum ĩ
ſacramẽto regeneratõis: ⁊ ꝓut eſt ſignum in ſacramẽto
redemptõis. Pꝛout enim primo modo ſumit᷑: cõſiderat᷑
vt illi ꝓpꝛijſſime cõuenit virtus abluendi. Pꝛout ſecũdo
modo:vt illi cõuenit decurſus cõtinuus ĩ terrã.ꝓpter qð
homiĩ comꝑatur qui cõtinue decurrit in moꝛteʒ.ij. Reg.
xiiij. Omẽs moꝛimur ⁊ quaſi aque dilabimur in terraʒ.
vt igitur eſt ſacramẽtum regeneratõis:ſignum eſt ſpiri⸗
tualis ablutõis vt in ſacramẽto redemptiõis.ſacramẽto
vnionis redemptoꝝ cum redimente.⁊ ꝗꝓpter alias ratio⸗
nes que S.tacte ſunt.⸗ Ad boc quod obycit᷑.ꝙ nulla ſa⸗
cramẽta cõueniũt in cõmunicatiõe ſignoꝝ.Dicẽdum ꝙ
boc verum eſt inq;tum ſigna ſunt ſigniſicatiua pꝛimoꝛuzʒ
effectuum ⁊ pꝛincipalium.ſ̊ bñ pñt inqtum cõuenientia
in aliquo effectu cõmuni.Ipſa enim ſacramẽta etſi ñ cõ⸗
ueniãt in primis ⁊ immediatis effectibus: ↄueniũt tamẽ
omẽs quodãmodo in effectu remiſſionis peccati vel qᷓtũ
ad culpam vel q;tum ad penam. ⁊ maxime ſacramentuʒ
altaris ⁊ baptiſmi.Iñ Inno.dedit nobis hoc ſacramen
tũ ſalutis:vt quia nos peccamus quotidie⁊ ipᷣe iaʒ mo⸗
ri ñ poteſt: per boc ſacramẽtum quod ĩ memoꝛiã moꝛtis
eius accipimus:remiſſionẽ peccatoꝝ cõſequamur quoti
die.nõ ſolum nos lauit a peccatis noſtris in ſanguĩe ſuo
qm̃ ſanguineʒ fudit pꝛo nobis in crucis patibulo:veruzʒ
etiaʒ quotidie lauat nos a peccatis noſiris in ſanguine
ſuo quem nos accipimus ĩ calicis poculo. Ad alið qð
obijcit᷑.ꝙ xpᷣs homo eſt eiuſdeʒ ſpeciei cum membꝛis coꝛ
poꝛis miſtici.Rñſio.cum vpᷣs homo ſit eiuſdem ſpẽi cum
membꝛis coꝛꝑis miſtici:tamẽ vt cõſideꝛatur ſub differen
tibus ꝓpꝛietatibus ⁊ ratõibo:notat᷑ hec vnio illoꝝ.homo
enim vt eſt in fluxu infirmitatis ⁊ defectus ⁊ marie qtuʒ
ad eſſe gratie:ſignat᷑ ꝑ aquam.xpᷣus inqtum eſt medica⸗
mentũ ſiue medicina hꝰ infirmitatis ⁊ reꝑatio huiꝰ de⸗
fectus:ſignat᷑ ꝑ vinuʒ. vinũ enim nõ ſolum cibus eſt ſed
mediciua. ꝓpter qð nõ oꝑtʒ ꝙ ⁊c̃.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.
ꝙ aqua ñ repñtat feruoꝛeʒ fidei ſiue caritatis quibus eſt
vnio mẽbꝛoꝝ cum capite ⁊c̃. Dicendũ ꝙ vt ex dictis ptʒ.
aqua cõueniẽter repñtat coꝛpus vniẽdũ.vinũ caput cui
cbet vnio fieri.vñ ⁊ mixtio hꝰ cum hoc:vnioneʒ illiꝰ cũ
illo.Qec adhuc eſt mixtio hec vt ſignificet cauſam vnio⸗
nis:immo vnioneʒ ipam. ides.n.⁊ caritas ſunt cauſa
vnionis.ſ.foꝛmaliter loquẽdo.vñ quia ſigna ſunt ĩ ſacra⸗
mentis.ad ſignificandũ res ſacramentoꝝ ñ cauſas reꝝ:
nõ debet hic eſſe ſignum cauſaʒ vnionis ſignans:ſᷣ vnio
nem ipᷣ̃am..Ad vltimũ dðm.ꝙ qma admixtio aque cuʒ
vino eſt ſacramẽtalis:nõ debet fieri añq; miſteria incho⸗
entur vel fit preꝑatio ad inchoandũ.⁊ in miſſa ſolẽni dzʒ

poni poſt eusgelium.in milſſis aũt priuatis ꝓpter ꝑicu⸗

rxxx ij.

lum obliuionis põt admiſceri añ.ſ.qñ ponit᷑ vinũ in ca⸗
lice.Ratio aũt que ponit᷑ ꝓ alia ꝑte nulla ẽ.qꝛ admixtio
aque facta eſt an miſſam immediate.cum vmo ſtatim cõ
uertende in ſanguinẽ xp̃i ẽ ſacramẽtalis:illa aũt que fit ĩ
lio nequaq

—

ticulus tercius

Gnſequẽter querit᷑ in qua quãtitate debet aq̃
poni. Et videt᷑ ꝙ ĩ tãta ꝙ ñ abſoꝛbeat᷑ a vino.
Ecut aqua ꝑ ſe⁊ ſenſibiliter flurit de latẽ xpᷣi
ſicut ⁊ ſanguis. ter iſtoꝝ aũt effluxiõʒ admiſcet᷑ aqua
vino vt ex dictis pʒ.Exquo & iſte fluxrus in hac mixtõne
ſignat᷑.videt᷑ ꝙ ſicut flurus ſanguis ſigno ſenſibili ⁊ ex⸗/
iſtente in ſua ſpecie ſignat᷑.ſimiliter ⁊ aque fluxus ſigno
ſenſibili ⁊ exñte in ſua ſpecie debet ſignari.¶ Itẽ mixtio
eſt miſcibiliũ alteratoꝝ vnio.q̊ ſi vini ⁊ aque debet eẽ mi
xtio:opoꝛtet ꝙ neutrũ abſoꝛbeat᷑ ab alio. Abi.n.vnũ ab
altero ſibi adiuncto abſoꝛbet᷑: potius eſt coꝛꝛuptio ꝙᷓ mi⸗
xtoꝛũ alteratio.ql! Iteʒ ad hoc miſcet᷑ aqua vino vt ſigni⸗
ficet aliquid in hoc ſacramẽto.ſ̊ quod ñn eſt nihil ſignifi⸗
cat.ad hoc g̊ ꝙ aſſequat᷑ finem enpen lCon eſt ꝙ

maneat.vel ſᷣm ſubam vel ſalteʒ ſᷣm ſpẽm. Contra.erx·

ꝑte ſacramẽti coꝛꝑis nõ eſt duplex ſpecies ſenſibilis:a ſi⸗
mili videt᷑ ꝙ nec ex ꝑte ſacramti ſanguis debet eẽ duplex
ſpecies ſenſibi : Rnio aqua debet apponi in taʒ
parua quãtitate vt ubſoꝛbeat᷑ a vino ⁊ ñ maneat ꝑ ſe.Rõ
vna tacta ẽ S. ſcʒ vt ſit ↄfoꝛmitas ſigni ad ſignatũ.vnio
enim que ſignat᷑ admixtiõe hac:nõ hʒ eſſe diſtinctuʒ per
ſe.Alia eſt abſoꝛbitio nr̃e moꝛtalitatis ſiue ãnihilatio.
Tercia ratio eſi ſigniſicatio vocatõis gentiũ que inſerẽ⸗
de erant eccĩe de iudeis.ſicut oleaſter oliue Ro.xj.aqua
enim cõuertit᷑ in naturam vini:in ſignuʒ ꝙ gentes erant
cõuertende ⁊ incoꝛꝑande eccĩe fideli iudeis. Propt᷑
quod dictũ eſt Petro Act᷑.x.Macta ⁊ manduca. Sicut
enim quod manducat᷑ in naturam ↄuertit᷑ mãducantis:
ſic aqua que gentes incoꝛꝑandas ſignat:ĩ naturã vini cõ
uertitur.ꝑ quod eccia de iudeis ſignat᷑ que gẽtes ſibi in⸗

coꝛꝑabat.4l Ad illud ̊ quod primo obijcit᷑.dõm ꝙ vinũ

⁊ aqua mixta in hoc ſacramẽto nõ ſe hñt in illa ratione
in qua ſe habebãt ſanguis ⁊ aqua in effluxione de latere
xpᷣi:quia ĩ illo effluxu ſignificabat᷑ duplex effectus paſſi⸗
onis.ſ.redemptio humani generis ⁊ eiuſdẽ ablutio.Re⸗
demptio inquã a captiuitate ꝑ ſanguineʒ: ablutio a pec⸗
catis ꝑ aquã.Cõmixtio aũt aque cuʒ vino ſignat noſtre
moꝛtalitatis abſoꝛbitõeʒ.oqua eniʒ nr̃ am moꝛtalitatem

ſignat.ij. Reg. xiiij. Omẽs moꝛimur ⁊c. Per vinuʒ quo

ſignat᷑ ſanguis xpᷣi eiuſdeʒ abſoꝛbitõzʒ ſiue moꝛtificatõeʒ
pma Coꝝ.xv. Abſoꝛpta eſt moꝛs in victoꝛia. Et vltimo
Oſee.Ero moꝛs tua o moꝛs.lʒ.n.in nobis moꝛimur: in
xpᷣo viuimus.Coloc̃.iij. Moꝛtui eſtis ⁊ vita vꝛa abſcon⸗
dita ẽ cum xpᷣo in deo.q¶ Ad aliud dðm.ꝙ mixtio dr cõ⸗
muniter ⁊ ꝓpꝛie.Cõmuniter qñ aliꝗd miſceat᷑ alicui al⸗
terius nature qð tñ nõ hʒ ꝗꝓpoꝛtioneʒ.̊ illud taniꝙᷓ; predo
minãs ſolnit ſpecieʒ ⁊ conuertit in ſe:⁊ tũc nõ eſt mixtio
Apꝛie.⁊ talis põt eſſe in hoc ſacramẽto.⁊ de hac dieit᷑ ĩ fi
ne primi de generatione.ꝙ ſi gutta aque miſceatur am⸗
phoꝛe vini:nõ eſt mixtio.quia ſoluit᷑ ſpecies.Eſt alia mi
xtio ꝓpꝛie dicta: miſcibiliũ alteꝛatoꝝ vnio.⁊ bec repugt
huie ſacramẽto. Si aũt quereret᷑:quanta aqᷓ ſufficiat mi⸗
xtõni hmõi.Dicendũ ꝙ gutta ſuſficit quantũcũq; paꝛua
ſit:dũmodo poſſit a ſuo toto ſeꝑari.4 Ad vltimũ dðm.
ꝙ ſicut S.dictũ eſt:vt ſit ↄfoꝛmitas ſigni ad ſignatum:cõ
gruebat vt aqua mutaret᷑ in vinũ ſicut in vnione ciban⸗
tis cum cibo.cuiꝰ eſt ſignuʒ hec mixtio.cibans mutat᷑ in
cibum vt S.dictũ eſt.

¶ Membꝛũ ſextũ

ſ. nſequẽter querit᷑ ſi ſanguis poteſt conſe⸗
crari ex vino puro ſine aqua. O nõ:videt᷑
de conſe.di.ij.Cyprianꝰ ſic. In ſacrifican⸗
do caliceʒ dñi offerri ſola aqua ñ põt: qũo

nee vinũ ſolũ põt. Itez calix dñi nõ eſt aqua ſola ⁊ vinũ
ſolũ:niſi vtrũq; miſceat᷑.qũo nec coꝛpus dñi põt eẽ fari⸗
na niſi vtrũq; adunatũ fuerit ⁊ copulatuʒ ⁊ vniꝰ compa
ge ſolidatũ.Ecce ꝙ primo dicit ꝙ in ſanctificando cali⸗
cẽ aqua ſola ñ põt offerri:ſicut nec vinũ ſolũ.poſt dicit.
Calix dñi nõ eſt vinũ ſolũ:ſicut nec coꝛpꝰ dñi põt eſſe fa⸗
rina.Ex his duobo põt argui ſic. Ex aqua nõ põt confi⸗
ci ſanguis xp̃i.igit᷑ nec ex vino.Similit ex alia ſimilitu⸗
dine. ex farina ſine aſperſione nõ põt cõfici coꝛpꝰxpᷣi.igit
nec ſanguis ex vino ſine aqua.4! Itez aut xpᷣus inſtituit

aquã aut nõ.Si primũ:igit᷑ vt videt᷑ ncc̃io eſt aponen⸗

da:⁊ de ncciĩtate ſacr̃i.Si nõ: tũc temeraria pᷣumptione
apponit᷑ ab eccia romana.! YItez dñs inſtituit h̊ ſacrẽjm ⁊
tũ ad materiã ⁊ ꝙᷓtum ad foꝛmã.·ᷣ̊ tam hec ꝗꝙᷓ illa ẽ ſine
qua nõ põt eſſe ſacrm.ſ̊ aqua eſt te materialibo.igit᷑ ⁊c·.
i Itez qð ſignat aliꝗd qð eſt de ſacẽo ⁊ principalr in ſa
cramẽto iſto:eſt de eiꝰ nccĩtate.ſᷣ vnio aque cuzʒ vino ſigt
aliquid qdð eſt de nccĩtate hꝰ ſacri.ſ.vnionẽ membꝛoꝝ cũ
capite.⁊ ſi hoc:̊ nõ põt confici ex vino ſi ponit᷑ ſine aq̃:
cum appoſitio aque ſit de nccitate ſacr̃i.¶¶ Contra.mꝗr
in.iiij.ſent.di.xj. Si quis ñ intendẽs introducẽ hereſim
obliuione aut ignoꝛantia aquã pᷣtermiſit:nõ videt᷑ irritũ
eſſe ſacẽm.ᷣ ille grauiter eſi coꝛipiendus.nã grecoꝝ ec⸗
cleſia ñ dicit᷑ apponere aquã.⁊ ad hꝰ ꝓbatõʒ introducit
auẽteʒ Cypꝛiani de cõſe.di.ij. Scriptura.Si quis de an
teceſſoꝛibo noſtꝛis ignoꝛant᷑ vel ſimpłr nõ h̊ obſeruaueꝛit
qð nos dñs facere exemplo ⁊ magiſterio docuit:põt ſim⸗
plicitati eiuſdeʒ ⁊ indulgẽtia dñi vema ↄcedi.nobis vᷣo
nõ põt ignoſci:qui nũc amoniti ⁊ inſtructi ſumꝰ:vt cali⸗
cẽ dñi cũ vino mirtũ ſᷣm ꝙ dñs obtulit offeramꝰ.4! Ytez
nihil eſt de nccitate hꝰ ſacramẽti materiałr qð nõ rema⸗
net neq; Fm ſubam neq; ſᷣm accñs.ſ̊ aqua eſt talis.̊ ⁊c.
44 Iteʒ nec videt᷑ eſſe de ↄgruitate nec ꝙ ſit cõgruũ ꝙ ap⸗
ponat᷑:qꝛ hoc ſacrm eſt rei hñtis omẽz ſaꝑoꝛis ſuauita⸗
teʒ.aqua aũt eſt inſipida.̊ ⁊c.¶ Rñſio.qꝙ ſi n apponat᷑
aqua:nihilominꝰ oſecratũ eſt..¶ Ad illud Cypriani qð
eſt.ꝙ vnũ ſolũ nõ põt ⁊c̃. Rñdet Inno.dicẽs.qꝙ pᷣdicunt
vinũ ſolũ nõ poſſe offerri:determĩari debet.qꝛ recipit ex⸗
ceptõneʒ hoc modo.nõ põt niſi fiat ſimpłr vel ignoꝛant.
vel nõ põt.i.nõ debet:quia nõ dicit᷑ poſſe fieri qð de iure
nõ fit.⁊ fere ideʒ dicit męr̃ in ſent. Tult igit᷑ dicere ꝙ il
lud verbũ Cypꝛiani nõ põt:nõ ſimpłr intelligit᷑: ſᷣ cũ de⸗
terminatõe.quia nõ põt niſi ex ſimplicitate vel ignoꝛan⸗
tia fiat. Si.n. fieret cauſa introducẽdi hereſim: nõ põt.
ex aqua igit᷑ ſola vel ex ſimila vel granis nullo mõ ↄfici
põt.ex vino ſolo põt eo modo quo dictũ eſt.¶ Sʒ eſt ne
peccatũ irremiſſibile nõ aponere aquã.ſicut videt᷑ velle
Cyprianus qui dicit.nobis nõ põt ignoſci ⁊c. Rñſio.ſi
cut eſt potentia prima:⁊ potẽtia facilis.ſiłr qñq; negat
potetia prima.i.potẽtia ſimpłr.qñq; potentia facilis: ſi
cut hic. vnde nobis nõ põt defacili.i.nõ ſine graui pnĩa
ignoſci. ¶ Ad hoc qð obijcit᷑. vtꝝ dñs appoſucrit aquazʒ
vel nõ.dðᷣm ꝙ dñs appoſuit.4l Ad illud qð arguit᷑. Si
dñs appoſuit: neceſſe eſt aponẽda.Dicendũ ꝙ; dñs in⸗
ſtitnendo appoſuit omĩa que erant de neceſſitate efficacie
ſigniſicatois.vnde hec appoſitio nõ eſt nccia qᷓtũ ad ef⸗
ficaciã ſacr̃i:eſt tñ nccia qᷓtum ad plenitudineʒ ſignifica

tionis.¶ Ex hoc ptz rñſio ad illud. ꝙ quedã materialia

ſunt nccia ad plenitudineʒ efficacie.2 q;tum ad hac ple/
nitudineʒ nõ eſt aqua de nccitate ſacri. Quedã ſunt ma⸗
terialia nccia ad plenitudinẽ ſignificatõnio:ſic eſt aqua
& plenitudine.dominꝰ aũt appoſuit aquã tanꝙ; congruũ
ter ſigniſicatõʒ expreſſioꝛẽ:nõ tanqᷓ; ncciuʒ ſimplicit᷑.
Ad aſiud quod obijcit ꝙ illud qd ſignat aligd qð ẽ de
neceſſitate ſacr̃i ⁊c. Dicẽduʒ ꝙ vnio mem broꝝ coꝛpoꝛis
miſtici ſignificat᷑ in vino: vt S. tactum eſt.⸗ ꝑoↄñs vnio il
loꝝ cum capite.quia nõ ſignificant᷑ xt a cephala: ſed po
tius vt vnita.Expreſſius tñ ſignat᷑ hec vnio ꝑ aquaʒz ad⸗
mixtã. Hqua.n.ſignat ꝓplin. acũctio illius cũ vino ſi⸗
gnat vnionez ppli cum capite. Per vin uz ſignat᷑ coꝛpus
Fpi veru ⁊ coꝛpus miſſicũ.lʒ g̊ ſignificet vn ioneʒz mẽbꝛo⸗

ru cum capite:nõ tñ eſt de neceſſitate ip̃ius ſacram̃ti.qa
⁊ hec vnio ipſo vino ſignat᷑.Eſt tñ qtum ad expreſſaz ſi⸗
gnificatõʒ ⁊ plenam.hec.n.expreſſio nõ eſt de nccitate:ſᷣ
x cõgꝛuitate. Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ nõ eſi de con/
gruitate:qꝛ inſipida eſt ⁊c.Dicendũ ꝙ ex hoc congruita⸗
tem hʒ:quia ſignificat ꝓpłm qui eſt inſipidus.⸗ ſapidus
efficit᷑ ꝑ vnioneʒ cum xpᷣo qui eſt dei ſapia.j.coꝝ.j.ſicut
aqua cũ miſcet᷑ vino.

embꝛũ ſeptimũ

Onſequenter queꝛit᷑.ſi põt cõfici ex omi ge
nere vini.vtpote ex vino de moꝛis: de fru⸗
mento.Et hoc oñdit᷑ ꝑ hoc.ꝙ aq̃ cuiuſcũq;
Veneris ſint ſiue ſint amare ſiue dulces ſi⸗
ue fontiũ ſiue vNiaꝝ ↄueniũt ſacio baptiſmatis: ⁊ in illis
põt baptiʒari.A ſimili videt᷑ ꝙ omne genus vini compe
tat buic ſacramento.¶ Pret᷑.in aliquibo terris neq;ʒ cre
ſcunt vinee nec vinũ de vite põt ad illas tranſferri.⁊ ita
exquo nõ lʒ ↄficere ſub ſpecie panis niſi ſiłr cõficiat᷑ ſub
ſpecie vini:nunqꝙᷓ ibi cõſecraret᷑ hoc ſacẽm niſi poſſit cõ⸗
fici ſub ſpecie alterius generis vini ꝙᷓ de vite.qʒ eẽt ma⸗
gnũ ꝑiculũ viatoꝛibo illius terre: ⁊ inſufficiẽter eẽt illis
ꝓᷣuiſum a dño in illis que ſunt ad ſalutẽ.¶¶ Iteʒ ꝓuiſuʒ
eſt a dei ſapia ꝙ ſacr̃jm baptiſmatis celebret᷑ in materia
comuni ꝓpter excuſatõz paupeꝝ. Silr videt᷑ ꝙ ↄueniat
diuine ſapie cuiꝰ ꝓuidentia ſubuenit᷑ vtiliter iſti ſaẽmen
to oꝛdinate ꝙ fiat in materia cõmuni que ab omnibo ha⸗
beri poſſet.¶ Pret᷑.videt᷑ maxie cõgruere ꝙ ſanguis cõ⸗
ficiatur ex vino de frumẽto: ſicut congruit ꝙ caro confi⸗
ciat᷑ de pane de frumẽto. In vino.n.de frumẽto cũ h̊ ꝙ ẽ
ibi ſubſtantia frumẽti eſt ſubſtantia aque:ſicut ĩ pane de
eodeʒ. VUnde q;tum ad congruitatẽ ſignificatõis ⁊ ꝓprie
tates alias:videt᷑ ꝙ potiſſime cõneniat ſanguini conſici
de vino hmõi.¶ Rnſio. ꝙ ſicut panis de quo conficitur
cebet eſſe de frumento:ſic vinuʒ debet eſſe de vite. Quia
xpᷣus comꝑauit ſe frumento:cum ait Yo.xij.Niſi ꝗnum
frumenti ca.in ter.moꝛ.fu.ip.ſo.manet.Et viti cũ dixit.
Ego ſum vitis vera Jo.xv. Pret᷑.non ſolum ratiõe qua
dñs comꝑauit ſe viti ſolũmodo conficit᷑ ex vino de vite:ſᷣ
quia ipſe dominus ſolũmodo de hoc genere vini cõfecit.
vnde de conſe.di.ij.c.in ſacramẽto: dicit᷑ ſic. In ſacram̃⸗
to coꝛꝑis ⁊ ſanguinis domini nibil amplius offeratur ꝙᷓ
quod ipſe dominus tradidit.hoc eſt panis ⁊ vinũ aq̃ mi
xtum. nec ampliue ĩ ſacrificijs offeratur qᷓ de vuis ⁊ fru⸗
mentis.tum ratione comꝑationis:tum rõne confectio
nis dominice ſolũmodo de vino tali cõficiendum ẽ. Alie
auteʒ rationes S.tacte ſunt.il Ad illud ̊ quod pᷣmo ob⸗
ijcitur dõm.q omĩs aqua naturaliter eſt eiuſdem ſpeciei
cum alia:⁊ ꝙ ſolum differunt accñte.nõ ſic eſt de vino.
¶ Ad aliud quod obijcit᷑ marimũ periculum eſſet ali⸗
quibus viatoꝛibus ſi non poſſit confici ex ommi genẽ vi⸗
ni:quia penitus defraudati eſſent beneficio huius ſacra
menti.DOicendũ ꝙ ſi foꝛte caſus ſupoſitus accideret:do⸗
minus aliter ꝓuideret incolis illius terre.virtus.n.do⸗
mini non eſt alligata ſacramentis. ſemꝑ.n. ꝓuideret il⸗
lis ſufficienter in neceſſarijs ad ſalutem· Ael poteſt dici
ſine preiudicio.ꝙ non eſt aliqua terra fidelium ad quaʒ
non poſſet tranſſferri vinum ſaltem viciatum de quo poi⸗
ſit confici.q Ad aliud quod obijcit᷑ de cõmunitate.Dicẽ
dum ꝓꝙ non ſolum neceſſitas eſt hic attendenda ſed ↄgru
itas. Pret᷑.ſacramentũ baptiſmatis eſt ſacramentũ ne⸗
ceſſitatis.hoc auteʒ ſacꝛamentũ nequaqᷓ;.ꝓpter quod nõ
eſt ſimile.¶] Ad illud quod obijcitur de vino de frumen⸗
to.Dicendum ꝙ non eſt de illo conſecrandum ꝓpter ra⸗
tiones predictas.ſcʒ ꝓpter comꝑationeʒ dominicaʒ ⁊ in⸗
ſtitutionez. Item lʒ conueniret ꝙ de eo conficeret᷑ ꝓpter
congruentiam ſignationis:non tamen conueniretpter
congruentiam ꝓpꝛietatum. ꝓpter quas congꝛuit ꝙ confi
ciatur de vino vitis.quia ꝑ has magis aſſimilatur ipi ſi⸗
gnato cuius eſt ſignum. Cuius ratio multiplerx eſt. Ana

eſt que habetur ab ſaac de dietis ꝑticularibo· Ninũ bo

ſ⸗
15
;
„
s

Fin

ſc

u
n

¶ Lueſtio

num dat nutrimentum coꝛpoꝛi: ſanitateʒ reddit 2 cuſlo⸗

dit ſi accipiatur ſᷣin ꝙ opoꝛtet.Ex hoc patet ꝙ vinuʒ eſt
alimẽtum ⁊ medicamẽtum. ſimiliter rpᷣus digne accipiẽ
tibus.Sap̃.xvj.Qeqʒ herba ⁊c.Luc.vj. Virtus exibat
de illo ⁊ ſanabat omẽes. Idem in eodeʒ. Elinum faumilia⸗
ritatis cõſoꝛtium cum natura humana habet.Eſt enim

conueniens noſtris coꝛpoꝛibus: eiuſq; coloꝛ ſimilis ẽ co/

loꝛi naturali.Et nos xpo efficiamur ſimiles ꝑ boc ſacra⸗
mentum: quia mutamuꝛ in ip̃ᷣm ᷣm Aug. Item antiqui
aſſimilauerũt vinum tiriace. calefacit enim coꝛpoꝛa fri⸗
gida ⁊ infrigidat calida. ſic xpᷣus calefacit coꝛda frigi⸗
da.nec mirum.eſt enim diuinꝰ carbo ſᷣm Dam̃.pᷣs.iec
eſt ꝗ ſe abſcondat a caloꝛe eius.Et infrigidat calida.Ef⸗
fectus euchariſtie eſt:q mirabiliter minuit feruoꝛeʒ con
cupiſcentie.Ecci.xxiij. Anima calida quaſi ignis aꝛdẽs
nõ extinguetur donec aliquid glutiat. Item vinum tollit
triſticiam ⁊ excitat leticiam. Ecci.xxxj. Vinum in iocun
ditate creatum eſt. ⁊ in eodeʒ. Exultatio anime 1 coꝛpo/
ris vinum moderate potatum.pᷣs.Elinũ letificat coꝛ ho·.
minis.ſic xpᷣus.Sap.viij.Qon habet amaritudineʒ cõ⸗
uerſatio illius:nec tedium conuictus illius.ſed leticiam
gaudium. Iteʒ vinum odoꝛiſeruʒ liquoꝛeʒ habet ſub/⸗
tiliſſimuʒ:temꝑatum:omni ſoꝛde mũdificatum.hoc ma⸗
xime eſt coꝛdis confoꝛtatiuũ.aĩam letificat quia expellit
fumum groſſum ſoꝛdidum ⁊ obſcurum:qui ſolet natura⸗
lis caloꝛis lumen obfuſcare.mundificat a ſoꝛde in coꝛde
exiſtente.vnde ꝗꝓpocras.linum odoꝛiferum ſubtiliꝰ le⸗
uius nutribilius ceteris: ſignat naturam ſuam comple⸗
uiſſe actioneʒ ⁊ omne contrarium ab eo eſſe ablatum. ⁊
facile mebriat:quia cito ad caput aſcendit.Sed ꝗd ſan⸗
guine xpᷣi magis purum ⁊ defecatum de puriſſimis ſan⸗
gumibus virginis mundiſſime contracto:? proinde odo/
riferum:⁊ ideo effectus habet enumeratos. ꝓpter bas ꝓ⸗
prietates ⁊ conſimiles quas non conuenit reꝑire ĩ vino
de frumento:magis congruit ꝙ ſanguis xpᷣi conficiatur
te vino de vite qᷓ; de vino de frumento vel alio aliquo ge⸗
nere vini.on igitur ſolum ratione ſimilitudinis exte⸗
rioꝛis ſed interioꝛis virtutis:conueniẽtius fuit ꝙ ſacra⸗
mentuʒ ſanguinis ſub ſpecie vini de vite inſtitueret᷑:qᷓ ſſᷣ

ſpecie alterius vin.

lembꝛũ octauũ
Onſequenter querit᷑. vtruʒ ſanguis poſſit
conſici aceto. & ſic: videtur.ſi ſpẽs vini
ita agreſceret ꝙ haberet ſapoꝛeʒ aceti:non
Apter hoc deſineꝛet ſanguis eſſe ſub ſpecie.
eadeʒ ratione videtur ꝙ d illo quod eſt acetum ſimplici
ter poſſt confici.l Item in iure ciuili determinat᷑. O ſi

quis vendiderit alicui cuprum pro auro:irrita eſi vendi

tio.⁊ ponitur ibi ratio:quia ꝓpꝛie ẽ ibi eadem vſya.igit
eiuſdeʒ ſpeciei eſt acetum cum vino: aliter non eſſet ea⸗
dem vſya ꝓprie.vſya.n.dicitur ſubſtantia compoſita ex
materia ⁊ foꝛma.⸗:!qIteʒ acetum eſt quedam ſpecies vini
vnde Aſido.diſtinguenas ſpecies vini:ponit acetuzʒ inter

alias ſpecies dicens.q; acetum eſt vinum acutum.ſed de

omni ſpecie vini poteſt conſici.q̊ ⁊c᷑. Item Inno.ilʒ di⸗
ligenti ſtudio vinum optimũ ſit inquirendum vt in ſacri
ficium offeratur:vicium tamen vini nõ maculat mundi⸗
ciam ſacramenti:quocirca ſiue nouum vinum quod dici
tur muſtum: ſiue vinum acidum quod appellatur acetuzʒ
in ſacrificium offeratur ſocramentuʒ conficit᷑ ⁊ diuini⸗
tus conſecratur. & Montra. vinum eſt calidum ⁊ ſiccum
naturaliter. vnde caliditas eſt ꝓpꝛietas vini conſequens
ad ſubſtantiã.qua deficiente: deficit⁊ ipſa ſubſtãtia ſiue
natura. ſed acetum non eſt tale immo contrarie qualita⸗

tis: quia naturaliter frigidum ⁊c. ¶ Item ideʒ videt᷑ ab
Inno.dicente.Elinum iniᷓtuʒ liquet aut rubet:ſimilitu⸗
dinem ſanguinis repreſentat. inqtum calet aut redolet
ꝓPꝛietateʒ caritatis oſtendit. Qam vinum ?⁊ caliditateʒ
excitat ⁊ ſanguineʒ oꝑatur. quia coꝛ bibẽtis ⁊ dilatat

vxxxii..

exbilarat. ſed boc non facit acetũ: neqʒ erbilarat neq; ca⸗

let. &̊ non habet ꝗꝓpꝛietates quas congruit habere ꝙ de⸗
bet hic ſacramentũu eſſe.4 Item illud debet hic eſſe ſacra⸗
mentuʒ quod aliquo modo eſt genus potus guſtui fauo
rabilis.quale non eſt acetum:quia ĩ boc ſacramento da⸗
tur ſanguis xpᷣi inqtum eſt potus.Jo. vj. Sanguis meꝰ
vere eſt potus.¶ Item magiſter in ſent.aſſignat rationẽ
quare conficitur exr pane ⁊ vino dicẽs. Sicut panis pre
ceteris cibis coꝛpus reficit.⁊ vinum letificat hominem
atq; inebriat:ſic caro xpᷣi interioꝛeʒ homineʒ plus cete⸗
ris gratijs ſpiritualiter reficit ⁊ ſaginat.il Item acetum
eſt vinum conuptum.ſed quod coꝛuptum eſt: nõ ẽ eiuſ⸗
dem ſpeciei cuius erat ante coꝛuptioneʒ. 4¶ Item a pho
vij. metaphy. ꝙ acetum non eſt vinum nec po⸗
teſt eſſeRñſio.ꝙ in coꝛuptione vini qua fit acetũ: eẽ
poteſt tanta coꝛuptio ꝙ fit euapoꝛatio ſiue exalatio paꝛ
tiuʒ ignis ⁊ radicalis ⁊ fluxibilis.ſi ſictbene concedo ꝙ
non eſt vinum neq; in natura neq; in ſubſtantia.ſi auteʒ
fit acetum exalatione ignis fluxibilis: dico ꝙ lʒ ſit alte⸗
rius nature a vino ſimpliciter:manet tamen vinũ ĩ ſub⸗
ſtantia.hec auteʒ diſtinctio videtur poſſe trabi a Salie⸗
no in ↄmento aphoꝛiſmoꝝ.qui comꝑat coꝛuptionem in
vino ad conuptionem in ſanguine.ſicut cum vinum ſo⸗
let mutari in acetum ⁊ in perfectum acetuzʒ deueniet:im⸗
poſſibile eſt in vinum redigi amplius.ꝙ ſi parum muta
tur ⁊? non ad acredinem ducatur: plurimum ad naturã
vini veꝛtitur. Idem in ſanguine intellige.qui ſi coꝛꝛuptꝰ
eſt nimium:impoſſibile eſt ꝙ in purum ſanguineʒ redu⸗
catur.ſi parum:ſuperfluitate minuta remanens ĩ ſui na
turaʒ reuertitur. ¶I Ad illud quod obijcitur.ꝙ caliditas
eſt ꝓprietas vini:qua deſtructa non remanet ſubſtantia.
Dico ꝙ eſt duplex caliditas in vino. Eſt.n.quedam cali
ditas fixa ſiue radicalis ſine qua non poteſt eſſe ſubſtan⸗
tia vini.Et eſt quedam ſubſtantia fluxibilis a qua vinuʒ
dicitur calidum effectiue.Ande dico.ꝙ ſicut homo hʒ in
aliquo ſtatu caliditatem fluxibileʒ que eſt principiũ q̊d⸗
dam actionis naturalis ſicut generatõnis.In alio ſtatu
non habet: immo deſtituta eſt natura ab illa caliditate.
ec Ipter hoc dico ꝙ alius eſt homno in ſubſtantia:lʒ ſit
alter q;tum ad naturam aliquaʒ. Similiter dico in pꝛo⸗
poſito. Vnde dico ꝙ acetum non eſt aliud in ſubſtantia
a vino:eſt tamen alterum in natura.⁊ propter hoc medi⸗
ci conſiderantes vinum prout eſt ad conferendnʒ huma
ne nature.quia alios ⁊ alios habet effectus inq;tum ta⸗
le ⁊ tale.dicunt acetum alterius eſſe ſpeciei q; vinum:qꝛ
alterius eſt virtutis ⁊ operationis vinum prout eſt in eẽ
optimo? in eſſe huiuſmodi.¶ Ad illud quod obijcitur.
ꝙ vinum inq;tum calet proprietatem caritatis oſtendit
⁊c̃. Dicendum ꝙ eſt duplex ſimilitudo in hoc ſacramen⸗
to ſignoꝛum ⁊ rerum ſignatarum.quedam eſt ſubſlantia
lis que eſt neceſſaria ipſi ſacramento. nec ſine illa eſſe po
teſt.que eſt:q ſicut panis conſtat er puris granis ⁊c.il⸗
lud dico ſubſtantiale:quia ſiue ſumatur ſacrameniũ ſpi⸗/
ritualiter ſiue ſacramentaliter ſiue ſumatur ſiue non: H̊
requiritur. Alia eſt accidentalis que reſpicit ipſa ſigna
inqtum ſacramentum ipſum ſumitur. VUnde ſicut non
eſt de neceſſitate ſacramenti ꝙ ſumatur: nec ſi ſumatur
ꝙ ſumatur ſpiritualiter.ſic nec de neceſſitate ſacramen⸗
ti ſunt proprietates ille que reſpiciunt refectionem ſpiri
tualem: ſicut proprietas inebriandi huiuſmodi.
4l Ad illud quod obijcitur. ꝙ illud quod opoꝛtet hic eſſe
ſacramentum debet eſſe potus ⁊c. Dicendum ꝙ acetum
eſt potabile admixtum aque.⁊ in aliquibus terris dele⸗
ctabiliter bibitur: ſicut in tuſcia.⁊ maxime illud acetum
quod vinũ iudicandũ eſt.q¶ Ad aliud qð ſequit᷑ patzʒ rñ⸗
ſio.¶ Ad illud qð obicit᷑.ꝙ vinum coꝛꝛuptum nõ ẽ eiuſ⸗
dem ſpeciei ⁊c. Dicendum ꝙ eſt quedam coꝛꝛuptio q̃ tol⸗
litur eſſe optimum ipſius coꝛupti.⁊ non eſſe ſimplicit᷑:
vtpote in vino acido. Eſt etiam quedam coꝛꝛuptio qua
tollitur ſimpliciter eẽ ſiue eſſe ſpeciei. OPrima coꝛꝛuptio

nõ tollit potentiã ↄſecrandi. ſcdᷣa vᷣo tollit.¶¶ Ad vltimũ
en⸗g phᷣus loquit᷑ de vino ᷣm eẽ eius potiſſimũ.vel de
aceto ᷣm ꝙ ꝑductũ eſt ad vltimũ genus coꝛuptõis.Bi⸗
cendũ ̊ ꝙ vno modo ſumpto conſicit᷑ de aceto ᷣm ꝙ di/
cit ꝓInno.Et ĩ aliquibo regionibo ſolũ conſicit᷑ er aceto:
qꝛ ad illas ñ p̃t xeferri vinũ manẽs i ſuo eẽ potiſſimo.

embꝛũ nonũ

nſequẽter querit᷑.vtꝝ poſſit ſanguis cõ⸗
fici ex muſto dulci ⁊ agreſta te vite. ex
uſto dulci: ptʒ ex verbo Inno. S. poſito.
Ateʒ habet de oſe. di. ij. c. Cũ om̃e.vbi dẽ
Mã ꝙ d expreſſo botro.i.de vuaꝝ granis ꝓpłs coĩcatuꝛ:
valde eſt oĩno confuſuz. ̊ ſi neceſſe ſit botrus in calice cõ
primat᷑ ⁊ aqua miſceat᷑.4. De agreſta aũt dubitat᷑.2 vi⸗
detur ꝙ exquo agreſta ſit de vua: ⁊ ab vno in ſpecie non
ſunt diuerſa in ſpecie.ſ.illa potiſſime que differũt ꝑ ma⸗
turũ ⁊ immaturũ. Hec aũt differentia eſt inter vinum 2
agreſtam ⁊ hmõi: tæ agꝛeſta poſſit ſangu is ↄfici.i¶ IJtẽ
agꝛeſta ſe hʒ in maioꝛi ꝓpinquitate ad eẽ vinũ cõpletum
ſiue ꝑfectum ꝙᷓ acetum. er aceto conficit᷑ ſanguis.j ⁊c̃.
Vſtud.n.ꝗꝓpinquius eſt eẽ rei ꝑfecte qð ẽ in acceſſu ad eẽ
ꝙᷓ qð eſt in receſſu. Rñſio.ꝙ ſanguis nõ poſſit confici
xx agreſta.agreſta. n.nõ eſt vinũ neq;ʒ eiuſdeʒ ſpeciei cuʒ
vino foꝛmaliter loquẽdo:ſicut paſta cum panc.ad eẽ᷑.n.
vini requirit᷑ ꝙ liquoꝛ vini ſit digeſtus.vt.n.habetur ab
lſaac.Ainũ odoꝛiferũ liquoꝛẽ ʒʒ penitus:quia eſt dige
ſtum. liquoꝛ aũt agreſte eſi indigeſtus.he aũt ꝓpꝛietates
digeſtum ⁊ indigeſtũ ⁊ alie qᷓplures quibo diſtinguitur
agreſta ⁊ vinum: atteſtant᷑ diuerſitati ſpecieꝝ quibo dif⸗
ferunt. Ad illud ꝗ̊ qdð primo obijcit᷑.dom ꝙ ab vno in
ſpecie ſunt diuerſa in ſpecie.ſicut ab hoĩe geneꝛante ſunt
embꝛio ⁊ coꝛpus humanũ que ſpecie differũt. Aec ſolũ⸗
modo differunt vinũ agreſta ꝑ maturũ 2 immaturuʒ:
immo differũt ſpecie ſoꝛmaliter loquendo.cui dicere at⸗
teſtatur immaturũ in agreſta:a maturũ ĩ vino. In vino
enim maturũ ⁊ immaturum nõ faciũt drñtiaʒ in ſpecie.
Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ agreſta eſt in maioꝛi ꝓpinꝗ⸗
tate ad vinum in eſſe completo q; acetum ⁊c. Dicendum
ꝙ ſᷣm ꝙ eẽ completũ vini dicit eſſe ſm ſubam ⁊ ſpeciem:
nõ eſt verum. quia acetum lʒ ſit in declinatõne vini qtuʒ
ad eſſe illius optimũ:eſt tñ vinũ qᷓtum ad eſſe ſᷣm ſubam
2 ſpẽm. ¶ Quod aũt ſubiungit᷑. ꝙ illud eſi ꝓpinquiꝰ eſſe
pfecto rei qdð eſt in acceſſu:qᷓ illð qdð eſt in receſſu.̊ verũ
eſt qñ in equali diſtantia ſunt que ſunt ĩ acceſſu receſ⸗
ſu. aliter eſi reꝑire inſtantiã:vt ptʒ in ꝑuulo ⁊ in viro gẽ
in veclinatõe aliquãtula ab optimo ſtatu hoĩs

Nueſtio.xxxiij. de inte/

gritate euchaꝛiſtie reſpectu ſoꝛme.

Equitur de integri

tate huiꝰ ſacramẽti qᷓtuʒ ad ea q̃ ſunt ex
pie foꝛme:que attendit᷑ in verbis prola⸗
tis in ↄſecratione ipᷣius.Circa que qrũt᷑
quatuoꝛ. Primũ eſt de foꝛma verboꝛuʒ
qᷓ̃tum ad ipſa verba in tranſſubatõne panis. Que ſit foꝛ
ms preſcripta ſub qua ↄſicit eccia. Secũdũ.vtꝝ ſub illa
foꝛma dñs ↄfeceꝛit.Terciũ.de dubitabilibo incidentibo
circa foꝛmã preſcriptaʒ. Quarto. de foꝛma verboꝝ que ẽ
in tranſſubſtantiatione vini.

ꝛũ primũ
MRimo g̊ querit᷑.vtꝝ hec ſit ſoꝛma verboꝝ ĩ
ranſſubatione panis.Accipite ⁊ comedi⸗
te hoc eſt coꝛpus meũ.vel hec:hoc ẽ coꝛpus
.V meũ. hec: accipite ⁊ comedite ⁊c. videt
ſic.de ↄſec̃.di.ij.Euſebius emiſſenus. Inuiſibilis ſacer⸗
dos viſibiles creaturas in ſubaʒ coꝛꝑis ſui verbo ſuo ſe⸗

creta ptãte ↄuertit: ita dicẽs. Accipite ⁊ comedite hoc eſt

coꝛpus meũ.⁊ ſanctificatõe repetita:accipite bibite hᷣ E

ſanguis meus.Ecce videt᷑ velle ꝙ in his verbis:accipi⸗
te ⁊ comedite ⁊c̃.ſit cõuerſio creaturaꝝ in coꝛpꝰ ⁊ ſan⸗
guinez xp̃i. Sʒ illa eſt foꝛma verboꝝ preſcripta quoꝝ p⸗
latione fit ↄuerſio creaturaꝝ in coꝛpus ⁊ ſanguineʒ xp̃i.
S ⁊c.4q IJteʒ Am bꝛo. in li.de ſacramẽtis. Anteqᷓ ↄlecra⸗
tur panis ẽ.vbi verba xp̃i acceſſerũt:coꝛpꝰ xpᷣi . audi di
centẽ: accipite ⁊ comedite ex hoc omẽs. hoc eſt. n. coꝛpus
meũ.hec Am bꝛo.Ex his ideʒ videt᷑ qd prius.⸗ Itẽ ma
giſter.iiij.ſent᷑. recitando verba AUmõ.dicit. Attendite qᷓ
ſunt veꝛba quibo fit ↄſecratio. accipite comedite ex boe
omẽs.hoc eſt.n.coꝛpus meũ.⁊ ita videt᷑ idem qdð prius.
Contra.ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ accipite ⁊ comedite:nõ expᷣmi⸗
aliquid ꝑfectum vel faciendũ circa illud quod eſt ↄſe
crandũ vel tranſſubſtantiandũ in coꝛpus rp̃i. penes il⸗
lud nõ attendit᷑ virtus aliqua tranſſubandi ⁊c. Itez ꝑ
boc ꝙ dicit᷑ accipite ⁊ comedite: ondit᷑ ꝙ dʒ ſumi ĩ vſum
ꝙ ſequit᷑ ad cõuerſioneʒ ſiue ꝑfectioneʒ.4. Itez mgẽ. iiij.
ſent᷑.v ij.di.cũ ꝓferunt᷑ hec verba hoc eſi coꝛpus meuz: H
eſt ſanguis meus:aↄuerſio fit panis ⁊ vini in ſubam cor⸗
poꝛis ⁊ ſanguis xpᷣi.reliqua ad laudẽ dei dicũt᷑.⁊ ita idẽ
qð prius.Quod ↄcedimue: dicẽtes ꝙ virtus data ẽ a
dño his verbis.hoc eſt coꝛpus meũ. aũt apponuntur
alia a beato Ambro.ſilr a canone: hoc nõ eſt qꝛ ſint eẽn
tialiter de foꝛma quibo virtus tranſſubandi data eſt:ſed
quia illis er primit᷑ ꝙ ꝓpter hoc fit conſecratio hmõi.vt
qð conſecrat᷑ ſumat᷑ ĩ vſum ſiue cibũ a fideliba.Ipſa aũt
conſecratio nõ eſt finis ſimpłr cõſecrantis: ſᷣ̊ potiꝰ vſus
ſideliũ ad hoc vt vtentes capiti ⁊ mẽbꝛis foꝛtius vniãt᷑.
quod inſinuare volentes ipſi foꝛme addũt ꝙ dico:accipi
te ⁊ comedite. Vel põt dici.ꝙ qñqʒ dicunt᷑ eẽ de foꝛma ſo
lum quibo data eſt virtuo tranſſubandi:qñq; ⁊ hec ⁊ illa
que precipiũt vſum.⁊ ᷣm hãc drñtiaʒ different dicũtur
verba alia ⁊ alia eſſe de foꝛma. — -
lbꝛũu ſecũdũ
Onſequent querit᷑.ſi dñs conſecit ſub illa
foꝛma ſub qua conficit eccia. Eccĩa aũt cõ
ficit his verbis.hoc eſt.n.coꝛpꝰ meũ.Que
L it. vtꝝ dñs illis eiſdeʒ ᷣbis ↄfecit. E ſic:
videt᷑ ꝑ hoc.q ↄueniẽs eſt ꝙ factũ autenticũ erercenduʒ
ab eccia ſᷣm auẽteʒ ſui oꝛiginis deriuet᷑ ad poſieros.ᷓ cõ
ſecratio ſiue confectio que exercet᷑ ab eccia: eadeʒ foꝛma

verboꝝ debet fieri qua fiebat ab ipſo a quo eccia bʒ au⸗
ctoꝛitateʒ conficiendi.¶ Item ſi verbis alijs cõfeciſſʒz do .
minus:nõ tm„̃ hec verba ſ̊ ⁊ alia baberent vim tranſſub-

vtilitatis Contra. Aath.xxvj. dicit᷑. Cenantibus il⸗
lis accepit ihs panem ⁊ bñ.ac fre. dedit diſ.ſ.⁊ ait:acci⸗
pite ⁊ comedite:hoc eſt coꝛpus meũ. prius & benedixit ⁊

araus eẽt incõueniens:cũ illa virtus nulliꝰ eſſet

fregit ꝙᷓ ꝓtulerit bec verba:hoc eſt coꝛpꝰ meũ.q̊ priꝰ fa⸗

cta eſt tranſſubſtantiatio ꝙᷓ verboꝝ illoꝝ ꝓlatio.diẽ enĩ
glo. ſuꝑ hũc tex.fregit.vt oñderet coꝛꝑis ſui fractõʒ non
ſine ſponte ſua foꝛe..Qõ.n.eſt veriſimile ꝙ fregerit ⁊ de⸗

derit illis panem ſimpłr.i.ante cõuerſionẽ in coꝛpꝰ xpᷣi.

Item Ynno. Sane põt dici ꝙ rpᷣs virtute diuina cõfe:
cit ⁊ poſtea foꝛmã expreſſit ſub q̃ poſteri bñdicerẽt. Ipſe

nanq; ꝑ ſe virtute ꝓpria bñdixit:nos aũt illa viꝛtute qui

indidit verbis.¶¶ Rñſio. d h̊ ẽ opinio multiplex. VUna
eſt que dicit ꝙ xpᷣs conſecit hoc verbo:hoc eſt coꝛpꝰ meũ.
bᷣ verbum illud dixit bis:lʒ nõ ſcribat᷑ niſi ſemel.poſtq
enim bñdixit:tacite dixit illud verbũ hoc eſt coꝛpꝰ meũ.
tũc confecit.⁊ quia tacite dixit: ideo tacuit euageliſta.
ꝑ illud auteʒ verbum ſecũdo dictuʒ duo nos docuit.ſ. qd
ſuit qdð cædit ſcʒ coꝛpus eius:⁊ qualiter alius ideʒ facere
debuit. ¶ũ Alia opinio eſt. ꝙ ꝑ illud verbum ſemel dictũ
fiebant omĩa tria.ſ.conſecratio:⁊ duo predicta.nec ẽ ali⸗
quod incoueniens.lʒ aliter fecerit tunc ꝙᷓ nüc facit eccle
ſia.tũc.n.poſt prandium confecit ⁊ dl'ipulis coĩcauit:

qð non facit eccia nũc.⁊ addunt aliqui ꝙ euangeliſta nõ

obſeruat oꝛdinem verboꝛuʒ ſᷣm ꝙ eꝛãt ꝓlata a dño.oꝛdo
auteʒ talis fuit.accepit panem 2 bñdixit dicens:ᷣ ⁊ẽ cor⸗

— —. — — ——

— — — —

——,—. — —

7
1.
..
1

— —

¶ Nueſtio

ns meũ. fregit 2 dedit diſcipulis ſuis dicẽs. Accipite 2
comedite.4 Tercia fuit opinio.ꝙ dñs accipiens paneʒ
bñdixit illum quadam bñdictõne ſecreta nobis ignota:
ad quam facta eſt tranſſubſtãtiatio.poſtmodũ fregit de⸗
dit diſcipulis ſuis dicens. Accipite ⁊ comedite hᷣ eſt cor⸗
pus meuʒ.⁊ in prolatione hoꝛum verboꝝ vtulit eis vim
conuertendi impoſterũ paneʒ in coꝛpus xpᷣi. ¶ Quarta
fuit opinio.ꝙ virtus erat in manibus xpᷣi ꝑ quam ſine
verbo ſola cogitatione ⁊ voluntate confecit.poſt verbuʒ
ꝓtulit ratione duplici pretacta. Secunde opinioni vide
tur mihi mogis eſſe conſentiendũ. auteʒ dominꝰ con
ſecrauit hoꝛum verboꝝ ꝓlatione ſemel facta: ex verbis
euangelij ⁊ verbis ſanctoꝝ patrum videtur. Dicit enim
Eugenius als Euſebius emiſſenus.a habetur de conſe.
diſ. j. Quia coꝛpus.vbi dicit᷑. Inuiſibilis ſacerdos viſi⸗
biles creaturas in ſubſtantiam coꝛpoꝛis? ſanguinis ſui
verbo ſno ſecreta poteſtate ↄuertit: ita dicens.Accipite
⁊ comedite hoc eſi coꝛpus meum.⁊ ſanctificatione repe⸗
tita. Accipite ⁊ bibite hbic eſt ſanguis meus. Ecce plane
dicit ꝙ dominus conuertit viſibiles creaturas in ſubſtã⸗
tiam coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis ſui pꝛoferendo hec verba.hoc
eſt coꝛpus meum.q¶!j Ad hoc quod dicit ISnno.ꝙ diuina
virtute confecit ⁊2 poſt foꝛmaʒ expreſſit ⁊c. Dicendum ꝙ
in verbo Inno.notatur oꝛdo conficientis vt erat domini
⁊ vt erat data verbis.prius enim erat virtus qua domi⸗
nus confecit ipſius domini: poſtea erat ipſoꝛum verbo/⸗

lembꝛũu terciũ

Equitur de dubitabilibus incidentibo cir⸗
ca foꝛmam preſcriptam. Et pꝛimo de dubi
tabilibus que incidunt circa foꝛmam tota
lem. Secundo.que incidunt circa ꝑtes foꝛ
me.Tercio.de his que incidunt circa variationẽ foꝛme.
ugrto.dr his que accidunt circa verba addita quibus
aus o

Irca primum obicitur ſic. VUidet᷑ ꝙ hec for⸗
ma:hoc eſt coꝛpus meum.non ſit foꝛma alicꝰ
acramenti:ſic. Joꝛma ſacramenti non habet
vſum ſuum niſi qñ aliquis baptizatur.ſimilit foꝛma con
firmationis.ſcʒ confirmo te criſmate ⁊c̃.ſimiliter videt
ꝙ foꝛma huius ſacramenti ſi ſit conuenienter aſſignata:
non debet habere vſum ſuum niſi cum ipſum ſacramen⸗
tum exercetur.ſed in celo ⁊ vbiq; eſt xpᷣus.ꝙ dico hoc eſt
coꝛpus meum:dictum a xpᷣo coꝛpoꝛe eius demonſtrando
habet vſum ſuum. igitur non videtur ꝙ ſit ſoꝛma alicuiꝰ
ſacramenti.¶ Iteʒ aliud eſt preciꝑe vt aliquod ens ſiue
factum ſumatur in vſum:⁊ aliud eſt dare foꝛmam facien
di illud.Sed cum dicit᷑ hoc eſt coꝛpus meuʒ.premiſſo h̊
ꝙ dico accipite ⁊ comedite:precipit᷑ vt ſumat᷑ coꝛpꝰ xpᷣi ĩ
vſum.igit᷑ in his verbis nõ eſt data foꝛma conſiciẽdi coꝛ⸗
pus xp̃i.¶ ISteʒ aliud eſt vti voce aliqua vt eſt ſignum:2
