as hirłm ⁊ q̃rite vtrũ inueniatis viꝝ facientẽ iudiciuʒ et
querentẽ fidẽ:⁊ ꝓpicius ero eis.q.d.nõ eſt aligꝗs.⁊ in.vijʒ
dẽ. perijt fides ablata ẽ de oꝛe ipᷣoꝝ ex q̊ videt᷑:ꝙ aliqͥ tꝑe
deſinet fides eſſe:et ita eccłia iuſtoꝝ Ao qð dom eſt.
ꝙ; nunqᷓᷓ deſinet eccia eẽ.ſᷣ ab ipſo tꝑe abel vſq; ad ſinem
mũdi ꝑmanebit.Uñ tꝑe paſſionis dr ibi bta vᷣgo ꝑſeue⸗/
raſſe.et h̊ͥ vr dicere anſel.in li.cur deus hõ.dic em̃ ꝙ ſem
ꝓ erat aliꝗs ꝗ ꝑtinebat ad redem ptõneʒ hũani generis.
¶ Ao pꝛimũ obiectũ dõm ẽ.ꝙ illud nõ dr ꝗꝓpter defectuʒ
fidei qꝛ pauci erũt fideles tꝑe antixpᷣipter maximaʒ tri

bulationẽ. math.xxiiij. Erit talis tribulatõ qᷓlis non fuit
abinito. ⁊2 niſi abꝛeuiati eẽnt dies:nõ fieret ſalua oĩs ca/

ro.¶ AUd ſcõm ddm.ꝙ licʒ fides deſinat i illo.⁊ in qlibet

niſi fuerit ↄfirmatꝰpoſſit deſinẽ:nõ tñ oĩno deſinet. Sic

em̃ eſt de ſinglaribo alicuiꝰvłis q corruptibilia ſũt et tñ
ulłe incoꝛruptibile qꝛ ſi nõ ſaluat᷑ in eno ſaluat᷑ in alio ꝑ
naturã:ita eſt h de fide ⁊ eccłia.ꝑ ↄñs ſi nõ ſaluat᷑ in vno
ſaluabit᷑ in alio ꝑ graʒ. Ad terciũ dõm. ꝙ lʒ tota eccia

te iudeis defecerit.nõ ꝓpter h̊ tota eccia de xpᷣianis defi⸗

ciet:lex em̃ impoſita fuit iudeis vſq; ad tpᷣs. Eñ mat᷑.xj.
lex et ꝓpbe vſq; ad iohem.Et in leui.dr ſuꝑ illud.hec ſũt

pᷣ̃ᷣcepta atq; iudicia ⁊c.glo. vſq; ad certũ terminũ ſignat

lr̃am legis eẽ obſeruandã. Judeis etiã obſtruit os.q nũc
volũt lr̃aʒ ſeruare:cũ ille venerit ꝗq ꝓmiſſus fuit.⁊ iude⸗
is lac dedit ꝑ moyſen:ꝑ ſe aũt ſolidũ cibũ.Et gał.iij.ler
pedagogꝰnoſteꝛ:ſ̊ pedagogꝰnõ dat᷑ niſi ꝑuulis.Ceſſante
ꝑuitate illa:ceſſat lr̃a legis. Sacerdotiuʒ etiã leuiti.ſi⸗
nem hũit:ſacerdotiũ aũt xp̃i ẽ ineternũ ſicut d abapło.
h idem dr in pᷣs.q¶ Ad q̃rtũ dðm.ꝙ licʒ refrigeſcat ca⸗

ritas tꝑe antixp̃i:ñ tñ oĩno deſinit eẽ. Refrigeſcẽ ei ñ dĩ

caritas niſi ĩ multis.⁊ ita ſi refrigeſcẽ eſt deſinẽ:nõ deſi⸗
nit ꝓpter hG̊ in omibo ſ̊ in młtis.⸗ Ad ꝗntũ vo dðm.ꝙ iu
ge ſacrificiũ nõ deſinet qð ex ipᷣa rõne noĩs accipit᷑.ſᷣ d
auferꝛi iuge ſacrificiũ ⁊ deijci locꝰſct᷑ificatõis: ꝓpter boc
foꝛte.qꝛ nõ ꝑmanet in bir łm.vel qꝛ ab alio loco pᷣncipali

eccłie aufert᷑: ̊ ꝙ nõ oĩno deſinet eſſe.vel foꝛte qꝛ non fiet

in maĩfeſto:non tñ deficiet fides ꝓut hr Luc.xxij. Ego/p
te rogaui petre vt nõ deſiciat fides tua.q Ad ſextũ dom
ꝙ; hoc intelligit᷑ ꝓpter fidei caritatez q fuit iu tem ꝑe illo
20 quo ꝓghetauit bieremias. .⸗

ueſtio.v. de remedio pa:

unloꝝ ante circũciſionem ↄtra oꝛiginale.

Einde procedẽduʒ
eſt ad inueſtigãdũ vtꝝ datum eẽt aliqð
remediũ ꝑuulis añ circũciſionẽ ↄ oꝛigi⸗
nale.Pꝛio igit᷑ querit᷑ de remedio fidei.
— Scðo de remedio ſcʒ decimaꝝ ⁊ ſacrifi
Lercio de efficacia hoꝛum remedioꝛum-

Irca pꝛimimn ſic.i Qunqᷓ defuit diuina mi
ſericoꝛdia ſicut nec dinina iuſticia ab ori⸗
gine mundi q;tum ad effectum. immo gra⸗
tia pluſq delictũ habũdauit:bᷣ ꝑ diuina iu⸗

=

— — ———

k.

gei⸗
iß

i
ri

.

¶Mueſtio

ſticiã ↄtractũ fuit oꝛiginale pctns a puulis: ergo ex diui⸗
na miſericoꝛdia aliqð fuit remediũ ꝑ qð poſſet liberari
aboꝛiginali peccato.et ſiẽ aliũde cõtrahebat᷑ oꝛiginale
peccatũ:ita ꝑ aliũ daret᷑ adiutoꝛiũ vel remediũ. et h̊ die
aug.ad boniſaciũ traxit reatũ genitꝰ ab eo ꝗ gennit. qꝛ
vnꝰ erat ĩ illo et cũ illo a qͥ traxit.qñ qð cõtrarit admiſ⸗
ſum ẽ.vt aũt regenerari poſſit ꝑofficiũ volũtatis cũ of⸗
fert᷑ ſanetificãdꝰ:facit hoc vnus ſpũs.ex quo regenerat᷑
oblatus:opoꝛtuit ̊ ꝙ tpe illo eẽt aliqð remediũ ſiue ad⸗
iutoꝛiũ ꝑ qð liberent᷑ ꝑnuli ab oꝛigin ali pcto. Hoc etiã

babet᷑ a greg.ĩ moꝛal.qð apud nos valebat aqua baptiſ

matis:hoc egit apud veteres vel ꝓ ꝑuulis ſola fides:vł
ꝓ maioꝛibo vᷣtuo ſ acrificij: vel ꝓ his ꝗ ex ſtirpe abꝛahe
ꝓdierũt miſteriũ circũciſioĩs.¶ Bz obijcit᷑ in otrariũ.
fides nõ fuit tunc maioꝛis efficacie ꝙᷓ fuit poſt aduentũ
xpᷣi. Sʒ poſt aduentũ xp̃i et inſtitutõʒ baptiſmi nõ ſuffi
ciebat.ſi em̃ ſufficẽt ſola fides:& nec tũc ſufficiebat tunc
maioꝛis efficacie eẽt tũc ꝙᷓ nũc.qð non vidr:cũ maioꝛ ſit
gra nüc qᷓ tũc. ¶ Pꝛeterea. Siẽ tꝑe legis euãgelice fuit
aliqð remediũ:ſic tꝑe legis ſcꝛipte ſcʒ moſaice.ſilłꝛ ⁊ tꝑe
legis nat᷑e.et ita pᷣter fidẽ ſignũ aliqð exteri regrebat᷑.
ʒPꝛeterea.ſides ẽ ĩniſibilis gr̃a.c res ſacramẽti.q̊ͥñ
ſuxplebat pillo tꝑe baptiſinũ ineſſe:cũ ſacram̃tũ baptiſ
mi efficiat qð figurat. Itẽ ſi ſola fides tũc ſufficiebat.
quoꝝ vel cuiꝰ erat illa fides.aut ꝓinquoꝝ vel remoto
rũ:aut indifferẽter boꝝ ⁊ illoꝝ.ſ̊ ſiue ſic ſiue ſic:vidꝛ ꝙ
fides alioꝝ nibil iuuit.Generatõ em̃ carnalis nihil fa⸗
cit ad ſpũalẽ. Si at hoc eẽt ꝓꝓmquoꝝ parẽtũ. tũc ſi illi
nõ cẽnt fideles:nõ poſſet ꝑuulꝰ ab oꝛiginali pcto libera
ri.et ita eeſſet dina miſcdia quo ad puulũ.⸗ Pꝛeterea
poſita circũciſiõe vel baptiſmo a quocũʒ eẽt baptiſatus
vel circũciſus:valeret circũciſio vel baptiſimꝰ ad libera⸗
tõem ab oꝛigiali pcto.ergo vᷣtute fidei cuiuſcũʒ ꝑpuulus
ab oꝛigĩali pcio poſſet liberari.Nõ ergo ſola fides ꝗꝓpin
quoꝝ aut remotoꝝ.: Stẽ ſi ſola fides tũc valuit:qrit eꝰ
aut pr̃is aut mr̃is aut indifferẽter.poſito em̃ ꝙ ſola ſi⸗
de alteriꝰ.tũc ſi ñ eẽt fides ĩ illo tꝑen liberaret᷑.eodẽ mõ
ſi ĩ vtꝛoq;. Si autẽ fides cuiuſqʒ ſufficiebat cũ intẽtõe re
ſpectu ꝑuuli:tũc ſtatim pꝰ infuſionẽ aĩe ſi adeſſet intẽtõ
pr̃is vł mr̃is vel alteriꝰ:poſſet mundari.q Huiꝰ rei gr̃a
pt᷑ q̃ri ſi nunꝙᷓ defuit dina miſcðia ſiẽ nec iuſticia reſpe
etu ꝑuuloꝝ. pt᷑ qð nõ fuit aliqð generale remediũ ad⸗
iuuãdũ nõdũ natos:ſic adiuuadũ iã natos.⁊ G̊ eſt q̃rere
quare datũ ẽ remediũ iã natis vᷣ nõ eſt datũ aliqð gene⸗
rale ĩ materno aluo eõſtitutis:cũ multi ĩ maternis vte⸗
ris ꝑire poſſint ⁊ ꝑeant.q¶ Itẽ nunqᷓᷓ defuit boĩtas medi
ci et volũtas.igit᷑ exiſlẽte moꝛbo parata fuit medicina.
H̊ ſtatim ĩ infuſiõe aĩme ↄtrabit oꝛigiale: igr ſtatim ꝑata
eſt medicina ex ↄgruẽtia boĩtatis medici. Itẽ glo.ſuꝑ
illud põ.adiutoꝛ meus eſio ne derelinq̃s me vic.fruſtra
creaſii ⁊ recreaſti.Si deſpicis moꝛtales qð nõ debes qꝛ
nò mea ꝗpꝛia ſᷣ ꝑentalis culpa ẽ q̃ĩ hac moꝛtalitatẽ deci
di. igr cũ oẽs ꝑuuli ꝑentali culpa cecider̃t ĩ bãc moꝛtali
tatẽ: ndebʒ dñs deſpicẽ illos ĩmo tebʒ adiutoꝛiũ pᷣſtare.
Ad qð dm.ꝙ aliqð remediũ fuit ꝓ illo tꝑe q̊ͥ ꝑuuli

ũdabant᷑ ab oꝛigĩiali.et illð fuit fides cũ aliq̃ deuotõe

ext᷑ioꝛi offeꝛẽtiũ.¶ Ad h̊ at᷑ qð dĩc gꝛeg. O: ꝑuulis ſola
fides ⁊᷑.Nõ ẽ ĩtelligẽdũ de habitu fidei.vł de motu in⸗
terioꝛi:ſᷣ de actu aliqͥ exterioꝛiĩ ſigno demõſtrato.Dicit
em̃ aug.in li.otra fauſtũ.O nũqᷓ; defecerũt ſigna aliqua
ad fidei religionẽ ꝑtinẽtia. Idẽ in eodẽ.ĩ nullũ nomẽ re⸗

ligioĩs ſeu verũ ſeu falſũ coagulari hoĩes poſſẽt.miſi ali

quo ſignaculo velut ſacramẽto vnibiliũ ↄſoꝛtio collige⸗
rent᷑.¶ Ad boc qð obijcit᷑.ꝙ ſi ſola fides tũc ſufficiebat:
mgioꝛis fuit efficacie tũc q; nũc.dðᷣm ꝙ ñ. In adultis eĩ
mõ ſi nõ fuiſſet ↄtẽptus vel negligẽtia ſaeramẽti.nec ba⸗
beret copiãbaptiſmatis:fides mũdaret ab oꝛigĩali.⁊ ita
ome tpᷣus cucurrit efficacia ſacri fidei.adeſt at᷑ baptiſi
mꝰ ꝗq amplioꝛẽ dat effectũ qᷓtũ ad dimiſſionẽ pene et ha⸗
bũdãtioꝛis gr̃e. Si vᷣo dicat᷑ ꝙ tũc habuit maioꝛẽ effica⸗
ciam qᷓtũ ad ꝑuulos.Reſponſio ꝙ tũc fides aliena cum

Nuinta

truotõne erterioꝛi valebat: nũc aũt fides cum baptiſmo
ſuꝑhabũdat.Copia at᷑ aque in q̃ gqlibet ꝓ nccitate pt᷑ ba
ptiſare. cũ debita foꝛma ſeruata pꝓlꝰ cõpetit q; oblatõ er
terioꝛ indicatina fidei.Si vᷣo dicat᷑ ꝙ ſᷣm H̊ nõ fuit diffe
rẽtia inter ꝑuulos et adultos. vtrobiq; em̃ fides reꝗre⸗
bat᷑ cũ ſigno exteꝛioꝛis deuotõis. Dicẽdũ ꝙ ĩ ̊ eꝛat dẽia
ꝙ adultꝰ in hoc oneꝛabat᷑ ꝙ ipe crederet ⁊ offerret.non
ſic aũt fuit ĩ ꝑuulo.ꝑ aliũ em credebat et ꝑ aliũ ſignum
deuotõis aliqð exterioꝛis offeredat᷑. Mar.vlt. Qui vo
nõ crediderit.glo.ꝑuuli ꝑ alios credũt ſiẽ̃ ab alijs pctᷣm
ↄtraxerũt.et ita ꝓ ꝑuulis ſufficiebat ſola fides aliena.
ita ꝙ nõ excludat᷑ ſignũ exteriꝰ.ſ̊ fides ꝓpꝛia.vt ſic ĩtelli
gat᷑ ſola fides ꝑentũ ad differẽtiã pꝛie fidei q̃ſi adultis
exigebat᷑.qSi at᷑ queꝛat᷑ cuiuſmõi ſit hec fides que tunc
ſufficiebat: Reſpõſio ꝙ fides ſaluatoꝛis.nec neceſſe fuit
deſcendẽ ad diſtinctã rõem ſic modo in ſy mbolo ↄtinet᷑
Et rõ eſt.qꝛ iã cꝛeuit lumẽ cognitõis fidei.ſiẽ habetur in
glo.ſuꝑ ulð.Qomẽ meũ adonay non indicaui eis.ꝑ ſuc
ceſſiões creuit cognitõis augmẽtũ.i Si aũt obijcit. O
fides eum ſit ĩuiſibilis gra.nõ ſupplebat vicẽ baptiſini.
mRKeſpõſio ꝙ ſides cũ exterioꝛi ſigno ſupplebat vicẽ ꝓ il⸗
lo tꝑe.nõ ꝙ hr̃et tantã efficaciã quantaʒ mõ habet fice⸗
eccłie cũ baptiſmo.Si aũt querat᷑ cuiꝰ vel quoꝝ erat fi⸗
des. Videt᷑ dᷣm ꝙ pꝛicipalit ꝑentũ ꝓpinquoꝝ vł remo
toꝝ.ꝑ eos em̃ cõtractꝰ ẽ moꝛbo:et ita ꝑeos magis ↄgru
it remediũ.ſi tñ ſimile fuit tũc ei qð nunc eſt:potuit ſub
uenire fides aliena cũ deuotõne exterioꝛi ncẽitate ingꝛu
ente.hoc tñ nõ inuenit᷑ expᷣſſũ.Sʒ argui pt ex h̊ qð dicit
ꝙ ꝓ ꝑuulis ſola fides.et nõ determinat᷑ ꝑentũ. licʒ illa
magis ↄgruat.vnitas em̃ ſpũs de qͥ loꝗt᷑ aug.ibi plłꝰ ex⸗
tendit᷑ ꝙᷓ vnitas carnis.:. Ad illð oo qð querit᷑.vt⁊ vtri
uſq; pentis fides reꝗret᷑. Dicẽdũ ẽ ꝙ offerẽtis fides ſuf⸗
ficiebat ſiue eẽt de ꝓpinquis ꝑentibo ſiue de remotis.vel
etiã ſi nõ crederet et ĩ fide ecclie offerret:videt᷑ ſufficere.
fiẽ mõ nõ credẽs ſaluata foꝛma ecelie intẽdẽs facẽ qð fa
cit eccłia baptiʒaret. Ad h̊ qʒ obijcit᷑.de boĩtate medi
ci ↄgruebat ꝙ qñcũq; erat moꝛbo debuit eẽ medicia.Di
cendũ ꝙ ſtatꝰ gre ẽ mediꝰ inter ſlatũ nat᷑e et gloꝛie.Sta
tus nature determĩat᷑ in tribo.ſcʒ in eſſe: et eẽ diſtincto:
et eſſe oꝛdinato.Sʒ eẽ oꝛdinatũ eſt duplex ſcʒ qtũ ad de⸗
pendẽtiã a ↄſeruatoꝛe in eẽ naturali.vel in eẽ gratuito.
Eſſe ðᷣo oꝛdiatũ qᷓtũ ao dependẽtiã in eẽ gratuito.depen
det a ↄſeruatoꝛe reꝑatoꝛe.in eẽ naturali a cõditoꝛe cõſer
uatoꝛe.Eſſe igit᷑ oꝛdiatũ inquãtũ depẽdet a cõſeruatoꝛe
in eſſe gratuito:Fᷣm oꝛdinatõʒ dĩne ꝓuidẽtie hʒ ſeꝗ eẽ di
ſtinctũ ⁊ oꝛdiatũ.ꝓut hic determĩat eẽ natuꝛale.ſ̊ ꝑuulꝰ
anteq; natꝰfuerit.nõ habʒ eẽ diſtinctũ ꝓut natuꝛa deter
minat ſibi eẽ diſtinctũ:qꝛ ꝑuulꝰ anteqᷓ; natꝰ ſit:eſt ĩ cõti⸗
nuitate q̃dã cũ viſceribo maternis.vn ſᷣm oꝛdinatõʒ cõ⸗
munẽ dine ꝓuidłẽtie nõ eõgruit illi eẽ oꝛdiatũ qᷓtũ ad eẽ
gratuitũ.cũ gra ſequi habeat naturã ſiue eẽ gratuitũ.eẽ
naturale completũ.dico 'ᷣm oꝛdiem cõſuetũ dĩne diſpoſi
tõis. Itẽ ẽ culpa cꝛeata a vicio natuꝛe coꝛrupte vt oꝛigia
lis et ab inoꝛdiata volũtate vt actualis.pᷣ iuxta cõſuetũ
modũ diuie miſericoꝛdie.ſic volũtate adherẽte firmiter
bono actuali ſiue mutabili vnde culpã incurrit non tol⸗
lit dñs culpã:ſic iuxta modũ cõſuetũ ꝓle adherẽte nat᷑a
liter nature coꝛrupte a qua cõtrabit᷑ oꝛigiale.nõ purgat
ab oꝛigiale. ᷣ dum ẽ in materno vtero naturaliter adhe⸗
ret nature coꝛrupte aqua contrahit inoꝛdiatõz fomitio
qꝛ licet ſtatim ĩ infuſiõe a ſe cõtrahat᷑ oꝛigiale: nibilomi
nᷣ ex mẽſtruis maternis ꝗbo alitur fetꝰ.in ꝗbo cauſalit
maxie viget coꝛruptõ.cõtrabit incẽtiuũ moꝛdiatõis a qͥ

eſt maxiĩe receſſus a natali iuſticia.ñ dum ẽ in vtero

fetꝰ q̃ſi renitit᷑ cõtꝛa purgatõz oꝛigĩalis vicij.pt᷑ qð ſᷣm
diſpẽſatõem ↄſuete gre(ꝙ dieo ꝓpt ſctiſicatos ĩ vtero)
nõ ẽ adhibẽdũ remediũ.⸗l Ao̊ ̊ ꝙ querit᷑. Quare nõ
fuit generale remediũ cõtra oꝛigiale pctm exñtiũ in vte
ro materno ſicẽ pꝰnatiuitatẽ eoꝛũdem.pt᷑ dici.ꝙ ꝑuulus
dum eſt vna caro ꝑ quãdam ↄtinuatõʒ cũ matre:ſbiacet
legi oꝛiginalis peccati qð ꝑ carnẽ cõtractũ eſt.vt duret
2

ratio iuſticie manẽte illa cõtinuatõe.Cum aũt iam ſeꝑã
tur vt nõ ſit vna caro quodãmodo. tũc cõueniẽter datur
remediũ in ſigno ſenſibili qð cõtingat natũ ſiue naſcẽtẽ
vtſic quodãmõ ſicut dicit aug.ad dardanũ.nemo rena
ſcit?᷑ ꝓpꝛie anteꝙᷓ naſcat᷑.et intelligit᷑ de hoc qð eſt ꝑ ba⸗
ptiſmũ. YJoh.in.. Aiſi qꝗ renatus fuerit ⁊c:ita nec mũda
bat ab oꝛiginali adhibito ſigno ſenſibili cuʒ fide anteqᷓ
naſceret᷑.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de glo.ps.dicendũ eſt.q;
nõ poſtulat᷑ ibi remediũ cõtra culpã oꝛigialem:ſᷣ adiuto
riũ ne deficiat in ꝓfectu vie anteq; ꝑueniat ad finẽ. Nð
patet ꝑ hoc qð dicit᷑ ibidẽ.fruſtra creaſti et recreaſti ⁊c.
NQec intelligedũ eſt ꝙ glo.intẽdat alligare debitũ ex ꝑte
dñi ſᷣm cõgruẽtiã boĩtatis ſue.Añ qð dicit᷑ ꝙ nõ debes
debet exponi qð nõ decet vel nõ cõgruit.

lembeum ſecundum

cũdo querit᷑ que oblatio fuit ĩ remediũ
oꝛigialis.vt em̃ dicit hugo ſub lege natuꝛa
li data ſunt ſacramẽta decim atões ſacrifi⸗
cia.oblatões.et vt vult hugo decimatões
dabant᷑ in remediũ oꝛiginalis.Sʒ cõtra greg. Oð apð
nos valet aqua baptiſmi: hoc egit apud veteres vel pꝛo
Zuulis ſola fides:vel ꝓ maioꝛibo virtus ſacrificij:vł pꝛo
his ꝗ ex abꝛahe ſtirpe ꝓdier̃t miſteriũ circũciſioꝛs.¶ Itẽ
poterãt ne diuerſa m ꝙ ex dictis videt᷑ fieri in remedi⸗
um hmõi ſᷣm hũanã diſpoſitõʒ.¶. Itẽ quare nõ eſt ſacra
mentũ aliud inſtitutũ ex p̃cepto ad remediũ oꝛigialis in
lege nate:ſic in lege ſcripta et in lege gratie.¶ Itẽ quaꝛe
in ſacramẽto qð erat in remediũ oꝛigialis pct᷑i. tũc nõ fi
ebat aliquid circa ꝑſonã curandã: ſic in circũciſione et
baptiſmo. YItẽ quare diuerſa offerebant᷑ in remedium
oꝛigialis.ſic decime ſᷣm hug.ſacrificia ſᷣm greg.cuzʒ tm̃
vnũ habeat᷑ remediũ in lege moyſi et euãgelij. ¶ Iez cũ

ĩ remediũ oꝛigĩalis fiebãtſ acrificia ſᷣm greg. et 4
tões ſᷣin bug.quare nõ ſilłr terciũ ſcʒ oblatio¶ MWeſpõ⸗
dictis

ſio et pꝛio ad vltimũ queſitů. añ legẽ ſicut
patet plura offerebant᷑ in remediũ oꝛigialis.quecũq; tñ
offerebant᷑:offerebãt᷑ ĩ fide vẽturi.vñ fiebãt oblatões ĩ ſi

gnũ vẽturi qͥ debuit fieri reꝑatio hũani generis.hec aũt

reꝑatio diſpẽſanda fuit ĩmolatõe deo facta ĩ recõciliati
onẽ hũani generis.qð ſignatũ fuit ſacr̃o ſacrificioꝛum.
Pꝛeterea.nõ fuit diſpẽſanda ĩmolatõe ſiue ſacrificio
cuiuſcũq;.ſed dei homis qui fuit hoſlia ſufficiẽs ad redẽ
ptionẽ.qð ſignifieatũ eꝛat ĩ oblatõe decime.Qumerꝰde⸗
nariꝰ eſt numerꝰ ꝑfectõis qͥ ſignat᷑ ꝑfectio deo attꝛibuen
da. Eñ bug. denarius numerꝰ qm̃ ꝑfectus ẽ:ſignũ ẽ boĩ
tatis ⁊ vᷣtutis ꝗ deo tribuit᷑. Silr.v.leui.ſuꝑ illud deci⸗
mã ꝑtem ephi.glo.ephi eſt tres mẽſuras ↄtinẽo. Vnde
ſignat trinitatẽ ſiẽ ibidẽ dicit᷑ in glo. Iſta igit᷑ ſacramen
ta quodãmõ ſpãli dñicam paſſionẽ ſignificàt. qua ſe ob⸗
tulit ꝓpter nr̃am reꝑatõezʒ. vna ꝑ repᷣſentatõʒ ſufficiẽtie
hoſtie oblate:alia ꝑ repᷣſentatõʒ modi offerẽdi.i õ ſimi
liter eſi de ſacꝛamẽto oblatõis q indiſticte facta nulli ſpe
ciali ꝓꝛietate ſacramẽtũ redẽptõis nr̃e repñtat. Juxta
igit ꝓgpꝛietates has cõueniẽs fuit.tam ſacramẽtũ ſacrifi
cioꝝ q; oblatõis decimarũ exerceri ĩ remediũ oꝛigialis.
et hoc vt aperiãtur ſᷣm diuerſa tꝑa pᷣm ꝙ legũtur ſacri⸗
ficia fucta ſcʒ a tpe noe Geñ.viij. et decimas offerri a tẽ
poꝛe abꝛahe Geñn.xv.Ael ꝑ decimã ſignat᷑. decima dꝛa⸗
gma pꝑdita que ĩuenta.ix.dꝛagmis ẽ vnienda. Luẽ.xv.
Vñ ꝑ oblatõem xp̃i.ſignat᷑ decima dꝛagma deo recõcili⸗
anda.ꝑ ſacrificiũ filius dei ꝓpꝛio ſacrificio boĩem recõ⸗
cilians.et ita duabooblatõibo ſignat᷑ et recõcilians ⁊ re
cõciliatꝰ.¶ Ad pꝛimũ dᷣm.ꝙ nõ obtulit vnuſgſq; in re⸗
mediũ oꝛigialis iuxta ſenſum ſuũ.nec licuit.ſed fiebant
bmõi ſm inſtructõʒ eoꝝ ꝗ viuebãt iuxta familiare cõſi⸗
liũ dñi.vñ ſicut mĩoꝛes fideles erãt.licet nõ habebãt no⸗
ticiã fidei diſtincte:adherẽtes illis ꝗ habebant ſiẽ hugo
dicit. Similiter in hmõi oblatõibo doctrine illoꝝ adhe⸗
ſerũt. vt filij adã ſᷣm ꝙ pater docuit illos obtulerũt deo

pꝛimicias BGeñ.iiij · Similit filij noe ad exem plũ patris

ſui. de quo geñ. viij. Similiter filij abꝛabe ad exemplum
abꝛahe. Geñ. xv.¶¶ Ad aliud dᷣm. ꝙ in tꝑe illo ꝓpter re

ligioĩs nouitatẽ erant bomĩes inſtruẽdi vt neophiti. nõ
cohercẽdi pᷣceptis vt examĩati.ñ hugo. deus homiem
a pꝛĩcipio ad hec exercẽda cõſilio eꝛudiuit.ſ̊ pᷣcepto non

obligauit: donec poſtea illa venirẽt in gb hbomo pcepti
capax obediẽtiã exhibere et pᷣuaricatõʒ cauere addiſcẽt.
Item. xiij.exo.ibi cũ emiſiſſet pparao plm dic glo. ſi a
pꝛĩcipio amaritudo temptatõnũ pulſaret:facile ad vicia
redirẽt a ꝗbo longe receſſerũt.de egy pto ᷓ exeũtibo eui⸗
cino bella ſubtrahũtur:qꝛ relinquẽtibo ſeculũ quedã pꝛi
us trãquillitas oſtẽdit᷑.ne in ipᷣa teneritate et inchoati⸗

one turbati ad hoc qð reliquerãt redeãt. Item y ſið.pꝛi

moꝛdia ↄuerſoꝝ bladis modis ſunt reuouenda.ne ſi ab
aſperitate incipiãt:exterriti ad pꝛioꝛes lapſus recurrãt
Ao aliud doᷣm. ꝙ illa ſacramẽta debebãt ſolũ ĩ ꝑſona
purgãdi exerceri.que habebãt virtutẽ aliquid cõferendi
eidem.ſic opus oꝑatũ in circũciſione et baptiſmo.ᷣ vir
tus ſacrificioꝝ ⁊ decimatõis nõ fuit in efficiẽdo.ſ̃ in ſi⸗

gnãdo.ſimiliter ⁊ alia hmõi in tꝑe illo:et boc conuenie⸗

bat ſᷣm diſpoſitõem dine ꝓuidẽtie.ſcʒ vt pꝛĩio eẽt exerci⸗
tatio in illis quoꝝ vᷣtus eꝛat in ſignando. deinde in illis
quoꝝ vᷣtus erat in ſignãdo et efficiẽdo.et ſic ᷣm axpꝛopi
quatõeʒ tꝑis ꝑfecte ſalutis:maioꝛis eẽnt efficacie ſ igna
ſalutis.ñ hugo.diuie diſpẽſatõis oꝛdo et ratio h̊ po⸗
poſcit.vt ſic ab initio ꝓcurrẽte tpe magis ſemꝑ ac ma⸗
gis aduẽtꝰ ſaluatoꝛis appꝛopiquauit:ſic ſemꝑ magis ac
magis effectꝰ ſalutis creſcet et cognitio veritatis.¶ Ad
boc qð querit᷑quare diuerſa offerebant᷑ ĩ remediũ.dicẽ
Dum ꝙ hugo determinans q̃re neceſſaria fuit inſtitutio
multoꝝ et varioꝝ et intmiſſoꝝ ſacramẽta.aſſignat tres
cauſas.ſcʒ exercitatõʒ.delectatõʒ.intmiſſionẽ. Dicit eĩ.
In his virtutũ ſtudijs mirabili diſpenſatõe deꝰ et pᷣui⸗

dit multiplicitatẽ ? varietatẽ et intermiſſionẽ. vt hũana

mens in multiplicitate exercitatõem :et varietate dele⸗
ctatõʒ:et intmiſſione recreatõem ĩueniat hec hugo.

Ercio querit᷑ ſupoſito vt dic hugo.ꝙ ob⸗
latõ decimaxꝝ erat remediũ ↄtra oꝛigĩale.
vel ſacꝛificioꝝ ſᷣm greg.vtrũ ert eiuſdem
tutis et eandẽ habebãt efficaciã quã ha⸗
buerũt ſacr̃a legis et euãgelij.qð nõ videtur. Hug. Oue
tꝑe poſterioꝛa fuer̃t: effectu gr̃e ſpũalit᷑ dignioꝛa iueniũ
tur. igit᷑ ꝛc. ¶ Cõtra oĩa ſacra tã illa q erãt legis nate qᷓ
legis ſcripte.virtutẽ ſiue efficacia hũerũt ex ſide xpᷣi.ig
ſemꝑ eudẽ erat fides ⁊ eiuſdẽ efficacie quãtũ erat ex ꝑte
ipᷣiꝰ fidei et ſacr̃a ⁊c. ¶ Si diceret᷑ ꝙ fides xpᷣi creuit ſꝑ
vñ maioꝛ ẽ fides nꝛa q illoꝝ ꝗ eꝛãt tꝑe illiꝰz ita maioꝛis
efficacie.Cõtra.bñ verũ ẽ ꝙ creuit qᷓtũ ad ſciazʒ:ſ ñ F̈tũ
ad ↄſtãtiã.ↄinẽdat᷑ em̃ abꝛahã er pꝛogatiua fidei.Credi
dit em et reputatũ ẽ ei ad iuſticiãs Geñ.xv.Similiter de

alijs ſctis pribo vt Setb Moe. Sʒ dic hugo. Illa apuc

nos fides magna reputat᷑.que etli miꝰ vigeat ſcia: ꝑ cõ⸗
ſtantiã tñ foꝛtis oñdit᷑.igit᷑ cũ nr̃a nõ vigeat magis fide
illoꝝ ꝑ cõſtãtiã ⁊c. ¶¶ IeÄ hugo.Sacr̃oꝝ alia añ legem:
alia q ſub lege: alia ſo gra.drſa ꝗdã ĩ ſpẽ:vnũ tñ effectũ
habẽtia ⁊ vnã ſanitatẽ ꝑficiẽtia.¶ It ſi nõ habebãt eadẽ
qtũ ad ꝗd deficiebãt. e io. ꝙ nõ erãt eiuſdẽ effica⸗
cie.¶¶ Ao pᷣmũ igit᷑ rñdeo.ꝑ duplex ẽ effectꝰ ſacr̃i.vnꝰ
q̊ͥ ad cognitõʒ ſacri ꝗ reſpicit illð qð eſt miſticũ. Aliꝰ q
ad gre oꝑatõʒ.ꝗ reſpicit illð qð ẽ gratuitũ.qtũ ad pᷣmũ
effectũ loqt hugo. Al alit dðᷣm · O ſacr̃a t icũt᷑ eẽ ſacr̃a
fidei.et h̊ qꝛ cũ fide ꝑcipiẽda lùt ⁊ ad ſct̃ificatõʒ fideliũ
pᷣꝑata ſic dic hugo.Añn ĩ ſacr̃is ? ↄſiderare meritũ fidei
et ipᷣm opꝰ exercitũ.Mtũ igit᷑ ad meritũ fidei vnum effe
ctũ hẽbat ⁊ ̊ vult bugo. Sʒ ꝙᷓtũ ad graʒ collatã vᷣtute
ſctificatõis oꝑis ſiue oꝑũ neqͥqᷓ.vñ ſacr̃a noue legis di⸗
cũt᷑ vaſa gẽe.ſacr̃a legis nat᷑e tãtũmõ ſigna. Vñ dic bug
pꝛĩa ſacra vmbꝛa fuerũt.ſcðᷣa imago.tercia coꝛpꝰ.poſtqᷓ

— —— — — —

— =. –=ẽ —

— — — ☛ wN—

— *

Mueſtio

quarto loco ſequetur veritas ſpũs. AUñ patz ꝙ bec diſti
ſtinguũt᷑ m ꝙ magis et mmꝰ diſtãt a veꝛitate ſpũs ſiue
gie Viñ vult dicere.ꝙ ſiẽ coꝛpꝰ ẽ ↄtẽtiuũ ſpũs:nihilomi
nꝰẽ pᷣitas ſpũs.ſic ſacr̃a noue legis qͥdãmõ ſunt ↄtẽtina
gre: alia nõ.et pt᷑ eoꝝ talis aſſignari or̃ia ſine pᷣiudicio
tñ. Sacr̃a legis nate(dico de dedicatõe et ſacrificijs qᷓ
fiebãt ꝓpt ongiale)ſigna fuerũt. et eoꝝ effectꝰ fuit in ſi⸗
gnãdo.effectꝰ circũciſioĩs nõ ſolũ fuit ĩ ſignãdo.ſᷣ ĩ effi⸗
ciẽdo.vñ opus oꝑatũ effectũ habuit.Eñ circũciſio effi/
ciebat qð ſigurabat effectꝰ eiꝰ in diminuẽdo fomitẽ quã
tũ erat ex ꝑte carnis:⁊ ꝓnitatẽ ex ꝑte aĩe.otractã ex cax
ne qua defacili obedit carni.Cõgruit em̃ vt ſacr̃a carna
lia efficaciã habet ĩ carne:ſpũalia in ſpũ. Vñ dici pt.
ꝙ habet effectũ in aĩa ĩmediate.diminuẽdo ꝓnitateẽ illi
us ad obediẽdũ ſuggeſtioni carnis.circũciſio nõ niſi in
carne tollẽ ſicio carnis ſiue coꝛruptõne.

embꝛum quartum
Ro ↄcluſiõe hbinꝰ materie q̃rit᷑. Utꝝ hec
ſacr̃a tꝑe legis nate exñtia indita fuerũt
a nata an ex diſciplina. autez non fue
rũt indita ex diſciplia.videt᷑ ꝑ ̊ qð legiꝰ
iſta facta nõ pᷣceſiſſe diſciplinã.ſicẽ legit
ovñs dixit ade ex omi ligno ꝑadiſi comedes:de ligno at᷑
ſcie boni et mali nõ comedes. ecce aꝑte pᷣceptũ dilciplie
Pꝛeceptũ aũt illð qdð tibi nõ vis fieri alij ne facias:non
iueniebat᷑ niſi dictate natura.Sic aũt videt᷑ eẽ de ſacri⸗
ficijs ⁊ decimis.Qullã em̃ inſtitutõz de his legimꝰ:ſj fa
cta tm̃.ſic videmꝰ ꝙ vnꝰ faciebat alteri qdð ſibi volebat
fieri.ſᷣ pᷣmiſſũ pᷣceptũ nõ legit᷑.et ita videt᷑ indita a nat᷑a
Pꝛeterea.de circũciſiõe.xvij.geñ.legimꝰ.ꝙ dñs dirxit
abꝛahe.cuiꝰ pᷣputij caro circũciſa nõ fuerit:ꝑibit aĩa il⸗
la de ꝓplo ſuo.et inde circũcidit abꝛahã vernacłos domꝰ
ſue de oblatõibo aut ſacrificijs.aut decimis ñ legit᷑ dñs

ante oꝛdinaſſe:no exgo videt᷑ a diſciplina eẽ indita ł̊ ſo⸗
la notura (örrareni a natura indita fuerũt ꝑmanẽ
vident᷑.ſ̊ he nõ ꝑmanẽt.vtpote ſacrificia ſiẽ nec circũci
ſio.nõ ergo ſũt a natura. Pꝛeterea.diligẽ vitã natale
videt᷑ viuẽti ⁊ cõſernare nec aliqð viuũ pꝛiuare vita ni⸗
ſi ꝓt᷑ ↄſeruatõʒ ſue nate hoc ſuerit.plꝰ em diligit ſe qᷓ
alterũ.videt᷑ ergo repugnãs eẽ nature vt intficient᷑ aia⸗
lia viuatiua.niła exñte rõne ſue ſuſtẽtatõis.ergo ſacrifi

care videt᷑ eẽ repugnãs ſue nat᷑e:cũ deꝰ bonoꝝ nr̃oꝝ nõ
indigeat: nec ad aliqð iuuamẽtũ coꝛꝑi nr̃o cedit. Ad

qð dõm ẽ.ꝙ anature rõnalis lege ẽ.vt deꝰ colat᷑ et ho⸗
noꝛet᷑. Oe aũt in ſacrificijs aĩaliũ:̊ ab inſpiratõe diuia
videt᷑ oꝛiginẽ trabẽ.vt nobis daret᷑ ſignũ ſacrificij veri:
in qͥ futura fuit nr̃a redẽptio.ſiẽ ſup dietũ ẽ:vbi de ſacri
ficijs agebat᷑.a dilciplia vᷣo habitũ eſt maifeſte de ſacr̃o
mr̃imonij.De penitẽtia aũt dici pt᷑.ꝙ ẽ a nat᷑a dictante
ſatiſſactõʒ in doloꝛe penitẽtialiꝓ offenſa creatoꝛis.⁊ ita
differẽter pt᷑ dici de ipᷣis ſacr̃is.ꝙ quedã ſũt ex inſpirati
one.queda ex inſtitutõe ſiue diſciplia:quedã a natcxa in⸗
dita erãt.et ꝑ h̊ pt᷑ ſolui qð obiectuʒ ẽ.¶¶ Ad id vᷣo quod
obijcit᷑ ip̃a eẽ indita a nata:qꝛ nõ legit᷑ inſtitutõ de ſacri
ficijs vel de decimis.ddᷣm ẽ ꝙ h̊ ñ ſeqꝗt᷑. Quedã em̃ ſũt ex
inſpiratõe diuĩa.quedã ex inſtitutõe diuĩa:quedã ex di
ſciplia hũana.quedã vo ex innentõe ꝓpꝛia que nõ dicũt᷑
eẽ a natura.ſacrificia aũt et decime ex inſpiratõe diuia
et ꝑentũ doctrina vident᷑ deducta ĩ noticia.

Mueſtio.vj. de ſacramẽ-

s tempe legis ſcripte in generali.

7

e ſacramẽtis tꝑe legis nat᷑e. Cõſeqnt
domẽ de ſacramẽtis tꝑe legis ſcripte qᷓ
ymoſayca dicũtur. P.zimo aũt dicimus

——

li ſcz circucili

Eteꝛminatũeſt ſupᷣ

ceißis in cõmuni. Secũdo de pꝛicipa⸗
õe ĩ ſpali: ꝗl Circa ſacr̃a vᷣo ĩ ↄmuni.Pꝛi

ꝗqꝛ illa ꝓmittebãt:hec dant ſalutẽ.⁊ loꝗt de ↄꝑatõe lega

pf.

mo querẽdũ ẽ de nccitate. Secũdo de pluralitate et nu⸗
meri röne. Tercio de inſtitutõne.Quarto de efficacia.
Dunnto de duratõne.

mbꝛum pꝛimum

—

Irca neceſſitatẽ pᷣo querit᷑.vtrũ neceſſaria
fuerũt ſacramẽta legis moſayce an non.
Et vidr ꝙ nõ:poſitis em̃ ſacramẽtis legis
nature que ſignificabãt ⁊ nõ efficiebãt:ñ
oꝛtuit ſupaddere alia que ſignificarẽt et nõ efficerẽt.
ð em̃ in ſigniſicãdo habzʒ tatũ ſilitucis quatũ aliud
vel ampliꝰ.equaliter vel ampliꝰ ductiuũ ẽ ad ſignifica⸗
tam ritatẽ. Si ergo ſacr̃a legis nate eque vel ampli⸗
ducebãt ad ſigniſicatã veritatẽ.alia vᷣo nõ ampliꝰ facie
bant:ſuꝑuacua erãt ea q erat ĩ lege moyſi. aũt tatuʒ
vel ampliꝰ ſignificarẽt:videt᷑ ex comꝑatõe boꝝ ad illa-
tantũ em ſignificabat diluuiũ baptiſmatis ſacramẽtũ:
quãtũ mare rubꝛũ.quoꝝ vtrũq; ponit᷑ ſignũ baptiſim a
ioh.damaſ.ſᷣ vnũ in lege nature:alterũ tꝑe moyſi. Sic
em̃ in mari rubꝛo ſubmerſi ſunt egiptij:ita in diluuio il⸗
li qui erãt pctoꝛes.qui viã ſuam coꝛruꝑant.q¶ Itẽ pauci
.i.viij.aĩme ſalui factiſunt ꝑ aquã.ꝙ nos ſimilis ſoꝛme

O

ſaluos facit baptiſma.ſic habet᷑.j.pe.iij.Ex alia vo ꝑte

pauci comꝑatõe ſalui facti ſunt in trãſitu maris rubꝛi.
Saßp.x. traſtulit illos ꝑ mare rubꝛũ et trãſuexit eos per
aquã nimiam.inimicos aũt illoꝝ dimerſit in mare.et ꝙ
eẽt figura baptiſmi.j.Coꝝ.x. Pres nr̃i mare trãſierũt.
et omes ĩ moyſi baptiʒati ſunt ĩ nube et ĩ mari.Sic er⸗
go ẽtũ ad rõem ſignificatõis ſi lłis ẽ ratio ſignificandi.
et eque potẽs in aqᷓ diluuij ſic in aqua maris rubꝛi. 126
ergo opoꝛtuit illud ſignũ ſiue ſacꝛamẽtũ ſuꝑaddi alio is
habito.Silr ex comꝑatõe ſacrificij tꝑe legis nate ad ſa
crificiũ tꝑe legis molayce.tantũ em vel ampliꝰſignifica
bat ſacrificiũ abel vel abꝛahã:quãtũ ſacriſiciũ legale.⁊
qꝙ; ampliꝰ:videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑ in canone.ſupᷣ q̃ ꝓpicio
ac lereno vultu reſpicere digneris ⁊ accepta hre: ſicuti
accepta hr̃e dignatus es munera pueri tui iuſti abel ⁊c
Mibil aũt oĩno dicit᷑ de ſacriſicio leuitico:reſtat ergo ꝙ
amplius videt᷑ ſignificare iſtud qᷓ illð.illo ergo babito
nõ opoꝛtnit hoc ſuꝑaddi.¶ Pꝛeterea.plus ſilitudis vi⸗
det᷑ hr̃e oblatio melchiſedech cum ſacramẽto altaris: qꝙᷓ
mãna datũ temꝑe moyſi. Illa em oblatõ ſiłis erat foꝛ⸗

me cũ oblatõne in ſacramẽto altaris ꝗtum ad ſpeciem
ſenſibilẽ.nõ ſic aũt fuit de mãna.reſiat ergo ꝙ nõ opoꝛ⸗

tuit hac de cauſa illa ſuperaddi. Similiteꝛ de yſaac ob
lato in olocauſtũ.maioꝛẽ habuit ſilitudiem ꝙᷓtum a ra
tionẽ ſigni ꝑtinet: qᷓ; agnꝰ oblatꝰ in exitu filioꝝ iſrabel.
et ita videt᷑ ꝙ nõ fuit neceſſe ſuꝑaddi hmõi ſignũ. Silr
te decimis pt dici.Decime em̃ date ab abꝛaba melchiſe
cech Heb. vij. tantũ ſignificãt quãtũ decime date ſacer⸗
doti a filijs iſrł. Reſtat ergo ꝗ; nõ opoꝛtuit ſacramẽta il⸗
la ſuꝑaddi:hᷣ tm̃ pdicta eẽ ſigſicãtia.¶ Si vo dicat᷑ ꝙ ſa
cramẽta legiſ moſayce ſuꝑaddũt h̊ ñ vẽ qꝛ ſigficãdi gẽa
erãt ſic illa.⁊ ñ ſuꝑaddũt aliũ effectũ.⁊ H̊ ondit᷑ ꝑ illud
viij. heb. Nüc at meliꝰ foꝛtitꝰ miſteriũ.glo.ſacr̃a n eadẽ

liũ ad euãgelica. legalia tiñ erãt ꝓmiſſiua ꝑ modũ ſi⸗
gnoꝝ. It. vij. ad heb. repꝛobatõ ꝓcedẽtis mãdati. glo.
circũciſio ⁊c. pꝛioꝛi pło ꝑ vetꝰ teſiamẽtũ ſũt data ad ſig
ficatõz futoꝝ.q̃ ꝑ xpvʒ oꝑtebat ĩpleri.et ſilr Col.ij. vm⸗
bꝛa futoꝝ:glo.illð erat tpᷣus ſignãdi h̊ maiſeſiãdi.Re

ſtat ̊ cũ illa ſacr̃a ñ ſuꝑadqũt aliũ effectũ bᷣ ſolũ ſignifi

cẽt:ñ fuit ne legalia dari pꝰ ſacr̃a legis natc ſ̊ il
la ꝑmanẽ᷑.¶ Ao qð dom c. E ſicz illa haberẽt rõz ſi⸗

gnificãdi ſic et iſta.et eque ſignificarẽt.vł ampliꝰꝙᷓ iſta
tñ iſta erãt nccia pᷣ̃ter illa:qꝛ vł ſignificabãt alio mõ.vł
diſtictiꝰ.vel alið efficacie bebãt.vbigr̃a. Agnꝰ paſchał

q ĩmolabat᷑.ſigniſicabat xpCᷣj ꝓ liberatõe nr̃a imolãdũ.

et inquãtũ ẽ ĩ ſacro altaris ꝓ nob oblatꝰ:ĩ memoꝛiã li⸗

beratõig facte ꝑ paſſiõz xp̃i offert:quẽadmodũ agnꝰty⸗

— =

picus in memoꝛiã liberatõis ab egypto. Reſtat ergo ꝙ
quo ad hoc.plus habʒ ſigniſicatõis agnus paſchalis qꝙ;
yſaac oblat vel aries:q ſolũmõ ſignificabat xpᷣm ĩmola
.Dum. Pꝛeterea.modꝰmãducatõis agni paſchalis. ꝗ de⸗
ſignat᷑ Exo.xij.figurabat modũ mãducatõis veri ſacri
euchariſtlie:qdð nõ fuit in ſacro legis nature.et iõ cũ alit
ſignificaret et ampliꝰ diſtĩgueret: iam babito illo vel ba
bitis illis fuit aliud neceſſariũ.q. Similiter poſſumꝰ di
cere ðᷣ mãna.ſ.pane te celo deſcẽdẽte:reſpectu oblatõis
melchiſedech q fuit in pane et vino. Licet em̃ qᷓtum ad
foꝛmã ponis et vini plus repñtat euãgelicũ ſacr̃Dm:tam
tũ ad alias cõditões minꝰ repñtat vel ñ repñtat.In h̊
em ꝙ mãna fuit panis de celo deſcendens.ſic hẽt in p.
Dane celi ſaturauit eos.Et ſapie.xvj. Paratũ ee celo
panẽ pᷣſtitiſti eis:ꝗ ſine laboꝛe habebat᷑.et habebat in ſe
om̃e delectamẽtũ et om̃is ſapoꝛis ſuauitatẽ. et ſimilit de
alijs cõditõibo que enumerãt᷑ Exo.xvj.et Mũeri xj· Da⸗
bat intelligẽ ſacrm altaris ſub pluribo ſimilitudibo.in
qbo non intelligebat᷑ ĩ ſacr̃is legis nature. 4 Pꝛeterea.
circũciſio et aqua expiatõis aliquẽ habebãt effectũ quẽ
nõ habebãt ea que erãt pure dicta ſacramẽta legis na⸗
ture.eodẽ mõ ſacrificia leuitica que data erãt in leuiti⸗
co:ampliꝰ diſtinguebãt ꝙᷓ ſacrificia que erãt tꝑe legis
nate. Inſtituta eĩ erãt ad expiatõʒz ſiue ſatiſfactõez pꝛo
differẽtijs delictoꝝ aut peccatoꝝ:que erãt ſacrificia ꝓ
pct᷑is. Alij etiã erat effectus ſicut ibi dicit · ꝗ nõ erãt de⸗
ſignati tꝑe legis nature.Ex quo pt patere ꝙ ñ erãt ſu ꝑ⸗
uacua ̊ neceſſaria ad ſuꝑaddendũ alijs iam phabitis.
Et ꝑ hoc pt᷑ ſolui qð obiectum ⁊ẽ.Licet em̃ aqua dilu⸗
uij et aqua maris rubꝛi idem ſignificabãt: tñ ꝑ aliũ mo⸗
dum.ibi eĩ adiũgebat᷑ moyſi virga que ſignificabat cru
cem ex qua vᷣtutẽ habuit baptiſmꝰ.hic adiũcta ẽ nubes
que ſignificabat ſpm̃ſctm vel gr̃am ſi pũſſancti que neceſ
ſaria eſt ad natiuitatẽ ſpũalem. Joh.ij. iſi gs renatꝰ
fuerit ex aqna et ſpũſcẽo ⁊c. Marci.j.dicit᷑. IJile voo ba
ptiſabit in ſpũſcto.et.j.ioh.v.dicit᷑. Tres ſunt ꝗ teſtio⸗
nium dant in terra.ſpũs et aqua et ſanguis. et bi tres
vnum ſunt. patet ergo ꝙ licet vtrobiq; fuerit ſignificatõ
bic tñ alia. pic etiã fuit liberatio a ptate pharaonis:ibi
vᷣo nõ deſignat᷑ liberatio a poteſtate alicuiꝰhomĩs:ſᷣ ſal
uatõ ꝑ archã deſignabat ſaluatõʒ ecclie ĩ fide cũ baptiſ
mate. NHo aliud ẽ dom.ꝙ licet ſacrificiũ abel vel abꝛa
he vel melchiſedech inuat᷑ magis acceptũ qꝛ de illo fit

mentio in canone.hoc nõ ẽ ꝗn et illud plurimũ ꝓ ſuo tẽ⸗

poꝛe eſſet acceptũ:ſed hoc in tpe dicit᷑ rõne ꝑſonaꝝ.que
in pꝛimis tꝑiba maxĩe placuerũt.et vt oſtẽdat᷑ quedã cõ
uemiẽtia ſpualis int illud ſacrificiũ legis nature et ſacri
ficiũ euãgelicũ.ſicut ondit aplus de ſacerdotio melchi⸗
ſedech et ſacerdotio xp̃ᷣi.hehᷣ.vij. Abel em̃ rõne optima⸗
rũ que ĩ pꝛimogenitis deſignant᷑ ⁊ rõne ſue innocentie.
melchiſedech rone.quã aſſignat apkus. Abꝛabã rõne fi
lij oblati in holocauſlũ ex maxĩa obediẽtia deſignat acce
ptatõem:et in ip̃ᷣis oblatis eſt magna ↄuenientia./ Ad
terciũ ðᷣo dicendũ eſt ex iam dictis. licʒ q̊ ad foꝛmaʒ
oblatio melcbiſedech ſignificaret ſacramẽtum altaris:
tñ ꝙᷓtũ ad alia plus ſignificauit mãna.2 ſitr dom ẽ deſi⸗
gno oblato ⁊ ſacrificio abꝛahe.il Ad quartũ qð obijcit᷑
de decimis.dicẽdũ ẽ ampliꝰ diſtinguũt᷑ decime in lege
moyſſi qᷓ in lege nature.oñdit᷑ eĩ decime debebãt dari
et et ad quẽ etiã vſum:qð nõ erat ĩ lege nate.

embꝛum ſecundum

Einde q̃rẽdũ ẽ de nero ſacroꝝ legaliũ: et
rõe nũeri.et pꝛio facta ↄpatõe ad ea q̃ ſũt
legis nake. Beoo facta com ꝑatõe ad ea q̃ᷓ
. ſunt legis euãgelice. Lercio de ip̃a multi⸗
plicatõne in ſe ſacramentoꝝ legaliũ.

¶ Articulus pꝛimus

— .

Rimo ergo q̃rit᷑ vtrũ plura debuerũt eẽ tꝑe
legis moyſi qᷓ tꝑe legis nature. Et vidr̃ ꝙ ñ
cuũ em̃ oꝛdiata ſint ad illa qᷓ ſunt ĩ lege euage
licã tqnꝙᷓ ſigna ad ſignata. In lege aũt euãgelij ſunt. v.
ſcʒ baptiſmꝰ.euchariſtia. penitẽtia.oꝛdo et ↄiugiũ. De
bis em facit dñs mentõʒ. tot aũt ſunt in lege nature:qꝛ
matrimoniũ ⁊ pnia: et tria q̃ aſſignat hugo ſcʒ decima⸗
tio ſacrificiũ et oblatio:lex moyſi q̃ẽ in medio.nõ debet

bre niſi ꝗnq;. Si vᷣo addant᷑ illa duo que addita ſũt ab

aplis ſcʒ ↄfirmatio et extrema vnctio. de qgbo dĩ ĩ actibo
apłoꝝ ⁊ ĩ canoĩca iacobi: ꝓpter illa nõ videt᷑ fieri addi⸗
tio.nõ em̃ ĩ lege moy ſi rñdebat illis ſiẽ nec tꝑe legis na⸗
turalis.¶ Pꝛeterea. Lex natalis oꝛdinat et ad amoꝛẽ ⁊
ad tioꝛẽ. Cex moy ſi ad timoꝛẽ pꝛicipłr.Lex xp̃ᷣi ad amo
rẽ. Sacr̃a ̊q ſũt ſigna rei ſacre in lege tĩoꝛis:paucioꝛa
teberẽt eẽ ; ſacr̃a q ſũt ĩ lege nate. Sed ecõtra vidr̃ ꝑ hᷣ
ꝙ ꝑ ſucceſſiões tẽpoꝝ creſcẽ debebat cognitõis augmen
tũ.h̊ maioꝛ cognitõ ẽ ꝑ pluralitatẽ ſacr̃oꝝ qᷓ; ꝑ. paucita⸗
tẽ.̊ cũ lex moyſi plꝰ atpꝛopiquaret ad maifeſtatõʒ veri
tatis:plura debebãt eẽ in illa lege ſacr̃a.q Itẽ ſacra ſũt
in remediũ ↄtra moꝛbũ pcti:ſᷣ cũ pꝛĩo accedit medicꝰad
egrũ:pauca appoĩt antidota ne abboĩet᷑ egrotꝰ.poſt oᷣo
appoĩt pła.cũ iã exercitatꝰ ẽ ad ſumẽdũ plła.ꝗ̊ debebant
plura ſacr̃a eẽ ſub lege moyſi qᷓ ſub lege nate. Et boc eſt
qð dicit hugo.In pᷣmis pauca antidota ⁊ paucio mem
bꝛis.i.paucis ꝑſonis appoſuit: vt paulati moꝛbo deficẽt
⁊ ſalꝰ creſcẽt.poſt pła ↄtulit remedia et plures reꝑauit
⁊ ita plura erat ſub lege moyſi qᷓ; pꝛiꝰ. Itẽ ſiẽ diĩc hug.
Tria genera ſacr̃oꝝ iueniebãt᷑ i lege ſcripta q̃ dĩ moyſi
NQueda erãt ĩ mediũ:q̃dã ĩ obſequiũ:q̃dã ad actũ dinũ
Pꝛĩa ꝑtinẽt ad pctoꝝ tᷣmiſſiõʒ.ſcða ad exeꝛcitãdã deuo
tõem.tercia ad colẽdã pietatẽ. Oꝛima iſtituta fueꝛũt q̃i
ad neceſſitatẽ vt hõ ĩ eis ſctificaret᷑.q̃tis circũciſio fuit:2
hoſtie ꝓ peto ꝓ delicto ⁊c̃.q̃dã que ſpãliter ad emũda
tõʒ et remiſſionẽ iſtituta fuerũt.Secũda dᷣo ad exercita
tõʒ fuerũt ꝓpoſita.vt in eis deuotio fideliũ exerceret᷑ et
meritũ augeret᷑.q̃les ſcʒ fuerũt hoſtie pacificoꝝ q̃ offere
bant᷑ a fidelibo ad recõciliandã ſibi gram dinam. Ter⸗
cie ĩſtituta fuerñũt ad pᷣparatõʒ ſideliũ.vt q̃ſi inſtrumẽta
quedã eẽnt ad cetera ſacr̃a tractãda et ſctimicãda.quale
fuit tabernaculũ ⁊ atriũ ⁊ omia vtẽſilia ꝗᷓ ↄtinebãtur in
eis:necnõ et ſacra indumẽta miſtrãtiũ ⁊c.oĩa q̃ ad oꝛnã
dũ cultũ dei fueꝛũt ĩſtituta.tot aũt nõ videbant᷑ eẽ
ge nature:ꝗ plura erãt ſub lege moyſi qᷓ pꝛꝰ. Ad qð
dom ẽ. E. plura erãt et eẽ debebãt ĩ lege moyſi iy txe le⸗
gis nate. Pꝛimo em̃ erãt ꝑpuuli tꝑe legis nate ſicut dicit
hugo.Et illo tꝑe q̃ſi ꝑuuli erãt inſtrueẽdi.deinde vo exer
citati:et iõ ampliꝰ inſtruẽdi.Aliã etiã aſſignat rõem qꝛ
nõdũ creuerat moꝛbo quãtũ poſt creuit ſiue lãguoꝛ nat᷑e
et ideo plura erãt ſacr̃a. Ad obiectũ in ↄtrariũ dicẽdũ
eſt. ꝙ licet ſacr̃a legalia oꝛdinata ſunt ad euãgelica: ni⸗
hilominꝰ erãt plura nũero ꝙᷓ euãgelica que ad remediũ
ſunt data. Sacramẽtũ em baptiſmi pluꝛa habuit ſigna.
