ni. Silr põt dici de ſacramẽtis legis moſayce ⁊ de ſacra
mentis legis gratie.Qon g ſacram̃ta in ſua geneꝛali rõ⸗
ne grãm reſpiciũt ſub rõne virtutis alicꝰ.¶ It ſctificatõ

in tribo oliſtit ſiẽ dicit Hugo in fide.ſacramtis.⁊ oꝑibo
bonis.ſᷣ oꝑa bona ſunt ad vᷣtutes ꝑtinẽtia. diuidit᷑ Ga
in ſacr̃is a gꝛa in vᷣtutibo ſiue virtꝰ a vᷣtute. pᷣ pᷣtutes ſpa⸗
les ad oꝑa referũt᷑.ñ ꝗ̊ ſacr̃a ſpẽalr reſpiciũt aliquã vᷣtu⸗
e alen hugo. Sacxra ſidei intelligũt᷑ qᷓ cũ fide ꝑ⸗
cipiẽda ſunt ⁊ ad ſctificatõʒ fideliũ pꝑata.⁊ H ꝓbat p q̃n
dã ↄpatõʒ ad ſacꝛa militaria in ꝗbo milites in ſua ↄditõe
ſuo dñno ad fidẽ ↄᷣuãdã obligãt᷑.̊ ſacꝛa vłr fideʒ reſpici⸗
unt. 4 Hoc et videt᷑ ꝑ ̊ qð dicit aug ↄ fauſtũ dicẽs. Sic
religioſa ſacr̃a hebrei celebꝛauer̃t:ita ſacrilega irritamẽ
ta pagani.Qm̃ qᷓ immolãt gẽtes vt apłs dic:demonijs ĩ⸗
molãt ⁊ ñ deo.Cũ g̊ religio ſit ĩ fide: ſacr̃a vłr reſpiciũt
fidẽ.. Stẽ vidr̃ ꝙ oĩa referũt᷑ ad caritatẽ.ꝑ h ꝙ dic au E*
x.de ci.dei.Quecũq; in miſterio tabernaculi ſiue tẽpli le⸗
gũt᷑: diuinitꝰ eẽ p̃cepta ad dilectõz dei ꝓximi referunt᷑
Hoc iaẽ videt᷑ ꝑ ̊ qð dr.iij.gal.An ex oꝑibo legis ſpũm
accepiſtis.vbi dꝛ.ꝙ oẽ ſacẽm cũ intelligit᷑: vel ad ↄtẽpla⸗
tionẽ pᷣitatis vel ad bonos moꝛes refeꝛt᷑.hec at ad dilecti
onẽ dei ⁊ ꝓximi referũt᷑.ᷣ oẽ ſacẽm refert᷑ ad caritatẽ q ẽ
dilectio dei ꝓximi. as dom. ꝙ reſpectꝰ ſacram̃ti
ad vᷣgitẽ põt intelligi mnaterialr. vel ſiẽ ſignuʒ ad ſignifi
catũ.⁊ ſᷣm hũc modũ ñ dẽ ſacr̃m eẽ alicꝰ vᷣtutis ſ̊ gr̃e.nõ
in rõne vᷣtutis:lʒ cũ gꝛa ↄferant᷑ vtutes. Si vo fiat reſpe
ctus ſacr̃i ̃m ꝙ ẽ in pᷣcepto vel ſacrificij ꝓut oẽ ſacrificiũ
reſpicit xpᷣm ⁊ ecciaʒ: om̃e ſacẽm refert᷑ ad caritatẽ tanqᷓ
ad finẽ. Si vo fiat reſpectꝰ ſacri inq̃tũ ẽ ſacẽm.i.inq̃tuʒ
hʒ vᷣtutẽ ſanctificãdi.ſacrm aũt dr ꝓut ad reꝑatõʒ refer
tur:ſᷣm h̊ dicũt᷑ oĩia ſacꝛa ad fidẽ referri.vt ĩ fide recipiã⸗
tur ab adultis 2 ab eis tꝛactẽt᷑.vñ dic bugo. Infideles qᷓ
daz ſacr̃a hr̃e ſe dicũt.qᷓuis ñ ſacꝛa ſint:nec ſacre rei ſig:
ſᷣ execratões potiꝰ vbi n ſacrãt᷑ hoĩes ̊ polluũt᷑. Ad hoꝝ
dꝛñtiã ſacr̃a fidei dicta intelligi pñt q̃ a fidelibo tractãt᷑:
⁊ cũ fide ad ſanctificatõz recipiũt᷑.¶ Per h̊ p̃ᷣt rñderi ad
ſupᷣ obiecta. Prime.n.rõnes referũt᷑ ad ſacr̃a ꝓut ſigna
dicũt᷑.alie ᷣo rõnes vbi fit ſᷣmo de caritate referũt᷑ ad ſa⸗
cram̃ta ꝓut ſunt in pᷣcepto vel ꝓut oꝛdinãt᷑ ad coĩoʒ xp̃i
7 eccĩe.vltima vᷣo rõ refert᷑ ad ſacr̃a inqtũ ſacra ſunt.nõ
im̃ ꝑ ſigficatõʒ:ſᷣ ꝑ efficaciã.⁊ h̊ mõ ncciaẽ fides.Fides
aũt accipit᷑ tum ꝓ infoꝛmi tum ꝓ foꝛmata.

rticulus ſecũdus

Equit᷑ querẽ a q̃ ᷣtute hñt virtutẽ.ſ.ſanctifi⸗
candi.⁊ vt ex dictis pʒ a fide.rio igit᷑ qꝛit᷑
re magis a fide ꝙᷓ ab alia. Scðo.a qͥ articło
fidei. Leꝛcio.de fide antiqᷣ quã hẽbãt vᷣtutẽ ſacr̃a eoꝝ.

irca primũ queri/ S. ſ.
tur.quare magis ſacꝛẽa dieũt᷑ hr̃e vitutẽ a fide q; ab alia
vitute.qꝛ videt᷑ ꝙ vᷣtuteʒ hr̃e debeãt a caritate q eſt finis
⁊ ꝑfectio in his q ad meritũ ſpectãt.j.thim̃.j.IMinis pᷣce⸗
pti caritas.l Itẽ q̃re ſacꝛa virtutẽ hñt a fide ſiue effica⸗
ciã:vᷣtutes ſiue oꝑa virtutũ a caritate.ql Itẽ q̃re neut di
cunt᷑ hr̃e vututẽ ſiue efficaciã a ſpe.¶ ¶ Rũñſio.ꝙ fides eo
ꝙ captiuat ipᷣm credentẽ ⁊ hũiliat imo ãanihilat ſũme in
virtutibo impetrat.vñ oꝑatio miraculoꝝ debet᷑ fiði.ñ
ix. ¶Math. Dia ſunt poſſibilia credẽti. Glo.q̃ ĩ noĩe ihʒu
poſtulãt᷑. Pretea.ſ. acẽa ſunt medicine ſpũales ⁊ reꝑati⸗
ua defectuũ.vñ illis ↄuenit rõ initiandi bonũ vñ ſunt in⸗
itiatiua meriti ſiue efficacie merẽdi.ꝓpt᷑ qð oꝑtʒ ꝙ habe
ant virtutẽ a fide qẽ initiũ vite ſpũalis ⁊ fundamtuʒ bo
ni.ij.abac.Juſtus ex ſua fide viuit.Et.xj.heb.iſides eſt
ſuba.Glo.i.fundaiñtũ oim bonoꝝ.Alia ẽ rõ. Sacramẽ
tũ ↄcernit duo.vnũ miſticũ: ⁊ aliud gratuitũ.vñ ſignat
⁊ efficit:rõne q impoꝛtat qðẽ miſticũ. pficit intellectũ qͥ‚
dãmõ:rõne q̃ gtuitũ ipᷣm affectũ:qꝛ tollendo culpam.vñ
oꝑtz ꝙ virtutẽ bẽat a vᷣtute qꝗᷓ ꝑficit intellectũ ⁊ affectuʒ.
hoc eſt fides q̃ aia adheret pᷣme veritati ꝓpf ſe. he rõnes

ſunt q̃i necĩtatis. Alia ẽ rõ ↄgruẽtie.⁊ eſt talis. O: ſola

ſides in virtutibo ſacrm ẽ.fides.n.eſt ſacr̃m ↄtẽplatõis ĩ
re.vñ hugo. Nides ſacr̃m ẽ future ↄtemplatõis:⁊ ipa cõ⸗
templatio res ⁊ virtus ſacram̃ti.Et poſt hugo ex H̊ ↄclu⸗

dit. ꝙ fides eſt principiũ reſtauratõnis boni.erx quo hẽt
ratio queſtionis ꝓpoſite.dicẽs ſic. Si ꝗ̊ ſummũ bonũ ho
mĩs ↄtẽplatio creatoꝛis ſui merito credit᷑: nõ incõueniẽt
fides ꝑ quã abſentẽ qͥdãmõ vidẽ incipit:initiũ boni ⁊ pᷣn
cipiũ reſtauratõnis eius memoꝛat᷑ hec hugo. Reſtaura
tio aũt fit ꝑ ſacꝛa ⁊ inchoatio boni.Exr quo pʒ qdð dictuʒ
eſt. ̊ alia eſt virtus ⁊ efficacia caritatis.Rõne.n.q̃ bʒ/ ꝓ
pꝛie bonũ ſummũ finẽ ⁊ obiectũ oꝛdinat oꝑa virtutuʒ in
finẽ ſuũ ⁊ ſic illa ꝑficit.Rõne igit᷑ ꝗ̊ fidesẽ pꝛincipiũ:ſa⸗
cramẽta a fide efficaciã hñt. Rõne q̃ caritas ẽ ↄſumma⸗

Becue do queritur .S. ij.

a quo articulo fidei hnt generałr ſacr̃a viꝛtutẽ. a fide
paſſionis videt᷑. Hug. Daſſio ſaluatoꝛis q̃ pᷣmo loco ſa⸗
cramẽta gr̃e ad effectũ ſalutis ſanctificat mediãtibo iſtis
illa etiã pꝛioꝛis tꝑis ſacr̃a ſanctiſicabat.hec hugo.⸗l Itẽ
quĩto ad ro. In ſilitudine pᷣuaricatoꝛis ade ꝗ ẽ foꝛma fu⸗
turi. Glo.ſicut de latere illius doꝛmiẽtis aſſumpta eſt co⸗
ſta:ſic ex latere iſtius ꝑfluxeẽt ſacꝛa ꝑ q ſaluat᷑ eccleſia.
Cõtra.iij. ro. raditus ẽ ꝓpt delicta nzẽa? reſurre⸗
t ꝓpt iuſtificatõʒ noſtrã.Ex h.n.videt᷑ ꝙ ex fide reſur⸗
rectõis habeãt vitutẽ.¶ Itẽ de oſe.di. iiij. diẽ LReo pᷣpa⸗
ꝙ ex reſurrectõe rp̃i ſacꝛa ſoꝛtita ſũt vᷣtutẽ.¶ Rñſio.vj.
ro.ĩ glo.ibi.Cõſepulti ſumꝰ ꝑ baptiſmũ dĩ.õ ꝙ mors

q̃ peto moꝛtui in baptiſmo dicũt᷑. ⁊ vita q̃ nüc in iuſticia
viuimꝰin moꝛte ⁊ reſurrectõe rpᷣi demõſtrata ſũt.ANDoꝛs

enĩ xpᷣi ⁊ reſurrectio nõ tm̃ res ̊ ſacẽa ſũt.hec glo. Sn⸗
telligendũ eſt ꝗ̊. q; ſacram̃tis ꝑfecte iuſtificãtibo tollit᷑ in
recipiẽte qð ẽ defectꝰ:⁊ ſuꝑaddit᷑ qd ẽ vᷣtutis.ð.ꝗᷓ. In ba
ptiſmo tollũt᷑ pct̃a ⁊ reꝑat᷑ vita ꝑ ſuꝑadditõʒ gre ꝓmo⸗
uẽtis in bonũ. Dicẽdũ ẽ igit᷑ appꝛopꝛiate loquẽdo qtũ
ad defectũ ꝗ tollit᷑:ẽ virtꝰ ſacri a paſſiõe.qᷓtũ ad reꝑatiõzʒ
ꝑ ſuꝑadditã vᷣtutẽ a reſurrectõe.vñ vᷣtꝰfidei paſſiõis me⸗
ret᷑ remiſſiõʒ pcti ĩ ſacr̃o.ðᷣtꝰ fidei reſurrectõis renouati

onẽ vite ꝑ gr̃aʒ ꝓmouẽtẽ ĩ bonũ.dico ꝑ apꝛopꝛiatõeʒ lo⸗

quẽdo. Nides.n.vᷣtuſq; meret᷑ vtrũq;.vñn.iiij.ro.ibi. Lra
ditus ẽ ꝓpt delicta nr̃a ⁊c. Slo.i¶õ ꝙ vtraq;.i.mors ⁊
reſurrectio rpᷣi xelicta tollũt ⁊ vtraq; iuſtificat.tñ mors
xpᷣi ſola interitũ veteris vite ſigt.⁊ ĩ ſola reſurrectõe no⸗
na vita ſiãt᷑. Dino igit᷑ dðᷣm. ꝙ a fide xpᷣi ſimptr hũerũt
ſacr̃a vᷣtutẽ. Aihilomĩꝰ appꝛopate loqᷓndo qᷓtũ ad aliquẽ

r

ercio queritur S. uj.
dæ fide antiq̊ꝝ qua hẽbãt vᷣtutẽ ſacꝛa eoꝛũ. Circa hoc ſic
Aug. Eadẽ fides mediatoꝛis ſaluos iuſtos faciebat an⸗
tiq̃s puſillos cũ magnis.qꝛ ſiẽ nos credimꝰ ĩ carne veiſ⸗
ſe:ſic illi vẽtuꝝ.ſiẽ nos moꝛtuũ:ſic illi moꝛituꝝ.hec aug
Igit᷑ puſilli ⁊ magni ĩ hac fide ſalm ſũt.¶ Sʒ ð B. Anu
idẽq; dñice crucis tropheũ pꝰ ꝓphe ⁊ moyſes qᷓ apli no⸗
uerat ⁊ p̃dicabãt.ſᷣ he ̊ aliq̃tiẽs figuꝛatis velatiſqʒ ſ⸗
moĩbo.apli at apłoꝛũq; ſucceſſoꝛes patefacta luce euãge
liũ ſꝑ aꝑte pᷣdicabãt:ita vt nũc oĩs pplus xpᷣianꝰ ſciẽ ⁊ cõ
fiteri dẽat fidẽ.quã eo tꝑe pauci admodũ ⁊ ꝑfectõꝛes qq;
nouerãt.hec Merñ.Ecce ꝙ pauci nouef̃t fidẽ qtũ ad ar⸗
ticulũ de = ſꝑ reqrebãt᷑ ad fidẽ deteꝛmi
nat hugo ſic dicẽs. Hec ſunt ꝗha ab initio nihil minꝰ in⸗
quã recta fides hẽe potuit.credẽ vicʒ vnũ tdeũ eẽ creato⸗

effectũ: vᷣtutẽ hũeꝛũt a fide paſſõis.qᷓtũ ad aliqueʒ a fide

rẽ oĩm:dñm ⁊ rectoꝛẽ vniuerſoꝝ. Ipᷣm ꝗdẽ ñ eẽ mali aul

ctoꝛẽ.tñ ꝗ ĩ malis ſuis eiꝰ miſcdiaʒ q̃rerẽt: expectarẽt ſn
tuꝝ redẽptoꝛẽ.bec hugo.Ecce ꝙ nccẽia ẽ fides qtũ ad ar
ticulos de creatõe.ↄFuatõe.⁊ reꝑatiõe.vñ ↄcedimꝰ illud
qð dicẽ̃ augꝰ.¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝑ ᷣbũ Perñ.ddᷣm ꝙẽ
credẽ explicite:⁊ ſic credebãt pauci ⁊ ꝑfectõꝛes xpᷣm paſ-
ſuꝝ.⁊ implicite:⁊ ſic mioꝛes adherẽdo illis ꝗ fidẽ expli⸗
cite hẽbãt.vñ hugo.Sano intellectu dici põt:oẽs ab in⸗
itio iuſtos fidẽ ſaluatoꝛis bũiſſe.⁊ oẽs cũ fide redẽpꝑtõis
future iuſtiſicatos fuiſſe.quẽadmodũ redẽptõʒ vel futu⸗
rã ↄgnouerũt vel cognoſcẽtibo crediderũt. hec bugo.Et

—

„

¶ ¶Wneſtio
m bũc modũ dʒ ĩtelligi obũ S. dictũ aug. vt vult Hu. vñ
ſiẽ mõ aligꝗ diſtincte bnt fidẽ oĩm articuloꝝ.aligꝗ ĩplicite
credẽtes qð credit eccia rõne maioꝝ mẽbꝛoꝝ ⁊ elegqti⸗

Einde q̃rit᷑ de duratõe ſacioꝝ.Cixca qdð q̃
rũt᷑ duo.Priĩo.v.duratio eoꝝ tm̃ debuit eẽ
vſq; ad xpᷣm:vel paſſiõʒ xpᷣi. Scðo.v.dina
vſq; ad finẽ mũdi:an vlteriꝰ extẽdat᷑.
nlus
Dpmũ ſic.videt᷑ ꝙ tm̃ vſqʒ ad xp̃ʒ vł paſſiõʒ
xpᷣi dẽat extẽdi duratõ ſacꝛoꝝ.dr eĩ.j.Jo.gr̃a

tio eoꝝ ſit tm̃

4.
3

ncẽia ea qᷓ ſũt ꝑ modũ vm bꝛe vł ductiue ad viitatẽ.adue⸗
niẽte g̊ xpᷣo vel paſſiõe xpᷣi:ceſſaẽ debeãt ſacr̃a:cũ ſũt du⸗

ctiua ſigᷓ ad vitatẽ. Itẽ gra res ẽ ſacr̃i: re at adueniẽte

ceſſaẽ ↄgruit figuras.ſacꝛa at᷑ figure ſũt.̊ gra adueiĩen⸗
te ceſſare debueẽt. Sʒ adueiĩente rpᷣo vel paſſiõe rpᷣi adue

nit pleitudo g?e. ceſſare debueꝛt ſacza. 4l Itẽ gra ẽ ſub

ſacꝛo tãqᷓ; ſb qͥdã velamĩe.dr at᷑.ij.coꝝ.iij.Cũ at ↄuerſus
fueris ad den aufert᷑ velamẽ.adueniẽte ̊ xpᷣo ceſſaẽ oꝑ⸗
tuit ſacr̃a.¶ Itẽ cũ ꝑ ſacꝛa ↄfeꝛt᷑ gra:ñ minꝰoꝑat᷑ ibi xpᷣe
ỹ ſi ꝑ ſeipᷣm ↄferret.ipo ̊ exñte ñ ncciuʒ fuit ipʒ ꝑ ſacr̃a
oꝑari:ſ̊ ſolũ ꝑ ſeipm.ꝗ̊ pꝰaduẽtũ eiꝰceſſaẽ ðbueꝛt ſacẽa.
Itẽ ſacꝛa q erãt tꝑe legis nat᷑e ⁊ qᷓ erãt tꝑe legis moſa⸗
yce tẽdebãt ad paſſiõʒ xp̃i.ſ.legalia.ex illa rõe adueniẽ⸗
te paſſiõe rp̃i ſũt euacuata.pari rõne ̊ ⁊ ipᷣa ſacr̃a legis
nat᷑e. at en acuata ſint legalia.ptʒ ꝑ h̊ qð dr NQee.ij.
ad ſaphan.glo. ꝑueneꝛt vſqʒ ad tpᷣꝰ dnice paſſiõis ꝑ quã
legalia ſacrificia ſũt finita. Ypᷣa at paſſiõe iã exñte habe⸗
bat᷑ effectꝰ ipᷣiꝰ paſſiõis.iõ ̊ ncciũ fuit eẽ ſacꝛa noue le
gis. vt gbo mediãtibo ille effectꝰelicẽt᷑ pꝰ paſſiõʒ.&̊ ñ fuit
ncc̃ia ſacr̃oꝝ aliqͥꝝ ĩſtitutõ.¶¶ Itẽ ondr ꝑ ſile ð ꝓphetijs.

tpᷣs.n. ꝓphetie tũc ceſſauit qᷓ̃ ↄꝑabat᷑ lucerne adueniente

vera luce.q̊ a ſiłi tpᷣs ſacr̃oꝝ ceſſaꝛe debuit adueniẽte illo
ad qð oꝛdinãt᷑ oĩa ſacꝛa õt.ſic nccia fueẽt ſig ſac ĩ⸗
dicàtia vᷣitatẽ futurã:ita nccia ſũt ſig ſac iĩdicãtia vitatẽ
gre iã datã.ñ ꝗᷓ ceſſare de beãt oĩno ſacꝛa.QDð vidr ꝑ ſilłe
Talijo.ſic̃.n.ſũt ſiꝗᷓ ꝓnoſtica q̃ idicãt futuꝝ:ita ſũt remẽo
ratiua q̃ idicãt pnᷣs.⸗ Itẽ Hu.Dia ſacr̃a ſiue ſub nat᷑ali
lege ſiue ſub ſcpta.ſ.moyſi:ſig fueẽt q̃dã ⁊ figure eoꝝ ſa
croꝝ q̃ nũc exhibita ſũt ſſᷣ ga.̊ ſacꝛa nũc exñtia veritas
ſũt illoꝝ.dᷣ pᷣitatẽ manẽ᷑ oꝑtʒ. ᷓ oꝑtet hec ſacr̃a manere.

AItẽ aug.vij.de ci.dei. Labᷣnaculũ ⁊ ꝗcꝗd alið ad eam

Fuitutẽ ꝑtiet q deo debet᷑:ea ſigficaueẽt ⁊ pᷣnüciauerũt q̃
ꝓpr᷑ et᷑ᷣna vitã fideliũ ĩ xrpᷣo credimꝰ iĩpleta:⁊ ĩpleri cermi⸗

mus: ⁊ iplẽda ↄfidimꝰ. Intẽtõ at᷑ ſacẽoꝝ ñ ẽ tm̃ ad ea q i-

pleta ſũt tꝑe xpᷣi:ſᷣ q̃ ↄfidimꝰadhuc ĩpleri vſqʒ ad finẽ ſe⸗
euli vel ĩ vita futura.lʒ ̊ ceſſaueẽt ſacr̃a veteris legis:ni
hilominꝰ manẽ ↄueiĩt ſacꝛza noue legis q̃ indicãt ĩpleta ⁊
adhuc ĩplẽda.q¶ Itẽ aug.õ donatiſtas. Eccĩa ꝑ vteꝝ ſuũ
7 vteros ãcillaꝝ generat ex eiſdẽ ſacr̃is tãqᷓ; ex viri ſui
ſemĩe.Cũ ꝗᷓ ſacza ſint q̃i mediũ ad generatõʒ ſpũaleʒ:ñ
optuit illa ceſſaẽ.¶ Stẽ veꝝ ſacrificiũ ẽ oẽ opꝰ qð agit᷑ vt
ſct̃a ſocietate inhereamꝰ deo.relatũ.ſ.ad iſtũ finẽ boni qͥ
veracit eẽ boni poſſimꝰ.ſ̊ ſacrificiũ ẽ ſacrm.ſacrificiũ at
hmõi ſꝑ ẽ ncciuʒ vſqʒ ad finẽ ſeculi.ꝗ̊ ſacr̃m vſqʒ ad finẽ

ſeculi ẽ ncciuʒ.q̊ ñ optuit ceſſare ſacꝛm ĩ aduẽtu rpᷣi vel ĩ

ipa paſſiõe. Ad qð dᷣm. ꝙ ñ opꝑtuit ſacẽm vłr ceſſare
adueniẽte xpᷣo vl paſſiõe eiꝰ ſine reſurꝛectõe:ꝑ illa q̃ eꝛãt

oꝛdiata ad illõ tãqᷓ; ad finẽ.nec deſigbãt aliqꝗd alið vlte⸗

riꝰ faciẽdũ.lel ſi deſi gbãt aliq̃:ſucceſſeẽt loco illoꝝ ma⸗
gis ↄpleta.qð dr ꝓpt᷑ circũciſiõʒ ⁊ bmõi q̃ ſigficauer̃t ali
qd adpuc faciẽdũ.⁊ tñ ꝓt᷑ nobilioꝛa q ſucceſſerũt euacu⸗
ata ſũt. Ad obiectũ at pᷣmo dðᷣm ẽ.ꝙ fuit vitas ↄpleta

q̃dã ĩ xpᷣo vel ĩ paſſiõe xp̃ᷣi ⁊ nihilomĩꝰ ẽ alia ᷣitas adbuc

ĩplẽda.lla ꝗ̊ ſacr̃a legalia q̃ finẽ hũer̃t pricipalẽ ĩ paſſi⸗
one xp̃i velĩ ſacꝛis noue legis adueniẽte illa vitate ↄueni

ebat ceſſaẽ.ſj ñ ꝓpt h̊ oĩa ſacr̃a vel q pᷣteritũ reſpiciebant

vel pñs vel et futuꝝ.talia at᷑ ſũt ſacẽa noue legis.ꝗlq Ad

u lic ⁊ tũc. ¶ Membꝛum extu

2 viitas ꝑ ihᷣjm xpᷣm facta ẽ.ſ̊ pnñte vitate ñ ſũt

Prima

ſcvᷣm dᷣm. ꝙ ſũt q̃dã ſacr̃a ex vᷣ ute:q̃ ſi digne ſuſcipiãt᷑
dat᷑ ga:⁊ talia dicũt᷑ ↄpcomitari grazʒ.⁊ hec ñ ceſſant ad:⸗
ueniẽte plena g?a. Sũt at᷑ alia ñ ex qͥꝝ vᷣtute dabat᷑ gẽa:ſᷣ
tm̃ inductia erãt ad grãʒz ĩ futuro.⁊ talia ↄgruebatceſſa⸗

re adueniẽte ga ad quã ducebãt.hmõi aũt erãt q̃ pceſſe⸗
rãt ĩ lege veteri ⁊ q̃da et᷑ ĩ lege nate.il Ad teꝛciũ dðʒ.ꝙ il

la ſacra q ſolũ hẽbãt ratõʒ velamis ⁊ ñ ipᷣaʒ vitatẽ.veni⸗
ente vitate data ꝑ rpᷣm:ceſſare ↄueĩebat.i ·õ ſic at᷑ ẽ ð il⸗
lis q̃ ſimul hẽbãt ratõeʒ velamis ⁊ vᷣitatẽ. Illð ꝗ̊ qð dr.
Cũ ↄuerſus fueris ad xpᷣm auferet᷑ velamẽ. intellgit᷑ e

5 — — — 8½. —

ill qᷓ im̃ hẽbãt rõeʒ velamĩs.¶. Ad q̃ꝛtũ dðʒ.ꝙ lʒ ꝑſacr̃a
xt᷑ gra ⁊ nihilomiꝰ poſſit deꝰ et᷑ ſine ill daẽ: iñ nccia ſũt
ſacꝛa.qꝛ ꝑ illa fit q̃da diſpoſitõ ad gr̃e ſuſceptõʒ. Ex h̊ ei

ꝗvhũiliat᷑ hõ:diſpoĩt᷑ ad donũ gẽe qð deſcẽdat a pꝛe lumi
nũ ſuꝑ illos ꝗ hũiliãt᷑. Nagna.n.ẽ hũilitatis deuotio ĩ
H̊ ꝙ ſubijcit ſe hõ ſacr̃is.Et ẽ ſiłe.ꝙ lʒ deꝰ poſſit pᷣſtaꝛe ſa
nitatẽ coꝛꝑalẽ ſine miſterio creat᷑e:nihilomiꝰiñ herbis ⁊
lapidibo ⁊ hmõi dat᷑ vᷣtꝰ medicialłl ad curatõʒ infirmoꝝ:
vt hũiliet ſe hõ oĩno deo. Ad ꝗntũ dõm.ꝙ paſſio ñ ar
ſe bʒ ad ſacr̃a pᷣcedẽtia ⁊ ſubſeqᷓntia.ad pᷣcedẽtia.n.ſe bʒ

ſic implẽs ea ⁊ terminãs:oñdẽdo viitatẽ.ad ſubſeqnẽtia

dᷣo ſe hʒ vt ex vᷣtute ſua eis tꝛibuat efficaciã.⁊ lʒ hẽant q̃n

dã efficaciã a paſſiõe:alit tñ oꝑat᷑ ipa paſſio mediãtibus
ſacr̃is ⁊ ꝑ ſeipᷣaʒ.⁊ ex G̊ ẽ ꝙ nccia ſunt ſacꝛa.⸗¶ Ad vltim
vᷣo dðᷣm.ꝙ lʒ ꝓphetie veteris teſta.iã ceſſauer̃t q̃ ad xᷣm

tẽdebãt:nihilomĩꝰ qꝛ adhuc reſtat futuꝝ de ſtatu eccie ñ
oĩno euacuãt᷑.ſic fuert reuelatões facte b. Johi.⁊ ſic ceſ
ſauerũt ꝓphetie q̃ intẽdebãt xpCᷣʒ:ſic ceſſauer̃t ſacr̃a q̃ xʒ

rpᷣs ad inſticiã om̃i credẽti.x.ad Ro.

Einde q̃rit. v. duratio eoꝝ ſit tm̃ vſq; ad finẽ

nũdi:an et᷑ vlteriꝰ extẽdat᷑. autẽ ñ ſint tm̃
vſq; ad finẽ mũdi:ł̊ et ꝑmaneãt vlteriꝰ:videt᷑
pꝓ hH qð dic̃ augꝰ. fauſiũ.lerba ſacr̃is trãſire ⁊ actiões:
h vᷣtutẽ iugit᷑ manẽ᷑ ⁊ donũ ſpũale.⁊ ꝑ iſtã inſinuat᷑ eẽ et᷑⸗
nũ.ſ̊ ſacr̃a manẽ dicũt᷑ rõne vᷣtutis.cũ & vᷣtꝰ ſit etna ⁊ do
nũ eternũ:erũt ſacia et᷑na. Pret᷑.ſacra ſunt ſigna ſac.
ſ nec ratõe ſanctitatis nec rõne ſigniſicatõnis videt᷑ eſſe

ceſſatio. Sanetitas.n.nõ tollit᷑ ꝑ ſanctitateʒ. cum ꝗ̊ erit

completa ſanctitas que in ſocram̃tis eſt: nõ tollet᷑ nec ra
tione ſignatõis ceſſabũt.Signa.n.ſunt ad diſcernendũ.
diſcretio aũt tunc erit ſicut ⁊ nic.⁊ multomaioꝛ inter ſi⸗

deles ⁊ infideles.rõne g̊ ſignatõis ñ oꝑtʒ ceſſare.¶ Pꝛe

terea.ꝗ recipit caracterẽ baptiſmi:ſacrᷣm baptiſmi ſuſci⸗

pere dicit᷑.⁊ rõne caracteris dicit᷑ in eo manere ſacramẽ⸗/

tũ.eodẽ mõ dicet᷑ de ſacr̃o ↄfiꝛmatõis ⁊ de ſacꝛo oꝛdinis.
ſ caracteres hmõi nõ vident᷑ tolli.q̊ᷓ ſacꝛa rõne hoꝛuʒ vi⸗
Ant᷑ ꝑmanere. Quod eti videt᷑ ꝑ ſilłe de martiriboꝗ in
reſurrectiõe inſigne deferent ſue paſſionis ſicẽ dicẽ augꝰ.h̊
eſt aũt in ſignũ dignitatis cuiuſdã. Eodeʒ ꝗ̊ mõ videt᷑ ꝙ
habẽtes caracteres vel caracterẽ ſacẽoꝝ repñtaꝛe de beat
in ipſa reſurrectõe vel ad głaʒ vel ad penã. Sacr̃a rõe
caracteꝝ eternalr ꝑmanebũt.¶ Pꝛet᷑.ſacrificiũ ſacĩm dẽ

S manẽte ſacꝛificõ manebit ⁊ ſacrm.ſᷣ ſacꝛiſiciũ oblatũ ꝑ
ſacerdotẽ magnũ manebit pꝰ finẽ mũdi:gᷓ ⁊ ſacim. at᷑

ſacrificiũ hmoi maneat: hẽt᷑ ꝑ ̊ qð dic aug.r.de ci.dei.
Pꝛolecto efficit᷑ vt tõ ip̃a redepta ciuitas.h̊ ẽ ↄgregatio
locietaſq; ſctoꝝ:vłe ſacriſiciũ offerat᷑ deo ꝑ ſacendotẽ ma⸗
gnũ.ꝗ ſeipᷣm obtulit ĩ paſſiõe ꝓ nobis.i Itẽ ſacr̃a ad ſa
cerdotẽ referũt᷑ vt ꝑ quẽ dãt᷑:⁊ variato qͥdqamõ ſacotio:

variebãt᷑ qͥdſãmõ ⁊ ſacꝛa. Reſtat ̊ e cũ ſacdoa nã etnꝰ ſit
eiꝰ ſacdotiũ etnũ:erũt ⁊ ſacꝛa et᷑na.¶ Cõt᷑.ſiẽ diẽ aig

ſacr̃a ſũt q̃i q̃dã vᷣba viſibilia ſacroſcts qdẽ:veꝝiñ muta
bilia ⁊ tꝑalia.ſ̊ ᷣba t᷑nſeũt:q̊ ⁊ ipa ſacꝛa q ſſt q̃i ᷣba viſi
bilia. ¶¶ Itẽ ſacr̃a ſũt q̃dã alligam̃ta ꝗbo vulnera alligãt᷑.
nlło exñte vulnẽ:nullũ eꝛit ſacr̃ʒ.ſᷣ ab electis ĩ fine mũ
di toſſũt᷑ vulnera q dabit᷑ ꝑfecta ſanitas. tũc ceſſabũt
ſacramẽta tanqᷓ non vlterius vtilia. autẽ ſacꝛamenta
ſunt alligamẽta quibo deus ſuos alligat vulneratos. pʒ

hũerũt p fine.Sacẽa.n.ad legẽ ꝑtinebãt:finis aũt legis

illud qð dicit᷑ ſuꝑ illud p̃s. Qui ſanat ↄtritos eoꝛde 2
5 ee e arit dei ſunt tꝑalia la⸗
cramenta:quibo interim ↄſolatõʒ habem que tũc detra⸗

alligat ↄtritiões eoꝝ.

bent᷑ ci eꝛit ꝑfecta ſanitas.ſicut medicus pfecta ſanitate
detrabit ligaturã fracture. 4 Itez ſacramẽta ſunt ſigna
ſignũ aũt eſt qð pret᷑ ſpẽʒ quã ingerit ſenſi ibo: aligd ſacit
in cognitõz venire apud intellectũ.̊ in futuro oĩa erunt
nota apud intellectũ electoꝝ:cũ omẽs erũt docibiles dei.

gᷣnõ erũt ncẽia tũc ſigna.ᷓ nec ſacramẽta. Itẽ Hugo

ponit tres vtilitates ſacramẽtoꝝ.eruditõzʒ. humiliatõʒ.
exeꝛcitatõʒ.⁊ loquit᷑ de bumiliatõe qua bõ ſubijcit ſe ꝓ⸗
pteꝛ teũ ſenſibilibo ſignis.i Aulla aũt haꝝ dignitat eꝛit
ncẽia poſt finẽ ſeculi.̊ nõ erũt vlterius ſacramta. 4! Itẽ
ipſe ponit tria genera ſacramtoꝝ. Quedã.n.ſunt in glb
principalłr ſalus ↄſiſtit. ſicut eſi in aqua baptiſmatis ⁊
ↄſimilibo. Alia ſunt que etſi nccia nõ ſint ad ſalutem: ꝗa

ſine bis ſalus haberi põt: ꝓficiũt tñ ad ſanctificatõʒ. qa

his virtus exerceri ⁊ gatia amplioꝛ acqꝛi põt.vt ẽ aqua
aſpſionis 2 ſimilia.Sut iterũ ⁊ alia ſacramẽta que ad B

inſtituta eẽ vident᷑. vt ꝑ ipſa ea que ceteris ſacramentis
ſanctificandis nccia ſunt:quodamodo nccia pᷣparnet᷑.SD⸗

nulla iſtaꝝ drũtia ꝝ nccia eri finẽ mũdi.̊ non eꝛũt
tũcaccia ſacramẽta.Ad qð dom. ꝙ duratio ſacramẽ

toꝝ extendit᷑ vſqʒ ad finẽ mũdi.qð de ſacram̃to altaris
manifeſtũ eſt ꝑ hoc qð dicit᷑. Vobiſcũ ſuʒ vſq; ad cõſum⸗

matõʒ ſeculi.⁊ exponit᷑ ꝑ pñtiazʒ in ſacramẽto.¶ Ad pꝛi
mũ vᷣo obiectũ in ↄtrariũ ddm eſt.ꝙ lʒ viꝛtus ſit eteꝛna qᷓ

eſt in ſacramẽtis noue legis: nõ tn ipſa ſacram̃ta ſic ibi
cʒz exprimit᷑.Eſt.n.ibi tꝑale rõne cuiꝰ ſacramẽtũ nõ eſt

eternũ.aliud eſt.n.loqui de ſacramẽto ⁊ d re ſacramẽti.

4 Ad ſecũdũ dᷣm. ꝙ ſacramẽta ⁊ rõne qua ſunt ſacra ⁊
qua ſunt ſigna termiatõʒ hñt.Lʒ.n. ſanctitas ſanctitati
nõ repugnet:tñ quedã repugnãtia eſt inter ꝑfectũ ⁊ imꝑ
fectũ. In ſacrametis vo eſt ſanctitas cũ imꝑfectõne.Ra
tione vᷣo ſignificatõis iteꝝ terminatõʒ hñt.lʒ.n.diſcre⸗

tio remaneat in futuro:ñ tñ ꝑ ſigna ſenſibilia inqᷓtũ du⸗
ctiua ſunt ad intellectũ.vtroq; &̊ mõ ſit ceſſatio ſacramẽ⸗/

toꝝ.4l Ad terciũ doᷣm.qꝙ etſi caracter remaneat: nõ t

boc remanet ſacramentũ. Caracter.n.hʒ duplicẽ ratõʒ.
⁊ rei ſub ſacram̃to:⁊ ſacramẽti ꝓut dicat ad vlteꝛius ſcʒ

ad infuſionẽ gratie.Si Aremaneae:remaner ꝑ modum
rei nõ ꝑ moduũ ſigni qð eſt ſacramẽtuʒ:b̊ deſignari põt ex
ratione caracteris ꝙ ſuſcepit ſacramentũ.¶. Ad quartũ
ddm.ꝙ aliud eſt de ſignis ſiue indicijs martirij:⁊ aliud ẽ

7

de ſignis que ſunt ſacram̃ta.Indicia.n.martirij ſi rema

nent: remanẽt ad głam. Signa vo que ſunt ſacramenta
ex h̊ dicũt᷑ ſigna: qꝛ pᷣtendũt exteriꝰ indigne ſuſcipientibo

ꝙ ſit gratia interiꝰ. Cũ manifeſtũ erit vnicuiq; ꝗs ba⸗

beat grãm:nõ erit nccia ſignoꝝ diſcretio que ſunt ſacra⸗
mẽta.⸗l Ad quintũ dm.ꝙ lʒ aliq̃ ſacrificia ſint ſacmẽ⸗

ta:nõ tñ omne ſacrificiũ eſt ſacramẽtũ. Sacrificiũ enim
dicit᷑ qᷓi ſacrũ factũ.nõ omne aũt qð eſi ſacrũ factum:in⸗

ſtitutũ vel oꝛdinatũ eſt ad aliud ſignificandũ.̊ etiaʒ eſt

ipſum ſignatũ aliqn:ſicut eſt de ſacrificio laudis q ſunt
ſacra facta ⁊ ſignata. Ande augꝰ. in li. ↄtra aduerſariũ
legis ⁊ ꝓꝓhetaꝝ.ꝙ eſt ſacratius laudis ſacrificiũ qᷓ ĩ acti

onegrã ꝝ.hoc aũt ſacrifſiciũ remanebit vbi nõ ceſſabit c⸗
tiarũactio.Siłr põt dici de illo vniueꝛſali ſacriſicio qð ẽ
ↄgregatio ſanctoꝝ.qð offert᷑ ꝑ ſacerdote magnũ deo pr̃i.
Illud.n.eſt ſacrũ factũ.Si po ex hoc dicit᷑ ſacuficiuʒ:qꝛ

bomo ĩmolat ſe. doõm ſicut dicit᷑ in.x.de ci.dei.hõ dei no
mĩ ↄſecratus inqtũ mũdo moꝛit᷑ vt deo viuat ſacrificiuzʒ

eſt.h̊ modo nõ dicit᷑ ſacrificiũ eſſe poſt finẽ ſeculi: nec tñ

eſt ſaerũ ſignũ i̊ ſacrũ ſignatũ ſicut ibideʒ dicit᷑. extũñ
ſacrificiũ eſt ome opus qð agit᷑ vt ſancta ſocietate inheꝛe

amus txo. relatũ ad ill finẽ boni qͥ beati eẽ poſſimus.⸗
in hac rõne ſacrificiũ tangit ſtatũ vie nõ terminũ vie. IJl

lud ðo vniuerſale ſacrificiũ terminũ vie ceſiãt. ¶: Ad ſe⸗
xtum dom, ꝙ lʒ ſacerdos magnꝰ maneat ineternũ: ñ tũñ
ꝓter h̊ ſacram̃ta,/ſacramẽta.n.pꝑ miſtros ↄferũt᷑ ab illo.
vnde ceſſantibo miĩſtris inꝗᷓtũ miſtri ſũt:ſiue ceſſante mi-

vni deo

niſterio ceſſabunt ſacramẽta.Poſſet tñ dici ſacerdotium
illu manere ineternũ: qꝛ illi nullũ aliud ſuccedet.2 boc
nit manere ineternũ tẽꝑis:
ui? gratia querit᷑.ſi talis

.
„

modo ſacramẽta gratic dici
qꝛ nulla alia ſuccedent.. ali
variatio facta eſt in ſacramẽtis: vt ſacramẽtio ſuccede⸗
rent ſacramẽta. vtꝝ ꝓpter h̊ debeat dici variata religio.
Cũñ.n.religio ſit in ſacramẽtis.ſacta daꝛiatoõne ſacramen
toꝝ:videt᷑ fieri variatio religionis.¶ Sn ↄtrariũ argui⸗
tur ſic.Si mane offerat᷑ vn lacrificiũ deo ⁊ aliud veſꝑe
ſieut ſolet in veteꝛi lege:nõ ꝓpter boc mutat᷑ religio.eodẽ
modo ſi aliud oblatũ eſt ab antiꝗs ſanctis: aliud a pñti⸗
bus diuina auẽte ſᷣm ↄgruentiã tꝑis.nõ dicit᷑ mutata re
ligio. Ad qð dᷣm.q; illud qð dicit augꝰ.in li.de ſolu⸗
tione.vj.que ſtionũ.qꝙ lʒ mutent᷑ ſacrificia vel ſacram̃ta:
nõ ꝓpter hoc mutat᷑ religio.dicit᷑.n.mutatio nõ ipius re⸗
ligionis:d̊ ſacrificioꝝ ⁊ ſacramẽtoꝝ.quẽadmoduʒ vnns
⁊ ideʒ homo ſi deo mane aliud offerat aliud veſpe ꝓ con
gruentia tempis:nõ deũ mutat nec religionẽ.ſicut nec ſa
lutẽ mutat quia alio modo mane alio mõ veſꝑe ſalutat.
Ita in vniuerſo tractu ſeculoꝝ.cũ aliud oblatum eſt ab
antiquis ſanctis aliud ab his qui nũc ſunt offert᷑: nõ hu⸗
mana preſumptiõe ſ̊ auẽte diuina ᷣm miſteria temꝑibo
ↄgrua.nõ deus aut religio mutat᷑. ¶. Ad obiectu aũt ĩ cõ
trariñ dim eſt.ꝙ lzʒz religio ſit in ſacꝛamẽtis:nõ tñ omne
eẽntiale religioni nõ eſt in illis:łᷣ in fide dei.Ritus g̊ pᷣt
mutari facta mutatõe ſacramentoꝝ.ᷣ religio nõ mutat᷑
dũ vnus ⁊ idem deus recte credit᷑. Religio enim eſt qua

Nembzꝛum ſeptunũ
Onſequent querit᷑ de effectu ſacramẽtoꝝ.
Poõt aũt queri vtꝝ babueꝛũt ſᷣm om̃e tpᷣus
effectũ ſanctificatis.Oð videt᷑ ꝑ h̊ ꝙ om̃i
tem poẽ erat ncciuʒ remediũ. Remediũ au
teʒ principale eſt in effectu ſanctiſicatiõis.Omi ꝙ̊ temꝑe
nccium fuit vt ſacramẽta haberent effectũ ſanctiſicatòis
cũ data eſſent in remedin.ql Ad ideʒ videt᷑ facere qð dic
Hugo.Si quis ſacramẽta prioꝛa effectũ ſanctificatiõis
habuiſſe neganerit:nõ recte mibi ſenſiſſe vide᷑. Sʒ con
trariũ videt᷑ ex ratione ſacramẽti noue legis. Sacramẽ⸗
tũ.n.eſt inuiſibilis gratie viſibilis ſoꝛma: que imagineʒ
gerit ⁊ cauſa exiſtit.̊ ſacramẽta illa cã ſunt ſanctificati⸗
onis tm̃:alia vpᷣo nõ. Hoc etiã accipit᷑ ex ̊ qð dicit apłs.
Impoſſibile eſt ſanguine bircoꝝ vel vituloꝝ auferri pec
cata.⁊ d ſanguine vitule rufe ⁊ cinere dicit᷑ ꝙ inqnatos
ſanctificat ad emũdatõzʒ caꝛnis.qi dicat nõ ad ſanctifica
tionẽ aĩe.nõ ſacramẽta ſᷣm omne tempꝰ habuerũt effe⸗
ctũ ſanctificatõis.4! Ad qð ddm. ꝙ nõ omia ſacramẽta
Em omne tempꝰ habuerũt ex ſua vi effectũ ſanctificatõis
ſ cõmune fuit hr̃e effectũ ſanctificatiõis.Effectꝰ.n.ſan⸗
ctificatõis ex pꝛia virtute ſibi data: eſt in ſacramentio
noue legis. In alijs ᷣo mediantibo illis ⁊ fide paſſionis
xpᷣi. paſſio nãq; ſaluatoꝛis q pꝛimo loco ad effectum ge
ſacramẽta ſalutis ſanctificat mediantibv iſtie: etiaʒ illa
prioꝛis tꝑis ſacramẽta ſanctificabat. vt eodeʒ eẽt ſalꝰ ⁊
bis qui recta fide ſigna futuroꝝ in iſlis venerati ſunt: ⁊
his qui effectũ ſalutis in iſtis ꝑcipiũt.retea.ſacramẽ⸗
ta gratie ꝑ bñdictõzʒ virtuteʒz in ſe ſanctiſicatõis ſuſcipi⸗
unt.oc demũ quã ↄtinẽt in ſe ſanctificatõezʒ ↄferũt vt ſint
ex ſanctificatòe ſanctificẽtia.Alia vᷣo ꝑ hoc ex boꝛum ſi⸗
gnificatõe cũ fide ↄlſerre ↄſueuerãt.⸗ Ad obiectũ autem
primũ dom eſt.ꝙ dari in remediũ dicit᷑ dupłr. vel ad ſi⸗
gnandũ ipſuʒ remediũ vel ad efficiendũ.ſacramẽta ̊pᷣ⸗
oꝛa data ſunt ad ſignandũ remediũ:nõ ad efficienduʒ ex
ſe remediũ.⸗. Ad ſecũdũ vᷣo dðᷣm.ꝙ ſacramẽta pᷣoꝛa ba
buerũt effectũ ſanctificatois.hoc nõ fuit ex ſe ſᷣ ratiõe fi⸗

—

dei ip̃ius paſſiöois.

Lueſtio

ſecũda de ſacra

mentis temꝑe legis natuꝛte.

ii⸗

LNueſtio
Icto ſupius de ſa/

cramẽtis in genere: ↄſequẽt dvᷣm eſt de
dꝛñtijs ſacram̃toꝝ. Et primo d ſacris
tꝑe legis nature. Scðo.de ſacr̃is tẽpoẽ
legis moſayce. Tercio.de ſacr̃is tꝑe le

gis gratie. Circa vᷣo ſacr̃a legis natuꝛe tꝑe qð vᷣm qͥſdã

durabat vſq; ad moyſen:⁊ hoc innuit aug.õ donatiſias.

Primo querit᷑ de numero ſacꝛoꝛuʒ. Scðo.ſummarie de

eẽntia ſinguloꝝ.Tercio.de ↄgruitate.Quaꝛto.qꝛ ſact̃a
dicũt᷑ eccĩe a quo tꝑe cepit eccia.vtꝝ a tꝑe adam vel a tẽ⸗

poꝛe abel.Quinto.vtꝝ añ circũciſionẽ datũ eẽt aliq re

mediũ ipſis uulis ꝑ qðᷣ mũdarent᷑ ab oꝛiginali.
yUembꝛ pꝛunſũ‚üu

E primũ ſic ꝓcedit᷑. Dicit.n. Hu.ꝙ ſp

lege naturali tria erãt ſacr̃a.decime. obla⸗

tiones.⁊ ſacrificia. Decime.n.in poꝛtõni
bus. oblatões in rebo.ſacriſicia ĩ aĩalibo.gᷓ
ſm h̊ tĩ erãt tria ſacr̃a tꝑe illo.ſ̊ videt᷑ ex ipo textu geñ.
plura ſint ſacr̃a.Cõſtat.n.q; Jacob tulit lapidẽ ⁊ ere⸗
rit in titulũ ⁊ fun. o.deſuꝑ. Inſuſio illa ſacr̃m fuit ſicut
ipſe deſignat.nec tñ fuit aliqð predictoꝝ.i¶ Pretea.cir⸗
cũciſio illo tꝑe data fuit:nec fuit aliqð Becror. Et q;
ad pr̃es ꝑtinet pʒ ꝑ illud qð dicit᷑.vij. Jo.Qõ eſt ciꝛcũci
ſio ex moyſe ̊ ex patꝛibo.Jo.etiã damal.dicit diluuium
eſſe ſacr̃m.ibi eniʒ fuit pꝛima rõ baptiſmi.Et hoc videt᷑
acciꝑe ex h̊ qð dicit᷑.j.pe.iij.vbi dicit᷑.pauci.i.octo aĩe in
archa ſalue facte ſũt ꝑ aquã.ꝙ ⁊ nos nũc ſilis foꝛme ſal⸗
uos facit baptiſma.Er quo accipit᷑ ꝙ obluno fuit in di⸗
luuio quoddã ſacr̃Dm cũ typus eẽt baptiſmatis. Pret᷑.
ↄiugiũ ſiue matrimoniũ tũc inſtitutũ fuit:⁊ nõ ↄputatuꝛ

inter p̃dicta ſacẽa tꝑe legis nature.⸗ Pret᷑.pnia ratõne

ↄtritõis eſt res ⁊ ſacr̃m qͥdãmodo.⁊ ꝓut ẽ ſacrjDm ncẽinʒ
fuit ſᷣm om̃e tp̃s.& tꝑe legis nature.plura g eꝛant ſacr̃a.
ꝗl Steʒ baptiſmꝰ hẽbat ſuũ ſignũ tꝑe legis nature:ñ vnũ
̊ plura vt dicit᷑. Sitr eukariſtia habuit ſignũ tꝑe legis
nature.pari & rõne alia debuerũt hr̃e ſua ſigna q ſacmẽ⸗
ta dicerent᷑.ſicut.n.dicit hugo. Illa ſuꝑioꝛis tꝑis ſacrt̃a
ſiue ſub naturali lege ſiue ſub ſcripta:ſigna ſuerunt ⁊ fi⸗
gure eoꝝ que nũc ſub gꝛa exbibita ſunt ſacioꝝ. Conſir/
matio ⁊ extrema vnctio ſua ſigna ↄgruit bre tꝑe legis
nature. 4 Itez oꝛdo fuit tꝑe legis nature.pʒ ex ſacerdo⸗
tio ANelchiſedech ſicut habet᷑. riiij · ge i.oꝛdo aũt ẽ ſacra
mentũ.ꝭ plura erãt ſacꝛa tꝑe legis nature.4 Pret᷑.tẽpe
legis nature quedã eꝛant ſigna añcedẽtia que ſignabant
baptiſmũ tge gratie datũ ſacẽm.ꝛ ſitr ſacrm altaris.q̃re
nõ habuerũt alia ſacꝛa ſigna ſua:ſ̊ quedã remãſerũt ĩ p⸗

prijs ratõibo ſicut ↄiugiũ ⁊ pnĩa.4¶ Itẽ quare oblatio p⸗
miciaꝝ non aſſignabat᷑ ſacr̃m ſicut decimatio.iiij. Gen.

Abel qʒ de pꝛimogenitis gregis ⁊ adipibo obtulit..: Itẽ
in nullo ſtatu defuit diuina gratia ꝙᷓtũ ad nccia adq ſalu⸗

teʒ.ſed ad ſalutẽ nõ ſufficit ablutio culpe ꝑ gram fidei: B
opoꝛtet ꝙ gratia collata ↄfirmet᷑ vt ſit ſinalis.g ñ ſuffic
generalit ſacim quo tollit᷑ peccatũ.p̊ requirit᷑ firmatio
qua gra ſtabiliat᷑. IJteʒ vt dicit Merñ. Via in patriaʒ

eſt longa ⁊ laboꝛioſa. ꝓpter qdð ncciuʒ ẽ viatoꝛi viaticuʒ
ne deficiat: ⁊ ita aliqð ſacr̃ʒ rñdẽs ſacram̃to eukariſtic.
IYteʒ. vij. eccs.i 2õ eſt hõ iuſtus in terra qui faciat bo⸗
nũ ⁊ nõ peecet. ꝓpter qdð ncẽiuʒ eſt homi ſacr̃jm tollẽs ve⸗

nialia a quibo nõ põt caueꝛe hũana fꝛagilitas.2 maxime

in fine poſtꝙ;ᷓ nõ relinquet᷑ locus tollendi culpã. ita ali⸗
qð ſacim rñdens extreme vnetõni.igit᷑ in lege nature ne⸗
ceſſaria erãt tria ſacram̃ta tribo is dictis rndẽtia.. Itẽ
vt dicit greg. ꝑuuli curabant᷑ in fide parentũ ab oꝛigina⸗
li.̊ deberet ſides cõnumerari. Sed li diceꝛet᷑ ꝙ fides nõ
eſt ſacrm. Cont᷑.ſides efficit deletõʒ culpe 2 figurat illð.
igit᷑ eſt ſimptr ſacr̃Dm. ꝓbatio medie.ij.coꝝ.x.In captiui
tatẽ redigentes omẽʒ intellectũ in obſ. equiũ xpᷣi. In fide
Oeſt quedã ãnihilatio ipᷣius credẽtis q̃ eſt figura ⁊ repñ⸗
tatio ãmhilatõis culpe.¶ Ad hoc dm eſi.ꝙ plura eꝛãt

Becũda

ſacr̃a tꝑe legis nature ꝙᷓ illa tria q̃ enumerat hugo. Rõ
vᷣo numeri illoꝝ põt attendi:tuʒ ex comꝑatõe ſacꝛoꝝ tꝑe
legis gꝛe:tuz ſᷣm modũ differentẽ ſignãdi ca. Signa aut
ancedetia baptiſma ⁊2 eukariſtiã erãt ꝓpꝛia tꝑe leʒis na
ture.ſ̊ᷣ differẽt᷑ ea ſignificabãt. baptiſma.n. diluuij 7 de⸗
cimatio ⁊ Fm quoſdã circũciſio tanqᷓ ſigna vel figure ad
baptiſma referebãt᷑.ſacrificiũ oblatio panis ⁊ vini ad
ſacramentũ altaris. Quia vᷣo omia ſacẽa quandã vitu⸗
tem receperũt a paſſione xp̃i. ideo pceſſerũt figure ipſius
xpᷣi paſſi q erant due.ſacrificiũ ſcʒ q abel immolatꝰ fuit:
⁊ illud quo obꝛahaʒ yſaac obtulit in hbolocauſlũ: ꝓ eo
aꝛies eſt immolatꝰ. Quia vᷣo ſunt ſacr̃a eccie:ideo figuꝛa
ↄſecratõis eccie in effuſione olei qð effudit iacob ſuꝑ la⸗
pidẽ quẽ erexerat in titulũ deſignat᷑.⁊ in edificatiõe alta⸗
ris qð ⁊ ipſe iacob edificauit ⁊ abrahã edificauit 2 ipſe
yſaac.a quolibet.n.illoꝝ edificatũ ẽ altaꝛe ⁊ inuocatuʒ ẽ
nomẽ dũi ⁊ extẽdebat᷑ tabernaculũ.Differẽs aũt ratõ ſi⸗
gnandi ipſuʒ baptiſma ſiue reʒ baptiſmatis ſuit in dilu
uio ⁊ in decimatõe⁊ in circũciſione. Cũ.n.baptiſia ſit
ad deletionẽ oꝛginalis peccati: ꝑ qð oꝛiginale peccatuʒ
genus hũanũ ſubtractũ ſuit deo qð ad denariũ ꝑtinebat
numeꝝ. vnde ꝑ dꝛagmã decimẽ ꝑditam deſignat᷑.ſic pẽt᷑
xv.luc.rõne materie ĩ qua ſit deletio.figuꝛa fuit diluuiũ.
MKoõne vo eius ad qð fit reſtitutio ꝑ xpᷣm paſſuʒ ꝗ ꝑ veci⸗
mã ꝑteʒ ephi deſignat᷑.vj.leuit.fuit decim atio ſact̃jm.ha⸗
bebat᷑ aũt circũcilſio que eꝛat in maſculis ad deſignãduʒz
xletõʒ oꝛiginalis peti ſine oꝛiginalis ↄcupĩe diminutõz.
qᷓ ꝑ virũ traducta ẽ in poſteritatẽ.⁊ ideo ex illa ꝑte addi⸗
tũ eſt remediũ: ſic̃ additio fuit in cã moꝛbi. Er pꝑte autẽ
deletõis oꝛiginalis pcti tria eꝛãt ſigna tpe legis natuẽ re
lata ad baptiſmũ ꝙ totũ h̊ facit ⁊ ampliꝰ. Silr differes
erat modus ſignãdi ſacẽm altaris.Qã rõne eiꝰ q; offert᷑
in ↄmemoꝛatõeʒ ĩmolatõis xp̃i: ſuit ſacriticiũ ſi ignü ſine
holocauſtũ qũo abel obtulit 2 noe etiã obtulit holocau⸗
ſtu ſuꝑ altare. Rõne vo ſpẽi ſub q̃ offert᷑: fuit ſacim obla
tio panis ⁊ vini ab ipſo Melchiſedech ſacerdote. p̃us
ðdᷣo paſſus duplr ẽ figuratꝰ.ĩ abel ĩmolato ꝗ innocẽs eꝛat
ub ipo caym:ꝗ tenebat ty pũ xp̃i innocẽtis imolati a iu⸗
is nocẽtibo.ſigurabat᷑ ⁊ ĩ anete ĩimolato ꝑ yſaac:qꝛ cũ
filiꝰ dei oblatꝰ eẽt ĩ holocauſiũ: ſᷣm hũanitatẽ quã aſſum
pſit de maſſa peccatrice ĩmolatꝰ ẽ.ſm illð.viij.ro. Deꝰ fi
liũ ſuũ nittẽs in ſititudinẽ carmis peccati: de pero dãna⸗
uit petm in carne.hᷓ̊ aũt figurabat aꝛies berẽs coꝛnibus
int᷑ vepꝛes.Ex his maifeſiũ eẽ põt q̊t fuerũt ſacr̃o 2 q ra
tõne tꝑe legis nature.vt ſic ꝑ dꝛñtiã ſignoꝝ ducant᷑ fide⸗
les ad intelligẽdã veritatẽ ſignati.¶ Ad obiecta autẽ ſic
põt rñdeꝛi.ꝙ diẽ hugo tria eẽ ſacꝛa:intelligit pᷣter oꝛdieʒ
pniĩaʒ ⁊ ↄiungiũ.De oꝛdine aũt dᷣm. q oꝛdo in tꝑe illoñ
ꝛie dicit᷑ ſaczꝛm.lʒ.n.fuerit q̃dazʒ ptas a deo oꝛdiata ad
offerendũ aliꝗd in ſigniſicatõʒ. vt ad offerendũ illud qð
erat in figura eukariſtie:nõ tñ fuit diſlincta a ptãte ter⸗
rena.vñ GBeñ.xiiij. NMelchiſedech rex ſalem.dicit glo.iõ
aiũt hebrei omẽs pᷣmogenitos a noe vſqʒ ad aaron põti⸗
ſices fuiſſe.Et.xxv.gen.ibi.vende mihi pᷣmogenita.glo.
Ilidoꝛi.pꝛimogenitura veſtis erat ſaceꝛdotalis q induti
maioꝛes natu cũ bñdictõe patris victimas deo velut põ
tifices offerebãt. Ideʒ geñ.xxvij. Veſtibo eſau valde bo ⸗
nis dicit glo.planiꝰ. Oꝛdo aũt ꝓut ꝓpꝛie ſumit attẽdit᷑ ĩ
oſecratõe ꝑſone:q diſtinguit᷑ ⁊ ſegꝛegat᷑ in ſoꝛtẽ dei.vnde
veritas oꝛdinis ñ eſt er diſpoſitõne oblatiõis:ᷣ er ptãte
ↄlecꝛatõis.ql De pnia dðᷣm.ꝙ non aſſignat tũc ſacꝛm.lʒ
enĩ natura tũc dictaret ꝙ bomo deberet penitere de pec⸗
catis:nõ tñ fuit inſtitutuʒ aliqd exercenduũ tunc ad ſigni⸗
ficatiõʒ remiſſionis qᷓtũ ad ſacramẽtũ pnĩe.pter qð nõ
Aꝓpꝛie ⁊ plene fuit ſacramentuʒ. AUnde nec oꝛdo nec pnĩa
ſm ꝓꝙ tũc exercebant᷑:ha bebãt plenũ eẽ ſacramentũ.ᷣ in
quadaʒ indeterminatione currebãt ᷣm ꝙ vcuit illaʒ le
gem. Aliter vᷣo ſenſerunt quidam dicẽtes.ꝙ coniugiũ ⁊
penitentia ⁊ oꝛdo in ſuis ꝓpꝛijs rationibo fuerũt. 1 q⸗
dam ſuꝑadditõnes fiebant tꝑe legis gratie.⁊ quia in ie⸗
ipſis erant ⁊ nõ ſub alioꝝ figuris:nõ numerãt᷑ int ſacra⸗

menta legis nature..Qõð aũt obijcit᷑ de vnctiõe lapidis
facta a iacob:nõ fuit cõputata int᷑ ſacramẽta qꝗᷣ ſignabãt
ſacraẽta gẽe data in remediũ bomĩ. Iʒ eẽt ſacramẽtum
oſecratõis in altari vel in eccia. Conſecratio. n. in altau
bel eccia alia rone dicit᷑ ſacramẽtũ a alia rone baptiſim
7 alia ſacramẽta. de hoc aũt. · dicet᷑. ¶ Ad illud qð obij
cit᷑ de circũciſione.dðm eſt ꝙ ciꝛcũciſionem nõ ↄputauit
int᷑ illa. diſſilr. n. fuit de cireũciſione 2 de illis.Circũci⸗
ſio. n. inſtituta fuit a dno.alia vo erant inſpirata.lʒ eꝛgo
circũciſio tꝑe legis nature eẽt data: nõ coputabax᷑ tñ int
illa qᷓ ſolũ erant inſpirata:ß̊ ↄputauit eazʒ int ea qᷓ perii
nebant ad legeʒ ſcriptã:accipies ex ᷣ qð dr. vij. Yo. IRo
yſes dedit vobis circũciſionẽ. ⁊ dicebat a circũciſione le
gez ſcriptã inciꝑe.¶ Pretea. lʒ circũciſio añ legẽ moyſi
data fuerit tm̃ fuit pꝑatiua ad legis ſuſceptõʒ: ꝓPter q8
cũ illis ↄputat᷑.vñ Hu. Sacrm circũciſiois añ legis la⸗
tionẽ datũ ẽ: ⁊ ꝑ ipʒ qdã pᷣꝑatio ad ſuſcipiẽdã lege facta
eſt tc pñ dico ꝙ ñ fuit data q̃i ſacrẽm legis nate.q curræ
te hoĩes q̃i neophiti manuducẽdi erãt maſuetudine qdã
ne granitas eis eẽt cã reſilitõis. Ad alið vo qðᷣ obijcit
