¶Si aũt querat᷑ iuxta quas drñtias leſionis ſumit᷑ di⸗
ſtinctio ſacroꝝ.dðim ꝙ iuxta drñtias generales leſiõis:
ꝓut leſio eſt duplex culpe ⁊ pene.ſᷣ quia vtraqʒ eſt mul⸗
tiplex:q;tum ad pꝛimas dꝛñtias multiplicant᷑ ſacram̃ta
vt dictum eſt. Pret᷑.quia illa dꝛñtia que eſt culpe actuał
duplex eſt.iuxta dupliceʒ illam dꝛñtiam diſtinguũtur ſa⸗
cramenta cõueniẽter.nõ aũt iuxta illaʒ que oꝛiginatł eſt.
quia nõ multiplicat᷑. Ad illð qð obijcit᷑ de vngẽto.ihu
re.thymiamate ⁊ hmõi.dðm ꝙ ſacẽa ſunt ad reꝑandã le⸗
ſionẽ.predicta dᷣo tria ſignificãt q̃ nccia ſunt ad oꝑandũ
nõ ad reꝑanduʒ. Significãt.n.ea que pertinẽt ad actus
virtutum. ꝑ vngentum enim ſignificat᷑ gra que ẽ ad me⸗
ritum.ꝑ thus deuotio que eſt in oꝑe meritoꝛio. ꝑ thyini
ama gloꝛia que eſt finis oꝑis que ſoli deo debet᷑.vñ exo.
xxx.dicitur de thy miamate.talem compoſitioneʒ nõ fa⸗
ciatis in vſus veſtros:qꝛ ſanctũ eſt dño.ꝗcũq; fecerit ſi⸗
mile vt odoꝛe illiꝰ ꝑfruat᷑ peribit de ꝓpłis ſuis.qd.odoꝛe
gloꝛie que ꝑ thymiama ſignat᷑ nullus debet ꝑfrui:qꝛ ſoli
deo debet᷑. Quidaʒ dicunt ꝙ ſm iſta non ſunt diuerſa ſa
cramẽta:quia iſta ſignificant illa que ſꝑ ſunt hñda. Si
aũt quereret᷑ de ſanguine vt ſupra.dðm ꝙ ſanguis in no
no teſlamento nõ eſt tm̃ ſacramẽtũ:ſ̊ virtus oĩm ſacroꝝ.

qꝛ in ſingulis ſacram̃tis ẽ ꝑtieularis gra:h̊ ĩ ſanguĩe xpᷣi
eſt tota virtꝰ.⁊ ad ̊ ſignificandũ fiebat reſꝑſio ſanguis
in lege veteri ſuꝑ ꝓplin qñ iniebat fedꝰ cũ dno de ſibi obe
diẽdo Exo.xxiiij. Ille ſumptũ ſanguinez reſꝑſit in ylm.
Vt. n. habet᷑ ab Oꝛig.poſiq; rs effudit ſanguinẽ pꝛo no
bis:ceſſauit om̃e ſacẽm qð fiebat effuſiõe ſanguis.4!. Ad
illud qð querit᷑ de gula.Odᷣin ꝙ oꝑa ex quoꝝ exceſſu ꝓue
nit gula:exerceri pñt ſine pcto.vn exercitiuʒ opeꝝ bmõi
nõ facit peccatũ:h̊ exceſſus.i .õ ſiłr eſt de oꝑibo luxurie:

qꝛ nullo mõ pñt exerceri ſine pcto.niſi excuſent᷑ honeſta

te nuptiali que eſt in ſacr̃o mrionij.⸗:. Ad id vᷣo qð obijci

tur ꝓ alia ꝑte.ſ.ꝙ tm̃ duo eẽnt ſacr̃a. Sicendũ ꝙ ñ acci⸗
piũtur ſm hanc generalitateʒ que eſt culpe 2 pene: ſ ſᷣm
modũ dictũ.nec accipit᷑ diuiſio ſacramẽtoꝝ q̃ reſpicamt

penã ſᷣm has dꝛñtias pene:que ſunt timoꝛ doloꝛ ⁊ erroꝛ.

Illa aũt diuiſio que eſt m appꝛopꝛiatõz virtutũ minume
ↄuenit lʒ poſſet fieri quedaʒ moꝛalis appꝛopꝛiatio. Sa ⸗
cramẽta.n.ſunt ad reꝑatõeʒ leſionũ vel indigentiaꝝ que

ſunt in coꝛpe eccĩe vel mẽbꝛis ſᷣm ſe.virtutes vᷣo ad expe⸗/

ditõnes vel rectitudines opeꝝ.

¶ Mueſtio. ix. de baptiſmo
Abituʒz eſt ſupꝛa de

ſacrantis noue legis: ↄſequẽt dðᷣm ẽ de

ſingulis ĩ ſpecie. Et pꝛimo de baptiſmo
xp̃i ꝗ eſt ianua ſaczoꝛũ.deinceps de alijs

Johannis.

—

FSm ꝓ exigit rõ oꝛdinis. Rõne autez ba⸗
ptiſmi xp̃ᷣi pꝑatoꝛijs ad baptiſmũ xp̃i:que tꝛia
fuerũt.ſ.baptiſmus iohis ꝗ ceſſauit:⁊ exoꝛciſmꝰ:⁊ cathe
ciſmus. Que ſic diſtinguũt᷑. Haptiſmꝰ iohis exteriꝰpꝛe⸗
ꝑabat ad baptiſmũ rpᷣi. Exoꝛciſmꝰ cohibebat ptãtẽ dya
boli.Catheciſmꝰ ad inſtruendũ intellectuʒ baptiʒandi.
Ipſe baptiſmꝰ xpᷣi erat ad purgandũ affectũ a culpa oꝛi⸗

ginali ⁊ ſequela eius.vt ſic plenũ detur adiutoꝛiuʒ. Ma⸗

ptiſinus aũt iohis erat pꝛeꝑatoꝛiũ ab initio vt nõ abhoꝛ
rerent hoĩes ſubijcere ſe baptiſmati xpᷣi.Et ideo pᷣmo vi⸗
dendũ eſt de illo. ¶ Primo ꝗ̊ᷓ querit᷑.q̃re baptiſmus xp̃ᷣi
habuit pᷣpatoꝛiũ ꝓpꝛiũ pluſqꝙ;ᷓ alia ſacra.Scðo.̊ ſuppo⸗

ſito.vtꝝ baptiſmꝰ iohis ſit ſacrẽ̃m. Tercio querit᷑ de ſor⸗
ma eius.Quarto.de efficacia.Quinto.quare appropꝛi⸗

atũ fuit quoddã baptiſma iohi. Serto.qui fuer̃t illo ba
ptiſmo baptiʒati. Septimo.vtꝝ baptiʒati baptiſmo io⸗
hãnis erant rebaptiʒadi baptiſmo xpᷣi. Octauo.de inſti⸗
tutione.i ione.

X Membꝛũ pꝛunũ

iohis:qꝛ homĩes vſu baptiʒãdi p̃ᷣpabat ad

illud qð ſuit remediũ oꝛiginalis in lege moyſi. ¶ Itẽ qre
magis h̊ xe numero ſacr̃oꝝ noue legis habuit qᷓ aliud.⸗

maxime qᷓᷓ ſacꝛm eukariſtie: cũ illa que fiũt in illo ſacco

maioꝛis ſint difficultati

cramẽtoꝝ:quo inſtructi in fide filij ire filij dei efficiebãt᷑.
Vnñ augꝰ. li.q.noui teſtamti. Yohes tm̃ baptiʒ auit: non
ſpiritũ eredentibo dedit.ſicut ipſe dicit de ſaluatoꝛe.Ego
quideʒ baptiʒo vos in aqua in pnia:ipſe aũt vos bapti⸗
zʒabit in ſpirituſoncto.q̊ eſt qdð dicit ꝑ me remiſſio pecca
toꝝ.nõ tñ dat᷑ ſpũſſanctꝰ vt purificati dicant᷑ filij. H̊ enĩ
ſaluatoꝛi reſeruatũ eſt:vtpote dño.vt filij dei nõ fierent:
niſi accepto a filio dei ſpũſancto.hec aug.h filioꝝ eſt ac⸗
quieſcere doctrine patris ⁊ pᷣceptis.vñ lʒ anteqᷓ eẽnt filij
nccia eſſet quedaʒ manuductio 2⁊ pꝑatio ad acquieſcẽdũ
dctrine ⁊ pᷣceptis xp̃i:nõ tñ poſt.vn facti filij ⁊ inſtructi

Verit᷑ ꝗ̊ pꝛimo.quare ſacrẽ̃m baptiſmi ma⸗
is habuit pᷣpatoꝛiũ qᷓ; aliqð aliud.vt eniz
dicit᷑.iij.ſent᷑. Ad hoc erat vtilis baptiſmꝰ

baptiſma xp̃i. Querit᷑ igit. quare ſacrm qð fuit remediũ
ptra oꝛiginale in lege gratie: magis babuit pᷣpatoꝛiuʒ q

8 ad credendũ qᷓ; ea que fueꝛũt in
ſacramẽto baptiſmi. idet᷑ opoꝛtere ꝙ illud ha
beat aliqdð pᷣꝑatoꝛiũ.¶ ERñlio.baptiſmus eſt ianua ſa⸗

in fide rõne qua inſtructi noueꝛũt que eis erant nccid ad
ſalutẽ:rõne qua filij debebãt doctrine patris obtemꝑare.
⁊ ita ꝑ baptiſmũ ſufficiẽter ꝑati fuerũt ad omĩa alia que
ncẽia fueꝛũt ad ſaluteʒ. ꝓpter qð nõ fuit poſt pᷣꝑatoꝛium
neceſſariũ vt añ.¶ Ad aliud dom. ſi illis quibo pᷣdicãda
erat doctrina baptiſmi eſſent ꝑfecte obediẽtes:nõ eẽt ne⸗
ceſſariũ vt pᷣcederet baptiſmꝰ iohis vt preꝑatoꝛiuʒ.̊ cui
data fuit circũciſio.ſ.abꝛahã: inter omẽs marie fuit cre⸗
dens verbis dei obediẽs volũtati eiꝰ.vñ ⁊ obediẽtia fu
it vna cauſaꝝ quare illi fuit datũ pceptũ de circũciſione.
Vnge in quadã glo.xvij. geñ. ibi circũcidet᷑ ⁊c. dr̃. Tri⸗
bus de cauſis hoc precipit᷑ abꝛahe: vt ꝑ obedientiã man⸗
dati placeat:ꝑ cuiꝰ puaricatõʒ adaz diſplicuerat.

embꝛũü ſecundũʒ

Verit᷑ ↄſequẽter vtꝝ ſit ſacramẽtũ. O. ſic
videt᷑.dicit mgr̃ bugo. Inter baptiſma io⸗
hãnis ⁊ baptiſma rpi hec diſtãtia eſt. q in
baptiſmo iohis ſolũ ſacramentũ dabat᷑.in
te xp̃i cũ ſacramẽto etiã res ſacramenti pcipit᷑.
Iteʒz ſocramẽtuʒ eſt ſacre rei ſignũ.baptiſmꝰ iohis eſt
ſignũ baptiſmatis xpᷣi vt dicit mgr.ij.diſ.iiij.li.ſent. prio
a. quid & erat.¶ Contra.nõ eſt ſacim veteris legis vtʒ.
iebat.n. ſub hac foꝛma verboꝝ. Ego baptizo te ĩ nomie
enturi.que foꝛma in nulla ablutõne immũdi alicuiꝰob⸗
eruabat in lege veteri. ¶ Iteʒ baptiʒati baptiſmo iohis
ecipiehãt ſpmſanctũ ꝑ impoſitõʒ manuũ.vt Act᷑.viij.qð
nõ ↄtigit in aliquo ſacꝛo veteris legis. Qec eſt ſacc̃m no⸗
ue legis.qð pʒ: quia ſacramẽta noue legis efficiũt qð fi⸗
gurãt.ſ̊ h̊ ſacẽm figurat remiſſionẽ peccatoꝝ:qð ñ effici
ebat.vñ bugo.Sacr̃m vtrobiq; ꝙᷓtũ ad foꝛma exterioꝛeʒ
idem fuit:hᷣ qᷓtũ ad effectum ideʒ nõ fuit.qꝛ illic remiſſio

rũ condonat᷑.¶ Item ſacr̃m eſt qð eſt inſtitutũ ad aliq ð
ſacrũ ſignandũ.ij?õ.n.om̃e qdð ſacrũ quocũq; mõ ſigni⸗
ſicat ſacramẽtuʒ dicit᷑:ß qð ex inſtitutõe.baptiſim iohis
nõ fuit inſtitutꝰ ad ſignificandũ:ſ̊D potius ad exeꝛcenduʒ
ad preꝑatõz ad baptiſma rpi.¶ Item ex hoc videt᷑ ꝙ ſit
potius ſacramẽtale qᷓ; ſacram̃tuʒ ſicut eſt exoꝛciſmꝰ⁊ ca⸗
theciſmus.qð etiã videt᷑:qꝛ Jo.iij. Erat iohes baptiʒãs
in enon.ibi dicit glo. quantũ cathecumĩs nondũ baptiʒa

peccatoꝝ nõ ſuit.hic virtus ſacram̃ti in remiſſionẽ pcko

tis ꝓdeſt doctring fidei:tãtũ ꝓfuit baptiſmꝰ iohis añ ba .

ptiſma xpᷣi ⁊c᷑.¶ Rñnſio.ꝙ ſumẽdo ſacr̃m noie extẽſo:eo
mõ quo ſacrm dicit᷑ ſaere rei ſignũ:fuit ſacr̃jm.fuit eni ſi⸗
gnũ baptiſmatis xpᷣi. Vñ rñdent quidã.qꝙ eſt ſacramtuʒ
nõ tñ veteris legis neq; noue:̊ mediũ.tranſitus.n. a ſa⸗
cramẽtis veteris legis ad ſacramta noue legis: debʒz eſſe
mediũ qð ↄueĩret cuʒ vtroq; tale eꝛat baptiſma iohᷣis.

qa ꝗtum ad ſignificandũ cũ ſacram̃tis veteris legis: ga

nõ efficiebat qð figurabat.a ſiłr qᷓtũ ad terminatõʒ quo
ad materiã ⁊ foꝛmã ĩ ꝑte cũ ſacr̃is noue legis.In pꝑte di⸗
co:ꝗa ſiebat noĩe venturi.ſacram̃ta noue legis fiũt in no
mie pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti. Siłr ĩ h ꝙ dabat tempe gee
tanqᷓ; pꝑatoꝛiũ ad baptiſma rp̃i. ꝗ¶ Ad illud qð obijcit᷑.
potius debet dici ſacram̃tale ⁊c.dðm q ſacramẽtalia
dicũt᷑ que ꝓpt ipᷣa ſacr̃a tiñ exercent᷑. baptiſmꝰ aũt iohis
nõ fuit tm̃ ppatoꝛiũ ad baptiſma xp̃i:immo ꝗpt alð fie/
bat.ſ. in pniam peccatoꝝ. Qec ſequit᷑ ſi catheciſmꝰ 2 ba⸗
ptiſmus iohis ↄueniebãt in aliqͥ fine.ꝙ ſi vnũ eſt ſacram
tũ: ⁊ aliud.¶ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ inſtitutꝰ fuit ad ex⸗
ercendũ.verũ eſt. nihilominꝰ ad ſignificãdũ.ſ. baptiſma
xp̃i. In multis aũt ſacram̃tis pᷣma ⁊ pꝛincipalis inſtitu⸗
tio fuit ad exercendũ:nihilominꝰ ſacꝛa dicũt᷑ qꝛ hñt rõnẽ
figurãdi.ſic ẽ de omibo fere ſacr̃is legis veteris. ⸗

embꝛum terciuũ

Egqt᷑ inquiꝛc de foꝛma baptiſmi iohannio.

Et hoc pꝛimo:deinde occaſione accepta.ſi

ſmus petri ⁊ pauli.

idem fuit baptiſmus iohannis quod bapti

— o „„ —— —— —¶ M +H/-—

—— — 0 —

— — —

— –., —

heipik.
obiseſ
mni. Prio
giort.
Inomie
ct ob⸗
iobis
pijc5
rmro⸗
i effci
erion,
remmo
D
Auis
nge
ench;
etgſi
1rca⸗
ptizis
apuiza
anba
tiſoreo
itcniſce
nnmn;
nſa
he
ichis.
gisign
o
preon
inno⸗
ek
biak.
talia
ſohis
oͤfie⸗
N ba⸗
Aran
lader⸗
dptltmn
nſin⸗
bitti

— —-R

Articulus prinꝰ

Irca primuz querit ſic. vt hẽt Acẽ · xix. bapti
zabat baptiſmo pnĩe prn dicẽs. in eũ g vẽtu⸗
Arusẽ ⁊c̃.q̊ ñ videt᷑ ꝙ bec foꝛma aueĩebat: cuʒ
ebat xpᷣm veniſſe. ſiẽ ptz AMWath. üij. Ego debeo ate

7 nſio. qꝙ foꝛma q̃ baptiʒauit iohes fuit hec. Ego
baptiʒzo te in nomĩe venturi. i. baptiʒo te in fide vẽturi.
AVſido.n.dicit.ꝙ nomẽ dr inqᷓtũ notamẽ: noticia aut peꝛ
fidẽ. Pret᷑.lʒ iam venerat ꝑſonałr: nõdũ venerat effectu
redẽptõis ſiue paſſiõis vñ vᷣtuteʒ bẽbat baptiſmꝰ 2 alia
ſacza.vñ baptiʒabat ĩ noĩe vẽturi.i.in fide redẽptõis fu⸗
ture ꝑ rpᷣm ſiue xp̃ᷣi vẽturi qᷓtũ ad effectũ redẽp tõis.oẽs
enĩ fideles hẽbãt ab initio fidẽ vẽturi ad hoĩeʒ redimen⸗
dũ vel explicite vel acgeſcẽdo credẽtibo explicite vt dicit
bugo ⁊ aug.Eadẽ fides mediatoꝛis ſaluos iuſtos facie⸗
bat antiq̊ͥs puſillos cũ magnis· qꝛ eãdeʒ fidẽ mediatoꝛis
antig iuſti bũerũt cũ puſillis ⁊ m agnis.⁊ hec foꝛma ↄue
niebat. nõdũ.n. venerat xp̃s qᷓtũ ad hũc effectũ:lʒ ꝑſona⸗
lit᷑ cel ĩ noĩe vẽtuꝛi ad baptiʒãdũ.baptiſma n. iohis pꝛe⸗
ꝑatoꝛiũ fuit ad baptiſma xpi pceſſit illð. vñ ack. xix · ba
ptizauit dicẽs in eũ g vẽturꝰpoſt ipᷣm:intellige ba ptiz on
do. Itẽ Jo. j. Dui poſt me vẽturꝰ . Glo.q pꝰ me nat?eſt:
poſt me etiã p̃dicaturꝰ.ba ptiʒ aturꝰ.moꝛiturꝰ.vñ bapti⸗
ʒauit in noie vẽturi.ſ.qᷓtũ ad actũ baptiʒãdi ⁊ alios ſalu

2

ti hũane nccios:ſic tuũ ad actũ docẽdi moꝛiẽdi.
Articulus ſecüdus

Nen de foꝛma baptiſmi iohis qꝛ ſacroꝝ eſt

bapezarn Sorterten a celeſti: qꝛ tu es agn

diuerſitas a diuerſitate ſoꝛmaꝝ: ⁊ ab idẽpti⸗
O tate idẽptitas.q baptiſmꝰ iohis videt᷑ in foꝛ⸗
ma ↄuenire cum foꝛma baptiſmi qͥ baptiʒabat aphi.⸗ ita
idẽ eẽ baptiſinꝰ cũ baptiſmo. Uñ querit᷑.ſi ideʒ fuerit ba
tiſmus iohis ⁊ baptiſinꝰ petri ⁊ pauli. qð videt᷑.ĩ noĩe
enĩ eiuſdez vterq; baptiſmꝰ fuit. baptiſmꝰ.n.iohis fuit ĩ
noĩe vẽturi: baptiſmꝰ petri vel pauli in noĩe xp̃i. idẽ aũt
in ſuba in vᷣtute ẽ vẽturꝰ ꝗ xp̃s. idẽ baptiſma.⸗ Pre⸗
terea. maioꝛ ↄueniẽtia videt᷑ cũ fiebat baptiſmꝰ ĩ noie ẽᷓ
turi 2 in noie xp̃i: qᷓ cũ fiebat in noĩe xp̃ᷣi ⁊ cũ ſit ĩ nomĩe
trinitatis. Si gẽ iſte idez cũ illo ꝗ fiebat in noĩe xpi: 1⸗
tofoꝛtius ille erat idem ꝗ fiebat in noĩe vẽturi d qð
rñdendũ ꝑ illud qð dicit aug.in li.de baptiſmo donati
ſtas. ꝙ baptiſina qͥ iuſſit illos paulꝰ acciꝑe: ñ h̊ erat qð
ꝑ ioheʒ dabat᷑. vñ ſegt ꝙ baptiſmꝰ iohis ñ erat iteratꝰ:
cũ ab eo baptiʒatos baptiʒari ĩ xp̃o paul⸗ pcepit. 4 Ad

obiectũ aũt dõm.ꝙ lzʒ eẽt idẽ venturꝰ in ſubo ꝙ xpᷣs:non
iñ eadẽ virtꝰ noĩs.qꝛ in ̊ noĩe xpᷣs tꝛinitas implicite in⸗
telligebot᷑.nõ ſic in h̊ noĩe venturꝰ.⸗ Ad aliud dom eſt.
ꝙ eadeʒ foꝛma eſt cũ dicit.in noĩe pa. fi. 2.ſſ.q ⁊ illa q in
primitiua eccĩa fuit in noĩe xp̃i · qꝛ implicite ibi intellige⸗
bat᷑ trinitas. JFoꝛma aũt a dño data fuit.ĩ noĩe prĩ̃is ⁊c.
2 ideo maioꝛ ↄueniẽtia qtũ ad h.

embꝛũ quartru
Onlſequẽter querit᷑ vtꝝ baptiſmꝰ iohis cõ
fert grãm. nõ: babet ab bug. In bapti
ſmo ĩohis ꝑ intinctõʒ qꝗ ſolũ dabat᷑ ſacra
. mentũ.in baptiſmate xpi cũ ſacꝛo etiaʒ res
ſacram̃ti ꝑcipit᷑res aũt ſacr̃i ẽgra. ⁊c̃. l Itẽ alibi diẽ
Yllie ſolũ ſacrm fuit:ſᷣ remiſſio pctoꝝ ñ fuit.¶ Itẽ maꝛ⸗
ci.j.ſuit iohes in deſerto. Glo. pnĩe baptiſmuʒ dedit.ba⸗
ptiſmũ ĩ remiſſiõʒ petoꝝ tm̃ p̃dicauit:n dedit. Iteʒ. iij.
luẽ. Venit foꝛtioꝛ me poſt me.Glo.cito ꝓbauit ſe nõ eſſe
xpᷣm:ꝗ viſibili tm̃ officio aq ñ ſ pũſcto baptiʒauit.4 Ytez
damal.ſolũ ſacim fuit ibi:ſᷣ ñ remiſſio pctoꝛnʒ. 4. Ytem
Aar.j. Ego baptiʒo vos in aq̃: ille baptiʒabit vos ſpũ⸗
ſancto. Et Acẽ.j. JYohes qdẽ baptiʒabat aq:vos aũt ba⸗
ptiz abimi ſpũſancto. ̊ baptiſmꝰ iohis ñ ↄferebat ſpm̃ſ.
ͤ nec grãm. 4! Itẽ augꝰ. baptiʒ auit iohes ⁊ baptiʒatuʒ

nõ eſt:baptiʒ auit iudas ⁊ baptiʒ atũ ẽᷣ.qꝛ iudas oferebat

9qui tollis

Ix.

baptiſmũ xpᷣi:iohes vᷣo ñ ↄferebat baptiſmũ xp̃i:ſᷣ tm̃ ba
ptiſmũ ſuũ.qꝛ baptiſmꝰ iohis fuit tiñ opꝰ iohis:ſᷣ̊ ablu⸗
tio in baptiſino iude nõ tm̃ fuit opꝰ iude ſß etiã dei opus.
7 Hᷣ qᷓ̃tũ ad ablutõʒz interioꝛc. bapti iohis ñ ablue⸗
bat interiꝰ. ᷓ ñ ↄferebat grãm ¶ Cõt.· ¶ Jr. j. Erat io⸗
bãnes baptiʒãs ⁊ p̃dicãs baptiſmũ pniĩe in remiſſiõz pec
catoꝝ.ſᷣ̊ remiſſio pctoꝝ ñ fit niſi ꝑ grãz. igit 1c. ¶ Itẽ ſa
cram̃ta ſuccedũt ſꝑ ꝑfectioꝛa ĩ ſignificãdo efficiẽdo · vñ
pugo. Que tꝑe poſterioꝛa fuerũt: effectu gẽe ſpualis di⸗
gnioꝛa inueniũt. ¶¶ Iẽ baptiſmꝰ iohis eſt ſacr̃m mediuʒz
inter circũciſiõʒ ⁊ baptiſmũ: ſiue int ſacra veteris legis
noue.igit᷑ debuit eẽ maioꝛis efficacie ſacr̃is veteris le⸗
gis ⁊ mioꝛis ſacr̃is nouc.⸗ Itẽ qñ baptizatꝰ fuit xpᷣs aꝑ
ti ſũt ccli.ᷣ̊ baptiʒ atꝰ fuit baptiſmo iohis.igit᷑ baptiſmo
iohis aꝑti ſunt celi. igit᷑ cũ ñ aꝑiant᷑ celi niſi ĩ ſignũ colla
tõis gẽe ⁊c. ¶ IStẽ damaſ.purgat iohᷣes ad ſpm̃ ꝑ aquaʒ
ſͦ ñ purgat niſi ↄfeꝛẽdo grãzʒ ⁊c 41 JItẽ Aug. 5 donatiſtas
Ita credã ioheʒ baptiʒaſſe in aq̃ ĩ remiſſioʒ pctoꝝ: vt ab
eo baptiʒatis ĩ ſpe remitterẽt᷑ pcta.ſᷣ ſpes remiſſiõis nul
la ẽ niſi ſit Ga remittẽs.q̊ ĩ baptiſino iohis ↄferebat᷑ gra
remi ttẽs pcra. ¶¶ Itẽ aug.· ĩ eodẽ. ¶e gſeỹ ↄtẽdat etiã ĩ ba
ptiſmo iohis dimiſſa eẽ pcta.hᷣ̊ amplioꝛẽ ſckificatiõez eis
q̊s iuſſit apłs baptiz ari denuo ꝑ baptiſmũ eẽ collatã: nõ
ago pugnacit᷑.ᷓ ſanctificatio ñ erat ĩ baptiſmo iohis lʒ
maioꝛ in baptiſmo rp̃i. ̊ ↄfeꝛebat᷑ ibi Ga. Ytẽ aug. i li.
q·no. ⁊ ve. teſia.exponẽs illð. ego baptiʒo ĩ aq̃: ille bapti
zabit vos ⁊c̃. Hoc eſt ingt qð dicit ꝑ me remilſio pctoꝝ.
nõ tñ dat᷑ ſpũſſanctꝰ vt purificati dicãt filij. B.n.ſaluato⸗
ri reuatũ ẽ vtpote dño.vt filij dei ñ fierẽt miſi accepio a
filio dei ſpũſa. Si g remiſſio pctoꝝ ñ dat᷑ ſine gea. ⁊ ꝑ ba
ptiſmũ iopis dat᷑ remiſſio pctoꝝ. g illud baptiſina cofe⸗
rebat grãm ¶ Rñſio.ꝙ n fuit ibi collatio gre:ß ſola ab
lutio exterioꝛ pᷣpans ad inteꝛioꝛẽ q̃ fuit ĩ baptiſiuate rpi.
vñ diẽ Crib.ſpus grãm Hᷣ ſolũ baptiſma bʒ.qð at ẽ iobã
nis h̊ munẽ ẽ eſolatũ.. Ad illð qð pᷣmo obiectũ ẽ ꝑ ilið
uͦbũ Aldarci. Johes eꝛat baptiʒãs ⁊c. Dicẽdũ q ſenſus ẽ
iohes erat baptiʒãs ⁊2 p̃dicas baptiſmũ xp̃i exñtẽ ĩ remiſ
ſionẽ pctoꝝ. vñ ly remiſſiõʒ pctoꝝ ñ vtermiat ly bapti⸗
ʒãs:ſ̊ ly baptiſmũ.⁊ dicebat᷑ baptiſmꝰ⸗ xp̃ᷣi baptiſmꝰ pe
nitẽtie: qꝛ oꝑtuit aduliũ ꝗ debuit baptizari penitẽ de pec
catis getualibo q̃ omilerat. 4¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ſacr̃a
ſuccedũt efficacioꝛa.dðm ꝙ G̊ veꝝ ẽ ſacr̃is q̃ erat ad re
mediũ oꝛiginalis. vel loquit᷑ de ſacr̃is diſtinguẽtibo legez
a lege. vñ illa qᷓ fuerũt in tꝑe legis nature fuerũt mioꝛa:

q̃ ᷣo tꝑe legis ſcripte maioꝛa: q ðo tẽꝑe legis gr̃e maxia.

Ad illud qð obijcit᷑ꝙ baptiſmnꝰ ẽmediũ ⁊c. Dicẽdũ q
mediũ qᷓtũ ad euidẽtiã fuit in ſignificãdo:qꝛ expᷣſſius ſi⸗
ificabat ſacrm erteriꝰ baptiſmũ xp̃i. nõ aũt fuit mediũ
ꝙtũ ad efficaciã in efficiẽdo. Ad illð qð obijcit᷑ de apti⸗
one celi.dðm ꝙ celi aꝑti ſunt nõ vᷣtute baptiſmi:ſ xpᷣi ba
ptizati:ꝗ tũc otulit virtutẽ regeneratiuã. vñ glo. iij. Ma
ibei.ibi: Ecce aꝑti ſunt celi.pʒ adiuiꝰ in celũ ꝑ xp̃m:ꝗ peꝛ
adã clauſus fuit.⁊ aliã ibidẽ.flãmã vibꝛãtẽ q via ꝓhibuit
oq̃ baptiſmi extinxit. Nẽ celũ aꝑiri ẽ aditũ celi ꝑ bapti⸗
ſmũ dari ondẽ.vñ glo.ibi aꝑti ſunt celi. dicit:ñ tũc prĩo
ſibi pàtuere celeſtia vel ſpũſſanctꝰ datꝰ ẽ:ſᷣ̊ nobis ꝑ acce⸗
ptũ baptiſmũ aditũ celi patẽ ſpm̃ſa. dari mõſtrauit.vñ
cũ dr.ꝙ baptiſmo iohis aꝑti ſunt celi.ſenſus ẽ.oñſuz fu⸗
it aditũ celi patẽ baptiʒatis.4 Ad illud qð obijcit ꝙ puꝛ
get ioh. ⁊c. dõm ꝙ purgatio illa fuit qᷓtũ ad q̃ſdaʒ tene⸗-
bras intellectꝰ:q̃s puꝛgauit inſtructõe annexa. Johes eĩ
inſtruxit qͥs baptiʒauit de oꝑibus pnĩe ⁊ ĩ fide baptiſi mi
xp̃i. xt qð dĩ ĩ glo. Zo. iij. ibi erat iohes baptiʒãs· ꝙ q̃n
tu cathecumĩo nõdũ baptiʒatis ꝓdeſt doctria fidei: tatũ
ꝓfuit baptiſma iohis añ baptiſma xp̃i.¶¶ Ad illð qð ob
icit. ꝙ ſpes reiſſiõis dabat᷑ ĩ baptiſmo ⁊ ita reiſſio. doðm

ꝙ ñ ſegꝗt᷑ ſiẽ̃ ibidẽ oñdit᷑imo ipᷣa reiſſio q̃ ſꝑabat᷑ ĩ baꝑti

ſmo rpᷣi dabat᷑.vñ ſeqt᷑ ĩ auẽte: vt ĩ baptiſmo dñi id ſiẽt.

Aa ſeqᷓns vo d e ill qd diẽ aug. ñ dic aſſeredo:h

oñdẽdo ꝙ vtroqʒ mõ pᷣt rñdẽi..¶ Ad alið vo dici pt. ꝙñ ĩ⸗

telligit ꝙ ĩ bap: Jo. daẽt ex vi baptiſmi reiĩſſio: cuʒz illo

er vi penitẽtie. vñ dicit᷑. baptiʒabãt ↄfitẽtes peccata ſua.
In baptiſmo aũt xpi ex vi baptiſmi dabat᷑ remiſſio ori⸗
ginalis peri. Eel dicit᷑ H:qꝛ ꝑ ioheʒ pᷣdicata eſt remiſſio

peccatox. xñ aug. Jo. iij. Ego baptiʒo in pnĩa: ille in re⸗

rat᷑.exquo baptiſma iohis ñ cõſerebat grãm: ad ꝗd erat

vtile: Põt dici ꝙ ad pluꝛa. VUnũ eſt ꝙ excitabat baptiʒza

tos ad deuotõʒ hñ̃dam. Aliud eſt ꝙ aſſuefaciebat ⁊ ppa⸗
rabat bomies ad baptiſma rp̃i ſuſcipiendũ.Sicut.n.p⸗
ꝑauit predicãdo viã pdicatõi rp̃ᷣi: ita baptiʒãdo pꝑauit

viã baptiſmo rpi. verificãs illð malach.iij. Ecce ego mit

to angelũ meũ añ te: ꝗ pᷣpabit viã tuã añ te. Lerciũ fuit
ad reuocandũ iudeos a circũciſione.

ꝛũ quintũ

pꝛiat᷑ iohi: cũ.n. nõ in noĩe iohis dato eẽt ſ
in noĩe venturi.nõ erat iohis niſi vt bapti
antis.eo mõ dici poſſet baptiſmus cephe

iſin?

vel

cut baptiſmmus xp̃i dicit᷑: nõ tm̃ qꝛ in noĩe eius:ſᷣ etiazʒ ga
inſtituit. Nidet᷑ ↄtrariũ ꝑ illud qð dicit᷑ in lib.de bapti⸗
ſmo ↄtra donatiſias.vbi dicit. baptiſinꝰ iohis eſt h ſoluz
a xpᷣo ↄceſſus.ſ̊ qdð iohes dicit.nõ põt hõ quicqᷓ accipere

niſi datũ fuerit ei deſuꝑ. ¶. Itẽ videt ÿ magis cebuit di⸗
ci baptiſinꝰ petri vel pauli cũ ipſi baptiʒaſſent:qᷓ bapti⸗
ſmus iohis.dicit.n.aug.baptiʒauit iohes ⁊ ñ eſt bapti⸗
ʒatũ:baptiʒzauit iudas ⁊ ẽ baptizatũ./ Itẽ iohes euãge⸗
liʒauit iohes baptiʒauit:in vtroq; cooꝑabat᷑ xpᷣs.ſᷣ enã⸗
geliũ appꝛopꝛiat᷑ iohi: ſilłr videt᷑ baptiſmꝰ. vel quare ñ
dicit᷑ baptiſmꝰ iohʒis apli ſicut dr euãgeliũ.4¶ Itẽ dz euã
geliũ xp̃i ⁊ euãgeliũ iohis: qᷓre ñ ſilr baptiſmꝰ xp̃i ⁊ ba⸗
ptiſinꝰ iohis:ita vt vtrũq; attribuet᷑ auctoꝛi vel vtrunq;
miſtro. ¶Rñiſ io. multipler eſt rõ qᷓre baptiſiꝰ qͥ bapti⸗
zauit iohes dicebat᷑ iohis. baptiſi mꝰ qͥ baptiʒ abat petrꝰ
nõ dicebat᷑ petri. qꝛ baptiſma n denoĩabat᷑ a diſpẽſatoꝛe
hᷣ ab inſtitutoẽ. iohes.n.fuit 2 diſpẽſatoꝛ ⁊ inſtitutoꝛ ba
ptiſmi ſui.petrꝰ ſolũ diſpẽſatoꝛ ſui.Iteʒ alia ẽ cã.in ba⸗
ptiſmo iohis vnũ tiñ fiebat.ſ.ablutio exteꝛioꝛ ⁊ interioꝛ.
ablutio interioꝛ ꝗᷓ erat prĩcipale⸗ yt qð fiebat ñ eꝛat a
petro.vñ qꝗcqd fiebat in baptiſmo iohis ab ipᷣo erat:non
ſilr geqꝗꝗ ſiebat in baptiſmo petri a petro.⸗ Ad illud qð
obijcit᷑ 3 h̊ qð diẽ aug. ʒ donatiſtas.ꝙ baptiſmꝰ iohis fu
it illi a xᷣo datꝰ. Dicendũ ̈ H ẽ magis ꝓ: qᷓ ʒ.qꝛ hec eſt
vna cã qre iohi appꝛopꝛiat᷑qꝛ illi ſoli fuit datũ ſiue oceſ⸗
ſum a dño officiũ baptiʒãdi ſic.vñ aug.ibidẽ.iQulli ꝓp⸗
phetaꝝ nulli ꝓꝛſus hoĩm? 2ceſſuʒ baptiʒaꝛe ĩ aq̃ pnie in
remiſſionẽ peccatoꝝ.qð ↄceſſuzʒ ẽ iohi qꝛ miꝛabili gꝛatia
ſuſpẽdẽs in ſe coꝛda pploꝝ viã pᷣꝑaret ĩ eis illi:quẽ ſe tan
to pᷣqicaret eẽ maioꝛe.¶. Ad aliud qð obijcit᷑ ꝑ illð ᷣbuʒ
aug. baptiʒ auit iohes ⁊ ñ ẽ baptiʒatũ ⁊c. Dicẽdũ ꝙ hẽ
magis ꝓpoſitõʒ q; ꝓ. qꝛ ſiẽ ẽ tactũ: ꝓpt᷑ h̊ dicebat᷑ bapti
ſmꝰ iohis:qꝛ ꝗcꝗd ſiebat ibi a iohe fiebat.⁊ qꝛ a iohe: P⸗
pter h̊ ñ fuit baptiʒatꝰ ꝗ ab co baptiʒ abat᷑.¶ Ad illð qð
poſtea queꝛit᷑ dm.q; euangeliũ ideʒ ẽ qð bonũ nunciuʒ.

Munciũ relatõʒ ad dũm hʒ mãdantẽ ⁊ nunciũ tenũcian⸗

tẽ.vñ euãgeliũ ad vruq; hʒ reſpectũ: ꝓpt qð dẽ eẽ ⸗ xpᷣi 2
iohis.Itẽ alit oꝑat᷑ deꝰ ĩ euãgelio aliter ĩ baptiſmo. IJn
euãgelio fuit doctrina euãgelica. de⸗ infudit rrntar i mẽ
te euãgeliſte ꝗ poſſea eã trãſfudit ĩ mẽtes audiẽtiũ. Ipſa
igit᷑ veritas ẽ euãgelica:qꝛ a deo erat ĩ mẽte euãgeliſte dỹ
ibi eẽ ipiꝰ dri.qꝛ denũciat᷑ ab ipo euãgeliſta ĩ mẽtes audi
entiũ: dr̃ eẽ euãgeliſte.õ ẽ ſic ĩ baptiſmo.ñ eĩ trãſfũdit᷑
mũdicia pᷣmo a deoĩ baptiʒãteʒ 2 poſtea ab eo ĩ baptiʒa
tũ:ĩmo ĩmediate gr̃a pᷣmo ⁊ ꝑ ſie purgãs trãſfũdit᷑ ſiue ĩ⸗
ſundit᷑ a deo.qꝛ igit᷑ illð qdð pᷣncipale ẽ ĩ baptiſmo ẽ a xo
immediate.ido dʒ baptiiind xp̃ᷣi:ñ petri vel pauli.

miſſione.ego regnũ eternũ pdico: ille dat.¶l Si aũt que⸗

nſequẽt querit᷑.quare vnũ baptiſma ap⸗

pollo:cũ ipſi baptiʒarẽt.⸗ Si foꝛte dica⸗
tur ꝙ eius erat tanq; primo introducẽtis ⁊ inſtituẽtis.ſi⸗

EWmIem — — —
Mlembꝛüũ ſextũ
Egt᷑ inquirẽ ꝗ fuerũt baptiſmo illo bapti⸗
zati. Prio qrit᷑ de xpᷣo ſi baptiʒatꝰ fuerit
eodẽ baptiſmo. Scðdᷣo.ſi ↄgruebat illũ ſolo
L iohᷣis baptiſmo baptiʒari. Tercio. de cir⸗
cũſtantijs baptiſmi. Quarto. vtꝝ ꝑuuli mulieꝛes ba⸗
ptiʒati fuerũt baptiſmo iohis.
ticulus pꝛim2
Irca pꝛimũ ſic. Cũ oĩs xp̃i actõ nza eſt inſiru
ctio.ſi baptiʒatus ẽ iohis baptiſmo. nos
Vrbem baptizari illo baptiſino. h ñ vgꝛuit:
ei ogruebat ꝙ rpᷣ baptiʒaret᷑ illo baptiſmo. 4l Itẽ ſu⸗
cepit circũciſionẽ q̃ alij erat in remediũ culpe oꝛigina⸗

lis. ̊ debuit baptiʒari illo baptiſmate qᷓ erat alijs in re⸗

„

miſſionẽ culpe oꝛiginalis.ſᷣ ̊ ñ fu iſma iohis. ñ

debuit illo baptiſmo baptizari d qð dm.ꝙ pluri⸗
bus de cauſis voluit xp̃s baptiʒ aꝛi ⁊ etiã baptiſmo iohis
q̃rũ tres tãgũt᷑ in glo.ſuꝑ illud ANar.j. Maptiʒatꝰ ẽ ihs
a iohe. vbi dꝛ. ꝙ tribo de cauſis vt vetitatẽ 1 hũilitatẽ im
pleret.vt baptiſma iohis appꝛobaret vt ioꝛdanis aquam
ſctiſicãs ꝑ de ſcẽſionẽ colũbe:ſpm̃ſa.in baptiſmo eẽ demõ
ſtraret. Itẽ aliã cãm tãgit aug. in li.de natura fũmi bo⸗
ni. vbi dicit. ꝙ ille ꝑ quẽ facta ſũt oĩa ab illo ꝗ factꝰ ẽ int
oĩa baptiʒari voluit.vt oñderet ñ intereſſe qgs a qͥ bapti⸗
ʒaret᷑ cũ eo baptiſmo qͥ baptiʒatꝰ ẽ phariſei baptiʒẽtur.
Mec cuʒ phariſeis dediqret᷑ ülle baptiʒari ſi bhrent hmõi
baptiſmũ phariſei a q iſe certi ſacr̃i voluit baptiʒ ari.⸗
idem dꝛ in glo.ſuꝑ illud. angeł ſuis mãdauit te te 76.
Aliã etiã cãm tangit aug.in li.q.no.⁊ ve.teſta.vbi dr̃.
Saluatoꝛ mũdi inſtituit fieri debere ñ ꝓpteꝛ petᷣm: ꝓpt
iuſticiã implendã. Dignũ.n.erat vt exẽplo eẽt futuris fi
lija dei:ꝗ ꝑ baptiſmũ filios dei fieri docebat. debuit ĩ le H
viſibilit᷑ demõſtrare:qͥ ↄpto credẽtes ſe poſſe inuiſibiliteꝛ
ſpm̃ſa. acciꝑe m ſpe hrent.Aliã aüt cãm aſſigt Crib. qꝛe
dñns oñſurꝰ mirabilia qdaz ĩ baptiſino ſuo voluit ab ipᷣo
baptiʒzari.ſ.qꝛ ioheʒ multom aioꝛẽ qᷓ; xpᷣm exiſtimabãt.⸗
iõ vt hãc opioʒ remoueret: veĩt oñſurꝰ mirabilia q̃ fueẽt
qñ baptiʒatꝰ ẽ.vñ diẽ Criß. Cõtigit aũt ⁊ xpᷣm baptiʒaꝛi
a iohe.qð magis hãc ceꝛtificabat ſuſ picatõʒ etſi nihil po
rũ eẽt. Cogitabãt.n.qmqdeʒ młtoꝝ h vnꝰerat. neq; ei ſi
nõ multoꝝ vnꝰ eẽt:ñ vtiq; cũ młtis ad baptiſma veniſſʒ.
Ille aũt maioꝛ eo ⁊ multomirabilioꝛ. vñ igit᷑ ne hec opi⸗
nio apud multos exiſteret: celi aꝑiunt᷑ baptiʒ ato co:⁊
ſpũſſanctꝰ deſcẽdit:⁊ vox cũ eo pdicãs vnigeniti dignita
tez. Sic 5 aſſignat᷑ diuerſe caule quaꝛe xpᷣs voluit bapti
ʒari a iohe.¶ Ad h̊ qð obijcit᷑.ꝙ ꝑ hᷣ ꝙ baptiʒ atꝰẽ inſiru
xit alios ad ſile qð ñ cõgruebat. doᷣm ꝙ; ↄgruebat illo ba
ptiſino baptiʒaꝛi qͥ pcta nõ dimittebãt᷑.cuʒ ipſe ñ tm ſine
peccato eſſet:ſᷣ etia venit ad tollendũ peccata. ec etiã ẽ
ſimile de nobis ꝗ naſcimur cũ pcto. fuit.n. eiꝰ actio q ad
hoc nr̃a inſtructõ.Si dñs hũiliauit ſe ad baptiſmũ Fui:
nos ꝗ indigemꝰ hũiliemꝰnos ad baptiſin ñ ↄſerui. Pꝛet.
iohes inſtꝛuxit q̊s baptiʒauit baptiſina ſuũ nõ ſufficẽ ad
ſalutẽ:̊ baptiſma xp̃i. In h̊ aũt ꝙ inſtruxit baptiſma io⸗
hãnis eẽ appetendũ:inſtruxit baptiſma xpᷣi magis appe⸗
ti debere. vn. iij. Math. Ego baptiʒo vos in aq: ipe ba⸗
ptiʒabit vos in ſpũſa.ibi glo.tm̃ coꝛpa lauo: qꝛ peta ſol⸗
uere nequeo.yvt ſicut naſcèdo pꝛedicãdo pcurro:ſic bapti
gZando vt penitens quos ego bhoc ſignaculo ab impenitẽ⸗
tibus deceꝛno ad baptiſma xp̃i dirigam. 4 Ad ſecunduz
dicenduʒ. ꝙ non eſt ſimile te circũciſione quam ſuſcepit
2 c baptiſmo. Circumciſioneʒ enim non Apter h ſuſce⸗
pit ꝙ erat remotiua culpe oꝛiginalis: ſed vt eam termi⸗
nandaʒ monſtraret ſui ſanguinis effuſione in paſſione.
vt habetur ab Oꝛige. cuius arra erat in circumciſione.
7 propter alias cauſas quos tangit Auguſti. ſuper illð
Luce. Poſtqᷓ; conſummati ſunt dies octo vt circũcidere⸗
tur. Maptiſma auteʒ iobãnis ſuſcepit vt virtutem aque
conferret ſue carnis contactu:2 nos ad baptiſma ſuum

bapti⸗
fuerit
illäſol⸗
h. Nar
desbe;

kfien
Pni⸗
Kngn
alie e
.
mgin
timnien
thehiſe
llinin
igaqun
oei dn
ſünibo⸗
ertint
ſtupt⸗
tizetar.
nbmdi
zari,
1NKen.
dbi d
m:kr
fmne
tbuitite
biſbele
Enßt
tobiß
nabar.
q fyeit
hpttzar⸗
nilpo
Neczſi
ghenih.
ehecopi
ato co
dignin
wadapt
Minkn
batſlohe
eimiin
emii
ole
hift⸗
ni⸗
ſffci
tiſnano⸗
bape⸗
lißeba⸗
iaſol/
ſabapt
npeni
ſetuptti
nſocpt
e bie⸗
mtem
paſtn
mnenſme.

ſr i

4
mn e
nbun

¶Nueſtio

dirigeret vt ſacramẽtũ regeneratõis acciꝑemꝰſi icut in ſup̃
dicta tangit᷑ auctoꝛitate. Pꝛet. alia cauſa fuit exemplũ 89
iĩplẽde ꝑfecte iuſticie. que habet᷑.iij.math.cũ dicit.ſic nos
decet adimpleꝛe oẽm iuſticiã· glo.ſic decet.i.ꝑ humilitatis
exemplũ. Alia glo.ſic decet nos dare exemplũ implẽde oĩs
iuſticie vel oẽm iuſticiã.i.pfectã hũilitatẽ. Elnde glo. ſic de
cet.i.in ſubdẽdo ſeruo ⁊ inferioꝛi oẽm iuſticiã.i.hũilitateʒ
que eſt oĩs inſticia ⁊ ꝑfecta bũilitas.hec aũt ꝑfecta bumi
litas fuit in ſubdendo ſe ſeruo baptiʒ anti baptiſmate ĩ di
nioꝛi. ſcʒ ꝙ tiñ erat ſacꝛamẽtuʒ.

rticulus ſecũdus

Einde querit᷑ quare nõſoluʒz xpᷣe baptiʒatꝰfuit
aptiſmo Joh. cũ ↄgrueret. ꝙ alius eẽt baptiſ⸗
„mus quo baptizat dñs qui nõ indigebat mun⸗
datione pet᷑i:cũ nullũ haberet:⁊ alꝰ ſuoꝝ qui indigebãt
baptiſmo quo pcta mũdabant᷑.¶. Ad qð rñdendũ ꝑ illud
qð dicit augu.in li.de baptiſmo ↄtra donatiſtas. Si ioh.
ſolum xpᷣm baptiʒaſſet. melioꝛis baptiſmi diſpẽſatoꝛ fuil⸗
ſe ioh. putaret᷑: quo ipᷣe xpᷣe ſolus tinctus eſſet: ꝙᷓ xpᷣi quo
xp̃iani tingũtur. Et rurſus.ſi omnes pꝛius baptiſmo ioh.

ceinde xp̃ᷣi baptiʒari opoꝛteret:minus plenus minuſq; ꝑ

fectus baptiſmus xp̃ᷣi merito crederetur: qui non ſuffice⸗
ret ad ſalutem.

rticulus terciꝰ

Onſequẽter querit᷑ de circũſtãtijs.ſcʒ illis que
circũſtabant baptiſmũ quo baptiʒatꝰeſt. Que⸗
Xritur ꝗᷓ pꝛimo quareſſpũſſanctus deſcendit ſuꝑ
xpᷣm̃ in baptiſmo.⁊ quare ſicut colũba.⁊ quare xpᷣe deſcen
dit pꝛius in ioꝛdanẽ vt baptiʒaret᷑: ⁊ deinde ſpũſſanctꝰ in
ſpecie colũbe:cũ pꝛius ſit vſus eccleſie vt foꝛis ↄſecretur.⁊
ceinde deſcendat baptizando.⁊ quare ſtatim aꝑti ſunt ce⸗
li ſuꝑ eum. quare vox patris facta eſt ad eũ dicẽs.hic eſt
filius meꝰdilectus ⁊c . Rñſio vt dicit᷑ in glo.iij. Math.
que ad Faʒ ↄtingebãt in baptiſmo illo:miſtica ſunt nobis
vnde ad inſſtructõeʒ noſtrã ↄtingebãt.⸗¶ Ad pᷣmũ ꝗᷓ dicen⸗
dum.qꝙ ĩ deſcẽſu ſpũſſancti ſuꝑ eũ:mõſtrabat᷑ ſpm̃ſctẽm da
ri in baptiſmo.vñ glo.ibidẽ.tũc nõ pᷣmũ ſibi patuere cele⸗
ſtia vel ſpũſſanctꝰeſt datꝰ:ſ̊ nobis ꝑ acceptũ baptiſmũ adi
tum celi pater ⁊ ſpm̃ſcẽm dari mõſirauit.: Iitẽ q̃ſi colũba
deſcẽdit.vt baptiʒatos vᷣtutibo fecũdari ⁊ datoꝛis vᷣtutum
qualitatẽ ſcʒ mãſuetudinẽ ⁊ ſimplicitatẽ oſtẽdẽt.Vñ glo.
Hene ſpũs in colũba que ſimplex ẽ ⁊ mãſueta deſcẽdit: vt
ſue nature ſimplicitatẽ.⁊ eũ in quẽ deſcẽdebat mitẽ miſeꝛi
coꝛdie pꝛeconẽ datoꝛẽq; indicaret.Silꝛ om̃es baptiſmo re
nati. vij. virtutibus in colũba ſignificatis debent repleri.

¶3 ͤQuare rpᷣ̃e pꝛimũ deſcẽdit in ioꝛdanẽ ⁊c̃. hãc queſtionẽ

cetermiat beatꝰ ambꝛo.ſic.deſcẽdit xpᷣc.deſcẽdit ⁊ ſpirituſ⸗
ſanctus quare aũt pꝛioꝛ deſcẽdit xpᷣc poſlea ſpũſſanctꝰcum
foꝛma ⁊ vſus hoc habeat baptiſmi: vt ante fons ↄſecret᷑ et
tũc deſcẽdat baptiʒandꝰ.xpᷣc aũt deſcẽdit:ſecutꝰ eſt ſpiritꝰ
ſanctus.vt nõ quaſi ipᷣe ſanctificatõis miĩſterio egere vide⸗
retur:ſed vt ſanctificaret ipe: ſanctiſicaret ⁊ ſpũſſanctus.
4Quare aꝑti ſunt celi ſuꝑ euʒ iam patet rñſio ex dictis.
Seo aliã ratõeʒ ponit Cri.dicẽs.vt diſcat qm̃ baptiʒato
hoc fit ad ſuꝑioꝛẽ patriã deo vocãte ⁊ ſuadente nihil ↄmu⸗
ne habere ad terra.¶ Ad id qð querit᷑ quare vox pr̃is fa⸗
cta ⁊c. Rñſio.vt ſic oſtẽderet᷑ filios ire ꝑ baptiſinũ fieri fi⸗
lios dei. VUnde glo.ibi.ſic qui baptiʒat᷑ oſtẽdit᷑ filius dei.
OQuare aũt hec ↄgruebãt xpᷣo in baptiſmate ſcʒ aꝑtio ce
li ⁊ deſcẽſus ſpũſſancti ⁊ vox pr̃is:fuit amotio erroꝛis ꝓpli
credẽtis ioheʒ fuiſſe maioꝛẽ xpᷣo vt dicit auctoꝛitas Cribſ.
ſupᷣdicta ſcʒ illa.ↄtingit ⁊ baptiʒari xpᷣm a iohe ⁊c̃.

rticulus quartus

Onſequẽter querit᷑ vt ꝑuuli ⁊ mulieꝛes bapti
zati fuerũt baptiſmo ioh. ſic videt᷑.baptiſ⸗

xpᷣi. Sʒ baptiſma xpᷣi dandũ fuit oibo ſcʒ ꝑuulis ⁊ adultis

vtriuſq; ſexus.exquo pparatõ vel diſpoſitõ equat᷑ ꝑfecti

ns ioh.fuit quoddã pᷣpaꝛatoꝛiũ ad baptiſmũ

Ix.

oni:videt᷑ ꝙ oĩbo baptiʒandis baptiſmate xpᷣi dandũ erat
baptiſma ioh. aũt diſpoſitõ equet᷑ ꝑfectõi in gratuitis
videt᷑ ꝑ ſimile ſumptũ in naturalibo in quibo nõ introduci
tur niſi precedat diſpoſitõ ſᷣm phᷣm qui dicit in li.de aĩa.
actus actiuoꝝ ſunt in patiẽte ⁊ diſpoſito.¶ Itẽ videt᷑ per
ſiłe de alijs pparatoꝛijs ſcʒ exoꝛciſino ⁊ catheciſmo. qui ꝑ⸗
uulis ⁊ mulieribo dant᷑: a ſimili videt᷑ de baptiſmate ioh.
4¶ IJtem AMar. j. dicit. Egrediebant᷑ ab illis hieroſolimite
vniuerſi ⁊ oĩs regio iudee baptiʒ abant᷑ in illo flumiĩe ioꝛ:⸗
danis ↄfitẽtes pcta ſua.Ecce ꝙ dicit hieroſolimite vniueꝛ
ſi ⁊ oĩs regio iudee.¶ Cõtra.baptiſmꝰ iohis fuit baptil⸗
mus penitẽtie.que no erat ꝑuuloꝝ.mar̃.j.Nuit ioh.ĩ deſeꝛ
tꝗ baptiʒãs ⁊ pᷣdicãs baptiſmũ penitẽtie in remiſſionẽ pec
càtoꝝ. 4l Itẽ baptiſinꝰille dabat᷑ vt eiꝰaſſuefactio alliceꝛet
a ritu ⁊ affectu circũciſionis ⁊ pꝛepararet eo ad baptiimma
xp̃i.he aũt cauſe nõ habebãt locũ in ꝑuulis.̊ ⁊c̃. ñ⸗
deo ꝙ baptiſmꝰ ioh.nõ dabat᷑ neq; dari debuit ꝑuulis.c⸗
ratio eſi hec.qꝛ baptiſmꝰ ille dabat᷑ ad pᷣparatõeʒ volũta⸗
tis ad baptiſmũ xpi. In iudeis aũt duplex erat im pedimẽ
tum ſuſceptõis baptiſma xpᷣi vnũ retrabẽs a ſuſceptõe ſa⸗
cramẽti ſcʒ affectꝰ⁊ aſſuefactõ circũciſiõis. Aliud ĩpediẽs
ſuſceptõeʒ rei ipiꝰſacramẽti ſcʒ gre.⁊ hoc erat perẽᷣm acoua
le. ꝓpter qð iohes docebat illos quos baptiʒabat penitẽ:
⁊ baptiſmꝰeiꝰdicebat᷑ baptiſmꝰpenitẽtie.vtrũq; iſioꝝ im⸗
pedimẽtoꝝ erat in actuali volũtate que in ꝑuulis nõ eſt:
7 ideo nõ erat cauſa aliqua quare cõueniebat ꝑuulos iſio
baptiſmate baptiʒari.¶¶ Ad pᷣmo obiectũ dicẽdũ ꝙ baptiſ
ma iohᷣis nõ erat pᷣparatoꝛiũ vniuerſale ad baptiſmũ vni⸗
uerſale:hᷣ̊ ſolũmodo adultoꝝ qui habebãt duo impedimẽ
ta iam dicta.quoꝝ neutꝝ ad ꝑuulos ꝑtinebat.iRec ẽ ſimi
le de diſpoſitõe naturali ⁊ ꝑfectõe.⁊ diſpoſitõe ⁊ ꝑfectõne
que ſunt a volũtaria diſpoſitõe vel inſtitutõe.diſpoſitõ em̃
naturalis que eſt a natuꝛa que agit ꝑ impetũ.equat᷑ ſue ꝑ⸗
fectioni:alia quia eſt ab electõne nequaq;. 4¶/ Ao illud qð
obijcit᷑ de alijs pᷣparatoꝛijs ſcʒ exoꝛciſmo ⁊ catheciſmo que
adhuc exercent᷑ circa ꝑuulos.Dicendũ ꝙ hoc eſt vt foꝛma
vna ⁊ vnus modꝰobſeruet᷑ in eccleſia in miſierio baptiſmi
hec aũt ſcʒ catheciſmꝰ exoꝛciſmꝰquaſi ſacramẽtalia erer⸗
centur.ſ̊ baptiſma ioh̊is fuit quoddã genus baptiſmi: nõ
ſacramẽtale baptiſmi xp̃i. ¶ Oe mulieribo põt dici.opinã
do nõ aſſerendo ꝙ nõ baptiʒabant᷑ illo baptiſmo:tũ pter
honeſtatẽ maxima em̃ eſſet inhoneſtas ⁊ valde indecẽs mu
lieres denudari coꝛam viris et in loco ad quem erat con⸗
fluxus multitudinis viroꝛum.tũ quia nõ opoꝛtuit illas re
uocari a ritu circũciſionis: erquo non fuerunt circumciſe
tum quia exemplum viroꝝ allexit illas ad volendũ bapti
ʒari baptiſmo xp̃i.¶ Ad aliud quod obijcitur ꝑ illud ver⸗
bum.j.mar. Egrediebant᷑ ad illum hieroſolimite vniuerſi
⁊c.dicendũ ꝙ fit ibi diſtributõ ꝓ viris.⁊ eſt acoomoda di
ſtributio.i Qon eſt em̃ credibile ꝙ oẽs iudei fuerunt bapti
ʒati illo baptiſmate:̊ maioꝛ ꝑs.

Mlembꝛũ ſeptimu,z
Hnſequẽter querit᷑.vtrũ baptiʒatos baptilſ⸗
mo JYohis opoꝛtuit baptiʒari baptiſmo xpᷣi
vniuerſaliter.dico ꝙ ſic. Auguſ.baptiʒauit
2 iohᷣs ⁊ nõ eſt baptiʒatũ: baptiʒauit iudas et
eſt baptiʒatu. Si igit᷑ nõ eſt baptiʒatũ: opoꝛtet baptiʒari
4 Item JYJoh. iij. Erat iohes baptiʒãs.glo.quãtũ cathecu⸗
minis nondũ baptiʒatis ꝓdeſt doctrina fidei.tãtum ꝓfuit
baptiſma ioh̊.añ baptiſma xp̃i qꝛ ſic illis ⁊c. Sʒ opoꝛtuit
cathecumĩos nr̃os baptiʒari baptiſmo xpᷣi.igit᷑ ⁊c.¶ Itẽ
aug. ſuꝑ Joh.v. in omelia dĩc. Qui baptiʒati ſunt a iohe:
baptiſmꝰeis nõ ſufficit.ꝗ̊ baptiʒãdi ſũt baptiſino ꝗ ſuffici⸗
at icʒ xp̃i.¶ Itẽ.iij.encheridion.nõ regenerabãt᷑ baptiſmo
iohis.q̊ baptizati illo:erãt adhuc regeneꝛãdi.⸗ Idẽ vide
ex hugo.qui dicit.ꝙ in baptiſmo ioh. fuit ſolũ ſacramẽtũ
p remiſſio pctoꝝ nò fuit.⸗! Itẽ YJohᷣ.xiij. Qui lot?eſt nõ in
diget niſi vt ⁊c.ibi glo.his verbis intelligimꝰ baptiʒatos
apłos:⁊ ſi nõ legamꝰvbi vel qñ.ſᷣ̊ mgr̃ biſtoꝛiaꝝ in pꝛimo
ca.act.dicit.de qbuſdã ſatis videt᷑ ꝙ de baptiſmo ioh.fue

rũt baptiʒati vt de andꝛea philigpo ⁊ petro. de quibooſiat
ꝙ fuerũt eiꝰ diſcipuli.igit᷑ ⁊ baptizati baptiſmate iohᷣ.de⸗
bebãt baptiʒari baptiſmno xpᷣi.ſicut illi diſcipuli qui fuert
baptiʒati baptiſmo iohis ⁊ nihilominꝰ baptiſmate xp̃i.
Stẽ aug.ad ſiluanũ. Maptiſma a deo ipᷣa doctrina apli⸗
ca ↄmendat:vt Coꝛneliꝰcẽturio ⁊ qui cũ illo erãt etiã iam
accepto ſpũſancto fuerãt baptizati.gᷓ cũ in baptiſmo iohᷣ.
