ſanare nr̃a trãſlatõ que dicit.ꝗ baptiʒat᷑ a moꝛtuo ⁊ iterũ
tangit:plana ẽ rñſio.ã baptiʒari a moꝛtuo eſt mũdari a
pcto:tangẽ vᷣo moꝛtuũ ẽ recidiuare in pctm.⁊ tali nõ ꝓdeſt
lauatõ pꝛima:cũ iteꝝ polluat᷑ ꝑ recidiuũ.Si vo intelligat᷑
moꝛtuũ pctoꝛ baptiʒãs.ſᷣm ꝙ videtw᷑ alia trãſlatõ dicere:
tũc intelligẽdũ eſt qũ baptiʒatꝰimitat᷑ eũ.lauacrũ em̃ tunc
nõ ꝓgeſt ei ad ſalutẽ.⁊ hoc manifeſtat᷑ ꝑ nr̃am trãſlatõem
in qua dicit᷑.⁊ iteꝝ tangit moꝛtuũ.⸗l Ad aliud dicendũ ꝙ;
xix · Nũeri loquit᷑ de imũdis m ritũ legis.vt q imũdꝰerat
ex ↄtactu moꝛticini.vel ex alio aliqͥ ↄtraxerat imũdiciam:
imũdũ fecit qʒð tetigit ſm legem.⁊ debuit expiari aqua lu

ſtratõnis.nõ aũt loquit᷑ de ĩmũdicia pct̃i.q Ad aliud di⸗
cendũ.ꝙ miſter debʒ eſſe iuſtꝰ debito ↄgruẽtie.vñ vbi dicit᷑
iuſtos oꝑtet eẽ ꝑ quos baptiʒat᷑: ſubdit᷑ iuſtos oꝑtet eẽ tã⸗
ti iudicis mĩſtros:qꝛ.x.Ecẽci.ſᷣm iudicem ꝓpłi ſic ⁊ miſter
eiꝰ. Vñ multiplex ẽ ratio ↄgruẽtie.vna ẽ mũdicia eiꝰcuiꝰẽ
miſter. Uñ ambulãs ĩ via imaculata hic mihi miſtrabit.
Alia mĩſteriũ mũdatõis.qꝛ em̃ mũdat miſterio ſuo:debet
mũdꝰeſſe.Qũeꝛi.xix.mũdꝰluſtꝛabit ĩmũdũ.iQee.xij.mũda
ti ſunt ſacerdotes ⁊ leuite ⁊ mũdauerũt ꝓłum. Itẽ digni⸗
tas mũdandoꝝ.mẽbꝛa regis ꝗs ĩmũdioꝛ illis pᷣſumẽt illa
mũdare.iiij. re. Recedite polluti recedite abite mundũ
nolite tãgẽ. ſ̊ debitũ reſpectu foꝛme ⁊ nature ðᷣboꝝ ẽ debi⸗
tum nccitatis.iQõ igit᷑ ſimile ẽ de debito materie ⁊ foꝛme
vᷣboꝝ ⁊ mĩſtroꝝ:qꝛ in h̊ ẽ debitũ ↄgruitatis:in illis neceſſi
tatis. 4 Ad illð qð q̃rit᷑ de oꝛoe ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſimile.
qꝛ vᷣtus data ẽ a ſaluatore ⁊ ipᷣis ᷣðbis ſacramẽtalibo nõ ſic
vᷣbis in oꝛoe ꝓlatis.ſ̊ potiꝰvirtꝰ⁊ efficacia oꝛonis ẽ a fide
2 deuotõe oꝛãtis Yaco.j.poſtulat in fide nihil ⁊c̃. Et oꝛo ẽ
pius affectꝰin deũ directꝰpᷣm aug.⸗¶ Ad aliud vicendũ.ꝙ
illud dicit᷑ fieri in rituperiũ baptiſmi: qͥ pᷣiudicat᷑ veritati
baptiſmi. vᷣbigr̃a qꝛ caracter baptiſmalis ẽ ꝑpetuꝰ.ſi itera
ret᷑ baptiſmꝰ:videret᷑ caracter indigẽ reꝑatõe.qð nõ ẽ ve⸗
rum. ĩmoↄtra veritatẽ caracteris. Sʒ doctrina veritatis
vituperat᷑:qñ etſi oñdat᷑ ᷣbo:oñdit᷑ ↄtrariuʒ facto.qꝛ ma⸗
gis credẽdũ ẽ facto inqᷓtuʒ hmõi q; ᷣbo.vnde nõ ẽ cadẽ ra
tio vituꝑandi ſiue faciẽdi quid in ↄtumeliã miſierij ſaẽmẽ
toꝛum ⁊ miſterij doctrine veritatis.4! Si obijcit᷑.ꝙ g facit
ↄtrariũ doctrine ſue:facit aligd ĩ pᷣiudiciũ veritatis doctri⸗
ne ſue ſicut ex alia ꝑte. Rñſio.qꝙ hoc nõ ẽ miſtrando ipᷣam
doctrinã:ſ̊ oꝑando ↄtrariũ. ſ̃ ex alia ꝑte facit ↄptumeliam
mĩſtrãdo ipᷣm ſacramẽtũ.Si quis rebaptiʒaret ipᷣo miſte
rio faceret ↄtumeliã ip̃i ſacramẽto vnde nõ ẽ ſimile.

Onſequẽter querit᷑ ſi peccẽt miſtrando baptiſ:
mum?⁊ videt᷑ ꝙ ſic.Repᷣhendũt᷑ em̃ mali ſacer
dotes ꝑ ꝗꝓphetã.cũ dicit᷑.vt quid offertis ſuꝑ al⸗
tare meũ panem pollutũ: nõ quia ipᷣe panis in ſe polluat᷑
H quia ex in dignitate ſua ipᷣe miſter polluit᷑ in ſe.pari ra⸗
tione mali ſacerdotes polluũt᷑ indigne accedẽdo ad bapti
ʒandũ:licʒ ſacꝛamẽtũ in ſe nõ violet᷑. Hoc etiã videt᷑ ꝑ boc
qð dicit aug. Illicitã vſurpatõeʒ coꝛrigit remiſcentis ⁊ pe
nitentis affectꝰ.qdð ſi nõ coꝛrexerit:manebit ad penã vſur⸗
patoꝛis qdð dedit.exquo videt᷑ ꝙ mali vſurpent officiũ ba⸗
ptiʒandi.i.mũdandi.q¶ Item aug.ſuꝑ Joh̊. Nos dicimꝰ
omnes.quia iuſtos oꝑtet eſſe ꝑ quos baptiʒat᷑ iuſios opoꝛ
tet eſſe tati iudicis miſtros:&̊ vt digne baptiʒent opꝑtet eſſe
iuſtos.Si ſunt iniuſti:indigni ſunt diſiributõe tãti ſac⸗
menti. ¶ Moõtra. ex officõ habet ꝙ baptiʒet cũ ad oꝛdinem
ſacerdotalẽ vis baptiʒãdi ꝑtineat.faciẽdo aũt id qð tenet
nõ peccat:g malꝰſacerdos baptiʒãdo nõ peccat.Ad
dicẽdũ.ꝙ aliter ẽ in baptiſmo:⁊ in ſacramẽto euchariſtie.
baptiſmꝰem̃ eſt ſacramentũ neceſſitatis.⁊ ideo ſi ↄferat᷑ ab
eo cuiꝰẽ ↄferre ⁊ cni neceſſe ẽ oferre:nõ peccat ſic ↄferendo
Sacramẽtũ aũt euchariſtie ẽ ſacramẽtũ de quo dicit. ꝓ in
digne accedẽs iudiciũ ſibi aſſumit.nec ẽ ſacramẽtũ neceſſi
tatis:⁊ ideo ſine remoꝛſu ↄſcientie accedẽduzʒ ẽ ad miſteri⸗
um tanti ſacramẽti.q¶ Ad aliud vᷣo dicendũ · ꝙ illud quod
dicit aug. de illicita vſurpatõe attẽdit᷑ vbi nõ extat neceſſi⸗
tas nec tenet᷑ ex officõ.¶ Ad aliud dicẽdũ.ꝙ opoꝛtunitas
accipit᷑ ibi ꝓ ↄgruitate.decet em̃ ſiue ↄgruit miſtros tanti
iudicis eſſe iuſios:nõ qꝛ ſi nõ ſunt iuſti nõ miſtret᷑ ſacramẽ
tum. vñ aug. Sũt miſtri iuſti ſi volũt.Si aũt nolueꝛint eẽ
iuſti:ſecurũ me facit mgꝗr̃ meꝰ de q̊ſpũſſctus ſic dicit. hic ẽ
qui baptiʒat. Sacerdotes aũt mali etſi baptiʒẽt ex officio
nõ tamẽ de merito vite.¶ Qõð aũt dicit am bꝛo.in oꝛdina⸗
tione ius dandi habẽt baptiſmũ ad ſuã xniciẽ qᷓdiu caꝛita
tem nõ habẽt vnitatis:hoc intelligit᷑ qᷓtuʒ ad hoc ꝙ nõ ſiat
in vnitate eccleſie.nec eſt eĩno ſimile de his malis qui nõ⸗/
dum ſunt pꝛeciſi ab vnitate eccleſiaſtica.

ile

ti
cer
al⸗
1

1

ri⸗

i⸗
a8
gui
mi
lc
ci
co
nan
ita
it

„

¶ LNueſtio

culus tercius

Onſequẽter querit᷑ vtrũ equaliter det᷑ ꝑ bonuʒ
ꝑ malũ mĩſiruʒ. Quod videt᷑:ꝑ hoc qð dicit
aug. ↄtra donatiſtas.tantũ valet baptiſmꝰpꝑ bo
minem ↄemptibilẽ:quãtuzʒ ꝑ miſtruʒ apłm. quia nec illiꝰ

eſſe cognoſcit᷑ ̊ xrp̃ᷣi.¶ Item aug.ↄtra creſcentiũ:ꝑ miſisos
diſꝑſos minꝰ cei eſt equale.qꝛ nõ illoꝝ bᷣ̊ eius idet᷑ cõ⸗
icatõ dineꝛ

trariũ.ſicut em̃ euangeliũ dicit᷑ differẽs ſiue pᷣ
ſa a diuerſis diſiributa.cũ tñ vnꝰſit qui interiꝰ doceat.Eo
modo videt᷑ ꝙ difſerẽs ſit baptiſma aliquo mõ cũ a melio⸗
ri rel minꝰ bono dat᷑.ſicut em iſti nõ ſunt ſapia equalit᷑ pᷣ⸗
diti: ita nec eq̃liter ſũt gra pditi.¶ MRñſio. ꝙ eqtiter dat᷑.
¶ Ao illud qdð obijcit᷑ ↄtra hoc.dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſimile de ba
ptiſmo ⁊ euãgelio ſine p̃dicatõe.Qõ eĩ dicit᷑ baptiſmꝰmeꝰ
ſicut euãgeliũ vel pᷣdicatõ mea ſicut dic augu.ↄtra donati⸗
ſtas. VUnde nõ ẽ melioꝛ baptiſmꝰqui ꝑ melioꝛẽ dat᷑:licʒ me
lioꝛ dicat᷑ pdicatõ q̃ a melioꝛi ⁊ diſcretioꝛi dat᷑. Ratio aũt
eſt. qꝛ in viriute xpᷣi datur a quocũq; datur:⁊ penes illum
eſt indiuiſio.poteſtatẽ aũt baptiʒandi ſibi retinuit:ſeruis
miſteriũ dedit. poteſtatẽ aũt docẽdi ſiue p̃dicandi miſiris
deait:licet ipe ſit qui interius doceat.

Equit᷑ ingreꝛe vtꝝ hẽtici poſſunt baptiʒare
Pꝛimo igit᷑ qrit᷑ vtꝝ baptiſma ↄfeꝛãt. Scðo
vtꝝ bẽticꝰ ꝙᷓtũ ad orticulũ ð baptiſmo bapti
Maat. Tercõ vtꝝ cũ labũt᷑ ĩ heſim amittãt ins
baptiʒãdi vel nõ. Quarto vtꝝ illi qui nũꝙᷓ crediderũt pñt
baptiʒare. MD

rticulus pꝛimus
Irca pᷣmũ q̃rit᷑vtꝝ hẽticꝰ poſſit baptiʒ are.q
ſic:videt᷑. Meda. Sine heretic,ſ iue n ingtic?ſi
e facinoꝛoſus quicũq; ĩ ↄfeſſiõe ſcłe trinitatis
baptiʒat nõ valet ille ꝗ ẽ baptiʒatꝰ a bonis catholicis re⸗
baptiʒari.ſ̊ᷣ ↄſtat ſi nõ eẽt baptiʒatꝰ:baptiʒari poſſet ⁊ de
beret.igit᷑ ẽ baptiʒatꝰ.il Itẽ aug.i Qulli ſacmẽto iniuria ẽ
faciẽdailli iniuriãt ſacramẽtis ꝗq dicũt ea pollui ꝑ pollutõ
nẽ mĩſtroꝝ.⸗l Itẽ.ix.Luẽc̃.ꝛeceptoꝛ vidimꝰquẽdã ĩ noĩe
tuo demonia eijciẽtẽ ⁊ ꝓhibuimꝰ:qꝛ ñ ſegꝗt᷑ te nobiſcũ.⁊ di⸗
xit ihᷣs.nolite ꝓhibẽ.ſic igẽ aꝑpobauit dñs. ꝙ ille licʒ ma
lus coĩter fecerat cũ apłis.a ſiłi videt᷑ ſi bẽtiei coĩcant cuʒ
eccłia ĩ actu baptiʒãdi ꝙ dñs h̊ apꝛobet. Itẽ dñs qui ꝑ.
abꝛabã figurat᷑ quoſdã filios generat de ſpõſa ſcʒ eccleſja:
quoſdã de ancilla ſcʒ de hereſi vel de ecclia malignantiũ: S
heretici ↄferũt verũ baptiſma.¶ Vtẽ aug.ↄtra donatiſtas
mũera ↄceſſa diuinitꝰ.ꝑtim ſũt ꝓpꝛia:ſicut ĩ hoc tꝑe infati
gabilis caritas ⁊ ĩ futuro vita eteꝛna.ꝑtim vo cũ malis ꝑ⸗
uerſiſq; coĩa: ſicut oĩa cetera ĩ quibo ſũt ⁊ ſacroſancta mi⸗
ſteria.h̊ ſub ſacroſanctis miſterijs cõtinet᷑ baptiſmꝰ: ba⸗
ptiſmꝰomũis ẽ icis 2 bereticis. ̊ heritici ↄferũt veꝝ
baptiſma.¶ ontra. oĩa oꝑa eccłie emicaciã habẽt ab in⸗
flueti a capite ĩ mẽbꝛa. Sʒ virtꝰnõ inſluit a capite
in mẽbꝝ moꝛtuũ:& ſi hẽticꝰ:nõ eſi mẽbʒꝝ.vel ſi ẽ mẽbrũ ali
quo mõ eſt mẽbꝝ moꝛtuũ.ꝑ ipᷣm nõ ẽ influẽtia vᷣtutis a ca⸗
pite in opꝰaliqð.igit᷑ baptiſmꝰ ab eo miſtratꝰ nõ hʒ effica⸗
ciam baptiſmi.⸗l Iẽ aug. vñ tanta vis aque vt coꝛpꝰ tin⸗
gat ⁊ coꝛ abluat niſi faciẽte verbo nõ qꝛ dicit᷑ ̊ qꝛ creditur
Er bis ptʒ ꝙ virtꝰbaptiſmi ẽ a fide.nõ aũt a quacũq;:ſed
requirit᷑ ꝙ credat᷑ ꝙ in aqua ẽ virtꝰregenerãdi ab ipᷣis veꝛ
bis vel a vᷣtute vboꝝ. Sʒ qñ hereticꝰſolꝰbaptiʒat ꝑuulũ:
nullꝰhoc credat.qꝛ nullꝰſcit ꝙ baptiʒat:̊ nõ eſt baptiſmꝰ.
Itẽ aug.de baptiſmo ꝓuuloꝝ.ad remiſſionẽ oꝛiginalis
pꝛodeſt eoꝝ fides a quibo offerũtur. vt quaſcũq; maculas
Ealios a quibo oꝛti ſunt ↄtraxerũt:alioꝝ interrogatõe ab
eis purgent᷑.hec aug. Sʒ ſi ſolꝰaſſiſtat hereticꝰ qui bapti⸗/
zare intedit.nõ purgat᷑ fide offerentiũ nec ſide heretici:igi
tur nõ purgat᷑.il Itẽ Ambꝛo.⁊ babet᷑.iiij.ſenten. di.iij.li⸗
cet petrẽ ⁊ filiuʒ ⁊ ſomſanctũ vicas.vel patris vel filij vel
ſpũ ſancti minuas ptᷣatẽ.vacuuʒ ẽ om̃e miĩſterium.bᷣ nullo

xvſ.

mõ põt minui pr̃as alicuiꝰꝑſone niſi diſcredẽdo: ergo ⁊c̃.
4I Itẽ ab exiſtẽte in moꝛtali pcto neq; ſibi nec alij aliqͥ ope
eiꝰacquirit᷑ vita eterna.ſ̊ miſterio baptiſmi acgꝗrit᷑ vita et᷑⸗
na:igit᷑ nõ põt fieri ab aliquo heretico.⸗ IStẽ aug. Muis
vnũ baptiſma ſit ⁊ heꝛeticoꝝ ſcʒ eoꝝ ꝗ in noĩe pa.⁊ ſi.⁊.ſſ.
baptiʒãt ⁊ eccłie:tñ qui foꝛis eccłiaʒ baptiʒãt᷑ nõ ſumunt
baptiſmũ ad ſalutẽ ſ̊ ad ꝑniciẽ:habẽtes foꝛmã ſacꝛamenti
virtutẽ eiꝰabnegãtes.Ecce ꝙ baptiʒati extra eccłiaʒ nõ aſ
ſequũtur virtutẽ baptiſmi:quales ſũt baptiz ati ab hereti⸗
co. 4 Iteʒz aug. ⁊ habet᷑ de ↄle.di.iiij. Ecclia ꝑadiſo ↄpata
indicat nobis poſſe quidẽ baptiſmũ eiꝰfoꝛis acciꝑe:ſᷣ ſalu
tem beatitudĩs extra eã neminẽ vel ꝑciꝑe vel tenẽ. Mõ em̃
in meſopotamia vel egipto qua illa flumia ꝑuenerũt ẽ feli
citas vite q̃ in gꝑadiſo ↄmemoꝛat᷑. ſic igit᷑ ba ptiſmꝰ põt eſſe
extra eccłiaʒ:munꝰaut bone vite nõ niſi intra eccliaʒ reꝑi
tur. 4¶ Itẽ eadẽ di.aug. Sacramẽtũ etiã dat deꝰ ꝑ malos:
ipᷣaʒ ðᷣo grazʒ nõ niſi ꝑſeipᷣm ⁊ ꝑ ſctos.⁊ iõ remiſſionẽ pct᷑o
tũ ⁊ ꝑ ſeipᷣm facit vel ꝑ illiꝰcolube mẽbꝛa ꝗ ait. Si dimiſe⸗
ritis dimittet᷑. Ex h̊ videt᷑ ꝙ nec a malo ſacdote ↄfert᷑ viꝛtꝰ
ſaẽmẽti:multołoꝛtiꝰnec ab hẽtico.q¶] Itẽ hẽſis nõ ẽ eccłia:
igit᷑ baptiſmꝰhẽſis nõ ẽ baptiſmꝰeccłie. Stẽ hẽtici oꝑpo⸗

nũt ſic.aut eccłia ẽ eccłia.aut hẽſis ẽ eccłia. Si eccłia ẽ ec⸗

tleſia:nõ igẽ hẽſis ẽ eccłia.igẽ qð ſpectat ad eccłiaʒ ñ ſpe⸗
ctat ad hẽſim. igẽ ſi ecclia veꝛe baptiʒat:hẽtici ñ baptiʒãt:
ſbaptizati ab bẽticis ſũt baptiʒãdi.¶ Itẽ baptiſma hẽti
coꝝ.aut facit filios dei an ñ. Si ñ:igr ñ ẽ veꝝ baptiſma ⁊
ipᷣo baptiʒati debẽt iteꝝ baptiʒari.ᷣ ̊ ẽ falſuʒ:igẽ baptiſ⸗
ma hẽticoꝝ facit filios dei.⁊ nõ ſolũ filios dei pᷣ ſilios ſpõ

ſe:cũ hmõi generatõ ſit ꝑ ſaẽmẽta hẽticoꝝ.igẽ ↄgꝛegatõ ẽ

eeclłia.4¶ Itẽ baptiſma hẽticoꝝ aut facit rmiſſionẽ pctoꝝ
aut ñ. Si nõ:tũc nõ ſi ẽ veꝝ baptiſma ⁊ eo baptiʒati iterũ
ſũt baptiʒãdi.ſᷣ h ẽ falſum:ꝗ̊ facit remiſſionẽ pctoꝝ.h̊ nõ ẽ
niſi: p inſa ſionẽ ſpũſſcti: igẽ in eccłia hẽticoꝝ inqtũ bapti
ʒañnt ẽ ſpũſſctus.igit᷑ cũ ſpuſſctus nõ ingredit᷑ eccłiaʒ mali
gnãtiũ.vñ Oſee.xj.Ego dñs ⁊ ciuitatẽ ñ ingꝛedioꝛ ſcʒ ma
lignãtiũ vt vult glo.igẽ ↄuẽtꝰhẽticoꝝ ẽ eccłia.⁊ nõ niſi que
dicit᷑.cũ nõ ſit eccłia niſi vna.vj.Cant᷑. Una ẽ colũba mea.
Itẽ gꝛeg. Hi hẽtici.q in trinitatis noĩe baptiʒãt ſic ſunt
bonoſiati ⁊ catafrige nõ veꝛe baptiʒãt.Alij cũ ad ſctaʒ ec⸗
cleſiã veniũt baptiʒãt᷑.qꝛ baptiſma nõ fuit.qꝛ ĩ erroꝛe poſi
ti trinitatis nomẽ mime ꝑceperũt.cũ ̊ baptiʒẽt᷑:maifeſiũ
eſt ꝙ veꝝ baptiſma ñ fuit qð ab illis hẽticis dabat᷑.⸗ Ytẽ
ad Gal. Quotqt baptizati eſtis xrpᷣm induiſtis.ſed adulti
ſciẽter baptiʒati ab hticis ñ induũt rpᷣm:̊ nõ baptiʒ abã
tur.ꝗᷓ hẽtici nõ tribuũt veꝝ baptiſma. 4! Itẽ baptiſma il⸗
loꝝ nõ facit vt adulti inter filios dei reputẽt᷑. Vñ aug.iĩ li.
cæ fide ad petꝝ. Sine eccłie catholice ſocietate nec baptil
mus põt alicui ꝓdeſſe: niſi foꝛte vt minꝰteꝛq̃at᷑.nec tñ int
filios dei reputet᷑.ſᷣ baptiſma veꝝ facit ꝙ inter filios dei

reputet᷑ Zohᷣ.j.Dedit eis ptatẽ filios dei fieri.qui nõ ex ſa

gurnibo neq; er roluntate carnis neq; er volũtate viri ⁊c.

ergo baptiſma hereticoꝝ nõ ẽ veꝝ baptiſma.4¶ Itẽ Yſið.

de ſum. bono.Solã eccliaʒ catholicam habẽ baptiſmũ ad

ſalutẽ acharias ꝓpheta teſtat᷑. In die illa erit fons patẽs

domui oauid.dom dauid ẽ eccłia ĩ q̃ manet fons ĩ ablutõʒ
pctoꝝ.hẽtici aũt id ſolũ imaginaria oñtatõe faciũt:&̊ non
ↄferüt veꝝ gruinagAea don ꝙ bẽtici baptiʒãtes in
foꝛma eccłie intẽdentes facẽ qdð facit eccłia:veꝝ baptiſma
miſtrãt. ¶ Ad pᷣmũ q̊ dom.ꝙ licʒ hẽticꝰ ſit mẽbꝝ moꝛtuuʒ
inqᷓtũ ꝑſona.nõ tñ inꝗᷓtu miſter dñi.vñ ĩ ſe ẽ putridꝰ.ñ vt
alijs miſtrãs qꝛ vᷣtutẽ hʒ miſirãdi. vel aliter ſicẽ oꝑatoꝛ ma
terialis qñq; oꝑat᷑ ſolũ mediãte mẽbꝛo aliqͥ vt manu vel ali
quo alio mebꝛo.qñq; oꝑat᷑ mediate iſtrumẽto aliqͥ.ſic dñs
oꝑat᷑ oꝑa vᷣtutũ mediãtibo mẽbꝛis.vᷣ oꝑa ſacmẽtoꝝ mediã
tibo miſtris. pᷣmis oꝑibo veꝝ ẽ ꝙ nõ habẽt efficaciã niſi

ꝑ influẽtiã a capite in mebꝛa.de ſcðis nõ ẽ veꝝ.¶ Ad alið

vicendũ.ꝙ etſi nullꝰaſſiſtens h̊ credat.nihilominꝰecclia H̊
credit.qð ſufficit in caſu tali.in h̊ em̃ ꝙ bẽticꝰintẽdit facẽ
qð facit ecclia.infoꝛmat opꝰ ſuũ ⁊ eccłie oꝑi ↄfoꝛmat.ñ
ↄſoꝛmãdo intẽtõeʒ ſuã intẽtioni eccłie.ifſoꝛmat opꝰſuũ ᷣm

ꝙ infoꝛmat ecclia.q¶ Ad h̊ qð obijcit ex vᷣpbis aug ad re⸗

miſſioneʒ oꝛiginalis ꝓdeſt eoꝝ fides a quibo offerunt᷑ ꝛc̃.
Dicendũ ꝙ quãdo ſolꝰaſſiſtit hereticꝰ.reuera non purgat᷑
paruulꝰfide offerentiũ nec fide heretici:pᷣ fide eccłie ĩ cuꝰ
fide baptiʒat᷑ ratõe qua tactũ eſt.⸗¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ
verbũ am bꝛo. Dicendũ ꝙ vt dicit męr̃ in ſen.di.iij. Cũ di⸗
citur ille minuere ptatẽ pr̃is ⁊ filij ⁊c.h̊ intelligẽaũ ẽ qᷓtuʒ
ad fidẽ ⁊ intẽtionẽ. Et ſi nõ credat vnã eſſe potẽtiã triũ ꝑ⸗
ſonax: nec intẽdat ꝙ exerceat᷑ eoꝝ potẽtia ĩ purgãdo iſtũ
quẽ vult baptizare. Vnde iſte dicit᷑ minuere ptatẽ pr̃is et
filij ⁊c.qui male ſentit de potẽtia alicuiꝰeoꝝ.ñ credẽs vnã
illoꝝ eẽ potẽtiã.nec intẽdit illoꝝ potẽtia illũ foꝛe baptiʒzã⸗
dum quẽ ꝓponit baptiʒare.qð faciũt hẽtici ꝗ baptiʒat non
ea intẽtõe q̃ baptiʒat eccłia.¶¶ Ad alind qð obijcit᷑ ꝙ exiſtẽ
te ĩ moꝛtali pct᷑o.ſibi nec alij acꝗrit᷑ vita et᷑na ⁊c̃. Sicẽdũ
ꝙ aliquo exiſtẽte ĩ moꝛtali pct̃o nõ acꝗrit᷑ vita et᷑na meꝛito
rie:bñ põt tñ miſterialit᷑ vt ĩ caſn ꝓpoſito.4¶. Ad aliud qð
ſequit᷑.dicendũ.ꝙ ꝑuulꝰvel adultꝰbaptiʒatꝰab hẽtico dũ⸗
mõ nõ oſentiat hereſi ſue nec ſit ſeꝑatꝰab eccłia:baptizatꝰ
eſt.⁊ habʒ baptiſmꝰ ĩ eo plenã efficaciã. Vñ aug. ⁊ ha bet
de ↄſe.di.iiij. Ille cui tradit hẽticꝰbaptiſmũ põt ſalu bꝛiteꝛ
acciꝑe: ſi ipᷣo nõ ſeꝑato acceꝑit.vrgẽte moꝛtis neceſſitate.
Ex his ptʒz ꝙ baptiſinꝰ hereticoꝝ plenã habet efficaciã in
nõ ſeꝑato ab eccłia.⁊ h̊ tali neceſſitate ſcʒ moꝛtis.hec igit
duo requiꝛũt᷑ ſcʒ ꝙ nõ ſit ſeꝑatꝰ⁊ ꝙ in aꝛticulo moꝛtis.Si
em̃ ſciẽter ⁊ pꝛudẽter facẽt gs baptiʒari ſe ab heretico ſiue
mitteret niſi ĩ articło ↄſentiret quodãmõ hereſi ſue.⁊ ita
nõ reciꝑet rẽ ſacramẽti. Intelligi igit᷑ debẽt auctoꝛitates
ſupᷣdicie de baptiʒatis ab hẽticis ꝗ ſunt extra eccłliam. vel
qui ſciũt hereticos tales eſſe ⁊ ꝑmittũt ſe ab illis baptiʒoꝛi
nõ exiſtẽte artienlo moꝛtis.Unde ſi ꝗs baptiʒet᷑ ab hereti
co ignoꝛãs eũ eſſe hereticũ:baptiʒatꝰẽ. Si aũt ſciat ipſum
eſſe hereticũ ⁊ timeat ſibi de moꝛte inſtãte.i.ſi ſit ĩ articulo
moꝛtis:ſilꝛ eſt baptiʒatꝰ.¶¶ Ad h̊ qʒd obicit᷑ ꝙ deꝰnon dat
gram niſi ꝑ ſeipᷣm.aut ꝑ ſctos.⁊ ꝙ remiſſonẽ pctoꝝ facit
vel ꝑ ſe vel ꝑ mẽbꝛa colũbe ⁊c.dicẽdũ ꝙ cũ dicit᷑ dare gr̃azʒ
E ſctos:̊ intelligẽdũ ẽ ſᷣm ꝙ ̊ qð dicit᷑ ꝑ:dicit cauſaʒ effi⸗
cientẽ nõ ſimpłꝛ ſᷣ meritoꝛiã. VUñ aug. vult diſtinguẽ inter
bonos ⁊ malos in h.ꝙ boni meritis ſuis impetrant gr̃am
alijs ſine miſteꝛio ſacramẽtoꝝ:alij nequaqᷓ ſcʒ niſi miſteꝛio
ſacramẽtoꝝ.ñ intẽdit oſtẽdere ꝙ boni i h̊ pexcellũt ma⸗
los:ꝙ ſine ſacramẽtoꝝ miſterio impetrãt graʒ ⁊ remiſſio
nem pctoꝝ alijs:qð nõ faciũt mali.¶ Ad illud qð obijcit᷑
x donatiſtis.dicẽdũ ꝙ aug.mouet q̃ſtionẽ talẽ donatiſiaꝝ
n baptiſinꝰ xp̃i generet filios ecclie in ꝑte donati an non.
Si generat:igit᷑ ſunt de eccłia.⁊ cũ vna ſit eccłia qᷓ ſignifi⸗
cat᷑ ꝑ tunicã iĩcõſutilẽ q̃ ñ fuit diuiſa nos arguũt eẽ e eccle
ſiam. Si vo nõ generat:igit᷑ apud nos ſunt rebaptiʒãdi cũ
nõ ſint ꝑ baptiſmũ renati.Et rñdet aug.ad hoc.i Jõ gene
rat ecclia in ꝑte donati ꝑ baptiſmũ vñ ſeꝑata ẽ:ſᷣ vnde con
iuncta.Seꝑata em ẽ a vinculo caritatis:ↄiũcta vnitate ba
ptiſmatis.ꝑ hoc igit᷑ ꝙ ſuũ ĩ eis habʒ: ipᷣa generat nõ illi.
Eccleſia aut qñq; generat ꝑ ꝓpꝛiũ vterũ.qqʒ ꝑ vteros an⸗
cillaxꝝ eiſdẽ ſacramẽtis tãqᷓ ex viꝛi ſemie.ꝗ aũt ſuꝑbiũt ⁊ le
gitime mri nõ adiũgũt᷑: ſilłes ſũt yſmaheli.ꝗ vo legitimaʒ
pꝛis vxoꝛẽ diligũt ſiles ſũt filijs iacob:qᷓuis de ancillis na
tis ⁊ ꝑtẽ hẽditatis pr̃is ſumẽtibo.ꝗ aũt de vtero mr̃is nati
negligüt graʒ quã accepeꝛũt:ſiles ſunt eſau ꝗ repꝛobatꝰeſſ
a deo licet er eodẽ ↄcubitu eẽnt gemĩ ↄcepti.ix.Ro. Patet
igit ꝑ aug. ꝙ baptiʒat hereſis nõ vnde diuiſa ẽ:ß vnde con
iuncta.Dicedũ eſt igit᷑. hoc argumẽtuʒ nõ valet. hereſis
nõ eſt eccłia: igit baptiſma hereſis nõ ẽ baptiſmꝰecclie.li⸗
cet em no ↄueniat hereſis 2 ecclia ĩ vinculo caritatis:ↄue⸗
niunt tñ in vnitate baptiſmatis.4 Ad alið argumẽtũ po
i oug.talẽ ĩſtãti. aut ꝑadiſus ẽ padiſus aut egiptꝰẽ pa⸗
us. B ꝑadiſus ẽ ꝑadiſus:igit᷑ egiptꝰnõ eſt ꝑadiſus.igit᷑
uui egipti nõ ẽ fluuiꝰegipti:ſᷣ hoc ẽ falſum: qꝛ fluuiꝰg eſt
San fluuiꝰpadiſi ⁊ egipti:qꝛ emanat de ꝑadiſo ĩ egiptũ
e 2 baptiſm? emanat ab ecclia queẽ adiſus ſpũalis ad
oꝛates i hereſis tenebꝛis. vnde nõ ſequit᷑ hereſis nõ eſt
. lckia:igit baptiſmꝰhereſis non eſt baptiſmꝰeccłie.¶ Ad
auud dicẽdũ. ꝓ baptiſinꝰ hereticoꝝ facit quoſdã filios dei

vt ꝑuulos: quoſdã nõ vt adultos ꝗ imbuti ſunt erroꝛe be⸗/
reticoꝝ. Vnde cũ hẽtici baptiʒãt hmõi adultos.nõ faciũt
eos filios dei:tñ veꝝ baptiſma qᷓtũ ad rẽ ſacramẽti recipi⸗
unt. Vnde ſi veniãt ad vnitatẽ eccłie nõ ſunt rebaptiʒãdi.
q vt dicit aug.Sanãdũ eſt qð vulneratũ ẽ:nõ curãdũ qð
ſanũ eſt.Sani aũt ſunt ſic baptiʒati qtũ ad hoc in quo cõ
ueniũt cũ eccłia qtũ ad baptiſmũ.Cum igit᷑ heretici ꝑuu/
los baptiʒãt ⁊ filios dei faciũt: illi vicũt᷑ eſſe filij eccłie.nõ
qꝛ eos genuit deꝰ de ſpõſa legitima.i.eccłia:ſᷣ qꝛ eos genue
rit de ancilla.i.hereſi.nibilominꝰ filij eccłie dicunt᷑: qꝛ ec⸗
cleſia filios reputat quoſcũq; deꝰ generat ſiue genuerit de
vtero ſpõſe vt ꝗ a fidelibo ſũt baptiʒati:ſiue de vteris acil⸗
larũ vt ꝗ baptizʒati ſũt ab hẽticis ſiue paganis ſiue a gbuſ
cũq; qui nõ ſũt ð eccłia.qð ſignificatũ ẽ Señ.xvj.vbi dixit
ʒara abꝛahe.ingredẽ ad ancillã meã ſi foꝛte ex illa ſuſcipi⸗
am filios.¶ Ad aliud dicẽdũ ꝙ baptiſma hẽticoꝝ facit re⸗
miſſionẽ pctoꝝ.nõ vnde ẽ hoĩs opus:ſᷣ vnde ẽ opꝰ dei. ñ
ibi eſt ſpũſſanctꝰ in effectu baptiſmatis.nõ inqtuzʒ eſi opꝰ
hereticoꝝ:ł̊ dei.Dicũt quidã ꝙ deꝰbaptiʒat pᷣmo auẽte:ee
cleſia pᷣmo mĩſterio ⁊ ſcdo auẽte ſiue ſub auẽte.heretici vl
timo miĩſterio.⁊ inqᷓtuʒ habẽt mĩſterium:ſunt de eccleſia.
4Ad auctoꝛitatẽ gꝛeg.dicẽdũ.ꝙ intelligit᷑ de illis hereti⸗
cis qui nõ ſeruãt foꝛmãt eccłie:s̊ baptiʒant in noĩe patris
maioꝛis ⁊ filij mĩoꝛis.⁊ tales nõ miſtrat verum baptiſma.
¶ Ad aliud dicẽdũ.q vpᷣc indui dupłꝛ dicit᷑.vel qtũ ad ſa
cramẽti ꝑceptõeʒ.⁊ ſic dicunt᷑ oẽs induere vxpᷣm ꝗ baptiʒã
tur ĩ foꝛma ecclłie a ꝗbuſcũq; baptiʒẽt᷑ dũ tñ intẽdãt faceꝛe
qð facit eccłia:vel qᷓtuʒ ad gre ſuſceptõneʒ ⁊ ſic ſolũ ꝑuuli
qui nõ ficte accedũt ad baptiſmũ. Illi vᷣo qui baptiʒat᷑ ab
hereticis ⁊ ſunt imitatoꝛes eoꝝ.dicũt᷑ pᷣmo mõ vxpᷣm indue
re h̊ nõ ſcdðᷣo mõ.¶ Ad aliud dicẽdũ.ꝙ baptiſma heretico
rum vt dictũ eſt quoſdã facit filios dei vt ꝑuulos.quoſdaʒ
nõ:vt adultos ꝗ imbuti ſũt erroꝛe hereticoꝝ.⁊ de his ẽ ve⸗/
rum qð dic aug.⸗¶: Ao vltimũ dicẽdũ. ꝙ illud qð dic Aſi.
ꝙ heretici illud faciũt imaginaria oſtẽtatõe. Si h̊ dicit᷑ de
illis ꝗ in foꝛma eccłie.vel baptiʒãt᷑ ab ipis hereticis:intel⸗
ligitur imago qᷓtuʒ ad foꝛmã ſacramẽti: qꝛ recipit᷑ ibi ſaẽ⸗
mentũ.nõ tñ qᷓtuʒ ad rem ſacramẽti.i.gr̃am.nõ em̃ in illa
imitant᷑. Si aũt intelligat᷑ de hẽticis ꝗ nõ baptiʒãt in foꝛ⸗
ma ecclie:tũc mutatõ nõ attẽdit᷑ qᷓtũ ad ipᷣaʒ imerſionem:
nõ qᷓtũ ad foꝛmã ſacramẽti vel ad rẽ ſacramẽti.videt᷑ autẽ
magis pᷣmo mõ intelligi ꝑ h̊ qdʒ ſegꝗt᷑.baptiſma ñ ẽ illis ad
remiſſionẽ pctoꝝ:ſᷣ ad ſupplicij teſtioniũ dat᷑.vñ etiã ĩ ↄmu
ni ꝓuerbio dẽ de malo xpᷣiano legẽ dei nõ cuſtodiẽte. iſte ẽ
baptiʒatꝰ in aqua ⁊ nõ in ſpũſſancto.

ticulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ hereticꝰqᷓtũ ad articn⸗
lum de baptiſmo baptiʒat.i. ille ꝗ diſcredit ſa⸗
Eramẽtũ baptiſmi.q nõ:videt᷑cũ talis nõ intẽ⸗
dit baptiʒ are.qꝛ nõ intẽdit ꝙ aliqui ſiat ꝓꝑuulo baptiʒa⸗
to.vnde nõ intẽdit baptiʒare.Rñſio.quidã dicũt ꝙ du
plex ẽ intẽtio baptizantis.vel reſpectu effectꝰ:vel reſpectu
foꝛme. Si aũt nõ ſit reſpectu effectꝰ:nihilominꝰ baptizat.
vnde nõ oꝑtet ꝙ intẽdat effectũ ſ foꝛm. cũ ad h ꝙ quis
baptiʒet pᷣter materiã debitã ⁊ foꝛmã vᷣboꝝ requirit᷑ inten
tio:ↄſiat ꝙ intẽtio nõ verſat᷑ circa ſoꝛmã vᷣboꝝ. Vñ hugo.
Vide ⁊ ↄlidera qꝛ ratõnale eſſe oꝑtet opꝰmiſtroꝝ de i.nec
ꝓpter foꝛmã ſolã p̃iudicare niſi intẽtio agendi nulla ẽ.pꝛo
pier qð aliter dicendũ.ꝙ licet hereticꝰnõ intẽdat ſpaliter
diſtincte effectũ:nihilominꝰindiſtincte ⁊ quodamõ gene⸗
rali intẽdit.qꝛ intẽdit quod ecclłia intẽdit.dico indiſtincte
⁊ generali quodã mõ.⁊ hec pñt bene ſimul eẽ ꝙ ĩtẽdat op⸗
poſitũ alicuiꝰin ſpãli.i.nõ intẽdat illud in ſpali qð inten⸗
dat in generali. ſicut aligs ſcit qm oĩs mula eſt ſterilis ni⸗
hilominꝰ dubitat vtꝝ hec habeat in vtero·.

Mrticulus terciiuns
Onſequẽter q̃rit᷑ vtꝝ cũ labũt᷑ ĩ hẽſim amitiat
ius baptizãdi vel adpuc fuẽt. Et vẽ ꝙ amittat
us em baptiʒãdi ſtat ĩ vnitate ecclie. nõ ba⸗

ſa be
öſheiit
tebpi
hick.
gvoc
e dung
achien
Ogrnne
tige
Mberkd.
meagr
laſſſcn
Eſactn
der
uzeſte
oanetet
beretiag
reccleſen
ieponn
pnſin.
i/
ptzi
tfucee
üpauli
atg
indn
Aberetio
gboſit
Xhiseſt
5de).
Pdiclt
orintd
ibiſai
inila
tin ſo⸗
vonenn:
ct an
llis d
aigun
n⸗ilei

AAtrtn
ſartin
gnüii
obue
ürpe
reſpecn⸗
z⸗
qus
fun
jbugo⸗
Nins
W
ſſpäunr
nogen⸗
diſinee
icgto⸗
Ginin
erlisns

ueſtio

bent ius baptiʒandi. ¶ Ad boc facit quod dĩc aug.in lib.
te baptiſmo ↄtra donatiſtas.Si bereticus ius baptiʒan
di nõ habuit:tñ xp̃i eſt qð dedit et illud xpᷣi eſt qð accepit
multa em̃ otrai nec tñ ideo vel nulla vel nõ data
dicunt᷑.Contra. ius dandi baptiſmũ ẽ er ordine ſacer/
dotali:ᷣ 'do ſacerdotalis tollit᷑ ꝑ bereſim. Qam ſi tolle⸗
retur rediens ad vnitatẽ eccłie: iterũ oꝛdinaret᷑.Sᷣ nõ oꝛdi

natur: ꝙ manet oꝛdo.quare ⁊ ipᷣm ↄſequens oꝛdinẽ ſcilicʒ
ius baptiʒãdi. Ao h̊ facit qð dicit aug.ↄtra ꝑmenianuʒ

ſicut hñt in baptiſmo ꝙ ꝑ eos dari poſſit: ſic in oꝛdinatõe

ius baptiʒãdi.vtrũq; quidẽ ad ꝑniciẽ ſuã ꝗᷓdiu caꝛitateʒ
nõ ainonitatis eeckhllice / A qð igervoͤn ꝑ Gᷓ̊ quod
dicit aug.ↄtra ꝑmenianũ ꝙ in his qꝗ habuerũt oꝛdineʒ ſa⸗
cerdotaſem in eccłia ⁊ poſiea trãſierũt ad hereſim: rema⸗
neat ius dandi baptiſmũ. dicit em̃ ꝙ quidã eoꝝ veritate
coacti dicẽ ceperũt.baptiſmũ quidẽ non amittit ꝗ recedit
ab ecclia:ſᷣ tñ multis modis ius dandi amittit qð apparʒ
fruſtra ⁊ inaniter dici. Pꝛimo qꝛ nulla oſtẽdit᷑ cauſa cur
ille ꝑ iam baptiſmũ amittere nõ põt ius dandi põt amit
tere. Atrũq; em ſacẽm eſt.⁊ quada ↄſecratõne vtrũq; dat

pomini. illud cũ baptiʒzat᷑:illud cum oꝛdinat᷑ in catholica

eccłia.vtrũq; aũt nõ licet iterari.ſicut em redeuntes ad ec

cleſiã nõ ſunt rurſuʒ baptiʒãdi ſic nec rurſum ordinandi

ius ᷓ dãdi baptiſima qð eſi ex oꝛdine ſacerdotali nõ amit
titur. Si tñ alicui videt᷑ ↄtrarium ſicut aparuit in auẽte
aug.ↄtra donatiſtas.diſtingui põt.ꝙ aliud ẽ hr̃e ius ex oꝛ
dine ſacerdotali: ⁊ aliud ex vnitate fidei eccłiaſtice vel ec
vite ↄgruitate.põt q̊ vno mõ hr̃e ius:⁊ alio mõ nõ habere
⁊ hoc ſoluit᷑ illud qð obiectũ eſt in ↄtrariũ: intelligit᷑ eĩ
de iure qð habetur ab vnitate eccłiaſtica.

iculus quartus

Onſeq̃nter querit᷑.vtrũ illi ꝗ nunqᷓ crediderũt
pñt ↄferꝛe baptiſmũ.⁊ videt᷑.fſoꝛma em̃ nõ dat
hiſi ab illo qui bʒ ptateʒ ad illã.ptateʒ at᷑ acti⸗
uam dr hr̃e ad illã ꝗ hʒ eaʒ vel nobilioꝛẽ. Sʒ ꝗ non hʒ fi⸗
dem vel baptiſmũ:nõ hʒ foꝛmã illaʒ vel nobilioꝛẽ ea ergo
a tali nõ dat᷑ baptiſmꝰ.ꝙ aũt nõ hʒ nobilioꝛẽ pʒ. In inſfiʒ
deli em̃ nõ eſt foꝛma nobilioꝛ fide vel baptiſmate in quo ẽ
fundamentũ fabꝛice ſpũalis.¶¶ Cont᷑.baptiſma a qͥcunq;
dat᷑ in neceſſitate.nõ em̃ eiꝰẽ baptiſma ſ᷑ xpᷣi.de quo dicit᷑
bic eſt ꝗ baptiʒat.¶ Arguit᷑ etiã ꝑ ſimile.q em̃ ab eccleſie
vnitate receſſerũt.dare pñt baptiſma.Sʒ minꝰ opponunt᷑
fideles vel nõ baptiʒati qᷓ heretici:qᷓ et illi pñt daꝛe baptiſ
ma.¶ Ad boc facit qð dicit yſið.Romanꝰpontifex nõ ho
minẽ iudicat ꝗ baptiʒat:ſ̊ ſpm̃ dei ſubminiſtrare gras ba
ptiſmi: licet paganſit ꝗ baptizat:põt ꝙ nõ baptiʒatꝰdare
baptiſmũ ð ↄcedendũ eſt vt ab ipᷣo in neceſſitate det᷑
4¶ Ad obiectũ aũt in ↄtrariũ dici põt.ꝙ ptᷣas dandi bapti
ſma ẽ in ꝓlatõne debita vðᷣboꝝ ad hoc inſtitutoꝝ cũ inten⸗
tione:hoc aũt totũ põt ↄuenire nõ baptiʒzato ſiue infideli
Si vo dicat᷑.ꝙ ptᷣas reſidet apud ipᷣm ꝗ bʒ foꝛmã ſimilẽ
vel nobilioꝛẽ. Rñdendũ eſt ꝙ illa foꝛma q eſt caracter: im
pᷣſſa ẽ mediante vᷣtute verboꝝ.ñ ꝓferẽs verba cũ alijs q̃
ad ſacr̃m baptiſmi regrunt᷑.licet nõ hẽat caracterẽ foꝛma
liter:hʒ tñ quodãmodo ptᷣatiue.nec oꝑtet ꝙ inducẽs for⸗

mã quã hẽat talẽ: inſtantia em̃ eſt in equoce agẽtibo
Mlembꝛum quartum

NRen querit᷑.vtꝝ dyabolꝰpoſſet bapti

—

ʒzare.E ſic:videt᷑. Ponat᷑ ꝙ traſfiguraret᷑
in ſacerdotẽ ſiẽ qñq; traſfigurat ſe in ange⸗
Au lucis: ⁊ baptiʒaꝛet aliquẽ.videt᷑ ꝙ ille ſit
baptiʒatꝰ. Augꝰ.ſuꝑ ioh. Maptiſmꝰtalis ẽ qualis ille in
cuiꝰptate dat᷑.dat᷑ aũt in ptate xpᷣi:̊ ⁊c.igit᷑ nihil depeꝛit
ipᷣi baptiſino a qͥcunq; miſtret.i¶ Iteʒ aug.ſuꝑ ioh.Cum
baptiʒat malꝰillud qdð datũ eſt veꝝ eſt.nec impar ꝓpt im⸗
pares miſtros:h̊ par et eqᷣle.ꝓpter h̊ hic ẽ ꝗ baptiʒat. ſen⸗/
ſus ẽ verbi aug.ꝙ qꝛ xpᷣc baptiʒat:a qͥcunq; baptiʒat᷑ ean
dem efficaciaʒ hʒ baptiſmꝰ.¶ Item efficacia baptiſmi ẽ a
materia debita 2 debita foꝛma verboꝝ.⁊ nõ aliqͥ mõ a mi

xvj.

niſtro: ̊ a quo ꝓferant᷑ verba debita cũ alijs qᷓ reqruntur
hẽbit eicaciã ¶ Cont.vt dicit hug. deꝰminiſtꝛãti coopa

tur. cuiꝰᷣtute ꝑ miſteriũ mĩſtrãtis qð ſctificandũ eſi ſcti⸗

ficat᷑vt ſit quidẽ vna virtꝰꝑ vnũ opꝰad vnũ effectum. hec
bug.ↄueniunt igit᷑ dñs ⁊ diſpenſatoꝛ ſacr̃oꝝ in vna vᷣtute
reſpectu vniꝰeffectꝰ.ſᷣ dñs ei dy abolꝰin nullo ↄueniũt. ꝓ
batõ.ij.coꝛĩ.vj.Que ↄuẽtio xpᷣi ad belial.glo.deꝰ⁊ dyabo
lꝰ nõ cõueniũt:g̊ ⁊c. ¶ Rn. ſine pᷣiudicio.ꝙ ſi ĩmergeret
aliquẽ in aq̃ cũ tebita ꝓnũciatiõe verboꝝ:nõ baptiʒaret.
Vna rõ eſt ꝑuerſa intentõ illiꝰ.tãta cĩ eſt eiꝰ ꝑuerſitas.q;
nullo mõ intendit ſalutẽ baptiʒati. Intentio at᷑ reqrit᷑ ad
efficaciã baptiſmatis.vñ qꝛ ñ ↄueĩt cũ eccĩa ĩ intẽtiõe ba⸗
ptiʒãdi: nõ baptiʒat.ꝙ at᷑ hoc ſit vex.pʒ ex qdazx clo.ſuꝑ
illud.ij.coꝛi. vj. Que ↄuẽtio ⁊c.·q̃ eſt.xpᷣc facit oĩa bñ.dya
bolꝰmale. qð nõ intelligit᷑ q̃tũ ad ſubam actꝰ:qꝛ dyabol⸗
freqᷓnter obedit deo in agẽdo:ᷣ ꝙᷓtũ ad intentõeʒ.ſꝑ ĩ om̃i
bus intentõ di bona ẽ:dyaboli mala.¶ Sʒ ponat᷑ ꝙ hꝛet
intentõeʒ eccie ⁊ intendẽt baptiʒare.Rñdeo.ꝙ ñ baptiʒa
ret. Et ẽ rõ vna.qꝛ nõ ẽ illi ↄceſſuʒ miſteriũ diſpenſatõnis
hmõi.vt eĩ dic hug. e elemẽta ſacr̃a ſunt.nõ nata pꝛiĩa fa
cit ſ̊ appoſita inſiitutõ ꝑ diſpenſatõʒ.⁊ gr̃a infuſa ꝑ bñdi
ctionẽ. pᷣma facta ẽ ꝑ creatoꝛẽ:ſcðᷣa ꝓpoſita ꝑ ſaluatoꝛem.
tercia ãmĩſtrata ꝑ diſpẽſatoꝛẽ.hec hbug.Diſpẽſatoꝛ vᷣo dĩ
q diſpenſat.ſᷣ cui datũ ẽ miſteriũ diſpẽſandi ẽ ſacerdos re
gularit᷑ vnuſqſq; bõ in articło neceſſitatis. Alia eſt rõ qꝛ
neq; actu neq; potẽtia ẽ de eccłia.ꝗ tales ſunt:nõ pñt ſac⸗
menta eccĩe miſtrare. he aũt rõnes ſunt neceſſitatis.Ler
cia eſt rõ ↄgꝛuẽtie.qꝛ ſicut moꝛs fuit miſtrata ꝑ boĩem:ita
vita dʒ mĩſtrari.hmõi rõnes aſſignat Anſel.q̃re oꝑtuit
ſatiſfactõeʒ ꝓp offenſa oꝛigĩalis fieri ꝑ hoĩem.ſ.qꝛ offendit
hõ.¶:. Ad illud qð obẽ.ꝙ efficacia baptiſmi ẽ a materia et
foꝛma vᷣboꝝ.Dðm ꝙ nõ oĩno.ĩmo reqꝗrit᷑ diſpenſatoꝛ ⁊ ⸗
tentio recta diſpenſaꝛoꝛis:q̊ꝝ vtrunq; deficit in dyabolo.

vbi dat᷑:ſñ dat᷑ niſi mediãte diſpẽſatoꝛe a ðo ꝓuiſo

embꝛum quintũ

Onſequẽter querit᷑.vtrũ nõ hñtes vſum rõ/
nis poſſint baptiʒare.qð videt᷑.v.di.iiij.ſen.
dr. Si gs baptiʒat ebrioſus: xpᷣc baptiʒat.
vñ vid et li ebꝛius baptizʒat ꝙ baptiz atũ eſt. ¶ Cont. ebri
us eſt ꝗ nõ hʒ vſum rõnis.igit᷑ in mergẽdo nõ hʒ intentõʒ
baptiʒandi. Intentõ eĩ ad vſum rõnis ꝑtinet. Intentõ at
regrit᷑ ad ̊ ꝙ baptiſmus ſit. Item eadẽ eſt q de furioſis.
ñ. ebrij ſiue ebꝛioſi nõ ſꝑ pᷣuant᷑ vſu rõnis. Vñ bñ ba
nt intentõeʒ generalẽ baptiʒãdi ſᷣm fſoꝛmã eccĩe:⁊ tales
vere baptiʒant.⁊ de talibo loꝗtur aug.Silłr furioſi qñ ba
bent lucida interualla 2 tũc hñt vſum rõnis. Si aũt ebꝛij
⁊ furioli eſſent iniſſtatu pᷣuatõis talis ꝙ nõ hr̃ent vſum ra
tõnis:licet ĩmergerẽt nõ baptiʒarent. ie querit᷑ inci⸗
xenter.ſi ebriꝰhʒ linguã ligatã:ita ꝙ nõ hẽat ꝓfecte vſum
lingue:hẽat tñ vſum rõnis:ſi talis baptiʒãdo vᷣba corrũ⸗
pat.vtrũ baptiʒat.Et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ ſile ſumptũ ab eo qui
bʒ a natura linguã impeditã. i.impotentẽ ꝓferꝛe vᷣba ſine
coꝛruptõne.q̃les ſunt ꝗ ſonant.l.ꝓ.r. dicentes in noĩe pa
tlis ⁊ filij ⁊ ſpilituſſcti. Sʒ ↄſtat ꝙ tales baptizant. Silr
videt᷑ ꝙ ebꝛij baptiʒãt hñtes ſitłe impedimentũ.¶ Contꝛa.
talis nõ obſuat foꝛmã baptiſmi inſtitutã a veo ſiẽ deberʒ
nec habet ꝙ illũ excuſet ̊ nõ baptiʒet.¶ Rñſio.ad hoc di
cunt quida ꝙ ebꝛiꝰtalis nõ baptiʒat:nec eſt ſiłe de impotẽ
te ꝑ naturã ⁊ ꝑ culpã. Qui ei impotẽs eſt ꝑ natura culpã
nõ bʒ et iõ baptiʒat.q vᷣo impotens ẽ ꝑebrietatẽ:culpã bʒ
et ideo nõ baptiʒat. Aliter at᷑ videt᷑ dðᷣm.ꝙ qꝛ nec virtus
ſacr̃alis nec miĩſteriũ im pedit᷑ culpa vel pcto miſtri.ſi ebꝛi
us ꝗ ex culpa ſua impedit᷑ nõ magis hẽat linguã ligatã ꝙᷓ
ille ꝗ natura impedit᷑: nec magis coꝛrupte verba ꝓfert q̃ᷓ
foꝛma baptiſmi regrit qᷓ; alius:ita baptiʒat ſic ille.¶ No
hoc qð obijcit᷑. ꝙ talis nõ obſeruat formã ſicut dʒ. Dðm
verum eſt quantũ eſt ex ꝑte ſua.tñ obſeruat illam ita ꝙ
ſufficit ad miniſteriũ ſacramenti:vnde illud indebitũ nõ
redundant in miniſterium ſed in miniſtrum.

Ad illð aug. Haptiſmꝰẽ talis q̃lis ẽ ille in eꝰ ptate dat᷑

embꝛum ſextum
Onſequenteꝛ querit᷑. Si plures ſil pñt vnũ
baptiʒaꝛe.O nõ:videt᷑.qꝛ ſi vterq; dicẽt ba
ptiʒo te:videret᷑ iteratũ ſacr̃m. Si dicerent
dcoꝛditer. Haptiʒamꝰte hec foꝛma nõ ẽ for
ma ecchie.⸗ ſi vnꝰſit baptiʒ andꝰet ſint duoꝗ velint
eũ baptiʒare.⁊ vnꝰilloꝝ ſit mancꝰet aliꝰmutꝰ.Si mutus
imergat ⁊ mancꝰ ꝓferat verba:erit ne baptiʒatꝰ.⸗ Rñſio
duo pñft vnum baptiʒare bᷣ nõ debent.i.ſi duo baptiʒãt
baptiſimn deſt. ſ̊ tũc quilibet dʒ ꝓferꝛe ſformaʒ verboꝝ dicen
do baptiʒo te ⁊c.et qꝛ ꝓlatio verboꝝ ſine ĩmerſione nõ ba
ptiʒat: licet plures ꝓferant verba cũ vnica ĩmerſione non
iterat᷑ baptiſma.Si aũt vnus illoꝝ cuʒ fit immerlio citiꝰ
ꝓtulerit verba q; alius: ꝗ pꝛimo ꝓtulit baptizauit: alius
non.. Ad aliud dicendũ.q; mancꝰ mutꝰnon baptizant
qꝛ cum mancꝰdicit.Ego baptiʒo te:cũ duo reqꝛunt᷑ ad ba
ptiſmum. ſcʒ ĩmerſio et ꝓlatio:non dicit verũ.K Sed ad⸗
huc querit᷑ ſi mancꝰdiceret.nos baptiʒamꝰte.quare ñ ba
ptiʒant:cũ ad baptiſmũ non regꝗritur niſi immerſio ⁊ ver
boꝝ ꝓlatio que duo ↄcurꝛũt. Rñſio.ꝙ q̃ ſunt te eſſentia
baptiſmi immerſio et ꝓlatio: ab vno fieri debent. Hoc eĩ
reqꝗrit foꝛma verboꝝ pᷣſcripta a dño.⁊ ideo maneꝰ mutꝰ
dicto modo baptizare non pñt.hoc etiã reꝗꝛit ſimplex in⸗
tentio baptiʒantis:debẽt em̃ intendere qð ecclia intendit.

embꝛum ſeptumnum

nſequenter querit᷑ ſi in articulo neceſſita⸗
tis poſſet aligs baptiʒare ſimul ⁊ ſemel plu
res.dicendo. Haptiʒo vos ⁊c̃.⁊ videt᷑ ꝙ nõ
j ũ hec nõ ſit foꝛma eccłie. 4¶ Item ponatur
ꝓ aliqui naſcant᷑ gemelli ita ↄiuncti ꝙ non poſſent diſtin
gui. vt ſi hr̃ent terga ⁊ ceruices vnita ſiue ↄiũcta:tũc optz
dicere baptiʒo vos:cũ con ſtaret illos diuerſos eẽ. RKñ.
ſine pᷣiudicio.quotq̊t põt gs immergere ſimul vel ꝑfunde⸗
re aqua:tot põt baptiʒare ſimul.ſ̊ nullo mõ debet niſi in
articulo moꝛtis.nec eſt foꝛma hec baptiʒãdi aliena a for̃e
inſinuata a dño:licet differẽs a foꝛma ↄmuni inſtituta ab
eccłia:nibilominꝰqꝛ foꝛma iſta non eſt ita extranea a foꝛa
eccłie vel a foꝛma data a dño:gꝗn aliquo mõ indulgeat᷑ in

illa.dici põt ꝙ in hmõi modo baptiʒandi ſaluat᷑ foꝛma de

bita verboꝝ.¶ Si obijceret᷑ ꝙ foꝛma mutat᷑ ſicut cum af̃.
nos baptiʒamꝰ. dᷣm ꝙ non eſt verũ. Qam ſicut dicit Pꝛi
ſtianus.i Jos nõ geminat ſingulare ſuum vt dicat᷑. ego et
ego:ſed ego et tu:vel ego⁊ ille.a ideo ſi dicat᷑ nos baptiʒa
mus: aliꝗꝗ dicitur q̊ foꝛma variat᷑ vnde forma mutatur.
Sʒ cuz dr ego baptizo vos:ſenſus eſt baptiʒo te ⁊ te.⁊ iõ
non eſt mutatio foꝛme ſᷣ quedã geminatio.ij ec hic intro⸗
ducitur ꝑſona alia niſi ꝑſona baptiʒans et baptiʒzata. nõ
ſic eſt in foꝛma alia cũ dicit᷑:nos baptiʒzamꝰ:qꝛ vt ex dctis
pʒ ibi ſit mentio de ꝑſona aliq̃ que neq; eſt baptiʒans neq;
baptiʒata.Ex pᷣdictis pʒ.ꝙ vnꝰpõt ſimł baptizare pluẽs
nõ plures vnuʒ. ⁊ rõ eſi mutatõ foꝛme in vno non in alio.
Poõt nihilominꝰalia rõ aſſignari.qꝛ nõ eſt neceſſe ꝙ ſimt
duo baptizent ſi vterq; põt verbũ dicẽ imergeꝛe ſ̊ neceſ⸗
ſitas ⁊ vtilitas eſt ꝙ ſimul duo baptiʒent᷑:q ſunt in aꝛti
culo moꝛtis. Alia tñ ratio ẽ.qꝛ baptizas miſter ſignificat
rpᷣm. vñ ſicut in H̊ͥ ꝙ vnꝰhẽat plures vxoꝛes ſaluari potu⸗
it ratõ ſacri aliquo mõ:qꝛ rpᷣe ẽ ſponſus multaxꝝ aĩa ꝝ.ſed
nõ ecõueꝛſo:ſic in ꝓpoſito ẽ intelligendũ.qꝛ vnꝰbaptizans
eſt interiꝰ.ſ.xpᷣe dns:a q̊ eſt vnitas in ſac mento baptiſmi.
¶ Ad aliud dici põt. ꝙ ſi aliquoꝝ ꝑtes pᷣncipales ita eẽnt
iuncte ꝙ nõ intingi nec ꝑfundi poſſet vnꝰſine alio:a con⸗
ſtaret ibi eſſe duas ꝑlſ. onas: poſſent ſimul baptiʒzari ſpᷣ foꝛ⸗

ma pᷣdicta:vt diceret᷑ baptiʒo vos ⁊c.
6 embꝛumoctauum

ſI. nſequẽter querit᷑ vtrũ ꝗs poſſet baptizaẽ
ſeip̃ᷣm. cũ nõ ſit alioſi imptrx vel ꝗ velit in arti⸗
culo moꝛtis. ſic: vr. cũ virtꝰ baptiſmi at⸗
tendat᷑ in ꝓprijs obis ⁊ elemẽto debito. Jux

—

illud verbũ Aug. Accedit verbũ ad elementũ? fit ſacrjm.
