lo:quia tũc crearet᷑ vermis: ⁊ ita ignobilioꝛ creatura ha/
beret nobilioꝛem exitum in eſſe qᷓ multe nobilioꝛes.ergo
ex aliquo.iNon ex coꝛpoꝛe xp̃i:cum illud non ſit ſubiacẽs
alieui coꝛruptioni.iQon ex ſpeciebo ipſis: quia iam ſolu⸗
te ſunt et etiam accidentia non ſunt pꝛincipia ſubſtantie.

Mon ex aliqua alia ſubſtantia:quia non eñl ibi factus oli
quis motus naturalis ſubſtantialis.peꝛ quem introduce

retur ſubſtantia:ergo ex ſubſtantia panis que reuertitur.
4l IJItem columba in qua apparuit ſpirituſſanctꝰꝑacto mi⸗

niſterio ao quod creata eſt redijt ad primã materiam.ſed
ſicut ꝓpter celebꝛatõneʒ miniſterij materia illa ↄuertebat᷑

in colibam:ita ꝓpter celebꝛatõnem miniſterij panis aↄuer⸗

titur in coꝛpus xp̃ᷣi.ergo a ſimili celebrato miniſterio Nx
bet reuerti panis qᷓ;ẽtum ad ſubſiantiã ⁊ materiaʒ. Cõ⸗

tra.ſubſtãtia panis que ↄuertebatur in coꝛpus xpᷣi nullo
modo eſt manentibo ſpeciebo eiuſdem.quod aũt nullo mõ
eſt non redijt in eſſe. aũt ſubſtantia panis qui conuer/
tebatur in coꝛpus rpᷣi nullo modo eſi:ex dictis patet q; ni
hil illius manſit in conuerſione. Pꝛete.ſi redeat ſubſian⸗

tia panis.aut ergo ſeruabat᷑ pꝛeteꝛ ſua accidentia alicubi

extra:aut non. Si ſic:tunc non erat conuerſio panis ĩ coꝛ⸗

pus rp̃ᷣi.neqʒ tranſſubſtantiatio totius in totuʒ.quod eſt

bereticum. Si non:et dicis ibi eſſe ſubſtantiam panio pꝰ
ſolutõnem ſpecierum:ergo ſubſtantia panis creat᷑.et erit
in qualibet ꝑceptione buiꝰſacramenti creatio.¶ Pꝛe.an⸗
te ↄuerſionem erant due ſubſtantie.ſ.panis et corpus xpᷣi
verum quod erat in celo.In cõſecratione vᷣo ↄuertitur pa⸗
nis in coꝛpus.ſi ergo ille redijt ſoluitur illa ↄuerſio.łᷣ hoc
eſt impoſſibile:cum coꝛpus xp̃i ſit gloꝛiſicatum ⁊ oĩno in⸗
diſſolubile.OQñ enim aliquid ↄuerſum ẽ in aliud redit.re
dit ab eo in quod ↄuerſuʒ eſt.quod fieri non põt niſi eo ſo

luto in quod ↄuerſum erat.¶ Item aut redit panis idem

Fſᷣm numerum:aut m ſpeciem.non ſᷣm numerũ: hoc eniʒ
eſſʒ contra dei bonitateʒ vt de ſtatu nobiliſſimo fieꝛet redi

tus in ſtatum ignobilioꝛeʒ oꝑatione diuina. Mon ſᷣm ſpe
cieʒ:quia ſoluta eſt ſpecies exterioꝛ:nec illa redit ſicut pa

tet ſenſibus.¶¶ Si dicas q;tum ad ſpeciem interioꝛem que

fundatur ſupꝛa differentiam ſpeciſicam panis.hoc nõ vi
detur quia ſpecies rei m quam aliquid determinatur eſ/

ſe alicuius ſpeciei ſpecialiſſime peꝛ ſenſibilia exterioꝛa nõ
remanent:ergo non potius debet dici panis q; aliud ſed ꝗ
dam cibus qui indifferenter poteſt eſſe diuerſarum eſcaꝝ
ergo non debet dici ꝙ reuerſa ſit ſubſtantia panis.¶¶ Pꝛe
terea.aliquid non iudicatur eſſe in aliqua ſ pecie propter
accidentia communia.non enim dicitur aliquid eſſe ĩ ſpe

cie hominis quia bipes: ſed ꝓpter accidentia propria:vt
quia riſibile.ergo cum ſolutis ſpeciebus non poſſit iudi/

cari ꝙ ſit panis niſi quia reſicit.quia ex eo generatur ver
mis et cinis et huiuſmodi.et hec ſunt accidenti ommu⸗

nia: non debet dici ſubſtantia panis reuerſa. mReſpon:
ſio.ꝙ ſᷣm verbum viri eruditi et autentici dommini Inno.
ſubſtantia panis redit. dicit enim. Si queratur quid inci
neratur cum ſacramentum cinerat᷑. Rndendũ ꝙ ſicut mi
raculoſe ſubſtantia panis ↄuertitur in coꝛpus dom inicnz
et incipit eſſe ſub ſacramento:ſic ipſuʒ quodammodo mi

raculoſe reuertitur cuʒ ipᷣm deſinit ibi eſſe. Et licet ad cre
dendum poſſet ſufficere auctoritas tanti viri:tamen ad ̊ᷣ
intelligenduʒ poſſumus attendere ꝙ hoc facit diuina vir
tus in conſumatione iſtius ſacramenti.exigente fine. exi⸗
gente gratia.exigente oꝛdine.exigente natura. ſRnis qui⸗
dem exigit. nam panis tranſit in coꝛpus xpᷣi ad ſaciamen
tum ad pꝑficiendũ in quo ẽ veruz xpᷣi coꝛpus intra conten⸗

tum. hoc aũt non eſt vt ſemper ſic maneat:ſed vt in hbuma
num vſum et fructum ꝑnueniat. ſi ergo tranſit non vt ſem
per maneat: nec tranſit vt pereat: nec in naturam alteraʒ

cedat:tranſit ergo vt redeat. Gratia fidei etiam boc exi⸗
git. eius meritum decreſcit ſi exꝑimento pꝛobet quod cre⸗
dit.ne q̊ ſacẽm depꝛebendat᷑:neceſſe eſt ꝙ poſt ſacramenti
ↄplementum idem remaneat q;tum ad ſubſtantiam ⁊ qtũ
ad vſum et effectum: quod pꝛius ante tranſitum ⁊ verbuʒ
pꝛolatum.qð non eſſet niſi ꝑ eius reditum. Oꝛdo etiã hoc
exigit.q; cõſimili modo vnaqueq; res habet deſineꝛe quo
habet incipere. ſed hoc ſacramentum non incipiebat ſi⸗
ne mutatõne facta in panis ſubſtantia.per cuius tranſitũ
incipiebat ibi eſſe coꝛpus xpᷣi.cum igit᷑ tranſmutatis ſpe:
ciebus nõ maneat ſalua ſacramenti integritas:extũc deſi
nit ibi eſſe coꝛpus xp̃i.ſicut ergo coꝛpore rp̃ᷣi incipiẽte eſſe
ſub ſpeciebus tranſibat panis ſubſtantia: ſic per oꝛdinis
coꝛreſpondentiam deſinente coꝛpoꝛe eſſe ſub ſenſibili for⸗
ma:redit eadem ſubſtantia que pꝛius tranſibat.Matura
etiam boc requirit que ſemper appetit conſeruationem in
rebus.nec patitur aliquid omnino ꝑire.ꝙ ſi panis tranſi
ret in xpᷣi coꝛpus fub ſacramento et ſacramentum deſine.
ret eſſe.nec xpᷣc eſſet niſi in celo.ſubſtantie pams que tran
ſit nullꝰremaneret actus nec locus nec viſus.quod nec na
tura nec conditoꝛ nature debet facere.ſi ergo hoc ſaẽmen⸗
tum ita ꝑagitur vt nec faciat p̃iudicium nature.nec gra⸗
tie.nec fini.nec oꝛdini rerum: reſtat ꝙ redit Fᷣm Innocẽ.
dictum.quod ad pñs tenemus:quia inter ceteros modos
dicendi videtur eſſe magis ↄſonus et fidei et ratõni et ſen
ſui.quia manifeſte ſentit ſe refici et cibari.et qm̃ cum pa
nis tranſit non fit annibilatio:ideo cum redit non eſt cre
atio nec recreatio:ſed mutatio ſingularis ↄpetens conuer
ſioni.⁊ quia non dicitur aliquid redire ſi ſimile pꝛoduci⸗
tur in eſſe.ideo eſt ↄuerſio panis non alterius ſed eiuſdeʒ
per virtutem ſupꝛa naturam de q̃ dic Anſel.qui ſi omnia
periſſent poſſet eadem numero reparare: quãtomagis de
eo qð non perijt ſed tranſit in aliud ſolum ad tempꝰ. Per
hec patet reſponſio ad obiecta.q¶¶ Ad illud enim quod pꝛi
mo obijcitur.quod nõ eſt nõ redit.DOicendum ꝙ reditꝰad
eſſe ſm naturam que oꝑatur ſupra poſſibile et ſubiectum
neceſſario pᷣſuponit vt res aliquo modo exiſtant ſalteʒ in
naturali potentia. Sed reditus ſupꝛa naturam ꝑ diuinaʒ
potentiam que nihil ↄmune requirit:nõ ſupponit niſi trã⸗
ſitum pꝛeceſſiſſe.vnde ſicut diuina virtus potuit facere to
tum panem tranſire:ita facere poteſt totũ redire.ꝙ ſi nul⸗
lus dubitat deum poſſe:et ſigno appareꝛet ꝙ faciat ⁊ ĩ nul
lo ſibi derogat nec etiam ſacramento: pꝛobabile videtur
et credibile ꝙ ſic fiat.et temere videtur agere qui hoc per
tinaciter negat.¶¶ Ad aliud ſimiliter patet reſpõſio.quia

licet nec maneat panis forma neq; materia. non tamẽ fu⸗

it annihilata: nec quod determinatum fuit ſupꝛa. et quia
annihilata non fuit:ideo conuerſio illa non eſt creatio ꝗa
non eſt de nihilo.Et ſi queratur inſtanter vtrũ de aliquo
vel de nibilo. Dicendum ꝙ ſicut conuerſio non ponebat
mutationem niſi in termino initiali.quia nihil nouum ſi⸗
ebat et panis tranſibat nec tñ nihil fiebat: ſic reuerſio nõ
ponit mutatõeʒ niſi in termino ſinali.quia nihil coꝛrũpi⸗
tur:ſed panis redit.et tamẽ de nihilo ꝓcedit ad eſſe.ſed ſi
cut a ſe tranſit in aliud:ſic ab alio redit ad ſe.et illud ne/
ceſſe eſt ponere.naʒ ex tranſitu panis in coꝛpus xp̃i neceſ⸗
ſario fit coꝛpus in pluribus locis.ſi ergo poſt cõſumatio⸗
nem ſacramenti nuſqᷓ reꝑitur niſi in celo.neceſſe eſi ꝙ ſol
uatur pꝛioꝛ ↄuerſio ꝑ reditum panis ab illo in quod tran
ſit:nulla facta mutatõne in ipſo.nec eſt eꝛgo creatio.quia
non ponitur panis redire de nihilo:ſed redire ab aliquo.
ſicut tranſitꝰ nõ fuit ãnihilatio.quia non ponebat᷑ panis
tranſire in nibilũ ſed tranſire in aliud ſicut ſepe ſupꝛa di⸗/
ctum eſt. ¶ Ad aliud quod obijcitur. quia ſi fiat reuerſio
ſoluit᷑ ↄuerſio.quod non põt eſſe.quia coꝛpus rpᷣi eſi glo
rificatũ: iam patet rñſio.quia obijcitur ac ſi coꝛpꝰxpᷣi glo⸗
rioſum ↄuerteretur in panem. qð quidem falſuʒz eſi: quia
illud eoꝛpus ſemꝑ manet inuiolabile. h̊ ſicut intelligimꝰ
ꝙ pꝛioꝛ ↄuerſio non ponebat in beato xpᷣi coꝛpoꝛe aliquã
immutatõnem:ſic facile eſt intelligere eadem ratione vel
conſimili miraculo.ꝙ reuerſio nullam ponat mutatõneʒ

Queſtio

in ipo.¶ Av illud qð querit᷑.vtrũ idem redeat ⁊c. dic
ꝙ idem ſᷣm numerũ.Qec obſtat qð obijcit᷑ qꝛ nõ decet B

bonitatẽ diuiam.qꝛ boc falſum ẽ:tum qꝛ nõ dico materi
am pꝑfectã foꝛmã coꝛꝑis xpᷣi rurſus ꝑfici foꝛma pais a8
falſe ſupponit rõ illa:ſed ſolũ ꝙ deus illũ panem ad ali⸗
quem actum nobilioꝛẽ ad tẽpus mutauit: ꝓpter aliqueʒ
finem ⁊ vtilitatẽ.quo fine obtento iam fruſiꝛa eẽt niſi re
diret.ideo ſicut boĩtatem ſuã decuit facere vt tranſiret:
ſic decuit facere vt redeat.¶ Ad illud quod obijcitur.q;
ꝓpter ꝓpꝛietates nõ opoꝛtet ſubſtantiaʒ redire.dicendũ
ꝙ nõ ꝓpter ꝗꝓpꝛietates ſenſuũ immutatiuas:qꝛ he ſunt
Apꝛie accidentiũ.et qdiu ille manẽt:manet et ſacramen
tum.et ideo nõ redit ꝓpter illas ſubſtãtia panis.ſed re
dit ꝓpter ꝓpꝛietatem et efficaciam cibandi et cõuertẽdi
in alimentũ vel in aliquã aliam ſubſtantiã vtpote vermẽ
vel cinerẽ. Ande anteqꝙᷓ generet᷑ aliqð hoꝝ ſine res alicꝰ
alterius nature.vtpote humoꝛ vel cinis opoꝛtet intelli⸗

gere panem rediſſe qui poſſit cõuerti in illũ.Qon em̃ pt

coꝛpus xpᷣi in illa cõuerti.nec illa generari qᷓdiu eſt ibi
coꝛpus xp̃i.⁊ ideo opoꝛtet ꝙ coꝛpus xp̃i ibi deſinat eẽ:v:

illa valeant in eſſe ꝑduci.ſed coꝛpus xpᷣi ſiẽ̃ nõ incepit eẽ
ibi niſi pane trãſeunte:ſic nõ deſinit ibi eſſe niſi pane re

deunte.et ideo ſemꝑ omes trãſmutatõnes ſubſiantiales
oſequẽtes ad ſacramẽtum:neceſſario ſubſequũtur redi⸗
tum ſubſtãtie panis.Et ꝑ hoc manifeſtũ eſt vltimũ. hec

aũt dieta ſunt nõ in piudicãdo ſi dñs alið reuelauerit.

—

opoꝛtet em ĩ bis ſobꝛie incedere vbi ſecretũ ſidei latet.qᷓ
ſuꝑegrediũtur ingeniũ bũanum et om̃em ingꝗſitõem.

nctum eſt virtus quid ſit.
Etermmato de ſa/

Et pꝛimo inq;tum ẽ vutus.Secũdo in⸗

mentũ. De penitẽtia virtute querunt᷑
hec. Pꝛimo de penitẽtio qtum ad eẽntiam. Secũdo q;⸗
tum ad ſubiectũ.Tercio ꝙtum ad oꝛdinẽ. Quarto qᷓtũ
ad effectum.

¶ Mlembꝛum pꝛunum

tia re.Secũdo quid ſit diffinitõne ſiue no

vtrũ penitentia ſit virtus theologica.Quarto queritur
vtrum penitẽtia ſit virtus cardinalio.

rticulus pꝛimus

eritur ergo pꝛimo.vtrũ penitẽtia ſit virtꝰ
el nõ. ꝙ ſic:videt᷑ Math.iij. Penitentiã agi
te.glo. Penitẽtia virtus eſt. ꝑ penitentiam
ꝑimere veterẽ hoĩem et vicia odire.Sed vetus hõ ꝑimi
tur virtute.iſQam vetus homo ẽ habitus peccatoꝝ.ſicut
dicit glo. Coł.iij. Exuite veterem homĩem. habitus em̃
peccatoꝝ et vicium ꝗꝓpꝛie ꝑ virtutem deſtruit᷑.¶¶ Iv.tlo.
ibidẽ. Penitẽtie virtus timoꝛe cõcipit᷑.i.virtus que ẽ pe
nitẽtia. ſic intelligit᷑ patz ex illo verbo yſa.xxvj.a fa
cie tua dñe.Alia lr̃a.A timoꝛe tuo dñe cõcepimꝰ ⁊ ꝑtu⸗
rimus et peperimꝰ ſpiritũ ſalutis.⁊ loquit᷑ de penitẽtia
que doloꝛẽ habet ſicut ꝑturiens.¶ JItem virtus eſt ci ca
bonum et difficile. et talis eſt penitẽtia.¶ Item peniten
tia diffinitur ſic.iiij.ſenten. Penitẽtia ẽ virtus vel gra⸗
tia. quia cõmiſſa mala cum emendatõis ꝓpoſito plangi
mus et odimus.¶¶ Item gratia dieik diſferre a virtute ĩ
boc.qꝙ aĩam gratificat.i.deo gratam facit: nõ mouens
aĩam ſine potentiaʒ anime ad hunc vel illum actũ inqᷓ
tum hmõi.virtus vo mouet ipᷣas ad hunc et illũ actum.
ſed penitẽtia plangimꝰ cõmiſſa mala et odimus:igit᷑ pe

¶ueſtio. luij. de penitẽtia

cramẽto euchariſtie ſequit᷑ de penitẽtia

qᷓtum eſt gratia. Lercio inqᷓtũ ẽ ſacra

Irca pꝛimũ pꝛimo querit᷑ quid ſit peniten

tificatione.Cirea quidditatẽ realem ip̃iꝰ
. ð querit᷑ vtruʒ ſit virtus.
Secũdo vtruʒ ſit virtꝰ generalis vel ſpecialis. Cercio

nitentia eſti monens ipᷣam potentiã aĩme ad actũ virtu⸗
tis.igitur eſt virtus.i¶¶ Item penitere ẽ opus meritoꝛiũ:
ergo eſt opus virtutis.ſed opus penitẽtie ẽ babitꝰ: igit
penitẽtia babitꝰ eſt virtus.¶ Item math.v. dicit glo. he
ſingule beatitudies vt impleant᷑ poſtulant ſuffragiũ.vij.
donoꝝ.ſed luctus eſt beatitudo nõ patrie igit᷑ vie.ſᷣ bea
titudo vie virtus eſt.ſed vt vult glo.luctus ſumit᷑ ibi ꝓ
luctu ꝓ peccatis qui pemitẽtie eſi. Unde glo. Meati qui
lugent.Reſtat poſt pᷣdictam ruinarũ colluuionẽ luctu
purgare.igit᷑ penitẽtia eſt virtus. Item penitẽtia me⸗
rita moꝛtificata ꝑ peccatũ pᷣcedens viuificat.que viuifi⸗
cata merito augent᷑ penitentis.igit᷑ penitentia eſt cauſa
ritoꝛũ. ſed nibil ẽ cauſa meritoꝛũ niſi luctꝰ:ergo ⁊c.
Contra.vt dicit aug. Viꝛtus eſt bona qualitas mẽtis
a bene viuit᷑. qua nemo male vtit᷑. quã deus in nobis
ſine nobis oꝑatur.hec ratio nõ cõuenit penitẽtie.nõ em̃
bene viuitur penitẽtia.nõ em̃ ſufficit ad vitam bonã cõ
miſſa flere et flenda nõ cõmittere.dolere em̃ de malis cõ

miſſis et mala nõ cõmittere nõ fufficit ad vitam bona:
ĩmo requiritur exerciciũ in oꝑibus.¶ Pꝛeterea.hec ꝑs

diffinitõnis qua deus oꝑatur in nobis ſine nobis nõ cõ

nenit penitẽtie. vt em̃ dicit Aug.Qui creauit te ſine te:

nõ iuſtificabit te ſine te.iuſtificatur at᷑ peccatoꝛ peniten⸗
tia.¶ Item om̃s viꝛtutes infũdunt᷑ ꝑuulo. penitẽtia nõ
igit᷑ ⁊c. ¶ Item om̃es virtutes ᷣm aliqͥs actus erũt ĩ pa⸗
tria.penitẽtia aũt ſᷣm nullũ.i¶ Item om̃es virtutes erãt
in xpᷣo.penitẽtia nõ:ergo ⁊c̃.q Item tria ſunt in aima.
potẽtia.paſſio.habitus.aliud aũt eſt habitꝰ:aliud paſ⸗
ſio.ſed penitẽtia eſt paſſio quia eſt afflictio quedaʒ. Eñ
ambꝛo. in ſermõe.xl.Ecce nũc tempꝰ acceptabile.dicit.
penitẽtia eſt doloꝛ coꝛdis et amaritudo aĩme ꝓ malis qᷓ
quilibet cõmiſit.virtus ẽ habitus:igit᷑ ⁊c.q Item nulla
virtus eſt in pcepto.penitẽtia eſt in pꝛecepto.¶Dath.iij.
Penitentiam agite. Mar.j.penitemi et credite euãge⸗
lio.¶ Item nullũ ſacramentũ eſt virtus.qꝛ ſacramentũ
eſt viſibilis foꝛma ĩuiſibilis gratie.virtus nõ ẽ viſibilis
foꝛma inuiſibilis gratie:ĩmo inuiſibilis gratia.q IJtem
nulla actio virtus ẽ.penitẽtia eſt actus.quia ẽ mala pꝛe
terita plangere et flenda nõ cõmittere.virtus em̃ qua li⸗
tas eſt. Dicit em̃ aug.ꝙ eſt bona qualitas mẽtis.⸗ Iteʒ
ſciẽtia ſe habet ad verum vt virtus ad bonum. ſ̊ſcuiuſli

bet ſciẽtie materia vel obiectum eſt verum: igit᷑ cuiuſli⸗

bet virtutis materia vel obiectuʒ eſt bonum.igit᷑ virtus
nõ eſt niſi cuius materia vel obiectum ſit bonũ.ſed peni
tentia nõ habet materiã vel obiectũ bonum: qꝛ cõmiſſũ
pᷣteritum.igitur nõ eſt virtus. Reſponſio.circa banc
queſtionẽ diuerſi diueꝛſa ſentiunt. Quidã em̃ ponebant
ꝙ penitẽtia nõ eſt virtus ſed actus virtutis.qð nõ vide⸗
tur.qꝛ ſi eſſet actus et nõ habitꝰ:tunc nõ baberet᷑ penitẽ
tia niſi a penitente actu.Alij ponebant ꝙ eſt virtus ſed
nõ ꝓpꝛie ſumẽdo virtutem.ſed nomine extenſo.quia vir

H),,△ 94
WS
Manz* aleizuene
5

tus ꝓpꝛie eſt in dirigendo ad bonum. penitentia aũt re⸗

uocat a malo.Sed nec hoc videtur ſufſicienter dictũ:qꝛ
penitẽtia dirigit in bonũ et reuocat a malo. vnde ꝓpꝛie
virtus dicẽda eſt.¶ Ao cuiꝰ emdentiã nota.ꝙ vᷣtus vno
modo ſumit᷑.vt ẽ dirigẽs et mouẽs ipᷣm liberu arbitriũ ĩ
ſummũ bonũ mediãte oꝑe meritoꝛio. Et ſic diffinit᷑ ab
aug.iiij.li.de ciui.dei:ſic.Airtus ẽ ars bene recteq; opã
di. Dicit᷑ aũt ars bene oꝑandi inꝙᷓtum dirigit opꝰ oꝑã
tis in ſuũ oꝑatiuũ optimuʒ ſiue finem. bonum em̃ dicit
conditionẽ finis.Dicit᷑ aũt ars recte oꝑandi inqᷓtũ diri
git ip̃ᷣm opus in quadã rectitudine inter pꝛincipiũ et fi⸗
nem.qð accidit qũ ſummũ bonum ẽ pꝛincipiũ oꝑis et fi
nma.Fᷣm ꝙ dicit᷑ Apoc.j. Ego ſum alppa et o pꝛincipinʒ
et finis.Dicit᷑ igit᷑ virtus ars bene oꝑandi inq;tum oꝛ⸗
dinat opus in finem.recte oꝑandi inq;tum oꝛdinat ita
ꝓ nõ deuiet a medio.et ſic ſtricte ſumitur virtus. Alio
mõ dicit᷑ virtus vt eſt dirigẽs ip̃am aĩam ſiue liberũ ar
bitriũ in ſummũ bonũ.nõ ſolum oꝑando bonum:ſed et
declinãdo a malo.Et ſic diffinitur ab aug.in li.de quã⸗
titate aime ſic.Airtus eſt equalitas vite vndiq; rationi
.*

9*° ſH⸗ſu

nS uu. en

N) Ah . eF r n. 4
°- V —X * 4

vt a 6 r

. 12
„. PKEL
1, 85 E ee „ 2 f er) * 6
— 692 AEHeEE .
„ r e, „ a26 t. 2 n

.
Pa *

–

41 . .
PrSn α n e ..

cõlentiẽtis. bac diffinitõne inſinuat᷑ effectꝰ virtutis ini
tum cõfoꝛmat ſiue equat vitã oĩno iudicio ronis. Elirt⸗
em̃ equat vitã vt oĩno ſit cõſona rõni.nõ dico cõſona: H
oiĩno cõſona.qð ſigniſicat᷑ cum dicit᷑ vndiq; rõni cõſenti
entis.ſes et in opando bonũ: et in declinado a malo.ſm

hanc ↄſonantiã duplicẽ virtus equat vits rõni.et inqtũ
hmõi dicit᷑ equalitas vite vndiq; rõni ↄſentiẽtis.Et ſic
cõmuniꝰ ſumitur virtus cõpleriue:qꝛ vt mouet liberuz
arbitriũ in ſummũ bonum oꝑando bonũ et vt eſt ↄoſona
rõni declinãdo a malo. Pꝛeteres.virtus ſine rano v᷑tu⸗
tis qñz reſpicit duplex bonũ ſiue quaſi duplex. qñʒ vni
cum. duplex ſiue q̃ſi duplex:ſcʒ ſubiectũ ſiue materiam
et finem. ſic eſt de virtutibo theologicis. Elnicũ:ſicut eſt.
xe quibuſdã cardinalibo ſiẽ tem ꝑantia que eſt in malis
declinãdis que ſunt carni delectabilia. ſed om̃is virtus
gratuita reſpicit bonũ ſicnt finẽ.Fᷣm qð aug.diffinit vir
tutem in li. ſolilo. ſic. VUirtꝰ eſt recta ratio pꝑueniẽdi in ſi

nem. Et phus in li. de celo et mũdo. Virtus ẽ diſpoſitio

nu ſtee N9 qrtα

ut oꝛdinat liberũ arbitriũ ad opandũ bonum ? ad æ
clinandũ a malo: et hoc eſt reſpiciẽdo bonũ nõ vt mate⸗

—— K

— — — —

5 ) vwd . „ * aũt inneniũtur cõuenire penitẽtie in diuerſis rõnibo de
4 1 y, aeg—, ea aſſignatis. Diffinit᷑ em ſic.iiijſent.di.xiiij. Penitẽtia
defe p. (W e eſt mala pterita plangere et plãgenda iterũ nõ comittẽ⸗
Per boc ꝙ dicitur mala pꝛeterita plangere: notat᷑ oꝑa⸗
tio boni.ꝑ aliud declmatio mali.Stem diffinitur ſic ab
aug. li. de penitẽtia. Penitẽtia eſt quedã dolẽtis viĩdicta
puniẽs in ſe ꝗð dolet cõmiſiſſe. Per hoc ꝙ dicit queda⸗ʒ
dolentis vindicta. inſinuat᷑ vt eſt mouẽs liberũ arbitriũ
vindicta expꝛimit. Per h̊ꝙ dicit᷑ puniẽs in ſe: notatur
opus iuſuicie in punitõne dexlicti ꝓpꝛij.p hoc ꝙ dicitur ꝙ;
dolet cõmiſiſſe:notat᷑ reſpectus ad finẽ. Ex hoc em̃ eſt do
loꝛ penitẽtis pꝛincipaliter:qꝛ peccando offendit creato⸗

/nõ ſolum inqtum eſi dirigens in finẽ opando bonuz: B
et declinãdo a malo:ſic penitẽtia virtus ẽ. hec em̃ in pe⸗
nitentia reꝑiũtur ſcʒ opatio boni in vindicta ꝓpꝛie neꝗ⸗
cie quod eſi opus iuſſicie.et declinatio mali. et in cõſide
rando ſummuʒ bonum vt finem qð ex dictis patere pr̃.
Ad bhoc qð obijcitur.ꝙ virtus ẽ bona qualitas mẽtis.
qua bene ⁊c.dicendũ ꝙ et hec ratio nõ ↄuenit penitentie
inqᷓ; tum em̃ eſt mouẽs ad pu niendũ malũ cõmiſſũ:ẽ bo⸗
na qualitas mẽtis:quia eſt habitꝰ iuſiicie. Pꝛet. illa be
ne viuſt᷑:quia eſt quedã equalitas ſiue rectitudo vite vt
eſt vindicta mali. ꝛet. nemo ea male vtit᷑:qꝛ eius ratio
eſt dirigere et oꝛdiare in finẽ puniẽdo malũ cõmiſſũ.vtẽ
bac oꝑatur deus in nobis ſine nobis inqtum habitꝰeſt:
licet inqtum ſit motus vel actio ſit a nobis. Penitẽtia
aüũt vno mõ eſt mouẽs liberũ arbitriũ ad puniendũ ma⸗
4 . lum qð cõmiſit ꝓpter deum. Alio modo eſt motus ſiue
õäs X eled us ert a⸗a, actio punitõnis.Pꝛimo modo eſt a deo ſine nobis. Se⸗
Hah en ſot . cundo a nobis cooꝑpantibo dco. vt em̃ dicit aug.qui cre⸗
auit te ſine te:nõ iuſtificabit te ſine te. Vnde in peniten⸗
tia qua iuſtificat᷑ impius requirit᷑ penitens coopetur
grãtie. ¶ Ad illud qð deinde obijcitur. ꝙ non fufficit ad
bonam vitam cõmiſſa deſtere ⁊c. DOicendũ ꝙ ſi nõ ſuffi⸗
cit:nihilominꝰ quedam rectitudo et equalitas vite con
ſ (l1..d ſiſtit in hboc. Similiter pꝛudentia nõ ſufficit ad vit gra
tuitam ſine iuſticia: nibilominꝰ virtus eſt.¶ Ao alind
4 . qð obijcitur.ꝙ penitẽtia nõ infundit᷑ ꝑuulo ⁊c̃.dicendũ
ꝙᷓ penitẽtia duo impoꝛtat. habitum bonuʒ quo infoꝛma
tur liberũ arbitriũ:et motum ad puniendũ malum com
miſſum. vnde habens penitentiã virtutem: habet babi⸗
tum bonum mouentem ad actum punienai. qui attendi
tur in affectione doloꝛis et actu punitõnis. Dicendũ eſt
igitur ꝙ infundit᷑ ꝑuulis inqᷓtum eſt habitꝰ hmõi.quia
gratia infuſa illis pt᷑ mouere liberũ arbitrium ad actũ
penitẽdi ſi ſe offerret oppoꝛtunitas. Vnde qð dicitur ꝙ
penitentia nõ eſt in ęuulo.hoc eſt rõne actus vel motus

.
(S ¾

8

W Pwe hen 4 wMO. α α
5& PWee e enee eneſ

pfecti ad debitũ. Dicendũ ẽ ergo ꝙ ꝓut virtus ſumitur

riam vel obiectu ſed vt finem: penitẽtia dicit l

ad oꝑandum bonũ.ſcʒ ad exequendũ opus iuſticie que i

rem ſuũ. Dicendũ eſt igit᷑ ſumedo virtutem cõmuniter.

pꝛogredientis a virtute non quia nõ habeant gratiaʒ et
virtutem que mouerẽt ad actum hmõi temꝑe congruo.
Ad hoc quod obijcitur.ꝙ om̃es virtutes erunt in pa⸗
trio. dicendũ q duo ſunt genera aetuũ in virtutibo.qua
rũdam em̃ virtutum ſunt quidam aetus pfecti: et quidã
imꝑfecti.ᷣm actus imꝑfectos nõ erũt in patria: ſm acetꝰ
ꝑfectos erunt. Verbigratia. aug.xiiij: de trini.poĩt que⸗
ſtionem Tullij que fuit. Utrũ virtutes erũt in vita bea
ta.et opponit ꝙ non.ſic nec foꝛtitudine egeremus nullo
pꝛopoſito laboꝛe aut ꝑiculo.nec iuſticia:cum nihil eſſet
quod appeteret᷑ alieni.nec temꝑantia que regeret eas:
quia nulle eſſent libidines.nec pꝛudentia quidem egere
mus:nullo defectu pꝛopoſito bonoꝛũ et maloꝝ. Et poſt
determinat aug. erunt ym alios actus dicens.ꝙ tunc
erit iuſticie deo regenti ſubditũ eſſe.De alijs tribo dicit
ſic. foꝛtaſſis pꝛudẽtia ſine vllo ꝑiculo erroꝛis. foꝛtitudo
ſine moleſtia tolerandoꝝ:maloꝝ.temꝑantia ſine repu
gnatõne libidinũ erunt in illa felicitate.vt pꝛudentie ſit
ceo nullũ bonum pᷣponere vel equare:foꝛtitudinis ei fir
miſſime coberere: temꝑantie nullo defectu noxio dele⸗
ctari.Ex his patet q; virtutes Fᷣm actus ꝓpꝛico erũt in
patria.

—

uarũdam aũt virtutum ſunt actus ꝓpꝛij im ꝑ/

4

NR ar

— N
no e P— .
S rA

1 6 „r v. T- 22

fecti:ſed actus illaꝝ inqᷓtum cõmunicant naturã ſui ge⸗ P⸗

neris ſunt ꝑfecti. Verbigratia Apꝛius actꝰ fidei eſt vir⸗

tus enigmatica. Inqᷓtum aũt fides cõmunicat naturaʒ
ſui generis: eſt viſus ſimpliciter. Actus igit᷑ bmõi vir⸗
tutum ꝓpꝛij non eꝛant in patria: ſed actus illaꝝ inqtum

cõmuntcant naturã ſui generis. Similiter dicendũ eſt:
de penitẽtia. Actus pemtẽtie ꝓpꝛius qui eſt penitere ſi⸗
ue punire còmiſſa: nõ erit in patria.ſed actus illiꝰ in⸗
tum cõmunicat naturam ſui generis ſcʒ iuſticie. qui eſt
ſoluere debitum deo. Eo em̃ ꝙ peccauerũt electi in via 2

gratia tei penituerũt: vberioꝛes tenent᷑ ſoluere gratiax
actõnes in patria vt ſoluent. Vñ in ps. Ineternũ nõ ob
liuiſcar.glo.in vera terra ꝓmiſſionis erimuo memoꝛes
vnde liberaſii et agemus gratias. Siẽ em̃ in patria eſt
iuſticie deo regenti ſubditum eẽ:ſie actus penitẽtie erit
teo regẽti ſubditum eſſe.per ſolutõem actõnis gratiarũ
ꝓ collatõne gratie ⁊ virtutis penitẽtie.Al poteſt dici ꝙ
babitus ille g eſt in penitẽtia. ꝙᷓtum eſt ad volenduʒ qð
iuſlicie eſt: eꝛit ĩ patria.dico qð iuſticie eſt:qꝙᷓtũ qd puni⸗
tõem peccatoꝝ.vnde et virtus penitẽtie qtum ad hoc vxł

ρh.

conſimilem actum erit in patria. AUel poteſt dici. ꝙ ba⸗

bitus ille gratuitꝰ qua penitens bic mouetur ad vindi⸗
ctam pꝛopꝛie iniquitatis.et ad dolendũ de offenſa. erit ĩ
patꝛia ſm eſſentiam babitus:nõ ſm aliqu inclinatõeʒ
ad actus dolendi vel vindicandi.4 Av illud quod obijci
tur. ꝙ om̃es virtutes erant in xpᷣo.dicendum intelligẽ

.

dum eſt de viꝛtutibo que pꝛopꝛie oꝛdinantur ao bonum.
nõ que dantur in remediũ contra malum. qualis eſt pe⸗

nitentia. Elel poteſi dici. ꝙ, virtus penitẽtie nõ eſt genus

vel ſpecies virtutis ꝑ ſe. ꝓut actus diſtinguit ꝑ theolo⸗
gicas et cardinales.ſed vno mõ babet reduci ad iuſtici⸗
am: alio mõ ad aliam vel alias: quibo elicit᷑ actus peni⸗
tentie vel imꝑatur. Vnde dicendũ ꝙ habitꝰ virtutũ qui
bus eliciũt᷑ actꝰ pnĩe vel imꝑant᷑ fuerũt in xpᷣo.nõ tn oꝛ⸗
dinati erant ad hũc actũ eliciendũ vel imꝑanduũ.ꝗ Sed
ad h̊ obijcit᷑ ſic.ꝗ habet vnã virtutẽ habʒ oẽs ſᷣ differẽter
habet virtutes ꝑuulus adultꝰ et xp̃c. Paruulus em di
cit᷑ habere om̃es virtutes:quia habet gratiam qua tene
tur omes virtutes. Adultus dicit habere cm̃es vᷣtutes
quia habʒ om̃ia genera virtutũ diſtincta.ſcʒ.fidẽ.ſpem
caritatẽ c. Criſius dicebatur habere om̃es vᷣtutes: qꝛ
babuit vninerſaliter vſus oĩm virtutum ſimul cũ ipſis.
Vnde xpc nõ ſolum habuit plenitudiem virtutum qᷓtuʒ
ad genera: hᷣ et tũ ad vſus earũ. YJgit᷑ ſi habnit virtutẽ
penitentie:habuit vſum eius qui eſt cõmiſſa flere.¶ No
quod dicenduʒz. ꝙ reuera habuit vſus omniũ virtutum
qui nõ impoꝛtabant aliquaʒ pfectõem.vnde ſiẽ xpᷣc licet
baberet om̃es virtutes et vium oĩm virtutũ.nõ babuit
fidem rõe viſionis enigmatice:ſimiliter nõ habuit pem:

4

V. 8
de

.
U„NV8

¶ Nueſtio

tentiam vt ab illa elicit᷑ actus penitẽdi.qꝛ penitẽtia vt to

lis eſt dat intelligi peccatũ pceſſiſſe:babuit tñ vt dictũ ẽ
habitũ quo imponẽte elicit vel imꝑatur act? penitentie
Ad id qð obijcit᷑.ꝙ ẽ paſſio et nõ habitꝰꝛc̃.dicendum

ꝙ penitẽtia vno mõ eſt virtus babilitãs volũtatẽ ſiue li

berũ arbitriũ ad penitẽdũ.i.ad dolendũ et ſatiſſaciẽdũ
ꝓ peccato.et ſic virtus eſt.Alio mõ dicit᷑ afflictio volun
taria ſequẽs ad hmõi habilitatẽ... Ad illud qð obijeit᷑.
ꝙ nulla virtus eſt in pcepto.dicendũ ꝙ hoc ẽ verũ:nihil
ominꝰ actus virtutis ẽ in pᷣcepto.om̃ia em̃ moꝛalia pᷣce⸗

pta ſunt actus virtutũ.Añn cũ dicit᷑ penitẽtiã agite actꝰ

pᷣcipit᷑.vñ dicit᷑ agite:nõ habitus habilitãs liberũ arbi⸗
triũ ad hoc.q¶j Ao aliud qð obijcit᷑ ꝙ nullũ ſacramẽtum
eſt virtus.qꝛ ſacramẽtũ ẽ inuiſibilis gratie viſibilis foꝛ
ma. dicendũ ꝙ hoc intelligit᷑ de penitẽtia ſacramẽto: nõ
de penitẽtia vt eſt virtus ti.vt em penitẽtia ẽ virtꝰ tm̃ẽ
foꝛma inuiſibilis.vt aũt eſt ſacramẽtũ cõcurrit cũ ipᷣa q̃
eſt virtꝰ ſignũ aliqð exterius apparens vt infra dicetur
4¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nulla actio eſt virtus. penitẽtia
eſt actus.dicẽdum ꝙ nõ eſt virtus vt ẽ actꝰ.penitẽtia eĩ
eſt virtus et actus virtutis.¶ Ad hoc qð obijcit. ꝙ ñ eſt
virtus niſi cuiꝰ materia vel obiectũ ſit bonũ in ſe et bo⸗

num ĩ eꝛdine.Monũ in ſe nõ requirit᷑ ſemꝑ vt ſit mate⸗
ria vel obiectũ virtutis. qð patet in tꝑantia que ẽ in repᷣſt

ſione delectabiliũ carnis et in pietate cuiꝰ obiectũ ẽ mi⸗
ſerabile.ſemꝑ tñ requirit᷑ ꝙ ſit bonũ in oꝛdiĩe.et ſic ẽ ob⸗
iectũ penitẽtie bonum. Deteſtatio em̃ mali cõmiſſi ſiue
malũ cõmiſſum vt eſt in deteſtatione oꝛdinat ad bo nuʒ
Pꝛeterea.penitẽtie actus ſũt deteſtari malũ et reducere
ad ꝑfectũ.et iſti actus ſunt oꝛdiati.et rõne ſecũdi habet
obiectum bo

Articulus ſecundus
Verit᷑ vtrũ ſit virtus generalis vł ſpalis.
generalis videt᷑ ſic:quelibet virtus facit gau
Mre tde ſuo fine ſiue bono:igit᷑ et dolere de cõ⸗
ario hoc ẽ de peccato. Quelibet em̃ virtꝰ delectat᷑ ĩ ſuo
cõueniẽti et triſlat᷑ in oꝑpoſtto.Vñ boetiꝰ. VUirtꝰ ſeſe di
ligit aſpernat᷑q; cõtrariuʒ.ſed de peto dolere ẽ penitere:
qꝛ penitere eſt acta vel cõmiſſa veflere. igit penitere eſt

actuo cuiuſlibet virtutis.igit᷑ penitẽtia eſt cõis virtꝰſiue

virtus generalis.¶ Itẽ penitetia vt dicit aug.ẽ res opti
ma vel ꝑfecta om̃es defectus reuocans ad ꝑfectũ.ſed qꝛ
ſpecialis virtus reuocat ꝑticulareʒ defectũ ad ꝑfectũ:ꝙᷓ
cum penitẽtia reuocat omes defectꝰ:igit᷑ penitẽtia ẽ vᷣtꝰ
generalis.¶ Yẽ ꝑ penitẽtiam mouet᷑ penitẽs ad deteſtã
dum peccatũ ĩ genere.ergo ẽ vᷣtus generalis. Oꝛ aũt re⸗
ſpicit peccatũ in genere patet.qꝛ ſi moueret᷑ liberũ arbi
triũ ad deteſtandũ ſiue ad vindictã pececati luxurie et ſu
ꝑbie et alioꝝ cõmiſſoꝝ dico ꝑticulariter ſimul et ſemel
diuerſis motibo moueret᷑ ſpecie vł nũero.igit᷑ nõ mouet
liberũ arbitriũ ad vindictã huiꝰ peccati et illiꝰꝑticulaꝛi
ter:ſed generaliter oĩm ſiue pet̃i ĩ genere.¶ Itẽ qñqʒ cõ⸗
mittit᷑ peccatũ ex ꝑpetratõne mali qð eſt cõtra caritatẽ.
qñʒ ex ꝑpetratõe mali qdð eſt cõtra fidem. et ſic de alijs
virtutibo.ſed ſicut cõtingit peccaꝛe directe cõta ſinglas
vᷣtutes:et peccãdo cadere ab om̃i virtute.cũ om̃e pctm i
quocũq; genere fjat deleat᷑ penitẽtia.et illa reparet᷑ pec⸗
cons a quacũq; virtute ceciderit:tãti ambitus et genera
litatis erit penuẽtia in dolẽdo: quãti eſt defectꝰ peccati
in cõmittẽdo et cadẽdo.ſed defectꝰ ſe habet ĩ illa genera
litate in qua ſe habet ðᷣtus generalis:igit᷑ et penitẽtia ſe
babebit in ille generalitate.igitur eſt virtus generalis.
Item amoꝛ ſiue delectatio ꝑpetroti boni.et odiũ ſiue
deteſtatio ꝑpetrati mali.quadã ↄtrarietate diſtinguũt᷑.
igit᷑ ſe habent in quadã equalitate generalitatis. ᷣ pꝛi⸗
mũ ꝑtinet ad qualibet virtutẽ:igit᷑ et ſecũduʒ. Quelibet
em̃ virtus deteſtat᷑ et odit malũ ꝑpetratũ.ſed boc ẽ ꝓpꝛi
um penitẽtie vᷣtutis:igit᷑ ꝓpꝛiũ actus virtutis penitẽtie
eſt actus generalis oĩm.igit᷑ penitẽtia eſt generalis vir⸗
tus. Nontra.penitẽtie eſt odire malũ.nõ quodlibet:

12
luij. *

ſed exiſtens in ꝓpꝛio ſubiecto.et tm̃ inquãtũ hmõi.ſᷣ vᷣtꝰ
generalis eſt odiũ cuiuſlibet mali.nõ magis huiꝰ mali
ꝙᷓ illius:niſi qꝛ maius ẽ hoc malũ qᷓ illud.igit᷑ penitẽtia
nõ eſt virtus generalis.¶ Itẽ hec virtus deteꝛmĩat᷑ ciꝛca
vnũ obiectũ diſtinctũ et ꝑticulare:ſic alie virtutes ſpeci
ales. Sicut em̃ temꝑantia habẽs obiectũ determinatuʒ

telectabile carnis:ſimiliter hec vᷣtus pctm ꝓpꝛiũ ſui ſub

cti virtus dicit᷑ ſpãlis ⁊c ¶ Reſpõſio.ad boꝝ euidenti⸗
am nota.ꝙ plures ſunt actus penitẽtie. Pꝛimus ⁊ pꝛo⸗

pꝛius eſt dolere de peccato. Unde amb. Penitẽtia vera

iecti.igr ſi ex diſcretõne aritate materie vł obie

eſi doloꝛ coꝛdis et amaritudo aĩme ꝓ malis que quilibʒ chaaαα.

16 1 nari ſiue iralci pec:
cato. lñ ſuꝑ illð ps. Sacrificate ſacꝛificin iuſticie.glo.
Ouid iuſtius ẽ qᷓ vt ꝗſq; pctis ſuis potiꝰ qᷓ alienis ira⸗
ſcatur. Alius ẽ punire ſiue vindicta ſumere de pecconte
Vnde. Aug.penitentia ẽ quedã dolẽtis vidicta 7c. Aliꝰ
eſt nõ cõmittere penitẽda.ſᷣm ꝙ dicit ug Peniteria eſt
penitẽda nõ admittere et admiſſa deflere. Dolere aũt de
cõmiſſis cõtingit pluribo de cauſis.vel ꝗpter auerſioneʒ
a ſummo bono:et ſᷣm boc elicitur actus dolendi a penitẽ
tia virtute imperio caritatis.vel ꝗꝓpter meritũ pene eter
ne:et m hoc elicit actum penitẽtia virtꝰ imperio timo⸗
ris. Ael ꝓpter ſpoliatõem bonoꝛum.et hec bona ſũt mł
tiplicia.ſcʒ caſtitas.largitas.et hmõi.ſm hoc elicit actũ
dolendi penitentia:ſed multiplici inducta imperio.In⸗
qtum em̃ elicit actum dolendi ꝓpter amiſſionem caſtita
ns:imperat illi amoꝛ caſtitatis. IOnqtum ꝓpter amiſſio⸗
nem largitatis imꝑat illi amoꝛ largitatis. 2 ſic de alijs
Vel vt impetret veniam a deo. VUñ biero. Si ꝗs poſt la⸗
pſum ad veram penitentiã ſe cõuerterit: citõ a miſericoꝛ
de iudice veniã impetrabit.et hunc actum dolendi elicit
virtus penitẽtie ꝑ ſe ſine alterius virtutis. Ende dolere
hmõi ꝓpꝛijſſime eſt actus penitẽtie. Actum aũt deteſta⸗
tõnis ſiue indignatõnis elicit penitẽtia virtus imperio
ire ꝑ ʒelum. Actum punitõnis ſiue vindicte elicit penitẽ
tia virtus imperio iuſticie:ſcʒ vindicatõis.que ẽ ſpeci⸗
es iuſticie. Actum nõ admittẽdi peceatũ elicit penitẽtia
virtus impeꝛio foꝛtitudinis:qꝛ nõ admittere petᷣm dicit
ꝓpoſitũ ꝑſeuerãdi. Vnde ꝓpoſitũ nõ admittẽdi peccatũ
elicit virtus penitẽtie imperio ꝑſeuerãtie. Ad boc igr
ꝙ querit᷑.vtrũ penitẽtia ſit virtus ſpecialis vel generał.

cõmiſit. Alius ẽ deteſtari liue i nais
a

dDicendũ ꝙ penitentia qñʒ mouet ad actum aliquem re⸗

latum ad perſonam ſiue tranſeuntem in ꝑſonam.et ſᷣm
ꝙ; bmõi eſt virtus ſpecialis:et continetur ſub iuſticia.q;ꝛ
qui peccat moꝛtaliter aufert deo quod ſuũ eſt.imagineʒ
eturpand ſiue defoꝛmando ꝑ peccatum. Item aufert
pꝛorimo qð ſuum eſt.ſcʒ bonum cõmembꝛi.rõne nanq;
cõmunicationis bonoꝛũ eccleſie qui peccat in ſe peccat
in totam eccleſiam. Vnde adamantius. Eccleſia coꝛpꝰ
xpᷣi eſt.vnde in omem eccleſiam delinquere videtur: qui
coꝛpus ſuũ maculauerit. qui igitur peccat dammiſicat
pꝛoximum.quia aufert illi bonum cõmembꝛi. Itẽ ſibipi
aufert quod ſuum eſt:quia beneficia ſibi a deo pꝛeſtita.
Iſtis tribus fit reſtitutio.quãdo peccatoꝛ punit ſe.et li⸗
cet reddere deo pꝛoximo et ſibi quod ſuũ eſt:ſit genera⸗
lis iuſticie:tamẽ reſtitutio qᷓtũ ad tria que fit ꝓpꝛia pu⸗
nitione eſt virtus ſpecialis.ratione em̃ qua elicit actum
punitionis ip̃ᷣius delinquẽtis eſt virtus ſpecialis. VUn⸗
de inqtũ virtus penitentie elicit actum qui ẽ in ꝑſonam
ſcʒ punitione ꝓꝛie:virtus eſt ſpecialis.quãdoq; at᷑ mo⸗
uet ad actum qui tranſit in materiã ſeʒ peccatum. ⁊ Fm
ꝙ bmõi.quia nõ mouet ad actum qui tranſit in vnũ pec
catum ſed qui tꝛãſit generaliter in ome:nõ eſt virtus ſpe
cialis.ſed actus illius ecõtrario diuiditur contra actus
aliarum virtutũ:ſi tamẽ oꝛdinatur actus iſte ad actam
aliarum. ſicut deteſtari vel odire maluʒ: ad appetere vel
amare bonum. 4 Ad illud ergo quod queritur vtruʒ ſit
virtus ſpecialis ⁊c.dicendũ ꝙ ꝓut elicit actum tranſeũ
tem in ꝑſonam:ſpecialis eſt virtus.et iuxta bunc modũ
ſumũtur rõnes que oſtendũt ꝙ eſt virtus ſpecialis.ꝓut

—

— a2 à 2 72
WRlcer e i en * Ainf a èdι unb u

meia

her tn, dalnt

no A *r VG&a

„J hwe M πι 1 v*ν

Aengneg

4

autẽ elicit actũ qui trãſit in peccatũ quaſi in mateꝛiam:
ſic eſt virtus generalis.Sed intelligedũ eſt ꝙ virtus ge
neralis dicit᷑ pluribo modis. Ael qꝛ generaliter om̃ibo
cõuenit et de om̃ibo pᷣdicat᷑:vt virtus genus pꝛedicat᷑ de
om̃ibo.Vel qꝛ integraliter cõtinet om̃es virtutes. ſic ge
neralis iuſticia integraliter cõtinet omes viꝛtutes.vnde
dicit Cri. Sicut plures vites vnã vineã cõſtituunt: ſic
plures virtutes.i.om̃es conſtituũt iuſticiaã generalẽ.Ał
qꝛ om̃es virtutes cõcomitant᷑ illã in electõne actuũ ſuo⸗
rũ.iQeq; pꝛimo mõ neq; ſecũdo eſt penitentia virtꝰ gene
ralis.ſed tercio:qꝛ ſcʒ cum penitẽtia ſunt om̃es viꝛtutes
alie mouẽtes ad fines ſuos in penitetia. Vnaqueq; nan
q; virtus Haberlibertate mone Kackns ſuos ad finẽ ſuũ
aſlequẽdum in penitẽtia.et hoc vel eliciẽdo vel imperan
do. ¶ Ao hoc qð obijcitur ꝙ quelibet virtus facit gaude
re de ſuo bono:igit᷑ et dolere de ſuo cõtrario ſcʒ peccato

Bicendũ ꝓ aliter et aliter facit virtus dolere de pecca⸗

to ſibi cõtrario et penitẽtia.quia virtus ſacit dolere im⸗
