tur panis qui deſcendit de celo.vnde Amb. vij.li. de ſaẽ⸗
mentis.Ego ſum inquit panis viuus qui de celo deſcen⸗
di.ſᷣ coro nõ deſcendit de celo:qũo ̊ᷓ deſcendit de celo pa
nis viuus:quia ideʒ dñs ihs conſoꝛs ẽ itatis ⁊ coꝛpo
ris.⁊ tu qui accipis carneʒ: diuinã eius ſubam in illo ꝑ⸗
ticipas alimento.hec Amb.⸗ AZd illud qð obijcit᷑ ꝙ cõ
uerſio extendit ſe ad illud qð ſpecie cõtinet᷑ ⁊c. Dicendũ
ᷣ hoc nõ eſt vniuerſaliter verũ.non enim extendit ſe ad
omne illud quod ſpecie continet᷑: ſ̊ tm̃ ad illud cum quo
panis ipſe hʒ ſimilitudinez. ſuꝑ hanc.n.ſimilitudinẽ fũ⸗
datur inſtitutio. Inſtitutuʒ eſt.n.vt panis connertatur
tm in coꝛpua.vnde ſi totus xpᷣs ibi contineat᷑: nõ tñ in to
tun eſt conuerſio.vnde illud eſt falſum:quicqd contine⸗

tur in ſacramento eſt ibi rõne conuerſionis ꝑ ſe loquẽdo.

1 Ad aliud dom. ꝙ bec eſt falſa ea rõne qua coꝛpus ñẽ

in multis locis niſi ꝑ ↄuerſioneʒ alicuiꝰ in ipʒʒ net in aĩa
⁊c̃. Coꝛpus.n.eſt in multis locis ꝑ conuerſioneʒ alicuiꝰ
in ipſum. ̊ aĩa eſt in multis locis ꝑ coniũctõʒ inſeꝑabi⸗
lem ⁊ indiuiduam ab ipſo coꝛꝑe.¶ Ad aliud qð obijcit.
ꝙ ſi qia nõ eſt ibi ꝑ ↄuerſioneʒ neq; ꝑ creationeʒ neq; ali
unde venit ⁊c. DOicendũ ꝙ nõ ſequit᷑.vt eniʒ tactũ ⁊: cor⸗
pus xp̃i eſt ibi rõne ↄuerſionis:⁊ aĩa conſequent rõne ꝑ⸗
fecte ⁊ indiuidue ↄiunctõis. vnde ex inſufficienti ꝓcedit
in argumento iſto.⁊ deberet addi.neq; eſt ibi rõne indi⸗
uidue coniũctõis.Cõuerſio.n.fit panis ĩ coꝛpus xp̃i:cui

inſeꝑabiliter coniũcta eſt aĩa inqᷓ tum bmõi. ꝓpter quod

rõne indiuidue coniũctionis aĩe cuʒ carne:eſt ipᷣa aĩa cõ
ſequenter cõtenta ſub ſpecie facta ↄuerſione panis in coꝛ
pus xp̃i. Si aũt querat᷑ qua virtute eſt ibi aĩa.DVicẽduʒ
ꝙ virtute verbi increati ogꝑantis ꝑ verbũ creatũ puerſio
nem panis in coꝛpus xp̃i iatuʒ ⁊ inꝗᷓtũ hmõi.⸗ Exr di⸗
etis pʒ rñſio ad hoc qdð querit᷑ de ſanguie.Eſt.n.ibi ſan⸗
guis rõne indiuidue cõmixtionis virtute ver bi cõuerten
tis panem in coꝛpus xpᷣi:cui admixtus eſt ſanguis ⁊ in⸗
qᷓtum eſt hmõi.⁊ hoc ſonat verbum ipᷣm qð eſt:hoc ẽ coꝛ
pus meũñ.i.illud quod meũ eſt qð bʒ ſanguinẽ admixtũ.
ſQeq;.n.intentio ꝓſerentis verba ſacramẽti neq; virius
ipᷣius verbi extendit᷑ ad ↄuerſioneʒ elementi in coꝛpꝰ rpᷣi
vt eſt coꝛpus inaiatum ⁊ exangue:v potius vt eſt aiamʒ
1 eum ſanguine.quale fuit coꝛpus xpᷣi qð ↄtulit diſcipu⸗
is in cena. VUnde tribo ↄcurrentibo eſt ibi tam aĩa qᷓ ſan
guis.ſ.virtute verbi: intentõe ↄſecrantis ⁊ inſeꝑabilita
te iſtoꝝ a coꝛpoꝛe.

embꝛũ ſextũ

Onſequẽter querit᷑.an ꝑs panis cõnertat᷑
diſtincte in ꝑtem coꝛꝑis vi: an totus indi
ſtincte in totum. &. primuz: videt᷑ ſic. In
2 lijs mutatõnibo ſubſtantie in ſudaʒ diſpo
ſitum eſt a diuina ſapia ꝙ ſit mutatio ꝑtis in ꝑteʒ diſti⸗
cte:ſicut pʒ in mutatione aeris in igneʒ. Si eniʒ ex vno
pugillo aeris fiũt.x.pugilli ignis ĩ mutatõne buine ĩ B:
er dimidio pugillo aeris fiunt ꝗnq; ignis.ſiłr videt᷑ fieꝛi
in ꝓpoſito.vel quare nõ.4l Iteʒ ſᷣm ph̊ᷣm ſicut ſe hʒ totũ
ad totum: ita ſe bʒ ꝑs ad ꝑtem. ᷣ in hac ↄuerſione totuʒ
mutat᷑ in totum.q̊ ꝑs mutat᷑ in ꝑtem. ¶ Item in mutati
one qua mutabat᷑ caro virginis in coꝛpus xp̃i: diſlincte
mutabat᷑ pars in ꝑtem. ſimilit videt᷑ ꝙ in hac ↄuerſione
ꝑs conuertit᷑ in ꝑtem. vel quare nõ.ꝗl Iem in bhac muta
tione aut ꝑs conuertit᷑ in ꝑtem.⁊ ſi hoc:habeo ꝓpoſitũ.
aut in totum:⁊ tũc ſuꝑfſluit ↄuerſio aliaꝝ ꝑtium:cuʒ nõ
ſequit᷑ niſi ꝙ totus rpᷣns ſit ſub ſacram̃to. Ex his videt᷑
ꝙ diſtincte fit ouerſio ꝑtis in ꝑtem. Contra.conueꝛſio
confoꝛmiter rñdet ſignificatõni. ſi ꝑ ꝑtes indiſtinctas
totũ coꝛpus ſignat᷑? nõ diſtincte ꝑtes coꝛꝑis ↄuer ſio fit
ipſaꝝ ꝑtiũ indiſtincte in totũ.¶ Steʒ ſi fit cõuerſio ꝑtis
in ꝑtem:aut hoc erit ꝑtis 'm numerũ in ꝑtez ſᷣm nume⸗
o: aut ꝑtis pᷣm ſpẽm in ꝑtem ᷣm ſpẽ n.iõ primo modo
cum vtrobiq; ſint ꝑtes infinite.Qeq; ſecũdo mõ:cum ꝑ⸗
tes panis nõ rñdent m equalitatẽ numeꝛi ꝑtibo coꝛꝑis.

ſucpoſito ꝙ conſecret᷑ panis in minima quãatitate fm ſi be
ciẽ nſio.q; eſt ↄuerſio panis in coꝛpꝰ xp̃i. ita ꝙ tot
panis indiſtincte ĩ totũ coꝛpꝰ ñ diſtincte.ita ꝙ ꝑs ĩ pteʒ.

Et h̊ veterminatũ ẽ a dño Inno.iij.dicẽte ſic.vtꝝ ꝑtes ĩ
ꝑtes:aut totũ in totũ:aut totale traſeat ĩ totale: nouit il

le ꝗ facit.ego qdð reſiduũ eſt igne ↄpburo. Si tñ querẽtis

inſtat impꝛobitas.ego ſalua fide ↄceſſerim: ꝙ total paĩo
in totale coꝛpꝰ ↄuertit᷑.ita ꝙ nlła ꝑs paĩs trãſit ĩ aliquã
ꝑtẽ coꝛꝑis.Et ſic ipſe dic de materialibꝰſiue q̃ntitatiuis
ego dico ꝙ de ſubalibo. ¶ Ad pᷣmo obiectũ doᷣm. ꝙ ſec⸗
eſt de bac mutatõe mirabili ⁊ ſuꝑnaturali: ⁊ de illa q̃ eſt
naturalis.quia hec ẽ lõge ꝑfectioꝛ ⁊ nobilioꝛ illa. ꝗpter
qdð iſti ↄueĩt iſte modꝰ ꝗq ẽ nobilioꝛ illo.ſ.q ẽ ſimplr totiꝰĩ
totũ. Illi vo ↄuenit ille ꝗ eſt partis in partẽ. modus
ille qui eſi ſimplicit᷑ totius in totum nobilioꝛ ſit illo: pa⸗
tet ꝑ hoc ꝙ cõuerſio illa que eſt totiꝰ ĩ totũ:ũ ita nüerat᷑

————

NLMueſtio

amultiplicatur:ſicut illa que fit ꝑtiuzʒ in ptes. Cõuerſio
autez illa que fit vnica mutatione: nobilioꝛ 2 ꝑfectioꝛ eſt
illa que fit multiplici.Prima completio ꝑtis eſt quedaʒ
impletio reſpectu completionis totius. Vnde illa mu⸗
tatio qua fit cõuerſio totius in totum: maioꝛis eſt perfe⸗
ctionis ſiue completõis illa qua fit cõuerſio ꝑtis in ꝑtẽ.
Apter quod modus iſte magis cõuenit huic mutatoi mi⸗
rabili ꝙᷓ ille.¶ Ad illud qð oicit phᷣus. ſicut ſe bʒ totum
ad totum ⁊c. Dicendũ ꝙ verbũ phi intelligit᷑ de ꝑfectõe
aĩe ſenſitiue. que ſicut eſt ꝑfectio totiꝰ coꝛꝑis:ſic ꝑies ſen
ſitiue partiũ coꝛꝑis.i.oꝛganoꝝ. 4l Ad aliud dom. ꝙ ca⸗
ro virginis beate fuit materia carnis xpᷣi.vnde mutatio
que fuit carnis beate viꝛginis in coꝛpus xpi :fuit mutatõ
materie quante in materiatũ quantũ. In hmõi aut mu⸗
tatione neceſſe eſt ꝙ fiat mutatio ꝑtis in ꝑtem. In parte
iſta nõ ſic:vbi panis in nulla rõne cauſe ſe hʒ ad corpus
xp̃i.¶ Ad aliud qð obijcit᷑ꝙ ſi ꝑs ↄueꝛtit᷑ in totũ: ſupeꝛ⸗
fluit conuerſio aliaꝝ ꝑtium. Dicendũ ꝙ nõ eſt verũ.imo
neceſſaria eſt ↄueꝛſio aliax ꝓpter multas caunſas. Onaẽ

xitatio ydolatrie: quia cum totũ illud qð cõtinetur ſub

ſpecie indiſtincte adoꝛat᷑: ↄtingeret adoꝛare panẽ ſicut ⁊
xpᷣm. Alia cauſa eſt erroꝛis amotio. ſi.n. vnius ꝑtis im
fieret conuerſio:neſciret᷑ que ꝑs eſſet ſumenda veneꝛan⸗
da 7 que nõ.⁊ ita poſſet eſſe erroꝛ in ſumptõe ⁊ veneꝛati⸗
one.Alia eſt pura ſpũs refectio.ſi enĩ eẽt tm̃ ↄueꝛſio vniꝰ

ꝑtis:ſimul in ſumptõe ſacram̃tali cibaret caro ⁊ ſpũs.2

plures alie bhmõi cauſe.

embꝛũü ſeptimũ

VHnſequẽter qrit᷑. vtꝝ hec ↄuerſio ſine mu⸗
tatõ ſit ſucceſſiua:an ſubita. ꝛ ſucceſſiua
videt᷑. virtus.n.ↄuertendi eſt ipius pbi qð
NANeeſt. hoc eſt coꝛpꝰ meũ.⁊ verbi ñ ᷣm ꝙ ẽ veꝛ⸗
bu iñ mente vel in ſcripto:łᷣ in ꝓnũciatõne.ꝓnũciatõ au
tem ſucceſſiua eſt.igit᷑ cũ virtus trãſinutãdi ſit vᷣbi totiꝰ
nõ autezʒ põt totum ꝓferri niſi ſucceſſiue:nec virtus que
eſt ipſius verbi cuius eſſe nõ põt eſſe ſine ſucceſſione:ope
rari põt niſi ſucceſſiue.igitur ↄuerſio hec eſt ſucceſſiua.

Item virtus verbi eſt qñ ißm eſt. nõ eniʒ poteſt eẽ vir⸗
tus niſi exñte verbo. igit᷑ cum verbũ nõ põt eẽ in inſtãti:
nec virtus verbi. igit᷑ nec ↄuerſio que eſt a virtute verbi.

igit᷑ eſt ſucceſſiua.¶ Item cũ virtus ↄuertendi ſit ipiꝰ ver
bi exñtis in ꝓlatione.aut opatio virtutis eſt exñte veꝛbo
totali:aut ꝑte verbi. quia als eẽt oꝑatio nõ exñte vᷣbo ali
quo modo.ſᷣ ſiue ſic ſiue ſic:cũ neq; ſᷣm totũ neq; ſᷣm ꝑtẽ
eſt in inſtanti.igit᷑ nec ipſa ↄuerſio.il Iteʒ ſi diceret᷑ ꝙ ẽ
ſubita:quia eſt a virtute infinita.Cont᷑.etlſi ſit a virtute
infinita hoc ſuppoſito:tñ ad verbi ꝓlatõʒ oꝑatur.ſᷣ veꝛbi
ꝓlatio eſt ſucceſſiua. ⁊ ↄueꝛſio.¶ Cont᷑.videt᷑ ꝙ ſit ſbi
ta.quia ſucceſſio eſt pter reſiſtentiã ſuſcipientis.vt ptzʒ

in diffuſione lucis in aere que ſubita eſt ſiue repentino.

hᷣ ex ꝑte panis ñ eſt reſiſtentia virtuti oꝑanti.̊ ⁊c.¶ IZtẽ
ſi eſt ſucceſſio: aut hoc eſt quia panis ſucceſſine abijcit᷑:
aut quia coꝛpus ſucceſſiue introducit᷑.nõ quia paĩs abij
citur:ꝗa nõ eſt ponere quare citius conuertat᷑ vna pars
ꝙᷓ alia:nec materia qᷓ; foꝛma.iſQec qꝛ xp̃i coꝛpus ſucceſſi⸗
ue introducit᷑ q; illud ñ põt habere niſi eẽ ꝑfectum vel ĩ⸗
tegrũ.i¶ Itez in compoſitis ſucceſſiue mutatis ita eſt.ꝙ
in primo inſtanti mutatõis eſt vnũ qð debet mutari:⁊ in
vltimo aliud.⁊ ſᷣm ꝙ actio ſuccedit⁊ illud qð mutat᷑ ma
gis aſſimilat᷑ coꝛꝑi rpᷣi.ſᷣ panis iſte manẽs panis nõ ma
gis aſſimilatur coꝛpoꝛi xpᷣi ⁊ minꝰ.igit᷑ neceſſe eſt anteqᷓ
ſit ↄuerſus:deſinat eſſe panis.⁊ ſit alterius ſpẽi q; paĩs.
ßᷣ conſtat ꝙ accñtia panis manẽt. igit᷑ accñtia illa ſunt ĩ
alio ſubiecto ꝙᷓ in ꝓpꝛio anteꝙᷓ facta ſit illa ↄuerſio.⁊ ſi
videat᷑ inſtantia in mutatiõe ſimpliciũ:vt qñ ex aere fit
ignis.nõ tñ eſt inſtantia in mutatõne compoſitoꝝ: vt qñ
alimentũ oↄuertit᷑ in alendũ.Caro.n.anteq ſit de ſubſtan
tia hoĩs:eſt alterius ſpẽi qᷓ ſpẽi carnis.Ex hac &̊ᷓ poſitõ⸗
ne ſequũt᷑ duo incõneniẽtia. Anũ eſt.ꝙ panis mutat᷑ in
aliqð quod eſt alterius ſpẽi anteqᷓ ↄuerſus ſit in coꝛpus

igi

e
xpᷣi. Aliud eſt. ꝙ accñtia pꝛia alicꝰ ſint in ſubiecto alio.
4I Ad aliud dᷣm.ꝙ hec mutatio eſt ſubita ⁊ in inſtanti.
Et nõ.ꝙ in hoc eſt vera dꝛñtia in actõne naturali ⁊ mi⸗
rabili.qꝙ in actõe naturali ñ inducit foꝛma vltima alicꝰ
rei neq; fit tranſubſtãtiatio alicuiꝰ in aliud ſine precedẽ⸗
tibo diſpoſitõibo. In actõne mirabili bñ inducit᷑.⁊ ꝓpter
boc nature actio qua ex vno fit aliud vel vnũ ↄuertitur ĩ
aliud:nõ põt eſſe ſubita neq; in inſtanti. ſ̊ ſicut ſpẽs ſine
foꝛma erñte diſpoſitõne materie que eſt nccitas inducit᷑
in inſtantiſic dico in hac ↄuerſione que eſt ſupꝛa natura
ipſa ↄuerſio ſubita eſt in inſtanti. Cu igit obijcit ꝙ actõ
que eſt virtutis date ipi verbo ſᷣm ꝙ eſt in ꝓlatõe:no po
teſt eẽ ſubita. Dicendũ ꝙ actio que eſt naturalis ipiꝰ vbi
vt ſcʒ repñtare intellectũ rei vel hmõi:nõ põt eſſe ĩ inſta⸗
ti:ſicut nec ipᷣa ꝓlatio.ſ̊ actio que eſt a vꝛtute data delu
per:bñ potelt. ſ. iuxta voluntatẽ dantis. 4 Ad h qð obij⸗
cit᷑ ꝙ verbũ non poteſt eẽ in inſtanti. nec virtꝰ data veꝛ
bo põt oꝑari.Dicendũ ꝙ nõ opoꝛtet:quia virtus nẽ Fm
naturam verbi neqʒ oꝑatur:g̊ Fm voluntatẽ ↄferẽtis.vn
virtus verbi eſt quodamodo veifoꝛmis ⁊ quodãmodo co
foꝛmiter oꝑatur virtuti diuine. vnde ſicut mateꝛia exnte
in diſpoſitõne neceſſitatis naturali actõne ſu bito induci
tur foꝛma. ſic eſt ſubito cõuerſio in ꝓpoſito. Mec oom eſt
tũc.ſ.in inſtanti quo eſt ↄuerſio verbũ oĩno nõ eẽ:qꝗa etſi
nõ ſit qᷓtum ad elle ſucceſſionis:eſt tñ qtum ad eẽ virtu⸗
tis. Habet aũt a virtute mirabili ſibi data vñ oꝑat᷑.vnð
ſicut in alijs omnibo eſt ſua virtus ⁊ oꝑatio: ſic dico in
verbo. vnde aliud reſpicit verbũ rõne ſube verbi: alis ra⸗
tione virtutis.opatio aũt eſt a virtute ⁊ viatus eſt in in.
ſtanti.vnde ⁊ in inſtanti oꝑari põt.¶¶ Ex his pʒ rñſio ad

aliud qð ſequit᷑.ꝙ lʒ virtus ibi oꝑetur ad verbi ꝓlatõz:

nõ tm̃ ᷣm ꝓlatõis ſucceſſioneʒ.

mbꝛũ octauũ

Onſequenter ſuxpoſito ꝙ hec mutatio ſit
ſubita ⁊ in inſtanti:querit᷑ vtꝝ idem ſit ĩ⸗
ſtans in quo primo ſit coꝛpus xp̃ᷣi:⁊ inſiãs
in quo vltimo ſit panis:an aliud. Si ideʒz:
in eodeʒ inſtanti eſt aliqd panis ⁊ coꝛpus xpᷣi.qð
nullus ↄcederet. Si aliud:igit᷑ cum inter duo quelibʒ ĩ⸗
ſtantia ſit aliqd tempꝰ medin:in illo tꝑe medio nõ ẽ pa⸗

nis neq; coꝛpus xpᷣi.¶: Iteʒ ſi mutatio eſt in inſtanti:qri
tur quid ſit in üũllo inſtanti.vtꝝ panis an coꝛpꝰ xpi. NQon

panis:quia panis eſt terminꝰ a quoemutatio: Non cor
pus:qꝛ coꝛpꝰ eſt terminꝰ ad quẽ .¶ Ad hoc dicit᷑.ꝙ ẽ ſu⸗
mere inſtans in quo eſt coꝛpus xpi primo:a illud eſt ter⸗
minus hꝰ mutatois que eſti tranſubatio. hᷣ qꝛ in tꝑe ñ cõ
tinuant᷑ adinuicẽ inſtantia:h̊ inter quelibʒ ẽ ts mediũ.
nõ eſt ſumere inſtans ꝓximũ añ inſtans vltimũ: in qͥ vlti
mo eſt panis.quia etſi ſit ſumere inſtans indiuiſibile vl⸗
timũ in cõtinuo:nõ tñ penultimuʒ.vñ nõ eſt ſumẽ inſtãs
in quo vltimo eſt panis ſ̊ tempꝰ. Inſtans.n.inſtãti non
põt ↄtinuari:q̊ tempꝰ inſtanti.vñ totũ illud tempꝰ ĩ quo
eſt panis: cõtinuat᷑ illi inſtanti in quo primo eſt corpus
xp̃i.¶ Cont᷑.eſſe menſurat᷑ inſtanti ſicut motus tempoꝛi
vnde in quolibʒ inſtanti totalis tꝑis in quo eſt paĩs:põt
dici ⁊ verũ eſt panẽ eſſe.igit᷑ in pᷣmo vltimo ⁊ penultimo
7 vniuerſalr in omni. Sed ponat᷑ ꝙ panis eſt ĩ toto illo
temꝑe:cui ↄtinuat᷑ illud inſtans in quo pꝛimo eſt coꝛpus
xp̃i.⁊ ſi in toto:igit᷑ in quolibet inſtanti.igit᷑ in om̃i ꝓxi⸗

mo illi in quo primo eſi coꝛpus xp̃i. igit᷑ n eſt verũ quod

ponit᷑ ꝙ nõ eſt ſumere inſtans penultimuʒ.¶ Rñlio. ſic
linea teꝛminat᷑ in puncto:qui quideʒ punctusẽ actꝰ ĩ ipᷣa
ↄtinuitate linee.lzʒ ſit aſſignare vbiq; punctũ: nõ tñ ẽ ibi
reꝑire punctũ actu ſ᷑ potẽtia ſolnʒ.ſolũmodo.n.in linea
ſunt duo puncta actu:lʒ infinita potẽtia.Silr dẽ in tꝑe.
Tempꝰ. n. terminat᷑ ad inſtans qð inſtans ẽ actu. nec ẽ
ĩ tꝑe ſimul ⁊ ſemel niſi vnũ inſts actu:etſi ſint młta po⸗
tẽtia.ſiłr dico de momẽto in motu.Ex h̊ pʒ ꝙ ñ ẽ ᷣm veꝛi
tatẽ niſi vnũ inſtãs ex ꝑte termĩ tꝑis.lʒ intellectꝰ aſſign⸗
do ſimpltr eẽ qð ẽ ſᷣm potẽtiã:termiĩet᷑ inſtãs poſt inſtans

2 inſians ante inſtans in tꝑe.Cum Sdicit᷑ panis eſt ĩ q̊/
libet inſtanti illius totalis tpis. Dicendũ ꝙ in illo tota⸗
li nõ eſt niſi vnũ inſtans actu ex ꝑte termĩatõis tẽꝑis:lʒ
multa potentia.vñ eo modo quoſi unt. ſ. potẽtia: ſic ẽ eſſe
in eis.Cum igit᷑ infert᷑ ̊ eſt in penultimo. iam numera
tur vt actu ens ⁊ ſimpłr:qð ñ eꝛat niſi potẽtia ⁊ m ꝗd.
Vel põt aliter dici ad primuʒ. ꝙ eſt cõſiderare inſtantia
plura: vt ſunt potentia in tpe. ſic inter quelibʒ duo eſt
tempꝰ mediũ.vel vt ſunt actu numerata:⁊2 vt ſic actu cõ⸗
ſiderant᷑.ſicut vnitas põt eẽ conſequẽt᷑ vnitati:ſic inſtãs
inſtanti.illud pʒ in ↄtinuo ꝑmanente:xvt in linea.in cõti
nuitate linee nõ eſt punctus cõtinuus pũcto:ſ̊ inter q̃li⸗
bet duo eſt linea media. diuida᷑ linea ectione.puncti iã
duo linee nõ hñt puncta que ſunt termini illarũ int que
nõ eſt linea media. Propter qð dm eſt. ꝙ inſtantia di⸗
uerſa ⁊ puncta qñ ſoꝛtiũtur eẽ actuale 2 numeratũ ſicut
in numero eſt vnitas ens cõſequẽter vnitati. Similit 2
punctũ puncto?⁊ inſtans inſtanti.Cum igit᷑ querit᷑ vtrũ
ſit ideʒ inſtans an diuerſuʒ ⁊c.dðᷣm ꝙ diuerſum. Cum
aũt ꝓponit᷑.ſᷣ inter quelibet duo eſt tempꝰ c̃. Dicenduʒz
2 boc eſt verũ ſᷣm ꝙ habent eſſe in vno cõtinuo:nõ autez
m ꝙ conſiderant᷑ vt actualiter numerata ſicut eſt ꝓo⸗
ſito.¶¶ Ad illud qð querit᷑.quid ſit in inſtanti in q ẽ mu⸗
tatio: aut panis aut coꝛpꝰ ⁊c. Dicendũ ꝙ eſt coꝛpus xp̃i.
qma.n. in ſubitis mutatõibs in eodeʒ inſſanti eſi mutari
⁊ mutatũ eẽ.pane aũt mutato vel ↄueꝛſo eſt coꝛpꝰ xp̃i. ꝓpt
qdð ncce eſt ꝙ in inſtanti mutationis ſit coꝛpꝰ xp̃i.

Queſtio. xxxix. de expᷣſſ

⁊ modo loquẽdi circa q̊ ſacramentũ.

Equitur de veꝛbo /

rũ expreſſione ſiue de modo loquẽdi ciꝛ⸗
ca hanc tranſmutatõz. Primo ꝗ̊ querit
de modo loquẽdi ꝑ verbum ſignificans
- poſſe. Secũdo.de modo loquedi ſignifi
cans fieri. Tercio.de mõ loquẽdi ſignificãs eẽ.

2
Membꝛũ pꝛimũ
Verit᷑ ̊ primo.vtꝝ hec ſit vera: panis põt
eſſe coꝛpus xp̃ᷣi. Nð videt᷑ ex hoc:ꝙ panis
mutat᷑ ſiue conuertit᷑ in coꝛpꝰ xp̃. Nũo at

mutaret᷑ in illud niſi poſſʒ eſſe illud. 4 Itẽ

Ambꝛo. qð eſt pams põt eẽ coꝛpꝰ xpᷣi:oſecratiõe q̃ fit xpi

ſermone. Contra. duplex eſt potẽtia.ſ.agentis 2 mate
rie. Nõ põt potẽtia agentis:qꝛ nihil eſt in pane quo po⸗
teſt facere ꝙ ſit coꝛpus xpᷣi.eq; potentia materie:quia

nihil eſt in pane qð eſt ſuſceptibile ſubſtãtialis foꝛme coꝛ

poꝛis rpᷣi. nihil.n. materiale reſpectu coꝛꝑis rp̃i eſt ĩ pa
D RKmñſi io. ꝙ hec ᷣm cõmuneʒ modũ loquẽdi nõ ẽ ve⸗
ra.ſcʒ panis põt eẽ coꝛpus rp̃i.quia nulla eſt potẽtia pa
nis vel materie illius reſpectu foꝛme ſubalis coꝛꝑis xpᷣi
que m aliquã legeʒ nature complẽda eſt. Aliq̊ tũ modo
ibi notata potentia veritatẽ hʒ.ſ.pᷣm notat᷑ ibi totiꝰpa
nis ſcilʒ ↄſtantis ex materia tali 2 foꝛma poſſibilitas ad
tranſmutatõʒz que terminat᷑ ad eſſe coꝛpꝰ xp̃ᷣi.⁊ hec poſſi
bilitas eſt creature reſpectu virtutis ſi upra naturã.que
poſſibilitas tranſit cum ſubſtantia pame. vnde ſolet aſ⸗
ſignari ꝓ regula in hac mateꝛia.ꝙ nõ eſt oꝛdinatio paĩs
ad coꝛpus xpᷣi m cauſas infeꝛioꝛes.ideo verba hee ſi igni
ficantia ſicut hoc verbũ põt:abſolute dicta faciũt locuti
oneʒ falſam.vt ſi dicat᷑: panis põt eẽ coꝛpꝰ xpᷣi. Si autẽ
erprimat᷑ oꝛdinatio Fᷣm cauſas ſuꝑioꝛes.vt ſi dicat paĩs
poteſt conuerti a deo in coꝛpus xpᷣi:tũc eſt veritas in lo⸗
cutione. ꝓpter qð nõ eſt iſta ꝓꝛio:panis põt eẽ ⁊c̃. ad h̊ͥ
enim vera eẽt:opoꝛteret ꝙ aliqua eẽt inclinatio appeti
tus ad eſſe hmõi cui poſſet ſatiſfieri ſᷣm legeʒ nature. Di⸗
cit. n. Augꝰ.ſuꝑ Geñ. Elementa hbo mũdi coꝛpoꝛea hñt
Afinitaʒ vim qualitatẽq; ſuam:quid vnũquodq; valeat
vel nõ valeat:quid de quo fieri poſſit.¶ Ad h̊ igit᷑ quod
obijcit᷑ ꝙ panis mutat᷑ in coꝛpus xp̃i:igi panis põt eſſe

coꝛpus xp̃i. Dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑quia bec mutatio nõ ẽ
ex aliqua virtute innata ſiue ſᷣm legem natuꝛe oꝛdinata:
ſatiſſactiua appetitui mutati. hoc.n. requirit potẽtia ma⸗
terie vt appetitui illius poſſit ſatiſfacere:vel ꝓ toto vel ꝓ
ꝑte virtus oꝛdinata ᷣm naturam. 4l Ad hoc qð di Am
bꝛo. ꝙ qð eſt panis põt eſſe coꝛpus xp̃i ↄſecratoe ⁊c.Di⸗
cendu ꝙ ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ põt:nõ notat᷑ potentia cuius appe
titui eſi virtus oꝛdinata m naturã ſatiſſactiua.̊ notat᷑
ibi potẽtia panis exñtis in integritate ſui eẽ ad trãſmu⸗
tationẽ que termĩa?᷑ ad eſſe coꝛpus xpᷣi mediante virtute
ſupra naturã.nõ aũt notat᷑ potẽtia cuiꝰ apetitus adim⸗
pletio põt eſſe ſm legem nature. Ael ſm alios ſic erpoĩt
verbũ Am bꝛo.ſcʒ ſm ꝙ panis eſi:poteſt eẽ coꝛpꝰrp̃i ⁊c᷑.
boc eſt. ſub qua ſpecie eſt panis:ſub eadeʒ põt eẽ coꝛpus
rp̃ᷣi: ita ꝙ relatõ idemptitatis ſube retoꝛqueat᷑ ad foꝛmã
accñtaleʒ: nõ ad ſubam panis. Quare ? ꝓ regula haben
dũ eſt in hac materia.; oꝛatio in qua ell verbũ ꝑtinens
ad poſſe reſpectu eſſe cuʒ caſuali in rectitudine:nõ ẽ vera
ꝓꝛie loquẽdo neqʒ ↄcedenda.vt panis põt eẽ coꝛpꝰ xp̃ᷣi.
Pter hanc ꝗꝓpoſitõʒ generaleʒ: Cuiꝰ eſt potẽtia eius eſt
actus. ne videret᷑ ꝑmanere materia panis ſuſceptibilis
foꝛme coꝛpis rp̃i ſiue de q̃ eẽt coꝛpꝰ xp̃i.

lembꝛu ſecũdũ
Onſequent querit᷑ de modo loquẽdi ꝑ pᷣbũ
fiendi. Querit᷑ primo de modo loquẽdi ꝑ
verbum fiendi ſimpliciter. Secũdo.de mo

Ad loquendi ꝑ verbum fiendi addita pꝛepo
ſetione iſt de vel ex.

rticulus primus

erit᷑ ̊ primo.vtꝝ hec ſit concedenda: paĩs .
it coꝛpus xp̃ᷣi. ſic:videt᷑.dicit.n.Daim̃. IFe
cit ea ſcʒ paneʒz ⁊ vinũ coꝛpus ⁊ ſ- anguinẽ eiꝰ.
ſi xpᷣus fecit panem coꝛpus eius.igit panis fiebat coꝛ⸗
pus eius.igi? qñq; vera fuit hec:panis fit coꝛpus rxpᷣi.
¶ Item Damaſ. Interrogas qualiter panis coꝛpus xp̃i
fit ⁊ vinũ ⁊ aqua ſanguis.· dico tibi ⁊ ego:ſpũſſanctus ſu
ꝑuenit ⁊ hoc facit.hec dam̃.Ecce ꝙ queſtioni qua querit
quare panis fit coꝛpus xpᷣi: rñdet ꝙ ſpũſſanctus fac.vñ
queſtio ſuponit ꝙ panis fit coꝛpus xp̃i.ſiłr reſponſio.
Contra.ꝑ hoc ꝙ dico panis fit coꝛpus xp̃i: dicit᷑ fieri
circa ſubſtantiã panis reſpectu coꝛꝑis xp̃i. boc fieri aut
ſemꝑ durabit qð nõ eſi verum: aut tũc elabit᷑ in facto.⁊
ſi hoc: tũc hec erit vera panis eſt coꝛpus xp̃i.qð autẽ fa⸗
ctum eſt aliquid eſt illud.igit᷑ panis eſt coꝛpꝰ xpᷣi ¶ Iteʒ
qd fit aliquid diſponit᷑ aliqua actione vt fit illud.panis
aũt fit coꝛpus xp̃i.quia ſi hoc:aliqñ ↄtingeret eſſe ĩ ꝓxi⸗
mioꝛi habilitate ad hoc ꝙᷓ als.4 Itez cum dicit᷑ pais fit
coꝛpus yxpᷣi: querit᷑ ꝓ quo ſupponit iſie terminꝰ panis in
inſianti mutatõis.nõ ꝓ coꝛꝑe rp̃i: hboc pʒ.quia tũc idem
diceret ꝙ coꝛpus xp̃i fit coꝛpus xp̃i. ſi ſupponit p pane:
ſupponit verbo pñti.&̊ ſuponit ꝓ pane pñti.ſᷣ in inſtanti
mutationis eſt mutatus. g facta mutatione panis ſup⸗
ponit ꝓ pane.ſᷣ tũc eſ eoꝛpus xp̃ᷣi. in eodeʒ inſtanti eſt
panis ⁊ coꝛpus xpᷣi 2=W in hac materia recipiũ
tur verba mutationis vt tranſſubſtantiat᷑ mutat᷑ 2 vuer
titur nõ motus vt generat᷑ ⁊ coꝛumpit᷑.vnde cũ H̊ verbũ
fit:ſit dicens motũ ⁊ ſucceſſionẽ.vnde ſucceſſiue dicũt eẽ
in fieri:nõ dicit ꝓprie panis ſit coꝛpus xpᷣi:niſi ſᷣm ꝙ ſi⸗
eri dicit mutari i aliud.vñ qñ reꝑitur aliqð verbũ hbmõi
panis fit coꝛpus xpᷣi.exponi hʒ.i.mutat᷑ vel tranſſubſtã .
tiatur. Similiter cũ dicit᷑: ſpaſſanctus facit ea coꝛpus ⁊
ſanguinez eius. dico fecit:actum mutatõis copulat.fa
cere enim dictum de deo:cõfuſe copulat actũ dei ſiue edi
tionis ſiue mutatõis ⁊ oĩno quãlibet oꝑationem dei.hic
vᷣo copulat actum mutatõis.4. Sed adhuc obijcit᷑ cõtra
hoc.qꝙ idem videt᷑ ſequi incõueniens ſi dicat᷑ panis mu .
tatur in coꝛpus rpᷣi:⁊ ſi dicat᷑ panis fit coꝛpus xp̃i.quaẽ
querat᷑ quid ſupponit᷑ ꝑ hoc ꝗ dicit panis: cũ dicitur pa
nis mutat᷑ ⁊c. ꝛõ coꝛpus:quia coꝛpꝰ xpᷣi nõ mutatur in

¶ Nueſtio

cdꝛpus.neq; panis:quia.n.cum mutat᷑ mutatũ eſt.cũ an
teʒ mutatũ eil tũc eſi coꝛpus xpᷣi. in eodeʒ inſtanti ſcilz
mutatõis eſt panis ⁊ coꝛpus xp̃ᷣi. ¶ Rñlio.q; iſte teꝛmi⸗
nus panis ſuſponit ꝓ pane:nõ pñti ̊ p̃terito.lʒ.n. veꝛ
bũ mutat᷑ ſit pntis tꝑis quo ad modũ ſignificãdi:tamen
dicit in veritate aliꝗ reſpectu cuiꝰeẽ panis nõ eſt pñs ſᷣ
preteritũ.qꝛ inſtanti mutatõis exiſtenti:iam noẽ pama
h fuit. ſitr eſt cũ dicit panis fit coꝛpꝰ xp̃i.qʒ eni fit aliꝗd
adbuc eſt fieri ꝓpꝛie ſumpto.vnde panis ſupponit ꝓ pa⸗
ne exñte in verbo ꝓpoſito.

ꝛticulus ſecũdus

Onſequẽter querit᷑ de modo loquẽdi ꝑ verbũ
fiendi addita prepoſitõne. Querit᷑ ;̊. vtꝝ bee
ſit vera ⁊ ↄcedenda:de pane fit coꝛpꝰ xpi. Oe
nʒ:videt᷑.q? nulla innouatio: nullũ fieri: ↄuenit corpoꝛi
xp̃i poſt.¶ Itez ſi ↄſecratione de pane fit coꝛpꝰ xpᷣi. poſt
conſecratõcʒ vere põt dici coꝛpus xp̃i factũ ẽ de pone.qð
nullus ↄcederet. ¶ Itez bec pꝛepoſitio ex ⁊ de: dicũt cau
ſalitatẽ aut oꝛdineʒ.nõ aũt põt dici de pane fit coꝛpꝰxpᷣi:
Hᷣm ꝙ dicit cauſalitatẽ neq; Fᷣm ꝙ dicit oꝛdineʒ:qꝛ ſiẽ tũc

—

poſſet dici poſt paneʒ fit coꝛpus xpᷣi.paꝛi rõne poſſʒ dici

te verbo. i. poſt verbũ fit coꝛpus xp̃i.¶ Contra. Amb.
l.de ſacramẽtis.panis in altari eſt plitatus ante verba
ſacramentoꝝ.vbi acceſſit cõſecratõ:d pane fit caro xpᷣi.
Ecce ꝙ dicit Amb.quia de pane fit coꝛpꝰ xpᷣi.4¶ Iteʒ cũ
bic ſit taſſubſtantiatio: aut eſt de aliquo: aut de nibilo.ñ
de nihilo: ̊ de aliquo.nõ niſi de pane: gtranſſubſtãtiak

coꝛpus xpᷣi tranſſubſtantiat᷑ de alio fit ð il
lo.ᷓ ⁊c. ¶ Rnſio.ſᷣm ꝙ ly de:eſi nota materie vel pote⸗
ſiatis:nò eſt ↄcedendũ ꝙ de pane fit coꝛpꝰ xp̃i.vñ ꝓ regu

la ponit᷑ in bac materia.ꝙ niła ẽ cauſalitas ſ̊ ſolũ trãſi⸗
tus panis in coꝛpus rp̃i. ꝓpter qð oẽs prepoſitões cau⸗
ſalitateʒ impoꝛtantes: reddũt locutõz impꝛopꝛiã.vñ im⸗
propꝛie ſunt cuʒ hac ppoſitione de vel ex 'm ꝙ dicũt cau
ſalitatem.ſiłr nec eſt ↄcedendũ ſᷣm ꝙ ꝑ verbũ fiendi deſi⸗
gnatur aliꝗd fieri abſolute circa coꝛpus xp̃i. Scðz autẽ
: eſt nota oꝛdinis deſignãs terminũ ↄuerſionis a qͥ:
verbũ fiendi ſignat fieri ſub ſacramento nõ aliqͥ fieri
circa coꝛpus ipᷣm: ſic intelligit᷑ñ verbũ Amb.⁊ veritatem
bʒ. 4 Et notandũ ꝙ in matcria iſta omia verba ſignan⸗
tia innouationez aliquaʒ circa coꝛpus xp̃i: ſunt falſo di⸗
cta. vnde hec eſt falſa:coꝛpus xpᷣi mutat᷑ vel tranſſubſtan
tiat᷑ vel fit.̊ů innonatio exprimenda eſt circa panem. vñ
bec eſt vera: panis mutat᷑ vel tranſſubſtantiat.¶ Ex hoc
pʒ in ꝑte rñſio ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ cum h ſit tranſſub⸗
ſtantiatio: aut eſt de aliquo ⁊c. In hac aũt ↄuerſione eſt
tranſſubſtantiatio panis de ꝓpꝛio eſſe ſiue ſubſtãtia pꝛo⸗
pria in coꝛpus xp̃i.vnde bec eſt falſa:hic eſt tranſſubatõ
aliquo.nõ niſi de pane:quia hec eſt tranſſubſtantiatõ
panis de ſuo eſſe in coꝛpus xp̃i: nõ coꝛꝑis xp̃i ð pane.vñ
nõ ſequit᷑ ↄcluſio.ſ.ꝙ coꝛpus xp̃i tranſſubſiantiat᷑ de pa⸗
ne. Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ ſᷣm ꝙ de: dicit oꝛdineʒ: ſi⸗
mile eſt dicere de pane ⁊c̃.⁊ de verbo ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ
eſt verum. quia de dicit oꝛdinem cum deſignatione termi
ni cõuerſionis a quo: quod non contingit cuʒ dicitur de

verbo ꝛc.
Membꝛü tercin
BDOnſequenter querit᷑ de modo loquendi peꝛ
verbuʒ ſubſtantiuũ ſiue ſignificans eẽ. Et
querit᷑ vtꝝ hec ſit vera:qð fuit panis ẽ cor
NVpus xpi. Et videt᷑ ꝙ ſic: ꝑ Amb. in li. de ſa⸗
crametis:qui dicit. Qð erat panis ante ↄſecratõeʒ:iam
eſi coꝛpus xpᷣi poſt oſecꝛatõʒ.q IGtem Augꝰ.in li.ſenten.
ꝓſperi. Nideliter fatemur paneʒ eẽ ⁊ vinu ante ↄſecrati⸗
onem qð natura foꝛmauit. poſt ↄſecratõʒ vo carnem xpi
eſſe ⁊ ſanguineʒ qð benedictio conſecrauit.¶ Itẽ maior
eſt vnio vbi fit ↄuerſio totius in totum: vtpote in ouerſi⸗
one panis in coꝛpus rpᷣi.qᷓ vbi fit ↄuerſio ꝑtis in ꝑteʒ:vt
eſt in ↄuerſione aque in ignem.pᷣ vbi eſt ↄuerſio ꝑtis ĩ ꝑ⸗

xl.

tem ↄtingit ſie vere loqui. vt aqua mntata in igneʒ: vere
dicit᷑ ſalteʒ ꝑ accidens qð fuit frigidũ eſt calidu:⁊ qð fu⸗

it ſub foꝛma aque eſt ſub foꝛma ignis.g m ꝛti? ĩi hac
mutatione in qua totũ mutat᷑ in totnʒ ·¶ Contra.quod

eſt relatiuũ idemptitatis. vnde eandeʒ ſignant᷑ bẽe ſub⸗
ſtantiaʒ que mediante illo adinuiceʒ com ꝑant᷑.igit᷑ cum
panis ⁊ coꝛpus rxp̃i in nulla eadeʒ ſuba cõmunicẽt: neqʒ
in materia neq; in ſoꝛma neq; in compoſito:videt᷑ ꝙ ſim
pliciter eſt falſa.qð erat panis ante conſecratõʒ: ẽ coꝛpꝰ

ri poſt ↄſecrationeʒ. 4¶ Itez verbũ ſubſtantiuũ eſt nota

idemptitatis illoꝝ que ſub illo mediante copulant᷑. Cũ
& panis ⁊ coꝛpus rpᷣi nõ ſint eadeʒ.omẽs orones ille que
bmõi verbo copulant᷑ ſunt falſe.¶ Quod ↄcedimꝰ ꝓpꝛie
loquendo.ſᷣm aũt ꝙ a ſanctis talia verba dicunt᷑: intelli
genda ſunt ſm ꝙ idemptitas notata in bmõi: refert᷑ ad
ſubſtantiam foꝛme accntalis.que erat prius inberẽs pa
ni:⁊ poſt eſt ſignans ⁊ continẽs ſacramentaliter coꝛpus
xp̃i.nõ auteʒ retoꝛquenda eſt idemptitas ad ſubſtantiaʒ
panis vel vini. VUnde is ẽ ſenſus.ſub qua ſpecie erat pa
nis ante conſecrationem: ſub eadeʒ tanqᷓ ſub ſigno ? cor
pus xp̃i poſt. Pro regula igit᷑ habendum eſi.ꝙ oꝛatõnes
in quibus ponitur verbum ſubſtantiuũ ſiue pertinẽs ad
eſſe cum caſuali in rectitudine ſiue obliquitate:non con⸗
ceduntur ꝓpꝛie loquendo.vt quod fuit vel eſt vel erat: fu
it vel eſt vel erat coꝛpus chriſti.vel panem fuiſſe vel fore
vel eſſe coꝛpus chriſti:eſt verum vel ſcitum vel buiuſmo⸗

di.omnes autem huiuſmodi falſe ſunt.¶ Sed cõtꝛa hoc

obijcitur quod dicit Auguſti.iiij. de trinita.coꝛpꝰ 2 ſan⸗
guinem chriſti dicimus eſſe illud qnod ex fructibus ter⸗
re acceptum ⁊ prece miſtica conſecratuʒ recte ſumimus
ad ſalutem ſpiritualem in memoꝛiã domimice paſſionis.
acceptum auteʒ er fructibus terꝛe eſt panis 2 vinum:qðᷣ
Auguſtinus dicit eſſe coꝛpus ⁊ ſanguineʒ xpᷣi. Keſpõ⸗
ſio pʒ ex dictis.cuʒ dicit᷑ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ dei cẽ illud
⁊c. idemptitas notata refert᷑ ad ſubam ſiue eẽntiam foꝛ⸗
me accñtalis:ſub qua tanqᷓ ſub ſigno eſt coꝛpꝰ xp̃i ſub H̊
ſenſu dicimꝰ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ chriſti eẽ ſub eadẽ ſpecie
ſub qua fuit qð eſt acceptũ ex fructibo terre.¶ Ad illud
qð obijcit᷑. qñ totum tranſit in totuʒ eſt maioꝛ idẽpti⸗
tas ⁊c. Dicendũ ꝙ non eſt verũ:immo minoꝛ.quia nul⸗
la niſi in genere remoto.⁊ ꝓpter hoc orones in quibo no
tat᷑ idemptitas ꝑ relatiuũ ⁊ verbum ſubſtantiuum:falſe
ſunt ⁊ impropꝛie.exponẽde aũt ſunt ſi inueniant᷑ modo
predicto. Et etiã aliter Fm quoſdã ſic.panis eꝛit coꝛpus
chriſti.i.ↄuertet᷑ in coꝛpꝰchriſti.qdð fuit panis eſi coꝛpus

chriſti.i.ↄuerſum eſt in coꝛpus chriſti. —
¶ Mueſtio xl. de cõtinetia

ſacramenti euchariſtie.

quitur de cotine
tia hꝰſacẽi q̃ẽ ſeptima ꝑs pꝛĩcipalis.Et
rimo ex ꝑte continẽtis boc mõ. Prĩo
querit᷑ de exñtia ſpecieꝝ ↄtinentiũ. Se⸗
. cũdo.de oꝑatõe ſpẽꝝ · Lercio.de ↄtinen
tia bꝰ ſacram̃ti ex ꝑte ꝛtent.

embꝛũu pꝛunuz
Yrca primũ qrut᷑. Pꝛimũ ⁊. v.deꝰ pol⸗
ſit facẽ ꝙ accñtia ſint ſine ſubiecto. Scõm
eſt. v.accñtia hec ſint ſine ſubiecio. Leꝛciũ
.v.ↄgruat ꝙ accñtia ſine ſubiecto ſint.

ꝛticul? pꝛmus
primũ ꝓcedit᷑ ſic. Haſi.i hexameron. de?
plus põt facẽ ꝙᷓ intellectꝰ intelligẽ. Cuʒ in⸗
. ellectꝰ intelligat accñs pret ſubſtantiaʒ:po⸗
deus facere ꝙ aecño ſit ſine ſubiecto. aũt accidẽs
ßm ſuã eẽntiã intelligat᷑ ſine ſbiecto: habet᷑ plane a Hoe
tio. ¶¶ Cõtra.ex oꝛdinatõe diuine ſapie eſt.ꝙ accidẽs ha⸗

bet eſſe in ſubiecto.vᷣ qui oꝛdinatõni diuine ſapiẽtie con⸗

õ

, / — 2 — —„ –
‚ Secen ” 2 α ch b o S 4/

trariat᷑:ipſi ſapĩe ↄtrariat᷑. igit᷑ cũ efficaciſſima ↄtraria⸗
tio eſt oꝑe.ſi deus ſiue diuina potẽtia faceret ꝙ eẽt acci⸗
xns ⁊ nõ in ſubiecto:potẽtia cõtrariaret᷑ ſapie.̊ eẽt in⸗
cõueniens do.ᷓ impoſſibile.¶¶ Iteʒ aſpectui hũano ap⸗
parent repntatur panis.igit᷑ ſi nõ eſt ibi panis in verita
te:veritas nõ ſubeſt apparẽtie veritatis. Prime aũt veri
tati nõ ↄuenit apparenter aliꝗd facere ſine exñtia·qð aũt
ei nõ ↄuenit eſt ei impoſſibile.̊ ⁊c. ¶ Item accñtis eſſe
eſt ineſſe.deus aũt nõ põt eſſe ſeꝑare ab ente:quia ſi ſeꝑa
rent᷑ nõ predicaret᷑ eſſe de ente ̊ nõ eẽ.⁊ eẽt hec veꝛa:ens
nõ eſt ens.⁊ ſic fierent ↄtradietoꝛia ſimul vera:qð ẽ im⸗
poſſibile.igit᷑ ineſſe ab accñte nõ põt ſeꝑare dveus. igitur
⁊c. 4 Item deus nõ poteſt facere ꝙ exñte diffinito nõ ſit
diffimtio. Dico ſᷣm rem.i.res diffiniẽs.quia ſi hoc:face
ret ꝙ ens nõ eẽt.cũ igit᷑ ineſſe diffiniat accñs:quia diẽ il⸗
lius nõ põt deus facere ꝙ accñs nõ inſit.ql Itez accidẽs
eſſe ſine ſubiecto claudit in ſe duo opoſita ↄtradictoꝛia.
qð pʒ.quia dicit illud eſſe ⁊ nõ eſſe.hoc aũt nõ põt deus
ſacere.l SIteʒ facere aliꝗd nõ ꝑticipans ratõeʒ alicuius
ꝑticipare illam eſt ↄuertere vnum in aliud.ð.facere il
lud qð nõ eſt album ꝙ ſit diſgꝛegatm̃ viſus:eſt facẽ id q
nõ eſt album eſſe album. igit᷑ cum ratio ſube ſit eẽ ꝑ ſe.ſ.
ſine ſubiecto.facere ꝙ accñns ſit ꝑſe ⁊ ſine ſubiecto:ẽ fa⸗
cere accñs eẽ ſubſtantiã.hoc aũt nõ põt facere deus. ſcʒ
ꝙ accñs ſit ſubſtantia.q Iteʒ quantitas immediate ad⸗/
heret ſubſtantie:⁊ immediatiſſime inter oĩa accñũtia.ꝗa
alia mediãte quantitate inſunt ſubſtantie:ſicut albedo2
hmõi.ſ̊ tanta ꝓpinquitate ⁊ immediatõe qua albedo in⸗
eſt quãtitati:⁊ quãtitas ineſt ſube.ſ̊ deus nõ põt facere
albedineʒ niſi in quanto vel in quãtitate:qꝛ nõ ſine ſuꝑ⸗
ficie.̊ nec quantitatẽ ſine ſuba.ql Iteʒ duo ſunt natuꝛa⸗
lia eẽntialiter accñti.eẽ in ſubiecto:⁊ actus ꝓgꝛius.ſicut
caloꝛi eẽ ĩ calido ⁊ calere ſiue calefacere.ſiłr albedini eẽ
in ſubiecto ⁊ diſgregare.ſ̊ deus nõ poſſet ſubtrabẽ acci⸗
nti actum illius ꝓpꝛium: vt albedini actũ diſgregãdi.
3 nec põt ſubtrahere illi eſſe in ſubiecto.⸗ Itez aliq diß⸗
erunt aliquibus drñtijs.que aũt eſt oꝓoſitio vel differẽ
tia diſſerentiũ drñtijs illis:eadeʒ eſt oppoſitio vel differẽ
tia differentiaꝝ ⁊ vnius differentiũ ad differentiaʒ alte⸗
rius.ð.ꝗᷓ̊.aʒinus homo differũt drñtijs que ſunt rõnale
irrõnale.ſilr diſferunt rõnale ⁊ irrõnale.ſiłr aʒinꝰ ⁊ ra⸗
tionale:⁊ homo? irrõnale.Eſt ꝙ̊ ↄſimilis oppoſitio ſiue
drñtia oĩm hoꝝ.Eodeʒ modo eg aſſignaꝛe ⁊ multiplica
re differentiã inter ſubſtantiã ⁊ accñs eſſe in alio ⁊ eſſe ꝑ
ſe.ſᷣ deus nõ poſſet facere ꝙ eſſe in alio ſit eſſe ꝑ ſe.igituꝛ
neq; vt videt᷑ poſſet facere ꝙ accñs eẽt ꝑ ſe.¶ Ieẽ magis
diſtant que nõ cõueniũt in genere vt accñs ⁊ ſubſtantia
ſ in ente ſimplłr:qᷓ; que cõueniũt in genere: vt hõ ⁊ aʒinꝰ
ſᷣ illud quo eẽntialiter differt homo ⁊ aʒinus ñ poſſʒ ali
qua virtute nec ⁊ increata ↄuenire homĩ.deus enim non
poſſet facere hoĩem irrõnalez. ꝗ̊ᷓ multofoꝛtius nulla vtu⸗

te poterit. ꝓꝑxia dico ſubſtantie que eſt eſſe ꝑ ſe oueire ac
etenti⸗/Kſiog cum ſuba ⁊ accñs differũt ꝑ eſſenti⸗
as.aligꝗ ell.n.ſubſlantia eẽntie ſiue ſubiecti:⁊ alia accñ⸗
tis.poteſt xus ſine omni incoueniẽtia illa ſeꝑare.¶ Ad
primũ ꝗ̊ dõm.ꝙ virtus diuĩa bic opatur diſpẽſante ipᷣ̃a
ſapia.ipſa virtus hoc faciendo potius fauet ſapie qᷓ; cõ⸗
trarietur. Licʒ auteʒ diuina ſapia oꝛdinet aliqꝗd vno mõ
hm legem cõmuneʒ:⁊ alio modo diſpẽſatõe nccĩtatis.
pter hoc nõ eſt dicenda ſibiↄtraria.nec ꝙ exequit᷑ qð eſt

oꝛdinatũ diſpenſatoꝛie otrariet᷑ oꝛdinatoni que eſt ᷣm le
gem cõmunẽ. ¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ſi nõ eſt panis ſm

veritateʒ cũ appareat ⁊c. Dicendũ ꝙ in hoc ſacramẽto
ponitur ſpẽs alimenti coĩs in fomentũ ſenſus cui ſubeſt
ſolum coꝛpus xp̃i in edificatõʒ fidei.vñ Hug.voluit ſapi
entia que ꝑ viſibilia oñdit inuiſibilia manifeſtare ꝙ ipa
cibus eſt aiaꝝ. 2 ꝓpterea carnem aſſumptam in eduliuʒ
ꝓoſuit:vt ꝑ cibum carnis ad guſtuz diuinitatis inuita
ret. Me aũt humana infirmitas contactũ carnis in aſſũ⸗
ptione hoꝛꝛeſceret:conſueti principalis edulij ſpeʒ illa
velauit. ⁊ ſic ſumendaʒ Woſuit:vt ſenſus in vno foueret᷑

⁊ fides in altero edificaret. Hoc auteʒ cõgruit prime ve
ritati volenti vtriq; homĩ ꝓuidere. In bhoc igit᷑ ſacramẽ
to iudicat ſenſus interioꝛ ⁊ exterioꝛ.i.intellectus. Sʒ qꝛ
in hoc ſacramento oino ſtandũ eſt dictationi fidei: oĩno
ſtandum ẽ iudicio illius: ⁊ dictatiom que eſi capax fidei
ſcʒ intellectus. nde lʒ ſenſus coꝛꝑalis falſo iudicat ſub
eſſe ipſi ſpeciei ſuam panis:ipᷣe tñ intellectus dicit ſpe⸗
ciem in ſe eſſe firam ſine ſuba panis ⁊ vere.Iñ cum ĩ H
ſacramẽto etiam qᷓ;um ad ſacramentũ exterius attendit᷑
iudiciũ intellectus eleuari ꝑ fidem: nõ ſenſus iudicãtis
ſm curſum nature.in ſacramento veꝛitatis nihil putabi
tur falſitatis.il Ad alið qð obijcit᷑.ꝙ accñtis eẽ ẽ ineſſe.
⁊c̃. Dicendũ ꝙ ſicut dicit Maſilius in hexr ameron.q̃ no⸗
bis intellectu ſunt ſeꝑabilia:hec pñ̃ft in ipſo actu a facto⸗
rs nature a ſeipᷣis diſtare.Et ponit exempluʒ de illo ᷣbo
hs. Vox dñni intercidẽtis flãma ig.⁊c. Dicendum ꝙ lux
ignis ſegregabit᷑ in voluptateʒ bonoꝝ a ardoꝛ in penam
reproboꝝ.Similiter dom in ꝓpoſito.ꝙ lʒ accñs ſᷣm eẽ
naturale nõ hʒ eẽ niſi in ſubiecto.⁊ inſeꝑabilia ſunt ſub⸗
iectum ⁊ accñũs ſᷣm naturam: nihilominꝰ auctoꝛ nature
põt ea ſeꝑare ⁊ ſtabilire accñs pꝛeter ſubiectum. Cũ igit
obijcit. ꝙ accñtis eſſe ẽ ineſſe.nec deus põt ſexare aben⸗
te. Dicẽdũ ẽ q in ꝓpoſito nõ ſeꝑat eſſe ab ente: S ſeꝑpat eẽ
modũ quo eſt m natuꝛã:ab ente ꝑ modũ qui eſt ſupꝛa
naturam. ¶ Ex hoc pʒ qũo ad aliud doᷣm. ꝙ lʒ ineſſe dif:
