ne.nox.n.in dieʒ ↄuerſa eſt.Ramus vo recõciliatõan in

que ſit ↄueniẽtia inter ſacramẽtũ qð eſt ſignũ ⁊ ſuum ſi⸗
gnatũ vniuerſalr.Cũ.n. facramentũ ſit ſignũ ex ſiłitudi⸗
ne repñtans:oꝑtzʒ ꝙ aliqua ſilitudo ſit inter ſacramẽtuzʒ
qð eſi ſignũ:⁊ grãm que ſignat᷑.ſ̊ non videt᷑ eſſe ſimilitu
do inter ſacramentũ qð eſt ſignũ:⁊ ipſaʒ grãm que eſt in
aĩa. Sacramentũ.n. ſenſibile eſt. gratia intelligibilis eſt
inter coꝛꝑale vo ⁊ ſpũale ꝓut hmõi eſt diſſiłlitudo. Pꝛe
terea.ꝑ gꝛãm fit imago recreatõis.ſacramentũ vᷣo ꝓut ẽ
ſignũ nõ impoꝛtat imaginẽ ſ̊ veſtigiũ.gratia etiã ꝓut eſt
in aĩa eſt de bonis maximis. Ex his colligit᷑ ꝙ nõ ẽ ſimi⸗
litudo ſigni qð eſt ſacramentũ aq ipſam grãm.nõ ꝗᷓ dice
tur recte ſacramentũ luns l qð ddᷣm.qꝙ ſimilitudo
illa nõ eſt attendẽda inter eſſentiã ſigni 2 eẽntiaz gratie:
ſed inter diſpoſitõʒ ſiue actioneʒ ſigni ⁊ eius ad quod eſſ
gra.ðᷣ.ꝗᷓ inter eẽntiaʒ aque in baptiſmo ⁊ eẽntiam gẽe ñ
attendit᷑ hec ſilitudo.ſ̊ eoq aqua abluit ſoꝛdes coꝛpoꝛis
ſimilitudineʒ habet ad gratiam quo ad hoc ꝙ abluit ſor

es mentis. ? eodeʒ modo attendenduʒ eſt in alijs ſacra

mentis.. Quod auteʒ obijcit᷑ in contrariũ: ſe oluitur per
boc ꝙ ibi attenditur diſſimilitudo penes ea que ꝑtinent
ad eſſentiam.

Tercio queritur . S. ijj.

ſi vniuerſaliter ſint ſigna vera vel nõ. Signũ.n.verũ di⸗
citur eſſe:cum ſubeſt illud in re quod ſignat. Sacramen
tum autez ſignat gratiam. ergo tunc eſt verum ſignum:
cum ſubeſt gratia in anima prout ſignificat᷑ per ſacramẽ
tum. Sed contingit aliquando ſignuʒ eſſe in veritate ſa⸗
cramenti: 2 tamen non ſubeſt gratia in anima quam in⸗
tendit.ſicut ẽ de eo qui ficte vel indigne accedit ad ſacra⸗
mentum. Sacramentũ quidem eſt ⁊ non reſpondet gra⸗

tia. ergo pretendit i od non eſt in re. erit igitur in
ſignum falſum. Ad quod dicenduʒ. ꝙ ſacramentũ eſt
verum ſignum.quantum enim eſt de virtute ſacramenti

ſem per reſpondet ſigmficato. Sacramentum enim noue
legis quantũ eſt de ſe: efficit quod ſignat.ſicut ſol quan⸗
tum eſt de ſe illuminat.⁊ ſi ſemꝑ illuminabile nõ illumi⸗
netur: hoc autem non eſt ex defectu ſolis: ſed ex defectu
diſpoſitõnis in recipiente.Sacramentuʒ autem dicitur
ſignum verum: quia ſignat gratiam que ineſt quantuʒ
eſt de ratione ſacramenti. Sunt tamen etiam aliqua ſa⸗
cramenta que habent ſignatum propinquius: reſpectu
cuius dicuntur vniuerſaliter.ſicut in baptiſmate eſt ca⸗
racter. Cum baptiſmate enim impꝛimitur caracter etſi

non ponat᷑ gratia.

¶ Articulus quintꝰ
RBnſequẽter querendũ eſt de cauſalitate ſacra
mentoꝝ noue legis.¶ Et primo querit᷑. vtrũ
ſit cã alicuiꝰ effectꝰ in aĩa. Scðo.vtꝝ ſit cã re
ſpectu gre. Leꝛcio.ſi ſint cauſa:in q̊ geneꝛe cauſe · Quaꝛ
to.vtꝝ virtus ſacramẽtoꝝ agat ĩ aĩa. Quĩto. qũo ſit vir⸗
ius cauſandi in elemẽtis. Serxto. in q ſit vt in ſubiecto.
Septio. a j ſit virtꝰ ſacram̃toꝝ. Octauo.ꝗᷓ ſit drñtia ſa
craitoꝝ inqᷓũ ſunt cauſe iuſtificatõis reſpectu alioꝝ qᷓ
dicũt᷑ iuſtificare vel eẽ cã iuſtiſicatõis.

rimo ergo queritur.S. ſ.·
Vtꝝ ſacramenta noue legis ſint cauſa alicuiꝰ enectꝰ in
aĩa. E ſic videt᷑ dicit.n.hugo.Sacram̃ta noue gr̃e pri⸗
mũ ꝑ bñdictõz virtutẽ in ſe ſanctiſicatõnis ſuſcipiũt: ac
demũ quã ↄtinent in ſe ſanctificatõʒ ↄferũt:vt ſint ex ſan
ctificatõe ſanctificantia: atq; hec ex ſua ſibiq; celitus in⸗
dita ſanctificatõʒ ↄferũt.4! SIiteʒ in oꝑibus mſticie diuĩe
virtutis ſupꝛa naturã coꝛꝑale agit ĩ ſpiritũ.vt ignis puꝛ
gamwꝛius vel inferni in aĩam. Eadeʒ rõne videt᷑ ꝙ in oꝑi
bus miſcðdᷣie vᷣtute data deſuꝑ poſſit aliqð coꝛꝑale vt ĩ ſa⸗
cramtis agere in aĩam. pñt eſſe cã effectus alicꝰin aĩa.
(ötr s Angs in. muſice dicit. ꝙ ignobiliꝰ nõ agit
in illo qð eſt nobilius.ſᷣ q̃dcũq; coꝑale eſt ignobilius qᷣ⸗
cũq; ſpᷣali ⁊ maxime aĩe rõnali.̊ ⁊c.¶ Iteʒ augꝰ. ſupeꝛ
HGeñ.nullũ coꝛpus agit in ſpiritũ amẽtuz eſt coꝛpꝰ
vel coꝛꝑale. ⁊c. ¶ Rñdeo ſine p̃iudicio melioꝛis ſentẽ⸗
tie:opiniando dicò nihil aſſerẽdo.ꝙ ſacram̃ta ſunt cau⸗
ſe alicuiꝰ effectus in aĩa.nõ dico ſolum diſponẽdoiſᷣ effici
endo.efficiũt.n.ſimpłr caracteriʒando ⁊ oꝛnãdo. Vñ di
co ꝙ ſingula ſacramẽta aliquo modo oꝛnãt aĩam. vel im⸗
pꝛimẽdo caracterẽ: vel mõ ſignificando. ⁊ hmõi oꝛnatus
ſiue ſignificatões ſunt ſacramta cauſa efficiẽs. boc auteʒ
ꝓpꝛium eſt ſacramẽti ſpũalis ſignificare aliquo mõ ip̃aʒ

qiam ſicut ſacramẽti carnalis. vt circũciſionis ſignificaẽ
ipſam carnẽ. vnde ſicut ſacramẽtuʒ legis ca rnalis.ſ.cirn⸗

cũciſio erat ꝑ ſe effectiua ſigni coꝛꝑalis in carnẽ:⁊ ſacra
mentũ legis ſpũalis eſt effectiuũ ſigni in aia.4. Ad huiꝰ
cæclaratòʒ notandũ.q ad hoc ꝙ coꝛꝑale agat in ſpiritũ:
dico ad reꝑationẽ eius ſiue purgatõeʒ: tria requirũt᷑.ſcʒ

virtus mirabilłr collata ipſi coꝛꝑali agenti.defectꝰex ꝑte

reꝑabilis ſiue purgabilis.⁊ gratia fidei. Ad hoc ꝙ ani⸗
ma purget᷑ igne purgatoꝛio requirit᷑ ꝙ ignis ille hbabeat
virtutẽ ſupꝛa naturã ꝙ ſit aliquid purgabile ĩ aĩa.2 gr̃a
fidei:qua viciũ vel labes aĩe purgabilis ſit.qꝛ niſi eẽt gᷓ⸗
tia:ignis ille ñ haberet ptãteʒ puꝛgãdi ſᷣ ſolum puniẽdi.
ſicut pʒ de igne inferni:qui lʒ ſit er omĩbus ↄflagratus:
ſolum põt ad penam nõ ad purgatõʒ.qꝛ gratia cuz vicio
facit ꝙ viciũ eſt delibile ꝑ coꝛꝑale agens. Silr dico in ꝓ⸗
poſito.ꝙ in ſacram̃tis que ſunt oꝑa mirabilia:hñt mate
rialia virtuteʒ ſuꝑ naturã. viatoꝛes oũt in quocũq; ſint
ſtatu ꝑſfectõis:exceptis aligbo puilegiatis:aliꝗd babent
purgadũ.j. Jo.j.Si dixerimꝰ gꝗa pctin non habemꝰ ipſi
nos ſeducimꝰ.Simul cũ his duobo ẽ gr̃a fidei.vel ĩ pur⸗
gabili ſi ſit adultus: vel in miſtrantiba ſiue in ↄmẽbꝛis ſi
ſit ꝑuulus.qᷓtuʒ.n.ad efficaci ſacramẽti h facit quodã⸗
mõ fides aliena in ꝑuulis:qð ꝓpꝛia in adultis.dico igit᷑
ꝙ materialia in ſacram̃tis virtute data illis deſuꝑ ⁊ vir
tute fidei: pñt agere in aĩam coꝛpoꝛi ↄiũctam rõne alicꝰ
defectus ipſius.⁊ nõ ſolũ agere ad purgatiõʒ ſicut ignis
purgatoꝛius:ſᷣ ad oꝛnandũ ſiue ſignificandũ.vñ qtũ ad
oꝛnandũ aĩam virtute ſanctificatõis.dico ꝙ põt aĩaʒ or⸗
nare ⁊ caracteriʒ are. Qec h̊ eſt intellectui difficile nec ra
tioni ↄtrariũ:cum ipſa ſacram̃ta aĩas diſponũt ⁊ adap⸗
tant ad gratie ſuſceptõʒ.qð tantũ eſt quantũ ipᷣas cara⸗
cteriʒare ſiue aliquo modo ſignare.vel maius cuʒ qñq;
imprimit᷑ caracter in aĩa obſtinata que ñ videt᷑ ex hmõi
gre ſuſceptõne appropinq̃ri: ſ̊ potius ꝗpter eiꝰ ingrati⸗
tudinẽ elongari.¶ Ad illud igit᷑ qd obijcit᷑.ꝙ ignobiliꝰ
nõ agit in nobilius ⁊c̃. Rñdenduz eſt oꝑe naturali:b bñ

¶K Ko t

põt oꝑe mirabili. Vel põt dici.ꝙ ꝑ ſe loquendo h ñ agit
minus nobile in nobilioꝛi.qꝛ mateꝛialia nõ virtute ꝓpꝛia
agũt:ſpᷣ vtute mirabilit᷑ data.⁊ boc coagẽte fide: ⁊ H ĩ aia
vnita carni ⁊ inꝗᷓtũ eſt in defectu aliqͥ n rõne ſube.¶ Si
obijcit᷑ ꝙ minꝰ nobile nõ impmit aliqꝗd qð eſt illi ĩ deco⸗
rẽ ⁊ ꝑfectõz. vnde nõ videt᷑ ꝙ bec exterioꝛa pñt aĩam oꝛ⸗
nare. Predictis addendũ eſt.ꝙ in hmõi actõne nõ oꝑat᷑
ſolũ virtus creata:ſ̊ cooꝑat᷑ increata. Vñ hugo. pᷣe mi
niſtranti cooꝑat᷑ cuiꝰ virtutẽ ꝑ miniſieꝛiuʒ miſtrãtis qð
ſanctificãdũ eſt ſanctificat᷑.vt ſit quideʒ vna virtꝰ ꝑ vnũ
opus ad vnũ effectũ. Vnde dðᷣm.ꝙ in infuſiõe gẽe pnci⸗
paliter ꝑficiẽtis eſt deus tota cã. in alijs effectibo cooꝑat᷑
ip̃m ſacẽm miſtratũ. Silłr ad aliud dm.ꝙ coꝛpꝰ ñ agit
in ſpiritũ ex ſua virtute naturali primitꝰ data. ⁊ ſic acci⸗
pit augꝰ. Nihilominꝰ iñ virtus ſanctificatõis mirabilr
collata:põt aliq̃̊ mõ agere in aĩam ↄiũctã coꝛpoꝛi.Sic eĩ
hõ ↄſtitutꝰ ex aia ⁊ coꝛꝑe redẽptõne eguit:q̃ facta ẽ ꝑ ver
bũ incarnatũ.ita reꝑatiõe indignit ꝑ ſacꝛa ĩ ꝗbo ẽ foꝛma
coꝛꝑalis ⁊ foꝛma etiã ſpũalis.Et h̊ teſtat᷑ damalſ.exponẽ
do illud in ſacꝛo baptiſmi. de q. hẽbit᷑.

tur. vtꝝ ſacr̃a ſint cauſe reſpectu gre q figurat᷑ ſiue ſigni⸗
ficat᷑ M ſic videt᷑.dicit.n.augꝰ. Elñ ẽ tata virtꝰ aque vt
coꝛpꝰ tingat ⁊ coꝛ abluat: innuẽs ꝑ h̊ ꝙ ex virtute ſancti
ficate coꝛ abluit᷑. Itẽ dꝛñtia ẽ ſacroꝝ veteris legis ⁊ no
ue. q; ſacꝛa noue legis ñ efficiebãt qdð figurabãt. ſacram
ta autẽ noue legis efficiũt qð figurãt.ſᷣ efficere ñ pñt niſi
cauſalitatẽ bẽant. hñt cauſalitateʒ reſpectu gre qᷓ figu⸗
rat᷑.⁊ H̊habet᷑.viij.ad hepᷣ.ſuꝑ illud.i Auc aũt meliꝰ ſoꝛ⸗
titus eſt mĩſteriũ. GOlo. Sacram̃ta nõ ſunt eadẽ ĩ vtroq;
teſtam̃to.q; illa ꝓmittebãt:hec dant ſalutẽ. g̊ſacr̃a noue
legis ſunt cã ſalutis.il Itẽ ad h̊ valet qð dic hugo.ꝙ ſa⸗
cramẽta noue legis ex ſanctificatõe inuiſibilẽ gram cõfe⸗
rũt.¶ Itẽ dicit hugo. Vide ꝙ ſacr̃a dei ſunt medicine ſpi
rituales que foꝛis coꝛꝑibo adbibẽt᷑ ꝑ viſibilẽ ſpẽʒ: int⸗
aĩam ſanant ꝑ inuiſibilẽ veritatẽ. bᷣ inuiſibilis veritas ẽ
gẽa. ꝛc. ¶ Itẽ Heda dic̃. E dꝰ ↄtulit vim regenerati⸗
uam ags tactu carnis ſue mũdiſſime. aqᷓ hñt rim rege⸗
nerãdi. pñt illaʒ vim cõferre.̊ illa vis eſt gratia. Sc.
Contra.ſacẽa coꝛꝑalia ſunt: gẽa ſpũalis ẽ.ſpũalia vᷣo
ilioꝛa ſunt coꝛꝑalibo. cã autẽ inqtũ bmõi nobilioꝛ eſt
ſuo cauſato.i ſacra ñ ſunt cauſe gre. pari rõne nec ipſiꝰ
caracteris:cũ caracter ſit ſpũalis.4. Stẽ ſuꝑ ilið pᷣs.Da
mihi intellectũ. Glo.deꝰ ꝑ ſe illuſirat pias mẽtes. Sillu⸗
ſtratio gre ñ fit mediantibo ſacramtis. Pꝛet᷑.diffinitõ
virtutis eſt bona q̃litas mẽtis quã deꝰ in nobis oꝑatur.
multofoꝛtiꝰ & de gra:cũ virtutes oꝑat᷑ deus ĩ nobis g⸗
tiã dãdo.nõ i acramta requirũt᷑ media vt deus cõferat
grãm. 4 Iteʒ medicina ſpũalis nõ efficit ſanitatẽ copa⸗
leʒ.igit᷑ eadẽ rõne nec medicina coꝛꝑalis efficiet ſpualẽ.
ſ̃ ſi fieret reꝑatio aĩe ꝑ grãm effectã a ſacramẽtis qᷓ ſunt
coꝛpalia 2 materialia: medicia ſpũalis fieret a coꝛꝑalib⸗
igit᷑ ⁊c. ¶: Iteʒ augꝰ. Sacẽm eſt ꝑ qð ſub tegumẽto rerů
vilibiliũ ſalutẽ dĩna virtus oꝑatur ſecretius. igit᷑ vt vi⸗
cetur dñs oꝑat᷑ ꝑ ſacra.nõ aũt ſacr̃a ipſa niſi ſicut oꝛga⸗
na. 4 Itez babet. iiij. ſent. ideʒ de impio. homo queri
luteʒz in inferioꝛibo etſi nõ ab illis ſed ꝑ illa a deoo.¶ Re
ſponſio. ꝙ ſacramenta ſunt cauſe ſᷣm aliqueʒ modũ eius
quod figurat᷑.ſicut illa diffinitio aug. dicit. ꝙ imaginem
gerit ⁊ cauſa exiſtit. ¶ Ad obiectum primum in contra⸗
rium dicenduz. ꝙ ſacramenta ſigna ſunt ratione ſimili⸗
tudinũ coꝛpoꝛalium. Sed cauſe dicũtur ratione ſanctiſi

cationis que ſpiritualis eſt. ⁊ ſic poſſunt ſacram̃ta cauſe

dici.ql Ad aliud dicendũ.ꝙ lʒ deus ꝑ ſe infundat grãz qᷓ
anima illuſtrat: nibilominꝰ tamen homo coopari poteſt
vt diſponat᷑ homo ad ſuſceptionẽ gꝛe.⁊ hoc intendit hu⸗
go cum dicit. deus ſolus ſanctificat:qm̃ ab ipſo eſt omis
ſanctificatio. ⁊ tamẽ ſacerdos miniſter dei ſanctiſicat ⁊
bñdicit.qm ꝑ ipᷣm quedã ſanctificatio ⁊ bñdictio ẽ.⁊ po⸗

nit limile tale quoddazʒ. deus ſolus mirabilia facit ſicut

agit
pa
gia
Si
eo
na
Reni
isc
9.⁸
Rwd
epci,
(oopet
nſagt
ſicocch
nirabih⸗
G
ai Prer
efonne

erp

i
eſign
vert
ſancri
6710
Kramm
an
ſig⸗
,
ibiroq
a nore
goſr
nincſe⸗
ſaneſpi
ehint
ius
mevan
nrche⸗
n.
lind
ind
erige
556
8 gul⸗
diſtnti
ogece,
nobis 9
1 ſenn
Ncah
et ſrüli
s in
corpeln
mitorenn
gen i⸗
cvtoo⸗

era.-
S

alſeius
daginen
contra⸗
heſimili
eſonen
ſia c.
atiz
gri woel
endn
Peſend

1,bo
vin
Glen

¶ Lueſtio

dicit ſeriptura.dicit᷑ tñ de hoĩe fecit mirabilia ĩ vita ſua
qm̃ deus ꝑ eũ fecit.ſic ̊ deus ſolus infundit grãʒ.ſancti
ficat etiã ⁊ bñdicit in ſacram̃tis ꝑ miniſtrũ.vñ hec ſimul
pñt ſtare:deus ſolus facit ⁊ facit ꝑ aliũ.Ael põt alit di⸗
ci.ꝙ deus ꝑſe oꝑat᷑ grãm effectiue.iſ.vt ſit.ſ̊ bñ oꝑat᷑ cre⸗
atura virtute ſibi mirabilit᷑ data vt gꝛa efficar ſit.vñ diẽ
ꝙ ſolus oꝑat᷑a aĩe infundit. Sʒ ſacra noue legis diſpo/
nũt ipᷣm ſuſceptibile efficiẽdo ipᷣm aptioꝛeʒ ad gr̃e ſuſce⸗
ptionẽ.⁊ faciũt ꝙ gꝛa efficax ſit. Oð ſic pʒ.dñs ↄfert du⸗
obus grãm equalẽ. alter qtum er ꝑte ſua cũ pauca bhabʒ
impedimẽta gre.i.que impediãt efficaciã gẽe ad oꝑãdũ:
reliquus aũt multa bʒ impedimẽta.Conſtat ꝙ efficaciꝰ
oꝑatur gratia in vno iꝙᷓ in alio.qꝛ in vno eſt efficacia gra
tie ad maliciã eius repꝛimendã: in alio ad ꝓmouẽdum ⁊
expediendũ in bono.Silr dico.ꝙ virtus ſacramẽti amo
uẽdo qð defectus ẽ:⁊ ↄtrarij gre vt eſt ꝓnitas ſiue incen⸗
tiuũ mali:grãm efficit efficacẽ in oꝑibus ſuis. vñ dico ꝙ
ſacramẽta nõ efficiũt grãm qᷓ;tum ad eẽ: ſ̊ qᷓtũ ad effica⸗
ciã in oꝑando.q! Ex his pʒ rñſio ad illud qð ↄſequenteꝛ
obijcit᷑ ꝑ diffinitõʒ viꝛtutis.ſ̊ tñ attendendũ eſt.ꝙ aliqñ
dat᷑ gra cũ virtutibo cũ nõ miniſtrant᷑ ſacramẽta: ⁊ tunc
ſiłr põt dici ꝙ deus in nobis ſine nobis cooꝑantibo oꝑa⸗
tur. Cũ aũt adeſt miniſteriũ ſacerdotale in ſacramẽtis:
deus infundit grãm ſine ipſo coinfundẽte:ipſo tñ aliquo
modo diſponẽte.⁊ quo ad h̊ dicit᷑ nõ ſine ipſo tũc fieri.
Vel põt aliter dici.ꝙ h̊ qð dicit: deꝰ oꝑatur in nobis xi:
tutẽ ſine nobis:intelligit᷑ qꝛ a dño generalit eſt inchoa⸗
tio boni ⁊ cõſummatio ⁊ ꝓſecutio.vñ bñ põt hõ aliqͥ mõ
oꝑari ⁊ diſponere ſe ad grãm hñdam vel virtutẽ.Sed iõ
dr eẽ a ſolo deo:ꝗa ⁊ ꝙ hoc facit a ſolo deo ẽ.vñ augꝰ.de
gẽa ⁊ libero ar.vt velimꝰ ſine nobis oꝑat᷑:cũ auteʒ volu⸗
mus ⁊ ſic volumꝰ vt facimꝰ: nobiſcũ cooꝑat᷑.⁊ diſputat
ibi ð ponẽtes grãm dari ex meritis.¶ Ad aliud qð dicit
aug.ꝙ virtus diuina ſecretius oꝑat᷑ ibi ſalutẽ.dðm ꝙ; h
verũ ẽ qᷓtũ ad collatõʒ gratie qua ſalus efficit᷑.nihilomi⸗
nus ⁊ ſacram̃ta efficiũt aligd in aĩa ſimplłr ⁊ diſponẽdo
vt dictũ eſt.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ medicina ſpũalis ñ
efficit ſanitatẽ coꝛꝑaleʒ igit᷑ neq; ecouerſo.Rñdeo ꝙ me⸗
dicina ſacramẽtalis nõ eſt medicina coꝛꝑalis ̊ ſpualis.
Pretea prima falſa ẽ:qꝛ extrema vnctõe q̃ ẽ mediciĩa ſpi⸗

ritualis:coꝛꝑalis ſanitas reddit᷑. , „„
õſequẽter queritur.S.uj.

ſi ſacramẽta ſunt cauſe: in quo genere cauſe. Et videt᷑ ꝙ
nõ in genere cauſe finalis.cauſa.n.finalis melioꝛ ẽ eo cꝰ
eſt cauſa finalis.ga aũt melioꝛ eſt qᷓ ſacrm erit.qᷓ gꝛatia
potius cauſa finalis ſacram̃ti ꝙᷓ; ecouerſo.iQZec cà foꝛma
lis.cũ cauſa foꝛmalis ſit de eẽ.ſacrm ðoo nõ eſt de eſſe gr̃e
cũ ſine eo habeꝛi poſſit.ec eſt cauſa materialis.cã eniʒ
materialis dicit᷑ dupłr:aut in qua aut ex qua.ſ̊ ſacim ñ
eſt materia ex qua:cũ materia ex qua ſit de eẽ. Preterea
gratia eſi in ipſa aĩa:ſacr̃jm vo eſt extra.q̊ eſt cauſa mate
rialis ex qua. Qec eſt cauſa materialis in qua.materia
enim in qua eſt ſubiectuʒ. h̊ aũt nõ eſt gr̃a in aĩa. Si vo
dicat᷑ eẽ materia in qua ad modũ loci:ſic videt᷑ hugo di⸗
cere.ꝙ ſacramẽta ſint vaſa gratie. Cõtra h̊ eſt. locus
nõ ponit de ncciĩtate eẽntiaʒ.ſacramẽtuʒ aũt in digne ſu⸗
ſcipiente ponit grãm.ẽ nõ eſt eẽ materialis ad modũ lo⸗/
ci. Nec eſt cauſa efficiẽs.efficiens.n.cauſa eſt ipe deꝰ qui
ipſam grãm efficit ſine medio in aĩa.ſacramẽta enim cũ
ſint coꝛꝑalia nõ ſunt mediũ ↄueniẽs in efficiendo:nec ad
modũ inſtrumẽti reſpectu rei ſpũalis. Coꝛpale.n. efficit
ꝑ inſtumentũ coꝛpꝑale.ſpũale vo ꝑ ſpũale.⸗¶. Joꝛte dicet
ſacra efficiũt ꝑ modũ diſpoſitõis ſicut S. tactũ ẽ. Szʒ3 5
H eſt.ꝙ diſpoſitio diſponit illud cui aduenit foꝛma. Ioꝛ⸗
ma do eſt gꝛa que adueit aĩe. Sacrm ðᷣo cũ ſit coꝛpoꝛale
nõ diſponit aĩaʒ. ſacẽm nõ eſt cã efficiẽs ꝑ modũ diſpo⸗
ſitõis. ¶ Pret᷑.c diſponẽs tꝑe pcedit illud ad qdð diſpo
nit. Sacẽm aũt ſimul eſt cũ gra in digne luſcipiẽte. ̊ nõ
eſt efficiẽs ꝑ modũ diſpoſitõnis.Cõtꝛa. videt᷑ q ſacẽm
noue legis ſit cã efficiẽs.dr.n.in lent.hug. Illa ſunt ſa⸗

AAAA

.vüj.

cramẽta ꝓpꝛie ⁊ pꝛincipalr in quibꝰ ẽ viꝛtus ꝑ ſanctifica
tionẽ: ⁊ effectus ſalutis ꝑ oꝑatõʒ. ̊ᷓ ſacramẽta in ſancti⸗
ficãdo hñt modũ efficiẽtis.q¶ SIteʒz illud qð eſt cauſa alte
rius ⁊ nõ eſt de eẽ illius bᷣ ad ec:ad efficienteʒ reducit᷑. 1
erunt cã efficiẽs cũ ſacr̃a ñ ſint de eẽ in aĩa ⁊ ſunt ad eſſe
gratie. 4 YIẽ Hu.ſacra dei ſũt medicine ſpũales:q̃ foꝛis
coꝛꝑibo adbibent᷑ ꝑ viſibileʒ ſpẽm:ſed intus aĩas ſanant
ꝓ inuiſibileʒ veritatẽ.q̊ꝝ quideʒ inſtitutio qᷓtũ ad pᷣcipi/
entẽ diſpoſitõis ẽ:ſuſceptio vᷣo qtũ ad obedientẽ nccĩta⸗
tis.¶ Iteʒ in glo.multotiẽs muenit᷑ ꝙ ſacẽa illa efficiãt
qð figurãt.¶ aũt ſint ꝑ modũ cauſe materialis vide
tur ꝓ G̊ qð dicit᷑ in glo.ſuꝑ illud pᷣs. Poſuit tenebꝛas la⸗
tibulũ ſuũ.obſcuritatẽ ſcʒ ſacꝛoꝝ.latuit.n.dinitas ĩ car⸗
ne.remiſſio peccatoꝝ in baptiſmo.xpᷣs ſub ſpecie panis.
Sʒ ↄſtat ꝙ caro ꝑ modũ ſuſceptibilis ſe hʒ ad diuinitatẽ
ita de alijs. ¶ Itẽ Hu.qꝛ hõ viſibilia ↄcupiſcẽs corru⸗
ptus fuerat: ↄgrue reꝑandus in eiſdeʒ viſibilibo ſalutis
occaſioneʒ reciꝑe debebat.vt ꝑ illa reſurgeret ꝑ que coꝛ⸗
ruerat. Sed iſta viſibilia ꝑ modũ materie ſe habueꝛũt.q
ſacꝛa ſunt ꝑ modũ cauſe materialis ad ſalutẽ vel ſanita⸗
tem. 4 Itẽ in eodeʒ. noſtꝝ ꝓcurat remediũ a qͥ infirmita
tis ⁊ coꝛuptõis ↄtraximꝰ moꝛbũ.¶ Aligꝗ volebãt eicẽ.
ꝙ tm̃ erãt cã ſine qua nõ:⁊ nõ erãt in aliqͥ genere ſᷣm pᷣdi⸗
ctũ modũ.ſicut traditio anuli vel libꝛi ẽ ca aliq̃ collatio⸗
nis alicuiꝰ dignitatis vel bñficij.ſᷣ ſi ̊ͥ nõ dicit᷑ efficiens
vel materialis vel foꝛmalis vel finalis.Sʒ pᷣm hoc nihil
eſſent niſi ſigna ⁊ indicia:quẽadmodũ lr̃e ep̃ales que in⸗
dicant collatõʒ bñficioꝝ.⁊ ita nõ differrent a ſacram̃tis
veteris legis:niſi ꝙ iſta indicarẽt genus vt ĩ pñti:illa vᷣo
vt in futuro.ql Ideo alit᷑(ſine pᷣiudicio melioꝛis ſnie)di⸗
cendũ eſt.ꝙ ſacꝛa ſunt cauſe ꝑ modũ materialis diſponẽ
tis vel efficiẽtis large ſumẽdo.diſponũt.n.hoĩeʒ ⁊ aptio⸗
rem reddũt ad gratie ſuſceptõʒ. ⁊ etiã grãm infuſam ad
oꝑandũ expeditioꝛẽ.Añ ſunt cauſe gratie nõ qᷓtũ ad eẽ:
ſ qtum ad ineſſe mõ ↄueniẽtioꝛi ſiue ↄfoꝛmioꝛi.⁊ qtũ ad
modũ oꝑãdi expeditioꝛẽ.reddũt.n.ipᷣm ſuſceptibile ma⸗

gis ↄfoꝛmẽ ge ⁊ ip̃am grãm expeditioꝛem in operando.

¶ Ad hoc auũt qð obijcit᷑ in ↄtrariũ.ꝙ diſpoſitio exhibet᷑
erterius in coꝛꝑe.foꝛma vᷣo que datur eſt in aĩa.⁊ ita nõ

recte ꝓꝑ modũ diſpoſitõis.Dicendũ ꝙ h̊ bñ teneꝛet ſi non

eẽt vnio coꝛꝑis ad aĩam. vnde recte dicit᷑ ꝙ diſpoſitio eſt

totius:vt ſactẽm rõne eius ꝙ eſt ſenſibile diſponat coꝛpꝰ.

rõne do ſanctificatõis que ẽ ſpũalis aliqͥ mõ ꝑtingat vſq;
ad aiam ipſaʒ diſponẽdo. Auẽtes aũt que dicũt ꝙ ſacr̃a
efficiũt:large ſumũt cam efficientẽ.vt illud dicat᷑ efficere
qð ꝑ modũ diſpoſitõis ſe hʒ vt aliquid ĩ aliquo efficiat᷑.
iZec eſt dõm ꝙ ſint ꝑ modũ cauſe materialis que ẽ de eẽ
vel ſubiecti in qͥ eſt gra.¶ Ad illud qð dicit᷑ in glo.ſuꝑ

pᷣs.dðᷣm ꝙ ibi loquit᷑ de eo ꝙ inuiſibilia latẽt ſub viſibi⸗

libus ꝑ modũ ſignoꝝ:nõ ꝑ moduʒ cauſaꝝ..Ad illð vᷣo
qð obijcit᷑.ꝙ ſᷣm h̊ eẽnt ſimilia iſta ſacr̃a illis q̃ ſunt ĩ ve⸗
teri lege.dðm ꝙ nõ:qꝛ ſacis iſtis ſic ↄiũxit deus gratiaʒ
ꝓpter plenitudineʒ gr̃e que cũ xpᷣo venit:vt cũ iſtis ſᷣm ꝙ;
eberet ſubijceret᷑ homo ⁊ diſponeꝛet᷑ eo mõ quo dictũ ẽ:
7 diſpoſitus a deo grãm ſalutis inueniret ⁊ etiã in opere
magis expeditam.In illis aũt non ſic fuit:qꝛ nondũ ve⸗
nerat ille qui erat plenus gratia:nec ſic oꝛdinauerat in⸗
ſtituendo ⁊ diſponẽdo.

¶ Conſequẽter que/ .S.uiij.

ritur.qũo agat ſanctificatio ſiue virtus que eſt in ſacra⸗
mento vt aĩa ſancta.naʒ aliter nõ videret᷑ eẽ cã.dicit eniʒ
hugo.ꝙ ex ſanctificatõe grãm viſibileʒ conferũt.dixerũt
enim aliqui.ꝙ ſicut quedam ſunt diſpoſitõnes adhibite
coꝛpoꝛi que ꝑ ↄſequẽs reddũt aĩiam alteratam.lʒ ñ agãt
in aĩam ſ̊ in coꝛpus:eo ꝙ alterato coꝛꝑe fit quedam im⸗
mutatio ipᷣius aie a ſeipſa vel a ſuꝑioꝛi cã:ita eſt de ſacꝛa

mẽtis.vñ dicebant.qꝙ aqua vel oleũ immutabãt coꝛpus:

2 hoc immutabant᷑ ſpuũs coꝛꝑales.⁊ ex h̊ conſequẽt fi⸗
ebat immutatio aĩe a deo ad ſanctitateʒ capienda.¶ Sʒ
ꝙ hoc ſit falſuʒ arguit᷑.qꝛ ſm h̊ aqua vel oleum ſanctifi⸗

—

catõne circũſcripta vel bñdictõne diceret᷑ ſacrm vt cà.qa
oleũ vel aq̃ rõne ſue qualitatis naturalis facit immuta⸗
tionẽ ex ꝑte coꝛꝑis: ad quã aliqñ ſequit᷑ immutatõ ex ꝑ⸗
te aĩe.no tñ ꝓpter h̊ eſt ſacrẽm. 4¶: Pretea.ſanctitas ĩ aia
ſm h̊ aliquo mõ cauſat᷑ ex coꝛꝑis diſpoſitõe:ſicut ꝙ ira ẽ
in aĩa cauſat᷑ ex diſcraſia colere in coꝛꝑe.ſ̊ ̊ eſt falſum.
Sanctitas.n.in aĩa eſt primo:⁊ facit poſt immutatiõʒ ĩ
coꝛꝑe tanqᷓ in oꝛgano aie.nõ ̊ ꝑ bũc modũ ↄuenit actio
ſacri.⸗¶ Pret᷑. ꝓ nihilo eẽt bñdictio vel ſanctiſicatõ ad⸗
hibita elemẽto:ſi ꝑ hũc modũ fieret diſpoſitio.q Pret.
bugo te ſacramtis ponit exemplũ de cathaplaſmatõe fa⸗
cta Eʒechie qñ curatꝰ eſt.⁊ dicit.ꝙ voluit dño vt fieret
cathaplaſma illð de ficubo:qð ſᷣm ↄditõʒ naturaleʒ eꝛat
ↄtrariũ curationi.vt ꝑ boc oñderet dñs ꝙ ipſe naturam
dabat ⁊ ſanitatẽ.Eodẽ mõ dñs ſupꝛa naturã dat ſanita
tem ſpũalem adhibitis ſacramẽtis.vñ hugo dicit.ꝙ me⸗
dicina eſt appoſita foꝛis:vt viꝛtus occulta intus oꝑaꝛet᷑.
2 nõ erat ſanitas ex medicina:qm̃ ̃m ſe ↄtraria erat ſa⸗
nitati medicina. vt aꝑte monſtraꝛet᷑ qm ñ ex illa erat qð
Pillã erat. Iſta aũt medicina ipſa ſunt ſacram̃ta que dũ
nobis foꝛis ꝑ mĩſtros ſacꝛe diſpenſatõis coꝛꝑalr adhibẽ
tur:vulnera aĩaꝝ noſtraꝝ inuiſibilit cuꝛant᷑vt curati⁊
ſaſati ad ꝑpetue vite ꝓmiſſionẽ ꝑtingere poſſimꝰ. per ꝗᷓ
tñ deus cũ nr̃am ſanitatẽ ꝑficit quid alið qᷓᷓ ſue virtutis
potentiã oñdit euident:cũ in eodeʒ noſtrũ ꝓcurat reme⸗
diũ a quo infirmitatis ⁊ coꝛꝛuptõis ↄtraxerat moꝛbuʒ.
QAõ itaq; iſtis aſcribat᷑ qð ꝑ iſta nobis miſtrat᷑.neq;i il⸗
lis viſibileʒ ita veneremur ſpẽm:vt inuiſibilẽ eis ſubijcẽ

cõuincamur veritatẽ. Ex quo ↄcludit᷑.ꝙ vane ſcrutãtur

E viam nature ꝑſcrutãtes actõʒ ſacioꝝ.¶ Ad qð dom ?
ꝙ actio ſacri vt eſt ſacꝛm:nõ eſt ꝑ ſenſibilẽ q̃litateʒ in ſe⸗
ſᷣ ꝑ virtutẽ foꝛme intelligibilis que eſt bñdictio qua agit
diſponendo vt tali facta intinctõe vel inunctõe circa cor
pus:fiat a virtute ſpũali talis ſanctificatio ĩ aĩa.⁊ ſic du
plex effectus relinquat᷑.vnus in aĩa:alter in coꝛꝑe qð eſt
oꝛganũ aie.vt ſic hõ ex duobo ẽ ↄpoſitꝰ:duplicẽ hẽat effe⸗
ctũ.⁊ huic ↄſonat qð dicit damaſ.⁊ qð dic hugo.

¶ Conſequẽteꝛ queꝛituꝛ.S.v.

qũo ſit ſanctificatio ſiue virtus ſanctificãdi in ipis elem

tis ſacꝛam̃toꝝ:ſicut in aqua vel oleo.Dicit᷑.n.ſanctifica

ri aq̃ vel oleũ:⁊ ex illa ſanctificatõe ſanctificare:ſic vult
hugo.Querit᷑ ̊ ꝑ queʒ modũ dẽ eſſe ſanctificatõ in his.
aut ſicut foꝛma q̃ adueniẽs modo ꝑficit eã:aut ſiẽ foꝛma

accñtalis. non ſit foꝛma ſubalis videt᷑ ex eo.ꝙ foꝛma

ſubalis dat eſſe aliqð ſubale ei cuiꝰ ẽ foꝛma. h̊ aũt ñ dat
aque vel oleo eẽ ſubale.ᷓ nõ eſt foꝛma ſubalis.¶. Pret᷑.
ſacr̃a dicunt᷑ vaſa gre.vas autẽ ñ accepit ſubſtantiale eẽ
ab eo qð ↄtinet᷑.̊ nõ ẽ foꝛma ſubalis ĩ eis.¶ autẽ nõ
ſit foꝛma accñtalis arguit᷑ ex H.ꝙ rei coꝛpoꝛee ẽ accidẽs
foꝛma coꝛꝑalis.ſᷣ aqua vel oleũ eſt res coꝛpoꝛea:ſancti⸗
ficatõ aũt eſt ſpũalis.̊ nõ ineſt aque vel oleo tãqᷓ; accũs
ſubiecto.4 Itez accñs eſt ex pꝛincipijs ſubiecti.ſᷣ ſancti⸗
ficatio nõ eſt ex pꝛincipijs olei vel aq̃. ᷣ nõ eſt ĩ illis tãq
accñs in ſubiecto.¶ Ad qð dᷣm. ꝙ ſicut ſanũ dicit᷑ mul
tipłr:ita ⁊ ſanctũ dr multiptr. Sanũ.n.dicit qð eſt ſub⸗
iectũ ſanitatis:⁊ qð eſt indicatm̃ ſanitatis ſicut vrina:⁊
q eſt effectm̃ ſanitatis ſicut medicina. Ita ſanctum dr
qð eſt ſubiectũ ſanctitatis.hoc modo aĩa dẽ ſancta.⸗ qð
eſt indicatiuũ ſanitatis ſicut ſacrẽᷣm ꝓut dicit ſignũ. vel
qð eſt effectm̃:⁊ illud dz multis modis.vel ꝑ le dat ſa⸗
nitatẽ: ⁊ modo dicit᷑ dens ſanctus:⁊ idez ẽ in ip̃o ſan⸗

ctitas qð eſſentia diuina. vel qð diſponit: 2 G̊ modo dici

tur ſacrjm ſanctum. Iſio ꝗ̊ modo nõ dicit᷑ ſanctitas ineſſe
illa.ſ.que diſponit tanq; foꝛma ſubſtantialis vel accñta
lis. Si vo ſanctitas ſumat᷑ a ſanctificatõe bñdictõis ꝓut
ſanctificatũ eſt quod eſt bñdictum vel cui accidit verbũ
ſanctificans.ſᷣm hũc modũ ſanctificatio eſt adueniẽs aqᷓ
veloleo. ⁊ nõ dat eſſe ſubſtantiale oleo vel aque: ſed dat
eſſe accũtale.a lʒ adueniat aque vel oleo ꝑ modũ quẽdaʒ
accntalẽ:nõ tñ eſt ex principijs.hoc.n.intelligit᷑ de acci⸗

ntibo naturalibo intrinſecus ↄtingentibo.que ðo extrĩ⸗
ſecus contingũt ⁊ nõ hñt principiũ naturã ſ̊ grãm: ñ ſic
ſe hñt.⁊ ꝑ hoc ſoluit᷑ pᷣmo obiectũ ⁊ ſecũdo.q; rõnes ille
locum habent in accntibus naturalibo intrinſecus ↄtin⸗
gentibo. In hmõi.n. rei coꝛpoꝛee eſt accidẽs foꝛma coꝛpo
ralis:nõ ſpũalis.

¶ Conſequẽt᷑ queritur. S. vj.

in quo eſt virtus ſanctificans vt in ſubiecto.ſanctificans
dico diſponendo ⁊ caracterizando.quia ſi eſt accñs ĩ ali
quo ſubiecto:nõ põt eſſe in illis materialibo que in ſacra
mento ꝑcipiũtur. Quod ſic pʒ.nulla ſubſtantia ſpiritua
lis poteſt reciꝑe aliquam foꝛmam coꝛꝑaleʒ coꝛꝑalit.igit
eadeʒ rõne nec aliqua ſubſtantia coꝛꝑalis põt reciꝑe ali⸗
quam foꝛmaʒ ſpũalem ſpũaliter.ſ̊ omne qð recipit᷑ ĩ ali⸗
quo:recipit᷑ ꝑ modũ recipientis nõ recepti.igit᷑ cuʒ mo⸗
Dus coꝛpoꝛis ſit reciꝑe coꝛꝑaliter: nulla foꝛma recipitur
a coꝛꝑe ſpũaliter ſ̊ coꝛꝑaliter.igit᷑ nulla foꝛma ſpiritua⸗
lis põt eſſe in coꝛꝑe ſicut in ſubiecto.¶ Item omĩs foꝛma
vna eſt in ſubiecto vno. igit᷑ virtus illa aut erit in verbo
ſanctificante:aut in elementato.⁊ queꝛit᷑ in qͥ. Querit᷑
vtꝝ ſit in verbo vel in elemento vel in aliquo alio. Vide⸗
tur ꝙ in elemento:qꝛ ſᷣm aug.verbum accedẽs ad elemẽ⸗
tum fit ſacr̃jm.h̊ illud qð fit in aliquo:non eſt in illo qͥ fit
vel factum eſt. dico vt in ſubiecto. Cum igit᷑ verbo acce⸗
ente ad elementuʒ: ipſum elementũ fit ſacramentũ.̊ il⸗
lud quod eſt ſacramentũ eſt ſanctificans:qꝛ ſacramentuzʒ
efficit quod figurat.igit᷑ in ipſo elemẽto eſt virtus ſancti
ficandi.q¶ Iteʒ hugo.ꝑ verbum elementuz ſanctificat᷑ vxt
virtuteʒ ſacꝛi accipiat ontra.videt᷑ ꝙ ſit in ipo vᷣbo
quia virtus ſanctificandi in aqua eſt a virtute verbi.nec
habet a ſe hãc virtuteʒ:qꝛ vt dicit᷑ in ſent.NQõ accedente
verbo quid eſt aqua niſi aqua? ¶ Item hugo.aq̃ ſolum

elementũ eſſe poteſt:ſacr̃m eẽ non põt donec accedat vᷣbũ

Igit᷑ cuz virtus ſignificãdi ſit in ipo elemento ex acceſſu
verbi in exercitio ſacꝛi:cuiꝰ virtus eodeʒ actu indiuiduo
tranſfert᷑ ad elementũ ⁊ ad recipiẽtẽ: videt᷑ ꝙ ipſi verbo
magis aſſignanda eſt vt ſubiecto viꝛtus ſignificãdi qᷓ ele
mento.ð.gꝗ.actus immutandi viſum eſt a coloꝛe.coloꝛ eĩ
motiuũ eſt viſus.hec aũt immutatio non eſt niſi actu lu
cis que de potentia viſibili facit actũ viſibileʒ.actus aũt
immutatõis eſt actus quidam indiuiduus exiens a vᷣtu⸗

te aliqua.que quideʒ virtus nõ eſt ſolum ipᷣius coloꝛis:

immo ipᷣius lucis vel lucidi:immo foꝛte ꝓpꝛiꝰ lucis ipᷣiꝰ.
Item in exercitio ſacr̃i virtus verbi directe feꝛt᷑ ſuꝑ re
cipientẽ ſacr̃m.vt pʒ cum dicit᷑:vngo te.baptiʒo te in no
mine pa.⁊c.ſ2õ exprimit᷑ viꝛtus aliq̃ ↄferri ab elemẽto.
QAõ.n.dicit᷑ baptiʒo te ex aq̃:vel ↄfirmo te ex oleo vel cri

tus eſt ab illo verbo immediate:nõ ab elem̃to.¶ MKnſio.
ꝙ virtꝰ illa ẽ in ipᷣis materialibo:nõ in elem̃to ſolũ:neq;
in vᷣbo ſolũ:̊ in illis ſimul cũ actu exercito.ſ.immerſioe
ſiue in vnctiõe.vñ hec omĩa ſimul in vno effectu ↄcurrũt
ſcʒ verba ⁊ elementũ ⁊ oꝑatio.Et dico ꝙ ſiẽ in adamate
eſt virtꝰ a tota ſpecie:ſilr dico in ꝓoſito.¶ Ad pᷣmũ igi
tur dõm.ꝙ virtꝰ ſpũalis nũqᷓ eſt in ſpnali ſpũalr ꝑ natu
ram:põt tñ ꝑ virtuteʒ ſupꝛa naturam. 4 Ad illud quod
obijcit᷑.ꝙ om̃e qð recipit᷑ in aliq̊ ⁊c. intelligit᷑ x receptõe
in vᷣtute appreheſiua.4¶l Ad illð qð q̃rit᷑ in qͥ ẽ illa virxꝰ.
dðm ꝙ ñ eſt in vno ſimptr ſᷣ̊ in omibo que mateꝛiatr ſiue
miſteriałr ↄcurrũt ad efficaciã ſacr̃i.vñ nõndũ ꝙ ſic̃ ẽ eẽ
abſolutũ ⁊ oꝛdinatũ:ſic ⁊ foꝛma.foꝛma.n.ſm genꝰ ſuuʒ
dat eẽ ↄfoꝛme.vnde qꝛ ſacr̃i eẽ determinat᷑ in oꝛdine ⁊ foꝛ
ma eius que eſt virtus ſanctificatõis determĩat᷑ ĩ oꝛdie.
foꝛma aũt hmõi nõ determĩat ſibi vnũ ꝓ ſubiecto vel ma
teria:ᷣ pluro.nde qꝛ omĩa que materialr cõcurrũt ad
efficaciã ſacramẽti:oꝛdinant᷑ ad vnũ ⁊ vnitatẽ ex h̊ habẽt
dico ꝙ ſimilłr ⁊ virtus ſine foꝛma que eſt ad idem non de⸗
terminat ſibi vnum indiuiduale pꝛo materia vel ſubiecto
ſed plura vt dictum eſt. Ex his patet reſponſio in ꝑte ad
ea que ↄſequẽt queſita ſunt.qꝛ vt dictũ ẽ.viꝛtꝰ ſanctifica⸗

ſmate.ſicut dẽ baptiʒo te in noĩe pa.⁊c̃.Ex ie

inſie
dgille
Rin;

cn
.

ſinn
ceii
II ſant
pinn
lpe ali
ſKiali⸗
iz mo⸗
nipitur
ritna⸗
ſom
ndabo⸗
Wurſ
Bice⸗
delem
llloft
bogece/
tü. Fih⸗
nentuz
ſancei
fcaier
odo
erb.nee
ccedente
d ſobnn
Lcatihi
r acecſt
diniduo
ſiverbo
iſele
coloꝛei
Octu iu
s oüͦt
gabu⸗
lons:
iig i.
eſupre
le in no⸗
lemeto⸗
NAgi

Am
nio.

mnmee
,x
dunit
inũiß
Ppvonn
ſanol
teeptoe
aeird.
jakrſine
ſtie⸗
nſoß
Anenſi
ioriie

Mueſtio

tionis eſt in vtroq;. vñ dico ꝙ in ſacraĩto ẽ actꝰ vnicꝰre⸗
ſpectu recipiẽtis qẽ a virtute:nõ ſolũ vetermĩata in elem
to vt ſubiecto:ſᷣ in verbo ⁊ elemẽto.Exemplũ hbꝰ põt eſſe
opus aliqð meritoꝛiũ qð ñ ẽ a virtute que ſolũ eſt li.ar.
ſᷣ que eſt dei ⁊ li.aꝛ.vñ dico ꝙ neq; totũ ſacim eſt aq̃:ĩmo
ablutio exterioꝛ aq̃ cũ imp̃ſſione noĩs trinitatis q̃ ſignifi
cat᷑ ablutio interioꝛ gẽe qᷓ ẽ ab ipſa trinitate.ſic igit᷑ viꝛtꝰ
ſacram̃ti in vno nõ eſt. Eñ aug.ↄtra fauſtũ.Deꝰ eternꝰẽ
nec tñ aqua ⁊ omiĩs actio illa coꝛꝑalis q agit᷑ cũ baptiʒa⸗
mus ⁊ ſit ⁊ tranſit eterna eſt. poſi hec oĩa fiũt ⁊ trãſeũt.
virtus tñ que ꝑ illa oꝑatur iugiter manet.ecce ꝙ dicit ꝗ
ꝑ illa.¶l ARid aliud qð obijcit᷑.ꝙ illud qð fit in aliquo ñ ẽ
in illo a quo fit.doᷣm ꝙ h̊ eſt verũ foꝛmalit: nihilominꝰ ẽ
in eo virtualr.nec tñ virtꝰ qua hec virtus fit:in alio po⸗
teſt eẽ foꝛmalr a quo fit.Qec tñ impedit ꝗn illa virtus q̃
eſt ab alio ⁊ illa a qua cõfluãt ad aliquẽ effectũ.ſicut ptʒ

in exemplis S.poſitis ð coloꝛe ⁊ luce ⁊ deo ⁊ li.ar.q¶ Ad

illud qð dicit hugo.ꝙ ꝑ veꝛbũ elementuʒ ſignificat᷑ ⁊c̃.
nõ dicit qꝛ tota virtus ſignificatõis ſit in elemto:ſᷣ potiꝰ
expmit ꝙ elem̃tũ hʒ virtutẽ ſanctificatõis:h̊ hʒ a vᷣbo ſicẽ

o in mutata luc. . „
onſequẽt᷑ queꝛituꝛ.S. vij.

a quo ſit virtus ſacram̃toꝝ.Et videt᷑ ꝙ ſit a paſſiõe xpᷣi.
dicit.n.augꝰ.ſuꝑ Geñ.⁊ in pluribo locis.Doꝛmit adam
vt fiat eua.moꝛit᷑ xpᷣs vt fiat eccia.doꝛmiente adam de la
tere eius fit eua.doꝛmiente xpᷣo in paſſione de latere chꝛi⸗
ſti vulnerato fluũt ſacram̃ta ĩ quibo fundat᷑ eccia.ergo a
paſſione xpᷣi eſt virtus in ſacram̃tis.¶ Iteʒ Hug.paſſio
ſaluatoꝛis ſacramẽta ſalutis pᷣmo ad effectũ ſalutis ſan⸗
ctificat.q Prerea.hoc habet᷑ in.ij.dilſ.iiij.li.ſen.vbi dr.
ꝙ ante aduentũ xpᷣi qui grãm attulit:nõ fuerũt ſacramẽ⸗
ta gratie danda:que ex moꝛte ⁊ paſſione virtutẽ ſunt ſoꝛ⸗
tita. ¶ Contra. videt᷑ ꝙ ex ipſa reſurrectione ꝑ ̊ ꝙ LTeo
papa dicit.in hoc ꝙ foꝛmã baptiʒãdi noluit dare niſi pꝰ
reſurrectõʒ:inſinuare videbat᷑.ꝙ regeneratõis ſacramẽ
tũ ex ſua reſurrectõe grãz acciꝑet.pari rõne ⁊ alia ſacra
menta que ſunt in miniſtrando poſterioꝛa. aũt viꝛtus
ſacramentoꝝ aliunde ſit:videt᷑ ex hoc ꝙ ſacramẽta q̃ pᷣus
erant inſtituta aliquã virtuteʒ hẽant an paſſionem ⁊ re/
ſurrectõneʒ.⁊ que poſt inſtituta erant nondũ hẽbant vir
tutes.ᷓ non tota virtus fuit ex paſſione vel reſurrectõe.
¶ Pret.ſi virtus ſacramentoꝝ eſt ex paſſione ſicut mgr
in ſent᷑ tangit in li.iij.⁊.iiij. ſᷣm hoc accedẽtes ficte ad d.
cramentũ:reciꝑent effectum qui eſt ex virtute paſſiõis.ſᷣ
hoc nõ videt᷑:nec infideles multoſoꝛti.reſtat ̊ ꝙ ex paſ
ſione inqᷓtũ eſi credita.¶ Contra.paſſio inqᷓtuʒ eſt cre⸗
dita nõ deſcendit ad ꝑuulos ꝗ fideʒ nõ hñt. cuʒ habeãt
effectũ qui eſt ex vuꝛtute paſſionis:nõ eſt ex paſſiõe inqtũ
eſt credita.¶ Puiꝰ etiã gratia querit᷑ de fide.vtrum ali⸗
quaʒ virtuteʒ tribuat ſacramẽtis.Et videt᷑ ꝑ hoc ꝙ ſunt
ſacramenta fidei: co ꝙ a fidelibo tranctant᷑? euʒ fide ad
ſanctificationeʒ recipiunt᷑.¶¶ Oret᷑. Hugo de ſacram̃tis.
Tria ſunt ncc̃ia ad effectum ſalutis.fides.ſacramẽta fi⸗
dei. ⁊ oꝑa bona.Reſtat ᷓ ꝙ ſides eſt vnũ illoꝝ ſine qͥ effe
ctus ſalutis non ꝑuenit ex ſacramẽtis.4¶ Sed ↄtrarium
videt᷑ ꝑ hboc ꝙ ꝑuuli effectum ſalutis ſuſcipiũt ⁊ tñ ñ hñt
fideʒ. Pret᷑.pnt bunc effectũ ſuſeiꝑe etiã ſi ab infidelibo
in foꝛma ccfie baptiz rent᷑.qui tñ non baptiʒãt eos ĩ ali
qua fide.¶ Ad primũ dᷣm· ꝙ multa ſunt a quibo ſacra
menta dicũtur habere virtuteʒ. AUnuz eſt ipſa inſtitutio
ſaluatoꝛis:qui inſtituit illa ad ſanctificãdũ.Aliudẽ for⸗
ma verboꝝ xp̃i ⁊ eccĩe.ſᷣm ꝙ verba inſtituũt᷑ ad ſanctifi⸗
candũ ⁊ ꝓferunt᷑ a miniſtris eccie.Lerciũ eſt ipſa debi⸗
ta actio miniſtroꝝ. Quartum eſt ipſa paſſio xpᷣi cum re⸗
ſurrectõne. Quintũ eſt ipa fides eccĩe de creatoꝛe ⁊ ſalua
toꝛe. Inſtitutio añt eſt tanꝙᷓ cauſa prima. miſter eſt tanqᷓ
cauſa ſecũda accipiẽs virtutẽ a prima. verba ſunt ꝑ mo⸗
dũ inſtrumenti. debita actio tanqᷓ diſpoſitio ex ꝑte mini
ſtroꝝ.paſſio cũ reſurrectõe ſicut qne dat virtuteʒ ad gra
tiam iuſtificantẽ a pena quantũ ẽ in ſe.⁊ eſt diſſ politõ ex

(Lon!

16

ꝑte ſaluatoꝛis ad plene ſaluãdũ.fides antẽ ẽ ex ꝑte ſuſci⸗
pientis taniᷓ diſpoſitio vel ipſius eccie.¶ SPer boc p̃t rñ
deri ad obiecta.Cum.n. dicit᷑.ꝙ a paſſione hñt virtutẽ.
dom eſt ꝙ verum eſt qtuʒ ad ſanationeʒ a pena. Cũ autẽ
dicit᷑ ꝙ a reſurrectõne.dðm eſt ꝙ hoc nõ dicit᷑ generalit
te omnibo ſacramẽtis:ſᷣ de ſacram̃to baptiſmi. Moꝛtuꝰ
eſt aũt xpᷣs ꝓpter delicta nr̃a X reſurrexit ꝗꝓpter iuſtifica⸗
tioneʒ nr̃am:vt nos in nouitate ambulemꝰ depoſita ve⸗
tuſtate peccati.⁊ hoc maxime eſt in baptiſino.⸗ Ad ter⸗
cium vᷣo dõm.ꝙ ante paſſioneʒ xpᷣi ⁊ reſurrectiõʒ aliquẽ
habuerũt effectum ſacramẽta in collatõne gratie.ſic fu⸗
it ante paſſionẽ xp̃ᷣi de baptiſmo:ſᷣ nõ q́;tum ad dimiſſio⸗
nem pene oꝛiginalis que fuit carentia viſionis dei 2 mul
tche penaꝝ que mõ dimittunt᷑ virtute paſſionis xp̃i nꝛos
ſupplentes defectus.⸗ Ad h̊ qð obijcit᷑ ð paſſione xpᷣi in⸗
qtũ credita. Dicendũ ꝙ hec conditio requirit᷑ in ipᷣa ec⸗
cleſia cuiꝰſunt ſacram̃ta:nõ tñ in ſuſcipiẽte.ſ.ꝑuulo cuiꝰ
defectũ ſupplet eccĩa ⁊ ille qui rñdet ꝓ ꝑuulo.nec in ipſo
baptiʒante h̊ in ip̃a eccĩa large ſumẽdo.

. ℳ₰ℳG „ 1782
equẽter queri. S. viij.
tur que ſit dꝛñtia inter ſacramẽta iſta ſᷣm ꝙ iuſtificaẽ di
cũtur:⁊ alia que dicũt᷑ ſilr iuſtificare. Ad qð dici põt.q;
deus iuſtificat ſicut cauſa efficiẽs ſeꝑata. Gꝛa iuſtificat
ſicut cauſa cõiuncta.⁊ in hoc oꝛdine fides ⁊ caritas dicũ
tur iuſtificare. Sacerdos vo dieit᷑ iuſtificare ſiue ſancti⸗
ficare mĩſterio. Sacram̃ta vᷣo dicũt᷑ iuſtificare ſiue ſctiſi
care diſponẽdo.aſdandata vo dicũt᷑ iuſtificare dirigen⸗
do. Et in hoc oꝛdine eſt lex iuſlificãs. Opeꝛa vᷣo dicũt᷑ iu⸗
ſtificare exercitio.

embꝛuquartũ
Onſequent A eſt de effectu ſacram̃toꝝ.
