gnabũt ꝑ vnũ ihm xpᷣm:igit᷑ ⁊c. ¶ Itẽ baptiſmꝰ ẽ ſacrᷣm
regeneratõis.vt diẽ dyomi.bec regeneratõ eſt a paſſione
xpᷣi. Sed paſſio xpᷣi maioris efficacie eſt in regenerando

Achpe
ſain⸗
lerin,.
Nia
renti
Femmittn
Nvelſiß
3 Nid
etbin
infra
arenſ
erenter⸗
guens
Ppuule
gitci
bopti⸗
lole
tütol
igimn
Cinelis
iag
nacom
milerica
cordiede
ſeerario
b petcat⸗
ieguoſt
inſien
altoti⸗
i ppter
Nmali⸗
ſpenſa
femeci
Neaug.
wmses:
mnis. z
fune
dſicebe⸗
prihnin
ouathon
R
1 Reeres
ſthian
tincn
igetſie
mmttl

Nmliens

anna⸗
i ibice
untnin⸗
roNin
ſolümo⸗
tiorſito
disand
porgen

agi⸗⸗
6 1ind
dien

–
cmmt

— ⏑K⁰⁵nn½⸗n»w—

¶ Queſtio

et reuificãdo qᷓ pcẽm pꝛimi hoĩs parẽtis ĩ ꝑimendo. igi⸗
tur vt videt᷑ quecũq; ſunt illata pſone et nature bumane
peccato pꝛimi ꝑentis:ſunt ablata regeneratõe baptiſmi
qno habundat virtus paſſionis xpᷣi.¶ Item deleta cau⸗
ſa deletur effectus. ſed culpa eſt cauſa pene omnis:que/
ũq; em̃ patimur peccata noſtra meruerũt vt vult greg.
Rñſio.ꝙ ſacramẽto baptiſmi contulit deus pꝛimos ⁊
peipuos effectus paſſionis ſue.paſſio aũt ſaluatoꝛis ha
buit duos effectus primos et pꝛincipales.ſcʒ mundatõ/
nem a culpa:⁊ ſolutõnem pꝛecij qui fiebat in fluxu ſan⸗
guinis et aque de latere rpᷣi. Yob.xix. In fluxu em̃ aque
ſiebat purgatio a culpa. In eſfluru ſanguinis ſolutio pᷣ⸗
cij ſiue ſatiſfactio damni: quod receperat deus pater ex
amiſſiõe hominis. Iſtos duos effectus ↄtulit baptiſmo⸗
cnius virtus eſt ex fluxu aque et ſanguinis de latere xp̃i
Vnge ſicut xpᷣe lauit bumanũ genus aqua lateris:et ba
ptiſmus habet virtutem lauandi a culpa. ſicut ſatiſſecit
pꝛo bomine effuſione ſanguinis:ſic habʒ baptiſmus vir
tutem tollendi reatum ſiue debitum. VUnde.v. Ro. Qui
eſt foꝛma futuri.glo.ſicut ex latere ade doꝛmiẽtis aſſum
pta eſt coſta vnde foꝛmata eſt eua:ſic ex xp̃i latere ꝓfluxe
runt ſacramenta. ſ.oqua ablutõis et ſanguis redemptõ
nis ꝑ que ſaluat᷑ ecełia. Iſios igiẽ effectus.ſ.ablutõis a
eulpa ⁊ ſolutõis reatꝰq̃ rñdent ſacramẽto redemptõnis
dedit baptiſmo. ꝓpter qð habet vᷣtutẽ abluẽdi a eulpa et
ſoluẽdi a pena.Alijs ſacramẽtis dedit vᷣtutẽ iuxta alios
effectꝰ paſſiõis.ſicut augmẽtancda caritatẽ:ↄferẽdi robuꝛ
ʒ temptatões ⁊c. quare at᷑ ſit tanta vᷣtus ⁊ efficacia bui⸗
ſacramẽti dictũ ẽ ſupᷣ. Dicendũ ẽ ꝙ̊ꝙ pena oꝛiginalis eſt
duplex.ſ. eteꝛna que penitus delet.⁊ tꝑalis q̃ delet᷑ qtuʒ
ad dominiũ licet nõ ſimpliciter. Unde Ro. vj. Vet? ho⸗
mo noſter ſeł crucifixus ẽ.glo.Eſt duplex pena.Gehen⸗
nalis et tꝑalis. Gehẽnalẽ ꝓꝛſus veleuit:tꝑalem nõdum
penitꝰtulit.manet em̃ fames et ſitis.moꝛs ⁊ bmõi.ſed re
gnũ et dominiũ veleuit. hec glo.⁊ loquit᷑ ibi de moꝛte xp̃i
cuius efectus deſcẽdit ad nos ꝑ ſacramẽtũ baptiſmi ſiẽ
patet ex l̃a pᷣcedenti.penã igit᷑ oꝛiginalis tollit qᷓtuʒ ad
dñium:nõ penitꝰſimplicit᷑.¶ Si querat᷑ q̃re nõ oĩno tol⸗
lit eã ſiẽ actualis?: Dicẽdum ꝙ hbuiꝰpene⁊ ſi ſint ꝑſona⸗
les.i.ipaꝝ ꝑſonarũ:ſunt tñ a natura.vñ debent᷑ ipis rõe
q̃ſunt de maſſa maledictõis ſiue peccati. ꝓpter qð rema
nente ꝑſona in natura tali:⁊ remanẽt pene. Hec igit ẽ pᷣ
ma ratio quare remanẽt. Alie ſunt quaſi accidẽtales.ſ.
ne hõ putaret libenatõʒ a penis eẽ pᷣmiũ baptiſmi.Alia
exercitatio. Judi.iij.et alie qᷓ infra patebũt.. Nd hoc qd
obijcit᷑ ꝙ obligatio q̃ ꝗs obligat ꝓpꝛio ⁊c. Dicẽdũ ꝙ vtꝛũ
qʒ ẽ ꝓpꝛiũ:diſferẽter tf quia licʒ Hactũ illud ↄtraciũ:ni⸗
hilominꝰillð qð ẽ ↄtractũ ẽ alligatũ cauſaliter ipᷣi natu⸗
re aq̃ ↄtrabit᷑ in ia ꝑſona.Vñ foꝛtioꝛẽ adberẽtia illius
q actualis. Ad aliud qð obijcit.ꝙ cauſa vtꝛiuſq; tollit᷑
ſcʒ culpa duplex ⁊c̃.dðᷣm.ꝙ et ſi culpa ſimpliciter ſit eãẽ
pene:nõ tñ culpa eſt cauſa immediata et ꝓxima in puu
lis vł adultis.pene dico oꝛiginalis que cõpꝛehẽdit famẽ
ſitim et hmõi:ſʒ potius coꝛruptio natuꝛe in ipis ꝑſonis
Vngde cũ obijcitur ꝙ cauſa vtriuſq; pene tollit᷑. Oicẽdũ
ꝙ hoc nõ eſt verũ. ſi intelligatur de cauſis immediatis:
bene em̃ veꝛum eſiq; cauſa pene que debetur culpe actua
li tollitur.ſ.culpa actualis:ſed nõ pene oꝛiginalis queẽ
ip̃a coꝛruptio nature.⁊ obnoxietas mois.⸗ Ao aliud
quod obijcitur de pena damni ꝙ remittitur omnino 76.
Dicẽdum ꝙ pena carentie et penaeteꝛna ſenſibilis eo ꝗꝙ
ſolũ debent᷑ culpe moꝛtali nec alij:neceſſario tollit᷑ eoꝛuʒ
debitũ mm aduẽtu gr̃e gratũfaciẽtis. Vnde culpa remiſſa
ſiue deleta et pene iſte neceſſario velent᷑. beneficiũ igitur
remiſſionis pene carẽtie ⁊ pene ſenſibilis eterne:ẽ anne⸗
xum neceſſario beneficio remiſſionis culpe ⁊ infuſionis
gratie gratũfaciẽtis.i¶ Ad hoc qð obijcitur.ꝙ ⁊ ſi vteꝛq;
cecederet ſtatim euolaret. Dicẽdum ꝙ hoc ẽ quia ĩ moꝛ⸗
te ſe oluit᷑ reatꝰquẽ incurrit hõ er puaricatõne diuini pᷣce
pti pꝛimi hominis.qui quia nõ poteſt ante moꝛtem ſol⸗
ui:nõ tollitur ĩ baꝑtiſmo.q Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ medi

XY.

ci prudẽtis ẽ tollere rodicẽ morbi. Dicẽdũ ꝙ pꝛudentis
medici ẽ nõ ſolũ in eq̃litatẽ tollere vñ ẽ moꝛbus: ſ equa⸗
litatẽ vñ ſanitas ẽ ⁊ viꝛtus humana ↄſtituere. Vñ ꝓpꝛie
ẽ eius intentõis ſanitatẽ ꝑfectaʒ inducere.⁊ ea que ad h̊
oꝑantur expediꝛe. Añ medici pꝛudẽtiſſimi.i.xpᷣi intentõ
fuit ſanitatem inducere immoꝛalitatis ⁊ incoꝛruptibili
tatis.ſ.coꝛpoꝛalis et ſpiritualis.⁊ illa tollere que hanc
impediunt: 1 illa ꝑmittere que ad bane pmouent:ſanita
tem perfectam ꝓmouet coꝛruptio penalis: ꝓpter qð hãc
tollere noluit. Ad hanc autẽ ſanitatem multipliciter/ ꝓ⸗
mounet hec coꝛruptio.ſ.quia facit homineʒ agnoſcere ſu⸗
am milſeriam. yſa.xxviij. Glexatio dabit intellectum. Itẽ
quia humiliat omnes.oſee.vj.bumiliatio tua in medio
tui. Item quia deterret et a culpa auertit ex ↄſideratiõe
ummenſitatis pene. Job. vj. terroꝛes domim militãt con
tꝛa me. IJtem ꝓpter exemplũ nõ peccandi.ʒach.iij. Adam
exemplum meũ ab adoleſcentia mea. Item ꝓpter exerci⸗
tium virtutum. Judi.ij.he ſunt gentes quas reliquit do⸗
minus vt erudiret iſrł. Item quia excitat ad deſideꝛium
celeſtium. Michee. ij. Surgite et abite quia nõ habetis
bic requiẽ. Iido.de ſummo bono. Soluto reatu pecca⸗
ti manet quedã tꝑalis pena.vt illa vita feꝛnentius queꝛa
tur que erit a penis omnibo aliena. Item quia tollit oc-
caſionẽ erroꝛis.ſ.ne crederetur ablatio pene eẽ pꝛemiuʒ
baptiſmi ſiue fructus:⁊ nõ vita eterna.Dicẽdũ ̊ ꝙ pꝛu⸗
dentis medici ẽ tollere quãdoq; radicẽ moꝛbi.ſed nõ qñ
ita ẽ radix moꝛbi radicata a natura ꝙ; tolli non põt ſine
deſtructõe nature.in tali caſu nõ ẽ tollere medici radicẽ
quia tunc deſtrueꝛet naturaʒ. Vnde quia in homine coꝛ
ruptio ita radicata ẽ ĩ natura ⁊ annexa imoqi natura:
nõẽ medici ſummi illã tollẽ. ꝛetea.coꝛuptõ penalis ñ
ẽ radix moꝛbi ꝓpꝛie loqnẽdo:ſʒ potiꝰdiſſolutio ipᷣius cor
ruptõis ꝑ laſciuiã.ſiue laſciuiendo ex incuria ſiue negli
gẽtia li.ar.q; inqᷓtuʒ bmõi mĩſtrat fomitẽ moꝛbi pcti.qð
Apꝛiũ ẽ radicis.iñ repꝛeſſiuã hꝰdiſſolutõis ſufficiẽtẽ oꝛdi
nauit medicꝰ oꝛdinat.ſ.li.ar.cũ gẽa:a ſubſidiũ ſacmẽ⸗
toꝝ. Vñ ex ꝑte medici nulla reꝑit᷑ inſufficiẽtia.⸗ d ali
ud miſericoꝛdia ſuꝑexaltat iudiciũ.Dicẽdũ ꝙ vnus ſen
ſus verbi ẽ iudiciũ qð fit cũ miſericoꝛdia:ꝑ ipam miſeri
coꝛdiã ↄmẽdabilius ẽ ⁊ magis placet: Aliꝰ ẽ ꝙ płes me
rent᷑ ⁊ ſoluant᷑ oꝑibo miſericoꝛdie qᷓ iudicij. Aliꝰ miſe
ricoꝛdia ſupponit᷑ oꝑibo iudicij ad moderãdũ iudiciũ.ne
ꝑ rigoꝛẽ puniat out ꝑ equitatẽ:ſʒ potiꝰ ꝑ pietatis diſpẽ⸗
ſatõem.hoc mõ dicimꝰꝙ in oꝑibo dñi miſcdia ſuꝑexal⸗
tat iudiciũ. Pꝛetea.ſi ſumat᷑ intellectꝰvᷣbi eo mõ q̃ obie⸗
ctũ fuit.ſ.ꝙ ĩ oꝑibo miſcðie maioꝛ debʒ eſſe miſcdia ꝙᷓ in
oꝑibo iuſlicie iuſlicia.s ita quicꝗd hoĩ inflictũ ẽ iuſſicia
dei puniẽte:debet remitti miſcðia relaxãte.dðᷣm ꝙ hoc ñ
oʒ:ᷣ q; vel illud plene remittat᷑.vel quod alio equali vel
maioꝛi efficacia miſericoꝛdie ſuppleatur.⁊ ſic ẽ h.ſ.ĩ col
latõe gẽe ⁊ oꝛnatu virtutũ ⁊ ptatis merẽdi vitã eternam
et multis alijs.ꝗ Ad illuo quod obijcit᷑ ꝗ ĩ baptiſmo re
ſtitutũ ẽ coꝛpꝰhumanũ ad ſiatũ pꝛimi hois.Dicẽdum qꝙ;
gratia baptiſmalis multiplicẽ babet effectũ. Vnũ reſpe
etu mali culpe qð tollit:aliũ reſpectu mali pene qð dimi
nuit.⁊ loquoꝛ de pena ↄtracta.terciũ reſpectu boni meꝛi
toꝛij ad qð oꝛdinat.qᷓtum igit᷑ ad pꝛimũ effectuʒ reducit
baptiſmus ad ſtatũ pꝛimi hoĩs nõ ꝙᷓtum ad ſecundũ vel
terciũ iuxta opinionẽ ponẽtiũ ꝙ nõ cecidit a gra ſed iur
opinionẽ ponẽtiũ ꝙ cecidit a gra reducit aꝰ ſiatũ pꝛimi
boĩs qᷓtũ ad pꝛimũ et terciuʒ.¶ Rd illð dam̃.reducit ad
bẽitudinẽ.dðᷣm ꝙ ẽ btitudo ĩnocẽtie ⁊ gre.de gbo math.
vj. Mea ti pauꝑes ⁊c̃.Et glie dei q ẽ ĩ fruitõe dei.pꝛimaʒ
hũit adã an pctm ⁊ ad illã reducit.¶¶ Ad hᷣ qð obijcit᷑.ꝙ
hoĩ innonato nõ debet᷑ niſi bonũ. Sicẽdũ ꝙ h̊ veꝛũ ẽ ꝓut
bonũ dicit ↄditõem generalẽ.ſ.vel finis vł aliqͥ mõ ꝓmo
uẽtis in finẽ. ẽm hũc modũ pene inflicte bone ſunt.quia
hominẽ quodãmodo ꝓmouẽt in finẽ vt tactũ ẽ.¶ Ad i⸗
lud qð obijcit᷑ ͥ moꝛtalitas ⁊ immoꝛtalitas ſunt oppoſi⸗
ta:ſiłr pecẽm ⁊ gr̃a.dðm ꝙ moꝛtalitas ⁊ ĩmoꝛtalitas re⸗
herunt᷑ ad ꝑſonã hoĩs rõe qua aĩa ipᷣa põt puaꝛi vita ſua

vel nõ põt.Fᷣm qᷓ; pꝛimo mõ ↄſiderantuꝛ: ꝓpꝛie reſpiciunt
gẽam ⁊ peccatũ.ſᷣm ꝙ ſecundo mõ:nequaqᷓ. Vñn moꝛtali
tas que ẽ ex pꝛiuatõe vite coꝛꝑalis:magis dicẽda ẽ pena
hoĩs ex animaduerſione diuine ſentẽtie qᷓ; er cauſatione

culpe.⁊ dico cauſatõe ſimpliciter nõ meritoꝛie.ꝑ ſe eĩ lo⸗

quẽdo culpa ẽ cauſa meritoꝛa moꝛtis coꝛꝑalis:imo ãni⸗/

bilatõis ſimpliciter.nõ aũt ẽ cauſa ſicut pꝛiuatõnis vite

aĩe.huius aũt pꝛiuatõis nõ ẽ ſolũ cauſa meritoꝛia.d̊ effi
ciẽs.eo mõ quo deficiẽs d efficiẽs.hãc em̃ vitã immedi
ate et vt cauſa ↄiunctiſſima tollit. Si igit hoc mõ aſſum/
ptis moꝛtalitate et immoꝛtalitate aꝛguat᷑ ſic.moꝛtalitas
et immoꝛtalitas ſunt opoſita: gra et culpa ſunt oppoſita
ſ peccatũ ẽ cauſa moꝛtalitatis:igit᷑ grẽa immoꝛtalitatis
bene ſequit᷑ ſ̃im ꝙ moꝛtalitas ⁊ immoꝛtalitas ſonant in
aptitudinẽ nõ in actũ.gr̃a em̃ finalis ẽ cauſa immoꝛtali
tatis et inſeꝑabilitatis vite aĩe ab ip̃a.Similiteꝛ Natia
quecũq; gratũfaciẽs:ẽ cauſa inſeꝑabilitatis.i.poſſibili⸗
tatis ad inſeꝑatõem vite aĩe ab ipa.ꝛõ igit᷑ habet locũ

modus arguendi pᷣ̃dictus eo modo quo moꝛtalitas ⁊ im
moꝛtalitas immoꝛtalitatẽ dicũt coꝛꝑis:quia nõ inducũt᷑

a culpa et gr̃a vt a cauſis ↄiunctis:ſed potius ꝓut dicũt
moꝛtalitatẽ et immoꝛtalitatẽ aĩe. Pꝛeterea.nec foꝛma aꝛ
guendi aliqua ẽ.Qon eiĩ ſi vnũ ↄtrarioꝛum vel pꝛiuatiue
oppoſitoꝝ ẽ cauſa coꝛꝛuptõis alicuius habitus:ſequituꝛ
ꝙ aliud ſit cauſa habitus oppoſiti.Qõ em̃ ſequit᷑ ſi excel
les ſenſibile ẽ cauſa coꝛruptõis ſenſus.ꝙ mediũ ẽ cauſa
babitus cõtrarij.¶ Ad hoc quod obijcitur de illo verbo
v. Ro.Sicut ꝑ vnius delictũ in omnes ⁊c̃. Dicẽdum ꝙ
ſimilitudo attẽditur ibi qᷓtum ad generalitatẽ naſcendi ĩ
peccato ſiue ↄcupiſcẽtia ꝑ adã:⁊ renaſcẽdo ſpũaliteꝛ per
xpᷣm. Vñ glo.ibidẽ.i emo naſcitur niſi in ↄcupiſcentia
carnali que ↄtꝛacta ẽ ex pꝛimo hoĩe.⁊ nemo renaſcit᷑ niſi
gꝛa ſpirituali que data ẽ a ſecũdo bomine.Hec glo.iõ
igitur attẽditur ſimilitudo ĩ modo ↄdemnatõis ⁊ iuſtifi
catõnis:ſed in generalitate ↄdemnatoꝝ ꝑ adã ⁊ iuſtifi⸗
catoꝝ ꝑ xpᷣm.q Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ſufficiẽtioꝛ erat obe
diẽtia xpᷣi ad iuſtificãdũ ꝙᷓ inobediẽtia pꝛimi hoĩs ad cõ
vemnandũ ⁊c. Rñſio ꝙ verũ ẽ ꝙ longemaioꝛ et ſufficiẽ⸗
tioꝛ fuit ſatiſfactõ qua xpᷣc ſatiſfecit ꝓ pcto pꝛimi homĩs
q̃ ip̃ᷣm peccatũ.nõ tamẽ hãc coꝛꝛuptõeʒ penaleʒ tollebat
ꝓpter cauſas pᷣdictas.Vñ licet ſatiſfactio xpᷣi exceſſit re⸗
ſpectu culpe:nihilominꝰdiſpẽſatiue ꝓuiſum fuit huma⸗
ne vtilitati vt illa coꝛruptio penalis nõ tolleret᷑. Si aũ
queret᷑ quare tãto ſatiſ fecit cũ minoꝛ ſatiſfactio ſuffeciſ⸗
ſet:dici poteſt.ꝙ hoc fuit quia culpe pꝛimi hoĩs ↄuenie⸗/
bat:et illiꝓ quo ſatiſfactũ ẽ expediebat.culpe ↄueniebat
vt deus fieret homo et hõ factus moꝛeret᷑. Vt eĩ diẽ am⸗
bro.Opoꝛtuit tantã eẽ humilitatẽ redemptoꝛis:quanta
fuit elatio pᷣuaricatoꝛis.elatio prenaricatoꝛis fuit vt hõ
eẽt deus.opoꝛtuit igit᷑ vt humilitas redemptoꝛis eẽt tãta
vt deus eẽt hõ. Pꝛeterea.cõueniebat vt ꝓ culpa cõmiſſa
impie viuendo:ſatiſfaceret deus hõ pie moꝛiendo. Item
bomini expediebat quia vt dicit Herñ.Cum vna gutta
ſanguinis xpᷣi ſufficeret ad redemptõeʒ hominis:nihilo
minus illũ effudit in magna habũdãtia.vt vel ſic hoĩem
ad amoꝛẽ ſui alliceret. Pꝛeterea.vt hbõ totalit᷑ a deo poſ
ſideret᷑ ſine ꝑticipatõe alteriꝰ.Aug.tãti emit:vt ſolꝰpoſ⸗
ſideret. Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ habũdãtioꝛ fuit gr̃a da⸗
ta ꝑ xpᷣm:qᷓ; moꝛs illata ꝑ delictũ pꝛimi hoĩs.Dicẽduʒ ꝙ;
aplus ↄꝑat vitam habẽdam ꝑ xpᷣm moꝛti introducte ꝑ
pꝛimũ hoĩem vñ vult dicere.ꝙ beneficia pᷣſtita ꝑ xpᷣm ba
bundãt in bono:reſpectu mali moꝛtis ſiue pene illate ꝑ
pꝛimũ hoĩem.hec aũt beneficia referunt᷑ ad vitã gꝛatie ⁊
gloꝛie. ad vitã gre ſieut gꝛa remiſſionis culpe et donoꝛuʒ
ſiue virtutũ ⁊ opeꝝ iuſticie.vt ex glo.patʒ.qui habũdãt
in bono reſpectu moꝛtis illate ꝑ bominẽ pꝛimuz.qꝛ illis
mereret᷑ hõ vitã eternã. Pꝛetea.gr̃a rp̃i dabit᷑ electio vi
ta eterna:que incomꝑabiliter excedit in bonitate omnis
pene tꝑalis grauamen. ꝓpter quod dicitur ab apło. gr̃a
xpᷣi habũdantioꝛ.¶ Ad illð quod obijcitur.ꝙ paſſio xpᷣi
ẽ maioꝛis efficacie in regenerãdo ⁊ reuiuificãdo qᷓ; petm

pꝛimi hoĩs in ꝑimẽdo.Dicẽdũ q hoc ẽ verũ.vñ młtoplu
ra meruit nobis paſſio xpᷣi et recepimus regenerati ⁊ re⸗
uificati qᷓ demeruit nobis pctm pꝛimi hominis ſicut ptzʒ
ex p̃dictis.nec ꝓpter hoc ſequit᷑ ꝙ meꝛuit remiſſionem pe
narũ ↄtractarũ.meritũ em̃ eiꝰẽ qᷓtũ ad ea que reꝑant la⸗
pſum et expediũt ad regnũ obtinẽdum.licʒ aũt remiſſi⸗
one harũ penarũ fieret reꝑatio quedã lapſus:nõ tamen
expediret vt ex cauſis patet pᷣdictis. Ad hoc qð obijci⸗
tur.q; cauſa ſublata tollit᷑ effectus.Dicẽdum ꝙ hoc non
ẽ verũ in cauſis meritoꝛijs et effectibo.Peccatum aũt re
ſpectu pene ẽ cauſa meritoꝛia. Vnde dm ẽ quedã cã
efficiẽs:⁊ quedã ↄſeꝛuãs:quedã inducẽs ſed nõ ↄſeruãs.
Pꝛimo mõ habet veritatẽ.ſecũdo mõ nõ.exemplũ boꝝ ẽ
in coꝛꝑe luminoſo ⁊ luĩe.gladio ⁊ vulneꝛe.pꝛimo mõ cul
pa nõ ẽ cã pene.ſᷣ ſecũdo mõ.

¶ Lonſequenter que S. ij.

ritur.vtꝝ in baptiſmo euacuet᷑ caro a poteſtate incẽtiua
ſiue ↄcupiſcẽtia. nõ:patʒ.qꝛ vt habet᷑ gal.v.Caro cõ
cupiſcit aduerſus ſpiritũ ⁊c.⁊ hoc poſt baptiſmũ.( Cõ⸗
tra.aug.de baptiſmo ꝑuuloꝝ.ꝑ baptiſmũ xp̃i io agit᷑ vt
caro peccatis euacuet᷑.nõ ſic aũt euacuat᷑ vt in carne cõ⸗
cupiſcẽtia innata nõ ſit:ſʒ ne obſit.ex hoc videt᷑ ꝙ euacu
ata ẽ ↄcupiſcẽtia qtum ad poteſtatẽ nocẽdi.¶ Itẽ maio⸗
res ſunt pene:pena damni et pena gehẽne:qᷓ pena cõcu⸗
piſcẽtie.ſed ille tollunt᷑:ꝙ̊ multofoꝛtius illa que minoꝛ ẽ.
ſcʒ pena ↄcupiſcẽtie in pñti. Reſponſio.dðm ꝙ rema
net ↄcupiſcẽtia poſt baptiſmũ licet diminuat᷑. Aug. aũt
loquit᷑ de ꝑnulis quibo nõ põt nocere ↄcupiſcẽtia. Vnde
ſubdit ibidẽ. Cũ poſt baptiſmũ ad etatẽ ꝑuenerĩt:ibi ha
bent cũ qua pugnẽt:eãq; adiuuãte deo ſuꝑent:ſi nõ gr̃aʒ
in vacuũ ſuſceperĩt.¶ Ad alið dðm ꝙ nõ ſequit᷑ ſi tollit
maioꝛes penas ꝙ tollat minoꝛes:qꝛ ca que iuſſificat ñ
cõpatit᷑ ſecuʒ iſtas penas maioꝛes ſed bene cõpatitur ſe⸗
cum minoꝛes.

¶ Conſequenter que S. uj.

ritur vtrũ fomes tollat᷑ in baptiſmo. nõ:patet.qꝛ cõ⸗
cupiſcẽtia inoꝛdinata ẽ ex fomite.cõcupiſcẽtia aũt manʒ
vt patet.¶ Cõtꝛa. Ro.xiij.Qox pᷣceſſit dies aũt atxpꝛopin
quabit.glo.Vetꝰhõ qui ĩ baptiſmo pᷣteꝛijt.i.fſfomes pct᷑i.
Itẽ quare nõ tollit᷑ pena fomitis ſicut ⁊ alie. Si dice⸗
ret᷑ ꝙ relinquit᷑ ao exercitiũ.Cõtra.maius ẽ exercitiũ in
penis penalibo qᷓ in penis naturalibo ſiue fomitis. IRN

querit᷑ que ſi etollunt᷑ et que ſunt ille que nõ
aliunk KKnſo fomes nõ tollitur ſʒ dicitur pᷣterire
ĩ baptiſm qtuʒ ad dominiũ ⁊ qᷓtum ad neceſſitatẽ incli

nãdi ad culpaʒ.vel et᷑ inqᷓ̃tum eſt culpa ſᷣm illos qui po⸗
nũt ꝙ fomes intenſus culpa ẽ.nõ aũt pᷣterit inqtum ? pe
na nec qtum ad poſſibilitatẽ inclinãdi ad culpã. Vñ.vj
ad Ro. etus homo noſter ſemel crucifirus ẽ vt deſtru⸗
atuꝛ coꝛpus pcti.glo.ꝑ baptiſmũ id agit᷑ vt vetus hõ cru⸗
cifigatur ⁊ coꝛpus peccati deſtruat᷑.nõ ita vt in ipᷣa viuẽ
te carne cõcupiſcẽtia reſꝑſa et innata repẽte abſumatur
⁊ nõ ſit:ſed ne hoĩ inſit moꝛtuo que ineꝛat nato.nõ itaq;
hoc pᷣſtat᷑ in baptiſmo niſi foꝛte miraculo ineffabili crea
toꝛis.vt lex peccati q̃ẽ in mẽbꝛis pꝛoꝛſus extinguat᷑ ⁊ nõ
ſit. Et ið habr̃ ab aug.li.ð baptiſmo ꝑuuloꝝ.¶ Ad ali
ud ddᷣm.ꝙ quedã ſunt pene eternales ⁊ quedam tꝑales.

ab omni eternali abſoluit baptiſmus delẽdo oẽm culpã

In tꝑali vᷣoo diſtinguẽdum ẽ.qꝛ quedã ↄtꝛabunt᷑.quedaʒ
aſſumunt᷑ ſiue imponunt᷑. Cõtꝛahunt᷑ aũt ſicut fames.ſi

tis et paſſiones ↄtem ꝑanee vite.quedã imponunt᷑ ⁊ aſſu

munt᷑ vt ieiunia et coꝛꝑalia et ſpũalia exercitia et labo⸗/
rioſa oꝑa.baptiſmꝰigit᷑ abſoluit ab omni pena eternali
abſoluit nibilominꝰ ab om̃i pena tꝑali ſatiſfactoꝛia ſiue
aſſumpta:non aũt ab omni ↄtracta:vtpote a fame et ſiti
infirmitate ⁊ ceteris penis ſpũalibo.Ratio aũt huiꝰ eſt.

qꝛ deus ad boc ipᷣm nõ oꝛdinauit.⁊ rõ quare nõ oꝛdina⸗

uit.qꝛ ↄgruũ fuit ꝙ hmõi penalitates in nobis relinque

*

ret.et hboc ad manifeſtandum equitatem diuini iudicij

nlootn
gatinte⸗
ſonne
leantſa⸗
ſeniſci
amen
ngboenon
atum üir⸗
e guetſi
noſernis.
nplütoi
imomöll

tateincitin
leCaro⸗
fidagit
in carneci⸗
Netgendan
Nmoro⸗
enn cöc⸗
eminoꝛi.
ncrena⸗
Dag. aüͤt
wa. Vnde
meniuibihe
ntſinögi,
ſeguüſivi
he iuſiſini
cöpain⸗

1

Kun
ter rco⸗
oit nong
tapropin
nnes pei⸗
OBidiet⸗
ecrcitiͤnn
mins 4
iheque⸗
citur eenn
ceſitnint
ilooni⸗⸗
tinäzmi⸗
clpilif
voeftnn
nrnotin
riniin tii
bſamotur
l.notaq
fubilicten
auat1nd
n ali
untpiles
vem culßn
nt.gvec
nunttoß

ad demonſtrandũ meritũ paſſionis xp̃ᷣi:ad ꝓmouendũ
meritũ li.ar. Ad maifeſtãdam equitatez diuini iudicij.
vt illa ſentẽtia quã dictauerat de moꝛte ade 2 poſterioꝝ
eius imobilis ꝑmaneret. Eñ ab illa nemo euadit. Ad
oñdendũ fructũ paſſioĩs xp̃i.qꝛ ſi dñs curaret naturam
et fomitẽ: filius naſceret᷑ imunis a culpa:nec indigẽt re
generari a xpᷣo leo. Vt igit᷑ om̃es ſe ipius paſſiõe noſcãt
egere:data ẽ virtus ſacramẽto a paſſiõe.qð ad hoc oꝛdi
natũ eſt vt penas remittat ꝑſonales nõ naturales.qꝛ re⸗
mediũñ reſpicit ꝑſonã nõ naturã.Adãplificãdũ merituʒ
li.ar.qꝛ ꝓmouent ad bonũ młtiplex hmõi penalitates.
dant᷑ em ꝓpter humilitatem et alia q̃ dicta ſunt. Ex bis
patet reſponſio ad obiecta.

rticulus tercius

Einde querit᷑ vtrũ ꝑ baptiſmum tollat᷑ pena
amni.que ẽ carẽtia viſioĩs.et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ
ſi moꝛit᷑ baptiʒatꝰ.virtute baptiſmi ſlatĩ euo
lat:ergo baptiſmꝰ carẽtiã viſionis dei tollit.¶ Contra.
baptiſimnꝰ inſlitutꝰ fuit ante paſſionẽ:ergo tũc habuit ef
fectũ ſuũ.ſ̊ nõ tollebat carentiã viſioĩs dei:qꝛ quotquot
baptiʒati erãt.etiã baptiſmo xpᷣi:deſcendebãt ad limbũ.
ergo tollere carentiã viſioĩs nõ fuit effectꝰ baptiſmi ſed
paſſioĩs ri Ad qð dicendũ.ꝙ baptiſmꝰ tollit carẽ⸗
tiam viſioĩs.&t hoc hʒ a paſſiõe xpᷣi a qua virtutẽ bʒ ſic
et alia ſacramẽta. aũt nõ habuerit hunc effectũ ante
paſſionẽ.hoc erat qꝛ uõdũ ſolutũ fuerat pꝛeciũ redẽptio
nis.Soluto aũt pᷣcio baptiſmus ↄſecutꝰ eſt effectũ ſuũ.
Et ꝑ hoc patet reſponſio ad obiecta.Nam et paſſio vpᷣi
tollit carentiã viſionis:et baptiſmꝰ ꝑ virtutẽ quã habet

a paſſione vp MB
¶ Mueſtio. xx). de effectu

baptiſmi ꝙtum ad collationẽ boni.

Acto de effectu

baptiſmi.Cõſequẽter querit᷑ de effectu
qui determĩat᷑ qᷓtũ ad collatõem bom.
Circa qð pꝛĩo qrit᷑. Atrũ ꝑuulis in ba
ptiſmo cõferant᷑ gratie et virtutes. Se⸗
cũdo querit᷑ vtrũ augeant᷑ i adultis iam ꝑ fidẽ iuſtifica⸗
tis. Tercio vtrũ equalit᷑ detur gratia om̃ibo baptiſatis
Muarto vtrũ illuĩatio ↄferat᷑ ĩ baptiſmo. Quĩto vtrum
fecũdatio.Sexto vtrũ incoꝛꝑatio.Septimo vtrũ ianue
pertio.

Aembꝛum pꝛmum

Irca pꝛimũ duo querũt᷑. Pꝛimũ eſt vtruʒ
ꝑuulis cõferat᷑ gratia in baptiſmo.Secũ⸗
do vtrũ cõferant᷑ virtutes.et diſtinguimꝰ
einter gram ⁊ virtutes ſᷣm ꝙ ſolet diſtigui
ꝙ gratia dicit᷑ inqᷓtum eſt gratificatiua:virtus vt ẽ ope⸗
ratiua.vel gratia dicit᷑ vt ẽ ꝑfectiua aĩme ſanctiſicando
illam:virtus babilitãdo ad meritum.

rticulus pꝛtimus
Veꝛit᷑ ̊ pꝛio. Si gra ↄferat᷑ puułĩ baptiſmo
idet᷑ ꝙ ſic.ꝑuulꝰ baptiʒatꝰẽ dignꝰ vita eter
Mwna. Elñ ſi decederet ſtatim euolaret. hãc autẽ
ignitatẽ nõ hʒ ſine gratia.q̊ᷓ habet gr̃am.et onte baptiſ
nu nõ habuit: & 2c. 4Cõtra.volũtas ꝑpuuli nõ mutatur
rgo ſe babʒ vnifoꝛmiter reſpectu gre.ſ̊ deus ſemꝑ ꝑatꝰ
eſt dare: ̊ qð mõ dat mõ nõ.hoc nõ eſt niſi ꝓpter muta⸗
tõem in volũtate ſuſcipiẽtis.& ſi in ꝑuulo nõ mutat᷑ vo⸗
luntas:nõ recipit graʒ.¶ Si dicat᷑ ꝙ ꝑuulꝰ diſponit᷑ nõ
actu ſuo ſᷣ ſide offerẽtiũ:tũc qꝛit᷑ ſic.duplex ẽ baptiſmus
flumiĩs et fſlamĩis.baptiſmꝰflumis habet virtuteʒ a fide.
ftamis a cõtritõne.quare igit᷑ ꝑuulꝰnõ aſſequit᷑ effectuʒ
baptiſmi flamĩs cõtritõne parentũ.vt ſi poneꝛet᷑ ꝙ cõte
rent᷑ ꝓ pcĩo illiꝰ:ſicut baptiſmi flumis fide parẽtũ.¶ IJZt
ꝑuuli baptiʒant᷑ baptiſmo flumiĩs in fide ꝑentũ.q̃re nõ

exxj.

ſimiliter adulti boptiſmo flamĩs cõtritõe pentũ. Re
ſponſio ꝙ cõfertur ꝑuulis gratia ſctificatòis ſiue pur⸗
gatõis a pcto oꝛigĩali in baptiſmo.et hoc merito paſſio
nis xpᷣi.et aliene fidei:et virtute ſacramẽti.et ratio huiꝰ
eſt:tum rõne diuine miſericoꝛdie:tum rõne ſue impoten
tie: tum rõne talis culpe.qꝛ em̃ ꝑ actũ alteriꝰ fuit culpa
cõtracta.et ipi ñ poterãt ſe adiuuare: miſericoꝛs deꝰ cõ
gruũ reputauit eis ꝑ aliũ ſubuenire.qꝛ em̃ ꝓ illa culpa
nullꝰ ſatiſſacere poterat purꝰ hõ:ideo ſubuenit deꝰ toto
hũano generi ꝑ paſſionẽ xp̃i.et rurſus qꝛ effectũ nõ ha⸗
bet paſſio niſi in his qui volũt fieri membꝛa xp̃i et con⸗

ſentiũt:et hoc nõ poterat ꝑuulus velle:ideo ſubuenit ei

volũtas et fides aliena.ſed qꝛ fides ſubuenit ꝓfitendo.
et hoc eſt in ſacram̃to vbi eſt/ ꝓfeſſio moꝛtis xpᷣi ĩ ſigno:
ideo ſubnenit ꝑ ſacramentũ.Qria igit᷑ ſunt diſpoſitiua
ꝑuuli ad ſalutẽ.Pꝛimũ eſt paſſio. Secũdũ fides aliena
Terciũ vᷣo et imediatũ eſt virtus ſacramẽti q̃ caracterẽ
impꝛimit qui ad gram diſpoĩt.¶. Ad iſtud qð obijcitur
pꝛimo.ſcʒ ꝙ volũtas ꝑuuli nõ mutat᷑ ⁊c. Reſponſio ꝙ;
volũtas ꝑuuli nõ oꝑatur ad ſuſceptõem gratie.ſed alia
que dicta ſunt.¶ Ad aliud dicendũ ꝙ młtiplex eſt ratõ
quare ꝑuuli baptiʒzant᷑ fide parẽtũ baptiſino flumims:
et nõ cõtritõne parẽtũ baptiſino flamis. Vngo eſt.qꝛ con
tritio nõ eſt remediũ culꝑe oꝛigialis.vbi em̃ nõ fuit dele
ctatio in cõmiſſione:nõ requirit᷑ doloꝛ vel penitẽtia ĩ re⸗
miſſione.Alia eſt ratio qꝛ cõtritio nõ eſt remedium niſi
Pꝛij delicti. Ile em̃ de dina iuſticia debet puniri qui de

lectatꝰ eſt in peccato. Tercia ẽ ratio qꝛ cõtritio ñſhabet

virtutẽ impetrãdi quã habet fides. Inter em̃ om̃es vir⸗
tutes maximã habʒ fides virtutẽ ſiue efficaciã impetrã⸗
di.cuiꝰ ratio eſt.qꝛ fides captiuat ipᷣm credẽtẽ et huiliat
ĩmo ãnihilat.vñ qꝛ qnihilat ipᷣm in ſe efficit maxĩe potẽ
tem in merito. ꝗpter qð operatio miraculoꝝ eſt merito
fidei.ñ math.x.omia ſunt poſſibilia credẽti.glo.que
in noĩe ihu poſlulant᷑.igit᷑ ꝓpter pᷣꝛogatiuã fidei ſcʒ me
rendi ſiue impetrãdi:poteſt fides vmꝰ alij impetrare et

mereri efficaciã baptiſini.i o ſic cõtritio. Cõtritõe em̃
vmꝰ nõ purgat᷑ alius ſine fide.qꝛ nõ eſt ita efficax im pe

trando.nec cõtritõne vniꝰ remittit actuale alteriꝰ:qꝛ il⸗
le debet penitere ⁊ dolere ꝓ peccato ꝗ delectaiꝰ eſt ĩ pec⸗
cꝗto.Et ex his patet reſponſio. L

Articulus ſecundus
Snſequẽter querit᷑.vtrũ ꝑuulis cõferãt᷑ ᷣtu⸗

tes in baptiſmo. ſic:videt᷑ aug.ad bonifa⸗
ciũ. Regenerãs ſpũſſanctꝰ in maioꝛibo offe⸗
re puulo renato oblatoq; cõmunis eſt. Sed cõ⸗
munitas iſla nõẽ niſi rõne effectꝰ gre:igit᷑ eandẽ gram
habent in genere ꝑuuli renati et maioꝛes offerẽtes illos
ſed maioꝛes habent gram cũ virtutibo.i¶ Item ſi ꝑuulꝰ
decederet euolaret.igitur habet pẽnas virtutũ.4 Item
anima ꝑuuli quãtũ eſt in ea:eque eſt ſuſceptibilis virtu⸗

tum vt anima adulti vel magis:cũ nihil ſit in ea cõtra⸗

rium virtuti.qꝛ nec cõcupilcentia que eſt in aima adul⸗

toꝝ. Cum igitur datoꝛ virtutũ cõferat eas adulto ex vir

tute baptiſmi.et eque efficax ſit baptiſmus in ꝑuulo et

adulto.et datoꝛ eque liberalis:aĩma ꝑuuli eas recipiet

ſicut adulti aima. Si diceret᷑ ꝙ motꝰli.ar.ẽ in adulto

noõ aũt in ꝑuulo qui eſi cauſa q̃re iſte ſuſcipit ille nõ. igi

tur ꝑeunte cauſa peribit effectus.ergo ſi adultꝰ aliena⸗
tus amittit vſum li.ar. ſimul et amittit virtutes.⸗. Si
aũt dicetur ꝙ vſus li.ar.eſt cauſa ſuſceptõis virtutũ.nõ

tñ amiſſio cauſa pditõis. Mon em in omibo tenet modꝰ

iſte inferẽdi.ſed ſic eẽt inferendũ ſi motus li.ar.ẽ cauſa:
igitur cõtraria cauſa eſt cauſa amiſſionis.vt ſcʒ volun⸗
tas habendi vel volũtas vicij:tũc obijcit᷑ ſic. Ponatur ꝙ;
aliquis ꝑuulus baptiʒatꝰanteq; ꝑueniat ad anos diſcꝛe

tionis et aptus ad recipiendũ virtutes alienet᷑.et mane⸗

at in illa alienatione vſq;quo fuerit adultꝰ et tunc moꝛi⸗

atur:conſtat ꝙ ſaluabit᷑.igitur aliquis aduliꝰ pt᷑ ſalua⸗

ri ſine caritate. Item fidei in via ſuccedit viſio mani⸗
P

feſta in patria ſpei comp̃benſio.caritas aũt manet.Qul
lus igit᷑ decedẽs ſine his gloꝛificabit᷑ in patria:cuʒ ergo
ꝑuuli gloꝛificant᷑:igit᷑ ⁊c.¶ Itẽ aug.dicit ꝙ fides datur
et nutritur in baptiſmo.datur q;tũ ad ꝑuulos:et nutri
qᷓtũ ad adultos.ergo ꝑuulis in baptiſmo cõſert᷑ fides:g̊
et alie vᷣtutes.⸗¶ It ioh.iij.QAiſi ꝗs renatꝰ fuerit ex aqua
et ſpũſancto nõ intrabit in regnũ celoꝝ. Sed iſte ꝑuulꝰ
eſt renatꝰ:ergo habet ſuã natiuitatẽ. Sed in om̃i natiui
tate datur aliqua vita.nõ coꝛꝑalis:q̊ͥ ſpũalis. Sed illa
eſt fides. Ro.j.Juſtus ex fide viuit.g̊ ꝑuulo datuꝛ fides
ergo pari rõne et alie vᷣtutes.q Itẽ baptiſmꝰfacit ꝑuulũ
dignũ et ydoneũ ad dotes gloꝛie.que ſunt viſio dilectio
tentio. Sed ad viſionẽ diſponit᷑ fide:ad dilectõem cari/
tate:ad tentionẽ ſpe:ergo ꝑuulłꝰ habet virtutes theolo⸗
gicas et alias ꝑ cõſequẽs.¶ Cotra. Omis vᷣtus vel foꝛ
ma habet actõem ꝓpꝛiam q qua non ceſſat. Vnde dam̃.
iij. Poſſibile ẽ ſubſtantiã eẽ exꝑtẽ naturali actõe.igitur
cum virtutes nullã habeãt actõem in ꝑuulis.non em̃ pt
virtꝰ eſſe ocioſa.q IStẽ.v.ro.vix ꝓ iuſto quis moꝛit᷑.ibi.
glo. Umb. eſt bonus ꝗ nõ eſt iuſtꝰ ſcʒ qui natꝰ eſt in ſim
plicitate ĩnocẽtie.qui nõdum laboꝛauit vt amplificaret
ſe bonis oꝑibo.vt ſunt ꝑuuli ĩ baptiſmo mũdati.hec gl.
baptiʒati ergo boni ſunt nõ tñ iuſti.igit᷑ nõ habent vir⸗
tutem iuſticie.igit᷑ nec aliquã aliã. Qui em̃ habet vnam
⁊c. ¶ Ytem dupſex ẽ ꝑfectio aĩme ſcʒ ſcientia et virtus.
Sciẽtia em̃ eſt ꝑfectio cognitiue virtus affectiue.Sʒ co
gnitiua ꝑuuli nõ eſt capax ſue ꝑfectiue:igr̃ nec affectiua
ſue.q Itẽ aĩma ꝑuuli nõ eſt ſuſceptibilis vicij qð eſt con
trariũ virtuti.i.vicij actualis.ſᷣ̊ ſolum oꝛiginalis qð eſt
cõtrariũ gratie.eſſe em̃ virtutis actũ reſpicit ſiue exerci
ciũ ꝓpter qð virtutes dicunt᷑ ꝑfectões potentiaꝝ.ſed in
cõtrarijs in ꝗbo nõ alterũ determinate ineſt:ita eſt ꝙ il⸗
lud qð nõ eſi ſuſceptibile vmius nee alteriꝰ.igr̃ quod nõ
vicij contrarij virtutis:nec ipᷣius vᷣtutis.¶¶ Item yſið.de
officijs.ij. Paruuli alio ꝓfitent᷑ ꝗ adhuc loꝗ vel credere
neſciũt.Sed dicit Aug.ꝙ mihil oliud eſt credere qᷓ; fideʒ
br̃engit᷑ nõ habẽt ſidem. ¶¶ Itẽ.iiij. de cõſe. Aug.ad boni
faciũ.ꝗ nõ credit ⁊ fieri nõ poſſe arbitrat᷑. ꝓfecto infide
lis eſt.etiã ſi babeat ſacramẽtũ fidei.longeq; melioꝛ eſt
ꝑuulꝰ iſte.ꝗ et ſi fidẽ ñ habeat ĩ cognitõne:non tñ ei cri
men ↄtrarie cogitatõis oponit.ſed ſi fidẽ nõ habʒ in co
gnitõne nõ habet fidẽ:cum ſides ſit in cognitiua.¶ IJtem
Aug. de baptiſmo ꝑuuloꝝ.et ſi nõdũ ſides illa q̃ in cre⸗
xentiũ volũtate cõſiſtit.iam tñ ip̃ius fidei ſacr̃jm fideles
facit.ergo a fide qua babent nõ dicũtur fideles:ſed ſolũ
a ſacramento fidei. Sterũ Ang. de baptiſmo ꝑuuloꝝ.
NQuis neſciat creaere eẽ infantibo baptiari:nõ credere
aũt nõ baptiʒ ari.igit᷑ videt᷑ ꝙ credere ꝑuuloꝝ nõ ſit ali
ud qᷓ baptizari.i¶ It iacobi.ij. Sicut coꝛpꝰ ſine ſpũ moꝛ
tuum ẽ ita et fides ſine oꝑibo moꝛtua eſt. Sed ĩ ꝑuulis
fides et alie pᷣtutes ſunt ſine oꝑibo:igit᷑ ſi ineſt: moꝛtua
eſt. Sed moꝛtua dicit᷑ que nõ valʒ ad vitãigit᷑ ⁊c. ¶ Itẽ
bugo.duo ſunt in ꝗbo cõſiſſit fides. Cognitio et affectꝰ
In affectu ſubſſãtia fidei inuenit᷑. In cognitõe materia
igit cũ in ꝑuulo nõ eſt cognitio:nec fides. Vbi em̃ nõ eſt
materia:nec illud cuiꝰ eſt materia.¶ Item aĩma nõ exit
in eſſe niſi in coꝛꝑe qꝛ ſimul creat᷑ et infundit᷑.ſic nec exit
in bene eſſe ꝑ receptõem viꝛtutũ niſi in coꝛpe qꝛ nõ dant᷑
aĩme virtutes niſi in coꝛꝑe.igit᷑ ſicut aĩma nõ exit in eſſe
miſi exiſtẽte coꝛꝑe oꝛganico et habete ꝑfectõem mẽbꝛoꝝ
ſic nec exit in bene eſſe niſi aima habẽte ea que ſunt ſibi
quaſi oꝛgana in ꝑfectõne.Sed quaſi oꝛgana aĩme ſunt
potentie:igit᷑ nõ exiſtentibo potentijs aĩme in ꝑfectione
qð eſt anteꝙᷓ poſſit exire in actum ſiue in oꝑatoem: non
dantur virtutes aĩme. ¶ Ytem Aug. voluntas eſt inſtru⸗
mentũ ſeipᷣm mouens.huiꝰ voluntatẽ requirit virtꝰ.igr
ſi in ꝑuulo nõ eſt bmõi volũtas:nec virtus.l IJtem duo
ſunt de ſubſtantia virtutis ſcʒ ꝑficere habentẽ: et redde
re efficacem in oꝑe. Unde phᷣus. Virtuo eſt que haben⸗
tem ꝑficit ⁊ opus eius bonum redait.ſed hec duo ñ ſunt

in ꝑuulo. Item gr̃a ſine virtutibo ſufficit ad tollendũ
reatum moꝛtis.ergo ſi debet ſtatim moꝛi: fruſtra dant
virtutes.¶ IJtem catulꝰ ante determinatũ tp̃us nõ dicit᷑
cecus neqʒ videns.rõne conſimili videt᷑ ꝙ ꝑuulus ante
cetermĩatũ tpᷣus in quo poſſit vti li.ar.nõ debet dici ha
bere habitũ vidẽdi.Sed habitus vidẽdi ſpũaliter fides
eſt:ergo nõ debet dici habere fidẽ anteqᷓ; poſſit vti li.ar.
Itẽ peccatũ oꝛiginale eſt carẽtia debite iuſticie. Ande
ꝑuulus moꝛiens ſine baptiſmo:qꝛ caret iuſticia natura
li quẽ de bet habere damnat᷑. Gꝛatia aũt baptiſmalis q̃
eſt reꝑatiua defectꝰ huiꝰ carẽtie debʒ cõmẽſurartilli de⸗
fectui.igit᷑ nõ reꝑabit niſi defectũ illius carẽtie.ad hane
reꝑatõem nõ reꝗrit᷑ gratia diſponẽs et ꝓmouẽs ad ope
ra virtutũ.ergo virtute baptiſmi nõ confert᷑ gra.ergo ñ
cõfertur gratia que ẽ virtus.qꝛ illa eſt diſponẽs et ꝓmo
uens ad oꝑa virtutũ.¶ Item eſt ꝑfectio nature gratie 2
gloꝛie.pꝑfectõem gloꝛie pᷣcedit ꝑfectio gratie.ꝑfectionem
ratie ꝑfectio nature.igit᷑ nullus habet ꝑfectõeʒ gr̃e ni⸗
i ſit ꝓfectus in natura.Sed ꝑuulus nõ eſt ꝑfectꝰ in na
tura:exquo potẽtie aĩme nõ poſſunt exiꝛe in ſuos actꝰ.
qꝛ tunc ꝑfectũ eſt vnumqðq; cum cõtingit ꝓpꝛie virtuti.
tunc dicit᷑ cõtingere virtuti ꝓpꝛie:cum virtus in illo po
teſt exire in actũ.vt patet ꝑ exemplũ phᷣi qð eſt..vt qua⸗
do poteſt facere tale quale ipᷣm eſt.q Itẽ tam in cogniti⸗
uis qᷓ; oꝑatiuis.pꝛimo eſt potentia nuda ſiue indiſpoſi⸗
ta q;tum ad actũ cognitõis vel oꝑatõnis. ſecũdo diſpoſi
ta ſiue facilis reſpectu eoꝝ.tercio ꝑfecta q ineſt habitꝰ
cognoſcẽdi vel aro oꝑandi.verbigr̃a. Pꝛimo ẽ ĩtellectꝰ
nudus.eſt em̃ ſicut tabula raſa.poſt ꝑ doctrinaʒ diſpoĩt
ad ſciendũ.cuiꝰ adepto habitu ꝑfectꝰẽ qtum ad h.⁊ pᷣm
has differẽtias diſtignũt quidã materialẽ intellectũ poſ
ſibilẽ et adeptũ.Silłr eſt in oꝑatiuis fm ꝙ dicit᷑ ꝑuulus
poteſt ſeribere.adultus ꝗ addiſcit ſcribere pt᷑ et ſcriptoꝛ
pt᷑.Patet igit᷑ ꝙ tam ĩ cognitiuis qᷓ; oꝑatiuis ẽ potentia
nuda facilis et ꝑfecta.Sʒ potẽtia facilis p̃cedit ꝑſect:
igit᷑ vbi nõ ẽ facilis:nec ꝑfecta.̊ in ꝑuulo nõ eſt facilis
qꝛ nulla eſt ĩ eo diſpoſitio qua babilis ſit ad eliciẽdum
actũ virtutis.igit᷑ nec ꝑfecta. Itẽ vt dicit aug.virtutes
nũqᷓ; ſunt ocioſe.ſᷣ̊ pᷣtutes dicũt᷑ ocioſe qñ nõ oꝑant᷑.igit

cum in ꝑuulo nõ oꝑent᷑ nõ ſunt ibi:cũ nũqᷓ; ſunt ocioſe.
Re ponſio circa hoc diuerſi diuerſa ſentiũt. Quidã
m ponũt ꝑuulos.nec fidẽ nec aliquã aliã virtuteʒ habẽ
ſed in baptiſmo ſolũ ab oꝛigĩali libeꝛari.Sed in ſeꝑatio
ne aĩme a coꝛꝑe ꝑuuli virtutes illi cõferri.ſiłr qᷓcito effi
citur adultꝰ ſi retineat ĩnoeẽtiã. PHec opinio ↄtraria eſt
opiniõi ↄmuni.nec eſt cõſona rõni qꝛ hoe ponit diuerſã
efficacia baptiſmi in digne recipiẽtibo. Item ponit gr̃aʒ
baptiſmalẽ nõ ſufficere ad ſalutẽ.vnde ſimpliciter falſa
eſt opinio iſta. Alij ponũt otutes ꝑuulis dari qᷓtuʒ ad
radicem nõ qᷓtũ ad habitꝰ.qꝛ datur eis gr̃a delẽs culpã:
nõ habilitãs potẽtias.qꝛ potentie ſunt ligate vnde non
ſunt nate habilitari.ſ̊ cum potẽtie ſoluũt᷑:gratia ramifi

cat᷑ in habitꝰ virtutũ. Sed hec poſitio nõ pt ſtare: qꝛ tũc

aligs habẽs vᷣtutes.ſi ligarent᷑ ĩ eo potẽtie ꝑ ſtulticiã vł
furiã: amitteret eas.qð ſtultũ eſt ricere: cum ſic ꝑderẽt
ſine culpa. Alia ẽ opinio ↄmunis.ponentiũ ꝙ vᷣtutes
cõferunt᷑ ꝑuulis in baptiſmo ſcʒ qᷓtu ad habitꝰ. ſed nõ
qtum ad actus.Cõtra qð obijcit᷑. Cũ habitꝰ ẽ q̊ͥ poten⸗
tia facile exeat in actũ.ſed nulla facultas eſt ĩ xuuli qua
pt᷑ exire in actũ:igit᷑ videt᷑ nõ habeat habitũ virtumʒ.
Ad qð dicendũ.ꝙ habitꝰ medius eſt int actũ ⁊ potẽtia
et ita ↄñicat cum vtroq;. AVnde qñqʒ ſe habet in quadaʒ
inquitate ſiue confoꝛmitate cũ potentia, qnzʒ cũ actu.
Vñ ſic in nat᷑a ꝑfectibile pᷣcedit ſu actũ in triplici diffe⸗
rẽtia añ eſſe cõpletũ nata. ꝓut diſponit᷑ differẽtia tripli
ci.ſcx vt diſpoſitione facultate ⁊ neceſſitate. Sitr foꝛ⸗
mã vltimã gratuitã qᷓ eſt ꝑfectõ glłie p̃cedit virtꝰ ſiue vᷣtu
tes ĩ triplici gradu ſiue differẽtia.ſcʒ vt diſpoſitio reſpe
ctu ſui actus.ſcʒ ĩ nõ habẽtibo vſũ li.ar.vt facultas ĩ bñ
tibo ꝗ defacili poſſũt elicẽ actꝰ ſuos.et iſtis duobo mõis

———— LL C4 ——„ b - —N—

— — — — —

fiie in
nontsadct
kefn a
meset P
uregraten
ſeenenn
cloez ſen
gfeadnn
inſuoses⸗
Preſiru⸗
uofn ſſo⸗
eſt rgi
nmncogztr
e incſpoſß
icodiſpſi
neſthobit⸗
eitelleet
N Npo
nadbarf
mellecti,
dicit gun
li eſene
nisipon
Ferchtoſei
pöͦeſt ſns
elicitun
Grirties
ont. ig
untocloſe.
ez dabe
linſegano
eief
Rrarintl
nit dinct
wpenig
rplcteritt
dmniinen
1liap⸗
Nee
Puanmf
ſprerattm
vluliĩt
rſit
yinng
. ldnd
iipoten⸗
uulihe
Gemunn
olen

Nueſtio

in via.et vt neceſſitas et hoc mõ in patria. babitꝰ igit ꝗ
eſt vt facultas non vt diſpoſitio defacili exit in actũ.nec
intẽdo dicere ꝙ habitꝰ virtutũ eſt ſolũ in puulis diſpo⸗
ſitiue. i.ꝙ ſolũ diſpoſiti ſunt ad virtutẽ:ſed ꝙ ſit ibi ſm
ſubſtãtiã et eſſe.eſt tñ vt diſpoſitio reſpectu actꝰ eliciẽdi
