ꝑ ipᷣam ſiẽ in pꝛĩa neceſſario ẽ in ſuo actu medio mõ ĩ ha
bentibo li.ar.qꝛ nõ ſemꝑ eſt ↄiunctꝰ ſuo actui.poteſt tñ
quadã facilitate exire in ſuũ actũ. Hanc ergo tenentes
opinioneʒ poſſunt rñdere ad obiecta.¶ Ad pꝛimũ ergo
dicendũ.ꝙ duplex eſt actus virtutis.vnꝰ eſt ſubſtãtialis
ſiue eẽntialis ſine q̊ virtꝰ in nullo ſtatu eſſe pt᷑.q ẽ in de⸗
coꝛatõe ſubiecti ſcʒ aĩme. Virtus em̃ in om̃i ſtatu aĩiam

decoꝛat et dignã deo efficit. Aliꝰ eſt eiꝰ actus quodamõ

accidẽtalis.licet ſit ꝓpꝛius.ꝗ attendit᷑ in oꝑatõne qͥ au⸗
getur decoꝛ illiꝰ et meritũ.a pꝛimo actu nõ ceſſant virtu
tes.ſemꝑ em̃ aĩam oꝛnãt et deo gratã efficiũt.ꝓpt qð di
cunt᷑ indumẽta aĩme. Vñ.lxj.yſa. Induit me veſtimẽtis
ſalutis.glo.virtutibo ipᷣo xpᷣo.et inducit glo.illã auctoꝛi
tatẽ.iij. GOał.Quicũq; baptiʒati eſtis xpᷣj induiſtis.Vñ
ſicut duplex ẽ actus veſtis materialis ſcʒ oꝛnare qui eſt
actus eẽntialis.et ꝓtegere a nociuo extrinſeco. et iſte ñ
ſemꝑ cõuenit:ſed iuxta cõgruitatẽ loci et tꝑis. Similit
dico de veſte ſpũali ſeʒ virtutis. Ad aliud dᷣm. ꝙ iu⸗
ſtus dicit᷑ duobo modis.vel habitu iuſticie:et ſic nõ ſu⸗
mit᷑ iuſtus.in glo.v. Ro.Vel ab actu ſiue exercitio iuſti
cie:et ſic ſumit᷑ ibi. Uñ glo.ibidẽ.Juſtus ꝓ exercitio viꝛ
tutũ:hic dicit᷑ qui bonꝰ eſt.q¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ co⸗
gnitiua ꝑuuli nõ eſt capax ſue ꝑfectiue ⁊c̃. Dicẽdũ ꝙ nõ
eſt ſimile.qꝛ aliter ꝑficit᷑ affectus vᷣtute:aliter intellectꝰ
ſcia.ꝑficit᷑ em̃ intellectꝰ acqſitõe et laboꝛe hũano.ꝓpter
qð indiget vſu li.ar.⁊ ꝓceſſu tꝑis.affectus ꝑficit imme
diate et ſolũmõ a deo.AVt em̃ dicit aug.virtꝰ ẽ bona q̃li⸗
tas mẽtis quã deus oꝑatur ĩ nobis ſine nobis.Deo aũt
nihii ẽ impoſſi bile.pter qð non ſequit᷑.et ſi intellectus
ꝑuuli nõ poteſt pfici ſcia.ad qð reꝗrit᷑ mĩſteriũ et laboꝛ
bũanꝰ:ꝙ nec affectꝰ cuiꝰpꝑfectio ẽ a ſolo eo.i Ad aliud
qð obijcit᷑.ꝙ aĩma ꝑuuli nõ eſt ſuſceptibilis vicij vel pec
cati actualis ⁊c̃.dicendũ ꝙ virtꝰ eſt eõtraria vieio actua
li et oꝛigiali.ſimiliter gr̃a.ſed differẽter axpꝛopꝛiate lo⸗
quẽdo.qꝛ culpa ſiue peccatũ tã oꝛigĩale qᷓ; actuale defoꝛ⸗
mat imaginẽ dei cuiꝰ reꝑatio fit ꝑ gr̃aʒ. Pꝛeterea.ex cul
pa tam oꝛigiali ꝙᷓ; actuali eſt quidã defectꝰ ſiue babitus
defectiuꝰ quo efficit᷑ ꝓna et frequẽter declinãs in opera
mala.huic habitui defectiuo oꝑonit᷑ habitꝰ ᷑tutis quo
vera facilitate quadã aſſurgit ad oꝑa bona ſiue merito
ria.. Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ virtꝰ nõ eſt cõtraria oꝛgĩa⸗
li.dicẽdũ ꝙ nõ eſt veꝝ.q Ad hoc qð dicit᷑ ꝙ eẽ vᷣtutis re
ſpicit actũ.dicẽdũ ꝙ hoc intelligit᷑ eo mõ qͥ habitꝰ reſpi⸗
cit actũ.Sed habitꝰ cõſiderat᷑ vt dictũ ẽ vel vt facultas
vel vt neceſſitas.¶ Ad aliud qð dicit aug. ꝙ nihil aliud
eſt credere qᷓ; fidẽ hr̃e.dicẽdũ ꝙ veꝛbũ aug.ſic ĩtelligitur
nihil aliud eſt credere qᷓ; fidẽ hr̃e in ſuo actu.EUñ ibi ſuĩ⸗
tur fides ab aug. ꝓ actu fidei. ſic ibi. Nides eſt credere
qð nõ vides.ꝑuuli vᷣo nõ habent fidẽ in ſuo actu.⸗Ad
aliud qð obijcit᷑ ꝑ ᷣbũ aug.ꝙ ꝑuuli nõ hñt in cognitõne

Dicẽdũ ꝙ aug/vult dicere ꝙ qui erꝛat in artieulis fidei·
licet habeat actualẽ noticiã eoꝝ que credunt᷑: deterioꝛ
id ẽ nõ eſt bonꝰ ſiẽ ꝑuulꝰ ꝗ habet ſacrm fidei licet nõ hba

beat actualẽ cognitõem eoꝝ que credũtur. Paruuli em̃
fidem habẽt ſiue virtutẽ fidei:licet nõ actualẽ cognitõeʒ
eoꝝ que credunt᷑. Vnde illð qð ſubiungit᷑. ſi nõ fidẽ bʒ
in cognitione:nõ habet fidẽ.falſum ẽ.¶ Ad illud aug.
quod ſequit᷑.ꝙ nõdum ſides facit illos fideles ſed ſacꝛa
mentũ fidei.dicendũ ꝙ fides ſumit᷑ ĩ verbo aug. ꝓ actu
ſidei.¶ Ad aliud qdð dicit aug.ꝙ credere in ꝑuulis ẽ ba
ptiʒari ⁊c.dicenqũ ꝙ ibi dicit᷑ credere fidẽ ꝓſiteri.ꝑuu
li aũt aliter nõ ꝓfitent᷑ fidẽ niſi ſuſcipiẽdo ſacramentuʒ
ſidei. Similiter ſumit᷑ ĩ illo verbo credere. Aug. ad bo⸗

nifacium. In eccłia ſaluatoꝛis ꝓ alios ꝑuuli credũt ſiẽ

erx alijs que in baptiſmo remittutur peccata cõtraxerũt

xxſ.

puuli dicũtur ꝑ alios credere.i.ſacramẽta fidei. ꝓfiteri

vel ſacramenta ſuſciꝑe. Ad iſtud qð obijcitur ꝑ aucto
ritatem iacobᷣ.dicendũ ꝙ verbum iacobi intelligit᷑ ĩ tꝑe
cõgruo oꝑationi.Ande qñ homo pĩ et debet oꝑare ſi nõ
operat᷑ moꝛtua eſt fides in ipᷣo.aliter em̃ in doꝛmiente ſi
des moꝛtuaẽ.¶ Ad hoc qð obijcit.ꝙ mateꝛia fidei eſt in
cognitõne:in ꝑuulo aũt nõ eſt cognitio ⁊c̃.dicendum ꝙ
fides inqtum eſt virtꝰ infuſa ſiue habitꝰ infuſus:nõ reqꝗ
rit cognitõem eiꝰ qð credit᷑.neceſſario dico.Sʒ ſic ſumi
tur cognitio in verbo hug.cũ dicit.q ĩ cognitõe eſt mate
ria. EVnde hugo.aliud ẽ ſides qua credit᷑: aliud ẽ ꝙ fide

credit᷑. In affectu ĩuenit᷑ fides in cognitõe qð creditur ĩ

fide. Iides igit᷑ qui eſt habitꝰ infuſus.nõ requirit cogni
tõem eius qð credit᷑.ſed potius qua credit᷑.Eſt em̃ que⸗
dam lur ſpuᷣalis inclinãs ſiue habilitãs aiam adheren⸗

dum pꝛime veritati ꝓpter ſe. AUnde fides infuſa ꝑuuloĩ

baptiſmo duo facit.ſcʒ aĩam ſiue potentiom aĩme infoꝛ
mat: ⁊ adherendũ pꝛime veritati habilitat. Iñ puulus
baptiʒatꝰ cũ ꝑuenit ad etatẽ adultã. habitu fidei ſuſce⸗
pto in baptiſmo:abilis eſt ad credendũ articulos fidei.
Ad id igit᷑ qð dicit hugo.ꝙ in affectu ſubſtã tia ĩuenit
fidei:in cognitõne materia.dicendũ ꝙ loꝗt᷑ de fide.non

inqtum ẽ habitꝰinfuſus:ſ̊ ſᷣm ꝙ ẽ in actu vltimo.ſcʒ in⸗

quãtũ fide qua credit᷑ cõuertit ſe aĩma ad illud qð credi
tur illi adherẽdo ꝓpter ſe.¶¶ Ad aliud obicit᷑ ꝙ ſic aĩma
nõ exit ineſſe niſi coꝛꝑe exiſtẽte oꝛganico ⁊ habẽte ꝑfectio
nem membꝛoꝝ:ſic nec erit in bene eſſe ⁊c.dicendũ ꝙ ſiẽ
dicit phus. Si ſenex haberet oculũ iuuenis: videret ita
bene ſicut et iuuenis.Vñ vt oñdit phᷣus.i Qunqᷓ ẽ aliꝗs
efectus vel im potentia ſiue debilitas in ſubſttia aĩme
inqtũ hmõi.ſ̊ quicqd ẽ impotẽtie vel defectus ĩ bomine
qtum ad ea qꝗ reſpiciũt naturaʒ aĩme:hoc eſt rõne defe⸗
ctus ex ꝑte oꝛganoꝝ. ꝓpter hoc dico ꝙ ſtatim qũ anima
creata eſt:pfecta ẽ ſᷣm nature ꝑfectõeʒ quãtũ ẽ de ſe. O
aũt nõ poteſt exercere actꝰ ꝓpꝛios. hoc ẽ ꝓpter defectuʒ
ſui ꝑfectibilis.EIñ dico qᷓcito eſt aima:habet potentias
ꝑfectas q́;ẽtum ad ꝑfectõʒ quã exigit natura. Ad aliud
quod obijcit᷑.ꝙ volũtas eſt inſtrumẽtũ ⁊c̃. dicẽdũ ꝙ vo⸗
luntas pt᷑ cõſiderari vt eſt potẽua ſiue vis aĩme ſimplici
ter:vel ꝓut eſt inclinans ſe ſiue mouens ad eliciendum
actũ aliquẽ. Similiter virtꝰ pt᷑ cõſiderari dupliciter.vł
ſᷣm ſubſtantiã virtutis et vt eſt actꝰ ſiue ꝑfectio potẽtie:
vel vt illa mediãte potentia elicit quadã facilitate actuʒ
virtutio.voluntatẽ vltimo mõ ſumptã requirit virtꝰ vlti
mo modo ſumptã.ſed ſic ſumẽdo virtutẽ nõ eſt virtꝰ in
ꝑuulis:ſed pꝛimo mõ. ꝓut aũt pꝛimo mõ ſumit᷑ virtus:
reꝗrit voluntatẽ pꝛimo mõ ſumptã.et ſic tam voluntas
ꝙᷓ virtus ẽ in ꝑuulo baptiz ato.Airtꝰ aũt gratuita eſt ee
poteſt eſſe ſine vſu volũtatis.ſed nõ ſine volũtate poten⸗
tia ſuſcipiente.¶ Ad hoc qð obijcit.ꝙ virtꝰ ꝑficit habẽ⸗
tem et eius opus ⁊c.dicendũ virtus dupliciter cõſide
rat᷑. Vno mõ vt ẽ habitꝰ ꝑficiẽs potentiã.Alio mõ vt ea
elicit᷑ opꝰ meritoꝛiũ.hoc ẽ in rõne infoꝛmãdi ſimpliciter
vel ĩ rõne merẽdi ꝑ aciũ.Pꝛimo mõ ſumpta ẽ ĩ ꝑuulis:
Secũdo mõ ſumpta diffinit᷑ a phᷣo.Vl p dici.qꝙ illa dif
finitio intelligit᷑ de vᷣtute ↄſuetudiali.Vñ cũ in ꝑuulo ñ
reddit᷑ opus bonũ:ſequit᷑ ꝙ in eo nõ ſit ðᷣtus ↄſuetudia⸗
lis. Si tñ intelligit᷑ de virtute geneꝛalit᷑.dicendũ ꝙ tunc
reddit opus bonũ cũ elicit opꝰ.¶ Ad alið dm qð ſeqꝗt᷑.
ꝙ licʒ ſtatim moꝛeret᷑ puer:neceſſe erãt ei oᷣtutes.ñ ꝓpt
opus qð eliceret᷑ in pnti: ſed ꝓpter oꝛnatũ aĩme. Elirtu⸗
tes em̃ in futuro ĩ oꝛnatũ cedut et quoſdã actꝰ habẽt ſiẽ
dĩc aug.¶ Ad aliud qð ſeqꝗt᷑ dᷣm.qꝙ aĩma rõnalis duo⸗
bus modis dicit᷑ eẽ ſuſceptibilis pᷣtutis.Vno mõ ꝑ acꝗ⸗
ſitõem. alio mõ ꝑ infuſionẽ. Per acqꝗſitõʒ qñ ꝑ viã nate
mouet᷑.pᷣparãdo ſe ⁊ habilitado ad ſuſceptõʒ.et boc mõ
ꝑuulꝰ manẽs ꝑuulꝰ:nõ ſuſcipit virtutẽ ſicut nec ſciam.
Sed ꝑ infuſionẽ ſuſcipit vᷣtutẽ anteq; vtat᷑ li.ar.ſic patʒ
in ſalomõe cui infuſa ẽ ſciẽtia cũ doꝛmiebat.⁊ tũc nõ po⸗
terat vti li.ar.ec eſt ſilłe de catulo:qꝛ ibi conſideratur

2

via nature.¶ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ gr̃a baptimalis qᷓ
eſt reꝑatina defectus carentie debite iuſticie:debet ↄmẽ⸗
ſurari illi defectui.vnde nõ requirit᷑ virtus ꝓmouẽs ad
exercitiũ operũ virtutũ ⁊c. Dicẽdũ ꝙ gr̃a collata a xpᷣo
ĩ baptiſmo babũdat ab illa que delet pcta.v.ro. Si vni
us delicto moꝛtui ſunt multi:multomagis gra dei et do⸗
num in gra vnius bomĩs ihu xp̃ᷣi ĩ pluꝛes habũdat.glo.
plꝰ pꝛeſiat xpᷣc regeneratis:qꝙᷓ; eis nocuerat adã genera⸗
tis.et poſt. remiſſio peccatoꝝ ⁊ alia dona ſpũſſancti.mł

tomagis habũdans trãſijt in oẽs filios eiꝰ ⁊.iij.ad titũ.
Quẽ effudit ĩ nos habũde.glo.ſcʒ ad r̃miſſionẽ oĩm pec

catoꝝ et copiã virtutũ. Iſtiꝰ habũdantie cauſa fuit ad/

uentus illiꝰ ꝗ eſt fons graꝝ.Vñ.iiij· ad gał. At vbi veit

plenitudo tꝑis.miſit deus filiũ ſuũ.glo.plenitudo tẽꝑis
dicit᷑ pleĩtudo gre.iõ qꝛ ĩ eo dant᷑ dona ſpũſſcti. Ad il⸗

lud qð obijcit᷑.ꝙ nullꝰ habet ꝑfectõʒ gratie niſi ſit ꝑfectꝰ

in natura ⁊c. Dicendũ ꝙ natura ↄſiderat᷑ in duplici ra⸗
tione. Vna ẽ ꝓut ↄſiderat᷑ vt infoꝛmãs rem.et ſic eſt ꝑfe
ctio rei qᷓtũ ad eſſe rei.et hoc mõ ſumpto.dicit Hoetius
in li.de duabo naturio ⁊ vnica ꝑſona xpᷣi.Natura ẽ vnã
quãq; rem infoꝛmãs ſpecifica differẽtia.Alio mõ cõſide
ratur vt ꝑficiẽs rem q;tum ad actũ ſiue opus.ſᷣm ꝙ dici
tur natura pꝛincipiũ motꝰ vniuſcuiuſq;.et de hac ꝑfecti
one intelligit phᷣus cũ dicit tũc ꝑfectũ eſt ⁊c. Siłr eᷣtus
gratuita dupliciter cõſiderat᷑.inquãtũ infoꝛmat potẽtiã
cuiꝰ eſt m eẽntiã potẽtie:vel ſᷣm actũ vel vſum eiuſdeʒ

Perfectio nature ᷣm pꝛimũ pᷣmũ modũ ſũpta:pᷣcedit ꝑ/

fectõem gratie ſiue virtutis ᷣm pꝛimũ modũ ſumpta.ſi⸗
militer et alie ꝓꝑfectões ſibinuicẽ reſpõdent.q Ad aliud
qð ſequit᷑.dicendũ ꝙ in virtutibo diffuſis nõ habet locũ
hec diſtinctio potentiaꝝ.non em̃ ibi facilitas pᷣcedit ꝑſe
ctõem.qꝛ ex habitu infuſo eſt ꝑfectio et facilitas ad oꝑã⸗
dum. Vnde ꝓfecto ibi natura pᷣcedit facultatẽ ad opus.
pꝛius em̃ ineſt habitꝰ qᷓ; reddat potentiã facilẽ ad elicien
dum actũ virtutis.In virtutibo acꝗſitis locũ hʒ vt patʒ
in exemplis ꝓpoſitis. Ad illð qð obijcit᷑ poſtea.ꝙ vir
tutes nunqꝗᷓᷓ ſunt ocioſe ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ verbũ aug.debʒ ĩtel
uigt ꝑ ſe.nunqᷓᷓ em̃ ſunt ocioſe de ſe.ſemꝑ em̃ oꝑant᷑ qiũ
eſt de ſe. aũt qñʒ nõ oꝑant᷑:hoc vbet᷑ potẽtijs ſiue vi
ribo que illis ꝑficiũtur.vt qñ ligate ſunt vel aliquo alio
mõ impedite vt nõ poſſint exire in actũ.

Mlembzumſecundum

Onſequẽter querit᷑ vtrũ in adultis augeã
tur virtutes ꝑ baptiſmuʒ. Et videt᷑ ꝙ ſic.
dicit᷑ em̃ ĩ glo.ſuꝑ illð pẽ. Mirra et gutta
. Caſſia in aquoſis locis naſcit᷑ ⁊ creſcit
in immenſum et odoꝛẽ reddit.hoc eſt fides qui ꝑ baptil⸗
mũ creſcit. Itẽ ſuꝑ illud psẽ.Suꝑ aquã refectõis edu⸗
cauit me.glo.ꝑ augmentũ virtutis et bone oꝑatõis edu
cauit me in baꝑtiſmo.ergo ĩ baptiſmo auget᷑ virtꝰ et bo
na oꝑatio.¶ Cõtra.ꝑuuloꝝ pena mitiſſima ẽ.et ita vi⸗

xext᷑ eſſe minima:ergo et gratia que reſpõdet eſt mima in

genere graꝝ ſcʒ gratia baptiſmalis.ergo nõ eſt aucta ꝑ

baptiſmũ.¶ Pꝛeterea. caritas meretur augeri vt aucta

mereat᷑ et pfici.ſimiliter ergo eſt de gr̃a fidei.ſi ergo gẽa
baptiſmalis nõ eſt ꝑ meritũ nr̃m. et gr̃a baptiſmalis ex

rõne meriti rp̃i nõ eſt plus et minꝰ gra:er tiſmal
vᷣtute baptiſmi ñ auget᷑ ĩ adulto.¶ Ad qð ddm. ꝙ ille

auctoꝛitates que inducunt᷑ ad hoc ꝙ gr̃a augeat᷑ in ba⸗
ptiſmo.ad hoc ꝙ faciũt ꝙ plures ſunt effectꝰ gratie ba⸗
ptiſinalis ſicut in glo.tangit᷑ ſuꝑ illud.ſuꝑ aquã refecti⸗
onis ⁊c̃. Pꝛimã gram oñdimꝰ eſſe vini verbi intelligẽti
am.Secũdã baptiſini regeneratõʒ. Terciã poſt baptiſ⸗

mi ſctificatõem.et ita gra illa dicit᷑ augeri:cũ aliũ et ali⸗

4
4

um ĩducit effectũ.Siłr cũ dicit᷑ ꝙ gra fidei ꝑ baptiſmũ ĩ
imenſuʒ creſcit:hoc ẽ qꝛ gr̃a fidei qᷓ pꝛius infuit adulto:
adueniẽte baptiſmo aliũ hʒ effectũ merito xpᷣi quẽ nõ ha
bebat pꝛius. Si vᷣo ip̃a gratia augeat᷑ in ſe.i.fiat maioꝛ:

boc occidit 'm ꝙ homo ꝑ gram:meret᷑ augmentum gꝛa

„

tie que eſt in ip̃o.

lembꝛum tercium
Onſeq̃nter querit᷑.vtrũ equaliter det᷑ gra
tia oĩbo baptiʒ atis digne ſuſcipientibo.ꝙ
ſic:videt᷑.Cipꝛianꝰ.plane eadẽ gratia ſpi
ritualis q̃ in baptiſmo a credẽtibo equali⸗
ter ſumit᷑.in cõueꝛſatõe atʒ actu nr̃o poſimodũ vel auge
tur vel minuat᷑.Ecce ꝙ cadem gratia ⁊ equaliter datur
Item Aug. de vnico baptiſmo aliꝰ alio baptiʒ ari ma
gis vel minꝰ nõ dicit᷑. Itẽ.iij.ad ephe.nũ baptiſma
glo.i.equale. Itẽ q; equalis gr̃a detur omibo ꝑuulis:
videt᷑.qꝛ qð tam differẽtes impꝛimat effectꝰ:hoc non eſt
niſi vel qꝛ voluntariũ agens:vel qꝛ ſi nõ eſi voluntariuʒ

tñ differenti modo ſe habet.vel ſi eodẽ modo:mateꝛia re

cipiens ſe habet vel alio.Sed nec ſacramẽtũ nec virtus
paſſioĩs volũtariũ eſt agens.nec ipᷣm diuerſificatur.nee
ꝑuulus vnus eſt magis diſpoſitꝰ qᷓ; alter:̊ ⁊c.¶¶ Itẽ q̃li

cunq; conditõne ꝑuulꝰ naſcat᷑ et qualiacũq; babʒ natu⸗
ralia:vnꝰ nõ naſcit᷑ magis peccatoꝛ qᷓ; alius: ergo pari

rõne in regeneratõne vnus nõ debet regenerari magis
vel melius alio.¶ äãvnꝰ nõ punit᷑ magis alio: nec re
munerat᷑.¶ Item gr̃a baptiſmalis oponit᷑ culpe oꝛigia
li.ſed culpa oꝛiginalis equalis eſt in omibo.vt inuit ma⸗
giſter.ij.ſenten.ĩ tractatu de pcto oꝛiginali:ergo gr̃a ba
ptiſmalis ſiue vᷣtus equalẽ habebit effectum in omibus
4 Stem xpc indifferenter ⁊ equaliter ſe obtulit ꝓ om̃ibo.
virtus igit᷑ paſſionis xpᷣi ad omes ſe habʒ equaliter quã
tum in ſe eſl.igit᷑ cum baptiſmꝰ virtutẽ habʒ a paſſione

xp̃ᷣi:baptiſmꝰ equalẽ babet effectũ in omibo Contra
damal.peccatoꝝ remiſſio om̃ibo ſiłr ꝑ baptiſma datur:
gratia aũt ſpũs ſᷣm ꝓpoꝛtõem fidei ⁊ ppurgatõʒ. igitur
gratia datur in baptiſmo nõ equalit᷑:ſed ſᷣm purgatõeʒ
recipiẽtis.¶¶ Itẽ Math.xxv.dedit vnicuiq; ſᷣm ꝓpꝛiam
virtutẽ. Hec aũt virtꝰ attẽdit᷑ in pᷣparatõne et capacita/
te ſuſcipiẽtis.igit᷑e qui magisẽ pᷣparatꝰ:et magis capax
⁊c̃.ſic videt᷑ ꝙ in adultis maioꝛẽ et minoꝛẽ efficaciã ha⸗

beat gratia baptiſmalis.¶ Iem ſic habet.ij. ſenten. gꝛa

tuita ꝓoꝛtionaliter dant᷑ naturalibo.ſ̊ cõſtat ꝙ melio⸗/
ra habeãt naturalia aliqui qᷓ alij:igit᷑ Tc.¶ Iẽ bonitas
nature diſpoſitio eſt ad gr̃am.ergo vbi melioꝛ nata:me
lioꝛ diſpoſitio. Sed caula vnifoꝛmiter agens magis im
pꝛimit in magis diſpoſito vt luy in aere ꝙᷓ; in aqua:ergo
cum unlus melius eſt diſpoſitus qᷓ; alius:patʒ
⁊c̃.¶ Reſponſio.ꝙ gratia baptiſmalis habet plures ef
fectus.lnum contra malum culꝑe.alium contra ma⸗
lum pene:tercium qᷓtum ad oꝛdinem in bonuʒ reſpectu
meriti. tum aũt ad pꝛimum effectum eſt equalitas.
omniũ em̃ peccatoꝛum in baptiſmo eſt ſimul et plena re
miſſio.Lux em̃ que eſt ſpiritualis que eſt gratia:nullas
ſecum compatitur tenebꝛas peccati. In adultis autem
qᷓ;tum ad alia duo nõ eſt equalis effectus.hoc tamen no
eſt quantum eſt de virtute ſacramenti:ſed quãtum eſi de
conditione ſuſcipientis. Vnde ſᷣm fidei ꝓpoꝛtionem ma
ioꝛem et mĩoꝛem:habet gratia baptiſmalis maioꝛem et
minoꝛẽ effectum qᷓ;tum ad alia duo.Iomes em̃ inq tum
eſt pena:magis et minus diminuit᷑ ꝑ ratiaʒ baptiſi ma
lem:ſᷣm q; maioꝛ et minoꝛ eſt ꝓpoꝛtio ſidei in ſuſcipiẽte.
Similiter eſt foꝛte de alijs penis contractis.ſcilicʒ infir
mitate ignoꝛãtia malicia. Similiter ſm ꝙ pꝛecedit ma⸗
ioꝛ et minoꝛ purgatio a peccato et circumſtantijs pecca
tis:maioꝛem et minoꝛem habet effectum gratia baptiſ⸗
malis. autem m ſidei pꝛopoꝛtionem maioꝛem et
minoꝛem pꝛepurgationem expeditius et efficatius oꝛdi⸗
nat in viam merendi gratia baptiſmalis ſiquet:eo enim
gratia expeditius agit:quo magis habet fulcimentum
et minus impedimẽtum. Concedi ergo poſſunt illa que
oſtendunt gratiam dari in baptiſmo ſiue gratiam data
equalis eſſe efficacie ſcʒ qᷓtum ad effectü remiſſionie cul
pe:et hoc quãtũ eſt de virtute ſacramenti. tum ad ali

os effectꝰ: nõ eſt equalis efficacie.ſed maioꝛis et mioꝛis
Fm ꝗpoꝛtõʒ fidei et purgatõzʒ ſiue pᷣꝑatõʒ maioꝛẽ vłmi⸗

— 2 — - — — — — — — — —,—BUNẽ

—

¶Dueſtio xxj.

noziſent oſtẽdũt due anctorate⸗ ßm damal. mado⸗ ens.
xxv. VUñ auctoꝛitas dam̃ intelligit᷑ de gratia illa q̃ da ¶Men . „ P
uen . min⸗ babilitet et Den quintum

ꝑ diſpoſitõem ſuſcipiẽtio.qui plus ve

gen
1 mouet ad fidẽ. nõ de illa que ẽerx merito xpᷣi que ↄfertur Eingde querit᷑ de effectu fecũdatõis.⁊ vidi
niii virtute bapuſmi equaliter: et indifferẽter ſe bʒ ad oẽs. ꝙ baptiſmꝰ:nõ ſit effectus fecũdatõis. Ie⸗
ſde Et eodẽ mõ reſpõdendũ eſt ad aliã auctoꝛitatẽ. vnuſqſ; cũdatio em̃ eſt quedã ꝑtus ſpũalis impꝛe⸗
lindu Fm ꝓpꝛiã virtutẽ.i.capacitatẽ. Nam ꝙ aliquis ſit plus O2 gnatio.Sʒ non tunc eũ gignit᷑ hõ gignit: h
Nizin vel minꝰ capax: hoc ? er diſpoſitõne li. ar. ¶ No ill as pꝛimo gignit᷑: deinde cũ in ꝑfectõe eſt: habʒ ptate gignen
übehtin dicit magiſter.ij.ſentẽ. ꝙ gratuita ꝛtõnaliter datur di. Cum eꝛgoi baptiſmo gignitio ſit ſpũalis.ſiunt em̃ fi
i in natur alibo ⁊c̃.dicendũ ꝙ licet quãtu eſt de virtute ſacꝛa lij dei:nõ tunc fecũdant᷑ ad gignendũ ſpũaliter. eꝛgo fecũ
— menti equalis gra confert᷑ om̃ibo. et ipa gr̃a quatu e de datio nõ eſt effect baptiſmi.¶ Cõtra.ſuꝑ illud. Super
Nmn ſe equalis eſt efficacie.nihilomin? pr dici ꝙ gratia data aquã refectõis educauit me ⁊c̃. glo.ſuꝑ aquã refectõnis
nene in baptiſmo.ex ꝑfectioꝛi obediẽtia nature et meliꝰ oꝛdi⸗ i.baptiſmi quo r̃ficiũt qui integritate ⁊ mes gmn dAts—
nun nata ar ope ðᷣtutũ: hʒ maioꝛẽ efficaciã in vno ꝙᷓ in alio et aĩma ariditate peccatoꝝ ſterilis fecũdat᷑¶ Reſpon
cnnn Sicut em̃ lux materialis eiuſdẽ incenſioĩs traſſundens ſio ꝙ fecũdatio nibil aliud eſt ꝙᷓ virtutu et donoꝝ q ſunt
4 Cin ſe ꝑ coꝛꝑa magis et minꝰ dyaphana ſiue trãſꝑentia.ma ſemia ſpũalia ſuſceptio.et hoc mõ bene pt eſſe in baptiſ⸗
1 qi gis et minus lucet:ſic lux ſpũalis ſcʒ gratia magis ⁊ mi mo fecundatio:cũ in baptiſmo cõferant᷑ ötutes er gbus
tynmn nus oꝑatur 'm ꝙ natura magis et miꝰ obedit illi et ba poſtea fructus ſpũales poſſunt facere.Si vᷣo fecũdatio
Rengo pan hilioꝛ eſt ad oꝑa virtutũ. Intelligendũ eſt cũ bis ꝙ gra acciꝑetur ꝓ operũ vel actuũ plenitudie: hoc mõ nõ eſt in
eran nage menſurat᷑ m libertatẽ dei dantis:nõ ſm equalitatẽ ſu⸗ baptiſmo fecũdatio.et ꝑ hoc poteſt ſolui qð obiectũ eſt.
liorger ſcipiẽtis:ſed ſᷣm ꝙ pᷣparat ſe ſuſcipiẽs.q;ꝛ ergo deus oꝑa Mam illud qð dicit᷑ ꝑ ſimilitudiem ad gignitõʒz carnalẽ
cnpeoigi tur ibi m exigentiã ſacramẽti.et vlteriꝰ vnus nõ ẽ ma⸗ non vſq;quaq; tenet. In gignitõe em̃ carnali ᷣm pꝛius
iunn gisviſpaſitus alter: ideo equaliter omib⸗ punlis dat A nbeum ſpũali vᷣo nõ ſic opoꝛtet.
ogfod quãtũ eſt lege cõmuni.qꝛ tum ptᷣas eiꝰ non ẽ alligata — ſ⸗ .
nonibus ſacramẽtis.nõ ẽ neceſſe ꝙ ſemꝑ 9 equaliter: ſed Pfe . Uembꝛum extum
tpoñib. cere cui vult pꝛiuilegium ſpãle.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ de Oſtea querit᷑ de effectu incoꝛꝑatõis. vtrũ
Aitergbi⸗ cauſa diuerſimode agẽte ⁊c.dicendũ ꝙ hoc nõ habʒ bic cõferat᷑ in baptiſmoꝛet videt᷑ ꝙ ſic: ꝑ hoc
A one⸗ locũ:qꝛ deus ogatur in ſacramẽto vt agẽs volũtariũ.vñ qð dicit aug.ad boĩfaciũ. Mulli ẽ aliqua⸗
EFm libeꝛtatẽ beneplaciti eius cui vult dat plus:cui vult L tenꝰ ambigendũ.tũc vnũquẽq; fideliũ coꝛ⸗
ſcadanr min'. qdð patet exemploſumpto a quibuſda maämas ma poꝛis? ſanguĩs dñi ꝑticipem fieri qñ in baptiſmate mẽ
iiz igir ternas ſugentibo. in gbo apparuit gra efficatioꝛ et babũ bꝛum coꝛpis xp̃i efficit.· nec alienari ab illiꝰ panis calicil
pangti⸗ dantioꝛ. Ad illa duo que ſequũt᷑ ſcʒ ꝗꝙ in ꝑuulis vnus q; ↄſoꝛtio:etiã ſi anteqᷓ panẽ illũ comedat ⸗ calicẽ bibat.
D nõ naſcit᷑ magis peccatoꝛ qᷓ oliꝰc.et ꝙ vnꝰ nõ punitur tæ ſeculo in vnitate coꝛꝑis xp̃i cõſtitutꝰ abſcedat. Con
etcapenn magis alio 7c. dicendũ ꝙ nõ valent hec argumẽta: qꝛ in tra. ille eſt effectꝰ ſacramẽti euchariſtie. diuerſoꝝ at ſa⸗
gis ann ſticia nõ reſpicit meritũ pciſe:ſed miſcðia reſpicit dãtis cramẽtoꝛꝝ ſi unt diuerſi effect?:nõ eſt ergo effectꝰ ipᷣiꝰ ba
fiacijl benignitatẽ. Ad duo que ſequũt᷑ patet reſpõſio er di⸗ ptiſmi. ¶ Reſpõſio eſt incoꝛpatio ꝑ ſimilitudieʒ effect?
ntenge ctis.qꝛ gra ſᷣm ꝙ ↄꝑatur ad culpaʒ eſt equalis efficacie ad cãm. . hoc mõ ꝓpꝛie eſt effectꝰ euchariſtie. Eſt etiaʒ
gneſo⸗ vt dictũ eſt. Similiter meritũ xpi ſiue virtꝰ paſſionis eq̃ incoꝛpoꝛatio ꝑ granã gratũfacientem:que datur in ba⸗
iwniris liter et indiffeꝛẽter ſe babet ad om̃es.Ad illud qð obij ptiſmo. et ßm boc ẽ effectus ipius baptiſmi ꝓpter ipam
znakaeme citur· ꝙ bonitas nature ẽ diſpoſitio ad gram ⁊c. dicẽdũ gratiam: non ꝓpter ſimilitudinem effect? ad ſacramẽtũ
nogsin Mepee enerea Rnu ot cõgruitas. baptiſmi.
niſii li. ar. aptetur 2 habilitetur. ſontr .
nan 6 embꝛum ſeptimum
üna⸗ J embꝛu qua:tu Onſeãnter qrit de effectu oꝑtõnis ianue.
conmun Onſequẽter querit᷑ de effectu illuĩiatõnis. vtrũ ꝑ baptiſmũ ianua aꝑiat. Et vidr ſic
ſen vtrũ fiat ꝑ gram ĩ baptiſmo.Et vidr ꝙ nõ SZeda. Idẽ ſalutifere curatõis auxiliũ in
4 qꝛ differunt ab inuicẽ catheciſmꝰ et baptiſ lege circũciſio ↄtra oꝛigiale vulnꝰpeti age
Amnus. catheciſmus oñt pcedit baptiſmũ: bat:qʒ baptiſin agere reuelate tꝑe gre ↄſueuit:excepio
in eius effectꝰ pᷣcedit baptiſmũ in adulto. Sʒ e lefſecrdeſt ꝙ regni celeſtis.ianuã intrare nõdũ poterat. Yteʒ. iij .
—– ieri p inſtructõem: effectꝰ illumĩatõis habʒ añ ſu math. Celi aꝑti ſ unt. glo. flãmã vibꝛantẽ qui viã ꝓhibu
. teptõem baptiſini. Yté dam̃ audiẽtes diuias ſcriptu⸗ it aqua baptiſmi erringuit:ide babet Marer ills
enm ras credimꝰ doctrine ſpũſſancti et hecẽ pꝛima gra. hboc vidit cos aptoo ontra i f.tractatu de baptiſ
pinmn aũt fit ĩ catheciſino: illumĩatio fidei fit in catheciſmo. mo. ec baptiſinꝰ nec circũciſio aditũ nobis regni ape
mumd M aũt ꝑ baptiſmũ dat. babet ex hoc qð dicit ioh.dam̃. ruit:ſᷣ̊ hoſtia ſalnatoꝛis.¶¶ Itẽ añ paſſionẽ oẽs deſcende
nminen baptiſma fit nobis illuĩatio.i¶ Itẽ ſuꝑ illud. In tribula rũt ad limbũ etiã ioh.baptiſta.ſᷣ oↄſtat aliqs baptiʒa⸗
jnſt tione ĩuocaſti me.euʒ ꝓplus multiplicatꝰ exiret de terra tos fuiſſe añ paſſionẽ xpᷣi.¶¶ Itẽ videt᷑ ꝙ ĩ baptiſmo xp̃i.
kapeſina egipti de tenebꝛis ignoꝛãtie ꝑ baptiſ mũ:tũc audit et ꝑci ßm illð luce. ij. aꝑtũ ẽ celũ ibi dicit glo. bede. Dum ille
ſeipkei pit miſteria q̃ nõ nouerat vbi debeat hr̃e coꝛ.¶ YItez effe aquas ioꝛdanis ſubijt:ianus celi nobis aperuit.4 Nꝛe⸗
dnizift ctus ꝗ ſignãtur ĩ criſmatis inunctõe et candele illuĩati⸗ terea. videt᷑ ꝙ ĩ paſſiõe xp̃i Cołj.pacificas ꝑ ſi anguiem
Critmi one ei candide veſtis induitõne in baꝑtiſmo dant᷑.ergo crucis eiꝰ ſiue qᷓ celis ſiue qᷓ ĩ fra. glo.i.celeſtiaa terre⸗
s u Ulmſatio datur in baptiſino Relbolio. fides dicitk ſtria. qꝛ pʒ mõ bomiĩ introtꝰ ĩ cel. 4 Nẽ baymo ĩ itegro
tia born upliciter. et ſilr illuiatio fidei. dicit em̃ damalſ.ꝙ fides qua hoꝛa ſanguis redẽptõis de latere dñi ĩ cruce pendẽ⸗
Nuiond duplex ẽ. Eſt em fides ex auditu:et eſt alia fides que eſt tis exiuit:dimiſſũ ẽ pcẽm ade hũano generi? pacificata
Cdtius ypoſtaſis.i. ſſa reruʒ ſperãdaꝝ arguitio non aparẽtiũ ſut celeſtia ⁊ terreſtria.qꝛ tũc patuit bomibo ĩtroit? i re⸗
lertocn Paren er ga dari ex gra gratildata illumĩatio ante ba⸗ gnũ celoꝝ.¶ Itẽ Marci. xv. Et ſacta hoꝛa.vj. glo. He⸗
loinenm ba an catheciſmo. Sʒ eſt alia illuĩatio que ẽ er gra da dĩne pietatis oꝛdo poſcebat.vt eodeʒ tꝑis articulo qᷓ
ntlge ahriſinal⸗ illa dat in baptiſmo:nihilominꝰ in adulto ade pᷣuaricati ↄcluſerat:latroni penitẽti ianuã reſeraẽt
gtim poteſt eſſe gra gratũfaciens.et cũ illa venit quedaʒ illu ꝑadiſi.¶ IR vr ꝙ ĩ die ĩſt urrectõis pᷣmo aꝑta fuit. vᷣm ꝗ
iſpnin mnailo et⸗ ꝑ boc ſoluit qð obiectũ eſt. Qam pꝛime rati Dicit᷑ ab ecclia ĩ collecta illa.Oeꝰꝗ hodieꝛna wie Bonige
– diln oquũtur de illuĩatõne ey gra gratiſdata: alie aũt. nitũ tuũ efnitatis nobis aditũ deuicta moꝛte releraſti.
i illumiĩatione gre baptiſmalis que eſt gra gratumfaci. 4 Reſpõſio ianuã celi aꝑire ẽ tollere impedimẽtum

mhit

ingreſſus in regnũ.Anũ iſtoꝝ impedimentoꝝ eſt defoꝛ:
matio imaginis dei ex ꝑte aime.hoc impedimentũ tolli⸗
tur ꝑ baptiſmũ quo aĩma infoꝛmat᷑ in tollẽdo culpã: et
oꝛnado virtutibo.ꝙ aĩa oꝛnat᷑ virtutibo.Ecci.xxiij. Sic
om̃is mulier relinquẽs virũ ſuũ.glo.qui ſibi eã i baptiſ
mo copulauit:et oꝛnamẽto virtutũ decoꝛauit. Ad aliud
impedimentũ eſt offenſa creatoꝛis ⁊ cꝛeaturarũ.qð amo
tum fuit paſſione xp̃i.tũc placuit offenſam pie moꝛiẽdo
quã ꝓuocauerũt pꝛimi pꝑentes impie viuẽdo. VUnde xpᷣe
moꝛiedo ſatiſſecit ꝓ peccato pꝛimoꝝ pentũ: et offenſam
dei placauit.Inde ad Coł.j.Pacificãs ꝑſi anguiez cru
cis eius ſiue que in celis ſiue que in terris ſunt.glo.ibi.
pacificauit ꝑ moꝛtẽ crucis celeſtia et terreſtria: qꝛ patet
homini introitꝰin celum. Terciũ impedimẽtũ fuit coꝛ⸗
ruptibilitas ſiue moꝛtalitas ex ꝑte coꝛꝑis. Heſter.iij.ñ
exit licitum indutũ ſacro.i.coꝛꝑe coꝛruptibili ⁊ moꝛtali
aulam regiã. Vñ.j.Coꝝ.x v.opoꝛtz coꝛruptibile hoc in/
dueꝛe incoꝛruptõem et moꝛtale hoc induere ĩmoꝛtalita⸗
tem. hoc impedimẽtũ amotũ eſt xpᷣi reſurrectõne que eſt
cauſa nr̃e reſurrectõnis.j.Cox.xv.Si xpᷣc reſurrexit et
nos reſurgemꝰ. glo.ꝑ reſurrectõem eiꝰ ꝓbat reſurrecti⸗
moꝛtuoꝝ.xp̃i em reſurrectio eſt cã exemplaris reſurre⸗
ctõis generalis cauſa motiua et efficiẽs quodãmõ. hoꝝ
igẽ amotõ ẽ ianue a ꝑtõ.¶ Aod G̊ qd obr̃ ꝙ nec circũciſio
nec baptiſmus aditũ regni aperuit ̊ hoſtia ſaluatoꝛis.
Dicendũ ꝙ magis aſcribit ꝑtio paſſioni q; baptiſmo:
qꝛ ꝙ baptiſmꝰ habet virtutẽ aꝑiendi hoc habet a paſſiõe
Av alið qð obijcit᷑.q in baptiſmo rp̃i fuit a ꝑta ianua
dicẽdũ ꝙ hoc intelligi ſignificatiue. AUñ verbũ bede ſic
exponit.dum aquas ioꝛdanis ſubijt:ianuam nobis celi
aperuit.i.aꝑiendam ꝑ baptiſmũ oſtẽdit. Vñ.iij.math.
Ecce aperti ſunt celi.glo.j on em̃ tũc ſibi pꝛimo patuẽ
celeſtia. vł ſpũſſcrus eſt datus:ſ nobis ꝑ acceptũ baptiſ
mũ aditũ celi patere et ſpm̃ſanctũ dari mõſirauit. Vel
dicit ꝙ tũc aperta fuit:qꝛ tunc collata fuit virtꝰ regene⸗
ratiua oquis.que virtus inquatũ habet efficaciã in re⸗
generato: aperit illi ianuã regni. ANliter diſtinguitur de
aptione ianue ſic. In baptiſmo xp̃i apta fuit ianua per
pᷣſignatõem:tũc em̃ fuit p̃ſi ignata aꝑtio illa. In paſſione
x pᷣcij ſolutõem. tunc em̃ xpc ſeipᷣm dedit tanq pᷣciũ hoĩs
ꝑditi.ſeipᷣm nanq; ſoluit deo ꝓ redemptõe homĩs pꝑditi
qua ſolutõne vel redemptoe facta: patuit ingreſſus ĩ ꝑa
diſum.q; tunc placata fuit offenſa dei. hac erxiſtẽte ſatiſ⸗
ſactõne in baptiſmo ꝑ ablutõem impedimẽti.i.culpe ex
ꝑpte baptiʒati. In reſurrectõne ꝑ ſole ſecũde receptõem
In aſcẽſione ꝑ effectũ. Ingreſſo em̃ xpᷣo actualiter:igreſ
ſe ſunt aime paradiſum.

Muneſtio. xxij. de compꝑa

tione baptiſma inter ſeinuicem.

Equitur de compa

ratione baptiſmatis buiꝰ ad alia gene⸗
ra baptiſmatũ que dicũtuꝛ baptiſmata
a damaſ. ꝛimo querit᷑.vtꝝ ſint ſacꝛa
menta. Secũdo ſi ſint aliqua genera ba
ptiſmatũ pꝛeter illa. Tercio ſi aliqua genera baptiſma
tum repñntabant baptiſma cõpletum. i.baptiſma aque
et ſpũſſan.· Quarto de differẽtia baptiſmi fanguĩs et pe⸗
nitẽtie: reſpectu eiuo qð eſt aque et ſpũs.Quinto de pꝛe⸗
eminentia baptiſmatum.

lembꝛum pemum

yrca pꝛimũ queꝛit᷑ ſic.ioh.damaſ.poĩt no

uem genera baptiſmatũ. pꝛimũ eſt baptiſ
ma diluuij ad inciſioneʒ peccati Geñ. vij.
J. 82Secũudũ eſt ꝙ mare. et nubem. Sim⸗
bolum em. i:nota nebula quidẽ eſt ſpũs:mare aũt aque
Exo.xiiij. Lerciũ qo legale eſt. Om̃e em̃ immundũ ab⸗
luebat᷑ aqua.Lauabãt em̃ veſtimẽta ſua et ingrediebãt᷑

caſtra.et loquit᷑ de aqua illuſtratõis Muůeri.xix. Quar⸗
tum ioh.introductiuũ exiſſẽs et in penitentiã ducẽs ba⸗
ptiʒatos vt ĩ rpᷣm crederẽt. Ego aũt ait baptiʒo aqua:
qui vo poſt me veiĩt:ipᷣe vos baptizabit ſpũſcto Aſdath.
iij. Quintũ eſt dñi baptiſma quo ip̃e baptiʒ atus ẽ. non
indigens purgatõne:ſed nr̃am ꝓpꝛiã faciẽs purgatõem
AMWMath. iij. Sextũ eſt baptiſma flamĩs.dam̃.xpᷣe dicitur
baptiʒare qui in ſpecie ignearũ linguaꝝ ſuꝑ apłos gra⸗
tiam ſpũſſcti effudit.Acx᷑.j. Vos auũt baptizabimiĩ ſpiri
tuſancto non poſt multos hos dies. Iſla tñ duo genera
baptiſmatũ cõputat damaſ.ꝓꝓ vno.Septimũ eſt ꝑ peni⸗
tentiã et lacrimas veraciter laboꝛioſum hocẽ baptiſma
penitẽtie.Ecẽi.xxxiiij. Qui baptiʒatur a moꝛtuo ite⸗
ru tangit moꝛtuũ quid ꝓdeſt lauatio eiꝰ: Octauũ ẽ ꝑ ſan
guiem et martiriũ.quo et ipe xp̃e ꝓ nobis baptiʒ atꝰ eſt
vt vale reuerẽdo et bono. inqᷓtum ſecũdis vltra nõ coin⸗
quinat᷑ ſoꝛdibo. Mar. x. poteſtis baptiſmo q̊ ego bapti⸗
30z baptiʒari. Qonũ qð eſt vltimũ et ſalubꝛe. ſed mali⸗
cie deeſtructiuũ hoc ẽ baptiſma ex aqua et ſpũ.Nat. vlt.

Ite docete om̃es gentes baptiʒãtes eos in noĩe pr̃is ⁊c.
Querit᷑.an iſta ſũt ſacramẽta jſ⸗ eſpõſio.vt dĩe hug.

Sacramentũ eſt ex ſilitudine a iqd ſpũale repñtans:ex
inſtitutõne ſignificãs:ex ſanctificatõe inuiſibilẽ graz cõ
ferens. Hec tria im poꝛtat ſacramẽtũ ſimpliciter ſcʒ no⸗
ue legis. ſed qᷓtum ad pꝛimẽ conditõem ſcʒ ꝙ ſacramen
tu dicit᷑ qð repñtat ex ſimilitudie. hec om̃ia poſſunt dici

ſacramẽta.ſed impꝛopꝛie.ſᷣm ꝙ ſacramentũ dicit᷑ ex in⸗

ſtitutõne ſignificãs et ex ſilitudine repñtans: ſic ſacra⸗
menta veteris legis dicunt᷑ ſacramẽta. vt aqua luſtratio
nis et alia. Vnde illis cõuenit ꝗpꝛiuo dici ſacramentuʒ
ꝓtum ad treo conditõnes.illa que ſunt ſacramenta no⸗
ue legis que ꝓpꝛijſſime dicunt᷑ ſacramena.

—

embꝛum ſecundum

Onſequenter querit. vtrũ plura deberent
enumerari baptiſmata. Et vidĩ ꝙ ſic. ver
bigr̃a. Paptiſma ioꝛdanis.dicit em̃ ada⸗

2
4

R e rubꝛũ trãſierũt: baptiʒati ſunt in moyſe et in
nube et mari.de his vᷣo ꝗ ioꝛdanẽ tranſeũt poſſum dice⸗
re ſimiliter:ꝙ omnes in ihu baptizati ſunt in ioꝛdane.

Itẽ baptiſmꝰ ẽ ianua vite.ĩ hoc at hʒ trãſitꝰ ioꝛdanis
ſiłitudĩeʒ cũ baptiſmo:qꝛ ꝑ boptiſmũ eſi ingreſſus ĩ ter
rã ſuꝑne patrie. Hoc at᷑ nõ fuit ꝑ trãſitum maris rubꝛi.

Sed trãſitꝰ ioꝛdonis fuit ĩ terrã ꝓmiſſioĩs ingreſſus:
maioꝛẽ ↄueniẽtiã hʒ truſitꝰ cũ baptiſmo q; mare rubꝛũ.

¶Dꝛeterea. videt᷑ ꝙ mare eneũ debeat dici baptiſmaĩqͥ

lauabant᷑ miſtri templi.ij. ꝑalippo.iiij.fecit mare eneum
xx.cubitoꝝ.et poſt.fecit quoq; conchas.x.quĩq; a dextꝰ
et quĩq; a ſiniſtrio.vt lauarẽt ĩ ilł oĩa q̃ illis ĩ bolocau⸗
ſtũ erat oblata. poꝛro ĩ mari ſacerdotes lauabãt᷑.rꝛe
terea.beda dicit ꝙ ꝑ mare eneũ ſignat᷑ baptiſma.Simi
lis ẽ qſtio de labio tabernoculi Exo.xxx. ¶ Itẽ.iij. Reg.
vi.fecit mare fuſile.glo.hoc mare ĩ figura baptiſmi fa⸗
ctũ eſt:q̊ ĩ miſſionẽ pctoꝝ emũdamur. Silr.iij. Reg. vj
ſuꝑ illð.fecit baſes glo.ꝑ baſes q poꝛtãdis luteꝛibo paꝛa
te erãt.ſic ip̃i luteres ſpuale lauacrũ.ſic maẽ figurabat
Pꝛeterea.vr ꝙ duo debeãt nũeꝛaꝛi.baptiſma q̊ xpc ba
ptiʒatꝰ ẽ:⁊ baptiſma flamĩs qͥ apli erãt baptiʒati.ſiẽ dẽ
AVcẽ.j.iAã rpᷣc nullã recepit purgatõʒ.illi at receperũt.
Pꝛeterea.baptiſmꝰ ioh.⁊ baptiſmꝰ qͥ xpᷣc baptiʒatꝰ ẽ
ꝓ duobo oputãt᷑.cũ vnꝰ et idẽ eẽt:hꝰ vt bapʒãtis:illiꝰ vt
baptiʒati.q̃ ̊ rõe ꝓ duobo ↄputat᷑ a Dam̃.⸗ Pꝛet.q̃re
nõ dẽ ſpᷣuerſio ʒodomoꝝ ⁊ gomoꝛreoꝝ baptiſma: ſiẽ di⸗
luuiũ.Geñ.xix.pluit dñs ſuꝑ ſodomaʒ.et gomoꝛrã ſul⸗
phur ⁊ ignẽ de celo.Qõne er ſiłitudie repntat baptiſma

flamĩo.qdð ĩ igne fiebat.Act᷑.ij.¶ Ie q̃rit qre ñ nũeratur

int baptiſma piſcina. de q̃ ioh.v. Erat ꝓbatica piſcina
hieroſolimis.vbi dr̃.ꝙ ꝗ pꝛioꝛ deſcẽdebat iĩ illã pꝰ aque
motõz: ſanꝰ ſiebat a qcũq; deriebat᷑ ĩfirmitate. ¶ I qrit
de numero baptiſmatũ.⁊ qre dam̃.ponit.ix.mgr.ſentẽ.

antiꝰ Yoſue.iij.ſuꝑ illud ripas ioꝛdanis

— — —N

ſepfiot,
tdiebg
dütnna
ligfhzo
. qgno⸗
chomen
londici
üain⸗
ſeſacnn
AMolrans
Gameng
amentar

un

vaberent
gſie ter
en oda⸗
ordomio
yſeetin
mmodice⸗
ondand.
ſordanns
Wositer
riswon.
reſief
arenti
aptün
are enn
ge
ibolocan
hii r
m. Gini
ij y⸗
nimia⸗
wpna
wradzt
grfeb
ti⸗lid
cepenit⸗
Ptizo
rillo
oeſen
veriſt

¶ Nueſtio

tria tm̃. Kel põſio ꝙ; ĩ diluuio ⁊ in mari rubro quidã
fuerũt ſubmerſi.quidãa liberati.In diluuio non fuerunt
ſubmerſi Moe et familia eius:ſimiliter nec iſrł in mari
rubro.vñ bene baptiſma noſtrũ repñtabãt:quo ſubmer
gũtur peccata que ꝑ malos ſignificãtur:⁊ ſpuitualia ſal
uant᷑ qui bonos ſignificant᷑. De ioꝛdane at᷑ quia ſoluʒ
illũ fiebat tranſitus.nec fiebat ſubmerſio hoſtiũ:ñ cõ⸗
ueniret dici ꝙ eẽt baptiſma. Haptiſma em̃ nõ dicit᷑ pꝛin
cipaliteꝛ eo ꝙ eſt ianua vite:ſed eo ꝙ ibi fit pꝛincipaliter
remiſſio peccatoꝝ. Ande dicit Dam.ꝙ ẽ malicie deſtru⸗
ctiuũ.Sed ioꝛdanis ty pũ gerit vltime ablutõis que erit
in moꝛte ꝑ gr̃am. Joꝛdanis em̃ dicit᷑ riuus iudicij. vnde
gratia abluẽs ſoꝛdes ſiue ablutio gratie ĩ ſegatõe anime
a coꝛpoꝛe:ſignatur ꝑ traſitum ioꝛdanis.poſt quem ẽ in⸗
greſſus terre ꝓmiſſionis.tota em̃ vita ẽ in medio.ſ.inteꝛ
rubrum mare in deſerto? tranſituʒ ioꝛdanis.¶ Ad hoc
quod obijcitur de mare eneo. Dicẽdum.qꝙ ꝓpꝛietas no⸗
ſiri baptiſmatis ẽ.ꝙ ſemel baptiʒatus nõ iterũ baptiʒe⸗
tur. ſed inſtitutũ fuit q;' in eo bis ſaceꝛdotes lauarent᷑ in
die. ſ.mane et veſꝑe. VUnde dicit beda.ꝙ melius ꝑ mare
eneũ ſignatur baptiſma penitẽtie.quia ĩ aqua baptiſima

tis cõuenit ſemel ablui. In hoc aũt mane et veſpere. Pꝛe

terea in noſtro baptiſmate moꝛtui loti viui rſurgũt.Sʒ
moꝛtua aĩalia lota in conchis:⁊ ante et poſt moꝛtua fue⸗
rũt.Pꝛeterea.lauatoꝛiũ aĩaliũ ſolũ brutoꝛum fuit:⁊ ba⸗
ptiſma eſt ratõnalin. Pꝛeterea.baptiſma noſtrũ genera
le ẽ lauatoꝛiũ.quod nõ fuit mare eneũ nec labiũ ̊ laua⸗
toꝛiũ filioꝛũ aaron.Diluuiũ fuit vniueꝛſał inciſio pecca
ti. Similiter mare rubrũ omnes ꝑſequẽtes iſrł ſubmer⸗
ſit. vt habet᷑ exo.xiiij. Sed ꝑ mare eneũ ſignatur lauato⸗
riũ penitẽtie qtum ad ↄtritõem generalẽ.quia iuſtus ſe⸗
pties in die cadit et reſurgit:opoꝛtet ꝙ habeat lauatoꝛi⸗
um generale.ſ.otritõnem generalẽ.cuiꝰtypus fuit mare
enen.qͥ debent iuſti et ĩ pꝛicipio diei ablui ⁊ ĩ fine.In cꝰ
ſignũ in pꝛima hoꝛa diei et vltima dicit᷑ ↄfiteoꝛ.ſ.in pᷣma
et in cõpletoꝛio.⁊ maxĩe ſacerdotes.vñ Peda.aagno⸗
rũ viroꝝ ſic̃ vita ꝑfectioꝛ:ita cõpunctio ſublimioꝛ.q Ad
aliud qð obijcit᷑:ꝙ baptiſmus quo xpᷣc baptiʒatꝰẽ:⁊ ba⸗
