omiĩs implende iuſticie:vt diſcant hoĩes neminẽ ſine vn⸗
da baptiſmi eẽ ꝑfectum.Aliud ↄgruebat rõne effectꝰ.pᷣn
cipalis.n.effectus ẽ ſilios ire facere filios dei ⁊ heredes
regni.iij.ad Chi.ꝑ lauacrũ regeneratõis ⁊ renouatõis
ſpũſſancti quẽ effudit ĩ nos abunde ꝑ ihᷣm yp[ʒ ſaluatoꝛ?
nr̃m.vt iuſtificati gẽa ipſius heredes ſimꝰ ⁊c. ꝓpter qð
ↄueniens fuit vt filius dei ſuſciꝑet baptiſmũ vt eſſet alqs
exemplũ ꝙ baptiſmo ſiũt filij dei.vñ Aug.li.q.no.t.Jo⸗

hãnes ſciens ſanctitatẽ xpᷣi ꝓhibuit eũ baptiſmo.i.a ba

ptiſmo. Saluatoꝛ aũt inſtituit fieri debere. nõ vtiq; t
peccatũ:ſ̊ ꝓpter iuſticiam im plẽdã. dignũ.n.erat vt ipᷣe
exemplũ eẽt futuris filijs dei:qui ꝑ baptiſmũ filios dei ſi
eri docebat. Ytem quia ianua ẽ ſacꝛoꝝ:cõueniebat vt nõ
inſtitueret᷑:̊ vt ſuſceptione auctoꝛis ratificaret᷑ ſiue con
firmaret᷑.vñ Augꝰ.q.no.t.Hoĩs cauſam ſuſcipiẽs ⁊ ꝑ
regenerationem ſicut dixi filios dei fieri docẽs baptiʒari
cbuit: vt in ſe hoc oñderet ratũ. facile.n.probat᷑ qð dr
fieri a magr̃o. Has rõnes ↄuenientie nõ eſt reꝑire in cõ⸗

firmatione. vñ nõ eſt ſile de ↄfirmatõe ⁊ baptiſmno.Ad:

hoc quod obijcitur. ꝙ ſicut decuit rᷣm adimpleꝛe omẽem
iuſticiam ſuſcipiendo baptiſma:ſic decuit ſuſcipiendo cõ
firmationeʒ. Dicendũ ꝙ non eſt verũ:qꝛ eſt duplex iuſti⸗
cia adimplenda in baptiſmo.ſ.neceſſitatis ⁊ vtilitatis.
Meceſſitatis que eſt in doctrina baptiſmi: ⁊ exemplo qð
eſt ↄſummatio iuſticie.vñ ¶NDath.iij. Sic decet nos im⸗
plere.Glo.docere ↄſummatõʒ iuſticie.i.ad baptiſmũ ĩ⸗
uitare.quia baptiſma eſt cõſummatio omiĩs iuſticie. Et
alia glo. ibidez. Sic decet nos dare exempluʒ implende
omis iuſticie.vt diſcãt omẽs neminẽ ſine vnda baptiſmi
eſſe ꝑfectum. Atilitatis que eſt in exem plo bumilitatis:
quod fit ſubijciendo ſe ſeruo ⁊ vili elemento.vnð glo.ſic:
id eſt ſubdendo ſeruo ⁊ inferioꝛi omẽʒ iuſticiã.i.humili⸗
tatẽ que eſt omĩs iuſticia. Prima adimpletio iuſticie.ſ.
neceſſitatis nõ eẽt ſi xp̃ᷣs eẽt confirmatꝰ lʒ ſecũda in ꝑte:
quia qtum ad h̊ ꝙ ſubijceret ſe ſeruo.nõ aũt qtũ ad hoc
ꝙ ſubijceret ſe tam vili elemento.Criſma.n.eſt nobilio⸗
ris generis qᷓ; aqua.¶ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ ea ratõe q̃
contulit vim regenerãdi aquis ↄtactu carnis ſue:⁊ opoꝛ⸗
tuit ꝙ habilitas confirmãdi collata eẽt criſmati cõtactu
conſimili.Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile gꝗa etſi dei placuit bo
nitati hoĩeʒ ꝑditum reꝑare bñficio ſacramtoꝝ ⁊ reꝑatũ
ꝑficere: ꝓꝛie ⁊ ꝑ ſe eius volũtatis fuit reꝑare lapſuʒ ꝗꝙᷓ⸗
tum ad peccatũ traductum a primis parentibo: 7 danuʒ
ꝓueniens ex illo lapſu reſtitnere.vnde vt qtũ ad lapſum
illum reꝑaretur homo:incarnatus eſt filius dei ? incar
natus eſt paſſus. Illa aũt traductio cauſam hʒ conupti⸗
onis nature ex parte carnis. Quia igit᷑ ꝑ ſe intẽtiõis eiꝰ
fuit illum lapſum reꝑare.⁊ ſpecialiter illam intendebat
reꝑationem: ↄueniẽs fuit vt modus ſpecialis in ſacꝛam̃⸗
to baptiſmi ſuꝑintenderet᷑ modo alioꝝ ſacramẽtoꝝ. Et

qjuia lapſus ille ꝑ carnez conuptã traducit᷑: ↄueniẽs fuit
vt mediante ſpãli virtute a carne xpᷣi deſcẽdẽte modꝰ iſte

ꝓuideret᷑. ꝓpter hoc ꝓuidit diuina ſapĩa:vt ꝑ tactuʒ aq̃
carnis xp̃ᷣi haberent vim regeneratiua.Mõ aũt ẽ reꝑire
iſtam cauſam in alijs ſacram̃tis.
— — . ₰ —

embꝛü quitü

quitur de temꝑe confirmationis. Et pri⸗
mo queritur de temꝑe quo debet cõferri ſa
cramentum confirmationis. Scðo.quan⸗
io tempoꝛe confirmati debeant eẽ ſub diſci
plina criſmatis ⁊c.

— ——

=,m òes — ————— —

1

i
opeiſno
tacie e⸗
erquod
oßberen
nos d
Lenplng

ſnen

ſeeh i⸗
1 hertte
tnonati
ſalunn
Perg
teſercie
ſnoin
oruge
erattf
fllosn
lebaen
ekſiren
aipiin
i
i
reincs
0,4 &
tonen
ncoc⸗
Giaſti⸗
litanis.
npho
nooi
ptiſnü
ſicte,
plene
wpnſni
M
loſie
mili
ciel.
We:
Adoe
oddio⸗
radej
n
tichen
gonthv
imn,
lpig⸗
VIdn
Galgin
wi
Bconſt
titios
uengen
czom!
ſtor E
enies fii
nocß i
tactuz
t ineyn

gn
Cipni

¶Mueſtio

rticulus pꝛumnus
Verit᷑ ̊ vtꝝ ſacr̃m ↄfirmatiõis debeat ſtatim
conferri ꝑuulo anteꝙ; babeat annos diſcreti/
Nonis. ſtatim:videt᷑ ꝑ B. ꝙ tanto aptiꝰ ẽ ali
qd ad ſui ꝑfectõz: quãto minus bʒ de impedimẽto ⁊ mi⸗
noꝛis eſi inclinatõis ad ↄtrariũ ipius.Sʒ ſuſcepto ſacꝛa
mento baptiſmatis quanto ſit aliquis ĩ etate magis elõ⸗
gata a ſtatu quo põt peccare:tanto minoꝛis eſt inclina⸗
tionis ad peccatũ qð eſt ↄtrariũ ꝑfectioni gratie ⁊ minꝰ
bʒ de impedim̃to gratie. Qð pʒ ꝑ hoc:ꝙ quanto magis
accedit ad ſtatuʒ quo põt peccare:tanto pꝛonioꝛ efficituꝛ
ad peccandũ ⁊ habilioꝛ ad impedimẽtũ. ̊ quanto aliꝗs
ſit minoꝛis etatis ſuſcepto ſacramẽto baptiſmatis:tanto
aptioꝛ ẽ ad ſui ꝑfectõʒ.⁊ ita aptioꝛ ad ſuſceptõʒ gẽe cõſir
matõis que eſt ꝑfectiua ipſius.Sʒ quãto aliꝗd ẽ aptius
ſue ꝑfectioni:tanto magis ↄgruit illã eideʒ ↄlferre.ᷓ ⁊c.
4l Iteʒ quantũcũq; alicubi exiſtit diſpoſitio immediata
ad foꝛmãa vel actũ aliquẽ.que quidẽ foꝛma vel actꝰ expe⸗
dit ſaluti bũane:ↄuenit vt foꝛma illa nel actus ꝓducat᷑ ĩ
eſſe. Sʒ gr̃a baptiſmalis ẽ immediata diſpoſitio ad gra⸗
tiã ↄfirmatõis que eſt vlterioꝛ ꝑfectiua ipius baptizʒati.
g ſtatim poſt baptiſmũ ↄferendũ eſt ſacẽ̃m ofirmatõnis.
1¶ Item eccleſie eſt cautius ⁊ melius ꝓuidere in mẽbris
ſuis quo põt.ſᷣ qñ homo eſt in innocentia:certius cõſtat
eccĩe de habilitate ipſius ad ſuſceptionẽ gratie qᷓ; q eſt ĩ
ſtatu peccati.quia ſtatim qñ bomo eſt adultꝰ ignoꝛat᷑ an
ſit in pcto aliquo.Cũ igit᷑ eccĩie cuiꝰ ẽ ꝓuidere ſaluti mẽ⸗
bꝛoꝝ.põt ꝓcurare miſieria ſacramẽtoꝝ ſᷣm ꝙ magis cõ
ſtat ſibi ſiue ↄſtare pᷣt de vtilitate eoꝝ.Sʒ ↄſtat illi ꝙ da⸗
ta ↄfirmatõ exiſtenti in innocẽtia maxime eſt vtilitatis:
nõ aũt conſtat illi ſic cũ dat᷑ exñti in etate adulta.igit᷑ ſꝑ

debet ꝓuidere exñti in minoꝛi etate.ſ.añꝙ; poſ⸗
ſet peccare. ¶ Cont᷑.vtilitas maxima ſacꝛam̃ti eſt ex peꝛ
ductione actus eius in finẽ.ſᷣ cum actus hꝰ ſacram̃ti ſit⸗

cõſiteri libeꝛa fronte nomẽ xp̃i.qð ñ ↄuenit exñtibo infra
annos diſcretõnis:ᷣ ſolũ adultis. e vt videt᷑: eccie eſt
ita ꝓuidere ꝙ ſacramẽtũ hoc miniſtreł᷑ adulnis qui pñt
actũ iſtius ꝑducere ad finẽ. ¶ Item fruſtra armat᷑ quis
anteꝙ; debeat inire certamẽ. S2 fruſtra ↄfirmat᷑ gs añqᷓ
poſſit pugnare ꝓficere.i Iteʒ ſacẽim ↄfirmatõis ẽ ſacra
mentũ ꝑfectõis.ᷣ ſlatus pueri totus eſt ſtlatus imꝑfectio
nis vſqʒ ad ꝑfectum vſum rõnis. totus ille ſiatus pᷣce⸗
dens videt᷑ repugnare ſuſceptioni gr̃e ſacr̃i ↄfirmatiois.
Hec etiã videt᷑ ꝑ hoc qð habet᷑ ð ↄle.di.iiij.vt ieiuni.vbi
dicit. Ar ieiuni ad ↄfirmatiõʒ veniãt ꝑfecti etatis ſuꝑple
ſtatutũ eſt.vt moneant᷑ ꝓfeſſionẽ facere prius: ⁊ vt mũdi

donũ ſpũſſancti valeant acciꝑe.Ecce habet᷑ ꝙ debent eſſe

ꝓfecte etatis ⁊ accedere ieiuni.qð ñ ↄuenit ꝑunuł.¶/ Ke
ſpondeo.ꝙ tempꝰ magis ↄgruũ ſuſceptioni bꝰ ſacram̃ti
eſt innocẽtie:tum qꝛ adueniente adulta etate bẽbit ſuaʒ

efficaciã: tum ꝓpter ꝑiculũ imminẽs ex p̃uentu moꝛtis.

Si.n.preuẽtus eẽt quis moꝛte nõ ꝑcepto ſacramẽto iſto
diminueret᷑ ſibi de gloꝛia quantũ ad oꝛnatuʒz caracteris

bꝰ ſacramẽti.⁊ etiã parentibo imputaret᷑ in culpã. TFnð

Hug. ꝓypter eos qui articulo tẽꝑis preueniũt᷑:inſtituta ẽ
illa qua ſacerdos baptiʒatuʒ ſtatim in vertice linit ſacri
criſmatis vnetio.vt in hocipſo oñdat᷑ quãtũ ſacẽm id ad
ſaluteʒ ncciuʒ ſit:cũ tam ſollicite vniuerſis cauet᷑ ne for/
te ſine ipſo ab hac vita ſubtrahãt᷑.¶ Ad h̊ ꝙ vtilitas ſa⸗
cramẽti eſt exr ꝓductione actus in finẽ ⁊c. Dicendũ ꝙ ñ
tollit᷑ efficacia ſacñi adueniẽte etatis tpis adulte ꝑ H ꝙ
datur infra illã etatẽ.virtus.n.ſacr̃i nõ tollit᷑ niſi ꝑ pec⸗

catuʒ. Si querat᷑ quare nõ ſemꝑ ꝓuidet eccia ꝙ miſtret᷑

hoc ſacẽm exñtibo in ſtatu innocẽtie.Dicendũ immo boc
bhʒ eccia in ↄſuetudine. aũt ita nõ fit omibo:ᷣ ẽ ex ne⸗
gligentia parentũ.Iteʒ quare epᷣs quos baptiʒat ſtatim
confirmat. Rñſio.vt ſicut plenã ptateʒ bñs:plenaꝛie ſb⸗
ueniat defectibo ſuſcipiẽtis ⁊ ꝑiculis pᷣtactis.⸗l Ad illud
qð obijcit᷑ꝙ nõ armat᷑ ꝗs niſi qñ debʒ inire certamẽ ⁊c̃.

Dicenduʒ ſecus eſt de armis coꝛꝑalibo ⁊ ſpũalibo.arma

xxviij.

enim ſpũalia nõ aggrauãt ſᷣ̊ alleuiãt. Pret᷑.arma ſpua⸗
lia ſcʒ ga ſiue virtutes multas hñt vtilitates pret᷑ illam
que eſt deſenſionis in pugna ſpũali.ꝗpteꝛ q̃s vtiles ſunt
ipſi ꝑuulo.¶] Ad id qð obijcit᷑.ꝙ ſacr̃m ↄfirmatõis ẽ ſa⸗
cramentũ ꝑfectõis ⁊c̃. Dicendũ ꝙ dupler eſt ꝑfectõ.que⸗
dam que attendit᷑ penes habitus virtutũ ⁊ dona graãrũ:
⁊ hanc ↄtingit ꝑuulos hꝛe.hec aũt ꝑfectio habet᷑ a ꝑuuł
ſacram̃to baptiſmali ⁊ ↄfirmatõis. Alia eſt ꝑfectio q at⸗
tendit᷑ penes exercitiũ virtutũ opeꝝ ⁊ gratiaꝝ.⁊ hãc nõ
ↄtingit ꝓꝑuulos hr̃e: ſᷣ ſolũ adultos hñtes vſuʒ rationis.
4 Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ ieiuni debent accedere ⁊c. Dicẽ⸗
dum ꝙ intellectꝰ illius decreti eſt.ꝙ illi ꝗ ſunt ꝑfecte eta
tis debẽt accedere ieiuni:nõ ꝙ nõ debeãt accedẽ niſi ieciu
ni ⁊ in ꝑfecta etate.Iñ Hug.h̊ ſtatutũ eſt: vt impoſitio
nis manuũ ſacrm nõ niſi a ieiunis vel detuꝛ vel accipiat᷑:
ſi hi qui acceperint ꝑſecte etatis fueꝛint.vt mũdi ſpuſſan

Onſequent᷑ querit᷑.quãto temꝑe ↄfirmati de⸗
bent eẽ ſub diſciplina criſmatis. Hanc queſti
nẽ tangit ⁊ tetermiat Hugo ſic. Solẽt gdã
querere:quãto tꝑe debeãt vnctõʒ criſmatis obſeruare in
capite.vt ſcʒ capita nõ lauẽt qui accipiũt manꝰ impoſiti
onẽ abſq; tꝑe baptiſterij. Quibo rñderi põt ↄueniens eẽ
vt tanto tꝑe aduentus ſpũſſancti apud vnũquẽq; qui eũ
accipit celebret᷑: quanto tẽꝑe ab eccia generalr celebrat᷑
aduentus ſpũſſancti ſuꝑ apłos.hoc eſt ſeptem diebus.⁊
merito:quia ſeptẽ ſunt dona ſpũſſancti:⁊ in ſeptẽ comiti⸗
bus ad hoſpitẽ ſuũ ſpũſſanctus venit. Et dignũ eſt vt ha
beat vnuſquiſq; diẽ ſuũ.⁊ vnicuiq; in die ſuo ↄuiuiũ pᷣpa
ret᷑. Aliũ diẽ hʒ ſapĩa.aliũ intellectꝰ.aliũ ↄſiliũ.aliũ br
titudo.aliũ pietas.aliũ timoꝛ. Lalia ↄuiuia xpᷣus apud
ſuos hoſpi ꝛtalia 2 ſpũſſanctꝰ.

lembꝛũ ſextũ

Equit᷑ de loco vnctionis ſiue ſignatõis.de
quo Rabanꝰ de cõſe.di.iiij. ouiſſime ſi⸗
gnatur baptiʒatꝰ cũ criſmate in ſummita⸗
te capitis ꝑ ſacerdotẽ: ꝑ pontificẽ vᷣo ĩ fron
te. Hic querit᷑ qua rõne baptizatus ſignat᷑ in fronte ĩ cõ
firmatõe.qꝛ cum vertex ſit ꝑs dignioꝛ qᷓtuʒ ad ſitũ:⁊ coꝛ
qᷓtũ ad virtutẽ.videt᷑ ꝙ potius deberet in ↄfirmatõe ↄſi⸗
gnari in vertice vel coꝛde. Uel videt᷑ ꝙ in lingua vel ore
cõfirmet᷑ ad robur ↄfitendi nomẽ xpᷣi.que ꝗdeʒ ↄfeſſio fit
oꝛe vel lingua. Itez que eſt rõ iſtius duplicis vnctõis.
ſcʒ in capite a ſacerdote:in fronte a ndlr.A Rion
cut dictũ eſt:hoc ſacramentũ datur in robur.dt ↄfirmati
idonei ſint poꝛtare nomẽ dñi coꝛaʒ regibo ⁊ principibo:
teſtificando ipᷣm ⁊ ofitendo ſiue illius fidẽ.quia vᷣo inter
ꝑtes coꝛꝑis que ſe ſenſibo nr̃is offerũt caput eſt dignius
⁊ in capite facies.ſ.anterioꝛ ꝑs.⁊ ideo hoc ſacim nõ dat
in facie ſ̊ magis in fronte.qꝛ ibi ẽ ſedes verecũdie. Vnð
qꝛ hoc ſacẽm eſt ↄtra ↄfuſionẽ ⁊ verecundiã ↄfitẽdi nomẽ
xp̃i.que linguã cõtrahit ne aꝑte dicat qð hʒ in coꝛde:cõ⸗
uenit hoc ſacrjm in fronte dari. Fuoons quideʒ ẽ ꝑs facici
eminẽtioꝛ ⁊ ſedes verecũdie.pʒ ̊ quare magis competit
ꝙ frons ſit locus vnctõis qᷓ; vertex. Pret᷑.coꝛ lʒ ſit pars
dignioꝛ qtũ ad virtutẽ ⁊ ad oꝑationem: tamẽ occultũ eſt
latens interius nec huic vnctioni idoneum. ſacramen⸗
ta enim ſicut ſunt ſenſibus offerenda: ſic circa ꝑtes ſenſi
bus manifeſte ſunt exercenda.q! Quare nõ fit in lingua
vel in oꝛe patet ex predictis.Confeſſio enim oꝛis ſubtra⸗
hitur ex verecundia cuius ſedes eſt in fronte.conuenit
vt fiat vnctio in fronte in robur contra veꝛecundiaʒ 2 cõ
fuſionem:vt ſic ſoluatur os ad liberam chriſti confeſſio⸗
nem. 4l Ad illud quod queritur de ratione duplicis vn⸗
ctionie.Dicendum ꝙ vnctio que fit a ſacerdote: ſolnm⸗
modo datur vt illa vnctione ſe regem ⁊ ſacerdotem eſſe
agnoſcat factum. Regem ſcilicet non ſolum regni e⸗
terni heredem: ſed 2 virtute regia preditum. Ut ſe

regaliter regat ? gerat: ⁊ in ſeipſo⁊ de ſeipſo indicinʒ ⁊

iuſticiã faciat.viciaq; ⁊ peccata tanqᷓ; latrones ⁊ rapto⸗

res ceteroſq; maleficos ſpirituales vincat. VUnctio data

a pontifice datur vt vtriuſq; bonoꝛio memoꝛ regij.ſ.⁊ ſa
cerdotij adeo ſtrenue agat:ne regni honoꝛem deturpet ⁊

Tthoneſtet virilit᷑ ſuccũbẽdo:⁊ ne ſacerdotalẽ ſanctitatẽ

inquinet ant ꝓphanet ſe execrabilr polluendo. vel vt me
moꝛ ſit patris ſui regis.ſ.vniuerſalis.⁊ ſacerdotis: ꝗ in
cruce tam magnifice tamq; ſtrenue egit.Prima vnctio ĩ
modũ crucis ⁊ foꝛma fit.vt ꝑ crncẽ redemptoꝛis ſiue per
crucifix bona accepta in baptiſmate hr̃e cognoſcãtur.
Secũda inunctio fit in eundẽ modũ:vt in crucifixo ⁊ per

crucifiyũ fit tota ſpes ⁊ fiducia ⁊ victoꝛie ↄfirmato: vt ĩ

temptatõibus ſuis recogitet eũ qui talẽ ſuſtinuit ð ſeipᷣm
ↄtradictõʒ.xj.ad Heb.Et eo in carne paſſo eadẽ cogita⸗
tõne armet᷑.iij.ca.prime canonice petri.Et vt ſciat ſe ad
toꝛmẽta ⁊ ludibꝛia miſſuʒ. Sic quidẽ xp̃s paſſus ẽ ꝓ no⸗
bis vobis relinquẽs exempluʒ vt ſequamiĩ veſtigia eiꝰ.j.
ca. Pe.ij.Alia eſt rõ diſtinetõis quã ponit Rabanus di
cens. In pꝛima vnctõne ſignat᷑ ſuꝑ ipᷣm ſpũſſancti deſcen
ſio ad habitatõz deo ↄſecrandã. In ſecũda eiuſdem ſpiri
tuſſancti ſeptifoꝛmis gꝛa enʒ omni plenitudine ſanctita

tis eun n keie⸗ declarak.
Membꝛü ſeptunũ

Equit᷑ de iteratione hꝰ ſacr̃i.Et qꝛ eiꝰ ite/
ratio depẽdet qͥdãmõ ab impᷣſſiõe caracte⸗
ris. Primo q̃rit᷑.v.̊ ſacr̃m ſit iterabile vł
nõ iterabile.Scðo.ſi ĩ eo impmat᷑ caract᷑.

rticulus pꝛim
Irca primũ obijcit᷑ ꝗ ſit iterabile:ꝑ ̊ ꝙ moꝛ/
bus cuiꝰ ẽ medicina redit.ſ.infirmitas vel pu
illanimitas q̃ ꝑ peẽm redit. Si.n.moꝛbo re/
dit:ncce eſt medicina iterari.Oð videt᷑ ꝑ ſimile a ſen⸗
ſu ↄtrario de baptiſmo.cuiꝰ moꝛbo ſcʒ pctẽm oꝛiginale ñ

redit.vnde nec ille iterat᷑. ¶ Iteʒ h̊ ſacrẽᷣm dat᷑ ꝑ ſe ad ro⸗

bur fidei ſicut ſacr̃Um euchariſtie ad robur caritatis.q̊ ſi
cut illud iterat᷑:ſitr ⁊ iſtud debet iterari.q¶ Iteʒ hoc ſa⸗

cramentũ dat᷑ in remediũ illis qui ſunt intratuꝛi pugnã

ſpũaleʒ. Sacrm extreme vnctionis dat᷑ in remedium il-⸗
lis qui debent exire finaliter pugnã ſpũalem. ſᷣ vnicus ẽ

exitus finalis:⁊ frequẽs eſt ingreſſus. ſi illud me

tũ iterat᷑:multofoꝛtius ⁊ illud debet iterari.¶ Contra.
ſtabilitas ſiue firmitas ſacram̃ti qᷓtũ ad id qð eius ẽ:eſt
cauſa quare nõ iterat᷑. Sʒ magis videt᷑ ꝙ illud ſacramẽ
tũ qð aliud ſtabilit ⁊ ↄfirmat habeat aliꝗd firmitatis qᷓ;
illð qð illo firmat᷑ 2 ſtabilit᷑.Si g̊ ſaccẽ̃ᷣm baptiſmi qð cõ
firmat᷑ ſacramẽto ↄfirmatõnis:habeat aliꝗd firmitatis
Aꝓpter quã nõ iterat᷑.videt᷑ ꝙ ↄfirmatio gli
mitatis ꝓpter quã nõ debeat iterari.
illud nõ debet iterari ſicut habet᷑ ab Dug. ⁊ magr̃o.iiij.
ſent. Et habet᷑ de oſe. di. iij. Dictũ eſt. vbi dz. Uiſum eſt
nobis eandeʒ ofirmatiõeʒ ſicut nec baptiſmũ iterari mi⸗
nime debere. Itez Breg. ij. de hoĩe qui a pontiſice cõfir⸗
matus fuerit:denuo talis iteratio eſt ꝓhibẽda. Hꝰ autẽ
multiplex eſt ratio vel cauſa:tum qꝛ caraeter in illo imp
mitur:tum qꝛ quadã ↄſecratione dat᷑: tum qꝛ irredibilis
eſt moꝛbus quẽ tollit: tnzʒ qꝛ ſingulare eſt ⁊ vnicũ qð alle
goꝛice ſigt:tum quia ſemel tm̃ datur ſacrm qð cõſirmat
ſcʒ baptiſmũ.Caracter aũt eſt ſignũ indelibile ⁊ ꝑpetuũ
ꝓpter qð nullũ ſacramentũ in quo caracter impꝛimitur
iteranduʒz eſt:alioꝗn enim fieret iniuria ſacꝛo. Pret᷑qa
ↄſecratio eſt queda ꝑpetua dedicatio.nõ iterandũ eſt ſa⸗
cramentũ qð cum quadã ↄſecratõne cõfert᷑. Vñ mgr.iiij.
ſent᷑.di.vij.de baptiſmo ⁊ oꝛdine ꝙ nõ debeãt iterari:aꝑ⸗
te dicit.vtrũq;.n.ſacr̃m eſt:⁊ quadã ↄſecratõe dat᷑.illud
quideʒ cum baptiʒat᷑:illud vpᷣo cũ oꝛdinat᷑.⁊ ideo ĩ catho⸗
lica eccĩa vtrũq; nõ licet iterari:ꝗa neutri faciẽda ẽ iniu⸗
ria.Qð indubitant᷑ etiã de ↄfirmatõe tenendũ ẽ. Pꝛet᷑
cum moꝛbus nõ iterat᷑:nec medicina iterari xbet. Moꝛ

Rndeo. ꝙ ſacꝛm

bus.n.cuiꝰ medicina eſt ſacr̃jm iſiud eſt quedã pena con
tracta.que ſᷣm ꝙ eſt hmõi nõ redit ſiue iterat᷑.lʒ conſiłis
merito culpe actualis efficiat᷑ in peccãte. Pret᷑quia al⸗
legoꝛice ſignat aduentũ ſpũſſancti in aplos in die pẽthe
coſtes Act.ij.qui ſemel factus eſt: vt ſignato ſignũ rñde

at:cõuenit vt ſemel tm̃ donet᷑. Pret᷑.exquo oꝛdinatuꝛ ad
ſacrᷣm qð nullo modo iterat᷑:cõgruit vt nec illud iteret᷑.
hec ſunt ꝓpter que minime cõgruit ꝙ h̊ ſacr̃jm iteretur.
Prima aũt ⁊ potiſſima ratio ẽ imp̃ſſio caracteris.¶ Ex

bis pʒ rñſio ad primũ.quia moꝛbo euiꝰ medicina ẽ ̊ ſa
cramentũ nõ redit.lʒ eniʒ pena puſillanimitatis ſiue in⸗
firmitatis vt eſt acta ꝑ culpa actualẽ redire ↄtingat ſiue
effici in ipſo ↄfirmato.nũqᷓ; tñ pena infirmitatis ſiue pu⸗
ſillanimitatis vt ẽ ↄtracta ab oꝛiginali redit: ſiẽ nec ipᷣm
oꝛiginale.vñ primũ eſt interimendũ.q Ad aliud qͥ oſten
dit᷑ ꝙ boc ſacẽm qð datur ad robur fidei debet iterari ſi⸗
cut ſacẽm altaris qð datur ad robur caritatis.Dicẽduʒ
ꝙ non eſt ſimile de hoc ſaczo ⁊ illo.tum qꝛ in ̊ ſacramẽ⸗
to imprimit᷑ caracter:nõ in illo.tum ꝓpter alias cõgru⸗
itates pretactas. Pret᷑.nõ eſt cõſiłis nccĩtas iteꝛaẽ qð ſi
dem roboꝛat ⁊ qð caritateʒ. longe nãq; ⁊ facilioꝛe cauſa
⁊ frequẽtius caritas tollit᷑ qᷓ erroꝛ fidei inducit᷑.¶¶ Ad il

lud qð obijcit᷑.q; vnicus eſt exitus finalis de pugna ſpiri

tuali ⁊c̃. Oicendũ ꝙ etſi multotiẽs ingrediat᷑ ad pugnazʒ
ſpũaleʒ:nõ ꝓpter hoc opoꝛtet h̊ ſacrm iterari. cuiꝰ rõ ẽ.
quia ĩ eo tanta gratia ↄfert᷑ ut ſufficere valeat ad om̃e tẽ
pus.⁊ hoc dico ſi ga illa roboꝛans cuſtodiat᷑. Si auteʒ
exigẽtibo peccatis repellat᷑:tñ ꝓpter rõnes S.tactas ipᷣm
ſacr̃Dm nõ eſt iteranduũ. Pret᷑.ex alia ꝑte ſicut eſt vnicus
exitus finalis de pugna ſpũali.ſiłr ſi ↄſtaret ðᷣ exitu fina
li nõ niſi ſemel ſacr̃jm extreme vnctiõis daret᷑.ſᷣ incertus
euentus ipſius eſt cauſa quare iterat᷑.Qec ſunt aliq̃ rõ⸗
nes quare iterari non debeat ſicut de ſacramento confir⸗
mationis.

Articulus ſecũduns

Enſequẽter qꝛ ſuppoſitũ eſt queſtione pᷣceden⸗
ti ꝙ in hoc ſacramento impꝛimit᷑ caracter:ad
maioꝛẽ certitudinẽ veritatis hñdaʒ põt queꝛi
vtꝝ ſic ſit vel nõ. ſic:nidet᷑ ꝑ ̊ qð dicit Dyo.ꝙ cara⸗
cter eſt ſignũ ſanctuʒ coĩonis fidei.Sʒ hoc ſocr̃m dat᷑ in
robur fidei.⁊ illud efficit in aĩia eo mõ quo ſacr̃a noue le
gis efficiũt in aĩa illa ꝓpter que dant᷑. Sʒ hoc efficiendo
relingꝗt ſignũ in aĩa hmõi effectus. relinꝗt & in aĩa ſignũ
fidei ſiue roboꝛis. efficit ſiue impmit ſignũ coĩonis ſi⸗
dei. h̊ aũt eſt caracter. ⁊c.¶ Itez caracter eſt ſignaculũ
diſtinctiuũ łi fidelis ꝑ ſiatus ſpũales:ſᷣm ↄfoꝛmitateʒ
diſtinctõis populi ſecularis ꝑ ſiatus terrenos ſiue ſecu⸗
lares.ſ̊ maxime ↄſueuit eẽ diſtinctio exñtiũ in pᷣlio ſecu⸗
lari que ſolet eẽ ꝑ ſigna quibo acies belli ſe mutuo ↄgno⸗
ſcebant ⁊ ↄgregabãt ⁊ ſegregabãt a ſuis adueꝛſarijs.ſ̊ ꝑ
hoc ſacim pᷣꝑant᷑ fidele s ad bellũ ſpũale magnũ ⁊ diffici
le.q̊ videt ꝙ maxime cõgruit huic ſacẽo caracterẽ impri
m ere qui diſtinguat ⁊ ſignet exñtes ĩ bello ſpũali.4 Itẽ
effectus maxime ſtabilitatis ⁊ indelebilitatis in ſacr̃is ẽ
caracter. lle.n.ſolus nõ perimit᷑ neq; delet᷑: vt habituʒ
eſt S. Sed ſi alicui ſacꝛo competit effectus ſtabilis ⁊ per-
manẽs:hoc maxime competit huic ſacꝛo cuiꝰ eſt ſtabiliẽ
⁊ ↄfirmare. videt᷑ ꝙ huic ſacr̃o potiſſime ↄuenit impri⸗
mere caracterẽ.¶ Item omne illud ſacr̃m i quo nõ ẽ ca/
racteris impreſſio eſt iterabile.ſicut pʒ diſcurrẽdo ꝑ ſin⸗
gula:⁊ in quibo eſt imp̃ſſio caracteris ñ ſunt iterabilia.
Vnde in ſacramẽtis hec conſequẽter ſe hñt:imprimẽ ca⸗
racterem:.⁊ no iterari.ſᷣ hoc ſacramentũ nõ eſt iterabile:
vc̃. ¶ Contra.caracter eſt ſignaculũ diſtinctiuũ. ſed ꝑ
ſignaculũ baptiſmi ⁊ oꝛdimis ſufficiens ſit diſtinctõ ĩ po
pulo dei.ᷓ videtur ꝙ nulla ſit necĩtas ꝙ in hoc ſacra me⸗
to imprimit᷑ caracter.ꝗ Item deus contulit ſacra m̃toꝝ
remedia hoc modo quo ſunt magis vtilia.ſed magis vti
le eẽt hoc ſacramentũ ſi poſſet frequẽter iterari cum ſepe
cadamus. Si g impreſſio caracterig aufert poſſibilitatẽ

— — — —

— – —

9

— —,

60
ni⸗
ſi⸗
nli
u⸗
⸗
o
1

e
;

blĩ
pri
1
hſn
lig⸗
hict
bie
ſa⸗
ie
r
nll

e
ni⸗

¶ NHueſtio

frequentandi ſacrẽm:videt᷑ ꝙ nullo modo ↄpetat huic ſa⸗
cramento caracteris ↄſignatio:alioqn deꝰ inſtituit h̊ ſa⸗
cramentũ modo minꝰ vtili ⁊ inoꝛdinato.qð eſt inconue⸗
niẽs.4l Itez effectus ↄfirmatõis oꝛdinat᷑ ad ↄfirmationẽ
effectus baptiſmi.ſ̊ baptiſmi eſt duplex effectus ſcʒ gtia
acaracter. Sʒ caracter ↄfirmatõis ñ ↄfirmat᷑ gẽa bapti

ſmali:cum vtrũq; ↄtingat eẽ ſine altero.ꝓpt qð nõ vidẽẽ᷑
ſe habere in aliqua ↄtingentia ſiue oꝛdinatõc.neq; cara⸗
cter baptiſmalis ↄfirmatur illo.ꝗ̊ vt videt᷑ ſolũmodo g⸗

tia ↄfirmatõis bʒ oꝛdineʒ ad grãm baptiſmalẽ.
lius idoneitatis vel vtilitatis eſt caracter hꝰ
Dicendũ ꝙ ſᷣm cõmuneʒ doctoꝝ viam:in ſacramẽto con
firmationis imprimit᷑ caracter.exigente bac necitate fi⸗
nis ⁊ cõcurrente idoneitate diſpoſitõis. Neceſſitas qꝑpe

finis boc exigebat: qm̃ caracter eſt ad diſtinguẽdũ pꝑn
dñi diſtinctõne ſpũali. Triplex aũt diſtinctio competit

plo xpᷣiano m tripliceʒ ſtatum ſidei. Incipientiuʒ. ꝓfi⸗
cientiũ.⁊ ꝑfectoꝝ.ſiue ingredientiũ pugnantiũ ⁊ ĩ taber
naculo miniſtrantiũ.cuiꝰ figura preceſſit in ppło iſrabe⸗
litico. IJdeo opoꝛtunũ fuit vt illa ſacram̃ta caracteꝛẽ im⸗
primerent:que ſtatuʒ fidei determinatũ reſpiciũt. Quia
igit᷑ in hoc ſacra mẽto ſtatuit᷑ quis in ſtatu fidei etermi⸗
nato: ꝓcedit ad gradũ bellantiũ.⁊ caracter ẽ ad diſtin⸗
guendũ ptm dei ſm ſtatũ fidei deteꝛminatũ.ideo ꝓpete⸗
bat huic ſacramento caraeteris imp̃ᷣſſio.⁊ huic cõſonat
tanqꝙᷓ recta diſpoſitio ſancte trinitatis inuocatio ⁊ cõfir⸗
mandi exterioꝛ ⁊ notabilis conſignatio.que exprimũt ⁊
diſponũt ad h̊ ꝙ ↄfirmandus interius conſignet᷑. Vñ cõ

cegdende ſunt rõnes que boc oñdũt. 4 Ad illud auteʒ qð

primo obijcit᷑ in cõtrariũ.ꝙ ſuꝑſtuit talis diſtinctõ.Di⸗
cendũ ꝙ falſuʒ eſtiqm̃ inter aliquos diſtinguit caracter
ↄfirmatõis: ad quos diſtinguẽdos nõ ſufficit baptiſmꝰ.

NMam baptiſmus ſeꝑat a non ꝓpło dei ⁊ nõ baptiʒzatis:hb

confirmatio diſtinguit foꝛtes pugiles a debilibo? infir⸗
mis.hꝰ aũt diſtinctõis figura ſepe preceſſit in lege moſa
yca:cum ſeꝑabant᷑ mittendi ad pugnam.4! Ad illud qð
obijcit᷑.ꝙ vtilius eſſet ſi poſſet frequẽtari. Dicendum ꝙ
deus in operibo ſuis non tm̃ conſiderat vtilitatem boni⸗
tatis:ſ etiam congruitatẽ ſapie.quia ñ ↄpetit vt qͥcunqʒ
modo maioꝛẽ vtilitateʒ intendat:ſ̊ eo modo quo magis
competit cã ſapie.⁊ qm̃ decebat diuinaʒ ſapiam iſti ſacr̃o
dari effectum qui ſibi competit ⁊ cõpeteret ei caracteris
impreſſio:nõ debuit obmitti ꝓpter impoſſibilitatẽ iterã
di. Pret᷑.nõ debebat hoc ſacramentũ iterari:ne vileſce⸗
ret eius dignitas:⁊ ex fiducia iterandi quodãmodo fie⸗
ret ad cadendũ facilitas que eſt huic ſacramẽto cõtraria
7 ideo ᷣm oꝛdineʒ dei ſapie debuit caracter imprimi: vt
eſſet impoſſibile iterari.q Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ñ indi⸗
get caracter oyfirmari.Dicendũ ꝙ nõ impmit᷑ h̊ caracter
ad confirmatõʒ caracteris:ſᷣ gratie.Et ſi obijcit᷑.ꝙ non
hʒ ad hoc oꝛdinatõʒ. Dicendũ ꝙ nõ hʒ oꝛdinatõʒ ad cõ⸗
firmationẽ gratie baptiſmalis immediate:ſ̊ mediãte g⸗
tia addita in confirmatõe.ad cuiꝰ introductõʒ ⁊ ſtabili⸗
tioneʒ facit caracter in hoc ſacramẽto impᷣſſus:⁊ ꝑ cõſe⸗
quens ad confirmationeʒ gꝛatie baptiſmalis. Pret᷑.etſi

caracter nõ ſit directe ad confiꝛmandũ:nõ tñ ſuꝑfluit.ꝓp

eo ꝙ eſt ad diſtinguendũ ſicut pꝛius fuit tactũ.⁊ ſignum
diſtinctiuũ ſpũale dʒ reſpicere h̊ ſacẽm.

¶ Mueſtio.xxix.de ſacra/

mento euchariſtie.

Honiã ſupꝛa deter

inatũ eſt de ſacramto baptiſmi ⁊ ↄſir⸗
matõis:agendũ eſt de ſacro altaris.Et
primo de pᷣſiguratõne ſacram̃ti altaris.
Secũdo de inſtitutõe. LTercio de vnita⸗
te. Quartð d integritate.Quinto de ↄſecratõe. Sexto
de verboꝝ expreſſione. Septimo de ↄtinẽtia. Octauo de

efficacia.iQono de fractione.Decimo de ſumptione ſiue
manducatõne. Circa primũ primo dom eſt de cõgruẽ

xxix.

tia prefiguratõis. Secũdo.de numero ⁊ ſufficiẽtia figu⸗
raꝝ.Tercio.de comꝑatione earundeʒ.

Irca primũ querũtur duo. Primũ.vtrum
congruebat ſacramentuʒ preſigurari.Se⸗
cundo.vtꝝ vnica figura vel pluribo.

ticulus primus

Veritur ergo vtrum hoc ſacramentuʒ cõgru⸗
ebat prefigurari. E ſic:videtur ꝑ hoc.ꝙ ea
Aaue erant dignioꝛa magis debebant prefigu⸗
rari. Prenunciatio aũt ſiue prefiguratio rei atteſtat᷑ eiꝰ
dignitati.cum ̊ hoc ſacramentum ſit digniſſimum ⁊c̃.
¶ Item boc ſacramentum eſt difficilimũ ad credendum:
APpter uad congruebat ꝙ ad illius vtilitatẽ ꝓgrederet᷑

—

quarũdaʒ figuraꝝ manuductõe. 41 Itez in duobo ſacra⸗
mentis.ſ.baptiſmo ⁊ ſacramento altaris principalit᷑ ſi⸗
gnatur xpᷣs paſſus.que ſignificata ſunt in effuſione ſan⸗

guinis ⁊ aque de latere Jo.xix.e figurat᷑ in baptiſino:
patet Ro.vj. Conſepulti ſumus in baptiſmo cuʒ xp̃o in

moꝛte. ſacramento altaris:pʒ Luc.xxij. Hoc facite ĩ

meã cõmemoꝛationeʒ. Eadeʒ ꝗ ratione qua baptiſmus

debuit prefigurari:⁊ ſacramentũ altaris.Cum.n.cõue⸗/
niebat xpᷣm paſſum pluribus figuris preſigurari:conue
niebat ⁊ illa ſacramẽta prefigurari in quibo principalit
figurat᷑ x-pᷣs paſns Wonci ſigni nõ eſt ſignũ: ſic nec
motus motus:nec generatõis generatio.cuʒ q̊ ſacẽm ſit
uy ſignũ ſacẽnnõ debet eſſe ſignũ:vnde nec aliquo ſigno ſiue
figura prefigurari.4. Item mrioniũ pnia oꝛdo.⁊ ſic di⸗
cunt quidã ↄfirmatio ⁊ extrema vnctio nõ fuerũt prefi⸗
gurata. Matrimoniũ.n.⁊ pnĩa ⁊ oꝛdo:in lege nature ꝓ⸗
dierunt in eẽ ſine figura.alia duo lʒ ꝓdirẽt ĩ eẽ lege gre:
nõ tñ fuerũt pᷣfigurata lege nature vel ſcripte ſᷣm q̃ſdã.
æ ſimili videt᷑ de ſacr̃o altaris ⁊ etiã baptiſmi. 4. Itez ſi
cbuit prefigurari cũ ſit ſacẽm excellentiſſimuzʒ: videt᷑ ꝙ
cbuit prefigurari aliqua figura q̃ nõ tm̃ fuit figura ſed
remediũ:ſicut baptiſmus habuit figuraʒ q̃ nõ tm fuit fi⸗
gura ̊ remediũ.ſ.circũciſioneʒ.ſ̊ nõ habuit hmõi. ⁊c̃.

— . — =– , er e
Rñndeo.ꝙ hoc ſacr̃m congruebat pᷣfigurari: tum rõne nentt a der n ree y dag e

gnitatis: tum rõne difficultatis ad credendũ:tuʒ rõne
ſignificatõis ſicut tactum eſt in opponẽdo. Rõne digni⸗
tatis:qꝛ ſacr̃m iſtud inter ſacr̃a noue legis erat excellen⸗
tiſſimũ: vt dicũt expoſitoꝛes ſcripture.vñ qꝛ expectabat᷑
quaſi donũ dei excellentiſſimũ:ↄgruebat vt prefiguraret᷑
vt ſic quodãmodo certificarent᷑ expectãtes.⁊ ex hoc ma⸗

gio conſolarent᷑:2⁊ erpectati dignitas oñderet᷑. KRatione/ acmit vucher et da ad eé⸗

Difficultatis:qꝛ cũ inter cetera credibilia ſit difficilimuʒ
ad credendũ:cõueniebat vt manuductõe figuraꝝ ꝓgre⸗

1 — 7*
010

deret᷑ ad illius credulitatẽ. Rõne ſignatõnis: quia xpᷣus

paſſus quo datur vita fidelibo hoc ſacr̃m ſignat᷑? conti⸗

net᷑.ↄgruebat aũt xpᷣm paſſuʒ aliqua figura pꝛefiguraꝛi.
ſiłr ⁊ hoc ſacrẽ̃m quo ſignat᷑ ⁊ continet.¶ Ad illud ꝗ̊ qðN aWιàn,n

obijcit᷑ primo ↄtra Vſe ſigni ñẽ ſignũ ⁊c̃. Dicendũ ꝙ h
verũ eſt ꝑ ſe loquẽdo. Sacẽm aũt duo ↄcernit.ſ.ſignum

⁊ rem ſigni ſiue veritatẽ rei coniũcte.vñ etſi ſacrᷣm nõ p̃ᷣ⸗ ue

figurabat᷑ rõne q̃ ſignuʒ ẽ:prefigurabat᷑ iñ rõne rei ſiue

veritatis coniucte. Saczm ꝙ noue legis 1 maxime h̊ eꝛit ephes nα αια .αι

ſignum ſiue figura ratione rei ſine veritatis coniuncte.
4 Ad aliud pot dici.ꝙ ſecus eſt de hoc ſacram̃to ⁊ alijs
ce quibus obiectum eſt.quia vt tactum eſt: plures ſunt

cauſe quare hoc ſacr̃m debuit prefigurari que alijs cõue

niunt.ſcilʒ dignitas.difficultas credulitatis.⁊ ſignifica⸗ ꝗuaræ poni curh

tio. Pret᷑.vt dicunt quidam:confirmatio ⁊ extrema vn⸗

ctio non debebant prefigurari:qꝛ dant grãm ꝑfectam ſcz

O.

ad pugnanduʒ ⁊ ad exeundũ.perfectam dico: quia ñ da
tur illis gratia ꝑfectioꝛ qᷓ in baptiſmo. ſ̊ quia addendo
grãm gratie vlterius ꝑficiunt.vnde quia de rõne ſua bec

H

SAa Gene

duo ſacram̃ta perfectõneʒ dicũt:⁊ hoc reſpectu duplicis ene-

ſtatus.ſcilʒ pugne ⁊ victoꝛie: ſiue pugnantis ⁊ exeuntis
xc pugna: oĩno ſunt noue legis.⁊ oĩno ad illam perti⸗

fm ae eb er as gen

Gð ywe erde * Frera vRe — ,. — 2 . „„ 2
nẽt. Alia aũt ſacramẽta.ſ.matrimoniũ pnĩa 2 oꝛdo non
erant preſigurata:quia ſtatim pꝛodierũt in eẽ.matrimo
mnmniiũ.n. ſtatim fuit ncciuʒ ꝗꝓpter multiplicatõʒz fideliũ qui
coĩcarent regnũ dei etiã ſi bomo nõ peccaſſet. Itez pollỹ
homo peccauit:exñte peccato actuali ſtatim fuit pnia ne
elſſaria vt curreret medicina cũ moꝛbo. vñ qꝛ ↄmiſit pec⸗
fer r ir er ee e g catũ:oueniebat ſtatim eẽ pnĩaʒ· Itẽ oꝛdo etia ſtatim fuit
quia ↄpetebat ⁊ habuit principiũ ĩ lege nature i ure p⸗
mogenitoꝶ. q; omes primogeniti ratoeʒ ſacerdotij tene⸗
bant. qꝛ illud qd ↄuenit mõ ſacerdotibo: oueniebat illis
donec veniebat vnctio in lege veteri. Illa tria ỹtuz ach
aliquẽ eſfectum ſtatim ꝓdierũt: lz nõ ꝗᷓtũ ad pfectũ effe⸗
ctum ſiue ad tantũ ſicut modo. 4 Ad illud qð obijcit. cũ
iree: X Par „r , Layn ſit ſ. acramentũ excellentiſſimũ ſi debuit pfiguraꝛi ⁊c̃. Di
”ꝗMU cendũ y ſacramentũ iſtud eſt excellentiſſimũ pt dtentu
nõ gꝗqa plus bʒ de effectu :imo plus hʒ baptiſmꝰ: qꝛ delet
peccatũ quo ad culpã ⁊ quo ad penã. 2 hic effectus dat?
eſt ei:qꝛ eſt ſacim nccĩtatis. Sacẽm auteʒ euchar iſtie di
gnius eſt rone eius qð ſignat ↄtinet: nõ rõne effectus.
Similit eſl de figura eius in veteri teſtamẽto.ſ. de agno
paſchali. qð excellentiſſimũ ſacrm dicix᷑ rõne ſi ignificati
ſcʒ rõne xp̃i paſſi in eſum dati quẽ ſignat ſiue ſiguꝛat.Et
qꝛ baptiſmꝰ eſt ſacrm ncciĩtatis:⁊ ideo plus bʒ ð effectu.
ita eſt de figura eius.ſ.circũciſione.Circũciſio.n.fuit ſa
cramentũ nccitatis. Sicut & ſaczm altaris nõ eſt ſacra⸗
mentũ neceſſitatis: ita nec eius figura debuit eſſe reme⸗

ticulus ſecũdus

Ecũdo querit᷑.vtꝝ ↄgruebat h̊ ſacr̃m pᷣfigura
ri vnica figura vel pluribo. vnica videt᷑ ꝑ
B; ꝙ ſigura ⁊ res figurata adinuicẽ referũt᷑.g
ſi vna res:⁊ vna figura.⸗4:! SItẽ eſt figura interioꝛ ⁊ exteri
oꝛ 7 vtraq; ꝓpria.h̊ vniꝰ rei nõ eſt niſi vnica figura inte⸗
/ rieoꝛ.ſicut pʒ vbi penes rei ſuꝑfſiciẽ eſt eiuſdeʒ figura.a ſi⸗

n ſj e de c En gen⸗

mili videt᷑ ꝙ nõ debet eſſe niſi vna figura exterioꝛ.ꝓpria
dico:cũ illud qð eſt ꝓpriũ alicui dẽ ꝑↄuertẽtiã.¶:! Ztẽ ꝓ⸗
prium eſt figure cõmetiri ſe rei figurate.vnð rõne exigit
ipᷣam nõ excedere neq; excedi a re figurata. hoc aũt eẽ ñ
poſſet ſi plures eẽnt figure vniꝰ.hoc aũt verũ eſt de figu/
ra que eſt t eſſe rei.ſiłr videtur de figura que eſt e rem
ſiue nõ de eſſe rei.⁊ ita eſt ideʒ qð prius. Cõtra.x.ad
Hebre. EUmbrã hñs lex futuroꝝ bonoꝝ: no ipᷣam imagi
nẽ ⁊c.Ex hoc verbo habet᷑.ꝙ ea que legis ſunt:in q̃dam
remota diſtantia prefigurãt ea que ſunt euãgelij. ſigure
aũt legis ſiue ſint legis natuẽ ſiue legis ſcripte: minima
— hes ees zuſſlaset —KANH*:1 Ppuenientia 7 ſilitudine figurãt illa que ſunt legis noue.
Ad h̊ ̊ ꝙ ſufficient pᷣſignarent ea que ſunt legis noue:ñ
ſufficiebat vna figura ł̊ plures requirebant.Iteʒ ſi dif⸗
ficultas credendi fuit cã quare h̊ ſacramentũ debuit pᷣfi⸗
gurari.ſiłr ⁊ excellentia:cũ ſit excellentiſſimũ ⁊ difficili
mũ ad credendũ:nõ ſufficiebat vna figura ad pᷣfigurati
Wel. e ern. onem illius ſ̊ plures requirebant᷑.¶ Iteʒ quare H̊ ſacra
men iſmus ſunt pluriba figuris prefigurata?
Ad hoc dðm ſicut dicit Aug.in.nij.li.de trini.Oꝑtzʒ
gqa ꝑ multa eramus a deo diuiſi:ꝙ multa vitã futurã cõ⸗
clomarent.ſ.xpᷣm.xpᷣus aũt paſſus qui principalr ĩ duo⸗/
bus ſacram̃tis.ſ.baptiſmo ⁊ euchariſtia ſignat᷑ vita eſt.
opoꝛtuit â multas figuras pᷣcedere: que cõclamarẽt xpᷣm
paſſum. ſ.baptiſma ⁊ euchariſtia.baptiſma vt eſt redem
ptio:⁊ euchariſtia vt eſt vita.qꝛ eniʒ ſacrũ miſieriũ.i.ſe⸗
cretum differebat᷑ rt ꝓuocaret᷑ ? excitaret᷑ deſideꝛium in
ſanctis patribo vſq; ad plenitudinẽ tꝑis quo veĩt vita z
redemptio noſtra:cõgruebat ꝓpter nimiq elongatõeʒ ab

ipſo ⁊ opprorimatõz maioꝛẽ maioꝛeʒ ad ipſuz:pluribo
ſignis ſiue figuris pfigurari. vt ſic ſpes ſanctoꝝ patꝝ ro
boꝛaret᷑: ⁊ deſideriũ excitaret᷑: ⁊ etiã vt tactuʒ ẽ ꝓpter di⸗
gnitateʒ hꝰ ſacramẽti 2 difficultatem ad credendũ illud.
Alie etiã ſolent rõnes aſſignari.ſ.effectuũ multiplicitas
bo ſ. acramenti ⁊ legis prefigurãtis imꝑfectio que nõ po⸗
teſt ꝑ vnũ ſignũ exprimere.i:expreſſe ſignificare: expᷣmit

14
õ

ns 4 dre d

Uysang
2

ꝑ plura.¶ Ad hoc ̊ qð primo obijcit᷑ cõtra boc.döm
etſi res preſignata iſtis figuris ſit vna ſᷣm ſubam:tamẽ
illius ſunt multi effectus ⁊ multe ꝓprietates ſiue conditi
ones:quaꝝ multiplicitatẽ reſpiciũt ipſe figure diuerſe ſi
cut.j.patebit.ʒ fſigura ⁊ figuratũ adinuicẽ referent᷑:
ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ ſi vnũ eſt ſacr̃m ꝙ ꝓpter h̊ vna figura
debet figurari. quia ipſe figure quibo prefiguratum fnit
referebant᷑ ad ipſum rõne diuerſitatis effect uũ ⁊ cõditi⸗
onũ illius.q¶l Ad aliud dðᷣm.ꝙ ſecus eſt de figura interi
oꝛi ⁊ exterioꝛi.figura.n.interioꝛ quia eſt de intraneitate

rei ⁊ in ipſa re figurata cõmetit᷑ ꝑ pᷣciſionẽ eideʒ. ꝓpt qð
nõ eſt niſi vna vniꝰ.ſ̊ quia figura exterioꝛ quadaʒ remo⸗

ta ⁊ diſtanti ſimilitudine ſignificãs ipſaʒ reʒ figurataʒ.
nõ cõmetit᷑ ſe ipſi preciſe: ̊ bñ pñt vniꝰ rei plures eſſe fi⸗
gure rõne diuerſaꝝ ↄditionũ illiꝰ.nec ꝙ dico ꝓpriũ ꝓut

figura dicit᷑ ꝓpꝛia dicit ↄuertentiã p̊ exp reſſionẽ ſignifi⸗

catõis.ſigura.n. ꝓpꝛia dicit᷑ q̃ expᷣſſe repñtat.Ex bis ptʒ

rñſio ad aliud qð ſequit᷑.

Mlembꝛũ ſecũdũ
Egquit᷑ de numero ⁊ ſufficiẽtia figuraꝝ.de
hoc ꝗ̊ querit᷑ ſic.aſſignant᷑ aũt q̃tuoꝛ a ma⸗

giſtro.iij. ſent᷑.ſcʒ agnus paſchalis Exo.
xij.manna Exo.xvj. oblatio melchiſedech

Heñ.xiiij.ſanguis ꝗ fluxit de latere xp̃ᷣ Jo.xix. Primo

videt᷑ ꝙ iſta aſſignatio ſit inſufficiẽs.quia aqua qᷓ fluxit
petra Nume.xx.fuit figura hꝰ ſacram̃ti.vñ.j.coꝝ.x.

DHDmẽs eandezʒ eſcam ſpi.man.⁊ eundeʒ potũ ſpi.bibeꝛt.

HGlo.mãna ⁊ aqua que fluxit de petra dicit ſpualia: qꝛ ũñ

noſtra ſ̊ dri virtute ꝑacta ſunt hñtia in ſe figuꝛaʒ futuri

miſterij qdð nos facimus in me moꝛiã xpᷣi.¶ Itceʒ ibidẽ ha
betur ꝙ aqua fuit ſignũ ſanguĩs.4. IJtem Ambro. de ſa⸗
cramẽtis. Illis aqua de petra fluxit: tibi ſanguis fluxit
e xpᷣo.Illos ad hoꝛaʒ ſatiauit aq̃: te ſanguis diluit in⸗

eternũ. Judeus bibit ſitit: tu cũ biberig ſitire non pote
ris.illud in vmbꝛa:hoc in deitate.¶ Iteʒ oblatõe manue

figurat᷑ ̊ ſacramẽtũ.vñ Aug.iiij.li.de doctrina xpiana.
