to:deſignat populũ ſine peccato xpᷣoᷣ̃piunctuʒ.qᷓqᷓ illud ſo

leat deſignare: ꝙ ſicut aʒimꝰ panis de pura malſa ſine fer⸗

mento conſicit᷑ita coꝛpus xpi de illibata virgine ſine ꝑcto

conceptum eſt.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑.q iudaiʒ at ⁊c.di

cendum ꝙ vt dicit Anſel.facere aliquid quod fiebat ſm le

gem nõ eſt iudaiʒare:niſi fiat intentione adumplendi legẽ
vt qui ex infirmitate circumcidi ſe faceret.non vt ritum le.
gis ob eruaret. VUnde Anſelmꝰ. auteʒ aiũt nos iu ſai⸗

—. ⏑

„„ — 2J)0 —

—–- 5⸗—

—, —

— -- —

— — —— — — - T——SW

— — — —

ptog
ego
nsmi
gnns
Mahe,
pon,
e
Uier
cn
hnie
Nnon
lenmn
eins:
eIn⸗
um7
aucke
icei
perita
eüd
diem
neepe
cun
jat
ant
po
rr⸗
W⸗
emi⸗
ceſ
pin
rim
lſpe
ci/
lete
t
2
1
.
s
eba
Ara
cer
ar.
iſ
Chi
36,.6
G
eri
ſins
nri⸗
aſce⸗
egbi⸗
are⸗
inße
giu
fpen
ſoht
hfrun⸗
t
ſne⸗
leſe⸗
11l
f
dite

n

¶ QNueſtio

gare nõ eſt verũ.qꝛ nõ ſacrificamꝰ de aʒimo vt legẽ vete
rem ſeruemꝰ: p vt ̊ diligẽtiue fiat:⁊ vt dñm qui hoc nõ
iudaiʒaãdo fecit imitemur. Cũ.n. facimus aliqd qð vt iu⸗
daiſmũ ſeruarent faciebant:nõ iudaiʒamꝰ.qꝛ no ꝓpt iu⸗
daiſmũ:ſ̊ ꝓpter aliaʒ cauſam h̊ agimꝰ. Si.n.in diebus
paſche aʒimũ panẽ aligs ↄmedit. ſiue qꝛ nõ hʒ aliũ: ſine
quia magis illo delectat᷑ ꝙᷓ fermẽtato. aut ſi ꝗs ꝓpt infir
mitatẽ ppuciũ circũcidere cogit.aut ſi boui ſuo quis tri⸗
turanti ne eſuriat os nõ obturat: nullus niſi inſipiens H
agentez iudaiʒare iudicabit. Cum ̊ nos panẽ aʒimũ ſa
erificamus.nõ vt ꝑ aʒimi figuram taleʒ dnm ihᷣm futuꝝ
ſignificemus:ᷣ vt ipſum panẽ ĩ coꝛpus eius diuina vir/
tute oꝑante ſicut ipſe ſanctificemꝰ: nequaꝙᷓᷓ in hoc legis
vetuſtateʒ obſeruamꝰ: ̊ euangelij veritatẽ celebramus.
Itez nec hac rõne ipſi debent ↄſiceꝛe ex fermentato.quia
preceptũ fuit in lege Leui.i.ꝙ offerrent panes primici⸗
arũ fermẽtatos. vñ Inno. Si ꝓpter h̊ͥ repudiandũ eſt aʒi
mũ:qꝛ lex illnd admiſit.pari rõne repudia bit᷑ fermenta
tũ.quia lex ait in Leui.offerent panes fermẽtatos cum
boſtia gratiaꝝ que offertur ꝓ pacificis.¶ Ad h̊ qð obij
citur ꝙ l̃a occidit.Rñdet Anicl. ſic vos cõſicitis de fer
mentato.quia dicit᷑ a ꝓpha(ſcʒ Amos.iiij.)offerte mane
victimas veſtras tribus diebo decimas veſtras:a ſacriſi
cate de ferme ntato laudem. Querit Anſel.aut hoc dic
ꝓpheta aꝓpꝛobando:aut repꝛobando.Si reprobãdo igit
ex hoc nõ debetis aſſumere auẽteʒ ↄficiẽdi ex fermẽtato.
Si appꝛobando:ſ vos hoc obſeruatis ad lr̃aʒ:⁊ lr̃a oc⸗
cidit.ꝙᷓ vos ſubiacetis illi damnatõni qua dãnatis nos.
vñ Anſel.nec nobis obeſt qð de occidente lẽa obijciunt.
Qð aũt aſſumũt de ꝓpheta.venite ĩ galgał.⁊ impie agi⸗
te ⁊ ſacrificate de fermentato laudeʒ:intelligendũ eſt eſſe
dictũ.aut appꝛobando tale ſacrificiũ:aut reprobãdo.Sʒ
ſi ̊ precipit ꝓpheta(vt ſᷣm eos loquar )illos occidit lſr̃a
qui lam leꝛuando de fermentato ſacrificãt. Ant ſi h̊ ex⸗
probꝛando dictũ eſt:qua fronte ſignificãt ꝙ ꝓpheta ĩ ſa⸗
criſficio execrat᷑.aut qua rõne hoc ĩ auẽteʒ igit᷑ aſſumũt.
aũt hoc ꝓpheta nõ iubendo h̊ reprehendẽdo dixerit:
dubium nõ eſt:cum hoc ipſe actioni aſſociauerit.dixerat
eniʒ. Venite ad bethel ⁊ impie agite.⁊ paulopoſt cõtinu
ata interpoſitione ait.⁊ ſacrificate de fermẽtato laudeʒ.
A Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ archon accipit᷑ ꝓ fermẽtato ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ aliqñ accipit᷑ ꝓ fermẽtato:aliqñ ꝓ pane oʒi
mo.Exo.eniĩ.xxviij.dicit.archos aʒimos vbi nos babe⸗
mus panes aʒimos.Sitłr.vj.Qu.vbi nos habemꝰcani⸗
ſtrũ panũ aʒimoꝝ:ipſi bñt archos refectos oleo.Aliqñ
aũt accipit ꝓ fermentato ⁊ aʒimo coiter.vñ rõ illoꝝ non
valet.ꝗl Ad illud qð obijcit.ꝙ conficit᷑ de duplici geneꝛe
vini.Dicendũ ꝙ vt vult Anſel.ex fermẽtato põt conſici:
vnde greci conficiũt. nec ex hoc tantũ arguendi ſunt q̃n/
tũ ad hoc quo damnãt ↄficientes ex aʒimo: dicẽtes ꝙ nõ
conficiũt.vnde in hoc errant:⁊ heretici iuſte iudicantuꝛ.
Vnde bñ ↄcedo ꝙ põt confici ex fermentato.nõ.n.diſſeꝛt
fermentatũ ab azimo m ſpẽm:̊ accñte ſolo.ꝗ¶ Sed ad⸗
hue reſtat queſtio.quare nõ indiſtincte cõſicit᷑ ex vtroq;
pane.quia ſicut vina non differũt ſubſtantialłr ⁊ ᷣm ſpe⸗
ciẽ:ſiłr nec panes.vt bẽt᷑ ab Anſel. Rñdeo.etſi ĩ vtroqʒ
pane conſici poſſit:nmihilominꝰ panis aʒimꝰ magis con⸗
gruit conſecratõni.⁊ hoc rõne mitiplici. VUna rõ ẽ ex de⸗
bito cõfirmationis coꝛꝑis qð eſt ecciĩe ipi capiti xpᷣo:ꝗ de
hmõi pane confecit.Iteʒ alia eſt expreſſio puritatis ſin⸗
gularis ſacram̃ti cũ re ↄtenta.panis.n.aʒimus ratõne q̃
eſt oĩno ſine fermento:repñtat expreſſine puritatem ſin/
gulareʒ hũane nature in xpᷣo.que ſicut aʒima de fermen
tato ſumpta eſt:ſic ſumpta eſt de maſſa coꝛꝛuptõnis ſine
omni coꝝuptione.vt S.tactũ eſt. Iteʒ alia rõ eſt expreſſio
ſimplicitatis ſingularis ſacramẽti cum re ↄtenta. ſic̃ enĩ
in genere panis aʒimꝰ eſt ſimpliciſſimꝰ: qꝛ in minoꝛi nõ
poſſet eẽ ſubſtantia panis.ſic xpᷣs in genere bominũ ſim⸗
pliciſſimus.i.minime diniſus. In ipſo.n.ſunt omẽs vir⸗
tutes ⁊ dona: ⁊ vniuerſaliter omia bona in medio indi⸗
uiſibili. IJteʒ alia eſt rõ inſinuatio diligentie adbibende

dictum eſt.

vt mẽbꝛa coꝛꝑis miſiici ↄfoꝛment ſe in puritate cũ coꝛpoẽ

vero.Puritas.n.aʒimi diligenti obuantia pᷣpat᷑.ne ex
mediũ ſuũ deuiet.ſie ſumentes aʒimã carnẽ xpᷣi ſe diligẽ⸗
tiſſime preꝑant:vt in ſe mediũ puritatis cuſtiodiãt.vnde
Anſcl. In lege vbi fere omia in figura fiebant preceptuʒ
fuit in paſcha aʒ imũ panẽ comedere: vt onñderet᷑ ꝙ rpᷣus
quem erpectabant:purus ⁊ mũdus futurꝰ eſſet.⁊ nos ꝗ
manducaturi eramus coꝛpus eius:ſilit eſſe moneremur
ab omni fermento malicie ⁊ neꝗcie.⁊ hec haberi pñt ab
Anſel.in eplła ð aʒimo dicente.Aꝑtiſſimũ eſt qꝛ melius

ſacrificat᷑ de aʒimo ꝙᷓ; de fermentato: tum qꝛ valde aptiꝰ
7 purius ⁊ diligentius fit: tum quia dñs h̊ fecit.aꝑtiꝰ di

cit rõne expreſſionis ſingularis ſimplicitatis qua cõue⸗
nit ſacramentuʒ cum re.purius ratione expreſſionis ſin⸗
gularis puritatis qua conuenit ſacramentũ cum re. dili
gentius rõne inſinuationis diligentie adbibende ex ꝑte
membꝛoꝝ vt ſe confoꝛment capiti.4¶ Ad illud qð obijci⸗
tur ex verbis Anſel.dðm ꝙ anſel.nõ intendit ponere oĩ⸗
modã indifferentiã in hoc duplici genere panis:̊ qᷓtum
ad hoc ꝙ ex vtroqʒ confici poſſit.optioꝛ tamen ẽ aʒimus
qᷓ fermentatus ⁊ magis congruit ſacramẽto:vt ex dictis
Anſel.pʒ conſequẽter vt dicit aptiſſimũ eſt quia melius
antiqui patres ⁊c.¶¶ Ad id quod querit᷑ vltimo. Dicen
dum ꝓ ſicut dicit Leo papa.antiqui patres qñ erroꝛ vi⸗
gebat de legali obſeruantia decreuerũt.ꝙ eccia nõ conſi⸗
ceret de aʒimo ſᷣ de fermentato: quouſqʒ ille erroꝛ ceſſa⸗
ret.vnde eccĩa primo cõficiebat de aʒimo.ſcðo de fermẽ⸗
tato.tercio ceſſante hac cauſa redijt eccia romana ad ri⸗
tum primũ ⁊ confecit ex azimo. Greci vo tanꝗᷓ ſuperbi
noluerũt ad ritum primũ redire:⁊ ex hoc coacti ſunt de⸗
fendere pꝛimo dicentes ſe hunc rituʒ accepiſſe a patribo.
Secũdo poo quia hoc nõ ſufficiebat: addiderũt ratõʒ ſcʒ
ne iudaiʒarent. Tercio quia hoc ñ ſufficiebat ſi dñs cõ
feciſſet in aʒimis:auſi ſunt dicere ꝙ dñs confecit de fer⸗
mentato.⁊ quia euangeliſte dicũt ↄtrariũ:auſi ſunt dicẽᷣ
ꝙ falſum dixerũt.Et quia coꝛꝛecti ſunt a Johe. vnde vt
Inno. dicit. Ipſi aſſerunt in ꝑaſceue luna.xiiij· extitiſſe ĩ
qua verus agnus eſt immolatus:vt legis impleretur fi⸗
gura:que.xnij.luna primi menſis agnũ paſchalem iuſſe
rat immolari.dñs igitur ea die ſe paſſurũ eſſe pᷣnoſcens:
in precedente veſpere neceſſitate compulſus anticipauit
comedere paſcha.quia tũc licite poterat comedi fermen
tatũ ⁊ ipſi de fermentato conficiũt. Naʒ ⁊ Johes euan.
teſtatur. ꝙ ante diem feſtum paſche ihus cum diſcipulis
ſuis cenauit.qũo auteʒ veꝛbum Johis intelligenduʒ eſt:

lembꝛũ quaꝛtũ

BHnſequent᷑ querit᷑.vtꝝ confici poſſit ex oĩ
genere panis. ſic:videt᷑.quia hoc ſacra
mentum eſt repñntatiuũ paſſionis xp̃i.igit
ſicut paſſio xpᷣi generaliter fiebat ꝓ omibo
in genere bnmano.ſimilit ⁊ quod eſt repñntatiuũ paſſio⸗
nis cebet eſſe generale in genere panis.⸗ Iteʒz ſi opoꝛtz
confici pane triticeo puro cũ vix inueniatur aliꝗs ex pu⸗
ris granis tritici:dat᷑ neceſſitas multotiens ydolatran⸗
di. ¶ Item querit᷑. ponat᷑ ꝙ aliquis intendat conſicẽ de
pane oꝛdeaceo:omnibo alijs obſeruatis que requiꝛũmr.
vtꝝ ſacrificet.idet᷑ ꝙ ſic.quia ita eſt ꝙ ſi aligs obꝛnit⸗
mittat qð ſit de integritate buius ſacramenti:ſicut ſi ob⸗
mitteret᷑ aqua 2 nõ admiſceret᷑ vino.omnib alijs obſer⸗
uatis conficeret᷑ ᷣm veritateʒ: nibilomiꝰ grauit pecca⸗
ret qui obmitteret.a ſimili videt᷑ hic ꝙ peccaret intẽdẽs
conficere de oꝛdeo nibilominꝰ conficeret.4 Item cõple⸗
te inuenit᷑ ſacramentũ in pane hmõi: quia panis oꝛdea⸗
ceus poſſet fieri ex puriſſimis granis illius generis. ꝗa
purũ eſt cui non eſi ꝑmirtũ aliqd quod eſt alterius natu
re.vnde ita pura ſunt grana oꝛdei? ſiliginis ſicut tri⸗
tici.vnde ⁊ panis hmõi repñtaret puritatẽ materialium
coꝛꝑis rp̃i veri ⁊ miſtici ſicut panis d tritico:vnde vide

tur ꝙ ſit ↄueniẽs materiale.igit᷑ ſi alia ↄcurrant que ne⸗

ceſſaria ſunt:videt᷑ ꝙ ↄpleat᷑ ̊ ſacꝛm.i Iteʒ ſacramẽtuʒ
ſignũ dicit.ſignũ aut eſt res preter ſpẽm quã ingerit ſen⸗
ſibus aliꝗd aliud ex ſe faciẽs in cognitõʒ venire · igit ea qᷓ
magis iudicant᷑ differentia 'm ſenſuʒ: maioꝛẽ ponũt di⸗
ſiantiã ſacramentalẽ.ſ̊ ſenſus ponit maioꝛẽ diſiantiã int
aquas fluuiales ⁊ marinas: ꝙᷓ; int panẽ oꝛdeaceũ triti
ceũ.igit᷑ maioꝛ ponẽda eſt differẽtia ſacramtalis int bꝰ⸗
modi aquas q; int hmõi panes. igit᷑ ſi ſacꝛm vbi ẽ aqua
materiale vt in baptiſmo:diuerſitas aliquaꝝ aquaꝝ no
impedit:ꝗn in omnibo poſſet fieri ipſum ſacꝛm:multofoꝛ
tius videt᷑ ꝙ diuerſitas panũ nõ impedit: ꝗn in omibus
poſſit fieri generibus illud ſacr̃m cuiꝰ panis ẽ materia
le.¶ YIeʒ ᷣm Anſel.põt confici de fermẽto ſicẽ de aʒimo
ↄſimili rõne de oꝛdeaceo ſicut de triticeo.¶. Itez ſi aligs
intẽdat ↄoſicere de pane te paſta frumẽti? de paſta ſiligi⸗
nis confecto.ita tñ ꝙ nõ eẽt commixtio paſte cũ paſta:vt
poſſit in illa compoſitõne totius panis de paſta frumen
ti decerni a pane de paſta ſiliginis.vtꝝ omnibo alijs rite
Fuatis kanannnneli dñs cũ baptizaretur
dedit vim regeneratiuã aquis:⁊ materiã baptiſmi inſti⸗
tuit. ꝓpter qð in illo ſolo liquoꝛe baptiʒat᷑:ita cũ cõſecra
ret hꝰ ſacramẽti materiã inſtituit.Sʒ aſtat ꝙ nõ cõſecra
uit niſi in vno genere panis. ⁊c.¶ Qð ↄcedimus:⁊ H
in pane triticeo. Sũt aũt plura genera tritici hñtia ſolũ
modo differẽtias accñtales. vt foꝛte ſpelta ⁊ candith de
quibo confici licet ⁊ ↄficit᷑ in quibuſda terris.Dicenduzʒ
& ꝙ nõ põt confici ex omni genere panis ſ triticei tm̃:vt
ex dictis pʒ..¶ Ad primũ ̊ dðᷣm.ꝙ ſacm paĩs xpᷣm paſ⸗
ſum ſignificat.fractio aũt ⁊ attritio foꝛme dentibꝰ ſumẽ⸗
tis paſſionẽ ſignat.illa.n.fractio eſt figura flagellatiõis
⁊ attritõis que fuerũt in xpᷣo dũ pateret᷑. vñ Augꝰ.in li.
ſent᷑.ꝓſperi.Oũ frangit᷑ hoſtia:duʒ ſanguis de calice in
oꝛa fideliũ fundit᷑:quid aliud q; dñici coꝛꝑis in cruce im
molatio: eiuſqʒ ſanguĩs de latere effnſio deſignat᷑.Lʒ q̊
xpᷣus eſſet hoſtia generaliter ꝓ omnibo oblata:nõ opor⸗
tuit ꝙ aliquo generalioꝛi pane triticeo repñtaret᷑:cũ pa⸗
nis inqꝙᷓtũ panis nõ ſit repñtatiuꝰ illius generalitatis.
¶ Ad aliud ddm.ꝙ ſi eẽnt aliqua grana mixta quoꝛuin
natura abſoꝛberet᷑ a natura tritici: mixtio hmõi impedi⸗
ret congruitatẽ ſacramẽti.vñ nec ſacrm ſicut ẽ de admi⸗
xtione aque cũ vino.ql Ad illud qð obijcit᷑ de pane oꝛde
aceo.dðm ꝙ vt habet᷑ in lucidario Hug·ꝙ lʒ ſacr̃m ↄtra
inſtitutõʒ celebꝛatũ irritũ deputat᷑.tũc aũt dicit᷑ celebꝛa
tũ ↄtra inſtitutiõʒ:qñ obmittunt᷑ ea que inſtituta ſunt d
eẽntia ſacr̃i.⁊ ꝓpter hoc dico ꝙ omĩbo alijs obſeruatis:ſi
intenderet aliqs cõficere ex oꝛdeaceo nõ ↄficeret.qꝛ h ob
mitteret᷑ materiale ꝓpriũ:⁊ ex ſignato ⁊ ex inſtitutione.
Ad aliud qð ſequit᷑ dᷣm.ꝙ reueꝛa etſi pane oꝛdeaceo
poſſet aliquo modo repñtari coꝛpus xp̃i verũ ⁊2 miſticuʒ:
non tñ ita expreſſe ſicut pane triticeo. ⁊ maxime inqᷓtuʒ
xpᷣs cibus eſi.vt pʒ ex his que dicta ſunt vbi aſſignata ẽ
rõ conficiendi ex tritico.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ ſenſus
ponit maioꝛẽ diſtantiã ⁊c. Dicendũ ꝙ etſi ſenſus mioꝛeʒ
ponit diſtantiam inter panẽ ⁊ panẽ ꝙ inter aquã ⁊ aquã
nipilominꝰ maioꝛ eſt. qꝛ omẽs aque ſunt eiuſdeʒ ſpeciei
2 ſolũ differũt accñte.panes aũt nõ. Pret᷑.ſacr̃jm ẽ er ſi⸗
militudine naturali repñtans:⁊ ex inſtitutõe ſi ignificãs.
magis aũt eſt de ncciĩtate ſacr̃i ſignificatio ex inſtitutõne
ꝙ repñtatio er naturali ſimilitudine. Judiciũ aũt ſenſus
exterioꝛis ſiſtit circa illud qdð eſt ſile in natura.nõ auteʒ
attingit ad ſignificatõʒ naturaleʒ neq; maxie ad repre⸗
ſentatõʒ ex inſtitutõe:p̊ ſolũ ſenſus exterioꝛ. Ex bis autẽ
eẽntialiter rõ ſigni ſacram̃talis eſt inqtũ hmõi. ꝓpter qðᷣ
nõ eſt ſtandũ iudicio ſenſus exterioꝛis qtũ ad dilcretõeʒ
materialiũ ipoꝝ ſacram̃toꝝ. ꝓpter qð ñn ſequit᷑ſi ſenſus
ponit maioꝛẽ diſtantiaʒ.igit᷑ ⁊c.¶ Ad illud qð obijcit ꝑ
ſimile de azimo ⁊ fermẽtato. dom ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ azimꝰ
⁊ fermẽtatus ñ differũt ſpecie:ſᷣ accñte ſolũ.ſicuta alia.
Ad illud qð querit᷑ de ↄfectõe facta de duplici paſta ñ
mixta. põt dici ſine p̃ᷣiudicio: qꝛ tria ſunt de nccĩtate bꝰ
ſacẽi.materia debita:de qua ⁊ nõ alia debʒ nec põt ↄfici.

foꝛma verboꝝ:⁊ intentio. Illud aũt de quo eſt vinũ⸗ pa
nis de frumento. Ande in concilio Carthaginẽſi. In ſa⸗
cramento coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis domini:nihil ampliꝰ of⸗
feratur qꝙᷓ quod ipſe dominꝰ tradidit.hoc eſt panis ⁊ vi⸗
num aque mixtum.nec amplius ĩ ſacrificijs offeratur q
vuis ⁊ frumentis. Vnde dico.ꝙ illud panis quod eſt
de frumẽto tranſſubſtantiatur: illud quod eſt de ſiligine
nequaiᷓ.ſQunquid ſi frumento addatur piper conuerti⸗
tur in coꝛpus chriſti: nequaꝙᷓ: ſed reliquuʒ tm̃.ita dico
to.

eoco.
quintũ

HBnſequenter queritur. vtrum aqua admi⸗
ſcenda ſit vino.Et primo queritur.vtrum
aqua quecunq; ſcilʒ naturalis ⁊ artificia⸗
is ſit admiſcenda. Secundo.vtrum aqua
ſit de ſubſlantia huius ſacramenti.Tercio.in qua quan
titate debet aqua aponi.

ticulus primus

erit᷑ ergo circa primuʒ.vtrum aqua artiſi⸗
ialis conueniat huic admirtioni: ſicut aqua
de roſis ⁊ alia huiuſmodi.E ſic: videtur.ꝗa
ſmodi poteſt conuerti in vinum:⁊ cõuerſa po

aqua buiu

gnificatur populus fluribilis ⁊ interminabilis in ſe: ſicẽ
alio genere aque. ꝓpter quod videtur ꝙ conueniat huic
admixtioni qua ſignificatur vmio populi cum xpᷣo.¶ Itẽ
ꝙ panis ſit artificialis non impedit quin de eo ↄfici poſ⸗

ſit. a ſimili videtur de aqua:ꝙ etſi ſit artificialis: hoc nõ

impedit ⁊c.¶ Item ſi panis de tritico fieret de paſta con
ſperſa hmõi aqua:nihilominus de illo pane poſſet confi
ci coꝛpus xp̃ᷣi.ſimiliter videtur.ꝙ ſi vino admiſceret᷑ hꝰ⸗
modi aqua ꝙ eonga bapiifnus eſt ſacramentuʒ
neceſſitatis: tamen non poteſt exerceri niſi in aqua na⸗
turali ſᷣm ꝙ dominus inſtituit.Multofoꝛtius videtur ð
hoc ſacramento quod non eſt neceſſitatis: ꝙ non debeat
apponi aliquod genus aque ꝙᷓ illud quod dommus appo
ſuit.ſcilʒ aqua naturalis.¶ Quod concedimus.¶l Ad
primum dicenduʒ. ꝙ aqua naturalie eſt aponenda.ſi
tamen apponeretur aqua artificialis ⁊ conuerteretur in
vinum: de illo vino poſſet confici:⁊ conficeretuꝛ ſanguis
xp̃i alijs rite completis. Sed ille qui apponeret grauiter
peccaret. quia contra inſtitutioneʒ domini faceret.4 Ad
aliud dicenduʒ. ꝙ hoc qð eſt aqua artificialis non impe
diret quin poſſet apponi ſi eſſet eiuſdeʒ ſpeciei cum aqua
que appoſita fuit a domino.ſed quia non eſt eiuſdem ſpe⸗
ciei cum illa neqʒ cum alia aqua naturali: non debet ap
poni.Huiuſmodi autẽ aque artificialis ſcilz de roſis de
ruta ⁊ feniculo differunt ſpecie.⁊ he ſimiliter ab aq̃ na⸗
tuꝛali.huiuſmodi enim aque elementata ſunt.aqua autẽ
naturalis lʒ aliqua elementa illi ſint admixta: tamẽ di⸗
cenda eſt elementum.4 Ad vltimuʒ dicendum. ꝙ de vi⸗
no cui admirxta eſſet buiuſmodi aqua:poſſet confici ſan⸗
guis xp̃i: ſicut de pane facto de paſta conſperſa huiuſmo
di aqua.ſed qui ſcienter ⁊ prudẽter apponeret talẽ aquã:
peccaret. Similiter dico ſine preiudicio.ꝙ ille peccaret
qui ſcienter conficeret ex pane facto de paſta ↄſperſa aq̃

xticulus ſecũdus
Onſequẽter querit᷑vtꝝ aqua ſit de ſubſtantia
hꝰ ſacramenti. : ſic:videt᷑. Ilud eſt de ſuba
Olſacramenti:quod directe ducit in illud ꝓpter
quod inſtitutum eſt ſacramentum.ſed hoc ſacramentum
inſtitutum eſt in recoꝛdationem paſſionis domini.Ende
Luc.xxij. Hoc facite in meam commemoꝛationem. hoc
autem facit aqua in hoc ſacramento. VUnde Alexander
papa.In ſacramentoꝝ oblationibus que inter miſſaruʒ
ſolennia offeruntur domino.panis tm̃:⁊ vinum aqua ꝑ⸗
mixtũ in ſacrificium offerant᷑ non.n.dʒ in calice dñi aut

teſt conuerti in ſanguinem.⁊ huiuſmodi genere aque ſi⸗

*
Ae

— —— — — — —

—— —

—=ꝰ ☚ ( – — — —

nſa⸗
vof,
5
uid
lone
lern⸗
di⸗

Trifi
toane

gn

ſapo
Heſi⸗
ſ
nuic
N
.
N
nc
conf
ebe
entn
am⸗
rö
Nent
ſi
in
dis
er
V
unpe
ag
nſ
tetc⸗
Ge
Ai
nid
uſi
ilan⸗
luſno
api:
tener
ſſad

Pllurin
deſc⸗
vd g
mmentun
nnc
nmn,
Nern
in
nocst
onn

¶¶ Mueſtio
cinũ ſolum out aqua ſolũ offerri:bᷣ vtrũq; ꝑmirxtũ.quia
vtrũq; ex latere eius in paſſione ſua ꝑfluxiſſe legit.l Ytẽ
bo ſacri res eſi vnio coꝛꝑis miſtici cũ capite.res ho ſacẽi
nccio hʒ ſignificari ipſo ſacr̃o.ſᷣ ꝑ admixtõʒ aque ſignat᷑
vnio hbec.ꝑ aquaʒ.n.ſignat᷑ ꝓlus fidelis. Apoc.xvij.aq
q̃s vidiſti ꝓpłi ſunt.igit᷑ hec admixtõ eſt nccia ad hᷣ ꝙ ſit
ſacr̃m iſtud. vnde Julius papa epis ꝑ egiptũ.Cũ in ca⸗
lice vino aqua miſcet᷑: xpᷣi pptus adunat᷑: ⁊ credentium
plebs ei in quẽ credit copulat᷑⁊ iungit᷑.que copulatio ⁊
coniũctio aque ⁊ vini ſic miſcet᷑ in calice dñi:vt mixtõ il⸗
la nõ poſſit ſeꝑari.Nam ſi vinũ quis tm̃ offerat:ſanguis
rxp̃i incipit eſſe ſine nobis.Si vᷣo aqua ſit ſola:plebs in⸗
cipit eſſe ſine xpᷣo.õ.n.põt aqua ſola vel vinũ ſolũ eſſe
calix dñi:niſi vtrũq; miſceat᷑.¶ Item ſimila nõ cõſꝑſa ñ

põt eẽ materiale hbꝰ ſacramẽti:immo requirit᷑ ꝙ vnũ fiat
ſcʒ panis ex ſimila ⁊ aqua.a ſimili videt᷑ ꝙ vinũ non põt

eſſe materiale in hoc ſacramẽto niſi fuerit mixtuʒ aqua.
vñ Cypꝛianus.Calix dñi nõ eſt aqua ſola ⁊ vinũ ſolum
mſi vtrũqʒ miſceatur.qũo nec coꝛpus dñi põt eẽ farina
ſola niſi vtrũq; adunatũ fuerit ⁊ copulatũ:⁊ panis vniꝰ

com page ſolidatũ.⸗! Item due ſunt res hꝰ ſacr̃i.ſ.ſigna⸗

ta ⁊ cõtenta:⁊ ſignificata tm̃.ſed ſignũ rei ↄtente eſt ð ſb⸗

ſtantia ſacram̃ti.igit᷑ vt videt᷑ ſimilit᷑ ſignũ rei ſignifica⸗

te tm.aqua aũt admixta vino ſignificat coniũctõz coꝛpo
ris cum capite.vñ ſuꝑ Mar.xiiij. Accepit ihs paneʒ ⁊c.
dicit Beda.quia nos in xpᷣo ⁊ rpᷣꝗᷣsꝛ in nobis manẽ oꝑtʒ:

vinũ cuʒ aqua miſcet᷑.qui Johe aque populi ſunt
Apoc̃.xvij.igit᷑ ⁊c Contra.in nullo euangelio legitur

dñnm appoſuiſſe aquã cum vino in inſtitutione hꝰ ſacra⸗
menti:̊ ſolum confeciſſe de pane ⁊ vino. Si aũt eſſet aq̃

de ſubſtantia ſacramenti:vtiqʒ appoſuiſſet.⁊ vt videt᷑ fa⸗
cta eẽt mentio de aqua ſicut de pane ⁊ vino.q Iteʒ nullũ
materiale eſt ſignificatm̃ in hoc ſacr̃o vel alio qð oĩno nõ
manet.neq; q;tum ad ſubam neq; ꝙᷓtum ad ꝗꝓprietatem.

PSanis aũt in boc ſacramento etſi nõ manet in ſubſtan⸗

tia:manet tñ ꝓpꝛietas eius.ſed neqʒ manet ſubſtãtia aq̃
neqʒ ꝓpꝛietas alia illius.vñ Inno.Opoꝛtz ꝙ tantũ vini

ibi ponat᷑ ꝙ aque cõmixtum ſapoꝛeʒ vini retineat.4 Itẽ

querit᷑.quare non ꝑmanet ſpecies aque ſicut panis ⁊ vi
ni:łᷣ mutat᷑ in vinũ.q]! Iteʒ in ſacr̃is noue legis nibilẽ ð
ſubſtantia ex ꝑte ſacram̃toꝝ niſi ꝙ efficit qð figurat.ſed
aqua appoſita nihil efficit:quia nec verũ coꝛpus neqʒ mi

ſticũ.quia effectiue 2 ſignificatiue eſt ibi vtrũq;: etiam ſi

aqua non apponat᷑.g̊ ⁊c.¶ Item figura debet rñdere ſi⸗
gurato ⁊ ecouerſo. Iſtud aũt ſacramentũ figuratũ ẽ ob⸗
latione Melchiſedech quam obtulit Nbrabe Beñ. xiiij.
vt habetur ibideʒ in glo.ſed nihil obtulit niſi panẽ ⁊ vi⸗
nũ.4 Itez in ſignum ꝙ coꝛpus rpᷣi eſt ex membris puriſ
ſimis:panis ex quo conficit᷑ fit ex puris granis ſiue pu⸗
riſſimis.quia ſanguis eius eſt puriſſimꝰ:oꝑtet ꝙ cõfici⸗
atur ex vino puriſſimo.¶! Iez nihil addit᷑ ſiue admiſcet᷑
pani cum conficit᷑ ex eo: ſimilr nec dʒ vino aligd aponi.
¶ Item coꝛpus xpᷣi rerum:eſt ſignuʒ coꝛꝑis miſtici vnio
vnionis:nulla eſt igit᷑ nccĩtas vel ratõ ꝙ ſignificetur peꝛ
admixtioneʒ aque. Item Inno.de latere rpᷣi duo pᷣei⸗
pue fluxerũt ſacr̃a.ſ.ſacrjm redem ptõis in ſanguĩe:⁊ ſa⸗
cramentum regeneratõis in aqua. vnde aliud eſt ſacr̃m
redemptõis ſignificatum per ſanguineʒ:⁊ aliud regene⸗
rationis ſigniſicatum per aquã.igit᷑ aqua eſt appꝛopria⸗
ta ſacramto regeneratõis vt ſignum in illo:⁊ ſeꝑatum a
ſacr̃o redem ptõis ne ſit ſignum in illo.igit᷑.¶¶ Itez ſacr̃a
ſicut diſtincta ſunt ſimiłr ⁊ ſigna ĩ illis ſiue materialia.
vnde nõ coĩcãt in materialibo.igit᷑ cum aqua ſit materi⸗
ale ꝓpꝛium ⁊ ſignum in baptiſmate: nõ debet eſſe ſignuʒ
vel materiale in alio.¶¶ Item virtute bꝰ ſocramẽti vnit
coꝛpus cũ capite qð eſt homo.quia cũ eo ꝙ ipᷣe eſt ſignuʒ
res in hoc ſacro.ſᷣ illud eſt eiuſdeʒ ſpeciei cum mẽbris.
igit᷑ illa vnio deberet repñtari ꝑ aliquid qð eſt eiuſdẽ ſpe
ciei cum eo quod repñtat ipſum caput.ſ.xpᷣm paſſuʒ.igẽ
beret repñtari mixtione vini alterius ⁊ nõ aque.¶ Itẽ
illius effectus ſiue rei bꝰ ſacr̃i que eſt vnio membroꝝ cũ

xxxij.

capite.eauſa eſt fides ⁊ caritas ſuſcipientiũ tm̃ ſpũaliter
vel ſpũaliter ⁊ ſacramentałr.igit᷑ illud debet eẽ ſignũ hꝰ
rei ꝙ hʒ cõuenientiã cum re.h̊ aũt eſt vinũ nõ aqua.vnð
Inno.Ainũ inqtum redolet ꝓpꝛietateʒ caritatis oñdit.
eadeʒ rõne qua calet ſignificat feꝛuoꝛeʒ fidei.aqua natu
raliter eſt frigida.vnde nõ eſt apta ad ſigniſicandũ fideʒ
vel caritateʒ. igit᷑ illa vnio debet ſigniſicari ꝑ admixtiõʒ

vini cũ vino.¶ Etiaʒ põt queri.vtꝝ ſufficiat ſi admiſcea

tur aqua in dolio.Et videt᷑ ꝙ ſic.quia añ inceptiõʒ miſſe
miſceri põt ⁊ ſufficit ꝙ tunc admixta tranſmutet᷑ ĩ vinũ.
Contꝛa.ſic admixta nihil faceret ad ſacrm.quia non ad⸗
miſcet᷑ vino vt tranſſubſtantiãda in ſanguinẽ xpᷣi.¶ Re

ſponſio. Adultiplex eſt ratio mixtionis aque cum vino.

Ana eſi exemplũ dñi qui appoſuit hoc qñ inſtituit ſacr̃m
vñ Damal.accipiens caliceʒ ex vino ⁊ aqua tradidit eis
dicẽs. Pibite ex boc omẽs. Iteʒ Cypꝛianus.Si quis ð
anteceſſoꝛibus noſtris vel ignoꝛanter vel ſimpłr boc nõ
obſeruauerit ? tenuit.qð nos facere dñs exemplo ⁊ ma
giſterio docuit: põt ſimplicitati eius de indulgentia dñi
venia concedi.nobis ðᷣo nõ poteſt ignoſci:qui nũc a dño
moniti ⁊ inſtructi ſumꝰ.vt caliceʒ dñi cũ vino mixto ſᷣm
ꝙ; dñs obtulit offeramus. Item alia eſt ſignum vnionis
coꝛꝑis miſtlici cum capite.Julius papa.Cũ in calice vi⸗
no aqua miſcet᷑:xpᷣo populꝰ adunat᷑ ⁊ credentiũ plebs ĩ
quẽm credit copulat᷑ ⁊ iungit᷑.i.ſignat᷑ iungi ⁊ copulaꝛi.
Itez alia eſt ſignum amoꝛis xpᷣi qui paſſus eſt ꝓpter redẽ
ptioneʒ homĩs.Illa.n.vnio eſt ſignũ vnionis ꝑ amoꝛeʒ
xp̃i redimentis:⁊ hoĩs redempti ſiue redimẽdi. Itẽ alia
eſt vt oñdatur nos ſine xp̃i paſſione ſaluari ñ poſſe. Illa
enim vnio ſignat nos vnitos fuiſſe deo mediante paſſiõe
in qua ſanguinẽ ſuũ effudit. DHas duas rõnes tãgit glo.
ſuꝑ illud.j.coꝝ.xj.Quotienſcũq; ⁊c̃.que ẽ. Ideo apponi
tur aqua vt intelligat᷑ noſtra redemptio facta ꝑ rpᷣi paſſi
oneʒ:⁊ eius paſſio ꝓcurata pro noſtra dilectõe.aqua eĩ
genus humanuʒ ſignificat.vñ apoc̃. xvij. aque q̃s vidiſti
wpłus ſunt gentes.quoꝝ ſalus nõ poſſet eſſe niſi ĩ paſ⸗
ſione dñi:nec dñi paſſio ſine ppli dilectõne.niſi.n.nos di
ligeret: ꝓ nobis ſe nõ moꝛti traderet. He tres rõnes tan
gunt᷑ in glo.quadã Dede ſuꝑ Mar.xiiij.accepit ihs pa⸗
nem ⁊c.que eſt.eq; aquam ſolũ neq; vinũ ſolũ.ſic̃ nec
ſolum granũ ſine aque confectõe in paneʒ cuiqᷓ licet offeꝛ
re:ne videatur a mẽbris caput ſecernẽ.vel xpᷣm ſine no⸗
ſtre redemptõnis amoꝛe pati potuiſſe:vel nos ſine illius
paſſione ſaluari. Iteʒ alia eſt flurus aque de latere xp̃i.
Alexander. Non debet in calice dñi: aut vinũ ſolnʒ aut
aqua ſola offerri:ſᷣ vtrũq; ꝑmixtũ. quia vtrũq; ex latere
eius in paſſione ſua ꝑſluxiſſe legit᷑ Yoh.xix..¶ Ad h̊ igit
qð querit᷑ vtrũ admixtio aque ſiue aqua admixta ſit de
ſubſtantia hꝰ ſacramẽti. Dicendũ ꝙ in ſacram̃to iſto ſũt
tria ſignificata.ſ.coꝛpus xpᷣi verum.coꝛpus xpᷣi miſticũ.
cõiunctio coꝛpoꝛis miſtici cum coꝛpoꝛe vero.⁊ tria ſigna
ſcʒ panis ⁊ vinũ que ſunt ſignum coꝛꝑis veri.coꝛpꝰ veꝝ
eſt:qð eſt ſignum coꝛpoꝛis miſtici.aqua admixta vino:
quod eſt ſignũ vnionis coꝛpoꝛis miſtici cum capite xpᷣo.
Eſſe aũt ſpnale ſacramentũ depẽdet a ſignatis ſiue a re⸗
bus ipſius ſacramenti.Eſſe ſacram̃tale a ſignis.ſic eniʒ
eſt variare modum ſumendi:ſic ⁊ eſſe ſacr̃i.vñ ſicẽ qdam
ſumũt hoc ſacramentũ ſacramentalr ⁊ ſpũaliter. quidaʒ
ſpũaliter tm̃:ſic poteſt ⁊ eſſe ſacramẽti diſtingui. Etum
igitur ad plenitudineʒ ſiue ꝑfectioneʒ eſſe ſacram̃talis ⁊
ſpiritualis.ſiue eſſe ſacramentalis tm: requiritur aqua
eſt de ſubſtantia ſacramenti. Etum ad plenitudinẽ eẽ
ſpualis non requirit᷑: quia ſine aqua admixta hbʒ ſacra⸗
mentũ effectus ſuos. tum ad eſſe ſpũale:lʒ non qtum
ad eſſe ſacramentale ſiue eſſe ſignificatiuũ.i Qon enim ſi⸗
gnificat᷑ vnio coꝛꝑis eum capite plene ⁊ principalit: niſi
admixtione aque cum vino. Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ il⸗
lud eſt de ſubſtantia quod eſt directe ductiuũ in illð ꝗꝓpt᷑
quod inſtitutum eſt ſacramentũ.vnde cum admixtio du
cat directe in cõmemoꝛationeʒ paſſionis:dicenduʒ ꝙ re⸗
coꝛdatio paſſionis nõ eſt finis ꝑ ſe ſiue ꝓpter qð inſtitu⸗

—2

tum eſt. eq; cum diceret dñs.hoc facite in meam com⸗

memoꝛationeʒ: hoc dixit quia memoꝛia eſſʒ finis:ſed vt
celebꝛantes hoc ſacramentuʒ recoꝛdarent᷑ paſſiomis ſi ne.
Exemplũ.q aliquis ex amoꝛe gratuito preſtat bñficiuʒ
aliquod amico. bene vult ꝙ amicus ſuus recoꝛdaret᷑ bñ⸗
ficij accepti ne arguendus ſit ingratitudinis.nõ tamẽ il⸗
la recoꝛdatio eſt ꝓpter quod preſlat:̊ vtilitas quazʒ vult
amicũ conſequi ex illo beneficio.l Ad boc quod obijcit
ꝙ vnio coꝛpoꝛis cum capite eſt res huiꝰ ſacramẽti: q̃ res
habet neceſſario ſignificari. Dicendũ ꝙ buius rei nõ eſt
per ſe cauſa materiale ⁊ foꝛmale in hoc ſacramẽto: b foꝛ⸗
ma verboꝛum cum intentione ꝓferẽtis ⁊ ſigna:ſigna di⸗
co in multitudine debita:ſᷣ potius fides ⁊ caritas ſumẽ⸗
tium hoc ſacramentũ. Qui.n.ſpũaliter hoc ſumũt ſacra
mentũ:aſſequũtur effectum vnionis.quod nõ eſſet ſi non
poſſet aſſequi ſine multitudine ſignoꝝ que exiguntur ad
plenum eſſe ſiue perfectum ſacramenti. vnde Hug· Hec
res ſcʒ coꝛpus xpᷣi eſt integrum ſacramentuʒ alterius rei
ſcʒ vnitatis capitis ⁊ membꝛoꝝ: qua efficit fides coꝛꝑis
⁊ ſanguinis rpᷣi.hec Hug.pʒ igitur ꝙ etſi neceſſe eſt rem
eſſe:non tñ ſic ſignificari.quia ſine hmõi ſignificatiõe ẽ.
¶ Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ ſimila non conſperſa nõ po⸗
teſt eſſe ſacramentũ ⁊c. Dicendũ ꝙ boc eſt:quia neceſſe ẽ
ſigna in hoc ſacramento habere ꝓꝛietateʒ panis ⁊ vini ·
panis non poteſt habere niſi preceſſerit conſperſio in ſi⸗
mila. p bene põt habere ꝗpꝛietateʒ vini ſine admixtione
aque. Ad hoc quod obijcit᷑. ꝙ ſicut rei contente ſignuʒ
eſt de ſubſtantia ſacramenti:ſimiliter ⁊ ſignum rei ſigni
ficate.Dicendũ ꝙ duplex eſt res ſignata ⁊ non contẽta.
ſcʒ coꝛpus miſticum:⁊ vnio coꝛpoꝛis cum capite.tum
ad rem primaʒ requiritur ſignum:⁊ illud ſignum eſt de
ſubſtantia ſacramenti.a illud eſt coꝛpus xpᷣi verum: xel
illud quod eſt ſignũ coꝛꝑis veri. tũ ad ſcdᷣm nequaqᷓ.
Et ratio huius eſt.vt ſit confoꝛmitas ſigni ad ſignatuʒ.
Vnio.n.illa iam habet eſſe diſtinctum: immo non ponit
in numerũ cum vnito.ſimiliter nec ſignum illius vniõis
ſcʒ mixtio illa ſiue aqua illa debet habere eẽ diſtinctuʒ.

immo non ponere i ruz cum ſigno illo cin admi⸗
ſcetur ſiue Frarg 2 illa que obijciunt᷑ ꝙ alia parte
ſimiliter reſpondendũ.Et dom ad primuʒ.ꝙ in illa ter⸗

ra ratione foꝛtitudinis vini ſolent admiſcere aquam vi⸗
no ⁊ maxime viri ſobꝛij. VUnde dm.ꝙ xpᷣus commiſcuit
aquam vino.vnde in concilio carthagineñ.iij. IOn ſacra⸗
mento coꝛpis ⁊ ſanguinis domini nihil amplius offeꝛat᷑
q ipſe dñs tradidit:hoc eſt panis ⁊ vinum aque mirtũ.
lʒ igitur non ſit ſcriptum ꝙ aqua fuit admixta:nihilomi
nus fuit admixta. MMulta eni fecit dñs que non ſcripta
ſunt vt habet᷑ vlti. Jo.⁊ maxime in inſtitutione huiꝰ ſa⸗
cramenti.i Ad hoc quod obijcit᷑.ꝙ nullũ mateꝛiale neq;
in ſacramento hoc neq; in alio eſt ſignificatiuuʒ qð oĩno
non manet m ſubſtantiaʒ vel ſᷣm ꝓpꝛietatem. Sicẽduʒz
ꝙ aliqñ in ſacramento illud materiale quod eſt ſignifi⸗
cans exterius:manet ſᷣm ſubſtantiam ⁊ ꝓpꝛietatem ⁊ oĩ⸗
no q;tum ad eſſe actuale.vt aqua in baptiſmo. Qñq; nõ
manet ᷣm ſubſtantiam ⁊ eſſe materiale: ſ̊ ſᷣm ꝓꝛietateʒ
ſubſtantie ⁊ eſſe actuale ꝓpꝛietatum.ſicut in ̊ ſacramen
to non manent panis ⁊ vinum m ſubſtantiam: h̊ ſᷣm ꝓ⸗
pꝛietates eoꝛum.quia ⁊ ꝓpꝛietates panis ⁊ vini natura⸗
les ſubſiſtunt ſine ſuis ſubſtantijs. Qñq; nõ manet neq;
Fm ſubſtantiam neq; ꝓpꝛietateʒ:actu dico lʒ potẽtia ſᷣm
quoſdam:immo conuertitur ĩ aliud.ſic eſt de aqua. Ra
tio auteʒ huius ↄuerſionis eſt hec.mixtio aque ſigt vni⸗
onem coꝛpoꝛis cum capite:que quideʒ vnio eſt res hꝰ ſa⸗
cramenti.Sicut.n.habetur ab Inno.tria ſunt in hoc ſa
cramento.foꝛma viſibilis panis ⁊ vini.veritas coꝛpoꝛis
ſanguinis xpᷣi.virtus ſpualis ſcʒ vnitatis ⁊ caritatis.
Primũ eſt ſacramentũ tm̃.ſecũdum eſt ſacramẽtũ⸗? res.
tercium eſt res tm̃. Sed ad hoc intelligenduʒ nõ.ꝙ ẽ vni
tas caritatis membroꝝ coꝛꝑis adinuiceʒ.⁊ hꝰ ſignum ⁊
cauſa eſt coꝛpus xpᷣi verũ.vnde Inno.lerum coꝛpꝰ xpᷣi

er.

eſt res prima: quia ſignificat᷑ ⁊ cõtinet᷑ a primo.⁊ ſacra⸗
mentũ tercij:quia ſignificat ⁊ efficit tercium.i.vnitatem
eccleſiaſticam. Alia eſt vnio ſcilicʒ coꝛpoꝛis cum capite.
cuius cauſa eſt coꝛpus xp̃ᷣi verũ:ſᷣ illius vnionis hec mi⸗
rtio eſt ſignum.hac autem virtute vnionis quaſi mutat᷑
homo in deum.ſᷣm ꝙ dicitur.j.coꝝ.vj.Qui adheret deo
vnus ſpiritus efficitur. vnde huius cibus ſpũalis alia ẽ
virtus ⁊ cibi materialis. Iſte aũt cibus conuertit in ſui
naturam ſumenteʒ:non econuerſo.vnde Augꝰ.Cibo ſuʒ
grandiũ tu mutabeꝛis ĩ me:nõ ego mutaboꝛ in te.Quia
igit᷑ virtute huius cibi qua fit hec vnio:mutat᷑ hõ ĩ deuʒ
vt ſit confoꝛmitas ſigni ad rem:cõueniebat vt aqua mu:⸗
taretur in vinum. Aliter eſt igitur de hoc ſigno ⁊ alijs.
d hoc habebitur.j.¶ Et ex hoc patet rñſio ad illud qð
conſequenter queſitum eſt.ſcʒ quare nõ ꝑmanet ſpecies
aque ̊ mutatur in aliud:ſicut ſpecies panis ⁊ vini.Ra⸗
tio eſt.quia illi qui vniuntur virtute huiꝰ ſacramẽti ſuo
capiti quod continet᷑ ſub ſpeciebus panis ⁊ vini: mutat᷑
in illud ⁊ non econuerſo. ¶ Ad aliud quod obijcit᷑. nihil
in ſacramento noue legis eſt ſignuʒ:niſi aliquo modo ſit
cauſa rei ſignate.DOicenduʒ ꝙ ſignuʒ quod efficit.vel vt
cauſa ſimpłr:eel vt cauſa diſponẽs:vel ſine qua non ẽ ſi⸗
gnũ manens ſignum.vnde de hmõi ſigno intelligit᷑ ver⸗
bum ꝓpoſitum. vnde hec admixtio eſt ſolum ſignificãs ñ
eificiens:niſi eo modo quo excitans ad bonũ efficit.Cõ⸗
ſiderantes.n.ꝙ virtute huius ſacramenti vniũtur mem⸗
bꝛa capiti.quod inſinuatur ⁊ innoteſcit per hanc mixtio
nem: ꝓuocantur ⁊ excitantur ad amoꝛez huiꝰ ſacram̃ti
⁊ vſuʒ.⁊ ita quia quodãmodo efficit hec admirxtio ſic ex⸗
citans ⁊ prouocans:dicit᷑ facere.q] Ad aliud quod obij⸗
citur.ꝙ appoſitio aque non fuit prefigurata in oblatõne
Aſdelchiſedech. Dicendũ ꝙ non opoꝛtet ꝙ cuilibet in ſi⸗
gnato reſpondeat aliquid ĩ ſigno:ſed ſufficit ꝙ ſit ex cor⸗
reſpondẽtia eoꝝ que principalia ſunt in vtroq; ſcʒ in ſi⸗
gno ⁊ in ſignato. Signa auteʒ ꝑ ſe ⁊ principalia in h ſa⸗
cramento manẽtia ſunt ſpecies panis ⁊ vini. Et rõ hꝰẽ.
quia ſacramenta noue legis maioꝛis ſunt efficacie ⁊ vir⸗
tutis:q; illa quibus prefigurabantur.ſicut patet in cir⸗
cũciſione qua fuit prefiguratuʒ baptiſma noſtruʒ. Mon
enim ſigurabat baptiſmum in ſua plenitudine:ſed ſoluʒ
qᷓtum ad virtutem deletionis culpe.IFigurabat enim ſo⸗
lummodo gratiam inq;tum eſt amouens malum ſiue ſu⸗
perfluum. Pꝛet᷑.in ſacramento AMelchiſedech figuraba
tur tm̃ illud quod eſt prima res huius ſacramenti ſcilicʒ
xpᷣus.quia illo figurabatur quod offerendum erat deo ⁊
accipiendum in cibum.ſed in aqua admixta vino figura
tur vnitas membꝛoꝛum coꝛpoꝛis miſtici cũ capite.4 Ad
illud quod obijcitur.ꝙ in ſignum puritatis xpᷣi ꝙᷓtuʒ ad
coꝛpus ⁊ ſanguineʒz debet confici de puro vino ſic de pu⸗
ro pane.Dicendum ꝙ bene verum eſt vinum purum ma
gis aſſimilatur ſanguine chriſti qᷓ vinum cum aqua mi⸗
rtum. ſed quia nec intentio ſacramenti neq; virtus ter⸗
minatur in illa aſſimilatione: ſed eſt ad hoc vt per illud
ſit virtus vnitatig ⁊ caritatis in coꝛpoꝛe.vt patet ex ver⸗
bo Innocen.conueniens eſt vt aponatur aqua ⁊ admi⸗
ſceatur in ſignum huius vnionis.⸗! Ad illud quod obij⸗
citur.ꝙ non admiſcetur aqua pani ⁊c̃. Dicendum ꝙ non
requiritur admixtio aque cum pane.quia anteqᷓᷓ ſit pa⸗
nis:neceſſaria eſt admixtio aque. Vnde non eſt neceſſe
ꝙ inſtante tempoꝛe conſecrationis apponatur aqua que
pani deberet addi in pane eſt. non ſic eſt de vino. Vnde
conſecratione diſtinctione ſecunda: capło Sicut in
ſacrificando. Calix domini non eſt aqua ſola ⁊ vinum
ſolum miſi vtrunq; miſceatur.quomodo nec coꝛpus do⸗
mini poteſt eſſe ſola farina: niſi vtrunq; adunatum fue⸗
rit ⁊ copulatum: ⁊ panis vnius compage ſolidatum.
Ecce ꝙ canon dicit. ꝙ vtrunqʒ requiritur.ſcilicet aqua
⁊ farina ad hoc ꝙ fiat corpus chriſti.4 Ad illud quod
obijcitur.ꝙ coꝛpus chriſti verum ſignum eſt coꝛporis
miſtici ⁊ vnionis illius.Ande non eſt aliqua neceſſitas

ni⸗

4
d

1
4
¹
d
1
.
6

1
ſe
ge
e
in
un
W
i
1.
n
.
1

Mneſtio

p aquã ſignificet᷑. Dicẽdum ꝙ vt tactũ eſt: ſpecies ille
repñtat ⁊ coꝛpus rpᷣi verũ ⁊ miſticũ.⁊ coꝛpꝰ xpᷣi veꝝ repᷣ⸗
ſentat miſticũ ⁊ repñtat vniõeʒ coꝛꝑis in ſe. Sʒ aq̃ mi
repntat vnionẽ coꝛꝑis cũ capite.vñ de ↄſe.di. ij. Si vinũ
tm̃ quis offerat: ſanguis xp̃i incipit eẽ ſine pło.qñ enim
vtrũq; miſcet᷑ ⁊ adinuicẽ cofuſa ſibinuiceʒ copulant᷑: tũc
ſacramẽtum ſpũale celeſte efficit. dicit᷑ ſanguis in⸗
