voluntate naturali ſed potiꝰ liberi arbitrij.¶ Ad boc qð

obijcit᷑ ꝑ ratõeʒ Anſel. O ſi omnes angeli peccaſſent dñs
redimiſſet angelũ ⁊c̃.dicendũ ꝙ illa ratõ nõ ↄcludit ange⸗

lum eſſe ſuſceptibilẽ penitẽtie: ſed ↄgruentiz diuine ꝓuidẽ

tie vt reparet᷑. Si eĩ omnes lapſi eſſent.ne fruſtraret᷑ diui⸗

na ꝓuidentia: ↄgruum eſſet ꝙ eſſent reꝑati. quia ad hoc

creatura ratõnalis peniteat quedã requirũtur ex ꝑte dei:
quedam ex ꝑte penitentis. ex ꝑte dei poteſtas maieſtatis.
operatio voluntatis.ↄgruentia ſapientie. Requirit᷑ em̃ ꝗ
poſſit gratiam conferre penitendi.⁊ ꝙ cõferat 2 ꝗꝓ ↄogruat

pferat᷑.Ex ꝑte penitẽtis requirit᷑ liberũ arbitriũ obe⸗
dientia. ⁊ cooꝑatio gratie. VUnde ratõ p̃ᷣtacta ↄcludit con⸗
gryuentiam reꝑationis angelice nature ex inuariabilitate

diuine pꝛouidentie. Sed ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ ſunt ſuſcepti⸗

biles penitentie: quia illa deficiunt que requirũtur ex ꝑte
penitentis. Si em vniuerſalis fuiſſet lapſus angelox: deꝰ

pᷣuidiſſet modum ↄpetentẽ reꝑandi quẽ non pᷣuidit.quem
modum penitus ignoꝛo. 4 Ad alind quod obijcit᷑. ꝙ boni⸗

tati nature ſenſibili atteſtat᷑ poſſe fugere ſibi nociuuʒ. ſed

dona data angelis ipſa integra ſunt 2 ſplendidiſſima ⁊c̃.
Rñſio. ſenſibile fugit ſibi nociuũ.dyabolus non: vt ta⸗
ctum eſi ſupꝛa. Ad hoc quod dicit᷑ ꝙ dona data angelis in
tegra ſunt ⁊c. Dicendũ ꝙ dona illa ſunt bona illa natura⸗

lia: data illis ex habundãtie diuine bonitatis. que inqᷓ do

na duplicem habent reſpectum. vnum ad eſſentia ſiue ſub⸗
ſtantiam angelicam: ⁊ jm hunc reſpectum integra ſunt et

ſplendidiſſima. alium ad opera que oꝛdinata ſunt vt qui⸗

bus vniri babent cum ſuo optimo.⁊ pſᷣm hunc reſpectum
non habent integritatem ⁊ ſplendoꝛem. ⁊ boc patet ex fi⸗
ne auctoꝛitatis que eſt.quis ipſi non videant ipſoꝛum bo⸗
ni perfectiuas virtutes. Vnde a parte qua debent exire in

opus bonum:pꝛecluſa eſt illis via repagulo peccati.Unde

inꝙtum virtutes ſunt id eſt ad eliciendum opera pꝛecluſa

eſt illis via ſiue exitus. et hoc eſt quod dicitur claudentes

ipſoꝛum boni perſpectiuas virtutes. ¶¶ Ao id quod obij⸗
citur.ꝙ in homine peccatoꝛe eſt duplex defectus. ſcilicʒ fa

cultas penitendi per ſe:et impedimentum ex parte carnis

coꝛrupte. Dicendum ꝙ hoc verum eſt.nihilominus eſt ſu⸗
ſceptibilis penitentie ratione vertibilitatis libe.arbi.an⸗
gelus autem non eo ꝙ eſt inuertibilis.⸗¶¶ Ad hoc quod di⸗
cit Auguſti. ꝙ ſi poſſibile eſſet ꝓ bumana natura poſtqᷓ a
do auerſa bonitatem perdidit voluntatis. ex ſeipſa rur⸗
ſus habere potuiſſet: multo poſſibilius hoc natura habe⸗
ret angelica ⁊c. Dicendum ꝙ auguſti.oſtendere intendit.

ꝙ bona voluntas datur a deo hominibus: et non eſt ipſis

a ſeipſis. et ad hoc oſtendendum ponit comparatõnem in⸗
ter hominem ⁊ angelum quaſi arguens per locum a ma⸗

iori. Si angelus poſſz expeditius in ea que poteſt natura

pꝛopꝛia qᷓ; anima que eſt grauata carne. & ſi anima poſi
peruerſionem voluntatis reſumere poſſet oꝛdinatam:mul
tofoꝛtius et angelus.igitur ſi non angelus nec homo.ln
xc dicit ſic.bone quoq; voluntatis et cogitationis initium

non homini ex ſeipſo naſci: ſed diuinitus et preparari et

tribui.in eo deus euidenter oſtendit ꝙ neq; dyabolus ne⸗
qʒ; aliquis angelorum eius exquo ruine illius merito in
banc ſunt infeꝛioꝛem detruſi caliginem: bonam potuit aut
poterit reſumere voluntatem.quod ſi impoſſibile eſſet:igi
tur bumana natura poſtiꝙᷓ a deo auerſa bonitatem perdi⸗
dit volũtatis:ex ſeipſa rurſus habere potuiſſet: multo poſ
ſibilius hec natura baberet angelica. que quanto minus
grauatur pondere terreni coꝛporis:tanto magis hac eſſet
predita facultate. Sed oſtendit deus vnde bona voluntas
hominibus cætur. quam ſic amiſerunt angeli cum habe⸗

rent:vt amiſſam deinceps habere non poſſunt. hec Augu⸗

ſtinus. Mõ igitur vult Auguſtinus dicere. ꝙ angelus eſt
magis ſuſceptibilis penitentie ꝙᷓ homo:ſed ꝙ bomo nõ po
teſt habere voluntatem bonam a ſe ſicut nec angelus. Sic
igitur poteſt reſponderi ad ratõnes poſitas pꝛo parte iſta
al ðdᷣo que pꝛo alia parte inducte ſunt concedi pñt. Il
la tamen ratio que eſt.ꝙ ad penitentiã requiritur doloꝛet
gaudium.a gandium ⁊ doloꝛ nõ poſſunt eſſeſimul ⁊ ſemel

in eadem vi ⁊c.ſðõ videt᷑ mihi eſſe multe efficacie: quia cũ
dicit augu. doleas 2 de dolere gaudeas: nõ intendit aug.q;
gaudere opoꝛteat dolentẽ:ſᷣm ꝙ gaudere impoꝛtat motum
affectõnis ipius gaudentis:ſed actum ↄplacentie voluta⸗
tis. vt ſic penitens doleat: ⁊ doloꝛ ip̃e ↄplaceat ipi volunta/
ti. vnde quia ip̃a voluntas poteſt reflectere ſe volendo ſupᷣ
affectõnes illius ſiue ſint gaudij ſiue ſint doloꝛis: patet ꝙ
eiuſdẽ vis vel potentie anime poteſt eſſe doloꝛ gaudiũ:eo
modo quo ſignificatur illo verbo augu. doleas ⁊ de dolore
gaudeas dc.
rticulus ſecũdus
Veritur vtrum angelus ante auerſionẽ vtpote
Nin ſtatu innocentie fuit ſuſceptibilis penitentie
vvirtutis. nõ:videtur ſic.Qatura nihil agit
rulira. neq; deficit a neceſſarijs: multofoꝛtius nec auctoꝛ
nature. ſed fruſtra daretur alicui virtuti virtus ſiue ptas
aliqua:que nunqꝙᷓᷓ in aliquo indiuiduo pꝛogredeꝛet᷑ in actũ
ſimiliter habilitas ſiue aptitudo que nunqꝙᷓᷓ in aliquo per⸗
ficeretur: ſed virtus penitentie nunqᷓ in aliquo angelo exi
nit in actum nec exibit: igitur nunqᷓ fuit nec erit in aliquo
igitur nec habilitas ad hoc fuit data nature angeli. J4l Itẽ
BGam.c.xvj.Angelus inſuſceptibilis eſt penitentie qtum
incoꝛpoꝛeus.homo enim pꝛopter coꝛpoꝛis infirmitateʒ pe
nitentia fungitur. ſed aut ſumitur bic penitentia pꝛo vir/
tute ſiue gratia.et ſi hoc:habeo ꝓpoſitum.aut pꝛo actu: et
hoc non videtur. quia nihil eſſet dictu angelum eſſe ſuſce⸗
ptibilem actus penitentie: cum actus egrediatur a ſubſtã⸗
tia mediante virtute. 4! Pꝛet. ſi aliquo modo loquẽdi poſ
ſet dici angelum inſuſceptibilem penitentie actus.cum vir
tus nulla ſemper ſit ocioſa: ſequit᷑ neceſſario ꝙ eſt inſuſce⸗/
ptibilis penitẽtie gratie vel virtutis.¶ Iez omnis habẽs
liberum arbitriũ ſᷣm electõneʒ inuertibiliter inſuſceptibi⸗
lis eſt penitentie. quia ad hoc ꝙ aliquis eſſet ſuſceptibilis
penitentie:opoꝛteꝛet ꝙ eſſet mutabile vertibiliter.ſed ange
lus in pꝛimo ſtatu habuit liberum arbitrium mutabilem
m electõnem mutabiliter:igitur ⁊c. Media poteſt habe⸗
ri ab augu.de fide ad petrum qui dicit de angelis.hoc diſ
Paleit deus ⁊ impleuit ⁊c.¶. Item vt vult augu.naturales
abitudines nature ratõnalis non auferuntur ſiue tollũ⸗
tur per peccatum.igit᷑ ſi angelus poſt lapſum n
aptitudinem ad gratiam penitentie: nec ante Contra.

conditi fuerunt habiles ⁊ apti ad ſuſceptõeʒ omnis virtu
tis.igitur ad ſuſceptõeʒ penitẽtie cum ſit virtus vel gratia

Pꝛimum patet ſic.Tu ſignaculum ſimilitudinis plenꝰſa
pientia ⁊ ꝑfectus decoꝛe Eʒech.xxviij. YAlud dicituꝛ de pꝛi
mo angelo qui cecidit in ꝑſona tyri.⁊ dicit ibi glo. vbi ſi⸗
militudo dei:ibi plenitudo ſapiẽtie ⁊ ꝑfectus decoꝛ.igituꝛ
cum in illo fuit expꝛeſſa ſimilitudo dei.que notat᷑ ꝑ boc ꝙ
dicitur ſignaculũ.quia ſignaculũ ᷣm intellectuʒ ẽ expꝛeſſa
ſimilitudo: in illo fuit plenitudo ſapiẽtie ⁊ ꝑfectus decoꝛ:
ſed loquit᷑ ibi ̃m ↄueniẽtiaʒ ꝑabole de decoꝛe virtutũ:igit᷑
habuit decoꝛem ꝑfectum virtutũ actu vel potẽtia. Si actu
habuit omnẽ virtutẽ:igitur ⁊ penitẽtiam cum ſit virtus.ſi
potentia:tunc fuit habilis ad eandem.4 Item indita fuit
nature angeli in conditõne ſua iuſticia naturalis. aut igit
indita fuit vt ꝑfectibilis iuſticia gratuita: aut non pfectibi
lis.conſtat ꝙ vt ꝑfectibilis. Sed iuſticia naturalis dictat
offenſas conditoꝛis debere coꝛrigi ꝑ penitentiã:hec igituꝛ
iuſticia naturalis ſic dictans fuit perfectibilis in angelo.
huius autem pfectio eſt per penitentiaʒ que eſt gratia vel
virtus.igitur angelica natura in ſtatu nature condite fuit
ſuſceptibilis penitentie gratie vel virtutis.q¶ Iteem ea vir
tute qua oditur malum ne inſit: aſpernatur cum ineſt ſed
vnicuiq; angelo inditum eſt odium peccati ne inſit.⁊ hoc
vi liberi arbitrij.igitur vnicuiq; inditum eſt poſſe aſperna
ri beccatun ſi contingit ineſſe.⁊ hoc in eadem vi.ſed hu⸗
iulmodi aſpernatio actu non eſt niſi virtute penitentie.igi
tur vnicuiq; angelo inditum eſt poſſe ſuſcipere virtutẽ vel
gratiã penitentie. Item quicquid eſt ſuſceptibile vnius
opꝑpoſitoꝛum eſt ſuſceptibile alterius. niſi talia ſint oꝑpoſi

lv.

ta ꝙ alterum neceſſario ſit ineſſe.ſed virtus ſiue gratia pe
nitentie 2⁊ peccatum ſunt opoſita: igitur illud cui vnũ in⸗
eſt: ſuſceptibile eſt alterius:cum neutrum neceſſario inſit.
igitur cum angeli in ſtatu conditionis fuerunt ſuſceptibi⸗
les peccati:fuerunt ⁊ ſuſceptibiles gratie ſiue virtutis pe⸗
nitentie. 4 YItem triplex eſt libertas arbitrij.ſeʒ a neceſſita
te: a peccato:a miſeria. A neceſſitate ⁊ ante peccatũ poſt
liberum eſt. hec habent᷑.ij.ſenten.xxv.diſ. Poteſt igitur ex
his argui ſic.ſi li.arbi.eſt eiuſdeʒ libertatis ante caſum ⁊
poſt. ⁊ hoc eſt q̃tum ad libertatem a neceſſitate: igit᷑ nul⸗
la neceſſitas eſi dolendi malum. vel non diſponendi ſe ad
quãcũq; gratiam. ſed ſi boc:manet aptitudo ad gratiam
quãcunq;.igitur in quocũq; ſtatu ſit ſpiritus hbabens libeꝛ
tatem iſtam: habet aptitudinem ad gratiam penitẽtie.igi⸗
tur angelus ⁊c. Et hac eadem ratõe videtur.ꝙ poſt lapſuz
in culpam habet aptitudinem ad penitendum. 4 Itẽ apti⸗
tudo ad gratiam penitẽtie ꝑ ſe loquẽdo.aut eſt ptatis:aut
infirmitatis. 25 infirmitatis:quia tunc quãto res ſuſce:
ptibiles eſſent infirmioꝛes:maioꝛem habeꝛent aptitudinẽ
ad gratiam penitẽtie.quod eſt falſum.quia maxime infir⸗
me erunt in inferno:igitur eſt ptatis.ſed li.arbi.in angelo
fuit maioꝛis ptatis ante lapſum ꝙᷓ li. arbi. homis velſal⸗
tem eq;:igitur angelus in ſiatu conditõnis habebat maio
rem vel tantã ſaltem aptitudinem: quantaʒ habuit homo
vel habet. 4! Item creature rationalis vt angeli homĩs
vt conſiderant᷑ in ſtatu innocẽtie eſt amoꝛ naturalis reſpe
ctu boni.ſcʒ in ſe ⁊ in alio.⁊ conſimiliter odium naturale
reſpectu mali in ſe ⁊ in alio.ſed pꝛimum eſt perfectibile in
angelo ſcʒ caritate: igitur ⁊ ſcᷣm conſimili ratione. Sed
odium vel deteſtatõ in ſe eſt ꝑfectibile gratia penitentie ſi
ue virtute:igitur vt pꝛius.4¶. Item cauere a peccatoẽ aciꝰ
penitẽtie.vnde Yido. Inanis eſt peniẽtia quã ſequens co⸗
inquinat culpa.ſed aptitudo cauẽdi a peccato infuit ange
lo in ſtatu nature candite:igit᷑ ⁊ aptitudo ad actũ peniten
tie.ſed in quocũq;ʒ eſt actus alicuius:⁊ viꝛtus eiuſdezʒ. A ſi
mili in quocũq; eſt aptitudo ad aliquẽ actũ ⁊ in eodem eſt
aptitudo ad virtutẽ eiuſdẽ. igit᷑ cũ in angelo fuit aptitudo
ad actũ penitẽtie in pꝛimo ſtatu ⁊c̃.q¶¶ Itẽ tres ſunt actus
quos ↄtingit in eſſe creature ratõnali. ſcʒ ſtandi.cadendi.
reſurgẽdi ⁊ iſti actꝰcom ꝑabiles ſunt m ptᷣatem maioꝛẽ ⁊
minoꝛẽ. Cadere aũt eſt in his mime ptatis. Stare alicuiꝰ
eſt.ſed minoꝛis qᷓ; reſurgere.vnde ⁊ i bis maxime virtutis
pꝛatis eſt reſurgere.igit᷑ cum angelica intelligẽtia ſit tã⸗
te virtutis ⁊ ptatis quante eſt aia bumana vel maioꝛis:vi⸗
detur ꝗꝙ 2e d hoc dicendũ ꝙ ficut tactũ eſt. ad hoc ꝗ⸗
aliquis peniteat tria requirũtur.ſcʒ doloꝛ de amiſſis volũ
tas ſubijciendi ſe diuine iuſticie in ſatiſfaciẽdo: ⁊ volũtas
non peccandi vlterius. Vnde ad hoc ꝙ aliquis eſſet ſuſce/
ptibilis penitentie virtutis: opoꝛteret ꝙ abilis ſiue aptus
eſſet ad dolendũ de ↄmiſſo:ſi ↄtingeret eum ↄmittere.⁊ ad
ſubiciendum ſe diuine iuſticie ꝑ ſatiſfactõeʒ:⁊ ad nolendũ
vlterius peccare.quoꝛum nullum ouenit angelice nature
ꝓpter quod dici poteſt.ꝙ in nullo ſtatu eſt ſuſceptibilis pe
nitentie.vnde concedi poſſunt rationes que pꝛo illa parte
inducte ſunt.⸗¶ Ad quod pꝛimo obijcitur in cõtraꝛium.ſcʒ
ꝙ angelus apoſtata habuit plenitudinem decoꝛis ſcʒ vir⸗
tutum vel potentia:igitur ⁊ penitentiã. Dicendum ꝙ vir⸗
tus ꝓpꝛie ſumpta eſt ꝑficiẽs creaturã ratõnalẽ.vniendo eã
cum ſuo optimo.ſᷣm ꝙ dicit augu.in li.ſolilo.virtus eſt re
cta ratio ꝑueniens in finem. ⁊ m ꝙ ſic ſumit᷑ virtus:habe
bat angelus aptitudinem ad plenitudinem virtutum ante
lapſum. Alio modo ↄmuniꝰſumit᷑ virtus pꝛout eſt reꝑati
ua defectuũ poſſibilis creature quos incurrit ꝑ lapſum.⁊
hoc modo ſumpta virtute:peniteẽtia eſt virtus. Vnde au/
guſ. in li.ſex rñſionũ. Penitentia eſt res optima ⁊ ꝑfecta:
que omnes defectus reuocat ad perfectum. ſic ſumendo
virtutem nõ habuit angelus aptitudinem ad plenitudinẽ
virtutum. 4¶:. Ao hoc quod obijcit᷑.ꝙ ↄcreata fuit angelice
intelligẽtie naturalis iuſticia.que dictabat offenſas ↄdito
ris debere coꝛrigi ꝑ penitentiã que ꝑfectibilis erat gratia
vel virtute. Dicendũ ꝙ hoc verum eſt.ſed cum poſtea ſub⸗

ditur.ſed illud quo naturalis iuſticia ꝑfectibilis fuit.fuit
penitentia gratia vel xirtus. Dicendum ꝙ boc non eſt ve⸗
rum. ĩmo fuit ꝑfectibilis generali iuſticia que ẽ generalis
oꝛdinatiua creature ratõnalis.¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ
ea virtute qua oditur maluʒ ne inſit. aſpernat᷑ eum ineſt.
Dicendũ ꝙ boc intelligendũ eſt ſolumodo in illis que ver⸗
tibiles ſunt a malo in bonũ.⁊ vt ſunt i ſtatu vertibilitatis
boc dico ꝓpter animas repꝛoboꝝ.4l Ad aliud qð obijcit᷑.
ꝙ illud quod eſt ſuſceptibile vniꝰ opoſitoꝛum eſt ſuſcepti:
bile ⁊ alterius:niſi alterum inſit neceſſaꝛio. Dicendum ꝙ;
vertibilitas reſpectu oꝓoſitoꝛum dupliciter tollitur.xvł de
ſectu pꝛiuationis:vel inherentia foꝛme ſatiſfacientis appe
titui.verbigr̃a. Oculus bene diſpoſitus poſſibilis eſt ad

oꝑpoſita ſcʒ ad videndum ⁊ ad non videndum. adueniẽte

cecitate iam tollitur illa poſſibilitas: nec habet poſſibilita
tem videndi. Similiter cum materia pꝛima ſuſceptibilis
erat ſoꝛmarum contrariaꝝ.cum aliqua pars illius ꝑfecta
fuerit.foꝛma cõpletiua ſatiſſaciẽte oĩno aꝓpetitui mateꝛie.
ſicut eſt in coꝛpoꝛibus luminoſis:non habet poſſibilitatẽ
ad foꝛmam contrariam. ablata eſt enim iam vertibilitas
ad oppoſita.ſimiliter eſt quodmodo in ꝓpoſito. In malis
angelis per lapſum in peccatuʒ innata eſt quedam pꝛiua/
tio in illis qua ablata eſi veꝛtibilitas in bonum. In bonis
er conuerſione ſui ad ſummuʒ bonum. ſſatiffactum eſt oĩno
appetitui angelice nature:qua ablata ẽ vertibilitas ad ma
lum. Ad quod ergo obijcitur.ꝙ illud quod eſt ſuſceptibile
vnius oppoſitoꝛum ⁊c. Dicendum ꝙ hoc verum elt de op⸗
poſitis contrarie viciſſitudinantibo circa idem ſubiectum
naturale ex diuerſa operatõne nature: ⁊ motus appetitus
diuerſi ex parte ſuſceptibilis.q¶¶ Ad io qð obijcitur.ꝙ ſem
per eſt libertas arbitrij a neceſſitate ⁊ in om̃i ſtatu ⁊c.Di/
cendum ꝙ in illa diſtinctõne libertatis. libertas a neceſſi⸗
tate eſt idem qdð libertas a coactõne. VUnde dicendũ.ꝙ eſt
neceſſitas ſcʒ exterioꝛis coactionis.⁊ qᷓtum ad hanc ſemꝑ
eſt voluntas ſiue li.arbi.eiuſdem libertatis. Eſt ⁊ alia ne
ceſſitas que eſi agitatõnis interioꝛis ſiue impetus que eſt
a ꝓteruitate fantnſie.⁊ q;tuʒ ad banc nõ eſi ſemꝑ eiuſdeʒ
libertatis. vnde volũtas dyaboli ꝓteruitatis malicia ita
vehementer agitat᷑:ꝙ nõ poteſt velle bonũ.¶ Ad illud qð
querit᷑.vtꝝ aptitudo vel ſuſceptibilitas penitẽtie ſit ptatis
aut infirmitatis ⁊c. Dicendũ ꝙ non eſt ptatis ſimpliciter
neq; infirmitatis ſimpliciter: ſed eſt ptatis infirmabilis ⁊
reꝑabilis. AUnde non atteſtatur neq; ſimplieiter poteſiati
neq; ſimpliciter infirmitati: ſed poteſtati reꝑabili poſt ca⸗
ſum ſi ↄtingeret. ¶ Ad aliud ꝙ odium mali in ſe eſt ꝑfecti
bile gratia penitentie. Dicendum ꝙ hoc nõ eſt verum.ĩino
potius caritate qua eſt ꝑfectibilis amoꝛ naturalis boni vł
iuſticia generali vt ſupꝛa tactum eſt. ¶ Ad hoc quod obij⸗
citur.ꝙ cauere a peccato eſt actus penitẽtie. aptitudo ca
uendi a peccato fuit in angelo ⁊c. Dicendũ ꝙ; ꝓut aptitu⸗
do cauÄdi a peccato fuit nature angelice: non fuit ꝑfectibi⸗
lis gratia penitẽtie ſed potius generali iuſticia vt tactum
eſt. nec cauere a peccato eſt actus penitẽtie:ſed potiꝰgene⸗
ralis iuſticie. ſed cauere ab hoc peccato ſcʒ odij ꝓximi eſt
actus caritatis.a pcto eꝛroꝛis eſi actꝰfidei ſilꝛ de alijs.ca⸗
nere aũt a pcro ↄmiſſo eſt actus penitẽtie.cauere ab omni
peccato poſt ſuſceptam penitentiã eſt penitẽtie fructuoſe
fecte.eſt tamen a generali iuſticia im ꝑante. ¶ Ad hoc qð
obijcit. ꝙ cum angelica natura vt condita eſt ſit tante vir⸗
tutis qute eſt aia humana ⁊c. DLDicendui ꝙ aptitudo ad
ſuſceptioneʒ penitẽtie nõ eſi poteſtatis ſimpliciter:ſed po⸗
teſtatisg reꝑabilis ⁊c.vt ſupꝛa.

rticulus tercius

erit᷑ de inuertibilitate angeli a poteſtate ſic.
Glle ſolus qui nõ eſt ex nibilo id eſt deus:inuer
tibilis eſt. omnis aũt creatura vertibilis: eo
eſt er nihilo.ſed eum peccatum magis facit apꝛopinquaꝛe
creaturam ad nibilum ꝙᷓ appꝛopinquat 'm conditionem
nature ſue: ꝗpter peccatu nõ erit minus vertibilis ſed ma⸗

gis. igitur veꝛtibilitas que fuit in angelo ante peccatuzʒ nõ

eſt impedita ſed erpᷣedita magis per peceatum. igitut ſᷣm

quuſcũq; differentias ⁊ modos fuit vertibilis ante pecca⸗

tum:eſt modo vertibilis.¶¶ Item poteſtatis dyaboli eſt fa
cere maluʒ ⁊ ceſſare a malo ⁊ loquoꝛ de malo exterioꝛi ſcʒ
in oꝑe.ſed magis ſubiecta eſt libertate ratõnalis creatu:e
ipᷣa voluntas ꝙᷓ ipſa oꝑatiua qua fiunt exterioꝛa:nihil em̃
ita eſt in poteſtate rationalis creature ſicut voluntas.iqit᷑
facultatis eſt dyaboli facere malu:n ⁊ velle ceſſare a malo.
ceſſare a malo ſiue declinare bonũ eſt: quia eſt altera ꝑs
iuſticie:ergo volũtas dyaboli eſt vertibilis in bonũ a ma⸗
lum. 4 Item vt dicit augu. non eſt malum niſi quia nocet.
malum igit᷑ eſt quia nocet ⁊ magis malum quia magis no
eet.ſed malum angeli peccantis non eſt maiꝰ infinitum ꝙᷓ
bomiĩs peccantis: igitur malum angeli nõ nocet magis q;
malum homis homi.ſed nõ poſſe velle bonuʒ 7 poſſe velle
bonũ diſtant infinita diſtantia:igit᷑ cum peccatuʒ bomĩs
peccantis nõ adeo nocet ꝙ tollit poſſibilitatem volẽdi bo⸗
num: ſed relinquit in homine poſſibilitatem hanc:nec pec
catum angeli adeo nocebit angelo ꝙ auferat illi poſſibili⸗
tatem volendi bonum. igitur poteſt velle bonũ 1 malum.
igitur volũtas illius vertibilis ẽ. ꝗ Item in naturalibus
que ſunt mutabilia reſpectu foꝛmarum contrariarum. ſo⸗
lũmodo tollit hanc mutabilitatem foꝛma ſatiſfaciens ap⸗
petitui materie. ſimiliter videtur in ſpiritualibo ſuſcepti⸗
bilibus boni ⁊ mali. cuiuſmodi ſunt angeli.ꝙ illud ſolum
tollet in eis mutabilitatem ſiue vertibilitatem voluntatis
ꝙ ſatiſfacere poteſt appetitui voluntatis.ſed hoc ſolum eſt
ſumma bonitas vniens ſe illis ꝑ glonam. igitur vertibili⸗
tas tollitur ſolũmodo in angelis beatis.¶. Item ſimplici⸗
tas eſſentie atteſtatur magnitudini potentie. EUnde quan⸗
to aliquid ſimplicius in eſſentia tanto multiplicius in po⸗
lentia.ſed eſſentia angelica etiam lapſa non eſt nimis ſim
plex anima humana lapſa:igitur nõ eſt minoꝛis potentie.
igitur ſi anima lapſa non pꝛiuatur potentia vertibilitatis
ad bonum:nec ſpiritus angelicus pꝛiuatur eadem. 4¶ Itez
vam̃. Omne creabile eſt vertibile.ſolum em quod increabi
le eſt ⁊ inuertibile.hec igitur eſt differentia inter creatorẽ
⁊ creaturam ᷣm Sama.ꝙ creatoꝛ non eſt vertibilis:crea
tura vertibilis in bonum ⁊ in maluʒ. igitur cum angelus
apoſtata ex apoſtaſia nõ amittit propꝛietatẽ creature ⁊c̃.
Pret. vertibilitas iſta ſi tollit᷑ gra tollit᷑. Vñ ibidẽ ſubdi⸗
tur. Immoꝛtalis eſi angelus:non natura ſed gratia.⁊ di⸗
citur ibi immoꝛtalis immutabilis igitur hec mutabilitas
gratia tollitur. Et videtur per diffinitionem angeli quam
onit Dam̃.que eſt. Angelus eſt ſubſtantia intellectualis
emper mobilis arbitrio libera:incoꝛpoꝛea.deo miniſtrãs
Fm gratiam non natuꝛam.ĩmoꝛtalitatẽ ſuſcipiens.Ex his
videtur ꝙ gratia ſolũmodo tollitur hec mutabilitas. igit᷑
ſolum beati ſunt inuertibiles.repꝛobi vᷣo vertibiles.¶ Itẽ
in demonibus ſunt alterate affectiones. ſcilicet a doloꝛe in
gaudium ⁊ econuerſo. Gaudent enim quando peccamus
Oſee.vij.In malicia ſua letiſicauerunt regem. Slo.in no
ſtris peccatis gaudent pꝛincipes tenebꝛarum. Similiter
triſtant᷑ de noſlꝛo pꝛofectu.vt em̃ dicit Alchuinꝰſuꝑ Geñ.
Infeſtus eſt hoĩm ſaluti ꝓpter odium in creatoꝛẽ ⁊ inuidi
am i inẽ.ſᷣ inuidia eſt tꝛiſticia aliene felicitatis.eꝛgo
D Ad pᷣdicta dicendũ ꝙ dyabolꝰangelꝰpoſt lapſum ẽ
inuertibilis ad bonũ. hmõi aũt inuertibilitatis cauſa eſt
multiplex. quedam em ſunt cauſe neceſſitatis quedam cõ⸗
gruentie. Cauſe autem neceſſitatis ſunt ſumma pᷣcipitatõ
ſuperne inſluentie impugnatio.pernitõſa obſtinatio.com
pleta ſiue inuincibilis deſperatio.diuine ſententie diffini⸗
tio.Eſt ergo ſumma participatio cauſa inuertibilitatis ſi
ue malicie illius complete.quod patet.quia natura ange/
lica in naturis conditis excellentiſſima eſt. Unde Auguſ.

de ciui.dei. Angelica creatura om nia cetera que deus con

didit nature dignitate pꝛecedit.ſed quanto natura ſpiri⸗
tualis ſuſceptibilis vicij vel coꝛruptionis nobilioꝛ eſt excel

lentioꝛ: tanto depꝛeſſioꝛ efficitur et magis elongata a ſuo

fine ⁊ inherentia ſui coꝛruptiui.pꝛopter boc dicit Anguſ.
xj.de ciui.dei.de angelis lapſis.peccato ſuo teſte conuin⸗

¶ Lueſtio

citur bonam conditam eſſe naturam. Unde ex eo ꝙ a ſum
mo oꝛdine 2 gradu in creaturis cecidit: in infimum ꝓruit
Vnge li.j.de mirabilibus.quare inuemabili vindicta ſũ⸗
mus angelus eſt ꝑcuſſus. cum peccans et cum mandatum
ſui creatoꝛis homo tranſgrediès venialiter ad penitentiã
moduʒ reuocatur. Angelus ergo in ſũmo honoꝛis ſui
oꝛdine conſtitutus imutatõnem excelſioꝛem ſtatum nõ ha
buit:niſi ꝑ contemplatõneʒ ſui creatoꝛis confirmatꝰ in eo
ſtatu ꝑmaneret vbi conditus fuit.⁊ idcirco ꝓlapſus iteꝛũ
reuocari mĩme potuit: ꝗ de ſublimiſſimo ſui oꝛdinis ſlatu
pꝛoruit.homo vᷣo adhuc in terra poſitus generanqdl officõ
teſtinatus ciboꝛũq; vſui deputatus:imutatõneʒ ſublimio⸗
rem melioꝛem ſpualioꝛũq; vitam ſiue moꝛtem reciperet.
Item alia cauſa eſt diuine influentie impugnatio. quia

em̃ ex babundantia influentie.deum influenteʒ impugna⸗

uit: merito clauſit ſibi viam influentie.delectatus enim in
babundantia bonoꝛum a deo collatoꝛuʒ: auerſus eſt a deo
per ſuꝑbiam nolens illi ſubeſſe. Vnde angu. xj. ſuꝑ Geñ.
ad lr̃am. putat᷑ nũqᷓ; dy abolꝰ in veritate ſtetiſſe ſed ab
ipo ſue conditõnis initio cecidiſſe nõ ſic accipiendũ eſt vt
malus a bono deo putat᷑ creatus.alioquin nõ ab initio ce
cidiſſe diceret᷑. neq; em̃ cecidit ſi talis eſſz factus.ſed factꝰ
continuo ſe a luce veritatis auertit: ſuꝑbia timidus: ꝓpꝛie
pẽatis delectatõne coꝛruꝑtus.¶ Item ꝑnitõſa obſtinatio
eſt cauſa.⁊ dico obſtinatõneʒ ꝑnitõſam que erit in odium
creatoꝛis.de hbac Alchuinꝰſuꝑ Geñ.Cur dy abolꝰ?tam in⸗
feſtus eſt hominũ ſaluti. Rñſio.ꝗpter odium in creatoꝛeʒ
inuidiam in bominẽ ex deſperatõne ſue ſalutis.4l Itez in⸗
uincibilis deſperatõ eſt cauſa.de qua Yſido.ð ſũmo bono.
vno ſuꝑbie lapſu dum deo ꝑ tumoꝛẽ ſe conferunt: ⁊ homo
cecidit ⁊ dyabolꝰ. Sed homo reuerſus ad penitẽtiaʒ deo
inferioꝛẽ ſe eſſe cognoſcit: dyabolꝰpᷣo nõ ſolum in hoc ↄten
tus ꝙ ſe deo equalẽ eſtimãs cecidit:inſuꝑ ⁊ ſuꝑioꝛeʒ deo ſe
eſſe dicit.ſᷣm apli dictũ qui ait de antixpᷣo · qui aduerſatur
⁊ extollit᷑ ſuꝑ omne quod dicit᷑ deus: aut quod colitur. ij.
Tbeſſa.ij. Syabolꝰideo iam nõ petit veniam: quia nõ cõ
pungit᷑ ad penitẽtiam. hec Iſido. Ecce obſtinatõ dyaboli
vnde innertibilis eſt ad ↄpunctõeʒ. 4l Itez dinine lentẽtie
diffinitõ eſt cauſa. VUnde aug.de fide ad petrũ.de angelis
boc diſpoſuit deus ⁊ adimpleuit.vt ſiquis eoꝝ bonitatem
volũtatis ꝑderet:nũqᷓ; diuino munere reꝑaret. Et alibi in
eodem. Pars angeloꝝ que a ſuo creatoꝛe deo quo ſolo bo
no bona ſunt:volũtaꝛia pꝛoꝛſus auerſione diſceſſit· equita
tis ſuꝑne indicõ initiuʒ ſue damnatõnis in ipᷣa auerſione
voluntatis inuenit. vt nõ aliud eſſet inciꝑe iam puniri:qᷓ
illius beneficij boni dilectõne deſtitui.quã deus in eterno
ſic totam pᷣcepit remanere ſupplicio:vt etiam ei ignem eter
num pᷣpaꝛet. In quo illi oẽs pnaricatoꝛes angeli nec mala
poſſunt volũtate carere nec pena:ſed ꝑmanente in eis iniu
ſie auerſionis malo:ꝑmaneat etiam iuſte retributõis eter
na damnatio. bec auguſ. ren maltipler eſt ratio ſiue
cauſa congruentie. Vna eſt ꝙ non peccauit alio ſuggeren⸗
te. Alia ꝙ peccauit in parte.Alia ꝙ non habuit carnẽ de⸗
pꝛimentẽ. alia ꝙ non poteſt reꝑari ꝑ ſimile. alia eſt ꝑſpica
citas vis intellectiue. Iſte ↄgruitates oſtendunt equitatẽ
diuine iuſticie in hoc: ꝙ damnatus eſt tali ꝑuerſitate ſine
impoſſibilitati ad conueꝛſionem. Ana ergo ratio eſt ꝙ peꝛ
ſe peccauit nõ ab alio ſuaſus.vnde Gꝛego.in moꝛa.Apo⸗
ſtata angelus nulla ſpe vnqᷓ venie vlla ↄuerſionis emenda
tione reuocat᷑.nec vnqᷓ lumen pꝛiſtini ſtatꝰrecipit:qm̃ hoc
non ſuaſus amiſit. ſic illũ quippe ꝑpetrare cecitas ſuꝑbie
grauat:vt nequaꝙᷓ vlteriꝰ ad lucẽ penitẽtie ꝑ diuini reſpe⸗
ctus memoꝛiã reſurgat.¶¶ Item pꝑticularitas lapſus ẽ cau
ſa. Si em̃ tota vniuerſitas angeloꝝ paſſa eſſet lapſum: cõ
grueret vt eoꝛundem eſſet reꝑatio:ne decretum diuinuʒ in
eis fruſtraret᷑. AUnde augu.in Enche. Placuit vniuerſita⸗
tis creatoꝛi 2 moderatoꝛi vt quem non tota multitudo an
geloꝛum deum nõ deſerendo ꝑierat:ea que perierat in ꝑpe
tua ꝑditione remanerent.at vo creatura ratõnalis que in
hominibo erat que peccatis atq; ſupplicijs tota perierat:
ex parte reꝑari poterat. Item quia non habuexõt carnẽ

lv.

aggrauantem: irreuerſibiliter peccauerunt. homines nõ.
vnde. vj. Señ. on pmanebit ſpiritꝰ meus in homine in
eternum quia caro eñ. Iteʒ IYſido.de ſũmo bono. Apoſta
te angeli ideo veniã nðõ habent:quia carnalis fragilitatis
nulla infirmitate grauati ſunt vt peccarent. homines aũt
poſi peccatũ idcirco reuertũtur ad veniã: ꝗpter ꝙ ex lutea
materia pondus traxerũt infirmitatis. ideoq; † infirma
carnis conditõne reditus patet homini ad ſalutem. ſicut
p. dicit. ipe ſcit figmentuʒ noſtrum. Memento domine
quia terra ſumus.Et iteruʒ memoꝛare inquit que ſit mea
ſubſtantia. ¶ Item quia non habuit ſimilem ſibi repatoꝛẽ
non potuit.i.non congruit ipſum reꝑari. Vngde Anſel.in
li. Cur deus homo. in fine.dyaboli recõciliatõnem impoſ
ſibilem intelliges:ſi diligenter humanã conſideras. ſicut
em̃ homo non potuit reconciliari niſi ꝑ hominẽ deum qui
moꝛi poſſet ꝑ cuiꝰ iuſticiã deo reſtitueret᷑ qð peceatũ homi
nis ꝑdiderat:ita angeli damnati nõ pñ̃t ſaluari niſi ꝑ an
gelum dei qui moꝛi poſſet ⁊ qui ꝑ ſuam iuſticiam reꝑaret:
qð aliena peccata abſiulerũt.⁊ ſicut homo ꝑ aliũ bominẽ
qui non eſſet eiuſdem ceneris Fuis eſſet eiuſdẽ nature nõ
debuit releuari:ita nullus angelus ꝑ alium angelum ſal⸗
uari debet ꝙᷓuis omnes ſint vniꝰnature:qm̃ non ſunt eiuſ
dem generis ſicut hbomĩes. Mon em̃ ſic ſunt omnes angeli
xæ vno angelo:quẽadmodũ omnes de vno homie.¶ Itẽ ꝙ
ꝑſpicacitas intellectꝰ fiunt cauſa.patet ex Dyoni . dicente
xmonis malũ eſt contra deifoꝛmẽ intellectũ.pomĩs malũ
contra ratõnalem:coꝛꝑis malũ contra naturã. quia ĩ hoc
habent ſpũs intellectũ deo conſiłeʒ: ꝙ ſicut deus ſubito ⁊
ſine ratiocinatõne collatõne:ita angelus videt omnia fa
ciẽda.homo vo quia caro eſt. nõ videt facienda ſine diſculſ
ſione ⁊ iudicio ⁊ ratõcinatõe: que vtiq; non niſi tꝑe fiunt.
Ande bomo dicit᷑ ratõnalis: angelus intellectualis.tem⸗
pus aũt mimũ:ad inſtans habet ꝓpoꝛtõnem infinitã. VUn⸗
de intelligentia angelica comꝑatur ad bumanũ intellectũ
q̃tum ad ꝑſpicaciam intelligendi ſicut remediabile ad nõ
remediabile. Poteſt igitur (vt ex bis patet) dici. ꝙ ex vlti⸗
mitate ꝑuerſitatis voluntatis demonũ ⁊ alijs pꝛetactis eſt
inuertibilitas hec in illis. Et ſic patet qualiter ad vltimo

queſitum eſt dicendum. Ad hoc quod pꝛimo obijcituꝛ

creatura vertibilis eſt eo ꝙ ex nihilo.⁊ peccatũ facit crea⸗
turam magis appꝛopinquare ad nihiluʒ ⁊c. Dici poteſt ⸗
vertibilitas que eſt creature ex conditõne ſua eſt vertibili⸗
tas in defectum. non autem vertibilitas in bonum. immo
banc habet a ſuo conditoꝛe.Vnde augu.de fide ad petrũ.
ideo quippe nature a deo facte ꝓſicere poſſunt quia eſſe ce⸗

perunt. ideo deficere:quia er nihilo facte ſunt. Et poſt ſub

ditur quaſi expoſitio verbi buius ſit.Ad defectum eius cõ
Ditio ducit oꝛiginis: ad pꝛofectum vo pꝛouehit operatio
creatoꝛis.¶ Ad aliud quod obijcitur. ꝙ poteſtatis dy abo
li eſt facere malum ceſſare a malo ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ ſequi
tur. Pꝛoterua em̃ fantaſia in dyabolo agitat voluntatem
ipſius tante impetu. nec ex alia parte habet aliquam re⸗
tardatõnem a gratia ꝙ non poteſt nolle malum. In oꝑibo
autem ꝑcuſſis dirigitur machinatõne natura. Aliquando
quadam aſtucia ceſſat ab oꝑe malo:vt incautos ⁊ quaſi ſe
curos foꝛtius ledat. VUnde ſi ceſſat vel declinat a malo.illa
xclinatio non eſt pars iuſticie:quia ad declinatõnem mo⸗
uetur ꝑuerſa intentõne.¶¶ Ad id quod obijcit᷑. ꝙ peccatuzʒ
angeli nõ eſt maiꝰ infinitũ ⁊c. Dicendũ ꝙ vehemẽtia nocu
menti nõ eſt oĩno a quantitate ſed nobilitate peccantis.qꝛ
Dictum eſt. a nobilitate nature ſiue excellẽtia peccãtis con
tingit. ꝙ ita exinanit᷑ virtꝰ illius a ſuo coꝛruptiuo. ꝙ oĩno
auertit᷑ ⁊ elongat᷑ a ſuo fine.i¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ in na⸗
turalibo ſolũmodo ſatiſfactõ appetitui materie tollit muta
bilitatẽ 77. Sicẽdũ ꝙ aliter eſt de appetitu naturali:⁊ volũ
tate li.arbi. Appetitꝰ eĩ naturalis ſemꝑ mouet᷑ ⁊ tẽdit ad
hoc vt ꝑficiat᷑ iᷣm inditã ſibi poſſibilitatẽ. vnde adepta il⸗
la ꝑfeciõe quieſcit motꝰilliꝰ⁊ tendẽtia ſicut in fine ſuo.ſed
volũtas liberi arbitrij: licet data ſit intellectuali creature
vt ſponte volũtario affectu moueat᷑ in ſuũ bonũ ꝙ ſolum
eſt illiꝰꝑfectio:nibilominꝰqñq; ſpõte auertit ſe a ſuo bono

ſcʒ a bono ſimpliciter.⁊ mouet᷑ in bonũ apparẽs p̃ponẽs il
lud ſũmo bono. ꝓpteꝛ qð ex diuina iuſticia ſibi relinquit᷑ ꝛ
efficit᷑ obſtinatꝰ in malicia:vnde bonũ velle nõ põt. Vnde

augu. de fide

ad petrũ. Angeli atq; bomĩes pꝛo eo ꝙ ratõ

nales ſunt facti eternitatis ac beatitudinis donum in ipſa
nature ſpũalis creatõne diuinitꝰacceperunt.ita ſcʒ vt ſi di
lectione creatoꝛis ſui inheſiſſent:ſimul eterni beatiq; man
ſiſſent. Si vo ꝓpꝛie libertatis arbitrio contra ſũmuʒ crea
toꝛis imperium ſuam niterent᷑ facere voluntatem:pꝛotinꝰ
a contumacibo beatitudo diſcederet.⁊ ad ſi uppliciuz eis re
linqueretur eternitas miſera erroꝛibus doloꝛibuſq; crucia
ta. hec auguſ. unc autem beatitudo dicit᷑ diſcedere a cõ⸗
tumacibus.quãdo ↄtumacia voluntatis ĩmutabiliter effi
citur obſtinata.vt nullo modo velit bonũ pꝛout dicit aug.
& fide ad petrum. ꝙ voluntas eoꝛum talis erit vt habeat
ſemꝑ in ſe malignitatis ſue ſuꝓplicium. nuſꝙᷓ tamẽ poſſunt
recipere bonitatis effectum. ꝗl Ad aliud quod obijcit᷑. ꝗ⸗

ſimplicitas a

tteſtat᷑ potentie.vñ cuʒ angelica natura poſt

lapſum eſt ita ſimpler ſicut natura aĩe ⁊c. Dicendũ ſim
plicitas eſſentie atteſtat᷑ potentie.pꝛout eſſentia conſidera
tur vt condita:nõ vt depꝛauata ꝑ peccatũ. Unde inqtum
natura eſt ſimplicioꝛ ⁊ melioꝛ ⁊ eo depꝛeſſioꝛ facta ꝑ pecca

tum impotẽti
quod obijcit᷑.

oꝛ fit ad bonũ.vt patet ex dietis. ¶ Ad aliud
ꝙ differẽtia eſt inter creatoꝛẽ ⁊ creaturaʒ ꝗ;

creatura eſt vertibilis ⁊c. Dicendũ ꝙ loquit᷑ ibi de vertibi
litate in nihilũ.quod verũ eſt: ſi creatura eſſet ſibi relicta.
vnde Oꝛeg.in moꝛa. Cũcta ex nihilo facta ſu nt. eoꝛũq; el⸗
ſentia in nihiluʒ tenderet:niſi actoꝛ eoꝝ ea manu regimis
teneret.⸗! Ad id quod obijcit᷑.q ĩmoꝛtalitas ĩ angelo eſt a
gratia. ⁊ imoꝛtalitas nõ eſt aliud qᷓ imutabilitas. Dicen⸗
dum ꝙꝙ duplex eſt acceptõ ĩmoꝛtalitatis ſicut duplex eſt ac
ceptio moꝛtalitatis. Uno modo dicit᷑ moꝛtalitas poſſibili
tas ad defectũ vite naturalis.alio modo ad defectum vite
gratuite. Sic ĩmoꝛtalitas vno modo diciẽ impoſſibilitas
ad defectũ vite nature:⁊ ſic omnes angeli ſunt ĩmoꝛtales.
alio modo dicit᷑ impoſſibilitas ad defectuz vite gratuite et
ſic beati angeli ſunt ĩmoꝛtales. Dicit igit᷑ angelꝰ a dam̃.ĩ⸗
moꝛtalis pᷣmo modo.⁊ hoc patet ꝑ verba ſua.dicit em̃ ſic.
Immoꝛtalis eſt angelꝰnõ naturaſed gratia. Omne eĩ qð
incipit: ⁊ finit᷑ ſn naturã.hec dam̃. Ecce ꝙ imponit neceſ⸗
ſitatem fini rei condite ſm naturã. Seo quid eſt igitur ꝙ
dicit ꝙ ſunt ĩmoꝛtales gratia nõ natura. Sicẽdũ ꝙ dam̃.

dicit naturã in angelo qð habet a ſua oꝛi

gine. gratiã dicit

qð ſuꝑintendit eſſe quod habet er oꝛigine vnde ſaluat᷑ in
eſſe. que diſtinguit augu. dicẽs. Ad defectü creaturas con⸗
ditio ducit oꝛiginis:ad ꝓfectum pꝛouehit operatõ condi⸗
toris.dam̃.autem vocat gratiam qð relinquit oꝑatõ crea
toꝛis quo reuera ſaluat᷑ ineſſe. ¶ Ad illud qð obijcit ꝙ al

ternantur in

illis affectõne. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt.nec ta

men ſunt vertibiles a malo ad bonum:quia in affeciu gau

dij ⁊ triſtici volũtas ꝑuerſa.
Articulusquartus

bilis. quia aut impoſſibilitatẽ penitẽdi ſimpli⸗
citer ſcʒ negatiue: aut pꝛiuatiue.vt ſcʒ dicat᷑ inſt uſceptibi⸗
lis pemitentie.quia de ſe non poteſi penitere:aut difficulta
tem.i.cum difficultate ſuſceptibilis.ſicut inuiſibilis dicit᷑
tripliciter. non dicat inſuſceptõneʒ negatiue:videtur.
duia mima gratia ſcʒ gratũfaciens ſi daret᷑ illi penitere:
quia gratia mima hmõòi efficaciam habet tollendi malum
culpe quãtũcunqʒ ſit magnum. Minima enim virtꝰ ſuffi⸗
cit ad quãtãcunq; culpam tollendam. Si dicatur inſuſce⸗
ptibilis pꝛiuatiue:ſcʒ quia de ſe nõ poteſt penitere.vt dica

Veritur cum dicit᷑ angelus inſuſceptibilis pe⸗
nitetie. Quid impoꝛtat hoc dicit᷑ inſuſcepti⸗

tur inſulceptibilis penitẽtie per pꝛiuatõem pt̃atis quodã⸗

modo actiue. eadem ratõne 1 bomo dicetur inſuſceptibilis
penitentie. Vñ p̃s. Spiritus vadens 2 nõ rediens.glo.i.
per. ſe vadens ad peccatũ: ſed nõ per ſe rediens a peccato.
Ex his videt᷑ ꝙ hoc ꝙ dico inſuſceptibilis:dicat difficulta

tem penitẽdi

que difficultas eſt ratõne malicie. ſed ſic pec

catum in ſpm̃ ſanctũ dicit᷑ irremiſſibile.tamen pecctes ſic
poſſunt penitere.¶ Item peccatũ in ſpm̃ſcrm dicit᷑ irremiſ
ſibile.peccatum dy aboli irremiſſibile. que eſt differentia
