non habet res ꝑafernales de quibus intra dicet᷑.

¶ Nueſtio.cxj.per quos com

petit fiert elemoſyna.

NOnſequenter que.

ritur.per quos ↄpetit ełynaʒ fieri. Et pᷣ⸗
.mnno querit᷑.vtꝝ opetat ꝙ ſiat ꝑ ſeruuʒ vł
ꝑ aliũ quẽcunq;.vt ꝑ filiũ vel ↄſanguine
4 um vel amicũ vel vicinus:ponat᷑ taſus
talis. Alicui diniti iniunctũ eſt dare in ſatiſfſactõne.xx.li
bras pauꝑibo.et cũ ſit ĩ caꝛitate pᷣcipit fuo ſuo vt det. xx.
libras pauꝑibo.ille vᷣo eſt exñs ĩ moꝛtali pcto: nulliꝰeſt
meritoꝛia. nec vite eterne nec remiſſionis pene: et ita nõ
abſoluit᷑ dns a pena.foꝛte dicet᷑ ꝙ qᷓuis non abſoluat᷑ ra⸗
tione actõnis.ſ.datõnis:tñ abſoluit᷑ rõne dati vel paſſio/
nis datõnis.h̊ hoc nõ põt eſſe vt videt᷑:qꝛ ſi intelligit᷑ rati⸗/
one dati.i.rõne eius qð eſt datũ pure.illud eſt pecunia et
erat pecunia anteqᷓ daret᷑: tñ nõ abſoluebat᷑ anteꝙᷓ; daret᷑
Si vo datũ accipit᷑ ꝓut eſt in datõne paſſione.̊ gr̃a paſ⸗
ſionis abſoluit᷑.et hoc eſt falſum.quia paſſionibo nec me⸗
remur nec demeremuꝛ:⁊ ita videt᷑ ꝙ illa datio in nullo ꝓ⸗
ſit dño. ¶ Cont᷑·ille facit cuiꝰauẽte fit. & illa actio ẽ a do
mino pᷣcipiente in caritate.̊ infoꝛmat᷑ caritate dñi pᷣcipiẽ
tis:ᷓ eſt meritoꝛia dño pᷣcipienti.¶ Pret᷑.ſi nõ abſolueret᷑
adbuc teneret. ſi rẽ daret ſeruo ĩ moꝛtali adhuc teneret.
ſic poſſet depauꝑari dñs qð valde duruʒ eſſet diffinire.
Pꝛe. dñs poſito ꝙ pᷣcipiat ĩ caritate.v qñ ſeruꝰdat ſer⸗
uns ẽ in caritate:⁊ dñs ĩ moꝛtali ſit.ita querit᷑ ſi hec datõ
ſit dño: videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ nõ eſt capax remiſſiõis pene cum
it ĩ moꝛtali.Sʒ ↄtra hec actõ eſt executio:ſᷣ executõ relati
ue dr ad pᷣceptũ.ſ̊ pceptũ factũ eſt in caritete: ̊ᷓ hec datio
ꝓcedit ex pᷣcepto facto in caritate:eſt ꝗ̊ meritoꝛia domino
¶ Pꝛe.ponat᷑ ꝙ dñs ſit ĩ mortali qñ pᷣcipit.⁊ qñ ſeruꝰex
equat᷑ dñs eſt i caritate ⁊ ſeruꝰ.ſiłr queꝛit᷑ an hec datõ va
leat dño.videt᷑ ꝙ ſic:cũ ſit in caritate.Cont᷑.hec datio ꝓ/⸗
cedit ex pᷣcepto facto ĩ moꝛtali.q̊ ex pcepto moꝛtuo:qꝛ bo⸗/
na oꝑa facta ĩ moꝛtali moꝛtua ſunt. ⁊ moꝛtuũ nõ eſt cã vi/
ui:̊ hec datio moꝛtua ẽ q;tum ad dñm:ergo nõ ꝓdeſt ei.
Pret᷑. ponat᷑ ꝙ ſeruus exñs in caritate ignoꝛate dño ꝗẽ
ĩ moꝛtali faciat elynas multas de bonis dni ſui.poſtmo⸗
duʒ reuelat dño ſuo qð fecit.⁊ in tꝑe reuelatõis dñs eſt ĩ
caritate:ꝗ in tꝑe datõnis fuit ĩ moꝛtali.⁊ dñs ratã ⁊ gra⸗
tam hʒ illam donatõeʒz. Querit᷑ an ſic ꝓſit dño illa datio
qᷓtum ad liberatõeʒ a pena.videt᷑ ꝙ nõ:qꝛ qñ fiebat erat
dñs ĩ moꝛtali.Sed ↄtra.ratihabitõ eſt in caritate:ſᷣ rati
habitio mandato ↄꝑatur:ꝗ̊ᷓ tantũ valet q̃ntũ ſi dñs man⸗
daret mõ dari.ſᷣ̊ ſi mõ mandaꝛet ⁊ ſeruus mõ exeq̃reð va⸗
leret dño datio iſtius ełyne q;tum ad liberatõneʒ a pena:

7 ita ꝑ ratihabitõeʒ q̃ fit in caritate vtilis efficit dño do⸗

tio elyne facta ꝑ mani ſerui ſui¶ Solo. ad pᷣmuʒ caſum
põt dici ᷣm illos ꝗ dicunt.ꝙ om̃is actõ eſt a deo:ꝙ abſol⸗
uit dñm. Sic em̃ nõ eſt incõueniens ᷣm illos dicẽ ꝙ eadẽ
actio ẽ bona et mala.ꝓut eſt a deo bona: ꝓut a dy abolo
vel ab hoĩe mala. Sic nõ eſt inconueniẽs dicẽ ſᷣm illos.ꝙ;
eadẽ actõ ẽ meritoꝛia vel demeritoꝛia.Vñ datõ illa eſt de⸗
meritoꝛia ſᷣuo:⁊ meritoꝛia dño vt ponũt exemplũ de ſaceꝛ
dote ꝗ ad petitõeʒ fideliũ deuotoꝝ celebꝛat miſſaʒ ex cupi
ditate oblationũ.hec celebꝛatõ miſſe ẽ meritoꝛia fidelibus
7 demeritoꝛia ſacerdoti.Sʒ m iſtos ꝗ dicũt.qꝙ nõ om̃is
actio ẽ a deo:nõ pt᷑ ſolui itaqꝛ illi nõ dicũt ꝙ eadem actõ
nũero ſit bona ⁊ mala vel meritoꝛia vel demeritoꝛia. ꝓpt᷑
HG aliter ſoluendũ ẽ. Oðdm ꝗ̊ ꝙ illa datõ pura nulli ẽ meri⸗
toꝛia nec dño nec ᷣuo.liberat᷑ tñ dñs et abſoluit᷑.nõ ꝑ da
tionẽ:ſ̊ ꝑ volũtatẽ dandi ↄiunctã datõni paſſioni.Lʒ eniz
paſſione nõ meremur:tñ paſſio eſt obm volũtatis merito
rie.Eſt em̃ patia vᷣtus.et eiꝰmotꝰactualis ẽ volũtas pati
endi ↄiuncta paſſioni.⁊ p huiꝰvoluntatẽ ↄiunctã paſſioni
meret᷑ patia.nõ ſolũ aureã:ſed etiã aureolã vt ĩ martirio.
Silr volũtas abſtinendi eſt meritoꝛia ↄiuncta abſtinẽtie
ſiue paſſioni affligenti coꝛpꝰex abſtinentia. Silr dicimus
ꝓꝙ voluntas dñi pᷣcipientis.volũtas inquã dandi ↄiuncta
dationi paſſioni eſt meritoꝛia domino.non ſolum ðdite eteꝛ
ne:ſed etiam remiſſionis pene. Ad ſecundũ caſum dici⸗
mus.ꝙ non/ꝓdeſt oño ad vitam eternã qui eſt in moꝛtali

datio elemoſyne quam facit ſeruus ꝓ ipſo licet dñs pꝛece
ꝑit in caritate.quia dominus qñ peccauit moꝛtaliter:ipᷣo
facto reuocauit mandatũ inqᷓtum erat meritoꝛiuʒ.extra/
xit em̃ in ſe omnẽ virtutẽ et omne meritũ qð babebat.vn⸗
de datõ illa nõ valuit.ſicut nõ valʒ qð facit ꝓcuratoꝛ ali⸗
cuius in curia poſt reuocatõeʒ/ ꝓcuratõnis. Ad terciuʒ
caſum dicimus.ꝙ rõne datõnis quã exequit᷑ ſeruus facto

p̃cepto ĩ moꝛtali.non liberatur dominꝰ.iuxta illud.ex ptꝰ*

facto nequit ↄualeſcere:quod ab initio non valuit.cõcedi⸗
mus tñ ꝙ datio ſerui quã facit in caꝛitate licʒ dñs pᷣceꝑit
in moꝛtali occaſio poteſt eſſe liberatõnis a pena:qꝛ domi⸗
nus qñ exequit᷑ ſeruus ẽ in caritate:et ita capax eſt remiſ/
ſionis pene.tãtũ eĩ poſſunt pauꝑes que recipiũt elemoſy
nam oꝛare/ꝓ dño:ꝙ dñs liberabitur a tanta pena a quan/
ta liberaret᷑ ſi eſſet in caritate in temꝑe pꝛeceptõnis.q¶. Ad
vltimũ caſum dici põt.ꝙ ſi tanta eſt ratihabitio ꝙ ſi non
eſſet datum modo ipſe dñs daret cum eſt in caritate.reue/
ra tunc valet dño ſicut dixi in pꝛimo caſu.Si vᷣo nõ eſt tã
ta.nõ videt᷑ ꝙ multũ ei valeat a ſeruo:tamen non põt ali⸗
quid petere exquo aliquo mõ ratum habuit.et licʒ vt ſup
dictum eſt data ſic nõ valeant domino ad vitam eternam
TL — 8— .
nec ad remiſſionem pene:valere poſſunt tñ ad habilitatio
nem ⁊ gratiam ⁊ alia bona.

7 —

* e⸗

nſequenter que

ritur.a quibo põt fieri elyna. Et primo
vtrum a ꝑſona religioſa.Secũdo vtrum
a muliere viro alligata.Tercio vtrum a
filiofamilias. Quarto vtrum a ſeruo vel
ancilla. — .

¶Membꝛum primũ

pꝛimũ.qꝙ a ꝑſona religioſa poſſit fieri ele
moſyna.videt᷑ ſic. Anũ bonuʒ non impedit
alið:ĩmo magis babilitat ad aliud.̊ qꝛ om
—— ne tale additũ ſuo tali facit ip̃m magis.ᷓ p⸗
feſſio religionis cũ ſit bonũ:nõ ĩpedit illud qð eſt ĩ eꝛoga⸗

ſieri elemoſyna.

tõne elemoſyne ĩmo magis habilitat ad illð.¶ Pꝛe. iudi

cium ventilabit᷑ diſcuſſione operuʒ miſcðᷣie Math.xxv.
Apter qð neceſſe erit om̃ibo iudicandis habuiſſe exercitiũ
in operibo miſericoꝛdie.et maxime in illo qð eſt elemoſy⸗
nam facere:ꝗ̊ et religioſis.¶ Pꝛet᷑.religioſoꝝ eſt ꝓpꝛie ni:
bil habere ꝓpriũ.ĩmo om̃i ꝓpꝛietati renũciare: hoc aũt eſt
oꝛdinatũ ad collatõeʒ elemoſyne:q̊ ⁊c̃.q Pre.monacbus

beneficijs eccłiaſticis libere ꝑfrui põt.et decimis ⁊ pꝛimi-

cijs ⁊ oblatõnibo gaudere.xvj.q.j.Goctos ac ꝓbos.⁊ eo⸗/
dem. ſi monachꝰ. Sʒ illi quibo libere ↄcedit᷑ vſus talium:
poſſunt facere elemoſynã. Contra.monachꝰꝗ babzʒ obu
lum nõ valet obulũ.ex quo pʒ ꝙ monachꝰnibil babeꝛe po
teſt. et hoc idem pʒ ex ſua ꝓfeſſione q̃ om̃ibo renunciat:ſed
ꝗ talis eſt nulli põt facere elemoſy naʒ coꝛꝑalem:ergo ⁊c.
¶ Pꝛe. monachus ſiue regularis ꝗcunq; trino artatur vo
to ex ſua ꝓfeſſione ſcʒ pauꝑtatis:ↄtinentie:obedientie: ꝓ
pter pꝛimũ tenet᷑ viuere ſine ꝓpꝛio.ꝗꝓpter ſecunduʒ in caſti
tate. ꝓpter tercium in obedientia. vnde facere aliquid qð
eſſet alicui iſtoꝝ ↄtrarium vel impoſſibile:eſſet illi damna
bile. Sicut g̊ᷓ eẽt dãnabile religioſo nõ obedire vel incõti
nenter viuere:ſic ꝓgpriuʒ br̃e. ſed elyna ſi rite fiat ex ꝓpꝛio
fit largientis:q̊ ⁊c.¶ Rñ. ꝙ monach' ſiue regularis ꝗſ/
qᷓ; S̃m ↄditõnes quibo talis ẽ:nõ põt regularit facẽ elynã
Ad h̊ em̃ ꝙ aligꝗs habeat ptᷣateʒ regulaꝛit᷑ faciẽdi ełynas
plura ↄcurꝛũt.ſ.libera facultas: iuſtũ dñiuʒ vel miſteriũ
oꝛdinatũ:ſ̊ monachꝰſiue regularis ſᷣm ↄditioneʒ q̃ talis ẽ
neq; hʒ liberã facultatẽ neq; iuſtũ dñium alicuiꝰ neq; mi:

niſteriũ oꝛdinatũ ad H̊ inqᷓtuʒ talis pt᷑ tñ eliqͥ mõ ⁊ ꝑ ac⸗

cidens ⁊ nõ inqᷓtum talis ↄditõis ełynas diſtribuẽ.⸗ Ad
illud ̊ qd qnerit᷑ de ꝑſona religioſa diſtinguenquz ẽ. aut
hʒ admiſtratõeʒ:aut nõ.in pᷣmo caſu põt facẽ elynaʒ ⁊ dzʒ

—

R

¶ Nueſtio .

imo omne qð illiꝰſupeſt neceſſitatibo:dʒ in cauſis pijs ac
religioſis erogare dño om̃ibus dicente.qð ſuꝑeſi date ele
moſynam Luc.xj..xij.q.j.Quia tua. Si eſt ſine diſpẽſa⸗
tionis miſterio.aut eſt in clauſtro: aut extra clauſtrũ vt in

ſcolis. Si in clauſtro.aut ꝗ indiget ? in extrema nccitate
aut nõ. Si nõ:non dz elynam facere niſi petita licentia ⁊2
obtẽta. Si eſt in extrema necitate. aut eſt pᷣlatus pnñs: aut
nõ. Si eſt pñ̃s et oppoꝛtune põt petere licentiã: dz peteꝛe.
Si non ꝛceſſit vel pns non fuerit ⁊ ipſum adire non pote
rit ꝓpter tẽꝑis breuitatẽ: dʒ er are. quia in tali articulo
om̃ta ſunt coĩa. ſᷣm ꝙ dicit Amb. de offi. habet᷑.di. lxxx⸗
vj. Mon ſatis eſt bñ velle. Et eodẽ ea.idem Amb . in li. de
offi. paſce fame moꝛientẽ.ſi nõ paueris occidiſti.ĩmo pbi
bente abbate bomini fame moꝛiẽti tenet᷑ dare:qꝛ boc dñs
p̃cipit cuiꝰpᷣceptũ bñano p̃ponendum eſt Acxt᷑.v.obedire
oꝑtet deo magis qᷓ; hoĩbus. di. viij. que ↄtra.ſicut etiã pĩa
tibus ſocietatis bnane maioꝛ ptas minoꝛ obediendũ ꝓpo⸗
nit᷑: ita deus boĩibo. Si ſit in ſcolis tũc credo ꝙ põt elemo
ſynas facere tem ꝑato moderamiĩe eo ꝙ tũc ꝓ illo ſtatu ſi⸗

pt relinqtur: 1 nõ tiñ maxime indigentibo ſ̊ etiam medio

cribo pauꝑibo. Rõnes q ꝓbant ꝙ nõ põt: ꝓceder̃t tuʒ
ad monachũ clauſtralem ſine officio. ⁊ cũ non ẽ pauꝑ in
extrema neceſſitate ↄſtitutus.4l Ro illud qð obijcit᷑. ꝙ eo
qð eſt artatus triplici voto non põt br̃e ꝓpriũ ſicut nec vi
uere incõtinent᷑ ⁊c. põt dici ꝙ verũ eſt. vñ ekynam nõ põt
facere niſi fuerit illi data admiſtratio diſpenſatõnis vel il⸗
li ꝗq fuerit in extrema nccitate rõne ptacta. 4 Ad illud qð
obycit ꝓ alia pte. ſ. ꝙ vnũ bonũ non impedit aliud ⁊c̃.põt
dici ꝙ boc veꝝ eſt qᷓtum ad aſſecutioneʒ finis. ĩmo magis
ꝓmouet eo em̃ ꝙ om̃ia bona finẽ hñt ſummũ bonũ ituʒ
ad bmõi finis aſſecutionẽ.vnũ bonũ aliud non impedit.ſhᷣ
vnũ bonũ ali ud impedit qᷓtum ad ↄtingentiã ſiue coinci⸗
dentiã actuũ ſicut ptzʒ in actiua ⁊ otemplatiua. bec em̃ bo/
na ſunt: ⁊ tñ acius eaꝝ nõ coincidũt.nõ em̃ põt ꝗs ſimul
exeꝗ actũ ↄtemplatõnis ⁊ actõnis. Sitr licet aſtringi vo⸗
to pauꝑtatis ſi iue / ꝓfeſſionis ſit bonuz. ſilr largiri eynas
pauꝑibo:tñ vnuʒ aliud impedit.Vñ nec actus iſti coinci⸗
dunt niſi actualiter loqᷓndo eo modo qͥ dictũ eſt. ꝙ mona

chus m ↄditõeʒ qᷓ monachus ẽ: non põt facere ełynã. ni⸗
hil em̃ bʒ qdð ſuum ſit. põt tñ elynam dare inqtum ↄmiſſa
eſt ſibi diſpenſatio ſiue officiũ diſt pẽſandi ełynas·4 DPre.
ꝓfeſſio religionis nõ impedit largitionẽ ełynarũ:ᷣ tollit
ↄfuſionẽ largitoꝝ.Laudabilioꝛ eſt em̃ modꝰlargiendi ſᷣm
oꝛdinẽ ſalutis q illi ſoli largiunt᷑ quibo ↄmiſſa eſt diſpen⸗
ſatio ely naꝝ:ẽᷓ eſſet ſi vnuſqſq; pꝛo voluntate ſua et ſenſu
ſuo largiret᷑. modus em̃ ꝗ oꝛdinat ad ſalutem viris religi⸗
oſis maxime ↄuenit.j.Coꝛĩ.xiiij. oĩa honeſte ⁊ m oꝛdinẽ
fiant in vobis..Ad illud qð obijcit. ꝙ nõ bĩe ꝓprietatez
eſt oꝛdinatũ ad largitionẽ elemoſy naꝝ ⁊c. põt dici ꝙ hec
duo.ſ.nõ bre ꝓprietatem ⁊ dare elynam non ſunt qdinui
cem oꝛdinata niſi in ꝑſona qᷓ anteqᷓ daret hr̃et ꝓpꝛietatem
in dono. h maniſtũ eſt: hoe em̃ impoꝛtat laꝛgitõ elyne. ſcz
ꝓꝛietatẽ hĩe rel mĩſteriũ diſpenſatõnis ⁊ actũ largiendi
ß in monaſterio clauſtrali de ficit pᷣmuʒ vñ in monaſterijs
bmõi nõ ſunt oꝛdinnta edinuicẽ non br̃e ꝓprinʒ ⸗ largiri
elynã. 4 Ad illud qð obijcit. ꝓ mõachis oceſſa ẽ ptᷣas ac⸗
cipiendi pᷣmicias ⁊ decimas ex quibo ↄgruit ełynas daꝛi.

põt dici ꝙ bec ſunt illis oceſſa ad ſuſtentatõezvite. Unde
xvj.q.j.Goctos.dĩ.ꝙ ↄcedit᷑ monachis quibo ↄcedit᷑ ad;

miſiratio ſpũaliũ debere acciꝑe pᷣmicias decimas. ob⸗

latõnes vt iuxta apłm te altario cui ſerui

ſatio eſt conceſſa.⸗
Ee

mbꝛum ſecundũ

Onſequenter querit᷑.vtrum a muliere babẽ
te virũ:poſſit fieri ełyna.et videt᷑ ꝙ ſic: ꝑ Bᷣ
ꝙ bona que ante matrimoninz erant ꝓpria.

oſtea ſunt ↄmunia viro et vxoꝛi. Ex q vide

P

. . unt vinant. liczʒ
hec ergo ſint monachis conceſſa ad vite ſuſtentamentum
non pnt cæ his facere elynas:niſi illi quibo illoꝝ diſpen⸗

Ccrxij.

tur. ꝙ ſicut vir vxroratus poteſt facerel elemoſynas:et mu

lier ſimiliter maritata. .ʒ Amb. li. o offi· et habetur
diſl. lyxx vj. Conſiderata mi ericoꝛdia ↄmunis eſt vſus.et
ideo ↄmune pᷣceptum om̃ibus officijs: omnibus etatibus
neceſſaria et ab omnibus differenda. id eſt implenda. ec:
ce qð dicit canon.q omnibo etatibus eſt neceſſaꝛia. es ab
omibus adtmplenda.Et ꝙ intelligit᷑ de miſericordia que
exercetur in ſubuentõne elyne ptz ꝑ hoc vt habet᷑ ibidem
vbi dicit· om̃es nanonent ot ↄferant nõ habenti. 4 Pꝛe.

mulier habet pratem in coꝛpus viri. ſm ꝙ dicit aplus. j·

◻

Coꝛin. vij. ergo multofoꝛtius in res:G poteſt eas pauꝑibo
diſtribuere. Sicut ⁊ legit᷑ de beata Eucia que ſponſo ſuo
ignoꝛante diſtractum patrimoniũ diſtribuit pauperibus
beata Anaſtaſia beatum Criſogonuz in carcere alimo⸗
nijs ſuis fouebat. 4 Pꝛe. Fm ꝙ dicit bẽus AUug. mulieꝛ de
latere viri foꝛmata eſt.vt vir pabeat eam ſociam nõ ancil⸗
lam:ſed vbi ſocietas ibi equalitas: n ipſe poſſit fa
cere ełynam ? illa poterit ontra. nibil põt facere de
coꝛꝑe ſuo ſine ↄſenſu viri. nec etiã votum otinentie. imo ſi
fecerit dʒ retractare ad mandatũ viri.vt habet᷑ . xxxiij. q·
v.vna.et ibidẽ. Dð deo. multominus videtur ꝙ de rebo.
ʒPꝛe. vt habet᷑ ab Aug. xxriij.q. v. Qð deo. ¶Nhil ð tua
veſte nihil de auro vel argento vel quacũq; pecunia vel re
bus nullis terꝛenis tuis ſine aꝛbitrio eiꝰ.i.viri facere de⸗

buiſti. ecce plane babet᷑ ꝙ nibil põt vre ꝛ facere de rebo vi.

ri nec de ꝓprijs ſine arbitrio viri. Kñ. dom ꝙ mlier pt
hr̃e res tribo modis.aut em̃ põt habere res a ꝓprio lucro.
eo ꝙ eſſet mulier lucroſa:⁊ põt habere res pafernales. i.
res cum dote. ꝑaternales dicunt res ꝓprie pᷣter dotẽ. di⸗
cuntur a para quod eſt iuxta ferna quod eſt dos.aut po
teſt hr̃e res ↄmuniter cuʒ maꝛito. Si ſint res de lucro: aut
illis ſuſtentat ſeipᷣm virũ: aut ſunt de abundãti. In pri⸗
mo caſu dõm.ꝙ nõ põt facere ełynas:ſi ſubtractio ſuſten

tatõnis reſpectu viri œ beat inde ſequi.magis em̃ tenet ꝓ
pꝛio viro qᷓ alicui alij. In ſcðo caſu dico ꝙ põt inuito vi⸗
ro. ſibr dico de rebus ꝑafernalibo: de rebo vo q̃̊s bʒ cõmu⸗
nes cũ viro:poſſumꝰloqui qtum ad ełynas leues vel mo
dicas: vel notabiles. In pᷣmo cqſu põt facere ełynã etiã ꝓ⸗
hibita in generali vtpote dare ce pane 7 vino.⁊ ſibi debʒ
foꝛmare ↄlcientiã ꝗꝙ hoc vult m aritꝰ.etiã ſi ꝓhbibuerit: de⸗
bet credere ꝙ non ꝓhibet oĩno:ſed vt trabat eam ad medi
ocritatem. cum hoc debet cogitare ꝗ⸗ ſi vir eiꝰ ſciret pan
peris indigentiã: vellet dari.·ꝙ ſi nibil hoꝝ credat ⁊ oĩno
ei interdicat᷑ non põẽt aliquid dare de his qui viri ſunt vt
dicitur. quia debet eſſe oĩno illi ſubdita ſicut coꝛpus capi
ti. Aug.in quadam epła. mulierem ↄiugatam non licz di⸗
cere ſacio qð volo de meo:cum ⁊ ipſa non ſit ſua ſeo capi⸗
tis ſui. In ſcðo caſu nõ põt eo ꝙ mulieris caput eſt vir. j.
Coꝛ.xj.ĩmo ipᷣa pene famula ?viri vir ẽ dñs eꝰ. vt dicit
Amb. in li. qõm ve. ⁊ no. teſta. ⁊ hr.xxxiij.q.v.bec imago
tei. ca. vltio. mulierẽ oſtat. Ad pꝛimũ in cõtraꝛiũ dðom
g licet res ſunt quodãmõ cões marito et vxoꝛi. vtpote ga
ad amunẽ ſuſtentatõez eoꝛudeʒ:nihilominꝰ vir eo ꝙ eſt ca⸗
put ⁊ q̃ſi dñs mulieris:illoꝝ gaudet dñio ẽtum ad ptatẽ

coiĩcandi illas extraneie. qð pʒ ex veꝛbo aug. ſup dicto. l.
nihil de tua veſte » 4 Ad illud qð obijcit. ꝙ miſcdia eſt

differenda ab omibo ⁊c. põt dici ꝙ H intellige nduz ẽ de oĩ
bus quibo ſuppetit facultas ⁊ apetit poteſtas. qð ptʒ ł B6
ꝙ multi ſunt lancti ꝑſanctiſſimi ꝗ nullam poſſunt face⸗

re eiemoſynam coꝛꝑalem. vñ oſtat ꝙ tales non ſunt aſtri⸗
cti exercio operũ effectus miſericoꝛdie coꝛpalis 4Ad illð
quod obijcit· ꝙ vxoꝛ pʒ ptatem ⁊c.dðm ꝙ; babere pratem

in coꝛpus alicuiꝰviri eſi duobo modis vel qtum ad omes
acius generaliter: vel qtum ad actũ generatõnis ſpeciali

ter. ergo obijcitur. ꝙ ꝑſona que habet poteſtatez ĩ cor⸗

pus viri babet ſimiliter poteſtatem in res eiuſdem. dicen
dum ꝙ verũ eſt de poteſtate pꝛimo modo ſumpta ⁊ non ſe
cũdo modo.qꝛ iſto ſcdðᷣo modo tm̃ habent relatõeʒ pſonalẽ
adinuicẽ vir et mulier 2 nõ reſpectu rerũ. Seo qꝛ vir non
tm dicik maritꝰ.ſed etiã caput vxoꝛis: ꝓpter hoc habet po
teſtatẽ in res vxoꝛis.dũmodo non ſint res parafernales:

vel res de lucro ꝓprio acquiſite. ¶ Ad aliud dom. ꝙ vir et
vxoꝛ tripłr ↄꝑant᷑ qtũ ad æctũ generatõis:qtũ ad actum
ↄſeruãdi indiuidue vite ↄſuetudinẽ ⁊ qᷓtũ ad actũ vegimi
nis ſui ⁊ rex ſuaꝝ qᷓtũ ad pᷣmũ ſũt pares.qᷓtuʒ vᷣo ad ſecũ
dum ⁊ terciuʒ nõ ſunt ſimplłr paꝛes:eo ꝙ vir põt facẽ ab⸗

ſnentiã inuita vxoꝛe qð nõ põt vxoꝛ: ⁊8 bonis ſuis mo

naſterio ↄferꝛe ꝙ nõ põt vxoꝛ. ¶ O: aũt obip eſt ſocia 5
par.nõ ſequit᷑. Societas em̃ ibi excluſiue tenet᷑ ſiue puati

ue.excludit em ſubiectõnis ſeruitutẽ ſ̊ nõ ponit parelita⸗
tem equalitatis in omibus:ad obiecta p alia ꝑte patet re

ſponſio ex dicti . —
lembꝛum terciũ

Onſeqnter querit᷑ te filiofamilias ſi põt fa
cere elynã.et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc ꝙ ipᷣe ẽ heꝛes
vpatriſfamilias. pt qdð vr ꝙ poſſit facẽ de il
lo qð ſpectat ad hẽditatẽ q̃ſi de ſuo.&̊ aũt v ꝑ hoc: ꝙ non
tenet᷑ ad reſtituendũ alicin illud de qͥ fecit elynã ptꝰdeceſ⸗
ſum pr̃is nam ad Gał.iiij.d.dñs oĩm licet ſit paruulus
ꝓter h̊ videt᷑ ꝙ de ſuo fecerit ełynã. re. lʒ illud quod
mouet ꝑtim ſit in termio a qͥ:ꝑtim ĩ termio ad quẽ:nibilo⸗/
minꝰmotꝰpotiꝰĩoꝛtit᷑ eẽ a fᷣmio ĩ quẽ.qᷓ a fmĩo in q̊. Sitr
vẽ te paſſione vel bẽditate babita ab aliqͥ. ꝙ plꝰſpectat ad
illũ ad quẽ deuoluit᷑ qᷓ; ad illuzʒ a oluit.⁊ ita plꝰad fi⸗
lium ꝙ ad pr̃em:⁊ ita vt pꝛiꝰ ¶¶ Contra.ad BGak. iij. quã⸗
to tꝑe heres puulus ẽ nihil diſfert a ſeruo cũ ſit dãs oĩm
& ſi ſeruꝰ nõ põt focere ełynã de bonis dñi ſui: nec filiꝰde
bonis pr̃is ſui.¶ SPꝛe.ſi om̃es illi quoꝝ oĩa ſunt coĩa. ſiẽ
religioſoꝝ nõ pñt de illis facẽ elynam. illi ſoli quibo cõ
miſſum eſt mĩſteriũ diſtributõms eoꝝ: multofoꝛtiꝰ nec illi
pñt facere ełynã de rebo anan naͦ ſibipoſeſſoꝛes nec
in ꝓpꝛio neq; in coĩ:ꝗ̊ 1c & mRn.ſine p̃iudicio melioris ſen
tentie.ꝙ ſiliuſfamilias elyngs leues ⁊ modicas ſine oſen
ſu pr̃is et ſcĩa põt facere. non magnas ſiue notabiles:et H
intelligo ðᷣ illo filiofamilias cui nec capitale nec ꝓcuratõ
nec villicatio eſt ↄmiſſa. talis em̃ vt opinoꝛ poſſet elynas
amplioꝛes facẽ dũmõ nõ fierẽt ĩ damnũ poſſeſſoꝛis.q Ad
illud qð obr.ꝙ ẽ heres ꝓpter qð v de illo qð ſpectat ad
hereditatẽ ſuaʒ põt focere elynã q̃ſi de ſuo.dðm ꝙ licz ſit
beres tñ res q ſpectat ad heꝛeditatẽ nõ ſũt actualłr ſue:ſed
habituolr ſiue poſſibilłr ſ de ſic poſſeſſis ñ pñt fieri elyne
Ad illud qð obr̃. nõ tenet᷑ ad reſtitutõem pedeceſſum
pr̃is. Dðm ꝙ hoc ⁊.qꝛ tũc deuoluta ſũt ad ipᷣm bona pr̃is
cui ſi ſupetilſet facultas:foꝛte debuit ipᷣo viuẽte reſtituil⸗
ſe. ¶ Ad illud qð addit᷑ ꝙ ꝑuuloheres ᷑ oim dñs. vt dỹ ad
Bal.iiij. Dðᷣm ꝗꝙ hic nõ intelligit ſimpktr ᷣm ꝗd. qꝛ dñs
fumrꝰſiẽ dĩc glo.vñ ſenſus ẽ:cũ ſit dũs oĩm futurꝰ.¶qAd
illud qð obr.ꝙ hereditas ſiue poſſeſſio plꝰſpectat ad illuʒ
ad quẽ deuoluit᷑ ꝙᷓ ad illũ a q̊ͥ deuoluit᷑ a ſili illiꝰ qd moue
tur. põt dici ꝙ nõ eſt ſile. ĩmo eſt ↄtraꝛio mõ. qꝛ et ſi here⸗
ditas vel poſſeſſio deuoluit᷑ ad illũ g eſt dñs futurꝰ:tñ de⸗
uoluit ab illo ꝗ eſt verꝰdñs. vñ motus ᷣm nomẽ ⁊ modũ
ploẽ in termino ad quẽ q in termĩo a q̊. Dom iniuz em̃ rei
cuiuſcũq; plꝰẽ in uoluit᷑: ᷓ i illo ad quẽ euolint᷑.

embeum quartũ

Onſeqnter querit᷑.ſi ſeruꝰvel ancilla pr fa⸗
cere elynaʒ de reln dñi ſui. ſic:v p B.ꝙ;
fidelitati ſeꝛui vel ancille ↄmittit dñs fidelẽ
cuſtodiã reꝝ ſuaꝝ:̊ nunqꝗ; fideliꝰↄſeruan?᷑ res q; enz pau
peribo in elynis diſtribuunt᷑.qꝛ q ſic diſtribuunt᷑: ĩ theſau
ro celeſti vbi nec erugo nec tinea demolit᷑ ↄſeruant Mat.
vj.Exemplũ de hoc ẽ te villico iniꝗtatis ꝗ cuʒ diſſipaſſet
bona dñi ſui:nihi lominꝰa dño ↄmendat᷑.muiltofoꝛtiꝰ ſer⸗
uus videt᷑ mendadus ꝗ bona dñi ſui diſtribuiſſet panpi
bus.. Contra.pᷣui nõ onant᷑ rebo dñoꝝ ſuoꝝ: g non hñt
poſſe in diſtributõe eaꝝ.KRñ.ſic ẽ ſupᷣtactũ.ad h̊ ꝗ ali⸗
quis hʒ ptᷣatem faciendi e ynas.requirit᷑ libera facltas:
iuſtũ dñium: ⁊ oꝛdinatũ miſteriũ. quoꝝ nullũ ẽ reꝑire in
ſeruo reſpectu reꝝ dñi ſui ꝓpter qð ſimpttr dici õt.q ſine
ↄſenſu exp̃ſſo vel pꝛeſumpto dñi ſui vel ratihabitõne neq;

magnas neq; paruas elynas facere põt..Et ſi obijcitur
eadeʒ rõne nec filiꝰnec famulus:qꝛ nec eſt illilibera fa⸗
cultas.nec iuſtũ dñium nec oꝛdinatũ miĩſteriũ. põt dici ꝙ
nõ eſt ſiłe.qꝛ ſeruꝰnec actu nec habitu dñat᷑ rebo dñi. filiꝰ
et ſi non dñat᷑ actu:tñ dominat᷑ habitu rebꝰ pr̃is. Ad il
lud qð obr.ꝙ res dñi ↄmiſſe ſunt fidei ſeruoꝝ. põt dici
verũ ẽ ꝙᷓtuʒ ad aliqd: ⁊ qtum ad aliꝗd nõ.fidelitas em̃ cõ
miſſi aitẽdit᷑ ᷓtũ ad duo.ſ.qtũ ad fidelẽ cuſtodia:⁊ qtum
ad fidelẽ diſpenſatõeʒ.q́iũ ad pꝛimũ modum omittit res
dñi fidei ſiue fidelitati ᷣui:nõ ïtum ad ſcᷣm.4 Ad h̊ qd
obĩ dæ villico iniqtatis.põt dici.ꝙ nõ ↄmendat᷑ a dño ꝓ⸗
pter diſſipatõeʒ bonoꝝ dñi ſui: ꝓpter pꝛudentiã eiꝰin ib⸗
uentõe ſui pꝰamotõeʒ a villicatõne. vñ glo. ibidem laudat
pꝛudentiã eiꝰꝙ nõ aduerſus dñm fraudulẽter ſᷣ ꝙ pꝛudẽ/
ter ꝓ ſe egerit. ¶ Vohuc querit᷑ hᷣ de illo ꝗ nõ hʒ pecuniaʒ
Pꝛiaʒ bᷣ depoſitã. ⁊ videt paupꝑes in extrema neceſſitate:
an dʒ illis diſpẽſare depoſitũ videt ꝙ ſic:qꝛ oĩa ſunt coĩa
coĩcanda in extrema neceſſitate. Contra. depoſitũ illud
nõ ẽ ſuũ ſᷣ ↄmiſſuʒ fidei ſue.tenet᷑ illud puaꝛe fidelit ei ꝗ
cpoſuit illud: tenet᷑ nõ dare.Si eĩ dat: ↄtractat rẽ alie⸗
nam inuito dño ita furtũ facit. ¶ Rñ. ꝙ poſitü ẽ dan⸗
duin ĩ extrema ncc̃itate dũmõ dans nõ bret de ſuo vt poſ⸗
ſet tali pauꝑi ſubuenire.nec ẽ ibi ↄtrectatõ rei aliene inui⸗
to dño:qꝛ dñns ſi pñs eſſet ↄſentire deberet. Uidet᷑ ar mihi
ꝓ ſi ad pinguioꝛẽ foꝛtunã venerit ille qui dat: tenet᷑ ei red

gere ꝗ tepoſuit ac ſi ab illo habuiſſet ꝑ ↄtractuʒ mutui:lʒ

foꝛte aliud ali uibus videat᷑. ,
Queſtõ.ctiij.de neceſſitate

diſtribuendi elemoſynas.

Onſequẽter queri/

tur de neceſſitate diſtribuẽdi elynas.Et
pꝛĩo querit᷑.vtruʒ ille ꝗ põt:nccio ten eat᷑
facẽ elynã indigẽti circa vltimã nccitatẽ.
RScðdðo vtꝝ magis teneat᷑ dare ꝓpinquo in
fideli ꝙᷓ extraneo fideli. Tercio vtrũ neceſſario teneat᷑ fa⸗
cere illi ꝗ eſt in extrema neceſſitate.

4 7 ——0
Wembeum primũ
Irca pꝛimũ querit᷑ ſic. Amb.li.de offi. et hr
di. lxxrvj.MNon ſats ẽ.ſi oibo debet᷑ elyna:
iuſto ompliꝰ. ecce ꝙ miſcdia oĩbo debet. ⁊ lo
quit᷑ Amb.d miſcðia q̃ eſt in ſubuentõe paupeꝝ vt idem
pzʒ.¶. Pꝛe.idẽ de eadẽ.miſcSia coĩs ẽ vſ us. omes in cõt ã⸗
monent᷑ vt ↄferãt nõ hñti.Nota ꝙ dic nõ hñti:nõ dĩc exñ⸗

ti in vltĩa neceſſitate.¶ Pꝛe.j. ioh.iij. Qui babueꝛit ſham

homũqi ⁊ viderit frem ſuũ neceſſitatẽ br̃e clauſerit viſce
ra ſua ab eo:quõ caritas dei manet in eo? Sed iſte diues
videt.ſ.frẽm ſuũ neceſſitatẽ br̃e citra extrema. ſi clauſe⸗
rit viſcera ab eo. i. ſi non dat: amittit caritatẽ. ? tenet᷑ non
amittẽ caritatẽ:ꝗᷓ tenet᷑ dare modo.q ſi nõ dat mõ amittit
Pꝛe.mat.vij.oĩia quecũq; vultis vt faciãt vobᷣ hoĩes: ita
vos facite illis. Sʒ iſte diues ſi eẽt in tãta indigẽtia iſte
in quãtaẽ pauꝑ.cũ vellet ſibi dari:qᷓ et ipᷣe diues tenet᷑ hu
ic pauꝑi dari nccio:⁊ ita vt pꝛiꝰ.4 ee. dupler eſt genus
elyne.ſ.ſpũalis ⁊ coꝛꝑalis.Elyna ſpũalis nccio admini⸗
ſtrãda ẽ miſero exñti in miſeria qᷣcunq; ſpũali. Siliter vt
videt᷑ ⁊ coꝛꝑalis cuilibʒ exñti in miſeria coꝛpoꝛali quacũ/
p · et ita exiſtenti citra vltimam neceſſitatẽ. ¶ Pꝛe. licet pᷣ⸗
ceptum affirinatinũ nõ obliget ad ſemꝑ:tñ obuigat ad om
nes.licet em honoꝛ nõ ſit expibendus patri ⁊ mri om̃i tꝑe
tñ omi exhibendus ẽ.ſed pᷣceptũ de ełyna facienda eſt pre
ceptũ affirmatiuũ.¶NDath. v. Qui petit a te da ei.ꝛ ita vi⸗
cetur ꝙ obliget ad benefaciendum omnibo. 4 Pꝛe. Ecci.
xxxiiij. Panis egentiũ vita pauperis eſt.qui defrandat il⸗
lum bomo ſanguĩs eſt. Ecce hic habetur ꝙ qui defraudat
pauperem ſubtrahendoſibi elemoſynam.ſicut homo ſan
guinũ peccat:ergo ⁊c.vt prius. Pꝛe.vt ab Amb. diſti.
lxxxvj. Conſideranda.miſericoꝛdia eſt omnibus propoſi⸗
ta et abomnibus ẽ deferenda. ita vt videt᷑ eſtj omibo tefe⸗

¶ Nueſtio
9
renda et neceſſario.vt em̃ habet᷑ ibidem:om̃ibo officijs oĩ⸗
bus etatibo eſt nccia.¶ Pꝛe.ſic.diues aligs hñs nccia ſi⸗

bi et etiã multa ſuꝑflua.et occurꝛit ei pauꝑ cuiꝰ indigẽtia

euidens eſt.iſte diues teneret᷑ dare elynam pauꝑi ſi eẽt in
extrema neceſſitate etiã de neceſſarijs.ſi non daret: omit/
teret et peccaret pcẽo omiſſionis.&̊ de ſuꝑfluis tenet᷑ dari
pauperi euidenter indigenti: etiã ſi non ſit in extrema ne⸗
ceſſitate¶ Contra.vt habet᷑ ab Amb.diſ.lxxxvj. Conſi⸗
teranda.diſcretio requirit᷑ in diſtributõne elyne.Iñ con
ſiderande ſunt ↄditõnes indigentiũ.quibo dande ſunt ele
moſyne.vnde ſubtrabenda vni vt det᷑ alteri. Non neceſ
ſario tenet᷑ ꝗ põt dare elynam vnicuiq;. qꝛ ſi hoc:nulli te-
neret᷑ ſubtrahere. ĩmo omittit: ⁊ ita peccaret ꝗ ſubtrabẽt.
Pꝛe. vt videt᷑ ex Umb.ille nõbiliter ſiue moꝛtałxr peccat
cuiꝰſubtractio ẽ illi cui ſubtrahit cã moꝛtis:diſ.lxxxvj.pa
ſce fame moꝛientẽ. Quiſꝗs em̃ paſcendo hoĩeʒ ſeruaꝛe po
teras:ſi non paueris occidiſti.ecce ꝙ moꝛs pauꝑis illi ſo
lum imponit᷑:ꝗ nõ pauerit moꝛientt. Ex qͥ videt q tlis ſo
lũmodo peccauerit moꝛtalr.. VPꝛet.ſi iſte necio tenet᷑ da⸗
re ełynam illi ꝗ valde indigens eſt. non tñ eſt in extrema
neceſſitate.nec tñ daret illi ſed reſeruaret alij poſito in ex
trema neceſſitate: peccaret grauiter.qꝛ moꝛtalłr ⁊ 3 apłm
dicentez. Fe war vt veniant bona. Ro.iij.ergo ⁊c̃.
12 Rñ. ad hoc pot dici. ꝙ debito iuſticie dʒ ille ꝗ abũdat
onis foꝛtune ꝓximo indigenti ſubueniꝛe.ſed aliquibo dzʒ
ſubuenire de rigoꝛe ſiue de nccitate iuſticie vt illis ꝗ ſunt
in extrema neceſſitate. aliquibo de eꝗtate: vtpote illis qui
ſunt in euidẽti ⁊ notabili necĩtate? aliquibo de diſpenſati
one iuſticie:vtpote illis ꝗ cõi ↄſuetudine mendicãt:nec ta⸗
men aparet in eis ſignũ aliqð notabilis ſiue grauis indi
gentie ſi pſumat᷑ ꝙ heant ad ꝑtranſeũdũ tp̃s illud. In p⸗
mo caſu tenet᷑ ſubuenire tentõne nccitatis.peccaꝛet enim
niſi ſubueniret.et moꝛtalr vt opinoꝛ:qꝛ in tali caſu ñ ſub
nenire occidere reputat᷑.ſᷣm illud Ampᷣ. Quiſqſq; paſcen
do hoĩem ſernare poteras ⁊c̃. In ſcðo caſu tenet᷑ tentione
eqꝗtatis.·i.tenet᷑ de bono et equo indigẽti ſubuenire. Si eĩ
aliquis in nõ neceſſarijs abundat.et nõ ſubuenit᷑ ꝓ vxpᷣo ex
iſtenti in notabili 2 euidenti indigẽtia: nõ ſubueniendo in
hoc caſu p̃iudicat equitati iuſticie.niſi illa vñ deberet ta⸗
li ſubuenire reſeruet aliquibo quibo plus tenet᷑ ſubuenire
vt foꝛtaſſe aliquibo de quoꝝ bonitate mogis certus eſt vel
ſunt magis ꝓpinꝗ:qꝛ ſᷣm Amb.magis eſt ſubueniendum
vel magis ꝓpingꝗs di.lxxxvj.et magis domeſticis fidei am⸗
bꝛo.de offi.di.lxxxvj.non ſatis.ꝑfecta liberalitas fide.cã
loco.et tꝑe ↄmendat᷑:vt pꝛimũ oꝑis circa domeſticos fiði

In tercio aũt caſu eſt meritoꝛiũ ſubuenire.nõ tñ eſt deme

ritoꝛiũ non ſubuemire:ſi ex cã aliqua leui rönali nõ ſubue
niat. vt ſi pſumat᷑ ꝙ habeat indigẽs qð illi ſufſiciat ad tẽ⸗
pus illud tranſeundũ.q aũt diſti penſatiĩe fiũt alliciũt ad ſi⸗
milem. nec mñ obligant inqtum bmõi: vñ que ex diſpenſa/
tione iuſticie fieri debent.ſi fiũt bñ fiũt ſiue meritorie. ſi ñ
nõ:demerent᷑ g omittũt.. Ad illð qdð obijcit᷑ pꝛio ꝙq oĩbus
xbet᷑ miſericoꝛdia ⁊c.põt dici.ꝙ hoc verum eſt de debito
diſpenſatõnis iuſticie ſᷣm ꝙ intelligit᷑ de miſericoꝛdia ĩ ef
fectu exterioꝛi. Scom ꝙ intelligit᷑ de effectu miſcdie inte⸗
rioꝛi.i.compaſſionis:verum eſt de debito equitatis iuſti
cie. AUnuſꝗqʒ em̃ tenet᷑ ↄpati cum ꝓximo ſno. et illi miſe⸗
reꝛi in neceſſitate de lege ſiue eqtate iuſticie. Eñ̃ Amb. de
offi. ꝗ elementiaʒ non habet nec indutꝰ eſt viſcora miſcdie
lacrimaꝝ.qᷓuis ſpũalis ſit.i.faciat oꝑa ſpũalia:nõ ad⸗
implet legem xp̃i.¶ Ad illud quod obijcit.ꝙ omnes amo
uentur vt ↄferant non habenti.põt dici ꝙ hoc intelligitur
dũmodo notabilis et euidens ſit indigentia nõ habentis
ſiue pauperis.vel ſaltem ſi eſt in vxltima neceſſitate.qð no⸗/
tatur ex verbo Ambᷣ. quod ſequit᷑.ſcʒ miſericoꝛdia pleni⸗
tudo eſt virtutum. et ideo omnibus eſt ꝓpoſita ꝑfecte ſoꝛ⸗
ma virtutis ne veſtimentis alimentiſq; ſuis pareant.non
autem tenet quis dare illa quibus debet ali et velliri: ni⸗
ſi poſito in vltĩa neceſſitate.4¶ AUo illð.j. Joh.iij. Qui ha⸗
buerit ⁊c̃. poteſt dici.ꝙ ille dicitur viſcera claudere a fra⸗

. .

tre qui ei non compatitur in miſeria exiſtenti. et talis nõ

— *⁹%

cruj.

babet caritatem. VUnde glo.ſuꝑ illud. Et clanſerit viſcera
vt non ↄpatiatur miſeriè illius.vel nihil det etiam ſi com⸗
patutur. Vel verbum beati Johannis intelligit᷑.quando
frater eſt in extreme neceſſitate. 4 Ad illð quod obijcitur
per illud Math. Om̃ia quecũq;ʒ vultis vt faciãt vobis ho
mines ⁊c. põt dici.ꝙ regula illa intelligenda eſt de folun
tate oꝛdimata et diſcreta: ſed iſte diues 2 ſi eſſet in tanta i⸗
digentia quanta eſt ille pauꝑ que non multum artat᷑ pau
pertate voluntate diſcreta et oꝛdinata:mon vellet ſibi daꝛi
ſicut illi cui teneretuꝛ dare neceſſario.id eſt de neceſſitate
iuſticie. Añ argumentũ pᷣdictũ non ↄcludit ꝙ ꝛeneret ſibi
dare de nccitate iuſticie: licet teneret᷑ tentõne quacuq;.vt:
pote diſpenſatõe iuſticie. Vñ boc iſte diues ſi eſſet ĩ tanta
indigentia ⁊c ſic dʒ intelligi.vellet ſibi daꝛi vt indigenti:
nõ tñ vt indigẽti vltima nccitate:oꝛdinata dico volütate.
Ad illud qð obijcituꝛ. ꝙ cuiq; miſero ſpũaliter nccio eſt
admiſtrãda ełyna ſpũalis ⁊c· põt dici ꝙ nõ eſt ſile de ſpi⸗
rituali miſeria coꝛꝑali. qꝛ miſeria ſpũalis ẽ pem moꝛte⸗
le:qꝛ miſeros facit ꝓpłos pcẽjm. ꝓuerb.xiiij . vñ miſer ſpiri
tualis moꝛtuꝰeſti ſpualiter.et ꝓter h ſubuenienduʒ ẽ ei in
dilate:ſ̊ nõ om̃is miler coꝛpalis moꝛtuꝰeſt coꝛꝑalr nec ꝓ·
pe moꝛtuus. 4 Ad illud qð obijcit᷑ pceptũ de ekyna fa⸗
cienda obligat ad bñfaciendũ om̃ibo ⁊c.põt dici ꝙ h̊ verũ
eſi extenſo noĩe obligationis:ſᷣ nõ obligat ad bñtaciendũ
om̃ibo.ſicut exñtibo in vltima nccĩtate: vñ nõ obligat ten⸗
tione nccĩtatis iuſticie..¶ Ad illud qð obicit᷑. ꝙ ꝗq cefrau⸗
dat pauperẽ eſt vir ſanguĩs ⁊c. põt dici ꝙ B intelligit de
fraudatõne violẽtie.q̃ ſubtrabit᷑ pauꝑi illud qð eſt illi ne
ceſſariũ ad ſuſtentatõzʒ vite. vñ loꝗtur de defraudatõe pa⸗
nis q̊ dz pauꝑ ſuſtentaꝛi.vt pʒ ex textu.⸗ glo. tert? em̃ ẽ pa
nis egentiũ vita panꝑis ẽ:ꝗ defraudat c.⁊ hoc etiã pʒ ex
H qð leqtur.ſcʒ ꝙ ꝗ aufers ĩ ſudoꝛe panẽ. q̃ſi ꝗ occidit ꝓxi⸗
mũ ſuũ ibi glo. Qui dinitias ſ̊ victui neceſſaria ꝗ H̊ tollit
ſanguinẽ fundit. et poſt.in ſudoꝛe vultus ſui pauꝑ acarit
panẽ ꝗ hunc violenter tollit:q̃ſi qui occidit ꝓximu ſuum.
vñ iſta defraudatõ interp̃tat᷑ inffectio:qꝛ ponit paupeꝛeʒ
in extrema necĩtate. hec & defraudatõ nõ ẽ ſbtractio elyne
ſimplłr.ſᷣ eſt interpᷣtatiue violẽta illatio vltime ncciĩtatis.
:Ad illud qð obr̃.ꝙ miſcðdia eſt ab om̃ibo implẽda et oĩ⸗
bus.põt dici ꝙ H̊ intelligit᷑ de miſcdᷣia interioꝛi. Si autezʒ
intelligat᷑ de vſu miſcdie exterioꝛi.vtpote & largitõe ele⸗
moſy ne:tũc intelligit᷑ nccia nccĩtate vtilitatis. Vñ nccia
id ẽ vtilis:qꝛ pietas valet ad oĩa occaſionałr dico ð pieta⸗
te exterioꝛi. ꝗ¶ Ad illud qð obr.ꝙ de nccijs tenet᷑ ſubueni⸗
re poſito in extrema nccitate ⁊c.põt dici ꝙ nõ valet hec ar
gumẽtatõ. omittit ſi nõ dat etiã de ncẽijs indigẽti in extre
ma nccitate: omittit ſi non dat de ſuꝑfluis indigenti. ci⸗
tra extremã neceſſitatẽ.qꝛ iuſte excuſaꝛi poſſet ꝑ h· ꝙ reſer
nat magis ĩdigẽtibo vel pinꝗoꝛibo:vlł aligbo magis tenet᷑

lembꝛum ſecundu

Onſeq̃nter querit᷑.vtrũ ploteneat᷑ gs ſubue
nire ꝓpinquis.ſ. pr̃i infideli aut erneo fide⸗
li. ponat᷑ pr̃em alicꝰeſſe infidelẽ: ⁊ eneuʒ
el⸗ oſtitutos in extrema nccĩtate. et ꝙ nõ
thibuehiee niſi alti tm: v debeat ſubuenire pri.q;
bona tꝑalia ſũt ad ſubuentõeʒ nat᷑e. cui magis ẽ obliga⸗
toßm nataʒz:illi magis tenet᷑ ſ ubueire: 2 pr̃i · ¶ Pe. pce⸗
ptũ ſcdᷣe tabłeẽ de pꝛe honoꝛãdo.⁊⸗ ĩ bonoꝛis exhibitõe in
telligit ſubuẽtio bñficij ĩ nccitate:ꝙ ad hmõi ſubuẽtõeʒ te
net᷑ dĩno pᷣcepto? et inſtictu dĩne nate. et ita e
teneat᷑ ad ſubueniẽdũ pꝛi ĩſideli qᷓ eneo cuiq; Contra
Amb. ſr̃ illð Cañ.ij.oꝛdiauit ĩ me caritatẽ diĩc. młtoꝛꝝ eſt
caꝛitas ĩioꝛdiata. qdð ĩ pꝛio ẽ ponũt terciũ vel q̃rtũ. pꝛĩo de?
7 diligẽdꝰ. Scðo pentes. deinde filij. poſtea domeſlici q ſi
boni lunt malis filijs ſunt pponendi. Ex ̊ verbo Ambr.
pʒ ꝙ oꝛdo caritatis regrit.ꝙ boni nõ ꝓpinꝗ p̃ponẽdi ſunt
malis q;tumcũq; ſint ꝓpinqui.⸗¶ Vꝛe. vinculuz gre eſt q̃ſi
vinculum nature. ergo magis teneoꝛ illi cui ſum vinculo
gratie aſtrictus:qᷓ illi cui vinculo nature tm̃:g fideli ma⸗
gis infideli. Querit᷑ ů bic qᷓ ſunt attẽdenda in ełyna fa⸗

.

W—
„ 4
S

cienda / Rñ. circa h̊ duuerſi dauerſimode ſentiũt. vñ pe⸗
trus comeſtoꝛ vocauit hac qõeʒ tenebꝛoſã. dicũt eĩ ꝗqds ꝙ
itũ ad exhibitõʒ nutrimẽti plꝰtenet᷑ filiꝰpr̃i infideli q ex⸗
traneo fideli.eo q; nutrimẽtũ reſpicit ↄſeruatõeʒ nat᷑e ad
●☚ 2 10. — . 2 —
quã maxrie tenet᷑ filiꝰpr̃i a q̊ͥ bʒ eſſe nate.ſᷣ qᷓtũ ad affectuʒ
caritatis magis tenet᷑ fideli extraneo qᷓ pri inſtleli. Alij
ałr dicũt ⁊ iſtã repꝛobãt rñſionẽ dicẽtes illã falſitatẽ et in
ſuſficientiã ↄtinẽ.falſitatẽ:qꝛ ſꝑ teneoꝛ pr̃eʒ ĩ dilectõe affe
ctus pᷣferꝛe oĩ extraneo foꝛte pᷣter vxoꝛem.cuiꝰrõ ſm illos
ponit᷑ in tractatu de mrionio.Et ad hoc rõ nccia aſſigtur
qꝛ ꝓpt᷑ pctm pr̃is nõ minꝰteneoꝛ ipᷣm caritate amaꝛe.qͥnto
eĩ motu vel et᷑ maioꝛe vebeo ipᷣm diligẽ ſi ẽ bonꝰvt ſit meli⸗
oꝛ:tãto teneor ipᷣm diligẽ ſi ẽ malus vt de malo exeat et ſit
bonꝰ. Et iõ ſi bonꝰerat mibi oĩm erneo p̃ferẽdꝰ:igit᷑ ⁊ ma
lus exñs.Siltr iſufficientiã ↄtinet illa rnſio.qꝛ ſubdiſtin⸗/
guendũ eſſʒ in vtroq; mẽbꝛo.Res ei filij aut ſũt ſue ꝓprie:

aut ſũt eccłiaſtice.Si ſũt ſue ꝓpꝛie:dico ꝙ magis tenetur

pr̃i.eo ꝙ res ille ſũt ꝑſone filij ꝓpt nataʒ ꝓpꝛiã ↄſeruãdazʒ
et iõ pꝰſeipᷣm tenet᷑ pr̃i de illis ſubueire pᷣ oibo alijs.Si at
