ficaciter nõ curatuꝛ niſi quando cognoſcitur et ſentitur:
alioquin redditur homo ingratus et peioꝛi vulnere in⸗
firmatur. Ideo neceſſe fuit ſacramenta differri quouſq;
moꝛbus tantuʒ inualeſceret:q homo ipᷣm cognoſceret ⁊
remediũ quereret.hoc autẽ fuit tempus gꝛatie.quia tem
poꝛe legis nature ↄuictus ẽ eẽ cecus et tunc venit lex do⸗
cens et onerans.⁊ tũc ↄuictus eſt eſſe de impotentia.tũc
reſtabat tempus gratie in quo moꝛbus iã agnitus cuꝛa⸗

172

vüiij.

retur et in hoc ſacramenta completa darentur. Rurſus
quia ſunt in pulchrũ oꝛnamẽtum:debuit ęa vpc illi ſpon
ſe dare a qua nũqꝙᷓ ſeꝑari deberet.et quia talis ecclia fu
it collecta de gentibus iõ ſynagoga que ipᷣm deſeruit vſ⸗
q; ad tempus gratie:perfecta ſacramenta nõ inſtituit.ni
hilominus tñ aliqua imperfecta ſᷣm ꝙ congruebat illis
tẽpoꝛibus in ſuſtentatõem dedit.et ſic patet ꝙ nõ ſempeꝛ

eadem ſed alia et alia debuerunt inſtitui.¶ Ad pꝛimum

ergo ddᷣm.ꝙ illa ſacramẽta veteris legis erant ſacramẽ

ta cũ onere.quia populus ille ſub ſeruitute timoꝛis eꝛat
ↄſtitutus inncipalutce. Eencrammeta aũt noue legis data

ſunt in alleuiatõem a peccato et ſequela peccati ſine gꝛa
uitcte tanqᷓ filijs in libertate cõſtitutis.⁊ iõ eẽntialiter
opoꝛtuit illa differri.Cõuenire aũt dicũtur ratõne ſigni
ficati.quia vnũ eſt et in his et in illis ſignificatum: et iõ
opoꝛtuit iſta ſuccedere illis perfectioꝛa et imperfectis.et
nõ addi in virtute illis.quia ſi circũciſio in eẽntia mane⸗
ret:remaneret in onus.nec eſſet vniuerſale ſacramentuʒ

ſicut baptiſmus.Alia auteʒ legalia ſacramenta maximi

oneris erant ſicut et iudicialia.ꝙ em̃ tot genera ſacrifici

oꝛum opoꝛtebat offerre valde oneroſum erat:cũ ſacrifici.

um coꝛdis cõtriti requirat dño.i ec ẽ ſimile de peniten

tia et oꝛdine et matꝛimonio.hec em̃ nõ requirabant onꝰ
legalium obſeruatõnum:cum ante legales obſeruatões

eſſent.et quãtum oneris bhabebat oꝛdo in lege:tantũ tol⸗
litur in noua lege.q Ad id vᷣo quod obijcitur de effectu
circũciſionis.Dicẽdum ꝙ licet circũciſio haberet effectũ
in dimiſſione oꝛiginalis peccati:nõ tamen in collocatõe
gratie ad cumulum virtutum.vel ad expeditõem bono⸗
rum operũ.⁊ ideo cõgruebat ꝙ baptiſmus ſuccederet cũ
plenioꝛi gratia ad diuerſos effectus conſequẽdos.¶ O:

obijcitur ſacramenta data eẽ ad remediũ peccati. Dicẽ

dum ꝙ nõ tm̃ in remedium peccati:ſed qtum ad collatõ
nẽ gratie plenioꝛis. Ad id quod obijcitur vpᷣm veniſſe

ad impletõem legis nõ ad deſtructõem. Dicẽdum ꝙ hec

vera impletio ſacramentoꝛũ ẽ ꝑ ſucceſſionẽ illoꝛum ſaẽc⸗
mentoꝝ que eundem habent efſectum:et pᷣter hoc ſuꝑad

dunt.ſic autẽ eſt de ſacramentis noue legis com ꝑatione

veterum. ¶ Ad aliud dom. ꝙ nõ eſt ſimile ð pᷣceptis mo
ralibus et ſacramentis legalibus. Pꝛecepta eĩ moꝛalia

cadẽ ſunt in ſubſtãtia tãqᷓ; ex lege deriuata. Sacramẽta

ðᷣo ex inſtitutõe oꝛigineʒ ducunt.Unde diuerſa exiſtente

cauſa inſtitutonis:diuerſa ſunt ſacramenta.

culus tercins

cramentoꝝ. Et pꝛimo de numero. Secũdo ðᷣ
vnaquaq; cauſa peꝛ ſe. De pꝛimo ſic dicit hu⸗

ta ſunt ſacramẽta.pter humiliatõʒ.eruditõeʒ.exercita⸗
tõem. hec tria ſi cadũt in aliqð genus cauſe: h̊ ẽ in genꝰ

quitur inquirere de cauſis inſtitutõnis ſa-

go et magiſter quarto ſniarũ. Triplici ex cauſa inſtitu⸗/

cauſe finalis.¶ Cõtra.vniꝰrei vnꝰẽ finis.q̊ ⁊c.¶ Rñſio

ꝙ; hũiliatio pt᷑ ꝑtinẽ ad iraſcibilẽ.eruditio ad rõnalem.

exercitatio ad ↄcupiſcibilẽ. Exercitatio eĩ maxie reqriẽ᷑
ĩ bis q̃ reſpiciũt ↄcupiſcibilẽ.⁊ q̊ reſpectu triplicis defe⸗
ctꝰaĩe.ex lapſu.ſ.ignoꝛãtie q;tuʒ ad rõnalẽ:ſuꝑbie qdtum
ad iraſcibilẽ.ↄcupie q;tũ ad ↄcupiſcibilẽ.⁊ iõ ſᷣm tripli⸗

cẽ rectificatõʒ ĩ tribo motiuis quã oꝑat᷑ ſacmẽtũ:attẽdit᷑
triplex finis inſtitutõis ſacramẽtoꝝ.iel alit.vt hũilia⸗
tio ad effectũ eruditio ad intellectũ:exercitatio ad effe⸗

ctũ:ꝗ ñ ſũt ꝗpꝛij fines ſacꝛoꝝ:ł̊ vtilitates.nibilominꝰ tñ

efoꝛmate ꝑ pcẽm Cõtra pᷣma qẽ hũilſatõ obijcit᷑ ſic.

hñt vnũ finẽ. Iinis at᷑ ꝛiꝰẽ refoꝛmatio ꝑ aʒ ymagis

ſubiectõ volutaria reſpectu boni ↄmutabiłẽ cã oĩs ꝑuer

ſitatis hũane.qꝛ auerſiõis a deo.ſᷣ idẽ ñ ẽ cã oppoſitorũ

igr ñ ẽ cã reꝑatõis neq; adeptõis gre.¶ Itẽ vt diẽ hugo
Solꝰdeꝰẽ bonũ hoĩs.Vñ hõ ẽ mediũ int deũ et creat᷑as

inferioꝛes.naturalit igr ſubijciẽdo ſe hõ creature inferi

oꝛi oꝛdinẽ nat᷑e ↄdite ꝑuertit.Peruerſio at᷑ oꝛdis nature
ↄdite ẽ ↄtraria diuine oꝛdinatõni et eiuſdẽ diſſipatrix.S
⁊c̃.q Rñſio.ad pꝛimũ dðm ꝙ licʒ vt tactũ ẽ alubi ſubie⸗

ctio libidinoſa reſpectu boni cõmutabilis ſit cãẽ ꝑguerſita

tis ⁊ auerſionis:nibilominꝰ ſubiectio oꝛdĩata ⁊ ex deuo
tõe diuine volũtatis ſiue diuini pᷣcepti ẽ cã adoptõis gre
Vñ nõ ẽ idẽ cã opoſitoꝝ.ſᷣ oppoſita ſunt ſubiectõ libidi
noſa ſiue Ipꝛie volũtatis:⁊ ſubiectio oꝛdinata vt q̃ eſt ex
deuotõe 2 obediẽtia diuine volũtatis.¶ Ad aliud dõm.
E. licet ᷣm oꝛdinẽ nature cõdite boĩs bonũ ẽ ſolus deꝰ

2 hõ ſit mediũ inter inferioꝛes creaturas et deũ: nibilo⸗

minꝰin ſtatu nature lapſe ſunt inferioꝛes creature medi
uzʒ ↄueniẽs adoptõis gr̃e et diuine recõciliatõis du ĩ re⸗
cõpenſatõem inoꝛdinatõis culpabilis et inobediẽtie ex
volũtate: ⁊ obediẽtia cõditoꝛis hoc fiat. AUñ hugo iuſlũ
ẽ vt homoꝗ pꝛiꝰ deũ ſuꝑbiẽdo deſerẽs terrenis ſe ꝑ ↄcupi

ſcẽtiã ſubdidit:nũc ꝑ humilitatẽ deũ requirẽs eiſdẽ ſe p
pter pᷣceptũ dei ꝑ obediẽtiã ncnarer ) ealeid⸗
cãm q̃ ẽ eruditio obijcit᷑ ſic.duplex ẽ diſerẽtia intellectus
fantaſticꝰ.vt ꝗ cognoſcit ſiue apꝑpꝛehẽdit viã fantaſie.⁊ ñ

fantaſticꝰ:vt q cognoſcit ſm ↄuerſionẽ ad pꝛimuʒ lumen
et ad ea . illuſtratõe illiꝰlucis ↄgnoſcunt᷑. Inqtũ igituꝛ

fantaſlicꝰẽ:cognoſcit ea q̃ via ſenſus abſtꝛacta ab ipo cõ

SS ꝑ acceptõem ſpẽi.nulla at᷑ pᷣtus cõpꝛehẽditur

ha ſpecie h̊ ſeip̃a.vt caritas.fides ⁊ hmõi. igit᷑ ꝑ cogni⸗
tõem eoꝝ q̃ cadũt in ſenſu nõ ẽ via deueniẽdi ao cognitõ
nẽ virtutũ.tũc nibil ẽ qd dicit mgr̃ ſnĩiaꝝ.⁊ hugo ſiłr ·ꝙ
ꝑ id qð foꝛis ĩ ſacramẽto ĩ ſpecie viſibili cernit᷑:ad muiſi
bilẽ virtutẽ q̃ virtꝰẽ in re ſacramẽti agnoſcendam mens
bũana erudiat᷑.¶ Itẽ videt᷑ ꝙ hec via ↄgnoſcẽdi magis
introducat erroꝛẽ ꝙᷓ veritatẽ.qꝛ q̃ rõne aq̃ abluit ſignifi⸗
cat gam abluentẽ:⁊ rõne q̃ inteꝛminabilis in ſe ſiue in/
terminata ſignificat incõtinẽtiaʒ. Elñ geñ. penub. Effu⸗

ſus es ſicut aqua.et rõe q̃ frigida effectũ refrigeratõnis

caritatis ⁊ ſic multis alijs ſstie R io. ad pꝛimuʒ
dum. ꝙ pᷣter illũ modũ intelligẽdi ꝑ acceptõem ſpẽi ſᷣm
ꝓgꝛeſſum a ſenſu ↄtingit intelligeꝛe tꝛiplicit ſiẽ ⁊ remini
ſci.ſ.ꝑ ſimile.ꝑ ↄtrarin.ꝑ ↄtinuũ.vno mõ ſumẽdi ↄtinuũ
Fm ꝙ dicimꝰcãm ↄiunctã intellectui ꝑ ſuũ effectũ.vnde
hec via cognoſcẽdi nõ ẽ ꝑ viã ſenſus ꝑ abſtractõnem ſpẽi
rei cõpꝛehẽſe in ſe:ſᷣ in ſuo ſimili.⁊ ſic ſacramẽtũ exteriꝰ
repñtans gram ſiue vututẽ.quadam ſilitudine ducit ad
cognitõem ipᷣius gr̃e vel vᷣtutis.i Ad alið dðm.ꝙ in re⸗
pñtatõe ſacramẽti ẽ dupliciter ꝑuenire ad cognitõʒ gre
reꝑantis.ſ.⁊ quadã ſimilitudine innata. Vñ vt dic hu⸗
go. Opoꝛtet vt ſenſibile foꝛis ꝓpoſitũ ex ſiłlitudie quadã
innata ſit repñtans q;tum ad ꝓgreſſum cognitiue.iuxta
manuductõʒ bmõi ſiłitudinis poſſet eẽ augmẽtatio eꝛꝛo
ris ficut et veritatis.Eſt et᷑ ꝑuenire ad cognitõʒ gfe q̃dã
ſignificatõne inſtituta.Vñ dicit hugo. debet ſacramen⸗
tũ habere inſtitutõnem ꝑ quã oꝛdinatũ ſit ad rem ſacra/
mẽti ſignificandã.⁊ hãc opoꝛtet ſuponere ex certitudine
fidei.gr̃a cuiꝰregit᷑ cognitiua ſiue intellectiua ne deuiet
r Coõtra terciaʒ cãm q̃ ẽ exercitatio ſic vt dicit
aug. Cõuerſus ab vno ad multa euanuit:ↄuerſus a mił⸗
tis ad vnũ:vitã inuenit.Ex q̊ patet ꝙ ↄuerſus ad multa
ſit cã diuiſionis et euanitõis.igit᷑ videt᷑ ꝙ hõ citius ena
neſcat ĩ exercitio huiꝰmultitudinis qᷓ; ꝓficiat.⸗: Reſpon
ſio·ꝙ hõ ꝑ pctm cecidit in diuiſionẽ eẽ ⁊ in inſtabilitatẽ
vñ neceſſario diuidit᷑ in via iſta niſi fuerit ex dono ſpeci
ali.ꝓpter quod ad reuocãdum homineʒ a diuiſione et ĩ⸗
ſtabilitate damnabili.cõgruit illũ babere exeꝛcitiũ ĩ his
que ad deũ oꝛdinant.VUnde.x.luce.Poꝛro vnũ eſt neceſ
ſaꝛium.glo.pᷣponitur vnum multis.nõ em̃ a multis vnũ
ſed multa ab vno et tamẽ multa ſunt neceſſaria tendenti
bus ad vnum. Et hgo qula vita hominis hic ſine mu⸗
tabilitate eẽ nõ poteſt contra illã que defectum generat
mutabilitatis.Alia em̃ mutabilitas que ꝑfectum parat
opponitur.quia ergo multa hec ad vnũ tendunt:exercita
tio in his non eſt cauſa diuiſionis:ſed potius reuocatio
nis a diuiſione et adoptionis ad vnionem vnitatem.

¶ Articulus quartus

Hnſequẽter querit᷑ de tꝑe inſtitutõis. Queri
tur vtrũ ſimul debebat inſtitui vł ſucceſſiue
— ſimul:videt᷑ ſic. Lria neceſſaria ſunt hũa
ne ſaluti.ſacramẽta.virtutes.⁊ pᷣcepta.ſed pᷣcepta ſimul
dabantur et virtutes ſił infundunt᷑:a ſimili videt᷑ ꝙ ⁊ ſa
cramẽta ſimul inſtitui debebãt. Item ſi inſtitutoꝛ erat
potẽtie infinite ⁊ largitatis immẽſe ⁊ ſapientie ſumme.
vñ cõſtat ſciuit defectũ hũane miſerie et qð remediũ erat
apponẽdũ.cũ velocitas oꝑatõnis ⁊ ſimultas in remedijs
collatis his oĩbo atteſtat᷑: videt᷑ ꝙ oĩa ſacramẽta ſimul
erãt inſtituenda.¶¶ Itẽ moꝛbus et moꝛbi ſequele:cõtra q̃
ſunt medicamẽta ſacramẽtoꝝ.ſimul cõtrahebant᷑ ⁊ ↄtra
hunt᷑.Si g pꝛudẽtiſſimus medicꝰ⁊ libeꝛaliſſimꝰ debebat
de medicamẽtis ꝓuidere ſᷣm reſpondẽtiã ↄuenienteʒ ipſi
moꝛbo:videt᷑ ꝙ ſic ſlatim et ſimul debebat oĩa inſtitui qᷓ
requirebant᷑ ad p̃ᷣdictoꝝ curatõem.⸗ IRte ad plenitudinẽ?
remedij requirit᷑ plenitudo numeroſitatis ſacramentoꝝ
ſicnt ̊ currẽtibo legibo cui nõ ↄferebat᷑ plenitudo reme⸗
dij. ſ. legibo pᷣcedẽtibo legem ge q̃ ẽ ↄfẽrẽs plenitudinem
ſemꝑ fuit aliquod remedium cõtra pctm:ita exiſtẽte lege
gẽe ſemꝑ debuerũt eẽ remedia in quadã plenitudine con
tra peccatũ ⁊ ſequelas peccati.hoc eſſe nõ poſſet niſi oĩa
ſacramenta legis gẽe ſtatim et ſił eſſent inſtituta.qᷓ ⁊c̃.
Cõtra.baptiſmus ẽ fundamẽtum ſacramentoꝝ.vnde
pꝛius miſtrat᷑ qᷓ; alia.⁊ ſimiliter alia oꝛdinẽ habẽt inter
ſe.ſed ea rõe qua ſucceſſiue mĩſtrant᷑ et debẽt miniſtrari
eadem debebat ſucceſſiue inſtitui.Et iſtud et patʒ ex eui
dentia facti.videmꝰei quia añ paſſioneʒ ſuã inſtituit ſa⸗
cramentũ eukariſtie cũ tradidit coꝛpus ſuũ ⁊ ſanguinẽ:
dixit hoc facite ⁊c. Poſt paſſioneʒ vᷣo ante aſcenſionẽ
inſtituit ſacramẽtũ baptiſmi cũ dixit diſcipulis.te do⸗
cete omnes gentes baptiʒãtes eos ⁊c̃. Marci vlt. Silit
videmus q ſacramentum cõfirmatõnis oꝛigineʒ habuit
poſt aſcenſionem in ſpirituſſancti ninne Ranpi
ꝙ ſacramenta fuerũt inſtituta ſucceſſiue. ⁊ hoc ↄuenie⸗
bat eõgruitate multiplici boc exigente. Sicut eĩ videmꝰ
in ip̃a hominis reꝑatione ꝙ cũ dñs ſtatim poſſet genus
bhumanũ reꝑare.maluit tamen bhoc ſucceſſiue facere pꝛo
pter noſtrã eruditõem: ſic eſt in ſacrametoꝝ inſtitutõne
Erudimur aũt in hoc legem euãgelicã nõ ſtatĩ in vltima
plenitudine ſue ꝑfectõis fuiſſe datã:vᷣ potius in quadaʒ
ꝑfectõe inchoata ad maioꝛem ⁊ plenioꝛem ſucceſſiue ꝓfe
cturã.ad inſtar cuiꝰnõ ſtatiʒ ad aꝛdua ꝑfectõis aſcendẽ
inſtruimur:ſ̊ gradatim et paulatim ꝓcedeꝛe vſq; ad ꝑfe
ctõem. Alia fuit rõ ꝓpter ipoꝝ ſacramentoꝝ dignitatem
manifeſtãdam et excellentiã omendandã et ſolẽnitatem
coꝛũdem obſeruãdam. Quia em̃ vnũquodq; magnũ eſi
et magna ſolennitate dignũ: debebãt nõ ſimul ſ̊ ſucceſſi⸗
ue inſſitui.Alia ratio ꝓpter oꝛdinem manifeſtãdam qui
habendus eſt in ſuſceptõne eoꝝ. Quia pꝛimo ſuſcipiẽſũ
eſt vnum:et poſt aliud.et quod cõpetit dari vni ꝑſone et
vni ſtatui: alteri nõ cõpetit. Ande nõ ſimul danda ſunt
ſed ſucceſſiue.¶ Ad illud qð pꝛimo obijcitur.dðm ꝙ nõ
eſt ſimile de virtutibus que cõnexionem habent quadaʒ
ꝓpter quam vna ſine alia haberi nõ poteſt. Similiter nõ
eſt ſimile de pꝛeceptis quoꝝ omniũ incurrit reatum.qui
in vno ſolo offendit.ij. Yaco. Qui in vno offendit omni⸗
um reus factus eſt. Quia igitur ignoꝛantia vnius ſoliꝰ
pꝛecepti poſſet eſſe cauſa p̃uaricationis ⁊ ꝑiculi: neceſſe
fuit ꝙ ab omnibo agnoſcerent᷑ et adimplerent:quãdocũ
q; opoꝛtunitas debiti ſe offerret.pꝛopter hoc opoꝛtuit
omnia ſimul darentur.ne aliquod eoꝛum ignoꝛaretur⁊
ignoꝛatum non adimpleretur. 4 Ao aliud odᷣm. ꝙ etſi
dominus ſit infinite potẽtie et liberalitatis immenſe ⁊c.
nõ tamen debuit ipᷣa ſacramenta ſimul inſtituere.quia
eius ſapientiam ſiue ꝓuidentiam nõ decebat.cuius eſt ĩ
illis que ſunt creaturis rationalibus neceſſaꝛia pꝛouide
re.ſᷣm ꝙ magis illis cõgruit et rerũ oꝛdini cõpetit.plus
ðᷣo cõpetit oꝛdini rerum et homini congruit ꝙ ſucceſſiue
inſtituebantur qᷓ; ſimul eẽnt inſtituta:vt ex dictis patet·
¶ Ad illud quod obijcitur. e medicus pꝛudentiſſimus

Aer

ceſſine

ntbüg
aſimnel
inne
lnn.
ün
Fenii
taſinel
trön;
ntan
dhede
mnnzß
nſim

nitucine

ament
don
ftudinen
ſlielee
inecht
etniſtoi
ta 1..
ox. pnce
hetinter
niltrani
Zer en
ſtuit ſan⸗
nngvine:
enlione
8, Red⸗
ez babat
acr
e vene
iriden⸗
etgenmn
cerepꝛo
ktutone
1Ntima
quadaz
ſue pfe
zalcene
Gade
Mitaten
itatem
agnüc
ſodreſt
idangr
.
i nt
Cnärtnt
dong
ntapuin
militermo⸗
tumn
ſitomn,
ins ſol⸗
ie necelie
bocn
poruut
Naretu!
n. gel
menen
vere N
cuine
iapemd

(Hueſtio

tebebat ꝓuidere de medicamẽtis ſᷣm ↄueniẽtẽ rñdentia
ipi moꝛbo ⁊c. Dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſt imile de caſu et repatione
cadẽtis. Caſus em̃ ſemel ſit ⁊ ſubito.reꝑatio aut oꝛdina
te ⁊ ſucceſſiue.ↄueniẽs aũt reſpõdentia m qua cebebat
pꝓuidere nõ fuit in h̊ ꝙ ſimul inſtituerent ſacramẽta ſic
ſimul cõtrabit᷑ moꝛbus:ſed potius in ̊ ꝙ bene curar
moꝛbus ꝑ ip̃a medicamẽta. ad curatõem at moꝛbi nihil
valuiſſet inſtitutio ſimul facta: ĩmo plus valet inſtitutõ
ſucceſſiua ꝙᷓ valeret ſi ſimul inſtituta eẽnt: ꝓpter multi⸗
plicẽ inſiructõem et miniſtrãtiũ 2 ſuſcipientiũ que ſupra
tacta ſunt. ꝛeteꝛea.ip̃a ſacramẽta nõ ſolũ ſunt medica
mẽta moꝛbi exiſiẽtis:ſed dant᷑ in cautelã morbi futuri.⁊
ĩ ampliatõem et cumulatõezʒ virtutũ. . Ad vltimũ doᷣm
cõgruebat ꝙ inſtitueꝛent᷑ remedia in minoꝛia maion
plenitudine Fᷣm ꝓgreſſum legis euãgelice de pfectõe mi⸗
noꝛe ad maioꝛẽ. Lex em̃ euãgelica vt dictũ ? inchoata fu⸗
it nõ in ſua vltima plenitudine:̊ ad illã ſucceſſiue pue⸗
nit. licʒ eĩ lex euãgelica ſemꝑ fueꝛit ꝑfecta ꝑfectõe ſuffici
entie: nõ tñ ſtatim in ſua inchoatõe fuit ꝑfeeta ꝑfectõne

ſuꝑbabundantie.
WWS .
Membꝛum tercium
Apaꝛa habitũ ẽ de inſtitutõe ſacramẽtoꝛuʒ
noue legis. Conſequẽter agẽdũ E de illis qᷓ

W ſpectãt ad eẽntialitatẽ eoꝝ·l. de materia ð
foꝛma.de ſufficiẽtia.de ſigniſicatõe. ð cã

litate: bec em̃ eẽ ſacramẽti ingrediunt᷑.¶ Pꝛimo dom

7 t materia. Secundo de foꝛma. Tercio de ſufficientia
eoꝛum in gbo oſiſũt. Quarto de ſigniſicatõe. Quinto ð

cauſalitate. R
¶Articulus pꝛimns

T
Irca vᷣo materiã pꝛimo querẽdũ ẽ. Vtrũ oĩs
ſacramẽta habeant materiã. Secũdo vtrum
andẽ vel differẽtẽ. Tercio ſi differẽtem ꝗᷓ eſt
r diſerẽtie. aũt oĩa babeãt materiã videt᷑ ex diffini
tõe hugo.que dicit. Sacramẽtuʒ ẽ coꝛꝑale vel materiale
ele mẽtů c. Et er illa rõe.inuiſibilis ge viſibilis foꝛma
Sʒ cõtra hoc oñdit᷑ de matrimõio ĩ quo nõ ẽ materia
aliqua vt videt᷑. Sacramẽtũ em̃ ẽ mutuus ↄſenſus ꝑ ver
ba de pññti expꝛeſſus. Siłr in pnĩa eẽ videt᷑.vbi ipᷣa atri⸗
tio requirit᷑.nec exigit᷑ vt videt᷑ mateꝛia aliqua.¶¶ Ad B
rñdent quidã.ꝙ illud intelligit᷑ de ſacramẽtis que ꝓpꝛie
ſunt noue legis.que nõ er lege nature vel lege ſcripta oꝛi
ginẽ duxerũt. ita ꝑ hoc excludunt᷑ pnia et mr̃imonium
Uel eẽ põt dici ꝙ etiã ĩ illis ꝓut ſunt ſacramẽta ecclie re
quirit᷑ aliꝗo ſenſibile quodã genere materie ad modũ
iudicij. Vñ in matrimonio ẽ expᷣſſio cõſenſus vera vl in⸗

terpꝛetatiua.ꝓpter młtos qui ↄtrabẽ poſſunt a ſuum cõ⸗

ſenſum ſcripto expꝛimẽ. dicũt tñ aliqui ꝙ nõ ẽ de eẽ ma⸗

trimonij niſi mutuꝰoſenſus.iudiciũ aũt attẽdit᷑ n ſignis

ꝓpter h̊ ꝙ tercio BGeñ.dẽ. Adberebit viꝛ vroꝛi ſue. Sed
mibi videt᷑ ꝙ de eẽ matrimonij vt ẽ ſacramẽtũ eccłie reꝗ⸗
rit᷑ expꝛeſſio cõſenſus mutni ꝑ verba vel ꝑ ſigna.4l Ad il
lud vo qð obijcit᷑ de pnĩa videt qꝙ; ꝓut ẽ ſacꝛamẽtũ ecclie.
ſenſibile aliquid exterius requirit ad iudiciũ penitentie
vel ↄtritõis inteꝛioꝛis ⁊ in ↄſeſſione et ſatiſfactõe pʒ. De
oꝛdine aũt patet ꝙ ibi ſenſibile requirit᷑.vt traditio libꝛi
vel clauis vel alicuiꝰrei.vel manuũ im poſitio. ſiẽ hbabet᷑
vij. act. de dy aconibus.

¶ Deinde queritu S. .

Si ſacramẽta noue legis habẽt materiã: vtrũ babeãt eã
dẽ an differentẽ.Et videt᷑ ꝙ eandẽ.quia aqua ſignificat

ablutõem culpe. oleũ ðᷣo collatõem gre ao nitigatonem
pene.Cũ in oĩbus ſacramẽtis noue legis iſta videant᷑

cõmunia cũ ſint data in remediũ pene ⁊ culpe:ꝗᷓ videtuꝰ

ꝙ in omnibo aueniat hec duplex materia. 4 Pꝛeterea. ſi
aqua et oleũ ſunt ĩ nouo teſiamẽto ad eẽ ſacramẽti ⁊ vi⸗
nũ in qͥdã:põt queri cũ ĩ veteri teſtamẽto multa ↄcurrũt

vuj.
materialia ad eẽ ſacramẽti. verbigra.quedaʒ liquida qᷓ
dam arida. In liquidis em aqua. vinũ olen ſanguis.
In aridis farina ſimila ſal ⁊ ihus. ꝓpter quid non oĩa
in nouo teſtamẽto ↄcurrũt ad eſſe materiale ſacramẽto⸗
rũ vel ſacramẽtaliũ ſed quedã ſic quedã nõ.¶ Vopᷣmũ
ddm ꝙ nõ omnia habẽt eãdẽ materis ſʒ differẽtẽ ſic hñt
differentẽ effectũ. oifferẽs aũt effectus elicit᷑ ex materia
et foꝛma. AUnde ↄuenient differũt in bis.aliquaʒ tñ pñt
aliqñ in genere habere ↄueniẽ tiã. 4¶ Ad obiectũ autez in
cõtrariũ. licet aqua ſit in ablutõe culpe deſignatiua
nõ tamẽ tĩ hanc habet ſignificatõem. Cu em aqua adiũ
gitur vino in ſacramẽto altaris:hoc non adiungitur ad
Srſiansctenn ablutõem culpe:ſed ad deſignaãdum vnionẽ
pli ftickelis cum xpᷣo. Peterea oleũ ſilr nõ tm̃ dicitur ſig
ſicare mitigatõem pene:ſed multas habet ꝓpꝛietates ali
as. ratõne quarũ ponitur in ſacramentis. 4 Si aũt obij
ceretur de eo quod dicitur Luce. r. de ſamaritano qui in
fudit vinũ et oleum. vbi nõ intelligitur expꝛeſſio ſe acram̃
ti. ⁊ ita ꝙ tm̃ debeant illa eſſe materia ſacramentoꝛum:
Dicẽdum ꝙ nõ in vino et oleo intendebat ſignificare ſa⸗
cramenti materiam. ſ̊ magis quãdam differẽtiam inter
ſacramenta legis veteris in auſteritate que in vino deſi⸗
gnat᷑:et ſacramẽta noue legis in ſuauitate que in oleo de
notat᷑. 4 Ad id vo quod obijcit᷑ de differentia multiplici
ſacꝛamentoꝝ in veteri lege que nõ videtur ĩ noua obua⸗
ri. dõm ẽ ꝙ licet in liquidis aqua. vinũ ⁊ oleũ ſint oueni
entia ĩ ſacramẽto noue legis: nõ tamẽ ſanguis. In vete⸗
ri eĩ teſtamẽto ſanguis erat in ſignũ.In nouo aũt teſta⸗
mẽto ẽ ipa res.ſ.ſanguis xpi.in paſſione que dedit virtu
tẽ ſacramẽtis noue legis. Ad illud vo qð obijcitur de
aridis. Dicẽdum ẽ ꝙ ſal cedit in mateꝛiã rei ſacꝛamenta
lis ſicut eſt in ſacramentalibo baptiſmi. Simila vo ex
qua fit panis in ſacramento altaris. thus vᷣo quia deu-
tõem oꝛõis expꝛimit in ſacramẽtale thurificatõis: ſed il
lud eſt ſacramentale alio modo a pꝛedictis. H

— „„

einge queritrx S. ij.

Poſita differẽtia materie in ſacramẽtis ꝓpter quio
oleũ omune eſt in pluribus ſacramẽtis. vinũ aũt ꝓpꝛie ĩ
ſacramẽto altaris.aqua vo cõmuneẽ in duobo ß differẽ
ter accipitur. oleum ergo in tribus accipitur. vel ratõe
ſacramenti vel ſacramentalis.aqua in duobus: vinũ vᷣo

E

in vnico. ¶ Item ſal accipitur in ba tiſmo pꝛo ſacramẽ
tali in alijs non.¶ Aod quoo dici pote q oleum accipi
tur in tribus in cõgruentia reſpectu triplicis vnctionis.
que fuit ſicut babetur ſuper illud pᷣs. Dominus illumĩia
tio mea.glo.accipitur autẽ diffeꝛenter. et vna eſt vnctio
gratie in initio.altera in pꝛogreſſu. tercia in cõſũmatio
ne vite. ¶¶ Ad id vᷣo quod obijcitur de aqua que in duobo
ponitur ſacramentis. Dicẽdum ꝙ hoc eſt m duplicem
ꝓpꝛietatem aque.aqua em̃ habet virtutem mundificati
uam et vnitiuam ratione qua eſt miſcibilis.2 pᷣm hoc in
baptiſmo ſignat munditionem ab oꝛiginali peccato:⁊ a
reatu pene ↄſequentis. In ſacramento vᷣo altaris ſignat
vnionem populi ſidelis cum xpᷣo homine ſiue coꝛpoꝛis ⁊
capitis miſtici.⁊ vna ꝓpꝛietas eſt in remedium mali: al⸗
tera eſt in oꝛdinatione ad bonum. 4 Ad illud vðᷣo qð obij
citur de vino. Dicendum eſt ꝙ vinum banc habet pꝛopᷣ⸗
etatem in vſu hominum. vt cum pane cedat in nutrimen
tum coꝛpoꝛis humani. ſic ſpiritualiter vinum ſignificat
cum ſpecie panis nutrimentum ſpirituale ipius anime
que eſt ex coꝛpoꝛe chriſti. Pꝛeterea oleum in vſu huma⸗
no accipitur vt rex vel ſacerdos conſecretur et hoc eſt
oleum cum criſmate.Accipitur iterum vt vngantur pu⸗
gilles ne teneantur. 2 accipitur iterum oleum vt vulne⸗
ratus vel infirmus ſanetur. bis ergo tribus modis acci
pitur in ſacramẽto triplici. Ynbaptiſmo vt ſacretur. IJn
confirmatione vt pugil ſpiritualis ab aduerſario nõ de⸗
tineatur. In vnctione extrema. vt ab omni infirmitate

ſanetur. ſcʒ anime et coꝛporis.

¶Articulus ſecundus

equẽter dm ẽ ð foꝛma. ¶ Circa quã pꝛimo
ueri pt.vtrũ omne ſacramẽtũ noue legis ha
i ðᷣo habet foꝛmã.querit᷑ ſecũdo vtꝛuʒ illa
foꝛma ſit in verbis an nõ. Si ðo illa que ſunt ſacramen
ta noue legis habeant foꝛmã in verbis.querit᷑ tercio q̃re
duo ſunt inſtituta a dño quo ad foꝛmã alia nõ. Deinde
quarto ſi duo ſunt inſtituta ſᷣm foꝛmã.quaꝛe cõtrario oꝛ

dine ꝙᷓ miniſtrent. .
Wirca pꝛimum ſic. .S. j.

Oẽ eẽ ẽ a foꝛma.ſacramẽtũ hbʒ eẽ:qᷓ babʒ foꝛmaʒ J nõ bʒ
eã a ſe.a er inſtitutõe:ᷓ oẽ ſaciametũ babʒ foꝛma inſtitu
tã.¶¶ Cõtra.pnia nõ hʒ foꝛmã vt videt᷑ inſtitutã. q ei foꝛ⸗
ma ẽ in ſacramẽto penitẽtie inſtituta:cũ in ↄtritõe delea
tur culpa et aliqñ tãta ẽ ᷣt etiã deleat᷑ pena.i¶ Pꝛetea in
oꝛdinibo ſuſcipiẽdis que foꝛma inſtlituta ẽ ceterminate.

Keſtat ꝙ nõ oĩa ſacramẽta babẽt foꝛmã inſtitutã a do
mino.¶ Ad qð dici põt.ꝙ foꝛma dr̃ multipliciteꝛ vel foꝛ

ma verboꝝ qua fit ſacratio.vel foꝛma q̃ ſacramẽtũ eẽ ha

bzʒ ſacramẽti.Si dicat᷑ vltimo mõ foꝛma q̃ ſacramẽtum

accipit cõplemẽtũ.ĩ oꝛſacramẽto ẽ aliqua ſoꝛma. Si vo
dicat᷑ foꝛma verboꝝ q fit ſctificatio:nõ ẽ in oĩ ſacramien⸗
to ſeptẽ ſacramẽtoꝝ foꝛma verboꝝ inſtituta determiate
a qua vnũqðq; ſacramentum accipiat eẽ ſacramenti. In
qtuor que ſunt ꝓpꝛie dicta ſacram̃ta noue legis ẽ foꝛma
inſtituta a dño vel ecclia.̊ vtrũ in omibo accipiat᷑ eẽ ſa
cramẽti ab eis:inferius dicet᷑.ſ.in pꝛio loco.de quibuſ⸗
dã aũt nõ dubitat᷑.q¶] Ao illud vo qð obijcit᷑ de penitẽtia
dðm ꝙ in ſacramẽto penitẽtie qd babet eẽ cõpletũ ex cõ
tritõe.ↄfeſſione et ſatiſſactõe:ibi ym q;ẽ ſacramẽtũ ecele
ẽ foꝛma abecclia ſᷣm quã fit abſolutio.Sʒ vtrũ eadẽ in
oĩbo in tractatu de pnĩa dicet᷑. Silłr doõm ẽ de oꝛdinis ſor

in diuerſis diuerſa. ,
¶ Deinge queritur S. ij.

Si foꝛma illa ſit in verbis.Et videt᷑:ꝑ hoc qð dicit mgy
in ſentẽtijs.Ouo ſunt in ꝗboↄoſiſtit ſacramentũ.verba et
res.qᷓ verbũ reqiꝛit᷑ ad eẽ ſacꝛamẽti.nõ aũt ad eẽ ſiẽ ma
teriale: ſicut foꝛmale.il Silr põt obijci er verbis hugo
nis. cũ dicit. Sũt quedã in ecchia in ꝗbus etſi pꝛincipali
ter ſalus nõ cõſtat:tñ ſalus ex eis auget᷑ inqᷓtuʒ deuotio
exercet᷑.alꝛa at᷑ hmõi ↄſtãt ex rebo.qualia ſi unt:aqua aſꝑ
ſionis.ſuſceptio lumĩs.benedictõ ceꝛeoꝝ.ramoꝝ. Alia
oſtat factis:qlia ſunt crucis ſignaculũ. exoꝛ ʒiʒ atõis ſuf
hflatio.expãſio manuũ.incuruatio genuũ. Auid in dictis
ſicut ẽ inuocatio trinitatis. bec at᷑ oĩa ꝑ verbũ ei ſancti
ficant᷑.ſiue ꝑ ꝓlatõem verboꝝ virtute diuina inuocata:
ſiue ſola fide exhibita ꝑ eãdẽ virtutẽ diuinã. quia vbi fi⸗
des:verbũ deeſſe nõ pot qð fide ↄcipit᷑.Qullũ aũt ſacra⸗
mentũ ſine verbo ſanctificat᷑ qdð oẽm ſanctificatõem oꝑa
tur.¶ Cõtra. videt᷑ ꝙ illð no requirit᷑ ĩ ſacramẽto noue
legis.pꝑ ſimile in alijs legibo. Sacramẽta em̃ legis natu⸗
re erãt ĩ decimis.ſacrificijs.⁊ oblatõnibo. ibi nihil legit
xcæ dictis.iQeq; in ſacramẽtis legis ſcripte.non em̃ legit
aliqð dictũ fuiſſe in circũciſione qð fuit maximuʒ ſacra⸗
mẽtũ.l Itẽ ſicut habet᷑ ĩ canone di. xxiij.vbi traditur foꝛ
ma oꝛdinãdi dr.qꝙ ſu bdyaconꝰaccipit patenã vacuaʒ et
calitẽ vacuũ ð manu epi.De manu vᷣo archidy aconi vr
ceu cu aqua manili ⁊ manutergiũ.⁊ nõ fit mentio de ali
quibo verbis.ñ videt᷑ ꝙ foꝛma illa ſacramẽti nõ ſemꝑ
ↄſiſtat eẽntialiter in verbis. Similiteꝛ de oꝛdinatõe dya
conoꝝ djr in li.ſenteñ.ꝙ fit cũ impoſitõne manꝰ ſolidꝰepi
ſuꝑ caput dy aconi traditõe codicis euãgelij.nec men⸗
tio fit ibi dæ verbo ſicut ĩ minoꝛibo.¶ Ad hoc rñdent iu
riſperiti.Cũ querit᷑ que ꝑnneãt ad iu bitã ti. ꝙ oĩa illa
quibo nõ ↄſiat ꝙ ſint de ſubſiãtia. vel nõ inuemt᷑. tam
ꝙ bẽt fieꝛi intellige oĩa eẽ de ſubſtãtia.niſi inuenias ex
peeſſe in iure ꝓ nõ ſint te ſubſlãtia.ve multis at inuenit

Abita de materia ſacramẽtoꝝ in genere: on

expꝛeſſe ꝙ nõ ſint de ſubſtãtia pꝛimaria. 4 Ad illud vo
qð obijcit᷑: Atrũ foꝛma ſanctificatõis ſit in verbis.de
tur dom (ſine p̃iudicio melioꝛis ſnĩe) ꝙ ſic.et ꝙ aliqᷓ for

ma verboꝝ vtit᷑ ecclia in ſingulis ſacramẽtis.ſᷣ quedam

ſunt benedictões que nõ ꝑtinẽt ad ſubſtãtid ſ⸗ 3 ad ſolenni

tatẽ.4. AUo illuo qð pꝛimo obijcit᷑ ʒ B. dom ꝙ ſacramẽta

fieri debere pᷣdictis.ꝓpꝛie ↄuenit ſacramenta legis gẽe

ſpãliter.qꝛ verbũ incarnatũ ꝑ qð ſacramẽta habẽt virtu

tẽ in lege noua innotuit. ab eo ꝓpꝛie habẽt inſtitutõem

et ſanctificatõnem. VUñ etſi verbũ erat a pꝛincipio apud
txũ in cuiꝰfide ſacramẽta oĩa exercita erãt:nõ tñ expꝛeſ⸗
ſum fuit et manifeſtũ añꝙᷓ factũ ẽ caro. ꝓpter qð in ſacra
mẽtis legis nature et legis ſcripte nõ opoꝛtuit hmõi veꝛ
bũ expꝛeſſe ꝓferri ſic mõ opoꝛtʒ. ¶. Si obijciat cũ totꝰ
hõ coꝛrupterat:totus tebuit reꝑari. ita opoꝛtuit ꝙ in
omni ſacramẽto hec tria ↄcurrerẽt. Rñſio.ꝙ ſuccedente
tꝑe validioꝛa ſucceſſerũt ſacramẽta:⁊ ꝙᷓtũ ad euidẽtiam
in ſignificãdo:et qtũ ad efficaciã in efficiẽdo. AUnde licʒ
bõ totus fuit reꝑandus:nihilominꝰneqʒ ſigmificatio re⸗
ꝑatõnis ita plene fuit in ſacramẽtis legis nature neq; in
ſacramẽtis legis moyſi.vt in ſacꝛamẽtis legis noue.nec
efficacia tanta. nec hõ ita plene et ꝑfecte reꝑat᷑ quãtum
erat de virtute ſacramentoꝝ. 4¶ at dỹ nõ fieri mentio
ĩoꝛdine ſubdy aconatꝰet dyaconatniſi de facto nõ ð di⸗

cto:dici pĩ ꝙ cũ focto adeſi verbũ expꝛimẽs intentõzʒ cõſe
rẽtis.⁊ licʒ in canone nõ expꝛimat᷑:tñ hoc intelligitur

ab eccleſia appꝛobatuꝛ.

„

Tercio queritu S. in.

Cum ſeptẽ ſint ſacramẽta ꝓpter quid ſola duõ inſtituta
ſunt a dno ſm ſuam foꝛmÄ.ſ. baptiſma ? eukariſiia.vnũ
ante paſſionè alterũ poſt. Cum em̃ alia ſint ſacramẽta ĩ
quibo nobis ſi digne ſuſcipiant᷑:miĩſtrat᷑ aliqua ſctiſica⸗
tio. Sanctificatõ aũt omms ẽ a xp̃o.ꝓpteꝛ qd nõ inſtitu
ebat᷑ ab ipo aliqua foꝛma verboꝝ ꝑ quã fieret ſanctifica
tio.¶ Ad qð dici põt.q dñs inſtitutõʒ foꝛme voluit no⸗
bis dare ſeipᷣm in illis pꝛincipalibo ſacramentis noue
legis.qꝛ iſta totuʒ hbominẽ vniunt in coꝛpoꝛe eccleſie ſᷣm
vnitatẽ ſidei ⁊ caritatis cũ digne ſuſcipiunt᷑. Vel ſi ẽ gra
tia vnitum demõſtrant ꝑ fidem. Per fidem autẽ eſt initi⸗
um meriti:per caritatem cõſũmatio meriti. Ratione er⸗
go huius pꝛincipalitatis:foꝛma verboꝝ a dño ihu xpᷣo
per ſeipᷣm inſinuat᷑. Pꝛetea.boptiſma maxime liberat a
malo:eukaꝛiſtia maxime deſignat meꝛitum in bono. ꝓpt
qð ↄueniẽter hec inſtituta ſunt a xpᷣo ꝑ ſeipᷣm. foꝛm vᷣo
in alijs que nõ ita videntur eſſe pꝛincipalia:per miſtꝛos
eccłie voluit oꝛdinari.vicinatur autẽ inſtitutio hoꝛũ tꝑi

paſſionis.quia de latere xp̃i ĩ paſſione fluxerũt ſanguis

et aqua in ſignificationẽ iſioꝝ duoꝛum ſacramẽtoꝛum.
Et dicit beatus iohes in cano.ſua.tres ſunt qui teſtimo
niũ dant in terra.ſpiritus.aqua et ſanguis. vt ſpiritus

cum aqua in ſacramento baptiſmi.ſpiritus cum ſangui

.

ne et carne que cointelli

gitur in ſacramento altaris pꝛe
ſiet efficaciam. G

¶ Nuarto queritur S. iiij.

Nuare nõ eodem oꝛdine ſit inſtitutio foꝛme in his duo⸗
bus quo fit miniſtratio ſed ecõuerſo. Pꝛimo em̃ in ſtitu⸗
tũ fuit ſacramentũ altaris qᷓ baptiſmi:qm̃ ecõuerſo mi/

niſtrant᷑. ¶ Ao qð dᷣm/ꝙ duplex ẽ traſitus xp̃ᷣi. ab hitu

coꝛpꝑis moꝛtalis i ſtatũ iminoꝛtalitatis:⁊ ab habitatione

terrena av celeſtẽ.iõ oñ paſſionẽ ꝓ xp̃o tedit foꝛmã in ſa
cram̃to eukariſtie. qꝛ ibi fit trãſſubſtatiatio coꝛꝑis corꝛun
ptibilis ĩ coꝛoꝰincoꝛruptibile.ſ.panis ĩ coꝛpꝰxpᷣi.In pal
ſione at᷑ fiebat trãſitꝰex ꝑte coꝛꝑis a ſtatu moꝛtali ad im /
moꝛtalẽ.baptiſmi vᷣo foꝛma tradebat᷑ ĩ vicimtate aſcẽſio
nis. In baptiſmate ei fit trãſitꝰab imagine terreni hoĩis
vſq; ĩ imaginẽ eeleſtis in digne ſuſcipiẽte. In aſcẽſiõe at
factꝰẽ trãſitꝰrpᷣi a terra ad celum.vt nos ↄfoꝛmaremur
nos xpᷣo foꝛma baptiſmi inſlitutõeʒ voluit ſue aſcenſio⸗

ni vicinari.

2e --

—

——, —

— =

— - —— —GU

Wadentii
gnda gu
ſignſinn
9 nnum
legise
enpotgin
Hoſien Mentn
huconodn
ento; oſe
ntellgimrz

Fin
dod inſime
Wariſig tni
Nſacranin
Aliquaſchiin
nadr i
ſeretſannie
me polut
mentis ſoe
eeccleſie n
Gelſiige
mtieſtinin⸗
Parooneer⸗
djoſhu rpo
imeliberata
inbono gt
n. fonna10
permiſtto⸗
tio hori tpi
rüt ſangais
gametorunn
igbiteſime
6. Fſpinins
gcun ſh
oaltans pe⸗

Hiin
in his dvo
eminſtin
tverſo mi
rbiabpin
habitation
ſemiͦnſ
corpis can
pe y
uali aſn
R
tenmn
Aiiin
ſnmmm

MMWMV ueſtio
Articulus tercius

Onſequent querit᷑ de eoꝝ ſufficiẽtia in abus
ſacramẽta ↄſiſtũt.Ciꝛca hoc ſic dicit magr in

ſtunt.verba ⁊ res.⁊ vt dicit augꝰ.accedit verbũ ad elemẽ
tũ ⁊ ſic fit ſacramẽtũ. Ex hoc igit᷑ videt᷑ ĩ his duobus
determinet᷑ ſufficient in quibo ↄſiſtũt ſacramẽta.4. Cõt᷑
Hu.in triplici materia omĩa diuina ſacramẽta ↄficiunt
ſcʒ aut in rebo.aut in factis.aut in verbis.⁊ G̊ ſic oñdit᷑.
qꝛ totus hõ coꝛuptus erat.totũ qð hoĩs foꝛis erat ad ſa

cramẽta ſumendũ erat.itaq; ĩ rebo ſacramẽta ſanctificã⸗
Da erant vt ſanetificaret̃᷑ hois materia ĩ factis vt opera.

in dictis vt verba.vt totũ videlʒ ſanctũ ſit ⁊ qd bõẽ ⁊ qð
boiĩs eſt.¶¶ Iteʒ requirũt᷑ ne hec tria nccio in ſacramen⸗
tis noue legis: qð videt᷑ ex verbis bugo.pᷣtactis. Si enĩ
iuxta qð coꝛuptꝰ eſt bõ requirit᷑ reꝑatio:triplex aũt ẽ ho
miĩs vt tactũ eſt.cui triplici coꝛuptõni rñdet triplex ſan⸗
ctificatio ſiue triplex remediũ iam dictũ.ᷓ̊ ⁊c̃.

Smg diminute aſſignat ſufficientiã in duobo. nſio
ad primũ. ꝙ hugo loquit᷑ cõmuniꝰ de ſacramẽtis qᷓ; ma⸗

giſter h. vñ ingr loquit᷑ de ſacramẽtis noue legis: ꝙ pro/
pꝛie eſt ſacramẽtũ cui ꝓpꝛie ↄuenit inuocatio trinitatis 2
in quo ſacr̃m diuinũ ↄfici᷑. Sʒ hugo loquit᷑ cõmuniꝰ ꝓ⸗
ut ſacramentũ dicit᷑ qð motu vel actu exercituzʒ aliqꝗd ſa⸗
crũ exprimit:Fᷣm ꝙ crucis ſignatões ⁊ inclinatões hmõi
ſacre rei ſignũ exprimũt.vnde Hu.in factis inueniũt᷑ ſa
cramẽta quẽadmodũ videlʒ cum ſignũ crucis vel ꝓ mu⸗
nimine ↄtra aduerſas ptãtes opponẽtes:vel ꝓ ſanctifica
tione quibuſcũq; rebo ſanctiſicadis imprimẽtes facimꝰ.
vel eũ expanſis manib ſine eleuatis in oꝛone inclinatiõe
ſiue erectõne ſiue alio quoq; geſtu motu vel actu ſacrum
aligꝗd ⁊ ſacre rei ſacramentũ exprimimꝰ. ¶ Ad aliud di
cendũ.ꝙ illa tria que dicit hugo: ſunt nccia in quibuſdã
ſacramẽtis noue legis.ð.ꝗᷓ.in baptiſmo nccia eſt res ſcʒ
aqua ſanctificata cum verbo diuino verbũ ipᷣm.oꝑatõ q̃
eſt in mer ſione.Silr in alijs.vt illis q̃ füt ꝑ inunctões:
ibi eſt materia criſmna ⁊ oleũ.inuocatõ trinitatis.vnctõ.
Magỹ aũt tangit ea que generalr requirũt᷑ ad ipſnʒ ſa⸗
cramẽtũ vt eſt ſacrm.nõ tñ vt eſt ſacramento iſti vel illi.
ad eſſe.n.ſacramẽti inqtũ hmõi duo reqnirũt᷑.ſ.verbũ ⁊
elementũ.vñ augꝰ. Accedit verbũ ad elementũ ⁊c. Ad H̊
aũt ꝙ habeat effectũ in iſto vel in illo requirũt᷑ tria. nihi
lominꝰ aliqua ſunt ſacramẽta que ñ ſunt ſacramẽta niſi
inꝙtũ exercent᷑ circa iſtũ vel illũ.vt ſacramẽtũ baptiſmi
nõ eſt ſine immeꝛſione:nec ↄfirmatio ſine vnctõe.nihilo⸗
minus eſt alia rõ ſacramẽti vt ſacra eſt: ⁊ alia vt exercet᷑
circa iſtũ vel illũ. Pret᷑. generalit᷑ ad ̊ ꝙ ſit ſacramentũ
nõ requirit᷑ vſus vel exercitiũ tale ſicut in ſacramẽto al⸗

taris:niſi ſolũmodo verbũ accedẽs ad elementũ fit ſacra
mentũ.:ſi.n.nullus eo vtit᷑ eſt ſacramẽtuʒ.

ticulus quaꝛtus

Onſequent᷑ querendũ eſt de ſignificatõne ſa⸗
ram̃ti noue legis. Circa ſigniſicatõz pᷣo pñt
ec queri. Primo.que ſit dꝛñtia inter ſacra⸗
mẽtũ qð eſt ſignũ: ⁊ alia ſigna ſacramẽti. Scðo.habita
dꝛñtia:que ſit cõueniẽtia inter ſacramentũ qð eſt ſignuʒ
⁊ ſuũ ſigniſficatũ vniuerſałr. Tercio.que ſint vniuerſa⸗

liter ſigna vera vel nõ. .
Eucaprimum ſic po .S. j.

teſt obijci. Ro. riij. Qũc ꝓpioꝛ ẽ nr̃a ſalus. Glo. bona vi⸗
ta ſignũ ⁊ cã eſt nꝛe ſalutis. Sed hoc ideʒ poſſumꝰ dicere
de ſacramẽto noue legis.ꝗᷓ nõ differt ſacramẽtũ qð eſt ſi⸗
gnũ:a bona vita ꝓut eſt ſignũ.¶ Pret᷑.ipſa ↄſecratõ ee⸗
cleſie eſt ſignũ alicuiꝰ gratie.2 ſacramẽtũ de quo agit᷑ ſi⸗
gnũ eſt gꝛatie. que dꝛñtia eſt. Silr cũ ſanctificat oleũ vel
criſma ſignũ eſt alicuiꝰ gꝛatie: ⁊ ſacramentũ ſignũ ẽ gra⸗
tie:nũꝗd eodẽ modo? Eꝛ nõ videt᷑.qꝛ ſacrm eſt ſignũ gꝛa
tie in eo qui digne ſuſcipit ſacramẽtũ.ſ̊ ſanctificatio olei

q̃rto ſent. Duo ſunt in quibo ſacramẽta conſi

alſione factä. „
Becundo queritur S. ij.

2 „5 .

viſ.

aut criſinatis nõ eſt ſignũ gratie infoꝛmãtis oleũ. ñ vi⸗
tet ꝙ ſimilit᷑ dicat᷑ vtrobiq; ſignũ. Eodẽ modo põt dici.
ꝙ bñdictione cereoꝝ ⁊ ramoꝝ in quibo omnibo notatur
gratie ſignificatio. ¶ Ad qð videt᷑ dᷣm.ꝙ ſacramentuʒ
de quo loꝗmur aliteꝛ dicit᷑ ſignũ ſalutis:⁊ aliter bona vi
ta.Salus.n.ibi accipit᷑ ꝓ ſalute gloꝛie cuiꝰeſt bona vita
ſignũ ⁊ cauſa meritoꝛia. Sʒ iteꝝ eſt ſalus gr̃e in pñti.2
hmõi eſt ſacramẽtũ ſignũ ⁊ cauſa.ſ̊ nõ in rõne cauſe me

riitoꝛie de ſe:̊ q̃i deriuãtis ad modũ nutrimẽti:vt videt᷑.

vt ſicut nutrimento fit quodãmodo deriuatio ſiue trãſſu
ſio virtutis coꝛꝑalis ad mẽbꝛa coꝛꝑis: ſilr quadã remo⸗
ta ſilitudine ꝑ ſacramentũ fit quedã deriuatio ſiue trãſ⸗

R fuſio virtutis ſpũalis ad mẽbꝛa ſpũalia. Ad aliud dicẽ

dũ.q ↄſecratio eccleſie materialis nõ eſt ſignũ alicꝰ gra⸗
tie que inſit ipſi eccĩie materiali: ſᷣ qꝛ in ea deſignant᷑ ſa⸗
cramenta dari q̃ ſunt ad ſignificatõʒ.prefigurare etiã pᷣt
illam grãm ſpuũaleʒ que eſt ĩ eccia ſpũali.¶ Ad id vᷣo qð
obijcit᷑ de oleo ſanctificato.dðm eſt ꝙ illud dicit᷑ ſanctifi
care grãm ꝑ ipᷣm fidelibo miniſtrandã. Cereus autem ſi
gnũ eſt illumiatõis nobis date ꝑ xpᷣm in ſua reſurꝛectio⸗
