mirabilia ſũt oꝑa pigroꝝ vt ĩpedire velint:qð apłus ideo
pᷣcepit ⁊ fecit:ne impediret euãgeliũ.q Terciꝰaũt modus
mẽdicãdi ẽ ſuꝑerogatiuũ iuſticie.⁊ hic ẽ cũ ꝗs mẽdicat ꝓ
xpᷣo venerãdo ⁊ ꝓxio edificãdo.venerãdo ſcʒ ꝑ imitatõnis
euãgelizatõeʒ ⁊ cultꝰexhibitõeʒ. Per imitatõeʒ qᷓtũ ad cõ
temptũ ſui ⁊ vilificatõeʒ ſiue abiectõʒ qð xpᷣe euidẽtiſſime
fecit.de qͥ Hieꝛo. Eſto vilis quãtũ poteris nũqᷓ xpᷣo vilioꝛ
eris.pᷣs.ego ſum vᷣmis ⁊ nõ hõ.obpꝛobꝛiũ hoĩm ⁊ abiectio
plebis. dedit ei ſe ⁊ ↄtẽptui expoſuit ꝗ volũtarie mendicat
ad exẽplũ xpᷣi.pᷣc ſe mẽdieitati expoſuit ĩ ſtatu ĩfãtili pu⸗
erili ⁊ virili. De mẽdicitate in pᷣmo ſtatu habet᷑ a fulgẽtio
in Fᷣmõe de ephia,.dẽ eẽ ibi. Quis ẽ iſle cui exhibes obſeqũ
non habet tectum.ꝗs ẽ ꝗ pᷣſepe vagitibo ĩplet.rñde mibi
oꝛo te dic mihi cui erbibes laudẽ.iõ diu inꝗrat animꝰrõ
nem.ſtupeo em̃ cũ intueoꝛ pãnos ⁊ video celos.eſluo cum
inſpicio in pᷣſepe mendicũ.⁊ ſuꝑ aſtra pᷣclarum.ſed ſubue⸗
niat nobis fides:qꝛ ratõ deſicit.hec ſulgentiꝰ.Aldendicus
em̃ fuit alieno lecatꝰ tugurio ⁊ alieno reclinatꝰ in pᷣſepio.
De mẽdicitate in ſcðᷣo ſtatu habet᷑ a Herñ.Ffᷣmone ſuꝑi-⸗
lud Luce. Cum ihs eſſet annoꝝ duodecim. querit em̃ hic
vbi ihs fuit in triduo dicẽs ſic.ꝑ illud triduũ vbi eras bo
ne ibeſu.quis tibi cibuʒ miſtrauit ⁊ potum: quis detraxit
calciamẽta:quis mẽbꝛa pueꝛilia vnguẽtis fouit. AVbi eꝛgo
eras dñe.an vt ꝑ oĩa te nr̃e ↄfſonares pauꝑtati:⁊ oĩs vite
humane miſerias ſuſciꝑes:quaſi vnꝰe turba panpeꝝ.ſtipẽ
ꝑ boſtia mendicabas?: Quis mihi dabit buccellarũ illarũ
mẽdicataꝝ participẽ fieri.vel ſalutẽ diuini illiꝰedulij reli⸗
quijs ſaginari.hec Herñ.De mẽdicitate eiꝰin tercio ſtatu
habet᷑ Mar᷑.xj.Luc.xix.⁊ in pᷣs.ĩ pluribo locis.vt ſupꝛa

tactũ eſt. Laudabilis ẽ igit᷑ mẽdicatõ voluntaria q̃ quis ſe

pauꝑta ti exponit.vt redemptoꝛi ſuo ſe ↄſoꝛmet.⁊ vt cultui
diuino mente liberioꝛi ⁊ euangelizatõni vacet œpoſita ſe⸗

culi ſollicitudine.⁊ ꝓximũ edificet ⁊ ad pietatẽ ꝓuocet.de

talibo aug.in quoda ᷣmõe q̃drageſimali. In iſio tꝑe mul⸗

tum ↄmẽdat de oꝑa miſcð ie.ipᷣos ſctos ſuos egere ſecit.et

cum facti huerint amici de mãmona inigꝗtatis: recipiant ⁊
ipᷣi amicos ſuos in eterna tabᷣnacula.i.cũ ſeꝛui dei pij cum
iugit deo vacãt aliquotiẽs indigẽt.vt illi ꝗ hñt mũdi diui⸗
tias elemoſinas illis largiãt᷑.⁊ quõ illos ꝑticipes faciũt ĩ
frena ſuba:ſic cũ illis ꝑtem merebũt᷑ habere i vita eterna.
Ex quo apparet.ꝙ talis mẽdicatõ lauda biłſit.q fit/ ꝓ rpᷣo

euãgeliʒãdo.qꝛ viã pᷣbet euãgelio ratõne eiꝰqð pᷣdicat᷑ a
p̃dicat᷑ ↄcui pdicat᷑. Ratõe eiꝰ qð pᷣdicat᷑.qꝛ p̃dicamꝰmði
ↄtemptũ.qꝛ efficaciꝰ ſuadet᷑ verbo ⁊ exẽplo ꝙᷓ ſolo verbo.a
plnuribo etiã pᷣdicat᷑ ſi p̃dicãtes viuũt de euãgelio qᷓ ſi ↄpel⸗
lerent᷑ viuere de ſumptu aut laboꝛe ꝓpꝛio.a pluribo ⁊ effica
cius ſuſcipit᷑ dũ ſuſcipiẽtes documẽta largiũt᷑ bñficia ſuſtẽ
tantia.⁊ hoc ẽ qdð dicit Johᷣ.Crib.ſuꝑ Aldath.omel. xx xij.
Motãdũ ꝙ diſcipuli ab eis quibo pdicabant cibari opoꝛte
bat. vt neq; ip̃i qni magna ſapiũt aduerſus eos ꝗ docebant᷑
vt oĩa pᷣbentes nibil accipiẽtes ab ip̃is. nec illi rurſus ab⸗/
ſeindant᷑ deſpecti ab ip̃ᷣis deinde vt nõ dicãt mẽditãtes.igi
tur iubes eos viuẽ ⁊ verecũdent᷑.⁊ in H̊ mõſtrat vebitũ ex/
iſtens 2 oꝑatoꝛes eos vocãs.⁊ qð dat᷑ mercedẽ noĩuns.ne⸗
qʒ em qꝛ in ſᷣmonibo ẽ oꝑatio exiſtimetis ꝑuũ bñficiũ qð ẽ
a nobis. etem laboꝛes bhʒ multos.⁊ ꝗcqd dederint ꝗ docẽt
nõ largiẽtes pᷣbẽt:ſᷣ̊ retributõez pᷣbẽtes.Qñ em̃ ꝗs mendi⸗
cat ꝓ xpᷣo imitãdo ⁊ euãgeliʒado ſᷣm foꝛmã pᷣſcriptã.nõ ſo
lum nõ peccat: verũetiã implet iuſticie ꝑfectõeʒ.pᷣmo ꝗdeʒ
qꝛ æbet᷑ ſuſtẽtatio panꝑi iuſto xpᷣm imitãti.ſcðᷣo qꝛ magis
tcebet᷑ tanq; pauꝑi euãgelico xpᷣm euãgeliʒãti.tercõ qꝛ ma⸗
xime debet᷑ pauꝑi grato debitũ ꝓ gr̃a hũilit accipiẽti ⁊ hu
militer ſupplicãti.quixpe cũ ſit liber ex oĩbo facit ſe ſeruum
oĩm. Et h̊ eſt qð dic aug.ſuꝑ illud pᷣs.ꝓducẽs fenũ iumen
tis.i.tꝑalia pᷣdicatoꝛibo.vt de euãgelio viuãt ꝗ euãgelium
annũciãt.⁊ herbã ſeruitnti hoĩm.i.pᷣdicãtibo ſeruituti ho
minũ ꝓrpᷣo. Vñ aplłus cũ eſſem liber ab oĩbo: oĩm ſeruuʒ
me feci.ꝗ ſeruitꝰẽ a caritate q̃ facit hũiles.ꝓ xpᷣo ſerui hu⸗
miles hoim fiũt vtilitati fratꝝ intẽdẽtes.hec ſũt iumẽta ꝗ⸗
bus debet᷑ herba vt merces: qꝛ ſeruiũt de ꝗbo dicit᷑ nõ alli⸗
gabis os bouis triturãti.⁊ dignꝰ ẽ oꝑariꝰ mercede ſua.de⸗
bent᷑ em̃ pᷣdicatoꝛibo tꝑalia:qꝛ largiũt᷑ ſpũalia.vñ apłs.j.
Coꝛin.ix.Si ſemiamꝰ vobis ſpũalia:nõ magnũ ẽ ſi carna
lia vr̃a metamꝰ.de ꝗqv dicit᷑. Heatꝰꝗ pᷣoccupat vocẽ petẽ⸗
tis.i.qui intelligit ſuꝑ egenũ ⁊ pauperẽ.i⸗õ em̃ ita os al⸗
ligares boui trituꝛãti vt mẽdico trãſeũti.i.mẽdico das.qꝛ
legit᷑ om̃i petẽti da.huic etiã nõ petẽti dare debes. Vides
&Dne ſi ſic indigeat miles xp̃i vt petat.te iudicet.i.dãnabilẽ
oñdat.Sicut em̃ dicit᷑ de illo ꝗ te q̃rit da om̃i petẽti: ſic de
eo quẽ tu querẽ debes dicit᷑.deſudet elemoſina ĩ manu tua
donec inuenies iuſtũ cui æs.om̃i ̊ petenti quicũq; ſit da:
agnoſcẽs in eo cui des. ſ̊ multomagis da ſeruo di militi
xp̃ᷣi nõ petẽti.¶ Ex his g̊ maxĩe apparet ꝙ in xpᷣi pdicatoꝛe
mẽdicatoꝛe.nec ẽ vicij nec culpe: ſ̊ magis ꝑfectõis euaãgeli

ce.Et ratões ⁊ auẽtes ⁊ exẽpla ↄcedẽda ſunt q̃ ad hãc ꝑtẽ

inducũt᷑.Nã ſiquis impugnare ⁊ impꝛobare velit omneʒ
mendicãdi modũ in ſeruis xpᷣi impugnare videbit᷑.nõ tm̃
oꝛdinẽ pauperũ:verũ ⁊ ſũmuʒ pontificẽ ꝗ aꝑꝛobauit hũc
modũ viuẽdi.nec tm̃ ipm:verũ etiã maximũ cetũ ſanctorũ
qui mẽdicauerũt.beatũ Alexiũ.benedictũ.dñicũ. franci⸗

ſcum cũ ſequacibo ſuis.⁊ ipᷣm cuneũ aploꝝ ⁊ ꝓphetarum.

necnõ ⁊ ipᷣm ihm vxpᷣm quẽ ſcriptura nõ veret᷑ dicere pau⸗/

perem ⁊ mẽdicũ: cũ tñ maioꝛa de ipᷣo dicat ⁊ ſentiat fides

noſtra.ſcʒ ꝙ ꝓ nobis nõ tm̃; pauꝑ ⁊ mẽdicus fuit ꝓpter no⸗

ſtrum exemplũ:ſed etiã viliſicatꝰvſqʒ ad abiectõnis genus

extremũ vt exemplũ daret ꝑfecte ↄtẽnendi müdum. Pꝛet.
pᷣter hec mala videt᷑ ſubuerti ſtatꝰvniuerſalis eccleſie. Si
em̃ illicitũ eſt ꝑ elemoſinaꝝ acceptõeʒ pauꝑibo xpᷣi acciꝑe
vite ſuſtentamẽtuʒ: multofoꝛtiꝰ illicitũ eſt acciꝑe amplitu
dinem ⁊ multitudinẽ poſſeſſionũ ⁊ magnoꝝ reddituũ.nõ⸗
ne abſurdũ videt᷑ alicui ꝙ liceat accipere talentum auri ⁊
nõ liceat recipere fruſtuʒ panis.ꝙ ſi hoc maluz eſt:cũ vni⸗
uerſarũ ecclłliaꝝ poſſeſſiões tam in reiigioſis ꝓpꝛietatẽ ha⸗

bentibo iᷓ; clericis ſecularibo habeant᷑ ꝑ acceptõeʒ elemoſi

narũ volũtaꝛie 2 gratiſdataꝝ: videbit᷑ ex his ſubuerti ſta
tus vniue:ſaꝝ eccliaꝝ ſi & elemoſinis viuẽ vel elemoſinas

acciꝑe in ꝑua quãtitate vel magis illicitũ vidẽt᷑ niſi foꝛte

quis dicat ꝙ licitũ eſt acciꝑe.ſed nõ eſt licitũ petere.ſᷣ hoc
mirũ videt᷑ ꝙ aliquis poſũit in illud qð maiꝰ eſt:⁊ nõ inlil⸗
lud qð minꝰeſti.⁊ ꝙ aliqð monaſteriũ poſſit recipere centũ

marcas dæ redditibo ab aliquo pᷣncipe:⁊ vnꝰpauꝑculꝰnon

poſſit ad ſue indigẽtie releuatõeʒ ſimpliciter imploꝛare.et

ꝙ aliquis poſſit ex auaricia petere ab amico:⁊ xpᷣianꝰ nõ
poſſit ex caritate petere a xpᷣiano. Et ꝙ aligꝗs ſcholaris li⸗
cite poſſit mẽdicare pᷣ amoꝛe ꝓficiẽdi in ſciẽtia que inflat:
vt tandẽ ꝑueniat ad tꝑales diuitias.⁊ pauꝑ religioſus nõ
poſſit petere ꝓficiẽdi in caritate ⁊ humilitate que edificat
vt tandẽ ꝓſiciat ad vitã eternã.hec ⁊ his ſilia valde viden
tur abſurda ⁊ veritati ⁊ iuſticie ↄtraria.Si ꝗ̊ hec ⁊ boꝛum
ſilia magna faciũt abſurditatẽ ⁊ maximã inducũt incõue⸗
nientiã:firmiter tenẽduʒ eſt ꝙ licet pauꝑibo elemoſinis ſu
ſtentari ⁊ illos mẽdicare intẽtione pᷣdicta ⁊ modo ſupꝛa ex
plicato.¶¶ Ad illud aũt qð pᷣmo obiectũ ẽ ↄtra hoc ꝑ illud
Ecẽi.In tpꝑe vite tue ne indigeas.põt dici ꝙ intelligẽdum
eſt de indigẽtia ſpũali ⁊ nõ coꝛꝑali.vt ptʒ ex glo.ibi que di⸗
cit virtutibo ⁊ bonis oꝑibo.vel ne indigeas indigentia pi⸗
gritie ⁊ ocioſitatis.i.nõ ſis piger ⁊ ocioſus ne te opoꝛteat
indigere.Vñ glo.pigriciã ⁊ ociuʒ ꝓhibet.¶ Ad aliud qð
obijcit᷑ de glo.Luc.xij.que ẽ oĩbo ꝓ deo ſpꝛetis ⁊c̃.dicẽdnʒ
ꝙ illud eſt ↄſiliũ qtuʒ ad pᷣmũ qð dicit᷑. Aendite q̃ poſſide
tis:qtũ ad ſcðm eſt ſolũ de bñ eſſe ↄſilij qdð nõ aſtringit eti
am viros ꝑfectos illos potiſſime qui pñt circa maioꝛa bo⸗
na occupari.⁊ qð illud ſit veꝝ ptʒ ꝑ eandẽ glo.cũ ſubijcit᷑
vñ viuatis ⁊ elemoſinã faciatis.certũ ẽ ꝙ illi qui oĩa ſua ꝓ
deo dederũt:ad vlterioꝛes elemoſinas faciẽdas mĩme aſtꝛi
gunt᷑.Et ideo illa glo. nõ expᷣmit ꝙ ſit de eẽntia ſubſtan⸗
tia ↄſilij:ſᷣ magis de bñ eſſe ᷣm ſtatũ ⁊ oꝛdinatõeʒ aliqua⸗
rum ꝑſonaꝝ q̃ magis ſũt idonee ad manualit᷑ oꝑanduzʒ qᷓ
ad aliquid magis arduũ faciẽdũ. Si em̃ illud eẽt d eſſen⸗
tia ꝑfectõio ↄſilij:tũc nulli illud ↄſiliũ impleuiſſent.niſi ꝗ
oꝑati manualit᷑ fuiſſent:ac ꝑ hoc alios aplos a BHarnaba
7 paulo qui fuerũt ꝑfectiſſimi:quos nõ legimꝰ manualiter
eſſe oꝑatos:nõ iudicaremꝰeſſe ꝑfectos fuiſſe. verũetiã vti⸗
qʒ quia oꝑatio manualis ꝑfectõni enangelice ↄſonat:ſi tñ
maioꝛa bona nõ ipediat. Vnde glo.ſuꝑ illud. vado piſca⸗
ri.eſt ſciendũ nõ ꝓhibitos eſſe arte ſua licita victũ quereꝛe
apłatus integritate ſeruata:cum vñ viuerẽt nõ haberẽt.⁊
ſic illis laboꝛãtibo adijcit dñs neceſſaria que ꝓmiſit.ſed ꝙ
bic laboꝛ ↄpetat non occupatis circa maioꝛa bona. patet.
qꝛ tũc apłi pᷣdicationi nõ vacabant:vñ Cri.vemt ſymon
piſcari.qꝛ neq; xpᷣc ↄtinue cũ illis.neq; ſpũs datus erat:ne
qᷓ; quid ↄmiſſuʒ erat tũc:neq; quid habẽtes agere artẽ tra⸗
ctarunt.⁊ ideo ex hoc nõ habet᷑ ꝙ ꝑfecti teneant᷑ oꝑari ma
nualiter niſi foꝛte cũ non ha beãt ſpũalẽ ⁊ melioꝛẽ exercita
tionẽ. Pꝛet.eſto ꝙ vir ꝑfectus teneret᷑ manibo ſuis oꝑari
ex hoc nõ põt inferri:ꝗn hũiliatõe ⁊ alioꝝ edificatõe poſ⸗
ſit hũiliter elemoſinas petẽ ꝓ loco ⁊ tꝑe.¶ Ad illð qð obij
citur poſtea de glo.j. Theſſ.v.q egeſias facit declinare a
iuſticia ⁊c.dicẽdũ ꝙ ſicut diuitie nõ ſũt in culpa ̊ cupidi⸗
tas diuitiaꝝ:ſic egeſtas culpa nõ ẽ.ſ̊ im patiẽtia egeſtatis.
quã qui habet a iuſticia declinat:dũ refugiẽdo egeſtatẽ va⸗
dit poſt pecuniaʒ.quã ꝗ ſequit᷑ defacili declinat a iuſticia.
NQui em̃ volũt diuites fieri incidũt ⁊c̃.j.Thi.vj.⁊ ſicut ta
lis egeſtas ẽ mala:ſic ⁊ mẽdicatõ ex tali egeſtate ꝓueniẽs ẽ
culpa.cũ aũt plus placet penuria q; abũdãtia.et bõ pauꝑ
amoꝛe pauꝑtatis ↄtemmit abũdantiã: talis nõ habet occa
ſionem declinãdi a iuſticia ꝓ tali egeſiate.⁊ talis eſt pauꝑ
tas ⁊ mẽdicatio que ſpectat ad ꝑfectionẽ euangelicam.Et
ꝙ iſta ſit rũſio vera.patʒ ꝑ ipᷣam glo.in qua dicitur.ꝙ ege
ſtas in qua ſaturari cupit a iuſticia declinat.egenꝰ em qui
cupit ſaturari nõ eſl egenꝰ:qꝛ nõ amat pauꝑtatẽ ſed ſatuꝛi
tatem.nõ penuriã ſed abũdantiã.⁊a talis nõ eſt pauꝑ euan
gelicus qui mendicat ex ſu ꝑerogatione iuſticie:ſᷣ potiꝰ cu⸗
pidus ⁊ terreſtris qui mẽdicat ex vicioſitate culpe ſᷣm pꝛi⸗
us habitam ratõcʒ. 4¶ Ad illud qð obijcit᷑ de illo verbo. ij.
Theſſ.iij. Siquis nõ vult ⁊c̃.K glo.vult ſeruos dei ⁊c.cuʒ
bis q̃ ſupꝛa tacta ſũt põt dici.ꝙ illud velle aut nõ eſt velle
p̃cepti ſᷣ ãmonitõis.Aut ſi eſt velle pᷣcepti:nõ ſe extẽdit ad
oẽs.ſed ad eoa qui nõ volũt egere.Ao illos tñ ſe ex tẽd it ꝗ
nõ poſſunt maioꝛa agere.⁊ ex hoc nõ colligitur ꝙ paupeꝝ
vita ſit mala.qui mẽdicatõe ⁊ manibo ſuis nõ oꝑat᷑: h̊ me⸗
lioꝛibo ſalubrioꝛibuſq; exercitijs occupãt᷑.⁊ ꝙ hoc verũ ſit
planũ eſt.Mã ſi illud verbũ.Qui nõ vult oꝑari nõ mãdu⸗

— —

¶ Dueſtio

cet ſimpliciter eẽt pᷣceptũ:tũc oẽs eint ĩ malo ſtatn q ma⸗
nibo Apꝛijs victũ ſibi nõ acꝗrerẽt ſi poſſent. et hoc ẽ fere
damnaꝛe totũ mundũ. iterũ poc ſe ñ extẽdat ad pau

peres volũtarios et ꝑfectos.hoc apparet ex ipᷣa glo. qᷓ di

cit.vt nõ cõpellant᷑ egeſtate petere neceſſaria.tales ei nõ
mendicãt ſic nccitate cõpulſi:pᷣ ſiẽ amoꝛe ꝑfectõis indu⸗/
cti.Poſtremo ꝙ nõ ſe extẽdat niſi ad eos ꝗ nõ ſunt circa
maioꝛa occupati:aſparet ex ipᷣo textu.ij.the.ũj. Audi⸗
uimus qſdã int vos ambulãtes ĩ quiete nihil opãtes H̊.
curioſe agẽtes. Hi aũt ꝗ hmõi ſũt denũciamꝰ vt cũ ſilen⸗
tio oꝑantes ſuũ panẽ mãducẽt.hoc infra aparebit maĩi
feſtiꝰ.ql Ad illud qð obijeit᷑ de illa glo. Qui freq̃nter ad
alienã mẽſam frequẽtat ⁊ mẽdicat ꝓ ocioſitate fonenda
ille ꝓpnuo ẽ ad adulãdũ et fouẽdũ.Et ꝗd mirũ ſi ille ꝗ di
ligit ociũ et fouet ventrẽ ſuũ ꝓꝛũpit ĩ verbũ adulatoꝛiũ.
ex hoc nõ dãnat᷑ pauꝑeuãgelicꝰ.ꝗ ad alienã menſã ↄue⸗
uenit ꝓpt᷑ euãgeliʒãdũ et imitãdũ xpᷣm. Mã ſi tales hoc⸗

ipᷣo ꝙ pauꝑes ad alienã mẽſam accedẽtes eẽnt adulato:

res:tũc cũ xpᷣc apłus miſerit ad euãgeliʒãdũ et ad viuẽ
dũ de ſumptibo aliene mẽſe:potiꝰ feciſſet apłosadulato
res q; viros pᷣdicatoꝛes.ipᷣe etiã xpᷣc fuiſſet maximꝰ adu⸗
latoꝛ:qꝛ frequẽter iuitabat᷑ et comedebat ĩ domibo phari
ſeoꝝ.Elñ ſi recte ĩtelligimꝰ:adulatõis viciũ potiꝰ ẽ qne⸗
xum diuitibo mũdanis qᷓ; pau ꝑibo euãgelicis ⁊ volũta⸗
rijs.vñ Cri.omeł.ſuꝑ math.loquẽs de diuitibo ait ſic.

Adulari neceſſe ẽ multos et paAcipes et ſubiectos.et mł

tis indigere ⁊ turpiter ſeruire.et foꝛmidare ⁊ ſuſpicari
et timere eoꝝ ꝗ ſuſpicãt᷑ oculos et timere calumniatoꝝ
oꝛa et alioꝝ et auaroꝝ cõcupiſcẽtias.̊ nõ pauꝑtas eit
aliqꝗd tale:ſᷣ ↄtrariũ vniuerſũ.regio ẽ nõ furibo ſubiecta
B muitꝰ poꝛtꝰ trãgllus peleſtra et gymnaſiũ phᷣie.audi
te quicũq; hoꝝ pauꝑes eſtis magis aũt ⁊ gcũʒ ditari cõ
cupiſcitis.nõ pauꝑem eẽ malũ ẽ:hᷣ nõ velle eẽ pauꝑem.2⸗
neq; malũ exiſtuna panꝑem:⁊ nõ erit tibi malũ.Et pau
lopoſt.neq; mihi eos ꝗ accuſant pauꝑtatẽ ĩ mediũ affeꝛa
tis:ſᷣ eos ꝗ ꝑ eã fulſerũt.cũ helias educatꝰraptꝰẽ.beata
illa rapina.cũ bac heliſeus claruit.cũ hac iohes cũ hac

apłi oẽs.Cũ auaricia ᷣo Achab Zeʒzabel gieʒi. Judas

vo et cayphas ↄdẽnati ſũt:maledicta ẽ gens eoꝝ.⸗!Ad
illud vᷣo qð obijcit᷑ ꝑ decꝛetũ vꝛbani pape.xij.q.j.pt dici
P multiplex ẽ de fectꝰ ĩ allegatõe illiꝰdecreti. Pꝛimꝰ de⸗
fectꝰ qꝛ decretũ illud ẽ ad ep̃os ꝗ debẽt paſcẽ mẽdicãtes
nõ ad illos ꝗ egẽt. vñ ſicut illa lex deut.xv.nõ erit oĩno
egens et mendicꝰ int᷑ vos.nõ eſt data cõtra mẽdicitateʒ
pauperũ:h̊ cõtra tenacitatẽ diuitũ.qð pʒ ꝑ hoc qð ĩ eo⸗
dem capitulo ſubiũgit᷑.nõ deerũt pauꝑes ĩ terra habita
tõis vr̃e.ſic et hec lex dat᷑ ẽis abũdantibo ad ſuſtẽtatõʒ
pauperũ clericoꝝ:eoꝝ potiſſime ꝗ nõ egent volũtarie h̊
cõpulſiue.ꝗ ter indigẽtiã efficiũt᷑ circa diuinũ officiũ
indeuoti.Secũdꝰ defectꝰ ẽ.qꝛ illud decretũ introducit᷑
ad ꝓbandũ ꝙ elerici nõ debẽt hr̃e ꝓpꝛiũ.ſic pʒ in fine ca

pituli. vbi ha bet᷑. His oĩbo claret ꝙ clericis nullo mõ li

cet ꝗꝓpꝛiũ hre.ꝙ ſi habuerint:nõ clerici erũt.Añ ꝑ illud
decretũ nõ pᷣcludit᷑ via pauꝑiboꝗ nolũt hr̃e ꝓpꝛiũ:vᷣ po⸗
tius aꝑit᷑. Terciꝰ defectꝰ.ꝙ ſiẽ hre ꝓpꝛietateʒ in cõi ap⸗
pꝛopꝛiatũ ẽ auctoꝛibo ſũmi põtificis ſcʒ vꝛbani ſicut bic
appet:ſic modꝰ viuẽdi in altiſſima pauꝑtate auẽte ſũmi
pontificis ẽ appꝛobatus:ſicẽ pʒ extra de exceſ.pᷣlatoꝝ.ni⸗
mis iniqua.vñ decretũ vꝛbani pape pᷣiudicare nõ potu⸗
it auẽte ĩnocẽtij.honoꝛij. Gꝛegoꝛij.qui iſtũ modũ acqui
rendi victũ aꝑꝛobauerũt tam ĩ iure qᷓ; in pꝛiuilegijs ſpe
cialibo et pꝛiuatis.qꝛ nõ habet imperiũ par in parem: et
cõſtitutio pꝛioꝛ nõ pᷣiudicat poſterioꝛi.nec ius cõe pᷣuato
nec lex cõis pꝛiuilegio:ſed potiꝰ ecõuerſo. Nec ex h̊ põt
argui inſtabilitas vel contradictio int rectoꝛes eccleſie.
qꝛ ſtatuta mutari debẽt et poſſũt ꝓ loco et tꝑe.ſiẽ aꝑꝑarʒ
in ſtatu de gradibo parentele et alijs plurimis q̃ iuſte a
pꝛĩcipio ſtatuta fuerũt:et nihilominꝰ alia nõ minꝰ iuſte
introducta ſũt. hmõi exemplũ pt᷑ br̃i Heſter vlt.vbi dr̃.
126 putare tebetis ſi diuerſa iubeãꝰ exanimi nr̃i veĩre
leuitate:̊ ꝓ qualitate tꝑm vt reipublice poſſit ferre ſen

.Cvij.

ĩentiã. ¶¶ Ad illnd qð poſtea obijcit de ↄſecratõe eccleſie
ꝙ nõ debet cõſecrari niſi pꝛiꝰ ditet᷑ ⁊c.dicẽdũ ꝙ in illiꝰ
decreti allegatõne ẽ multiplex defectꝰ. ODꝛimo qꝛ flatutũ
illud & cõſecratõe ecclie nõ dotate factũ ẽ ĩ alleuiamen
coꝛpoꝝ.Secũdo in dilatatõz diuini cultꝰ.Et tercio ĩ ſo
latiũ clericoꝝ miſtrantiũ.qui nolũt volũtarie aſtringẽ
ſe ad votũ pauꝑtatis. Hoꝝ aũt ↄtraria in ꝗꝓpoſito mnue
niũtur.Mã minꝰ grauãt᷑ ep̃i et ecclia de religioſis viuẽ⸗
tibo de elemoſina:qꝙᷓ; ſi eis ꝓuideret in beneficijs ⁊ p̃ben⸗
dis.Secũdo qꝛ cultꝰ tei nõ augeret᷑.ſ̊ potius diminue⸗
ret᷑:ſi hic modꝰ viuẽdi de medio tolleret᷑. Tercõ qꝛ tales
paupꝑes volũtarij libẽtius deo vacãt in pauꝑtate ſeruiẽ⸗
do:qᷓ deo ſeruirẽt ꝓ magno beneficio.et magis contenti

ſunt ꝑuulis elemoſinis:q; eẽnt magnis beneficijs et pꝛe⸗

bendis. Pꝛet᷑.nõ eſt ſiłe de dotatõne eccłie ↄſecrãde ⁊ re
ligioĩs inſtituẽde.qð pʒ in cã inſtitutõis eccłie.ſiẽ̃ pʒ de
ↄle.diſ. j. et ꝓbat᷑ ꝑ exemplũ tabernaculi et tẽpli. Qazʒ ſi
ecclłia typica debuit oꝛnari miſtris et vaſis et ceteris oꝛ
namẽtis decentibo:multofoꝛtiꝰ eccłia xpᷣianoꝝ q̃ maxĩo
honoꝛe et reuerẽtia digna ẽ:tũ ꝓpter dei ꝗ in ea colitur
reuerẽtiã et honoꝛẽ:tũ ꝓpter deuotõis in ꝓplo excitatẽʒ
miſtris et oꝛnamẽtis ad hoꝝ ꝓuiſionẽ neceſſarijs indi⸗
get. et ideo pꝛudẽter inſtitutũ ẽ vt eccłia cõſecrãda dotet᷑
ne ꝓ defectu dotis miſteriũ et alia neceſſaria et decentia
rem tamſacrã ſubtrahãt.et ſic elemoſina vilipendat᷑:de
uotio ꝓli ãnihilet᷑:et caritas refrigeret᷑.he cauſe nõ ſũt
in ꝑſonis certis qᷓ mundũ abnegãtes pompã eiꝰ et gloꝛi
am eſſe cõtem nẽdã efficaci ex quo oſtẽdunt.⁊ ꝙ oꝛnatus
eius deſiderãdus nõ eſt neq; ſit acceptãdꝰ:h̊ potius vili
tas.abiectõ.et aſꝑitas amplexãda.Et qꝛ non ſunt huic
inde cauſe eedem nec requirũt᷑ idem effectus.q¶ Zld illð
qð mẽdicare ẽ indifferẽs ⁊c̃.dicẽdum ꝙ mẽdicare quãtũ
eſt de ſe nõ eſt ꝑfectõis.niſi pᷣſupoſita vłi abꝛenũciatõne
oĩm.que quidẽ eſt ᷣm diuinũ cõſiliũ.in quo dñs expᷣſſit
adoleſcẽti.ꝙ ſi illud cõſiliũ adimpleret:hocipᷣo ad ꝑfe⸗
ctõis culmẽ ꝑueniret.Ait em̃ ſi vis ꝑfectus ⁊c̃.nec addi
dit tradas mihi vt ĩ loculos meos ponã et ſint oĩa cõia:
hᷣ̊ ponꝰda pauꝑibo.nec ſubiũxit.Aade ad lucrandũ tuũ
panẽ ꝑ laboꝛẽ monuũ:ſed potiꝰ veni ſeq̃re me. In q̊ͥ Fᷣm
ꝙ gloſa expoĩt intelligit᷑ vocatio ad cõtemplãdũ ſine ad
xpᷣʒ imitãdũ vel euãgeliʒãdũ.q Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ꝑſe
ctõnis ẽ liberaliter ſeruire ⁊c᷑.dõm ꝙ ẽ obligatõ veniẽs
ex reatu culpe:⁊ ex effectu caritatis ꝑfecte. Pꝛima obli
gatio ẽ vitãda:ſᷣ ſecũda ẽ acceptãda.nec ẽ õ ꝑfectõʒ hac
obligatõe ſᷣuire ꝓximis:iur qð dẽ Ro.xiij.emĩ gcqᷓ;
cbeatis ⁊c. Laudat em̃ dñs amiciciaʒ ſpũaliũ viroꝝ q̃
fit de mãmona inigꝗtatis.et ad coꝛꝑis xpᷣi miſtici ꝑfectõʒ
ſpectat:q mẽbꝛa ſibinuicẽ cõicent ᷣm rõem dati ⁊ acce⸗
pti.vt mutua indigẽtia viciſſim poſſit ſuppleri.ꝗ⸗! Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ ꝙ illi ꝗ mẽdicãt ex ꝓfeſſiõe vel ꝑfectõe ⁊c̃.
dðm ꝙ boc faciũt.qꝛ hmõi ſunt xpᷣi initatoꝛes et euãgeli
ʒatoꝛes. Imitant᷑ em xõm ꝑ obſeruãtiã diſcipliĩe regula⸗
ris in qua vacãt dinio laudibo.oꝛonibo vigilijs et alijs
regularibo viſciplinis et deũ colũt.⁊ ea q̃ infirma. ſunt
imunita ĩ caſtris ecclłie ꝓtegũt ⁊ defendunt. Rurſus qꝛ
verbũ caritatis ãnũciant ſiłr deũ laudãt.et audiẽtes edi
ficãt ⁊ infoꝛmãt ⁊ hoſtẽ ipugnãt.⁊ iõ cũ hec eoꝝ oꝑa ſũt
valde vtilia ⁊ nccia eccłie: nulli ẽ dubiũ ꝗn mereãt᷑ ſuã
ſuſtẽtatõem:et iõ nõ illicite faciũt ſi hãc builit᷑ ⁊ ſupplici
ter petũt.Siẽ em̃ oculꝰ ĩ vidẽdo oꝑatõʒ facit manui per
neceſſariũ.ita ꝙ manꝰ oculo nõ pt᷑ inſultaẽ ⁊ dicẽ.oꝑibo
tuis nõ indigeo.ꝗnĩmo vtilis ẽ toti coꝛꝑi eiꝰ oꝑatio:⁊ ſic
meret᷑ ſuſtentari ſicẽ̃ manꝰ ⁊ pes ⁊ mẽbꝛa alia ꝗ expoſita
ſunt laboꝛi: ſic de iſtis mẽbꝛis eccłie nõ abſuꝛde dʒ et pt
ĩtelligi ſi ꝙ oculo velit iſtoꝝ oculoꝝ oꝑa⁊ vigilãtiã ĩtu⸗
eri.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ pᷣdicare ẽ ſpũale qdðdã.ſed ꝗ
dat ſpũale ꝓ tꝑali ⁊c̃.ðm ꝙ ad h̊ ſatis ſufficiẽter rñaʒ
Blo.ſuꝑ illð.j.coꝝ.ix.Diſpẽſatõ mihi tradita ẽ ⁊c. õ
debemꝰ iõ euãgeliʒare vt mãducemꝰ.ſ̊ iõ mãducare vt
euãgeliʒemꝰ vt cibo nõ ſit bonũ qð apetit᷑:ſᷣ ncẽariũ qð
addit᷑.vt illð ĩpleat᷑.Math̊.vj.Pꝛimũ q̃rite regnũ dei⁊

iuſticiã eiꝰ.⁊ hec oia adijcient᷑ vobis.vñ ſi finẽ ꝗs ↄſtiui
eret ĩ re tꝑali p̃dicãdo verbũ dei: abſq; dubio h̊ ꝑuerſus
eẽt:qꝛ ð via facẽt finẽ.⁊ eẽt ſiłis gieʒi et Halaã ꝗ merce
dẽ inſqtatis amauit.⁊ alijs pſeudo ꝓpbetis:q ĩ mercede
docebat ⁊ ĩ muneribo diuinabãt.Si at᷑ ſuſtentatezʒ que⸗
rũt ſicẽ ꝙ ẽ nia oꝛdiatiua ad euãgeliũ pᷣdicãdũ:tũc rcte ĩ⸗
cedũt ⁊ apłos imitant᷑.nec a tramite veritatis ĩ aliqͥ re⸗
cedũt.vñ ſuꝑ illud luce.x.Edẽtes et bibẽtes q̃ apð illos
ſũt. Glo.nota.q; vni oꝑi pᷣaicatoꝝ due mercedes debẽt
vna ĩ via q̃ nos ĩ laboꝛe ſuſtẽtat.alia ĩ patria q̃ nos ĩ re⸗/
ſurrectõne remunerat.¶ Ad illð ꝙ ꝑfectoꝝ ẽ abſtinẽ ab
oĩ ſpẽ mala ⁊c̃.dðm. illa ẽ ſpes mala cuʒ hõ rõnabilit
pt᷑ ſuſpicari malũ:circũſtãtijs oĩbo pẽfatis q occurrũt.ſi
ꝗs recte attẽdat hmõi:ſic pᷣdicãtes non hñt ſpẽm pſeudo
pᷣdicatoꝝ.nã illi dicunt᷑ ꝑx oꝓoſitũ ad veros pᷣdicatoꝛes.
Veri at᷑ p̃dicatoꝛes dicũt᷑ quoꝝ pᷣdicatio bʒ auẽteʒ.veri
tatẽ et vtilitatẽ. Falſi vo pᷣdicatoꝛes ſunt ꝗ hoꝝ ↄtraria
vel ſimpłr vel in ꝑte.Sʒ ſi recte velimꝰattẽdẽ moderno⸗
rũ oꝛdinũ pᷣdicatoꝛes:hec tria hñt ĩ ſe.Auẽtem ꝗdem.qꝛ
miſſi ſunt a ſũmo põtifice et alijs pᷣlatis ad ſubditos qui
ſũt dñi meſſis.Aeritatẽ ſicẽ pʒ:qꝛ fideʒ ⁊ moꝛes pᷣdicant
Fm legẽ euãgelioꝝ.Atilitatẽ qꝛ młtos de ſtatu culpe vo⸗
cãt ad ſtatũ gẽe vel pnĩe.⁊ iõ ſpẽm hñt maioꝛẽ ⁊ ſilłlitudi⸗
nẽ incomꝑabilit᷑.ſi ꝗqs pio oclo attẽdat ad pᷣdicatoꝛes tã
veros qᷓ falſos h̊ in tãto numero vix põt eẽ ꝗn aligꝗ cũ iu⸗
da diligũt loculos ⁊ exoꝛbitẽt ab itinere recto.ſi em̃ dñs
H ñ ↄceſſit duodeci aplis qͥs ꝑſonalit elegit ꝙ vniuerſa⸗
liter eẽnt boni.ꝗd mirũ ſi hec ñ ↄcedit ↄgregatõibo alijs.
nec ꝓpter h̊ tñ ſunt boni dãnãdi cũ malis:ſic̃ nec mali iu
ſti ſũt:lʒ ſint ꝑmixti cũ bonis. Ao illð quod obijcit. ꝗ
aut hñt auẽtẽ ⁊c.dðm ꝙ hr̃e auẽtẽ ẽ duplicit.aut ex pꝛi⸗
ma inſtitutõe.aut ex cõmiſſiõe ſiue demãdatõe vel ꝑ alia
veꝛba aut ex iniũcto officio.aut ex ↄceſſo pꝛiuilegio.Pꝛi
ma ẽ auẽtas pꝛicipalis ⁊ poteſtatiua.⁊ ſpectat ad aplos
⁊ ad ſeptuagita ⁊ ad eoꝝ ſucceſſoꝛes ꝗ ſũt ep̃i ⁊ alij cuꝛa
ti.ſic dicẽ glo.luce.xj.Secũda ẽ auẽtas minꝰ pꝛicipalis.
⁊ pt᷑ nõ abſurde dici ſubauẽtas.⁊ ↄuenit his ꝗ ab apłis
mittunt᷑ tãqᷓ; diſcipłi.ſic paulꝰſeruꝰ diſcipulos mittebat
ad loca diuerſa.⁊ potiſſime ↄuenit ei ꝗ ẽ loco petri pꝛĩci⸗
pis apłoꝝ:ĩmo loco vpᷣi ꝗẽ dñs vniuerſalis meſſis ꝓpt
qð et hꝛe dr̃ plenitudinẽ ptᷣatis.ſic̃ g̊ pᷣmis hñtibo anẽtẽ
pꝛĩcipalẽ ↄuenit ſumptꝰacciꝑe poteſtatiue ſic dic glo.j.
Thebß.ij.Caboꝛãtẽ agricola oʒ pꝛimũ de fructibo ꝑciꝑe
Glo.neceſſaria ſibi ſumẽ ab his in ꝗbo deo militat.et qͥs
tãqᷓ; cultoꝛ vinee exercet vł tãqᷓ; gꝛegẽ paſcit ñ eſt mẽdici⸗
tas:̊ pꝛẽas.ſic illis ꝗbo cõmittit᷑ aucẽtas ſubpꝛĩcipalis cõ
uenit acciꝑe ſuplicatiue.qð diſpoſuit ſpũs ad ecclłie vti
litatẽ.vt ñ tm̃ pᷣdicatõis veꝛbo edificẽt:ſ ᷣbo ꝑiter ⁊ hũi⸗
litatis exẽplo.q ̊ᷓ didicit a xpᷣo mitis eẽ et hũilis coꝛde.
miroꝛ ſi hac hũilitatẽ ⁊ hũiliatõem audet tãq; repꝛobam
ↄtẽnere.¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ tutiꝰẽ ſequi ꝑfectioꝛes vi
ros et ꝓbatioꝛes ⁊c̃.dðm ꝙ ſᷣm diſpoſitõem diuĩe ſapiẽ⸗
tie deꝰ vniuerſa diſpoſuit ⁊ oꝛdinauit tꝑibo ſuis. Vñ ſic
ĩ pᷣma ꝑte ecclie introduxit viros potẽtes ĩ miracłis ⁊ ſi
gnis:ſicut fuerũt apłi ⁊ eoꝝ diſcipłi.⁊ medio tꝑe viros

intelligẽtes ĩ ſcriptuꝛis ⁊ ꝛõibo nimis habũdãtes.Sic vl

timo tꝑe introduxit volũtarie mẽdicãtes et pauꝑes reb
mũdanis.⁊ h̊ qdeʒ recte ↄgruebat.vt ꝑ pꝛios deſtruẽtur
idolatria et idoloꝝ potẽtia.ꝑ ſecũdos hereticoꝝ figmen
ta.ꝑ tercios auaricia q̃ ĩ fine ſeculi marĩe regnat.i⁊ihil
ominꝰtñ pauꝑtas ẽ fundamẽtũ euãgelice ꝑfectõis:⁊ ipᷣa
q̃i finis ⁊ cõplemẽtũ eiuſdẽ. Ideo viguit in pꝛimoꝛdijs ec
cleſie.⁊ ↄgruũ ẽ vt vigeat circa ecclie ſtatũ finalẽ. Uñ ſiẽ
hieꝛo.diſſoluit qſtionẽ illã de eſu carniũ.xxrxv.di.ab exoꝛ
dio dicẽs. in pꝛio tꝑe nõ erat ĩ ↄſuetudie vſus carniũ
ſcʒ añ diluuiũ.⁊ poſtea pꝰdiluuiũ fuit coĩter ↄceſſus.et
pꝰĩi aduẽtu xpᷣi laudabilis fuit abſtinẽtia ab eſu caꝛniuʒ
vñ dicit ibidẽ.ꝙ o reuolat ad a.i.finalis ſtatꝰↄtoꝛdat cũ
pᷣmo.⁊ ſic ſatis ↄueniẽter intelligi pt ĩ ꝓpoſito.ſicẽ eũ hie
ro.nõ intelligit de eſu carniũ qᷓtũ ad oẽs hoĩes vt abſti⸗
neãt:bᷣ ſolũ qᷓtũ ad monachos.ſic nec de pauꝑtate intelli

gẽdũ puto niſi qtũ ad pauꝑes volũtarios ꝗ volũtarie re
nũciauerũt mũdo.nec h̊ dico vt ſtatũ modernoꝝ alijs p⸗
cedẽtibo p̃ᷣferã.⁊ ꝓpꝛia fimbria magnificẽ:nec iſte ſtatus
voluntarie pauꝑtatis defuit aligbo viris ſctis retroactis
tꝑibo. Juxta qð dic̃ gꝛeg.in li.dy alogoꝝ de quodã ſcxtiſ⸗
ſimo viro noĩe Iſaac.ꝗ amatoꝛ erat pᷣcipuus altiſſime
pauꝑtatis.Vñ de eo dicit.ꝙ cũ ei crebro diſcipuli ĩnue⸗
rẽt vt ꝓ vſu monaſterij poſſeſſiões q̃ offerebant᷑ acciꝑet:
ille ſollicitꝰſue pauꝑtatis cuſtos:foꝛtẽ tenebat ſnĩam di
cẽs.Monachꝰꝗ ĩ terra poſſeſſionẽ q̃ꝛit monachꝰnõ ẽ.ſic
quippe metuebat pauꝑtatis ſue ſecuritatẽ ꝑdere:ſicẽ aua
ri ſolẽt ꝑituras diuitias cuſtodire.h̊ itaq; ꝓphetie ⁊ ma⸗
gnis miracłlis cũctis longe lateq; habitãtibo vita eiꝰcla⸗
ruit.ex q̊ qdẽ aparʒ.qꝙ doctrina ipᷣiꝰ tẽnẽda nõ fuit.hᷣ̊ et
ſupꝛa oñſum fuit młtiplicibo exẽplis et adhuc multipli⸗
cibo poſſit oñdi.et ſi nulla exẽpla eẽnt ſatis ꝑ ſeipᷣm ſiatꝰ

laudabilis altiſſime pauꝑtatis.nõ ſolũ ſᷣm ſcripturã

ſacrã.verũetiã ſᷣm ſcriptaʒ ſctoꝝ ꝗ pauꝑtatis volũtaꝛie
ſtatũ ↄmẽdat tãq; pᷣcipuũ ⁊ ꝑfectũ.ſic ̊ abſuꝛdũ ẽ valde
rpꝛobaẽ ſtatũ ↄiugatoꝝ dĩtũ:ſic abſurdiꝰ ſtatũ clericoꝝ
⁊ religidſoꝝ poſſeſſiões habẽtiũ ſic abſurdiſſimũ vidr ſi
ꝗs inueniat᷑ ꝗ repꝛobaꝛe velit ſiatuʒ pauꝑum ĩ pauꝑtate
altiſſima et mẽdicitate hũilima xpᷣo dño famulãtiũ. iuy
ↄſiliũ xpᷣi ꝓpoſitũ ⁊ irrepᷣhenſibilit pmulgatũ. Hoꝛum
cãm de fẽdit hiero.ĩ epła aduerſus vigilãtiũ hẽticũ. Ad
me relatũ ẽ inquit.ꝙ ò̊ auctoꝛitatẽ apli pauli ĩmo petri
⁊ iohãnis et iacobi ꝗ dextras dederũt paulo et barnabe
coĩcatõis:et pᷣcepit eis vt pauꝑum memoꝛes eẽnt.tu ꝓ⸗
hibebas hieroſolimã in vſus ſctoꝝ aliq̃ ſumptu ſolatia
dirigi.ſi ad h̊ rñdeo:ſtatim latrabis meã me cãm ageꝛe:
ꝗ tãta cũctos largitate donaſti.vt niſi veniſſes bieroſoli⸗
mã ⁊ tuas vel primonioꝝ tuoꝝ pecunias effudiſſes:oẽs
ꝑiclitaremur fame.ego at loquoꝛ.qꝛ bẽs apłs paulus in
cũctis pene epłis ſuis loꝗt᷑ et pᷣcepit ĩ eccleſijs gentiuʒ ꝑ
vnã ſabbati.hoc ẽ die dñico oẽs ↄferre debẽ.q hieroſoli
mã in ſctoꝝ ſolatia diꝛigant᷑.nũꝗd ĩ alia ꝑte terraꝝ ⁊ in
eccłijs quas naſcentes fide ſua erudiebat q̃ ab illis acce⸗
ꝑat diuidẽ ñ pot at.ſi ſctis pauꝑibo daꝛe cupiebat.qui ſu
as ꝓ xpᷣo facultates relĩiquẽtes ad dñi ſeꝛuitutẽ tota men
te ↄuerſi ſũt.Lõge nũc ẽ ſi de ceteris eiꝰepłis oĩa teſtimo
nia reuoluẽ voluero.ĩ glo h̊ agit et tota mẽte feſtinat. vt
ad eccłiam ⁊ ad ſctᷣa loca credẽtibo pecunie dirigant᷑.nõ
ĩ auariciã:ſᷣ ĩ refrigeriũ.nõ ad diuitias ↄgregãdas:łᷣ ad
in becillitatẽ coꝛpuſcłi ſuſtẽtãdã.⁊ frigꝰatq; inediã decli⸗
nãdã.hac ĩedia vſq; nũc ꝑſeuerãte ↄſuetudie ñ ſolũ apð
nos ſ̊ apð hebreos:vt ꝗ ĩ lege dñi meditant᷑ die ac nocte
⁊ ꝑtẽ ñ hñt ĩ tra niſi ſolũ oĩm ſinagogarũ ⁊ totiꝰoꝛbis fo
ueant᷑ miſterijs:ex eq̃litate dũtaxat nõ vt alijs refrigeri⸗
um:et alijs tribulatio:ſʒ vt aliaꝝ habundãatia alioꝝ ſu⸗
ſtentet inopiam. G

Mlẽbꝛum tercumm

Onſequẽter q̃rit᷑.vtrũ meliꝰ ſiue tpfectiſit
( ſemel dare oĩa ꝓ xpᷣo ⁊ poſtea victũ ſuũ mẽ

dicare:vł retine ſua ad ſuã ⁊ pauꝑuʒ ſuſtẽ⸗
2* tatõem ꝑticulati ea ſibi et pauꝑibo diſpen
ſanda. . at᷑ ꝑfectiꝰſit ſua retinẽ ꝑticulatĩ ea ſibi ⁊ pau⸗
ꝑibo diſpẽſãda vidr ſic:vt hr̃ a berñ. Ilð qð vpᷣc elegit
meliꝰẽ ⁊ magis eligẽdũ:ᷣ dñs pᷣelegit vltie pauꝑtati ha
bẽ pecuniã ad ſuã et pauꝑum ſuſtẽtatõem: h ẽ meliꝰqᷓ
oĩa ſił daẽ.⁊ poſtea nec ſibi nec alijs poſſe ſubuenire.me
ia pʒ ꝑ aug.? hr.xij.q.j.vbi dr.habebat dñs loculos a
ſleh⸗ oblata ↄſeruãs:⁊ ſuoꝝ neceſſitatẽ ⁊ alijs indigẽ
tibo tribuebat. Pꝛe.xpᷣc nõ ſolum loculos habebat vt
pauꝑibo neceſſaria diſpenſaret:ſ̊ eẽ᷑ panes multiplicauit
vt hret qð pauꝑibo daret ⁊ qdð ñ potat facẽ inqᷓtũ hõ:fa
cẽt inqᷓtũ de vt officiũ diſpẽſandi exerceꝛet ſic inſinuans
officiũ diſpẽſandi multũ eẽ laudabile et maxime vt vidẽ
ꝑfectõnis.¶ Pꝛe.ſic̃ oꝛdo caritatis et pietatis regꝗrit vt
vnuſquiſq; pᷣmo dili t: ſic oꝛdo
caꝛitatis rqꝛit ꝙ vnuſꝗſq; diligat pᷣmo coꝛpꝰſuũ ⁊ ipiꝰmi

at aĩaʒ ſuã.⁊ eiꝰmiſereat᷑: ſic oꝛdo

——— —————————N — „„ =r

lo —— ⸗ — — - -r—r———

–– — — –

— —

— —

„mmmm,. 4 „'

.

¶Mueſtio

ſereat. a poſtea coꝛpis primi ſui. iſte idẽ oꝛdo ſernãdꝰ in

effectibo caritatis exigit.ꝙ vnuſquiſq; ſi poſſit Enogun
teat coꝛꝑi ꝓpꝛio ĩ illis q ſunt ei neceſſaꝛia:⁊ poſtea coꝛpo
ribo alijs.⁊ ita ꝙ retineat aliq vñ ſibi poſſit pmo ꝓuidẽ:
poſtea alijs. ð caritatẽ ̊ videt᷑ eẽ illa diſtributio qᷓ aufer/
tur ptas diſpẽſatõis ⁊ ꝓuiſionis ſibi et alijs..ꝛe.· act.

xx · Heatiꝰẽ magis dare ꝙᷓ acciꝑe: Bᷣ ofirmat aug.ð ma⸗
ximũ arrianũ.li.ij.c.ix.dicẽs. Heatiꝰẽ magis daꝛe ꝙ ac

ciꝑe:ſᷣ ĩ hac vita vbi ẽ inopia.qꝛ vtiq; melioꝛ ẽ copia me-⸗
lius ẽ eĩ br̃e qᷓ egere et melius ẽ donare qᷓ mẽdicare. ⁊c
Pꝛe. cũ bonũ ſit ſui diffuſiuũ.magis gerit imaginẽ bo
niꝗ reſeruat aliqdð ad diſtribuẽdũ alijs:qᷓ ꝗ nibil.¶ Pꝛe
terea. luc.ũj. Qui hʒ duas tunicas det ñ habẽti ibi.glo.
miſcdᷣia ipᷣius ꝓ poſſibilitate huane ↄditõis ſeruat᷑ men
ſura vt ſibi nõ vnuſquiſq; totũ eripiat:ſᷣ̊ qð bʒ cũ pauꝑe
paꝛtiat᷑. Ex q̊ ptʒ ꝙ h̊ requirit lex miſcðie ꝙ aliquibo ad
vſum ꝓpꝛiũ reſeruatis bo llib lant. i. ꝑticulaꝛi
ter dent᷑ 1 nõ ſimul oĩa.¶ Ao oppoſitũ pñt adduci q̃ ſu⸗
periꝰpoſita ſunt.ad oñdendũ ꝙ dare pauꝑibo oia ſimul

ꝓ xrpᷣo ẽ ꝑfectõis euãgelice q̃ nullꝰ ẽ maioꝛ. Pꝛe hiero.

vigilãtiũ epla. lvij. ꝙ ingꝗt aſſeꝛis meliꝰeos facẽ ꝗ vtunt᷑
rebus ſuis.et paulatum fructꝰpoſſeſſionũ pauꝑibo diui⸗

dãt:qꝙᷓ illos poſſeſſionibo venũdatis ſimul oĩa largiun

tur.nõ a me ̊ a dño tibi rñdebit᷑. Si vis ꝑfectꝰeẽ vade ⁊

vẽde oĩa qᷓ habes ⁊ da pauꝑiboet veni ſeqre me.ad eum
ingt loꝗt᷑.qui vult eẽ ꝑfectꝰꝗ cũ aplis.pꝛem.nauiculã et

retbe dimittit.iſte quẽ tu laudas ſecũdꝰaut teꝛciꝰgꝛadꝰẽ
Pꝛe. hiero.in epła.xcj.ad nebuliã. Si vis ingt eẽ ꝑfe⸗
cta:nõ tibi in iugũ neceſſitatis imponit ſᷣ ptati ſue libeꝝ
arbitriũ ↄtẽdit.vis inqꝗt eẽ ꝑfecta.⁊ ĩ pᷣmo ſtaẽ faſtigio di
gnitatis:fac qð fecerũt apli.i.vẽde oĩa q̃ babes ⁊ da pau
peribo ⁊ ſeq̃re ſaluatoꝛc.⁊ nudã ſolãq; crucẽ nuda ſeqꝛis

et ſi nõ vis eẽ ꝑfecta p̊ ſecũdũ vis tenere gradũ vᷣtutis.di

mitte oĩa qcũq; babes.da filijs.da ꝓpinquis. nemo te de
pᷣbẽdit ſi inferioꝛa ſectaris.dũmõ ſcias illã iure pᷣlataʒ q̃
elegeꝛit pꝛimã.Ecce faſtigiũ digmitatis ẽ cĩia vẽdere ⁊ ni

bil retinere. Et ſic babet᷑ t eadẽ epla ananias 7 30 phira
puniti ſunt qꝛ victui ſuo aliq nccria retinuerũt. Hoc idẽ

etiam apparet ꝑ ang. de bono ↄiugali vbi facit ↄꝑatõem
inter bonũ et meliꝰ.inferiꝰa ſuꝑius dicẽs. Infeꝛiꝰ nõ eſſe

malũ:qꝛ ſuꝑius meliꝰ.vt nõ ẽ malum qð fecit martha:qꝛ

meliꝰqð fecit maria.Silꝛ ait nõ ẽ malũ iuſtũ aut ꝓphetã
ĩ domũ ſuã reciꝑe.qꝛ nec domuʒ hr̃e dʒ.vt qð meliꝰẽ faci⸗
at ꝗ vult ad ꝑfectõeʒ xpᷣm ſequi.i Pꝛe.hiero.ſuꝑ pᷣs.c.

rj. ꝑfecti nõ fecerũt elemoſinas. qꝛ nõ habebãt vñ elemo
ſinas facerẽt: nõ facẽ habẽtis crimẽ ẽ.ceteꝛũ ꝗnõ hʒ vnde
facẽt Ne ke ee rran tãtũ dedit:qꝛ

totũ dedit.¶ Rñſio.maioꝛẽ ꝑfectio oĩa dare panꝑibus
et in pauꝑtate vltima ſeq xpᷣm.qᷓ aliq dare et aliq̃ retinẽ
ad ſuã ⁊ alioꝝ qnoꝛũcũq; ſuſtẽtatõem.vñ gẽnadiꝰð eccle
ſiaſticis dogmatibo.bonũ ẽ facultates cũ diſpẽſatõe pau

peribo erogare:ſᷣ meliꝰ ꝓ intentõe ſequẽdi dũm ſił dona⸗
re et abſolutũ ſollicitudie egere cũ xpᷣo. Ao illud quod
obijcit ꝗ dñs p̃elegit vltime pauꝑtati babẽ pecuniã ad
luã et ad panꝑum ſuſtẽtatõeʒ ⁊c.dᷣm ꝙ nõ ẽ verũ.bene

verũ ẽ ꝙ qñq; babuit aliq diſpẽſanda pauꝑibo:h̊ in h̊ in

nullo piudicabat᷑ ſibi qᷓtuʒ ad vltimã ſiue altiſſimã pan
ptatẽ vt ex ſupꝛadictis ptʒz. vbi determinat᷑ cã ⁊ modus.

xpᷣc loculos habuit.i Ad illð qð obijcit.q dñs diſpẽ⸗

ſauit pauꝑibo ſic̃ patuit ꝑ loculos qͥs habuit ⁊ ꝑ panum
multiplicatõem:põt dici ꝙ duplex ẽ diſpẽſandi modꝰ.ꝗ/
vã ẽ cõis iuſticie.vtpote quẽ exercẽt hoĩes pij in erogatõ
ne quãẽ faciũt coĩter pauꝑibo.⁊ ẽ ꝗdã ſuꝑerogatõis.vtpo

te quẽ exercẽt qũq; pauꝑes coĩcãdo bona q̃ ad vſus eoꝝ

exhibent alijs paupꝑibo ad releuatõeʒ neceſſitatis eoꝝ.et
iſte modꝰdiſpẽſandi cõpatit᷑ altiſſimã pauꝑtatẽ.nec ĩ ali

quo pᷣiudieat euãgelice ꝑfectõi.⁊ vſus ẽ vñs:⁊ iſte mo⸗
dus multũ ẽ laudabilis:⁊ maxime atteſtat᷑ caritati ⁊ pie
tati.ſecꝰẽ de illo mõ diſpẽſatõis ꝗ fit coĩter pauꝑibo retẽ⸗

tis bona ꝑtieulati diſtribuẽda de q ẽ qſtio ꝓpoſita q ñ fit
ſine mẽtis ꝑturbatõe.Fm ꝙ diẽ greg.j.moꝛal.ſuꝑ illud

Job.j. Poſſeſſio eiꝰcreuit ĩ terra.neq; inꝗt terrena pol⸗
ſelſſio qᷓuis eterne vtilitati ſeruiat:ſine ꝑturbatõe mẽtis
pvalet exhiberi. eĩ᷑ ſunt ꝑicula frena diſpẽſatiõen ſe⸗

quẽtia monifeſtat greg.ſuꝑ illð Job.j.venit aliꝰ et dixit

LCLCaldei fecerũt tres turmas ⁊c̃.et vt dicit Seneca ad lu⸗

ciũ.Aia ligata cũ poſſeſſionibo libere de deo cogitare nõ

pt. Ex his pʒ ꝙ poſſeſſio tꝑaliũ ⁊ ad diſpẽſandũ ↄſerua⸗
ta detrabit ſtatui ꝑſectõis.¶ Ad aliud qð obijcit᷑. oꝛdo
caritatis exigit ꝙ vnuſqꝗſq; pᷣmo puideat coꝛꝑi ſuo.et pꝰ
coꝛpibus alioꝝ:vñ oʒ ꝙ retineat aliq̃ ⁊c.põt dici ꝙ etſi

caritatis oꝛdo reqꝛat ꝙ ſibi ꝓuideat ⁊c.ñ tñ oʒ ꝙ ad ſui
ꝓuiſionẽ retineat aliqͥ tꝑalia.qꝛ vt ſupᷣ tactũ ẽ:młti ſũt
modi ꝗbo pauꝑes xp̃i ſibi puidẽ pñt ne ꝑant.nec tenent
ad alioꝝ ſubuentõem ꝗ oĩia ꝓ deo reliquerũt:lcʒ ſuꝑero⸗
garẽt ſi caſu aliqͥ ̊ facerẽt.¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ btius

⁊ magis dare ⁊c̃.pʒ rñſio ex ſupᷣdictis. Ao illud qð di⸗

cit aug.ꝙ melius ẽ hꝛe qᷓ egere ⁊c̃.pt᷑ dici ꝙ hbi actꝰ.ſ.hrᷣe
7 egere.donare ⁊ mẽdicare:pñt adinuicẽ ↄꝑari inqtum
ſunt actꝰpuri ⁊ diſcreti:⁊ ſic reuera meliꝰẽ hr̃e qᷓ egẽ. et
donare qᷓ; mẽdicare.ſ̊ inqᷓtũ ↄſiderãt᷑ egere ⁊ mendicare
nõ vt ſunt actꝰpuri:ſ̊ potiꝰvt ſunt infoꝛmati circũſtãtijs
ſupᷣtactis q̃ reddũt pauꝑtatẽ meritoꝛiam et mendicitatẽ
melius ẽ egere ⁊ mẽdicare q; habere et donare. 4Ad ülð
qð obijcit.bonũ ẽ ſui diffuſiuũ ⁊c.põt dici ꝙ ille qui dat
ſua oĩa ſimul paupꝑibo magis gerit imaginẽ boni qᷓtũ ad
B qðẽ ſui diffuſiuũ:qᷓ ille ꝗq dat ꝑtem aliquã ⁊ aliã ſibi re
ſeruat et pauꝑibo.⁊ magis aſſimilat᷑ illi ſumme diffuſio⸗
