bus ꝓbat᷑ ⁊ roboꝛat᷑ virtus:qꝛ in copia voluptatũ ꝓba⸗
tur ⁊ roboꝛat᷑ tꝑantia abſtinẽdo: nõ voluptuoſis vtendo.
Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ nõ eſt opus ſobrietatis tenẽ me⸗
diũ cuca omne genus cibi ⁊c. Põt dici ꝙ ſobꝛietatio ſᷣm
legeʒ currẽtis nõ eſt tenere mediũ circa hũc cibũ vel illũ
directe ᷣm ꝙ currit ſᷣm legeʒ recte rõnis: ſᷣ potius ſᷣm ꝙ
regulat᷑ ꝑ legem ſuꝑadditam ſcʒ diuinaʒ ⁊ ecciaſticã:in⸗
ſtitutõʒ ſiue legem.⁊ ſᷣm ꝙ ſic regulatur:hʒ diſcernẽ me⸗
diũ ⁊ determinare ĩ omni cibo ꝓut determĩatio cibi ſpe⸗
ctat ad ieiunium.⁊ ſᷣm hũc modũ determĩat mediũ alið
in vno cibo:⁊ aliud in alio.iQec ſegꝗt᷑ ꝙ lʒ ſobꝛietatis ſit
determinare mediũ in omni cibo ᷣm ꝙ illo vtenduʒ eſt:
PApter hoc nõ ſit virtutis ſobꝛietatis abſtinere ab aliqᷣ

— —,—2——

—0 — — — — —

— — 0

— — —.

neme⸗
ſwbiſpe⸗
als
Gnoſt
t

Mueſtio

cibo:qꝛ decernẽdo ꝙ abſtinẽdũ ẽ ab aliqͥ: determinat me⸗
diũ in ↄmeſtiõe.ql Ad h̊ qd obijcit᷑.ꝙ virtus ẽ ceꝛtioꝛ om̃i
arte.ſ̊ nulla ẽ ceꝛtitudo in reſpuẽdo ⁊c̃. Põt diei ꝙ hoc ñ
dʒ intelligi ꝙ viꝛtus moꝛalis ſit certioꝛ circa ea q̃ ſpectãt
ad exercitiũ opeꝝ virtutũ qᷓ; geometria ſit circa ea q̃ fiũt
a geometria arte illa. vᷣ ſic intelligit. ꝙ ꝑ virtutẽ melius
ſcit᷑ q requirũt᷑ ad hoc ꝙ ꝗs ad finẽ intentũ ꝓgrediat᷑: ꝙᷓ
ꝑ aliquã ſciam.qꝛ virtus diſpoĩt potiſſime ad illã ceꝛtitu
dinẽ q habet᷑ ex vnctõe.Pret.virtus dẽ certioꝛ oĩ arte qᷓ⸗
tũ ad certitudinẽ affectus:nõ qᷓtũ ad certitudinẽ.ſicẽ ſen⸗
ſus tactus eſt certioꝛis ↄpᷣpenſiõis qᷓ; ſenſus viſus.⸗.Ad
illud qð adiũgit᷑ ꝙ nulla ẽ certitudo ĩ reſpuendo aliqͥd.
Põt dici ꝙ lʒ nõ acquirit᷑ ceꝛtitudo in reſpuẽdo:nihilo⸗
minꝰ ex pᷣhabita certitudine reſpuũt᷑ nociua.ſicẽ accidit ĩ
ꝓpoſito.2 H̊ fit ex intuitu ⁊ directiõe virtutis. Ad illð
qð obijcit.ꝙ vbi maioꝛẽ pugna ibi maioꝛ eſt victoꝛia ⁊c̃.
FPo dici ꝙ hoc veꝛũ eſt qñ pugna veit ab exteꝛioꝛi oĩno.
qñ creſcit ex malicia boĩis nõ eſt verũ.qꝛ magis grauat
auarũ dare obulũ:qᷓ grauaret liberalẽ dare marcaʒ.2 B
venit ex malicia ipſius auari. Pret. ᷓ̊ intelligit᷑ vbi ma⸗
ioꝛ eſt pugna ⁊ vtilioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ reſiſtentia. Sʒ vtilioꝛ eſt
reſiſtẽtia in abſtinẽtia a cibis qᷓ; vtẽdo illis:ideo ⁊ maio/
rẽ acquirit coꝛonã qui a cibis abſtinet:qᷓ qui vtit᷑ illis.
4l Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ deus oĩa creauit ad rſum homĩs
⁊c. Põt dici ꝙ lʒ bomĩ primitus inſtituto oĩa eẽnt ſubie
cta ⁊ licita:vult tñ deus2 exigit eius iuſticia: hõ ꝗ de⸗
ſtituit ſe ꝑ abuſuʒ creature coercedt ſe ⁊ reſtringat ſe ob
vſu creaturaꝝ.i¶¶ Et ex h̊ pʒ rñſio ad aliud.qꝙ lʒ oẽs cre⸗
ature bone ſunt in ſe:tñ abuti põt hõ illis.⁊ ꝓpt ꝑiculuʒ
abuſus iuſtũ eſt ꝙ ſe reprimat ⁊ coerceat ab vſu eaꝝ: qa
ↄcupia ⁊ ꝓnitas ad malũ ꝓpter vſuʒ creaturaꝝ inoꝛdi⸗
natũ excitat̃᷑ ⁊ augmtat᷑. Ad illð qð obijcit᷑ꝙ abſtinẽs
a cibis nec eſt vtẽs nec fruẽs ⁊c̃. Põt dici ſᷣm aug.vti il⸗
lis eſt aſſumẽ illa in vſum volũtatis ſue ad eligẽduʒz ſiue
ad reſpuendũ.vñ vſus põt eẽ ⁊ in eligẽdo ⁊ in reſpuẽdo.
vnde abſtinens a cibis põt vti ilł qͥdãmodo.⁊ lʒ vti ſit bo
nũ:ↄcupiſceꝛe tñ ſit malũ.⁊ iðo rõne ↄcupie ⁊ abuſus re⸗
ſpuendga ſunt buiuſmodi creata: ⁊ ab eis ẽ abſtinẽdũ.

embꝛũ ſecũdũ

Vnſequẽter querit᷑.vtꝝ laudabiliꝰ ẽ abſti⸗
nere ab eſu carniũ:aut a potu vini. lau⸗
dabilius ſit abſtinere a potu vini: videtur
ſic.Ecci.xxxj.Multos extermĩauit vinuʒ
Glo.Ebrietas multos ſubuertit: q̃ ſenſuʒ minuit:iram
excitat:libidineʒ inflãmat:animi ſecꝛeta reuelat.Ex his
pʒ ꝙ exceſſus in potu vini hoĩeʒ valde ledit ⁊ vituꝑabilẽ
reddit.a quibo oↄſeruat᷑ in abſtinẽdo a vino.nõ aũt tantũ
ledit hoĩeʒ exceſſus in ↄmeſtione carniuʒ.Laudabilioꝛ q̊ᷓ
eſt abſtinẽtia a vino qᷓ; a carnibo.¶ Pret.in eodẽ. Vinũ
multũ potatũ irritatõzʒ ⁊ iꝛã ⁊ ruinas multas fac. Ama
ritudo anime ⁊c̃.Glo.pʒ irritatõʒ ⁊ irã ⁊ ruinas ebrie⸗
tate naſci ⁊ amaritudinẽ aĩe ⁊ aioſaʒ offenſionẽ: dᷣtutes
minoꝛari ⁊ ſceieꝝ vulnera multiplicaꝛi.Ex h̊ pʒ ꝙ exceſ
ſus in potu vini multũ deijcit ⁊ defoꝛmat hoĩeʒ: ⁊ magis
qᷓ exceſſus in eſu carniũ.⁊ ita ideʒ qd prius.4 Pret.ad
Ephe.v. Qolite inebriari vino in qͥ ẽ luruꝛia.Glo.nihil
eſt qð minus ↄueniat arguẽti qᷓ; inebꝛiari vino.4 Pret.
Hiero.ad Euſtochiũ. Hoc moneo hoc obteſtoꝛ:vt ſpon⸗
ſa xpᷣi vinũ fugiat ꝓ veneno.⁊ h̊ monet virginẽ:qꝛ vinuʒ
marie caſtitatẽ impugnat. abſtinere a vino laudabiliꝰẽ
ꝙ abſtinere ab eſu carniũ.⸗ SPret.ſᷣm ph̊m.ſitis ẽ appe/
titus frigidi ⁊ humidi: fames calidi ⁊ ſicci. Sʒ miĩoꝛ eſt
delectatio in appetitõne frigidi ⁊ humidi qᷓ; in appetitõne
calidi ⁊ ſicci.q; calidũ appoſitũ caliditatẽ interioꝛeʒ au⸗
gmentat ⁊ ſiccũ ſiccitatẽ.ex cuiꝰ apoſitõne ꝓuenit diſtẽ⸗
ꝑantia q nature deſipit.ñ ita fit ex appoſitõe frigidi ⁊ hu
midi.i.ita frequẽter ⁊ intẽſe. Ex quo pʒ ꝙ maioꝛẽ dele⸗

ctatõ in potu q; in cibo.ſ̊ virtus carnales fugit deliciaas.

laudabilius eſt ᷓ abſtineꝛe a potu qᷓ a cibo. Cõt.Ecci ·
ryxj.Equa vita hoĩbus in ſobꝛietate vinũ potatũ. Glo.

611

vinũ ſobꝛie potatũ equalitatẽ vite nõ tollit:sᷣ oꝛnamẽtns
oĩm virtutũ ſobꝛietas potus adducit.quare cũ laus cõſi
ſiat circa vite equalitatẽ quã ñ tollit vinũ ſobꝛie potatũ.
apparet ꝙ abſtinere a vino nõ ẽ młtũ laudabile.⸗ Prèt.
lapſus hũan generis fuit ꝑ cibũ:nõ ꝑ potũ.ᷓ cũ rone la
pſus illius indicit᷑ abſtinẽtia ⁊ reqꝗrit᷑: pʒ ꝙ magis debe
mus abſtinere a cibo qᷓ; a potu.¶ Pret.ad idem valet ꝙ;
dy abolus dñm de cibo tẽptauit: nõ de potu. Ex q̊ͥ videt᷑
ꝙ hbmõi temptatio eſt violẽtioꝛ ad deijciendũ:quare abſti
nẽtia vᷣria magis nccia.ql Pret.virtus abſtinẽtie prĩci⸗
patr ↄſiſtit circa tꝑantiã nutrimẽti.principaliꝰ aũt cõſi⸗
ſtit rõ ſiue virtꝰ nutritiua circa cibũ qᷓ; circa potũ.̊ ⁊c̃.
Pret.cũ monachi abſtinent a carnibo a ſaraceni abſti
nẽt a vino.ſi laudabilius eẽt abſtinere a vino ꝙᷓ a carni⸗
bus:tũc q;tuʒ ad h̊ laudabilioꝛ eẽt lex ſaracenoꝝ qᷓ; regu
la monachoꝝ.qð eſt abſurdũ dicere. Itẽ q̃rit᷑.q̃re vni⸗
uerſalis eccia inſtituit abſtinentiã a ci gis ꝙ a po-
tu:niſi laudabilioꝛ eẽt hec qᷓ illa. Rñſio.ad h̊ dicũt q⸗
dam.ꝙ qñ iniũgunt᷑ ſimul reſpectu eiuſdẽ ꝑſone:abſtinẽ
tia a carnibo ⁊ a vino.i.qñ vnus ⁊ ideʒ ſimul abſtiet ab
vtroq;:tũc laudabilioꝛ ẽ in ip̃o abſtinẽtia a vino qᷓ; a car⸗
nibus.qꝛ abſtinẽtia a vino magis ẽ purgatiua:magis ſa
tiſfactoꝛia:⁊ magis eleuatiua.Aagis puꝛgatiua ẽ:quia
ꝑ hmõi abſtinẽtiã magis mitigat᷑ carnalis ↄcupia quaʒ
vinũ auget. Iteʒ magis ſatiſfactoꝛia eſt:qꝛ magis penatł.
vnde penalius eſt homĩ a vino abſtinẽ qᷓ; a carnibꝰ. Iteʒ

magis eleuatiua eſt:qꝛ vinũ magis impedit eleuatõz mẽ⸗

tis ad ſuꝑna ⁊ magis turbat rationẽ. vnde in lege veteri
ꝓbibebant᷑ ſacerdotes bibere vinũ qñ intrare debebant
ſanctuariũ.nunqꝙᷓ tamẽ ꝓhibebat᷑ eis eſus carniũ. Sed
qñ diuiſe ſunt hmõi abſtinẽtie.ita ꝙᷓ homo abſtinet vel a
vino tm̃ vel a carnibo tm̃: tunc dico ꝙ laudabilioꝛ eſi ab⸗
ſtinentia a carnibus ꝙᷓ a vino.⁊ boc quia abſtinẽtia a caꝛ
nibus eſt ſalubꝛioꝛ: ⁊ abſtinẽtia a vino minus. vItẽ poſſi
bilioꝛ eſt:qꝛ leuius abſtinet homo a carnibus q; a vino.
Item rationabilioꝛ eſt:quia eſt cõtra concupiſcẽtiã gule
per quam peccatũ in homĩes introductũ eſt. Etſi Ma⸗
chumetus iniunxit abſtinentiaʒ a vino:hoc non fecit ꝗa
huiuſmodi abſtinentia ſit magis meritoꝛia ⁊ magis pla
cens deo.ſed quia magis facit ad conſernationeʒ reipu⸗
blice de qua ſemꝑ Arabes cuꝛauerũt.qm̃ cum in regione
calida ſit vinum foꝛtiſſimũ: ſi vterent᷑ ſaraceni vino foꝛ⸗
tiſſimo ſicut ⁊ nos:cuʒ ipſi ſint ſobꝛij: quotidie eẽnt ebꝛij
⁊ magis voluptatibus dediti:⁊ ſe mutuo interſicerent.
pter hoc legiſlatoꝛ eoꝛum prohibuit eis vinum. ſic g̊ vt
dictum eſt: vna via iſta abſtinentia laudabilioꝛ eſt: alia
via illa.Et concedende ſunt ratõnes ad vtranq; parteʒ.
procedunt enim m diuerſas vias.qj Liczʒ auteʒ reſpon
ſio illa probabilis ſit:aliter tamen videt᷑ dicendũ.ꝙ ab⸗
ſtinentia a vino ſit laudabilioꝛ ſimpliciter qᷓ; a carnibꝰ.
quia longe fructuoſioꝛ etiã in diuerſis ꝑſonis alijs exñ⸗
tibus eiſdeʒ ſcilʒ conditionibo perſonarũ ⁊ modis abſti⸗
nendi. Preter eniĩ vtilitates pretactas que ꝓueniunt qͥ⸗
dãmodo ex abſtinentia a potu vini:ꝓueniũt ⁊ alie · qꝛ ſi⸗
cut vini potatio ineptam confert leticiã: imprudentẽ ef⸗
ficit in periculis precauendis:in temptatõnibo infirmũ:
in exercitio operũ virtutũ inualidum. per abſtinentiam
auteʒ a vino hec omĩa ceſſant.vnde buiuſmodi abſtinen⸗
tia quaſi a ↄtrario ſenſu efficit habilioꝛẽ ad dolenduʒ de
cõmiſſis:prudẽtioꝛẽ ĩ precauẽdis ꝑiculis:⁊ maxie in ꝑi⸗
culo recidiuatõis.foꝛtitudineʒ miſtrat in temptatõibus
deuincẽdis:expeditioꝛẽ in oꝑibus virtutũ exercẽdis.hec
aũt cõmoda nõ ita efficacit ꝓueniũt ex abſtinẽtia ab eſu
carniũ quã frequẽter ↄcomitat᷑ nimia vini potatio.vnde
videtur laudabilius abſtinere a potu vini ꝙᷓ ab eſu car⸗
niũ.⸗l Ad illud qð primo obijcit᷑ ↄtra hoc.ſcilʒ ꝙ vinuʒ
ſobꝛie potatum equalitateʒ vite non tollit: tamen ꝗa de⸗
facili 2 periculoſe declinatur ab iſta ſobrietate ĩ potu vi⸗
ni 1 tollit᷑ vite equalitas.⁊ ꝓpter predicta que ex abſtinẽ
tia vini ꝓueniũt:valde laudabilis ẽ abſtinentia a vino ·
Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ lapſus hoĩs accidit ꝑ cibũ ⁊c ·

põt dici ꝙ non accidit ex cibo rõne cibi: rõne modi quo
ſumptus fuit ↄtra diuinã ꝓbibitiõz· vñ inobediẽtia ꝑ ſe
fuu ⁊ ꝓpꝛie cã lapſus:cibus nõ niſi ꝑ accñs.Pret.bec rõ
eſt magis ↄgruitatis q; nccitatis. ꝙtũ aũt ad nccitate el⸗
ficacioꝛ eſt rõ ꝙ laudabilioꝛ ẽ abſtinẽtia a vmo ꝙᷓ a car⸗
ne: vt er dictis pʒ. 4 Ad illð qð obijcit᷑. ꝙ dyabolꝰ tem⸗
ptauit dñz de cibo ⁊c.põt dici ꝙ dyabolꝰ ñ attẽdebat tẽ⸗
ando dñm violentia temptatõis maioꝛeʒ vel minoꝛeʒ:
facti dñici ſeriẽ ⁊ oppoꝛtunitaiẽ ⁊ ↄueniẽtia tẽptandi.
Mã ga dñs poſt ieiuniũ.xl. dieꝝ eſuriebat: ↄueĩebat fm
aſtutiã ſpũs temptãtis. ⁊ oppoꝛtunũ videbat᷑ de cibo ⁊ n
de potu.¶ Ad h̊ qð obijcit · ꝙ virtus abſtinẽtie pricipa⸗
liter ↄſiſtit circa tꝑantiã nutrimẽti ⁊c.põt dici ꝙ lʒ vir⸗
tus abſtinẽtie ibi ↄſiſtat: nulla tñ ex boc eſt rõ ↄſequẽtie
ꝙ laudabilioꝛ ẽ abſtinentia a cibo qᷓ; a potu. & at tem⸗
ꝑantia laudabilioꝛ ſit abſtinẽtia:magis cẽ aſi pẽalibo ↄdi⸗
tionibo ⁊ circũſtantijs qᷓ a generali q attendit᷑ in genera
litate abſtinẽdi a cibo ⁊ potu.qꝛ &̊ vt pʒ ex dictis plures
ſunt ↄditiões laudis circũſtãtes abſtinẽtiã a vino: ꝙᷓ ſint
eirca abſtinẽtiaʒ a carne ⁊ rönes quare bec abſtinẽtia dʒ
dici laud abilioꝛ.iſti ſnĩec eſt aduerendũ.¶ Ad illð quod
obijcit.ꝙ monachi abſtinent a carnibo ⁊ ſaraceni a vino
⁊c̃.põt dici ꝙ iſta rõ nullo mõ pᷣiudicat ſnie ſupᷣdicte.de
pferenda abſtinẽtia a potu vini: abſtinẽtie ab eſu carniu:
qᷓ̃tũ ad debitũ laudis erhibende. Cum.n. laus exhibẽda
ſit ĩ teſtimoniũ uᷣtutis q ↄſiſtit circa actus ⁊ oꝑatões ſin
gulares.etſi abſtinentia a vino in iſto ſubiecto ꝑticulari
vel iſto rõne aliaꝝ ↄditionũ que ciꝛcũſtant hanc ꝑſonam
vel illã cui omia cooꝑant᷑ in bonũ ſit laudabilis: nõ tñ ẽ
abſtinentia in infideli.vtpote ĩ ſaraceno aliqͥ mõ lauda⸗
bilis: cũ ᷣm ꝙ dicit in ꝓpoſito laudabile dẽ a laude q at⸗
teſtat᷑ virtuti moꝛali ſiue meritoꝛie.vñ h̊ argumẽtũ nõ va
let. laudabilioꝛ eſt abſtinẽtia a vino in xpᷣiano ꝙᷓ abſtinẽ⸗
tia a carnibo..igit᷑ laudabilioꝛ eſt abſtinẽtia a vino ĩ ſara
ceno qᷓ; abſtinẽtia a carnibo in xpᷣiano.i Ad vltimuʒ:qu
vt tactum eſt:ſalubꝛioꝛ eſt qᷓtũ ad ſuſtentatõz ſubiecti vt
ꝑſone abſtinẽtia ab eſu caꝛniuz qᷓ; abſtinẽtia a vino.qð ẽ
nõ ſolũmodo potꝰ:̊ ⁊ cibo ⁊ potus.⁊ tñ h ẽ valde coope

rãs virtuti digeſtiue:cuiꝰ intereſi ꝓuidere ſaluti mẽbro⸗

rũ.eccia etiã qᷓtũ ad ſalutẽ ꝑſonaꝝ ſiłr ⁊ coꝛpoꝛuʒ magis
tæcreuit fieri abſtinentiã a carnibo generaliter qᷓ a rino.
bec infra plenius patebũt. —W
Onſequẽt᷑ querit᷑ de bonitate ieiunij. Pꝛi⸗
mo ̊ nerit vrr ieiuniũ ſit bonũ vel malũ
vel indifferens.Scðdo.ſuppoſito ꝙ ſit bonũᷣ
vtn ſit bonũ ſimpłr vel bonũ pricipale qð
ercio.vtꝝ ſit bonũ qdð ẽ vᷣtus ſiue actꝰ vᷣtutis.

⸗
Orticulus primꝰ
Irca primũ arguit᷑ ſic ad ꝑteʒ affirmatiuam.
Ome illð ꝑqð ꝓſternũt᷑ vicia ⁊ domat᷑ caꝛo:
alienat᷑ bomoa mũdo ⁊ ſpũalis efficit᷑: tẽpta⸗
menta vincũt᷑:eſt bonũ.ſ̊ vt habet᷑ ab ſido.in li.de offi⸗
cio.YFeiuniũ eſt res ſancta:opus celeſte:ianua regni: foꝛ
ma futuri.pʒ ꝙ ꝗ ſancte agit deo iungit᷑: alienat᷑ a mũdo
efficit᷑ ſpũalis.ꝑ h.n. ꝓſternũt᷑ vicia:humiliat᷑ caro:dya
boli temptamẽta vincut᷑.Ex his ptz multiplici medio.q;
ieiuniũ ſit bonũ.4!.Pret᷑.omne illud qð facit aĩaʒ ſitire
dũ eſt bonũ.ſ̊ ieiuniũ eſt tale.ꝓbatõ.⸗ ſido.ij.li.de ſum⸗
mo bono.Caro tũc deũ ſitit: qñ ꝑ ieiuniũ abſtinet ⁊ are⸗
ſcit.4 Pret᷑.om ne illð pter cuius carentiã amittimus
bonũ:⁊ ꝑ qð habitũ bonũ ꝑditũ recuꝑamus eſt bonũ.ie⸗

iuniũ eſt tale vt dicit Aug. Julianũ.qꝛ nõ ieiunauimꝰ

decidimꝰ a ꝑadiſo:ieiunemꝰ ⁊ reuocemur.̊ ⁊c ¶¶ Cõt᷑
videt᷑ ꝙ ſit malũ.om̃e qð ledit naturã eſt malũ.ieiuniuʒ
eſt tale.. 4 Pret᷑.li.de collatõibo patrũ ca.xij.dic Caſ⸗
ſianꝰ. Reatũ maximũ ac ſacrilegij crimẽ ↄtꝛahimꝰ:abſti
nẽtes a cibis qͥs deꝰ creauit ad ꝑcipiendũ cũ garũactiõe
tangit illð qð dicit᷑.j. Limoth.iiij·ᷣ ꝑ ieiuniuʒ fit illud.

—

K.4 Pret᷑. Exo.xcij.de oꝛone Moyſi ↄð amalech.diẽ
Criſ.in ſermone quẽ de h̊ fecit.potẽtioꝛ hoſtis efficit᷑ in⸗
ſti coꝛꝑe fatigato.bᷣ qð pᷣſtat robur hoſti ẽ malũ.ieiuniuʒ
eſt hmõi:qꝛ fatigat coꝛpꝰ iuſii ⁊ debilitat.igit᷑¶ Pret᷑.
AVlſido.li.ij.de ſummo bono ca.xliiij. Preualẽte nimiaĩ⸗

firmitate carnis: nemo põt attingere ad ꝑfectionẽ. ̊ cuʒ
ieiuniũ ad hoc ꝑducat:im dit pfectiõʒ.⁊ ſic nõ ẽ bonuʒ
vt videt᷑.E aũt ſit indifferens videt᷑ ſic.Nihil qð per

aduentũ diuerſaꝝ circũſtantiaꝝ poteſt fieri mõ bonum
modo malũ:eſt determinate bonũ vel determiate malum
ſ indifferens.ieiuniũ eſt hmõi.q̊ ⁊c̃.¶ Pret᷑.Caſſianus
li.de collationibo patrũ.⁊ eſt ꝓbatio maioꝛis pᷣcedentis
argumenti. Si qua in vtrũq; effectũ aliqñ tranſire pñt:
vt entium vel bona inueniũtur vel mala: hoc nõ abſolu⸗
te ꝓ ſua mateꝛia:ᷣ ꝓ vtentis affectu ⁊ oppoꝛtunitate tꝑis
vel vtilia interdũ vel noxia ſequũt᷑.ieiuniuʒ eſt hmõi:ꝗa
põt bñ vel male fieꝛi.q̊ videt᷑ eſſe nõ bonũ vel malũ de ſe:
h indifferẽs.¶] Pret᷑.nihil qð eſt mediũ int bonum ſim
plicit᷑ ⁊ malũ ſimpłr:eſt bonũ vel malũ.ſᷣ ieiuniũ vt dici
tur ibi eſt tale.quia dicit ibi heonas itaq; hoc mediuʒ
eſſe. Etiã ex ̊ manifeſtiſſime declarat᷑.qꝛ ſicut nec iuſtiſi
cat cuſtoditũ:ita nec ↄdẽnat coꝛꝛuptũ.q¶ Pret᷑.infra. hec

in quibo qualitates ſtatutas videmꝰ 2 tꝑa:⁊ que ſic obß

nata ſanctificãt vt omiſſa nõ polluãt:media oĩa vident᷑.

„.

vtputa muprids. dgricultur diuitias.ſollicitudinis re⸗
motionẽ.vigilias.ſacxoꝝ lectõʒ.meditationẽq; librorũ.
ipſaq; ieiunia de ꝗbo principiũ ſᷣmoĩs exoꝛtũ ẽ.¶ SPret᷑.
omne cuiꝰ oppoſitu eſt indifferẽs vt ibi innuit᷑: ipᷣm eſt in⸗
differens.ſ̊ ieiuniũ eſt tale:qꝛ etiã comeſtio cũ delectatõe
vt ibi dicit᷑ eſt indifferens.̊ ⁊ ieiuniũ ſiłr eſt indifferẽs.
Meqia ꝓbat᷑ ꝑ illð qð ibi ſubdit᷑ ſcʒ. Sed nec pricipale
malũ eſt id qð illis videt᷑ aduerſuʒ.i.ciboꝝ naturalit᷑ ꝑ⸗
ceptio iocũda.q̃ niſi intꝑantia atq; luxuria vel alia que⸗
dam vicia ſubſequũt᷑:mala nõ põt diffiniri.qꝛ nõ qð in⸗
trat ꝑ os coinꝗnat: ſ̊ que ꝓcedũt de coꝛde hec coingnãt
hoĩem. Ex his verbis maioꝛ ptʒ ꝓpoſitio ¶¶ Rñſio. Je⸗
iuniũ qð eſt abſtinentia ciboꝝ eſi bonũ.ptʒ ꝑ ſido.ij. li.
d ſummo bono ca.xliiij.qui dicit. Quidã incredibiliter
abſtinent vt homibo curioſis ſancti apareãt. ̊ hͥ bonuʒ
abſtinentie nõ eſt virtus talibus reputada:ᷣ viciũ ⁊ bo⸗
no male vtens. hec auẽtas ſuponit bonũ ⁊ de ſe:qᷓuis ñ
ſit bonũ hypocritis.Ideʒ videt᷑ de ↄſe.di.v.nõ mediocri
ter errat.⸗lj Ad illud qð obijcit᷑ primo in ↄtrariũ.ſ.ꝙ ie⸗
iuniũ ledit naturã.põt dici ꝙ ieiuniũ moderate exercita
tũ rõne ſobꝛietans annexe iuuat naturã: qꝛ ꝙtt᷑ crapulã
multi obierũt.ꝗ aũt abſtinẽs ẽ adijciet vitã Ecci.xxxvij.
Si aũt ledat naturã vt accidit ꝑ immoderãtiã: h ñ ẽ rõ⸗
ne q̃ eſt ieiuniuzʒ:̊ rõne q eſt immoderatũ. Pret᷑.adhuc
ſuppoſito ꝙ ieiuniũ immoderatũ ledit naturaʒzʒ.nec tñ ex

poc ſequit᷑ ꝙ ẽ malũ:qꝛ illa leſio multiplici bono recõpẽ⸗

ſat᷑ qd ꝓuenit ex ieiunio.foꝛtaſſis tñ cũ replicatõe ꝓpoſi
tũ bñn ↄcluderet᷑ ſic.Om̃e qð ledit naturã:inqtũ ledit na⸗
turã eſt malũ.ſ̊ ieiuniũ ledit natnrã. inꝗtũ hmõi ẽ ma
lũ.4. Ad illud qð dicit Caſſianꝰ.ꝙ reatum maximũ con
trahimꝰ.põt dici ꝙ h̊ verũ eſt ea intentione qua illi abſti
nebãt.reputãtes aliqͥ immũda quibo nõ licebat veſci.ſᷣm
illos ꝗbo dꝛ.j. Limoth.iiij. In nouiſſimis temꝑibo diſce
dent quidã a fide.⁊ poſt ꝓhibẽtes nubere:abſtinere a ci⸗
bis. Glo.q̃i immũdis.ñ cã caſtigatõis coꝛpoꝝ: ſ̊ ne vide
rent᷑ etiã boni qͥs cibos nõ vt illi mẽnũt᷑ pᷣnceps tenebꝛa⸗
rũ creauerat.¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝑ illud verbuʒ Criſo.
potentioꝛ hoſtis efficit᷑ iuſti coꝛꝑe fatigato ⁊c. põt dici qꝙ;
eſt quedã de bilitatio immoderata:que impedit ꝙ coꝛpus
ſit ſufficiẽs oꝛganũ ad oꝑatõnes aĩe exercẽdas q̃s dʒ ex⸗
ercere. Alia eſt moderata qua frangit᷑ coꝛꝑis inobedien⸗
tia ⁊ laſciuia ⁊ ſuꝑbia.⁊ hec reſecat ⁊ ertinguit vicia car
nis.⁊ ſic facit ꝙ coꝛpꝰ ſit oꝛganũ oaĩe.⁊ hoc fit ꝑ ieiuniuʒ
inq;tum ieiumiũ eſt moderatum.de prima intelligit᷑ glo.
predicta. Ad illud ꝗſido.quod ſequit᷑. ꝙ preualẽte ni
mia infirmitate ⁊c̃.poteſt dici ꝙ illud idem ſe exponit·
conſequenter ſubditur poſtea.quicqꝗd cum modo⁊ tẽꝑa-⸗

ſin
ſo
9bl
bit

—

ſi⸗

un
e

ll⸗
ape
lle.
unt

nne

n⸗
tt.
i⸗
;
Per
umn
lum
nns
Ht
it⸗
,

4
8
K
in
k
. Ree
obß
ent,
re⸗
tü.
ret.
in⸗
noe
reg.
pale
itp
ge⸗
in⸗

—+E

Lueſtio
*
mento ſit ſalutare eſt. quicqd aũt minꝰ 2 vltra moduʒ eſt
ꝑnicioſuʒ eſt:ſtudiũqʒ ſuũ in ↄtrariũ vertit. In oĩ ope
modũ 2 tꝑamentũ oꝑtʒ hꝛẽe.Et añ auc teʒ aſſignatã dicit
ſollicita carnis maceratiõe 21 moderata materies. ſcʒ ne
ant integre extinguat᷑:aut immoderate laxet᷑. Ex bis pʒ

ꝙ auẽtas intelligeda ẽ: qũ immodeꝛata ẽ infirmitas ⁊ ni⸗

mis deprimẽs. 7 eſt qdð tangit᷑ in eadẽ cũ dĩ.pᷣualẽte ni
mia intirmitate. 4 Ad ea qbo aſtruit ꝙ ieinniũ ẽ indiffe
rens. Dicendũ ꝙ bonũ dz pluribo modis. q ptz ſic. Eſt
aũt bonũ ſimptr qð a diuerſis diuerſimode noĩat᷑.noĩat᷑
enĩ bonũ principale.bonũ ꝑfectũ.magnũ. bonũ bone⸗
ſiũ. Ad cuiꝰmanifeſtatõʒ no. ꝙ ẽ bonũ qð noĩatũ mox ſo
nat ſiue dicit bonũ.Et ẽ bonũ ex circũſtantia.vt dare ele
moſinã cui debet 2 qñ debet.Et ẽ bonũ ĩ geneꝛe.ſ. qñ actꝰ
tranſit ſupꝛa materiã debitã nulla addita circũſlantia.
Cont᷑.bonũ ſic triptr ſumptũ ẽ malũ ſitr triptr ſumptũ.
ſcʒ malũ ſimpłxr qð ſcʒ mox noĩatũ dicit malũ.Ex circũ⸗
ſtantia vt dare elemoſinã nõ cui vel qñ debet. eſt malũ
in genere ſcz qð tranſit ſuꝑ mateꝛiã indebitã:vt occideꝛe
boĩeʒ. Põt ꝗᷓ indifferẽs ſumi duobo modis. Vno mõ qð
ſub neutra haꝝ cadit ↄditionũ:vt currẽ vel leuare veſtu⸗
cam vel aliqd bmõi. Alio mõ põt ſumi indifferens geqd
eſt inter duo extrema. In bac ſerie duplici.ſ.int bonum
ſimpłr ⁊ malũ ſimpir:vno mõ p̃t ieiuniũ dici indiffeꝛẽs.
nõ primo mõ p̊ ſcdðo.veiuniũ dico de quo intẽdimꝰ:qð ẽ
abſtinẽtia a cibis licitis ſimplr ⁊ a bina ↄmeſtiõe cũ de⸗
bitis circũſtantijs exercitatũ.⁊ ↄprehendit᷑ ſub bono ĩ ge

nere vel bono ex circũſtãtia. 4 Replicatiões qbo oñdit᷑

ieiuniũ eſt indifferẽs bonũ:ↄcedẽde ſunt.ſᷣm ꝙ indiffe⸗
rens ſumit᷑ ſecũdo mõ.⁊ G̊ intẽdũt ipſa argumẽta. ſᷣ ſm
ꝙ indifferens ſumit᷑ primo mõ:ieiuniũ nõ ẽ bonũ indif⸗
ferens.nec h̊ oñdit᷑ ex his argumẽtis.ſᷣ potiꝰ ꝙ ſit vel bo
nũ in ũ ex circũſtãtia.

ꝛticulus ſecũdus

Onſequent᷑ querit᷑vtꝝ ieiuniũ ſit bonuʒ ſim
licit:ſiue bonuz pꝛincipale. E ſic:videt᷑ ꝑ B
dicit vſido. Jeiuniũ ẽ res ſancta.opꝰcele⸗
ſte. vt pʒ. ¶ Cont᷑. Augꝰ. de libe.ar. in li. retractationũ.
Magna bona ſunt quibo nõ ↄtingit male vti. ̊ ieiuniuʒ
nõ eſt tale:qꝛ ↄtingit male vti.ſ.qꝛ eo mõ qͥ vtũt᷑ hy pocri
te. ¶ Pret. rõnes que S.tacte ſunt quibo ↄcludebat᷑ ꝙ ie
innin ẽ bonũ indifferẽs: valẽt ad h. qð plãe pʒ.4 Pꝛet.
Hꝛeg.xxij.li.moꝛaliũ. Perfecta bona ſunt que nõ pñt in
tranũ flecti/ieiuniũ vᷣo põt: vt pʒ ꝑ illud vᷣbũ pᷣtactũ ſcʒ
qua in vtrũq; effectũ pnt aliqn tranſire ⁊c.pñt in ↄriũ
flecti.¶¶ Pret.ideʒ videt᷑ ex ᷣbis Caſſiam de collatõnibo
patrũ:qui ſic ↄcludit. Videtis ieiuniũ prĩicipale bonũ
nequaqꝙᷓ iudicari:eo ꝙ nõ ꝑ ſeipᷣm ſᷣ ꝑ alia bona oꝑa bo⸗
nũ ac placitũ fiat.⁊ rurſuʒ ex accñtibo cauſis nõ ſolũ va
nũ:vexetiaʒ odibile eſſe cenſe eat᷑.dicẽte dño. Cuʒ ieiuna⸗
nerint nõ exaudiã pᷣces eoꝝ.4l Pret. ideʒ. Jeiuniũ pꝛin⸗
cipale bonũ nõ ẽ:nec principale malũ:ſ̊ mediũ. vt pꝛꝰ.
Pret. pricipale bonũ dicit᷑:qꝛ ꝓpꝛia virtute allicit. ie⸗
iumũ nõ eſt tale.ᷓ ⁊c. aũt bonũ pꝛincipale ſit tale.ſcʒ
qð allicit ꝓpꝛia virtute.pʒ ꝑ Caſſianũ dicentẽ ſic. Pꝛeci
puũ bonũ nõ ob aliã cãm:ſ̊ᷣ ꝓpter ſuaʒ tm̃ agit bonitatẽ.
Aedia ꝓbat᷑ ꝑ h̊ qdð ibi dicit.õ.n.noſtra potẽtia vel

illa predictaꝝ precepta viꝛtutũ in quibo vtiq; ẽ bonũ pᷣn
cipale ꝓyter ieiuniũ ſunt tenenda: ̊ potiꝰ ieiuniũ ꝓpter

illa.Elaboꝛandũ eſt.n. vt virtutes ille q b ieiunijs acꝗ
rant᷑:nõ vt ad ieiunioꝝ reſpectũ tendãt illaꝝ geſta virtu

m.ob horgen vtilis caꝛnis afflictio,ob h̊ ei adpibẽda eſt
inedie medicina.vt ꝑ illã ad caritatẽ ĩ qua immobile ac

ſin is exceptõe ꝑpetuũ bonũ eſt ꝑuenire poſſit.
11 Rñſio. Ad hoꝝ euidentiã notandũ.ꝙ boni precipui

nt plures ↄditõnes.qᷓs ponit Caſſianꝰ dicens. Preci⸗
puũ bonũ nõ ad aliã cam:ſᷣ ꝓpter ſuã tm̃ agit bonitateʒ·

qʒða ceteris que media eẽ prediximꝰ ſecernit᷑ modis:ſi ꝑ

ſe bonũ ſit ⁊ ñ ꝑ aliud.ſi ꝓpter ſe ncciuʒ ſit ⁊ nõ ꝓpt᷑ alið

ſi immutabilxr ſemꝑq; ſit bonũ:ac ꝑpetuo ſuã retinẽs q̃ti

xcviij.

tatẽ:nũꝙᷓ poſſit ĩ ꝑteʒ tranſire ↄtrariã.ſi adeptio vel cel⸗/
ſatio eius nõ poſſit nõ ſummã inferre pniciẽ. ſi qð illi cõ⸗
trariũ eſt principale ſit malũ.nec in ꝑteʒ bonã poſſet ali

qñ tranſire. que diffinitiones quibo principaliu natura
diſcernit᷑: aſcribi ieiunio oĩno ñ pñ̃t.neq;.n.ex ſemetiis

bona ꝓptenſe nccia ſunt.que ter acquiꝛendã coꝛdis ⁊2

coꝛpis piitateʒ exercẽt ſalubrit.vt aculeis obtuſis mẽs

pacifica ſuo recõciliet᷑ anctoꝛ.nec imm utabilr ſunt ſem⸗
per bona: qꝛ plerũq; eoꝝ intermiſſione nõ ledimur. ĩmo

etiaʒ in ꝑnicieʒ nĩe interdũ impoꝛtuniꝰcelebꝛata vertũt᷑.

ſ nec principale malũ eſt id qð illis videt᷑ aduerſuʒz · i.ci⸗
boꝝ natuꝛalr iocũda ſuſceptio.que niſi intꝑantia atz lu
xuria vel alia vicia quedã ſubſequũt᷑:mala nõ põt diffi⸗
niri. qꝛ nõ qð intrat in os coinqnat hoĩeʒ. De ſingul ſen
tẽtijs bmõi auẽtis pʒ ꝓpoſitũ.4 Dicendũ q ieiuniũ in
genere ꝓpꝛie ⁊ ꝑ ſe ſumptũ nõ eſt ſimptr ſiue bonũ prin⸗
cipale:bᷣ eſt mediũ int bonũ ſimpłꝛ ⁊ maluʒ ſimpłxr.quia
noĩatum nõ ſtatim dicit malũ. Licʒ. n. ieiuniũ ſit quedã
cibi moderatio qᷓ̃ de natura ſua nõ dicit malũ: tñ qa fini
bus diuerſis ⁊ quibuſdã circũſtantijs põt flecti ad zZria.
⁊ illis ↄditõibo prinari que requirũt᷑ ad h̊ ꝙ aligd ſit bo
nũ ſimpłr ſiue principale:nõ eſt diminiendũ bonũ princi
pale: ̊ mediu.eo mõ quo dictũ eſt.4 Ad illud qð obijcit᷑
ꝙ eſi res ſancta:opꝰ celeſte ⁊c. Põt dici ꝙꝙ dꝛñtie ibi no⸗
minate nõ predicant᷑ de ieiunio ꝑ ſe ⁊ eẽntiałr: ̊ potius
eſfectiue vel occaſionatłr ⁊ ſignificatiue.nõ eni eẽntialit ẽ
foꝛma futuri:ſᷣ ſignificatiue ⁊ repñtatiue.

rticulus tercius

VGnſequẽter querit᷑. vtꝝ ieiunium ſit bonum
quod eſt virtus vel actus virtutis.⁊ hoc pri⸗
o. Secundo.dato ꝙ ſic: cuiꝰ virtutis ſit ſpe

ctes vel actus ⁊c. B
Circa pꝛmũ argu S.].

tur ad ꝑteʒ affirmatiuã ſic. VUt habet᷑ a Hiero.veiuniũ
eſt ſanctificatio mentis ſine qua nemo videbit deuʒ. nõ
ſanctificat᷑ mens niſi ꝑ virtutẽ vel actũ viꝛtutis. Pꝛet.
Aath. xij. H genus demonioꝝ ñ eijcit᷑ niſi ieiunio ⁊ oꝛa⸗
tõne. ꝑ demoniũ ibi ſignificat᷑ peccatũ.qð nõ xijcit᷑ niſi
ꝑ virtuteʒ. ieiuniũ virtus.¶ Pꝛet. omne difficile 2 me⸗
ritoꝛiũ eſt virtus vel actus virtutis.ieiuniũ ẽ tale: aliter
nõ eẽt ſatiſfactoꝛiũ.igit. ¶¶ Pret.ieiuniũ eſt ꝑſimonia vi⸗
ctus abſtinẽtiaq; ciboꝝ ſᷣm Yli.p̊ ꝑſimonia eſt virtus:qꝛ
ph̊s ponit ꝑſimoniã ſpeciẽ tẽpantie. Pret. Math. inij.
ſuꝑ ullud. Cũ ieiunaſſet q̃ãraginta diebo 1c. Glo. pugna
xp̃i pꝛius agit᷑ ↄ gulã ieinnãdo ⁊c̃.ſᷣ omne ꝑ qð pugnamꝰ
ↄtra peccatũ eſt virtus vel actus virtutis. & ⁊c. 4 Pret.
abſtinere ab actu cõiugali vt oꝑtz ſiue generałr a coitu ẽ
virtus ſiue actus virtutis. ſiłr eſt de abſtinentia cibi.
Pret. Aug.de conflictu vicioꝝ.ne moꝛiat᷑ hõ fame deꝰ
omia ad eſum munda creauit.ſ̊ ne comedẽdi menſuram
excederet:abſtinentiã imꝑauit.̊ deus imꝑauit abſtinen
tiam. ̊ deus nihil imperat niſi ſit virtꝰ vel actus vᷣtutis.
ECõtra. nulla virtute vel actu otutis ſanant᷑ paſſiones
loꝛpis: qꝛ virtus ñ ẽ ad coꝛpꝰ ſanandũ. ieiunio ſanatur.
paſſiones coꝛꝑis.vñ Hiero.ſuꝑ illð Math. xvij. H genꝰ
demonioꝝ: dicit. Jeiunio ſanant᷑ paſſiones coꝛꝑis: oꝛoe
ſanant᷑ peſtes mentis.¶ Pret. omis virtus eſt exempla⸗
ris vel exemplata:qꝛ oĩs virtꝰ ẽ aliqua illaꝝ quatuoꝛ: q
ſunt.exẽplares.politice.purgatoꝛie.purgati onimi.ires
vltime ſunt exemplate. ieiuniũ nõ eſi virtus exemplaris
qꝛ nõ eſt in deo.nec exemplata qꝛ nõ hʒ exemplar ĩ deo. ſi
cut iuſticia 1 bmõi. 4 Pꝛet. Plotinꝰ. Cum oim ſũt ydee
in mẽte dina: ſpẽatr tñ ⁊ mariĩe vᷣtutes ibi bñt exẽplaꝛia
ſua. cũ virtutes ſic hẽant exẽplar ĩ deo ꝙ denomiant 2
ũ ? creaturã:vt iuſticia 2⁊ ſapia ⁊ hmõi.q; de dĩ iuſt?:
ſiłr ⁊ creatura.2 ſiłr eſt de ſapia:nõ videt᷑ virtus hr̃e ex⸗
emplar in tro q̃ nõ denomĩat cũ.h̊ ieiuniũ eſt hmõi: ga
teus nõ dicit᷑ ieiunꝰ. 4 Pret. omĩs virtus cardinalis ba
bebit actuz in patria:ieiuniũ non bʒ ibi actuʒ:q; fruſtra

*

ibi eẽt. ⁊ ita nõ eẽt virtus cardinalis.2 ↄſtat ꝙ ñ ẽ tbeo⸗
logica.igit᷑ ⁊c. ¶ ZDre.q bʒ vnã virtutẽ hʒ oẽs.dᷣ ꝗ hʒ ca⸗
ritatẽ nõ nccio bʒ ieiuniũ. Pre. nihil quo ↄtingit ñ ma
le vti eſt virtus vel actus virtuns: Fm ANu.diffinienteʒ
vitutẽ. Virtus ẽ qualitas bona mẽtis 76.4 Pret. Se⸗
neca.virtus nullo honeſtamẽto indiget.ᷣ s ieiunatio
requirit h im Caſſianũ 7 Ylidv. 4 Pre. omĩs virtus hʒ
delectatõʒ pᷣm phm.ij. Ethicoꝝ.vbi dzꝛ. Quil⸗a 48. n. remo
uet᷑ a carnalibo voluptatibo:⁊ hocipſo gaudet caſtus ẽ:ñ
qui triſtat᷑ieiuniũ nõ bʒ delectatõʒ. ̊ ⁊c.¶ Pre.oĩs mo
tus virtutis ẽ m naturã 2 aligd ſupᷣ.v ieiuniũ E 3. 2c.
94 Pre. cibari eſt opꝰ nature: circa qð eſt abſtinẽtia ieiu
nij actus.actus aũt abſtinẽtie ſpectat ad naturã. ſᷣ opus
nature nõ eſt opꝰ virtutis.ſᷣ determiare ad ⁊ qñ 2 quãtů
ↄuenit ſumere in cibũ:2 H̊ eſt opus artis medicine.q̊ cuʒ

.

iſta opoꝛteat in ieiunio ↄſiderari: ieiuniũ eſt e
vel opus artis medicine virtus vel opꝰ vᷣtutis. ñ⸗

ſio. Jeiuniũ accipit᷑ dupłr. generałr 2 ſ pẽatr. Beneratr
adbuc duobo modis. AUno mõ ſᷣm ꝙ eſt abſtinẽtia ab oĩ
inigꝗtate vel peccato. vñ Aath. xvij. H̊ genus temoĩoꝝ.
Blo. ieiunidᷣ generale eſt nõ tm̃ ab elcis: pᷣ etiã ab omĩ
iniꝗtatibo ⁊ omibo illecebris 7 vicijs abſtinere. De H̊ ie⸗
iunio dr̃ ab Aug. ſup Joheʒ. 2 hobet᷑ de conle. di. v. Je⸗
iuniũ.ibi dr. Jeiuniũ magnũ ⁊ generale eſt abſtinere ab
inigꝗtatibo ⁊ illicitis voluptatibo ſeculi.qð eſt ꝑfectum ie
iuniũ in hoc ſeculo.q̃i quadrageſimã abſtinẽtie celebra⸗
mus:cũ bñ viuimus ab illicitis voluptatibo abſtinea⸗
mus.Alio modo ſumit᷑ adhuc geneꝛalr ſᷣm ꝙ ↄſiſtit ĩ ab⸗
ſtinendo a cibo ſi implr. nõ ↄtrabendo ad tale tempꝰ vel
taleʒ cibũ vel hmõi. Primo mõ ſumptũ eſt generale om̃i
virtuti vel actui omis virtutis. S o mõ ẽ generalr oĩs
virtutis qua regit᷑ oa ⁊ modeꝛat᷑. ⁊ ſicſi umpto ieiunio cõ
nenit diffinitio yſið. que ẽ. ieiuniũ ?ẽ ꝑſimonia victꝰ ⁊c̃.
Speciałr aũt ſumit pluribus modis. vt infra patebit.
Ad illð qꝗð obijcit ſcʒ ꝙ virtus nõ ſanat paſſiones cor⸗
poꝛis ⁊c.pot dici ꝙ quedaʒ ſunt paſſiones ſiue peſtes coꝛ
poꝛis ſimptr:ſiẽ infirmitates coꝛꝑales naturales. Que⸗
dam ſunt paſſiones ſiue peſtes que ſunt relige pcti: 2 ꝓ⸗
nocatiue ⁊ excitatiue ad peccatũ.pᷣme nõ ſanant᷑ vututi
bus:ſ̊ ſecũde.ij Ad aliud qð obijcit᷑.omĩs virtus ẽ exẽ⸗
plaris vel exemplata.põt dici ꝙ quidã ſunt actus vᷣtutũ
quoxꝝ eẽ determinatũ eſt in ꝑfectõe:vt actus dilectõis.⁊
ſiꝗ hñt bmõi.Quidã aũt determinãt᷑ in quadã imꝑfecti
one:vt ſunt actus cardinaliũ in via.Quidã ſunt qui ali⸗
ad bñt ꝑfectõis:aliqd im ꝑfectõis. Quoꝝ ꝗ̊ eẽ determiat᷑
in ꝑfectõne:hñt erxemplar in deo.quox aũt eẽ eſt in imp⸗
lectõne ᷣm ꝙ hmõi nõ hbñt exemplar in deo. Qui habent
aliꝗd ꝑfectõis aligd imꝑfectõis.inqtũ hñt aliꝗd pꝑfectio
nis hñt exemplar in dro:ſicut ẽ de actu credẽdi.Jeiuniũ
añt determiat᷑ in imꝑfectõe. ꝓpter qdð ꝛ⁊c. Er his pz ĩ ꝑte
rñſio ad illud qð ſequit᷑. ¶¶ Sid illud qð obijcit᷑.oĩs virtꝰ
cardinalis hẽbit actũ ĩ patria. põt dici vt tactũ ẽ.ꝙ qui⸗
dam ſunt actus virtutũ pfecti:quidã imꝑfecti: quidã ha
bentes aliꝗd de vtroq;. Actus virtutũ ꝗ ꝑfectõʒz determi⸗
nãt erũt in patria.qui imꝑfectõnẽ ſimpłr nequaqᷓ inq;tũ
hmõi.vñ ſᷣm aug.vj muſice. Prudentia remanebit i pa
tria ⁊ alie cardinales viꝛtutes.nõ pᷣm actus eaxꝝ in via ꝗ
dicũt aligd imꝑfectõis:ſᷣ ſm actus ꝑfectõis qui nihil di⸗
cũt imꝑfectõis.vñ pſᷣm ipſum prudẽtia remanebit ĩ pata
gm actũ ↄtemplatõis.tpantia pᷣm actũ ſanctificatiõis.i.
mũdicie.foꝛtitudo ſᷣm actũ impaſſibilitatis.iuſticia ſᷣm
actũ oꝛdinatõis.vt ſic ͤ ad vnũ dicere ̃ᷣm manebũt in
patria:hñt exemplar in deo:etſi ñ ſimplr ᷣm ꝙ ſũt ĩ via.
Vuꝛtus & q̃ bʒ actũ ꝑfeciũ manebit hm illũ actũ 2 hʒ exẽ⸗
plar in ceo. que bʒ im ꝑfectũ oĩno nõ manebit in patria:
nec bʒ exemplar in deo pᷣm ꝙ hʒ aliꝗd ꝑfectõis tm̃ ma⸗
nebit ibi. ¶ Be ieiunio dicũt quidã ꝙ hʒ actũ in patria.
no eundẽ in ſpecie: in genere. ſ. caꝛnẽ ſubeſſeſt piritui vel
ſubiectũ eſſe. vñ aliũ hẽbit actĩ ibi:⁊ aliũ hʒ h.⁊ iõ dicit
ieiuniũ foꝛma futuri qꝛ ĩ futuꝛo oĩno abſtinebimꝰ a cibo
coꝛꝑali.vñ aliũ hẽbit actũ ibi⸗ H. Poſito ꝙ virtꝰ ſit: di ·

cũt quidaʒ ꝙ actus eius dicit priuatõeʒ.vñ nõ bʒ exem
plar in co. Alij dicũt ꝙ poſitõzʒ dicit in pte:⁊ pꝛiuatõʒ ĩ
ꝑte.⁊ ſic vno modo manebit in patria: alio mõ nõ.pᷣmꝰ
aũt modus ꝓbabilioꝛ eſt. ¶ Ad euidentiaʒ predictoꝛuʒ
no. ꝙ actus cardinalium ponunt᷑.vj? mulice ꝑ potentiaʒ
preter actũ foꝛtitudinis:qui ibi dicit impaſſibilitas. In
xvij. de trini.ca.ix.ponunt᷑ illarum actus ꝑ prinatõeʒ in
patria. In li.de veris virtuubo ad Aacedoniũ nõ poĩt
Augẽ. diſtinctas figuꝛas:nec di ſtinctos actus eaꝛzuʒ.ſed
vnam virtuteʒ ſᷣm vnũ actũ illius.In.vj.̊ muſice poſtq;
diſcipulus argumentatus eſt: nõ vident᷑ eẽ in patria ille
virtutes.⁊ augꝰ. oſtendit immo ꝑ expoſitõeʒ cuiuſdã au
ctoꝛitatis ſic addit. Sed ſiue hoc in his verbis ſiue illud
intelligendũ ſit:tu ne negabis in illa ꝑfectione aĩaʒ con⸗
ſtitutam ⁊ cõſpicere verita teʒ ⁊ immaculatã materie:2
nihil moleſtie pati poſſe ⁊2 vni deo ſodi: ceteris vᷣo ſuper⸗
eminere naturis. Diſcipulus. immo oĩno aliter beatiſſi⸗
mã ac ꝑfectiſſimã eſſe poſſe nõ video. Augꝰ. hec ̊ cõtem
platio. ſanctificatio. impaſſibitas. oꝛdinatio eius,aut il⸗
le ſunt quatuoꝛ ꝑfecte atq; ↄſummate:aut ꝓ iſtis virtuti⸗
bus quibo conſiituta in laboꝛibo vtit᷑ aĩa: tales quidẽ po
tentie in eterna vita ei ſunt ſy ꝑande.hec aũt auẽtas parũ
tñ premiſſa. 4¶¶ Item in li. de trini. ſic dicit. Ymmoꝛtalis
eſt oĩno iuſticia: nec in illa eſſe beatitudine deſinet.ſᷣ ta⸗
lis ac tanta erit ꝙ ꝑfectioꝛ eſſe non poſſit. foꝛtaſſis 2 alie
tres virtutes. prudentia ſine vllo iam ꝑiculo erroꝛis.foꝛ
titudo ſine moleſtia tolerandoꝛũ maloꝝ. tem ꝑantia ſine
repugnantia libidinũ in illa felicitate ſint. vt pꝛudẽtie ſit
nullũ deo preponere vel equare: foꝛtitudinis ei firmiſſi⸗
me coherere: temꝑantie ſit nullo affectu delectaꝛi ab eo.
¶ In li. ad MMacedomiũ ſic ait. Ina ibi virtus erit id⸗
ipſum erit virtus primũq; virtutis.ꝙ dicit in ſanctis elo

quys bomo qui hoc amat:mihi aũt adberere deo bonuʒz

eſt. hec.n. exigit plena 2 ſempiterna ſapĩa eadẽq; vita ve
raciter iam beata. ꝑuentio quippe ad eternũ ac ſummuʒ
bonũ cui adberere eſt finis boni noſtri. dicat᷑ hic 2⁊ pru⸗
dentia: qꝛ ꝑſpicaciſſime adherebit bono qð nõ amittat.
foꝛtitudo:quia foꝛtiſſime adherebit bono vbi nõ coꝛũ⸗
pat᷑⁊ iuſticia: quia certiſſime adherebit bono vnde non
auellat᷑.⁊ tꝑantia:qꝛ caſtiſſime adherebit bono cui meri
to ſubijciat᷑. Ponunt᷑ etiazʒ iſtaꝝ virtutũ actus ſᷣm di⸗
cũtur eſſe virtutes actus purgati ammi.⁊ hoc ꝑ priuati
oneʒ m ꝙ Macrobius recitat a Plotino diffinitioneʒ
temꝑantie. z tem ꝑantia nõ eſt mũdanas cupiditates re⸗
pellere ſed obliuiſci.⁊ ſᷣm bũc moduʒ loquit᷑ de alijs. Fm
hoc poteſt conſimilit poni actus ieiunij manere ĩ patria
non itum ad refrenationeʒ gale: ſed quietationeʒ qtuʒ
ad gule appetitum ſiue quieteʒ. Sicendũ eſt S. ꝙ ieiuniũ
non tm̃ nomĩat virtuteʒz ſed im ꝑfectõneʒ. 2 q̈tum ad hoc
nõ erit in patria:ſicut ⸗ credere.⁊ ideo non denoĩat deuz
ſicut ⁊ alie quedam.q! Ex his patet rñſio ad illud qð ſe
quitur.qꝛ tactum eſt qũo virtutes caꝛdinales hñt actus
in patria: ⁊ qũo ieiunium 2 qũo non. 4 Ad illud qð obij
citur. ꝙ ieiunio contingit male vti ⁊c. poteſt dici ꝙ acei⸗
piendo ieiuniuʒ vt eſt oꝛnatum tebitis circũſtantqs:non
contingit eo male vti.⁊ ſic ſumptum eſt virtus vel actus
virtutis.Si auteʒ accipitur vt eſt actus nudus: otingit
eo male vti.¶ Ad illud quod obijcitur. ꝙ qui habʒ vnaz
babet omnes ⁊c̃. poteſt dici ꝙ qui habet ieiunium habet
omnes virtutes.dico vt eſt oꝛnatum debitis circumſtan⸗
tijs.⁊ q;tum ad illud qð virtutia eſt:non inqᷓtũ eſt actus
nudus: ⁊ addens aliquid quod eſt defectus 7 imperfecti/
onis. ſieut qui habet virtutes habet virginitatem qẽtum
ad illud quod virtutis eſt. ſ. continentiam:non qtum ad
illud quod ſuꝑaddit de ſtatu.nec tamen ſequituꝛ.qui ba
bet virtutes eſt virgo: quia nomen virginitatis magis ẽ
nomen dicens ſtatũ qᷓ; virtutẽ. ¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ nul
la virtus indiget honeſtamẽto ⁊c. põt dici ꝙ ieiuniũ ſßᷣm
dicit actũ ſins circumſtãtijs infoꝛmatũ: ſtic aliq̊ modo
non indiget honeſtamento alio ꝙᷓ ſuis circum ſtantijs de⸗
bitis.⁊ ſm hoc ẽ virtug vel act virtutig. Si aũt accipit

ſei
nit
ze
cor
lig
a
wue
diann.
bher/
woxa
ſtoen
umete
pnel
ii
hnöie
chetin
lime⸗
galori
ni
dinte
Unhati
ung
Nſcen
aini
mqun
n P
etpe⸗

n
Zi
me
;
a;
Nn
in
it
ſed

i
10.
ſch⸗
