te baptiſmate diluuij. dom ẽ ꝙ illud nõ ↄputauit: quia
nõeꝓtinebat ad facta hana. ſacramẽta aüt illa erant in
factis hũanis.Cõiugiũ vo erat de illis qꝗ inſtituta erant
tem ꝑe innocẽtie: lʒ poſtea cederet in remediũ oꝛiginalis
ↄcupiĩe.vñ nõ ↄputauit int illa qꝗᷓ poſtea erãt inſpirata ĩ
remediũ. Qð aut de penitẽtia dici debeat dictũ eſt.⁊ ad⸗
di põt. ꝙ lʒ dicat᷑ inſtituta a mgꝛo tꝑe innocentie: indita
erat a natura poſi lapſuʒ. 2atura.n. rõalis dictabat ꝙ

—

hõ de ſuo pcto doleret qͥ deũ offenderat.i ·cõ ſic autẽ oĩno
fuit ꝙ offert ſacrificia vel decimas vel oblatõeʒ panis 7
vini:vel ꝙ fieret circũciſio.bec.n.magis ſunt elongata.
4l Ad illud dᷣo qð obijcit᷑ de ↄꝑatõe ipſoꝝ ad ſacra legis
gratie. dom eſt ꝙ ñ ell ſile de illis duobo ſacram̃tis.ſ.ba
ptiſmo 7 eukariſtia 2 tæ alijs duobo ↄfirmatõe ⁊ vncti
one extrema. ſta. n. duo nullũ habuerũt p̃figurãs tẽpe
legis nate. nec etiã inſtituta tẽꝑe legis ſcripte hec p̃figu⸗
rabãt. Iʒ aliq̃ eẽnt ibi qᷓ ſignificare poſſent.Rõ aũt videt᷑
eẽ. qꝛ vnctio extrema pᷣfigurabat grãm q̃ inuncti erimꝰ⸗
vt reges in futuro. Illa vo qꝗ ? i ↄyfirmatõe ſignat grãm q̃
vncti ſumꝰin pñti ad robur ſpuſſancti:⁊ qᷓi reges ſimus
in pñti. toto aũt tꝑe legis nature ⁊ legis moſayce regula
rit᷑.ſi dabat᷑ gra: nõ dabat᷑ ad omimodã ↄfirmatõz.⁊ de⸗
ſcendebãt oẽs ad limbũ.⁊ ad hoc deſignãdũ nec erãt in⸗
ſpirata ſigna tꝑe legis nature:nec inſtituta temꝑe legis
ſcripte.ↄfirmatõis aut extꝛeme vnctõis baptiſmi aut eu
kariſiie erãt inſpirata tꝑe legis nate: in ſignũ deletõnis
oꝛiginalis pcti:q̃ ⁊ tũc ſiebat.⁊ vnionis ꝑ caritateʒ cum
deo q̃ etiã tũc fiebat.tũc.n.nceiuʒ fuit vt deleret᷑ oꝛigina
le pctmn ꝑ qdð aĩa ſeꝑata fuit a deo ⁊ ꝙ vniret᷑ ꝑ grãm vt
poſſet ꝓficere ad meritũ.ꝗl Ad illud qð obijcit᷑ de obla⸗
tione pᷣmiciqꝝ.dᷣm ẽ ꝙ ↄpᷣhendit᷑ ſub oblatõe. Sacrilſi⸗
ciũ.n.dicebat᷑ immolatio aĩaliũ.pᷣ qᷣcũq; alio mõ offere⸗
bat᷑ de aĩalibo ſiue de alijs oblatio dicebat᷑. Elel ʒ q̃ſdazx
ſub ſacrificio.qð tñ ñ videt᷑ ex his v̈bis hug. 4! Ad illud
qð qrebat᷑ ñt.dᷣm ꝗ; nũꝙᷓ defuit dina boĩtas ꝗn ſuffici
ent᷑ qntũ ĩ ſe fuerit ſubueĩret hũane ſaluti.ñ tñ ea pleni⸗
tudine gre q in tꝑe gre:cuiꝰ rõ.j.dicet᷑.ex ꝑte aũt homĩs
eẽt defect vopãs ad h.Cũ.n.hõ in ſtatu natuꝛe lapſe q̃ntꝰ
erat moꝛbo ſuus ñ coõſceret:⁊ eo tantũ gre largitatè mi
nus acceptaẽt ĩmo foꝛte ſuꝑfluã indicaret.ſibipᷣi qͥdãmõ
datꝰ vt ex erroꝛe ſuo de cecitate ↄuinceret᷑: ⁊ ex maiſeſto
moꝛbo de unpotẽtia ſiue infirmitate vt bis ↄgnitis cõfu⸗
geret ad medicũ.vñ hugo. In hoie ab initio fuit igrãtia
2 ↄcupĩa.ᷣ vt cogſceret hõ moꝛbũ ſuũ dimiſſus ẽ totꝰ ſi⸗
bi:ne foꝛte grãm ſuꝑfluã indicaret ſi pᷣmum infumitatis
ſue defectů n agnoſceret. Illa ſibi relicta erraẽ cepit a
veritate ꝑ ignoꝛãtiã ⁊ ↄuicta eſt de cecitate.poſtmodũ ꝑ
legẽ data ↄuincẽda de infirmitate.poſt h̊ vtiq; ↄueniẽter
data ẽ gꝛa qꝗͥ ⁊ illuĩaret cecũ ⁊ ſaluaret infirmũ. Mihilo⸗
minꝰ dico ꝙ nũꝙᷓ; defuit bomĩ gꝛa q purgaret᷑:neq; quo ĩ
gra ↄſirmaret᷑.neq; qͥ ne deficeret ſuſtẽtaret᷑.neq; qͥ a ve⸗

nialibo purgaret᷑. Dico tñ ꝙ in ſlatu illoñ decuit diſtin⸗
cta eẽ ſacra ad bos effectꝰ.legi.n.nat᷑e marie ↄgruit indi
ſtinctio qᷓtũ ad ſacr̃a:ſiẽ ꝙᷓtũ ad pcepta.co.n.dẽ lex nate
ꝙ n ẽ diſtracta vł diffinita ꝑ legẽ ſuꝑadditã. vñ illi ꝓpꝛia
ſunt q̃ in alijs ſunt coĩa.ſ. purgari ſacram̃to fidei.2 ad ꝓ
ximũ oꝛdinari generalibo pceptis. ſ. facias alija qdcunqʒ
vis vt faciãt tibi ⁊c. 4¶. Ad ull qð obijcit᷑ de ſide. doðm ꝙ
fides ñ ẽ ſacrt̃m eo mõ ꝙ ſacẽm dicit᷑ inſtitutũ ad purgã⸗
dũ a culpa. qꝛ vt dicit hbugo. Imago in ſpeculoeſt fides ĩ
coꝛde.que ꝗdeʒ imago ducit ad viſionẽ in ſpecie. Ratiõe
igit᷑ qẽ imago q̃ ducit in ſpẽʒ dꝛ ſacẽ̃m.4Ad illð qð ob⸗
ijcit᷑.ꝙ fides figurat ãnihilatõʒ culpe.dðm ꝙ H̊ ñẽ ex in⸗
ſtitutõe aliq̃. Si qᷓrat᷑ rõ nueri triũ ſacioꝝ q̃ aſſigt bug.
dðm ; hõ peccãdo tripłr droꝛdinauit ſe.reſpectu ei of⸗
ferẽdo ſe ſiue extollẽdo ſup deũ:vt diẽ anſelmꝰ. Reſpectu
er eature inferioꝛis ſupponẽdo ſe illi.vñ hugo.poſtqᷓ a ſu
pioꝛe auertebat᷑:ad inferioꝛa ↄuerſus pꝛecipitabat᷑.⁊ illi
ſe ſubijciebat qð bonũ ſuũ faciebat.Reſpectu ſui qꝛ eo ꝙ
ñ obediebat ſuo ſuꝑioꝛi: nec qð ẽ inferiꝰ ĩ homiĩe obedit
ſuo ſuꝑioꝛi. In recõpenſatõʒ igit᷑ deoꝛdinatõis reſpectu
dei offerebãt᷑ decime: q̃ ꝓfitebat᷑ deũ pᷣferendũ.qꝛ ĩ oblati
one decimaꝝ ſignat᷑ dro attribuẽdũ qð ꝑfectiõis ẽ: homĩ
qð imꝑfectois. In recõpenſatõʒ deoꝛdinatõnis reſpectu
creaturaꝝ inferioꝝ fiũt oblatõnes.vt ſic bõ vitupabilit
creature inferioꝛi ꝑ ↄcupĩaʒ ſe ſubiecit:vt laudabilit per
hũilitatẽ int ĩm ⁊ deũ mediũ ↄſtituat. In recõpenſatõʒ
deoꝛdiatõis in ſe fiebãt ſacrificia.vt ſic ĩoꝛdiata ↄcupia
ꝙ erat rõnalł ſe ſuppoĩt aĩalitati:ita ĩ recõpẽſatõʒ ceoꝛdi⸗
natõis illiꝰ ei qdð c pure aĩale ſe rõnabiłr ſuponẽt. Alia
ẽ rõ ſũpta ex ꝑte ſigficatõis vt dic hugo. dic. n. ſb lege na
turali data ſunt ſacra. decia tões.ſacrificia.⁊ oblatiões.
vt ĩ decĩatõe ꝗdẽ pctoꝝ remiſſio.ĩ ſacrificijs carnis mor⸗
en oblatoe boni oꝑis exhibitio ſignaret᷑.

embꝛum ſecũüdum

Ecũdo qᷓriẽ ſummaꝛie de eẽntia ſinguloꝝ.
Prio at qrit᷑ ſummaꝛie ð mrĩonio.Scðo.
d pnĩa.Leꝛcõ.de ſacrificõ.Quato.ð ob⸗
latõne vini ?2 paĩs. Quito.de decimatiõe.
Curca mrioniũ pt qri. vtꝝ fuẽit inſtitntũ vt ſacim tꝑe
innocẽtie. Scdᷣo.cuiꝰ fuerit ſacr̃m. Zercio.vtꝝ tũc fue⸗

rit aliq̃ illegitimitas ĩ ꝑſoĩs ↄhẽdis. Quarto.vtꝝ de le⸗

ge nature fuerit ꝙ vnꝰ cũ vna ↄtrabit cõiugiũ.

rticulus primꝰ
Irca pꝛimũ ſic.videt᷑ ꝙ mrĩoniũ fuit inſtitutũ
vt ſacr̃m. In inſtitutõe.n.ↄiugij ñẽ facra mẽ⸗
tio reſpectu alicꝰ ſignati vel ex ꝑte dñi vel ex
ꝑie ade.Ex ꝑte.n.dñi ñ dr niſi ꝙ fuerat adiutoꝛiũ ipi vi
ro.⁊ qũo factũ ſit adiutoꝛiũ.ſ.de coſta eins de q̃ foꝛmata
fuit mulier. In his auteʒ ſignificatio nulla expreſſe deſi
gnatur. Similiter in verbis ipſius ade cum dicit. Hoc
nũc os ex oſſibus meis. nihil eni aliud videtur erprime⸗
re niſi factuʒ ipſius ſicut ey ipſa littera ſequẽti patet: cu
dicit᷑ hec vocabit᷑ virago:quia de viro ſumpta c. Ex ver⸗
bis etiaʒ ſequentibo nõ videt᷑ niſi inſtitutio eius ad offi
ciũ.ꝑ boc ꝙ dicit᷑ adherebit vroꝛi ſue erunt duo in car⸗
ne vna. lic g ex neutra parte videt᷑ inſtitutio ipius matri
monij in ſacramentũ. ¶ Pꝛeterea. inſtitui dicit matrimo
niũ a ceo in ſacramẽtuz. ̊ H qũo: cuz verba illa gbo vi⸗
cetur intelligi ſacrametuz: ſint verba ade ſicut exprimit
in Heñ.ex euangelio aũñt videt᷑ ꝙ ſunt verba dñi. ſiẽ hẽ
xix. Math. vbi recitant᷑ verba ꝓpoſita. Qui fecit ab ini⸗
tio maſculũ 2 feminã fecit eos.⁊ dirit. ꝓpt h dimittet hõ
patrẽ ⁊ matrẽ ⁊c̃.Et ſubiũgit᷑quod deus cõinxit homo
non ſeparet.ex quibus veꝛbis colligit᷑ · ꝙ fuerũt verba do
mini. Si aũt verba ade fuerũt ſicut expꝛimit᷑ ĩ Geñ. vñ ẽ
ꝙꝙ dz mrioniũ a deo inſtitutũ. . autem eẽnt vᷣba ade: B
etiã babet᷑.vj.ad Ephe.vbi dicit᷑ ĩ glo. In cuiꝰrei figuꝛa
adã ꝗ erat ſoꝛma futuri:cũ de coſtꝗ ſua factã mulierẽ vi⸗
diſſz. diẽ in Geñ. H nũc os de oſſibome.⁊ ca.de car.mea.

in⸗
di
te
ia

.
Ga⸗
eei
tie
ob⸗
tin⸗
ug.
ioß⸗
etn
Alu
illi
0
edit
ectu
blati
vomni
ect
bilit
per
töz
pia
di⸗
Mia
Kna
noes.
Wor

lor.
cdo.
job⸗
joe.

be⸗
le⸗

*

¶ LNueſtio

Er q̊ videt᷑ ꝗ mr̃imoniũ nõ tũc fuerit inſtitutũ vt ſact̃ᷣm

Pꝛetẽa ſi inſtitutũ fuit in ſacr̃m:nõ vidr fuiſſe inſtitu
tũ niſi ĩ ſigficatõeʒ ↄiũctõis xp̃i ⁊ ecclłie.pᷣ ſi xpᷣc nõ fuiſſʒ
futurꝰ i carne:nõ fuiſſet ↄiũctio xp̃i ⁊ ecclie ĩ caꝛne.q̃ at
eẽt rõ xp̃i in caꝛne ↄiũctio niſi ꝓpter redẽptionẽ ſic vr̃ ad

heb. ij. Ila aũt redemptio ꝑ moꝛtẽ nõ fuiſſet pcem: ̊ ma⸗

nente ſiatu innocẽtie non fuiſſet nccia alſumptio carnis
paſſibilis ĩ ro.q̃re nec ſignificatõ ↄiũctiõis xpᷣi ⁊ ecclie

mentũ.¶ ¶ Cont᷑ br.vj.ad eph.vbi dic apłs. Sacrm hoe
magnũ eſt:ego aũt dico ĩ xpᷣo ⁊ eccłia:vᷣ illud nõ fuit in⸗
ſtitutũ niſi in ꝑadiſo:̊ ↄiugiũ tũc fuit inſtitutũ in ſacr̃m

in carne hmoi.no tũc fuit ncciũ inſtitui ↄingiũ in ſaẽ⸗

6,; etiã dic hug: expᷣſſe vbi dic.& ſacr̃m ↄiugij ex omibus

ſacr̃is q̃ ad remediũ hoĩs inſtituta ſũt: anñ pctm boĩs le⸗

git᷑ inſtitutũ. ¶ Itẽ aug. doꝛmit adã vt fiat eua.moꝛit᷑ xp̃ᷣe

yt fiat eccłia. Doꝛmiẽte adaʒ fit eua de latẽ:moꝛtuo xpo
cutit᷑ latꝰ vt fiãt ſacr̃a quibo foꝛmet᷑ ecclłia.ex qͥ colligit.

ꝙ ißa diũctio ꝗ oꝛdiata fuit ad ſiqndũ ↄiunctõeʒ
xpᷣi ⁊ eccłie. Ao qð dõm ẽ.ꝙ inſtitutũ fuit ↄiugiuʒ in

ſacr̃m: ⁊ nõ tm in officiũ in ꝑadiſo.ſic pʒ.xxvj.diſ.iiij.li ·

ſentẽ. ¶¶ Ao illud vᷣo qð obijcit᷑ in ↄtraꝛiũ.ddm eſt. ꝙ in⸗

ſtitutũ fuit ⁊ rõne facti dñice ⁊ rõne ſᷣmonis dñi. Rõne

facti ſiẽ erpᷣſſit augꝰ.in ſua auẽte.eo ꝙ de latere ade doꝛ⸗

mientis foꝛmata fuit eua. Rõne at̃ pmonis dñi quã ac⸗

cepit adã a dño ad ſiqẽndũ ꝓphence ↄiũctõeʒ xpᷣi ⁊ ecclie
In extaſi eĩ illa in q̃ fuit ada:accepit futuroꝝ intelligen⸗
tiã. Eñ aug. Erxtaſis recte intelligi ad h̊ imiſſa: vt mẽs

ade ꝑticeps angelice curie intrãs in ſctẽuariũ dei nouiſſi⸗

ma intelligẽt. Per illud qd ſeꝗtur. Relinquet hõ pr̃eʒ ⁊
matrẽ ⁊c.ſignabat᷑ ↄiunctio duplex xp̃i et eccłie.pᷣmo in
oſenſu.ſcdᷣo in ↄfoꝛmitate caꝛnis.⁊ ſic pʒ plene tuc inſti⸗
tui ↄiugiũ in ſacr̃jm.ꝛlzʒ nibil dicat᷑ ibi expſſe de ſignato
nihilominꝰ adam ꝓphetice illud intellexit ⁊ ꝓphetico ſpũ

eructauit.ſicut dic ang.⁊ G̊ ideʒ ex ðᷣbis ipſiꝰapli babet᷑.
Aod ſcdᷣm obiectũ dðᷣm. ꝙ licet vᷣba illa legant᷑ eſſe ipiꝰ
ade:tñ et dñi fuerũt. Vñ aug.ſuꝑ geñ. vðᷣba iſta.hoc nũc
os ex oſſiba meis ⁊c.cũ ade ſcriptura fuiſſe dicat:xpᷣe in

cuangelio deñ dixiſſe declarat. vt intelligam? illaʒ exta
ſim deum diuinit?hoc dixiſſe. de?g inſtituit facto:inſtitu

it et etiã verbo:ſ̊ adam mediãte. ¶ Ad tercin dðᷣm.ꝙ licʒ
peccato nõ eriſtente non fuiſſet moꝛs xp̃i nccia:et ita ne
aſſumptõ carnis moꝛtalis:nihilominꝰtamẽ potuit eſſe

gnum ſacre rei.aſſumptio em̃ carnis nõ tm̃ deſignat hc

vtilitatẽ in ſcripturis:ſᷣ et plures alias. Oꝛetẽa dicũt

futurũ erat ꝙ hbõ laberet᷑ ꝑ peccatũ:ↄueniẽter inſtitutuʒ

fuit ſignũ vt bõ pᷣuidere poſſet id per qð eſſet remedium.
2 ideo nõ fuit ſuꝑnacuuʒ inſtituere ↄiugiũ in ſacrm tem⸗
poꝛe innocẽtie. ſicut aꝛs medicine non eſt ſuꝑuacua: et ſi

nullꝰegꝛotaret. valeret em̃ qᷓtum ad illã ꝑtem que ẽ p̃ſer/

uare ab egritudine: et qᷓtum ad illam ꝑtem valere poſſet

vubiũ illam mulierè nõ

cum homo egrotaret.

—.—

Articulus ſecundus

cũdo q̃ꝛit᷑ cuiꝰ rei mr̃ioniũ fueꝛit ſacrẽ̃m. Et
videt᷑ ꝙ fuerit ſacramentũ duplicis ↄiunctio/
nis. ꝑ boc ꝙ dicit aug. de bono ↄiugali.non ẽ
ꝑtinere ad matrimoniũ.cũ qua

docetur nõ fuiſſe ↄiũctio ſexus. Quod magis erponit leo
papa dicens. cũ ſocietas nuptiarũ ita a pᷣncipio ſit inſti⸗
tutum. vt p̃ter ↄiunctiõeʒ ſexuũ nõ habeat in ſe xpi et ec⸗

cleſie ſacr̃m:nõ eſt dubin illaʒ mulierẽ nõ ꝑtinere ad ma

trimoniũ in q̃ docet᷑ nõ fuiſſe nuptiale miſteriũ. Ex qͥ vi
detur.ꝙ matrimoniũ inſtitutũ fuit nõ tm̃ ad ſiqudũ ↄiũ
ctõeʒ xp̃ᷣi ⁊ eccłie ĩ caritate:̊ et in nate ↄfoꝛmitate.⸗ Sʒ
videt᷑ ↄtrariũ multiplici rõne. IUna ẽ qꝛ mr̃imoniũ eſt et
fuit licet nõ ſeq̃tur carnalis copula.NQõ ↄſequẽti aũt car
nali copula nõ ſignat᷑ ↄiunctõ xpᷣi et eccłie in ↄfoꝛmitate

nature:ꝗᷓ cũ adhuc remaneat matrimoniũ ſacramentuʒ

2 eq̃lis ſanctitatis: ſim ꝙ dic aug.in li.de bono ↄiugali:
nõ opoꝛtuit pᷣmo eſſe inſtitutũ vt ſacramentũ in ſignifica
tionẽ vtriuſq; ↄiũctõnis. NPꝛetẽa. iũctio rpᷣi et eccłie ĩ

ſecunda

caritate:ſiue dei ⁊ eccleſie fuiſſet:licet nõ facta eẽt aſſum
ptio caꝛnis.⁊ hoc eẽt vlłe ſignatũ ſᷣm oẽm ſtatũ: reſpct᷑u

illiꝰvr̃ tm̃ eſſe mr̃ioniũ inſtitutũ. 1 d qð doõm. ꝙ reſpe
mtel

etu vtriuſq; ſuit inſtitutũ.AVñ ſic intelligẽde ſunt auẽtes
aug. leonis pape. O mulier illa cũ q̃ nõ eſt ꝑmirdᷣo ſe⸗
xus lʒ ꝑtineat ad mr̃ioniũ:nõ tñ ꝑtinet ad matrimoniũ
qð expᷣſſam et plenã tenet ↄiunctõeʒ xp̃ᷣi et eccłie.nihilo⸗
minꝰtñ pꝛeter illã hr̃et rõnem ſacramẽti. licʒ non totatr
ſignarent᷑. Per illud aũt qð dr in Geñ.adberebit vxoꝛi
ſue notat᷑ ↄiũctio ĩ caritate.ꝑ hoc aũt qð ſeꝗtur et erunt
duoĩi carne vna:notat᷑ aiũctio in ↄfoꝛmitate nature. Sʒ
diſtinguendũ eſt. vni ſignati fuit ſacr̃jm vłr alterius
dᷣo adueniẽte copula carnali:et h̊ diſtinguit hug.dicens
Mꝛ alteriꝰſocietatis ſacr̃in fuit in ↄiugio:alteriꝰ ſocieta
tis ſacramentũ in oiugij officio:et ꝑ hoc põt patere qua⸗

liter reſpondendũ eſt ad obiecta.
Articulus tercins

Ercio querit᷑ vtruʒ fuerit tũc aliqᷓ illegitimi⸗

tas ĩ ꝑſonis ↄtrahẽdis.qð nõ vr. Cũ eĩ datũ

. et iſtud pceptũ. Creſcite ⁊ multiplica.⁊ tm̃
ↄditi eſſent vir enus et mulier vna: ſi mortua eſſet altẽa
illaꝝ ꝑſonaꝝ poſt ꝓcreatõeʒ ꝓlis: opoꝛteret filiã cogno
ſci a pre vel matreʒ a filio:niſi eſſet multiplicatõ ꝓlis.et
ita nulla eẽt ꝑſona ülegitima.¶. Pꝛetẽa ĩ leuitico cẽſent᷑
ille gitime ꝑſone plures.ſic ſoꝛoꝛ 7 frater ⁊ alia hmõi. ta
les at᷑ nõ erãt illegitime a pᷣncipio:nõ &̊ vr a pᷣncipio ali⸗

mulieris indiuidue vite retinẽs ↄſuetudinẽ. d qð di

q̃ fuiſſe illegitimitas ꝑſonaꝝ:b̊ ꝙ mr̃imoniuʒ oa —

cendũ.ꝙ illegitimitas aliq̃ruʒ ꝑſonaꝝ fuit a pᷣncipio ſcʒ

pr̃is ⁊ filie:⁊ mr̃is ⁊ filij.Et h̊ deſignat᷑ er illis vbis ꝗbo
dr in geñ. Relinquet hõ pr̃eʒ et mr̃em ⁊ adherebit vxori

ſue 7c. ¶¶ Ao illud vᷣo qð obijcit᷑ Fm poſitõem facta.dðm

eſt ꝙ lʒ fieret multiplicatio ꝓlis.oꝑteret illã copulã fieri
pr̃is cũ filia ſicut factũ fuit.xix· geñ.de lothꝗ cognouit
filiã ſuã.ſi ᷣo nõ ſuꝑeſſent plures ꝑſone.vł dñs alio mõ
ꝓuideret:vel de illegitima legitimã faceret.4¶ A aliud
vᷣo dõᷣm.ꝙ licʒ plures eſſent ꝑſone illegitime ꝓceſſu tꝑis
nõ tamẽ ita ↄgruebat a pᷣncipio cũ nõ erat multiplicatõ

ꝓſonarũ. Si em a pᷣncipio tot eſſent illegitime: peccarẽt
cognoſcendo fratres ſoꝛoꝛes ſuas:qð opoꝛtuit a pᷣncipio
anteꝙᷓ fieret multiplicatõ generationis.

rticulus quartꝰ

Einde querit᷑ vtꝝ de lege nate fuerit ꝙ vnus
cũ vna ↄtrahat ↄiugiũ.⁊ vr ꝙ ſic:ꝑ hoc qð dĩ
iiij. geñ. ſuꝑ illud lamech accepit duas vxoẽs
dicit interli.pꝛimus ↄtra naturã et ↄtra moꝛẽ ꝑ bigami⸗/
am adulteriũ ↄmiſit. Ex qͥ accipit᷑.ꝙ ex lege nature ẽ:q

vna vni ↄiũgat᷑ mr̃ionialiteꝛ.¶¶ Sʒ otra hoc eſt. ꝙ ex lege

nature generalis in pluribo aĩiantibo vnꝰmaſculłꝰcoplat᷑
pluribo femini ſexꝰ. Im naturã etia rõnaleʒ vnꝰ hũit plu
res vxoꝛes.ſicut legit᷑ de Jacob ⁊ de dauid. Si at᷑ eſſet ʒ
naturã: vterq; peccaſſet.delinquẽ eĩ ð legẽ natiꝛe ẽ pctm
Reſtat ̊ ꝙ copulari cũ płibo vxoꝛibo nõ fuit ð naturaʒ.
Et h̊ idem dic aug.in li.de vᷣgi.antiꝗs iuſtis nõ fuit pct᷑ʒ

ꝙ; pluꝛibo vxoꝛibo vtebant᷑.nec ðↄ naturã hox faciebat: er,d

nõ laſciuiẽdi cauſa:ſ̊ gignẽdi hoc faceꝛẽt.¶ Ad qð dõᷣm
eſt. ꝙ natura generalis in aĩantibo plibo:et ẽ nata ſpãl
in hoĩc. Qatura vᷣo ſpãlis pt᷑ attendi vel ↄꝑatõne ad bo⸗
nũ /ꝓlis vel ↄꝑatõe ad bonum fidei:vel bonũ ſacr̃i. ſm q̊
naturã generalẽ nõ eſt rõ mr̃ionij aut ↄiugij.ſᷣm rõnẽ vᷣo
ſpãlem ꝙ vnꝰcopulet᷑ vni tm̃.nõ eſt ex rõne boni ꝓlis.qð
pʒz ex h.cũ em̃ multiplicari oꝑtuit/plem ad cultũ dei:vnꝰ
br̃e potuit plures vxoꝛes. Rõne vo bone fidei ⁊ boni ſaẽ

menti qð eſt vlterius ſi oꝛdinet᷑ natura ꝙ vnꝰ habet plu⸗

res eſt ↄtra naturã.ſic ꝗ̊ vno modo eſt cõtra naturã:alio

modo nõ.⸗E aũt lamech dicit᷑ feciſſe cõtra naturã.hoc

fuit qꝛ licʒ intẽderet ꝓcreare ꝓlem: nõ tñ ad cultuʒ dxi.⁊
H̊ mõ faciebat ᷣm naturã. Jacob ſeruabat at᷑ in h rõneʒ

bone ꝓlis:gꝗa nõ adheſit Lye cauſa pꝛolis ꝓcreande niſi
4

it in ꝑadi

ad cultum dei.ſed nõ in hoc ſeruauit ratõnẽ fidei.ꝙ nulli
alij adheſit ꝑ copulã carnaleʒ. Ratio vo ſacr̃i ſimpliciter
ꝙ eſt in ↄiũctõne xp̃i cũ eccleſia q̃ vna eſt:non oĩno ſerua⸗
batur bi. ſed in hoc ſeruabat᷑:ꝙ in matrimonio rachelis
ↄiũctio eccleſie rõe ↄtemplatiuoꝝ deſignabat᷑. In lya vðᷣo
ↄiunctio eccleſie ratione aetiuoꝝ:de his amplius dietum
eſt ſupꝛa libꝛo tercio. V

embꝛeum tercium

nſeq̃nter querit᷑ de ſacro penitentie. Cir⸗
ca quod querit᷑ primo. vtrũ inſtitutũ fuerit
in ꝑadiſo.Scðdo vtrũ aliquã rõnem habeat
natura.

Urticuins prinmus

Irca pꝛimuʒz ſic.iQon fuit necia pnĩa ante la⸗
pſum pct᷑i:non ᷓ neceſſariũ fuit ſacr̃m peniten
tie anteqᷓ; hõ peccaſſet. In ſtatu q̊ in quo hõ fu
õ fuit neceſſariũ ſacrẽ̃m penitentie maxĩe añ
pctm.¶ Pꝛe.nõ fit alicubi mentio de ſacr̃o pnĩe. Nam ſi
facta eſſet:aut hoc eẽt anteqᷓ; hõ peccaſſ.t:aut cũ hõ pecca
ret.aut poſt.Añ nõ fuit:cũ ꝓ nihilo eſſet.nec fit iti men⸗
tioniſi de pᷣceptis et ꝓhibitõnibo ⁊ ↄminatione.iec tunc
qñ ꝑpetratũ fuit pctẽm:ibi em̃ nõ agit᷑ niſi de pctẽ̃o et cauſ
eius et ſeqla ipſiꝰ. Poſiea vᷣo non agit᷑ niſi de pena multi
anmun colligit᷑ ꝙ nõ fuit inſtitutio facta in ꝑadiſo

Contra.pnĩa eſt medicina quedã ſpũalis.̊ dupliciter
eſt medicina coꝛꝑalis.quedaʒ em̃ eſt pſeruatiua a moꝛbo:
quedã expulſiua moꝛbi.Silr dʒ eſſe medicina ſpũalis du
plex.ſ.pᷣſeruatiua a moꝛbo:⁊ expulſiua moꝛbi. Pꝛeſerua
tiua aũt nccia fuit añ pctẽm. neceſſaria fuit pnie inſtitu⸗

tio añ petᷣm ſed nihil qð erat hũane ſaluti neceſſariũ fuit
pᷣtermiſſum a diuina ꝓuidẽtia:q̊ ⁊c. ¶ Oð ↄcedũt quidã
dicentes pniam fuiſſe inſtitutã in ꝑadiſo anteqᷓ; moꝛbo eſ⸗
ſet.vt ſic eſſet medicĩa pᷣſeruatia a morbo:ne fiet lapſus ĩ
pctm.⁊ hoc fieri dr q facta eſt ominatio.quacũq; die co⸗
mederis moꝛte moꝛieris: ſ̊ poſtea illa q̃ fuit pᷣſeruatiua
facta eſt expulſiua moꝛbi.et ↄueniebat vt in ꝑadiſo cõſti⸗
tueret᷑ ad cauenduʒ a moꝛbo actualis pct᷑i. Si em̃ fuiſſet
cautela a moꝛbo actualis pct᷑i: nõ fuiſſet ſecutũ oꝛiginale
petm:nec alij defectus multiplices in quoꝝ remediũ ſunt
alia ſacramenta ⁊ ſic tm̃ fuerũt duo ſacramenta in ꝑadi⸗
ſo.ſcʒ matrimoniũ ad multiplicandũ nũeꝝ fideliũ:⁊ in ſi⸗
gnum vnionis mẽbꝛoꝝ eccłie cũ capite.⁊ aliud ↄſeruati⸗
uum hois in ſanitate:ne ſcʒ caderet in egritudineʒ.Cum
em pnia duo habeat.ↄmiſſa flere:et flenda non ↄmittẽ. qᷓ
tum ad pꝛimã ꝑtem eſi expulſiua moꝛbi iam ↄtracti:qᷓẽtuʒ
ad ſcdᷣam ꝑtem pᷣſeruatiua a moꝛbo futuro.Si em̃ inſtitu
ta fuit ante pctm:hoc fuit ad pᷣſeruanduʒ a moꝛbo.Si vo
fuit inſtituta pꝰpctm in ipſa erpulſione:hoc fuit ad cura⸗
tionẽ pcti.¶ Sed planũ eſt ꝙ boc nihil eſt.qꝛ cum peniten
tia ↄcernat ſiue impoꝛtet in coꝛde doloꝛeʒ de pcto.nec ſine
hoc eſſe põt pnia. hoc aũt nullo mõ ↄgruebat ſtatui inno/
centie: nec penitentia. Poſt la pſum aũt poſſet penitẽtia
eſſe medicina p̃ſeruatiua ſcʒ ab iteratõne pcti ſiue recidii
uo:ſed ante nequaq;. ec hoc ꝙ dico flenda nõ ↄmittere
dicit eſſe pnie:qꝛ tũc eſſet pnĩa in patria. Jvðo alij dixerũt
ꝙ inſtitutio pnie non aliud fuit niſi ipſa inſpiratõ.q̃ dñs
pꝛimis pꝑentibo inſpirauit pnĩaʒ ſuꝑ primo pct̃o:maxime
cũ inſlixit penas.Pena em ſicut dicit glo.oculos aperit:
qs culpa claudit. ¶ Aliter vo dm. ꝙ in eo qð poſuit dñs
cherubin ⁊ flammeũñ gladiũ añ padiſum.ad cuſtodiendã
viã ligni vite.dabat᷑ intelligi ſuſtinẽtia pene ꝗ ꝑ flammeũ
gladiũ deſignat᷑ ex gratia ſiue er caritate. Per iſta em̃ oꝑ
tet incedere actualiter peccantẽ: ſi dz ꝑueniꝛe ad viã ligni
vite. et jm h̊ dicit᷑ inſtitui in ꝑadiſo. qꝛ ĩ exitu a ꝑadiſo di
ſponebat᷑ vt ꝑ illud fieret reuerſio.hoc etiã eidet᷑ ſicficari
illud qð dic mgr̃ in hiſtoꝛijs. Eiectõeʒ pꝛimoꝝ pentũ re⸗
pñtat ecclia in capite ieiunij:cũ eijcit extra eccłiam aliqͥs.
ciliciũ dat:in ſignũ tunicaꝝ pelliceaꝝ. Cinerẽ ſub hio veꝛ
bis.Cinis es ⁊ in cinerẽ reuerteris. In memoꝛiã vo ma⸗

„*

ledictionis eiecti:candelas ferunt ardentes.quia ꝓ oꝑe qͥ
poꝛrexerũt manꝰad pomuʒ vetitũ.appoſita eſi ignea rum⸗
phea ꝑadiſo.claudunt᷑ foꝛes:ĩ ſignũ aditus ꝑadiſi quon-
dam obcluſi.Ex quibo deſignat᷑ ꝙ ibi ſacrᷣm pnie deſigna
batur.l aũt hec veritatẽ nõ habeant pʒ.aliud eſt eniʒ
penã ↄminari ne ↄmittat᷑ offenſa: ⁊ aliud eſt inſtituere pe/
tentiã in ſacrᷣm. Pꝛe.aliud eſt infligere penã ꝓ offenſa cõ
miſſa ſiẽ punire tranſgreſſoꝛem: et aliud inſtituere ſacra⸗
mentum penitentie.vnde dico ꝙ non ſint inſtituta in pa⸗
radiſo:hec infra plenius patebunt.

Articulus ſecundus

Ecũdo querit᷑. vtrũ rõnem aliquã habuerit a
/ natura ⁊ videt᷑ ꝙ nõ.natura em̃ in ſtatu inno⸗
centie nõdũ erat vulneꝛata.nõ ꝗᷓ tũc tꝑis dicta

bat remediũ vulneris. Pctm aũt eſt vulnꝰ anime:nõ ꝗ̊ di

ctabat natura pnĩam q eſt in remediũ vulneris qð eſt pec
catum actuale.nõ q̊ ſacr̃jm penitentie tũc tꝑis dictamẽ ha
buit nature.¶ Pꝛe.pnĩa inqtum pnĩa reſpicit pctẽᷣm pᷣex⸗
iſtens.penitere em̃ eſt dolere de hoc qð iudicat᷑ eſſe malũ.
Si gꝭ̊ ſacr̃m penitentie ſuonit añ ſe pctm.nõ dicit medi
cinaʒ vt pᷣſeruatiuã:ſed tm̃ vt curatiua: ñ videt᷑ eſſe ex in
ſtinctu nature exñte in integritate.q̊ ſacrm penitentie non
videt᷑ eſſe ex inſtinctu nature ᷣm ſtatuʒ innocentie.4¶ Si
dᷣo dicat᷑ ꝙ fuerit ſᷣm inſtinctũ nature lapſe:hoc nõ videt᷑
Quod em̃ inſitum eſt nature:a ↄditione nature eſt ei inſi⸗
tum. Et ita ſi ẽ Fm inſtinctũ nature lapſe:erit inſitũ etiaʒ

nature cũ nõ erat lapſa.licet tũc nõ moueret actu ad illaz

Oð etiã videt᷑ ꝑ ſimile.pᷣcepta em̃ q̃ ſunt ex dictamĩe na⸗
ture.a pᷣncipio inſita erãt ipſi nature:et cum non erat la⸗
pſa.Eodem mõ videt᷑ eſſe de alijs q̃ ſunt ex inſtinctu nat᷑e.
Lex em̃ nature eſt.q̃ ĩtelligit hõ quid ſit bonũ ⁊ ꝗd ſit ma
lum.nec ꝑ pctm imago dei ita deterioꝛata ẽ:vt nulla in ea

lineamẽta remãſerint:nec oĩno deleret᷑ qd ibi ꝑimaginezʒ

dei cũ creaꝛet᷑ impᷣſſum ẽ.Si q̊ ſacrt̃m pnie fuit inditum in

natura lapſa: fuit ⁊ inditũ in natura non lapſa.¶ Ad qdG

dðᷣm eſt.q; ſacr̃Dm pnĩe aliquo mõ inditũ eſt a natura: ꝓ⸗

ut h̊ loꝗmur de ſacro pnĩe.loꝗmur em̃ hic de doloꝛe penitẽ

tiali.nõ em̃ tm̃ indituʒ fuit nature a ↄditoꝛe nature illud
ꝑ quod poterat ↄſeruari in integritate et ꝓficere in illo:łᷣ
et ꝑ quod poterat reꝑari ſi deterioꝛaret᷑.quia g̊ ꝑ peccatũ
actuale facta eſt pᷣmo deterioꝛatio nature.inſertum ẽ ipſi
nature rõnali remediũ ↄtra hmõi deterioꝛatiõeʒ. Hoc at

eſt pꝛimũ ⁊ ꝑ ſe remediũ pnĩa.et ideo a natura eſt aliqͥ mõ

inditum ſacr̃jm pnĩe. Ad obiectũ autẽ in ↄtrariũ dom ẽ
ꝙ licet natura pꝛimitꝰ inſtituta.nõ tũc indigeret illo rᷣme⸗
dio cum nõaũ eſſet vulnerata:nihilominꝰtñn indigebat co
gnitõne illiꝰremedij.qꝛ de ſe poſſibilis erat ad lapſũ.Ce⸗
gnitio at᷑ ad hoc vtilis fuit.vt ſi laberet᷑ hmõi remediũ:qᷓ⸗
reꝛet ꝑ qð ſanaret᷑.¶ Ad ſcdᷣm vᷣo dðᷣm.q; pnia ꝓut maxĩe
ꝓprie accipit᷑ reſpicit petᷣm pᷣexiſtens. eſt tñ aliqua ↄditio
pnie q̃ põt eſſe pcto non exiſtente:ſicut eſt illa q̃ eſt de non
ↄmittendo in poſteꝝ.¶! Ad terciuʒ vᷣo dðᷣm.q aliter ſunt
inſerta ipſi nature ſemĩa iuſticie:⁊ aliter ſemia medicine
ſpũalis.Semina em̃ iuſticie inſerta ſunt.vt quibo indiget
hõ ſᷣm oẽm ſtatũ. Semĩa vᷣo medicine ſpũalis inſerta.vt
quibo iuuaret᷑ hõ ſᷣm nature lapſe:et quo tꝑe lapſa ẽ.nec
eſt dicendum ꝙ tũc pᷣmo inditũ ſit nature qð ꝑtinet ad co⸗
gnitionẽ remedij cum ipſa natura vulnerata:ſed pꝛiꝰ fuit
ei inditum.vt tũc ex inſtinctu nature quereꝛetur remediũ
cum eſſet neceſſarium.

Membꝛum quartum

gtur de ſacrificio. Pꝛimo ꝗ̊ querit᷑ de ↄue
nientia ſacrificioꝝ. Scðdo ſi ſacriſiciuʒ fuit
ſacramentum.Tercio cuiꝰrei ſacramentuʒ
Quarto ↄueniebat illud incipere
duratõne ipſius. Sexto de ſacrificijs caym et

abel et alioꝝ tꝑe legis nature. Septimo de oblatione pa/
nis et vini.

4

.
t
e
t

¶MVMneſtio
rticulus primus

Irca pꝛimuʒ querit᷑.Cuʒ aĩalia in nullo penã
merueꝛt.nec hõ demeruit in aliqͥ coĩicando cuʒ
illis: qᷓre punita ſunt aĩalia ĩ ſacriſicijs.⁊ q̃rit
quare fuit homi inditũ pꝰlapſum exercitiũ ſacrificioꝛuʒ.
õnale ſiquidẽ fuit venerari deũ oblatõnibo:ſ q̃re ſacri⸗

ſicijs in quibo puni ialia qᷓ penã nõ merueꝛũt:nulla
ratio videt᷑ n.multiplex eſt cã ſacrificioꝝ. fiebãt em̃
in ſignũ:in figurã et in penã.In ſignũ.ꝙ aĩalitas hũana
im ꝑio rõnis obediendo:deo debuit offerri. In figurã ſcz
hũane redemptõis fiende.ꝑ filiũ ſacrificãdo ſe pr̃i. In pe
nam:qꝛ natura huũana q̃ eſt natura mãſueta.abhoꝛret ef⸗
fuſionẽ ſanguis ⁊ maxie in merito.pᷣter igrẽ cauſas genẽa⸗
les oĩm oblatõnuʒ he ſunt ſpãles in ſacrificioꝝ oblatõne
⁊ alie qdam q̃ inferiꝰtangunt.Qð aũt obr.ꝙ nõ meꝛuer̃t
penã. Rñſio.ꝙ in nõ exñtibo ad imaginẽ dei nõ eſt atten
denda pena penes meritum vel demerituʒ:ſed potius pe⸗
nes meritum vel demeritum eoꝝ ꝓpter q̊s ſunt.ſ.homiĩes.

Articulus ſecundus
Irca ſcðm ſic oñdit᷑.ꝙ ſacrificium nõ ẽ ſact̃m
ſacrificium fuit ex aĩalibo.vel ſᷣm quoſdã ex teꝛ
enaſcentibo. q̃ aũt rõne talia dicerent᷑ ſacra⸗
menta:eadẽ rõne⁊ alia dicerent᷑.cũ nulla facta ſit inſtitu
tio plus de his ꝙᷓ de alijs.ſ̊ ↄſtat ꝙ nõ om̃es res cedebant
in rõnem ſacramenti.nõ ꝗ̊ videt᷑ ꝙ iſta ſacrificia fuerunt
ſacr̃a rõne materie ex qua ſiebant:nec rõne ipſiꝰ ignis ſu⸗
peradditi.qua em̃ rõne diceret᷑ płeſſe: ſacr̃m rõne ipſius
ignis:q; rõne aeris vel alterius rei create. Si aũt dicat
ꝙ hoc fuit.qꝛ dñs reſperxit ad abel ⁊ muneꝛa eiꝰ⁊ ita eo ꝙ;
acceptauit dñs bmõi ſacrificia:dicant᷑ ſacramẽta.ſ̊ ̊ nõ
videt᷑.acceptatio em̃ illa nõ fuit ꝓpter eſſentiã munerum.
ſed ꝓpter ipᷣ̃am deuotõeʒ offerenns. Vñ greg. dicturus qꝛ
deus reſpexit ad munera:premiſit ſollicite qꝛ reſpexit ad
abel. Ex q̃ re patent oſtendit᷑ qꝛ nõ offerens a muneribus
ſed munera ab offerente placueꝛũt.dona eniʒ iniquoꝝ nõ
pꝛobat altiſſimus:nec reſpicit in oblatõnibo ipſoꝝ nec in
multitudie ꝓpiciabitur peccatis eoꝝ:ptʒ &̊ ꝙ occepta erãt
ex deuotõne offerentis. Sʒ ꝙ ſacramenta dicant᷑:hoc ẽ ex
ſimilitudine oblatoꝝ ad aliquã reʒ ſacrã:nõ & ex accepti
one ſacrificia hñt eſſe ſacramẽta.¶ Pꝛeterea ſacr̃m ex in
ſtitutõne ẽ ſignans.ex ſanctificatõne inuiſibileʒ gram ↄfe
rens.Sʒ ſaerificiũ nõ habuit tũc ex inſtitntione ꝙ eſſet ſi⸗
gnans.nec ex aliq̃ ſanctificatõne ꝙ eſſet gRam inuiſibilem
conferens:cuʒ nulla legat᷑ ſanctificatio illoꝝ ſacriſicioꝝ.
ſQec ex h̊ dicebant᷑ ſacr̃a hr̃e rõnem ſacr̃i:qꝛ ſiłlia erant in
ſpẽ illis q inſtituta erant tꝑe legis.¶ Pꝛeterea ſacr̃a pla⸗
cent dño inꝙtum hmõi.ſ̊ de ſacrificijs legit᷑ ꝙ nõ placuezt
dño ſicut hr ab aug.de ciui.dei.iſQõ vult dñs ſacrificium
trucidati pecoꝛis:vᷣ ſacrificium ↄtriti coꝛdis.¶ Pꝛeterea
biere.vij.dr.õ ſum locutꝰcuʒ pr̃ibo vr̃is et nõ pᷣcepi eis
in die q̃ eduxi eos de terꝛa egipti de ᷣbo olocauſiomatũ 2
victimaꝝ:h̊ hoc vᷣbuʒ pᷣcepi eis.d.ANudite vocẽ meã ⁊ ero
vob de et vos eritis mihbi ls ⁊c̃. ¶ Pꝛe.deus ſpũs.car⸗
nes at᷑ pecoꝝ ſenſibiles ſunt.odoꝛ at᷑ eaꝝ cũ cremant᷑ non
placet.dᷣ offendit odoꝛatũ hoĩs bñ diſpoſiti: multo ꝗᷓ foꝛti
us nulla ẽ ppoꝛtio illi odoꝛis rõne eiꝰin ſe reſpectu ipſius
ſpũalis olfatꝰꝗ eſt in ſpũ.dico q̊ ꝗ bʒ ſummũ olfatuʒ ſpũ/
alẽ:nõ placʒ hmõi ſacrificiũ.ᷓ ſacrificiuʒ ñ hũit tũc tꝑis
rõnem ſacr̃i.¶ Pꝛe.ꝑ ĩmolatõem res q̃ erãt humano vlui
vtiles ad quẽ oꝛdiata erat.deſiruit᷑ vł adnihilat᷑ nec cedit
ei in hmõi vtilitatẽ. deo at᷑ ꝗ eſt ↄditoꝛ hmõi creaturaꝝ ad
vſum hoĩs:nõ placet deſtructio illiꝰvtilitatis.ᷓ nõ placet
ſacriſicium inqtum hmõi.et ſacrjm inqᷓtum tale placʒ do
g ſacriſicium inqtum tale nõ eſt ſacr̃m.⸗. Pꝛe. deus ẽ cõ⸗
ditoꝛ hmõi naturaꝝ. ↄditoꝛ autẽ nature nõ querit deſtru⸗
ctionẽ eiꝰqð ↄdidit.ꝑ ĩmolatõeʒ autẽ deſtruit᷑ ſiue ꝑ ſacri

ficium: ꝙ nõ placet ei ſacrificium. et ita vt pꝛiꝰ.¶ Pꝛe. eq;
eſt de ſpiritꝰnunc vt fuit tunc.ſᷣ nunc nõ regrit ſacrificia

pecoꝝ vel auiuʒ vt liquidoꝝ vel aꝛidoꝝ:q̃ nec tunc regre⸗

ſecunda

bat.tunc ergo non placuerunt ei ſacrificia.¶ Item quo⸗
modo ſanctiſicaꝛet᷑ tunc hõ ꝑ hmõi ſacriſicia pluſqᷓ ꝑ alia
teuote deo oblata.ſi ̊ nõ ex quibuſcunq; ſanctifica batur
nec ex his:̊ nõ erant ſacramenta.cuz ſacramenta oꝛdinẽ
tur ad ſanctificationẽ.¶ Pꝛe.oblata vel ſanctificata dicũ
tur cum offerunt᷑ ex ſanctitate voluntatis.⁊ nõ ſanctifica
tur voluntas ex illis. Si ergo ſacrificia ſancta dicebant᷑
hoc erat rõne ſanctitatis ĩ voluntate ⁊ ñ ecõuerſo. Cõ⸗
tra.dicit᷑ in canone miſſe.placeat tibi ſacrifſicium noſtrũ
ſicut placuit ſacrificiuʒ abel et ſacrificium abꝛa be.ſed il⸗
la ſacrificia ex hoc placuerunt qꝛ ducebãt ad veꝝ ſacrifi⸗
cium:ergo ſacrificia hmõi erãt ſacramenta.4! Item ſacri
fſcia q̃ erãt in lege moyſi erãt ſacramenta.et hec nõ diffe⸗
rebant ab illis in ſpẽ:ergo hec dicẽda fuerũt ſacr̃a.q¶ JIteʒ
aug.ↄtra aduerſariũ legis et ꝓbetaꝝ.vnum veꝝ ⁊ ſingu⸗
lare ſacrificiuʒ multis ẽ antea ſacrificioꝝ ſigtum figuris

Eyxy quo br̃.ꝙ ſacriſicia ſunt ſacr̃a.ſigna em̃ fuerũt veri ſa

crificij.¶ Item aug.in.vij.de ciui.dei. Hoc miſteriũ vite
eterne ab exoꝛdio geneꝛis humani ꝑ quedã ſiꝗᷓ ⁊ ſacr̃a tẽ⸗
poꝛib ↄgrua quibo oportuit p̃dicatuʒ ẽ ꝑ angelos.ꝗ̊ tẽꝑe
legis nature ſacrificia erant ſacramenta.4! Item hug. de
ſanc.victo. In lege nature tria fuerũt ſacr̃a.cecime.õbla
tiones.⁊ ſacriſicia.decime in ꝓpoꝛtõnibo:oblatõnes in re/
bus:ſacrificia in aĩglibus.ergo ſacrificia tẽꝑe legis natu
re fuerunt adNins ſacrificia oblata a fidelibus
ſacr̃a eꝛãt etiã tꝑe legis nate cum nõdum eſſent inſtituta:
ſed ex inſpiratõne diuina oꝛdinata.¶ Ad obiectũ vᷣo prĩo
in cõtrariũ dõm eſt.ꝙ licet rõne materie ſumpta eſſent de
aĩantibo et ð his q̃ veniebãt ex terꝛe naſcentibo:nõ tñ oꝛdi
nata ſunt oĩa in rõneʒ ſacramẽti.aĩantiuʒ em̃ quedã ſunt
naturaliter mũda.quedã naturałr immũda.ſilr eſt ĩ terꝛe
naſcentibo.q queda habẽt aptitudinẽ ad ſignanduʒ rem
ſacrã ꝓpter ſui nobilitatẽ.et quedã nõ.ſicut in liquidis.q̃⸗
dam ſunt nobilioꝛa alijs et in aridis ſiłr. ꝓpter qð non eſᷣ
oĩm hmõi reꝝ oꝛdinari in rõnem ſacramẽti:ſ̊ eaꝝ q̃ hñt
rõnem ᷣ̃m ſimilitudinẽ nobilitatis naturalis ad ſigdum
rem ſacrã.¶X Ad id qð obr de igne in ſacriſicijs.dicendum
ꝙ; ignis triplex eſt.quidã diuinitꝰ deſcendẽs.quidã vᷣo per
miſtros dei.quidã vᷣo neutꝛo mõ. Pꝛimo aũt ſuit diuinitꝰ
deſcendẽs.ſicut pʒ.iiij.geñ.ex tranſlatõne theodotõis vbi
dicit᷑inflãmauit dñs ſuꝑ abel⁊ ſacrificiuʒ eiꝰ.ſuꝑ caym
aũt ⁊ ſacrificiũ eiꝰnõ inflaãmauit. et dicit hiero. vIgnez de
celo veniꝛe ſolitũ ad ſacrificiũ defoꝛandũ.ſicut hr̃.ix.leui.
Egreſſus eſt ignis a dño ⁊ deuoꝛauit olocauſtuʒ. In dedi
catõne etiã templi ſub ſalomone legit. ignis deſcendit
⁊ deuoꝛauit olocauſta et victimas ſic̃.ij.ꝑalip.vj.⁊.iij.re⸗
um. xviij.de ſacrificijs helie. Alubi vᷣo ꝑ fideles miſiros
ignis ſupponebat᷑.ꝗ altero iſtoꝝ modoꝝ fiebat ignis cum
materia diſponebat ad rõnem ſacramẽti. Cum at᷑ non fie
bat altero iſtoꝝ modoꝝ.nõ habebat ↄgruã rõnem ad ſa⸗
cramentũ. Abel aũt et noe ?⁊ abꝛahã et iacob mĩſtri erant.
quibo deus illo tꝑe inſpirauit.ſic poſtea in lege ꝑ mĩſtros
der ad h̊ inſtitutos diſponebat᷑.Iſta ergo diſpoſitõ ex ꝑte
materie.⁊ cõgruitas ex ꝑte officij.⁊ inſpiratio ex ꝑte dei:
oꝛdinabãt ad rõnem ſacramenti. et ꝑ hoc põt ſolui quod
ſcðo et tercio obiectũ eſt.¶¶ Ad auaꝛtum vᷣo dm. licet
hmõi ſacrificia nõ ſunt inſtituta ad ſignandũ.nec habeãt
ex vi ꝙ conferant gram ſanctificatõnis:nihilominꝰ tamẽ
dicunt᷑ ſᷣm illam rõnem ſacramenti qua ſacr̃m dicit᷑ ſacre
rei ſignum.põt em̃ eſſe ſignum ex inſpiratione et ſi non ex
inſtitutõne.¶ Ad ꝗntum ddðm. ꝙ licet ſacr̃a nõ placerent
oĩno in ſeipſis:placebãt tamen vt erãt ſigna rei ſacre tũc
tem poꝛis vt ꝓꝑducerent ad verum ſacrificiuʒ.et q; tũc pla⸗
cerent aliquo modo:patet per hoc quod dicitur ſuꝑ illud
ij. Colo.que ſunt vmbra futurorum. Glo.aliqua ſignaa
re pendentia que in figura futurorum tunc fiebant tunc
erat pctᷣm non obſernare que pꝛecipiebantur. et ita nihil
ꝓhibebat ſacrificia eſſe ſacramenta.4. Ad ſextum dicen⸗
dum.ꝙ licet teus qui eſt ſpiritus delectetur in odoꝛibo re
rum ſenſibilium tanqꝙᷓ ſibi ↄuenientibo: delectatur tamen
in deuotione ipſiꝰofferentis ⁊ in ꝓpoꝛtõne ipᷣiꝰ ſigni ad ſi⸗

³⁶—

—————.ᷣ/

gnatum. et ꝓpter hoc licet odoꝛes bꝰmõi offendant ipſum
hoĩem:nõ tñ ꝓpter hoc offendebãt deũ.¶ Ad ſeptimũ dice
dum. Ncet nõ placeat deo ꝗ eſt ↄditoꝛ nature deſtructõ rei
naturalis:tñ mutatio eiꝰpᷣm ꝙ oꝛdinata eſt ad meliꝰplacʒ
ei. cuʒ em̃ mutatio rei cibatine in coꝛpꝰhoĩs qua nutritur
placeat deo licet res deſinet eſſe in ſua ſpẽ. ita licet in cre⸗
matione deſinat eſſe rei aĩate:non tñ deſinat eſſe.ſᷣ ineipit
eſſe in ratõne ſacramenti. ꝑ qð oꝛdinat᷑ ad eſſe nobiliꝰſcʒ
ꝑfectõcʒ anime. ita placet deo. er hoc idem patʒ doõm
ad illud qð poſtea obijciebat.¶ Ad aliud vᷣo dõm.ꝙ; licz
nõ placeant deo in tꝑe gratie hmõi ſacrificia vt quoꝝ vl?
iam expirauit: nibilominꝰtñ tunc placuerũt cũ eoꝝ vſus
erat neceſſariꝰ. tũc em ducebãt ad intellectũ veri ſacriſieij
⁊ ideo tũc placebãt aliquo mõ q̃ nũc nõ placent. ſicut ẽ de
litteris regalibo qᷓ mittun?᷑ ꝓ aliqͥ negocio expediendo. cũ
iam expeditũ eſt:nõ ſunt neceſſarie ſed vſus eaꝝ iam expi⸗
rauit. Ad aliud vo dᷣm. ꝙ nõ ſufficiebat deuotõ ad eſſe
ſacri.ſ̊ ipſa ſikitudo ducens ad rem ſacram er oꝛdinatõne
diuina.i ideo nõ ꝑ quamcũq; rem licet deuote offerebatuꝛ
ratio ſacr̃i habebat᷑.¶¶ AUd vltimũ vᷣo dõm.ꝙ licet ſanctifi
cat p oꝑis ſit ex ſanctiſicatione volũtatis tanqꝗᷓ ex radice:
tñ atingit loꝗ de eo ꝙ oꝑatum eſt.ꝙ nõ hʒ ſuã ſanctitateʒ
ex ſanctitate volũtatis:ᷣ ex oꝛdinatõne inſtituẽtis aut in/
ſpirantis.aliud em̃ eſt ꝙ hzʒ eſſe abſolute:⁊ ꝙ bʒ eſſe ſigni
Eſſe abſolute eſt mediante oꝑe ab ipſa voluntate oꝑante
eſſe vᷣo ſac Fm alium modum.

rticulus tercius

Ercio querit᷑ cuiꝰrei ſacrm ſit ſacrificium. Et
videt᷑ ꝙ hmõi ſacrificia eſſent ſacramenta illo⸗
rũ ſpũalium operũ que tũc agenda erãt:⁊ nũc
etiã agunt᷑ in eccłia. Illa em̃ ſacriſicia erant ſacrificia fi⸗
guratiua. Sacrificia aũt figuratiua ſigna erant veroꝝ ſa
crificioꝝ.vera aũt ſacrificia ſunt:cum ſe mortifitat homo

ꝓpter deũ moꝛtificãdo carnalia deſideria q̃ ſunt in ipᷣo.vł

ↄpatiendo ꝓximo ſᷣm ꝙ dicit aug.in li.de ciui.dei. Vera
ſacriſicia ſunt oꝑa miſcðie ſiue in noſipſos ſiue in ꝓxĩos
que ad teũ referunt᷑. Et.xij.ad Ro. Obſecro vos ꝑ miſe⸗
ricoꝛdiã dei vt exhibeatis coꝛꝑa veſtra hoſtiã ſanctam vi⸗
uentẽ deo placentẽ.videtur q̊ ꝙ reſpectu hoꝝ ſacrificioꝛuʒ
dicerent᷑ illa ſacrificia figuralia.¶ Item ſuꝑ illud YSudi.
xj. tranſiuit iepte ad filios amon. Dicit᷑ in glo. non ſoluʒ
diligit deꝰſ̊ odit talia ſacrificia in quibo hoĩes ĩmolantuꝛ
