mitur ſub vtraq; ſpecie bene licet ſumere coꝛpus rpᷣi ſub
ſpecie panis tm̃ ſicut fere vbiq; fit a laicis in eccleſia.
autem dicit canon ibi.Com ꝑimus ⁊c̃.intelligitur de con
ficiente. Eccleſia autem iſtud ſacramentuz diſpenſaꝛe cõ⸗
ſueuit ſub ſpecie panis tm̃.tum propter ꝑiculum effuſio⸗
nis quod foꝛte accideret ſi ſubſpecie vini diſpenſaꝛet. tum
pꝛopteꝛ vicij inſidelitatis amotõnem quod ſe nõ in merito
ſimplicium mentibus ingereret: ſi ſemper ſub ſpeciebus
panis et vini daretur.quia ſi ita fieret:poſſent ſimplicio.
res credere ꝙ chriſtus non contineretur integre ſub alte-
ra ſpecie ſicut ↄtingit mic; nde aliquibus religioſis pe
tentibo et inſtantibus vt ſub vtraq; ſpecie ſumerent ſacrm
ſacerdote qͥdã pio cantante.cũ facẽt fractõʒ ↄcauũ patene
totũ viſuzʒ eſt repleri ſanguĩe.ad quod obſiupuerũt ipſe et

circũſtantes.̊ eum coniũgeꝛet partes hoſlie totum viſum

eſt reintrare ⁊ petitioni ⁊ temptationi illoꝛum penitus fu

it ſatiſſactum.¶! Ao illud quod obijcitur e diſpenſatõne
domini. Bicendum ꝙ dominus inſinuauit modũ quo de,
buit a conficiẽtibus ſumi.ANDodum.n. oſtendit ↄficiendi
ſumẽdi. pter quod ↄueniẽter diſpenſauit ſub duabo ſpe
cieho. Pꝛe. licet illa ſumptio q̃ eſt in accipiendo ſbᷣ vna ſpẽ
ſufficiat: illa tamẽ que eſt ſub duabus eſt maioꝛis meriti
tum ratõne augmẽtatõnis deuotõnis:tũ ratione ſidei di⸗
latatõnis actualis:tũ ratõne ſumptõnis ↄpletioꝛis.⸗ Ex
bis patet rñſio ad queſita quia ſumptio ſub vtraq; ſpecie
quẽ modum ſumendi tradidit dominus eſt maioꝛis effica
cie ⁊ ↄplemẽti.ecclia tamẽ vtitur alio modo ꝓpter cauſas
pᷣtactas.de his ſupᷣ in queſtione de integritate buiꝰſacra⸗
menti.

WMlembrum ſecundum
BOnſequenter querit᷑. vtrum euchaꝛiſtia in⸗

tret ventrẽ ſicut ceteri cibi. ſic:videtur.
Clemẽs papa de ↄſe.di.ij.c.tribus.Qui re⸗
. ſidua coꝛꝑis dñi que in ſacraꝛio relicta ſũt
ↄſumunt.nò ſtatim ad accipiendos ↄmunes cibos ↄueni⸗
ant ne putent ſancte portõni miſceri cibum: qui ꝑ callicu
los digeſtus in ſeceſſum emittitur.calliculos vocat occul⸗
ios meatus.ſed ſi dominica poꝛtio in ventrem nõ iret:non
videretur ꝙ opoꝛteret ieiunaꝛe poſt ſumptionem. 4 Item
Heda de ↄſe.di.ij. Si quis ꝑ ebꝛietateʒ ⁊ voracitatem eu⸗
chaꝛiſtiam euomuerit.xl.diebus peniteat. Clerici vel mo
nacbi.dyaconi vel pᷣſbiteꝛi.lxx.diebus peniteant.Epiſco
pi.lxxxix.Si pꝛo infirmitatis cauſa euomuerit.vij.diebo
peniteat.Ex his patʒ ꝙ quis põt euomere coꝛpus chꝛiſti
igitur intrat in ventrẽ.¶ Item quaꝛe ponendum eſſet non
intrare cum nullam ↄtrahit immundiciam ex introitu hu
iuſmodi.4 Item frequenter collocatur in vaſe aꝛtiſiciali
longe deteꝛioꝛe ⁊ minus pᷣcioſo qᷓ; ſit coꝛpus ſiue venteꝛ ho
minis.quod ꝗᷓ accidit inconueniens ſi intret ⁊c̃.¶ Itẽ cor
pus rxp̃i nõ dicit᷑ ſacramentaliter mãducaꝛi pter maſtica

tionẽ ſpẽi panis.on ꝗq̊ ſufficit maſticatõ ad hmõi mãdu,.

catõeʒ hic reqritur incoꝛꝑatio.ſᷣ ſi ſpẽs panis traſmittere
tur in ventrẽ.cum erũñte ſpecie exiſtit coꝛpꝰxp̃i:q̊ ꝛc.q¶ Itẽ

ſi coꝛpꝰxp̃ᷣi mãducat᷑.&̊ incoꝛꝑat᷑ ergo trahicit᷑ in ventꝛeʒ.
Contra. MMath.xv. Om̃e qð intrat in os in ventrẽ va⸗
it ⁊ in ſeceſſuʒ emittit᷑.̊ ↄſtat ꝙ coꝛpꝰxp̃i nõ emittit᷑ in ſe

ceſſum quia nõ digerit᷑ in ventre aliquo mõ.¶! Itezʒ vbicũ
q; eſt coꝛpꝰrp̃i ibi eſt adoꝛandꝰ.̊ nunqᷓ eſt adoꝛandus in
ventre homis.g̊ ⁊c.¶ Item coꝛpus rpᷣi non eſt cibus ven⸗
tris e̊ mentis.ergo nõ trahicitur in ventrem. hoc ideʒ po
teſt haberi ab AUmb.de ſacra.Qon eſt iſte panis qui vadit
in coꝛpꝰ:ſ̊ panis vite eterne qui anime ſubſtantiam ſulcit
Et Hug.Cibus iſte anime eſt nõ coꝛꝑis.venit ad te vt gu
ſtetur:nõ vt incoꝛpetur.¶¶ Item Hug.de ſcẽo Uic.dic tibi
cor tuũ.ꝗo factũ eſt de coꝛꝑe xpᷣi.poſiq ſumpſi illð ⁊ man⸗

ducaui.audi.coꝛꝑalẽ xpᷣi pñtiam q̃ris: in celo quere vbiẽ

xpᷣe ad dexterã patris.¶¶ Item ibidem. OQñ in manibus ſa
cramentum eius tenes coꝛꝑaliter tecuz eſt. deniq; in viſu
in tactu.in ſapoꝛe coꝛꝑaliter teeũ ẽ.qdiu ſenſu coꝛpoꝛalis
afficitur: pñtia coꝛꝑalis nõ aufert᷑. Poſtqᷓ autem ſenſus
coꝛꝑalis peipiendo deficit: deinceps coꝛpalis pñtia querẽ
da nõ eſt.ſ̊ ſpũalis retinẽda.iſpenſatio completa eſt. ꝑfe
ctum ſacramentum virtus manet.xpc de oꝛe ad coꝛ tran/
ſit. melius ẽ tibi vt eat in mentem qᷓ in ventrem tuuʒ. cibo
iſte aĩe nõ coꝛꝑis eſt. hec Hug. Erx hoc patʒ ꝙ dicit queꝛe

in celo:videt᷑ ꝙ non tranſit in ventrẽ ñſio.circa boc

.

diuerſi diuerſa ſentiũt. Quidã eniʒ direrũt.qꝙ non ſolum
in ventrẽ:ſed etiã vadit quocunq; ille ſpẽs deferunt᷑.ſalua
illaꝝ natura ſiue in ventrẽ ſuis ſiue in locum immunduʒ
Aliqui dixerũt.ꝙ non ſolum in ventrẽ homĩs vadit ſᷣ ibi
manet quouſq; refectõnis oꝑatio ↄpleat᷑. Aliqui dixerũt
ꝙ ad ventrẽ ꝑpuenit ⁊ manet ibi v q;quo ſumptio comple⸗

ta ſit amplius nõ moꝛatur. Aliqui dixerunt ꝙ ſoluz eſt

S

cum illis ſpeciebo ꝙdiu ſunt cum aliquo ſenſu vt vilſu vel
guſtu.⁊ hoc dicũt quod ſenſit Hug.vt vidr̃ ex dictis. Ra
tio aũt diuerſitatis haꝝ opinionũ hec eſt. Om̃es enim in
boc ↄſentiunt.ꝙ tãdiu eſt coꝛpus xp̃i in illis ſpeciebus qᷓ;
diu eſt ratio ſacramenti. Dicunt igit᷑ pꝛimi ꝙ ſpẽs panis
ↄſecrati tãdiu eſt ſacramentũ:qᷓdiu eſi ſpẽs panis.cũ vir
tus ↄſecratõnis ipᷣ̃am reſpiciat ᷣm ꝙ eſt panis et ibi ma⸗
net ꝙᷓdiu ſpecies ille ſunt oꝛdinabiles ad refectõnem. vnð

dixerũt ꝙ in ventrẽ vadit ⁊ nunꝙᷓ deſinit ibi eſſe illa ꝓpri⸗

etate ſalua.⁊ ex hoc oꝛitur poſitio prima. Alij aũt dicunt
qꝙ ratio ſacramẽti tm̃ ſaluat᷑ qᷓdiu ſpẽs habilis eſt ad refe
ctionẽ humanã. ideo em̃ inſtituta eſt et ad hoc oꝛdinat᷑ et
hoc habet qñ eſt extra ⁊ in ſtomacho.quia ibi reficit et ex
hoc oꝛitur ſcðᷣa poſitio.Tercij dicũt ꝙ tãdiu ſaluat᷑ quo⸗/
uſq; recipiatur in vſum manducatõis.⁊ q̃ndo manduca⸗
tio ↄpleta eſt:tũc ſacramentum non eſt ſed fuit.⁊ ex G̊ ho⸗
bet oꝛtum tercia poſitio.Alij dicunt ꝙ quia ſacramentuʒ
eſt ſignum.⁊ ſignum eſt qð ſe offert ſenſibus.ꝙ tandiu ſpe
cies eſt ſacramentu:qdiu nata eſt ſentiri ab aliquo ſenſu.
2 ideo cũ deficit ꝑceptio ſenſuum:deficit ratio ſacramenti
pñtia coꝛꝑalis.Pꝛima autem opinio que dicit ꝙ coꝛpꝰ

xpi defertur quocunq; ſpecies deferunt᷑ et in ventrem ca⸗
nis vel ſuis vel in alia loca immunda:videtur vera.ſaluo

enim vero eſſe ſpecierum:adhuc non deſinit eſſe ſacramen
tum nec xpᷣc ſub ſpecie.Scða opinio videtur ſimiliter re⸗
ra q;tum ad aliquid.qꝛ dũmodo ſpecies ſunt ĩ ſuo vero eẽ
7 oꝛdinahiles ad refectõeʒ:nõ deſinit eſſe ſacramentũ.ſed
ꝙ ibi ſit coꝛpꝰxpᷣi quouſq; ſit ↄpleta refectionis oꝑatõ:vel
nõ exiſtentibo ſpeciebo in vero eſſe ſuo ꝑmanet oꝑatio re⸗
fectõnis:non videtur veruʒ nec veriſimile.Similiter ter⸗
cia opinio vera eſt.ſᷣm ꝙ tũc dicit᷑ eſſe ſumptio completa
qñ ſpeciebo ↄſumptio xpᷣc tranſit in animam.Fᷣm autezʒ q;
ſumptio dicit᷑ eſſe completa facta de guſtatõne ſiue deglu⸗
tione non eſt vera. Quarta aũt opinio vera eſt. Verbũ at
Hug. quod eſt. In viſu in tactu in ſapoꝛe.tecum eſt qdiu
ſenſus coꝛꝑalis ⁊c̃.intelligit᷑ qᷓtum ad aptitudinem:nõ qᷓ;
tum ad guſtatõeʒ. guſtus nõ eſt tm̃ in lingua:ſᷣ in introi⸗
tu cibi in ventrẽ ſiue in coꝛpꝰ.ſᷣm opiniones iſtas dici põt
coꝛpꝰ xpᷣi tranſire in ventrẽ. Quidam aũt aliter dixerũtq

coꝛpꝰxpᷣi nunᷓ intrat ventrẽ.ſᷣ ꝙ cuʒ eſt in oꝛe: tũc id eſſe

ſub ſpecie.ſed qñ glutitur tranſire in menteʒ. Qð videtur
Aug. velle qui dicit. Mdiu habes in oꝛe tadiu eſt in te.et
nõ ducit᷑ in ſeceſſum:ſ̊ raꝑitur in exceſſum. ſ̊ ſpẽm panis

dicũt tranſire in ventrẽ.Oð patʒ nihil eſſe:cum nibil niſi

ſolus deus poſſit intrare ſubſtantiam anime.vnde coꝛpus
xpᷣi intraꝛe nõ põt.ꝓpter hoc dici põt.ꝙ intrante ſpecie in
ventrẽ ⁊ coꝛpus xp̃i intrat in ventrẽ ſicut in os vel in pixi⸗
de. Vnde nota ꝙ eſt intrare in ventrẽ dupliciter. quia vł
qtum ad ſubſtantiam.vel qtuʒ ad cibandi efficaciã.Pꝛi
mo mõ deſcendit aliquod coꝛpꝰin ventrẽ: etiaʒ ſi ñ ſit cibo
ſ ſcðo mõ.Silxr eſt aliꝗd intrare in aiam duplicit᷑.qꝛ vel
qᷓtum ad ſubam:et ſic intrat aiam ſoluʒ qð illabit᷑ anime
ſcʒ ſolus deꝰ.vel q;tum ad efficaciã a ſic dicit᷑ intraꝛe aĩaʒ
quia illam reficit.Si g̊ loquamur de intratõne q;tum ad
cibandi efficaciã:ſic corꝑus rpᷣi nõ vadit in ventrem ſedĩ
mentem: ſicut dicũt ſancti.Si loquamur q;tum ad ſubſiã
tiaʒ. ſic vadit in ventrẽ eo modo quo dictũ eſt.¶ Sicendũ
igit᷑ ad illud quod pꝛimo obijcit᷑ ↄtra.q; AMatheus loqui⸗
tur de cibis coꝛꝑalibo ꝗq mutantur in comedentem:nõ de
cibo ſpuali ꝗ mutat in ſe comedentem. 4¶ Ad aliud dicen⸗
dũ ꝙ coꝛpus vpᷣi in ventre hominis nõ eſt adoꝛandꝰ neq;
ẽ ibi venerandꝰveneratõe exterioꝛi.quia non põt conſtare
qñ vel ꝙdiu eſt in ventre. Pꝛe.añ ſumptõneʒ ⁊ in ipa ſum
ptione ẽ adoꝛandꝰ:̊ pꝰgraꝛũactõib ẽ vacandũ ꝓ bñficio
accepto.Eſtimo at᷑ ꝙ vbicũq; credit᷑ eẽ ſiue in ventre ſuis
ſiue ĩ oꝛe vel ſinu viri vel mulieꝛis.Solẽt eĩ aliq ꝑſone coꝛ
pus xpᷣi æferꝛe in oꝛe vel ſinu qñq; vt de illo aliqdð opꝰſfla⸗
gitioſuʒ facerẽt.ꝙ ibi ſit venerandũ ⁊ adoꝛandũ interiꝰin
aĩa:l nõ exteriꝰin oꝑe.4. Ad illð qð ſegꝗtur ⁊ ad ᷣbũ Am
bꝛo. dᷣm ꝙ nõ trahicit᷑ in coꝛpꝰvt alimentũ: nibilominꝰ

tiue vñici coꝛꝑis: babende

¶ Lueſtio

bene conſtat q; intrat et aĩam fulcit non intrando per coꝛ
alem ſubiectũ ſed ꝑ eſfectũ ſube ⁊ diuinitatẽ. ¶ Ad ilið
qð dicit Hug. doᷣm ꝙ loqtur in caſu quo foꝛma panis de⸗
ſinit eſſe. qꝛ deſinente foꝛma panis:xpᷣi coꝛpus deſinit eſſe
ſub ſpecie.tũc em nõ eſt querenda pñtia coꝛꝑalis. Sed ex
hoc qð dicit aagar oꝛe tranſit ad coꝛ.vidòet᷑ ſupꝛatacta
opinio eſſe vera. Rũñſio.trãſit ꝑ effectũ:nõ ꝑ eſſentiã car/
nis. Si autẽ querat᷑ diu manet in ventre. Rñſio. ꝙdiu
manet ſpecies panis ⁊ nõ amplius.i.l Ad illud qð obijcit᷑
pꝛo alia ꝑte.ꝙ ſi coꝛpus xpᷣi manducat᷑ eꝛgo incoꝛꝑat᷑. Di
cendũ ꝙ non legꝗtur:quia non manducat᷑ vt cibus coꝛꝑis
ſed vt cibus anime.

lembꝛum tercium

Onſequenter querit᷑ vtrũ corpꝰ xp̃i eijcitur
ꝑ vomitũ.Et videt᷑ ꝙ ſic: ꝑ veꝛbuʒ Dede ſu
pꝛadictũ.dicit eniʒ.ſi quis ꝑ ebꝛietatem vel
per voꝛacitatem eucbariſtia enomuerit. xl.
lebus peniteat. Ecce plane habet ex vᷣbo
Bede.e qñq; euchariſiia eijcitur ꝑ vomitũ:̊ et coꝛpꝰrp̃i

AlContra.ſoluũmodo cibo coꝛꝑalis eijcit ꝑ vomitũ ergo ñ

ſpũalis.coꝛpꝰxp̃i eſt ceibus ſpualis:& nõ eijcit᷑ ꝑ vomitum
pui ſignũ eſt. ꝙ alique ꝑſone nullũ cibum corꝑalem pote
rant qnq; retinere: bene tñ euchariſtiã retinebant. ¶¶ Pꝛe
terea põt queri de ſpeciebo ↄminutis ⁊ in ventre traieciis
cũ ſint pura accidẽtia.qd eſt qð eijcit ꝑ vomitũ.4 Pꝛe. eſt

ne tamuis pena infligenda vt ea ꝗᷓ determinat᷑ a canõe
4 Rſto dicut quidã ꝙ coꝛpꝰxp̃i nõ eijcit᷑ ꝑ vomitum.et
ꝙ üllud Bede. Si ꝗs euchariſtia euomuerit: intelligi de/
bet.i. ſacẽm euchariſtie ſcʒ ſpẽm panis q̃ eſt ſacꝛamentuʒ
coꝛꝑis.et ſpecies ille eiecie 3 vomitum quia fuerũt contẽ⸗
ende ſunt in magna reuerentia. vnð
vel ↄburunt᷑ et cinis honeſto loco reponitur: vel alio mo⸗
do reſeruant᷑. Aliter aũt põt dici ſcʒ ꝙ exrquo ita ẽ ꝙ ſpe⸗
cies panis pſiſtant in eſſe ſuo vero: conſiſtit inſeꝑabiliter
coꝛpꝰxp̃i. EUnde ſi ſpẽs talis trabiciat᷑ in ventrem ⁊ coꝛpꝰ
xp̃i ſimiliter trabiceret᷑.neceſſariũ eſt ꝙ ſi ſpẽs talis eijcẽ⸗
tur ꝑ vomitũ: ꝙ ꝛ ipᷣm ſimiliter eijceret. Et boc eſt qð pla
ne bẽ a Geda dicente. Si ꝗs enchariſtiam ꝛc̃.⁊ ob hoc ſo
lent aie pie frequẽter ꝑtes hoſſie eiectas ꝑ vomitũ cũ ma⸗
gna reuerentia iterato ſumere. 4 No illud quod obijcit᷑.q;
tm̃ cibo coꝛpalis eijcit᷑ x vomitũ ⁊c. Dicenduʒ ꝙ coꝛ vxpᷣi
nõ eijcituꝛ quia cibo:licet rõne neceſſe coexiſtente ipſi ſpẽi.
4 Ad alind rñdet Inno. iij.ſic. IJlud ſane debet intelligi.
ꝙ dñs ait. om̃e qð intrat in os:in ventrẽ vadit.⁊ in ſeceſ⸗
ſum emittit᷑.cũ illud dictũ ſit de coꝛꝑali et carnali:non de
ſpũali ⁊ incoꝛꝑali.e ſi foꝛte ſeceſſus aut vomit poſt ſolã
euchariſtie ꝑceptõem euenerit ex accidentibo ⁊ hu moꝛib⸗

generat᷑:cũ interdum bumoꝛes abſq; cuiuſlibet cibi mate
ria:vel effluant ad ſeceſſum vel emittant᷑ ad vomitũ. cum
poſi diſpenſatõis officiũ aliquid iterari ſentit. in hoc q;
pecies ad ꝓpꝛietateʒ ſenſui famulat᷑ vt veritas ſimilitudi⸗

nis vbiq; ſeruetur. el põt dici · ꝙ deficientibo ſpeciebus

miraculoſe redit ſuba elementoꝝ ſicut dictũ eſt. et poteſt

effluere p ſeceſlum vel emitti ꝑ vomituʒ. 4 Ad illud quod

querit᷑ de pena imponenda.dicunt quidam ꝙ pena taxa⸗
ta a canõe taxata fuerit ad cautelã. ſcʒ vt maioꝛi ſollicitu
qine et diligentia cauerent ſibi coꝛpꝰxpᷣi ſumentes.ſed cõ/
ſiderato cauſa vomitus ſcʒ ebꝛietate vel voꝛaciter ⁊ circũ
ſtantijs ꝓſonaꝝ ſcʒ clericoꝝ ⁊c. non videtur ꝙ pena tara
ta culpam excedat. vnde illa ſecure eſt iniungenaa penitẽ
tia taxata:quia cum ralis eſſet infirmus infirmitate pro⸗
uocante nauſeam: non debuit ſumeꝛe vñ talis non eſt ſine
culpa.¶ Si querat᷑ quã penitentiaʒ debet agere diebo ta⸗
ratis a ca none.hoc em̃ canon non determinat:ſed dĩc ſim
pliciter peniteat. dicũt quidã ꝙ tot diebo debet ieiunaꝛe ⁊
a ſacra ↄmunione ceſſare.põt aliter dici ꝙ penitentia die⸗
bus iſtis agenda ar bitraria eſt ⁊ Fm diſc etõeʒ imponen⸗
tis.qñq; maioꝛ qñq; minoꝛ: ↄſiderato ſiatu ꝑſone et alijs

circũſtantijs debet unponi.

cio que

luj.
¶ Membꝛum quartum

/BHnſequenter querit. vtruʒ coꝛpus rpᷣi ſit ſu
mendum ſub ꝓpꝛia ſpecie. Et primo vtrum
cebeat ſic ſumi. Secundo de cauſis pꝛopteꝛ
Aauas non videtur ꝙ debeat ſic ſumi. Ter⸗
ri? quid ſit ꝙ qñq; apparet in ſpecie carnis vel pue
ri in altari. .
rticulus pruinmus

AUod aũt debeat ſumi in ꝓpꝛia ſpecie . i. ſpẽ car⸗
is videtur. In ſumptõne huiꝰſacramenti. ne⸗
eſſario ſunt valde timoꝛ 2 deuotio et reueren
tia. ſed umptio coꝛpoꝛis xp̃ᷣi ſub ꝓpꝛia ſpecie valde excita
ret ſumentem ad iaʒ dicta: ergo vt vtilius ſibi ſumeret ſic
ſumere debet. ¶ Item coꝛpus xp̃i in veteri lege dabatuꝛ in
figura ſub ſpecie carnis aliene ſcʒ agni paſchalis. eꝛgo cũ
in noua lege datur ipſum coꝛpus in ſe:videtur ꝙ debz da⸗
ri ſub ſpecie carnis ꝓprie.cum non tantum ſit elongatuz
ſignum otinens veritatem ⁊ ſignans: quantum ſignum ſi

gnans tm. 4 Item forma et ſpecies rerum nõ ſunt ſolum⸗

modo pꝛincipia eſſendi.ſed pꝛincipia cognoſcendi ſine in⸗
telligendi res quoꝝ ſunt principia.2 hoc ſᷣm oꝛdinatõneʒ
7 ꝓuidentiã diuinam. ſi rei exñtis in ꝓpria natura ⁊ ſpe
cie debeat eſſe cognitio vel intellectus:opoꝛtet ꝙ fiat fora
ſine ſpecie ꝓpria. Cum & coꝛpꝰxp̃i qñ datur ſub ſpeciebus
ſacr̃alibus intelligi debeat fm ſuam veritatem: a eſſe vide
tur ꝙ debet dari ſub ꝓpriaſt. pecie ¶ Kontrariũ buipatet
a mgeo ſenten iiij. li. xj. diſti. c. ſub alia autem ſn pecie. Abi
nut᷑ tres cauſe q̃re debuit coꝛpꝰxp̃i dari ſub aliena ſpẽ
na eſt merituʒ fidei. Alia ẽ vitatio boꝛroꝛis ꝗ accideret
ex guſtu carnis crude ⁊ cruente. Tercia ẽ irꝛiſio infideli⸗
um ⁊ inſultantiũ q̃ fieret fidelibo nſio.qꝙ; coꝛpꝰxpᷣi nõ
tebuit dari ſubſpẽ ꝓpria rõnibo ptactis.hᷣ ſub ſpecie paĩs
a vini rõnibo pluribo p̃tactis.. Ad illud qð primo ↄtra
hoc obijcit. dom ꝙ etſi ſumptõ carnis dñice ad maioꝛẽ de
notionẽ timoꝛẽ ⁊ reuerentiam excitaret:tñ meritum fidei
dimmueret.et cauſam vel occaſionem blaſphemandi ⁊ de
ridendi infidelibus pꝛeſtaret. Unde Nug. nibil rõnabili⸗
us qᷓ vt ſanguinis ſimilitudineʒ ſumamus. vt ita veritas
nõ deſit: a ridiculũ nullũ fiat a paganis: ꝙ cruoꝛem occiſi
bomĩs bibamꝰ. Pꝛe. etſi ſumptio talis induceret qñq; de
notionẽ ⁊c̃. in multis induceret hoꝛroꝛem ⁊ abhominatõ⸗
nem. vñ reſilirent a ſumptõe ſocr̃i.vt patet. vj. Joh. vbi di
citur. multi audientes ex diſcipulis eius dixerũt.durꝰ eſt
hic ſermo quis põt eum audire ⁊c. ¶ Nd aliud qð obijcit᷑.
ꝙ lignü ſignans veritatẽ ↄtinens.debet viciniꝰrepñtare
ꝙ ſignum ſignans tiñ ⁊c. Dicendum ꝙ; agn paſchalis et
alia ſacramenta legis veteris. non tm figurabat eſſe buiꝰ
ſacramẽti: ſed etiã xpᷣi paſſionem ⁊ eius oblatiõeʒ pr̃i quã
ipe ſecit in cruce. Hmõi aũt oblatõeʒ viciniꝰ repntat obla
tio facta in ſpẽ panis qᷓ in ſpẽ carnis. Spẽs em paĩs expᷣſ
ſius eſt ſignuʒ cibi ſpualis coꝛꝑis miltici qᷓ caro.qꝛ nec ci⸗
bus generalia ẽ nec ex diuerſis colligit᷑ ſicut panis. VUnð
xp̃o ſumpto ſᷣ ſpẽ panis in cibũ ſpũaleʒ:viciniꝰ⁊ ↄneniẽ⸗
tius repñtatur cibus ſiue refectio qua reficitur coꝛpꝰ mi⸗
ſticũ cibo huiꝰſacramenti: qᷓ ſi ſumeret᷑ ſub ſpecie carnis.
Pꝛe. quare magis ↄuenit ſub ſpecie panis poni q; ſp ſpe⸗
cie ꝓpria ſcʒ carnis et ſanguinis:haberi poteſt er ſupꝛadi:
ctis.vbi dictũ eſt quare inſtittũ eſt hoc ſacram entũ ofici
ſub ſpẽbus panie ⁊ vini. Ad aliud doᷣm. ꝙ alia eſt ratõ
intelligendi aliquid ex ſuppoſitione fidei. alia ex vᷣ̈ncipijs
rei. Pꝛima aũt rõ intelligendi reqritur in ſacramentis et
maxime in hoc:alia ratò regꝗritur in cognitõne rerum de⸗
ductone rõnis.¶¶ Sed querit᷑ ſi poſt ↄſecratõeʒ apparet re
uera caro yp̃i in ſua foꝛma.vt ſi apareret in foꝛma vnius
pueri vel carmis cruente vel digiti vel membra alicuius:
an eſſet ſumenda? Rñſio ꝙ nõ.ꝑ auctoꝛitatem Hiro.ſu⸗
ꝑ Ceui.dicentis. De boſtia q̃ in ↄmemoꝛatõe fit edẽ licʒ:
illa ðo quam xpc in ara crucis obtulit ſᷣm ſe nulli licet
edere. Vnde vbet reponi in aliquo vaſe mundiſſimo et

habere pꝛo reliquijs. Sed adhuc obijcit᷑ ↄtra hoc. quia
erquo ſanxitũ eſt in canone vt ex ſupdictis patet.ꝙ ille ꝗ
Lelebrat et conſecrat debet xp̃i coꝛpus ſumere videt᷑ ꝙ de⸗
beuat ſumere in quacunq; apaꝛeat ſpecie vel foꝛma. Ad B
dicunt quidaʒ ꝙ ille cui iſtud acciderit:dʒ iterato celebꝛa
re ⁊ coꝛpus xpᷣi ſumẽ.et ſi ibideʒ adbuc accideret iteꝝ ali
am miſſam celebꝛare ⁊ in illa ↄmunicare.Hoc aũt vt eſti⸗
mo nõ opoꝛtet: ſ̊ in caſu tali ſufficẽ põt ſumptio ſpũalis.
coꝛpꝰaũt xp̃i ſacr aliter ſub ſpecie carnis ſumeꝛe nõ debet.
neq; in alia ſpecie:niſi illa ſolũ in qua illud ſumendũ eſſe
dñs inſtituit:hoc eſt ſub ſpecie panis.

rticulus ſecundus

Onſequenter querit᷑ de cauſis aſſignatis. Et
pꝛimo de pma q eſt.vi fides haberet meritum.
quia ſᷣm Gꝛeg. Eideę nõ habet meritũ ⁊c. Si
adſa vera eſt. quonlibet ſacr̃m ſub alia ſpecie de
bet contineri ꝙᷓ ſit illa in qua ſaluetur ſua eſſentialis veri⸗
tas.ſed h̊ falſum eſt:quia aqua in ſacramento baptiſma⸗
tis et criſma in ſacramẽto ↄfirmatõnis in ſua virtute con:
ſiſtũt.̊ͥ iſta ratio nõ valet. Pꝛe.tũc peccarẽt omnes ꝗ ra⸗
tionem aſſignare querũt d credendis:quia tollunt meri⸗
tum fidei vt videt᷑. Pꝛe.in quodlibet irꝛõnabili poſſet di⸗
ci ꝙ eſſet credendũ ⁊ nõ eſſet quer 6: qꝛ ſi ratio q̃⸗
ratuꝛ euacuat᷑ meritũ fidei lo hec cã bona eſt.⁊
eſt ſumpta a Gꝛeg. 4 Et din ad pꝛimũ.ꝙ ſecus ẽ de hoc
7 de alijs ſacramentis. In h̊ em̃ ſacramento accidũt mira
bilia mirabiliũ. et hoc ex otinentia huiꝰ ſacramenti qtum
ad qð differt hoc ſacrjm ab alijs.illud em̃ quod eſt puruin
ſacramentũ hic ſcʒ ſpẽs panis:nõ eſt ſolũmodo ſignans ſůᷣ
otinens rem ſignatã.i.ipſum xpᷣm qui eſt auctoꝛ gratiarũ
in omibus ſacramentis.qᷓtum aũt ad fidem buiquo ali⸗
ter eſt de hoc et ð alijs ſacramẽtis:intelligit᷑ ratio aſſigna
ta. ꝓpter quod non eſt ſimile de hoc et de alijs ſacramẽtis
Ad aliud dicendum.q ratio ex fide dupliciter queritur
videlicet et que extrahitur ex pꝛincipijs fidei. et hec edifi/
cat fidem:quia fidei pꝛincipia ſupponit.et ſugponens fidᷣi
pꝛincipia de ipſo credito non dubitat.et hec inquiſitio ra⸗
tionis meritum fidei non enacuat.Et eſt que non ſi uppoĩt
fidei pꝛincipia.ſed er phiſicis rationibus nitur inquireꝛe
et hoc frequenter fidem euertit ⁊ meritum fidei euacuat.
et de hmõi poteſt intelligi quod dicit Gꝛeg.et hec pꝛoprie
ratio humana dicitur: alia dicitur diuina. Dicit em̃ Gre
So. cui humana ratõ prebet expimentum. Ael poteſt dici
ꝙ quidam aſſentiũt illis que fides dictat.innitendo ſolũ/
modo rõnibo humanis. illi fidei meritum euacuãt. Qui
dam aſſentiũt ipſi veritati ꝓpter ſeipſam. et hoc habitu fi⸗
ci:nibilom inꝰ inueſtigant ⁊ inquirũt ratõnes eoruz que
credunt.vt alijs ea que fidei ſunt explanent et fidem ſi ne⸗
ceſſitas ingꝛuat defendãt. huius rationis er ꝑientia fidei
meritũ nõ euacuat. 4 Ao alius dicendum. ꝙ irꝛatõnabile
i.qð oĩno eſt ↄtraꝛiũ ratõni vel ſup ratõneʒ. niſi ex ſacra
ſcriptura vel ex verbis ſaluatoꝛis vel ſ⸗ anctoꝝ habeat ful⸗
cimentũ:non eſt credendũ.immo ſtultum eſſet credere ali
quid quod eſt ↄtra ratõnem vel etiaʒ ſupꝛa:niſi ex aliquo
quod eſt fidedignũ eius veritas aꝓareret.quando auteʒ
aliquid eſt irꝛationabile.i.tale ꝙ in illud nõ põt ratõ hu⸗
mana.et habet fuleimentũ ceritatis:eo ꝙ dicit᷑ in ſaẽ ſcri
ptura.vel abipſa veritate que mentiri nõ poteſt. credi de⸗
bet ex hac ſupoſitione ꝙ dictis ſacre ſcxi erbis
veritatis falſum ſubeſſe nõ poteſt. Item querit᷑ de ſecũ⸗
da cauſa que eſt.ſi coꝛpus rp̃i i. n. ꝓpꝛia foꝛma daret᷑: mens
hbominis abhoꝛreret. hoꝛroꝛ eſt em̃ bomini caꝛnem crudã
comedere ⁊ ſanguinẽ bibere.Sed hec cauſa nulla videtuꝛ
qꝛ cognitio ex fide ꝙ eſſet caro ſaluatoꝛis 2 ſa nguis ex im⸗
menſitate caritatis illiꝰnobis data.et quantũ beneficiuʒ
et ꝗ vtile ipſi ſumenti: cum magna deuotõne ſumeret᷑ ⁊ ſi
ne om̃i hoꝛroꝛe. ¶ Itez in oꝑe tã ſpirituali.nõ eſt aliquod
ſumendũ in ſolaciũ ſenſus quod pᷣiudicet intellectus.ſᷣ ſiẽ
bon lal eſt ſenſui carnem hmoõi er ſ⸗ anguinem ſumere: ita
cile eſt intellectui credere oꝑpoſitum illiꝰ quod aꝓparʒ

ſenſui. ergo videtur ꝙ melius eſſet hoꝛrorem generari in

ſenſu vt certa veritas manifeſiaretur intellectui:qᷓ facere

aliquod in ſolaciũ ſenſus vnde poſſet oꝛiri heſitatio in in⸗

tellectu. Rñnſio.qꝙ bec cauſa rõnabilis eſt. vt ꝓpteꝛ quaʒ

nõ ↄuenireèt ꝙ coꝛpus xp̃ᷣi ſumeretur in ſpecie caꝛnis cruẽ
te.¶ Ao illud quod obijcit᷑ primo ↄtra. dicendum ꝙ ſi cũ
magna deuotõne ſumeret᷑:nihilominꝰnon ſumeretur ſine
hoꝛroꝛe. et ſi foꝛte ſumeretur ſine hoꝛroꝛe abbominatõnis

non tamen ſine hoꝛroꝛe timoꝛis qui oꝛiretur ex reuerẽtia
et deuotõne.vnde q;tumcunq; reuerentia et deuotõne affi

ceretur homo circa carnem domini et ſanguinem: non ſu⸗

meretur ipſa ſine hoꝛroꝛe timoꝛis.immo foꝛte quanto re⸗
uerentia et deuotio eſſet maioꝛ: tanto et hoꝛroꝛ maioꝛ in ⸗
cuteret᷑.et etiam infirmis ſem ꝑ incurꝛeret hoꝛroꝛ abhomi

nationis.l Ad aliud dicendum.ꝙ ſolaciũ ſenſus non eſt

tota ratio quare ſub ſpẽ velat᷑:ſed quia velamẽ ſit in ſenſꝰ
ſolaciũ ⁊ in fidei meritũ.quod accidit ex captiuitate intel⸗
lectus ⁊ illuminatõe ꝑ fideʒ. Si em̃ ibi eſſet occultatio qᷓ
tum ad ſcom ⁊ nõ eſſet reuelatio ꝑ fidem intellectui: tunc
aliquod p̃iudiciũ fieret intellectui.nũc aũt nõ eſt ſic: et iõ
ratio non valet . Item querit᷑ de tercia cauſa que eſt et
tollatuꝛ occaſio iridendi infidelibus qui diceꝛent fideles
cruoꝛem occiſi hoĩs bibere. Seo hec cauſa nulla videtur
quia infideles vidẽtes vinuʒ ↄuerti in ſanguinez virtute
verboꝛum a conſecrante:potius edificarentur in fide qᷓ ir
ridẽnt.¶ Pꝛe.ſancti aliquando pꝛo ↄfirmatõne fidei oꝛa⸗
uerunt.ꝙ dominus in ꝓpꝛia ſpecie coꝛpus oſtenderet ſicut
legitur te beato Grego.papa.ꝙ ad ↄfirmandã plebis ſi⸗
dein oꝛatõnibo ſuis obtinuit a dmino foꝛmã panis ↄuer⸗
ti in carnẽ cruentã.igit᷑.hoc ꝙ eſſet ſub ꝓpꝛia foꝛma vłſpe

cie nõ oꝛdinat ad fidei irꝛiſionẽ:ſed potius ad edificatõeʒ

fidei.Rñſio.ꝙ hec cauſa bona eſi et ab Aug.aſſignata
Ad pꝛimũ ↄtra hoc dicendũ.ꝙ infideles oↄſiderãtes caꝛ⸗
nem xpi cruentam dentibus diuidi et ſanguinẽ ſumi ĩ po⸗
tum.non ex hoc edificarẽtur ad fidẽ:ſed potius ꝓuocaꝛen⸗
tur ad irꝛiſionem.qꝛ hmõi aſſumptio et diuiſio coꝛpoꝛum
coꝛruptibiliũ eſt coꝛpꝰaũt xpᷣi gloꝛiſicatũ. Pꝛe.nec ↄueꝛſio
panis in carnẽ cruentam eſſʒ eis in fidei edificatẽeʒ.quia

illa magis fictõneʒ incantatõneʒ aſſererent q; veritatem.

Ao aliud dicendũ.qꝙ qñ oꝛauerũt ꝙ dñs ad manifeſtati
oneʒ virtutis huiꝰſacramẽti oñderet coꝛpꝰ ſuum in foꝛma
ſiue ſpẽ carnis.hoc obtento oꝛauerũt vt iterũ eẽt ſub foꝛa
panis cum deberet aſſumi ita fecit Greg. Qñ em̃ matro
na que panẽ oſecrandũ obtulerat de veritate ſacramẽti du
bitabat.cum ad pᷣces beati Greg.dominꝰveritateʒ ipſius
reuelauerat:iterata pᷣce eiuſdem reuerſa eſt ſpẽs panis.q̊

facto mulieri eidem credenti coꝛpus xp̃i ſub ſpẽ panis ex⸗
ſtens ↄmunicauit.ſic manifeſie relinquẽs ꝙ nunqꝙᷓ ſub ꝓ⸗ .

Onſequenter queritur quid ſit illud.quod qñũ
q; aparet in ſpẽ carnis vel pueri in altari.an
it coꝛpus xpᷣi? E ſic:videtur.quia conſtat ꝙ
card qũe videtur ibi nõ eſt caro animalis alicuius:nec eti
am alicuius rei moꝛtalis.quod patet ꝑ deductioneʒ. ergo
eſt caro xpᷣi. ¶ Iteʒ Givimundus de coꝛpoꝛe dñi. ſatis mi
hi placet vt quando aliqua negligentia vel certe miracu⸗
lum nouũ d tantis miſterijs accidit id inde fieret.ꝙ ma⸗

gnus vir ſine dubitatione credendus dominns Lanfran⸗

cus ſe puerum in ytalia factum eſſe narꝛauit.i Lam cum
pꝛeſbiter quidam miſſaʒ celebꝛans inuẽtam ſuꝑ altaꝛe ve
ram carnẽ ⁊ verũ in calice ſanguinẽ.ſm ꝓpꝛiã caꝛnis ⁊ ſa⸗
guĩis ſpẽm ſumẽ trepidaꝛet.rẽ ꝓtinus ſuo epiſcopo conſili
um queſiturꝰaperuit. Epᷣs autẽ cum multis coepiſcopis
ud hoc ↄuocatis calicem illuʒ cũ eadẽ carne? ſanguĩe dñi
Diligẽter oꝑtuʒ ⁊ ſigillatũ incluſit in medio altaris ꝓ ſũ⸗
mis reliquijs ꝓꝑpetualiter reſeruandũ. Ex iſtis verbis vi
detur.ꝙ caro illa erat caro xpᷣi:⁊ ſanguis ſiłr.¶ Iteʒ ᷣm
ↄſuetudinẽ eccleſie tali caſu contingẽte illud quod apparz
in ſpẽ carnis adoꝛatur.igit᷑ in tali caſu committeꝛet᷑ ydo⸗

¶ Dueſtio

latria niſi eſſet ibi coꝛpus xpᷣi.¶ Item ſi nõ eſſet ibi coꝛpꝰ
chꝛiſti.videretur fictio quedaʒ et illuſio.quod minime cõ
ueniret in ſacramento veritatis. Ex his videtur ꝙ illð ſit
coꝛpus xp̃ᷣi vel de coꝛꝑe.¶ Item qñq; appaꝛente carne ad
tempus ſtatim poſt appaꝛet ſpecies panis:apparẽte ſpecie
panis conſtat ꝙ corpus xp̃i ibi eſt ſacramentaliter: quia
ſi defuiſſet ſubſiantia pamis:fuiſſet reuerſa.nec iterum eſ⸗
ſet coꝛpus xpᷣi ſub ſpecie panis ſacramentaliter: niſi itera
ta eſſet foꝛma verboꝛum ſacramenn. Ex boc patet ꝙ ſi de
ſit ivpſum ſacramentũ.ergo ſemꝑ ſub ſpecie fuit coꝛpꝰxpi.
4 Item de conſe.di.ij.de hac quidem hoſtia que in xp̃i cõ⸗
memoꝛatione mirabiliter fit edere licet.de illa vᷣo quã xpᷣe
in ara crucis obtulit m ſe nulli edere licet.i.ſᷣm ſui for⸗/
mam vel ſpeciem in qua apparebat cum inter nos ↄuerſa⸗
batur viſione coꝛꝑali nulli licet edere.q.d. ſi deus faceret
vt appaꝛeret ſanguis in calice vel humana caro in altari:
non eſt ſumendum. Iſta autem cautela nulla eſt. niſi quã
doq; appaꝛeret ſanguis xpᷣi in ſpecie pꝛopꝛia. ſimiliter ni⸗
ſi et caꝛo.¶ Item iſte videt in eleuatoe coꝛpoꝛis vpᷣi ſpeciẽ

panis.alius vᷣo in eodem loci ↄtinentia et dimẽſioneʒ ſpe

ciem carnis vel ſpeciem pueri.ſimiliter in ſumptõne.ſᷣ cõ⸗
ſtat ꝙ ſacerdos non ſumit carnem vel coꝛpus aliquod ni⸗
ſi x̃ᷣi:ergo idem fuit quod ab vtroq; videbatur.ſcilicʒ ab
illo ſub ſacramento:et ab illo non ſub ſacramento.¶ Cõ
tra.coꝛpus xp̃i non eſt niſi duobus modis ſcilicet vel ma⸗
nifeſlum in pꝛopꝛia foꝛma ſit in celo:vel velatuʒ ſub ſacra
mento.ſed caſu pꝛedicto cõtingente neq; eſt ſic neq; ſic ga
deficit iam ipſum ſacramentum.ergo ⁊c̃.4.q Item corpus
xpᷣ̃i eſt incoꝛruptibile et incomputribile.ſed qñq; accidit
ꝙ caro que aparet in caſu ꝓpoſito ꝓpter temꝑis diuturni⸗
tatem coꝛrumpitur et denigratur.ſic eſt in marchia terui
ſina.ibi enim caꝛo que aꝓparuit ſic a multis diebus videt᷑
coꝛrumpi vt conſtat ex certitudine ſenſus:ergo caro illa ñ
eſt caro vel coꝛpus xpᷣi.¶ Iteʒ ſi dicatur ꝙ ibi eſt caꝛo xpᷣi
ſub ſpecie panis et illa ſpecies panis obtegatur caꝛne illa
adhuc reſtat ꝙ pꝛima ſcilicet aut illa caro eſt caro xpᷣi aut
alterius.non xpᷣi:quia non videtur rationi conſonum. ꝙ
dominus velit ꝙ caro ſua in pꝛopꝛia ſpecie ſit manifeſta.
et ipſa ſic manifeſta ſit ſuipſius velate ſub ſacramento et
opertulũ ⁊ velamen. Que enim poſſet aſſignari ratio illi⸗
us duplicieg velaminis.et cum hoc ſit dupliciter velate re⸗
uelatio.Si caro alterius:tũc querit᷑.aut bouis aut ouis
aut cuiꝰ: Si diceretur ꝙ eſt caro de nouo condita.hoc nõ
vidett᷑:quia nulla alia caꝛo a caꝛne xp̃ᷣi oſtendeꝛet veꝛitatẽ
ipſius ſacramenti ſcilʒ ꝙ caro xp̃i vera: eſſet ſub ſpecie q̃
eſt ſacramentũ. Itẽ caꝛo xpᷣi velatur ipᷣo ſacramento.ne
euacnuatur meritum ſidei.ergo ex reuelatione ipſius eua/
cuatur.huiuſmodi autem euacuatio fit in diſpendiũ hu⸗
mane vtilitatis:ergo cum diuina pꝛouidentia condeſcen/
dente bumane vtilitati pꝛouiſum ſit de hoc ſacromento:ñ

videtur ꝙ caro rp̃i in ſua ſpecie eRendiur. 1 Relvonmio .

ꝙ in caſu pꝛopoſito niłil me ſcire cõfiteor.vnde nihil dif.
finiendo vel aſſerendo dico.ſed ſalua ſententia melioꝛi tm̃

opinando.videtur igitur inſipientie mee ꝙ quando pꝰcon

uerſionem panis in coꝛpus xpᷣi et vini in ſanguinem ope⸗
re mirabili aparet puer vel in eleuatione coꝛpoꝛis chriſti
vel als ſeu fruſtum carnis ⁊ ſanguinis in calice:ꝙ eſt xpᷣe
vel caro chꝛiſti et ſanguis.exquo enim huiuſmodi reuela
tiones ſolent fieri in condeſcenſione defectus fidei alicuiꝰ
vt videlicet fides ſacramenti buius roboꝛaretur. Si aũt
caro vel ſanguis ſic aparens eſſet alicuius animalis vel
ſubito creata.nullum argumentum veritatis induceret.hᷣ
ſolummodo caro vł ſanguis xpᷣi. Unde non videtur ꝙ ob
cauſam pꝛetactam debeat appareꝛe caro vel ſanguis niſi
ipſius domini.Si enim virtute aliqua oſlendeꝛetur alicui

heſitanti caro vel ſanguis alienus.licet foꝛte ex hac oſten

ſione excitatus eſſet ad credulitatem vel fidem:non tamẽ
pꝛoueniret hec credulitas ex ſigno vxł oſtenſione veritatis
ſed potius falſitatis.quia ex hoc ꝙ in tali apparentia cre⸗
ditur eſſe coro domini vel ſanguis quod aꝓparet: creditur
veritas ipſius ſacramẽti.Si enum crederetur eſſe caro vł

ſanguis bouis:nunqᷓ; pꝛopter hoc crederetur veritas ipſi⸗
us ſacramenti.nec credi deberet. quia ergo oſtenſio ipſiꝰ
ſacramentalis debet fieri per indicia vera ⁊ nõ ſimulata
vel ſicta:videtur dicendũ ꝙ caro vel ſanguis in huiuſmo⸗
di apꝑitione quando a domino eſt.eſt ipſius domini.a do/
mino eſſe dico:quia hmõi apparitõnes qñũq; accidũt hũa⸗
na ꝓcuratõne ⁊ foꝛte dy abolica. ꝓpter hanc ꝗ̊ ratõnem ⁊
alias pꝛetactas et quia in enarꝛatone Givimũdi nomina
tur caro et ſanguis domini:videtur dbere dici ſicut dictũ
eſt.¶ Ao illud quoo obijcituꝛ.ꝙ coꝛpꝰxp̃i non eſi niſi duo
bus modis ⁊c̃. Dicendum ꝙ hoc verum eſt regularit᷑. di⸗
ſpenſatiue tamen vt in ↄdeſcenſioneʒ defectus alicuius fi⸗
ci.vel ꝓpter aliquam aliã differentiazʒ oſtendet᷑ et appaꝛet
alio modo et maxime in caſu pꝛetacto et ↄſimili· Quan⸗
doq; em coꝛpus ſuũ velatũ ipſo ſacramento alicui renelat
vnde accidit ꝙ coꝛpus ſuũ vni eſt velatum alij eſt reuelatũ
vt ex facti noticia et reuelatione fide digna certum habet.
¶ Ad illud quod obijcitur.ꝙ caro que aparet quandoq;
ↄputreſcit ac. Dicendum ꝙ hoc nunqꝙᷓ accidit qñ ab ipſo
dño eſt hmõi aparitio:ſᷣ ſolũmodo qn fit hũana pꝛocura
tione vel foꝛte dyabolica oꝑatione.⸗ Ad aliud dicenduʒ
ꝙ nõ opoꝛiet ꝙ ipſe ſpẽs ſint obtecte carne que apparet.Sᷣ
ipſa caro dei que velata eſt ſpecie panis diſpenſatione di⸗
uina reuelatur vni vel pluribus:Fᷣm ꝙ diuina ſapiẽtia de⸗
creuit humane vtilitati congruere. ¶ Si autem quereꝛet᷑
quomodo poſſet caro xp̃i aliter oſtendi in pꝛopꝛia ſpecie
et alij coexiſtenti ſpecie velari ſacramento.Pꝛeterea caro
xp̃i que eſt gloꝛificata quomodo poſſet oſtendi in ſpẽ car⸗
nis coꝛruptibilis.Reſponſio.qꝙ angelo aſſumpto coꝛpoꝛe
oſtendit ſe cui vult:et cui non vult non oſtendit ſe. Simili
ter diuina volũtate qua res et opera oꝛdinantur ſᷣm ꝙ vti
litate humane conueniunt. oſtenditur corpus chriſti vni
ſine velamine et alij ſub velamine. Pꝛeterea.licet dominꝰ
reſurꝛerxit a moꝛte gloꝛificatus:in carne tamẽ exhibuit ſe
viſibilem et palpabileʒ. Vnde vltimo Math.habetur. ꝙ
mulieres tenuerũt pedes.⁊. xxij. YOohᷣ.ꝙ thomas miſit di⸗
gitũ in vulneribus pedũ eius et manꝰin latere. Vnde pꝛe
bens ſe palpabilem:ſe quaſi moꝛtalem oſtendit cum tamẽ
eſſet immoꝛtalis. Vnde dominus Fᷣm condeſcenſioneʒ hu⸗
mane infirmitatis oſtendit ſe talem: qualem ſe congruit
huic et qualis huic.¶ AUd aliud dicendum. ꝙ licet in me/
ritum fidei congruat fidelibus ꝙ coꝛpus xp̃ᷣi veletur. heſi
tantibus tamen in fide ↄgruit vt reueletur in roboꝛatõem
fidei. Ande vtroq; modo ꝓuidet diuina ꝓuidentia buma
ne vtilitati.

embꝛum quintum

Onſequenter querit᷑.vtrũ ſpeciebo panis et
vini ſolutis redeat ſubſtantia panis ⁊ vini.
Et videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc ꝙ ſi aliqd ↄpoſitum ex
D· Vuobo. ſi vnũ otingit reꝑiri ꝑ ſe: ⁊ alteruʒ ſi
militer.ſed panis ↄponit᷑ ex ſua ſpecie ſenſibili et eius ſub
ſtantia:ergo ſi eſt alterũ iſtoꝝ reꝑire ꝑ ſe:et reliquũ.ſed pᷣ
mum reꝑitur facta cõuerſione panis in coꝛpus xpᷣi: ergo
et ſecundum reꝑietur.ſed conſtat ꝙ non reꝑietur niſi ſolu
tis ſpeciebus ſenſibilibo:& illis ſolutis erit ſubſtantia pa⸗
nis ſine illis.hoc autem non erit niſi ſubſtantia redeat:er⸗
go ⁊c̃.¶ Item ſicut ne fiat pꝛeiudicium ſacramento cõue⸗
niebat ꝙ ſubſtantia panis totaliter mutaretur in coꝛpus
xp̃i:ſim iliter ne fieret preiudicium nature deſinente ſacra
mento.conuenit ꝙ rediret ſubſtantia panis.ergo ſicut vir
tute diuina pꝛimum conuenienter fit:ſimiliter et ſecundũ
Sine enim preiudicio nature non poſſet ſubſtantia paĩs
omnino et irꝛeparabiliter redigi in non ens.¶ YItem in ſa
cramento iſto contingit reperire ſubſtantiam panis cum
ſpeciebus ſenſibilibus ante conſecratõneʒ. conſecratione
facta eſt ſpecies panis pꝛeter ſubſtantiam.et eſt ibi veꝛum
coꝛpus xpᷣi ſub llis ſpẽbus ſenſibilibo. Solutis aũt ſpeci
ebus illis.aut eſt ibi aliquid:aut nihil.iAõ nihil:qꝛ tactꝰ
imutat᷑:ergo aliquid.õ ſpẽs ſenſibiles panis: ille ſolu⸗
te ſunt.iQon coꝛpꝰxp̃ᷣi.ſimilit᷑ nec aliqua ſubſtãtia de no⸗/

„

uo creata:ergo nulla niſi illa que fuit ſub ſpeciebuo ſit re⸗
uerſa.ſed conſtat ꝙ; ibi eſt aliqua hoc patet ad ſenſum vt
dictum eſt.quia ſolutis ſpeciebo maſticatione ſenſui patʒ
ꝙ deſcendit aliquid in ventrem. ¶¶ Item er eo ꝙ relinqui⸗
tur poſt ſolutõem ſpecierum pꝛoducitur vermis.aut eꝛgo
vermis pꝛoducitur ex nihilo:aut ex aliquo.ſQon ex nibi⸗
