ſubam comedentis.⁊ ſic nõ eſt ↄtra phᷣm dicẽteʒ:q ex eiſ⸗
dem nutrimur ⁊c̃.¶1 Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ cibus iſte
eſt ſpũalis ⁊c. Dicendum ꝙ hoc verum eſt q;diu ibi eſt
veritas ſocram̃ti.nõ eniʒ cibat carnalit inꝙtũ eſt ſacr̃m:
H̊ ad cibandũ ſpũalit eſt oꝛdinatũ.łᷣ ipſa cibatõe termĩa⸗
ta deſinit eſſe ſacr̃m:⁊ redit prioꝛ ſubſtantia ⁊ cibat coꝛ
ꝓaliter.¶ Ad aliud dõm. ꝙ ſumptio ſacr̃i hꝰ non ſoluit
leiunium:tum quia ſacrẽ̃m dum ſumitur nõ eſt cibo cor⸗
poꝛalis:tum ratione cõtenti ſcʒ coꝛꝑis rpᷣi quod tm̃ ẽ ci⸗
bus mentis ⁊ hac intẽtione ſumitur vt mẽteʒ reficiat. vñ
ſequens cibatio ſubſtantia reuerſa nõ reputat᷑:qꝛ oĩno ẽ
preter intentioneʒ ↄſecrantis ⁊ ſumentis.⁊ oĩno imꝑti⸗
nens ad ipᷣm ſacr̃Um.¶ Ad illud quod obijcit᷑ per verbuz
Ambro. Dicendum ꝙ Ambro.loquit᷑ de ipſo coꝛꝑe xpᷣi
quod eſt cibus aĩe tm̃. Si aũt querat᷑ cuiꝰ motus vł mu⸗
tatio eſt hec reuerſio.Dicendũ ꝙ ſicut ↄuerſio eſt motus
vel mutatio ſingularis:ſimiliter ⁊ hec reuerſio.vnde nõ
eſt creatio nec aligs motus vel mutatio naturalis.

—.—

Conſequẽter queri S. ij.

tur. tꝝ ſpẽs hꝰ ſacram̃ti ppᷣt reficere ⁊ nutrire natura⸗

liter. Aidet᷑ ꝙ ſic:ꝑ hoc.ꝙ illud qð cum exceſſu ſumptuʒ
inebriat: debito mõ ſumptuʒ reficit ⁊ nutrit. b.j.coꝝ.xj.
babet᷑ in textu ⁊ glo.ꝙ aliqui inebriati ſunt ex vſu ſpẽꝝ.
22ſtat ꝙ naturaliter. ſi naturaliter inebriare pnt:⁊ na
turaliter reficere nutrire pnñt. naturaliter inebriat
oñditur ꝑ hoc.ꝙ virtus vini qũq; diffundit ſe ꝑ aera ex
ꝓpꝛiam ſubam ſiue ſubiectum:⁊ inebꝛiat aliquos ad q̃s
ꝑtingit:⁊ hoc naturaliter. nec impedit᷑ actio eius natu⸗
ralio qᷓtum ad hoc:ex hoc ꝙ nõ eſi in ꝓpꝛio ſubiecto.a ſi⸗
mili videt᷑ bic cc. ꝗ¶ Cõtra.illud ꝗpꝛie reficit ⁊ nutrit qð
cõuertitur in ſubam eius qui debet nutriꝛi.ſ̊ nullo modo
põt accñs conuerti in ſuam ꝑ naturam. ꝙ nec nutrire.
Ad boc dom. ꝙ virtus naturalis relicta in ſpeciebo:
turaliter poteſi immutare ſenſuʒ. vnde bene concedo
ꝙ virtus vini mirabiliter relicta in ſpecie põt naturalit᷑
agere in guſtum. 2 in tanta quãtitate poſſet ſumi ꝙ ine⸗
briaret naturatr. virtus aũt hmõi quia eſt diffuſiua na⸗
ture:poſſet naturaliter diffundere ſe vſqʒ ad cerebrum ⁊

ꝑturbare ſpiritus ⁊ inebriare.ſicut viꝛtus vini qñqʒ dif⸗

fundit ſe: ita ꝙ ſola virtute ſine aliquo vſu ſubſtantie vi⸗
ni inebriat.¶ Ad illud qð querit᷑ de refectõne ⁊ nutriti⸗
one.⁊ dico refectioneʒ eſſe anteqᷓ alimentũ fiat ſiłe:vtpo
te qñ replent᷑ loca euacuata ꝑ digeſtioneʒ. Dico etiã nu⸗
tritioneʒ qñ ꝑ alimentũ ſimile factũ alendo fit reſtaura⸗
tio ꝑditoꝝ ꝑ vnioneʒ alimenti cum alendo.Dicenduʒ ꝙ
refectio vel nutritio nullo modo fit neq; fieri põt natura
liter ex ſolis accũtibus. Poteſt ᷓ dici.ꝙ in oꝑe refectõis
nutritõnis ſᷣm ꝙ loquimur in materia iſta: eſt aliquid
mirabile aliquid naturale. Mirabile vo vnuz eſt ꝙ eſt
ibi virtus panis ⁊ vini ſine ſubſtantia. Aliud eſt.ꝙ deſi
cientibo ſpeciebo ⁊ ita deſinente ſacramento:reuertit᷑ ſub
ſtantia panis 2 vini. Vnũ autẽ opus natur ale eſt.ꝙ ip̃a

ſubſtantia panis vel vini reuerſa reficit ⁊ nutrit ſumẽtẽ.

4l Erx dictis pʒ rñſio ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ſi ſpẽs natura

liter pñt inebriare extra Erian ſubſtantiã: ⁊ naturalit᷑

pñt reficere ⁊ nutrire ⁊c᷑. Dicẽdũ ꝙ nõ eſt neceſſe. In re⸗
fectione.n.requirit᷑ repletio loci euacuati.In nutritõne
vnio alimẽti cum alendo.quoꝝ neutꝝ naturaliter põt ſi
eri ex ſolis accñtibꝰ:lʒ ꝑ diffuſioneʒ virtutis poſſent ſpe

cies cerebrũ ꝑturbare:⁊ ita homo inebriari.
Articulus tercius

Onſequenter queritur de oꝑatõne ↄueꝛſiõis.
⁊ querit᷑.vtꝝ acenñtia habeant potentiã cõuer
ndi aliquod humidũ: vt vinuʒ vel aquaʒ in
ſacramentũ.vtpote ſi vino conſecrato apponat᷑ aqua vel
vinũ.Et videtur ꝙ ſic:ꝑ hoc ꝙ accñtia in boc ſacramen
to hñt eandeʒ virtuteʒ quam baberent in eſſe ꝓpꝛo ? na
turali.vñ Inno.In quo ſilłitudo deficeret:in eo ſacim ñ

eſſet ⁊c̃.̊ in eſſe ꝓpꝛio ⁊ naturali haberent poteſtatẽ con

uertendi hmõi accñtia in ſui naturam.cum ↄuerſio na

turaliter fiat:videtur ꝙ appoſitũ debet ↄuerti potius ĩ ſi⸗

mile cõuertenti:ꝙᷓ in vinũ vel aquam. ſ̊ in purum accñs
nõ pñt hec accñtia illud appoſituʒ conuertere:niſi fiat il⸗
lius tranſubſtantiatio vel anibilatio.nõ aũt põt ꝑ bmõi

oꝑationeʒ fieri ãnihilatio.̊ opoꝛtet ꝙ fiat tranſubatio:
⁊ ita conueꝛſio in ſacramentuʒ.4l! Iteʒ maioꝛis viꝛtutis
eſt conſecratio in hoc ſacramento ꝙᷓᷓ bñdictio in aqua.ſᷣ

aqua bñdicta appoſita aque non bñdicte facit totaʒ bñdi
ctam in aliqua quantitate.̊ vinum conſecratuʒ facit vi⸗
num nõ conſeeratum appoſitum conſecratum.. Itez qñ
aſpomitur vinum vel aqua ſpecies ille occupant maioꝛes
locum.ẽ ſanguis rpi eſt ſub maioꝛi ſpecie.dᷣ ſanguis xp̃i
nõ eſt ſub maioꝛi loco niſi aliud in ipſum ↄuertat᷑. illð
uod apponit᷑ cõuertitur in ipᷣm ſanguineʒ. ſpecies q̃ẽ
ſacramentũ cõuertit illud in ſacramentũ.¶ Iem qñ po⸗
nitur vinuz vel aqua fit vna ſuꝑficies.aut &̊ illa ſuꝑfici⸗
es eſt in ſubiecto vel ſine ſubiecto.ſi in ſubiecto: g ſi mo⸗

xl.

ͦ quid apponatur deſinit eſſe ſacramentũ. ſi ſine ſubie
Statum eſt ſacrẽ̃m. ¶ Si dicatur ꝙ ſm vnam pꝑtez eſt
in ſubiecto:ſᷣm aliam nõ.Contra.apponatur aqua ⁊ mi⸗
ſceãtur vſq; ad minima:tũc nõ eſt aſſignare ꝑtes diuer⸗

ſas.̊ neceſſe eſt ꝙ tunc ſalteʒ conuertat᷑.¶ Ieeʒ accidẽs

cum ſubſtantia nõ occupat maioꝛeʒ locum nec facit ma⸗
ius:ſilr nec coꝛpus gloꝛiſicatũ cuʒ nõ gloꝛificato.exquo
g̊ in calice nõ eſt niſi coꝛpus xp̃i gloꝛificatũ cuʒ ſpecie vi⸗
ni.cum illud qð aponit᷑ manet cum ſua ſuba: illud cum
coꝛꝑe xp̃ᷣi nõ occupabit maioꝛeʒz locũ qᷓ; ante fuit occupa⸗
tum ab accñte cum coꝛꝑe. Hoc aũt pʒ eſſe falſuʒ· ex h pʒ
ꝙ illud quod apponit᷑ ñ manet in ſua ſuba ſß ſ⸗ olũ ſpecies
illius.⁊ ita neceſſario ẽ ibi ↄuerſio. Iteʒ ſi apponeretur
ibi ſacrẽo aqua in valde magna quãtitate: ip̃m ſacramẽtũ
ſcʒ ſpecies vini abſoꝛberet᷑ ab aqua ⁊ ↄuerteret᷑ in illaʒ.
pari rõne videtur econueꝛſo.ꝙ ſi aliquis liquoꝛ aꝑpone⸗
retur ipſi ſacramento in tam parua quãti ies
predominaret᷑:ouerteret᷑ in ĩm ſacr̃m
conuertendi nõ eſt in elemento ſᷣ in xerbo. qñ additur
aliud elementũ ſpeciei nõ fit ↄueꝛſio.ꝙᷓ manet ſubſtantia
cum accñtibo.q̊ nõ conuertit᷑ in ſacr̃m.ij Itez ſi conuer⸗
titur: aut ᷓ virtute ſanguĩs: aut virtute vini: aut virtute
ſpeciei. Qon virtute ſanguinis: quia ille ſanguis eſt glo⸗
rificatus.ᷓ nõ bʒ potentiã cõuertendi aliud in ſe.2õ vi

tute vini:qꝛ nõ eſl ibi vinuʒ. Qec virtute ſpẽi:cum virtus

—. -*—

nulla eſt virtus que hãc poſſit facẽ ↄuerſionẽ.¶ ERñſio.
ꝙ accñtia iſta nõ bñt potentiã ↄueꝛtendi aliã ſubamĩ ſa⸗
cramentũ.⁊ hoc eſt:qꝛ in hoc ſacramento ñ fit conuerſio

tranſubſtantiãdi nõ ſit data ipſis ſpẽbus eiſ⸗ —

bmõi niſi ꝑ virtuteʒ verbi.vñ quantũcũq; buic ſacramẽ⸗

to apponat᷑ de alio elemento: niſi aſſit viꝛius vᷣbi:ñ fieꝛet
ↄuerſio in ſacramentũ. ¶l Ad primũ g̊ dici põt.ꝙ accñs
vini põt cõuertere elementũ appoſitũ in naturaʒ vini.ſed
neq; põt illud cõuertere in purum accñs neqʒ ĩ ſanguĩeʒ
xp̃i.q¶¶ Ad hoc qð obijcit᷑ appoſitum potius debet con⸗
uerti in ſimile ↄuertenti ⁊c. Gicendũ ꝙ ñ eſt veꝛũ.qꝛ ac⸗
cidens hmõi ñ bʒ de ſua natura potentiã ↄuertẽdi: h̊ po⸗
tius de natura ꝓꝛietatum vini miraculoſe exñtiũ ĩ illo.

boc naturaliter ſicut naturaliter immutat ſenſuʒ. 1 p·

pter hoc nõ põt ↄuertere in accũs purũ:ſᷣ in illud cui in⸗

ſunt ꝓpꝛietates vini naturaliter. 4 Ad aliud dᷣm. ꝙ nõ

eſt ſimile de ↄuerſione aque ſimpłr in aquã bñdictã ⁊ il⸗
la de qua bic agit᷑. In illa aũt ↄuerſione eo ꝙj eſt ibi com

pleta cõmixtio:eſt vnio ad qua ſequit᷑ quedam indiuiſio

ſanctificatõis: ꝓpter quam illa tota aqua rõne vnius eſt
ſanctificata. In hac auteʒ ↄuerſione etſi fiat ↄuerſio ĩ ali
qð habens ꝓpꝛietates vini: nõ fit ibi cõuerſio ſube alieꝰ
in coꝛpus xpi: que fit tm̃ virtute ſuꝑnaturali. ¶ Ad boc
quod obijcit᷑. ꝙ qñ appoĩtur aliquid ſpecies ille occupãt
maioꝛeʒz locuʒ.⁊ ita ſanguis xpᷣ̃i eſt ſub ſpecie maioꝛi.ad

qð ſequitur neceſſario aliud fuiſſe cõuerſum in ipᷣm ſan⸗
guinez. Dicendũ ꝙ hoc eſt falſum.ſuppoſito etiam ꝙ ſan

guis xpᷣi contineat᷑ adhuc ſub ſacramẽto. lʒ.n.coꝛpꝰ xpᷣi
vel ſanguis contineat᷑ qñq; ſub maioꝛi ſpecie qñqʒ ſb mi⸗
noꝛi:vtpote in caſu ſuoſito.ex hoc non ſequit᷑ aliꝗd fu⸗
iſſe cõnerſum in coꝛpus xp̃i vel ſanguineʒ:bᷣ potius ipaʒ
ſpeciẽ continentẽ fuiſſe dilatataʒ ꝑ aliquid appoſitum.
¶ Si obijciatur ꝙ fm q maioꝛis quantitas eſt ſpẽs con
tinẽs coꝛpus xp̃i:neceſſe eſt illud qð eſt tranſmutatuʒ in
illud poꝛtionalirer eſſe maioꝛis. Sicendũ ꝙ hoc ẽ verũ
qñ ſpecies conuerſi preciſe ⁊ contermiabiliter continet.
ſ ita nõ eſt in caſu ꝓpoſito prioꝛi retenta ſuppoſuiõe.Ali
ter aũt põt dici ſine preiudicio melioꝛis ſnĩe.ſ.ꝙ qͥcunq;
bumido appoſito ?⁊ diuiſo m ꝑtes ſpẽi cõtinẽtis nõ ẽ ibi
ſacr̃m.cũ eni humidũ ꝑue quãtitatis apponat᷑ bũido lõ⸗
ge maioꝛis:qꝛ in bmõi ſubſiãtijo nõ ſtat diuiſio ſm mate

riã:cum nõ ſit ponere diniſionẽ quo ad ꝑtes ſm mateꝛiã

fieri vſq;ʒ ad minima:nccio opoꝛtet nullã ꝑteʒ ſpẽi ↄtinẽ⸗
tis ꝑmanere in puritate accñũtis:cum iam ſubſtãtia bũi⸗
di appoſiti admirta eſt complete ſingulis ꝑtibꝰ illius ſpe
ciei.⁊ ſi h:cũ in hoc ſacr̃o ſm veritatẽ ſacramẽti nibil eſ⸗
Oe

Contra. virtꝰ

—

neqʒ debet eẽ niſi ſpẽs ↄtinẽtes cũ eoꝝ quoꝝ ſunt ſpecies
Aprietatibo.⁊ coꝛpꝰ xpᷣi in caſu ꝓpoſito nõ eſt ſic:ncce eſt
ꝙ puritas ⁊ veritas ſacramenti bic ceſſet. Cũ obijcit.
er hmõi appoſitiõe ſpẽs ille occupãt maioꝛẽ locũ.dðm
ꝙ verũ eſt ꝙ ibi eſt occupatio maioꝛis loci qᷓ añ:ſᷣ iam ñ
eſt ſpẽs que fuit añ:cũ iam ex ↄmixtione cũ alio vaꝛiata
ſit eius eẽntia.ſicut nõ eſt eadeʒ albedo numero illa que
eſt minus intenſe: ⁊ illa que ſit magis intenſa ꝑ ingreſ⸗
ſum lucis in eẽntiam eiuſdem. 4 Ad aliud qð obijcit᷑.q
facta appoſitõne predicta fit vna ſuꝑficies ⁊c. doᷣm ꝙ B
verũ eſt.ſᷣ iam eſi alia ſuꝑficies qᷓ prius:qꝛ alia quanti⸗
tas.⁊ illa tota ſuꝑficies eſt in ſubiecto.⁊ ita deſinit eẽ ſa
cramẽtũ ſicut in opponẽdo dictũ eſt.cũ aũt ſit vna quãti⸗
tas ⁊ earudeʒ ꝓpꝛietatũ qtum ad omẽs ꝑtes illiꝰ.nec eſt
Fm aliquã naturam vel ꝓprietatẽ diſtingueꝛe ꝑtez a pte:
ncce eſt ꝙ ſi aliqua ꝑs habeat ſubſtramẽtũ ſube ꝙ ⁊ alie
ſitr.ꝗ Si obijciat᷑.ꝙ in hmõi appoſitõe nõ põt eẽ opleta
ↄmixtio:qꝛ nõ põt eſſe vſqʒ ad minima m materiaʒ.Di
cendũ ꝙ boc nõ ſequit᷑.quia ſᷣm hoc nuſq poſſet eẽ ↄple⸗
ta cõmirtio in liquidis.ſ̊ cõpleta eſt mixtio qñ nõ ẽ aſſi⸗
gnare aliquã ꝑteʒ ᷣm exñtiaʒ veꝛitatis in mixto Fᷣm ma
teriã neq; ſᷣm ſpẽm que ſit differens ab alia. Alit᷑ rñdẽt
aliqui ad hoc.ſ.ꝙ liquoꝛ additus nõ facit vnã ſubſtãtiaʒ
ſᷣ dimẽſio cõtinuat᷑ dimẽſiõi ⁊ ſit vna q̃ntitas cꝰ vna ꝑo
ſuꝑficiei ẽ ĩ ſbiecto alia ſine ſbiecto.nec h ẽ icõueniẽs vt
dicunt:ſiẽ vna ꝑs ſuꝑficiei põt eẽ alba alia nigra.G̊ aũt
nõ videt᷑ conſonũ ratõni:cũ humidũ ſit termĩiabile ꝓpꝛio
teꝛmio.nec ſtat diuiſio hmõi in humido qᷓtũ ad ꝑtes ſᷣm
materia donec ꝑueniat᷑ ad tantã indiuiſionẽ ꝑtiũ ⁊ vniõʒ
ꝓ in nulla ꝑte ſit inuenire natuꝛam vel ꝗꝓpꝛietatẽ aliquã
quam nõ ſit inuenire ĩ alia.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ ac⸗
cidens cñ ſubſtantia nõ facit maius: ſimilit nec coꝛpus
gloꝛificatũ cuin nõ gloꝛificato ⁊c. Dicendũ ꝙ iſtud veruʒ
eſt te accñte qð ᷣm naturaleʒ exñtiam ⁊ eẽ ꝓPꝛiũ exiſtit
in ſubiecto.tale aũt accñũs ꝗa in ſubiecto eſt:nõ fac maiꝰ
cum illo nec locũ maioꝛẽ occupat cum ſubiecto:quia lo⸗
cus ſubiecti eſt locus ipius.ſecus eſt de accñte qð virtu⸗
te ſuꝑnaturali eſt habens dimenſioneʒ pret᷑ ſubiectũ.ta
le aũt qñ locũ occupat cũ alio hñte ꝓpꝛiã dimẽſionẽ ma⸗
ioꝛeʒ locũ oceupat ꝙᷓ ꝑ ſe ſolũ:quia ex illoꝝ cõiunctione
dimẽſio addit᷑ dimenſioni ⁊ efficit᷑ maioꝛis loci occupa⸗
tio.¶ Ad illud qð obijcit᷑.q liquoꝛ appoſitus põt faceꝛe
ꝙ ibi nõ ſit ſacramentũ.ꝗᷓ ecõtrario ⁊c. Dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſi
mile. ſpẽs eſſe ſacramẽtales młtis modis deſtrui pnt: vt
manducatõʒ putrefactioneʒ ⁊ diuiſioneʒ eaꝝ ꝑ cõmi⸗
xtioneʒ rei alterins:ad quaꝝ deſtructõʒ ſequit᷑ deſitio ſa
cramẽti.Sʒ ↄuerſio elemẽti in ſacrm nõ põt fieri niſi viꝛ
tute ſuꝑnaturali ⁊ miſterio ſacerdotali.

Articulus quartus
mSnſequẽter querit᷑ de oꝑatõe tranſmutatõis
tꝓrimo de oꝑatõe conꝛuptõis. Scðo de ge⸗
„ℳ eratone vermis ex ſpẽbus coꝛꝛuptis.

De primo queritur S. f.
Vtx ſit naturalis: an nõ. O. ſit naturalie videt᷑ ſic. Si
aliquid cõuenit alicui ꝑ naturaʒ: illa natura manẽte ills
igem illi naturaliter cõòueniet. Bᷣ aceñtiuʒ natura manet
ino niſi qᷓtum ad eſſe illius in ſubiecto vel ſubſtãtia.igi
tur cum ꝑ naturam ſunt ille ſpẽs coꝛuptibiles. vel ꝓpter
xſfectũ virtutis naturalis. vel quia cauſat᷑ a ↄtrarjs: ⁊2
hyjt cõtraria.⁊ om̃e qð hʒ contrariũ eſt naturam cor⸗
ruptibile.̊ 2c. aũt ſpecies iſte vere habeãt naturam
dptrarietatis vnde ſunt naturaliter coꝛꝛuptibiles:patʒ ꝑ
boc. quia vbi ſunt ↄtraria m eſſe ſpũale: pt ſimul eẽ in
codeʒ ⁊ m idem.ſicut ↄtrarij coloꝛes in eodem medio ⁊
ſenſu ⁊ intellectu. cũ ᷓ hic nõ poſſint ſimul eſſe otrarij co⸗
loꝛes nec ſapoꝛes:ſ mutuo ſe expellũt: hñt h̊ naturã con
trarietatis. 4 JItem Anß. de ↄceptu virgi.diſtinguit tri⸗
pliceʒ curſuʒ. naturaleʒ ſcʒ 7 voluntariũ 2 mirabilez. 2
dicit ꝓꝙ mirabilis eſt a deo immediate.cum § deus nihil

immediate coꝛꝛumpat.virtus.n.diuina eſt ſaluatina 2 ñ

ooꝛuptiua.illa coꝛuptio ſiue putrefactio nõ eſt a doi⸗

mediate.ᷓ nõ eſt mirabilis nec volũtaria.ꝗ eſt naturał᷑.
Item ad ꝑditioneʒ ſiue deſitionẽ reꝝ ſufficeret ſubtra
ctio diuine virtutis.neqʒ requirit᷑ aliqua opatio mirabi
lis.¶ Item ſpẽs hmõi vt erant in ſubiectis naturaliter
erant coꝛuptibiles:⁊ ꝑ naturam tendebãt in coꝛupti⸗
onei.ſ̊ vt dicit Inno.ſi ſpecies in aliquo a ſimilitudĩe
recederet:verum ſacrim nõ ect.igit᷑ ſicut tũc fuit de illis:
ita ⁊ nũc.igit᷑ ſi tunc coꝛumpꝑent᷑ hoc eẽt ꝑ naturã: ſilit
7 nuc ⸗ ontra.ſoꝛma eſt compoſitõz ↄtingens ſimpli
ei ⁊ innariabili eſſentia conſiſtens.igit᷑ eẽ inuaꝛiabile cõ
uenit foꝛme ſm ſe.vnde ſi cõueniat variari hoc ſolũ ẽ ꝓpt
applicatõʒ ad materiam. Si ̊ ſeparet᷑ a materia: nuſlo

modo ꝑ naturam variat᷑.ſi ꝙᷓ ſeꝑata vaꝛiat᷑:hoc ẽ contra

naturam eius.g miraculoſe.l Item qñ potentia reſtitu
itur alicui que eſt ſim naturam: tunc collatio potẽtie nõ
eſt miraculoſa ̊ actus naturalis. cũ aũt datur potentia
noua ſupra naturam:⁊ collatio potentic eſt mirabilis 2
egreſſus in actum.vt pʒ in hoc ꝙ eſt virgineʒ parere. Sʒ
ſuſciꝑe ↄtraria hoc eſt ꝗpꝛium ſubſtãtie ⁊ ſupra vel ↄtra
naturam accñtis. ſemꝑ egreſſus in talẽ actũ q̃ntũcũq;
conferat᷑ potentia eꝛit miraculoſus.ſ̊ ſi coꝛumpant᷑ ſpẽs
hmõi:neceſſe eſt illas ſuſciꝑe ↄtrarias diſpoſitões.ergo
tranſmutatõʒ ſiue coꝛꝛuptioneʒ fieri circa bhmõi nõ erat
ꝑ naturam: miraculoſuʒ. ¶¶ Item ex eiſdeʒ generat᷑ res
⁊ conumpit᷑ ꝑ naturam ᷣm phᷣm. ſ ſubſtantia materia
cum foꝛma eſt cauſa oĩm accntiuz que in eis ſunt:vt ha⸗
betur alibi.ſubſtantia igit᷑ materia cum foꝛma eſt cauſa
coꝛꝛuptionis accñtiuʒ.bᷣ ſeꝑata cauſa ⁊ effectus ſeꝑatuꝛ.
igit᷑ accñtia ſeꝑata a ſubſtantijs nõ ſunt actu conuptibi⸗
lia ꝑ naturam. ⁊c. ¶ Item materia prima eſt ſubiectũ
omĩs ↄtrarietatis. igit᷑ vbi nibil eſt de prima neq; aliqꝗd
cõtrarietatis.̊ cum ↄtrarietas ſit cauſa coꝛuptõnis na⸗
turalis:vbi nihil ẽ materie prime nec poſſibilitas ad coꝛ
ruptioneʒ ꝑ naturam. iſte ſpecies nõ cõmunicãt aliqd
prime materie.igit᷑ nec poſſibiles ſunt ad coꝛuptionẽ ꝑ
naturam.igit᷑ ⁊c ¶ Iteʒ drñtia eſt inter foꝛmas mathe⸗
maticas ⁊ naturales.ꝙ naturales abſtracte ꝑ intellectũ
abſtrahunt᷑ a ꝓpꝛietatibo naturalibo. vt.n. abſtracte ſũt
nõ habent ꝓietates illas.bᷣ foꝛme mathematice abſtꝛa
cte abſtrabunt᷑ a ꝓpꝛietatibus ſuis naturalibus.immo 2
ipſe ꝓpꝛietates demonſtrant de illis. ſicut de triangulo
babere tres angulos. igitur cuʒ ſpẽs iſte naturales ſcilʒ
panis ⁊ vini abſtracte ſunt ſiue ſeꝑate: neceſſe eſt ꝙ a ſe⸗
parent᷑ a ꝓpꝛietatibus naturalibo.igit᷑ cum a prietatite
naturalibus habeant foꝛme naturales naturam agendi
⁊ patiendi:foꝛme ſic ſeꝑate non habent naturã neq; agẽ⸗
di neq; patiendi.⁊ ſic neq; pñt naturaliter putꝛefieꝛi nec
coꝛꝛumpi.¶ Item omis actio natuꝛalis eſt a foꝛma:pal⸗
ſio a materia.⁊ dico a foꝛma ⁊ a materia que ſunt ſube.
cuiꝰ ratio eſt:quia etſi foꝛma que eſt aceidens poteſt eſſe
aliquo modo virtus agendi a ſuis principijs: hoc tamẽ
eſt 'm ꝙ illa recipiuut influentiam a principijs ſubſtan⸗
nee. igitur ſi ſpecies iſte ſunt ſeparate a ſubſtantia ⁊ tuʒ
ad materiam ? qᷓtum ad foꝛmam.neq; enim habent ſub⸗
ſtramentum ſubſtantie foꝛme vel materie.igitur neq; cõ⸗
uenit illis paſſio neq; actio per naturam. igitur nec cor⸗
ruptio naturalis. 4 Item aliud eſt putrefieri 2 putrefa⸗
ctum eſſe. Putrefactio auteʒ naturalis eſt per actionem
7 paſſioneʒ in materia:ſicut omnis actio naturalis.igit
cum ſpecies iſte non cõmunicant in materia cum natura
liter agente exterioꝛi: ñ eſt putrefactio naturalis.ee.
ſponſio.vt S.tactum eſt opere mirabili in ipſis ſpeciebo
relicta eſt aliqua natura propꝛia ſcilʒ quam babebant ĩ
ſubſtantijs.vnde ⁊ illa qua agebant ⁊ patiebantur. alit
eniin recederent a ſimilitudine prima. ⁊ ideo naturalit᷑
tranſmutantur 7 coꝛumpantur. 4l Ad boc quod obijcit᷑
ꝙ foꝛma eſt compoſitionẽ contingens ⁊c. Rnſio.reuera
ibi loquit᷑ phᷣs de foꝛma accñtali.nõ autez de quacũq;: ᷣ
xe illa que oĩno foꝛma eſt.vnde nõ loquit᷑ quantitate

bea. dicit᷑ igit᷑ ſꝛma.i.accñs inuariab

Oneſtio

que variabilis eſt ̃m ſuſceptõʒ diuerſoꝝ aceñtiũ. vt ptʒ
cum eadem ſuꝑficies qñqʒ ſit alba qñq; pallida qñq; ru⸗
:que ſcʒ median
te quãtitate ineſt ſube.que duplici rõne dicit᷑ inuariabi⸗
lis.Rõne imꝑmutabilitatis a ſubiecto in ſubiectũ.qꝛ vt
dicit Moe.accñtia indignantis nature ſunt perimi pñt:
ꝑmutari nequaꝙᷓ. Et rõne inſuſceptabilitatis foꝛmarũ

ptrariaꝝ.nõ enim ideʒ coloꝛ numero eſt albus qñq;:pal

lidus qqʒ.nec vt exiſtimo eadeʒ albedo numero magis

vel minus intenſa.cum ex hoc intendit᷑: ꝙ ĩ eſſe ipiꝰ abũ⸗

dantius confluãt n atura lucis ⁊ ꝑſpicui.hoc tñ opinan⸗

do dico. Inuariabilitas igit᷑ haꝝ ſoꝛmaꝛũ ñ impedit de⸗

ſcenſum hoꝝ accñtiũ in putrefactõeʒ ꝑ naturam.ſic̃ nec
cum ſunt in ſubſtantia:cum habeant eandeʒ naturã ĩ ſe
poſt oſecratõʒ quã ante habebant in ſubſtãtia:que natu⸗
raliter ⁊ in naturales ꝓgredit᷑ oꝑationes.ꝗl Ad qð obij
citur.ꝙ ꝗꝓpꝛiũ eſt ſube ſuſciꝑe ↄtrarietates ⁊c. Dicendũ
ꝙ ſuſceptio ↄtraꝛioꝝ eſt immediata cauſa coꝛuptõis:eo
modo quo dicit᷑ ꝙ ſubſtantie ꝓpꝛiũ eſt ſuſciꝑe ↄtraꝛia.qð
pʒ ex boc.q illud qð eſt maxime ſuſceptm̃.ſ.prima mate
ria que eſt ſubiectum omĩs ↄtrarietatis mime eſt corru⸗
ptibilis.ſ̊ cauſa coꝛꝛuptõis eſt actio ↄtrarij.vñ qꝛ in ſpe⸗
ciebus iſtis manẽt qualitates que hñt ↄtraria ex actõne
ↄtrarioꝝ naturaliter diſſoluit᷑ in eis armonia naturalis
⁊ coꝛumpunt᷑.¶1. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ex eiſdeʒ genera⸗
tur res ⁊ coꝛumpit᷑ ⁊c. Dicendũ ꝙ primũ debet intelli⸗
gi foꝛmaliter loquendo ſumendo eadẽ in genere. vnð ex
eiſdeʒ generat᷑ res ⁊ coꝛumpit᷑.hoc eſt ex otrarijs q̃ bñt
idemptitateʒ quandã ſalteʒ ĩ genere. vñ rõne qua mixta
de quibo loquit᷑ phᷣus fiunt ſiue generant᷑ ex q̃tuoꝛ elemẽ
tis:que quia comunicãt qualitates ↄtrarias:que nõ ſunt
in termino ↄciliationis ſiue equeliberatiõis in mirxto qͥ⸗
dãmodo agũt ⁊ patiũt᷑.⁊ maxime qñ preualet virtꝰ ali⸗
cuiꝰ cõtrarij:ſubſidio alicuiꝰ cauſe exterioꝛis poſſibilia
ſunt ad coꝛuptõʒ.Quid eſt igit᷑ cauſa coꝛꝛuptõis in coꝛ⸗
ruptibilibo.pʒ ꝙ nõ ipſa ſubſtãtia materia:vel ſubſtãtia
foꝛma inꝙᷓtum talia.dᷣ inqᷓtum in ſe cũ materia ⁊ fſoꝛma
cõcernũt naturã ↄtrarietatis. ꝓpter qð ſi ſubtraheꝛetur
materia ⁊ foꝛma ꝓut ſunt in ſua puritate: ⁊ relinqueret
natura ↄtrarietatis. illud in quo relinqueret᷑ naturalit
tenderet ad nõ eſſe.⁊ ſic eſt in ꝓoſito.Dicendũ ẽ igit᷑ ꝙ ĩ
bis foꝛmis relinquit᷑ natuꝛa cõtrarietatis.etſi hoc ſit mi
rabiliter: nihilominꝰ ex illa natura relicta ſubiacẽt cor⸗
ruptioni naturalitr. ſicut illa in quibo naturaliter hʒ eẽ.
Auẽtes igit᷑ phi hñt locum vbi res ſunt ĩ eẽ naturali.ni⸗
hilominus eadeʒ natura ſcʒ ↄtrarietatis qua ibi res ſb⸗
iacent conuptõni ⁊ B ſpẽs.il Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ma⸗
teria prima eſt ſubiectũ oĩm ↄtrarietatuʒ. Dicendũ ꝙ G
verum eſt ſᷣm viam nature:nõ aũt vbiq; vt ibi natura cõ⸗
trarietatis virtute mirabili ſaluat᷑:vbi nihil nature ſub/
eſt vt H.¶ Ad aliud dõm.ꝙ aliud eſt abſtꝛaheꝛe foꝛmas
naturales ᷣm ꝙ bmõi foꝛme abſtrabi dicunt᷑.⁊ aliud eſt
ponere foꝛmas natuꝛales in hoc ſacramẽto ſeꝑaꝛi a ſub⸗
iecto.quia in abſtractõne illa abſtrabunt᷑ foꝛme ille qͥdã
modo ab eſſe naturali 2 ꝓpꝛietatibo natuꝛalibo:ſᷣm quas
ſubiacẽt motui ⁊ materie 2 ſunt hic ⁊ nũc. Iꝓpter quod ⁊
abſtrabunt᷑ a natura agendi vel patiendi.ᷣ̊ ſeꝑatõ foꝛma
rũ que eſt in hoc ſacramto ſolũ a ſubiecto eſt ſubſtãtia re⸗
lictis omnibo ꝓpꝛietatibo vel ſpeciebo natuꝛalibo in ipᷣis
ſeꝑatis quas habebãt in ſubſiãtia:vnde ſunt hic ⁊ nũc.
Vnge quia ille ꝓpꝛietates naturales quas habebãt ĩ ſb⸗
ſtantia adhuc hnt ſm veritatẽ:hñt naturã agendi ⁊ pa⸗
tiendi ſicut ante ſeꝑatõz. vnde nõ eſt ſimile de hac ſeꝑa⸗
tione ⁊ illa que fit ꝑ abſtractõʒ.¶. Ad aliud dõᷣm.ꝙ in oĩ
actione nature intime agit auctoꝛ nature. vnde ꝑ ſe agit
⁊ nature dat ꝙ coagit.̊ qq; in aligbo oꝑibo nature ipᷣe
auctoꝛ nature aliqꝗd agit ꝑ ſe nõ cooꝑante natura.v.. ſi
cut in ꝓductõne homis in eſſe: ſolus agit aĩam creando
⁊ infundendo:nihilominus ꝓductio hoĩs in eſſe natuꝛa
lis dicit᷑.⁊ rõne oꝛdinatõis naturalis ⁊ ↄiunctõis coꝛpo
ris ⁊ aĩe a qua eſt pductio hoĩs in eſſe.ꝙ igit᷑ in ꝓducti⸗

onſequenter que

xl.

one homĩs in eẽ eſt oꝑans virtus mirabilis: nõ impedit
ꝗn ꝓductio in eſſe ſit naturalis. Aſimili dico hic.ꝙ lʒ
foꝛme panis ⁊ vini virtute mirabili ſeꝑate ſunt a ſubſtã
tia materia foꝛma ⁊ eadeʒ virtute ſtabilitate in ſe cuʒ
omnibo ꝓpꝛietatibo naturalibo quas habebãt in ſubſtan⸗
tijs.ſi nature relicte in ſpeciebo ꝓgꝛediunt᷑ in actus ſuos
naturales.vnde eſt illis actio ⁊ paſſio: ꝓgreſſus ille na⸗
turalis dicendus eſt:⁊ actio ⁊ paſſio naturalis. Cũ igit᷑
opponit᷑:cum omiĩs actio naturalis eſt a foꝛma ſubſtatia:
paſſio naturalis a materia ſubſtantia. Dicendũ ꝙ boc
verum eſt vbi actio ⁊ paſſio naturalis regulant᷑ ope mi⸗
rabili.qua ſpẽs hec ſine ſubſtantia bñt omẽs ꝓpꝛietates
naturales quas habebant in ſubſtantia. 4 Ad aliud di⸗
cendũ.ꝙ cum dicit᷑ putrefactio naturalis eſt ꝑ actionẽ ⁊
aſſioneʒ coĩcantiũ in materia. hoc eſt verum vbi putre⸗
actio oĩno regulatur natura ſiue opere nature.hic autẽ
nõ eſt ſic.immo regulat᷑ oꝑe ſupra naturã:qꝛ natuꝛa qua

—

foꝛme pñt agere ⁊ pati:opere mirabili relicta eſt in ipſis
ſpeciehn.

„

S UV
ritur de generatione vermis er ſpecieb coꝛuptis.vtrum
ſit naturalis vel ſuꝑnaturalis. . naturalis:videt᷑ ꝑ h.
ꝙ vmuerſaliter que exeũt in eſſe ꝑ putreſactõʒ: naturalr
exeunt in eſſe.niſi in quibuſdam caſibo ſpẽalibo:ſicut foꝛ
te fuit ð virga moyſi q̃ verſa fuit ĩ colubꝛũ Exo.vij.⁊ aq̃
que verſa fuit in ranas Exo.viij.¶ð Stem exitus vermis
in eſſe ex ſpẽbus putrefactis paulatinus eſt ⁊ non ſubitꝰ
ſiue repentinus.̊ cxitus rerũ in eſſe curſu mirabili exe⸗
unt in eſſe diuina virtute oꝑante:vt tota cauſa.exitꝰ au
teʒ hmõi ſubitus ſolet eẽ ſiue repentinꝰ.̊ hmõi exitus ñ
eſt mirabilis neqʒ volũtarius.S eſt naturalis. Cõtra.
in exitu vermis in eſſe er ſpẽbus putrefactis ↄuertit᷑ ac⸗
cidens in ſubſtantiã.hmõi aũt ↄuerſio eſt ſupra natura.
Sc ¶ RRnlſio.dm ꝙ in hmõi oꝑationibo qñ ad putre⸗
factioneʒ ſpecieꝝ ſequit᷑ adgeneratio vermis ſũt duo mi
rabilia ⁊ duo naturalia. Vnũ mirabile eſt ꝙ ibi ẽ virtus
panis ⁊ vini ſine ſubſtantia. aliud eſt ꝙ deficiẽtibo ſpeci⸗
ebus ⁊ ita deſinente ſacramẽto:reuertit᷑ ſubſtãtia paĩs ⁊
vini.Anũ autẽ opus naturale eſt quo ipſa ſpẽs panis ⁊
vini virtute exterioꝛi agente ⁊ interioꝛi cedẽte cedit ĩ coꝛ⸗
ruptioneʒ. Aliud eſt ꝙ ex ipſa ſubſtantia reuerſa paĩs 2
vini poſt hanc deſitõʒ ſpecieꝝ virtute ſuꝑioꝛi agẽte ⁊ in⸗
ferioꝛi cedente adgenerat᷑ vermis. vñ lʒ aliqð opꝰ mira
bile ocurrat ad hmõi generatõeʒ:nihilominꝰ quia illa q̃
ꝑ ſe ſunt ad coꝛuptõʒz ſunt a natura. oꝑatio iſla dicẽda
eſt naturalis ſimpłr. ſm quid tamẽ põt dici mirabilis.
4 Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ in hoc exitu conuertit᷑ accñs in
ſubſtantiã.Dicendũ ꝙ hoc nõ eſi verũ:quia ſuba reuer⸗
ſa ↄuertit᷑ in ſuam vermis.

quit᷑ de ↄtinẽtia hꝰ ſacramẽti quantũ eſt
ex ꝑte ↄtenti.Pꝛimo q̊ᷓ querit᷑.vtꝝ xpᷣs ſᷣm
veritateʒ ſit ſub illis ſpẽbus. Scðo.vtruʒ
ſit ſub vtraq; ſpecie ſacramẽtałr. Tercio.
vtꝝ ſit ibi in ſua integritate.Quarto.vtꝝ in ſua quanti⸗
tate.Quinto.vtꝝ totus vpᷣs ſit ſub foꝛma totali: an ſub
qualibet ꝑte.Sexto.vtꝝ ſit ibi difſnitiue. Septio.vtrũ
localiter ſiue circũſcriptiue.Octauo.vtruʒz ſit ibi incom

——

rticulus primus

Verit᷑ q̊ primo.vtꝝ coꝛpus rxpi vere ſit ſſᷣ foꝛ⸗
mis ſiue ſub ſpeciebus illis. ſic:videt᷑ ma⸗
‧Dilkeſte ex verbis ipſius veritatis.ſ.xpᷣi dicen⸗
tis:hoc eſt coꝛpus meũ.qñ ↄſecrauit ⁊ foꝛmaʒ ↄſecrandi
alijs dedit.Aiſi.n.coꝛpus ſuũ ibi fuiſſet ſᷣm veritatẽ:non
affirmaſſet illud ibidẽ fuiſſe.Cum g idem demonſtratur
ũc in ꝓlatione boꝝ verboꝝ: hoc eſt coꝛpus meũ: quod
unc.⁊ eadeʒz ſubeſt veritas:conſtat ꝙ verum coꝛpus xßi

32—

prcbenſthlliter.

2

* Sran *LW v.: XAE- „ Anle S.

modo eſt ſub illis ſpeciebo ſicut 2 tũc. ¶ Item idem vide
tur ex verbis aptłi.j.coꝝ.xj.Qui manducat ⁊ bibit indi
gne iudiciũ ſibi manducat ⁊ bibit nõ diiudicans coꝛpus
dñi.Glo.i.nõ diſcernẽs coꝛpus xp̃ᷣi ab alijs cibis.¶ Si
diceret᷑.ꝙ cũ dicit᷑ ibi eſſe coꝛpus xpᷣi.hoc nõ dicitur per
idemptitatẽ ſed ꝑ ſigniſicatiõzʒ.ſicut dicit.j.coꝝ.x.petra
auteʒ erat xpᷣs.Contra.ſᷣm hoc poſſʒ dici d manna⸗
agno paſchali.hoc eſt coꝛpus meũ vel xrp̃i.al SItẽ illð ſᷣm
veritateʒ eſt ſub ſpecie panis in qð tranſſubſiantiata eſt
ſubſtantia panis.ſed panis ſubſtantia tranſſubſtantiata
eſt in coꝛpus rp̃i.ꝗ̊ ⁊c. media patet ex multis auẽtibo S.
tactis.q Item Aug'. in li.ſent᷑.ꝓſperi. Sub ſpecie pa⸗
nis ⁊ vini quã videmꝰ res inuiſibiles.i.carneʒ ⁊ ſangui⸗
nem honoꝛamus. g ſub illis ſpeciebo eſt caro xpᷣi ſan⸗
guis.¶ Item caro rpᷣi vere eſt cibus.vj.Jo. ᷣ cibus qui
non exponit᷑ ad cibandum eſt fruſtra.igit᷑ ſi caro xpᷣi ñẽ
fruſtra:erponit᷑ ad cibandum.ſᷣ nõ viſibiliteꝛ in pꝛopꝛia
foꝛma ne generet honoꝛeʒ. vera caro rpᷣi eſt ſub ſacmẽ⸗
to ontra.nihil põt eſſe extra teꝛminũ ſue ſubſtãtie.
h coꝛpus xp̃i in celo exñs hʒ ibi terminũ ſue ſubſtantie.ꝗS

impoſſibile eſt ꝙ ſit alibi qᷓ ĩ celo ſimul ⁊ ſemel.g̊ impoſ⸗

ſibile eſt vt ſit ẽᷣm veritateʒ in hoc ſacramento. & ſi ibi ẽ:
ſolum eſt ſicut in ſigno.⸗ Item ſacramenta inſſituta ſũt
Apter humiliatõzʒ vt homo in inferioꝛibo ſe quereret ſa⸗
lutem.q̊ cum coꝛpus xpᷣi verum nõ ſit inferius homĩe:ñ
conuenit ſacramento.¶ Iteʒ Jo.vj.Caro nõ ꝓdeſt ꝗcqꝙᷓ
ſi nõ debet in hoc ſacramento eſſe aliquid qð nõ ꝓſit:n
eſt igit᷑ xr̃s ſᷣm carnem.⁊ hoc videt᷑ haberi ab Aug.ĩ ex⸗
poſitione. liiij.pᷣs.dicẽte. Spũaliter intellige que locutꝰ
ſum.nõ hoc coꝛpus qð videtis manducaturi eſtis:⁊ bi⸗
bituri ſanguineʒ illum queʒ fuſuri ſunt qui me crucifi⸗
ent.ſacramentũ vobis aliquod ↄmendaui ſpũalit intel
ectum viuificabit vos:caro aũt non ꝓdeſt ꝗcq;.¶ Item
gratia datur in hoc ſacramento.h̊ eque oꝑatur xpᷣ ⁊ g⸗
tiam confert vbi non eſt ſᷣm pñtiam coꝛpoꝛis ſicut vbi ẽ.
ſicut patet in filio reguli qui reprehendebat᷑ a dño eo q;
coꝛꝑalem preſentiam illius requirebat.q̊ pñtia rp̃i in H
ſacramento nullius videt᷑ eſſe vtilitatis. ¶ Item in alijs
etiam ſacramentis in quibus datur gratia maioꝛis effi⸗
cacie ꝙᷓ; in hoc ſacramento:vtpote ĩ ſacramento baptiſmi
2 penitentie non requirit᷑ pñtia coꝛpalis xpi.̊ nec ĩ hoc
ſacramento vel foꝛtioꝛi öe o ꝙ quoꝛundã fuit
opinio ⁊ erroꝛ magnus.xpᷣm nõò eſſe ſub ſpecie panis ſᷣm
veritateʒ:ſed ſolũmodo ſicut in ſigno.ponebant.n.xpᷣm
Fm veritateʒ ibi nõ contineri ſᷣm veritateʒ coꝛpalem:ſic
nec continet᷑ in ſacramento baptiſmi. Iſiud auteʒ eſt er⸗
roꝛ valde ꝑnicioſus ⁊ contra fidei vtilitateʒ 2 diuine ca⸗

2ð ritatis magnitudinẽ ⁊ ſacramenti dignitatẽ ſiue excellẽ⸗

74 A. PWr 2 ,

—

4 1 . 2 „ ' KEP. ſe „ .- EX. —

.
. 6: . .
45 2 ℳ1 1 õ
7 . .

tiam. Aſdagna enim eſt vtilitas fidei ex hoc. ꝙ ſub ſpecie
panis continet᷑ veruʒ coꝛpus xp̃i. Ex illa.n.continentia
multa accidunt circa hoc ſacramentũ que ſunt ſupra po
teſtateʒ nature:quoꝝ fides eſt fidelibo valde meritoꝛia.
Preðt᷑.hoc idem eſt caritatis xpᷣᷣi marimũ indiciuʒ.ꝗ ſui
pñjtia coꝛꝑali voluit fidelibo vtiliſſime ꝓuidere. vt patet
conſideratis vtilitatibo hꝰ ſacramenti.Pret᷑.ex pᷣſentia
xpᷣi eo modo quo ibi eſt declaꝛatuꝛ multiptr potetia dei.
eyrquo dignitas hꝰ ſacramenti manifeſtat᷑. ¶ Ad pᷣmuʒ
Odðm. ꝙ ꝙᷓuis coꝛpus xp̃i terminũ habeat in celo qᷓtum
ad exiſtentiam in ſua ſpecie naturali: non tamen ꝙtum
ad erñtiam ſub ſacramẽto quam ſoꝛtit᷑ ex ↄuerſione ele⸗
menti in coꝛpus ſuum virtute ſuꝑnaturali.vnde termĩa⸗
ri in celo qtum ad erñtiam in ſua ſpecie naturali.⁊ tamẽ
qᷓtum ad exrñtiam ſub ſacramento alibi terminari virtu
te ſuꝑnaturali ↄueꝛtente aliquid in ipſum nõ eſt inconune
niens.q¶] Ad aliud dõm.ꝙ qᷓuis coꝛpus rpᷣi veꝛum nõ ſit
inferius homĩe: tñ humiliat᷑ homo in hoc ſacramẽto rõ⸗
ne ſigni continẽtis cui ſe quodãmodo ſubijcit: lʒ boc faci
at rone contenti.OPret᷑.ĩ hoc maxime humiliat᷑.quia ca⸗
*pPtiuat᷑ intellectus illius:credendo qð nullo modo pt cõ

iu σlacechkNX. — bepench, 4 lluc qs obigit caronon prodeſta?.

. . 2
ðð l. cM . Xy“⸗ 3 —

Dicendũ “ caro nõ p
4 —

eſt quicqᷓ coꝛ paliter intelligeti. B

eſt illis qui credũt carneʒz eſſe manducandã ſicut mãdu⸗
catur caro cuiuſdam aĩalis.multum tamẽ ꝓdeſt creden
ti ibi eſſe veram carneʒ xp̃ᷣi ⁊ comedendã ſpualiter ⁊ ſac
mentaliter. vnde Augꝰ. caꝛo nõ ꝓdeſt quicq;.ſ̊ qũo illi ĩ⸗
tellexerũt: carneʒ quippe ſic intellexeꝛũt qũo in cadaueꝛe
vendit᷑ aut in maccello dilaniat᷑.vnde verbũ Aug.dictũ
in opponendo:debet intelligi ſic. non boc coꝛpus qð vide
tis manducaturi eſtis.i.nõ in ſpecie ĩ qua videtis ipſuʒ:
ſed potius ſub velamine ſacramẽti.¶¶ Ad aliud qð obij⸗
cit᷑.ꝙ eque dat rpᷣus grãm vbi nõ eſi ſᷣm pñtiam coꝛꝑis:
ſicut vbi eſt ⁊c. Gicendũ ꝙ lʒ pñtia coꝛꝑalis rpᷣi ñ auge/
at dei virtuteʒ: ſicut quidam crediderũt illum non poſſe
oꝑari niſi vbi eſſet coꝛꝑaliter pñs.ↄgruũ tñ eſi ꝙ domi⸗
nus cxiſtens pñs in coꝛpoꝛe:aliqð gꝛatie ſpecialis munꝰ
conferat rõne ſue preſentie coꝛꝑalis. Pret᷑.pñtia coꝛpo⸗
ralis xp̃ᷣi ſub ſacramento fidei meritũ auget dũ creditur
qð intellectu non comprehendit᷑ Caꝛitatis deuotio ac⸗
cenditur ex intellectu coꝛꝑalis pñtie ſaluatoꝛis. vñ eniʒ
dicit Damaſ.Caro chriſii eſt quaſi carbo ignitus. vnde
ad eius pñtiam toꝛpoꝛ credentis expellit᷑. Nducia ſpei
ſubleuatur: duʒ ibi pns eẽ credit᷑ ⁊ deo patri offerri g ſe⸗
ipſum ꝓ nobis in cruce obtulit eideʒ. ¶ Ad vltimum di
cendũ.ꝙ collatio gratie maioꝛis efficacie vel minoꝛis: ñ
eſt cauſa quare coꝛpus rpᷣi eſt pñtialiter in hoc ſacramẽ⸗
to.ᷣ repñtatio diuine paſſionis cum iteratione oblatio⸗
nis qua ipſe preſens coꝛꝑaliter patri offerebat᷑.qũo eniʒ
poſſet oblatio iterari niſi pñs eſſet in ſacramẽto:cuiꝰ ob⸗
latio in ipſo iterat᷑. In hoc.n.eſt differentia hꝰ ſacram̃ti
a ſacromẽtis quibo ſignificabat᷑ hec oblatio ante legem
euangelij. in illis offerebat᷑ in figura:in hoc ſacramen
to offeꝛt ipſe in ſe.

Articulus ſecũdus

Bnſequẽter querit᷑. vtꝝ totus xpᷣus cõtineat᷑
ſub vtraq; ſpecie.ſ.panis ⁊ vini ſacramentali
er. Ee ſic: videt᷑ ꝑ hoc ꝙ duplex eſt res huiꝰ
ſacramenti.ſ.ſignata ⁊ contenta:2 ſignata tm̃. Signa⸗
ta tm̃ totaliter ſignat᷑ ſub vtraq; ſpecie.eadez rõne videt
ꝙ contenta totaliter eſignatur.¶ Item quicꝗd eſt ve⸗
ritatis coꝛpoꝛis chriſti continetur ſub vtraq;ʒ ſpecie:⁊ ſi⸗
cut ibi ẽ repreſentatur.igitur ibi repreſentat᷑ ſub vtraqʒ
ſpecie ¶ Contrarium patet ex diueꝛſis foꝛmis preſcri⸗
ptis a dno:quibus exprimitur carneʒ ſacramentalit᷑ cõ
tineri ſub ſpecie panis:⁊ ſanguineʒ ſub ſpecie vini Luc̃.
xxij eſponſio.q; totus rpᷣus nõ continet᷑ ſub vtraq;
ſpecie ſacramentalit.ſ̊ caro tm̃ ſub ſpecie paĩs:ſanguis
tm̃ ſub ſpecie vini.¶ Ad primuʒ obiectum contra.Dicẽ
dum ꝙ non eſt ſimile de re contenta ⁊ ſignificata tm.ꝗa
rei ſignate tm̃ paꝛtes ſunt ſimiles que ſunt iuſti ſiue fide
les.⁊ eadem ſimilitudine omẽs repreſentant᷑.non ſimili⸗
ter eſt de partibus rei contente que ſunt caro ⁊ ſanguis.
quia diſſimiles ſunt diuerſis ſimilitudinibo: ⁊ diuerſis
ſignis habent repñtari.q Ad aliud doᷣm. ꝙ argumentũ
nõ valet.nõ enim ſequit᷑.repñtat᷑ ſicut eſt ibi:hᷣ ibi eſt ꝗc⸗
quid eſt veritatis.igit᷑ ⁊c.nõ enim ſequit᷑.qũo ibi eſt repᷣ
ſentat᷑:igit᷑ om̃i mõ quo ibi eſt ⁊c.ſi aũt hoc pᷣponeretur
omni eo modo quo ibi eſt repñtat᷑ ſub vtraq; ſpecie:rñde
ret᷑ ꝑ interemptõʒ.

ticulus tercins
Onſequenter queritur.vtꝝ xpᷣus in ſua inte⸗
gritate.i.Fᷣm vtrãq; naturaʒ ſcʒ humanitatis
diuinitatis continetuꝛ ſub ſpecie panis. O⸗
ſic:videtur.j.coꝝ.xj.Quotienſcũq; ſumitis ⁊c᷑. Glo.cuʒ
totus xpᷣus ſub ſpecie panis:totus ſub ſpecie vini ſuma⸗
tur:cur non in vna ſed in duabus dedit.4 Itez Hiero.
in ſermo.v.dñice poſt epiphaniã. Singuli accipiũt xp¶
Dñm:⁊ in ſingulis poꝛtionibus totus eſi.¶ YJtez Nlugꝰ.
in ſermone de verbis euãgelij.Qec qñ manducat᷑ de illo
partes facimus.⁊ ſiquideʒ in ſacramẽto ſic fit: noꝛunt fi

les quẽadmodũ manducẽt carnẽ xpᷣi.vnuſꝗſq; carnem

—

LQueſtio

ſuam aecipit.totus ꝑ ꝑtes manducat᷑ ĩ ſacramẽto:⁊ ma

net integer totus in celo:integeꝛ totꝰ in coꝛde tuo / Cõ

tra. videt᷑ ꝙ nõ ſit ibi ſubſtantia coꝛꝑis. Aug.in expoſi⸗
tõne.liiij.ps.⁊ habet᷑ de ↄſe.di.ij.inꝗt hereſis.donec ſecu
lum finiatur dñs ſurſum eſt.ſ̊ hic nobiſcũ eſt veritas do
minus.coꝛpus.n.in quo reſuꝛrexit vno loco eſſe opoꝛtet:
veꝛitas aũt eius vbiqʒ diffuſa eſt. hec canon.ꝑ boc anteʒ
ꝙ dicit ꝙ donec ſeculũ finiat᷑ ſurſum dñs eſt: ⁊ coꝛpus ĩ
quo reſurrexit vno loco eẽ opoꝛtʒ.videt᷑ ꝙ velit dicere:q;
