ꝑua:tñ crebꝛa ſubꝛepũt.q̃ collecta ſi ↄtra vos fuerĩt ita
vos grauabũt ⁊ oppꝛimẽt ſicẽ̃ vnũ graue pct᷑ʒ. ſi ̊ pcta q̃
rauãt et opꝛimũt ſũt cõfitẽda: ̊ c. ¶ Item vᷣtus dz re
Ppoͤere vmbꝛe. ß ĩ lege fiebãt oblatões ꝓ venialibo ꝗbo
oblatõibo ↄfitebãt᷑ pcta.igit᷑ ⁊c.¶¶ IOtẽ ꝑ venialia ↄtingit
naufragari. vñ auẽtas.vitaſti gãdia:caue ne obꝛuaris
arena.igit᷑ cũ pnia ſit ſecunda tabula poſt naufragiũ et
maxiĩe qtũ ad ↄfeſſionẽ:relinꝗt᷑ ꝙ bõ tenet᷑ ad ofeſſionẽ
venialiu. ¶ Itẽ peccãs venialit ẽ debitoꝛ pene.&̊ nulli in⸗
fligẽda ẽ pena ꝓpꝛio iundicio.nullꝰ em̃ ẽ iudex ĩ cã ꝓpꝛia

igit᷑ dʒz infligi ab aliq̃.ꝗ̊ opoꝛtʒ ꝙ pet᷑ʒ ꝓ qͥ iſligẽda ẽ pẽa

alij ondat᷑. ⁊c. ¶ Ite offedẽs deũ tenet᷑ ſatiſfacẽ de onfen
ſa.⁊ nõ ꝓpꝛio iudicio.ſ̊ peccãs veniali offẽdit deũ.igit᷑
⁊c.¶ Icẽ vt vult aug.hõ dʒ ↄfiteri de veĩalibo.ſilr ſatuia
cere.igit᷑ ⁊ dʒ ofiteri veialia. Itẽ ptas clauiũ extẽdituꝛ
ad moꝛtalia ⁊ veialia.ᷓ iudiciũ moꝛtaliũ ⁊ venialiũ ſpe
ctat ad habẽtes claues.iudiciũ at de hmõi nõ pt᷑ eẽ niſi
pcedat ↄfeſſio:igit᷑ ⁊c.¶ I.t pᷣlati mediatoꝛes ſũt int.ib⸗
ditos et deũ.deut.v.Ego ſeq̃ſter ⁊ mediꝰ ſui inter deũ ⁊
vos.pꝛiꝰ ergo bʒ ſubditꝰ ſubire indiciũ ſacerdotis qᷓ; iu
diciũ dei.gradatim em̃ opoꝛtʒ aſcẽdẽ ĩ iudicio.pꝛius ad
iudiciũ mioꝛis:deinde ad iudiciũ maioꝛis.cũ igit᷑ ptᷣas
clauiũ q̃ ẽ ſacerdotũ extẽdit ſe ad venialia.pꝛiꝰ debẽt ve⸗

nialia diſcuti iudicio ſaceꝛdotũ ꝙᷓ iudiciũ dei. cõſtat ꝙ;
veniũt ad iudiciũ dñi.igit᷑ ⁊c. Itẽ maioꝛa hñt diffiniꝛ

a maioꝛiłbo iudicibo mioꝛa a mĩoꝛibo.vñ exo.xviij. Quic
qd maiꝰ fuerit referãt ad te et ipi tãtũmõ mĩoꝛa iudicẽt.
igit᷑ cũ veialia mĩoꝛa ſint int illa qͥꝝ ẽ iudiciũ.⁊ illa pᷣci⸗

pue tbẽt referri ad mioꝛes iudices.i.ſacerdotes.4 IJt

Joh.v. Pater oẽ iudiciũ dedit filio.filiꝰaũt petro dedit

iudiciũ q;tũ ao q̊ qð ſpectat ad claues Mat.xvj.⁊ alija

aplis Joh.xx. Igit᷑ vicarioꝝ bti petri et alioꝝ aploꝝ ẽ
iudicare de oĩbo q̃ ſpectat ad claues.qᷓ cuʒ venialia ſint
bosie⸗ ⁊c.¶¶ Itẽ medicꝰ coꝛꝑm cõſulit᷑ nõ tm̃ de moꝛib⸗

giculoſis.bᷣ etiã de pꝛauis diſpoſitõibo qᷓ diſponunt ad

moꝛbos ꝑiculoſos.igit᷑ cũ incõꝑabilit᷑ fit magis ꝓuidẽ
dũ ſacerdoti ſpũali ꝙᷓ coꝛꝑali:magis ↄſulẽdꝰ ẽ medicus
ſpũalis de diſpoſitõibo an moꝛbũ ꝑiculoſũ ſpũalẽ qᷓ; me
dicꝰ carnalis.igit᷑ ⁊c.¶ Itẽ ſatiſfacẽ de pcto veĩali ẽ opꝰ
iuſticie.igit᷑ tenemur ad id:cũ teneamur ad opꝑa iuſticie
hᷣ ſatiſfactio dz fieri ꝑ arbitriũ ſacerdotis:igit᷑ ⁊c᷑.¶ Jtẽ
pctm ꝓ qͥ puniẽdꝰ ẽ pctoꝛ pena ena:puniẽdꝰ ẽ arbitrio
ſacerdotis.h̊ repꝛobi puniẽdi ſũt ꝓ venialibo pena ꝑpe⸗
tna:ꝗ̊ ⁊c.¶ Itẽ ponat᷑ ꝙ aligs nõ peecet niſi veĩaliter.cõ
ſtat ꝙ. tenet᷑ ↄfiteri admiꝰ ſemel ĩ qno.⁊ H̊ nõ niſi de pcto

lxxvij.

veniali:igit᷑ ⁊c. ¶ Itẽ vt bẽt᷑ ab aug.difficile eſt indicare
int᷑ veniale ⁊ moꝛtale.ſ̊ ĩ difficilibo iudicijs recurrẽdũ ẽ

ad iudiciũ ſacerdotũ. iudiciũ em̃ eoꝝ ſpectat ad claues.

eut. xvij. Si difficile ⁊ am biguũ apud te indiciũ eẽ pꝛo⸗

ſpexeris int ſanguinẽ ⁊ ſanguinẽ.cauſã et cauſam.lepꝛã

et nõ lepꝛũ.et iudiciũ intra poꝛtas tuas videris vᷣba va
riari: ſurge et aſcẽde ad locũ quẽ elegerit dñs deꝰ tuꝰ. ve/
nieſq; ad ſaceꝛdotes leuitici geneꝛis ⁊c̃.iudiciũ aoũt illud

fit ĩ ↄfeſſiõe: ̊ ⁊c. ¶ Itẽ veniale pctm tẽdit ad dãnificati⸗
onẽ: & emẽda venialis dʒ fieri iudicio eccłie.hmõi at᷑ iu⸗

diciũ ncce ẽ pᷣcedere ↄfeſſionẽ.ꝓbatõ medie.mẽbꝛa eccle
ſie vniũt᷑ fide oꝑãte ꝑ dilectõʒ.motꝰ aũt fidei ſurſum ẽ:
motꝰ aũt venialis ẽ doꝛſũ.hic aũt ẽ gre:hic coꝛruptõie.
Cũ igit᷑ ſimul et ſemel nõ mouet᷑ aia motibo ↄtrarijs:pʒ
ꝙ tendit ad diſſolutõʒ eoꝝ q̃ fide mouẽt᷑ ſurſum.i.ĩ deũ
Hec aũt ſunt mẽbꝛa ecclie.tẽdit ergo ad diſſolutõeʒ mẽ⸗
bꝛoꝝ ecclie:et ita ad dãnificatõʒ eccłie.¶ Itẽ oẽ petm de
q̊ͥ opoꝛtʒ pct̃oꝛẽ iudicari et reddẽ rõem ĩ iudicio ẽ ↄfiten⸗
dũ.ſ̊ de venialibo ĩ iudicio iudicabit᷑ et regdet rõem pec
catoꝛ. Math̊.xij.de om̃i vᷣbo ocioſo ⁊c. Cõtra.pnia ẽ
ſecũda tabula poſt naufragiũ.pcẽm veial naufragiũ nõ
eſi:igit᷑ nõ ẽ neceſſe ↄſiteri nec ꝓ eo peniteri.q Item ſᷣm
ſctos.ĩ purgatoꝛio remittũt᷑ veialia:igẽ nõ opoꝛtʒ ea hic
ↄfiteri.¶ Itẽ pcta venialia nõ ſunt ĩ ꝓhibitõe: igit᷑ eoꝛũ
remediũ ↄtritio ſcʒ ⁊ ↄfeſſio ⁊ ſatiſſactio nõ ẽ in pᷣcepto.
Itẽ extra ecclſiam nõ ẽ ſalꝰ intra eccłiaʒ nõ ẽ damnatõ
ſolũ ꝑ moꝛtale excludit᷑ hõ ab eccłia nõ ꝑ veniale.ig ſo
lũmõ nccia ẽ ad ſalutẽ recõciliatio poſt moꝛtale. Iteʒ ĩ
ↄfeſſiõe iniũgit᷑ pena ↄfitẽti.ſᷣ q̃ ẽ ꝓoꝛtio pcti ad pcẽm:
eadẽ eſt ꝓpoꝛtio pene ad penã.ſ̊ pcti moꝛtalis ad venia
le nulla ẽ ꝓpoꝛtio:ergo nec pene ad pe naʒ. ᷣ qlibet pena

tꝑalis ẽ ꝓoꝛtõnalis pene iniũcte a ſacerdote ꝓ moꝛtali

quãtũcũq; ſit magnũ.ſ̊ pctm moꝛtale ẽ in roꝛtionale ve
niali:igit᷑ ⁊ pena hmõi pene illiꝰſed ſi ↄfeſſio reqreret᷑ ð
veniali.cũ pena ſit iniũgẽda ↄfitẽti:ſeq̃ret᷑.q; pena veĩa⸗/

lis eẽt ꝓpoꝛtõnalis pene moꝛtali qð cũ ſit falſũ: igit᷑ et il
lud ex qͥ̊ ſegꝗt ⁊c̃.ſcʒ ꝙ ↄfitẽda ſint venialia.⸗l Itẽ veĩalia

neq; auferũt caritatẽ neq; minuũt.qꝛ ſi ſic:ꝑ ↄſequẽs mi
nuerẽt pᷣmiũ..et ita dãniſicarẽt aĩam ĩ aliqͥ eterno: et h̊
eſt falſum.qꝛ veniale vertet᷑ tm̃ ĩ penaʒ tꝑalẽ.ſaluabit᷑ q̊
ſine ↄfeſſiõe venialiũ.¶ Itẽ peccãs venialit᷑ nõ dãnificat
eccłiam ĩ aliq̊.cũ fides viua q̃ facit eccłiaʒ nõ tollat᷑ nec
minuat᷑ ꝑ veniale.̊ peccãs vemalit᷑ nõ tenet᷑ ſubire foꝝ
ecclie ꝑ ↄſeſſionẽ. RRñnſio.ꝙ ↄfeſſo venialiũ nõ ẽ in pᷣ⸗
cepto:qꝛ de ſui natura ſũt venialia.vñ ꝑ ſe poſſũt veniaʒ
aſſequi.ſcʒ ſine ↄfeſſiõe facta ſacerdoti vel ꝑ pnĩaʒ incer
tã vel alijs multis modis.Muis aũt de rõe ſui generis
nõ ſit ncce ↄfiteri illa.vtile tñ ẽ.qꝛ pena illis debita mi⸗
nuit᷑ ex vi clauiũ.Et etiã alie ſunt vtilitates.ſcʒ cautela
ↄtra lapſũ ĩ moꝛtale:et ↄſeruatio puritatis aĩe. Hoc aũt
generolit de venialibo diciũ ẽ. In caſu tñ ↄtingit ꝙ bõ te
net᷑ ea ↄfiteri.vt qñ dubiũ ẽ de aliqͥ.vtꝝ ſit veiale vł moꝛ
tale.vñ niſi peniteat ſic de moꝛtali ↄmittit ſe diſcrimi.⁊
ideo dʒ ↄfiteri ſic hʒ ĩ ↄſcia.et relinq̃re iudicio ſacerdo⸗

tis. vtꝝ ſit veĩale vel moꝛtale. Pꝛet.qñʒ tenet᷑ talia ↄfite

ri ꝓpt ſlatutũ ecclie qð ẽ.ꝙ oĩs fidelis ſemel ĩ ãno tenet᷑
cõfiteri etiã qñ nõ bʒ moꝛtale ĩ ↄſcia neq; ĩ veꝛitate.ſ̊ hoc
nõ ẽ ꝓpt genꝰ pct᷑i:ß ꝗpt pᷣceptũ.q¶ Ad ꝓblenma g̊ ꝓpo
ſitũ rndendũ.ꝙ duplex ẽ tẽtio.ſcʒ ncc̃itatis ⁊ expeditois
Vna ẽ qua omiſſa nõ ẽ ſalꝰ:alia ſine q̃ ẽ ſalꝰ expedit tñ
ad falutẽ.Tẽtio aũt ncc̃itatis ẽ duplex.vna q̃ omiſſa eſt
caſus ĩ culpã.qꝛ fit trãſgreſſio pᷣcepti.⁊ hac tentõe tenet
quilibʒ fidelis ſemel ↄfiteri ĩ znorin ꝙ dicit de pe. ⁊ re.
oĩe.Alia ẽ tẽtio nccitatis q̃ omiſſa nõ reſurgit᷑ a culpa.
et hac tentõe tenemur cõfiteri moꝛtalia. tentõe aũt q eſt
expeditõis tenemur cõfiteri venialia.expedit em̃ vt cõfi
teamur venialia.cõcedimꝰ ꝗᷓ rões ꝗbo ondit᷑ ꝙ nõ tenet᷑
hõ cõfiteri venialia tentõe necitatis.¶. Ad h̊ qdð pꝛio obẽ
Pꝓ diffinitõʒ pnĩe.dðim ꝙ pcta abſolute dicta et maxie in
diffinitõe pct᷑i dicũt᷑ moꝛtalia.In diffinitõibo em̃ ſolent
poni ea q̃ ꝑ ſe et ſimpliciter dicũt᷑.vñ ĩ diffinitõe gleino⸗

4– 2*

nis pcẽm ſupponit ea q̃ ꝑ ſe ⁊ ſimpłr ſũt pcta:⸗ ſimpkr⸗
E ſe ſunt ↄfitẽda:hmõi ſunt moꝛtalia.¶¶ Ad illð ang.ofi⸗
tẽ motũ ⁊c.ddᷣm ꝙ h̊ ñ dicit aug.qꝛ motꝰinqᷓtũ ẽ hmõi ẽ

ncẽrio ↄfitẽdꝰ:h̊ ad cautelã.ſ.vt caueat᷑ a lapſu ĩ moꝛta

le. AUñ vult dicẽ.ſi motꝰhmõi ſit ꝓpinquꝰruine ↄfiteat᷑ il
lũ ne coꝛruat.qdð ſonãt verba q̃ ſunt:oſitere motũ ne plã
gas ruinã.. Ad illð qð obijcit de illo JZac.vlt.Confite
mi alterutrũ ⁊c.dðᷣm ꝙ qᷓtũ ad leuia ⁊ qͥtidiana ↄſiliũ ẽ.
ofeſſio eĩ venialiũ ñ ẽ ĩ pcepto.qꝛ venialia ñ ſunt ĩ ꝓhibi
tõe.cũ ſᷣm ſtatũ nate ñ pñt vitari.qᷓtũ at᷑ ad moꝛtalia ẽ pᷣ
ceptũ.Ael vt dicũt qdã qᷓtũ at᷑ ad leuia ⁊ qtidiana intel⸗
ligit᷑ de generali ↄfeſſiõe quã fecit eccłia ĩ pᷣma ⁊ cõpleto

rio.¶ Ad illð qdð obijcit᷑ ꝙ pcta q̃ fiſt ex ignoꝛãtia ⁊ in⸗

firmitate bũana ſunt venialia⁊c.dðm ꝙ qdã hmõi ſunt
moꝛtalia q̃ ſine ↄfeſſiõe ñ dimittunt᷑.⁊ q;tũ ad hmõi pᷣci⸗
pit᷑ ↄfeſſio.qᷓtũ ad ea q̃ venialia ſunt ↄſulit᷑.¶ Ad aliam
glo.qᷓ dicit.qͥtidiana ⁊ leuia.dðm vt dictũ ẽ. ꝙ qtũ ad h̊
ↄſiliũ.Vñ interli.dicit coeq̃libo.q¶ Ad glo.illa.neq; ſi
ne emẽdatõe ⁊ ofeſſiõe pcta queũt dimitti ⁊c.dðm ꝙ gl.
illa intelligit᷑ ð moꝛtalibo q̃ ᷣbo illo pᷣcipiũtofiteri. Ael
qdã exponũt ſic.ññ queũt dimitti.i.ñ cõpetent vł defacili
ſine ↄfeſſiõe.qꝛ neſcit᷑ quãta pena debet᷑ veniali. ꝓpt᷑ qd
neceſſaria ẽ ↄfeſſio venialiũ.et vtilis vt relaxet᷑ pena vir
tute clamũ.¶ Si aũt obijcẽt᷑ ↄ pᷣdicta.cũ pᷣceptoꝛie dictũ
ſit Jac̃.v.Cõfiteni alterutrũ ⁊c̃.vidr̃ ꝙ h̊ bo ↄfitemini
det᷑ pᷣceptũ:⁊ ita ſolũmõ pᷣcipit᷑ ↄfeſſio ibi ⁊ ñ ↄſulit᷑.pꝛe.
glo.dicit:pᷣcipit.dðᷣm ꝙ qñq; aliꝗd dꝛ ſub foꝛma pᷣcepti:
n tñ ẽ pᷣceptũ.ſic illð.vade ⁊ vẽde oĩa q̃ habes ⁊ da pau
pibo Mat. xix.glo.dic:pᷣcipit.qꝛ ſbᷣ foꝛma pᷣcepti ꝓponit
ſiẽ qñqʒ dr pᷣceptoꝛ ñ ꝗ pᷣcipit:vᷣ ꝗ inſtruit.ſic luce.v.pᷣce⸗
ptoꝛ ꝑ totã noctẽ labo.nihil cepimꝰ.i.doctoꝛ ł inſtructoꝛ
Ad h qð obijcit᷑ ex glo. Ro.xij.ꝙ qͥtidiana ſũt vulneꝛa
aĩe.dm ꝙ veniale pctm ẽ vulnꝰ ſuꝑficiale nec ĩ aĩia.Iñ
ñ ẽ neceſſe ꝙ detegat᷑ medico:ſʒ leui medicia ⁊ coĩ curet
ſic oꝛõe dñica tũſiõe pectoꝛis ⁊ hmõi.q¶] Et ꝙ dic̃ gꝛeg.
Si medicãtis oꝑam expectas ?ẽ neceſſe vt vulnꝰdetegas.
dðm ꝙ h̊ verũ ẽ:ſʒ nõ ẽ neceſſe vt ꝓ vulnere tali expectes
oꝑam medicãtis.qꝛ leui mediciĩa ⁊ cõi ſanat᷑.q] Ad alið
qð obijcit᷑ ꝑ illð aug.ꝙ venialia collecta grauãt ⁊ oppri⸗
mũt ⁊c̃.dðm ꝙ rõ dicti pt᷑ eẽ vł qꝛ ex negligẽtia venialiũ
⁊ frequẽtia oꝛit᷑ qñq; libido moꝛtał᷑ vł ↄtẽptꝰ. vel qꝛ fre⸗
quẽtia hoꝝ cũ negligẽtia ↄfitẽdi reddũt hoĩeʒ ꝓnũ ad la
pſũ ĩ moꝛtale:⁊ ſunt occaſio ꝓpinq̃ ruine moꝛtatł. qð igr
diẽ aug.q oppꝛimũt ſiẽ̃ vnũ gue pctẽm:intelligit᷑ occaſio
nalit ⁊ diſpoſitiue.i¶ Ad h̊ qð obijcit᷑ꝙ ꝑ venialia ↄtin
git naufragari.dðm vt tactũ ẽ ꝙ venialia pñt eẽ occaſio
naufragij nõ cã.diſponũt ei ad naufragiũ: ꝗpt᷑ qð expe⸗
dit vt fiat illoꝝ ↄfeſſio ñ tñ ẽ neceſſe.q Ad illð qð obijcit
ꝙ pena nulli ẽ infligenda arbitꝛio ꝓpꝛio.doᷣm ꝙ pene ſa⸗
tiſtactoꝛie ꝓ venialibo inſtitute ſũt ab ecchio.⁊ ita ducte
ĩ ↄſuetudinẽ ꝙ nõ ẽ neceſſe ad aliquẽ recurrere ꝓpt illaꝛũ
iniũctõʒ.pene aũt ſatiſfactoꝛie ꝓ talibo ſũt oꝛõ dñica.tũ⸗
ſio pectoꝛis.aſꝑſio aq bñdicte.generales ↄfeſſiões eccłie
⁊ hmõi alie. Ad h̊ qð obꝛ. peccãs veialit᷑ offẽdit de⸗
um ⁊c.dðm ꝙ peccãs venialit ñ offendit deũ ſᷣm ꝗ; ꝓpꝛie
or offendẽ. offendẽ eĩ deñ coĩter dictũ ẽ: mereri penãa in⸗
fligẽdã a co. ꝗꝓpꝛie dictũ ẽ mereri penã inferni. peccans
igr venialit ñ offendit deũ ꝓpꝛie loquẽdo niſi occaſiona⸗
liter.qꝛ ſola auerſiõe a deo q fit ꝑ caſuʒ a caritate offen⸗
dit᷑ deꝰ. caritas ei ſecũ patit᷑ venialia.nec veĩalibo dimi⸗
nuit᷑ qtũ ad eẽntiã.occaſionalit tñ offendit᷑ deꝰ veniali⸗
b. qꝛ ſunt occaſio caſus a caritate 2 ruine ĩ moꝛtale. ꝓ⸗
ut aũt offendẽ coĩter dr.ſ.mereri quãcũq; penã:ſic offen
dit deü. h p tali offenſa ñ reꝗꝛit᷑ ↄfeſſio de ncc̃itate.q Ao
illð qð obijcit᷑.ꝗ debemꝰofiteri venialia ſiẽ debemꝰ ↄte⸗
ri ⁊ ſatiſfacẽ ꝓ ilt.dðm ꝙ H̊ nõ oʒ.ↄtritio eĩ a ſatiſfactio
ſunt magis moꝛales ⁊ magis eẽntiales coꝛreptõi pcti qᷓ
pfeſſio buiꝰ.ↄtritõeʒ eĩ ⁊ ſatiſfactõeʒ dictat lex nature ĩ⸗
ſeripta aĩe rõnali.ñ aũt ſic ẽ de ↄfeſſiõe vocali faciẽda ec⸗
cleſ ie. 4 Ad alið qð obijcit᷑ ꝙ ptᷣas clauiũ extendit ſe ad
moꝛtalia ⁊ venialia ⁊c.dðᷣm ꝙ h̊ verũ ẽ qᷓtũ ad aliquem

actũ clauiũ.ſ.qtũ ad illũ ꝗ attẽdit᷑ i diminutõe pene de⸗
bite.qtũ aũt ad actũ recõciliatõis cũ eccłia.nõ qꝛ venia
lia ñ ponũt cõmittẽtẽ hmõi er eccłiam. ꝓpt᷑ actũ recõcili
atõis ncẽria ẽ ↄfeſſio:nõ ſolũ ꝓpter actũ diminutõis pe⸗
ne.4¶ Ad h̊ qdð obijcit᷑.ꝙ ĩ iudicijs gradatim ẽ aſcendere
NRñſio.ꝙ ñ ĩ oĩbo regrit᷑ ille aſcẽſus.alie eĩ cãõe detminã
tur a ſũmo põtifice.q̃ ñ vẽtilant᷑ coꝛã inferioꝛibo iudici⸗
bo.Silr nec diffinit᷑ ab inferioꝛiba ĩ ſingulis gradibo ſi⸗
ue aſcẽſu et deſcẽſu.frequẽter eĩ detminãt᷑ cãe ab inferio
ribo iudicibo ſine apellatõe ad ſuꝑioꝛes: frequẽter a ſu⸗
perioꝛibo ſine cõmiſſiõe facta inferioꝛibo. ̊ obijcit ꝗ

pᷣlati ſũt mediatoꝛes ⁊c᷑. dðᷣm ꝙ h̊ nõ ẽ neceſſe q;dtum ad

actaꝰſingulos:ſᷣ qtũ ad q̊ſdã.q¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ma
ioꝛa a maioꝛibo ſũt diffiniẽda ⁊c.dðm ꝙ boc verũ ẽ ĩge⸗
nẽ determĩato.ĩ genẽ eĩ moꝛtaliũ maioꝛa ſũt de᷑minãda
a maioꝛibo:minoꝛa a minoꝛibo.ñ eĩ q̃cũq; moꝛtalia ſub⸗

ſunt iudicio ⁊ diffinitioni quoꝛũcũqʒ ſacerdotũ:ſʒ qdam

— — cA—

referunt᷑ iudicio maioꝝ.ſic põtificũ.⁊ etiaʒ inter põtifſi⸗

ces quedã delinquũt᷑ ſolũ iudicio ſũmo põtificis:queaã
iudicio ſuffraganeoꝝ.venialia aũt ñ ſpectãt ad eoꝝ iu⸗
dicia.nec ſũt de eoꝝ foꝛo de neceſſitate.ſ.q;tũ ad neceſſi⸗
tatẽ ↄfitẽdi illa.¶¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ filiꝰdedit iudici⸗

uin beato petro ⁊ diſcipulis qtũ ad ea q̃ ſpectãt ad cla⸗

ues ⁊c.ddm ꝙ verũ ẽ:ſʒ venialia ñ ſpectãt ad claues il⸗

la neceſſitate qᷓ reꝗrit᷑ ↄfeſſio illorũ: lʒ ꝓpter multas cãs

expediat ↄfeſſio vemaliũ.q¶¶ Ao illð qð obijcit᷑ de moꝛbis
coꝛpoꝛalibus ⁊c̃. Dicendum.qꝙ non eſt ſimile de malis
diſpoſitõnibo coꝛꝑis:et de malis diſpoſitõnibo aĩme.ꝗa
male diſpoſitꝰpᷣm coꝛpus neſcit ſibi cauere a moꝛbo coꝛ
ꝑali vñ ↄſulit medicũ:ſʒ male diſpoſitꝰ ſᷣm aĩam ſcit ſibi
cauere ſᷣm volũtariã ↄtritõeʒ ⁊ alia remedia q̃ tacta ſũt
Pꝛe. ſecꝰẽ de moꝛbo coꝛꝑali ⁊ ſpũali.qꝛ quãtũcũq; hõ ſit
diſpoſitꝰad moꝛbũ ſpũalẽ nulla inducit᷑ neceſſitate ĩ illũ
H̊ ſola volũtate.nñ qð inducat᷑ vłñ inducat᷑ volũtatis ẽ
ñ neceſſitatis:ũñ ſic ẽ de moꝛbo coꝛꝑali.qꝛ tãta ⁊ tãpꝛopĩ
q̃ pt᷑ eẽ diſpoſitio ꝙ neceſſitate inducit᷑.¶ Ad h̊ qd obijci
tur.ꝙ ſatiſfacẽ de veniali ẽ opꝰiuſticie.dðm ꝙ lʒ ſati ſfa⸗
cẽ hmõi ſit opꝰiuſticie:ñ tñ tenemur ad illð ꝓut teneri ĩ⸗
poꝛtat trãſgreſſionẽ.qꝛ ñ ẽ de rigoꝛe iuſticie:hᷣ de honeſta
te.ſic̃ ſi teneoꝛ ꝛeddẽ aliqð ðᷣbitũ creditoꝛi ĩ paſcha.ſi ſol
uo añ paſcha:opꝰfacio iuſticie.qꝛ reddo qð debeo:ñ tñ

teneoꝛ ſoluẽ añ paſcha.¶ Ad h̊ qð obijcit᷑· ꝙ pcetm p quo

puniẽdꝰẽ pct̃oꝛ pena etna ĩ via ꝑuniẽdꝰ ẽ iudicõ ſacerdo
tis.dᷣm ꝙ quedã pct᷑a ſũt puniẽda pena etna debito ipᷣi
us pcti:talia ſunt moꝛtalia·quedã ſunt puniẽda pena et⸗
na ñ debito ip̃ius pcti:ſᷣ rõe ↄneriõis cũ alio pcto:ſiceſt
de venialibo.veniali eĩ pcto ñ debet᷑ pena et᷑na inqᷓ tũ ve
nialis.rõe tñ annexiõis cũ moꝛtali punit᷑ ꝑpetualit᷑.illð
at᷑ pctm qð ꝓpꝛio reatu ⁊ ſimplicit dʒ puniri pena inſer⸗
ni:puniẽdꝰẽ pena iniũcta a ſacerdote.ꝗ bʒ ptᷣatẽ axpᷣo
remittẽdi penã debitã pcto.ptas aũt vniueꝛſalis dimittẽ
di pcẽm ẽ xp̃i dei:pt̃as excellẽtie xpᷣi hoĩs.a qͥ.ſ.xpᷣo deo
⁊ hoĩe deſcẽdit ptas miĩſterij ĩ miniſtros ecclie.q virtute
clauiũ pñt aliqd remittẽ de pena pcti.¶ Ad h̊ qð obijcit
ꝙ ſi ñ peccet ꝗs niſi venialit:nibilominꝰ tenet᷑ ſemel cõ⸗

ſiteri ĩ anno ⁊c.dᷣm ꝙ ĩ caſu ꝓoſito hẽ veruʒ:ſʒ magis
ex p̃cepto eccłie:ꝙᷓ ex ꝑiculo veĩaliũ.4. Ad h̊ qðᷣ obijcituꝛ
ꝙ difficile ẽ iudicare iuteꝛ veniale ⁊ moꝛtale.ddᷣm ꝙ ⁊ ſi

rõe certitudis habẽde ſuꝑ aliqͥ facto.vtrũ ſit veniale vel
moꝛtale recurrẽdũ ẽ ad iudiciũ ſacerdotis:ex h̊ ñ babet᷑
ꝙ tenemur ↄfiteri venialia:qꝛ ſi ↄſiat ꝙ ſit moꝛtale tene⸗
mur ↄfiteri:ſi ꝙ veniale ñ tenemur.¶ Ad h̊ qð obijcit ꝙ
motꝰ venialis tẽdit ad ↄriũ motui fidei:⁊ ita ad diſſolu⸗
tõem mẽbroꝝ ecclie ⁊c.dðm ꝙ ⁊ ſi tẽdit quodammõ ad
diſſolutõem:ñ tñ diſſoluit niſi diſpoſitiue ⁊ occaſionali⸗
ter. Vñ ñ dãniſicat eccłiam neq; tollẽdo mẽbra eiꝰ neq;
merita eẽntialia diminuẽdo. ꝗꝓpter qð cõmittẽs veniale
nõ indiget recõciliatõe cũ eccłia.¶ Ld illud qð obijcituꝛ
dʒ ſatiſfacẽ iudicio eccłie.dvᷣm ꝙ ñ ẽ ncce niſi illo mõ
dicunt᷑ ſpectare ad iudiciũ eccłie:q fint ĩ remediũ veni
aliũ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de illo verbo mat.de oĩ verbo

————

— — — C ——N

oo
dihi
hatt⸗
ſeck
ziͤc
1
ſe
atio
nini
go
ur

ags
cinn
ſi
ſed
habet
etene⸗
ietg
ſv⸗
ood
noli,
pne
cine
in
ono
ſen
bo

——

¶ QNueſtio
ocioſo ꝛc.dõᷣm ꝙ reddere rõnem intelligit᷑ in ſuſtinẽtia
ne. i. penã: ſilr niſi pᷣus ſatiſfecerĩt. vel dies iudicij dỹ
oꝛẽ tps.q̊ peccatoꝛ intrat ſecũ iudiciũ ↄſcic.ĩ qͥ reppẽdit ſe
et arguit ſaltẽ ĩ generali de verbis ocioſis et de alijs ve⸗
nialibo. vel pt dici ꝙ intelligẽdũ ẽ de vbis hmõi qñ ſunt
ãnexa moꝛtali vel qn ꝓferunt ex libidine moꝛtali.

Articuius ſertus

Onſequẽter querit᷑ vtrũ aligꝗs tenet᷑ ad oleſſi
onẽ pctoꝝ oblitoꝝ:⁊ videt᷑ ꝙ ſic. qꝛ negligen
tia cõmittit pcto oblimõis.· igit cũ negligen⸗
tiã nõ pa inat᷑ negligẽti: ad idẽ tenet̃᷑ ad qð anqꝗᷓ erat
negliges. ſz añ tenebat: 7 poſt. 4 Itẽ illa pcta neceſſe ẽ
ↄfiteri ꝓ quoꝝ oↄfeſſione neglecta puniretur gs ĩ inferno.
Sʒ repꝛobi punient᷑ ĩ inferno p neglecta ↄfeſſiõe petoꝛũ
oblitoꝝ: peta oblita ſunt ↄfitẽda. duplex eĩ malũ acci⸗
dit ex obliuiõe pcti. ſ. negligẽtia q̃ tradit᷑ obliuioni: ob
miſſio ↄfeſſionis ſequẽs· vñ ſicut ebriꝰduplices habebit
maledictões:ſiłr tradẽs obliuioni duplici de cã punituꝛ
pter negligẽtiã ? pter obmiſſionẽ. ¶ Cõtra. lic dicit
aug. dñs indulget peccata oblita ſine cõfeſſione:⁊ redu⸗
cit illa ad memoꝛiã. Si indulget ſine ↄfeſſione:nõ tenet᷑
gs ad üloꝝ oↄfeſſionẽ.ſi reducit ad memoꝛiã:ñ ſunt obli⸗
ta. 4 Stem nullus tenet᷑ ad impoſſibile:ſ peccata oblita
elapſa ſunt a memoꝛia. ſz talia ↄfiteri ẽ impoſſibile: cum
nulla poſſint ↄfiteri niſi qᷓ babent᷑ ĩ memoꝛia Kñſio.
ñ tenet᷑ gs ad ofeſſionẽ oblitoꝝ. ꝓut oblita nili ĩ gene⸗
rali.qꝛ ſi h: teneret ad impoſſibile. Si aũt reducunt᷑ ad
memoꝛis: tenek. Ad illud qð obijcit. ꝙ nõ patrocinat᷑
negligẽtia ⁊c· dõm q; ꝑ veru ẽ. nec ĩ caſu ꝓpolito patꝛoci
nat. lõge em̃ guioꝛẽ pena ſuſtinebit oblitis: qᷓ ſuſtinẽt
ꝓ eiſdẽ ſi eẽnt ↄfeſſa ſpaliter. qꝛ ĩ erubeſcẽtia ex ꝑte ↄfitẽ
tis dimittit de pena debita er vtute clauiũ? ex ꝑte audi
entis et iniũgẽtis prĩam. Ad aliud dðm. ꝙ negligẽtia
q̃ fuit cã obliuionis pu niet᷑.⁊. ꝓ omiſſione ↄteſſionis ſilꝛ
vel Fuiꝰ puniet ẽᷓ ſi eẽt ꝓfeſſus vt dictũ ẽ.nec tñ ſ. equit᷑ ꝙ
tenet ofiteri illa dũ ñ habent᷑ ĩi memoꝛia.4 Ad vltimum
qð obijcit ꝙ illa tenet᷑ oẽs ↄfiteri: ꝓ quoꝝ ↄfeſſiõe omiſ⸗

ſa puniet ĩ inferno. dᷣm ꝙ verũ ẽ ſi occurrt memoꝛie
aliter non.

rticulus ſeptimns

Onſequẽter querit᷑. vtrũ ↄfitẽda ſint peccata
cõmiſia ꝑ ignorãtiã. ꝗ; ſic: videt᷑ ꝑ ſimile ſum
ptũ a cõmiſſis ꝑ infiꝛmitatẽ. c. 4 YRẽ aug.
de ofeſl. iõ erat inſanabiliꝰ pctm qð me nõ peccare arbi⸗
troꝛ. pcetm cõmiſſum ex ignoꝛãtia ẽ Suius.qꝛ inſanabi⸗
lius petᷣo cõmiſſo ex certa ſcĩa:̊ ↄfitedũ ẽ. quãto eĩ petm
Fuius magis ẽ fitẽdũ. 4 Itez oẽ illud perm ꝓpter qð re⸗
pꝛobat᷑ peccatoꝛ a deo:ẽ ↄfitẽdũ.tale ẽ pcim comiſſum ex
ignoꝛãtia: qð patz. qꝛ dẽ.j.coꝝ.xiiij. Ignoꝛãs ignoꝛatuꝛ⸗
ignoꝛari ibi ẽ a xeo repꝛobari. Idẽ videt᷑ ꝑ ambro. dicẽ⸗
tẽ. grauiſſime peccat ignoꝛat le peccaꝛe. ¶ Iẽ Lamech
punitꝰfuit diuino iudicio ꝓpt homicidiũ ignoꝛãter com
miſſũ. vt Geñ. v. vñ oſtat. ſi inſtituta fuiſſet ↄfeſſio tꝑe
ſuo:tenẽt ad ↄfeſſionẽ peti homicidij.¶¶ Itẽ ignoꝛatia eſt
malũ.malũ vo addritũ malo nõ diminuit malũ.ſcia autẽ
bona ?ẽ: Saddita malo diminuit.gᷓ maiꝰ ẽ peccatũ cõmit
tere ignoꝛãter ꝙᷓ ſciẽter. ̊ peccãs ex ignoꝛũtia tenet᷑ ma⸗

2

ioꝛi emẽde ꝙᷓ peccãs ex ſcia. Si peccãs ex ſcĩa tenet᷑ ad
emẽdaã qᷓ fit ↄfeſſione ⁊ ſatiſfactõe ⁊ peccãs ex ignoꝛãtia.
⁊c̃.¶ Itẽ in veteri legi ſm legẽ ſiebat ſatiſfactio ꝓ pctᷣo

ꝑ ignoꝛãtiã. vt pʒ Leuit.v.Siłi mõ videt᷑ ꝙ ĩ lege noua

tebeat fieri ſatiſfactio ꝓ eodẽ:ſed ſatiſfactio dʒ fie i km

arbitriũ ſacerdotis ad qð ncẽ ria ẽ ↄfeſſio.&̊ ⁊c̃. on⸗
tra.nibiẽ ofitẽdũ niſi qð imputat᷑ ad culpa:ſʒ cõmiſſuz
ignoꝛãtiã nõ tibi imputat᷑ ad culpã qꝛ ignoꝛas: ̊ ⁊c.
Iẽ oĩno inuolũtarie cõmiſſa:nõ ſunt ↄfitẽda: ſimilit
videt᷑ ꝙ cõmiſſa ignoꝛãter ñ ſint ↄfitẽda.ĩmo foꝛtioꝛi ra·
tõe: cũ ignoꝛãtia ſit inuĩcibilis qnq; volũtas vł bhabitus
nũꝙᷓ.cũ nihil inſit in ptate nra.ſic eĩ volutas q̃ ẽ vis ſiue

lxxvij.

yntus aĩe 2 volũtas q̃ babitꝰ vel actꝰ illius inuĩcibilis
eẽ ñ põt. ¶ Iẽ vt babet᷑ ab aug. Si qua nupſerit viro al⸗
teri?mulieꝛis neſciẽs ⁊ ſp neſciat:nũꝙᷓ erit ex H adulteꝛa
qð dz intelligi adbibita debita diligetia ad noticiã veri
tatis talis.̊ ñ tenet᷑ ↄfiteri ſe cõmiſ iſſe adulteriũ. Cau⸗
ſa aũt huiꝰẽ. qꝛ ꝑ ignoꝛãtiã cõmilſit:ᷣ ⁊c ¶ Rnſio.dðm
7pcta ꝑ ignoꝛãti cõmiſſa ñ ſunt ↄfitẽda.niſi aliq̊ mõ
ſtea innotuerit illi ꝗ ea cõmiſit ſe peccaſſe ĩ illoꝝ ꝑpe
tratõe.hoc aũt pʒ ex exẽplo aug. ð poſito de muliere que
igrãter nupſit viro alteriꝰ. Uñ dico ſine p̃iudicio.ſi ali⸗
qs x ignoꝛũtiã cõmiſit pcim moꝛtale ⁊ ñ adhibita diligẽ
tia lufficiẽti: lʒ ex h peccaueꝛit moꝛtali t:dũmõ ſꝑ ꝑſiſtat
ĩ irãtia illa ſiue nelciẽtia: nũqᷓ tenebit᷑ ↄfiteri illud ſpe⸗
ciali ↄfeſſione..¶¶ Ad illð qð obijcit᷑ poſt.ꝙᷓ cõmiſſa tene⸗
tur ↄfiteri ꝑ infirmitatẽ et maliciã ⁊c̃. dom ꝙ ñẽ ſile . qꝛ
igrtia tollit neceſſitatẽ ſiue debitũ ↄfitẽdi.ſola eĩ cogni
ta ſũt ↄfitẽda. nulla eĩ rõ vel ius dictat ignoꝛata vel ne⸗
ſcita inqtũ talia ſpãli ↄfeſſione eẽ ↄfitẽda.expedit tñ cõ⸗
fiteri talia mõ generali. 4 Ad alia qᷓ ſequũtur.doᷣm.ꝙ B5
argumẽtů ñ valet: ̊ perm ẽ ꝑiculoſius illo. vel H petm ẽ
maiꝰillo.g̊ magis ↄfitẽdũ:niſi addat᷑ alijs paribo. Du
töene eĩ peccatũ ſit piculoſum vel que:ñ obligat ad ↄfi
tẽdũ li ſit ꝑ ignoꝛãtiã cõmiſſum:niſi poſiea rcgien cog
tũ. qꝛ vt tactũ ẽ: ſolũmõ cognita ſunt ↄfitẽda.. Ao H qð
obijcit ꝙ permpqᷣ repꝛobat᷑ pctoꝛ dʒ ↄfiteri. dom ꝙ B ve
rũðẽ ſi aliqͥ mõ innotueꝛit alit ñ. ¶ ANo illud qð obr · ꝙ la
mech ⁊c. doᷣm ꝙ punitfuit iuſte. qꝛ peccauit ñ adhibita
diligẽtia quã debuit ne homicidiũ cõmittẽt. Pꝛe. licʒ i
rãter bomicidiũ cõmittẽt: tñ veritas facti ſlatim ſibi in,
notuit. ꝓpt qð illð cõfiteꝛi cebnit: ſi peta eẽ ↄfitẽda inſti
tutũ fuiſſet. Ad illð qð obijcit . ꝙ ĩ lege veteri fiebat ſa
tiſfactio ꝓ pcto ꝑ ignoꝛatiã ĩ genẽ ñ deſcẽdẽdo ad aliqð
ſpeciale pctm Cuiorõ fuit. ꝙ exiſtẽtes ſub lege illa maxi
me erãt ĩ tenebris ignoꝛãtie: mltiplicit peccabãt ꝑ iß⸗
rãtiã. nec babebãt a lege. vñ poſſent oĩno ſibi cauẽ a pec⸗
cato bui. ñ ſicẽ de exiſtẽtibo ſub lege euãgelij .ĩ qᷓ ita cla⸗
reſcũt q̃ ſũt ncẽria ad ſalutẽ. ꝙ adhibita ſufficiẽti diligẽ⸗
tia oẽs pñt cauẽ ſibi a pcto xꝑ ignoꝛãtiã. Pꝛe. bene ocedo
q peccatis ꝑi Srantiã cõmiſſis debeat fieri ſatiſfactio
generalis. ſ. vtritõe generali ſatiſfactõe:ſiẽ fiebat ĩ lege
boſtiaꝝ oblatõe. dʒ eĩ penitẽs timẽ ne peccauerit ꝑ igꝛã
tiã. ⁊ de bmõi cõmiſſis dolẽ. ſi qᷓ ſint ꝓfiteri. Pꝛe. i lege
offerebat p peĩo ꝑ ignorãtiã cõmiſſo.qñ inotuit ꝙ erat
im. Elñ Leuit. v. Aia ꝗᷓ peccauerit ꝑ ignoꝛãtiaʒ ⁊ pcii

—

rea intellexerit iniꝗtatẽ ſuã ⁊c. Et ſiłr tenet᷑ penitẽs mo
dernis tꝑi ita ꝑi

bo cognita ꝑ ignoꝛãtiã cöfiteri.

rticnius octaunus
Onſeqnt᷑ q̃rit᷑ vtꝝ ↄfitẽde ſint radices pcłoꝝ
ſez igrãtia ĩfirmitas. malicia. ſic:vr . greg ·
L etm tribo modis cõmittit. Qam aut igꝛãtia
Jur ffir mitate aut ſtudio ꝑpetrat. ãuiꝰqdeʒz ĩfirmitate
ᷓ igꝛãtia:b młtoãuiꝰſtudio ꝙᷓ infirmitate peccat᷑ecce ꝙ
ym radices petoꝝ diſtiguit᷑ qᷓntitas pcti maioꝛ⸗ minoꝛ.

Si igẽ q faciũt aꝰ auginẽtũ 2 dimiutõez pcti ſũt ↄfitẽda
ac̃.¶ R ofeſ ſio ifirmitatis ⁊ igrãtie ꝓuocãt dinã miſeri⸗
coꝛdiã. vñ dð.ↄfitẽdo pctm ſuũ dixit. Miſerere mei dñe
qm ifirmſũů Et apls.j. thĩo. j Aldiſcðiaʒ dñi ↄſecutꝰſũ
icrãs feci · ſi qᷣn cõfeſio vᷣinã miſcdiaʒ excitat ſũt cõ
fitẽda:& ⁊c. ¶ It hõ recoãſcẽdo ſuã i Srãtiã ifirmitatẽ
a maliciã hũiliat ſe:bſ quãto ↄfeſſio ẽ huilioꝛ tato deo ac
ceptioꝛ:g vẽ ꝙ bec ſint cõfitẽda · õtra.ĩ ꝓgreſſu pcti
ineſſe pᷣmo erũpũt pᷣmi mot. ſecudo delectatis. tcio ↄſen
ſus.⁊ tũc ẽ cõſũmatũ pctmĩ celectatõe ſi fuerit vicioſa:
ß motñ ſũt necrio cõfitẽdi ſi ñ cõſequat᷑ delectatõ.Cum
igit᷑ radices magis differ̃t a peto qᷓ motꝰ: minꝰ cõfitende
ſut ᷓ motꝰ igr ꝛc ¶ Ad Hᷣ dom· ꝙ radices ñ ſunt ↄfitẽ⸗
te nili quatenꝰſũt volũtarie.vt qn ẽ ignoꝛãtia affectata.
vłqñ ĩfirmitas cõplacet vt er his habeat᷑ licẽtia qdã pec
cãdi.ſic alig nolũt ue ad mões ne ruocẽt a volũtate pec
cãdi ꝑ maĩſeſtatõʒ pẽti ⁊ pene õbite eið.ſiłẽ placʒ aliqbo

cõſulit eis nõ debẽt ↄtinere pf aliquẽ defectũ coꝛrn
ptois natalis.ꝛ ſic ĩfirmitas et ignoꝛãtia qͥdãmõ ſũt vo⸗
lutarie. vñ q̊ ad hſit ũt volũtarie ſũt ↄfitẽde. Ignoꝛãtia
em ꝓutẽ ſimplicit᷑ pena ĩflicta ꝓ oꝛigiali.licz ſit qñʒ ra
dir ſiue oꝛigo pcti:nõ ẽ ↄfitẽda.neq; imiꝛmitas neq; mali
cia. ſcʒ ꝓut ifirmitas dic ĩ habilitatẽ ad bonũ malicia
ꝓnitatẽ ad malũ.hec ̊ inqnãtũ ſũt talia nullo mõ volũ⸗
taria nõ ſũt ↄfitẽdo:qꝛ hec cõfeſſio magis excuſaret pec-
catoꝛẽ ꝙᷓ accuſaẽt. Pꝛet.recoꝛdatio iſtoꝝ inquãtũ ſũt pe
ne ſimplicit. ĩ ↄfeſſõe pcti qd mõ infũdit pct᷑z ĩ ill cui⸗
iuſticia inflicta ſi ũt.¶ Ad illud qð obijcit. Fuiꝰ peccat
ꝗ beccat ex ifirmitate qᷓ ꝗ ex ignoꝛãtia ⁊c̃.ddðim ꝙ h ẽ.qꝛ
faciliꝰ pt᷑ caueri a pcto ĩfirmitatis qᷓ igꝛantie.qð eĩ igno
rat᷑ eẽ petʒz nõ cauet᷑.grauiꝰ aũt peccat ex ſtudio qᷓ qer ĩ⸗
firmitate.qꝛ pctm ex ſtudio ẽ ex certa malicia.vn nõ ex/
cuſat᷑ ex ignoꝛãtia:qꝛ certitud iĩeʒ hʒ.nec ex ĩfirmitate:qꝛ
oĩno ẽ volũtaria. Eſt em ex malicia volũtatis qᷓ culpa ẽ.
nõ er malicia nate coꝛrupte q̃ pena ẽ.ſtudiuʒ aũt pcti.i.
qũ aligꝗs ſtudioſe peccat ꝑẽ ↄfitẽdũ.qꝛ hec ↄfeſſio nõ ex⸗
cuſat pᷣ accuſat ↄlitẽtẽ et illũ ſolũ.¶ Ao H qð obr̃/ꝙ radi

ces faciũt ad augmẽtũ pet᷑i ⁊c.doᷣm ꝓẽ log de quatitate

pcti abſolute:2 i com ꝑatõe.qd aũt gꝛauat pctz abſolute
cõſt ideratũ.i. gen⸗ pcti ẽ ↄfitẽqũ.ſiẽ ĩ ↄfeſſiõe foꝛnicatõis
ꝗ aggꝛauat pctm foꝛnicatõis ſũt ↄfitẽda.Sʒ cũ dicit᷑ gꝛa
ui peccat᷑ 2 ifirmitate ⁊c mnotat᷑ gauitas com ꝑatiue.no
tat᷑ em ſm comꝑatõʒ vniꝰ generis pct᷑i ad alið genꝰ pct᷑i
Ao aliud qð obijcit᷑.ꝙ ignoꝛãtia ⁊ ifirmitas diuinaz

ercitãt miſericoꝛdiã. doᷣm ꝙ H verũ ẽ. qꝛ cinꝰ miſeret᷑ iltł
beccat ex ignoꝛãtia et ĩfirmitate:qᷓ; q ex certa malicia 2
ſtudio.̊ nõ oĩa ꝗ excitat dĩnã miſericoꝛdiã ꝑ ſe debẽt ex

pꝛimi ĩ cõfeſſiõe:nec etiã qcũʒ mõ ꝓlata excitãt dĩnã mi

ſericoꝛdiã/ qð pʒ. opa de genere bonoꝝ excitãt dinã miſe
ricoꝛdiã.nõ tñ debẽt dici ĩ ꝓꝛia ↄfeſſiõe.ſicut dixit ille

pbariſeꝰ. Gr̃as ago tibi dne. qꝛ nõ ſũ ſiẽ ceteri hoĩes ⁊c
uẽc̃. xviij. Infiꝛmitas igit ignoꝛãtia nõ ſũt ofitẽda licʒ
excitat dinã clemẽtiã:qꝛ ercuſant ipʒʒ penitẽtẽ ⁊ tollunt
cam erubeſcẽtie. Ad illd qo obijcit. ꝙ hõ recognoſcẽs
ſuã ignoꝛãtiã ⁊ ĩfirmitatẽ huiliat ſe ⁊c.dðvᷣm ꝙ recogno
ſcere ſe ignoꝛãtẽ et ĩfirmũ ẽ huiliare ſe:ſ̊ nõ ĩ caſu Poſi⸗
to.qꝛ recognitio ſue ignoꝛãtie ⁊ ĩfirmitatis inquãtũ ſũt
oꝛigo ſiue cã pcti.cõfeſtim ? excuſatõ q̃dã.vñ magis ex/
tollit ſe ĩ h̊ cau qᷓ builiet. Humiliatõ at aecepta deo ĩ cõ
feſſiõe ẽ in accuſa tõe ꝓpꝛia et plena detectõe pcti ſine ali
qua excuſatõe.ps.iꝛ? declines coꝛ meũ ? verba malicie
ad excuſandag excuſationes ĩ peccatis.

rticulus nonus

nſequẽter querit᷑. Atꝝ tẽptatões ſint ↄfitẽ
e.· ꝙ ſic: videt᷑. qꝛ młtograuiꝰpeccat ꝗ mimo
notu expoit ſe pcto qᷓ ꝗ violẽter ipulſus. Si
ut ↄfitẽda qᷓ opant᷑ ad augmẽtũ et diminutõʒ pcfi

Hoc aũt faciũt tẽptatões: tẽptatões ſũt ↄfitẽde.⸗ IStez

Yac.j. vnuſgſqʒ tẽptat᷑a cõcupia ſua abſtractꝰ z illectꝰ.
HBlo.tẽptat᷑ a ſemeipo.tẽptatoes igit᷑ ſũt a nobiſmetip̃is
noꝛte peti iĩducũt. Si mala q; a nobis ſũt marie ſunt
pfitẽda: tẽptatões ſũt ↄfitẽde. Cõtra. nihil ẽ ↄfitẽdũ
niſi gen peki aut circũſtãtia.ſᷣ tẽptatõ ñ ẽ genꝰpcti.hᷣ cõ
ſtat: ne qcircũſtatia:iCircũſtãtia em̃ adiacet peto.qð at
ancedit aliud inquãtũ hmõi nõ adiacet illi.cũ igit᷑ tẽpta
tio añcedat pctm:ñ adiacet pctᷣo. IJItẽ oꝓfiteri ſe peccaſſe
ex feptatõe tñ ex cau vel ignoꝛãtia vł ifirmitate ? magio
excuſaẽ ſe qᷓ accuſare.ſᷣ excuſatõ pctoꝝ ẽ magnuʒ viciũ.
vñ ſuꝑ illud ps.Oſtiũ circũſtãtie labijs meis.dr.et hoc
oſtiũ pone: vt nõ excuſem petm meũ qð ſũmũ viciũ dñat᷑
ĩ hoĩe¶ Kñſio.ſup ill pb. Ab occultis meis müuda me
BGlo. occulta mala fũt q pcedũt a ꝛia volũtate:aliena
q ab aliena vt a volũtate dyaboli. dom igr ꝙ tẽptatões
nõ ſüt ofitẽde niſi qtenꝰ ſũt aliqͥ mõ volũtarie.vñ qñ ge
poĩt ſe volũtarie tẽptatõibo. vt faciũt q vadũut ad ſpe⸗
ctacula vt videãtimulieres de gꝗbo poſtea tẽptãt᷑.ↄtra qᷣs
ob. xxxj. pepigi fedꝰ cũ ocłis meis vt ne cogitarẽ ga de

cum ſtatie od

virgine. vel cñ mime reſiſtit᷑ vel luctat᷑ Z tẽptatõʒ que ex
hoc rolũtaria interpᷣtat᷑.vł q ſine oĩ teptatõe exponit ſe
pcto.ſi hmõi expoſitio aliqͥ mõ dicẽda ẽ ienrocie e qᷣ al⸗
ſumẽda ẽ pnĩa.ĩmo ſũt q nõ ſolũ nõ vincũt᷑: ſᷣ vlt᷑ ſe pctᷣo
offerũt. nec expectãt tẽptatõʒ:ſᷣ pueniũt volũtatẽ.no igẽ
ſũt tẽptatõnes ꝑ ſe ofitẽde ſᷣ ꝑ accidẽs.ſcʒ ſᷣm ꝙ aliqͥ mõ
ſũt volũtarie modis ſi upᷣdictis vel ſiꝗ ſunt alij. ¶ Ex bio
pza rñſio ad obiecta.qꝛ cũ dicit᷑ ꝙ ↄfitede ſũt:qꝛ ex illis ẽ
augmẽtũ vel diminutio pcti.dᷣm ꝙ h̊ noẽ niſi qꝛ minoꝛ
vel maioꝛẽ lucta.vel qꝛ volũtaria ẽ expoſitio tẽptatõꝛ vł
qꝛ pᷣneĩt᷑ volũtas nec expectat᷑ tẽpta tõ.¶ Ad illð qð obr̃.
q; hõ tẽptat᷑ a ſemetipᷣo ⁊c.dðᷣm ꝙ a ſemetipᷣo pt᷑ eẽ duo⸗
bo modis.vela coꝛruptõe ꝓpꝛia vel aliũde ↄtracta:⁊ in⸗
quãtũ ſũt h̊ mõ a ſe:nõ ſũt ↄfitẽde qꝛ hmõi ↄfeſſio excuſa
ret et nõ accuſaẽt. vel ſi gs iponẽt pctʒ ſuũ iſirmati ꝓpꝛie
vela ꝓpꝛia volũtate aliq mõ vt tactũ ẽ.⸗ inquãtũ ſunt h̊ͥ
mõ a lemetipo ſũt ofitẽde:q;ꝛ hec ↄſeſſio ñ excuſat ſ̊ accu
ſat. ¶ Ad h qð obr. ꝙ tẽptatio nõ ẽ genꝰ peti nec circum
ſtãtia ⁊c.dᷣm ꝙ ĩmo ꝓut noĩe extenſo ſumit᷑ circũſtãtia
vñ vbi nũerãt᷑ circũſtatie ↄfitẽde de pnĩa diſ.v.nũeratur
p̃uentꝰ tẽptatõi ſiue volũtaria oblatio ad pctʒ ⁊ lucta ſi
ue reſiſſẽtia tẽptatõi.¶¶ Ad h̊ qð ohijcit.ꝙ tẽptatões non
adiacẽt pcto ſ̊ añcedũt.dᷣm ꝙ circũſtãtie ñ ſolũ ſequũt᷑
actũ pcti vel ↄcomitãt᷑ ̊ añcedũt.⁊ H ipoꝛtat hͥ vocabulũ
circũſtãtia qð dicit᷑ a circũſtãdo.et q̃ pcedũt⸗ ocomitãt᷑
actũ peti et ſequũt᷑ circũſtãtie dici pñt a ſunt ↄfitẽde.vñ
ys.xiiij. Perd babilonie nomẽ ⁊ reliquias 2 ꝓgeniẽ et
germẽ.babilon cõfuſio pct̃i ducẽs ad ignomiã Ecẽ.iij.
q̃ debet deſtrui oĩno.ita ꝙ nomẽ nõ relinq̃t.i.noticia ali
qua.vñ et reliquie debẽt deſirui.i.circũſtãtie ſeqntes ꝓ

genies.i.pᷣcedẽtes et ip̃ʒ germẽ.i ip̃i act pcki cũ circũſtã
tijs qbo defoꝛmat᷑ et germĩat ĩ culpã.4¶. Ad H qð obicit

piteri ſe peccaſſe ex tali tẽptatõe ẽ excuſare pctm ſuũ

patet reſpõſio. ,
embꝛum tercium
BHnſequẽter qrit᷑.vtꝝ ↄfitẽde ſint circũſtã⸗
tie. Et pꝛĩo ꝗrit᷑ ĩ geneꝛali.vtꝝ ſint ↄfitẽde
circũſtatie.Secũdo q̃ ſint ↄfitẽde. Tercio
qbo ſint ↄfitẽde.Quarto de comꝑatõe cir⸗
genus peccati.

ticulus pꝛimus
Irca pꝛimũ ſic ꝓcedit᷑. In canõe pᷣcipit᷑ ↄfite
ri diſcreto ſacerdoti. vñ de pñia diſ.vj. Qui
ult ↄfiteri pcta vt ĩueniat geaz: qᷓrat ſaceꝛdo
te ciẽtẽ ſoluẽ ⁊ ligare.ne cũ negligẽs circa ſe extiterit:ne
gligat ab illo ꝗ eu miſericoꝛd it monet et petit:ne ãbo in
foueã cadãt ſᷣ niſi eẽnt ciꝛcũſtãtie ↄfitẽde cũ eq̃lis pfatis

ſit ſacerdos ſimplex 2 lr̃atus:et eq̃lis vᷣtutis ſint claues

iſtiꝰ et illiꝰ:nulla eẽt vtilitas magis ↄfitendi iſti ꝗᷓ illi.
It ſciĩa ĩfoꝛmat iudiciũ.vñ nõ pt᷑ eẽ ↄueniẽs iudiciũ de
quãtitate pct᷑i niſi pueniat cognitio eax q faciũt ad ima
ginẽ pcti.ſcʒ circũſtãtiaꝝ.cognitio hoꝝ ñ pt eẽ ſine ↄfel⸗

lione. igr ⁊c. ¶ Itẽ qdã circũſſãtie auget petʒ qdã dimi⸗
nuũt.¶ Ad h̊ igr vtſciat ſacerdos recte iudicaẽ ⁊ ſine er
roꝛe d quãtitate pcri opoꝛtz ꝙ ſciat circũſtãtias.hoc at̃

nõ pt eẽ niſi penitẽs ↄfiteat᷑ illas.¶ Itẽ in lege moyſi eo
mõ qͥ ↄfitebãt᷑ ꝑ oblatões ↄfitebãt᷑ circũſiantias pctoꝝ.

vñ leuit. v. Nia q peccauerit ꝑ ignoꝛãtiã feceritq; vnũ ex
his q̃ ĩ lege ꝓhibẽt᷑ et pcti rea ĩtellexerit iniqtatẽ ſuã.of⸗

ferat arieteʒ imaculatũ.ecce ꝙ ex oblatõe ꝑpẽdebãt᷑ cir⸗

cuũſtãtie pctoꝝ. multofoꝛtiꝰ 1 i tꝑe euãgelij qdð maioꝛem

huĩliatõʒ p̃cipit et ꝑfectioꝛẽ ſũt ↄfitẽde.¶ Itẽ int alia eſt

2feſſio nccia ꝓpt᷑ duo.ſcʒ erubeſcẽtiã ex ꝑte ↄfitẽtis:⁊ iu

diciũ diſcꝛetũ ex ꝑte ſaceꝛdotis.ᷣ ↄfeſſio circũſtãtiaꝝ plꝰ
opꝑat᷑ ad vtrũq; pdictoꝝ qᷓ cõfeſſio generis pcti. igit ⁊c̃.
Itẽ qñʒ magis aggrauat circũſtãtia qᷓ ipʒ genꝰ pcti vt
ſi gs in ↄtemptũ coꝛꝑis xp̃i hr̃et coꝛpꝰ xpᷣi ĩ oꝛe vel maũ:
dũ aliqð pctm carnis ↄmittit.igit genꝰ pcti ẽ ↄfitẽdũ et
circũſtaãtia magis vt videt᷑. ¶ Itẽ oẽ illud ꝓ qͥ puniẽdꝰẽ

reeõ

— — — —– — — — =

22

——

liſe

i

ite
i

¶ Mueſtio

peccatoꝛ ꝑpetualiter ẽ cõfitẽdũ ſea acerdoti I ꝑ circũſtanti
as pcti puniẽt dam nati ꝑpetualit:g ⁊c. ¶ Ite ad hoc ꝙ
opꝰ ſit meritoꝛiũ nõ ſufficit tm̃ genꝰ oꝑis ßᷣ etia modus.

Silr ĩ ↄfeſſiõe ad hᷣ ꝙ ſit meritoꝛia nõ ſufficit actꝰ ofiten

di. reqrit᷑ modꝰ. et ille marie g ẽ neceſſariꝰ 7 cõfitẽti et
cõfeſſionẽ audiẽti ſcʒ maife ſtatõ circũſtãtiaꝝ. Stez lex
euãgelij addit ad legẽ nate legẽ ſcriptã. b ĩ illis pfitebãt
enꝰ peki: et ĩ lege euãgelij tenet cofiteri circũſtantias:
cũ nulliꝰ alteriꝰ poſſet fieri additio. It Adath. iij. Fa
cite dignos fructꝰ pnĩe H ẽ ſᷣm quãtitatẽ.ſ. iẽ dicit gl · ma
ioꝛis peti maioꝛ pnĩa faciẽda ẽ. ⁊ ita ſacerdos maio
ri pctᷣo dʒ iniũgere maioꝛẽ pniaʒ et ꝓ mioꝛe mĩoꝛẽ.⁊ ita
tenet᷑ ingrẽ de circũſtatijs ageuãtib) peim et diminuen
to et cõfitẽs tenet᷑ cõfiteri illas. 4 Itẽ medicꝰcoꝛꝑalis bʒ
cõſiderare nõ ſolũ genꝰmoꝛbi coꝛꝑalis ſᷣ circũſlatias.mł
tofoꝛtiꝰ medicꝰ ſpualis.hoc aũt nõ pt᷑ eẽ niſi eas cogno⸗

ſcat ꝑ ↄfeſſionẽ.¶ ꝛet magis dz artare pctoꝛẽ volũtas

vt curet᷑ ᷓ medicũ.ſᷣ medicꝰ.i.ſacerdos bʒ ſcire de circũ

ſtãtijs vt lufficiẽte poſſit: & młtofoꝛti et i piꝰ egri
eſt illas onñdere. Cõtra. ern. q ꝓpf caritatẽ inſlitu
tũ ẽ ↄtra caritatẽ obſᷣuari nõ dz . qð fit ĩ ſcãdalũ ꝓximi
fit ↄtra caritatẽ:igr cũ ofeſſio ſit t caritatẽ inſtituta:
nõ dz fieri ĩ ſcãdalũ ꝓximi.ſᷣ ex oꝓfeſſiõe circũ ſtãtia ⁊ oꝛi
tur ſcãdalũ ĩ multis caſibo.ver bigr̃a Aligs intficit fꝛeʒ
ſcʒ ꝗ erat frater ſacer dotis ex alia ꝑte. v. ꝙ iſte hoĩcida
nõ teneat ↄfiteri niſi ſimplex hoĩcidiũ.⁊ ꝙ nõ debeat cõ
fiteri de ciꝛcũſtãtia fr̃nitatis ne ſcãdalizet ſacerdotẽ ⁊ ꝓ:
uocet eũ ad intficiendũ ſe. Sitis caſus ẽ ſi cõfitẽs cog⸗
uit neptẽ ſuã q̃ ẽ filia ſaceꝛdotis.ĩ bis caſibo vidẽ ꝙ nõ te
neat᷑ ofiteri circũſtãtid oſãguĩtatis: ne ſcãdaliʒet ſacer⸗
dotẽ. Sibis ẽ caſus ſi ſacerdos ẽ lubꝛicꝰ ꝛ ꝓuocet᷑ ad lu
xuriã audiẽdo circũſtãtias.Siłis caſꝰ ẽ ſi ſacerdos ſit
