ni que fuit ĩ generatõe filij a patre ⁊ ſpũſſcti ꝓceſſione ab
vtroq;.qꝛ quicꝗd erat et gcquid habuit et quicꝗd potuit

pf tedit filio:⁊ ſimul vterqʒ ſpũiſancto.⸗ Ad ᷣ qð obij⸗

cit de glo. luce.iij. O lex mime regrit ꝙ bona cuiuſq; ꝑ⸗
tiant᷑.põt dici ꝙ glo. intelligẽda ẽ ꝙtũ ad ſtatũ impꝑfectõ
nis. vt patʒ ex textu et alijs gloſis ibidẽ.loquit᷑ em ibidẽ
de penitẽtibo quos hoꝛtabatur iohãnes baptiſia ad faci
nũ fꝛuctũ penitentie.

embꝛum quartum

Equit᷑ de manifeſtatõe falſitatis q̃ nitunt᷑
aduerſarij veritatis pᷣdictis obuiare. Ob⸗
uiãt at gbuſdã tãqꝙᷓ; falſis.quibuſdam tãqᷓ
incõueniẽtibo.quibuſdã tãꝙᷓ dubijs.ꝗbul⸗
dã tãqᷓ doctrine apoſiolice ↄtrarijs.Et m bec ſunt q̃tu
oꝛ ꝑptes iſtiꝰmẽbri. Pꝛimo igit obuiãt tãqᷓ falſo ei qð
ſupꝛadictũ ẽ.ſ.ꝙ dñs fueꝛat medicꝰ. Elñ falſum eẽ aſſeẽt
ꝙ vpc aligd petierit vt mẽdicus.iã ⁊ ſi mẽdicꝰ dicatur
in pᷣs.hoc dr inqtum petiit a pꝛe:vł inꝙᷓtũ aſſumpſit no⸗
ſtras ĩfirmitates. Si dicat᷑ petiuiſſe a ſamaritana aquã
J a zacheo hoſpiciũ:hoc nõ fuit ex mẽdicitate:ſʒ ex vrba

1

.
7
ℳ—ꝰ

nitate. Et rurſus ſi etiã mẽdicaſſet: ad ↄſequẽtiã traben⸗

dũ nõ eẽt. JFalſum eẽ nibilominꝰdicũt ꝙ aliã mẽdicatio
ſit volũtaria. ĩmo oĩs ẽ inuita ⁊ coacta. Hãc at᷑ abiectõʒ
q̃ falſitatẽ veritati impigit:facile ẽ de falſitate ↄuinceꝛe.ſi
ꝗ veritatẽ pie velit audire.Nã ꝙ xpᷣc mẽdicꝰfuerit:et te⸗
xtus ꝓpheticꝰct glo.teſtãt᷑.⁊ verba ſctoꝝ doctoꝛuʒ. Et ꝗꝙ
petieꝛit vt mẽdicoſicut tactũ fuit ĩ opinãdo in duabo glo⸗
ſis. ⁊ ſimiliteꝛ ĩ illo p̃ᷣs. Deꝰ ĩ adiutoꝛiũ meũ intẽde ⁊c.ſu
per illud. ego vᷣo egenus et pauꝑ. Glo. aſſumit ſibi iſte v⸗
ba dei que in pᷣcedẽti p̃s. de ſe hec eadẽ dixit.ꝙ illi ꝗ qrũt
aĩam meẽã ſunt diuites:ſᷣ ego ſum egenꝰ.i.petẽs.et pauꝑ
idẽ inſufficis mibi.qꝛ ⁊ midanas copias nõ bhʒ. et intꝰ
vbi ẽ diues ſemꝑ ambit et deſiderat accipit. hec gloſa.
Scðm bãc glo.ↄſiat ꝙ rpᷣe fuit egenꝰ⁊ pauꝑ.⁊ petẽs et
egenus.nõ a pr̃e tm:tũc eĩ oẽs hoc mõ eẽnt mẽdici nal⸗
li diuites et habẽtes copias.qð ẽ ð glo.¶ Pꝛetea xpᷣe ad
huc petit a pr̃e et angeli petũt ⁊ ſeti cõpꝛehẽſoꝛes:⁊ tam̃
nõ dicunt᷑ mẽdici.igr teſiimonio tãerpꝛeſſo h di.⁊ glo.
oſentit:ↄnulla auctoꝛitas ↄtradicit.q̃re non fatebimur
ꝙ rpc vt mẽdicꝰ petierit cũ fatemur eũñ virginẽ ⁊ vxroꝛe ca
ruiſſe: lz ſcriptura de ̊ nõ facit mentõem. Euãgeliũ etiã
expꝛimit ꝙ petijt et potũ ⁊ hoſpiti
et dñio et auẽte:ſᷣ magis huũilitate.nã niſi tũc exempluʒ

ſᷣ. ⁊ ↄſtat ꝙ nõ imꝑpio

X*
“
7

pautatis dediſſet:falſũ eẽ dixiſſet ꝙ non hr̃et vbi caput

reclinaret:cũ hr̃et ſubditos a ꝗbo poſſet ꝓcuratõem exi⸗ꝰ

gere. Minꝰet᷑ iuſte egiſſet ĩ H̊ qd pᷣdicabat ĩ hiertm ⁊ pa
ſcebat᷑ ĩ bethania.alubi faciẽs fructũ.ſ.pᷣdicãdo:2⁊ alubi

accipiẽs emolumẽtũ.Sed dicẽs ꝙ petijt ex vꝛbanitate:ſᷣ

nũꝗd xpᷣc aſſumpſit pauꝑtatẽ vt docẽt vrbanitateʒ:nũꝗ d

Apter curialitates hũanas docendas fieri voluit egenꝰ⸗

pauꝑ: nũꝗd magrm ſe vocat curialitatis ⁊ nõ mgr̃jm hu

militatis. Diſcite a me ingꝗt mat᷑.xj.qꝛ mitis ſum ⁊c̃.pe⸗
tijt igr ex hũilitate qð oppoꝛtunũ erat ad releuãdã ſuã in⸗
digẽtiã:ac ꝑ h̊ vt medicꝰ pauꝑ.Et ↄſtat ꝙ hac indigen
tia nõ habuit.qꝛ nõ voluit nec petijt:niſi qꝛ voluit.qꝛ la

pides ĩ auxꝝ cũ volnit ↄuertẽ potuit ſicut bĩs iohes euã⸗
geliſia diſcipulꝰeiꝰfecit de ᷣgis duobo perẽtibo mẽdicaẽ
et egẽ nolẽtibo.ꝗ ↄuerſi fuerat retro.ꝗ poſtmodũ penitẽ

tes mẽdicitatẽ et pauꝑtateʒ gẽmis pᷣcioſis pᷣtulerũt.ac ꝑ

Hↄſtat ꝙ xpᷣi ⁊ ſequatiũ eiꝰẽ volũtarie mẽdicare.alioqn

ñ hac mẽdicatõe mererent᷑.Nã abſurdũ ẽ dicẽ ꝙ pauper

tas ⁊ egeſias ſit volũtaria:⁊ mẽdicatio ex ipᷣa ꝓcedẽs ſit
coacta.Si igit᷑ mẽdicatio fuit ĩ xpᷣo ex pauꝑtate bũili et
volũtaria:qre ñ ẽ trahẽda ĩ ↄſequẽtiã:cũ ipᷣe dicat.diſci
te a me qꝛ mitis ſum ⁊ hũilis coꝛde.cũ ipᷣe ceteros volẽ⸗

tes ad apicẽ ꝑfectõis venire:ĩuitat ad ſequẽd ſe ꝑ hmõi

pauꝑtatẽ. Vade ingꝗt vende ⁊c.Et apls dicat.j.coꝝ. viij

Scitis gr̃am dñi nẽi ihu xpᷣi.Et pꝰoↄſiliũ do.glo.vt eius

pauꝑtatẽ imitemĩ.cũ et᷑ iſta ſit ꝑfectio q̃ oĩbo coĩter ꝓpo⸗

nit᷑ et dẽ.ꝗ pt᷑ caꝑe capiat.Cũ aug.ſuꝑ ioh̊.dicat omeł.
xv. In oĩbo q xpᷣc geſſit vt bõ hoĩbo ĩ ſe credituris pᷣbeꝛet
exẽplũ.cũ dicat hiero. ſi miꝛaculis nõ ſit a nob imitã

do:i his q humiliteꝛ geſſit imitãdꝰẽ a nobis. cũ et ipe fu⸗
erit vniuerſalis foꝛma vᷣtutũ ĩ acti ſuis. VUñ aug. de re
ligiõe vera.NQullũ pctm cõmitti pt᷑ niſi duʒ appetit᷑ q ille
ↄtẽpſit:aut fugit᷑ q̃ ille ſuſtinuit.totaq; vita eiꝰin terris
ꝑ hoĩem quem ſuſciꝑe dignatꝰẽ diſciplina moꝛalis fnit.
Duis igit᷑ audeat dicẽ ꝙ xpᷣm nõ debemꝰimitariĩ his qᷓ
hũiliter geſſit.hec aũt ſi dicimus.quicꝗd ſctitatis.ꝗqcqd
vᷣtutis ⁊ ꝑfectõis ẽ:a religiõe xpᷣiana funditꝰſubueꝛiitur
⁊ eneruat᷑.qꝛ qua rõe de hoc dr:eadẽ rõe de alijs vᷣtutibo

di⸗ oterit: abſit aũt hoc ab omnibo coꝛdibo fideliuzʒ.

Aobuc aduerſarij veritatis obuiãt aligbo p̃dictis tã⸗
ꝙᷓ incõueniẽtibo.vñ dicůt ꝙ nõ ſegt ꝙ qᷓuis egeſtas ↄue⸗
niẽs ſit ꝑfectõni ſccoꝝ.ꝙ ꝓpter h̊ mẽdicitas qᷓ aliqñ ege⸗

ſtatẽ comitat᷑.quia ſimilit poſſit argui de maducatõe fi⸗

lioꝝ:et de furtis ⁊ rapinis q er egeſtate et pauꝑtate plu⸗
ries ſubſequũt᷑. Incõueniẽs et dicũt ꝙ lʒ bs benedictus

fuerit ꝑfectus.ꝙ ꝓpter hoc accipiẽdo ab illo romano ele⸗

moſinas qͥtidianas opꝰegit ad ꝑfectõem ſpectãs.qꝛ pfe⸗

ctus multa facit que ad pfectõem nõ ſpectãt. ſiẽ comedẽ?

et egere: ⁊ multa alia. Incõueniẽs et᷑ dicũt ꝙ lʒ ſeipᷣm vi
lificaẽ ⁊ hũiliare ꝓ rpᷣo ſit bonũ.ꝙ ꝓpter h̊ hũiliaꝛe ſe mẽ
dicãdo bonũ ſit.qꝛ mẽdicare nõ ẽ ſeipᷣm hũiliare:ſ curã
ſui agere.Et iterũ meretrix ſeipᷣam vilificat pſtituendo.

nec tñ in hoc placet dno. pari mõ nec vilificatio q̃ ꝗs ſe

vilificat mẽdicãdo. Has at᷑ inſtãtias fedas ĩ quibo feda
ꝓonũt᷑ exẽpla et mẽdicitatẽ fedare vident᷑: facile ẽ ſpũa

221—2

li viro et intelligẽti reſpyẽ tãqᷓ fedao falſas ⁊ fictas. In⸗

uenimus ei viros xp̃ianiſſimos et ꝑfectos ĩ ſuis legẽdis

nõ cõmẽdari ⁊æ crudelitatibo in maducãdo boĩes.vel te

cupiditate ĩ pdãdo.vel de egeſtate vel x ↄfoꝛnicatõibus

et hmõi ſiłibo.Laudari aũt et pᷣdicari inueniunt᷑ de hoc
tata penuria viuere elegerũt.ꝙ nõ habebãt victuʒ nec

br̃e volebãt tãꝙᷓ diuites:ſᷣ potiꝰmẽdicare humiliter tãcq
paupes ⁊ deſpecti.ſicut apparet ĩ exẽplis ſupᷣpoſitis.iJ

ꝙ ad egeſtatẽ ſequat᷑ comeſtio filioꝝ:hoc ẽ oꝛdineʒ na

tuꝛe.ꝙ ſequat᷑ furtũ et rapina. Gẽ ↄ oꝛdinẽ moꝝ ⁊ iuſti⸗

cie.ꝙ aũt ſequat᷑ inſinuatio ſue neceſſitatis ad ꝓximũ et

poſtulatio ſubſidioꝝ amoꝛe xei: ẽ im oꝛdinẽ caritatis
2 pietatis tũ naturalis ꝙ;ᷓ et gtuite 2 ſpũalis.NQã oĩs lex

mãdat. ꝓximũ a ꝓximo ſoueri et releuari. Quõ aũt ſile

ẽ hoc ꝙm oꝛdinẽ ꝑuertit et ẽ m oꝛdinẽ ꝑuerſuʒ. At boc
qð ſit Fm oꝛdinẽ rectũ et iuſiũ et bonũ ẽ caꝛitatiuũ⸗ piũ

retricibo et

Caudat᷑ g̈romanꝰmonachꝰg m caritatis legẽ bĩo bene
dicto ꝓcurabat:⁊ bs benedictꝰꝗ humilime ſuſcipiebat.
Mũqꝙᷓ; at laudatꝰinuenit᷑.qꝛ egebat et ſtercoꝛiʒ abat.̊ eĩ

eſt valde aboĩabile in mediũ introducẽ cũ agit᷑ de laudi⸗

h ſctoꝝ. Laudat᷑ aũt mẽdicãs lʒ cur ſui agat.nõ qꝛ G
facit qualitcũq;:ſᷣ qꝛ facit hũilime. VUñ ſic ſobrie come⸗

dere ẽ actꝰvirtutis lʒ comedẽ ſit curã ſui agẽ:ſicet ĩ ꝓpo⸗
ſito intelligẽdũ ẽ.vñ Criſo.ſuꝑ math.ĩ omeł.iij. loquẽs

xc pueris ſct̃is ꝗ erãt in palatio regis babilonis: ait ſic.
Sancti eĩ vtiq; exiſtẽtes ⁊ iuſii:decies millies elegiſſent
mẽdicare domi.et eis q̃ ĩ tẽplo erãt donis potiri. elegi eĩ
ait magis eẽ abiectꝰĩ domo dei mei qᷓ; habitaẽ ĩ tabeꝛna⸗
clo peccatoꝝ. decies millies vtiq; elegiſſent abiecti eẽ do⸗

miqꝙᷓ regnare ĩ babilonia. Eſt ei ĩ mẽdicatõe hũiliatio ⁊
vilificatio ſui deo accepta:alioꝗn a ſct᷑is puris nõ eẽt eli

geẽda. Eligit᷑ aũt lʒ cura ſit ſui ꝓpter bumilitatẽ ſummaʒ
illi aũt qui curã carnis ſue agunt in deſiderijs et cõcupi

ſcentijs illi ꝓculdubio nõ laudant᷑. Etiã ſimile ipos lau
dare et vilificare videantur.ſicut meretrix que ꝑ ſeipam

pꝛoſtituit pꝛo furoꝛe libidinis:ſed hoc abſit a fideliũᷣ coꝛ

dibus vt vilificatio viroꝛum ſpiritualium in mendicatõ

ne:ſimilis ſit vilificatõni meretricis in ſui pꝛoſtitutione
NMã mẽbra xp̃i nõ ſunt tollẽda vt fiant mẽbra meretricis
xpᷣc aũt de ſe in foꝛma ſerui et etiã ꝓ ſuis membris dicit.

Ego mẽdicus ⁊ pauꝑ:dñs ſollicitꝰẽ mei.qð nequaqᷓ di
ceret:niſi eẽ mẽdicũ ꝓ xpᷣo adeo placẽt vt deo faceret geꝛẽ

curã nr̃i ſpecialiſſimꝗ.ſicut gerit pater de filijs.qð ð me
icãti ire ꝓcul ſit ab oibo mẽtibo
dhuc aduerſarij veritatis obuiãt aliquibo

p̃ᷣdictis tãqꝙ; dubijs.ſ.mẽdicatõni alexij.et miꝛaculis ſct᷑i

Fanciſci et beati dñici.quibo mẽdicitatis et pauꝑtatis
volũtarie ꝑfectõem ↄfirmauer̃t. que reueꝛa ecclia tenet ⁊
aſſerit tãqᷓ; firma et certa petũt ꝓbatõeʒ.nihilominꝰ ad⸗
dẽtes ſi facta eẽnt miracula:nõ eẽt iudiciũ certũ verita⸗
tis alicuiꝰ.qꝛ ꝑ multos malos facta ſũt miꝛacła.Addũt
et ꝙ de panibo furti factis ſeu ſublatis pñt miracula fie
ri:nec tñ ex h̊ ↄſtaret ꝙ bonũ eẽt furaꝛi.Oubiũ et᷑ dicunt
qð ecclia romana apꝛobauit mẽdicatõnem.quia ſi hoc
facẽt:errare ↄuinceret᷑. Similiter ſi imponẽt in penã ſa⸗
tiſtactõnis erraret.vñ dicũt hoc nullatenus eſſe credẽdũ
Huic aũt obuiatõi ꝑ dubitatõeʒ ſe ꝓtegẽti ſine dubio re

ſiſtẽdum ẽ. ſaã ſi in dubiũ veniret qð legit᷑ in legenda be

ati franciſci: pari rõe in dubiũ veniret quicqꝗd legitur in
legendis alioꝝ ſctoꝛum omniũ.ergo omnia exempla vir
tutũ et geſta ſanctoꝝ iam reuocãtur in dubiũ:ſed dubia

imitari ꝑicłoſum ẽ vel credere:ac ꝑ hoc perit credulitas

de neceſſario et reuerẽtia que habetur in ſctis.⁊ vana re

putant᷑:cetera que narrant᷑ de ipis.Rurſus ſi miracula

que fecerũt nõ ſunt teſtimonia efficacia ad ſct̃itatẽ eoꝛuʒ
aſtruendã:deuiat hodie eccłia que ꝓpter miraculoꝝ teſii
monia ſanctos canoniʒat cathalogo aſcribit. Poſtrẽo
quis vnq; audiuit ꝙ ꝑ furem panẽ furtim acceptum deꝰ
mul:iplicaret ad aliorũ ſalutem. audiuimus tñ ꝑ men⸗
dicum et pauꝑem panẽ quẽ mẽdicãdo acquiſierat multi

paliciteꝛ augmẽetaſſe. ſi dicas hoc fuiſſe ſpãle pꝛiuilegi

um et ꝑ familiare ↄſilium ſpũſſancti eẽ factum.nõ quo h̊
alijs tradidit in legẽ et regulã qua eos ad mẽdicatõz in⸗
uitat:ſed ſibi ſoli pꝛo ſe ſolo eſt cõceſſum. Si dicas ꝙ ex

Apꝛio capite hoc fecit nõ per inſpiratõem. quõ poteſi nõ

eſſe damnatus qui ad actũ repᷣhenſibilẽ tanqᷓ ad actum
moꝛis et ꝑfectõnis temerarie inuitauit.quõ etiam ſedes
apoſtolica de cõſenſu cardinaliũ hoc apꝛobauit: Si di⸗
cas nõ eſſe credẽduʒ ꝙ mẽdicitatẽ alicui imponat in pe⸗
nã.vel ꝙ appꝛobet eã:cõtrarium apparet.ꝙ quia mẽdici
tatẽ ꝑegrinatõis imponat.habet᷑ de pnia vbi dicitur de
ſacerdote. Qui reuelat ↄfeſſiões ꝙ deponat᷑.⁊ omni tem
poꝛe vite ſue ignominioſus ꝑegrinãdo peꝛgat.ſed ſi viue
ret de ꝓpꝛio laboꝛe vel ꝓpꝛijs ſumptibo nõ pergeret vt vi⸗

lis ſed vt honoꝛabilis. Reſtat igit᷑ q imponat vt vadat

vt mendicus. autem in regula appꝛobetur patet ꝑil⸗

lud ſuꝑius allegatũ ðᷣ exceſſibo pᷣlatoꝝ nimis pꝛaua.vbi

dẽ.qꝙ oꝛdinẽ et regłam fratrũ pᷣdicatoꝝ ⁊ minoꝛuz ſedes
apkica noſcit᷑ aꝑꝛobaſſe. Patet et ꝑ reglam bti franciſci
a dño honoꝛio apꝓpꝛobatã ⁊ ↄfirmatã.vbi dr̃ ꝙ vadẽt pꝛo
elemoſina ↄfidẽter.ſi errauit h appꝛobãdo:⁊ ↄſtat eã ſczʒ
eccliam H̊ axpꝛobaſſe ⁊ ↄfirmaſſe.cõſtat et᷑ vniuerſalis
eccłia ꝑ totũ mũdũ bmõi oꝛdines ⁊ ſtatꝰacceptat? Con⸗
ſtat em dictũ ꝙ vniuerſalis eccłia tota errauit et dece⸗
pta fuit. 2 hmõi ſtatũ erroneũ inuenerũt et appꝛobaue⸗
rũt oẽs dãnati ſunt.qð ẽ hoꝛribiliſſimũ et incredibiliſſi⸗
mũ q de pmitteret ſic errare vniuerſalit ꝓplm ſeim ſuũ
et tãtã multitudinẽ ſapiẽtiũ ꝗ hec tꝑa pᷣceſſerũt.Quis at
ſuo iudicio reputat᷑ ta ſapiens et ta iuſtus vt audeat cete
ros pᷣter ſe iudicaꝛe fuiſſe cecos et repꝛobos: Miꝛa ẽ hec
ſapiẽtia que oĩm oñdit inſipiẽtiã: et mira iuſticia q̃ cete⸗
ros cõdẽnat fere oẽs. ſi hec nõ ẽ ſapiẽtia ſ̊ potiꝰteme
ritas ſedẽ apłicã velle iudicare q̃ a ſolo ðᷣo iudicat᷑.⁊ eiꝰ
ſmiam et iudiciũ repꝛobare.⁊ tot viros ſctos in infernuʒ
retrudẽ et baratrũ dãnatõis. Merñ.ĩ ſermõe oĩm ſctoꝝ
Feſliuitatẽ ⁊c. quouſq; filij alieni quouſq; vanitatẽ loq
os vrm vt benedicatis populũ cui hec ſũt viſibilia.hec pᷣ⸗
ſentia cũ ſeruis dei os ſuũ apperiẽs locutꝰſit veritatẽ be⸗
atos eẽ pauꝑes.hec berñ. ꝓcul & fiãt hec a coꝛdibo fideli:
boet xp̃ᷣianis¶ Adbuc aduerſarij veritatis obuiant ꝗ/
buſdã pᷣdictis. ĩmo młtis tãꝙ doctrie aplice ↄtrarijs.aſ⸗
ſerẽtes mẽdicatõeʒ eẽ ꝓhibita ab aplło tãq; malã: in caſu
tñ cõceſſam. dicũt etia illos fuiſſe mẽtitos etiã ð ſcriptu/
rã.qꝗ dicũt ꝙ laboꝛare laboꝛe manuali nõ ẽ ipcepto. Po
nut igit᷑ mẽdicitatẽ nõ eẽ indifferẽtẽ i̊ malã:⁊ mẽdicare
malũ nõ indifferẽs.⁊ iõ ꝑ additõʒ circũſtãtie nõ põt ali⸗
quo mõ bñ fieri.ĩmo qð plus ẽ aſſerũt ĩ pdicatõe eẽ ſymo
niã. buius poſitõis ↄtrariũ ſuꝑius pluribo modis ẽ oſtẽ⸗
ſum.ſ.et ꝙ mẽdicare ſit licitũ:⁊ ꝙ meritoꝛiũ. h̊ dico in⸗
q̃tũ ẽ circũſtãtijs boneſtis diffinitũ.¶ Pꝛe.ſi mendicare
peccare:ꝗᷓ eẽ mẽdicũ ẽ eẽ pctoꝛẽqð dicẽ vel eꝛedẽ nõ paꝛ
uũ ẽ flagiciũ vel pcrm. Rurſus ſi mẽdicare petᷣm ẽ:mẽdi⸗
citas pctm ſiue mẽdicatio. Sʒ.ij.coꝝ.viij.ſuper illud vt
eius inopia ⁊c. Glo.nemo ſe ↄdẽnat pauꝑ in cella.diues
in ↄſcia:ſecurioꝛ doꝛmit in terra ꝙᷓ diues auro in purpu
ra.Qõ ꝗᷓ erubeſcas cũ tua mẽdicitate ad illũ accedeꝛe.ꝗ
indutus ẽ nr̃a panꝑtate.̊ mẽdicitas diſponit ⁊ nõ retꝛa
hit a diuino acceſſu.Cõſtat ̊ ꝙ nõ diſponit ad peccatũ
Ampliꝰ Cꝛiſ.ſuꝑ math.omeł.lxxix.in fine dic̃.ꝙ mẽdica
re ĩ nullo offendit. Furari a ſiue raꝑe offendit deũ et ho·
minẽ. h̊ etiã patʒ ꝑ auetoꝛitatẽ Criſo.ſuꝑius allegatam
de omel.liij.ſuꝑ math.i¶ 2õ ẽ ̊ ab apto ꝓhibitũ nec inue⸗
nit᷑ alicubi apłm H̊ ꝓhibuiſſe:ſᷣ potiꝰcũ ſuis coaplłis com
mẽdaſſe.Aã.·j.coꝝ.xvj.pᷣdicauit ⁊ ꝓcuꝛauit ꝙ collecte fi
erẽt in pauꝑes ſctoꝝ.q erãt in hierim ſiue elemoſine eis
gratis impenſe. Gał.iij. petrꝰet iacobꝰ dexterã dederũt
mihi ⁊ barnabe vt nos in gentibo:ip̃i in circũciſione tm̃
vt pauꝑum in hierm memoꝛes eẽmus. Glo.pauꝑũ qui
rerũ vẽditarũ pᷣcia ad pedes apłoꝝ poſuerunt memoꝛes
eẽmus ad opꝰilloꝝ faciẽdo collectas.Si ̊ opłus ſymo⸗
niacꝰnõ erat ĩ hoc ꝙ collectas petebat ⁊ diſcipulos mit⸗
tebat ad hoc ꝙ peterẽt elemoſinas ab his quibo ſpũalia
ſeminauerũt ꝓ pauꝑibo qui eꝛant ĩ hierłm.pʒ manifeſte
ꝙ; ꝗq mẽdicat.iĩ pdicatõe ſymoniã nõ ↄmittit.¶ Pꝛetea ſi
ſummꝰpontifex ſtatuit pauꝑes ꝗ ſpũalia ſeminent.et de
eoꝝ quos edificãt verbo et exẽplo viuãt elemoſinis gra⸗

mtis petitis ſeu vltro oblatis:ab apło ĩ nullo ꝓrſus diſ

coꝛdat quinpotiꝰ ↄcoꝛdat.ſic ſi tãtã ſic ipᷣe et maioꝛẽ ha.
beat poteſtatẽ ĩ gubernãdo et diſponẽdo ipᷣius ecclie mẽ
bra.de his plenius patebit infra. Et iõ ſic dicit Berñ.
vbi S. in mone de oĩbo ſctis ꝗ ſic incipit. Neſtiuitatẽ ho⸗
dieꝛnã. Meati pauꝑes ſpũ:ſpũali.ſ.intentõne.deſiderio

ſpũali.ꝓpter ſolũ beneplacitũ dei ⁊ aĩaꝝ ſalutẽ.qm̃ ipo⸗

rũ eſt regnum celoꝛũ.hec berñ.

panpum volũtarioꝛum.

Nueſtio. cviij. de laboꝛe

—

—
Onſequenter que⸗/
rit᷑. vtrũ pauꝑes volũtarij qᷓ oĩa relique
riüt preꝛ deũ: teneant᷑ laboꝛaꝛe ꝓ neceſſa
rijs vittii. Pꝛimo &̊ querit᷑. vtꝝ neceſſe
c talibo laboꝛaꝛe laboꝛe manuali ſiue ſit
pceptũ. Secũdo poſito ꝙ nõ.quoꝝ ẽ libertas acciꝑe ele
moſinas neceſſarias victui ſiue laboꝛare laboꝛe manua
li.Tercio vtrũ ſufficit laboꝛare laboꝛe ſpũali ĩ recõpen⸗
ſatõez laboꝛis manualis.Quarto ſi licʒ religioſis exeꝛce
re opatões illas ꝑ quas laboꝛ manualis recõpẽſetur.

8
embꝛum pꝛimum
AVerit᷑ ̊ pmo.vtrũ laboꝛaꝛe laboꝛe manua
li ꝙ neceſſarijs vietui ſit neceſſariũ ſiue pᷣce
ptũ pauꝑibo volũtarijs. ꝙ; ſic:vidr.ij.theſ.
vlt. Cũ eẽmus apud vos denũciabamꝰvo⸗
bis qm ſi ꝗs nõ vult oꝑari nõ mãducet. Et qꝛ poſſet ali⸗
gs dicẽ h̊ eẽ intelligẽdũ de oꝑe ſpũali ⁊ nõ coꝛꝑali.Ideo
buic occurẽs glo.dicit.vult ſᷣuos di coꝛꝑalit᷑ oꝑaꝛi vñ vi

—

uãt:vt nõ cõpellant᷑ egeſtate neceſſaria petere. In qͥ etiã

Fmone videt᷑ repꝛobare ſtatũ qui ponit neceſſitatẽ petẽdi
neceſſaria ꝓpter egeſtatẽ. Et ꝙ aplus intelligat de opeꝛe
coꝛꝑali ꝓbat ang.tã ꝑ ſermones apli ꝙᷓ ꝑ ipius xpᷣi ĩ lib.
te oꝑe monachoꝝ. hoc etiã maniſeſtat ? ↄfirmat ſermo
apłi actuũ.xx.vbi ait.Ad ea q̃ opꝰmihi erãt miſtrauert
manꝰiſte.vñ ⁊ genꝰartis qua laboꝛabat et victũ acquire
bat cõmemoꝛat᷑ actuũ.ſ.cenofactoꝛie. Rmpliꝰin plibolo
cis epłaꝝ hoc pᷣcipit᷑.vtĩ eodẽ capitulo qͥ ſu. Denũcia⸗
m inquit et obſecramꝰ vt cũ ſilẽtio oꝑantes ſuũ panem
mãducẽt.Aã ad huiꝰlaboꝛis aſſumptõnem dedit ſeipᷣm
foꝛmã ad imitãdum.ſiẽ dr in eodẽ.vñn.j.theß.iiij.ait..KRo
gamꝰfzes vt oꝑemiĩ manibo vꝛis.ſiẽ p̃cipimꝰvobis.⁊ nul
liꝰaliqd deſideretis nedũ rogetis vel tollatis aliqð. Et
canſa dẽ in glo.theſ. vlt.ibi.vt noſmeipᷣos dqꝛemꝰfoꝛmã
NQui frequẽter ad alienã mẽſam ocio deditꝰↄuenit:adu⸗

let᷑ neceſſe ẽ paſcẽti.Pꝛe. ephe.iiij. Qui fur abat iã non

furet. magis aũt laboꝛet manibo qð bonum ẽ. vt habeut
vñ tribuat neceſſitatẽ patiẽti.Si eĩ vult ſeruos xpᷣi labo
rare vt tribuãt.vidẽ ꝙ repꝛehẽdere vult ñ laboꝛãtes qui
ſine laboꝛe accipiũt. Ampliꝰnũꝗd nõ ociũ ẽ vituꝑabile.
quis excuſare igit᷑ ſe põt a laboꝛe. Mꝛe.ſi opꝰcoꝛꝑale eſ
ſet in diſpẽdiũ ſpũalis:aliqua excuſatio videret᷑ a labo⸗
re.nũc aũt lectio et oꝛõ.exhoꝛtatio.cõſolatio.coꝛreptio.
hec inquã oĩa oꝑa ſᷣm aug.aut ſimul cũ laboꝛe fieri pñt.
aut viciſſim:ſicut legimꝰde paulo.euãgeliʒabat et labo⸗
rabat. ¶ Pre. ſᷣm aug.ſi a pdictis oꝑiboſpũalibo ẽ vacã⸗
dũ.aliq neceſſitate nature vt tꝑe quietatõis.doꝛmitatõ
nis.põt ſilłr ꝗs ceteris interuallis ab his vacare intuitu
aplice p̃ceptõis.¶ Ceterũ ſᷣm aug.Eſio ꝙ aliqꝗs aliqua
ſpũali occupatõe detẽtus eẽt q̊ minꝰlaboꝛare poſſet.nun
gd oĩm g fuerũt in religiõe ? H facere.ↄſtat ꝙ nõ.vñ quic
qd ſit de pꝛioꝛi alijs laboꝛãdũ videt᷑.ſtatus igi᷑ g omnes
fine laboꝛe ſaluare nitit᷑:videt᷑ erroneꝰ. Pꝛe.nũquid n
ꝑfectioꝛ vita ẽ q̃ ſimul mũdo renũciat et laboꝛat qᷓ; q̃ tĩ⸗
mõ renũciat et nõ laboꝛat.ↄſiqt aũt ꝙ ſic.ꝑfectio aũt de⸗
bet᷑ ꝑfecto qᷓre circa ꝑfectõem ẽ non laboꝛare. De ꝑfecta
igẽ vita gloꝛiãs ⁊ ſpẽz gfectõis p̃oſtẽdẽs 2 ñ laboꝛas:pec
care videt᷑.qꝛ pᷣceptũ ꝑfectõis ⁊ ſi nõ obligat incipienteʒ
vel minꝰpfectũ:ꝑfectũ tñ ↄſtringẽ videt᷑.ſiatus igit᷑ taliũ
videt᷑ vituꝑandꝰ.¶¶ Pꝛe. dicit apłs.j.theß.ij. Memoꝛes
eſtote laboꝛis nr̃i ⁊ fatigatõis nocte et die operantes ne
quẽqꝙᷓ; vjim grauaremꝰ.pᷣdicauimꝰ vobis euãgeliũ dei. ec⸗
ce ne queʒ grauaret laboꝛauit.igit᷑ adm inꝰne grauetur
mũdꝰmultitudie pauꝑuʒ religioſoꝝ laboꝛare debẽt · mũ
dũ nõ grauari in tãta multitudie ĩ quãta nuc ẽ:nõ ẽ veri
ſike.q̃re adminꝰcũ tãtꝰſit taliũ numerꝰlaboꝛare debent .
Exẽplũ habemꝰde hᷣ ĩ pr̃ibo officiũ fuit in magꝗ ꝑte la
bo:are.vñ aug.de moꝛibo ecclie.officia ad monachos ꝑ⸗
tinẽtia deſcribẽs.inter ceta ponit laboꝛẽ manuũ. Cũ ig
noĩe monachoꝝ oẽs religioſi vidẽt᷑ ↄtineri:oĩm religio/

H

8

ſoꝝ officiũ eẽ vidr̃ laboꝛare. Qui at᷑ nõ ↄplẽt officiõ ſibi
xbitũ peccare vident᷑.¶ Pꝛe.diẽ Meda ſi uꝑ illð luce.xij
Vedite q poſſidetis ⁊ date elemoſinã. nõ tmĩ cibos vꝛos
cocate:ſʒ et vẽdite poſſeſſiões vr̃as.vt oĩbo vris ſi il p do
mino ſpretis:poſtea laboꝛe manuũ oꝑemĩ vñ viuatis vł
elemoſinã faciatis.Ecce hic videt᷑ ꝑſuadẽ laboꝛẽ vł oꝑa
tõem q̃ victꝰacqrat᷑. Pꝛe.qꝗ peccat tenet᷑ penã inflictam
ſubire ex neceſſitate pcepti.ᷣ oẽs ĩ adã peccauerũt Ro.
iij. cuiꝰpeccati pena ẽ laboꝛ manualis.Geñ.iij. In ſudo
re vultꝰtui veſceris pane tuo.vñ berñ.ſi uper illud. Ecce
nos relinꝗmooĩa.mime expedit vt in ſapiẽtia huisſeculi
nõ reuerenmur fruſtrari iudiciũ.⁊ deludẽ vniueꝛſalẽ ſen
tentiã.declinãdo videlicʒ laboꝛẽ hoĩm et ſie udoꝛẽ:ac ſi nul
lo mõ nos ↄtingẽ videat᷑ qd ade dictũ ẽ.ant nõ ĩ eo labo
ris ſniam exceperimꝰi q̃ exceptõe peccauimꝰoẽs.aut nõ
coĩs culpe ðᷣbeat eẽ pena coĩs:ẽ idẽ vt pꝛiꝰ.¶ Pꝛe.laboꝛ
mannalis ẽ neceſſariꝰad ſuſtentatõz vite coꝛꝑalis. ſicut
actꝰvirtutũ vite ſpũalis.ſʒ actꝰvirtutũ ſunt pᷣcepto: q̊ et

laboꝛ coꝛꝑalis.¶ Pꝛe.illud ad qð ſequit᷑ moꝛtale nõ pẽ
fieri ſine moꝛtali:ſʒ ad nõ laboꝛare manibo:ſequeret᷑ nõ

mãducare.j.theb.iij.Qui nõ vult o ari nõ maducet qð
ẽ moꝛtale:ꝗᷓ et nõ laboꝛare.¶ Cõtra. pᷣ ceptũ nõ ẽ ↄtrari⸗
nm pᷣcepto neqʒoſilio:ſʒ dñs p̃cipiẽdo vel ↄſulẽdo dicit.
Molite ſolliciti eẽ aĩe vr̃e ⁊c̃.math.vj.h̊ aũt zriat᷑ labo⸗
ri manuũ:q̊ nõẽ ĩ pcepto. Pꝛe. lex vetꝰqtuʒ ad pᷣcepta
moꝛalia ſufficiẽter ↄtinet oĩa neceſſaria ad ſalutẽ. VUnde
math.xix. Si vis ad vitã ingredi ſerua mãdata.ſʒ ĩ illis
nõ ↄtinet᷑ laboꝛ manualis: c. . SPꝛe.ad pᷣcepta oẽs te⸗
nẽt᷑:̊ ad laboꝛẽ manualẽ non oẽs tenent᷑.alioꝗn diuites
a ñ laboꝛãt ꝓpꝛijs manibo peccarẽt moꝛtalit.¶¶ MPꝛe. ad p
cepta nõ magis tenent᷑ religioſi qᷓ ſeculares. ſʒ ad labo⸗
rãdũ magis vident᷑ teneri religioſi ꝙᷓ; ſeculares. cũ aug.
repᷣhẽdit monachos ꝗ manibo nõ laboꝛãt.nõ aũt alios:
¶7c.¶¶ Pꝛe.vſus liberaliũ artiũ nobilioꝛ ð qᷓ; mechanico
rũ ꝗ in laboꝛe ↄſiſtit manuali:ſʒ vſus illaꝝ nõ ẽ neceſſa⸗
rius vite nec ĩ pcepto:q̊ nec iſtaꝝx. 4 Pꝛe. hocipᷣm videt᷑.
ſcʒ ꝙ ñ ẽ neceſſe laboꝛaẽ.et ꝙ nullꝰad h̊ obligat᷑ ꝑ aptm.
et ꝙ omitti ⁊ fieri põt niſi ĩ caſu.qð oñdit᷑ ſic. accipe vi⸗
ctui neceſſaria ſiue elemoſinas vñ gs viuẽ de beat. ſiue ñ
acciꝑe:nõ ẽ ꝑ ſe ⁊ ſy tenẽdũ: ſ vtrũq; ex cã et circũſtãtia
recipit ↄmẽdatõeʒ ⁊ vituꝑium.⁊ ſm aĩfeſtũ ẽ ꝑ apłm. ꝗ
legit᷑ aliqñ accepiſſe aliqñ nõ.vñ aut ſi ibiẽ ↄtrarius aut
vtrũq; Fim ſe indifferẽs ẽ. gt acceꝑit patʒ.ij. Coꝝ.xj.
lias eccłias expoliaui accipiẽs ſtipẽdiũ ad miſteꝛiũ ve
ſtrũ. ñ ambꝛo. in glo. ibigẽ diẽ. ꝙ in H multa accepta
⁊ data ſignificat. Pꝛet.phił.vlt.nulla ecclia coĩcauit
mihi ĩ rone dati ⁊ accepti. niſi vos ſoli qꝛ et theſſaloni⸗
cã ſemel ⁊ bis ĩ vſum mihi miſiſtis.⁊ infra.repletꝰſũ ac⸗
ceptis.i.mũeribo pᷣm glo. ab epafrodito q̃ miſiſtis ĩ odo⸗
rẽ ſuauitatis. Cꝛe.ij. thimo. j. det dñs miſcðiam oneſi
phoꝛi domni.qꝛ ſepe me refrigerauit ᷣm glo.ncẽria mi⸗
niſtrãdo. ⁊ infra.et quãta epheſi mihi miſtrauit tu meli
us noſti.ñ et nihilom inꝰ pʒ ex ceteris aplis ꝗ ñ laboꝛaue
rũt manuali oꝑatõe ſiẽ paulꝰ:ab eio gbo p̃aicauerũt ſti
pẽdia acceꝑunt.ſiẽ habet. j. coꝝ. ix. vñ ipᷣe paulꝰpotu⸗
it accepiſſe et nõ laboꝛaſſe oñdit ĩ eodẽ exẽplis multis et
rõibo.Et cũ h̊ ſit maĩfeſtũ:vidẽdũ oſequẽter ẽ ex q̃ rõe ñ
accepit cũ acciꝑe potuit ex iure euãgelico qͥ miſtris eius
ſtipẽdia deben a fidelibo.ſ liẽ pʒ ĩ glo.j.coꝝ.ix. Et ꝓpter
h dicit aug. de ope monachorũ.ꝙ ipᷣe dñs voluit ꝙ mu⸗
lieres ſe ad pparãda ⁊ mĩſtrãda nceria ſeqrent᷑.ondens
P euãgeliʒatis et mĩſtris tãqᷓ; militibo a ple bibo dei tãqᷓ;
a ꝓuĩiialibo deberet᷑. dignꝰẽ eĩ oꝑariꝰmercede ſua vt ha
bet᷑ luce. x. Nerũ ſiẽ apparet ĩ enagelio put diẽ aug. ĩ eo⸗
dẽ li.cũ acciꝑe fuit licitũ.nõ tñ iuſſum h̊ ꝓmiſſum.vt gl⸗
28 vt vellet eo vteret᷑ ꝙ licẽt ſibi ex dñi oſtitutõe. ſʒ ſi gs
vti nollet.nõ ð iuſſum facẽt:ſʒ de ſuo iure miſericoꝛdius
vecedẽt. VUñ maifeſtũ c.ꝙ acciꝑe fuit iuris nõ aceiꝑe ſu⸗
ꝑerogatõis.ſiẽ habet᷑ ab aug.ĩ eo.li. Et greg.xxvj.mo⸗
ral. Paulus et ſpualia pcepta trãſcẽdẽs:plus ope exhi⸗
buit ꝙᷓ inſtitutõe emiſſiõis acceꝑit.Cum eĩ accepiſſet vt

euãgeliũ pᷣdicãs de euãgelio viuẽt:⁊ euãgeliũ audiẽtibo
otulit :et tñ euãgelij ſumptibo ſuſtentari recuſauit. ſic S§
acciꝑe potuit.Accepit at aliqñ ex duabo cauſi is. aut ꝓpt
ſue inopie ſi uppletõem. aut ꝗpter laꝛgiẽtiũ fructificatoem
de pꝛimo diẽ aug.ð oꝑe monachoꝝ.ꝙ ipᷣe deuenerat ad

tãtã indigetiã vt de longinꝗs ecclijs mitteret᷑ ei neceſſa⸗

ria.dũ tñ ab eis apð qͥs eꝛat nihil tale acceꝑat.De ſecun
do dicit glo.ambro.ij.coꝝ.xj Accipiẽs ſtipendiũ multa
accepta ſignificaꝛi.nã a bene coꝛꝛectis fuit accipiẽdũ.ne
bene ſeminãtes amitterẽt fructũ.i Aã ſiẽ dictũ ẽ. dare eſt
vtilius dãti qᷓ accipiẽti.ſic ᷓ acce it.¶¶ Et ſũt płes cau⸗
ſe qre nõ accepit videlʒ duo eci Ehnay pᷣma ẽ pſeudo re
pulſionẽ.ne ⁊ ipi ſic accipent. Sciebat eĩ ꝙ ſi nõ accipe⸗
rẽt:nõ diu p̃dicarẽt.⁊ hac cãm dicit expꝛeſſe.j.Coꝝ.xj.
Quod aũt facio et faciã.nõ qꝛ nõ diligo vos:ſʒ vt ampu
tẽ occaſionẽ eoꝝ.ſiẽ pſeudo ꝗ occaſionẽ qrũt vt etiã in q̊
gloꝛiant᷑ inuemant᷑.ſic et nos.Sciebat eĩ ꝙ ſi nõ accipe
rẽt ñ diu p̃dicarẽt.ſᷣm ꝙ dicit glo. Alia fuit ꝗꝓpt᷑ graua⸗
mĩs pꝛiuatõem.erãt eĩ ĩ eccłia pauꝑes multi ꝗ citiꝰgra⸗
uarenr ex largitõe.⁊ iõ nõ accepit.⁊ hanc cãm dicit ipſe
maifeſte.ij.theß.iij.neq; gratis mãducauimꝰpanẽ ab ali
q̊:ſ die ac nocte laboꝛãtes:ne quẽ vr̃m grauaꝛemꝰ. h̃ eſt
qð dr.ij. coꝝ.xj. hoc feciſſe ne eſſet eis oneroſus. Tercia
cã fuit. ꝓpter iniuſie vẽdicãtiũ ius accipiẽdi cohertõneʒ.
ſic dicit aug. ð ope monachoꝝ. ſi debebat᷑ ingt acciꝑe
noluit. vt exeplo eiꝰcohercerent᷑.ꝗ ſibi talia nõ ita oꝛdia
ti ĩ eccłia deberi arbitrabant᷑. Quaꝛta cã fuit ob occaſio
nis auaricie ablatõʒ. Siquidẽ ſi oĩ tꝑe accepiſſet ſua ac
ceptio qdammõ ĩ occaſionẽ auaricie fuiſſʒ. habuiſſent eĩ
firmioꝛẽ occaſionẽ.p hᷣ illa tꝑalia petẽdi ⁊ retinẽdi:⁊ ita
Eoccaſionẽ incidiſſent ĩ auariciã. vñ et hãc rõem inſinu
at cũ dic.j.theb.ij.Qeq; eĩ fnimꝰaliqñ ĩ occaſiõe auari⸗
cie deꝰteſtis ẽ.⁊. .cũ poſſemꝰ vobis oneri eẽ vt apli xpᷣi.
ad cõpꝛehẽdendũ eos ſm glo.quibo nec facultas nec pu⸗
doꝛ poſcẽdi. Quiĩta cã fuit ꝓpter odij euacuatõeʒ.Qã ſic
babẽ ab ambro.ſuꝑ ill.j.coꝝ.ix.ibi.nõ ſumus vſi hac
prate.illi inꝗt a ꝗbo acciꝑe potuit auari erãt.et iõ aplim
odirẽt.ſi quicqᷓ; ab eis acci ꝑet:⁊ ꝓterea nõ acceꝑit. Se⸗/
xta cã fuit ꝓpter ſcãdali deuitatõem.ſᷣm qð dicit ambro.
ſuꝑ illð.j.coꝝ.ix.Qõ ſum liber ipᷣe inꝗt apłica dignita⸗
te.ptatẽ hñs nõ oꝑari manibo.ſ̊ ð euãgelio viuẽ. ne quẽ
eñ accipiẽdo ſcãdaliʒaret ñ accepit.ſᷣm ꝙ dicit ſupius ſi
eſca ſcadaliʒ aret frem meũ nõ mãducabo carnes ineter⸗
nũ:ne fr̃em meũ ſcãdaliʒem. Septima cã fuit ꝓpteꝛ licen
tie peccãdi ampliatõem.ſᷣm ꝙ dicit am bro.j.coꝝ.ix.nõ
ſumꝰ vſi hac poteſiate.ne 5. offendiculũ demꝰeuãgelio
xp̃i. hoc inꝗt iõ dicit.qꝛ ſi acciꝑet ab eis: putarẽt ſe emil⸗
ſe licentiã peccãdi. Octaua fuit cã ꝓpter opiniouis pᷣue
te euãgelio infirmatõem. ſᷣm ꝙ dieit aug. ſuꝑ illð.j.co⸗

rinth.ix. Que ẽ merces mea vt euãgeliũ pᷣdicũs ſine ſũ⸗
ptu ponã euãgeliũ. Glo. importũe exigẽdo vł indiſcrete

accipiẽdo.foꝛte hoc ↄtingeret ꝙ putaret ſibi euãgeliʒari
vt enãgeliũ vẽdeꝛet᷑. Nona cã fuit ꝓpter ſubditoꝝ a deſi⸗
dia et ocio reuocatõem.iõ eĩ nõ accepit ſ̊ laboꝛauit et ſe⸗
ipᷣm poſuit ĩ exẽplũ.vt ꝑ G̊ excitarent ad ſui imitatõem ⁊
ocij dimiſſionẽ. Nagis eĩ ꝑſnadẽt opꝑa qᷓ verba.⁊ hanc
cam expmit.ij.theb. vlt. ñ q̃i ñ habuerimꝰptatẽ ſupple ac
cipiẽdi: ſʒ iõ ſupple ñ accipimꝰ vt noſmetipos daremus
foꝛmã vobie ad imitãdũ. Qos audiuimꝰei inter vos q̊ſ
daz ambulare quiete nihil oꝑantes ̊D curioſe agẽtes ⁊c.
Decima cauſa fuit pꝛopter infirmoꝛum compaſſionem.
m ꝙ dicit ambro. coxꝝ.ix.ibi. Que eſt merces mea. ſi
acciꝑet non adeo infirmis vel humane infirmitati cõpa
teretur.hoc autẽ non cõueniebat ei qui factus eſt infir⸗
mus infirmis. VUndecima cauſa fuit pꝛopter libertatnis
arguendi diminutõnem.ᷣm ꝙ dicit glo. am bro.ibi. Si
acciperet:tunc non atxo libere argueret.vigoꝛ eĩ euãge⸗
lice auctoꝛitatis et arguẽdi libertas toꝛpeſceret. Duode
cima cauſa fuit pꝛopteꝛ largitõnis defectionem. nõ eĩ ali

—

n acceperunt:ſed ꝗpꝛijs manibo victum acgꝗſiert. qꝛ alij

¶ Mueſtio

eis nõ dederũt. vᷣm dieit ambro.ſuꝑ illð.j.coꝝ.iiij.Ca

boꝛamꝰoꝑantes manibo nꝛis.Glo.laboꝛamꝰmanibo no
ſtris.ſ.neceſſaria nob oꝑantes.qꝛ nemo dat nobis. De
ſunt cauſe q̃re apłs iuẽ euãgelico potuit acciꝑe ⁊ ñ acce⸗
pit. iſte eedẽ cãe ſũt q̃re laboꝛauit. ex eiſdẽ eĩ laboꝛauit
ex ꝗbo ñ accepit.ex bis pʒ ꝙ nec acciꝑe nec ñ acciꝑe ſit ð
ꝑſe ſꝑ tenẽdũ.nihiloĩnꝰexẽplo pau.ꝗ acciꝑe potuit.⁊ qn
qᷓ; nõ accepit ⁊ ex ꝗbo laboꝛauit:maifeſtũ ẽ ꝙ null?aſtri⸗
ctꝰẽ ad laboꝛãdũ ſeu ad nõ recipiẽdũ:niſi ĩ certis caſibo.
et hoc ex cã et rõe.oꝑa eĩ ſuꝑerogatõis arbitraria ſunt.ñ
p̃ceptoꝛia neq; obligatoꝛia.nõ ĩ pceptõe ſᷣ in electõe niſi
ex circũſtãtia.vñ ⁊ coapłi eiꝰnõ peccabãt ꝗ ñ laboꝛabãt
Fm ꝙ dicit aug.de oꝑe monachoꝝ.ñ aplus paulꝰſuꝑ⸗
erogare voluit cuiꝰrõem diẽ ibidẽ aug.qꝛ ipᷣe ſciebat cuꝛ
in eccłijs gentiũ nõ opoꝛtẽt euãgeliũ eẽ venale.ñ culpãs
coapłos ſuos:ſʒ diſtiguẽs miniſteriũ ſuũ.qꝛ ſpũſcto cõ⸗

monẽte paulꝰ⁊ barnabas ĩ gẽtes a illi ĩ circũciſionẽ miſ
ſi ſunt ñdẽdum ẽ ̊ ad qſtionẽ pᷣpoſitã.ꝙ nõ ẽ necelſ⸗
ſe pauꝑibus euãgelicis.neq; pᷣceptũ laboꝛare laboꝛe ma⸗
nuali. Ao cuiꝰeuidẽtiã notadũ.ꝙ iudiciũ ð vnaqiaq; re

ſumẽdũ ẽ ſᷣm finẽ ad quẽ ẽ ſiue oꝛdinat᷑.Caboꝛ autẽ ma⸗

nuũ ad tria videt᷑ eẽ vtilis et ĩ merito oꝛdinat᷑. pꝛimo að
ociũ vitãdũ.ſecũdo ad coꝛpꝰdomãdũ.tercio ad viciũ q̃rẽ⸗
dũ. Pꝛopt᷑ pꝛimũ dicit hiero.ad ruſticũ monachũ.ſꝑ ali

qð oꝑis facito ne te dyabolꝰocioſũ inueniat.⁊ ꝙ de oꝑe
manuali intelligat. pʒz ꝑ illð qð ſubiũgit:vel fiſcellã texe
iunco.Et pꝰ. In deſiderijs ẽ ois ocioſus.Pꝛopt᷑ ſecũduʒ
dr.ij. coꝝ.vj.In laboꝛibo.ĩ ieiunijs.ĩ vigilijs. Glo.·ĩ la⸗
boꝛibo oꝑum.qꝛ manibo ſuis oꝑabat᷑. at᷑ laboꝛabat ꝓ⸗
pter carnẽ domãdã.ꝑ h̊ pʒ qð dr ĩ ieiunijs.vigilijs.ĩ caſti

tate. Pꝛopt terciũ.actuũ.rxx.dr.Ad ea q̃ mibi opꝰerant

et his ꝗ mecũ fuerũt miniſtrauerũt manꝰiſte. Si ů oſide
ret᷑ laboꝛ manuũ ſᷣm ꝙ oꝛdinat᷑ ad tollẽdũ ociũ vł ad coꝛ
pꝰdomãdũ.idẽ ẽ iudiciũ de laboꝛe manuũ ⁊ de alijs exer
citijs ad H̊ oꝛdinatis.Siẽ̃ eĩ nõ ẽ ſub pᷣcepto ꝙ ociũ pᷣciſe
tollat᷑ tali vł tali occupatõe:vᷣ ſufficit ꝙ qualicũq; licita
occupatõe ab ocio ꝗs deſiſtat:ſiłr coꝛpꝰpõt domari ieiu⸗
nijs.vigilijs ⁊ oꝛõibo.et ſic occupatio laboꝛis manuũᷣ nõ
ẽ in pcepto ↄſiderato h̊ fine.⁊ ſiłis ẽ rõ de laboꝛe manuũ
ſm ꝙ oꝛdinat᷑ ad finẽ.ſ.ꝙ ẽ ad domãdũ carnẽ.Qulluzʒ
hoꝝ inqtum oꝛdinat᷑ ad hũc vel illũ finẽ.ẽ ĩ pᷣcepto ĩ ſpe⸗
ciali.qᷓuis in generali ſit ĩ p̃cepto domare coꝛpꝰ qualicũ⸗
qʒ exercitio:vt moꝛtifere ↄcupie refrenant᷑. Scðm aũt q;
oꝛdinat᷑ ad victũ queredũ.ſᷣm illud.j.theſ.iiij. oꝑamini
manibo vr̃is ſic pᷣcepimꝰvobis. nec ſolũ ẽ ĩ pᷣcepto iuris
poſitiui:ſᷣ etiã naturał.Illa eĩ ſunt ð lege naturali ad q̃
hõ ex ſuis naturalibo oꝛdinat᷑ vel inclinat᷑. Siẽ autẽ ex
ipᷣa diſpoſitõe coꝛꝑis hõ naturalit᷑ hʒ oꝛdinẽ ad opꝰ ma
nuale. ꝓpter qð dicit Job.v.hõ ad laboꝛẽ naſcit᷑.Cũ em̃
alijs aialibo ſufficiẽter natura ꝓuidit ĩ his q̃ ad ſuſtenta
tõem vite ſue ꝑtinẽt in cibis et tegumẽtis:hoĩ in his non
ꝓuidit.qꝛ ipᷣe ẽ pᷣditꝰrõe ꝑ quã põt ſibi ꝓuidere ĩ oĩbo ſu
pꝛadictis.⁊ iõ dedit ei loco oĩm p̃dictoꝝ manꝰ ↄuenien⸗
tes ad diuerſa oꝑa.quibo ↄceptões rõis diuerſis exerci⸗
tijs exequat᷑.vt diẽ p»hᷣs.xiiij.de aĩalibo.¶ Sciẽdũ adhuc
ꝙ duplex ẽ pᷣceptũ legis natuꝛe.Quoddã oꝛdinat᷑ ad tol⸗

lẽdum defectũ ſingłaris ꝑſone.ſ.ſpũalẽ.ſicut de actibus

vᷣtutũ pᷣceptũ.vł coꝛꝑalẽ.vt illð Geñ.ij.de oĩ ligno ꝑadi
ſi ꝛmedes.Aliud po qð oꝛdinat᷑ ad tollẽdũ defectuʒ ſpẽi.
ſicut illð geñ.iij. Creſcite et multiplicamĩ ⁊c.q̊ pᷣcipitur

actꝰgeneratõnis quo natura ſaluat᷑ et multiplicat᷑. Hoc

tñ intereſt int hec duo pᷣceptoꝝ genera.qꝛ ad pᷣceptũ le⸗
gis nature obſeruãdũ quilibʒ tenet᷑.ſ.ad pᷣceptũ qð oꝛdi
nat᷑ ad ſingularis ꝑſone defectũ ſpũalẽ tollẽdũ et coꝛꝑa⸗
lẽ.Ad ſecũdũ vᷣo qð oꝛdinat᷑ ad vðfectũ ſpẽi tollẽdũ nõ ꝗli
bet tenet᷑ ſingłariter. In his eĩ que ꝑtinẽt ad ſpeciẽ: oẽs

hoĩes cõputadi ſunt vnꝰhõ.iuxta illð poꝛphirij.ꝑticipa⸗

tõe ſpẽi płes hoĩes vnꝰhõ.vñ ſicut vnꝰhabʒ diuerſa mẽ⸗

bra quibo occuꝑat᷑ in diuerſis officijg oꝛdinatis ad defe⸗
ctũ ꝓpꝛiũ tollẽdũ.que nõ pñt oĩa ꝑ vnũ mẽbrũ exerceri.ſi
cut ocułꝰ videt toti coꝛꝑi:et pes totũ coꝛpꝰpoꝛtat.ita oʒ

Cvüij.

W
eẽ ĩ eis q̃ ad totã ſpeciẽ ꝑtinẽt.nõ eĩ ſufficẽt vnꝰhõ ad exe

quẽdã oĩa quibo ſocietas humana indiget:ſů̊ diueꝛſis of⸗
ficijs diuerſa occupari oʒ. Eñ dr Ro.xij. Siẽ ĩ vnd coꝛ⸗
poꝛe muka mẽbꝛa habemꝰ.oĩa aũt mẽbꝛa eũdẽ actũ non
habẽt:ita vnũ coꝛpꝰſumꝰi xpᷣo.ſingłi at᷑ alt᷑ alteriꝰmẽbꝛa
hec aũt diuerſificatio hoĩm ĩ diuerſis officijs.pꝛimo con
tĩgit ex diuia ꝓuidẽtia q̃ hũanũ ſtatũ ſic diſpoſuit:vt ni⸗
bil deeſſe inueniat᷑ de neceſſarijs ad vitã. Secundo vo ex
cauſis naturalibo ex ꝗbo ↄtingit q ĩ diueꝛſis hoĩbo diueꝛ
ſe inclinatões ſint ad diuerſa officia vel artificia vel ad
diuerſos modos viuẽdi.q̊ qꝛ laboꝛe manuũ aliꝗs pt᷑ ſub⸗
uenire ꝓpꝛio defectui et alieno cũ nõ poſſit vnꝰhõ ſibi ſuſ
ficere in oibo ſʒ indiget alieno aurilio:pʒ ꝙ pᷣceptũ de la

boꝛe manuũ quodãmõ ſub vtroq; genere pᷣdictoꝝ ↄtinet᷑

Inqtũ eĩ laboꝛe manuũ vniꝰſubuenit᷑ neceſſitatibo alio⸗

rũ:ſic ꝑtinet adð ſecũdũ genꝰ.inqᷓtũ aũt aliꝗs ſibi ĩ neceſ⸗

ſitatibo ſubuenit ꝑtinet ad pꝛimuʒ genꝰ.ſic ⁊ ĩ pᷣcepto de
comedẽdo. Pꝛeceptũ at᷑ qd oꝛdinat᷑ ad defectũ naturalẽ
vel coꝛꝑalẽ tollẽdũ.nõ obligat niſi defectu exigẽte.Eñ ſi
eẽt aliꝗs qui poſſet viuẽ ſine cibo:ñ obligaret᷑ ad pᷣceptũ
de comedẽdo. Sic q̊ pceptuʒ de oꝑe manuali nõ obligat
aliquẽ ſingłariteꝛ ſᷣm ꝙ oꝛdinatc᷑ ad tollẽdũ defectũ:̊ cõ⸗
munit aliq̃ͥ mõ.nec ſᷣm ꝙ oꝛdinat᷑ ad tollẽdũ defectũ niſi
defectu exigẽte:⁊ iõ ille qui hʒ als vñ licite poſſit viuere
ñ tenet᷑ manibo oꝑari.et h̊ pʒ ꝑ aplłm ĩ tribo locis.vbi de
oꝑatõe manuali pᷣceptũ dat. Pꝛimo ad eph.iiij. vbi pᷣce⸗
ptũ dat de oꝑatõe manuali ꝓbibẽdo furtũ. Qui furaba
tur ⁊c̃.Et.j.theſ.iiij.vbi idẽ pᷣcepit ꝓhibẽdo ↄcupiſcẽtiã
reꝝ alienaꝝ.oꝑamini manibo vris.ꝛ⁊ ſequit᷑.ſicẽ pᷣcepimꝰ
vobis vt honeſie ambuletis ad eos ꝗ foꝛis ſunt.⁊ nulliꝰ
aliqð deſideretis.Et.ij.theſ.ij.vbi idẽ pᷣcepit ꝓhibẽs tuꝛ
pia negocia quibo aliꝗ victũ acquiꝛebãt. Audiuimꝰinꝗt
inter nos quoſdã i gete ambulãtes nibil oꝑantes ſᷣ curi
oſe agẽtes. Glo.qui feda cura ſibi ncẽria ꝓuidẽt.¶ Sciẽ
dũ ẽ tñ ꝙ ſicut viſus ẽ pꝛicipalioꝛ inter alios ſenſus rõe
cuiꝰoẽs alij ſenſus ſoꝛtinnt᷑ nomẽ viſus.vt dicit aug·ſiłr
manꝰqꝛ ad płima oꝑa ẽ ncẽria.dr oꝛganũ oꝛganoꝝ ĩ li.
de aĩa.⁊ in oꝑatõe manuũ intelligit᷑ nõ ſoluʒ qdð manibo

fit:ſᷣ qð fit quocũq; coꝛꝑis inſtrumẽto.⁊ breuiter qdcun
qʒ negociũ hõ bʒ ſeu agat de qͥ licite põt victũ querẽ:ſub

laboꝛe manuũ cõpꝛehẽdit᷑. õ eĩ videt᷑ rõnale ꝙ magẽi
artiũ mechanicaꝝ poſſint viuẽ de arte:⁊ mi artiũ libe
