tuita.q.n.exercet ſe ĩ oꝑibo q̃ ſunt ð genẽ bonoꝝ.⁊ hmõi
exercitatiõe vᷣtutes politicas acꝗrit: magis habilitat᷑ ad
bona gtuita ꝙᷓ ille ꝗ ñ exercet ſe ĩ hmõi vel ꝗ exercet ſe in
Zrijs.¶ Itẽ Hiere.iij. Cõuertimiĩ filij reuertentes ⁊ ſana
bo auerſiões vꝛas.ſ̊ pctoꝛ ñ pᷣt ↄuerti ad deũ q̃ntũ ẽ ð ſe:
neq; ꝑ grm tiſdata:neq; gtũfaciẽtẽ.h̊.n.a datoẽ gẽe hr
ouerti pᷣt oꝑibo de genẽ bonoꝝ.̊ cõuerſioni ꝑmittit᷑ ſa⸗
natio auerſiõis:q̃ fit ꝑ grãm qtũfaciẽtẽ.q̊ vt videt᷑ exer⸗
citiũ in oꝑibo de genẽ bonoꝝ etiã ĩ auerſis a deo:diſpoĩt
habilitat ad gram gtũfaciẽtẽ. ¶ Itẽ Apoc.iij. Ego ſto
ad oſtiũ ⁊ pulſo.ſi ꝗs audierit vocẽ meã ⁊ aperuit mihi
ianuã intrabo ad illũ ⁊ cenabo cũ eo.ᷣ exñs ĩ moꝛtali ñ

põt aꝑire dño:niſi faciẽdo rdr⸗ bonoꝝ.cũ nec vel⸗

le bonũ pᷣt a ſe.⁊ ita vt priꝰ Tõtra. oꝑa bõa ĩ moꝛtali
ſunt oĩno moꝛtua.ſ̊ vnũ ↄriòꝶ ñ diſpoit ad alið.ꝗq̊ᷓ opeꝛa
moꝛtua ñ diſponũt ad oꝑa viua: ⁊ nec ad grãm gtũfaciẽ
teʒ.ꝗ SIẽ ita ẽ ĩ carẽtibo vita nate.ꝙ ñ dilponẽ pñt aliqͥ
mõ ſe ad vitã gre.a ſili videt᷑ de moꝛtuis ꝑ carẽtiã vite ꝗ̊
tuite:ꝙ ñ pñt aliqͥ mõ diſponẽ ſe ad vitã gẽe.l Itẽ ſuꝑ il
lud Job.j.Teſia reddebat ſanieʒ.dicit Greg.pctᷣa vetu
ſtioꝛa peioꝛa ſunt.q̊ moꝛa in pcto reddit pctm gquiꝰ 2 de⸗
terius ⁊ elõgat pctoꝛẽ a gr̃a.&̊ exercitari ĩ oꝑibo ĩ moꝛta⸗
li ñ pᷣt aligs niſi moꝛet᷑ ĩ pcto.ꝗ̊ vt videt᷑ in ̊ exercitatio
bonoꝝ ĩ moꝛtali ñ facit appꝛopꝛiare ad grãm. 4. Itẽ g eſt
in moꝛtali nõ hʒ greſſus ſpũales.ᷓ nulio mõ appꝛopinq̃t
gee. ⁊ ita vt prius.¶Rñſio.ad h̊ dici pt. ꝙ opa bõa fctᷣa
in moꝛtali cũ frequẽtia habilitãt ad grãm gtũfacienteʒ:
maxie illa qᷓ fiſt motu dini amoꝛis ⁊ ad glłam dei.4: Ad
primũ qð obijcit᷑ ð h̊ p̃t dici.ꝙ oꝑa moꝛtua dicũt᷑ duptr.
vel qꝛ ſunt cã moꝛtis et᷑ne:cuiuſmõi ſunt pcta moꝛtalia.
xe gbo Heb. vj. Jaciẽtes fundamẽtũ pnĩe ĩ opꝑibo moꝛtu⸗
is.⁊ Heb.ix.Emũdabit ↄſciam nr̃aʒ ab oꝑi moꝛtuis.

*

id eſt:ab oꝑibo moꝛtalibo. Vel qꝛ ñ hñt vitã gẽe:bñt tam
vitã nat᷑e oꝛnatã gꝛa gtiſdata:⁊ bonitatẽ moꝛis.q qdam⸗
mõ ſunt deo accepta ⁊ vo appꝛopinquãtia.⁊ qꝛ hec ten⸗
dũt ad ↄplementũ gr̃e gtũfaciẽtis ⁊ ad ſuã ꝑfectiõeʒ:põt
dici ꝙ hec habilitãt ad grãm.⁊ lʒ oꝑa hmõi ſunt moꝛtua
qꝛ carẽt vita ſimpłr:tñ ſub his ↄditiõiba ↄſiderata ñ hñt
oppoſitũ cũ oꝑibo viuis:qꝛ q̃dã vita viuũt.vñ diſponere
pnt ad vitã ſimpłr qᷓntũ hmõi.¶ Ad illud qð obijcit.ꝙ;
moꝛtuus ad vitã nate ñ pᷣt diſponẽ ⁊c̃.dðᷣm ꝙ ñ ẽ ſile:qꝛ
talit᷑ moꝛtuꝰ vita caret ⁊ actu ⁊ potẽtia ⁊ aptitudie qua/
cũq;.ñ ſic ẽ de illo ꝗ caꝛet vita gẽe.i¶ Ad aliud dðm.ꝙ lʒ
peta vetuſtioꝛa ſunt peioꝛa:tñ ⁊ ĩ nouia ⁊ i veteribo exer⸗
citiũ bonoꝝ habilitat ad grãm. vñ ĩ pcto vetuſto etſi rõ⸗

ne vetuſtatis ſit pctoꝛ a gra remotioꝛ:tñ ratõne exercitij

bonoꝝ opeꝝ ẽ ꝗꝓpingoꝛ.vñ ſolet dici.ꝙ ille ꝗ oꝑa bõa fac

in moꝛtali tantũ ꝓpingꝗoꝛ ẽ gre: q̃ntũ ad aliud remotioꝛ.

Eſt.n.remotioꝛ ſoꝛmalr: qꝛ hʒ minꝰ peccatũ q; priꝰ q̃ eſt
foꝛma opoſita gr̃e.Eſt aũt ꝓgingoꝛ materiałr m pᷣꝑati
onẽ bonoꝝ operũ:ſic ↄtingit infirmo ꝗ iur criſim valde
verat᷑ a moꝛbo.⁊ ẽ remotioꝛ a ſanitate ꝓpt moꝛbũ magis

intẽſuʒ ꝗ ẽ orius ſanitati.⁊ ẽ ꝓpingoꝛ ſanitati materialr

qꝛ materia magis pᷣpꝑata ẽ ad exitũ ꝙᷓ; priꝰ. Siẽ ↄtingit ĩ
duobo qꝑʒ vnꝰ ẽ ſimplex foꝛnicatoꝛ:aliꝰ hoĩcida.̊ homi⸗
cida petit veniã:foꝛnicatoꝛ nõ.ſᷣm h̊ homicida ꝓpinquioꝛ
eſt gre qᷓ foꝛnicatoꝛ materialłr: ſ̊ remotioꝛ foꝛmałr ꝗꝓpteꝛ
maioꝛitatẽ pcti.¶ Ad aliud dom. ꝙ ille ꝗ ẽ in pcto moꝛ⸗
tali:qñ facit oꝑa bona lʒ ñ erigat ſe:tñ mouet᷑ ⁊ appꝛopi⸗
quat ad grãm.Et vt dicũt ꝗdã exercitãti ſe ſic apropin⸗
quat gꝛa ⁊ venit ad illũ ⁊ oſſert᷑ a pio dño:ꝗ venit vocare
pctoꝛes.qð innuit᷑ ys.lx. Surge illuiare hieruſaleʒ: qa
venit lumẽ tuũ.Et.j.e.j.Sobꝛij ⁊ ꝑfecti ſperate in eã
que vobis offert gaz.
lꝰ terciꝰ
Onſeqnẽt᷑ querit᷑. an oꝑa facta ĩ moꝛtali vale
ant ad diminutõʒ pene et᷑ne.E ſic:videt᷑ ꝑ ̊
valẽt ad habilitatõeʒ gre:q̃ lõge melioꝛ ẽ qᷓ
pena etẽr na ſit mala.vñ plus ẽ habilitatio gẽe qᷓ diminu
tio pene eterne.qð aũt valet ad plꝰ valet ad minꝰ.̊ ⁊c.
4 Itẽ declinatio a malo ẽ ⁊ a pena ex ꝑte declinãtis.mul
tofoꝛtiꝰ facere bonũ:cũ meliꝰ ſit oꝑari bonũ qᷓ; declinare
a malo..¶¶ Itẽ cũ nullũ bonũ relinqt deꝰ irremuneratuʒ:
hmõi opꝰ remunerat᷑.Sʒ eſto ꝙ aliꝗs ſtatim moꝛiat p?
tale opꝰ.ↄſiat ꝙ remunerabit᷑.nõ in collatõe boni.ᷣſaltẽ
in diminutõe mali.nõ culpe:g̊ pene.¶ Cõt᷑.oꝑa bõa fa⸗
cta ĩ moꝛtali ipʒʒ pctm ñ diminuũt:cũ ñ ſit illi ↄria.⁊ for
ma ñ remittit᷑ niſi ꝑ aduẽtũ ↄrij: vtpote caloꝛ ꝑ aduentũ
figoꝛis.bᷣ ſi ñ dimiuit cłpã:̊ nec penã debitã cłpe.i Itẽ
ſi oꝑa hmõi merent᷑ remiſſiõʒ pene et᷑ne.⁊ ↄſiat ꝙ ñ qtũ

ad curatõʒ: qᷓtũ ad intẽſiõʒ. cũ ñ ſit intẽſa in infinitũ

tot poſſent multiplicari bõa oꝑa: tota illa pena cuʒ ſit
finita qᷓtũ ad intẽſiõz remittẽt᷑.¶ Itẽ diẽ Augꝰ.ĩ ench.
ꝙ ſuffragia eccie ñ ꝓſunt dãnatis. ſ̊ ſuffragia eccie ſunt
potẽtioꝛa ⁊ efficacõꝛa cũ ſint facta ĩ caritate:qᷓ oꝑa facta
eỹ caritatẽ. ¶ Rñſio.bona opa facta er caritatè ñ valẽt
ad mitigatõz pene etne.diꝛecte dico ⁊ ꝑ ſe.¶. Ad illð qð
dic augꝰ.ĩ ench.ꝙ hmõi oꝑa ad h̊ ꝓſunt dãnatis vt tole⸗
rabilioꝛ ſit dãnatio.Dicẽdũ ꝙ vᷣbũ illð intelligẽdũ eſt ñ
de dãnatis ſimpłꝛ:ſᷣ de illis ꝗ dicũt᷑ dãnati.i.addicti ſine
adiudicati guioꝛi pene purgatoꝛio.Et hoc pʒ ex verbis
aug.q̃ ſunt hec. Quibo ꝓſunt aut ꝓſunt vt ſit plena re⸗
miſſio:aut vt tolerabilioꝛ ſit ĩa danatio.Sʒ adhuc ſup
poſito ꝙ intelligit᷑ de dãnatis ſimptr: circa h̊ diuerſi di⸗
uerſimode ſentiũt.Sicũt.n.ꝗdã q; hmõi faciũt penã to⸗
lerabilẽ.nõ mitigãdo penã: vᷣ foꝛtificãdo ſubiectuʒ pene.
3 nõ videt᷑ ſcʒ ꝙ aliq virtꝰ det᷑ dãnato q̃ faciat danatuʒ
oꝛtioꝛẽ ꝓpt᷑ oꝑa illa:qꝛ ñ videt᷑ ↄueniens ꝙ daret᷑ ad hoc
opꝰ ꝑticularit᷑ ⁊ ñ ad aliud.neq; h̊ daret᷑ ſꝑ:qꝛ tũc remu
nerarent᷑ ſꝑ oꝑa hmõi infinito bono.Quidã dicũt ꝙ va⸗
lent ad diminutõzʒ pene vᷣmis tm̃.qð ñ videt᷑ verũ:q; pe⸗
na vermis rñdet in quatitate q̃ntitati culpe ſicut ignis·

1
hti
Alin
hel
Py
Mö
Noge
wor.
decce
dicht
liucea
vole
gio⸗
dp
hige
nine
ſaſte
fei⸗
ſili⸗
Nbei
zig.
ſinmt

dti
mi⸗
oꝛ

ͦ/
n⸗
re
ci

8
ſ⸗
or
ntüͦ
Ne
ji
itü
ſit
5.
nt

et

len
ſine
tdis
ne⸗
ſup
aͤto⸗
den⸗
natw;
dboe

ſe⸗
Gis⸗

Alij dicũt ꝙ valʒ ad tolerabilioꝛẽ dãnatõʒ ex oñti qꝛ ipe
diũt cnipo ſnetu aggquati.⁊ qꝛ retrahũt a lapſu i fꝛeqntiã
pcti:⁊ ab intẽſiõe libidis peccãdi ⁊ ↄtẽptꝰ. 125. n. peccãt
ex tãꝛa libidie ꝗ qñq; exeꝛcẽt ſe ĩ oꝑibo boĩs: ſiẽ ille ꝗq ñ ex
ercet ſe. Hec at opio tenẽda:⁊ cũ hac tenẽdũ ẽ.ꝙ valʒ ad
tolerabilioꝛẽ dãnatõʒ qtũ ad vermẽ:qꝛ minꝰeruciabit᷑ 2
miĩoꝛẽ hẽbit remoꝛſũ qᷓ ſi oꝑa bꝰõi oĩno neglexiſſʒ. Ad

il g qð obijcit᷑ pᷣmo.qꝙ ñ diminnũt culpã pʒ rñſio:gꝗa ñ

diminuũt penã q debet᷑ pcto ↄmiſſo: ſ illã qᷓ debẽt᷑ ſi oꝑa
hmõi ñ feciſſet. Creuiſſet.n.pctm ex moꝛa ⁊ pena eterna
ſitr: ſi ceſſaſſz a bois oꝑibo.i¶ Ad ulð qð obijcit.ꝙ oꝑa
bmõi mlłtiplicata poſſent penã q̃ntũ ad intẽſiõʒ oĩno di⸗
minueꝛe ⁊c. dðʒ ꝙ hec rõ ꝓcedit ac ſi ponẽt᷑ ꝙ diminue⸗
ret᷑ de pena debita pcto ↄmiſſo.⁊ Gᷣ ñ poĩt᷑:i̊ diminuit᷑ de
pena q deberet᷑ ex creſcẽtia culpe ſi oꝑxa bmõi nõ fierent.
¶ Ad p̊ qð obijcit.ꝙ ſuffragia eccie ñ ꝓſunt dãnatis ⁊c̃.
dom ꝙ ex h̊ ñ ſeqꝗt᷑.ꝙ oꝑa facta ĩ moꝛtali ñ pſunt:quia ꝙ
ſuffragia ñ ꝓſunt intelligit̃ directe ⁊ ꝑ ſe.oꝑa at᷑ hmõi ꝓ⸗
ſunt indiꝛecte ⁊ ex ↄñti:vt ex dictis pʒ.vxt &̊ ſit aliqꝗd diſfe
rẽtie:oꝑa facta ĩ moꝛtali valẽt ad diminutiõeʒ pene etne
quã incurriſſʒ ſi bmõi oꝑa negleriſſet.ñ ad diminutõnẽ
pene q̃ debet᷑ culpeↄmiſſe.⁊ iur iſtã dꝛñtiã inducte ſunt
drñtes rõnes ad ꝑtes diuerſas ad hmõi.ñ tñ valẽt ad di
minutõʒ pene et᷑ne eo mõ qͥ tactũ ẽ:ſᷣ ad dilatõʒ pene tꝑa
lis.ſiẽ pʒ.iij. Reg.xxj.de Achab.vbi legit. õne vidiſti
Achab hũiliatũ coꝛã me.qꝛ igit᷑ hũiliatꝰ ẽ mei cã:ñ indu

cam malũ in diebo eiꝰ.
——— —
aꝛtu

Egf vtꝝ ſatiſfactõ vniꝰ facta ꝓ alio dũ ẽ in
vita moꝛtali:valeat illi. E ſic:vidr̃.ꝑ h̊ ꝙ
vnꝰ pᷣt ſatiſfacẽ ꝓ alio exñti ĩ puꝛgatoꝛio.vt
ote ſi iniũctũ ſit alicui ꝙ tantã faciat ele⸗
moſinã:⁊ moꝛtẽ puẽtꝰ h adimplẽ ñ pᷣt:n intueniẽte negli
gẽtia aliqᷓ.de dina boĩtate pᷣumẽdũ ẽ:ꝙ ſi aliꝰfſaciat eã p
illo:ꝙ abſolutꝰ ẽ a debito illo.Vel ſi ſit illi iniũcta pnia
vltra mare:⁊ ĩ ̊ caſu aliꝰ faciat ꝓ illo.ſᷣ exñtes ĩ puꝛga
toꝛio ñ ſunt ita eẽntialłr de foꝛo militãtis eccie ſiẽ exñtes
in vita moꝛtali.⁊ hi pñt ſatiſfacẽ ꝓ exñtibo ĩ purgatoꝛio
ꝗ ſunt q̃i de alio foꝛo:multofoꝛtiꝰvidet᷑ ꝙ vnꝰ pᷣt ſatiſſacẽ
ꝓ alio.ſi ſint de eodẽ foꝛo.ſ.eccie militatis.¶ Ad hoc ꝙ
vnꝰ pt ſatiſfacẽ ꝓ debito alteriꝰ ſi ſit et de alio foꝛo:videt᷑
illð.nj. Aach.xij.vbi legit᷑ Judas miſit hieꝛoſolimã
duodeci milia dꝛagmas aꝛgẽti offerri ea ibi ꝓ pctis moꝛ
tuoꝝ.iuſte ⁊ religioſe cogitans ⁊c. ¶ Itẽ int illos ꝗ ſunt
de eccia militãte vnꝰ impetrat alij grãm adminꝰ pmã:vt
dicũt.vñ ſuꝑ illð math.ix.vidẽs ihs fidẽ illoꝝ dixit ꝑa⸗
litico.ↄfide fili remittũt᷑ tibi pcta tua.vbi dic glo.quatũ
valet apð deũ fides ꝓpꝛia:apð quẽ ſic valet aliena.ſ̊ ma⸗
gis ẽ impetrare alicui grãm pᷣmã ꝙᷓ ſatiſfacẽ ꝓ eo q̃ntum
ad penã debitã. ita vt priꝰ.l IJte in colligatõe mẽbꝛoꝝ
nataliũ qñ vnũ mẽbrũ ñ ſuffic exeꝗ officiũ ſibi indituʒ a
nata:alið ſatiſfacꝓ eo.ſiue illð reꝑãdo ꝑ influẽtiã virtu
tis.ſic accidit q tm̃ vnũ mẽbrũ ẽ ꝑaliticũ.vel exequendo
officiũ ſuũ ſi ſit fatigatũ vel ſopituʒ. ſilr videt᷑ de mẽbris
ſpuali vincło ĩ coꝛꝑe ecciĩe colligatis.il Itẽ h hꝛ plãe vlt.
JYob cũ oꝛaſſet ipſe ꝓ amicis ſuis:dñs qͥʒ ↄuerſus eſt ad
pniaʒ.l Itẽ Gal. vj. dr. alt alteriꝰ onera poꝛtate. vbi ĩ⸗
ſinuat᷑ ꝙ lex xpᷣi reqrit P vnꝰ alteriꝰ onꝰ poꝛtet: ñ detmi
nato de hͤ vel de illo onẽ. exqͥ videt᷑ indrñt ð onẽ qᷣcũq;
poſſit intelligi. ⁊ ita de onere ſatiſſactiõis.¶ Cõt. Sal.
vj. nuſqſqʒ onꝰ ſuũ poꝛtabit.i.penã ꝓ pcto ſuo.⁊ ex H
videt᷑ ncce ſit ꝙ vnuſqſqʒ onꝰ debitũ pꝛio pcto ſuſtine
at:⁊ ita onꝰ ſatiſſactõis de ꝓpꝛio pcto.¶ IJtẽ culpa vniꝰ ĩ⸗
qtũ hmõi ñ ẽ alteꝛiꝰ:ſiłr nec reatꝰ.ſilłr videt᷑ ꝙ ſatiſfactõ
vniꝰ ñ p̃t eẽ alteriꝰ:x ita nullꝰ pt ſatiſſacẽ niſi pro ſe.ſed
actoꝛ culpe debʒ eẽ actoꝛ ſatiſfactiõis.q¶ Itẽ nullꝰ ẽ reus
alicꝰ culpe niſi fuerit actoꝛ alicꝰculpe.q̊ ſi culpa tenʒ ſuũ
actoꝛè q; impietas impij ſuꝑ ip̃m erit Eʒech.xviij. S nul⸗
lus ſatiſfac ꝓꝙ reatu culpe niſi ſit actoꝛ eiuſdẽ.4:! Itẽ nul⸗
lus pᷣt obligare ad penã pct̃i actuał.dico ſimplr nec obli

.LTꝛlxxxv.

gaẽ aliũ a pena pcti bmõi. nec ſatiſſacẽ ꝓ alio RKRi

ſine pᷣiudicõ.ꝙ vnꝰ pᷣt ſatiſſacẽ illo viuẽte ꝓ alioiin caſu
ſi ille ꝓ q̊ dʒ fieri ſatiſfactio impotẽs ẽ vel ſit:h̊ dieo cum
aſſenſu clauiũ.ñ eĩ videt᷑ mihi ꝙ ſit rõni ↄſonũ ꝙ vnꝰ ſa⸗
tiſfaciat ꝓ alio ꝓpꝛia auẽte:ſ̊ reqrat᷑ auẽtas clauis ſic or
dinãtis. Ad illð qꝗð obijcit᷑ ð.ꝙ vnuſꝗſqʒ onꝰ ſuũ poꝛta
bit.G̊ ſᷣm ꝙ cũ pᷣciſiõe nitet᷑:dʒ intelligi ĩ ſatu illo vbi nõ
coĩcant᷑ ſuffragia mẽbꝛoꝝ eccie:ſic ĩ ĩferno.ibi pᷣciſe vnꝰ⸗
gꝗſqʒ onꝰ ſuũ poꝛtabit.ſ.ſine aliq̃ alleuiatõe ab alio fcta.
H at regrit mera dei iuſticia.¶ Ad alia q̃ obijciũt᷑ ↄñi p̃t
dici.ꝙ ñ ẽ ſiłe de culpa ⁊ ſatiſfactõe.culpa.n.ñ ẽ ↄĩcabił
culpa mea ñ ẽ tua.caritas at᷑ ẽ diffuſiua ⁊ ↄĩcabił. ſiłr ⁊
oꝑa caritatis.ꝓpt᷑ qð lʒ cłpa ⁊ oꝑa culpe teneãt ſuas au
ctoꝛitates pᷣciſe.ñ ſic ẽ de caritate ⁊ oꝑibo caꝛitatis cuiꝰẽ
opꝰ ſatiſfactõnis.ꝓpt᷑ qð pᷣt ꝓ alio ſatiſfacẽ ⁊ ñ peccare.
¶ Ad h̊ qð obijcit᷑. ꝙ nullꝰ ẽ reꝰculpe niſi actoꝛ.⁊ ꝙ cłpa
tenet ſuũ actoꝛẽ ⁊c.dðm ꝙ h̊ veꝝ ẽ ĩ foꝛo meꝛe iuſticie dei
alit᷑.n.ĩ foꝛo iuſticie moderate dĩna miſcðia. In foꝛo enĩ
mere iuſticie impietas impij erit ſuꝑ eũ. In foꝛo iſto in q̃
miſcðia ſuꝑeraltat iudiciũ alit ẽ.¶ Ad illð qdð obijcit᷑.
nullꝰ pᷣt obligare ad penã pct᷑i actuał ⁊c.ddᷣm ꝙ ñ ſeg.
nullꝰ at᷑ pᷣt obligaẽ ad penã hmõi:qꝛ hec obligatõ eſt tm̃
ↄmittẽtis pctm.ſolꝰ.n.peccãs ſeipʒʒ ad bãc penã obligat
eccia at᷑ eobligat ⁊ mẽbꝛa illiꝰ ↄdeſcẽdo illi ꝑ oꝑa ſatiſ⸗
factõis ſiue ſatiſfaciẽdo ꝓ illo.De hac materia als diffu

ſius ta —
embꝛũ quintuʒ
Onſequẽt q̃rit᷑ de pẽa iniũcta q̃ excedit cõ
dignaʒ:an ſit adimplẽda ⁊ cꝰ ſit vtilitatis.
E ſit adimplẽda:videt᷑ ꝑ illð pᷣbũ dñi ma
ei. xxiij. qᷓ dicũt facite q̃ᷓ at faciũt ⁊c̃.̊ aũt
maxiĩẽ intelligẽdũ ẽ de illq̃ dicũt auẽte clamũ. ex h̊ videt᷑
ſi ſatiſſactio indicta a ſacerdote penitẽti excedit cõdi⸗
gnã:faciẽda ẽ.q Itẽ et᷑ videt᷑ ex ̊ ꝙ pnie arbitrarie ſunt
⁊ faciẽde iur arbitriũ ſacerdotũ.vñ q̃cũq; ſatiſfactio in⸗
iũgat᷑:adimplẽda ẽ.q¶¶ Itẽ ſuffic ad ſalutẽ implẽ minoꝛeʒ
ↄdigna:ſi iniũgat᷑ a ſacerdote.vñ Aug.de pnĩa ſacdotes
cõfitẽtibo pñt ꝑcẽ.ꝗbo.n.remittũt:remittit ⁊ deꝰ. ſuffic
adimplẽ miĩoꝛeʒ ↄdigna ſi iniũgat᷑.plꝰ ẽ at̃ dimittẽ de pẽa
debita pct̃o:qᷓ; obligaꝛe ad maioꝛẽ ↄdigna. Si at᷑ pᷣt illud
qð ẽ plꝰ:⁊ illð qð ẽ minꝰ.Et ita videt᷑ ꝙ penitẽs tenetuꝛ
ſatiſſactõʒ maioꝛẽ ↄdi implé: ſi iniũgat᷑ ab habẽte
oꝛdinatã ptãtẽ ¶¶ Cõt᷑.iniũcta pnia maioꝛe ↄdigna:ad⸗
impleta illa poꝛtõne q̃ ↄdigna ẽ:adimplet᷑ ilið ᷣbũ Luẽ.
ij. Facite dignos fructꝰ pnie.Ad plꝰat᷑ ñ obligat᷑ penitẽs
T aliqͥ ſtatu.ᷓ ſuffic adimplẽ pniaʒ ſiue ſatiſfactiõʒ dignã
ſiue debitã pᷣciſe pcto.⸗ Itẽ ptʒ ꝑ h.ꝙ ſi adimpleta pnĩa
digna decederet peitẽs ſtati euolaret.ᷣ qñcũq; ẽ ꝗs ĩ ſta⸗
tu ĩ qͥ ſi decederet ſtati euolaret: ñ tenet᷑ ad aliquã pnĩaʒ
faciẽdã.⁊ ita vt priꝰ.¶¶ Itẽ poſito ꝙ aligs adipleta ſuffi
cienti pnĩa ꝓ pct᷑is adhuc ꝑſiſtat in oꝑibo ↄſiłibo facien⸗
dis.nec in aliqͥ augmẽtet᷑ caritas in eo.talis exercẽdo ta⸗
lia oꝑa nec ꝓſicit in remiſſiõe pene:neq; ĩ augm̃to pᷣmij:
qð adequat᷑ radici.q̃ vt poſitũ ẽ in niło creuit. ᷓ additio
illius pnĩe appoſita ↄdigne in nullo ẽ vtilis.ſᷣ̊ nullꝰ tenet᷑
ad h̊ qð eſt illi oino inutile.q̊ ⁊c.¶ Itẽ tunc errat clauis
qñ iniũgit᷑ ſatiſſactio maioꝛ cõdigna.ſ̊ nullꝰ tenet᷑ adim⸗
plere ꝗᷓ nniugundt errante claue in iniũctõe pnie.ergo ⁊c̃.
KRñndeo ſine pᷣiudieio melioꝛis ſnĩe.ꝙ qᷓdiu ſit aligs
ſimpłr de foꝛo eccie militãtis:tenet᷑ ad impletõʒ pnĩe ſibi
iniũcte a miſtꝛo militãtis eccĩe.etiã ſi ſit maioꝛ cõdigna:
Dũmodo illi ſuppetat facultas adimplendi pniam conue⸗
nient iniũctam.dico datã ⁊ acceptã:nõ tñ dico ꝙ ad q̃n⸗
tũcũq; maioꝛeʒ ſiue quantũcũq; ſit maioꝛ ↄdigna.4¶. Ad
illud qð obijcit᷑ꝙ impleta poꝛtõne pniĩe iniũcte q̃ ẽ cõdi⸗
gna:fecit dignos fructꝰ pnie ⁊c̃.dðᷣm ꝙ ſi foꝛte fecerit di
gnos fructꝰ pnie qtũ ad foꝝ dei: nõ tm̃ qᷓtũ ad foꝝ eccĩe
qð regꝗrit᷑ a penitẽte.ñ enĩ ſufficeret alicui ſua ſatiſſactio
niſi iunaret᷑ ab eccia.qð adiutoꝛiuʒ meret᷑ ꝑ caritatem ⁊
obediẽtiã. Dicit.n.augꝰ.ꝙ nemo põt condigne penitere

ſe
2

queʒ nõ ſuſtineat vnitas eccĩe.ij Ad illð qð obijcit.ꝙ ſi
adimpleta pnĩa condigna decederet ſtatim euolaret ⁊c᷑.
Dicendũ ꝙ h eſt verũ.ſ̊ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ nõ teneatur
ad maioꝛeʒ condigna:ſi maneret in foꝛo ecciĩe militãtis.
In h̊ caſu nõ tenet᷑ ad maioꝛẽ ↄdigna:lʒ fit iniũcta.ꝗa
exit de foꝛo eccie militãtis:⁊ tranſit ad foꝝ triũphãtis:ĩ
quo nullius ẽ debitoꝛ pene.qꝛ enĩ ipſo decedente iudicat
eũ deus tm̃ ſm foꝛũ eccie triumphãatis:in quo nullius eſt
tebitoꝛ pene:ideo nõ iudicat eũ teneri ad maioꝛẽ ↄdigna
que eſt illi iniũcta ab eccia militãte.¶ Ad illð qð obijcit᷑
ꝙ adimpleta pnia cõdigna quantũcũq; ꝑſiſtat in exerci⸗
tio maioꝛis pnie.niſi augeat᷑ in eo caritas ñ ꝓficit ⁊c.
Dicendũ ꝙ h̊ nõ eſt verũ.lʒ enĩ nõ ꝓficiat q;tũ ad pᷣmiũ
ſubᷣale qð accidit rõne caritatis: ꝓficit tñ q;tuʒ ad pᷣmiũ
occñtale.Pret᷑.oꝑa facta in moꝛtali ad multa valent:vt
S.tactum eſt. multoplꝰ ⁊ ad plura valent facta in carita
te.Et ſolet dici ꝙ valent ad.vij.Primũ eſt iocũditas mẽ
tis.vñ pᷣs. In via teſtimonioꝝ tuoꝝ delectatꝰſuʒ.yð.lv.
audite audiẽtes me ⁊ comedite bonũ:⁊ delectabit᷑ ĩ craſ⸗
ſitudine aia vr̃a.Secundũ eſt ſtabilimẽtuʒ ⁊ cõfirmatio
caritatis.Ecẽi.vij.NQõ te pigeat viſitare infirmũ: ex bis
eniʒ in dilectione firmaberis.Terciũ eſt augmentũ gẽe.
Prouerb.xj.alij diuidũt pꝛia ⁊ ditioꝛes fiũt.Quartuʒ
eſt hurgorie a peccato. Prouerb.xv.ꝑ miſcdiaʒ ⁊ fidem
purgat᷑ peccatũ.Quintu eſt lebilitas fomitis. Job.viij.
u ſi diluculo cõſurrexeris ad deũ ⁊ omnipotenteʒ fue
ris deprecatus:ſi mũdus ⁊ rectus inceſſeꝛis:ſtatim euigi
labit ⁊ paratũ reddet habitaculũ iuſticie tue. Sextuʒ eſt
vitatio pigricie. Prouerb.vlt.Conſiderauit ſemitas do⸗
mus ſue ⁊ paneʒ ocioſa nõ comedit. Septimũ eſt repul⸗
ſio temptatõis dyabolice.vnde Greg.ſuꝑ illud Job.ij.
NQemo loquebat᷑ ei verbũ:videbãt.n.doloꝛeʒ eẽ vehemen
tẽ.Si vos virtus ↄpũctionis in intimis afficit: oĩs ſtre⸗
pitus praue ſuggeſtionis obmuteſcit. Hec aũt ſeptẽ bis
verſibo retinẽt᷑. Girtus multiplicãs opꝰ:hec in mẽte re⸗
linquit. Jocundat.ſtabilit.auget bona.crimina purgat.
Debilitat legẽ membꝛoꝝ:pigriciãq;. Tollit:⁊ inſultus
temptãtis demonis atq;.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ clauis
errat qñ iniungit᷑ pnĩa maioꝛ digna: cui nõ eſt obediẽdũ
⁊c. Dicendũ ꝙ qnq; errat clauis ᷣm veritatẽ: ⁊ non ſᷣm
iudicij equitatẽ.lʒ primo mõ erret:nõ eſt incõueniẽs obe
dire claui.immo opoꝛtet obedire claui erranti ſᷣm veꝛita
teʒ:dũmodo nõ erret ſᷣm iudicij equitatẽ. Iſta explana⸗
ta ſunt in tractatu de clauibo.lʒ enĩ erret clauis ſᷣm veri⸗
tatẽ qñ iniungit᷑ pnĩa maioꝛ ↄdigna: nõ ẽ neceſſe ꝙ erret
Fm iudicij equitatẽ.

Lueſtio.lxxxvj.de reſti⸗

tutionibus.

—

quitur de reſtitu

tione. Primo ergo queritur de gene⸗
re reſtitutionis. Secundo de poſſibili⸗
tate diſpenſatõnis cum ullo qui tenetur
aa reſtitutioneʒ. Lercio de tentione ad
reſtitutionez.

em ꝛũ pꝛimũ

—

eſtitutio ſit ꝑs ſiue ſpẽs ſatiſfactõnis.Et

Satiſfactio qñq; fit a peccatoꝛe deo:qñq; ꝓximo.ſᷣ ꝓxi
mo fit ſatiſfactio ꝑ reſtitutõʒ.& reſtitutio eſt ſpẽs ſatiila⸗
ctionis. ¶ Itez reſtituere eſt reddere ſpoliato qð ſuũ eſt.
& reſtitutio eſi ſpẽs ſatiſfactõis.¶ Itez reſtituere ẽ reddẽ
ſyoliato qð ſuũ eſt. reſtitutio eſt opꝰ iuſticie.cuiꝰ ↄtra
riũ eſt raꝑe: qd eſi opus iniuſticie. ̊ ↄtraria ↄtrarijs cu⸗
rant᷑.ꝗᷓ peccatũ rapine curat᷑ reſtitutõne.ſᷣ ſatiſfactione
de peccato curat᷑ peccatoꝛ.&̊ᷓ ⁊c̃.q¶q Item ſicut penitẽti de
peccato gale eõuenit ſatiffacere ꝑ abſtinentiã ⁊ ieiuniũ:

imo querit᷑ de genere reſtitutõis.ſ.vtruzʒ

4 Nvidet᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc ꝙ ſatiſfactio rñdet iniu⸗
— rie q̃ fit peccando:qñq; deo qñq; proximo.

ſic penitenti ðᷣ peccato rapine optime cõuenit ſatiſſacẽ ꝑ

reſtitutõʒ. reſtitutio ẽ ſatiſfactio.q Itez ſi duo ſunt ra
ptoꝛes:quoꝝ vnus ſit in reſtituẽdo alter nõ.maioꝛeʒ pe⸗
nitentiã iniũgit ſacerdos illi ꝗ non põt abſoluere:qᷓ alij.
iſtud nõ fieret niſi reſtitutio eẽt quedã ſatiſfactõ.⁊ ita vt
prius.l Iteʒ ſatiſfactio eſt cauſas peccatoꝝ excidẽ ⁊c̃.ſᷣ
cauſa quare raptoꝛ eſt in peccato:eſt aliena raꝑe.i.deti⸗
neꝛe.q̊ ſatiſfactio eſt ꝑ rei rapte ⁊ detente reſtitutio.⁊ ita
vt brius Cont.peccatũ eoipſo eſt peccatũ q̊ cõmittit᷑
in deũ.⁊ qꝛ eo imago dei defoꝛmat᷑.nõ ꝗa in aliũ ſimileʒ:
quia tũc leo peccaret alia aĩalia comedẽdo.pᷣs. Libi ſo
li peccaui. ſatiſfactio debet fieri ſoli deo.ſ̊ deo nõ fit ſa
tiſfactio ꝑ reſtitutõʒ.reſtitutio.n.nõ fit directe niſi ꝓxĩo
eꝛgo.¶ Itez ſi reſtitutio eſt ꝑs ſatiſfactõis.cũ ſatiſfactio
nulla ſit ſine caritate: nec reſtitutio eſt ſine caritate.2 B
falſum eſt. ¶¶ Yteʒ cum nõ ſint niſi tres ꝑtes ſatiſfactiõis
ſcʒ ieiuniũ.oꝛatio.⁊ elemoſina.ſi ̊ reſtitutio eſt ꝑs ſatiſ⸗
factõis continet᷑ ſub aliq̃ illaꝝ triũ.querit᷑ ſub q̊.¶: Iteʒ
ſi reſtitutio eſt ꝑs ſatiſfactõis.ᷓ aut integralis aut ſubie
ctiua. Si integralis:ſᷣ ꝑte integrali deſtructa deſtruitur
totũ.deſtructa aũt reſtitutõe nõ ꝓpter hoc deſtruit᷑ ſatiſ⸗

factio:qꝛ alij ſunt modi ſatiſfaciendi qᷓ; reſtituẽdi.Si au⸗
teʒ eſt ꝑs ſu biectiua:̊ poſita ꝑte ſubiectiua ponit᷑ totũ.
& poſita reſtitutõne ponit᷑ oĩno ſatiſfactio.cuiꝰↄtrariuʒ
pʒ Leui.v.vbi dicit᷑.Aia que peccauerit ⁊ ↄtempto dño

negauerit depoſitũ qð fidei eius creditũ fueꝛat.vel aligd
vi extoꝛſerit. aut calumniã fecerit.ſiue rem ꝑditaʒ inue⸗
nerit.⁊ quodcũq; aliud ex pluribo fecerit:in quibo pecca
re ſolent homĩes.conuicta delicti reddet omĩa q̃ ꝑ fraudẽ
voluit obtinere integra:⁊ quintã inſuꝑ ꝑtẽ dño cui dam⸗
nũ intulerit. ꝓ peccato aũt ſuo offeret arietẽ ⁊c̃.
facta reſtitutõne:nõ oĩno ſatiſfactũ eſt ꝓ pcto
ſio.circa hoc diuerſi diuerſa ſentiũt.Quidaʒ.n.ponunt

ꝙ reſtitutio nõ eſi ꝑs ſatiffactõis:̊ fundamẽtũ. Quedaʒ
eniʒ requirũt᷑ ad ſatiſfactõʒ ſicut fundamẽtũ:ſicut pecea

ti dimiſſio ⁊ rei aliene reſtitutio.Quedã vt expedientia:

vt fuga praue ſocietatis.Quedã vt ſatiſfactoꝛia:vt oꝛẽꝛ o.

ieiuniũ.elemoſina. Quedaʒ vt pficiẽda ⁊ ſecuꝛitatẽ indi
cenda:vt oꝑa ſuꝑerogatõis.Luẽc.x. Quodcũq; ſuꝑero⸗
gaueris ego cũ rediero reddã tibi. Aliter dicũt alij.ꝙ re⸗
ſtitutio eſt opus ſatiſfactoꝛiũ ſi fiat in caritate:alit᷑ nõ.ſi
cut ⁊ alia oꝑa.¶ Sed aliter põt dici. ꝙ ſatiſſactio dr cõ
munit᷑.ſ.ome opꝰ penale volũtarie aſſumptũ.ſiue ad qð
tenet᷑ iudicio tei:ſiue iudicio ſacerdotis.⁊ ſic ſumẽdo la⸗
tiſfactionẽ extenſo noĩe:põt dici ꝙ reſtitutio eſt ꝑs illiꝰ.
Dicit᷑ etiã ſatiſfactio ꝓpꝛie.ſ.pena voluntarie aſſumpta

arbitrio ⁊ iudicio ſaceꝛdotis.⁊ ſic nõ eſt ꝑs:quia raptoꝛ
rei aliene tenet᷑ reſtituere ᷣm omne ius: etiaʒ ſi ſacerdos
hoc nunq; imponat.¶ Ad hoc qð primo obijcit᷑.ꝙ ſatiſ⸗
factio fit ꝓximo ꝑ reſtitutõʒ ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ ſicut ñ pri

mo peccatur ꝓpꝛie loquẽdo in ꝓximũ: ſolũ ꝑ accidẽs.
quia offendit᷑ deus in ꝓximo.ſic ſoli ce eſt ſatiffaciẽdũ.
Zec illi qui dicũt reſtitutõʒ eſſe ſatiſfactoriã: hoc dicũt.
quia ꝑ reſtitutionẽ ſatiſfſacit homo ꝓrimo:ſᷣ quia rẽ ali

enam quã poſſet de facto tenere: amoꝛe ci ⁊ mãdato ſa⸗

cerdotis reſtituit.¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ reſtitutõe cu
rat᷑ peccatoꝛ a peccato rapine.Dicendũ ꝙ reſtitutiõe nõ

curat᷑ peccatoꝛ a peccato rapine.põt eniʒ reſtituere ⁊ ni

hilominꝰ manebit in peccato rapine niſi dimittat᷑ pem
luxurie.Qec reſtituere eſt neceſſario opus iuſticie virtu
tis:quia põt fieri in peccato moꝛtali.Nec aliena rapere
reſiituere ſunt cõtraria in genere moꝛũ.iuxta moduʒ qͥ

ↄtraria cõtrarijs curant᷑.ſed illa ſolũ quoꝝ ſi vnũ pecca⸗

tũ dicit:alterũ grãʒ impoꝛtat.vnde lʒ ↄtraria ↄtrarijs cu
rant᷑:nõ tñ peccatũ rapine curat᷑ reſtitutiõe.ij Ad illud
qð ob.cit᷑ꝙ de peccato gule fit ſatiſfactio ꝑ ieiuniũ ⁊ ab
ſtinentiã ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile de ieiunio ⁊ reſtitu⸗
tione. ꝑtes eniʒ ſatiſfactõnis ſcʒ ieiuniũ ⁊ alie fiũt ſatiſ⸗

factoꝛie arbitrio clauiũ.nõ eſt ita de reſtitutõne q̃ diuo

iudicio(etiaʒ ſi nunꝙᷓ arbitret᷑ a ſacerdote)facienda eſt.

qð eni iudicio iudicis cui pr̃ dedit oẽ iudiciũ Jo.v.oꝑtʒ

agtz
Reſpo

—————

ſtg

gi
in
i
ere

a/

600
lod
jub
in⸗
n⸗
ſvio

———ʒ

Mueſtio

fieri: nõ eſt ꝓpꝛie dicenda ſatiſſactio:ſ qð indici?/ ꝓrie aꝛ⸗
bitrio clauiũ dicenda eſt latiſfactõ. qꝛ illud ad qð tenet᷑
ſpoliãs iudicio iudicis cuiuſmõi ẽ reſtitutõ:nõ eſi dicẽda
ſatiſfactio.ſ.pct᷑i: ̊ qð ꝗs dʒ ex aꝛbitrio ſacerdotis vtẽtis
c auibo cuiuſmõi ẽ ieiuniũ impoſitum ꝓ perĩ̃o gule ſatiſfa
ctio ẽ. et ſ̃m ̊ ſiẽ decretũ iudicis ẽ fundamẽtũ arbitrij ſac
dotis.ſic reſtitutõ nõ eſt ꝑs pnie.ſᷣ fundamentũ: dicendo
mam ſcricte. ̊ dicendo coĩter eſt ꝑs pnie. vt dictum eſt.
Ad aliud qð obr̃.ꝙ raptoꝛi ꝗ eſtĩ reſtituẽdo mĩoꝛ pnia
iniũgit᷑ ⁊c.dom ꝙ h eſt: qꝛ bona ꝓrimi nõ diſſipauit. ꝗ eĩ
ad illa reſtituẽda ſe reddidit impotentẽ:maioꝛi pnĩa ẽ pu
niendꝰ. 4 Ad illud qð obr̃. ꝙ ſatiſfaceꝛe ẽ cauſas pet᷑i exci
dere 17. Dom ꝙ boc nõ fit aliena reſtituendo. Sic.n. ta⸗
ctũ eſt.nibil impedit aliquẽ manẽ in pcio:⁊ tñ aliena r̃ſti⸗
tuere. 4 ota & perm dr multiplr. qñq; dẽ actus qñq;
habitꝰacqſitus ex frequenti actu pet᷑i:qñq; macula defoꝛ⸗
mans aiaz. cã aũt pcti reſpectu pꝛimi ẽ libido: reſpectu ſe
cundi aſſuefactõ actlibidinoſi: reſpectu tercij deturpatio
li.ar. Cum g aſſumit᷑.ꝙ raꝑe ⁊ rapta retinẽ eſt cã quare ẽ
in pcto.ꝗ ſatiſfactio erit rei rapte reſtitutio. Ovᷣm ꝙ etſi
rapꝑe ſit cã pcti vel macule qᷓ vfoꝛmata? aĩa.cuiꝰ cã eſt li⸗
bido rapiendi ſine rapina libidinoſa:nõ tñ ꝗ reſtituit pec
catũ tollit neq; cãm pcti. qñq; em̃ ꝗ rapta reſtituit manet
in libidine ⁊ in voluntate ꝑuerſa iteꝝ rapiendi.4 Pꝛe. ex
ſupᷣdictis pʒ.ꝙ ꝗ reſtituit qð rapuit: nõ cauſas pcti exci⸗
dit. vbi tactũ eſt ꝗd im poꝛtat cauſas ærcidẽ petoꝝ. Et ꝗa
vt tactũ eſt noĩe extẽſo ſatiſſactõis põt dici reſtitutõ ꝑs il⸗
lius. Rſidendũ eſt ad illa q̃ ↄtra illud tacta fũt. Pꝛimo F§
obiectũ eſt ſoli deo fit ſatiſfactio tm ꝓrimo reſtitutõ 7.
Bðm qꝙ b verũ eſt ꝓpꝛie loq̃ndo.ᷣ dĩ peccaꝛe in ꝓximũ qñ
peccat in deũ dãniſicando /ꝓrimũ.pctm eĩ nõ refert᷑ ad ꝓ⸗
ximũ:ſ̊ ſolũmõ ad deũ.et ꝓpt᷑ hᷣ reſtitutio dãni nõ ẽ ſatiſſfa
ctio pcti. Et ſi obijciat᷑ ꝙ ẽ pcẽm in deũ:in ꝓximũ:et in ſe.
dom ꝙ pcĩm dj in deuz qñ ꝗs peccat in his q ſũt ꝓꝛie dei.
vtpote offendẽdo in his qᷓ ad cultũ dei ꝑtinẽt. vel vſurpan
do ſibi gloꝛiã dei.vel blaſ phemãdo. In.primũ qũ peccat ĩ
xcuũ dãnificando illũ. In ſe qñ peccat in deuʒ nocẽdo ſibi⸗
met vt in młtiplici pcro caꝛnis:vñ pꝛie loqndo ſatiſfactõ
dʒ fieri ſoli deo:ſiẽ peccat᷑ deo ſoli.qꝛ em̃ hõ eſt imago dei
2 bonoꝛ. ⁊ dehonoꝛatõ ad ꝓthotypũ refert᷑.i.ad exemplar
debhoneſtatio hoĩs ꝑ actũ pcti refert᷑ ad crũ.ꝛ ſic tenemuꝛ
diligẽ pximũ ꝓpter deũ:ſic nõ derelinqre in eũ ꝓpteꝛ deuʒ.
vñ peccando in eũ qie et pncipalr peccat᷑ in xũ.⁊ ſic in⸗
telligit verbũ. ps. Tibi ſoli peccaui.ſ. pᷣncipalr et per ſe.
Ad aliud qð obr̃. ꝙ ſi eſſet ſatiſfactio: nõ põt fieri extra
⁊c. verũ eſt ſi ꝓpꝛie ſumpto vocabulo eſſet ſatiſfactõ. Silr
ptʒ rñſio ad alia q ſecunt᷑:qꝛ diuiſiones ille ſunt ſatiſfacti
ones ſumpte ꝓpꝛie: nõ noie extenſo.

——

qtur te poſſibilitate diſpenſatõis circa re
ſtitutõeʒ. Et querunt᷑ h duo. Pꝛimũ ẽ ſi ob
ligatio ad reſtitutõeʒ recipit diſpenſa tõez a
tentione reſtitutõnis. Scðm ſi aliqñ recipit
diſpenſatõeʒ dilatõnis qᷓtum ad tempus.

rticulus prumus
Rimo igit᷑ querit᷑.ſi raptoꝛ vel fur poſſit ĩ aliq̃
S caſu abſolui ab obligatiõe reſtitutõnis? ſic

Wvyidet᷑. In nccitate fidei.vtpote pegꝛini tre ſcte
E hoc qð dr ſuꝑ illud Aſdaz. ij. ¶Aungd legiſtis ga fecit da
uid qñ neceſſitatẽ hũit.dic glo. qð nõ eſt licitũ in lege:ne⸗
ceſſitas licitũ facit.& nõ reſtituere alienũ qð ẽ ſimpłr alie
nũ:ex neceſſitate fit licitũ.ſᷣ nulla eſt maioꝛ neceſſitas qᷓ il
la qͥ eſt fidei: in neceſſitate fidei licitũ eſt nõ reſtimẽ:
bita diſpẽſatõòne ð obligatõeʒ reſtitutõis.¶ Iteʒ om̃ia bo
na ſunt ip̃iꝰecclie.ꝗ̊ ſũmo⁊ generali diſpẽ ſatoꝛi ecclie eſt
licitũ bona eccłie rapta ⁊ dxetenta ip̃is raptatoꝛibo daꝛe:⁊
ipos ab obligatõe reſtitutõis abſoluẽ. ¶ Item hoc plane
videt ex ſacto dñi. ꝗ pplo iſrael bona ꝗbo ſpoliauerat egi⸗
ptios. aſpoꝛtare pᷣcepit: nulla illis facta reſtitutõe. Jteʒ

lxxxvf.

neceſſitas abſoluit filios iſrael ab obſe eruãtia ſabbati. ad
quã tenebant᷑ pcepto dei.ſicut pʒ j. Mach. ij. Sz non in
nus obligat pᷣcepiuz de ſobbato obſeruando qᷓ neceſſitas
reſtiruendi aliena: 7 ita videt᷑ imminente neceſſitate. et
maxime fidei abſolui põt quis ab obligatõne reſtitutõis.
Irẽ neceſſitas coꝛꝑis facit licitũ qð ſimpłr ẽ illicituʒ · ſic
furari aliena in vltia neceſſitate. Siki rõne vel foꝛtioꝛi vi
detur. ꝙ neceſſitas ſ pũalis.ſ.fidei facit licituʒ qð eſt illici
tum: ſez detinẽ aliena T illa nõ eſt reſtituere. De furaꝛ ali
ena in vltima necelſitate ſit licitum: babet le Oi.v. di⸗
ſcipulos.¶ Contra. pcepta decalogi moꝛalia ppetua et i⸗
mobilia ſunt: ſic nõ furari ꝑpetnum ⁊⸗ ĩmobile eſt: ſic et
furtũ vel rapinã reſtituere ꝑpetuum eſt et ummobile. ergo
in nullo caſu põt quis abſolui a pcepto reſtitutõis. ¶ Itẽ
iij. Ro. Niũt nos quidem dicere. faciamꝰ mala vt veniant
bona.quoꝝ damnatõ iuſta eſt. nõ Pter aliqð bonũ in⸗
tentum dz malũ fieri: et ita ꝙ ꝓpter bonũ ſublidium terꝛe
ſancte non dʒz alienum retineri:neq; pter aliqð aliud bo
num. 4 Item nõ licet mulierẽ ꝓſtituere ſe vt paſcat patreʒ
exiſtentẽ in vltima neceſſitate.nec etiã ꝓpter negocin fidei:
vtpote ſi poſſet ſic tyrannũ vel pꝛincipem ꝙtumeunc eſſz
magnus cõuertere ad fidem.ↄſimili ratone videt᷑ ꝙ nõ li⸗

cet aliena rape vel detinere ꝓpter negocium fidei ꝓmouen

dum. Rñnſio.ꝙ obligatio ad reſtitutionẽ nõ recipit di⸗
ſpenſationez. ſi fur vel raptoꝛ ſit in ſoluendo:et habeatur

certa noticia ꝑſone ſpoliate.non em̃ dimittit᷑ perm mli re

ſtituatur ablatü. vt dicit Aug. Et ſicut habet Job. xiij. de
us nõ indiget veſtro mendacio vt ꝓ illo loquamini dolos
ita nõ indiget noſtro furto: vt illo aliquid ſibi acquiratur
nec vult vt de furto vel rapins ſibi ſeruiat᷑ · vt enim babe
Ecẽi.xxxiiij. Im molãtis er iniqͥ oblatõ eſt mackata. Ad
illud qð obijcit᷑. ꝙ illud eſt illicituz bin legem ꝛc. dom ali
quod eſt illicitũ quia ꝑpetuam hʒ malicia ·. aliquod illici⸗
tum quia hʒ maliciã ad tp̃s.primuũ no pot fieri licituʒ ex
cauſa aliq̃:icdᷣm poteſt:vnde nõ eſt ſimile de auulſione ſpi
carũ in ſabbato ? de nõ reſtituendo ablatũ. quia auellere
ſpicas in ſabbato nõ habuit ꝑpetuaʒ maliciã: ſed ad tpᷣus
ſcʒ qᷓdiu durauit lex:ſed furari raꝑe ꝑpetuã hʒ maliciam
vnde reſtituere ablatũ pure eſt moꝛale: et eius oppoſituz ꝑ⸗
petuam habet maliciã. vnde circa illud non põt ecclia di⸗
ſpenſare. ¶¶ Uo illud qõ obucit᷑. ꝙ oĩa ſunt eccłie.⁊ ꝙ ſum
mus diſpenſatoꝛ põt diſpẽſaꝛe Ic.rñdenduʒ ꝙ reuera om
nia bona ſunt ecclie ⁊ membꝛoꝝ xp̃i·et ꝙ ſummꝰ diſpenſa
toꝛ illa põt diſpenſare q̃ nõ bñt certos poſſeſſores. ſed bo⸗
na illa quoꝝ ſunt certi poſſeſſoꝛes:niſi exigentibo eoꝝ pec
catis diſpenſaꝛe nõ põt. ¶¶ Ad alind quoo obijcit. ꝙ Ne⸗
bꝛe is ꝗ ſpoliauerũt egiptios ſine aliqua reſtitutõne.· Exo.
xij. doõm ꝙ nõ tenebant᷑ ad reſtitutiõeʒ:quia hoc fecerunt
ce pᷣcepto eius cuiꝰ erant ſpolia illo.ſ. domini: cuius ſunt
om̃ia tanq; pᷣncipaliſſimi poſſeſſoꝛis. Pꝛe.egiptij teneban
tur bebꝛeis in multo maionbus ꝓpter ſeruitiũ eoꝛũ. Ser⸗
uierant em̃ eis in pallea. luto.latere. ꝑ multa tꝑa Exo.j ·
vnde ⁊ qꝛ dñs qui erat poſſeſſoꝛ pᷣncipalis illa bona contu
lit illis:⁊ de eius pꝛecepto ſpoliauerũt illos.et teneban
tur illis in multis maioꝛibo: nõ tenebant᷑ ad reſtitutiõem.
Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ neceſſitas abſoluebat filios iſrł
a tentione ſabbati obſeruandi c.· dðm ꝙ de ſabbato lega
li poterat eſſe diſpenſatõ.qꝛ inter pᷣcepta ecalogi ſolũ il⸗
lud fuit cerimoniale: eo mõ quo legale fuit. vt habetur ab
Aug.ſuꝑ Exo.vnde nõ eſt ſile de diſpenſatõne ⁊ pᷣcepto 8
ſabbato et dr alijs que erant immobilia et ꝑpetua. 4 Do
illud quod obijcit᷑ ꝙ neceſſitas coꝛꝑalis facit licitũ ⁊c. di
cendũ ꝙ qꝛ in vltima neceſſitate certũ eſt ꝑiclitat᷑. niſi ſi
bi ſubuentat re alteriꝰ habita furto vel rapina. In defen⸗
ſione aũt fidei nõ põt eſſe certum ꝙ ꝑiclitat᷑ fides niſi ſub
ueniat᷑ wſendentibo furto vel rapina.

rticulus ſecundus

Onſeqnter querit᷑. Si in caſu aliqᷣ recipit reſli
tutio diſpenſotõnem dilatõnis tꝑis? Oe ſi ic: vi⸗
det. qꝛ poſito ꝙ aliqs multa rapuerit ad rum

2—

tenet reſtitutõeʒ. nec bʒ aliquid inſte poſſeſſum vnð poſſpʒ
illa reſtituere. niſi foꝛte cuʒ piculo liberoꝝ eius ⁊ vxoris
⁊ foꝛte ꝓprie pſone. ↄſtat ꝙ magis eſt ↄſonum iuri diuino
ꝙ differat᷑ reſtitutio vſq; ad inguioꝛezʒ foꝛtunã:qᷓ; ꝙ ſtati
fiat in ꝑiculũ oĩm aictor. g in caſu hmõi reſtitutio reci
pit dilatõnis diſpenſ. atõnem. 4 Item licet in caſu differꝛe
ſolutõeʒ creditoꝝ innito creditoꝛe.vt ſi debitoꝛ impotens
ſit ad ſolutõeʒ:ſiliter videt ꝓ licet differꝛe reſtitutõeʒ ra⸗
ptoꝝ in caſu ↄſimili.¶¶ Rem neceſſitas extrema facit oĩa
coĩa. d ille qui nõ hʒ vñ viuat familia ſua ẽ in extrema ne⸗
ceſſitate:q̊ in hoc caſu iniuſie efficit᷑ poſſeſſum ſunʒ. In H̊
gᷣcaſu põt diſſerꝛe reſtitu tõeʒ. 4 Itez confeſſio exterioꝛ et
ſatiſfactio exterioꝛ licite differt.et tñ iſta debent᷑ dro. p̃ᷣla⸗
tus em qui audit ↄfeſſionem loco dei eſt:a loco dei iniũgit
pniam ſeu ſatiſfactõneʒ.ſed non minꝰtenemur deo ᷓ; tene
mur ꝓximo:& licite in aliqͥ caſu differt᷑ reſtitutõ q̃ facien
da eſt ꝓximo.¶l ꝓtem Deut. xxiij. Ingꝛeſſus vineã ꝓximi
tui comede vuas q̃ntũ tibi placuerit. ſoꝛas qũt ne efferao
tecũ. ſi m legem licitũ erat comedere vuas ꝓximi et in⸗
uito ꝓximo:licitũ ergo erat acciꝑe rẽ alienã inuito dño:et
ita vt pꝛiꝰ. Iteʒ ſuꝑ illud AXlai.lviij. omes debitores vr̃os
repetitis. dic Hiero.ꝗ repetit nõ habentẽ:dño facit violẽ⸗
tiam.ſed pctm eſt dño facere violentiã 1S peccatũ eſt repe⸗
tere non habentẽ.nõ hñs reputat᷑ ꝗ nõ bʒ vnde viuat niſi
. furto vel rapina: peccaret ꝗ repeteret ab huiuſmõi.
Cont᷑. Aug.nõ dimittit᷑ pctm nili reſſituat ablatũ. ſed
in nullo dinereda ẽ dimiſſio peti:q̊ ⁊ in nullo caſu differẽ
da eſt reſtitutio ablati.¶ Item p̃cepta negatiua obligant
ad ſemꝑ. hoc pᷣceptum non furtum facies obligat ad ſp
ergo ſicut nunqᷓ; furandum eſt:ſic nunꝙᷓ retinenda eſt res
furata. nunqᷓ furi vel raptoꝛi licet differre reſtitutioneʒ
¶ Item Lecui.xxij.om̃e moꝛtuũ et captum a beſtia non co⸗
medet homo.captũ a beſtia ẽ qð eſt raptũ a beſtiali hoĩe.
Sillicitũ eſt comedere illud:g nec etiã ꝓ comeſtione diffe⸗
renda eſt reſtitutio rei furtine.¶ Item Deut.xxiij.cum vo
tum voueris dño eo tuo nõ tardes reddere. g ſi votũ qð
eſt voluntariñ nõ recipit dilationẽ: in? reſtitutõ qᷓ
neceſſitatis eſt recipit dilationẽ ñ.ꝙ in caſu licʒ dif⸗
ferꝛe reſtitutõeʒ.vtpote qñ nõ eſt in ſoluendo. vel qñ non
inuenit dñs rei furtiue ⁊ eius heredes:tũc ꝑoſiliũ prela⸗/
ti põt fur vel raptoꝛ reſeruare penes ſe reʒ furatã donec in
neniat dñ n veꝝ. etſi nõ põt inuenire: debet reddeꝛe ecclie.
et ecclia ſiue pᷣlatus põt furi vel raptori ſi valde indigens
ſit dare:qꝛ in hoc caſu efficit᷑ res illa ecclie. et tüũc eccleſia
põt illam dare cui voluerit.et hoc habet᷑ ꝑ legẽ q̃ h̃ Nũe.
v. Vir ſiue mulier cũ fecerint ex omibo pctis q̃ ſolent hoĩ⸗
bus accidere.⁊ ꝑ negligentiã tranſgreſſi fuerit mandatũ
atq; deliquerint:pctẽm ſuũ ↄfitebunt᷑ ⁊ reddẽt ipſuʒ caput
qntãaq; ꝑtem deſuꝑ ei in quẽ peccauerit. Si aũt non fuerit
qni recipiat: dabut dno et erũt ſacerdotis. Si po inuenit᷑
Dñs.nõ licet raptoꝛi differꝛe reſtitutõem ſine licennia dñi.
impetrata ſine fraude. Mnlti eniʒ impetrãt cũ fraude di
