dignꝰ coꝛrigiã cal.ſoluẽ.ioh.j.vnionẽ igit᷑ indiſſolubilẽ
et ligulas ſandalioꝝ ĩtelligere poſſumꝰ.¶ Calige medi
antibo ꝗbo pedes ſandalijo cõſiringunt᷑.aĩaʒ xpᷣi ſignifi⸗
cant: qua mediante carni diuinitas eſt vnita.vt em̃ dic
greg.ĩ moꝛa.Carnẽ dinitas mediãte aĩa ſuſcepit. IJdem
hẽt᷑ a damaſ.Si q̃reret᷑ an dĩnitas ĩmediate vniebatur
carni.Dicendũ ꝙ ſic.ſ̊ nibilominꝰeſt mediũ ſᷣm actum
et ſm digtatẽ.qia ĩ illa vnione fuit mediũ m dignita⸗
tem:nõ ᷣm actũ.q¶ OPer ſuccinctoꝛiũ qͥ ſtola ligat᷑ cũ cin⸗
gulo ſignat᷑ xpᷣ pietas vel miſericoꝛdia.q̃ fuit q̃ſi medi⸗
um inductiuũ caritatis eiꝰ vt ſe exponẽt ſubiectõni paſ⸗
ſioĩs. Ephe.ij. Deus ꝗ diues ẽ in miſericoꝛdia. ꝓpter ni⸗

miã caritatẽ qua dilexit nos:cũ eſſemꝰ moꝛtui pctis:cõ

uiuificauit no s in xpᷣo.hec ↄuiuificatio facta fuit ꝑ moꝛ
tem xpᷣi.Cinc toꝛiũ hmõi ꝓpꝛiũ eſt pontificuʒ. In ſiolis
aũt ſacerdotũ ſimpliciũ ſunt ſubcingula ꝗbo ſiole ligãt
cum cingulis.ſed in ſtelis põtificũ nõ ſolent talia eẽ.ſed
cinctoꝛia ſeꝑ ata quibo ſtole cũ cingulis ligant᷑.yſa.xj.
Erit iuſticia cingulũ lum boꝝ eiꝰ ⁊ fides cinctoꝛiũ renũ
eius.bec ẽ iuſticia qua deus ſatiſſecit pꝛo genere hũano
que pᷣceſſit de marima eius miſcðia.que eſi cingulũ lum
boꝝ eius:qua aglutinauit ſibi illos ꝗ mouent᷑ ad ſpũa
lis ꝓlis ꝓcr eatõem. Hiere.ũj. Sicut adheret lũbare lũ
bis viri:ſic aglutin aui mihi domũ iſrł.et fides paſſioĩis
xp̃ᷣi ſcʒ cinctoꝛiũ renũ eius.q̃ſi dicat.dei pietas de q ꝓceſ
ſit iuſticia ſatiſſaciẽdi ꝓ homie:eſt cingulũ ex ꝑte fidei:
et fides ex ꝑte homĩs eſt cinctoꝛiũ.q Per tunicaʒ quã a
veteri ſacerdotio nouũ aſſumpſit.i.a tunica poderis in
cuiꝰ ꝑte inferioꝛi tintinabula cum malogranatis pende
bant vt põtifex ſonoꝛiꝰ incederet.doctrina xpi celeſtis ſi
gnat᷑:quã dei ſapĩa xpᷣe ſuos diſcipulos docuit.Vñ ich.
xv.om̃ia quecũq; audiui a pr̃e meo:nota feci vobis.hãc
aũt ſignat illa tuĩca dñi quã milites ſcindere noluerunt
eo ꝙ eẽt incõſutilis deſuꝑ conterta ꝑ totum damnũ foꝛe
maxrimũ inſinuãtes ſi qui doctrinã euangelicaʒ bereſibo
ſcindere moliantur.¶ Per dalinaticã ſic appellata eo ꝙ;
vſus eius in dalmacia regione pꝛimo fuiſſe inſtitutꝰ pu⸗
tatur:que longa eſt et lata:xpᷣi ſapiẽtia ſignatur.que at
tingit vbiq; ꝓpter ſui mundiciã.Sapiĩe.vij. Hec aũt be⸗
ne lata eſt et longa:que om̃ia cognoſcit nouiſſima ⁊ ãti
qua.ĩmo etiam om̃ia anteq; fiant.Dañ.xiij.¶ Per cyꝛo
thecas ſimilitudo carnis peccati quã carnẽ xpᷣe ſuſcepit
ſignatur. Cyꝛothece ſignant᷑ hedoꝝ pelliculis quas ma
nibo iacob.i.oꝑibus xpᷣi circũdedit rebecca mater.i.di⸗
uina natura.HGeñ.xxvij. Rebecca em̃ interpᷣtatur q̃ mul
tum accepit.vt ſiłitudiem maioꝛis.i.ade pꝛioꝛis expᷣme
ret.Apᷣc em̃ ſine pct̃o ſimilitudinẽ ſumpſit carnis pct᷑i.
Ro.viij.¶ Per mitrã põtificalẽ ſublimitas et honoꝛifi⸗
centia xpᷣi ſignat᷑. Unde philip.ij. Deus exaltauit illuʒ
et donauit illi nomẽ qð ẽ ſuꝑ om̃e nomẽ.De h̊ pẽ.ad pa
trem.Gloꝛia et honoꝛe coꝛonaſti eum:et cõſtituiſti eum
ſuꝑ opera manuũ tuaꝝ. Hoc ſignificabat nomẽ dei te⸗/
tragrãmathon ſcriptũ in lamina aurea.qð pendebat de
mitra pontificali in lege veteri.ꝑ mitrã ergo excellentia
et honoꝛificẽtia xpᷣi intelligit᷑: que ꝓpter diuĩtatem debe
tur hñanitati. ¶ Peꝛ baculũ põtificalẽ ptᷣas xp̃ᷣi ſignat᷑
de qua ps. Nirga tua ⁊ baculus tuus ipa me conſolata
ſunt.ptas dicit᷑ baculus:qꝛ ſuſtentat. Heb.j.poꝛtãs oĩa
verbo vᷣtutis ſue.dicit᷑ em̃ virga qꝛ ſᷣm equitatẽ dirigit.
ps. Sedes tua deus in ſeculũ ſeculi virga dire.vir. reg.
tui.¶ Per anulũ ſignat᷑ dignitas pᷣſidẽtie collata xpᷣo.
de qua ps.Om̃ia ſubieciſti ſub pedibo eius.d h̊ heſter.
viij. Lulit rex anulũ.i.dignitatem pᷣſidentie ⁊ tradidit
mardocheo.i.xpᷣo.Mardocheus inteꝛpᷣtatur a maꝛe cõ
terẽs impudentem.Geñ.xlj.Ecce cõſtitui te ſcʒ ioſeph.
id eſt xpᷣm ſuꝑ vniuerſam terraʒ egipti.tulitq; anulũ de
manu ſua ⁊ dedit in mann eius.pharao interpᷣtatur.nu
dauit mater ſeu diſſipauit eũ.quo ſignat᷑ rex ſũmꝰ:qui
dy abolũ virtutibo naturalibo pꝛeditũ denudauit ⁊ diſſi
pauit.qᷓtum ad bona ſibi data pct᷑is ſuis exigentibo.

Articulus tercins
Eſtat de ſignificatõe veſtiũ põtificis quã hñt
in mẽbꝛis.iQota ̊ ꝙ põtifices noue legis pꝛi
ſqᷓ ſandalia in pedibo aſſumant:induuntuꝛ
caligis biſſinis vel lineis.vſqʒ ad genua ꝓtenſis et ibi⸗
dem cõſtrictis.ꝑ quod ſignat᷑ ꝙ rectos greſſus dʒ faceꝛe
pedibo ſuis.⁊ genua debilia.i.negligẽtijs reſoluta robo
rare.Jur qð ſcriptũ ẽ.yſa.xxxv.⁊ ſic ad pᷣdicãdũ euãge
liũ feſtinare.¶ Per ſandalia vo q̃ deſubtꝰ habent ſoleã
ĩtegrã ne pedes terꝛã ↄtingãt ⁊ deſuꝑ coꝛeũ feneſiratũ:ſi
gnat᷑ ꝙ greſſus paſtoꝛis ⁊ pᷣdicatoꝛio q̃les debẽt eẽ põti⸗
fices:ſubtꝰ debẽt eſſe munitt ne polluãt terꝛenis.ſᷣm illð

*

— —. — —

¶ Lueſtio

AMWatb. r. Excutite puluereʒ de pedibo vꝛis.2 deſuꝑ apti

vt ad celeſtia cognoſcẽda reuelent᷑. Em illð. Keuela oen
los meos.⁊ ↄſi.mi.de le.tno. aũt ſandalia quibuſdã
locis aꝑta ſunt quibuſdã clauſa:hoc ſignat ꝙ euãgelica
p̃dicatio nec oĩbo reuelari dʒ nec ab oiĩbo ablcondi ·ſient
ſeriptũ ẽ Luce.viij.vobis datũ ẽ noſſe miſteriũ regni dei
ceteris at᷑ in ꝑabolis.i Per ſi uccinctoꝛiũ qua ſiola liga⸗
tur cũ zona:ſignat᷑ amoꝛ boneſiatis quẽ debẽt habẽ pon
tifices.amoꝛ ei honeſtatis ẽꝓpinqua cã quare tollentes
iugũ dñi incẽtiua repꝛimũt.qꝛ eĩ honeſte deo ſeꝛuire vo⸗
lũt:carnis illecebras q̃ licʒ ſint delectabiles. eoq inho⸗
neſtatẽ habẽt annexã reſpuũt.De boc ſuccinctoꝛio dañ.
x. Ecce vir vnus veſtitus lineis ⁊ renes accincti auꝛo ob
riʒo. boneſtas iſta rõe pcioſitatis ſignat᷑ ꝑ aurũ:rõe ac
ceptibilitatis ꝑ obriʒũ.i.obradiãs.hec aut honeſtas val
accepiaẽ deo ⁊ boĩbo.¶ Per tunicã poderis.i.talarẽ
ſignat᷑ ꝑſeuerãtia quã ſolus ioſeph inter fratres babuiſ
ſe legit. Geñ. xxxvij. Cũ em̃ cetere virtutes currãt in ſia
dio ꝑſeuerãtia tñ accipit bꝛauiũ.qm̃ q ꝑſeuerauerit ĩ fi⸗
nẽ ſaluus erit.math. x. Vñ põtificibo dr Apoc.ij. Eſto
fidelis vſq; ad moꝛtẽ ⁊ dabo tibi coꝛ vite. Per dalma⸗
ticã que largas habet manicas ⁊ tenſas ſignatur lar⸗
gitas qua debet oꝛnari pontifex. Vñ.j.thimo.iij. Opoꝛ⸗
tet ep̃m nõ turpis lueri eẽ cupidũ 5ſi hoſpitalẽ.2õ ̊ ma⸗
nũ babeat ad dandũ collecta ⁊ ad recipiẽdũ poꝛrecta:ſʒ
illud reſpiciat qð ſuadet yſa.lviij. Honge eſuriẽti paneʒ
tuũ ⁊ egenos va.i
deſpexeris. Ob hoc foꝛte ſpecialiter dy aconi vtunt᷑ dal⸗
maticis.qꝛ pꝛĩcipalit electi ſunt ab aplis vt miſſis ex of⸗
ficio miniſirẽt. Act. vj. In ſiniſtro aũt latere.oalmatica
ſimbrias babere ſolet.ſollicitudines actiue vite ſignifi⸗
cãs:quas epᷣus dʒ habẽ ꝓ ſubditis. ad exemplũ apli di⸗
cẽtis.ij. coꝝ · xj. Pꝛetea.qᷓ extrinſecꝰſunt inſtatia mea qti
diana ſollicitudo oĩm eccłiarũ.¶ Per cyrotecas caute⸗
la ↄgrue ſignat᷑.qꝛ eĩ pleriq; bonũ opꝰqð faciũt inani fa⸗
uoꝛe coꝛrumpũt.magna cautela adhibẽda eſt: vt põtifex
ſic faciat oꝑa bona in manifeſto:quatenꝰ⸗ intentõem bo⸗
nã retineat ĩ occulto. pteꝛqð acceptis indumẽtis ponti
fex ſlatĩ manꝰoꝑit cyrothecis:vt neſciat ſiniſtra quio fa
ciat dextra Adath. vj. Et h ẽ qð diẽ dñs Math. v. Dic
luceat lux vr̃a coꝛã hoĩbo vt videant᷑ oꝑa vꝛa bona ⁊ glo
rificent prem vrjm gꝗĩ celis ẽ. ꝓpter qð cyrotheca bʒ auꝛe
um circulũ deſuꝑ quo ſignat᷑ pᷣmiũ bmõi opeꝛuʒ.⸗ hoc ẽ
qð dr math.vj. attẽdite ne inſticiã vꝛam faciatis co.ho.
vt vi. ab e.alioqn mercedẽ nõ babetis apud pr̃em vrm ꝗ
ĩ celis ẽ. ¶ Per mitꝛã ſciẽtia vtriuſq; teſtamẽti ſignat᷑.nã
duo coꝛnua duo ſunt teſtameta:due fimbrie ſpũs et r̃a.
Circulus aureꝰꝗ poſterioꝛẽ ⁊ anterioꝛẽ ꝑtẽ ↄpleetit᷑.indi
cat ꝙ oĩs ſcriba doctꝰĩ regno celoꝝ de theʒauꝛo ſuo ꝓfeꝛt
noua et vetera. Math. xiij. Caueat & diligenter epᷣus ne
pꝛuus velit eẽ mgr̃ iᷓ nouerit eẽ diſcipulus.ne ſi cecꝰcecũ
ducat ambo ĩ foueã cadũt Math.xv. Scriptuʒ ẽ em̃.qa
tu ſcĩam repuliſti:ego te repellã ne ſacerdotio fungaris

.

mibi oſee.uij. Per baculũ põtificis regnũ ſiue iuſticia
regiminis paſioꝛalis ſignat᷑ ꝙ aũt bacuſus iſte acutꝰeſt
in fine:rectꝰĩ medio:retoꝛtꝰĩ ſummo:deſignat ꝙ põtifer
debet pungere pigros.ſuſtentare debiles. colligẽ vagos⸗

.

Quod vno carmine quidã verſificatoꝛ expꝛeſſit ſic.Colli
ge. ſuſtẽta.ſtimula.vaga .moꝛbida lenta. 4 Per anulũ ſa
cramẽtũ fidei ſignat᷑.quo ſpõſa xp̃i eccłia ſubarꝛata ẽ. de
qͥ agnes beatiſſima anulo ſuo ſubarrauit me dñs meus
ihs rp̃e: 2 tãqᷓ ſpõſam decoꝛauit me coꝛona. Ecclie at cu
ſtodes ⁊ pedagogi ep̃i ſunt pᷣlati:ꝓp ſigno ferẽtes anu⸗
lũ in teſtimoniũ illi.

C¶rticulus quartus

Tunt at᷑ archiepi palleo vt dieit bugo. qð ſi⸗
gnificat toꝛquẽ aurel gr: ſolebãt legitĩe cer⸗
Wtes accipe. de q̃ puerb.j. Audi fili diſcipli⸗
nã pa.t.⁊ nẽ di. leg:ma.t.vt addatur gra ca.t.et toꝛ. c.
Iſtud oꝛnamentũ oĩbo ↄcedit᷑ archiepᷣis ⁊ aliabo epis ex

nduc.ĩ do.t.cũ vi.mi.oꝑi.e.⁊ car.t.ne

rxxxvj.

gra ſpali: Eſt aũt palleũ de cãdida lana ptextũ. deſuper
bñs circulũ humeros conſiringentem ⁊? duas lineas ex
vtꝛaq; ꝑte pẽdẽtes.a quatuoꝛ cruces pupureas añ et re⸗
tro a deytris ⁊ a ſiniſiris.a ſiniſiris ẽ duplex ⁊ a dextꝛis
duplex. quoꝝ nulla vacãt a miſterio.¶¶ In lana vo aſpe⸗
ritas. in cãdoꝛe benignitas deſignat᷑. Qaʒ eccliaſlica di⸗
ſciplina erga rebelles et obſtinatos ſeueritatẽ exercet: ſʒ
erga penitẽtes ⁊ humiles exhibet pietatẽ. ꝓpteꝛ qð de la
na nõ cuiuſlibet aialis ſ̊ ouis tm̃ efficit᷑ qð mãſuetũ aĩal
7. Vñ Yſa. liij. Lãqᷓ; ouis ad occiſionẽ ductꝰẽ 2 nõ aꝑuit
os ſuũ.q̊ͥ ſignat᷑ maſuetudo ſummi paſtoꝛis.i.xpᷣi. Hoc
at ꝑ archã tabernacłi deſignatĩ q cuũ tabulis vᷣga ↄtinet᷑
mãna:qm̃ in mẽte rectoꝛis ſcĩa debz eẽ cñ virga diſcre⸗
tõis manna dulcedimis. vt ſeueritas immodeꝛate nõ ſe
uiat: a pietas nõ plus ꝙᷓ expedit indulgeat.4 Ciꝛculꝰpal
lei ꝑ quẽ hũeri ↄſiringunt᷑:ẽ timoꝛ dñi ꝑ quẽ oꝑa cobeꝛcẽ
tur: ne vel ad illicita defluãt vel ad ſuꝑflus relaxent᷑. vñ
ecẽi. vij. Qui timet deũ nihil negligit. Ecẽi.j. Timor
dñi expellit pctm.¶¶ Quatuoꝛ cruces purpuree.q̃tuoꝛ vᷣ⸗
tutes politicas deſignãt.que ſunt.iuſticia foꝛtitudo.tem
perãtia.pꝛudẽtia.que niſi purpurentur ſangnine crucis
rp̃i:falſuim ſibi nomẽ virtutis vſurpãt: ⁊ ad verã beatitu
dinis gliam nõ pducãt.Eñ math. v. Niſi babũdauerit
iuſticia vẽa plus qᷓ ſcribarũ et phariʒ eoꝝ:nõ intrabitis
in regnũ celoꝝ.hec ẽ purpura regis tincta canalibo quã
ſalomon ↄmemorat in can.vij. Js g pallei glia decoꝛa
tur ſi cupit eẽ qd dr: in anterioꝛi ꝑte debet habẽ iuſticiã.
vt reddat vnicuiq; qð ſuũ ẽ.ĩ poſteꝛioꝛi pꝛudẽtiã.vt caue
at qð vnicuiq; nociuũ ẽ. Foꝛtitudinẽ a ſiniſtris. vt eũ ad
uerſa nõ depꝛimãt.tꝑantiã a dextris vt eũ ꝓſpera nõ ex⸗

tollãt. ¶ Due linee quarũ vna ponit deoꝛſum 2 altera/ p⸗

gredit᷑ añ pectꝰ:actiuã ⁊ ↄtemplatiuã vitã ſignãt.quas
ita debet pᷣlatus exercere exemplo moyſi: vt nũc in mon⸗
tẽ aſcendat vt philoſophet᷑ cũ dño:nũc ad caſtra eſcen⸗
dat ⁊ ibi neceſſitatibo immineat ꝓpłoꝝ. Exo.xix. Pꝛoui⸗
ſurus attentiꝰin idipᷣm. vt cũ ſe de derit alijs ĩ idem ſe ibꝛ
reſtituat:quatenꝰ⁊ cũ martha circa frequẽs miniſteꝛiuʒ
ſatagat.cũ Maria verbũ audiat ſaluatoꝛis.luce.x.vtꝛa
q; tñ grauat inferius.quia coꝛpus qð coꝛrumpit᷑ aggra⸗
uat anĩam et depꝛimit terrẽa inhabitatio ſenſum multa
cogitãtẽ Sap.ix. Quapꝛopteꝛ palleũ ẽ ĩ ſiniſꝛa duplex:
ß in dextra ſimplex. qꝛ vita pñs q ꝑ ſiniſtrã accipit: mul
tis ẽ ſubiecta moleſtijs: ſʒ vita eterna q ꝑ dextrã deſigna
tuꝛ gaudio ſimplici ſine aliq̃ moleſlia deducit᷑.qꝛ luce.x.
ſignat᷑ ibi Martha martha ſollicita es ⁊ turbaris erga
peima.poꝛro vnũ ẽ neceſſariũ.maria optimã ꝑtẽ elegit qᷓ
nõ auferet᷑ ab ea. Palleũ & duplex ĩ ſiniſtra: quatenus
ad tollẽdas pñtis vite moleſtias platꝰſoꝛtis exiſtat. Si⸗

—

plex ĩ dextra: quatenꝰ ad obtinẽdã future vite quietẽ to⸗
to ſuſpiret affectu. Juxta p̃s.dicẽtẽ.vn pecij a dño hãc
requirã vt inbabitẽ ⁊c. ¶ Tres at᷑ acus q palleo infigũ⸗
tur añ pectꝰz ſuꝑ bumerũ? poſi tergũ: deſignãt cõpaſſi
onẽ ꝓximi:ammiſtratõem officij. diſlrictõem iudicij.ᷣq̃ꝛũ
pꝛima pungit aĩam ꝑ doloꝛẽ.ſecũda ꝑ laboꝛẽ.tercia ꝑ ter
roꝛẽ. De pꝛima.ij.coꝝ.xj. Quis infirmat ⁊ ego nõ infir
moꝛ.quis ſcan.⁊ ego nõ vroꝛ:De ſecũda.ij.coꝝ.xj. Pꝛe
ter illa q extrinſecꝰſunt inſtãtia mea quoti.ſol.oĩm eccle⸗
ſiarũ. De tercia.j·pe.v. Si iuſłꝰvix ſn aluabit: impius et
petoꝛ vbi parebũt: Suꝑ dertrũ nõ infigit᷑ acꝰ:qꝛ ĩ eteꝛna

requie nullꝰẽ afflictõis aculeꝰ: nullꝰſtumulꝰↄpũctõis.qꝛ

vt habet᷑ Apoc. xxj. Abſterget deꝰoẽm lacꝛimã ab oculis
ſctoꝝ ſuoꝝ.⁊ moꝛs vltra ñ erit neq; luctꝰneq; clamoꝛ ⁊c
4 Acus ẽ aurea ſ̊ inferius ẽ acuta ⁊ ſuꝑius rotũda lapi
dẽ ↄtinẽs pᷣcioſum. Quia nimirũ bonꝰ paſtoꝛ ꝓpteꝛ curaʒ
ouiũ affligit᷑ ĩ terris:ᷣ ĩ celis eternalit coꝛonat᷑.⁊ p̃ᷣcioſã
illã margaritã habebit. de q̃ math. xxv. Simile ẽ regnũ
celoꝝ boĩ negociatoꝛi querẽti bonas margari. c. ¶ Dñ

dat᷑ palleũ dat᷑ plenitudo ptatis paſtoꝛalis officij. nã añ

qᷓ metropolitanꝰ palleo decoꝛet᷑. nõ debet clericos oꝛdĩia⸗

re.pontiſices cõſecrare.eccleſias dedicare.

*

rticulus quintus
Onſequẽter querit᷑ de numeꝛo oꝛnamẽtoꝝ pᷣ
dictoꝛũ.Et videt᷑ ꝙ ſandalia nõ debẽt eẽ ð or
„ namẽtis pontificũ noue legis:ſicut nõ fuerũt
d oꝛnamnẽtis pontificum veteris legis.vel quare aliter.
¶ Item ſi quid datũ ẽ ad vſum infeꝛioꝛis in oꝛdine ita ꝗ;
nõ ad vſum ſuꝑioꝛis:illud nõ debet dari ad vſum exiſiẽ
tis in oꝛdine ſupꝛemo.lerbigratia. Si vſus manipuli
eſſet ita axpꝛopꝛiatus ſubdyacono ꝙ nõ dyacono: nullo
mõ vteret᷑ eo ſacerdos.Similiter ſi vſus ſtole ita eẽt ap
pꝛopꝛiatus dy acono ꝙ nõ ſacerdoti:nõ vteret᷑ eo epũs.
Hac rõe videtur ꝙ exquo tunica et dalmatica ita ſunt
data ſiue apꝛopꝛiata vſibus ſubdyaconi et dyaconi q;
nullo modo ſaceꝛdoti.ꝙ nõ debẽt eẽ de oꝛnamẽtis epiſco
poꝝ.¶ Item cũ ſummus ſacerdos nõ vtat᷑ baculo paſto
rali:nõ videtur ꝙ illo debeãt vti ep̃i inferioꝛes.Et ita vi
det᷑ ꝙ paucioꝛa debeãt eẽ oꝛnamẽta pontificalia qᷓ; ſint.
¶ Item videtur ꝙ debeant eſſe plura ꝙᷓ; ſint. Cum vt ha⸗
betur ab hug. Sacerdotiũ nouũ a veteri aſſumit quedã
veſtimẽta.videt᷑ ꝙ debeat aſſumẽ illð qð dꝛ ſuꝑhumera⸗
le: cũ ſuꝑhumerale ſignat illð maxie qð ſacdotibo noue
legis ↄneniat.Signat em̃ vt dicit beda euãgelicũ onus
qð maxime debet ſubire ſacerdos ſiue pontifer euãgeli⸗
cus.¶ Item videtur ꝙ debent vti rõnali in quo ſcribeba
tur doctrina et veritas.cũ in lege euãgelica veritas inno
tuerit ⁊ doctrina veritatis.⁊ etiã vt videt᷑ magis ↄgruit
illð indumẽtũ ſacerdoti euãgelico qᷓ legali:eo ꝙ lex erat
vmbra futuroꝝ. heb.x.Lex euãgelica ẽ lex veritatis. ↄ o
bañ.j.Cex ꝑ moyſen data ẽ:veritas ꝑ ihᷣm xpᷣm patefa⸗
cta ẽ. ¶ Iem vt dicit Hugo hec ſunt indumẽta que a ve.
te.nouuz aſſumpſit. Lunica.linea.ʒona.ſuphumerale.
tunica interioꝛ.rõnale et mitra. Sed tunica interioꝛi et
rõnali ſoli vtunt᷑ pontifices:tuniea linea eſt alba.tunica
interioꝛ que induitur ĩmediate ſub dalmatica.⁊ ita vi⸗
detur ꝙ pontifices noſtri debẽt indui ſupꝑhumerali2 ra⸗
tõnali.¶ Item videtuꝛ ꝙ lamina auꝛea optime conuenit
pontifici euãgelico.in qua ſculptũ erat ſanctũ nomẽ do⸗
mini.⁊ rõe dignitatis.quia illud oꝛnamẽtum fuit inter
omnia digniſſimũ.⁊ rõe ſignificatõis.quia illud nomen
ſignificabat xpᷣm reꝑaſſe vitã peꝛditã ꝑ adam ꝑ paſſionẽ
ſuam.vt habetur ĩ quadã glo.ſuꝑ illud.ſanctũ nomẽ do⸗/
mini Exo.xxxviij.oꝛnamẽtũ at᷑ ſignificãs xpᷣm reꝑaſſe vi⸗
tam ꝑditam in adã ꝑ paſſionẽ ſuã:magis ↄuenit ſacer⸗
doti euangelico qᷓᷓ legali.¶ Item põt queri quare nõ ſũt

veſtim̃ta legis noue regulariter oꝛnata coloꝛibo p̃cioſis

determinatis:ſicut indumẽta ſacerdotij legalis.cũ ⁊ rõe

nobilitatis ⁊ rõe ſigniſicatõis magis vident᷑ ↄuenire ſa⸗
cerdotio noue legis ꝙᷓ ſacerdotio veteris legis./:Rñſio

ꝙ m dñm Inno.iij. Oouẽ ſunt indumẽta vel oꝛnamen⸗
ta ſpecialia pontificũ.ſ.calige.ſandalia.ſuccinctoꝛiũ.tu

nica. dalmatica.mitra. cyrothece. anulus ⁊ baculus.ꝗa
nimirũ nouẽ ſunt in quibus ſpecialis poteſtas epoꝝ cõ⸗
ſiſtit. videlicet clericos oꝛdinare. virgines benedicere. põ
tifices conſecrare.manus imponere. baſilicas dedicare.
tegꝛadatos deponere.ſynodos celebrare.criſma cõfice⸗

re.veſtes ⁊ vaſa cõſecrare. Palleũ aũt quod metropoli⸗
tanoꝝ ⁊ pꝛimatũ.⁊ patriarcharũ ẽ ꝓpꝛium. pꝛiuilegiatã

obtinuit dignitatẽ. Vñ decem ſunt indumenta ſpecialia
pontificum.ſ.maioꝛum.quoꝛũ ꝑfectio ex obſeruãtia de⸗
calogi cõſiſtit.hoꝝ indumẽta in vniuerſo ſunt.xvj.qui a
numero habundat tealogi in. vj. qui eſt numerus peꝛfe
ctus.quo ſignatur ꝙ; illis nõ ſufficit ꝑfectio que eſt ex ob
ſeruantia decalogi: ſʒ requiritur ꝙ illoꝛum pfectio ab il⸗
la ſuꝑbabundet. Unde math. v. Liſi habundaueꝛit iuſti

cia veſtra ⁊c. Minoꝛũ pontificum ſunt.xv.in vniuerſo.
quo ſignificant᷑.xv.gradus virtutum quos per cantica
graduũ p̃s.diſtinguit.Senarius ergo veſtiũ ꝗbo induũ⸗
tur ſimplices ſacerdotes qui ẽ numerus ꝑfectus:ꝑfectõ
nẽ vite ⁊ virtutuʒ qua pᷣditi debẽt eẽ ſignat. Quĩdenariꝰ
veſtiũ quibo vtunt᷑ minoꝛes põtifices ſ ignat. ꝙ põtifices

— —

illi in gradibo.xv.virtutũ ipᷣo numero ſignatis alios de⸗

bent pᷣcellere. Hos oẽs debẽt maioꝛes põtifices habũdã⸗

tia virtutũ pᷣ̃pollere qð ĩ ſenario veſtiũ deſignatur. Iſie
exceſſus et ꝓgreſſus aliquãtulũ patet ex ſignificatõe or⸗
namẽtoꝝ ſuꝑius tacta.¶¶ AUd pꝛimũ ꝗ̊ dvᷣm.ꝙ noſier põ
tifer ꝓ feminalibo ſiue ſemoꝛalibo habet ſandalia. No⸗

ſter aũt pontifex quia indiget habere cõtinẽtiam:nõ in⸗

duit in ſacrificio feminalia ſed ſandalia: acſi diceretur
illud cañ.v.Laui pedes meos nõ inquinabo eos.Item
Yſa.lij. Mpulchri ſuꝑ mõtes pedes anunciãtis 2 pᷣdicã
tis pacẽ.ãnũciãtis bonũ pᷣdicãtis ſalutẽ.i.xpᷣi qui debẽt
eẽ pulchri.Iſti pedes erãt apli ⁊ alij pᷣdicãtes pacẽ datã
ꝑxpᷣm et ſalutẽ.pedũ pulchritudo in ſandalijs inſinuat᷑
vñ ante pᷣdicatõem pacis ⁊ ſalutis date ꝑ xpᷣm: nõ debe⸗
bat aliquis vti ſandalijs.¶¶ Ad aliuo dom ꝙ oꝛdinibus
ſimplicibo ſunt appꝛopꝛiata quedaʒ indumẽta ſpecialia.
ſeʒ oꝛdini ſubdyaconatus tunica:oꝛdini dyaconatꝰdal⸗
matica.oꝛdini ſacerdotali caſula.ſed oꝛdini excellẽtie et
pᷣatis pᷣcipue ſicut ẽ oꝛdo epiſcopi rõe excellẽtis poteſia
tis vſus oĩm ↄgruit.vt ſic ptas eiꝰmulta ẽ ⁊ vniuerſalis
⁊ ſingloꝝ ⁊ omniũ inferioꝝ excedẽs ptᷣatẽ:ſic ⁊ veſtimẽ⸗
ta q̃ ſunt pfatis indicia:generaliter in vſibo ⁊ officijs ab

eo exercẽdis eidẽ deſeruiũt.¶ Ad aliud qð obijcit.q ſũ⸗

mopõtifex nõ vtit᷑ baculo ⁊c. Dicẽdũ ꝙ hec ẽ rõ. Vts pe
trꝰmiſit machariũ.valeriũ ⁊ maternuʒz ꝗ erãt viri ſancti
et in fide xpᷣi doctiſſimi:ad p̃dicãdũ euageliũ gẽti theuto
nice:accidit ꝙ maternꝰmoꝛtuꝰẽ ĩ via.ſ.ĩ villa que dẽ ele
gia. alij duo ſepulto materno reuerſi ſunt ad beatũ petꝝ
lugẽtes ꝓ moꝛte illius.ꝗbo dedit bẽs petrꝰbaculũ ſuũ di⸗
cẽs eis.ꝙ poſito baculo ſuꝑ funus illiꝰdicerẽt. Petrꝰp⸗
cepit tibi ꝙ in noĩe xpᷣi ſurgas a moꝛtuis. q̊ facto ſurre⸗
xit:finitis diebo.xxx.quibo iacuerat ĩ terra.Deinde bẽs
maternꝰfuit epᷣus ecclłie treuerẽſis.q̃ baculũ pᷣdictũ cuʒ
magna deuotõe ſeruat vſq; in hodiernũ diẽ.ob reuerẽti⸗
am ꝗ̊ baculi p̃dicti ⁊ facti mirabilis ĩ recoꝛdatõeʒ:roma
nꝰpõtiſex nõ vtit᷑ baculo paſtoꝛali niſi in illo loco.ſ.ĩ ec⸗
cleſia ſiue dyoceſi treuerẽſi.⸗. Ad h̊ q obijcit᷑ e ſuꝑhu
merali.dðm ꝙ ſacerdos euãgelicus ꝓ ſuꝑhum erali vtit᷑
ſtola ſiue oꝛario.quoꝛũ vna ẽ et eadẽ ſignificatio.vt eĩ di
cit beda.ſuꝑhumerale ſignat euãgelicuʒ onꝰ.de q̊ͥ math.
xj. Jugũ em meũ ſuaue ẽ⁊ onꝰmeũ leue. Lex em̃ eunãgeli
ca in aliquibo ſe exhibet ↄfoꝛinẽ legi moyſi: ĩ aliquibo ne
quaqᷓ;ᷓ rõe ſupꝛatacta. Ad h̊ qd obijcit᷑ de rõnali.dom
ꝙ põtifex euãgelicꝰvtit᷑ pallio ꝓ rõnali vt dicit IOnno.iij
cuiꝰvſus magis ↄgruit.vt ex ſignificatõe ipᷣius euidẽter
apparet.¶ Ad illud qð dicit hugo.qꝙ; ſuꝑhumerale ⁊ ra⸗
tõnale aſſumpſit ſacerdotiũ a ve.teſt.⁊c.DOðm ꝙ hoc in
telligit᷑ nõ qᷓtũ ad ipᷣa:ſᷣ qtũ ad alia loco eoꝝ aſſumpta
Ak hoc dic.qꝛ foꝛte ĩ aliquibo eccłijs ex cã ſpeciali diſpẽ
ſatoꝛie põtifices vtunt᷑ his.vt de facto patʒ.aliqñ em̃ in
ꝑtibo frãcie aliquis legatꝰdñi pape vſus ẽ ſuꝑhumerali
¶ Ad aliud qð obijcit᷑ de lamina aurea. Rñſio ab bug.
dicẽte.lamina auꝛea nr̃m ſacerdotiuʒ nõ habet.ꝓ q̃ nuc
frontibo fideliũ ſignũ cꝛucis impꝛimit᷑ quãdo auro legis
ſanguis euãgelij pꝛecioſioꝛ ẽ.Et nota qð dicit Inno.iij.
Qoſter põtifex ꝓ femoꝛalibo habet ſandalia.ꝓ linea al⸗
bã. ꝓ baltheo cingulũ.ꝓ podere tunicam. ꝓ epbot ami

ctum vel ſtolã. ꝓ logion palleũ. ꝓ cydari mitra. ꝓ lami⸗

na crucẽ.⁊ quedã ex his diuerſam habẽt foꝛmã ab eis:ſᷣ
figurã eãdeʒ.¶¶ Ad vltimũ dõm.qꝙ lex vetus erat lex car
nis.⁊ ꝙ ritus cultus diuini ĩ lege veteri fuit inſtituiꝰ ad
reuocãdum ꝓpłm rudẽ ⁊ carnalẽ a cultu ydoloꝛũ. VUnde
opoꝛtuit ꝙ exerceret᷑ ĩ oꝛnamẽtis q̃ carnalibo blãdieban
tur aſpectibo.Lex aũt noua ẽ ler ſpũs. ꝓpter qdð attendit
ad ea qᷓ ſunt ad delectatõem ſpũs ⁊ druotõeʒ hoĩs interi
oꝛis:nõ ad ea q delectãt hoĩem exterioꝛẽ. VUñ vt diẽ JIn⸗
no.põtificalẽ głiam nõ iã honoꝛ cõmẽdat veſtiũ:ᷣ ſplen⸗
doꝛ gĩaꝝ. Pꝛetea.illa omamẽta ſignificabãt q̃les debẽt
eẽ põtifices moderni 2 alij ſuiẽtes deo ĩ eccłiaſtico officõ
Eñ oꝛnamẽta ſacerdotũ vetis legis magis erãt inſtitu⸗
ta ĩ ſigficatõʒ q; ĩ cultꝰveneratõʒ.ñ ſic ð oꝛnam̃tis nr̃oꝝ

—

——

d⸗
Ne
or⸗

do⸗
in⸗

t

¶ Dueſtio

pontificũ.Vñ ſicut dicit Inno. Quicgd oꝛnamẽta illa ĩ

fulgoꝛe auri.in nitoꝛe gemmarũ.ĩ multimoda oꝑis vaꝛi
eiate ſignificabãt: boc iã in moꝛibo actibuſq; debet clare
ſceꝛe. Oꝛetea. alia rõ babet᷑ ab hugo.dicẽte nĩm ſaceꝛdo
tiuʒ ſu ꝑpumerale ſimiliter ĩ textu nõ habet vt vetꝰ: ꝓ eo
rinnva religio magis ſimplici vitate ſtudere debeat q

ſuꝑlti —= —
lembrum ſeptunmn

BHnſequẽter querit᷑ de multitudine aſſiſtẽ⸗
tiũ ↄſecratõi.Et querit᷑ vtꝝ liceat ↄſecraꝛe
vno aſſiſiẽte. Oꝛ ſic: videt ꝑ hoc. ꝙ ↄſuetu⸗
in ecchiaẽ talis. Et et habet᷑ di. xj · Con
ſuetudinis vſuſq; longeui nõ vilis auctoꝛitas ?ẽ. vi habe
tur. ff. imo intãtũ ꝓceſſit vt nõ fuerit neceſſe vt ſcripto co
pᷣbenderet᷑.¶ Cõtra.de ↄſe.di. j· hoc quoq;.vbi dẽ. boc qᷓ
ſtatutũ ẽ:vt nullus pᷣbiteroꝝ miſſaruʒ ſolẽnia celebrare
pᷣſumat.niſi duobo pñntibo ſibiq; reſpõdẽtiba ⁊ ipe terciꝰ
babeat᷑.qꝛ cũ płaliter ab eo drĩ dñs vobiſcũ,2 illud in ſe
cretis oꝛate ꝓ me.aꝑtiſſime ↄueni ius rñdeat᷑ ſalu⸗
tatõi.ſ.ofoꝛmiter ĩ numero.¶ MKñſio.dom ꝙ quedã re⸗
troactis tꝑibo ſtatuta erãt ob uerentiã tanti miſterij qᷓ
poſtea abrogata ſunt ꝑ vſum: ⁊ ꝓPter neceſſitatẽ ? vtili⸗
tatẽ.multiplicato eĩ numero pᷣſbiteroꝝ neceſſe fuit ⁊ vti⸗
le ne frequẽter ceſſarẽt a miſſarũ ſolẽnijs:vno aſſiſtẽte ce⸗
lebrare. ¶¶ Ad rõem ob quã pᷣmiſſum ſtatutũ erat factuʒ
ſcʒ ꝙ dr in miſſa dñs vobiſcũ.⁊ oꝛate/p me. dom ꝙ pᷣſbi⸗
ter celebrãs pᷣdicta ꝓſerẽdo loquit᷑ eccłie et ad eccliaʒz de
bet ↄueꝛteꝛe intentõem:maxime vno aſſiſtẽte. vñ qð dẽ.
nullus celebrare p̃ᷣſumat niſi duobo pñtibo ⁊c. intelligit
itũ ad intentõem ſacerdotis.qui debʒ ↄuertere intentõ⸗
nẽ ad plures vel aſſiſtentes: vel ad eccłiam qui ples voᷣbis
expꝛeſſis rñdeant vel voto.el põt aliter dici:ꝙ intentõ
decreti ẽ ꝙ nullus ex ↄotemptu celebret vno exiſtẽte:bene
põt tñ ĩ neceſſitate.Vñ Inno.recitato pᷣdicto decreto re⸗
ſpõdet ſic.verũ aliud ẽ religiõis articulꝰz aliud religio⸗
nis ↄtẽptus.pie quoq; credẽdũ ẽ ⁊ ſacris auctoꝛitatibus
cõpꝛobat᷑ꝙ angeli dei comites aſſiſtũt oꝛãtibo· Em illud
ꝓpheticũ. In ↄſpectu angeloꝝ pſallã tibi ceꝰme?. Et il⸗
lud thob. rij. qñ oꝛabas cñ lacrimis.ego obtuli oꝛõeʒ tuã
dño. Ponũt et aliꝗ ꝙ reclulꝰſolus.i:ſine aſſiſtẽte poteſt

celebrare.
embꝛum octauum

Onſequẽter querit᷑ de multitudine ↄſecrã⸗
tiũ.ſ. vnã hoſtiã.Cõſueuer̃t eĩ pᷣbbiteri car⸗
dinales romanũ circũſtare pontificẽ ⁊ cuʒ
eo ꝑiter celebrare. Similiter ĩmbtis eccle
ſije plures ſacerdotes vno epo cõcelebrãt. ꝗ Circa h̊ du
bitat᷑ aut oẽo ſimul verba coſecratoꝛia ꝓnũciãt: aut non
oẽs ſimul. Si ſimul: fruſira ꝓnũciant᷑ et ſuꝑfluũt quecũ
q; ꝓferunt᷑ niſi ab vno ſolo:cũ ab vno ſolo ꝓnũciata ſuffi
ciant ad ↄſecrãdum. Si nõ oẽs ſimul: ⁊ ↄſiat ꝙ q pꝛimo
ꝓnũciat ↄſicit.quid & faciũt ceteri.nũquid iterãt ſacra⸗
mẽtũ: boc aũt ponẽ eẽt incõueniẽs. MPꝛetea. poſſet vtin

gere ꝙ ülle nõ ↄficit ꝗ celebrat pꝛincipaliter ille ↄficiet

ſecudario celebrabit:2 ſic pia intentio celebrantis de⸗
fraudabit᷑ Rñſio. vtẽ tactũ. Cardinales pᷣſbiteri cõ⸗
ſueuerũt romanũ ciꝛcũſtare põtificẽ ⁊ cũ eo pariter cele⸗
brare.Cũqʒ ↄſumatũ ẽ ſacrificiũ: de manu eiꝰ cõmunio⸗
nẽ acciꝑe.ſignificãtes apłos qui cũ dño ꝑiter diſcũben⸗
tes ſacrã ð manu eiꝰeuchariſtiã acceperũt.⁊ in eo ꝙ ip̃i
celebrabãt:ofdunt apłos a dño ritũ huiꝰſacrificij didi⸗
ciſſe. Añ bec ẽ cã celebratõis.i¶ Ad hoc ẽ̊ qdð pꝛimo que
rit᷑.vtꝝ ſimul ꝓferũt verba ↄſecratoꝛia.ddᷣm ꝙ ſimul de
bẽt ꝓferre.¶ Ao hoc qð obijcit᷑ ꝙ tũc oĩa ſuꝑflue ⁊ inani
teꝛ ꝓferũtur ni que ꝓferunt᷑ ab vno illoꝝ tm̃.dom ꝙ; nõ
ẽ verũ.quia licet ꝓlatio vniꝰſufficeret ad ↄſecratõem:tñ
qꝛ intentio ẽ oĩm vnã celebrare aſecratõem: aſſecunt᷑ qð
intẽdunt ⁊ ᷓtũ adoſecratõem ⁊ qᷓtũ ad ſignificatõeʒ·qꝛ
ciĩ in hoc oꝑe intentio dirigit opus eoipo ꝙ vna oĩm eſt

.xxxvj.

intentio: ⁊ omniũ ẽ vna oꝑatio.ſ.oſecratio.⁊ licʒ/ ꝓlatio
vnius ſufficeret ad ↄſecratõem: nõ tamẽ ſufficeret ad ſi⸗
gnificatõez. ¶ Ao aliud rñdet Inno. ſic dicẽs. Sane p
dici 1 ꝓbabiliter rñderi.qꝙ ſine pꝛius ſiue poſterius ꝓfe
rãt ſaceꝛdotes:referri debet eoꝝ intentio ad inſtans ꝓla
tõnis ep̃i cui pꝛincipaliter ocelebrãt. ⁊ tũc oẽs ſimul ↄſe⸗
crãt et ↄficiũt:qꝗᷓ nõ nulli ↄſi entiãt:ꝙ ꝗ pꝛius ꝓnũciat il
le ↄoſecrat.nec alioꝝ cfraudat᷑ intentio:qꝛ factũ ẽ qð in⸗
tendũt.hec Inno.

embrũ nonum

Onſequẽter querit᷑ de neceſſitate verboꝛuzʒ
ꝓferendoꝝ ĩ ↄſecꝛatõe.hoc ẽ ſi ſufficit ĩ ca
ſu tm̃ foꝛmã veꝛboꝝ quibo oↄficit᷑ expꝛimeꝛe
ine alijs pcedẽtibo. Verbigra.ſi aliqui el
ſent in deſerto del mari ⁊ imminet ꝑiculum moꝛtis.ſi ad
ↄficiendũ coꝛpꝰxp̃i ſufficeret dicere.hoc ẽ coꝛpus meum.
ſic:videt᷑ ꝑ hoc.qꝙ ĩ baptiſmo multa ad decoꝛẽ ſacra⸗
mẽti pᷣcedãt foꝛnã verboꝝ queẽ de neceſſitate ſacramen
ti. vt fontis benedictio. catheciʒatio alia multa:tamen
ſi ſine illis mergat᷑ puer cũ ꝓlatõe veꝛboꝝ nihilominus
baptiʒatũ ẽ. J9it᷑ a ſimili ſi ſine alijs que ſunt ad decoꝛẽ
buius ſacramenti ꝓferatur foꝛma a xpo inſtituta que eſt
neceſſitatis: ↄſecꝛabitur coꝛpus xp̃i. ¶ Contra. licet apli
ſolebant ofirmari ſola mannũ impoſitõe de qua math.
xix. nibilominus poſtꝗᷓ inſtitutũ fuit ab eccłia vſu ap⸗
pꝛobatũ ꝙ ſacramentum fieret ↄfirm atõis cũ quadã ſo⸗
lennitate.vtpote vnctõne ⁊ verboꝝ ꝓlatione:nõ ↄfertũr
ſacramentum illud. niſi hac obſeruata ſolennitate. A ſi
mili videtur in pꝛopoſito.ꝙ licet dominus conſecrauerit
ſine ſolennitate quazx poſtea ſtatuit eccleſia.licet aliquis
verba p̃ſcripta a donnno ꝓferret cum intentione conficiẽ
di: coꝛpus rp̃i non cõficeret. ¶ MReſponſio.de boc quoo
queſitum eſt due ſunt opiniones. Ana que ponit ꝙ non
ẽ? cõſecratum ſi ꝓferant᷑ illa verba ſine pᷣcedentibo admi
nus in ſecreto miſſe. quia ab apoſſolis et ab eccleſia qui
bus reliquit deus plenius de boc ſacramento diſponere
ſtatutum eſt: vt line illis pꝛecedentibus non cõſecretur.
Alij dicunt ꝙ ſic. ſeo peccant grauiter ſine pꝛecedentibo
cõficiẽtes. ¶¶ Ad obiectuʒ pꝛimum dicit pꝛima opinio. ꝙ;
nõ eſt ſimile de baptiſmo ? de iſto ſacramento.baptiſmꝰ
em̃ ſacramentum neceſſitatis eſt. ideo ꝓpter periculũ ſta
tuit et vult eccleſia ꝑuulum cum foꝛma verboꝛum a xpᷣo
inſtituta ſine alijs que ſunt ad decoꝛem ĩ neceſſitate ba⸗
ptiʒari.nec eſt ſic hic:quia illud ſacramentum neceſſita
tis non eſt. ¶Sed ſecunde opinioni cõſentio.Conſtat eĩ
ſlatutum eſſe. ꝙ ſine pꝛecedentibus ſoꝛmam a xpᷣo inſti⸗
tutam non fiat cõſecratio.ſed vbi ſtatuerunt apoſtoli q
ſine illis non conſecratur: non conſtat nec legitur. Cegi⸗
mus em̃ ꝙ his verbis xpc efficit ſine p̃cedentibuo. Cuʒ
igitur eadem ſit virtus verboꝛum nunc que tunc fuit. q̃⸗
re nõ poſſet nunc ſicut? tunc ſolis his veꝛbis conſecraꝛi
2 vt eſtimo nõ expedit in aliquo caſu ſolummodo foꝛmã
verboꝛum ꝓferendo ſine alijs conſecrare:cum fides ⁊ ſũ
ptio ſpiritualis in neceſſitate ſufficiant. 4 Ad aliud qð
obijcitur contra partem iſtam. Dicendum· ; ſecus eſt ð
confirmatione qᷓtum ad modum m queʒ confirmabãt
apoſtoli 2 ip̃e dominus.ſuppoſito ꝙ dominus confirma⸗
bat ⁊ de hoc ſacramento. Dominus em̃ quando cõſecra⸗
uit panem et vinum in cena:⁊ in coꝛpus⸗ ſanguinem ſu
um mutauit boc ſacramẽtum inſlituit. h quãdo dominꝰ
ↄfirmauit et apoſtoli:nõdum fuit ſacramẽtum cõfirma
tionis inſtitutum.nec confirmabant vt miniſtratoꝛes et
inſtitutoꝛes ſacramenti confirmatõnis: ſed mannuz im
poſitione ſine ſacramento materiali: et hoc ratõibus ſu⸗
pꝛatactis vbi actum eſt de confirmatõne. poſtqᷓ aũt inſti
tutum fuit ſaeramentum cõfirmatõnis: nõ cõferebatur
ratia confirmatõnis niſi obſeruata foꝛma inſtituta.et
illa obſeruata ſi ſine aliqua additione miniſtraret ip̃m
ſacramentum: ofirmatum eẽt.

quoꝛũ quedam pᷣcedunt miſſaꝛum ſolẽnia.
de qui ꝛimo.quedam ſunt de integri⸗
tate ipᷣius miſſe de quibus ſecundo.In pꝛima ſunt tria.

Confeſſio altaꝛis.oblatio ⁊ thurificatio.quibus ſignifi

cantur tria que reddunt fideles dignos ad celebranduʒ
miſſarum ſolennia et ad aſſiſtdum celebꝛatõni. Pꝛimũ
eſt peccatoꝛũ purgatio.Secũdum eſt mẽbroꝛum cum ca
pite vnio. Lerciũ celebrantis et aſſiſtentiũ deuotio ſiue
deuota oꝛatio.¶ ota ergo ꝙ quia iuſtus pꝛioꝛ.id eſi ĩ
pꝛincipio ſermonis accuſatoꝛ eſi ſui. ꝓuer.xviij. Sacer⸗
dos pᷣdictis oꝛnamentis oꝛnatus anteq; ſacrum inchoat

officium: coꝛam aſtantibo peccata ſua cõfitetur. In qua

cõfeſſione attendendum eſt.ꝙ peccata in genere non in
ſpecie(vt quidaʒ quãdoq; minus ꝓuide faciunt)confitẽ⸗
da ſunt.quia hec cõfeſſio eſt manifeſta nõ occulta.ſimili
ter aſſiſtentes peccata ſua cõfitentur vt purgari a pecca⸗
tis mereant᷑.ſᷣm id pᷣs.Dixi cõfiteboꝛ aduerſum me in⸗
iuſticias meas dño ⁊c̃. Pectoꝛa in cõfeſſione ꝑcutunt.
exemplo publicani qui ꝑcutiebat pectus ſuum dicẽs.de⸗
us ꝓitius eſio mibi peccatoꝛi.Luce.xviij.vt iuſtificati ĩ
domog ſuas deſcẽdant.q Seinde accedens ſacerdos de⸗
oſculetur altare.ſignans ꝙ xpᷣc qui ẽ ſacerdos ineternũ
Fm oꝛdinẽ melchiſedech.ſacra ſibi eccleſiam copulauit.
Cañ.j. Oſculetur me oſculo oꝛis ſui.Oſculo ſiquidẽ os
oꝛi ↄiungit᷑.⁊ in xpᷣo nõ ſolum eſt humanitas vnita dei⸗
tati: verũetiam ſponſa ſponſo eſt copulata.ᷣm illð yſa.
lxj · Quaſi ſponſam dcoꝛauit me coꝛona et q̃ſiſponſam
oꝛnatam monilibus ſuis.Ende ioh. ij. Qui babet ſpon⸗
ſam ſponſus eſt. Per altare ſignatur eccleſia de qͥ Exo.
xx. Si altare lapideum feceris mihi nõ edificabis mihi
illud de ſectis lapidibo.per lapidũ ſectõem diuiſio fideli
um ſignatur. vnde dñs ſectõnem lapidum in altari ꝓbi
bens:diuiſionẽ fidelium in eccleſia repꝛobat:diuiſioneʒ
dico per erroꝛes⁊ ſciſmata.q AUd hoc ſequitur thurifica
tio qua ſignatur deuotio ſiue oꝛatio celebrantium ⁊ aſſi⸗
ſtentium directa ad deum. Jurxta illud.dirigatuꝛ oꝛatio
mea ſicut incenſum in cõſpectu tuo dñe. Iſtud ſignifica⸗
tum eſt Apoc.viij.vbi dicitur. Stetit angelus iuxta arã
templi habens thuribulum auꝛeum in manu ſua.2 data
ſunt ei incenſa multa:vt daret de oꝛationibus ſanctoꝛuʒ
ſuper altare aureum.quod eſt ante thronum dei. Ange⸗
lus iſte ſacerdos eſt. IUnde malach.ij. Labia ſacerdotis
cuſiodiunt ſciẽtiam.⁊ legem requirunt de oꝛe eius.quia
angelus domuni exercituum eſt. ante altaꝛe.i.in cõſpectu
eccleſie. Per thuribulum aureum xpc incarnatus ſigna
tur. cuius bonitas ⁊ maxime quo ad caritatem ꝑ thuri⸗
bulum aureum plenum igne intelligitur. Habere autez
thuribulum vt incenſet moꝛaliter inſiruit.ꝙ ſi quis vult
incenſum oꝛatõis ſiue deuotõnis deo offerre. thuribulũ
incarnatioms ꝑ ſidem debet tenere. Qaz ſine fide ſcilicʒ
mediatoꝛis impoſſibile eſt o placere.ad heb.xj. Et da
ta ſunt ei incenſa multa.i.oꝛatões deuote ut eas offerat
deo de oꝛationibus ſanctoꝛum. Nota ꝙ dicit oꝛatõnibus
ſanctoꝛum nõ oꝛationes:quia dominus non omnes oꝛa⸗
tiones exaudit ſed illas que ſunt ad ſalutem. Exempluʒ
tæ oꝛatione apli.ij.ad coꝛint᷑.xij. Super altare aureum
ideſt in ſummitate eccleſie triumphantis.iij.reg.viij. Ie
cit Salomon altare aureum ⁊½. ante thronum dei.i. di⸗
uinam maieſtatem.

quit᷑ ratõe et intellectu eoꝛum qꝗᷓ fiunt
in laudem et ſolennitatem conſecrationis.

TLoco queſtiõis.xxxvij.

tractatus de officio miſſe tripartitus.

Eguitur de officio

miſſe ſiue de miſſa. Officiuʒ aũt dicitur
quaſi efficium:ab efficiendo dictum pꝛo
pter decoꝛem ſermonis vna mutata lit⸗
rtera. vl certe vt quiſq; illa agat que nul
li officiãt:ſed ꝓſint omnibus.ſicut dicit Rabanꝰ. Et vt
ideʒ dicit.Officioꝛum genera licet ſint plurima:tñ illud
p̃cipue quod in ſaeris diuiniſq; rebus habetur:officij no
mine cenſetur eẽ nücupandũ. ota ꝗ̊ ꝙ miſſa dr mul⸗
tipliciter. Quãdoqʒ em̃ dr̃ miſſa totuʒ qð dr̃ ab introitu
vſq; Ite miſſa eſt.Qñq; dẽ ꝑs que pꝛimo cantatur.ſ.in⸗
troitus:⁊ dẽ miſſa qm̃ angelus mittitur. Qñq; dicit᷑ miſ
ſa ab introitu vſq; ad offertoꝛiũ que dicitur miſſa cathe⸗
cuminoꝝ. Cathecuminus djr nouiter inſtructus in fide
nondum baptizatus. et dĩ miſſa ab emittendo. q;ꝛ tunc
emittebatur foꝛas. Lunc em̃ dy aconus ſolet dicere. exe
ant cathecumini foꝛas.Iſido.Inde miſſa.quia ſacramẽ
tis altaris inteꝛeſſe nõ poſſunt.qui nõdũ regenerati no⸗/
ſcuntur.amplius em non licet neq;ʒ iudeis neq; paganis
neq; cathecuminis intereſſe.quia nõdum ſunt mẽbra ec
cleſie.hoc ſignificabat illud dictum de dño Johᷣ.ij. IJenhs
nõ credebat ſe eis:ipᷣe em̃ ſciebat quideẽt in hom ine.ꝗl

le aũt de quibo dictũ ẽ ſigniſicant᷑ ꝑ catbecuminos. Oñ⸗

q dicitur miſſa illud tm̃ quod ſub ſilentio dꝛ. Qñq; dici
tur miſſa ſolũ i

ꝑtes.In quarũ pꝛima inſinuatur illuminatio populi q̃
extenditur vſq; ad oblatõem hoſtie. In ſecunda ĩmola⸗
tio ſacrificij que extenditur vſq; poſt cõmunionẽ· In ter⸗
cia rememoꝛatio accepti beneficij diuini.que extenditur
vſq; ad finem miſſe.¶ In pꝛima ꝑte.pꝛimo inſinuatuꝛ il
luminatio ꝓpli vt intelligat aduẽtũ xpᷣi eẽ deſiderandum
