miſſio peccati pᷣcedit qñq; ſignum ſacꝛamentale ⁊c̃.dicẽ
dum ꝗ et ſi pꝛecedat qtum ad culpam:nihilominus ſe⸗
quens ſignum eſt cauſa efficacie gratie qua fit remiſſio
peccati qtum ad aliquem effectũ in ipᷣo penitente.admi
nus q;tum ad remiſſionem ſequele ipᷣius peccati ſcʒ pe⸗
ne. Ad illud qð obijcitur.ꝙ ſacramentũ ſiue ſignũ ſa⸗
cramentale eſt ſenſibile.nihil aũt ſenſibile eſt effectiuuʒ
gratie ⁊c̃.dicendum ꝙ reuera ſenſibile non eſt effectiuũ
gratie ſimpliciter ſiue peccati:ſed eſt quodõmodo cauſa
efficacie gratie in ſuſceptibili ſiue remiſſionis peccati.ſi
cut eſt de cõfeſſione ſacramentali.que cum fit in expꝛeſſi
one vocali.eſt cauſa mundationis ipſius confitentis.
Vnde ps.Confitebimur tibi deus cõſitebimur:et ĩuo.
no.tu.glo.poſt confeſſionem poteſt inuocari deus in ho
minem ſic mundatum.et ſicut ꝑ confeſſionem euacuat᷑
ſic ꝑ inuocationem impletur bonis.Ecce ꝙ euacuatio
mali fit ꝑ confeſſionem.non tamen confeſſio eſt cauſa ef
fectiua gratie qua fit euacuatõ gratie:ſed diſponẽdo pe

nitentem quodãmodo facit ꝙ gratia habet effectum in

iſto:ſiue ꝙ ipi remittitur peccatum. Vel poteſt aliter di⸗
ci.ꝙ contritio concernit gratiam in ſuo intellectu.que
quidem gratia ꝑmanet in confeſſione et ſatiſſactõe.hec
aũt gratia eadem eſt.vt altera ratõne diuerſoꝝ effectuũ

eſpõſio.ꝙ remiſſio peccati

Inqtum aũt cõterimur ĩ intellectu ↄtritõis eius effectꝰ
eſt inchoando.inqtum ꝑliſtit cũ confeſſione effectꝰ eius
eſt in ꝑficiẽdo dico reſpectiue.lñ qm̃ tacui inueteraue
runt.glo.tacuit vnde ꝓficeret.nõ tacuit vnde deficeret
tacuit cõfeſſionẽ:clamauit de meritis pᷣumptõem. Inqᷓ
tum cũ ſatiſſactõne in ꝑficiẽdo eo mõ quo aug. dicit ꝙ
penitẽtiares eſt optima et ꝑfecta ⁊c.vnde licet cõfeſſio
et ſatiſfactio nõ faciũt ꝙ gꝛatia in penitẽte purgat a pec
cato:faciũt tñ ꝙ mediãte gratia ꝑficit et cõſũmat.¶ Ad
10 qð obijcitur. ꝙ ſacramẽtũ exteriꝰ ſiue ſignũ oĩno die
poſitionem. remiſſio peccati oĩno pꝛiuationem. SDicen⸗
dum ꝙ ſignum ſacramentale et ſi dicat poſitioneʒ quo⸗
dammõ cum pꝛiuatione concernit pꝛiuationẽ vt patet in
conſeſſione. Confeſſio em vera ratione qua fit teſtãdo
peccatum et maliciam confitentis referendo ipᷣm confi⸗
tentem quodãmodo annihilat et quaſi in carentia eẽ ſi⸗
gmiicat. dico in genere moꝛũ.Similiter ex alia ꝑte effe
ctus ſacramentoꝝ no.le. non exiſtunt oĩno in pꝛiuatiõe
ſed aliquo modo in poſitione. Mon ei ſacramento ba⸗
ptiſmi ⁊ penitentie tantũmodo tolluntur peccata:pᷣ ani
me pꝛius defoꝛmate reſoꝛmãtur illis et decoꝛantur. vn/⸗
te vt tuctum eſt.gratia cõtritõnis vlterius ꝓlicere facit
in confeſſione.et ꝑfectum cõſũmat in ſatiſſactione.vnde
dictum eſt cõfeſſio et ſatiſfactio quodammodo ſunt cau⸗
ſa gratie ſiue potiꝰ efficacie gratie in penitente.

ticulus tercius

Onſequẽter queritur an res ſacramẽti peni⸗
tentie ſit remiſſio peccati ratõne culpe an pe
e. ꝙ pene tm̃:videt᷑ glo.ioh̊.xj. vbi loquitur
de ſuſcitatõne laʒari dicit.xpᷣc ꝑ ſe viuificauit intus:mi
niſtris poteſtateʒ ſoluẽdi tribuit. hec glo. Sed viuifica
re eſt ꝑ remiſſionem culpe.quia remittere culpam eſt re
ſuſcitare moꝛtuũ a moꝛte culpe.igit᷑ hec xpᷣc ꝑ ſe facit ſcʒ
ſine miniſtris. ſed illud dicitur res ſacrament: quod vir
tute ſacramẽti habet᷑ ꝑ miniſtros:ᷓ ⁊c.¶ Jieʒ Joh xx.
NQuoꝛuʒ remiſeritis peccata ⁊c̃.glo.quos dignos rᷣmiſ
ſione iudicaueꝛitis.duabo ſcʒ clauibo poteſlatis 7 diſcre
tionis.Ex hac glo.patet.qꝙ remiſſio peccati inqᷓ tũ ꝑtiet
ad ptᷣatem clauium eſt in iudicio habentis claues.ᷣ illð
eſt res huiꝰ ſacramẽti ꝙ remittit᷑ poteſta te clauium. ha
bentes aũt ptatem clauium dignos iudicant remiſſione
culpe ex ininnctione pene.⁊ ex iniunctione pene mĩoꝛis
remittit᷑ maioꝛ:igit᷑ remiſſio pene cõmutate in minoꝛeʒ
poteſtate clauium:eſi res huiꝰ ſacramenti.¶ Pꝛet᷑.quã
do vrenitur ad cõfeſſionem.tunc pꝛimo eſt miniſteriũ ſa⸗
cerdotale.ſed ante boc eſt remiſſio qᷓtum ad culpam per
cõtritionem.igit᷑ ⁊c. ¶ IJriem dixi confiteboꝛ aduerſũme
⁊c. Aug eypoĩt dicẽo.NDagna pietas dei vt ad ſolam /p⸗
miſſionem peccata dimiſerit.nõdum ꝓnunciat oꝛe:⁊ fa
men dæus iam audit in coꝛde:q; ipᷣm dicere quaſi qddaʒ
ꝓnunciare eſt. votum em̃ ꝓ opere reputat᷑.Ex hoc patz
ꝙ remittat᷑ culpa anteqᷓ; pueniat ad iudiciũ ſacerdotis.
Item po. Suſcitabũt et ↄſitebunt᷑ tibi.glo. moꝛtuo
em̃ in coꝛde perit confeſſio.niſi em̃ ſuſcitetur:coõfiteri nõ

valet.Ecce mſi ſuſcitatio a moꝛte pᷣcedit conſeſſionem:
Contra.
penitentia dicitur ſecũda tabula poſt naufrgium ſicut

nullius efficacie eſt confeſſio et ita vt pꝛius

ba ptiſmus pꝛima.ſed baptiſmus non dicitur pꝛima ta/
bula quia illo tollitur pena:igitur nec penitentia debet
dici ſecunda quia ea tollitur pena. Exiſientia nanq; in
pena nõ dicitur aliquis naufragaꝛi.ſed exiſtentia in cul

pa.igitur tabula dicit᷑ ex liberatione a naufragio culpe

YNem ſacramenta tunc babent efficaciam qñ nõ occur
rit aliquod impedimentũ ex pte ſuſcipiẽtis.ſed impedi⸗
menta tolluntur er ꝑte ſuſcipientis. qñ pᷣparat ſe ad ſu⸗
ſceptionem faciendo quod in ſe eſt.ſed focit quod in ſe ẽ
erponendo ſe vere et ſine ſictione operibus exterioꝛibo
ſacramentali bo:quia opera interioꝛa nõ poteſt facere de
ſe ſicut affici doloꝛe de peccato et hmõi.ſed quando facit
quod in ſe eſt dminus facit quod in ſe ẽ.ergo hmõi oꝑi⸗

bus erterioꝛibo eriſtentibo facit dominus quod in ſe eſt.
igitur cum opera ſacramentalia inqtum ſunt ex parte
ſuſcipientis efficiunt quod figurant pꝛeparando ipſum:
figurat oũt remiſſionem peccati ꝙtum ad culpaʒ: igitur
efficiunt idem. 4 Item po. Intronte poꝛtas eius in cõſeſ
ſione. glo. A cõfeſſione incipite ad miſericoꝛdiã tei ĩtra
re. Incipit igitur penitens intrare ad miſericoꝛdiaʒ xei
confitendo.igitur ante confeſſionem nõ dimittur pecca
tum. Cum igitur dimittitur peccatum ſacꝛamento peni
tentie.dimittitur aũt quando cõfitetur peccatoꝛ vł poſt
noõ dimittitur anteqᷓ; pueniatur ad mimiſlerium ſaceꝛdo
tum. ¶ Item po. Confeſſionem et coꝛem induiſti glo.
id eſt eccleſia in qua eſt pꝛimo confeſſio peccatoꝝ poſtea
Acus virtutum vt placeat ſponſo.i. pꝛius eſi in ea cõfeſ⸗
ſio peccatoꝛũ ꝑ quam feditatẽ deponit. deinde decoꝛ vir⸗
tutum ꝑ quem placet.ſed conſtat feditas dicit circum
ſtãtias culpe non pene. ¶ Itez yſið. ij. li. de ſum. bo. Ex
eo vnuſquiſq; iuſlus eſſe incipit:ex quo ſui accuſatoꝛ ex⸗
terit.ſed accuſatoꝛ ſui eſt in confeſſione.iuſtus aũt eẽ in⸗
cipit in peccati remiſſione:ergo ⁊c ¶¶ IJItem Yoh.iij. Ve⸗
nit ad lucem vt manifeſtentur opera.ibi glo. cum diſpli
cent mala ſua et aoccuſat.non ſibi ignoſcit nõ ſibi parcit
ſed venit ad lucem:et incipit ogere cum deo qui mala ac
cuſat:quia initium boni eſt accuſatio mali. hec glo. Si
igitur initium eſi boni accuſatio ſui:ante accuſationem
non eſt remiſſio culpe. IJtem ibidem. Vbi eſt confeſſio
peccatoꝝ vel diuinaꝝ laudum.ibi venit ihus et diſcipu

li eius.i.doctrina et illuminatio eius.⁊ ibi moꝛatur pur
gando a tlictis: et ita vt ſupꝛa. 4 Ytem ps.doce me iuſti
ficationes tnas.iQon q; pulcꝛo oꝛdine ad iu ſtificatõnes
xi ꝑueniẽdũ putat.vt pꝛimũ pcta ſua fateat᷑. Ita em̃ ali
bi dicit. dic inigtates tuas vt iuſtificeris.yſið.xliij. pimn
aliam Ir̃am. Et alibi. Juſtꝰ in pꝛĩcipio ſermoĩs accuſa⸗
toꝛ e ſui.ꝓuerb.xiiij. Reſpoſſo. duplex ẽ penitẽtia.
q̃dã que ſolũmõ cõſiſſit in cõtritene ↄſeſſione ſatiſſactoe
et vtraq;ẽ ſacꝛamẽtũ.hᷣ̊ pᷣmo mõ ſum pta nõ ẽ ſacr̃m eccle
ſie. ſed lecũdo mõ.At ẽ em̃ ſacrjm ecclie excepta cõtritio
ne requirũtur ex ꝑte ſuſcipiẽtis cõfeſſio et ſu biectio ſui
arbitrio ſaceꝛdotis.ſatiſſactio penitẽtie iniũcte ex paꝛte
ſacerdonis et abſolutio ⁊ iniũctio ſatiſſactionis. Scdᷣm
ðvᷣo ꝙ eſt ſacramentũ pꝛimo mõ. reo illiꝰ eſt remiſſio pcti
q̃tũ ad culpã ⁊ qtũ ad pmutatõʒ pene eterne in tꝑalem
Sacramentũ vo huiꝰ rei ẽ doloꝛ volũtari⸗ ſenſibilis in.
foꝛmans gr̃am. Vnde vᷣtute gre doloꝛ hmõi ẽ cauſe r̃miſ
ſioms cuſpe:virtute doloꝛis cõm utatio pene.dico appꝛo
pꝛiate loquẽdo. ꝓpꝛie em̃ loquẽdo cõmutatio pene ẽ ane⸗
xa remiſſioni culpe.et ita cauſa eiꝰ eſt gr̃a.Conſequẽter
dico ᷣm ꝙ penitetia ẽ ſacramẽtũ eccleſte: illiꝰ dupler eſt
res.ſcʒ remiſſio pcti.⁊ cõtritio.remiſſio peti ẽ res tim:cõ
tritio res ⁊ ſacramẽtũ. Etũ igit᷑ ad rem ſacramẽti que
eſt res tĩ:ſacr̃m penie ẽ ſignũ et cã et qtũ ad deletõem
cuipe ⁊ qᷓtũ ad teletõʒ pene.Cõtritio ẽ em ſignũ ⁊ cã re
miſſionis pct᷑i et qᷓtũ ad culpã et qᷓtũ ad penã.penaʒ di
co infinitã quo ad infinitatẽ illiꝰ ↄmutãde in finitã. Cõ⸗
feſſio ðo cum ſubiectõne arbitrio ſaceꝛdotis ẽ ſignũ rᷣmiſ
ſionis pcti qᷓtum ad culpã.⁊ ſi ignũ eſt cauſa remiſſiois

q̃tum ad penam aliquã. Confeſſio em rõne erubeſcẽtie

eſt magna pars penitentie.ſimiliter ſat iſfactio peniten
tie iniuncte eſi ſignum ⁊ cauſa remiſſioms peccati q;dtuz
ao penam.et ſignũ im celetõnis ꝙᷓtum ad culpoaʒz. ſic igr
pennitentia exterioꝛ ſcʒ confeſſio et ſatiſſactio ſine ſuſce⸗
ptione penitentie iniuncte ſunt ſi ignum remiſſioĩs qᷓtuʒ
ad culpam ⁊ cauſa ꝙ̃tum ad penam.et hoc dico contri⸗
no pꝛecedente conſeſſionem. Si autem penitens p̃para⸗
tus quatum in ſe eſt accedat ad conſeſſionem attrit? non.
contritus:dico ꝙ confeſſio cũ ſubiectõne arbitrio ſacer⸗
dotis ⁊ ſatiſſactio penitẽtie inicte a ſacerdbte ẽ ſignũ et
canſa dletõis culpe et pene.qꝛ ſic ſubijciẽdo ſe ⁊ ſatiſfſa
ciẽdo graʒ ocqrit. In tali em caſu ẽ verum qð dicit glo.
ſuꝑillud. Confeſſio 2 pulcritudo eius que ẽ.cõfitẽdo fit
bomo pulcrioꝛ. Si ergo emas pulcritudinem confitere

¶ Queſtio

yt fic ſis pulcer.i.inſtus.Et alia glo. ibidẽ. pꝛius ⁊ in es
i.in eccleſia confeſſio peccatoꝝ ꝑ quã feditatem depoit
ceinde decoꝛ virtutum ꝑ quẽ placet.Cõſtat ꝙ feditas di
cit culpã nõ penam. Similiter in hoc caſu babet locum

poc verbum yſið. quod eſt.ex ea vnuſqſq; iuſtus eẽ inci⸗

pit: exquo ſuus accuſatoꝛ extiterit. ¶ Ad hoc igit quod
obijcit pꝛimo de glo. que dicit. rpc ꝑ le viuificat intꝰ:
mimniſtris tribuit poteſtatem ſoluẽdi. Bicendũ ꝙ hec ſi⸗
mul ſtare poſſunt deus ꝑſe facit boc: et bomo facit hoc
idem. qꝛ qd bomo facit hoc eſt a o.et deus facit quan
do bõ facit. Vnde bugo. IYAle bomibo pratez dĩnã tribu
it:qui de bomĩbo deos facit. ſed tñ ibe ſiẽ ex ſemetipᷣo de⸗
us eſt: ita ꝙ ꝑ ſemetip̃m qñ vult ſine hũana cooꝑatione
peccata dimittere poteſt. hi vo qui ex lemetipᷣis dij non
ſunt:illi etiam dimittere nõ poſſunt. Quomõ ergo ſolꝰ
dens bonus eſt. nec tñ inde ſequit᷑ bonos nõ eẽ etiã eos
qui deo ſerniũt. et quomodo ſolus deus mirabilia facit:
et tñ te iullo hoĩe dicit᷑.fecit eĩ mirabilia in vita ſua.ita
etiam ſolus deus peccata dimittit. tunc quoq; quando
ſacerdos ab eo et per eum dimittit. ipe em̃ hoc in homi
ne facit:quod homo ꝑ eum facit. Nee ideo dicendum eſt
hominem ibi nihil facere quia ꝑ eum deus facit:imo vᷣo
ideo mul:omelius et multo verius facere quia ꝑ eũ deꝰ
facit.4 Ad hoc qð obijcitur & glo. ſupeꝛ ioh· xx. que eſt.
OQuos dignos remiſſione iudica ueritis ⁊c̃· dicendum ꝙ
illa glo.nõ expꝛimit totam poteſlatem babentiũ claues:
ſea dicit ꝙ cõuenit habentibo bmõi ptatem. Qon em̃ eſt
poteſtas clauium ſolũmodo in iudicio:ſed eſt etiã ĩ oꝑe
remiſſionis. Hugo em̃ ſufficienter oſtendit ꝙ poteſtas
collata ſacerdotibus nõ eſt in iudicio remiſſionis.ſed in
poteſlate remiſſionis.quod oſtendit ex verbis dñi qᷓ ſũt
Onoꝛum remileritis peccata remittentur eis. Verba
autem hugo. ſunt hec. Accipite inquit ſpiritũſanctum
quoꝛum remiſeritis peccata:remittent᷑ eis.et quoꝛũ re⸗
tinueritis retenta erunt. vbi dixit ſi oſſẽderitis fuit nuſ⸗
qᷓ hoc dixit ſed dirxit ſi feceritis erit. audiant ergo ⁊ itel⸗
ligant. Quoꝝ remiſeritis pcta remittentur eis. quibo
boc dicebatur: pꝛius dictũ fuerat. Accipite ſpm̃ſanctuʒ
ne vel quod dabatur crederet᷑ contemptibile: vel qð ac⸗
cipientes oꝑentur:exiſtimetur ex hũana virtute ꝓcede⸗
re.nõ ergo mirum eſt. ſi bomĩes peccata dimittere pñt.
quia vi hoc poſſint:nõ ex ſua ſed ex diuina virtute acci:
piunt.et boc bomĩbo deum dare nihil aliud eſt:q; deum
hoc per domĩes facere.Et alibi dicit petro pꝛincipi apo
ſtoloꝝ. Libi dabo claues regni celoꝝ.quodcũq; ligaue
ris ſuꝑ terrã ligatum erit et in celis.i on dixit. Quod⸗
cunq; ſolueris.hoc eſt vt illi aiũt ſoluiũ oſtẽderitis fuit
ſolutum:ſed erit ſolutuʒ. 4 Ad hoc quod obijcitur ꝙ añ
confeſſionem nõ eſt miniſteriale officium: et ante confeſ
ſionem eſt remiſſio culpe ꝑ contritõem ⁊c.dicendum ꝙ
qñq; eſt aliter. Quãdo em ſic eſt:non remittit᷑ qᷓtum ad
culpam miſterio bũano.qñ autem remittit᷑ culpa huma
no miſterio habet queſtionem. Secure tñ vt eſtimo dici
poteſt. remiſſionem peccati eſie a deo effecnue: ab ipᷣo ſa
cramẽto diſpoſitiue.a gratia foꝛmaliter.¶ Ad aliud qð

obijcitur de expoſitõne aug. ſ uper illud. dixi confiteboꝛ

c. que dicit.magna pietas dei ⁊c. dicendum ꝙ ſiẽ̃ vult

beatus greg. et bugo boc intelligitur de peccato cogita⸗

tionis. quod quidẽ peccatũ qꝛ non euenerat vſq; ad opꝰ
exterius. Vñ bugo. id qð de po. oponunt. diri confite⸗
boꝛ aduer.me iniuſti.me.do.⁊ tu reini.m pie.pec.mei.
Sanctus greg. de culpa cogitatõnis m̃ victum eẽ aſſe⸗
rit in hec verba. Sepe miſericoꝛs deus eo citiꝰ peccata
coꝛdis abluit:ꝙ hec exire ad oꝑa non ꝑm ittit. VUnde re⸗
cte ꝑ põ. dicit᷑. Diri cõfite.aduer.me ⁊c. Et paulopoſt⸗
ifacilis ſit ſuꝑ hoc venia oſtendit.qui dum ſe adhuc ꝑ⸗
mittit petere. poc qð ſe petere ꝓmittebat obtinuit.quan
tinus quia vſq; ad tẽpus non venerat culpa.vſq; ad cru
ciatum nõ ꝑueniret penitentia. Hec hugo recitãdo vᷣba
greg. Si aut intelligit᷑ generalius ſcz de quocũq; pecca⸗
to. diſtinguit inter ĩpietatẽ et pctm:ita ꝙ impietas dicit

obduratõem coꝛdis que ſoluitur ꝑ gratiam cõ ctõi
vt poſtea ſoluatur peccatũ ꝑ confe tonem. Einae ſubait
ibid ẽ:quia ſi quio hoc te quolibet dlicto velit acciꝑe:
ſciat tamẽ aliud peccatũ eſſe:aliud impietatem peccati.
Impietas nanq; peccati ipᷣa recte obduratio coꝛdis ac⸗
cipitur.que pꝛimũ in cõpunctione ſoluit᷑:vt poſtmoduʒ
in cõfeſſione peccatũ ipᷣm.i.de bitũ damnatõnis abſolua
tur. bec bugo. 4 An hoc qð obijcitur de glo.ſuper illud
ſuſcitabunt et confitebunt᷑ que eſt.a moꝛtuo coꝛde perit
confeſſio.niſi em̃ ſuſcitetur:cõfiteri nõ valet. Dicenduʒ
coꝛ eſt moꝛtuũ quãdo eſt iu octuali voluntate peccan⸗
di. Vel vult dicere ꝙ confeſſio non habet efficaciam.ni⸗
ſi ſiat ſuſcitatio a moꝛte ccati.vel poteſt eẽ vel ante cõ⸗
ſeſſionem vel cum confe ione.¶ Ala que oſtendunt pec
cata dimitti ꝑ penitentiam. qunia eſt ſecũda tabula poſt
naufragiũ.et quia ſacramenta habent efficaciam qñ nõ
occurrit aliquod impedimen tũ ex ꝑte ſuſcipiẽtis cõcedẽ
da eſtimo.i¶ Ad alia que vident᷑ oſſẽdere.qꝙ nun eſt re⸗
miſſio culpe ante cõfeſſionem.xreſpõdendũ eſt.et pꝛĩo ad
illam glo. que dieit. A cõfeſſione incipite ad miſericoꝛ/
diam dei intrare.dicẽdũ ꝙ loquit de ingreſſu qui fit ad
eceliam militantẽ que ẽ poꝛta triumphantis.textus em̃
buiꝰ glo.eſt introite poꝛtas eius in cõfeſſione.vbi dicit
glo.i Zon foꝛis ſtetis vbi ſunt hoſtes extra nos lup“ in.
uenit. O igitur dicit glo. Aconfeſſione ineipite intraẽ
ad miſericoꝛdiam dei.dicendum ꝙ qui peccat nõ ſoluz
peccat in deum ſed etiam in eccleſiam.et eo ꝙ peccat in
eccleſiam peccat in deum. Sniuria em̃ facta ſponſe redũ
dat in ſponſum. vnde requiritur miſericoꝛdia dei q̃ſi du
plex. et in remittendo iniuriam vt eſt ipi ño ulata: ⁊ in
remiſſione iniurie illate ſponſe.Ouoniam igitur ad mi
ſericoꝛdiam remittentem iniuriam illatam ſponſe dicit.
a confeſſione incipite ad miſericoꝛdiã dei intrare.¶ Ad
aliud ꝙ pꝛius eſt cõfeſſio peccatoꝛum ꝑ quam feditateʒ
deponit ⁊c̃.dicendum ꝙ boc non habet generalem intel⸗
lectum ſed ꝑticularem vt in caſu ſupꝛadicto.¶ Ad illud
yſð.Ex eo vnuſquiſq; iuſius eẽ incipit ex quo ſui accuſa

toꝛ extiterit. dicendum ꝙ iuſticia quudoq; dicit babitũ

a quo dicitur quis iuſtus.quandoq; actum vel exerciti⸗
um. vt ad ro.v. Vix pꝛo iuſto quis moꝛitur.glo.iuſtus/p
exercitio virtutum bic dicitur.pꝛima iuſticia eſt qtum
ad deum: ſecũda qtum ad eccleſiã de hac iuſticia ĩtelli⸗
gitur verbũ yſið. ¶ Ad id qð obijcit de glo. illa ſuꝑ ioh.
ij· que ẽ.ꝙ initiũ boni eſt accuſatio mali.dicendũ ꝙ logꝗ
tur de accuſatõne interioꝛi que accuſatio eſt diſplicẽtia
malicie.que eſt ex irradiatõe lucis i nterioꝛis. Vnde cõ⸗
ſequenter dicitur ibidem in glo.vt opera eins ſcʒ hec ꝙ
ſe accuſat ſicut deus accuſat manikeſtetur: ꝙ in deo ſunt
facta. QAiſi em̃ dei lux ſibi luceret:ſibi nõ diſpliceret.hec

glo. 4 Ad hoc quod poſtea obijcitur. ꝙ vbi eſt confeſſio

peccatoꝝ.venit ihus et moꝛatur purgando a txlictis.
dicendum ꝙ hoc ꝑticulariter dictum eſt. vnde ex hoc nõ
ſequitur ꝙ nõ purgat ante conſeſſionem. vel poteſt dici
ꝙ hec pur gatio eſt a reliquijs peccatoꝛum. multũ em̃ va
let cõfeſſio ad purgationem reliquiaꝝ.et marime freq̃n
tia confeſſionis.¶ Ad aliud quod obijcitur.ꝙ ad iuſtifi
catõnes dei venit᷑ confitendo.dicendũ ꝙ loquit᷑ ibi glo.
de cõfeſſione interioꝛi et de iuſtiſicatione qtum ad iudi⸗
cium eccleſie ſicut tactum eſt.

¶ Membꝛum ſecundum

Onſequẽter querit᷑ de ſigno hinꝰ ſacram̃ti
Querit᷑ viru ſigna ex ꝑte cõſitẽtis debẽt
dici ſacramentũ:an ex ꝑte miſtri.i. ſacer⸗
tis. ſigna ex ꝑte ſacerdotis vr. Peni
tentia eſt collatiua ſalutis.bec aũt collatio ſalutis eſt a
deo efficiente mediãte miſiro inſtituto ad boc.i.habente
pratem claninm. Cum igit᷑ ſacramẽta no.le.efficiãt qð
figurant:efficientia ſalutis magis ẽ er ꝑte miniſtri qᷓ ex
ꝑte penitentis.licet diſpoſitio materialis plus ſit ex paꝛ
te penitentis.ſignum ſacerdotale magis ve beret ſumi

— —

—.

ey ꝑte miſtri qᷓ ex ꝑte penitẽtis.ergo abſolutio ſacerdo⸗
tis vel iniũctio penitẽtie:magis debet dici ſacramentuʒ
T cõfeſſio vel ſatiſfactio.i¶ IYtẽ cõpetẽter dicit᷑. IZſte ſt ui ci
pit ſacramẽtũ penitẽtie.nõ aũt cõgruit dicere: iſte ſ
pit ſcʒ confeſſionẽ vel ſa tiſſactõem. B cõgrue dicit iſte ſu
ſcipit iniunctõem penitẽtie:igit᷑ iniũctio ſacerdotis poti

us debet dici ſacramẽtũ q; confeſſio vel ſatiſfactio.. I‿

ſignũ ſacramẽtale ſignificat ex inſtitutõne.ſᷣ cõfeſſio pe

cati eſt ſignũ cõtritõnis de peccato naturaliter.ſimilitenrn
ſatiſfactio.qñ em̃ cõfitetur peccatũ ſuũ ⁊ punit ſe ꝓ pec

cato:ſignũ eſt ꝙ dolet de peccuto:et ſi nullus boc ĩſſituiſ
ſet.nõ ſic eſt de iniũctione penitẽtie vel abſolutõne: igit
iniũctio penitẽtie vel abſolutio magis deh ignü ſa
cꝛamẽtale qᷓ; confeſſio vel ſatiſfactio Kõtꝛa.penitẽtia
ꝓnt eſt ſacramentũ ecclie ha bz tres ptes eſſentiales tm̃
que ſunt.cõtritio.cõfeſſio. ſatiſſactio.igit᷑ penes hec tria
attẽdit᷑ tota ſubſtãtia penitẽtie ſ. acramẽti vt ẽ ſacramẽtũ
hec tria determĩantur cir enitentẽ nõ circa miniſtrũ
ſine ſacerdotẽ.igi 2· Relſ ponſio. ꝙ ſacramentũ no⸗
ue le.imaginẽ gerit et cauſa exiſtit. Ende eẽ ſacramenti
non oĩno attendi debet in ſignificatõne.aut in cauſalita
te:ſed in vtroq;. Intelligẽdum igit ꝙ confeſſio quelibet
nõ eſt ſacramentalis:ſed illa que fit habẽti poteſtatẽ cla
uium. Ad hoc igit᷑ ꝙ hec ſint ſacramẽtalia ex ꝑte penitẽ⸗
tis requirit᷑ confeſſio cum ſubiectõne ↄfitentis arbitrio
ſacerdotis.⁊ ſatiſfauctio ſuſcepta a ſacerdote.ex ꝑte ſaceꝛ
dotis requirit᷑ abſolutio et iniunctio pemitentie. que igit
ſunt ex ꝑte penitẽtis:magis habent roem ſigni. q ex ꝑte
ſacerdotis:magis rõʒ cauſe. vtrũq; tñ babet. Sed abſo
lutio et iniũctio cauſalitati quodãmodo foꝛmaliter: con
feſſio cũ ſubiectione arbitrio ſacerdotis et ſatiſfactio in
iuncta quodàmõ materialiter. VUn de ratio cauſe magis
eſt ex ꝑte eoꝝ que ſunt a ſacerdote: et minꝰ ex pte eoꝛum
que ſunt ex ꝑte penitẽiis.ecõuerſo eſt. de ſigniſicatõe. qꝛ
anihilatio ſui in cõfeſſione et ſatiſfactione. magio ſüt ſi⸗
gna gratie qnihilantis culpam et cõtritionis de peccato
qᷓ abſolutio ſacerdotis et iniunctio penitentie. 4 Sed ſi
cõtra hoc obijciat᷑ quia abſolutio ſacerdotis que fit erxpᷣſ
ſione taliũ verboꝝ. Ego abſoluo te vel dñs abſoluat te.
magis expꝛimit abſolutõem a peccato q; cõfeſſio penitẽ

tis. Poteſt reſ ponderi ꝙ magis expꝛimit abſolutõem ex
penitẽtie impoſitõe ſeʒ inpoſitõne ſ ignificatõis inqᷓtũ ẽ
vox ſignificatiua ad placitum pꝛimi iſtituẽtis:ſᷣ nõ inqᷓ;
tum eſt ſignificãs exr inſtitutõne qua eſt ſacramentalis.
ĩmo ipᷣa confeſſio magis.¶ Ad illud qð pꝛimo obijcitur
patet reſpõſio.ꝙ licet cauſalitas ſalutis maioꝛ ſit ex ꝑte
eoꝝ que fiũt a miſtro:nõ tñ expᷣſſioſtãta ſigniſicatõnis.
Ao aliud quod obijcit.ꝙ magis cõgruit dicere iſte ſu⸗
ſcipit iniunctõem vel abſolutõem ꝙ cofeſſionẽ ⁊c.dicen⸗
dum ꝙ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ ratio ſacramẽti nõ determiet
magis ex pte iniũgẽtis vel abſoluẽtis:ſed hec cõgruẽtia
eſt qꝛ ſuſceptio eſt ab alio Ipꝛie loquẽdo. ꝛet. penitẽs
dicit᷑ ſuſcipere ſacramentũ.nõ quia ſuſcipit ſacramentũ
qtum ad ſigna:ſed potius ſuſcipit q;ẽtum ad illa penes
que eſt efficacia maioꝛ cauſ alitatis. 4 Ad illud qð obij⸗
citur. ꝙ confeſſio peccati naturaliter eñ ſignum cõtriti⸗
onis nõ ex inſtitutõne.dicendũ ſigna ſocramẽtalia ſi⸗
gnificant ex ſimilitudine naturali.ſed rep̃ſentãt ex inſti
tutõne ſicut vult hugo.ſicut patet de abſolutõne baptiſ⸗
mali. vt em̃ dicit bugo.debet ſi. acramentũ quãdam ſimili

tudiem habere ad ipam rem cuiꝰ? ſacramẽtũ.m quaem

habile ſit ad ip̃am rem rep̃ſentandã.inſtitutõe q; ꝑ qua
oꝛdinatũ ſit ad illã ſignificandã. igit᷑ cõfeſſio hbʒ quã
dam ſimilitudiem vnde a pta eſt naturaliter ſignificare
cotritionem: hoc nõ impedit qn illam eandẽ poſſit rep⸗
ſentare ex inſtitutione:ſed potius hoc requiritur. Vnde
voc eſt magis contra oſitum q́; pꝛo.

Mneſtio. lxj. de vmtate

penitẽtie inqtum eſt ſa acramentum.

Equitur de vnita⸗

te buius ſacramenti. Circa quod que⸗
rutur plura. Pꝛimum eſt an ſit vnum
ſacramentum. Secundũ ſi ſit vnũ: quo
. genere vnitatis. Tercium eſt an maioꝛ
vnitas penitentie virtutis: an penitentie ſacramenti.
NQuartũ eſt quia queſtio de nomiatione refert᷑ ad q̃ſtio⸗
nem de vnitate. queꝛit᷑ vtrum debeat denoiaria ſignifica

¶Mlembeum primum

Veritur ergo pꝛimo de vnitate huiꝰ ſacra
mẽti et videt᷑ ꝙ ſit vnum Ambꝛo. ſicẽ vnuʒ
baptiſma et vna penitentia.¶ Item inten
3 tio vnius ſequit᷑ intentionẽ entis. Vñ eiuſ
dem generis ſunt eſſe: et eẽ vnũ. Szʒ penitẽtia eo ꝙ eſt ſa
cramentũ. eſt in genere relationis.igit᷑ſi illa que penitẽ
tie ſunt babẽt vnitatẽ relationis: habẽt vnitatẽ eẽ. igẽ pe
nitẽtia ſacramẽtũ vnũ eſt. O aüt habeat vnitatẽ relatio

nmio patet eo ꝙ om̃ia que ꝑenitẽtie ſunt ad vnũ referunt
ſcʒ remiſſionẽ peccati. ¶ Eotꝛa. vige ꝙ nõ ſit vnũ ſacꝛa

mentũ.qꝛ cũ plura ſunt igna in hoc ſacramẽto. cum ſa⸗

cramentum aꝓpꝛie et pꝛimæ attẽdit᷑ penes ſignũ: videtur

plura ſunt ſacramẽta.4. Si diceꝛet᷑ ꝙ vnum eſt ab vni
tate rei vltime ſigniſicate que eſt deletio culpe.Contꝛa.
hoc ſacramẽto deletur multiplex culpa ſiue multa pecca
ta que nõ habent vnitatẽ niſi in genere. et circa multipli
citatem culpe ẽ multiplex deletio.ſi igit᷑ hoc ſacramẽtuʒ
eſt vnũ ab vnitate illa:nõ eſt vnũ ſimpliciter ſᷣ̊ in genere
tm̃. Item ſi vnũ eſt ab vnitate rei vltime ſignificate:igit᷑
opoꝛtet ꝙ bhabeãt naturalẽ ſimilitudiem ciũ illo ſignifica
to. igit᷑ opoꝛtet ꝙ contritio.cõfeſſio.ſatiſfactio ſimilitu⸗
dinẽ habeant cum deletione culpe.Querit᷑ que ſit illa ſi
militudo.¶ Item ᷣm phm eſt vnũ indiuiſibile.vnũ con⸗
tinuum. vnum diffinitione. e que cõcurrũt ad eẽ penitę
tie:neq; habent vnitateʒ indiuiſi bilitatis: neq; ↄtinuati
omi.neq; diffinitõis.igit᷑ nec penitẽtia eſt vnũ ſic.¶¶ Itẽ
ſacramentũ eſt qd imagiem gerit et cauſa exiſtit.ſed con
tritio eſt talis.Contritio em eſt ſignũ deletionis peccati
et cauſa q;tum ad aliꝗd.ſimiliter eſt de ſatiſfactõne. igit
vnũqðq; hoꝛum eſt ſacramentum.igr tria ſunt ſacramẽ
ta in penitentia. ¶ Ytem Ambꝛo. et habetur in glo. ſuꝑ
illud Math. iij. Penitẽtiam agite. Triplex ẽ modus pe
nitentie. Pꝛimus erꝛoꝛes et omia mala ante baptiſmuʒ
abꝛenũciare et cõdemnare.qð neceſſe eſt ad xrpᷣm ventu⸗
ris. Secũdus poſt baptiſmũ lapſos ꝑ penitentiã reno⸗
uari. Tercius quo ſancti quotidie a talibo purgant᷑ pec
catis ſine quib vita non agitur. Er hoc patet ꝙ eſt vnꝰ
modꝰ penitẽdi ſuꝑ vemialibo ſiẽ ſuꝑ moꝛtalibo.ſed ſacra

mentũ baptiſmi eſt aliud ſaccamentuʒ qᷓ; penitentia.eo

ꝙ peccatum oꝛiginale a quo purgat᷑ homo ꝑ baptiſmuʒ
eſt aliud ꝑ eſſentiam et ᷣm genus:ꝙᷓ actuale a quo pur/
gatur homo ꝑ pemitentiam.eo em̃ ꝙ moꝛbi differunt:ne
ceſſe eſt differre medicinas.eadem ratione videtur ſa
cramentum penitentie quo deletur moꝛtale debet eẽ alið
ꝙ illud quo deletur veniale: exquo moꝛtale et veniale ſi
militer differunt ꝑ eſſentias et ſm genus. aliudq em genꝰ
peccati eſt moꝛtale qᷓ; veniale.⸗ YStem in baptiſmo tolli⸗
tur peccatum oꝛiginale et reatus Damnationis eterne
alijs penis anneris oꝛiginali.id eſt fomite.et ceteris per
manentibus ad que tollenda ſunt alia ſacramẽta. quod
patet per hoc. ꝙᷓ omnia ſacramenta ſunt medicine ali⸗
quoꝛum moꝛboꝛum.et conſtat ꝙ non moꝛboꝛum relicto⸗
rum er actuali.vnde nõ eſt vnum ſacramentũ quo tollit᷑
oꝛiginale et pene annexe. A ſimili videt᷑ de ſacramẽto qͥ
tollit᷑ actuale moꝛtale.ꝙ vno ſacramẽto tollitur actuale
moꝛtale cũ reatu damnatõis etne:et alio vel alijs toliũ⸗

Nueſtio

tur pene temꝑales.igit᷑ cum cõtritõne tollit᷑ culpa cũ re
atu eterne damnatõis:cõfeſſione et ſatiſfactõne tollunt᷑
pene temꝑales:nõ ſunt vnũ ſacramentũ.contritio.con⸗
feſſio ſatiſfactio.¶ Item vt dicit hugo.ſacramentum eſt
ex inſtitutõne ſigniſicans:ex ſimilitudine repꝛeſentans
er ſanctificatõne inuiſibilem gratiam conferens.Qon
aũt eſt vnũ ſacramentũ ex inſtitutõne.qꝛ non fuit ſimul
inſtitutũ.qꝛ ↄfeſſio iacobi vlt᷑:ſatiſfactio ſᷣm qͥſdã Mſth̃̊.
üij. Penitẽtiã agite.i Qeq;ʒ ex ſimilitudie repꝛeſentatõis.
nõ em̃ cõueniũt in repᷣſentatõne.contritio em̃ repᷣſentat
deletõem culpe aliqñ pene.Qeq; er ſct᷑ificatõne qua con
fert᷑ gratia inuiſibilis:quia hoc ſolũmodo eſt a cõtritõe
Keſponſio.ꝙ hoc ſacramentũ vnum eſi.licet em̃ plu⸗
unt ſigna:cõueniũt tñ in ratione vna que ẽ annihila
tio penitẽtis et peccati. Annihilat em̃ ſe penitẽs ⁊ ↄterẽ
do et cõſitendo ⁊ ſatiſſaciẽdo.et in hoc habent ſigna na
turalem cõuenientiã cum ſignificato.ſicut em̃ penitens
annihilat le cõterẽdo.cõfitendo.ſatiſfſaciẽdo.et dñs ãni
bilat peccatũ in ipᷣo penitẽte.ij Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ iu
xta multitudĩem pcr̃oꝝ eſt multiplex deletio.dicendũ q;
hoc verũ eſt materialiter loquẽdo.i.multoꝝ eſt deletio.
ſed foꝛmaliter vna eſt.quia vnica actõne gratie om̃ia de
lentur.tanta em̃ eſt virtus ⁊ potẽtia gratie. ꝙ vna acti⸗
one in vno inſtanti om̃ia tollit peccata.q Si diceret᷑ ꝙ
motus numerat᷑ a fine ſicut dealbatio ab albedine ⁊ de⸗
nigratio a nigredine.dicendũ ꝙ hoc intelligitur ĩ motu
naturali.qui regulat᷑ ſᷣn intentõem efficiẽtis ad hoc vł
illud p̃ciſe:nõ aũt intelligendũ eſt de motu qui eſt ſupꝛa
naturã.ſiue de actõne gratie.¶ Ad ulud quod obijcitur
de modis vnius diſtinctis a pho.dicendũ ꝙ phus ĩ illa
diuiſione que eſt ĩ vnũ indiuiſibile et vnum continuũ et
vnum diffinitõne. intendit comp̃ᷣhendere q̃ ſunt vnũ ſim
pliciter. ſeʒ vnũ nũero.diſputat em̃ contra ponentes oĩa

eſſe vnũ ſiue plura vnũ eẽ. Hanc aũt vnitatẽ non babent

ꝑtes penitentie. Pꝛeterea.nõ ſequit᷑.et ſi ꝑtes alicuius
nõ ſunt vnum nũero adinuicẽ relata: ꝙ ꝑ hoc totum qð
eſt er his nõ eſt vnũ.Eſt em̃ inſtãtia in ꝑtibo ex quibo eſt
bomo ſcʒ ex coꝛꝑe et aima.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ vna
queq; ꝑs penitẽtie ẽ vnũ ſocramẽtũ.dicendũ ꝙ ⁊ ſi ſigna
ſunt multa:cõueniũt tamẽ in vna ratõne que ẽ annibila
tio penitẽtis.ſilr et ſunt cauſa vniꝰ ſcʒ deletõnis peccati
actualis.Vñ qꝛ inqtũ cauſe ſunt.efficiẽtiam habent ex
oꝛdine q;tum ad vnũ.vt cõfeſſio ex cõtritõne ⁊ ſatiſſactõ
ex vtriſq;.et canſa ſunt vniꝰ qð eſt deletio peccati.diuer

ſitas creatõnis hmõi nõ facit ſacramẽta diuerſa ſᷣ̊ vnuz

potius.qꝛ igitur hec vnitatem habent in ſignãdo et effi⸗
ciendo.dico foꝛmaliter loquendo.et ſi ſit in illis diuerſi
tas materialis:nõ efficiunt diuerſa ſacramenta ſed vnũ
Ao illud qð obijcitur.ꝙ triplex eſt modus penitentie
⁊c̃.dicendum ꝙ ſacramentum baptiſmi eſt aliud qᷓ; pe⸗
nitentie.nõ quia aliud in eſſentia et ſm genꝰ eſt peccatũ
oꝛigĩale et actuale:ſed qꝛ alio modo ⁊ ab alia radice oꝛi
tur in homiĩe oꝛiginale et alia actuale.oꝛiginale em̃ oꝛtũ
babet in homine nõ a voluntate pꝛopꝛia neq; actu ꝓpꝛie
ſed volũtate et actu alieno.Quia em̃ actuale peccatum
eſt a xoluntate pꝛopꝛia et actu eius in quo eſt:cõuenit vt
purgatio illius fiat per aliquod ſacramentum ĩ quo ho
mo cooperetur volnntarie.et quia cõmittit᷑ in offenſam
ſiue in iniuriam dei et eccleſie:cõuenit q; ad illiꝰ teletio
nes concurrãt oꝑationes quibo ſiat recõciliutio deo ⁊ ee
cleſie.quales ſunt contritio confeſſio et ſatiſſactio.Alii
eſt de oꝛigiali quod nõ habet oꝛtum in bomine a volun⸗
tate ꝓpꝛia et actõne.Inde ratio quare diuerſis ſacram̃
tis deletur oꝛiginale et actnale nõ eſt diuerſitas peccati
ijtum adeſſentiam et genus:ſed magis diuerſitas eſt in
modo cõtrabhendi boc et illud. Hec aũt diuerſitas non ẽ
inter actuale moꝛtale et veniale.¶ Ad illud quod obijci
tur.qꝙ eo ꝙ moꝛbi differüt debet eſſe diuerſa medicia. B
non eſt neceſſariũ in moꝛbis ſpũalibo et medicinis. Jndẽ
em̃ eſ ſanatinũ peccati actualis et oꝛnginalis ſcʒ baptiſ⸗
mus:moꝛbi tamẽ letales ſpũales habent pꝛopꝛias me⸗

lxj.

dicinas ſicut patet de oꝛiginali et actuali.alij nõ habent
Plura em ſacramenta ſunt remedia et medicina actua⸗
is ve nia lis.¶ Ad illud quod obijcitur.ꝙ duplex eſt ge
nus pene. Eſt em̃ pena quedaʒ qua nõ elongatur pꝛemi
um.quãtũcunq; em homo eẽt oꝓpꝛeſſus fomite ſi decedẽt
in gratia.niſi eẽt debitoꝛ alterius pene: non tardaretur
a ſuſceptione pꝛemij.Eſt aũt et alind genus pene cuius
cebitum elongat a ſuſceptõne pꝛemij.cuiuſmodi ſunt pe
ne debite ꝓ actuali/vnde om̃es pene actualis q̃ tollunt᷑
et cõtritione et cõfeſſione et ſatiſſactõne.vnius ↄditõis
ſunt qᷓtum ad hoc: nõ ablate vel ſolute ſuſceptionẽ tar
dant pꝛemij.Et harũ oĩm qᷓtum ad hoc eſt vna ratio.cũ
culpa cuius ſunt pene.ꝓpter quod harum cũ culpa non
xbet eẽ niſi ſacramentum remediũ.iQõ ẽ ſimiliter de fo
mite et pena eterna que de bet᷑ oꝛiginali et ipᷣius oꝛigina
lis.fomes em̃ nõ tardat ſuſceptõem pꝛemij ſicut et culpa
oꝛiginalis.culpa em̃ oꝛiginalis et pena fomitis non ſũs
eiuſdem conditionis.ſicut culpa actualis et pena q̃ tol⸗
litur confeſſione et ſoluituꝛ ſatiſſactione. ꝗꝓpter quod eſt
alia ratio hinc et inde.vnde non conuenit ſi culpe oꝛigi⸗
nalis et pene illius ſunt plura ſacramenta remedia:q;
ꝓpter hoc debeant eẽ plura culpe actualis et penarum il
lius.Ratione enim qua culpa actualis cum pena de⸗
bita eſt eiuſdem rõnis.vno ſacramento habent expiaꝛi.
Ad vltimum dicendum.ꝙ ſacramentum penitẽtie nõ
eſt vnum ex inſtitutõne.quia non fuit vna inſtitutio vt
tactum eſt:ſed potius ex ſimilitudine repꝛeſentatõnis.li
cet em̃ contritio hhabeat ſimilitudinem cum dimiſſione
culpe:alia ſcilicet confeſſio et ſatiſſactio cum dimiſſione
pene:conueniunt tamen in vna ratõne qtum ad annihi
latõem peccati et penitentis vt ſupꝛa taetum eſt. Ad hoc
vt mihi videtur competentius poteſt dici.ꝙ ſacramentũ
penitentie eſt vnum.inqᷓtum ex ſanctificatione inuiſibi⸗
lem gratiam confert.inq;tum em̃ ex ſanctificatione inui
ſibilem gratiam confert ſanctificat purgando a culpa 2
pena.ex iſta ſanctiſicatione que vna eſt.eſt ſacramentũ
vnum. Aagis em̃ dicenda eſt vnitas ſacramenti ex paꝛ
te efficientie qᷓ; ſanctificatiomis:quia magis eſt ad effici
endum ꝗᷓ ad ſignificandum.

Ebꝛum ſecundum

Onleũnter querit᷑ quo genere vnitatis ſit
ſacramentũ penitentie vnuʒ. PMrus berñ.
diſtinguit multos modos vniꝰ in.v.li.de
cõſideratõne ad Eugeniũ.Eſt vnitas col⸗
ꝛvt multi lapides faciũt vnum aceruum.Et ẽ vni
tas conſtitutiua:vt multa membꝛa vel multe ꝑtes vnuʒ
coꝛpus ↄſtituunt.Et eſt vnitas ↄiugatiua qua fit vt duo
ñ iã duo ſint ̊ vna caro. Et ẽ vnitas natiua q̃ aĩa et ca⸗/

ro vnus naſcitur homo. Et eſt vnitas poteſtatiua: qua
homo virtutis eſt inſtabilis non diſſimilis.ſed vnꝰ ſibi⸗/

met ſemꝑ nititur inueniri.Et eſt vnitas conſentanea.cũ

ꝓ caritatem multoꝛum hominũ eſt coꝛ vnum et aĩia vna

272-⸗

Acxt᷑iiij. Et eſt vnitas votiua:cum anima votis omnibo
adheꝛene deo vnus ſpiritus eſt.j.Coꝝ.vj.Et eſt vnitas
dignatiua:qua limus noſter a tei verbo in vnam aſſum
ptus eſt ꝑſonam.Et eſt vnitas ſubſtantifica.que eſt vni
tas trinitatis:que qua tres perſone ſunt vna ſubſtantia
Conſſat ꝙ hoc lacramentum nõ eſt vnum vnitate colle⸗
ctiua.quia in illa vnitate nullus requiritur oꝛdo vnito
rum.cuius cõtrarium eſt hic. Qeq; vnitate conſtitutiua
quia illa vnitas eſt vnitas collectiua ſiue colligationis
que eſt rerum materialium.conſtat autem ꝙ non eſt ibi
ponere aliquem aliquem alium modum vnitatis eoꝛum
que ponuntur in pꝛedicta diniſione.et ita vt videt᷑ nullꝰ
eſt ibi ponendus ./Ken ponſio.ꝙ eſt vnus modus vniꝰ
Fm quem que ſunt᷑ membꝛa ſm ſe:babent vnitatem rati
one pꝛincipij vnius a quo ꝓcedunt.que aũt ſunt partes

penitẽtie:ex vno pꝛincipio efficaciam habent et virtutẽ.

quod quidem pꝛincipium eſt penitẽtia gratia vel vir⸗
tus.hunc autem modum vnius ponit dyoni.in li.de di⸗

uinis noĩbus dicẽs ſic.quod eſt multa ꝑtibo eſt vnum to
to.quod eſt multa accidentibo vnũ eſt ſubiecto. quod eſt
multa numero vnũ ẽ ſpẽ.qð eſt młta ſpeciebo vnũ eſt ge⸗
nere.quod eſt multa ꝓceſſibo vnũ eſt pꝛincipio.et hoc vl
timo mõ ꝑtes ſunt penitẽtie que ſunt młta ꝓceſſibo:vnũ
ſunt pꝛincipio.oꝛdinat᷑ em̃ cõfeſſio ad cõtritõem ſᷣm quẽ
dam modũ ꝓcedẽdi et ſatiſſactio ad ↄſeſſionẽ.qui inquã
modus ẽ iᷓtum ad efficaciam et virtutẽ.quoꝝ oĩm ẽ vnũ
pꝛincipium pꝛimũ.ſcʒ gratia ſiue virtus penitẽtie.Vel
aliter pt᷑ dici.ꝙ penitẽtia eſt vnũ ſacramentũ eo mõ quo
