pr̃is vl mr̃is vel alteriꝰ:poſſet mundari.q hHuiꝰ rei gr̃a
pt᷑ qri ſi nunoꝙᷓ tefuit dina miſcdia ſiẽ nec iuſticia reſpe
etu ꝑuuloꝝ. pt᷑ qð nõ fuit aliqð generale remediũ ad⸗
iuuãdũ nõdũ natos:ſic adiuudũ iã natos.⁊ B̃ eſt q̃rere
quare datũ ẽ remediũ iã natis vᷣ nõ eſt datũ aliqð gene⸗
rale ĩ materno aluo eõſtitutis:cũ multi ĩ maternis vte⸗
ris ꝑire poſſint ⁊ ꝑeant.q¶ Itẽ nunq defuit boĩtas medi
ci et volũtas.igit᷑ exiſlẽte moꝛbo parata fuit medicina.
IH ſtatim ĩ infuſiõe cĩme ↄtrahit oꝛigiale: igr ſtatim ꝑata
eſt medicina ex ↄgruẽtia boĩtatis medici.q Itẽ glo.ſuꝑ
illud ps.adiutoꝛ meus eſio ne derelinq̃s me dic. fruſtra
creaſii ⁊ recreaſti.Si deſpicis moꝛtales qð nõ debes qꝛ
nõ mea ꝗpꝛia ſ̊ gꝑentalis culpa ẽ q̃ ĩ hac moꝛtalisatẽ deci
di. igr cũ oẽs ꝑuuli ꝑentali culpa cecider̃t ĩ hãc moꝛtali
tatẽ:ndebʒ dñs deſpicẽ illos ĩmo debʒ adiutoꝛiũ p̃ᷣſtare.
Gedas dðm.ꝙ aliqð remediũ fuit ꝓ illo tꝑe qͥ ꝑunli

ũdabant᷑ ab oꝛigiali.et illð fuit fides cũ aliq̃ deuotõe

extioꝛi offeꝛẽtiũ.¶ Ad h̊ at qð dĩc gꝛeg. O: puulis ſola
fides ⁊᷑.NQõ ẽ ĩtelligẽdũ de habitu fidei.vł de motu in⸗

terioꝛi:ſ̊ de actu aliqͥ exterioꝛi ĩ ſigno demõſtrato.Dicit

em̃ aug.in li.oↄtra fauſtũ. nũꝙ; defecerũt ſigna aliqua
ad fidei religionẽ ꝑtinẽtia. Idẽ in eodẽ.ĩ nullũ nomẽ re⸗

ligioĩs ſeu verũ ſeu falſũ coagulari hoĩes poſſet.miſi ali

quo ſignaculo velut ſacramẽto vnibiliũ ↄlſoꝛtio collige⸗
rent᷑.¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ ſi ſola fides tũc ſufficiebat:
imgioꝛis fuit efficacie tũc qꝙ; nũc.ddᷣm ꝙ ñ. In adultis eĩ
mõ ſi nõ fuiſſet ↄtẽptus vel negligẽtia ſaeramẽti.nec ha⸗
beret copiãbaptiſmatis:fides mudaret ab oꝛigĩali.⁊ ita
E&ome tpᷣus cucurrit efficacia ſacr̃i fidei.adeſt at᷑ baptiſ
mꝰ q amplioꝛẽ dat effectũ qᷓtũ ad dimiſſionẽ pene et ha⸗
bũdãtioꝛis gre. Si ðᷣo dicat᷑ ꝙ tũc habuit maioꝛẽ effica⸗
ciam qtũ ad ꝑuulos.Reſponſio ꝙ tũc fides aliena cum

Nuinta

teuotõne exterioꝛi valebat:nũc aũt fides cum baptiſino
ſuꝑhabũdat.Copia at᷑ aque in q̃ glibet ꝓ nccitate pt᷑ ba
ptiſare.cũ debita foꝛma ſeruata plꝰ cõpetit q; oblatõ ex
terioꝛ indicatina fidei.Si vᷣo dicat᷑ ꝙ ᷣm H̊ nõ fuit diffe
rẽtia inter ꝑuulos et adultos.vtrobiq; em̃ fides reꝗre⸗
bat᷑ cũ ſigno exteꝛioꝛis deuotõis. Dicẽdũ ꝙ ĩ ̊ eꝛat dꝛia
ꝙ adultꝰ in boc oneꝛabat᷑ ꝙ ipe crederet ⁊ offerret.non
ſic aũt fuit ĩ ꝑuulo.pꝑ aliũ em̃ credebat et ꝑ aliũ ſignum
deuotõis aliqð exterioꝛis offeredat᷑.Mar.vlt.Qui vᷣo
nõ crediderit.glo.ꝑuuli ꝑ alios credũt ſic̃ ab alijs pcẽm
ↄtraxerũt.et ita ꝓ ꝑuulis ſufficiebat ſola fides aliena.
ita ꝙ nõ excludat᷑ ſignũ exteriꝰ.ſ̊ fides ꝓpꝛia.vt ſic ĩtelli
gat᷑ ſola fides ꝑentũ ad differẽtiã ꝓpꝛie fidei q̃ſi adultis
exigebat᷑.qSi at᷑ queꝛat᷑ cuiuſmõi ſit hec fides que tunc
ſufficiebat: Reſpõſio ꝙ fides ſaluatoꝛis.nec neceſſe fuit
deſcendẽ ad diſtinctã rõem ſic modo in ſy mbolo ↄtinet᷑
Et rõ eſt.qꝛ iã cꝛeuit lumẽ cognitõis fidei.ſicẽ habetur in
glo.ſuꝑ ulð.Nomẽ meũ adonay non indicaui eis.ꝑ ſuc
ceſſiões creuit cognitõis augmẽtũ. Si aũt obijcit.
fides cum ſit ĩuiſibilis gra.nõ ſupplebat vicẽ baptiſmi.
Reſpõſio ꝙ ſides cũ exterioꝛi ſigno ſupplebat vicẽ ꝓ il⸗
lo tꝑe.nõ ꝙ hr̃et tantã efficaciã quantaʒ mõ habet ſac⸗
eccłie cũ baptiſmo.Si aũt querat᷑ cuiꝰ vel quoꝝ erat fi⸗
des. Videt᷑ dm ꝙ pꝛcipalit ꝑentũ ꝓpinquoꝝ vł remo
toꝝ.ꝑ eos em̃ cõtractꝰ ẽ moꝛbo:et ita ꝑeos magis ↄgru
it remediũ.ſi tñ ſimile fuit tũc ei qð nunc eſt:potuit ſub
uenire fides aliena cũ deuotõne exterioꝛi nccitate ingꝛu
ente.hoc tñ nõ inuenit᷑ expᷣſſũ.Sʒ argui pt᷑ ex h̊ qð dicit
ꝙ ꝓ ꝑuulis ſola fides.et nõ determinat᷑ ꝑentũ. licʒ illa
magis ↄgruat.vnitas em̃ ſpũs de qͥ loꝗt᷑ aug.ibi plłꝰ ex⸗
tendit᷑ ꝙᷓ vnitas carnis. Ad illð oo qð querit᷑.vtꝝ vtri
uſq; pentis fides reꝗret᷑. Dicẽdũ ẽ ꝙ offerẽtis fides ſuf⸗
ficiebat ſiue eẽt de ꝓpinquis ꝑentibo ſiue de remotis.vel
etiã ſi nõ crederet et ĩ fide eccłie offerret:videt᷑ ſufficere.
ſiẽ mõ nõ credẽs ſaluata foꝛma ecclie intẽdẽs facẽ qð fa
cit eccłia baptizaret. Ad h̊ qd obijcit᷑.de boĩtate medi
ci ↄgruebat ꝙ qñcũq; erat moꝛbo tebuit eẽ medicia. Di
cendũ ꝙ ſtatꝰ gre ẽ mediꝰ inter ſlatũ nate et gloꝛie.Sta
tus nature determĩat᷑ in tribo.ſcʒ in eſſe:et eẽ diſtincto:
et eſſe oꝛdinato.Sʒ eẽ oꝛdinatũ eſt duplex ſcʒ qtũ ad de⸗
pendẽtiã a ↄſeruatoꝛe in eẽ naturali.vel in eẽ gratuito.
Eſſe vᷣo oꝛdiatũ q;ẽtũ ao dependẽtiã in eẽ gratuito.depen
det a ↄſeruatoꝛe reꝑatoꝛe.in eẽ naturali a cõditoꝛe cõſer
uatoꝛe.Eſſe igit᷑ oꝛdiatũ inquãtũ depẽdet a cõſeruatoꝛe
in eſſe gratuito:ſᷣm oꝛdinatõʒ dine ꝓuidłẽtie hʒ ſeꝗ eẽ di
ſtinctũ ⁊ oꝛdiatũ. ꝓut hic determiĩat eẽ natuꝛale.ſ̊ ꝑuulꝰ
anteqᷓ; natꝰfuerit.nõ habʒ eẽ diſtinctũ ꝓut natuꝛa ter
minat ſibi eẽ diſtinctũ:qꝛ ꝑuulꝰ anteqᷓ; natꝰ ſit:eſt ĩ cõti⸗
nuitate q̃dã cũ viſceribo maternis.vn ſᷣm oꝛdinatõʒ cõ⸗
munẽ dine ꝓuidẽtie nõ cõgruit illi eẽ oꝛdiatũ qtũ ad eẽ
gratuitũ.cũ gra ſequi babeat naturã ſiue eẽ gratuitũ.eẽ
naturale completũ.dico ᷣm oꝛdiem cõſuetũ dĩne diſpoſi
tõis. Itẽ ẽ culpa cꝛeata a vicio natuꝛe coꝛrupte vt oꝛigia
lis et ab inoꝛdiata volũtate vt actualis.pᷣ iuxta cõſuetũ
modũ diuĩe miſericoꝛdie.ſic volũtate adherẽte firmiter
bono actuali ſiue mutabili vnde culpã incurrit non tol⸗
lit dñs culpã:ſic iuxta modũ cõſuetũ ꝓle adherẽte nat᷑a
liter nature coꝛrupte a qua cõtrabit᷑ oꝛigiale.nõ purgat
ab oꝛigiale. ̊ dum ẽ in materno vtero naturaliter adhe⸗

ret nature coꝛrupte aqua contrahit inoꝛdiatõʒ fomitio

qꝛ licet ſtatim ĩ infuſiõe a ſe cõtrabat᷑ oꝛigiale: nihilomi
nꝰᷣ ex mẽſtruis maternis ꝗbo alitur fetꝰ.in ꝗbo cauſalit

maxie viget coꝛruptõ.cõtrahit incẽtiuũ moꝛdiatõis a qͥ
eſt maxie receſſus a nat᷑ ali iuſticia. Uñ dum ẽ in vtero

fetꝰ q̃ſi renitit᷑ cõtꝛa purgatõz oꝛigĩalis vicij. ꝓpt qð ſᷣm
diſpẽſatõem ↄſuete gre(ꝙ dieo ꝓpt ſcciſicatos ĩ vtero)
nõ ẽ adhibẽdũ remediũ.q A ̊ j̊ ꝙ querit᷑. Quare nõ

fuit generale remediũ cõtra oꝛigiale pctm exñtiũ in vte

ro materno ſicẽ̃ pꝰnatiuitatẽ eoꝛũdem.pt᷑ dici.ꝙ ꝑuulus

dum eſt vna caro ꝑ quãdam ↄtinuatõʒ cũ matre:ſbiacet
legi oꝛiginalis peccati qð ꝑ carnẽ cõtractũ eſt. vt duret

„

10 15

HIMMMIILTI.

S T 0 V

O Balancde Q R

N Focus

H J K

G

F

E

5
1
5
5
8
E
5
8

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*