amiſſione cruciabit᷑. ⁊ iteꝝ.eoꝝ amiſſione tantũ ncce eſt
vt vrat:quantũ beſerat amoꝛ. Iſte doloꝛ ſpũalis eẽ videt
⁊ ita ignis purgatoꝛiꝰ nõ eſt niſi ſpũale ꝗd. Itẽ quod
purgat᷑ 1 a quo purgat᷑ ⁊ ipſa purgatio ſpũale quid eſt.
Feodeʒ modo erit ⁊ illud ꝑ qð purgat᷑.hoc aũt eſt ignis
purgatoꝛius.ꝛc. ¶ Itez ſi aia puꝛgat᷑ ꝑ penam coꝛꝑalẽ
videt᷑ ꝙ ſufficient puniꝛi poſſit ꝑ penaʒ moꝛtis:cũ illa ſit
ſupᷣma penaꝝ. 4! Itez nihil coꝛpale extrinſecũ facit ali⸗
quid ad aĩe iuſtiſicatõʒ: ꝙ nec ad reatus eiuſdẽ remiſſio⸗

nez. p in purgatoꝛio abſoluit᷑ a reatu.nõ &ᷣ videt᷑ ꝙ H̊ fiat

niſi ab igne materiali. 4! Itez aia ſeꝑata exñte in gratia
li.ar.oĩno conſonat gratie. ipſi feruẽtioꝛ ẽ caritas tũc
intenſioꝛ doloꝛ de peccatis quibuſcũq; ſcʒ moꝛtalibo ⁊
venialibo:qᷓ ante ſcʒ ante moꝛtẽ. cum ꝗ feruoꝛe caritatis
intenſione doloꝛis remittit᷑ pena venialis in vita iſta ĩ
qua aĩa oĩno nõ eſt ita conſona gratie:multofoꝛtiꝰ⸗ tũc.·
ita nulla eſt nccitas ignis materialis ad puꝛgatõʒ 7c.
Contra. bekab Mag. habet᷑.iiij. ſent.di.xxj. Gra⸗
nioꝛ erit ille ignis q; quicqd põt homo pati in hac vita. S
aĩia habebit aliqð affligẽs extra.illud aũt aut erit coꝛpo⸗/
rale aut ſpũale.Q ſpuale: q; tũc eẽt deus vel angel⸗ vel
aĩa quoꝝ nullũ eſſe põt.ᷓ coꝛꝑale.⸗ Item iuſte fit vt aĩa
que coꝛꝑalibo libidinoſe ſe ſubiecit: ꝑ materialia ⁊ coꝛpo
ralia ſacꝛamẽta iuſtificet.̊ paꝛi rõne iuſtũ eſt ꝙ ſoluat᷑ a
reatu ꝑ affligens coꝛꝑale.. Itez ſi aia poſt moꝛtẽ punit᷑
g aut doloꝛe qui venit ex ↄtritione:aut qui venit ex tẽpo⸗
raliũ amiſſione: aut qui venit ex interioꝛi afflictõe.i Lon

primo mõ:qꝛ nõ eſt amplius locus meriti nec ꝙtũ ad cõ

tritioneʒ nec qᷓtũ ad alios actus virtutũ.iõ ſecũdo inõ
quia doloꝛ de hmõi amiſſione potius ſapit rationẽ culpe
q purgatõis:qꝛ venit ex inoꝛdinato amoꝛe.q̊ᷓ tercio mo⸗
do purgat᷑? punit᷑.ſ.doloꝛe qui venit ex afflictõe exterio⸗
ri.ᷓ ⁊c̃. ¶¶ Itez ſi ignis ille cẽt ſpũalis:cũ ſpũale ñ poſſit
dilatari ſiue diffundi localit:ncce eẽt in diuerſis puꝛgan
dis diuerſificari.⁊ ita quot eẽnt aĩe purgande:tot eſſent
ignes purgatoꝛij. hoc aũt ponere eẽt incõueniens.ꝗ̊ ⁊c̃.
Rno Nireabanc queſtionem videt᷑ augꝰ dubitare.
vtꝝ ille ſcʒ ignis purgatoꝛius ſit materialis an ſi pũalis
de igne inſernali ſiliter in quo ille diues ardebat Lu.
xvj· In li.enim de ciui.dei.xxj.ca.x.dicit de diuite illo.
Sic ᷣ incoꝛꝑalł ⁊ illa ſlãma qua exarſit ⁊ illa gutta quaʒ
popoſcit ſunt.qualia viſa doꝛmientiũ ⁊c̃.⁊ ſatis rationa⸗
bilis videt᷑ ſua dubitatio. diues eniʒ qui erat in inferno
cuius lingua vrebat᷑ linguã coꝛpaleʒ ñ hẽbat. vñ aug.
ibideʒ. talis illa flãma quales oculos quos leuauit⁊ la⸗
ʒarum vidit:qualis lingua cui bumoꝛeʒ exiguũ deſideꝛa
uit infundi:qualis digitus laʒari de quo id ſibi fieri po⸗
ſtulauit. Sʒ alij doctoꝛes nobis hanc dubitatõʒ auferũt
vt Grego.in.iiij·dyalogoꝝ.⁊ Aſið.de oꝛdine creatuꝛaꝝ.
⁊ coĩter doctoꝛes moderm tenẽt igneʒ purgatoꝛiũ coꝛpo⸗
raleʒ eẽ.Qec putandũ eſt Aug.in bis dubitaſſe. Oð au
teʒ habet᷑ li.de ci.dei.⁊ recitat in glo.j.coꝝ.iij. Animas
poſt hanc purgari igne ſpũali.cui addit᷑.nõ redaꝛguo qꝛ

„●

lxv.

foꝛſitan verum eſt.nõ dicit dubitando:ſᷣ ſic poſſe cõtingẽ
inſinuando ſcʒ aĩas purgari poſſe igne ſpũali. Satis eĩ
in verbis ſuis innuit ꝙ ille ignis purgatoꝛius eſt mateꝛi
alis ſieut ignis infernalit. Qualiter aũt ignis materia
lis agat in aĩas a coꝛpoꝛe ſeꝑatas:dubitatõʒ hʒ.⁊ qualr
illas purget. Et hoc determinãt quidaʒ ſic dicẽtes.ꝙ per
vim punitiuaʒ data eſt illi igni vis purgatiua: rõne cuiꝰ
purgat a veniali macula vel etiam a peccati ſcoꝛia: ſicut
facramenta habent vim ſatiſfaciendi ſibi dataʒ. Et illud
videtur per hoc ꝙ Augꝰ. dicit huius flãme eſſe rationa⸗
bilez diſciplinam. Alij aliter. ſcʒ ꝙ ille ignis ꝑ eandẽ na
turam punit ? purgat.quia puniendo iuuat grãm. 7 gra
tia adiuta ꝑ penam 2 ↄſenſum voluntatis:poteſt purgaẽ
maculam ⁊ peccati ſcoꝛiam.ita ꝙ talis purgatio ſit a g⸗
tia li.ar. conſentiente: 1 pena exterioꝛe adiunante. ſic fit
in remiſſione venialiũ in bhac vita.4 Si autez queritur:
qũo pena adiuuat grãm ad delendum ſiue purgãdũ ma⸗
culam. Rñdetur ꝙ boc facit diuina iuſticia. Ulel hoc po
teſt intelligi eo modo loquendi quo dicit᷑.ꝙ grauis infir
mitas ſobꝛiaʒ facit aĩam. i.virtus boc facit quodã modo
adiuta ꝑ penam. Concedendũ eſt igitur igneʒ illum eſſe
materialeʒ. 4l Ad primo obiectum ↄtra hoc poteſt dici.
ꝙ Augꝰ. non intendit dicere quin ille ignis materialis
ſit qui animas purgat: ſed exponit de ſpũali hoc poſſe ĩ⸗
telligi. Vel vt dicũt quidam.ille doloꝛ ꝑdendi idem eſt ꝙ
amoꝛ retinendi:qui fuit cupiditas venialis ⁊ peccatuʒ.
vnde iſie doloꝛ peccatum eſi:⁊ Apter iſtum doloꝛez puniet᷑
aĩa in purgatoꝛio⁊ ſentiet alium doloꝛeʒz ab igne ſcʒ pu⸗
niente. Vel melius poteſt dici ad hoc. YObi erit duplex do
loꝛ.coꝛꝑalis ſcʒ ſiue coꝛꝑis:⁊ aĩe.quos deſcribit Aug.
li.de natura boni ſic. In uĩa doloꝛez facit voluntas reſi
ſtens poteſtati maioꝛi. In coꝛpoꝛe doloꝛez facit ſenſus re
ſiſtens coꝛpoꝛi potẽtioꝛi. Elel bꝛeuiter põt dici.ꝙ ibi erit
doloꝛ ſpũ alis ⁊ tñ ignis materialis.¶ Nd illud qð obij⸗
citur.ꝙ ſpũalis eſt purgatio.Dicendũ ꝙ hoc verũ ẽ effe⸗
ctiue ſcʒ foꝛmaliter.ꝑ quod enim fit purgatio illa foꝛma⸗
liter ſiue effectiue gratia eſt. mateꝛialiter etiaʒ fit ꝑ cor⸗
poꝛale.quia anima peccauit in carne: ita peccando cor
poꝛale prepoſuit ſpuali.diuina vcreuit iuſticia ꝙ ĩ ꝑur
gatione debuit rei ſubijci coꝛꝑali ſiue materiali. 4 Ad il
lud qð obijcit.ꝙ ꝑ penam moꝛtis ⁊c̃.SDicendũ ꝙ ipᷣa pe⸗
na debituz eſt oꝛiginalis peccati. nec eſt oꝛdinata ad aĩe
purgationeʒ niſi voluntarie ſuſcipiat᷑ cum vitari põt. vt
in martiribus. vel etiam niſi ſuſcipiat᷑ voluntarie2 ſuſti
neatur cum vitari non poſſit: ratione illius a quo infligi
tur. pena auteʒ purgatoꝛia ad hoc ſpẽaliter oꝛdinata eſt.
4Zid illud quod obijcit᷑.q; nihil coꝛꝑale extrinſecum fa⸗
cit ad iuſtificatõʒ ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt ꝑ ſe:tñ pu
nitio exterioꝛ qñqʒ reddit hoĩeʒ diſpoſitũ ad ſuſceptionẽ
gfe iuſtificantis.⁊ adiuuat ipam grãz vt poſſit ꝑducere
ad iuſtificatõz ꝑfectam. vnde lʒ non oꝑet᷑ ad iuſtiſicati⸗
oneʒ:oꝑatur tamen ad iuſtificatõis ↄſummatõʒz. 4 Ad il
lud quod obijcit᷑.ꝙ feruentioꝛ eſt caꝛitas facta ſeꝑatione
coꝛꝑis ⁊ anime ⁊c · Dicendũ ꝙ ſuppoſito ꝙ caritas ſit feꝛ
uentioꝛ tunc ꝙᷓ ante ⁊ doloꝛ maioꝛ: tñ qꝛ tũc nõ ẽ ſtatꝰ me
rendi:nõ fit hmõi purgatio tũc ꝑ feruoꝛeʒ hmõi coꝛꝑis:
H potius ad ſimilandũ ⁊ veniendũ cũ ſummo bono. vnð
oꝛdinatõe iuſticie diuine neceſſe eſt igneʒ erterioꝛem ſcʒ
purgatoꝛiũ adhiberi.ſicut ꝑuulis qui mereri nõ poſſunt

ſubuenit baptiſmatis ſacm. —
Gtum ad tercium S. i.

queritur. Atruʒ vnus liberetur ante aliũ a purgatoꝛio.
Et videtur ꝙ ſic per Aug.in enche.dicenteʒ. Poſt banc
vitam incredibile non eſt nonnullos fideles ꝑ ignẽ quẽ⸗
dam purgatoꝛiuzʒ. quantomagis minuſue ꝑeuntia bona
dilexerunt: tanto tardius citinſqʒ ſaluari.qui ßm ſuos
amandi hoc modos diutius vt lignũ: vel minus vt fenũ:
vel minimũ vt ſtipula ſuſtinebunt.¶. Iteem in foꝛo peni⸗
tentie grauioꝛi culpe reſpondet grauioꝛ pena.nõ ſolũ q⸗
tum ad intenſionem: ſed etiã qᷓtuʒ ad duratõʒ.vt ptz in⸗

ſpicienti canones in quibo pnie taxant᷑. ſi ᷓ iudiciũ ecciĩe
pfoꝛme eſt diuino iudicio.pʒ ⁊c. 4¶. Iteʒ ꝑ peccatũ nõ ſo⸗
lum meruit aĩa igne cremari:̊ dei viſione priuari.ergo
vtroq; modo debet tꝑaliter puniri.ᷣ qui grauiꝰ peccauit

nõ ſolũ acerbius puniri:ſᷣ etiaʒ dintius debet a dxi viſi⸗
one ſeꝑari.ᷓ tardius purgari. ontra⸗⸗ nantũcunq;
merita ſunt inequalia:tam in celo qᷓ in inferno ſunt pꝛe-
mia ⁊ ſupplicia equaliter durãtia. pari rõne vt videt de
t eẽ pena purgatoꝛia.4! Itez m ꝙ intenſioꝛ ẽ culpa:ĩ⸗
tenſioꝛ ⁊ ei pena reddat᷑.pᷣ quantũ põt minoꝛ pena ſuper
minoꝛeʒ culpã:tantũ põt maioꝛ ſuꝑ maioꝛẽ. qᷓcito libe
ratur in purgatoꝛio paruꝰ peccatoꝛ ꝑ paruã penaʒ:tam
cito liberat᷑ magnꝰpeccatoꝛ ꝑ magnã penã.¶ Itẽ ſi alius
citius alio liberat᷑: aut h̊ eſt rone maioꝛis caritatis: aut
rõne minoꝛis reatꝰ. O: rõne maioꝛis caritatis videt᷑:qꝛ
quanto ẽ caritas maioꝛ tanto aĩa eſt deo ſilſioꝛ: ⁊ quanto
do ſilioꝛ tanto ſtatui głe vicinioꝛ. & tãto citiꝰ curatur ⁊
purgat᷑? in celum fert᷑. Sʒ ↄ.videt᷑ ꝙ rõne mioꝛis reatꝰ:
qꝛ aia nõ eſt in purgatoꝛio niſi ad ſoluendũ qð traxit ex

hac vita.ſᷣ quanto debitũ eſt minꝰ:tanto citiꝰ ſoluit: i
der ꝙ talis citius purget᷑ ⁊ in celũ ferat᷑ ¶ Rñſio.dðm

ꝙ ſicut dicit Augꝰ. expſſe in illo igne citiꝰ purgat᷑ vnd qᷓ
alius.Qui.n.diutius in peccato ꝑmãſit: dignũ ẽ vt diu⸗
tius ſuſtineat penã. KRurſus ꝗ grauius offendit: dignũ ẽ
vt puniat᷑ pena acerbioꝛi:⁊ dilatõe patrie lõgioꝛi.diuĩa
Hᷣ iuſticia faciente:que oĩbo decentiſſime reddit ſtipendia
meritoꝝ.ql Ad illð qð obijcit᷑ in ↄriũ de eq̃ntate durati⸗
onis in celo.dðm ꝙ nõ eſt ſile:qꝛ cũ in inferno pena eter
na infligit᷑:? eterno nõ eſt maius ⁊ minꝰ:ex ꝑte poſſuz ex
Ete ea que eſt eternũ.ſiłr in celo pꝛemiũ eternũ datuꝛ.In
purgatoꝛio vᷣo ſola pena tꝑalis infligit᷑ ⁊ ĩ hac ẽ diutiꝰ ⁊
breuiꝰ. 4 Ad illud qð obijcit. ꝙ pena quis eque cito de⸗
let grauẽ ⁊c. Dicẽdu ꝙ verũ eẽt ſi oiĩno pena intenderet᷑
ſm ꝙ intendit᷑ culpa.ſ̊ diuina dil penſatio ſic oꝛdinat vt
nõ oĩno intendat᷑ pena qᷓtũ ad aceꝛbitatẽ ꝓpf magnã dif
ficultateʒ patiendi:ſiue etiã qꝛ vult vtroq; mõ puire. ita
vt maioꝛ acerbitas 2 diuturnitas recõpenſent ſi ꝗd in al
tero deficiebat.! Ad illð qð querit᷑: ꝗs citius purgat᷑.
dom ꝗ ille qui minoꝛẽ hʒ reatũ.qm̃ locus purgatoꝛiꝰnõ
eſt debitus niſi rõne reatꝰ. 4 Ad ills qð obijcit᷑ ̃m ꝙ ca
ritas eſt maioꝛ citiꝰ ⁊c. Dicendũ ꝙ caritas maioꝛ auget
glam intenſiue nõ extenſiue ſiue ᷣm duratiõʒ. Si.n.duo
innocẽtes inequalis caritatis ſimul moꝛerẽt᷑: ſimul euo⸗
larent. nõ tñ equaliter bti eẽnt. Nð ᷓdicit.ꝙ quãto caꝛi
tas eſt maioꝛ tanto eſt ſimilioꝛ ſtatui głe. Dicendũ ꝙ ve⸗
rum eſt rõne oꝛdinatõis ad bonũ: ſ̊ nõ magis qtũ ad li⸗
beratõʒ a malo.velocioꝛ aũt purgatio reſpicit ereptiõʒ a
ma 6 habilitatõʒ ad bonũ.

Etuz ad quarti S. uij.
querit᷑ euolatõne purgatoꝝ. Querit᷑ ů̊ h. vtx aliquis
purgatoꝝ ſiue ſanctoꝝ euolet in celũ añ iudiciuʒ. Et vi⸗
ẽ ꝙ ſic. Cuc.xxiij. Hodie mecũ eris in ꝑadiſo. ꝙᷓ aĩa la
tronis illo die fuit cũ xrpᷣo. h̊ ↄſtat ꝙ rp̃ᷣs qð ꝓmiſit poſt⸗
modũ nõ abſtulit.q̊ ſemꝑ fuit cũ xpo poſt. Sʒ xp̃ aſcen⸗
dit in celũ.&̊ aĩa latronis aſcẽdit.pari rõne ⁊ alie ſccoꝝ
aĩe.¶ Itẽ Phi.j.Cupio diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo: ita dicebat
apłes.bᷣ conſtat ꝙ teſideriũ ſuũ ñ erat caſſum.q ſtat poſt
diſſolutõʒ fuit cum xpᷣo.¶ Iteʒ apoc.vj. Data ſunt illis
ſingule ſtole. ̊ non eſt ſtola niſi gla aie vel coꝛꝑis.&̊ ⁊c̃.
4l Iẽ caritas eſt pondus ſpirituũ ſufficient inclinas ſur
ſum ⁊ eleuans.ꝗ ſi nõ ſit aliꝗd retardãs: ſtatim ꝑ carita
tem aĩa ſurſuʒ eleuat᷑.ſ̊ ꝗ purgat᷑ in purgatoꝛio poſt pur
gatõʒ nõ hʒ aliꝗd retardds. ſtatim euolat. 4 Itẽ diffeꝛ⸗
re mercedẽ mercenarij facit preiudiciũ iuſticie.ſᷣ̊ deus ẽ
ſumme iuſtus. ſlatim qñ inuemit hoĩeʒ dignũ retꝛibuit.
¶ Iteʒ ꝓuerbi. xiij. Spes que differ? afnigit aiam. Si &ᷣ
differt᷑ premiũ ſanctoꝝ vſqʒ ad indiciũ: videt᷑ ꝙ ſint ĩ cõ
tinua afflictõe æ gemitu z expectatiõe. ſi tantũ deꝰ dif⸗
fert: viget ꝙ ipſe ſit illis crudel. =
& martiribo ſanctis ⁊ fidelibo di eb.xj. Hi omẽs te⸗

ſtimonio fidei ꝓbati: nõ acceperũt remiſſionẽ teo p no

is melius aliqd ꝓnidente.vt nõ ſine nobis ↄſũmaret᷑

ſi ſancti prioꝛes nõ debuerũt ↄſummari ſine alijs ſctis
aptis:cũ vſqʒ ad diẽ iudicij cꝛeſcat numeꝛꝰ ſanctoꝝ:vide
tur ꝙ rnus nõ euolet añ aliũ.⸗ Item Aldath. xxv. Sta⸗
tuet agnos a dextris:hedos aũt a ſiniſtris. ⁊ dicet bis g4
a dertris eius erũt: Tlenite bñdicti patris mei pcipite re
giũ.ꝗᷓ videt᷑ nõ ſint ante illud iudiciũ regnũ ceptuꝛi.
Si.n.prius ꝑcepiſſent nõ diceret dñs:pcipite regnum.
Itez nullius poſſeſſio que babet᷑ ꝑ ſniaʒ obtinet᷑ ante
lationeʒ ſnie. ß vite eterne poſſeſſo habet᷑ ꝑ ſniam. ̊ cuʒ
ma dctur in dic iudicij nõ euolat aliq̃ aĩa in celũ. 4 Itez
magnifici regis eſt eo modo ſlipẽdia elargiri ꝑ que eius
magnifſicẽtia magis declarat᷑.ᷣ hoc ẽ precipue cuʒ ſit eu⸗
11a vna ex multitudine 2 aggregatõe multoꝝ. videt
dñs reſeruet głam eternãẽ vt eã omibo ſimul ↄferat.⸗ Itẽ
aa peccauit in carne. videt᷑ ꝙ in carne deberet puniri.
nunqꝙ; ꝑfecte purgat᷑ nec punit᷑ quſqʒ reſumet coꝛpus ĩ
quo purget. ante pfectaʒ purgatõz nõ euolat aĩa in ce⸗
lum. S nõ ante diẽ iudicij.¶ Iteʒ coꝛꝑa nõ gloꝛificabunt᷑
unte diem iudicij quantũcunq; ſit ſanctꝰ qui moꝛit᷑ ꝗ pa⸗
ri rõne nec aĩe.¶ Rnſio.q; quidam errantes ponebãt ꝙ
nullus ſanctoꝝ añ iudiciũ generale in celũ aſcẽdit. ſicut
quibuſdam grecis imponit᷑. Et ꝓ iſto erroꝛe videt᷑ ſaceꝛe
glo. quedã ſuꝑ pᷣs.Qoli emulari.vbi dicit᷑.ꝙ iuſti q mo⸗
riũt᷑ nõ ſtatim ſunt vbi erũt etiã poſt iudiciũ:łᷣ in illa re⸗
quie vbi erat laʒ arus cũ abrabã. ſᷣ ſicut in ipſa glo. ptʒ
ex oſequẽtibo:iſiud eſt dictũ qᷓtũ ad ſtolã coꝛꝑis:h qtum
ad glam aie vel locum. Ceꝛtum eſt.n. ꝙ rpᷣus expoliauit
pꝛincipatus ⁊ ptãtes Coloc.ij. Ac ꝑ boc ↄſtat lanctos ꝗ
in lym bo ſunt ad celũ cũ xpo eẽ ſublimatos.ac ꝑ B̊ 7 oẽs
iuſios qui nõ hẽbant reatuʒ pene modo ↄſimili ſublima⸗
tos.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ ñ acceperũt repꝛomiſſiões.
Dicendũ ꝙ apłs vocat ↄſummatõʒ qtũ ad illius ſuꝑne
ciuitatis impletõʒ. Uel dᷣm. ꝙ apls intelligit qtum ad
tempꝰ gratie qð ↄſeꝛuauit vſqʒ ad nos.vt nos facti ptici
pes gratia:in abundãtia ꝑticipes etiã fieremꝰ ⁊ glorie.
¶ Ad illud qð obycit᷑ ſtatuet agnos ⁊c. Dicendũ ꝙ iu⸗
diciũ illud erit ꝙtum ad ↄſummatã gloꝛificatõz in aĩa ⁊
carne.quã nondũ hñt moꝛtui: quis aĩe iam ſunt beate ĩ
celo.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ de ſnia. Dicendũ ꝙ ſiẽ dupłr
cõtingit regnũ obtinere.ſ.integre ⁊ ꝑfecte ſiue in toto: 2
alio modo ᷣm aĩam ſiue ĩ ꝑte.ſic duplex eſt iudiciuʒ ſiue
duplexr ſnĩa.iQaʒ ſicut homo gloꝛificat᷑ ̃ᷣm ꝑtẽ:ita ꝑti
cularit indicat᷑ ⁊ de eo ſnĩa fert᷑ qũ aĩa de coꝛpꝑe egredit᷑.
Judiciũ aũt vniuerſale erit q hõ erit gloꝛificãdus tota⸗
liter:⁊ tũc ↄſummabit᷑ curia celeſtis.Ett ſic duplex iudi⸗
ciũ competit mõ duplici poſſidendi głlam.⁊ duplex mo⸗
dus competit duobo.ſ.diuine magmificentie:⁊ nr̃e indi⸗
gentie. ꝓpter nꝛaʒ indigentiaʒ tollendã ſtatim qn aĩa eſt
apta ſublimat᷑ ad glam: quia fruſtra expectaret cnʒ non
poſſit amplius mereri. ꝓpter diuinã magnificentiã oſtẽ⸗
dendã reſeruat᷑ vniuerſalis ⁊ generalis reſurrectõ coꝛpo
rũ in fine ſeculoꝝ.Et ſic in nullo preiudicat᷑ modo nr̃o

dũ aĩa aſſumit᷑ in głlam ante iudiciũ generale.nec ſitr di⸗

uine magnificẽtie:cuʒ in fine ſeculi ↄſummabit᷑ gła ĩ coꝛ⸗
poꝝ reſumptione ? gloꝛificatõe.⁊ totũ fiet qð fieret etiã
ſi differet᷑ gla aĩa ꝝ.¶¶ Ex his pʒ ꝙ ad vltimo obiecta ſcʒ
ůe poſſeſſione ꝑ ſniam ⁊ de dei magnificẽtia ⁊ coꝛpoꝝx re⸗
ſurrectione.de quo habebit᷑ queſtio infra. .

¶Nueſtio.lxvj.de ptibus

pnĩe inqᷓtuʒ ſacramentũ in generali.

Ictum eſt de parti

us pnie diſtinctis ſᷣm diuerſitateʒ ſta⸗
uũ: reſtat dicere de illis q̃ diſtinguũtur
Fm diuerſitatẽ actuũ.Iſte aũt ſunt tres
ↄtritio ↄfeſſio ⁊ ſatiſfactio. De his q̃rit᷑
primo in generali: ſcðo in ſpeciali.¶ Circa pᷣmũ qrunt
duo. Primũ ẽ.cuiꝰ ſunt ꝑtes.Scðm cuiꝰmõi ſũt ꝑtes.

no
et.
ſis
ide
6
ere
u.

t.

nte

Neg
e
i
bir.
do⸗
ni
l

6

lne
ge
.
otn

ot
s
iael

i,
o
fo
di⸗
01
ctii
16
Enc⸗

e

— —
S. —

¶ Queſtio
embꝛũ primũ

Irca primũ querit᷑an ſint partes peniten
tie virtutis. Secunduʒ.an ſint partes pe⸗
nitentie ſacramenti.

rticulus pꝛimus

Irca primũ ꝓcedit᷑ ad ꝑteʒ affirmatiuã ſic.
Triplex eſt peccatũ.ſcʒ coꝛdis.oꝛis.⁊ opis.ßſᷣ
pĩe.xj.ꝑ que peccat ꝗs ꝑ hec ? puniet.2 hoc
requirit iuſticia.igit᷑ triplex debet eẽ punitio pcti rñdẽs
peccato ſic cõmiſſo.ſcʒ coꝛdis oꝛis ⁊ oꝑis.hec aũt punitõ
fit ꝑ contritõz ↄfeſſiõʒ ⁊ opis ſ atiſſactiõz. g iuſticia pnĩe
reqꝗrit hec tria:⁊ ex his tri integrat᷑.̊ ⁊c. ¶ Itez oinne
peccatũ fit in iniuriã dei ⁊ eccleſie. virtuo aũt iuſticie re⸗
quirit ꝙ emenda fiat illi cui facta eſt iniuꝛia. igit᷑ pnĩa qᷓ
eſt ꝑs iuſticie: requirit ꝙ fiat ſatiſſactio deo ⁊ eccĩe.h̊ ſa⸗
tiſfaciens alicui ſine recognitõne delicti nõ hʒ coloꝛẽ iu⸗
ſticie immo magis videt᷑ inducta hmõi emenda violẽtia
ꝙ iuſticia.igit᷑ ſi debet fieri ſatiſſactio eccie Fm noꝛmam
iuſticie:requirit᷑ nccio recognitio delicti: H eſt confeſſio.
igit᷑ pnĩa que eſt ſpẽs iuſticie requirit ↄfeſſionẽ.ſᷣ ↄſiat ꝙ;
requirit alia duo.⁊ ita vt prius.⸗ IYtez his vcurrentibo
pnia virtus complet᷑ in ſuo eẽ:⁊ his deficientibo deficit.
ſᷣ illa ad quoꝝ ↄcurſuʒ ſoꝛtiunt᷑ res eſſe completũ ⁊ adqͥ
rum defectũ deficiũt:ſunt eẽntialia ad illud. ſᷣ ↄtritio cõ
feſſio ſatiſfactio nõ ſunt eẽntialia niſi eo modo quo ꝑtes
ſunt eẽntiales toti.q̊ 2. Kont ſola Snitione otingit
eulpam ⁊ penam deleri. hec aũt contritio eſt pnie vᷣtutis
nõ pnie ſacramẽti.ſufficit igit᷑ pnĩe virtuti ſola cõtritio.
4 Item Ambꝛo. Pnia vera eſi doloꝛ coꝛdis ⁊ amaritudo
aĩe ꝓ malis que quiſqʒ cõmiſit.aut hec eſt rõ pnĩe virtu⸗
tis:⁊ tũc habeo ꝓpoſitũ.aut pnie ſacramẽti:⁊ tũc ſimili⸗
ter. qꝛ pnia ſacramentũ nõ eſt vera neq; efficax ſine illa
que eſt virtus.4¶ Item pnia virtus eſt hitus. ß̃ ↄtritio cõ
feſſio ſatiſfactio ſunt actus egrediẽtes a pnĩa virtute.ſed

₰

nullus actus alicuiꝰ virtutis eſt ꝑs illiꝰ. ⁊c. ¶ Rñſio.

contritio ↄfeſſio ſatiſfactio nõ ſunt ꝑtes pnie virtutis ꝓ⸗
pꝛie loquẽdo.qꝛ ſicut dicit mgr̃.iiij·li.ſen. di.xiiij. Denitẽ
tia exterioꝛ ſacr̃m eſt:interioꝛ virtus mentis. nec cõtritõ
exterioꝛ confeſſio ſatiſſactio ſunt ꝓprij actus elicin a pe⸗
nitentia virtute:ſ̊ ſolũmodo actus penitendi ſiue dolen⸗
di de peccato... Ad illud ꝗ̊ qð obijcit᷑.ꝙ iuſticia pniĩe re⸗
quirit.qꝙ ꝑ que peccat homo ꝑ bec ⁊c.Dicendũ ꝙ in hoc
ſaczo ſunt plures defectus.Enus eſt ex hoc.ꝙ eo ꝙ pnĩa
requirit ꝑ que peccat hbomo ꝑ hec ⁊ puniat᷑: infert ꝙ vir⸗
tus pnie bhoc requirit. ⁊ hoc nõ eſt verũ: quia virtus pe⸗
nitentie ſolũmodo eſt in hoc quia elicit actus penitẽdi ſi⸗
ue dolendi.ſed iuſticie pnĩe.i.iuſticia completiua ⁊ peꝛfe
etiua requirit ꝙ puniat᷑ peccatũ ꝑ illud qð debite rñdet.
hoc eſt:vt illud quo cõmittit᷑ culpa ſubeat penaʒ.hec igi
tur rñdentia pene nõ eſt ſᷣm exigentiaʒ pnie virtutis:ſed
potius ſm exigentiaʒ iuſticie ꝑficientis in oꝑe qð incbo
atum eſt ꝑ virtutẽ pnĩe in nia. Pret.ſi adhuc ſupponere
tur ꝙ virtus pnĩe requirit ꝙ punitio rñdeat pcĩo in pec⸗
cante:ex boc nõ ſequeret᷑ ꝙ peccatũ eius puniret᷑ cõfeſſi⸗
one ⁊ operis ſatiffactione: immo eſt peccatũ ꝑ ↄñns ĩ alio
qꝛ in omni peccato requirit᷑ ↄtritio confeſſio ⁊ ſatiſfactõ.
hec.n.generałr requirũt᷑ in omni pcto.ſ̊ ſi peccatuʒ oris
ſit multiloquiũ: debet puniri ſilentio.ſi detractio:reꝑati
one fame.x conſiłr in alijs pctis oꝛis. Ad aliud qð ob
ijcit᷑.ꝙ iuſticia requirit ꝙ fiat ſatiſfactio deo ⁊ eccie: ⁊ H
recognoſcendo peccatũ.ſ.recognitõe ↄfeſſionis ⁊c. Dicẽ
dũ vt S.tactũ eſi.hoc bñ requirit inſticia: nõ tñ pnĩa vir
tus.actus.n.pnie virtutis nõ eſt in rũdentia Fm debitũ
iuſticie:ſ̊ᷣ in ex itu ꝓpꝛio a ſuo habitu:niſi inqᷓtũ oꝛdinat᷑
⁊ ↄſummat a virtute iuſticie.Duplex.n.requirit᷑ oꝛdina
tio in operibo virtutũ:⁊ a duplici oꝛdinatiua.ſ.a carita⸗
te ꝓpter qð dr̃ oꝛdinatio virtutũ:⁊ a iuſticia. Juſticia eĩ
eſt virtus generałr oꝛdinatiua ſic ⁊ caritas.ſ̊ hec reſpi⸗
ciendo bonũ ulla reſpiciẽdo debitũ.qꝛ enĩ qð ſumꝰ 2 poſ⸗

lxvſ.
ſumus a deo eſt:qð ſumus ⁊ poſſumꝰdeo debemus.j/pꝑa⸗
lip.vlti. Tua ſunt omĩa: ⁊ que de manu tua acceꝑimus
cdimus tibi.E igit᷑ penitẽs peniteat ſiue exeat ĩ actuʒ
penitẽdi:h̊ debet᷑ pnĩe vituti.ꝙ exeat eo mõ qͥ debʒ vt ſa
tiſfaciat deo ⁊ eccie:h̊ de bet᷑ iuſlicie.⁊ ẽ ſiłe in oꝑibꝰ alijs
virtutũ.aligꝗs.n.ↄtinet vt mereat᷑: actus ↄtinẽtie elicit᷑ a
virtute tꝑantie. aligs ↄtinet vt debito mõ ſatiſfaciat deo
cui iniuriatus eſt ꝑ incõtinentiã: actus ↄtinẽdi imꝑat᷑ a
virtute iuſticie.ↄtinere vt eſt actus ſatiſfactoꝛiꝰ Fm re⸗
gulã debiti eſt a iuſticia oꝑante.ſilr eſt in ꝓoſito. Ad
illud qð obijcit᷑ his ↄcurrentibo pnia virtus ẽ ↄpleta ĩ
ſuo eẽ ⁊c. Dicendũ ꝙ virtus vno mõ cõplet᷑ in ſuo eẽ inqꝙᷓ
tum eſt babitualr ꝑficiens ſuũ ſubiectũ.⁊ H̊ mõ ↄpletõis
completa eſt virtus pnie ſine ↄcurſu pꝛedictoꝝ. Alio mõ
complex᷑ in ſuo eſſe inqᷓtũ eſt egrediẽs in actus ſuos ꝗbo
ꝓgredit᷑ expedite in fineʒ eliciendo vel imꝑaundo: H mõ
complet᷑ in eſſe. his ↄcurrentibo ſiue deficiẽtibo adhuc ẽ
pnĩa virtus in ſuo eẽ ſubſtãtiali. vñ pʒ ꝙ hec nõ ſunt eiꝰ
ꝑtes. Dicendũ ẽ igit᷑.ꝙ ↄtritio ↄfeſſio ſatiſfactio ſũt oꝑa
pniĩe virtutis:nõ ꝑtes ꝓprie loquẽdo. egrediũt᷑ ab ipſa
tanqᷓ; actꝰ ab hĩtu.different tñ:qꝛ ↄtritio ab ipſa eliciẽte:
ofeſſio ⁊ ſatiſfactio ab ipſa imꝑante.

ticulus ſecũdus

Onſequẽt querit᷑vtꝝ cõtritio ↄfeſſio ſatiſſa⸗
ctio ſunt ꝑtes pnĩe ſacẽi.O ſint:pʒ ſic.q̃ ↄſti⸗
„ tuũt reʒ in eẽ integre ꝑfecte ſunt ꝑtes illiꝰ.
hſ cõtritio ↄfeſſio ſatiſfactio ↄſtituũt pnĩaʒ ſacrm integre
7 ꝑfecte.igit᷑ Tc. ꝛobatio medie. Joh.os aureũ. ꝑfct̃ᷣa
pniĩa cogit penitentẽ omia libẽt ſufterre. In coꝛde eiꝰ cõ⸗
tritio: in oꝛe eius ↄfeſſio:in oꝑe tota hũilitas. hec eſt fru
ctifera pnĩa.hec Joh.Si igit᷑ fructifera pnĩa eſt pnĩa ꝑ⸗
fecta ⁊ integra.ᷓ ⁊c.4! Iteʒ pnĩa nõ hʒ ꝑfectã efficaciaʒ
niſi iſtis tribo ↄcurrentibo.peccatũ.n.ſeꝑat a deo: ab ec⸗
cleſia: a britudine.pnia rõne ↄtritõis hʒ efficaciã recõci

liandi deo:rõne ↄfeſſionis recõciliandi eccĩe:rõne ſatiſfa

ctõnis merendi ꝙ nõ differat᷑ błitudo.ſine igit᷑ his tribo
non habet eſſe ſuũ completuz:ſed iſtis concurrentibo hʒ.
igitur ſunt ꝑtes illius.¶ Contra.ſacꝛamentũ ſimpler ẽ.
ſed ſimplicitas non compatit᷑ diuiſioneʒ ꝑ ꝑtes.¶ Item
qui efficit totum efficit partes.ſimiliter qui miniſtrat to
tum miniſtrat ? partes. ſ̊ ſacerdos eſt miniſter ſacramẽ
ti pnĩe ⁊ miniſtrat illud.igitur ſi non miniſtrat illa q di⸗
cunt᷑ partes ſcʒ contritioneʒ confeſſioneʒ ſatiſfactioneʒ:
non ſunt ꝑtes pnĩe.4:! Item penitens conterit᷑ confitet.
ſatiſfacit. ĩgitur ꝑtes iſte ſunt penitentis vt efficientis.ſᷣ
penitens non facit ipſum ſacramẽtum. igitur be nõ ſunt
ꝑtes penitentie. ¶ Item ex ſumma dei miſericoꝛdia ẽ: ꝙ
ſemper punit citra merituʒ ſiue condignum. q̊ peccatum
cõmiſſum ſola voluntate coꝛdia:ſolo doloꝛe coꝛdis eſt pu
niendũ.Si eniʒ puniretur coꝛde oꝛe ⁊ opere exterioꝛi:vi
detur ꝙ ſupra meritũ puniret᷑igit᷑ tria pꝛedicta nõ ſunt
generaliter loquendo partes pnie.¶ Item Aug'. lib. de
ſermone in monte. Sunt tres peccati differẽtie.in coꝛde:
in facto:in conſuetudine vel veꝛbo:tãqᷓ; tres moꝛtes.vna
quaſi in domo.ſ.cuʒ coꝛde conſentit᷑ libidini.altera q̃iꝙ⸗
lata iam extra poꝛtam cũ in factum ꝓcedit aſſenſio.ter⸗
cia cum male conſuetudinis tanqᷓ mole premit᷑ animus:
vel noxie defenſionis clipeo armat᷑ quali in ſepulchro iã
putreſcens. hec ſunt tria genera moꝛtuoꝝ que dñs legit᷑
ſuſcitaſſe Math.ix. Luc.vij. Jo.xj. huic igit᷑ triplici re⸗
medio occurrit᷑ contritione confeſſione ſatiſfactõne. Ex
bis pʒ q buic moꝛbo ſcʒ coꝛdis: eſt remediũ ſingłare ſeʒ
ↄtritio.alij moꝛbo ſcʒ oꝛis cõfeſſio.igit᷑ generałr hec tria
ſcʒ ↄtritio ⁊c.non ſunt ꝑtes pnĩe.ſ̊ ſᷣm ꝙ penitentia ẽ de
peccato coꝛdis contritio ſimilit᷑ ⁊ de alije. ¶ Itẽ Yoh.os
aureũ. Sicut dñm tribus modis offendimꝰ ſcʒ coꝛde oꝛe
ope vel manu:ita tribo modis ſatiſfaciamꝰ.ſ.ↄtritõe ⁊c.
1ita vt S.4¶! Itẽ fructus ſacramẽti nõ ẽ ꝑs ſacr̃i. ſed ot di
cit mgr̃ in.iiij.di.xvj.ſatiſfactio precipit᷑ a Yohe. vbi dẽ.
facite dignos fructus pnie Math. ij· igitur qui ſatiſfa⸗

nitẽtie:nõ ꝑs.¶ Itẽ nihil dom eſt ꝑs pnie qͥ ñ fit geatia
aliqᷓ penitẽti.ſᷣ ꝑ ſatiſſactõz nõ fit aliq ga penitẽti: q; co
tritione culpa delet᷑ z2 ↄmutat᷑ pena eterna ĩ tꝑalẽ. In coõ
feſſione virtute clauiũ remittit᷑ aligd de pena debita i in⸗
iunctione pene ſoluende facta a ſacerdote.facta igit inin
ctione abſolutione a ſacerdote:ſolũmodo ẽ penitẽs &⸗
bitoꝛ pene iniuncte:quã incipit ſoluere q incipit ſatiſſa
cere.ſ̊ ad abſolutiõeʒ illius pene iniuncte oĩno tenet nec
aliquid remittit᷑ ei in ſatiſſactione ſequẽte inictioe. igit
ſatiffactõe illa nulla fit ſibi gra.exq̊ totã penã ncce babet
ſoluere. Stez ſacr̃m pniĩe efficit ⁊ ſignat. vñ nihil dz eẽ
ꝑs illius niſi efficiat ⁊ ſignificet.ſᷣ ↄtritio qᷓ ſoliꝰ coꝛdis ẽ
7 nullo modo ſignũ nihil ſignat. illa que eſt cuʒ ſigno vt
fletu vel hmõi nõ efficit qð ñᷣ ignificat. igit neq; ↄtritio ta⸗
lis:neqʒ talis ẽ ꝑs pnĩe ſacꝛi.ij Iẽ ſuꝑ illð pᷣs.Cogita⸗
bo ꝓ peccato meo.dicit glo.duo modi ſunt ꝑfecte pnie:
confeſſio ⁊ emẽdatio.ql IJieʒ Amb.in Sᷣmõe.xl.Ecce nũc
tempꝰ acceptabile.ij.coꝝ.vj.dicit. Pnia vera doloꝛ ẽ cor
dis amaritudo aĩe ꝓ malis que quiſqʒ ↄmiſit.h deſcri
bit᷑ vera pnĩa:nec tangit᷑ aliꝗd de ↄfeſſione vel ſatiſſacti⸗
one. Itẽ in glo.pᷣs. Oñe ne in furoꝛe:pᷣmi.ſ.in glo.titu
li.viij. Sunt precipue modi remiſſionis quibo pcta delẽt
ſcʒ baptiſmꝰ.elemoſina.martiriũ.fratris errãtis cõuer⸗
ſio.remittere in ſe peccanti.fletus.ſatiſfactio ꝓ pct᷑is.cõ
municatio coꝛꝑis ⁊ ſanguis dñi.hic nihil tangit᷑ de ↄfeſ⸗
ſione ſiłr neq; de ↄtritione.igit᷑ non ſunt de modis ren
ſionis peccati.ſᷣ ꝑtes pnie ſunt ð wmodis.ꝗ̊ ⁊¶ Rñſio.
ꝙ he ſunt ꝑtes pnie ſacramẽti.ſ.complete ſiuẽ ↄſũmate.
Fm ꝙ dicit᷑ res ꝑfecta omẽs defectus reducẽs ad ꝑfeciũ.
Et h̊ inſinuat auẽtas Joh̃is os aurei:que eſt.ꝑfecta pe⸗
nitentia cogit ⁊c.¶ Ad hoc igit᷑ qʒ primo obijcit᷑.ꝙ ſac⸗
mentũ eſt ſimplex ⁊c. Dicendũ ſicut dicit Hug.ſacrjm
eſt ex ſimilitudine repntans: ex inſtitutiõe ſignificans. S
⁊c̃. Non eſt igit᷑ pnĩa ſimplex rõne inſtitutõis:quia plu⸗
res fuerũt inſtitutõnes:qꝛ ↄfeſſionis. Jac̃.vlt᷑.ſatiſfacti⸗
onis.ath.iij.ibi. JFacite dignos fructus pnĩe.ieq; ĩ⸗
qᷓtum eſt repñtãs ex ſimilitudine.Alia eſt.n.ſilitudo cõ⸗
tritõnis ad illð qdð repñtat: ⁊ confeſſionis ſatiſfactõis
ad illa que repñtant.ſed ſimplex eſt ratione qua ſanctifi⸗
cat inuiſibileʒ grãm conferens. Dicit᷑ igit᷑ ſimplex ñ in⸗
ꝙᷓtum eſt ſignuʒ:quia quo ad illud eſi diuiſibile.qꝛ q̃ddã
ſignum eſt in contritõne ſᷣm mꝗẽm in ſen.quoddã in con
feſſione:quoddam in ſatiſfactione.iQeq; inqtũ eſt cã:ꝗa
cauſa eſt deletionis culpe ⁊ pene:⁊ alteriꝰ eſt cauſa ↄtri⸗
tio: ⁊ alterius confeſſio:⁊ alterius ſatiſfactio materialit
loquẽdo.h̊ ſimplex dicit᷑ rõne potiſſimi effectꝰ ꝗ eſt ſancti
ficatio.Et nota ꝙ aliud eſt dicere ſacramentũ vnũ:⁊ ali⸗
ud ſimplex. multitudo eniʒ partiũ non impedit vnitateʒ:
ſimplicitateʒ aũt impedit. Simplicitas aũt dicit indiui
ſioneʒ ſimplłr.vnde foꝛme ſimplices dicũt᷑. Vnitas ñ ne⸗
ceſſario dicit indiuiſioneʒ ſimpłr ſ̊ quo. Ex ſimpłr eniʒ
diuerſis efficit᷑ vnum.vnde etſi pnĩa ſimilitudine repñta
tionis eſt vnum:non tamen ſimptr. ſed ſimplex dicit᷑ ga
ſanctificat.q Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ ſacerdos mĩſtrat ſac⸗
mentum ⁊ nõ miniſtrat ꝑtes ⁊c. Rñſio.ſacramentũ no⸗
ue legis imagineʒ gerit ⁊ cauſa exiſiit.vnde ſacẽm ñ attẽ⸗
dit᷑ in ſigniſicatõe im̃ vel efficacia tm̃:ſ in vtroq;. Pre.
quelibet confeſſio nõ eſt ſacꝛalis:ſᷣ illa ſola que fit haben
ti ptateʒ clauiũ.Aʒ igit᷑ actus confitendi ⁊ ſatiſfaciendi
non ſit ab illo qui miniſtrat ipſum ſacr̃m: ſũt tñ ab ipſo
vt ſunt ꝑtes ſacramenti. Illud euidẽtius pʒ S. vbi tactuzʒ
eſt. vtx ſigna ex ꝑte penitẽtis debeant dici ſacramentum
vel ex ꝑte ſacerdotis.l Ad illud qð obijcit᷑. penitens
eſt efficiens hoꝝ:h̊ penitẽs non efficit ſacrm ⁊c. Jam pʒ
rñſio.Eſt.n. efficiens hoꝝ vt actus ſunt:ᷣ nõ vt ſunt ſa⸗
cramentalia ſiue ꝑtes ſacramenti ꝑ ſe loquẽdo.lʒ quodã
modo materialr. Ad illud qð obijcit᷑.q; deꝰ punit cit
condignũ:igit᷑ peccatũ cõmiſſum coꝛde ⁊c. Dicendum
homo peccando meret᷑ redigi ĩ nihilũ.vñ deꝰ punit pec⸗
catoꝛeʒ citra condignũ relinquẽdo illi eſſe. qð ꝗdẽ bonũ

cit: facit dignos fructus pnie. igit᷑ ſatiſſactio ẽ fruct? pe⸗

eſt in ſe ⁊ oꝛdinatũ in pena. vnde LTreñ.iij. Miſcdᷣie dñi
quia non ſumus conſumpti. Pret.quia iniuriat᷑ peccã⸗

cilli qui eſt infinitus poteſtate ſapia bonitate:meretur

penam infinitazʒ non ſolũ duratiõe ſᷣ intenſione.vñ eo q;
ens in pena punit᷑ pena finita aceꝛbitate:punit᷑ citra cõ⸗
dignũ. QNð igit᷑ obijcit᷑.ꝙ punit citra meritũ. Dicenduʒ
ꝙ cũ dicit᷑ punit citra condignũ: ̊ eſi punit pena mĩoꝛis

acerbitatis qᷓ; meruit peccatoꝛ..Ex H̊ nõ ſeꝗt᷑ ꝙ nõ dʒ pu

nire peccatum coꝛdis niſi ſolũmodo pena coꝛdis.4¶ Ad

illud Aug. ꝙ tres ſunt dꝛñtie peccati. in coꝛde. in facto.

in conſuetudine vel verbo.quibo occurrit᷑ ↄtritione ↄfel⸗
ſione ſatiſſactione. Dicendũ ꝙ nõ vult dicere ꝙ pcĩo coꝛ⸗
dis occurrit᷑ remedio qð eſt ↄtritio.⁊ peccato oꝛis reme⸗
dio qð eſt cõfeſſio.⁊ peccato oꝑis remedio qð eſt ſatiſfa⸗
cetio.ſed vult dicere ꝙ vnicuiqʒ hoꝝ eſt occurrendũ h̊ tri⸗
plici remedio.qð pʒ ꝑ boc:q augꝰ.vocat peccatuʒ ĩ vᷣbo
peccatuʒ noxie defenſiõis.quo peccat hõ qñ nitit᷑ ad de⸗
fenſioneʒ peccati ſui.vnde dicit augꝰ.Eſi peccatũ coꝛdis
⁊ peccatũ oꝑis.ſᷣm ꝙ dicit᷑ peccatũ oꝑis coĩter qñ cõſen
ſus libidinis interioꝛis ꝓgredit᷑ in opus quodcũq;: ſiue
ſit opus oꝛis ſiue manus ſiue alterius oꝛgani.⁊ peccatũ
conſuetudinis vel verbi. ⁊ ſumit᷑ peccatũ ↄſuetudinis vlł
verbi /ꝓ vna dꝛñtia peccati.quia peccatũ verbi defenſio⸗
nis quaſi conſequẽs eſt vel annexũ peccato ↄſuetudinis.
¶Silr dom ad aliud quod dicit Joh.os aureũ. ꝙ licut
tribus modis deum offendimꝰ:ſic triba modis ſatiſſacia
mus. hoc nõ dicit᷑ ꝗa de peccato coꝛdis ſatiſfſaciamꝰ vno
modo ſiłr ceteris:ᷣ intelligendũ ẽ q ꝓ vnoquoq; pec⸗
cato ſatiſfaciamus his tribo modis. VUn comꝑatõ reme
dioꝝ ad peccata intelligenda ẽ in genere indiſtincte.Gᷣ
eſt: ſicut ſunt tres moꝛbi ĩ genere actualis moꝛtał:⁊ tria
ſunt remedia in genere.non ita ꝙ tria tribo diſtincte rñ⸗
deant: ſ̊ ſingulis oĩa.q Ad illð qð obijcit᷑. ꝙ ſatiſfactio
eſt fructus ⁊c. Dicendũ ꝙ ſatiſfactio non eſt fructus pe⸗
nitentie ꝓpꝛie loquẽdo:ſed quo.quia in ꝑtibo pnie ſatiſſfa

ctio immediatius ſe hʒ reſpectu fructus.q; illa marime

appꝛopinquat᷑ beatitudini que eſt fructus pnie.Contri⸗
tione.n.recõciliamur deo.ↄfeſſione eccie.ſatiſfactiõe ap⸗
pꝛopinqᷓmur beatitudini. Vel põt dici ꝙ.üij. Math. fru⸗
ctus pnie dicit᷑ pnĩa fructuoſa: vt que eſt ↄſummata ꝑ ſa
tiſfactõʒ.vnde facite dignos fructus pnie.i.fructuoſam
pnĩam.i.ↄſummatã ſatiſfactõʒ.Dignꝰ aũt ẽ fructꝰ pnie:
id eſt digne ⁊ fructuoſa ẽ facta: qñ quãtitas ⁊ q̃litas pe⸗
ne in ſatiſfactõe rñdent quantitati ⁊ q̃litati culpe.¶ Ad
aliud qð obijcit᷑ꝙ nulla gr̃a fit penitenti ſatiſſactõe ⁊c̃ ·
Dicendũ ꝙ ſatiſfactio vt eſt iniuncta ab hñte ptãteʒ cla⸗
uiũ:eſt ꝑs pnie. Iniũgens aũt penam ſatiſfactõis ſoluit
⁊ ligat penitentẽ:ſoluit a pena purgatoꝛij ⁊ ligat ad tem
poꝛaĩeʒ.penitẽs igit᷑ ſoluens illam penam tꝑalem abſol⸗
uitur a debito pene purgatoꝛij: que incõꝑabilit grauioꝛ
eſt. Si aũt otemnit ſoluere illà:efficit᷑ reus eterne.Si au
tẽ eẽt preuẽtus eo ꝙ illaʒ ſoluere nõ poſſz: ſatiſfaceꝛet in
purgatoꝛio młto grauioꝛe.vñ pʒ ꝙ ſatiſfactõe fit magna
gratia penitenti. ¶¶ Ad hoc qð querit᷑ de ↄtritõne: ꝙ nõ
videt᷑ eſſe ꝑs.Dicendũ ꝙ pnĩa duo ↄcernit.efficaciã ſiue
cauſalitatẽ:⁊ ſignificatõʒ.ↄtritio igit᷑ interioꝛ eſt ꝑs eiꝰĩ⸗
qtum eſt cauſa.lʒ.n.pnia ſit ⁊ cã ⁊ ſignũ:nõ ꝗꝓpter h̊ oꝑ⸗
tet ꝙ quicꝗd ſit ꝑs illius ſit ſiłr.q Ad illud qð obijcit᷑ q
duo ſunt modi pꝑfecte pniĩe:cõfeſſio ⁊ emendatio ſicut dic
glo. ibi.Cogitabo ꝓ peccato meo.Dicendũ ꝙ vt ibidem
pʒ.pᷣmiſſum eſt ibi de contritõe.ibi: doloꝛ meus in cõſpe⸗
ctu meo ſemꝑ.vñ glo.inde dolet quia deliꝗt.vnde ibidem
in glo.vult dicerequia doloꝛ ↄtritionis pcedit accuſatio
nẽ ↄfeſſionis.nec hec ſufficiũt ad pfectã pnĩam: ſ exigit᷑
emendatio ꝑ ieiunia:ſletus:⁊ hmõi. vñ inſinuatur ĩ illa
glo. comꝑatio eoꝝ que ꝑficiũt pniam.i.ↄfeſſiõis ⁊ emen
dationis ad illud qð inchoat pnĩam.ſ.contritõz.vñ cuʒ
dicit glo.duo modi ſũt ꝑfecte pnĩe.ſenſusẽ: duo mõi ſũt
gqbo pnia inchoata in contritõe ꝑficit᷑.¶¶ Ad h̊ qð obijcit᷑
xc glo. ſuꝑ illud.Oñe ne in furoꝛe. qꝛ ibi ñ fit mentio de
ofeſſione neq; de ↄtritione.Dicẽdũ ꝙ ſatiſfactõ tenet᷑ co⸗

Ni
cci⸗
tur

pu
Da
to.
i⸗
N
remne
icr

ds
ce
ſie
cgti
no
ſſio⸗
nis.
cit
cia
no
ec⸗
ene
e.
Itria
teri⸗
eti⸗
8ne⸗
e
ſne
1/

ue

o
tg
ndi
biden
e
ben
gſne
n
riit
chn
ſ

„

iß

601

¶ Nueſtio

plexiue:2 ſic ↄprehendit tres ꝑtes pniĩe.ſatiſfacẽ.n.ſacꝛa

mẽtalit ſᷣim ꝙ pena eſt ſacrm eccie:ↄpᷣbendit ↄteri ⁊ cõfi⸗
teri ſatiſfaceꝛe ꝑtialit dictũ. Elel pt dici. ſub luctu cõ
prehendit᷑ cõtritio q̃ ẽ luctꝰ interioꝛ aie. ſic tãgũtur ibi
due ꝑtes pnĩe.nõ tangit᷑ tercia ſcʒ ↄfeſſio:qꝛ ſunt mõi p̃⸗
cipui remiſſionis q̊ͥs tangit. In ꝑtibo pnĩe mogi ſunt pᷣci
pui remiſſionis:ↄtritio ſatiffactio. altera. n. dimittit cul
pa:reliqua dimittit᷑ pena. lʒ eni oↄfeſſione erubeſcẽtie an⸗
nexe remittit᷑ aliquantulũ de pena:G̊ᷣ nõ fit ↄfeſſione ſim⸗
płr.vnde ꝑtiũ pnie pᷣcipui modi remiſſionis ſunt cõtritõ
ſatiſſactio. ꝓpter qð in enumeratõe precipuoꝝ modoꝝ
nõ nu o.

embꝛn ſecũduʒ

Gnſequent᷑ querit᷑.cuiuſmodi ſunt partes
ſcʒ vtꝝ ſint ꝑtes integrales vel ꝑtes ſubie⸗
A(Axctiue vel eẽntiales. O ſubiectiue videt᷑ ſic

ſte cõtritus eſt pemtẽs. hec ↄñtia ẽ nccia
nõ tm̃ quia foꝛme que cõcernũt᷑ conueniũt ſubiectis:hᷣ ra
tõne babitudinis ſoꝛmaꝝ adinuicẽ.igit᷑ hec eſt vera. Si
ↄtritio eſt: pnĩa eſt. ↄtritõ eſt pnĩa.ᷣ h eſt predicatio to
tius de ꝑte.igit᷑ ꝑs eſt ꝑs ſubiectiua. hac eadẽ rõne videt᷑
; ofeſſio ⁊ ſatiſſactio ſint ꝑtes ſubiectine.4: Ytem la.
xlũj. Qarra ſi quid habes vt iuſtificeris.alia lr̃a. dic in⸗
iquitates tuas vt iuſtificeris.Ex Hᷣ videt᷑ ad ↄfeſſioneʒ
peccati ſequit᷑ iuſtiſicatio i mpij. Juſtificatio impij cõuer
tit᷑ cũ pnĩa.igit᷑ pnĩa ſequit᷑ ad ↄfeſſioneʒ.⁊ ita vt pꝛius.
Itez triplex eſt pcẽm. coꝛdis.oꝛis.oꝑis.⁊ huic triplici
peccato rñdet triplex remediũ.ſ.ↄtritio coꝛdis.confeſſio
oꝛis.⁊ ſatiſfactõ oꝑis..ſẽ̊ᷣ vnũquodq; pctoꝝ ẽ ꝑs ſubiecti
na peccati ſimplr.igit᷑ ſiłr videt᷑ vnũquodq; remediuz
eſt ꝑs ſubiectiua remedij generalis.i.pnie ſimplr. 4 Ite
cõteri eſt penitere:̊ ↄtritio ẽ pnĩa.ſiłr ↄfiteri ẽ penitẽ: S
