BGrec. Vel bin qͥſdã ꝓgt ieiuniũ q̃tuoꝛ tẽpoꝝ illo tẽꝑi in⸗

ſertũ. 4 Ad illð qð obijcit . ꝗ ieiuniũ xpᷣi miraculoſuʒ fu

it ⁊c . põt dici ꝙ lʒ miraculoſuʒ fuiſſet qtũ ad oĩmodã ab
ſtinẽtiaʒ a victualibo ⁊ tꝑis ↄtinuetõz. nec qtũ ad hpo⸗
nit᷑ nobis ieiuniũ dñi imitãdũ ̊ magis admirãdũ.ꝓpo⸗
infirmitas. vt ſcz
imitemur eũ ieiunãdo qdragita diebo ſemel ĩ die omedẽ⸗
do. 4 Ad illð qð obijcit.ꝙ lʒ er ieiunauerit qua⸗
draginta diebo:nõ ꝓyt h inſtitutũ fuit ieiuniũ q̃drageſi⸗
male in veteri lege ⁊c. põt dici qꝛ lex vet⸗ fuit figura no⸗

ue. Moyſes dᷣo pꝛincipalẽ intellectũ ĩ factis ſuis refere⸗

bat ad nouã. 4 Ad illð de ieiunio Xp̃i Moyſi 2 Helie
põt dici. ꝙ diebo dñicis nõ ieiunamꝰ: tñ ↄfoꝛmamꝰ nos

ieiunãdo ieiunio xp̃i abſtinendo ab aligbo.. caꝛnibo 2 la⸗

cticinijs.nõ tñ ieiunãdo diebo dñicis: tum ꝓt reueꝛẽtiã
diuine reſurrectõis: tuz in ſignũ octaue reſurrectõis qñ
erit ſtatus reſurrectõis głoſe.Ex h̊ pʒ ꝙ ñ debem⸗ꝰ⸗ jeiũa⸗
re ſine interpolatõe.qꝛ tñ tunc ieinnare expedit: diebus

dñicis inqꝙᷓtũ ieiuniũ q̃drageſimale ↄtinuat᷑ vſqʒ ad dieʒ

paſche abſtinemꝰ ſaltẽ ab aligbo vt ſine intermilſione ſi⸗
mus pᷣꝑantes nos ad ſuſceptoʒ coꝛꝑis xpi. ¶ Ad illð qðᷣ
obijcit ꝙ numerꝰ q̃dragenariꝰ ẽ numerꝰ auſteꝛitatis 7c.
põt dici ꝙ numerꝰ ꝗnquagenariꝰẽ numerꝰ inbilei 2 re⸗
miſſionis. vñ magis ↄgruit tẽꝑi miſſiõis ſpũſſancti poſt
ieiuniũ ⁊ poſt reſurrectõʒ xp̃i.⁊ lʒ q̃dragenariꝰ ſit nume
rus auſteritatis legalis:tuʒ qʒ oſtituit᷑ ex ductõe q̃terna⸗
rij ſupꝛa tenariũ:magis ↄgruit ſatiſſactõi trãſgreſſiõe
ccalogi ꝑ oꝛdinatõʒ q̃tuoꝛ affectionũ. Pre. hmõi auſte⸗
ritas ieiunij ↄſolatõʒ hʒ admixtã.qꝛ ex amoꝛe fit ⁊ vncti
onẽ hʒ interiꝰ.⁊ h ſignificat bñ rõ q̃dragenarij nũeri:cõ⸗
ꝑando ipᷣm ad qnquagenariũ. qm ꝑtes adeq̃te quadra⸗
genarij ↄſtituũt qnquagenariũ: qð apparet.ꝑtes.n. ade⸗
quate qrũ quelibʒ multotiens ſumpta reddit q̃dragena⸗
riũ ſicut iſte.rxxviij v.iiij· duo.vnũ.collige oẽs iſtas ꝑtes
inſimul ⁊ ↄſtituẽt numeꝝ qnquagenariũ. 4 Ad illud qð
querit᷑:q̃re abſtinemꝰ a carnibo diebo dñicis ⁊c̃.põt dici
ꝗ exquo nõ ↄgruit ꝙ diebo dñicis ieiunemꝰ ꝓpt᷑ cauſas

pdictas: ↄgruit tñ vt abſtineat᷑ a carnibo 2 lacticinijs: vt

ieiuniũ nem ſit pfoꝛme qtũ ad aliꝗd.4 Ad h̊ qð vltio q̃ꝛi
tur:q̃re nõ ẽ aliqð ieiuniũ inſtitutũ qð eẽt pᷣꝑatoꝛiũ ma⸗

ioꝛũ ⁊c̃. põt dici.ſicut ñ fuit indictũ ieiuniũ vel aliqð ali⸗

ud pᷣꝑatoꝛiũ ipſi is aplis ꝓpt eoꝝ innocẽtiaʒ ⁊ ſanctitateʒ
ita eccĩa nõ indixit aliqð ieiuniũ maioꝝ mẽbꝛoꝝ:qꝛ ſup⸗
poit eos eẽ iuſios ⁊ ſctos.nõ ita ſuppoĩt eccĩa nec dʒ ſup⸗

ponere de minoꝛibo ꝓpt eoꝝ infirmitatẽ ·

CLenteſima

—.——

Membꝛũ quartuz

Onſequẽt᷑ q̃rit᷑ de inſtitutõne ieinnij q̃tuoꝛ
tꝑm. rio qrit᷑ de inſtitutõe tꝑis. Scdᷣo
qjrit᷑ ð q̃litate ipᷣiꝰ inſtituti. Lercõ de mõt
.ſiitutõnis. Quaꝛto de numero dierum ie⸗

us primus

Verit᷑ &̊ pᷣmo.quo tꝑe fuerũt inſtituta ad exe⸗
quẽda ſiue exercẽda.Et videt᷑ ꝗꝙ de bebãt inſti
tui ⁊ exerceri eiſdeʒ tꝑibo ꝗbo determiata ſũt
ſeiunia quibo fuerũt p̃figurata. Zach. viij. YReiuniũ qrti
ieiuniũ ꝗnti ⁊ ieiuniũ ſeptimi ⁊ ieiumũ decimi ⁊c̃. cum
figura debeat rñderi veꝛitati.ſᷣ ñ c ita:q̃re videt᷑ ꝙ minꝰ
recte.¶ Pre. ñ vidẽt᷑ exercẽda in ſeptiana penth. ga dies
penth.ſut dies leticie ⁊ gaudij. ßͦ hmõi ieiuniũ ẽ ieiuniũ
meroꝛis. bmõi ieiuniũ ñ dzʒ tũc celebrari. Pre. illud
ieiuni ẽ pꝑatoꝛiũ ad ſuſceptõʒ ſpũſſcti.& dz pᷣcedẽ ſolen⸗
nitatẽ penth.⁊ ñ ill diebo celebrari. ⸗ Pre. h̊ videt᷑ per
illud qð dẽ Math. ix. ¶ ãg pñ̃t filij ſi põſi lugere qᷓdiu
cũ illis ẽ ſpõſus.Et ¶ Darci.ij.dr. Qolite ieiunaẽ. Et lu⸗
ce. v. dicit dñs. nũqd poteſtis filios ſponſi dũ cũ illis eſt
ſponſus facere ieiunare. veniẽt aũt dies cũ ablatꝰ fuerit
ab eis ſpõſus:⁊ tũc ieiunabũt i illis diebo. ſᷣ illi dies nõ

erant dies ꝗ erant inter aſcenſionẽ 2 reſurrectõz ſeu int

reſurrectõʒ ⁊ aſcenſionẽ: qꝛ dñs fuit illis diebo cuz illis
pñᷣtia coꝛꝑali ⁊ illis frequẽtius apparẽs. Sitr nec ĩ ſepti
mana penth. cũ ſilr fuiſſet cũ illis ꝑ ſpecialeʒ ↄſolatoꝛis
miſſionẽ. ꝓpter qð nõ debuit tũc ieiuniũ meroꝛis inſtitui
nec exerceri. ſi alig dies ↄpetũt inſtitutioni illoꝝ 7 exer
citio illi: ſunt dies hi qui int᷑ penth.ſunt ⁊ aſcẽſioʒ. Hoc
etiã videt᷑ ꝙq Aſido.li.j.de officõ ca.xxvij. vbi loquens ð
iſto ieiunio dicit. ̊ ieiuniũ a pleriſq; ex auẽte euagelij pꝰ
aſcenſiõʒ dñi ↄplet᷑ teſtimoniũ illð dñicũ hiſtoꝛiałr acci
piennib. vvi diẽ. Mũgd pñ̃t filij lugere ꝙỹdiu cuz illis eſt
ſponſus.veniẽt aũt dies qñ auferet᷑ ab eis ⁊ tunc ieiuna⸗
bũt. Dicũt etiã poſt reſurrectõʒ dñi qᷓaraginta illis die⸗
bus quibo cũ diſcipulis ↄuerſatꝰ ẽ nõ opoꝛtere ieinnare
nec lugere:qꝛ in leticia ſumꝰ. poſlea vᷣo cũ illð tempꝰ ex⸗
plet᷑ quo xpᷣs aduolãs ad celos pñ̃tia coꝛꝑali receſſit: tũc
indicendũ eſt ieiuniũ.vt ꝑ coꝛdis humilitate rnis

abſtinẽtiã mereamur ſpiritũſanctũ ſuſciꝑe ñſio.ꝙ

ieiunia quatuoꝛ tempoꝝ fuerũt inſtituta ad purgationẽ

offenſaꝝ cõmiſſarũ in quatuoꝛ quadris anni.⁊ ex hoc di
cunt᷑ ieiunia q̃tuoꝛ tẽpoꝝ.vel ßm quoſdà ad ſolutõz pri⸗
mitiaꝝ. 4! Ad illð qð primo obijcit. ꝙ. debebat inſtitui 2

exerceri eiſdeʒ tꝑibus quibo erant inſtituta ieiunia ꝗbo

erãt pᷣfigurata Zach.viij ieiuniũ q̃rti ⁊c. põt dici ꝙ alia
erat ratio inſtitutiõis apud illos: ſicut ⁊ alia apud nos.
Illi enim inſtituerũt illa ieiunia pꝛopter diuerſos euen⸗
tus ? caſus incidentes: quoꝛuz vnus fuit coꝛꝛuptio muꝛo
rum bieruſaleʒ Hiere. vlt. Alius fuit ſeditio oꝛta in po⸗
pulo pꝛopter exploꝛatoꝛes terre promiſſionis NQumeri
xiij.⁊.xiuj. Et alij qui tanguntur in glo. Zacha.viij. ſuꝑ
illud. Factuz eſt verbuʒ domini ad me ⁊c̃. Ab eccleſia vo
fuerunt inſtituta ieiunia quatuoꝛ tempoꝝ: ad expiatio⸗
nem offenſaruz que fiebant in quatuoꝛ quadris anni.cõ
ueniebat ergo ꝙ illud ieiunium quatuoꝛ tempoꝝ diuer⸗
ſis temꝑibo inſtitueret᷑ ab eccleſia:⁊ iudeoꝝ ieiuĩa ab il⸗
lis. Conueniebat enim ꝙ menſibus quibo illi euentꝰ ad⸗
uerſi accidebant inſtiturent᷑ illa lieiunia. 4 Ad illð quod
obijcitur. ꝙ cum ſint ieiunia meroꝛis: non deberent exer
ceri in ſeptimana penth. cum dies illius ſeptimane ſint
dies gaudij ⁊c. poteſt dici ꝙ bec ieiunia ſunt inſtituta ad
erpiationẽ offenſarum. vnde quia in bebdomada pẽthᷣ.
que eſt ſeptimana leticie ſ̃ pũalis: in qua maxime cauen⸗
dum eſt a negligentijs occaſionibo peccatoꝛum:conue⸗
nienter inſtitutum eſt vt diebus illis ieiunia celebren⸗
tur. vt illoꝛum exercitio cautius ſe cuſtodiant ieiunan⸗
ies. Et ſi ↄtingat offendere illos in aliqͥ:ſtatim fieret of⸗

lebrari diebo iein
Ata feria.ſexta.ſabbato. intercepta feria ꝗnta.qꝛ cũ oĩa

ieiuniu hoc celebrari

6
fenſe expiatio.Et hoc videt᷑ dicẽ Leo papa in q̃d ometł.
illius tꝑis ſic.poſt ſancte leticie dies quos in honoꝛe dei
reſuꝛgentis ac deinde in celuʒ aſcendẽtis exegimus.poſti
cepti ſpũſſcti donũ ↄſuetudo eſt oꝛdinata ieiunijs.vt ſi
quid foꝛte inter ipᷣa feſtiuitatis gaudia negligẽs libeꝛtas
cũ licentia ĩmodeꝛata p̃ſumpſit:boc religioſe abſtinentie
menſura caſtiget.¶l Ad illud qð obijcit.q illud ieiuniuʒ
eſt pᷣꝑatoꝛiũ ad ſuſceptõeʒ ſpũſſancti. Põt dici ꝙ magis
inſtitutũ eſt illud ieiuniũ ad ↄſeruatõz gꝛe pᷣſtite ĩ aduẽ⸗/
tu ſpũſſancti:q; ad preꝑationẽ ſuſceptõis eiuſdẽ.vł vt ta
ctum eſt ad expiationeʒ offenſaꝝ ſi que ↄtingerẽt.4 Ad
illud qð obijcit᷑.ꝙ potiſſime congruebat ꝙ illi dies inſti⸗
tuti eſſent vt ieiunaret᷑ poſt aſcenſionẽ dñi ante ſeptima⸗
nã penth. Põt dici.ꝙ etſi nõ ↄgruebat ꝙ filij ſponſi ieiu⸗
narẽt ſponſo exñte pñnte:nõ ſequit᷑ qn illo abſente magis
cõgruit ieiumũ celebꝛari in vno tꝑe iꝙᷓ in alio.vñ ratio pᷣ⸗
tacta magis cõgruebat ⁊ vtilioꝛ fuit celebꝛatio ieiunij fe
ſti penth.ꝙ; tẽꝑe pᷣcedente.4¶l Ad illud qð dicit æſido.de
officio.̊ ieiuniũ a pleriſqʒ ex auẽte euãgelij ⁊c. Põt dici
ꝙ loquebat᷑ ſᷣm opioʒ eoꝝ qui dicebant hoc ieiuniũ cele
brari añ penth.qð etiã pʒ ex verbis ſuis.vñ dicit.hoc ie
iuniũ a pleriſq; ex auẽte ⁊c.⁊ poſi.dicũt enim poſt reſur
rectioneʒ dei c.

Onſequẽter querit᷑ de qualitate ieiunij inſtitu
ti.⁊ querit᷑.vtꝝ ſit ieiuniũ meroꝛis vel exulta⸗/
tõis.Et videt᷑ ꝙ exultatõis.qꝛ Zach.viij. dr
Jeiuniũ quarti ⁊ ieiuniũ ſeptimi ⁊ ieiuniuʒ decimi erit
domui Jude ĩ gaudiũ ⁊ leticiã ⁊ in ſolẽnitates pᷣclaras.
Per bec aũt ieiunia ſunt ſignificata ⁊ pᷣfſiguꝛata ieiunia
quatuoꝝ tempoꝝ:vt dicũt.ꝗᷓ ieiunia q̃tuoꝛ tempoꝝ ſunt
ieiunia gaudij ⁊ exultatõis.aliter nõ rñderet ſignum ſi⸗
gnato. .¶ꝗqCõtra.ieiunia q̃tuoꝛ tempoꝝ ſunt inſſituta ad
expiationeʒ offenſaꝝ q cõmittunt᷑ in q̃tuoꝛ quadris ãni.

ieiunia aũt que fiũt ad expiatõʒ peccatoꝝ ſeu offenſaruz

ſunt ieiunia meroꝛis ⁊ nõ erultatõnis.̊ ꝛc ¶ MRñſio. ꝙ
ieiunia quatuoꝛ tempoꝝ ſunt ieiunia meroꝛis ⁊ ñ exulta
tionis. quia vt dicit᷑ ſunt inſtituta ad expiatõʒ offenſaꝝ.
¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ſunt ſignata ꝑ ieiunia exultati⸗
onis z ach.viij. Dicendu ꝙ ieiunia q̃tuoꝛ tempoꝝ illis re
ſpondẽt qtũ ad quedaʒ. Rñdent.n. illis qtũ ad numeri
7 tem poꝝ determiatõeʒ generaleʒ:qꝛ illa certis temꝑibo
⁊ certo numero dierũ ſolent celebrari: ſicut ⁊ nr̃a.⁊ etiã
Ftũ ad quoddaʒ preludiũ exultationis ſequẽtis. vñ glo.
ibideʒ.hec ſunt cauſe luctus ⁊ ieiunioꝝ que ſerenus ha
buerũt.Sᷣ deus pollicet᷑ hos dies vertendos in gaudiũ ⁊
ſolẽnitates: ſi paceʒ ⁊ veritatẽ dixerint. 4l Ad illð igituꝛ
qð obijcit.ꝙ illoꝛuʒ ieiunia erũt ieiunia gaudij leticie.
Pot dici ꝙ illa ieiunia dicebant᷑ ieiunia gaudij ⁊ exulta
tionis:quia dñs ꝓmilit illis ſi bñfacerẽt ꝙ dies afflicti⸗
onis eoꝝ cauſa cuiꝰ ieiunabãt: cõuerteret in gaudium 2
erultatõʒ.vnde illis ieiunia erant ieiunia meroꝛio.8̊ di⸗
cebant᷑ ieiunia exultatõis cauſa pretacta. Pret. illa pro⸗
miſſio põt intelligi qtũ ad remnneratiõz que fiet ĩ gła p

tribulatõe ? afflictõne pnie vite pñtis.
Onſequẽter querit᷑ de modo inſtitutiõis ieiu⸗
nij quatuoꝛ tempoꝝ.Et querit᷑ quare inſtitu⸗
tum eſt ꝙ ieiunia quatuoꝛ tempoꝝ debeant ce
ebo ieinnalibo interceptis ſiue interpolatis.ſ.

alia ieiunia in veteri ⁊ noua lege ieiunẽt᷑ ſine interpola⸗
tione dieꝝ nõ ieiunabiliũ: videt᷑ ꝙ ſimilit ⁊ iſta debeant
fieri. Iſtud etiam didet᷑ ꝑ hoc.ꝙ cauſe vel meroꝛis dies
continue? ſine interpolatiõe oꝛiunt᷑.vtpote traditio dei
in qnta feria: crucifixio in ſexta: exñs in ſepulchꝛo ĩ ſab⸗
bato. ꝓpter qð videt᷑ 4 iſtis tribus diebo ↄtinue deberet
. 1 ine interpolatõe alicuiꝰ diei nõ ie
iunabilis. Rũñſio.ꝙ eccia que inſtituit quatuoꝛ temꝑa

ieiunanda ad expiatõz offenſaꝝ noſtraꝝ in q̃tuoꝛ q̃dris
anni cõmiſſaꝝ:ad ſolutõeʒ primiciaꝝ.reſpectuʒ habuit
ad xp̃ᷣi paſſioneʒ qui peccata noſtra tulit:? nos a pecca⸗
tis noſtris redemit: ⁊ ꝓ offenſis noſiris deo patri ſatiſſe⸗
cit.vnde primitias nr̃e maſſe aſſumẽs ſeipᷣm deo pr̃i ob⸗
tulit:vt nos eideʒ patri recõciliaret. vñ eccia nõ ſine ra⸗
tione oꝛdinauit ꝙ ieiunia q̃tuoꝛ tempoꝝ que fiũt ad ex⸗
piationeʒ noſtraꝝ offenſaꝝ:quodam reſpectu habito ad
paſſioneʒ dñi:qua omĩs pnĩa bʒ ꝙ eſt peccatoꝝ purga⸗
tiua.vnde quarta feria incipit ieiuniũ illud: qꝛ tũc iudei
moliebant᷑ xpᷣi ꝑditioneʒ. Sexta feria pter xp̃i crucifixi
onem ⁊ moꝛteʒ. In ſabbato: qꝛ tũc quieuit in ſepulchro.
Sed nec aꝗnta feria nec dñica ieiunamus ꝓpter dñice re
ſurrectõis ⁊ aſcenſionis reuerentiaʒ: ⁊ coꝛꝑis dominici
7 ſangumis cõmunicatõʒ:⁊ cõmunionis inſtitutiõʒ que

quinta feria facta eſt. vnde legitime ferie ad ieiunandum

ſunt quaꝛta feria ⁊ ſexta ⁊ ſabbatũ.Aldenſes aũt quibus
iudei ieiunabant ſunt quartꝰ m eos.i. Julius:quintus
id eſt auguſtus:ſeptimꝰ.i.october:decimus.i.ianuaꝛiꝰ.
ſcʒ ꝓpter peſtes diuerſas ſiue caſus adueꝛſos qui eis ac⸗
ciderant:vt tactum eſt. nos pᷣo pꝛimũ ieiunioꝝ noſtroꝛuʒ
ponimus in vere.ſ.in prima ebdomada q̃drageſime.ſe⸗
cũduʒ in eſtate inter ſolẽnia de miſſione ſpũſſancti collo
cauit eccleſia ratione predicta.tercium in autumno mẽ⸗
ſe ſeptembꝛis.quartũ in hyeme ſcʒ in aduentu dñi.ſ.mẽ⸗
ſe nouembꝛis

Ae. —

Articiſus quaꝛtꝰ

uͦc querit᷑ de numero dieꝝ quatueꝛ tempo
rum ſic. Judei in ieiunijs que prefigurabant
ieinnia noſtra. ſ. quatuoꝛ tempoꝝ ieiunabant
ſeptẽ diebo:non tm̃ diebus tribo. Sititer videt᷑ ꝙ xpᷣiani
ſuis ieiunijs illoꝝ ieiunijs ſigtis debent ieiunare ſepteʒ
diebus:⁊ ita nõ ſuſſicit ſingulis ieiunijs q̃tuoꝛ tempoꝛũ
ieiunare tribus diebus:ſed ſepteʒ diebo ieiunandũ eſt.

4 Pret.cxquo in ieianio quadrageſimali ſufficiẽter ſol⸗

uũtur decime anni:nõ videt᷑ ꝙ aliqð ieiuniũ vtpote qua
tuoꝛ tempoꝝ inſtitui debeat. Rñſio. põt dici ſicut ſupᷣ
tactum eſt.ꝙ lʒ noſtra ieiunia fuerint ꝑilla prefigurata
nõ tñ rñdent illis in omnibo.ſ̊ qᷓtum ad quedã: quia nõ
rñdent illis q;tum ad ſpẽalem ſignificatõʒ menſiuz: nec

Sptum ad ſpecisleʒ numerũ vel oꝛdineʒ dieꝝ.⁊ hoc:quia

illi alias cauſas habuerũt inſtituendi illa: ⁊ eccia alias
inſtituendi noſtra. Vnde etſi illoꝝ ieiunia ſepteʒ dies cõ
tinebant:foꝛtaſſis in ſignũ obedientie illaꝝ dedite ⁊ exhi
bite illi qui vniuerſa ſepteʒ die bo condidit ⁊ compleuit.
noſtra tñ ieiunia ſcʒ quatuoꝛ tempoꝝ conueniẽter tres ⁊
tm̃ tres continẽt:qui inſtituti fuerũt habito reſpectu ad
paſſioneʒ xpᷣi que fuit in coꝛde traditoꝛis ꝓpoſita quar⸗
ta feria:effectui mancipata ſexta feria:⁊ ipſe dñs ĩ ſepul
chꝛo poſitus in ſabbato.A canone.n.habet᷑ ꝙ die dñico
nõ eſt ieiunandũ ꝓpter reuerentiaʒ dñice reſurrectionis
nec feria ꝗnta ꝓpter reuerentiã dñice aſcenſionis ⁊ cene
dñi inſtitutõis.ᷣ in alijs tribus diebus in quibo ꝑ quan⸗
dã appꝛopriatõʒ configurant᷑ ieiunia ſiue ieiunãtes dñi⸗
ce paſſioni.Alia ratio põt aſſignari quaʒ legimꝰ ex ↄſli⸗
tutione Melciadis pape.qui ↄſtituit nulla rõne domĩco
die aut gnta feria ieiuniũ celebꝛandum a fidelibo: qꝛ eos
dies pagani q̃i ſacrũ ieiuniũ celebrãt.4l Ad illð qð obij
cit᷑.ꝙ decima dieꝝ ſoluta nihil eſt exigendũ vel inſtituen

du ampliꝰ qad expiatõeʒ delictoꝝ.Põt dici ꝙ decima to⸗
tius anni ſufficient ſoluit᷑ in qdrageſima:tñ ieiunium q̃⸗

tuoꝛ tempoꝝ requirit᷑ ad ſolutõz primitiaꝝ.vt.n.habet᷑
a Caſſiano in collatõe theodone.Jeiuniũ q̃tuoꝛ tempoꝝ
eſt ad ſolutõʒ primitiaꝝ tꝑis. Pret.ſicut vult ſido. vj.
ethymo. Jeiuniũ quadrageſimale pꝛie ẽ ad preꝑationẽ
fideliũ ad coꝛꝑis xpᷣi receptõʒ.⁊ vt dictũ ẽ ieiuniũ quatu
oꝛ tempoꝝ ad expiatõʒ offenſaꝝ q̃ accidũt q̃tuoꝛ q̃dris ·
vñ ↄſideratis cauſis quare inſtituta ſunt ieiunia quatu⸗
oꝛ tẽpoꝝ ⁊ q̃drageſime:patet manifeſte ꝙ nec hec nec il⸗/
la ſuꝑfluũt.

„W

i
wl
A
ſun
ſie⸗
eſt
de
eſme
tum
tinit
perie
üi
hi
ſei
Mn
Unti
nii
ſiner
ſunti
dion
he⸗
ſinn
neee
dein
obi
ertt
liee
ali
uat

ris
abnit
eccq;
tiſſe⸗
erg⸗
d ex⸗
wad
arga .
indei
ifiri
chro⸗
ier
lnici
gue
un
bus
s
d,
840
wen
eſſe⸗
collo
,

jexbi
leuit.
wes
n
goar⸗
iſepel
dutco
tonis
cene
quan⸗
s dili⸗
eroNn
D
chee⸗
gdo,
ſtiwven
inato⸗
liumq;
baͤbel
enpor
icnn
atioſr
igun
iiri⸗
Pen
He

— —=—

Mneſtio
¶ Nueſtio.cj.de efficacia ie⸗

iunij. —
Onſequenter que
ritur de efficacia ieiunij. Et primo queri
tur de efficacia meriti. Secundo de effi⸗
cari ſatiſfactõnis. Lercio de ratione ef
icacie.

embꝛum pꝛimum

Veritur ̊ pꝛimo vtrũ ieiuniũ ſit meritoꝛiũ
E ſic:videt᷑ ¶ath̊.vj.cũ ieiunatis nolite
fieri ſicut y pocrite triſtes.Glo. docet de ie⸗
iunio qð ꝑtinet ad coꝛdis mũdiciã: ſed cor⸗/
dis mũdicia remunerat᷑ viſione dei Math.v. Hii mundo
coꝛde qm̃ ipᷣi deũ videbũt. Viſio aũt dei in patria non re⸗
munerat᷑ niſi actu meritoꝛio: ieiuniũ eſt hmõi.⸗¶. Pꝛet᷑.
Adath. vj. Lu autẽ cum ieiunas ⁊c̃.et poſt. Pater tuus
ni videt in abſcondito reddet tibi. Slo.ibi.ieiunandum
quo ipe videat.et neceſſe eſt ꝙ ieiunãs ſic ieiunet vt ei pla
ceat quem inſpectoꝛẽ poꝛtat:ſed placere deo eſt mereri:er
go ieiunãs meret᷑:⁊ ieiuniũ eſt meritoꝛiũ. Pꝛe.oẽ repꝛi⸗
mens repuãntiã carnis ad ſpm̃ ẽ meritoꝛiũ.ieiuniũ ẽ hu⸗
iuſmõi: ⁊c.¶.¶ Pre.greg.q coꝛꝑali ieiunio vicia ↄpiimis
Pꝛe. glo. ſnꝑ illud Math.iij. Eũ ieinnaſſet diebo q̃dra⸗
ginta ſic incipit. In pugna xpᷣi ⁊c. Et infra hr̃.in h̊ nũe⸗
ro due leges ꝑ abſtinentiã ↄplent᷑.qꝛ in q̃draginta decalo
gus mandatoꝝ. q̃tuoꝛ euangelia reſonant. VUã inſtitu⸗
tum h̊ numero nos acriꝰdimicare facit ad diluenda pcta.
que fiunt dum motu caꝛnis violat᷑ caritas. Per hoc videt᷑
ꝙ ꝑ ieiuniũ deleãt᷑ pcta.om̃e tale ẽ meritoꝛiũ:ꝗ̊ ⁊c.¶¶ Pꝛe
te.yſiðᷣ.Jeiunio ꝓſternunt᷑ vicia:humiliat᷑ caro:tempta/
mẽta dyaboli vincũt᷑.om̃e tale eſt meritoꝛiũ:ꝗ̊ ⁊c̃.¶ Pꝛe.
ieiuniũ eſt opus tꝑantie elicitiue:obedientie qꝛ p̃ᷣceptum:
iuſticie qꝛ de bitũ.om̃e tale eſt meritoꝛiũ:&̊ ⁊c.¶ Pꝛet᷑.i li.
de articulis fidei ad clementeʒ. mereri apud deũ dr̃:ꝗ niſi
neceſſitate ↄpulſus libẽter facit qð facere tenet᷑.igit᷑ ꝗ libẽ
ter ieiunat meret᷑.⁊ ieiuniũ libenter exercitũ eſt meritoꝛi/
um ¶ Cont᷑.oipoſitũ ieiunij nõ eſt demeri:oꝛiũ:ᷣ nec hoc
meritoꝛiũ.quia ſi nõ oppoſitũ ve opoſito:nec ꝓpoſitum de
ꝓpoſito et ecõuerſo.Vñ ſi aliquid eſt meritoꝛiũ:eiꝰoꝓpoſi
tum eſt demeritoꝛiũ.vt eſt de pcepto ⁊ trãſgreſſione.hᷣ̊ op⸗
poſitũ ieiunij nõ eſt demeritoꝛium:q̊ ⁊c. Pꝛobatio medie
AMarẽc.ix.dic glo.ieiunio ſanant᷑ peſtes coꝛꝑis.⁊ ieiunia
ſunt ↄtraria.peſtes aũt coꝛꝑis nõ ſunt pcta nec demeritio
rie:̊ nec ieiuniũ meritoꝛiũ.¶ Pꝛe.nihil qð nõ placet deo
eſt meritoꝛiũ.ſ̊ ieiuniũ ẽ hmõi.AVñ yſið.ieiunia non ſunt
deo accepta ſine alijs bonis. Idẽ vult Caſſi.q¶ Pꝛet᷑.ſolꝰ
amoꝛ inoꝛdinatꝰẽ demeritoꝛiꝰpᷣm aug.ꝗ ponit ꝙ fundam̃⸗
tum ciuitatis dy aboli ẽ amoꝛ inoꝛdinatꝰ:a fundamentuʒ
ciuitatis hierłin ẽ ordinatꝰ. ̊ᷓ ſol amoꝛ oꝛdinatus ẽ
meritoꝛiꝰ.Rñ.ꝙ ieiuniũ ↄſideratũ ſimpłr ſine circum
ſtãtiaꝝ infò?matõe nõ ẽ meritoꝛiũ.¶ Ao illð qð obr.ꝙ ie
iuniũ ꝑtinet ad coꝛdis mũdiciã ⁊c̃.pt᷑ dici ꝙ ꝑtinet non vt
efficiẽs ꝑtinet ad effectũ:ſᷣ vt pᷣparãs ad pᷣꝑandũ.Aliq̃ eĩ
dicunt᷑ mũdare q̃ nõ cauſałr.ᷣ qͥdaʒ preꝑatoꝛio mõ ꝑ oꝑa
uᷣtutũ polliticaꝝ.repᷣmendo fomitẽ ⁊ motꝰpᷣmos:et ita ie⸗
iuniũ pᷣpat etiã ſi fiat er caritatẽ.Et intelligẽdũ.ꝙ q̃dã ꝑ
tinẽt ad mũdiciã coꝛdis foꝛmalr effectue.ſ.oꝑa vᷣtutũ qn
ſunt infoꝛmata caritate. Yeiuniũ aũt qð ſic ꝑtinet ad coꝛ⸗
dis mũdiciã eſt meritoꝛiũ. ANo illð qð obr ꝑ glo.q dicit.
ꝙ neceſſe ẽ ꝙ ſic ieiunet vt placeat ⁊c.põt dici ꝙ ibi glo.ĩ⸗
ſinuat q̃le ieiuniũ ſit meritoriuz.ſcʒ illud qð placeat deo.
nec ex h̊ ieiuniũ ſimpłr eſt meritoꝛiũ:ſᷣ illud qdð eſt carita⸗
te infoꝛmatũ et debitis circũſtãtijs oꝛnatũ.⸗¶. Ad aliud qð
obicit᷑.ꝙ om̃e repꝛimẽs ⁊c̃. dðᷣm ꝙ illa ẽ falſa.quia młta
extra caritatẽ repꝛimũt.ſic quidã phi dixerũt.ꝙ pruden/
tie officiũ eſt ↄtemplari dĩna.et omia iſta deſpicere.Vnde
aliqᷓ que fiũt extra caritatẽ mitigãt carnis repugnantiam
ad ſpm̃:qꝛ mitigant motuʒ generatiue reſpectn lururie:et

c.

nurtritiue reſpectu gule.quia ſine omni caritate poteſt eẽ
ſanatiuũ:nõ tñ meritoꝛiũ.⸗ Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ Greg.
q coꝛꝑali ieiunio vicia ↄpꝛimis ⁊c. et alia quedã q̃ ſequũ
tur.põt dici ꝙ ieiuniũ in caritate factum ⁊ infoꝛmatũ de⸗
bitis circũſtantijs inducit effectꝰg tangunt᷑ in argmentis
ſiue auẽtibo ſupꝛatactis.ieiuniũ aũt ſimpliciter ↄſideratũ
nequaqᷓ;.i Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ eſt opus tꝑantie elicitĩe
et aliaꝝ virtutũ imꝑatiue meritoꝛiuʒ eſt. ad hoc dico ꝓut
tꝑãtia ⁊ alie vᷣtutes ſunt moꝛales:nõ pure pollicite.⸗ Ad
illa q opponunt᷑ in ↄtrariũ rñdendũ eſt. Et pᷣmo ad pᷣmuʒ
dðm. ꝙ ieiuniũ eſt oꝑoſitũ ⁊ ↄtrariũ peſtibo coꝛꝑis · inq
tum eſt repreſſiuũ fomitis ⁊ maceratiuũ carnis.qꝛ ieiuni
um ẽ medicina curatiua infirmitatũ carnis:⁊ pᷣſeruatiua
eſt fomitis et gule.qꝛ opponit᷑ occaſioni vel cauſe.cũ ↄtra⸗
riatur fomiti ? gule exñti tale.inqᷓtum eſt pure repᷣſſiunʒ
nõ eſt meritoꝛiũ:ſ̊ ſᷣim ꝙ eſt obedientie vel alteriꝰ virtutis
qꝛ tũc oponit᷑ peſti coꝛꝑis ⁊ gule.qꝛ ſicut gula ⁊ abſtinen/
tia oꝑponunt᷑ ⁊ motꝰeius motui illiꝰ:ita ieiuniũ ſiue acci⸗
piat᷑ ꝓ habitu ſiue ꝓ actu. Vñ ſicut actꝰgule foꝛmalrẽ de⸗
meritoꝛiꝰ:ſic actꝰabſtinentie foꝛmalr meritoꝛiꝰ. Vnde iu⸗
xta regulam de articulis fidei dr.Neritũ boni ↄſiſtit pe
nes libᷣ.ar.occaſionaliter:penes virtutem foꝛmatłr:penes
motuʒ virtutis eſſentialiter: penes virtutes effectualr.et
puto ꝙ vocat motũ nirtutis actũ interioꝛem.motum oꝑis
actũ exterioꝛẽ.vt pʒ in comento illiꝰ ꝓpoſitõnis.ieiunium
& ꝓut eſt opus virtutis.opponit᷑ gule et luxurie:et ſic ẽ me
ritoꝛiũ.vt actus interioꝛ eſſentialiter:vt habitꝰſiue actus
foꝛmaliter qꝛ ieiuniũ.et eſt opus vðᷣtutis et virtus.ieiuniũ
virtus eſt habitꝰquidã quo homo ẽ abilis ad ieiunandum
et eſt meritoꝛiꝰvite eterne cauſaliter vel foꝛmatłr.et ex boc
habitu pcedit actus meritoꝛiꝰꝗ eſt ieiuniũ actus.Ael di⸗
cendũ.ꝙ ieiuniũ oppoſitũ eſt duplex traſgreſſio.ſ.vt luxu⸗
ria vel gula vel omiſſio hec demeritoꝛia ſunt.vñ ieiunium
ſm ꝙ eſt opus virtutis ẽ meritoriũ:qꝛ opponit᷑ gule et lu⸗
xurie moꝛtalibo.et qdð ↄtrariat᷑ moꝛbi.tollit moꝛbũ: qꝛ cõ
traria ↄtrarijs curant.4!. Ad illud qð obijcit᷑.nibil qð nõ
placet deo ẽ ꝑ ſe meritoꝛiũ ⁊c̃.dðm ꝙ om̃e opus vᷣtutis hʒz
a caritate ꝙ ſit foꝛmaliter ? efficaciter meritoꝛiũ:ab alijs
virtutibo non habet ꝙ ſit meritoꝛiũ:niſi loquẽdo ↄcomita
tiue. Actus em̃ abſtinentie nõ eſt meritoꝛius.vbi nõ eſt ca
ſtitas virtus:vel etiã actus caſtitatis cũ locus et tẽpus ſe
offeꝛt. Aligꝗd tñ põt intelligi placẽ deo ꝑ ſe ſiue ſine alijs
dupkr. ſiue ſine alijs.i.ſinẽ caritate ⁊ gra. Ael ſine alijs
id ẽ ſine aliquibo circũſtantijs infoꝛmãtibo actũ vt ſit actꝰ
virtutis. Pꝛimo mõ placet deo accipiendo placeꝛe deo ad
meritũ vite eterne.nõ tñ placeret deo.qꝛ eſt actꝰ virtutis.
ſic em̃ ipſe actus virtutis placeret deo ſine caritate ⁊ gra.
Scðdo modo accipiendo placere deo ꝑ ſe.nõ placet ðo qð
eſt indifferens vel malũ in genere.vt curꝛere vel malũ in⸗
terficere deo non placet:bß opoꝛtet ꝙ debitis circũſtantijs
induat᷑ vt ſit actus vᷣtutis. PDꝛe.mereri vitã eternã põt in
telligi. vel efficaciter ſic eſt penes graʒ:vel aliqͥ alio mõ ſic
tangit᷑ in auẽte de articulis fidei ad Clementẽ. Si g acci⸗
piatur ſine alijs pᷣmo mõ ⁊ meꝛeri vitã eternã pᷣmo modo
vera eſi. ſi aũt accipit᷑ mereri ſcðo mõ falſa ẽ.⁊ ſic ieiuniũ
in caritate factũ põt eſſe meritoꝛiũ vite eterne. ſicut et᷑ ꝗli⸗
bet actus vᷣtutis infoꝛmate ꝑ gram.ſiłr et mĩoꝛ põt intelli
gi dupkr. qꝛ ſi ſine alijs pꝛimo mõ ꝗ placere deo: vera ẽ pꝛi
mo modo. Ci aũr ſine alijs ſumit᷑ pꝛimo mõ ⁊ placere 80
ſcdᷣo modo:eſt falſa.qꝛ ſine caritate et grẽa placet ieiuniuʒ
o ꝓut eſt quidã actus vᷣtutis.2 ꝓut eſ etieʒ repꝛeſſiuum
fomitis et diſpoſitiuũ ad bonum. placet etiã rõne iniũcti
onis vel inſtitutõnis vel aliaꝝ circũſtantiaꝝ. Si autez ſi
ne alijs ſumitur ſcdðᷣo modo.ſic eſt minoꝛ vera:qꝛ abſtine/
re taliter pure penale eſt.qꝛ q̃ſi ſolã pꝛiuatõeʒ dicit.⁊ iðo
ſic nõ eſt actꝰpᷣtutis in ſe nec inſtrumentũ eſt ad merendũ
vitã eternã. 4 Ad aliud de amoꝛe inoꝛdinato. dicendũ ꝙ
amoꝛ inoꝛdinatꝰſumptꝰlargiter ẽ in q̃libet vi.qꝛ quelibet
virtꝰeſt amoꝛ oꝛdinatꝰ. Vñ virtꝰnihil aliud eſt qꝗᷓ affectio
oꝛdinata ꝑ caritateʒ inꝗtum amoꝛ eſt in actu vel in habi⸗
tu. Uñ ieiuniũ act eſt amoꝛ oꝛdinatꝰ: ſimilit᷑ ⁊ ieiunium
„

7
V

habitus eſt amoꝛ oꝛdinatus:differenter tamẽ ſicut difert
amoꝛ habitus et actus.

embꝛũ ſecundũ

VHnſequẽter querit᷑ de efficacia ſasiſſactõis.
hoc ẽ querẽ ſi ieiuniũ ẽ ſatiſfactoꝛiũ.¶ Cixr/

ali ſi eſt ſatiſfactoꝛiũ. Scðo querit᷑ ſpãlius
ſi ẽ ſatiſfactoꝛiũ ſᷣm ꝙ ↄtrabit᷑ ꝑ dr̃as ſpãles.vtpote iniũ⸗
ctum ab ecia.ZLercio vtrũ ieiuniũ indictũ factuʒ in cari⸗
tate ſit ſatiſſactoꝛiũ. Quarto vtrũ ieiunium aſſumptum.
Quinto de ↄꝑatione eoꝝ adinuicem. Sexto ſi ieiuniũ fa⸗
ctum in caritate ſit ſatiſſactoꝛium ꝓ om̃i peccato.

rticulus primus

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic:ſuꝑ illud.Cũ ieiunaſſet
q̃draginta diebo ⁊c̃.hr̃ in glo. Inſtitutũ ẽ nos
umero boc acriꝰdimicare.ad diluenda pct̃a
que fint dum motu carnis violat᷑ caritas.Ex hac glo.hr
ꝙ ieiunio diluunt᷑ pcta.ſᷣ aſtat ꝙ nõ qtum ad culpã:eꝛgo
qᷓtum ad penã:ꝗ ieiuniũ eſt ſatiſfactoꝛiũ.¶ Pꝛe.ſi alie ꝑ⸗
tes ſatiſſactõnis.ſ.elyne et oꝛones ſunt ſatiſfactoꝛie: &̊ et
ieiuniũ ſiłr.¶¶ Pꝛe.greg.ſatiſfacẽ eſt cauſas pctoꝝ excidẽ
et ſuggeſtionibo eaꝝ additũ nõ pᷣbere.Jeiuniũ aũt eſt hꝰ
modi libidinẽ eniʒ mentis ⁊ actꝰ petulantie carnis q̃ ſunt
cauſe pct᷑i excidit ⁊ repꝛimit:⁊ additũ ſuggeſtionibo earũ
pᷣcludit¶ Cont᷑.Aug.ſuꝑ ioheʒ ⁊ hr̃ de ↄle.di.v.ieiuniũ
aũt magnũ et generale eſt abſtinere ab iniꝗtatibo.⁊ ab il⸗
licitis voluptatibo ſeculi qð eſt ꝑfectũ ieiuniũ:ſed quod ẽ

ꝑfectum nõ eſt ſatiſſactoꝛiũ:ergo multofoꝛtiꝰnec aliud ie⸗

iunium qð nõ eſt bonũ.vt em̃ dicit Greg.cum deo delingꝗ⸗
mus nequaqᷓᷓ ſatiſfſaciamꝰſi ab iniqtate ceſſamꝰ:niſi volu
ptates quas dileximꝰecontrario oppoſitis lamentis inſe⸗
quamur.qKl!Si aũt diceret᷑.ꝙ ſicut ieiuniũ ſimpłr conſide
ratum.i.nec caritate informatũ. nec debitis circũſtantijs
oꝛnatũ non eſt meritoꝛiũ vt tactũ eſt ſupᷣ:ſic nec ſatiſfacto
riũ.ſed illud qð eſt ex caritate et in caritate celebꝛatuʒ eſt
ſatiffactoꝛium:quia illud ſolũ eſt doo acceptuʒ.qð patet ꝑ
hoc qð dicit glo.ſuꝑ illud.Luc.xxj.Aere vidua hec pau⸗
per plus qᷓ; om̃s miſit.Glo.nõ ꝑpendit quantũ ad ſacri⸗
ficium offert᷑:ſ̊ ex quãto detur.Contra. videt᷑ ꝙ illud qð
eſt in caritate exercitũ nõ eſt ſatiſfactoriũ ſic.om̃e ſatiſfa⸗
ctoꝛiũ eſt penale:ſ ieiuniũ ex caritate exercitũ rõne feruo
ris caritatis frequẽter non eſt penale:q̊ ſi ieiuniũ ſatiſſa⸗/
ctoꝛiũ eſt ꝗa penale magis eſt ſatiſfactoꝛiũ factũ ex et ĩ ca⸗
ritate qᷓ aliud qð nõ eſt hmõi.¶¶ Pꝛe.aliquibo rõne com⸗
plexionis ieiuniũ nõ eſt penale:eſt ne ꝓpter h̊ non ſatiſfa⸗
ctoꝛiũ:¶ Pꝛe.nibhil ſpũi delectabile ẽ penale eidẽ.ſ̊ omne
ieiuniũ ex caritate ẽ hmõi:&ᷓ nõ eſt penale ſpũi.ſ̊ alit non
eſt ſatiffactoꝛiũ:̊ ⁊c.¶ Pꝛe.hug.dilige multũ ſi vis młtũ
tibi dimitti.⁊ ſic a caritate ẽ ꝓprie dimiſſio nõ a ieiunio.q
ſi motꝰcaritatis nõ eſt ſatiſfactoꝛiꝰ.nec ieiuniũ a qͥ nõ pꝛo
pꝛie:ſᷣ a caritate ẽ dimiſſio.¶ Pꝛe.aug.vult ꝙ maceratio
carnis affligit naturã.ſic eſt in ieiunio:qꝛ in hmõi conſu⸗
mitur bumidũ nat᷑ale.ꝗᷓ cũ afflictio nõ duret in eo ꝗ iã co
medit:videt᷑ ꝙ nõ ieiunat ꝗ iam comedit.⁊ hoc ſic põt ro⸗/
boꝛari.qꝛ iam nõ eſt t̃s penale:⁊ de rõne ſatiſfactoꝛij eſt
penale. Pꝛe.vt ſupᷣtactũ eſt. Yeiuniuʒ eſt virtꝰvel actus
vᷣtutis.ad illa qᷓ hmõi ſunt tenet᷑ hõ ſimpłr ſine pᷣcepto et
indicto.qꝛ illud ad qð hõ ſic tenet᷑ meritoꝛiũ eſt:ſᷣ non eſt
ſatiſfactoꝛiũ.̊ ⁊c.¶ Rñ.q ieiuniũ ex caritate ⁊ ĩ carita⸗
te factũ eſt ſatiſfactoꝛiũ.De ieiunio aſſumpto: ⁊ inſiituto
⁊ indicto:⁊ ſi q ſunt alia infra tanget᷑. ¶ Ad illud qð pꝛio
obijcit᷑ ↄtra h.ꝙ ieiuniũ generale ⁊ ꝑfectum nõ eſt ſatiſſa⸗
ctoꝛiũ: nec ⁊c.põt dici ꝙ nõ ſeqꝗtur.rõ em̃ ſatiſfaciendi ꝑ
ieiuniũ nõ attendit᷑ ſolũmõ in ceſſatõne ⁊ abſtinẽtia ab il⸗
licito:ſᷣ in abſtinẽtia a licitis:ſicut em̃ ↄmittit᷑ pcẽm 1 ma
xime gule.ex hoc ꝙ aliquie exponit ſe illicito.vel ſimplici
ter.vel ab vſu:ſic opoꝛtet ꝙ ſatiſfaciens ꝑ ieiuniũ abſtine⸗
at a licito ſimpłr vel vſu modeꝛato.Vñ ieiuniũ ſatiſſacto
rium addit ſuꝑ ieiunium ꝑfectum abſtinentiam a licitis

ca h̊ querit᷑ pꝛimo de ieiunio ſimplr in gene

ſimpliciteꝛ:vel adminus q;tum ad moderantiam vel vſuʒ
moderatum.Ad illud quod obijcitur.ꝙ illud eſt ſatiſſa
ctoꝛium qð eſt penale:ſed caritas reddit minꝰ penale ⁊c̃.
põt dici ꝙ ieiunium de ſua natuꝛa eſt afflictiuũ et penale
qᷓuis feruoꝛe caritatis qñq; ſit delectabile. Huiuſmõi au
tem delectabilitas ſiue delectatio in ieiunio nõ tollit quĩ
ſit ſatiſfactoꝛiũ. Sufficit enim ad hoc ꝙ ſit ſatiſfactoꝛiuʒ
qtum ad hoc ꝙ ſit in ſe et de ſua natura penale:licet aliq̃
occaſione accidente fiat delectabile vt caritate vel ab aliq̃ᷓ
complexione.i Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ nihil eſt delecta⸗
bile ſpiritui ⁊ penale eidem ⁊c.põt dici ꝙ pꝛima ſimplici⸗/
ter loqᷓndo eſt falſa.Unde ad boc ꝙ eſſet vera opoꝛtet ad⸗
di inqᷓtum hmõi. Hieronimꝰenim ↄſiderans ꝙ ꝑ ieiuniũ
modicũ ſatiſfacit homo ꝓ peccato cui debet᷑ pena ꝑꝓmari
ma.caritatem vᷣo habens facit illi ieiunium delecta bile.ĩ⸗
q;tum tamen cogit vires inferioꝛes viuificantes ⁊ ſenſifi⸗
cantes hominẽ exterioꝛẽ aſſentire abſtinentie a carmibus
7 alijs ſibi delectabilibo triſtatur:⁊ eſt illi ieiuniuʒ triſta
hile et penale.et ſic diuerſimode ↄſideratum eſt penale et
delectabile ipſi ſpũi. Juxta quẽ modũ Aug.diĩc penitenti.
Doleas ⁊ de dolore gaudeas.vñ de hoc ſolet dici eſt fere
idem de rõne.ꝙ põt ↄſiderari vt rõ:et vt natura ſᷣm autẽ

ꝙ ratõ eſt vt natuꝛa vnita ipſi coꝛpoꝛi quadã colligantia
naturali eſt illi ↄpatiens:et ieiuniũ eſt illi penale. Scoõm

aũt ꝙ eſt vt ratio finẽ facti ↄſiderans ⁊ emolimentũ ſeq̃ns
ſic eſt illi ieiuniuʒ delectabile.¶¶ Ad illud quod obijcit ex
verbo Hug.ꝙ a caritate eſt ꝓpꝛie dimiſſio et nõ a ieiunio

põt dici ꝙ licet a caritate ſit ꝓgrie dimiſſio foꝛmaliter ſiue

cauſaliter: nibilominꝰeſt a ieiunio.ſ.cooꝑatiue ſiue ĩſtru
mentaliter. Juxta verbũ de articulis fidei p̃ᷣtactum. ¶ Ad

illud qð addit᷑ vltra ex verbo p̃dicto.ſcʒ ꝙ nullus motꝰca⸗
ritat᷑is eſt ſatiſfactoꝛiꝰ:&ᷓ nec opꝰinfoꝛmatum caritate.põt

dici ꝙ nullũ opus eſt meritoꝛiũ.niſi vel elicitiue ſit opꝰ ca/
ritatis:et tũc eſt meritoꝛiũ foꝛmatłr.vel de ſe vel imꝑatie.
opus aũt elicitũ ex alia virtute et imꝑatũ a caritate reue/
ra meritoꝛiũ eſt. aũt ſic babet᷑ er verbis Dug.ꝙ a ca⸗
ritate eſt ꝓprie verũ eſt radicaliter.caritas em̃ radix ẽ me⸗
riti et ſatiſſactõnio.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ in ieiunio
eſt afflictõ nature.⁊ ꝗpter h̊ eſt ſatiſfactoꝛiũ: cuʒ afflictõ
non durat ⁊c.põt dici ꝙ vt tactum eſt.ieiunium de ſe ẽ pe⸗

nale ꝓpter quod ſatiſfactoꝛium: qᷓuis non ↄtinue affligat

non em̃ neceſſe eſt ad hoc ꝙ ſit ſatiſfactoꝛium ꝙ ſemꝑ actu
aliter affligat:ſed habitualiter.voluntas enim infoꝛmata
caritate affligendi ſe ieiumo id eſt ieiunandi ſiue affligen⸗
di ſe abſtinendo ab illis quoꝛuʒ abſtinentia de ſe eſt pena
lis et afflictio.cuiuſmodi eſt abſtinentia a carnibo.⁊ alijs
que ſunt vtentibus delectabilia.cum actuali eoꝛundẽ ab⸗/

ſtinentia eſt ſatiſſactoꝛia.artatio enim ab hmõi delectabi

libus cum vſu minus delectabiliũ.licet aliqua ↄcurrente
conditione non affligat: nibilominus de ſe eſt afflictiua.
Vngde q;tuʒ ad hec eſt ſatiſfactoꝛia.q¶ Ad illud quod obij⸗

citur.ꝙ actus virtutis ad quem tenetur homo naturalit᷑.

licet ſit meritoꝛius non eſt ſatiſfactoꝛius ⁊c. poteſt dici.q;
ieiunium vltra ꝙ eſt actus virtutis: ſupererogat emendã
ſoluit ⁊ ſatiſfacit.Quõ aũt vltra eſt opus virtutis põt ſu⸗
pererogare:tanget᷑ infra vbi deteꝛminabit᷑:quomõ ieiuni
um eſt opu ietati⸗

Irticulus ſecundns

cti in ꝑtem per aliquas diffeꝛentias ꝑticulaẽs
Et pꝛio de ieiunio iniũcto ab eccłia.i.ↄfeſſoꝛe.
ffactoꝛiũ. ſic:videtur ꝑ hoc ꝙ tale ieiuniuʒ
ſcilicet iniunctum ab eccleſia eſt pars ſatiſfactionis.ergo
eſt ſatiſfactoꝛiũ.alłs eccleſia deciperet penitentes.¶ Pre.
idem videtur per diffinitionem ſatiſfactionis poſitam a
HGꝛego.in pꝛobleumate pꝛecedenti.et per hoc quod ibideʒ
dictũ eſt.ꝙ ieiuniũ diluit pcta.vt habet᷑ ex quadam glo.

Pꝛe. oĩs faciẽs rẽ ea intentõe q̃ fieri pᷣcipit᷑:finẽ aſſeꝗt ꝓ

pter quẽ pᷣcipit᷑ieiuuãs tali ieiunio.ſ. iniũcto ẽ hmõi:ꝗa
ad h̊ ꝓpꝛie ẽ iniunctũ ſibi illud ieiuniũ.vt ꝑ illð ſatiſfaciat

Hnſequenter querit᷑ ð efficacia ieiunij contra⸗

der ſit lati

ſic
Gi
hoe
toſe
lye⸗
dooſ
IMin
ſtpe
per
ſel ali
coria
catnr
ſuſ̃
liamm
Wͤ⸗
Wp⸗
ſend
ſei
f
desr
chtn⸗
pena
beccg

— — SsSe —

——

Queſtio

te peecatis qꝗᷓ eſt ſacerdoti ↄfeſſus: ieiuniũ tale eſt ſatiſſa
ctoꝛiũ.Contra.in babentibo rõnem vniuocã. eadeʒ eſt
ratio in vno ⁊ in om̃ibo.vt ſi mia ſoꝛtis eſt ĩmoꝛtalis ⁊ cu⸗
iuſlibet hboĩs.hoc ſuppoſito arguit ſic. Nulla impletio pꝛe
cepti eſi ſatiſfactoꝛia.vt pʒ de pceptis decalogi:q̊ cũ iniun
ctũ ieinniũ ſit pceptum vt ſuponit᷑ ad pñs:̊ c.4:! Pret.
nihil qð eſt ↄtra voluntatẽ ſatiffacientis eſt ſatiſfactoꝛiũ.
ieiuniũ iniunctũ eſt hmõi:qꝛ eſt pena.et nihil eſt pena ni⸗
ſi qd ↄtra voluntatẽ ſᷣm Anſel. cum illud maxime nõ ſit
voluntarie aſſumptũ ſed inuito iniunctũ aliquando ̊ ꝛc·
Pꝛe.Aldich. vj. Indicabo tibi hõ ⁊c̃.ſic nihil eſt ſatiſfa⸗
ctoꝛiũ niſi qð deus reqꝗrit ab hoĩe.ieiuniũ nõ eſt hmõi:qꝗa
ibi dr iudiciũ et miſcdᷣiam ⁊ ſollicitũ te ambulare cũ deo
tuo.ſ̊ ieiuniũ nõ eſt aliqð illoꝝ:̊ ⁊c.¶ Rñ.ꝙ ieiunium
iniunctũ a ſacerdote eſt ꝓprie ſatiſfactoꝛiũ.et nõ ſolũ reali
ter:ſᷣ et ſacraliter.¶¶ Ad illud qð obr in cõtrariũ.ſ.ꝙ nul
la impletio pᷣcepti ẽ ſetiſfactoꝛia ⁊c.põt dici.ꝙ ẽ pᷣceptum
nature: diſcipline.ad pꝛimũ tenet᷑ homo ex inſtinctu na
ture:ad aliud ex inſtitutõe oꝑis erga illud qð eſt pᷣceptuʒ
ex inſtinctu nature nõ eſt ſatiſfactoꝛiũ.ſ̊ ſi eſt opꝰpꝛecepti
diſcipline.ſiue a deo ſiue ab boĩe pᷣcipiat᷑.cũ pꝛius eſſ in⸗
differens:tale põt eſſe ſatiſſactoꝛiũ: ̊ cum ieiuniũ nõ erat
pꝛius pᷣceptum.ſ̊ p̃cipit᷑ vel iniungit᷑ vt ſatiſſaciat. ꝗꝓprie ẽ
ſatiſfactoriũ:non obſtante ꝙ ſit pᷣceptũ.¶ Ad aliud dõm
ꝙ eſt ↄtra voluntatem eſt duplr.qꝛ volũtas accipi põt.vel
vt natura:vel vt ratio.pᷣmo mõ em̃is pena ẽ ↄotra volunta
tem.ſed ſcdo mõ non.ĩmo rõnata voluntas facit delecta⸗
ri in afflictõibo. vt ptʒ in martiribo ꝗ reficiebant᷑ in bmõi
Ad hoc aũt qð ſit ſatiffactoꝛia opoꝛtet ꝙ nõ ſit ↄtra volũ
tatem rationatiuã. bñ tñ põt eſſe ↄtra voluntatẽ naturalẽ.
Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ illud verbũ Mich.vj. Indicabo
tibi o hõ ⁊c̃.põt dici.ꝙ ieiuniũ ↄtinet᷑ ſub aliqͥ illoꝝ q̃ cõ/
tinent᷑ in illa auẽte.ſcʒ facere iudiciũ ⁊ miſcðᷣiam:⁊ ſolli⸗
citũ ambulare cũ deo.qꝛ iudiciũ eſt diſcuſſio ↄſcie ſub quo
ↄtinent᷑ quodãmodo.ↄtritio.ↄfeſſio.ſatiſfactõ.Similiter
quodãmodo ſub miſcðia:qꝛ miſcðia cuiuſlibet dʒ incipe/
re a ſeipo.hõ aũt ſecũ facit miſcdᷣiam cũ ſe refrenat a dele⸗
ctabilibo carnis ⁊ ſe affligit. YJuxta illud Ecci.xxx. Mile⸗
reꝛe aĩe tue placẽs dro.Item cũ ieiuniuʒ iniungit᷑ ad hoc
ꝙ penitẽs agat dignos fructus pnie.et ſufficiens fiat ⁊ cõ
ueniens emenda ꝓ pcto ad qð reꝗꝛitur nõ modica ſollici⸗

tudo:ↄtinet᷑ fub tercio.qð eſt ſollicitum ambulare cũ do.
Articulus tercius

