tur ꝑ glo.ſuꝑ illud ps.peccatoꝛi aũt dixit deꝰ:c. Dicendũ
ꝙ nõ eſt ſile de laudatõe p̃dicatione orone.qꝛ pᷣdicatio ⁊
laudatio actio publica eſt que eſt perm in peccatoꝛe noto⸗
rio:ſed or̃o quedã actio pꝛiuata eſi.vnde nõ fit ſcandalum
alijs: ſed publica p̃dicatio ⁊ laudatio ſcandalum eſt alijs.
vnde ⁊ pctm. Et ꝙ dicit glo. pꝛohibet ne lingua pꝛeſumat
laudare ⁊c.de notoꝛio peccatoꝛe intelligit.aut ſi de occul⸗
to:piohibet ne officium laudãdi pꝛeſumat ſuſciꝑe cum cõ⸗
ſcientia moꝛtalis.¶ Ad aliud dicendum.ꝙ ꝑ incenſuz ab⸗

ominabile ſignificat᷑ oꝛatõ que eſt ex viciata radice. VUnde
dicit.Cum multiplicaueritis oꝛatõeʒ nõ exaudiã. manus
em veſtre ſanguie plene ſunt.quaſi diceret.ſa nguis.i.pec⸗
catum maculat oꝛatõeʒ veſſirã.4¶. Ad alind dicendũ.ꝙ ille
indeuote dicit᷑ oꝛaꝛe qui ↄtra ceuotõeʒz inuocat deũ vł oꝛat
vel qui ſciẽter in moꝛtali ſuſcipit officiũ inuocandi.⸗¶.Ad
aliud dicendũ ꝙ ante aduentuʒ rpi dicebat᷑ homo inimicꝰ
ci.⁊ tũc iraſcebat᷑ ſuꝑ oꝛatõcʒ ipius.nõ q; oꝛatõ eſſet pec
catum: ſeo qꝛ nõ ↄſequebat᷑ plenũ exauditois effectũ. Quã
tũcũq; em̃ oꝛarent ſancti ante aduentum rp̃i:neceſſe babe
bant in moꝛte deſcendere ad inferos. vnde nõ ſtatim habe
bant qð meruerunt.ſcʒ vitam eteꝛnaʒ. 4 Ad illud põ.or̃o
eiꝰſiat ĩ pcẽm ⁊c põt dici ꝙ exq iudas cepit agere ad ꝓditi
onem xpᷣi:x mãducatõ cũ xpᷣo ⁊ or̃o eiꝰfuit pctm:qꝛ ex ma⸗
la radice.ſcʒ pᷣumptõe vel deſperatõe.¶ Ad illud qð obij
citur. ꝙ oꝛo que nõ fit ꝑrpᷣm ſit perẽm ⁊c. Poteſt dici ꝙ il⸗
la oro nõ dicit᷑ eſſe ꝑ xpᷣm.que non affectu bono fit nec bo⸗
num petit. ſicut dicit Glo. Et ſine dubio talis oꝛo peccatũ
eſt. Sed nõ ſequit᷑ ob hoc ꝙ oĩs or̃ exiſtentis in moꝛtali
eſt peccatũ.quia quedã fit bono affectu er hũilitate.Ad
illud qð obijcit. ꝗ ſi ĩmũdofferret aliꝗd regi ⁊c̃. Rñſi io. ẽ
ꝑ intemptionẽ.Nõ em̃ eſt generaliter veꝝ ꝙ ſi offerat᷑ ali
quid regi ꝑ quẽeũq; imũduz qꝙ ex boc offendatur rex. quia
quadoq; offerũt a medicis habentibo manꝰ ĩmũdas ex cõ⸗
tactu medicinaliũ aliqua medicinalia: nec ex hoc offendit᷑
rex. bene acceptat hmõi oblatões. Silꝛ ſi pcroꝛ iĩmũd⸗eſt
ſceno voluptatis.⁊ offerat ſe regi celeſti ꝑ oꝛatõem vt ipᷣm
lauet 2 müdet qui ſolus põt mũdare coꝛda:non indignat᷑

rral

toio
rrae
cati
ioꝛa
it in
ota⸗
inſi
bi⸗
inro⸗
Nrdſe⸗
deß⸗
miy
s
t⸗
an
e,
e
N
dlen
Nino
epo
udi⸗
iſo
ſoi⸗
ean
ime
lum
di
iſen⸗

0fo
paiti
rna⸗
dobe
igin
bo⸗
cati
nali
ſiot⸗
gkali
cin
e
ſitt
ii
in

¶ Nueſtio

rex celeſtis.qꝛ bonoꝛ eideſt.Et ꝙ dicit. Amice quõ huc in⸗
traſii ⁊c.de pᷣumptõe ſe ingerẽte intelligit᷑. ¶ Ad vltimuʒ
dicendum ꝙ nõ oĩs oꝛo exiſtẽtis in moꝛtali ẽ ſubſannatõ.
Cum em̃ aligꝗs humilit 2 deuote quatu ꝑmittit ſtatꝰpecca
ti oꝛat deũ:talis oꝛo nõ eſt ſubſannatio:bᷣ bonoꝛat᷑ v ꝑ il⸗
lam. ec ex alia ꝑte inbonoꝛat᷑: qꝛ peim oꝛtis quodaãmo⸗
do ꝑ humilẽ oronẽ aptiꝰfit ad indulgẽdũ. Ceſſat ei. augenẽ
tatio pctoꝝ:dum pct᷑oꝛ bonis intẽdit opꝑibo. VUlteri ſciẽ⸗
dum ꝙ ſicut ↄtingit oꝛonẽ eſſe petm ex vicioſa radice:ita ⁊
ieiuniũ elemoſinã. vt ptʒ ANDath. vj. d ieiunns elemoſi
nis ypocritaꝝ. VUnde extẽdit᷑ q̃ſtio bec nõ ſolũ ad oronem
⁊ ad alia oꝑa.quare querit᷑ vtꝝ oĩs actio exiſtẽtis ĩ moꝛ⸗
tali ſit petm. Sũt em auẽtes qᷓ vident᷑ illud inuere. ſicut il
lud apli.om̃e qð nõ eſt ex fide peti eſt. Ro.viij. glo. ſuꝑ
illud. oĩs vita infideliũ eſt pctm. Sed exponit᷑ illa auctoꝛi⸗
tas ſic. om̃e qð nõ eſt ex fide.i.ↄtxa ſidẽ.Silłꝛ oĩs vita infi⸗
celiũ.i. oĩs vita in infidelitate. vel põt dici.ꝙ ome qð nõẽ
ex fide petm eſt.i.habet defectũ.ſicut ſibulus dicit᷑ habere
peĩm cu habet defectũ in materia foꝛma.ᷣ hec eſt alia ſi⸗
gnificatio pcti qᷓ ſit illa qua petm dicit᷑ meritoꝛiunʒ pene.⁊
ſine dubio magnũ defectũ habet ibi actio qua poſſemꝰ ibi
mereri vitam eternã: ⁊ tamen non meremur inde qð valet
ad vnũ tenariũ.ſicut accidit illo qui ꝓpter humanas lau⸗
des bona facit. vnde Gꝛeg. magna verecũdia ẽ magna age
re ⁊ laudibo inby are.quia vnde celũ emere poſſet: mimuzʒ

humagni fauoꝛis querit. .
Articulus tercius
Onſequẽter querit᷑ de hac ↄditõne pꝛo ſe vtruz
o ſit efficacioꝛ facta pꝛo ſe an pꝛo alio? ꝙ pro

nervidek ſie Joh.xvj. Si quid petieritis patrez
⁊c̃.gloſa Aug.exaudiũt᷑ ſancti pꝛo ſeip̃is:nõ aũt pꝛo omni
bus alijs amicis vel inimicis. 4 oꝛare pꝛo ſe maxime facit
ad oꝛonẽ effectiue. ¶ Pꝛet. illa oro ſola eſt efficax que fit a
ſpirituſancto.ſᷣm illud KRo.viij. Spũs poſtulat pꝛo nobis
HGlo.nõ ↄtra nos ſ̊ pꝛo nobis facit.ſcʒ nos poſtulare. &il⸗
lam ſolã facit ſpũſſanctꝰque fit pꝛo nobis.& illa ſola eſt ex
audibilis. 4 Ptet. Joh. xvj. In illo die nõ rogabitis geẽ̃
HBlo. in futuro non rogabitis. ſ̊ mõ petite ⁊ dabit᷑ vobis.
qð ad vos ꝑtinet: ⁊ ſi nõ oĩbo illis quibo petitis.⁊ ideo dici
tur vobis. —– habet᷑ a Tullio. vera amicitia eſt
idem velle ? idẽ nolle. ſi vera amicitia ẽ inter deũ 2 homi
nem iuſtũ:quicqꝗd nollet iuſtꝰ nollet deꝰ.ᷓ quicqd petat ſi⸗
ue pꝛo alio ſiue pꝛo ſe ſemꝑ exaudiet᷑.vt videt᷑. ¶ Pꝛet. con⸗
ſtat ꝙ ꝑfectioꝛis maioꝛis caritatis eſt oꝛare pꝛo inimico
q pꝛo ſe.ſed ſi minoꝛ caritas ⁊ imꝑfectioꝛ meret᷑ ex audiri:
multofoꝛtiꝰꝑfectioꝛ ⁊ maioꝛ. Sed caritateʒ habens pꝛo ſe
exaudit᷑ſicut dicit glo.Yoh.xvj ſuꝑ illud. Si quid petie⸗
ritis in nomĩe: ergo multofoꝛtius pꝛo alio.⁊ ita vt pꝛius.
4 Pꝛet. in moꝛal. li. vij. ca. vj. dicit Gꝛeg· Quiſgs pꝛo alio
intcedere nitit᷑: ſibi potiꝰex ip̃a caritate ſuffragat᷑ pꝛo ſe⸗
metipᷣo tãtocitiꝰeraudiri meret᷑:quãto deuote pꝛo alijs in⸗
tercedit. Er hoc habet ꝙ efficaciã tribuit oꝛãti pꝛo alio.vt
etiã pꝛo ſe impetret᷑.S̊ hoc nõ eſſet niſi maxie acceptuʒ eſſet
deo oꝛare pꝛo alio: ⁊ ita vt pꝛiꝰ.¶. Si diceret᷑ ꝙ indignitas
eiꝰpꝛo quo oꝛat impedit efficaciaʒ oronis.qñ fit pꝛo alio.
Contra.beatꝰſtephanꝰexauditꝰfuit pꝛo paulo.vt habet᷑ a
beato aug.in ſᷣmõe de beato ſtephano.quo pꝛoceſſit ſtepha
nus trucidãdus ⁊ lapidãdus:illuc paulꝰſecutꝰeſt adiutus
oronibo ſiephani.qui cuſtodiebat veſtimẽta lapidan tium
ip̃m. vt habet᷑ Act᷑.vij.oplens illud Aath.v. oꝛate pꝛo ꝑ⸗
ſequẽtibo 2 calũniãtibo vos.ᷓ oꝛo pꝛo inimicis ⁊ ꝑſecuto⸗
ribo eſt de ꝑfectõe euãgelica. ꝑfectioꝛ ⁊ melioꝛ eſt oꝛo pꝛo
inimicis qᷓ pꝛo amicis.&̊ indignitas eiꝰpꝛo quo oꝛat᷑ facit
ad efficacia oꝛzonis. faciliꝰexaudit᷑ ꝗs oꝛãs pꝛo alio ⁊ ini⸗
mico ꝙᷓ pꝛo ſe ⁊ amico.. Cꝛet. boneſtiꝰ oꝛat oꝛo fauoꝛa⸗
bilioꝛ videt᷑ pꝛo alio ꝙᷓ pꝛo ſe: ꝗoꝛo eſt magis exaudibilis.
Pꝛet. in pᷣs.xxxiij.oro mea ĩ ſinn meo ↄuertet᷑. Glo.et ſi
eis nõ pꝛodeſt pꝛo ꝗbo oꝛat᷑:ego tñ ñ ſuʒ fruſtr at mea mer
cede.̊ᷓ quicũqʒ oꝛat pꝛo alio ſibi pꝛodeſt:⁊ põt pꝛodeſſe alij
pꝛo quo oꝛat. vᷣ oꝛo facta pꝛo ſe nõ pꝛodeſt niſi oꝛãti: ̊ oro

.

xcvſ.

facta pꝛo alio magis eſi exaudibis.¶. Pꝛet. aligs meretur
alij pᷣmã gram quã nõ meret᷑ ſibi.ſᷣ̊ difficile cadit ſub meri
to pꝛime gre. qð em̃ cadit ſub merito habʒ ratõneʒ pꝛioꝛis
cũ ſit pncipiũ merẽdi.ſi Soꝛãs pꝛo alio in difficili mere er⸗
audiat᷑: multofoꝛtiꝰ in alijs·⁊ ita oro pro alijs ẽ magis ex⸗
audibilis.¶ Ruñſio. ꝙ oꝛare pꝛo ſe ↄueniẽtaſſignat᷑ ĩ cõ⸗

2 2

dinonẽ oꝛonis efficacis ꝙᷓ oꝛare pꝛo alio.cuiꝰ duplex pt eẽ

ratõ. AUna ex pte eiꝰqui petit᷑:alia ex ꝑte eiꝰpꝛo q̊ͥ petit᷑.Erx

pte erꝰ qui petit᷑.hec ẽ ratio.ſuꝑ illud pᷣs. Exultate iuſti in
dño rectos decet collaudatõ: babet᷑ in glo.ꝙ recti ſũt ꝗ di⸗
rigũt coꝛ ſuũ ᷣm volũtatẽ dei.ꝗ eſt regula.⁊ pᷣponũt volun
tatẽ melioꝛis ſue volũtati.i: volũtatẽ omipotẽtis:volũtati
infirmi. volũtatẽ dei: volũtati hbomĩs.bec glo. YJuſtꝰg ex eo
ꝙ iuſtꝰ eſt tenet ↄfoꝛmare volũtatẽ ſuã volũtati dei ſiue di⸗
uine. in his que ſcit velle deũ. Et intelligẽdu eſt iſtud nõ ſo
lum in volito.ſ̊ etiã in ↄditõne ſiue cauſa ⁊ modo.Judas
em̃ voluit xpᷣm tradi ⁊ deꝰſilłꝛ:ſᷣ nõ eadẽ ↄditõne ⁊ cauſa.⁊
ſilꝛ põt videri in alijs. Si & petit pꝛo alio. debet petere qð
deus vult. quõ vult:a ex qua cauſa vult.⁊ ideo nõ ſolum
tebet pꝛo ipᷣo petere bonũ:dᷣ etiã qð expediẽs eſt ei. Aliter
em̃ iuſtoſiue rectꝰnõ eſſet in volẽdo.qꝛ ꝗ̊ dum eſt in via ne⸗
ſcit dei volũtatẽ.maxime petẽdo pꝛo alio:petit multotiens
vel qð nõ vult deꝰ:aut etiã non eodẽ modo ſiue cauſa.⁊ ex
hoc eſt ꝙ nõ ſemꝑ exaudit᷑ petẽs pꝛo alio:h̊ fruſtrat᷑.i. non
obtinet qð intẽdit. Et ratõ huiꝰ eſt.qꝛ ignoꝛat dei voluũtatẽ
credẽs deuʒ velle qð nõ vult.ſ25 tñ fruſtrax a merito.ĩno
plerũq; multü meret᷑.volẽdo qð ipᷣe nõ vult ſᷣim viã iſtaz. ⁊
boc eſ: qꝛ ipᷣe vult nos velle illa.Et hoc plane dicit Aug.
xxij.de ciui.dei. ca.j. dicit volũtas dei quaʒ ſecit in coꝛdibo
obedientiũ mãdatis eiꝰ.Et ſequit᷑ ̃ᷣm hãc volũtatẽ quam
dñs oꝑat᷑ in homiĩbo etiaz velle dicit᷑ qð ipᷣe nõ vult ̊ ſuos
io volẽtes facit. Et in ca.ij. multa em̃ volunt ſancti eꝰsfieri
ab illo inſpirati facta volũtate nec fiunt.ſicut oꝛãt pꝛo qui
buſdam pie ſancteqʒ.⁊ qð oꝛant nõ facit: cũ ipᷣe in eis hãc
oꝛandi voluntatẽ ſpuᷣſancto ſuo fecerit.hec augu.Alia ra⸗
tio eſt ex ꝑte eius pꝛo quo petit᷑.Cũ em̃ oꝛat quis pꝛo ſe. ꝓ
culdubio põt ſe facere talẽ cum diuino adiutoꝛio vt nõ ſit
aliquid qð impediat ſue oꝛatõnis effectũ. cuʒ aũt oꝛat pꝛo
alio. quãtũcũqʒ facit qð in ſe ẽ pꝛo illo pꝛo quo oꝛat: ille tñ
pꝛo quo oꝛat᷑ nõ faciet ſe talem vt oꝛatõ nõ impediat᷑. ĩmo
obicẽ ponit.quẽ oꝛans pꝛo ipo nõ poterit amouere ab ipᷣo
quẽadmoduʒ poterit qñ pꝛo ſe oꝛat.Erx his apparet q̃re bõ
magis exaudit᷑ pꝛo ſe ꝙᷓ pꝛo alio.i Zotãdũ tñ ꝙ in gbuſdaʒ
magis exaudit᷑ pꝛo alio ꝙᷓᷓ pꝛo ſe.⁊ ideo intelligẽdũ ꝙ cum
petit᷑ ſpũale ⁊ ad ſaluteʒ: plus exaudit᷑ bomo pꝛo ſe ꝙᷓ pro
alio. Et boc plane dicit glo. Yohᷣ. xvj. ſuꝑ illud. Si go pe⸗
tieritis 7. Cũ aũt tꝑalẽ plus pꝛo alijs: cauſa bmöi eſt.
quia cũ petit quis tꝑalia pꝛo ſe.timẽdũ eſt qð frequẽter ac
cidit: ne ſeʒ inoꝛdinatꝰaffectus ad petendũ moneat. ideo
frequenter decipiũtur ibi iuſti:cuiuſmodi deceptio cadere
non poterit in petitõne ſpũaliũ ad ſalutem. Cũ autẽ petit
tꝑalia pꝛo alio.tunc ibi frequẽter non cadit inoꝛdinatꝰ af⸗
fectus.quia qð petit alij tꝑalia: hoc magis pꝛouenit ex ca
ritate ⁊ cõpaſſione ꝙᷓ carnalitate.hoc viſo ꝙ impediri po⸗
teſt oꝛatõ qñ oꝛat iuſtus pꝛo alio.tum quia ignoꝛat dei vo
luntatẽ:tum q; ille pꝛo quo oꝛat aponere põt obicẽ. nõ ſic
aũt qñ pꝛo ſe oꝛat.l Ad pᷣmũ ꝙᷣ dicenduz.· ꝙ vera amicitia
⁊c. hoc debʒz intelligi in his qᷓ ſcit vnꝰamicꝰ velle alteꝝ. vt
idem velit ⁊ eodẽ modo ⁊ eadẽ cauſa.Sed qꝛ hbec nõ ſemꝑ
occurrũt in volũtate iuſti ⁊ dei: quia deus vult ſanctos ſu⸗
os velle qð nõ vult.qñ pꝛo alijs oꝛãt.vt ptʒ ex ſupradictis
verbis augu.de ciui.dei.ideo obiectio illa non concludit.
Ad aliud quod obijcitur. ꝙ ꝑfectioꝛis caritatis eſt oꝛa⸗
re pꝛo inimico qᷓ; pꝛ ſe. Dicendũ ꝙ maioꝛ caritas triplici
ter conſueuit dici. aut in radice. aut in vſu. aut in affectu.
Si loquamur pᷣmo modo vt dicat᷑ maioꝛitas caritatis in
ſua radice:ſi ic nõ eſt maioꝛis caritatis diligeꝛe inimicos qᷓ
amicos.ſilꝛ nec oꝛare.nec eadẽ radice caritatis mouet᷑ di⸗
ligẽs ⁊ oꝛãs ad vtrũqʒ. Si ſcdo mõ ſcʒ qᷓtũ ad vſuzʒ:ſic ma
ioꝛ caritas.i.maioꝛ vſus caritatis ẽ ĩ diligẽdo inimicũ qᷓ
ſe: qꝛ ꝑfectioꝛ ⁊ magis extẽſus.⁊a iſio modo ſilłꝛ oꝛatio ꝑfe⸗

ctioꝛ. Si ðᷣo tercio mõ ſcʒ ituʒ ad effectũ: ſic maioꝛis effi⸗ efficacẽ. Pꝛet. Jo. xv. Si mãſeritis in me ⁊ verba mea
cacie eſt caritas ꝓ ſe qᷓ ꝓ alio.a ſilłꝛ oꝛatõ vt ſupꝛa habitũ in vobis maſerint. qdᷣcũq; volueritis petetis ⁊ fiet vobis.
eſt4 Ao aliud q obieit᷑ de Gꝛeg. bene verü eſl , mult Blo. Siquis petit fidelis ⁊ nõ fit. nõ petit hoc qð babeat
meꝑet᷑ oꝛans ꝓ alio 2 plerũq; citius qᷓ ꝓ ſe eraudit᷑. qꝛ tũ manſionẽ in eo:nec qð habent verba ei que ſunt in eo.ſed
nõ ſemꝑ eraudit᷑ quis oꝛando ꝓ alio vt ſupꝛa tactũ eſt ſicut qð habet cupiditas carnis. Et alia glo. qui manẽt in ihʒu
pꝛo ſe adhibitis circũſiantijs debitis: ideo illa ratõ nõ co⸗ no pnt velle niſi quod eſi ſalutis. Er pꝛima glo. habet᷑ ꝗ;
gebat. 4¶ Ad illud qð obijcit ꝙ indignitas eiꝰ ꝓ quo oꝛat᷑ manentes in ihu ſolũ impetrãt.ex ſcdᷣa ꝓmanentes ſoluʒ
nõ impedit. põt dici ꝙ ĩmo iĩpedit.quia ⁊ ſi qñq; exaudia⸗ volunt que ſe alutis ſunt cõcludit᷑ ergo ꝙ ſolum im trant
tur quia petẽs pꝛo indigno. hoc nõ eſt regulariter verũ ſi⸗ Qui petunt ptinentia ad ſalutẽ. 2 ſic vt pꝛius. G/Rñ o. g
eut qñ oꝛat ſe ↄcurrẽtibo aditionibo oronis efficacis. im petere ad ſalutẽ eſt de ↄditionibo facientibo oꝛonẽ efficaceʒ
mo hoc accidit meritis oꝛantis ⁊ gr̃a exaudiẽtis ſcz di. qꝛ ſiue eraudibilẽ. Cuiꝰdupler põt ratio aſſignari. AUna eſt.
ſua gra miſericoꝛdiſſima frequẽter exaudit pekoꝛes· Silꝛ quia illud ſolũ in petẽdo diuine ↄplacet volũtati ſicut pla⸗
põt rñderi ad aliud qð ſequit᷑.¶ Ad illud qð obijcit ꝙ oꝛo ne dicit glo. Joh. xiiij. ſuꝑ illud. NQðcũq; petieritis in no⸗
facta ꝓ alio magis eſt boneſta 7 . dicendũ ꝙ ꝓ bonis ſpi mane mmeo. Glo. ad ſalutẽ. Alia Pitiꝰno dat: iratus dazet
ritualibo honeſtiꝰ oꝛat quis ꝓ ſe habeẽs caritatẽ q; pꝛo alio 7 ſile. j. Johh. vlti. ſup illud. Qdchq; petieritis pm voluta⸗
e cnritas eſt oꝛdinata. ? magis tenet quis diligere ſeip̃m tem ei audiet vos.lo. Si volumonram ſalutẽ 1 primo⸗
v̈ aliuz. H̊ ꝓ tꝑalibo bonis honeſſiꝰoꝛat᷑ pꝛo alio. Ad il⸗ rum: nõ diſcoꝛdamꝰa volũtate dei. ſi volũtas noltra per
lud qð obijcit.ꝙ or̃o facta pꝛo alio pluribo pꝛodeſt 7c· põt ignoꝛanti a volũtate dei recedit:bona volũtas dei noſtrã
dici ꝙ et ſi pluribo pꝛodeſſe ↄtingit:non ex hocſi equit᷑ ꝙ ſit ſtultã coꝛrigit vt in apło paulo 2tigit. Alia eſt. qꝛ illud ſo⸗
magis efficar ſiue magis exaudibilis ꝙᷓtaʒ ad hoc qð pe⸗ lum ↄgruit bumane dignitati. E hoc dat intelligeꝛe dam̃.
titur.qꝛ cum aliquis oꝛat ꝓ ſe cũ alijs oditionibo: tũc ẽ ip̃a qñ dicit ꝙ oꝛo eſt petitõ ccentiũ a deo.excludẽs om̃e trãſi
oĩo exaudibilis ad votũ.i:qtum ad illud qð petit᷑.non eſt toꝛium ⁊ caducũ ſolũ ſalutiferũ innuendo. Et appellat᷑ ibi
aũt ſic quãdo fit or̃o pꝛo alio. Vnde argumẽtum nõ valet ſalutiferũ nõ ſolũ regnũ celeſte:ſed omne illud ꝑ qð ad re/
ad ꝓpoſitũ.quia nos ꝓponimꝰe neceſſitate exaudibilita⸗ gnuʒ ꝑuenit᷑.quẽadmodũ eſt iuſticia generalis.ſath. vj
tis tum ad meritũ. Ad illud qð obijcit᷑ r merito pᷣme pꝛimũ querite regnũ dei ⁊ iuſticiã eiꝰ.Et ratõ quare ſoluʒ
gratie ⁊c̃.põt dici ꝙ aliquis iuſlus meret᷑ alij pꝛimã gram ↄgruit hũane dignitati hec eſt. qꝛ qʒð petit᷑ illiꝰqui petit de
quia habet vnde põt mereꝛi ſcʒ caritatẽ.ſᷣ nullꝰpõt ſibi me bet eſſe ꝑfectũ.ſolũ aũt bonũ gre glie eſt hmõi. qꝛ nulluʒ
reri pꝛimã graʒ.hoc aũt nõ eſt pter difficultatẽ: b qꝛ ante⸗ tꝑale ſpũ humano excellẽtius:quaꝛe nec ꝑfectiꝰergo nec ꝑ
babeat pꝛimaʒ gram nõ habet vnde mereat. fectum. Quare ergo petũt᷑ bona tꝑalia. hec eſt ratio.qꝛ bõ

44△ diu eſt in hoc mũdo viatoꝛ eſt.⁊ viã ſi uã ↄplere nõ põt ni⸗
rtic 1 9 9 uartus ſi coꝛꝑe ſuſtẽtato.nõ oſequeret᷑ aũt regnuʒ via ſua incõple
Dnſequẽter querit᷑ de tercia ↄditõe. ſcʒ que eſt ta: hinc eſt ꝗ ea ꝑ que coꝛpus ſuſtentat᷑ ad ↄplendaʒ viam

ad ſalutẽ. Pꝛimo ergo querit ſi petere ad ſalu⸗ ſuam exigũt᷑. vt ſunt tꝑalia bona que licite põt petere hac
tem ſit de illis que faciũt ozonẽ efficacẽ. Scðo x cauſa. vt ſic ea que in vſum venerũt m aug. ad obtinen
que ſũnt petẽda ad ſalutẽ. nerit᷑ g ſi petere ad ſaluteʒ Dum illud quo fruendũ eſt referãt. patet igit᷑ ꝙ tꝑalia iſla
ſit de illis que faciũt ad ſalutẽ oꝛonẽ efficacẽ ſiue exaudibi in via oꝛdinata ſunt aliquo mõ ad ſalutẽ.¶ Ad illuo ̊ qdᷣ
lem.ꝙ nõ:videt᷑ ꝑ hoc qd habet᷑ Jac.vlti. Dꝛatõne oꝛauit obijcit᷑ de oꝛatõne helye qua celũ clauſit⸗ ignẽ deſcendere
helyas.Glo. aſtruit exemplo quãtũ valet oẽo iuſti aſſidua fecit. poſſet bꝛeuiter rñderi.ſᷣm glo. ſup illudð AMath. v. di⸗
cum helyas tm̃ vna oꝛatione oꝛando tam longo tꝑe conti⸗ ligite inimicos veſtros que dicit. vident᷑ ↄtra eſſe impᷣcatõ
nuerit celum:terris imbꝛẽ auertit: moꝛtalibo fructũ nega⸗ nes ꝓphetaꝝ.que nõ dicunt᷑ voto optantiũ:̊ ſpũ pᷣuiden⸗
nit. hec glo. Sed helyas nihil hac petitione petijt ꝑtinens tium.qð oꝛabat helyas nõ optabat:hᷣ puiſum nũciabat.et
ad ſalutẽ: ⁊ tamẽ fuit exaudiiꝰ.⁊ habuit oro efficaciã ple⸗ ita nulla illaꝝ oꝛationũ erat ozo ꝓpꝛie. vel põt dici ꝙ hely
nam. ergo petere ao ſalutẽ nõ eſi de ↄditõibo faciẽtibo oꝛo⸗ as cum eſſet zelatoꝛ illi legis que dicit p̃cipit mnaleficos
nem efficacẽ. ¶ Pꝛet.iiij. Reg. in pᷣncipio.petijt idem hely ne patieris viuere Exo. xxij.euit.rxiiij. Qui blaſphema
as ꝙ ignis duos quinq̃genarios.⁊ eos qui cũ eis erãt de⸗ nerit nomen dñi moꝛte moꝛiat᷑. meritoꝛie ex quodam ʒelo
uoꝛaret.2 qð petijt impetrauit. fuit tñ illud ſaluti ↄtrariũ iuſticie poterat petere a deo ydolatroꝝ ꝑturbationeʒ tꝑa⸗
ergo vt pꝛius.4l Pꝛet. Lobie.iij. petijt ſara raguelis filia lem.quẽadmodũ erãt illi quibo dñs beneficia celeſtia ſub⸗
obpꝛobꝛiũ a ſe remoueri dicẽs. peto dñe vt de vinculo im⸗ traxit: ⁊ moꝛtis ꝑpeſſionem alijs quos ignis deuoꝛauit. et
pꝛoperij huiꝰ abſoluas me. Et ſequit᷑ ibi ꝙ impetrauit. tiñ merebatur exaudiri:tum quia ſancte 7 zelo iuſticie poſtu⸗
illud impꝛoperiũ coꝛꝑale.nec fuit ꝑtinens ad ſaluteʒ vt vi⸗ labat:tum quia deo voluntatẽ ſuam ↄſoꝛmabat cui place⸗
cetur. multa talia inueniũtur in ſcriptura.vnde Geñ xxv bat ꝙ terra ab ydolatris purgaret᷑.iſtud ergoꝛ ſi vtriſq;
depcatus eſt Yaac dñũm ꝓ vxoꝛe ſua eo ꝙ ſteꝛilis eſſet.qui Apter ſuam maliciam erat in diſpendium: ꝓphete tamen
eraudiuit eũ.⁊ ita ↄcludi põt ꝙ nõ requirit᷑ petere ad ſalu plurimum fuit ad meritum. Et ideo patet ꝙ iſte due ratio
tem inter ↄditões que reddũt oꝛatõeʒ efficacẽ. ¶ Ad oppo⸗ nies nõ pcedunt. Et ꝙ hoc itaq; ſit manifeſte dicit beatus
ſitum Joh.xiiij. Qocũq; petieritis patreʒ in nomie meo H Aug. li. ij. de mirabilibo ſacre ſcripture vbi loquit᷑ de clau⸗
faciã. Glo.ao ſalutẽ aliqua ꝓpitius nõ dat que iratꝰdaret ſione celi ⁊ ſacerdotibo baal quos ipᷣe intfecit.in quo facto
hec glo. ſi ergo illud ſolũ petere debemꝰqð dns dat ꝓpitiꝰ: illud de quo nunc loquimur ſatis xclarat᷑.dicit em̃ ſic ſa⸗
qꝛ: qð dat iratus potiꝰ eſi ao malũ petentis q́; ad bonum: cerdotes ydoloꝝ ſine homicidij culpa dei ſeruꝰ interfecit.
plane eſt ꝙ ſolũ qð eſt ad ſalutẽ eſt petendũ.¶ Pꝛet. paul⸗ quippe qni erat in illa lege blaſ⸗ phemũ non patiens viuere
petens ſtimulũ amoueri.j.Coꝛin.xij. pie petijt. qꝛ cum eẽt quod ſumptum eſt ex verbo ſupꝛa poſito.Qullus ergo ho
lanctus:attribuebat amotionẽ ſtimuli ipᷣi deo. petijt etiaʒ minum ydolum colit niſi blaſ⸗ phemꝰexiſtat. ac per hoc qui
ꝓ ſe:qꝛ dicebat ne magnitudo reuelatõnũ extollat me. pe⸗ ydolatre cultoꝛes:mactauerat blaſphemos ⁊ ſacrilegos ð
tijt etiã pſeuerãter: qꝛ dicit ter ſe petiuiſſe.⁊ exponit Glo. terra purgauerat. Et poſt bec omnia qui nubes pꝛofuſio⸗
mnltotiẽs. Vnde ꝑpendi põt Pa petitõe nõ deſtitit:donec ne tribus annis ⁊ ſex menſibus oꝛando prohibuerat:i mo
ſibi a dño eſt rñſum. ergo ſibi vt videt᷑ nõ defuit niſi illa ſo dico tempoꝛis ſpacio eodem oꝛationis be officio ſitienti
la oditio. petere ꝑtinẽs ad ſalutẽ.qꝛ igit᷑ qdð petebat: ad ſa terre abũdantem pluuiã 2 placidam a teo impetrabat. qᷓ
lutem nõ erat:fruſtrabat᷑. Et hoc plane dicit glo. Ro. viij. in terra pꝛius nequaqᷓ; veniſſet: niſi eẽ a cultoꝛibo baal pri
ſuꝑ illud. Quid oꝛemꝰneſcimꝰfallimur ꝓgdeſſe putantes qᷓ us mũdaret.hec aug. Ex hbis plane habet᷑ ꝙ placebat dño
poſcimꝰcum nõ ꝓpſint vt paulo ↄtigit d oꝛaret vt ſpũs ab exſtirpatio blaſ phemox.i.cultoꝝ ydoloꝝ. tales aũt erant
eo diſcedẽt qui ex rñſo dni didicit cõtra ſe eſſe qð petebat. quos ignis deuoꝛauit. Fᷣm qð habet᷑iiij. Reg.j.ꝙ ibant ad
hec glo.ergo vt videt i ſta aditõ maxime exigit᷑ ad oꝛ onem ceũ acaron oſi ulendũ: ꝓpheta oꝛãdo volũtate ſua diuie cõ⸗

eg
bis,
beat
ſed

lz
lan

G
to8
ma
zelo
⸗
ſuv⸗
ſteer
oſto⸗
ace⸗
iſ;
men
auo
dtus
lan⸗
facto
ſeſa⸗
gvere

ego

os
ttimo
nini
bal
alge
ton
N

mimrrnrrrnrmrr rererrrrrrrrenn,

138214ñ54.—

¶Erenuneſtio

foꝛmabat: a ſancte 2 feruenter poſtulabat.¶¶ Zd illð qð
obijcit de Saro: pʒ ꝙ petitio ſua ſi attendat᷑ bñ:nõ appe
tebat ſolum amoueri obpꝛobriũ illatũ ab ancilla: ſ etiã
ſterilitatis cũ appetitn fecunditatis ſiue pꝛolis ad cultũ
i ꝓcreande. bec ſi debite fuerint oꝛdinata ſunt ad ſa⸗
lutem. ⁊ boc plane baberi põt ex verbis Aug.d oꝛando
o ad ꝓbam vbi dicit.ꝙ oꝛatio Anne qua petijt filium
ſcʒ Samuelez ad illã ꝑtem oꝛonis dñice reducit᷑: libera
nos a malo. Et bec eſt ratio quare oꝛdinata fuit ad ſalu
tem. ſimile eſt in ꝓpoſito.

¶CkͥÿIonſequenter que .S. j.

ritur. que dicũtur eſſe ad ſaluteʒ petenda. ſcʒ on illa que
cauſalit 2 ꝓpꝛie ſunt ad ſaluteʒ: aut illa que ſunt ad ſalu
tẽ ſiue cauſalr ſiue occaſionalłr. Si primo mõ: Sille ſolꝰ
petit ad ſalutẽ qui petit vita eternã: vel gram vel virtutẽ
vel oꝑa virtutũ.ᷓ paulus petendo amoueri ſtimulũ:non
petijt ad ſalutẽ.qdð videt᷑ falſum: cum peteret amouerii⸗
centiuũ libidinis:⁊ illud qð erat auctiuuʒ peccati quis.
Pret᷑. incentiuũ libidinis ſi ꝓcedit in aciũ ꝑditioneʒ
inducit. ᷓ petere eius amotioneʒ eſt petere ad ſalutẽ.q̊ ñ
ille ſolus perit ad faluteʒ qui petit illa q̃ cauſalr ſunt ad
ſalutez. Si vᷣo omia ſunt ad ſaluteʒ. g predeſtinatus cõ⸗
uenient põt petere lapſum in peccatu:qꝛ lapſus eſt ei oc⸗

caſio ſalutis.vñ ſuꝑ ũlud Ro.viij. Scimus qũo diligen

tibus deũ omia cooꝑant᷑ ĩ bonuʒ. vt ſi qui eoꝝ euiant
exoꝛbitant ↄtra ipſuʒ: vſq;adeo vens talibo cooꝑatur ꝙ

atq; cautioꝛes. ¶ Pret᷑. ſᷣm hec cõtraria.ſ.pauꝑtates ⁊
diuitie: ſanitas ? infirmitas ſunt ad ſalutem ſicut cauſa
vel occaſio ſalutis.De pauꝑtate pʒ ys.xlviij. Elegi te in
camino pauꝑtatis. YZaco.ij. Qonne deus elegit pouꝑes
in hoc mũdo. SDe diuitibo pʒ. ↄſitebit᷑ tibi cum tu bñfece
ris ei. Iteʒ Luc.xvj.Tacite vobis amicos de mãmona ĩ⸗
iquitanis. De ſanitate Ecẽi.xxj. Viuus ⁊ ſanus conſite⸗
beris 2 laudabis dñm. De infirmitate Ecci.xxxj. Inſfir
mitas grauis ſobriaʒ facit aĩaʒ. Si ̊ raria ſunt ad ſa
luteʒ:eadezʒ rõne equus bos ⁊c.q ſi pie ⁊ ꝓ ſe ⁊ ꝑleuerã⸗
ter quis petat omia talia:ↄcurrant q̃tnoꝛ ↄditõnes q̃ di⸗
cte ſunt.q̊ de nccĩtate exaudiet᷑ talis oro.qð pʒ eẽ falſuʒ·
4 Pret᷑. martiriũ eſt ad aureolã. ad ſalutẽ. ſi ꝗs pie
ꝑſeuerant᷑ petat martiꝛiũ obtinebit.Cõtra.deꝰ non
creabit nouos carnifices ꝓpter ipſos.¶ Pret᷑.inſtantia
in beato Franciſco qui ad martiriũ młi anhelauit nec
obtinuit¶ Rnſio.Ad hoc põt dici.ꝙ illud ſimpłrẽ ad
ſaluteʒ vt᷑ bita eterna.gratia.virtus.⁊ actus vᷣtutis. q̃ſi
diceret.qꝛ ſolus deus eſt cauſa ſimpłr ſalutis.⁊ G̊ ad ſa⸗
luteʒ petendũ eſt omibo. Cauſa etiã ſalutis eſt illud qð
eſt q̃i cauſa materialis diſponẽs ⁊ pꝛeꝑans ad ſaluteʒ. ſᷣ
occaſionalis ⁊ accñtalis: ſicut pauꝑtas infirmitas tri
bulatio. Ps.Oculi eius in pauꝑem reſpiciũt. Ecci.xj.
AMalicia hoꝛe obliuioneʒ facit lururie marxime. PS.tri
bulatio ⁊ anguſtia inuenerũt me:mãdata tua meditatio
mea eſt. Lec & ſunt cauſe occaſionales ad ſaluteʒ.ꝗa qͥ⸗
dãmodo diſponũt ⁊ preꝑant aliqͥs ad ſalutẽ.qꝛ ⁊ mouẽt
ad aliã vitam appetenda: ⁊ ad fugã pct̃i inſtigãt. Et hec
nõ ſunt ſimpłr petenda ſ̊ generatłr.lʒ qñq; ⁊ a ꝗbuſdã vt
a ꝑfectioꝛibo ⁊ ſoꝛtioꝛibo:nõ aũt infirmis quibo ſolẽt eſſe
qnq; cauſe impatiẽtie ⁊ murmuratõis.Sanitas oũt cor
ꝑalis delicie ⁊ diuitie etſi qñq; ſunt occaſiones ſalutis:
tñ quia plures ꝑ hoc deuiant a ſalute: nõ dicẽda ſunt cã
ſalutis neqʒ ſimptr neq;ʒ occaſionałr.Ecẽ̃i.xx.Si diues
fueris ñ eris immunis a delicto.j. Limoth.v. Tidua q̃
in delicijs eſt viuens moꝛtua eſt. Aligꝗbo tñ diuitie ⁊ ſani
tas coꝛꝑalis ſũt occaſio ſalutis.illis videlʒ q murmurãt
ↄtra pauꝑtateʒ:⁊ impatient᷑ ſuſtinẽt infirmitateʒ.q̃ ĩ ca⸗
ſu petende ſunt ne aĩa murmure ⁊ impatiẽtia nimis fati⸗
gata deficiat ⁊ coꝛuat ꝑ pctẽmn. Que ꝙᷓ ſunt ſimpłr ⁊ pro
prie.alia aũt q̃ nõ ſunt ſimplir cauſe ad ſalutẽ ⁊ occaſio⸗
nes cauſales vel occaſiones ſimplr: in caſu qͥ ſunt ad ſa⸗
lutẽ petenda ſunt. Et intelligo cãm occaſionalẽ q̃ aliquo

etiom eis faciet ꝓficere in bonũ:q; bumilioꝛes reddunt᷑

xcvj.

modo oꝑat᷑ ad aliqð qð occaſionalłr ptingit/occaſionem

ſimpłr q ſolũmodo eſt materiałr euẽtue rei ſine alia co⸗

opꝑatõne. 4l Dicendũ ad primũ. ꝙ lʒ vita eterna 2 alia

S.tacta ſint ſimpir ad ſalutẽ ⁊ ꝓpꝛie: tñ vt ex dictis patz
alia in caſu ſunt petẽda ad ſaluteʒ. ⁊ põt ocedi ꝙ petitio
Pauli nõ fuit directe ad ſalutẽ:cũ ſtimułꝰille fuit ſibi cã
exercẽde vᷣtutis.̊ infra planiꝰ patebit. Qec valet iſið ar
gumẽtũ petiuit amoueri incẽtiuũ libidinis ⁊ inductiuũ
peti.ᷓ petiuit qð erat ad ſalutẽ.qꝛ lʒ ſtimulꝰ ille erat in⸗
centiuũ libidinis ⁊ cooꝑatm̃ ad inductiõʒ pct᷑i qutũ eſt
tæ ſe:tñ qꝛ erat illi cã exercende vᷣtutis.⁊ gra dina oꝑãte
ſufficiẽter coercitꝰ a diſſolutõne in actũ pct᷑i: petere eius
amotõʒz nõ fuit petitio ad ſaluteʒ.ꝗ¶ Ad illud qð obijcit.
ꝙ ſi ea qᷓ ſunt occaſionatr ad ſalutẽ ſunt petẽda ad ſalutẽ
petẽdus 5 eſt a p̃deſtinatis lapſus in pctm ⁊c̃. Dicẽdũ ẽ
ꝙ nõ ſeꝗt᷑.qꝛ cũ hec pᷣpoſitio ad:dicat oꝛdinẽ:illa ſolũmõ
ſunt ad ſalutẽ petẽda q̃ aliq̊ mõ oꝛdinata ſunt ad ſalutẽ.
lapſus aũt in pcẽjm nullo mõ eſt oꝛdinatꝰ ad ſalutẽ.¶¶ Ad
illã glo.vſq;adeo deus talibo oĩa cooꝑat᷑ ⁊c.dðm ꝙ intẽ
tio glo.nõ eſt ꝙ mala ſint cã ſimpłr ſalutis vel cã occaſi⸗
onalis:ſ̊ ꝙ ꝰ ꝗ de ſua ineffabili pꝛudẽtia ⁊ bonitate ex
ipſis malis bonũu elicit:facit illis mala ĩ modũ ꝓueire.
Dicendũ eſt etiã.ꝙ nõ eſt incõueniẽs qtum ad diueꝛſos
ſtatus ↄria eẽ eideʒ cauſaʒ ad ſalutẽ:ᷣ n ita ꝙ vtrũq; cõ⸗
tꝛaꝛioꝝ ſit ſimpłr ad ſalutẽ.ſᷣ̊ alteꝝ ſimpłr:⁊ reliquũ ᷣm
qd. 4 Ad h̊ qͥ querit᷑ de martirio. doᷣm ꝙ martiriuz dire
cte eſt ad ſalutẽ ⁊ ꝑ ſe.vñ Philipᷣ.j.vobis datũ eſt ꝓ xpᷣo
nõ ſolũ vt in eo ̊D vt etiã ꝓ illo patiamĩ. nõ tñ ncce ẽ ꝙ ſit
iſti ad ſaluteʒ q infirmꝰ ẽ ⁊ imbecillus: ꝗ foꝛte deficẽt in
toꝛinẽtis ⁊ rpᷣm negaret.vñ quocũq; petẽte martiriũ nõ
ncce eſt q̃tuoꝛ ↄditòes pᷣtactas currere:ſiẽ ↄtigit in pᷣmi⸗
tiua eccia ⁊ ↄtinget in fine.naʒz qᷓtũ ad quedã dr eccieſia
terribilis vt caſtroꝝ acies oꝛdinata Cant᷑.vj.vñ in pᷣmo
ſtatu eccie habebat eccia milites foꝛtiſſimos. ſilr hẽbit ĩ
fine.ſ.tꝑe antixpi:ꝗ tũc ſuſtinebũt martiriũ ꝓ xpᷣo. vnð
Deut᷑.xxxiij.ſicut dies iuuẽtutis tue:ita ⁊ ſenectus tua.
In medio aũt ſunt infiꝛmioꝛes quibo magis ↄpetit ſtatꝰ
ↄfeſſoꝝ qᷓ martiruʒ.vñ ſi aligꝗs tał peteret martiriũ.aut
foꝛte nõ peteꝛet ad ſaluteʒ:aut p̃ᷣſumptuoſe.⁊ ita nõ pie.
vñ nõ eſt ncce vt obtineat.vel ſoꝛte ex aliq̃ puiſione dĩna
maioꝛis admiꝛatõis ⁊ vtilitatis gr̃a decꝛetũ ẽ aliqͥs ñ aſ⸗
ſeg qð petebãt.ſicut fint de bẽo frãciſeo.⁊ bto antbonio:
qambo martiriũ appetebant.
rticulus quintꝰ
DOnſequẽter querit᷑ de illa ↄditõe oꝛonis q̃ eſt
petere ꝑſeuerant.Et primo querit᷑ qꝗd ſit pe⸗
re ꝑſeuerãt. Scðo.an ſit nccio d illis que
faciũt oꝛoneʒ efficacẽ.¶ ¶ Querit᷑ ̊ pᷣmo: qd ſit petere ꝑ⸗
ſeuerant.aut h̊ eſt petere ꝑ multa tꝑa.ſ.dies vel annos:
aut donec obtieat᷑ res petita:aut toto tꝑe vite oꝛãtis. Si
pᷣmo mõ: ſi gs petat ꝑ dies aliq̃t vel annos ꝙ nõ punia
tur ĩ inferno alijo ocurrẽtibo:obtinebit etiã ſi poſtmodũ
peccauerit moꝛtalr. ⁊ ita videt᷑ ꝙ non ncce ſit ꝙ reſuꝛgat
ad caritatẽ:qꝛ alit efficaciã oẽo ſua ñ bꝛet.Si aĩ᷑ petẽ ꝑ⸗
ſeuerant eſt petere donec obtineat᷑ res petita: ̊ ſtatim vt
petiuerit ꝑſeueꝛant dabit᷑ illi qð petit. qð videt᷑ falſuʒ · qꝛ
ſuꝑ illð ZJo.xiiij. Quodcũq; petieritis pr̃em in noĩe meo
dabit vobis.dicit glo.ſtatim vel poſt.nõ oꝑtzʒ q ſtatim
ct᷑ qð ꝑſeueranter petit᷑. Si aũt petere ꝑlenerant eſt pe
tere toto temꝑe vite petentis:& nibil aliud põt peti:cũ re
quirãtur q̃tuoꝛ ↄditõnes ad efficaciam oronis talis: exq
petitio illa totũ tps occupat.¶ Rñnlio. ad h pt dici. ꝙ b⸗
ſeuerãt oꝛare ꝓut ẽ vna ↄditõnũ efficiẽtiũ oronẽ efficacẽ
tria cernit.q̊ꝝ vnũ ẽ hituał ↄtinuatio deſiderij eternoꝛũ
ſiue nccioꝝ.j. Lheſſa.v. Sine intermiſſiõe oꝛate. Blo.
ipʒʒ deſideriũ bonũ or̃o ẽ.ꝛ ↄtinuũ deſideriũ ↄtinua ẽ oꝛo
Alið ẽ iteratio ſiue frequẽtatio oronis. Lerciũ ẽ expul⸗
ſio impedim̃ti qͥ minꝰ im pediret᷑ efficacia osonis. Pri⸗
mũ hoꝝ triũ ẽ prĩcipiũ ſcði.terciũ ẽ ↄplemẽtũ pᷣmi⸗ ſcði
Ftũ ad efficaciã· Si. n. interueniret impedimentum ali⸗
14

,
Be

qð vt peccatũ:nec ↄtinuatio habituũ deſiderij nec itera⸗
tio actualis oroms efficaciã haberet.¶l Ex his pz rñſio
ad illud quo querit᷑.ſ.qꝗd ſit oꝛare ꝑſeueꝛant. Ad G̃ q qri⸗
ti qñ aũt eſt petere ꝑ multa tꝑa ⁊c. Põt dici petẽ peꝛ
multa tꝑa nõ eſt ꝑetere ꝑſeuerãt niſi excludat᷑ impedimẽ
tũ quo minꝰ fit oꝛo efficax ad obtinendũ qð petit᷑. aliqñ
enĩ interrũpit᷑ ꝑſeuerãtia ꝑ peccatũ moꝛtale. aliqñ ꝑ ve
niale frequẽter iteratũ.⁊ etiã vt dicũt aliꝗ aliqñ ꝑ tepoꝛẽ
7 remiſſiõz.Et ꝑ h̊ pʒ ꝙ ſi aligs ꝑ duos anos vel ꝑ tres
petierit pie ⁊ ꝑſeuerant᷑ ꝓ ſe ⁊ ad ſalutẽ: ⁊ poſimoduʒ
peccet moꝛtałr.nõ ẽ ncc̃e ꝙ obtineat: qꝛ interruptio moꝛ
tificat pietatẽ ⁊ ꝑſeueꝛantiaʒ.vñ tãtũ eſt ac ſi nõ petiuiſ⸗
ſet. vñ Eʒech.xviij. Si auerterit ſe iuſius a iuſticia ſua:
omẽs iuſticias quas fecit nõ recoꝛdabũt᷑. ſic pʒ ſolutõ ad
primã queſtionẽ.q Ad illð qð obijcit ſeu querit᷑. ſi oꝛaẽ
ꝑſeuerater eſt oꝛare donec obtineat᷑ res petita ꝑ efficaciã
oꝛonis.põt dici ꝙ oꝛare qͥuſqʒ obtineat᷑ res petita inclu⸗

dit in ſe oꝛare ꝑſeuerant.¶l Ad illð qð obicit᷑ ꝑ illã glo.

ſtatim vel ꝑpꝰ.põt dici ꝙ oꝛare ꝑſeu erãt. i.donec res peti
ta obtĩeat᷑ ſic intelligit᷑.i.donec iuſtũ ſit ſiue dignũ ꝙ res
petita iuy decẽtiaʒ dine bonitatis ſit obtinẽda· iſti ſnĩe
rñdet glo.que diẽ̃ ſtatim vel poſt. q.d. qdcũq; petieritis
patrẽ ⁊c̃.dabit vobis ſtatim vel poſt.i.dignos vos exbi⸗
bebit vt ſtatim vel poſt obieatis qð petitis.¶ Ad id qð

qrit᷑ petẽ ꝑſeuert ẽ petẽ oĩ tꝑe vite petẽtis. põt dici ½

nequaqᷓ; pᷣm illã ↄditõʒ q attẽdit penes frequẽtẽ iteratõʒ

actus or̃onis:lʒ ſᷣm illã q̃ attẽdit᷑ penes excluſiõeʒ impe
dimẽti.Ympedimẽtũ.n.pct᷑i moꝛtalis ſequẽs ⁊ foꝛte ve⸗
nialis ſequẽtis qñqʒ ãnihilat eficaciã oꝛonis:cuiꝰ efficra

cia ẽ ex ↄditionibo qꝗ efficiũt illã dignã exaudiri.nõ ſoluʒ
ad meritũ:̊ etiã ad votũ. .
nſequẽter quc S. .
rit.vtꝝ petere ꝑſeuerant ſit nceiuʒ ad H ꝙ oꝛo ſit exaudi
bilis. ſic videt᷑. Dicit.n. Greg.in moꝛat. vtutis põdꝰ
oꝛo nõ bʒ:quã nequaq; pſeueꝛantia ↄtinni amoꝛis tenet.
h plane hr̃ ꝙ ſine ꝑſeuerãtia or̃o efficaciã nõ hʒ.¶ Pꝛet.
Criſoꝰ.de ↄpũctõne coꝛdis. Ab oꝛone nõ recedas quſqʒ;
accipias finẽ poſtulati.acceptõ depcantis ẽ: tũc ceſſa qnñ
acceꝑis.ĩmo magis nec tũc ceſſes. ̊ 2 tũc ꝑſeuera agens
gratias ꝓ eo qð accepiſti:vt ꝑſeueraret nibi qð acceꝑis.
4Pret.Cuc.xj.ſuꝑ illud.Quis veſtrũ hẽbit amicũ ⁊c.
HGlo.poſtꝙᷓ foꝛnã oꝛonis rogãtibo ꝓpoſuit: inſtãtiã etiã
⁊ frequentiã illis iniũgit. vt nõ ſolũ diebo ſᷣ etiã noctibo
oĩo teferat᷑ ꝗ.n.media nocte panes ab amico petit: 2 in
petendi intentõe ꝑſiſtit:nõ fraudat᷑ oꝛans. hec glo.⁊ ita
vt priꝰ.4! Pret.iſte preſcitꝰ hñs grãm petit dari ſibi vi
tã eternã.pie petit: ↄſtat.qꝛ ⁊ deũ petit ⁊ ĩ caritate eſt. ⁊
ad ſaluteʒ:qꝛ vitaʒ eternã. ꝙ le ⁊ ꝑ magnũ tp̃s: qꝛ per
triginta annos.impetrabit ne: cõſlat ꝙꝓnõ.q̊ or̃o ſua ñẽ
efficax.⁊ ↄſtat ꝙ nibil impedit niſi qꝛ nõ pſe 6xſe⸗

nerantia maxime videt᷑ facere ad of̃onẽ Cõtra. ſemp

oꝛare nõ eſt in nr̃a ptãte.ĩmo impoſſibile eſt ꝙ ſp oꝛatõi
inſiſtamus.bᷣ oronis efficacia nibil includit in ſe impoſ⸗
ſibilitatis.̊ planũ eſt.̊ ſꝑ oꝛare nõ ꝑtinet ad oronẽ effi:
cacẽ.quare nec ꝑſeuerãter oꝛare.̊ ⁊c. Si dicat pſeue⸗
rant᷑ oꝛare nõ dicit᷑ h nihil aliud facere ꝙᷓ oꝛare ſicut ob⸗
ijciebat᷑.ſ vt nulla die intermittat᷑ certa ſiue debita hoꝛa
oꝛandi.ſᷣim ꝙ dicit aug.in hereſibo.Cũ dñs dixerit opoꝛ
tet ſꝑ oꝛare ⁊ nõ deficere.Et aplus. Sine intermiſſione
oꝛate.ſaniſſime ſic accipit᷑:vt nulla die intermittat᷑ ceꝛta
hoꝛa oꝛandi.h̊ eſt oꝛare ꝓ loco 2 tꝑe.Et tũc obijcit᷑.quia
tũc peccatoꝛ poſſet ꝑſeuerare in orone:nec tñ eẽt neceſſa⸗
riũ ipᷣm exaudiri.ſᷣm ꝙ dicebat cecus natus Jo.ix. Sci⸗
mus qꝛ peccatoꝛes deꝰ nõ exaudit.¶¶ Sʒ ſi vlteriꝰ dicat 2
addat᷑.ꝙ ille ꝗ ſic petit eẽt iuſtus.adhuc obijcit᷑.qꝛ poſſi⸗
bile eſt ꝙ cadat a caꝛitate ⁊otinue tñ orat.nũꝗd nccio ex
audit᷑ ↄſſat ꝙ; nõ.⁊ ſic vt priꝰ.¶! Joꝛſitan diceret᷑ pſe⸗
ueratia debet intelligi nõ oronis: ̊ potiꝰ cari tatis. Sʒ
odhuc obicit᷑. ꝙ poſſibile eſt iſũ ab oꝛone crliſtere: tñ in
caritate ꝑmanebit.nũgꝗd impetrabit: oſtat ꝙ nõ. nullo

modo videt᷑ ꝑſeuerãtia ꝑtinẽ ad oꝛonez efficacẽ. ¶ Pret.
ꝑſeuerãtia ſit ſpẽs foꝛtitudis ſitr patiẽtia ⁊ lõganimi
tas.querit᷑ qre magis ponat᷑ eẽ vna de ↄditõnibo oꝛonis
efficacis qᷓ alie.videt᷑.n.q ſicut patiẽtia ⸗ longanimitas

ad oroneʒ efficacẽ nõ faciũt:qꝙ nec ꝑſeuerantia pari mõ.

Rñſio.doᷣm ꝙ ꝑſeueꝛãtia requirit᷑ ad efficaciã oꝛõis.

⁊ ſicut S.dictũ ẽ.ꝑſeueꝛantia attẽdi debet: ⁊ qᷓtũ ad actũ
oꝛonis:⁊ q;tum ad habitũ caritatis.aliter.n.nõ eẽt vere
ꝑſeuerantia niſi ↄtinuaret᷑ oro caritati. ſicut plane dicit
glo. Luc.xj.ſuꝑ illud.Quis veſtꝝ hẽbit amicũ ⁊c. Glo.
poſtꝙᷓ foꝛmã oronis rogãtibo expoſuit:inſtantiã etiam 2
frequenti oꝛandi illis iniũgit.vt nõ ſolũ diebo:hᷣ etiã no
petit ⁊ in petẽdi intentõne ꝑſiſtit: nõ fraudat᷑ oꝛans.hec
glo.ꝛ intelligat᷑ iſta ꝑſeuerantia vt ſ- cʒ nõ intermittat᷑ ceꝛ
ta hoꝛa oꝛandi.ſicut exponit augꝰ. Silr ex altera ꝑte nõ
ſufficeret ꝑſeuerãtia iſta oronis niſi adeſſet ꝑſeuerantia
caritatis.pctoꝛeʒ.n.nõ ẽ nccẽiuʒ exaudiri quãtũcũq; ꝑſe⸗
ueret. Yo. ix. Scimꝰ (dixit cecus) qꝛ deus peccatoꝛes nõ
audit. Si aũt aliqñ exaudiat᷑.Sᷣ nõ eſt qꝛ or̃o eoꝛuʒ ſit di
gna exaudiri:hᷣ ꝙ effectũ ↄſequit᷑ ẽ ꝓgter illius g petit bo
nitatẽ. de h̊ ſatis dictũ eſt g. De iſia etiã ꝑſeuerãtia cari⸗

tatis dicit expᷣſſe Greg.in moꝛał. virtutis põdus oꝛo nõ

bʒ quã nequaꝙᷓ ꝑſeuerãtia ↄtinui amoꝛis tenet. ¶¶ Ad il
lud igit qð primo obijcit᷑ planũ eſt. nõ enĩ accipit᷑ ibi ꝑ⸗
ſeuerantia qᷓi nihil aliud fiat. ᷣ ſicut S. dictũ E.4¶ Siliter

pʒ rñſio ad ſecũdũ ⁊c. qꝛ nec ꝑſeuerare in oꝛando ſoluʒ:

nec in diligendo ſolũ efficaciã facit.ſᷣ potius in vtroq;.⁊
aꝛgumenta illa ab inſufficienti ꝓcedebãt.4 Ad illud qð
obijcit. ꝙ ꝑſeuerãtia eſt ſpẽs foꝛtitudinis ⁊c̃. Dicẽduʒ ꝙ;
