veniali tm̃.qꝛ hoc eſt maius alio:ᷣ̊ qꝛ hoc tãtũ excedit il
lud.q boc offendit᷑ et ↄtemnit᷑ deꝰ:illo neq̃ᷓ· vñ diſlãtia
ſimplex maioꝛitatis inter pcta nõ exigit maioꝛitatẽ ↄtri⸗
tionis.ſ̊ diſſãtia que ponit ĩ alio genere.. Ad illud qð
obijcit᷑.ꝙ requirit᷑ ſatiſſactõ maioꝛ de pcto maioꝛi ⁊c.di

cendũ ꝙ nõ eſt ſiłe de ↄtritõe ⁊ ſatiſſactõe.qꝛ ↄtritõe de

letur.culpa que fit in inſtàti:ſatiſſactõne remittit᷑ pena
que ſit in temꝑe.Pꝛet.ſatiſſactio nõ ẽ taxãda ſᷣm genꝰ
pcri:ſed ſᷣin moꝛã in pcto⁊ alia ex quibo grauat᷑ peccatũ
que nõ poſſunt penſari ĩ ↄtritione q̃ fit in inſtãti inqtuʒ
ipᷣa delet᷑ cnlpa. Ad aliud qð obijcitur ꝙ idẽ ẽ oꝛdo in

lrvuij. J

doloꝛe quiẽ in amoꝛe ⁊c̃.dicendũ ꝙ hoc verũ ẽ inqtũ cõ⸗
tritio eſt ip̃ᷣiꝰ rõnalis penſantis pcta ſuꝑ aboↄterit᷑ peni
tens. on ẽ aũt veꝝ inqᷓtũ eſt eletiua culpe.qꝛ inqꝗᷓtuʒ
eſt hmõi habet efficaciã in inſtãti. Ex hoc rñſio ad illð
qð ſequit᷑ qꝛ ↄtritio nõ ſequitur eſtimatõʒ rõnis inq;tiuz
eſt deletiua culpe:eſtimatio em hmõi ẽ in tꝑe. xæletio ar
in inſlãti. 4¶ Ad illud qð obijcitur. ꝙ habes oꝛdinatã di⸗
lectõem magis refugit maiꝰ malũ ⁊c.dicendũ ꝙ hoc ve⸗
rum ẽ qñ penſatur magnitudo mali. hoc non eſt ſemꝑ
vtpote in inſtãti deletõms culpe.¶Roõnes aüt inducte
ꝓ alia ꝑte ſcʒ ꝙ ↄtritio delet culpã in inſtãti. et qð ſimł᷑
agit in multa.ita ꝙ nõ reſpicit ad ſingula ⁊c.concedẽde
ſunt:qꝛ ꝓcedunt ſᷣm ꝙ ↄtritio ẽ deletiua culpe vt in uſti
ficatõe q̃ fit in inſtãti. Nd illud qð obijcit. ꝙ ſic aĩa le
ꝑatur a deo mĩoꝛi pcto ſicẽ maioꝛi.et ꝙ; qᷓtum ad offenſã
dei vnũqðqʒ moꝛtole pctm ẽ infiniti reatꝰ.et qᷓtũ ad da⸗
num om̃ia lunt equalia. qꝛ vnũqðq; oẽs ouſert ptutes.
dicendũ eſt.ꝙ ſicut ſeꝑatio attendit᷑ ᷓtum ad clongatio
nem que fit 'm diſſimilitudiem. et oqfenſa attendit vm
ↄtemptũ et damnũ ſm amiſſionẽ gratuitoꝝ vulnerati
onem naturaliũ ſiue debilitatõem. In bis aũt ẽ gradus
Vnñ qᷓuis ſingulis pctis ſeꝑatio a deo ẽ: nõ tñ equaliter
In elongatõe em̃ diſſimilitudis ſunt gradꝰ: ſilr ĩ ↄtẽptu
NQuedã em̃ pctᷣa fiũt cum maioꝛi ↄtemptu:quedam eum
miĩoꝛi. Similiter in damno.ex ↄmiſſione em quoꝛũdam
peccatoꝝ plus ledit᷑ peccãs et plus elongat᷑ a virtutibe:
qᷓ ex ↄmiſſione alioꝝ. ¶¶ Ad illð qdð vltimo obijcitur ꝙ qᷓ⸗
libet ↄtritio ſufficit ad deletionẽ cuiuſcũq; pcti ⁊c· dicen
dum ꝙ hoc nõ tollit ꝗn gradꝰ ſint in doloꝛe ↄtritioms.
qꝛ boc ẽ ꝓpter ↄtingentia ſiue incõpoſſibilitatẽ gr̃e ⁊ pec
cati. et vidr̃ mibi ꝙ exquo aĩe infoꝛmate gratia diſplicz
malũ · qꝛ ẽ malũ:ncce ẽ ꝙ eidẽ maiꝰ malũ magis diſplice
at: dũmodo actualiter ↄuertat᷑ ſup malũ miꝰ et maius.
Vñ ſine p̃iudicio dico.ꝙ ſi alicui nõ diſpliceret plꝰ pctzx
valde enoꝛme cũ maxio ↄtẽptu dei ꝑpetratum qᷓ; peẽm
ꝑuũ:nõ ẽ ſuſficiẽter ↄtri:ꝰ.¶¶ Ao h̊ qð vltio queſitũ eſt in
ꝑte patet rñſio. patet em̃ ꝙ ↄtritio equalio ↄtritioniſ uf⸗
ficit.nec efficacuer obijcit vt patet ex p̃dictis.nõ eĩ ꝓpter
maioꝛẽ caritatẽ ẽ ſemꝑ maioꝛ eſſicacia vel doloꝛ.nec ẽ in⸗
conueniẽs alicuiꝰ caritatẽ exercere mioꝛem actionem qᷓ
poſſet. cum hoc fꝛequẽtiue accidat in quibo gratia dei n
eſt oĩno ocio0ſa.
ticuius tercius
Onſequẽter queritur vtrum poſſit eẽ nimis
ꝑua.i.ita ꝑua ; nõ ſuffſicit ad ſalutẽ. O ſic:
videt᷑ ꝑ hoc ꝙ ſcriptura pcipit intẽſe ama⸗
re dolere ꝓ pctie.Si em̃ ad delenduʒ moꝛtale ſufficeret
doloꝛ minimus.fruſtra tam intenſiue ꝓ pctis dolere pᷣci
peret ſcriptura Zere.vj.Cuciũ vnigeniti fac tibi plãctũ
amarũ.glo.docet penitẽtẽ ꝗd facere debeat.Et alia glo.
Aibil dolentius moꝛte vnigeniti. tantũ debet go dle⸗
re ꝓ pcto.quãtum de moꝛte talis:ergo nõ ſufficit ↄtritõ
mima. Item Aug. de ciui. dei. Neceſſe ẽ vt tantũ vꝛat
doloꝛ quãtum inhe:erat amoꝛ. ergo ſi foꝛtis ẽ inherentia
amoꝛis in pcto moꝛtali:nõ ir Kar⸗ doloꝛ ad inherẽ

tiã illiꝰ ̊ reqrit᷑ multũ itenſus.¶ Cotra.cõtritõ ẽ doloꝛ
aſſumptus ꝓÿ peccatis cum ꝗpoſito confitendi ſatiſfaci
endi.hic non determĩatur intenſio doloꝛis maioꝛ et mi⸗
noꝛ.quilibet igitur doloꝛ vt videtur ꝓ peccatis cum pꝛo
poſito tali ſufficiet. Item ad deletionem peccati requiri
iur gratia gratumfaciẽs ⁊ doloꝛ rationalis. ſed minima
gratia ſufficit ad hoc: ſimiliter videtur ꝙ miĩmus doloꝛ.
Item albius eſt quod eſt nigro imꝑmixtus.a ſimili do
loꝛ maioꝛ eſt qui minus habet de gaudio: et minoꝛ qui
maius et minimus qui maximũ.ſed doloꝛ ↄtritionis de

bet gaudio admiſceri. ElInde Augu. doleas et de doloꝛe

gaudeas.et quãto maius eſi gaudium contritio ipſa eſt
magis accepta deo.nec efficitur contritio in accepta deo
ſi gaudium illud ſit maximũ: immo foꝛte magis erit ac⸗
cepta ·. ſed ſi gaudium eſt maximum doloꝛ eſt minimus.S

ſufficit ꝙ doloꝛ cõtritõis ſit minimꝰ.¶ Si diceret. ꝙ uͦle
loꝛ et illud gaudiũ nõ opponũt᷑.qꝛ nõ ſũt reſpecin einſ
vem nec de eodẽ.hoc nõ ſuſficit.qꝛ impoſſibiie eſt ĩ aliqᷣ
ſumul eẽ doloꝛẽ maximũ ⁊ gaudiũ maximũ reſpectu quo
rũcunq; imo neceſſe ẽ.ꝙ vnũ ab altero diminuat.¶¶ Itẽ
iij. Reg.xxj.habet᷑ ꝙ qꝛ Achab humiliauit ſe coꝛaʒ dño
dñs dimiſit ei penã cõminatã hoc idẽ dicit greg. de eodẽ
ſed ipe ſolũ habui: doloꝛẽ attritõis.ergo młtomagis ſuf
ſiciet mĩmus doloꝛ cõtritõia qꝛ incomꝑabiles ſunt.4t
quocũq; habitu virtutis parũ gaudemꝰ:ſiłr de amiſ.
ſione parũ debemꝰ cõtriſtari. Itẽ amiſſio boni cñ diff
cultate recupandi illud ẽ cã magni doloꝛis. bᷣ cũ facilita
te recuꝑãdi neq̃qᷓ.õ em̃ iuſie teberet aligs afſligi licʒ

incurriſſet damnũ maximũ ex amiſſione alicuiꝰ ſi illud

faciliter recuꝑari poſſit.ſᷣ̊ que amittũtur ꝑ peccatũ ſcilʒ
deus gr̃a ⁊c̃.defacili recuꝑant᷑.qꝛ nõ requirit᷑ niſi ꝙ ille

qui amiſit faciet qdð in ſe eſt vt ilia recuꝑet.hoc aũt nõ ẽ

magnũ:et deus faciet qð in ſe eſt.ergo ⁊c Reſpõſio.
ꝙ aliter eſt loqui de cõtritõe et aliter doloꝛe ↄtritõnis
Contritio aũt ↄcernit ĩ ſuo eſſe doloꝛẽ et gram. noĩat em̃
actũ gr̃a ĩfoꝛmatũ.ñ ſi mima ↄtritõ ſufficit quãtũ F ex
pte gre nitła ẽ q̃ſtio.qꝛ ſic mima gra gꝛatüfaciẽo et mĩma
caritas ſufficit ad qðᷣlibet pctm delendũu:ſic et mima cõ/
tritio.ex illa ꝑte que ẽ gratia.qtum aũt ex illa ꝑte q do⸗
loꝛ eſt:poteſt dubitari vtrũ mima ſufficiat. Poteſt igit
dici ad pᷣdicta.ꝙ doloꝛ ↄtritõis eſt diſſenſus ſine diſt pli⸗
centia ꝑtis rõnalis.vel paſſio reſultãs ex hmõi diſplicẽ
tia vel in ſenſualitate vł in pte rõnabili.ᷣm aüt ꝙ ẽ act⸗
diſt plicẽtie pꝑr̃ eẽ nimis ꝑuus nec ſi ufficiẽs vt gra otritõis
infoꝛmet᷑. Si em̃ alicui diſpliceret deñ offendiſſet per
peccatũ.et illa diſplicẽtia nõ excedęet diſ plicẽtiã amiſſio⸗
nis vniꝰ obuli:nulli ẽ dubiũ ꝗn illa diſplicẽtia inſuffiei⸗
ens eẽt ad hoc.q; eẽt doloꝛ ↄtritõis.Doloꝛ aũt paſſio.q̃ ẽ
affectio doloꝛis ſenſibilis.ſiue ſit in ꝑte rõnabili ſiue in
pte ſenſibili:nõ pt᷑ eẽ ninis puus:dũmodo doloꝛ ille qui
eſt diſſenſus ſiue diſplicẽtie rõna bilis ſufficiat. AMedio
criter em̃ affici ſenſibili doloꝛe ſiue ex pte rõnabili ſiue
ex pꝑte ſenſibili nõ ẽ in nzẽa ptate. ꝓgt qð iderur doloꝛ
hmõi minimꝰ ſi ufficit. Poteſt igit dici ꝙ nõ ſufficit do
loꝛ ille ꝗ ẽ actꝰdiſſenſ ſiue diſ plicẽtie reſpectu pcti ſit mi
nimꝰ. ¶ Ho illud qð pꝛimo obijcit᷑ ꝑ diffinitõem ↄtritio
nis.pt dici ꝙ ipᷣa diffinitõ inſinuat doloꝛẽ ebere aliquo
modo intẽdi ad G̊ ꝙ ſit doloꝛ 2tritõnis.ꝑ hoc ꝙ in ea po
nit᷑ cũ ꝓpoſito ↄfitendi ⁊ ſatiſffaciẽdi.Chᷣ em̃ ↄfeſſio 2 ſa⸗
tiſſactio de pctis grauibo grauẽ penã impoꝛtẽt: pʒ ꝙ nõ
cuilibet ꝑuo doloꝛi ꝓ pcto ↄuenit illa diffinitio.qꝛ ꝑuns

doloꝛ nõ exercet ex ſe firmũ Aoſitũñ ↄfitẽdi et ſatiffaciẽdi

Ad aliud dicendũ ꝙ nõ ſimile de gr̃a gratumſaciẽte

quacunq; et doloꝛe quocũq;. Gratia em̃ talis quecnnq;
ſafficit pt incõpoſſibilitatẽ illiꝰ et culpe moꝛtał. Pꝛet.

ſi ↄueniẽs fieret com ꝑatio ĩ argumẽto.debẽt fieri vl gre

quãtũcũq; ꝑue ⁊ ſic deſcẽderet᷑ ad graʒ gratiſdatã ex pte
gratie et doloꝛis. qᷓtumennq; parui ey parte doloꝛis. vel
gratie gratumfacientis quantumcunq; parue et dolo⸗
ris quantumcunq; ꝑni.qui doloꝛ ↄtritõnis dici ebeat.
doloꝛ em̃ certã bʒ mẽſurã contritionis dici debet. qᷓ aũt
ſit illa: ille nonit quẽ nihil latet. et tũe argumẽtů hret ne
ceſſitatẽ. ſicut em gratia gratũfaciẽs ſuficit quãtũcũ
ſit ꝑua:ſic doloꝛ qui doloꝛ cõtritionis dici meret᷑ ſufficit
Ad illud qð obijcit.ꝙ albius ẽ qð eſt nigro imꝑpmixtiꝰ
⁊c. dicendum ꝓ illnd gaudiũ nõ diminuit illũ doloꝛem
qui eſt actus diſplicẽtie:ſed doloꝛẽ qui ẽ paſſio reſultãs
Vel pt intelligi Fᷣm qſdam illud aug. de doloꝛe ganudeas
i.volũtarie doleas vt nõ ſuma?᷑ illud gaudere pꝛo motu
gaudij:ſed volũtatis.qꝛ ita debes dolere ꝓ ſit doloꝛ volã
tarius: quia aliter nõ eẽt meritoꝛiꝰ.41 AU ill qð obicit᷑
de hũilitate Achab. cuiꝰ doloꝛ erat attritio ꝛc· dicenduz
illud nihil cõcludit.quia illa hũiliatõe vel attritõe ne

P de cõgruo neq; de cõdigno quãtũ fuit ex bte ſua merun

it dimiſſionẽ pene cõminate.:ſed dñs er lua ſu pbabun⸗
danti miſericoꝛdia illã ſibi dimiſit. Pꝛet. cõclnditur p

multomagis ſufficexet minimꝰ doloꝛ cõtritionis. et hoc

verum eſt dimodo eẽt doloꝛ cõtritionis. 4Ad ili quod
obijcit᷑. paru gaudemus de habitu virtutũ c̃. dicẽdũ

ꝙreuera parum gaudemus de habitu viꝛtutũ.que neſci

mus nos habere illas. Ecẽs.ir. Neſcit homo vtrũ amo
ſe vel odio dignus ſit. Sitr neſcit vtrũ habeat deum ꝑ
inhabittem gram Job.ix. Si renerit ad me nõ videbo
eum.quia ergo nõ habetur ſcientia certitudinis de habi
m virtutum et de inhabitatione dei per gratiam. licet
poſſit haberi quedam pꝛeſum ptio ſiue noti ia erperimẽ
talie ſcilicet ꝑ ſigna qued am:ſemper timetur ne habean
tur. et pꝛopter hoc non eſt magnum gaudium de habitu
on eſt ſimile de doloꝛe habendo ex boꝛum amiſſione
peccatum quoꝛum amiſſio certa eſt vel violenter p̃ſum⸗
pta. Ad vltimum dicendum qꝙ hec eſt falſa deus ⸗ gꝛa
na defacili recuperantur. Mon eſt em̃ in bominis pote⸗
ſtate redire ad ſtatum gratie amiſſe per peccatum. Eſi
enim ſpiritus vadens et non rediens. Unde peccare in

ſpe iſta:eſt ſiulta pꝛeſumptio.et marime eum nelſciat pec
cano an moꝛte pꝛeneniatur. ¶ Zd illud quod ſupponi⸗
tur. ꝙ poteſt facere et quod in ſe eſt. dicendum ꝙ pecca⸗
toꝛ exiſtens in peccato non poteſt facere quod in ſe eſt et
gratiai recuperet. ſacere enim quod in ſe eſt vt gratia,z
recuperet:eſt conſentire gratie pꝛeuenienti. hoc autem

non poteſi peccatoꝛ de ſe. cum gratia pꝛeueniens non ſit
in ſua poteſtate. Pꝛeterea. quo modo conſtare poterit
alicui fecit quod in ſe eſt. et ſi multum xoleat et dr mul
tis pecca tig ⁊ din: adbuc nelſciet ſi ſu ffictenter fecerit qðᷣ
in ſe eſt. Alia hic poſita patebunt infra. 2

Aticulus qnartus

nſequenter queritur. vtrum contritio poſ⸗
ſit eſſe nimia. ꝙ ſic: videtur. quia omnie aciꝰ
. irtous babens obiectum creatum in medio
conſiſtit.quod patet in omnibo. Contritio autem ẽ actꝰ
virtutie:ergo ⁊c.ſed ſicut in actibus aliarum virtutum
contingit exceſſum fieri per ertenſionem ad extremam.
vt in actu libertatis contingit ercedere in dando: ſic vi:
detur ꝙ in actu contritionis contingat nimis dolere: et
ita nimia poteſt eſſe contritio. virtus em̃ habens obie⸗/
ctum creatum conſiſtit circa medium limitatum. quod
quidem exceditur de facili.¶ Item contritio poteſt eẽ ni
mis parua quantum eſt er parte doloꝛis.eadem ratione
videtur ꝙ et nimia. qua enim ratione poteſt eẽ declina⸗
tio doloꝛis ad vnum extremoꝛum: et ad aliud. 4 Jtem
omnis motus cui ad hoc ꝙ ſit meritoꝛius. opoꝛtet admi
ſceri aliquid de contraꝛio poteſt eẽ nimius:vtpoteſi non
admiſceat aligd de ↄtraꝛio.ſed doloꝛi contritionis debet
aliquid admiſceri de contrario ſcʒ gaudiuz:ergo poteſt
niiis intendi ſcilicet ſi non admiſceatur. ¶ Item tantꝰ
poſſet eẽ doloꝛ de peccato ꝓ induceret voluntatem inijci

endi manus in ſeip̃m: et inducere moꝛtem conſequenter
Contra. contritio

ſed talis doloꝛ ercederet:ergo ⁊c
eſt doloꝛ gratia in foꝛmatus.ſed gratia non poteſt nimi⸗
um intendi nec motus eius:quia ommis motus eius elſt
laudabilis. ergo nec contritio. ¶ Item quãtum diligen⸗
da eſt alicuiꝰ boni pſentia:fantum wteſtada eſt amiſſio
vel abſentia. ſed deum nen poteſt aliquis nimiũ amare
vel apetere:ergo peccatũ quod eſt a deo ſeꝑatiuum non
poteſi nimium deteſlari.¶¶ Item Anſhebl. appetebat me⸗

dullas exiccari er incenſione diuini amoꝛis. ergo non
eſt malum er intentione diuini amoꝛis talia aetere

Pꝛopter deum. eadem ratione nec malum er inten ſione
doloꝛis pꝛopter recuperandum deum. dicit enim in ſuis
meditationibus. vtinam viſcera anime mee ſic impin⸗

guerentur dilectione veſira: vt medulle coꝛpoꝛis mei ex⸗

iccerentur. Hec autem exiccatio medullarum moꝛtem

induceret:ergo non videtur inconuenieno penitenti ap⸗
petere vel facere aliquid vt moꝛtem incurreret vit æum
recuꝑaret.¶ Item Bug. in li.meditationũ. Sit peniten
tia cõtinua amara comes etatis mee.cõtinuus doloꝛiin⸗

ſatiabilis terroꝛ pite mee. Et infra. Si non ſum dignus

oculos ad celum leuare oꝛando:certe ñ ſum ĩdignꝰ eos

mi
on

on
mer
fon
ſeſe
ſont
ſio
4
ickt
non
ſap⸗
run
iten
.

Queſtio

rel eecare ploꝛãdo.et ita vidr̃ ꝙ doloꝛ de dei amiſſione ſu

inducat mẽbꝛi mutilatõem.qꝙ ꝓpter boc nõẽ nimꝰ.q¶

piero. dicit ad cõmẽdatõʒz paule.qꝙ; mima peccata ſiẽ et
magna plãgebat. ergo cõmẽdabile ẽ ꝓ mimis petis ma

. . . 2. 2 2 1 9
xime dolere. ergo ꝓ marimis pctis nõ pĩ eẽ doloꝛ nimi?.

tẽ tũ ad quatitatẽ tꝑis nõ eſt modus dolo nabe.
dus:et ita nõ pt eẽ doloꝛ nimiꝰ ¶ Rñſio. ꝙ ſic dictu ei
in cõtritõne ẽ doloꝛ ꝗ eſt diſplicẽtia volũtatis rõnalis.et

eſt doloꝛ paſſio redudãs in ſenſnalitate. Etũ ergo ad di

ſplicẽtiã rõnis.cõcedo ꝙ nõ pĩ cõtritio cẽ nimia: qꝛ pec
catũ nulli pt᷑ diſplicere nimis inqᷓtũ pcẽm. tum at ad
paſſionẽ redudantẽ in ſẽſualitate: vix aut nũqꝙᷓ ẽ nimia.

iñ poſſet eẽ tantus doloꝛ ꝙ hũana infirmitas nõ poſſz ſu

ſtinere ſine magno detrimẽto.et tũc dico ꝙ tꝑandꝰeſſet.
ſ eſto ꝙ nõ tem ꝑaret quis.q; nõ aduerteret er hoc ꝙ ra

peret᷑ a feruoꝛe.nõ credo ꝙ in tali caſu peccaret: quia &

dit oꝑam rei licite.Si vᷣo aduertẽt et nõ temꝑaret ꝑ affe
ctõem gaudij vel cõſolatõem ſpei vel alio mo:credo ꝙ ex

cederet metas virtutis et ita ↄtritõis. Contritio em ſiẽ

caritas noĩat qꝗd infoꝛmatũñ gra.Vñ doloꝛ cõtritõis ma⸗
nens cõtritõis nõ ptĩ eẽ nimiꝰ. nec ille quiẽ diſplicentia:
nec ille qni ẽ paſſio.¶ Ad illud qð pꝛio obicit᷑. doloꝛ
cõtritionis cũ ſit actꝰ virtutis pt᷑ ercedẽ mediũ ⁊ c.dic⸗
dum ꝙ inẽtũ eſt actꝰ vᷣtunis nõ pt᷑ excedere mediũ. neq;
eſt nimiꝰ.ſiẽ nec nimis ꝑuus.ſic nec actꝰ ſpei vel carita
tis.ſᷣm aũt ꝙ doloꝛ noĩat affectõzʒ paſſiuã ipius ꝑtis ra⸗
tionalis aut ip̃ius ſenſualitatis pt eſſe nimiꝰ.boc tñ ſine
p̃iudicio dico.qꝛ ex his paſſioniv poſſet moꝛs ei deſpe⸗
ratio cauſari. Pret᷑.dicũt quidã ꝙ nõ oĩs virtutis act
eſt ĩ medio cõſiſtẽs:ſed politicaꝝ quibo medistibo oꝛdia
tur aia ad exterioꝛa.talis aũt nõ ẽ cõtritio qua oꝛdinat᷑
bomo ĩſe reſpectu peccati deteſtãdi.ꝛet.cõtꝛitio hbabʒ
obiectũ a quo ſcʒ peccatũ:et ad qð ſcʒ deũ.et in comꝑa/

tione huiꝰobiecti ad qð:nõ eſt incõueniẽs ꝙ ſit theolo⸗

gica vel actus virtutis theologice. et qᷓtum ad hoc ſic in
theologicis modꝰ ẽ nõ hr̃e modũ:ſic et in ꝛtritione qtuz
ad actũ deteſtãdi pctm. boc at᷑ nõ ĩtelligo ſcʒ ꝙ ↄtritõ bʒ
cũ obiectũ magis qᷓ iuſticia.nec ꝙ ſit magis virtꝰ theo
logica qᷓ illa. Pꝛet᷑.actꝰ quidã virtutũ ſunt exercẽdi cir⸗
ca exterioꝛa.in quibo ꝓpter acceſſũ et diminutõem acci⸗
dũt incõmoda.vt in erogatõe elimoſinaꝝ et maceratoe
coꝛpoꝝ.tãtũ em̃ datur qnʒ vni:qꝙ alius cui ſimiliter eẽt
dandũ et rõne necitatis ſue et boĩtatis patit᷑ detrimẽtu.
Siłr tantũ qñʒ affligit᷑ coꝛpꝰ ꝙ deficit et languoꝛẽ inci⸗
dit. In talibo aũt ẽ obſeruatio medij neceſſaria. ſᷣ ĩ actu
otritõis ꝗ ẽ diſplicẽtia pct᷑i. quãtũcũq; intẽdat᷑: nulli pt
aliqð inde accidere detrimẽtũ.iõ nõ pĩ ibi eẽ ſuꝑfluitas
nec ẽ obſeruare mediũ.qꝛ ſemꝑ eſt in medio.⸗! Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ pt eẽ nimis ꝑua ⁊c.dicendũ ꝙ boc verũ eſt
nec tñ inqtum eſt actꝰ vᷣtutis.ſicẽ ẽ de actu dilectõis ꝗ pt
eẽ nimis ꝑuus:nõ tñ inqᷓtum ẽ vᷣtus dilectio.ſiłr inqtuʒ
eſt ᷣtus actꝰ eius nõ pt᷑ eẽ nimiꝰ.¶¶ Ao illud qð obijcit.
ꝙ ſi ſcʒ nihil admiſceat᷑ de cõtrario.doloꝛ pt᷑ eẽ nimiꝰ ⁊c
dicendũ ꝙ ſi eẽt doloꝛ ſine gaudio ſiẽ in deſperatis: põt
eẽ bene nimiꝰ.ſ̊ talis nõ ẽ motꝰ cõtritõis que ẽ pᷣuppoſi⸗

ta ſpe de venia. Vñ tał qñ videt ſe dolere neceſſario gau

det et iõ nõ ẽ nimiꝰ.q¶ Ex hec pʒ rñſio ad aliud.ꝙ doloꝛ
inducẽs volũtatẽ inijciẽdi manꝰ ⁊c.nõ eſt motꝰↄtruõis
nec videoꝙ; motꝰ diſplicẽtie.qui ꝓpꝛie ẽ motꝰ ↄtritõnis
poſſet ita intẽdi:ꝙ volũtatẽ talłẽ ĩduceret ſ̊R doloꝛ paſſio.

Duas pꝛimas rões. ꝓ alia ꝑte cõcedo.q; neq; doloꝛ ꝗ
eſt diſplicẽtia pcti inſoꝛmatꝰ gra:neq; doloꝛ paſſio ex cõ⸗

ſequẽti poſſet tantũ intendi ꝗn ſic infoꝛmati oꝛdiati mo/
uerent᷑. Pꝛet᷑.ſecũda ratio ẽ cõcedenda que arguit dete⸗
ſtatõem pct᷑i nõ poſſe nimiã eẽ. Ad verbũ Anſbel.di⸗
cendũ.q verbũ ſuũ nõ ẽ intelligẽdũ ad lr̃am ſcʒ de viſce
ribo coꝛꝑalibo:ſ̊ viſcera vocat interioꝛes appetitꝰ carna
les.Eñ nolebat ad lr̃am moꝛtẽ incurrẽ: ſed tãtũ dolere
ꝙ oĩno appetitꝰ carnis domaret᷑ et repugnãtia eiꝰ ad ſpi
ritũ diminueret᷑. Ad verbũ aug.dicendũ.ꝙ verũ dicit

ſcʒ ꝙ nõ erat indignus flendo excecare ſe.nec ꝓpter hoc

lxvuij.

dicit ꝙ vellet ſe excecare.peccatoꝛ em̃ dignus ẽ moꝛte:ñ
tiñ pꝛia ſed et ſecũda.nec tñ tebet boc ſibi inferri.Dꝛet᷑.
quidã dicũt.Sigꝗs neſcius moꝛtẽ incurreret ex nimio do
loꝛe et coꝛꝑis afflictõe ꝓ peccato ſuo:nõ eẽt illi ꝑiculuʒ
ſed ſi p̃ᷣſenſiſſet ſe nimis gquatũ et ꝑiculoſe qtũ ad ꝑiculũ
coꝛꝑis:deberet ſibi cauere ⁊ ꝙ aliter peccaret.¶j Ad il⸗
lud hiero.dicendũ ꝙ ille ꝑfectöem paule ↄmẽdabat: ad
cuiꝰ ↄſimilẽ non omes tenent᷑.nec ſequit᷑ ex eius facto ꝙ;
modꝰ nõ debeat eẽ in doloꝛe qni ẽ paſſio:cũ non habeat᷑
ꝙ eius doloꝛ nimiꝰerat.¶4. Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ ſimile de
quãtitate duꝛatõis ⁊c̃.dicendũ ꝙ qtũ ad actũ rõis qui ẽ
diſplicẽtia q̃ eſt ꝓpꝛie doloꝛ cõtritionis:nõ eſt ꝑpetuꝰ.do
ſa⸗ em̃ ſacramentalis nõ eſt ꝑpetuus:ſed ille qui ẽ ſatiſ
factionis.

Articulus quintus

Onſequẽter querit᷑.vtrũ cõtritio debeat eſſe
maxima.ꝙ ſic:videt᷑.qꝛ ſᷣm aug. doloꝛ om̃is
radicat᷑ in amoꝛe.Iñ quãto plus amoꝛẽ ha⸗
8: tãto plus doleo de eius amiſſione.ſᷣ ſi ſim in carita
te:in infinitũ plus amo deũ q; aliquã creaturã.igit᷑ de⸗
beo plus dolere in infinitũ de amiſſione dei qᷓᷓ de amiſſio
ne alicuiꝰ creature.ſᷣ cũ pecco moꝛtaliter ꝑdo deũ:eꝛgo

debeo plus dolere in infinitũ de pcto qᷓ; de aliqͥ damno.ſᷣ

doloꝛ quo dolet gs ſic:maximꝰẽ .ergo ⁊c.q Iteʒ amoꝛ et

odiũ equalia ſunt.tãtũ em̃ debet eè odiũ ꝑdendi deum:

quãtus ẽ amoꝛ dei.et ideo tãtũ debzʒ eẽ odiũ peccati:quã
tus ẽ amoꝛ dei.ſ̊ ſᷣim quãtitatẽ odij rei faciẽde ẽ doloꝛ rei
facte:q̊ ſᷣm ꝙ peccatũ odit᷑ ̃m hoc debʒ eẽ doloꝛ de facto
Itẽ doloꝛẽ ꝓ patre vel ꝓ filio ꝑdito quãtũq; magnuʒ
pt᷑ volũtas exercere ex ſe ſine adiutoꝛio gre.doloꝛẽ n ſuf⸗
ficientẽ ꝓ pcto moꝛtali nõ pt exercere ſine adiutoꝛio ge
que ẽ virtutis infinite.Si igit᷑ actões ſunt ꝓpoꝛtõnales
virtutibo a quibo exercent᷑.volũtas aũt cũ gra in infini⸗

ttũ ẽ potẽtioꝛ qᷓ; volũtas ſola:igit᷑ dolere qð cauſat᷑ a volũ

tate cũ gra.erit in infinitũ maiꝰ qᷓ; dolere cauſatũ a volũ
tate ſola.et ita accidit idẽ qð pꝛius.¶ YItem duplex reqꝛi
tur magnitudo in cõtritõne.ſcʒ intenſioĩs ſᷣm affectũ: et
extẽſionis ſᷣm tẽpus.ſᷣm extẽſionem tꝑis neceſſe ẽ ꝙ ſit
maxima.i.ſemꝑ:ſimilit videt᷑ ex alia ꝑte.q¶ Itẽ Aug. de

ciui.dei.Qeceſſe ẽ vt tantũ vꝛat doloꝛ quãtum inheſerat

amoꝛ.ſᷣ amoꝛ quo deo iheſerat erat maximꝰ.qꝛ amoꝛ ca

ritatis quo deꝰ diligit᷑ eſt ſuꝑ omia:ergo doloꝛ de ſeꝑati
one debet vꝛere maxime? ita debet eẽ maximꝰ. Si re⸗

ſpõdet᷑.ꝙ aug.intelligit de amoꝛe quo inbeſeꝛat creatuꝛe
peccando.idẽ accidit vt videt᷑.qꝛ ſi ille amoꝛ quo dilerit
deum fuit maximꝰ:nihilominꝰ auerſus ẽ a deo quẽ tãto
affectu dilexit amoꝛe creature.ᷓ ille amoꝛ creature ẽ ma

ximus Ccntra.doloꝛ ille ſolus ẽ maximꝰ qui inducit

diuiſionẽ aĩme et coꝛꝑis.ergo ſi requirit᷑ doloꝛ maximꝰ
ad hoc ꝙ aligꝗs cõterat᷑:om̃es ſufficiẽter cõtriti pᷣ doloꝛe

moꝛerentur. quod nullꝰ ponit.4 Ytẽ non eſt huane pote⸗

ſtatis tanto affici doloꝛe.ergo ſi ad veniã peccati aſſeq̃n
dam neceſſe eſſet tãto affici doloꝛe.quantũcunq; ad hoc

niteret᷑.aut quãtũcunq; faceret quod in ſe eẽt: ĩ nullius

ccatoꝛis ptate eſſet aliquo mõ veniã obtinere peccato⸗

rũ.4 Item delectatio in peccato moꝛtali nõ eſt maxima

.i.ſũma.ergo nec doloꝛ penitentie einſdẽ debet eẽ ſũmus
ſiue maximꝰ:cum doloꝛ cõtritionis debeat reſpõdere de
lectatõni peccati.A poc̃.xviij. Quãtũ gloꝛiſicauit ſe ⁊ ĩ
celitijs fuit:tantũ date illi toꝛmentũ et luctum. 4 Ytem
hic poteſi eẽ queſtio an aliqua cõtritio ſit maxia.¶¶ YIteʒ
an aliqua ſit mima.¶¶ Item cũ cõtritio ſit in pᷣcepto.ſic
confeſſio et ſatiſfactio.pt᷑ queri an illa que eſt maxima:
an illa que eſt mima: an illa que ẽ media.¶. Et pt᷑ queri
ſi penitẽs ad tantũ doloꝛẽ tenet᷑ ꝙ ſemꝑ ꝑducat lacꝛimas
exterioꝛes.Oð videt᷑ ex illo verbo aug.de ciui.dei.ſciat

ſe culpabiliter durum qui deflet damna tꝑis vel moꝛteʒ

amici: et doloꝛẽ peccati nõ oſtẽdit in lacrimis.¶ Reſpõ⸗
ſio.ꝙ vt tactũ eſt duplex ẽ doloꝛ in cõtrito.ſcʒ diſplicen⸗
tia et paſſio.doloꝛ qui ẽ diſplicẽtia voluntatis debet eſſe

44

maximus. debet em̃ maxiĩe et ſũme dili plicere penitẽti
offenderit deũ et illũ peccato ſuo amilſerit. de alio nõ el.
neceſſe.Et qꝛ rões ſupꝛapoſite vident᷑ doloꝛ paſſio de⸗
bet eẽ maximꝰ. reſpõdendũ eſt ad illa.¶ Ad pꝛimũ ergo
Dicendũ.qꝙ nõẽ idem amoꝛ a affectio.affectõem em̃ voco
paſſionẽ relictã in paſſo exactõne illiꝰ volũtatis cũ gr̃a
Nic uũt videmꝰꝙ poſſio pt᷑ eẽ maio vel minoꝛ in paſſo
ſm diuerſas diſpoſitões patiẽtis:licʒ agens eodẽ mõ ſe
habeat. vt gladiꝰ eadẽ virtute vibꝛatꝰ minꝰ vulnus ifli⸗
git duro iᷓ; molli. ſic fit in aĩma vt nec affectio ſemper ſit

maioꝛ ꝓpter maioꝛẽ caritatẽ:nec ſemꝑ minoꝛ ꝓpter mio⸗

rem:ſed pt huic cauſari maioꝛitas et mioꝛitas et etis ali
unde.ſcʒ ex diuerſa diſpoſitõne ex ꝑte paſſ. In ſupᷣ.no.

cũ amoꝛ nõ ſit niſi boni et cogniti:tamẽ inter oẽs cogni⸗

tiones maioꝛẽ facit affectõʒ cognitio expeꝛiẽtie cũ ſit cer
tioꝛ.huic accidit vt minoꝛ ſit affectio ad magis amatnuʒz
inerꝑtum: et maioꝛ affectio ad minꝰ amatũ exꝑtum. au⸗
gmentũ oũt doloꝛis ⁊ diminutio ex re amata ꝑdita ẽ ſᷣm

magnitudiem affectõis ad eã ⁊ ꝑuitatẽ.nõ ſᷣm magnitu

dinẽ et ꝓnitatẽ amoꝛis. Hinc ẽ ꝙ de temꝑali amato ⁊ de
filio flere ꝗs pt et dolere vehemẽter cuiꝰ pñtiam ex ꝑtus
eſl:et nõ de deo ꝑdito queʒ plꝰ diligit incom ꝑabiliter et
quẽ nõ ꝑderet ꝓ vita ſaluãda. Ende nõ eſt neceſſe doleꝛe
plus de ceo ꝑdito qᷓᷓ de re alia ꝑdita.¶ Ad aliud qð obij
citur.ꝙ tantũ debet eẽ doloꝛ de pcto quantũ eſt odiũ ⁊c̃.
dicendũ q; nõ opoꝛtet.licet em tãtũ debet eẽ odiũ peccati
quãtus ẽ amoꝛ dei:nõ tñ neceſſe ẽꝙ tãtus ſit doloꝛ.doloꝛ
em̃ affectio ẽ et ẽ maioꝛ et mĩoꝛ qñz ex diſpoſitõe dolẽtis
vt ex hoc ꝙ ẽ exꝑtus vel nõ pñtiam amati:nõ ſemꝑ a ſua
cauſa pꝛima ſcʒ amoꝛe.̊D odiũ ex amoꝛe ĩmediate naſcit᷑
VUnge pʒ ꝙ plus debʒ ↄtritus glibet odiſſe petʒ q; amiſ⸗
ſionẽ cuiuſlibet rei tꝑalis:ſᷣ nõ exigit᷑ ampliꝰ dolere pꝛo
pet᷑e ſemꝑ qᷓ; ꝓ tem ꝑali q̃libet dito. 4 Ad aliud qð obij
citur.ꝙ ſicut volũtas cũ gra eſt in infinitũ potẽtioꝛ qᷓ; vo
lũtas ⁊c. dicendũ ꝙ hoc ſeq̃ret᷑ ſi volũtas cũ gra exercẽt
ſemꝑ ex ſe actũ tantũ quãtũ poſſet. In via aũñt nõ eſt ſic.
nõ em̃ tenemur hic exercere actũ excellẽtiſſimũ ca ritatis
Pꝛet.ſic̃ tactũ eſt ᷣm diſpoſitõez dolẽtio ẽ doloꝛ qñz ma
ioꝛ qñʒ mĩoꝛ.4¶. Ao illud qð obijcit ꝑ ſile de extẽſione tẽ
poꝛis.dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſimile.Diſplicẽtia em̃ mali ⁊ ma⸗
xime vnde eſt offenſa dei:indita ẽ pie aĩme.nõ ita ẽ de do
loꝛe in ſũmo:quia nec hoc ẽ in poteſiate cuiuſcunq; ex ſe
neq; cũ adiutoꝛio gre. vniuerſaliter dico.ꝗ Ad id quod
obijcit᷑.ꝙ neceſſe eſt ꝙ tantũ vꝛat doloꝛ ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ hoc
verũ ẽ de doloꝛe qui ẽ diſplicẽtia volũtatis. Pꝛet᷑. ſuppo⸗
ſito ꝙ intelligi debeat de doloꝛe qui ẽ paſſio:tunc pt dici
ꝙ tantũ quãtum ñ dicũt pᷣciſam comꝑatõem:ſed quoda
modo ꝓpoꝛtionalẽ. vt ſi mognꝰ fuit amoꝛ: magna debet
eẽ vltio doloꝛis. et ꝙ dico neceſſe magis dicit ncc̃itatem
vtililitatis ꝙᷓ tentionis. Pꝛet. hoc argumẽiũ nõ valʒ.IJl
le amoꝛ qnd iuſiꝰ diligit de ẽ maximꝰ:qᷓ amoꝛ creature
quo ꝑdit deũ ẽ maximꝰ.Qñʒ em̃ iuſtꝰ cupiditatis pctᷣo
Edit deum:et tñ vt dicit glo.ſuꝑ illð ps. Honũ mihi lex
oꝛis tui.ſuꝑ milia auri et argẽti. ampliꝰ diligit caritas
legẽ dei qᷓ cupiditas milia auri et argenti. ¶ Ad hoc qð
querit᷑ an aliq̃ ↄtritio ſit marima. Eſtimo lic: vt illa

qua vletur culpa et pena tota. que maorxiaẽ ĩ efficacia, 6B5
hoc in ſingulis moꝛtalibo inequalibo vt vidr̃ eſt differẽs
et nõ eadẽ. Poteſt alio mõ dici maxima intenſione dllo

ris.vtpote doloꝛis qͥ mqioꝛẽ hõ ꝙ peto hr̃e nõ pt.et certe
ſic nõ ẽ maxĩa:qꝛ doloꝛ ꝓ deo iclo ſez ꝓ moꝛtali facto
augeri pt᷑:tũ ex maioꝛe dei amoꝛe:tũ ex ex ꝑientia dulce⸗
dinis eiꝰ maioꝛe.ᷣ nullꝰ hic tãtũ amat trũ vel eiꝰ tãtum
dulcedinẽ expitur ꝗn poſſit adhuc magis:qꝛ nullus hic
habet plenã beatuudinẽ. VUñ nullhic habet tantũ dolo
rem. p pcto moꝛtali vel ꝓ deo amiſſo:qn poſſit hẽe maio
rem. niſi foꝛte ſi ↄtingeret ꝙ ex ſubꝛeptõe doloꝛis vehem̃
tis aligs moꝛeret᷑.ſic viſum ẽ de pſona aliqᷓ.¶ Ad illud
qð querit᷑ ſi ẽ mĩma. pt dici ꝓ ſic. vt ills qua culpa delet᷑
comutat᷑ tm̃ pena ꝑpetua in tem ꝑalẽ.in qͥ doloꝛ eſt ita
Euus:ꝙ eo mioꝛ in aliqͥ nõ eẽt gr̃a infoꝛi abilis.⸗ Ao Rᷣ

qdð queritur que eſt in p̃cepto.dicendũ illa que ẽ mini
ma et media: nõ illa que ẽ marima. 4 Ad id q queꝛitur
vltimo. dicẽdum ꝙ nõ requirũtur lacrime exteꝛioꝛes ad
ſufficiẽtem cõtritòem.4 Ad illud verbum aug. Sciat ſe
culpabiliter ⁊c.dicendũ ꝙ ſic intelligit᷑ culpahiliter du⸗

rum.i.debet culpare duriciã ſuam. vel talis duꝛicia non
eſt ſine culpa aliqua veniali ſaltẽ. vel timere debet ꝙ ad
buc culpabilis ſit de illo moꝛtali p quo nõ poteſt flere.

Onſequẽter querit᷑ de quãtitate cõtritõis in
comꝑatione ad penã.ſcʒ vtrũ penitẽs tantuz
beat dolere de pcto ꝙ mallet quãcunq; pe⸗
nam ſiue tempalẽ ſiue etiã inferna ẽ ſuſtinere: qᷓ peccatũ
moꝛtale ↄmiſiſſe vel etiã cõmittere ſic:videt᷑. qꝛ pena
eterna ſolũ ſeꝑat a delectabili creato inqtum pena ẽ cꝛ
a gloꝛia. pcẽm aũt ſeꝑat a teo qui ẽ in infinitũ melioꝛ q
qdᷣlibet bonũ creatũ:ergo plus dolẽdum ẽ de ſeꝑatione
que fit ꝑ peccatũ qᷓ; ꝑ illa que fit ꝑ ſuſtinẽtiã iferni.q¶ R
anſheł.in meditatõibo arguit ſic.peccatoꝛ plus debuiſti
eligere infernũ qᷓ peccarę qꝛ hoc oꝛdinatũ et iuſticie:illð
aũt iniuſticie:eꝛgo ꝛ⁊c. ¶ Itẽ Berñ. de li.ar. dicit de illis

qui ſunt in inferno.ꝙ ſi eis daret᷑ optio. mallent adhuc

peccare ꝙ; penã pcti ſuſtinere.et tñ illud iniquũ ẽ:hoc iu

ſiũ.nunqᷓ aũt volũtas inoꝛdiata magis iniuſtũ eligit q;

iuſtũ. vnde patet ꝙ oꝛdinatã habẽt volũtatẽ. ex boe patz
ꝙ ßeligenda ẽ pena inferni q peccaſſe:et penã inferni ſu
ſtinere qᷓ; peẽm cõmiſiſſe.¶¶ Itẽ vt oñdit aug. damnati in
inferno mallẽt ſic eẽ qᷓ nõ eẽ.et boc intelligẽaũ eſt q;tum
ad volũtatem naturalẽ oꝛdinatã. ſᷣ magis eẽt eligendũ
oĩno nõ eẽ qᷓ ſuum cõditoꝛem ꝑ peccatũ moꝛtale offendẽ

ergo magis eẽt eligendũ penam inferni ſuſtineꝛe qᷓ; euʒ
ꝑ peccatũ offendiſſe. ¶ Itẽ Ro. vj. hũanuʒ dico pꝛopter

infirmitatem carnie nre. glo. inneniũtur foꝛſitan aliqui
qui ſicut iuſticie voluntatẽ peccati ꝓoſuerũt:ita pꝛepo
nant iuſticie delectatõʒ voluptatibo carnis. pꝛo iu ſticia
tamẽ penas moꝛtẽq; pati foꝛmidãt humanũ eſt hoc. pa⸗
rum eſt vt cõtemnas quicqꝗd te delectabat.ↄtemne etiaʒ
quicqd te terrebat. carceres toꝛmento et moꝛtẽ. Ecce ꝓ
om̃ia quãtũcunq; ſunt grauia ſunt cõtemnẽda et ſuſtinẽ
da: anteq; ꝑdat homo iuſticiã.¶¶ R. querit᷑ ſi mõ tenetur
cõtritus velle ſuſtinuiſſe quãcũq; penã q; peccaſſe temꝑe
p̃terito.Et vidr ꝙ ſic:qꝛ ſi tenebat᷑ ad hoc ãteqᷓ; peccaret

et ex pcto nõ debet cõmodũ oꝛtare:ergo et poſt pecca
tum ſimiliteꝛ tenet᷑ Eõta.aug. ↄtꝛa pelagianos. Alel

le infelicitatẽ nullatenꝰ poſſumꝰ.qꝛ oppoſitũ nobis ẽ im
pᷣſſum ſcz velle felicitateʒ.̊ nullo modo mobile.i.nullo
modo poſſibile nullo mõ obligat: ergo nullꝰ tenet᷑ ad hᷣ
magisa velit ſuſtinere penaʒ infeꝛni q; peccac᷑. 4¶ Item
Herũñ.xde li.ar.peccauit petrꝰpaut odiẽdo rpᷣm ſed ſe ni
mis amãdo.ſed nec in hunc amoꝛẽ puerſum metꝰ ille ſb⸗
ditus cõpulit:h̊ eẽ cõuicit. Yam tũc ꝓculdu bio tatł᷑ erat
ßͤ neſciebat:qñ abiillo quẽ latere nibil poterat audiuit.
pꝛinſqᷓ gollus cãtet ter me negabis. Hec Berñ. hic pla
ne habet.ꝙ in petro anteqᷓ peccaret erat volũtas q̃ plus
ſe ꝙᷓ xpᷣm diligebat.et etiã anteꝙᷓ negaret talis erat: non
tñ dicendus ẽ pꝛius finſſe in pcto moꝛtali.maxĩe qñ di⸗
xit et ſi opoꝛteat me teeũ moꝛi nõ te negabo. tñ tunc bm
berñ.fuit magis in volũtate negãdi xpᷣm q; moꝛi:ergo n
tenet go ſuſtinere uatacuq; penã qᷓ; ꝑpetrare pecca tum
¶Reſpõſio. ꝙ aliley indicgatu eſt de pctᷣo pᷣterito vt di⸗
cũt quidã:et aliter futuro.de pcto futuro intelligẽduʒ
eſ.ꝙ quilibʒ tenet᷑ penã quãcũq; tpalem etiã penaã moꝛ
tis citius ſuſtinẽ q̃ʒ moꝛtaliter peccare.et dicũt ꝗdaʒ pe⸗
nam inferni. Iñ ſi aligs habẽs vſum cõpletum ratõio.
nõ dico ſolum ſapiẽs vel lr̃atus exponeret᷑ moꝛti niſi ꝑ⸗
petraret aliqð moꝛtale.niſi moꝛtẽ peligeret: moꝛtaliter
peccaret. boc tamẽ nõ eſt expꝛimẽdũ cuilibet ſi mplici pe
nitenti in confeſſione: ſed debet ſufficere ſacerdoti ſi que
ſigna aparent contritõis.alicui tamẽ obſlinati i mali⸗

d
ſe

d

in
13

ot

ret

III

Muẽeſtio

cia nolẽti doloꝛe de pctis ſuis po ſſet illud m aĩfeſtari in
cutien do illi terꝛoꝛẽ. ¶ Ad illud qð obijc it. ꝙ infelicitas
inferni nõ eſt eligibilis.dicendũ ꝙ verum e/ſimpliciter.
ßm ꝙ eligibile dicit᷑ qð oꝛdinat ad finẽ.tñ pt bene eẽ ali⸗
quid eligibile in comꝑatõne ad alterũ: quoꝝ neutrũ ſim
pliciter eligibile erit: alterũ tñ minꝰ.ſic dicit de duobus
malis minꝰ malũ magis eligendũ. Silr licʒ pena etna
nullo mõ in ſe ſit eligibilis nõ tñ tãtũ ẽ eligibilis quãtũ
peccatũ.nec opoꝛtet iſtã electõem qñʒ fieri:cũ nõ ſit ne⸗
ceſſe aliquẽ ad iſtã nccitatẽ deueire. ¶¶ UdD illð go obijcit
xe beato petro ꝑ auctoꝛitatẽ berñ. dom ꝙ; q̃ntucũqʒ dile
xit plus ſeipᷣm ꝙᷓ deũ moꝛtaliter peccamit. bᷣ hoc nõ fecit
anteqᷓᷓ inſtaret tpus qͥ dñm negauit. Et qð dicit Herñ.
ꝙ iſte timoꝛ ſubditꝰ nõ cõpulit eum in bũc amoꝛẽ:ſed cẽ
in eo ↄuicit ⁊ ꝙ erat tulis ⁊c. dicẽdum ꝙ; hoc dicit᷑ ñ qꝛ
baberet iſũ ꝑuerſum amoꝛẽ actu:pᷣ q; habeb at infirmi⸗
tatem ex qua poſtea actꝰ iſte ꝑuerſi us ꝓdijt in eẽ. nec tñ
lla infirmitas fecit illũ peccaẽ niſi occaſionaliter. 4 Si
aũt obijceret᷑ ꝙ foꝛtimonebat᷑ ad negandũ deũ ꝙᷓᷓ ad ſu/
ſtinendũ pena et ita babebat amoꝛẽ ſiue volũtatẽ malaʒ
pꝛius ad hoc mouentẽ. dicũt ꝙ rõ hec ꝓcedit ex ſi uppoſi⸗
tione falſa que ẽ. ꝙ pꝛimi actꝰ mali ꝓcedũt er malis ha⸗
bitibo. qð nõ eſt verũ.cõtrario em̃ mõ ſe habʒz ĩ viꝛtutibo
et pct̃is.qꝛ eĩ boni ſumꝰ:bona facimꝰ. et qꝛ mala facimꝰ
mali ſumꝰ. Vñ pꝛimi actꝰ mali. babitꝰ malos generant
nõ ecõuerſo. ¶¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ foꝛtius mouebat ad
negandũ qᷓ; ⁊c. ergo habebat malũ amoꝛẽ ⁊c̃. dicendum
ꝙ nõ ſequit᷑ motꝰ em̃ ad negandũ xpᷣm nõ fuit er habi⸗
in malo: occaſionaliter ex infirmitate ipᷣꝰ:et cauſt alit
ex li.ar. VUñ magis fuit ex defectu boni q̃ʒ impulſu mali
De peccato pᷣterito aliter dicũt ſcʒ ꝗ ſuſſinẽtia cuiuſcũʒ
pene nõ ẽ peligẽda illi qð eſt nõ peccaſſe. Vñ dicũt ꝙ pe
nitens nõ debet magis velle ſuſtinere penã inferni ꝗꝙᷓ nõ
peccaſſe. Cuiꝰ hecẽ rõ.ꝙ pena eterna ſeꝑat a deo eterna

liter: penitẽs aũt te pcto pᷣterito iam ẽ reconciliatꝰ deo.

Pꝛet. dicũt ꝙ non debet magis velle ſuſtinere moꝛtẽ coꝛ

Palem vel mutilatõz mẽbꝛi aut aliqð aliud damnũ irre
cuꝑabile qꝙᷓ nõ peccaſſe.quoꝝ pec ẽ rõ.ꝙ deteſtatio ꝓpꝛie

eſt eoꝝ que ſunt cõtingẽda et in ptate nꝛa. talia aũt ñ ſũt
pterita.ſᷣ magis debet velle amiſiſſe aliquò ſummã pecu

nie vel aliquà penã modicam ſuſtinere ꝙᷓ peccaſſe.¶ Ad
illud qð obijcit᷑ ꝙ añ ꝑpetratõʒ peccati tenebatur velle

—

quãcũq; penã ſuſtinere.dicũt ꝙ hoc verũ eſt qꝛ tũc erat
in ptate nr̃a nõ peccare.i¶ Si aũt querat᷑ ꝗs abſoluit pe

nitẽtẽ ab iſta tentõne. dicũt ꝙ impoſſibilitas.Cũ em̃ iã

ſit pteritũ.iam nõ ẽ in ptᷣate pctoꝛis.tentio aũt ſoluʒ eſi
poſſibiliũ.Si aũt pctm ẽ futurũ pt᷑ caueri.ꝗꝓpter qð ma⸗
gis ſuſtinẽda ẽ quecũq; pena ꝙᷓ illi ↄſentire. Et poĩt ſile
de virgine que ꝑ votũ tenet᷑ ad obſeruatõz virginitatis.
ſi aũt coꝛrũpat᷑ nõ tenet᷑ amplius ad virginitatem. licet
teneat᷑ aod caſtitatẽ dã. ſiłr eſt in ꝓpoſito reſpectu
eccati p̃teriti. ¶ Auiter tñ videt᷑ aliquatulũ ad ꝓpoſitũ
dicẽdũ. Ao cuiꝰ euidentiã intelligi pt. Si queꝛat᷑ an peli
genda ſit ſuſtinẽtia pene inferni offenſe dei ſiue pcto moꝛ
tali. hec queſtio nulla videt᷑. vbi eiñ nõ debet eẽ electio:ñ
eſt p̃electio.illud aũt oꝛdinate nõ cadit ſub electõne quo
ꝗgs ſeꝑatur a deo. ꝑpetratõe pct᷑i moꝛtalis et pena infer
ni ſeꝑatur aia a deo: pena em inferni illata includit dæ⸗
bitũ patiẽdi iuã.Si aũt quadã abuſione electõis ſuꝑpo⸗
neret᷑ interpoſita poſſe fieri electõʒ: peligẽda eẽt perpe⸗
tratio peccati moꝛtalis.ſuſtinẽtie pene infernalis. Et h̊
qe pumittio pene eterne cũ boc ꝙ impoꝛtat cruciatũ vehe
mentiſſimũ:impoꝛtat debitũ ſeꝑatõis ꝑpetue a deo. Cũ
em pena nõ infligit᷑ niſi in ſepatis a deo eternalit ⁊ hoc
merito malicie illoꝝ: inflictio illiꝰ pene duplicez impoꝛ⸗
tat ſeꝑatõem.ꝑpetuã ſcʒ ꝑ culpa:et ꝑ penã.hec at eſt ꝑ
carentia poſſibilitatis gratie:illa ꝑ carentiã poſſibilita⸗
tis gloꝛie. Si aũt poneret᷑ electõzʒ debere fieri inter ꝑpe⸗
tratõem culpe et ſuſtinẽtiã pene infernalis inqᷓtũ eſt pe
na tm.ſcʒ ſi ſine reatu vel merito:adhuc tñ penã infligi
a deo line merito nõ poſſet fieri ſine derogatõe diĩne boĩ⸗

1 72
lrvüſ.
tati cuiꝰ miſericoꝛdia ſuꝑexaltat indiciũ Jaco. ij. qui

pᷣcipit inſontem et iniuſtũ nõ occidi Exo. xxij.hec ſuffi⸗
