ad reꝑatõem. Pꝛeterea.ſi moꝛbus anime qui eſt peccati
debet moꝛbo coꝛꝑali comꝑari:com ꝑabitur moꝛbo letali
qui nullo mõ curatur naturalibus virtutibus quibo cõ⸗
ſeruabatur ſanitas.quia qñq; vehementer ẽ natuꝛa deſti
tuta:ita ꝙ omnino ſuccũbit quãtum ẽ de ſe violentia cõ⸗
trarij.ſicut quãdo moꝛbua ẽ letalis.niſi iuuetuꝛ ⁊ robo⸗
retur aliquo modo beneficio medicine:nũqᷓ; poteris ex⸗
pellere moꝛbuʒ. vñ plus requiritur ad repꝑatõem ſanita
tis qᷓ ad cõſeruatõem.ſimiliteꝛẽ in reꝑatõe ſj pũali ꝓpteꝛ
quod neceſſaria ẽ penitẽtia:que vices gerit medicine vt
tactũ ẽ.ꝗ¶ Ad id quod obijcitur.ꝙ miles incurrẽs vulnꝰ
in bello cõtra dñm ſuum ex quo oꝛitur cicatrix ⁊c. Dicẽ

dũ ꝙ hic nõ eſt ſic.⁊ hocẽ ex habundantia diuine bonita

tię:qua etiã ipa mala electis ſuis cedunt in bonuʒ. Ro.
viij. diligẽtibo deũ oĩa coopant᷑ ĩ bonũ his qui bm ꝓpoſi⸗
tum ⁊c. eterea.ex plenitudine bonitatis eius ẽ ꝙ to⸗
tũ hominẽ ſanat et qtuʒ ad defectus coꝛꝑis et aĩe.Aug.

li. peni.Laudatuo ẽ dñs:qm eiecto demone locutusẽ

mutus Lucee.xj.nũqꝙᷓ aliquẽ ſanauit quẽ om̃ino nõ libe⸗
rauit.totũ hoĩem ſanauit ĩ ſabbato Sohᷣ.vij.quia ⁊ coꝛ
pus ab infiꝛmitate et aĩam a cõtagione.hec aug. dñs igẽ
ex ſuꝑhabundãti bonitate 2 vulnꝰcurat:⁊ cicatricẽ vul⸗
neris nõ relinquit. Ad hoc qð obijcitur ꝙ penitẽtia nõ

reparatur defectus quem incurrunt virgines ex amiſſi⸗

one virginitatis.quia dñs non põt hmõi defectũ repaꝛe
Dicẽdũ q reꝑatio ꝑ pniam ẽ ſpualium defectuuʒ nõ coꝛ⸗
poꝛaliũ.vñ in amiſſione virginitatis duplicẽ incurrunt
amittẽtes defectũ.ſ.coꝛruptõis aĩe et carnis.illius que ẽ
aĩe fit reꝑatio ꝑ pnĩiam: illius aũt que carnis ẽ nequaqᷓ;
Ad illud qð dicit hiero. Cum omnia poſſit deus: vir⸗
ginẽ ſuſcitare nõ põt. Reſpõdet bugo dicẽs ſic.hieroni⸗
mus ſuꝑ hunc locũ virgo iſrł cecidit.nõ adijciet vltra vt
reſurgat Amos.v.quedã verba ambigua expoſuit. Aut
eĩ quia cũ deus ommia poſſit.de coꝛrupta non põt facere
incoꝛruptam:tamẽ ſi de coꝛruptõe carnis intelligit᷑ hoc
ſtultũ ẽ ſic ſentire.ꝙ homo carnẽ ſuam viciare poſſit: de
us ſanare nõ poſſit. Si de coꝛruptõe coꝛdis intelligitur
et hoc ſimiliter ſtultum ẽ dicere.ꝙ homo peccare poſſit:
deus iuſtificare nõ poſſit.⁊ tantũ iuſtificare quatũ ille
peccare.Si aũt idcirco illud nõ poſſe dr deꝰ. quia factũ
eſt.et quod factum eſt non factum eſſe non poteſt. quia
quod verum eſt: falſum eſſe non poteſt: et idcirco non
põt.quia cõtra veritatem nõ põt. Quia ſi cõtra veritatẽ
poſſet:cõtra ſeipᷣm poſſet qui veritas ẽ. Dondus habʒ H̊
dictum magis qꝙᷓ ſi diceretur ðᷣ alio quolibet quod factũ
ẽ:et iã nõ factuʒ eſſe nõ poteſt. hec hugo. autem dicit
hiero.ſ.ꝙ deus nõ põt virginẽ ſuſcitare. hoc nõ dixit qꝛ
lapſum virgineũ nõ poteſt reꝑare:ſed quia nõ poteſt fa
cere quin fuerit coꝛrupta.põt tamẽ facere ꝙ m odo coꝛru
pta nõ ſit.quia integritatẽ aĩe et coꝛpoꝛis reꝑare põt.qð
aũt pᷣteritũ ẽ nõ põt facere nõ fuiſſe pᷣteritũ.quia cum ſit
veritas:veritati cõtraire nõ poteſt.¶ Si adhuc obijcere
tur.ꝙ nũqᷓ; penitentia reꝑat defectũ queʒ incurrit pecca
toꝛ ex interruptõe tꝑis amiſſi per pctm. Peccatoꝛ eĩ ſᷣm
hiero. nõ habebit ſtolam quã habebat innocens ex boc
ꝙ ↄtinuauit vitã ſuã ſemꝑ in bono.dicit eĩ in glo.ſuꝑ il⸗
lud amos.v.nõ adijciet᷑ vt rſurgat.ſemel oberrãs⁊ ſi re⸗
poꝛtet᷑ humeris pij paſioꝛis:nõ habet eandẽ gliam cũ il⸗
lo qui nũqꝙᷓ; oberrauit. Ille em̃ põt rñdeꝛe ꝓ qualibet ꝑti
cula tꝑis.qdð nõ poteſt peccatoꝛ. Dicẽdum ꝙ reꝑare de⸗
fectus põt aliquis dupliciter.videlicet reſtituendo illud
quod amiſſum ẽ in eodem ſᷣm ſpeciem:vł recõpenſando
omnino ꝑ aliud.verbigratia.iſte habebat quãdam caſti
tatem innatam quã amiſit frequẽtia peccati caꝛnis.⁊ fa
ctꝰ ẽ quaſi incõtinẽs.hãc caſtitatẽ ↄtingit reꝑaꝛe ꝑ ꝑfectã

⁊ diuturnã penitentiã. Itẽ głiaʒ teſtimonij cõſcientie ſue

amiſit ex lapſu in peccatum.et etiã ſi peniteat:damnabi
tur in remuneratione głie ꝑpetue ex caſu iſto. quia non
gloꝛiabitur ex hoc ꝙ nõ offendit ſuum creatoꝛeʒ.neq; ex
hoc ꝙ ſine interruptõe adheſit creatoꝛi ſuo.vt pʒ ex ver⸗
bis hiero.Si tñ ↄueꝛſus ad deum vehbemẽtiſſime doleat
de offenſa dei. ⁊ ſeipſum puniat pena aceꝛbiſſima:⁊ mul
tum humiliet ſe.et in his⁊ in alijs oꝑibo penitẽtie vitaʒ
ꝑfectam agat.et qᷓtum ad ſtatum vite ⁊ etiam ſtatũ glie
quãtum amiſit ex lapſu ab innocẽtia:exercitio ĩ pᷣdictis
poterit recuꝑaꝛe.Vnñ ſic ꝑfecta penitẽtia recuꝑat in lati
tudine quod ꝑditum fuit in longitudine.⁊ ſic vera peni
tẽtia defectus om nes reducit ad ꝑfectũ.vel recõpenſatõe

in ſimili vel diſſimili. „
¶Conſequenter que . S. ij.

ritur de diffinitõe ambroſij. Penitentia vera ẽ doloꝛ cor
dis et amaritudo anime ꝓ malis que quilibet commiſit
Nueritur de hac diffinitõne et videtur ꝙ doloꝛ nõ ſit eſ⸗
ſentialis penitẽtie ſic.Dama.diffinit ſic. Penitentia eſt

ab eo quod eſt pꝛeter naturam: ad id quod eſt m natu⸗

rã reuerſio.hic nihil tangitur de doloꝛe:nihilominus iu
dicatur eẽ penitẽtie.̊ doloꝛ non eſt eẽntiale penitentie.
Item aug.xiiij.li.de ciui.dei.xv.c.diſtinguit dupliceʒ
doloꝛem. ſ.carnis et mentis. Dicit em̃ doloꝛ mentis tm̃ ẽ

offenſio anime. doloꝛ ex carne ẽ quedam ab eius paſſiõe
diſſenſio. ſicut anime doloꝛ qui triſticia nũcupat᷑ eſt diſ-

ſenſio ab his rebus que nobis nolẽtibus acciderũt. hec
aug. Sed penitentia nec ẽ doloꝛ carnis nec mentis.ꝙ nõ
carnis patet:quia doloꝛ ille ẽ diſſenſio a paſſionibo car⸗

¶ Nueſtio
nis ſiue grauaminibus. ſed penitẽtia illis conſentit et ð
illis gaudet. Zec eſt doloꝛ mentis. quia ille eſt triſtici qᷓ
eſt diſſenſio ab his que nobis nolentibus accideꝛũt. Sʒ
ſi aliquis doloꝛ requiritur in penitentia: ille eſt doloꝛ de
peccatis cõmiſſis.ſed illa nõ acciderunt nobis nolenti⸗
bus.quia vt dicit aug.peccatum eſt ita voluntarium. ꝙ

ſi nõ eſt voluntarium:nõ eſt peccatum: igitur nõ ẽ doloꝛ

mentis.4 Item ſi penitẽtia ẽ eẽntialiter doloꝛ et non car
nis: mentis.ſed vt dicit aug. Doloꝛ mentis vel anime
triſticia ẽ. quare igitur nõ diſſinitur penitentia ꝑ niſtici
am.vt diceretur:penitentia ẽ triſticia coꝛdis.¶ Itẽ qua⸗
tuoꝛ ſunt affectõnes.ſpes.gaudium.timoꝛ et doloꝛ.ſʒ ſi⸗
cut ſpes eſt de bono futuro:gaudium de bono pñ̃ti:ſic ti
moꝛ de malo ſuturo:doloꝛ te pñti. Sed ſi penitentia ẽ do
loꝛ:igitur aut ẽ de malo pñti · pene aut culpe.iõ de ma⸗
lo pene pñti:quia de illo potius debet eẽ gaudium.m il
lud aug. doleat et doloꝛe gaudeat. Qec de pñti malo cul⸗
pe:quia nõ eſt pns.quia cum penitentia virtute nõ ẽ cul
pa pᷣſens:virtus em̃ ſimul cum culpa eſſe nõ poteſt.¶ IJItẽ
Fm aug. Penitentiaẽ vindicta quedã quia vindicatur ĩ⸗
iuria dei. vñ ẽ opus iuſticie.ſed opeꝛa virtutis ad hoc ꝙ
ſunt accepta deo:debent cũ gaudio fieri.heb.xiij· vt cum
gaudio hoc faciant? nõ gementes.boc eĩ nõ expedit no
bis.igitur cũ gaudio debet eẽ penitentia nõ igitur cũ do⸗
loꝛe.¶ Pꝛeterea.cum tres ſunt partes penitentie.ſ.ↄtri
tio.ofeſſio.ſatiſfactio.ſi ↄuenienter in rõe penitentie po⸗/
nitur doloꝛ qui eſt cõtritio ſiue cõtritõis: debet poni ali⸗
quid quod eſt cõfeſſio ſiue cõfeſſionis.ſimiliter quod eſt
ſatiſfactio ſiue ſatiſfactõnis.vel quare nõ:4! Item moꝛ⸗
bus ſanandus eſi ꝑ cõtraꝛium.ſed quedam peccata ſunt
quibus annexa eſi triſticia.nec ſine tꝛiſticia fieri poſſunt
ſicut inuidia.accidia.igitur ad curatõem taliũ nõ requi
ritur doloꝛ ſed potius gaudium.igitur doloꝛ nõ ẽ eſſenti
alis penitentie. cum penitentia ſit medicina qua curat᷑
generaliter omne peccatum. 4 Item in peccato ſunt tria
delectatio.turpitudo.quia defoꝛmatõ ymaginis dei. dã
nũ:quia amiſſio gratuitoꝛum ⁊ vulneratio naturalium.
cõtra pꝛimũ in penitentia ẽ triſticia que ponitur in diffi
nitõne penitentie.quare ſimiliter non ponitur aliquid ĩ
diffinitõne quod rñdet defoꝛmatõni vt verecũdia vł ali
ud hmõi.et aliud quod reſpõdet damno vt reꝑatio vł vo
luntas reꝑandi ſiue aliud hmõi.i¶ Item aug. doleat ⁊ de
toloꝛe gaudeat. 7 nõ ſit ſatis ꝙ doleat: ſed ex fide doleat
⁊c̃.ſed quod ẽ motus vnius virtutis ſiue actus:nõ ẽ mo⸗
tus ſiue actus alterius.igitur ſi dolere eſt actus fidei vt
patet ex verbo aug.dicẽtis ſed ex fide doleat: igitur non
ẽ actus ſiue motus penitentie.¶ Item pᷣs.dixi cõſitebor
Nuod aug.exponens ait.MMagna pietas dei vt ad ſolã
ꝓmiſſionem peccata dimiſerit.̊ cum ad ſolam ꝓmiſſio⸗
nẽ dimittit peccata:nõ requiritur doloꝛ.igit᷑ nõ ẽ eẽntia⸗
lis penitentie.¶ IWtẽ peccata inferunt vulnera anime ſᷣm
ꝙ dicitur luce.x.homo quidã deſcẽdebat ab bieriin ĩ hie
richo et incidit ĩ latrones.qui etiã deſpo.e.et pla.umpo.
ab. ſe. re.glo.vulneꝛa inferunt.i.peccata.hec vulneꝛa nõ
pñ̃t nõ ſentiri niſi vulneratus moꝛtuus ſit.vnde gra fa⸗
cit hec vulnera ſentiri et ſanitatem querere.hoc habetuꝛ
in quadam glo.¶ Dath.ij.ſuꝑ illud. Facite dignos fru⸗
ctus penitentie que ẽ:diſcretio ẽ in penitentia.que timo⸗
rẽ dei et metum ante oculos ponit:recolens antique tur
pitudinis.ſic doloꝛ coꝛdis in fletus erumpit:quia ſine do
loꝛe nulla ſunt vulnera.ſi vitalia membroꝛum nõ fuerũt
circũ moꝛtua:gratia eſt que ſentit:ſentiens querit ſani⸗
tateʒ.hec glo. Gratia igitur facit ꝙ ſentiunt᷑ vulnera.i.
gratia inducit doloꝛem. igitur gratia pꝛius ẽ qᷓ ſit dolor
ille ſicut cauſa effectu. Ponatur igitur ꝙ tunc decedeꝛet
penitens.ſ.in gratia anteqᷓ doleret.cõſiat ꝙ ſaluaretuꝛ.
exquo vcederet cum gratia et ſine doloꝛe:igitur doloꝛ ñ
eſt neceſſarius penitentie.¶ IJtem quare dicitur doloꝛ et
amaritudo: cum idẽ ſignificatur ꝑ vnum quod ꝑalterũ.
Keſt⸗ ponſio ad hoc.ꝙ doloꝛ eſi neceſſarius penitenti 2
eẽntialis penitentie.Ande de peni.di.iij. Aug.vbi doloꝛ

117117

luuj.

finit᷑:deficit penitentia.Itẽ pᷣs. In cubilibus vr̃is cõpu⸗
gimini.glo.vt ſeipam anima penitens cõpungat:ne in
cei iudicio damnata toꝛqueatur.hec glo. Ex his patet.
ꝙ ſine doloꝛe nõ eſt penitentia.exquo anima puniendaẽ
doloꝛe:ne in tei iudicio damnata toꝛqueatur. Et de pe.
Di.v.dolendum ẽ et doloꝛe purgandum. Ex his patet ꝙ;
nõ eſt penitentia ſine doloꝛe.¶ Ad boc igitur quod obijci
tur ꝙ penitentia ẽ reuerſio ab eo qð eſt pᷣter naturaʒ ad
id quodẽ ſᷣm naturam. In hac aũt diffinitione nihil po⸗/
nituꝛ quod doloꝛem expꝛimit ⁊c.dicẽdum ꝙ hec rõ nõ di
cit eſſe penitentie: niſi inqᷓ̃tum babet oppoſitõem cũ pec⸗

cato qᷓtum ad generales cõditõnes peccati.q ſunt auer⸗

ſio et cõuerſio. vnde nõ deſcendit ad ea que ſpecialius tã
gunt eſſe penitentie. VUnde nõ dicit quicquid eſt de eẽ pe⸗
nitentie ſimpliciter: ſed qᷓtum ad eſſe hmõi. Poſſet tam̃
dici.q aliquo mõ in hac rõne inſinuatur ꝙ doloꝛ conco⸗
mitatur penitẽtiam.quia in bac rõne dicitur. peniten
tia eſt reuerſio ab eo quod eſt pᷣter naturam.illud quod
hic dicitur eẽ p̃ᷣter naturam nõ ẽ aliud ꝙᷓ libido ſiue ni⸗
mia delectatio in bono cõmutabili.ad hanc aũt reuerſio
nẽ ad hmõi cõmutabile ↄſequẽter ſe habet doloꝛ.i2 em̃
põt eſſe receſſus a ſummo delectabili ſiue delectanti ſine
doloꝛe. vñ et in hac rõne quodammodo datur intelligi
doloꝛem neceſſario cõcomitari penitentiam.¶ Ad ülud
qð obijcitur.ꝙ neq;ẽ doloꝛ carnis neq; doloꝛ mentis vt
videtur ꝑ aug. Dicẽdum ꝙ reuera ẽ doloꝛ mẽtis ſiue aĩe
quia eſt ex his rebus que accidunt nobis nolentibus. li⸗
cet em peccatum in ꝑpetratõne ſua ſit voluntarium: ni⸗
bilominus exiſtente penitẽtia nõ ẽ voluntarium. VUnde
cum penitemus de peccatis dolemus.⁊ doloꝛ ille ẽ de re
bus que accidunt nobis nolentibus.i.de his que volu⸗
mus n accidiſſe que in ꝑpetratõe erãt voluntaria. Ad
id quod queritur.quare ſori dicitur penitẽtia doloꝛ
q triſticia: exrquo pnĩa eſt doloꝛ anime.qui ꝓpꝛie ẽ triſti
cia vt dicit aug. Rñſio.ꝙ licʒ doloꝛ carnis nõ ẽ aliud vt
dicit aug.qᷓ offenſio anime: nibilominus doloꝛ cõmuni
ter nominat diſſenſionẽ que ẽ ex aliquo quod refugit et
aſꝑnat᷑ aĩa.Iñ aug.doloꝛ aĩe qui tꝛiſticia nücupal⸗ dil
ſenſio ab his rebus que nobis nolẽtibus acciderunt.vñ
cõmunioꝛẽ babebat nominatõem doloꝛ ꝙᷓ triſticia.dẽ eĩ
doloꝛ carnis ⁊ doloꝛ mẽtis.nõ aũt dicit᷑ triſticia carnis
ſz mentis ſolum. Quia igitur doloꝛ penitẽtie debʒ reſpõ
dere delectatõi peccati.delectatio aũt peccati ⁊ ẽ carnis
⁊ẽ anĩe:ↄueniẽtius dicitur pnĩa doloꝛ qᷓ diceretur triſti
cia.¶. Ao hoc quod obijcit.qꝙ doloꝛ ẽ de malo pñti ſʒ pec
catũ nõ eſt pᷣſens ⁊c̃. Dicẽdum ꝙ duplex eſt pñtia mali
culpe.ſ.ꝑ exiſtentiam in affectu:⁊ ꝑ recoꝛdationem ſiue
aſpectum in intellectu. VUnde ⁊ ſi nõ ſit pñs malum cul
pe ꝑ eẽntiam in affectu:ẽ tamen pñs ꝑ aſpectum in intel
lectu:⁊ talis pntia ſufficit ad doloꝛẽ. ¶ Si obijciatur cõ

tra hoc.ꝙ eadẽ ratõne poſſp dici ꝙ doloꝛ ẽ de malo futu

ro.qm̃ malũ futurũ ẽ pns ipᷣi aſpectui intellectus. quia
nullus timet aliquio niſi illud aliquo mõ ſit in cõſidera
tõe ſiue cogitatõe.Dicẽdum ꝙ nõ ẽ ſimile.quia illud de
quoẽ certitudo exꝑientie:certioꝛi mõ ẽ in cognitiua ẽᷓ il

lud de quo ẽ certitudo opinionis ſiue pᷣſumptõnis.pᷣteri

toꝝ em̃ que circa nos facta ſunt habemꝰ certitudinẽ ex⸗
ꝓimenti:futuroꝛum habemus certitudinẽ eſtimationis
ſiue pᷣumptõis.⁊ ꝓpter boc licet mala futura ſint pꝛeſen
tia in aſpectu intellectus ſicut mala p̃terita:pꝛeſentia tñ
hinõi futuroꝛum nõ eſt ita efficax ad ꝓuocatõeʒ doloꝛis
ſicut pñtia pꝛeteritoꝛum. Et ad eius explanatõem valet
exemplum aug.a quo habetur.ꝙ valde differẽter 2 ceꝛti
us cogitat quis hoĩem quem vidit: 6 leonem quem non
vidit. quia bominẽ cogitat vere ⁊ ꝑ ſpeciẽ eius que pns

7 anime illius:ſʒ leonẽ nõ niſi fingendo. Similiter mul⸗

to certius eſt in intellectu pñtia mali pꝛeteriti de quo eſt
doloꝛ: qᷓ mali futuri de quo ẽ timoꝛ.¶¶ Ad alind qð obij⸗
citur ꝙ pñia eſi vindicta quedam ⁊ ita ẽ ſpẽs iuſlicie.cꝰ
oꝑa ſemꝑ exerceri habent cum gaudio.Dicẽdum ꝙ ĩ pe
nitẽtia doloꝛ ⁊ gaudium nõ reſpiciunt idem:nec habent

idẽ obiectũ.doloꝛ em̃ reſpicit ipᷣa peccata: gandiũ opera

quibo punit᷑ penitẽs in vindiciẽ peccati ſiue offenſe dei.
vel ipᷣm doloꝛẽ quo afficit᷑ ꝓ petis m ꝙ dicit aug. doleat
et de doloꝛe gaudeat.4 Ad hoc quod obijcit᷑ ꝙ qua rõne
in diffinitõe penitẽtie ponit differẽtia vna que ꝓpꝛie ↄue
nit ↄtritõi:debet poni ⁊c. Dicẽdum ꝙ hoc nõ opoꝛtet. qꝛ
ↄtritio ẽ eẽntialioꝛ penitẽtie virtuti q; ↄfeſſio vel ſatiſt fa⸗
ctio.Cõtritio em̃ eẽntialiter loquẽdo.dicit quaſi totam
virtutẽ penitẽtie.qꝛ ↄtritio dicit doloꝛẽ infoꝛmatum ꝗr̃a
vñ dicit virtutẽ penitẽtie inꝙtum ipᷣa velet᷑ culpa ſolui
tur reatus.culpa em̃ delet᷑ gra:reatꝰſoluitur doloꝛe. In⸗
ĩtum ip̃o infoꝛmatus punitur peccãs in vindictã offen⸗
xi. ſoluitur dico in ꝑte:et tãtus poſſet eẽ ⁊ tam intẽt 6
ꝙ omnino ſolueret reatũ.¶ Ad bhoc qð obijcit᷑.ꝙ moꝛb
ſanãdus ẽ ꝑ contrarium.ſed quedam ſunt peccata quibo
annexa ẽ triſticia nec ſine triſticia fiunt.dicũt quidaʒ ꝙ;
illud nõ eſt generale ꝙ ꝑ cõtrariũ fit cuꝛatio. Aliquãdo
em̃ moꝛbus ſanatur ꝑſimile ſᷣm ꝙ dicitur doloꝛ ẽ medi⸗
cina doloꝛis. vñ ⁊ peccata que nõ doloꝛe ꝑpetrant᷑:doloꝛe
pñt curari.Eliter tñ dicũt quidã.ꝙ nullũ peccatũ ꝑpe⸗
tratur ſine delectatõe.eo em̃ ꝙ omne peccatũ voluntari⸗
um:in ꝑpetratõne peccati ẽ adimpletõ voluntatis qtum
ad hoc. In tali aĩ adimpletõe ẽ quedã ↄiunctõ ↄueniẽtis
cũ ↄuenienti.nõ tñ ſimpliciter:ſ̊ inqᷓtum ẽ ↄiunctio voli
ti cũ volente. Vnde ſicut ĩ ꝑpenitẽte oꝑa maxime difficul⸗
tatis delectabilia ſunt quia volita:ſic triſtabilia in pcto
delectant᷑ quia ſunt volita:⁊ deſiderio volũtatis ꝑpetra
ta.¶¶ Sed adhuc videt᷑ minus ſufficiẽter dictũ.quia cum
omne peccatũ ſit volitũ.aliquid ẽ motiuũ volẽtis ex ꝑte
pet᷑i qð ẽ velectabile voluntati.vñ illud ẽ volitũ.ꝓpter h
mihi videtur dᷣm.qꝙ cũ triſtatur inuidus de bono alte⸗
rius:triſticia illa ẽ delectabilis ipᷣi voluntati.nõ tñ ſim⸗
pliciter:ſʒ habita ↄpᷣatõe ad cauſam que ẽ appetitus ſin⸗
gularis in bono.quia em inuidus appetit eſſe ſingulaꝛis
in bono:inuidet.i.triſtatur de bono alteꝛius.Et ad hoc
manifeſtandũ põt notari exemplũ aug.ð relatõe moꝛtis
didonis.vt ſi quis audiẽs narratõem didonis doleret.ſi
quis narratõem illã a ſe ſubtraheret ſimiliter doleꝛet.vñ
ſequit᷑ ꝙ delectat᷑ audiendo illud.ñ aug.j.de ↄſeß. Si
ꝓhibereꝛ legere didonẽ: extinguerẽ doloꝛẽ.quia nõ lege⸗
rẽ quõ doleꝛẽ dolere aũt ð doloꝛe ſublato nõ põt quis: ni

ſi pñtia doloꝛis eẽt ſibi delectabilis.Aliud exemplũ ẽ ad

hoc incõſolabiliter dolenti de damno aliquo vt de moꝛte
amici vel alio damno.nihil ẽ ita delectabile ſicut dolere.

neq; ita ſᷣm voluntatẽ illius.ex quo patet ꝙ doloꝛ ſiue tri

ſticia ẽ delectabilis triſtãti.non tñ dico ꝙ ipa paſſio ᷣm
ſe eſt delectabilis:ſʒ relata ad aliud. vñ doloꝛ de damno
maximoẽ telectabilis:et ſᷣm voluntatem dolentis pter

amoꝛẽ nimiũ rei in qua damnificatus eſt dolens.ſimilit᷑

dico ꝙ triſticia paſſio de bono alterius.ñ ẽ delectabilis
Fm ſe:ſʒ ex relatõe ad cauſam.i.eoq appetit eẽ ſingłaꝛis
in hono:delectabilis ẽ triſticia de bono alteꝛius. ¶¶ Ad il
lud qð obijcit᷑.ꝙ nihil reſpõdet ĩ diffinitõe penitẽtie de⸗
ſoꝛmitan vel damno.vñ nõ aliquid debet reſ põdere dele
ctatõi.vel ſi ſic:quare ſic: Dicẽduʒ ꝙꝙ libidinoſa delecta⸗
tio qua:quis delectatur in creatura ſ uꝑ creatoꝛem:ẽ ſub
ſtãtia peccati.macula ſiue defoꝛmitas ⁊ damnũ : ſunt ef⸗
fectus peccati.⁊ ꝓpter hoc in penitẽtia que ẽ reſpondens
peccato quada cõtrarietate:debet aliquid eẽ qð delecta⸗
tõni rñdeat. nõ aũt requirit᷑ ꝙ aliquid rñdeat illis que
ſunt effectus vel ſequele peccati cuiuſmodi ſunt defoꝛmi
tas et damnũ.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ doloꝛ ẽ ex fide ꝛ⁊c
Dicẽdũ ꝙ ẽ ex fide imꝑante et hoc ꝓut ẽ affectio vel mo⸗
tus et a penitẽtia eliciẽte. ꝓut aũt ẽ eẽntialiter ip̃a penitẽ
tia: nõ ẽ ex fide neq; ex penitẽtia:ſʒ a dro ꝑ infuſionem.
Verũtamẽ vtroq; mõ ẽ a vo. vt a pꝛimo efficiẽte. VUnde
aug. d ſide ad petrũ. Ifirmiſſime tene et nõ dubites. ne⸗
minẽ hic poſſe hoĩm penitẽtiã agẽ.niſi quẽ deꝰ illumina
uerit: et gratuita miſeratõe ↄuerterit. Aplłs eĩ dicit. e
foꝛte det illis deus pnĩam ad cognoſcẽdum veritateʒ: et

reſipiſcãt a laqueis dyaboli.¶ Ao illð qð dicit aug. ſuꝑ

”
EE

illud. Dixi cõſiteboꝛ.quia magna dei pietas ẽ ꝙ ad ſolã

ꝓmiſſionẽ peccata dimittit. SDicẽdũ ꝙ loquit de ꝓm iſſi

one ↄfitẽdi cũ ↄtritõne in actu.et intelligit᷑ de pmiſſione
coꝛdis.vñ ibidẽ votũ ꝓ oꝑatõe iudicat᷑.Et ibidẽ ſᷣm aliã

litterã ꝓnũciabo.glo.ꝓnũciare nõ ẽ oꝛe: ſed coꝛde. Sed
quõ hoc intelligit pexiſtẽte ↄtritõe in actu: cũ in ↄtritõe
dimittit᷑ culpa: Reſpõſio.quãdo peccat offendit deuʒ ⸗
eccliam. In cõtritõe recõciliat᷑ deo.in cõfeſſione eccleſie
vtraq; tñ ẽ offenſa dei quia offenſo ſponſe ẽ offenſa ſpon⸗
ſi. Quod igit᷑ dr ꝙ deus peccata dimittit ad ꝓmiſſioneʒ
ſiue ad votũ ↄfeſſionis:intelligitur qtum ad culpam in⸗
̈tum offenderat eccłiam. Vñn qñ ↄtꝛitõem ſequitur vo⸗
tum ↄfitendi:qᷓtum ad deum remittit᷑ offenſa dei ex cõ⸗
miſſo in eccłiaʒ.¶ Ad aliud qð obijcitur.ꝙ gratia ẽ cau
ſa ſenſus vulnerũ et ita ꝓcedit. Vñ ſi ↄtingeret aliquem
cæcedere obtenta gratia:ſaluaretur ſine doloꝛe. Dicẽdũ
ꝙ ſi gratia pᷣcedat pꝛioꝛitate nature: nõ tñ pꝛioꝛitate tẽ⸗
poꝛis. tꝑe pᷣcedit videt᷑ ſic.Gratia infundit᷑ in inſtan
ti:doloꝛ nõ exit in eẽ niſi in tꝑe.igitur gẽa tꝑe pᷣeedit dolo
rẽ.quia inter inſtas infuſionis gre et tpᷣus doloꝛis neceſ
ſe ẽ eẽ tᷣus.ꝗ ſi quis decedeꝛet in tꝑe qð pᷣcedit doloꝛem:
obtenta gratia ſaluaretur vt ſupꝛa. Reſpõſio ſine pᷣiudi‚⸗
cio.ꝙ in penitente mediãte gratia gratiſdata:elicit libe⸗
rũ arbitriũ motũ doloꝛis de peccato.quo de ↄgruo mere
tur gram gratũfacientẽ. Vñ adueniente gr̃a gratumfaci
ente:attritio fit ↄtritio ſm opinionẽ hoc ponentiũ.Et ̊
videtur ex glo.illa diſcretio ẽ æc. AUnde dico ꝙ ĩ peniten
tia p̃cedit gr̃a gratiſdata qua aliquis ſentit vulneꝛa pec
catoꝛum. Muod videt᷑ ibi. diſcretõ ẽ in penitentia que ti
moꝛẽ dei ⁊c̃.et ſubſequit᷑ gratia gratũfaciẽs qua ſentiẽs
dloꝛẽ querit medicũ.Quod videtur ibi. Gratiaẽ ꝙ ſen⸗
tit:ſentiẽs querit medicũ.⁊ ita nũqᷓ; gr̃a gratũfaciẽs pce⸗
dit tꝑe doloꝛeʒ penitẽtie.i.nolle peccare.¶ Aod hoc quod
queritur.quaꝛe in rõe ſupꝛadicta ponitur doloꝛ et amaꝛi
tudo:cũ idem fuit. Reſpõſio.ꝙ ſicut penitẽtia dicit᷑ gẽ̃a
inqtum aĩam gratificat: virtus inq;tum mouet ad oꝑa
ſimiliter requiritur duplex doloꝛ ſiue doloꝛ dupliciter ſe
babens.ſ.vt ẽ affeetio anime:et vt ercitat ad opus.⁊ hoc
notatur ꝑ hoc ꝙ dr̃.doloꝛ coꝛdis et amaritudo aĩe. Coꝛ
em̃ eſt pꝛimũ oꝛganoꝝ. Ende peꝛ coꝛ ſignificatur anima
vt eſt operatiua ſiue motiua. Anima dicitur inq̃tũ ani⸗
mat.i.viuificat coꝛpus.Notatur igitur duplex doloꝛ hba
bendus in ratõne.vt.ſ.eſi afficieno anĩam ꝓ cõmiſſis:et
ille debet eſſe maximus.pꝛopter quod dicitur amaritu⸗
do. et vt eſt excitatus ad oꝑandum.id eſt ad vindictã of⸗
fenſe.vel ſaltem ad declinandum penitenda.⁊ ille dñ do⸗
loꝛ ſumpliciter qui dicitur eſſe coꝛdis. .

¶ Loniequenter que.S. iij.

ritur de diffinitione aug. de eccleſiaſticis dogmatibo. Et
queritur pꝛimo de pꝛima parte diffinitionis. Secundo
e ſecunda.diffinitio autẽ eſt hec· Menitentia vera eſt pe
nitenda nõ admittere:et admiſſa ceflere. Cõtra banc
diffinitõnem obijcitur ſic.aut hec diffinitio ↄuenit pent⸗
tẽtie virtuti.aut penitentie ſacramento. ſQon penitentie
virtuti: quod patet. quia hec ẽ differentia inter gratiam
ſacra mentalem et virtutem ſiue gratiam in virtutibus.
ꝙ virtus ſiue gratia in virtutibus ꝓpꝛie attenditur in ef⸗
ficacia oꝑandi et expediẽdi habentem oꝑando ad finem

ſuum. nde aug.iiij. ciui.dei.Virtusẽ ars bene recte

qᷓ; operandi. Gratia in ſacramentis attenditur in effica

cia curandi. VUnde ſacramenta dicuntur vaſa medicina

lia.⁊ maxime penitentia medicina dicitur ſicut diẽ Iſi⸗
do. Sed iſti actus qui ſunt penitenda nõ admittere ad⸗

miſſa deflere: ꝓpꝛie ſunt actus medicinales. quia alter

ſcʒ pꝛimus eſt medicie pᷣſeruatiue:reliquus medicine cu
ratiue.igitur non ſunt actus penitentie virtutis nec pe⸗
nitentie ſacramenti. Quod ſic patet. partes penitentie
ſacramenti ſunt.cõtritio.cõfeſſio.ſatiſfactio.ſed aut ſũt

Etes integrales:aut ꝑtes ſubiectiue. Si integrales: ſed

quod cõuenit parti integrali alicuius totius: nõ ↄuenit

¶ Hueſtio

ißi toti: ſed diffinitio ↄuenit cõtritõni. quia illa cõtritio
nõ eſt vera que deflenda ſiue penitenda admittit c· Eñ
aug. in li. ſoliloquioꝝ · vulnus veteratum tardius lanat

frequenter peccans et lugens veniaʒ vix meretuꝛ. Mihil

ꝓſint lamenta ſi iterantur peccata de pe. di. ij. Vera er

go cõtritio eſt penitenda nõ admittere et admiſſa deſte-
re.Si aũt ſunt ꝑtes ſubiectiue. ſed diffinitio que toti co
uenit et ꝑtibus ſubiectiuis. et qua rõe vni ꝑti:et alijs.ſjʒ
pec diffinitio nõ cõuenit ↄfeſſioni nec ſatiſfactõni: et ita

vt videtur nec penitentie· 4 Pꝛeterea. qnc; iuſti peniten⸗
tes recidiuant et iuſti ſᷣm veritatẽ. ſeo penitẽtes iuſti m
veritatem verã agunt pemitentiã: ſe recidinãtes admit⸗
tunt penitenda:igitur vera penitẽtia nõ excludit admit
tere penitenda: igitur hec diffinitio nulla eſt. Itez m
rõem pᷣdictam videtur ꝙ; nullus qui eſt peccaturus moꝛ
taliter in futuro ſit in vera penitentia:qð falſum ⁊ẽ.quia
omnis talis admittit penitenda. Item penitentia ẽ tĩ
cæ malis pteritis. igitur nullũ habet reſpectum ad futu⸗
rum. igitur nõ debet diffiniri ꝑ aliquod futurum. ſolum
em̃ in diffinitõne alicuius babʒz poni quod eentialiteꝛ re
ſpicit illud.igitur nõ debet dici penitentia eſt penitenda
nõ admittere.4 Item penitentia punitõem reſ⸗ picit. VUñ
dicitur.penitentia ẽ quedam dolentis vindicta puniens
in ſe ⁊c̃.ſed punitio ſequitur culpam ſiue delictum: igit
penitentia refertur ad culpam pcedentem et nõfuturam
Item ſuper illud ps· Cogitabo ꝓ peccato meo ibi glo.
Buo modi ſunt ꝑfecte penitentie. cõfeſſio et em endatio.
que fit ꝑ fletus et elemoſinã.Ecce ꝙ bic tanguntur mo⸗
di qui requiruntur ad penitentiam ꝑfectam. nihil autez
tangitur quod reſpicit peccatũ futuruz. 4 R Yido.li: de
trini. IJlle penitentiaz digne agit. qui reatum ſuum legi⸗
time plangit.cõdemnendo.ſ.ac deflendo que geſſit. tãto
deploꝛando ꝓfundius:quãto extitit in peccato ꝓclinius
Hic nibil tangitur quod futurum reſpicit. ¶ Item ſi pe⸗

nitentiã reſpicit malum futurũ.actus⸗ eẽntialis peniten⸗
tie timere: timoꝛ eĩ ẽ mali futuri Rñſio. vt ex verbis
deſcriptõis poſite patet:hec S vere penitẽtie aĩ⸗
ſignatur. vera aũt penitẽtia dicitur efficax 2 fructuoſa.
ſcʒ que finalis ẽ. et dicitur vera penitentia cõtra venam
IYlla aũt dicitur vana que per peccatum ſequens euacu
atur. De qua aug.li ſolilo. YInanis ẽ pemtentia quaʒ ſe⸗
quens culpa coi nquinat. Iem greg. in moꝛał. Incaſſuʒ
quippe bonum agitur. ſi ante terminuʒ vite deſeꝛatuꝛ. qꝛ
et fruſtra velociter currit: qui anteqᷓ ad metã veniat de⸗
ficit. Si aũt obijciat᷑ de diffinitõe ambro.que F. Penitẽ⸗
tia ẽ p̃ᷣterita mala plangere et plangenda non admittere
que eſt eadem cum pꝛedicta. et aſſignatur reſpectu futu⸗
ri cauendi.ec tamen hec diffinitio aſſignatur. penitẽ⸗
tie vere ſed penitentie ſimpliciter. quia non dicitur vera
penitentia ⁊c̃. ſed penitentia ſimpliciter. Dicẽduzʒ ꝙ bec
diffinitio aug. expꝛimit quod intelligenauz eſt in diffini⸗
tõe ambro. VUnde et ſi nõ expꝛimatur ibi:tamen intelli⸗
gẽdum eſt. Vnde ſicut in canone ſcripture et maxime in
doctꝛina euangelica qð vnus euangeliſta dicit diminute
alius dicit ꝑfectius et expꝛeſſius.et hoc eſt ex diſpenſati
one ſumme lapientie et inſtinctui: ſ imiliter ẽ de ſacris oꝛ
thodoxis.quod vnus diminutius dicit: alius dicit peꝛſe
ctius et expꝛeſſius. Vnde in talibus adheꝛendum eſt ſen
tentie ꝑfectioꝛi. Aliter dicunt quidam. ꝙ hec ratio ↄue⸗
nit omni penitentie et fructuoſe ſcʒ finali et non finali.
ponentes bmõi intellectum deſcriptõnis pꝛetacte et con
ſimilium. Penitentia eſt penitenda non admittere 2 ad
miſſa deſlere. ꝙ nullum retineatur admiſſum de quo ſit
penitendum. Similiter et alia. Penitentia eſt pꝛeterita
mala plangere:et plangenda iterum nõ cõmittere. id eſt
penitentia eſt ita plangere pꝛeterita ꝙ nullum cõmiſſuz
retineatuꝛ: de quo ſit plangenduʒ. ſed quia bec expoſitio
nõ vſq;quaq; dicit ſententiam deſcriptionis. expꝛeſſe em̃
em̃ notatur in illis aliquid quod ad futurum dicit. me⸗
lioꝛ mibi videtur pꝛioꝛ intellectꝰ. ¶ Ad hoc igitur quod

in ſpiritualibus idem eſt medicina et vi

lun.
pꝛimo queritur. vtrum ſit diffinitio penitentie ſacramẽ⸗
ti aut virtutis.Dicẽdum ꝙ; vtriuſq;: differenter tamen.

quia qtum ad pꝛimaʒ ꝑtem que ẽ penitenda non admit⸗

tere: elt ꝓpꝛie penitentie virtutis.quia virtus eſt pꝛopꝛie
ſubiectum ſuum tueri a vicioꝛum im pugnatione: ne im⸗
pediatur pꝛogreſſus eius ad finem. VUnde viꝛtus dicituꝛ
quaſi vi tuens.tum ad ſecundaʒ ꝑtem que eſt admilſ⸗
ſa deflere ꝓpꝛie cõnenit penitentie ſacramẽto. Sacramẽ⸗
tum em̃ bocip̃o ꝙ ẽ curatiuũ ꝓpꝛie reſpicit meritum pꝛe⸗
teꝛitum. vtraq; tamen pars vtriq; cõuenit.ſed hec huic
pꝛius:illa illi. Si obijciatuꝛ ꝙ diffinitio cõmunicat
ratõni ꝓpꝛij. ꝓpꝛium autem vni ſoli cõuenit. VUnde diffi⸗
nitio vnius non cõuenit alij. Dicẽduz diuerſitatis ſo
lum in ratione cõuenientibus in eſſentia bene ↄuenit ea⸗
dem ratio differenter appꝛopꝛiata ſiue ad appꝛopꝛianda.
dico hoc de ratõne eo modo quo ratio dicituꝛ notifica
tio qualiſcũq;. Vnde quia gratia ſacramenti penitentie
et gratia virtutis penitentie eadem eſt peꝛ eſſentiam. ſed
ſacramenti eſt vt eſt curatiua ſiue ſanatiua:virtutis vt ẽ
oꝑatiua et oꝛdinatiua ad finem. eadem notificatio eideʒ
ſic diuerſitate poteſt ↄuenire.Ad hoc igituꝛ quod obijci
tur. ꝙ iſti actus qui ſunt penitenda non admittere ad⸗
miſſa deflere ſunt ꝗpꝛie actus gratie in ſacramẽto. quia
alter eſt medicine curatiue et reliquus pꝛeſeruatiue.· Di
cendum ꝙ curare et pᷣſeruare uis qtum ad moduʒ ⁊ ꝓ
pꝛietatem dicendi habent dici actus penitentie ſacramẽ
ti: nibilominus ꝙᷓtum ad veritatem rei ſunt actus peni⸗
tentie virtutis. VUnde ſicut eſt in infirmitate coꝛpoꝛali.
ꝙ quandoq; curatur beneficio medicine quandoq; oꝑa⸗
tione viꝛtutum naturalium. et eodem modo eſt de pꝛeſer
uatione ſanitatis. Similiter dicendum eſt de infirmita⸗
te ſpirituali.ꝙ quandoq; curatur et pꝛeſeruatur benefi⸗
cio medicine:quandoq; eſt operatione virtutis.ſed quia
irtus. ſcʒ gratia ĩ
ſacramento et gꝛatia in virtute. idem facit qtuʒ ao cura
tõnem et cõſeruatõnem penitentia virtus quod peniten⸗

tia lacramentum appꝛopiatur. tamen curatio gratie ſa⸗

cramenti et oꝛdinatio ad bonum gratie virtuti. Uñ gra
tie virtutis eſt pꝛeſeruare et pꝛopꝛius ꝙᷓ gratie ſacramẽ⸗
ti. virtus em diligit ſe et aſpernatur contrarium vt vult

boetius. Initum autem aſpernatur contrarium eſt ſui

conſeruatiua. Item vt dictum eſt virtutis eſt oꝛdinare

ſubiectum in bonum. VUnde auguſti. de anima et ſpiritu
Virtus eſt habitus mentis bene diſpoſite. Ad hoc autẽ
ꝙ ſit oꝛdinatum ſubiectum virtutis: requiritur ꝙ inor⸗
dinationes illius ad oꝛdinatõneʒ reducantur.hec redu⸗
ctio duo requirit.ſcilicet punitõnem offenſarum:et con
gruentiam punitionis. Sed delectationem inoꝛdinatã
voluntatis non contingit congruentius punire ꝙᷓ doloꝛe
oꝛdinato eiuſdem. Doloꝛ autem oꝛdinatus eſt quãdo ex
ercetuꝛ in vindictam delectatõnis inoꝛdinate vnde offen

ſus eſt deus. non eſt igitur inconueniẽs ꝙ hoc ꝙ dicitur

admilſſa deflere. quo erpꝛimitur doloꝛ voluntatis vel li⸗

perum arbitrium inoꝛdinate celectanti in actu peccati

quo vindicatuꝛ offenſa dei: ſit actus viꝛtutis penitentie.
Ad id quod obijcitur ꝙ non videtur ꝙ hec ratio cõue
niat penitentie ſacramento. Dicendum ꝙ in omogeneis
ſiue in rebus eiuſdem nature: idem eſt pars ſubiecta et

. integralis.quelibet enim pars aeris eſt aer:et ſic aer to
tum vniuerſale eſt ad quamlibet eius partem. exquo de

qualibet pꝛedicatur. Pena autem omogeneumn quid e

quelibet enim pars pene pena eſt. contritioni igitur po⸗

teſt conuenire diffinitio penitentie:cum ſit paꝛs eius ſub

iecta. Sciendum etiam. ꝙ dupler eſt penitentia meri⸗
toꝛum. ſcilicet contritio interioꝛ et exterioꝛ· Interior vo

pꝛincipalis eſt. Eſi enim pꝛincipium et cauſa penitentia

rum exterioꝛum. Diffinitio ergo penitentie dicit contri
tionem conuenienter. quia eſt eius pars pꝛincipalis.et

non ſolum ẽ pars pꝛincipalis:ĩmo virtualit ẽ tota pnia

Penitẽtia em coꝛdis que otritio ẽ exercẽs ſe in oꝛe ofel⸗

ſio fit in oge ſatiſſactio.Vñ ꝓpꝛie ſunt ſigna cõtritõnis.
VUñ decretalis de penitẽtia fit itaq; ↄfeſſio ad offenſionẽ
nõ ad acquiſitõem venie.Itẽ aug. li. de penitẽtia. Sicut
comes penitẽtie doloꝛ ẽ:ita lacrime teſtes doloꝛis.⁊ ſimi
liter intellige de planctu in oꝛe et ſatiſfactõne in oꝑe que
ſunt teſtes doloꝛis et ↄtritõis in coꝛde.quia igitur ↄtritõ
ẽ quicquid virtualit reiẽ in penitẽtia.alia vᷣo duo ſigna
ↄtritõis ſunt:igitur diffinitio cõtritõis ẽ diffinitio peni⸗
tẽtie. nec debet alijs duobo ↄueniꝛe.¶ No illud qð obijci
tur. ꝙ penitentes m veritatẽ patiunt᷑ recidiuũ qñq;. et
ita admittũt plangenda. Dicẽdum ꝙ deſcriptio aſſigna
ta ẽ penitẽtie fructuoſe ſiue finalis. VUel põt aliter dici.
nõ admittere penitẽda nõ excluditur ſi impliciter: ſed co⸗
exiſtentia eius.nec intelligitur tiñ de admiſſione in effe⸗
ctu:ſed et in ꝓpoſito ſiue voluntate.i.neq; actu admittat
nec actu admittere velit:vt ſit ſenſus. Penitentia vera ẽ
penitenda nõ admittere.i.qui habet veram penitentiaʒ
ẽ in ꝓpoſito ſiue voluntate nõ admittẽdi penitẽda. neq; ĩ
actu ea admittit. VUnde duo oppoſita in deſcriptõe.ſ.nõ
admittere penitẽda et penitẽda deflere ad idem tempꝰha
bent referri. vt.ſ.in illo tꝑe in quo penitet.i.deflet cõmiſ
ſa:nõ admittat penitẽda.i.neqʒ actu admittat neq; actu
admittere velit.quia ſi deſteret admiſſa ⁊ admittẽt actu
penitenda:nõ eẽt penitẽtia. Vnde greg.ĩ paſtoꝛali. Qui
admiſſa plangunt nec tñ deſerũt ↄſiderare:ſollicite ſciãt
quia ſtendo ſe inaniter mundãt qui viuendo nequiter ſe
inquinant.cũ idciꝛco ſe lacrimis lauãt vt mundi ad ſoꝛ⸗
tes redeant. Pꝛeterea.ſi haberet voluntatẽ admittendi
penitenda nõ eẽt vere penitens.EIñ nõ ſufficit nõ admit
tere actu:ſed nec voluntate. Vñ aug.et ẽ de peni. dil.iij.
Tandiu gaudeat et ſperet de Fatiar Fain ſuſtentatuꝛ a
penitentia. Dicit em̃ dñs.Vade et amplius noli pecca⸗
re Joh.viij.I 2õ dicit nõ pecces:ſed nec voluntas peccã⸗
di in te oꝛiatur.hec aug. Sic igi⸗ intelligẽda ẽ deſcriptio
poſita.vt.ſ.tꝑe quo peccata defleat:neq; actu neq; volun
tate deflenda ſiue penitenda admittat. Et hoc videt᷑ ex/
pꝛeſſius dicere ꝗſido.de trini.ſic. Ille vere penitentiam
agit.qui nec penitere p̃terita negligit: nec adhuc penitẽ⸗
da ↄmittit.nõ dicit ſimpliciter nec penitenda cõmittit:ſᷣ
nec adhuc.i.qũ penitet te p̃terito.et hoc patet ꝑ boc qð
ſubditur ab eodẽ qui dicit. Qui vo lacrimas indeſinen⸗
ter fundit et tñ peccare nõ deſinit. bic lamentũ babet et
mundatõem nõ habet.¶¶ Ex hoc patet reſpõſio ad aliud
gqð obijcitur. ꝙ ᷣm veritatẽ deſcriptõis nullus penitens
ẽ peccaturus moꝛtaliter. Hoc aũt veꝝ ẽ ſi dẽ ñ admit
tere penitẽda:omne tpᷣus reſpiceret.ſi em opoꝛteret nũ⸗
ᷓ admittere penitẽda ad hoc ꝓ vera eẽt penitentia:nũqᷓ
vere eẽt aliquis penitẽs ſi vnq; admitteret penitẽda: ſed
verbo pᷣdicto ſol negat᷑ admiſſio penitẽdoꝝ et qᷓtum ad
actum et voluntatẽ dũ veꝛam bobet ꝗs penitentiã. ¶ Ad
illud quod obijcitur ꝙ; penitentia ba reſpectũ ad p̃te⸗
rita ⁊c̃.dðm ꝙ ẽ penitẽtia virtus et ſa acramentũ.illa aũt
que ẽ ſacramentu pꝛimo reſpicit ad pᷣteritũ inqtũ hmõi
inqᷓtum aũt ſatiſfactoꝛia cũ hoc ꝙ reſpicit peccatũ pᷣteri
t deflendo illud:habet deteſtari ꝑpetuo omne genꝰ pcti.
Vnge penitẽtie ſacramẽti inꝙtum ẽ ſatiſfactoꝛia nõſolũ
ẽ cõmiſſa deſſere ſed cõmitiẽda ꝑpetuo deteſtari. Inqtũ
at penitẽtia virtus ẽ.quia eius ẽ tueri ſubiectũ ab i mpe⸗
dimẽtis que impediũt expeditõem eius ĩ finẽ:reſpicit ſu
tura.4 Do aliud quod obijcit. penitẽtie ẽ ꝓpꝛie punire
ſeo punire ẽ qtum ad peccatũ pᷣteritũ ꝛc. Dicẽduʒ ꝙ pe
nitentie nõ ẽ tm̃ punire ꝓut punire dicit penã infligere:
