nature ↄꝑant᷑ elemẽtis. legis ſcripte exoꝛdijs.i:detonibo:
legis gratie ſermonibo. Sʒ exiſtẽte ſermone nõ ceſſat ꝓpt
hoc dictio vł elemẽtũ:iĩmo ſilis ẽ notio.igit᷑ a ſili ⁊c.¶ JItẽ
fides ẽ viſio quedã enigmatica.nibilominꝰveritate adue⸗
niẽte nõ euacuata cẽ. adueniẽte eĩ xrpᷣo nõ euacuata ẽ fides
xp̃i. eodẽ mõ videt᷑ ꝙ cerimonialia ſiue legalia quodã eni⸗
mate pᷣlocuta fuerũt xpᷣm.ꝙ ꝓpter hoc adueniẽte xpᷣo cel⸗
are debeãt. 4 Iẽ. j. ZThi. v. Scimus qꝛ bona ẽ lex ſi quis
ea legitime vtat᷑.glo.legitime.i.ſpũaliter.igit᷑ ꝙᷓtũ ad in⸗/
tellectũ ſpũalẽ ſꝑ eẽt ea vtẽdum.⁊ ita ſemꝑ eẽt vtẽdum le⸗
ge tũ ad intellectũ ſpũalẽ. lʒ non qtũ ad lralem.Ende ñ
faciendo oꝑa impudicitie circũcidimus nos ſpiritualiter.
Similiter affligẽdo nos ĩ caꝛne ꝓpter pctᷣa.offerimus deo
ſacnficia.pᷣs. Sacꝛificiũ deo ſpiritꝰↄtribulatꝰ.ſilr ð alijs.
l Itẽ rõ vſus rei ẽ vtilitas rei cuiꝰ ẽ vſus.Vnde ſᷣm ꝙ res
7 maioꝛis vtilitatis magis vtẽdũ ea.Rᷣ Fᷣm ꝙ aliꝗd elucida
tur maioꝛis ẽ vtilitatis vt vr in ſententijs.patet igit᷑ ſm ꝙ
magis eſt hmõi magis eſt ea vtendum. ſſed vt dicit HBeda
Sacramẽta veteris legis ꝑ lumen gr̃e ſunt reuelata. VUñ
magis nũc eluceſcũt qᷓ tꝑe legis veteris.igit᷑ vſus eoꝝ ma⸗
ioꝛis eſt vtilitatis.¶ Ytem Geut.xxviij. Si audire nolue⸗
ris rocẽ oñi dei tui vt cuſtodias oĩa mandata eius ⁊ ceri⸗
monias q̃s ego pᷣcipio tibi hodie:veniẽt ſuꝑ te omnes ma
ledictõnes iſie ⁊c. Ecce ꝙ pᷣcipit indifferẽter omne mãda⸗
tũ obſeruare tã moꝛale q cerimoniale ſine termini ꝓlixiõe
maledictõm ſubijcit omnẽ trãſgrediẽtẽ vel vnũ de mãda
tis:nullũ hominẽ excipiẽs.vel mãdatũ. igit᷑ vt ṽ ab oĩbo
a ſine termio oĩa ſunt obpᷣuãda ĩdifferẽt.¶¶ Itẽ Ro.vij.lex
qdẽ ſancta ⁊ mãdatũ ſctm iuſiũ ⁊ bonũ.⁊ hoc intelligit
de lege qᷓtũ ad cerimonialia ſiue figuralia. ptz quia poſt⸗
ea ſubdit᷑ in textu. Scimus quia lex ſpiritualis ẽ.glo.ibi
Aug. Spiritualis lex moyſi dicit᷑ qa ĩ ea ſunt qᷓ di ſunt.
7 qꝛ ſpiritualiter intelligẽda ẽ. Si igit᷑ qᷓtũ ad cerimonia⸗
lia tm̃ ẽ attendẽdus ſpũalis intellectus: igit᷑ lex qᷓtum ad
cerimonialia ſpũalis ẽ.⁊ ita ſcta iuſta ⁊ bona.łᷣ̊ omne ta⸗
le ꝑpetuo ẽ obſeruãdũ: ̊ ⁊c.¶ Itẽ deuf. v. Hec ſũt pcepta
cerimonie atq; iudicia: vt cuſtodiãt cũctis diebo vite ſue.
Et ſilłr dẽ in fine capituli.pᷣcepit nobis vt faciamus omĩa
legitima vt timeamus dñm bene ſit nobis cũctis diebo
vite nr̃e.Ex quibo elicit᷑ ꝙ ratione legis tenebãt᷑ ad obſer⸗
ãtiã cerimonialiũ ſemꝑ.Similit᷑ deut᷑.xj. Ama dñm de⸗
um tuum ? obſerua cerimonias ? p̃cepta eius omni tꝑe.
intẽtio ẽ ſicut exponit᷑.vt ꝓpłs iſrł obliget᷑ ꝓ ſuo eterno.
erpᷣſſe dꝛ Deut᷑.xxix.manifeſia ſunt nobis ⁊ filijs nr̃is
ineternũ vt faciamus vniuerſa verba legis hiuꝰ. Reſtat
ergo ꝙ ꝑpetua fuit obſeruatõ legaliũ in ꝓło iſrabelitico.
Pre. ſicut habet᷑ Hiere.xxxj. ꝓmiſſio facta ẽ ꝓplo iſra⸗
belitico de ꝑpetuatõe. Vnde dẽ. Si deſecerit leges iſte co⸗
rã me:ſemẽ iſrł deficiet.⁊ ẽ ratio.q̃ſi ex impoſſibili.hᷣ ẽ ſic
leges celi ⁊ terre:nõ deficiẽt añ finẽ mũdi: ita nec deſiciet
generatõ ppli iſrabelitici.⁊ ſegt᷑ ſemẽ dñi nec euellet᷑ nec
deſtruet᷑ imꝑpetuũ.Lex aũt data ẽ hereditarie filijs iſrłſi
cut habe? Deut᷑.xxxiij.legẽ pᷣcepit nobis moyſes heꝛedita
tẽ młtitudinis iacob. Reſtat ̊ ꝙ ſacr̃a legalia ↄuenit du⸗
rare. Pre.in euãgelio. dẽ i Yon veni ſoluere legẽ. bᷣ adi⸗

ſexta

plere. Si ergo ꝑxrpᷣm nõ ẽ legis ſolutõ: nec alius poſt veit
qui baberet auctoꝛitatẽ ſoluedi.reſtat ꝙ ſacramẽta illiꝰ
nõ ceſſare debebant. Silr deut. xxvij. . inaledictus hõ ꝗ
nõ ꝑmãſẽit in ſermonibo legis buiꝰ.cum ergo ſacramẽta

ad ſermones legis ptinest: debebat pꝑmanere in obſerua⸗
tõne. 4 Itẽ fides eadẽ ⁊ mãſit in antiquo plo in moder⸗
no. Ifides aũt attendit᷑ in ſacꝛamẽtis:ꝗ̊ ſacr̃a ratõne illius

habebãt durare.¶ Itẽ cũ ſacr̃a eſſent data ratiõe:nibil at
coꝛrigit᷑ niſi qʒ recte fieri ñẽ deputatũ: reſtat ergo ꝙ illa

nõ erat coꝛrigẽda.ergo adhuc ↄueniebat durare. 4 YZtem
Hatł.iij. An ex oꝑibo legis.glo.in obſeruãtijs at ſi non in⸗

telligãt᷑: ſeruitus ſola ẽ: q̃lis erat in plłis iudxoꝝ ⁊ ẽ vſq;
adhuc.ſi aũt obſeruẽt᷑ illa ⁊ intelligat᷑:non ſoluʒ nihil ob

ſant.ſi tꝑe cõgruãt.ſi a moyſe ⁊ pplo obſeruata ſunt.iQAi⸗
bil enĩ tpie terret aĩaʒ ꝙᷓ ſacramẽtũ nõ intellectũ. Intel⸗
lectũ vᷣo piũ gaudiũ parit. Omne aũt ſacramẽtũ cũ intel⸗
ligit᷑:vel ad ↄtẽplatõnem veritatis vel ad bonos moꝛes re
fert᷑. q̊ʒ vtrũq; ad h̊ ẽ neceſſariũ Ex qͥ accipit adhuc ne
ceſſaria ẽ obſeruatõ ſacramẽtoꝝ.¶ Item boc videt᷑ ꝑ hoc
qð dicit᷑ in glo. ſuꝑ illud pᷣs.Qui ſanat ↄtritos coꝛde. al⸗
ligamẽta eni ſunt tꝑalia ſacramẽta quibo inteꝛim conſola
tõnem habemus que tunc detrabet᷑:cuʒ erit ꝑfecta ſanitas
Cũ ꝙᷓ nondũ ſit pfecta ſanitas:remanere debent ſacr anẽ⸗
ta legalia.¶ Itẽ ſacramẽta ſunt ad teſtificẽdũ ſicut habet
Col.ij. Sed adhuc eſt neceſſaria teſtificatõ ſacramentoꝝ
ergo ↄueniebat ſacramẽta legalia adhuc manere ſicut te⸗
ſtimonia.¶ Pre.videmus quedam ſacramenta manere ſi
cut ſunt.penitentia. matrimoniũ ⁊ oꝛdo.pari ergo ratõne
ſacramenta alia debebant manere aut quare nõ dum mõ
adderet᷑ ꝑfectio.¶ Pre.non eſt deus vt homo vt mutetur.
Ande Aſdalach.ij.Ego deus ⁊ nõ inutor. Sacꝛamenta g
que data erant adeo ↄgrua ſaluti: non ↄueniebat a diuina
voluntate mutari. Si enim voluit ea deus ⁊ mõ nõ vult.
videt᷑ eſſe mutabilis.⁊ cõueniebat melius vt talia darent᷑
ab ißo q ſemꝑ manerẽt ſaluti nr̃e eſſent ſufficiẽtia.. Itẽ
p̃cepta moꝛalia legis aliquo mõ manent eadem.quia oꝛdi
nãt ad fidem bonos moꝛes. Cum ergo ſacramẽta oꝛdi‚⸗
nata ſint ad fideʒ. ↄuenieb at ſacramenta aliquo mõ eadẽ
obſeruari.. Pre. in lege data ꝑ xpᷣm nulla videt᷑ fieri re⸗
motio ſacramentoꝝ. Qon'enim ſtatuit deus ceſſatõneʒ ſa⸗
crificioꝛum vel circumciſionis ⁊ ita de alijs. Reſtat ergo
ꝙ cum pꝛius eꝛant inſtituta ſine temꝑis determinatiõe ad
puc etiam manent. Atem ſuꝑ illud pᷣs.xviij. Tuus ſum
ego ſaluum me fac:qm̃ iſtiſicatõnes tuas exquiſiui.glo.
iuſtificatõnes dicit que futura ſignificant. vt agnꝰ paſcał
que fuerũt pꝛimoꝛdia fidei ſine quibus nemo pfecte nouit
gratiam. ſacramenta legalia fuerunt pumoꝛdia fidei. ſᷣ
pꝛimoꝛdia fidei non ſunt deſiruenda: ↄſũmatio enim non
deſtruit pꝛincipium eiuſdem. Si ergo conſũmatio fidei in
euangelio nõ deſtruit ſacramẽta legalia: ̊ debẽt manere.
Item additõ deſtruit illud cui fit additõ.hoc põt accipi
ex illo qð dicit Lug.ſuꝑ eplłaʒ.ad Gal. volebat apłs ire
ad quoſdam.vt ſuppleret ea q̃ deerant fidei illoꝝ.nõ inten
debat deſtruere qð illi vere credebãt.¶ Itez ſacramẽta le⸗
galia q̃ erant ſacrificia inſlituta erant ne daretur occaſio
ydolatrie indeis. Pari g ratiõe obſeruãda ſunt ſact̃a illa
ne xt᷑ occaſio manicheis infidelitatis.ꝗ dicunt ꝙ merito
ceſſant iegalia: q; inſtituta eranta m alo deo. ſcz a pꝛicipe
encrerd hpoc dicẽdũ ẽ. ꝙ ſacramẽta legalia ceſſa⸗
re debuerũt.aliter ei ĩſtruẽdi erãt ꝑnuli aliter adoleſcen⸗
tes:⁊ aliter in ꝑfecta etate ↄſtituti. SJta etiã dicẽdũ ẽ ĩ eta
te hũani generis.ꝙ alit᷑ danda erant ſacramẽta ꝑuulis.
aliter hominibo ꝓficientibus. aliter iam perfectis. AUnde
Hug. ante legem paruulos nutriuit ↄſilio:poſt exercita⸗
tos pꝛecepto aſtrinxit: nouiſſime vᷣo ſub gratia perfectos
in libertate ſpiritus conceſſit ambulare. Sic ergo lacra⸗
menta legalia his aduenientibo ceſſare buerunt. 4 Itẽ
multiplex eſt ratio quare conueniebat ceſſatio ſacramen⸗
toꝝ legalium:ĩmo lex ipſa ſub ratõne in qua tunc ligabat
Vna eſt quia lex illa data erat in onus ſeruientibus er ti⸗
moꝛe. Unde non cenueniebat ilijs ſeruiẽtibus ex amoꝛe

imo lex libertatis ſcʒ euangelica. Inde augu. contra fau⸗
ſtum. Pꝛima ſacramenta que obſeruabant in lege:pᷣnun⸗
ciatiua erant rp̃i venturi.que cuʒ ſuo aduentu xp̃c impleſ
ſet:ablata ſunt.? ideo ablata: quia impleta. ſ26 em̃ venit
ſoluere ſed adimplere. ⁊ alia ſunt inſtituta rirtute maioꝛa
vtilitate melioꝛa.actu facilioꝛa.numero paucioꝛa.tãq; iu⸗

ſticie fidei reuelata 2 in libertatẽ vocatis filijs dei iugo ſeꝛ

uitutis ablato: qð duro⁊ carni dedito populo ↄgruebat.
Alia eſt ratio quia data fuit qtum ad legalia ꝓpter alið
quo habito cæſſare debuit. Vnde JYJſa.j Sanguinẽ vitulo⸗
rum nolui.glo.pᷣterito vtens oſtendit ſe nũqᷓ ſacrificia iu⸗
droꝝ amaſſe:ſed ꝓpter ſignatũ ad tempꝰſuſſinuiſſe.⁊ veꝛo
ſacrificio impleto pꝛo nihbilo reputaſſe. Alia ratio ẽ amo⸗
tio multiplicis erroꝛis.Vnus eſt ꝙ crederet᷑ deꝰ delectari
in ſacrificijs carnalibo. vnde Yudic.xj. Tranſiuit Jepte
ad filios.glo.fuit hec cauſa vtilis cur alia mutarẽtur. nec
modo iubent᷑ ſeq ꝓhibent᷑ offerri: ne vere ᷣm carnalẽ affe⸗
ctum deũ delectari putaremꝰ. Aliꝰeſt ꝙ adhuc crederetur
xpᷣe nondũ veniſſe:̊ adhuc venturꝰvt illa prenũciabãt. vñ
augu. contra fauſtũ. Si celebꝛatõnes que figure erãt p̃ᷣnũ
ciantes futura adhuc a r̃iams fierent:nihil ſignificaret᷑
niſi nondũ veniſſe qui dudũ figuris pᷣnũciabat᷑. aut nõdũ
veit. aut ſi iam venit:ſuꝑflue ⁊ fallacit᷑ pnũciat᷑. Terciꝰ
ꝙ crederent᷑ magis accepta deo eſſe ſignificantia qᷓ ſignifi
cata.i.cerimonialia legis qᷓ illa que illis fuerũt ſignifica⸗
ta. VUnde aug.xj.de ciui.dei. ideo ſacrificia mutãda eran t
opoꝛtuno certoq; tꝑe:ne ipᷣi deo deſiderabilia vel certe in
nobis acceptabilia ac nõ potiꝰque ſignificata ſunt credeꝛẽ
tur. 4 Alia ratio eſt ꝙ illa fuerũt p̃ᷣnũciatiua xpᷣi. Unde ĩ
aduentu eiꝰceſſare debebant: ſicut ceſſat pᷣconiʒatõ in aa⸗
uentu p̃coniʒati.Inde augu.contra fauſtũ. Pꝛima ſacra⸗
menta que obſerua bant᷑? celebꝛabant᷑ ex lege:pᷣnũciatiua
erant xpᷣi futuri.que cum ſuo aduentu xpᷣc impleſſet abla⸗
ta ſunt.⁊ ideo ablata:quia impleta. 2 ſicut habet᷑ in glo.ij
Coꝛin.iij. Si miniſtratio moꝛtis ⁊c. VUeniente im patoꝛe
imagines tollunt᷑ de medio.ibi ſpectatur imago vbi imꝑa
toꝛ nõ eſt. ¶¶ Item alia ratio fuit munificentia ſ⸗ aluatoꝛis
exiſtentis in carne. ↄueniebat em̃ vt copioſius dona regia
daret aſſiſtens p̃ᷣſens in carne:z iam familiaris imo frat᷑
eſectus.vnde Gꝛeg.ſᷣm incremẽta tempoꝝ creuit ſcientia
ſpũaliũ patrũ.⁊ quãto vicinioꝛes ſaluatoꝛis aduentui exti
terunt:tãto miſteriũ ſalutis pleniꝰ ꝑceperũt.⁊ poſt nõ eſt
dubium quin his qui pᷣſentes fuerũt.multo ampliꝰ cõtu
lerit rerum ipſaꝝ exhibitio atq; pᷣſentia exhibentis. ꝓpteꝛ
hoc dicit hugo. Que tꝑe poſterioꝛa fuerunt effectu gratie
ſpũalis dignioꝛa inueniutur. 4! Alia ratio fuit ne eoꝝ du
ratio eſſet cauſa excluſionis fidei euãgelice. vnde glo. Oꝛi
ge.ſuꝑ illud ũeri.xxvij.dabis ei p̃cepta.ſi ſacrificia ⁊ in
ſtituta legalia vſq; in p̃ſens mãſe iſſent:euãgelij fideʒ exclu⸗
ſiſſent. Sex q̊ ratõnes ſunt in vniuerſo.ſcʒ honoꝛis diſpo⸗
ſitio.ſigniſicatõnis adimpletõ.erroꝛis amotõ.pᷣnũciati pᷣ
ſentia.aſſiſtẽtis munificentia: fidei euãgelice ꝑmanẽtia.
Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ Jota vnũ ꝛc. Dicendũ non dicit
ꝙ hec nõ traſibunt ſimplꝛ:ſ ꝙp nõ tranſibũt donec oĩa fiãt.
fieri autẽ ſiue impleri dicit᷑ dupliciter. Vel ad lr̃am:et ſic
adimplent᷑ moꝛalia. Vel ſpualiter:2 ſic cerimonialia.In
e glo. ibidem.i Nõ remanebit quin impleant᷑.vel imperfe
cta ꝑficiant᷑ ⁊ ſignificatina im pletõne ↄſument᷑.¶ Ad ali
ud dicendũ.ꝙ ſicut dicit glo. Soluere eſt nõ agere ꝙ recte
intelligit. Unde dicendũ ꝙ vupler eſt intellectꝰlegis. Re⸗
ctus qui eſt intellectꝰ ipius legis:nõ rectꝰ qui eſt ipoꝝ iu⸗
deoꝝ. Intellectꝰ datoꝛis fuit ſpũalis:qtuʒ ad quẽ fuit ſem
per lex obſeruãda ⁊ nõ ceſſanda.lr̃alis qtum ad queʒ ſuit
obſeruãda ad tempꝰſcʒ vſq; ad tem pꝰrpᷣi. Intellectꝰ iudeo
rum eſt lr̃alis ᷣm quẽ intelligũt ipaʒ ſemꝑ eſſe obᷣuandã
Vnge licet mõ nõ obſᷣuet᷑ a xpᷣianis ſᷣm lr̃aʒ:nõ ꝗꝓpter hoc
ſoluit᷑:qꝛ ſoluere eſt nõ agere qð recte intelligit. YJpᷣi vᷣo re
cte intelligut mõ debere obßuari m intellectũſt pũalẽ: nõ
m lr̃alẽ ſicut iudei nõ recte intelligẽtes. ⁊ hoc põt haberi
ab augu. li.q.no. ve. teſta. ponẽs ibi exemplũ de pᷣcepto
x ſabbato dicens. Soluit ſane ſabbatũ ſaluatoꝛ:ſed ſine

piudicio dati ſabbati.Cum em̃ ſabbati iam tempꝰceſſaret
iudei ſabbatum adhuc manere aſſerũt: ſaluatoꝛ ſa bbatis
oꝑans m ſenſuʒ iudeoꝝ ſabbatum ſoluebat.4 Ad aliud
dicendũ.ꝙ duplex eſi veritas.ꝓmiſſionis ⁊ exhibitõis.in
obſeruãtia cerimonialiuʒ fuit veritas ꝓmiſſionis:⁊ ſicut
veritas in figura. In lege xp̃i eſt veritas exhibitõnis. Vle
ritas aũt exhibitõnis implet veritatẽ ꝓmiſſionis 2 hec im
pletio eſt euacuãdo illã vt erat ꝓmiſſionis.ſᷣ ↄplendo illã
que eſt exhibitõnis.⁊ hoc põt haberi in glo. ſuꝑ illud. Sa
crificiũ ⁊ oblationẽ noluiſti.glo.ſacrificiũ qð de aĩalibus
fiebat ⁊ oblatõez que erat de alijs rebo. vt de ſimila ⁊ thu
re ⁊ oleo noluiſti vlteriꝰ poſtqᷓ veritas eſt exhibita. vt em̃

venit res noluit deus legalia que erant quaſi vm bꝛa pro/

mittentia.tadiu eſt ꝓmiiſoꝛ donec det vt dedit.mutat ubuz
nõ dicit dabo:ſ̊ dedi.ipᷣo ergo veniente:ſoluit ea que eius
erant figura. In natali dñi cantat᷑ miſſa de ꝓmiſſione. ſcʒ
lux fulgebit:nec repetit᷑.poſt de ꝓmiſſionis exhibitõne ſcʒ
puer natus eſt nobis.qð iterat᷑ poſtea.Ecce verboꝝ muta
tio.ibi em̃ eſt de futuro ꝓmiſſio.hic de iam nato gratiarũ
actio.hec glo. Hec igit᷑ verbi mutatio eſt duplicis verita⸗
tis inſinuatio. Quod igitur dicit᷑ ꝙ veritas domini manet
ineternũ.hoc verum eſt:ſed nõ ſub eadem differentia veri
tatis.quia quãdoq; vt eſt veritas ꝓmiſſionis:quãdoq; vt
eſt veritas exhibitõnis.¶. Ad aliud dicendũ.ꝙ indicialia
legis noue maioꝛis ꝑfectõnis ſunt ꝙᷓ veteris ⁊ qᷓ;tuʒ ad ea
que ꝑtinent ad iuris rigoꝛem equitatẽ ⁊ diſi penſatõeʒ. qtũ
aũt ad ea que ꝑtinent ad rigoꝛẽ ꝑfectioꝛ eſt:quia plene in⸗
dulget. tum aũt ad ea que ꝑtinent ad equitatẽ:quia ſuꝑ⸗
erogat patientiã. ꝙᷓtum ad ea que ad diſpenſationẽ: quia
ſuꝑerogat beneficentiã. ¶ Ad hoc igitur ꝙ oſtendit᷑ in ex⸗
emplis ꝓpoſitis.ꝙ iudicialia legis erant perfectioꝛa iudi
cialibus euangelij. Dicendũ ꝙ non eſt verum. Ea aũt iu⸗
dicia que exercent᷑ in foꝛo eccleſie:nõ exercent᷑ ̃ᷣm ꝑfectõeʒ
euangelij.ſed potius diſpenſatoꝛie 2 ex ꝓmiſſione.ꝑmittit
em̃ ꝑfectio euangelij talia fieri.ſcʒ repetitõnes a contentõ
nes ⁊ punitõnes ꝓpter repꝛeſſionẽ maloꝝ ⁊ ſolaciuz infir⸗
moꝛum.vnde.v.math̊. Qui vult tecũ tendere in iudicio
⁊ tunicã tuã tollere:dimitte ei ⁊ palliũ.ibi glo. licet infir⸗
mis ſua repetere. Quãta aũt ſit ꝑfectio euangelij q;tuʒ ad
iudicialia patet Math.v. ¶ Ad hoc quod obijcit᷑ de ceri⸗

monialibo. dicendũ eſt ꝙ vtilitatẽ recoꝛdatõnis ſufficient᷑

aſſequi poſſumus.legem moyſi aſi piciendo ⁊ legendo ſine
omnm obſeruantia. ꝓpter quod illa obſeruare nõ opoꝛtet.
Vnde augu.contra fauſtũ. Pꝛioꝛi populo multa talia nõ
tm̃ audiendo.verũetiam facienda ſiue obſeruanda pᷣcepta
ſunt. Tempꝰem̃ erat quo nõ tm̃ dictis verũetiã factis pꝛo
bari opoꝛtet ea que poſierioꝛi tꝑe fuerant reuelãda.quibo
Erpᷣm atq; in xpᷣo reuelatis fidei gentiũ onera obſeruatio
num nõ ſunt impoſita: ꝗꝓphetie tamẽ auctoꝛitas eſt ↄmẽda
ta vnde remãſerũt ſolũ qtuʒ ad auctoꝛitatẽ ſignificãdi vt
in eis poſſet homo legere ⁊ intelligere:ſᷣ nõ qᷓtuʒ ad aucto
ritatem obſeruãdi. Ricenduʒ ergo quo ad obiecta de ceri⸗
monialibo.qꝙ lectio ⁊ intelleciꝰ cerimonialiũ⸗ vtilit mo⸗
uent ratõnalem mentẽ:⁊ iiloꝝ figuratõeʒ ad memoꝛiã re⸗
ducunt. Unde nõ eſt ꝓpter hoc obſeruãtia eoꝝ neceſſaria.
l Ad aliud dicendũ.ꝙ; que dictabat lex ſcripta erãt neceſ
ſaria hũane ꝓmotõi:igit᷑ manere debuerũt. Dicẽdũ nõ
ſequit᷑ ꝓpter cauſas pᷣdictas.nec in eoꝝ ceſſatõne aligd de
perijt hũano ꝓfectui:qꝛ oia illa meliꝰ⸗ pfectiꝰdictat lex ꝗᷓ
tie.vt ptʒ ex augu. ↄtra fauſtũ qui dicit. loco legalium
alia ſunt inſtituta pᷣtute maioꝛa. vtilitate melioꝛa. actu fa
cilioꝛa.nũero paucioꝛa.¶. Ad alið dicẽdũ.ꝙ ĩ pluribo lo⸗
cis ſcpᷣture inſinuat᷑ debẽ ceſſare legalia tã vᷣbis q; factis.
verbis.xj.mat᷑. Oẽs ꝓphete ⁊ lex vſq; ad iohem. Hieꝛo.ad
algaſiã.Aõ ꝙ iohes ꝓphaꝝ ſit finis 2 legis: ille g iohis
teſtionio p̃dicatꝰẽ. Itẽ.ix.math.i Zõ ẽ opꝰvalẽtibo medicꝰ
hſß male habẽtibo. Eũtes diſcite. quid ẽ.miſcðiaʒ volo ⁊ nõ
ſacrificiũ.vt ptʒ ibi ex glo. ¶NMale habentes dicunt᷑ qui cõ
ſcientia victi:nõ ex lege ſᷣ ex gratia querũt iuſtificari.Iñ
vult dicere.ꝙ talibo neceſſaria eſt lex gratie ſiue miſericor
die:nõ moyſi que eſt lex ſ acrificioꝝ. Itẽ. xij. mat᷑. Si autẽ

nuta
iri
ritr,
unet
eni
en
Alia
ſer
un
in⸗
o
nia
ner
iudi
in
ti
hitit
en
pfin
co
in
1d
ti⸗
nt
ine
un.
an
pta
pꝛo
nib⸗
atio
nida
dive
uen
cery
mo⸗
ire
lu.
ceſ.
no
de
un
aſa
lo
tis⸗
,00
bis
1
10
i
.
6

—

ſciretis qꝛ miſcdᷣiaz volo ⁊ nõ ſacrificium: nunꝙᷓ dẽnaſſe⸗

tis innocẽtes.glo. Si aũt ſciretis.i.qꝛ de oiſponit ꝑ gr̃aʒ
liberare populũ ſuũ ⁊ nõ ꝑ exterioꝛes obſᷣuantias:nõ repᷣ

benderetis eos qui vetera obmittũt. Item ve ceſſatõe cir⸗

cũciſionis plane babet᷑ in Joh. idem vlti. Mafr̃. Euntes
in mũdũ vniuerſuz pdicate euãgelium om̃i creature. Qui

baptiz atꝰfuerit ⁊c. Itẽ oꝑe vbi tetigit lepꝛoſum Adath.
viij. 2 dicit glo. intli. ſuꝑ illud tetigit otra legeʒ quã ſuꝑat

gra. Silꝛ quãdo tenuit manum puelle moꝛtue Aath. ix.

mar. v. luce. vu. Contra legeʒ Mueri. xix. vbi babet᷑. l ꝗ

tangit moꝛtuũ ſiue cadauer moꝛtui imũdus erit. Sitꝛ ym
legem imũdus fuit ex cõtactu emoꝛroiſſe. viij. luẽ. Marci
v. math.ix. At em̃ habet᷑.xix.Qũeri. Quicꝗd tetigit imũ⸗

dus. imũdum erit. Jlla erat imũda m legẽ: nec purgauit

ſe vt lex pcipit: vnde inſinuauit purgatõeʒ legis euacuatã

MQuod igit᷑ obijcit ꝙ licitũ eſt qd nulla lege ꝓhibet᷑.· Dicẽ⸗
dum q intelligit ꝙ manifeſte vel inſinuatiue. Mon aũt p/

cipit dñs hoꝝ ceſſatõeʒ ne videret᷑ inimicus legis ſicut di

cit augu. li:q·no. 2 ve. te. & miſit lepꝛoſuʒ vt ollenderet ſe

ſacerdotibo.viij.math.i e videret᷑ inimicus legis.⸗¶j Iteʒ
lege durãte fuit hboc inſinuatum ſcʒ.iij. oſee. Sedebũt filij
iſrł multis diebo ſine lege pꝛĩcipe ⁊ ſine ſacrificõ ⁊ ſine al⸗
tari eppot cherubin ⁊c. Sit: videt᷑ in dañ.(¶ Ad aliud
dicendũ.ꝙ eſt moꝛale ſimpłꝛ: ⁊ eſi moꝛale ᷣm quid ſiue ex

oↄditõe. Simpłꝛ.qð om̃i tꝑe ⁊ ab oibẽ obſᷣuãdũ. Scpᷣm

quid ſiue ex ↄditõe multipłꝛ.qꝛ vel ex ↄditõe loci ⁊ eſt mo⸗
rale locale.vt fuit illud qð babet᷑ Exo.xxij.ꝙ.vij. anno re⸗
linquet᷑ ager ⁊ vinea ⁊ oliuetnz ad vſus pauperum. Iſtud
fuit populo habitãti in terꝛa illa pceptũ: ꝓpter habũdanti
am terꝛe. Itez ex ↄditõe populi cui dat.⁊ tũc ꝓpłare.i.vni
populo datũ ſpũaliter.ſicut illud peeptũ Exo.xxij. Si pi⸗
gnus a ꝓximo tuo acceꝑis: veſtimetũ añ ſolis occaſuʒ red
des illi. Hoc pᷣceptuʒ datũ fuit tm̃ illi ꝓpło qui inbũanus
erat ad excitãdũ illos ad oꝑa pietatis. Itẽ ex ↄditõe tꝑis
7 tũcẽ moꝛale tꝑale qð ad teẽpꝰp̃ceptũ fuit.vt fuit p̃ceptũ ð
ſabbato qᷓtũ ad obuãtiã l̃alẽ. Dicẽdũ ẽ igẽ.ꝙ ceꝛemonia
lia nõ erant moꝛalia ſimplꝛ ſ̊ fᷣm quid:qꝛ ad tempꝰdata ⁊
ꝓplo vni ⁊ qᷓtũ ad qued ꝓplo exiſiẽti ĩ terꝛa illa.vñ iudei
dicũt ꝙ nõ tenẽt᷑ mõ ad obpᷣnãtiaʒ ceremonialiũ multoꝝ:
qꝛ nõ ſunt ĩ terꝛa ꝓmiſſionis.⸗! Ad aliud dicẽdũ.ꝙ extre⸗
ma ceſſant:qꝛ pᷣcepta put legis erãt ceſſant. h ẽ inq tũ erãt
p̃cepta legalia.Aſdoꝛalia em.i.decalogꝰnõ ẽ legis ſcripte.
imo potilegis nature ↄſtat ꝙ ceſſat lex moy ſi qᷓtũ ad pᷣce
pta legalia.Silꝛ qtũ ad ꝓmiſſa:qꝛ ꝓplło illi ꝓmittebat᷑ tẽ⸗
poꝛale bonũ ſic habet᷑.j.yſa.Et vt dicit Iſið.li.differẽtia⸗
rũ legis ⁊ euãgelij.illic chanaan regnũ ⁊ ꝓmiſſiões tꝑaliũ
reꝝ ↄtinẽt᷑.hic vita eterna ⁊ regnum celoꝝ ꝓmittit᷑.⸗¶ Ad
aliud dicẽdũ.ꝙ eoꝝ ꝗ merent᷑ eterna:ſunt ipᷣa tꝑalia.tꝑa
lia em data ſunt ĩ ſuſientamẽtũ merẽtiũ vñ tꝑalia illoꝛum
ſunt ꝓpꝛie. Vnde nõ opoꝛtet illis dare legẽ vel pᷣcepta qui⸗
bus mereant illa.vnde.vj.math. Pꝛimũ querite regnum
ti ⁊ oĩa adijcient᷑ vobis.glo.qꝛ oĩa ſunt filioꝛuʒ.ideo hec
oĩa adijcient᷑ etiã nõ querẽtibo.¶ Ad aliud dicẽdũ ꝙ lex
q́tũ ad quedã ſcʒ moꝛalia et᷑ᷣna dicit᷑: nõ aũt qtũ ad lega⸗
lia.Vñ aug.li.q.no.⁊ ve.te.nomen vnũ eſt:ſ̊ triꝑtitã ha⸗
bet intelligẽtiã. Pꝛima ꝑs legis de do eſt. Si em̃ lex a le
ctione dicta eſt. vt de multis quid eligas ſcias inter erro⸗
res:ergo poſiti acceper̃t vt eligãt meriti.i. repꝛobato dya
bolo eligãt deũ. Scda ꝑs legis eſt hec.que in pᷣceptis oti⸗
netur.que ſic incipit.honoꝛa patrẽ ⁊ matrẽ.Tercia vo in
neomenijs ⁊ in ſabbato ẽ ⁊ in eſcis diſcernẽdio atq; eligẽ
dis:⁊ in circũciſione ⁊ in hoſtijs pecudũ offerẽdis.hãc ita
q; legẽ dicit vſq; ad ioheʒ.xj.math.nõ vltra ſᷣuãda. qꝛ ſic
data ẽ:vt ↄpleto tꝑe ceſſaret.Lex vo que de deo ẽ ⁊ lex mo
raliũ pᷣceptoꝝ.iſta ſꝑ manet ⁊ aboleri nõ põt.¶ Ao aliud
dicẽduʒ. ꝙ illa ſiłitudo attẽdit᷑ qᷓtũ ad ꝓgꝛeſſuʒ ꝑfectõis.
vñ intentõ bugo.eſt.qꝙ ſicut ĩ elemẽto ẽ ſonꝰ⁊ nõ ſenſus:in
eroꝛdio ẽ ſenſus ᷑D incõpletꝰ:in fmone ẽ ſenſus ꝑfectꝰ:ſic ẽ
in ꝓgꝛeſſu ſacramẽtoꝝ q; ꝓgꝛeſſuz ẽ ab imꝑfecto ad ꝑfectũ
vñ ponit exemplũ tale. Pꝛimo dictũ eſt carnẽ cũ ſanguine
nõ ↄmedetis Geñ.viij.hoc ẽ elemẽtũ.poſtea ſubiũxit.non

Bexta

occides Ero.xx.hoc eſt exoꝛdiũ.poſiea ↄpleuit iram ꝓhi⸗
bens Math.v. bic eſt Smo. Ex hoc ꝙ verbo poſſet ↄcludi.
ꝙ ſucceſſio legũ eſt fm maioꝛẽ ꝑfectõeʒ ⁊ nõ ꝙ ſimul ſunt.
¶Ad aliud dicẽduʒ. ꝙ in fide eſt viſio ⁊ enigma. viſio nũ
qᷓᷓ tollet᷑ ſᷣ enigma.Vnde qñ erit viſio ĩ ſpecie ſolũ enigma
tollet᷑. Enigmatica viſio nõ erit qñ videbit᷑ res ĩ ſpecie.ni
hilominꝰviſio veritatis rei credite nõ tollit enigma.vnde
viſio enigmatica nõ ſe babet ad ipᷣaʒ veritatẽ ſic figura ad
figuratũ.dico inqᷓtuʒ ↄꝑant᷑ ad cognitiuam.qꝛ figura rei
nõ videt᷑ veritas rei:ſicut videt᷑ veritas rei viſione enigma
tica.i.fſide.ꝓpter qdð euacuat᷑ fides exiſtẽte veritate rei:ſic
viſio figuralis exiſtẽte re ipᷣi.ſ̊ viſio enigmatica ſe habet
ad viſionẽ veritatis ĩ ſpecie ſicut viſio figurat ad viſioneʒ

in re.dico inqᷓtuʒ eſt ex ꝑte hac:figura ↄꝑat᷑ ad rem ex ꝑte

illa enigma ad ſpẽm. ꝓpter qð nõ ſequit᷑ adueniẽte verita⸗
te nõ ceſſat fides:igit᷑ adueniẽte re nõ debet ceſſare figura
iĩmo deberet ſic dicẽ.viſa re in ſua ſpecie non euacuabit᷑ fi⸗
des:igit᷑ exiſtẽte re in ſuo actu nõ euacuabit᷑ figura.ſᷣ pꝛi⸗
ma eſti falſa.¶. Ad aliud dicẽduʒ.ꝙ eſt duplex declaratio.
ſigni ſcʒ ⁊ ſignati.qñq; eĩ declarat᷑ res ꝑ ſignũ.qnq; ſignũ
ꝑ rem ſignatã. In declaratõe rei ꝑ ſignũ.ᷣm ꝙ magis eui
dens eſi ſignũ ⁊ lucidũ:maioꝛis vtilitatis ẽ vſus ſigni.q
ſm ꝙ magis eſt clarũ ſignũ:⁊ magis certificat ⁊ recius.
vbi aũt maifeſtat᷑ ſiue declarat᷑ ſignũ ꝑ rem. Fm ꝙ magis
manifeſiat᷑ ⁊ reuelat᷑ res:minoꝛis eſt vtilitatis vſus ſigni.
Cum em̃ ſigna ſint ad manifeſtatõeʒ ſignatoꝝ qñ ſignata
ſunt manifeſta:nulla ẽ indigentia ſignoꝝ.ſic eſi in oſito
Sacramẽta veteris legis ſigna erãt ſuturoꝝ in tꝑe legis
noue.que cũ reuelata ſint ſiue manifeſta: nõ eſt neceſſitas
aliqua vti ſignis illis. AUnde ratõ ꝓpoſita magis ẽ ad op⸗/
poſitũ q; ad ꝓpoſitũ.¶ Ad aliud dicẽduʒ.ꝙ pᷣcepta illa qᷓ⸗
tuʒ ad ceremonialia nõ fuerũt iuſſa ſuari niſi vſqʒ ad ad⸗
uentũ veri ꝓphete.de quo lege eadẽ dicit᷑ Deut᷑.xviij. Pꝛo⸗
phetã ð gente tua ſuſcitabit tibi dñs.ipᷣm ſicut me audies.
7 ſubdit᷑.ponã verba mea ĩ oꝛe eius.loquet᷑q; ad illos oĩa
que pᷣcepero illi.ex quo relinquit᷑.q adueniẽte xpᷣo qui ibi
fuit pᷣnuciatꝰ.iuxta diſpoſitõeʒ illiꝰcedere debebant lega⸗
lia. ⁊ adimperiũ illiꝰceſſare. VUnde dicẽs illud Math. xj.
Lex ⁊ ꝓpbete vſqʒ ad iohem:retractat ceremonialia. Hoc
iĩnuit apłus.iiij.ad Gal.dicẽs repetẽdo Deut. xxviij. Qui
cũqʒ ex operibo legis ſub maledicto ſunt. Scriptuʒ eſt em̃
maiedictꝰqui nõ ꝑmanſit in omnibo que ſeripta ſunt in li.
legis vt faciat ea.glo.i.nõ mõ velit.̊ oꝑe impleat qð nul⸗
lus põt facere.vnde petrus ait. Quid tẽptatis robis im⸗
ponere iugũ ⁊c. Act.xvj.Et poſt ſubdit in textu. Xp̃c nos
redemit de maledicto legis factꝰpꝛo nobis maledictus.qꝛ
ſcriptũ eſt Deut.xxj. AMDaledictꝰ omnis qui pendet in li⸗
gno:vt in gentibo bndictio abꝛabe.fieretĩ xpᷣo ihu.vt pol⸗
licitatõneʒ ſpũs accipiamꝰ ꝑ fidem. Ecce quõ patet ꝙ ad
imperiũ erꝰceſſare debebãt legalia.¶ Sed ſuppoſito ꝙ ipi
intellexiſſent talẽ ꝓgphetã vel fuiſſe ꝓmiſſuʒ vnde ſcirẽt ihdᷣm
fuiſſe illũ? Cum datũ eſt multis facere miracula ſic ꝓphe⸗
tis vt helie 2 heliſeo. Rñdeo excellẽtia ſignoꝝ vt in ſuſci⸗
tatõe laʒari.⁊ maxime ex hoc ꝙ illi inotuerũt cogitatões
hoĩm:ſcire poterãt ipᷣm eſſe den.⁊ etiã ex multitudie mira
biliũ.vñ Johᷣ.v.oꝑa que ego facio phibẽt teſtimoniũ.glo.
qꝛ talia oꝑa non niſi a deo poſſent fieri.¶¶ Ad alið dicẽdũ
ꝙ lex ſpũalis dẽ.eo ꝙ ſpũᷣaliter ẽ intelligẽda: ⁊ tũc dẽ man
datũ ſanctũ iuſtũ ⁊ bonũ.Sʒ boc põt eſſe dupl⁊.vel qꝛ ta⸗
le eſt qd mandat᷑ ex einatura.⁊ hoc mõ mãdata moꝛalia
ſunt inſta ⁊ bona.vel alio mõ ſeʒ er intentõe mãdantis:vt
qñ deoꝰaliquid mãdat ꝗꝓpter aliqð bonũ⁊ iuſtũ elicienduʒ
vel in exequẽdo illud vel in ſignãdo.qdð nibil ꝓhibet fᷣm ſe
eſſe indifferẽs.ſicut pᷣceptũ factũ ade.iij.geñ.vt nõ ↄinede
ret ex ligno ſcie ⁊c.iuſtũ ⁊ bonũ fuit: qꝛ datũ ade ĩ meritũ
obediẽtie.Silꝛ põt dici ꝙ mandatũ de ceremonialiboſan
cium fuit iuſtũ ⁊ bonũ.ſanctũ:quia reuocãs a cultu ydolo
rum. Juſtũ qꝛ ſignificans futurã iuſticiã ꝑ gram.j.coꝛin.
j.qmi factꝰ ẽ nobis iuſtiſicatio ⁊ redemptio ſanctiſficatõ
⁊ bonũ:qꝛ oꝛdinãs ad deũ ꝑ executõʒ obediẽtie.pᷣmo ᷣ mõ
mãdatũ dictũ ſcem iuſtũ bonũ:ſimplłꝛ 1 fm oẽ tps eſt ob⸗

2=ð

ſeruãduz. Scðo mõ dictũ eſt iuſtũ ⁊ bonũ ⁊ ſanctũ ex can
ſa aliqua vt ex dictis patʒ.⁊ ideo ao temp eſt lex talis ſcʒ
exiſtẽte cauſa er qua talis eſt qua ceſſante ceſſare debʒ.vñ
augu.li.de. q.no.⁊ ve.teſta. dicit de lege cerimoniaꝝ.non
fuit ab initõ ſ ex cauſa data ad tempꝰeſi:vt adueniẽte ſal
natoꝛe ceſſaret lex.. Ad hoc quod obijcit poſtes de lege qꝗᷓ
ptinebat pᷣcepta ⁊ cerimonias que ſeruãda erãt cũctis die⸗
bus illiꝰpopuli.dicendũ ꝙ ſeruanda erant im ꝑpetuo tꝑis
ſeruitutis.quo aduſqʒ veniret illi qui manumitteret eos a
ſeruitute ⁊ liberaret ab onere vel ſicut lex quodamõ eadeʒ
fuit legi:ita ſacramẽta quodãmõ eadẽ ſi⸗ acramẽtis. ita in
obſeruãdo legẽ euãgelicã ſeruat᷑ lex moyſi ſpũali t. ⁊ ita in
obſeruãdo ſacramẽta euãgelica ſuant᷑ legalia ſpũaliter 7
ita altero iſtoꝝ modoꝝ dicit᷑ lex eſſe ineternũ.ſᷣm aug.aut
dicit᷑ gratũ quod rñdet habere duplicem ſignificatõez. ſcz
eterni ⁊ tꝑalis.eomon eĩ tꝑale vel eternũ ſignificat.⸗ Ad
illud quod obijcit᷑ de lege que hereditarie data erat. Dicen
dum eſt ꝙm hoc eſt intelligendũ ratõne legis ſpũaliteꝛ intel
lecte. Sicut eĩ pplus iſraheliticꝰnõ deficit:ita nec lex ſpũa
liteꝛ intellecta.2 hoc mõ intelligit᷑ illð ¶MDath. v. Yota vnũ
aut vnus aper non pᷣteribit a lege donec oĩa fiant. ¶¶ Ao h̊
qð obijcit᷑.ꝙ xpᷣc nõ ſoluit nec aliꝰ:dicendũ ẽ.ꝙ ſoluẽ ſicut
habet in glo. eſt male intelligẽ vel diminuere de vero intel
lectu:vel nõ facere qð recte intelligit᷑.⁊ hoc mõ xpᷣc nõ ſol⸗
uit. Soluere aũt alio mõ dicit᷑ dare intelligẽ quod in qui⸗
buſdam nõ obſeruet᷑ ad r̃am.⁊ m hoc dicit aug.in.q.ve.
teſta. Soluit ſabbatũ ſaluatoꝛ:ſ̊ ſine pᷣiudicõ dati ſabbati
ſoluit inquã m intellectũ iudeo ꝝ. IJlle aũt dicit ꝓgpꝛie mõ
ſoluere:qui legeʒ nõ impleret mõ ſpũaliter ſicut iegiſlatoꝛ
intellexit.qui vᷣo nõ ſeruat in quibuſdã lr̃aliter mõ nõ di⸗/
citur ſoluere: quia latoꝛ legis ſic intellexit nõ nũc eſſe ſer⸗
uanda.vnde in matheo. Miſericoꝛdiã volo ⁊ nõ ſacrifici
unn. ad oſtendẽduʒ verũ ſacrificiũ ſpũale.qð mõ rult oñs
ſemꝑ voluit.illud aũt ꝓ tpꝑe ſuo: etſi nõ abſolute tñ ↄꝑa
tiue.⸗ Ad illud quod obijcit᷑ de maledictõe.dicendũñ eſt
hoc intelligit᷑ ratõe moꝛaliũ ſimpłꝛ. ratõe po alioꝝ:ſi ſpũa
liter nõ obſeruet᷑.¶¶ Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ debuerut mane⸗
re ratõne ydemptitatis fidei.Dicendũ eſt.q licʒ fides ſim
pliciter ſit eadẽ quia qui credebat᷑ venturꝰ:credit᷑ veniſſe:
nõ ſic tamẽ oĩno ſacramẽta eadẽ. ſ in hoc eſt ↄueniẽtia. ꝙ
ſicut indicabãt venturũ:iſta indicãt ipᷣm veniſſe.⁊ nõ ſunt
ſigna eademn licet ad vnũ 2 ideʒ vel ad vnũ referant᷑.¶ Ad
aliud dicendũ. ꝙ ſacramẽta legalia recte data erãt ut pro
ſuo tꝑe ſeruarent᷑.⁊ ideo pꝛo illo tꝑe ꝓ quo data ſunt: nõ
opoꝛtuit vt mutarent᷑.¶ Ad aliud dicẽdum ꝙ; ſacramenta
pie intellecta obuanda fuerũt pꝛo illo tꝑe quo ducebant
ad veritatẽ.Cum aũt manifeſia eſt veritas:iam nõ ſunt ne
ceſſaria ſicut habet᷑ in glo.ſuꝑ illud.Sacrificiũ oblatõʒz
noluiſti ſuꝑple poſtqᷓ veritas eſt exhibita.tãdiu em̃ fuit p⸗
miſſoꝛ: donec daret᷑. Si aũt intelligat᷑ alio mõ habenda.&Gᷣ
eſt ratõne ſacramẽtoꝝ euãgelicoꝝ que eoꝛũdem dicũt ↄple
tionẽ.¶ Ad aliud vᷣo dicendũ. ꝙ illa auctoꝛitas ſuꝑ iliud
Ps.⁊c.intelligit᷑ nõ determĩate de ſacramẽtis legalibo:ſed
generaliter ð ſacramẽtis.vt ſint neceſſaria ſacramẽta que
data ſunt in remediũ:qꝙᷓdiu duret tempꝰremedij Ad ali
ud.ꝙ ſacramẽta legalia nũc ſunt ad teſtificandũ 2 non ad
obuandũ:⁊ ideo ſicut teſtimonia legunt᷑ in ſcriptura:ſed
nõ pᷣcipiũtur obᷣuari.q¶¶ Ad aliud pᷣo dicendũ eſt. ꝙ nõ eſt
ſimile vſq;quaq; inter penitẽtiam ⁊ matrimoniũ q alia ſa
cramenta veteris legis ⁊ noue.quia hec aliquo mõ ſũt ea⸗
dem licet ↄpletioꝛa:illa vᷣo differẽtia ſũt tanq; ꝓpꝛia ſigna
rei future que iam aduenit.4¶. Ad aliud dicendũ.ꝙ muta⸗
tio ſacramentoꝝ nõ oſſendit deũ eſſe mutabilẽ vel eiꝰ volũ
tatem: H̊ ꝙ ab ipo vel eiꝰvolũtate varij ꝓcedũt effectus:ßᷣin
ↄgruentiã ſalutis ſiue neceſſitatis humane.iec opoꝛtuit
ſtatim dari illa ſacramẽta que nũꝙᷓ; mutarent᷑. cũ illa ſuã
efficaciã acceperint ex p̃ſentia ſaluatoꝛis. vnde hoc idẽ eſt
qð querere quare a pꝛincipio bumani generis nõ fuit da⸗
tus ſaluatoꝛ: hoc eſt verbũ incarnatũ.cuiꝰ ratio ſupꝛa red⸗
dita eſt. 4 Ad aliud dicendũ. ꝙ aliter eſt de pᷣceptis moꝛa⸗
libus ⁊ de ſacramẽtalibo.ANDoꝛalia em ſcripta ſunt ĩ coꝛde

tanqꝙᷓ ſemꝑ faciẽda:ſacramẽtalia vᷣo qnia ſignificatiua re⸗
ſpectu tꝑis determĩati in quo veritas exhibebat᷑.4. Ald ali

ud dᷣo dicendũ. ꝙ licet nõ expᷣſſe oſtenderit termiatõeʒ ce⸗

rimonialiũ ip̃e ſoluatoꝛ tanꝙᷓ ſoluẽs ea: dedit tñ inteiligẽ
Eiilla que effectũ habuerũt plenioꝛẽ. ſicut ꝑ baptiſma ter⸗

minari circũciſionẽ.⁊ ꝑ euchariſtiã ſacꝛamẽtũ agni typici

Apli aũt ↄuocato ↄcilio ⁊ ipᷣe paulꝰ manifeſte h oſtẽderũt
qð em̃ ꝑ miniſtrũ datuʒ fuit:hoc ꝑ filiũ potuit mutari⸗ p
illos qui a filio auctoꝛitatẽ acceperũt.⸗ Ad aliud dicẽañ

eſtꝙ ſacramẽta legalia ad pᷣmoꝛdia fidei ꝑtinebant. du⸗

plex eſt pᷣmoꝛdiũ fidei.intrinſecũ extrinſecuʒ. Conſũma⸗
tio vᷣo fidei nõ tollit pꝛimoꝛdiũ intrinſecũ fidei:ſᷣ extrinſe⸗
cum põt tollere eo ꝙ dat᷑ ꝑfectius.ad hoc em̃ erat pꝛinci⸗
pium vt duceret ad ꝑfectius.¶¶ Ao aliud dicendũ.qꝙ ſacra

menta legis noue nõ dicũtur addi ſuꝑ ſacramẽta legis ve⸗

teris ad hoc vt hec illa maneãt:kᷣ oſiendat᷑ efficacia ma⸗
ioꝛ in ſacramẽtis euãgelicis.iQec eſt ſimile de illis qui cre
xbant imꝑfecte:cum addit᷑ eis ꝑfectio.4¶ Ad vltimũ di⸗

cendum. ꝙ ſacrificia nõ tm̃ inſtituta erant vt tolleret᷑ occa

ſio ydolatrie in indeis:p in ſignũ rei future.nec datur oc⸗
caſio erroꝛis manicheis ꝓpter eoꝝ ceſſatõeʒ. O em̃ poſue⸗
runt dũ bonũ ⁊ deum malũ.aliũde ſumpſit oꝛiginẽ.in au⸗
gmentũ aũt ſui erroꝛis ad hoc deuenerũt vt dicerent aliũ
ceũ is teſtamẽti z aliũ noui.

rticulus ſecũdus

Onſequẽter dicendũ eſt de cauſa ceſſatõnis le/
galiũ ſacramẽtoꝝ.vtꝝ fuerit ꝑ aduẽtũ xp̃i:aut
paſſionẽ:aut ꝑ publicatõeʒ euãgelij. . autẽ
per rpᷣm viaet᷑ p illud ad Ro.rx. finis legis xpᷣc ad iuſticiã
omni credẽti.aduẽtus ꝗᷓ eiꝰcum eſſet finis legis ⁊ ſacꝛamẽ
ta ad legem ꝑtinebãt: reſtat & ꝙ finis fuit ſacramẽtoꝛum.

4¶ Item ꝙ ꝑ aduẽtuʒ eiꝰ:videt᷑ Ro.x.in glo. Cultꝰiudeoꝝ

ab aduẽtu rpi eſt impietas.Item ſuꝑ illud pᷣs. Om̃ ſi vo⸗
luiſſes ſacrificiũ.glo.videbat ꝓpha tempꝰgratie quo hec fi
guratiua ceſſarent. Item ſuꝑ illud.Sacrificiũ ⁊ oblatõeʒ
⁊c̃.Fm aliã lr̃am coꝛpꝰ aptaſti mihi. Exquo accipit᷑.ꝙ per
incarnatõeʒ facta fijit ceſſatio.glo.ipᷣo veniente:noluit ea
que erant figura. C. aũt nõ fuit ceſſatõ ꝑ aduẽtuʒ eius
in carne ptʒ ꝑ hoc.ꝙ ipᷣe circũcidi voluit.qdð nõ eſſet ſi iaʒ
circũciſio ceſſaſſet.¶ Pꝛet.tꝑe apłoꝝ cucurrit circũciſio:
ergo nõ fuit peccatũ tũc: nõ oĩno ceſſauerat.⸗. Pꝛet. di⸗
ſcipuli parauerũt dño paſcha ſcʒ agnũ typicũ.in quo oſtẽ⸗
debat᷑ ꝙ nõdũ ceſſauerat obſᷣuatõ eoꝝ.¶ Pꝛet. dñs dixit
lepꝛoſo curato ath.viij. Tade ⁊ oſtende te ſacerdoti ⁊
offer pꝛo emũdatõe ⁊c.ergo nonduʒ ceſſauerãt ſacrificia qᷓ
erant ſacramẽta. ibi glo. Mittit ad ſacerdotes ne legẽ frã
gere videret.¶ Itẽ oſtendit᷑ ꝙ ceſſatõ fuit ſacramentoꝝ le
galiuʒ ꝑ paſſionẽ xp̃ᷣi. Dicit᷑ em Coł.ij.ſuꝑ illud delẽs qð
aduerſuʒ nos erat cirographũ. omnia ſacrificia carnalia
in oblatõe agni veri ſunt adimpleta. 4 Itẽ Yſa.j.ſangui⸗
nem vituloꝝ thauroꝝ arietũ nolui ⁊c̃.glo.oñdit ꝓpter ſi⸗

gnatũ ad tempꝰſuſtinuiſſe:⁊ veꝛo ſacrificõ ĩpleto ꝓ nihilo

reputaſſe.¶ aũnt nõ ceſſauerũt ꝑ paſſionẽ: apparet ꝑ
ꝙ aplus cir cũcidit thimotheũ.ſiẽ habet᷑ ĩ Act᷑.xvj.G̊ autẽ
nõ ſeciſſet:ſi circũciſio gĩno euacuata fuiſſet. Silꝛ dĩc apo
ſtolus ad Ro. Circũciſio ꝓdeſt ſi legẽ obſerues. pᷣ illo mõ
circũciſio obeſſet nõ ergo ceſſauit circũciſio ꝑ paſſionẽ xpᷣi
¶ Pꝛet. diſcretõ mũdoꝝ ⁊ ĩmundoꝝ poſt paſſionẽ xpᷣi du⸗
rauit.reſtat ergo ꝙ cerimonialia nõ ſtatim ceſſaueꝛunt in
paſſione xp̃i. Ytem querit᷑ vtꝝ ceſſatio fuerit poſt publi
cationem enãgelij.quod videt᷑ ꝑ hoc qð dicit᷑vij. JZudith
ſuꝑ illud..Noꝛtuꝰeſt vir eimanaſſes.glo.veniente xpᷣo ⁊
ſole euãgelij creſcẽte in mũdo:omnis illa obpuatõ ceſſauit
⁊ q̃ſi vilis meſſis collectõ cito trãſijt.¶ Itẽ ad Heb.vij.ſu
per illð repꝛobatõ mãdati ⁊c.glo. Quiſꝗs xpᷣianoꝝ ea ce⸗
lebꝛare volueꝛit(⁊a loꝗt᷑ eæ ſacẽmẽtis legalibo q̃ſi ſopitos ci
neres eruẽs:non erit pius baiulꝰ coꝛꝑis ſ̊ impiꝰſepulture
violatoꝛ. Reſtat ergo ꝙ ſacramẽtoꝝ obſeruatõ oĩno ceſſa
uit ꝑ euãgelij publicatòneʒ. 4 Pꝛet. ſuper illud Numeri.
xxvij.dabis ei pᷣcepta.glo.Si ſacrificia ⁊ inſtituta legalia

4 FH

.

1ne
dal
dce,
ii⸗
ler⸗
pi
eruit
cede
hden
umge
rinſer
ꝛinci⸗
ſucra
6 pe⸗
Ama⸗
iche
nüdi
koeen
ur o⸗
voſte⸗
inau⸗
tali

gler
ant
uti
licii
cani
onun.
nceor
jſiw⸗
heefi
loͤ;

¶ Mueſtio

vſq; in pᷣſens mãſiſſent:euãgelij fidẽ excluſiſſent. Erat em̃
