quinatio illa pꝛoceſſeꝛit.quia quod cogitauit ſciens:hoc ꝑ
tulit neſciens.hec canon. Sed cum neſcitur qua de cauſa
euenit: vbhi neceſſitas non eſt nec ſcandalum: melius eſt a
celebꝛatione ⁊ cõmunione abſtinere vt credo. AUnde Iſis.
infra eadem.iQon eſt peccatum. qui nocturna pollutione
polluitur quis extra memoꝛiam turpium cogitationuʒ ſe
ſe perſentiat inquinatum: tamen hoc vt temptaꝛetur culpe
ſue tribuat: ſuamqʒ immundiciam ſtatim fletibus tergat.
¶Queritur igitur de hac determinatione Gꝛego. que eſt
Si pꝛoueniat ex cauſa tali non eſt accedenduʒ. ſed ſi ex ta
li bene poteſt quia aut hoc eſt. quia peccatum cõmittitur
in pollutione quando pꝛouenit ex cauſa tali. quod eſſe nõ
poteſt.cum nunqᷓ; cõmittitur peccatuʒ in ſomno.cum vſuz
rationis non habeat doꝛmiens. Vnde augul.ſuper Geñ.
ad litteram. xij. dicit. O magis videtur ꝙ ſine peccato doꝛ
mienti accedat pollutio. Aut hoc eſt pꝛopter feditateʒ aut
immũdiciam coꝛpoꝛalem.quod non videtur:cuʒ tanta ſit
feditas ⁊ imundicia quando pꝛouenit er cauſa tali:quan⸗
ta quando pꝛouenit ex illo. Aut hoc eſt quia cauſa illi⸗ eſt
peccatum: cauſa illius non. vel quia maius eſi peccatuʒ qᷓ
illud quod non videtur. cum tantũ ſit peccatum. crapula.
qᷓtum pꝛemeditatõ vel maius peccatum. Pollutio autem
pꝛoueniens ex crapula non impedit: ſicut que pꝛouenit ex
pꝛemeditatione ſᷣm ſubiectum.igitur ⁊c.¶¶ Itẽ quare ope⸗
ra carnis magis impediunt acceſſuz ad coꝛpus xp̃i ᷓ alia
oꝑa que ſunt venialia tmñ¶ Ad hoc dicendum. nõ ſine
cauſa dicit Gꝛeg.ꝙ qñ allquis pollutꝰeſt ex pᷣmeditatõne
nõ debet accedere.⁊ ꝙ ex quacũq; cauſa alia ſit pollutꝰpo
teſt. vel ſimpliciter vel in caſu. Cauſa huiꝰ eſt. illa pol⸗
lutio que eſt ex pꝛemeditatõne magis inclinat mentem ad
affectiones inoꝛdinatas ⁊ cogitationes. ⁊ foꝛtioꝛem relin⸗
quit in mente impꝛeſſionem. ſicut illud quod eſt complens
inoꝛdinatõnem mentis inoꝛdinate cogitãtis. Pꝛet.pollu⸗
tio que ꝓuenit ex pᷣmeditatõe ẽ ex illa effectiue:que ex cra⸗
pula eſt ex illa materialiter.ideo que eſt ex pꝛecogitatione
que eſi voluntaria. plusg habet ex ꝑte noſira S illa que eſt

NMuneſtio

er crapula que frequẽter ꝓuenit ex ſubreptõe. Unde et ſi

crapula ſit maius pctm qᷓ cogitatio.hmõi tamen pollutio
que eſt er pᷣmeditatõe magis inficit magis imputat᷑ pol⸗
luto Apter cauſas pꝛedictas qᷓ alia.⸗ Ex bis patet reſpon
ſio ad vltimo queſitum de aliquo veniali. Quia veniale al
terius generis nõ eſt tante poteſtatis vt ſic puertat oꝛdinẽ
naturalem. nec habet tantã repugnantiã ad hoc ſacramen
tum. nec habet tantã irreuerentiã ãneram. ? ideo non co⸗
percet ab imolatõe ⁊ ſumptõe ⁊ maxime gꝓpter difficulta⸗
tem cauendi a veniali. Quia vt dicit᷑ Ecẽs.vij. ¶õ eſt iu⸗

—

ſtus in terra qui nõ

nõ peccet.
embu ſecũdum
nſequẽter querit᷑ vtrũ liceat ad altare ac⸗

cedere qui doꝛmierit cũ ꝓpꝛia vxoꝛe eodẽ die
ſe. di. ij. Omnis bõ ante

M nõ: videt. de con
ler ↄmunionẽ abſtinere debet a ꝓꝛia vxo
re dieb tri

ut quatuoꝛ aut ſeptẽ.ꝗ. Contra.hoc poſito
ſequit᷑ inconueniens ſcʒ ꝑplexitas quedam.quia poſito ꝙ
vroꝛ inſtanter petat debitũ a viro die ꝓxima pᷣcedenti na/⸗
tale.conſtat ꝙ tenet᷑ ſoluere. ſed de conſe. di .ij. habet. In⸗
ter catholicos nõ ↄnumerabit᷑ qui iſtis tem poꝛibo. ſcz pa⸗
ſcha.penthᷣ.natale dñi.nõ ↄmu nicauerit.igitur ſi abſtine⸗
re debet a ꝓpꝛia vxoꝛe tribus diebus vel Ic.ante ſacꝛã ↄmu
nionem 27 nõ debet in caſu ꝓpoſito: igitur nõ debet accede-/
re ad ſacram ↄmunionẽ in jeſto natalis.⁊ ita nõ ↄnumera
bitur inter catholicos.¶. Item que eſt ratio taxatõnis die⸗
rum quibo debet dincre ſe li ſi cognoſcit aliquis
vxoꝛem ꝓpꝛiam non caula libidinis adimplende ſed cauſa
cbiti ſoluẽdi poſtulati ab vxoꝛe: põt accedere in diebo ſta
tutis ab eccleſia. vt tribus diebus pᷣtactis. Ad illud qð
obijcit · ꝙ omnis homo ante ſacrã ↄmunionẽ ⁊c. Dicendũ
ꝙ boc intelligendũ eſi quãtũ in ſe eſt vt nõ exigat. exactus
tamẽ reddere debeta ſi intendat ↄmũicare. Pꝛet. ſi cauſa
liberoꝝ ꝓcreandoꝝ vroꝛem ſuam cognoſceret bene liceret
accedere.vnde Gꝛego. Si quis ſua ↄiuge non cupiditate
voluptatis raptus.ſed ſolũmodo ꝓcreandoꝝ liberoꝝ gꝛa
tia vtitur:iſte pꝛofecto ſeu de ingreſſu eccłie ſeu de ſumẽdo
dñici coꝛpoꝛis ſanguiniſq; miſterio ſuo eſt iudicio reliquẽ
dus. quia a nobis non debet ꝓhiberi accipere qui in igne
poſitus neſcit ardere.Et dicit᷑ relinquẽdus ſuo iudicõ pꝛo
pter delectatõeʒ in actu ſeu opere carnis que frequẽter eſt
tanta ꝙ rapit volũtateʒ ad electatõez ⁊ ꝑuertit pᷣhabitaʒ
oꝛdinatam intentionẽ. 4 De differentia dierũ aſſignataꝝ
ce abſtinẽdo dici poteſt.ꝙ ſm diuerſitatẽ voluptatis ⁊ im
puritatem intentõnis debet eſſe diueꝛſitas ꝙᷓtum ad nume
rum dierum. quia generatõ ↄmixtionis eſt impurioꝛ ⁊ vo⸗

omn 21 8. ————

embꝛũ tercium

Onſequẽter querit᷑ ſi licet mulierẽ patienteʒ
ſluxũ mẽſtrui? virũ ſemiſtuũ ↄmũicare.
ſic:videt᷑.quia qð naturale eſt nulli debet re⸗
putari in cauſaz meriti vel demeriti inqtuz
naturdie eſt. Si igit homo meret᷑ ex acceſſu ad coꝛpus xpᷣi
ꝓpter aliqð quod naturale eſt 2 oĩno inuĩcibile: nõ debʒz a
tali acceſſu artari. 4l Contra. vt habet᷑ Leui. xv. tales iĩimũ
di ſunt ⁊ quicꝗd ab illis tangit᷑⁊ quicqd ↄtingit illos. ſed
ↄſiat ꝙ nibil imundũ debet ↄtingere coꝛpus xpᷣi.¶ Si di⸗
ceretur ꝙ ea que ibi dicnnt᷑ de hmõi patientibo figuratiue
intelligunt᷑ nde ĩmundicia bmõi referẽda eſt ad figura
tum. Contra Leui.xviij. Ad mulierem que patitur ⁊c.ibi
glo. Augu. cũ hec ſufſiciẽter ꝓhibuilſſet hic etiã repetit:fſoꝛ
te ne in ſuꝑioꝛibo videret᷑ figuratiue accipiẽdũ.vbi talia ꝓ
hibentur que remota obſeruatõne vmbꝛarum in nono te⸗
ſtamento cuſtodienda ſunt. hec glo.Ex hac glo.videtur.q;
illud quod de men ſtruata dicitur non attendit᷑ figuratiue
dictum. 4¶ Pꝛet. videtur ꝙ in nono teſtamento cuſtodien/
da ſunt.quia maioꝛem requirit mũdiciaʒ nouum ꝙᷓ vetus.
Rñſio.ſine pᷣiudicio ꝙ mulier vel viꝛ in tali caſu nõ ha

luptatis turpis maioꝛ: tanto diuturnioꝛ debet eſſe dilatio

xlvij.

bet neceſſe abſtinere ab ingreſſu eccleſi ie. Vnde Gꝛego. in
quadam epiſtola. Mulier dum conſuetudinem menſtruã
patitur pꝛobiberi eccleſiam non debet:quia ei nature ſuꝑ⸗
ſiuitas in culpam reputarinon valet.ſimiliter nec debet p
hiberi a ↄmunione ſacramenti. Unde idem.ſ. Gꝛeg· San
cte comunionis miſterium in eiſdem diebus ꝑcipere pro⸗
biberi non poteſt. Si enim ex veneratõne magna ꝑcipere
non pꝛeſumit laudanda eſt. ſed ſi pceperit non eſt iudican
da. Wonarum enim mentiñ eſt culpam ibi cognoſcere vbi
culpa non eſt. idem poteſt dici de viro ſemifluo. 4 Ad hoe
quod igitur obijcitur. ꝙ tales ĩmundi ſunt m legẽ ⁊ quic
quid contingit ⁊c. Dicendum illa imũdicia legalis erat
nec obſeruanda qtum ꝗd ̃am in nouo teſtamento: ſed ⸗
tum ad ſignatum. Unde exiſtentes in fluxu peccati nõ de⸗
bent accedere ad ſacram cõmunionẽ.¶X Ad illud quod di⸗
eit augu. ꝙ nõ videtur figuratiue accipiendũ.Dicendũ ꝙ
ipe loquitur de acceſſu ad mẽſtruatã per copulam carna⸗
lem. quia accedere ad tales ſcienter 1 impudenter ſemper
fuit peccatum ⁊ pꝛohibitum.tamen maxime fuit iudeis ꝓ
hibitum gpter incõtinentiã illoꝛum:vt ſic illoꝛum inconti⸗
nentia artaretur ſiue repꝛimeretur. quod habetur expꝛeſſe

.

embꝛũ quartũ
Onſequẽter queritur vtrum mulieri poſt ꝑ⸗
tum ſtatim liceat intrare eccleſiam ⁊ accede
re ad ſacram ↄmunionem. Et videtur ꝙ ſic.
Ver boc ꝗ per eſum agni paſchalis ſignifica
tur ſacra ↄmunio.r per illas qui debebant comedẽ agnuʒz
typicum ſignantur uli qui debebant comedere agnum ve⸗
rum. Sed vbi determinatur qui debent comedere agnum
typicum ſcilicet.xij. Exoð.nulla fit mentio de mulieꝛe bu⸗
iuſmodi: ergo videtur ꝙ non debet ſecludi a ſacra cõmu⸗/
nione. ¶ Peet. parere pena eſt ⁊ non culpa.non videtur er
go ter hoc artanda ſit mulier a ſaera cõmunione.
7 Lontra. Teuitici.xij. mulier ſi ſuſcepto ſemine peperit
aſculum imunda eꝛit ſeptem diebus.omne ſanctum non
tanget. nec ingredietur in anctuarium donec impleantur
dies purgationis ſue.¶ Reſponſio. dicendum hᷣm ꝙ dic
tecretalis.iij.li.de purificatõne poſt partum volens ⁊c̃. in
fra. Si mulie res poſt pꝛolem emiſſam acture gratias in⸗
trare eccleſiam volunt. nulla pꝛoinde peccati mole grauã⸗

tur. nec eccleſiarum eſt eis aditus denegandus: ne pena

videatur in culpam conuerti. Si tamen ex veneratõne vo
lunt aliqᷓdiu abſtinere:deuotionẽ earum non credimꝰ im⸗/
pꝛobandã. Ecce ꝙ tales ſi ine pcto poſſunt intrare eccłiam
ad oꝛandum pᷣm decretalem. non tamẽ ad ↄmunicandum
ſᷣm ↄſuetudinẽ eccleſ ie. 4¶¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑.dicen
dum ꝙ lex loquitur de illis qui debebant ↄmedere agnum
paſchalem.⁊ qui arcendi erant a ↄmeſtione: non fuit per⸗
fecte data qñ populus domini egrediebatur ð egipto: ſed
tunc fuit inchoata et poſtea quando erant iurta montem

yna fuit conſumata. Tunc enim fuit determinatum qui

er ant arcendi ab ingreſſu ſanctuarij et a tactu ſanctoꝛum

222

Vt patet Leuiti.xij· xiij. et. xiiij· et. xv. Et arcende erãt mu
lieres poſt partum ab ingreſſu ſanctuarij et ſacroꝛum pꝛo⸗
pter illarum imundiciaʒ. valde enim ĩmunde ſunt et maxi
ma indigent purgatione poſi partum. VUnde pꝛopter illaʒ
immundiciam penalem indixit ler purgationem et taxa⸗
uit tempus iĩmundicie purgatõis.ſed ab eceleſia indicta
eſt talibus purificatõ pꝛopter traductõeʒ ſpũalis imũdicie
7 oꝛiginalis.¶ Sed im boc videtur ꝙ purificatõ deberet
indici ꝑuulis nõ matabus. Rñſio. vtriſq; indicitur matꝛi
indicta eſt purificatio que eſt quaſi fons a quo deriuatur
iſta imundicia· Paruulo quia in ip̃m ẽ deriuata. Vñ glo.
Augu.ſuꝑ illu.xij.Leuit.ſanctũ nõ tanget neq; ingredie
tur ⁊c. Auquid peperiſſe peccatũ eſt.an hic oſtendit᷑ ꝓpa⸗
gatie ex adazʒ. de qua dicit aplus Ro.v.ex vno in ↄdẽna⸗
tionẽ.⁊ quia ꝑ vnũ hominẽ peccatũ intrauit iĩ mundũ ⁊c
vnde pᷣs. Ecce em̃ ĩ iniquitatibo ↄceptꝰ ſuʒ ⁊c.cur nõ q̊ qð
natum eſt purgari dicit ſcriptura ſed quod peperit.an ad

ip̃am. vnde oꝛigo trahebat᷑ relata purgatõ eſt ꝓpter fontẽ
ſanguinis. non poterat tamen ſine fetus purgatione fieri
qui & ſanguine oꝛtus eſt. Quia igit᷑ partus bmõi fit ĩim⸗
mundicia magna. qua inſinuat᷑ determinatio peccati oꝛi⸗
ginalis a parentibo in pꝛolem que atteſtat᷑ ſumme milerie
hominis ⁊ eius imꝑfectõez. hoc aũt ſacramentũ eſt maxi⸗

me ꝑfectionis ⁊ nobilitatis.2 quod maxrimeↄgruit dari ꝑ·
fectis. vt habetur a dyoniſio in ecclioſſica bierarchia : no
dbet accedere mulier talis ad ſacrazʒ omunionẽ anteqᷓ ſit
purificata ᷣm inſtitutõeʒ ⁊ ↄſuetudinẽ eccleſie.Ex hoc pa
tet 2 pena ꝑturitõnis nõ eſt cauſa quare non debet ſtatim
po

artum ↄmunicare.

embꝛum quintum

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ lepꝛoſi debeant acce
cere ad ſacraʒ ↄmũionẽ. x ſic:videt᷑ ꝑ h̊ qd
habet᷑ extra de clerico egꝛotante vel debilita
. to.capitulo Ex ꝑte.qꝙ afflictõ nõ eſt addẽda
afflicto: ĩmo potius ipᷣius miſerie miſerandũ. Si aũt tali⸗
bus eſſet ſubtracta facultas accedẽdi ad ſacrã ↄmunionẽ:
afflictis addẽt᷑ afflictio.ergo ⁊c.¶ Pꝛet.nullus ſine culpa
eſt puniendus.ſed ſi lepꝛoſo ſubtracta eſſet facultas pꝛedi
cta puniretur ſine lpo⸗ Tontra. ſacerdotiho lepꝛoſis
interdicta eſt facultas conſecrandi:eadem ratõne 7 lepꝛo/
ſis alijs debet interdici facultas ſumendi. dicitur enim ex⸗
tra de clerico egrotante vel debilitato.c.tua nos. tæ ſacer⸗
vte qui diuino iudicio lepꝛe moꝛbo reſperſus eſt in paro⸗
chiali eccleſia pꝛelationis officio fungitur.dicimus ꝙ pro
ſcandalo ⁊ abbominatõne populi ab admiĩſtrationis offi⸗
cio debet remoueri.4l Item inter ĩmundicias coꝛpoꝛis ſi⸗
ue carnis illa que eſt lepꝛe maxima eſt. ergo ſi pꝛopter ali⸗
quam imundiciam carnis ceſſandum eſt aſ acꝛa ione
videtur ꝙ maxime ceſſandum eſi ꝓpter iſtam ie
leproſi debent tempoꝛe oꝓpoꝛtuno accedere ad facraʒ ↄmu
nionem. 4 Ad illud quod obijcitur de ſacerdote lepꝛoſo ꝙ
nõ debet ↄſecrare ⁊c. Bicendũ ꝙ nõ eſt interdicta ſacerdo⸗
ti lepꝛoſo facultas celebꝛãdi oĩno:ſed tm̃ populo parochia
li vt exr verbis ſupꝛadicte decretalis patet.⁊ hoc ꝓpter ſcã⸗
dalum ⁊ abhominatõeʒ vt ibidem dicitur. pꝛiuatim tamẽ
niſi ſit nimia debilitas aut defoꝛmitas vt exiſtimo põt cele
bꝛare. Et vt vult Hug. cum expellant᷑ a ↄmuni cohahita⸗
tione: multofoꝛtius a ſacris oꝛdinibus.ſi tamen ſit pꝛeſbi
ter lepꝛoſus ceſſabit a miſterio quo ad ſanos: ſed lepꝛoſis
cantare ⁊ miniſtrare poterit diuina. 4 Ad illud qð obijci
tur.ꝙ inter ĩmundicias carnis hec eſt marima ⁊c̃. Dicen⸗
dum ꝙ ſola ĩmundicia in pollutõne nocturna vel in decu⸗
batione in puerpeꝛio non eſt cauſa quare ceſſanduʒz eſt ab

occeſſu ad ſacram omunioneʒ: ſed illa que tacta ſunt vt ex

dictis pateet. .
¶ Queſtõ. xlviij. de conditi

onibo ſumẽtiũ h̊ ſacramẽtũ er ꝑte ↄuerſatõis exterioꝛis.

Equituꝛ de mãduca

tione qᷓtum ad conditõnes moꝛũ vel meri
ti ex ꝑte ↄuerſatõnis exterioꝛis.Pꝛimo q̃
ritur de exiſtentibo in penitẽtia vtx debe⸗
unt accedere ad ſacram ↄmunionẽ. Scðo
vtrũ exercẽtes cyrociniq ſiue to eatoꝛes. Tercõ vtrũ ba⸗
liſtarij a ſagittarij. Quarto vtrũ pugiles. Quinto vtrum
aleatoꝛes. Sexto vtꝝ diuinatoꝛes ſ. oꝛtilegi ⁊ carmiatrices
ptimo vtꝝ hyſtriões. Octauo vtꝝ choꝛeatꝛices.Qono
vtrum fardantes ſe vel fucantes ſe.

Membꝛeum primũ;
Verit᷑ ergo de penitẽtibo ſic. vtrũ ſa cz debeãt
accedere ad ſacrã ↄmunionẽ. E ſic videt᷑ de
conſe.di.ij.quotidie.qᷓuis quis pctẽ̃o moꝛdea
tur.peccãdi tñ decetero nõ habeat volũtatẽ
⁊ ↄmũicaturſatiſtaciat lacrimiæ oꝛzonibo. ⁊ cõfidens de
dri miſeratõne accedat ad euchariſliã intrepidꝰ 2 ſecurꝰ.

Cotra. j. Coꝛin.xj. ꝙ ſi noſmetipᷣos düiudicaremꝰ. glo.
Indigne accipit ſi tũc accipit cũ debet agere penitẽtiã. ſed
vt ibidẽ dicit᷑.qui accedit indigne ꝛc. igiẽ penitẽs nõ debz
accedere.¶ Item. xxvj q.vj. Si quis de coꝛpe. In deſpera
tione poſitus poſt acceptã ↄmũionẽ iterũ ſanꝰ fuerit faetꝰ
tm̃ oꝛatõne particeps ſit: ſacramẽtuʒ vᷣo nõ ccipiat donec
inſtitutũ penitentie impleat᷑ tempus.q/⸗ nſio.qꝙ hoc po⸗
teſt intelligi de penitẽte publica penit tia.qui ante recon
ciliationem non debet accedere ad ſacram ↄmunionẽ.a in
hoc caſu intelligitur decretum pꝛopoſitum. VUnde rubꝛica
ibidem qui metu moꝛtis recõciliatur cõualeſcens ſine cõ/
munione penitentie impleat tempus. reconciliatus dico
poſt ſententiam illatã ab epiſcopo. Vel poteſt dici ꝓ glo.
illa.j.Coꝛin.xj. Qon notat penitentẽ qui eſt in ſtatu peni⸗
tentie agit penitentiã de peccatis ſuis: ſed vocat illũ pe⸗
nitentem qui adhuc eſt in iudicõ ſui. de quo dicit aptus.j.
Coꝛin.xj. O. ſi noſmetipos diiudicaremꝰ:non vtiq; iudi⸗
caremur.vbi expꝛimit᷑ quomodo homo ſe de beat iudicare
ꝙ ante illud iudicium nõ debet accedere. dicit enim ſic.
verſetur ante oculos imago iudicij futuri.⁊ aſcẽdat aduer
ſus ſe tribunal mentis ſue.conſtituat ſe ante faciem ſuam.
atq; conſtituto in coꝛde ſuo iudicõ aſſit accuſatrix cogita⸗
tio:teſtis conſcientia:⁊= carnifexr timoꝛ. Inde quidam ſan⸗
guis animi confitẽtis ꝑ lacrimas pꝛofluat. Poſtremo ab
ipᷣa mente talis ſentẽtia pꝛoferat᷑.vt ſe indignũ iudicet ho⸗
mo participatõne coꝛpoꝛis ⁊ ſi anguinis dñi. vt qui ſeꝑari
a regno timet per vltimam ſententiam: ad tempus per ec⸗
cleſiaſticam diſciplinam a ſacramento celeſtis panis ſepa
retur. —

Onſequẽter querit᷑ vtx illi qui exercẽt cyro⸗
cinia poſſint accedere ad ſacrã ↄmunionem.
Et videt᷑ ꝙ ſic: ꝑ hoc ꝗꝙ milicia eſt neceſſaria
Ain eccleſia dei ⁊ exercitiũ eiꝰſilꝛ. Quõ em̃ de⸗
fenderent milites eccleſiaʒ dei contra infideles:niſi in vſu
armoxꝝ eſſent exercitati. hoc aũt exercitiũ potiſſime habe⸗
re congruit ꝑ cyrocinia. Eſus ergo armoꝛum licitus eſt 7
eccleſie ꝑutilis.ſed nihil tale impedit acceſſum ad ſacram
ↄmunionem.¶ Contra.vt habet᷑ extra de toꝛneamentis.j.
ca.Si quis eoꝛum.i.toꝛneatoꝛum ibi ſcʒ in toꝛneamentis
moꝛtuus fuerit.qᷓuis ei poſcenti penitentia nõ negetur:ec
cleſiaſtica tamen careat ſepultura. Ex hoc patet ꝙ talis ĩ/
flicta eſt pena ſcʒ carentia ſepulture eccleſiaſtice. que non
ſolet infligi niſi pꝛo graui delicto.vt pꝛo infidelitate ꝓ vſu
rarum exactone ⁊ pꝛo maxima obeũtis iniquitate.Ex hoc
patet ꝙ delictum taliũ graue ẽ. ſed exiſtens in peccato gra
ui non debet accedere. ergo ⁊c. Rñſio.ꝙ milites qᷓdiu
ſunt in ꝓpoſito ⁊ volũtate toꝛneandi non de bent accedere
quia nõ ſunt in ſtatu ſaluãdoꝝ.tum qꝛ toꝛneamẽta ſunt
hibita vt plane habet᷑ extra d toꝛneamẽtis.j.c.tum quia
intentõne ꝑuerſa exercent᷑ ſcʒ ad oſtenſionẽ viriũ 2 ad glo⸗
riam tempoꝛalẽ acquirẽdaʒ:tum quia ſunt cauſa multoꝝ
maloꝝ ſcʒ extoꝛſionũ rapinarũ.homicidioꝝ ⁊ inuidiarũ.
Iter quod nõ imerito dicunt᷑ nũdine vel ferie.extra ð toꝛ
neamentis.j. ca. Aliqui autem dixerunt ꝙ nõ durat ꝓhi⸗
bitio de toꝛneamentis. pꝛohibitio em illa facta fuit ex cau
ſa pꝛopter cedes hominũ que ibi frequẽter fieri ſolebant.
pꝛopter hoc ꝙ milites inermes toꝛneabant.cum ergo tem⸗
poꝛe moderno ſint armati ⁊ raro accidit aliquem interfici
ceſſante cauſa pꝛohibitõnis ceſſat 2 pꝛohibitõ. Sed vt exri
ſtimo adhuc durat pꝛohibitõ. licet quãdoq; fuerit ſuſpen⸗
ſa ex cauſa ad tempus. videlicet vt inuenirent᷑ alicubi mi⸗
lites congregati occaſione toꝛneandi ibi poſſet verbum
crucis pꝛedicari.q¶] Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ exercitiũ mi⸗
litie eſt ꝑutile eccleſie ⁊ illud fit potiſſime in toꝛneamẽtis
⁊c̃. Dicendũ ꝙ licet toꝛneamẽta qꝙtum ad hoc aliquid ha⸗/
bent vtilitatis: tamẽ rationibo cauſis pᷣdictis exercitiuʒ
illoꝝ damnabile eſt. vt habet᷑.iij.ad Ro. mala nõ ſunt fa⸗
cienda vt bona eueniant.

—.— —

NMueſtio
Mẽbꝛum tercium

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ baliſtaꝛij ſagittaꝛĩᷣ
pñt accedẽ ad ſacrã omũionẽ. Et videt᷑ ꝙ nõ
extra de ſagittarijs dicit. Artẽ illã moꝛtifeꝛã
a odibilẽ baliſtariorũ 2 ſagittarioꝝ aduerſꝰ
rp̃ianos 7 catholicos exerceri æcetero ſub anathemate ꝓ
bibemꝰ. exercẽtes autẽ ea que ſub anathemate ꝓbibentur
damnatõeʒ anathematis incurrũt.tales aũt nõ debent ac
cedere ad ſacraʒ ↄmũionẽ: ergo ⁊c. 4 Contra. bella multa
teo placẽt. Vnde aug· ad bonifaciũ. NMoli extimare nemi⸗
nez dro placere poſſe qui armis bellicis miſtrat. In hmõi
aũt bellis licet quolibet genere armoꝝ vti. qð videt᷑ ꝑ locũ
a maioꝛi.quia in hmõi bellis vt vincat᷑ dolis ⁊ inſidijs in⸗
Eſtendũ eſt. Unde aug.⁊ habet᷑.xxiij.q/ij.dñs. Vbi iuſtuʒ
pellũ eſt:nihil ad iuſticiam inteſi vtꝝ aperte an ex inſidijs
pugnet. ¶ Pꝛet pmõòi armis efficaciꝰ hoſtes deterrent᷑ et
eoꝝ violentia repellit᷑. hec autẽ licita ſunt in bello iuſto.
pꝛo nullo licito necelſſe iquẽ bere ſe a ſacra cõ⸗
munione: ergo ⁊c. ¶ Ad hoc dicendũ.ꝙ bali ſtarij ⁊ ſagit⸗
tarij ⁊ alij pugnatoꝛes quolibet genere armoꝛuʒ licite pol⸗
ſunt ſaracenos debellare.nõ autẽ xp̃ᷣianos ⁊ catholicos vt
dicit decretalis ſupꝛadicta.licet tamẽ coꝛpoꝛa ꝓpꝛia ⁊ pol⸗
ſeſſones iuſte poſſeſſas hmõi armis tueri cuſtodire.Di⸗
co ergo ſine piudicio.ꝙ in bello iuſio licet vti armis hmõi
ad ſui 2 ſuorũ ⁊ marime reipublice cuſtodiam ⁊ defenſio⸗
nem.⁊ qui ꝓpter has cauſas vtuntur hmõi armis.nec ꝓpo
ſitum habent vtendi alia cauſa.poſſunt ad ſacram ↄmũio⸗
nem accedere. Qui aũt indifferenter in quocũq; bello ſine
iuſto ſiue iniuſio ꝓpoſitum ? voluntateʒ habent vtendi ar⸗
mis: tales nõ debent accedere ĩmo ſi accedant:grauit᷑ pec⸗
cant.⁊ nõ ſolũmodo quia habent voluntatẽ exponendo ſe
in bello iniuſto:̊ ratone interdictõnis anathemati 8. Ta
lia aut genera armoꝝ non ſine cauſa interdicta ſi unt. quia
marime ſunt moꝛtifera. EUnde vtente illis in bello iniuſto
peccant quia in bello iniuſto vtunt᷑: et quia ſunt peſtifera
culpam exagerant. Iniuſte aũt impetere pꝛoximum 2 ar⸗
mis moꝛtiferis ſceleratiſſimũ eſt.

embꝛum quartũ

Onſequenter queri vtꝝ pugiles debẽt acce
dere ad ſacrã ↄmunionẽ.videt᷑ ꝙ ſie:ꝑ hoc ꝙ
ↄmittere duellũ vel monomachiã licitũ eſt.⁊
onomachia eſi pugna ſingulaꝛis a monos
qð eſt vnũ ⁊ macbia qð eſt pugna. ſit licitũ videt᷑ ꝑ boc
ꝙ dauid ↄmiſit duellũ cũ Golia.j. Reg. xvij.ob qð magnã
ↄſecutꝰ eſi gloꝛiã ⁊ ↄmendatõeʒ in ſcriptura. Pꝛet. ſuſti⸗
netur ab eccleſia ⁊ eccleſiaſtice ꝑſone ſua repetũt per con/⸗
greſſu 5i nõ ſuſtineret᷑ ab eccleſia ſi eſſet illici⸗
tum¶ Contra. temptare deũ eſt pꝛohibitũ.Deut.vj.Mon
temptabis dñm deũ tuũ.⁊ ideʒ repetitũ eſt a dño.iiij. Aſda
thei:quaſi ſimpliciter cauẽduʒ ̊ pugiles temptãt: qↄmit⸗
tunt rem illicitã.̊ nullꝰexiſtẽs in ꝓpoſito tali vel volũtate
debet accedere ad ſacrã ↄmũionẽ.ergo ⁊c. Item lex eam
ꝓbibet.C. de gladiatoꝛibo.l.ij. dicũt quidã hoc licere ĩ lo⸗
cis in quibo talis viget ↄſuetudo.inducẽtes illud aug.pꝛo
ſe.quãdo mos erat:crimẽ nõ erat.ſᷣ illud fuit rela⸗

tione ↄceſſum.qð qñq; dicitur mos.qñq; fas. Rũñſio.qꝙ;
lex noua monomachiã nõ recipit.vt.ij.qiiijmdnomachiã
vbi dicit᷑. Monomachiã in lege nõ aſſumimꝰquã pᷣceptaʒ
fuiſſe nõ reꝑimꝰ.quã licet inijſſe quoſdam legamꝰſicut ſan
ctum dauid ↄtra Goliaʒ.vt ſacra pꝛodit hiſioꝛia: nũqꝙᷓ; ta⸗
men vt pꝛo lege teneat᷑ alicubi diuina ſanxit auctoꝛitas.
cum hec ⁊ hmõi ſectantes deũ ſolũmodo temptare videan
tur. Sicendũ ergo ꝙ pugiles exultantes in ꝓpoſito ⁊ volũ
tate pugnandi.non debent accedere ad ſacram ↄmunionẽ
cum moꝛtaliter peccent. MMoꝛtaliter peccat qui monoma
chiam pᷣcepit ⁊ qui eam facit.nec excuſatur conſuetudine
licet eccleſ ia tolleret.ſicut ⁊ meretrices ⁊ vſurarios tolle⸗
rat.nec ipi excuſant᷑ ꝑ conſuetudinẽ.ſimiliter ⁊ illi qui aꝛ⸗
ma benedicũt.l Ad illud qð obijcitur de dauid.dicendũ

—.—

ℳ ι *$

xlvüij.

ꝙ pꝛiuilegia paucoꝝ ↄmunẽ legem nõ faciũt.vt dicit Hie⸗
ro. Pꝛet· pie pᷣumit᷑ dauid hoc feciſſe inſtictu diuino.ſim/
pliciter igitur dicendũ. quacũq; ex cauſa ſiue timoꝛis ſi
ne amoꝛis ſiue pietatis ſiue alteriꝰcuiuſcũq; ↄmittat᷑ duel
lũ moꝛtaliter peccat ille qui ↄmittit nec ꝗꝓpter vllam penã
eſi ↄſentiendũ.xxxij.q.v. ita potius quelibet mala tolleret
ꝙᷓ malo conſentire decernat. Huiꝰ opinionis fuerunt ple⸗
riq; vt in eoꝛum ſcriptis patet boc: quia nulla cauſa de⸗
bet aliquis ↄmittere cauſam ſuam ſoꝛti monomachie: ex qͥ
fieri non poteſi ſine dei temptatione. eo ꝙ diuina iuſticia
ſiue miſericoꝛdia in bumano ponit arbitrio. Judith.viij.
Sed durum videtur diffinire ꝙ quando innocens accuſa
tur de crimine ad moꝛtew. qui ſi duellum recuſauerit ſta⸗
tim ſuſpendetur: ꝗ; tenetur potius ſe ſuſtinere ſuſpendi qᷓ
ſe deſendere in duello. Pꝛopter hoc dicunt quidaʒ ꝙ duel
lum oblatum in cauſa criminali licet ſuſcipere: ſi alio mõ
vite diſpendiũ nõ poſſit vitari. Sinuiliter dicunt in cauſa
ciuili. de rebo tempoꝛalibo ponentes.ꝙ ſicut lay co licet ſu
as res defendere armis ⁊ raptoꝛẽ occidere. ſi aliter defen⸗
dere nõ poſſit:ſimiliter licet in duello.nõ ꝙ iße offerat: ſed
ꝙ a iudice offertur vel potiꝰ infertur. Pꝛima opinio ſecu⸗
rioꝛ eſt ⁊ illi ↄſentio ꝙ nullo caſu licet duellũ offerre. neq;
illatũ vel oblatũ ſuſcipe: cum monomachia ſit in lege cini
li ꝓhibita ⁊ eius ꝓhibitõ in canone appꝛobata. Sed ſuſti
nebit ne innocẽs in cauſa crimĩali ſe ſuſpendi in ↄfuſionẽ
ꝓpꝛiam: generis ſui ⁊ patrie ſcandalũ: credo ꝙ ſic in ca⸗
ſu iſto cũ cofeſſione innocẽtie ſue ⁊ reputatõe humili ſe iſta
alias meruiſſe. Dino ergo videt᷑ mibi ꝙ exiſtẽs in volüta⸗
te vel ꝓpoſito aliqua cauſa ↄmittendi duellũ.eo ꝙ ꝓbibi⸗
tum ell 7 eo ꝙ ↄmittere cauſaʒ ſuã ſoꝛti duelli eſt deũ tem⸗
ptare:intendit facere quod illicitũ eſt. nõ de bet accedẽ ad

ſacramgmunionen.
um quintum

Hnſequẽter querit᷑ vtꝝ aleatoꝛes debeãt ac
cedere ad ſacrã ↄmũionez.qð videt᷑ ꝑ boc:q;
ludꝰalee licitꝰſit. E aũt ſit licitꝰvidet᷑ ex .
dño rerũ licet illas dare ↄmutare ĩmo peꝛ
dere ſine pijcere in mari.ſicut legit᷑ de quodã ph̊ᷣo.ꝙ aurũ
qð poſſidebat ſubmerſit in mari.¶ Pꝛet.quare nõ licʒz lu
tere ad aleam vel taxillos ſieut ad pilam exponere pecu
niam ſuam ſoꝛti iſtius ludi ſicut illius.ꝗ⸗ Itẽ magis vide⸗

tur ludus illicitꝰquo ludens damnificat᷑ in coꝛpoꝛe ꝙᷓ quo

damnificat᷑ in pecunia.ſ̊ ludus licitꝰeſt quo ludentes fre⸗
quenter damnificant᷑ in coꝛpoꝛe. ſicut cõtingit in haſtilu⸗
dijs ⁊ bmõi gymnaſijs.multofoꝛtiꝰ videt᷑ ꝙ ludus alee vel
taxilloꝛum ſit licitus quo quis non ledit᷑ in coꝛpoꝛe ſed in
pecunia ſolum quãtum eſt de ſoꝛte ludi.Ex hbis videtur ꝙ
exercentes ludum talem poſſunt accedere ad ſacrã ↄmũio⸗
nem. Contra. di. xxxv.c.epiſcopꝰ. ibi ſcribit. Epiſcopꝰ
aut p̃ſbiter. aut dy aconus alee aut ebꝛietati deſeruiẽs aut
xeſinat aut certe damnetur. Subdy aconus aut lectoꝛ aut
cantoꝛ ſimilia faciens:aut deſinat aut ↄmunione pꝛiuetuꝛ
ſimiliter ⁊ laycus.ecce ꝙ aleatoꝛes tam layci ꝙᷓ clerici pꝛi
uandi ſunt ſacra ↄmumione ¶ Rñſio. ꝙ aleatoꝛes nõ de⸗
bent accedere. dicuntur aute? aleatoꝛes qui ludum alee 2
taxilloꝛum ducũt in conſuetudinẽ.tales em̃ non ſunt in ſta
tu ſaluandoꝝ. Et nota ꝙ canon dicit deſeruiẽs quo notat᷑
conſuetudo. Deſeruiẽs em̃ dicitur qui eſt valde ſerniẽs.de
em̃ ibi eſt augmẽtatiuum. Aſſueſci vo in ludo iſto non con⸗
tingit ſine grandi peccato.⁊ marime pꝛopter ea que circa

pmõi aſſueſcentiã contingũt. que ſunt deſiderium lucran⸗

di qð eſt cupiditas. Volũtas ſpoliandi ꝓximũ qð eſt rapi
na.Cõmiſſio vſure grauiſſime. cõcedũt em̃ tales.xj. ꝓ.xij.
nõ ſoluendũ menſe vel ſeptimana:ſ̊ eodem die.ANultipli⸗
catio mendacioꝝ.periuriarũ.blaſphemiarum. fraus ſiue
dolus. Coꝛruptio pꝛorimoꝛum frequenter confluentiũ ad
ludum reſpiciendum ſcandalũ bonoꝛũ.Contemptꝰ pꝛobi⸗/
bitionis eccleſiaſtice ⁊ multa alia mala.Ludꝰ vᷣo alee dici
tur omnis ludꝰqui ſoꝛtibo ſiue vicibo foꝛtune innitit ⁊ os
talis eſt pꝛohibitꝰ.ff..l.finali.l Ad illud quod obijcitur
*

0

ludꝰtalis eſt licitꝰ.quia licet dño facere de re ſua ⁊c. Di
cendũ ꝙ qᷓuis licitꝰñit qᷓtum ad ius ciuile:nõ tñ qtum ad
ius canonis. qꝛ et ſi liceat dño ꝑdere ſiue deſtruere res ſu⸗
as.i.etſi nõ eſt puniẽdus ꝓpter deſtructõeʒ rerũ ꝓꝛiaruʒ
ſm iudiciũ iuris ciuilis qð foꝛte nõ eſt verũ exquo ſic dam
nificat rẽ publicã:nõ tñ licet ᷣm iudicium iuris canonici.
ĩmo qui ſic faceret peccaret ⁊ pumendus eſſet.⸗l! Ad illud
quod querit᷑ quare nõ licet amittere pecuniã ad ludũ alee
ſicut ad ludũ pile.Bicendũ ꝙ hoc eſt ꝓpter mala que ſolẽt
accidere in exercitõ ludi alee ⁊ frequẽtie:que nõ ita ſolent
accidere in ludo pile.Vnde ludꝰiſie eſt ꝓhibitꝰ:ille nõ.li⸗
cet em̃ ludus pile qñq; exercet᷑ ꝓpter deſideriũ lucrãdi: tñ
ludus pile nõ afficit᷑ tanto deſiderio ꝓpter modicitatem lu
cri quãto afficit᷑ in ludo alee.q¶. Ad illud quod obijcitur
magis videt᷑ illicitꝰludus ille quo quis dãnificat᷑ in coꝛpe
⁊c̃. Oicendũ ꝙ ludus alee nõ eſt illicitus.qꝛ damnificat in
pecunia tm̃: ſed quia etiam damnificat in anima. vt patet

ex mali dut in hbmõi ludo.
¶ Mlẽbꝛum ſerxtum

nſequẽter querit᷑ de diuĩatoꝛibo.ſoꝛtilegis
carmĩatricibo.vtꝝ debeãt accedẽ ad ſacrã
ↄmũionẽ. Et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc ꝙ ſoꝛtes exg⸗
Vere licituz ſit. Gͥ oſtẽdit᷑ ꝑ multa erẽpla. VIñ
eſt ꝙ dñs pᷣcepit Yoſue vt ſoꝛtibo exgreret que facturꝰerat
e anathemate hiericho Yoſue.vij. Aliud exempluʒz eſt de
JYona eiuſdẽ pᷣmo.Aliud eſt de mathia Act.j.de his.xxvj.
q· ij. c.j. Aug.in libꝛo pſalmoꝝ.Soꝛs non eſi aliquid mali
ſed res in hůana dubietate diuinã indicãs voluntatem.
Contra.ſoꝛtilegi ⁊ diuini exquirẽtes ſoꝛte moꝛtalit᷑ pec⸗
cant.qð patʒ ꝑ hoc qð habet᷑.xxvj.q.ij.c.j. Soꝛtilegi? di
uini ſi ceſſare noluerint excoicandi ſunt. 4 Item ibidem.
Siquis clericꝰvel monachus vel ſcolaris diuĩationes vel
anguria eſſe credidit obſeruãda.vel ſoꝛtes quas metiũtur
eſſe ſanctoꝝ quibuſcũq; putauerint intimãdas.i.iocũ
cũ his qui eis crediderint ab eccłie coĩone pellãt᷑.¶ Rñ⸗
ſio.ꝙ tales oĩno nõ debẽt accedere ad ſacrã coĩonẽ.qð ha⸗
betur plane de oſe. di.ij. pꝛo dilectõne. ibi em habet᷑. ꝙ ma
gis cũ ceteris xpᷣianis ſacra ↄmũio nõ debet dari.hoc etiã
patet ꝑ Iſido.dicenteʒ.viij.li.ethimo.ꝙ; ſoꝛtilegi ſunt:qui
ſub nomie ficte religionis ꝑ quaſdã quas ſa netoꝝ ſen apo
ſtoloꝝ vocãt ſoꝛtes diuĩatõnis ſcientiaʒ ꝓfitent᷑.aut qua⸗
rũcunq; ſcripturaxꝝ inſpectõne futura ꝓmittunt᷑. Pꝛet. di
uinatio quocũq; modo fiat ⁊ qualitercũq; vocet᷑ damnata
eſt. vt.xxvj.q.v.fere ꝑ totũ.Et ꝓhibita.extra de ſoꝛtilegis
ca.j.dicit᷑ ſoꝛte furta nõ ſunt requirẽda:nec diuinationes
aliquas in aliquibo rebus quis obſeruare pᷣſu mat. Pꝛete.

eodem ti.⁊ ſeq·c.Ex tenoꝛe.damnat᷑ inquiſitio furti.ꝑ in⸗

ſpectõnem aſtrolabij. Et e.t. ſe. c. Eccleſia phibet ne electõ
fiat ꝑ ſoꝛtes ⁊ electio facta ꝑ ſoꝛtes damnat᷑. Sicendũ er/
go. ꝙ exercẽtes ſoꝛtilegia ⁊ diuinationes ſiue artem magi⸗
cam nõ ſunt in ſtatu ſaluandoꝝ. vnde dum pſeuerãt in ſua
malitia: nõ debet accedere ad ſacram ↄmumionẽ vt de ma⸗
gis habet᷑ de conſe. di. ij. vt dictum eſt. ¶ Ad illud qð obij⸗
citur contra ꝑ exempla legis veteris. Dicẽdũ ꝙ bec alia
multa ꝑmittebant᷑ ante ꝑfectõem legis euãgelice.que poſt
penitus ſunt elimiata.vt habetur.xxvj.q.ij. Soꝛs non eſt
Ad hoc quod obijcit᷑ exemplo ANathie. Rũñdet᷑.xxvj.q.
ij.nõ exemplo. vbi dicit᷑. non exẽplo AMathie. vł ꝙ Jonas
Pꝛia ſoꝛte dep̃henſus ſit indifferẽter ſoꝛtibo eſt credendũ:
cum pꝛiuilegia paucoꝝ (vt Hieꝛo. ait)omunẽ legem face⸗
re non poſſunt.¶l. Ad illud quoo dicit auguſ.q ſoꝛs nõ eſt
aliquid mali ⁊c̃. Dicenduʒ ꝙ licet ſoꝛs nõ ſit alicuid mali
in ſua natura: ꝓhibita eſi tamen cauſa neceſſaria. VUnde
rxvi.q.ij. Soꝛs non eſt.vbi dicitur.in ſoꝛtibo nibil mali in
eſſe monſtrat᷑. pꝛohibet᷑ tamẽ fidelibo ne ſubſi pecie diuina
tionis ad antiquos ydolatrie cultus redirent. Vnde qui/
buſdam ↄſtellatõnes ⁊ futuroꝝ ſigna cuſtodientibo a plus
ait. dies obſeꝛuatis 2 menſes ⁊ tꝑa 1 annos.Vel vt dicunt
quidam.hoc intelligitur ſᷣm antiqua tꝑa quãdo erat pꝛo⸗
bibita.Dicunt autem quidam ſi eſſet cauſa honeſta ⁊ ſub⸗

eſſet neceſſitas.vt ſi eſſet ↄtentio de electõne aliquoꝝ 2 eẽt
paritas vtrobiq; in omnibus:ꝙ exemplo Mathie poſſent
ſieri ſoꝛtes pᷣuenientibo oꝛatõnibo a ſupplicationibo deo di⸗
rectis.Et hoc videtur inuere Heda.⁊.xxvj.q.ij.non exem
plo.vbi dicitur.Si qui neceſſitate aliqua cõpulſi deuʒ pu
tant exemplo apoſtoloꝛuʒ eſſe conſulendum:videant hoc⸗
ipſo apoſiolos non niſi colecto fratrum cetu ⁊ pꝛecibo ad
deum fuſis egiſſe. Uidetur auteʒ mihi eſſe melius omnino
ab buiuſmodi ceſſandum caſu pꝛopoſito inſtante vel alio
quocũq;.exquo hoc canon repꝛobat.⁊ in caſu ꝓpoſito po⸗
tius videtur ꝑ ſuꝑioꝛem eſſe gratificandũ vel iterum eligẽ
dum. ¶! De carmiatricibo ⁊ de earmĩatoꝛibo credo ꝙ car⸗
mina ⁊ adiuratõnes eis ſunt inhibende.Si autem facta ĩ
hibitione ceſſare nollent:peccarent moꝛtaliter 2 eſſent ar⸗
cendi a ſacra ↄmunione.

bꝛũ ſeptimum

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ hiſtriones pñt acce⸗
dere ad ſacrã ↄmũionẽ. O nõ:videt᷑ de ↄſe.
di.ij. ꝓ dilectõne.ibi dicit Cypꝛianꝰ.ꝓ dile
tione tua ↄſulendũ me exiſtimaſti ſuꝑ fꝛateꝛ
kariſſime quid mihi videat᷑ de hiſtrione ⁊ ð mago illo qui

apud nos ↄſtitutus:adhuc in artis ſue dedecoꝛe ꝑſenerat.

2 magiſter ⁊ doctoꝛ nõ erudiendoꝝ ſed ꝑdendoꝝ pueroꝝ:
id quod male didicit ceteris quoq; inſinuat. an talibus ſa
cra ↄmunio cum ceteris xpᷣianis ebeat dari:aut nobiſcũ
debeat ↄmunicare. Puto nec maieſtati diuine nec euange
lice diſcipline cõgruere vt pudoꝛ ⁊ honoꝛ eccleſie tam tur⸗
pi ⁊ infami ↄtagione fedetur.¶l Contra.de ↄſe.di.ij. Si nõ
ibi dicit DHyla.papa. Si nõ ſunt tãta peccata vt excoĩcet᷑
quis:nec ſe debet a medicina coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs dñi ſeꝑare.
igitur vt videt᷑.nec hiſtꝛiones nec alij peccatoꝛes cebẽt ſub
trabere ſe a ſacra ↄmunione:niſi tam graui inuectant᷑ pee
cato ꝙ debeant ercoĩcari.Rñſio.ꝙ nullꝰexiſtens ĩ moꝛ
tali ſciẽter debet accedere ſicut dictũ eſt. ſed ſiue ſit hiſtrio
ſiue alio pcto notatꝰ:poſt ↄuerſionẽ ad deũ relictis pecca⸗
tis ſuis nõ de het illi negari gra ſine beneficiũ ↄmũionis.
Vnde de conſe.di.ij.ex ↄcilio cartagineñ.iij. Scenicis at⸗
q; hiſtrionibo ceteriſq; ꝑſonis hmõ vel apoſtatis reuerſis
vel ↄuerſis ad deũ:gratia vel recõciliatõ nõ neget᷑.4¶: Ad
illud quod dicit Cypꝛianꝰ.ꝙ non ↄgruit maieſiati diuine

vt pudoꝛ ⁊ honoꝛ eccleſie tam tuꝛpi ⁊ infami ↄtagione fede

tur. Dicendũ ꝙ Cypꝛianꝰloquit᷑ de notoꝛio ⁊ manifeſto ĩ⸗
fami cui nõ eſt im ꝑcienda ſacra ↄmũio.⁊ idem dicendũ eſi
ce quolibet exiſtenti in moꝛtali crimĩe.⁊ hoc ſonant verba
ſua que ſunt.puto nõ maieſtati diuine ↄgruere vt pudoꝛ ⁊
honoꝛ eccleſie tam turpi ⁊ infami cõtagione ſedet᷑. Infami
dicit:qꝛ tales infames ſunt.q¶j Ad illuð qð dicit Hyla.pa
pa:ꝙ ſi nõ ſunt tãta peccata vt excoĩcet᷑ quis ⁊c᷑. Dicendũ
excoĩcatio vne modo dicit᷑ ſeꝑatio a ↄmũione ſacramen
toꝝ.vnde.xj.q.iij.i Qullꝰ ſacerdotũ.Alio mõ dicit᷑ ſeꝑatio
aↄmũitate fidelium.vt.vj.q.j.Illi qui illa. Cercõ modo
dicit᷑ ſeꝑatio a nũero fideliũ.ſeꝑatio dico qtuʒ ad meritũ
⁊ hoc vltimo modo ſumit᷑ hic excoĩcatio.⁊ hoc modo ali⸗
quis exiſtens in moꝛtali eſt excoiĩcatus. Vnde ſic intelligit᷑
verbum Hyla. ſcʒ ſi non ſunt tanta peccata vt excoĩcet᷑.i.
ſit ſeꝑatus a numero ſidelium.merito dico: ſic em eſſe pec
catum moꝛtale efficit excoĩcatum.

lembꝛũ octauũ

Onſequẽt᷑ querit᷑ otrũ choꝛeatrices poſſunt
ad ſacraʒ coĩonẽ accedẽ.⁊ videt᷑ ſic:ꝑ hoc
cantꝰchoꝛeaꝝ nõ eſt malũ in ſe: neq; ẽ ma
um qꝛ ꝓbibitũ.ꝗᷓ exercẽtes choꝛeas nõ ſunt
oꝑatrices maloꝝ.eꝛgo ex hmõi exeꝛcitõ nõ fiũt indigne be
neficio ↄmũionis.i Contra.ſabbata obſeruãda ſunt ⁊ in
ci cultu expẽdẽda.ichoꝛeatrices ſabbata expendũt in cõ⸗
tumeliã creatoꝛis. alliciẽdo ꝓuocãdo aſſiſiẽtes ad luxu⸗
riam: verbis.cantu⁊ geſtu.ꝗ̊ peccãt ↄtra pᷣceptũ dñi de ob
ſeruatõne ſabbati. 4 Item aug. ſuꝑ Joh. j. obſeruare diez
ſabbati magis nobis p̃cipit᷑qꝛ ſi pũaliter nobis obſeruan⸗

„—

¶ QLueſtio
dum ſcipit. Indei ſeruiliter ſeruabãt diẽ ſabbati ad lurn
riam ebꝛietatẽ.quãto melius ſemiĩe eoꝝ lanã facerent qᷓ;
in neomenijs ſaltarẽt. YJtem BGꝛeg. Meliꝰeſt fodere ⁊ ara

re die dñica ꝙᷓ choꝛeas ducere.Ex bis verbis videt᷑ g cho
reatrices magis peccãt in ſabbatis tripudiando ⁊ cantan

do: qᷓ ſi intenderent lanificio vel alicui oꝑi tali qð exercere

