volũtati eius ꝗs reſiſtit:in hoc ꝓbatũ eſt ꝙ nõ impedit᷑

lũtas tua ſicut in celo ⁊ in terra.Et pꝛimo

at volũtas tua. Secũdo dæ illis que acci/
dunt circa hanc:ſiẽ in celo et in terra. Tercio de his q̃ᷓ

* °
xxxvij.
beneplacitũ ipius. Idem habetur a magfr̃o in ſentẽtijs.
Coötra. volũtas beneplaciti qua deus vult.eſt deo co
eterna et idem cum ipᷣo.hoc aũt nõ fit.Si aũt diceretur
ꝙ volũtas beneplaciti eſt duplex.ſcʒ qua vult et qð vule
id ẽ ipᷣm volitũ.pꝛima nõ ſit:ſecũda fit.vñ cõueniẽter po
ſtulat᷑.Contra volitũ volũtate beneplaciti nõ poteſt ali⸗
quo modo caſſari nec im pediri ꝗn ſit.vt pʒ ex ᷣbis bug.
ſupᷣdictis.de qua et yſa.xlvj.Omis volũtas mea fiet. et
iob.ix. Quis reſtitit ei et pacẽ habuit.Ro.ix. Volũtati
eius ꝗs reſiſtet.Et cõſtat ꝙ hec de volũtate beneplaciti
intelligũtur ſicut vult hugo et magr̃ in ſenten. Exqͥ igit
volũtas huiꝰ impediri vel caſſari nõ poteſt: nulla videt᷑
eſſe ratio quare debeat poſtulari. Pꝛet.ſuꝑ illð ro.xij.
Vt ꝓbetis que ſit voluntas dei:dicit glo.iLota ꝙ volun
tas dei dicit᷑ ſiue ipᷣa qua vult que ĩ deo eſt deꝰ: ſiue illð
qð vult. Hic nõ accipit᷑ voluntas qua vult:que ſemꝑ im
pletur. que beneplacitũ dei et diſpoſitio interdũ appella

tur. Ex hac glo. pʒ ꝙ beneplacitũ dei non dicit illud qð
veus vult ſ̊ qua vult.ĩmo ſunt differẽtie diuerſe volũta⸗

tio.4 Pꝛeterea. vt babet᷑ a mgr̃o ſent.et hug. Henepla⸗
citũ dei eternum ⁊. volitũ beneplacitũ nõ ſemꝑ eſt.¶ Itẽ
glo.ſuꝑ illud. Fiat volũtas tua.volũtas dei eſi pceptoꝝ

cuſtodia.ſ̊ pꝛeceptoꝝ cuſtodia p̃cipitur a dño.Deut.x.

Ama dñm deum tuũ et obſerua pᷣcepta eius. Hic igr ſu
mitur volũtas ꝓ volũtate ſigni.pꝛecepiũ em̃ eſt ſignum
volũtatis beneplaciti.¶ Itẽ biero.et ẽ alia glo. Mꝛamꝰ
vt libertas arbitrij nr̃i ſociet᷑ ꝑ gram ſue volũtati.aſſoci
atio aũt noſtri liberi arbitrij ꝑ gratiã diuĩe volũtati ca⸗
dit ſub ſigno beneplaciti qð eſt impletio.ᷓ ⁊c.¶¶ Itẽ vi⸗
tetur idem ꝑ glo.q dicit. Hic petit᷑ ſpũs conſilij:ꝑ queʒ
volũtas dei inquirit᷑.vt a nobis impleat᷑.¶ Item pꝛimo
ſent᷑.xlv.diſ. Pꝛo pᷣcepto dei atz cõſilio poteſt accipi vo⸗
luntas dxi ibi.IFiat volũtas tua ⁊c̃.ſ̊ pᷣceptũ atʒ cõſiliuʒ
ſunt ſigna volũtatis beneplaciti:g̊ c. ¶ Reſpõſio.licʒ
quidã vidẽtur determĩare ꝙ hac ſolũmõ petitõne petit᷑
volũtas ꝓut dicit᷑ ſignũ:poteſt tñ dici ſine pᷣiudicio.qꝙ il
lic petitur volũtas que eſt beneplacitũ dei:et que dicit᷑
ſignũ beneplaciti.Eſt em̃ voluntas dei pꝛima rerũ oĩm
cauſa. Heneplacitũ aũt diuie volũtatis ſiue que eſt vo⸗
luntas dei:oĩm que tꝑibo cõgruis ſimplici motu eiuſdeʒ
fiunt:appꝛobat vt fiant ⁊ in eſſe ꝓcedãt.Vñ bugo. bene⸗
placitum qð eternũ eſt oĩm que fiũt tꝑibo ſuis ſimplici
motu iuſticie ſue appꝛobat vt ad effectũ ꝓcedãt et fiant.
Hic ergo notant᷑ duo que cõcernũt diuinũ beneplacitũ
ſcʒ appꝛobatõem rerũ fiendaꝝ ſiue pꝛoducẽdaꝝ in eẽ: et
ipᷣam factõʒ ſiue ꝓductõʒ.axpꝛc batio at eterna ẽ:factio
ſiue ꝓductõ tꝑalis et ſic intelligit᷑ñ verbũ magri ĩ.j.ſen.
xlvj.diſ.dicens. Rogãdꝰ eſt dñns vt velit.qꝛ neceſſe ẽ fie

ri ſſi decreuerit. Dicẽdũ igit᷑ ꝙ nõ incongrue petit᷑ vt fiat
volũtas beneplaciti inqꝗtũ im poꝛtat ꝓductõeʒ reꝝ faci

endaꝝ in eſſe:licet non ſit petendũ vt fiat inꝗᷓtũ dic ap⸗
pꝛobatõem reꝝ futurax ſiue fiẽdaꝝ.i Lon em petendũ ẽ
qʒð eſt eternũ:ſed qð eſt temꝑale.vel qͥdãmõ d pendẽs a

tꝑali. 4 Av illud igit᷑ qð obijcit᷑ꝙ in tribo pꝛimis peti⸗

tionibo petunt᷑ eterna.dicendũ ꝙ ibi ſumit᷑ eternũ noĩe

extẽſo. qͥ mõ ꝑpetua dicunt᷑ eterna ſm ꝙ in vita iſta in⸗

choata et in vita futura cõſumata eterna dicunt᷑.ſᷣm quẽ
modũ gloꝛificatio beatoꝝ eterna dici pt᷑. Vñ et gl. aug.
que incipit videnda ẽ haꝝ ſeptem diſtinctio in eterna vi
ta trium pꝛimaꝝ petitionũ ⁊c. vt S.¶ Ad aliud qð obij/
citur.ꝙ ſignũ voluntatis nõ ẽ voluntas ⁊c̃.dicenduʒ ꝙ;
et voluntas beneplaciti voluntas ẽ:et ſignũ voluntatis
voluntas ⁊.̊ hoc ſm veritatis ꝓpꝛietatẽ: illud ſᷣm quẽ⸗
dam modũ loquẽdi.dicit᷑ ergo ꝙ ſignũ voluntatis nõ ẽ
volũtaos:qꝛ nõ ẽ volũtas ſᷣm ꝓpꝛietatẽ vᷣitatis. Vñ hug.
Volũtas dei ĩ ſacro eloꝗo aliqñ accipit᷑ illa q vere eſt in
ipᷣo et ideʒ cum ipo: et coeterna ipᷣi:aliqñ vo ſᷣm quẽdã
dicẽdi figurã voluntas eius vocat᷑: que ᷣm ꝓpꝛietatem
nõ eſt voluntas eius:bſᷣ ſignum voluntatis eius.et dicit
ipᷣm ſignum volũtatis:cum volũtas nõ ſit ſᷣ ſignum tm̃

AANAN

quẽadmodũ et ſigna ir e ira dicũtur et dilectõnis ſigna
dilectio appellant᷑.et dici᷑ iratus deus.et nõ eſt ira ĩ eo
aliqua:ſed ſigna tm̃ qᷓ foꝛis fiũt quibo iratus oſtẽdit᷑ ira
ipᷣius noĩatur.Et eſt figura dicẽdi ſᷣm quã nõ eſt falſuʒ
qð dicitur:ſed qð dicit᷑ verũ ſiłlitudinis reſpectu obum⸗
bꝛat᷑.q¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ volũtati eius nõ pt᷑ diſpli
cere bonũ.dicendũ q boc verũ eſt.licet ex hac nõ ſequat
ꝙ om̃e bonũ placet ſcʒ placẽtia beneplaciti:qꝛ ex hoc ſe⸗
queret᷑ ꝙ om̃e bonũ fieret.Vñ hec diuiſio nõ eſt ꝑ oppo⸗
ſita.aut placet aut diſplicet.ꝓut placet et diſplicet: di⸗
cunt placentiã vel diſplicentiã beneplaciti et eiꝰ oꝓpoſi⸗
ti.¶ Si oũt querit᷑ vtrũ placet deo vel diſplicet libertatẽ
nr̃i arbitrij ſociari diuĩe volũtati.Dicendũ ꝙ ſi qd dico
placʒ dicat placentiã volũtatis ſigni:placet.qꝛ hec ſub⸗
eſt volũtati ſigni qð eſt pᷣceptio vel conſiliũ. At em̃ dicit
hugo.diſtinguit᷑ pᷣceptio in eã que fit extrinſecꝰ ꝑ ſermo
nem:et in eã que fit intrinſecꝰ ꝑ inſpiratõʒ.bene em̃ in⸗
noteſcit aĩe aliqͥ iſio mõꝝ ꝙ ſui libertas arbitrij debʒ

ſociari diuie volũtati.Et ex his pʒ reſpõſio ad alið qd

ſequit᷑.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.q volũtas ſigni qñz eſt re
ſpectu maloꝝ vt in ꝑmiſſiõe vel pceptõne. dicũt ꝙ etſi
ponat᷑:hoc nõ pt᷑ eſſe in ꝓpoſito.qꝛ nõ petitur hic ꝙ volũ
tas ſigni ſimpliciter fiat:ſed ꝙ fiat in terris ſiẽ fit in ce⸗
lis.vbi neqʒ eſt pceptio neq; ꝑmiſſio mali.d hoc aũt in⸗
fra pleniꝰ dicet᷑.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ in angelis fit
volũtas beneplaciti.dicendũ ꝙ hoc verũ eſt:nec hoc eſt
ptra ea que dicta ſunt.¶. Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ volũtas
dei ſemꝑ fit.dicendũ ꝙ boc nõ dicit᷑qꝛ bac petitõne oꝛat
qð ſempꝑ fit.qdð patet er l̃a ſequẽti que eſt. Si oꝛamꝰ vt
volũtas nr̃i arbitrij ſocietur ꝑ gr̃am ſue volũtati que eſt
ſanctiſicatio nr̃a.Ex his patet ꝙ nõ petitur hic ſolum⸗
modo ꝙ ſemꝑ ſit:ſed illð qð eſt nri arbitrij vt fiat.¶ AD
pꝛimũ qð obicit᷑ ꝓ alia ꝑte.dicendũ ꝙ ꝓut intelligitur
bic peti ꝙ fiat volũtas beneplaciti.nõ petit᷑ vt fiat volũ⸗
tas qua vult queẽ eterna:neq; aꝑꝛobatio fiendoꝝ que
ſimiliter eterna ẽ:ſᷣ fiat inqtũ dicit ꝓductõem reſpectu
fiendaꝝ in eſſe. Et licet ꝓquctio iſta impediri nõ poſſit
neq; caſſari:nihilominꝰ petẽda eſt a dño qui ab eterno
diſpoſuit vt ad petitõem gratuitã ꝑficeret᷑.que aũt ↄclu

duntur 1 bo cõſequẽtibo cõcedimus. ,
¶ Lonſequẽter que · S. ij.

ritur. Si volũtas dei poſſit hic accipi ꝓ cõſilio atz pᷣce⸗
pto.ſᷣm ꝙ magf dicit in ſenten. Et videt᷑ ꝙ nõ:eo ꝙ ĩ ce
lo neq; ſunt pᷣcepta neq; cõſilia.hec em̃ ſunt ad merita.
vñ ſolum dantur exiſtenti ĩ ſtatu merẽdi. Qon eſt igitur
petendũ ꝙ fiat dei volũtas.i.pᷣceptũ vel conſiliũ in terra

ſicut ĩ celo: exquo ibi nõ eſt ſtatus merẽdi.vñ nõ dantur

ibi cõſilia vel pcepta. ¶ Itẽ ẽ p̃ceptũ ꝓbatois et pᷣceptũ
erecutõis Berbee ꝓbatõnis:vt pᷣceptũ factũ abꝛa⸗
he de filio imolãado.Geñ.xxij. Pꝛeceptũ executõis ẽ du-/
pler nature ⁊ diſcipline. Qature: qð intꝰ inſpiratũẽ ꝑ
naturã.vt q expᷣſſa ſunt in dccalogo.Exo.xx. Diſcipline
vt illud qð factũ fuit pꝛimis parẽtibo Geñ.ij. Mõ at eſt
petendũ vt fiat volũtas.i.pᷣceptũ nate ſiẽ in celo ⁊ ĩ tra
qꝛ vt dicit hugo.ad bonũ datum poſita eſt cuſtodia pᷣce⸗
ptũ nature ſcʒ ne amitteret᷑.Qeq; petendũ ẽ vt fiat valũ
tas.i.pꝛeceptũ diſcipline:ſicut ĩ celo et in terra.qꝛ vt di⸗
cit hbugo.ad bonũ ꝓmiſſum aꝑta ẽ via pᷣceptũ diſcipline
Apertaẽ inquã vt illð bonũ quereret᷑ ⁊ iueniret᷑igitur
cũ exiſtentes ĩ celo in nillo poſſint domnificari. neq; ali
qð illis datũ pt᷑ amitti. Gonũ aũt ꝓmiſſum inuentũ eſt

et habitũ:nõ requirit᷑ ibi p̃ᷣcepti nature impletio neq; di

ſcipline.igit᷑ nõ eſt petendũ vt hec fiant in terra ſicut in
celo:exquo nõ fiunt in celo.ĩmo hec petendo implicat᷑ ſi
ue ſupponit᷑ falſum. Silr ĩ celo nullũ dat᷑ pceptũ ꝓboti⸗
onis hoc cõſtat.et ita nec adimpletio huiꝰpetẽda ẽ ſicut
nec alioꝝ.¶ Itẽ ſignũ volũtatis eſt ipa pᷣceptio:nõ illud
qð pᷣcipit᷑. qd patet.q ei vñs pᷣcipit q aliqd fiat ratuʒ
habet q⸗ vult illud fieri.nõ ex hoc ꝙ illud fit:qꝛ młta fi⸗
unt que nõ vult ficri:łᷣ ꝓhibita ſunt ab ipᷣo ne fiãt. Sʒ

conſtat ꝙ qñ petit᷑ ꝙ fiat voluntas dei de aliquo p̃cepto
dei vel cõſilio:nõ petitur ꝙ hoc pᷣcipiatur vel cõſulatur
ab ipo:ergo volũtas dei ſᷣm ꝙ hic petit᷑ lieri.nõ accipit
ꝓ conſilio vel pᷣcepto Fᷣm ꝙ ſũt ſigna beneplaciti 4 . Cõ
tra.magjr in ſent᷑.dicit ꝙ ꝓ pᷣcepto dei atʒ cõſilio pt᷑ acci
8 volũtas dei ibi. Fiat voluntas tua. Item hic pt᷑ qᷣri
trũ volũtas dei poſſit accipi ꝓ cõſilio ⁊ p̃ᷣceꝑto ſolum
modo:vel ꝓ alijs.etſi ꝓ alijs:ꝓ quibo.¶ ¶ Ad boc dici
poteſt.ꝙ in patria ẽ cuſtodia pᷣceptoꝝ ⁊ adimpletõ ſimi
liter et conſilioꝝ.licet alio mõ qᷓ in via.qꝛ in patria pfe⸗
cte et ᷣm ea que cõplementũ et ꝑfectõem dicũt:hic auteʒ
imꝑfecte ⁊ ſm ea que imꝑfectõem dicũt. lt em̃ dĩc aug.
Hoc pᷣceptũ:diliges dñm deum tuũ ex toto coꝛde er to⸗
ta aĩma ex tota mente tua.hic non pt᷑ ꝑfecte adimpleri:
ꝓut illo pᷣcipit᷑ deum diligi ex ĩtellectu ſine erroꝛe.ex vo
luntate ſine cõtradictõne.ex memoꝛia ſine obliuione.ſᷣ
adimpletur hic imꝑfecte ſᷣm ꝙ illo pꝛecipit᷑ eus ſuper
om̃ia diligi.Similiter ibi erit ꝑfecte impletio conſilio⸗
rum.quia plena et ꝑfecta abdicatio tempoꝛalũ: ꝑfecta
et continua obedientia vt patet cõſideranti.petitur igit
hic adimpletio p̃ᷣcepti nature et conſilioꝝ: quoꝛum erit
adimpletio ꝑfectiſſima in patria.¶ Cum igitur obijcit᷑
Sler ſcʒ pꝛecepta et conſilia data ſunt ad meritum ⁊c̃.
icendũ ꝙ hoc verum eſt ꝓut impleret᷑ in ſtatu merẽdi
vt quãdo circa eoꝝ adimpletõem duo cõcurrũt.ſcʒ bo⸗
num.i.oꝛdinatũ ad pꝛemiũ.et difficile.dum em̃ oꝛdina⸗
ta ſunt ad pꝛemiũ et difficilia ad exequendum: cooꝑan⸗
tur ad meritum.ſed in patria nõ erunt oꝛdinata ad pꝛe
mium neq; difficultate aliqua implebunt᷑.vnde nec ad

meritum coopabuntur: ſed pᷣcepti diſcipline vel ꝓbatio
nis inqtũ ſunt hmõi: nulla ẽ impietio in patꝛia.nec qtũ

ad ea poſtulat᷑ hic adimpletio vrolũtatis dei.4¶ Ad alið

dicendũ.ꝙ illud qð dicit voluntas dei ſummi poteſt pꝛo

pᷣcepto:intelligit᷑ de ꝓpoſiio executõnis nõ ꝓbationis.
Pꝛeceptũ tñ executònis ibi nõ erit ad iilos de quibo loꝗ

tur hugo:ſed ad ꝑfectioꝛes.Vł poteſt dici ꝙ ſᷣm aliqua

pᷣdictarum erpoſitõnum vtpote ᷣm illã ſicut ĩ celo et in

terra.i.ſicut in ꝑfectis et in peccatoꝛibo conuerſis poteſt
peti adimpletio pᷣcepti.ꝓut geneꝛaliter ſumit᷑ ſeʒ ad pꝛe
ceptum executionis quod eſt duplex et ꝓbationis.q¶ Si
obijcitur ꝙ nõ eſt petendũ ꝙ fiat p̃ceptum ꝓbatõis.cuʒ

illo pᷣcipiatur qñʒ ꝑditio innocentũ:ſicut patet de pꝛece
pto facto abꝛabe. Geñ.xxij. Dicendum ꝙ in pᷣcepto pꝛo
bationis volũtas pᷣcipientis nõ eſt ipᷣm inperatum ſed
aliquid fiendũ circa ip̃ᷣm im peratum. Vnde pꝛeceptum
factum abꝛahe nõ fuit ſignum ꝙ dñs voluit ꝙ; ĩmolaret
filiũ:ſed ꝙ pᷣparaẽt ſe ad ĩimolandũ.de hoc pleniꝰ deter⸗
minatũ eſt in pꝛimo libꝛo vbi determinatũ eſt de diuina
voluntate. Ad aliud dicendũ.qꝙ ſicut pᷣceptio dñi ſim
pliciter ſine determiatione alicuiꝰ fiendi nõ eſt ſignũ be
neplaciti illius de aliquo fiendi.ſic volũtae dei nõ ſumi
tur hic ꝓut eſt ſignum pᷣceptionis ſimpliciter: ſed ꝓut ẽ
ſignum illius qð pᷣceptum eſt inꝙtũ cõſideratur vt pꝛe⸗
ceptum eſt. Vn ꝗñ aliquid ↄſideꝛat᷑ vt pꝛeceptũ ẽ a dño:
tunc eſt ſignũ beneplaciti.nõ ipᷣa pᷣceptio ſine determĩa⸗
tione alicuiꝰ neq; aliquid ſimpliciter cõſideratũ.¶ Ad
illud qð queritur. Si volũtas pt᷑ ſumi ſolũmõ ꝓ his ſi⸗
gnis ſcʒ pᷣcepto ⁊ ↄſilio ⁊c᷑. Dicẽdũ ꝙ nõ ſolũmõ ꝓ his:
B generaliter ꝓ oibo illis qͥꝝ volitũ ẽ idẽ cũ volito bene
placiti dñi.ſic ꝓ pᷣcepto ⁊ cõſilio et oꝑatõne. In his em̃
idẽ eſt volitũ cũ volito beneplaciti.qð ſic patet. Cũ peti
tur. Iiat volũtas tua ⁊c̃.ſᷣm ꝙ intelligit᷑ de volũtate q̃ ẽ
pᷣceptio vel cõſihũ.nõ petitur pᷣceptio qua pᷣcipit vel con
ſilium quo conſulit:ſed petit᷑ ꝙ fiat id quod pꝛecipit vel
cõſulit.Non em̃ petit᷑ ꝙ fiat velũtas dei in pcipiendo ſᷣ
in exequendo.verbigꝛatia.Cum dicit᷑. Niat volũtas tua
ꝓut ſumit᷑ volũtas ꝓ p̃cepto illo.Diliges dñm deũ tuũ
⁊c.nõ petit᷑ vt fiat pᷣceptũ de deo diligẽdo:ſed vt diligat
us. Diligere dñm eſt volitum volũtatis ſigni:et con/
ſtat ꝓ idem eſt volitum volũtatis beneplaciti.Similiteꝛ
eſt idem volitum volũtatis ſigni.que eſt conſiliũ et voli⸗

S

¶ We officio miſſe

mm beneplaciti. Similiter eſt de volito volutatis que
eſt impletio. Et in bis vt ſupdictũ eſt hac petitõne petit
volũtas.nõ ſolũmõ ſigni:ſed et beneplaciti. qð patet ꝑ
hoc ꝓꝙ idem eſt volitũ vtrobiq;.

¶ Gient in celo et ĩ terra

VHnſequẽter querit᷑ de dubita bilibo qᷓ inci⸗
dunt circa hanc ꝑtem ſcʒ in celo et in ter⸗
ra. Hoc exponit᷑ quatuoꝛ modis ĩ glo.ſic.

Sicut ĩ celo et ĩ terra.i

Vel ſiẽ in xpᷣo:ita et in eccłia.Vel ſiẽ in mẽte:ita parite⸗
et in carne.vt ſicut in mẽte ſermo legis dei. Ro. vij. Ita
et in carne vt caro nõ ↄcupiſcat aduerſus ſpm̃.¶ De pꝛi
ma expoſitõne querit᷑ exquo boĩes terra:⁊ angeli celi di
cunt᷑: angeli aũt filij dei ſunt ꝑ gram.nomẽ ergo patris
eſt ĩ angelis et cõfirmatũ. Deutro.xxxij. Abi ſra noſtra
dicit. coͤſtituit termios ppłoꝝ iurta numerũ filioꝝ iſrł.
Et patet ꝙ angeli filij dei ſunt vidẽtes deuʒ.quare ergo
nõ petit᷑ ſupᷣ ſcłificari nomẽ pr̃is ſicut in celo et in terra
ſicut hic fiat volũtas tua ſicut in celo et in terra. Ytez
ſicut habet᷑ in glo.math.vj. In pꝛima petitõe petitur vt
ſanctificet᷑ nomẽ patris ĩ nobis:ſilr videt᷑ ꝙ hac petitio
ne deberet peti. vt volũtas pr̃is fieret ĩ nobis:et nõ ſicut
in celo et in terra.¶ IAẽ ſimiliter dubitat᷑ de illa expoſiti
one. iat volũtas tua ſicut in celo et ĩ terꝛa.i.ita ĩ carne
ſiẽ in ſpũ. Hec aũt petitio videt᷑ indiſcreta.:qꝛ hic videt
peti impoſſibile.qꝛ ſpũs quidẽ ꝓmptus ẽ:caro at infir⸗

ma Math. xxvj. Item 1Ro, vij. Aldente ſeruio legi ei:
carne aũt legi peccati.¶ Iiẽ math.xj. Qui mioꝛ eſt in re

gno celoꝝ maioꝛ eſt iohe baptiſta.hoc at dictũ eſt. quia
iohes adbuc erat ĩ carne:ergo impoſſibile ẽ hic volunta
tem dei ita fieri ĩ carne ſiẽ in ſpũ.ergo hic nõ inchoatur
adimpletio petitõis:ſed tres pꝛime petitõnes hic incipi

unt adimpleri.¶¶ Itẽ angeli cofoꝛmt voluntatẽ ſuaʒ vo

luntati diuĩe qn nota eſt eis. etſi nõ eſt nota:volunt ali⸗

quãdo aliud ꝙᷓ dens vt patet.Dañ.x.de duobo angelis

quoꝝ alter valebat liberatõzʒ pli alter nõ.et dicit greg⸗

ꝙ vterq; erat bonus.patet ergo ꝙ alter illoꝝ aliud vole

bat qᷓ; deus.ſed idem fit in ſctis pomibo.ↄſoꝛmãt em̃ vo⸗
luntatẽ ſuã volũtati diuĩe q nota eſt eis: ergo volũtas
dii fit in terra ſicut in celo.ergo hec petitõ ꝑtinet ad pꝛe
ſentẽ vitã.qð ell cõtra illã glo.videnda eſt diſtinctio ⁊c̃.
pꝛimũ dicendũ:ꝙ pꝛima petitio hec ſcʒ ſanctifice
ur nomẽ tuũ.ſi adderet᷑ ſiẽ in celo et in terra:nulla eẽt.

et hoc nõ eſt ꝓpter defectũ filiatõis ex ꝑte angeloꝝ: ſ̊ ex

tefectu filiatõis ex ꝑte hoĩm ꝗ ſigniſficant᷑ ꝑ terꝛã.Quia
cum nomẽ pr̃is dicit᷑ filiꝰ ꝑ graʒ cniꝰ petit ſanctificatõ:
terra aũt 'm aliquã exceptõz dicit᷑ bic pcẽoꝛ. In niła at
acceptõne dicit᷑ nomẽ.i.filius ꝑ gr̃am pct᷑oꝛ: ꝓpter h̊ mi

nus cõueniẽter peteret᷑ ſctificatio noĩs pr̃is ſi adderet

ſicut ĩ celo et in terra.Silr nulla fieret petitio ſᷣm ꝙ ce⸗
lum dicit᷑ mens:terra:caro:vt patet ſi exꝑoſitões illins
petitõis huic expoſitõni aptent᷑.¶ Ad aliud pʒ reſpõſio
ꝑ cꝛiß. dicentẽ. MMath.vj.õ dixit fiat volũtas tua ĩ me
vel in nobis:ſed vbiq; terraꝝ.vt ſoluat᷑ erroꝛ ⁊ platetur
veritas:et expellat᷑ malicia vniuerſa et reuertat᷑ virtus.
et ĩ nullo ᷣm boc differat iam celũ a terra.ſi em hoc fiat
nihil diſtabũt q inferiꝰ ſunt ab bis q̃ ſuꝑiꝰ. et ſi natura
differant angelos alteros terra nobis oſtẽdẽte. hoc dic
qꝛ homiĩes erunt ſiłes angelis.. Ad aliud qð ſeꝗt᷑ patʒ
reſpõſio ex q̃dã glo.ſuꝑ illð.fiat volũtas tua.ſᷣm ſpiꝛitũ
celũ:ſᷣm carnẽ terra ſumꝰ. Oꝛamꝰ vt ſiẽ ĩ celo.i.ĩ ſpũ:

ita ĩ terra fiat volũtas.vt caro et ſpũs ſit hõ ſpũalis.de

quo dicit᷑. Coꝛ meũ et caro mea exultauerũt in deũ viuũ

ex hac glo.patet. ꝙ nõ petimꝰ ꝙ caroꝑ ſe voluntateʒ dei
faciat ſicẽ ſpũs:hoe em̃ impoſſibile eſt:ſed petimꝰ vt caro

efficiat᷑ ſpũalis.vicʒ vt ſpuᷣs et caro ↄſtituãt hoĩeʒ ſpũa⸗
lem.in qua ſpũalitate nullo mõ repugnet ſpũi.qð ſiet ĩ
reſurrectõne glłioſa. VUñ.j.coꝝ.xv.ſemĩat᷑ coꝛpꝰ aĩmale

8 ſiẽ in angelis: ita
in homĩbo. Vel ſicut ĩ ꝑfectis:ita ⁊ in pcroꝛibo ↄuerſis

ſurget coꝛpꝰ ſpũale.Eñ hec petitio cõplebit᷑ ĩ futuro.hᷣ
tñ inchoat᷑:cũ viri ſancti carnẽ faciat obedire ſpũi.licet
cũ retardatõne quadã.ſed in reſurrectõe caro nullo mõ
retardabit ſpm̃.¶¶ Ad vltimũ dom ꝙ angeli liberiꝰ con⸗
foꝛmãt volũtatẽ ſuã volũtati diuie qᷓᷓ ſciti boĩes adhuc in
carne viuẽtes. Vñ petimꝰ. ꝙ eq; libere fiat volũtas dei
in ſctis bomĩbo ſic in angelis.qð nõ erit niſi in patria:
qñ creatura liberat᷑ a ſeruitute coꝛruptõis in libertateʒ
gloꝛie filioꝝ dei Ro.viij.

¶ Lonſequẽter que· S. j.

rit᷑ de dubitabilibo que incidũt circa ip̃am totã petitõz.
Et pꝛimo q̃rit᷑ vtrũ cõueniat ĩ hac o?one hanc interſeri

petitõem. Secũdo ꝗd illa poſtulat᷑ ſcʒ vtrũ eternũ vl tẽ⸗
oꝛale.¶ Circa pꝛimũ ſic: ꝙ; aũt ſit interſerẽda petitio

ec:patet ꝑ hoc ꝙ interſerta eſt a diuĩa ſapia.¶ Oppoſi
tũ videt᷑ pꝛimo.qꝛ videt᷑ eẽ eadem cũ pꝛime: et ita nuga⸗/
toꝛie interſerit᷑. Secũdo qꝛ pᷣumptuoſa ẽ. Pꝛimũ oſten
dit᷑ ſic. Si idẽ eſt volũtas dei et ſctificatio filioꝝ: eadem
eſt petitio qua petit᷑ hoc et illð.Eadẽ em̃ petitio ẽ qñ idẽ

petit᷑. Sed dicit quedã glo. ſuꝑ illð.ifiat volũtas tua vo
lũtas dei ſemꝑ fit: ſed oꝛamꝰ vt libertas arbitrij nr̃i ſoci

etur ꝑ gram ſue volũtati que ẽ ſctificatio nr̃a? vita eter

na. Ex hac glo.patz. ꝙ volũtas dei q̃ hic petit᷑ ẽ ſctiſica⸗

tio. ergo idẽ eſt petitũ hic et ibi.¶ Itẽ videt᷑ pᷣſumptu⸗

olſa ſit petitio ſic vt habet᷑ ab aug. Volũtas dei ẽ quam

xpᷣc fecit et docuit.petere ergo ꝓ ſe ꝙ fiat volũtas dei:ẽ
petere ſibi ꝑfectõem vite xpᷣi et doctrine.ſed petẽ ꝑfectio
nẽ que fuit ĩ vita xpᷣi ⁊ doctrina:nõ modica videt᷑ pꝛeſũ⸗
ptio.ergo ⁊c. Reſpõlio.ꝙ hec petitio ñ inutiliter bic
interſerit᷑. qꝛ vt ſupᷣ ex dictis patet hec petitio a pᷣma dif
fert. In pꝛima em̃ petit᷑ cõfirmatio ĩ nobis pꝛime verita
tis. In ſecũda maifeſtatio głie dĩne maieſtatis. In ter⸗
cia ſcʒ hac impletõ ꝑfecta dine volũtatis. Ao glo. que
dicit ꝙ volũtas dei aſſociatio ẽ nr̃i liberi arbitrij dinie
volũtati que eſt ſctificatio nr̃a.Oicẽdũ ꝙ hoc nõ dicit᷑.
qꝛ boc qð hic petit᷑ eſt idẽ foꝛmaliter loquẽdo qð ſunctifi

catio que ĩ pꝛima petit᷑:ſed qꝛ bec cõſequẽter ſe babent.

ad aſſociatõʒ em̃ libe.ar.nr̃i diuĩe voluntati eo mõ quo
erit in patria ꝙ hic petit᷑ ſequit᷑ ſanctiſicatõ que petitur
in pꝛima petitõe.¶ Ad aliud dᷣm.ꝙ petere ꝙ volũtas
diuĩa fiat.nõ eſt petere ſibi ꝑfectõem vite xpᷣi:b vt viuat
hm ꝙ ypc vixit 1 docuit.i.oↄfoꝛmet vitã ſuã ſᷣm ea q̃ cog
uit ĩ vita xp̃i et doctrina.iZec aliud vult verbũ aug·. ꝙ ẽ
volũtas dei quã fecit xpᷣc et docuit.indiffinite em̃ dic quãꝗ
fecit et docuit:nõ dic ꝗcꝗd. Vñ ſubdit᷑ ab eodẽ qᷓtũ ad q̃

intelligit᷑ eẽ volũtas dei dicẽs.huĩlitas ĩ cõuerſatõe.ſta

bilitas ĩ fide.moleſtia in verbis.ĩ factis iuſticia.in oꝑi⸗
bus miſcdia.in moꝛibo diſcipliĩa.cũ fratribo pax.amare
deũ toto coꝛde qꝛ pr.timẽ qꝛ deus ẽ.xpᷣo nibil pᷣponere ĩ
ereaturis:qꝛ nec ipᷣe nobis ꝗcqᷓ pᷣpoſuit qñ ſe ꝓ nobis
expoſuit ad moꝛtẽ.j.pe.ij.tradebat aũt ſe iudicanti inin
ſte c. ¶ Conſequẽter querit᷑.vtrũ hac petitõne petatur
tem ꝑale an eternũ:ſiue adimplendũ ĩ via vel in patria.
temꝑale:videt᷑ ꝑ glo.que ẽ.volũtas dei in terris ſic
in celo ſpũ cõſilij regit. Qobis etiã opus ẽ ſpũ conſilij vt
volũtas dei dirigatur i nobis vt miſericoꝛdes iure eſſe
poſſimꝰ. Ex hac glo.pʒ. ꝙ bic petitur vt volutas dei in
bac vita regatur ſpũ cõſilij et dirigatur.et maxĩe vt ha⸗
beatur affectõ ⁊ exercitiũ miſcdᷣie.hoc nõ erit ĩ vita eter
na vbi nulla erit miſeria. IStẽ nidr̃ idẽ ĩ alia glo.q̃ dic
ꝙ bic petitur ſpũs cõſilij ꝑ quẽ volũtas cei ingritur vt
a nobis implatur. Inꝗrẽ volũtatẽ der vt ĩpleatur ẽ viato
ris habẽtẽ vitã tꝑalẽ:n hbñtis eternã.¶ It alia glo. volũ
tas dei ſempꝑ fit.ſ̊ oꝛamꝰ vt libertas nr̃i arbi.ſocietur ꝑ
gr̃am ſue volũtati.aſſociari li.ar.volũtati dĩne viatoꝛis
eſt et egẽtis ĩ vita tꝑali:ñ gaudẽtis ĩ vita eterna.ibi eĩ
eſt ꝑfecta aſſociatõ nõ ſolũmõ li.ar.⸗. IR aug.i.v. Fmõe

de vᷣbis euãgelij.fiat volũtas tua ſic ⁊c.hoc eſt vt ſit poꝝ

ĩ terra quẽadmodũ ĩ celo.pax aũt in terra tꝑalis ẽ. Y9i
A△ 7

—

expoſitõem Cypꝛiani martiris recitet ang.ĩ li.de dono
ꝑſeuerãtie dicẽs.vidit et aliũ in his verbis ſenſũ. vt ſczʒ
ꝙ infidelibo qui ſunt adhuc in terra.terrenũ tĩ hoĩem
poꝛtãtes:oꝛare intelligãtur fideles ꝗ celeſti hoĩe induti.
nõ in merito celi noĩe intelligũtur. VUñ ſenſus ẽ ᷣm eum
NMat volũtas tua ĩ infidelibo ſicut in fideliba.et poſt ſub
dit.non tm̃ ꝓ fidelibo vt augeat᷑ ĩ eis vel pſeueret fides:
verũetiã ꝓ inſid elibo vt habere incipiã a eccleſia
oꝛat.Ex quo patet idẽ qðſi/ ⸗ Cõtra. dicit aug.in
ench. In pꝛimis tribo petitõibo petunt᷑ eterna. YIem ĩ
glo. luc.xj. In tribo eterna poſcũt᷑:in q̃noꝛ tꝑalia.4 N
hic petit᷑ ꝙ volũtas hũana ſit afoꝛmis volũtati angelice
qð ſolũ erit ĩ patria. :Rñſio.q; ᷣm diuerſas expoſitio
ne s ſupꝛadictas:diuerſimode intelligit᷑ hac petitõe peti
tꝑale vel eternũ.ſed tñ pꝛimũ et pꝛincipalem intellectũ.
qui eſt fiat volũtas tua in homibo ſicut in angelis petit
ad implendũ in patria. Dicendũ eꝛgo ꝙ in bac petitõne
et in duabo pᷣcedẽtibo petunt᷑ temꝑalia.vel que temꝑali
ter babent᷑ ꝙᷓtũ ad ſua inicia:licet ſᷣm ſui ↄplemẽta eter
na ſiue que habebũtur in eterna vita. Iñ aug. In eter⸗
na viia triũ pꝛimarũ petitionũ impetratões fiunt: licet
hic incipiant. nam et ſctificatio noĩs ⁊c. Pꝛeterea.vᷣba
ſacre ſcripture plures habẽt intellectꝰ. vt ſic habũdo tia
diuĩe ſapiẽtie euidentius appareat et cõmendabilio: exi
ſtat. Elñ aug.de doctrina xpᷣiana.iij.li.qd in dininis elo
quijs largiꝰ et vberius potuit diuinitꝰ ꝓuideri:qᷓ; vt ea
em ver ba pluribo intelligãtur modis.quo alia nõ miꝰ
atteſtãtia diuĩa faciãt appꝛobari.¶ Ex bis patʒ reſpon⸗
ſio ad queſita.qꝛ ſᷣm diuerſos intellectꝰreuelatos homĩ
interioꝛi a ſũmo magr̃o vel alio modo ↄgnitos. alij alio
mõ exponũt ſermonẽ eundẽ. ꝗpter qdð nullũ eſt incoueni

ens ſi ym diuerſas expoſitões petatur tpale et eternum

ſiue obtinendũ tꝑaliter et eternaliter:tñ ſm intellectus
pꝛincipales in pꝛimis tribo petitõnibo impetratõnes fi⸗
unt obtinendoꝝ in vita eterna: licet hic inchoent᷑.Et ex
his patet reſpõſio ad obiecta pꝛo vtraq; ꝑte.

titio quarta. Panem

Equit᷑ de qnarta petitõne.que ẽ. Canem
rm quotidianũ da nobis hodie. Et pᷣmo
querit᷑ de diuerſitate modi qᷓtũ ad termi:⸗
natõem barũ quatuoꝛ petitonũ ⁊ triũ pꝛe
cedẽtiũ.athᷣ.vj.ca.Secũdo de dubitabilibo que inci⸗
dunt circa hanc petitõem.

—22

. —
¶ Nueritur ergo pꝛio S.).
quare in iſtio q̃tuoꝛ petitõibo expꝛimit᷑ qð petit᷑. In tri⸗
bus pᷣcedẽtibo nõ.¶¶ Itẽ quare ponũtur iſte q̃tuoꝛ petiti⸗
ones cõiũctõibo copulate:tres p̃cedẽtes incõiuncte. di⸗
cit᷑ em. Panẽ nẽm quo.da no.ho.ac. ¶ d pꝛimũ dom.
licet nõ erpꝛimat᷑ ĩ tribo petitõibo cũ poſiulat᷑: ĩtelligr
tñ. Cum em̃ petit᷑ ſanctificet᷑ nomẽ tuũ ſubintelligit᷑ no⸗
bis. Silr ẽ de alijs vt ey dictis patet. aũt ita euiden
ter expꝛimit᷑ in pꝛimis cũ petit᷑ ſicut in alije: qꝛ bmõi ex⸗
peꝛeſſio videret᷑ ſonare in p̃ſ umptõʒ petẽtis.⸗ Ad aliud
dom ꝙ pꝛime tres petitões ita cõnexe ſunt ïtũ ad ea q̃
pꝛincipaliter i illis petũtur. boc eſt qᷓtũ ad bona creata
que ſunt obtinẽda in patria:ꝙ vnũ non poteſt ſine alio
baberi. Nõ eſt ita de illis q poſtulãt᷑ vltimis. Pꝛeterea.
pꝛime petitões ꝑtinẽt ad ſiatũ britudinis vbi deus erit
omia ĩ oĩh.Vñ idẽ increatũ petit᷑ ĩ illis.qꝛ ergo copula
tio cõiũctõis eſt ſignũ diueꝛſitatis copulatoꝝ:magis cõ
gruit ꝙ copulatões ↄiũctõnales copulent q̃tuoꝛ vltias

petitões ꝙᷓ pꝛimas tres.
(Lonlequéter que⸗ .S. ij.

rit du bitabilibo q̃ incidũt circa ip̃am petitõem. Pꝛĩo
ergo q̃rit᷑ de pꝛitna ꝑte ſcʒ de hoc ꝙ; dicit᷑ panẽ.Secundo
de hoc ꝙ; dicit᷑ ñm. Tercio de h ꝙ of q̃tidianũ. Quar⸗
to de boc ꝓ dicit᷑ da nobis. Quinto de hᷣ ꝙ dicit᷑ bodie.

dit JYJo

¶Circa pꝛimũ q̃rſt᷑ pꝛiꝰ.vtrũ petit᷑ hic panis coꝛꝑalis
an ſpũalis.an vterq;. Secundo babito ꝙ vterq; vtrũ ſit
a petitio vel plures. Cercio vtrũ petedꝰ eſt coꝛpalis
ſiue materialis a dño.¶ Circa pꝛimũ ſic.ꝙ ſpũalis:vi⸗
det ex q̃dã glo.q̃ dicit. Hic ẽ panis viuꝰ de celo deſcen
., Itẽ alia glo. Panis ẽ coꝛpꝰ rpᷣi.vel vᷣbũ dei
vel ip̃e deus.¶]¶ O. auũt hic petit᷑ panis coꝛꝑalis bẽtur a

Criß.ꝗ dicit ¶Math. vj exponẽdo hãc petitõʒ hoĩbo loqᷓ

bat᷑ carne indutis.et nccitate nate ſubiectis.et nõ potẽ⸗

tibo eãdẽ hr̃e impaſſibilitatẽ cũ angłis: cõdeſcẽdit iã na

ture infirmitati.ſᷣ panis neceſſariꝰ idutis carne 2 nat᷑e
iĩfirmitatiẽ panis coꝛꝑalis:ᷓ ⁊c. Ex bis pʒ ꝙ petit᷑ hic
tã ſpũalis qᷓ; coꝛpalis.Et h̊ etiã hẽt᷑ in glo. luc.xi.q̃ dĩc.
Hic panis tam coꝛpꝑalis ꝙᷓ ſpũᷣalis ẽ neceſſariꝰ tã aĩe qᷓ
coꝛꝑi.¶ Cõtra. Math.vj. vbi determĩat gs paĩs peten
vus ẽ dicit᷑. Panẽ nr̃m ſuꝑſubſtãtialẽ da nobis bodie.ſᷣ
panis materialis nõ ẽ ſuꝑſubſtãtiał: ⁊c̃. Supꝑſubſtãti
alis em̃ ẽ.q ẽ ſuꝑ oẽs ſubſiãtias ſm glo.¶ Et pt hic q̃ri.

qᷓre dñs docuit petere ſolũmodo panẽ:ciũ int bu-
mane iĩfirmitati neceſſaria pᷣter panẽ./⸗ eſpõſio. ꝙ h

petit᷑ panis coꝛꝑalis et ſpũalis vt ex glo. patet 2 infra
pleniꝰ patebit. ¶ Ad hoc qdð obijcit᷑ ꝙ bic petit᷑ panis ſu
ꝑſubſtãtialis ⁊c. Dicẽdũ ꝙ hoc qð dico ſuꝑſubſtãtialio
nõ tetermiĩat pᷣciſe ꝗs poĩs petẽdꝰ:ſ ꝗs pꝛĩo 2 pꝛicipalit᷑
Vñ ꝑ hãc vetermiatõeʒ nõ excludit᷑ qn paĩs materialis
hic petat᷑ ſ̊ ſolũmõ ꝙ nõ pꝛĩo ⁊ pꝛcipaliter. ¶ Ad aliud
qð qrit᷑ q̃re dũs docuit ſolũmõ panẽ eſſe petendũ. Rñſio
vt ſic doceret ſolũmõ vite neceſſaria ⁊ parce etiã eẽ appe⸗
tenda.vt hõ in hac vita eẽt expeditus ad aſcendẽduʒ ad
eterna:nulliꝰ rei tꝑalis onere grauatꝰ. Vñ Crib. Ne⸗
q; ꝙ pecunijs neq; ꝓ laſciuia neq; ꝓ p̃cioſitate veſtimen
toꝝ neq; ꝓ aliqͥ alio taliũ:ſed ꝓ pane ſolũ iuſſit oꝛoem
facẽ.Et poſt gbuſdã intpoſitis ſpᷣdit.⁊ vult vndiq; noo
bñ accictos eẽ et alatos tantũ cedẽtes nat᷑e quãtũ vtili⸗
tatis nccitas a nobis expetit. Si obijcit᷑ ꝑ illð verbuʒ
aug. ad ꝓbã qð cũ ſufficiẽtia petimꝰ a ꝑte qᷓ excellit. i.
noĩe paĩs totũ ſignãtes. Rñſio ꝙ hec ſufficiẽtia de q̃ lo

gt aug.ẽ Citatis nõ voluptatis vel exceſſus alicuiꝰ.
onlequeter que⸗ .§. Uj.

rit᷑ ſupoſito ꝙ hac petitõe petit panis coꝛpalis 2 ſpũat.
Vtrũ ſit vna petitio vel plures.ꝙ vna: videtur ꝑ hoc
tm̃ ſunt ſeptem petitiones vt pʒ er glo.4 Cõtra.vt ex di

ctis patet hic petit᷑ materialis et ſpũalis.⸗ INẽ aug. de

ſermõe dñi in mõte.Eſt panis neceſſariꝰ vite: eſt panis
iuſticie:et ẽ panis ſacramẽtał. Itẽ glo. AWath. vj. Pa
nis coꝛpus rpᷣi ẽ vel verbũ dei.vel ipᷣe deus:qͥ qtidie ege⸗
mꝰ. Hec ſũt diuerſa genera panũ ꝗ bic petũt᷑ et oĩno di
uerſa ſiẽ panis coꝛꝑalis ⁊ ſpualis:panis creatꝰ 2 ĩcrea⸗

t. ex qͥ viqr̃ ꝙ petitio hec nõ ſit vna ſᷣ᷑ plures:cũ illa que

hic petũt᷑ ſint plura et ſũme diuerſa.¶¶ It in tribo ſeqnti
bus petitõibo petit᷑ amotio mali pᷣ̃teriti futuri et pñtis.
et ᷣm h̊ tres diſtiguũt᷑ petitões.ſᷣ̊ maioꝛ ẽ differẽtia pa⸗
nũ iam dictoꝝ qᷓ illoꝝ triũ petibiliũ.in ꝗbo eſt tm diffe⸗
rentia ſm tẽpus.In his aũt panibo ẽ differẽtia ſᷣm ſub⸗

ſtatiã et ſubiectũ.magis ̊ debẽt multiplicari petitões H
ᷓ ibi.¶ Pꝛet᷑.cũ hic młtiplex paĩs P Dicitur pa

nis ſingulariter ⁊ nõ panes pluralit᷑
mltiplex paĩs hac petitõe poſtulet᷑:tñ ẽ petitio vna.Ad
cuiꝰ euidẽtiã notandũ.qꝙ quĩq; ſunt pones nobis necelſ⸗
ſarij.q̃tuoꝛ ĩ via: vnꝰ in patria.In cuiꝰ ſignũ dñs pauit
ipłm ſeqntẽ eũ qnq;ʒ paibo.math.xiiij. Pꝛimꝰ paĩs ẽ ma⸗
terialis ſiue coꝛpalis ꝗ ẽ ad coꝛꝑis ſuſtẽtatõem. de quo
math. iiij. Qon in ſolo pane viuit bomo. Aliꝰ ẽ ſpũalis
ſiue iuſticie qui datur ad coꝛroboꝛatõʒ. de qͥ luẽ.xj.ami⸗
ce accomoda mihi tres panes Iſſti tꝛes panes tꝛiplex ro
bur ſigficãt.ſcʒ ad oxandũ:an reſiſtẽdu: ad ꝑſeuerãdũ
in oꝑatõe bonoꝝ ĩ reſiſtẽtia maloꝝ. Terciꝰ eſi doctrina
lis ſcʒ ad eruditõʒ.vt ſciat᷑ ꝗd eligendũ et quid teclinã⸗
dũ.de hoc pane Geñ.iij. In ſudoꝛe vultꝰtui veſceris pa/

nſio. ꝙ licet

— — — — —

eofficio miſſe
ne tuo. Et ecci. xv. Cibauit illũ dñs pane vite intelle⸗
ctus. Iſte panis ẽ verbũ dñi jm glo. Quartus ẽ ſacꝛamẽ
talis qᷓtũ ad expiatõem.pᷣs. Panẽ angelox muducauit
bõ.Sapi.xvj.Paratũ panẽ de celo pᷣſtitiſti eis ⁊. Quĩ
tus ẽ eternalis.ſ.ad fruẽdũ. Johᷣ.vj.Ego ſum panis vi⸗
uus ⁊c.Si quis manducat ⁊c.vſto aũt multiplici pane
indigemus et hbic petimꝰ. Et licet iſti panes ſubſlãtialit
differãt et differẽtia pmaxima ſicut creatũ et increatum
tñ oꝛdine ſiue relatõe ↄueniũt.quia panis materialis ⁊
ſpũalis.doctrinalis et ſ acramẽtalis ad eternalẽ oꝛdinã⸗
tur. ⁊ bic petunt᷑ et dant᷑:vt ille qui ẽ eternalis habeatuꝛ
Ex his patz quare dr panis in ſingulari non in plurali
panes. ſ. ꝓpter vnitatẽ oꝛdinis ſiue relatõnis.Quadru⸗
plex aũt pams.ſ.mate rialis. ſpũalis. doctrinalis 2 ſacꝛa
mẽtalis neceſſarij ſunt laboꝛãtibo ĩ oꝑibo meritoꝛijs. vt il
lio mediãtibo quintus panis babeat᷑. Dꝛimꝰaũt neceſſa
rius ẽ ad coꝛꝑis ſuſtentatõem. ſecũdus ad aĩe coꝛrobo⸗
ratõem.tercius ad eiꝰinſtructõem.quartus ad eius ↄß⸗
uatõeʒ.ſ.in puritate. Hi & quatuoꝛ panes neceſſarij ſũt
ad laboꝛẽ finalẽ oꝑum meritoꝛioꝝ · Ex bis patet rñſio
ad hoc qð obijcit. ꝙ maioꝛẽ differẽtia in petibilibo bac
petitõe iꝙᷓ in petibilibo tꝛibo petitõibo ſequẽtibo.quia illa
tria vt vbi petita ſunt:nõ habẽt ynitatẽ pᷣdictã: h̊ petitio
nes ipe ſines habẽt diueꝛſos vt ex ſupꝛadictis patet:⁊ in
fra plenius patebit.¶ Si obijcit ↄtra pdicta. qꝛ er illis
videt᷑ ꝙ ex hac petitõe petit᷑ pꝛi ncipaliter obtinẽdũ ĩ pa⸗
tria. cuius ↄtrariũ ſupꝛa determinatuʒ F. ⁊ ↄtra glo.que
dicit. quatuoꝛ ſequẽtia pñtis vite ſunt pᷣſidia.Rñſio.vt
dicit glo.panis ẽ coꝛpus xp̃i vel verbũ dei vel iße deus q̃̊
quotidie egemus.ex quo patet ꝙ cũ egeſtas ad vitã pñtẽ
ꝑtinet. ꝙ licet petat᷑ hac petitõe ille panis qui ẽ de: non
petit᷑ vt ẽ habẽdus in gloꝛia:ſʒ vt ille quo indigemꝰtꝑali
ter. quaſi cooꝑante ad hoc vt babeamꝰ eũ ad fruẽdũ eo ĩ
gkia. petim?ꝰaũt eũ hic vt ẽ oꝑans ad victũ quo hic viuit
bene:et hoc vt habeat᷑ in futuro vt quo viuẽdum ẽ beate.
Vñ luce.xiiij. Deatus qui mãducat paneʒ in regno dei.
Vñ bic petitur vt ille quo hic indigemus:licʒ ad boc vt
coĩ futuro fruamur.generaliter & hic petit᷑ panis vt ſit
refecno in via.qð patet ꝑ boc qð dĩ quotidianũ luce.xj.
quotidianũ ei ſonat in diſtractõeʒ dieꝝ ſigillatim dicto
rũ ꝓpter qð bec petitio ẽ cõplenda in via. Il panis ſacra
mẽtalis.ſ.eukariſtie nõ ẽ neceſſarius niſi in via.i cuiꝰfi⸗
ra deficit manna qñ filij iſrł intrauerũt terrã ꝓmiſſio
nis. vñ habet Joh. v. In patria erũt oẽs docibiles dei ĩ
quo oĩa videbũt. Vñ biere.xxxj.oẽs cognoſcẽt me a mi⸗
nimo eoꝝ aſq; ad maximum. Similiter nec ſpualis ad
coꝛroboꝛãdum.

Lonſequenter que S. uiij.

ritur. ſi panis materialis ẽ petendus. nõ videt᷑ mat᷑.
vj. Molite ſolliciti eẽ dicentes.quid mõducabimꝰ aut ꝗd
bibemus ⁊c. ¶¶ Si rñdeat᷑ ꝙ hic nõ ꝓbibeat᷑ poſtulatõ ci
bi a dño ſed ſollicitudo mẽtis. Cõtra hoc opponit aug.
li. de ſermone dñi ſic dicẽs.Cur oꝛemus ꝓ bis adipiſcen
dis qᷓ huic vite ſunt neceſſaria veluti ẽ victus ⁊ veſtimen
tũ:cu ipᷣe dñs dicit.Nolite ſolliciti eẽ quiꝰ edatis vł ꝗdð
induamini. an põt quiſq; de ea re nõ ſollicitus eẽ ꝓ qua
adipiſcẽda cũ tanta intẽtõe animi oꝛõ dirigẽda ſit: vt ad
boc totũ illud referat᷑ qd de claudẽdis cubiculis dictum
.· Peꝛ boc innuit ang.· ꝙ ſi panis petit᷑ in oꝛõe dñica:cũ
ſollicitudine petit.cũ dixerit dñs math.vj. Cũ oꝛaueꝛis
intra cubiculũ tuũ. vt vult Saug. tãta diligẽtia nõ põt eẽ
ſine ſollicitudine.⸗ Itẽ math.vj. Pꝛimũ queꝛite regnuʒ
dei et iuſticiã eiꝰac᷑. glo.hec oĩa.ſ.vtẽda in via.ſuper hoc
aug · in li. de ſermone dñi. ꝙ ait. imũ querite regnum
dei· et bec oĩa adijcient᷑ vobis.nõ ait vtiq;. querite pᷣmũ
regnũ dei.inde iſia querite:ſed hec oĩa inquit axponẽ⸗
tur vobis.ſ. .etiã nõ querẽtibo. Quõ aũt recte dicat᷑ nõ q
rere aliquis.qð vt accipiat intentiſſime deũ depcat᷑: ne⸗
ſcio vtrũ inueniri queat.ꝑ hoc videt᷑ velle aug. ꝙ panis
coꝛꝑalis vł aliqð aliud tꝑale nõ ſit petẽduʒ oꝛõe dñica.

xxxvij.

4 Pꝛeterea. nibil petẽdum nobis ẽ niſi qð eſt bonũ nr̃m
ſz vt habet a glo. aug. ſuꝑ illud Maẽĩ.vj · Querite regnũ
i. a hec oĩa ⁊c. hic aꝑte oñdit iſta nõ eẽ petẽda tãqᷓ bo⸗
na: 5 nõ ſunt nobis appetẽda et ita vt pꝛius. & Contra.
habet᷑ ſupꝛa Pꝛeterea luce. xj. dicit glo. Panis quotidi
anus dr. qꝛ hic neceſſarius quãtũ aĩe carniq; ẽ tribuẽdũ
ſiue ſpũaliter ſiue coꝛꝑaliter ſiue vtroq; mõ accipiatur.
ñſio. ꝙ panis coꝛꝑalis nõ ẽ petẽdus vt illud quod
pꝛincipaliter intẽdit᷑ obtineri oꝛõne iſta:ſʒ vt adminicu
lũ illi qð pꝛincipaliter poſtulat᷑. Petit᷑ em panis mateꝛi
alis ad ſuſtẽtandũ coꝛpus ne ſuccũbat in exercitio oꝑum
iuſticie.⁊ ſic ſpiritꝰroboꝛatꝰpane ſpiꝛituali hõ aſſequat᷑
quod intẽdit.VUñ petit᷑ vt coꝛpus eo ſuſtẽtetur et cooꝑet᷑
ſpiritũ in exercitio operuʒ iuſticie. Vñ ſolet dici ꝙ petit
vt adiectũ:nõ aũt vt pꝛĩcipalit᷑ intẽtũ.4 Ex his pʒ rñſio
ad glo. luce. xj. Quig etli panis materialis hbic petatur.
non petitur pꝛimo et pꝛĩcipaliter intentũ et petẽdum: ſʒ
vt adiectum et ꝑ poſierius intentũ.4 Ad illð quod obij⸗
citur Math. vj. Nolite ſolliciti eẽ dicẽtes.quid mandu
ca. ⁊c. Dicẽduʒ ꝙ illo verbo nõ ꝓbibetur quin cibus ma
terialis poſſit peti a dño:ſed ſollicitudo et ꝓcuratio cibi
