na creas 'm cauſas pᷣmordiales. Et ſanctificas 'm cau⸗
ſas ſacramentales. Et viuificas tranſſubſtantiãdo ſcʒ in

carnẽ ſanguinẽ.et bñdicis ad ↄferendũ vnitatẽ ⁊ caritatẽ

et pᷣſtas nobis bec ſcʒ ꝑ ipᷣm ſcilʒ ꝑ quem omia creas. Et

cum ipᷣo tanꝙᷓ cum coequali. In ipo tanꝙᷓ in ↄſubſtantia⸗
li mediatoꝛẽ dico rõne hũanitatis aſſum pte.Coequali ra
tione idemptitatis potentie.Conſſubſtantiali rõne idem
ptitatis eſſentie. In patre em̃ notatur auẽtas.In filio eq̃
litas. In ſpũſancto ↄmunitas.Eſt tibi deo pꝛi om̃ipoten⸗
ti in vnitate ſpũſſancti om̃is honoꝛ.ſ.in ex hibitione reue⸗

rentie et gloꝛia in laudis expſſione.vel honoꝛ inꝙᷓtuʒ dño
gloꝛia inqꝙ;tum deo.¶ Quare aũt hic fiunt tot cruces.hec

ratio põt aſſignari. Sexta feria crucifixus eſt dñs.hoꝛa

tercia linguis iudeoꝝ qð narꝛat ANarcꝰ. xv. Hora ſexta
manibus gentiliũ qð narꝛat Joh. xix. Et circa hoꝛaʒ no⸗
nam inclinato capite emiſit ſpm̃ Johᷣ.xix. Ao recolendaʒ

g crucifixionem qᷓ hoꝛa tercia facta ẽ linguis iudeoꝝ con-/

clamantiũ Crucifige crucifige eũ:ſacerdos facit tres cru
ces ſuꝑ oblatam dicens.ſanctiſicas.viuiſicas.benedicis.
Ad recolẽdã dᷣo crucifixionẽ q̃ poſt interuallũ triũ boraꝝ

facta eſt manibo gentiliũ. ADilites em̃ cruciſirerũt eũ Jo.

xix.ſacdos iterũ facit tres cruces cũ hoſtia ſuꝑ caliceʒ di/
cendo. ꝑ ipᷣm et cum po et in ip̃o. Poſtmodũ aũt ad deſi⸗
gnandu dimſionem carnis ⁊ aie dni moꝛientis facit duas
cruces iuxta latus calicis.i. inter ſe et calicẽ: cũ dicit.Li⸗

bi deo pr̃i omipotenti in vnitate ſpũſſancti.Cum enim in

rxpo ſint vnite tres ſubſtantie.videlʒ diuinitas.coꝛpꝰet aĩ/

ma. due tm̃ ſcʒ coꝛpꝰa aĩia ſunt in moꝛte diuiſe.Qaʒ diui⸗
nitas a neutra eſt ſeꝑata. pᷣterea nõ tribo crucibo ̊ duabo
moꝛs dñi deſignat᷑. Has duas cruces facit ſacerdos digi⸗
tis eleuatis ⁊ mnanu cũ coꝛꝑe rp̃ᷣi ad ſe ↄuerſa: quo ſignat᷑

moꝛs quã ſuſtinuit que ꝑ illas ſignat ꝓ nobis ſu ſtinuit

j. Pe. ij. Apc ſemel ꝓ pct᷑is noſtris moꝛtuus eſt iuſtꝰ ꝓ in

iuſtis. Et. j. Pet. ij. Xpc ꝓ nobis paſſus eſt ⁊c.¶ Vel hec

ratio põt aſſignari. Tres cruces ſ. nificãt tres cruciatus

quos vpc in cruce ſuſtinuit.vicʒ paſſionẽ. ꝓpaſſioneʒ com

paſſionẽ. Paſſionẽ in coꝛꝑe: ꝓpaſſionẽ in mente: ↄpaſſio/
nez in coꝛde. De paſſione in coꝛꝑe Tre.j. O vos om̃es ꝗ
tranſitis ꝑ viam attendite videte.ſi eſt doloꝛ. ſicut dolor
meꝰ. IJoderũt em manꝰmeas a pedes meos dinumeraue⸗
rũt om̃ia oſſa mea.De ꝓpaſſione mentis Mar.xiiij. ri

ſtis eſt aĩa mea vſq; ad mortẽ. Cepit em̃ tedere 2 pauẽ. Et
APath. xx vj. Cepit otriſtari ⁊ meſtus eẽ.Ex ↄpaſſiõe coꝛ/

dis ꝓ crucifixoꝛibo oꝛanit ad pr̃em Luce.xxiij. Pr igno⸗
ſce illis:quia neſciũt quid faciũt. Has cruces facit ſacer⸗/
dos cũ hoſtia ſuꝑ calicẽ.quo ſignificat᷑ ꝙ xpᷣc hmõi cruci⸗
atus ſuſtinuit voluntarie.yſa.luij. Oblatus eſt ga ipe vo⸗

luit. Per calicẽ em̃ paſſio ſignat᷑.vñ Math.xxvj. Lrãſe⸗

at a me calix iſte. Vñ ꝙ boſtia ſuꝑfertur calici qñ fiũt cru
ces:ſignat ꝙ rp̃e non erat deiectus in voluntaria paſſiõe
ſed mentis ↄplacentia ſuꝑferebat᷑.vel ſignatur ꝑ hoc ſub/

limatio xp̃i ꝑ paſſionis obedientiã. Philip.ij. JFactꝰẽ obe⸗

diens vſq; ad moꝛtẽ:moꝛtem aũt crucis. Pꝛopteꝛ quod et
deus exaltauit illũ ⁊c. DOue vᷣo cruces que fiũt in latere ca
licis ſignificãt duo ſacramenta q̃ xe latere dñi fluxerunt.
ſcʒ aq̃ regeneratõnis ⁊ ſanguis redemptõis.Yoh.xix.vnꝰ
milituʒ lancea latus eiꝰaperuit ⁊ ↄtinuo exiuit ſanguis ⁊
aqua.lVel aliter ſic. Im ploꝛata admiſſione ꝑegrinanti:/
um in ↄſoꝛtiũ ſanctoꝝ:ſubdit᷑ cõmendatio trinitatis.Elt
ſic captata dei beniuolẽtia faciliꝰimpetret᷑ qd intendituꝛ
Cõmendat᷑ ergo pater ex auẽte maieſtatis ibi ꝑ queʒ hec
omnia domine:filiꝰex immenſitate virtutis ibi ſemper bo

na creas. Spũſſanctꝰex ↄnerione vmitatis ibi Sn vnitate
ſpũſſancti. Nirtus filij ex hoc oſtendit᷑ ꝙ põt omnia ex ni

bilo creare ibi ꝑ queʒ hec om̃ia bona creas:et a pct᷑is pur

gare ibi ſanctificas. Et gratia et virtutibo viuificare ibi

rxxxvij.

viuificas. Et purgatos ⁊ viuificatos gloꝛia remuncrare

ibi benedicis.vt ſic inſinuet᷑ ꝙ eſt deus natuꝛe:largitoꝛ ve

nie: auctoꝛ vite:⁊ rex gloꝛie. Dicit᷑ ̊ ꝑ quẽ ſcilcet xpᷣm.hec
om̃ia vt ſup̃ dñe ſctᷣe pater cuiꝰ eſt auẽtas maieſtatis cre⸗
as: ſanctificas purgando a peccatis: viuiſicas purgatos
gratia ⁊ virtutibo viuificando. benedicis viuiſicatos glo
ria coꝛonando. Iſta aũt attribuunt᷑ hoſtie in com ꝑatõne
ad nos ſub boc ſenſu. ꝑ xpᷣm creata ſunt panis vinũ ⁊ aqᷓ

ſanctificas viuificas benedicis ꝑ xpᷣm.i.das virtutẽ pur⸗

gandi:viuificandi et gloꝛiſicandi.ſ. nos. Unde ſubditur

et pꝛeſtas nobis ſcʒ pdicta vt illa ↄſecrata et tranſſubſtan
tiata in coꝛpus ⁊ ſanguinẽ domini ſint nobis in ſubſidiuʒ
purgatõnis viuificatõnis et gloꝛificatõnis.ꝑxpᷣm ſcʒ per
quem creas. CPater em̃ creat ꝑ filium Heb.j. ꝑ queʒ fecit

7 ſecula. Oer verbum em̃ patri coeternum fecit deus pa⸗

ter ſecula.i.viſibilia ⁊ inuiſibilia.Cum ipᷣo cũ quo opera
ris.pater oꝑatur cum filio et filius cuʒ eo:diſponendo et
regendo creata. VUnde YJohᷣ.v. Pater meꝰ vſq;mõ oꝑatuꝛ

et ego operoꝛ. Et in ipſo in quo om̃ia ↄſumas pꝛopter qð

dicit᷑ finis. Apoc.j.Ego ſum alpha et o pꝛincipiũ⁊ finis
Per ipᷣm ̊ ꝑ quem creas.et cum ipſo cum quo creata re⸗

gis. Et in 1po in quo om̃ia ↄſumas.Eſt uibi deo patri om

nipotenti in vnitate ſpũſſancti omis honoꝛ et gloꝛia:pore⸗
rum ↄſumatõeʒ cũ tradidit regnũ deo et patri.j. Coꝛĩ.xx
Et ſubiectus erit illi ꝗ ſibi ſubiecit om̃ia eadem. tunc per
filiũ erit patri omis honoꝛ et gloꝛia.ᷣ̊ nõ om̃is donec poſt
ↄſumatõeʒ ſicut a patre ad filium ſic a filio hereditas re
uertatur ad patrem. P⸗ꝛopter qð dicitur in ißo eſt omnis
honoꝛ et gloꝛia.quia tũc reuelabit᷑ a filio pater ⁊ tũc mon
ſtrabit patrẽ.qꝛ qʒd modo credit᷑:tũc ꝑ ſpeciẽ et manifeſta⸗
tionẽ clareſcet.vt hr̃ in glo. ſuꝑ illud.Cum tradiderit re⸗/
gnuʒ deo ⁊ patri.lʒ aũt ſᷣm vſuʒ romane eccleſie tres cru
ces pꝛimo fiant ſup calicem deducendo hoſtiã a labio cali

cis ad labium. et due vltime iuxta latus calicis.i.inter ca

licem ⁊ ſacerdotẽ:aliter tñ fiunt ſᷣm vſum aliquaꝝ eccleſi
arum. ſᷣm quẽ pꝛima crux ex omi ꝑte vltra calicem proten
ditur.ſcõa calici coequat᷑.tercia intra calicem coartatur
quarta eadem eſt cum pꝛima.ꝗnta ante calicem ꝓtrahit᷑.
Per pꝛimã crucem ſignat᷑ paſſionis rpᷣi dinturnitas.per
ſcdᷣam integritas.ꝑ terciam acerbitas ſiue intimitas.diu
turna em̃ fuit paſſio xp̃i.quia nõ incepit inſtante die moꝛ⸗
tis:ſed in circuciſione qũ arram dedit noſtre redemptõis
Luc.ij.⁊ poſt ↄtinue in pauꝑtate et laboꝛe viteʒ ducebat.
ps. Pauper ſuz ego ⁊ in laboꝛibo a iuuentute mea.Inte⸗
gra fuit.quia totũ coꝛpus circũquaq; patiebat᷑. Job. xvj.
Circũdedit me lanceis ↄcidit me vulneꝛe ſuꝑ vulnꝰ.Aceꝛ
ba fuit quia ꝑtingẽs vſq; ad interioꝛa aĩe et ſpiritus.pᷣs.

Saluũ me fac deus ꝗn intraueꝛunt aque vſq; ad animam

meã. Aque dicunt᷑ mundatõnes penaꝝ. Per quartã cru/

cem que eſt eiuſdẽ dimẽſionis cum pꝛima ſignat᷑ ſufficien

tia efficacie paſſionis. Per ꝗntam ſignat᷑ pꝛofectus efficiẽ
tie.ſufficiens enim fuit redemptõni omnium nõ tamen/ ꝓ⸗
fuit niſi redemptõne fidelibus vt dicit Herñ. Scðm ali⸗
quos cruces pꝛetꝛacte in canone nõ ſunt ſigna factoꝛum.
ſed ideo fiunt vt virtute crucis quod poſlulatur in oratio
ne obtineatur..¶ Coꝛꝑale autem deſuper calicem remoue⸗

tur in ſignum ꝙ illud quod de xpᷣo ſignificatuʒ fuit ⁊ clau

ſum. Luce. xviij. Erat verbum abſconditum ab eis ĩ paſ⸗
ſione reuelatum. Unde tũc verificatum fuit illud Hieꝛe.
xxrj. Cognoſcant me omnes a minimo vſq; ad maximum
In cuius rei ſignum. Velum templi Math.xxvij. Dein⸗
de ſacerdos tenet coꝛpus domini ſuper calicem. Et paruʒ
eleuato calice cum ambabus manibus dicit. Per omnia
ſecula ſecuioꝝ.Et dicendo oꝛemus pꝛeceptis ⁊c̃. reponit
ea in locis ſuis ſcilicet ſuper coꝛpale. In ſignuz ꝙ ioſeph
ab aꝛimathia qui acceſſit ad pilatum et petijt coꝛpus ihu
cpoſitũ inuoluit ſyndone mũda et poſuit illud in monu⸗
mento Luce.xxiij. ¶ Deinde reponit coꝛpoꝛale ſuper cali⸗
cem in ſignum occultatõnis veritans que futura eſt.⁊ ma
xime tempoꝛe antixp̃i. Et hoc ſignificatum eſt yſa.vj. vbi
legitur ꝙ ſeraphin duabus alis velabãt caput et duabus

pedes et duabo volabant. In capite pꝛincipiũ. In pedibo
finis intelligit᷑. In pᷣncipio eccłie.i.añ aduentuʒ xpi ve⸗
lata fuerũt qᷓ de eo erãt ſignificata. ale velãtes caput erãt
figure legis nate et figure legis ſcripte.i.Moy ſi.due ale
velantes pedes ſignat ꝙ in fine.i.tꝑe antixpᷣi erit occulta
tio agendoꝝ ⁊ credendoꝝ qñ regnabit erꝛoꝛ falſitatis ⁊ li⸗
bido impꝛobitatis.duabo alis volabãt. In volatu vo ale
exrtendunt᷑ ⁊ elongant᷑ a coꝛpe nec coꝛpꝰtegãt. Vñ volatu
ſeraphin ſignat᷑ ꝓceſſus ad manifeſtatõez·q̊ ſignat᷑ mani
feſtatio veritatis ſignificatoꝝ de rpᷣo tꝑe medio.i.tempo⸗
re paſſionis xp̃i.¶ Sacerdos do dicendo ꝑ oĩa ſcła ſcloꝝ
voceʒ exaltat qͥ ſignat᷑ ꝙ ihs clamans voce magna emiſit
ſpm̃ Math̊.xx vij.Choꝛꝰclamando rñdet amẽ. q̊ ſignifica
tur ꝙ muiieres lamẽtabant᷑ flentes dũm Luc.xriiij.2 alij
fideles lugebant. velut quondã abel inuidi fratris furoꝛe
occiſum ꝑentes eius lugebant.

¶ Membrum quartũſecũ
de ꝑtiq puiotractatus.

Remꝰp̃ceptis ſalutaꝛibo moniti. Hic poſtu
atur ecclłie militãtis ↄſeruatio q̃ eſt vnꝰeffe⸗
tus hꝰſacrificij.qᷓ obtinet᷑ ↄmemoꝛatõe ve⸗
ri ſacrificij.i.paſſionis dñi cũ eiuſdẽ oblatõ
ne ſiue repñtatõne.hoc aũt in tribo ꝑtibo eccłie parit effe⸗
ctum.ſ.patientit in purgatoꝛio releuatõeʒ. Regnantib
in celo ↄſumatõeʒ. Peregrinãtibo ĩ mũdo neceſſarioꝝ ſb⸗
uentionem:q; poſtulat᷑ in ꝑte iſta in qua ponit᷑ oꝛo dñica.
Cui in ꝑte iſta pᷣmittit᷑ pꝛefatio cuʒ d. Pꝛeceptis ſaluta.
mo.⁊c.ad cautelam & ↄtra pᷣumptõeʒ inſinuatc᷑.hic fidẽ⸗
tia celebrãtis habita ex duobo.ſ.monitõe dñi:⁊ infoꝛma⸗
tione ſiue inſtructõe.ANonitio aũt ſubam actus reſpicit.
Inſtructio moaũ.ð his Math̊.vj. Sic vos oꝛabitis.oꝛa
bitis inquã.ecce ſuba actꝰ.Sic:ecce modꝰ.Dicit᷑ ꝗ̊ prece⸗/
ptis ſalutaribo moniti. Quid ẽ ꝙ hic copulant᷑ pceptuʒ ⁊
monitio:cũ hoꝝ ↄditõnes ſint oꝑpoſite.cũ pᷣceptũ obligat
ad neceſſitatẽ agendi:monitio nõ.Ad hoc dðᷣm.ꝙ doctri⸗
na oꝛãdi fuit illiꝰꝗ eſt mgr̃ et dñs.Yohᷣ.xiij. Vos vocatis
me mgẽ ⁊ dñe. et bñ dicitis.dñi aũt eſt preciꝑe ⁊ inſtitue⸗
re:mgr̃i eſt moneꝛe ⁊ inſtruere.vt q̊ inſinuaret᷑ duplex au
ctoꝛitas docentis ſcʒ dominatõis ⁊ magiſterij:copulant᷑ h
pᷣceptũ et monitio. Inſtitutio ⁊ infoꝛmatio.¶ Pre.moni⸗
tio dñi licet nõ impoꝛtet obligatõeʒ neceſſitatis.ſicut ulð
qð eſt pᷣceptũ ſimpłr:impoꝛtat tñ obligatõeʒ reuerẽtie. vt
ſicut ob neceſſitatẽ ſalutis acqrendai incũbit exequi illud

qð pᷣceptũ eſt ſimpłr:ſic ob reuerentiã dñi monẽtis incũ⸗

bit nos exequi qð monet:monita em̃ hic dicũtur pꝛecepta
Item ꝑ hoc ꝙ dr̃ diuina inſtitutõe foꝛmati.notat᷑ ꝙ cuʒ
inſtitutio a dno firma dʒ eſſe aĩe inherentia ſicut ẽ foꝛme
cũ eo cuiꝰeſt foꝛma. ꝓpter qð ſignanter dr foꝛmati. potiꝰ
ꝙᷓ infoꝛmati:licet idem impoꝛtent. Vñ inſtituta dñi debẽt
in coꝛde ſcribi. Pꝛouer.vij. Serua mandata mea ⁊ viues

⁊ legem meã q̃ſi pupillã oculi tui.ſcribe illam in tabulis

coꝛdis tui. Hec aũt pᷣcepta.i.monita ſunt illa qᷓ Mathe.

v.et.vj.pᷣcedũt illud qdð eſt de foꝛma oꝛandi ſił cuʒ ipᷣo.vñ

Heda inter cetera ſalutaria monita et diuina. quibo ↄſu⸗
lit credentibo:foꝛmã oꝛãdi ꝓpoſuit Math. ei. v. et. vj. ml⸗
ta poſuit dñs monita ſcʒ de dilectõe inimici.de fuga ypo⸗
criſis.et de quibuſdã aiijs.Et pꝰdat illud quod eſt de oꝛa
tione.qð dicit᷑ eſſe de ſalutaribo:ꝗꝓpter oꝛonis efficaciam
ſiue vtilitatẽ.¶ Eius aũt efficacia oñditur quadrupłr.Ex
aucte dicentis. Ifuit em̃ plata oꝛe ipſiꝰſaluatoꝛis.os enizʒ
dni locutũ eſi cuiꝰſermo ptᷣate plenꝰeſt. Ex breuitate ſer⸗
monis.vñ Mathᷣ.vj. Oꝛantes nolite multum loqui ſicut
Ethnici faciũt. ADultiplicẽ em̃ vtilitatem breuitas eius
parit.ob illius em̃ breuitatẽ facilius ſcituꝛ.melius retine
atur. frequentius iterat᷑. minus faſtidit.oꝛanteʒ cito exau
diri innuit. plus affectu q; oꝛe oꝛandum eſſe ſignificat.ig⸗
rantem incuſat. Ex ſufficientia petitionũ quia in illa oꝛat
pꝛo bonis adipiſcendis ⁊ malis amouendis.pꝛo bonis tẽ
poꝛalibus et eternis oſe equendis.pro malis pꝛeteritis pꝛe/

ſentibus et futuris euitandis yvt infra patebit.Ex fecũdi⸗
tate miſterioꝝ.qm̃ vniuerſa ↄtinet ſacramenta. Sañ.xij.
ꝑtranſibũt plurimi ⁊ multiplex erit ſcientia.
Ater noſter. Ferminana fin⸗
E tõne. ſubdit᷑ ipſa
oꝛatio. In q̃ pꝛimo bemuolẽtia erauditoris
captatuꝛ. Scðo ipſe petitiones ꝓponuntur.
ibi ſanctifice᷑ nomen tuũ. Circa primã par
tẽ pꝛimo querit᷑ in generali de ↄgruentia ⁊ ſufficientia cõ
tentoꝝ.Secundo ſpãliter de ipſis ꝑtibus ↄtentis. Cir

ca pꝛimũ pꝛoceditur ſic. Videtur ꝙ omiſſa ſunt agponẽda

quia videtur ꝙ hec oꝛatio debet incipere a ſigniſicatione.
Vnde Aug.quicquid boni operis incipitis.ſignate vos ĩ
nomine rpᷣi:et ſimbolum et oꝛatõnem dominicam ad lau
dem dei dicite et nihil vobis nocere poterit inimicus.er⸗
go incipiendũ eſt in omnioratõne a ſignatõne.¶ Stẽ duo
ſunt neceſſaria oꝛanti pᷣter illa que ſunt de ſubſtãtia orati
onis.ſcʒ captatio beniuolentie eius a quo petitur.et aliq̃
pꝛeparatio ex ꝑte ipſius oꝛantio.vt ſignatõ crucis vel bu

iuſmodi vt vult Aug.vnde habeat ydoneitatẽ oꝛandi.pꝛi

mum ponit᷑ in oꝛatõne:quare non ſecundũ? ¶G IItem Hie⸗
ro.de regula monachoꝝ.Monachi apoſtolicã ſeruant vi
tam a gloꝛificatõne incipientes ⁊ in gloꝛificatõneʒ termi
nantes. Sgitur cum oꝛatõ dominica data fuit aplis: debet
a gloꝛificatõne incipere ⁊ in gloꝛiſicatõnẽ termiari.¶ JItẽ
videtur ꝙ hic aponitur aliquid nõ agꝑponendum. vtpote
illud quod ponitur ad captandum beniuolentiam ſic.j.
Thimo.ij. Obſecro pꝛimo omniũ fieri obſecratõnes oꝛa⸗
tiones et poſtulatõnes ⁊c᷑. Ecce ꝙ ſᷣm doctrinam apoſto⸗
li pꝛimo debẽt poni obſecratio.nec debet aliquid pᷣtermit
ti quo beniuolẽtia captetur. Et põt hic queri. q̃re apoſto
lus ad exemplũ domini nõ docet aliquid pᷣmittere quod ſo
naret i ci: vnde captaretur eius beniuolentia.
reuera ↄgrue pꝛeponit᷑ aliquid ad captandũ be
uolentia exauditoꝛis.n Amb.vj.de ſacramentis. dic
mihi ſi velis hominẽ rogare.et ſic incipias.Da mihi oꝛo
illud quod a te peto.nonne aꝛrogans videt᷑ oꝛatio.⁊ ideo
inchoari debet a laude dei vt roges om̃ipotentẽ dominum
c̃. Pꝛe.idem ibidem.pꝛimo dʒ oꝛatio habeꝛe laudeʒ dei.
Ad pꝛimũ ergo dicendum.ꝙ reuera oꝛanti duo ſunt ne
ceſſaria. Unũ remouens impediens: aliud diſponens ad
obtinendum ↄueniens ſcʒ poſtulatum. Primum refertur
ad oꝛantem vt circa queʒ exercendum eſt.ſcᷣm ad ipᷣm ad
quem dirigit᷑ oꝛatio qͥ alliciendꝰeſt.q; igit que ad illuʒ di
riguntur a quo petit᷑.deberent ingredi eſſe oꝛationis:que
autem ad ipſum oꝛantẽ nequaqᷓ:pꝛopter boc ſignatõ cru/
cis exercenda eſt circa oꝛantem vt remoueat᷑ impedimen⸗
tum oratõnis non debet pomi in ipſa oꝛatõne licet illiꝰ ſit
exercitium vtile volenti oꝛare.Signatio ergo crucis licet
oꝛanti ſit neceſſaria:non tñ debet in oꝛatione inſeri. Ad
id autem quod dicit Hiero.ↄcedendum eſt ꝙᷓ tum ad hoc.
ꝙ debet oꝛatio dominica incipere a laude. non tñ ꝙᷓtũ ad
hoc ꝙ debet terminare in laude.i.in gratiarumactionem
Si aũt querat᷑ quare hec oratio non terminat᷑ in laudẽ
i gratiarumactõnem ſicut inchoat᷑ a laude.Et queẽ diffe
rentia inter laudẽ diuinã at gratiarũ actiõeʒ. Dicendũ ꝙ;
duplex eſt dei laus. Una qua laudat᷑ in ſeipſo.i.ratione
qua bonus. Pſal.Confitemini dño qm̃ bonus.Alia rati
one qua bonus eſt alijs.i.ratõne qua beneficus. Judit᷑.x⸗
iij. Laudate dominum qm̃ non deſerit ſperantes in ſe.pri
mo propꝛie dicitur laus dei.ſecundo gꝛatiarũactio. Qð
igitur queritur.quare non ponit᷑ aliquid quod ſonaꝛet in
gratiarũactionẽ. Dicendũ ꝙ ſolum docuit dñs eſſe ꝓponẽ⸗
da que faciũt ad efficaciam or̃onis Gratiarũactio nõ fa⸗
cit ad efficaciam oꝛatõnis.ſed potius oſtendit gratitudi⸗
nem oꝛantis.⁊ hoc vltimũ docet Ambro.in oꝛatione obłſ⸗

uari debere et que valent ad efficaciam oꝛationis.et oꝛan

tis oſtendunt gratitudinem.¶ Pꝛeteꝛea. Hieronimꝰinſi⸗
nuat que faciunt monachi imitantes apoſtolos qui ð be⸗
neficijs acceptis a gratiarumactionibus non deſiſtebant.
ec ex boc ſequitur ꝙ in oꝛatõne dominica in q̃ ſoluʒ ex.

i

le⸗

1
e
6

4

—,,᷑᷑ — —

——— — — ☛☚. u nm ————

S-

¶ De of. miſſe

primitur quod eſt ad oꝛatõnis efficaciam: debet aliqꝗd po-
mi qð fit in grarũactõne. Ad eliud qð obijcit per apim.
j. Zbimo.ij.doᷣm ꝙ bene debet ⁊ in bac ⁊ in alijs aliquid
pꝛeponi qð cedat in laudem tei.ElInde cum bic dicit. Pa
ter noſter ꝗ es in celis.nõ notatuꝛ aliqua petitõ: ̊ potius
diuina bonitas inſinuat᷑ et maieſtas. Honitas ꝑ boc ꝗðᷣ
dicit᷑ pater nr̃. Naieſtas ꝑ boc qð dicitur ges i n cek.
aũt bic ponit᷑ quod ſonat in laudem dei. habet᷑ ab Ambr.
e ſacramentis dicente.babes boc.i.quod ſonat in laudẽ
dei in orone dñica.Pater nr qui es in celis.laus dei ptʒ
quia pᷣdicat᷑ in eo pietans gła. laus dei quia in celis habi
tat nõ in terꝛie:ſic ẽ̊ᷣ captatur beniuolentia dei. VUñ inter
linia.glo.ibi pater ur̃.breuis captatõ pᷣmiitit. ¶¶ Ad boc
quod obijcit᷑ ꝙ dicit apłs.pᷣmũ oim ⁊c̃. Dicendũ ꝙ hoc in
telligit pꝛimũ oĩm petendoꝝ. obſecratio em̃ eſt de malis

amouendis. Vt dicit glo. ꝓpter quod dʒ eſſe pꝛima petitõ/

num. non igitur ꝑ hoc ercludit᷑ laus diuina q̃ premitten

da eſt. Ld boc qð querit᷑ quare apłs nõ docet premit⸗
tere oliquid q̊ expꝛimeret᷑ laus dei.dom ꝙ m intentõneʒ
apti ibi inſtruit᷑ Chimotheꝰg erat ep̃s et ↄſequenter alij

ꝙtum ad diſtinctõeʒ eoꝝ que ad miſſe referunt ſolennita⸗
tem. Glñ ſufficientia iſtiꝰinſtructionis eſt ex ſufficienti de·
terminatõne eoꝝ que in miſſa exercentur.vt patet in glo.

ibidem. aliter tamen erponunt glo.et boc quo ad ſecũdaʒ
intentionem.

Onſequenter querit᷑ ſpaliter de ipſis parti⸗
bus ↄtentis.Et pꝛimo de hoc ꝙ dĩ pr̃. Se⸗
cũdo de hoc ꝙ dr nr̃. Tercio de hoc ꝙ dĩ
es in celis.Querit᷑ ̊ pꝛimo.vtrũ pat᷑ ſumi
eſſentialiter aut ꝑſonaliter. Dedo ſi eſſentialiter vtrum ꝑ
creatõeʒ:aut ꝑ adoptõeʒ· G

Kurca primum ſic. .S. j.

Videt᷑ ꝙ ꝑſonaliter.qꝛ dicit Criſ.ſuꝑ Math.vj. Pr̃ no

ſter ꝗ es in celis. vide qualiter ↄfeſtim ſuſcitauit auditoꝛẽ

7 oĩs remẽoꝛauit bñficij in ꝓhemijs.Qui em̃ pr̃eʒ dixit.⁊
peccatoꝝ dimiſſionem et pene deſtructõneʒ et iuſticiam ⁊
ſanctificatõeʒ et redemptonem et adoptõeʒ et bereditateʒ
et fraternitatem que eſi ad vnigenitum 2 ſpiritus largiti
onem: ꝑ vnam banc ꝓfeſſus eſt nũcupatõcʒ. Mon em̃ poſ⸗
ſibile eſt vocare patrem:niſi omibus illis potitum bonis
ſß fraternitas que eſt ad vnigenitũ includit paternitatez qᷓ
dicit ꝓprietatem ꝑſonalem. 4 IJIem AUmb. de ſacramentis

attolle oculũ ad patrem. qui ꝑ filium te redemit et dic pa
ter noſter ac.igitur hic ſumit᷑ pater pꝛo eo cuiꝰ filius nos
redemit. ſed pater ꝑſonaliter eſt pater erꝰnõ tota trinitas
( ⁊c. ¶ Iteem om̃es fere oꝛones dirigunt᷑ ad pr̃em ꝑſonali
ter ſumptũ.qð patet ꝑ finem ea ꝝ.· qui eſt ꝑ dñm noſirum
ihm yp̃m filiũ tuũ qui tecũ ⁊c̃. Ille aũt ſimpliciter dirigũ⸗

tur ad pr̃em in quibo ipſe pater innocat᷑.In illis aũt in ꝗ⸗

bus inuocat᷑ ſumitur ꝑſonaliter.ſ̊ cum dr̃ pater:inuocat᷑

ille cui dirigit. et ita boc quod dico pater tenetur ꝑſonali
ter. Ytem incidenter querit᷑ quare fere in om̃ibus fit mẽ
tio de patre et filio et non ſimiliter de ſpũſancto niſi ĩ qui

buſdã paucis. Item querit᷑ adhuc ſi pater ſumit᷑ eſſenti-

aliter. quaꝛe magis exprimit᷑ a quo petitur ꝑ nomen ꝑſo⸗
nale ꝙᷓ eſſentiale: qꝛ cum petit᷑ a trinitate videtur ꝙ potiꝰ

teberet dici de noſter vel dñs nr qui es in celis ⁊c̃.¶ Iteʒ
cũ petitur aliꝗd petitur ab eo qui dare põt.igitur potius

expꝛimenda cſſet ptas dantis in oꝛone vt ſi diceret deno
vel dñs ꝙỹ c ¶ Contra. videt ꝙ ialiter. glo. nemo
dicat meꝰ.qð ſoli xpᷣo ↄpetit qui filius eſt ꝑ naturaʒ: alijo

conceditur ↄmunis gratia adoptõnis ⁊c.ſed tota trinitas
adoptat nos: igitur ſtat ꝓ trimtate:igitur ſtat eſſentialit
Item Amb. v. de ſacramentis. patrem dicis quia ſiliꝰ.
Hſ̊ noli tibi aliquid ſpaliter vendicare.ſolius eſt rpᷣiſſpecia
lis pater:nobis in cõi eſt pr.qꝛ illũ ſolum genuit:nos crea
uit ⁊c. ᷣ creatio eſt totius trinitatis. ERnſio.ꝙ pateꝛ di
citur multipliciter. Eſt em̃ pater eterna generanone. yſa.

xxxvij.

liij. Generationem eius quis enarꝛabit. Item pꝛedeſtina
tionc. Eph̊.j. Gratia vobis ⁊ pax a deo patre qui pᷣdeſtia
nit nos in adoptõnem filioꝝ dei ⁊c̃. Item cꝛeatõne Ada⸗
lach.ij.i Qunꝗd nõ pater oĩm noſirum:nunꝗd deus vnus
creauit nos. Item imaginis ꝑticipatõne Deutroñ.xxxij.
Qundd non ipſe eſt pater tuus qui poſ. et fecit et creauit
te. fecit inquã ad imaginem et ſimilitudinẽ ſuam. Geñ· j.
Faciamus hominem ad imaginem et ſimilitudineʒ nr̃aʒ
Item redemptõne.yſa.lxiij. Lu autem pater noſter ⁊ re⸗
demptoꝛ noſier a ſeculo nomen tuum. Item ſia acramentali
regeneratõne.Litũ.iij. Per lauacrũ regeneratõnis ⁊ re
nouatõnis ſpũſſancti.2.j. NPe.j. Henedictꝰ deus et pater
oñi noſiri ihiu rp̃i qui regenerauit nos in ſpem ⁊c̃. Itez ſi
dei inſtructiõe. Jaco.j.volũtarie.i.ſine meritis noſiris ge
nuit nos verbo veritatis.i.fidei. Johᷣ.j.Dedit eis ptatem

filios dei fieri bis qui credũt in noĩe eius. Itẽ gratie ado

ptione. Ro. viij. Accepiſiis ſpm̃ ſilioꝝ in quo clamamus
abba pateꝛ. itaq; iam non eſt ſeruus. ſed filius ꝙ ſi filiꝰet
beres ꝑ deum.i. p oꝑa dei. Pꝛimo modo ſumit᷑ pater pꝑſo
naliter qui modſoli patri cõuenit. quartus modꝰ ſimilit
qui modus ſoli filio ↄuenit:ſᷣm ꝙ modus redemptõis fu⸗
it ꝑ moꝛtẽ filij. Oms alij modi tribo ꝑſonis ↄuemiũt. his
modio ſumptꝰpater toti ↄuenit trinitati:nibilominꝰ ꝑſo⸗
ne que eſt pater ↄueniũt ꝑ quendã appꝛopriatõeʒ ratione
pꝛime auctoꝛitatis. Pater igitur ſumit᷑ eſſentialiter: nihi
lominus ratõne qua pꝛime ꝑſone ↄuenit pᷣma auẽtas cre:
atõnis et adoptõnis inſinuat Amb.et Aug. banc oꝛoneʒ
ſieri ad patrem cũ dicit᷑.pater noſter.fit iñ ad totaʒ trini⸗
tatem vnde eſſentialiter tenet. Ex bis patet rñſio ad ſecũ
dum et terciũ. ¶ Ad pꝛimũ aũt dicendũ.ꝙ ſicut dicit᷑ filiꝰ
naturalis et adoptiuꝰ: ſimiliter et frater dicit᷑ naturalis
vel adoptiuus. on eſt aũt intentio Crif.ꝙ ꝑ hoc ꝙ nos

dicimus pater noſter ↄfiteamur fraternitatem que eſt ad

vnigenitum naturalẽ. quia ſi hoc: ſequeret᷑ pater ſume⸗
retur bic ꝑſonaliter: ̊ potius fraternitatem ad vnigenitũ
adoptiuam. ¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ licet poſtulet᷑ benefici
um exhibendũ a tota trinitate:nihilominꝰratõne auctoꝛi
tatis patꝛis et medietionis ipſius filij fit mentio de patre
filio. De patre vt a quo petit᷑de filio vt ꝑ quem poſtula
tum obtinet᷑. AUñ ſem ꝑ in fine oꝛonum fit mentio de filio.
in oꝛone pᷣo quem docuit xpᷣc inſinuat᷑ petitõeʒ debere ſie⸗
ri a deo eſſentialiter. ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ pater noſter. vt oſtẽda
tuꝛ petendũ eſſe et aſſequendũ diſtincte ab ipſa trinitate.
Ao alia que ſequunt᷑ quibo videt᷑ oſtendi ꝙ dicendum
eſſet deus pater vel dñs.Dicendũ ꝙ ↄgruentiꝰ dicit᷑ pater
noſter. cuiꝰvna eſt ratio erectio ſenſus petentis.Criſ.du⸗
pliciter eoꝛuʒ erigit ſenſum.et dignitate eiꝰqui inuocat᷑:2
magnitudine eoꝝ ꝓ quibo petitus eſt. Magnitudineʒ eo
rum ⁊c.dicit qꝛ Fᷣm illum dicendo pr̃:ↄfitetur ſe om̃ia bo⸗-
na obtinere a deo. IZnem alia eſt timoꝛ offenſa pr̃is. Cont᷑
qð de malis Beut.xxxij. Vidit vñs et ad iracũdiã conci⸗
tatus eſt.qꝛ ꝓuocauerũt eum filij et fiie ⁊c. IZtem alia eſt
cautela a pcto:ne a ſimilitudine patris degenerent. ꝗ pee
catum nõ fecit.j. Pe.ij.yſa.lj.attendite ad petrã de q erci
ſi eſtis:et ad cauernam laci de qua preciſi eſtis. Iteʒ alia
eſt cuſtodia fidelis commiſſoꝛum. Contra quod ð malis
Deutrono.xxxij. Generatio peruerſa eſt et infideles filij.
Timoꝛ auteʒ offenſe eſt cauſa cautele et hec duo cauſa cu
ſtodie commiſſoꝛum. Item alia eſt penſatio gatie ſpecia⸗
lis.hoc reſpicit intellectum.i.vt penſemus nobis aliã gra
tiam factam qᷓ antiquis. al. Qon fecit taliter omi na⸗
tioni. Augꝰ. uſqꝙᷓ inuenitur pꝛeceptum populo iſrael vt
diceret Pater noſter.aut vt oꝛaret deuʒ patrem. ſed domi
nus inſinuatus eſt eis tanꝙᷓ ſeruis.hoc autem dico cũ mã
data legis acciperent que obſeruare inbentur. Mam pꝛo⸗

phete ſepe oſtendunt eundem dominum noſtrum patrẽ eo

rum eſſe potuiſſe ſi ab eius mandatis non oberꝛaꝛẽt. Itez
alia eſt xcitatio affectus filialis. Hoc reſpicit affectum.
Contra quod de malis Deutrono.xxxij. Deum qui te ge⸗
nuit dereliquiſti.et oblitus es domini ⁊c. Item alia ẽ qe
bita exbibitio bonoꝛis. hoc reſpicit effectum. Mal.j. Si

ego pater vbi eſt honoꝛ meus.Ecẽ̃i.iij. Ponoꝛa pr̃em tuũ
vt ſuꝑueniat tibi benedictio a dro. Item alia eſt preſtatio
fiducie impetrandi.hoc reſpicit a deoo obtinendum. VUnð
Cri. Patrem ſe magis dici voluit q; dñm: vt nobis ma⸗
gnam fiduciã daret ad petendũ.et ſpem largam ad impe
trandũ:quia ſerui nõ ſemꝑ impetrant qð petunt. Pꝛete.
Aug. Quid nõ dcxt iam filijs petentibo: cũ hocipᷣm iaʒ de⸗
derit vt filij ſint. Ex hoc ̊ patet ꝙ magis ↄgruit diceꝛe pr

ỹ̈ deus vel dominus. ,R
onſequenter que .§. ij.

ritur.vtrum hic ſumit᷑ pater ꝑ creatõeʒ:an ꝑ adoptõnem
M pꝓ adoptõeʒ videt᷑ ꝑ quandã gloſam que dicit pater nẽ
cui nõ timoꝛe ̊ amoꝛe hereditatis ſeruimꝰ.cũᷣ dicit᷑ pater
de adoptõne cogitemꝰ:g pater ſumit᷑ ꝑ adoptõeʒ.4 IJtem
alia glo.Antigꝗs vt ſeruis dicit᷑ dñs.nũc ꝑ gram pateꝛ in
quo fiducia.Sʒ pater ꝑ gr̃am eſt pater ꝑ adoptõeʒ:ergo
c.¶¶ Item ZYlug.ad macedoniũ.ſ ũ deꝰpater maloꝝ pat᷑

eſt:abſit.g ſolum eſi p̃᷑ bonoꝝ.Sʒ pater bonoꝝ eſt pater
ꝑ adoptõeʒ:g̊ ⁊c ontra.dicit ibi quedã glo.qð ↄmũe
eſt omib nemo dicat meꝰ.ſed ↄſtat ꝙ pr̃ ꝑ adoptiõeʒ nõ ẽ

ↄmune om̃ibo ſed pr̃ ꝑ creatõeʒ:̊ᷓ ſumit᷑ pater ꝑ creatiõeʒ
Item indirecte oſtendit᷑ idem.ſi pr̃ ſumit᷑ ibi ꝑ adoptio
nem ſi ille ꝗ eſt in moꝛtali pcto dicat.Pater noſſer ꝗ es in
celis ⁊c.implicat falſum.cũ non ſit filius adoptiõis:ergo
mendax eſt h̊ dicendo.ſ̊ verbuʒ mendax iuſtus deteſtabit᷑
vt dr̃ Pꝛouerb.xiij.S deteſtabilis eſt eius oꝛatio.ẽᷓ peccat
dicendo oꝛoeʒ dñicam.¶ Item dicit glo. Mũc ꝑ gram pa⸗
ter in quo fiducia.&̊ quicũq; dicit hãc oꝛatõeʒ:cuʒ fiducia
tebet eam dicere.q̊ cum ſpe impetrandi:ſ̊ ſperaꝛe ſine me
ritis nõ eſt ſpes ſ̊ pſum ptio:et qui in pcto moꝛtali eſt ſine
meritis eſt: pᷣſumit cum dicit hanc oꝛatõeʒ dñicam. ſᷣ pᷣ⸗
ſumere eſt peccare:ꝗᷓ peccat ꝗ ſcienter in moꝛtali dĩc oꝛati
onẽ dñicam. Iteʒ dicit glo.pater nr̃ ꝙ ↄmune om̃ibo ne/
mo dicat meꝰ.ꝭ ſi non eſt licitũ oicere pr̃ mi ꝓpter ↄmuni
tatem paternitatis: ⁊2 ꝗ nõ eſt filius ꝑ adoptõeʒz nõ eſt lici
tum dicere pater ꝓpter coꝛrelatiõeʒ patermitatis.qꝛ ſi non
eſt filiꝰnõ eſt pater:g qui ẽ in moꝛtali peccat dicendo pat:
cum nõ ſit filiꝰ.Ex his videt᷑ ꝙ ꝗ dicit pater nr̃ peccat di⸗
cendo.vel ꝙ pater nõ dr̃ ꝑ adoptiõeʒ ſed per ereationem.
MRñnſio.ꝙ pater ſumit᷑ hic ꝑ adoptiõeʒ. Ad pꝛimnʒ
ððm.ꝙ gr̃a adoptõnis et ſi nõ ſit ↄmunis omibo actu:e
tñ ↄmunis omibo potentia.q em̃ dat talenta ſua vnicuiq;
ſᷣm ꝓpriam virtutẽ ꝑatũ eſt dare gr̃am adoptõnis vnicui⸗
qʒ facienti qð in ſe eſt vt habeat illã. Unde ſicut ſpẽi cõue
nit ratio vninerſalitatis vnico exiſiente indiuiduo.ñ vni⸗
uerſalitate que eſt actu ſed que eſt potentia: ſimiliter qtia
adoptõnis ↄmunis dicit᷑ eſſe om̃ibo.nõ ↄmunitate que eſt
actu: ſed que eſt potentia. Elel pateꝛnitas adoptõnis coĩs
oĩbus ẽ quantũ eſt ex ꝑte adoptãtis.ꝗ ſicut vult omes ſatl⸗
nos fieri.j. Thimo.ij.ſic nõ exiſtente impedimento ex ꝑ⸗
te nr̃a vnlt om̃es adoptare.i¶ Qð aũt glo.illa dic.ꝙ com⸗
munis om̃ibo ⁊c̃. intelligit᷑ de paternitate ꝑ adoptõneʒ.pʒ
ꝑ aliã glo.que dicit.cum ſit vmunis adoptio om̃ibo nemo
dicat meꝰ.Ecce ꝙ adoptio dicit᷑ cois om̃ibo.¶ Ao aliud
dicendũ.ꝙ ſi pater ſumit᷑ ꝑ adoptõeʒ.nõ tñ peccat ille ꝗẽ
in moꝛtali:dicendo oꝛatõeʒ dñicoʒ duabo c cauſis. Pri⸗
ma eſt.qꝛ hec oꝛatio coĩs eſt.et dicenda eſt in ꝑſona ecclie
que in ſe multos filios adoptõnis habet:vnde non impli⸗
catur falſum. Scða cauſa eſt.qꝛ ſicut petitõnes ſepteʒ de⸗
pᷣcatiue ſequentes.vel optatiue oꝛatõnes ſunt nõ indicati
ne:ſic captatio beniuolentie magis intelligit᷑ optatiue qᷓ
indicatiue ab illo ꝗ eſt in moꝛtali peccato. VUnde cum ille
qui eſt in moꝛtali peccato dicendo banc oꝛatõeʒ optet de⸗

um eſſe ſibi patrem ꝑ adoptõem:appetit qued licitũ eſt.S̊
dicendo non peccat. Ad aliud dicendũ.ꝙ non om̃is ex⸗

iſtens in moꝛtali. dicens pater noſter cum ſpe impetradi
peccat ꝑ pᷣſumptõeʒ.quod patet ꝑ diſtinctõeʒ huiꝰſperare
ſine meritis eſt pᷣumptio.iQota in verbo ſꝑandi ĩclu
dũñtur duo.ſcʒ expectatõ:⁊ ꝑticipiũ actiuũ futuri temꝑis.
Vñ aliquẽ ſperaꝛe impoꝛtat ipᷣm expectare beatiitudinem

Cum ẽ̊ dicit ſperore ſine meritis eſt pꝛeſumptio.hec deter
minatio ſine meritis põt determinare verbũ ſꝑandi rõne
actꝰexpectatõnis importate:vel rõne poſſeſſionis future.
boc eſt rõne huiꝰverbi expectare.vel huiꝰ ꝑticipij habitu⸗
rũ.Si pꝛimo mõ:tũc eſt falſa.qꝛ qui eſt ibi in pcto moꝛta⸗
li ſine meritis expectat ſe habiturũ vitã eterna.nec tñ pꝛe⸗
ſumit:qꝛ ꝓponit penitere ⁊ mereri deo adiuuãte vitaʒ eter
nam.Si ſcðo mò tũc vera eſt.qꝛ qui expectat ſe habiturũ
vitã eternã ſine meritis p̃ſumit.¶! AUd aliud qð ſeqtur pʒ
rñſio ex dictis.qꝛ eiſi ille qui eſt in pcto moꝛtali nõ põt di
ci pater indicatiue:põt tñ dici pater optatiue.

Loſter.
N querit᷑ ð boc addito Noſter.

Et videt᷑ ꝙ nõ dʒ dici nr:cũ nõ dicaot᷑ LCuce.
xj.¶¶ Iem q̃re non dĩ pater meus. Dic glo.
ADath. vj. emo dicat me? qð ſoli rpᷣo con

nenit.¶ Contra banc glo.obijcit᷑ ſic Math̊.vj.Dicit᷑ oꝛa⸗

pr̃em tuũ in abſcondito.Et pr tuꝰ ꝗ eſt in abſcondito red
det tibi. Ecce ꝙ dicit.Ora pr̃em tuũ.talis igit᷑ poſſʒ dici
pater meꝰ.¶ IJtem Hiere.iij. ãmodo voca me pater mens
dux virginitatis mee tu es.q¶ IJteʒ Cri.iõ ſimpłr vt hõ
pᷣ vt filius dei peccans plecteris ⁊c̃. Jgit᷑ ſi eſt filiꝰcei:põt
dicere pater mi.¶ Item om̃is xp̃ᷣi actio nr̃a eſt inſtructõ.ſᷣ
xpᷣc oꝛauit foꝛma ſingulari ſic pater mi ⁊c.Math. xxvj.
g̊ᷣ videt᷑ ꝙ nos ſilr debemꝰ Itẽ Ecẽs.ix.Nemo ſcit vtꝛuʒ
odio vel amoꝛe dignꝰſit.̊ eſt pᷣumptio pater nr̃ ſignifica⸗
do ſe eſſe filium:ſiue ↄnumerando ſe in nũero filioꝛum.
¶q Itẽ nonne ſufficienter expꝛimeret᷑ paternitas dei ad bo

minẽ ꝑ hoc ꝙ dicit᷑ pater:etſi nõ aponeret᷑ ꝙ dicit᷑ noſteꝛ
Rñiſio.ad pꝛimũ dicendũ.ꝙ tripliciter fit oꝛatõ ſm di
rſos ſtatus petentiũ. Petens em̃ aut petit vt membꝛum
aut vt ↄmembꝛũ:aut vt peminens in mẽbꝛis.Pꝛimo mo⸗
do petit᷑ aliquid vt ſingulari ꝑſone ſᷣm ꝙ petebat dauid.
ANilerere mei deꝰ. Et Luc.xviij.De?ꝰ ꝓpiciꝰ eſto mihi pec
catoꝛi. Scdo mõ petit᷑ aliꝗd vt ↄiunctis vinculo ꝓfeſſiõis
fidei ſᷣm ꝙ dicit᷑ Ecci.xvij. Aſdandauit vnicuiq; ð ꝓximo
ſuo.Aſdandatũ illud eſt ex ꝓfeſſione religionis xpᷣiane.et
ſic oꝛanti ↄuenit diceꝛe Pater noſter. ercio mõ petit᷑ a⸗/
liquid ex officio et illis ſimiliter ↄuenit:qꝛ illoꝝ ⁊ ſubdito
rũ vnus eſt pater.vñ MMath.xxiij. UNnus eſt pr̃ vr ꝗ in ce⸗
lis eſt. Inſinua᷑ igit᷑ in Math̊.modꝰoꝛandi ↄmem bris ⁊
p̃ercellentibo in membꝛis.Pꝛet᷑.in Math. loqꝗtur apłs ꝗ
afidentiã ſue ꝑfectõnis auſi fuerunt dicere Æater nr. In
Luca loꝗtur ad diſcipulũ ꝗ gerit foꝛmã infirmoꝝ qui nõ
audent dicere nr̃ ſicut Luc.xv. Pater peccaui in celum et
coꝛam te ⁊c̃.hac &̊ ratõne in Mathᷣ dr noſter. In Cuc.nõ
¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ dicere pater meꝰſimpir nullus dʒ
niſi filiꝰdei:ne dictũ ſimpliciter ſonet in paternitatẽ natu⸗
re.vnde glo.ſAemo dicat meꝰqð ſoli xpᷣo ↄpetit qui eſt fi
lius ꝑ naturaʒ. DHmõi aũt ꝓnoĩa ſolent diſcretiue poni et
diſcretõeʒ im poꝛtaꝛe ſiue ſingulaꝛitatem.qð nulli cõuenit
niſi illi ꝗ ſingulariter filius eſt.i.ꝑ naturam. ſihilomi/
nus ſcriptura qñq; inſinuat ſic poſſe dici.non tñ ſimplici
ter ſed cum aliqua adaitõne inſinuante hoc non ſingula-
riter dici. t patet in verbis ꝓpoſitis AMath.vj. Oꝛa pa
trem tuũ in abſcondito:pꝰſubditur. Et pater tuus ꝗ eſtĩ
abſcondito reddet tibi. hmõi retributõ fiet creature. VUn⸗
de glo. mercedẽ fidei. Siłr. cuʒ dr Hiere.iij.ãmodo voca
me pater mieꝰ.ſubdit᷑ dux vᷣginitatis mee tu es. Per hoc
ꝙ; dicitur dux ⁊c.cum ducatus fiat creature.inſinuat᷑ qð
pꝛedictuz eſt nõ væbere intelligi de filio ſimpliciter.i.filio
naturali.Similiter in verbo Criſ.cum dicitur peccans
plecteris inſinuatur nõ debere intelligi de filio naturali:
ſed de creatura rõnali.hmõi aũt diſcretio nõ habẽtur niſi
diceret᷑:pater meꝰqui es in celis.4¶. Stẽ multiplex eſt ratõ
quare magis ↄgruit dicere noſter q; meus.Ana eſt pacis
oſeruatõ. Geñ.xiiij.i Ze queſo ſit iurgium inter me et te et
paſtoꝛes meos ⁊ paſtoꝛes tuos fratres enim ſumus.Alia
eſt ſu ꝑbie dehoꝛtatio.¶Mał.ij. Qunquid non pater vnus
omniũ noſtrũ.quare deſpicii vnuſꝗſq; fratrẽ ſuuʒ.Alia

—

„ — dͤ— —-æũñ ÄÄ»—r ſ*c„-⸗—

¶ RPe of miſſe

eſt mutui auxilij ſubuentõ. Pꝛouer.xvij.frater ꝗ adiuua⸗
tur a fratre qſt ciuitas firma. Alia eſt mutui honoꝛis er
hibitio. Ad Ro.rxij.honoꝛe inuicẽ pꝛeuenientes.glo.alit᷑
nõ eſſet fraternꝰamoꝛ niſi mutuis ſe pueniant obſequijs.
Itẽ alie ſunt ſcʒ oꝛationũ coĩcatio.inimiciciaꝝ deſtructõ
elatõnis ↄpꝛeſſio.emulatõnis expulſio.amoꝛis inductio.
inequalitatis exterminatio. He ponunt᷑ a Criv.dicẽte ſic
Erudit aũt ↄmunẽ pꝛo fratribo facere oꝛaotõeʒ.on enim
dicit pr̃ meꝰꝗ es ĩ celis: ſ̊ p noſter ꝓ corꝑe cõi depᷣcatões
referens.et nuſq; intẽdens qð eſt ſuipſiꝰpᷣ vbiq; qð ẽ ꝓxi⸗
mi.adhuc aũt ⁊ inimiciciã deſtruit et elatõem ↄprimit.et
emulatõnem exrpellit et matrem bonoꝝ vniuerſoꝝ amoꝛẽ
inducit.et inequalitateʒ humanaꝝ cauſaꝝ exterminat.ct
multa monſtrat regi ad pauꝑem honoꝛis coequalitatem
Ad hoc quod obijcit᷑ de actõne vxpᷣi..dðm ꝙ omnis actio
noſtra fuit inſtructio qᷓtum ad ſubam actꝰ: non q;tum ad
modũ. Jeiuniũ aũt dñni inſtructio noſira fuit ſcilʒ ad ieiu
nandũ. non tñ ad ieiunandũ ſicut dñs ieiunauit oĩno ab⸗/
ſtinendo a cibo.¶l Ad alia que ſequunt᷑.doᷣm ꝙ deus ẽ pa
ter oĩm creatõne.hominis aũt adoptõne vt dictuʒ eſt filij

