ꝑtes ſatiſfactõis q̃ ſunt oꝑa exterioꝛa.ſ.oro.ieiunium.⁊
elemoſina.¶ Contra. Jo.v.dixit dñs longuido queʒz ſa
nauerat ad piſcinã. Ecce ſanꝰ factus es:iaʒ noli peccaꝛe
ne deteriꝰ aliqꝗ tibi ↄtingat.Sanato &̊ ñ iniũxit dñs ali
qd niſi volũtatẽ ñ peccãdi q̃ ẽ motꝰ interioꝛ. vᷣ oĩs chriſii
actio nꝛa eſt lectio.̊ ſacerdos penitẽti ſanato ꝑ ↄtritõzʒ ñ
dz iniũgeꝛe exterioꝛẽ ſatiſfactiõʒ.ñ igit᷑ regrit᷑ ſatiſſactio
exterioꝛ.i Itẽ videt᷑ ꝑ illð ꝗꝙ dñs mlieri dep̃hẽſe ĩ adul⸗

terio ñ iniũxit ſatiſfactõeʒ Johᷣ.viij.Fᷣ tm̃ dirit ei. vade

ampliꝰ noli peccare.vdẽ videt᷑ ꝑ illð qð dꝛ ecẽi.xtj. Eili
peccaſti ñ adijcias iteꝝ.¶ Rũñdeo.ꝙ ẽ ſatiſfactõ ſacr̃alis
vtpote illa qᷓ imũgit᷑ a ſacerdote.⁊ bec ñ fit niſi ꝑ opꝰ ex/
teriꝰ.⁊ hec ꝓpꝛie dẽ ſatiſfactio: ⁊ ẽ vna ꝑs pnĩie. Alio mõ
noĩe extẽſo dẽ ſatiſfactõ opꝰqͥdcũq; ſiue exteriꝰ ſiue inte⸗
riꝰ:qͥ penitẽs meret᷑ remiſſiõʒ reatꝰ ſui pcti.cuiuſmõi ſũt
oꝑa q ſuꝑintẽdũt penitẽtes oꝑibo iniũctis ab eccia.⁊ bꝰ⸗
modi ſunt de ↄſummatõe ⁊ ſecuritate ſatiſfactõis.⸗õ
ꝙ qdaʒ ſunt de fundam̃to ſatiſfactõis. ſiẽ cauẽ a pctis
ſine q̊ ñ ꝓdeſt ſatiſſactio.Ecci.xxxiiij. Qui baptiʒatur a
moꝛtuo ⁊ iteꝝ tãgit moꝛtuũ:ꝗd ꝓdeſt lauatio eiꝰ: ſic hõ
ꝗ ieiunat ĩ pcttis ſuis ⁊ iteꝝ eadeʒ faciẽs:quid ꝓdeſt hu⸗
miliando ſe. Quedã ſunt ad expeditiõʒ ſiue ad facultatẽ
ſatiſfactõis:ſicut vitatõ mali ↄſoꝛtij.qꝛ int malos ſocios
nõ fit defacili ſatiſfactio.vñ Math. xxvij. Egreſſus petrꝰ
foꝛas fleuit amare.vbi dic glo.ab impioꝝ ↄſilio ſecluſus
culpã lauat.qdð ñ intꝰ.vñ ſuꝑ illð negauit coꝛã omĩbus.
neſcio ꝗd dicis.dicit glo. noxia pꝛauoꝝ colloꝗa q co⸗

gũt petꝝ negare deũ. Quedã ſunt de ſuba ſatiſfactõnis.

vt ieiuniũ.or̃o.⁊ elemoſina.⁊ hec iniũgũt ſacerdotes pe
nitentibo cũ dicũt cauete a pct᷑is. vitate ↄſoꝛtia mala.ie⸗
iunate.oꝛate.⁊ elemoſinã date.Quedã ſunt de ↄſumma⸗
tione ⁊ ꝑfectõe ⁊ ſecuritate ſatiſfactõnis. ſiẽ̃ alia bona q̃
faciũt penitẽtes ſupᷣ ſatiſfactõeʒ iniunctã a ſacerdote.vñ
yſaie.ij. Docebit nos vias ſuas ⁊ ambulabimꝰ ĩ ſemitia
eius.i.ꝑ ſaceꝛdotẽ docebit nos ꝗd teneamur agẽ. ⁊ he ſũt
vie.Sed nos ſirictioꝛeʒ pnĩam faciamꝰ q; iniucta ſit.ſũt
eniʒ ſemite ſtrictioꝛes qᷓ; vie.⁊ hec iniũgũt ſacerdotes in
vłi cuʒ dicũt penitẽtibo.oĩa bona q̃ facietis ſunt vobis ꝓ
pnĩa.his viſis facile ẽ rũdere ad obiecta.¶l Ad illa que
obijciũt᷑ ꝙ dñoa remiſit pctm ſine iniũctõne exterioꝛis ſa⸗
tiſfactõis. Dicendũ q dñs ñ iniũrit ſatiſfactõʒ ſacr̃aleʒ:
iᷣ dixit ilł fundamtũ pnie.ſ.abſtinẽ a pcto. Ael aliter.qꝙ
dñs ñ iniũrxit ſatiſfactõʒ exterioꝛẽ:qm̃ vid bat ↄtritõneʒ
eſſe ſufficientẽ ad deletõʒ macule ⁊ pene.Sʒ ſaceꝛdos nẽ
qñ videt coꝛda penitẽtiuʒ: neſcit an ſufficiẽs ſit ↄtritio.⸗2⸗
ꝓter h̊ iniũgit ſatiffactõʒ exterioꝛẽ.¶¶ Ad illð qð obijcit
xæ ecciaſtico vbi dꝛ. Iili peccaſti ñ adijcias iteꝝ. SDicẽdũ
ꝙ h ñ ſuffic.ſ.ñ adijcere.vñ ſubdit᷑ ibidẽ de ſatiſfactione
oꝛonis.cũ ſubdit᷑:bᷣ de priſtinis depcare ⁊c̃.

rticulus ſecũdus

DOnſequẽt querit᷑.vtꝝ in ſatiſfactiõe requirit
opꝰ penale. ſic:videt᷑. Dicit.n. Greg.in q̃⸗
ANdã omel. Juſtũ ẽ vt pctoꝛ tãtũ maioꝛa fibi in⸗
ferat lamẽeta ꝑ pnĩaʒ:quãto maioꝛa intulit ſibi damna ꝑ
culpam. ! Iteʒ in coꝛꝑalibo ⁊ ſpũalibo eſt curatio ꝑ con
trariũ:vt vult Grego.qꝛ vtrobiq; ↄtraria ↄtrarijs cuꝛãt᷑.
hᷣ peccatũ eo ꝙ ex libidine cõmittit᷑ cũ delectatõe ꝑpetꝛa⸗
tur ⁊ ꝑ ſatiſfactõʒ curat᷑. ꝗ̊ opꝰ ſatiſfactõis dʒ eẽ penale.
Itez diuina iuſticia reqrit ꝙ peccatuʒ puniat᷑ alioqn
aliꝗd eẽt inoꝛdinatũ in regno dei:vt habet᷑ ab aug. B̊ᷣ pec
catũ punit᷑ in oꝑibo ſatiſfactõis.⁊⸗ ita vt priꝰ.¶ Stẽ pec⸗
catũ efficit factoꝛeʒ debitoꝛẽ pene.ſᷣ in ſatiſfactõne ſoluit
qð debet. ita vt priꝰ. (ontra. Anſelli Eun deꝰ hõ.

Satiſfacere eſt bonoꝛẽ deo debitũ impendẽ. G̊ autẽ ñ reꝗ

rit opus penale. Exhibet᷑.n. honoꝛ teo debitus om̃i tẽpe
bono ñ penali.⁊ ita ꝑ oꝑa ñ penalia fit ſatiſfactio.¶¶ Iſtẽ

oꝛo eſt ſatiſſactoꝛia. int᷑ omĩa tñ meritoꝛia ẽ iocũdiſſima
⁊ cũ dlectatõne. ita ↄtingit ſatiſſieri oꝑe delectabili ñ

penali.¶ Item ſi opꝰ ſatiſfactoꝛiuʒ eſt nccio penale ꝑ ſe:
quanto eſt magis penale:magis ẽ ſatiſfactoꝛiũ.ſ̊ magis

eſt penale tepido a carnali ieiunare vno die qᷓ; viro deuo

to ⁊ feruenti ꝑ totã vnã quadꝛageſimã. iſte magis facit
ieiunando vna die qᷓ ille ꝑ totã quadrageſimaʒ.quod eſt
incõueniẽs.qꝛ tũc repoꝛtaret᷑ cõmodũ de defectu vel ma⸗/
licia.¶ Item ſi hoc eſſet: multis eſſet precluſa poſſibili⸗

tas ſatiſfaciendi. vt illis qui nullũ opus penale poſſunt

agere. 4¶ Item quedam ſunt peccata que perpetrant᷑ cuʒ
triſticia.ſed ſatiſfactio debet eſſe per contrarium.ergo ſi⸗
ne pena debet de his peccatis ſatiſfactio fieri.vtputa ſũt
accidia inuidia.¶ Reſpondeo.ꝙ ſatiſfactio eſt exercen
da per opera penalia.cuius eſt ratio multiplex. Vna cu
ratio per contrarium. ſi enim introducta eſt infirmitas
per delectationeʒ culpe: curari debet per ſuſtinentid pe⸗
ne. Alia eſt iuſta cebiti ſolutio.de bitum enim quod ↄtꝛa⸗
bitur peccando:pena ſoluitur. Alia eſt eoꝛdinati reor⸗
dinatio.qui enim ſe croꝛdinauit per cõmiſſioneʒ culpe:
potiſſime reoꝛdinat ſe per paſſioneʒ pene.Alia eſt reuer
ſio debita ad ſtatum iuſticie.qui enim auerſus eſt a ſta⸗
tu iuſticie per culpam: debet reuerti ad eundem per pe⸗
nam. Alia eſt diuini honoꝛis debita exhibitio.qui enim
deo honoꝛem abſtulit offendendo in culpa: debet ceo ho
noꝛem reddere ſubijciendo ſe deo in pena.penitens enim
maioꝛem deo exhibet honoꝛem illi famulando in opere
bono ⁊ in pene aſſumpte ciectione: qᷓ; im famulando in
altero. ꝗ¶ Ad illud ergo quod primo obijcitur. ꝙ ſatiſ⸗
facere eſt impendere ⁊c̃. Oicendum ꝙ eſt debitum ho⸗
noꝛis veniens ex bono collato:⁊ hunc debemus impen⸗
dere per gratiarũactiones.⁊ veniens ex mandato iniun⸗
cto:? ⁊ hunc debemus per obedientie ſubiectionem.⁊ ve⸗
niens ex maieſtatis im perio:⁊ hunc debemus per latrie
adoꝛationem.⁊ veniens etiam ex peccato cõmiſſo: ⁊ iſte
honoꝛ redditur deo per ſuipſius punitioneʒ.⁊ hoc eſt in
ſatiſfactione.il Ad illud quod obijcitur de oꝛatione. Di
cendũ ꝙ etſi oꝛare ſit iocundũ ⁊ delectabile rõne deuoti⸗
onis ⁊ feruoꝛe ipſius caritatis: nihilominus oꝛare quã⸗
tum eſt de ſe:eſt valde penale carni.etiam cũ quãtacunq;
fiat deuotione ⁊ delectatõne.4¶. Ad illud qð obijcitur. ꝙ
ſi ſatiſfactoꝛiũ opus ſit penale per ſe.̊ ⁊c. Dicendum ꝙ
aliquid eſt penale nature: quia natura eſt. ſicut eſt abſii
nentia ieiunij ⁊ erogatio bonoꝝ ex quibus eẽt ſuſtinẽda
infirmitas hũana.Aliquid eſt penale rõne deoꝛdinatio⸗
nis culpe: qꝛ deoꝛdinat᷑ volũtas ⁊ inhabilitat᷑ ad bonuʒ
cuiuſmodi eſt tepoꝛ ⁊ carnalitas.his enim deoꝛdinat᷑ vo⸗
luntas ⁊c̃. Pꝛima penalitas ↄgruit oꝑibus ſatiſfactõis.
ſecũda nequaꝙᷓ;ᷓ. de iſta aũt ſecuda opponit᷑ nõ de prima.
¶ Ad illud qð obijcitur. ꝙ aliqui vel ratione infirmita⸗
tis vel debilitatis nihil penale pñt ſuſtinere ⁊c᷑. Dicẽdũ
ꝙ etſi boc ſupponat᷑.vel nunq vel raꝛo accidit:miſi foꝛte ĩ
graui ⁊ ꝑpetuo languoꝛe.talibus nõ ſunt indicẽda hinõi
opera laboꝛioſa.ſed illis ſufficit doloꝛ perpetuus ⁊ dete⸗
ſtatio commiſſi.¶ Ad aliud dicendum. ꝙ ſi quedaʒ pec
cata perpetrantur cum triſticia: nibilominus eoꝛum ra
dix eſt libido ⁊ cũ quadã ↄplacẽtia libidinoſa:q̃ ñ imme
rito leticia culpabilis ẽ interpᷣtanda ⁊c̃.
embꝛũ terciũ
Bnſequẽter queꝛitur de quidditate ſatiſſa
ctionis. Circa quã primo queritur de dil⸗
ferentia deſcriptionum. Secundo de parti
us deſcriptionũ.

— — —-—— ‚,ve eàRe

— e — --

e
ide
N
ma
lin
ſe:
gis
eno
gcit
leſt
ma⸗
ili,
unt
H ſi⸗
füt
den
ſtoo
i⸗
N
ror⸗

ner⸗
/
e⸗

in
ere
din
tiſ/
bo/
n/

ida
tio⸗
nuz
po⸗
s⸗
10.
a⸗
gü
lei
ni
eie!
Ne
mr.
nnme

ſſn

eymi

em rererrrrr

bonoꝛẽ xeo debitũ impẽdẽ. Querit ſi
xxſcriptionũ.cuiꝰ pt eẽ rñſio.qꝛ prima poĩt᷑ ꝑ receſſum a

rticulus pꝛtimmus
Eſcribit᷑ aũt ab Aug.ſic. Satiſfactò t᷑ pctoꝝ
auſas excidẽ: æ eaꝝ ſuggeſtiõibo aduiũ ñ in⸗
dulgẽ. ¶ Itẽ Anf. deſcribit ſic. Satiſſaceꝛe ẽ

t dꝛñtia harũ

malo:ſecũda ꝑ acceſſuʒ ad bonũ.ſiue pᷣma ꝑ delectatõeʒ
mali: ſecũda ꝑ Knit boni ſe ſd
rticulus ſecudus
Onſequẽt᷑ dubitat᷑ ð ꝑtibo pᷣme deſcriptõis q̃
=.Satiſſacẽ ẽ cãs pctoꝝ excidẽ ⁊c̃. Et prio du
itat᷑ de pria ꝑte.⁊ pᷣmo.v.pctm cãs hẽat.Et
videt ꝙ ñ.q; diẽ Dyoni.d di.no.Aſalũ ẽ pᷣter naturaʒ
intẽtõz ⁊ cam.igit᷑ ñ bʒ cãm. ¶ Itł Oyoni.Malũ ẽ p̃teꝛ
finẽ diffinitõeʒ ⁊ pꝛincipia.pꝛincipia vᷣo ⁊ cauſa ideʒ ſᷣm
phm. Itẽ Dyo. de di. no. ANDalũ neq; ẽ cã neq; ex cauſa
neqʒ ex principio.Ex bis pʒ ꝙ malũ ñ hʒ cãm. ẽ nec pec
catũ.¶ Itẽ h̊ pʒ inducẽdo ĩ ſinguł cauſis.ñ eĩ hʒ mateꝛi
alẽ ĩ q· diẽ.n.Oyo.malũ neq; eſt exñs neq; ĩ exiſtentibo.
4 Pretr. malũ ñ hʒ mateꝛiã ex q̃:qꝛ illa aut eẽt nat᷑a ali⸗
q̃ aut aliud.i õ nat᷑a aliqᷓ: qꝛ nata mala eẽt.cũ materia
ſꝑ defiẽ reſpectu cꝰ ẽ matia.igit᷑ ñ ẽ nata aliq̃. Si nihil.
n negatiue:q̊ puatiue.&ᷣ nibil puatm̃ duo dic: naturã cũ
vxfectu.aut igit᷑ matia rõne defectꝰ:qð cẽ ñ pᷣt.qꝛ malũ ẽ
ille defectꝰ. aut rõne nate:⁊ ſi h:ſeqꝗt idẽ qð priꝰ.ſ.ꝙ na⸗
tura aliq̃ ẽ matia mali.⁊ tũc nata mala eẽt.4. Pret᷑.nec
bhʒ cãm foꝛmalẽ.dic.n. Dyo.de di.no. Priuatio ẽ malũ
2 defect? ⁊ impotẽtia ⁊ imoderatio ⁊ petm ⁊ ſine intẽtõe
ñ pulchrũ.Alia trãſlatio.pᷣuatio ẽ malũ ⁊ defectꝰ ⁊ in⸗
foꝛmitas 2 ĩmoderantia 2 pctẽm ⁊ incõſpicuũ ? infoꝛme.
igit᷑ ſine foꝛma.q Pꝛet᷑.malũ ſiue pctm ẽ ipa deſoꝛmitas
HG defoꝛmitatis ñ ẽ for̃a:cũ for̃a ratõʒ hẽat pulchꝛi. Si q̊
poncret᷑ ꝙ eiꝰ ſoẽa eẽt pᷣuatio:eadeʒ rõne ⁊ illiꝰ puatõis
eẽt for̃a pꝛiuatio.⁊ ſic ĩ infinitũ.igit᷑ pccẽm foꝛmã nõ bʒ.
Pret᷑.ñ bʒ cãm finalẽ.vñ Dyo..Dalũ pt finẽ diffini-
tionẽ ⁊ pᷣt principia.Itẽ bonũ ⁊ finis idẽ.¶¶ Stẽ ñ bʒ effi
cientẽ.dic.n. Aug.de ci.dei.xij.emo qrit efficiẽtẽ cãm

male volũtatis.n ei ẽ efficiẽs vᷣ deficiẽs:qꝛ illa effectio eft
tcxfectõ. Ex his videt᷑ ꝙ pctẽᷣm nullũ gen cãe hbʒ.¶ Cõt᷑.

Augꝰ.de li. ar. Volũtas ẽ cã pcti.¶¶ Itẽ Aug. qꝛ boni ſu
mus bona facimꝰ.2 qꝛ mali: mala facimꝰ. Si g̊ mali ſu⸗
mus maia faciẽdo:cã ſumꝰ mali. igit᷑ malũ hʒ cãʒ. 4¶ Itẽ
bꝛat cãm ꝑ ſe ſiẽ bonũ:videt᷑ ſic Sm phᷣm.eadẽ ſunt pᷣn
cipia accñtis ⁊ ſube:vt albedis a albi.qð ẽ ſbiectĩe albe⸗
dims.Sʒ dic̃ Daniel.ꝙ malũ neq; ẽ ſuba neq; ydioma
ſube ß̊ accñs.igit᷑ cũ accntis ſint eadẽ prieipia 2 cauſe q̃
ſunt ſue ſube:relingt᷑ ꝙ malũ hẽat cãʒ. Itẽ vt hr a pho
q̃dã ẽ ptãs q̃ ẽ dtermiata ad vnũ:qdã indifferẽt ẽ ad op
poſita.ſic ẽ potẽtia rõnał.Cũ igit᷑ ptãs rõnał q ẽ indiſfe
rent oppoſitoꝝ ẽ cã mali:ſiẽ li.ar.relingt᷑ ̊ ꝙ malum hʒ
cãm ꝑ le:ſic̃ 2 bonũ.ql Itẽ ĩ cauſis naturalibo aliqñ ali⸗
qd cauſat᷑ prer intẽtõʒ agentis:ſic mõſtra.nihilominꝰ ſi
cut cauſatũ dẽ bre ꝑ ſe cam.⸗ Iteʒ Dyo.aĩa maloꝝ ẽ cã
ꝑſe:ſic ignis calefieri.alia tranſlatio:calefaciendi.Sed
ignis ẽ ca ꝑ ſe calefieri:igit᷑ aiĩa ꝑ ſe ẽ cĩ maloꝝ. igit᷑ ma⸗
la cãm hñt tꝑ ſe · ¶¶ Itẽ hʒ cãm materialẽ ĩ q: videt᷑ ſic.
Domal.malũ ñ ẽ ſuba aliq̃ neqʒ ſube ydioma.i.for̃a: ſ
accñs.bᷣ acentis eẽ ẽ ineſſe.. Iteʒ pꝛiuatio ⁊ habitꝰ hñt
cẽ ciꝛca ideʒ ſubiectũ. igit cũ ẽ pꝛiuatio:de ncciĩtate ẽ ĩ eo⸗
tez ſubiecto ĩ qj fuit bĩtus.Silr oria hñt eẽ circa idẽ ſhᷣ⸗
liectu:⁊ materia accñtis ideʒ ẽ.qꝛ accñtia ñ bñt materiã
er qh in q. ⁊c. ¶. Itẽ ꝙ babeat materiã ex q̃: videt᷑ ſic.
pct᷑z babuit eẽ poſt ñ eẽ:⁊ ñ fuit cauſatũ.igit᷑ ſua impotẽ
tia materie. igit exijt in eſſe de materia. igit᷑ bʒ materiaʒ
e qᷓ vel ex q. ¶ Pret. q magis materie ↄueniũt inqtum
bmõi materialia ſunt:⁊ hñtia materiã ex qᷓ. ſö̊ mal ma⸗
Hime aueit cũ materia.qð pʒ:eo q; malũ eſt ens puatiuũ.
pᷣuatio aũt ꝓpꝛie materie ↄueĩt.vn a pho dr maleficiũ p⸗

pꝛijſſime.igit᷑ vt videt᷑ ↄueit mala hr̃e materiã: dico ex q̃.

lxxxuij.
A Itez due ſunt cauſe reꝝ intra.ſ.materia ⁊ forma. ab
vna ẽ res imꝑfecta ⁊ in pꝛiuatõe:ab alia ꝑfecta ⁊ ĩ poſi⸗
tione.bonũ cuiꝰ eẽ ſonat in poſitõʒ hʒ materiã ex q̃̊: mul
toſoꝛtiꝰ malũ cuiꝰ eẽ ẽ imꝑfectõis ⁊ pᷣuatõis.il Itẽ ꝙ ha
beat cãm foꝛmalẽ:videt᷑ ſic.malũ ſiue pctᷣm ẽ intelligibile
igit᷑ cũ nihil ſit intelligibile niſi ꝑ ſuã foꝛmã.i.cõmenda⸗
tu 1c. 4 Iteʒ Dyo.de di.no. Nũc aũt ſᷣm nos bymnitũ
eſt bonũ tanqᷓ; vere bonũ: tanq; pncipiũ ⁊ finis oim: tãqᷓ
cõtinentia entiũ:tanq; ſpeciſicũ ñ entiũ.alia tranſlatio:
vt foꝛmificũ nõ entiũ.⁊ vocat ibi nõ entia mala.ſᷣ om̃e il⸗
lud cuiꝰ ſoꝛmificũ vel ſpecificũ eẽ bonã ſpẽʒ hʒ vel foꝛmã
igit᷑ malũ foꝛmã bʒ.¶j Itẽ ꝙ hẽat cãm finalẽ:videt᷑ ſic.oẽ
oꝛdinatũ finẽ hʒ.malũ ẽ oꝛdinatũ.vñ Augꝰ.in ench.Ex
oĩbo ↄſiſtit vniuerſitatis admiꝛabił foꝛtitudo pulchꝛitudo
in q̊ id qð malũ dr̃ bñ oꝛdinatũ ⁊ loco poſitũ:eminẽtius
pↄmendat bona.⸗:! Itẽ Dyo.de di.no. Oim maloꝝ pꝛinci
piũ ⁊ fims erit bonũ.i oĩo mali finis ẽ bonꝰ.¶ Item
cãm efficiẽteʒ:qꝛ cã efficiẽs ẽ q̃ͥ monet ⁊ oꝑat᷑ ad h̊ ꝙ re
ſit. ⁊ ita hʒ efficientẽ cãm.¶¶ Stẽ qð habuit eẽ poſi nõ eẽ:
prius fuit in Lactueve dicit phᷣus.⁊ vt ideʒ dicit ⁊
determĩat h̊ ñ ẽ veruᷣ vlłr de potẽtia mateꝛie ſ̊ eficientis.
igit᷑ cũ pctm hʒ eẽ poſt ñ eẽ:hʒ cãm efficiẽteʒ.¶l Itẽ qꝛ dẽ
ꝙ hʒ cam deficiẽtẽ ñ efficientẽ:q̃rit᷑ cũ dr deficiẽs: aut dĩ
cficiẽs qꝛ deſic̃ a cauſalitate:aut qꝛ deficit ab alio.ñ ꝗa
deficit ab alio:qꝛ hmõi defectꝰ nihil adimit ab intellectu
cauſe:igit᷑ qꝛ defiẽ a cauſalitate.igit᷑ nulla ẽ cauſalitas in
ꝓductõe mali in eẽ.ſᷣ hẽ falſuʒ.̊ videt᷑ ꝙ ꝓducat᷑ in eẽ a
cã ſimpir. ¶ Rñdeo. ad hoꝝ noticiã intelligendũ ẽ.ꝙ ĩ
ꝓpetratõe pct᷑i ⁊ vłr mali ẽ actꝰ ⁊ inoꝛdinatio ſiue defor
mitas.rõne octꝰ ẽ exitꝰ a cã efficiẽte:rõne defoꝛmitatis a
cã deſiciẽte.Dicit.n. Augꝰ. epłaʒ fundamẽti.nõ eſt ab
illo coꝛꝛuptõ ꝗ ſolus ẽ incoꝛuptibił.ñ vnũ ſ̊ dno nomĩa
dicũt. Itẽ cũ dẽ deꝰ fecit ð nihbilo ñ vnũ ſᷣ̊ duo noĩa audi
uimꝰ.redde igit᷑ iſtis ſinguł illa ſingula.vt cũ audis nu⸗
meꝝ ad dñm ꝑtineat:cũ audis coꝛuptibilẽ ad nibilum.
bec Aug.Silr ĩ ꝓpoſito.vñ ipſa defoꝛmitas ñ ẽ pcẽm ꝓ⸗
pꝛie loquẽdo:ſ̊ potiꝰ actꝰ defoꝛmis.X¶: Ad illð qð obijcit᷑
ꝑ Syoni.ꝙ malũ ẽ pᷣteꝛ cãm ⁊c̃.dðm ẽ ꝙ alið ẽ ñ habeꝛe
cãm:⁊ aliud ẽ pᷣt cãm.Eſſe.n.pᷣs cãm ẽ eẽ pret᷑ apetitum
⁊ intentõʒ cauſe.qð ↄueĩt pcto vel malo.nullꝰ.n.agens
aliqð opꝰ pct᷑i intẽdit vel appetit illud: q̊ appetitũ vel in⸗
tentũ pctm ẽ.vñ Dyoni.nullꝰ oꝑat᷑ ad malũ reſpiciẽs.
Pret᷑.cã ⁊ cauſatũ ſe ſolẽt hr̃e ꝓpoꝛtõabiłr. vñ cãe nccie
ſolet eẽ effectꝰ nccius.cauſe exñtis actu: ⁊ cauſatũ actu.
cauſe exñtis potẽtie ⁊ cauſatũ potẽtia.cauſatũ igit᷑ eẽ Fʒ
hinõi ↄueniẽtiã cũ cã ſua:ẽ ipᷣm eẽ ſᷣm cãm ſuã.Pret᷑.cãzʒ
eẽ ẽ deſicẽ a tali ↄueniẽtia.vnð qꝛ cã pct᷑iẽ ſimpir ⁊ actu.
pet᷑ᷣm at᷑ velẽ pᷣnatio ſimpłr vel defectꝰ. d pctẽm vel malũ
eẽ pᷣter cãm.i.ñ ſᷣm ↄueniẽtiã ſue cauſe.lʒ.n.bonũ ñ inq;
tũ bonũ ſ̊ inqᷓtũ deficiẽs ſit c mali:mihilominꝰ ipſuʒ bo
nã ſubalr ẽ ens actu.ſ̊ ſignificatũ ꝓpꝛijſſimũ ⁊ pᷣmũ pet᷑i
nibil ẽ:vt ex dictis Anß.pʒ. Hac igit᷑ duplici ðᷣ cã dẽ eſſe
pᷣter cãm.ſ.⁊ qꝛ ẽ pret᷑ appetitũ ⁊ intentõʒ cauſe:⁊ qꝛ nõ ẽ
Fm ↄueniẽtiã cauſe.¶ AZid illð dyoniſij.pctm ſiue maluʒ
nõ ẽ ex cã.dᷣm ꝙ aliud ẽ nõ eẽ ex cã:⁊ ñ hr̃e cãʒ.ex cã dẽ
eẽ qð hʒ eẽ ex influẽtia eiꝰ a qͥ hʒ eẽ.eo mõ qͥ ea q̃ hñt eſſe
ſe hñt eẽ ex influẽtia cauſaꝝ ſuaꝝ.qð ñ ↄueĩt malo: ꝗa
nõ ingredit᷑ in eẽ ꝑ influẽtiã ̊ ꝑ defectũ.ſolũmõ eniʒ bo⸗
nũ ꝑ influẽtiã agit ⁊ ꝑ influentiã actũ ẽ:malũ aũt ꝑ defe⸗
ctũ.dẽ igit᷑ malũ eẽ ñ ex cã:qꝛ ũ hʒ eẽ ꝑ influẽtiã aliquaʒ
que a ſua cã ̊ ꝑ defectũ.i Ad illud qð obijci ꝙ ñ habet
materialẽ ĩ q̃:qꝛ ñ ẽ exñs ⁊c.dðm ꝙ cũ dꝛ ꝙ hʒ eẽ ꝑfectũ
ſiue ↄpletũ.vñ ſumit᷑ exñs ſʒʒ ꝙ dic ſtatũ ſiſtentẽ ſine de⸗
clinatõe in defectũ.vñ exñs dr plene ſtatꝰ vel ſiſſẽs.i.ſta
tus ſine declinatõe in defectũ. Hec.n.pᷣpoſitio ex: nota ẽ
expletõis.ſolẽt.n.pᷣpoſitões mutare:aut diminuere:aut
agere.hec aũt pᷣpoſitio ex:ẽ nota augm̃ti cũ dr exñs.Fᷣm
iſiã acceptatõʒ neq; ↄueĩt malo ꝙ ſit exñs eiꝰ eẽ in defe⸗
ctũ.vñ malũ nõ ẽ:ſᷣ defectꝰ boni mali nomẽ accepit.neq;
in exñti:qꝛ om̃e illud in q̊ ẽ lʒ illud ſit bonũ:eſt ĩ defectũ.
vñ malũ iniᷓtũ hmõi ñ ẽ niſi ĩ bono dficiẽte.vñ aug.in

epla ↄtra Jauſtuʒ. Diſcito nõᷣ ſuam maluʒ eẽ.bᷣ ſicut in
coꝛpoꝛe cõmutatione foꝛme indeterius amittit vel potiꝰ
minui.⁊ fedum dici qð pulchꝛuʒ antea dicebat᷑.⁊ diſpli
cere coꝛpus quod antea placuerat. Sic in aĩo recte vo⸗/
luntatis decus quo pie iuſte riuit cõmutata in deterius
voluntate depꝛauari quo pcto effici aĩam miſeram qᷓ bo
neſtate recte voluntatis beatitudineʒ obtineat.Ecce ꝙ ꝑ
peccatum ipſa anima labitur in eſſe miſeruzʒ 2 declinãs
ſine æficiẽs.i Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ nuſq eſt ⁊c. Di⸗
cendũ ꝙ nuſqᷓ Aꝓpꝛie ſumptũ priuat eẽ in loco.loci aũt du
plex eſt ꝓpꝛietas.ſ.continere ⁊ ſaluaꝛe.vnde ponere loca
le nuſiᷓ eſſe:eſt ponere illud extra continẽs ⁊ ſaluãs ip̃ʒ.
Sed in moꝛibus continẽs ⁊ ſaluans dicit᷑ finis.a fine eĩ
moderatur res ᷓtum ad actum qð eſt continere eam ſczʒ
ne diſſoluat᷑ extra rectitudinem medij⁊ ſaluat᷑ qᷓtum ad
eſſe.igit ponere malum nuſꝙᷓ eſſe:eſt ponere illud nõ ha
bere oꝛdineʒ ad finem. ihil.n. diceret ſi diceret maluʒ
Fm ꝓ priuatio non eſt habere locum ꝓpꝛie loquẽdo. Po
nere igit᷑ malũ nuſq eẽ:eſt ponere nõ habere moderamẽ
actus a fine.neqʒ eſſe ſaluteʒ bñficio finis.ex quo nõ ſeꝗ
tur ꝙ nõ eſt ſubſtãtia vel materia.q Ad illud qð obijcit
ꝙ malũ ſiue peccatũ fuit in potentia materie. Dicẽdũ ꝙ
eẽ in patentia materie eſt duptr.ſeminalit᷑ vel defectiue.
Seminalit᷑:vt que ꝑticipatõʒ eẽntie vel ſubſtantie exeũt
ab ipſa materia.ſᷣm qð elemẽta erãt ĩ pᷣma materia.De⸗
fectiue:Fm ea que indefectus ſonant.que intelligunt᷑ eẽ ĩ
ipſa materia rõne tefectibilitatis nature qð ei connenit
rõne qua eſt ex nihilo.vñ augꝰ. de natura boni. IJdeo nõ
incõmutabiles ſint:quia nihil eſt vnð facte ſunt. cũ igit
dicit᷑ malũ nõ eſt creatũ:igit᷑ erat in potẽtia materie.Re
ſpondendũ eſt.; eſt eẽ in materia ſemĩalr.⁊ dicunt᷑ talia
babere materià ex qua.vel tefectiue:⁊ talia ñ. Pꝛet᷑.hec
eſt falſa ſimpłr loquẽdo:malũ eſt ĩ potẽtia materie.ĩmo
potius in impotẽtia. Pret᷑.cũ dẽ ꝙ habuit eẽ poſt nõ eẽ
⁊c̃. ̊ malũ ⁊c. mutat᷑ qd in quale.vñ argumẽtũ ñ tenz.
AAd illð qð obijcit᷑ꝙ que magis cõueniũt materie ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ ĩ materia duo pñt ↄſiderari.natura:⁊ defe⸗
ctus ſiue priuatio.bonũ aũt a materia habet illð ꝙ ẽ. ma
lũ illð ꝙ pꝛiuatõis materiale eſt.inqtuʒ hmõi vtrũq; bzʒ
a materia ſcʒ ⁊ nature ⁊ priuatõis. Cũ igit᷑ obijcit
ꝙ illud ꝗqð maxime ↄuenit cũ materia materiale eſt.hᷣ bñ
ↄcedi põt.ᷣ cũ dr:malũ eſt tale.rñdenduʒ eſt ꝑ interem
ptionẽ.qꝛ l maxime ↄueniat rõne ↄditõis materie q̃ pꝛi
natio eſt: nõ tñ rõne vtriuſqʒ ꝙ ↄueiat materialibo.NDa
terialia.n.inituʒ materialia:coĩcant in materia ⁊ ĩ na⸗
tura ⁊ in priuatõe.¶ Silłr pʒ qũo ad aliud dom ſi it. qꝛ lʒ
malũ cõueĩat rõne priuatõis: bonũ ↄuenit rõne nature.
Sed tũc querit᷑: quare malũ nõ habeat materiã ex qua:
rõne q̃ cõuenit cũ materia in rõne materie qᷓ priuatio ẽ.
ſicut bonũ qua ↄuenit in alia.Rñdeo.nõ e multiplica
tio maloꝝ ꝑ diffuſionẽ ⁊ influentiã ſicut ⁊ bonoꝝ.vñ pᷣ⸗
uatio nõ hʒ virtutẽ vel naturã ſicut bʒ natura.¶·Ad illð
qð querit᷑ vtꝑ habeat cãm foꝛmalẽ ⁊. Dicendũ ꝓpꝛie
loquẽdo nequaꝙᷓ. vñ intelligendũ eſt.ꝙ peccatũ eo modo
quo hʒ eſſe ſicut foꝛmã.⁊ ſicut cadit ſub priuatõne eẽ:ſie
ſub priuatione fſoꝛme.vnde qꝛ ab oꝛdinatiõe in fine ẽ ꝑfe
ctio.⁊ eſſe in genere moꝛis:ſicut in hac acceptatiõe caret
eſſe:ſic ⁊ foꝛma q̃ ſqʒ ſimpltr ⁊ ꝓpꝛie dicendo foꝛmam foꝛ
ma eſt. nihilominꝰ ſicut eius eſſe eſt eſſe defectũ ſiue ipſe
deſectus:ſic ſua ſoꝛma defoꝛmitas ſiue infoꝛmitas.ij AZd
illud igit᷑ qdð obijcit᷑.ꝙ omne qð eſt intelligibile eſt intel⸗
ligibile ꝑ ſuã foꝛmã ⁊c. Dicẽdũ ꝙ duo ſunt genera intel⸗
ligibilin.quedã.n.ſunt intelligibilia ꝓpꝛijs ſpẽbo: ⁊ hec
E ſe intelligibilia ſunt.quedaʒ priuatiue ſi pecieꝝ:⁊ hec ꝑ
alia intelligibilia ſunt.⁊ ſic malũ vel peccatũ ẽ intelligi⸗
bile.ſ.nõ ſpecie ſ̊ ſpeciei puatione.4¶ Sʒ adhuc obijcit᷑.
cum omis intellectꝰ actu ſit ex ↄiũctione intellectibił cũ
intellectiuo. ex cõiũctõne dico rei.ſic fides caritas intel⸗
ligũt vel ſpẽi rei ↄpᷣpenſe.alit᷑.n.qũo fieret actu⸗ relingtẽ
ho põt eſſe actu intellectus niſi ex acceptiõe ſi pẽi xł rei
intellecte in aĩa. Rñdeo ſicut dicit Augꝰ. xij. de ci . dei.

vij. ca. eauſas defectionũ iſiaꝝ cũ efficientes nõ ſunt ̊ de
ficientes: velle inueĩre tale eſt: ac ſi quiſꝙ velit videre te⸗
nebras vel audire ſilentiũ.qð tñ vtrũq; nobis notũ eſt.
neq; illud niſi ꝑ oculos:neq; boc niſi ꝑ aures.nõ ſane in
ſpecie:bᷣ in ſpeciei priuatione. Sed qũo põt hoc eẽ cuʒ nõ
ſit intellectus in actu:niſi ex ↄiunctõe cu re intellecta vel
ſpecie ipſius.Rñdeo.ĩmo ex defectu ſiue caꝛentia ſpeciei
intelligibilis qdð eſt in carẽtia ⁊ defectu ſentit.vñ augꝰ.ð
ci.di.xij.Cũ acies oculi coꝛꝑał currit ꝑ ſpẽs coꝛpales:
nuſeꝙ tenebꝛas vidit: niſi vbi ceꝑit ñ vidẽ.ſic ſpẽs intelli⸗
gibilis mẽs nr̃a intelligẽdo ↄſpicit.ſᷣ vbi deficiũt:neſciẽ⸗
do cõdiſcit.hec aug. Ita ẽ igit᷑. ꝙ intellectꝰ ñ vidẽs intel⸗
ligibile:ſic ñ vidẽdo qð ẽ in defectu intelligit. ¶ Ad illð
qð dicit Dyoꝰ.ſoꝛmificũ mali.dðm ꝙ ñ dicit foꝛmificũ
mali ſimpłr:ſᷣ̊ vt foꝛmificũ.neqʒ diẽ ſpecificũ ſ q̃i ſpecifi
cũ.vñ ũ intẽdit dicẽ ꝙ bonũ dat foꝛma malo: ſ̊ q a bono
bʒ qð hr̃et a foꝛma ſi eẽt ſimpłr ens.ꝗd hʒꝛet a foꝛza:diſtĩ
ctõʒ ↄgnitõʒ ⁊ eẽ.hec aũt bʒ a bono.¶ Qð aũt q̃rit᷑ ꝙ eẽ
eſt a for̃a ꝛc.dðᷣm ꝙ h̊ ẽ verũ.vñ eo mõ qͥ bʒ eẽ:hʒ for̃aʒ.
vñ ſiẽ eiꝰ eẽ eſt eẽ defectꝰ ⁊ defoꝛme:ſic foꝛma. Sed ſᷣm H̊
videt᷑ ꝓceſſus eẽ in infinitũ.vt ſi ponat᷑ defoꝛmitatis foꝛ⸗
ena dæfoꝛmitas:ſiue puatõis pᷣuatio.Rñdeo.maluʒ ſiue
pctm lʒ directe ⁊ ꝙᷓtũ ad pᷣmũ ſignificatũ illiꝰdicat pᷣuati
onẽ:nihilominꝰ oↄpoꝛtat debitũ boni circa potẽtiã vel ſb⸗
ſtantiã cuiꝰ ẽ ſubiecti vel eficiẽtis.vñ malũ dic̃ defoꝛmi⸗
tatẽ ſiue puatõʒ circa ens ĩ carẽtia boni qð dʒ hr̃e.hmõi
igit᷑ ſic entis ĩ pꝛiuatõe cũ debito hũdi inqtũ hmõi foꝛa ẽ
defoꝛmitas vel priuatõ.ᷣ illiꝰ defoꝛmitatis ñ ẽ alia defoꝛ
mitas for̃a:ſᷣ ſeipſa ſoꝛmałr loquendo defoꝛmitas ẽ ſiue
efectus.vñ ſicut terminꝰ ſeipſo termĩat᷑: ſic deſoꝛmitas
ſeipſa deſectus eſt.⁊a ſic ñ ẽ ꝓcedẽ ĩ infinituʒ.4l Ad H̊ qð
q̃rit᷑.vtꝝ hẽat cãm finaleʒ.dðm ꝙ ñ. Int.n.oĩa cauſarũ
genera maxie malũ oſiſtit ĩ defectu finis ſimpłr.¶ Ad il
liid qð obijcit.ꝙ malũ eſt oꝛdinatũ.ddm ꝙ eſt reꝑire du/
plicit᷑ oꝛdinẽ.Ino mõ in re ipſa q̃ de natuꝛa oꝛdinat᷑ ſua
ad bonũ inqᷓtũ bmõi ẽ. Alio mõ eſt reꝑire ad oꝛdinẽ ñ a
re ipſa in ſe:ſᷣD potius ad oꝛdinatõʒ. nibilominꝰ pꝛudẽtia
ſumme ſapie elicit᷑ ex ipſo oꝛdine.⁊ ſic dicũt᷑ mala oꝛdia⸗
ta. Primo mõ ſumendo oꝛdineʒ: qð bʒ oꝛdineʒ hʒ finẽ.
ſecũdo mõ nõ. Pret᷑. ꝓpꝛie loquẽdo mala oꝛdinẽ nõ hñt.
immo inoꝛdinata ſunt.dicũt᷑ iñ oꝛdinata:qꝛ bona eoꝛum
comꝑatione oꝛdinatioꝛa vident᷑.vñ ſicut nec bona dicũt᷑
nec bonitatẽ hꝛe ꝓpꝛie:ſic nec oꝛdineʒ.bᷣ bona potiꝰ eorũ
comꝑatõe.vñ augꝰ.Aldalũ oꝛdinatũ ↄmendat bonuʒ.vñ
ꝙ oꝛdis eſt in illo ñ ipſuʒ.ſ.bonũ effiẽ ↄmẽdabile.immo
ex oꝛdinatõe eiꝰ ñ ↄmendabile ſ vituꝑabile exiſtit.q¶ Zd
illð ꝗ̊ qð obijcit.ꝙ oĩm maloꝝ finis ẽ bonꝰ⁊c̃.dðʒ ꝙ ma
lũ ↄſideratũ vt ẽ malũ:vel vt eſt in intẽtione agentis:nõ
intendit malũ inqtũ eſt malũ:ſ̊ ꝓpter aliqð bonũ.ſic ma
li dr̃ eſſe finis bonũ.vnde Dyoꝰ.ibideʒ. Ipter.n.bonum
quecũq; bona ⁊ quecũq; ↄtraꝛia.eteniʒ hec facimus vt
bonũ ↄcupiſcentes.nullus.n.ad malũ reſpiciẽs facit ea
que facit.¶ Ad h̊ qð querit᷑ de efficiente.dðᷣm ꝙ nõ bʒ
prie cãm efficienteʒ ſᷣ deficientezʒ. vt enim dicit Pyoniꝰ.
Aalũ nõ hʒ cãm efficientẽ:łᷣ deficiẽteʒ.hũc aũt defectuz
in efficiente faciũt duo.declinatio a principio: ⁊ ↄuerſio
a fine. h eſt:qñq; volũtas oꝑat᷑ nõ vt eſt a ſuo pꝛincipio:
neq; vt eſt in ſuũ fineʒ. Qð aut canſat ſimptr cauſat vt ẽ
ibi ſua cauſa.qꝛ vbi eſt actio cauſalis ſimpłr prima can
ſa eſt intime agens.que actio attendit᷑ in influẽtia virtu⸗
tis in ipſam cãm. a q̃ vtute cã ẽ ⁊ ꝓpt hac declinatõʒ ĩ ma
lo:ñ ẽ veꝝ ĩ hmõi ꝙ ꝗcqꝗd ẽ cauſe ca:ẽ cã cauſati.pret᷑.nõ
oꝛdĩatiſe ĩ finẽ ſuũ malũ agẽdo.vñ deuiatio ab extremis
q̃ ſunt alpha ⁊ o:facit ipᷣm oꝑantẽ deſiciẽtẽ. vñ augꝰ.xij.
cci.dei.Defuit mala volũtas.ñ ad mala:ſᷣ male.i.non
ud malas naturas.ſ̊ idᷣo male: qꝛ ðↄ oꝛdinẽ naturarũ ab
co ꝙ ſumme ẽ ad ill qð minꝰẽ.ecce ꝙ iſte defectus eſt in
declaꝛatõe ab co qð ſumme ẽ.qð ꝗdẽ ẽ principiũ ⁊ finis.
4 Ad hoe quod obijcitur. ꝙ omne quod babuit eſſe poſſt
nõ eſſe prius fuit ⁊c᷑. Dicendum ꝙ boc eſt verum te eo
quod habuit eſſe ſimpliciter.tale autem non eſt maluʒ.

—. — — — — — —

—,

—— —

te⸗
eſt.
in
no
vel
dei
.,8
e8:
li⸗
ſeie⸗
ntel⸗
ill⸗
ſcĩ
cifi
no
iſhi
e
33.

ſor
ſne
i

¶ LNueſtio
4l Ad illud qð obijcit. ꝙ habnit eẽ poſt nõ eẽ ⁊c. dᷣm ꝙ
H veꝝ ẽ de eo qꝗð habuit eẽ ſimpłr.tale aũt ñẽ malũ.ma⸗
lũ.n.nõ ẽ potẽtia efficiẽtis ſᷣ potiꝰ ĩ potẽtia:qꝛ poſſe ma⸗
lũ nõ ẽ poſſe:vt vult ANugꝰ.¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ effici⸗
ens ñ ẽ mouẽs ⁊ oꝑãs ⁊c̃.dᷣm ꝙ h̊ ñ ẽ veꝝ ĩ motu ⁊ ope
ratõe ad h̊ ꝙ res ſit:ſ ĩ pcto eo mõ qͥ pctm ẽ in defectu.⁊
ciꝰ cã ẽ oꝑãs ⁊ deficiẽs..lAd h̊ qð qrit᷑.cã deficiẽs a quo
dr deficẽ. dᷣm ꝙ a cãlitate. nec ex ̊ ſeqꝗt᷑: igit᷑ nõ bzʒ cali⸗
tatez. qꝛ deficẽ a cauſalitate dr̃ duptr.vel negatiue Fm ꝙ;
vr̃ deficere a cauſalitate qdð nullo mõ ẽ cã.vel puatiue Fʒ
qð d teficere a cauſalitate ꝙ cauſat deſiciẽdo. vñ aug?.
in ꝗnq; rñſionibo dicit.ꝙ arichmꝰ dẽ:vel ꝙ penitꝰ ẽ ſine
richmo:vel ſine bono richmo. ſitit᷑ deficere a cauſalitate
dr dupkr. vel qꝛ penitꝰ caret cauſalitate: vel qꝛ caꝛet bo⸗
nitate cauſe. ꝗl Itẽ querit.cã deficiẽs aut ẽ cã: aut nẽ ca.
Si nõ ẽ cã:tũc malũ nõ bʒ cãm:⁊ eſt.igit ẽ pᷣncipiũ⁊ ſe⸗
ipſo exñs.Sʒ ſi cã: tũc ẽ aliq̃ qtuoꝛ cauſaꝝ.nõ niſi effi⸗
ciẽs:igit᷑ bʒ cãm efficientẽ. Itẽ q cauſaꝝ q̃tuoꝛẽ cã defici
ens? ¶ Rndeo.ſic ſm ph̊m int eẽ ſimpłr ⁊ nõ cẽ ſimplr
eſi motus mediꝰ:eo ꝙ ẽ actꝰ imꝑfectõis.ſiłr ⁊ alia ꝗᷓ ſo⸗
lũ bñt eẽ incõpletũ.Sic dico ĩ genẽ cauſaꝝ int nõ eẽ cau
ſam efficientẽ ſimpłr:⁊ cãm cõpletã ? efficientẽ ſimptr:ẽ
cã deficiẽs q̃i mediũ.q ñ ẽ oĩno ñ cã: neq; ꝑfcte ſine oĩno
cã. vñ nulla q̃tuoꝛ cãaꝝ ẽ ſimptr.nihilominꝰ ſic puatiões
nõ ſunt ſimpłr in genẽ reducũt᷑ tñ ad ideʒ genꝰ ad quod
hĩtus cuiꝰ ſunt puatões.ſic cecitas reducit᷑ ad idẽ genus
ad viſio.ſiłr ꝑ reductõʒz cã deficiẽs ↄpᷣhendit᷑ ſub ea q̃

(Lonſequenter que S.).

rit᷑ de ̊ qð dẽ cauſas pctoꝝ excide:qꝛ excideꝛe cauſas eſt
excidere effectꝰ. G aũt nullꝰ pᷣt niſi datoꝛ gẽe: q̃ tollit᷑ pec
catũ.! Itez in ꝑtibo pnie eſt oꝛdo. Pꝛima ẽ ↄtritio.Se⸗
cũda eſt ↄfeſſio. Leꝛcia ſatiſfactio. In ↄtritiõe aũt tollit᷑
pct᷑ᷣm. g tũc excidũt᷑ cauſe pcẽoꝝ. Si.n. cauſe eẽnt 2 effe⸗
ctus.ꝙ ſatiſfaceꝛe ñ ẽ cauſas excidẽ.¶ Itẽ g ceſſat a pcto
cerxcidit cauſas pcti q̃ntũ ĩ ſe ẽ.⁊ pct᷑i ſuggeſtiõibo adituʒ
nõ pᷣbet. ſi rõ hec ſufficit:ceſſaꝛe a pcto ẽ ſatiſſacẽ.⸗¶ IJiẽ

acauſas pctoꝝ ercidit eoꝝ ſuggeſtõibo aditũ ñ̃ pba: ita
videt᷑ ꝙ vna ꝑs deſcriptõis ↄtinet᷑ ĩ alia Rñdeo. Di⸗

cũt quidã ꝙ cauſe pctoꝝ dicũt᷑ h occaſiõẽs q̃s excidi ne⸗
ceſſe ẽ in ſatiſſactõe.qð nõ videt᷑.bñ.n. põt ꝗs ſatiſfacẽ ꝓ
pctis:etſi nõ excidit occaſiones.vt ſi ceſſet oĩno a pcto:⁊
virilit inſiſiat oꝑibo ſatiffactõis: ingruẽtibo nibilominꝰ
occaſionibo pcioꝝ. Pꝛopt qð videt᷑ alit᷑ dðʒ.q ad ſatiſ⸗
factõʒ de pctis ↄmiſſis duo regrũt᷑.ſ.exercitiũ in oꝑibus
virtutũ:⁊ excluſio oĩmoda pcti.pᷣmũ notat᷑ cũ dẽ pctoꝛuʒ
cauſas excidẽ.ſecũdũ ꝙ ſubdit᷑:⁊ eoꝝ ſuggeſtionibo adi⸗
tũ nõ pbere. TLic.n.nõ pᷣbet᷑ aditus ſuggeſtioniba pecca
ti:qñ omẽs illi defectꝰ excludũt᷑ ghbo ſolẽt oꝑa vntutuʒ in
peto degenerare: ꝓpter qͥs magis dicũt᷑ deficere qᷓ; cauſa

ri. eoꝝ cauſe dicũt᷑ deſiciẽtes ⁊ nõ efficiẽtes.ð.g. ſi iſte

gſatiſfacit ꝓ pctis ieiunando. oꝛando.elemoſinã dando.

ita ieiunat.oꝛat.elemoſinã dat:q iſtos actꝰ nullus dxfe⸗
ctus defoꝛmat pcti.vtpote ſi fiãt eo mõ ⁊ ea intentõe q̃ fi

eri debeãt:⁊ alia ↄcurrãt ſilr q̃ regrũt᷑.tũc excidũt᷑ cauſe

pcti. ⁊ ↄueniẽs ſatiſfactio. Vel cãe pctoꝝ pñt dici habi⸗

talit q pcẽm inducerẽt niſi exciderent᷑. niia.n.vini po
tatio ebrietatẽ inducit. ebrietas luxuriã.q̃ ſunt excidẽda
p oꝑa iuſticie Sria.Si aũt placet diceꝛe ꝙ cãe pctoꝝ di⸗
cũt occaſiones:tũc magis notat᷑ expeditio ſatiſfactõis qᷓ
nccltas.i¶ õ.n.video ꝙ in ſatiſfactõe nccia ſit exciſio oc⸗

caſionũ peri. vtilis tñ eſt:⁊ q̃i tollens impedimẽta ſatiſfa

ciẽdi. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ cãe pctoꝝ excidũt᷑ ꝑ grãzʒ.
Hůt dici ꝙ ẽ excifio qdã ꝑ cautelã ⁊ pᷣuentõʒ: ⁊ ẽ exciſio

abſolutoʒ cãe in effectu. pᷣma aũt põt fieri ab hoĩe.ſe⸗

üde nõ niſi mediãte gẽa. Ad aliud põt dici.ꝙ ĩ ↄtriti
one excidũt᷑ cãe pctoꝝ ſᷣm ꝙ erãt ĩ ſuo effectu. In ſatiſfa⸗

ctõne aũt excidi dicũt᷑ ꝑ p̃uentõʒ ⁊ cautelã ne defoꝛment

opa ſatiſſactõis.l Ad illud qð obijcit.ꝙ ꝗ ceſſat a pcto

cxcidit ⁊c.· Põt dici ꝙ ↄtingit excidere caulas pcti. Ano

loxꝝ ſuggeſt

fruſtra fierẽt ſuffragia eccĩe p de
toꝛia eẽt.qð ẽ falſuʒ ⁊ ̊ fideʒ/¶ ¶ Cont᷑.diẽ AUugꝰ. ꝙ infi⸗

lxxuij.

mõ pabſtinentiã a pct᷑o ſiue fugiẽdo pcẽm. ⁊ hec exciſio
nõ eſt ſatiſfactõ exterioꝛ: ̊ fundamẽtũ illiꝰ. Alio mõ per

actõʒ bonoꝝ opeꝝ orioꝝ pct᷑is.⁊ h̊ ẽ ꝑſeꝗ pctm ⁊ curari
a pct̃is: ꝓut dꝛ ria prijs curãt᷑. Pꝛimo mõ ſumit᷑ exciſio
in oꝓoſitõe.Scðo mõ ĩ ſatiſfactois notificatõe. Vel ita
exciſio peccatoꝝ cauſaꝝ attẽdenda ẽ ĩ oꝑibo vᷣtutũ ne de⸗
foꝛmẽt᷑ ꝑ defectꝰ culpe.⁊ ex h̊ ñ fiunt ſatiſfactoꝛia.l Ad
vltimũ pʒ rñſio.ꝙ aliud ẽ excidẽ cauſas pctoꝝ:⁊ alið il
ionibo ⁊c̃. vt pʒ ex dictis.

ꝛticulꝰ? terci

Onſequẽt q̃ꝛi᷑ de alia deſcriptõe q̃ ẽ Anſelmi
q̃ ẽ. Satiſfacẽ ẽ honoꝛẽ debitũ deo impẽdere ·
bec aũt deſcriptio nõ ↄuertit᷑ cũ eſcripto.ſre
quẽt᷑.n.impẽdit᷑ honoꝛ vebitꝰ deo ab innocẽtibo: ⁊ alijs
ꝗ nõ ſunt obligati ad ſatiſfaciẽdũ ꝓ culpa aliq̃. Et ita fre
quẽt᷑ impendit᷑ honoꝛ debitꝰ deo ꝗ nõ ẽ ſatiſſactio.⸗! SItẽ
ex hac rõne videt᷑.ꝙ ſatiſfactio fieri deo debet ⁊ ñ eccie.hᷣ

etiã videt᷑ ſic.qꝛ illi ꝓpꝛie ẽ iniuriatũ ĩ culpa.eiꝰ.n.ima⸗
go defoꝛmat᷑:a eius maieſtas ↄtemnit᷑:⁊ eiꝰ boĩtas par⸗
nipendit᷑.¶¶ Itẽ ſoli oo peccat᷑.pᷣs. Tibi ſoli peccaui.q
ſoli deo dz fieri ſatiſfactio. Itẽ ſi ſatiſfſactõ ſolũmõ de⸗
beret fieri eccie:tũc qũcũq; pctoꝛ exiret foꝝ eccie:nulli te
neret᷑ ſatiſſactõi.⁊ ita oẽs euolarẽt ꝗ decedeꝛẽt ĩ ga.eꝛgo
Is. nec pena puꝛga

delitatis impietas ẽ ab eo ꝗ iuſtus ẽ dimidiã ſperare ve⸗
niã.ſᷣ ſi ̊ ẽ erroneũ dicere ꝙ dimidiã veniã donet.ẽ ſi di⸗
mittit tũc ↄdonat.& culpã ⁊ penã.q̊ ipſe ampliꝰ ñ exigit.
Enec ei oꝑiet ſatiſſacere. ſoli eccie.¶ Itẽ deus in cõtri⸗
tõne dimittit culpã ⁊ penã eternã que excedit oẽʒ penazʒ
tꝑaleʒ impꝛopoꝛtõnabilłr.q̊ cũ ↄtritio nõ excedat ↄfeſſio
neʒ impꝛopoꝛtionabilłr nec qᷓtũ ad penã nec qᷓtũ ad meꝛi
tũ: multofoꝛtiꝰ in ↄfeſſione abſoluit᷑ pcẽoꝛ ab omni pena
tꝑali qᷓtũ ad deũ.&̊ deus ñ exigit amplioꝛeʒ ſatiſfactõnẽ.
IJtẽ tanta põt eẽ ↄtritio ⁊ pmia: ꝙ vt ſic qᷓtũ ad deũ nõ
regꝗrit᷑ aliq ſatiſffactio.qtũ ad ecciaʒ tñ reqꝛit᷑:⁊ ita ſatiſ⸗
factio debet impẽdi eccie.q¶¶ Iteʒ ꝑtes oꝛdiate ſunt.⁊ ad⸗
dit᷑ ↄtritio ↄfeſſioni ꝗpt᷑ recõciliatõʒ eccĩie.⁊ ideo multo⸗
foꝛtius ſatiſfactio q̃ ſegt debet fieri bomi. ¶ Rñdeo.ad

primũ.ꝙ etſi omis honoꝛ droẽ debitꝰ: marie honoꝛ ſatiſ
factõio.tum qꝛ honoꝛ ẽ emẽdatoꝛiꝰ pct̃i:qð ꝓpꝛie cõmit⸗
tit᷑ in iniuriã dei.tum qꝛ ẽ de ꝑfecta recõciliatõe cum deo
cuiꝰ factus erat pctoꝛ aduerſariꝰ ꝑ perm. tum qꝛ ẽ humi

liatio ſub creatura ↄ ↄtemptũ qͥ effeꝛebat᷑ peccàdo ð ſuuʒ

creatoꝛeʒ.tum qꝛ honoꝛ ẽ iniũctus ad exhibẽdũ deo.⁊ ꝓ⸗

pter alia multa.Cũ ꝗ̊ dicit.ꝙ ſatiſfacere ẽ honoꝛẽ debitũ
deo impẽdeꝛe.Dici pᷣt.ꝙ ꝑ h̊ ꝙ dicit debitũ:im poꝛtat᷑ mo
dus magis pᷣcipuꝰ debẽdi.qᷓ cũ dꝛ honoꝛ debitns xeo:ra
tõne innocẽtie ↄſeruate vel bñficẽtie collate. Si ᷣ oſidẽt᷑
honoꝛ debitꝰ cũ rõnibo ꝗbus accidit illi ꝙ ſit debitꝰ:ap⸗

pꝛopꝛiari põt ſatiſfactõi.¶¶ Ad alia dðʒ. ꝙ etſi ſatiſfactõ.
dʒ fieri eccie: tñ magis ꝗpꝛie ⁊ efficacia maioꝛi dʒ ficri
co.Yd cuiꝰ euidẽtiã nõndũ.ꝙ qñ peccat pctoꝛſe ad pe⸗-

nã eternã obligat.cũ aũt diuina miſcdᷣia eũ iuſtificat: re
mittit oẽʒ culpã ⁊ reatũ pene et᷑ne ꝗ inſeꝑabiłr adheret
culpe.ſᷣ qꝛ miſcdia ñ p̃ᷣt piudicare iuſticie cuiꝰ ẽ mala pu

mire. ideo ſic ſoluit a culpa 2 pena:vt tñ remaneat obliga
tus ad aliquantulã penã tꝑaleʒ. ̊ qm pctoꝛ deũ offende⸗
rat 1 ecciaʒ dãnificauerat:ↄmiſit dñs iudiciariã ptãtem
ſuꝑ pcroꝛes rectoꝛibo eccie.⁊ in eos ↄpꝛomiſit tanqᷓ in ar

bitros:vt ſic innoteſcat volũtas dei penitẽtibo ꝑ ſacerdo⸗
tes.⁊ ꝑ illos imponat᷑ pena pcĩoꝛibo.⁊ dño ſatiſfaciãt pᷣn
cipałr:⁊ eccie ꝑ ↄñs.vñ ſatiſfactõ ꝓpꝛie de pcto fit deo:iñ
p ecciaʒ 2 ĩ eccia.¶l Ad illð qð pᷣmo obijcit᷑. ꝙ ex ratione

ſuppoſita videt᷑ ꝙ ẽ ſatiſfaciẽduʒ ſoli deo ⁊ ñ eccie.d ᷣm ꝙ;

ebitꝰ honoꝛ impẽſus deo:nõ cxcludit honoꝛẽ exhibẽduʒ

eccie:h̊ inſinuat honoꝛẽ pᷣcipuũ exhibendũ deo.⁊ h cõclu

dũt rõnes ſubſequẽtes. Illi.n.pᷣcipue iniuriat᷑ in culpa:
illi.n.ſoli ſcʒ pᷣcipue peccat᷑. ¶¶ Zd illð qð obijcit᷑.ꝙ ſi ec⸗

c(leſir fieret ſatiſfactio: oẽs euolaꝛẽt qñ eẽnt er ſoꝝ eccie.

—

Dicendũ ꝙ hoc nõ ſequit᷑.foꝛte tñ ſe queret᷑ ſi ſoli eecie fi⸗
eret ſatiſfactio.. Ad illud qð obijcit᷑ ꝓ alia ꝑte.ſ.ꝗa a
co nõ eſt dimidia venia ſꝑanda ⁊c.dom ꝙ tũc venia di
midiat᷑ qñ vnũ moꝛtale dimittit᷑ alio ñ dimiſſo.⁊ h ẽ in/
cõueniẽs ponẽ.ꝙ deꝰ ꝗ iuſtus ẽ põt ↄfedeꝛaꝛi ⁊ recõ cili⸗
ari homi in ſua iniuſticia ꝑmanẽti:qꝛ ſic eẽt illiꝰinimicꝰ
⁊ amicꝰ:aduerſariꝰ ⁊ illi placatus.nõ ſic aũt ẽ de aliq̃n⸗
tula pena tꝑali.qꝛ obligatio ad penã ñ facit iniuſticiam
in eo ꝗ vult ſoluere.q¶ Ad illud qð obijcit.q tanta pᷣt eſſe
ↄtritio ꝙ nõ eſt deo ſatiſfactio faciẽda: ⁊ tñ eccie.ddᷣm q
hoc verũ eſt.ideo debʒ imponi a ſacerdote ſatiſfactõ. Si
aũt ſacerdoti ↄſtaret:reputaret ſibi oĩno ſatiſfactũ.⁊ tũc
penã nõ imponeret ſ̊D abſolutũ abſolueret. nũc aũt ĩ aliꝗ
bus vcipit᷑.ſ̊ deceptio ẽ fructuoſa:qꝛ ſꝑ merita cumulã⸗
tur ⁊ eccie imponẽti:⁊ homi vlteriꝰ ſatiſfaciẽti. Oñ eniʒ
vltra debitũ impẽdit᷑ ſatiſfactio:ĩ theſauris eccĩe repoĩt᷑.
4l Ad vltimũ dᷣm.ꝙ ↄfeſſio fit homĩ ꝓt recõciliatõʒ cũ
cccĩa.h̊ ſatiſfactio fit in emendã illi cui principalr iniuri

