ſů in verbo efficit᷑ creatoꝛis ⁊ virtute ſpũſſancti.verbũ cre
atoꝛis vocat verbũ xpᷣi.penes qð determinata ẽ forma hic
aliter em̃ nõ ↄmunicaret᷑ in actione cũ virtute ſpũſſancti.
¶ Ad alind dðᷣm.ꝙ coꝛpus xpᷣi põt comꝑari ad tranſſub/
ſtantiandum panem in coꝛpus xpᷣi dupliciter.vel ſimplici
ter:vel habito reſpectu ad tranſmutatõeʒ qua fit hoc ſiue
de hoc. Ini;tum pꝛimo modo maioꝛ eſt ↄueniẽtia int᷑ car⸗
nem virginis et coꝛpꝰxpᷣi:quia inqtum ↄſiderant᷑ vt vtrũ⸗
q; ens:magis ↄuenit caro virginis cum carne xpi qᷓ paĩs
cum eadem. Inqtum ↄſiderant᷑ ad tranſmutatõnem qua
c carne virginis fit coꝛpus yp̃i ſic minoꝛ:quia ſic corpus
rp̃ᷣi erat non ens.Vnde maxima fuit diſtantia inqᷓtuʒ cõ⸗
ꝑantur ad tranſmutatõeʒ panis ↄuertendi in coꝛpꝰ.quia
vtrũq; erat ens:non erat ibi diſtantia tanta.Unð Inno.
oĩno incom ꝑabiliter maius eſt ꝙ deus ita factus ẽ hbomo
ꝙ non deſijt eſſe deus:qᷓ; ꝙ panis ita ſit caro ꝙ deſinat eſſe
panis.illud ꝑ incarnatõnem ſemel factum eſi:iſtud ꝑ con
ſecratõnem iugiter fit. VUtrum aũt virtus creata poſſit co
operari illi cooꝑatõni ſpũſſancti qua fiebat coꝛpus xpᷣi ex
carne virginis:eſtimo ꝙ ſic.Sicut virtus angelica cooꝑa
bitur reſurꝛectõni coꝛpoꝝ in generali reſurꝛectõne.nõ ta⸗
men decuit ꝓpter nimiam ſublimitatem caꝛnis.quia illa
caro vnienda fuit diuinitati. IUnde ꝙ nõ eſt ibi coopeꝛata
virtus creata:magis cõgꝛuitatis eſt ꝙᷓ neceſſitatis.⸗ Ao
illa que dicit Amb.dicendũ.ꝙ in hmõi verbis ſanctoꝛum
nõ intendit᷑ ꝙ virtus diuina hic oꝑatur vt tota cauſa:ſed
ꝙ iuxta nutũ diuine volũtatis facta eſt hec ↄſecratõ ꝑ ver
bum. vñ de ↄſe.di.ij. Euſebius emiſſenus.Sic ad nutũ p/
cipientis dñi repente ex nihilo ſubſtiterũt excelſa celoꝛuʒ
ꝓſunda fluctuum.vaſia terꝛaꝝ:ita pari poteſtate in ſpiri
tualibo ſacramentis vbi pꝛecipit virtus ſeruit effectꝰ. hec
Euſebiꝰ.qꝛ igit᷑ in his ⁊ in illis ẽ indr̃ia reſpectu nutꝰdi⸗

— .

uine voluntatis:ponunt ſancti tales comꝑationes.⸗. Ad
illud qð obijcit᷑.ꝙ cum nobiliꝰſit efficiens ⁊c. Dicendum
ꝙ virtus illa data verbis nõ efficit aliquid in coꝛꝑe xp̃i.
neq; circa illud:ſᷣ illius efficacia eſt circa elementũ cõuer
tendũ in coꝛpus xp̃i.et illud ↄuertit in coꝛpꝰideʒ qð ſum⸗
pſit de virgine. Ex bhis ptz rñſio ad illud qð ſeqtur.¶ Ad
illud qð obijcit᷑.ꝙ deꝰñ creat mediate aliq̃ natura.dicen⸗
dum ꝙ triplex eſt modꝰagendi ⁊ ↄſimiliter ſubiectum vel
quaſi ſubiectũ actõnis ᷣm differentes vᷣtutes actiuas vbi
aũt virtꝰinfinita ẽ agens:nõ reꝗritur ſubiectum de qͥ neq;
in quo:ſed ſolũ in qd.Abi virtus naturalis.regꝗritur de
quo ⁊ in quo.Abi eſt virtꝰmirabilis: dico creata q̃ eſt q̃i
mediũ inter infinitã et natuꝛalem: requirit᷑ de quo ſ̊ non
in quo ſicut eſt in ꝓpoſito. Ad vltimũ dicendũ.ꝙ ſiẽ̃ nul
la creatura ad momentũ ꝑſiſteret niſi virtute dinia ſuſſẽ⸗
taꝛetur in eſſe:ſic nulla ſibi data vᷣtute aliud ꝑduceret ĩ eẽ
niſi diuina virtꝰcooꝑaret᷑. Unde ſicut in oꝑibus natura⸗
libus virtꝰnaturalis ꝑducit in eſſe illud qð intendit ĩ agẽ⸗
do vᷣtute diuina cogente. Ita virtꝰ ſuꝑnaturalis ꝑducit ĩ
eſſe illud ꝓpter qð data eſt vᷣtute diuina cooꝑante.iQulli
em̃ creature data ẽ virtꝰſufficiens ad ꝑducendum ꝑ ſe ali
quid in eſſe:ſicut nulla creatura er ſe ſufficit ad ꝑſiſtendũ
in eſſe ꝓprio.hãc aũt inſufficientiã ſuꝑplet virtꝰdiuĩa influ
endo et cooꝑando.Dicendum ergo ꝙ virtꝰ ſu ꝑnaturalis
data eſt verbis hmõi ⁊ alioꝝ ſacr̃oꝝ:quoꝝ virtute res ſa
cramẽtoꝝ efficiunt᷑ virtute dina cooꝑante.Cum g obijcit᷑
ꝙ virtus creata videt᷑ nõ poſſe in aliquod qð eſt ſupᷣ com⸗
munẽ naturã ⁊c̃. Dicendũ ꝙ hoc foꝛte verũ eſt ꝑ ſe: habet
tñ vt adiuta a virtute creata.¶ Si autem quereꝛetur que
virtus ſcʒ creata q̃ data eſt verbo.vel increata eſt pᷣncipa⸗

lius oꝑans in illa ↄuerſione.et cui haꝝ eſt attribuẽda cõ

uerſio pꝛincipalr. Dicendum ꝓꝙ ſicut in oꝑibus nature ꝗ
bus aliquid naturałr ꝑducit᷑ in eſſe vᷣtute et actione natu⸗
rali.licet in hmõi ſit virtus increata intime oꝑans:tamẽ
virtuti ⁊ actõi nature attribuit ꝓductio hmõi in eſſe. Sic
in ſpũalibus que ſunt ſupᷣ naturã.licet virtus data creatu
re ſit oꝑatiua ad illoꝝ ꝓductõeʒ in eſſe:tamen ꝓductõ hu
iuſmodi in eſſe pꝛius et pᷣncipalius attribuenda eſt virtu
ti increate cooꝑanti ſicut in ꝓpoſito. AUnde etſi virtus da⸗/

ta verbis a verbo increato oꝑatiua ſit ad tranſubatõne,z
tamen pꝛimo et pꝛincipaliter attribuenda eſt ip̃a conuex

ſio virtuti increate.

ticulus tercinus

Onſequenter querit᷑.vtrũ virtus data verbis:
poſſit ↄuertere elementa cuiuſcũq; quãtitatis
Ain coꝛpꝰet ſanguinẽ xp̃i.et videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ inten⸗
tio poteſt conuerti ſupꝛa elementa cuiuſcũq; quantitatis.
Item elementa ipᷣa ſcʒ panis ⁊ vinuʒ homogenea ſunt.
vñ eiuſdem aptitudinis ſunt ad ↄuerſioneʒ in quantitate
maioꝛi ⁊ minoꝛi.igit᷑ cum vᷣba regulent᷑ ſᷣm materiã et in/
tentõeʒ.vbi ↄcurꝛũt materia debita et intentio cum foꝛma
cbita verboꝝ:neceſſe eſt tranſmutatõeʒ fieri. hec autẽ cõ
curꝛẽ pñt qnãtecunq; quãtitatis ſint elementa. igitur ⁊c̃.
4 Item ſicut mediũ aufert᷑ ꝑ ſuꝑfluum ita ꝑ diminutum.
Hᷣ quãtumcũq; materia ſit modica.dũmodo ſaluetur ſpẽs
panis:verba hñt virtutẽ tranſubandi illa:̊ ſimiliter quã
tumcũq; ſit magna cũ maneat ſpecies.q¶¶ IOtem vnus ſaceꝛ
dos vna ꝓlatõne poſſet oficere hoſtias toti mũdo:⁊ eadeʒ
ratõne ſi eſſent multo plures.ſᷣ̊ ſᷣm ꝙ pluꝛibus oↄficit plus
exigit᷑ de materia:gᷓ cum nõ ſit determinatus ſtatꝰ homi⸗

num quibus ↄficere põt.qꝛ non tot ꝗn pluribus:nec ex ꝑ⸗

te materie eſt defectus.g̊ ⁊c̃. Contra.om̃ia creauit deꝰ
nũero pondere ⁊ menſura.igit cum menſura ſit limitatõ
potentie:nõ põt illa virtus niſi ſupꝛa aliquã materiam li
mitatam. 4 Item ſi aligs intenderet totũ maꝛe ſctificare
ad ꝓlatõeʒ verboꝝ foꝛme baptiſmi:non tñ ſctificaret niſi
ꝑtem ſcʒ illam q̃ mõ aliqͥ venit in vſum in oꝑe baptiſmi:a
ſili vidr̃ in ꝓpoſito.¶ Itez ſi vᷣtute ᷣboꝝ poſſent ↄuerti ele
menta cuiuſcũq; quãtitatis:ſi ꝗs intẽderet ↄſecrare totuʒ
panẽ ꝗ eſt in foꝛo:totũ ↄſecraret.ſ̊ hec ↄſecratio fruſſra fi

eret penitꝰ:immo nccio cederet in ↄtumeliã ⁊ in iniuriaʒ
ſacri.igit᷑ cũ natura nihil agit fruſira neq; deſcit a necel⸗
ſarijs: oꝑa gr̃e rectiꝰet oꝛdinatiꝰſe bñt ad finem ꝙᷓ nature
igit᷑ 7. NRmñdeo ſine p̃ᷣiudicio.ꝙ non eſt data virtꝰpᷣbis
ↄuertendi elemẽta cuiuſcũq; qntitatis: ſolũmõ elemẽta
alicuiꝰquãtitatis ſuꝑ q̃ ratonabiliter ↄuerteret᷑ intẽtio or
dinata. dico intentõez oꝛdinatã:q̃ ↄfoꝛmis ẽ aliqͥ mõ in⸗
tentõni ecclłie.Eccłia aũt nullo mõ intenderet ↄſecraꝛe to
tum panẽ ꝗ eſt in foꝛo:vᷣ ſoluʒ ꝗ poſſet ſumi a ſidelibo.dic
em̃ Hug. erquo qͥalibet ſacr̃jm ↄtra inſtitutõeʒ celebꝛatuꝛ
irꝛitũ deputat᷑.vñ vt mihi videt᷑:hoc tñ nõ aſſero.ꝙ ĩ boc
ſacr̃o nõ reqꝗrit᷑ intentõ ſimptr:ſ̊ reqritur intentio ↄficien
di vt ſumat᷑ in vſuʒ.nec ſufficit intentio ↄſeerandi ſimplr
Hſ reqritur intentio ↄſecrandi vt ſumat᷑ in vſum. qð videt᷑
ex foꝛma tradita a dño dicente.Accipite ⁊ comedite hᷣ eſt
coꝛpꝰmeũ.vnde ſicut intentio dñi dantis foꝛmaʒ ↄficiendi
fuit vt ſumeret᷑nta eſt intentõ eccłie ⁊ dʒ eſſe vniuſcuiuſq;
ſacerdotis.qꝛ igit᷑ ſi aligs intenderet ↄſecrare totũ paneʒ
ꝗ eſt in foꝛo:nullo mõ ↄfoꝛmaret intentõeʒ ſuã intentioni
ecclie:dico ꝙ ↄſecraret.i¶ Ad pꝛimũ igit᷑ qð obijcit. ꝙ vbi
ↄcurꝛũt materia debita ⁊ intentio cũ foꝛma verboꝝ.Dicẽ
dum ꝙ materia debita eſt qᷓ ꝓgruit vſui fideliũ. ſitr inten-
tio oꝛdinata q̃ intendit ↄſecratõez in vſum fideliuzʒ.vt vſu
illo vniant᷑ membra capiti.¶. Ad aliud qð obijcit. ꝙ quã⸗
tumcũq; modica ſit materia ⁊c̃. Dðm ꝙ nõ eſt ſiłe:qꝛ mo
dica materia ad h̊O apta eſt ꝙ ſumat᷑ in vſum:nõ at᷑ maxia
Ex bis pʒ q̃liter ad aliud að ſeꝗtur eſt dicendũ.qꝛ deteꝛ
minata dʒ eſſe materia q̃ debet confici:ſᷣm intentõeʒ cõcoꝛ
dem intentõni dñi inſtituentis et eccłie.¶ Sed ↄtra h̊ obij
citur. ponat᷑ ꝙ aligꝗs intenderet ↄſecrare ſolũ.vt poſfet cor
pus xp̃i aliq̊ͥ loco collocatũ adoꝛare ⁊ venerari: et nõ vt ſu
meret ĩ vſum:nunqd non ↄſecraꝛet? Rñſio ſine pꝛeiudicõ
ꝙ ſic:quia intendens ſic veneratiõem coꝛꝑis xp̃i ſpũaliter
ſumit:licet non ſacramenliter.

¶ Membꝛum ſecundum

Egtur de com ꝑatõne virtutis vᷣboꝛuzʒ ad oꝛ
dinem ſacrũ.Querit᷑ ̊ an ſit maioꝛ ptᷣas or
dinis qᷓ; verbi: Circa hoc ſic dĩe Hug. tria
ꝛunt᷑ ad iſtud ſacr̃jm ↄficiendũ.oꝛdo.actõ

et intentio. oꝛdo t ſit ſacerdos: actio vt ipa verba ferat.

intentio vt ad hoc ꝓferat. Querit᷑ ergo cum ad hoc ſacrm
regꝗritur ptas oꝛdinis cũ virtute vᷣboꝝ: que ſit maioꝛ?
oꝛdinis:videt᷑.qꝛ mĩa nobilioꝛ eſt qᷓ ſermo.̊ maioꝛis vᷣtu
tis eſt ſuſceptiua: et deꝰ dat virtuiem m ↄgruentiam ſu⸗
ſceptibiliũ.¶ Itez ſacerdos oꝑatur ꝑ verba ſicut ꝑ inſtru
mentũ.ſ̊ ptas agentis eſt nobilioꝛ qᷓ inſtrumenti: igit᷑ ⁊c.
Contra. iſie due ptates ↄcurꝛũt ad iſtũ effectũ.a cõſtat
pras ſacerdotalis oꝛdinat᷑ ad ptatem verboꝝ: nobili⸗
oꝛ eſt ptas verboꝝ cũ alis ad illaʒ oꝛdinet᷑. 4¶ YJtem ver bo
datur ptas tranſubandi:nõ ſic attribuit᷑ facerdoti.⸗ Et
põt hic q̃ri.ſi verbũ nõ eſt canſa ſufficiens tranſubatõnis
H eius rer repenaet ab oꝛdine ſaceꝛdotali:̊ videt᷑ ꝙ viꝛ
tus verbi eterni oꝑantis ꝑ verbũ creatũ nõ ſit ſufficiens.
KRñſio.ꝙ ſi aliqᷓ ordinata ſunt ad eundẽ effectuz: nihi⸗
lominus alio et alio modo cooꝑant᷑ ad illum. Verbigtia.
Judex oꝑat᷑ ad ſuſpendiũ furis et miniſter. Judex danas
eum ſuſpendio ſiue dans ſententiã de ſuſpendio: miniſter
erequens actu quod ſententiatum eſt a iudice.vnde iudex
ſuſpendit ſententiãdo auctoꝛitate: miniſter exeqᷓndo actu
Si igitur querat᷑.quis iſtoꝛnum magis opatur ſuſpendio:

Bicendum ꝙ iuder magis. ſᷣm ille dicit᷑ magis facere:

cuius auctoꝛitate efficitur.vnde nõ eſt omnino comꝑatio
vmuoca ſᷣm ꝙ elt huius et illius. Similiter dico in ꝓpoſi⸗
to.qꝙ non om nino vniuoca eſt actio pꝛout eſt ſacerdotis⁊
verbi:nihilominꝰ ſacerdotis eſt magis: ſᷣm ꝙ ille dicitur
magis facere cuius auctoꝛitate efficituꝛ.verbi magis: m
ꝙ illud dicitur magis a quo eſt effluentia virtutis pꝛoxi⸗
miꝰin effectum. ec tamen dico ꝙ auctoꝛitas eſt ſacerdo/
tis.ſed poteſtas ſacerdotis magis eſt pꝛoxĩa vᷣtuti aucto
ritatis: poteſias verbi magis poteſtati influẽtis in effectũ

re
dis
inn
or
i

ien

i

63
dni
N
en

¶ Nueſtio

Aliud eremplum ad idem eſt tale bomo generat homi⸗
nem et ſol. Unde etſi ad eundem ſunt effectum: dinerſimo
de tamen. quia ſol eſt cooꝑans vt concilians q̃litates ma⸗
terialium ⁊ compꝛopoꝛtõnans virtutes gignentium ſcili⸗
cet maris et femine. vnde virtſolis eſt faciens ꝙ virt? gi⸗
gnentiũ ↄſonat et qualitates materialium conciliant᷑.Vn
de ſol expedit et oꝛdinat naturam efficientem materialeʒ
que pꝛopinque confluunt ad fetum et facit ꝙ hec oꝑantur
quod intendit natura. bomines autem cooꝑantur vt pꝛo⸗
pinque ꝑducentes fetum in eſſe ꝑ influentiaʒ virtutis agẽ
tis et naturam materie recipientis. Similiteꝛ dico ex ꝑte
bac quodãmodo. lirtus ſiue ptas ordinis ſacerdotalis
cum intentõne quodammodo oꝛdinat virtutem verboꝛuʒz
expedit in eſſectum onerſionis.lirtus em̃ verbi eſt effi⸗
ciens peꝛ modum influentis ꝓpinque. Virtus oꝛdinis peꝛ
modum oꝛdinantis 7 dirigentis in finem. VUnde cũ que⸗
ritur quod magis oꝛdinat᷑ ad ouerſioneʒ. DBicendum ꝙ B
magis ſᷣm ꝙ illud magis dicitur quod pꝛimaꝛie oꝛdinat.
et ſie foꝛte intelligiiur illud PPhi. Omnis cauſa pꝛimaꝛia
plus eſt influens in creatum ꝙᷓ ſearia. Iſtud magis dici
tur m ꝙ dicitur illud magis quod ꝓpinquius eſt influẽs
Ex his patet rñſio ad pꝛimo obiecta.¶ AD vltimů dicen⸗
dum.ꝙ virtus verbi eterni oꝑantis ꝑ verbum creatũ.ſuſ⸗
ficiens eſt ad tranſubſtãtiandũ. tamen vt dicit Dug. De
us bomo factus vt diſpenſatõnis gꝛatia laꝛgius multipli
caretur:bomines puros ꝑpticipes fecit ſue poteſtatis vt e
officium impterent. AUnde nota ꝙ in cena erant omnia cõ
iuncta. verbum eternum: et virtus eius: et verbum ſuum
creatum: et fuerunt ↄiuncta poteſtati ſaceꝛdotali: quia ip/
ſe fuit ſacerdos ſᷣm oꝛdinem Melchiſedechb. Sed nunc ſi
alius a ſacerdote diceret illud verbum: iam illud nõ eſſet
aiunctum cum poteſtate ſacerdotali ſiue enm oꝛdine:licet
verbum eternum eſſet pꝛeſens: quia illud ſemper pꝛeſens
eſt. vnde ſi alius diceret:eſſet ibi verbum eternum coniun
ctum creato veꝛbo.ſed non ↄiunctum poteſtati.Non eniʒ
a quocũq; pꝛolatum habet virtutẽ:ſed tm̃ a ſacerdote.vñ
exigitur poteſtas ſacerdotalis ↄiuncta cum verbo creato
vice xp̃i.⁊ hoc ſolum eſt in ſacerdotibo:tñ depencẽtia ver⸗
bi increati nõ eſt a prate ſacerdotali.Poſſet eniʒ verbum
increatũ ↄuertere ſine ↄiunctione tali ſed noluit: quia ho⸗
pticipes fecit vt officium eius implerent.

1* 44. 44*
Membꝛum terciũ
—— Equitur de virtute verboꝛum in compa ꝛati
one ad opera mirabilia. Et pꝛimo in cõpa⸗
ratione ad creationem. Secundo in compa
ratione ad conceptionem beate viginis.

Articulus prunus

Irca pꝛimũ queritur.vtrũ minoꝛ virtus ſuffi⸗
cit ad ↄuertendũ elementum in coꝛpꝰxp̃i:qᷓ; ad
Vreãdũ aliquid ex nihilo. E ſic:videt᷑ pꝛimo ꝑ
Amõ.qui arguit ꝑ locum a minoꝛi ſic. Si ſermo xpᷣi potu

it facere quod non erat:non põt ea que ſunt in id mutare

quod nõ erant.quaſi dicat põt.Sed iſta ratio nihil vale⸗
ret niſi id eſſet maioꝛis potentie: ̊ potentia creandi ẽ ma⸗
ioꝛis potentie qᷓ; tranſubandi.i¶ Item vbi eſt maioꝛ diſtan
tia.maioꝛ requirit᷑ virtꝰſi debeat vnũ ex alio fieri. p̊ inter
ens et nõ ens eſt ſum ma diſtantia:nõ ſic eſt inter elemen⸗
tum et coꝛpꝰrp̃i. ̊ ⁊c. ¶ Item maioꝛ eſt virtus q̃ agit pau⸗
cioꝛibo medijs ⁊ auxilijs qᷓ que pluribo.ſed virtꝰ q ꝓducit
aliquid ex nihilo ſibi ſola ſi um̃icit ⁊ nullius oĩno indiget:
que vo er ali iquã rem pᷣſuponit. vnde indiget aliq
ergo ꝛc· ontra.illud difficilius ꝑducit᷑ in eſſe ⁊ maio
re indiget virtute ꝑducente:cui difficilius cꝛedit et ↄſentit
aia rõnabiliter iudicãs.Sed aĩa rõnabiliter iudicãs dif
fieilius credit 2 ↄſentit ei.qð eſt oĩno aliud in aliud tran⸗
ſubari eo modo quo tranſuhat᷑ panis ĩ coꝛpꝰ xp̃i ꝙᷓ illiqð
eſi er nibilo fieri · illud eſt dificilid⸗ maioꝛi indiget vᷣtu⸗
te in ꝓductõne ſui in eſſe qᷓ aliud.¶ Iteʒ maiꝰ eſt de iupio

‚1R172

rxxxuij.

facere piñ ꝙỹᷓ ereaꝛe celũ ⁊ terꝛam. Sʒ aĩa rõnabiliter iudi
cans citiꝰcrederet ⁊ ↄſentiret illi qð eſt e impio fieri piũ
illi qd eſt aliud in aliud oĩno tranſubari. vt ſup̃. ¶ YIẽ
licet vnũquodq; coꝛruptibile q̃ntũ eſt de ſe foꝛmaʒ appetat
nobilioꝛẽ: nibilominꝰintenti foꝛmã illiꝰ ſiue eſſe deſtruere
renitit᷑ quantũ põt.ſᷣ in ꝓductõe alicuiꝰex nibilo nullusẽ
reniſus rel repugnãtia: videt᷑ ꝙ difficiliꝰ eſt foꝛmã quã⸗
cunq; deſiruere qᷓ aliquid ex nihilo creare: cũ virtꝰ agens
difficilius tt in eſſe qð intendit: vbi maioꝛẽ reꝑit reſi
J 56Ruſio. ꝙ ꝙmis nihil ſit difficile apud deũ.ßᷣ ab
ciꝰpotentia infinita omia eadẽ fucilitate exeũt in eſſe qᷓntũ
eſt ex ꝑte ſua:tñ ſᷣm ꝙ eſſectꝰ diſtinguit m reſpectum ad
potentias.maioꝛi atteſtatur virtute creotõ qᷓ tranſubatõ
elementi in coꝛprp̃i. qʒ plane determinat Inno. dicens.
Cũ ſacerdos illa verba xp̃iꝓnunciat.hoc eſt corpmeum.
Hic eſi ſanguis meꝰ:panis et vinũ in carnẽ et ſanguinem
ↄuertunt᷑ illa virtute vᷣbi qua vbum caꝛo factũ eſt ⁊c.q̃ di⸗
xit a facta ſunt mã.⁊ crea.⁊ pꝰ.certe maiꝰẽ creare qð non
eſt: qᷓ mutaꝛe qð eſt.ac longe maiꝰqð eſt de nihbilo/ꝓcꝛeaꝛe
i qð eſt in alind trãſmutaꝛe. hoc aũt ptz ſic. In oꝑibo na⸗
ture tria ↄcurꝛũt.res initialis:finalis:et mediũ.ſ. quod ẽ
ſubrectũ actõnis. In oꝑibo qᷓ ſunt ſup naturã. qñq; de ficit
res initialis 2 ſubiectũ actõis:vt qn aliꝗd ſit ex nihilo ꝑ
creatõeʒ. qñq; deficit ſubiectũ ſupᷣ qð eſt actio:vt in tran⸗
ſubatione elemẽti in coꝛpꝰrp̃i. vbi etſi ſit mune ßm genꝰ
pᷣdicabilis:nõ eſt ibi ↄmune aliqd quod eſt ſubiectũ actio
nis. AHd bmõi aũt genera oꝑm nõ ꝑtingit natura ꝓpter eo
rũ difficultatẽ. Cũ ꝗ̊ᷓ in oꝑe creatõis deſiciat res initialis
7 ſubiectũ actõnis:in oꝑe tranſubationis tiñ ſubiectũ a⸗
ctõnio:patʒ ꝙ opꝰcreatõnis eſt maioꝛis vᷣtutis qᷓ; opꝰ trã
ſubationis. 4l Ad illud quod pꝛimo obijcit. dicendů . ꝙ ſi
rõnabiliter iudicans facili conſentit aliqd fieri ex nihilo
ꝙᷓ aliqꝗd oĩno in aliud trãſubſtantioꝛi: hoc eſt ꝙ magis vſi
tata eſt hec ↄceptio qᷓ illa.hec aũt cõceptio ꝙ; multa facta
ſunt er nibilo eſt fere omnium: alia aũt ꝙ tranſubatur ele
mentũ in coꝛpus xpᷣi paucoꝝ.ſcʒ fideliũ:et in his que ſunt
fidei diſcretoꝛum. Unde in boc non eſt ratõnabiliter iudi
cans neq; ratõnabiliter ↄſentiens. vnde pꝛimũ eſt falſum:
illud difficilius ꝑducitur in eſſe ⁊c. ¶ Ad aliud dicenduzʒz
ꝙ magis eſt de impio facere pium q̃ᷓ creaꝛe celum ⁊ terꝛã.
boc eſt.quia quando de impio fit iuſtus duo ↄcurꝛunt: ꝓ⸗
pter que boc opus eſt difficilimum. ſcʒ opus recreatõnis
ſeilicet gꝛatie et infoꝛmatio li.aꝛp.repugnantis in oꝑe.vn
de in iuſtificatõne impij eſt maioꝛ difficultas qᷓ; in traſuba
tione elementi in coꝛpꝰxp̃i:ßm ꝙ dicit᷑ difficilius: vbi eſt
maioꝛ diſtantia extremoꝛuʒ. ¶¶ Ao hoc quod obijcit᷑ ꝙ ra⸗
tionabiliter iudicans ⁊c.patet rñſio.i¶ Ad aliud dðᷣm.qꝙ;
difficultas eſt aliqñ alicuiꝰoꝑis ꝓpter diſtantiã termino
qñq; ꝓpter violentã reſiſtentiaʒ illiꝰin quo agit᷑. pᷣma diffi
cultas eſi in creatõne vbi ẽ ſumma diſtantia terminoꝝ.ſe
cunda difficultas ẽ in oꝑibo generatõnis.vt qñ ex igne fit
ger. ̊ neutra haꝝ difficultatũ eſt in tranſubatione in coꝛ
pus xpᷣi. E nõ pꝛima pʒ.ꝙ non ſcða ſimiliter: qꝛ iſta reſi
ſtentia nõ eſt niſi vbi pᷣcedit diſpoſitõ ⁊ ppaꝛatõ ad aliquã
foꝛmã introducendã.qdð nõ eſt hic:cũ hec tranſmutatio ſit
ſubita.¶¶ Ao illud qð dicit᷑ꝙ difficiliꝰaliꝗd ꝑducit᷑ in eẽ.
vbi eſt aliq̃ repugnantia ꝙᷓ vbi nulla. boc verũ eſt alijs er⸗

iſtentibo paꝛibo. vnde licet in creatõne de nihilo nõ ſit ali⸗

ud repugnans:tñ ꝓpter nimiã diſtantiã nõ entis et entis:
non põt eſſe niſi virtutis ſumme.

Articulus ſecundus

Onſequenter querit᷑ de vᷣtute trãſubſtantiandi
vcomꝑatõeʒ ad virtuteʒ ↄocipiendi. Et vidr ꝙꝙ
virtus tranſubandi ſit maioꝛ ſic. cbilitas et
magnitudò virtutis ꝑ actum cognoſcitur et actus ꝑ rem.
Szʒ virt?ceptõis in virgĩe bra.mediãte ſno actu termia⸗
taẽ ad coꝛpꝰxp̃i paſſibile moꝛtale qntitatis imꝑfecte: vir/
tus tranſupᷣandi ad coꝛpus rxp̃i impaſſibile ĩmoꝛtale glo:

rificatũ ꝑfecte quantitatis.bᷣ coꝛpꝰ xpᷣi gloꝛificatũ immoꝛ

tale impaſſibile nobilius eſt eo exiſtente in alijs cõditõni/
bus:ꝗᷣ ⁊c. ¶ Item quãto illud ex qͥ incipit actio minoꝛẽ hʒ
diſpoſitõeʒ ad terminũ actionũ tanto virtꝰreducẽs eſt ex⸗
cellentioꝛ ⁊ vᷣtuoſioꝛ.ſ̊D panis minoꝛẽ bʒ diſpoſitõʒ ad car
nem xp̃i ꝙᷓ caro voginis bre. cũ igit᷑ virtute tranſſubatõnis
panis tranſeat in carnẽ:et vᷣtute ↄceptõnis caro bre virgi⸗
nis ſit facta caꝛo vp̃i:videt᷑ ꝙ virtꝰtrãſſubſtantians ſit di
gnioꝛ et maioꝛ. ꝗ Item illud qð in ſua actõne nõ hʒ mate
riã ↄm unẽ ſiue ſubiectũ actõnis:virtuoſiꝰet excellentiꝰeſt
; illud qð in ſua actõne bʒ hmõi.ſed virtꝰtranſſubſtanti
andi eo ꝙ totũ elementũ trãſinutat in corpꝰxp̃i nõ hʒ ma/
teriã ↄmunẽ in qᷓ agit. virtus autẽ ↄceptõnis bte virginis
habebatt:g nrril virtus maioꝛ eſt ⁊ excellen/
tioꝛ qᷓ ſubiectũ ſuuʒ digniꝰeſficit ⁊ nobilius: q illa qᷓ facit
minꝰhmõi.h̊ virtus ↄcipiendi facit ſubiectũ ſuũ nobilius
ſcʒ bam virginẽ qᷓ; virtus tranſſubſtãtiandi ſuum: ̊ ⁊c̃.
Item ↄceptio coꝛꝑis xp̃ᷣi de virgine oꝑatõne ſpñſſancti.
vt habet᷑ ab Aug.erat opꝰcreatõnis. Dicit em̃ ſic.ſicut ꝑ
ſpm̃ſanctũ vera caro ſine coitu creat᷑: ita ꝑ eũdem ex ſpᷣa
panis et vini idẽ coꝛpꝰxpᷣi ⁊ ſanguis ↄſecrat᷑. Ecce ꝙ pla⸗
ne dicit ꝙ coꝛpꝰxp̃i creat᷑. Conceptio igit᷑ ⁊2 creatõ idẽ ſunt
̊ nulla virtus maioꝛ eſt illa q̃ eſt creatõnis iĩmo illa ſum⸗
ma eſt: ⁊c.¶ Item illa virt eſt maioꝛ q̃ põt in effectũ ma
ioꝛẽ ⁊ nobilioꝛẽ.h̊ virtꝰↄceptõnis potuit in effectũ maioꝛẽ
ꝙᷓ virtus tranſſubſtantiatõis:quia illa potuit in generati

onem xp̃i ſᷣin carnẽ que eſtoĩm effectuuʒ nobiliſſima. alia
ſolummõ in elementoꝝ trãſmutatõz. nihil potẽs ſiue ope

0. 20% „

rans circa coꝛpoxp̃i: ꝛc.¶ ¶Rñſio.qꝙ in ceptõne bre vir
ginis multa erãt mirabilia:ſiłr in tranſſubatõne elemen⸗
ti in coꝛpꝰxp̃i. In ↄceptõne em̃ erat vnuzʒ mirabile ſcʒ pur
gario pᷣginis ↄcipientis a fomite. Alið erat ptas gignẽdi
ine patre ꝗᷓ fuit data pᷣgini virtute ſpũſſancti. Aliud fuit
ꝓductio xpᷣi in eſſe ſjin carnẽ:cui vnita erat ipſa deitas in
vnitate ꝑſone. Aliud erat ſubita ꝓductio in eſſe completo
Apc em̃ in inſtanti ↄceptõnis ſue fuit hõ compietꝰ ex coꝛ⸗
poꝛe et aĩa:cui vnita erat deitas in vnitate ꝑſone. In trãſ
ſubatione aũt erant ſiłr plura mirabilia. VUnũ erat tranſ⸗
mutatio totielementi in coꝛpꝰxp̃i. Aliud ſequẽs ad hoc ẽ
trãſmutatõ ſine materia ↄmuni ſiue ſi‚ ubiecto actõis. Ler
ciũ eſt tranſmutatõ ſubita ſiue in inſtanti ſicut infra hẽbi
tur. Dicendũ ꝗ. ꝙ virtꝰtrãſſubſtantiandi ⸗ ↄcipiẽdi ſe ha
bent ſicut excedentia ⁊ exceſſa qtum ad aliq̃:tñ virtus illa
q̃ eſt ↄceptõnis ſimpłr eſt maioꝛ ⁊ excellentioꝛ. Wirtꝰautẽ
tranſſubſtantiãdi inqtum ẽ ſine materia ↄmuni:illa autẽ
q̃ eſt ↄceptõnis oꝑat᷑ in mateꝛia omuni:virtꝰtranſſubſtan
tiandi iudicanda eſt maioꝛqᷓ; illa q̃ eſt ↄceptõms.Inqtuʒ
aũt vtraq; oꝑat᷑ ſubito ſiue in inſtanti:iudicande ſunt eq⸗
les.Sʒ rone puꝛgatõnis eiꝰ exquo ſcʒ bre virginis: ⁊2 pꝛo
ductõnis in eſſe eiꝰad qð ſcilʒ xpᷣi:maioꝛ ꝛ⁊ excellentior eſi

virtus ↄceptõnis qᷓ illa qᷓ eſt tranſſabſtantiatõnis.2 quia

melioꝛ ⁊ maioꝛ. vt em̃ dicit Aug.vbi eſt virtus ſine mole:
illa eſt maioꝛ que eſt melioꝛ.¶¶ Ad pꝛimnʒ ergo dõm.ꝙ in
tranſſubſtantiatõe elementi in coꝛpꝰxp̃i nihil efficit ĩ ipſo
ſicut fiebat in ↄceptõe:quia nec eiꝰ humanitas que fuit fa
cta in ↄceptõne:nec gloꝛia coꝛꝑis q̃ facta fuit in reſurꝛecti
one.nec quãtitas ſiue ſtatura ꝑfecta que circiter.xxx.ãno
rum ſpaciuʒ opleta erat. Licet aũt in tranſſubſtantiatõne
iſta conuertit᷑ elementũ in coꝛpꝰvel ſanguinẽ xpᷣi: nihil no
uum ſit circa ſubam coꝛpis xpi vel ſanguinis.vñ argumẽ
tum illud væficit. arguit᷑ em̃ ac ſi hmõi tranſſubſtantiatõe
fieret coꝛpus xpᷣi imoꝛtale 2 goꝛificatũ:ſicut in ↄceptione
fiebat moꝛtale ⁊ paſſibile.¶. Ad aliud ꝙ caro vᷣginis erat
in ꝓpinquioꝛi diſpoſitõne ad coꝛpus ⁊c. Dicendũ ꝙ et ſi h
ſit verũ:tñ quia virtus tranſſubſiantiatõnis non aliꝗd in
nouat circa ſubſtantiam coꝛpoꝛis xp̃i que eſt res trãſſub⸗
ſtantiatõnis ſicut virtus ↄceptõnis non ſegtur concluſio.
Pꝛete. ſine p̃iudicio dico opinando non aſſerendo.ꝙ caꝛo.
virginis vt ex illa fiat coꝛpus xp̃i ſiue oꝑatõne vis genera
niue non eſt in ꝓꝑinquioꝛe diſpoſitõne ad illud elementuz
Sꝓtum ad tran ubſtantianqũ. quod patet ꝑ hoc. ꝙ panis
et vinum multis mutatõnibus naturalibus apta ſunt ad

boc ꝙ tranſmutentur in coꝛpus bumanum gloꝛiſicanduʒ
caro autem virginis nulla mutatõne naturaliſiue opera
tione vis generatiue apta erat. vt ex illa fieret coꝛpus rp̃i
Ao aliud qð obijcit. ꝙ virtus tranſſubſtantiatõnis nõ
habet ſubiectũ ſuꝑ quod agat ⁊c. Dicendũ ꝙ ſicut tactuʒ
eſt. qtum ad hoc virtus tranſſubſtantiãdi virtuoſius ope
ratur. ꝙᷓ virtus conceptõnis:non aũt ſimpliciter. ¶ Ad il
lud quod obijcit᷑ ex alia ꝑte. de hoc quod dicit Aug. ꝙ ve⸗
ra caro rp̃i ꝑ ſpm̃ſanctũ ſine coitu creat. Dicendũ ꝙ crea⸗
tio dicit᷑ noĩe ertenſo:actus diuinus non ſubiacens natu
re vel tempoꝛi.⁊ ſic conceptio virginis et alia oꝑa mirabi
lia: dicunt᷑ oꝑa creationis. Aliter dicitur creare. aliud ex
nihilo facere.et ſic dicit᷑ ꝓprie:et ſic ſumpto vocabulo: con
ceptio nõ eſt creatio.Alie aũt ratõnes ſunt concedende.
4¶ Si aũt quereꝛet᷑.quare ↄceptio attribuitur ſpũiſancto:

tranſſubſtantiario aũt verbo. Rñſio.qꝙ in illa conceptõne

fuit habundantia gratie et quaſi initium: ꝓpter quod ſi pi⸗
rituiſancto cui aꝑpꝛopriatur gratia attribuitur: hoc autẽ
bpus verbo attribuit᷑ quia ſaẽmenta pꝛopꝛie ad chꝛiſtum
qui eſt verbum incaꝛnatum referuntſu.

¶ Membꝛum quaꝛtum

tp̃s. Pꝛimo ̊ querit᷑.vtrũ eodem tꝑe fit cõ
uerſio panis in coꝛpꝰxp̃i ⁊ vinuʒ in ſangui⸗
nem:an diuerſis. Scðo ſupoſito ꝙ ĩ diuer
ſis:ſi accideret ꝙ facta ↄuerſione panis in carnẽ nõ poſſet
ſacerdos ꝓcedere ad ↄſecrationem vini:quid agenduʒ eẽt
in caſu illoo

rticulus primus

fert hoc eſt coꝛpꝰmeũ:⁊ hic ẽ calix meus ⁊c. ſed
ſucceſſiue.cum pfert hec verba. hoc eſt coꝛpꝰ

meũ:vtrũ tranſſubſtantiat᷑ panis in carnẽ an nõ:Si non

erꝛant fideles:qꝛ in eleuatõne adoꝛant panẽ adoꝛatõne la
trie qꝗᷓ ſoli o eſt erbibenda ⁊ moꝛtałr peccant.¶ IZtem ſi
in ꝓlatõne iſtoꝝ verboꝝ. Hic eſt calix ⁊c̃.tranſſubſtantia⸗
tur panis in coꝛpus xp̃i et vinum in ſanguinẽ:̊ᷓ pꝛima in
utiliter ꝓfertur vel adminus foꝛma ſcdᷣa habet vim maio
rem ij prima qð non videtur verum.et ſic videtur ꝙ ſuc⸗
ceſſiue et non ſimul fiat ↄuerſio elementoꝝ in coꝛpꝰet ſan⸗
guinem rpi. ontra ſentl habet res ſacramenti pa⸗
nis.ad rẽ ſacłamenti vini:ſimiliter ſe babet foꝛma ad for
mam et virtus foꝛie ad virtutem foꝛme.ſed res ita ſe ba⸗
bet ad rem ꝙ ſemꝑ ſimul ſunt:ꝗ ⁊c.¶ Item in vno quoq;
ſacramẽto ẽ vna ſimpliciter virtꝰque tota ſimul operatur
et nõ ſucceſſiue.videt᷑ ſimilit ꝙ in hoc ſacramento.¶ Iez
vnitas atteſtat᷑ nobilitati ⁊ ꝑfectõni. ſi in alij ſacramẽ⸗
tis qᷓ ſunt minoꝛis ꝑfectõnis eſt virtus vna indiuiſibiliter
agens: videtur ꝙ multofoꝛtius ſimiliter debet eſſe in iſto.
Item in ꝓlatõne hoꝝ verbox.hoc eſt coꝛpus meũ tranſ
ſubſtantiatur panis in carnẽ xp̃i. aut ergo illa coꝛo ẽ cum
ſanguine:aut non. Si non:eſt ̊ caro exanguis et ita ſine
vita:g moꝛtua.hoc aũt falſum eſt:qꝛ xpᷣc reſuꝛgens ex moꝛ
tuis iam non moꝛitur Ro.vj. Si vo eſt cum languine:eſt
ibi ſanguis et ex tranſſubſtantiatione:g̊ aliquid eſt tranſ⸗
ſubſtantiatum in ſanguinem.non niſi vinum:ergo in pꝛo
latione hoꝝ verboꝝ hoc eſt coꝛpus meũ fit tranſſubſtanti

atio.tam panis in carnẽ quam vini in ſanguinem:gᷓ ſupeꝛ

Ad hoc dixerũt quidam.ꝙ nõ fit tranſſubſt antiatio ni
in completõne hoꝝ verboꝝ duoꝝ. dicentes: ꝙ qñ totuʒ
eſt dictum:totum eſt factũ.vnde pꝛima verba expectant ſe
cunda.Qec tamen piculoſe aiunt adoꝛant fideles. ꝗa bec
verba hoc eſt coꝛpus meũ effectũ ſuum habebũt in ꝓlatio
ne ſcdðᷣoꝝ verboꝝ:nec ſecunda verba haberent effectuʒ ni⸗
ſi pꝛolata eſſent pꝛima. adoꝛant ergo non ꝙ nunc eſt:b qd
iam erit.nec ſequituꝛ ad hoc ꝙ ſecunda verba maioꝛẽ vim

P hec verba. Hic eſt ſanguis meus: qued falſum eſt.

habeant q; pꝛima:ſicut nõ ſequitur ꝙ maio ꝛis efficacie ſit

teſtis ſcdᷣus qᷓ; pꝛimus:licet completa ſit in iuratione ſcði

Egtur de virtute verboʒꝝ in com ꝑatõne ad

Irca pꝛimũ querit᷑ ſic.Sacerdos non ſimul ꝓ

. WEC- —

=

ſ.
lo:
ne
,

e
tco
Ni,
er

4
8

4

6
d
ſor
bo
g

N
n
con
ſine
moꝛ
eeſt
and⸗
npo⸗
ſtanen
ſupe
n
on
ton
nte

Pbd
GN
G
imm
eſt
G

nõ in iuratõne pꝛimi: Sed qꝛ hoc oĩno eſt diſſonũ rõni.
Aliter doᷣm eſt.ſ.ꝙ ſucceſſiue ⁊ nõ ſimul in boc ſacr̃o oꝑa
tur virtꝰnuerſiua. cuiꝰratõ eſt. ꝙ ſacrm iſtud eſt ſacramẽ⸗
tum moꝛtis xp̃i.j.Corĩ.xj. Quotienſcũq; mãducaueritis
⁊c᷑.q inquaʒ mors accidit ex effluxru ſenguĩs ⁊ ſeꝑatõne a
coꝛpe ꝓpter qð ↄuenit: ꝙ coꝛpꝰet ſanguis diuiſim ſacralit
repntetur. i¶¶ Ad hoc ̊ qð pꝛimo obijcit. ꝙ ſicut ſe bʒ res
ad rem ⁊c̃.doᷣm ꝙ caro⁊ ſanguis ſᷣm ꝙ ſunt bic res ſacr̃i
ſic nõ ſunt ſimul. vt em ſunt res ſacri ſunt ſacramentalit
repñtate ſub diuerſis ſpẽbus.ſimul aũt ſunt inqᷓtum ſunt

ↄſtitutiua ipſius ſubſtantie coꝛꝑis.ꝗ¶ Si q̃rat᷑ quare ñ re⸗

pñtant᷑ ſimul ſiẽ ſunt ſimul ̃m eſſe ſi ubale. ratõ iam dicta
ell:ſcʒ ꝙ boc ſacr̃m eſt ſaccẽ̃m moꝛtis xpᷣi.. No aliud dicẽ⸗
duim. ꝙ nõ eſt ſimile de hoc ſacꝛamento ⁊ alijs· In hoc.n.
ſacramento eſi duplex foꝛma.nec eſt hic ſoꝛmaꝝ diſtĩctio
ſolũmodo ex hoc:ꝙ vna foꝛma eſt ab alia diuiſa:ſᷣ ex boc
ꝙ ſub diſtincta rõne reſpiciunt materias ꝓpꝛias diſtin⸗
ctas.qᷓuis enim in vna fubſtantia coꝛꝑis ↄcurrant caro
ſanguis:tñ alia ratio eſt ſm quã ſignat᷑ hie corpꝰxp̃i ſac
mentaliter: alia m quã ibi ſanguis.nõ em̃ ↄpletuʒ eſſet

ſacrm:niſi ꝙ in ſignificando eſſet ibi diſtinctio.nõ em̃ pro

prie ſignificaret᷑ moꝛs xp̃i que erat in ſepaꝛatione anime
a coꝛꝑe:niſi ſignificarent᷑ ſacramentali diſtinctõne per ſe
caro.⁊ ſanguis ꝑ ſe.⁊ ſicut neceſſaria eſt ſacramẽtalis di⸗
uiſio:ſic cõuenit ꝙ ſit diuiſio ſiue diſtinetio viriutis tran⸗
ſubantis:cum h̊ ſit ſacẽ̃m noue legis.hanc aũt rationem
diſtinetõis nõ eſt reꝑire in alijs ſacr̃is: ꝓpter quod nõ oꝑ⸗/
tet ſi in alijs ſit vna virtus ſimul et ſemel oꝑatiua:q ſimili
ter et hic... Ad illud quod obijcit. ꝙ vnitas atteſtat᷑ peꝛfe
ctioni rei ⁊c. Sicendũ ꝙ hoc nõ eſt verũ de quacũq; vnita
te. MMindem̃ habet diuiſionis et diſtinctõnis lapis qᷓ; ho⸗
mo ſů intelligendũ eſt de vnitate q̃ ponit maioꝛem ↄformi⸗
tateʒ cũ ſumma vnitate. Ylla reuera vnitas magie ẽ ſum⸗
me ↄfoꝛmis:que min pʒ incõuenientie et incõgꝛuitatis.ſᷣ
miĩme pueniret buic ſacramento ꝙ virtꝰouerſiua data foꝛ
mis diuerſis ſimul ⁊ ſemel opꝑaret᷑:tũ quia eſt ſacramentũ
moꝛtis xpi repnᷣtatiuũ vt tactũ eſt:tũ quia virtus data ẽ
verbᷣ ñ ꝓut ſunt in mente vel in ſcripto:ſed ꝓut ſunt in ꝓ⸗
latione.¶ Ad vltimũ dõᷣm.qꝙ in ꝓlatõne hoꝝ veꝛboꝝ hoc
eſt coꝛpus meum tranſubat panis in coꝛpus xpᷣi. ſᷣ quia
coꝛpꝰxp̃i qð eſt ſub hac foꝛma panie idem nũero eſt cũ coꝛ
poꝛe xpᷣi qð eſt in celo:neceſſe eſt ꝙ habeat ſanguinẽ ⁊ ani
mam 2 diuinitatẽ ſibi vnitaʒ. vnde xpc integer eſt ſub foꝛa
panis. Et nõ valet hec aꝛgumentatio. ſub hac foꝛma pais
eſt ſanguis xp̃i er tranſubatione: & aliquid eſt tranſub⸗
ſtantiatũ in ſan guineʒ xpi. ex ↄnexione em̃ eſt ibi ſanguis
In ꝓlatõne em̃ hoꝛũ ver boꝝ bic eſt ſanguis meus ouertit
vinum in ſanguinem.ſed quia ſanguis xp̃i nõ eſt ſine car-
ne:de neceſſitate eſt ibi caro ⁊ cĩma vnita carni:et diuĩtas
vnita tam coarni ꝙᷓ amme. Ande ſub foꝛma vini eſt xp̃c in⸗
teger ſi ſuꝰ ſoꝛma panis:de hoc infra plenius dicet.

rticulus ſecundus

Onſequenter querit᷑ ſi poſt ꝓlatõnem forme p
me ? ante ꝓlatõeʒ ſcdᷣe accidit aliqd ſacerdoti
Oe o ꝓcedere nõ poſſit:quid in hoc articulo fa⸗
ciendu? quia ↄſiat ꝙ panis ſit mutatus in carnem vino in
ſanguinẽ nõ mutato.quia ſi alius ſacerdos repetat a pn⸗
cipio ſuꝑ panem iterabitur conſecratio.ſi ab illo incipiat
in quo ſacerdos dimiſit: tu nidetur miſterium vnita⸗
tis ſic opponit Inno.iij. ¶ Rñſio talis ſubditur ab eodeʒ
de hoc ita ſtatutum legitur in concilio tholetano. Cenſui
mus ↄueire.xt cũ a ſacerdotibo miſſaꝝ tpꝑe ſacra miſteria
ↄſecrant᷑.ſi egitudinis occidit cuiuſlibet euentus:qͥ ceptũ
nequeat ↄſecratõnis explere miſteriuʒ:ſit liberum epiſco⸗
po vel pꝛeſbitero alteri conſecratõnem exequi cepti officij
vt pꝛecedentibus alijs pꝛo ↄplemento ſuccedant.iec pꝛo
pter hoc diuidet᷑ miſterium vnitatis: quia ſicut habetur ĩ
eodem concilio.cum ſumus omnes vnum coꝛpus in rxpᷣo:
nihil contrarium diuerſitas foꝛmat vbi efficaciaʒ proſpe

ritatis repꝛeſentat vnitas fidei.i.vbi ſacerdos eiuſdem fi⸗
dei effectum finem cum ꝓſperitate repꝛeſentat. de boc. vij
q·j.nibil ↄtra generaliter.q̊ ſequens ſacerdos debʒ incipe
re vbi defecit alius ſi ſcitur. ſi aũt neſcitur quia defecit in
ſecretis debet incipere a capite ſecretoꝛum. OQm̃ vt dĩc au
ctoꝛitas.non dicit᷑ iteratũ quod neſcit᷑ eſſe foctum. Quid
auũt facienduʒ eſt in hoc caſu ſm dñm Inno.expꝛimit ipſe
bis verbis.verum ne vlla fiat iteratio ſ⸗ acramenti vel diui
ſio:ne aliquis ſcrupulus erroꝛis vel dubitatõnis remane
at: ↄſultius ⁊ tutius iudicatur vt illa talis oblatio ſtudio
ſiſſime recondatur:et ſuper aliam totum officium celebꝛe⸗

tur.

¶ Dueſtio. xxxv. de conſecra

tione ſacramenti euchariſtie· qs poſſit ↄſecrare.

Equitur de cõſecra

tione huiꝰſacramenti. Et primo ꝗtuʒ ad
pratez. Secũdo qtum ad vſum. LTercio
qtum ad effectum. 4Circa pꝛimum que⸗
ritur vtrũ a s poſſit ſecrare. Secũ
do vtrum laicus. Lercio vtrũ ſolus ep̃ᷣs.Quarto vtrum

malus ſacerdos in moribo. Quinto vtrũ ſacerdos hereti⸗
cus et ſciſmaticus. Sexto vtrũ ſacerdos degradatus.

—
7

Irca pꝛimuʒ ſic.ad Heb.j. dicit de angelis
ꝙ ſunt aminiſtratoꝛij ſpũs in miſteriũ miſſi
ſeo cũ ſint ſpũs nobiliſſimi: ↄgruit illis mit⸗
ti in nobiliſſimũ miniſteriũ.boc aũt ẽ miſte⸗
rium ſEcrandi ſiue cõficiendi. ſed rõni ↄſonum eſi ꝙ mit
tant᷑ in miniſleriũ qð illis maxime ↄgruit: ̊ c. ¶ IYtem B
ſacr̃o miniſtrat᷑ bomi panis celeſtis ſcʒ panis angeloꝝ. B
magis ↄuenit hunc panẽ miniſtrari miſiro celeſti ſeʒ age⸗
lo qᷓ terꝛeno ſcʒ bomine:ꝗ̊ͥ exquo a ſumma ſapĩa oĩa ſunt
ouenienter ꝓuiſa ⁊c · ¶ Item ſi hic ↄſecrata miniſterio an
geloꝛum deferunt᷑ in oſpectu dinine maieſtatis vt patet in
illa oꝛatõne poſita in canone miſſe. Supplices te rogamꝰ
om̃ipotens deus iube bec ꝑferꝛi per manus ſancti angeli
tui in ſubli. alta. tu. in con. diuine maielſ. tue: nõ eſt at mi⸗
nus facere hanc oblationem qᷓ ipſam conſecrationem:vi⸗
tetur ꝙ ſicut angeli poſſunt hoc:et poſſunt illud.vel qua⸗
re non. 4l Iſtud etiam videtur ex verbo BGrego.dicentis.
AVno eodemq; momento et in celo rapitur miſterio ange⸗
loꝛum conſociandum corpoꝛi chriſti:et ante oculos ſacer⸗
dotis videtur in altari. Quod autem antem oculos ſacer
dotis videtur eſt ipſum elementum ſenſibile: hoc auteʒ ra
pi in celum conſociãduʒ coꝛpoꝛi chriſti: quid eſt aliud ꝙᷓ
tranſmutari in coꝛpus rp̃i quod eſſ celeſte et gloꝛificatuʒ.
Si autem boc fit miniſterio angeloꝛuʒ: ergo illis pꝛopꝛie

et ꝑ ſe attribuẽda eſi ipſa oſecratio.et ita videtur idem qð
pꝛius. ¶ Kontra. illi ſoli babent poteſtatem: quibus a do
mino quando hoc ſacramentum inſtituit datum eſt offici
um conficiendum ſiue conſecrandi. vt im mediate apoſto⸗
lis:vel vt mediate alijs.ſᷣm ꝙ habetur Luce.xxij. Vbi di⸗
citur Accipite et diuidite inter vos.glo. occipite et date.
Ex bis verbis domini diſcretĩe ad apoſiolos directis:pa⸗
tet ꝙ ſolis apoſtolis immediate hanc dedit poteſtatem. et
conſtat ꝙ banc poteſtatem non acceperunt angeli ab apo
ſtolis:ergo non habent illam. 4 Item non congrueret ꝙ
paberent.quod ſic patet.virtus tranſi ubſtantiãdi elemen⸗
tum in coꝛpus xp̃ᷣi et in ſanguinem: data eſt ver bo ſenſibi
li. vnde cuius eſt pꝛoferre verbum ſenſibile: eius eſt mini⸗
