Itez als videret᷑ pcludi via ſalutis alicui.cũ dr.iij. Jo.
NMiſi ꝗs renatꝰf.⁊c.¶ Iiẽ eo ꝙ baptiſmꝰẽ ſacrt̃m neceſſita

tis. ẽ indultũ oĩbo ſine diſtinctõe ĩ neceſſitate poſſe bapti⸗
ʒare aliũ.q̃re igit᷑ nõ eadẽ rõne indultũ ĩ tali nccitate hoĩ

poſſe baptizʒ are ſe.¶ Itẽ vt vr velle Inno.in decretali q̃dã
dicẽs. Sane intimaſti ꝙ ꝗdã iudeꝰↄſtitutꝰin articło moꝛ/
tis.cũ int iudeos tm̃ exiſtet:ſeipᷣm ĩ aquã ĩmerſit.dicẽdo.
Ego baptiʒo me ĩ noĩe p.⁊.f.a.l.ſ.⁊ ptꝰſi talis dtinuo de⸗
ceſſiſſet ꝓtinꝰeuolaſſet ad patriã.ex ̊ videt᷑ ꝙ ba ptiʒatus
fuerat. ¶ Si diceret᷑ ꝙ baptiʒatꝰfuit baptiſmo flamis.ꝗqa
ibidẽ ſubiũgit᷑. ꝓpt ſacr̃i fidẽ ⁊ ſi nõ ꝓpt ſacrm fidei h̊ non

videt᷑ veꝝ:qꝛ baptizati tm̃ baptiſmo flamĩs non ſtatĩ euo
lant.(¶ Kñ.ꝙ nullꝰpõt baptizare ſe.cuiꝰvna eſt rõ. ꝙ ſiẽ
aliꝰ ẽ generas ⁊ genitꝰnull em generat ſe: ſic aliꝰdz eẽ re⸗

generas et regeneratꝰ. Sic em̃ in generatõe carnali diſti⸗
cte ſũt ꝑſone pr et filiꝰ:ſic ĩ generatõe ſpũali.Vñ in decre⸗
tali Inno.djr̃.ſicut in carnali generatõne q̃ ꝓles er viro⸗
femĩa naſcit᷑:aliꝰeſiꝗ carnałr gignit et aliꝰꝗ gignit᷑ cama
liter: ſic in ſacr̃ali generatõe q ſoboles ex ſpũſcto ⁊ aq re⸗
naſcit᷑ aliꝰdʒ eſſe ꝗ ſpũaliter gigneret:et aliꝰqui ſpũaliter
gigneret᷑. Sane cũ coꝛpꝰexterisſiue cũ coꝛ interiꝰ baptiʒa
tur.opoꝛtet vt vtrobiq; paternitas ⁊ filiatio valeat inue⸗
niri:quibo baptiʒans ⁊ baptizatꝰadinuicẽ rferant᷑. Alia
eſt rõ.qꝛ nõ poſſet ſeruari foꝛma baptiʒãdi inſtituta ab ec
cleſis iur ſoꝛmã traditã a dño MMaꝛ. vlti.hr̃ foꝛma tradi⸗
ta a dño cũ dr. Ite baptiʒãtes eos.vbi inſinuat᷑ diſtinctio

ꝑſonalis inter baptiʒates ⁊ baptiʒatos. Vñ dr in p̃dicta

xccretali.cũ inteꝛ baptiʒantẽ ⁊ baptiʒatũ debeat eẽ diſere
tio:ſicut ex ᷣbis dñi colligit᷑ dicentis aplis baptizate oẽs
gentes in noĩe p.2. f. .ſ.ſ.memoꝛatꝰiudeꝰ denuo ẽ bapti⸗
ʒandꝰab alio:vt ondat᷑ ꝙ aliꝰeſt ꝗ baptizat᷑ ⁊ aliꝰꝗ bapti⸗
zat. Ao qð etiã deſignandũ ipᷣe xpe non a ſeipo: ſ̊ a Johe
voluit baptiʒ ari.¶ Ad ̊ qð obr.q accedit vᷣbũ ad elemẽ⸗
tum ⁊c̃. Oðm ꝙ in caſu tali nõ accedit veꝛbum ad elemen
tum:qꝛ ibi verbũ dr foꝛma inſinuata a dño et pᷣſcripta ab
eccłia:q̃ eſt baptiʒo te ⁊c.nõ aũt baptizo me. Mec eſt ꝓpteꝛ
hoc via ſalutis pᷣcluſa:qꝛ in articło volẽs baptiʒari et ſiñ
hẽat ꝗ baptiʒet eũ:ſi moꝛit᷑ ſaluat᷑ in fide hñs baptiſmuz
flamiĩs qð ſupplet defectuʒ in neceſſitate baptiſmi flumĩs
Ad H̊ qð querit᷑.ꝙ indultũ eſt in oibo c.dðm ꝙ nõ ẽ ſi⸗
mile:qꝛ cũ illa indulgẽtia obᷣuari põt foꝛa baptiſmi:non
aũt poſſet cũ alia.foꝛma aũt ẽ.Ego baptiʒo te:nõ aũt ego
baptiʒo me. Ad illud qð vltimo obr.ꝙ baptiʒati bapti
ſmo flamĩs nõ euolãt.Dðm ꝙ regularit᷑ loq̃ndo verũ eſt.
aliqñ tñ ſicut magnitudo ↄtritõis ſufficit ad deletõʒ pene
debite ꝓ culpa.Vñ ↄtritꝰſi decederet ſtatim euolaret:ſilr
magnitudo fidei ſufficit baptizato baptiſmo flamis cũ cõ
tritõne ad deletiõeʒ reatꝰ.Añ ſi ſic baptiʒatꝰ decedẽt ſia⸗
tim euolaret.q̃lis foꝛte fuit iudei fides de qͥ loqꝗt᷑ decretalł

¶ Queſtio. xvij. de conditio

niba ꝑuuli baptiʒandi.

Eterminatis condi

õibo ex ꝑte baptizãtis ſeꝗtur de ↄditiõi⸗
8 ex ꝑte baptiʒãdi. Pꝛio queret᷑ de ꝑ⸗
uulie. Scdo de adultis.¶¶ De puulis q⸗
runt᷑ hec. Pꝛio vtruz ꝑuulꝰſit ſuſceptibił
baptiſmi.Scðo vtrũ ꝑuulꝰintra mr̃is vterũ.Lercio vtx
ꝑuuloſeminatꝰſiue ſm aliquã ꝑteʒ egreſſus.Quaꝛto vtxꝝ
qñ ꝑturiẽs ẽ in ꝑiculo moꝛtis ſit incidenda. Quinto vtrũ
diſſerꝛi debet baptiſmus an nõ. Sexto vtrum ſanctificati
in vtero ſint baptizandi.

¶ Membꝛum primum

. Irca pꝛimum ſic. In veteri teſtamento erat
ſacramentum inſtitutum ad deletioneʒ oꝛi⸗
ginalis peccati in paruulis.ſacramentum
Autẽ noue legis eſt perfectiꝰ:ᷓ in nouoteſta⸗
mẽto ſacrm erit in remediũ oꝛigialis ĩ ꝑuulis. Sʒ hᷣ ẽ ba⸗

— — — — ——. —

— —

arnal dec
Vnin dn
pledertitn
goni me
hſi
gniſpürſir
enbapeg
folearinne

Hrant. Ni

litora ober
matradti⸗

diſtinei

NKinſeien
ntedin
aptizatec⸗

Nadeleni
delenen
ſenptoeb
rehpe
mnetſi
peſinnz
ifumis
minon
eitege⸗
Huibapti
eozpor
clarenſcr
lunisci
erci

o
nch

1 aiiin
mmind
euiis
6ſcepiht
Lco
Oomom
intoſn
ſmnanfen

¶ Queſtio

ptiſmus ꝗ ſucceſſit circumciſiõi: ergo uuli ſuſciptibiles
ſunt ſacr̃i baptiſmalis.¶¶ Itez gra ſuꝑ abũdauit plus qỹ
velictũ. ᷣ delictũ rõne oꝛiginalis pcti tranſiuit ad parnu⸗
los.multofoꝛtiꝰ gꝛatia xpᷣi. Illa aũt maxime eſt in ſacꝛa
mẽto baptiſmatis: ergo ꝑuuli pñt ſuſcipeꝛe ſacr̃m baptil⸗
matis. Item regeneratõ 'm ſpm eſt eoꝝꝑ quoꝝ eſt gene⸗
ratio ᷣm carnẽ:ſᷣ regeneꝛatio eſt ꝑ baptiſmũ. punloꝝ aũt

nõ habentiũ vſum ronis ẽ generatõ m caꝛnẽ:̊ ꝑuuli dũ

nõ bñt vſum rõnis pñt ſuſcipere ſacr̃m baptiſmi. Mont
dicit᷑ in euãgelio.Qui crediderit ⁊ baptiʒatus fuerit ⁊c.

pᷣmittit᷑ ibi fides baptizãdi.ſ̊ fides nõ eſt in paruulis: er⸗

go nec ſacrẽm baptiſmi q ↄſegtur. 4 Ytez in matrimonio

carnali regrit᷑ ↄlenſus: multoſoꝛtiꝰin matrimonio ſpuali
cum g in baptiſmo aia fiat ſponſa xp̃i niſi ponat᷑ obex:re

quirũ in baptiſmo ↄſenſus baptiʒzãdi. In ꝑuulo aũt nul.
lus ẽ cõſenſus:qᷓ nõ recipit ſacrẽ̃m baptiſmatis.¶ Ad qð
rñdendũ.qꝙ ꝑuulłꝰſuſcipit ſacr̃m baptiſmi. MMiſcdia eniʒ
ſuꝑeraltat iudiciũ. Judiciũ aũt trãſinit ex peto pentuʒ in
ꝑuulos: miſcdia aũt ꝑxpᷣm in omes ꝙᷓ̃tuʒ ad ſufficientià.
¶ Ad obiectũ aũt in ↄtrariũ.dðim eſi. ꝙ illud qð dr ĩ eua⸗
gelio ſic intelligit ſic dĩc Heda.ꝑ alios ꝑuuli credunt ſiẽ
ex alijs ea qᷓ in baptiſmo eis remittunt᷑ pcta ↄtraxerunt.
AVñ fides parentũ vel ecclie ſupplet qð minoeſt in ꝑuulis
vel ga logtur ibi de pdicatõe qᷓ fit adultis:pt inteltigi de fi
de adultoꝝ q̃ ↄueniẽter pᷣcedit baptiſma ad ſalutẽ obtinẽ·
dam. ¶ Ao ſcðᷣm vo dðm . ꝙ aliud ẽ in matrimonio caꝛna
li⁊ aliud in ſpũali.in ꝑte in ꝑte ẽ ſimile. In adultis em
regꝗrit᷑ vtrobiq; ↄſenſus:in puulis vᷣo de ↄſenſu parentum
otrabunt᷑ ſponſalia:bᷣ non oĩno ratificant᷑ niſi ꝑↄſenſum
iliaꝝ ꝑſonaꝝ cũ venerint ad adultã etateʒ. In puulis vo
trabiẽ matrimoniũ ſpũale ꝑ gram xp̃i·a qua bʒ vᷣtutem
baptiſmꝰet ꝑ ipᷣm ↄſenſum ecckie. Vñ yſið.de officijs. paꝛ
uuli nocpltenre baptiʒ ant᷑ ꝗ adhuc loqui vel credere ne
ſciũt. Et dicit aug. ad Monifaciũ vt poſſit regenerari per
officiũ volũtatis aliene cũ offert ↄſecrand“. facit hoc vnꝰ
ſpũs.exqͥ regenerat᷑ oblatus: ratificat᷑ ex ↄſenſu patrini
2 fide eccłie ipᷣm matrimomum ſpũale ſuſcepto baptiſma
tis ſacramento.⁊ quo ad boc eſt diſſimile reſpectu matri⸗
monij carnalis:in alije etiã ſimilitudo attenditur.

mbꝛu ſecundum

DOnſeq̃nter querit᷑.vtrũ ꝗe poſſet baptiʒari
in vtero mr̃is. Ee ſic: videt᷑. Cũ em̃ aiĩa rati
onalis infuſa ẽ coꝛꝑi:ↄtrahit oꝛiginale pcĩ᷑ʒ
x ip̃a coꝛruptõne vicioſa. Cũ aut ↄtractũ ẽ
oꝛiginale pctm. indigentiã bʒ ipa nĩa remedij ad purgati
onẽ ipius.Deꝰaũt imaginẽ ſuã nõ vult pire.de miſcdia g
ſua aliqð eſt remedium oꝛiginalis pcri ipi ꝑuulo exñti in
vtero. Pꝛonioꝛ eĩ eſt deꝰad miſeꝛendũ ꝙᷓ ad puniendũ.cuzʒ
g̊ baptiſma ſit inſſitutũ in remediũ oꝛiginalis pcri. erit ꝑ⸗
uulus dũ eſi in vtero materno habilis ad baptiſmũ:vł eſt
aliud remediuʒ· ¶¶ Si vo dicat᷑. ꝙ illd eſt ſanctificatõ. obĩ
ↄtra hoc.ꝙ ſanctificatõ nõ eſt coĩs. Pꝛiuilegia autẽ pau⸗
coꝝ nõ faciũt legẽ cõem. ¶ Item maioꝛ eſt gra ſanctifica⸗
tõmis ꝙᷓ gra baptiſmalis. ̊ puulus in vtero eſt ſuſceptibi
lis gre ſctificatõis.ſic pʒ ð YJohe baptiſta ⁊ Hieremia.ð
iohe Luc.j. Spũſcto replebit᷑ adpuc ex vtero mĩis ſue. ſi
8 euulus in vtero ẽ capax gre ſ⸗ anctificatiõis:videt᷑ ꝙ ſitr
7 gre baptiſmalis. Cont. dicit aug. et hr.iiij.li.ſen..⸗õ
pot gꝗs renaſci anteqꝙᷓᷓ ſit natꝰ.ſᷣ baptiʒaꝛi ẽ renaſci:&̊ nul⸗
lus põt baptizari anteqᷓ ſit natꝰ.¶ SItem ſacrm baptiſmi
eſt remediũ exteriꝰerhibendũ.q̊ nõ põt alicui exhiberi.ni
ſi exteriꝰ ꝓdeat in lucẽ.igit᷑ qᷓdin ꝗs eſt in vtero mr̃is non
eſt bapti andꝰ.¶¶ DHuietiã gre querit᷑xtrũ ꝑuulꝰ dũ eſt ĩ
vtero matno baptizet᷑ mr̃e baptiʒata adminꝰĩ ꝑiculo moꝛ
tis?et videt᷑ ꝙ ſic.ad coꝛpꝰmĩr̃is id qð in ea ↄcipit᷑ ꝑtinet.
ita ꝙ eiꝰ ꝑs quodãmodo deputet᷑ ſicut hr in li. Aug·cõtra
Julianũ. Sʒ baptiʒato toto vel illo de cuiꝰintegritate eſt
ꝑs: baptiʒat᷑ ipᷣa ꝑs. Si ꝗ̊ ꝑuulꝰeſt ꝑs mr̃is:baptiʒabitur
mr̃e baptiʒata. Sʒ huic obuiat᷑ ꝙ ſi eẽt baptiʒatꝰ:cũ nul⸗
lo ſacro faciendo eſt iniuria:ipᷣe poſtea materno vteꝛo ſe⸗

xvij.

patus nõ baptiʒ aret᷑. Maptizat᷑ aut: nõ § eſt ſuſceptibil⸗
baptiſmi ĩ materno vtero rõne mr̃is ſi baptiʒet.¶ Pꝛete.

cũ iam vniat᷑ aia rõnalis coꝛꝑi ꝑuuli.efficit᷑ iam altera ꝑ⸗

ſona a ꝑſona mr̃is: baptiʒata ꝙ̊vna ꝑſona non ꝗꝓpter H̊ ba
ptiʒat᷑ altera. Uñ martinꝰpapa.i ihil ꝑticipat in h̊ mat
infanti ꝗ naſcit᷑. ꝓpterea ꝙ vnicuiq; ꝓpꝛia volũtas in ↄfel⸗
ſione moſtrat᷑:reſtat ̊ ꝙ puulꝰnõ baptiʒat᷑ mr̃e baptiʒa⸗
ta¶Rñ. ad pdictoꝝ intelligentiã notandũ.ꝙ ratõ quare
aliqs nõ baptizat in vtero maternoẽ dina inſtitutõ. Ra⸗
tio aũt dĩne inſtitutõis aſſignãt᷑ ↄgꝛuitatis non nccitatis
qꝛ poſſet vtiq; aliter eẽ ſi de vellet. ym diuerſos plures.
diuerſe cõgruẽtie aſſignant᷑. Iuerũt ei ꝗ dixerũt ꝙ rõ ſu⸗
mit ex ꝑte eꝗtatis dĩni iudicij.qᷓ nec ꝑuulũ nec adultũ iu⸗
ſtificat niſi aliq̃ntula pena.⁊ ideo debuit circa puulũ ali⸗
qd fieri penale ad h̊ vt iuſtificaret᷑.ꝛ illud dicũt fuiſſe om̃i
tꝑe. Sʒ iſla rõ nõ videt᷑ zueniẽs.ꝗa nõ eſt generalis.iQaʒ
tꝑe legis nature vt dĩc BGre. iuſtiſicabant᷑ in ſola fide ꝑen⸗
tum. Pꝛe. eſto ꝙ puulus baptiʒet in aq̃ calida ſiue tepida
potiꝰeſſet ei ſolaciũ qᷓ pena et ita bec ro nõ ſufficit. ¶¶ IJue⸗
runt alij ꝗ dixerũt.ꝙ; rõ ſumit᷑ ex ꝑte ſacrati.qꝛ em̃ in oꝛi⸗
ginali pcło et ẽ caro infecta ⁊ aĩa defoꝛmata: ideo ſaccrᷣm
baptiſmi duo bʒ.ſ.aquã et ſpm̃ vt dic Dam̃.⁊ quodamo⸗
do ẽ ibi purificatio ⁊ regeneratio carnis ſpũs.⁊ ideo nõ
tm̃ pᷣſupponit natiuitatẽ in vtero q̃ eſt in infuſiõe aĩe.verũ
etiã natiuitatẽ ex vtero qᷓ eſt in egreſſu. iſta quidẽ rõ bo⸗
na eſt ſ̊ ꝑticularis: qa nõ valet ad remediũ legis nate qðᷣ
nõ reſpiciebat ꝑuuli carnẽ.⸗ Juerũt⁊ alij ꝗ ſumpſerũt ra
tionẽ ex ꝑte culpe.qꝛ ei culpa oꝛiginalis ↄtracta ẽ ex carne

infecta et er carne parentũ ſm actũ generatõnis: totũ tpᷣs

generatõnis ⁊ cibatõis ex illa carne infecta vtputa ex ſan
guine meſtruo ẽ corpꝰ deputatũ pcto nõ remedio.et iõ ãte
neceſſe ẽ a carne mris ꝑuulũ ſeꝑari:et totã generatiõis a⸗
ctionẽ ↄſũmari:qꝙᷓ ſuꝑueniat bndictio.qm illud totũ ẽ tp̃s
maledictõis. iſta quidẽ rõ bona eſt niſi etiã repugnaret
ſanctificatõni qm̃ ibi dat᷑ gra mũdans a cuipa originali.
lFuerũt et quarti ꝗ dixerũt. ꝙ rõ ẽ ex ꝑte gre. qꝛ em gre ẽ
dare eſſe oꝛdinatũ? gre eſt regeneraꝛe.et eſſe oꝛdinatũ pꝛe
ſupponit eſſe diſtinctů:⁊ renalci pſupponit naſci:iõ neceſſe
eſſ ꝙ añ baptiſmũ puulꝰnaſcat᷑ vt ſit ꝑfecte natꝰſᷣm caꝛnẽ
ſic aũt diſtinctꝰnõ eſt in vtero materno:qm̃ qᷓdiu ẽ in ven⸗
tre ↄiungitur matrici ꝑ vmbilicuʒ vñ recipit alimentum.
⁊ hec quidẽ rõ bona eſt.maxime qꝛ ↄſonat ⁊ oꝛtũ hʒ a ver

bis ſanctoꝝ:tñ adhuc ꝑ iſtã rõnem poſſet oſtendi ꝙ paauun
lus non dʒ ſanctificari in vtero ſicut nec kaprzen. ct

ꝓpterea dõm. ꝙ ratõ ſumẽda ẽ ex ꝑte ſacr̃alis reme
em̃ ſacr̃ale remediũ reſpicit eccłie oꝑationeʒ. et oꝑatio ec,/
cleſie nõ ſe extendit ad ꝑuuluʒ niſi extra vterũ: ideo nullo
tꝑe nec fide parentũ nec aliqͥ ſacro iuſtificatꝰeſt paruulus
anteqᷓ natꝰ quantuʒ eſt de lege cõi.qꝛ deꝰ decreuit ſaluare
puerũ per ſacrm vel aliꝗd qð fit in loco ſacramẽti. Nd G
aũt intelligenduʒ. Qotanduʒ ꝙ; triplex ſtatꝰdiſtinguit᷑ in
hoĩe pꝰaĩe infuſionẽ. Pꝛimꝰeſt in vtero. Scðs extra vte⸗
rũ in ſtatu infantie. Oercius in ſtatu etatis adulti. In pᷣ⸗
mo ſtatu manifeſtus eſt deo. In ſcðᷣo manifeſtꝰ eſt nobis.
In tercio manifeſtꝰeſt ſibi. In pꝛimo igit᷑ ſtatu cũ ſoli deo
ſit notus põt ꝑ eiꝰvoluntatẽ ſanctificari nõ noſtram co⸗
oꝑationẽ.cũ nõ cognoſcat eũ eccłia nec ſit de foꝛo eccleſie
In ſcðo ſtatu quo notꝰeſt deo et eccłie.remediũ põt habe⸗
re a teo:cooꝑante adiutoꝛio alieno nõſuo. In tercõ ſtatu
cum ſit notus omnibus modis deo et ſibi et eccleſie: reme
dium poteſt habere et ſibi poteſt omnibus his modis ad⸗
iuuari vt nõ tm̃ deus ſua virtute faciat: ſeo adiuuet fides
aliena qtum ad ſacramentum? fides et deuotio pꝛopria.
Pꝛima ergo ſanctificatio eſt per diuinã voluntatem ⁊ peꝛ
tinet ad ſingulare pꝛiuilegium. ſecunda vo per legem da⸗
tam ſicut patet in circumciſione. patet etiam in baptiſma
te cum dictum eſt. Niſi quis renatus ⁊c. Joh.iij. Tercia
eſt per legem inditam quam deus indidit vt ad deum re
curꝛat homo petere veniam pꝛo offenſa.et pꝛima quidem
eſt paucoꝝ vtputa illoꝛum quos deputat ad aliquod ma⸗
gnum officiũ:et ſic eſt pᷣter legem ↄmunem. ita eĩ decreuit

— —

diuina iuſticia vt quantũ eſi de lege communi non releue⸗
tur qui cecidit:niſi aliqua diſpoſitio erterioꝛ ſiue opera⸗
tio occurꝛat.et ꝑuulus quidem ſicut ꝑ alium cecidit:ita
põt per alium releuari diſponendo vtpote ꝑ fidem alienã
adultus aũt per ꝓpriam ſicut ꝑ ꝓpriam voluntateʒ pecca
uit. Quia vᷣo in vtero non põt ꝑ fidem alienam ſacramen
to adiunuari:qm non eſt de foꝛo eccleſie vt nec nobis notꝰ
hoc decreuit deus ð lege ↄmuni:ideo nullus in vẽtre pu
rificatus eſt niſi de pꝛiuilegio ſpali.qm̃ igitur baptiſi mus
reſpicit legem ↄmunem et legem datam. ideo non tebuit
in vtero baptiʒari:et hec ratio ↄmunis eſt omibus ſacra⸗
mentis ſᷣm om̃e tempus. Dicendu igitur ꝙ ꝑuulus dum
eſt in vtero materno nõ eſt ſuſceptibilis ſacramenti bapti
ſmalis nec ꝑ ſe:nec ratione matris.ꝗ em̃ adbue natñ eſt
Fm adam:ſᷣm ypᷣm regenerari non põt.ſicut dicit Iſið.li·
ſenten.⁊ occipitur ex hoc quod dicitur in euangelio. Aſi
quis renatus ⁊c.⁊ iterum opoꝛtet nos neſci denuo.pꝛeex
igitur ́natiuitas m carnem ſecũde natiuitati que ẽ ſm
ſpiritum.¶¶ Ad id vpᷣo quod obijcit.dicendum ꝙ licet pro/
nioꝛ ſit deus ad miſerendũ qᷓ; ad puniendũ:tñ quia cũ mi
ſericoꝛdia curꝛit iuſticia:iuſſicia inquã que eſt in inflictio
ne pene ꝓpter peccatũ Ade.que ↄtinuatur qᷓdiu caꝛo par
nuli ↄtinuatur cum matre ⁊ accipit nuirimentum ex ipſa
tanꝙᷓ; paꝛs eius quodãmodo.facta autẽ ſeꝑatione apparet
manifeſte opus miſericoꝛdie diuine.et tũc poſſet regenera
ri ſcʒ poſtꝙᷓ iam natus eſt. cum em̃ ꝑuulus ↄtrahat oꝛigia
le peccatũ ex coꝛruptõne carnis vicioſa:caro aũt colligat᷑
q̃diu eſt in vtero materno cum cauſa moꝛbi ̃m legem cõ⸗
munẽ ſubiectus eſt corruptõni vicioſe:⁊ ideo vt poſſit ſᷣm
legem ↄmunem ſubijci gratie ſiue ſacramento erquo ↄfert
gratia:exigitur ſeꝑatio ab vtero materno.¶ Ex dictis pa
tet rñſio ad id quod querit᷑ de ſanctificatione.ↄcedo enim
deus poſſet gram ſi vellet ꝑuulo dare.ſᷣ per ſacramen⸗
tum baptiſmi vel aliud eccleſiaſticũ non debet fieri.nõ ꝗa
maius ſit:ł̊ quia alius eſt modus qui non cõpetit illi ſia.
tui. Ad aliud vᷣo quod obijcit᷑. vtrum baptiʒetur matre
ſuſcipiente baptiſma:eo ꝙ eſt ꝑs eius quodamodo. RRñ.
ꝙᷓ non. ꝗꝙᷓcito em̃ vnitur anima rõnalis carni. cum iaʒ pꝛi
us deciſum ſit ſemen a generantibo.non iam habet ↄtinu
itatem eandem quã habebat dum erat in ↄpoſitõne gene⸗
rantis. & illis aut ꝑtibus intelligit᷑ que ſimpliciter 1 pᷣnci
paliter ſunt de ↄſtitutõne carnis materne. Si ðᷣo obijcit
ꝑ ſimile quoddam ſumptum a lege bumana ꝙ enʒ mater
manumittit᷑: ⁊ partus ſiliter ꝑↄſequens. eo ꝙ partus eſt
ꝑs viſcernm:⁊ ita non videat᷑ ſimile de liberatõne a ſerui⸗
tute peccati. Rñſio ꝙ non eſi ſimile. baptiſma em̃ eſt ꝑſo⸗
nale beneficiũ nec ꝑſonaʒ egreditur:fecus eſt in manumiſ
ſione. Dicitur aũt partus viſceruʒ pars.non gaſi implicit
ſit ꝑs:ſed quia non põt peti ꝑ interdictum de liberis exhi
bendis.⁊ ideo quo ad hoc dicit᷑ eſſe ꝑs viſceruʒ in natura
libus:et non dicit᷑ eſſe oĩino ꝑs:łᷣ quodãmodo ꝓpter quan
dam colligatõeʒ fetus cum matre.

emnbru tercium

Onſequenter querit᷑. vtrum ſemi natus xel
natus m ꝑtem aliquaʒ ſit ſuſceptibilis ba
ptiſmi.hoc eſt poſt oniuerſalem ſeꝑationem
Ctm̃: an etiam poſt ꝑticulaꝛem. Et videt pꝰ
vniuerſalem tm.tũc em̃ ꝓprie dicit᷑ natus. renatus autem
põt eſſe poſtqᷓ eſt natꝰ⁊ nõ ante:̊ nõ ĩ ſeꝑatione ꝑticulaꝛ
eſt ſuſcepiibilis baptiſini.¶ Pꝛe. natiuitas que eſi pm ſpi⸗
ritum non eſt in ꝑte:et in ꝑte non:ſ̊ vniuerſalis.Qatiui⸗
tas ergo ᷣm carnem que debet eſſe ꝓpinqua diſpoſitio ad
hanc natiuitatẽ ſpũalem: cæbet eſſe natiuitas ſᷣm totumet
non tm̃ ym ptem. ¶ Pꝛe. cum ↄtingit aliqñ monſtra q̃ ha
bent aliquid foꝛme bumane et aliquid nõ. ſi egrederetur
illa pars que ſpectat ad humanam foꝛmaʒ latente alia ꝑ⸗
te poſſet eſſe erꝛoꝛ in baptiʒ ando.vt ergo vitetur erꝛoꝛ: vi⸗

etur ꝙ exigatur vmuerſalis egreſſus ipſius partus a vẽ
tre matris. ¶Contra. in ipſo egreſſu a ventre matris mił
totiens moꝛiutur infantes. Si ergo expectaretur vniuer⸗

ſalis egreſſio.anteqᷓ; baptiʒaret᷑ vel aqua tingeret:frequẽ
ter ꝑuuli moꝛerent᷑ ſine baptiſmo.Sed ꝓcuranda eſt ſalꝰ
anime que ↄdita eſt ad imaginem dei quantũ fieri poteſt.
2 maxime placet deo zelus animaꝝ:g non exiſtente tota⸗
li egreſſione ſi timet᷑ de ꝑiculo moꝛtis:fundenda eſt aqua
baptiſmalis cum inuocatõne trinitatis ſᷣm foꝛmã ad hoc
inſtitutam. Sed ſi fundit᷑ hoc modo baptiʒatꝰ videtur cũ
ea ↄcurꝛũt que ad baptiſmũ exiguntur:ergo ꝑticulari ex⸗
iſlenti egreſſione ꝑuulus eſt ſuſceptibilis baptiſmatis.
Deinde ſupoſito ꝙ ꝑuulus ſit in articulo neceſſitatis
ticulari facta egreſſio. Querit᷑ vtrum indifferenter qua⸗
cunq; ꝑte egrediente aut non:et videt᷑ ex iam dicta rõne.
ꝙ ſiue egrediente manu ſiue pede in articulo neceſſitatis
tribuendũ ſit baptiſma.anima em̃ ratõnalis que eſt ſuſce
ptibilis gratie non eſt actus alicuiꝰꝑtis coꝛꝑis determĩa
te: quẽadmodũ dicitur de ſenſibili et vegetabili.ſᷣ eſt perſe
ctio totius et dicit᷑ eſſe vbiq; in coꝛꝑe ſuo ſicut habetur in
li.de aĩa ⁊ ſpũ.ſicut tdeus ſ totus in toto oꝛbe:ſic anima
vbiq; tota in toto coꝛꝑe ſuo:ꝗ̊ quacũqʒ ꝑte coꝛꝑis eſſentia.
li baptiʒ ata cuʒ debitis circũſtãtijs iprimet᷑ caꝛacter ĩ aĩa
ratõnali.¶ Sed ↄtra hoc obijci põt.ꝙ non in om̃i ꝑte cor⸗
poꝛis om̃es ſenſus vigent ſ̊ in copite.ibi em̃ in figura ca⸗
pitis marime diſcermt᷑ ꝑfectio anime rationalis. non ſie
aũt in alijo ꝑtibus.non ̊ quacũq; ꝑte egrediente: ſed illa
maxime in qua plus diſcernit᷑ anima ronalis ſi tingat᷑ in
aqua ſm foꝛmam baptiſmi iudicandus eſt baptizatus.
AS quod rdeni pot niſi ꝑiculum moꝛtis vrgeat.ex
pectanda eſt vniuerſalis egꝛeſſio vt plene naſcat᷑ anteji re
naſcatur.ſi tñ articulus neceſſitatis exigat hoc:a appaꝛe⸗
at illa ꝑs in qua pᷣncipaliter diſcernit᷑ anima rationalis:
ſuꝑfundẽda eſt aq̃ adhibita debita foꝛma ad hoc inſtituta
In his em̃ ſecurioꝛ pars et ſalubꝛioꝛ eſt accipienda.⸗ pꝛe⸗
ſumitur ab eccleſia baptiʒatus eſſe. Unde ſi poeſtea plene
naſceretur: non videtur aliquod aliquilo faciendũ niſi ig

ſuppleat᷑ ꝙ de ſacramentalibo exigitur. nõ ſic aũt videtur

eſſe iudicandũ ſi manus vel pes egrediatur. in articlo.n.
neceſſitatis ſi fiat intinctio cum debita foꝛma:pie credituꝛ
ꝙ ſummſacerdos ſuppleat exiſtente aĩa ratõnali in coꝛpo
re illo. Si tñ naſcatur poſtea et viuat in ſyẽ bumana:nõ
eſt diſſonũ a ſalute ipſius:nec fit iniuria ſacramẽto ſi po⸗
ſtea a ſacerdote illo modo quo ↄſtitutum eſt baptiʒetur vt
dicat᷑.Mon te rebaptiʒo ſi baptiʒatus es.Sed ſi nonduʒ
baptiʒatus es:ego baptiʒo te in noie pa.⁊c.ᷣm ꝙ oꝛdina⸗
tum eſt ab Innocentio papa.

embꝛum quartũ
Onſequenter n de muliere pturiente qꝗᷓ
eſt in articulo moꝛtis et deſperatur de vita.
vtrũ poſſit dari ↄſiliũ de ſecando eã vt puer
iuꝰha beat᷑ et baptiʒet᷑. Et videt᷑ ꝙ ſic: ꝗa
ↄſiliũ caritatiò eſt optimũ. caritas aũt dictat ꝙ pponẽda
eſt vita ſpũalis vite coꝛꝑali:⁊ hec ꝑdenda ꝓpter illã ſaluã⸗
dam: nõ eſt ↄtra ↄſiliũ caritatis ꝙ mulier e qᷓ dſſperat
ſecet᷑ vt puer viuꝰpẽatur ⁊ baptiʒet᷑. ¶ Cont᷑ incertũ eſt ſi
puer viuꝰ poſſit hr̃i vt baptiʒet᷑.certũ eſt vt mulier pᷣgnãs
occidet᷑.iAõ ſunt at᷑ faciẽda mala vt veniãt bona: nõ eſt
Dandũ ↄſiliũ vt mulier pᷣenans duʒ adbuc ĩ ea ſupeſt vita
ſecet ꝓpter dictã rõneʒ ꝙ/¶ Dð ↄcedit᷑ ſaluo iudicio melio⸗
ris ſnie.diĩc em Aug.tenendũ eſt certũ ⁊ dimittendũ inceꝛ
tũ.⁊ planũ ẽ ſi ẽ ibi pet̃m homicidij.cũ in oꝛdine caꝛitatis
pᷣponẽda eſt ſalꝰ ꝓpria aliene.nõ eſt ſecãda mulier dũ ad⸗
huc ſuꝑeſt vita ex q̃ ſectõne fiat moꝛs vel moꝛtis acceleꝛa⸗
tio.ſ ſecus ? eri ſectõ ſine moꝛtis ꝑiculo.

embꝛum quntũͦ

Onſequenter querit᷑.vtrũ baptiſmus poſſit
differꝛi . Et pꝛimo querit᷑ vtrum debeat di⸗
ferri vſq; ad finem vite. Secundo dato ꝙ ñ
AMtrum vlq; ad etatem adultam.

—

dͤſic anin
is ſſentin

Nacteried

miprecwn
i⸗ ⸗
eſeoil⸗
nngas in
gatus.
gead.&
Anteire
apan
Ationalis
N inſäintn
enche.1n
eſlenpeen
Mu niſig
it nicenn
Utnclonn.
tcreci.
incoꝛpo
ina: no
ſipo⸗
ſemr n
inondnz
Pordind

gtorient
Ur defia
eiſtpo
tpſog⸗
ſpit
liij
aſn
ai
rgnis
oc
eſeinn
omclio⸗
cüinee
rinnns
d⸗
accelen
lo

nspoſ

ehenn,
ol

¶ LNueſtio

—.ł.i eů0ͤ—

Articulus primus
Irca pꝛimum ſic Dinm modꝰ ↄuenientiſſi
mus ẽ ſuſceptõni baptiſmi qͥ maturiꝰ ꝑuenituꝛ
ad ſalutẽ. Sʒ ꝗ baptiz at᷑ in fine ſtatim euolat:
quia in baptiſmate delet᷑ culpa et pena. buiꝰ ergo expecta
tione citiꝰ?⁊ maturius ꝑuenit᷑ ad ſaluteʒ qᷓ; ſuſceptoõne ba⸗
ptiſmi tẽꝑe anterioꝛi: c. ¶ Pꝛe.omis xpᷣi actio noſira?
inſtrnctio.Xpc aũt nõ expectauit tm̃ etatem adultã: fe⸗
re vſq; ad finẽ vite ſue diſiulit baptiʒari.nõ em̃ acceſſit ad
baptũmũ anteqᷓ Aerrrrannokz ↄueniret vt ſic expecta
rent eiꝰmembꝛa.¶ Contra.nullꝰ certus ẽ de die vel boꝛa
moꝛtis. nullus aut exponere ſe dʒ ꝑiculo ſpũali cum hẽat
viam bonã ſalubrem quaʒ eligat.& nõ eſt expectandum
vſq; ad finem vite vel vſq; ad etatem virilẽ vt ſuſcipiat᷑ ba
ptiſmus. 4 Prete. videtur eſſe contemptus ſacramenti⸗
cũ em̃ teneat᷑ vnuſqſq; ad ſuſceptõeʒ baptiſinatis ſi poteſt
ſcienter differt cum poſſit et omittit ⁊ ↄtemnit:peccat er
go ſic inrido n Fnon rven differri ſuſceptõ bu⸗
ptiſmi vſq; in finè vite ⁊ tũc pcta om̃ia dimitta nt᷑.quia di
latio illa petm eſt et diuturna exñtia in hoc pctᷣo eſt cã peꝛ
ditõnis. VUnðd Criv. quõ ꝗs ꝓpterea peccat vt ſctẽm baptiſ⸗

ma in nouiſſima ſua expiratõne ſuſcipiat: foꝛtaſſis ñ adi

piſcitur. ⁊ credite mihi nõ terꝛẽs vos dico qð dicturꝰ ſum
multos noui ꝗ bec paſſi ſunt ꝗ ſpe baptiſmatis multa pec
cabant.circa diẽ aũt moꝛtis diſceſſerũt vacui.deus em̃ P.
pter hoc baptiſma tribuit vt ſoluat pctĩa:nõ vt addat. Si
gs vᷣo ad hoc baptiſma vtit᷑ vt amplioꝛa elinquat:ipſum
fit negligentie ca er ſumit᷑ cauſa ꝓ occaſione.non eĩ ſacra⸗
mentũ ꝗð per ſe dat remiſſionẽ pctoꝝ eſt cauſa pcti: ſᷣ oc⸗
caſio quedam põt eſſe negligentie.nullus aũt dz eſſe negli
gens de ſua ſalute:nec ꝑ tantũ tpᷣs remanere ipe filius ire
7 qð deterius eſt filiꝰgehenne.nec ſubtrabere ſibi oↄmuni⸗
onem bonoꝝ ſpũaliũ ⁊ augmentũ meritoꝛiuʒ. 4 Ad illud
quod Eino ʒ boc obijcit᷑.ꝙ boc mode.ſ.expectando bapti
ſma vſq; in finẽ maturiꝰꝑuenit᷑ ad ſalutem ſiue ad gliam

Bicendũ ꝙ hoc nõ eſt verũ niſi foꝛte ꝑ accidens.eo eniʒ ꝗ⸗

nullꝰtalis certus ẽ de die moꝛtis. neq; certus elt ſi dabit᷑
ſibi gr̃a ↄtritõis ⁊ facultas baptiſmatis:ſic differẽdo eui⸗
denti erponit ſe ꝑiculo.cum hoc ꝙ pᷣuat ſe bñficijs eccłie.
talis em̃ exponit ſe ↄſimili ꝑiculo:quali exponit ſe peccãs
ↄtinue in ſpe penitendi ĩ fine. VUñ tali timendũ eſſet ne veꝛ
bum Aug. verificaret᷑ in io.ſcʒ bac aiaduerſione ꝑcutit᷑
pcxt᷑oꝛ. vt cum moꝛt obliuiſcitur ſui: ꝗ dum viueret oblitꝰ
eſt dei. ec accipiendũ eſit exemplũ a dño ꝗ nõ indigebat
baptiʒari.q ad hoe ſignificandũ in illa etate baptiʒateſt
vt miſteriũ trinitatis et oꝑatio decalogi in boc intelligan
tur. Decalogem̃ ꝑ fidẽ trinitatis meliꝰintelligit? imple⸗
tur. quilibʒ em nrm ꝗ naſcitur filiꝰire indiget ipᷣa purga⸗
ri ab oꝛiginali pcto:⁊ ab actuali ſi qð ꝑpetratur.

rticuius ſecundꝰ

Onſequenter querit᷑.vtrum baptiſinus dʒ dif
ferꝛi quouſq; ꝑuulus ſit adultꝰꝛet videt᷑ ꝙ de⸗
Xbeat differꝛi. qꝛ cuʒ ſit duplex vita.ſ.naturalis
ſpũalis.pꝛimã facit infuſio aĩe:ſcðᷣam infuſio gre.Sed
anima dans vitã naturalẽ nõ infundit᷑ quouſq; ſit coꝛpus
oꝛganiz atũ et ↄpletum: nec gr̃a dans vitã ſpualem dʒ ĩ⸗
fundi aĩe quouſq; ſit ꝑfecta ⁊ quaſi oꝛganizata in potẽtijs
ſicut coꝛpꝰin mẽbris.igr cũ potentie ſint ligate ante adui
tam etatem: non dz baptizari añ iſtam. 4 Item duplex eſt
potentia aĩe ſicut innuit Dam.ſ.naturalis et rationalis.
Sʒ in naturali nihil impꝛimit᷑ niſi naturaliter: in ratõ⸗
nali nihil debʒ impꝛimi niſi voluntarie.Sed anteqꝙᷓ ſit ad

ultus non habet vſum volũtatis: eꝛgo ante non debet reci

pere gr̃am:ergo nec baptiʒari.¶ Item vanuz dicit᷑ eſſe qð
non põt attingẽ ꝓprio fini.Si igitur gr̃a datur anime vt
ꝑ ipᷣam poſſet deuenire in finem: nec põt ante adultaʒ eta
tem:videtur ꝙ ſi daretur in vanũ fieret.
nit deo cũ nihil faciat in vanuʒ.¶ Contra.oↄſtat ꝙ vulnꝰ
coꝛpoꝛale quãto citius ſonat᷑ tanto laudabilioꝛ eſt medicꝰ

hoc nõ conue

*

xvvij.

magis expedit ſanato.Ex dilatione em̃ curationis red/
ditur qñq; vulnoſiupiduʒ et incurabile. Si ergo ita eſt in
coꝛꝑali.multofoꝛtiꝰita eſt ⁊ in ſpũali. Si ꝗ̊ᷓ deꝰ ẽ ſummus
medicꝰet laudabilis ſumme ⁊ vtilime agens:videt᷑ ꝙ non
debeat differꝛi ſua medicina.igit᷑ cuʒ medicina dat᷑ in ba⸗
ptiſmo:ſtatim dʒ curandꝰbaptiʒari.¶ IJtem duplex ẽ na⸗
tiuitas.ſ.in vtero et ex vtero. Statim aũt ptꝰnatiuitatẽ in
vtero vel in ip̃a natiuitate ↄtrabit aĩa moꝛbũ letaleʒ ſcili⸗
cet culpã oꝛiginalẽ:q̊ ſlatim pꝰnatiuitatẽ ex vtero dʒ aſſe⸗
qui medicin vitalem ſcʒ gram baptiſmalẽ.qa ſicut moꝛs
ſegꝗtur natiuitatẽ pꝛimã: ſic vita dʒ ſequi natiuitatẽ ſecun
dam. et ſicut in pꝛima eſt imediatio:ſic in ſcdᷣa non dʒ eſſe
dilatio ¶Rniſio.ꝙ nõ eſl expectandũ.ſᷣ baptizandus eſt
ſtatim puulue.ſiatim dico ſᷣm ꝙ congruit. Ratõnibo aũt
dictis poſſunt addi alie:ſcʒ moꝛs ſubita et damnatio.fre⸗
quenter em̃ ꝓpter debilitatem naturalẽ ſubito moꝛiuntur
ꝑuuli. Alia eſt opꝛeſſio a demonibo.pᷣſumit enim ꝓbabi⸗
liter ꝙ demones plus pñ̃t in eis qñ ſunt in Sekenal qᷓ qñ
ſunt in gra.Alia eſt impᷣſſio imaginatõnuʒ ⁊ antaſiaruz
in aĩa ꝑuuli a demonibo.cuʒ em ante baptiſmũu ſit anima
ꝓuuli quodãmodo in ptate dyaboli.ipᷣe conatur quantu
põt impmere illi imagines et fantaſias ꝑ qᷓs habilis effi⸗
ciat᷑ ad malũ qñ venerit ad etatem ꝓuectioꝛẽ. ¶ Ad pᷣmũ
g obiectũ ↄtra hoc dðᷣm.ꝙ aia ꝑfecta eſt ad receptõeʒ ga
tie.ꝗa iam hʒ potẽtias aptas ꝑrici gra.qtum ad pꝛimũ ⁊

Fstal actũ gr̃e ꝗ eſt viuificare gratificare ip̃am deo.

ñ nota ꝙ aĩia ? actus eſt ⁊ motoꝛ.ꝙᷓuis igitur nõ ſit ad⸗
buc motoꝛ ꝑfectꝰcoꝛꝑis.et hoc qꝛ coꝛpꝰnõ ẽ adhuc totalit
ↄpletũ reſpectu oꝑatiõis:eſt tñ ꝑfecte actus a ideo apta ẽ
ad recipiendũ ipam gram vt viuificet᷑ ⁊ gratificet et ſi nõ
vt oꝑetuꝛ.¶ Ad ſcõᷣm dom. ꝙ duplex eſt volũtas ſcʒ ꝓpꝛia
et aliena. Sicendũ igitur ꝙ licet ꝑuulꝰnõ bẽat vſum volũ
tatis ꝓprie:habet tñ ſuffragiuʒ volũtatis aliene.⁊ hoc eſt
ſufficiens ad ſuſceptõeʒ gre baptiſmalis.qꝛ eiꝰinfuſio eſt
ex dei miſericoꝛdia. miſcðia aũt penſat mileriam. et ſicut
miſeria contracta eſt a volũtate aliena: ſic et miſcdia rele⸗
uat miſeriã ꝑ voluntatẽ alienam. 4. Ad terciũ dðm.ꝙ du
plex eſt finis gr̃e ſcʒ gratificare ⁊ viuificare ⁊ diſponẽ po⸗
tentias ad oꝑationẽ· licet igit᷑ nõ attingit ꝑ gram vltimo
fini.attingit tamen pᷣmo et ideo nõ datuꝛ in vacuum.iã
pꝛimus finis pᷣncipalis eſt ip̃i gratie:vltimꝰeſt quaſi ſecũ
darius vnde opus diuinũ ꝑfectũ eſt.et pᷣterea per gratiaʒ
magis ac magis habilitat᷑ aĩa.vt cum babuerit organnʒ
expeditum:poſſit exire facilius in alium finem. ⁊ ideo eti
am reſpectu illius nõ datur in vanum.

mbꝛum ſextum

Onſequenter querit᷑vtrũ ſanctificatꝰin vte
ro debeat baptizʒaꝛi cũ nateſt.⁊ ꝙ ſic:videt᷑
qꝛ talis ꝑ ſanctificatõeʒ nõ habet caracterẽ
ſed debet ſigno xp̃ᷣi ↄfiguraꝛi qð fit in bapti
ſino:g debet baptiʒari.¶ Item baptiʒati baptiſmo flami⸗
nis baptiʒant᷑ aqua et tenent᷑ baptiʒari.vt patʒ de Coꝛne
lio Act᷑.x.ſ̊ ſctificari nõ eſt aliud q; gr̃am ſpũſſct᷑i reciꝑe:
gDſctificati tenent᷑ baptiʒaꝛi. Iteʒ nullꝰqᷓntumcunq; ma⸗
gnꝰabſoluit᷑ a dino mandato.ſ̊ dñs dedit mandatũ ⁊æ ſu
ſcipiendo baptiſma: & ita tenet᷑ ad hoc ſctificatus vt alius
Contra.vigoꝛ ſingularis pᷣuilegij ſemꝑ trãſcendit bene
ĩciũ ↄmune.q in ſanctificatoe dat᷑ gra curans ĩ baptiſmo
2 maioꝛ ⁊ efficacioꝛ.ſ̊ oꝛdo nõ eſt a maioꝛe ꝑfectiõe ad mi⸗
noꝛẽ ̊ econtra:q ſcciſicatꝰnõ tenet᷑ baptiʒari. Itẽ ſi ſcti⸗
ficatꝰbaptiʒat᷑.videt᷑ ꝙ ſit vanitas.qꝛ qð pt ſufficient fie⸗
ri ꝑ vnuʒ fruſtra fit ꝑ duo in natura. & ſi nata nibil facit
fruſtra:multominꝰgra.pᷣ gratia ſctificãs ſufficit ad cura:
tionẽ alioꝗn deꝰagit im ꝑfecte:̊ ⁊c.¶ Item videt᷑ ꝙ lit ibi
ↄtemptꝰ.qꝛ ꝗ baptiʒatꝰeſt:ſi iterũ baptiʒet᷑ facit ↄtumeliã
ſacr̃o.ꝗa pꝛimũ remediũ reputat inſufficiens:̊ᷓ pari rõne
qui iʒat᷑ poſt ſanctificatõeʒ iniuriatur ſanctificatõni
Rñſio.dicendum ꝙ ſanctificatus baptizari dʒ bapti/
mo aqᷓ.ſicut baptiʒatꝰbaptiſmo flaminis.Et eſt ratõ tri⸗
plex. Pꝛima ꝓpter bonũ obediẽtie.qꝛ deꝰpᷣcipit vt oẽs qui

—

naſcantur renaſcantur aqua. Scda ꝓpter bumilitateʒ. qꝛ
de bet ſe reputare pctoꝛem ⁊ indigẽ xpi redemptõne.Ter:
cia ꝓpter vnitatem:vt ab alijs mẽbris rpᷣi nõ diſcoꝛdet.nõ

g̊ baptiʒ at᷑ ꝓpter hoc ꝙ ſanctificatio nõ ſufficiat:ſed ꝓpter

rõnes pdictas ꝓpt q̃ꝛu exempla dãda fuit xpᷣe circũciſus.
vt ſcʒ obediret legi ſubiecit ſe ſigno pctoꝛis quo nõ ipſe ſe
pctoꝛem:h̊ alios ſe pctoꝛes ꝓfiteri docet.poſtremo vt pr̃i⸗/
bus nõ eſſet diſſimilis.patet ̊ rñſio ꝙ ſanctificatꝰ nõ reci
pit baptiſmũ in remediũ.qð ſi faceret:eſſet inoꝛdinatõ va
nitas ⁊ ↄtem ptꝰ.ſ̊ in ſignũ qð hʒ tria ↄiũcta bona ſcʒ obe
dientiã humilitatẽ et vnitatẽ qᷓtum ad vnitatẽ caracteris
Ad illud ̊ qdð obijcit᷑. ꝙ ſanctificatio tranſcendit.dðm
ꝙ iuis hoe verũ ſit qtum ad gram q̃ delet culpã ⁊ habili
tat ad bonũ.tñ nõ tranſcẽdit ꝙᷓtum ad caracterẽ:qꝛ illum
nõ impmit.⁊ ideo rõne illiꝰadhuc baptiſmꝰ debet recipi.
4Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſuꝑfluit.ptʒ rñſio ꝙ nõ recipit ad
idem ad qð pceſſit ſancuficatio.¶l Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ
rebaptiʒatꝰiniuriat᷑ baptiſmo.dðm ꝙ boc verũ eſt qꝛ ite⸗

rat idẽ iñ 7 ad idẽ nõ ſic ẽ in ꝓpoſito ⁊ ſic ꝑʒ totũ.
Lueſtio. vviij. de conditio/

nibus adulti baptiʒandi.

— .
Onſequenter que/
ritur de adultis et pꝛimo de inuitis.Se
cundo de fictis. Tercio de non vtentibo

— —V—
—

embꝛum primnum

Aerit᷑ &̊ pꝛimo.ſi ꝗs inuitus põt baptiʒaꝛi.
E ſic:videt᷑.dic em̃ Aug.in encheri.młta
bona pᷣſtant᷑ inuitis q eoꝝ cõſulit᷑ vtilitati
nõ volũtati.qꝛ ipᷣi ſibimet inueniunt᷑ inimi⸗/
3 magnũ pᷣſtatur bñficiũ qñ pᷣſtatur ſacrm qͥ liberat
a culpa ⁊ pena:⁊ marime ↄſulitur vtilitati.vt qñ ↄfertur
ſacr̃m baptiſmi: põt inuito pᷣſtari.vel q̃re nõ?¶ IStem in
lege hũana ita ẽ.ꝙ aliꝗs põt ſoluẽ ꝓ alio et liberaꝛe eũ a
bito tꝑali ipo inuito ⁊ ↄtradicente.⁊ h̊ fit pᷣſtando bñfi⸗/
ciũ tꝑale.ſiłr videt᷑ ꝙ aligꝗs põt pᷣſtare bñficiũ ſpũale ali:
cui illo inuito ⁊ dicente ⁊ liberare eũ a debito ſpirituali
Pꝛe.paulꝰcũ eccłiam dei ꝑſeq̃ret᷑ ad deũ ↄuerti coactꝰẽ
a xpᷣo.cum g eccłia debeat vpᷣm imitari: ↄpellere dʒ etiaʒ
renitentẽ ad ſuſceptõeʒ ſacr̃i baptiſmalis ſiue baptiſmi.
Item baptiſmꝰẽ remediũ ↄᷣ oꝛiginale.ſ̊ oꝛiginale cõtra
hitur ncc̃io nullo exñte aſſenſu volũtatis:ſilłr videt᷑ ꝙ ba⸗
ptiſmꝰpoſſet ↄferꝛi nccio abſq; om̃i ↄſenſu volũtatis reci:
pientis.ſ̊ ↄferꝛi aliꝗd alicui neceſſitate abſq; ↄſenſu volũ⸗
tatis eſt yferꝛe inuito: inuito põt ↄferꝛi ſacrin baptiſma⸗
tis.4¶ Item nõ põt magis cogi volũtas qᷓ; ↄminãdo vel in
tem ptãdo moꝛtẽ.Sʒ ſi aliꝗs ↄpulſus timoꝛe moꝛtis ſacri
ficet erit ydolatra: ſiłr ſi ſaccẽm baptiſmi recipiat timoẽ
moꝛtis erit ſacrjm verũ.¶ Item ſi aligs baptiʒat᷑ ex amoẽ
male inflãmante baptiʒateſt de facto:q̊ ſi non minꝰrepu⸗/
gnat baptiſmo amoꝛ male inflãmans qᷓ; timoꝛ male humi
lians:ſi baptiʒatꝰex malo amoꝛe bapi ʒatꝰeſt:ſiłr vidẽ
ex timoꝛe ſit baptiʒatꝰ ¶ Cont.ab adulto reqrit᷑ in pro⸗
pria ꝑſona.vis baptiʒari.⁊ in ipᷣo eſt rñdere volo:vł nolo
ſi aſt dicat oĩno nolo:nõ eſi aptꝰ ad ſuſcipiẽdũ baptiſma
talis ꝗ̊ nõ recipit ſacr̃m baptiſmi.¶¶ Item dẽ in decre. In
nocẽ.ꝙ ſi aligs recuſans ĩmergat᷑:ꝙ non eſt baptiʒatus.
YIem in ſacr̃o baptiſmi ↄtrahit᷑ matrimoniũ ſpũale. et
cſponſat᷑ aia deo.ſ̊ mr̃imoniũ ſpũsale aut tãtũ aut plꝰexi⸗
git de ↄſenſu quantũ mr̃imoniũ carnale. Siłr videt᷑ ꝙ cõ⸗
trarium impediat.ne quis ſuſcipiat ſacrẽm baptiſmatis.
IZtem ſacramentum eſt donum dei. non ſolum rõne gr̃e
gratũfacientis:ſ̊ etiam rõne caracteris imp̃ſſi.ſ̊ gꝛatia ði
non im datur repugnantibo immo etiã ſubtrabit᷑: ̊ videt᷑
tali nullo mõ ↄferatur ſacr̃m. ¶ Item lex euãgelica ẽ lex
libertatis. ſacramenta euangelica ſunt libertatis: ſed
quod libertatis eſt libere ſuſcipitur a volente: ergo videt᷑

ꝙ nec de iure nec de facte aliquis ſacramentum baptiſmi
recipiat innitus. HKnſio,. duplex eſt coactio ſcʒ ſuffi⸗
ciens et inducens.ſufficiens ſi aliquis immergat᷑ coactio
ne ſufficiente. vtpote qñ violenter ⁊ ipo renitente immer/

gitur. talis nullo modo baptiʒatus eſt: quia nullo mõ fu⸗
it in eo cõſenſus nec voluntas imo fuit oino repugnans.

Si aũt aliquis ĩmergat᷑ coactõne inducẽte.vtpote minis

et flagellis ita ꝙ magis vult ſe ſubijcere ſacramento eccle
ſie qᷓ; moꝛte ꝑire:dico ꝙ aut intendit alios illudere ⁊ moꝛ⸗
tem euadere:et tũc quia non eſt intentio nõ eſt ſacramẽtũ.
cum nullus dicatur baptiʒzatus eſſe qui cõſenſit ſe immer

gi ad iocum.Aut ipᷣe vult id quod facit eccleſia circa ſe fie

ri magis qᷓ velit ꝑuꝛe:tũc ſiue credat ſiue non:ſiue velit ha
bere gr̃am ſiue non. Dicendum ꝙ recipit ſacramentũ. eo
ꝙ qᷓ;uis non ſit ibi meritoꝛia voluntas:eſt tamen ibi con⸗
ſenſus et voluntas.nec eſt ſimpliciter inuoluntariũ:quia
talis recipit ſacramentuʒ exterius et vult circa ſe fieri qð
fit in miniſterio ſacramẽti huiꝰ.vnde ᷣm Canones iudi⸗
candus eſt baptiʒatus.a hoc diffinitũ eſt in decre. Innoc.
vbi determinat᷑ ꝙ inuitꝰqui eſt ↄtradicens penitus nec rẽ
nec caracterẽ ſuſcipit ſacramenti. Av id qð obijcit᷑. ꝙ be
