nis. Pꝛimo querit᷑ vtrum circũciſio ſit ſo
lum in ſignificando ⁊ nõ in efficiendo. Se⸗

—

Irca pꝛmũ ſic.ꝛ nõ ſit ſolum in ſigniſicãdo
ed in efficiendo videtur: quia homo cecidit in
ignoꝛantiã ᷣm hug.2 aug.2 ita ↄgruit remedi
a hec.ſ̊ boc fuit ꝑ ſacramenta et marime ꝑ circum
ciſionem: circũciſio nõ tm̃ fuit in ſignũ ſ̊ in remediũ ſeu
efficaciam.4¶ Contra.iij.p Ro.Sacramenta legalia inſtitu
ta fuerũt:nõ ad iuſtificatõeʒ ſed in ſignificatõeʒ. ¶4. Pꝛet᷑.
diffinitio circũciſionis poſita a dama. nihil ponit nilſi ſi⸗
gnificando. ¶ IJtem aug.ad valeriũ.Circũcilio ad ſignifi

cationẽ purgatõnis valebat:ſicut baptiſmus mõ ad inno⸗/
uationẽ.¶ Rñ.eſfecius eſt non ſolũ in ſigniſicando ſ̊ eti

am in purgando. 4 Qð obijcit de glo. iij. Ro. Rñdeo ꝙ
nõ loꝗtur de circũciſione ſᷣ de alijs legalibo ſicut patʒ ibi.
Ad hoc qð obijcitur de diffinitõne poſita a dama. Rñ⸗
deo.ꝙ dama.nõ ponit plenã diffinitiõem:ſ̊ ſolum qtũ ad
vnam ꝑtem. quelibet em̃ ratio dicit totũ eſſe rei.ſ̊ vna dif
finitio dicit eſſe materiale alia foꝛmale. Ad auctoꝛitatẽ
Aug.ad valerium.dicendum ꝙ nõ intelligit ꝙ circumci⸗
ſio ſit tm̃ ad ſignificatõeʒ:ſed ꝙ ſit ad ſignificatõnem pur
gationis cum effectu in paruulis:et ita non ponit ſignifi⸗
cationem ſed efficaciam.

¶ Articulus ſ. ecundus

Onſequẽter querit᷑ cuiꝰrei ſignum eſt circum⸗
ciſio ꝓprie.Et querit᷑ vtrum ſit ſignum regene
ratõnis.Qõ videt᷑: quia circũciſio eſt ſignum
abl

blatõnis. Per ablatõnem aũt pct᷑i nõ fit filius dei:ſed ꝑ
ↄformitateʒ gratie ꝓut dicit᷑ Rom̃.viij. Conformes fieri
imagini filij ſui:̊ non eſt ſignũ regeneratõnis.⸗ Contra.
aug.in li.de ciui.dei.Circũciſio ſignũ regeneratõnis fuit
⁊ nõ imerito ꝑuulum ꝗꝓpter oꝛiginale pctm quo pꝛimũ dei
diſipatum eſt teſtamentũ generatio diſperdet niſi geneꝛa⸗
tio liberet.ſic intelligẽda ſunt verba diuina. tanqᷓ dictuʒ
ſit:ꝗ non fuerit regeneratꝰ:interibit anima eius de gene
ratõne eius.qꝛ teſtamentũ dei diſſipauit qñ in adam etiã
cum om̃iha iꝑle peccauit: circũciñio fuit ſignũ regeneꝛa⸗
tionis.Rñ.regeneratõnis dicit᷑ ſignũ.nõ qa ſignũ fuit
baptiſmi tm̃:ſed ꝓpter hoc ꝙ remoto oꝛiginali pcto ꝑ cir⸗
cũciſionẽ fit filiꝰi ꝑ gr̃am.pꝛius erat filius ire ꝑ culpazʒ
Item adhuc querit᷑.cum circũciſio inſtituta ſit ĩ reme⸗
dium ↄtra oꝛiginale. Dicit᷑ em̃.iiij. Ro. abꝛahã ſignuz ac⸗
cepit circũciſionis ſignaculũ fidei.in glo.ibi habet᷑ ꝙ cir⸗
cũciſio data fuit in remediũ ↄtra oꝛiginale. aut igit᷑ eſt ſi⸗
gnum remiſſionis culpe ꝓprie ⁊ pᷣmo:aut pene. autem
culpe videt᷑ glo.ibi.iiij.Ro.ſignũ accepit circũciſionis ⁊c
Circũciſio erterioꝛ dr ſignũ ĩterioꝛis circũciſiõis.tle.ſ.q
ſit hñs figculũ ſite rei.vt ſiẽ̃ carne libidinis ĩ circũciſio⸗
ne hõ ſpoliat᷑:ſic aia ſpoliat᷑ om̃ibus ſoꝛdibo pꝛime natiui
tatis:⁊ qꝛ nondũ dixerat cuiꝰrei:ſubditi iuſticie fidei hec
glo. Ecce ꝙ eſt ſignũ remiſſionis culpe. Contra.ꝗq circũ
cidit nõ tollit totũ ſed ꝑteʒ aliquam alia remanẽte.dʒ igr
eſſe ſignũ eiꝰqð tollit᷑ in ꝑte.hoc eſt ↄcupꝑia: nõ culpaq to
taliter tollit᷑.¶ Pꝛe.penale oblatũ dʒ eſſe ſignũ ablatõis

cundo cuius rei ſit ſignum propꝛie ⁊ per ſe

UArticulus primus

vij.

pene.¶¶ Item in abꝛabam nõ habuit circũciſio hũc effctm
n.ꝙ eſt ſignũ diuiſionis originalis qͥ ad culpã? pe⸗
m:ſᷣ generaliꝰquo ad penaʒ. In abꝛaha aũt leta fuit
oꝛiginalis anteqꝙᷓ illi pciperet᷑ circũciſio.ſᷣ poſt qñ datum
fuit illi p̃ᷣeeptum de circuciſione et circũcidebat ſe diminu
ebat circũciſio in ipo ↄcupĩam.i.gra in circũciſione: non
ex circũciſione.Et notandũ vt dicit aug.ꝙ ſacrm eſt ex ſi⸗
militudine repñtans et ex inſtitutõne ſignificans ⁊c. Cir
cumciſio igi᷑ ̃tum ex ſiłitudine repñtat ꝓprie penam ſi⸗
gnificat.inꝙtum ex inſtitutõne ſignat culpam ꝓprie.ratõ⸗
nes autem inducte nõ ꝓbant pꝛeciſe.

embꝛum ſextum

BEgtur de integritate. Pꝛimo querit᷑ vtruʒ
viij. dies erat de ſubſtãtia ſacramẽti. Scðo
vtrũ aliqͥ caſu poterat pᷣueniri. Lercio vtrũ
erat te eſſentia ſacri ꝙ fieret in tali mẽbꝛo.
Ouarto vtruʒ erat v eſſentia ſacramenti ꝙ fieret tali in

ſtrumento.
circũciſionis.ita ſcʒ niſi tũc fieret: efficaciã nõ
— br̃et.ꝙ ſic videt᷑. Sacr̃a efficaciaʒ hñt er inſti⸗
tutõne.2 nõ q;tum ad actũ exercendũ:̊ qᷓtum ad aliquid
ſuꝑadditũ.verbigr̃a.baptiſma inſtitutuʒ eſt fieri in aqua
⁊ ſub tali foꝛa verboꝝ.vñ nõ ſufficit imerſio hmõi niſi ad
dat᷑ foꝛma vboꝝ et hoc qꝛ inſtitutũ eſt ſic fieri.Siłr videt᷑
in ꝓpoſito. ꝙ cum tps inſtitutũ ſit a dño Geñ.xvij. vbi dĩ
infans.viij.dieruʒ circũcidet᷑ ⁊c.¶ Item circũciſio ſignat
vtrãq; circũciſionẽ. ſcʒ pꝛimã in aĩa a culpa: ſcdᷣam ĩ cor⸗
poꝛe a miſeria q̃ futura eꝛat in.viij.reſurꝛectõis.ꝗ̊ᷓ octauꝰ
dies erat de integritate ſignificatõnis.ꝗ̊ et de integritate.
¶ Item pᷣceptum v circũciſione ẽ pceptum affirmatiuũ.
qð obligat ad aliquod tpᷣs nõ ad om̃e.ꝗ determinato tẽꝑe
in pᷣcepto obligat ad illud. cũ in pᷣcepto illo fit determia
tio tꝑis in qͥ inſtituit᷑ circũciſio:tpᷣs determinatũ
ceſſitate circũciſionis ⁊ eſſentiale circũciſioni
potuit ↄtingẽ ꝙ.vuij.dies eſſet ſabbatũ.in ſabbato autem
nibil licebat facẽ. Exo.rx.om̃e opus nõ facies ĩ eo.ꝗ¶ Itẽ
in toto tꝑe vagatõis filioꝝ iſrł in deſerto nõ fuerũt aliqui
circũciſi.ſcʒ donec venirẽt in galgala Yoſue.v.igit᷑ ſi.viij·
dies eſſet eſſentialis in ſacr̃o:nuliꝰilloꝝ purgatꝰeſt circũ⸗
ciſione facta pꝰ.q Iteʒ tpᷣs aliqð diffinitũ nõ erat eſſenti⸗
ale baptiſmati nec alicui ſacroꝝ legis nature:a ſili videt
in ꝓpoſito. Pꝛe.ſi ipᷣs ilud eſſet eſſentiale ⁊ de neceſſita
te ſacr̃i nil valuit abꝛahe nec aligbo alijs de domo eius.Et
iteꝝ nibii valebat ꝓſelitis.⁊ ex H̊ ſeꝗtuꝛ ꝙ ſi aligs neglige
bat dieʒ. viij.ꝙ nullo mõ poſſet curari ab oꝛiginali:qꝛ nec
ꝑ circũciſionem nec alio mõ:qꝛ nõ erat aliud remedium.
dußſer erat efficacia circũciſionis.vna ſigſicatio
is: alia purgatõis ab oꝛiginali. ꝙᷓtuʒ ad pꝛimũ eſt eẽnti⸗
galis dies.viij.nõ qtuʒ ad ſcᷣm.¶ Ao h̊ qð obr.ꝙ.viij.di⸗
es ẽ de inſtitutõe.dðm ꝙ h̊ fuit magis in ſigficatõeʒ q; in
purgatõeʒ.vñ dies.viij. aſſigtꝰfuit in ſigficatõeʒ ⁊ ↄgruẽ⸗
tiã. Cõgruebat eĩ vt ꝑuulis nõ ſtati natis ſᷣ aliqntulũ ro⸗
boꝛatis.tãta leſio inferꝛet᷑: ne magtudinis paſſione deſice⸗
rent.⁊ ſi vlt᷑ differꝛet᷑:tũc eẽt ꝑiculũ ꝓpt᷑ moꝛtẽ:qꝛ libenter
differꝛẽt ꝓpt᷑ doloꝛẽ.iõ voluit eis dñs terminũ pꝛefigere.
Ex hoc pʒ rñſio ad aliã roneʒ q onñdit᷑ ꝙ dies.viij.ẽ eẽn
tialis qᷓtũ ad ſigficatõeʒ qð verũ eſt.⸗¶ Ad illud qð obr̃.
ꝙ in pceptis affirmatiuis determiato tꝑe ẽ ipᷣm tps eſſen
tiale pᷣcepto ⁊c᷑.dðm ꝙ qᷓtum ad efficaciã nõ ẽ eẽntiale ſiẽ
dictũ eſt.Nã eque bñ curabat circũciſio ꝓſelitos.ſ.ſic paꝛ
uulos.eſt tm̃ eẽntiale ſiue de neceſſitate q;tũ ad obſeruan⸗
tiã.¶¶ Ad illud qð obr ꝓ alia ꝑte de ſabbato.doᷣm ꝙ licu⸗
it ſᷣm legẽ circũcidẽ in ſabbato.vñ ioh.vij. Si circũciſiõʒ
accipit hõ in ſabbato vt ñ ſoluat᷑ lex moyſi.glo. q̊ iubemi
vacaꝛe.ſi octaua dies occurꝛit iubemĩ circũcidẽ.¶¶ Ad ali
ud qð obr.om̃e opꝰꝛc̃.dðm ꝙ ea q̃ eꝛãt ad ſalutẽ hoĩs nõ
pꝓhibebat᷑. Vñ leui.xxiij. affligetis aĩas vr̃as:ſabbatuʒ eĩ

Orre

nculus peimus

Verit pꝛimo.vtrũ octauꝰdies fuit de eſſeiſtia
1

Contra

domini eſt. vnde ioh.vij. Si circumciſionem accipit hõ in
ſabbato glo.que ad ſalutem inſtituta eſt. EUnde nõ eſt vio⸗
latio ſabbati.VIñ dicendũ ꝙ in ſabbato erãt ꝓhibita oꝑa
ſeruilia vt patet Leui.xxiij.⁊ Mũe.xxix.. Nd illud quod
obijcitur de illis qui non ſunt circũciſi anteqᷓ venirent in
galgala. Sicendum ꝙ circũciſio habuit in illis effectum
purgatõnis:nihilominꝰipſi fuerũt trãſgreſſoꝛes legis.vñ
glo. v. JYoſue Aug. ſ. quidaʒ filij de egipto exeutiuz in illo
ꝓplo incircũciſi erant quos circũcidere potuit ihs illorũ.
ſcʒ filios quos genuerũt in deſerto et ↄtempſerunt eos cir

cumcidere. quia inobedientes eꝛant legi dei:nibilominus

qᷓtum ad quoſdã ex diſpenſatiõe expectabat᷑ ne exponerẽt
ſe diſcrimini:quia ignoꝛabãt qñ eos opoꝛtuit ꝓficiſci it⸗
xta motum columne. ꝗ¶ Ad illud quod obijcit᷑ per ſimile
ſumptum de baptiſmate. Sicenduʒ ꝙ res circumciſionis
erat circũciſio a culpa:a a miſeria. circũeiſio a culpa ſig⸗
batur in actu ⁊ materia.actu em̃ ablatõnis circa materi⸗
am qua fit traductio oꝛiginalis ſignatur duplex circumci
ſio pdicta. Sʒ circũciſio a miſeria ꝑ actũ ⁊ materiã nõ ſi⸗
gnificabat:Sᷣ ꝑ actũ tm̃.et ideo ↄgruũ fuit tpᷣs addere per
quvd ſignificaret᷑.baptiſmꝰaũt ratõne immerſionis ⁊ ele⸗
natõnis exp̃ſſe ſignat moꝛtẽ ⁊ reſurꝛectõeʒ:ideo nõ fuit cõ
gruum addere tps.et ſic dies.viij.eſt de bene eſſe circumci
ſionis qtum ad ſignificantiã.eſt tñ de neceſſitate qᷓ tuʒ ad
obſeruantiã:qꝛ cadit in pᷣcepto.Ex bis pʒ rñſio ad alia.

ticulus ſecundus

Egtur inquireꝛe vtrũ inſtante piculo mortis
licuit circũcidere pꝑuulum añ diem.viij. O nõ
videt᷑ cum p̃ceptum dñi fuerit de circũciſione
fienda die tali. Pꝛeceptũ aũt dñi traſgredi licitũ non eſt.
j. Reg.xv.Quia pieciſti ſermonẽ dñi ꝓiecit te dñs ne ſis
rex. ¶ Item ſm bug.alia ſuit via ſalutis:⁊ aliud remedi⸗

um ↄtra originale ſcʒ fides cũ oblatõnibo. ꝓter ꝑicnlli
damnatõnis nõ erat neceſſe diẽ pᷣuenire.¶Contra.poſt

viij. diem licitũ et bonũ fuit circũcidere vt Joſue.v.habe/
tur.igit᷑ dies.viij.nõ fuit ita de neceſſitate pᷣcepti dñi.ꝗqn
aliq cauſa reciꝑet diſpenſatõem.nulla aũt maioꝛ eſt ratõ
diſpenſatõnis qᷓ; ꝑiculũ moꝛtis vt videt᷑. ſcitũ fu⸗
it circũcidere poſt:ſilr videt᷑ qʒ ante¶ Rñſio.ad hoc di‚⸗
cunt quidã ꝙ iminente ꝑiculo moꝛtis ꝓpuulꝰcircũcidẽdus
erat ſi poterat ſuſtinere ſine ꝑiculo.nec venit᷑ ↄtra pᷣceꝑptũ
quia nõ.viij.die eſt circũciſus: ꝓpter neceſſitateʒ ingruen
tem. Si aũt obijcit᷑.ꝙ nulla oblatio habentis vitã debuit
fieri añ.viij.diem.⁊ ita ꝑ ſimile non erat puer circũciden
dus aliquo mõ añ.viij.diem.dicũt ꝙ non eſt ſimile.qꝛ cir⸗
cũciſio nõ tm̃ reſpiciebat ↄgruẽtiã.ſ̊ obligatõeʒ ⁊ q̃ndam
indigentiã et ideo ĩminente tꝑe neceſſitatis ſi als non eꝛat
ꝑiculum:facienda erat circũciſio añ diem.viij.licet nõ fie⸗
ret aliqua aĩalis oblatõ. Hec aũt opinio videt᷑ minꝰrecta
vt ex pᷣcepto dñi quod determinat tpᷣs circũcidendi patʒ 2
mos iudeoꝝ repugnat quẽ nũc obſeruãt.et cꝛedibile eſt ꝙ

a patribo acceperut.nullũ em̃ circumcidũt ante diem. vij.

Pꝛopter hoc aliter dðᷣm.ꝙ vt tactũ eſi:ad obſeruandũ fu
it dies.viij.de neceſſitate pᷣcepti licet nõ qtum ad purgan⸗
dum.Vñ dico ꝙ licet dilatio diei fiebat ꝑ diſpenſatõnem
nõ tñ anticipatio.vñ nullius aĩmalis oblatio debuit fieri
deo añ.viij.diem vt videt᷑.xxij.leui.poſt bñ potuit.Sʒ an
te nequaq; quod dictabat lex indiſpenſabilr fieri.ĩ ſignuʒ
ꝙ nihil acceptũ potuit eſſe deo ꝑfecte niſi ꝑ gram cuiꝰtpᷣs
ꝑ diem.viij.ſignificabat᷑.ꝗ quaſi pꝰſabbatũ ſegis erat ven
turus ſicut dicit hug.et aug.viij.de ciui.dei. Dicendũ igi
tur ꝙ añ.viij.diem nõ debuit circũcidi ꝑuulus etiã in aꝛti
culo moꝛtis.ꝗ ritꝰa iudeis obſeruat᷑ vſq; in pnñ̃tem diem.
nec oꝑtuit ꝗa vt dicit hug.⁊ iudei.ꝑuulus moꝛtuꝰañ. viij.
diem ſaluabat᷑ in ꝑentum ſide cum oblationibo ⁊ ſacrifi-
cija.on em̃ credit᷑ ꝙ veritas fidei cum oblatõne tũc de⸗
ſierit reſpectu maſculini ſexus.nec fuit omiſſio ex ꝑte pa⸗
rentũ: quia nondũ venerat.viij.dies.et ꝑiculum eꝛat ex ꝑ⸗
te pueri et poterat alio modo ꝓuideꝛi.et ſᷣm hoc ſenſus eſt
Anima cuiꝰpꝛepucij caro circumciſa nõ fuerit ⁊c̃.ſcʒ que

non habuit remedium: ꝙ ſuppleat vicem circumciſionis ĩ
hac ꝑte.i¶ Si obijcit᷑ ꝙ magiſter dicit in.iiij.ſenten.in tra⸗/
ctatu de circũciſione.ꝙ idem põt ſentire de illis qð de paꝛ
uulis tecedentibo añ baptiſmũ.Dicendum eſt.ꝙ verbum
magiſtri intelligit᷑ vbi nullũ remediũ exercebat᷑ circa par
nulum.vt qñ non erat ↄuerſio fidei parentũ cum ritu ali⸗
quo pcedente ad purgatõem pueri:in tali caſu damnaret᷑
ſic ꝑuulus nõ baptiʒatꝰ. hui opinionis veritas habetur
ex auẽte.quia ꝓuer.iiij.dicit ſalomon.enigenitꝰ em̃ corã
matre mea.vbi dicit᷑ ꝙ filius berſabee alius ꝑuulus non

fuit noĩatus.qꝛ ante octauũ diem eſt moꝛtuꝰet ita non fu⸗

it circũciſus.habet᷑ et ex rõne:quia nulluʒ animal offere⸗
batur dño ante.viij.diem. Habetuꝛ etiam ex moꝛe indeo⸗
rũ quem modo obſeruant:et ideo bec poſitio magis eſt te

nenda. H
¶ Articulus tercius

nis ꝙ fieret in membꝛo tali. E ſic: videtur ꝑ
boc qð dñs p̃cepit ꝙ fieret in mẽbꝛo tali Geñ.
xvij.Circũcidetis carnem pᷣpucij veſtri vt ſit in ſignũ fede
ris inter me et vos.¶! Iteʒz ĩ exercitõ ſacramentoꝝ nõ ſolũ
ſubſtantia facti ſed modꝰdebitus indictꝰ ab inſtitutoꝛe ne⸗
ceſſario regritur. Modus aũt vt dicit bug. circũciſionis
talis erat.pᷣceptum fuit vt puer maſculus.viij.die a nati⸗
uitate ſua circucideret᷑ in carne p̃pucn ſui.rõne ̊ modi in
dicti a dño inſtituente: requiritur vt fiat in membro tali.
Contra.vt dicit hugo.tres ſunt circũciſiones vna ĩ car
ne tm̃ exteriꝰque ſacramentũ eſt:alie due que ſunt res et
virtus ſacr̃i.altera que fit in pñti qñ aĩa ꝑ depoſitionem
inigꝗtatis circũcidit᷑: altera qᷓ in futuro fiet qñ ꝑ depoſitio
nem coꝛruptõnis coꝛpꝰcircũcidet᷑.ſed neutra illaꝝ q̃ ſunt
res ⁊ virtꝰſacramenti fit determinate circa aliquã ꝑteʒ:a
ſimili videt᷑ de illa q̃ eſt ſacr̃m tm̃. Pꝛe.illa circumciſio
que eſt ſacr̃jm tm̃ eſt ſignũ ⁊ repñtatio illaꝝ que ſunt res ⁊
virtus ſacramenti.⁊ ſimilitudine et ↄfoꝛmitate q;tum ha/
bet ad illa.ſed illa circũciſio que eſt aĩe nullã ponit deter/
minatõeʒ circa ꝑtem vel potenti aĩe.ſ̊ ipſam aĩam indi⸗
ſtincte reſpicit:ſiłr ⁊ illa que eſt coꝛꝑis.ſimiliter videt᷑ ꝙ
illa que eſt ſacrẽ̃m tm̃:nulluʒ mem bꝝ coꝛꝑis debeat deter⸗
minare:łſᷣ indifferenter in hoc mẽbꝛo vel illo fieri debet.

Item boc videt᷑ ꝑ ſimile de baptiſmo. qð nõ erercet᷑ di⸗

ſiincte p ablutionẽ alicui?mẽbri tdeterminati.q⸗! IStem ſac
menta fuerũt in honeſtatẽ et decoꝛẽ.ſ̊ mem bꝝ illud ẽ mẽ
brũ verecũdum ⁊ inhoneſtuʒ: ̊ nullo mõ debet fieri eirea
illud membꝝ.¶ Rñſio.ratio multiplex eſt:quare in mẽ:
bꝛo tali p̃cepiũ datum fuit de circũciſione fienda. Ana eſt
quã ponit męr̃ hug.dicens.ſic in carne ppucij iuſſa eſt fie
ri:ꝗa ad remediũ data eſt ↄtra pctm oꝛiginale qð a paren
tibo ↄtrabit᷑ ꝑ illud mem byꝝ ꝓagatũ.Iñ augꝰ.ↄtra fau⸗
ſtum. In quo membꝛo expoliatio carnalis et moꝛtalis cõ⸗
cupiſcentie ↄgruentius fignratur ꝙᷓ; vnde carnalis ⁊ moꝛ⸗
talis fetus exoꝛit. Item alia rõ eſt vt per ceſſionem circu⸗
larem ppetuitas reatus oꝛiginalis ſignificaret᷑ cuiꝰ abla⸗
tio babetur ꝑ circumciſionem. Item tercia ratio eſt. vt ſi⸗
gnificaret᷑ per circũciſionem talem purgatõnem fieri pec
cati quaſi circulaꝛis.oꝛiginale em̃ peccatum modum cir⸗

culi habet.quia ꝓceſſit a coꝛruptõne ꝑſone in coꝛruptiõeʒ

nature:et a coꝛruptõne nature in coꝛruptõnem perſone.
Item quarta ratio eſt. vt per ablationem factam a mẽbro
ꝓagationis carnalis:ſignificaretur ꝙ non pꝛomittebat᷑
multiplicatio filioꝛum ſᷣm carnem:ſed ſ̃m ſpirituʒ. Item
quinta ratio eſt punitio ↄcupiſcentie ſeuientis per mem⸗

brum illud. Vnde berñ.pio moderamine diuina diſpoſi⸗

tio pꝛouidit.vt in ea potiſſimum parte ↄcupiſcentia cali⸗
garetur:in qua vehementius ſeuire conſtabat. Iteʒ ſexta
ratio eſt ſignum incõtinentie reprimende que exercetur ꝑ
membrum illud. VUnde.iiij. Ro.Signum accepit circum⸗
ciſionis ſignaculum iuſticie fidei glo. ideo data eſt circũ⸗
ciſio vt facta in virili mem bro in quo libido ſolet domina
ri:caſtitatem mentis et coꝛpoꝛis ſeruandam ⁊ impudici⸗

Egtur ingreꝛe vtrũ erat te eſſentia circumciſio

ho

nigi
tra⸗
par
dum
par,
uali⸗
taret
lbeunr
nori
1on
ſonſun
offer
indeo⸗
bellte

meiſo
etur⸗
Ge.
hüͤſee
noͤſoli
e ne
ſionis
znati⸗
odiin
oWi.
aicar
rese
itionen
Npoſi⸗
1 jin
igze
wmmhali⸗
nt res
um ha⸗
tcten
nindi
ſckte
Ner⸗
dbet.
ret di⸗
ten ſae
deme⸗
ficirea
tin Me⸗
Dnacſ
daporen
muly
tals
16:mo
mar
oohbln
e
fenipe⸗
amn cir⸗
wprde;
eſon.
amhr⸗
Hnirchet
m
er me
oſri
nti 1 i
znſn
enumt
tanmm⸗
Aonch
Vnind

wnln.
polia⸗

¶ Mueſtio

ciam reſcindendam indicet. Iieʒ ſeptima ratio colligitur
ex li. ſenten. ſanctoꝝ.vt de membꝛo ↄſecrato deo genea⸗
logia xpᷣi naſceret᷑.Circũciſio enim data fuit in pactuʒ vt
babet᷑ Geñ.xvij.et hoc pactum eſt certitudo:ꝙ xpᷣc ex gen
te illa eſſet naſciturus. Item octana ratio ex glo. Ro.iiij.
quia in illo membꝛo culpam inobedientie pꝛimus homo
cognouit.decuit vt in boc membꝛo ſignuʒ obedientie acci
peret:dðm ergo ꝙ de eſſentia circumciſionis fuit ꝙ fieret
in tali membꝛo.¶ Ad pꝛimo obiectum ↄtra hoc dicendũ.
ꝙ inter illud quod eſt ſacramentum tm̃ et rem ſacramenti:
non reqritur oĩmoda ↄfoꝛmitas.ĩmo ſufficit aliqua con⸗
grua ſimilitudo ſigni et ſignati ſiue ſacramenti et rei inqᷓ
tum hmõi.et ſic eſt in ꝓoſito:quia ↄgrua ẽ ſimilitudo cir
cumciſionis que eſt ſacramentũ tm̃.et circumciſionis que
eſt virtus et res:q;ẽtum ad confoꝛmitatem in ablatõne car
nis ſuꝑflue ex vna ꝑte:et culpe et miſerie ex alia:que ſuꝑ
flna ſunt et non de veritate nature ſiue neceſſitate.qre ab⸗
latõnis ſuꝑflui membꝛi iſtius dictum eſt. Pre.non ẽ ſimi⸗
le de illa que eſt ꝑ depoſitioneʒ iniꝗtatis ⁊ de illa que erit
ꝓ depoſitõeʒ coꝛruptõis in futuro:⁊ illa que erat in carne
exterius.qꝛ illa q̃ eſt ꝑ depoſitionẽ iniquitatis fit ꝑ colla⸗
tionem gratie gratũfacientis:que omnẽ toilit iniquitateʒ
ſimiliter illa q̃ erit ꝑ depoſitionẽ coꝛruptionis in gloꝛioſa
reſurꝛectõne omnem tollit coꝛruptõnem.vnde vtraq; cir⸗
cumciſio generalis eſt in ſuo effectu.⁊ hoc ꝗa gratia ſecuʒ
non patit᷑ iniquitatẽ aliquam:neq; gloꝛia coꝛruptionem.
Circũciſio auteʒ que eſt ſacramentũ iuxta omne quod ne
ceſſitas requirit ⁊ cõgruitas exigit eſt ꝑticularis et deter⸗
minate circa vnam partem coꝛꝑis:⁊ non circa totum vel
quãcunq; ꝑtem indiſtincte:et ex his patet rñſio ad ſcdᷣm.
Ao aliud dicendum.ꝙ non eſt ſimile de baptiſmate qð
eſt ſacramentũ generale.et q;tum ad ꝑſonas:quia nullus
ſaluatur ſine baptiſmate.⁊ q;tum ad tpᷣs dico poſt inſtitu
tionem.⁊ de circumciſione que fuit ſacramentũ ꝑticulare
7 q;tum ad ꝑſonas et q;tum ad tempus.Non em̃ datuʒ ſu
it pꝛeceptum de circũciſione omnibo neq; ad om̃e tempus

Ao vltimũ dicendum.ꝙ ſicut dicit Caſſio. Dembꝛuʒ

eneratõnis eſt membrũ nobile quantũ eſt de ſe.dicit eniʒ
ic. Genitalia vdᷣo noſtra in magnũ miſterium quis dubi⸗
tet attributa.decoꝛum quidem mem bꝛũ:ſi non fuiſſet tur
pi libidine ſoꝛdidatum.quid em̃ illo pᷣcioſius eſſet:ſi inde
bumanũ genus ſine culpa deſcenderet. natura ergo ſua
eſſet nobile:ſed factum eſt innobile ꝓpter culpam. nð ꝑ
remediuz nobilitat᷑.vñ.j.Coꝛin.xij.dicit᷑.q membꝛis in⸗
nobilioꝛibo habundantioꝛẽ honoꝛem circumcidamus.Et
boc intelligitur dum paſſionibus et deſiderijs obuiatur.

Irticulus quartus

Equit᷑ inquirere vtrum erat de eſſentia circũ/
ciſionis ꝙ fieret tali inſtrumento ſcʒ cultro la⸗
pideo.Videt᷑ ꝙ ſic illud quo fit ablutio exteri⸗
pti entiale eſt ſacramento baptiſmatis.ſ.
aqua:vñ nullo alio liquoꝛe baptiʒat᷑.A ſimili videt᷑ ꝙ il⸗

lud quo fiebat circũciſio exterioꝛ ſcʒ cultrus lapideus ſit

eſſentiale circũciſioni:vel quare nõ.. Item.iij.eʒ ech.⁊ vo
cem rotaꝝ ſequentiũ aĩalia ⁊c̃.ibi glo. In ſanctoꝝ patrũ

vita cognoſcimꝰ: ꝗd in ſcripturis intelligere debeamꝰ.ex

quo videt᷑ ꝙ factis antiquoꝝ patruʒ expꝛimit᷑.quo inſtru⸗

mento ſcriptura velit ꝙ fiat circumciſio cultris lapideis.

JZoſue.v. Jac tibi cultros lapideos ⁊c.videt᷑ ꝙ ſcriptura
velit ꝙ nõ circũcidetur niſi cultris lapideis: et ita eſt eẽn⸗
tiale circũciſioni ꝙ tali inſtrumento fiat.¶. Iteʒ ſacramẽ
tum baptiſi matis nõ exercet᷑ niſi vnico elemento ſcʒ aqua.
Similiter nec ſacr̃m ↄfirmatõnis niſi criſmate. Similit
nec ſacramentũ vnctõnis niſi oleo vnctõnis. Similiter vi
detur de circũciſione ꝙ non debeat exerceri niſi inſtrumẽ
to vmn generis.aut ergo debuit fieri cultro petrino ⁊ tunc
habeo/poſitum:aut culiro ferꝛeo ⁊ hoc nõ videt᷑ vt exem
plo patet Exo.iiij.vbi dicitur. Tulit ſephoꝛa acutiſſimaʒ
petram et circumcidit pꝛepucium filij. Similiter.v. ioſue

et ſiec videtur ꝙ eſſentiale erat circumciſioni ꝙ fieret cul⸗
tro tali.¶ Pꝛete.cum hoc inſtrumentum aptum ſit actui
circumcidendi ⁊ ↄgruit ſignificatõni. Significat em̃ xpᷣm
qui petra dicitur quo fit purgatio ab omni culpa.Reſlat
ꝙ magis ↄueniebat circumciſioni hmõi inſtrumento ſieꝛi

ꝙᷓ nouacula ferꝛea: et ita videtur ꝙ boc inſtrumẽto debu⸗
it keri et nõ alioſ 4 Contra.vbi pꝛecepit dominꝰ.ꝙ abꝛa⸗
ham circumcideret ſe et alios.qui erant de domo ſua:nul⸗
lam fecit mentõnem de cultro tali.ex quo videt᷑ ꝙ nõ eſt eſ
ſentiale circumciſioni ꝙ fiat tali inſtrumento determina⸗
te vel tali. Abi aũt dominus inſtituit ſacramentũ baptiſ-⸗
mi inſtituit ꝙ fieret aqua tm̃.iij. Jobã.dicens.iſi quis
ręnatus fuerit ex aqua ⁊c̃.exquo eſſentiale eſt baptiſmati
ꝙ fiat aqua ⁊ nullo alio elemento.⸗! Item iudei nõ circũ
cidunt nũc cultro lapideo ſed ferreo.et ↄſtat ꝙ hoc habẽt
a patribo.vnde andꝛeas. Ipſi iudei non petrinis cultris
vt quidam putant: ſed acutiſſimis nouaculis circũcidũt.
Ex hoc patet.ꝙ non eſt eſſentiale circumciſioni ꝙ fiat cul
tro petrino. Quod cõcedimus.vt eniʒ vult magiſter in
ſenten.et hbugo. Pꝛeceptum fuit vt circũciſio fieret de cul
tris lapideis in ſignũ purgatõnis faciende ꝑ xpᷣm qui pe⸗/
tra dicitur.j.Coꝛin.x.Petra aũt erat xpᷣc.vnde hug.leul
tellus de petra factus xpᷣm ſignat de quo dicit apłus.Pe
tra aũt erat xpᷣc de quo ſcriptuin eſt.Ecce agnꝰdei ⁊c̃. Iteʒ
et in ſignum duricie et inobedientie iudeorũ. de qua act᷑.
viij. licet ergo magis ↄgruebat circumciſioneʒ fieri hmõi
inſtrumento i; alio ꝓpter ↄuenientiam ſignatõnis:nõ ta⸗
men eſſentiale fuit circũciſioni ꝙ fieret hmõi inſtrumẽto.
cum auctoꝛitas inſtituentis vel pꝛeceptũ eius faciat ꝙ ali
quid ſit eſſentiale ſacramento.Si obijcitur qð.v.ioſue in
ſtitutũ fuit ꝙ; fieret tali inſtrumento. DPicenduʒ ꝙ non eſt
verum.quia tũc non fuit inſtituta circũciſio: ſed potiꝰqñ
dñs pꝛecepit abꝛahe ꝙ ſe et alios de domo ſua circnmcide
ret Geñ.xvij. Ad illud autẽ quod obijcitur atra boc.di⸗
cendũ ꝙ inter om̃ia elementa aqua rõne ſuaꝝ ꝓpꝛietatuʒ
maxime congꝛuebat ablutioni baptiſmatis vt infra pate⸗
bit. Hanc aũt ↄgruentiã ↄſiderans ꝓuidentia ſaluatoꝛis
inſtituit ꝙ aqua et nullo alio liquoꝛe baptizaret᷑.ſed cir⸗
cumciſio ꝑ quodcunq; fiat inſtrumentum ↄſimilis figure
nec eſt variatio aliqua effectus vel ꝓprietatis in carne vel
mem bro circumciſo.ſiue fiat inſtrumento ferreo ſiue pe⸗/
trino. ꝓpteꝛ quod nõ ↄgruebat inſtitui determinate ꝙ hoc
vel illo fieret.⁊ iõ nõ fuit inſtitutũ ꝙ ſic vł ſic deteꝛminate
fieret. VUnde neuter modus eſt eſſentialis circũciſioni.diſ
ſimilitudo ꝗ eſt in illis quo baptiʒat᷑ et quo circũcidetur
q;dtum ad effectum eoꝝ ei ꝓpꝛietates.ſimiliter eſt diſſimili
tudo qᷓtum ad ſignificatõeʒ.qꝛ ꝑ aquã ſignificat᷑ gr̃a mũ⸗
dans que eſt ꝓpꝛius effectus baptiſmi ⁊ intrinſecus ⁊ eẽn⸗
tialis.ꝑ cultrum petrinum ſignificat᷑ xpᷣc qui eſt generale
pꝛincipiũ ⁊ extrinſecũ liberatõis a culpa ⁊ a pena. Unde
qꝛ eſt cõe ſignatũ inſtrumentuʒ circũcidẽdi:ideo nõ eſt de
eſſentia eiꝰſicut eſt aq̃ eſſentiale baptiſmo cuiꝰ ſignificatũ
eſt ꝓpꝛiũ. Ad illud qð obijcit᷑ ſcdᷣo de glo.q̃ dicit.q ĩ ſan
ctoꝝ patrũ vita ↄgnoſcimꝰꝗd in ſcpᷣturis intelligẽ debea⸗
mus ⁊c̃. Dðm ꝙ verbũ illud nihil facit ad ꝓpoſitũ. intelle
ctus ei glo.eſt ꝙ in ſckoꝝ patꝝ vita ↄgnoſcimꝰ ꝗdĩ ſcripiu
ris intelligẽ debemꝰ.ſ.qtuʒ ad veritatẽ vite vel moꝝ.ꝑ H̊
em̃ ꝙ videmꝰſct᷑os talẽ ducẽ vitã:intelligimꝰꝙ talẽ vitam
pᷣdicat ſacra ſcpᷣtura.⁊ h̊ pʒ ꝑ illud qð ſeꝗtur in glo.qð ẽ.
quoꝝ nobis actio aperit:qð in ſuis pᷣdicationibo pagina
teſtamẽti dic.q¶ Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ ſacr̃jm baptiſmi
vnico tiñ elemento ſit.ſimiliter ⁊ ↄfirmatõ ⁊c̃. Dicendum
ꝙ hoc eſt. ga illa quilꝰ exercent᷑ hec ſacramenta: ↄgꝛuen:
tiſſime ipᷣis ↄueniũt res ipſoꝝ ſacramentoꝝ ꝓpꝛijſſime re⸗
pñtando.aqua em̃ hʒ vim mundiſicatiuã ⁊ vim repᷣſſiuaʒ
caloꝛis:⁊ alias ꝓpꝛietates q̃ maxime ſacramento baptiſ⸗
matis ↄgruũt.Siłr criſma qð ↄficitur ex oleo et balſamo
maxiĩe ↄgruit ſacr̃o ↄfirmatõnis quo roboꝛat᷑ homo con
foꝛtat᷑:vt audacter ↄfiteatur fidem xp̃i.per oleum eniʒ ſi
gnificat᷑ infuſio gratie ſpãlis ſpũſſancti.ꝑ balſamuʒ odoꝛ
bone fame. Non eſt ſic de lapide vel ferꝛo.nõ eniʒ habent

„

aliquas ꝗprietates quiba ſignificantur aliqua que ↄgrue
oↄueniant ſacramento circũciſionis: ꝓpter quas ↄueniret
vt tm̃ altero illoꝝ determinate exerceret᷑.¶ Uo vltimũ di⸗
cendũ. qꝙ et ſi magis ↄgrueret circũciſioni fieri cultro pe⸗
trino ꝓpter ſigniſicatõeʒ:nõ tamen ſeqtur ꝙ erat iran⸗
ciſiom eſſentiale cũ ꝙ aliquid ſit eſſentiale alicui ſacramẽ
to facit inſtitutõ vel pceptũ: nõ ſignatio. ꝓpꝛietates auteʒ
rei ↄgruentes ſacramento ſunt cauſa quare inſtituit᷑ eſſe ð
integritate ſacramenti. Et nota qð dicit bug:quo patʒ ꝙ
nõ eſt de neceſſitate circũciſionis ꝙ fieret cultro petrino.
Bicit em̃ ſic. Pꝛeceptũ fuit vt puer maſculꝰ.viij.die a na⸗
tiuitate ſua circũcideret᷑ in carne ppucij ſui. et ſunt ꝗ ad-⸗
denduʒ putant cultello de petra facto: quod tamen nutla
auctoꝛitate probant:niſi quia ſephoꝛa vxoꝛ moy ſi terꝛita
ab angelo:acutam petram ſumplſiſſe legit᷑ et ea ppucij filij
ſui circumcidiſſe.⁊ Joſue terꝛaʒ ꝓmiſſionis ingreſſuros.
Scdo in ꝓplło iſrael circũciſionis ſacr̃m cultrus petrinus
memoꝛatur. Sed illud in altero quidem ob feſtiuatõnem
magnã et trepidationẽ: in altero vᷣo ob ty pũ ⁊ ſignifica⸗
tionẽ veri ihu quod ꝑ ↄſuetudinẽ factum nõ inconuenien⸗
tꝙ eſtimat᷑. Quaꝛe aũt nõ excita fuit circũciſio cultris pe
trinis ſed ferꝛeis:hoc foꝛte fuit ꝓgpter nimiam violentiaʒ ⁊
leſionem illatã ꝑuulis bhmõi circumciſione.

embꝛum ſeptunũ

Egtur inquirere de efficacia circũciſionis.
Pꝛimo vtrũ caractereʒ impꝛimeret circũci⸗/
ſio.Scðo vtrũ aliquẽ effectũ hr̃et purgatõ⸗
nis aut tm̃ ſignificatõnis. Lercio vtrũ pur
gatio petm purgaret.Quarto vtrũ in circũciſione tollere
tur pctm. aut cum hoc ↄferebatur gratia ex vi circumciſi
onis. Quinto de eius efficacia in ↄꝑatione.

Articulus prinus

Veritur g̊ pꝛimo.Si caꝛacter ĩpꝛimebat᷑ ĩ cir
ũciſione. E ſic: videt᷑.ſacrm nõ iterari ⁊ ceꝛa
cterẽ impꝛimi ↄñter ſe hñt in ſacramentis.igi⸗
tur cum circumciſio nõ iterabat᷑ vt infra habebit᷑: videt᷑
ꝙ in illa impꝛimebat᷑ caracter. ¶¶ Item vt habet᷑ a ioh.da⸗
maſce.Circumciſio fuit ad diſtinguendũ fidelẽ ab infide
li: B duplex ẽ diſtinctio viſibilis exterius ⁊ inuiſibilis inte
rius.aut diſtinctiõe exterioꝛi ↄſtat non habet circũciſio ꝙ;
ſit ſacrẽ̃m:igitur reꝗritur diſtinctio interioꝛ:banc autẽ di⸗
cimus caracterẽ Lontraaliꝗ poſt circumciſionẽ ſuaʒ
baptiʒati erant in tꝑe gratie.ᷣ ↄſiat ꝙ in baptiſmo impꝛi
me bat᷑ caracter.⁊ caracter fidei quo diſtinguit᷑ fidelis ab
infideli. igit᷑ cum idẽ caꝛacter ſcʒ fidei diſtinguens fideles
ab infidelibus fuit impᷣſſus in circumciſione:relingtur ꝙ
alter it: quod nõ inuenit᷑ in oꝑibo ſumme ſapientie.
nſio.q; nõ impꝛimebat᷑ caracter interior:nibilominꝰ
uit ſignaculi diſtinguẽs.ſ.ꝙ in ipᷣa delebat᷑ oꝛiginale qð
nõ fuit in infidelibo.filius em̃ di caracter eſt vt dic criſo.
ſuꝑ illud.j.ad Hebᷣ. Qui cuʒ ſit ſplendoꝛ gloꝛie et figura
⁊c· Ab iſto caractere increato.impꝛimit᷑ caracter creatus
Verbũ em increatũ ꝑ verbũ creatum.ſ.expᷣſſum. in inuo/
catione trinitatis caractereʒ impꝛimit.cuiꝰfoꝛma oſtenſa
fuit in baptiſmo xpᷣi Aſdath. iij.cũ dicit᷑.vidit ſpm̃ dei de⸗
ſcendentẽ ſicut colübam ⁊ venientẽ ſuꝑ ſe.et ecce vox de ce
lis dicẽs. Nic eſt filius meꝰdilectus. Ecce hic trinitas qꝛ
vox patꝛis:ſpũſſctᷣs in ſpẽ colũbe:filius baptiʒatus.nð
in manifeſtatõne triũ ꝑſonaꝝ in baptiſmo xp̃i oſtenſa fu⸗
it foꝛma baptiſmi.ſcʒ in inuocatõne trinitatis. Vñ nõ im
pꝛimit᷑ caracter ꝗ eſt ſignũ trinitatis niſi in fide 2 inuoca⸗
tione trinitatis.Eſt em caracter illuminatio ſigillũ et cu
ſtodia.Illuminatõ repꝛeſentans patrem cũ eſt fons lumi
nis.ſigillum filiũ:cuſtodia ſpiritũſanctum. In lege nõ ha
bent diſtincte fidem trinitatis niſi ſiqui ſpũales nec circũ
cidebantur in fide ⁊ inuocatõne trinitatis: vnde nõ impꝛi
mebatur caracter. Ad illud quod obijcit.ꝙ nõ iterat᷑ ⁊c
Bicendum ꝙ ab alio eſt ꝙ non iteratur ſacramentumet
ab alio ꝙ non impꝛimitur caracter. & eniʒ non iteratur

circumeiſio.hoc eſt quia non iterabatur oꝛiginale.q autẽ
impꝛimitur caracter hoc eſt veritate verboꝛum que expri⸗
muntur in inuocatõne trinitatis. ꝓpter quod non valʒ ar
gumentum. 4l Ad aliud dicendum. ꝙ non quelibet diſtin⸗
ctio eſt caracter etiam interioꝛ.ſ̊ illa ſolum que fit in inuo
catõne trinitatis ſicut dictum eſt.¶¶ Sed adhuc obijcitur

ↄtra hoc.quia Oꝛig.ſuper illud.iij.Rom̃. Abꝛabam acce

pit ſignaculum iuſſicie oſtendit. ꝙ circumciſio carnalis

erat ſignum circumciſionis ſpũalis: que non in caꝛne ſu⸗
ſcipitur ſed in coꝛde. Signaculum em̃ dicitur cum alicui

rei ſeruande ꝓ tem poꝛe in cuſtodia imponituriꝙ nemo a⸗
lius niſi ille qui impꝛeſſit debet deſignare.Ex hoc videtur
ꝙ circumciſio non ſolum im primit caracterem carnalem
ſed et ſpiritualem. ¶¶ Rñſio.q; apud ſpũaliter intelligen⸗
tes non tm̃ erat ibi ſignaculum exterius ſicut intelligebãt
carnales iudei:ſed etiam ſignaculum ſpirituale interius
non tamen illud erat caracter:quia non erat perpetuũ et
indelibile.Caracter enim eſt ſignũ ꝑpetuum in quo reſul
tat imago conditoꝛis et redemptoꝛis et ſignum pfectum.
Signum autem quod imprimebat᷑ in circumciſione. nec
erat ꝑpetuum nec ꝑfectũ.hec autem perpetuitas caracte⸗
ris ſecuta eſt in incarnatõne rp̃i.quia ſicut illa vnio natu
rarum eſt ꝑpetua et redemptio que ſecuta eſt incarnatio⸗
nem ſemel facta eſt ꝓꝑpetua:ſic caracter perpetuus eſt qui
ex virtute mediatoꝛis ꝑ paſſonem cauſatur et virtute fiði
trinitatis et inuocatõne impꝛimit᷑ vt tactum eſt.

Articulus ſecundus
Egtur inquirere vtrum habuit efficaciaʒ pur/
. gandi aut ſignandi tm. autem purgandi vi
detur ſic:vt dicit beda.⁊ babetur.iiij.ſentent᷑.
j. diſi.idem ſalutifere curatõnis auxilium circumciſio ĩ le
ge ↄtra oꝛiginalis peccati vulnus agebat: quod baptiſmꝰ
agere reuelate gratie tempoꝛe ↄſueuit:ſed baptiſmus tol⸗
lit vulnus pcti: igitur ⁊c.¶ Contro.iij.ad Ro. ¶ꝛõ ex ope
ribus legis iuſtificabitur.glo.Si querit᷑ quare iſta facta

in caritate non iuſtificarent ſicut nũc opera que facimus

in caritate inſtificant: Rñdemus ꝙ neq; illa fuerunt in⸗
ſtituta in iuſtificatõnem.ſed in futuroꝝ ſignificationem:
et pariter infirmitatis oſtenſionem. ¶ Iem dama. Circũ
ciſio curatõnis ſignaculum pꝑticulare credentium diſcri⸗
mini in hac ratõne ponunt᷑ duo et tm̃ duo.quoꝛum vtrun
q; eſt diſcrimen: ergo videtur ꝗ virtus eius conliſtit in ſi⸗
gnificando non in efficiendo. 4 Item augꝰ. ad valerium.
Ex quo inſtituta eſt circumciſio in populo ði que tũc erat
ſignaculum iuſticie fidei ad ſigniſicatõneʒ purgatõnis va
lebat et ꝑaulis veteriſq; peccati ſicut baptiſinꝰ:ex illo va⸗
lere cepit ad innouatõem hominis exquo inſtitutus E. Ex
hoc verbo videtur ꝙ non valuit ꝑuulis ad purgationem.
ſed ſolum fuit ad ſignificationem. ¶ ERñnlio. ꝙ efficacia
circumciſionis non fuit ſolum in ſignificando ſed in pur⸗
gando. Aod pꝛimum patet rñſio in glo.eadem in qua di
citur.opera legis dicunt᷑ que cum lege inſtituta ſunt ⁊ ter
minata ſunt. vt erant cerimonialia et figuratiua ⁊c̃. Hoc
eſt quoꝛum pꝛima ratio inſtitutõnis fuit in ſignificatõeʒ
talis non fuit circumciſio.Circũciſio enim non fuit inſti⸗
tuta cum lege ſed ante legem. ¶¶ Ad aliud dicendum.ꝙ ꝓ⸗
pter duo pꝛincipaliter erat circumciſio ſcilicet pꝛopter ab
lationem culpe oꝛiginalis et diſtinctõneʒ populi tei a nõ
ꝓlo dei. Ratio igit aſſignata a Dam̃. notificat illum in⸗
qtum erat ad diſcretionem. ſigniſicatio autẽ non fuit ita
pꝛincipaliter intenta ſicut purgatio et diſtinctõ. ¶ VBo ter
cium dicendum.ꝙ aug.diſiinguit inter effectum queʒ ba⸗
buit generaliter: et in ꝑuulis.⁊ vult dicere: ꝙ generaliter
habnit effectum ſignificatõnis:ſed in ꝑuulis habuit effe⸗
ctum innouatõnis.ſicut baptiſmus exquo fuit inſtitutꝰ.
Vnge ſic diſtinguendũ eſt. valebat ad ſignificatõneʒ pur/
gationis:et ꝑuulis ſupple valebat ſicut baptiſmus ⁊c.

— — —w⏑ » –☚ — .-

— —

bans
eppri⸗
ater
nninno
bicin
macce
arnelis
Mneſ
naleni
henoe
epicene
ſen⸗
igti
Merios
heni
Coregr
Reann
vone,e
arate
Pionate
Urnatio⸗
clan
nteſi

iazer
andict
ſenteni
mciſoit
baptin
ſinvotd
Pcroß⸗
ſta faenn
ſacimus
funtin⸗
lonem:
1Circüͦ
ndieri
m Krun
ſtitinſi
hlerium.
tücerat
tönised
lo d
msi⸗E
Ptonen
oceni
ed inpor,
inqmd
1ſunt1i
ri. he
niſcste
ſntinlli
m.e“
wperab
jdia no
Alum in
hn fuit in
4Bont
nqocz n
eneralr.
abut
inſie⸗
togfn
voſ⸗

¶Qneſtio

—
— J —¶—¶—

rticulus tercius

Ercio queritur vtrũ circumciſione tollebatur
peccatum. Et quia peccatum aliud originale
t aliud actuale. Jdeo querenduʒ eſt primo de
oꝛiginali.ſedundo de actuali. DW

Pruno ꝙ circũciſio .S. j.
tollat pccin originale ptʒ ex verbo bede. Hugo.et glo.iiij.
KRo.ibi ſignũ accepit circũciſionis.glo.idem ſalutifere cu
ratõnis auxiliũ circũciſio in lege ↄtra originale vulnꝰpꝛe
bebat:qð baptiſmus agere tꝑe reuelate gratie conſueuit.
¶ Contra.iij. Math. Ego debeo a te baptizari.glo.i. ab
oꝛiginali pcto mundari:̊ tũc habuit originale peccatum
Sed ↄſtat ꝙ fuit circũciſus:igit᷑ ⁊c.¶ Item ſacra tꝑe po⸗
ſterioꝛa:effectu gre ſpᷣalis inueniuntur dignioꝛa vt dicit
bug. Sed baptiſmꝰiohis poſſerior fuit tꝑe circũciſionis
⁊ nõ purgabat ab oꝛiginali: ̊ nec circumciſio.4 Item vt
vult bug. poſt pcẽm habuit bõ legem naturalẽ. qui ſibi di
miſſus ? legi naturali:cepit errare.et ↄuictus eſt de igno⸗
rantia cecitate.poſt habuit legem ſcriptã.quã qꝛ adim⸗
plere nõ potuit ꝓpter ↄcupĩam trahentẽ ad oppoſitũ ⁊ pro
pter defectum adiutoꝛij gre. ↄuict?eſt de impotentia. tan⸗
dem tpe gre dedit illi dvᷣs gram. vñ Hug.videt᷑ ſentire ꝙ
nõ fuit gra temꝑe legis. circumciſione nõ tollebat᷑ oꝛigi
nale: cum petm nõ tollit᷑ ſine gr̃a. ¶ Iem petᷣm oꝛiginale
eſt carentia ſiue pꝛinatio debite iuſticie ſiue iuſticie natu⸗
ralis. Sed ꝗ tollit pꝛiuatõeʒ ponit habitũ oꝓpoſituʒ:ergo
