ſceptiua gre in via: licet põt fieri nõ potens ad oꝑa gratui

ta.⁊ ex hoc ꝙ eſt ſuſceptiua gr̃e potẽs eſt reſurgere:nõ põt
aliquo modo declinare vltra impoſſbilitatem ꝑ accidens
ſiue vltra impoſſibilitatẽ inqtum eſt de ſe.¶ Ad aliud di⸗
cendum.ꝙ licet aliqui poſſent in via dici maioꝛes peccato
res eo ꝙ plura ⁊ grauioꝛa peccata ꝑpetrauerunt q; aliqui
Damnati:tamen nõ ſunt dicendi ita graues ſicut illi: ꝓpter
Epetuitatẽ obſtinatõis ⁊ de ſperatõis ⁊ ↄſũmatõneʒ diuini
ↄtemptꝰ. Pꝛet. in talibo magis eſt cauſa impoſſibilitatis
reſurgẽdi ſtatꝰpeccati q; ĩm peccatũ.

¶ Lneſtio. lxun.de penitẽ⸗

tia publica ſiue ſolẽni.

—

quitur de peniten

tie pu blicatõe.Circa hoc queruntur tria
Pꝛimum eſt. an aliqua penitentia debe⸗
at eſſe publica. Secundum an penitentia
publica ſit iterabilis. Terciuʒ eſt que ad
penitentiã publicã ſiue ſolẽnẽ requirunt᷑.
mbꝛũ pꝛimũ
rca pꝛimuʒ querit᷑ ſic.videt᷑ ꝙ aliqua peni⸗
tentia debeat eſſe publica.per hoc ꝙ quanti
tati culpe reſpondet quantitas pene ſatiſfa⸗
ctoꝛie. Deutro.xxv.pꝛo menſura peccati erit
7 p mmodus. ergo ſi peccatum eſt publicum: ⁊ pe⸗
na ſatiſfactoꝛia debet eſſe publica.¶¶ Item ſi opoſitum de
oppoſito ⁊c.ſed ſi occultũ eſt peccatũ occulta debet eſſe pe/
nitentia:ergo ſi peccatũ publicũ ⁊ publica vebet eſſe peni⸗
tentia.de peni.di.j.petrus.Occulta pct᷑a ſecreta ſatiſfacti
one:publica vᷣo manifeſta penitẽtia expiari debere firmiſ⸗
ſime conſtat ratõni ſubnixũ.4¶ Item eccłia militãs debet
triuphanti eccłie ↄfoꝛmari.igit᷑ cum in foꝛo illiꝰpꝛiuatim
⁊ ſigillatim puniat᷑ vnuſquiſq; culpa in moꝛte:puniet᷑ etiã
pu blice coꝛã omnibo in iudicio generali:videt᷑ ꝙ etiã eccle
ſia militãs ⁊ aliqua debeat punire in occulto:⁊ aliqua in

publico ſᷣm exigẽtiaʒ meritoꝝ. Iem ſicut delinquẽs ſuo

peccato aliũ trahit ad peccandũ:ſic ſua penitẽtia debet eũ
reuocare ſi ſit lapſus vel dare exemplum ne labat. ergo ſi
aliquis euidenter ciuitatẽ ſiue multitudinẽ aliquã ſuo pec
cato ↄmouit totam ad aliquod enoꝛme factum: videtur ꝙ
ſua penitentia coꝛaem ommbo debeat publicari. vt ſi lapſi

ſint reſipiſcant vel ſi pꝛoni ne vlteriꝰlabant᷑¶¶ Contra.di

cit auguſ.Si tu detegis deus tegit.ergo ſi qð de tegit ho⸗
mo detegere nõ xbet ſolẽnẽ penitẽtiaʒ iniãgendo.cum ho
mo peccatũ nõ ſciat in ↄfeſſione niſi ſicut dᷣ:videt᷑ ꝙ non
debeat iniũgi penitentia publica vel ſolẽnis.4¶ Item om⸗
nis pena aut iniungitur in exterioꝛi foꝛo ⁊ publico.ant in

interioꝛi ⁊ ſecreto. ⁊ hboc m modum ↄfeſſionis.cum ergo

cet
en
cit

eni⸗
anti
ln
at
4
e
ni
et
1
.

en

1
V

Mueſtio

penitẽs confitet᷑ peccatũ ſuuʒ in foꝛo lecreto:videt᷑ ꝙ pena

ua non debet erire illud foꝝ. ergo nec publicari vebet nec
ſoleẽnizari. 4 Item ſi nõ licet ſacerdoti nutn mimo pecca⸗
tum alicuiꝰ qdð audiuit in confeſſione reuelare quãtũcũq;
ſit publicũ. quõ licet iniũgendo penitẽtieʒ oꝑtũ illud ma⸗
niteſtare. 4 Ieem penitẽtia iniũgenda eſt que defectus re⸗
parat ipᷣius penitẽtis. Vera em̃ penitẽtia omnes defectus
ducit ad ꝑfectum m auguſ. Sed hec penitẽtia ſcʒ ſolẽnis
facit ↄtrarium.ipᷣm em̃ penitẽteʒ multiplici ĩnectit defectu
Laycus em̃ poſi talẽ penitẽtiã nõ poteſt fieri cleric?.di.l.
ex penitẽtibo.ergo talis nõ eſt iniũgenda. Rñſio.ꝙ cõ⸗
uenit ⁊? iuſticia requirit ꝙ aliqua penitentla ſit publica 2
ſolẽnis. de peni. di.j.ca.petꝛus.publica nora publico eget
remedio.i eſi ᷣpum augu. Que autẽ ſit differetia inter pe⸗
nitẽtiam publicam ⁊ ſolẽnem infra patebit. Ratio autem
huiꝰeſt multiplex. Vna eſt enoꝛmitas crimis ⸗ publicatõ
eiuſdem. Alia eſt debitum puniẽdi:maxima em̃ irreueren⸗
tia peccantis maxima confuſione eſt punièda. Tercia eſt
i ittatur cõſimile. Congruit em̃ ꝗꝙ

incõcuſſio timoꝛis ne ↄini

aliqui puniant᷑ tali penitẽtia.ne alij qui ad conſimile pꝛo⸗

ni ſunt: andeant ſimile attemptare.4 Ad pmũ ↄtra g dicẽ

dum.ꝙ auguſ.loquit᷑ de peccatis tectis ⁊ occultis:hic intt

ditur de detectis vtpote publice ꝑpetratis. Pꝛet. bic inten
ditur de manifeſtatõne pene non de manifeſlatione culpe.
¶ Ad illud quod obijcitur. ꝙ exquo confeſſio eſt in ſecreto
7c. Dicẽdum ꝙ de penitẽtia que iniungitur in foꝛo ſecreto
eſt loqui dupliciter.ſeʒ qᷓtum ad actum ini ungẽdi: 1 Fm B
non dcebz exire foꝛum confeſſionis.iQon em̃ ſacerdos ex ſe
debet iniungere ſibi publice ſed ſecreto ſicut ⁊ ille ſecreto
confitetur.vel poſſumus loqui q;tum ad actum exequendi
quod iniũctum eſti.hoc eſt qtum ad ipſum penitẽtem 27 ſic

debet eam publice agere ſicut ⁊ peccatum eſi manifeſtum.

Muogd igitur dicitur ꝙ penitẽtia non debet exire foꝛum il⸗

lud.Dicẽdum ꝙ verum eſt qtum ad iniungẽtem: publica⸗
ri tamẽ tebet ab illo cui iniungit᷑. qui ſicut publice offẽdit
publice debet peniteꝛe.⁊ m hoc intelligitur illud quod di
citur Ecci. xx. Ebonum eſt coꝛreptum manifeſtare peni⸗
tentiam. 4 Ad illud quod obijcituꝛ. ꝙ ſacerdos nec mĩmo
nutu debet 7c. Bicendum ꝙ ſacerdos talem penitentiam
iniungẽdo non reuelat aliquo modo confeſſionem: ſed ille
penitens pubilice exequendo penitẽtiam pꝛo peccato pu bli
ce ꝑpetrato. Si em̃ eſſet peccatũ ſuum occultum. licet face⸗
ret publicam penitẽtiam: non ſciretur ex boc qð peccatuʒ
ↄmiſiſſet nec etiam ſi faceret penitẽtiam ſe olẽnem. ſed vehe⸗
menter pᷣſumeretur ꝙ ille aliquod enoꝛme peccatum ↄmi⸗
ſiſſet:nec tamẽ certe ſciretur miſi peccatum illius publicuz
eſſet.quia quãdoq; accidit ꝙ aliquos adiudicatos alicui
pene aſſociantur alij ex quadam familiaritate caritatis:et
conſimilẽ penam ſubeunt cũ illis.ſicut fecit dominus ſal⸗
uatoꝛ. de quo Sapiẽ. x. deſcenditq; cum illo in ſoueam ⁊c.
Ex quo patet ꝙ pena nõ eſt ſemꝑ maniſeſtatiua culpe:licʒ
hoc accidat quãdo culpa eſt publica.¶¶ Aa vltimũ dicẽdũ
ꝙ peccatũ publicũ eſi conſiderare ⁊ inqtum eſt peccatũ:et
inqtum eſt publice ↄmiſſum ⁊ in ſcandalum alioruʒ.vnde
peccatũ tale eſt agenti demeritoꝛiũ ↄſequẽter alijs. ratõe
qua eſt ſibi demeritoꝛiũ: penitetia talis defect⸗ illiꝰ reꝑat.
ratõne qua ↄmiſſum in ſcandalũ alioꝝ ⁊ de meritũ: ↄpetit
puniri quiba alij edificẽtur 2 deterreant᷑.nõ ſolũmodo ad
tempuo er.

embꝛum ſecundũ

Onſequẽter querit᷑ rtrum penitẽtia publica
ſiue ſolẽnis ſit iterabilis. ſic:videt᷑ ꝑ hoc
culpa eſt iterabilis. Yteratõ autẽ culpe nõ
minuit aliquid de enoꝛmitate culpe neq; de
granitate:ergo ſi caute culpe congruebat bmõi piaculum
videtur ꝙ ißi iterato congruit idem. 4¶ Item culpa ꝓ qua
im ponitur nõ excedit in inſinitum alia peccata. ergo ſi in
illis ſemꝑ iteratur: videtur ꝙ ĩ iſta debeat iterari.aut iſia
culpa eſſet in infinituʒ maioꝛ. ſicut eſt de peccato dy aboli
quod qꝛ eſt quaſi in infinitũ maiꝰpeccato bomis:hmõi nõ

„ *ο *° %

lxiiij.

remittit᷑ ꝑ penitẽtiam ſicut illiꝰ. ꝗ¶ Item iſtud põt oſtendi

ratõnibo ſupꝛa poſitis.quia publica peccata penitẽtia ma
nifeſta debet expiari.ſicut habet᷑ de peni. di. j. petrꝰ. 4 Itẽ
ſemꝑ occultum peccatũ occulta penitẽtia eſt puniẽdum: g

ſimiliter 2 publicũ publica ſemꝑ puniẽdum.4 Item ratio
nes aſſignate ſupꝛa quare peccatũ eſt puniendum publica
penitentia ſcʒ enoꝛmitas crimĩs ⁊ publicatõ ⁊ debitnʒ pu
niendi ⁊ incuſſio timoꝛis: ita congruũt cul pe iterate ſicut
iniciate.ergo 1 Nomtra oi.l. Si quis.S.poteſt ⁊ alit
intelligi. Eſt em̃ quedaʒ penitẽtia que ſolẽnis appellatur.
que ſemel im in eccleſia conceditur.œ quo Am bꝛo. ait. ſi
cut vnum eſt baptiſina: ita vnica eſt penitẽtia. ¶ YItem non

2

eſt ſcðᷣo locus penitẽtie. 4 Iem reperiũtur qplurimi qui

ſepius agendam penitentiam putant: qui lururiantur in
xpᷣo. Qam ſi vere penitẽtiam agerẽt:nunqᷓ iterandam pu⸗
tarent. AUnica penitẽtia ibi dicitur irreiterabilis.4 Item
ſi matrimoniũ legitime ↄtractum ꝓpter ſacramẽtuʒ quod
ſignificat. ſcʒ inſe pabilem vnionẽ diuine nature ⁊ buma⸗/
ne:non iteratur reſpectu earũdem ꝑſonarum: ergo ſimili⸗
ter nec iſtud ſacramẽtum iterabitur. cum ſignificet eiectõ⸗
nem pꝛimoꝛuz parentum de padiſo que ſemel tĩ facta eſt.
KRuñſio. dicẽdum ꝙ iſta penitẽtia nõ iteratur. hui du⸗
plex eſt ratio ſcʒ reuerẽtia ſacramenti. ſignificat em̃ expul/
ſionem pꝛimoꝝ parẽtum de ꝑadiſo.⁊ ne quod tanta ſolẽni
tate celebꝛatum eſt infirmetur 2 vileſcat.nunqᷓ tamẽ nega
tur penitẽtibus penitẽtia ſicut nec venia. ſicut em̃ dominꝰ
in futuro ſeipᷣm negare non poterit.vt habet᷑.ij. Lhimo.ij
ſic nec in p̃ſenti vult veniam vel penitẽtiam cenegari. Eñ
auguſ.ad macedoniũ. Muis caute ⸗ ſalubꝛiter pꝛouiſum
ſit vt locus bumilime penitẽtie ſemel tm̃ in eccleſia conce⸗
datur. ne medicina nimis vtilis nimis vilis baberetur: ta

men quotidie peccantibo nunqᷓ ꝑ penitẽtiam venia negat ·

Ad pꝛimũ ergo dicẽdum. ꝙ licet culpa iterata nõ eſt mi
noꝛ ſed etiam maioꝛ ꝙᷓ fuit pꝛimo cõmiſſa:non tamen con⸗
uenit ꝙ puniatur ſicut illa. In penitentia em̃ ſolenni ſunt
quedam conſideranda ex parte pecca ti: quedam ex parte
pene. Ende qᷓuis congrueret qutum eſt ex parte imanita
tis ſceleris ꝙ ſic puniretur ſcʒ publice vel ſolẽniteꝛ: non ta
men congruit ipi ſolẽnitati rationibo p̃tactis.¶ Zd alind
quod obijcitur.ꝙ culpa non excedit in infinitum. bene con
cedo.qð vlterius concludit᷑: ergo debet penitentia ſolẽnis
iterari. dico ꝙ non ſequitur. ſeð ꝙ penitẽtia debet iterum
dari. JIpſa em ſolẽnitas dicit quãdam confirmationein 2
excellẽtiam. ꝓpter quod repugnat vt inqtum ſolenis itere
tur. Quod em ſolenniter fit ꝑpetuitatem impoꝛtat. ideo
repugnat ei mutabilitas ⁊ ꝑ conſequẽs itera bilitas. ſᷣ nõ
repugnat quin iterum puniatur ſi recidiuet. debet em̃ pu⸗
niri tanta pena vt conſuſio ſolẽnis penitentie in acerbita⸗
te magnitudine recõpenſetur. 4 Ad illud quod cbijcit.
ꝙ rationes ſupꝛa aſſignate ⁊c. Dicendum ꝙ etſi conueni⸗

unt quãtum eſt er parte penitẽtie inq̃tum elt penitẽtia: nõ

tamẽ ex parte qua eſt ſolẽnis.dicit em̃ Gꝛacianus ꝙ bene
iteratur m conſuetudinẽ quarundam eccleſiarum. quod
vt eſtimo intelligẽdum eſt de penitẽtia publica:non de ſolẽ
ni inqtum ꝗꝓpꝛie ſumptum elſi.quia in tali repugnat ſacra
mentum iteratõni.de peni. di. iij. vbi dicitur illud ambꝛo.
reꝑiunt᷑ c. non ᷣm generalẽ ſed ſm ſpecialẽ conſuetudinẽ
eccleſie de ſolẽni penitẽtia dictũ.intelligit᷑ que apud quol⸗
dam ſemel celebꝛata nõ iterat᷑. V

Nu tercin
Onſequẽter querit᷑ de his que ad ſolẽneʒ pe
nitentiã exigunt᷑. Querit᷑ ergo vtrum vir tm̃
vel etiam mulier ſunt puniẽdi bac penitẽtia

t vtx in el ſenes tm̃.Et vtrũ clerici
ve m. Quo aut tẽpoꝛe.quò loco.quo babitu.a qua

ꝑſona imponẽda eſt.⁊ de qua foꝛma verboꝛuzʒ. ⁊ pꝛo quali
peccato:⁊a vtrũ penitẽs tali penitentia poſſit pꝛomoneri.2
que ſit differentia inter publicam ſolẽnem penitentiam.

Ad pꝛimũ dicendũ. ꝙ tam vir qꝙᷓ; mulier hmõi peniten⸗
tia debet puniri.argumeutũ di.l.penitentes..xxxiij.q· .

090 —

de bis infra eadẽ.q. Antiqui.huiꝰratio ẽ.quia vterq; ſerꝰ
fuit in paradiſo eiectus: ⁊ ideo vterq; ſexus punit᷑ iſta pe⸗
na que eſt ſignũ illius.ꝗ Ad aliud dicendum.ꝙ ſicut ba⸗
betur diſ.l.penitentes. Juuenibo pena talis non facile cõ⸗
mittẽda ẽ ꝗpter etatis fragilitatem. 2 eſt argumentum ꝙ
ratione etatis fit diſpenſatio ſicut de ↄtinentia.xxxiij.q.ij.
de bis.4l Clericis aut non eſt talis penitentia imponenda

dil.l.hanc penitentiam. nulli vnqᷓ clericoꝛum agere concę
ditur. ⁊ boc ꝓpter ſcandalũ. cum em̃ non ſit imponẽda ni⸗

ſi pꝛo marimo crimine: poſt eiectõnem non poſſet reſtitui

ꝓter ſcandaluʒ populi.4l Se tꝑe ⁊ loco ⁊ habitu ? a quae

ſona:babetur di.l.in capite.vbi dicit᷑. In capite quadra
geſime omnes penitentes qui publicã ſi uſcipiunt aut ſuſce
perunt penitentiã: ante foꝛes eccleſie ſe pᷣſentent epo ciui⸗
tatis.ſacco induti nudis pedibo.vultibo in terra dimiſſis:
reos ſe eſſe habitu ⁊ vultu ꝓteſtantes.¶!. Item eadẽ di. pe⸗
nitentes.vbi dicit᷑. penitẽtes tꝑe quo penitentiã petũt im⸗
poſitõeʒ manuũ ⁊ ciliciũ ſuꝑ capita a ſacerdote ſicut vbi:
qᷓ; ſtatutũ eſt ↄſequant᷑.ſi aũt comas nõ depoſueriĩt.aut ve⸗
ſtimẽta nõ mutauerint abijciant᷑.⁊ niſi digne deo penitue⸗
rint nõ recipiãt᷑. Mota ꝗ; in ca. In capite. dicit᷑ ꝙ p̃ſentẽt
ſe epᷣo ciuitatis. In alio ſcʒ penitẽtes.dicit᷑ ſacerdote.̊ ſa
cerdos dicit᷑ ẽus ad quẽ ſolum ſpectat ſolẽnis penitentie
impoſitio ⁊ eius recõciliatio. niſi in neceſſitate.xxvj q.vj.
ca.fi.pꝛeſbiter incõſulto epo non recõciliet peniten tez niſi
abſente epo vltima neceſſitas cogat. 4 Pꝛete. cum epo de⸗
bent eſſe pᷣſentes maioꝛes eccleſie illius. Vnde di. l. In ca⸗
pite. dicit᷑. Adeſſe debent decani.i.archipſbiteꝛi ꝑꝛochiaꝰ
pᷣſbiteri penitentiũ.qui eoꝝ ↄuerſionẽ diligenter inſpicẽ
cbent. ¶¶ Sed adhuc querit᷑ vtꝝ mulier de beat comaz de⸗
ponere.cum paris delicti par debet eſſe pena. Rñſio ꝙ; nõ
quia mulier comã habet in ſignũ ſubiectionis.vt habetur
xxx. di.c.ij.vbi dicit. Quecũq; mulier religioni iudicãs cõ
uenire comã eius amputauerit.quaʒ deus ad velamẽ eins
⁊ memoꝛiã ſubiectõnis illi dedit:tanqᷓ reſoluens ius ſub⸗
iectionis:anathema ſit. 4 Sed nonne mulieres religioſe
ſcʒ moniales comã deponunt. Rñſio patet ex hoc ꝙ dicit᷑
tanqᷓ reſoluens ius ſubiectõnis.vir aũt de bet coma epo⸗
nere.quia decetero debet viuere ĩ habitu religioſo Argu.
de conſe. di.v.dictum. ¶ De foꝛma ⁊ modo habet᷑ di. l. In
capite.Foꝛma verboꝝ habet. iij. Geñ. In ſudoꝛe vultꝰtui
veſceris pane tuo ¶ Nota ergo bꝛeuiter foꝛnaʒ 2 ꝓgrel⸗
ſum.volentes penitere ſolẽniter de peccatis.debent in ca⸗
pite qᷓdrageſime ſe cũ archipᷣſbiteris ⸗ pᷣſbiteris ſuis epᷣo
ante ſoꝛes epales eccleſie p̃ſentare epᷣo in triſti ba bitu:nu⸗
dis pedibo:⁊ eis in eccleſià introductis epᷣus eum om̃i cle
ro ſeptem penitẽtie pſalmos in terrã ꝓſtratis cũ lacrimis
pꝛo eoꝝ abſolutõne decãtet. tunc reſurgẽs ab oꝛatõe iurta
dquod canones iubẽt manus eis imponat: aquã benedictã
ſpergat:cinerẽ pꝛius iĩmittat.deinde cilicõ capita eoꝝ ope
riat ⁊ cum gemitu ⁊ crebꝛis ſuſpirijs denũciet eis.ꝙ ſicut
adam ꝓiectꝰeſt de padiſo: ita ʒ ip̃i ꝓ peccatis ab eccleſia
abijciũtur.poſtea iubet miſtris.vt eos extra ianuas eccłie
expellãt. Clerus dᷣo ꝓſequat᷑ eos cũ rſoꝛio. In ſudoꝛe vul
tus tui veſceris pane tuo. In ſacra aũt cena dñi rurſus ab
eoꝝ decanis ⁊ eoꝝ pᷣſbiteris ecclie limĩbo pᷣſentẽt᷑.hoc aũt
fiet quolibet ãno de eis ecclie introitꝰ ẽ interdictꝰ.a erunt
in eccleſia vſq; ad octauas paſche: nec ↄmunicabunt alijs
in euchariſtia nec in oſculo.⁊ poſt exibũt tx ecclia 2 ita re
ſpᷣſentabũtur in ſequẽti ano tali die.2 ita in omni ãno quo⸗
uſq; vt diri interdictꝰ eſt eis introitꝰ eccleſie ⁊ hanc faciũt
pᷣſbiteri.ſed illam recõciliatõeʒ que fit in fine penitẽtie re⸗
ſeruabunt epo:cui ſoli ↄpetit.talis aũt penitẽtia nõ niſi ꝓ
grauiſſimo peccato debet iniũgi.di.l.placuit.vbi dicit᷑eũ
vo penitentẽ dicimꝰ qui poſt baptiſma. aut ꝓ bomicidio.
aut ꝓ diuerſis crimĩbo grauiſſimiſq; peccatis publicõẽ pe⸗
nitentiã gerens ſub cilicõ diuino fuerit recõciliatꝰaltaꝛio.
de hoc.xxvj.q.vj.c.vlti.vbi dicit. cuiuſcũq; penitẽtis pub⸗
licum 2 vulgariſſimũ eſt crimẽ qð vniuerſe am ↄmouerit ve⸗
beʒ ante ablidiam ⁊ atriũ eccleſie manꝰei imponatur.
aut penitẽtes tales nõ ſunt ꝓmouendi.habe di. l. c. j. vbi

dicit᷑.ſicut penitẽtiaʒ agẽ nulli ↄcedit᷑ vnqiᷓ clericoꝝ:ita pꝰ
penitudinẽ ac recõciliatõeʒ cuiqᷓ laicoꝝ nõ liceat bonoꝛeʒ
clericatꝰadipiſci.offerẽte ſe tñ nccitate ⸗ vtilitate:pñt cle⸗

rici recipi ad officia eccłiaſtica di. l. c. placuit. vbi dicitur.
placuit vt penitẽtes nõ admittant᷑ ad clerũ.niſi tm̃ ſi necei

ſitas aut vſus exigat:tunc depntent᷑ inter boſtiarios 2 int᷑
lectoꝛes.ita vt eplaʒ vel euangeliũ nõ legant. Si qui autẽ
oꝛdinati ſunt in dy acones inter ſubdy acones ita habean
tur vt manũ non imponat: nec ſacra ↄtingant. Vlſus.i. vti
litas vel ↄſuetudo alicuiꝰeccleſie.⁊ eſt argumẽtuz ꝙ ratõe
ↄſuetudinis eccłie aliquid eſt licitũ quod als eſſet illicitũ.
⁊ ita in hoc caſu diſpẽſabit epᷣus qᷓtuʒ ad mĩoꝛes oꝛdines
quod notat᷑ ibi.i.non exequat᷑ officium dyaconatꝰvel ſub⸗
vy aconatus.¶¶ Si objjciat᷑ contra hoc. peꝛ hoc dicit᷑ ibi
ex penitentibo di.l.ꝙ epᷣus oꝛdinana talem ſcienter debet
pꝛiuari poteſtate oꝛdinandi. Dicendũ ꝙ hic non loquit de
oꝛdinatõne:ſed diſpenſatione qtum ad minoꝛes oꝛdines.
Quare talis non eſt oꝛdinandus multiplex eſi ratio- Pꝛi⸗
ma eſt oꝛdinis excellentia.quia nõ ſunt digni ſuſcipere va
ſa.i.oꝛdinem ſacꝛamentoꝝ qui dudum fuerunt vaſa vicio

rum. di.l. Scðᷣa eſt timoꝛ labendi ex pꝛiſtina conſuetudine

ſurgens.di.lxj. In ſacerdotibo.in fine.Texcia eſt ſcanda⸗
lum populi? vulgaris ſermo qui totaʒ ↄmouerit vꝛbem.
xxvj.q.vj.c.vlti.Lales em̃ nõ poteſt ſine magno ſcandalo
miſtrare.di.l.de his. Quarta eſt. quia nõ habent frontem
redarguendi aliquos: cum conſtet ipᷣm ↄmiſiſſe illa eadẽ
que pꝛedicat coꝛrigenda. vel etiam maioꝛa.di.xxv.priinũ
¶ Ad illud quod querit᷑ de differentia penitẽtie publice 2
ſolẽnis. Dicenduʒ ꝙ differunt multipliciter. ſcz ex ꝑte im⸗
ponentis:ex ꝑte ſuſcipientis:ex ꝑte ſuſcepte penitentie:ex
ꝑte modi quo ſuſcipit᷑ ⁊ confert᷑. Ex ꝑte imponentis:quia
ſolẽnem non imponit ſimplex ſacerdos.ſed tiñ epᷣus vt di⸗
citur diſ.l.In capite.publicam autẽ poteſt i mponere ſim⸗
plex ſacerdos:cum non inueniatur pꝛohibitum. Ex parte
ſuſcipientis ſimiliter.quia ſolẽnis non ẽ ſacerdoti vel dya
cono imponenda.di.l.confirmandum eſt.nec etiam alicui
clerico vt habetur in ſequenti ca. eadem di.ſcʒ illud quoq;
publicam dᷣo poteſt agere ſacerdos.vt diſ.xxviij. pꝛeſbiter.
nec eſt contrarium ꝙ habetur.xxxij. diſtinctio. preſbiter.
vbi dicit᷑.ꝙ ſaceꝛdos non debet penitere inter laicos. quia
quia hoc intelligitur de peccato occulto:publicam aũt po⸗
teſt agere de peccato publice ꝑpetrato.Er ꝑte ſuſcepte pe⸗
nitentie.quia ſolẽnis non iteratur ꝓpter ratõnem ſuperiꝰ
aſſignatam. omnis vo alia penitentia iteratur. de pe. diſ.
iij. Reperiũtur.S. ſepties in die cadit iuſtus.2.S. Adhuc

inſtant ꝑfidi.Er ꝑte modi quia ſolẽnis: imponit᷑ nomẽ ſu-

um cum ſolẽnitate pᷣdicta.publica aũt dicit que fit in facie
eccleſie ſine ſolẽnitate.ſic q iniũgit᷑ ꝑegꝛinatõ ꝑ mũdũ cũ

baculo bicubitali 2 ſca ular vel veſte aliqᷓ ad boc oſueta.
Mueſtio. lxv. de peniten/

tia iniᷓtum eſt ſacramentũ in ſpeciali.

Etermmatũẽ ſupra

ꝓſequendum eſt penitentia in ſpeciali

quedam ſunt partes diſtincte ſᷣm diuerſi
tatem ſtatuum. de quibo agetur pꝛimo. quedam pm diuer⸗
ſitatem actuum de quibus ſcðo. Partes autem pꝛimo mo
do ſumptas diſtinguit Am bꝛo.ſic. Tripler eſt modus pe⸗
nitentie. ꝛimus eſt erꝛoꝛes ⁊ omnia mala ante baptiſmũ
abrenuciare ⁊ ↄdẽnare. Scðdus poſt baptiſinũ lapſas per
penitentiam reuocari. Tercius quo ſancti quotidie a tali
bus peccatis purgatur ſine quibo vita nõ agitur. ¶ Scðz
hunc diſtinctõnis modum. ꝛimo tangetur de penitentia
ante baptiſinũ. Scðo de penitentia poſt baptiimũ. Ter⸗
cio de venialibo que accidunt in vtroqʒ ſtatu. Quarto de⸗
clarantur verba apoſtoli vocantis ea lignum ſenum ⁊ ſti⸗
pulam.

penitentia in generali. Conſequenter

ſcʒ de partibo penitẽtie. Penitẽtie auten

— — –☛ — --—

l

¶Queſtio
lembꝛũ pꝛimũ

Irca pꝛimum duo queruntur. Pꝛimum eſt
vtrum penitendum ſit de peccato originali.
Secũdum vtꝛũ accedẽs ad baptiſmũ neceſſe
babet paus penitere de actuali.

rticulus prinus
Irca pꝛimũ ſic ad ꝑtẽ affirmatiuã Aug.de coꝛ⸗
reptione ⁊ gra. Coꝛripiat᷑ in ſingulis quod eſt
oĩm.⁊ loquit᷑ de oꝛiginali.ſᷣ coꝛreptõ male mẽ⸗
tis eſt penitẽtia vt habet᷑ ſupꝛa.¶lj Itẽ aug.in eodẽ.Coꝛri⸗
piatur oꝛigo dãnabilis:vt ex doloꝛe coꝛreptõis volũtas re
generatõis oꝛiat. Quid aũt eſi coꝛreptõ doloꝛis qᷓ; penitẽ⸗
tia.⁊ ita vt pꝛius.q¶ Itẽ ab aug.habet᷑ in eodẽ ꝙ habẽtes
oꝛiginale debẽt ſibi diſplicere.ſ̊ hmõi diſplicẽtia non eſt ſi

ne pena:ergo babẽtes oꝛiginale debẽt penitere ſcʒ peniti⸗

tia ↄtritõnis vel attritõnis.¶ Itẽ de eo quo homo iuſte ar
guituꝛ ab alio:iuſte arguit᷑ a ſemetipᷣo.Sed augu.dicit in
li.de coꝛreptõe ⁊ gra.ꝙ peccatoꝛ ꝓ oꝛiginali eſt arguẽdus
ergo peccatoꝛ debʒ arguere ſeipᷣm.ſ̊ homo de culpa arguit
ſeipm ꝑ penitẽtiã.igit᷑ ⁊c.¶ Stẽ ſicut ira ꝑ ʒelũ cæteſtatur
homo omnẽ iniuſticiã in alio:ita penitẽtia omnẽ iniuſticiã
in ſeip̃o.Sedoꝛiginale eſt iniuſticia in homĩe:ergo eſt de/
teſtanda ꝑ penitẽtiaʒ ⁊c. 4! Itẽ oĩs qui vult deo recõcilia⸗
ri.neceſſe habet deteſtari omne qð ſeꝑat ab eo.ſ̊ oꝛiginalę
ſeꝑat. ⁊c.¶(.4tẽ de peccato de quo iuſte punit᷑ a deo debʒ
penitẽs punire ſeipᷣm.ᷣ ꝓ oꝛigĩiali iuſte punit᷑ homo a deo
pena carẽtie.que eſt maxim quia maximũ damnũ.
ergo ꝓ eo debet ſe punire¶ Contra.potẽtioꝛ eſt vis rege
neratiua ſacꝛamẽti qᷓ; vis ꝓagatiua homis coꝛrupti.ſed ꝑ
ꝓagatõeʒ ſine delectatõe volũtaria ratõnabili trãſfundi
tur oꝛiginale.eꝛgo ab oꝓoſitis ĩmo multofoꝛtiꝰꝑ ſacꝛamẽ
tum ſine doloꝛe volũtario ratõnabili delet.¶¶ IStẽ om̃is pe
nitentia eſt reſpectu voliti. non em̃ penitet homo de eo qð
noluit.ſed oꝛiginale nũꝙ; fuit voluntariũ:ergo de illo non
eſ neceſſaria penitẽtia.ꝗ¶ Item omnis penitẽtia eſt ĩ actu
volente. ſed oꝛiginale eſt in ꝑuulo ⁊ in quo eſt moꝛbo ⁊ re⸗
medium.ergo nõ opoꝛtet ipᷣm penitere: cum nõ poſſit actu
velle. ¶ Itẽ omnis penitẽtia eſt reſpectu actus ꝗpꝛij.peni⸗
tet em̃ de eo qð fecit nõ de alieno. ſed oꝛiginale eſt ꝑ actum
alienũ:ergo ⁊c.ꝗ Iem baptiſmꝰ oꝛdinat᷑ ↄtra oꝛiginale.
ſed nõ ſunt duo remedia ↄtra idem: ẽ penitẽtia non eſt re⸗
mediũ ð oꝛiginale Ge io.dicẽduʒ ꝙ de oꝛiginali pctẽo
eſt loqui dupliciter. ↄmũiter ſpecialiter. ↄmuniter vt eſt
moꝛbo.⁊ ſic ad eiꝰdeletõneʒ nõ requirit᷑ aliquis actꝰex ꝑte
eius in quo eſt:vt patet in ꝑuulo.Et eſt iterũ loqui ſpecia⸗
liter ꝙᷓtuʒ ad adultos ſimplices.qui hmõi moꝛbũ ſe babe⸗
re neſciũt.⁊ qtuʒ ad hoc nõ opoꝛtet ꝙ aliquis actꝰdeteſta⸗
tionis interueniat.Etẽ iteꝝ loqui q;tuʒ ad adultos diſcre
tioꝛes ꝗ hmõi moꝛbũ fe habere eognoſcũt.illis debʒ diſpli⸗
ceꝛe ꝙ habẽt peccatũ oꝛiginale:⁊ vniuerſalit᷑ om̃e qdð ſeꝑat
a deo.ĩmo vt eſtimo neceſſe eſt ꝙ eis diſpliceat:ex quo con
ſtat illis ꝙ illo ſeꝑant᷑ a dro.⁊ de talibo põt intelligi illud
auguſ.de coꝛreptõe 2 gra. Coꝛripiat᷑ oꝛigo dãnabilis vt ex
doloꝛe ⁊c̃. nec credo ꝙ coꝛreptio illa ſit coꝛreptio penitẽtie
vt obiectũ eſt que fit ꝑ contritõeʒ.confeſſionẽ ⁊ ſatiſfactio⸗
nem: ſed potius repᷣbenſionis qua exiſtens in oꝛiginali ex
citatur ad purgatõneʒ baptiſmalẽ.ſᷣm illud auguſ.coꝛri⸗

piatur oꝛigo ⁊c.⁊ loquit᷑ auguſ.in caſu. vt quãdo aliquis

negligit᷑ conſurgere ad baptiſmũ vt purget᷑ ab oꝛiginali.
vult ergo aug.vt talis repᷣhendat ſe ex tali negligẽtia. vt ex

citatus ex hmõi rephenſione accedat ad baptiſmuʒ. 4 Ex

his patet rñſio ad pꝛimo obiecta.quia nec coꝛreptio de q̃
loquit᷑ augꝗuſ.eſt coꝛreptio penitẽtie: ſed quedã rephenſio
qua excitet᷑ ad baptiſmũ. vnde doloꝛ coꝛreptõnis nõ eſt af⸗
flictio penitẽtie: ſed diſplicentia ſtatus Apꝛij ex hoc ꝙ ſeꝑa
tus eſt a deo. Pꝛete.nec eſtimo ꝙ in diffinitõne penitentie
ponat᷑ coꝛreptio ſed coꝛrectio.¶¶ Ao boc quod obijcitur —
bmõi diſplicẽtia nõ eſt ſine penitẽtia. Dicendũ ꝙ hoc ẽ fal
ſum. eſt em̃ ſine penitẽtia ſacramẽtali.ĩmo ad eiꝰpurgatio

Ixv.

nem nõ requirit᷑ doloꝛ aligꝗs afflictiuꝰ. Ratõ aũt quare nõ
eſt neceſſariꝰdoloꝛ ſiue penitẽtia eſt. ꝙ nõ ex actu nr̃o ↄmiſ
ſum eſt. ⁊ ſic licet in adulto ſit talis oꝛiginalis diſplicentia
nõ tñ eſt penitẽtia:qꝛ penitẽtia ſicut oſtẽſuʒ eſt. ꝓpꝛie eſt re
ſpectu voliti.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ peccatoꝛ eſt arguen
dus ꝓ oꝛiginali.Dicendũ ꝙ hoc nõ eſt ratõne ↄtractꝰipᷣiꝰ
oꝛiginalis ſed ratõne moꝛe in eodẽ. VUnde arguẽdus eſi ne
in ipᷣo velit ꝑmanere.¶ Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ peniten⸗
tia deteſtat᷑ omnẽ iniuſticiã in ſeipᷣo ⁊c᷑. Dicendũ ꝙ hoc de⸗
bet intelligi de iniuſticia acta non ↄtracta.ſimiliter eſt de
ira ꝑ zelum. 4¶· Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ homo debet dete⸗
ſtari omne quod ſeꝑat a deo. Dicendũ ꝙ intelligenduʒ eſt
de deteſtatõne diſplicẽtie.ſed gter hmõi deteſtatõem non
dicit᷑ quis penitẽs.nõ aũt intelligẽduʒ eſt de deteſtatõe pe⸗
nitentie niſi ſit introductũ ex ꝓpꝛia voluntate.4. Ad illud
quod obijcit᷑.ꝙ penitẽs debet punire ſe ꝓ eo ꝓp quo iuſte pu
nitur a deo. Dicendũ ꝙ hoc generaliter intellectuʒ eſt fal⸗
ſum.omnis iuſte punit᷑ a dño ꝗꝓpter pcta pᷣmoꝝ parentũ:
ſed hec eſt vera.ꝓ omni voluntario ↄmiſſo ꝓ quo iuſte pu
ni auitterez: ver iße punire ſe.
rticulus ſecũdus
Onſequẽter querit᷑ vtꝝ adultꝰaccedens ad ba⸗
ptiſmũ neceſſe habeat pmũ penitere de actuali
ſic:videt᷑ AUct᷑.ij. Penitemĩ ⁊ baptiʒet᷑ vnuſ⸗
veſtrũ. glo. dicturꝰ de baptiſmate pᷣmiſit lamẽtatõʒ
vt pꝛiſe aqua inflictõis infunderẽt:⁊ poſt ſacramento ba⸗
ptiſmatis lauarent.4l! Itẽ Math.üj. Exibant ad illũ ⁊c.
glo.iam tũc exemplũ baptiʒãdis dabat᷑ ↄfitendi peccata ⁊
ꝓmittendi melioꝛa.ergo ſi debeat ↄfiteri ſimiliter ⁊ cõteri
ſatiſfacere.⸗ Itẽ ſuꝑ illud pᷣs. In cubilibo veſtris ↄpu⸗
gimini.ſacrificate ſacri.glo.vt extincto veteri homie ꝑ pe⸗
nitentiã:ſacrificiũ iuſlicie ſᷣm regeneratões noui hominis
offerat᷑ deo. ſed regeneratõ noui homĩs fit ꝑ baptiſmũ:er⸗
go penitẽtia pᷣcedit baptiſmũ.cum extinctio veteris homi
nis ad minꝰſ̃m naturã regeneratõeʒ noui pᷣcedat.4. Jtez
dñs ſaluatoꝛ ⁊ beatꝰ Johes baptiſta inceperũt pᷣdicatõeʒ
ſuã a penitẽtia.ſ̊ ab eo debuerũt inciꝑe qð eſt ſalutis initi⸗
um.ergo ſi ita inceperũt ptʒ ꝙ debet homo acciꝑe peniten
tiam. 4l Item pꝛima ꝑſona coꝛrupit naturã. ſed actuale ẽ
coꝛruptio ꝑſone ⁊ oꝛiginale nature.⁊ ↄtra actuale eſt peni
tentia:ergo pꝛeit baptiſmũ. ¶ Item ꝑuulꝰ non habet niſi
oꝛiginale:ſed adultus actuale cuʒ oꝛiginali.ſed qui habet
amplioꝛem moꝛbũ debet habere amplius remedium.cum
ergo baptiſmus ſit neceſſariꝰ ꝑuulo: aliquid vltra baptiſ⸗
mum erit neceſſariũ adulto.ſed hoc nõ eſt niſi penitentia.
ergo ⁊c᷑¶ Contra.baptiſmꝰeſt ianua ſacramẽtoꝝ.ſed ia/
nua eſtp imo ante cuiꝰingreſſum nõ ẽ ingreſſus ad aliud.
ergo ante ipᷣm nihil debet pᷣmitti.ergo ⁊c̃.¶ Item peniten
tia eſt ſcdᷣa tabula poſt naufragium vt dicit Hieꝛo.⁊ dici⸗
tur ſcdᷣa reſpectu pꝛime que eſt baptiſmus.ergo non pꝛece
dit illum. ¶¶ Ptem baptiſmus omneʒ culpam delet. Vnde
augulſ.ad valentinum.Lauacro regeneratõnis omnia pec
cata hominũ mundãtur atq; ſanantur. ſed ſuperfluum eſi
eſt facere ꝑ plura quod poteſt fieri ꝑ vnum:ergo ad emun
dationem nõ eſt penitentia neceſſaria.¶ Rñſio.dicenduʒ
ꝙ eſt loqui de penitentia vt eſt virtus:⁊ vt eſt ſacramentũ.
Si loquamur de penitentia vt eſt virtus.cuius actus eſt
contritio: neceſſe eſt pꝛecedat baptiſmum in adulto qui
habet actuale peccatum.emo enim inchoare poteſt no⸗
uam vitam: niſi peniteat eum veteris vite. Si autem loq̃⸗
mur te penitentia vt eſt ſacramentum. ſᷣm ꝙ homo confi⸗
tetur recipit abſolutionem.dico ꝙ non eſt neceſſe pꝛecede⸗
re ſed de congruo poteſt. Iit enim cõfeſſio ſacerdoti vt ho/
mo erubeſcat ⁊ peccata ſua recognoſcat.vt de eoꝛuʒ remiſ
ſione deo ingratus non exiſtat.⁊ q;tum ad hoc congruũ eſt
ſed non opoꝛtet neqʒ; de bet ſequi abſolutio nec ligatõ.quia
oĩno ſoluit᷑ in baptiſmo.ergo penitẽtia qtum ad contritio
nem pᷣcedit neceſſario:q-tum ad confeſſionẽ de ↄgruo:qtũ
ad abſolutõnem ⁊ ſatiſtactõneʒ neutro mõ.⁊ qꝛ ſacramen⸗
tum completũ eſt in abſolutõne.quia ibi remittitur de pe⸗

oο⏑

2

nitentia debita: ideo dico q; penitentia ſᷣm ꝙ eſt ſacra men
tum eccleſie ſequit᷑:non pꝛecedit.¶l Ad illud quod obijcit
ꝙ lamẽta penitẽtie debent pᷣcedere. Dicendũ ꝙ illud conce
dendũ eſt. Silꝛ exemplũ dabat᷑ ↄfitendi nõ quia neceſſari
um: ſed quia ↄgruuʒ.¶ Ao illud qð obijcit. extincto ve⸗
teri homie ⁊c. Oicendũ ꝙ nõ ſolũ eſt regeneratõ noui ho⸗
minis ꝑ baptiſmũ ſed ꝑ penitẽtiaʒ. hic aũt loquit᷑ de rege⸗
neratõne ꝑ penitẽtiazʒ. ſicut em ꝑ baptiſmum fit regenera
tio noui bominis ꝑ amotõeʒ vetuſtatis peccati oꝛiginalis
ſic ꝑ penitẽtiaʒ fit regeneratio noui hominis ꝑ amotioneʒ
vetuſlatis peccati actualis.¶l Ad illud quod obijcit. ꝙ pß⸗
dicatio domini incepit a penitentia.dicendum ꝙ incepit a

penitentia virtute:non ſacramento.¶ Ad illud quod obij ⸗

citur.ꝙ pꝛioꝛ eſt coꝛruptio ꝑſone ⁊c̃. Dicendũ ꝙ veruʒ eſt
in pꝛimis parentibo:ſed poſi fuit ecõuerſo.⁊ quia ſacꝛamẽ
ta currunt ſᷣm curſum neceſſitatis noſtre: pꝛius debuit eẽ
baptiſmus.4! Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ amplius remediuʒ
tebet babere ⁊c. Dicenaũ ꝙ verum eſi ſcʒ contritõneʒ:ſed
non opoꝛtet ꝙ aliud ſacramentũ.quia baptiſmus ad vtrũ
qᷓ; valet.⁊ ideo non requirit᷑ aliquod ſacramentũ:ſed ſuffi⸗
cit actus mentis ꝑ quem ſe pᷣparet ad effectum baptiſmi:
uin accederet fictus.

embꝛum ſecundũ

BOnſequẽter querit᷑ de penitentia moꝛtalium
poſt baptiſmũ.Et pᷣmo ð moꝛtalibo ↄmiſſis
ꝑ ignoꝛãtiaʒ. Scðo de moꝛtalibo ↄmiſſis ſci
enter poſt traditis obliuioni.Tercio vtrũ
enitẽ de pet᷑is ĩ ꝗbo pniĩa fit vſq; in finẽ vite.

erit᷑ ̊ pᷣmo.vtrũ neceſſe ſit penitẽ de peccatis
miſſis ꝑ ignoꝛãtiaʒ. E ſic:videt᷑ ꝑ illud Am/
Apꝛo. Grauiſſime peccas ſi ignoꝛas te peccare.
HPHuivꝰaũt ratio eſt ſᷣm ꝙ exponit᷑.quia talis nõ querit me
dicuin.ergo tali neceſſaria eſt medicina.hec aũt medicina
eſt penitẽtia.i¶ Item aug.de coꝛreptõne ⁊ gra.dicit.q nõ
excuſat᷑ ꝓpter ignoꝛãtiaʒ quin teneat᷑ credere.pari ratione
videt᷑ ꝙ nõ excuſat᷑ homo quin teneat᷑ peniteꝛe: exquo vita
ſpũalis reꝑat᷑ ꝑ penitẽtiaʒ.ſicut ꝑſiſtit ꝑ fidem.i¶ Stẽ pec⸗
catum ꝑ ignoꝛãtiã ↄmiſſuz eſt peccatũ actuale ⁊ ex noſtro
actu ↄmiſſuzʒ.ergo ſine actu noſtro nõ deletur.ſed actus ꝑ
quẽ deletur culpa eſt penitẽtia:ergo ⁊c̃.¶¶ Item ignoꝛãtia
in eo qui peccauit nõ excuſat᷑ a peccato.quia ignoꝛãs igno
rabitur.ergo nõ excuſat quin egeat remedio. Konita:
penitẽtia nõ eſt niſi de volito.ſed quod ꝑ ignoꝛatiam fit nõ
eſt voluntariũ:ergo de tali non debet fieri penitẽtia.q Itẽ
incognita bona non poſſumus amare: ergo nec incognita
mala nõ poſſumꝰodire nec deteſiari.ergo de his nõ eſt pe⸗
nitentia. ¶ Item nullo iure ſumꝰcerti vtrũ offendimꝰ dũ
ꝑ ignoꝛa ntiã.ſed nullus tenet᷑ agere aliquid ex pᷣcepto ni⸗

ſi ad quod habet certitudinẽ ex aliquo iure:ergo nullus te

netur penitere de ↄmiſſis per ignoꝛantiã. ¶ Item te ſolis
illis tenemur penitere de quibus tenemur confiteri.ſed il⸗
la ſola tenemur confiteri que poſſumus veraciter enarra⸗
re.⁊ illa ſola poſſumus veraciter enarrare que nouimus.
quia ſi dubia vel ignoꝛata aſſeramus eſt mendaciuz.ergo
cum ignoꝛanter ↄmiſſa neſciamus eſſe peccata:non poſſu⸗
mus ea veraciter cõfiteri. ergo nec tenemur de his aliquo
modo penitere.( Rñſio. ꝙ penitere de aliquo eſt duplici
ter.ſcʒ in generali ⁊ in ſpeciali. In generali quãdo hõ do⸗
let generaliter de ↄmiſſo omniũ quo offenſam dei meruit.
In ſpeciali qñ dolet de hoc vel de illo.dieo ergo ꝙ de pecca
tis ↄtniſſis ꝑ ignoꝛãtiã debet penitere in generali ⁊ dicere
cũ ꝓpbeta.Gelicta iuuẽtutis mee ⁊ ignoꝛantias meas ne
memieris. In ſpeciali ðᷣo nõ tenet᷑ penitẽ.ſed tenet᷑ facere
qð in ſe eſt.vt ſciat ⁊ peccata cogitat.Cõmittunt᷑ aũt qñq;
peccata ꝑ ignoꝛãtiaʒ iuris.⁊ tũc cognito iure ſcit ſe peccaſ
ſe.vtpote qui foꝛnicatꝰeſt ignoꝛans illud eſſe peccatum.cõ
mittunt᷑ etiam ꝑ ignoꝛantiã facti diligentia debita nõ ad⸗
bibita.⁊ hec tũc cognoſcant᷑ dño reuelante.vnde tenet᷑ oꝛa

revt dñs parcat ei vel reuelet.¶ Ad illud ergo quod obij.
citur. ꝙ peccatum ↄmiſſum ꝑ ignoꝛantiã eſt inuoluntariu
Dicendũ ꝙ non eſt oĩno inuoluntariũ.quia et ſi nõ ſit co⸗
nitio defoꝛmitatis actus ẽ tamen cognitio ſubſtantie actꝰ
ſimiliter ⁊ volũtatis. 4 Ao illud quod obijcitur ꝙ nõ poſ⸗
ſumus odire incognita.Dicendũ ꝙ boc verum eſi de inco⸗
gnitis oĩno.ſed incognita in particulari poſſumus odire ĩ
vniuerſali.⁊ quia quedam ignoꝛata in particulari ꝑ negli
gentiam ſciuntur ꝑ diligentiã: ideo tenet᷑ facere quod in ſe
eſt vt ſciat.et ſi non occurrit:tunc ſufficit penitentia in ge⸗
nerali vt doleat? etiam aliqua mala ſuſtineat:⁊ in multis
ſe offendiſſe credat que ignoꝛat.4! Ad illud quod obijcituꝛ
ꝙ nullo iure tenemur ad incertũ ſiue incognitũ ⁊c̃. Dicen⸗
dum ꝙ ad penitẽtiaz ſufficit cognitio pꝛobabilis.pꝛobabi
le eſt cuilibet ꝙ fuit ignoꝛans etiam in adulta etate.quia i
multis offenderit.⁊ hoc inſinuat lex diuina que de illis do
cet penitere petere veniam. vnde p̃s. Delicta quis intel
ligit ab occultis meis mũda me ⁊c.¶ Ao illud quod obij⸗
citur.ꝙ ignoꝛantia nõ poteſt confiteri ⁊c. Dicendũ ꝙ illa
tenemur confiteri in ſpeciali: ꝓ quibo opoꝛtet penitentiaʒ
facere in ſpeciali. ſed ↄmiſſa ꝑ ignoꝛãtiaʒ niſi innoteſcant
vel ꝑ diligentiaʒ eius qui talia ↄmiſit vel ꝑ reuelatõeʒ di⸗
uinam ad penitẽtiaʒ agendã in ſpeciali nõ obligant.tamè
in confeſſione debet ipe confitens ↄtritõeʒ ad talia oſtẽde⸗
re ⁊ debet de hmõi libenter penã poꝛtare:⁊ ſic in generali
poteſt debet talia conſiteri.

Articulus ſecũdus

Onſequenter querit᷑ de pctis ſcienter omiſſis 7
4 oblitis.an de talibo opoꝛtet facere penitẽtiam:
NEꝛ ſic:videt᷑.j. Coꝛin.iiij. Qihil mihi ↄſcius ſũ

ſedðnõ in hoc iuſtificatꝰſum.glo.quia põt latere qð neſcio.
eꝛgo latentia peccati ſiue ignoꝛantia im pedit iuſiificatõeʒ
boc aũt non contingeret niſi de illo teneret᷑ penitere. ̊ ⁊c̃.
4l Item ſi aliquis peccet ⁊ poſt cadat in furiam ꝑſeueran⸗
tem anteqꝙᷓ; peniteat: nõ poteſt poſtinodum iuſtificari. ⁊ B
eſt quia nõ poteſt de peccatis penitere.ergo ſi furioſus nõ
excuſatur per hoc ꝙ non habet noticiam peccatoꝛum neq;
diſcretionem agendoꝝ circa ea vt dimittant᷑:neq; qui obli
tus eſt excuſatur ꝑ illoꝛum ignoꝛantiã ⁊c.¶ Si diceretur
ꝙ teneretur in generali.hoc nõ ſoluit: quia in generali nõ
latet. ĩmo quilibet debet in generali reputare ſe fuiſſe pec-
catoꝛem. 4 Item ꝙ teneatur in ſpeciali videtur. ꝙ ſi non
eſſet oblitus teneret᷑ in ſpeciali penitere: ergo eſto ꝙ ex cul

dpa inciderit in obliuioneʒ 2 ex negligentia ſi non repoꝛtat

cõmodum dæ malicia adpuc tenet᷑. ¶ Item quero quid ſit

ↄteri ſiue penitere in generali ſiue ſub conditione.vt doleo

ſi feci. Suꝛ poteſt ho nitere de his que non fecit ſicut
de his que tr ontrraliani⸗ ita oblitus eſt ꝙ nõ po
