iuſtificat a culpa ⁊ confert generalẽ rectitudinẽ. Iſia aũt
rectitudo eſt.qñ mediũ tenet᷑ in diſtantia ab extremis q̃
ſunt alpha ⁊ 0.i.qñ tenet᷑ medium in diſtantia ab eo qui
eſt pricipiũ 2 qui eſt finis.vñ excluſo effectu gre ꝗ ẽ iuſti⸗
ficatio a culpa.eius actus ꝓprie ⁊ ꝑ ſe eſt ꝓmouẽ in me⸗
rito:ñ abſoluere a debito pene niſi ſecũdario ⁊ ꝑ accñs.
Ad hoc ſumat᷑ ſimile de caritate.caritas q ẽ radix merẽ⸗
di ignio eſt ſpnᷣalis. Job.xlj.de oꝛe eius lam pades q̃i te⸗
&q ignis. vnde ſicut ignis materialis ſemꝑ tendit ſurſũ:
ſic ignis ſpiritualis ſemꝑ tendit ſuꝛſum.i.ꝓmouẽ ad vi⸗
tam eternã. eius ̊ tendẽtia eſt ſurſuʒ. tñ quodã modo di
latatõis collateralis extendit ſe ad ſolutõeʒ a pena:ſicut
tendẽtia ignis materialis eſt ſurſum ꝑ ſe.tamen quodaʒ
modo collateralit dilatat ſe.⁊ ſicut materialis plꝰ põt in
illud qð eſt ſurſum ꝙᷓ qdð eſt a latere: vnde plus calefacit
qð ſurſum eſt qᷓ; qdð a latere: ſic motus meritoꝛiꝰ.ſ gratie
vei caritatis plꝰ põt ⁊ effcit reſpectu vite eterne qᷓ reſpe⸗
ctu ſolutõis a pena.Quod g̊ dicit᷑. ꝙ plus põt doloꝛ cuʒ
gratia qᷓ; ga ſola.verum eſt ꝙtũ ad ea ad que directe or⸗
dinat᷑.vnde ſola gratia expellit peccata pter ↄtrarieta⸗
tẽ: cauſalr ſcʒ.⁊ ꝓpter idem remouet obligatõʒ ad penaʒ
eternam: qꝛ gra gratũfaciẽs ⁊ obligatio ad penã eternã
non pñt ſimul eſſe in eodeʒ. Parua tñ ↄtritio lʒ ſit cum
gratia:nõ tollit totã penã tꝑaleʒ pluribo cauſis. Vna
eſt:quia non hʒ contrarietatẽ ad illaʒ. Alia eſt: quia nõ
directe oꝛdinat᷑ ad illam: ̊ ad culpã potius a qua diſſen⸗
tit rõnalis voluntas ⁊ quã deteſtat᷑.4. Ad illud qð obij⸗
citur.ꝙ maius eſt qð meꝛet᷑ qᷓ; quo meret᷑ c. Dicunt ꝗdã
ꝙ pena illa tpalis que remanet poſi infuſiõez gratie ⁊ cõ
tritionẽ: intelligit᷑ eſſe pena futura purgatoꝛij:cuiꝰ partẽ
tollit ↄtritio penalis. ⁊ illud qdð tollit longe maius eſt ꝙ
pena contritonis. dicit.n.aug.ſuꝑ illud.j.Coꝝ.iij. Sal⸗
uus erit ſic tñ q̃i ꝑ igneʒ.ꝙ gꝛauioꝛ erit ille ignis q; ꝗcꝗd
põt homo pati in hac vita.vñ pena ↄtritõnis longe tollit
maioꝛem penam qꝙᷓ ipſa ſit.⁊ ſic verum eſt ꝙ maius ẽ qð
meremur qꝙᷓ quo meremur.Sʒ qꝛ ꝑ hec dicta nõ ẽ rñſum
ad illud qð obiectũ eſt.ꝙ doloꝛ ſpũalis cũ teteſtatiõe cul⸗
pe ꝑpetua longe videt᷑ maius qᷓ; obligatio ad penã tem⸗
foralez ⁊c. Predictis addendũ eſt ſicut S.tactũ ẽ. do⸗
oꝛ volũtatis rõnabilis cũ deteſtatione ꝑpetua ipᷣius cul
pe reſpicit ſolutõʒ a reatu pene eterne:diſpoſitiue ſeʒ nõ
cauſalit.diſponit.n.penitẽteʒ ⁊ efficit dignũ hac ſoluti⸗
onc. dloꝛ aut ꝑtis ſenſualis ſiue inferioꝛis ꝑtis ratõnis
reſpicit ſolutõeʒ a pena purgatoꝛij:diſ poſitiue ſcʒ. doloꝛ
aũt iſte q̃i incomꝑabilr eſi minoꝛ doloꝛe ſiue pena purga
toꝛij. ⁊ ita vt priꝰ.q¶. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ actu malo me
ret᷑ aligs penã eternã ⁊c. Dicendũ nõ eſt ſile de malo
actu demeritoꝛio ⁊ bono actu meritoꝛio. tum quia actus
malus demeritoꝛius qᷓi ex toto bʒ reſpectum ad penam.
amiſſio.n.ſiue priuatio gaudij pena eſt maxima.bonꝰau
teʒ actus meritoꝛius directe reſpicit vitam eternã 2 per
accidens obligationẽ ad penaʒ. Tum qꝛ q̃i vnũ ↄtinuuʒ
ſit ex pena pñti ⁊ pena futura vbi ſcʒ malus actus mere⸗
tur penam pñteʒ.⁊ nõ ſolũ fit q̃i vnũ continuũ:ſed vnuʒ

ſimilitudine. In hoc.n. caſu pena pñs ſimilis eſt peneĩ⸗
fernali.vt pʒ. ij. Mach.ix. in pena Antiochi · de cuiꝰ coꝛ⸗
poꝛe vermes ſcaturiebãt.Siłr Act᷑.xij.in pena herodis:
e quo dicit᷑.ↄſumptus a vermibo expirauit.Pena enim
inferni vermes bʒ Judith.xvj.⁊ Ecẽi.vij. AVla. xiiij.
vltimo. Sed in bono actu meritoꝛio nõ eſt vnũ ↄtinuum
ex vita eteꝛna ⁊ remiſſione pene temꝑalis.4! Ad alið qð
obijcit᷑ de otritione ⁊ largitõe elemoſyne.ſ.q plꝰ ẽ dare
x ſe ꝙᷓ de ſuo.Et ſilr ad aliud qð obicit᷑.ꝙ plus ẽ colla⸗
tio doni ſpũ alis qᷓ coꝛꝑalis ⁊c᷑. Oicendũ ꝙ datio elemo⸗
ſyne nõ eſt pure coꝛꝑalis:ĩmo ſpũalis i nqtũ ẽ volũtaria
⁊ ex radice caritatis:vt qñ eſt meritoꝛia.vñ vniuocat᷑ cũ
cõtritione ⁊ radice caritatis. Iteʒ vt in pluribus hmõi
collatio fit ex cõpaſſione. vñ yſa.lviij. Cuz effuderis eſu
rienti aĩam tuã ⁊ aĩaʒ afflictã repleueris.vñ datõ elemo
ſyne impoꝛtat dationeʒ de ſe:nõ tm̃ de ſuo. quia fit ex cõ
paſſione 2 caritate.qð ptʒ ꝑ hoc ꝙ dicit: cum effuderis
eſurienti aĩam tuam. 4l Ad aliud quod ſegt. dðm ꝙ hoc
argumentũ nõ valet plus eſt flamen ꝙᷓ flumẽ. plꝰ valet
baptiſmꝰ flamĩs ꝙᷓ flumĩs. Et dicũt quidã ꝙ hecẽ falſa:
plus valet baptiſmus flamĩs qꝙᷓ flumis.qꝛ baptiſmus flu
minis hʒ efficaciã a paſſione xpᷣi rõne cuiꝰtollit᷑ oĩs pẽa:
⁊ nihilominꝰ in illa eſt flamẽ. vñ in illo confert gra.vnð
duo ↄcernit a quibo hʒ virtutẽ.ſ.paſſionẽ xpᷣi ⁊ grãʒ. ba⸗
ptiſmus aũt flamis nõ hʒ niſi alteꝝ.ſ.grãm. ⁊ ab illa ha
bet virtutẽ iuſtificãdi.Sʒ hoc videt᷑ minꝰ recte dictũ: cũ
tam ſacr̃m pnie q; baptiſmi habeat virtutem a paſſione
xpᷣi. Dicit᷑ eniʒ.iij.ſent᷑.xix.di.q non ſufficeret illi pena
qua penitentes ligat eccleſia:niſi xpᷣi pena cooꝑaret᷑. vñ
ſicut baptiſmus bʒ virtutez delendi culpã a Ga vninueꝛſa
li que fuit in xpᷣo:⁊ a pena xp̃i virtutẽ tollẽdi penã: ſic hʒ
pnia ſacr̃m.in xpᷣo.n.fuit gratia ⁊ pena ſufficiẽs ad dele
tioneʒ omĩs culpe ⁊ pene.quare aũt in baptiſmo flumis
cletur oĩno culpa ⁊ pena:nõ aũt in ſacro pnie.dictũẽ g
vbi querit᷑.vtꝝ deleta culpa virtute pnie maneat reatꝰ.
Rñdeat᷑ ̊ᷓ ad argumentũ.·qꝙ nõ ſequit᷑ plus eſt flamẽ ⁊c.
quia in prima ſcʒ hac:plus eſt flamẽ qᷓ; flumẽ.comꝑatur
ſimplłr flamen ad flumẽ: in ↄcluſione ↄcernit᷑ baptiſmus
flaminis in baptiſmo flumis. baptiſmus.n.flumis ñ eſt
baptiſmus ex aqua tm:bᷣ ex aqua ⁊ ſpũ.vnð qꝛ baptiſmꝰ
ↄprehendit᷑ in baptiſmate flamẽ nõ in flumiĩe:ideo nõ te⸗
net argumentũ. Ael ſicut nõ valet hoc argumentũ. Alde
lioꝛ eſt ſpũs qꝙᷓ aqua. melius eſt purgari puꝛgatõe ſpũs
ꝙᷓ purgatõe aque ⁊ ſpũs.ſiłr nec aꝛgumentũ iſtud.bapti
ſinus nõ apoſitus flamimi ponit flumẽ extra gen? ſuum
qtum ad effectum Forgaris: ſͦ baptiſmus appoſitus fla
mini nõ ponit illud extra genꝰ ſuũ.q¶¶ Ad illud qð obijci
tur ꝑ ſimile de medicina coꝛꝑali ⁊ ſpũali. Dicendum ꝙ;
moꝛbus ſpũalis potius ẽ moꝛs ꝙ; moꝛbo vel adminꝰ moꝛ
bus letalis.ſicut tactum eſt S.vbi querit᷑ſi pnĩa reducit
omẽs defectus ad ꝑfectum.vnde non eſt ſimile de curati⸗
one illius ⁊ moꝛbi coꝛꝑalis.Pret᷑.medicina coꝛpoꝛał nõ
ſemꝑ curat ab omĩbus ſyntomatibo moꝛbi coꝛꝑalis: ſic
nec medicina ſpũalis curat ab omnibo que ↄcurrũt cum
infirmitate ſpũali.ſᷣ ſicut medicĩa coꝛꝑalis qñ ẽ efficax
in ſua actione ⁊ virtuoſa.tollit illud quod eſt ſibi incon
tingens ſimplr:ſic medicina ſi pũalis culpam tollit 7 rea
tum pene eterne.Pret᷑.nõ eſt ſimile de medicina ſpiritu
ali cuius actio eſt ᷣm diſpoſitõʒ ſumme ſapie: ⁊ de cor⸗
poꝛali cuius actio eſt ſᷣm impetũ nature.vt S.tactuzʒ eſt.
4 Ad vltimũ dðm. ꝙ hoc argumentũ nõ valet. ſ. gratia
⁊ peccatum moꝛtale ſunt contraria: ergo ſequela gꝛatie
⁊ ſequela peccati moꝛtalis ſunt ↄtraria.conſequẽtia enĩ
ſolent eſſe maioꝛis ambitus ꝙᷓ; antecedẽtia. vnde magis
compatiunt᷑ ſe.

¶ Mueſtio. lxxj. de effectu

ↄtritionis qui eſt purgatio reliquiaꝝ pct᷑i.

— ———

,
re

Dueſtio
quitur de effectu

ↄtritõis itũ ad puꝛgatõnem reliquiaꝝ
peccati.Duꝛgata eĩ aĩa ꝑgraʒ a culpa.
qued reliquie peccati remanẽt. ſcilicet
. obtenebratioens.ſoꝛdide affectiones.
relicte ex operibus peccati.ex quibus ſapoꝛ ſupernorũ
7 deſiderium tepeſcit: 2⁊ infirmitas qua pꝛona fit anĩa
ad malũ et difficilis ad bonũ.. Querit᷑ ̊ bic pꝛimo de
effectu illumiatõis ſiue exterſionis tenebꝛoſitatis. Secũ
do de effectu lauatõis ſoꝛdidu affectꝰ. Lercio de effectu
ſanatõis infirmitatis.

Uebeum primum

AVerit᷑ ̊ pꝛimo.vtrũ deteꝛſio caliginis ſiue
illuminatio cognitiue obtenebrate ſit effe⸗
ctus ↄtritõis.Oꝛ ſic videt᷑.qꝛ ſicut elõgatõ
a pꝛima luce ꝑ culpã obtenebrat ſiue exce⸗
cat. Sapi. ij. Excecauit eos mulicia eoꝛum: ſic appꝛori/
tio ꝑ doloꝛẽ penitẽtie illuminat.Vñ ſuꝑ illð Job.ix.Si
lotꝰfuero q̃i aquis niuis. Ideo quantoplus deo appꝛori
mamꝰ: tãto ſoꝛdes nr̃as ex eiꝰmundicia agnoſcimꝰ. O:

aũt appꝛopinquamꝰ eo ꝑ doloꝛẽ ↄtritõis:habet᷑ a eriſo.
Dicẽte.nihil ita ↄglutinat ⁊ vnit ðo:vt penitẽtis lacrime
4l Itẽ YJſido.Cũ flẽdo a nobis caligo detergũ: mũdatis

oculis in ſuꝑna ↄſpicimꝰ.Ex h̊ patʒ ꝙ flendo detergitur

caligo relicta in aĩa ex peccatis.Cõtra.pᷣe. Coꝛ meuʒ

ↄturbatũ ẽ: dereliquit me virtꝰmea:⁊ lume oculoꝝ meo
rũ ⁊c.vt patet ex glo.Cõturbatio de qua loquit᷑ ẽ ↄtur⸗
batio doloꝛis de peccatis.ad hanc vt patet ex textu ſeꝗt
pꝛiuatio luis. videt᷑ ꝙ doloꝛ ð peccatis ſit cã obtenebꝛa
tõis et nõ exterſionis tenebraꝝ.q¶ Itẽ doloꝛ ẽ in vi affecti
ua.que aũt ſunt ĩ vi affectiua eliciũt oꝑa que ſunt ꝓprie
ip̃ius affectiue.ſicut amoꝛ actũ inflãmatõis cirea affecti
uã.nõ igit᷑ videt᷑ ꝙ doloꝛ qui ẽ ĩ ia affectiua debeat actũ
illuminatõnis elicere circa cognitiuã.ꝓ ERñnſio.dvᷣm ꝙ
duplex ẽ ignoꝛãtia ſequela peccati duplicis. Una ẽ ſeque
la oꝛiginalis ſᷣm aug.dicẽtẽ. ꝙ duoſunt nobis inflicta.
ſcʒ ignoꝛãtia agẽdoꝝ:⁊ ↄcupiſcẽtia norioꝝ. ð hoc gꝛeg.
Secluſum ab internis gaudijs genus humanũ exigente
ceulpa mẽtis oculos ꝑdidit.⁊ quo meritoꝝ paſſibo gradi
atur neſcit. Et quia illa que ſunt inflicta hoĩ ꝓpter pecca
ta pꝛimoꝝ ꝑẽtoꝝ:ſunt quaſi inſita nature nr̃e coꝛrupte.
ſcʒ ignoꝛãtia et infirmitas ⁊c. ODeterſio buiꝰignoꝛãtie ſi
ue tenebroſitatis nõ ẽ effectus ↄtritõis.Alia aũtẽ igno⸗
rãtia ſiue obtenebratõ ex auerſione actuali a luce pama
⁊ hec ẽ ſequela actualis peccati:hec aũt ignoꝛãtia ẽ erro
ris iudicij qua malus dicit malũ bonũ:ponẽdo lucẽ tene
bras:⁊ tenebras lucẽ Zſa.v. In ꝑpetratõe eĩ peccati eſt
ignoꝛũtia ĩ eligẽdo.vtpote qñ malũ elgit᷑ bono ↄtempto
ꝓter quã dꝛ malus ignoꝛãs. Sequela peccati ꝑpetrati
c ignoꝛãtia erꝛoꝛis in indicãdo.qñ appꝛopꝛiat᷑ malnʒ ele⸗
ctũ.vñ aĩa peccatrir obtenebrata ⁊ excecata repꝛobãdũ
appꝛobat. ꝓpteꝛ qd peccator dr̃ traditꝰĩ ſenſum repꝛobũ
Mo. ij. vbi glo. vt nihil intelligat niſi qd a ꝓbitate remo
t eſt. quos ſua cecitas a veritatis lumine funditꝰexclu⸗
dit. vñ uile quidẽ ſit peccatũ.quãtas ſoꝛdes contrahit
aia ex peccato.quãtũ damnũ incurꝛit:neſcit.ſ.cũ effectu
ſz ipa mita vero lumini ꝑ gram ↄtritõia.ꝛ exteꝛgit igno
rãtia fricatõe doloꝛis:a exterſa caligine illuſtrat᷑.2 quã⸗
to plus vnitur et plus xæ peccato aia triſtatur: plus illu
minat. VUñ greg.i moꝛa.quo vberius culpa deſlet᷑:eo al
tioꝛ cognitio veritatis aitingitur.quia ad vidẽduʒ inteꝛ
nũ lumẽ polluta dudũ ↄſcia lacrimis baptiʒata renoua⸗
iur. Cõcedẽdum ẽ ergo ꝙ ↄtritõe abſtergit᷑ obtenebratõ
intellectus.qua exteꝛſa illuminat᷑ ad ↄanoſe cẽduʒ ſoꝛdes
peccati.nõ dico ſoꝛdes que ſunt cnibaeh que ſunt ſeque⸗
le ipius culpe et alia que aĩiaʒ damnificãt.’ Ad illdð qð
obijcitur quia cõturbatio doloꝛis obtenebrat intellectuʒ
⁊c. Dicẽdũ ꝙ ↄturbatio doloꝛis ĩ impetu turbatõis ob⸗
ienebrat.nibilominus doloꝛ ipᷣe qui vnit cũ lumine vero

lxxj.

tenebrã que ẽ ſequela peccati extergit.⁊ ſolet poni exem⸗
plũ tale ad huiꝰ æclaratõem.qñ aliquis ꝗ mouetur ʒelo
magno circa ſalutẽ aĩaꝝ.videt peccatũ alicuius ⁊ mani
feſte videt hoc:mouet᷑ ira ꝑ zelũ ⁊ ex motu ad hoꝛã tur⸗
batur.⁊ licet minus clare videat in illa tuꝛbatõe:tamen
poſi motũ ire videt clariꝰ ꝙᷓ ante.ꝗa illa turbatõ fuit q̃i
colliriũ ſpuᷣale.ſic ẽ in ꝓpoſito.turbatio ex doloꝛe de pec⸗
catis ẽ q̃i colliriũ quoddaʒ qͥ purgatur oculus interioꝛ.
Vel põt dici ꝙ verbo pᷣs.notatur ↄturbatio doloꝛis.ibi.
Coꝛ meũ meu ↄturbatũ a cã:ibi deꝛelingt me viriꝰ mea
⁊ lumẽ oculoꝝ meoꝝ et ipᷣm nõ ẽ mecũ.ſub hoc ſenſu cor
meũ ↄturbatũ ẽ dicit penitẽs.ꝗa dereliquit me virtꝰmea
peccato meo exigẽte.⁊ lumẽ oculoꝝ meoꝝ.hec expoſitio
põt haberi ex glo.i¶ Ad illuo quod obijcitur.ꝙ q ſunt in
afſectiua eliciut actus ſuos circa affectiuã ⁊c. Dicẽdum
ꝙ reuera actus doloꝛis nõ ẽ illuminare.tñ qꝛ vnit peni⸗
tẽtẽ vero lumini qui omnẽ hominẽ illuminat vt dictũ eſt
⁊ exponit viſum interioꝛẽ et aptuʒ efficit ad luminis ſu:
ſceptõem extergẽdo caliginẽ:dr illuminare.nõ tñ cauſa⸗
liter:ſᷣ diſpoſitiue nec ẽ incõueniẽs illud qð ẽ vnius vis
anime actũ ꝓpꝛiũ vis alterius efficere in ipᷣa diſpoſitiue.
ĩmo neceſſe ẽ.qð patet.illuminatio em̃ ꝓpꝛie ẽ vis cogni⸗
tiue et amoꝛẽ efficit in affectiua.

Membꝛum ſecundum
Onſequẽter querit᷑ ð effectu ablutõis.Et
querit᷑ ſi ablutio ſoꝛdiũ q̃ ſunt i aĩa: ſit effe
ctus ↄtritõis. ſic:viar̃. ITa.j.Lauami
et mũdi eſtote ⁊c. Intli.Lauami lacrimis
penitetie.ꝑ lacrimas penitẽtie doloꝛ ↄtritõis intelligitur
doloꝛe ↄtritõis abluunt᷑ ſoꝛdes aie.il Si diceret᷑ ꝙ hoc
intelligitur ð ſoꝛdibo culpe:ſunt eĩ ſoꝛdes culpe.ſ.macu
le:⁊ ſunt ſoꝛdes reliquie.i.affectões inoꝛdinate rlicte ex
peccato.LZũc obijcitur ſic.ſoꝛdes culpe in pꝛimo momẽ
to ↄtritõis tollunt᷑.nec ↄtritõis virtus ceſſat lota anima
a ſoꝛdibo culpe.&̊ doloꝛe ↄtritõis ꝑmanẽte in ſua virtute
ſi olique reſtant ſoꝛdes ĩ aia?p ꝓceſſum tꝑis virtute ↄtri
tõis tollunt᷑. Itẽ aĩa abluituꝛ a ſoꝛde culpe ꝑ gr̃am.eꝛgo
ſi doloꝛe ↄtritõis abluit᷑ nia a ſoꝛde aliqua:bhoc erit a ſoꝛ⸗
de relicta in aia pꝰpurgatõem ipᷣiꝰ a culpa.¶ Itẽ iſtarũ
ſoꝛdiũ ↄgregatio impedit vltimã ⁊ ꝑfectã vnionẽ aĩe cuʒ
deo.illð ꝗ̊ qð maxie vnit ⁊ ↄglutinat aĩiam deo hmõi ſoꝛ:

des tollit:hoc aũt ẽ doloꝛ ↄtritõis. Crivᷣ.ſuꝑ math.nibil

ita ↄglutinat et vnit do vt penitẽtis lacrime ontra.
iſte ſoꝛdes ſpectãt ad veterẽ boĩem.de q̊ ephe.nij. Sepo⸗
nite vos ᷣm pꝛiſtinã ↄuerſatõem veterẽ hoĩem ⁊c.hec ve⸗
tuſtas et iſte ſoꝛdes amouent᷑ ĩ renouatõe homints inte
rioꝛis.de q̃ eodẽ. Renouamini ſpũs mẽtis vr̃e.glo.expo
nit ſic.Renouamini qͥtidie ſpũ mẽtis vre.i.ꝑ ſpiritũſan

ctũ qui ducit mẽtem veſtram. Ex hoc patʒ ꝙ hec amotio

ſoꝛdium ẽ ꝑ ſpiritũſanctũ.i.ꝑ gr̃am que eſt a ſpũſancto.
Illa em̃ renouatio qͥ fit qᷣtidie nõ ẽ a ſoꝛdibo culpe ſed re⸗
liquiaꝝ.q¶¶ IℳR aug. de coꝛreptõne ⁊ gr̃a.Gratia ſola ho⸗
mines liberãt᷑ a malo.ſine q̃ nullũ ꝓrſus ſiue cogitando
ſiue volẽdo ⁊ amãdo ſiue agẽdo faciunt bonũ.q̊ ꝑ Ram
aſnado iſtarũ ſoꝛdiũ liberat᷑ aia:nõ ̊ doloꝛe cõtritõnis.
Rũñſio.dom ꝙ ſoꝛdes que ſũt relige pct᷑i relicte ſunt ĩ
ia ex inoꝛdiata delectatõe circa actꝰpeti. ꝓpter qð ↄgru
it ꝙ doloꝛe affligẽte ip̃am aĩam q̃ inoꝛdinate delectabat᷑
obluunt᷑ doloꝛe inqꝙ infoꝛmato a gra.lñ ĩ purgatõe aie
a pctᷣo.gra tollit᷑ ißa culpa ꝑ ſe:⁊ ſoꝛdes ſiue macłe que
neceſſario maculat ipam aĩam ex pñtia culpe. Que aũt
oↄſequẽter inherẽt aO culpa deleta remanẽt:dicũtur relige
tollunt᷑ doloꝛe ↄtritõis.ñ tñ ſubito:ſʒ ſᷣm ꝙ foꝛtiꝰ inbe
rẽt ꝓceſſu tꝑis longioꝛe ⁊ doloꝛe vehemẽtõꝛe. NVd illud
qð obijcit᷑ ꝑ glo.Ephe.iiij. O ſoꝛdes q ſpectãt ad vete
rẽ hoĩem ĩ renouatõne ſpũs.ꝑ ſpiritũſcẽm amouent᷑. Di
cẽdũ ꝙ hoc verũ ẽ in pꝛincipali auctoꝛe ⁊ intime oꝑante
nihilominꝰcooꝑat᷑ doloꝛ ↄtritõis.⁊ illi rõe illiꝰcooꝑatõ
nis ꝑ aꝑꝛopꝛiatõem ↄgruẽtie attribuit᷑ illaꝛum ablutio.
¶¶ Ad illð qð dicit aug: ꝙ ſola gr̃a hoĩes libeꝛant᷑ a malo

1.

⁊c. Dicẽdũ q hoc intelligẽdũ ẽ de malo culpe cꝰdeletõis
cã ↄiũcta ⁊ ꝓpꝛia ẽ gra h̊ at᷑ ñ impedit ꝗn pena infoꝛmata
gra ſit cã deletõis pene.i Si ant querat᷑ vtꝝ teleantur
in toto vel ĩ ꝑte ante infuſionẽ gre qð videt᷑ ꝑ boc qð diẽ
greg.Nali aliqñũ vna vitta nequicia pedẽ lauant altera
regnãte.hoc aũt põt intelligi de culpa moꝛtali.neq; poſt
infuſionẽ ge:cũ tũc pemitẽs nõ ſit dicẽd?malus.⸗.!ꝛe.
Si querat᷑ vtrũ ſubita ẽ eaꝝ ablutio ſic᷑ ablutio ſoꝛdis
culpe. dõm ꝙ multiplex ẽ lotio. Una que ẽ ſubita.altera

que ẽ ſucceſſiua.Illa que ẽ ſubita cocomitat᷑ infuſi ionem

gre:ſucceſſiua põt eẽ antecedẽs vł ſubſ. equẽs.antecedẽs
vt hõ qñ ꝑ gram gratiſdatã deſlet peccatũ ſuum.pᷣs.La
uabo ꝑſingulas noctes ⁊c. Soſt ſequit᷑ alia lotio que ẽ
gram gratumfaciẽtem que abluit coꝛ ab omni macula
culpe moꝛtalis. Ad hãc lotõem ſequit᷑ tercia lotio que ẽ
reliquiaꝝ. Pꝛima aũt lotio ẽ ꝑticularis.⁊ de bac intelli
git᷑ veꝛbũ greg. qð ẽ.ꝙ mali aliq vna victa nequicia ⁊c
Altera ẽ vniuerſalis.quia illa fit cũ deteſtatõe oĩm pec-
catox.de qna Y?ſido.lacrimis purgada ſunt vicia q̃ geſſi
mus:vt mãdata mẽtis acie.id quod querimus ↄtemple⸗
mur.Tercia que ẽ reliquiaꝝ põt eẽ ꝑticularis ⁊ vmuer
ſalis.Erx his patʒ rñſio ad pꝛimũ.qꝛ pꝛima lotio ẽ ante
infuſionẽ gr̃e. Hoc aũt ẽ in attrito qui dolet:ß̊ nõ vniuer
ſaliter de oibo peccatis.⁊ ſic dolendo aliã maculã pena/
lẽ dlet.i.alid affectõem inoꝛdinatã quã babuit:qn pec⸗
catũ illud qð mõ deteſlatur exercuit.¶ Ad aliud patz re
ſpõſio quia illa lotio que ẽ reliquiaꝝ ẽ ſucceſſiua.

ꝛum tercium

Egtur de effectu ↄtritõis que ẽ ſanatio aĩe
Circa hoc plura querunt᷑. Pꝛimũ ẽ de poſ
/ ſibilitate ſanatõis. Secũdũ ð merito ſana
tõis. Terciũ de cauſa ſanatõis. Quartuz
de oꝛdine ſanitatis. Quintũ de mõ ſanatõis.
rticulus pꝛimus
Rimo querit᷑ vtrũ aĩa poſſit ſanari ab egritu
dine quã incurꝛit ex peccato. ſic:videt᷑ peꝛ
B.ꝙ aliter fruſtra exercerent᷑ ſacramẽta.ſ. ba
tiſmꝰ penitẽtia ⁊ alia.q̃ ad ſanãdum moꝛbos ſpũales

aug. ocnlus mẽtis eger ẽ quouſq; ꝑ fidẽ ſanet. Cõtra
moꝛbus ſpũalis neceſſario moꝛtẽ inducit. moꝛbus autẽ
ſpũalis ẽ peccatũ moꝛtale vel effectꝰeius:quo exiſlẽte ne
ceſſario moꝛit᷑ aĩa:ſʒ talis moꝛbus eſt incuꝛa bilis.Si
diceret᷑ ꝙ boc nõ ẽ verũ in ſpũalibo.tũe põt queri.quare
ↄtingit curaꝛe moꝛbũ letalẽ ſpũalem 2 nõ coꝛꝑalẽ. ¶¶ YIez
quare moꝛs ſpũalis cõpatit᷑ ſecũ egritudinẽ etiã inſana
bilẽ: moꝛs coꝛꝑalis nõ cõpatit᷑ ſecũ egritudinẽ coꝛꝑalem
2= ꝙ ↄtingit aiam ſanari abegritudine
pũᷣali.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ q moꝛbus ſpũalis neceſſa⸗
rio inducit moꝛtẽ ⁊c.dðm ꝙ ⁊ ſi neceſſario moꝛtẽ indu⸗
cat:nibilominus ẽ curabilis.nec ẽ ſimile de moꝛbo cox⸗
poꝛali ⁊ ſpũ ali. Aia eĩ de ſui natuꝛa ẽ immoꝛtalis:incuꝛ
rit tñ moꝛtẽ accidẽtalẽ ꝑ peccatũ ex ſeꝑatõne illius vite
accidẽtalis.ſicut eĩ aia habzʒ eẽ pꝛimũ qð ẽ ei natuꝛale æ
eentiale.ꝛ ſecũduů qdð ẽ illi accidetale.ſ.eẽ gratuitũ: ſimi⸗
liter habʒ viis duplicẽ naturalẽ 2 accidẽtalẽ. Secũda vi
ta quã ſoꝛtit᷑ ex vniõe cũ deo qui ẽ vita aĩe.pꝛinat᷑ ꝑ egꝛi⸗
tudinẽ ſpualẽ. hec aũt egritudo qꝛ nõ diſſoluit eẽ natura
le ſ̊ ſolũumodo accidẽtale:ẽ curabilis.Aceidẽtiũ eĩ ẽ ad⸗
eſſe et abeſſe pᷣter ſubiecti coꝛruptõem. infirmitas coꝛpa⸗
lis diſſoluit infirmũ qᷓtũ ad eſſe naturale pter qð talis
egritudo nõ ẽ curabilis.Ex his patʒ quare moꝛs ſpũał
cõpatit᷑ ſecũ egritudinẽ.qꝛ cũ moꝛtua ẽ aĩa ex pꝛiuatõe vi
te ſue ꝗẽ deꝰ:gadqhuc manet in eo vita ſua naturalis ⁊ eſ⸗
ſentiał. In viribo tamẽ tebilitata ẽ ⁊ hec debilitatio cau
ſata ẽꝑ ſe ex illa moꝛte.vñ bic moyo accidẽtalis ẽ eõ de⸗
bilitaiõis naturaliũ. vñ moꝛs bmõi 2 egritudo nõ refe⸗
runt᷑ ad idẽ. moꝛs eĩ reſpicit vitã et eẽ accidẽtale: egritu⸗
W aũ eẽ naturale. ꝛe.egritudo coꝛꝑalis et moꝛs cuꝛca

ſunt inſtituta.¶ Itẽ idẽ patʒ ex ſentẽtijs ſcẽĩoꝝ.diei eniz

idẽ accidunt a idẽ reſpiciũt.ſ.eẽ naturale.⁊ egritudo oꝛ⸗
dinata ẽ ad moꝛtẽ ſicut ad ſuũ terminũ.nõ ſic ẽ de moꝛte
⁊ egritudine ſpũali ſʒ mõ ↄtrario.

¶ Articulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑vtruʒ aligs mereꝛi poſſit
ſanatõem aĩe.Ek ſic:videt᷑ Nar. vij. vbi loq⸗
vur te ſurdo ⁊ muto ſuꝑ illð verbũ. Appꝛehe⸗
des eũ ſeoꝛſu

dicit glo.hiero.Seoꝛſum a tuꝛbuletis co
gitatõibo ⁊ actib inoꝛdinatis ſᷣmonibuſq; incõpoſitis
educit᷑:qui ſanari meret᷑. Ex h̊ patʒ q aligs ptẽ ſaluatõʒ
mereri.¶ Itẽ ex hac glo.pʒ ꝙ hec eductioẽ ĩ ſanatõe ab
actu pcti .̊ ſine gra gratũfaciẽte pt᷑ eẽ meritũ huiꝰ ſana

tõis.ꝗ ĩ peti educiſiue ceſſare pt᷑ hõ añ infuſionẽ
Feanachng deut⸗ mẽtis eger ẽ quouſqʒ ꝑ fidem
ſanat.ſ̊ nullus pt fidẽ mereri qẽ cũ gra pᷣueniẽte quam
nullus meret᷑.meritũ ei ſupponi Fnullus pt me⸗
reri ſanatõeʒ q̃ ↄcomitat᷑ ſidẽ ¶Rñſio.dðm.qꝙ duplex ẽ
ſanatio mẽtis. Una ẽ a pcto ꝑ infuſiõeʒ gre.ſecũda abi⸗
firmitate pcti. bãc duplicẽ ſanitateʒ diſlignit aug.ĩ li. de
ei. i. xiiij. vbi dic. aliudẽ telũ infirũ demẽ. alid vo qdð ĩ
eo factũ ẽ vulnꝰſanare.pᷣma ſanatio ẽ cũm languoꝛis re⸗

mouere.qð fit ꝑ indulgẽtiã pctoꝝ q̃ẽ ꝑ gr̃am gratũ faci⸗
entẽ.ſcdᷣa ipᷣm lãguoꝛẽ remouẽ.de q̊ ecci:x.languoꝛ ꝓlixi
oꝛ guat medicũ.¶ Qð ꝗ̊ dẽ. ꝑ fidẽ ſanat᷑ oculꝰmẽtis.ſi ſu
mat᷑ fides ꝓ gra ſidei:ſic ꝑ eã ẽ ſanitas pꝛimo mõ dicta

2.—2260

ſiꝓ motu fidei:ſic ſanat᷑ aĩa ꝑ fidẽ a ſeq̃la pcti q̃ ẽ ignoꝛã

tia. Pꝛimã ſanatõʒ nullꝰmeret᷑ m ꝙ meritũ dr eẽ li.ar.

ꝑgraʒ infoꝛmato.Scðdam pt hõ mereri.¶ Oð aĩ or.vij

ma. ĩ glo. educi a thbulẽtis cogitatõibo.ñ ſumit᷑ h eductõ
tm̃ ꝓ ceſſatõe a pcto:ſʒ et᷑ p babilitatõne viriũ ad bonas
octões.q.ſ.vires fuer̃t adiute per malas.hec autem ba/

bilitatio ẽ per exercitium bonoꝛum operũ infoꝛmatoꝛuz

2 lic hec eductio non poteſt fieri ſine gratia.

*e e hec equctie

ticulus terciñus
Onſequẽter querit᷑ de cã ſanatõis.Et pᷣmoq̃

rit an hec ſanatio ſit ꝑ virtutes. Secundo an

ſit per partes penitentie.

irca pꝛmũ pꝛoce S. .

ditſ ic. vt habet᷑ a greg.⁊ aug.⁊ babet᷑.ij.ſenteñ. vbi agi

tur de gra.ꝙ fides niſi adiũcta fuerit caritati ñ ſanat.⁊
ita caritas ſanat: ̊a vᷣtus. 4¶ Cõtra. iſta egritudo de qua
aĩa ſanãda ñ c.ñ ẽ incõtigẽs vᷣtutibo.iĩmo vᷣtus ſecũ pa⸗
tit᷑ iſtã infirmitatẽ: ꝑ virtutes nõ fit ſanatio egritudis
illiꝰ. ¶ Ytẽ qdã egritudo ẽ ꝑ veniale.q̃dã ꝑ moꝛtale:ſᷣ viꝛ
t ↄpatit᷑ ſecũ veniale: muliofoꝛtiꝰinfirmitatẽ relictaʒ ex
veniali.q¶ IYtẽ qrit᷑ q̃re ſanatio attribuit᷑ fidei.Yuxta ill
aug.oculus mẽtis eger ẽ quouſq; ſanet᷑ ꝑ fidẽ. ¶ Rñſio
ꝓ duplex ẽ ſanatio ſiẽ̃ tactũ ẽ.ſ.ab ipᷣa culpa:⁊ ab infir⸗
mitate q ẽ ſeq̃la culpe.hec duplexr ſanatõ tagit᷑ ibi. Qui

Apiciat᷑ oĩbo inigtatibo tuis.ecce ſanatio ab iniꝗtate qᷓẽ

idẽ qð culpa.Vn glo. ꝓpiciat᷑ omibo iniꝗtatibo tuis eas
remittẽdo.ſ.ꝑ gẽam. Qui ſanat oẽs infirmitates tuas.
ecce ſanatio Rärrmitatio⸗Rorg poſt remiſſioneʒ et ſanat
oẽs infirmitates tuas vel languoꝛes tuos:qꝛ coꝛpꝰ infir
mũ ẽ.⁊ ex lãguoꝛe multa ſuggerũtur aĩe.carnalia deſide
ria titillãt.⁊ qbuſdã capit᷑ aia.Ex hac glo.pʒ ꝙ er bac ĩ
firmitate naſcit᷑ quedã facultas ↄcupie ad maluũ. Pete.
ex hac infirmitateẽ inbabilitas oꝑandi bonũ. Mtũ aũt
ad inbabilitatẽ oꝑandi bonũ ſanant virtutes:per quas
magis ac magis habilitamur ad bonũ.⁊ quia ex habili/

tatõne ad bonum tollitur facilitas ſiue pꝛonitas ad ma/

lum.adminus iᷓtum ad aliqð:ꝑ virtutes ſanatur infir⸗

mitas q;tum ad ꝓnitatẽ ad malum qᷓtuʒ ad aliquid.vbi

virtutes habẽt efficaciam ſanãdi inſirmitatem ꝙptum ad
vtrũq; defectum.pꝛimo tñ ꝙtum ad habilitatem ad bo⸗
nũ.ſecũdo qtũ ad facilitatẽ ad malũ.nõ dico tamẽ oĩno.
Vnde nota.ꝙ ꝓnitas ↄcupiſcẽtie.qñq; tantũ inclinatuꝛ
bonũ ↄmutabile pᷣponit᷑ ĩ appetitu bono incommuta/

— — Aʒ— ——

44
gun
Ddi⸗
n
iſio
ir
i

in

¶ Mueſtio

bili.OQñq; tantũ ꝙ bonũ cõmutabile inoꝛdinate appetit
ſub dro tñ.pꝛimũ gꝛadũ inoꝛdinatõis nõ cõpatit gra vel
virtus gratuita. ſecũdũ gradũ cõpatit᷑:imo nuq;' in vita
iſta tollit᷑ oino. vñ infirmitas qᷓ̃tũ ad hũc gradu nũqᷓ ſa

nat᷑ bic. nã in aligbo ꝑſonis gra ſingulari pditis ſiẽ fuit

beata virgo vel foꝛti aliqui pfirmati: ſed in patria nullo
mõ erit. ¶ Ad illud qð obijcit ꝙ infirmitas quee ſeque⸗
la peccati cõpatit᷑ ſecũ infirmitatẽ curãdã ⁊c. doõm gyin⸗

— ‧

firmitas iſta nõ pfecte ſanat᷑ a vtutibo inqtum hmõi: ſʒ

potius vſu et exercitio.⁊ lʒ virtutes hmõi infirmitatẽ ſe⸗
cũ cõpatiant᷑:vſus tñ illaꝝ eã non oĩno cõpatit᷑:bᷣ ßᷣm ꝗ
magis et minus exercẽtur:illã magis et minus anibilãt
Er bis ptz rñſio ad illud.ꝙ infirmitas venialis ſana⸗
tur ex vſu virtutũ.aĩa em̃ ex frequẽtia venialiũ ꝓnitate
a leuitate viciata: ſtabilitur et traquillat er vſu virtutnʒ
Ad illud qð querit᷑quare ſanatõ attribuit fidei. dõm
fides ẽ pꝛimus vſus ſpũalis ⁊ ꝑ quã alia quibo ẽ viſio
ſpiritualis ſunt meritoꝛia.⁊ ꝓpter hoc ſanatio viſus ſpi⸗
rãtualis merito fidei attribuitur. vt patz ex verbo aug.
Vel põt dici.ſi velimus dicere ꝙ ſanatio aĩe ſimpliciteꝛ
attribuit fidei. ꝙ becẽ rõ. ꝙ ſicut vires anime habent oꝛ
Dinẽ inter ſe:ſic virtutes habet oꝛdinẽ inteꝛ ſe ſiue actus
gre. Incipit ̊ ſanatio in pꝛimo actu gratie. habz at vnũ

— .

actũ gratia illumiare cognitiuã.· ⁊ hoc qᷓtum ad actũ ca⸗

ptiuandi intellectũ:nõ credẽdo ratõni p innitit᷑ totaliteꝛ
gratie. habet etiã ⁊ aliũ in affectina. ſ. moueri ad inſtin⸗
ctũ gratie.vñ a gratia fidei eſt ꝙ bomo nõ ſequitur ſuã
voluntatẽ ſʒ gratiã mouẽtem.hoc aũt ẽ fides oꝑans per
dilectõem. vñ nõ excluditur caritas ab hoc actu. qm̃ er⸗
go fides ẽ in li.ar.quo ad illuminatõem iĩ ratõne ⁊ quo
ad motuz in voluntate.iõ fidei attribuitur.li.em̃ ar.qð
fide mouetur eſt facultas ratõnis et voluntatis.et hec fi
ces eſt de qua dicitur. Rdes tua te ſaluã fecit Luce. vij.

7

tum ad ſecunduz .S. ij.

qrit᷑ ↄtrũ hec ſanatio fiat ꝑↄtritõeʒ tm̃:aut ꝑ alias ptes
penitentie. Uidetur ꝙ ꝑ ↄtritõem. dicit ei Criſo.i Aihil
ita cõglutinat et vnit deo vt penitẽtis lacrime. Ex H vi⸗
detur. ꝙ cõtritio maxime vnit aĩam deo. ſʒ niſi infirmi⸗
tas relicta ex peccato ſanetur: nõ ẽ cõpleta vnio anime
cũ deo. ergo ſi cõtritio maxime vnit:relinquit᷑ ꝙ ſanat il
lã ab infirmitate. 4 Itẽ infuſione anime ſanatur anĩia a
culpa ⁊ in inſtãti.ergo illa ſanatio que fit ſucceſſiue nõ
eſt a culpa:ſʒ potius ab infiꝛmitate relicta a culpa.Sed
dicitur ĩ ps. Qui ſanat cõtritos coꝛde.glo.hic ex ꝑte ĩ fu
turo plenarie. hec ̊ ſanatio eſt infirmitatis:ſʒ bec ſana⸗
tio eſt ꝑ cõtritõem qð patʒ.ꝑ boc ꝙ dicitur ſanat cõtri⸗
tos coꝛde.glo.eos qui offeꝛunt deo ſacrificiũ ſpũs cõtri⸗
bulati. ⁊ ita vt pꝛius.¶ Itẽ glo. ibidẽ. Cõtere coꝛ tuuʒ et
domin?ꝰalligabit ↄtritões.quid ſignificatur ꝑ cõtritões
niſi infiꝛmitates quibo impotens ẽ anima:ſicut illud qð
eſt cõtritũ vel cõfractum.¶ Itẽ luce.xvij. de ſanatone le⸗
pꝛoſoꝛum dicit glo.ſuper illud. Surge vade quia fides
tua ⁊c᷑. Qui infirmitatẽ ſuam agnoſcẽs humiliter ante
dominuʒz iacuit:dinina cõſolatõne ſurgere ad foꝛtia oꝑa
et ire creſcẽdo ad foꝛtioꝛa iubetur.Ex bac glo.babetur.
ꝗ peccatoꝛ curatur ab infirmitate relicta ex peccato.et
ꝑ cõtritõem:patet ex textu qui dicit.dũ irent mundati
ſunt.Et ibi glo.numeratis quibuſdã peccatis que opoꝛ⸗
tet cõfiteri ad hoc ꝙ ſanetur aĩa:ſubdidit ceteꝛa vicia di
cens. In cõſcientia ꝑ ſeip̃m ſanat et coꝛrigat.⁊ ↄſtat ꝙ B

ñẽ intelligẽdum de vicio culpe que ſemꝑ requirit ↄfeſſi

nẽ:ſʒ de vicijo reliquiaꝝ.q̊ ↄtritõe ſanãtur bmnot. K
tra habet᷑ a greg. ↄtꝛitio pungit apoſtema:oↄfelſio ap
perit.ſatiſſactio cathaplaſma aponit. bec & tria ſequũt᷑
ad ſanatõem vulneris.ꝗ̊ᷓ ↄtritio nõ ſufficit.⸗ Itez greg.
Quid ẽ ↄfeſſio niſi queda vulneris ruptio.ſʒ in vulneꝛis
ruptõe incipit eẽ ſ. nnatio /Reſpoͤſ Din , duplex eſt
infirmitas in quã cadit ho per culpã ſuam. E fficitur eĩ
bomo debitoꝛ pene: ⁊ hec ẽ quedã infirmitas. VUnde ſuꝑ
pᷣs. Miſerere mei dñe quoniã infirmus ſum.glo.reatu

lxj.

infirmatur aĩa: a quo reatu ſana me dñe. Efficitur etiã
inhabilis ad bonũ et impotẽs ad reſiſtẽdum malo. ꝙᷓtuzʒ
ad infirmitatẽ que ẽ ex reatu pene: ſanatur adultus per
baptiſmũ ⁊ penitẽtiam. ꝙᷓtum ao aliã infirmitateʒ ſana
tur virtutes. VUnde baymoſupꝑ illð.iij.coł. Qui reno⸗
nat᷑ in agnitõem: diſtinguit triplicẽ renouatõem.iſ.ꝑ ba⸗
ptiſmũ:penitẽtiam et virtutes. doõm ergo ꝙ a quadã in/
firmitate que ẽ reatꝰpene fit ſanatio ꝑ cõtritõem. Et in⸗
telligẽdum eſt ꝙ reatus pene eterne cõmutatur ĩ obliga
tõem pene tꝑalis. que duplex ?.ſ.exterioꝛ interioꝛ.Cõ
tritio aũt ſanat ab interioꝛi:ab exterioꝛi ↄfeſſio ⁊ ſatiſſa
ctio. ¶ Si aũt obijciat᷑. ꝙ infirmitas ẽ quid derelictuzʒ in
anima viciãs ipᷣaz vnde fit impotene ad reſiſtẽdum ma
lo ⁊ cũ difficultate aſſurgens ad bonũ.talis nõ ẽ reatus
pene. dom ꝙ reatus bmõi rõe qua obligat penitentẽ ad
debiti ſolutõem:tollit illi libertatẽ aſſurgẽdi ad opꝑa ſim⸗
pliciter meritoꝛia.et dico illa ſimpliciter meritoꝛia. que
cumulo meritoꝛuʒ cooꝑantur.qui em̃ laboꝛat circa illa
quibus ꝑficit ĩ merito.⁊ qii circa illa quibo abſoluitur
a reatu:nõ equaliter bona ſimplicit coadunat.2 ſic qð⸗
ammõ reatus hmõi aĩam infirmat. Pꝛe. ex ꝓgreſſu ĩ me
rito efficitur homo potẽs ad reſiſtẽdum malo.nõ autem
equaliter ꝓficit quis in merito ſoluẽdo ⁊ accumulando
vtpote penitẽtes et innocẽtes alijs paribo.⁊ ſic reatꝰ in⸗
firmat aĩam vnde efficitur impotẽtioꝛ ad reſiſtẽdum ma
lo.reſpectiue dico.vñ quodã modo cõmuni dr̃ reatus in
firmitas. Pꝛeterea.peccatũ punitur qñq; cõtritõe. qñq;
pena.et hoc pena duplici.ſ.vicioſa ⁊ pena ſatiſfactoꝛia.
ſiue ſit talis pena ſiue talis infirmat ipam naturã 2 q,
ammõ impotẽtem eã efficit. ¶ Si oũt querat᷑ ſi magis ĩ⸗
firmat naturã ieiuniũ ſatiſfactoꝛiũ ꝙᷓ ieiuniũ gratuituʒ
videt᷑ dm ſic.quia ieiuniũ quãtomagis ẽ gratuitũ:tan⸗
tomagis diſponit ad gam ? ↄgruẽtius. vñ hoc ieiuniuʒ
nõ tantũ infirmat in ꝓceſſu in meritũ: quãtũ illuo. Põt
8dici.ꝗq a quadã infirmitate.ſ. a reatu pene fit ſanatio
P cõtꝛitõem:tamẽ cũ ꝓpoſito ↄfitẽdi ſatiſfaciendi.Licʒ
autẽ modo iam dicto poſſet reſponderi ad obiecta quia
queſtlio eſt hic de infirmitate que relĩquit aliqd ĩ anima
ipᷣam vicians et eneruans:aliter tamen reſpondendum
eſt. ſ. ꝙ cõtritio cũ alijs operibus penitentie ab infirmi⸗
tate ſanat animã.4 Ad illud quod obijcitur. ꝙ nihil ita
oglutinat c. dom “ hec ratõ nõ cõcludit ꝙ alie partes
penitentie nõ ſanant:ſed quia cõtritio maximequod be
ne poteſt cõcedi. Cõtritio em efficatio eſt in anime reꝑa
tione. quia in illa ſacrificat᷑ deo ip̃i ſ piritus.p̃s. Sacrifi
ciũ deo ſpũs ↄtri.coꝛ ↄtritũ ⁊c.in alijs ꝑtibo pen itẽtie il⸗
lud quod exterius ẽ. Et põt illud verbum Criſoſt. Mihil
ita ⁊c intelligi ita ꝙ fiat diſtributio/p partibo penitẽtie
id eſt nulla pars penitentie ita ↄglutinat ⁊c.vel nihil ſcz
in amouẽtibus impedimenta ↄiunctõnis cum deo.nec ꝑ
hoc excluditur gratia vel caritas que ſimul concurrunt.
Ad aliud quod obijcitur. Dicẽdum ꝙ licz dominus ſa
net culpam et penam infiꝛmitatis ĩ ↄtꝛito:nõ ex boc ſe
quitur ꝙ ſola cõtritione.¶¶ Ad illuo quoo obijcitur per
glo. Luce. xvij. dõm ꝙ intelligitur de ſanatõne a culpa qᷓ
intelligitur peꝛ ſanatõem a lepꝛa qua facta poteſt ſanatꝰ
aſſurgere ad oꝑa virtutũ.vt inſinnat glo. quod ante non
poterat. AVd illud quod dicit glo. ꝙ cetera vicia ſanat
dominus in cõſciẽtia ⁊c.dõm ꝙ boc intelligitur & vicijs
culparum. intellectus illius glo.plenius manifeſtabituꝛ
in queſtione de ↄfeſſione. Sed verbum greg. qð inducit
pꝛo alia parte.quod eſt.quid eſt cõfeſſio niſi quedam vul
neris ruptio.in ruptõe aut vulneꝛis incipit vulnus ſana
ri: ita videtur ꝙ inchoatio ſanitatis eſt cõfeſſio:¶ Cõtra
ↄtritio apoſtema pungit⁊ ita ↄtritio eſt initiũ ſanitatis
Iteʒz greg. in moꝛa. Argumentum doloꝛis eſt initium
ſalutis:ſed in ↄtrito eſt aꝛgumẽtum doloꝛis.¶ Rñſio⸗di
cẽdũ ꝙ ſanatio infirmitatis ſpũalisẽ reꝑatio aĩe ᷣm ſe:
7m vires ſuas. Scdm ſe qᷓtum ad infirmitatem culpe
gm vires qtũ ad infirmitatẽ relictã ex culpa. pꝛime aũt
ſanatõis ẽ ↄtritio initiũ qᷓtũ ad aligo:2 ofeſſio qtuʒ ad

=

aliquid.q] Mota ᷓ ꝙ ſicut ſanatio ?ẽ reꝑatio ⁊c.ſic ſani⸗
tas ẽ cõmẽſuratio viriũ ſ̃m affectões ſi uas. bec aũt ↄmẽ⸗
ſuratio ẽ in recõciliatõe ⁊ qᷓtũ ad deũ 2 qᷓtũ ad eccliam.
qtũ ad illaʒ q ẽ reſpectu dei hʒ initiũ ĩ ↄtritõe:q;tum ad
aliã q ẽ reſpectu ecclie hz initiũ ĩ ↄfeſſione.ſ.qtũ ad ma
nifeſtatõem. duplicit eĩ celingt peccatoꝛ.in deũ.qꝛ defoꝛ
mat ymaginẽ ſuã ĩ eccliaʒ ga ſubtꝛahit mẽbrũ ecclie ita
vt nõ ſit iuuatiuũ alija mẽbris.ideo opoꝛtet habere recõ
ciliatõem ad drũ z ad primũ ſiue ad ecckiam. reconci⸗

liatio qͥ ad ecchiam manifeſtatur ĩ confeſſione pꝛimo.

Articulus quartus

Hnſequẽter qritur de oꝛdie ſa nitatis.ſcʒ ad
ſuũ opoſitũ.Querit᷑ ̊ vtrũ ſanitas ſił ſit cũ
. ritudie. . ſic. videi biere. xxxj. Poſtq oñ
dit mihi ⁊c̃. Glo.greg. Quãto incipit quilꝗs ſuꝑius vꝛ
uere:tãto inchoat inferiꝰinteriꝛe.ñ aplłs.viuo at᷑ non
iã ego:viuit ĩ me xpᷣe.Ex hac glo. habet᷑. ꝙ moꝛs ẽ ſimul
cũ vita.qꝛ vita incipiẽte vita ẽ.ſilr de moꝛte:multofoꝛtiꝰ
ẽ ſanitas ſilł cũ egritudine.¶l Itẽ aligs bñs vᷣtutes bene
oꝑatur ⁊ iterũ hʒ ad h̊ leſionẽ naturalinʒ: ĩ ꝑteẽ ſani⸗
tas⁊ in pte leſio.aliter ñ eẽt ſucceſſiua ſanatio. g ſimul
inſunt.¶ Itẽ ſiẽ fides purgat aĩam qᷓtũ ad ignoꝛatiam:
ita amoꝛ dei purgat qᷓtũ ad concupĩam ſiue amoꝛẽ mun
diiſ cũ gr̃a ineſt amoꝛ dei ineſt ĩqͥẽ ſanitas ſimplicit.et
cũ amoꝛ rei mutabilis ꝗq ẽ cũ veniali ineſt:leſio ineſt.⁊ ſic
gritudo.⁊ ita cũ vpeniale ſił ineſt cũ gra: ſik ineſt egritu⸗
do ? ſanitas. ¶ Contra. cuz aia ſit ſim plex ⁊ im ꝑtibilis
ſm eãdẽ potẽtiã.nõ videt᷑ poſſe hꝛe ſil et ſel egritudineʒ
⁊ ſanitatẽ.cũ eĩ ſint ooſita mediata ⸗ ĩmediata: neqʒ ĩ
bis neqʒ ĩ illis ↄtingit extrema ſit r ſeł eidẽ ineſſe imꝑti
bili. Rſio vön ſanitas ſil cũ egritudĩe eẽ ñ pt ciꝛ
ca iqe.ſanitas tñ ſimpłr pr eẽ ſił cũ egritudie ſᷣm ꝗd: ſi⸗
ue cũ infirmitate.cũ eĩ ho oino ſit habit ad bonũ ſm vi⸗
res anie.ſimplr bʒ ſanitatẽ.nec iſta ſanitas ſecũ cõpatit᷑
egritudinẽ.vñ ſi talis hʒ venialia:ñ ꝓpter h̊ dꝛ eger niſi
Fm ꝗd.Qotãdũ ẽ e.q qñ ẽ habilis ad bonũ vt ad deu di
ligẽdũ ĩ ſũmo.ita ꝙ nullũ impedimẽtũ ſit ab alio ama⸗
bili:tũc ẽ ſanitas plena.⁊ bec ſanitas n coniĩgit ĩ via ni
li conſiꝛmatis.Quidã eĩ ita confirmati ſũt.ꝙ ñ pñt moꝛ
taliter peccare: ꝗdã tñ ita ꝙ nec moꝛtaliter nec venialit
pñt. In his ꝗ venialit᷑ pñt:iĩ his ẽ retardatio ſʒ nõ diſſo⸗
lutio:ſʒ qñ ẽ oino confirmatꝰ:tũc potẽtia libera ẽ q ñ re⸗
tardatur ꝑ culpã: ſᷣ p̃ter bec ẽ qdã coꝛruptio coꝛꝑis q̃ im
pedit libertatẽ potẽtie:⁊ B impedimẽtũ tollituꝛ ĩ futuro.
Sic g ſunt tres gradꝰ.ſ.moꝛtale diſſoluẽs ſiue ſeꝑans.
veniale retardãs.pena coꝛꝑis impediẽs.i Ad h̊ ꝗ̊ quod
obijcit᷑ ꝑ glo.greg.q̃ ẽ. Quãto incipit quiſq; ſupius ⁊c.
dom.ꝙ ſi moꝛs de q̃ loꝗtur glo.ẽ moꝛs bona.ſ.q hõ mo⸗
rit᷑ culpe:ñ qua moꝛitur ꝑ culpã ſᷣ q̃ moꝛit᷑ culpe deſtruẽ⸗
do illã:hec ñ ẽ ria vite:ſʒ ſił cũ illa.4. Ad aliud doõm.
⁊ ſi aliquis habeat vᷣtutes ⁊ ſiłleſionẽ aliquã notuꝛaliũ:
ñ ꝓpter h hʒ ſanitatẽ ⸗ egꝛitudinẽ:ſʒ hʒ ſanitatẽ ſ implici
ter: ⁊ egritudinẽ ſᷣm ꝗd ſiue magis ꝓpꝛie loquẽdo infir⸗
