tis.4 Itẽ ſi ẽ alicꝰvtilitatis ẽ virtꝰſiue actꝰ vᷣtutis ſiue opꝰ

virtutis.ᷣ oĩs virtꝰ2 opꝰututis ẽ exẽplatũ:qꝛ habet exem

plar in deo. verbigra. diligẽ in nobis ſuũ exemplar habet
in vo qð eſt diligẽ.ſiłi caritas amoꝛẽ. Silẽ licet credẽ ſᷣm
ꝙ hmõi.qꝛ habet qð imꝑfectõis eſt.nõ habeat aliqð exem⸗
plar in deo.qm̃ m qð Augu.dicit.tollet᷑ illud qð impfe⸗
ctionis eſt ⁊ inanebit qð pfectõis eſt. cum cognolſcẽ ex fide
habet ſuũ exẽplar in deo:ᷣ or̃o nõ habet exẽplar in deo:qꝛ

co nõ ↄuenit.cũ oꝛãs ſemꝑ ſuã fragilitatẽ cognoſcẽ videa
tur:g oronis vſus nulliꝰẽ ueis Ai ſio. ꝙ vſus oꝛo

nis ẽ magne ⁊ multiplicis vtilitatis.qð patẽ põt ex rõnibo
adductis ꝓ ꝑte iſta. qꝛ vſu 2 frequẽtia oronis impetrat᷑ de
letio culpe.2 abudãtia głie:⁊ illu ſtratõ aĩe.⁊ ſalus 2 vita
⁊ bmõi. ꝓpter ꝙ multi ẽ valoꝛis ⁊ vtilitatis vſus oronis et
frequẽtia. Jaco.vlti.Pꝛet. alie cauſe ſa pãles ↄcurrũt.qua
vna ẽ.ꝙ ea impetꝛamꝰq a nobis habẽ nõ poſſumꝰ.ſicut em
dicit aug. pꝓ eo qð a nobis babẽ nõ poſſumꝰ. oꝛare debemꝰ
Et ideo glo.ſuꝑ pᷣs.illũ.exaudi dñe iuſticiã meaʒ.ꝙ or̃o ẽ
ꝓpꝛi? ꝓ bonis adipiſcendis ſibi⸗ alijs: licet dep̃tatõ ſit de
malis p̃canẽdis. Alia cauſa ẽ qꝛ valet ad recogitãdũ nr̃aʒ
miſeria ⁊ diuin bonitatẽ.qm̃ qñ oꝛamꝰ ꝓ bonis adipiſcẽ⸗
dis vel malis remouẽdis: recognoſcimꝰ ꝙ nullum bonũ a
nobis habẽ poſſumꝰ:⁊ ipᷣm auctoꝛẽ boni oĩs ofitemur. vñ
Hugo ð oᷣtute oꝛãdi in pᷣncipio.qͥ ſtudio.qͥ affectu a nobis
oꝛãdus ſit deꝰ:ex nr̃a miſeria ſimul ⁊ eiꝰmiſcðia ↄſiderare
poſſumꝰ. Alia ẽ ad affectũ inflãmãdũ.vñ HBeda NDath. vj
ſuꝑ or̃onẽ dñicã.nõ his ſolis vᷣbis oꝛat᷑.ſcʒ or̃onis dñice:
H alijs ↄtẽtis ſub eadẽ.2 nõ alio ſenſu gbo etiã coꝛ nr̃m accẽ

Ditt. Alia ẽ ad excitãdũ deſideriũ nr̃Um ? reddẽdũ nos capa

ces ad dei bñficia ſuſcipiẽda.vñ Aug.ad pbã ð oꝛãdo deo
OQui nouit bona data dare filijs ſuis: petẽ nos ⁊ q̃rẽ ⁊ pul
ſare opellit. qdð qᷓre facit ꝗ nouit ꝗd neceſſarium ſit. pꝛiuſq
petamꝰ:niſi vt intelligamꝰꝙ dñs ⁊ deꝰ nr̃ nõ volũtate ſibi
velit ĩnoteſcè quã nõ põt ignoꝛare: ſ̊ exerceri in oronibo de
ſideriũ nr̃m. vt poſſumꝰcaꝑe qð pᷣ̃parat dare. 4 Ad id qð
in ↄtrariũ obijcit dicẽdũ ; nõ oꝛamꝰ txũ vt ip̃ᷣm nr̃as affe⸗
ctiones ⁊ volũtates doceamꝰ:ſᷣ eĩ eẽt 3 Aug. xv. de trini.

ca. xiiij· vbi dĩc ſic. Qouit pr̃ veſter ꝗd vobis neceſſariũ ſit

pꝛiuſꝙᷓ petatis ab eo. nõ iſta ex aliqͥ tꝑe cognouit vt noſſet
i futura oĩa tꝑalia atq; in eis etiã ꝗd ⁊ qñ petituri fuera⸗
mus. qs 2 de ꝗbo rebo vel exauditurꝰ vel nõ exauditurus
eẽt ſine iudicõ añ pᷣſciuit.Qec etiaʒ vt eiꝰ volũtas ĩmutet᷑:
qꝛ illa imutabilis ẽ vt oponebat᷑:p̊ vt qð in nobis ẽ facia⸗
mus: 2 affectões nr̃as qdð ãmodo ad ipᷣm eleuemꝰ. Et h̊ eſt
qð dic aug.de ↄfeſſiõe in pᷣncipio. Libi dñe tot narratões
rexꝝ dirigo.nõ vtiq; ꝙ ꝑ me noueris eas: ̊ affectũ meũ ex
cito ĩ te.⁊ ſequit᷑.amoꝛes tui faciũt id.Qã ⁊ oꝛamꝰq tũ ve⸗
ritas ait. Qouit pr̃ veſter qd vobis opꝰ ſit pꝛiuſqᷓ ab eo pe
tatis.vñ id idẽ oꝓponit aug.in fine ſedi libꝛi de hmõe i in
mõte ita dicẽs.queri põt dicit ſiue vᷣbis ſiue rebo oꝛãdũ ſit
quid opꝰſit ipᷣa orone ſi deꝰiã nonit ꝗd nobis neceſſarium
it:niſi qꝛ ip̃a oꝛonis intẽtio coꝛ nr̃m ſerenat ⸗ purgat.ca⸗
paciuſq; efficit ad accipiẽda diuĩa munera q̃ ſpialiter no⸗
bis infudunt᷑.Qõ em̃ ambitõe pꝛecũ nos exaudit deꝰꝗ ſem
per ꝑatꝰeſt ſuã lucẽ dare nobis.nõ viſibilẽ ſᷣ intelligibileʒ
et ſpiꝛitalẽ:ſ̊ nos nõ ſemꝑ ꝑati ſumꝰacciꝑe.cũ inclinamuꝛ
ad alia.⁊ reꝝ tꝑaliũ cupiditate tenebamur. fit in oꝛone
ↄuerſio coꝛdis ad deũ.qui ſemꝑ dareẽ paratꝰ:ſi nos capi⸗
amus qð dederit.4! Ao ſcdᷣm dicendũ.q; bene veꝝ eſt p
ſcientia dei infallibilis ſit.nõ petimꝰ ergo vt mutet᷑ vel nõ
fiat qð p̃uidit: ſed vt impleat qð ſe ĩmutabiliter factuxꝝ pᷣ⸗
uidit.hoc em̃ pᷣuidit ꝙ nos ipᷣm oꝛare teberemꝰ⸗ ꝑ oꝛatio⸗
nem impetraꝛe.Et hoc eſt qð dicit aug.li. v.de ciui.dei. ca.
r.pꝛeces valent ad ea impetranda que ſe pᷣcantibo oceſſuꝛũ
eſſe pᷣſciuit.¶ Ao terciũ dicendũ. ꝙc licet deꝰ deſideria ho⸗
minũ cognoſcat.vult tamẽ oꝛari ſicut plane dicit Aug. xj.
conſeſ.in pᷣncipio.Qũquid dñe cum tua ſi‚ it eternitas igno
ras q dico?nõ vtiqʒſed affectũ meũ excito in te. affectuz g
noſtrũ patefacimꝰ in te nr̃as ↄfitẽdo miſerias vt tuas mi⸗
ſericoꝛdias ſuꝑ nos fũdas vt liberes nos oĩno. Ad quar
tũ dicẽdũ ſᷣm aug.vi.mulice.ꝙ ĩ patria ſolũ manebũt actꝰ
virtutũ ꝑfecti.qꝛ omne imꝑfectũ tollet᷑. Vnde actꝰ qui ali⸗

quid habet de ꝑfectõne ⁊ aliquid de im perfectione quo ad

— eðð

.

— — — — — — —.G

e — — — - —

n
n⸗
e
de

10

1

—ee —

ni

ni⸗

4
5

¶ Nneſtio

illud qð imꝑfectũ eſſi tollet᷑. ibi oñdit plane in actibo car
dinaliũ vᷣtutũ.qm tũc alios actꝰ habebunt.oꝛare igit ſi ha
beat qð imꝑfectõis eſt.ſcʒ fragilitatẽ annexa ⁊ miſeriaz ꝙỹ⸗
tum ad id defectũ impoꝛtat: ⁊ ideo qtũ ad illud in deo ha⸗
bere nõ pr. vltra illud bʒ qð ꝑfectõis ẽ. cognoſcẽ ꝗꝓpꝛiã par
uitatẽ ⁊ dei maieſtatem. 2 Finz ad iſtud habere põt exem⸗
plar in deo. Et ꝙ boc verũ ſit. planũ eſt in timoꝛe caſto qui
manebit in ſeculũ ſeculi.cuiꝰ ẽ er intuitu diuie maieſtatis
in ꝑuitatẽ Apꝛiã reſilire. q̃tuz ad illud igit᷑ qð ꝑfectõis eſt:
oz o timoꝛ caſtus ? fides in deo habent exemplar. 4 Si
obijciat᷑ tra iam dicta.ꝙ cogitare dtra pns paruitatẽ ⁊?
in illã reſilire eſt actꝰ ꝓpꝛius 2 imediatꝰ caſli timoꝛie. t
qð nõ videt᷑ ꝙ ſit actꝰoꝛonis. Dici põt · ꝙ aliter eſt caſte ti⸗
mentis ? oꝛãtis paruitatẽ ꝓpꝛiã cogitare Caſte em̃ timen⸗
tis eſt ex aſpectu ſine ↄſider atõe diuine maieſtatis in. pꝛi⸗
am paruitatẽ reſilire. Oꝛantis aũt ex exbibitõe alicuiꝰ bo⸗
noꝛis vel reuerẽtie ex aſpectu ꝓpꝛie ꝑuitatis ꝓfiteri teſti⸗
ficari diuinã maieſtiatẽ. vt ſit in timoꝛe caſto magis reueꝛẽ
tia timoꝛis qᷓ; honoꝛis.In orone at magis reuerẽtie bono⸗
ris qᷓ; timoꝛis.⁊ hoc tã in interioꝛi ꝙᷓᷓ exterioꝛi ter

oꝛonẽ publicã ⁊ puatã. ¶ Ad maifeſtatõeʒ vtilitatis véſus

oꝛonis.ſᷣm YJſið.in ſinonimis oĩbo malis pᷣnalet oꝛo. Idẽ
te ſũmo bono li.iij.c.vij.frequẽs oẽo ĩpugnatoeʒ extinguit
ee.iiij. ſuꝑ illud oꝛamꝰ. glo. H̊ eſt vnicũ ↄtra boſtes ecclie
refugiũ.ſcʒ oꝛo ad deũ. Merñ. luꝑ Ecci. vnicũ ĩ dubyjs re⸗
meaiũ ſeu rfugiũ ẽ oꝛo ⁊ frequẽs gemitꝰ ad dũ. emo ve⸗
ſtrũ fratres paruipẽdat oꝛonẽ ſuã · dico em̃ vobis qꝛ ⁊ ipſe
quẽ oꝛamꝰ nõ paruipẽdit eã. pᷣuſꝗᷓ egreſſa ſit ab oꝛe noſtro
ipe eã ſcribi iubet in li. ſuo.Et vnũ ex duobo ſꝑare indubi⸗
tanter poſſumꝰ. qm aut dabit qð petimꝰ: aut qð nob noue
rit eẽ vtiliꝰ.p̃s. ꝓpe ẽ dñs oĩbo inuocãtibo eũ.glo.ꝓpicius
Ecẽi. xxxv.oꝛo bumiliãtis ſe nubes penetrat ⁊ nõ diſcedat
donec dñs exaudiat. Judith.iiij.memoꝛes eſtote moy ſi ſer
ui tei.qui amalech nõ ferro pugnãdo ſᷣ pᷣcibo ſctis oꝛando
criecit.iij. Reg.vuj· facies oĩa ꝓ quibo te oꝛaueꝛit alienige
na.pᷣs. Laudas inuocabo dñm ⁊ ab inimicis meis ſaluus
ero. Sapĩe. xviij. ꝓperãs hõ ſine ꝗrela.ſcʒ AHaron.⁊ pꝛofe
rens ſeruitutis ſue ſtatũ oꝛonẽ reſtitit ire:2 fineʒ impoſuit
neceſſitati. Hiere.xxxiij.clama ad me⁊ exaudiã te annũ⸗
ciobo tibi gꝛãdia ⁊ fiꝛma que neſcis. Jaco.j. Oꝛatõ fidei al

—

leuiabit infirmũ et ſi in peccatis fuerit ⁊c̃.

iculus ſecũdus

Onſequẽter q̃rit᷑.ſi vſus rõnis ẽ neceſſariꝰad ſa
lutẽ. Ald ꝑtẽ affirmatiuã ſic. Aug. ad ꝓbam de
ãd deo dic ſic. ſine intmiſſiõe oꝛate ꝗqd aliud
eſt quã vitã beatã ꝗᷓ et᷑na ẽ ab eo qui eã ſolus dare põt: ſi⸗
ne intmiſſiõe teſiderare.Sʒ quilibz vitã eternã veliderat
nec ſine eiꝰdeſideꝛio põt ꝗs ſaluari.ꝗᷓ ⁊c. . Pꝛet.· de dogma
tibo ecckiaſticis.nullũ credimꝰ ad ſalutẽ ſua.niſi deo auxi⸗
liãte oꝑari.nullũ aũt niſi oꝛantẽ ſalutẽ ſuã ꝓmereri.ex his
videt᷑ ꝙ nõ miſi ꝑ ozẽonẽ ſalꝰhabeat᷑.ꝗ̊ vſus eiꝰneceſſariꝰeſt
ad ſalutẽ. 4 Pꝛet. aug. oꝛo eſt piꝰaffectꝰ mẽtis in deũ dire⸗
ctus.ſᷣ ita videmꝰex ꝑte intellectꝰ ꝙ ſalus nõ eſt niſi ipe ele
netur in deũ ꝑ credulitatẽ Heb.xj. Sine fide impoſſibile ẽ
placere deo: ga ſili multofoꝛtiꝰſalus nõ erit niſi affectꝰdi⸗
rigat᷑ in deũ ꝑ caritatẽ ⁊ pietatẽ. hoc aũt fit ꝑ oꝛonẽ. ̊ ⁊c̃.
Itẽ Hieꝛo. legerat apłus illud eſſe p̃ceptũ pſallite ſapiẽ
ter:ideo dicit pſallã ſpũ ⁊ mẽte. ¶ Pꝛet . ſuꝑ illud pᷣs. Oꝛa
tio mea in ſinu meo ↄuertet᷑.glo.ſinus eſt ſecretum in quo
oꝛare iubemur vbi oꝛauit ſuſanna. 4 Pꝛet. de bono ꝑſeue
rantie.a qͥ niſi ab illo accipimꝰ:a quo iuſſuʒ ẽ ꝙ petamus
ex his habet᷑ oꝛo cadat ſub pᷣcepto. ſ̃ ſine pcepti impletoõ
ne nõ ẽ ſalꝰ: ſine oꝛone nõ ẽ ſalꝰ. Pꝛet. omne illud cuiꝰ
trãſgreſſio moꝛtẽ ſpiritalẽ inducit ẽ neceſſariũ ad ſalutẽ et
cadit ſub pᷣcepto.oꝛo eſi bmõi.ꝓbatio.j.Lbimo.v.qui ve
re vidua eſt inſtet oꝛonibo ⁊ obſecratõibo die ac nocte. glo.
nã ſi aliter facit moꝛtua ẽ.qX.¶ Itẽ aug.in lib.de oꝛone.inter
cetera ſalutaꝛia ſua monita 2 p̃cepta diuina quibo populo
ſuo ↄſuluit ad ſalutẽ:etiã oꝛãdi ddit foꝛmã. ¶ Yẽ. j. Theſ
ſa. v. ſine intmiſſiõe oꝛate.glo.oꝛo eſt bonũ deſideꝛiũ boc ẽ

.XC.

—

neceſſariũ ad ſe alutẽ.5Kötra. Hugo de virtute oꝛandi.
Hfo eſt ↄuerſio ad xeũ ꝑ piũ ⁊ hũilẽ affectũ fide ſpe ⁊ ca⸗
ritate ſubnixa. Si oꝛo ſubſequit᷑ bas vᷣtutes:2 his ſuffi⸗
cienter ꝑuenit᷑ ad ſalutẽ.⸗4 Itẽ ¶¶Nath.xix. Si vis ad vitã
ingrediſerua mãdata. B oꝛo ſub nullo videtur ptineri: vt
pꝛiꝰ. 4l Itẽ Hꝛeg.omeł.iij.ſuꝑ Eʒech.ſine ↄtẽplatiua vita
intrare pñt ad eternã vitã.qui bona que pñt oꝑari nõ ne⸗
gligũt. ̊ oꝛo eſt ꝑs vtemplatiue. 4 Ytẽ meritũ boni ↄlſiſtit
penes duo. ſcʒ penes habitũ bonũ ⁊ actũ bonũ.& ſi neutrũ
eſt oro:nihil impoꝛtabit meriti vt videt᷑q̃re nec neceſſaria
erit ad ſalutẽ. & aũt neutxꝝ ſit oꝛo ptʒ. ꝗqꝛ Em aug. affect?
eſi:⁊ ita nec babitꝰ virtutis nec actꝰ E h dicẽdũ ꝙ eẽ
neceſſariũ ad ſalutẽ intelligit tribo modis.pᷣmo illud ẽ ne⸗
ceſſariũ ad ſalutẽ ſine q̊ ſalꝰnõ habet᷑.ſcdo illud qͥ ꝑfecte ſa
lus acqrit᷑.tercio qͥ̊ ꝑfecte impetrat. Oñ gᷣ querit᷑ vtꝝ or̃o
ſit neceſſaria ad ſalutẽ.ſi ſumat᷑ ↄmũiſſime ꝓut ↄpꝛe ẽdit
omnẽ actũ bonũ m qs idem eſt oꝛo qð iuſlicia vite. Fᷣm q;
dicit᷑.nõ ceſſat oꝛare ſi nõ ceſſat bñfacere: ſic eſt neceſſaria

ad ſalutẽ ſicut bona vita. Si vo coĩter ꝓut ↄpꝛebẽdit oẽm

actũ ↄtemplatiuũ ad deũ relatũ: ſic eſt neceſſaria ad ſalutẽ
id eſt ipa ꝑfecte ſi aſſit caritas ſalꝰacquirit᷑.⁊ hoc videt ꝑ
verba Ambꝛo.ſuꝑ illud pſalmi.defecerũt oculi mei in elo⸗

quiũ tuũ.loquit᷑ de ↄtemplatõe.nõ eſt ocioſus ꝗ tm̃ verbo

ci ſludet.nec pluris ẽ qni extra oꝑat᷑ ꝙᷓ ſiudiũ cognoſcẽde
diuinitatis exercet.ipᷣa em̃ ſapia maximũ opꝰeſt. ⁊ antefeꝛ
tur maria qᷓ audiebat: marthe q miſtrabat. pec Ambꝛo. ſi⸗
ne tñ ea nõ põt eſſe ſalꝰ.Si vᷣo ꝓpꝛie ꝓut delcribit᷑ a mgris
ꝓut ẽ expᷣſſio deſiderij directi añ deũ ꝓyter bonũ adipiſcen
dum q malũ remouẽdũ.foꝛmata ꝑ verbũ interiꝰ⁊ exteriꝰ
7 ſicẽ neceſſaria ad ſalutẽ.i.ipᷣa impetrat᷑ qð eſt neceſſariũ
ad ſalutẽ. ſcʒ ↄſeruatio in gra reſiſtedi tẽptationibo.ꝓꝓ quo
Dicit᷑ de eccliaſticis dogmatibo. nullũ credimꝰ niſi oꝛanteʒ
ſalutẽ ꝓmereꝛi.ꝓuerb.ij.Yſido.de ſũmo bono li.qüij.ca.vij.
in pᷣncipio.hoc eſt remediũ eiꝰ qui vicioꝛuʒ temptatõnibo
eltuat. vt quotiẽs quolibet tangit᷑ vicio:totiẽs ad oꝛonẽ ſe
ſubdat.qꝛ frequẽs oꝛo impugnatõeʒ extinguit. hec Yido.
Dꝛo pᷣmo mõ ſumpta ꝓpꝛie ẽ neceſſaria ad ſalutẽ:qꝛ ſine
illa nõ eſt ſalꝰ. ſcdᷣo modo nõ ſic ẽ licet multũ valeat ad ſa
lutem: ⁊ hoc ẽ qꝛ caritas cũ actu vite actiue bñ ſufficit ad
ſalutẽ. tercio mõ ſil? nõ eſt. valet tñ ad ſalutẽ ſicut dictũ eſt
qꝛ ꝑ ip̃am impetrat᷑ neceſſariũ ad ſalutẽ.4 His viſis faci⸗
le eſt rñdere ad obieta ⁊ etiã ad q̃ſtionẽ q aliqñ fieri ſolet.
vtꝝ oꝛo cadat ſub pcepto. Nð Spmo obijcit de vbo Aug.
ad ꝓbã· q oꝛare ẽ deſiderare debitã vitã. diſtinguẽduz ẽ ꝗ⸗
deſideriũ coĩter ſumi põt ⁊ ꝓpꝛie ſiue ſpãliter. Si pᷣmo mõ
ſic nihil aliud ẽ niſi vita bona.a h plane dicit glo. Thelſ⸗
ſa. ſuꝑ illud.ſine intmiſſiõe oꝛate.glo.iuſte viuite ⁊ eterna
teſiderate.iuſtꝰnũꝙᷓ; deſinit oꝛare niſi deſinat iuſtꝰeſſe.ſem
per oꝛat ꝗ ſemꝑ bñ agit · ip̃m em̃ bonũ deſideriũ eſi oꝛo ⁊ ſi
ↄtinuũ eſt veſideriũ: or̃o ↄtinuata eſt. hec glo. Iſto mõ ſu⸗
mit aug. in auctoꝛitate p̃dicta. Pꝛopꝛie autẽ ſiue ſpãlit᷑ ſu⸗
mitur illo mõ quo dictũ eſt ſupꝛa.ꝙ oꝛo ẽ expᷣſſio deſiderij
directi in deũ ꝓpter bonũ adipiſcẽdũ.⁊ mali remonẽdũ.et
iſto mõ nõ intelligit᷑. ¶ Ad ſcom iam patʒ rñſio ex dictis.
qꝛ q dicit᷑ nullũ niſi oꝛantẽ ſalutẽ ꝓmereri. ſicut ptʒ ex ſe⸗
rie vᷣboꝝ:oꝛare ibi ſi umit᷑ ꝑ bñ oꝑari. Si vo ſumat᷑ oꝛare p
actu ſpali:tũc debz ſic exponi.nullũ niſi oꝛantẽ ſalutẽ ꝓme
reri. i.nullũ niſi bficio oꝛonis ꝓmereri ea quibo ſalꝰ con⸗
ſeruat᷑. cuiuſmõi ſunt ↄſernatio in gra reſiſſẽtia tẽptatõibo
7 ſi qua ſunt alia hmõi.4 Ad terciũ põt dici.ꝙ argumẽtũ
illud ↄcludit de pietatis affectu.nõ ꝓut eſt oꝛonis ſpãlis:ᷣ
ꝓut eſt oĩs virtutis oꝑantis Fᷣm pietatẽ. vt quẽadmodũ fi⸗
regulat᷑ noſter ĩtellectꝰincred ulis:ſic affectꝰ ꝑ oẽs alias
virtutes habet regulari in moꝛibo bonis. vt ſic quodãmo⸗

do fides ↄtra alios diuidat᷑.¶ Ad quartũ ⁊ quintuʒ vnaẽ
rñſio.ꝙ pᷣceptũ ſaluatoꝛis nõ ſemꝑ dicit᷑ pᷣceptum.ſᷣ̊ aliqñ
large ſumẽdo documẽtũ.quẽadmodũ habet᷑ Luẽ· v. Pꝛece
ptoꝛ ꝑ totam noctẽ laboꝛauimꝰnibil cepimꝰ.pᷣceptoꝛ· id eſt
doctoꝛ. ſic accipi debet in ꝓpoſito.¶ Ad duo vltima ptʒ re⸗

ſponſio qm ibi ſumit᷑ muniſſime nõ ꝓpꝛie.

.

Membꝛũ ſecũdum

dũ ſit oꝛone vocali tm̃ vel etiã mẽtali. Scðo
ato ꝙ vtroq; mõ.ſi debeat tradi foꝛma ali⸗
a vocalis oꝛãdi.Tercõ vtꝝ in oꝛone vten
dũ ſit multilogo.Quarto vtꝝ qð intẽdimꝰimpetrare:vo⸗
cali dbeamꝰſemꝑ voce expᷣmere.Quinto vtꝝ vocalis oẽo

ſine intellectu eꝰ qð dicit᷑ ſit alicuiꝰefficacie.Sexto vtruʒ

ſit magis inſiſtendũ oꝛoni mẽtali vł vocali ⁊c.

Articulus pꝛimus

Verit᷑ ̊ pᷣmo vtꝝ vtẽdũ ſit oꝛone vocali tm̃.aut
vocali ⁊ mẽtali ſimul. tm̃ mentali videt᷑ ſic.
, Augu. de mõe dñi in mõte li.ij.ait. Uos autẽ
cũ oꝛatis introite ĩ tabernacula vra.que iſta tabernacula
ſunt niſi ipa coꝛda.ſi ꝗ̊ qñcũqʒ eſt oꝛandũ in tabernaculuzʒz
hoc eſt in coꝛ eſt intrandũ:igit᷑ ſᷣm ipᷣm relinquit᷑ ꝙ ſolũ eſt
in coꝛde oꝛãdũ.¶ Pꝛet.aug.ibidẽ.claudẽdũ ẽ oſliũ.i.car⸗
nali ſenſui reſiſtẽdqu eſt: vt oro ſpiritalis dirigat᷑ ad preʒ q̃
fit in intimis coꝛdis.vbi oꝛat᷑ pater in abſcõdito.videt᷑ igr
Fm aug.qꝙ ad ̊ ſpiritalis oꝛo ad patrẽ dirigat᷑: opoꝛtet

ꝙ in intimis coꝛdis fiat.h̊ oĩs recte oꝛãs intẽdit oꝛoneʒ ad

pr̃em ſpiritalẽ dirigere: igit᷑ ſemꝑ in intimis coꝛdis oꝛare
opoꝛtebit.¶ Pꝛet.aug.ibidẽ.agere debemꝰapud deũ non
verbis vt ĩpetremꝰqð volumꝰ:łᷣ rebo quas animo gerimꝰ
⁊ intẽtione cogitatõis cũ dilectõe pura ⁊ ſimplici affectu.
hoc aũt totũ mẽtale eſt nõ vocale:& ⁊c.¶¶ Pꝛet. IJſið.de ſů⸗
mo bono dicit. ꝙ oꝛo ẽ coꝛdis nõ labioꝝ.nõ em̃ vᷣba cpᷣcã
tis deꝰattẽdit:ſᷣ oꝛãtis coꝛ aſpicit.. Pꝛet. Exo. xiiij. dictũ
eſt moyſi a dño ꝗd clamas ad me.clamoꝛ iſte erat mẽtalis
tm̃ nõ vocalis erat.⁊ tñ legit᷑ ibi moyſes exauditꝰ.igr̃ ſuꝑ⸗
hfluit vocalis oꝛo vt videt᷑. ¶ Pꝛet. ſuꝑ illð Math. vj. tu at
cũ oꝛaueris.glo.iĩ fide interioꝛi ⁊ dilectõe oꝛat᷑ deꝰ.nõ ſire⸗
pitu vᷣboꝝ bſᷣ deuotõe vᷣtutũ.¶. Pꝛet. Hugo de vᷣtute oꝛãdi
dic. ꝙ deuotõ generat o?oeʒ.⁊ expmit ꝑtes oꝛonis dicens.
oꝛo incipit a meditatõe.meditatõ generat ſciazʒ:ſcĩa gene⸗
rat ↄpũctõeʒ:ↄpũctio deuotõeʒ:deuotõ generat oꝛonẽ.hec
ſũt ſufficiẽtes oꝛomis ꝑtes.⁊ cũ ĩ hac ſufficiẽtia nibil noĩat᷑
qð ĩ vocẽ exterioꝛẽ ſonet:q̊ ⁊ꝛc.¶ Pꝛet.Adath.vj. tu aũt cũ
oꝛaueꝛis.glo.videt᷑ p̃cipi magis vt ĩcluſa pectoꝛis cogitatõ
ne labijſq; ↄpᷣſſis oꝛet deũ.⁊ ita vt pꝛiꝰ.¶¶ Pꝛet. Crib.ſi uper
mathᷣ.nõ audit dñs vocẽ᷑ ſacdotis ſ̊ fidẽ cẽmriõis.ſ̊ fides
coꝛdis ẽ tm̃:nec ad ipᷣm regrit᷑ go vocale.¶l Pꝛet. Jla. lxv.
añꝙᷓ clamaret ego exaudia. igit᷑ nulla vor reqꝗrit᷑ vt videt᷑.
¶ Pꝛet. ᷣm illð pᷣs.eraudiſti vocẽ depᷣcatõnis mee dũ cla⸗
marẽ ad te.glo.clamoꝛ fit ad deũ nõ voce.̊ coꝛde.qꝛ multi
ſilẽtes labijs clamauerũt: multi ſtrepẽtes coꝛde anerſo ni⸗
hil ipetrare potuert. clama ꝙᷓ intꝰvbi deꝰexaudit. 4 Pꝛet.
ſiẽ introgatõ oꝛdinat᷑ ad rñſionẽ: ita oꝛo ad exa uditõeʒ. H
ſimgr ſciret dubitatõʒ diſcipuli ⁊ geqd vellet illu iutroga
re:vanum eẽt ⁊ ſuꝑfluũ diſcipulũ ipᷣm mgr̃m i ntrogare. ꝙᷓ
cũ dñs certiſſime ſciat intentõeʒ oꝛãtis⸗ affectõis: vanũ ⁊
ſupꝑfſluũ videt᷑ oꝛãtẽ oꝛone exterioꝛi deũ inuocare.4 Pꝛet.
deꝰ intimioꝛ ẽ pᷣſentioꝛ coꝛdi oꝛãtis ᷓ ipᷣe oꝛãs ſit ſibipi.ſᷣ
ſibipᷣi loqui verbo rocali nõ ↄuenit. imo fatuitas iudicare
tur nõ ĩ merito ita vt ſi õtra.Aſath.vj. plane ha⸗
bet er vbis dñi ꝙ vtẽduʒ ẽ vocali oꝛone.vbi dñs docẽs nos
modũ oꝛãdi dirit ſic oꝛabitis.pr̃ nr̃ ⁊c. Si gobſeruari de⸗
bet ſaluatoꝛis documẽtũ: vocalit ẽ oꝛidũ. Pꝛet. dic au⸗
gu.ꝙ oꝛo ẽ pius affectꝰin deũ directꝰ.ne pigritet᷑ animꝰin
vocẽ ꝓrũpẽs.̊ pigricia ſꝑẽ cauẽda:ꝗᷓ oꝛo ſꝑ ẽ vocalit erpᷣ
mẽda. Pꝛet. ¶Math. vj. ſuꝑ illud.tu aũt cũ oꝛaueris.glo.
nõ eſt op narꝛare ſ obſecꝛare qð ẽ obſequiũ iuſticie.ex hac
giol⸗ plane habet᷑ ꝙ obſecrãdo ſiue oꝛãdo deo obſequiũ iu
icie impẽdimꝰ.⁊ ita iuſtũ eſt ome impẽdi obſequiũ deo.ſi
cut igit᷑ oꝛãdũ ẽ oꝛone vocali ita ⁊ mẽtali.4 Pꝛe.glo. ibidẽ
vult dꝰrogari ⁊2 venerari. vt bonitas eiꝰderiuet᷑ ad aplos
⁊ ſtatꝰ iuſticie ᷣuet᷑ apð ſubditos.Ex hac glo.plane habet᷑
& dns vult vt exẽplũ oꝛãdi ad ꝓxrimos ⁊ maxie ad ſubdi⸗
fos deriuet᷑.ſᷣ hoe nõ põt fieri oꝛone mẽtali:opoꝛtet igit᷑ ꝗ

Onſequẽter q̃rit᷑ de mõ oꝛãdi.Et pᷣmo ſi vtẽ

vocali. ¶ Rꝛet. glo. ſup ps.Exaudi dñe iuſticiã me dĩc.ſi

cut flẽdo iaʒarũ rpᷣe caritatẽ ꝓximi nos habẽ dcuit.2 ſi iẽ
ꝑſecutoꝛes fugit vt ĩcõſulte temeritatis nobis aufeꝛret au
daciã: ita oꝛauit vt foꝛmã oꝛãdi nobis ꝓponẽt.ſᷣ nõ ſolum
oꝛauit xpᷣe oꝛone mẽtali ſᷣ etiã vocali.ADathᷣ.xxvj idẽs
in faciẽ ſuã oꝛãs ⁊ dicẽs.pr̃ ſi poſſibile ẽ ⁊c. Wak io.dicẽ
dũ eſt ꝙ oꝛãduʒ ẽ nõ ſolũ oꝛone mẽtali ſ̊ etiã vocali.qꝛ licʒ
ſufficiat oꝛo ſine voce q̊ͥ ad ſpectatõeʒ a dño faciẽdã :multi
plex tñ ẽ ratõ qre voce ẽ oꝛãdũ. Vnaẽ ad affectꝰnꝛi accẽſio
nẽ. vñ Heda ſuꝑ illð Math. vj. pr̃ nr.nõ his ſolis verbis
oꝛat᷑ deꝰ.ſᷣ alijs ↄtẽtis ſub eodẽ.2 nõ alio ſenſu.ꝗbo etiã coꝛ
nr̃m accẽdit.Alia ẽ ad intellectꝰnri illuſtratõʒ.vñ HBeda

ibidẽ.bꝛeuibo vᷣbis ↄpoſuit quibo nec opꝰẽ ad eum qui oia

nouit:łᷣ vt nr̃ intellectꝰqui cũ deo agit: diſceret res q̃s oꝛa⸗

ret nõ verba q̃ dicẽt. Tercia ẽ ad facilioꝛẽ recoꝛdatõʒ tꝑis
oꝛãdi.vñ MNMDath.vj. Qolite aſſilare illis.glo.nõ apud deũ
agendũ ẽ verbis ſ̊ rebo. intẽtione coꝛdis.affectu ſimplici.
que em̃ dicimꝰnõ eũ docemꝰ:p nos tꝑis oꝛãdi recoꝛdamur

Quarta ꝗpter iuſti obſequij vocetenꝰexhi bitõnez. Quinta
Wlter ꝓximoꝝ inſtructõnem.de his duabo habet᷑ ſupꝛa in
ołponẽdo.vltima ꝓpter oꝑis ercitatõeʒ ſiue deuotõis. Vñ
Aldath. vj. ſupꝑ illud ſcit em pr reſier gd opꝰſit vobis. glo.
cur ſciẽti loquimur. nõ vt nr̃e faciamꝰ iudiciũ volũtatis:
htů vt exciteim ꝰobſequiũ pie deuotõis.q Adid qð obijcit᷑ in
ↄtrariũ pᷣmo ⁊ ſcdᷣo de vᷣbis aug.in ᷣmõe de mõte.dicendũ
ſicut ipe ſtatim ibidẽ dicit.non monet vt oꝛemꝰ:ß quõ oꝛe⸗
mus.iQeq; ſuꝑius vt faciamꝰelemoſinã:ſᷣ qͥ aio faciamus

qm̃ de coꝛde mũdo pᷣcipit.qð nõ facit niſi vna ⁊ ſimplex in
tentõ in vitã eternã.ſolo ⁊ puro amoꝛe ſapie.hec aug.non

vult & dicere ꝙ vocali oꝛone nõ ſit oꝛãdũ.nec elemoſina in
palã nõ faciẽda: ſ vult dicere cũ elemoſinã ſacis vel oꝛas.
fauoꝛẽ hũanũ tibi finẽ non ↄſtituas. vt ita tibi duos fines
oſtituas.ſcʒ ↄmodũ terꝛenũ ⁊ pᷣmiũ eteꝛnũ:ſᷣ vltimũ tm̃ ſcz
pᷣmiũ eternũ.qð notat cũ dic.qdð ñ facit niſi vna ⁊ ſi implex
intẽtio.Et ſi aliqũ facias p terreno ↄmodo ipᷣm ad ſuꝑnũ
finẽ referas.qꝛ ſic em exponi oꝑtet.qꝛ certũ ẽ ꝙ elem oſina
oꝛat ꝓ ↄmodo terꝛeno.qñ oꝛat ꝓ fructibo terre.ᷣ ꝓ illo tã⸗
ꝙᷓ fine.ĩmo petit tꝑalia bona ad ſolaciũ vt ꝑ ea ꝑueniatur
ad etna. 4 Ad terciũ de v̈bis aug.ſilꝛ de mõte. agẽduz eſt
apud deũ nõ ᷣbis h̊ rebo q̃s aĩo gerimꝰ. Dicẽdũ ꝙ trũcta⸗
ta ẽ auctoꝛitas.qꝛ ĩmediate ſubdit.ᷣ res ip̃as verbis non
docuiſſe dñm nr̃Dm ꝗh memoꝛie ↄmẽdatis eas ad tpᷣus oꝛã

di recoꝛdemur. vult dicẽ plane ꝙ vocaliter ſit oꝛãdum.
Ad quartũ de vᷣbis Yᷣſið.q; oꝛo coꝛdis nõẽ labioꝝ. dicẽ⸗
dũ ꝙ bñ veꝝ ẽ qᷓtuʒ ad crũ. annexe tñ lũt vtilitates multe
⁊ cauſe vt ſupᷣdictũ ẽ q̃re oꝛone vocali ſit oꝛãdũ.q¶ Ad quin

tũ ſili mõ dicẽdũ.ꝙ oĩno interioꝛ oro bñ ſufficiẽs ẽ ad im⸗
petrãdũ.ſũt tñ multe ↄmoditates ad q̃s valet vocalis oꝛo
vt dictũ eſt. ¶ Ad ſextũ dicẽdũ ꝙ illa glo.in fide interiori
dilectõe oꝛat᷑ deꝰ nõ ſtrepitu verboꝝ p̊ deuotõe virtutum
excludit modũ quẽ habuerũt gẽtiles. VUñ dicẽdũ ꝙ nõ ſim
pliciter dñs ꝓhibet vti vocali oꝛone nec oꝛone ꝓlixa.qꝛ ꝓ⸗
lixe legit᷑ oꝛaſſe ⁊ in oꝛone ꝑnoctaſſe.ſᷣ ꝓhibet ne ſermone
ꝓᷣlixo vtamu eo fine quo getiles vtebant᷑. Et ſicut de glo.
elici põt.adoꝛabãt demones qui coꝛdis hũani ſecreta non
valẽt penetrare. ꝓpter h̊ ſignãter dicit glo. in fide interio⸗

ri ⁊c. Pꝛet.vtebat᷑ ꝑſona qꝛ demonibo ſicut ⁊ homibo or̃o⸗

ne ſuadere intẽdebat. Pꝛet. demones non erãt pᷣſentes qͥs
oꝛabãt.⁊ ꝓpter has rõnes crebꝛo multiloquio ⁊ vᷣboꝝ ĩcul
tatõne vtebãt᷑.igit᷑ ꝓpter cauſas pᷣdictas glo. p̃dicta oꝛonẽ
vocalẽ nõ excludit.q¶ Ad ſeptimũ dicẽdũ· Hugo de vir⸗

— . — — .

tute oꝛadi qñ oñdit quõ oꝛo generat᷑.ſtatim ſubinfert. ni⸗
bil & eſt aliud oꝛo ꝙᷓ mẽtis deuotõ.i.ↄuerſio in deũ ꝑ piuʒ
bumiſẽ affectuʒ ſide ſpe a caritate ſubnixa. Aſdultis igit᷑
modis mnens ꝑ teuotõeʒ accẽdit᷑. Rurſũ qꝛ ipᷣa deuotõ mẽ
tis varijs modis voce ꝓmit᷑.hec Hugo. ptʒ ꝙ oꝛonẽ vo⸗
calẽ nõ excludit. 4 Ad octauũ dicẽdu. ꝙ glo. oꝛonẽ vocalẽ
nõ ercludit.qꝛ pᷣcedit ĩmediate in glo.illa.hoc ſim plꝛ intel
lectũ docet vanã gloꝛiã mði fugiẽdã.Vlñ ſenſus ẽ gloſe.vi⸗
t᷑ magis pcipi vt incluſa oꝛone pecioꝛis.ſcʒ ne extad il
licita euaget᷑.ſcʒ ꝑ vanam gloꝛiã laudẽ bumanã vel hmõi.

—

ſes

4

13

63
iui
ſio
1

5
m
lte

im⸗

h.

no⸗
ofo
gis
cnl
Non⸗
1 i
pin
gigi
föme
ſin⸗
i
n

4
nii⸗

terꝛogat ⁊c. põt dici ꝙ infrogatõ diſci

dad ſe trabere. magi

H labijs ↄpꝛeſſis.i.circumciſis.nõ ſimpliciter clauſis oꝛet

teũ. Et ꝙ E verum ſit.pʒ ꝑ illud qð in glo.ſeqtur.xreſiſtẽ/

aũ eſt igit᷑ carnali ſenſui vt ſpiritalis oꝛo ad cenʒ dirigat
caꝛnali ſenſui dico:qꝛ ſenſus ſũt feneſtꝛe ꝑ q̃s moꝛs ĩtrat.

nili eĩ ſtet ancilla oſtiaꝛia ad oſtiũ intrãt viri 2 hiſboſetb

occidũt.ij. Keg. üj. Ad nonũ ddᷣm.ꝙ vbũ illud non au⸗
dit dñs vocẽ ſacdotis Hſͦ fidẽ centurionis: ſic hʒ intelligi.
nõ audit.i.nõ ſolũ audit: alit᷑ nõ hr̃et veritatẽ niſi foꝛte ĩ

caſu ꝓpter ſacdotis pꝛauitatẽ.qꝛ h̃ ANQath.xxij.ſuꝑ illud
Hᷓ gendemonioꝝ nõ eijciet niſi ⁊c· ita ĩ glo.qñ nõ exaudi⸗
mur. nõ eſt impoſſibilitas dĩne ptatis:h̊ culpa decantis.
vult dicẽ. ꝙ ſides bñ meret᷑ impetrare. Pꝛe. ſi ſacerdotis

oꝛo efficaciã nõ hẽet:fruſtra dicẽt lex Leni.ij. ⁊ in multis
locis. oꝛabit p eo ſacerdos.pʒ igit᷑ bñ ĩpetrat vox ſaceꝛ

dotis. 4 Ad decimũ dᷣm. ꝙ in tertu yſa. lxv. c. vbi dẽ. an⸗
teꝙᷓ clamẽt ego exaudiã.ꝙ vtraq; oꝛo ⁊ mẽtalis ⁊ vocalis
bñ meret᷑ exandiri. 4 Ad id qð obr̃.ꝙ diſcipulꝰ fruſtra ĩ⸗

*

puli nõ magis red-
dit diſpoſitũ veritatẽ dubitatõis ↄpᷣhendẽ:⁊ iõ fruſtra in
terꝛogat in caſu ꝓpoſito. Sʒ licet de ſciat ꝗd oꝛare veł. tñ
oꝛo vocalis reddit nos meliꝰ magis diſpoſitos ⁊ ydone

os ad bñficia dei recipienda:⁊ iõ nõ fruſtra oꝛat᷑ oꝛone vo

cali.¶. Ad aliud qð obrq de ẽ intimioꝛ ⁊ pᷣſentioꝛ oĩ cre⸗

ature ꝙᷓ aliqᷓ ſibipi veꝝ ẽ ꝑ vᷣtuiẽ ꝓcducẽdi ipaz ineſſe 2 cõ⸗

ſeruãdi. intimitate aũt eſſentiatr potẽtialłr et pꝛincipalit᷑
qꝛ vbiq;ẽ ꝑ eẽntiã ꝑ potentiã ⁊ pntiaʒ· Sʒ bec pñtia ⁊ in⸗
timitas nõ impedit ꝗn creatura veũ oꝛatõne vocali poſſit
oꝛare. Pꝛe. licz ita ſit intimꝰ pñs:ita pñtia et intimitas
nõ eſt euidens. vñ licet ſit pᷣſentioꝛ om̃i creature ꝙᷓ ſit ipſa
ſibi mõ iam dicto:non tñ ꝙtum ad euidentiã ̊ potius eſt
abſens.vñ deũ oramꝰq̃ſi abſentẽ et q̃ſi diſiſãtia? eminen⸗
ti poſitũ:vt illũ aid nos attrabamꝰ. EInð oꝛo eſt q̃ſi cathe
na q̃ intendimꝰdeũ trabere ad nos ? trabimur ad ipſum
Et põt eſſe exemplũ de magnete quẽ cum nauta intendit
is ac magis trahitur ꝙᷓ trahat. ſimilit
dicit beatus Syoniſius.
△
Orticulus ſecundus

Onſeq̃nter querit᷑ ſi debeat tradi foꝛa vocalis
oꝛonis.Et ꝙ ſic:vr̃ ꝑ boc ꝙ tradita ẽ ſoꝛa orã
dia dno Math. vj. et luc. xj. ꝗq omia bñ vt ↄpetebat fecit.
AMajr. vij. ¶ Item hoc idẽ pʒ in pᷣs.vbi foꝛma oꝛãdi tradi⸗
tur. etiã o?oes quibo erat eẽntia ſub certa foꝛma tradite
ſunt aa ſctis ꝙ¶ Contra.oꝛo eſt pi affectꝰ in deũ directus

hB nõ expꝛimit᷑ aliq̃ fora oꝛãqi:¶ Iteʒ affectꝰ ẽ inexplicabi
lis foꝛma aliq vocis.ꝭ̊ ⁊c.¶ Rñ.qꝙ bñ ↄuenit.qꝙ foꝛa oꝛã
di ſit tradita. et ad hoc oñdit᷑ ꝙ valent rõnes pᷣtacte in ꝓ⸗
blenmate pᷣcedenti:vtpote cognitio petẽdoꝝ. Ex foꝛma eĩ
petẽdi ſiue oꝛãdi a dño ſiue etiã ab alijs ſctᷣis tradita: ſcit᷑
qd eſt petendũ.vt pʒ ex ᷣbis Mede ſupᷣpoſitis. Alia rõ vi⸗
tatio muitiplicatonis ⁊ multiloquij vboꝝ. Ex foꝛma eniʒ
tradita oꝛãdi notat᷑ ꝙ pciſa dz eſſe et nõ multiloqmno dil⸗
fuſa iur illud ANQath.vj.oꝛantes nolite multũ loꝗ.Alia ẽ

excitatõ deuotõis ſiue deſideri ad oꝛandũ.ex auẽte em̃ tra

dentis foꝛmã oꝛãdi excitat᷑ deſideriũ oꝛantis ad oꝛandum
Alia ẽ recoꝛdatõ tꝑis oꝛãdi.vnð glo. ſuꝑ illð Math. vj.
oꝛãtes nolite multũ logꝗ dicit.qᷓ dicimꝰnõ eũ docemus ſed
tp̃s oꝛandi recoꝛdamur. Alia etiã eſt excitatio deuotõnis
diuini obſequij. ¶ Zld illud ̊ qð obr ↄtra hoc.ſcʒ ꝙ oꝛatõ

eſt pius affectꝰ?. dom hic diffinit᷑ oꝛatio affectus.non affe

ctus miſi qᷓtum ad radicẽ mereti.ſic em̃ eſt ſmo mentis et
oꝛis oꝛatio. ¶ Ad id qð obijcit· ꝙ affectꝰ ẽ inerplicabilis
foꝛma vocis.DOðm ꝙ verũ eſt foꝛmalłr. affect em verb nõ
eſt explicabilis foꝛmalr. materialiter tñ eſt.ſ.qͥ ad ea q̃ pe⸗
tenda ſunt.id em̃ að in affectu eſt ꝑ vocẽ põt explicari: lʒ

aßſectus ipſe —
Articulus tercius
Onſeqnter querit᷑. vtrũ in orone vocali vtẽdũ
eſt młtiloquio. nõ:videt᷑ ſic.¶Math. vj. orã

tes nolite multũ loq.¶ Pꝛe.multiloquiũ ĩ Fmõe cõi ꝓpter

xcC.

annexã pᷣcem ↄpᷣhenſibilẽ eſt. Pꝛouer. x. in mltiloquio nõ
deerit pcẽm.q̊ multoſoꝛtiꝰin ſmone ad deũ directo. HB aũt
eſt oꝛatio. Pꝛe.coꝛã ſcłari pᷣncipe eſſet repᷣhenſibile mul
tũ loqui: multofoꝛtiꝰcoꝛã ſummo pncipe.¶ Pre. aug. ad
ꝓbam væ oꝛãdo deũ. Multũ loꝗ in oꝛãdo ẽ ſuꝑfluis vᷣbis
agere. ſ ome ſupfluũ in his q̃ ad eũ ſuntẽ reſecãdũ.ſ̊ mł
tuoquiũ eſt bmõi: ̊ c. ¶ Pꝛe. ibidẽ Nug.abſit ab oratõe
multa locutõ.ſᷣ nõ deſit multa pᷣcatio:ſi feꝛnẽs intentõ ꝑſe
uerat. igit᷑ ab orone multiloquiũ eſt reſecandũ. Pꝛe. ibi
dem omẽdat Aug. oroes ſactas ĩ egipto. Dicunt᷑ frẽs in
egipto crebas quidẽ br̃e oroes.ſ̊ eas tñ breuiſſimas ⁊ ra⸗
ptim quodãmodo ieculatas:ne illa vigilãter ercta mens
q̃ oꝛanti plurimũ neceſſaria eſt.ꝑ ꝓductioꝛes moꝛas eua⸗
ne intentõ br̃etur:et hoc totũ eſt ↄ multiloquium
Ad oppoſitũ. Yido.ð ſummo bono li.iij. c. vij. bonuz ẽ
are ſono vocis. ꝙ̊ magis oꝛaꝛe ſono vocis ẽ magis bonũ
maxie marĩe.ᷣ hᷣ ſine młtiloꝗo fieri nõ pt:g̊ multiloqui
um in ofone marie bonũ eſt vt videt. 4 Pꝛe. tota die plal
teriũ ſuũ legẽ eſi opꝰ valde laudabile ⁊ ſignũ marxie ſancti
tatis. ſ̊ hoc ſine multiloquio nõ põt eſſe:ꝗᷓ multiloquiuʒ ẽ
ↄmendabile vt videt᷑.¶¶ Iteʒ ſatiſffactõis ſiue pnĩe ſũt tres
ꝑtes.oro.ieiuniuʒ· elyna.bᷣ efficacioꝛ eſt elyna et melioꝛ
quantoplꝰ frequẽtat᷑ · et ſiłr ieiuniũ:̊ ⁊ oratio.ſᷣ hoc ñ po
teſt fieri niſi in multiloquio: igit᷑ vt priꝰ.4· Itez quãtopl⸗
oro frequẽtat᷑ tantoplus dxeꝰ laudat᷑.hᷣ iſtud vltimũ valde ẽ
meritoꝛiũ:ᷓ primũ.ſᷣ multũ frequẽtari ẽ multiloquio vti:
igit᷑ laudabile ẽ multiloquiũ vt vr ¶Rũñ.ad G̊ pt dici Fm
quoſdã. ꝙ multũ loꝗ in oroe pĩ ex riplici cã fieꝛi.vel ad
tollendũ faſtidiũ vel ociũ euitandũ. ꝓut dĩc Hiero.ad ru
ſticũ monachũ.ſꝑ aliꝗd boni oꝑis facito vt te dy abolꝰ in⸗
ueniat occupatũ.et hoc mõ eſt ſactoꝛiũ ⁊ bonũ. vel ad de⸗
uotõeʒz excitandũ 2 affectõeʒ inflamadũ ꝓut dĩc Hug. de
Itute oꝛãdi.c.xj.qᷓcũq; ſunt vᷣba oꝛãtis.abſuꝛda nõ ſunt:ſi
tinmodo ad G̊ ↄpetenteꝛ ꝓferꝛi pnt vt oꝛantis affectum ad
amoꝛẽ dei excitẽt. vel qdð ampliꝰẽ ſiiaʒ amore eiꝰſlagrat ex
citatũ demõſtꝛent. Iſto mõ etiã bonũ ẽ vel vt faciliꝰ deum
bonis vᷣbis inclinẽt:ſiẽ accidit qũq; bomini inclinari mł⸗
tiloquio.et hoc a xp̃ᷣ repᷣhendit᷑ Math.vj. ſic em̃ ethnici
faciebant.putabant em̃ ſe in multiloquio exaudiri.⁊ hoc
dicit Aug. in ſermone dñi. li. ij. Reuera om̃e multiloqui⸗
um a gẽtilibo venit. q exercẽde potiꝰ lingue qᷓ; mũdãde aĩe
oĩno dant oꝑa.et hoc nugatoꝛij ſtudij genꝰetiam ad deuz
pꝛece flectendũ trãſferꝛe aꝛbitrãtes.ſicut hoĩem vᷣbis iudi
cem adduci in ſmiaʒ. Zolite & aſſiłari eis dic vnꝰet verus
mgr. Et ſilr yſið.li.iij.de ſummo bono. c.viij.nõ in multi⸗
loquio hoĩes exaudiunt᷑ a deo ꝙ płimis euʒ ͤᷣbis conent᷑
flectẽ.neq; em̃ ↄciliat eũ multipler oꝛantis Fmo:ſed pura
ſinceꝛaq; oꝛãtis intẽtio. Ex bis pʒ intellectꝰ rõnũ poſitaꝛũ
ad ꝑtes ꝓbleumatis ꝓpoſiti.pᷣmis em duabo acceptõnibo
exercitiũ młtiloquij bonũ ẽ? vtile.tercio neq̃qᷓ. ¶ Sed ad
huc q̃rit᷑. Qõne młtũ ⁊ diu oꝛare ẽ bonũ vt ce?diunturna
ofr̃oe flectat᷑ ad miſcdᷣiã ⁊ exaudiat oꝛantẽ: Et ptʒ rñſio ex
glo. Aath. vj. qᷓ dãnat multiloquiũ de infidelitate.ᷣ̊ nõ
multas lacrimas. multas obſecratões in coꝛdis puritate
qð ſancti faciũt.bhec.glo.Vñ pt dici.ꝙ dan at᷑ multiloqui⸗
um:ea röne intentõne q̃ infideles vtebent᷑ multiloquio
Vñ alia glo. putantes q; ꝑſuaſibilibo vᷣbis deꝰmulceatur
vel ſi abſens e vocet. vel ſi neſcit vpoꝝ multuoquio doceat᷑
vñ damnat᷑ multiloquiũ infidelitatis ? vana intentiõe.i.
ſine pia affectõne ꝓlatũ.vñ glo. ibidem p̈boten? ſiue affe⸗
ctione vacuas aures dei implere malũ eſt qſi in hoc audi
amꝰ. poc ̊ modo ⁊ hac intentõne vti multiloquio ꝓhibe⸗
mur.nõ eo mõ quo ſctẽi vtunt᷑ oꝛone ꝓlixione.⁊ ex his põt
rñderi ad obiecta argumenta.

Articulus quartus

SOrnſeqnt q̃rit᷑vtꝝ id qð intendimꝰ impetraꝛe
Foe vocali:ðbeamſꝑ voce expᷣmẽ .· E ſic:vr.
Dic eĩ Dam̃.li.iij.(.xxiiij.or̃o ẽ petitõ decentiũ a deo.qlit
dñs tꝑe paſſiõis oꝛabat.ſᷣ tũc qð vñs voluit voce expꝛeſſit
¶ Pꝛe.ſi rogarẽꝰpᷣncipẽ quẽpiã et nõ expᷣmeremꝰqð velle⸗

S

mus:ꝙ fatuis reputaꝛemuꝛ.młto & foꝛtiꝰin ↄſpectu regis
regũ.q Pꝛe.iſta videmꝰin vᷣbis ſacroꝝ.q; nullã habeꝛẽt
efficacia:niſi ↄplete ſᷣm foꝛmã ſᷣm quam vel in q̃ inſtituta
ſunt./ꝓferꝛent᷑. ſili mõ in oꝛone vt videt᷑ nulliꝰerit effica⸗
cie oꝛo:niſi illud qð volumꝰexpᷣmamꝰ.qꝛe.ĩ alijs ꝑtibo
ſatiſfactõis ita ẽ. q ełynas facẽ volumꝰvel etiã ieiuna⸗
re:nõ ſufficit volũtas ſola ſine oꝑe:dũ tñ ogpoꝛtumtas ba
beat᷑:̊ ſiłr in oꝛone ſi aliq olumꝰnõ ſufficit volun
tas niſi voce explicet.¶ Ad oppoſitũ. Hug.ð vᷣtute oran
di dicit.ꝙ cũ pura oꝛo er abundantia deuotõis fit. mens
ita accendit᷑.vt cũ ſe poſtulatura ad deũ ↄuerterit:pᷣ amo⸗
ris eius magnitudine etiã petitõis ſue obliuiſcit᷑ nõ opor
tet ̊ ꝙ illud qð volum ſemꝑ expꝛimẽ debemꝰ. ¶ Itẽ hug.
in eodẽ.ſi nullo alio mõ citiꝰdeꝰad annuenduʒ flectit᷑ qᷓ ſi
p̃cantis aĩmꝰtoto deuotiõis affectu ad ipᷣm ↄuertat᷑.citiꝰ
igit᷑ deꝰ ad annuenduʒ interioꝛi affectu flectit᷑ qᷓ; affatu.Sᷣ
circa tale ꝗd quocitiꝰimpetrat᷑ cuiuſlibʒ dʒ volũtas reſi⸗
Tere: hoc aũt nõẽ vox ̊D potiꝰaffectꝰ:q̊ in oꝛoe qð volumꝰ
voce expꝛimẽ nõ debẽꝰ.¶ DPre. miłti ſũt pſalmi q̊s frequẽ⸗
ter oꝛans eccĩa recitat.ꝗ nihil ↄtinent de foꝛma petẽdi.ꝗa
nec qð volumꝰin eis explicamꝰ.vt q̃re fremuer̃t gentes.2⸗
dixit dño dño meo.quõ ̊ ad foꝛmã oꝛonis dicunt᷑ ꝑtineꝛe
vel ſub oꝛone ↄpᷣhendi ſi oꝑtet ſemꝑ expꝛimẽ.̊ ⁊c.¶: Itez
alias multas ſcpᷣturas recitat eccĩa qᷓ foꝛmã petẽdi nullezʒ
hñt.nec in quibo aliqꝗd obtinendũ erxprimit᷑.ſiẽ ſunt geſta
regũ et hmõi.Similiter q̃rit᷑ quõ ſub foꝛma oꝛonis potu⸗
erũt ↄpᷣbendi.¶ Pre.dicit hug.de vᷣtute oꝛandi.nõ oꝛat ſᷣ
ſubſannat potiꝰ? ad iracũdiã ꝓuocat teũ.ꝗ cũ añ ↄſpectũ
eiꝰq̃ſi poſtulaturꝰvenerit:ſubito ſe ad alia q nibil ad rem
ꝑtinere videntur replicanda ↄuertit.̊ hmoi vᷣba q̃cunq;
ſint nõ placãt deũ ſed ꝓuocãt vt videt᷑. ERñ.ad ̊ dm ẽ
ſim Hug. ꝙ h̊ intereſi qñ oꝛamꝰhoĩem et qñ oꝛamꝰeũ.q;
hõ neceſſitatẽ nr̃azʒ ſcire nõ põt niſi ab alio doctꝰfuerit:de

us aũt ſcit eã anteqꝙᷓᷓ petat᷑ ꝗd nobᷣ neceſſe ſit. ꝓpter h̊ ſicut

dicit Hug.expꝛeſſe. In oꝛone q̃ deuʒ petimꝰnõ eſt neceſſe
explicare qð volumꝰ:ſ̊ ſupplicatio ſufficit q̃ eſt ſine deter⸗
minatõne huĩlis ⁊ deuota pᷣcatio.¶¶i Iotandũ ꝗ̊ ꝙ oꝛonis
tres ſunt ſpẽs ſᷣm ipᷣm.ſ.ſuꝓplicatio:poſtulatõ: inſinuatõ.
Supplicatio eſt ſine determinatõe ⁊c. Supꝓplicationũ aũt
tr ia ſunt genera.ſ. captatio:eractio:pura oꝛo. Captatio
at᷑ fit q̃ fit añ poſtulatõʒ ad pᷣpandũ et inclinãdũ animuʒ
auditoꝛis.et h̊ fit tripłr. .ꝛzimo qñ aliꝗd dicimꝰqð perſo
nam mouet vel cãm ↄmendat apud ipᷣm. Scðo cuʒ aliꝗd
ꝓonim?qð ꝑſonã aduerſarij vel cãm apud ipᷣm depmat.
⁊ hoc mõ ſupplicatõnis vtit᷑ frequẽter ſepᷣtura.vbicũq; ſcʒ
laudem dei vel nr̃am infirmitatẽ vel aduerſarioꝝ maliciã
recitamꝰ. Exactio fieri ſolet poſt factã petitõeʒ ad audito
rem.ne petitio nr̃a apud eũ in obliuionẽ veniat:quadã vt
ita dicqꝗ impoꝛtunitate atq; inſtãtia frequẽter memoꝛẽ fa⸗
cimus.qᷓ memoꝛia tribo modis reuocari videt᷑.ſ.qñ aliqꝗd
vel de ꝑſona eiꝰvel de ꝑſona nr̃a iterato dicimꝰ:vñ nos vł
cãm noſtraʒ atʒ petitõeʒ nr̃aʒ in eiꝰaĩo renouemus. Hoc
genus ſupplicandi qð apud boĩes impoꝛtunũ videt᷑: opud
dñm gratũ atʒ laudabile ẽ. Pura oꝛo qñ ex abundantia
ceuotõis mens ita accẽdit᷑vt cũ ſe ad deũ poſtulat᷑ ↄuerti⸗
rit:pꝛe amoris eius magnitudine etiaʒ petitõnis ſue obli
uiſcitur. et dũ amoꝛe ei quẽ oꝛat ꝑfrui vehementer ↄcupi
ſcit: totaq; illi vacare teſiderat.eietiã ꝓ quo venit cãm li⸗
benter poſtiponit. Hoc genus oꝛandi infoꝛme ẽ.tñ quantũ
p̃ ceteꝛis vnicũ tantũ apud deũ p ceteris pᷣcioſũ.it ̊ ſup⸗
plicatio aliqñ ꝑ ſola noĩa.ſicut eſt illud.miſcdia mea ⁊ re
fugium meũ ſuſceptor meus? liberatoꝛ meꝰ deꝰmeꝰ. Ali⸗
qũñ ꝑ ſola vᷣba.ſiẽ reſpice miſerẽ attende placare ⁊ fac. A-⸗
liqñ ſił ꝑ noĩa ⁊ vᷣba.ſicut eſt ilud.verba mea auribo ꝑci
pe dñe intellige clamoꝛeʒ meũ.intende voci oratõnis mee
rex meꝰet deꝰmeꝰ. Sed illud genoſupplicatõnis qð per ſo⸗
la noĩa fit: quo magis ẽ foꝛis ſignatõe imꝑfectũ: tãto inte⸗
