amur redemptoꝛi reddere.vt ergo non impediat᷑ efficacia
buius ſacramenti:debet accedens cibũ iſtum ab alijs di⸗

vxlj.

ſcernere actu fidei. deinde ſeipſum examinare et purgare.

cemum cum deuotõne ⁊ reuerentia illũ aſſumere.hec pa⸗

tent per opꝓpoſita iſtoꝝ que accidunt:qñ quis indigne ac-⸗

cedit vt patet ex textu et glo.j.Coꝛin.xj.¶ Ad illud quod

obijcit᷑. ꝙ in viro iuſto non inuenit oberx ⁊c̃. Dicendum ꝙ
omiſſio pꝛeparatõnis obex eſt nõ tm̃ peccatum. 4¶ Ad illð

ꝙ iuſius ſemper manducat ſpũaliter ⁊c. Dicenduʒ ꝙ Fm
ꝙ manducat ſpiritualiter eſt in deo manere ſicut diceba⸗/

tur opponendo.ſicut iuſtus ſemꝑ manducat ſpũaliteꝛ. ſed

frequenteꝛ in manducantibo ſpũ aliter hoc modo nõ habʒ
boc ſacramentum efficaciam ꝓpter negligentiam et inſuß⸗
ficientem reuerentiam ⁊ alios defectus qui frequenter ac-
ciqunt er ꝑte manducantis. Scᷣm autem ꝙ ſpiritualiter
manducare eſt digne manducare. ꝓut ꝙ dico digne: mo⸗
dum oppoſitum dicit ei quod eſi indigne ma ducaze.deſcri
bitur.j.Coꝛin.xj.in ſpiritualiteꝛ manducãtibus ſemꝑ ba
bet hoc ſacramentum efficaciam. Ad iſtum autem modũ
manducandi ſpiritualiter requirit᷑ preparatio ſupᷣdicta.
Ad illud quod obijcitur.ꝙ ſpũaliter manducat q inno⸗
centiam ad altare poꝛtat. Dicendũ ꝙ ille poꝛtat innocen⸗
tiam ad altare ꝗ non habens maculaʒ peccati moꝛtalis 2
ſufficienter pꝛeparat?accedit digne ad menſam dñi. vtpo
te qui neq; eſt in peccato moꝛtali.nec peccat ex omiſſione
alicuiꝰquo fit dignus ad accedendum ad ſacram ↄmuni⸗
onem. P.ꝛe.ↄcedi poteſt ꝙ iuſius ſpiritualiter manducat
7 ꝙ ſacramentum habeat in eo aliquam efficaciam. verũ⸗
tamen ex negligentia eius eo ſcʒ ꝙ accedit non debito mo
do paratus.maius incurꝛit incõomodum qᷓ aſſequat᷑ com⸗
modum.4 Ad illud quod obijcitur pꝛimo pro alia parte
ſcʒ ꝙ baptiſmus non habet efficaciã in adulto niſi ſe pꝛe⸗
paret ⁊c. Dicendũ ꝙ immo.licet em̃ nõ habeat efficaciam
ïtum ad collatõeʒz gratie:habet tamen efficaciã qtum ad
collatõnem et impꝛeſſionem caracteris. Ad illud quod
obijcitur.ſcʒ ꝙ efficacia huiꝰſacramenti conſiſtit in deleti
one venialium ac.Sicendũ ꝙ cum ꝙᷓtum ad plura atten
ditur augmentũ virtutũ ↄferꝛi in boc ſacramento yvt er di
ctis patet:foꝛtaſſe qᷓtum ad aliquod eoꝝ ↄferendũ eſt eiꝰ
efficacia in caſu ꝓpoſito.vtpote ꝙᷓtum ad robur contra tẽ⸗
ptatõnes vel aliquod aliud.Exiſtimo em̃ ſ. ine pᷣiudicio.ꝙ
iuſtus accedens ad omunionem ſacram. licet negligẽs fu
erit in pꝛeparando ſe modo debito et ſufficiẽti.dummodo
non cadit a iuſticia:aſſequat᷑ aliquo modo effectum pꝛin⸗
cipalem huius ſacramenti ſcʒ vnionem firmioꝛem cuʒ ca
pite et cum membꝛis.et ex vnione illa firmioꝛi foꝛtioꝛ effi
citur contra temptatõnes. hoc opinando dico non aſſeꝛẽ⸗
do.4 Ad vltimum dicendum.ꝙ ſi iuſtus in caſu poſito ac
cederet ad ſacram ↄmunionem peccaret moꝛtaliter: quia
bmõi acceſſus nõ poſſet eſſe ſine ↄtemptu moꝛtali.

rticulus tercins

Vpoſito ꝙ duobo modis ſumituꝛ hoc ſacmen
Atum. de hoc enim erit infra queſtio.Conſequẽ⸗
ter querit᷑ vtrum boc ſacramentuʒ bhabeat ma
ioꝛ icaciam in ſumente ſacramentaliter et ſpirituali

ter: ꝙᷓ in ſumente ſpũaliter tm̃. O ſic: videtur. Quia ꝗdaʒ

baptiz ati ſunt ſiue baptiʒabant᷑ baptiſmo flaminis tm.ꝗ
dam baptiſmo fluminis tĩ: quidam baptiſmo fiuminis
⁊ flaminis. Sed baptizati baptiſmo fluminis ⁊ flaminis
diuina beneficia vbeꝛius aſſequuntur.quia eis omnino
remittitur culpa et pena qᷓ; baptizati baptiſino flaminis
tm̃i.licet enim talibus remittatur culpa: non tamen pena
Aſimili videtur hic.ꝙ qui manducat corpus rpᷣi ſacmẽ⸗
taliter et ſpiritualiter. vperius aſſequitur effectus hui? la
cramenti ꝙᷓ qui ſpiritualiter tĩ.¶¶ Cõtra.ſpiritualis mã⸗
ducatio eſt per fidem et dilectõneʒ. vnde virtute fidei ⁊ ca
ritatis eſt manducatio ſpiritualis. ꝛeterea cõtactu ſpe⸗
cierum ſub quibus eſt coꝛpus xpᷣi:niſi fide et dilectõne cõ
tingatur res contenta: nihil efficitur in mãducante: ergo
tantum prodeſt manducare ſpiritualiter quantum ſacra⸗
mentaliter et ſpũaliter.exquo manducans fructũ ſiue cõ⸗
modum aſſequitur ſolũ ex fide et dilectione.¶ Item non

magis ↄtingitur coꝛpus xpi ſub ſpecie panis ex guſtu ſpe
ciei qᷓ er viſu.coꝛpꝰ em̃ xp̃i ↄtentũ ſicut cũ videt᷑ ſpecies ñ
ↄtingit᷑:ſimiliter nec cũ guſtat᷑.Coꝛpꝰem gloꝛificatũ a nõ
gloꝛificato tangi nõ põt niſi miraculo. Inde Gꝛego.duo
mira iuxta humanã rõneʒ ſibi nalde ↄtraria dñs oſtendit
dum pereſurꝛectõeʒ coꝛpſuum incoꝛruptibile palpabile
demõſtrauit.nam ⁊ coꝛrũpi neceſſe eſt qʒ palpat᷑:⁊ palpa
ri nõ põt qð nõ coꝛrumpit᷑. Item Aug.Quid paꝛas dẽ/
tem ⁊ ventrẽ. Si aũt er ↄmeſtione ſacrali vberius ↄfertur
gratia:poſſet ſibi ↄuenienter rñderi:vt ſacẽ̃m bhabeat me⸗
lioꝛem efficaciã in me.ſed hanc reſponſioneʒ ↄfutat per hG
qð ſubiungit. Crede et manducaſti.igit᷑ ⁊c. ¶ Irem Yoh.
xvj. Si em̃ nõ abiero ꝑaclitus non veniet ad vos.vbi ha⸗
betur ab Aug. ꝙ coꝛꝑalis pñtia eius impediuit illos ꝙᷓ⸗
tum ad cognitõneʒ diuinitatis.lñ glo.Aug.ibi.Non ꝙ
poſitus in terꝛa nõ poſſet dare:ſᷣ quia nõ ſunt ydonei ac⸗
cipere:niſi cum m carnẽ deſiſtant noſſe. bec glo.A ſimili
videt᷑ in ꝓoſito ꝙ manducatõ ſpũalis q̃ fit ſumendo eum
F guimpedit ſpũalem q̃ fit ꝑ viſionem ſpiritualem.
Rmñſio.ad multa eſt vtilis ↄmeſtio ſacr̃alis.valet enim
guſtum ſpũalem diuinitatis. ⁊ ad tranſlatõeʒ de hũa⸗
nis ad diuina.Iñ Inno.Sapia dei qᷓ̃ ſe ꝑ viſibilia mani
feſtat.volens euidenter oſtendere ꝙ ipᷣa cibus eſt aiaꝛum
carnẽ aſſumptã ꝓponit in eduliũ:vt ꝑ cibũ hũanitatis in⸗
uitaret ad guſtũ diuinitatis.de quo pᷣs. Guſtate et vide⸗
te qm̃ ſuauis ẽ dñs. Lotũ ꝗ̊ xpᷣc ſe exhibet nobis in cibuz
vt ſicut diuinitate nos reficit quã ſpũaliteꝛ coꝛde guſtam
ita nos hũanitate reficiat quã coꝛꝑaliter oꝛe ↄmedimꝰ.vt
ita de viſibilibo ad inuiſibilia:de temꝑalibo ad eterna:de
terꝛenis ad celeſtia: de hũanis ad diuina nos tranſferat.
Ego ſum inquit panis viuus ꝗ de celo deſcendi: ecce cibo
diuinitatis.⁊ panis queʒ ego dabo caꝛo mea eſt:ecce cibo
hũ anitatis. Item valet ad cognoſcendũ diuin libertatẽ
ſiue largitatem in reficiendo.quia dedit coꝛpꝰſuum ſacra
mentaliter manducandũ:vt vtrũq; ſcʒ coꝛpus ⁊ aĩam re⸗/
ficeret. Uñ exiſtimo ꝙ incentiua carnis ſedant᷑ ex ſacra⸗
mentali manducatõne. Item ad cognoſcendũ diuinaʒz ſa
pientiam immo uificandi hominẽ.de his duobo Innoc.
Panis angeloꝝ factus eſt cibo hoim. Fᷣm illud ꝓpheticuʒ
Panem angeloꝝ manducauit homo.quatenꝰq ſᷣm aiam
cibum diuinitatis accipimꝰ:ſᷣm carnem etiã cibuʒ huma
nitatis ſumamꝰ.qm ſicut aĩa rõnalis ⁊ caro vnus eſt ho⸗
mo:ita deus ⁊ homo vnus eſt xpᷣc. hoc dicit q;tuʒ ad pᷣmũ
Et poſt. Et gꝗa ꝑ guſtum quoq; vitam acꝗrit: quatenꝰ vn
de moꝛs oꝛiebat᷑ inde vita reſurgeret.Dictum quippe ẽ de
illo.quacũq; die comederis moꝛte moꝛieris.dicit᷑ auteʒ ð
iſto. Si ꝗs manducauerit de hoc pane viuet ineternum: H
dicit q;tum ad ſcðᷣm. Valet etiã ad augmentũ meriti ex re
coꝛdatõne paſſionis quã ꝓpꝛie repñtat ſacramentalis mã
ducatio.Vñ.j.Coꝛin.xj.hoc facite quotienſcũq; ſeceritis
HGlo. Medicina ſpũalis eſt q̃ cum reuerentia deguſtata
puriſicat ſibi deuotũ.⁊ memoꝛia ibi eſt noſtre redemptio
nis:vt redemꝑtoꝛis noſtri memoꝛes maioꝛa bona cõſequi
mereamur. Sicendũ igitur ꝙ hoc ſacr̃m maioꝛẽ hʒ effica
ciam in ſumente ſacramentaliter ⁊ ſpũaliter: ꝙᷓ in ſumẽte
ſpũaliter tm̃.¶¶ Ad hoc qð obijcit᷑.ꝙ virtute fidei ⁊ carita
tis eſt efficacia vtriuſq; manducatõnis ⁊c. Dicenduʒ ꝙ B
verũ eſt.nihilominꝰmanducans ſacr̃aliter aſſequit᷑ cõmo
dum aliquod ex ſacramentali manducatõne rõnibo pꝛeta⸗
ctis. Reuera in hoc ↄueniũt ſacramentalis ⁊ ſpũalis mã⸗
ducatio ⁊ ſpũs tm̃.q manducans ſic⁊ ſic fide ⁊ dilectõne
aſſegꝗtur aliquos effectꝰſacramenti.ſed eo ꝙ ↄmeſtio ſac⸗
mentalis ſuꝑaddit ſpũali:acꝗritur aliquid comedenti ſic
qð nõ ↄmedenti ſpũaliteꝛ tm̃.quia coꝛpus xpᷣi aſſumptum
ſacr̃aliter tranſit in aĩam ꝑ effectum aliquẽ. Vnde Lug.
e ſancto Alic.diſpenſatio opleta eſt ꝑfectum ẽ ſacr̃m:vir⸗
tus manet vypc tranſit de oꝛe ad coꝛ.hec Hugo.ꝗre ditcer et
hec niſi ſacramentalis ↄferat aliquid manducanti.¶Zld
aliud quod obijcit᷑.ꝙ nõ magis ↄtingitur coꝛpus rp̃ᷣi ſub
ſpecie ex guſtu ſpeciei qᷓ ex viſu ⁊c. Dicendum ꝙ etſi hoc
ſuponatur:non tamen ſequitur ꝙ eandem efficaciam ha

beat in vidente et guſiante. Dominus enim dedit ipſi ſa⸗
cramento virtutem oꝑandi in ſacramentaliter manducã⸗
tibus. quando inſtituit ꝙ ſic comederet᷑. Inſtituit eniʒ vt
ſic manducaret᷑ vt patʒ Math.xxvj. VUnde ſicut ẽ in alijs
ſacramentis ꝙ virtutẽ habent cum ereꝛcent᷑ ſm ꝙ dominꝰ
inſtituit ula eſſe exercenda. nulli dubium eſt ꝗn h̊ ſic ſum⸗
ptum ſcz vt dominus inſtituit ſpecialem habeat effectum.
Ad illud Aug. Quid paras dentem ⁊c. dicendum ꝙ lo
quitur de ſpũali manducatõne.4! Ad aliud Aug.ſuꝑ Yo
ban.ꝙ non erant y donei accipere niſi cum m carneʒ de⸗
ſiſtant noſſe cc. Dicendum ꝙ non eſt ſimile hic⁊ ibi:quia
ibi videntes xp̃m homineʒz oculis coꝛꝑalibus tot ſigna fa
cere:adheſerũt oino illi ↄtenti ſua humanitate.non eleuã⸗
tes oculos mentis ad ip̃am deitatem. Vnde glo.ibideʒ vt
ſpũaliter me iam noſcatis:carnaliter me noſſe deſiſtatis:
neq; verbo caꝛnem facto cum lacte ↄtenti ſitis.ſea cum in
hac manducatõne oĩno fit aliter qᷓ ſenſus dictat.ſumens
non adheret aliquo modo dictatõni ſenſus ſed fidei tm.⁊
eo ꝙ ſenſus dicit contrarium veritati cui conſentit admiĩ⸗
culo fidei: occaſionaliter eſt ſibi cauſa pꝛofectus perceptõ
ſenſus:eo ꝙ magis meretur credendo aliud ꝙᷓ ſenſus di/

¶ Articulus quartus

Onſequenter querit᷑. vtruz in beatis habeat hᷣ
ſacramentũ efficaciam. Et videtur ꝙ ſic:peꝛ h
eccleſia inſtituit ſacramentũ illud offerꝛi de
berẽ pꝛo ꝑuulis decedentibus in innocentia baptiſmali.ð
quibus conſtat ꝙ ſtatim euolant.niſi enim hoc ſacramen
tum in talibus habeat efficaciam: fruſira offeretur pꝛo il
lis.4¶ Item vt habetur ab Inno.iij.ſᷣm antiquioꝛes codi⸗
ces.in ſecreta beati Leonis ↄtinetur illud. AUnnue nobis
domine vt anime famuli tui Leonis hec ꝓſit oblatio. ſed
fruſtra buiuſmodi fieret oꝛatio niſi hoc ſacramentum ha⸗
beret efficaciam in animabus beatoꝛum:cum conſtet Le⸗
onem fuiſſe beatuʒ.ergo ⁊c. ¶ Contra. ſacramenta medi
cine ſunt.ſed medicina efficaciam non habet vbi non põt
eſſe moꝛbus vel infirmitas:ſed in beatis nihil ẽ huiuſmõi
ergo ꝛc. :Kñſio.ꝙ boc ſacramentum per ſe loquẽdo nõ
habet efficaciam in beatis. valet tamen per accidens ⁊ oc
caſionaliter illis.¶ Ad hoc quod obijcitur.ꝙ eccleſia ĩſti⸗
tuit ſacrificium altaris offerendum eſſe pro paruulis ⁊c.
Dicendum ꝙ multe ſunt ratõnes quaꝛe ↄuenit miſſam ce
lebꝛari ꝓ paruulis.ſcʒ Confoꝛmitatis eccleſiaſtice conſer
uatio. Seuotõnis fidelium. et maxime parentum excita⸗
tio. Heneficij redemptionis recoꝛdatio.Connexionis paꝛ
uuloꝛum cum ↄmembꝛis coꝛpoꝛis xp̃i miſtici ſignificatio.
Anim aꝛum purgandaꝛũ ſarcine ſubleuatio. Debite diui
ne laudis expꝛeſſio. Vt eniʒ ↄfoꝛmitas eccleſie in exequijs
moꝛtuoꝛum conſeruetur. Elt deuotio fidelium et maxime
parentum excitetur. vt beneficiuʒ redemptõnis quod ma
xime habet locum in paruulis ſaluandis merito redẽpto
ris rememoꝛetur. vt connexio paruuloꝛũ cum ↄmembris
coꝛꝑis xp̃i miſtici ſignificetur.ex hoc ꝙ paruuloꝛum exe⸗
quia ſicut adultoꝛun celebꝛantur.et vt ebitum diuĩe lau
dis expꝛimatur que ſcilicet ſaluatoꝛi exhibenda eſt.ex boc
ꝙ ſine paruulorũ meritis gratie ſue ſinceritate ſaluantur
ↄuenit vt pꝛo illis miſſaruʒ ſolennia celebꝛantur ⁊ hoſtia
ſalutaris offeratur. Ex hoc enim ꝙ pene animaꝝ purgã⸗
darum illoꝛuz gratia mitigantur. et laus deo exoluitur 2
euotio fidelium ad eoꝛundem meritum excitatur:accre⸗
ſcit illis materia gaudij.q¶.¶ Ao aliud. ꝓpoſita queſtione pᷣ⸗
tacta a domino Inno.ſubditur reſponſio ab eodem dicẽ⸗
te ſic.ſuꝑ quo reſpondemꝰ. cum ſacre ſcripture dicat
auctoꝛitas.ꝙ iniuriam facit martiri qui oꝛat pꝛo maꝛtire
idem eſt ratõne ſimili de ſanctis alijs conſentiendum.qa
oꝛationibus noſtris non indigent.pꝛo eo ꝙ cum ſint per⸗
fecte beati:omnia eis ad vota ſuccedunt.ſed nos potiꝰeo⸗/
rum oꝛationibus indigemus:quos cum miſeri fimus vn⸗
diq; mala noſtra conturbant. Ende ꝙ in pleriſq; oꝛatio⸗
nibus continetur pꝛoſit vel pꝛoficiat hoc ſancto vel illi ta

verum non frangitur. immo!

Mueſtio

lis oblatio ad bonoꝛem et gloriam: ita debet intelligi. vt
ad hoe pꝛoſit vt magis ac magis a fidelibus gloꝛificet᷑ in
terꝛis:vt pleriq; reputent non indigne ſanctoꝛum gloꝛiaʒ
vſq; ad iudiciũ augmentari: et eccleſiam interim ſane poſ

ſe augmentũ gloꝛificatõnis eoꝝ optare
Mueſtio. xlij. de fractione

boſtie.
—

nitur de fractõe

boſtie que eſt nona pare buius tractatꝰ.
Circa hoc pꝛimo queritur de fractõne cõ
tenti. Secundo de fractõne continentis.
Tercio de partium fractarum idempti⸗
tate.Quarto de partium ſignificatõne. Quinto de ꝑtium
repletione.

¶ Membꝛum primũ

Aerit᷑ ergo pꝛimo. vtrũ vera fractõ ſit ĩ cor⸗
poꝛe xp̃i · E ſic: videtur ab Augu. dicente.
Moꝛunt fideles qũ manducant carnem xpᷣi
. vnuſquiſq; accipit ꝑtem ſuam.quod ſi verũ
eſt: ergo diuiditur in ꝑtem partem. 4 Item hoc idem vi
detur ex cõfeſſione Herenga rij.que accepta fuit a QAico⸗
lao papa.de oↄſe.di.ij. Confeſſus eniʒ eſt coꝛpus xp̃i verũ
manibus attrectari ſacerdotis et frangi. Si ergo iſia con
feſſio accepta eſt vt fidelis patet ⁊c. ¶ Item coꝛpus rpi ve
rum manducat᷑.ꝙ ſi boc atteritur:ergo frangit. ¶ Itẽ ſpe⸗
cies exterioꝛ eſt ſacramentuʒ nõ coꝛpoꝛis xp̃i. ſed dĩic Hu
go. ſi in aliquo ſacramentum a ſimilitudine recederet:ve⸗
rum ſacramentum nõ eſſet. Si autem ſpecies frangitur et
non coꝛpus:a ſimilitudine recedit.ergo cum ſit verum ſa⸗
cramentum: neceſſe eſt ꝙ corpus frangat᷑ ſicut et ſpecies.
Item cum ſpecies frangitur et maſticatur.aut coꝛpꝰxpᷣi
frangitur et maſticatur:aut non. Si ſic: habeo ꝓoſitum.
Si non:et ſimilitudo hoc pꝛetendit. dicit em̃ Dug. qtum
ad nos ſeruat per onmia coꝛruptibilis cibus ſimilitudinẽ
et tamen non amittit q̃tum ad ſe inuiola bilis coꝛpoꝛis ve
ritatem. videtur coꝛrodi ⁊ manet incoꝛruptus.et ſimilitu
do eſt mater falſitatis:marime cum non ſubeſt veritas qᷓ

apparet:ergo hoc ſacra n eſt ſacramentum ve⸗
ritatis ſed falſitatis Contra.ſi coꝛpus xpᷣi frangeꝛetuꝛ

et diuideretur.cum ſii coꝛpus animatum: eſſet coꝛruptibi
le. quod ei non conuenit nec eſt poſſibile. ¶ Item ſi frangi⸗
tur et maſticatur: eadem ratione 2 digeri et in ſeceſſũ
emittitur. quod eſt nephas ſentire G PRiſio. quidam di⸗

xerunt vt recitat magiſter in ſentent. ꝙ coꝛpus xpᷣi verum
frangitur in ſacramento. et tamen non coꝛrumpitur. et H
quidem fit per virtutem ſupꝛa naturam ſicut factuʒ eſt ꝗ
coꝛpus xp̃i paſſibile datum eſt diſcipulis et tamen nõ eſt
ab eoꝛum dentibus paſſum. Et in aſſertõne ſue poſitõnis
habere voluerunt confeſſionem Herengarij. ſed hec poſi⸗
tio non poteſt ſtare.quia ſi eſt incoꝛruptibile non diuidit
ſi rangitur diuiditur: ergo ſimul diuiditur non diuidit᷑
7 tunc deus faceret duo ↄtradictoꝛie oppoſita ſimul eẽ ve⸗
ra.quod nunqᷓ faciet.Pꝛopter hoc dicendum ꝙ coꝛpe xpᷣi
in quotcunq; paꝛtes ſpecies
diuiditur: ipᷣm coꝛpus eſt totũ et integrum. Unde Hugo.
Si ↄtingat aliqñ ſicut ↄtingere ſolet: aut videas aliq̃ fie⸗
ri in boc ſacramento que minus digna eſſe videbunt᷑.noli
hoꝛrere:ſola ſpecies que opparet hoc habet. ¶ Nd id quod
obijcitur de confeſſione Herengarij et verbo Aug. Dicen
dum ꝙ vtrũq; dictum eſt ratione ſpecierũ exterioꝛum cir⸗
ca quas ↄtingit eſſe attritõnem fractõnem ⁊ maſticatõem
nec modus iſte loquendi eſt tenendus. Recipit tñ eccleſia
confeſſionem Berengarij et publicauit ꝙuis minus expᷣſ
ſam ad elidendum ſuum erꝛoꝛem:quia non edebat coꝛ⸗
pus xpi ibi verũ eſſe niſi ſicut in ſigno.vnde ꝓpter hoe re⸗
cipit illam eccleſia vt intelligeretur ibi vere eſſe: et nõ veꝛe
diuidi.l Ad illud quod obijcitur de manducatõne.dicen

.„

—–

dum ꝙ in manducatõne ſunt tria.¶NMaſticatio. In vẽtreʒ
traijcio.⁊ incoꝛꝑatio. pec tria rñdent tribo q̃ ſunt in ſac
mento.qꝛ manqucatõ eſt ſpecieꝝ tm̃. incoꝛꝑatio q;tnʒ ad
coꝛpꝰ xpᷣi miſticũ. In ventrẽ traijcio eſt nõ ſolũ ſpẽꝝ ſᷣ̊ etiã
coꝛꝑis xpᷣi veri. qð ibi eſt qᷓdiu ſpẽs panis remanet. Mon
mdicit coꝛpꝰxpᷣi verũ manducari coꝛꝑaliter:qꝛ coꝛꝑaliter

—

malticet. Sicut em nõ frangit: ſic nec maſticat᷑.ſ̊ dicit᷑ mã
ducari rõne incoꝛꝑatõnis.nõ qꝛ manducans illud ſibi in
coꝛpat ſed econueꝛſo. Unde Nug. Mon tñ me mutabis in
te ſicut cibum carnis tue:ſᷣ tu mutaberis in me.i.coꝛpori
meo miſtico vnieris.4 Ad illud Hug.ſi in aliquo a ſimi⸗/
litudine recedeꝛet ⁊c Dicendũ ꝙ verbũ Hug. ſic dz intel

ligi. ſi cibo iſte ſacramentalis recederet in aliquos ſimili

tudine cibi coꝛꝑalis:ſacẽm boc non eſſet verũ ſacramẽtũ
ſed ex bac diſſimilitudine ipſa veritas manifeſtaretur vn⸗
de ſubditur. 1 pꝛoderet ſe ibi? tolleret locũ fidei.neq; iaʒ
crederet᷑ ſed videret᷑. Uerbigratia. Si ſpẽs panis nõ eſſet
diuilibilis neq; maſticabilis ſiẽ nec cõtentum. iſta rece⸗
deret a cibo coꝛꝑali diſſimilitudine bac iam appaꝛet etiaz
ſᷣm ſenſum ꝙ ibi otineretur aliquid indiuiſibile ⁊ incoꝛru
ptibile:et ita fides non paberet ibi locum hoc credendo.
Ad aliud dicendũ.q; ſimilitudo de qua loquitur Dug.
non eſt mater falſitatis. qui intelligit ð ſimilitudine.que
eſt inter ↄmeſtitõnem ſacramentalem que fit in maſnican⸗
do ipſas ſpecies et in ventrem traijciendo.⁊ comeſtionem
coꝛ palem que fit comedendo verum panem. huic enim ſi⸗
militudini veritas ſubeſt.Qon aũt loquitur de ſimilitudi
ne que eſt inter diuiſionem ſpecierum et coꝛporis xpᷣi con
tenti. ſi autem loꝗtur de illa: locum haberet argumentnz
ſed non eſt ſic. O autem dicit qtum ad nos ſacramentum
ſeruat c dicit ratõne ſpecierum.· Oꝛ autein ſubdit ⁊ tam
non amittit ⁊c. dicit ratõne coꝛpoꝛi
tem dicit videtur coꝛrodi: boc intelligitur ßm apparentiã
exterioꝛem ſenſibilem. Sed ſicut ſupꝛa tactum eſt. in hoc
ſacramento decipitur iudicium ſenſus.quia ad compre⸗
benſionem veritatis buiꝰſacramenti non poteſt attingeꝛe

nec ꝓpter hoc eſt erꝛoꝛ vel eceptio in ipo.quia credit᷑ iudi
cio intellectus eleuari per fidem qui ad veritatis com pꝛe⸗

peſonn ve ir⸗

morum ſecundum

Onſequenter querit᷑. Vtrum in ſpeciebo ſit
vera fractio. Et videt᷑ ꝙ non: qm qð veꝛe fit
in ſigno ſigniſicat᷑ fieri in ſignato. et ſi vere
j tell fiert in ſigno: vere ſignificat᷑ ſieri in ſi
ato. et ſi in ſignato non eſt fractio vt pꝛobatum eſt: ergo
nec in ſigno.¶ Item omis actio teꝛminat᷑ ad h̊ aligd ſcüʒ
ad ſubam: H nõ eſt hic aliq̃ ſuba niſi coꝛpꝰ xpᷣi qð nõ fran⸗

git. 5 eſt hic totũ fractio afpaꝛẽs. 4 Ytem multa appaꝛẽt in
poc facro aliter ꝙᷓ ſunt ſm veritatẽ.ſicut appaꝛent hic acci
dentia eſſe in ſubiecto 2 nõ ſunt.2 hoc nõ eſt incõueniens.
Similiter videt᷑ ꝙ nõ eſt incõu eniẽs.ſi h appaꝛeat fractio
ſpecierũ: licet nõ ſit m veritatẽ. 4 YItem in diniſione cibi
coꝛꝑalis pꝛimo ⁊ ꝑſe fit diuiſio ſube.ꝛ ex ↄſequenti ? per
accidens diuidunt᷑ ipa accidentia.et ſi non diuidit᷑ ſuba:
nullo modo diuidunt᷑ accidentia. In illis em̃ pꝛiꝰ eſt dini
ſio coꝛpalis ſube ꝙᷓ coꝛꝑalis quantitatis. A ſimili videt
in ꝓpoſito. ꝙ ſi illud quod eſt cibus verus ſcʒ coꝛpꝰ xpᷣi nõ
Diuidit᷑ nec ſpẽs diuident᷑. vnde vt videtur eſt ibi apparẽs
fractio nõ vera. ¶ Contra.in Mdat. Adaꝛ. et Luc. babe
tur. ꝙ dñs bñdirit fregit.b ibi fuit vera benedictõ: ergo
vera fractio. aliter verba euãgelij non eſſent vera. YItem

diuiſio ſegꝗtur quantitatẽ.ergo ſi eſt ibi vera quantitas:ni

hil ipedit gn ſit ibi ſit vera fractio et nõ tiñ appaꝛeẽs ¶ Rũñ
ſio.quoꝛũdam opinio fuit ꝗ; ibi nõ eſt vera diuiſio leb im
aſparẽs. nec tñ eſt ibi falſitas vel deceptio. quia non fit ad
fallendum ſed ad inſtruendũ ſicut etiam dominꝰalio mo⸗
do appaꝛuit qᷓ erat diſcipulis eũtibo in emaus vlti.Luce.
nec tu vlla fuit ibi falſitas. Sed iſta opinio ſtare non põt

qꝛ ſi ibi nõ eſt vera fractõ: ergo nec vere maſlicant᷑ ſpecies

8 xpᷣi contenti. au

et ita totum videtur eſſe fictio. Pꝛopter hoc fuit alia opio
q̃ dixit.ꝙ homo frangit qꝛ actus eſt er ꝑte homĩs.ſ̊ tñ ibi
mnihil frangit᷑: qꝛ accidentia frangi ꝑſe nõ pñt. hec etiã po
ſitio ſtare nõ põt.quia actio ſi opletur infert paſſioneʒ ne
ceſſario. Et ꝓpterea eſt alia poſitio rõnabilis.ꝙ vera diui⸗
ſio eſt ibi:vera quantitas:vera ſoliditas.Et qꝛ diuiſio cõ/⸗
ſeꝗtur quantitatẽ ꝑ ſe.ſicut eſt ibi vera quãtitas:ita et ve⸗
ra fractio.4l Ad iſſud quod obijcit. ꝙ nõ eſt fraetio ĩ ſi⸗
gnato.dicendũ ꝙ fractio illa nõ ſignat fractiõeꝭ coꝛpoꝛis
rpᷣi ibi ↄtenti:ſed ſignat diuiſionẽ factã in coꝛꝑe xp̃i vero ĩ
paſſione que p̃terijt:⁊ diſtinctõeʒ ꝑtium coꝛꝑis vpᷣi miſlici
que adhuc exiſtit.q¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ nullum eſt in⸗
cõueniens ꝙ aliqua apparẽt in hoc ſacramento q̃ nõ ſunt
⁊c. Dicendũ ꝙ etſi aliqua ſiue incõuenienti aliq̊ͥ agaꝛent
eſſe aliter ꝙᷓ ſunt:tñ incõueniẽs eſſet. ſi fractio ſpetterunt
que apparet nõ eſſet:cũ et ipa fractio et numerꝰ ꝑtium fra⸗
etionis cauſam habeat ↄuenienteʒ vt infra patebit. Sicut
em̃ accidentia ſiue ſpẽs elementoꝝ ratõne et cauſa conue⸗
nienti ſunt ſine ſuba vt ſupᷣ tactũ eſt que nibilominꝰ axpa⸗
rent eſſe in ſuba:ſic ratõne et cã ↄuenienti fractio q̃ appaꝛʒz
in ip̃is ſpẽbus eſt ſᷣm veritatem in eiſdem. Pꝛe. no ↄuenit
ꝙ fractio ſpecierũ eſſet tm̃ agarens ſicut exiſtentia eoꝛuʒ
in ſubiecto.quia ex hoc ꝙ ſpecies pꝛimo offerunt᷑ opꝛeben
ſioni:et deinde ducunt in cognitioneʒ ſubiecti anteꝙ; ad h̊
ꝑueniatur:erꝛoꝛi qui poteſt ex hoc oꝛiri poſſet fides obui⸗
are. Sed diniſio in pꝛima fronte aparet vnde neceſſe oc⸗
curꝛeret deceptio ſi eſſet tm̃ apparens ⁊ non m veritatem
¶ Ao illuo quod obijcit᷑ ꝑ ſimile de diuiſione cibi coꝛpoꝛa
lis. Dicendũ ꝙ argumentũ ſumptum a ſlimili ab illis que
Fm cur uim naturalem ꝓcedũt in hoc ſacramento mirabi⸗
li locũ non ha bet:niſi foꝛte gratia termini poteſt tamẽ di⸗
ci ꝙ ſicut tactũ eſt. Si enim quãtitas poſſet eſſe ſine coꝛpo
re ſubſtantia ſicut eſt in boc ſacramento:ad diuiſionẽ coꝛ⸗

poꝛis qð eſi quãtitas nõ pᷣerigeret᷑ diuiſio corꝑis quodẽ

ſubſtantia.

ꝛum terciũ

VBnſequenter querit᷑ de idẽptitate ꝑtiũ fra⸗
ctaꝝ.diuiſa ergo hoſtia in ꝑtes. Querit᷑ an
bec ꝑa debeat dici illa. Et videt᷑ ꝙſt ic:ꝑ hoc
,wꝙ accipiens vnã illaꝝ idem accipit ꝙ accipi
ens aliazʒ. hec eſt eadẽ quod illa. Eadem rõne põt oſtẽdi
ꝙ hoſtia q̃ eſt in vno altari:eſi eadẽ cum illa que ẽ in alio
¶ Item diuerſitas accidentiũ denominantiũ ideʒ ſimptr
idemptitatẽ illiꝰnõ tollit. VUerbigratia. ſoꝛtes albo et ſoꝛ.
tes curꝛens ſimplr eſt idem.nec diuerſitas impoꝛtata p6
ꝙ dico albo ⁊ curꝛens idemptitatẽ illã impediũt:ſᷣ ſimptr
eſt idem hoc albũ a hoc curꝛẽs.ſiłr videt᷑ in ꝓpoſito di⸗
uerſitas accidentiũ que ꝑ ſpecies diuerſas impoꝛtant᷑.ex
quo idem eſt oĩno qð ſubeſt illis.nullã faciet diuerſitate⸗:
bᷣ ſimpłr eſt idem hec ꝑs illa:2 hec hoſtia qð illa.Cõ
tra.hec ſimpłr falſa:boc ſemicirculare eſt triangulare de⸗
mõſtratis diuerſis ꝑtibo hoſtie.ᷓ et bec:hec ps ẽ illa.cuʒ
hec ꝑs ſit triangulare ⁊ illa ſemicirculare & Ad ̊ dm.
ꝓſicut hr ab Nug. Quicgg eſt indignũ coꝛꝑi xpᷣi.cõueni⸗
ens tñ hoſtie ↄſecrate:ouenit ipi ſpei. Eñ ꝑtialis diuiſio
ipi boſtie: ſpẽi tm ouenit nõ coꝛpixp̃i. Vnde iſte ᷣmo non
eſt verꝰ. hec ꝑs ẽ illa.diuiſio eĩ in ꝑtes ↄuenit ſpẽi nõ xpᷣo.
Iſte tñ verus ẽ. Iſte accipit idem qð ille. accipi em̃ bene
pot ↄuenire corpi xpᷣi. ¶ Ad aliud ddᷣm Hqꝙ accidẽtia ſiue
ſpecies ſacr̃i nõ denolant ↄtentum.i coꝛpꝰxpᷣi ſicut albedo
cnoiat ſoꝛtem. Añ nec accidens ſimplr cõtinens coꝛpus
rp̃i nec diuiſio ſiue pꝑtitio que ↄuenit accidenti ↄnenit ipſi
coꝛꝑi.Non em cadũt in idemptitatẽ ſᷣm nũex.ſ pẽs ↄtinẽs
coꝛprp̃i ⁊ ipᷣm coꝛpoſic accns ⁊ ſubm. Jaẽ ei nuero eſt ſoꝛ
tes ⁊ H albũ.i ꝛõ ſilr coꝛpꝰxpi Hᷣ ꝑtitũ demõſtrata ſpẽ cõ
tinente. ¶ Ao illð qð qrit᷑.ſi eageʒ ẽ hoſtia in ̊ altaꝛi 2 in
illo demõſtratis duabo hoſſijs oſecratis. Dicendũ ꝙ eadẽ
ratone qua ſpecies ↄtinens dicit᷑ ſacramentũ dicit᷑ hoſtia
pſecꝛata ꝙtum ad ᷣ ꝙ ſicut ſpecies panis dicit᷑ ſacramen⸗

tum: ratione eius cuius erat ſpecies.ſ.panis: ſilr hoſtia
dicitur ↄſecrata.quia panis cuiꝰſpecies ↄtinet corpꝰxp̃iẽ
oſecratꝰ⁊ ↄuerſus in coꝛpꝰxpᷣi. Vñ ↄſecratio reſpicit pꝛie
loquendo ipᷣam ſpẽm ↄtinentẽ:nõ coꝛpꝰotentũ.cũ nibil cõ⸗
ſecꝛatõnis vel ſctificatõnis coꝛpi xp̃i additũ eſt ꝓut eſt ſub
ſacr̃o. VFñ ꝗꝓpꝛie loquendo alia ẽ hoſtia ↄſecrata q eſt in H
altari ⁊ que eſt in illo.q¶ Si aũt obijciat.ꝙ boſtia eſt illud
quod offert᷑ deo in hoc ſacrificio.hoc aũt eſt coꝛpꝰrp̃i. Di
cendum ꝙ et panis dicit᷑ hoſtia vt patet.in oblatõne eniʒ
panis dicit᷑. Suſcipe ſcẽe pater hanc boſtiã immaculatã

qquã ego indignꝰ⁊c̃.qui etſi nõ offerat᷑ in ſe: offertur tñ il⸗

lud in quod ouerſum eſt. ꝗpter quoꝛ quodãmodo ſingula

ri tamen offert᷑. Uel eſt ſaltem cã oblatõnis vt ex oᷣbis ca⸗

nonis miſſe patet q̃ ſunt. Offerim pꝛeclare maieſtati tue

tuis donis ac datis hoſtiã ⁊c.que ſic exponunt᷑.de tuis

donis.i.ſrugibus ſegetũ q;tum ad panem.ac datis.i.fru⸗
ctibus arboꝝ qtum ad vinũ. Si aũt hoſtia dicat᷑ verum
coꝛpꝰxp̃i quod oblatũ fuit in ara crucis ⁊ in hoc ſacrificio
offert. De qua dicit᷑ in canone miſſe. nos tui ſerui. ſed et
plebs tua ſancta offerimꝰp̃clare maieſtati tue boſtiã puꝛã
hoſtiã ſanctã. hoſtiã immaculatã.panẽ ſanctũ vite eterne.

eadem eſt hoſtia. Uñ Amb. In epka ad Heb. In xpᷣo ſe⸗

mel oblata eſt hoſtia ad ſalutẽ ſempiternã potens. Quid
ergo nos nõne per ſingulos dies offerimus: ſed ad recor⸗
datõez moꝛtis eipet vna eſt hoſtia nõ multe.

Rlembeum quartũ
Onſequenter querit᷑ de ꝑtiuʒ ſignificatione
Obijcit᷑ ̊ↄtra ſignificatõneʒ diuiſiouis ꝑ Nᷣ
ꝙ hoc ſacr̃m eſt ſacrẽ̃m vnionis.hoc eĩ ſacra
ento ſignificat᷑ vnio coꝛꝑis xpᷣi reri et mi⸗
icut em̃ pamis cuiꝰſpẽs eſt ſacr̃jm exiſiit ex multis
puris ganis vnitis.ſic corpꝰxpᷣi ex multis mẽbris puris
⁊ abſq; om̃is pct᷑i macula immunis:et coꝛpꝰ miſticũ ex mł
tis ꝓꝑſonis mũdis 7 ĩmaculatio ↄſiſtit.¶¶ Jem buiꝰ ſacmẽ
ti efficacia eſt ad vnionẽ mem bꝛoꝝ xp̃i et eius principalis
effectus eſt vnio eoꝛũdem. VUnde Aug.iiij. de trim. G ſacra
mentum eſt ſignũ vnitatis.vinculũ caritatis:̊ non videt᷑
aliud debeat hic fieri quod ſit ſignũ diuiſioms. fractio
aut hoſtie ſignuʒ eſt diuiſionie.¶¶ Item videt᷑ ꝙ ſufficeret
diuiſio ĩ duas ꝑtes.ita ꝙ vna pars ſignificaret caput qʒ
eſt caput ⁊ mẽbꝝ.ſicut vult Snno.⁊ Hug.⸗ etiazʒ ſergius
papa A vn ꝑs ſignificat corpꝰxpᷣi qd iam reſurꝛe
xit.⁊ alia ꝑs ſignificet ipa membꝛa qᷓ tm mẽbꝛa ſunt.Coꝛ⸗
pus em̃ xpc eſt.vniuerſa ecclia ca put ſcʒ cuʒ mẽbris ⁊ vna
ꝑs eſt ipᷣm caput.caput em̃ et caput ẽ et ꝑs coꝛꝑis. ſilr ha
betur ab Hug. a alijs expoſitoꝛibus ſcripture ſacre.qSi

diceret ꝙ diuiio lolũmodo refert᷑ ad membꝛa tm̃.i.ꝙ ſũt

ita membꝛa ꝙ nõ caput. Contra.ab Hug.et Inno.babet᷑
; vna ps illaꝝ que ponit᷑ in calice ſignat xpᷣm iniᷓtuʒ eſt
membrũ.¶ Pret᷑.dato ꝙ ſolũmodo ſignificent ꝑtes ille qᷓ
tm̃ ꝑtes ille:adhuc videt᷑ ꝙ ſufficeret in duas ptes diuide
re.quia eccłia ſufficienter diuiditur in viuos et moꝛtuos
Si dicat᷑ ꝙ moꝛtui ſunt dupliciter.quia quidaʒ in pur
gatoꝛio.quidam in padiſo.hoc non ſoluit:quia beati non
indigent ſacrificio:ergo non debent in noſtro ſacrificio de
ſignari.¶ Itez videtur ꝙ in plures ꝑtes qᷓ; tres debeat di

uidi. quia viui quidam actiui.quidam cõtemplatiui.qui⸗

dam prelati.quidam boni.quidam mali.Sed ſi debeant
ſignari viui ſicut moꝛtui: multoplures debent eſſe paꝛtes.
Si dicatur ꝙ mali non debent. Contra xp̃c pro omnibo
ſe obtulit in cruce.ſed hec oblatio eſt rememoꝛatio illius:

ergo ꝛc. ¶ Ieem ſignificatio partium hbis verſibus expᷣmi

tur.hoſtia diuiditur in partes tincta beatos plene. Sic⸗
ca notat viuos ſeruata ſepultos.Contra hanc expoſubeʒ
obijcitur. dicitur enim ꝙ pars intincta ſignificat beatos.
Seod contra.calix ſigniricat paſſioneʒ: ergo nullo mõ con
gruit ad ſignificandum beatos.Yteʒ Sergius papa di⸗
cit ꝙ pars illa ſignificat coꝛpus xp̃i.quod iam reſurꝛexit.
Iteʒ dicitur ꝙ ſicca ſignat viuos.contra Hug. ? Inno.

ti
i
nje

—

¶ Mueſtio

dicunt ꝙ vna illarum partiuʒ que ſeruantur ertra calicẽ
ſignantur beati.¶ Iem dicitur ꝙ pars ſeruata ſigniſicat
moꝛtuos.Contra.pauci aut nulii reſeruant: nulli perfi
ciunt ſacramentũ.4 YItez Sergius ponit expoſitõeʒ hãc.
Paꝛs oblate in calicem miſſa coꝛpus rpᷣi quod iaʒ reſur/
rexit monſtrat. ars ↄmeſta ambulantes ſunt adbuc ſu⸗
per terꝛaʒ. Pars in altari vſq; ad finem miſſe remanens
coꝛpus iacens in ſepulcro:quia vſq; in finem ſeculi coꝛpo
ra ſanctoꝛum in ſepulchris erũt. Poteſt ergo queri ratio
expoſitiomis eoꝛum qui ponunt xpᷣm ſignificaꝛi per vnam

poꝛtõnem diuiſionis. et illoꝛum qui ponunt do

membꝛa alia a xpᷣo ſigniſicari ꝑ ipas ꝑtes ¶¶ Rñſio.ꝙ ſi
cut babetur a mgr̃o.inj.ſenten.ipſa fractio paſſionem rpᷣi
ſignificat. Pꝛe. Aug.in li.ſententiaꝝ pꝛoſperi. Cuʒ fran⸗
gitur boſtia. dum ſanguis de calice in oꝛa fidelium fundi⸗
tur. quid aliud qᷓ; dominici coꝛꝑis in cruce immolatõ eiuſ
ſanguinis de latere effuſio deſignatur. Paꝛtes autem
acte ſignant 'm aliquas ꝑtes coꝛpoꝛis miſtici.⁊ qa mẽ⸗
bꝛa in coꝛꝑe miſtico ſunt in triplici differentia.quidã em̃
regnãt in gloꝛia.quidam ſecuri expectant in ſepulchro.ꝗ
dam autem pugnant in merito. Ideo tm̃ tres partes ſunt
bec aũt ſignificant᷑ verſibis pꝛetactis.ꝗ Ao illud autẽ qð
pꝛimo obijcit. dicendum. ꝙ licet iſtud ſacromentum ſit ſa
cramentũ vnionis et in ſignificando ⁊ efficiendo:tñ nihil
impedit ꝗn fractio ſpecierum poſſit aliquid ſignificaꝛe. vt
pote diuiſionem que fuit in paſſione xp̃i ſicut ſpecies vna
id eſt indiuiſa eſt ſignuʒ vnionis.4 Ad illud qð obijcitur
ꝙ tm̃ deberent eſſe due ꝑtes ſcilicet quibo ſignificarent᷑ ca
put et membꝛa. dicendum ꝙ boc non opoꝛtet cum ipſa mẽ
bꝛa in multiplici comꝑant᷑ differentia.4¶ Ad aliud quod
obijcuur. ꝙ deberet ſufficere diuiſio in duas ꝑtes. cum in
eccleſia nõ ſint niſi viui et moꝛtui.Dicendũ ꝙ moꝛtui ſunt
in duplici differentia. vnde due partes ſunt ad ſignifican
dum illos.. Ad illud quod obijcit᷑. ꝙ non debeꝛet aliqua
eſſe pꝛo beatis. Dicendum. ꝙ hoc ſacrificium nõ tm offeꝛ⸗
tur in erpiationem defectuum:ſed in gratiarũactõnem. et
ideo pꝛo miſeris ⁊ beatis.¶ Ad aliud qð obijcitur.ꝙ viui
ſunt in multiplici differentia ſicut moꝛtui.dicenduʒ ꝙ nõ
ſunt in tanta differentia. Quia om̃es viui indigent ſacri⸗
ficio expiante a culpa.vnde ↄuenienter ↄprehendunt᷑ ſub
vna differentia. Quidam aut moꝛtni ſacrificio liberante
a pena. Alij ſolum laudis memoꝛiã. 4 Ad illud qð obijcit᷑

tcx malis.dicendũ m Aug. ꝙ ſacrificium coꝛꝑis xpᷣi ſolũ

pꝛo bis offerꝛi debʒ.qui ſunt de coꝛꝑe xp̃i.nec valet ꝙ xp̃ᷣe
pꝛo om̃ibus oblatus eſt:quia hic non ſignant᷑ omnes pro
quibus eſt oblatuo:led tim illi qui ſunt de coꝛꝑe miſtico.
4 Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ calix ſignat paſſionem. Dicendũ
ꝙ ꝑ calicẽ ſigura xpᷣi ſaguis.cꝰ effuſio erat afflictia valde
7 penalis:nibilominꝰguſtatio ſanguinis ſiue potatio val⸗
de eſt ſuanis ⁊ telectabilis.Dicit᷑ eĩ in glo.ſuper illud.j.
Coꝛin.xj.ſpũaliter letificat ⁊ ſic inebꝛiat vt ſobꝛium red⸗
dat. Vñ calix meꝰinebꝛians qpꝛeclarus eſt. Pꝛopter bas
duas pꝛoprietates ⁊ paſſionem ſignificat et patrie iocun/
ditatem: vbi beati inebꝛiabuntur ab vbertate domus dei.
Ad illud quod per ꝑtem intinctam ſignificatur coꝛpus
xp̃iquod reſurꝛexit. Dicendum ꝙ eadem pꝛopꝛietate ſig⸗
ficatur coꝛpus quod reſurꝛexit per partem intinctaʒ: qua
ipſi beati.quia reſurꝛexit in plena et perfecta beatitudine
Vnge xpc patiens et xpᷣe reſurgens per paꝛtem intinctam
ſignificatur ſm duas pꝛopꝛietates iam dictas.quarũ vna
reſpicit effuſioneʒ ſanguinis que eſt valde penalis:et alia
potatõeʒ que eſt valde ſuauis.ſicut expreſſio vini ð botro
eſt valde violenta:potatio autem vini iocunda.¶ Ad ali⸗/
ud quod obijcitur. ꝙ vna pars extra caliceʒ ſeruata ſigni

ficat bonos ᷣm Inno.et Hug. et ſicca pars dicitur ſigni⸗

ficare viuos.i.illos qui viuunt vita miſerie.Dicenduʒ q;
ſicut ꝑs intincta ſignificat vno modo immerſos in pena:
ſm ꝙ calix ſignificat ſanguĩs effuſionẽ. Alio modo ſigni⸗
ficat imbutos gaudio ᷣm ꝙ calix ſignificat potũ ſanguĩs.
ſic ꝑs ſicca ſcʒ que nõ intingit᷑ in calice ſignificat vinos vt
pote illos qui ſunt extra calicẽ affluentie delectatõnis glie

xI.

ſimiliter 1 beatos vtpote illoc qui ſunt oĩno ertra caliceʒ

paſſionis. 4¶ Ao quod obijcit ꝙ pauci vel nulli reſeruant

ac. Sicenduʒ ꝙ etſi ↄfuetudo illa modo non ſeruotur foꝛ
te ꝓpter piculum: nibilominus in tripertita diuiſione tri⸗
plerx ſtatus xp̃i ↄuenienter ſignificat᷑.¶ Ad illud quod vl:
timo queritur. dicenduʒ ꝙ eccłia que eſt corpꝰxpᷣi miſticũ
vno ↄſiderata ↄtinet numerũ iuſtoꝛum reꝑatoꝛum ꝑxpim
ſic nõ ↄtinet eccłia ſiue coꝛpus xpᷣi miſticum ipᷣm xpᷣm ꝗ
eſt caput. Alio modo ↄſiderata ↄpꝛebendit numerũ iuſto
rum ſunpliciter. videlicet ſm ꝙ extendit᷑ ad membꝛuʒ re:
parans et membꝛa reꝑata:et ſic ↄpꝛehendit caput ⁊ mem⸗

bꝛa alia. 4! Si autẽ queratur quare non diuidit᷑ boſtia in

ꝑtes equales.ᷣ ita ꝙ vna ꝑo tinet quaſi medietatem bo⸗
ſiie:alie due aliam medietateʒ. Põt dici ſine p̃iudicio.ꝙ
pꝑtes diuiſe ſignificant xpᷣm et alia membꝛa: aut alia mẽ
bꝛa tm.ſᷣm ꝙ ſignificant xpᷣm ꝗ exultauit vt gigas ad cur
rendũ viam cum membꝛis ſuis cõuenit ipᷣm ſi ignificari. ꝑ
ꝑtem que in duplo excedit illam ꝑtem qua ſignificat᷑ vna
differentia membꝛoxꝝ. Eſt em gigas. i. gemie ſubſtantie di
uine 71 bumane. m aũt ꝙ ſignificat tm membꝛa: quia vna
differentia membꝛoꝝ eſi adbuc in dnabo ſubſtãtijs.i. coꝛ⸗
poꝛe et anime: ↄuemit ꝙ illa ſignificet pte que eſt duplicis
poꝛtõnis reſpectu illaꝝ que ſignificant alias differentias
mem bꝛoꝛum.

lembꝛum quintum

Onſequenter querit᷑ de ꝑtiũ repletõne.Et
q̃ritur cũ hoſtia rotũda ſit et poſt fractõneʒ
vna paꝛs eſi ſemicircularis 2 alie triangła⸗
vvtruz coꝛpus xpᷣi replet foꝛmas bas ſᷣm
