ne in pixide: hec vera eẽt bec caro eſt viua.demonſirata
eadẽ in ſepulcro hec eẽt vera:hec caro eſi moꝛtua et ꝑ cõ
ſequẽs nõ eſt viua.nec ſunt iſte otradictoꝛie.hec caro ali
cui eſt viua alicui nõ eſt vina: ſed ſubcõtrarie.b hec eſſet
ei cõtradictoꝛia.nuſꝙᷓ eſt eiua que nõ cõcederet᷑ ila poſi
tõne ſtante.ſimiliter nec hec.hec caro xpᷣi nõ eſt viua de⸗
mõſtrata ea in ſepulcro.Eſt em ſenſus.hec caro nũꝗᷓ eſt
viua.cõfundit em̃ negatio qued cõſfundit cõſfuſe et diſtri
butiue.nec ſequit᷑.alicui nõ eſt viua.ergo nõ eſt viua.ſi
cut nõ ſequit᷑:aliquis hõ nõ currit:ergo nullꝰ homo cur
rit.OPꝛeterea.nõ dico ꝙ poſito ꝙ contradictoꝛie eẽnt ſi⸗
mul vere. ꝙ ꝓpter hoc ſequeret᷑ ꝙ deus eſſet ſibi cõtradi
ctoꝛius.et cauſa huiꝰeſt.quia vnica ſimpliciſſima ydea
vtranq; veritatẽ haberet in mẽte:ſicut eadẽ babet oppo⸗
ſitoꝝ cognitõem in diuerſis tem ꝑibo.qꝛ tñ huiꝰ cõfuſio
ſieret in piudiciũ diuie ſapiẽtie omia cõgrue oꝛdinantis
licet hmõi poſſet facere de potẽtia:non tñ de cõgruẽtia.

Wueſtio.xiv. de mandu

catione quã frequẽtat eccleſia.

BEqmtur demadu-
catõne quã frequẽtat eccleſia. Et pᷣmo
ſtum ad cõditõnes ipᷣ̃aꝝ ꝑſonaꝝ ſiue
ubiecti. Secũdo q;dtum ad oꝛdiatõem
moꝛũ ſiue meriti.Lercio qtum ad cõ⸗

ditõem diſpẽſandi. Quarto qᷓtum ad cõditõem actꝰmã
ducãdi.¶ In pꝛĩa ꝑte querit᷑.vtrũ creata irrõnalis mã⸗
ducat coꝛpꝰ xpᷣi. Secũdo vtrũ angelꝰ.Tercio vtrũ fide

lis ante ſa m.
lembꝛumn pꝛumnum

VAIrca pꝛimũ duo querũtur: Pꝛimũ ẽ vtꝛuzʒ
creatura irrõnalis mãducat.Secundum
vtrũ traicit in ventrem.

Articulus pꝛimus

ua.facta trãſſubſtantiatione q;diu manet foꝛ

ducare ſacramẽtaliter eſt attingere rem ſub ſacramẽto.

et nõ ſolum ſpẽm qð bꝛutis nõ cõuenit videt᷑ tunc nec

iudeus nec paganꝰ ſumit ſacramẽtaliter:igit᷑ ẽ terciꝰmo

dus manducãdi.ꝙ aũt nõ attingant rem ſub ſacromẽto
patet.qꝛ neq; illi vniũtur ꝑ ſidẽ.neq; ꝑ caritatẽ.¶ Pꝛete

rea.j.coꝝ.xj.vbi loquitur apłus ð coꝛpe xpᷣi.q̃rit magr
in glo.de mure.quid comedit ſumẽdo coꝛpus xp̃i:qꝛ ex⸗
quo nõ comedit pura accidẽtia:videt᷑ comedat coꝛpꝰ

„N Len, delibus et ab alijs peccatoꝛi
Irca pꝛimũ obijcit᷑ ſic pꝛimo ꝓ ꝑte affirmati

ma panis:manet res ſacꝛamẽti ſubſpecie.igẽ
ſi cõtingat ſpẽm ſumi ab irrõnali ſub qua ẽ res ſacꝛamẽ
ti:videtur ꝙ mãducat ſacramẽtaliter.¶ Si dicat᷑ ꝙ mã⸗

xpᷣi ⁊» ¶ Item deus magis refugit pcrm ẽ; aliqua
turam.ergo ſi peccatoꝛ comedit coꝛpus xpᷣi ⁊c.¶ Con⸗
tra.ſi creatura irrõnalis baptiʒaret᷑. in noĩe patris ⁊ fi
lij ⁊ ſpuᷣſſcti.nõ magis fieret illi ꝙᷓ ſi ſimplici aqua laua
retur.et hoc ẽ:qꝛ nõ eſt ſuſceptibilis dignitatis ſacramẽ

talis. Similiter videt᷑ in ꝓpoſito.¶ Item magr Dicit in
ſenten.ꝙ mus nõ mãducat coꝛpus rßi. S eſponſio. ꝓ
vt ſupᷣ dictũ ẽ.ad mãducare coꝛpꝰ xpᷣi ſacramẽtalit bm
y ꝓvꝛie ſumit᷑.neceſſe ẽ attingẽ ipᷣm cõtentũ vel ꝑmodũ
cogniti vł ꝑ modũ crediti.vbi igit᷑ nullo mõ attingit ſcʒ
nec ſic neq; ſic:ſcʒ neq; ꝑ modũ cogniti neq; ꝑ modũ cre
diti:nõ eſi manducatio ſacramẽtalis.Vnde cum a crea
tura irrõnali non attingit᷑ neq; ſic neq; ſic.igit nõ man⸗
ducatur ſacramẽtaliter a creatura hmõi: ſed eſt ibi qſi
quedã mãducatio carnalis.nec tñ ꝓpꝛie:quia ibi nõ eſt
diuiſio ſubſtãtie.ſed occidentiũ ſolũ.¶¶ Ad id igitur qð
obijcit᷑ · ꝙ tunc ſunt plures modi mãducandi.dicendum
ꝙ non eſt verũ.quia a mure nõ attingit᷑ coꝛpus xp̃i. vñ
nullo modo mãducat coꝛpus xp̃i.¶ Ad illud qð obijcit
de mõẽducatõne iudei dicendũ ꝙ plus eſt in hmõi man⸗
ducatõne qᷓ; in mãducatõne irronalis creature.qꝛ ĩ mẽ⸗
ducatione indei eſt vnio cũ accidẽtiba cum poſſibilitate
vel aptitudine cõtingẽdi quod ſubeſt.non tñ eſt ibi man
ducatio ſacramẽtalis:qꝛ illa requirit cum attritõe ſpe⸗
cierũ ꝙ attingat᷑ res que ſubeſt ſide foꝛmata vel infoꝛmi
In manducatione igit᷑ creature irꝛationalis eſt vnio cũ
ſolis ſpeciebo.in manducatõe creature rõnalis alio mõ
quia ſi eſt ibi infidelis:eſt vnio cum ſpeciebo cum poſſibi
litate ſiue aptitudine contingendi qdð ſubeſt. AUnde ulla
manducatio eſt carnalis qᷓtum ad accidentia.cum apti
tudine tamen ad ſacramentalem et ſpũalem manduca⸗
tionẽ.habens aũt fideʒ infoꝛmẽ cõtingit id quod ſubeſt
vt cognitum: habens fidem foꝛmatã vt cꝛeditum:habẽs
caritatem vt dilectum. vnde bꝛutum vnitur ſolum acci⸗
tentibus. Infidelis nihil penitus credens ſuperaddit
quãdam aptitudinem ad ſacramentalem vel ſpũalem
manducationem habens fidem infoꝛmem ſuperaddit ꝙ
vnitur cognito. habens foꝛmatã credito. inqtum habet
caritatem vt dilecto.¶ Ad id quod obijcitur.ꝙ deꝰ ma⸗
gis teteſtatur peccatũ ⁊c.dicendũ ꝙ in peccatoꝛe eſt na⸗
tura et culpa.ꝙᷓuis em deus deteſtatur culpã: non tamẽ
naturã quã fecit ĩmo illã diligit. Surta illud.xj. ſapien.
Ahil odiſti eoꝛum que feciſti. nec etiam vnqꝙᷓ ita coꝛrũ⸗
pitur vel æterioꝛat᷑ peccato:quin nobilioꝛ ſit creatura
irrationali ſicut vult aug. Unde babilitatẽ babet natu⸗
ralem ad ſuſceptionẽ ſacramentoꝝ: quam non babʒ ir
rationalis creatura.

rticulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑ vtrũ coꝛpꝰ xpᷣ traijcit᷑ ĩ
ventrem creature irrõnalis. ꝛ ſic: videtur
ꝑ rationes poſitas in pᷣcedenti ꝓbleumate.
qnia ſi ſpecies traijciũtur in ventrem creature talis:exqͥ
coꝛpus inſeꝑabiliter eſt cum illis igitur ⁊c.¶ Iteʒ traij
citur in ventꝛem peccatoꝛis quem magis abhomĩat deꝰ
ꝙᷓ creaturã irrationalem. 4¶ Stem conſtat ꝙ aliquando
ponitur coꝛpus rpi in vaſe polluto et immundo ab infi⸗
bus. nec ex hoc cõtrahit coꝛ⸗
pus aliquã immũdiciam.quod ergo incõueniens ſequi⸗
tur poſito ꝙ traijciat᷑ in ventrem bꝛuti:? ex bis videtur
ꝙ traijcit·¶ Contra. ſi traijcit in ventrẽ creature irra
tionalis. traijcit᷑ ꝑ moduʒ cibi coꝛꝑalis. ſed om̃e qð per

punc modũ intrat in os in ventrẽ vadit 2 ĩ ſeceſſũ emitti

t 5xv. hoc aũt non conuenit coꝛꝑi rp̃i: ergo ⁊c.
Keſpõſio.qꝙ diuerſi circa ̊ diuerſa opinant᷑. Quidã

em̃ opinant᷑ ꝙ coꝛpꝰ rp̃i cõtinet᷑ in illis ſpẽbo inſeꝑabili

ter qdiu ſunt ſacramenta.hoe aũt eſt qᷓdiu ſalua eſt foꝛ
ma panis.Et dicunt ꝙ vbicũq; ponant᷑ ſpecies ſiue in
loco mũdo ſiue immundo ſiue in ventrẽ muris:ibi ẽ coꝛ
pus rpᷣi.et in hoc nõ derogatur coꝛpoꝛi nec ſacramento
ſed dicunt ꝙ potius elt in laudem vtriuſq;· coꝛpꝰ em̃ xpᷣi

¶ QNueſtio

cũ ſit gloꝛificatũ inquinari nõ põt:ſacramẽtũ etiaʒ ipᷣm

vt ſepe dicit aug.ſanctũ et mundũ ?:et inquinari nõ põt
Alij dicũt ꝙ coꝛpus xpᷣi nulio mõ deſcendit in ventrem
bruti animalis.et hoc ẽ quia xpᷣe nõ ẽ ſub illo ſacramen
to niſi eatenus qua oꝛdinabile ẽ ad vſum humanũ.vnde
qñ mus vel aliud brutũ rodit. inhabile fit ⁊ ſacramẽtũ
eẽ deſinit:⁊ coꝛpus rpi ibi eẽ deſinit:⁊ ſubſiantia panis
redit ſicut Inno.dicit.¶¶ Gidetur mihi ꝙ pꝛima opinio
ſit tenẽda.Si eĩ cams vel poꝛcus deglutiꝛet hoſtiã conſe
cratã integram.nõ video quare vel quomodo coꝛpus do
mini nõ ſimui cũ ſpecie traijceretur in ventreʒ canis vel
poꝛci.nec rõ alterius opinionis alicuius efficacie videt᷑
ꝓ quia coꝛpus xp̃i nõ ẽ ſub ſacramẽto niſi eatenus qua
oꝛdinabile ẽ ad vſum bumanũ.qꝙ ꝓpter boc nõ poſſit tra
ijci in ventrem alicuius creature irratõnalis.ſed ex hoc
bene ſequeretur.ꝙ nõ poſſet comedi ab aliqua creatura
tali. Aſus aũt hominis ẽ finis ↄſecratõis buiꝰſacramẽ⸗
ti:nõ finis collatõis.q Ad illud qð obijcitur.ꝙ om̃e qð
intrat ꝑ modum coꝛpoꝛalis cibi in os:in ventrem vadit
⁊c̃. Dicẽdum ꝙ coꝛpus xp̃i nõ intrat in os bruti vt cibo
coꝛꝑalis.quia nullo mõ eſſet cibus coꝛpoꝛalis ſʒ ſolum⸗
modo ipᷣa ſpecies que dicituꝛ ſacramentũ:ſed in ipᷣm cor
pus ſimul intrat cũ ſpecie rõe inſeꝑabilitatis vnius ab
alio. Si aũt ipᷣa ſpecies que eſt ſacramentũ ita cõminne
retur dentibus muris vel alterius bruti.ꝙ ipᷣa ſpẽs non
eẽt in ſuo eẽ: nõ traijceretur coꝛpus xp̃i in vent:ẽ.et in ta
li caſu vera ẽ ſecũda opinio.q¶ Si aũt queratnr facta cõ⸗
minutõe ſpeciei dentibus animalis.quid accidit de cor⸗
poꝛe rpᷣi nũquid euolat: Reſpõdetur ꝙ ſicut in panis cõ
uerſione coꝛpus xp̃i ñ deſcẽdit localiter nec mutatur ali
qua ĩmutatõne.ſed ſola panis ↄuerſione incipit eſſe ſub
illis ſpeciebo:ſic ſola reuerſione deſinit eẽ ibi:ita ꝙ nul⸗
la ſit in io nec localis nec alia.

embꝛum ſecundum

Onſequẽter queritur.vtrũ angeli ſumunt
coꝛpus xpᷣi aliquo mõ. ꝙ ſic:videt᷑.qꝛ pᷣs.
dicit. Panez angeloꝝ mãducauit hõ.glo.
ſbi. Manna interp̃tatur quid eſt hoc et ſi⸗
gnificat paneʒ qui de celo deſcẽdit.i.xpᷣm vel coꝛpus xpᷣi
quod veꝛe ẽ cibus angeloꝝ.quo incuꝛruptibiles paſcun
tur incoꝛruptibiliter.Et poſi ibidem. Panis celi nõ ali
ter ẽ qᷓ xp̃.de quo celeſtes.i.angeli reficiunt᷑. VUñ ange
lus cibatur eodẽ cibo ſpirituali quo et homo. hec cibatõ
quid ẽ aliud qᷓ; mãducatio:igitur angeli mãducant. Jt᷑
aug.Quid ẽ xpᷣm mãducare.et ſoluit poſtea.In ipᷣo ma⸗
nere et habere ipᷣm in ſeipo manentẽ.hoc aũt ↄuenit an⸗
gelis. Iteʒ ponatur ꝙ angelus ſumat ſibi coꝛpus quo
aſſumpto cõminuit ſpeciẽ panis maſticãdo ſiue comedẽ
do cũ motu cognitõnis et dilectõis.nihil aũt aliud requi
ritur ad mãducatõem ſacramẽti qᷓ; maſticatio cũ motu
cognitõnis et dilectõnis:igitur contingit angelum vere
manducare coꝛpus ri orra⸗ in ſumptõne coꝛporis
xpᷣi requiritur triplex vnio mãducantis cum cibo.ſ.na⸗
ture.fidei et dilectõnis. Vnio em̃ ꝑ fidem et dilectõnem
pᷣſupponit illam que eſt nature.Vnde cum angeloꝛũ cuʒ
coꝛpoꝛe xp̃i.nõ ſit vnio nature:nõ cõtingit angelos ciba
ri coꝛpoꝛe xp̃i ꝓut eſt cibus ſacramentalis.igitur nõ mã

ducant coꝛpus vxp̃ᷣi manducatõne ſe Baramkraliſ DQuod

concedimus.. Ad obiecta ̊ dicendum.ꝙ ꝓpꝛi loquẽdo
xpᷣc Fm diuinã naturam ẽ cibus angeloꝝ.ſᷣm vtrãq; ẽ ci⸗
bus hominũ.quia ĩ xpᷣo ẽ duplex natura.ſ.diuina ⁊ bu⸗
mana.In homine duplex coꝛꝑalis et ſpiritualis.vñ ho⸗
mo in ipᷣo plenã inuenit refectõem:ſicut habetur in li.de
aĩa et ſpiritu.¶¶ Item ẽ cibus hominũ ſᷣm duplicẽ ſtatuʒ
ſcʒ viatoꝛis et cõpꝛehẽſoꝛis:ſed differunt ᷣm differẽtiam
modi vidẽdi in via et in patria.quia in ſtatu patrie ſiue
cõpꝛehẽſoꝛis videtur ſine velamine.fides eĩ videt ꝑ ſpe⸗
culum et enigma. Vñ.j.coꝝ.xiij. Tidemus nũc ꝑ ſpeeu⸗
lum et in enigmate tunc aũt facie ad faciem.quia vᷣo co⸗
gnitio viatoꝛis inchoat a ſenſu maxime inqᷓtum ↄuertit

xlv.

ſe in aĩia ad cognoſcẽdum ꝑ ſigna:opoꝛtet ꝙ velamen ſi ·

obiectuʒ ſenſui.Quia vo ẽ ſignũ eius qð velatuꝛ:opoꝛtʒ
ꝙ ducat in aliud qð cõpꝛehenditur ab intellectu. et non
ſumitur niſi a creatura que habet ſenſum oꝛdinatuʒ ad

intellectuʒ qualis ẽ ſolus hõ.vñ nec ab angelo ſumit᷑ nec

a bruto. Quia igit᷑ ex ꝑte eius qui ẽ habilis ad ſuſcipiẽ⸗
dum coꝛpus rpᷣi requiritur vnio quedã nature requirit᷑
et ſenſus oꝛdinatus ad intellectum: neutrũ ẽ reperire in
angelo:dici põt.ꝙ angelus nõ mãducat coꝛpꝰ xp̃i.⸗ Ad
pꝛimo igitur obiectũ dom.ꝙ xpᷣc dicitur cibus angeloꝝ
m deitatẽ. qui factus ẽ cibus hominũ inqtum carnẽ aſ⸗
ſumpfſit. Unde glo. ibi. Panẽ angeloꝛꝝ mãaducauit homo
panis celi nõ aliter ẽ qᷓ rpᷣe.de quo celeſtes.i.angeli refi
ciunt᷑ eius ↄtemplatõe.⁊ hunc panẽ.i.verbũ.quo grãdi
cibo paſcuntur angeli ꝑ carnẽ factuʒ lac edit bomo. hec
glo. xp̃c igitur ẽ cibus angeloꝝ ᷣm diuinitateʒ.nec dicit
glo. ꝙ coꝛpus xp̃ᷣi cibus angeloꝝ ſit:pᷣ xpᷣc.vñ glo. Man
na ſigniſicat panẽ qui de celo deſcẽdit.i.xpᷣin vel coꝛpus
xp̃i qui vere eſt cibus angeloꝛũ.qui dicit nõ vt oſtẽdatuꝛ
xpᷣm eẽ cibum angeloꝛũ nõ coꝛpus xp̃i: nibilominus ma
ximã aſſequunt᷑ delectatõeʒ er aſpectu bumanitatis xp̃i
AVngde.j.pe.j.In quẽ deſiderãt angeli ꝓſpicere.glo.Tã⸗/
ta ẽ eius bominis qui paſſus ẽ ꝓ nobis poſterioꝛ glia.vt
et angelice ĩ celo virtutes.cũ ſint eterne felicitate ꝑfecte
nõſolum ĩmoꝛtalis diuinitatis magnificẽtiam:ſʒ etiam
humanitatis eius aſſumpte claritatẽ ſemper aſpicẽ gau
deant.hec glo. Iſtud aũt gaudium nõ dicitur cibus qa
nõ eſt iſtud gaudium quo ſumme reficiuntur.4¶ Ad illð
quoo dicit aug. E in ipᷣo manere et habẽ ipᷣm in ſeipſo
manentem:ẽ manducare.Dicẽdum ꝙ cũ cõtingat multi
pliciter manere in ipᷣo et habere ipᷣm.ſ.ꝑ gram ſiue per
fidẽ oꝑantem.ꝑ dilectõem. ꝑ fruitõem ſiue ꝑ glłiam:et ꝑ
vnionẽ ſacramentalẽ. Vnio em̃ ſacramẽtalis attenditur
penes vnionẽ nature:et veꝛã ꝑceptõem ſiue ſumptõnem
ſacramẽti. hoc dicitur manere in ipſo et habere ipᷣm ter⸗
cio mõ.Vñ hyla.iiij.de trini. In vxpᷣo pater ⁊ xpᷣc in no⸗
bis vnuʒ in his eẽ nõ faciũt.ſi vere carnẽ coꝛꝑis nẽi xpᷣe
aſſumplit:et vere ille hõ xpᷣcẽ. Nos q; vere ſub miſterio
carnẽ coꝛpoꝛis eius ſumimus:peꝛ boc vnnz erimus. hec
byla.er hoc ꝙ dicit vnum in his eſſe nos faciunt ſi ve
re carnẽ coꝛꝑis.⁊ cõnotatur vnio nature ſumptio ſacra
menti.ꝑ hoc ꝙ dr.Nos quoq; vere ſub miſterio ⁊c̃.ſ2õ
dicit ſimpliciter nos quoqʒ carnẽ ſub miſteꝛio ſumimus
Tunc djr vere ſumi qñ efficaciã habet in ſumente.i.quã⸗
do nõ vane ſumitur ſiue fruſtra.q¶ Ad illud quod obijcit᷑
ꝙ angelus aſſumpto coꝛpoꝛe põt maſticare ſpẽs ⁊c. Jñ
patet rñſio.quia etſi bec ↄtingant.ñ tamẽ ſumit ꝑ modũ
quo ſumitur ſacramentuʒz:quia deficit vnio nature ⁊ co
gnitio fidei ſiue cognitio ꝓcedẽs a cognitõne velaminis
ad illð qð ẽ ſub velamẽto.Cognitio at angeli eoq ẽ cõp⸗
hẽſoꝛis illð qð pᷣmo capit cognoſcẽdo:ẽ pꝛimũ bonum q
omnia alia cognoſcit.

Onſequenter queritur.vtrum fideles ante
ſacramẽti inſtitutõem mãducabãt coꝛpus
xp̃ᷣi ſpũaliter.i videt᷑ ꝙ ſic.quia illi habe⸗
bant eandem fidem quam habent moder⸗
ni.ergo ſi moderni fideles mãducant ſpiritualiter credẽ
do ßm ꝙ dicit aug. Crede et manducaſti:videtur ſimilit᷑
ꝙ illi mãducaueꝛunt. Itẽ.j.coꝝ.x. Omnes eandẽ eſcã
ſpiritualẽ mãducauerũt.glo.cibũ viſibilem ſt piritualiteꝛ
intellererunt:ſpiritualiter eſurierũt. ſpiritualiter guſia⸗
uerũt:vt ſpiritualiter ſanarent᷑. Et loquit᷑ ibi glo.ð an⸗
tiquis pr̃iba ⁊ de moyſe et alijs vt patʒ ex glo.4 IN ibi⸗
dẽ dicit glo.mãducauerũt eſcam vtiq; coꝛꝑalẽ ⁊ ſpiritua
lẽ eandem quam nos. Cõtra.baptiſmũ ẽ pꝛimũ ſacra⸗
mentũ.noue legis fundamentum. igitur exquo illi nõ ſu
ſceperũt pꝛimũ ſacramentũ:nec aliud ſequẽs.q¶ Pꝛetea.
inſtitutio ſacramẽti pᷣcedit ſuſceptõem.igit᷑ cũ nodũ fuit
ſacramẽtũ dñici coꝛꝑis inſtitutũ: ñ ſuſceper̃t illð qui añ

inſtitutõòem deceſſerũt.¶ Itẽ cõſecratõ coꝛꝑis xpᷣi pᷣcedit

Mð ↄcedimus dictis rõnibo. dom igit᷑ etſi fidẽ ha

s enind ⁊c̃. Ex his patz ꝙ nõ mãducauerũt
uer̃t ipius ſacramẽti inſtituẽdi a xp̃o et tradẽdi ad mã

ducãdum.tñ quia nõdum fuit cõſecratũ(ↄſecratio eĩ pᷣce

dit ↄmeſtionẽ)nõ mãducauerunt.plus em̃ requiritur ad
mãdncatõem qᷓᷓ fides ex ꝑte eius qui debet mãducaꝛe.ſ.
inſtitutio ſacramẽti et ↄſecratio. Ad aliud dðᷣm. ꝙ illa
glo.j.coꝝ.x.loquitur ð8 antiquis patribo qui mãducaue
runt manna anteqᷓᷓ ꝑuenerũt ad terrã ꝓmiſſionis. vnde

glo. diſtinguit inter illos qui mãducauerũt manna mã⸗
ducatõe carnali tm̃.et illos qui nõ tm̃ ſed mãducauerũt

carnali manducatõne et ſpũali.i.intelligẽtes ꝑ illũ cibũ
xpᷣm foꝛe verũ cibũ electoꝝ quẽ venturũ cꝛedideꝛũt.Non
igitur vult glo.ꝙ illi mãducarẽt habendo fideʒ de ſacra
mento iſto:ſed ꝙ mãducauerũt intelligẽdo ꝑ cibum illũ
xpᷣm foꝛe cibũ ſpiritualẽ quẽ venturuʒ crediderũt.Ande
glo.ibi.Mãducauerũt eſcam vtiq; coꝛꝑalem et ſpũaleʒ
ſed ſpiritualẽ eandẽ quã nos:coꝛꝑalem vo alterã.i.man
na qð ſignat xpᷣm.hec glo.Aſdãducare igit᷑ ſpũaliter ſᷣm
intellectum.glo.fuit credere xpᷣm foꝛe cibũ ſpiritualẽ ſi⸗
gnatũ ꝑ manna qð coꝛꝑaliter manducauerũt.q. Ex hoc
patet reſpõſio ad illud quod dꝛ.mãducauerũt eſc ſpiri

tualẽ eandẽ quã nos.quia eſca illa fuit rpᷣc qui ẽ panis

verus qui de celo deſcendit Joh̊.vj.quẽ ipi mãducauer̃t
eredẽdo ipᷣm eẽ venturũ et ſignificatũ ꝑ cibum coꝛꝑalem
ſcʒ manna.quẽ nos mãducamus ſpiritualiter credendo
ipᷣm eẽ ſub ſacramento. VUnde eadẽ fuit eſca quã mandu
cauerunt et quã nos.ſed alius fuit modus mandueandi
quia illi credẽdo ipᷣm ſignificatũ ꝑ manna eẽ venturum

nos credendo ipᷣm tineri ſub ſacramento.
Nueſtio vxlvj. de cõditio/

nibo ſumentiũ hoc ſacramẽtũ ex ꝑte mentis.

„ . —☛
quitur de madu/
catõe qtum ad ↄditões moꝛũ ſiue meri⸗
ti. Et pꝛimo qtum ad ↄditõem ex parte
mẽtis. Secũdo ad cõditõnes ex ꝑte car⸗
nis. Tercio qᷓtum ad cõditões exterio⸗
ris ↄuerſatõis.i]¶ IJnñ pꝛimo ꝓcedit᷑ ſic. Pꝛimo querit᷑ an
aliquis poſſit ſumere coꝛpus xpᷣi ſine peccato moꝛtali vł

veniali.Secũdo an exiſtẽs in pcto moꝛtali pt᷑ ſumeꝛe coꝛ⸗

pus rp̃i.Tercio an quilibet exiſtens in peccato moꝛtali
peccet moꝛtaliter ſumendo coꝛpus xpᷣi.Quarto an plus
peccet hereticus ſumẽdo qᷓ exiſlẽs in alio genere peccati

Quinto quis plus peccet an exiſtens in peccato ſpiriiua

li:an exiſiens in peccato carnali.

— —

Membrũ pꝛmum

ſic. Hyla.viij.ð trini. Hec accepta atq; ex
hauſta efficiũt vt nos ĩ xpᷣo et xpᷣc in nobis
ſit. Ex hoc patet ꝙ ↄtingit mereri ſumẽdo
xp̃i.igit᷑ ↄtingit ſumi ſine peccato.q Itẽ ſuper il⸗
lud.j.coꝝ.x.õne cõmunicatõ ſanguinis rpᷣi.glo.Nõ⸗
ne facit nos habere quãdam cõmunionẽ cũ vita xpᷣi.q.d.
vtiq; facit. IObidẽ.iQonne ꝑticipatõ coꝛꝑis dñi.glo.iꝛõ⸗
ne facit nos vnũ cum ipᷣo:facit vtiq;. Ex his effectibo vi⸗
cetur.ꝙ facit cõmunicãtem aſſimilari deo et vniri.ergo
aliqui accedũt qui ex hmõi acceſſu nõ efficiunt᷑ diſſimi⸗
les deo et elongati a eo.qð accideret ſi ſemꝑ peccarent
Cõtra.ix.ecẽs.i Qullus ſcit vtꝝ amoꝛe vel odio dignꝰ
ſit. AUnde nullus ſcit vtrũ ſit in moꝛtali peccato vel ĩ gr̃a
quia ille odio dignus ẽ qui ẽ in moꝛtali peccato. Igitur
cũ nullus ſcit vtrũ ſit in moꝛtali peccato vel non: omnis
accedens exponit ſe diſcrimini.ſed regulariter verum ẽ.
ꝓ omnis exponens ſe diſcrimini moꝛtali peccat moꝛtali
ter. ̊ ⁊c. ¶ Iẽ.j.Yohᷣ.j.Si dirxerimus quia peccatũ non
babemꝰac.igit᷑ nullus põt accedere ſine peccato.ſʒ oĩs
talis peccat ⁊c̃.quia ſicut ꝗ accedit ĩ moꝛtali peccat moꝛ

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ad ꝑtem affirmatiuam

taliter:ita vt videt᷑ qui accedit cũ veniali peccat veniali
ter. Itẽ.xx.ꝓuer.Quis põt dicere mundũ ẽ coꝛ meum
purus ſum a peccato: ita vt pꝛius¶ Reſpõſio. ꝙ mul
ti ſumũt coꝛpꝰ xp̃i nec peccãt.ĩmo merent᷑ ⁊ augetur ĩ eis
gr̃a. Vñ ſuper illud MMarci.xiiij. Accepit ihus panẽ ⁊c̃.
lo. Ebrietas ſelix. ſalutaris ſacietas. que quãto copio⸗
ius ſumitur:tãto ſobrietatẽ mẽtibus donare dignatur.
Ad pꝛimũ ꝗ̊ qð dr̃.nullus ſcit ⁊c̃. Intelligũt quidaʒ h̊
dici de odio vel amoꝛe finali.Et hoc videt᷑ ſonare littera
ſequẽs que ẽ.ſʒ omnia in futuro reſeruãtur incerta: ſᷣ qꝛ
cõmunis opinio ẽ ꝙ nullus pt᷑ ſcire vtrũ ĩ aliquo tpe ſit
dign hoc vel illo.dici põt ꝙ licet hõ nõ poſſit ſcire vtruʒ
ſit in gratia notãtia certitudinis:põt tñ te hoc ex ꝗbuiĩ⸗
dã ſignis fiduciã ſpei habere. Vnde greg.in ſermone de
lxx.Qeſcit hõ vtꝝ dignus ſit amoꝛe an odio.certitudinẽ
vtiq; non habemus:ſed ſpei fiducia conſolatur nos ſcri⸗
ptura.ne dubitatõe buiꝰ anxietate penitus cruciemur.
ꝓpter hoc data ſunt quedam ſigna et indicia manifeſta
ſalutis.vt indubitabile ſit eũ eſſe de numero electoꝛũ.in
quo ea ſigna ꝑmãſerũt.Et poſt ponit ipᷣe quatnoꝛ ſigna
Pꝛimũ ẽ ſi deuote audit verbũ dei.Et hoc ſignum ponit
er verbo illo.qui ex deo ẽ veꝛba dei audit Joh.viij. AUnde
dicit. Poꝛro inter ea que fiduciã pꝛeſtãt et materiã ſpei
Vnũ ẽ illud maximũ veꝛbũ dei:qui ex deoẽ verba dei au
dit. Alia tria ſigna ſunt oꝑa vite agere.cõtinere a pct̃is
deflẽ ↄmiſſa.Et hec tꝛia ſumit ab illa auctoꝛitate.j.iohᷣ.
v.Tres ſunt qui teſtimoniũ dant in terra.ſpũs.aqua ⁊
ſanguis.Vñ dicit fidelis ſermo et omni acceptõe dignꝰ
quo ſalutis teſtimonia ↄmẽdantur. Tres ſunt inquit.ꝗ
teſtimoniũ dant in terra.ſpũs.aqua et ſanguis.quis eſt
qui teſtimoniũ habʒ effuſi ſanguims xpᷣi:niſi qui ↄtinet
a peccatis.habet et ab aqua teſtimoniũ qui laboꝛat ĩ ge⸗
mitu ſuo:lauãs ꝑ ſingulas noctes lectũ ſuum.ſane ſcẽm
ſuꝑueniſſe ſpiritũ certiſſime noua ↄueꝛſatio teſtatur.Jã
vt breuiter repetaʒ et a ſanguine et aqua ⁊ ſpũ habes te

ſtimoniuz: ſi cõtines a peccatis:ſi dignos agis penitẽtie

fructus:ſi facis oꝑa vite.hee greg. Vnde talis accedens
ad coꝛpus xp̃ᷣi cũ debita reuerẽtia ñ peccat neq; exponit
ſe diſcrimini.ſufficit ei habere noticiã pᷣſumptõnis per
coniecturas.eo modo quo dictũ ẽ. Si aũt eẽt in heſita⸗
tõne et remoꝛſu ↄſciẽtie.licet nõ ↄſtaret ſibi ꝙ eẽt in moꝛ
tali et accederet:erponeret ſe diſcrimini.q Ad aliud di⸗
cẽdum.ꝙ beatus iohes nõ intendit dicere.q; omnes ho⸗
mines ſint in peccato.ſ.moꝛtali.ſed illi qui ſuꝑbiunt de
meritis et ex illa pᷣſumptõe dicũt ſe mundos.Elnde glo.
ibidem. Illi nõ habent caritatẽ qui de meritis ſuꝑbien⸗
tes dicũt ſe mundos.Vel poteſt dici ꝙ intelligit ð pct̃is
venialibo.¶ Ad illud ꝓuer. Quis põt diceꝛe mundũ ⁊c̃.
Dicẽdum ꝙ nõ intẽdit dicere ꝙ nullus ẽ ſine pcto moꝛ⸗
tali:ß loquit᷑ ↄtra illos ꝗ temerarie iactãt ſe: ſiue ſeipos
laudãat de meritis.ex eoipᷣo ꝙ tales ſunt: mali ſunt. Vñ
glo. ibidem nõ dicit quis habet.qꝛ dr.beati mũdo coꝛde
AWath. v. ſed ꝗs põt dicere.qꝛ temerariũ ẽ ſe laudare.vł
intelligitur de peccato veuiali.

Nlembꝛum ſecundmmn

Onſequẽter querit᷑. AUtrũ malus quicũqʒ
vel hereticus ſiue aliquo modo irretitꝰmã
ducat coꝛpus xpᷣi. Et pꝛimo queritur vtrũ
Were manducat.Secundo vtrum ſacramẽ⸗

———

pꝛimo quia aliqui ponebant ꝙ ſtatim quã
tangituꝛ a labijs peccatoꝛis coꝛpus xpᷣi ab
ſcedit Querit᷑ vtrũ peccatoꝛ mãducat. ſic
videt᷑ ꝑ hoc.ꝙ nõ ẽ magis nobilis xpᷣe ĩi humana natura
qᷓ in ꝓpꝛia.ſʒ in ꝓpꝛia nõ effugit malũ boĩem qꝛ ẽ ĩ quoli⸗
bʒ.ꝗᷓ nec ĩ bumana.] Itẽ eq; effugit dñs pctm oſecrãtis
ſicut mãducãtis:ſʒ nõ ſubtrahit ſe ꝓpter pctm ↄſecrãtis:

¶ Lueſtio
g nee ꝓpter peĩm mãͤducutis . ¶ Cõtra. ſaß . Spũſſctnus
diſcipline effugiet fictũ.ſʒ nõ ?ẽ magis mũdus ſpũſſctus
qᷓ rpc: 5 et xp̃c effugit fictum ſiue malũ.l Itẽ ſap.j·ĩ ma
lſiuolã niam nõ introibit ſapientia nec babitabit in coꝛ⸗
poꝛe ſubito pctis.ſʒ ̊ coꝛpus peccatoꝛis ẽ tale patet ⁊c.-
IY xpc m veritatẽ nõ ẽ cibus ventris ſʒ mẽtis vt dicũt
ſancti.̊ mentẽ peccatoris nõ intrat rpᷣe:̊ nec ventrem.
nullo modoſi umit. 4 YIẽ nihil indecẽs vel inoꝛdinatuʒ
fit a ſummo ſapiente.ſʒ indecẽs eẽt ꝙ coꝛpus tam nobile
tam pcioſum intraret locũ tã vilem .aAen ſi pati
tur ſe xpᷣc ſumi a peccatoꝛe.aut hoc eſt opus iuſticie aut
miſericoꝛdie. Juſiicie nõ:quia peccatoꝛ nõẽ dignus. mi
ſericoꝛdie nõ.quia miſericoꝛdia facit quod homini ẽ ſa⸗
lubrius. Cum omne quod deus facit ſit miſericoꝛdia
2 veritas:videtur ꝙ peccatoꝛ nullo mõ ſumit ere
ſio.ꝙ aliqui dicebat verũ coꝛpuo xpᷣi nõ ſumi. ſicut tan⸗
git magiſter in ſenteñ.quia nõ decet tantã maieſtatem ⁊
carnẽ tante ſanctitatis et puritatis in coꝛpus ſubditum
peccatis introire et dicebãt.ꝓ coꝛpus xp̃ᷣi verũ a ſpecie⸗
bus abſcederet exquo peccatoꝛ euʒ labijs et oꝛe polluto
ↄtingeret. Sed illud ſentire erroneũ ẽ ⁊ manifeſte cõtra
fanctos.⁊ ideo cõmuniter tenetur.quia in hoc nõ eſt diſ
ferẽtia inter iuſtũ ⁊ iniuſtum. quia vterq; ip̃ᷣm verũ coꝛ⸗
pus rp̃i ſumit in ſacramẽtoipe em̃ dñs vtriſq; ſe ſibi of⸗
ſert: ſicut ꝓ ommibus ſe obtulit in cruce.ᷣ ꝙ̃tum ad vlti⸗
mũ qð ẽ in hoc ſacꝛamento.ſ.vnionẽ ĩ coꝛꝑe miſtico mul
ta differentia ẽ. quia boni recipiũt inde fructũ: mali dã⸗
num. Iñ ↄcedendũ ꝙ mali ſumunt rem ſacramẽti que ẽ
coꝛpus xp̃ᷣi verum.quod natũ ẽ de virgine: quod pepen⸗
dit in cruce:quod a moꝛtuis reſurrexit F incelis.il Ad
illud quod obijcitur cõtra ꝑ illud.j. ſap. Spũſſet᷑s effu⸗
giet ⁊c. Dicẽdum ꝙ illud mtelligitur qtum ad effectum
gratie gratumfaciẽtis:nõ q;tum ad eẽntiaʒ. Ex hoc patʒ
reſpõſio.quia nõ introibit ſapientia increatn:neq; habi⸗
tabit ꝑ effectum gratie p̃dicte. ¶ Ao aliud qð obijcitur.
ꝙẽ cibus mentis ⁊c· Dicẽdum ꝙ hoc nõ dicitur quia nõ
inferatur in ventrẽ:ſʒ quia venter ex illo ñ cibatur.õ
em̃ digeritur coꝛꝑaliter caro xp̃i vt exinde alimẽtum ad
mẽbra ſingula diſtribuatur:ſicut carnales diſcipli intel
lexerunt.. AV illud quod obijcitur · ꝙ indecẽs eẽt coꝛpꝰ
tã nobile ⁊c. dᷣm ꝙ etſi maieſtati xpᷣi indecẽs videatuꝛ:
tñ valde decens eſi eius humilitati ob quã in cruce decẽ
niſſime fuit. ꝛeterea. vt tactũ ẽ ſupꝛa. nullo modo er Hh
inquinatur.nec ẽ in ipᷣo peccatoꝛe:niſi quiaẽ ſub ſpecie:
bus ſanctiſſimoꝝ ſimboloꝝ.4l Ad vltimũ dom. ꝙ ẽ opꝰ
maxime dignitatis et miſericoꝛdie.⁊ ad quod obijcitur
q; ẽ malum recipienti:rñdetur.ꝙ ſicut dei benignitas oc
calſionaliter rõe duricie peccatoꝛis ↄueꝛtitur in iram:ſic
in ꝓpoſito. licet em̃ ſit miſericoꝛdia:illam tamen pecca⸗
toꝛ in iram ↄuertit. ſicut dicitur Ro.ij.an ignoꝛas ꝙ, be
nignitas dei ꝛ7.
rticulus ſecundus
Onſequẽter queritur vtrũ malus quicũq; ſu⸗
mens coꝛpus xp̃ᷣi mãducat illud ſacramenta
iter. O ſic: videt᷑.j.coꝝ.xj.dicẽs duos eẽ mo
dos mãducãdi.vnũ ſacramentalẽ quo mããducant tã boni
q̃ mali:alterũ ſpiritualẽ quo ſoli boni manducant.hic q̊
patet ꝙ in hoc ẽ differẽtia inteꝛ modos mãducãdi.ꝙ bo⸗
ni mãducãt ſpiritualiter: mali ſacramentaliter: ſʒ nullꝰ
bonus ſecluſus ẽ a manducatõe ſpũali:igitur vt videtur
nullus malus ſecluditur a manducatõne ſacramentali.
IYtẽ nulla malicia impedit quin ſuſcipiens baptiſinum
m intentõeʒ eccleſie:ſuſcipiat aliquo mõ rem. ita ꝙ nõ
ſolum ablutõem exteꝛioꝛt. quia quãtumcũq; ſit malus ſi
m intentõem ecclie ſuſcipiat baptiſmuʒ:ſuſcipiat caꝛa⸗
cterẽ baptiſmalẽ. A ſimili videt᷑ in ꝓpoſito.ꝙ quãtũcũq;
ſit malus.aliquo mõ ſumit hmõi ſacramẽti rem. ¶ Item
cibus naturalis ſiue coꝛꝑalis nature ẽ ꝓpꝛie nõ ꝑſone.a
ſimili videtur ꝙ cibus ſpiritualis nature ſit ꝓpꝛie nõ ꝑ⸗
ſone.igituꝛ cũ quãtũcũq; ſit aliquis malus.ſi ſuam natu

—

Xlvſ.

rã babeat:habet illud cuius ꝗpꝛie ẽ cibus ſpũalis.igituꝛ
quãtũcũq; ſit homo malus:eius ? ſuſcipere et ſuſcipit ſi
apponatur cibum iſtum et vt cibus ẽ: ita ſpiritualiter
vel ſacramẽtaliter. ¶ IJItem hoc ſacramẽtũ ẽ ſacramentũ
vnionis.igit᷑ ꝓpꝛie ẽ eius quodẽ maxime vnibile. ſed na⸗

ture ꝓpꝛius ẽ vnio ⁊ natuꝛa magis eſt vnibilis qᷓ nes —
Cõ

igitur ꝓpꝛie ẽ cibus iſte eibus nature:et ita vt pꝛiꝰ
tra. fides ẽ ſacramentũ oim ſacramẽtoꝝ. ⁊ maxime buiꝰ

*

hoc em̃ ſacramentũ maxime requirit vnitatẽ fidei 2 etiã
actũ.igitur hoc ſacramentũ nõ ſumitur niſi ab habenti
fidem aliquo mõ:igitur nõ ab omni ſumitur: ſz opoꝛtet
ꝙ fidem habeat aliquo mõ qui ſumit. 4 Yez aliquis ba
bet fidem foꝛmatam.aliquis infoꝛmẽ aliquis neutram.
h magis accedit manducatõem babeẽs fidem foꝛmatam
ꝙᷓ infoꝛmẽ.Vñ ſᷣm ꝙ homo magis et melius ẽ pᷣditus fi
de:magis accedit ad mãducatõem.igitur qui nullo mo⸗
w habet fidẽ: nnllo mõ mãducat. A ſimili.ſi albũ diſgꝛe
gat et magis albũ magis:⁊ minus albũ minus:⁊ qꝙᷓtum
accedit ad terminũ albedis magis: igit᷑ nullo mõ albuʒ
nõ diſgregat. ¶ Keſpõſio. vt tactũ ẽ: od mãducatõem cõ
pletã requiritur tripler vnio.ſ.p naturã. cognitõem et ꝑ
caritatẽ. Amo ꝑ naturã redoit hoĩem aptũ ad mãduca⸗
tõem. Vnio ꝑ amoꝛẽ cõplet illã aptitudinẽ qtũ ad ſpua⸗
lem mãducatõem. Vnio ꝑ cognitõem qᷓtum ad ſacꝛamẽ
talẽ. Pꝛopter quod dicẽdum. ꝙ ſicut nõ habens carita⸗
tem nullo modo manducat ſpiritualiter: nec aliquo mõ
babens cognitõem ſcz fidei ſacramentaliter. ꝓpteꝛ quod
nõ quelibet malicia aufeꝛt peccatũ mãducãdi ſacramen
taliter: ſed illa que ẽ defectus fidei. Et dico defectum fi⸗
cei. qui ẽ exr carentia fidei foꝛmate infoꝛmis.Quia igit᷑
omnes boni caritatẽ habẽt:nõ omnes mali carent peni⸗
tus fide. ꝓyter hoc nõ ſequit᷑et ſi omnes boni mãducant
ſpiritualiter:q omnes mali ſacramentaliter mãducant
4l Ad id quod obijcitur per ſimile de ſacramento baptil⸗
mi et iſto modo dm.ꝙ non eſt ſimile qᷓtum ad hoc ciꝛca
que aſſignatur ſimilitudo.quia vere foꝛma pᷣſcripta ver
boꝛum ſacramenti baptiſmatis expꝛimitur circa illum ꝗ
baptiʒatur. Dicitur ei baptiʒo ⁊c̃.veꝛba ſemper babent
effectum circa illum qui baptiʒatur ſi ꝓferãtur 'm intẽ/
tõem eccłie. Sed foꝛma pꝛelcripta ſocramenti bius nõ
debet expꝛimi nec expꝛimitur circa illum qui debet man
ducare:ſed circa illud quod eſt cõſecrandum: non eſt ſi⸗
mile de hoc ſacramento et baptiſmi qᷓ;tum ad efficacioem
rei alicuius in ſuſcipente baptiſmum? ſuſcipiente ſacꝛa
mentum iſtud. Pꝛeterea. maioꝛ ẽ data virtus ſacramẽ⸗

to baptiſmi qᷓ; huic: ratione qua eſt fundamentum et ia⸗/

nua ſacramentoꝛum et ſacramentum neceſſitatis.¶. Ad
illud quod obijcitur.ꝙ cibus naturalis eſt cibus natuꝛe
⁊c᷑. Dicẽdum ꝙ cõtrario modo ſe habʒ cibus naturalis
et ſpiritualis.inꝗᷓtuʒ referuntur ad ea que cibantnꝛ iſto
duplici cibo.quia cibuo naturalis ẽ ipius nature.vt tñ
natura eſt in ypoſtaſi.cibus ſpiꝛitualis ẽ ip̃ins ꝑſone vt
m ꝑſona ẽ talis nature ꝙ cibus ſpũalis eſt nutrimentm
membroꝛum coꝛpoꝛis xpᷣi.que quidem membra peꝛſone
ſunt. 4 Ad illud quod obijcitur ꝙ nature ꝓpꝛius eſt vnio
⁊ẽc̃. Dicendum ꝙ eſt vnio creature ratõnalis cum deo ꝑ
gratiam inhabitantem. et qꝙtum ad hanc vnionem ma⸗
gis eſt vnibile perſona qᷓ natura.· quia illa eſt membro⸗
rum que perſone ſunt.et alia eſt que eſt per gratiam vni
onis:et qtum ad hanc magis eſt vnibilis natura. 2 ratõ
huius eſi.quia in illa vnione natura rationalis non ha⸗
bet ꝓpꝛietatem perſone ſeo ſolummodo diuina.

embꝛum tercium

ſequenter queritur. vtrum exiſtens in
peccato moꝛtali peccet moꝛtaliter ſumẽdo
coꝛpus xp̃i.Et pꝛimo vtrum talis ſumẽdo
ccet damnabiliter. Secundo vtrũ ſemꝑ

Articnlus pruimuns
Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic ſuꝑ illud Marci.xiiij.
Ve hom ini illi ⁊c.glo.Ae hoĩ illi qui ad men

iude filiũ hominis tradit.ſʒ ↄſtat ꝙ taliter oꝑando pec-⸗
cat moꝛtaliter:ergo qui accedit indigne. vtpote qui eſt ĩ
peccato moꝛtali moꝛtaliter peccat.¶ Ytẽ ſupꝑ illð.j.coꝝ.
xj. Qui mãducat ⁊c̃.glo.patet quia ſancta obſunt malis
et bonis ſunt ad ſalutẽ:⁊ malis ad iudiciũ.⁊ loquit᷑ ibi
de coꝛꝑe xpᷣi qui ſumitur a malis ad iudiciũ ↄdemnatio⸗
nis:ſed mali ſunt peccatoꝛes ̊ ⁊c.¶ Itẽ qui ꝓijceret co:
pus rp̃i in ſterquiliniũ peccaret damnabiliteꝛ:ſed nõ eſt
vilius ſterquiliniũ qᷓ; hõ peccatoꝛ.̊ ⁊ꝛc. ¶ Cõtra.hoc ſa⸗
cramentũ ẽ de maximis bonis:ſed maximis bonis non
ↄtingit male vti vt dicit aug.de li.ar.ergo nec hoc ſacra⸗
mẽto cõtingit male vti.̊ᷓ peccatoꝛ non peccat ſumendo.
4Itẽ nõ egent qui ſani ſunt medico:ſed qui male habẽt

luce.v.eꝛgo cum peccatoꝛ male habeat medicina indiget
et maxime iſta in qua ille accipitur in vſuʒ qui ẽ ſumma

medicina.ſed qui accedit ad medicinã qua indiget nõ er
rat.etſi nõ errat nõ peccat. ⁊c.¶¶ Iteʒ peccatoꝛ tenetur
aliquo tꝑe ſumere coꝛpus xpi. ſed nulius peccat ſacien⸗
do id ad quod tenetur.g̊ ⁊c.¶¶ Si diceret᷑ ꝙ peccat quia
nõ debito modo facit.Cõ a õis ẽ in pce⸗
pto nõ modus.ẽ ⁊c.¶ ¶ Rñſio.q peccatoꝛ ſumit coꝛpus
xpᷣi ad ſui damnatõen.quia vt habet᷑.j.coꝝ.xj. IJudiciũ
ſibi mãducat et bibit.nõ quia ipᷣm coꝛpus ſed et aĩaʒ ma
culat. Vnde glo.ſuꝑ illud.j.coꝝ.rxj.Quicũq; manducat
vtiq; ſanctum ẽ qd accipimus. nec illo reus eſt qui acci⸗
pit quia illa res ẽ mala quam accipit:ſed quia ille malꝰ
male accipit quod accipit.⁊ hoc ẽ quia peccatoꝛ ipᷣm cõ⸗
temnit: dũ ſe pᷣparare quem immundũ ſcit negligit.Et ẽ
ibi peccatum omiſſionis 2 peccatuʒ ↄtemptus.quia xpᷣo
ïtum in ſe eſt cõtumeliam facit.vñ dicit aptus.qꝙ reus ẽ
coꝛꝑis et ſanguinis domini.quia ei cõtumeliam facit et
cõtemnit.¶ Ad pꝛimũ cõtra hoc dðᷣm.qꝙ nõ ſoluʒ iſio ſa
cramento ſed etiã ipᷣo deo cõtingit male vti:cũ ſcʒ ipe di
ligitur ꝓpter aliud.virtutibus aũt ſpecialiter nõ ↄtingit
male vti.quia ille ſunt quibus foꝛmaliter vti᷑. Cõtingit
tamẽ virtutibus male vti vt obiecto:⁊ ſic intelligẽdum ẽ
in ꝓpoſito.¶ Ad alið quod obijcitur.ꝙ peccatoꝛ indiget
medicina ⁊c̃. Dicẽdum.ꝙ ſicut medicina coꝛpoꝛalis no/
cet infirmo inparato: ſic ſpiritualis bomini inparato
ẽ occaſio nocumẽti. Vnde medicina ſumẽda eſt a pᷣpara⸗
to ſiue cum pᷣparatõne:nõ tm̃ coꝛpoꝛalis ſed et ſpiritua⸗

lis. et maxime illa q ẽ nobiliſſima et mundiſſima. ¶ AD

illud quod obijcitur ꝙ peccatoꝛ tenetur manducare ⁊c̃.
Dicẽdum ꝙ nõ peccat ratõne actus.ſed ciꝛcũſtãtie.ſicut
ſi aliquis elemoſinã daret in ↄtemptum dei:ſic ⁊ ille pec
cat qui bonum malo modo facit. Ad id quod ſubdituꝛ
modus nõ eſt in p̃cepto. Dicẽdum ꝙ etſi nõ ſit expꝛeſ⸗
ſus aliquo p̃cepto:maxime tamen eſt attendendus ſicut

ticulus ſecundus
Onſequẽter querit᷑ vtrum peccatoꝛ ſemꝑ pee⸗
cat moꝛtaliter.i.in omni caſu. ſic.videtuꝛ
. coꝝ.xj.Qui mãducat indigne iudicium ſi
bi manducat et bibit.et ſumitur ibi iudicium ꝓ damna
tõne.ſed nullus meretur damnatõem niſi peccans moꝛ⸗
taliter. igit᷑ 7c. Sed oĩs exiſtẽs in pcto moꝛtali ſi mãdu⸗
cat:manducat indigne:igitur omnis exiſtens in moꝛta⸗
li.⁊c.¶ Si diceretur ꝙ exiſtens in moꝛtali ĩ aliquo caſu

poteſt accedere et nõ indigne:tune ſic.omnis exiſtens in

moꝛtali indignus eſt ad ſumendũ coꝛpus xpᷣi.ſʒ.j.coꝝ.

1.· Qui mũducat et bibit indigne ⁊c.· ibi glo. Yndignus

eſt qui aliter celebrat miſterium enkariſlie q; a xpᷣo tra⸗
ditñ eſt.et qui indeuota mente accedit ad eukariſtiã.vel
in voluntate peccãdi manẽs:et ille talis reus ẽ coꝛpoꝛis
et ſanguĩs domini.i.moꝛtis xpᷣi penas dabit.i.ac ſi x-pᷣm

m dñi indigne accedit. Iſte em̃ in exemplũ

occiderit punietur. bec glo. Ex hoc patʒ.ꝙ exiſiẽs ĩ mor
tali ſemper peccat moꝛtaliter accedendo ad eukariſtiam

Item exiſiens in moꝛtali et ſciẽs hoc.conſtat ꝙ peccat

moꝛtaliter accedendo. ponatur igitur ꝙ ſint duo homi⸗

nes quoꝛum vnus eſt in peccato et boc ſcit:2 alius ĩ pec⸗

cato et neſcit hoc:ſed credit cõtrarium. iſie vltimus mi⸗
nus ẽ diſpoſitus ad mãducãdum qᷓ pꝛimus.igitur ſi pꝛi
mus ſemper peccat moꝛtaliteꝛ accedẽdo:⁊ ſecdus qui ẽ
minus diſpoſitus.ꝓbatio ꝙ minus ẽ diſpoſitus.Amb.
BGrauiſſime peccat qui ignoranter peccat.igitur iſte qui
ignoꝛat ſe eẽ ĩ peccato grauiſſime peccat: igitur minime
eſt diſpoſitus ad medicinam.ſi exponatur grauiſſime.i.
ꝑiculoſiſſime idẽ ſequitur.quia vt dictum ẽ.iſte ẽ in pec⸗

to moꝛtali ſicut et alius ⁊ in maioꝛi ꝑiculo damnatõnis

ſed ꝙ ẽ in maioꝛi ꝑiculo damnatõuis nõ tollit indignita
tẽ accedendi.igitur ſi accedit:ita indigne accedit ſicut et
alins.¶ Item iuſtꝰcredens ſe eẽ in moꝛtali ſi accedit pec
cat moꝛtaliter et ſemꝑ taliter accedens peccat. Sed exi⸗
ſtens in moꝛtali credens ſe eẽ iuſtũ deterius diſ ponitur
