Ao aliud dicendũ ꝙ eſt conſiderare mẽbꝛa coꝛpoꝛis mi⸗
ſtici vt ſunt mẽbꝛa coꝛpoꝛis ⁊ conſtituũt coꝛpus.⁊ ſic ſunt
omogenea:quia ſic habent ↄuenientiã aſſimilatõis ex fide
⁊ ↄnexionis ex caritate.⁊ vt ſunt oꝛdinata ad diuerſa oꝑa
ſiue officia:⁊ ita ſunt etherogenea:qꝛ ſic quaſi diuerſe na⸗
ture ſunt.vt pꝛimo modo ↄſiderant᷑ ſunt de eſſe coꝛꝑis mi⸗
ſtici. vt eſt res huiꝰſacramẽti.⁊ ſic expꝛeſſiꝰſignificant᷑ ſpẽ⸗
bus panis ⁊ vini qᷓ; coꝛꝑe xp̃i veꝛo.

¶ Nueſtio.xxxij.de integri

tate ſacramenti euchariſtie reſpectu materie.

Equitur de integri
quen Et pᷣmo querit 8 his qᷓ
ſunt ex ꝑte materie. Secundo de his que
ſunt er parte foꝛme. Circa ea que reſpi
ciunt materiam queruntur nouem. Pri⸗
mum eſt vtrum debeat confici de materia panis et vini.
Secundum vtrum ex pane triticeo. Terciũ vtꝝ er aʒimo
⁊ fermentato. Quartum vtꝝ ex omi genere panis.Quin⸗

ligibile: ſpẽs ille ſignũ ſenſibile.q;ꝛ igit᷑ ſacramentũ magis

*

tum vtꝝ aqua eſt admiſcẽda vino. Sextuʒ vtx ſanguis ſi⸗
ne aqua poſſit ↄſecrari. Septimũ vtu poſſit ofici ex omi ge
neri vini. Octauũ vtꝝ er aceto. ſQonũ vtꝝ er om liquore
qui ꝓcedit ex vua. vtpote de agreſta muſto dulci ·

lẽbꝛum pꝛimum

Irca pꝛimuʒ querũtur duo. Pꝛimum ẽqua
re tm̃ ſub his ſpeciebo panis ⁊ vim conficit ·
Scðm elt ſi vtraq; ſpecieruʒ baꝝ ſit de inte

.

ritate buius ſacramenti.
rticulus pꝛimus
7 AVeerit᷑ pᷣmo quare tm ſp ſpẽbo panis vini ĩ⸗
ſtitutũ eſt H̊ ſacramẽtũ ↄſici. qꝛ cũ hoc ſacramẽ⸗
tum pᷣfiguratum fuit nõ ſolũmõ in pane ⁊ vino
oblato abꝛabe a melchi. Beñ. xiiij ſp̃ ĩ agno paſchali Exo.
xij.⁊ in hedo quẽ obtulit manue cu libamẽtis Judi c. xiij. et
in dinerſis ſacrificijs ĩ lege:q̃ expᷣſſioꝛẽ gerebãat ſilitudineʒ
paſſi ri qᷓ panis ⁊ vinũ. 2 in fauo mellis quem ionathas
virga ↄuertit ad os ſuũ. j. Reg · xiij. Cũ veritas debeat rñ⸗
tere figure: nõ videt ꝙ magis debeat vaꝛi ſub ſpẽ panis ⁊
vini qᷓ ſub aliq̃ alia p̃tactaꝝ. vel ſi ſub his illis ſimilit.
Itẽ xpᷣc dedit coꝛpſi uũ in recoꝛdatõem paſſionis. AUnde
QAuc.xxij. Hoc ẽ coꝛpꝰ meũ qð ꝓ vobis tradet.h̊ facite ĩ me
am ↄmẽoꝛatõeʒ. glo.ſuꝑ illud.j.Coꝛĩ.xij.Quotiẽſcũq; ma⸗
ducabitis panẽ huc.⁊ cali. bi.moꝛ.do.a.dicẽ̃. In ↄmẽorati
one moꝛtis debʒz ſumi. ſᷣ panis ? ſacꝛamẽtũ coꝛꝑis abſolute
ducès ĩ memoꝛiã illiꝰnõ vt paſſuʒ ẽ: S̊nõ videt᷑ ꝙ panis de
beat eẽt ſacramẽtũ coꝛꝑis:pᷣ alqd ducẽs in paſſionẽ coꝛpo
ris: ſicut vinũ ducit ĩ paſſionẽ in qua effuſus eſt ſanguis 2
diuiſus a carne. aũt panis ſignat coꝛpꝰ xpᷣi abſolute ñ
cũ ↄditõe paſſiõis ptʒ.panis em̃ ẽ rep̃ſentatiuũ coꝛꝑis xpᷣi
qꝛ ſiẽ panis ex multis granis:ita coꝛpꝰẽ ex multis mẽbꝛis
Itẽ panis nõ ſignat coꝛpꝰvt ẽ deſtitutũ ⁊ additũ diſſolu
tioni:pᷣ potiꝰvt eſi in opoſita ↄditõe ſcʒ in integritate ⁊ cõ
ſtitutoõe. ¶¶ Itẽ vt dic Hugo. optz vt Hm ꝓceſſuʒ tẽpoꝛꝝ ſpi⸗
ritualiũ graꝝ ſigna magis ſꝑ ac magis euidẽtia ac declaꝛã
tia foꝛmarent᷑. vt cũ effectu ſalutis creſcẽt cognitõ verita⸗
tis.igit᷑ cũ panis ⁊ vinũ erãtſꝭ acramẽta legis nature: ſacꝛa
menta legis ſcripte erãt ſigna magis euidẽtia ac declaran⸗
tia ſpũalis gre.igit᷑ gra ſpũalis buiꝰſacramẽti: debuit rep
ſentari aliquo ſacmẽto legis moy ſi.qᷓ; legis nature.⁊ ma⸗

xxxij.

gis ceteris gratijs ſpũalit᷑ reſicit ⁊ ſaginat. quẽ ⁊ ſanguis

—

rßi ſpũaliter letificat 2 ſic inebꝛiat vt ſobꝛiũ reddat.EInde

ps. Calix meꝰ inebꝛiãs qpᷣcla ro eſt. habet etiã ſimilitudi⸗
nem cũ re ſignificata tm̃.que eſt vnitas fideliuʒ.quia ſicut

ex multis granis cõficit vnus panis ⁊ ex pluribo racemis

vinũ ↄfluit:ſic ex multis fideliũ ꝑſonis vnitas eccleſie con

ſtat. Alia ratõ eſt ↄſuetudo ſiue generalitas alimenti quo

vita nature ſuſtentat. hmõi em̃ ↄueniẽtiſſime ducũt ad il⸗
lud quo vita ſpũalis ĩ oĩbo nutrit᷑.vnde Dama.Quia cõ⸗
ſuetudo ẽ homibo lauari aqua ⁊ oleo vngi.ↄiugauit aquã
⁊ ſpiritũſanctũ ⁊ ſecit id lauacrũ regeneratõis.Et quia cõ
ſuetudo eſt homibo panẽ ↄmedere ⁊ vinũ bibere: ↄiugauit
eis deitatẽ ? fecit ea coꝛpꝰeius ⁊ ſanguinẽ· vt ꝑ bec que ſũt
ſm naturã ↄſueta in quibo vita ↄſeruat᷑: ad ea que ſũt ſuꝑ
naturã aĩa tranſferat᷑. 4I Item ex alia ꝑte. Qoluit dñs vt
daret᷑ hoc ſacramẽtũ ſub ſpecie alicuiꝰveteris teſta.vt oſtẽ
teretur illa ſacramẽta ceſſare: ⁊ noua iam introducta.vn⸗
de.j. Coꝛin.xj. Hoc facite quotiẽſcũq; ſumitis ⁊c̃.glo. Sci
endum ideo poſt celebꝛatũ vetus paſcha.dñm coꝛpꝰ⸗ ſan⸗
guinem ſuũ dædiſſe diſcipulis:vt oſtederet veteris legis ſa
cramẽta ceſſatuꝛa. inter que pᷣcipuũ erat agni paſchalis ſa
cramẽtũ. 7 noue legis ſacmẽta inſtituẽda: inter que excel⸗
lit dñici coꝛꝑis ſacramẽtũ. 4l! Ex h̊ ptʒ rñſio ad pᷣmo obie
ctum. Aon em̃ debuit inſtitui dari in ſpẽ agni vel bedi vel
alteriꝰalicuiꝰſacramenti veteris legis: ne nõdum videant᷑
legalia ceſſare.ĩmo illa in multitudine debuerũt figurare
xpᷣm paſſum:in cuiꝰrecoꝛdatõe dat᷑ boc ſacramẽtuʒ. VUnde
augu. iij. de trinitate. Opoꝛtuit ꝗ qui ꝑ multa eramꝰdiui
ſi a eo: ꝙ multa vnũ conclamarẽt futurũ ſcʒ xpᷣm paſſuʒ.
Pꝛet. expſſius ſignat᷑ res huiꝰ ſacra mẽti qᷓtũ ad rẽ vtrãq;
ſpecie panis ⁊ vini:q alteriꝰalicuiꝰ ſacramẽti vt ex dictis
patet. 4 Et ſic pʒ rñſio ad illud qð obijcit. ꝙ in ſacrificijs
legis expᷣſſius ſignificabat᷑ xpᷣe paſſus. MPꝛet. licet eſſent ſi⸗
gna enidẽtioꝛa qꝛ pꝛincipalit᷑ ad ſignificãduʒ xpᷣm paſſum
oꝛdinabant᷑: tñ nõ erant euidentioꝛa ꝙᷓtuʒ ad expᷣſſionem
gratie ſpũalis.que pꝛincipalit ſignat᷑ in ſacramẽto noue
legis.¶ Ao illud qð obijcit ꝙ ſpecie panis repᷣſentat᷑ coꝛ:
pus xp̃ᷣi abſolute nõ reſerẽdo ad paſſionẽ. Dicẽdũ ꝙ vt di⸗
cit Hugo. Sacꝛamẽtũ ſignat ex ſilitudine repᷣſentat ex in⸗
ſtitutõe. Elnde dicẽdũ ꝙ licet ex naturali ſiłitudine ſigni⸗
ficet coꝛpꝰ abſolute:er inſtitutõe tñ ſignat coꝛpꝰcũ ↄditõne
ſcʒ vt ẽ relatũ ad paſſionẽ. Pꝛet. licet ſpẽs panis in ſe ↄſi⸗

cerata repᷣſentet coꝛpꝰ abſo

lute:tñ vt ↄmedit᷑ ſignat expo⸗

xime ſpẽs mellis qð fuit figura hui⸗ ſacmẽti.j. Reg. xiiij.

ratõe ꝓceſſus tꝑis ⁊ ſie apoꝛis. Sapi. viij. I5 babet amari
tudinẽ c. 4 Itẽ Hugo. pᷣma ſacmẽta fuerũt vmbꝛa. ſcðᷣa
imago.tercia coꝛpꝰ.quarto ſequit᷑ veritas ſpũs. plus igit᷑
ↄgruebat ꝙ inſtitueret᷑ ſub aliqᷓ ſpẽ ſacramẽti legis ſcripte
ꝙᷓ legis nature. IYtẽ cũñ exiſtẽte veritate ceſſat vmbꝛa.Ob
latio panis ⁊ vini fuit vmbꝛa hui ſ acramẽta: nõ debz ̊ eẽ
cũ h̊ ſacramẽto.¶. Si rñderet᷑ ꝙ ceſſauit nec mõ fit oblatõ
aliqua panis ? vini deo. Cõtra· añ ↄſecratõeʒ hoſtie offeꝛt
panis ? vinũ deoĩ celebꝛatõe miſſe.2 dicit᷑ in pᷣma oblatõ
ne. Suſcipe ſancta trinitas bãc oblatõeʒ quã offerimꝰ⁊c̃.
Itẽ ſacramẽtũ ẽ ex ſiłitudine ſignificas ex inſtimtõe re⸗

pſentãs ⁊c. Ilud igit᷑ vbi ẽ maxĩa ſilitudo maxĩie debet in⸗

flitui ſacranẽtũ. ̊ caro xpᷣi maximã ſiłitudinẽ habʒ cum
carne alia 1 ſanguis cũ ſanguiĩe. igit h ſacramẽtũ debz in⸗
ſtitui fieri ſub ſpẽ carnis ⁊ ſanguis.4 Itez in h̊ ſacramẽto
tinet᷑ xp̃ vt cibo ꝑuuloꝝ ꝗ pꝛiꝰ erat cibo angeloꝝ. Sʒ ci⸗
bus ꝑuuloꝝ ẽ lac:q̊ in lacte debz ↄfici. 4 Ziẽ obijcit᷑ de vi⸗
no · qꝛ hic ſignat᷑ xpe vt cibo ſiue potꝰſanãs. p̊ vinuʒ nõ da⸗
tur infirmis: nõ debet ↄfici in vino hoe ſacramẽtũ. qð eſt
ſanatiuũ infirmitatis ſpalis. ¶¶ Rñſio. multiplex eſt ra⸗
tio quaꝛe coꝛpꝰxpᷣi ſub iſtis ſi peciebo ſcʒ panis ⁊ vini ↄueni
enter ſignificat᷑: ⁊ in nullo ſacramẽto legie moyſi.AUna eſt
expᷣſſa ſiłtitudo ſigni ad ſignatũ.Elnde.j. Coꝛin.xj. Hoc fa
cite quotiẽſcũq; fa.in meã ↄme.glo. Poꝛro ſpẽs illa viſi⸗
bilis ſacramẽtu ẽ gemĩe rei ↄtẽte 2 ſignate.a ſpẽs illa virs
aʒ rem ſignificat:⁊ vtriuſq; gerit expᷣſſoʒ ſi ilitudinẽ.Mã ſi⸗
cut panis p̃ cetis cibis coꝛpꝰreficit ⁊ ſuſtẽtat.⸗ vinũ bomi⸗

—

nem letificat 2 inebꝛiat: ſic caro xp̃i interioꝛẽ hominẽ ma⸗

ſitũ moꝛti.Paſſio em xpᷣi ↄmeſtioni ↄꝑat᷑ ꝓpter vehemẽtiã
pene ⁊ multiplicẽ ↄmin utõʒz. VUnde pᷣs.Zelꝰ domꝰtue ome⸗
dit me. glo. fuit mihi cauſa moꝛtis.¶¶ Ad h̊ qð obijcit᷑ de il⸗
lo verbo Hugo.Dicendũ ꝙ Hugo d ꝑat adinnicẽ illa ſa⸗
cramẽta que fiebant in remediũ oꝛiginalis ꝑ decimatõem
circũciſionẽ baptiſmũ:nõ aũt comꝑat illa que ſolũ ſigna

. .

erant.cuiuſmõi erat oblatio panis ⁊ vini a melchi. Geñ.
xiiij. 4 Ad illud quod obijcit᷑ de oblatõne panis vini ⁊c̃.
Dicendũ ꝙ hec oblatõ nõ eſt abſolute ⁊ ſim pliciter inten⸗
tioms offerẽtis: ſ̊ eſt quedã pparatõ ad ipᷣm ſacramẽtum.
vnde nõ eſt oblatio que eſt ſacramẽtũ.4! Ad illud quod ſe
quitur.ꝙ ſacramentũ eſt ex ſiłitudine ſignificãs ⁊c. Dicen
dum ꝙ et ſi caro ⁊ ſanguis expꝛeſſiorem gerunt ſimilitu⸗
dinem carnis rp̃i qᷓ panis inqᷓtum eſt caro: nõ tñ inqtum
eſt cibus. Panis em vt tactum eſt. eſt cibo generalis omni
um 2 omni tempoꝛe. ꝓpter qð in multis locis ſcripiure pa
nis generaliter nominat genus cibi. vt patʒ Exo.xviij. ve⸗
neruntq; aaron. ⁊ omnes ſenioꝛes iſrabel vt ↄmederẽt pa
nem cum eo. Panis ibi ponit᷑ pꝛo cibo generaliter. Sicut
igit᷑ oĩm ⁊ om̃i tꝑe eſt cibo:ſic xpᷣc ſine quo nullꝰviuere ſiue
ali põt. pꝛopter quod dicit᷑ panis Joh. vj. 2 ibidez dicit ·
Miſi maducaueritis carnẽ filij homĩs ⁊ biberitis eiꝰ ſan⸗
guinẽ: nõ ha.vi.in vobis. Sic igitur ratõne qua eſt alimẽ⸗
tum generale oĩm 7 om̃i tꝑe quod non eſt de carne: magis
xpᷣo ↄuenit qᷓ caro. Item panis inter alia que nutriunt pᷣ⸗
cipue habet virtutem nutriendi. In cuiꝰſignũ omeſtio pa
nis nõ generat faſlidiũ ſicut ⁊ alij cibi. VUnde dicunt medi
ci? in dietis ſcribit. ꝙ cibo iſte eſt conuenientiſſimus hu⸗

„

mane nature. Silꝛ ẽ de veꝛo pane xpᷣo de quo Ecxi.xxiũij.
Qui edũt me adhuc eſuriũt ratõe igit᷑ vniuerſalitatis 2 b⸗
tutis eiꝰ magis ↄpat᷑ cibo iſte pani ꝙ; alij cibo. ¶. Pꝛet. pa⸗
nis expᷣmus repᷣſentat coꝛpꝰ miſticũ qᷓ; caro. qð quidẽ coꝛ⸗
pus ↄſtat ex multis in ſe diſtinctis in vno tñ adunatis: ſi⸗
cut panis ex multis granis in vnũ tñ ↄcurrentibo.qð non
ouenit carni.¶ Ao illud quod obijcit᷑. ꝙ eſt cibo puuloꝛuʒ
⁊c̃. Dicendũ ꝙ eſt cib ꝑeuuloꝝ.i.humiliũ.hᷣ pꝛie eſt illoꝝ
qui creuerũt in fide. Unde aug. cibo ſum grandium. vnde
in pane puenienter nõ in lacte fuit inſtitutum.4! Ao illud
quod obijcitur de vino qð nõ ſanat. Gicendũ ꝓ vinuz dat
ↄualeſcentiba ⁊ nõ actu infirmantibo. In quo ſignatur ꝗ;
illud ſacramentũ debet dari iam ↄfitentibo ꝑ bonã oſcien⸗
tiam: Artic in ne ſeciid
rticulus ſecũdus
Onſequẽter querit᷑. ſi vtraq; ſpẽs ſit de integri
tate huiꝰſacramẽti. E ſic: videt᷑ pꝑ BG.qꝙ dñs in⸗
ituẽdo h̊ ſacramẽtũ in vtraq; ſpẽ ↄfecit. Sed
vpletũ ſacramẽtuz niſi qd ipe inſtituit.ꝭ̊ ⁊c. Et poſ⸗
ſunt ratões ad idem ſumi ex p̃dictis. ¶ Contra.ſub quali
bet ſpẽ totus xp̃c ↄtinetuꝛ.nec aliquid ampliꝰſub duabo iỹ
ſub vna:nec aliud cõtinet᷑ ſed oĩno idem. videt᷑ ꝙ altera
tm̃ ſit de integritate:cũ vna remota remaneat ſacramẽtuʒ
completũ.¶ Stem fideles integrũ 2 ꝑfectum ſumũt ſacra⸗
mentum. nec tamen ſumũt niſi ſub altera ſpecie tm̃: ⁊c̃.
niſio. ꝙ in hoc ſacramẽto duo ſi unt efficacia 2 ſignifi⸗
antia. Poteſt ergo aliud eſſe de integritate ſacramenti.
aut ꝙᷓtum ad efficaciã aut qᷓtum ad ſignificantiã. Effica⸗
cia huiꝰſacramẽti reſ picit duo.ſcʒ rem ↄtentaʒ 2 ſignifica:⸗
tam: 2 ſignificatã 2 nõ ↄten tã.qᷓtũ ad efficaciã inqᷓ tũ reſpi
cit rem ↄtentã ⁊ ſignificatã: altera tm̃ eſi ſpẽs de integrita
te.qꝛ in vtraq; ſpẽ ↄtinet᷑ totꝰ xpᷣe.Inqtũ efficacia reſ picit
ſignatũ ⁊ nõ ↄtentũ:vtraq; ẽ de integritate. qꝛ ſumpto hoc
ſacramẽto digne in vtraq; ſpẽ.maioꝛ eſt effectꝰ nionis coꝛ
poꝛis miſtlici cũ capite qᷓ ſumpto ſub altera. Etum at ad
ſignificanti ſunt de integritate. quia neutra ſi pẽ ſignatur
res hniꝰſacramẽti.qꝛ xpc ꝙᷓtuʒ ad coꝛpꝰ nõ ſi ignatur ſacra
mentaliter in ſpẽ eini neq; ꝙᷓtuʒ ad ſanguinẽ ſacramẽtali
ter in ſpecie panis. Pꝛet. in boc ſacramẽto ſignatur xp̃e vt

eſt cibo. ꝑfecte manducãtes reficiens ſacramẽetaliter ſi pi⸗

ritualiter. pꝑfecta aũt refectio nõ eſi in pane tm̃ nec in vino
tim̃:ſed in vtroq;. Reficit aũt hoc ſacramentũ nõ quoſcũq;
ſed manducãtes ſpiritualiter. Manducare aũt ſpirituali
ter eſt recognoſcere ⁊ refici circa eius paſſionem que fuit
in coꝛpoꝛis eius multiplici afflictione 2 ſ anguinis effuſio⸗
ne. in quo manifeſtatur immenſa dci caritas in hoc aĩa
Efecte reficitur 2 delectatur. ⁊ ideo vtrũq; diſtincte ſigna⸗
tur ſcʒ coꝛpus 2 ſanguis. Pꝛet. delectatõ ⁊ refectõ non eſt

in paſſione quia paſſio:ſed quia noſtra redemptõ. nos em̃
noſtra vtilitas delectat que eſt redemptõ noſira coꝛpoꝛe 2?
ſanguine xpi.¶ Ex his patet rñſio ad obiecta.quia etſi to

tum ſit in vtraq; ſpecie:nõ tamen vnam pfecte ſignatur
ideles aũt ꝑfectum ſacramentũ ſuſcipiunt q;tum ad effi⸗
caciam que reſpicit contentũ ⸗ ſigniſicatum.nõ tamẽ ſum⸗
ptio in vna ſpecie eſt tante efficacie inqtum reſpicit ſigni⸗
ficatum ⁊ nõ otentum:quãte eſt in vtraq;.nõ tamẽ opoꝛtet
ipi ſumant in vtraq; ſpecie ꝓpter periculuʒ effulſionis 2
Iter periculũ erroꝛis: ne ſimplices crederent totum xpᷣm
ſub altera ſpecie nõ eſſe. ſicut fu it e quodã nõ credente

eſſet ſanguis in ſacramento coꝛpoꝛis:qui videbat ſangui⸗

nem exire de hoſtia.

embꝛum ſecũdum

rium videt᷑.qꝛ cũ h̊ ſacramẽtũ repᷣſentet rᷣm
. paſſuʒ.qui ob violentiã paſſionis ⁊ ignomi⸗
niam abiectiſſimꝰ videbat᷑ 1 nouiſſimꝰ.vt babet᷑ Ja. liij.
videt᷑ ꝙ »grueret huic ſe aeramento ꝙ oſiceret᷑ pane vilioꝛi

F ſit panis de tritico. Pꝛet. panis de tritico nõ eſt mu⸗

Vnſequẽter querit᷑ quare magis ↄficit᷑ coꝛ
pus rp̃i de pane tritici qᷓ; de alio. Cuiꝰ ↄtra⸗

nis panis.nõ em̃ datꝰ eſt omnibo in vſi uz ſ̊ maioꝛibo. Pa⸗
nis vite qui miſtrat᷑ in ̊ ſacramẽto nulli negat᷑ qᷓtuʒ eſt de
ipo pane. igit᷑ videt᷑ nõ ogruere ꝙ panis vite de tali pane
oficiat᷑. ¶ Rñſio. vt dicit y ſaac in dietis ꝑticularibo. pa⸗
nis tritici eſt pᷣcipuꝰcibo ad hũani coꝛꝑis nutrimẽtũ.a eiꝰ
oplexioni naturaliter ſinilis.multa aut aſſimilatio nutri
menti cũ nutrito atteſtat᷑ bonitati nutrimenti:quod patet
per hoc ꝙ Areſto. ait. Omne quod nutrit cum nutrito eſt
ſimile.⁊ idem.ex eiſdem nutrimur 7 ſumus quia exr ſimili
bus.4 Si obijcitur ꝙ laudabrilius eſt nutrimentum caro
Dicendum ꝙ eſt verum ſimpliciter licet alicui 2 alicui nõ.
Item triticum non eſt tĩ alimentum.ſed medicamentum
Vnde yſaac de dietis particula ribus. Triticum eſt mun⸗
dificatiuum ⁊ ſanatiuum. Jus enim de eius farina confe⸗
ctum purgatiuum eſt pectoꝛis. Ratione igitur qua panis
de tritico eſt pꝛecipuus cibus ad bumami generis nutrimẽ
tum. ⁊ quia triticum non eſt ſolum nutrimentum z me⸗
dicamentum:pc ſe tritico com ꝑat.niſi granum frumenti
⁊c̃. Joh. xij. AUnde xpc eſt cibus pꝛecipuus q;tum ad virtu
tem nutriẽdi. Yoh.vj. Caro mea vere eſt cibus.cui atteſta
tur ꝙ maxime eſt noſtre nature ſimile. placuit em̃ diuine
bonitati vt qui erat cibus angeloꝛum. qui cibus erit diſſi⸗
milis nobis.quia licet homo conditus ſit ad imaginem 7
ſimilitudinem dei:factus eſi diſſimilis per peccatũ. VUnde
cibo illo nutriri nõ poterat. quia puulus erat magis indi
gens cibari lacte qᷓ ſolido cibo Hebᷣ.v. fieret cibo bominũ
qui fuit cibus ꝑlectoꝝ fieret cibus puuloꝛuʒ 2 nature il⸗
loꝛum maxime ſimilis. vnde Philip.ij. In ſimilitudinem
factus ⁊ habitu inuentus vt homo. etiam maxime ſilis.
omnes defectus humanos aſſumens exceptis ignoꝛãtia et
peccato.vnde Heb.ij.debuit ꝑ omnia fratribo aſſimilari.
Item ypc nõ eſt ſolum alimentũ: etiam medicamentũ
xpᷣc em̃ medicina purgatiua ſicut ↄfectum ex tritico eſt puꝛ
gatiuum. Unde Ecẽi.xlvij. rpᷣc purgauit pecca ta. Heb. j.
purgatõeʒ peccateꝝ faciens. 4 Item quia dñs com ꝑauit
ſe grano frumenti.ſubſtituit ecclia ſoluz de pane frumẽ⸗
ti conficeꝛet᷑.vnde Joh.xij. Niſi granũ frumenti.glo.aug.
IYpſe eſt frumentum quo viuere cbet anima fidelis.gra⸗

num de quo ſpũalis ſeges ſurgere debet:cum ſint multa ge

nera ſem inum:nulli ſe comꝑat niſi frumento.vnde mos ce
pit eccleſie.de hoc ſolo grano confici coꝛpus dñi. Ratione
igitur ſignificationis erpꝛeſſionis:⁊ ratione comparatio
nis qua dñs comꝑauit ſe grano frumenti: et ratione qua
dominus de hmõi pane conſſiituit confici:non conſicit᷑ niſi
e pane triticeo. VUnde ex concilio Carthaginenſi. In ſa⸗
cramento coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi nihil amplius offera⸗
tur ꝙᷓ ipe dominus tradidit.hoc eſt panis ⁊ vinũ aque mi⸗
xtum.nec amplius in ſacrificio offeratur qᷓ de vuis 2 fru⸗
mentis. Alia eſt ratio conuenientia veritatis cum figura
DOm nia em genera panum oblatoꝝ in lege quibo ſignat?ꝰ
fuit iſe panis:erãt de tritico.vnde Exo.xrxix. Panes aʒzi⸗
mos ⁊ cruſtulaʒ abſq; fermento que con ſperſa ſint oleo la
gana quoq; aʒima oleo lita de ſimila triticea cũcta facies.
Ao illud ergo quod obijcitur ꝙ panis vilioꝛis generis
cõuenientius repᷣſentaret ignominiam xp̃i paſſi ⁊c. Dicẽ⸗
dum ꝙ licet paſſio xp̃i fuerit ignomĩoſa:nihilominus ipſe
patiens erat nobiliſſimus. pꝛopter quod cõueniebat ipᷣm
nobiliſſimo genẽ panis repꝛeſentari. iolentia at palſio⸗
nis 1⁊ ignominia in fractione 2 conteritõne ⁊ cõminutõne
dentium ſignatur. 4 Ad illud quod obijcitur.ꝙ panis ta⸗
lis non eſt oↄmunis.poteſt dici.ꝙ licet non omnibus dat?ꝰ
ſit vſus illius:tamen generibus panum eſt omuniſſimus.
Pꝛet. ſicut maioꝛibus eſt datus vſus panis talis ⁊ nõ om⸗

nibus: ſic cibus illius panis qui ꝑ bunc ſignatur non eſt

omnium:ſed grandium ſᷣm augu.

em bꝛum terciũ

Onſequẽter querit᷑ vtx coꝛpus xp̃i debeat cõ
fici ex aʒimo vł feꝛmẽtato. ꝛ ex aʒ imo:vide
tur ꝑ hoc.ꝙ; dñs qñ inſtituit h̊ ſacramẽtũ cõ⸗

ecit ex oaʒimo at᷑.ei.xxvj.dẽ. AUbi vis pa⸗

— — 0—-

— —

a

ne
;

r

¶ Mueſtio

remus tibi paſcha ↄmedere.⁊ poſi.⁊ parauerunt paſcha.
h tali die ꝓbibitum fuit ne aliquo fermentatum in domi
bus iudeoꝛum eſſet. vnde Exo.xij. In die pꝛimo aʒimoꝛnʒ
non erit fermentatũ in domibo veſtris. Unde glo. Math.
xxvj. ſuꝑ illud. Pꝛima die aʒimox.i.xiiij.die pꝛimi mẽſis.
quodo abiecto fermentato agnum imolabant ad veſperã.
Item ANar. xiiij. die azimoꝝ quãdo paſcha ĩmolabant
dicunt ei diſcipuli.Quo vis eamus⁊ parem tibi vt man
ducas paſcha ⁊ poſt ſequit.parauerũt paſcha.q¶ Itẽ Lu⸗
ce.xxij. Venit dies aʒimoꝛuʒ in qua neceſſe erat oceidi pa
ſcha.⁊ poſt.⁊ parauerũt paſcha. Fecit igit᷑ ihs palcha quã
do neceſſe fuit occidi paſcha.ſcʒ.xiiij.luna.ſ̊ tũc ↄmedebat
aʒima. vnde Exo.xij. die pꝛima.xiiij. die menſis ↄmedetis
oʒima.igit᷑ quado ſolũ ↄmedebat᷑ aʒima hoc ſacramentũ
inſtituit.⁊ coꝛpus ſuũ de azʒimo confecit.Conſequẽter em̃
babet᷑ Luẽ.xxij. ANccepto pane gr̃as egit ⁊ fꝛegit ⁊ dedit di
ſcipulis dicẽs.hoc eſt coꝛpꝰmeũ.q4l Item dñs non venit le⸗
em ſoluere ̊ adimplere. Sed p̃ceptum fuit Exo. xij. Et

utro.xvj. ꝙ; ↄmedetur paſcha cũ aʒimis: S ↄmedit nʒi-

ma. in illo pane confecit quẽ in cena ↄmedit.q̊ᷓ ⁊c̃. ¶ Iteʒ
dñs debuit illo modo conficere:quo magis ſacramento il⸗
li cõueniret.ſ̊ aʒimum ratione ſue integritatis ſiue puri⸗
tatis magis cõuenit. Vnde.j.Coꝛin.v. Mon in fermento
veteri.ſed in aʒimis ⁊c. Ex hoc videtur idem quod ſupꝛa.
4 Item ritus conſecratõnis ecclie romane babetur ex in⸗
ſtitutione apoſtoloꝝ qui fnerunt tũc cum dño:quod ẽ ma⸗
ximum argumentũ ad ꝓpoſitum confirmãdum. igitur de⸗
bei fieri ex azʒimo. vnde Inno.Jo ſolum ſufficit latinis cõ
tra grecos.ꝙ conſtantinopolitanã eccleſiam multaruʒ be⸗
reſum coꝛruptio fermentauit:vt nõſolum bereticos:verũ⸗
etiam hereſiarchas pꝛoduceret. Romanam aũt eccleſiam
ſuꝑ apoſtolice fidei petram ſtabili ſoliditate fundatã:nul⸗
la pꝛoꝛſus heretice pꝛauitatis ꝓcella potuit ↄquaſſare.ſᷣ il
lud ſemꝑ integra fide puauit qð ab ipᷣis apłis accepit:qui
etiam pᷣſentialiter ſacris doctrinis inſtruxere ⁊ eccleſiaſti⸗
ci ritus regulam docuerunt.ab ipᷣis ergo beatis aptis pe⸗
tro ⁊ paulo.quos ⁊ viuos babuit ⁊ defunctos cuſiodit:hu
ius ſocrificij ritum accepit:quod bactenꝰinuiolabili cultu
ſeruauit¶ Contra iudei tanto tempoꝛe ante paſcha vte⸗
bantur pane fermentato. in paſcha aũt ſolum pane aʒimo
ſᷣ die cene in qua confecit xpᷣc ⁊ hoc ſacramẽtum inſtituit
fuit ante paſcha iudeoꝝ. Ex quo igitur tũc confecit pane
quo veſcebant᷑ iudei:confecit ſolo pane fermentato.hec eſt
ratio grecoꝛum. minoꝛem pꝛobant ſic.Cena fuit luna.xiij.
paſcha iudeoꝛum luna.xiiij.igitur dies in qua confecit pᷣ⸗
ceſſit diem paſche. autẽ cena fuit luna.xiiij oſtenditur
ſic. veritas debet coꝛreſpondere vmbꝛe ⁊ figura rei.Nanꝰ
aũt paſchalis fuit vmbꝛa ⁊ ſigura veri agni ⁊ imolatio ĩ⸗
molationis. ſed agnus typicus debuit ĩmolari.xitij. luna
igitur ⁊ verus agnus.ſᷣ xpᷣe non fuit imolatus.xiiij.luna ſᷣ
die pꝛoxima pꝛecedenti ĩmolationem ſiue paſſionem xp̃i.
uit cena igitur.xiij.luna. agnus ty picus debuit imo⸗
lari.xiiij. luna habetur Exo.xij.vbi dicit᷑ de agno paſchali
Seꝛuabitis eum vſqʒ ad.xiiij:diem menſis buiꝰ.ĩmolabit⸗
qʒ eum vnineꝛſus cetus filioꝛum iſrabel. YIem Yoh.xiij.
Ante diem feſtuʒ paſche ſciens ihs quia venit hoꝛa eius.
2 poſi. Cena facta cum diſcipulis cum dyabolus miliſſet
in coꝛ ⁊c. Ex hoc verbo videtur.ꝙ cena fuit facta ante diẽ
paſche.̊ dies paſche fuit.xiiij.lune.vnde Leuit᷑ xxiij. xiiij.
die mẽſis ad veſperã celebꝛabitis paſcha.&̊ cena fiebat lu
na. xiij. ¶ Item Yoh. xviij. babetur. ꝙ iudei nõ introierũt
in pᷣtoꝛium ne ↄtaminarentur ſ̊ manducarent paſcha:̊ h
fuit die paſſionis:igitur ↄmederunt paſcha die paſſionis.
ſ paſcha ↄmedebant luna.xiiij· igitur cum dies cene ꝓceſ⸗
ſerit diem paſſionis:dies cene fuit luna.xiij.4 Item legit
Luc̃.xxiij.de ſanctis mulieribo.ꝙ viſo monumento in quo
poſitum fuit coꝛpus dñi renertẽtes poſuerunt aromata ?
vngenta.⁊ ſabbato quidem ſiluerũt ̃m mandatũ.hec aũt
pꝛeparatõ ſuit die ꝑaſceues ſcʒ die paſſionis dñi quando
viderant monumentum in quo poſitum fuit coꝛpus dñi:
ergo illo die licuit oꝑari. aliter em̃ nõ pᷣp araſſent aroma⸗

xxxij.

ta.igitur nõ fuit luna.xv.quia illo die nõ licuit oꝑari.
Exo.xij.dicit᷑. Septem diebo azima ↄmedetis.⁊ poſt.pri⸗
ma dies erit ſancta atq; ſolẽnis ? dies.vij.eadẽ feſtiuitate
venerabilis. nihil oꝑis facietis in eis exceptis his que ad
eſcendũ ꝑtinent.Ex hoc patet ꝙ in illo die non licuit ali⸗
quid facere.exceptis his que ꝑtiebãt ad veſcendũ.igitur ſi
in illo die pᷣparauerũt:nõ fuit dies pꝛima aʒimoꝝ: ergo ñ

obijt illo die ſ̊ luna.xiiij.⁊ ita dies cene fuit luna.xiij.¶ IJtẽ⸗

Luẽc.xrij.dicit᷑.atxpꝛopinquabat dies feſtus iudeoꝛum ibi
glo. Inter paſcha ⁊ aʒima hoc diſtat.ꝙ paſcha:vocat᷑ ſo⸗
la dies in qua agnus ↄmedebat᷑ ad veſperam.i.xiiij.luna
pꝛimi menſis.Dies aʒimoꝝ erat a.xv.luna vſq; ad.xxj.di
em eiuſdem menſis.hec glo.Ex hoc videtur.ꝙ non confe⸗
cerit dñs ex aʒimis: ex quo inceperunt ↄmedi a. xv. luna.
4Item Aldath. xxxj. dixerũt pꝛincipes nõ in die feſto: ne
foꝛte tumultꝰfieret in ꝓpło.igit᷑ nõ crucifirerũt xpᷣm in pri
ma die aʒzimoꝝ qñ fuit feſtũ maximũ.il! Item ſi dñs nole⸗
bat nos pᷣuare ritũ iudeoꝝ:videt᷑ ꝙ nec ipᷣe ſuauerit.q̊ nõ
ↄfecit in aʒimis. 4l Item fermentatũ expᷣſſio ſignat xpᷣm qᷓ;
aʒimũ. Pꝛobatõ ¶NDath. xiij. habet. Simile eſt regnuz ce⸗
loꝛum fermẽto. Ibi intelligit᷑ caritas ꝓ feruoꝛe. Eliñ vult
glo.ꝙ fermentũ ſignificet feruoꝛeʒ caritatis.ᷣ ꝑ azimũ ſi⸗
gnatur puritas xpᷣi ſcʒ aima pcti.ſ̊ maius bonum eſt fer⸗
uoꝛ caritatis qᷓ; puritas a pctẽo:ergo fermentum rep̃ſentat
xpᷣm qᷓtuʒ ad maius bonũ ꝙᷓ; aʒimũ.4! Item greci obijciũt
ſic.adueniẽte veritate ceſſat figura.ꝗ̊ adueniẽte xpᷣo qui ve
ritas eſt Joh.xiiij. ceſſare debet vmbꝛa. igit᷑ exiſtente vero
pane ſcʒ xp̃o Johᷣ.vj.ego ſum panis viuus: ceſſare debuit
panis figuratiuus ſcʒ aʒimus. nec decetero ſumi debet in
vſum: alioquin vtentes iudaiʒant. 4¶/ Item obijciunt ſic.
Aos quod pꝛecepit lex obuandum q tum ad aʒima obb⸗
uatis ad lr̃am: S.ij. Coꝛin.iij. legitur ir̃a occidit.ſpiritus
aut viuificat: ſic igitur faciendo nõ meremĩ. ̊ demeremĩ:
cum obſeruantia lralis moꝛtem operetur. Item obijciũt
ꝙ in euangelio eoꝝ vbi loquitur de hoc ſacramẽto inueni⸗
tur archon:ᷣ archon pꝛo fermẽtato accipit᷑:vnde ſᷣm euã⸗
gelium debent cõficere de fermentato.4 Item indifferẽter
ↄficitur ex vino albo ⁊ rubeo:igit᷑ eadem ratõne indifferẽ⸗
ter ↄfici ex aʒimo ⁊ fermẽtato.l Item Anß. in epla de aʒi
mo. ꝓpter hoc ſolum videtuꝛ ſe ⁊ carnem ſuã paneʒ vocaſſe
2 de pane coꝛpus ſuuz feciſſe:quia ſicut ille panis aʒimus
vel fermentatus dat vitam tranſitoꝛiã:ita coꝛpus eiꝰ eter⸗
nam.nõ quia fermẽtatus eſt vel aʒimus.hec An.Ex boc
videtur ꝙ indifferẽter ſe habent panis aʒimus ⁊ fermẽta⸗
tus:ad hoc ꝙ ex vtroq; poſſit ↄfici.¶ Item querit᷑ vnde or

tum habuit ↄtrouerſia inter grecos ⁊ laenos r nſio⸗
dñs.xiiij.luna ↄmedit paſcha cũ diſcipulis: q nõ fuit fer⸗
mentatũ in domibo iudeoꝝ.dicit᷑ em̃ Exo.xij. Septez die⸗
bus aʒima ↄmedetis:die pꝛima nõ erit fermẽtũ in domibo
veſtris. ¶ Ad pꝛimũ ergo dicendũ. ꝙ circa agnũ ty picum
duo fiebant.ſcʒ ĩmolatio ⁊ ↄmeſtio.qᷓiũ ad ↄmeſtionẽ vm
bꝛa rñdet veritati ⁊ figura rei: quia.xiiij.luna ſcʒ in cena
dñi ↄmedebat᷑.⁊ agnus ty picus ⁊ agnꝰ verus. Facta autẽ
cena de agno paſchali.dedit dñs diſcipulis agnũ verũ ſcʒ
coꝛpus ſuũ.Silꝛ imolatio rñdet ĩmolatõni licet non oĩno
vt dicunt. ĩmolatio em̃ veri agni inchoata fuit luna. xiiij.
quia luna.xiiij.poſt cenazʒ ſcʒ nocte Jonis incepit pati.qñ
factꝰeſt ſudoꝛ eiꝰ ſicut gutte ſanguĩs decurrẽtis in terram
QLuẽc.xxij. Item nocte illa fuerit captꝰ ligatꝰ.conſputꝰ.co⸗
laphis ⁊ alapis ceſus Mar᷑.xiiij. VUnde nocte illa inchoa⸗
ta fuit ĩmolatio ⁊ die ſequẽti ↄſumata.Vñ figure ſiue vm⸗
bꝛe rñdebat res ſine veritas. VUnde ſuꝑ illud Luc̃.xxij. Ve
nit aũt dies aximoꝝ.dicit glo. licet ſequẽti die.i.xv.luna
ſit crucifixꝰ:hac tñ nocte qua agnꝰ imolabat᷑ ⁊ carnis ſue

W☚

-le ANRhorHre

ſanguinẽ ſuis diſcipulis ſacramẽta celebꝛãda tradidit 1 a

iudeis tentꝰa ligatꝰeſt:ipᷣius ĩmolatõis.i.paſſionis ſue ſa
erauit exoꝛdium. Aliter põt dici m veritatem legis.quia
dies ſolẽnis currebat a veſpere in veſperum. Vnde Leui.
xxiij.a veſpere vſq; ad veſperum celebꝛabitis ſabbata vr̃a
Pꝛet. iſtud plane determinatum eſt de feſto paſche.Ande
Exo.xij.pꝛimo mẽſe q̃ꝛtadecima die mẽſis ad veſpeꝝ ↄme⸗

A r 7Be .

xtie aʒima vſq; ad.xxj.eiuſdẽ menſis ad veſperã.Ecce ꝙ
currebant feſta a veſpere ad veſperuzʒ. vnde cũ.xiiij.die ad
veſperũ dbuit imolari agnꝰty picus.ſicut habet᷑ Exo.xij.
imolabit eũ vniuerſa multitudo filioꝝ iſrabel ad veſpeꝝ
veſperũ illud fnit de die ſequẽti.⁊ ita eodẽ die fuit ĩmolatꝰ
agntypicus ⁊ verus.⸗!( Si obycit᷑ ꝙ ante reſurrectõzʒ dñi
dies pceſſit noctẽ. Inde mgr in hiſto. In hac nocte ſcʒ re⸗
ſurrectõnis terminatꝰeſt oꝛdo naturaliũ qui eſt.vt dies pᷣ/
cederet noctẽ.dinde creatoꝛ tem poꝝ fecit vt nox pᷣcederet
diem. Kñſio.q ille oꝛdo quo dies noctẽ pᷣceſſit:fuit ſᷣm cuꝛ
ſum ↄmunẽ tempoꝝ. nihilominꝰ ſpãli ratõe oꝛdinatũ fuit
in lege. ꝙ in ſolẽnitatibo nox pᷣcederet diẽ 2 currerẽt dies
ſolenes a veſpe in veſperũ.ratõ aũt fuit.qꝛ ille ſolẽnitates
ſuerũt figure ſolẽnitatuʒ temꝑis gratie:in quibo hmõi oꝛ⸗
do obſeruat.⁊ maxime ſolẽnitatũ patrie que ſequũtur ad
noctem tribulatõnis vie.4 Ad aliud dicendum.ꝙ differt
dicere dies paſche ⁊ dies feſtus paſche. nec ſunt idẽ vt pa⸗
tet ex lege.⁊ ob ignoꝛantiam buiꝰ errant greci.dies enim
paſche eſt luna.xtiij.dies feſtus paſche luna.xv.Leui.xxiũij
menſe pꝛimo.xiiijdie ad veſperũ phaſe dñi eſt.i.paſcha.et
xv.die inenſis huiꝰſolẽnitas aʒimoꝝ vñi eſt.⁊ ita ante di⸗
em feſtum ſiue ſolenneʒ paſche que fuit luna.xv.facta fuit
cena dñi:quia.xiiij. die ad veſperum.⁊ ſic non eſi pꝛo gre⸗
cis ĩmo contra eos.¶! Aod aliud dicendum. ꝙ boc nomen
paſcha multipliciter accipitur in ſcriptura. EUnde equiuo
catione huiꝰnomis greci ſunt decepti. Quãdoq; em̃ dicit
hoꝛa ĩmolationis agni typici Luc.xxij. Agpꝛopinquabat
dies feſtus aʒimoꝝ qui dicit᷑ paſcha.glo.paſcha vocat᷑ ſo⸗
lus dies in quo agnꝰ oeccidebat᷑ ad veſperã.i.xiiij.luna pꝛi
mi menſis.Quãdoq; agnꝰpaſchalis typicꝰ Luẽc.xxij.le⸗
nit aũt dies aʒimoꝝ ĩ qua neceſſe erat occidi paſcha. Qñ⸗
qʒ verus agnꝰ.j.Coꝛin.v.Etem̃ paſcha noſirũ ĩmolatꝰeſt
xp̃ᷣc.Qñq; dicit᷑ feſtus aʒimoꝝ qui fnit.xj.luna poſt equi⸗
noctiũ vernale Joh̊.xuij. Ante diem feſtũ paſche ſciẽs ihjs
quia venit ⁊c. Qñq; cibo paſchalis quẽ tunc debuerũt a li
cebat ↄmedere ſeptem diebo paſchali vↄohᷣ.xviij.⁊ nõ in⸗
troierunt pᷣtoꝛiuʒ ne ↄtamiarent᷑.ſ̊ mãducarent paſcha.i.
cibos paſchales.aʒima ſcz que tunc licebat cõmedere ſᷣm
legem. VUnde Exo.xij.pꝛimo menſe.xiiij. die menſis ad ve:
ſperum ↄmedetis oʒima vſqʒ ad viceſimũpꝛimuz eiuſdem
menſis ad veſperum. Dicendũ igitur ꝙ in Johᷣ.xviij.ſumi
tur paſcha pꝛo cibo paſchali:⁊ nõ eo ſenſu quo ꝓcedit ob/
iectio.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ ſicut dicũt pꝛima die aʒimo
rum ſcʒ die paſſionis dñi interdieta erãt ſeruilia. ſicut pa⸗
tet in Leuit.xxiij.vbi dicit᷑ pꝛimus dies erit vobis celeber
rimus.omne opus ſeruile non facietis in eo. Vnde in illa
die ſolum interdicia fuerunt ſeruilia bmõi aũt pꝛeparatio
que congruebat defunctis quia fuit opus miſericoꝛdie:nõ
reputabat᷑ inter ſeruilia.¶¶ Ad hoc quod dicit᷑ in Exoð.
QAihil oꝑis facietis in eis exceptis his que ad veſcendum
ꝑtinent.ꝙ ꝑ hoc non excludebant quin oꝑa ſpũalia fieri
tunc poterant.quale fuit opus iſtarũ mulierũ.Dicenduʒ
igitur ꝙ ille mulieres ab hoꝛa qua viderant xpᷣm poſitum
in monumento. ſicut dicitur Luẽ.xxiij. vſq; ad veſperam
eiuſdẽ diei pᷣparanerunt vngenta que habebãt.ꝛ ad veſt pe⸗
rum a pᷣparatione quieuerunt ᷣm legem ꝓpter ſabbatum.
x quo pꝛeceptum ſuit in lege ſcʒ ꝙ ſeruaret᷑ a veſpera vſq;
ad veſperam ſine aliquo opere.tunc em̃ non licebat pꝛepa
rare que ad cibum erant neceſſaria. Illa etiam dies ſabba
ti inter omnia ſabbata erat celeberrima: ꝓpter paſcha et
Apter ſabbatũ:igit᷑ nõ potuerũt accedere ad ſepulchꝝ rpᷣi
ideo nocte ante ſabbatũ ⁊ in ſabbato ⁊ nocte poſt ſabbatũ
ſeruauerũt vngẽta ſua vſq; ad pꝛima ſabbati.a tunc vene⸗
runt cũ aromatibo vt vngerẽt coꝛpꝰdñi. Poteſt igitur diei
ꝙ licuit vngenta luna.xv. facere quia boc fuit opus miſe⸗
ricoꝛdie ⁊ ideo ñ ſeruile. Sed ↄtrariũ huiꝰvidet᷑ ¶ Dar.xej
Cum trſſiſſet ſabbatuʒ maria magdalene a maria iacobi
ſalomee emerũt aromata vt veniẽtes vngerent ihm. igit
die veneris vt dictũ eſt vngentũ nõ parauerũt qꝛ nec dum
empta fuerãt. Solutõ m glo.emerũt.i.empta paraueꝛũt
quod em̃ reſiquũ erat nõ paratum: die venerio parauerũt

Dum trãſiſſet ſabbatum. Uel aliter iudei multos ſumptos

ſolent ponere circa funera ſicut legit᷑ Yoh.xix. Vlenit eꝛgo

Nichodemꝰqui venerat ad ihm nocte pꝛimum ferens mi

rturam ⁊ aloes quaſi libꝛas centum.ecce ſumptꝰ magnus
mulieres igit᷑ videntes nõ ſufficere vngenta que p̃paꝛaue⸗
runt ie veneris.i.die paſſionis dñi: poſt ſabbatuʒ plura
emeꝛunt ꝛ illa parauerũt.ſicut dicit Marcꝰeuange. vnde
nõ eſt hic ↄtrarietas.licet videt᷑ dicere glo.ſuꝑ AMar̃.xvj.
in pꝛincipio que incipit.Cum trãſiſſet ſabbaiũ. Ael aliter
poteſt dici.ꝙ mulieres ille iam inſtructe in fide xpᷣi nõ cu⸗
rabant hmõi legalia obſeruare.vnde Inno.& aũt mulie
res die feſto paſche dicunt᷑ vngẽta paraſſe:nõ obeſt.qꝛ non
erant ſub lr̃a ſed ſub gra.Ael poteſi aliter dici.ꝙ ille mu⸗
lieres eognoſcẽtes moꝛtem xpᷣi futuraʒ ante moꝛtem eius:

parauerũt neceſſaria ad condendũ coꝛpus eius. vnde In⸗

no. mulieres reuertẽtes ᷣm lucã poꝛtaueꝛunt vngentum 2

aromata que ante longe parauerãt quia frequenter audie

rant dñm moꝛiturũ.i Sõne magdalena iam paraſſe videt᷑
inſpiratõeʒ pᷣoccupaſſe miſteriũ actõnis. Teſſe verita
te que dicit. Mittens hec vngentũ hoc in coꝛpus meũ ad
ſepeliendum me fecit.Et iterum. Sinite illam vt in diem
ſepulture mee ſeruet iliud.ſed vngentũ quod pꝛius incepe
rat poſtea ↄſumauit.Quod aũt dicitur Mar. xvj.q; cum
tranſiſſet ſabbatũ emerũt aromata. hoc põt intelligi ſicut
vult glo.ibidem. q; vngenta empta ante non ſufficiebant
ꝓpter quod tunc aliqua emebant:ita rñdendũ videt᷑ oꝑo
ſitionibo grecoꝝ.¶ Ad aliud quod obijcit᷑ ꝑ glo Luẽ.xxij
Dicendũ ꝙ agnus ↄmedebat᷑.xiiij.luna ad veſperam. vn⸗
ce ↄmedebatur quaſi in oꝛigine lune.xv.⁊ quaſi in termi⸗
no lune.xiiij .quãdo incipiebant᷑ aʒima ↄmedi. Et hoc eſt
quod dicitur in quadã glo.ſuꝑ illud Aſoath.xxvj.ibi. pꝛi⸗
ma die aʒimoꝝ ſic.pꝛima die aʒimoꝝ.i.quarta die primi
menſis quãdo abiecto fermento agnũ ĩmolabant ad veſpe
ram. Ad aliud dicendũ. ꝙ licet diſpoſuerũt ꝙ nõ cruci⸗
figerent eũ in die feſto:nihilominꝰ nacta opoꝛtunitate fece
runtotrariũ.⁊ hoc dinina diſpoſitõne vt veritas rñderet
figure.quia.xv.luna pꝛimi menſis eduxerat populum he⸗
breoꝛum de egipto.⁊ eadem die moꝛs xp̃i edurit populuʒ
ſuũ de tenebꝛis peccati.vnde Inno. Poꝛro diſpoſitõ ſacer
dotum otra diſpoſitõeʒ dei pualere nõ potuit qui diſpoſue
rat vt verus agnꝰin diebo paſchalibo ĩmolaret᷑.¶ Ad illud
qð obijcit᷑.ꝙ dñs nolebat nos iudaiʒare ⁊c.dicẽdũ ꝙ dñs
hoc nõ ex lege retinuit.ſᷣ de nouo inſſituit.ſicut patʒ de ba
ptiſmo.Judei aũt aqua luſtrabantur: ⁊ nos aqua luſtra⸗
mur.nõ ex inſtitutõne legis:ſed ex inſtitutione dñi.q Ad
illud quod dicit᷑.ꝙ ſermentũ expꝛeſſius ſignat xpᷣm. dicen
dum ꝙ etſi fermentũ ſignat ſᷣm ꝙ expꝛimit glo.ſupᷣdicta.
ꝙ melius eſt in xpᷣo ſcʒ caritatẽ.non tamẽ in ꝓpꝛia ⁊ expᷣſſa
ſimilitudine xpᷣm expꝛimit.aʒimũ em̃ ſignat puritatẽ ſin⸗
gularem xp̃i ſolius ſcʒ naturã noſtram ſumptã ſine omni
coꝛruptõne infectõnis.vnde Inno.reſpondeno grecis.di⸗
centibo ꝙ ꝑ fermentum ſignat᷑ tumoꝛ vteri virginalis xpᷣo
concepto dicit.Mã etſi fermentum ſignat tumoꝛem vteri
virginalis ⁊ vinculum vnionis: poꝛro multo religioſius
illud inſinua t quod ſ̃m apoſtolum xpc de maſſa peccatri⸗
ce coꝛpus ſine peccato ſuſcepit: tanqꝙᷓ de fermentato ſuſce⸗
perit aʒimum.⁊ vt inter xpᷣm ⁊ populum malicie ⁊ nequi⸗
cie nil ſit:ſicut inter fermentum ⁊ aquam in aʒimo nil ve⸗
teris maſſe vel aduene coꝛruptionis interuenit.Qam per
frumentuʒ xp̃e: per aquam populus deſignatur. m illud
Niſi granum frumenti cadens in terram moꝛtuum fuerit
ipſum ſolum manet. Et illud. Weati qui ſeminatis ſuper
omnes aquas vꝓ?ꝓſa.xxxij.Aqua ſine fermento mixta frumẽ
