angelos:ſed facit alam diſtinguibilẽ vel diſtinctã vt ſit
in ſe tanqꝙᷓ ouis ſignata.diſticta a nõ ſignata.er ↄſeq̃nti
aũt ẽ vt cognoſcat᷑ eẽ talis vel ab hoĩe vel ab anglo. ſm
ꝙ eis tribuit a ſũma fapia. aũt diſtinguat caracter
aĩam a quocũqʒ baptiſma tribuat᷑.dicit aug. in li.de ba⸗
ptiſmo ꝑuuloꝝ ſic. Satis eluxit paſtoꝛibo toto oꝛbe dif⸗
fuſe.etiã onẽ dñicã que foꝛis errabat et dñicum caracie⸗
rem a fallacibo depꝛedatoꝛibo ſuis ſoꝛas acceꝑat veniẽ⸗
tem ad rp̃ᷣiane vnitatis ſalutẽ ab erroꝛe coꝛrigi:a capti⸗
uitate liberari:a vulnere ſanari:caracterem tñ dñicum
agnoſci potiuſqꝙ;ᷓ ĩpꝛobari.qñꝗdẽ ipʒʒ c V

pi ꝗdẽ lupis infigũt ꝗ vidẽt᷑ eẽ intꝰ¶ ¶ Ad illð qð qrit᷑ 9

ſecũdo.dðm ꝙ ẽ diſpoſitõ vł habitus materialis.ſũpto
habitu eo mõ qͥ dictũ ẽ:et ĩmediate diſt ponẽs aĩaz ad gfe
ſuſceptõʒ. Difpoĩt eĩ caracter baptiſmolł aiaz ad ſuſce⸗
btõem gre refoꝛmãtis ad inmagie et huiꝰ ſignů ẽ. ꝙ lili⸗
tudĩeʒ gerit caracter baptiſmał.diſpoſi itõ at illa ñ ẽ ncẽi
tatis:ꝙ agẽs nõ poſſit alit agẽ velſuſcipiens caꝑe:łᷣ tm
ogruitatis. qꝛ eĩ nata coꝛrupta ẽ ꝑ petm ⁊ ĩdiſpoſita ad
graʒ:ↄgruũ ẽ vt intcidat diſpoſitõ media.ñ ſic ẽ gẽa ad
liam. gr̃a em̃ ĩmediata ẽ glie.nõ ſic nata coꝛrupta gre
cʒ foꝛte nata ↄdita ĩmediata. gr̃a eĩ ĩmediata eꝛat gfe.
et ſic pʒ rñſio ad tria pꝛio obiecta. Ad pᷣmũ qꝛ ñ ẽ diſpo
ſitio ꝓpt᷑ agẽtis indigẽtiã. Ad ſecũdũ qꝛ non ẽ diſpoſitio
neceſſaria ſiue ncc̃itatis ̊ ↄgruitatis. Ad terciũ qꝛ non
ẽ ſilis diſpoſitõ ĩ nata peceatrice ad graz ſiẽ gre ad glo
riã.q̃re magis ꝓgruit ꝙ mediũ bmõi intcidat int nataz
coꝛruptã et graʒ doptiſmalẽ:q̃ int materiã coꝛruptã et
Zaʒ ſimptłr ſiue gr̃aʒ datã ĩ baptiſmo flamio: ĩfra dicet
Ad illð qð qꝛt᷑ de tercõ actu.ſezʒ aſſilatõe. dõᷣm ꝙ ſiẽ
Pluadẽt pᷣme rões mediãte caractẽ ſic aſſiłatõ qdaʒ aĩe
ad deũ ſiue ad ipᷣaʒ trinitatẽ. Sʒ itelligẽaũ ẽ. ꝙẽ afſimi⸗
latõ ꝑ qlitatis ꝑticipatõʒ vł ꝑ imitatõʒz vł oiĩmodã ĩdiui
ſionẽ.pꝛĩa ẽ creat᷑e ad creaturã.ſecũda ẽ creat᷑e ad cru⸗
tercia ẽ dei ad deũ ſiue vniꝰ ꝑſone ad aliã. Aſſilatõ aũt
ereate að qũ.łẽ ꝑfcta:vł ſufficiẽs:ł ad ſufficiẽtẽ diſpo
nẽs. Pꝛia ẽ ĩ glia.⁊ h ñ ↄpatit᷑ diſſilitudieʒ aliquaʒ nec
culpe nec miſerie.ſcdᷣa ĩ gra:et hec ↄpatit᷑ diſſili miſerie
b ñ culpe.tcia ĩ caꝛactẽ:⁊ bec ↄpatit᷑ vtꝛãq;.qꝛ ſolũ ẽ ge

— - —— —----- ————

—V — ——

incics
digninnen
Mneun
Mmalosin
inſe pꝛorin⸗
ufuit
rii⸗rn
obici
W
ignnans.
det woär

Gaddſn

Nelus.
Rporks
1t giii
nies enn
Hnai aſt
er ſin
Ngo An
urn
l 1
hedſ⸗
Ncartae
n
Cnont⸗
lcit
nulsſin
Gaiczent
i in
Cnen
loieni
ebti
ſwine
rign
ntigie
eungfe.
je diſpo
iſpoſino
tüqtnon
“
ini natt
nptie
Fifedir

Nueſtio

gratiſdate. et multũ longinqua.4 Ex bis patz reſpõſio
ad obiecta. qꝛ licet creatoꝛi et creature nõ ſit aligd com
mune: er boc nõ ſequit᷑ creatura nõ aſſimilat ereatoꝛi
alius eſt modus aſſimilatõis ꝙᷓ ꝑ cõuenientiã oliqᷣꝝ
in aliquo cõmuni. Pꝛeterea.aſſimilatio aliqua cõpatit᷑
ſecũ diſſimilitudiem ſcʒ illa que ẽ diſponẽs ad ſufficiẽtẽ
ꝓpter quod nõ ſequit᷑.in iſto eſt diſſimilitudo cum deo:
ergo nõ habet aſſimilatõem cũ deo. Ad illud qð queri
tur cui pꝛincipaliter aſſimilat.Dicenduʒ ꝙ ałpꝛopꝛiate
ipi filio qui caꝛacter dicit᷑. vel etiam qꝛ baptiʒati dicunt᷑
xpᷣm induere:qꝛ ipe eſt caput et dux exercitꝰ.et qꝛ cara⸗
cter ꝑ appꝛopꝛiatõem reſpicit fidem. ¶ Ad boc qð obijci
tur. ꝙ eſt ſacramẽtũ regeneratõis ⁊c̃.dicendũ ꝙ regene
ratõni eterne q̃ filius eſt a patre:nõ reſpõdet generatio
illa que eſt ꝑ ſacramẽtũ baptiſmatis. Iſta em̃ regenera
tio eſt refoꝛmatio quedã imagis dei.et rñdet illi foꝛma⸗
tioni qua creatura rõnalis venit in eẽ.que et ſi ſit a tota
irinitate:appꝛopꝛiate loquẽdo eſt ꝑ filiũ in quo et ꝑ quẽ
omia facta ſunt ſiue foꝛmata.vñ q; eius ẽ reficeꝛe ꝗ fecit
ſiue refoꝛmare ꝗ refoꝛmauit:igit᷑ ⁊c. ꝛeterea iſta rege
neratõne efficitur aiĩma cõfigurata ipᷣi filio ⁊ aſſimilata

et pſona ipᷣa filius.q̃re debet ꝓpꝛio filio appꝛopꝛiari:cui

bec axpꝛopꝛiant᷑ ſcʒ figura et ſimilitudo et filiatio.¶ No
boc qð querit᷑ ꝙ caracter p̃ᷣparat ad bonũ ⁊ ꝗꝓpt᷑ h̊ debet
ſpũiſancto appꝛopꝛiari.dicendũ ꝙ hoc non opoꝛtet. p̃pa
ratio em̃ iſta eſt ꝑ quãdã ↄfiguratõem et reꝑatõʒ imagi
nis et ſilitudiem ip̃ius vel aſſimilatõem ipius pꝛime lu
ci. ꝓpter qð filio alſimilat᷑. Licet em̃ ipᷣa boni emanatio
ſpũiſcto appꝛopꝛiat᷑ inqᷓtum hmõi: tñ qn ip̃a emanatio
ꝑ mediũ qð eſt veritas vel veritatis ꝓpꝛiũ:nõ appꝛopꝛi⸗
atur ſpũiſcto:ſed potius ipi filio.ſicut eſt hic. Similitu
do em̃ vel aſſimilatio et configuratio veritatẽ vel quod E
conſonũ veritati dieut. Hd illud qð querit᷑ de quar⸗
to actu ſcʒ diſtinctione.dſcendũ ꝙ ratio diſtingnẽdi ĩ ca
ractere venit ex rõne ſignificãdi. Caracter aũt ſigificat
gram fidei ſm aliquẽ ſtatũ.vñ diſtinguit fidelẽ ab infi⸗
celi vel fidelẽ a fideli.et ꝙ ꝑmiſcent᷑ hoc nõ eſt ex vicio ſi
gni:ſed ſignatoꝝ.Et eſt exemplũ ſi aligs aſſumpliſſet
arma regis.ſignũ eẽt ꝙ eẽt de exereitu regis. Poteſt tũ
nihilominꝰ eſſe ex ꝑte cõtraria et arma ſignificarẽt ſem
per ꝙ ſit ex ꝑte alia.et nõ eſt falſitas in ſigno ſ ĩ accipi⸗
ente. Sic in ꝓpoſito intelligẽdũ ꝙ ſicut arma fiũt ad di⸗
ſtinguẽdũ exercitꝰ.et tñ vt plurimũ cõfundunt᷑ qñ ſunt
in bello:ſic etiã eſi nobis.ꝙᷓdiu ſumus in cõfſlictu huiꝰ
vite pñtis miſerie.Exemplu etiã ẽ de habitu religioĩs ꝗ
eſt ſignũ bonitatis.cũ illũ etiã ↄnicant boni cũ malis:⁊
carnales cũ ſpalibo:et amãtes mundũ cũ cõtemnẽtibo
Ad illud dam̃. loquit᷑ ſm rõem ſigni. ad hoc em̃ datũ
eſt ſignũ hmõi vt diſtiguat fideles ab infidelibo. Vel p
dici. ꝙ verbũ illiꝰ intelligẽqũ eſt de fidelibo dictis noĩe
extẽſo. eo mõ quo ſideles dici poſſũt om̃es ꝗ ſumpſerũt
ſacramẽtũ fidei.i.baptiſmi.¶ Ao aliud qð obijcit ſcʒ ꝗ;
multa eſt differẽtia in grege dñi ⁊c. dicendũ q nihilo⸗
minꝰ cõgruit ſignũ iſtud diſtĩguẽs.tum rõe dignitatis ⁊
excellẽtie. que eſt ex boc.ꝙ hoc ſigno ẽ quedã ſpãlis ↄfi⸗
guratio aĩme ad deum cũ rõne ꝑpetuitatis illiꝰ. Signũ

em iſtud ẽ indelebile ⁊ ꝑpetuũ.nõ ſic ẽ de illis diſtinguẽ⸗

tibo de quibo obiectũ eſi.¶ Ad vltimũ dicẽdũ.ꝙ ſiẽ ĩ gꝛe

ge materiali nõ ſufficit diltinctio q̃ fit ꝑ coloꝛem albũ et

nigrũ.ſed requirit᷑ aliquod ſignũ ſpãle quo diſtinguũt᷑

oues albe ab inuicẽ ne fiat cõfuſio gregũ. Silr ẽ de gre⸗

e ſpũali. Vñ cũ plures ſint greges ouium dñi diſtincti

Em genera baptiſmatũ. vtpote ꝗ ſũt de peculio dñi ꝑ ba

tiſmũ flamis 7 p baptiſmũ flumĩs:cõgruebat vt ſigno
pali fieret hec diſtinctio. Alie etiã rõnes ſunt ſuꝑius ta

Aeneerkeinee⸗
. rr „

mbꝛum tercium

Snſeqnter qrit᷑ Atrũ ſit in aĩa finſe aut
scetermiet aliquẽ potẽtiã.vel aliquas potẽ

tias. Videt᷑ at ꝙ inſit aime mediãtibo po

(vxix.

tentijs: qꝛ caracter reſpicit imaginẽ.imago autẽ ineſt aĩe

mediãtibo potẽtijs:S et caracter.¶lCõtra.caracter diſtiĩ
guit ouẽ xpᷣi a nõ oue:et mẽbꝛũ xp̃ᷣi a nõ mẽbꝛo. Sʒ aia

nõ dicit᷑ ouis nec membꝛũ m potẽtiã h̊ ᷣm ſubſtãtiã:S

caracter hm ſi ubſtãtiã diſtiguit. ergo eſt in aima ßm ſub
ſtãtiam.¶ IYẽ cuiꝰ ẽ diſpoſitio:et habitꝰ.ſ̊ caracter di⸗
ſponit ad gram et remiſſionẽ oꝛigialis qðᷣ reſpicit totaʒ

giam: g caracter in aima ſubſtãtia F.4 IJtẽ caracter ẽ di⸗

ſtinctiuꝰ eoꝝ q ſunt de eccłie nũero.aĩma aũt ponit ĩ nu
mero m eẽntiã ſiue ſᷣm id qð eſi:ideo ⁊c̃.ſicẽ em̃ poĩtur

in nuũero nature ꝑ ſuã eẽntiam: ſic et in nũero gre. ¶ Itẽ

qꝛ caracter ẽ ſignũ ↄpticipatõisſ acramẽtoꝝ. aĩma autẽ

m id qð eſt ſubijcit le ſacramẽtis et ↄꝑticipat ea. Ytẽ

diſtinguit niam ab aĩma:nõ potẽtiã a potẽtia. ¶ Yez vt

videt᷑ caracter nõ imponit᷑ in ea ꝑte in qua ẽ imago: qꝛ

nõ diſtinguit imaginẽ ſiue ſm imaginẽ. In imagine em̃
ptrãſit bo. Oñ nõ eſt ꝗ imaginẽ nõ babeat. VUñ ſi faceret

diſtinctõz ſᷣm imagĩeʒ: ſolũ diſtiguẽt abalijs creaturis
q̃ nõ ſunt ad im agiez qð falſũ eſt. Reſponſio dõm. ꝙ
caracter ineſt aĩime mediãtibo potẽtijs.¶ Ao illud quod
obijcit᷑ ꝙ diſtiguit aiam m ſuã ſubſiãnã.ſicẽ iĩ ipᷣa.di
cẽdũ q; nõ opoꝛtz ꝙ gpt hoc ſit ĩ totu aĩa.ſic coloꝛ diſti⸗
guit coꝛpꝰ:hᷣ tñ pꝛio mõẽ in ſuꝑficie.¶ Ad illð qð obijci
tur ꝙ cuiꝰ ẽ diſpoſitõ:⁊ habitꝰ.dicẽdũ ꝙ h̊ verũ E de illa
diſpoſitõe q̃ fit habitꝰ.Sʒ de illa nõ ẽ ſic:qꝛ habitꝰ vniꝰ
potẽtie diſpoĩt ad habit ũ alteriꝰ.vt habitus fidei ad ha
bitũ caracteris.Ex H̊ pʒ rñſio ad illð qð ſeꝗt.Licet em̃
aia ſit de nũero eccłie ꝑ ſuã eẽntiã.⁊ ꝗ ſũt ð nũero ecclie
diſtĩguũt᷑ ſigno iſto:nõ ꝓpt᷑ hͥ opoꝛtʒ ꝙ inſit aĩe Em eẽnti
am ſud.qꝛ vt dictũ ẽ.ad diſtinctõʒ alicuiꝰ ̃m ſe totũ ſuf
ficit ſignũ diſtinguẽs exiſtẽs in ꝑte. Silr nõ ſequit᷑ ꝙ ſi

aĩa ᷣm ſuã eẽntia ꝑticipat ip̃a ſacramẽta cuiꝰ ꝑticipatio

nis caracter ẽ ſignu:ꝙ ꝓpt h ip̃m ſignũ inſit ipi ſubſtan

nie vel eẽntie aĩe.qꝛ ſignũ exiſtẽs ĩ ꝑte: ſufficiẽter ſi ignif
cat aliꝗd eẽ in toto.ſiẽ viroꝛ ĩ ſuꝑficie plate ſignũ ẽ ꝙ io
ta plãta viuit.¶¶ Ad aliud dðᷣm.ꝙ et ſi diſtĩguit animaz
ab aĩa. nõ ꝓpter hoc opoꝛtet ꝙ inſit ſubſtãtie vel eẽntie
aĩme. Oð aũt addit᷑ ꝙ nõ diſtinguit potẽtiã a potentia
Dicẽdũ ꝙ hoc nõ ẽ verũ.qꝛ caracter determinas ſibi eẽ
in potẽtijs et diſtinguit aĩam et potẽtias in ꝗb ẽtab aĩa
et potẽtijs in quibo nõ ẽ.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ non dr
ſtinguit ſᷣm imagiĩem. qꝛ ĩ imagie ꝑtrãſit bõ ⁊c̃.dicendũ
ꝙ hoc nõ ſequit᷑. Licet em̃ hõ diſtinguat᷑ a cꝛeaturis irꝛa
tionabilibo ꝑticipatõe imagĩs.et hõ nõ ab hoĩe: q; oĩm
ẽ imago: nihbilominꝰ imago inſignita car acteꝛe diſtigui
tur qualitate ſpãli ab imagie nõ inſignita 7 aĩa ab aia.
RHoc ergo ſuppoſito qrit. vtrũ ſit ĩ potentia affectiua
vel cognitiua.videt᷑ ꝙ ĩ cognitiua: qꝛ caracter diſtictiuꝰ
eſt et ẽ ad diſcernẽdũ. Diſcretio at ꝑ ſe cognitiua F. ¶ R
caracter increatꝰ idẽ ẽ in ſõa ⁊ ypoſſaſi cũ ſapia ci icre

ata q̃ dicit rõʒ cognitõis:S ſilr caracter creatꝰ ſaltem ꝑ

atpꝛopꝛiatõz reſpicit cognitõʒ.¶¶ Itẽ.ij. Agee. ponam te
q̃ſi ſignaculũ.glo.vt qcũʒ crediderit ĩ crũ. hᷣ q̃i anulo ↄſi
gnet᷑. Ex h̊ videt᷑ ꝙ caracter reſpiciat fideʒ.fides aũt re⸗
ſpicit cognitiuã & et caracter. Cõtra. eiuſdẽ potẽtie eſt
ſuſciꝑe aciũ aliquẽ et diſponẽ ad illũ.̊ caracter diſpoĩt
ad graʒ. gra aũt ẽ ĩ affectiua: g et caracter. 4 Pꝛeterea.
caracter reſpicit imaginẽ.unpmit᷑ em̃ mediãte iuocatõe
trinitatis. reſpicit &̊ nõ cognitiuã vel motiuã. ſ̊ vtrãq;.
Item caracter ẽ quedã ↄſiguratio.ſᷣ configurari dicit
aĩma trinitati m tres potẽtias nõ vnã tm̃: c.· ¶ Iteʒ
caracter diſpoĩt pꝛĩcipaliter ad imagĩs refoꝛmatõʒz. hᷣ re
foꝛmatio imagis attẽdit᷑ qᷓ̃tũ ad ĩfoꝛmatõʒ ipᷣaꝝ potẽti⸗
arũ vt cõuertut᷑ ad deũ ⁊c. ¶ Cõtra.cũ vnũ accidẽs ſit ĩ
vno ſubiecto:caracter at eſt accidẽs: ̊c in vna potẽtia
vt in ſhpfecto Kmſo dicũt ⁊ nõ abſq; rõe.ꝙ ca⸗
racter ẽ in cognitiua ꝓpt᷑ rõʒ ſignificãdi:et qm̃ ſignũ qð
eſi ratio cognoſcẽdi reſpicit poiẽtiã cognitiuã. Quidaʒ
at ꝙ ĩ tota imagĩe ꝗꝓpt rõʒ ↄfigurãdi.et qꝛ actꝰ caracte⸗
ris a q̊ nomẽ accepit 2 pꝛicipalis ẽ ↄfigurare deo: iõ di⸗
cũt ꝙ ſit ĩ aĩia m imagieʒ.ᷣm ꝓpꝛietat ⁊ veritatẽ. et ſi

0.0 ——

ſit in tribo:tñ appꝛopꝛiat᷑ cognitiue. ideo ꝑ aſpꝛopꝛiatõʒ
eſt in cognitiua.Dicendũ ergo ꝙ caracter ꝓpꝛie eſt in vi
cognitiua.reſpicit em imagiem creatã in aia. q̃ imago li
cet reſpiciat oẽs potẽtias qĩe:tñ magis reſt picit cogniti⸗
uã.ſᷣm ꝙ dicit aug. in li.de aĩa et ſpũ.mens ẽ ſuppꝛemũ
eoꝝ q̃ ſunt in aĩa.habẽs imagiem dei in potẽtia cogno⸗
ſcẽdi:et ſiłitudĩem in potẽtia diligẽdi.Nec ꝑ hoc exclu⸗
dere intẽdit ꝗn vtrũq; ſcʒ imago et ſiłitudo attingat ⁊ co
gnitiuã et affectiuã:lſed loquit᷑ ꝑ aſpꝛopꝛiatõem.qꝛ ima⸗
go ꝓpꝛie et pꝛincipaliter reſpicit qdð eſt cognitiue.ſcʒ me⸗
moꝛiã et intelligentiã.ſimilitudo pᷣo.q; ẽ affectiue ſcʒ vo
luntatẽ. ꝓpter hoc dicimꝰ ꝙ caracter ꝗ diſtinctiuꝰ ẽ ima
ginis ꝑ aꝓpꝛopꝛiatõʒ:reſpicit potẽtiã cognitiuã 4Ao HB
aũt qð obijcit᷑ ꝙ deberet reſpicere vtrãq; ſcʒ cognitiuã ⁊
motiuã. Reſpõſio ꝙ reſpicit vnã pꝛincipaliter alterã ſe
cũdario.i Ad hoc qð obijeit. caracter ẽ cã gre et gra
eſt ĩ affectiua ⁊c. Reſpõſio ꝙ nõ eſt ſem ꝑ diſpoſitio ĩ ea
dem vi vel potentia ĩ qua natꝰ eſt actꝰ:ſ vel ĩ eadẽ vel in
potẽtia pᷣcedẽte ſic eſt hic:qꝛ ga que aſſimilat ip̃aʒ aĩax
teo ĩ affectiua penes quã ꝓpꝛie attẽdit᷑ ſilitudo.caracteꝛ
aũt eſt ĩ potẽtia antecedẽte.i.ĩ cognitiua.Et ẽ alia inſtã
tia qꝛ cognitio diſpoĩt ad affectõz et ad motũ ipi gre. ñ
dico ad ipᷣ̃am gr̃am:et tñ cognitio ẽ in alia potẽtia qᷓ; af⸗
fectio.¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ vnũ accidens nõ eſt niſi in
vno ſubiecto.dicẽdũ ꝙ nihil impedit vnũ accidẽs eſſe in
pluribo q illa radicant᷑ ſiue fundant᷑ ĩ vno. ſiẽ vna gẽa
in pluribo potẽtijs et vna ſanitas in pluribo mẽbꝛis. põt
ergo vnũ accidẽs eẽ in pluribo potẽtis. q illud accidẽs
nõ reſpicit vnã potẽtiã:ſed eas ſᷣm ꝙ fundant᷑ ſiue vniũ⸗
tur ĩ vno.Vñ ſic imago vna ẽ et tñ in tribo potẽtijs.qꝛ eĩ
imago impoꝛtat diſcretõʒ:ideo plura reſpicit ſiẽ ſubie⸗
ctum vnũ.ſimiliter pt᷑ dici de caractere.etẽ exemplũ ĩ nu
mero.ternariꝰ em̃ vnꝰ eſt ĩ trib homibo ⁊ vnꝰ eſt. qᷓ;uis
ſunt plures illi in ſe ꝗ ſunt vnũ ſubiectũ ternarij.et nul⸗
lus eoꝝ ꝑ ſe tm̃ eſt ſubiectũ:ita et ĩ caractere ĩtelligendũ
eſt. ꝗ dicit ſicut pᷣtactũ eſt quãdã cõfiguratõʒ aĩe ad bea
tã trinitatẽ mediã inter cõſiguratõʒ aĩme ꝙᷓtũ ad nataʒ
et cõfiguratõem eiuſdẽ qᷓtum ad gram gratũfacientẽ.

lembꝛũ qua:tũ
Onſequẽter q̃rit᷑ de cã caracteris.Et qrit

vtrũ vᷣtus impꝛimat caracterẽ ſiẽ ſactᷣm.
Et videt᷑ ꝙ ſic:qꝛ qdð pt res maioꝛis virtu
Ais: p res mioꝛis. Sʒ vᷣtus maioꝛis pote⸗
ſtatis ſeu virtutis ẽ in aĩa q̃ᷓ ſacr̃m etiã in diſtiĩguẽdo: qꝛ
nõ ſolũ diſtinguit fidelẽ a nõ fideli vel oꝛdiatũᷣ a nõ oꝛ⸗
diato:ſed etia int fideles diſtiguit bonũ a malo. Sacra
mẽtũ aũt nõ ſic.ſ̊ᷣ ſacramẽta impꝛimũt caracterẽ:q̊ vᷣtus
magis poterit ĩpꝛimẽ earacterẽ q ſacrẽ̃m. ¶ Itẽ caracter
eſt ſignũ ↄfoꝛmatiuũ ſiue cõfiguratiuũ.ſᷣ p virtutes ↄfi⸗
gurat᷑ aima deo:ergo ꝑ vᷣtutes impꝛimit᷑ coraeter.¶¶ Itlẽ
querit᷑ vtrũ impꝛimat᷑ ꝑ ſacr̃a ve.le.⁊ videt᷑ ſic: qꝛ ca⸗
racter ẽ ſignũ diſtinctiuũ diſtinguẽs ꝓptin a nõ ko. Sʒ
dñs tem pe legis habuit glm g debuit diſtignifte 2 mõ
ergo ſi diſtinguebãt᷑ ꝑ ſacramẽt pʒ ꝙ ĩ illis impᷣmeba⸗
tur ſignaculũ diſtinctiuũ.hoc aũ ẽ caracter:q̊ ⁊c.¶¶ Itẽ
q̃rit᷑ vtrũ ꝑ ſacr̃a noui teſtamti et vẽ ꝙ ſic:qꝛ ꝙ; pt ĩ maiꝰ
pt᷑ ĩ miꝰ ̊ oĩa dãt gr aʒ q̃ maioꝛ ẽqᷓ; caracter: q̊ ⁊c.¶ IGtẽ
om̃e agẽs ſufficiẽtis vᷣtutis aplicatũ ad patiẽs bene di⸗
ſpoſitũ impꝛimit in illud.ſᷣ ome ſacramẽtũ ẽ ſufficientis
vᷣtutis ad agendũ in aĩam bene diſt poſitã.ergo ſi aĩa ſu⸗
ſcipiẽtis ſacrm bñ diſpoſita ẽ ad ipᷣm:impꝛimit ĩ eã ſuũ
effectũ. YIlle aũt effectꝰ ẽ diſtiguẽ vt videt᷑. qu qdᷣlibet ſa⸗
cramẽtũ diſtiguit habentẽ a nõ habẽt igᷓ vidr ꝙ qdᷣlibʒ
ſacrm impᷣmat caracterẽ.¶ Itẽ caracter efficit ĩ aima di
ſpoſitõʒ ad gr̃azʒ. ̊ oĩa ſacr̃a efficiũt illᷣ in aima: q̃re g
nõ poſſũt effcẽ caracterẽ ĩ aia.¶ aũt nõ oĩa impꝛi⸗
mat caracterẽ vidr̃ ſic.Caracterẽ ſignũ indelibile.ergo
om̃e illð et ſolũ ẽ imp̃ſſiuũ caracteris qð nõ iterat᷑ circa
ſubiectũ. tm ſunt tria ſacra nõ iterabilia. vt baptiſmꝰ
cõfirmatio 2 oꝛdo:ꝗ tm̃ illa tria impꝛimũt caracterẽ. et

bac rõne patet ꝙ oͤtutes nõ poſſũt impꝛimere cãracterẽ
Cci caracter ſit indelibilis. virtꝰ aũt delibilis. Keſpon

ſio. Ad pꝛimũ dᷣm ꝙ nec gra in ſe: nec otus ſine gra in
virtutibo impꝛimit caracterẽ.et ratio huiꝰ tacta ẽ. ſcz ꝙ
caracter eſt ſignũ indelibile.gr̃a em̃ tam in ſe qᷓ in virtu

tibo delibilis ẽ vnde nõ pt̃ impꝛimere effectũ cu diſpoſi⸗

tione nobilioꝛi.i.cũ indelibilitate. Sʒ ſacr̃m in q̊ impꝛi
mit᷑ carocter quẽ ſcʒ impmit caracter increatꝰ interius
oꝑans.nõ miſter erteriꝰ oꝑans:ꝑpetuũ ẽ.qð pz ex hoc

nõ iterat᷑.et ideo potẽs ẽ impꝛimereſi ignũ indelibile ſi
ue pꝑpetuũ cuiuſmõi ẽ caracter. Itẽ caracter ẽ ſignũ inte

rius diſtinctiuũ.qꝛ ergo vt dicũt quidã ſignificare nõ cõ

uenit caracteri niſi roe ſigni viſibilis. ideo ĩ ſolis ſacꝛa⸗
mẽtis q̃ ſunt ſigna viſibilia:nõ in vᷣtutibo q̃ ſunt ĩuiſibi⸗

les impꝛimit᷑.¶ Ad ſecũdũ qð querit᷑.dicendum ꝙ cara

—

cter ẽ ſignũ ſpũale diſtinguẽs interiꝰ. Jdeo ĩ ſacram̃tis

que ſunt nõ carnalis ꝓpli ̊ ſpũalis impmit᷑.et iõ impmi

tur ĩ ſacramẽtis noue legis nõ ĩ ſacramẽtis veteris. Sʒ
cõgruebat illi ꝓpło hr̃e ſignũ ſenſibile diſtĩctiuũ nõ ꝑpe
tuũ nec ꝑfectm.qð impꝛimebat᷑ ĩ circũciſiõe. ppetuitas

aüt ſigni ſpũalis.i.caracteris ſecuta ẽ icarnatõʒ xp̃i.qꝛ

ſic illa vnio naturaꝝ ẽ ꝑpetua.⁊ redẽptio q̃ ſecuta ẽ in⸗
carnatõz ſemel facta ẽ ꝑpetua:ſic caracter petuꝰẽ g ex
vᷣtute mediatoꝛis ꝑ paſſionẽ creat᷑.¶ Ad Gᷣ qð obijcit᷑.ꝙ
illð qð pt ĩ maiꝰ ⁊c. dicẽdũ ꝙ illð nõ ẽ generalit reꝛũ.qꝛ

freq̃nter vpᷣtus creat᷑e oꝛdiat᷑ ad maiꝰ nõ ad minꝰ. hõ ein

pt generare boĩeʒ nõ feſtucã.¶. Ad alið dᷣm. ꝙ tm̃ tria
ſacramẽta impᷣmũt caracterẽ.qꝛ caracter dicit ſignifica
tõem quãdã in q̃ ſubiectꝰ ſignat᷑ a deo ꝗ ſubijcit᷑ m dil⸗
ferentẽ ſtatũ ad oꝑandũ. Et de G̊ ifra diffuſiꝰ dicet᷑. hoc
at ẽ ĩ baptiſmo.ↄfirmatõe et oꝛdĩe.ñ ĩ alijs ſacris.q Ad
Hᷣ at qð ſeqꝗt᷑ dõm. ꝙ nõ ome diſtĩctiuũ ĩ aĩa bʒ rõʒ cara

—

cteris:ꝑᷣ diſtictiuũ ꝑpetuũ. Vñ ſacr̃a q̃ ꝑpetua ſũt ſuo

mõ vt diximꝰ. qꝛ ſemel ſumpta nõ iterant᷑: diſtictiuũ per

petuũ impꝛimũt. Alia vᷣo impꝛimũt diſtictiuũ ñ ꝑpetuũ
qꝛ ſepiꝰ ea iterari opoꝛtet. Vtpote euchariſtia q ẽ viati⸗
ecũ mẽtis:ſepe ſumit᷑ ꝓpt freqntẽ ind igẽtiã refectõis ſpi⸗
rituał:ſic et viaticũ coꝛꝑis ſepe ſumi opoꝛtz ꝓpt frequẽ⸗
tẽ ĩdigẽtiã reſectõio coꝛꝑis.Silłr ẽ de alijs ſacris iterabi
libo.qꝛ frequẽtes ſũt ⁊ iterabiles indigẽtie:iterant᷑ reme
dia. ¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ oĩa ſacr̃a diſponũt ad gram
dicẽdũ ꝙ actꝰ diſponẽdi ad graʒ nõ ẽ ꝓpꝛius caracteris
ſed magis qui p̃determĩatus eſt.

nſeqnter qrit᷑ vtꝑ caracter impmat᷑ de⸗
libiliter vł ĩdelibilit. Et ꝙ ĩdelibilit᷑ vidĩ
qꝛ ſacr̃a ĩ ꝗgbo ipᷣmit᷑ caracter nltatẽ? iterã
r. Sa ſi teleret᷑:poſſent ⁊ de berẽt iterari
&nõ delet. ¶ Iẽ caracter ſiat ĩ culpa ſiẽ pʒ in ſacerdote
malo.jᷓ ñ repugnat culpe.ſtat etia cũ ignoꝛãtia vt ĩ ꝑxuu
lo baptiʒato: vidr̃ ꝙ nõ habeat orriũ ꝑ qð deleat᷑.⁊ elt.
ĩſubiecto ꝑpetuo:g eiꝰ impᷣſſio ẽ indelibilis.¶ Contra
poſſibile ẽ aliquẽ baptiʒ atũ caracterẽ beſtie bꝛe. de q́ beẽt
Apoc.xiiij. Sʒ nullꝰ ſił placẽ pt᷑ dro⸗ dyabolo: g null⸗
ſil pt hr̃e ſignũ hꝰ et illiꝰ.ꝙᷣ vnus caracter pt alterũ delẽ
et deſtruere.¶ Itẽ caracter beſtie ẽ xelibilis. qꝛ nullus ẽ
adeo malꝰꝗn poſſit fieri bonꝰ.& a ſimili caracter xp̃i.cũ
ille ꝗ bonꝰ ẽ:poſſit malꝰ ficri.¶ It caracter ẽ ĩdelibilis.
q̃ro vnde illð hẽat: Si ab efficiẽte: gr̃a gratũfaciẽs eſt
a deo et tñ delibilis.Si a ſubiecto:q̊ ꝗcqꝗd ẽ ĩ aia ẽ inde⸗
libile. Pꝛeterea.qð magis fit delibile rõne ſubiecti:vi
det᷑ ꝙ volũtarie recipit᷑. Sʒ qð ſubiacet volũtati ẽ varia
bile:̊ ⁊c̃.¶ Itẽ ꝗꝙ in damnatis deleat᷑ videt᷑. qꝛ caracter
aliquo mõ habilitat ad gr̃am.ſᷣ tũc erũt ipi oĩno abiles
ergo carebũt caractere.¶ Itẽ ꝙ poſt hanc vitã deleat᷑ in

beatis videt᷑: qꝛ eſt ex ꝑte.multo em magis eſt imꝑfecu
lumen ꝙᷓ fides. ſi fides excidit ⁊ caracter.¶? nſio. .
cõis opinio ẽ ꝙ caracter ẽ ꝗꝓpꝛietas indelibilis. et cã h

indelibilitatis.vt dicũt quidã ſi. ummit. iũ ex pte efficiẽtie:
tum er pte finio.efficiẽs quidẽ duplexẽ. iße deus geter⸗
nus eſt:et ex hoc ſumit᷑ rõ pᷣdicta.Eſt etiã efficiẽs ex ꝑte

Reſen
oſne gfain
hnen . 3
in Un
ch o
fnnim
eig inin
e
aögehe
ndetbie
wriſnin
ificrſi,
oi⸗ ſale en
ſunrinig
ndumgn
i ſacrußtn
letiöni
KtersG
kenini og
loe ppetutn⸗
rmatiz ig
ſeuniin
pemige
pobiet⸗/
llt ren
nins.boen
n.grin
ionſignifie
eit md
i dicctt
dſocfi
jabz wen
ppetva ſütin
diſtctmni
niui gpeni
o enian
eaoͤo ſyn
pt /reo
cfis icrobi
rantreme
1 dgram
carackeris

m
imßmdit
gelbilti
rnltocdini
kberätmm
zin ſanbe
winnfi

9, Cm
M ti

olonulb⸗
aleeni l⸗
Eenullvs
herpßch
igelibilis.
ͤfacuse
aia int/
ſubicctic
tatit an
Grcartell
ino Ohis
ti luin
ſ ingen
ſſog
es⸗
eecſnmn⸗
nrgn
is

Ll

NQueſtio

noſira. ſcʒ ip̃e cõſenſus ſuſcipiẽs ſacramẽtũ.qui ſcʒ ẽ cõ⸗
ſenſus imꝑpetuũ.ſic patʒ ĩ baptiſmo.qñ dicit ſine deter
minatõe: abꝛenũtio ſathane.et credo in deũ. et rõe buiꝰ
cõſenſus ꝑpetui int xp̃m ſponſũ et aĩam ſpõſam dat᷑ aĩe
caracter tanqᷓ; anulꝰ:qui ex ſui memoꝛia ſꝑ teneat aiaʒ
in vnitate eccłie. Ael ſi recedat:ſemꝑ quãtu eſt te ſe re⸗
uocet. et hec ẽ cauſa finalis in pñti qre caracter ſit ppe⸗
tuus.ſcʒ iſia memona ꝑpetua iſtiꝰ cõſenſus ꝑꝓpetui ſiue
qui fiebat imꝑpetuũ:cuiꝰ cõſenſus ſignũ ẽ caꝛacter. Eſt
etiaʒ alia ratio ex ꝑte cauſe finalis in futuro q̊ͥ ad dãna
tos.ſcʒ vt dicamꝰ ꝙ ꝑpetuat᷑ in eis caracter in augmen
tum pene. vt ſcʒ ſit in teſtimoniũ ↄtra illos teſtificãs ꝙ;
plus deliquerũt:ex eo ꝙ iam ↄiuncti ꝑ ſacramẽtũ eecle⸗
ſie receſſerũt impudice:vel ex eo ꝙ babuerũt diſpoſitõʒ
ad ↄiunctõʒ ſcʒ caracterẽ et noluerũt cõiungi.Eſt g̊ qua
dꝛuplex ratio ꝑpetuatõis caracteris aſſignata a gbuſdã
duplex ex cauſa efficiẽtis:et duplerx ex ꝑte cauſe finalis.
Licet aũt hec aſſignatio nõ oino videt᷑ carẽ ꝓbabilita
te videt᷑ tñ carẽ neceſſitate. Ratio em illa idelibilitatis
que ſumpta ẽ a ꝑpetuitate efficiẽtis.i.dei: iam impꝛoba
ta ẽ. qꝛ eadẽ rõe gra gratũfaciẽs eẽt indelibilis. Alia rõ
ſumpta er ꝑte efficiẽtis.i.ex ꝑte nr̃a ſcʒ cõſenſus in ꝑpe
tuã cõiunctõem:qͥ cõtrahit᷑ mr̃imoniũ ſpũale inter deũ
ſponſũ et aĩam ſponſam:nulliꝰ ẽ neceſſitatis.qꝛ qᷓuis h
poſſet dici de baptiſmo vbi ẽ quedã cõtractio matrimo⸗/
nij:nõ tñ ita eſt in alijs ſacramẽtis ſcʒ cõfirmatõis et oꝛ
dinis.in ꝗbo impꝛimũt᷑ caracteres ĩdelibiles.ex h̊ patet
infirmatõò ſumpte rõis ex ꝑte finis q̃ ẽ memoꝛia ꝑpetua
ꝑpetui cõſenſus. Alia rõ ſumpta ex ꝑte finis ſcʒ augmẽ
tum pene in damnatis nõ videt᷑ eẽ alicuiꝰ neceſſitatis:
quia hac eadem rõne deberet aliud ſignũ ꝑpetuũ in illis

relinqui oĩm virtutũ:et generaliter oĩm beneficioꝝ dei.

Pꝛeterea. alij dicũt ꝙ qꝛ caracter eſt in aia ſᷣm ſubſtã
tiã vel eẽntiã ⁊ ipᷣa eſt ꝑpetua ⁊ ĩuariabilis ideo et cara
cter:ſed iſtud ſupᷣ impꝛobatũ eſt. Alij dicũt ꝙ qꝛ eſt ĩ aĩa
Fm potentiã cognitiuã q̃ nõ ſubiacet varietati vt volun
tas:quedã em̃ cognoſcimus volũtate volẽte et idec ĩua
ꝛiabilis. Sed hoc ñ valet qꝛ ꝑ ignoꝛãtiã expellũt᷑ habitꝰ

cognitiui.ſ̊ nõ caracter. 4 Pꝛeterea. aliter videt᷑ dom.

ſcʒ ꝙ ꝑpetuitas caracteris pꝛĩcipaliter ſumit᷑ ab eiꝰ con
ditione et natura. AUnde notãdũ ꝙ ẽ babitꝰ ĩnatus:et h
eſt indelibilis oino.et habitꝰ acꝗſitus:et hic qꝛ ẽ ex aeꝗ
ſitõne ꝑdi poteſt. Et eſt habitꝰ infuſus vel datus.et hoc
eſt dupliciter.quidã datꝰ eſt ad dirigenduʒ ſicut habitꝰ
virtutũ.et qꝛ potẽtie poſſunt obliquari:ideo ẽ delebilis.
poteſt em̃ inuenire repugnãtiã in ſubiecto.Et aliꝰ impᷣſ
ſus ad diſtinguẽdũ:et buic directio vel obliquatio potẽ

tie nõ repugnat. Si em̃ aliquid repugnaret: hoc ſolum

eſſet oꝑoſita cõſignatio.ſᷣ oppoſita nõ poteſt eſſe qꝛ ſolꝰ
deus pt ſuã imaginẽ cõſignare:ideo ſi debet oppoſito ſi⸗
gno ſignari:a ſolo deo fiet.ſed ipᷣe nunqᷓ impꝛimit ſignũ
ſibi cõtrariũ. ideo neceſſe ẽ ꝙ caracter eternaliter ꝑſeue
ret. OQm̃ igit᷑ caracter ẽ ꝓpꝛietas exiſtẽs in ſubiecto ꝑpe
tuo.in quo nõ poteſt habere repuguantiã:ideo eius im⸗
pꝛeſſio eſt ꝑpetua.⸗¶ Ad illud qð obijcitur de caractere
beſtie.dicẽdum ꝙ caracter beſtie nõ dicit᷑ aliqð ſignacu
lum qð dyabolus aĩme impꝛeſſerit:ſed culpa ſᷣm eiꝰvo⸗
luntatẽ ꝑpetrata.ĩ qua ẽ ꝑ obſtinatõʒ diſpoſita ad per⸗
petuitatẽ.et ideo nõ eſt oĩno ſimile.⸗ Ad illð qð querit᷑
vnde hoc habeat:dicendũ ꝙ a ſui cõditione ſubiecto cõ⸗
coꝛdãte nõ repugnãte:nõ ꝓducente cõtrariũ.nec ſubtra
bente ãminiculũ. Ad illud qð obijcit᷑ de dãnatis.dicẽ⸗
dum ꝙ in damnatis manet ad cõfeſſionẽ nõ ad quãtu⸗
lumcũq; decoꝛẽ. Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ ẽ ex ꝑte.dicendũ
ꝙ imꝑfectio caracteris cõpatit᷑ ſecũ ꝑfectõem gloꝛie.nõ
ſic aũt eſt de imꝑfectõne fidei.qꝛ fides ſᷣm ꝙ eſt virtꝰ:di⸗
cit enigma et abſentiam rei credite.et hoc repugnat ſta⸗

tmui gloꝛie.et ideo euacuat᷑ nõ ſm ꝙ lumen tm: ſed ſᷣm ꝙ;
pabet annerũ enigma ⁊ abſentiã rei in ſe qð ẽ eſſentiale
ſidei ſᷣm ꝙ virtus.alioꝗn ſi videret certitudialiter: non
eſſʒ meritoꝛia.nõ aũt eſi ſimile de caracteꝛe qm̃ diĩc quã⸗

xix.

dam cõſignatõem et lumẽ qdᷣdam.et iſtud nõ habʒ oppo

ſitõem ad lumẽ ꝑfectũ.nec habet oppoſitõem ad tenebꝛã
pene vel culpe ꝓpter lucis modicitatẽ:ideo nec ibi eua⸗
cuatur nec hic extinguitur.

¶Mlembꝛumſextum

Onſequenter querit᷑ in quo baptiſmo im
pꝛimatur caracter.cũ em ſit multiplex ba
ptiſma.ſcʒ baptiſma ioh.et baptiſma rpᷣi
qð fiebat in aqua et ſpũ:ſunt etiã alij ba⸗
bentes vimn baptiſmi xpᷣi ſiẽ baptiſmũ flamiĩs et baptiſ⸗
ma ſanguĩs.Querit᷑ vtrũ in om̃ibo impꝛimit᷑ caꝛacter?⁊
dicit᷑ ꝙ non:ſed ſolum in baptiſmo ypᷣi qð fit in aqua.
Sed obijcit᷑ maioꝛis eſt efficacie baptiſma ſanguis ꝗ
nõ inquinat᷑ ſecũdis ſoꝛdibo vt dicit dam̃:qᷓ baptiſmus
aque:qꝛ iſte aliqñ ſecũdis ſoꝛdibo inquinat᷑.ergo pt qc⸗
quid poteſt baptiſmꝰ aque vel ampliue.ergo ſibi baptiſ
mus aque impꝛimit caracterẽ: et baptiſmꝰ ſanguĩs ſi ilr
Item baptiſmus aque dno facit. impꝛimit caracterẽ:
et quãtum eſt de ſe efficit gram ⁊ ducit in patriaʒ.·et iſte
ſecũdus effectus maioꝛ ẽ ꝙᷓ pꝛimꝰ.ergo cũ baptiſmꝰſan
guĩs efficiat illum effectũ ſᷣm magis etiã q; baptiſmus
aque vel flaminis:igit᷑ et pꝛimũ effectum qui minoꝛ eſt
poteſt efficere ſimiliter.ꝑlocum a mĩoꝛi: ergo impꝛimit
caracterem.¶¶ Pꝛeterea.querit᷑ a quo habet vim baptilſ⸗
ma flumĩs. aut em̃ hoc babet ex gr̃a dei:aut ex gratia vł
virtute xpᷣi mediatoꝛis inqtum mediatoꝛ eſt ꝑ paſſionẽ.
Fm illud Ro.vj.Quicunq; baptizati ſumꝰ ⁊c̃. Si dica⸗
tur ꝙ ex gratia vel vᷣtute dei.i.quã cõfert deus inꝙᷓtũ bʒ
banc vim baptiſmꝰ aque vt impᷣmat caracterẽ. Obijcit
ꝙ hec gr̃a eadẽ eſt ĩ baptiſmo flamĩs ⁊ in baptiſmo ſan⸗
guĩs:ergo in eadẽ rõne impꝛimeret᷑ illis caracter. ¶ Si
vᷣo dicat᷑.ꝙ ex virtute xpᷣi inqᷓtum mediatoꝛ ꝑ paſſioneʒ
Obijcit᷑ ſimiliter de baptiſmo ſanguĩs ꝗ ſeʒ virtutẽ ha⸗
bet ex paſſione xp̃i in eis qui martiriʒati ſũt ꝓ rpᷣo.ſᷣm
ꝙ dicit᷑ martiriũ non facit pena ſed cauſa. ergo äᷣm hoc
baptiſmus ſanguĩs impꝛimit caracterẽ.¶ Si ꝓpter hoc
dicat᷑ ꝙ in baptiſmo aque duo ſunt ſcʒ aqua et ſpiritus

Fm illud.iij. iohis.ſAiſi quis renatꝰ ⁊c̃.⁊ ꝙ impᷣmat ca⸗

racterẽ nõ eſt qꝛ ſit in ſpũ:ſed qꝛ in aqua inqtum hmõi.
et iſtud nõ eſt reꝑire in baptiſmo flamis vel ſanguĩs:tũc
reſtat obiectio de baptiſmo.ille em fiebat in aqua: ergo
ꝑ hanc rõem impꝛimebat caracterẽ.¶¶ Item videt᷑ ꝑ glo.
Hege ſuꝑ illð Act.xix. In iob.baptiſmate vbi dicit ſic.
Siẽ ĩ patriarchis circũciſio ſignaculũ fuit fidei quã ba
bebãt:ita hoc lauacrũ plus pemtẽs quaſi ſignaculũ ſue
deuotõis accepit.Erat ergo in baptiſmo ioh.qðdam ſi⸗
gnaculũ.ergo quidaʒ caracter vt videt᷑.¶ Iem ibi dicit᷑

ꝙ ioh.baptiʒauit in nomie venturi.i.xpᷣi. Sʒ in pꝛimi⸗

iiua eccłia qui baptiz abãt᷑ in nomĩe xpi boptiʒati erãt
et impꝛimebat᷑ caracter.Sed eadẽ fides erat eoꝝ ꝗqcre⸗

obant xp̃m venturũ.⁊ qui credũt xpᷣm veniſſe:eꝛgo vidr

eandẽ vim habuiſſe baptiſmꝰ ꝗ fit in noĩe xpᷣi venturi:et
in nomie xp̃i iã exiſtẽtis. vnꝰ impꝛimebat caracte
rem:et alius.ECõtra.ibidẽ dicit᷑ ꝙᷓ apłus baptiz auit
eos in noĩe dñi mhu. Hoc aũt nõ opoꝛteret ſi unpꝛeſſus
fuiſſet caracter. Pꝛeterea. glo. ibidẽ quos iohes ĩ fide
et in noĩe xpᷣi bapiʒauit:iterũ baptiʒãdos pᷣdicanit di⸗
cens.ego baptiʒo in aqua ille baptiʒabit vos ſpũſãcto.
4 Kel põlio. ꝙ; ſolũ in baptiſmo rp̃i qð fit ĩ aqua ⁊ ſpũ
impꝛimit᷑ caracter. et rõ huiꝰ ſumit᷑ a qdã qð ſpaliteꝛ eſt
in hoc baptiſmo et nõ in alijs. In hoc em̃ baptiſmo xpᷣi
tria cõſiderant᷑ſcʒ moꝛs xp̃i dans ei virtutẽ.ſiue ipᷣa viꝛ
tus baptiſmi q̃ẽ a moꝛte xp'ii.et ablutio exrterioꝛ in aqua
et foꝛma verboꝝ diſtincta.qᷓ;nis aũt virtꝰque ẽ ex moꝛte
xpᷣi ſit in baptiſmo flamĩs et ſanguĩs ſicut in baptiſmo
aque:nõ tñ ibi ſũt alia duo. Dicimꝰ ꝙ foꝛma verboꝝ
exp̃ſſiua trinitatis cõiũcta cũ elemẽto aque⁊ ablutõne.
ſm q dicit aug.accedit verbũ ad elemẽtũ et fit ſacramẽ⸗
tum:ẽ rõ q̃re impᷣmat᷑ caracter baptiſmalis ĩ ipo bapti⸗
zato. Haptiſmalis aũt dico: qꝛ alia eſt ratõ impꝛimẽdi

caracterẽ in olijs ſacramẽtis.ergo rõ buiꝰ impᷣſſioĩs eſt
ab ipᷣa ſoꝛma verboꝝ diſtincta:Fm tñ ꝙ ↄiũgit᷑ ipi ablu⸗
tioni que fit in aqua.qð ſpaliter ẽ in baptiſmo xpᷣi quod
fit in aqua et nõ in alijs:nec in baptiſmate ioh.qᷓuis ibi
eẽt aqua.deo ĩ hoc ſolo impꝛimit᷑ caracter baptiſmał.
MPer h̊ pʒ ſolutio ad obiecta.cõcedimꝰ ꝙ baptiſinꝰ ſan⸗
guĩs maioꝛis ẽ virtutis q; baptiſmꝰ aque qͥ ad aliꝗd ſcʒ
quo ad hoc ꝙ nõ inqnat᷑ ſecũdis ſoꝛdibo:et qͥ ad h̊ ꝙ ĩme
diate ĩtroducit gloꝛiã.Vñ illð ioh.iij.NQiſi ꝗs renatꝰfu⸗
erit ex aqua ⁊c̃.debʒz ſic intelligi.id eſt.i Aſi ꝗe renatus
ſuerit ĩ baptiſmo qð fit ĩ aqua ⁊ ĩ ſpũ:vel eo q vᷣtutẽ eius
babet quo ad hoc ꝙ ẽ introducẽ in regnũ:tñ qͥ ad aliud
ſcʒ quo ad diſtinctõʒ caracteris nõ hʒ baptiſmꝰ ſangui⸗
nis tantã virtutẽ ⁊ hoc ẽ qꝛ non habet illud qð eſt rõ im⸗
pꝛeſſionis caracteris ſcʒ foꝛmã verboꝝ diſtinctã ↄiũcta
elemẽto. Ao aliud qð querit᷑. Vtrũ ex vᷣtute dei inqtũ
deus.vel ex vᷣtute xp̃ᷣ mediatoꝛis inquãtũ mediatoꝛ eſt:
dicimꝰ ꝙ nec ex hoc nec ex illo ſumit᷑ pꝛĩicipalis ratõ im⸗
pᷣſſionis caracteris:ſ̊ ab eo qð dictũ eſt ſcʒ foꝛma diſtin
cta piũcta elemẽto.Dicimꝰ tñ ꝙ pᷣexigit᷑ ibi ðᷣtus gr̃e xi
et vlteriꝰ pᷣtus gre xpᷣi mediatoꝛis inquãtũ mediatoꝛ fuit
ꝑ moꝛtẽ.iſjec adhuc iſtud ſufficit:qꝛ eſio ꝙ aligs moꝛiat
et ĩ articulo moꝛtis credat ĩ xpᷣm mediatoꝛẽ:ſine baptiſ⸗
mo aque nõ habet caracterẽ.et ſi habeat ꝓximã diſpoſi
tõem ad caracterẽ.ᷣ reqrit᷑ ꝙ adeſſet foꝛma verboꝝ con
iũcta aque.ntelligẽdũ ẽ tñ ꝙ gr̃a xp̃ᷣi jm ꝙ mediatoꝛ ẽ
nõ efficit caracterẽ etiã in ſic abluto:ᷣ̊ ip̃ius car acteris
increati ſᷣm ꝙ hmõi ẽ impꝛimere caracterẽ cꝛeatũ.¶ Si
militer ad illud de baptiſmo ioh̊.patʒ ſolutio. qꝛ ibi nõ
ſolũ defuit foꝛma pdicta.ſᷣ etiã gr̃a xp̃ᷣi mediatoꝛis ĩ moꝛ
te.Vñ nõ impꝛime bat᷑ ibi caracter.¶ Qð obijcit ꝙ ha⸗
buit ſignaculuũ ⁊c.dicimꝰ ꝙ nõ om̃e ſignaculũ vel diſtin⸗
ctiuũ eſi caꝛacteris baptiſmalis:ſ illud ſolum qð habet
vim diſtinguẽdi reſpectu illiꝰ cauſe que ẽ virtꝰtrinitatis
et q eſt moꝛs xp̃i.et h̊ nõ erat ĩ baptiſmo ioh. Pꝛeterea.
et ſi ibi impꝛimebat᷑ aliqð diſtinctinũ: non tñ illud erat
ꝑpetuũ.alioꝗn ſuꝑ hoc nõ adderet᷑ baptiſmꝰxp̃i.vñ non
illud erat caracter. ¶ De hoc qð obijcit᷑ ꝙ ioh. baptiʒa⸗
bat in nomiĩe venturi.dicimꝰ ꝙ nõ eſt ſimile de hoc noĩe
venturꝰ ⁊ de hoc noĩe xpc:qꝛ in hoc noĩe xpᷣc ſignificat᷑
trinitas licet indiſtincte.ꝑ hoc aũt nomẽ venturꝰ licz eſ⸗
ſet idẽ in ſuꝑpoſito:tñ nõ ſignificabat trinitatẽ ſbᷣ ꝓpꝛijs
rõnibo nec diſticte nec indiſtincte. et ideo cũ dicebat᷑ in
nomie vẽturi: nõ erat ibi foꝛma expᷣſſiua trinitatis. ꝛe
terea.licet pᷣcedẽtes moꝛtẽ xpᷣi crederẽt paſſionẽ ſuturaʒ
et ſic in eis hr̃et vim paſſio rpᷣi futura: tñ maioꝛẽ vim et
maioꝛẽ effectũ habuit paſſio rp̃i iã focta infideles ſequẽ
tes eum in ꝗbo ſcʒ habuit plenũ effectũ. et ſic pʒ ꝙ illis
q̃s baptiʒauit ioh.ĩ noĩe vẽturi.nõ ſolũ defuit foꝛma veꝛ
box pᷣdicta:vᷣ etiã vᷣtus gre mediatoꝛis inquãtũ media⸗
toꝛ ꝑ moꝛtẽ.dico defuit nõ penitꝰ:̊ quo ad plenitndinẽ
effectꝰ. ¶ Ex his poſſet qri.vtꝝ ſcʒ impꝛimeret᷑ caracter
in illis ꝗ baptiʒ abant᷑ baptiſmo yp̃i ante paſſionẽ. diciꝰ
em̃ ꝙ ſic:qꝛ baptiʒ abant᷑ in nomie xpᷣi ante paſſionem ãĩ
quo implicite intelligit᷑ trinitas.et ſic erat ibi foꝛma veꝛ
boꝝ et etiã cauſa ex ꝑte mediatoꝛis.licet nõ ſm plenitu
diem effectꝰ.que plenitudo poſiea adueit eis xpᷣo paſſo.
vñ tales ſigno ꝑpetuo diſticti erãt a nõ credẽtibo i xp̃ʒ·

lembꝛumſeptumnum

qre tm̃ ſint tres:et dicũt aliqui ꝙ h ẽ ꝓpt
tres potẽtias imaginis create.ita ꝙ vnus
eſt ĩ memoꝛia: aliꝰ in ĩtelligẽtia: aliꝰ in vo
lũtate. Et q ita ſit:videt᷑.qꝛ vna potentia ſemel caracte⸗
riʒata nõ indiget ampliꝰcaracteriʒari.ergo ĩ vna poten
tia vnicꝰ eſt caracter.¶¶ Cõtra Hh ẽ.ꝙ caracter baptiſma
lis diſtinctiuꝰ ẽ totius imagis create in aima ot ſi updi⸗
ctũ eſt.¶ Itẽ in tribo ſacramẽtis tim̃ impꝛimit᷑ caracter.
et in vnoqͥqʒ caracter vnicꝰ:ex quo pʒ tm̃ tres eẽ caracte
res. Querit᷑ ergo cũ omis paſſio que ineſt aligbo inſit p
aliquã naturaʒ cõem:qᷓ ſit illa natura cõis reꝑta in his

nſequẽter querit᷑ de nũero caracterum.

tribo et nõ in alijs.et cõſtat ꝙ nõ materia:qꝛ nõ eſi cõis:
nec foꝛma qꝛ nec illa eſt cõis.Et ſi dicat᷑ ꝙ cõueneniunt
in ĩuocatõne trinitatis:ſiłr et in alijs ẽ inuocatio trini⸗
tatis. Lec efficiẽs:qꝛ ille eſt vnꝰ in om̃ibo ſacramentis.
Neceſſe eſt igit᷑ ꝙ illa natuꝛa ſumat ex ꝑte finis.ᷣ ̊ non
videt᷑:qꝛ in fine cõmuni vident᷑ omia ↄuenire. In finibo
aut ꝓximis om̃ia differũt. Et ſi dicat᷑ ꝙ hoc ẽ:quia iſta
tria ſacramẽta ſunt reſpicientia ſtatũ fidei deteꝛmiatũ.S
cum fides ſit eadẽ ſᷣm diuerſos ſtatꝰ: videt᷑ ꝙ in omibo
iſtis ſacramẽtis caracter vnꝰ ineimak. Sʒ oſtat ꝙ mk
ti ſunt caracteres.querit᷑ ergo q̃ ſit ratio multitudis: et
videt᷑ ꝙ ſuꝑfluat:cũ ſufficiẽter ꝑ vnũ poſſint diſtingui.
ME aũt ſint multi videt᷑:qꝛ caracter interioꝛ ſiłitudineʒ
habet cũ ſigno exterioꝛi.ſᷣ ſigna ſũt diſſimilia ⁊ diuerſa
ergo ⁊ caracteres Reſpõſio.ꝙ caracter eſt ſignũ ꝑfe
ctiuũ et ꝑpetuũ qð eſt in fidelibo:et etiã gerit imaginein
redẽptoꝛis. Redẽptoꝛ aũt fuit deꝰ et hõ.vñ poteſt accipi
differẽtia caracterũ:tum ex ꝑte dei ſiue ipᷣiꝰ imagis ĩcre
ate: tũ ex ꝑte redẽptoꝛis ĩqᷓtũ hõ:tũ ex ꝑte ipoꝝ ſacram̃
toꝝ reſpicientiũ ſtatũ fidei determĩatũ.¶ Ex ꝑte quidẽ
dei eſt tꝛia conſideꝛare.que ſunt.ſapientia ſumma.bo⸗
nitas ſumma et potentia ſumma.penes imaginem ſiue
repñtatõem ſumme ſapiẽtie ẽ caracter baptiſmi:qui eſt
ſapiẽtie ad credendũ.penes repñtatõem ſũme boĩtatis
ſumit᷑ caracter ↄfirmatõis:qui ẽ ſcʒ caracter ſctificatio
nis ad militandũ deo. penes aũt repñtatõʒ ſumme potẽ
tie ſumit᷑ caracter oꝛdis qui ẽ caracter ptatis ad miſtrã⸗
dum. Ex ꝑte aũt redemptoꝛis ſᷣm ꝙ; hõ ſic ſumit᷑ diffe⸗
rentia.Caracteres iſti ſignacula ſunt xpianoꝝ. Xp̃iani
ðᷣo in ſcriptura ſepe dicũt᷑ diſcipuli.vt.vj.act᷑.ñ qðᷣdã
