elo
ſe

m

in;
mu

ro;
oͤſe
us
bi
ci⸗
non
us
ngit
mnaz
abet
ſtan⸗
etus
ſecti⸗
tom
n
niba
gs
gnul
füfn
nocß
e

in

M

Mueſtio

um ꝗ ell nudus actus:ſic verũ eſt ꝗ honeſtamẽto indigzʒ
ad boc ꝙ ſit meritoꝛiũ.ſicñ ẽ act⸗ vͤtutis. Ad illð qð
obijcit᷑.· ꝙ oĩs virtus bʒ delectatõz. Dicendũ ꝙ ieiuniuʒ
bʒ delectatõz mentis:etiã ſi affligat carnẽ. vñ a pho acci
pit᷑ delectatio coĩter ꝓ nõ triſtari.ſicut ĩ exemplo de for
titudine dicit ibidẽ.tñ nõ exigit᷑ etis nõ triſtari: h ſufficit
boc velle quantũcũqʒ caro affligat᷑. ¶ Ad illð qð obijcit
ꝙ ieiuniũ eſt ð naturã 7c. Dicẽdũ ꝙ natura põt ſumi vt
natura vel vt ratio. Sco mõ põt eẽ idẽ actus virtutis ⁊
nature. m diffinitõz Tullij. Eirtus eſt animi bĩtꝰ ĩ mo
dũ nature rõni ↄſentaneꝰ.Et Augꝰ. Eirtus ẽ eq̃litas vi
te vndiq; rõni ↄſentiẽs.vñ ᷣm ꝙ ẽ naturavt ro: idẽ actꝰ
ʒ natura eſt 2 m naturã. qꝛ S naturã vt ẽ natura ſimpłr
2 ſm naturã vt eſt ratio.¶! Zd illð qð obijcit.ꝙ cibari ẽ
opus nature. dom ꝙ lzʒ cibari ſit opus nature inquantũ
eſt actus ſimpłr:nõ tñ inquantũ oꝛnatũ ⁊ infoꝛmatũ de⸗
bitis circũſlantijs exercet᷑ intuitu expeditõis ad vitã et⸗
nam. Addi etiã põt ꝙ abſtinere vt eſt actus purꝰ.ſ. ſumẽ
moderate ẽ opꝰ nature tãqꝙᷓ exequẽtis actũ:nihilominus
libe. ar. vt dictantis ſic debere fieri:̊ vtutis ẽ vt dirigen⸗
tis in actu ſiue ipᷣm actũ.4 Ad vitimũ dom. ꝙ cognoſcẽ
quid ⁊ quantũ ſumendi in iei unio pciſe ad ſanitatẽ ha bẽ
dã ⁊ ↄſeruandã eſt ipſius medici.2 ſic nõ eſt actus virtu
tis.ᷣ inquãtum infoꝛmatũ tebitis circũſtantijs aſſumit᷑
exercet᷑ ꝓ vita eterna obtinẽda. His addendũ videtur
ſine preiudicio.ꝙ ieiuniũ nõ eſt virtus:ſᷣ potius actꝰvir
tutis. qð pʒ ꝑ boc ꝙ nulla virtusᷣm habitũ eſt ĩ p̃cepto:
ſ potius ſᷣm actũ.

lLonſequẽter que .S. ij.

rit᷑. cuiꝰ virtutis eſt actus ſm ꝙ eſt meritoꝛiũ. Et videt᷑
ꝙ temꝑantie. cũ abſtinere ſit tꝑantie.ieiuniũ aũt ẽ abſti⸗
nentia a cibo ⁊ potu ſᷣm foꝛmã eccĩe.⸗ Pꝛet. ſuper illud
Aath. xvij. hoc genꝰ demonioꝝ. Glo. iſta carnaliuʒ vo⸗
luptatũ mutabilitas nõ mutat᷑ vel vincit᷑:niſi ſpũs oꝛati
one ↄfirmet᷑:2 caro ꝑ ieiuniũ maceret᷑.maceꝛatio aũt caꝛ
nis eſt temꝑantie.ᷓ ⁊ ieiuniũ.¶ Pret.oĩs motus vegeta
tiue potẽtie virtuoſus ſiue meritoꝛiꝰ ẽ tꝑantie.ieiunium
aũt eſt hmõi. ̊ ⁊c. ¶ Pꝛet. ieiuniũ q̃drageſime ẽ ad ſoluẽ
dam decimã tꝑis:q̃tuoꝛ tempoꝝ ad pᷣmitias Fᷣm Caſſia⸗
nũ ⁊ Yſido.ꝭ cũ ſoluere ſit debitũ iuſticie ⁊c.¶ Pret. ꝙ
ſit obedientie videt᷑. qꝛ pꝛeceptũ ẽ:⁊ adimplere pᷣceptuʒ ẽ
obediẽtie ⁊c. ¶ Pret. ꝙ ſit foꝛtitudis videt᷑.qꝛ debellare
vicia ⁊ motus illicitos repᷣmere eſt foꝛtitudinis.⁊ h̊ fit ꝑ
ieiuniũ. eſt actus foꝛtitudinis.¶ Pret.qꝙ ſit actus ca⸗
ritatis videt᷑. Augꝰ.de moꝛibo eccĩe ca.xxviij. diẽ ita. Hõ
& vt bomĩ appareat aĩa rõnalie ẽ moꝛtali ⁊ terreno vtẽs
coꝛpoꝛe.ꝑtim ̊ bomĩ:ꝑtim aĩe hoĩs bñfacit:ꝗq ꝓximũ di
ligit.ad coꝛpꝰ qð ꝑtinet medicinaẽ noĩata: ad aĩam aũt
diſciplina.ſᷣ̊ medicinã minime voco quicꝗd oĩno nũc coꝛ
poꝛis vel tuet᷑ vel inſtaurat ſalutẽ.Ex h̊ ſic arguit. Aſde⸗
dicinã exhibere coꝛpoꝛi opus ẽ caritatis.ſᷣ̊ ꝑ ieiuninʒ ex⸗
hibet᷑ medicina:qꝛ ieiuniũ cũ reprimat inoꝛdinatões mẽ
bꝛoꝝ coꝛpoꝛeoꝝ: tuet᷑ ⁊ inſtaurat ſalutẽ coꝛꝑis. ieiuniũ
eſt actus caritatis.4 Pret. cũ ieiuniũ ſit cã obtinẽdi vi⸗
tam eternã.ad vitã aũt obtinendã ſola mouet caritas ꝓ⸗
prie loquẽdo:videt᷑ ꝙ ſit actus caritatis.¶ Pret.ſic bo⸗
nũ eſt obicctũ virtutis generalis.⁊ H̊ bonum vt arduũ.2
bmõi eſt virtus ſpẽalis.ſic videt᷑ ꝙ cũ facere pᷣceptuʒ ſit
obedientie:⁊ ꝙ facere hoc preceptũ ſit obediẽtie ſpẽalis.
& implere preceptũ de ieiunio eſt ſpẽalis obediẽtie.ſᷣ ſpe
cialis virtus elicit ſuũ actũ: vt fides credere: ſpes ſꝑare.
&̊ ſpẽalis ohediẽtia elicit ieiunare.& eſt actꝰ elicitiue obe
dientie ¶ Rñſio. ꝙ ieiuniũ eſt actus tꝑantie:nõ ſolum
imꝑatiue bᷣ elicitiue.omẽs.n.virtutes que regũt nutriti⸗
uam ⁊ generatinã ſub tꝑantia redigũt᷑. Põt aũt ieiuniũ
oſideraꝛi: vel 'm ſubſtantiã actus:vel m rõneʒ actꝰ ſiue
oꝛdinẽ actus ad fineʒ.⁊ inquantũ hmõi põt ↄſiderari vr
inquantũ bonũ vel inquantũ debitũ vel inquãtũ pᷣceptũ.
Fm primã ↄſideratõz ꝓut cõſiderat᷑ ſcʒ qᷓtũ ad ſubſtãtiaʒ
actus ẽ ꝑãtie.Fm ſecudazʒ ẽ caritatis ⁊ tꝑãtie.ſm terciã

/„

Xxcvij.

eß iuſticie 1 obedientie ⁊ tꝑantie. tpantie eſt elicitiue:
aliaꝝ triũ im ꝑatiue.i eq;n.q;tum ad ſubam actꝰ inqn⸗
tũ ad cãm eſt actus caritatis vel iuſticie vel obediẽtie eli
citiue ſ̊ tm̃ im patiue. Ael põt dici ſm q dicũt qꝗda.q ie⸗
iuniũ eſt actus plurium virtutũ:que ipſum eliciũt rtio⸗
nibus diuerſis.que nõ ſunt tm̃ in rõcinante:ł̊ ſunt qͥdã⸗
modo foꝛme illius.Põt.n. ↄſideꝛari. ieiuniũ ſᷣm ratõnes
determĩatas quibo moderate ſe bʒ ꝗs in ſumẽdo cibũ.⁊
ſic eſt actus abſtinẽtie:que ſᷣm Tulliũ ẽ tꝑantie. Poteſt
etiã ↄſiderari ſᷣm ꝙ in ipſo ſubtrahit᷑ aliqꝗd delectabile il
li qui immoderate delectabilibo inheſit ꝓut hbʒ ratõʒ ſa⸗
tiſfaciendi ꝓ peccato:⁊ ſie eſt actus iuſticie ſpẽalit᷑ ſum⸗
pte. Põt etiã ↄſiderari ſm ꝙ oꝛdinat᷑ ↄtra radicẽ inclinã
teʒ ad peccata carnis.ſᷣm ꝙ ieiuniũ ſanat peſtes carnis
ex tali ſumptõe cibi moderata:⁊ ſic eſt actus pnie ſᷣm ꝙ
pnia eſt virtus ſpẽalis oꝛdinãs li.ar.ad reſiſtendũ.⸗.M
aũt dicit Aug.ꝙ quia nõ ieiunauimꝰ a ꝑadiſo cecidimꝰ
videt᷑ quodãmodo eẽ ↄtra ieiuniũ: qꝛ tũc nõ erant actus
tꝑantie cuiꝰ eſt repꝛimere motus illicitos carnis: qͥs tũc
nullus ſentiebat. Pꝛopteꝛ h̊ dᷣm.qꝙ ieiuniũ tũc eꝛat actꝰ

— —

obedientie. qꝛ illð ieiuniũ tũc erat abſtinẽtia a cibo veti⸗

to ⁊ qꝛ vetito.ſᷣ aliter ẽ de ieiunio ßm ꝙ h intelligit ð ie⸗
iunio.Concedẽde ſunt ̊ rõnes quibo oñndit᷑ ꝙ eſt aetꝰ vir
tutis temꝑantie. actus dico elicitꝰ.ſilr ⁊ aliaꝝ:d̊ ñ elici⸗
tus ſ̊ imꝑatus.ſcʒ iuſticie.obediẽtie.⁊ caritatis. eo mõ
quo dictũ eſt..l Ad illud qð obijcit᷑ de foꝛtitudine.poteſt
dici ꝙ cuinſlibz virtutis eſt debellare viciũ ſibi oppoſitũ
Vel põt dici ꝙ reprimere illicitos motus carnis ꝑ fugaʒ
⁊ longatõʒ ab eis ⁊ ꝑↄuerſionẽ ad ſummũ delecta bile:ẽ
actus ↄcupie ⁊ eſt motus tꝑantie. Reprimẽ aũt eoſdẽ ꝑ
inſultũ ⁊ debellatõʒ eſt actus iraſcibilis. Yraſcibilis enĩ
inſurgẽdo ⁊ q̃i debellando ipſos repᷣmit.⁊ ſᷣm ꝙ h̊ fit peꝛ
ieiuniũ:ieiuniũ eſt actus foꝛtitudinis. Pret.ieiuniuʒ bʒ
dupler eſſe. Fm ꝙ ſumit᷑ iuxta duplex mediũ.ſ.iuxta me
diũ virtutis tꝑantie:vel iuxta medium virtutis iuſticie.
Altera ẽ. n. eins medietas inquantũ eſt opꝰtꝑantie: ⁊ al
tera inquantũ eſt opus iuſticie. In abſtinẽdo aüt ᷣm me
dietateʒ ꝓpoꝛtionalez nature accipit᷑ ieiuniũ ꝓut ẽopꝰ
ſiue actus tꝑantie. In abſtinendo aũt ᷣm medietateʒ p⸗
poꝛtionaleʒ peccato ꝓ quo oꝑtʒ ſatiſfacẽ ⁊ rõni q̃ debʒ ſa
tiſfacere: accipit᷑ ieiuniuʒ ꝓut eſt opꝰ ſiue actꝰ iuſticie.⁊
ſic ꝓpꝛie eſt ſatiſfactoꝛiũ.⸗l Ad illud qð obyjcit᷑ de carita
te pʒ rñſio ex dictis.ꝙ etſi ieiuniũ ſit actus caritatis im
ꝑantis:eſt tñ tꝑantie eliciẽtis. Pret.etſi ieiuniũ ſit cau⸗
ſa vite eterne obtinẽde:tñ eſt a caritate imꝑante ⁊ a tem
pantia eliciẽte.. Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ſicẽ bonũ eſt obie⸗
ctũ generalis virtutis.⁊ ̊ bonũ vt arduũ ẽ obiectũ viꝛtu
tis ſpecialis.ita ⁊c. Põt dici ꝙ obiectũ virtutis qñq; cõ⸗
trabit᷑ foꝛmałr ſiue m foꝛmam: qnqʒ materiatr ſiue ßm
materiã. Arduũ aũt dicit bonũ ↄtractũ foꝛmatr: 2 ideo
de bono in genere ẽ virtꝰ generalis.de bono qð ẽ arduuʒ
ſiue in rõne ardui virtus ſpẽalis.ſ.ſpes.ſilr de bono ve⸗
ro ſiue ſub rõne veri fides.aꝛticulus aũt iſte vel ille ñ cõ⸗
trahit verũ de quo eſt fides foꝛmalłr ſᷣ materialr tm̃. ⁊ iõ
fides in ſua generalitate ẽ de vero cuiuſlibʒ articuli.nec
eſt fides virtꝰ ſpẽulis de q̊libʒ ſpẽali articulo. ſic ẽ ĩ ꝓpoſi
to. pceptũ.n.de ieiunio ↄirabit᷑ ſjm materiã tm̃:⁊ ñ for̃a⸗

lit. ⁊ idðo ae oĩa pᷣcepta de ieiuĩo
implent᷑ ¶ Sʒ obijcit ð iã dicta ſic. In medicina natali
q̃dã ẽ medicina curatiua moꝛbi:q̃dã pᷣeßuatiua a moꝛbo.
⁊ ſpecie drñtes. ſic erit ĩ moꝛibo.tꝑantia aũt ẽ medicia
moꝛbi: abſtinẽtia vᷣo ſiue ieiuniũ ẽ medicĩa p̃uatia. tẽ⸗
ꝑantia ⁊ abſtinẽtia ſiue ieiuniũ differt ſpecie. Sieiumũ
nõ eſt ſpẽs tꝑantie.¶ Pret . q ſatiſfacit reddit qð dzʒ.ſ̊ ie
iuniũ ſatiffacit. reddit q̊ qð dʒ. 4l Pret. ꝗq ieinnat ex pᷣce⸗
pto obedit.ſᷣ reddẽ qð dz ⁊ obedire ſunt ꝓpꝛij act? virtu⸗
tis iuſticie ⁊ obediẽtie. ̊ vt videt᷑ ieiunare vel ieiuniũ eſt
actus iuſticie vel obediẽtie elicitiue.⸗ Pret. ↄmedẽ tꝑa/
te ↄſiſtit int aliqᷓ extrema.ſ.ſuꝑflue ↄmedẽ ⁊ diminuere.
iſta extrema nõ mediat alia virtꝰ ꝙ abſtinẽtia vt videt᷑.
ↄmedere tꝑate ẽ mot? abſtinẽtie. Pꝛet. abſtinẽ 1 medẽ

tꝑate ẽ eiuſdeʒ virtutis diſcretine:qm̃ virtus qᷓ diſcreuit
qntũ⁊ qñ ⁊ vbi qũo ſit medendũ:2 debet ↄmedẽ tẽ⸗
ꝑate. eiuſdẽ virtutis ſunt abſtinere ↄmedere tꝑate:in
genere dico:qꝛ abſtinere ẽ maioꝛis ambitꝰ qᷓ omedẽ tꝑa⸗
teeg̊ ↄmedere tꝑate eſt abſtinere.2 g comedit tpate abſti⸗
net: quoꝝ vtrũq; ẽ falſuʒ ꝙ/Ad primũ ꝗ dom. ꝙ ſicut ĩ
medicina coꝛpali põt eẽ eàdeʒ medicina 2 curatiua moꝛ
i⁊ pᷣſeruatina a moꝛbo:ſic ĩ medicina ſpũali.⁊ gcꝗd ſit
ex ꝑte coꝛꝑis:ſic eſt er ꝑte aĩe.ꝙ eadem medicina cuꝛat a
moꝛbo oſeruando in ſiatu ſanita tis. Juyta qð dic beatꝰ
Sreg.in omeł.q̃dã. ꝙ celeſtis medicꝰ ſi ingulis gbuſqz vi
cijs obuiantia adhibet medicamẽta. Nã l icut arte medi
cine calida frigidis:frigida calidis curãt᷑.ita dñs nr co⸗
traria oppoſuit medicamẽta pctis:vt ⁊c. Pre. ꝓpꝛie loq̃n
d tꝑantia ẽ magis p̃ſ. eꝛuatiua:ieiuniũ magis cuꝛatiua.
Pre. tꝑantia in genere eſt p̃ſeruatiua ⁊ curatiua ratiõe
diuerſaꝝ ſuaꝝ ſ peciex.¶¶ Ad illa qᷓ ſequũt᷑.ꝙ ſcilʒ ieiu⸗
niũ ſatiſtacit 2 ita reddit qð debet. ⁊ ſitr obedit ⁊c̃. Põt
dici ſic.ꝙ ieiuniũ reddit qd debet 2 obedit: nõ tñ ſegt ꝙ
ieiuniũ vel ieiunare facit actus iuſticie obedẽẽtie elici⸗
tiue:qꝛ ex h̊ nõ ſequit᷑qꝛ ieiuniuʒ vel ieiunare ſunt ꝗꝓprij
actus iuſticie 2 obediẽtie.ſiẽ diligere caritatis ẽ: ⁊ credẽ
ſidei. Iʒ. n. inqtuʒ ſatiffacit reddit qð debet: nõ tñ er h̊ ſe⸗
quit᷑ ꝙ ſit actus pꝛie iuſticie.ſiẽ̃ nec ſequit᷑:ꝗ diligit dũ
facit qð debet. diligere deũ ẽ actus iuſticie elicitiue.oĩs
eni actus virtutis ẽ quodãmodo debitꝰ in pcepto. Juxta
qð ponit᷑ ꝙ actus virtutis eſt ĩ p̃cepto ⁊ ñ habitꝰ.nec tñ
oĩs actus virtutis ẽ iuſticie ⁊ obediẽtie elicitiue.¶ Ad il
la q̃ ſequũt᷑ põt dici.ꝙ ↄmedere tꝑate? abſtineꝛe ſũt ſim
pPlr idez. ↄmedere tꝑate ẽ actus cuiuſlibet vᷣtutis ſpecia⸗
lis.q etſi foꝛtaſſis põt dici ĩ re qð abſtinẽtia:innoĩata tñ
eſt. vñ eſt motus vel act? abſtinẽtie ꝑ aoccñs loquẽdo. ſiẽ
retinenda retinere ẽ actus ſiue motus laꝛgitatis ꝑ accñs
loquẽdo. Girtus.n.que mediat int hec extrema oĩa reti⸗
nere ⁊ oĩa dare bʒ duos actꝰ.ſ.dare danda ⁊ retineꝛe re⸗
tinẽda. Actus aũt ꝗ eſt dare danda ? retinere retinenda
eſt mediũ. Actus ꝗ eſi dare danda elicit ex laꝛgitate pꝛo⸗
prie loquẽdo. Actus ille ꝗ eſt retineꝛe retinenda elicit᷑ ex
Ecitate.tñ ꝑ accñs loquẽdo retinere retinẽda ẽ motꝰ lar⸗
gitatis. 7 B eſt: qꝛ largitas eſt ideʒ in re qð ꝑcitas.⁊ꝛ lʒ re
tinere retinẽda ẽ motꝰ largitatis:nõ tñ retineꝛe ẽ idẽ q8
dare.nec ſequit᷑:iſte retiet & dat. Silr virt? q̃ mediat int
hec duo extrema: ſuꝑflue comedeꝛe 7 diminute. bz duos
actus.ſ.abſtinere mõ debito:⸗ tꝑate ↄmedeꝛe.inqtuʒ re⸗
ſpicit actũ abſtinẽdi virtus vocat abſtinẽtie. inq tů come⸗
dendi nõ hʒ nomẽ ꝓꝛiũ.ↄmedere &ᷓ tꝑate ẽ motꝰ abſtinẽ
tie ꝑ accño loquẽdo.nec ex HG̊ ſequit᷑ ꝙ ↄmedere tꝑate eſt
abſtinere:nec ꝗ comedat tꝑate ꝙ abſtineat.ſic pʒ ĩ cõſili
vt pʒ ex dictis. Jeiuniũ ᷣo aliq accipit᷑ ſpẽalr.⁊ ſic pln
ribus modis. Vno mõ vt ẽ actus vel opꝰ inſticie.ſ. vt eſt
ſatiſfactoꝛiũ opus diuiſuʒ ð ozonẽ? elemoſinã. Alio mõ
ꝓut eſt actus tꝑantie.Eſt eni quedã tꝑantia oꝛis:vt ha⸗
bet ey li. de ſimilitudinib. Duo gppe lunt viꝛtutis gene⸗
ra que inter ſe differũt: ſicut coꝛpꝰ ⁊ aĩa. VUnũ eſt interiꝰ
inuiſibile:aliud exterius ⁊ viſt ibile. Interiꝰ nãq; ẽ cari
tas.humilitas. patiẽtia. benignitas. ceteraq; ↄſilia.Ex/
terius vᷣo ieiunare.elemoſinas dare.in or̃onibo vigilare.
lacrimari.aliaq; bmõi.⁊ ſiẽ coꝛpꝰ ſine aĩa diu ſubſiſiere
ñ põt.aĩa vᷣo ſine coꝛꝑe põt. ſic genꝰ exterius ſine interi⸗
oꝛi nõ diu ſubſiſtit. ſed interiꝰ bñ ſine exterioꝛi H vltimo
mõ ſine om̃i inſtitutõe eccie ẽ ieiuniũ actꝰvᷣtutis. Adbuc
alio mõ eſt actus obediẽtie p̃m ꝗ quodãmodo indictũ fu⸗
it in ꝑadiſo.vñ Nugꝰ. 3 Julianũ.qꝛ nõ ieiunauimꝰ a ꝑa

Diſo expullſi ſumus. . .
Dneſtio xcix. de modo

ieiunandi.

Eqnitur de mõ iem
nandi. Primo ꝗ querit᷑:a quibo ſit abſti⸗
nendũ tẽꝑe ieiunij. Scoo. vtꝛum magis

abſtinendũ eſt tꝑe ieiunij a quanto vel a quali. Tercio.
vtx ſemelↄmedendũ eſt diebo ieiunij 2 ſumcient:vel plu

ries ⁊? qualibet vice parũ.

embꝛuũ pꝛimnʒ

Rimo gqueꝛit᷑. a quibo abſtinendũ ẽ diebo
ieiunij. Et ꝙ a fructibo videt᷑ ſic ßᷣm Aug.
Jeiuniũ eſt inſtitutũ Pter tranſgꝛeſſioneʒ
N primã.ᷣ illa tranſgreſſio fuit pter vↄmeſti
onem fructus arboꝛis yetite. ab illis ẽ abſtinẽdũ vt pu
niamur in quo peccauimꝰ. EPre.oua ſunt maxie nutri
tiua 2 generatiua ſemĩs. nunqᷓ tebeẽt ſumi ſiue comedi
tꝑe ieiunij alicuiꝰ.ꝗ Pꝛe. cui negat᷑ qd minꝰ eſt:2⸗ qð ma
ius.qꝛ qui nõ eſt dignus mĩoꝛibo: nec maioꝛibo.ſ̊ maior
eſt delectatio magis inoꝛdinata in ↄcubitu etiam licito
ꝙᷓ in eſu carniũ vel q in duplici ↄmeſtione. Sab illo ẽ ab
ſtinendũ tꝑe ieiunij.¶ Pre. cũ ieiuniũ ſit inſtitutũ cõtra
laſciuiã carnis:ab illis cibis ẽ maxĩe abſtinendũ ꝗ ꝓuo⸗
cant ad libidinẽ.hmõi ſunt legumia: qꝛ cũ ſint vẽtola fa⸗
ciũt extenſioneʒ ſiue inflãmatiõʒ in mẽbꝛis genitalibus.
Pre. plures legunt᷑ fieri exceſſus ꝑ vinuʒ qᷓ; ꝑ carnes.
BGeñ.ix. Noe inebriatus ẽ ꝑ vinũ ⁊ vila ſũt pudẽda eiꝰ.
BGeñ.xix. Loth inebriatꝰ ẽ ⁊ cõmiſit inceſtũ. De qͥ etiam
dicit Augꝰ. Fauſtũ. Credo culpãdus ẽ Loth.nõ q̃ntũ
meret᷑ inceſtus:ᷣ quantũ meret᷑ ebꝛietas. Stota culpa in
vinũ refundit᷑. ꝓpter qdð videt᷑ ꝙ abſtinendũ ſit a vino tẽ⸗
poꝛe ieiunij. ¶ Pre. cũ teiuniũ inſtitutũ ſit ad repꝛeſſiõeʒ
luxuꝛie:q̃ eti repᷣſſio marĩe fit ex abſtinẽtia a vino.̊ ꝛc.
M aũt reprimat᷑ impetus lururie er abſtinentia a vino:
ex ſupꝛadictis pʒ.¶¶ ore.lex noua Efectioꝛ eſt qᷓ; vetus.ſᷣ
in veteri ieiunàtes abſtinebant ab omni oꝑe ᷣnili. ⁊ẽ.
¶ Pret. dicit phus. ꝙ inter eſcã minime ſunt nutritiua
ignis ⁊ aer:maxĩe aũt aqua ⁊ terra.q̊ aĩalia aeꝛea minꝰ
nutriũt ꝙᷓ; aquatica.ꝗ ſi illa ꝓhibent᷑: vt volatilia.magis
ꝓhibẽdi ſunt piſces ⁊ magis abſtinendũ eſt ab illis. vtẽ
ex hoc ↄcludi põt.q; minꝰ debẽt ꝓhiberi volatilia tꝑe ie⸗
iunij ꝙᷓ piſces.r ita ſi piſces nõ ꝓbibent᷑: nec illa. Re
ſponſio.qꝙ ieiuniũ neceſſariũ ẽ ad carnẽ domandã ne ſeui
at ad illicita. ad ꝑſonã affligendã otra delectatõʒ hitam
in peccatis.ad vicia reſecãda ⁊ pcta tollẽda.t ſit recon⸗
ciliatio ⁊ pax cũ deo:qui peccatio 2 vicijs infeſtabat᷑.vñ
ab illis abſtinendũ eſt que ad carnis laſeiuiã nimis ꝓuo
cant:que inoꝛdinate ꝑſonã delectãt:⁊ q̃ reſecatõʒ vicioꝝ
impediũt:⁊ peccatoꝝ cauſas fouẽt.4! Ad illud g qð ob⸗
hcit᷑. ꝙ a fructibo ẽ abſtinẽdũ: qꝛ prima traſgreſſio ex vſn
fructus euenit. dicit᷑ ꝙ nec tunc nec nunc eſt ſimpliciter
vſus fructus in vicio. ed inoꝛdinatus appetitus nunc: ⁊
vſus prohibitus tunc. Inoꝛdinatus auũt appetitus meltꝰ
⁊ efficacius reprimit᷑ ꝑ abſtinentiam ab eſu caꝛniũ ꝙᷓ; peꝛ
abſtinentiã ab eſu fructuũ:quia inter nutritiua que ſunt
vltime compoſitõnis vt ſunt aĩalia maxime nutriunt car
nes (cõmuniter dico ꝓpter caliditatẽ 2 bũiditateʒ) 7 faci
unt vigere fomitez. 2 incentiuũ ca rnis ꝓuocant. hec enĩ
faciũt calidũ ⁊ bumidũ.nõ ſiliter eſt de vid u fructuũ. ꝓpt
quod nõ eſt ita neceſſaria eoꝝ abſtinentia. 4 Ad illnd qð
obijcitur. ꝙ oua ſunt valde nutritiua. Pot dici ꝙ in ieiu
nio abſtinenduʒ eſt ab illis cibis ex quibus pꝛouocat᷑ ho
mo ad carnis laſciuiam.a ideo a carn ibus ⁊ que oꝛdinã
tur ad carnes:vt ona caſeus ⁊ lac. Iſti.n. cibi ſunt multi
nutrimenti ⁊ replent coꝛpoꝛa quibus vniunt᷑ multis hu⸗
moꝛibus ⁊ laſciuiam hꝛouocant. ꝓpter quod temꝑe qua⸗
dꝛageſimali ⁊ quatuoꝛ tempoꝝ ⁊ etiam vigiliaruz in ali
quibus partibo a cibis illis conſuetudinaliter abſtinet᷑.
qñq; tamen propter neceſſitatem vſus ouoꝛuʒ ⁊ lactici⸗
nioꝛum indulgetur.⁊ maxime qñ tempoꝛibus iſtis tem⸗
pus feſtiuũ occurrit:in quo non ſine ratione decernit᷑ ab
illis quoꝛum intereſt pter feſtoꝛum ſolennitateʒ ieiu nij
afflictionẽ vebere mitigari. In aliquibo auteʒz terris etiã
in tempoꝛibus ieiunioꝛuʒ predictis: ꝓpter nccitatẽ ⁊ ie⸗
iunantiũ infirmitateʒ vſus talium concedit᷑.¶¶ Ad id qð
obijcit e leguminibug. Poteſt dici lz legumina eo ꝓ

Ee⸗
1

6.

Pn

gnulti
bo⸗
o,
jali
et.
tiei⸗
en⸗
tab
unn
etis
1e/
60
p

Mneſtio ·

ſunt ventoſa faciũt extenſionẽ ĩ mẽbris genitalibo. tñ ga
ventoſa ſunt nõ multũ ſunt incoꝛꝑabilia. Ner.n. nõ faci
le immiſcet᷑ coꝛꝑibo in quibo dñat᷑ terra ⁊ aq̃: cuiuſmodi
ſunt legumiĩa.⁊ ideo lʒ faciãt quandã extẽſiõʒ mẽbꝛoꝛuʒ:

—

tñ ab eis ñ oꝑtz abſtineri: eo ꝙ nõ crfacili cũ aere admi

—

maxrie ſunt nature frigide. vñ ſũt minime incẽtina. AV
hoc qð obijcit᷑.ꝙ maioꝛ ? inoꝛdinatio in cõcubitu ⁊c̃·põt

ſcent?᷑.ꝛ ſic ñ cibãt multuʒz. Pret. qꝛ illis dñat᷑ terra⸗

dici ꝙ H̊ nõ opoꝛtuit ꝓpt ꝑiculũ incõtinẽtie lapſus gui
oꝛio:cũ etiã in ↄcubitu tali ſacrjm excuſat. 4 Ad illð qʒ

obijcit de vino. põt dici ꝙ eccia pꝛudent᷑ ñ inſtituit abſti
nentiã fieri debere a vino. ꝗꝓpter infirmoꝝ murmuratioʒ

— .

7 inobedientiã: ⁊ etiã nccĩtateʒ digeſtionis. multi. n. bñt

cebileʒ ſtomachũ ꝗbus neceſſarius ẽ vſus vini ꝓpt dige⸗
ſtionez celebꝛandà. Pret.panis a vinum ncẽia ſunt vite

ßſ̃m Yido. li. xx. etbymo. 4 Ad illð qð obijcit᷑. ꝙ in lege

veteri abſtinebãt ab omni oꝑe Fuili ⁊c̃. põt dici ꝙ exñtes
in tꝑe gre veritateʒ tenẽt 2 figurã dimilerũt. qꝛ S illa va⸗
catio ab oꝑe Fuili figurabat vacatõeʒ ab oꝑe peti:quod
reddit oꝑatoꝛes Fuos eius.iuxta illð Fo.viij. Qui facit
peccatũ Fᷣnus ẽ peccati.mõ in tꝑe ieiunij ceſſa ndũ ẽ a pec
catis moꝛtalibo ad h̊ ꝙ ieiuninʒ ſit efficar. 4 Ad illð qð
obijcit. ꝙ aialia aerea minꝰ nutriũt qᷓ aq̃tica. Põt dici.
ꝙ natura eſt ſuſtentanda ⁊ vicia reſecãda.vñ in ſtatutis
cõmuniboↄdeſcendendũ eſt infirmitatibo:2 voluptatibo
reſiſtendũ.qꝛ etiã carnes aeree vtpote volatilia: delicias
carnales gignũt ⁊ fouẽt.nõ aũt intantũ piſces. cuz piſci
bus aũt elt vinũ ncciuʒ ꝓpyter ſtomachi debilitatẽ: iðo ñ
omiĩa ſunt ſubtrabenda tpꝑe ieiunij: nec oĩa ↄcedẽda.car⸗
nes aũt auferunt᷑ vt luxuria ſiue laſciuia carnis reſecet᷑.
vinũ piſces ↄcedunt᷑ ad nature ſuſtentatõʒ. vñ AVli.lib.
c officio ca. xliiij. loquens de vſu carniñ ⁊ vini ait.Car⸗
nes 2 vinum poſt diluniũ in vſum bomĩbus ẽ oceſſuʒ. nã
in initio ↄceſſum nõ fuerat:niſi tm̃ illud vt ſcriptuʒ eſt: li
gnũ fructiferũ ⁊ herbam ſeminalẽ dedi vobis in eſcam.
Poſtea ðᷣo Noe data ſunt in eſum cũcta aĩalia vnicuiqʒ
tunc attributa licẽtia eſt. Sʒ poſtꝙᷓ rpᷣs ꝗ eſt principiũ ⁊
finis apparuit:̊ qð in principio ſuſpẽderat etiã in tẽpo⸗
rũ fine retraxit.loquẽs ꝑ apim ſuũ. Honũ eſt nõ mãdu⸗
care carnes ? nõ bibere vinũ.⁊ iteꝝ.ꝗ infirmus eſt olus
manducet.(2 igit᷑ ga carnes male ſunt ꝓbibent᷑: ̊ qa
epule eaꝝ carnis luxuriã gignũt ⁊ faciũt nutrimẽta oim
vicioꝝ.elca venter: ⁊ venter eſcis.deꝰ aũt hũc ⁊ hanc de⸗
ſtruet. piſceʒ ſane: q; eũ poſt reſurrectõʒ accepit domin?ꝰ
poſſumus mãducare.boc.n. nec ſaluatoꝛ nec apoſtoli/p⸗
bibuerũt. hec Yſido.

embꝛũ ſecũdũ

Onſequent querit᷑.vtꝝ magio abſtinendũ
ſit tꝑe ieiunij a quanto vel a quali.boc ẽ q̃⸗
ere. vtꝝ magis abſtinendũ ẽ a ſuꝑfluitate
iboꝛuʒz: vel a cibaꝛijs delicatis. O magis
abſtinendũ ſit a quali: videt ſic. Bañ.x. Panez deſidera
bilez nõ comedi. Glo.a cibis delicatis abſtinuit. qð ma
rime faciendũ ẽ nobis tẽpe ieiunij.̊ᷓ abſtinẽdũ ẽ a quali.
¶ Pret. Hugo de s.vic. ſcdᷣa ꝑte de ſacr̃is. Si ĩ coꝛꝛepti⸗
one minoꝛ eſt afflictio qᷓ; in culpa fuit delectatio: nõ ẽ di⸗
gnus fructus pnie.penſunda & eſt afflictio penes vel Fm
quantitatẽ delectatõis. ⁊ ita penes qualitatẽ.quare a q̃li
magis abſtinendũ. Pret. ideʒ dicit.ꝙ pnĩa directe ra⸗
diceʒ aſpicit peccati que eſt libido.⁊ libido magis reſpi

cit quale:quare pnĩia magis penes qualitatẽ penſatur.?

ita magis abſtinendũ eſt a quali.⸗ Pꝛet. phᷣs.volẽti in⸗
tendere ad virtutẽ oꝑiz inſpicere ad ↄtrariũ.ſᷣ maxie cõ⸗
trariũ virtuti in oĩbus eſt delectatois exceſſus:qre vt ie⸗
iumo ꝑueniat᷑ ad vᷣtutẽ:maxĩe abſtinẽdũ ⁊ a q̃li.¶ Pret.
delectatio Fm phᷣm finis eſt deſiderij ⁊ delectatio ↄiũctõ
ↄuenientis cũ ↄueniẽti.⁊ ↄuemiẽtia attendit᷑ penes q̃lita⸗
tẽ.quare delectatio. ̊ ⁊c.¶¶ Pꝛet. ꝓpter qð vnũquodq;
⁊ illud magis.ſᷣ quantũ nõ appetit᷑ niſi i. nq tũ quale.vnð
cib amarꝰnõ appetit᷑ nec libenter recipit᷑· ̊ quale magis

xcix.

appetit. 5 ⁊c.4¶ Pret. in nobis triplex ẽ potẽtia.ſenſus 7
imaginatio 2 intellectus. Et ſenſus ꝓpꝛie ꝓ obiecto hʒ qᷓ
litatẽ: imaginatio quantũ:⁊a intellectꝰ hʒ qd ꝓpꝛie ꝓ obie

cto.ſᷣ ieiuniũ eſt inſtitutũ ad reprimendũ delectatõʒ pᷣci⸗

pue m ſenſum geſtũ.ᷓ inſtitutũ ad reprimendã delecta⸗
ti quale.quore a q̃li magis eſi abſtinendum.
Contra. Augꝰ. dicit de ieiunio ſabbati. Nialia ratõe

caꝛentia dicũt᷑ a loga:quibo ſiles ſunt ventri dediti ꝓpter

uimmoderatũ ↄuiuiũ quo mens obꝛuit᷑.ab illo aũt magis

eſt abſtinendũ quo mens magis obꝛuit᷑.magis aũt obꝛu

itur ꝑ ſuꝑfluitatẽ cibi qᷓ ꝑ qualitatẽ: vt diẽ auẽtas.̊ ma

is abſtinendũ eſt a quãto ꝙᷓ; a quali.¶ Pret. Mido. de
ummo bono. Quicqd cũ modo ? tꝑamento recipit᷑ ſalu
tare eſt:qcꝗd modũ erceſſerit ꝑiculoſum eſt. ꝙ̊ magis ver
ſat᷑ ꝑicuiũ circa quantũ.q̃re ⁊c.¶ Pret. cui⸗ exceſſus eſt
minus excuſabilis ab illo magis eſi abſlinẽdũ. exceſſus
in quanto minns eſt excuſabilis: quia minoꝛ eſt ꝓnitas
ibi.magis proni ſumus ad comedendũ delectabilia qᷓ; ad
multũ cibũ qð nõ eſt delectabile.q̃re ⁊c.¶ Pret. cui ex⸗
ceſſus eſt magis ↄtra naturã:ab illo eſt magis abſtinẽdũ
exceſſus in quanto eſt hmõi: qm magis grauat naturã ⁊
coꝛumpit cibo ſuꝑfluus qᷓ cibꝰ delicatꝰ.q̃re ⁊c.¶ ꝗdret.
cuiꝰ exceſſus eſt magis ↄtra eẽntiam virtutis: ab illo eſt
magis abſtinendũ.ſᷣ exceſſus in quanto eſt bmõi:qꝛ vir⸗
tus queꝛit mediũ ⸗ immodeꝛatũ fugit:⁊ ↄſiſtit inter ſuꝑ⸗
fluũ ⁊ diminutũ.vñ mediuʒ magis impugnat ſuꝑfluita⸗
tes qᷓ q̃litas.quare ⁊c.¶ Dret.cuiꝰ exceſſus magis red⸗
dit hoieʒ inhabilẽ ad oꝑatõnes ſpũales ab eo magis eſt
abſtinendũ.ᷣ ꝑ exceſſuʒ in qudÜtitate magis efficit᷑ homo
inbabilis ad oꝑatões ſpũales: qᷓ; ꝑ exceſſuʒ in qualitate
vt pʒ ꝑ ſe in omnibo.quare ⁊c̃.q¶ Pret.virtus oↄſiſtit cir⸗
ca difficile. ̊ qũ bomo bʒ plura fercula delectabilia. dif⸗
ficilius abſtinet a quãto qᷓ a quali.ᷓ magis ↄſiſtit circa
quantũ q; circa quale.⁊ ita circa abſtinentiã a quãto ma
gis eſt vituo ñſio.Eſt iudicaꝛe de bhmõi abſtinẽtia
duptr. aut m legez conſtitutõis eccĩaſtice: aut ßm legez
virtutis q̃ eſt ſobꝛietas.ſᷣm ↄſlitutõeʒ eccĩaſticã magis ẽ
abſtinendũ in ieiunio a quali qᷓ a quanto: eo ꝙ circa ab⸗
ſtinentiã a quali ꝑiculũ eſi minus:⁊ iudiciũ ceꝛtiꝰ: ⁊ cõ⸗
modũ maius. Periculũ minꝰ:qꝛ ꝗᷓtuʒ ad ſuſtentatõʒ na
ture 1 nutrimentũ nõ refert cuiuſmodi ſumant᷑ alimenta
dũmodo natura ſuſtentet᷑. Iteʒ iudiciũ eſt certiꝰ: qꝛ ñ po
tuit iudicare eccĩa quantũ deberet ſufficẽ.qꝛ qð parũ eſt
vni: multũ eſt alij. ̊ circa qualitatẽ potuit diffinire dicẽ⸗
talia cibaria nõ eẽ ſumẽda tꝑe tali. Iteʒ ↄmodũ maiꝰ
eſt abſtinendo a quali:quia ieiuniũ inſtitutũ eſt t pau
peres· quia circa magis celectabilia maioꝛes fiũt expẽſe
ſiue in delectabilibo.? bmõi erpenſe magis erogãde ſunt
pauꝑibus.⁊ etiã plus ſuſtentãt᷑ pauꝑes de reſiduo quãti
ꝙ̃ de reſiduo dxlectabilis.nec eſt cuꝛa ndũ dare pauꝑibus
delectabilia: imo malũ eſt. ö̊ danda eis ſuſtentatio. JTdeo
dico ꝓpter iſtas rõnes m conſtitutõeʒ eccĩaſticã magis
abſtinendũ eſt a quali ꝙᷓ a quãto. Scðz aũt legẽ virtutis
ſobrietatis diſtinguẽdu eſt.qm aut querit᷑ de quãto ⁊ qli
illicito: aut licito. In illicito magis abſtinẽdũ ẽ a quali
qᷓ a quanto.vñ maius peccatũ eẽt tꝑe ieiunij ↄmedẽ mor
ſellũ carnis qᷓ; comedere multũ de licitis. Si aũt loqᷓmuꝛ
de quanto ⁊ q̃li licito:dico tũc ꝙ nõ eſt hic daꝛe geneꝛalẽ
regulã.nec potuit eccia determiare a q̊ magis. Aligꝗ eniʒ
delectant᷑ in quanto:aliꝗ in quali.Sũt aũt alig ita eda⸗
ces ꝙ nõ querũt niſi ſuꝑſluitatẽ.alig ðᷣo magis delectan⸗
tur in bono? ſufficit eis paruʒ dũmodo ſit delectabile 2
ſuane. vñ magis delectãt᷑ in ſuauitate ciboꝝ ꝙᷓ in plura⸗
litate. illis ꝗ ꝓnioꝛes ſunt ad edacitatẽ maioꝛ virtus ẽ
abſtinere a quanto.Eis vᷣo qui plus delectant᷑ in ſuaui⸗
tate iſloꝝ maioꝛ eſt virtus abſtinere a quali qᷓ; a quanto.
4¶ Et ad illð qð primo obijcit. ꝙ maxime abſtinenduz ẽ
temꝑe ieiunij a delectabilibo. Dico ꝙ hoc intelligitur ꝑ
comꝑatõʒz ad quantũ.vnde tpe ieiu nij plus ꝙᷓ ĩ alio a de⸗
lectabilibo abſtinendũ eſt.¶ Ad illud qð ab eodẽ habet.
ꝙ pnia directe reſpicit radiceʒ peccatii.libidineʒ. Põt

diciꝙ libido in guſtu põt ↄſiderari ſᷣm viget in palato
7 läncun:t, ſic magis reſpicit quale. Vel pᷣt ↄſider ari ſᷣin
guſtus eſt inſtrumẽtũ deſeruiẽs virtuti nutritiue. ſic
eius libido maxie reſpicit quantũ ꝙᷓ; q̃le.q¶ Ad illð quod
obijcit᷑.ꝙ Zriũ virtuti ẽ erceſſus delectatõnis ⁊c̃.põt dici
nõ ſolũ delectatio intẽſa ẽ vᷣtuti otraria:h̊ ⁊ ſuꝑfluitas
⁊ etiã magis peccaret ꝗ nõ ↄmederet ad ſuſtentatõeʒ na⸗
ture:qᷓ; omedendo delicata. qꝛ magis grauaret naturaʒ.
Ad illud qð obijcit᷑ pᷣm phm. ꝙ delectatio ẽ finis deſi⸗
cerij rõne aueniẽne ⁊c. põt dici deſideriuʒ qñq; cauſat
ex indigentia: qq; ex ↄueniẽtia coniũctoꝝ delectabiliũ.
delectatõ aũt illa que eſt finis deſiderij rõne ↄueniẽtie re
ſpicit quale:delectatio aũt q̃ eſt finis ceſiderij rõne indi
gentie magis reſpicit quantũ.¶ Ad illdð qð obijcit᷑.ꝙ nõ
appetit᷑ quantũ niſi röne qualis ꝛc.poõt dici ꝙ falſum eſt.
immo rone deoꝛdinatõis appetitꝰpõt alit eẽ. vnꝰ.n.alpe
tit ſatiffacẽ virtuti nutritiue:z ali libidini guſtui ſm ſe.
im ꝙ viget in palato 2 lingua.⁊ ideo iſte magis appetit
ſuauitatẽ ciboꝝ:alius magis quantitateʒ. ⸗ Aliud ſea ol⸗
uit᷑ vt priꝰ.qm guſtus ſᷣm ſeruit nutritiue magis reſpi
cit quàtũ.Fᷣm ſe tñ ⁊ ᷣm ꝓ viget libido eiꝰin lingua 2 pa
lato magis reſpicit guſtus quale.Ad illud q obijcit᷑
ad pteʒ aliã. Dico ad primũ. immoderatũ ↄmuiũ po
teſt eẽ in quali ſicut in quãto. Pre.loꝗt᷑ augꝰ. in illicitis
de quibo nõ eſt queſtio. Pre.magis effrenate ferunt᷑ bo⸗
mines ⁊ immoderatiꝰ vtũt᷑ cibo uaui. 4 Ad illð qð obij
ci ꝑ aſido.qcqd modũ exceſſerit piculoſuʒ ẽ ⁊c. põt di⸗
Ciꝙ exceſſus ⁊ grauamẽ nature accidit ex q̃li ſic ex qnto.
⁊ minꝰ ſe ſciũt hoĩes refrenare circa q̃le q;ᷓ ciꝛca quatuz.
ideo pluribo magis abſtinendũ ẽ a q̃li.q¶ Ad illð qð obij
cit. ciuꝰ exceſſus ẽ minꝰ excuſabilis ⁊c. pᷣt dici ꝙ exceſſus
in licitis in quãto:magis ẽ excuſabilis rõne vᷣtutis nutꝛi
tiue.h in illicitis ẽ magis excuſabilis exceſſus in q̃li:qa
quale magis monet 2 trabit ad exceſſuʒ. 4! Ad illud qð
obycit. exceſſus in quãto magis quat naturã. põt dici
ꝙ exceſſus in quali Fuat naturà ſiẽ exceſſus in quanto.2
plus qñq;:qꝛ minꝰ ſciũt ſe hoĩes refrenare circa quale.2
Pter h̊ talibo magis abſtinenduʒ ẽ a q̃li.ꝗ¶ Ad illud qðᷣ
obijcit᷑. ꝙ exceſſus ĩ quãto ẽ magis ð eentiã ðᷣtutis ⁊c̃.pᷣt
dici ꝙ ẽ ſuꝑfluitas in quali ſic in quãto: ⸗ vtrũq; virtutẽ
impugnat.exceſſus.n.in quali inducit exceſſuʒ in quãto
frequẽter: ⁊ ſic impedit efficaciã rõnis.ſicut excellens ſa
poꝛ in vino facit ꝙ hõ nimis bibit: nec ponit mediũ ĩ bi⸗
bendo. Ad illud qð obijcit. ꝙ exceſſus in quãto reddit
hoĩeʒ magis inhabilẽ ⁊c̃.põt dici ꝙ exceſſus ĩ q̃li magis
auget carnalẽ ↄcupĩaʒ q; erceſſus: quãto.vñ magis im
pedit memoꝛiã 2 eleuatõz mentis in deũ: 2 reddit hoĩeʒ
magis inhabilẽ ad ſpũalia ſimpłꝛ q; exceſſus in quanto.
lʒ.n.exceſſus ĩ quãto magis efficiat hoĩeʒ inhabilẽ ad tẽ/
pus: exceſſus tñ in quali magis reddit inbabilẽ ſimpłr.
¶ Ad vltimũ doᷣm. ꝙ reuera difficiliꝰ abſtinet hõ qn bʒ
pluꝛa fercula delectabilia a quãto qᷓ a quali.h ẽ vex.ſᷣ ſᷣ
eſt magis Pter ꝓuocatõeʒ qualis ꝙᷓ quanti. ꝓpter qð p
ſe loquẽdo difficilius ẽ ponere modũ circa quale q; circa
quantü.vñ rõ illa videt᷑ peccare E locũ ſophiſticũ ſm ꝗd
H. Silr 2 plures

g alie in h ꝓbleumate poſite.

bꝛü tercinʒ

VDnſequẽter querit᷑. vtꝝ ſemel omedenduʒ
ſit in die q ieiunat⸗ ſum̃cient: vel pluries
q̃libet vice paꝝ ſiẽ faciũt greci. Et videt᷑
melius ẽ ⁊ laudabiliꝰ pluries ↄmedereĩ
dieb ieiunioꝝ parũ:q emel ⁊ ſatis. Sic Hiero.i q̃dazx
epła loquẽs de inſtructõe cuiuſdã puelle:dicit. Sic ome⸗
dat vt ſp eſuꝛiat.ſᷣ ſi pluꝛies comedit ⁊ paꝝ ſꝑ magis eſu
rit:qᷓ; comedit ſatis ſemel. Fᷣm Hiero.ↄgruẽtiꝰ ẽ me
dere pluries 2 parũ qᷓ comedẽ ſemel aſ. atis. ¶ Pre. Hie
ro.ibidẽ. Melius eſt ↄmedere paꝝ i;ᷓ ſemel ſatis ſumẽ. §
melius eſt pluries baruz comedere í; ſemel ſatis⸗ ſumẽ. S
c· ꝗ Pre. gſido. de ſummo bono. Spꝑnit᷑ eius ieiuniũ q
in veſpe ciboꝛ ſacietate reſicit᷑.⁊ hmõi eſt nrjm ieiuniuzʒ:

quare ↄtẽptibile eſt:a ieiuniũ grecoꝝ laudobile magis.

dre. Yſido. v. etbymo. dicit. de lege pcti erit lex hone⸗

ſta iuſta poſſibilis ᷣm naturã:ſm ↄſuetudinẽ loco tꝑiq;
ↄueniẽs nccia vtilis manifeſta.ᷣ ſi inſtitutũ eẽt ieiuniuʒ
noſtrũ ſic ꝙ pluries ↄmederemꝰ in die 2 parũ q̃libet vi⸗
ce:iſtud eẽt magis poſſibile apud oẽs.vñ nullꝰ tũc poſſet
ſe a eiunio excuſare. 4¶ Itẽ magis oſentiret h̊ nature:ꝗa
minus grauaret᷑ natura. ꝗ ſic debuit inſtitui ieiunium. ?
tale eſt ieiuniũ grecoꝝ. S illud laudabilius ẽ q; noſtruz.
4Dre. multis modis otingit peccare ꝑ gulã.vñ verſus:
Pre. ꝓpere laute: nimis ardẽt ſtudioſe. Sʒ maximũ gu⸗
le viciũ eſt nimis ardent᷑ comedere.Eſau.n.in eſu lenti⸗
cule ꝑdidit primogenita: qꝛ nimis ardent appetijt lẽticu
amm. cñ ieiuniũ inſtitutũ ſit ↄtra viciũ gule: potiſſime
buit inſtitui ↄtra illud viciũ qðẽ nimis ardent᷑ ↄmedẽ
qð ẽ peſſimũ gule viciũ.h̊¶ hmõi aꝛdoꝛ maxĩe accendit᷑ qñ
hõ nõ comedit niſi ſemel in die. Cũ.n.hõ ieiu nauit vſqʒ
ad nonã vel vſqʒ ad veſi peꝛã: multuʒ appetit ↄmedẽ. ¶ Jon
ſic aũt ſi pluries in die omederet ⁊ parũ.ᷓ debuit meliꝰ
inſtitui iſto modo. ¶ Pꝛe. ſemel manducare appetitũ au
get ↄmedendi:vt dictũ eſt. ita etiã ꝙ neſcit hõ diſcernere
quid nature vel ꝗd voluptati expediat.ᷣ tũc peccare con
tingit omedẽdo qñ inter iſſla bomo nelcit diſcernẽ. ſciret
aut magis diſcernere inter hec pluries ⁊ parũ ↄmedẽdo.
quare ſic ieiunare eẽt vt videt meliꝰ. ¶ Pre. ieiuniuʒ dz
eſſe affictiuũ. ß qñ hõ pᷣguſtauit delectabile:ſi ſibi ſubẽ⸗
atur tũc multũ affligix. abſtinere ſe a delectabili pᷣgu⸗
ſtato multũ afflictiuũ eſt. illeꝗ pluries ↄmedit 2 paꝝ:
cohibet apetitũ ſuũ retrahit ſe a delectabili p̃guſlato.
̊multũ affligit. G̊ ᷓ̊ modo ieiunare eſt magis afnictiuũ
quare ⁊c̃.¶q Pre.ieiuniũ ẽ inſtitutũ vt mẽs eleuet᷑ ĩ deũ.
vñ tꝑe ieiun magis debet eẽ eleuata in xrũ. ßᷣ virt? men⸗
tis dprimit nimia ↄmeſtione:2 oↄmegere ſemel ĩ die ma⸗
gis impedit eleuatõz mẽtis ad opꝑa ſpũalia q; ↄmedẽ plu
ries parũ.quare magis ogruit inſtitutõi ieiunij. ¶ Pre.
in oꝑibus dei ſimul viget miſcdᷣia cũ iuſticia.⁊ nos debe
mus ipſuʒ imitari in quibo poſſumꝰ.ꝗ ĩ oꝑibo nr̃is debet
currere cũ rigoꝛe mãſuetudo:⁊ cũ oꝑe rigoꝛis opꝰmãſue
tudinis.̊ magis currit cũ rigoꝛe abſtinẽtie miſcðᷣia cor⸗
poꝛis ↄmedendo pluries in die paꝛũ q́; omedẽdo ſemel:
minꝰ grauat᷑ natura.qᷓre ſic ieiunare laudabiliꝰ ẽ. ¶¶Cõ
tra.ſicut ſe hʒ multũ ad paucũ:ita frequẽter ad raꝛo.ſed
peccauimꝰ ↄmedendo frequẽter ⁊ multũ. g ſatiſfacere de
bemus ꝑ ieiuniũ ↄmedendo raro ⁊ paucũ.ſ̊ hᷣ magis fit
comedendo ſemel in die.h̊ ᷓ̊ mõ laudabiliꝰeſt ieiunium.
¶ Pre. in ieiunio abſtinere opoꝛtet a q̃li ⁊ a quãto. p ec⸗
cleſia nõ põt determinare qualitatẽ molis vel ponderis
in ieiunio.qꝛ qʒ paꝝ vni eſt h̊ alij ẽ multuʒ:⁊ ecõuerſo.⁊
debuit quantitatẽ aliquã determiĩare in ieiunio: debuit 3
determiare quantitatẽ viciſſitudinis.ſ̊ ̊ factũ ẽ iniũgẽ⸗
do ſemel in die tpe ieiunij omeſtionẽ. ̊ iſtud recte oꝛdina
tũ eſt.¶¶ Pre.ieiuniũ eſt ad eleuandũ mentẽ ſurſuʒ. h q̃n
to quis pluries ad inferioꝛa ſe ↄuertit ⁊ de inferioꝛibus
curat:tanto plus ab hmõi mentis eleuatõne impedit᷑. gᷓ
iſtud eſt magis otra rõneʒ ieiunij.4 Pre. in actibo in g⸗
bus cõiuncta eſt roluptas cũ nccitate.quãto rariꝰ le ex⸗
ercet:tanto puriꝰ viuit.ſ̊ in actu ↄmedẽdi oiungit᷑ volu⸗
ptas neceſſitati.⁊ difficile ẽ diſcerneꝛe ag voluptati quid
ncciĩtati erpediat.quare ꝗq rarius ↄmedit puriꝰ viuit ⁊c.
4 Pre. augꝰ. de vera religione. Eĩs religio oĩs ſecta bz
ſua ſacra ſacrificia ſacerdotia ſuos ſacerdotes ſua ieiu⸗
nia. h̊ ſacra ſacrificia ſacerdotiũ religionis xpᷣiane excel⸗
lunt ſacra ſacrificia ſacerdotiũ aliaxꝝ religionũ 2 ſectaꝝ.
ieiuniũ nẽm: ieiunia aliaꝝ ſectaꝝ. recte q̊ inſtitutũ eſt
ieiuniũ.¶] Pre.pfectius ieiunat ille ꝗ põt magis dici ie⸗
iunus.⁊ qñ ꝗs abſtinet totũ diẽ vſqʒ ad nonã vel veſpe
ras:plus põt dici ieiunꝰ ꝙ ille ꝗ pluries comedit in die.
Erquo.n.aligs ſemel in die omedit: ñ põt dici ampliꝰ ie
iunus.g noſtrũ ieiuniũ ꝑfectius ẽ qᷓ ieiuniuʒ grecorum.
EKñſio. dico ꝙ pfectius eſt⸗ ogruẽtius eſt. ꝑfectiꝰ eni
eſ qð plus hʒ de modo ſpecie 2 oꝛdine. Modus autẽ in

.
ne⸗
ninz
vi⸗
ſſet
ege
m. 7
ruz.
ſus:
1 gn⸗
nni⸗
tian
nne

ſ
non
eln
dan
here
con
irer
b.

na

*
x/
⸗
nid
t.
h
iu⸗
1l
1.

je⸗

die
m.
eni
in

¶Mueſtio

ieiunio attendit᷑ m abſtinentiã moderatã ab his quibo
coꝛũpit᷑ ſobꝛietas: ⁊ bmõi ſunt q̃le ⁊ qntu. abſtinendũ ẽ
Ga quali ⁊ a quãto. hñ potnit vt dictuũ ẽ ecciĩa generalit
determare de ieiunio quantitatẽ põderis: potuit aut de⸗
terminare quantitatẽ viciſſitud inis. determinãdo ieiu
niũ ꝑ modũ:quantitatẽ inſtituit. Pre. noſtꝝ ieiunin plꝰ
hʒ de ſpecie. Spẽs· n. rei eſt qua vnũqͥdqʒ diſtinguit ab
alijs. 7 ieiuni eſt ronalis creature ſe offligetis. 2 diffe⸗
rimus in hoc a brutis ꝙ ſemel comedemꝰ in die ieiuni ·
pluries.n. comedere magis ad bꝛutalitatẽ accedit. Pre.
? dꝛñtia ꝑ boc a ↄſueto vſu viuẽdi als:q alijs tꝑibo plu⸗
ries comedimꝰ. vnde ſi in tꝑe ieiunij ſiłr pluries com ede
