fuit. igitur cum vicium nõ determinat ſibi vnam vim tm̃ ĩ
qua eſt ſed ⁊ om̃i(omnes em̃ vires ſunt ſubiecta vicioꝛuʒz)
igitur cum penitentia Pꝛie ſit virtus deſiructiua peccato
rum: erit ſimiliter in omni vi.4 Item precta iuſticia duo
requirit.oꝛdinatõeʒ in bonũ:⸗ declinatõeʒ a malo. Secli
natio a malo eſt ꝑ penitentiã:quia penitẽtia eſt ↄmiſſa fle⸗
re ⁊ iterum flenda nõ ↄmittere. oꝛdinatio ad bonũ eſt per
aliquas virtutes.ſed minoꝛ eſt ↄuenientia maloꝛuʒ q; bo⸗
noꝛum:bonum em̃ eſt indiuiſibile.malum multiſaꝛiũ. Pꝛe
terea.virtutũ eſt ↄnexio ⁊ enitas nõ aũt vicioꝝ. Si igitur
virtutes requirunt multas vires in quibus babeant elſe. ſi
cut pꝛudentia in ratõnali:tꝑantia in concupiſcibili: foꝛti⸗
tudo in iraſcibili.igit᷑ multofoꝛtius vicia requirunt plu⸗
res in quibus ſunt. ſed virtus tollens vicia vel peccata ha
bet eſſe in vi in qua eſt peccatũ quod ꝑ eam tollit᷑: igit᷑ cuʒ

virtute penitentie tollu ccata: virtꝰ penitentie
habet eiſe in omni vi¶¶C ontra.penitẽtia virtus eſt habi⸗
tus quidã oiſcretus ſingularis inꝙᷓtũ conſiderat᷑ vt ens

in illo penitẽte vel illo.quod aũt tale eſt nõ poteſt eſſe ĩ ſi ub
ſtantijs diuerſis:igitur ſi eſt in hac vi ꝑticulari vt in ſubie
cto:non põt eſſe in alia.quia ſi hoc:vel ſequeret᷑ ꝓ idẽ aetꝰ
eſſet in diuerſis ſubiectis ſimul ⁊ ſemel: vel trãſſerret ſe
a ſubiecto in ſubiectum. quoꝛum vtrũq; eſt impoſſibile.vt
enim dicit Hoetius. Accidẽtia ſunt indignantis nature.
ꝑimi poſſunt:ꝑmutari aũt nequaq;. 4 Item differt habe⸗
re penitentiã ⁊ fructuʒ penitẽtie. vnde Hugo. Si doles vt
impꝛobas malũ quod feciſti:penitentiã habes. Circũſcri⸗
pto igitur fructu penitẽtie ſiue actu fructus:dolere ⁊2 ĩipꝛo
bare malum ↄmiſſuʒ dicit actũ penitẽtie:ſed dolere de pee⸗
cato iſto vel illo cũ hec diuerſitas ſit naturalis: non ponet
aliquã differentiã ꝓpter quã neceſſe eſt doloꝛẽ ſic diuerſifi⸗
catum eſſe in diuerſis viribo.igit᷑ ꝓpter hanc diuerſitatem
naturalẽ tm:non ponet᷑ actus penitẽtie eſſe in diuerſis vi⸗
ribus neq; habitus eſſe in diuerſis. ergo penitẽtia non eſt
in pluribo viribo vt in ſubiecto. O ↄcedimꝰ. 4 Ad ob⸗
iecta vᷣo otra hec infra reſt pondebit. d
rticulus ſecũdus
Vppoſito ꝙ hec ſit in vi vna.Conſequẽter que⸗
ritur que ſit illa.ꝙ in accidẽtali.videt᷑ ſi ie · Op⸗
poſita nata ſunt fieri circa idem. ſed triſticia et
leticia ſiue delectatio ſunt ↄtraria:igitur eꝛunt in eodeʒ vt
in ſubiecto. ſed leticia ſiue delectatio eſt in concupiſcibili:
igitur triſticia in eadem. ſed ſi triſticia et leticia ſimplici⸗
ter ſunt in eadem vi triſticia de peccato ⁊ leticia de otra⸗
rio erunt in eadẽ. ſed triſticia de peccato eſt penitẽtia: igit
⁊c· ¶ Item cuiꝰ eſt delectari ex pᷣſentia delectabilis eiuidẽ
eſt triſtari de pᷣſentia oppoſiti. ſed concupiſcibilis ẽ delecta
ri de pᷣſentia boni gratuiti:igit᷑ eius ẽ triſlari de p̃ſentia cõ
trarij ſcʒ peccati. ¶¶ Item delectari de bono initũ bonũ ẽ.
eſt ꝓpꝛie virtutis caritatis:igitur triſari de malo inqtum
malum eſt erit eiuſdem. quia vt dicit Moetiꝰ.virto ſeſe di⸗
ligit aſpernaturq; contraꝛiũ.ſed triſlari & maloẽ penitẽ⸗

ũtur actus ⁊ ꝑ actus potẽtie.

6

9
6
ſi
19

3

QNueſtio
tie virtutis.igit᷑ eſt in eodeʒ genere potẽtie in quo ẽ cari
tas. Iteʒ in eadeʒ vi eſt dilectio boni ⁊ odiũ mali.ᷣ di
lectio boni eſt in concupiſcibili.igit᷑ ⁊ odiũ mali.Sʒ.iiij.
li.ſent.xiiij.di.dici. IJHla vera eſt pnĩa que peccatũ abo⸗
let. qʒᷣ illa ſola facit que ſcelus coꝛꝛigit. Ala vo ſcelꝰ cor⸗
rigit que odium cõmiſſi crimis ⁊ ↄmittendi cũ deſiderio
ſatiſſaciẽdi affert.¶ Iteʒ Augꝰ. pctm eſt ita voluntaꝛũ
ꝙ ſi nõ eſſet voluntariũ nõ eẽt peccatũ.ſᷣ eideʒ vi bñt in⸗
eſſe ↄtraria.igit᷑ ⁊ viꝛtus eſt in volũtate.igit᷑ ⁊ pnĩia cum
ſit virtus.igit᷑ ſi volũtas ẽ ipſius ↄcupiſcibilis ſine ipa.
igit᷑ ⁊c.q Itẽ videt᷑ ꝙ ſit ĩ ſola ↄcupiſcibili ſic. In natu⸗
ralibus ita eſt.ꝙ ea virtute qua aligꝗd mouet᷑ ĩ vnuʒ op⸗
poſitoꝝ ſm diſſfeꝛentiaʒ ſitus:declinat a reliquo.ð.ꝗ.ea
virtute qua mouet᷑ leue ſurſuʒ: illa eadeʒ declinat ad de⸗
oꝛſum.igit᷑ a ſimili in ſpũalibo.ea virtute qua ꝗs mouet᷑
in bonũ:illa eadeʒ declinat a malo.ſ̊ in cõcupilcibili in⸗
foꝛmata mouet᷑ aligꝗs in bonũ.igit᷑ illa eadeʒ infoꝛmata
declinabit a malo.igit᷑ vterqʒ habitus ⁊ quo mouet᷑ ĩ bo
nũ ⁊ quo ⁊clinat᷑ a malo:eſt in cõcupiſcibili.igit᷑ ſi vir⸗

tute pniĩe ſolũmodo declinatur a malo: pniĩa —
concupiſcibili.ſiłr ⁊ illa ſi mouet᷑ ĩ bonů. ¶ Cõtra.tres

ſunt motiue.rõnalis.concupiſcibilis.iraſcibilis.ſᷣ ↄſen⸗
ſus vis rõnalis ſufficit ad peccatum. igit᷑ põt eẽ peccatũ
⁊ nõ in concupiſcibili.igit᷑ ⁊ pnĩa.igit᷑ nõ ſemꝑ eſt pnĩa ĩ
concupiſcibili. E aũt ſit in iraſcibili videt᷑: quia appe
titus vindicte eſt in iraſcibili.̊ hoc ẽ virtutis pnĩe vt di‚⸗
cit Augꝰ.in li.de pnĩa.quia pnia eſt quedam dolẽtis vin
dicta:puniẽs in ſe qð dolet cõmiſiſſe.igit᷑ pnia ẽ ĩ iraſcibi
li.¶ Item Sacrificate ſacrificiũ iuſticie. Glo.ꝗd iuſtiꝰ
q vt ſuis quiſq; peccatis potius qᷓᷓ alienis iraſcatur.ſeq;
puniens ꝑ pnĩam ⁊ ſatiſfactioneʒ deo offeꝛat᷑. Ex h̊ habe
tur.ꝙ a virtute pnie iraſcit᷑ ſibi penitẽs ⁊ ſeſe punit. ſed
iraſci eſt vis iraſcibilis.q ISteʒ 'm Aug.penitere eſt pe⸗
nam tenere.ᷣ vis que penam tenet ⁊ ſuſtinet eſt iraſcibi⸗
lis.¶! Item pnia virtus non ſolum reſpicit culpaʒ inq;/
tum culpam:ſᷣ vt eſt in ſubiecto.ſ.homĩe.qui offendit vt
puniatur ⁊ per punitioneʒ fiat emenda.⁊ hec duo habẽt
in.iiij.ſent᷑.vbi dicit᷑.ꝙ pniĩa dicit᷑ a puniendo.⁊ ꝙ ꝑ peni
tentiã mala plangimus cum emendatiõis ꝓpoſito.ſᷣ vis
cuius eſt punire eſt iraſcibilis.q̊ ⁊c.¶ O aũt ſit in rati⸗
onali videt᷑.Ro.viij. Spiritus poſtulat ꝓ nobis.Spũs
aũt ille appellatur ſyndereſis a Hiero.qui ſemꝑ remur⸗
murat cõtra malũ.ſᷣ gemere eſt motus pnie.q̊ motus pe⸗
nitentie eſt in illo ſpiritu.i.ſyndereſi.igit᷑ pnia que habi⸗
tus illius motus eſt in ſyndereſi:eſt in rõnali vi.igit᷑ ⁊c̃.
bac eadeʒ ratione videtur ꝙ ſit in ſyndeꝛeſi.ꝗ Item pᷣs.
Sper a in dño qm̃ adhuc confiteboꝛ illi.Glo.i.de pecca⸗
tis agam pnĩaʒ. Et vt habetur in glo.ibi: Quare triſtis
es aĩa mea.ratio confoꝛtat aĩam ſenſualeʒ. Ex his vide
tur ꝙ pnĩa eſt in rõnali:exquo ratio conſulando ſenſua⸗
litateʒ dicit ſe facturã pnĩiam Kaſo⸗Liren hoc diuer
ſi diuerſa ſentiũt. Quidam.n.ponebant hanc queſtionẽ
nullam eſſe.dicentes ꝙ quelibet virtus eſt in qualibet vi
aĩe.cum hoc ponẽtes ꝙ potentie aĩe ſunt vna eẽntia: ſed
diuerſe relatione ad oꝑa diuerſa.pret᷑.ponũt omẽs viꝛtu
tes in vna aĩa eſſe vnũ ⁊ idem: ſ diueꝛſe dicũtur ſᷣm oꝑa
diuerſa.Sed hec poſitio duo falſa pomi.vnũ eſt ꝙ potẽ
tie aĩe ſunt eadeʒ eẽntia.aliud ꝙ omẽs virtutes ſunt idẽ
habitus diſtincti tm̃ ex relatõne ad opera diuerſa.Et qꝛ
hec opinio eſt rationi diſſona:diffinitioni phᷣoꝝ ⁊ docto
rum ſacre ſcripture cõtraria:a fundamẽti ſacre ſcriptuẽ
ꝓ magna parte ſubuerſiua:merito eſt repꝛobanda. De
his aũt alibi eſt inquirendũ.il Alij ponebant ꝙ peniten
tia circuit omẽs vires: quia omĩa peccata expellit ⁊ oĩa
deflet.⁊ qm̃ ad fletum ꝑfectum concurrit motus oĩm vi⸗
rium:volebant ꝙ pnĩa in omnibo viribus eſſet ſicut iuſli
cia generalis.Et hoc nitunt᷑ confirmare ꝑ glo.ſuꝑ illð:
Venter meus ad moab ⁊c̃.ſa.xvj. Sed hec opinio eſt
oĩno impꝛobabilis.quia cum penitentia ſit vnus habitꝰ
neceſſe eſt ꝙ determinet ſibi vnum ſubiectũ. In hoc autẽ
cipiunt᷑ ꝓ actum ꝓpꝛium ⁊ ſpẽaleʒ penitẽtie non conſi⸗

w.

derant.qui non omĩs:ſ̊ alicuiꝰvirtutis ſpecialis.Pret᷑
hoc decipit eos.ꝙ pnĩa ab omnibus virtutibo imꝑatur.
vnde eſt ꝙ ad luctum pnie omẽs vntutes concurrunt cõ
nerxe.: Alij ponebant ꝙ eſt in rationali motiua.quia cũ
actus iuſticie qui eſt reddere vnicuiq; qð ſuum eſt. ꝓpꝛie
ſit ipſius rationis.quia iſte actus eſi iudicialis.⁊ ratõ ẽ
iuder in regno aĩe: videtur eis ꝙ iuſticia eſt in rationali
vt eſt iuder.ſicut pꝛudentia eſt in eo qð eſt vt dux ſiue cõ
ſiliarius.⁊ qm̃ ratio vt iudexr imꝑat toti aĩe.hinc eſt: ꝙ
iuſticia cardinalis dicit᷑ omẽs vires aĩe circuiſſe.⁊ hinc
eſt qð continet habitus virtutũ qui vident᷑ ad affectõneʒ
ꝑtinere ſicut obedientiã ⁊ pnĩam. ⁊ hinc eſt ꝙ penitẽtia
eſt in vna vi:tamen multas videt᷑ circuire.⁊ ideo in rati⸗
onali eſt vt eſt regitiua iraſcibilis ⁊ ↄcupiſcibilis.vt mo
ueat concupiſcibileʒ ad gemendũ ꝓ culpa:⁊ iraſcibilem
ad puniendum ipſam aĩam ꝓ eadem. Hec aũt poſitio ñ
videt᷑ vera:quia vis rõnalis non eſt ratio que imꝑat toti
anime:neq; que regnat in regno eius. Pret᷑.rõnal moti
ua mouet vim inferioꝛeʒ non concupiſcibileʒ ⁊ iraſcibilẽ
que vna cum ipſa condiuidit vim motiuam ⁊ motaʒ. ſed
li.ar.mouet illas tres.⁊ ille mote mouent vires inferio⸗
res que ſunt mote tm̃.4¶! Aliter ̊ videtuꝛ dõm. Ad illoꝝ
geuidentiam que tacta ſunt nõ.ꝙ motiue aĩc rationalis
diuiſio eſt in voluntatem naturaleʒ ⁊ li.ar.voluntas.n.
diuidit᷑ in voluntatẽ naturaleʒ que eſt reſpectu bonoꝛuʒ
notuꝛalium:que non poſſumus nõ appetere.ſicut ſunt eẽ
viuere ⁊ intelligere.⁊ voluntateʒ rõnaleʒ que ẽ reſpectu
bonoꝝ nõ naturaliũ:que poſſumus velle ⁊ nõ velle.que
ſunt in nobis finis ⁊ eoꝝ que ſunt ad fineʒ. Rõnalis ſᷣm
ꝙ motiua eſt cognitiua boni ⁊ diſcretiua oꝑabiliũ. Vis
enim rõnalis diuidit᷑ in cognitiuaʒ que eſt cognitiua ve⸗
ri ⁊ ↄtemplatiua entium:⁊ in motiuaʒ que eſt cognitiua
boni ⁊ diſcretiua oꝑabilium.vñ Damalſ.Rõnale boc cõ
tem platiuũ:hoc eſt actiuũ.ↄtem platiuũ eſt qð excogitat
vt habent entia.actiuũ eſt conſiliatiuũ qð determinat in
actibus rectam rationeʒ. Voluntas igit᷑ rõnalis ⁊ ratõ
vt eſt cognitiua boni ⁊ diſcretiua oꝑabilium: concurrũt
in ipſo li.ar.vnde Damaſ.ↄiugate ſunt cognoſcitiue viꝛ
tutes ⁊ vitales in eodeʒ.⁊ vocat vitales motiuas.vnð di
cit li.ar.appetit:li.ar.vult:li.ar.inquirit:li.ar.ſcrutat᷑:
li.ar.impetũ facit:li.ar.agit. Dicit᷑ autẽ appetere ⁊ velle
q;tum ad voluntateʒ. Inquirere ⁊ ſcrutaꝛ qꝙᷓtũ ad ratõʒ
diſcretiuam. Impetere ⁊ agere qᷓtum ad executõʒ volun
tatis ſiue voliti ⁊ iudicati.Dicendũ igit᷑ ꝙ in illa vi mo⸗
tiua in qua cõiugate ſunt ratio diſcretiua ⁊ volũtas.i.ĩ
li.ar.eſt virtus pnĩa.hec eſt.n.pꝛima motiuaꝝ im ꝑantis
non im ꝑata ſicut vult Cri. Syndereſis auteʒ etſi inſti
gat ad bonum ⁊ remurmuꝛat ðↄ malum: non dicit᷑ eſſe de
numero motiuaꝝ imꝑantium:quia inſtigatõ eius non ẽ
imperium.non eniz habet effectum ſemꝑ ſua inſtigatio.
Dicendum eſt igit᷑.ꝙ in li.ar.eſt virtus penitẽtie ſicut ⁊
alie virtutes.Si enim ponantur virtutes eſſe in imꝑan
tibus ⁊ imꝑatis ſcʒ rationali concupiſcibili iraſcibili:di
co ſicut in ſubiecto ſequit᷑ neceſſario ꝙ non eſt prima ex⸗
peditio potentiarum a virtute gratuita: nec prima virtꝰ
mouendi meritoꝛie: ſed potius a natura.quia exquo he
inferioꝛes ſcilʒ rationalis concupiſcibilis iꝛaſcibilis im⸗
ꝑate mouentur:ſi in ipſis eẽnt virtutes vt in ſubſtantijs
ꝓprijs ⁊ primis virtus gratuita ageꝛet imꝑata a natuꝛa
7 non ageꝛet non imꝑata. Pret᷑.li.ar.eſt facultas ratio⸗
nis ⁊ voluntatis qua bonum eligitur gratia aſſiſtẽte ⁊c.
hec autem aſſiſtentia eſt ꝑ modum aſſiſtentie qua ꝑfectõ
ſiſtit in ꝑfectibili.⁊ tunc eſt in illo ſicut in ſubiecto. Non
eſt enim rationi conſonũ.qꝙ vis inferioꝛ etiaʒ adiuta gra
tia erigeret vim ſuꝑioꝛem in actum:cum nullum babeat
in illud imperium nec inclinatõneʒ pᷣ econuerſo. ꝓpter h̊
nenda eſt virtus ſimpliciter ⁊ quelibet in primo moti
uo vt in ſubiecto.bene tamen ponende ſunt viꝛtutes ĩ vi⸗
ribus imꝑatis ſicut notina in motis.4¶ Ad hoc qð obij
citur.ꝙ leticia ⁊ triſticia ſunt in concupiſcibili.ſᷣ triſtaꝛi
eſt virtutis pnie ⁊c. Dicendũ ꝙ non ſequit᷑quia hac ra⸗

1

tione poſſet concludi ꝙ pnĩa eſt in omni alia vi vel potẽ⸗
tia.quia vnaqueqʒ vel gaudet habitui ſui boni triſtat
tc carentia.ſ̊ ſequeret᷑ ſi diceret᷑ triſtari ſiue triſticia eſt
in concupiſcibili vt in prima motiua. Igit᷑ ſi triſlari ſiue
triſticia eſt virtutis pnĩe:pnĩa eſt in eadeʒ.̊ prima falſa
eſt.¶l Ad aliud qð obijcit᷑ꝙ delectari de bono inqᷓtũ bo⸗
num eſt: 1 triſtari de malo inqᷓtum malum eſt.eſi ſolius
caritatis. Dicenduʒz ꝙ etſi hoc ſit verum: non tamen eſt
ſolius caritatis delectari de boc bono: triſtaꝛi de eiꝰ op
aſico ſingulaꝝ virtutum. vnaqueq;.n. virtus conde⸗
ectat᷑ bono ſuo triſtatur de eius opoſito. 4l Ad illud
quod obijcitur.ꝙ in eadeʒ vi eſt dilectio boni ⁊ odiũ ma⸗
li. ⁊ dilectio boni eſt in concupiſcibili ⁊c. iam patʒ reſpõ
ſio.quia ſi dilectio boni eſt odium mali ſicut in concupi⸗
ſcibili:non ſunt in ea vt in primo motiuo.¶ Ad alið qð
obijcitur. ꝙ peccatum eſt ita voluntariũ ⁊c᷑. Oicendũ ꝙ
hoc intelligitur ſᷣm ꝙ voluntariuʒ dicitur a voluntate qᷓ
eſt li.ar.non que eſt cõcupiſcibilis motiue ⁊ mote.⸗ Ad
boc quod obijcit.ꝙ ea virtute qua aliquid mouet᷑ ĩ vnuʒ
oppoſitoꝛum ᷣm differentiam ſitus ⁊ declinat a reliquo.
⁊ ita vteꝛqʒ habitus ſcilʒ quo quis mouetur in bonum ⁊
quo declinat a malo erit in concupiſcibili. DSicenduʒ vt
ſupra quia concupiſcibilis mouetur imꝑata a li.ar.vñ
in li.ar.ſunt habitus ꝗꝓpꝛie⁊ vt in ſubiecto ꝓpꝛio expedi⸗
entes ⁊ oꝛdinantes actus virium inferioꝝ ſcilʒ rationa
bilis concupiſcibilis ⁊ iraſcibilis.¶ Ad ea quibo videt
oſtendi ꝙ eſt in vi iraſcibili:quia in vi iraſcibili eſt aꝑpe
titus vindicte. DLDicendum ꝙ appetitus vindicte pro qua
eſt actus virtutis eſt li.ar.ſiue roluntatis li.ar.⁊ eſt vis
iraſcibilis.voluntatis li.arbi.eſt vt primo mouentis ad
actum vindicatõis:vis iraſcibilis eſt vt exequentis actũ
vindicationis.vnde li.ar.mouet vim iraſcibilẽ ad actuʒ
vindicte.Iraſcibilis ſurgit in actum ipſum.virtus autẽ
ꝓprie eſt primi mouentis ſiue imꝑantis:non exequentis
quod imꝑatum eſt. Ex bhoc patet reſponſio ad alið qð
arguitur ex glo.illa:quid iuſtius qᷓ; vt ſuis quiſq; iraſca
tur peccatis ⁊c̃.quia li.ar.eſt iraſci vt primo mouentis.
quia eius eſt vt decernentis ⁊ volentis iraſcibilem moue
ri contra mala ⁊ inſurgere in vindictam maloꝝ.Jralci⸗
bilis eſt exequi actum tecretum ⁊ volitum a li.ar.4! Ad
aliud quod obijcit᷑.ꝙ penã tenere ⁊ ſuſtinere penã pꝛout
eſt actus penitentie virtuns:eſt ipſius penitẽtis.non tm̃
alicuius vis anime:immo potius ipᷣius ꝑſone.4 Ad il⸗
lud quod obijcitur.q vis iraſcibilis eſt punire ⁊c̃.pʒ re⸗
ſponſio.quia vt punitio eſt actus virtutis eſt li.ar.⁊c̃.vt
tactum eſt. Aeu e⸗ vident᷑ oſtendere ꝙ ſit in ratio⸗
nali ſic eſt rndendũ. Ad hoc quod pꝛimo obicit᷑. ꝙ ſpũs
poſtulat pro nobis gemitibus inenarrabilibo Rom.viij.
Spũs ille dicitur ſyndereſis que eſt in vi rationali.Di⸗
cendum ꝙ; ſyndeꝛeſte non eſt in vi ratõnali ſᷣm ꝙ vis ra⸗
tionalis diuiditur contra concupiſcibileʒ ⁊ iraſcibilẽ:qꝛ
eſt quoddazʒ motiuũ vt natura:quoddam vt ratio.Aſo⸗
tiuũ vt natura tripler eſt. Anũ eſt ſupremũ quod eſt mo
tiuũ in bonum ſuꝑius.ſcʒ in bonũ honeſtum: quod ſim⸗
pliciter ſua vi allicit qð eſt ſyndereſis.que eſt naturalit
inclinans aĩam rationalem ad bonum honeſtum:remuꝛ
muroans ⁊ retrahens ab inhoneſto.Aliud eſt motiuũ in
fimũ quod eſt motiuũ in bonũ infimũ ſiue in bonũ quod
eſt delectabile carni ſcʒ ſenſualitas.Aliud ẽ motiuũ me⸗/
dium quod eſt motiuũ in bonum mediũ quod eſt bonuʒ
naturale.ſcʒ eſſe viuere intelligere ⁊ hmõi.quod dicitur
naturalis voluntas. Vnde ſyndereſis non eſt in vi rati⸗
onali:niſi extenſo nomine vis rationalis dicat᷑ generale
motiuũ rationale in anima. Pret᷑.non dicit᷑ ſ puoi. n⸗
xereſis poſtulare pro nobis gemitibus inenarrabilibo:
quia eliciat actum gemendi.ſed quia remurmurando cõ
tra malum facit auctoꝛes mali gemere:nõ dico facit im⸗
ꝑando: ſed quaſi monendo ⁊ inducendo.¶ Ad hoc qð
habetur ex glo. Spera in domino quoniaʒ adhuc confi⸗
teboꝛ illi.qua dicitur ꝙ ratio confoꝛtans ſenſualitatem:
dicit agam penitentiam de peccatis. Dicendum ꝙ ratio

non dicitur ibi rationalis imꝑata a libero arbi.ſed ratõ
que eſt ecõtrario diuiſa ↄtra vim irrõnaleʒ. Vñ nota.ꝙ
ratio multiptr ſumit. Qñq; ſumit᷑ cõmumit᷑ ꝓut eſt actꝰ
vel vis totius rõnalis motiue ⁊ cognitiue.Fᷣm ꝙ diẽ Au
uſti.ꝙ ratio eſt illa vis aĩe qua differimꝰa bꝛutis.⁊ ſic
umit᷑ ꝓut diuidit᷑ ↄtra vegetabileʒ ⁊ ſenſibilẽ. Alio mõ
ſumit᷑ ſtrictius.ſcʒ ꝓut eſt vis vel actus rõnalis ſcʒ mo⸗
tiue ⁊ cognitiue.⁊ ſic dicit᷑ ratio vis cognitiua veri ⁊ fal
ſi:boni ⁊ mali ad hoc vt fiat vel nõ fiat.⁊ ſic eſt ratio ꝑs
li.ar.⁊ ſic compᷣhendit ratõʒ ꝓut eſt ↄcernẽs ratõʒ ſuꝑio
rem ⁊ inferioꝛeʒ. Leꝛcio modo ſumit᷑ ꝓut ẽ vis vel actꝰ
ſuperioꝛis rationalis ſcʒ cognitiue ⁊ motiue.prout dicit
Augꝰ. libꝛo de ſpiritu ⁊ aĩa.ꝙ anima tenet ſuũ rationole
ſine carne:quia ratio que ẽ vis ſuꝑioꝛis rationalio ⁊ qᷓ;
tum ad opera:eſt coniuncta carni.Quarto modo ſumit᷑
vt eſt vis rationalis cognitiue tm̃. ſᷣm ꝙ dicitur cogniti⸗
ua veri ⁊ falſi:boni ⁊ mali.non vt fiat vel non fiat.⁊ ſic
eſt pure cognitiua. Quinto modo ſumit᷑ vt eſt puꝛe moti⸗
ua.⁊ ſit eſt actus vel vis rationalis: inq;tum rationalis
diuiditur contra concupiſcibileʒ ⁊ iraſcibilẽ. Sexto mõ
ſumitur prout eſt ꝑs inferioꝛ rationis cognitiua tm̃. ſᷣm
ꝙ diuiditur contra intellectum ⁊ intelligentiam. prout
dicitur ꝙ anima ratione percipit naturas coꝛpoꝛum:in⸗
tellectu ſpiritum creatum: intelligentia deum. Et ſic ſu⸗
mitur a Hoetio de conſolatõne.vbi diuidit anime vires
in ſenſum imaginationeʒ rationeʒ ⁊ intelligentiam. Se
ptimo modo ſumitur adhuc ſtrictius: qdtum ad actũ ſpe
cialeʒ qui eſt diſcernere.ꝓut diuidit᷑ contra ingenium ⁊
memoꝛiam.ꝓut ingenium dicitur inueſtigare ignota:ra
tio diſcernere inuenta: memoꝛia ſeruare iudicata.Su⸗
mitur igitur in glo.ſupradicta ſecũdo modo. ſcilʒ prout
ratio eſt ipſius liberi ar.cuius proprie eſt facere penitẽ⸗
tiam. lel poteſt ſumi ratio in glo.illa prout diuidit᷑ con
tra concupiſcibileʒ ⁊ iraſcibilem. ⁊ ſic dicit ſe facturã pe
nitentiam.i.executurã actum penitentie imperio ſuperi
oꝛis.nec ideo ſequituꝛ ꝙ penitentia ſit in illa vt ex dictis
patet.ꝗ¶.! Ad ea que inducũtur ad oſtendendũ ꝙ peniten
tia virtus eſt in ſingulis viribo.quia vniuſcuiuſqʒ ẽ gau⸗
diũ de ſuo bono triſticia de eius oꝓoſito.⁊ illud gau⸗
diũ ⁊ eius oppoſitũ ſunt in eadẽ vi in qua eſt virtus ⁊c.
Dicendũ ꝙ omẽs virtutes ſunt in vna vi ꝑ ſe loquendo.
ſcʒ in volũtate ſiue in li.ar.vnde dico ſicut dicit magr de
fide.ꝙ in affectu ſubſtantia fidei inuenit᷑: in cognitione
materia.vnde ꝑ ſe loquẽdo fides virtus eſt ĩ aſfectiua ſi⸗
ue in voluntate.ſᷣm ꝙ in illa ẽ materiale eſt ĩ cognitiua.
Similiter dico de alijs ꝙ vel oĩno ſunt in affectina ſiue ĩ
voluntate ſicut caritas ⁊ ſpes ⁊ iuſticia ⁊ alie hmõi.Ael
q́tum ad ſubſtantiaʒ ſiue foꝛmaliter loquẽdo:vt pruden
tia foꝛtitudo tem ꝑantia.dico inqᷓtuʒ gꝛatuite ſunt.qᷓtuʒ
tamen ad aliquid qð eſt materiale in illis viribo.co eniʒ
ſunt gratuite ꝙ actus illaꝝ ſunt voluntaꝛij a volũtate ra
tionale ſiue diſcretiua infoꝛmata gratia.nõ ratione qua
actus illiciti ſunt a proprijs viribus.⸗ Ad illud qð obij⸗
citur de glo.ſupeꝛ illud.Aenter meꝰ ad moab.que dicit.
ꝙ ſi vna coꝛda rupta ſueꝛit:ñ reſonabitulceʒ melodiã.
Dicendũ ꝙ ex hoc non probatur ꝙ penitentia eſt virtus
generalis neq; in omni vi anime:ᷣ ſolum ꝙ penitẽtia nõ
eſt accepta deo niſi cum illa ſit concurſus oĩim aliaꝝ vir⸗
tutum. vt enim tactum eſt:hanc generalitateʒ habet pe⸗
nitentia.quia omnes virtutes comitant᷑ illam in electi⸗
one ſuoꝛum actuum ⁊ etiaʒ ex connerione virtutũ.q Ad
aliud quod obijcit᷑.ꝙ ſᷣm numerum actuũ penitentie que
ſunt ieiuniũ.oꝛatio.elemoſine largitio.debet eſſe in trib
viribo.ſcʒ iraſcibili ratiouali ⁊ concupiſcibili. Dicẽduʒ
ꝙ iſti actus non ſunt primi actus penitẽtie:ſᷣ actus cõſe⸗
quentes. vnde iuxta congruitateʒ illoꝛum initum refe⸗
rantur ad potentias:non debet penitentia aſſignari eſſe
in vna vi vel in pluribus.pꝛet᷑.ſi eſſent actus immediati
penes illos non aſſignaretur virtus penitentie eſſe in di
uerſis viribus: ſed in lib.ar. ſiue in voluntate rationali
infoꝛmata gratia. ꝗl Ad id quod obijcitur.ꝙ vicium vel

— — —

6
i
re
1r
;

1

I
hel

Queſtio

peccatum nõ determiĩat ſibi vim vnaʒ in quna eſt vt ĩ ſub⸗
iecto:ſᷣ młtas.igit᷑ cũ pnia ſit deſtructiua oim vicoꝝ ⁊c.
Bicendũ ꝙ prima eſi falſa: quia omne peccatũ ẽ in volũ
tate rõnali ſiue diſcretiua ſiue li.ar. vñ generalr dico ꝙ
oĩs virtus gratuita ẽ in li.ar.ſine voluntate li.ar. ſitr ⁊
perᷣfm. ¶ Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ virtutes reqrũt młtas vi⸗
res ad h̊ ꝙ ſint.ſicut prudentia rõnaleʒ: temꝑantia con
cupiſcibileʒ.igit᷑ ⁊c. Dicendũ ꝙ ad eſſe virtutũ ratõne q̃
virtutes ſunt ſoꝛmaliter dicende nõ requirũt᷑ vires młte
immo ſufficit li.ar.tñ qtum ad eſſe materiale ⁊ inqtum
referunt᷑ ad actus exterioꝛes requirũt᷑ multe. ſicut fides
rõne qua eſt cognitio quedam requirit cognitiuã.ratiõe
auteʒ qua impoꝛtat voluntarm aſſenſuʒ reſpectu pꝛime

veritati ectiuã. Similiter eſt ð prudentia 2
alijs ¶ Ea que ofonnt , pni eſt in vna vi vel potentia
concedo.vnde ↄcedo ꝙ eſt vnicus habitus ſingularis.vn

nõ poteſt eſſe niſi in vna vi. Pret᷑.actus primꝰ pnĩe nõ
variatur foꝛmalit᷑ ſᷣ mateꝛialit tm̃.ſᷣm ꝙ pnĩa dic aliquẽ
actũ pnĩe.vt dolendi in iſto ſiue circa iſtud ⁊ illud.Vnde
dico ꝙ pnĩa prout eſt virtus ſiue habitus anime vnicus
eſt ⁊ vnicam debet habere vim in qua ſit.Aliquibo forte
videbit᷑ hec ſentẽtia minus conueniẽs.quia cõmuniter a
doctoꝛibus ⁊ patrib noſtris ſolent tres virtutes theolo
gice ſᷣm has tres vires diſtigui ⁊ illis aptari. que diſtin
ctio ⁊ aptatio minime ↄgruit eis:niſi in viribo ipᷣis eẽnt
tanqᷓ in ſubſtantijs.⁊ ita hec ſentẽtia a ſentẽtijs patrũ vi
tetur diſſentire. Pret᷑.qꝛ videt᷑ aligbo ꝙ virtutes ſunt ĩ
viribus aĩe egredientibo in actũ imꝑatũ:nõ ĩ ipis imꝑã⸗
tibus.hoc aũt nõ videt᷑:cum magis ↄueniat ꝙ aĩa infoꝛ⸗
met᷑ 1 ꝑficiatur infoꝛmatõne ⁊ ꝑfectiõe vis nobilioꝛis ꝙᷓ
minus nobilis.⁊ etiã magis ſunt iſte apte infoꝛmationi
virtutum qꝙᷓ ille.Pret᷑.magis cõuenit ꝙ infeꝛioꝛes moti⸗
ne rectificent᷑ ⁊ infoꝛment᷑ virtutibo que ſunt in ſuꝑiori⸗
bus motinis qᷓ; econuerſo. Mec ſi ſentẽtia predeceſſoꝛuʒ
fuit ꝙ inferioꝛes motiue.ſ.rõnalis ↄcupiſcibilis ⁊ iraſci
bilis infoꝛment᷑ ⁊ rectificẽt᷑ tam virtutibo theologicis qᷓ
cardinalibo:non ꝓpter boc neceſſe eſt ꝙ ſint in illis ſicut
in ſu bſtantijs:p̊ potius in ſuꝑioꝛi motiuo ſcʒ li.ar.a ꝗbo
in parte eliciũt actus ſuos.libeꝝ ar.eniz im ꝑando infeꝛi
oꝛibus virtutibus mouet illas ad executionẽ voliti ⁊ iu⸗
dicati.vnde dicit᷑ impetere ⁊ agere.Pret᷑.ſi viꝛtutes re⸗
ctificantes motiuas egredientes in actũ eẽnt ſemꝑ ĩ illis
vt in ſubſtantijs:tũc opoꝛtet ꝙ eẽnt qñq; in ſenſuali mo⸗
tiuo vt in ſubiecto.

¶ Queſtio.lvj.de oꝛdine pe/

nitentic.

Egquitur de oꝛdine

nitentie. Et primo qtum ad oꝛtuʒ ſi⸗
ue oꝛiginem. Secundo qᷓtum ad vſuʒ.

E—

embꝛũ pꝛimũ

Irca primum duo queruntur. Primo que
ritur de oꝛdine dicendi. Secundo verita⸗
te dicti.

Rimo querit᷑ ð verbo illo glo. Math.iij. Pe
nitentiã agite.qð eſt:pnia timoꝛe cõcipit᷑:ſic.
ECum quelibet virtus infundat᷑:nõ videtur ꝙ
fiat in aliquo ꝑ conceptõz. 4 Iteʒ exquo ip̃ins actꝰnobi
lioꝛ eſt generatõ ꝙᷓ conceptio:quare dicit᷑ magis concipi
timoꝛe qᷓ Fnerare d an⸗ pnia dicit᷑ concipi timo⸗
re trãſſumptiue. dicit᷑ ⁊ hac ſimilitudine fetus in quadã
ruditate ⁊ defoꝛmitate coneipit᷑.poſt ſollicitudine natuẽ
materialiter ⁊ diu oꝑantis magis 2 magis diſtinctionẽ
recipit quouſqʒ conſumat᷑ in debita foꝛma ⁊ ſpecie. Si⸗
militer qñq; peccatoꝛ metu amoꝛis dolet ⁊ atterit᷑ de pec⸗
catis:⁊ ꝓponit penitere ⁊ preꝑat ſe ad penitendũ.ꝗ qdez
dloꝛ ſiue attritio potius ipᷣ ꝓpoſitum penitẽdi ẽ q̃t cõ⸗

lvj.

ceptum rnde ⁊ infoꝛme in prima erxcitatiõe timoꝛis.⁊ ſꝑ
plus ⁊ plꝰ ſ̃m ꝙ peccatoꝛ magies pᷣparat ſe:magis ⁊ ma⸗
gis accedit ad foꝛmã quouſqʒ infoꝛmet᷑ infuſione gꝛatie.
4Ad boc igit᷑ qð obijcit᷑.q Pnin virtus infundit᷑.igitur
nõ concipit. Dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑.quia non cõcipitur vt
ens in ſuo eſſe completo:ſᷣ potius ſicut infoꝛme ſiue ma⸗
teriale:hoc eſt in ſui preꝑatiõe.ſicut homo concipi dicit
in ſua materia rudi ⁊ infoꝛmi.¶! Ad illud qð querit᷑:q̃ꝛe
magis dicit᷑ concipi qꝙᷓ; generari. Dicendũ ꝙ generari di
cit motũ vel mutatõʒ relatam ad ꝑ ſe cauſam generati ⁊
fectam. fetus. n. eſt a generante vt ab efficiente ꝑ ſe. Cõ⸗
cipi auteʒ dicit motum relatuʒ ad cauſam nõ efficienteʒ
per ſe ⁊ primo:lʒ quodãmodo cooꝑanteʒ.vnde qꝛ timoꝛ
nõ eſt efficiens ꝑ ſe ſᷣ remote cooꝑans:nõ debuit dici ge⸗
nerari a timoꝛe ̊ ſolum concipi.¶ Si obijciat᷑.vᷣ penitẽ
tia concipit᷑ a timoꝛe ⁊ hec conceptio eſt in aĩa a timore:
igit᷑ timoꝛ eſt ſicut pater ⁊ ita generans.Rñſio.cuʒ dici⸗
tuꝛ a timoꝛe cõcipi pnĩiam.ꝙ dico.a.eſt nota efficiẽtis re⸗
moti ⁊ ꝑ accñs:⁊ nõ eſt nota pꝛincipij vt efficiẽtis per ſe.
vnde etſi ſit efficiẽs aliquo modo:nõ debʒ dici efficiẽs vt
geneꝛans:immo in ſignũ ꝙ pnia vt eſt a timoꝛe:eſt quali
materiale ⁊ infoꝛme dicit᷑ cipi a timoꝛe.
ticulus ſecũdus
Onſequent᷑ querit᷑ de veritate verbi ꝓpoſiti.
Querit᷑ ;&: quare magis dicit᷑ pnia cõcipi a ti⸗
. oꝛe qᷓ; ab amoꝛe.cum econuerſo videat᷑ ſic.
uo hoĩem reuocãt a peccato:timoꝛ ⁊ amoꝛ.Timoꝛ ſcʒ
gehenne:⁊ amoꝛ vite eteꝛne.MNulto autez plus retrabit
amoꝛ vite eterne: quia ſupꝛa maius bonũ eſt vita eterna
qᷓ ſit pena gehenne.Ideo etiã illi magni pᷣ̃dicatoꝛes xpᷣs
⁊ Johãnes dixerunt.Penitentiã agite appropinquabit
enim regnum celoꝛum. Mon auteʒ dixerũt:vt fugiet pe⸗
na gehenne.quare penitentia vt videtur concipit᷑ potius
ex amoꝛe qᷓ; ex timoꝛe.⸗¶! ISteʒ ſᷣm Aug.timoꝛis ⁊ oĩm af⸗
fectionũ anime eſt amoꝛ initium. omis.n.timoꝛ radicat᷑
in amoꝛe aliquo ⁊ eſt cauſa illius.ꝓteꝛ hoc nãq; timet᷑ ĩ⸗
firmitas coꝛꝑalis:quia amat᷑ coꝛpus. pnĩa igitur veriꝰ
oꝛitur ex amoꝛe qᷓ; ex imoꝛe.4 Item videt᷑ ꝙ concipitur
a fide.quia fides dictat deum eſſe iuſtum ⁊ punituꝝ pec⸗
catoꝛes:niſi ſe puniant ꝑ penitentiam. ex qua dictatõne
concipitur ꝗꝓpoſitum peniteutie. Item ſi concipit᷑ tunc
aut concipit᷑ a timoꝛe ſeruili aut initiali.Qon Fᷣuili: ꝗa
conceptũ ⁊ a quo concipit᷑ ſimul ſunt qũq;.ſ̊ timoꝛ ſerui⸗
lis ⁊ pnĩa nunqᷓ ſimul ſunt.qð pʒ:qꝛ cnʒ timoꝛe ſeruili ẽ
voluntas peccandi:cũ pnia nõ ẽ volũtas peccãdi.q Pꝛe
terea.caritas nõ eſt cum timoꝛe ſeruili:⁊ tñ caritas ẽ cũ
pnia virtute.ex bis pʒ ꝙ nõ ſunt ſimul. Similiter videt᷑
ꝙ nõ concipit᷑ a timoꝛe initiali.qꝛ illnd a quo ↄcipit᷑ pre
cedit illud.igitur ſi a timoꝛe initiali concipitur pnĩa: ti⸗
moꝛ initialis pꝛecedit pnĩam.̊ timoꝛ initialis eſt cũ gra
tia gratumfaciente quam concomitant᷑ omẽs virtutes.
ergo alie virtutes precedunt ipſam. 4 Si diceret᷑.ꝙ etſi
penitentia conciꝑetur timoꝛe initiali:non ꝗꝓpter h̊ opor⸗
tet ꝙ timoꝛ precedat.ſicut caloꝛ vel ſplendoꝛ canſatur ab
igne ⁊ precedit: non tamen ignis precedit.Contra.peni
tentia eſt virtus prima.ꝑ hoc auteʒ ꝙ dicit᷑ prima:nota
tur prioꝛitas oꝛdinis nature vel intellectus. Sed h̊ poſi⸗/
to ſequeret᷑ ꝙ timoꝛ initialis quem precedit oꝛdine natu
re ⁊ intelligendi virtutes plures:ſicut fides ⁊ caritas pᷣ
cedit in lapſu ipſam pnĩam. igitur ⁊ eedem in oꝛdine na⸗
ture ⁊ intelligendi in lapſo precedũt pnĩam.igitur in la⸗
pſo penitentia non eſt prima virtus.⸗ Item timoꝛ initi⸗
alis reduci habet ad donum timoꝛis.ſed dona ⁊ viꝛtutes
inq;tum ſunt habitus:aut ſimul infundunt᷑:aut virtutes
prius.ſed ſiue ſic ſiue ſic:timoꝛ initialis non introducit
penitentiam:quia ſi ſimul infundunt᷑:vnũ nõ introducit

aliud. ¶ Rñ ſio ad primũ.ꝙ oꝛiginis penitentie vᷣtutis

cauſa effectiua eſt deus.diſpoſitiua a nobis:quia ꝗ crea⸗
uit nos ſine nobis:nõ iuſtificat nos ſine nobis. hec autẽ
diſpoſitio accidit ex conſideratõne diuine bonitatis cui

12—

1

diſplicet malũ culpe.⁊ er ↄſideratõne iuſticie qua nõ re⸗
linquit illam impunitã. cognoſcit.n.ſe peccatoꝛ ex diuĩa
ſuſticia obligatũ ad penã. ⁊ ex hac ↄſideratõe generat᷑ ti
moꝛ. Iteʒ ex ↄſideratõe diuine miſcdie:qua paratꝰ eſt re
mittere penitenti delictũ:generat᷑ ſpes remiſſionis ⁊ vo⸗
luntas penitẽdi.⁊ ſi incipiat facere qð ĩ ſe eſt diſponitur
ad iuſtiſicatõʒ.Ex hoc pʒ qũo pnia virtus ↄcipit᷑.qꝛ per
diſpoſitõz ad illam ſuſcipiendã. Sicut.n.generatio ẽ ex
ꝑte principij effectiui: ſic conceptio eſt ex ꝑte ſuſceptiui.
Dicendũ ꝙ vt frequentius ⁊ vt in pluribo veꝛuʒ eſt qð
dicit mg?. ꝙ pnĩa oꝛit᷑ ex timoꝛe:⁊ in paucis ex amoꝛe.vi
ta enim eterna vt in pluribo incognita eſt: quia nec eam
oculꝰ vidit nec auris andiuit ꝗſa.xliiij.⁊.j.Coꝝ.ij.aia⸗
lis homo non ꝑcipit ea que dei ſunt:⁊ pꝛecipue exñtibus
in moꝛtali incognita eſt:qꝛ nõ guſtant de illa dulcedine.
Hiere.xxxj.Omĩs homo ꝗ comedit vuam acerbã:obſtu
peſcẽt dentes eius. IJdeo paucos peccatoꝛes ꝓuocat ad
pnĩam amoꝛ vite eterne:plures vᷣo timoꝛ gehenne.tuʒ qꝛ
ſtatus peccatoꝛis valde ſimilis ẽ inferno ꝓpter remoꝛſio⸗
nem conſcie ⁊ alia plura. Apoc̃.vj. Infernus ſequebat
eum ſcʒ peccatoꝛẽ dyabolus.tum qꝛ in inferno erit pᷣua⸗
tio oĩm delectabiliũ que ſunt hic. Job.xxvij. Diues cum
doꝛmierit nihil ſecuʒ affert.peccatoꝛ auteʒ cognoſcet de⸗
lectabilia vite huius:ideo ⁊ hoꝝ pꝛiuatõʒ ſic infernuʒ
quoquo modo noſcere põt.priuatio.n.noſcit᷑ ꝑ habituʒ.
nihbilominꝰ vñs predicando pniam:nõ cõminatus ? pe⸗
nam.ſed ꝓmiſit glam dicens: pniam agite appropiqua
bit eniʒ regnũ celoꝝ.Cauſa huiꝰ eſt. quia vtilius ẽ 1 ma
gis meritoꝛiuʒ declinare de malo ex amoꝛe qᷓ; ex timoꝛe.
AXpᷣus aũt ⁊ Johes predicauerũt pnĩam vtilioꝛẽ non in⸗
utilioꝛeʒ.. Ad aliud dom.ꝙ conceptio pnie magis attẽ
ditur in diſpoſitõne ad iuſtiricatõʒ. hec aũt diſpoſitõ ac⸗
cedit ex expulſione ſiue ex fuga peccati que fit ex timoꝛe.
Ecci.j.imoꝛ dñi expellit peccatũ.vnde lʒ timoꝛ cauſe⸗
tur ab amoꝛe.quia ante timoꝛez nõ eſt ſeminariunʒ pnie:
qð eſt ceſſare a malo.pnia concipit᷑ a timoꝛe nõ ab amo⸗
re.Ex hoc pʒ ꝙ magis timoꝛe concipit᷑ qᷓ ſpe.quia timo⸗
re concipit᷑:ſpe vᷣo nutrit᷑ ⁊ ꝓmouet᷑.¶ Ad aliud qð obij
citur de fide. Dicendũ ꝙ fide concipit᷑ pnĩa ⁊ intellectu:
timoꝛe ⁊ in affectu.¶] Ad aliud dðᷣm.ꝙ pnĩa ↄcipit᷑ a ti⸗
moꝛe ſeruili nõ initiali quẽ ſem ꝑ comitat᷑ ga:multofor⸗
tius nec filiali.q Ad hoc qð obijcit᷑.q; nũqꝙᷓ; ſimul ſunt ti
moꝛ ſeruilis ⁊ pnia.Dicendũ ꝙ ſi nõ habeat᷑ pnia cuʒ ti⸗
moꝛe ſeruili:nihilominꝰ a timoꝛe hmõi.quia aliud eſt di
cere pniam concipi:aliud pnĩam haberi. Pnĩiam aũt in
penitente concipi:eſt dolere ſiue attritione affici:⁊ ad ꝗ⸗
tiam pnie ſiue virtuteʒ ſeip̃ᷣm preꝑari.uvnde qñ inſtĩctu ti
moꝛis aliquis dolendo ſiue conterẽdo preꝑat ſe ad ſuſci⸗
piendã gr̃am ſiue virtuteʒ pnĩe:tunc dicit᷑ pnĩia concipi.
vnde illud conciꝑe magis dicit eſſe in ꝓpoſito ſiue ĩ pꝑa⸗
tione:qᷓ in eſſe actuali.Dicẽdũ igit᷑ ꝙ nõ ↄcipit᷑ niſi timo
re ſeruili:nõ aũt initiali.⁊ hoc rõne p̃tacta. qꝛ ſi bec gr̃a
in lapſo precederet grãm ſiue virtutẽ pnĩe: nibilominuꝰ
poſi releuatõʒ a lapſu põt concipi a timoꝛe initiali qtuz
ad actuʒ virtutis:lʒ ñ ꝙᷓtũ ad habitũ.

embꝛũ ſecundũᷣ

EOnſequent querit᷑ de oꝛdine pnĩe qᷓtuʒ ad
vſuʒ. Querit᷑ &̊ vtꝝ habito reſpectu ad ſta
tũ penitẽtuzʒ:ſit pnia pᷣma virtus. Et videt᷑
.N nõ: ſic. Tlita ẽ actus viuẽtis ⁊ nõ primꝰ.
H ſicut eſt in naturalr viuentibo:ſic ⁊ in ſpũalit.viuẽ igr
ſiue vita ſpũalis eſt pꝛimꝰ actus viuẽtis ſpũaliter.ſᷣ ſicut
actus prioꝛ eſt actu: ſic illud quo eſt hmõi actus prior ẽ
illis quo ſunt actus ↄſequẽtes. actus aũt oↄſequẽtes ſunt
dolere plãgere cõmiſſa:exerceꝛe vindictã de peccatis. di/
co inqtuʒ ſunt viui ſeʒ meritoꝛij. igit᷑ ⁊ virtus qua ẽ vita
ſpũalis eſt prioꝛ pnĩa qᷓ ſunt actus bmõi cõſequẽtes. ſic
virtꝰ qua eſt vita eſt fides. Abac.ij. Juſtus ex fide ſua vi
net. 4 Stez fides eſt fundamentũ virtutũ. Heb.xj. Fides
eſt ſubſtantia.Glo.fundamentũ bonoꝝ oĩm. igit᷑ cũ fun

damentũ ſit prius alijs ⁊c.¶ Item fides eſt cauſa timo⸗
ris.quia ex hoc articulo: qui mala egerũt ibũt in ignem
eternum:incutitur timoꝛ malis.igitur fides prioꝛ eſt ti⸗
moꝛe.igitur ⁊ penitẽtia:quia penitentie virtus timoꝛe cõ
cipitur.vnde ꝗſa.xxvj.A timoꝛe tuo ↄcepimꝰ ⁊c̃.q¶ Iteʒ
niſi quis haberet ſpem conſequendi veniaʒ: nũq; pnĩam
ageret ſiue peniteret.igitur actus ſpei precedit actũ ſiue
voluntateʒ penitendi.igitur ſpes pniam.¶: Item in mo⸗
tu coꝛꝑali ꝓgreſſio ad terminũ aliqueʒ: prioꝛ intentione
7 natura eſt motus ad terminũ qꝙᷓ; a termino.non enĩ in⸗
tenditur ſeꝑatõ a loco in quo eſt quis:niſi vt accedat ad
locum quem adire intendit. In actu igitur progredien⸗
di prius natura eſt progreſſus qᷓ; regreſſus. ſimiliter vt
videtur eſt in ꝓgreſſu ſpirituali qui fit per amoꝛẽ. Quia
vt dicit Berñ.ſuper cant.ambulat ꝗ amat.igit᷑ in hmõi
motu ſpirituali intentione ⁊ natura prioꝛ eſi motus ad
bonum ꝙᷓ a malo.⁊ illud eſt prius quo mouetur ad bo⸗
num ſcʒ caritas:qᷓ; quo mouetur a malo ſcʒ penitentia.
igitur prioꝛ in via conuerſionis ad bonum a malo eſt ca⸗
ritas qᷓ; penitentia.¶ Iteʒ nulli diſplicet offenſa alicuiꝰ
niſi qui diligit illum.ſi enim odiret eum placeret.ergo di
Rgere deum natura precedet odium peccati.ſed ꝑrimum
eſt caritas:ſecundum penitentia.igitur ⁊c. Contra.
Math.iij. Penitentiaʒ agite.Glo.prima virtus eſt per
penitentiam punire veterẽ homineʒ ⁊ vicia odire.4 Itẽ
prius eſt declinare a malo quod fit per penitentiaʒ: ꝙᷓ; fa
cere bonum quod fit per alias virtutes.¶ Itez egreſſus
vicij oꝑatur ingreſſum virtutis. ſed penitentie eſt expel⸗
lere peccata.̊ ⁊c̃.q Item in motu auerſionis a bonoꝗ ẽ
motus peccati prius eſt conuerſio ꝙᷓ; auerſio.quia nõ in⸗
tendit vbi eſt auerſio.pret᷑ nõ eſt auerſio a bono añꝙᷓ ex
libidine conuerſionis oꝛiatur conceptus auerſionis.Si
militer vt videtur in motu conuerſionis qui eſt per grãm
prioꝛ eſt motus auerſionis a malo qᷓ; cõuerſionis ad bo⸗
num.ſed motus auerſionis a malo ꝓpꝛius eſt pemitentie.
motus conuerſionis aliaꝝ virtutum coexiſtentium.igit᷑
prioꝛ eſt ꝓgꝛius motus pnie qꝙᷓ ille qui eſt aliarũ virtutũ.
igitur ⁊ habitus a quo elicit᷑ motus iſte:habitus a gbus
elicit᷑ ille.¶ IJtem penitẽs ꝓpter hoc penitet ſiue peccata
dimittit:vt ſic reconciliet᷑ deo.vnde pᷣs. In cubilibus ve⸗
