confeſſio eſt pnia.ſilr d ſatiſſactõe.⁊ ita hec ſunt paꝛtes
iukieee /Aöind, unci ꝑte ſubiectiua exñte:exiſtit
totũ.̊ nõ eſt h. ¶¶ Iteʒ numeratis ꝑtibo ſubiectiuis n
merat᷑ totũ.ſi igit᷑ iſie ſunt ꝑtes pnie ſubiectiue cum ſin
tres:tres ſunt pnie.aut igit᷑ tres pnĩe virtutes: aut tria

ſacꝛza.quoꝝ vtrũqʒ falſuʒ. 4! Iteʒ videt᷑ ꝙ nõ ſint partes

integrales.qꝛ totu integrale aut eſt ſuba feta: ant ſuba ĩ
fieri. Si pꝛimo mõ:igit᷑ exñte toto ⁊ ꝑtes oẽs exiſtũt.qð
nõ eſt H. Si ſecũdo:igit᷑ ꝑtes ſunt ſimul ↄtinuatiõe.qð ñ
eſt H. ¶ Iteʒ videt᷑ ꝙ nõ ſunt ꝑtes eẽntiales.nulla enim
illaꝝ eſt foꝛmale vel materiale reſpectu alteriꝰ Ad Hᷣ
dicũt quidã.qꝙ pnia vno modo dẽ punitio ſimpłr ꝓ pec⸗
catis:ſm ꝙ dicit᷑ pnĩa penaʒ tenẽs. ꝓut dr penitet me.i.
pena me tenet.⁊ ſm h̊ ↄtritio cõfeſſio ſatiſfactio ſũt ꝑtes
ſubiectiue pnĩe:qꝛ de qualibet põt dici ꝙ ſit punitio ſiue

pena tenẽs.Alio modo dicit᷑ ſufficiẽs punitio abſoluens

reũ ab omni foꝛo ſcʒ in foꝛo dei in quo abſoluit᷑ ꝑ contri
tionẽ:⁊ in foꝛo eccĩe militantis in quo abſoluit᷑ ꝑ cõfeſſi⸗
oneʒ ⁊ ſatiſfactioneʒ pene iniuncte ab eccia: ⁊ in foꝛo ꝓ⸗
prie conſcĩe in quo abſoluit᷑ ſatiſfaciendo ſufficienteꝛ ſᷣm
dictamen ꝗprie conſcie.Quia.n.peccat in deũ ꝑ moꝛta⸗
le ⁊ in ecciaʒ ⁊ in ſe:debet ſatiſfacere ⁊ in foꝛo dei ⁊ eccĩe
⁊ ꝓprie conſcĩe.In foꝛo ꝓprie conſcĩe dico:qꝛ cõpleta pe
nitentia iniũcta ab eccĩa.ſi dicat ei conſcia ꝙ illa ſatiſſfa⸗
ctio nõ ſufficit ad delendũ magnitudinẽ pene pct᷑i ſui: nõ
eſt abſolutus qᷓtũ ad foꝝ ſuum.vnde ad hoc ampliꝰ tene
tur ſe punire.debet.n.addere pnie iniũcte.vnde debet fa
cere iudiciũ in ſeipſo ⁊ deſeipſo: m illð.j.coꝛint᷑.xj. Si
noſmetipſos diiudicaremꝰ nõ vtiq; diiudicaremur.hʒ eĩ
quilibet in ſe regeʒ iudicẽ qui debet reprimere motꝰ illi⸗
citos ⁊ iuſticiã facere de ſeipſis tanqᷓ de plebe peccante.
iſte rex eſt ſpũs ſiue ſuꝑioꝛ ꝑs rõnis.vñ ꝓuer.xx.Rex
qui ſedet in ſolio iudicij diſſipat omne malũ intuito ſuo.
⁊ pnie ſic ſumpte ſunt ꝑtes integrales.il Aliter videt᷑ di
cendũ:qꝛ queſtio eſt cuiuſmodi ſunt ꝑtes pniĩe ſacr̃i.Di⸗
cendũ & eſt ꝙ nullo mõ ſunt ꝑtes ſubiectiue neq; eſſentia
les. Integrales aũt pñt aliquo mõ dici:nõ tñ totius exi⸗
ſtentis vt ſba facta bᷣ vt ſba q fit.Suba aũt que fit ẽ duo

.lxvij.

bus modis.aut vt continuũ vt tempꝰ:aut vt diſcretuzʒ vt
oꝛo.q̃ exñte ñ ſimul ſunt oẽs ꝑtes illiꝰ:ſ̊ ſuccedit vnaol⸗
teri debita mẽſura ⁊ interceſſiõe.iuy hãc ſiłitudinẽ q̃ ſcʒ
or̃o dẽ totũ integrale reſpectu ꝑtiũ illiꝰ.⁊ ꝑtes eiuſdẽ ꝑ⸗
tes integrales:qͥdãmodo dici pñt ꝑtes pnie.ſ.oↄtritio cõ⸗
feſſio ſatiſfactio ꝑtes integrales. integrãt.n.ꝑfectã peni
tentiã ſuccedentes ſibi ſ̃m debitũ tꝑis interuallũ ⁊ earũ
dem diſtinctõʒ. ¶¶ Ad h̊ igit᷑ qdᷣ obijcitq totiꝰ integꝛał qꝗᷓ
eſt vt ſuba q̃ fit:ꝑtes ↄtinuatõʒ hñt.Dicẽdũ qꝙ h ñ ẽ verũ

generalrxr vt ex dictis pʒ. 4 Ad alið qð obijcit᷑. ꝙ ſi aliꝗs

&tritꝰ ẽ penitẽs.vñ hec ẽ vera:ↄtritio ẽ pnĩa.pʒ rñſio ex
pᷣma diſtinctõe.bñ enĩ verũ ẽ ꝙ ↄtritio ẽ pnĩa inqtũ pnĩa
eſt ideʒ qð punitio:nõ aũt inꝙtũ ẽ ſacrm. ¶ Ad alið qð
obijcit᷑.ꝙ ꝑtes pct̃i ſunt ꝑtes ſubiectiue pcti ⁊c.dõm ꝙ ñ
ſeꝗt᷑.tria eni pcta.ſ.coꝛdis oꝛis oꝑis:ita ſe hñt.ꝙ vnum⸗
qᷣdqʒ illoꝝ ſingularit ⁊ diſtincte pctm ẽ ꝑſe. ſ̊ ꝑtes pnĩe
nõ lunt ſingłaria remedia ⁊ diſtincta:h̊ oẽs vnũ ſunt re⸗
mediũ.4l Ad illud qð obijcit᷑ de ofeſſione. ꝙ ad illã ſeqꝗt᷑
iuſtificatio pcti. Dicẽdũ ꝙ nõ ſegt᷑:qꝛ tota rõ iuſtificatõ⸗
nis fit in ↄfeſſione.ſᷣ̊ qꝛẽ vnũ illoꝝ q̃ cooꝑãt᷑ ad iuſtifica/
tionẽ. Pret᷑.ſᷣm lr̃aʒ nzaʒ loqꝗt᷑ ibi de narratõe meritoꝝ.

2 Aponit᷑ iſtud verbũ g volẽtes iuſtificare ſe ꝑ narrationẽ

meritoꝝ.lr̃a tñ.lxx.eſt:dic inigtates.ſ̊ vt dic ibi glo.hoc
addiderũt de ſuo.⸗¶. Ad illð qð obijcit᷑ꝙ ↄteri ẽ peniteꝛc
⁊c̃.dm ꝙ ſᷣm ꝙ penitẽ dicẽ̃ actũ pnie ſacꝛi: ꝓut cõcernit
actũ otritõis ↄfeſſiõis ⁊ ſatiſfactõis:aliud impoꝛtat pe⸗
nitẽ ꝙᷓ ↄteri.nec ẽ p̃dicatio totiꝰ de ꝑte ſubiectiua.

Queſtio.lxvij.de contri⸗

tionis quidditate.

Eqnitur de ꝑtibus

pnie in ſpẽali.Et pᷣmo de ↄtritõe.Scðo
de ↄfeſſioe. LTercio de ſatiſfactõe. De cõ
tritõe q̃rũt᷑ ſeptẽ ĩ generali. Prĩio ð ipᷣa
q̃tũ ad ꝗdditatẽ. Scðo qtũ ad q̃litatẽ.
ercio qᷓtũ ad obiectũ. Quarto qᷓtũ ad effectũ. Quinto
ĩtũ ad oꝛdinẽ. Sexto qtũ ad oꝛiginẽ· Septĩo qᷓtũ ad im
pletõʒ.4. Circa qdditatẽ qrũt᷑ hec.Prio.qd ſit re.Scðo

qd ſit noĩe.Lerxcio.qd ſit diffinitõe. —
AA

E pᷣmo duo querũt᷑. Pꝛimũ eſt. vtx vtritio
ſit doloꝛ. Secũdum. vtꝝ doloꝛ cõtritiõis ſit

ctio vel paſſio. .
rticulus prunꝰ

Irca primũ ſic.pnia ẽ doloꝛ ⁊ amaritudo men
tis ꝓ petis q̃ ꝗiqʒ ↄmiſit.Sᷣ h̊ ñ ẽ cõfeſſio neq;
tiſfactio.̊ ↄtritio.il Itẽ augꝰ.dolendũ eſt ⁊
doloꝛe purgãdũ.ᷣ cõtritio ẽ illð ĩ pnia qð pcta purgat.S
oↄtritio ẽ doloꝛ. ¶. Itẽ deſcribit ſic. Cõtritio ẽ doloꝛꝙ pec⸗
catis aſſumptꝰ cũ ꝓpoſito ↄfitẽdi⁊ ſatiſſaciẽdi¶ Cont᷑.
Aug. xiiij. li.de ci.dei.xv.c.diſtiguit duplicẽ doloꝛẽ.ſ.car⸗
nis ⁊ mẽtis.diẽc eĩ.doloꝛ er carne ẽ q̃dã ab eiꝰ paſſiõe diſ
ſenſio:ſiẽ aĩe doloꝛ ꝗ triſticia nũcupat᷑ ẽ diſſenſio ab alijs
rebo qᷓ nobis nolẽtibo accider̃t.hec aug. Sʒ otritio nec ẽ
doloꝛ carnis nec mẽtis. O ñ carnis pʒ.qꝛ doloꝛ iſie ẽ diſ⸗
ſenſio a paſſiõibo carnis ſiue Fnamils.s penitẽs ill oſen
tit ⁊ de ilł gaudʒ.Qec ẽ doloꝛ mẽtis:qꝛ ille ẽ triſticia q eſt
diſſenſio ab his q̃ nobis nolẽtibo accideꝛt. ̊ ſi aligs doloꝛ
requirit᷑ in pnĩa:ille eſt doloꝛ de peccatis cõmiſſis. vᷣ illa
nõ acciderũt nobis nolentibo. Quia vt dicit augꝰ. pctm
eſt ita voluntariũ ⁊c. eſt doloꝛ mentis.4: Si diceret᷑ ꝗꝙ
pct᷑a lʒ in ꝑpetratõe fuerũt volita:nihilominꝰ penitẽti 2
cõtrito diſplicẽt ⁊ ſunt nolita.Cõtra.doloꝛ eſt ex coniun⸗
ctione diſcõuenientis.ᷓ ab oppoſitis ex diſſenſiia diſcon
uenienti nõ doloꝛ eſt ̊ gaudiũ. ſi peccata diſplicẽt ⁊ per
contritõʒ diſſentit ꝗs a peccatis:videt᷑ ꝙ contritio nõ ſit
doloꝛ ̊ gaudiũ.⸗¶ Stez cõtritꝰ dolet de peccato facto.aut
ᷣqꝛ vuit ipᷣm eẽ factũ:aut qꝛ nõ vult. Si quia vult: cum

ℳ%

factum ſit tunc euenit qð vult.Si qꝛ ñ vult: ſ̊ oĩis volun
tas ẽ indiſcreta que appetit impoſſibile ⁊ refugit ncciuʒ.
Scũ volutas ↄtriti nõ ſit talis:pʒ ⁊c᷑.¶ Si dicas ꝙ veꝝ
eſt de volũtate abſoluta:ſᷣ ñ ð velleitate:⁊ talis ẽ ↄtritõ.
Cõtra.ↄtritus hãc hʒ voluntatẽ a vᷣtute ⁊ gra infſoꝛma⸗
tiua.ſ̊ oĩs talis ↄſiſtit in pleno ↄſenſu.ᷓ volũtas ↄtriti ñ
eſt velleitas ſ̊ plena volũtas.⁊ ita nulia ẽ iſta rõ.¶ Iez
differt doloꝛ ⁊ timoꝛ.qꝛ doloꝛ ẽ affectio de pnñti malo: ti⸗
moꝛ de futuro.ſ̊ peccatũ ẽ preteritũ:⁊ de eo ẽ ↄtritioꝗn
eſt doloꝛ. ¶ Si diceret.ꝙ etſi peccatũ ꝓpetratũ nõ ſit pns
in affectu:eſt tñ pñs in aſpectu. Silr põt dici.ꝙ illð qð
eſt futuꝝ ẽ pñs ĩ aſpectu.q̊ᷓ doloꝛ ẽ de futuro malo.⸗ Itẽ
ſicut penitentẽ ncce ẽ dolere:ſilr ⁊ ncce ẽ pudẽ: ſiłr ⁊ gau
dere. Aug. doleas ð doloꝛe gauceas Kno, dm ꝓ
ſic pctm ↄmittit᷑ ꝑ ↄſenſuʒ volũtatis rõnalis:ſic delet᷑ peꝛ
diſſenſuz eiuſdẽ.diſſenſus aũt a re quã impoſſibile eſt ñ
eẽ:eſt doloꝛ.⁊ doloꝛẽ agquat.igit᷑ ↄtritio q̃ ẽ diſſenſus:eſt
doloꝛ ꝑ eẽntiaʒ. 4! Ad illð ꝗ̊ qð primo obijcit᷑.dõm ꝙ re⸗
uera eſt doloꝛ mẽtis:⁊ ſicẽ̃ tactũ eſt.lʒ.n.peccatũ in peꝛpe
tratõe fuerit voluntariũ:nihilominꝰ exñte pnĩa ñ eſt vo
luntariũ.vñ cũ penitemꝰ de peccatis dolemꝰ.⁊ doloꝛ ille ẽ
de reb q̃ accidũt nobis nolentibo.i.de his q̃ vellemꝰ nõ
accidiſſe.Alit᷑ dicũt aliꝗ.q; cũ ꝑpetratiõe peccati multa
accidũt peccantibo nolentibo.vt offenſa dei.leſio natura⸗
liũ.priuatio gtuitoꝝ ⁊ alia hmõi.d quibo dolendũ ẽ.vñ
Außs.dolendũ eſt nõ ſoluʒ qꝛ peccauit:łᷣ qꝛ viꝛtute ſe pua
uit. Hᷣ̊ h̊ͥ nõ ſufficit:ĩmo debet eẽ doloꝛ de eo ꝙ fuit volüta⸗
riũ.ſ.de ipſa delectatõe.q Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ diſſen⸗
ſus a re diſcõuenienti adgenerat gaudiũ ⁊c. Dicendũ ꝙ
hoc verũ eſt qñ ẽ tm̃ diſſenſus:vtpote qñ diſſentit ab acti
one peccati:⁊ illð refugit ⁊ aſpernat᷑.⁊ hoc caſu nõ eſt do
loꝛ ſ̊ gaudiũ.Sʒ qñ eſt diſſenſus cũ ↄiunctõne:tunc ẽ do⸗/
loꝛ.⁊ ita eſt in contritõe:quia nollet peccaſſe:⁊ tñ ncciuʒ
eſt ipᷣm peccaſſe.q Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ volũtas ratõna
lis ⁊ diſcreta non eſt eius qð eſt ſimptr impoſſibile.dðm
ꝙ non eſt inconueniens velle impoſſibile velleitate abſo⸗
luta. Vel ſic.Eſt loqui de impoſſibili q;tum ad agenda:
2 m bunc reſpectum non eſt voluntas oꝛdinata impoſſi/
bilium. Et eſt loqui de impoſſibili qtum ad facta: ⁊ ẽm
hunc reſpectum voluntas oꝛdinata eſt impoſſibiliũ. Ra
tionabiliter.n.⁊ oꝛdinate licet velle non feciſſe qð deme
ritoꝛie factum eſt:lʒ non feciſſe ſit impoſſibile. Honꝰenĩ
filius vellet patreʒ ſuum nõ eſſe moꝛtuũ. 4¶. Ad aliõ qð
obijcit᷑.ꝙ virtus eſt in pleno conſenſu ⁊c. GSicendũ ꝙ ſen
ſus diminutus ſiue ſemiplenus. aut eſt ꝓpter defectũ ex
ꝑte voluntatis:ſicut eſt de pigro.de quo ꝓuerb.xiij.vult
non vult piger.⁊ talis voluntas nõ eſt virtutis vel gra
tie.aut ꝓpter defectum voliti:vt qñ eſt impoſſibile eẽ.⁊ ta
lis bene eſt a vutute.vt patet in affectu pietatis:vbi qũqʒ
eſt plenus conſenſus a ꝑte volũtatis eo ꝙ eſt reſlexio vo⸗
luntatis ſuꝑ ſe.⁊ ſic vult ſe velle.¶ Ad illð qð obijcit᷑.q;
doloꝛ eſt de pñti ⁊c. Dicendũ ſicut tactum eſt:q; doloꝛ eſt
de pñti ſᷣm aſpectum.¶ Ad illð qð obijcit.ꝙ ſilr futurũ
eſt preſens ſᷣm aſpectũ ⁊c. Dicendũ ꝙ hoc bñ põt eſſe de
futuro pᷣ non inqtum futurũ:ſᷣ inqᷓtum eſt pñs aſpectui
ꝑ preſumptioneʒ vel certitudinẽ. vt ſi conſtet alicui ꝙ dã
niſicabit᷑ cras in re multũ dilecta:nccio dolet.non ex hᷣ ꝙ
damnũ eſt futurum:ſed iam preſumptũ vel certũ.PDꝛet᷑.
peccatum de quo conterit᷑ quis etſi nõ ſit pñs ſᷣm ſubſtã⸗
tiam vel eſſe:tamen eſt preſens in effectu ſeʒ damnifica⸗
tõis.nunqᷓ;.n.recuꝑatur damnũ qð incurrit peccatoꝛ ex
amiſſione tꝑis quo ꝑſiſtit in peccato ⁊ priuatõe virtutũ
⁊ alioꝝ in quibo damnificat᷑.¶ Ad vltimũ dðm.ꝙ cõtri⸗
tio eſt doloꝛ ꝑ eẽntiã ſicut infra patebit.doloꝛ enĩ vno mõ
eſt diſſenſus voluntatis:qui diſſenſus eſt de eſſentia ↄtri
tionis. Ad hmõi autez diſſenſuʒ ſequit᷑ pudoꝛ ſᷣm ꝙ diſ⸗
ſentit᷑ a peccato tanqꝙᷓ a pudoꝛe. ↄſequitur etiam gaudiũ
Em ꝓ illo diſſenſu ſentit᷑ñ elongatio a peccato.vñ pudoꝛ ⁊
gaudiũ non ſe habent in illa ꝓpinquitate ad contritõnezʒ
in qua ſe hʒ doloꝛ.

ticulus ſecũdus

Onſequẽter queꝛit᷑.vtꝝ doloꝛ ↄtritõis ſit actõ

6 vel paſſio. actõ:videt᷑.iiij.ſent᷑.di.xvj.Cõ

Aehunerio nobis ibi ↄmendat᷑. Scindite coꝛda
vꝛa ⁊ nõ veſtimẽta veſtra Yoheł.ij. Ex h̊ pʒ ꝙ ↄtritõ ſciſ⸗
ſio quedã coꝛdis eſt.q̊ actio eſt.nõ igit᷑ paſſio.⸗. It/ vtri
tione ſiue doloꝛe ꝗ eſt ↄtritio meremur. igit᷑ ẽ actꝰ vᷣtutis
vel ipſa virtus.igit᷑ nõ ẽ paſſio.q Itẽ ↄfeſſio actꝰ ẽ virtu⸗
tis ſcʒ obediẽtie.ſᷣm ꝙ ↄfeſſio eſt ĩ pcepto ſiue exequit᷑ vt
eſt in pᷣcepto.ſatiſfactio eſt actꝰ iuſticie.ſiłr &̊ videt᷑ ꝙ cõ
tritio eſt actus alicuiꝰ virtutis.¶ Itez ↄtritio ẽ doloꝛ aĩe
bᷣ doloꝛ aie eſt diſſenſio ab his rebo q̃ nobis nolẽtibo acci
dũt ᷣm Aug.diſſenſio aie actꝰ ẽ.̊ ⁊c.¶ Cõtra.Math.
iij. Pniĩaʒ agite. Glo. Sine doloꝛe nulla ſunt vulnera: ſi
vitalia mẽbꝛoꝝ ñ fuerint circũmoꝛtua.gr̃a ẽ ꝙ ſentit: ſen
tiẽs querit ſanitateʒ. hec glo.Dicit ꝙ gea eſt ꝙ ſentit. cõ⸗
ſtat ꝙ h̊ dicit᷑ actiue.ſ.qꝛ facit vulneratuʒ ſentire.ſed ſen
ſus ſᷣm ꝙ vulnerati eſt:paſſio eſt.ᷓ doloꝛ quẽ ſentit vulne
ratus mediante gra paſſio eſt.¶ Iteʒ in peccato eſt dele⸗
ctatio ⁊ ↄſenſus.in delectatõe inchoat᷑:in ↄſenſu ↄſũma⸗
tur.his duobo rñdẽt duo in ↄtritõe que ẽ remediũ pecca⸗
ti.ſceʒ doloꝛ ⁊ volũtas ſiue ↄplacẽtia doloꝛis. ſicut igit᷑ ex
ꝑte peccati delectatõ eſt paſſio.eſt.n.paſſio mulcebris. ſi
militer ex ꝑte ↄtritõis doloꝛ rñdens delectatõniẽ paſſio.
4 Item doloꝛ timor gauckium paſſiones dicunt᷑ a pho.⁊
ita vt hrius. Kñſio.ꝙ doloꝛ dicit dupkr. Vno mõ ipſe
diſſenſus voluntatis ab ipᷣo peccato.Alio mõ paſſio re⸗
ſultans in diſſentiente ex illo diſſenſu.diſſenſus autẽ iſte
eſt de eſſentia contritõnis: paſſio aũt ipſa eſt effectꝰ ulliꝰ.
Contritio & eſt doloꝛ qui eſt diſſenſus ꝑ eẽntiam. doloꝛ ꝗ
eſt paſſio ꝑ concomitantiã.Ex his pʒ rñſio ad predictai
ꝑte.¶¶ Ad illud ꝗ̊ qð obijcit᷑.ꝙ ſenſus doloꝛis ẽ paſſio ⁊c̃.
dðm ꝙ ille ſenſus ñ eſt de eẽntia ↄtritõnis:ᷣ potiꝰ diſſen
ſus a Jeanſat rolor q ẽ ↄtritio nõ eſt ſenſus de qͥ loqui⸗
tur glo.ſ̊ cũ ſenſu.Vñ dicit ſine doloꝛe nulla ſunt vulnẽa
ſi vitalia mẽbꝛoꝝ non fuerint circũmoꝛtua.⁊ ſubdit cãm
dicens.gꝛa.n.ſentit ⁊c.i.facit ſentire ſcʒ vulnera: cũ quo
ſenſu eſt doloꝛ.¶ Ad ̊ qð obijcit᷑.ꝙ in peccatoẽ delecta⸗
tio ⁊ ↄſenſus.delectatio illa paſſio eſt. 41 in otritõne do
loꝛ rñdens delectatõni debet eẽ paſſio.Rñſio.ꝙ ẽ q̃dam
delectatio que relinquit᷑ in aĩa ex ↄpᷣhenſiõe delectabilis
que ẽ pura paſſio:que inqtũ hmõi nunqᷓ eſt pctm.poſt H̊
delectatio ſequit᷑ volũtaria.ad hmõi.n.delectatõʒ ſequit
velle delectari: ⁊ tũc incipit eẽ pctm.qꝛ nũqᷓ; ẽ pcẽm ſine
volũtate vera vel interpᷣtatiua.Ad hoc ſequit᷑ ↄoſenſus in
opus:⁊ tũc eſt ↄſummatũ peccatũ. Dicendũ eſt igit᷑ ꝙ do
loꝛ ↄtritionis qui eſt diſſenſus Apꝛie: rñdet velle delecta⸗
ri.velle dico vere vel interpᷣtatiue. Vñ doloꝛ volũtariꝰ g
eſt ↄtritio rñdet velle delectari.nõ aũt rñdet illi delecta⸗
tõni que relingꝗt᷑ ſolũ ex aprehenſione delectabilis.dolor
aũt ille qui relinquit᷑ ex aprehenſione peccati: rñdet de⸗
lectationi illi q̃ eſt ſolũ paſſio. Ad vltimũ pʒ rñſio.qa
doloꝛ vno modo eſt paſſio ſicut timoꝛ ⁊ gaudiũ.alio mõ

eſt actio. .
embꝛũ ſecunduʒ

Onſequẽter querit᷑ de rõne hꝰ noĩs ↄtritõ.
qꝛ cũ ↄtritio ſit actio ꝑ eẽntiã ⁊ ñ paſſio vt
tactũ ẽ:videt᷑ ꝙ debeat expᷣmi noĩe ſignifi⸗
cqãte modũ actõis:nõ paſſionis. vt ita eſſet
ↄgruentia modi ſignificãdi ad rez ſignificatiuã. autẽ
hoc nomen ↄtritio ſignificet paſſiue:pzẽ ꝑ eius denoĩatm
qð eſt ↄtritus.a ↄtritione.n.dicit᷑otritus.⸗¶ Item cũ cõ⸗
tritio ſᷣm ꝙ eſt pars penitentie actum impoꝛtet directe:
non paſſioneʒ.aliter enim nõ eſſet meritoꝛia:quare a co⸗
tritione dicit᷑ aliquis contritus ⁊ non cõterens.vt expᷣ⸗
meret᷑ penitens magis agens qᷓ; patiens. ¶ Item conſi⸗
tens denoĩat᷑ actiue nõ paſſiue: ſiłr ſatiſfaciẽs.quare nõ
ſimilit᷑ contritꝰ.¶¶ Iteʒ cũ contritio ſit doloꝛ eẽntialr q̃re
nõ noĩat᷑ doloꝛ ⁊ non contritio. Iteʒ cũ ↄpunctio qnq;

Nueſtio

accipiatur ꝓ parte penitẽtie et nõ ꝓ confeſſione neq; ꝓ

1 7

fictile ̃pletũ veneno pct̃i. Juxta illdð deut. xxxij. IFel dꝛa

6 ſatiſfactõe ſed ꝓ cõtritõne: q̃re nõ noĩatur cõpũctio in conũ vinũ eoꝝ. Aquo ↄterit᷑ ẽ duplex mola.vna ſuꝑius
4 enumeratõe ꝑtũ penitẽtie.¶ Iẽ nõne ↄuenieter noiare ſurſum eleuãs:et bec eſt ſpes venie. ex cõſideratõne diui
1 tur hec ꝑs penitẽtie cõtritio vel attritio.¶ Itẽ contritio ne miſericoꝛdie. Alia mola croꝛſum depꝛimẽs timoẽ pe .
dicit de con et tritio. vnde con notat aſſociatõem ſilr cõ⸗ ne:veniẽs ex cõſideratõe diuĩe iuſticie.Et de his molis

vicit᷑ Deut.xxiiij.ſaõ accipies loca pignoꝛis inferioꝛeʒ
et ſuꝑioꝛem molã. Iſtud vas cõterit᷑ vt peccati delectatõ
totaliter effundat᷑.ideo dicit᷑ cõtritio nõ fractio.qꝛ fra⸗

feſſio. quare tercia ꝑs ſcʒ ſatiſſactio nõ ſiłr cõnotat aſſo
ciatõem vt diceret᷑ cofactio vel aliquid tale.vel qᷓre ma
gis iſte ꝑtes cõnotãt aſſociatõʒ qᷓ illa.¶¶ Iteʒ que ẽ ratio

tri
is

1 methaphoꝛe qua dicit᷑ penitẽtẽ cõteri de pcto.et differẽ⸗ ctio eſt in maioꝛes ꝑtes:cõtritio in miĩoꝛes.et qñ in ma⸗
1 tia buiꝰ cõtritõis ab illa qua pctoꝛ cõterit᷑ ĩ inferno. Au ioꝛes ꝑtes eſt fractio:ſapoꝛ aliquo mõ remanet.vt at᷑ nõ
40 xta illud ecci.xxvij.cõteret᷑ cũ delinquẽte delictũ.Re remaneat nec ſapoꝛ nec veritas:idðo in ꝑtes minutas cõ
ſpõſio ꝙ cõtritio actõem dicit et actõem agẽtis in ſeipᷣo. teritur. hec aũt delectat io totaliter remouet᷑ ꝑ penã eter
ſc et qm actio ſiue actꝰ cõplet᷑ quaſi in paſſione ⁊ ĩ facto eẽ nam:et remouet᷑ ꝑ gram.et ido vtrobiq; dicit᷑ cõtritio ⁊
cũ aligs ogit in ſe.actõis eius inducẽs cõplemẽtũ ĩ ipo in pena eterna m illud ecci.xxvij.cõteret᷑ cum delinquẽ
. relinquit᷑ qſi paſſio ſiue res facta.ideo cõtritõ vt ẽ in pe te delictũ 2 ꝑ gr̃am.põ.Coꝛ cõtritũ et humiliatũ deꝰ nõ
1 nitente noiat᷑ vt paſſio a ſui cõplemẽto.et dẽ penitẽs con veſpicias.ſed aliter et aliter qꝛ ibi cõteret᷑ in puluerem:
tritus.et ex hoc ẽ ꝙ penitẽs cõueniẽtiꝰ dicit᷑ cõtritꝰ qᷓ; cõ nõ vt aliud vas ſiat:qꝛ de impijs dicit.Non ſic impij nõ
terẽs:cum ſcʒ qr̃a oꝑante inducat ſue actõis ↄplementũ ſic ſed tanꝙᷓ puluis ⁊c.ſed in cõtritõne gratie ẽ cõtritio
n nõ ſic ẽ de cõfeſſiõe et ſatiſfactõe.ĩmo ad hoꝝ cõplemẽtũ ad generandũ vas nouũ ⁊ ſolidũ ꝑ humoꝛeʒ gre et lacri
e requirit᷑ aligd extra adiũctũ.vt in cõfeſſione ſacerdos:⁊ marũ:et ideo recte dicit᷑ cõtritio nõ attritio.qꝛ ꝑtiũ tri⸗
i in ſatiſſactõe ſacramẽtali aliquid extra in quo excitetur tarũ eſt vnio vt fiat in bonoꝛẽ.ᷣm illud qð dicit᷑ de pau
n et ſic patet reſpõſio ad illud.¶ Ad alind dðm.ꝙ ↄueniẽ lo.Alas electõis eſt iſte mihi Act.ix. Et.ij.thi.ij. Si gs
tius noĩat᷑ hec ꝑs penitẽtie contritio ꝙᷓ; doloꝛ.qꝛ cõtritio emũdauerit ſe ab iſtis:erit vas ĩ honoꝛẽ ſanctificatũ.et
I nõ tm̃ noĩat doloꝛeʒ ſed doloꝛem intenſum cuinſmõi ẽ ne ſic patet ratio dicti et differẽtia cõtritõis huiꝰ ad illam
. ceſſariꝰ penitẽti.frequenter n oꝛ ale barud nec que eſt in inferno.
1 tñ acerbitate doloꝛis conterit᷑.¶ Ad illud qð querit᷑ de . 5.
cõpunctõne.dicendũ ꝙ licet cõtritio et cõpunctio idẽ di: I embrum teꝛcium
cant vt frequẽtius:tñ differũt ſm rõem.At aũt habetur Onſequẽter querit᷑ ꝗd ſit diffinitõne.Et
ſe ab aug. Lacrime ſunt teſtes doloꝛis.qꝛ cõtritõ dicit ipaz diffinit᷑ ſic. Contritio eſt doloꝛ ꝓ pct᷑is aſ⸗
p. doloꝛis acerbitatẽ ſine ſigni expᷣſſione qᷓtum ẽ de ratõne ſumptꝰ.cũ ꝓoſito ↄfitẽdi ⁊ ſatiſfaciendi.
ag nomĩs.cõpunctio dicit ipᷣim doloꝛeʒ cũ expᷣſſione ſigni.i. NMualiter ſit doloꝛ tactũ ẽ ſup. Querit᷑
cal lacrimaꝝ.lt em̃ dicit aug.lacrime ſunt teſtes doloꝛis. de hoc ꝙ dicit᷑ aſfũptꝰ.ſiẽ em̃ dicit magr in ſenten.li.iiij.
. Sicut em̃ habet᷑ ab yſið.de ſum.bo.Cõpunctio coꝛdis Cõtritio.ↄfeſſio.ſat iſfactio ſunt dona dei ᷣm illud act᷑.
ſir eſt humilitas mẽtis cũ lacrimis exoꝛiens de recoꝛdatõe xj. Gentibo penitẽtiã tedit deus ad vitã. igr cõtritio eſt
Ni peccati et timoꝛe iudicij..¶ Si ex dictu obijceret ꝗꝙ ptibo potius dolor datus q; aſſumptꝰ. Itẽ qð aſſumit᷑ ẽ ĩ po⸗
penitẽtie ſacramẽti magis cõueniret ꝙ expꝛimerent᷑ no teſtate aſſumẽtis.cõtritio aũt nõ. Heb.xij.i¶ õ inueiĩt pe
1 miĩbo impoꝛtãtibo ſigmificatõem exterioꝛeʒ ꝙᷓ alijs noĩbo mitẽtie locũ q̃q; cũ lacrimis ⁊c.igit᷑ ↄtritio aſſũpta nõ ẽ.
. nõ hmõi.dicendũ ꝙ illa ꝑte penitẽtie que eſt cõtritio cõ⸗ Item quare nõ dicit᷑ doloꝛ datus ſed aſſumptus.cum
mutat᷑ pena infinita.nõ rõne ſignificatõis ex ꝑte nomi⸗ qcqd meritoꝛiũ ſit nobis:a ſũmo largitoꝛe datũ ẽᷣ. vla.
8 nis: ſed rõne intentõnis ex ꝑte rei mediate gratia vt cau xxvj. Dĩa oꝑa nr̃a oꝑatꝰes ĩ nobis dne deꝰnr̃. Reis
4 ſa pꝛima. ꝓpter qð magis cõgruit ꝗ⸗ expꝛimat᷑ intentio ſio vt dicũt quidã.deus pmo dat ißi aime gr̃aʒ· iðo gra
. ꝙ ſignificatio.j Ad illud qð querit᷑.an cõueniẽter noĩa magis ꝓpꝛie ẽ datũ dei q; aſſumptũ.ſ̊ habita gra pt qli⸗
t retur attritio vel tritio.dicendũ ꝙ nõ. Cum em̃ doloꝛ pe bet ꝓp peto doloꝛẽ aſſumere ſiue ↄtritõʒ. iõ dicit doloꝛ al⸗
i nitentialis efficaciã babeat a gratia. cõgruit ꝙ etiaʒ ex ſumptꝰ. Ael pĩ aliter dici.q; aſſumptũ notat rõeʒ medij
* ꝑte nomis aꝓponat᷑ aliquid qð cõnetet alſociatõem gre. inter dantẽ ⁊ aſſumẽtẽ.vñ illud qð aſſumit᷑ a datoꝛe ꝓpt
ui qð notatur ꝑ boc qð dicit᷑ con. Pꝛeterea. qꝛ ao verã pe qð aſſũptũ nõ excludit datũ.vt aũt oñdat᷑ ꝙ ſiẽ pctzʒ fuit
in nitentiã reqiirit᷑ ꝙ penitens de multis doleat que circ, volũtariũ ꝙ doloꝛ otritõis neceſſario dʒ eẽ volũtarius
4 . ſtant peccata cõmiſſa.ↄgruit ꝙ ex ꝑte nomis apponatur dicit᷑ doloꝛ aſũptꝰhec aũt aſſumptio ẽ diſſẽſꝰvolũtariꝰ a
aliquid cõnotans aſſociatõem.¶ Ad illud qð qrit᷑ qua⸗ malo ↄmiſſo.¶ Ex his pʒ rñſio ad illð qð qrit᷑.q̃re ma⸗
re in tercia ꝑte penitẽtie nõ ponit᷑ aliquid cõnotãs aſſo gis dicit᷑ aſſumptꝰ qᷓ datꝰ.¶ aũt d̃ nõ inueit locum
ciatõem ⁊c̃.dicendũ ꝙ aliter reſpiciũt ipᷣm peccatũ con penitẽtie.verũ eſt qꝛ grazʒ nõ hũit.Iſte aũt doloꝛ pᷣcipue
tritio et cõfeſſio:aliter ſatiſſactio.Cõtritio em̃ ſet confe aſſumit᷑ ex tribo. Ex cõſideratõe culꝑe ↄmiſſe:vite eteꝛne
ſio nõ ſe olum reſpiciũt ipᷣm genus pct᷑i ſed et circũſtanti amiſſe:moꝛtis eterne bune ſSeg? cũ ꝓpoſito cõfiten
as:et illa que ad grauamẽ peccati cõcerrũt. pter quoed di ⁊ ſatiſfaciẽdi.¶ Cõtra.ↄfitet᷑ ꝗs ñ ↄtrit.poſtea vᷣo cõ
, ex ꝑte nomĩs eoꝝ apponit᷑ nota ſimultatis. Vnde cõtri⸗ terit.⁊ tũc nõ ncce hʒ id cõfiteri nec illud ꝓponẽ.pt igit
tio dicit᷑ quaſi ſimul tritio de multis.ſ̊ᷣ ſatiſfactõ magis cõtritio alicui eẽ:nec tñ ꝓpoſitũ ↄfitẽdi.q¶ Itẽ vt dicit᷑ tã
reſpicit iᷣm genꝰ oꝑis ſiue pct᷑i.Et hoc ĩnuit gꝛeg.dicẽs tũ ↄterit᷑ ꝗs ꝙ ſufficit ſua ↄtritio ad deletõʒ culpe ⁊ pene
. Sicut arte medicine calida frigidis ⁊ frigida calidis cu talis ñ ncce hʒ nec tenet᷑ ſatiſfacẽ:qꝛ iuſtꝰ iudex ñ exigit
g⸗ rant᷑:ita dñs noſter cõtraria cpoſuit medicamẽta pec- ſatiſfactõʒ ꝓ culpa ſupᷣ ↄdignũ.et iõ nec ↄfiteri.pꝛĩcipa
ſoft catis. vt lubꝛicis cõtinẽtiam: tenacibo largitatẽ: iracun⸗ liter em̃ fit cõfeſſio vt cognita culpa ſciat ſacerdos imũ⸗
pi dis mãſuetudiem:elatis pᷣciperet hũilitatem. Ecce ꝙ ſa gere ꝓ culpa debits penã:et ꝓpt᷑ erubeſcẽtiã q̃ magna ẽ
cſie tiſfactio ꝑ ſe reſpicit genꝰ peccati. Pꝛet.ſic ꝑ nomẽ ↄtri ꝑs ſatiſfactõis.Sʒ dicto mõ ↄtritꝰ ꝗꝓpt᷑ neutrũ iſtoꝝ ne⸗
tõis ⁊ ↄfeſſioĩs notat᷑ ſimultas multoꝝ ſuꝑ ꝗbo dʒ peni ceſſe hʒ ↄfiteri.qꝛ ſatiſfacit ꝓ culpa ⁊ pena ſua cõtritio.
dun tẽs dolere et q̃ dʒ fateri:ſimiliter ꝑ nomẽ ſatifactõis no In tali igit᷑ pt᷑ eẽ ↄtritio ſine ꝓpoſito irean⸗ Ra io.
06 tat᷑ ſimultas et pluralitas ꝓ ꝗbo dec ſatagendũ eſt. &. dicẽdũ ꝙ hec notificatio hʒ ĩtelligi habito oꝛdie natali
ter⸗ em̃ dico ſatiſfocere:dicit ſufficiẽtiᷣ ĩ oꝑibo ꝗᷓ regrit emẽ in ꝑtibo penitẽtie.ita ſcʒ ꝙ cõtritio ↄfeſſionem pᷣcedat.et
615 da penitẽtie.Vñ ⁊ ſi in oĩbo ſit modꝰ diuerſus expꝛimẽ hec duo ſatiſſactõʒ. Ael pt ĩtelligi ſic cũ ꝓpoſito cõfiten
c di: idẽ tñ eſt in re expſſa.¶¶ Ad illud qð qrit᷑.q eſt rõ me di: ſi neceſſe ſit.ſcʒ ſi nõ pᷣceſſit ↄfeſſio.Vlł ſic.n ↄtritis
conn thaphoꝛe ⁊c. Reſpoſio.nota ꝙ in contritõne penitentie poſt ↄfeſſionẽ ẽ cõtritio cũ ꝓoſito ↄſitendi: ſi ꝗd mẽoꝛie
relp tria ſunt at tẽdẽda.qð ↄterit᷑a quo cõterit᷑ et ad ꝗd con occurrerit qð nõ fuerit cõfeſſus.¶ Ad aliud dõm.ꝙ ſic
ir tritio termĩat᷑. Qð cõterit᷑ ẽ coꝛ pctoꝛis.qð eſt tanꝙᷓ vas ſufficiẽter otritꝰ dʒ adhuc ofiteri.tũ qꝛ neſcit ſe hr̃e tãtaʒ

2

cõtritõz: ideo ne ſe cõmittat diſcrimi vtile ẽ ei ↄfiſeri.tũ
aꝛ dfeſfio ẽĩ p̃cepto.ſilłr ſatiſfactõ.Fm poſſibilitatẽ dico
ideo ſic cõtritus niſi confiteat᷑ et ſatiſfaciat ſi poſſit:erit
trãſgreſſoꝛ pᷣcepti dñi.⁊ ſic ꝓ illo pcto trãſgreſſioĩs dam
naret᷑.ſicut ꝓ alijs ſi de his nõ fuiſſet cõtritus.

Nueſtio. ixvin. de cõtri⸗

tionis quãtitate.

quitur de quanti

tate ↄtritõis de qᷓ querũt᷑ duo. Pꝛio de
quãtitate qᷓtũ ad ĩtẽſionẽ.Secũdo qtũ
ad duratõem.

ꝛum primum
Yrca intẽſionẽ qruũt ſeptẽ. Pꝛimũ ẽ vtruzʒ
otingat ↄtritõʒ intẽdi.Secũdũ vtrũ opoꝛ/
teat de oibo pctis eq̃liter ↄteri. Lerciũ.v.
Aotritio poſſit eẽ nimis pua. Quartũ vtrũ
poſſit eẽ nimia.Quintũ vtrũ debeat eẽ mario.Sertũ de
quãt itate ↄtritõis in ↄꝑatõne ad penã.Septimũ vtruʒ
maioꝛitas ↄtritõis ſit ĩm maioꝛitatẽ auerſionis vel cõ:

uerſionis. ,
Articulus pꝛimus

Irca pᷣmũ ꝓcedit᷑ ſic ad ꝑtẽ affirmatiuã.Cõ
tritõ ẽ actꝰalicꝰ vᷣtutio.̊ qlibʒ vᷣtus pt᷑ intẽdi
H̊ ſuppono.ſᷣ vᷣtute augmẽtata et eꝰ actus vel
qugmẽtat᷑.ꝗᷣ ⁊c̃.ᷣ pʒ apoc.xxj.ibi.Ciuitas ĩ q̃dro
poſita ẽ.glo.quatuoꝛ latera.fides.ſpes.caꝛitas et oꝑatõ
q̃ ſunt equalia.Et ĩfra.quãtũ diligit tãtũ oꝑat᷑.Ex h̊ ar

guit᷑.ꝙ ſᷣm quãtitatẽ dilectõis ẽ quãtitas ↄtꝛitõis.ſᷣ̊ cari

tas augmẽtat᷑:&̊ ⁊ ↄtritio. ¶ It in ↄtritõe nõ ſũt niſi duo
ſcʒ doloꝛ et gr̃a.⁊ vnũ ẽ ſic foꝛale: liquũ ſic materiale.ſᷣ
poſſibile ẽ ĩ nobis doloꝛẽ intẽdi:poſſibile ẽ etiã gr̃aʒ an:
geri. ꝭ̊ ⁊c. ¶ I ſi ñ pĩ intẽdi.&̊ in omibo ẽ equalis.ſᷣ con⸗
tritõe erñte equali ẽ equalis iuſtificatõ ⁊ gratiſicatio.g
om̃es m h̊ eĩnt eꝗ̃liter iuſli.¶ Itc in omi actu aĩe ĩ quõ
cõtingit ꝓficẽ ꝑ aſſuefactõʒ ⁊ ↄtinuatõʒ: ↄtigit ipaʒ itẽ⸗
di. H pʒ.h̊ ꝓſectꝰ ẽ ĩ multiplicatõe ↄtritõis ⁊ frequẽtati⸗
c.¶ Cõtra.nihil intẽdit᷑ cui peſitio ẽ ĩ termĩo
Sʒ ipoſitiò ↄtritõis ẽ ĩ termĩo.qꝛ ꝗ vere ↄterit᷑ plꝰ dolet
de amiſſiõe dei ꝑ pctm.qᷓ ſi amiſiſſet om̃e qð ẽ alið ab eo
et ita ĩ ſũmo.⸗ I nihil intẽdit᷑ cuiꝰ vᷣtuo ẽ ĩfinita. ſ̊ dtꝰ

ↄtritõis ẽ infinita cũ tollat culpã moꝛtalẽ q̃ ẽ infiniti rea

tus.. It om̃e qð intẽdit᷑ aut intẽdit᷑ ꝑ acceſſum ad verã
noĩs im poſitõzʒ:vel ꝑ vepuratõʒ a ↄtrario.ſ̊ ↄrꝛitio non
intẽdit᷑ ꝑ depuratõʒ a ↄtrario.nã ſiatim cũ ẽ: expellit to
taliter oẽm culpã.q;ꝛ hæ graʒ ↄiũctã.neqʒ ꝑ acceſſum ad
ĩpoſitõʒ noĩs verã:qꝛ eiꝰ ĩpoſitio ẽ ĩ termĩo.g̊ ⁊c. ¶¶ Itez
ſi intẽdit᷑.aut ̊ a gr̃a aut a libero arbitrio.A libero ar.

nõ:qm otritio ẽ motꝰ gratuitꝰ.⁊ talis mẽſurat᷑ j̃m quãà⸗

titatẽ gre.ſ̊ augmẽtũ gr̃e ⁊ caritatis.nõ pt᷑ eẽ a li.ar.ſᷣ̊ a
co. Di a gra ↄtra gr̃a vniſoꝛmiter mouet li.ar.qtũ ẽ de
ſe:&̊ nõ videt᷑ intẽdere in eo ↄtritõʒ.¶ Pꝛet.ſm illõ intẽ
dit intẽſio augmtũ:penes qð ↄſiſtit rõ quãtitatis.ſᷣ quã

tita ẽ ex ꝑte materie.rõ aũt foꝛmalis ↄtritõis potiꝰ cõ⸗

uenit gre ꝙ materialis. ergo m illã no intendit Re
ſpõſio.q ↄtritõ ẽ actꝰ ſiue motꝰ vᷣtutis hñs quãtitatẽ viꝛ
tutis a vᷣtute a qua ẽ. Uñ et augmnẽtũ ⁊ intẽſionẽ recipit
ab illo:et m illud a qͥ recipit quãtitatẽ. Tñ ſᷣm augmẽ⸗
tũ caritatis auget᷑ 1 utꝰ penitẽtie et ↄſequẽter ↄtritio au
get᷑ et in tẽdit᷑. Intelligẽdũ ẽ tñ ꝙ ſiẽ caritas auget᷑ q̃tuʒ
ad eẽntiã ⁊ H a dono gtuito:et intẽdit᷑ qᷓtũ ad feruoꝛẽ.et

ſͦ a li.ar.ſic pt᷑ ĩtelligi ĩ ꝓpoſito ſcʒ q; motꝰ ↄtritõnis fer

uẽtioꝛ ẽ ex diſpoſitõe li.ar. Ex equali em̃ gra elicit qũq;
motꝰ feruẽtioꝛ qñʒ mĩꝰ feruẽs ex differẽti diſpoſitõne li.
ar. ̊ ꝓpꝛie loquẽdo efficit᷑ maioꝛ ſubſtãtialit et intẽſiue
a vtute augmẽtata ey que recipit quãtitatẽ. vñ et intẽſi/
oꝛ efficit᷑ ex augmto vᷣtutis ex q̃ bʒ quãtitatẽ:et ex diſpo⸗

ſitõe li.ar. elicit᷑ et exit in eſſe. ¶ Ad illud qð obijeit
nibil intendit᷑ cuiꝰ impoſitio eſt in termio ⁊2c dicẽduz
ꝙ nomẽ ↄtritõis nõ ẽ ĩpoſitũ ĩ termio.ĩmo ex relatõe ad
ðvᷣtutẽ et ad li.ar.vt ꝗbo elicit᷑ inꝙᷓtũ eſt actꝰ ſiue motꝰ pt
augeri. nec ſeqt᷑ ſi ↄtritꝰ plus dolet de offenſa dei ᷓ de ali
quo dam no alio qð illi poſſet cõtingẽ:ꝙ ꝓpt h̊ ẽ ſumma
ſiue nõ poſſit intendi.ſic nec ſequit. habẽs caritatẽ dili⸗
git deũ plus ꝙᷓ aliꝗd aliud:eꝛgo dilectio dei nõ pt augeꝛi
in ipᷣo. Pꝛepoderatio em̃ ſũma ĩ his nõ poĩt ſummũ ſlim
pliciter.¶ Ad illð qð obicit.ꝙ cõtritio ẽ vᷣtutis infinite
quia tollit peccatũ qð ẽ reatus infiniti.dom peccatũ
mortale eſt reatus infiniti duratõe nõ intenſione.¶ Si
obijciat᷑ ꝙ peccãs moꝛtaliter meret᷑ penã infinite intẽſio
nis.ſic dicũt quidã infinite duratõis.poteſt dici ꝙ et ſi
ſit dignus pena infinita intẽſione tñ dño puniens citra
condignũ nõ inſfligit tantã. Pꝛet.pena nulla pt eſſe infi
nita intẽſione ſimpliciter. Sʒ qð dicit᷑ ꝙ peccãs moꝛta⸗
liter meretur penà infinitã: intelligit bac rõne dictum.
peccas moꝛtaliter meret᷑ redigi ĩ nibilũ. Vñ ſicut alicꝰ
entis ad nihilũ eſt diſtãtia infinita:ſiłr pctoꝛ merẽdo pe
nam qua redigeret᷑ in nihilũ dicit᷑ mereri penã infinitã
qꝛ pena tollẽs eẽ et nõ tollẽs eẽ ſe hʒ quaſi ĩ infinita di⸗
enis. ckecorritio no delet perẽm niſi vᷣtute gre q gra
licet nõ ſit infinita virtute:tñ tollit pctin qð ẽ infiniti re⸗
atus.nec hoc ẽ incõueniẽs:cũ pctʒ hmõi nõ inhereat in⸗
finita virtute.¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ nõ intendit᷑ ꝑ ac⸗
ceſſum ad verã noĩs impolitõʒz ⁊c̃.reſpõdendũ ẽ Piter⸗
emptõem.intendit᷑ em̃ et rõne gre maioꝛis et rõne maio
ris doloꝛis.pꝛimo mõ fit vᷣtuoſioꝛ.ſecũdo fit purioꝛ.Cõ
tritio em̃ qñʒ virtuoſius diſſentit a malo et hoc ꝑ augm̃
tum gr̃e.et eſt ĩ maioꝛi puritate.i.ꝓnitate mioꝛi et h̊ ex
augmẽto doloꝛis. Doloꝛ em̃ cõtritõis nõ tm̃ habʒ o poſi
tum ad culpam ſed etiã ad ſequelas vt ad ꝓnitates pec⸗
cati.que quodãmodo doloꝛio intẽſione ĩ nobis r miltũt᷑
paulatim et expellũtur. ꝓut doloꝛ eſt purioꝛ et intenſioꝛ
Acceſſus aũt ad verd impoſitõem no intendit᷑ in boc ꝓ
nõ habeat verũ nomẽ:ſᷣ qꝛ nõ ꝑticipat illud in termino.
m rõem gratuit.¶¶ Ad illið qð querit᷑an intẽdit᷑ a gr̃a
an a li.ar.⁊c̃.dicendũ ꝙ ab vtroq; vt ſup tactum eſt. Si
em̃ loquamur de intenſione feruoꝛis:pt dici ꝙ a gratia
et a li.ar.Si loquamur de intẽſione eſſentiali: pt᷑ dici ꝙ
a gratia augmẽtata. Aera em et eẽntialis augmẽtatio p
uenit ab augmẽtate gre.quo augmẽtato: auget᷑ doloꝛ rõ
nalis ꝑtis qui ẽ deteſtatõis vel diſplicẽtie.Et ſi queras
vnde veniat? dico ꝙ a deo effectiue:a li.ar.diſpoſitiue:a
gratia cõpletiue. Et ſi obijciat᷑ ꝙ gratia vnifoꝛmis eſi
et pꝛeterea ẽ foꝛma.dicendũ ꝙ quis ipa infoꝛmiter gra⸗
tificet.dum tñ magis a deo influit et habũdantiꝰ datur
magis gratificat.et rurſus ꝙᷓuis a gratia cũ ſit foꝛma ñ
habeat pꝛĩcipalit oꝛtũ qunitas męlis q ẽ a materia pꝛi
cipaliter: habet tñ quãtitas virtutis que ẽ a ſoꝛma. et ex

hoc genere quãtitaris eſt cõtritio quãta.

¶ Articnuius ſecundus

Onſequẽter querit᷑ vtrũ intenſiꝰ opoꝛteat de
vno peccato cõteri qᷓ; de alio.Et ꝙ ſic videtuꝛ
hiero.26 ſanat oculũ qð ſanat calcaneum.
Simile vidr in anthidotis ſpũalibo.ꝙ moꝛboꝝ diſterẽ⸗
tiũ differẽtes debẽt eẽ medicĩe. cũ cõtritio ſit moꝛboꝝ
ſpũaliũ medicia:differẽs debʒ eẽ moꝛboxꝝ differẽtium. et
ſm ꝙ moꝛbo quioꝛ ⁊ ↄtritõ efficacõꝛ ⁊ maioꝛ.¶ It ceut.
xxv. Pꝛo mẽſura pcti erit ⁊ plagaꝝ moꝗꝰ.Si modꝰ af
flictois rñdet mẽſure pcti:otritõ at ẽ cõnueniẽ debita
afflictõ peti. m ꝙ petm ẽ guiꝰ:⁊ 9tritio ſiue doloꝛ ↄtri⸗
tõis debʒ eẽ intẽſioꝛ.¶ It maioꝛ ẽ doloꝛ ⁊ debʒ eẽ de moꝛ
tali ꝙᷓ de veniali. et hoc qꝛ boc perſm Guiꝰ illo.̊ pari rõe
æ vno pcto moꝛtali guioꝛi dʒ eẽ doloꝛ ꝗuioꝛ qᷓ alio mi
nꝰ gui. lItẽ m greg. magis ſe dʒ puire ꝑ ſatiſfactõʒ ꝗ
guiꝰ peccauit. part rõe idẽ ipe cũ quius peccat gaiꝰ ſe

8

dʒ puire ꝑ cõtritõem.q Itẽ icẽ eſt oꝛdo in doloꝛe: qui eſt

get
ilß
4 0d
eali
ne
dili⸗
Weri
Rſin
finie
Ccent
(8
inteſo⸗
eſ
crt
ſein
norg
ictan
ſcop
hfintz
in di
ſe⸗
Are⸗
tin⸗
e⸗
er⸗
naio⸗
15
ugi
e
Hð
e
ninit
ſoꝛ
ho.
Gi
Nia
ig
niop
lort
verns
ioea.
nis
egtr
lnn
uͤfe
,et

NN
germ
geon
viſkri
r
niung
.
Nocl
8 n
n ſnee
oe

gi 4

Qnueſtio

et debet elſe in amoꝛe. qm ab ipo habet oꝛtũ. ſ magis bo
num Fm oꝛdinatã dilectõem magis eſt amandũ: & pari
rõne maius malũ magis ẽ deteſtanduʒ. 4 Item cõtritio
eſt woloꝛ rõnalis.ſ̊ doloꝛ ſequit eſtimatõem rõis. eſtima
tio aũt rõis nõ equaliteꝛ pẽſat omia pcta ſed qdã maioꝛa
plus :ergo pari rõe doloꝛ. ¶ Iẽ eſto. ꝑ ĩpoſſibile ꝙ ali⸗
ꝗs ꝑplexus eẽt. ita ꝙ ncce hr̃et cadere ĩ alterũ duoꝝ ma
loꝝ.cõſilat ꝙ ſi oꝛdinatã hr̃et dilectõz magis refugeret
maius malu. ergo ſi magis refugit maiua mali ante la⸗
pſum:pari rõne 2 poſt lapſũ ſic ⁊c. Cõtra. Cõfritõ
celet culpã in inſtati. Gra em̃ otritõis gea iuſtificatio
nis.et gra iuſtiſicatõis iuſtificat ĩ inſtãti. motꝰ in ĩſtã
ti nõ pt᷑ eẽ magis intenſus ⁊ miꝰ: ꝭ ⁊c.¶ Itẽ gegqd agit ſi
mul in multaita ꝙ nõ in ſingula: nõ agit ĩ qddam plus
in qdðᷣdam minꝰ. Sed ↄtritio ſił agit ĩ multa ita ꝙ nõ re
ſpiciat ſingula.qꝛ tũc opoꝛtẽt reſpectu illoꝝ diuidi acti⸗
onem. ergo ↄtritio nõ magis deteſtat᷑ vnũ petm qᷓᷓ alterũ
Itẽ ↄtritio ea rõne deteſtat᷑ peim qua ſeꝑatiuũ ẽ a deo
Hᷣ qᷣlibet pcim ſeꝑat a deo.· et ita amittit᷑ deus ꝑ vnũ pec
catũ moꝛtale ſiẽ ꝑ aliud.ꝛ ita ſic ꝑ vnũ ꝑuũ ſic ꝑ magnũ
7c. ¶ Itẽ otritio reſpicit pcĩʒ qᷓtũ ad duo.ſcʒ qtuʒ ad
offenſam: 2 qtũ ad damnũ. Sʒ qtũ ad offenſaʒ om̃e pec
catũ babʒ roem infiniti:cũ ſit ↄtra deũ infinitũ.qꝙᷓtũ ad
damnũ om̃e pctm aufert om̃es uᷣtutes. ſic hẽt᷑ iacob. ij.
Nui offendit ĩ vno factꝰ ẽ oim reus. Cũ ergo damnum
7 offenſa babeãt rõem equalitatis:videt᷑ ꝙ ↄtritio debʒ
om̃ibo eẽ equalis.i¶. Itẽ quecũq; ↄtritio ſiue ſit magna ſi
ne pua ſufficit ad deletõʒ ꝗbuſcũq; pcti ⁊ maioꝛis et mi:

noꝛis. nõ opoꝛtet gradꝰ eẽ in ↄtritõc. Pꝛet. pt bic eẽ

q̃ſtio an ꝓ duobo pct᷑is paribo oĩno ĩ diuerſis:exigit᷑ eq̃

lis ↄtritio.Et vidr ꝙ ſic: cũ pena rñdeat culpe.⁊ deꝰ iu⸗
dex ꝑſonã nõ accipit. Cõtra.a maioꝛi caritate pꝓcedit

maioꝛ ↄtritio.ᷣ pt᷑ vnꝰ reſurgẽ cũ maioꝛ caritate ꝙᷓ; alft:

Fant caritas erit aliqd ocioſũ.ant erit ĩ eo maioꝛ ↄtritõ
Rñſio. ꝙ ẽ loꝗ de ↄtritõe duobo modis. Ano mõ/ꝓut
quodãmõ generalis ⁊ deletiua culpe.Alio mõ ſpecia
lis diſtincta et deletiua pene. ꝓut pꝛimo mõ ſic oꝑat᷑ in
iuſtificatõe et in inſtãti:et ſic nõ pt᷑ actu hr̃e oꝛdinẽ reſpe
ctu ſpũaliũ pctoꝝ.qꝛ ſil et in inſtãti oim peccatoꝝ oꝑat᷑
deletõz. bʒ tñ ſᷣm habitũ: qꝛ doloꝛ ille habitualit diſpo⸗
nit ad deteſtandũ aliqð plus aliqð minꝰ. et qꝛ habilitat
ad deteſlandũ malũ: ideo ad magis deteſtãdũ maiꝰmalũ
Si aũt loquamur vtẽ deletiua pene.ſic dõm ꝙ bʒ maio
rem intentõʒ ⁊ miĩoꝛẽ etiã ſᷣm actũ.¶. Ad hᷣ̊ ergo qð pꝛio
obijcit᷑ ꝙ moꝛboꝝ differẽtia ⁊c. dicẽdum ꝙ ſecꝰ ẽ de coꝛ⸗
palibo et ſpũalibo qtum ad eoꝝ remedia. moꝛboꝝ eĩ coꝛ
ꝑalium neceſſe ẽ medicinas eẽ ↄtrarias.ſpũaliũ aũt vna
eſt ſeʒ doloꝛ gra infoꝛmatꝰ.cinꝰ ratio ẽ in ↄtingẽtia peti
et gratie. ꝓpter qð ſufficit medicĩa vna ſcʒ ↄtꝛitio indiffe
rens ad deletõem multoꝝ pctoꝝ.et hoc dico qᷓtũ ad cul
pas vt ĩ iuſtificatõne impij.ſᷣm aũt ꝙ ẽ deletiua pene ſic
er ↄuerſione diſtincta ad pcta diueria qʒ efficit᷑ otruio
maioꝛ ſiue intẽſioꝛ.q¶ Ad aliud dðm ꝙ illud deut᷑. Pꝛo
mẽſura pct᷑i ⁊c. Intelligẽdũ eſt de punitione pcki q̃ ſit in
foꝛo exterioꝛis iudicij.grauiꝰ em̃ puniẽdꝰẽ in iudicio.ꝗ
graud peccauit.et ẽ fallacia ↄſequẽtis ĩ argumẽto ſiłr ⁊
in pꝛimo.¶ Ad aliud qð obijcit᷑ de ſimili ſum pto ĩ moꝛ⸗
tali ⁊ veniali ⁊c. dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ inter moꝛtale
veniale peccatũ nulla ẽ comꝑatio.ſic ẽ inter moꝛtalia
quecũq;. Añ nõ eſt neceſſe magis dolere de moꝛtali ꝙᷓ de
