non ↄferebat᷑ ſpũſſanctꝰ:multofoꝛtiꝰbaptiʒati baptiſmate
ioh. debẽt baptiʒzaꝛi/¶ Cõ tra. Hieꝛo.ſuꝑ JYohel.c.vlti.ibi
Effundaʒ de ſpũ meo dicit.Qui dicit ſe credẽ in xp̃ᷣm ⁊ nõ
credit in ſpiſctm:nondũ habet claros oculos vt videat ſa
lutare dei. Vñ baptiʒati a iohe in nomie vẽturi.i.dñi ihu
(qꝛ dixeꝛũt.Sʒ neq; ſi ſpũſſanctꝰẽ audiuimꝰ)iteꝝ baptiʒa
bant᷑.ĩmo veꝝ baptiſma accipiũt.Aſſignat igit᷑ hieꝛo.ra⸗
tionẽ ſcʒ quare iterũ baptiʒati ſũt ſcʒ qꝛ nõ habebãt fidem
ſpũſſcti. AUnde dicit.qꝛ dixerũt.ſ̊ neq; ſi ſpũſſanctꝰeſt audi
uimiteꝝ baptiʒat᷑:git᷑ videt᷑.ꝙ baptiʒatos baptiſmo io⸗
hã.nõ ſꝑ opoꝛtuit baptiʒari baptiſmo xp̃i.⸗¶ Ite Act. viij.
NQui cũ veiſſent oꝛaueꝛũt ꝓ ipᷣis vt accipeꝛẽt ſpm̃ſctẽm.glo.
ibi. Jam eĩ ſola aqua fuerãt baptiʒati.¶ IJtẽ eodẽ.iNõduʒ
eĩ venerat ĩ quẽꝙᷓ illoꝝ.ſ̊ baptiʒati tm̃ erãt ĩ noĩe ihu.glo.
ibi ancti ĩ aqua tm̃ nõ in ſpũſcto.⁊ ſeꝗt᷑ ibi ĩ textu.tũc im⸗
ponebãt manꝰſuꝑ illos ⁊ accipiebãt ſpm̃: hic habet᷑ ꝙ ba⸗
ptiʒati baptiſmo ioh.ñ baptiʒabãt᷑ ab apłis: ſ̊ recipiebãt
ſpm̃ſctm ꝑ impoſitõeʒ manuũ aplłoꝝ.exqͥ ptʒ ꝙ nõ fuit ne
ceſſe baptiʒatos baptiſmo ioh.baptiʒari baptiſmo xp̃i.
Si dicẽt᷑ ꝙ apli baptiʒauerũt eos licʒ ̊ nõ dicat ſcꝛiptu
ra.hoc eadem facilitate ↄtẽpnit᷑ qua ꝓbat᷑.exquo nõ habʒ
auctoꝛitatẽ a ſcriptura vel ab aliquo erpoſitoꝛe.¶¶ Itẽ. xix
Acxt᷑.legit᷑ paulũ baptiʒaſſe baptiʒatos baptiſmo ioh. In
viij · eiuſdeʒ legit᷑ baptiz atos a iohʒe ſolũ recepiſſe ſpm̃ſcłm
impoſitõeʒ manuũ: ⁊ nõ fuiſſe baptiʒatos baptiſmo rp̃i
exquo ptʒ ꝙ nõ fuit neceſſe ꝙ baptiʒati baptiſmo ioh.ba⸗
ptiʒarent᷑ baptiſmo xp̃i:exquo apli quoſdã baptiʒauerunt
quoſdã nõ.¶¶ Itẽ męr in. iiij.· di.ij. determinat ꝙ baptizati
baptiſmo ioh.neſciẽtes ſpm̃ſcẽm eſſe:ſᷣ ponẽtes ſpem ĩ ba⸗
ptiſmo ioh.baptiʒati fuerũt ĩ baptiſmo xp̃i: illi qui ſpem
nõ poſuerũt in baptiſmo ioh.patrẽ ⁊ filiũ ⁊ ſpm̃ſctm cre⸗
cæbãt:nõ poſi baptiʒati fueꝛũt.ſ̊ impoſitõe manuũ ab apo
ſtolis ſuꝑ eos ſpm̃ſctẽm receperũt.Si ↄſtat ſi nõ eſſet eis ſa
lus ſine baptiſino xpᷣi: baptiʒati eẽnt ab aplis.igitur ⁊c.
Item Yoh.iij. ¶ Aſi quis renatꝰ fuerit ex aqua ⁊ ſpũſcto
ex hoc verbo ptʒ ꝙ renaſci ex aqua ⁊ ſpũſcto ſufficit ad ſa⸗
lutem. Sʒ baptiʒati a iohe erãt aqua baptiʒati 2 poſt im⸗
poſitõe manuũ ab aplis receperũt ſpmſctm:̊ erant aqua
baptiʒati ⁊ ſpũ.igit᷑ nõ erãt baptiʒandi.⸗!.Stem augu. ba
ptiʒauit iudas ⁊ eſt baptiʒatũ.̊ conſtat ꝙ boc nõ fuit ꝓpt᷑
bonitatẽ ꝑſone ſed ꝓpter mĩſteriuʒ qð habuit a dño.Sed
ioh.baptiſta receperat mĩſteriũ a dño. Vnde Hugo.con⸗
tra donatiſtas.i Qulli ꝓphetaꝝ nulli proꝛſus hominũ ĩ di⸗

uinis ſcripturis conceſſuz eſt baptiʒare in aqua penitẽtie

in remiſſioneʒ peccatoꝝ:quod iohãni ↄceſſuʒ eſt. 4. Item
aque habebãt vim regeneratiuã.⁊ iohes baptiʒabat in no
mine venturi.i.xp̃i que fuit foꝛma pᷣmo tꝑe aploꝝ ſcʒ ba⸗
ptiʒo te in noĩe xpᷣi.igit᷑ vt videt᷑ in baptiſmo ioh.fuit quic
quid neceſſariũ fuit in baptiſmo ſimpliciter ¶ Rñſio. cõ⸗
munis opinio ẽ ꝙ oẽs baptiʒati baptiſmo iołᷣ. rebaptizã⸗
di ſũt.⁊ ꝙ opinio mgri in ſentẽ.eſt falſa in pte iſta.⁊ ꝙ ma
le intellexit Hieꝛo. licʒ em dixerit Hieꝛo. ꝙ illi qui nõ ha⸗
buerũt fidẽ ſpũſſct᷑i rebaptiʒadi ſi unt:non ꝓpter hoc conſe⸗
quens eſt.ꝙ illi qui babuerũt nõ erant rebaptiʒandi.Qõ
em̃ intendebat dicere illud cũ pciſione ſed ſimplicit. Ad
illud quod obijcit᷑ ꝙ quidam baptiʒ ati ba ptiſmo ioh.non
fuerunt baptiʒati ab aplis vt babet᷑ Act᷑.viij. Dicũt ꝗꝙ hoc
nõ eſt rerum licet ibi nõ legatur.multa em cõtigerunt que
nõ ſuut ſcripta.ſicut eſt de baptiſmo apkoꝛum vt dicũt ex⸗
poſitoꝛes ꝙ baptiʒati fuerunt:licet nõ legatur vbi ⁊ quan
d. vt patet ex quadã glo. Joh.xiij.ſuꝑ illud qui lotꝰeſt ⁊c.
Ao illud quod obicitur. ꝙ baptiſmate ioh.renaſceban
tur aqua:poſt impoſitõeʒ manuũ ſpũſſ.a in his duobo cõ⸗

tigit quod ad eſſe requiritur baptilmi. ſcʒ quod bhabet᷑.iij.

JYoh.ſQiſi ꝗs renatꝰfuerit ex aqua ⁊c. DSicendũ ꝙ bapti⸗
ʒati baptiſmo ioh.nõ fuerũt renati aqua:ſᷣ ſoluʒ aqua ex⸗
terius abluti.renaſci em̃ dicit quanda natiuitatẽ ſpũalem
que ſequit᷑ ad natiuitatẽ nature.que quidẽ eſt ex quadam
reꝑatõe imaginis in aĩa ꝑ imp̃ᷣſſionẽ caracteris:⁊ collatõ⸗
nem gre tollẽtis culpã ⁊ expediẽtis aĩaʒ ad oꝑa virtutum
Imßpſſio at᷑ caracteris ẽ ex aqua vᷣbo vite ſanctificata. In⸗
fuſio em̃ gr̃e ẽ a ſpũſcto ĩmediate. Impᷣſſio hmõi nõ fiebat
in baptiſmo ioh.vñ eo nõ renaſcebat᷑ eo mõ qͥ in baptiſmo
rpᷣi renaſcit᷑ ex aqua.¶ Ad illud qð obijcit᷑.q; ioh. habuit
miſteriũ baptiʒãdi a dño ⁊c. Dicẽdũ ꝙ veꝝ eſt.ſ̊ nõ ad ba
ptiʒandũ ſpũ:ſp̊ ſolũ officio viſibili.ñ.iij CLuc. AVenit foꝛ
tioꝛ me.glo.Cito pbauit ſe nõ eẽ xpᷣm: qui viſibili oꝑatur
tm̃ officò.aqua nõ ſpũ baptiʒat qdð ſoliꝰẽ xp̃ᷣi.¶¶ Itẽ bapti⸗
ʒare in noĩe venturi nõ expᷣſſt foꝛmã traditã a xpo ſicut in
noĩe rpᷣi. In noĩe em̃ rpᷣi expᷣſſa eſt ip̃a trinitas.vt cũ dici⸗
tur baptiʒo te in noĩe pa.⁊ fi.⁊ ſpũſſ.xpᷣc em̃ quodãmõ tri
nitatẽ dicit:qꝛ vnctũ a quo:⁊ ꝑ quẽ:qð nõ facit nomẽ ven⸗
turi.licet em̃ erat idem in ſe nomẽ venturi ⁊ nomẽ xp̃i:ni
hilominꝰaliud fuit qtum ad nomĩs expᷣſſionẽ.¶ Sʒ quia
ita manifeſte ↄtradicere magiſtro in ſentẽ. a⁊ ita ſubterfu⸗
gere verba Hieꝛo.⁊ ea que ſatis euidẽter inſinuant᷑ ĩ ſcri⸗
ptura.vt Act᷑.viij.videt᷑ incõueniẽs:ideo aliter ſine piudi
cio dicendũ videt᷑ opinãdo tñ nihil aſſerẽdo. vt dicat᷑ mgĩr
ſicut ⁊ Hieꝛo.tangit.⁊ vult ſcriptura.ꝙ illi qui hbabebant
fidem ſpũſſcti.nec errabãt ponẽtes ſpem ĩ baptiſmo ioh.ñ
erãt rebaptiʒãdi baptiſmo xp̃i neceſſario.⁊ hoc dico ſi ma
nuũ impoſitõe receperũt ſpinſcẽm. Si eĩ habebãt ſidẽ ⁊ cũ
hoc acceperũt ſpm̃ſctm ita ſcʒ ꝙ acceptõ ſpũſſcti euidẽti ſi
gno in eis emicuit:quis nõ dicẽt eos gr̃aʒ habẽ ſufficiẽteʒ
ad ſalutẽ? vnde Act᷑.viij.ibi ⁊ accipiebãt ſpm̃ſctᷣm dic glo.
ꝙ manifeſtabat᷑: eo ꝙ linguis varijs loquebãt᷑. vt em̃ dicit
HBeda.ſuꝑ illud Act᷑.ij. Ceperũt loqui varijs linguis. va⸗
rietas linguaꝝ dona ſigniſicat gr̃aꝝ. Dico igit᷑ ꝙ ſicut añ
paſſionẽ xpᷣi ſimul cucurrerũt circũciſio ⁊ baptiſmꝰ. vteꝛ
q; efficaciã habuit:ſilꝛ dico poſi ꝑ aliquod tpᷣus ſimul cu⸗
currerũt baptiſmꝰ flumis ⁊ flamĩs. Haptiſmꝰ flamiĩs fie⸗
bat ꝑ impoſitõeʒ manuũ ab aplis fidelibo.Dicendũ igit᷑
ꝙ in pᷣmitiua eccłia fideles recipiẽtes ſpm̃ſctẽm ꝑ impoſitõ
nem manuũ:baptiʒati fuerũt baptiſmo flamĩs.4¶! Ad illa
que obijciuntur.ꝙ baptiʒ auit ioh.x nõ eſt baptiʒatũ.⁊ q;
baptiſmꝰioh.nõ ſufficiebat ⁊ hmõi alia. Dicendũ ꝙ h̊ ve⸗
rum eſt.nibilominꝰbaptiſmꝰioh̊.cũ impoſitõe manuũ ab
aplis fidelibo ſufficiebat ad ſaluteʒ. VUnde bene veꝝ eſt 12
baptiſina ioh.nõ ſuffecit ad ſalutẽ: ſ̊ opoꝛtuit alio baptil⸗
mo baptiʒari ſcʒ baptiſmo flamĩs vel flumis vel ſanguis.
baptiſmate em̃ flamis baptiʒabãtur fideles ab aptis ĩ im⸗

poſitõne manuũ.q Ad illud quod obijcit᷑ de aplio.ꝙ erãt

baptiʒ ati baptiſmo ioh.⁊ nihilominꝰbaptiſmo xpᷣi. Dicẽ/
dum ꝙ hoc nõ fuit debito neceſſitatis ſi potius debito equi
tatis.de bono em̃ fuit ⁊ equo:ꝙ illi qui debebant alios ba
ptiʒare:ꝙ eodem baptiſmo baptiʒzati eſſent. Dicitur autẽ
pᷣmo Act᷑. Tos quidẽ baptiʒabimi ſpũſancto.glo. Hede.
ↄueniens erat eos baptiʒatos eſſe qui baptiʒabant alios.

4¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ coꝛneliꝰ⁊ qui erant cũ illo acce

pto ſpũ fuerũt baptiʒati:dicendũ ꝙ hoc nõ ꝓbat ꝓ nõ fue⸗
rat alia via ſalutis.diuina em̃ ꝓuidẽtia multuplicit᷑ ĩ tem

poꝛe illo ſcz in initio eccłie ꝓuidit humane infirmitati.vt

eĩ tactũ eſt ſupꝛa ſᷣm Hugo.n initio ecclie vetera ſacmẽ:
ta ⁊ noua ſimul cucurrerũt.vt añ paſſionẽ xp̃i noua incho⸗

ata ad ↄſuetudinẽ ⁊ poſtmodũ vetera tolerata.ſᷣm diſ pẽſa

tionẽ:ſic dici põt de baptiſmo flumis ⁊ flamĩs.ꝙ ſiml duo
cucurrerũt aliquo tꝑe.baptiſmꝰ ſcʒ flumĩs lege nccitatis:
baptiſmꝰſlamis pꝛiuilegio diſpenſatõis.cuiꝰ diſpẽſatõis
fuit ſignũ euidentia acceptõnis ſpũſſancti.ſicut inſinuat᷑.
viij. act. Vnde quãdo ĩnotuit apłis aliquos fideles bapti
ʒatos a iohe acciꝑe ſpm̃ſanctũ: nõ curauerũt illos bapti⸗
ʒare.iõ eĩ memi me inueniſſe aliqͥs baptiʒatos ab aptis
poſt receptõeʒ ſpũſcti ꝑ impoſitõeʒ manuũ ᷑ vel pꝛimo ba
ptiʒati ſunt ⁊ pꝰᷣ ꝑ impoſitõeʒ manuũ receperũt ſpm̃ſc᷑m.
vt. xix. Act᷑.vel receperũt ſpmſctẽᷣm ꝑ ĩpoſitõeʒ mannũ ⁊ nõ

uis e
ſicutei
1.,ze
mnyl a⸗
nis ſie⸗
iige.
poſitõ
ſdilla
1
gb
non ab⸗

eneſ
Sn
ungus.
pheiin⸗
Herit
i Di⸗
bitotg
alion
iiurei
.Bee
Nrolos.
ooe
noͤſye⸗
kiten
tati.
ſaemẽ⸗
lincho⸗
diſpeſa
mlouo
litans
eſato
ſui⸗
ebaft
gbee⸗
Pnſ
ino
iin.
no

¶ Mueſtio

baptiʒati poſtea vt.viij. act. ¶ Sʒ obijciet gs illud Yoh.iij
Ali ꝗqs renatꝰfuerit ex aqua ⁊c. Itẽ Mar.vlti.Qui cre⸗
diderit ⁊ baptiʒatꝰfuerit ⁊c.nõ dicit ꝗ crediderit ſaluꝰeꝛit
H ⁊ cũ hoc baptiʒatꝰ fuerit. Rñſio bugo vetermiĩat hãc q
ſtionẽ. Si ꝗs poſt indictũ publice ꝓpoſituʒ baptiſmatis
ſacramẽtũ ſaluari poſſit niſi actualit ſacramẽtũ baptiſini
ſuſciꝑet.qꝛ quidã ponebãt ꝙ ſi quis haberet fidẽ pfectam
ſpem ⁊ caritatẽ ⁊ alia q̃ requirit ſtatꝰpenitẽtie: nõ ſaluare
tur niſi haberet ſacramẽtũ baptiſmi. ꝓpter illã dñi ſnĩam
NAiſi gs renatꝰfuerit ⁊c. Pꝛimo igit᷑ dicit bugo ad incõue
niens hoc poſito.qꝛ nõ ſaluaret᷑ hõ.eiſi ſanguinẽ funderet
ꝓ dño.qꝛ q dñs dixit.Qiſi ꝗs renatꝰ fuerit ⁊c. nõ addit
vel effuſo ſanguinẽ vite. Poſi determĩat quõ debeãt intel⸗
ligi hmõi veꝛba dicta a dño.qꝛ etſi aliqd dicat᷑ a dño abſo
lute ſine omi additõne:coartat᷑ intellectꝰilliꝰverbi ex alio
alibi dicto. Exemplũ eiꝰtale ẽ.dñs dixit.iij.ioh.iQAiſi ꝗs re
natꝰfuerit ex aqua ⁊ ſpũ ⁊c̃. Alibi ſcʒ Joh.xj.dixit. Qui
credit ĩ me nõ moꝛiet᷑ ineternũ. vnũ igit᷑ verbũ ꝑ aliud co⸗
artat᷑.vñ licet dñs dixerit. Qiſi ꝗs renatꝰfuerit ⁊c.abſolu
te ⁊ ſine additõe:nibilominꝰreferẽdꝰẽ intellectꝰilliꝰad veꝛ
bũ dñi alibi dictũ ſcʒ.ꝗ credit ĩ me nõ moꝛiet᷑ ineternũ.vñ/
intelligit᷑ illud verbũ dni.Aſi ꝗs renatꝰ fuerit ⁊c̃.niſi ſal
uetur fide xp̃i.qð habet᷑ ex illo verbo dñi ſcʒ.qui credit in
me nõ moꝛiet᷑ ineternũ.¶ Item ſuppoſito ꝙ baptiʒati ba⸗
ptiſmo iohis habẽtes fidẽ trinitatis.etſi receperãt ſpm̃ſan
ctum ꝑ impoſitõʒ manuũ:nihilominꝰſunt baptiʒãdi.i õ
Apter boc falſuʒ eſt qð dicit męr in.iiij.ſen.qꝛ nõ dicit ꝙ n
ſint baptiʒãdi baptiſmo xp̃i:ſᷣ dicit ꝙ nõ ſũt baptiʒ ati pꝰ:
H ꝑ impoſitõeʒ manuũ ⁊c̃.qð quidẽ veꝝ eſt vt ex textu.vij
Act᷑.euidẽter ptʒ.Ende mꝗr non dicit.niſi qð haberi pot
ibidẽ. Qui aũt ponũt ꝙ nõ ſufficit baptiſmꝰ ioh.cum file
trinitatis ⁊ receptõe ſpũſſancti:dicãt quare apłi miſeꝛunt
illos baptiz are? Si dicãt ꝙ baptiʒati fuerãt:hoc eadẽ fa⸗
cilitate ↄtẽpnit᷑ qua ꝓbat᷑.cũ hoc ex aliquo auctoꝛe vel au
ctoꝛitate ñ habeat᷑. Itẽ impoſitõe manuũ nõ impᷣmebat᷑
caracter neq; in baptiimo ioh̊. Si igit᷑ hoc requirit᷑ ad di
ſcretionẽ gregis dei a grege dyaboli:videt᷑ ꝙ nõ ſuꝓleue⸗
rint neceſſitatẽ baptiſmi baptiſmꝰ ioh̊.⁊ impoſitõ manuũ
Rñſio ꝙ veꝝ eſt ꝙ nõ impᷣmebat᷑ caracteꝛ baptiſmi.nihilo

minus fide ⁊ gr̃a recepta in impoſitõe manuũ diſtinctõeʒ

habebãt.nec requirit᷑ diſtinctõ caracteris baptiſmatis ad
ſalutẽ:qꝛ multi ſalui facti ſũt baptiſmo flamĩs ⁊ ſanguĩs.
Itẽ duplex erat defectꝰin aliquibo accedẽtibo ad fidẽ.do
ctrina apłoꝝ ſcʒ ⁊ ſidei ⁊ gre.qꝛ nec habebãt noticiã credẽ
darum.nec gr̃aʒ gratificãtẽ.̊ faciliꝰ poterãt ſubuenire de
fectu incredulitatis qᷓ; carẽtia gre:igit᷑ ſi impoſitõe mannu
um nõ poterãt ſubueire mĩoꝛi:multoſoꝛtiꝰnec maioꝛ. Rñ
ſio ꝙ inſtruẽ incredulos ĩ fide hoc erat diſcipuloꝝ ⁊ apło
rũ.nõ ex aliquo officõ excellẽti vel dignitate.ſicut mõ ↄfir
mare nõ eſt niſi ẽoꝝ.vñ ratõe dignitatis ⁊ officij indultiũ
fuit illis a dño: vt ꝑ impoſitõeʒ manuũ ſuaꝝ illi quibo im
ponebãt reciꝑent ſpm̃ſanctũ.Vnde ſupꝓpletõ illiꝰ defectus
fuit a dxeo auctoꝛitate:licet quodãmõ miſterio ab hoĩe.

¶ Mebꝛum octauum

Onſequẽter querit᷑ de inſtitutione baptiſmi
ioh. Et querit᷑ vtrũ fuit inſtitutꝰ a deo vel a
iohe.& aũt a deo videt᷑ ſic. Ille rei inſtitu⸗
toꝛ eſt:cuiꝰpᷣcepto ⁊ auctoꝛitate res fit. Sed
ductoꝛitate vñi ⁊ pᷣcepto baptiʒabat:vñ ioh̊.j. Qui
miſit me baptizare ille mihi dixit ⁊c. ꝙ̊ iopſs miſſus a deo
baptiʒabat ⁊c̃.¶¶ Itẽ baptiſta ſiue baptiʒatoꝛ ẽ nomẽ offi⸗
cij ⁊ officij honoꝛabilis.Sʒ nemo aſſumit ſibi honoꝛeʒ.v.
ad heb. alioꝗn eẽt vſurpatõ qð nõ fuit ĩ iohe: ioh.faciꝰ
fuit baptiſta a dño⁊ ab eo inſtitutꝰad baptiʒãdũ.ᷓ baptiſ
mus fuit inſtitutꝰa deo. Cõtꝛa.ſi baptiſmꝰioh̊.eẽt inſtitu
tus a dño.denoĩaret᷑ ab eo ⁊ nõ a iohe: ſicut ptʒ de baptiſ
mo yp̃i.dabat᷑ em̃ baptiſmꝰxpᷣi a petro ⁊ paulo:tñ denoĩa

bat᷑ a xpo ꝗ fuit inſtitutoꝛ:⁊ nõ ab eis.a ſilłi videt᷑ de ꝓpoli A aptizat? n
7 ceſſauit baptiſmꝰ ioh.¶ Itẽ exnte vitate dʒ ceſſaẽ vm bꝛa
ſiue figura.baptiſmꝰ ioh.fuit vmbꝛa baptiſmi xpi ig F.

to. 4 Vtẽ ſi inſtitutꝰeẽt a dño: ſlaret adhuc nec ceſſaret io⸗
hãne nõ ſtante.ſ̊ ceſſauit ſiatim q iohes miſſus fuit ĩ car⸗

Ur.

cere.ſicut dicit Cri.ſuꝑ ioh: fuit inſtitutꝰa iohe. Rñ⸗
ſio m opinionẽ antiquoꝝ.ꝙ ioh.fuit inſtitutoꝛ baptiſma
tis ſui.vtpote qui foꝛmã in nomie venturi poſuit qdð intel⸗
ligendũ eſt miſterio:dñs vᷣo auctoꝛitate.⁊ hoc ↄcludit pri
me ratõnes.Cuiꝰenim pᷣcepto res fit:eius auctoꝛitate fit.
nec ille qui auctoꝛitate ⁊ pᷣcepto ſuꝑioꝛis facit rem:vſuꝛpa
toꝛ dicendꝰ eſt.licet em̃ dñs eſſet inſtitutoꝛ auctoꝛitate:nõ
tamen ab eo denoĩabat᷑.ſᷣ̊ a iohe.qꝛ quicꝗd in illo fiebat.a
iohe fiebat vt dictũ eſt:⁊ qꝛ ſoli iohi officiũ baptiʒãdi fuit
ↄceſſum. VUnde aug.ↄtra donatiſtas.i ulli ꝓphetaꝝ nulli
pꝛoꝛſus hoĩm in diuinis ſcripturis eſt ↄceſſuʒ baptiʒare ĩ
aqua penitẽtie ĩ remiſſionẽ pctoꝝ: qð ioh̊.ↄceſſuʒ ẽ. Pꝛet.
no ↄueniebat ꝙ denoiaret᷑ a xpᷣo:ne ofũderet᷑ nomẽ baptiſ
moꝛum ſcʒ xpᷣi⁊ iohis.¶] Ad illud quod obijcitur.ꝙ deſi⸗
nente iohe deſinebat baptiſma iohis ⁊c. Dicenduʒ ꝙ hoc
fuit quia illi ſoli ↄceſſum fuit a dño officiuʒ illud ſicut pa
tet ex verbo augu.pꝛedicto.

embꝛuũ nonũ

Onſequẽter queritur de ceſſatione baptiſmi
ioh.Et pꝛimo vtrum debuit ceſſare.Secun⸗
do quando debuit ceſſare. *

rticulus pꝛumus

Rimo querit᷑ vtꝝ debuit ceſſaꝛe.Et videt᷑ ꝙ ſic
Augu.oↄtra donatiſtas.accepit h.i.mĩſterium
baptiſmi ioh̊. certe diſpẽſatõis gẽa nõdiu man
ſurũ ſ̊ quãtũ ſatis eẽt ad ꝑandũ viã dño:cuiꝰeũ pᷣcurſoꝛeʒ
eẽ oꝑtebat.¶ IOtẽ aug.ð donatiſtas.Si oẽs pꝛiꝰ baptiſmo
ioh.deinde xpᷣi baptiʒari oꝑtet:minꝰ plenꝰminuſq; ꝑfectꝰ

baptiſmꝰrp̃i videret᷑ meꝛito ꝗ nõ ſufficẽt ad ſalutẽ.ꝗᷣ nõ de

buit ſił currẽ cũ baptiſmo xpᷣi.q̊ debuit ceſſare.Cõtra.
ſuꝑ illud Joh.iij.veniebãt ⁊ baptiʒabãt᷑.glo.quatũ cathe
cumĩs nondũ baptiʒatis ꝓdeſt doctrina fidei:tãtuʒ ꝓfuit
baptiſma ioh̊.ante baptilma xpᷣi.igit᷑ vt videt᷑.ſicut nõ ceſ
ſat catheciſmꝰſ currit cũ baptiſino:ſilꝛ ⁊c᷑.¶ Steʒ aug.li.
q.no.⁊ ve.te. Mapꝑtiſma ioh.ceptũ nõ ceſſauit.ſᷣ additũ eſt
ei qð deerat. Rñſio.ꝙ ceſſare debuit:ſic pᷣparatõ ceſſare
debet exiſtẽte pfecto cuiꝰeſt oꝑatio.q¶ Ad üllud qð obijcit᷑.
ꝙ nõ debz ceſſare ſic̃ nec catheciſmꝰ.dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſimile.
i eceſſaria em̃ ẽ inſtructõ fidei debẽtibo acciꝑe ſacramẽtũ
fidei.fides aũt docet᷑ ĩ catheciſmo.baptiſma ioh̊.excitans
ad baptiſma xpᷣi ꝑ exemplũ nõ eſt neceſſariꝰ illecta eccłia
ad deſideriũ baptiſmi ex ↄgnitõe effectꝰ ⁊ nccitatis baptiſ
mi.qꝙ aũt ↄꝑat᷑ catheciſmo.h̊ nõ ẽ ratõe qua erat baptiſmꝰ
H qꝛ ioh.baptiʒãdos inſtruxit:⁊ ad ea que erãt neceſſaria
ſaluti allexu.hoc ptʒ ex hoc qð ſequit᷑ in glo.que eſt.quia
ſicut iſte pᷣdicabat penitẽtiaʒ.⁊ baptiſmũ xpᷣi pnũciabat ⁊
agnitõez veritatis que mũdo apparuit.attrabebat:ſic mi⸗
niſtri eccleſie pᷣmo erudiũt veniẽtes ad fidẽ.poſt pcta eoꝝ
redarguũt.de inde in baptiſmo xp̃ᷣi remiſſioneʒ ꝓmittũt.⁊
ſic in cognitõeʒ ⁊ dilectõeʒ veritatis attrabũt.4: Ad illð
ꝙ baptiſma xpᷣi ceptũ nõ ceſſauit.dicẽdũ ꝙ hoc dicit eo ſen
ſu quo dicit᷑ lex moyſi nõ tollit᷑ ů adimplere lege ꝑfectoꝛe
ſuccedẽte. Vnde aug.li.q.no.⁊ ve.te.Int᷑pᷣtatõ acceſſit ad
baptiſmũ ioh.cũ ſignificatõe latẽtis dudũ miſterij.acceſſit
⁊ ampliꝰ donũ vt baptiʒati accepto ſpũſancto ſint filij dei.
amplificatũ eſt ꝗ̊ nõ euacuatũ.hec augu.his verbis notat᷑
adimpletõ illius qᷓtum ad foꝛmam ꝑpfectioꝛẽ cum dicit᷑ in/
terpᷣtatio acceſſit.quia ioh̊. baptiʒabat in nomie venturi:
miniſtri baptiſmi ypᷣi in nomĩe pa.⁊ fi.⁊c̃. Item quo ad ſi
gnificatõeʒ euidentioꝛẽ.vnde addit᷑ ibidẽ cum ſignificatõ⸗
ne latentis miſterij. Item q;ẽtum ad efficaciã in gra.VUnde
ſubdit᷑ acceſſit ⁊ ampliꝰdonũ ⁊c̃. d B

Articulus ſecũdus

67 quit᷑ inquirẽ qñ ceſſauit.q baptiz ato xpᷣo vi

mẽtẽ ad ſe dicit.baptizatꝰ ẽ dñs baptiſmo ioh̊.

— det᷑. vñ augu.ſuꝑ illð Joh.j. AVidit ioh.ihjm ve

¶ Eoõtra. Yoh̃.ij. venit io 2 diſcipuli eioin iudeaz teꝛrãẽ.
⁊ illic demoꝛabat᷑ cũ eis ⁊ baptiʒabat.Erat at ioh. bapti⸗
qans in enon iuxta ſalim. Et poſt eodẽ.venerunt iudei ad
ioheʒ ⁊ dixerũt.Rabbi qui erat tecũ trãſioꝛdanẽ cui teſti⸗
moniũ ꝑhibuiſti:ecee hic baptiʒat ⁊ oẽs veniũt ad eũ.glo
ſa.te dimiſſo qui eũ baptiʒaſti. Ecce ptʒ ꝙ ſimul baptiʒa⸗
uerũt xpᷣc.i.diſcipuli xpᷣi ⁊ iohes.igit᷑ nõ ceſſauit baptiʒa
to xp̃o ¶Rñnſio ceſſauit dicit᷑ actuũ vt erat in ꝓpinquita⸗
te ad nõ eſſe. Vñ reuera baptiʒato xpᷣo adhuc baptiʒauit
ioh.Sʒ qꝛ iam ceperunt holes adherẽ baptiſmo xp̃i dicit
ab aug. ceſſare. Vñ baptiʒato xpᷣo cepit tdeſinere: ſᷣ poſito
iohe in carcẽ oĩno deſijt. Ande aug.ſuꝑ illud.vidit ihᷣjm ve
nientẽ ad ſe. dicit. Maptiʒatꝰeſt dns baptiſmo ioh.i ceſſa
uit baptiſmꝰioh.inde miſſus eſt in carcereʒ ioh.deinceps
nemo inuenit᷑ baptiʒatꝰ illo baptiſmate.hoc eſt poſiq; po⸗
ſitus fuit in carcere.¶¶ Ad aliud dicendũ ꝙ vmbꝛa nõ ſta⸗
tim ceſſat exiſtẽte veritate:ſ̊ veritate maĩſeſtata. Vñ glo.
ſuꝑ illud Joh.iij. Erat ioh.baptiʒãs dicit.xpᷣo baptiʒato
adhuc baptiʒat ioh.qꝛ adhuc ꝑmanet vmbꝛa. nec debet pᷣ⸗
urſoꝛ ceſſare vonec veritas manifeſtet᷑.

¶ QNueſtio decima de exo

iſmo et catheciſmo.

Ictũ ẽ de baptiſmo

iohis qui ab initio p̃ᷣparatoꝛiũ fuit ad ba⸗
ptiſmũ xp̃ᷣi.ſᷣ tũc ceſſauit.ũc dicendũ ẽ
de pᷣparatoꝛijs que adhuc remanẽt.⁊ ſunt
tria ſicut dicit Hugo ⁊ habet᷑ in canone.
exoꝛciſmi:catheciſmi:⁊ oꝛoes.Vnde dicit Hugo. tria ſũt
vſq; ad ſuſceptõeʒ nouitatis ꝑficiẽda quibo baptiʒandꝰq̃i
ↄcipit᷑ ⁊ nutrit᷑.⁊ vſqʒ ad integritatẽ noue vite ꝓmouetur.
hec aũt ſunt catheciſmi.exoꝛciſmi ⁊ oꝛzones. Pꝛimuʒ itaq;
catheciʒat᷑ baptiʒandꝰ:vt ad finẽ ꝓpꝛio moueat᷑ volũtatis
arbitrio. Deinde exoꝛciʒat᷑: vt ab eo dyaboli ptᷣas iniqua
pellat᷑. Addit᷑ oꝛo: vt gratia pᷣueniat ⁊ ſubſequat᷑ q̃ vires
p̃ᷣberet li.ar.⁊ qua pꝛocul fiat vniuerſa maligni ſpũs illu⸗
ſio. Pꝛimo ergo dicet᷑ de oꝛdine iſtoꝝ. Secũdo de exoꝛcil⸗
mo. Terxci

Mebꝛum pꝛimum

rca pᷣmũ arguit᷑.qꝛ ex dictis videt᷑ ꝙ cathe
ciſmꝰpᷣcedat exoꝛciſmũ.ſ̊ videt᷑ ↄtrariuz. qꝛ
pꝛimũ videt᷑ vt pellat᷑ ptas dy aboli ne impe
diat᷑. Hoc aũt fit ꝑ exoꝛciſmũ.deinde diſpo⸗
natur ad baptiſmi graʒ ꝑcatheciſmũ. Iſte etiã oꝛdo vide⸗
tur in ꝑuulis obſuari quibo fit pᷣmo exoꝛciſatõ.deinde di⸗
citur patrinis ꝙ inſtruãt in fide. Ad hoc rñdendũ eſi ꝙ
aliꝰeſt oꝛdo in adultis ⁊ aliꝰ in ꝑuulis. In adultis em̃ pce
dit catheciſmꝰvt ipi inſtruant᷑ nõ ſolũ ad baptiſmũ ſuſi cipi
endũ:hᷣ etiã exoꝛciſmũ.qualiter em intelligerẽt exoꝛciʒatõ
nem ſuꝑ ſe:niſi ipᷣi intelligerẽt quid eis fieret.⁊ hũc oꝛdinẽ
ꝓſequit᷑ Hugo.vnde dicit. recte poſi catheciʒatõneʒ exoꝛ⸗
ciſm ſequit᷑:vt ab eo qui iã inſtructꝰ ẽ fide: aduerſaria vtꝰ
pellat. Aliꝰoꝛdo foꝛte põt eſſe in ꝑuulis qui nõ habẽt vſum
intelligendi. VUnde pꝛimo dat᷑ exoꝛciſmꝰne dya bolꝰimpe⸗
diat pꝛoceſſum ad baptiſmũ.

Membeum ſecũdum

Equitur inquirere de ipᷣis pᷣparatoꝛijs. Et
pꝛimo de exoꝛciſmo querũtur plura. Pꝛimo
an ſit neceſſarius. Secũdo ad quid ſit neceſ
. ſariꝰſcʒ vtꝝ ad efficiẽdũ.an ad ſignificãdũ.
ercõ. ſupoſito ꝙ ad efficiẽdũ. vtꝝ ad efficiẽdũ in cœꝛpe
vel in aia. Quarto cuiꝰſit exoꝛcizare. Quinto de vᷣtute ver
iſm?, Sexto de mõ exoꝛciʒãdi.

rticulus pꝛimꝰ

Verit᷑ ꝗ̊ pᷣmo vtꝝ exoꝛciſmꝰ ſic neceſſariꝰ.2 vi⸗
ꝙ nõ. Si em̃ pᷣmo pellit᷑ dyabolꝰ a ꝑuulo 3
aptiſmuʒ ſicut dicit Ciprianꝰ. Sciãt dy aboli

neꝗciã ꝑmanẽ vſq; ad aquã ſalutarẽ poſſe. in baptiſmo at᷑
oẽs neꝗcie ſue viꝛes amittẽ.Eroꝛciſinꝰaũt nõ ẽ ad aliud ni
ſi ad pellẽdũ dyabolũ: ſuꝑuacue g̊ᷓ dat᷑ exoꝛciſmꝰ.ĩmo pi⸗
culoſe: cũ in exoꝛciſmo ſit moꝛa tꝑis.⁊ dũ exoꝛciʒat᷑ poſſet
baptiʒari ⁊ ita euadẽ hmõi ꝑiculũ.¶ Pꝛet.nõ plꝰ mũdat᷑
pꝛiꝰexoꝛciʒatꝰqui baptiʒatur qᷓ; baptiʒatꝰnõ exoꝛciʒatꝰ. 8

ſuꝑuacuꝰvidet᷑ iſm?:cũ totũ oꝛdinet᷑ ad plenã mũdi⸗
ciam habendã ¶ Contra.celeſtinꝰpapa.ſiue ꝑuuli ſiue iu
uenes ad regeneratõis veniãt ſacꝛamentũ:nõ fontem vite

pꝛius adeant ꝙᷓ exoꝛciſmis 2 erufflationibo clericoꝝ ſpũs
imũdus ab eis abijciat᷑.ergo neceſſariꝰeſi exoꝛciſimꝰ. Ad
qð dicẽdũ.q neceſſariꝰ eſt exoꝛciſmꝰ.q Ad pᷣmo g̊ obiectũ
ꝙ etſi ꝑ baptiſmũ pellat᷑ poteſtas dyaboli a baptiʒato:ni:
hilominꝰtñ quia põt pᷣſtari impedimẽtũ baptiʒãdo a dya
bolo ne ſuſcipiat baptiſmũ:ꝑ eroꝛciſmum pellit᷑ ptas dya
boli ne pꝛeſtet ei hmõi impedimẽtũ. ⁊ ideo qtũ ad hoc ne⸗
ceſſarius eſt exoꝛciſmꝰ.q¶ Ad aliud dicendũ ꝙ licet nõ plꝰ
mũdat᷑ baptiʒatꝰeroꝛciʒatꝰqᷓ nõ exoꝛciʒatꝰ:non tñ ſequit
quin ſit neceſſariꝰexoꝛciſmꝰ.quia exoꝛciſmꝰnõ eſt ad mun⸗
dationem:ſ eſt ad pellendũ poteſtatẽ dyaboli.ne ꝑ ipſum
impedimentũ pꝛeſtetur ne baptiʒ andꝰ ꝑueniat ad ſæcramẽ
tum per quod mundatur.

AV.Articulus ſecũdus

Einde querit᷑ ad quid ſit neceſſariꝰexoꝛciſmus
vtꝝ ad efficiendũ vel ad ſignificandũ tm̃. Et ſi
ad efficiendũ.vtꝝ in aĩa vel in coꝛꝑe vel in vtꝛo
q;· E aũñt exoꝛciſmſit ad efficienaũ ſic obijcit᷑. Nug.in li.
de ſimbolo.ꝑuulꝰ exoꝛciʒat᷑ vt poteſtas dy aboli expellat᷑.
ergo ꝑ exoꝛciſimũ expellit᷑ ptas dyaboli: ergo eſt ad efficiẽ⸗
dum aliquid.¶ Item exoꝛciſmi ſalomonis expellebãt de⸗
mones eꝛgo multofoꝛtiꝰexoꝛciſmi eccłie.q¶ Itẽ Rabanus.
erufflat᷑ a ꝑuulo ſeua pt̃as ꝑ pium ſacerdoteʒ.⁊ loquit᷑ d
exoꝛciʒatõe:ergo exoꝛciſmꝰhabet effectũ.q¶ JZqẽ Rabanꝰ.
ſignat᷑ ſignaculo baptiʒandꝰ ſct̃e crucis tã in pectoꝛe qᷓ in
fronte:vt ab eo tꝑe apoſtata dyabolꝰĩ vaſe pꝛiſtino ſue in⸗
teremptõis ↄgnoſcẽs ſignũ iã ſibi deinceps illud ſe ſciat eẽ
alienũ.ſ̊ ſignatõ ĩ pectoꝛe ⁊ ĩ fronte ꝑtinet ad exoꝛciʒatõeʒ

22

GS exoꝛciz atõ hʒ aliquẽ effectũ.¶ Itẽ Gꝛeg.ĩ omeł.xxiiij.ſu

per Eʒech. Sacerdos cũ ꝑ exoꝛciſmi graʒ manꝰcredẽtib
imponit.⁊ habitare malignꝰſpũs in mẽte eoꝝ ↄdicit qui
aliud facit niſi qꝛ demonia eijcit/ Cõtra.exoꝛciſmꝰẽ ſacꝛa
mẽtale·ſic &̊ alia ſacmẽtalia ſunt ibi ad ſignificãdũ nõ ad
efficiẽdũ illð qð ſignificãt:ſic ẽ cũ ponit᷑ lumẽ ĩ manu pue⸗
ri.⁊ cũ fit vnctio ex criſmate.⁊ cũ dat᷑ veſtis cãdida.ſigni⸗
ſicãt em̃ diuerſa ĩ baptiſmo:ſic videt᷑ de exoꝛciſmo vt ſigni
licet expulſionẽ fiẽda ĩ baptiſmo.i Pꝛet.dicit᷑ demoni exi
ab eo ſpũs ĩmũde vel recede.Iſtud at ꝓpꝛie fit ĩ baptiſmo
cũ expellit᷑ oꝛigĩale:reſtat ̊ ꝙ ſigficat illð qdð fit in baptiſ⸗
mo.q¶ Pꝛet.appoſitõ ſalis vł ſputi ſigficãtia ſũt q̃ ꝑtinent
ad ipᷣi exoꝛciſmũ.q̊ ⁊ ipᷣe exoꝛciſmꝰ.¶ Pꝛete. ſi baptizat᷑
aligꝗs ĩ nccitate aliqᷓ anteqᷓ; veĩat ad eccliaʒ.deinde fiũt ex⸗
oꝛciſmi cũ veĩt ad eccłiaʒ. Sʒ ↄſtat ꝙ iã expulſus ẽ dyabo

lus rõe pcti: ͥ exoꝛciſmꝰn ẽ ad erpellẽdum dyabolũ vclad
diſponẽdũ ipᷣm ad gr̃aʒ baptiſmi ꝑcipiẽdã.¶ AHv h̊ rñdẽt

quidã ꝙ ẽ ad ſignificãdũ.⁊ exponũt oẽs auẽtes ſupᷣdictas
vt dicãt erpellat᷑.i.expelli ſignificat᷑ ⁊ toꝛquet᷑.i.toꝛqueri
ſignificat.Cũu aũt dicit᷑ recede vel exi: oꝛo eſt ad petenduʒ
expulſionẽ.nõ que ſit in exoꝛciſmo:ſ que poſt ſit in baptiſ
mo.¶ Qð aũt obijcit᷑ de exoꝛciſmo ſalomõis. dicũt ꝙ illi
ſpũaliter ad talẽ effectũ erãt oꝛdinati ſicut legit᷑ in quadã
glo. in li.act. Iſti vᷣo inſtituti ſunt ad ſignificadũ id qdð in
baptiſino gerit᷑ vna cũ alijs ſacramẽtalibo.q¶¶ Qð aũt dicit
a Rabano. ꝙ exufflat᷑ ꝑ pium ſacerdotẽ.i.ꝑ piũ miſteriũ
ſacerdotis in baptiſmo. aũt dicit deinceps ſciat ꝛc.alie
num retoꝛquet᷑ non ad hoc qð fit in exoꝛciſmo:ſů̊ deinceps
poſt baptiſmũ.acciꝑe aũt vident᷑ ratõeʒ ſue dictõnis ex qᷣ⸗
dam verbo Cipꝛiani.qui ponit ſimilitudinẽ de pharaone
qui nũꝙᷓ erat oppꝛeſſus ſ̊ ſemꝑ habuit poteſlateʒ quouſq;
eſſet ſubmerſus in mari rubꝛo:i. a volüt dicẽ ꝙ effect? eie⸗
ctionis nõ fit ante baptiſmũAlij vo dicũt ꝙ exoꝛciſmꝰ

nogt
ndnn
piͦ
oliet
0.
43

dtorn
dadt
sd
boene⸗
W
ſſegni
d mun⸗
vipſun
crani

ſnus
Etſi
yno
inli.
Alat.
eſcie
batde⸗
bann.
goite
ober.
reqn
ſueinn
atei
loez
ltiby
gvid
ed
noad
vpye⸗
ſigni⸗
tſigni
onieri
ptiſno
hapn’
gumt
izn
füren
ytho
.
zc
pcians
orgpen
Atenc;
bapel
tli
quoci
d 1
urdict
niſterin
e. ale
rineeßs
istri⸗
urw
mg
ie⸗/

iſn⸗

— —

¶ Queſtio

babet eſſectũ aliquẽ: licet nõ plene expellẽdi dy abolũ ſiue
ſpm̃ malignũ.⁊ ꝙ nõ eſt tm̃ ad ſignificãdũ.⁊ boc expᷣmũt

pꝛime auctoꝛitates. Ala aũt ver ba exrpulſionis vel eiectõ⸗
nis attendi pñt vt cohibeat᷑ in aliquo ptas dy aboli ne no⸗

ceat:quãtuʒ vellet nocere impediẽdo ſpũale bonũ. 4¶ Item

vm hoc videt᷑ diceꝛe Cypꝛianꝰqui introducit ꝓ ꝑte alteꝛa
dicit em̃ ĩ ſua auctoꝛitate ꝙ ꝑ exoꝛciſtas voce buůana ⁊ vꝝ

tute diuina flagellat᷑ vrit᷑ ⁊ toꝛquet᷑ dyabolꝰ.⁊ de pharao
ne ptʒ ꝗ nõ tãta erat ptᷣas ſuꝑ lin iſraheliticũ qn i ap⸗
pꝛopinqᷓuerũt mari quãta erat qn ᷣuiebãt ĩ luto ⁊ latẽ:tñ

nõ plene euaſerat añ ſubmerſionẽ ĩ mari rubꝛo ⁊ multum

flagellabãt᷑: erquo videbãt eos aliqͥ mõ elõgatos.⁊ q; non

eſt malignꝰſpũs ꝑ eẽntiã in aĩa ſ̊ ratõe effectꝰvel oꝑatõis
dicit᷑: quãto minꝰhabet de effectu tãto diminuit᷑ eiꝰptᷣas.⁊
quo ad quid dicit᷑ expelli.¶ Ad obiectũ aũt dicendum.qꝙ;
nõ eſt ſimile de lumĩe coꝛꝑali qð ponit᷑ in manu.qꝛ ꝑ ipᷣm
lumen coꝛꝑale nõ aient luctilients ſpũalis.verba vo viꝛ⸗
tutem babẽt aliquã cũ a debito miſtro debito mõ ꝓferunt᷑
4 Ad id quod obijcit᷑ de ſale qð ſanctificatũ eſt.rñderi pt
7 ſanctificatõeʒ habet ⁊ aliquid ptatis:cũ ſit ad actũ exoꝛ
ciſmi. In h̊ aũt ſignificat ꝙ ꝑ ipᷣm dat᷑ intelligi donũ ſpũa
lis intelligẽtie in baptiſmo.¶ Ad hoc qdð obijcit᷑ de exoꝛciſ
mo qui poſt baptiſmũ fit:dici põt.ꝙ tuc habet ratõneʒ in
ſanctiſcãdo ⁊ nibilominꝰ poſſet ibi eſſe aliqua cohibitio.

¶ Articulus terciꝰ

M querit᷑ vtꝝ ſit ad efficienduʒ aliquid in

aĩa vel in coꝛꝑe ſuppoſito ꝙ aligs ſit eiꝰeffectꝰ:
videt᷑ ꝙ nõ in coꝛꝑe tm̃:eoqꝙ ſicut ſacramenta
iſta habundãt a lege veteri: ita ⁊ exoꝛciſmi iſti ab illis.pᷣ il⸗
li tm̃ erãt babentes effectũ ex ꝑte coꝛꝑis: iſti vlteri aliqo
habẽt ex ꝑte aĩe.¶ Pꝛet. iſti ſt ſacramẽtales ꝑtinẽtes ad
effectũ baptiſmi.ſ̊ baptiſmꝰhabet effectũ ſpũalẽ:eꝛgo exoꝛ
ciſmus.4¶. Pꝛet. exoꝛciſmmꝰ qui fit in aqua benedicta babet
aliquẽ effectũ reſpectu aĩe:multoſoꝛtiꝰꝭ iſte.¶ Pꝛet. obij
citur ſic. Si nullũ habet effectũ reſpectu aĩie qdð habẽt tũc
exoꝛciʒatꝰnõ baptiʒatꝰſi moꝛẽt᷑? ꝙ nõ baptiʒatꝰ:nec exoꝛ:
ciʒatus.ſ̊ videt᷑ aliqo habẽ.vñ dicũt aliqui ꝙ mĩoꝛes pate
retur tenebꝛas.⁊ ſic boc videt᷑ habẽ aliquẽ ſpũalẽ effectum
Seod ↄtra hoc videt᷑ facẽ ꝙ exoꝛciſmi ſũt exoꝛciſtaꝝ de ex⸗
oꝛciſtis aũt legit᷑.qꝛ eoꝝ officiũ eſt pellere ſpũs ĩmũdos de
obſeſſis coꝛpoꝛibo.¶ Pꝛet.ſuꝑ illuo ¶ Dath.xij.filij vr̃i in
quo eijciũt.hoc vno mõ legit᷑ ð apłis.aplłoꝝ erat eijcere
ꝑ exoꝛciſmos demones ab obſeſſis coꝛpoꝛibo: videt᷑ j̊ ꝙ qͥ
ad hoc ſit eiꝰeffectꝰ. ¶ Pꝛet. obijcit᷑ ↄtra boc ꝙ dicit᷑ eidef⸗
fectus eſſe ꝙ mĩoꝛes patiant᷑ tenebꝛas.i Aã duplices ſũt te
nebꝛe interioꝛes exterioꝛes.exterioꝛes ingerũt penã ſen⸗
ſus.vnde nõ debent᷑ niſi pcto aatualli⸗ ꝑuulꝰſolũ patit᷑ te
nebꝛas interioꝛes ⁊ carentiã viſionis.Rᷣ hoc nõ erit magis
in vno ꝙᷓ in altero:qꝛ pꝛiuatõ nõ recipit maiꝰvel minꝰeꝛgo
nullꝰ patiet᷑ tenebꝛas mioꝛes. Itẽ ſi carẽtia viſionis dei
eſſet maiꝰ minꝰ:gᷓ aliquis ꝑuulꝰhaberet cognitõeʒ dei

ab ip̃o ⁊ ad ipᷣm eſt. Sʒ hoc nõ poſſet cogitari ſine maxia

triſticia:gᷓ haberẽt penã ſenſus vermẽ ſcʒ ↄſciẽtie. Rñ⸗
ſio ꝙ ille effectꝰſpaliter ꝑtinet ad aĩaʒ.⁊ hoc ptz in oꝛoni⸗
bus que ad exoꝛciſmos ꝑtinẽt.vnde dicit᷑.vxt ydoneꝰeffici⸗
atur accedẽ ad graʒ baptiſmi.2 iteꝝ.vt hec creatura ſalis
ſit ſacramẽtũ ſalutare ad effugãdũ inimicũ.⁊ iteꝝ vt ãge⸗
li ꝑducãt eũ ad graʒ baptiſmi.¶ Ad id qð obijcit᷑ de dimi
nutione tenebꝛaꝝ. Rñſio ꝙ nõ intelligo vñ pᷣpoſitiuꝰ hoc
accepit. In talibo aũt nõ ſunt adinuẽtõnes faciẽde.⸗ Ad
id qð obijcit᷑ de officio exoꝛciſtaꝝ. dicendum ꝙ non tm̃ eſt
eoꝛum officium ad id ꝙ reſpicit coꝛpus: ſed etiam animã.
vt impediatur dyabolus a veratione coꝛpoꝛis ⁊ nocumen

anime per quadam cobibitõneʒ.

Articulus quartus

Einde querit᷑ cuiꝰſit exoꝛciʒare.vtꝝ ſit eiꝰg eſt
in mioꝛibo ↄſtitutꝰ.⁊ videt᷑ ꝙ ſic:ꝑ h̊ qð dĩic ma
Ay giſter in ſentẽ. tangẽs officiun exoꝛciſtaꝝ. Ad ex
oꝛciſias ptinet exoꝛciſmos memoꝛiter retinere: manꝰ ſuꝑ

Y.

energumiĩos ⁊ cathecumĩos imponere.mReſtat q̊ᷓ ꝙ eiꝰ eſt

exoꝛciſmos dicere.¶ Ad hoc etiã facit ꝙ ſacramẽtalia mi
noꝛa ſunt dignitate ipo ſacramẽto baptiſmi:g̊ poſſunt fie⸗
ri ꝑ illã ꝑſonã que habʒ minꝰ en Ad qð dicenduʒ.
ꝙ exoꝛciʒare eſt habẽtis officiũ exoꝛciʒãdi.vñ ⁊ ſacerdoti
attribuit᷑ inꝙᷓtum habet officiũ hmõi. Ratio aũt eſt quaꝛe
ſacerdotũ eſi exoꝛciʒare ꝑuulos.vt oſtendat᷑ dignitas ⁊ in
diuiſio ſacramẽti. vt oĩa ſacramẽtalia ad veꝝ ſacramẽtuʒ
oſtendant᷑ ꝑtinere.⁊ ꝑ hoc ptz quõ eſt ad ſcðo obiectuʒ rñ⸗
dendũ.Si em̃ aliꝰeſſet qui exoꝛciʒ aret aliꝰqui baptizaret.
niſi obuiaret neceſſitas videret᷑ quaſi quedã ſacramẽti di
uiſto. ¶ Per h̊ etiã põt ſolui qð obijci põt nõne aliqñ ĩ ne⸗
ceſſitate baptiʒat laicꝰ⁊ poſlea ſacerdos exoꝛciʒat ⁊ ita ad
diuerſas ꝑſonas tũc ꝑtinet:nec tñ ẽ ſacramẽti diuiſio.Re
ſpõdendũ eſt em̃.ꝙ h̊ facit ipa neceſſitas que facit pᷣuenire
baptiſmũ ꝓpter ꝑiculi vitatõeʒ.nihilom inꝰtñ adhibet᷑ poſt
illud qð ꝑtinet ad ſolẽnitatẽ ſacramẽti. Ipᷣa aũt ſolẽnitas
ad illã ꝑlonã ꝑtinet cuiꝰẽ ex officõ baptizʒare.ipᷣm aũt ba⸗
ptiʒare ẽ alteriꝰꝑſone in neceſſitate.qꝛ faciliꝰfit.⁊ quia nõ
oĩs ẽ inſtruere ð his que ꝑtinẽt ad fidẽ exoꝛciʒare.qEt
ſi obijciat᷑ q ĩ pᷣmitiua eccłia baptiſmus fiebat ſine hmõi
ſolẽnitate exoꝛciſmoꝝ.⁊ ita ſufficeret baptiſmꝰſine his ex
oꝛciſmis. Rñdeo ꝙ ſufficiebat ad cauſãdũ expulſionẽ dy⸗
aboli ratõe pcti. nõ tñ tota ratõ ſigniſicatõis eoꝝ que fie⸗
bant in baptiſmo ibi expᷣmebat᷑. Pꝛet.vt deuotiꝰaccedatuꝛ
ad baptiſmũ qð eſt ſacramẽtuʒ ĩnouatõnis: ↄueniẽter ad⸗
hibetur tãta ſacramẽtaliũ ſolẽnitas.

rticulus quintus

Onſequẽter querit᷑ de ip̃is verbis ĩ exoꝛciʒatõe
vtꝝ babeãt aliquaʒ vᷣtutẽ cũ dicit᷑.recede ab eo
athana. vel cuʒ dicit᷑. S maledicte dy abole exi
ab eo 1c. ¶ Ao qð põt argui ꝑ ſimile. Si em̃ vis aliqua ẽ
in verbis ꝑ que ſerpẽtes a ſuio cauernis extrabunt᷑⁊ eoꝛũ
malicia cohibet᷑:ſilꝛ videt᷑ in verbis diuinis ꝑ que ſerpen⸗
tes ſpales a ſuis cauernis extrabunt᷑ vel adminꝰaliqͥ mõ
eoꝝ malicia cohibeat᷑. ¶ Item ex aiuratõe exoꝛciſmoꝝ ſa⸗
lomonis. de ꝗbo habet᷑ in li.actuũ ĩ glo.idem in li.act᷑.ar⸗
gui põt. Si ei illi babebãt poſſe expellẽdi dyabolũ ⁊ ſpũs
malignos de obſeſſis coꝛꝑibo vel detinẽdi ne redirẽt: młto
foꝛtisexoꝛciſmi eccłiaſtici. Si aũt &̊ eſt. queri põt ſᷣm quẽ
modũ ꝓfuit exoꝛciſmi.¶ Ad qð rñderi põt.q bãc vim ha
bere dicũt᷑ vt cũ ꝓferũt᷑ adeſi virtꝰdiuina mĩſterio bonoꝝ
angeloꝝ:cohibẽs malignã ptᷣatẽ pᷣncipũ huiꝰaeris ⁊ ĩ hoc
iuuãtes ratõnalẽ creaturã ad quã cuſtodiẽdã ſunt dati.⁊
iſte modꝰpõt accipi ex h̊ qð dicit adamãtiꝰſuꝑ Yolſue.xv.ĩ
glo. que ſic incipit.¶ õ paꝝ vtilitatis ⁊c̃.vbi dicit᷑.ſic apð
infideles ↄtrarie vᷣtutes audientes illa noĩa aſſunt dant
oꝑam in ̊D ad qð ſe inuocari ad illos.vel in illo noĩe ſenti
unt. officij ſui rẽ cui ſe mãcipauerũt impẽdẽtes:tãto magis
celeſtes vᷣtutes que nobiſcũ ſũt libẽter accipiũt ſi ᷣba ſcri⸗
pture 2 hoꝝ nominũ appellatões velut carmĩa q̃dã ⁊ incã
tationes ex oꝛe noſtro pꝛomamꝰ. Et ſi em ea nõ intelliga⸗
mus: ille vᷣtutes intelligũt ⁊ velut carmĩe quodã inuitare
d eſſe nobis ⁊ ferre auxilium delectantur.

rticulus ſextus

Einde querit᷑ de modo eoꝝ que ad exoꝛciſmuʒ
tinent. Sunt em̃ ſignatões que fiũt ſignaculo
VVerucis in ꝑtibo diuerſis: ſunt ⁊ adiurationes.
Eſtetiã ſalis in os miſſio:narium ⁊ auriũ linitio. Poteſt
ergo queri de numero iſtoꝛum que ſit ratõ.⸗¶!. Ad quod po
teſt dici.ꝙ ſignatio facta ſignaculo crucis reſpicit paſſio⸗
nem xpi. quia eſt virtus fuganda contrarias poteſiates.
Signaculum em illud tanꝙᷓ ſignaculũ ſũmi regis fugiunt
ↄtrarie prates. Immiſſio ſalis in os:⁊ ſputi ĩ auꝛes ⁊ na⸗
res:cũ ſit ſignificatiua doni ĩtelligẽtie ꝑ apꝛopatõʒ:ad fi⸗
liũ ꝑtinet ꝗ eſt ſapiẽtia dei pr̃is. Inſuſſlatio vo ad indiciũ
effectaſpũſſancti ſcʒ ad ↄriã cohibendã ptateʒ. Vnge dicit
Rabanꝰ.ſignatur baptiʒandꝰoſignaculo ſancte crucis taʒ
in pectoꝛe qᷓ in fronte: vt ab eo tꝑe apoſtata dy abolꝰĩ e
3

—

*

pꝛiſtino ſue interemptõis ognoſcẽs ſignũ:iã ſibi deinceps
ſe ſciat alienũ.exhinc iã dicunt᷑ ſuꝑ eũ oꝛones. dat᷑ ſal be⸗
nedictũ in os:vt ꝑ ſal typicũ ſale ſapiẽtie ↄditus:fetoꝛe ca
reat iniquitatis. ne a veꝛmibo pctoꝝ vltꝛa putrefiat:ſ̊ ma
gis illeſus ſeruet᷑ ad maioꝛẽ gram ꝑcipiendã. poſiea tãgũ
tur nares ⁊ aures de ſaliua.⁊ dicit᷑ ei verbũ euãgelicũ.qð
iha qñ ſmdũ 1 mutũ ſanauit:tangẽs cũ ſputo linguã eius
mittẽs digitos in auriculã eiꝰdixit.Effeta: qð ẽ ad api⸗
re.hoc agit᷑ vt ꝑ typicã ſaliuã ⁊ tactũ ſacerdotis: ſapiẽtia
⁊ vittꝰdiuina ſalutẽ eiꝰoꝑetur.vt aꝑiant᷑ aures ad audien
dum mãdata dei.vt aꝑiantuꝛ ei ſenſus in intimo coꝛde ad
ſpũalia diſcernẽdũ ⁊ os ad fidẽ xpᷣi ↄfitẽaũ.q¶ Ad illð pᷣo
qð queri põt ð tactu triũ ſenſuũ ſcʒ guſtꝰolfatꝰ auditue.

rñdendũ eſt ꝙ p̃figurat᷑ donũ gre.ad recipiendũ auditũ fi⸗

i:ad diſcernẽdũ ea que ſunt ad fidẽ ⁊ guſtãdũ bonũ ver
bum di. Heb.vj. Signatõ aũt in pectoꝛe ⁊ in fronte deſi⸗
gnat diſpoſitõeʒ ad fidẽ ĩ coꝛde:⁊ nõ ad erubeſcendũ fidei
ↄfeſſionẽ ĩ oꝛe.ſᷣim Hugo.q¶ Joꝛma eroꝛciſmi ĩ hũc moduʒ
ꝑficit᷑. Siqt᷑ at pᷣmo baptiʒãdꝰcrucis ſiqcło ĩ frõte ĩ pecto
re ⁊ ĩ oculis.⁊ naꝛiba ⁊ ĩ auꝛbo ĩ oꝛe:vt totiꝰcoꝛpꝑis ſenſus
hoc ſignaculo muniãt᷑:cuiꝰvᷣtute oĩa nr̃a ſacramẽta oplẽt
⁊ oĩs dy aboli figmẽta fruſtrãt᷑. Poſtea dat᷑ ſal bñdictũ in
