canõe miſſe. Sane foꝛmã iſtoꝝ vᷣboꝝ ab ipo rpᷣo acceper̃t
apti: et ab ip̃is apłis accepit eccłia. Multa quiꝑpe tam ðᷣ
verbis qᷓ de factis dñi pᷣtermiſerũt euangeliſte: que tamẽ

apti ſuppleuerũt. EUnde eſt illud.j.Coꝛin.xv. Uilſus ẽ plꝰ⸗
qᷓ ꝗngentis fratribo ſimul. deinde viſus eſt iacobo.deinde
aplis omibo:nouiſſime aũt tanꝙᷓ aboꝛtiuo viſus ẽ 7 mibi
Item er ↄſuetudine dñi in arduis factis põt hoc intelli
gi qð dicitur. Eleuatis oculis in celũ c. Vñ Inno. ea qᷓ

adduntur in canone. poſſunt ex alijs locis euangelij ↄpꝛo⸗

bari. Johs em Laʒzari reſuſcitatõem deſcribens teſtatur.
ꝙ ihus eleuatis oculis ſurſum dirit. Pater gr̃as ago tibi
qm̃ audiſti me Johᷣ.xj. Item alibi dicit Joh.xvij. Hec lo
cutus eſt ihds et ſubleuatis oculis dixit. Pater clarifica ſi
lium tuũ. Si tuc oculos in celum leuauit ad patrẽ cũ ani
mam Laʒzari reuocabat:q̃ntomagis credendũ eſt ꝙ tunc
oculos leuauerit ad prem.cum paneʒ et vinum in coꝛpꝰ
ſanguinẽ ꝓpꝛium ↄuertebat.et hoc nõ ſine cauſa fecit dñs
ſcʒ ꝙ oculos leuauit ad celum et gratias egit. ſcilʒ vt nos
volentes aliquid a deo impetrare idem faceremus. Unde
Inno.hoc ad noſiram inſtructõeʒ aiebat.vt et nos ocłos
coꝛdis nõ depꝛimamin terꝛazʒ: eleuemꝰin celuʒ. ſi quod
oꝛamus volumus impetraꝛe. Oras agens. Hic q; colligi

tur vnde ſacrificiũ laudis dicatur.ꝙ gras xpᷣc agens illõ

inſtituit. Gras aũt aiebat non ꝓ ſe ſed ꝓ nobis.i.ꝓ reꝑa⸗
tione hoĩm ſic futura hec Inno. cet vult diceꝛe ꝙ ex hoc col
ligitur ꝙ hoc ſacrificiũ eſt ſacrificiũ laudis: quia xpᷣc cuʒ
ſacramentum hoc inſtitueret gratias egit de noſtra repa/
ratione.

onſequenter que S. ij.

ritur de variatone verboꝝ dictoꝝ a domino ſicut in cunõe
miſſe dicitur. Accipite et manducate ex boc omes. In nul
lo euangelioꝝ dicitur manducate. Aſdath.xxvj. dr. come
dite. Mar. xnij. Sumite. Luc. xxij. Abil boꝝ. In bapti⸗
ſmo aũt dicitur foꝛma tebita nõ obſeruari ſi ponatur ali
quod ver bũ aliud ab illis q a domino dicebatur: licʒ ideʒ
ſignificatur ꝑ illud quod ꝑ verbũ dictũ a dño. erbigr̃a.
Si em diceret. baptizo te in noĩe genitoꝛis ? geniti. fla⸗

minis: licet idem ſignificet. ꝙ in noĩe patris 2 filij et ſpiri
tuſſancti:non ſeruatur fonna.Similiter videtur in ꝓpoli
to.licet idem ſignificet᷑ ꝑ manducate et comedite: non ta⸗/
men dʒz dici vnum ꝓ alio. Item in nullo euangelio poni
tur oms. exqͥ videtur ꝙ nõ fuit poſitũ a dño: in canõe at
ponit᷑. ¶ Iteem in verbis poſitis ad ↄſecratõeʒ vini dr̃ oẽs
Aath.xxvj.Sikr in canone:q̃ eſt ratio illius variatõis.
Rñſio.q quedaʒ verba addita ſumunt᷑ ex vno euange
lio:quedã ex alio.euãgeliſte aũt ↄcoꝛdant in verbis ĩ qui⸗
bus eſt virtus ↄſecrandi. in alijs nõ ↄueniunt quo ad ver/
ba: ↄueniunt tamen qͥ ad intellectum. Ad boc qð obijcit᷑
te mutatone verboꝝ in ſacramento baptiſmi. dom ꝙ cuʒ
dicimꝰ In noiĩe p.⁊.f..ſ.ſ.ꝓpꝛie dicunt᷑ noĩa ꝑſonarum.
Szʒ eum oj in noie genitoris geniti et flaminis potiꝰac⸗
cipiũtur noĩa notionũ. pater em noĩat rietatẽ qua ꝑſo⸗
na eſt ꝑſona. Genitoꝛ em notionem q̃ ꝑſona eſt diſtincta.
Vñ pꝛima rõ trinitatis.pꝛimo eſt in vᷣbis iſtis pr̃ et filius
7.ſ. ſ. Uñ hec foꝛma in baptiſmo nõ fuit mutanda. Pꝛet᷑.
nõ eſt ſilłe. qꝛ hbec verba In noie p..f. .l.ſ.ſunt de forma
baptiſmi:ſed ꝙ dico manducate vel comedite nõ eſt ð for
ma verborũ huiꝰſacramenti cui data eſt virtus tranſſub
ſtantiandi. ꝛete. ꝙ dico manducate.licet in foꝛma euã⸗
WMU

gelij non dicatur: tñ ex pꝛecedenti littera accipitur. Luc.
xxij. Illa ſcʒ deſiderio deſideraui hoc paſcha manducare
vobiſcũ.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ de hboc ꝙ d omnes. Sicen
dum ꝙ licet nõ ſit expꝛeſſuʒ ĩ Matheo:intelligit᷑ tñ.⸗ rõ.
qꝛ ſacr̃alis anpeic eſt oĩm: licet ſpũalis ſumptio non ſit
oĩm. ex ꝑte aũt ſanguĩs expꝛimit᷑ om̃es:et hec eſt rõ quaꝛe
ponit᷑ ex ꝑte ſanguis ⁊ nõ ex ꝑte coꝛꝑis in euãgelio: quia
coꝛpſignat vnionẽ. Vnio autẽ q̃ eſi ſimptr eſt in caritate
qᷓ ſcʒ eſt ĩ coꝛꝑe miſtico xp̃i ſed ſimpłr vnio q̃ eſt ĩ caritate
nõ eſt oĩm. VUñ in foꝛma qᷓ eſt ex ꝑte coꝛꝑis nõ adicit᷑ om̃o
in euãgelio.Sanguis aũt effuſus eſt in redemptõeʒ. Re⸗
tmptõ vo fuit oim vnde ſanguis fuit fuſus ꝓ om̃ibo quo
ad ſufficiẽtiã nõ quo ad efficatiã niſi multoꝝ. Ande ex il
la ꝑte dicit omes.O aũt in canone ponit᷑:hoc eſt rõne ſa
cramentalis ſumptõnis q̃ eſt omniũ generaliter.
1
Mlembrum quartũ
Egtur de foꝛma verboꝝ in tranſſubſtantia
tione vini. Circa h̊ pꝛimo querit᷑ te foꝛma ĩ
generali. Scðo de ꝑtibus foꝛme in ſpeciali.
Tercio de illis que addita ſunt ipſi forme.
OQnarto de p̃dictoꝝ verboꝝ explanatõne.

rticulus primus

Irca pꝛimũ querit᷑ ſic.fſoꝛma in canone poſita
eſt bec.Hic ẽ calix ſanguinis mei noui eterni
eſtamẽti.q videt᷑ minꝰ bene deſcripta ꝑ hoc ꝓ
ingf dicit in fenten. ꝙ hec eſt foꝛma. Hic eſt ſanguis me⸗
Item idem videt᷑ ꝑ ſimile ſumptũ a forma alia q̃ eſt. Hoc
eſt coꝛpꝰmeũ. Pꝛe.in MMath.et mar.dicit᷑. Hic eſt ſan.
guis meꝰ.4 Iteʒ Hiero. Qiſi dixero tibi q ꝓbare poſſũ

ꝑ nouũ vel vetꝰteſtamentũ:nõ credas mihi.ſ za nõ
habet᷑ neqʒ a no.neq; a ve.teſt.igr̃ ꝛc.¶ Ao h̊ dom ſine

iudicio.ꝙ foꝛma inſtituta ab ecchia ſcʒ: Hic eſt calix ſan⸗
guinis mei:eſt foꝛma tradita a dño.cuiꝰveritas pz ꝑ hoc:
ꝙ tradita fuit a bĩo Petro.ꝗ fuit cũ dño qñ foꝛmam tradi
dit:et ab aptło q accepit a dño ꝑ reuelatõeʒ noticiã facien⸗
dꝑ circa hoc ſacrm. Vñ.j.Coꝛi.xj.Ego accepi a dño qd
tradidi vobis.vñ Inno.Romana eccłia illud ſemꝑ in⸗
tegra fide ſeruanit:qð ab ipᷣis aptis ꝗ eam pñtialiter ſa⸗
cris inſtrurere doctrinis:⁊ eccłiaſtici ritꝰregulã docueꝛũt
ab ipſis ̊ apłis btis Petro ⁊ paulo qͥs ⁊ viuos habuit et
defunctos cuſtodiuit:hũc ſacrificij ritũ accepit:quem ha⸗
ctenꝰinuiolabili cultu ſeruauit. Item Inno.terciꝰ. Credi
mus ꝙ foꝛmam verboꝛum ſicut in canone reꝑitur ⁊ a xpᷣo
apoſtoli: ⁊ ab apoſtolis eoꝝ acceperunt ſucceſſoꝛes. Apteꝛ
quod magis videt᷑ ꝙ foꝛma quã ſeruat eccleſia fuit foꝛma
tradita a domino ꝙᷓ alia poſita in euangelijs que poſt ſcri
pta erant ⁊ variata m diuerſitatem traditionũ? tranſla
tionum. MQec neceſſe fuit vt tanta diligentia apponeret᷑ in
euangelijs de foꝛina pᷣſcripta a domino ſcribenda in gbus
referunt᷑ opera domini nt oꝑa erãt:ſicut vbi tradita ẽ for⸗
ma pᷣſcripta a domino.non vt iudicet opus xpi:ſed vt illa
mediante fiat quod xpᷣ fecit.i.ↄuertat᷑ panis ⁊ vinum in
coꝛpus ⁊ ſanguinẽ xpᷣi. bi em̃ debuit illa foꝛma pᷣciſe ob⸗
ſeruari: cui dminus dedit virtutem ↄuertendi.4 Av illa
ergo que obijciunt᷑ ꝑ auctoꝛitatem euangeliſtarũ 2 magi⸗
ſtri in ſenten. Dicendũ ꝙ quia verba euangelioꝛum ſunt
relatiua rei geſte vt geſta erant a domino:non opoꝛtet niſi
ꝓ verba referant᷑ que rem geſtam denuncient. Aſogr autẽ
in ſenten. verba ponit euangelij vt relata ſunt ab euangeli
ſtis: non intendens foꝛmam p̃ᷣſcriptam a domino:p exem
pli cauſa relatiua in euangelio.¶¶ Ad illud quod dic Hie
ro.ꝙ non credatur ſibi niſi quod dicat oſtendat ex no.⁊c̃.
Dicendum ꝙ hoc intelli⸗
ta eniz ſunt fidei que neq; noui neq; veteris teſtamenti. ꝓ
bari poſſunt.Sacramenta autem noſira magis fide acci
piuntur q; ꝓbantur:ſcilicet vel canone ſcripture vel etiaʒ
alio modo. Ael poteſt dici. ꝙ poteſt accipi ex nono teſta⸗
mento ſcilicet ibi.j.Coꝛin.xj. Ego accepi a domino quod
et tradidi vobis zc.

tur ſic. foꝛma eſt
ali non tbet aliquid poni qð non eſt de eſſentia. ſed calix
nõ eſt de eſſentia:quia eſt vas extra ↄtinẽs.ergo 7c.4 Si

gitur in inſtructõne moꝝ. MMul/

Onſequenter querit᷑ de ꝑtibus foꝛme in ſpecia
li. Et pꝛimo de hoc ꝙ dicitur Calixr. Scᷣo de
hoc ꝙ dicitur ſea ngie.,Eine pꝛimum queꝛi
ntialis ipſi ſacram ento:ſed in eſſenti⸗

diceret᷑ ꝙ calix ponitur trãſſumptiue non ꝓprie: obijcitur

ſic. In oblatõnibus tranſſumptis pꝛius occurꝛit intelle,

ctus ꝓprius qᷓ; tranſſumptus.quia ex ſimilitudine intelle⸗
ctus veri:tranſſert᷑ intelligens ad tranſſumptum. ſed poſ/
ſet eſſe ꝗ intellectus ꝓferentic ſtaret ſupꝛe intellectum p⸗

beiden ꝑↄſequens intentõ: 2 ita excluderetur intentõ de

ita que regꝗritur ad efficaciam verboꝛum:et fruſtraretur

veritas ⁊ eſſe ſacramenti.quod quidem ꝑiculum oꝛtũ ha⸗

beret ex bmõi foꝛma. ꝗpter quod oↄueniret magis in for
ma ſolummodo verba pꝛie intellecta apponerentur: ſicut
hic eſt ſanguis meus.ql Item ſi calix tranſſumptiue ſumi
tur pꝛo ↄtento ſcilʒ potu:tũc eſt ſenſus.hic eſt potus ſan⸗
guinis.ſed ſicut ſaguis xp̃ᷣi eſt potus:ſic coꝛpus eſi cibus.
Si ergo in forma tranſſubatõnis panis nõ dicitur cibus
coꝛpoꝛis:ſic nec in foꝛma hac debet dici potus ſ- anguinis
¶ Item multiplex intellectus eſt cauſa vagatõnis intelle⸗
ctus.igit᷑ cum in ſacro ⁊ maxime in boc neceſſe eſt nõ di
ſtrahatur intellectꝰ:ſed ꝙ homo colligat ſe in ſe ꝓpter re⸗
uerentiam ſacramenti.et ne deuiet intentio:neceſſe ẽ in
hac foꝛma ponant᷑ verba vnius intellectus tm̃.¶¶ Rñſio.

ꝙ ĩ foꝛa a dño tradita fuit.ꝙ dico calix vt ex detis pz In⸗
no. Mec hoc fuit ſine rõne. Ad cuiꝰmanifeſtatõeʒ nota.q
in hoc ſacramento ſignat᷑ ſanguis rpᷣi vt effuſus in p̃cium
2 vt miniſtratꝰin potum. Sanguis aũt te ſe neutrũ dicit

expᷣſſe ſed ꝑ ↄiunctiõez cũ calice:quia ſanguis in calice vt

effuſus 2 potandus ꝓponit᷑.dñs ergo in traditõne huiꝰſoꝛ

me poſuit.ꝙ dico calix:vt oſtenderet ꝑ hoc iuxta modum
loquendi quẽ habuit:ꝙ ille igem ſanguis fuit quem fudit

in paſſione. Solet em̃ dñs ꝓ calicem paſſionem ſuã ſigni⸗
ficare:ſicut Math. xx. poteſtis bibere calicẽ quem ego bi

biturus ſum.et.xxvj. Pater mi:ſi poſſibile eſt tranſeat a
me calix iſte. Item vt oſtenderet᷑ ꝙ ſanguis ille debuit ſu
mi in potuʒ. Joh.vj. Sanguis meus vere eſt potus.Et H

eſt quod dicit Hiero.ad indeos ſuꝑ p̃s.lxxv. Sanguineʒ

quem ꝑ inſaniam fuderũt:ꝑ gratiam biberunt.4 Ex his
atet rñſio.ad illud quod ſolet queri ſcʒ.ſi calix ponit᷑ in
oꝛma ad oſtendendum ꝙ in boc ſacramento ſignatur ſan
guis vt effuſus in paſſione:potius dom eſſet ſanguis cali
cis.i.ſanguis paſſionis:qꝙᷓ calix ſanguinis.qꝛ non ſolũ po⸗
nitur calix vt oſtendat᷑ ꝙ eſt ſanguis paſſionis:ſᷣ ꝙ ſumẽ⸗

dus eſt in potũ.⁊ hoc potiſſime erpꝛimit᷑ ꝑ hoc ꝙ dico ca⸗
lix.¶ Ad hoc g̊ quo q̃rit᷑ q̃re dr i forma calix traſſũptiue:

dðm ꝙ erpᷣſſio maioꝛ vt ex duplici rõne dicta pʒ:eſt cauſa

huiꝰtranſſumptõis.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ poſſ1 intelle

ctus ſlare ſupᷣ pꝛimũ intellectũ verbi et intentio ſiir:et ita
fruſtraret᷑ intellectꝰ⁊ effectus ſacr̃i.Dicendũ ꝙ q;tumcũ⸗
q; eſſet ibi ſimpler intellectus vᷣbi:ex negligentia ſacerdo⸗
tis poſſet fruſtrari eſfectꝰſacr̃i. Ande ꝓpter negligentiaz qᷓ

oↄtingere poſſet nõ debuit oñs quod ogruebat hic eẽ omit.
tere:ſed ipſe qui intendit ↄſecrare debet diligentiꝰquo põt

recolligere ſe 2 redire in ſe:vt nihil omittat de cõtingenti⸗

bus. Enge dicũt ꝙ negligentia in hac oꝑatõne ſit morta⸗

le peceatũ. Vel põt dici ꝙ ipſa demonſtratio exponit illã
tranſſumptõeʒ verbi.qua nõ vas oſtendit᷑: ſed qð in vaſe
ↄtinetur. ¶ Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ in alia ſoꝛma debẽt
dici cibus coꝛꝑis ⁊c. Dicendum ꝙ coꝛpꝰxp̃i de ſe cibusẽ:

ſed ſanguis nõ eſt potus niſi pꝛout ꝓpinatur calice paſſio

nie.¶¶ Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ multiplex intellectus cau
ſa eſt vagatõnis ⁊c̃.patet rñſio.iQon em̃ debuit dominus
pter negligentiam quod conueniens erat omittere: vl vt
tactum eſt ipſa demonſtratio tollit occaſioneʒ vagatõis.

— — —, — — — —

ecia
beni
ntn⸗
lir
S
tur
R
d
d

Arem
tü be
inſor
rſi
eſum
9ſan
ſbos⸗
ibrs
ini⸗
le⸗
0
e/
in

i
1

t1
t
n⸗
h.
li

i

Conſequẽter quenn S. j.

RKZ

¶ Mueſtio

*„

tur de boc ꝙ dĩ ſanguĩs. qꝛ videt᷑ ꝙ xberet dici ſanguis i
recto:ſicut dr coꝛpꝰin alia foꝛma.⸗ Pꝛete. videt᷑ ex dictis
ꝙ ſi calix ſtat ibi ꝓ cõtento trãſſumptiue:tũc deberet dici

hic ſanguis eſt calix:cũ oblig ſint trãſitiui ⁊ ↄtentũ ẽ ipſe

ſanguis.¶¶ Item ſi calixr ſignat ipᷣm ↄtentũ ſcʒ ſanguineʒ:
eidet᷑ nugatoꝛie dici calix ſanguis:ſᷣ deberet diei calix ſã⸗
guis coꝛꝑis mei. ¶ Item videt᷑ ꝙ neqʒ ↄueniat ſanguinem
poni in foꝛma in recto neq; in obliquo:qꝛ vſus ſanguinis
ex multiplici ꝓhibitione hoꝛroꝛẽ incuciebat. ꝓhibitus eĩ
fuit añ legem Geñ.ix.⁊ in lege Deutro.xij.⁊ ptꝰ Acẽt᷑.xv.
l Pꝛe. incuſſio hoꝛroꝛis fuit cauſa aſſignata a mgro ĩ ſen
ten.⁊ a ſanctis:quare coꝛpꝰ ſanguis xpi nõ deberẽt offer
ri ſub ꝓprijs ſpẽbus.ſ̊ dicere alicui ſanguinẽ buanuʒ aſſu
mendũ eſſe in potũ hoꝛribile eſt auditui:vnde SJoh.vj. di⸗
cto.Niſi manducaueritis carnẽ filij bomis 2 biberitis eꝰ
ſanguinem: nõ habebitis vitam in vobis.AMulti audien/

tes ex diſcipulis eius dixerũt.durus eſt h ſermo.igit᷑ vt vi

detur in foꝛma iſta non dʒ fieri mentio de ſanguine ſbᷣ ra:
tione vel foꝛma tali. Rndeo.ſine piudicio. ꝙ calix non
dicit ſanguinẽ ̊ vinùm:cum dj hic eſt calix. VUñ intellcẽs
eſt verbi buiꝰſᷣm q; eo expꝛimit᷑ forma huiꝰſacramẽti: vi⸗
num quod dicitur hic calix eſt vt ↄouertat᷑ in ſanguinẽ.vn⸗
de ꝙ dico ſanguis eſt genitiuus finẽ impoꝛtans ſᷣm ꝙ di⸗
cit phᷣs. Hic huiꝰmultipliciter dicit᷑:vel vt finis ⁊c. Enð
his verbis vt ð alia foꝛma dictũ eſi. inſinuat᷑ quodammõ
ↄuerſio quam intendit qui ↄſecrat.¶ Ad hoc quod obijcit᷑
ꝙ ſanguis debeꝛet poni in recto ſicut coꝛpus in alia foꝛma
Dicendũ ꝙ non eſt verum.qꝛ vt ex ſupᷣdictis patet.in illa

foꝛma ideʒ demonſtrat᷑ ꝑ hoc ꝓnomen hoc:quod ſignatnꝛ

ꝑ hoc nomen coꝛpus. ꝗꝓpter qð opoꝛtuit ꝙ coꝛpus diceret᷑

in recto ſicut hoc pꝛonomen hoc.Sed in hac foꝛma fᷣm ꝙ

dictum eſt.aliud dicitur ꝑ boc ꝙ dico calix et aliud ꝑ hoc
ꝙ dico ſanguĩs. ꝓpter quod ↄuenit vt inter illa notet᷑ trãſ⸗
itio.4 Ex dictis patet rñſio ad duo q̃ ſequunt᷑.quia illa

argumenta ſuꝓonũt ꝙ calix tranſſumptiue ponitur pro

ſanguine. AVo aliud qð obijcitur.ꝙ vſus ſanguis incu⸗

tit hoꝛroꝛẽ et maxime bumani ⁊c̃. Dicendũ ꝙ verũ eſt de

vſu materiali.et ſic intellexerũt illi.de quibo JYoh.vj.mul⸗
ti audientes. Vnde glo.multi carnaliter ſapientes q̃ſi ꝑ⸗
ticulatim caꝛnẽ qua indutꝰ erat ſe eis diſtributurũ ꝓmit⸗
teret ↄtra naturam:vt in cibum hoĩm ſuam carneʒ daret
Mon autem ſic eſt de vſu ſiue manducatõne ſpũali.que ẽ

monere in xpᷣo ⁊ habere rpᷣm in ſe manentem:ſcʒ ꝑ fidem

caritatem. Eñ Johᷣ.vj. Qui manducat carnẽ meã ei bi
bit ſang. me.in me manet et ego in illo.

rticulus tercius
Egtur de illis verbis q̃ addita ſunt illi foꝛme.
ſccz noni et eterni teſtlamenti ⁊c. Circa hec que⸗/
runt᷑ duo. ꝛimũ eſt de eoꝝ neceſſitate ſcilicʒ
Rrum ſint de foꝛma. Secundum eſt de illoꝝ explanatõe.

¶ NWueritur ergo vty S. f.

ſint de foꝛma.Et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ boc quod dicitur Luc.xxij
Hic eſt calix noui teſtamenti in meo ſanguine. Cum enizʒ

ponant᷑ ibi inter verba que ſunt de eſſentia foꝛme: ſcʒ iter

calicem et ſanguinem: videtur ꝙ ſint de ipſa foꝛma. IJtez
in foꝛma panis nibil ponit᷑ poſi inuitatõòneʒ ad vſum niſi
quod eſt de foꝛma:ſimiliter videtur ꝙ in foꝛma iſia ptꝰin⸗
uitatõnem ad vſum que fit ibi. Accipite et bibite ex H̊ om

ui teſta.⁊ etiã quicꝗd ibi ſequitur eſt de foꝛma/ Contra

nes:nihil ponatur niſi quod de foꝛma eſt:et re no
foꝛma qua fit tranſſubſtantiatõ panis eſt bec. Hoc eſt coꝛ

pus meũ: a ſimili videtur ꝙ foꝛma ſit hic ſolũmodo. Hic

eſt calir ſanguinis mei. ¶ Item hoc videt᷑ ꝑ boc:ꝙ verba

Adduturno tranſeũt ſuꝑ materiã tranſſubſtãtiandaʒ.
KRnſio. ꝙ illa pᷣba nõ ſunt de foꝛma. Illa em̃ ſolũmodo
ſunt de foꝛma quibo fit ranſſubſtantiatio vini in ſangni⸗
nem yp̃i.ſed ſunt ꝓprie declaratiua quaꝛundam conditio⸗

MKMonſequenter que· . S. ij.

xxxiij.

num quibus excellentia buius ſacramenti mamifeſtatur.
4¶à Ao boc quod obijcitur. ꝙ illa verba ponũtur inter ver/
ba que ſunt eſſentialia foꝛme ⁊c. Dicendũ ꝙ ex hoc nõ ſe
quitur ꝙ ſint de ipᷣa foꝛma:quia vt ſup dictum eſi in enan
gelijs non expꝛimit᷑ foꝛma vt erat tradita a domino:nec q̃
ibi dicunt᷑ referunt᷑ ad ea qͥ ſunt foꝛma:ſeo ſolummodo
vt veritas rei geſte narꝛetur.4 Ao aliud dicendũ. ꝙ reue
ra immediate nihil ſeꝗtur quod nõ ſit ð eſſentia foꝛme.ſ.
panis: mediate tñ ſequitur qð nõ eſt ſcʒ de eſſentia foꝛine
panis.ſcʒ hec quotienſcũqʒ ⁊c.iQec debet aliquid interci
pi medium qð ipam foꝛmam deſcribat: cum faciant vnaʒ
ꝑfectam foꝛmam ſacramentt vt eſt vnum ſacramentũ.ſed
quia poſt formam vini non ſequitur alia foꝛma cui debet
cõtinuari vel quaſi continuari: ideo non inconuenienter
additur poſt foꝛmam qð non eſt xæ eſſentia foꝛme.

77

ritur de pdictoꝝ explanatõne. Queritur ̊ de hoc ꝙ dicit
noui ⁊ eterni teſtamenti.quia ſi aliquod teſtamentum eſt
nouũ:non eſt eternũ.quia nouum eſt ſjm phᷣm: quod qᷓiũ
ad ſui initium eſt ꝓpinquum:eternũ eſt quod caret initio.
Item quaꝛe magis dicit᷑ hoc ſacramentum eſſe noui et

eterni teſta.qᷓ; ſacramentum baptiſmi.exqͥ de latere xpᷣi ec

cleſie duo pᷣcipua fluxerũt ſacramenta.ſcʒ ſacramentũ re⸗
temptionis in ſanguine:et ſacramentum regenerationis
in aqua. Si q̊ hoc ſacramentũ ratõne ſanguinis effuſi dr
eſſe nomi teſta. a eterni: illud debet ſimpliciter dici ratõne
aque effuſe: vel quare non.¶ Iem querit᷑ de hoc quod di⸗
citur. ¶Miſteriũ fidei:.qꝛ ſicut tangit Inno.hoc verbũ ſcʒ
miſteriũ fidei eſt aliquibo munimentũ eꝛroꝛis:ergo nõ eẽt
bic aponenduʒ. dic em̃ ſic. ¶Niſterium fidei er his alijſq;
ſcripture verbis quidã munimentuʒ erꝛoꝛis ducere puta
uerũt. dicentes in ſacramento altaris veritatẽ coꝛpoꝛis ⁊
ſanguinis rp̃i nõ eſſe:ſed imaginem tm ⁊ ſpẽm ⁊ figuram
eo ꝙ ſcriptura memoꝛat aliquotiens id qð in altari ſuſci
pitur: eſſe ſacramentũ ⁊ miſteriũ et exemplum. 4 YItem ſa
cramentum iſtud dr̃ ſpãliter eſſe ſacramentum caꝛitatis.
Vnde dicit Criſ. e dare carnẽ ſuam ad manducanduʒ
intimi amoris fuit indicium. Sacramentũ baptiſmi pre⸗
cipue dr ſacramentũ fidei.ꝓprie ergo videt᷑ ↄuenire buic
ſacr̃o ꝙ ſit miſteriũ caritatis:et illi ꝙ ſit miſterium fidei:
igit deberet bic poni miſteriũ caritatis.¶ Item ſi in alijs
ſacramentis noue legis eſt miſteriũ.i.ſecretũ fidei ⁊ tñ nõ
ponit in illis: ̊nec in his dʒ poni:̊ ⁊c. ¶ Iem querit᷑ de
hoc qð ſubdit᷑ ꝓ vobis et ꝓ multis effundet᷑.quaꝛe nõ ſimi
liter dr in ſacramento coꝛꝑis qð ꝓ vobis tradet᷑ ſicut dici
tur Luc.xxij. ¶ Ytem ↄſtat ꝙ ſanguis xp̃i effuſus eſt ꝓ oĩ⸗
bus.quare ̊ dr ꝓ multis et nõ ꝓ om̃ibo.¶ Item quaꝛe di
ſtinguit ita. dicit᷑ em̃ ꝓ vobis et ꝓ multis.qꝛ aut intelligit᷑
de effuſione qᷓꝛtum ad ſufficientia: et 'm hunc intellectum
effuſus eſt ꝓ omibo.aut q;tum ad efficaciã: 1 m hũc intel
lectum nõ eſt diſtinguẽ inter apłos ⁊ illos multos.l Itez
remiſſio pctoꝝ eſt ꝓprius effectus baptiſini et penitentie.
nõ huiꝰſacramenti.¶ Pꝛe.cũ multi ſint effectꝰ huiꝰſacra⸗
menti ſiue effuſionis ſanguinis dñi.quaẽ magis ſignatur
eſt remiſſio peccatoꝛum qᷓ alicuius alteri
EKRñſio.ꝙ in bis verbis additis forme tria ſignifi⸗
cantur: ad manifeſtatõnem excellentie et vtilitatis buius
ſacramenti. Pꝛimum eſt nom teſta. confirmatio.ibi. ſ?o
ui et eterni teſlamenti. Secundum eſt ſecretoꝛum fidei in
ſinuatio.ibi. Miſterium fidei. Tercium eſt peccatoꝛum
remiſſio.ibi:in remiſſionem peccatoꝛum. Ad manifeſtati
onem pꝛimi notandum eſt ꝙ nouum teſtamentuʒ xp̃i ſan⸗
guine confirmatum pꝛomittit eterna: vetus quod per hir
coꝛum aut vituloꝛum ſanguine eſt confirmatum pꝛomitte
bat tem ꝑalia.⁊ ideo teſta.illud fuit vetus ⁊ tranſitoriuʒ:
hoc autem nouum eſt et eternum. Ael inde pꝛobatur eter
num.i.perpetuum. vnde nouum aſſeritur.i.vltimuʒ. Qo
uiſſimum enim hominis teſtamentum inuiolabile perſe⸗
uerat: quod teſtatoꝛis morte firmatur. AUo Heb.ix. teſta⸗
mentum in moꝛtuis firmatum eſt: alioquin nonduʒ valet

N—

dum viuit qui teſtatus eſt.Et nota ꝙ teſiamentuʒ dicitur
nõ ſolum ſcriptura ↄtinens diuia mandata:ſᷣ et ꝓmiſſio.
Heb.ix.deo noui teſtamenti ẽ mediatoꝛ:vt repꝛomiſſio
nem accipiãt ꝗ vocati ſunt eterne bereditatis.⁊ ſᷣm hunc
modũ dicit᷑. Hic eſt ſan.no.⁊ eterni teſta.i.noue et eterne
ↄfirmatoꝛ ꝓmiſſionis.ſicut ꝓmittit ipſe dũs Johᷣ.vj.qui
man.car.me.et bi.me.ſan.habet vitam eternaʒ.¶ Ex his
patet rñ ſio ad pꝛimũ.qꝛ nõ dicit eterni teſta.qꝛ caret prin
cipio:ᷣ qa ꝓmittit eterna.quia moꝛte xpᷣi ↄſirmatum eſt.
Ao aliud dom.; ſacrẽ̃m redemptõis qð flurit de latere
rp̃i in ſanguĩs effuſione:magis dom eſt ſacr̃m eterni teſ.
qᷓ ſacramentũ regeneratõis qð fluxit in aque emanatõne
quia in moꝛte cui atteſtatuꝛ ſanguĩs effluxio:teſtamentuʒ
quaſi ĩmobile ↄfirmat᷑.Quia q̊ dñs teſtamentũ heredita⸗
tis eterne moꝛte ſua ↄfirmauit.cui nõ atteſtat᷑ effluxio aq̃
ſicut efflurio ſanguis:ſacr̃m regeneratõnis nõ eſt dicẽdu
eterni teſta.ſicut ſaccẽ̃m redemptõnis. Ad illud qð obij⸗
citur ſᷣm Inno.Rñdet᷑ ab eodeʒ ſic.nunꝗd ideo ſact̃m al⸗
taris veritas nõ eſt qð figura eſi: qᷓ nec moꝛs xp̃i veritas
eſt qꝛ figura eſt:⁊ reſurꝛectio veritas nõ eſt qꝛ figura ⁊.q̃ſi
diceret.nõ vult ꝗ̊ dicere ꝙ ⁊ ſi ſit miſteriũ: ꝓpter hoc nõ ſe
quit᷑ ꝙ nõ ſit veritas.VIñ ſubdit.Altaris ſacim eſt⁊ veri⸗/
tas ⁊ figura.miſteriũ aũt eſt quoddã qð eſt multis occul⸗
tum.nam miſteriũ grecũ eſt:qð latine dicit᷑ ſecretũ vel oc⸗
cultum.4l Ed aliud qð obijcit᷑.q/ dʒ dici miſleriũ caꝛiatis
⁊c. Dicendũ ꝙ cum in omibo ſacramentis ſit aliqd occul⸗
tum et ſecretuʒ ꝙ credendũ ſit:tñ modo ſingulari dicitur
hoc ſacrẽm miſieriũ fiaei:ſcʒ et ꝓpter ↄuerſionẽ.2⸗ ↄtinenti⸗
am.⁊ ſumptõeʒ.⁊ accidentia q̃ ſunt ſine ſubiecto:in gbus
rauo locuʒ non hʒ ſ̊ ſola fides. Haptiſmus aũt dr ſacr̃m
fidei:qꝛ eſt ianua ſacramẽtoꝝ.⁊ ab eo eſt pꝛimꝰſtatꝰfideli
um inqꝗᷓ tum bmõi. Sacrm iſtud dicit᷑ ſacrm caꝛitatis pꝛo
pieꝛ ſacr̃in repntatõnis paſſionis q̃ maximũ eſt indicium
caꝛitatis patientis.et maxime cxcitatiua 2 illectiua ad ca
ritatem. dicit & miſteriũ fidei:qꝛ totum fidei eſt.qꝛ que in
hoc ſacramẽto accidunt:occulta ſunt ⁊ ſecreta.ſolũmodo
cognitõne que eſt fidei ↄpꝛehenſa. Dicit᷑ aũt eſſe caritatis
qꝛ eſt indiciũ diuine caritatis ⁊ allectiua ad caritatem:et
qꝛ fimilis ẽ effectꝰpuiꝰſacr̃i ⁊ caritatis.hoc eĩ ſacramen⸗/
to vniunt᷑ membꝛa adinuicẽ ⁊ capiti ⁊ caritate ſimiliter. 2
addi põt.ꝙ ↄuenientiꝰdicitur miſterium fidei qᷓ caꝛitatis
quia miſteriũ dicit᷑ ꝓgne occultum vel ſecretum qð ↄueĩt
fidei qͥ eſt inuiſibilium quaſi abſconditoꝝ vel ſecretoꝝ ar
gumentum. Heb. ix. Caritati aũt nõ ↄuenit ꝓprie miſteri
um:eo ꝙ ipſa facit quaſi exꝑimentaliter om̃ia manifeſta.
Yoh̃ᷣ.xv.Elos aũt dixi amicos ⁊c.¶ Ex his pʒ reſpõſio ad
aliud qð ſeꝗtur.ꝙ licet in omnibus ſacramentis ſit fides
neceſſaria:non tñ eſt ſimile de hoc ſacramento et de alijs
vt ex dictis patet.¶ Ad aliud qð obijcitur ꝙ hoc non de⸗
bet poni effundet᷑ in remiſſioneʒ pctoꝝ. exqͥ in alia foꝛma
nõ dicit᷑ qð ꝓ nobis tradetur. Dicendũ ꝙ effuiſio ſanguĩs
xp̃i eſt ꝓprie et ꝑ ſe cauſa vnde ſacramentũ iſlud 2 alia ef⸗
ficaciaʒ habent.ſeꝑatio em̃ ſanguĩs xp̃i in qua ſeꝑabatur
ſanguis a carne:ſignat ſeꝑatõeʒ aĩe xp̃i a coꝛpe.a pꝛopter
hoc plus ↄuenit ꝙ apponat᷑ huic ꝙᷓ illud alij. 4l Ad id qð
obijcitur.ꝙ ſanguis xp̃i effuſus eſt pꝛo om̃ibus.dicenduʒ
ꝙ hoc verum eſt qᷓtum ad ſufficientiam:pꝛo electis autem
qᷓtum ad efficaciam. Electi autem erant diſcipuli quos ſi
gnauit dominus cum diceret ꝓ vobis:et alij plures te iu⸗
deis et gentibus quos ſignificabat cum diceret ꝓ multis.
Vel ita diſtingui᷑ hoc.quia ſacerdotes debent ꝑſe ſpecia
liter ⁊ pꝛo alijs rogare:ideo dicit ꝓ vobis ſcilicet ſacerdo⸗
tibus et pꝛo multis ſcilicet ſubditis.q Ad aliud qð obij⸗
citur de hoc quod ponit᷑ in remiſſionem peccatoꝝ. Sicen
dum ꝙ in verbis iſtis non dicit᷑ ꝙ hoc ſacramentum ẽ in
remiſſionem peccatoꝝ:licet remiſſio peccatoꝛum ſit foꝛtaſ
ſis effectus huius ſacramenti.ſed dicitur ꝙ eſt ſacramen
tum ſanguinis effuſi in remiſſionem peccatoꝛum. ita pʒ
ꝓ hic queñita nibil ſunt ad ꝛpoſi itum. Poteſt tamen reſpõ
deri.ꝙ aliter et aliter eſt iſiud ſacramentum remiſſio pec⸗
catoꝛum et baptiſmus et penitentia. hoc enim ſacramen⸗

tum eſt remiſſionis peccatoꝛum vt ſignum quodammodo

quia eſt ſignum moꝛtis rpᷣi que eſt cauſa ꝑ ſe deſiructiua

moꝛtis noſtre.ſᷣm ꝙ dicitur.ꝙ; mortem noſtram moꝛiẽdo
deſtrurit ⁊c̃. Et Olee vl.Ero moꝛs tua o moꝛs.Alio mo⸗/
do eſt cauſa remiſſionis pctoꝝ per accidens.Conſidera⸗
tio em̃ paſſionis domini habita ex boc ſacꝛamento genẽat
in nobis ↄpaſſionem ſuꝑ paſſione illius:cuius paſſio fuit
couſa remiſſionis peccatoꝝ in nobis.et ita vlterius con⸗
iuncta compaſſio ſue paſſioni cauſa eſt remiſſionis pecca.
toꝛum. Maptiſmus aũt et penitentia non tm̃ ſunt ſigna:ſᷣ
ſignum ⁊ cauſa.⁊ ita differenter eſt boc ſacramentũ ſacra
mentum remiſſionis peccatoꝝ ⁊ pꝛedicta. Pꝛe.ad plenio⸗
rem huiꝰmanifeſtatõnem nota quod dicit Inno. ſcilʒ.ꝙ
peccatum duobo modis remittitur.quo ad meritum cul⸗
pe:et quo ad debitum pene.Aſderitum culpe remittit᷑ per
ſanguinis pꝛeciũ:quo redempti ſumus a pena. Aulnera⸗
tus em̃ eſt ꝓpter iniqtates noſtras:attritus eſt ꝓpter ſcele⸗
ra noſtra:cuiꝰliuoꝛe ſanati ſumus yſa.liij.quia ẽ iuſtꝰin⸗
iuſte punitus eſt:iniuſti iuſte liberati ſunt.

xuij de virtute
verboꝝ ↄſecrationis.
Equitur de foꝛma

verboꝝ qᷓ;tum ad virtutem ipſoꝝ.Et pri
mo de virtute ipſoꝝ in comꝑatõne ad ele
mentũ tranſſubſtantiandũ. Scðo ĩ com⸗
patione ad oꝛdinem ſacrum. Tercio in
Pera. Quarto in ↄꝑatõe ad

tem pus in quo exit in opus.

embꝛum primum

Irca pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛimũ eſt vtruʒ

one elementi in coꝛpꝰ rpᷣi. Secundũ vtrum

— virtus ↄuertendi in coꝛpꝰrp̃i ſit data veꝛbo

vt ſue virtutis oꝑatione fiat ↄuerſio elementi in coꝛpꝰxp̃i

Tercium vtrũ illa virtus poſſit ↄuertere elementa in qua

cunq; quantitate.

rticulus primus
Veritur gſi qua ſit virtus verboꝛum ꝓlatoꝛuʒ
in ↄuerſione elementi in coꝛpꝰ xpᷣi. Et videt᷑ ꝙ
ſic.j.Coꝛin.xj.Accipite ⁊ comedite. Amb.an⸗
teq; ↄſecret᷑ panis eſt ⁊ vinũ:vbi aũt verba vpᷣi oꝑata fue⸗
rint:coꝛpꝰet ſanguis rp̃i efficit᷑. Ecce ꝙ dic vbi verba xpᷣi
oꝑata ⁊c̃.¶ Item AVUmb.de ſacr̃is.Oð erat panis añ cõſe
cratõeʒ iam coꝛpꝰrpᷣi eſt pꝰoſecratõneʒ.qꝛ ſermo ypᷣi crea
turam mutat. Et idem dic mgr̃.iiij.ſen.viij.di.Sʒ hec mu
tatio ẽ oꝑatõ mediãte aliq̃ vᷣtute.igr ⁊c.¶ Itẽ ĩ om̃i oꝑati

tione miraculoſa vbi oꝑat᷑ demediãte creatura: data ſit

aliq virtꝰipſi creature.¶ Item Dam̃.verbũ dei eſt verbnʒ
actiuuʒ et opᷣs.et loquitur de verbo xp̃i quo fit conuerſio
panis in coꝛpus vpᷣi. Item ſi nulla virtus eſſet in verbo

eſſet verbũ ſimplr materiale et nullo modo actiuũ: ſic̃ nec

panis.igit᷑ videtur ꝙ virtus aliq̃ oꝑatiua ſit xerboꝛũ:pe⸗

nes que determinat᷑ foꝛma huiꝰſacramenti Cont᷑.ĩ ſa⸗
cramento illo reqritur materia ſcʒ panis ⁊ enum. foꝛma
verboꝝ.oꝛdo.intentio.nec ſi aliquid hoꝝ deſiciat põt effi

ci hoc ſacramentũ.qtumcũq; ꝓſerant᷑ verba ſine alijs nõ

eſt ſacramentuʒ. igitur vt videt᷑ non eſt magis tribuenda
verbis virtus qᷓ; alicui alioꝛum. ¶¶ IZtem ſi virtus operatiĩa
eſſet ipſius verbi.quicunq; pꝛoferꝛet illa fieret conſecratõ
ſicut quicunq; vtitur ſecuri ſcindit.¶ Rteſponſio.ꝙ aliq̃
virtus verboꝛum eſt operans in hac cõuerſione.4 Ad il⸗
lud ergo quod obijcitur contra hoc. dicenduʒ ꝙ non ſeꝗt᷑.
qð ſic patet.differt nanq; virtꝰpꝛima a vᷣtute creata ĩ h.
virtꝰpᷣma agẽ põt ſine materia vel ſubiecto: quod virtꝰcre
ata nõ põt. Vnde ad virtutẽ creatam requiruntur plura:

virtus aliqua ſit verboꝝ operans in ↄuerſi

—

one naturali vbi de oꝑatur mediate creatura:data ẽ vir⸗
tus xpᷣi qua mediãte oꝑatur.A ſimili videt᷑ ꝙ in om̃i oꝑa

d
ua
do
no⸗
ra⸗
ſeat
ſuit
(on⸗
naf
N
io
0
/

3

=r☛

QNueſtio

nec põt actio eſſe vniꝰſi ine alio: nibilominus penes alterũ

determinat᷑ virtus.¶ Ad aliud dicendũ.q ipſa verba hñt

virtutẽ opantẽ in ↄuerſione huiꝰ.nõ tñ ſm ſe ⁊ abſolute:ſᷣ
relatõeʒ ad ipᷣm loquentẽ.i Yon em̃ data eſt virtꝰ a quo⸗/
cunq; ꝓlato.ſ̊ prolato ab illoꝗ oꝛdinatus eſt ad ipᷣm ꝓfe⸗
rendũ.iQec eſt ſimile de ſecuri.qꝛ virtꝰ ſcindendi ineſt ſe⸗
curi ſm ſe: licet ſectio dependeat a ſcindente.⁊ non a ſcin
dente hoc pᷣciſe:ſed a quocunq;.

ticulus ſecundus

in coꝛpꝰxp̃i ſit data verbo:an viriꝰ increata ſit
8 gens in illã ↄuerſionẽ vt tota cã in ꝓlatõe ver
boꝛum:Et didet᷑ ꝙ ſit virtus creata data verbis ſic.Cum
aliq materia exiſiit ĩ ſola poſſibilitate ad aliud.a alio ad/
ueniente ↄuertat᷑ in illud:illud eſt ſicut diſponẽs vel effici⸗
ens.niſi em̃ diſponeret vel efficeret:maneret in eadẽ poſſi
bilitate q̃ pꝛiꝰ.Cũ igit᷑ adueniente vᷣbo ad materiã panis
ſtatim ↄuertat᷑ in coꝛpꝰxp̃i:igit᷑ ⁊c. Sʒ verbũ eſt diſponẽs
vel efficiens.ᷣ nõ diſponẽs:cũ ſit ſubdita oꝑatio ↄuerſiõis

virtꝰdata verbo ẽ efficiẽs illã ↄuerſionẽ. ¶¶ Jtem Amb.

de ſacramẽtis. Vbi ſacr̃m ↄficit᷑.iam nõ ſuis ſermonibus
vtit᷑ ſacerdos:p vtit᷑ ſermonibo xpᷣi.igit᷑ ſermo vp̃ᷣi hoe cõ⸗
ficit ſacrm. ecce plane dicit ꝙ ſermo ↄficit.¶ Si diceretur
ꝓꝙ ſermo dr cõficere:quia impetrat a dño qð dñs ad eius
ꝓlatõem oficiat.Contra.in eodẽ ⁊ ab eodeʒ dr.ſermo vpᷣi
creaturã mutat:⁊ ſic ex pane fit coꝛpꝰxpᷣi ↄſecratõne ver bi
celeſtis.Ecce ꝙq modꝰdeterminat᷑ cum d cõſecratõne vᷣbi
celeſtis:vñ verbũ efficit oſecrando.⸗.¶ Jtem Aug. Creden⸗
dum ꝙ in ver bis xpᷣi ↄficiant᷑ ſacramenta.cuiꝰ em̃ poten/
tia creant᷑ pꝛiꝰ:eiꝰvti q; verbo ad meliꝰ ꝓcreant᷑.hec Aug.
Sʒ conſtat ꝙ nõ logꝗtur Aug.ð verbo increato: qꝛ tũc nõ
diſtingueret inter potentiã creatõ ⁊ verbũ ꝓcꝛeans ad me
lius:igit᷑ verbo creato/ꝓcreat in melius pꝛiꝰ creatũ poten
tia increata.¶ Iteʒ Euſebiꝰ. Inuiſibilis ſacerdos viſibi
les creaturas in ſubſtantiaʒ coꝛpis ⁊ ſanguinis ſui verbi
ſui ſecreta pt̃ate ↄmutat dicens. Accipite ⁊ comedite ⁊c̃.
Iem Amb.vbi vᷣba xpᷣi oꝑata fuerint: ibi ſanguis effi⸗
citur ꝗ plebem redemit. igit vide qpotens eſt ſermo xpᷣi
vniuerſa ↄuertere.hec Amb.⁊ dicit vniuerſa q̃ tetigit ſcʒ
panẽ et vinũ ⁊ aquã. Ecce hr̃ ꝙ oꝑatur vt efficiens:vñ di
cit ꝙᷓpotens eſt ↄuertere. ¶ Item Amb. Si tantuʒ valuit
ſermo Helie vt ignẽ de celo deponeret:nõ valebit xpi ſer⸗
mo vt ſpẽs mutet elementoꝝ:hec AUmbᷣ. nulla aũt eẽt cõ⸗
ꝑatio ſi ſermo xp̃i diceret᷑ veꝛbum eternum:igit᷑ intelligit
te verbo creato.Ex his videt᷑ ꝙ panis tranſſubſtantiatuꝛ
in coꝛpꝰxp̃i virtute verboꝝ creata ¶ Contra. Aug. ð ver
bis dñi.ſicut de virgine ꝑ ſpm̃ſanctũ vera caro ſine coitu
creatur:ita ꝑ eũdeʒ ex ſubſtantia panis ⁊ vini miſtice idẽ
coꝛpꝰxpᷣi conſecrat᷑.Idem hr̃ a Dama.iiij. Ecce hic habet᷑
ꝓ virtute ſpũſſancti fit hec cõuerſio: ſicut fiebat caro xpᷣi
c carne virginis.ſᷣ illi cooꝑatõni non cooꝑabatur agen
do agẽdo aliq̃ tꝰ creata.¶ Item maioꝛ ẽ diſiantia int pa⸗/
nem ⁊ xpᷣi coꝛpꝰgloꝛiſicatũ:q; inter carnem virginis ⁊ coꝛ
pus xpi.Si igit᷑ generatõni xp̃i ex carne virginis reqꝛeba
tur infinita virtꝰnec ibi cooꝑari poterat creatura:multo
foꝛtius nec hic.q¶¶ Item Amb.de ſacramentis.de totiꝰ mũ
di oꝑibo legiſti:qm̃ ipᷣe dixit et facta ſunt ipe mã.⁊c̃. Ser
mo igit᷑ xp̃i gex nihilo poterat facere qdð nõ erat: non põt
ea q̃ ſunt mutare in id qð nõ erant: Sʒ conſtat ꝙ verbum
quo dicta ſunt om̃ia ⁊ facta verbũ eſt eternũ:pᷣ nulla ẽ cõ⸗
patio eterni ad creatuʒ:igit᷑ intendit ꝙ bec mutatio ẽ per
verbum eternũ ſiue ꝑ virtutẽ illiꝰ.¶ Stem Amb. ᷣmo xp̃i
conſicit ſacrm.ꝗs ſermo xp̃i niſi bic quo facta ſunt omia.

Juſſit dñs et facta ſunt celum et terꝛa. Elides igit᷑ qᷓoꝛ

toꝛius ſit ſeꝛmo xp̃i.¶ IStem ſñi virtus creata data vᷣbis eẽt
effectiua huiꝰtranſſubatõnis:cum efficiens ſit nobiliꝰ ſuo
effectui ſequeret᷑ ꝙ illa virtꝰeſſet nobilioꝛ coꝛꝑe xpᷣi:quod
nullus poneret.¶ Item virtus hec cũ ſermone deficit. igit
non habet niſi eſſe tempoꝛale:igitur non põt ſup̃ ꝑpetuuʒ
quod eſt coꝛpus xpᷣi.X¶ Nem dus non creat mediante ali⸗

Onſequẽter querit᷑.vtrũ virtꝰↄuertendi panez

1 %

rxxxiij.

qna creatura. quia cum creatura non ſit nata agere neq;
poteſt niſi ex aliquo:non põt eſſe medium in creatione vbi
agitur exr nihilo.ſed ſicut virtus creata exigit terminũ na
turalem ſiue pꝛincipiũ ex quo:ita exigit in actõne ſua ſuꝑ
quod.ſcʒ qð eſſet ſuſtentans ip̃am tranſmutatõem. ſed in

bac tranſmutatõne nõ reimanet aliqð ↄmune quod eſt ſu⸗

ſtentans ip̃am tranſmutatõeʒ: igitur nõ poteſt eſſe a vᷣtu⸗

te creata. Si dicat᷑ ꝙ ibi eſt coꝛpꝰↄmune. hoc veruʒ ẽ eo

modo q̊ logicus ſumit ↄmune:nõ eo modo quo actõ crea⸗
ture reꝗrit ↄmune.¶ Item virtꝰcreata non videt᷑ poſſe in

aliqdð qð eſt ſup omnẽ naturã.ꝗ̊ eum effectus virtutis bic
agentis ſit ſuꝑ omnẽ natura: ͥ⁊c.¶ Mñſio.circa hoc di⸗
uerſi diuerſa ſentiũt.dicũt em quidã.q; cum dicit᷑ ꝙ ↄuer

ſio hec ſit virtute veꝛboꝝ.ꝙ virtus verbi extenſo noĩe di⸗/
citur.non ꝗa aliqua qualitas ſit data verbo ꝑ quam ope⸗/

ratur:ſed ex diuina inſtitutione hoc firmatum eſt: vt iſto
verbo ꝓlato a ſacerdote ſuꝑ panem cum intentõne ↄficiẽ⸗
di:panis tranſſubſtantiet᷑. VUnde ad ꝓlationeʒ illiꝰverbi:

verbum increatum facit. Illa ergo oꝛdinatio verbi infalli
bilis ad talem effectũ virtus dicitur.que non eſt aliq̃ qua
litas data verbo:nec aliud de nouo creatũ. Si hoc veruʒ
eſſet:quare diceret᷑ penes verba foꝛmã attendi ipſiꝰ ſacr̃i.
Pꝛe.om̃s ſacri doctoꝛes ponũt virtutẽ qua fit hec trãſſub/
ſtantiatõ verbis pᷣſcriptis datã fuiſſe a dño:vt ex auctoꝛi⸗
tatibus introductis pʒ. Pꝛe. Hug. dicit manifeſte ꝙ per
verba ſanctificatõnis vera panis et vera vini ſubſtantia ĩ
nerũ coꝛpus ⁊ ſanguinẽ xpᷣi ↄuertitur.ſola ſpẽ panis et vi⸗
ni remanente ⁊ ſubſtantia in ſubam tranſeunte. Pre.iſta
poſitio virtuti ⁊ nobilitati ſacroꝝ legis gratie p̃iudicat.
Pꝛopter qð alit dõm.ꝙ verba ypᷣi.i.tradita a xpᷣo.hñt

virtutem ↄuertendi elementa in coꝛpꝰxpᷣi ⁊ ſanguinem. ⁊⸗

hec virtus data eſt ðᷣbo creato a verbo increato. ſQec h̊ ex
cludit ꝗn ibi virtus increata fit intime oꝑans ſicut in oiĩ⸗
bus vbi cooꝑatur virtꝰcreata.¶ Unde dðm ad pꝛimũ.q;
ſimilitudo quã ponit Augꝰ.⁊ Dama.eſt qẽtum ad hoc.q;
ↄſecratio et oꝑatio iſta eſt gratuita pꝛincipałr ſupᷣ natam
ſicut et illa.vnde vtrũq; fit ꝑ ſpmſanctũ.i.vtraq; oꝑatõne
oꝑatur virtꝰſpũſſancti. Qec hoc excludit vt dictum eſt ꝗn
hic oꝑetur virtꝰverboꝝ.vñ Aug.nõ in merito ↄſecrontis
