tibus ⁊ calumniantibo vos. Contra.j.
Joh. elti. Eſt peccatum ad moꝛtem non pꝛo illo dico vt
roget quis.ergo pꝛo inimico peccàte ad moꝛtem nõ erit
oꝛandum.4! Si dicatur ſicut dicit augu. in ſermone dñi
in monte. ꝙ eſt peccatum ad moꝛtem ⁊ peccatum nõ ad
moꝛtem. Peccatum ad moꝛtem eſt cum poſt agnitioneʒ
cei que per gratiam dei data eſt: aliquis ogpugnat fra⸗
ternitatem. 7 aduerſus gratiam inuidie facibus agita⸗
tur. Peccatum non ad moꝛtem eſt:ſi quis non amoꝛem
a fratre alienauerit: ſed officia fraternitatis debita per
aliquam infirmitatem animi non exhibuerit.pꝛopterea
Paulus credo non oꝛat pꝛo Alexandro: quia iam fra⸗

ter erat: ⁊ ad moꝛtem inuidie facibus fraternitatem op:
pugnãdo peccauerat. Sic enim dicitur. ij. Chimo.iiij.
Alexrander errarius multa mala mihi oſtendit. reddet
illi deus 'm opera eius. valde enim reſtitit noſtris ſer⸗
monibus. Pꝛo bis autem qui non obꝛuperant amoꝛem
ſed timoꝛe ſuccubuerant. oꝛat vt eis ignoſcatur. Vnde
dicit ibidem. in pꝛima mea defenſione nullus mihi aſti⸗
tit:ſed omnes me dereliquerunt. non illis imputetur.
Scðdᷣm hoc ergo dicit. ꝙ ſic accipiatur oꝛandum pro il⸗
lis qui nos perſequuntur quomodo pꝛo quibuſdam fra⸗
trum peccatis intelligatur non pꝛeceptum eſſe vt oꝛemꝰ
Contra.De nemine deſperandum eſt: dum eſt in via
Ande dicitur in pꝛologo ſuper pſał.Nulli quãtũcunq;
delinquenti de venia ac miſericoꝛdia dei diffidenduz fo⸗
re aſſumpta penitendi humilitate. Cum enim cernimus
dauid homicidam ⁊ adulterum.ij. Reg.xj.per peniten
tiam factum ꝓphetam:nulli penitentiam agenti locꝰdil⸗
fidentie relinquitur. Sic ergo de nemine quãtũcũqʒ pec
cante erit deſperandum in vita. ergo pꝛo quolibet erit
oꝛandum. 4 Item dicit auguſti. ſuper illud Math. vij.
Molite iudicare ⁊ non iudica bimini.in ſermone domini
in monte. Duo ſunt in quibus temerarium iudiciuʒ ca⸗
uere debemus. Cum incertum eſi quo animo quicquid
factum ſit.vel cum incertum eſt qualis futurus ſit ꝗ nũc
malus apparet. Ponamus igitur aliquem peccantẽ ad
moꝛtem: incertum eſt adhbuc qualis futurus ſit. Sed ſi
pꝛo eo non oꝛaretur.iudicaretur malus futurus finali⸗
ter. ergo 1 temerarie. Si ergo non eſt temere iudicandꝰ
pꝛo ipſĩo erit oꝛandum.⸗ Pꝛopterea dicendum.ꝙ pec⸗
catum ad moꝛtem dicitur dupliciter. vno modo quod ĩ
ſe babet diſpoſitionem ad non penitendum. 2 ideo pec/
catum qð dicitur in ſpiritũſanctum. vt inuidia fraterne
gratie? bmõi dicuntur peccata ad moꝛtem: & quibus
dicit augu. ꝙ tanta eſt labes iſtius peccati:ꝙ depꝛecan⸗
di humũüitatem ſubire non poſſit.i.vix poſſit hoc modo
accipiendo peccantem ad moꝛtẽ:adhuc erit pꝛo ipᷣo oꝛã⸗
dum. Alio modo dicitur peccatum ad moꝛtem: in quo E
neceſſitas ad non penitendum: quale eſt peccatum moꝛ⸗
tale finaliter. ⁊ pꝛo peccante ſic ad moꝛtem ſi conſtet: nõ
erit oꝛandum. Vnde ad illud auguſ. dicendum m eun⸗/

—s

dem in li. retractationum. O dixi nõ oꝛandum pꝛo qui⸗

buſdam. iuxta illud Yohis eſt peccatum ad moꝛtem ⁊c.
addendum fuit: ſi que tam ſcelerate mentis peruerſita⸗

te finierunt hanc vitam: quoniam de quocũq;ʒ peſſimo ĩ

bac vita conſtituto non eli vtiq; deſperandum: nec ꝓ il⸗
lo impꝛudenter exoꝛatur de quo non deſperatur. Itẽ
queritur vtrum oꝛationem facere contra inimicos ali⸗
quo modo ſit licitum.q; non:videtur per pꝛedictum pꝛe
ceptum. Oꝛate pꝛo perſequẽtibus ⁊ calũniantibus vos
Item Ro. xij. Wenedicite ⁊ nolite maledicere nulli ma⸗
lum pꝛo malo reddentes.ſed oꝛare contra inimicos calũ
niantes eſſet eis malum optare? maledicere 1 maluʒ ꝓ
malo reddere. ergo oꝛationem facere contra inimicum
non erit aliquo modo licitum. Contra. ſQos legimꝰ
ſanctos oꝛationem feciſſe contra inimicos:non vt coꝛri⸗
gerentur ſed vt deſtruerentur. VUnde in Plal. Diſperge
illos in virtute tua. 4 Itẽ Helyas rogauit vt ignis de⸗
ſcenderet de celo qui conſumeret duos pꝛincipes quin⸗
quagenarios.iiij. Reguzʒ. .4 Itẽ in Apoc. vj · martires
oꝛant contra inimicos dicentes. VUſq;quo domine non
vindicas ſanguinem noſtrum de his qui habitant in ter
ra. Rñ. m augul. in ſeꝛmone domini in monte. ꝙ ſan
cti non contra ipſos homines oꝛant ſed contra regnum
peccati vt euertatur: qð qui oꝛãt pꝛo inimicis ſuis oꝛat
qui ſanabiles ſunt. ⁊ contra illos non oꝛant qui inſana⸗
biles eſſe volunt:quia deus puniendo illos non eſt mali
uolus toꝛtoꝛ ſed iuſtiſſimus oꝛdinatoꝛ. Et per hoc ſol⸗
nuntur obiecta. Sic igitur terminatur inquiſitio cires
pꝛecepta generalia agendoxꝝ 7 vitandoꝝ.

D
dſi
ali⸗
nch
et⸗
di
ec⸗
ne
ys

= *

N
i
d.
ſttar
moi
pi⸗
N
ali⸗
npr
vo
imn
lalo
z
ſcum
n⸗
orri⸗
erge
de⸗
gin⸗
tires
ſenon
inter
gn
n
ſgont
ſung
4 ol
eh⸗

Nueſtio

Nneſtio. lxviij. de pꝛece

ptis ordinantibo intentionem.

Ttengite neiſti
ciom vr̃am faciatis coꝛã homibo vt vi
deamini ab eis. Math. v. Hic diſpo⸗
nunt᷑ pᷣcepta ad oꝛdinandã intentõem
.. . faciendoꝝ et vitandoꝝ.Oꝛdinat᷑ autẽ
tripłr.qᷓtum ad rectitudinẽ.qᷓtuʒ ad ſimplicitatẽ.⁊ qᷓ;
tum ad diſcretionẽ. tum ad rectitudinẽ cuʒ dẽ. At⸗
tendite ne iuſticiã vr̃aʒ faciatis coꝛã hoibo vt videamĩ
qð explanat᷑ in triplici ope iuſticie. elemoſyna.oꝛone
ieiunio. Elyna ẽ opꝰdebitũ rſpectu ꝓximi.oꝛo reſpct̃u
i:ieiuniũ reſpct᷑u ſui.Et poſtinodũ ↄcludit᷑ generalr
Theſauriʒate vobᷣ theſauros ĩ celo. tum ad ſimpli⸗
citatẽ cuʒ dr. Si oculꝰtuus ſimplex fuerit:totũ coꝛpus
tuũ luciqũ erit.Ct poſtea ad duplicitatẽ intentõis tol⸗
lendã dr.emo duobo dñis põt ſeruire:et addit᷑. ¶ Zo⸗
lite ſolliciti eẽ aĩe vr̃e quid maducetis.tuʒ ad diſcre
tionẽ intentõis dr. Nolite indicare ⁊ nõ iudica bimini
attendite a falſis betis. Ex quibo relingꝗtur ꝙ oꝛdi
nata intentõ dʒ eſſe recta ſimplex? diſcreta. 4 Et no⸗
ta. ad oꝛdinatã intentõeʒ reꝗrit᷑ amoꝛ boni: diſcre⸗
tio boni.Amoꝛ boni ne ſit libido in volũtate. diſcretõ
ne ſit erꝛoꝛ in electõe. YItem amoꝛ bom oꝛdinatꝰ ẽ cũ eſt
in finẽ ſummũ bonũ.⁊ cũ nõ ponit finẽ aliũ ꝗ nõ oꝛdie⸗
tur in ſummũ bonũ:ex oꝛdine amoꝛis in finẽ ſummum
bonũ eſt rectitudo intentiõis excluſione finis alterius
ſumplicitas intentõis.¶ Scoðm êß ergo q̃runt᷑ tria circa
pcepta oꝛdinãtia intentõeʒ. Pꝛimo de rectitudine intẽ⸗
tionis. Scðdo de ſimplicitate. Tercio de diſcretione.

Membꝛum primnum

IYrca rectitudineʒ intentõis qᷓrenda ſunt
duo. Pꝛimo vtꝝ generalr oms actõnes
ſpũales ⁊ coꝛꝑales teneamur referꝛe ĩ fi⸗
. nem deum. Scðdo vtruz ſpũales actõnes
poſſint referꝛi ad finem tꝑalem.

4
Articulus primus
Rimo querit᷑ vtrũ om̃es actõnes teneamnꝛ
referꝛe in deũ. Ad qð arguit᷑ Math. v. At⸗
tendite ne iuſticiq vr̃aʒ faciatis coꝛa ho. ⁊c. Ex qͥ maĩ/
feſte accipit᷑.ꝙ oꝑa iuſticie teneamur referꝛe in xũ.vñ
ibi exẽpliſicat ſalnatoꝛ de ełyna ieiunio ⁊ orone.Cũ 5
ductrina ſaluatoꝛis nihil hẽat diminutuʒ ſicut nec ſuꝑ⸗
fluũ.⁊ nõ facit mentõeʒ niſi de oꝑibo iuſticie referẽdis
in deũ:alia oꝑa nõ tenemur referꝛe in deũ.⸗ Iteʒz ſunt
quidã actꝰ quoꝝ eſt pᷣncipiũ vis vegetabilis? vis ſenſi
bilis. Sʒ nec vis vegetabilis nec ſenſibił ſunt nate mo
ueri ꝑ appꝛehenſionẽ in deũ. ſᷣm ꝙ ſunt a ſuis poten⸗
tijs nõ ſunt referẽdi ad deũ.Actus ᷓ iſtos manducare
ambulaꝛe ⁊ hmõi nõ tenemur referꝛe ad deũ. ¶ Item ſi
oẽs actꝰtenemur referꝛe ad deũ.nõ referꝛe pcẽm eſt.re⸗

ferꝛe aũt bonũ. Si ꝗ circa actuʒ imediate ſe hñt referꝛi

⁊ nõ referꝛi ⁊ rferꝛi bonũ ñ referꝛi malũ:ꝗq̊ oĩs actꝰ nr ð
neceſſitate ẽ bonꝰaut malꝰ.iQullꝰgᷓ indifferens: qð ẽ in
cõueniens. ¶ Itez intendẽdo finẽ nature nõ declinamꝰ
ab eo:qð eſt ᷣm naturã.̊ nõ peccamꝰ: qꝛ ſicut dĩc ioh.

dam̃.inanẽtes in eo qð eſt ſ̃m natuꝛã in vᷣtute ſumꝰ.de⸗

clinãtes ab eo qð eſt m naturã in id qdð eſt pᷣter natu⸗
ram in malicia ſumꝰ. Si ꝗ aligs manducet ꝓpier ſuſtẽ⸗
tationẽ nature vt generet filios ex ſua vxoꝛe ꝓpter mul⸗
tiplicationẽ natuꝛe nihil intendẽs ampliꝰ.nõ peccabit
cñ intendat finẽ nature:g qs nõ referat᷑ ad deũ non
peccat.¶ Iteʒ nullꝰfaciendo qð dʒ peccat.Sʒ quilibʒ
dʒ ſuſtentaꝛe naturã ⁊ honoꝛare ꝑentes.ᷓ ſuſtentando
natura et ꝑentes honoꝛãdo:nõ attendẽdo niſi debitum
nature:nõ peccabit.Qon tenet᷑ ergo referꝛe iſtos actꝰĩ

deum tentione neceſſitatis.¶ Item non tenemur ad ea
que nõ ſunt in ptᷣate noſtꝛa. Si g̊ motus gꝛe nõ ſunt in
ptate noſtra:nõ tenemur ad motꝰgr̃e. Si & referꝛe ĩ de⸗
um eſt motus gre quia ex caritate:relinꝗtur ꝙ; nõ tene
mur actõnes referꝛe in deũ.¶¶ Item ſi dicat᷑ ꝙ tenemur
actus om̃es referꝛe in deũ ꝓpter hoc qð dic apłs.j.coꝛĩ.
xr. Seu mandncatis ſen bibitis:ſeu aliꝗd aliud facitis
om̃ia in dei gloꝛiã facite.Arguit᷑ ſic. Sancti implent h̊
pᷣceptum apli g̊ om̃es motꝰſuos ⁊ actꝰ referũt in deum
Set act?vemales. Si g̊ motꝰveniales nõ ſunt referẽdi
in teũ:̊ ⁊c̃. Contra.expᷣſſe videt᷑ pᷣceptuʒ aplłi.Oĩa
in gloꝛiã di facite.¶¶ Item rõnalis creatura totaʒ ſe dzʒ
cxo.& et totã ſuã eſſentiq.totã ſuã vᷣtutẽ.totã ſuã actõeʒ
om̃eʒ actõeʒ ſuã dʒ referꝛe in deũ.¶¶ Iem omiĩs actio
magis oꝛdinabilis ẽ in finẽ ſummũ q; in aliũ: quemad
modũ ipᷣa pꝛima cã magis eſt cã cuiuſlibʒ actõis bone
q; cã alia. Si ̊ rõnalis creatura tenet᷑ ad oꝛdinẽ actio
nis:tenet᷑ oꝛdinare actõeʒ qualibet in ſummũ fint᷑: cuʒ
magis ad illũ oꝛdinet᷑ qᷓ; ad aliũ.¶ Item math.vj. i¶e
mo põt duobo dñis ſeruire.vbi dĩc glo. Rabani.Quic
quid facis facias vel ex amoꝛe dei vel ex ſeruitute dya⸗
boli.̊ omis actio de neceſſitate bona ẽ vel mala. nulla
Gindiſferens:qð eſt incõueniẽs. Item ſuꝑ illud ma⸗
thei.xij. Aut facite arboꝛẽ bonã ⁊ fructũ eiꝰbonum ⁊c̃.
dicit glo.hiero.i Aihil mediũ ꝗn boni actoꝛis bona ſint
oꝑa ⁊ mali mala.Sʒ neceſſe ẽ actoꝛẽ eſſe malũ vł bonũ
&̊ neceſſe ẽ ꝙ oꝑa ſint bona vel mala.ec ẽ ibi mediuʒ
nulla & indr̃ia. ¶¶ Item Hier. in eplła ad aug.de cerimo
nialibo legis dĩc.iQõ indr̃ia ſunt inter bonũ ⁊ malũ ſiẽ
phi diſputant.Si ꝙ nõ eſt acciꝑe indifferens in oꝑib-
illis:& pari rõne nec in oꝑibo alijs.¶¶ Item marꝰẽ ꝓgꝛe
di in factũ q; in verbũ.Si & in vᷣbo nõ inuenit᷑ indiffe⸗
rens:nec in facto inueniet᷑. O aũt nõ inueniat᷑ in ᷣbo
indifferens pʒ.aut ẽ in debitũ finẽ:⁊ tunc eſt laudabile
7 bonũ.aut caret debito fine:⁊ eſt ocioſuʒ.aut eſt in fi⸗
nem malũ:⁊ eſt ꝑnitioſum: ⁊ vtroqʒ mõ eſt repᷣbenſibi⸗
le malũ. Ad h̊ rñũdent quidã diceẽtes.ꝙ illud pᷣceptũ
apii.om̃ia in gloꝛiã dei facite.intelligi᷑ negatiue.i.ni⸗
hil faciatis ↄtra gloꝛiã dei.q¶ Contra. Scðm h̊ doꝛmiẽ⸗
do implemꝰillud pᷣceptũ:qꝛ nibil facimus ↄtra gloriaʒ
dei:ſi ſolũ illud pᷣceptũ intelligit᷑ negatiue.q Iteʒ ſi di⸗
catur ꝙ intelligit᷑ cũ poſitõne actꝰ:vt ſit ſenſus.Facite
in gloꝛiã dei.i.facite nõ ðᷣ gloꝛiã dei.Contꝛa. Scðm HGᷣ
ꝑ illud pᷣceptũ nihil ponit᷑ niſi facẽ ⁊ negatio quedã.ra
tione eiꝰ qð eſt facẽ nõ intelligit᷑ diſpoſitõ ad mercedeʒ
ſen ad merituʒ:qꝛ facẽ in ſe cõe eſt.nec rõne negatõnis
ſiłi mõ:ꝗa ꝑ negatõeʒ nõ eſt poſitio debiti finie meriti
h remotio indebiti:& nec vᷣtute totius erit diſpoſitõ ad
meritũ.Sʒ ſeu eẽt pᷣceptũ ſeu ↄſilium eſſet diſponẽs ad
meritũ:ſeqretur igit᷑ ꝙ nec eẽt pᷣceptũ nec ↄſiliũ.⸗¶ Itẽ
cum dicit᷑ in gloꝛiam:notatur habitudo finis ad actuʒ
ergo cum dicit᷑:facite in glaꝛiam:notatur relatio actꝰ
ad finem. Mon igitur intelligiẽ negatiue. Alij dicũt
ꝙ intelligitur poſitiue:ſed eſt ↄſilium non preceptum.
Contra obijcit᷑ a ↄtrario ſenſu. Facere cotra gloꝛiaʒ
ei eſt prohibitum:̊ facere in gloriam dei eſt pᷣceptum
Item pꝛeceptũ eſt datũ a circũuũſtantijs actionũ. Sed
inter omnes circũſtantias finis eſt maxime debitus. g
inter omnes circũſtantias finis eſt maxime in pᷣcepto.
M autẽ alie circũſtantie actionũ ſint in pᷣcepto mani
feſtum eſt. am in pꝛecepto eſt moderate comedere ſo
bꝛie bibere pᷣterea ⁊ debito tꝑe:⁊ ita de alije circumſlã⸗
tijs.ꝭ̊ multofoꝛtiꝰ ꝓpter deum comedere. In pᷣcepto igi
tur eſt oẽs actões referꝛe ad du. Pꝛopterea alij di⸗
cunt ꝙ pᷣceptum eſt de actõnibo referedis in deũ.oĩa in
gloꝛiã dei facite:et intelligi᷑ habitu nõ actu:ita ꝙ quic
quid faciat homo.⁊ ſi nõ actu referat in deũ: tamen ſi
interꝛogaret᷑ ꝓpter quid illud faceret:tenet᷑ vere rñde⸗
re ꝙ illud vult faceꝛe ꝓpter deum.¶ Contra. Medit in⸗
cõueniens qð pꝛius.ſ.ꝙ aliquis iuſtꝰimplet illud pre/

QOuntwe x a Zen Tnte

ceptũ doꝛmiendo:qꝗa in eo eſt habitus caꝛitatis:Fᷣm quẽ
interꝛogatꝰdiceret ꝙ vult comedẽ ⁊ bibere ꝓpter rum
MWeret᷑ igit᷑ dꝛmiendo.¶ Item diſtinguit inter pꝛece
pta affirmatiua ? negatiua: qꝛ p̃cepta negatia obligãt
ſemper et ad ſemper. Pꝛecepta affirmatiua obligant
ſemꝑ:ſᷣ nõ ad ſemꝑ. Sʒ ſi intelli eret᷑ relatõ ᷣm bĩtum
illud p̃ceptũ qð affirmatiuũ eſi ſp obligaret: qꝛ oĩa bo
na ſemꝑ habitu referẽda ſunt ĩ deũ. Sp em glibet tenet
eſſe ꝑatus:ꝙ ſi cogitaꝛet de deo:ꝙ; ad ipᷣm referꝛet ſuaʒ
actionẽ. nõ g intelligit᷑ illud pᷣceptũ in babitu. Pro
pterea alij dicũt.ꝙ pceptũ oĩa in gloꝛiã dei facẽ. intelli
gitur vt ſꝑ referamad deũ omnẽ actũ bonũ:cũ ↄuerti⸗
mur oĩno ſuꝑ collatõeʒ actꝰad finẽ ad quẽ dʒ vis rõna⸗
lis actum oꝛdinare.4 Ad primuʒ & obiectũ rñdent.;
ſaluatoꝛ facit mentõez de opibo iuſſicie referẽdis ĩ deũ
etiã de alijs:ſᷣm ꝙ debitũ relatõnis geminat᷑ . Eſt em
tebitũ opis et debituz facientis. Ex ipo ebito operis
opꝑa iuſticie ſeu ſpũalia dñt referꝛi in deü. qð exp̃ſſit ſal
uatoꝛ cum dixit. Attendite ne iuſticiam vr̃am faciatis
coꝛã bomĩbo. Ex debito vo facientis debent referꝛi alia
oꝑa.quoꝝ pꝛincipiũ eſt libeꝝ arbitrũi. et hoc cum con·
ferimus actõnes ad finẽ pꝛincipaleʒ. qð inſi inuauit ſal⸗
uatoꝛ cũ dirit Math. vj. Lheſauriʒate vobis theſau⸗
ros in celo. Et expoſuu theſaurũ intentõʒ coꝛdis cum
ſubiũxit. vbi eſt tbeſaurus tuus ibi eſt coꝛ tuum. Ad
ſcõm dicerẽt. ꝙ actꝰ vegetabilis 2 ſenſibilis diſtinguun
tur. quida ſunt inuolũtarij:vt attꝛabẽ dirigeꝛe ex
ꝑte vegetabił.imagĩari terꝛeri ex ꝑte ſenſibilis. ⁊ iſtos
actꝰquia nõ ſunt in pfate arbitrij: nõ tenemur referꝛe.
Alij vo ſunt volũtarij hoc eſt ſubditi imꝑio rõis: quẽ⸗
admodũ comedẽ coire ex ꝑte vegetabilis. vidẽ ambula
re ex ꝑte ſenſibilis. Scðᷣm hoc ꝭᷣ ꝙ actaiſti pᷣncipiũ ha⸗
bent vim imꝑantem motuʒ.ſ.rõnalem: tenemur actus
iſtos referꝛe in deũ eo modo qͥ dictũ eſt. Scðm auteʒ ꝙ
hñt pᷣncipiũ vires facientes vel elicientes motꝰnõ tene
mur ipos referꝛe.¶ Ad terciũ dom. ꝙ q̃ntũ eſt ex impe
rio vᷣtutis rõnalis: nullꝰmotꝰeſt indifferẽs. Sʒ põt eẽ
indifferẽs ſm ꝓ eſt ex vi ſenſibili: vel alia ꝗ nõ ſᷣm ſe na
ta eſt ad ſummũ bonũ. Item põt eſſe indifferẽs ratöne
ſtatꝰvt in puero et alienato.⸗ Ad quartũ rñdent.ꝙ a⸗
ctus vegetabilis ⁊ ſenſibilis in hoĩe viriũ inferioꝛuz

ſublimioꝛẽ bñt oꝛdinẽ in hoĩe ꝙᷓ in ceteris. Oꝛdinatur

—

em̃ ad vim rönalem ſeu ſub vi rõnali ⁊ iõ actꝰ eoꝝ qui
ſubiecti ſunt rõni referẽdi eꝛũt ad finẽ vis rõnalis: qui
eſt de. et H eſi finis nature rõnalis: inqᷓtum rõnalis
Ideo qᷓuis rõnalis referat ad finẽ vegetabilis vel ſen⸗
bilis actũ vegetabilis vel ſenſibił. ↄſiderãdo fineʒ vlti⸗
mũ deũ:nõ pꝛiuãdo neq; ponẽdo ipᷣm: nibilominꝰ tñ ſi
nö referat in deum omittit vel veclinat ab eo qꝗð m na
turã ſuã eſt. qᷓ eſt. ſ.rõnalio.⁊ in boc dicũt ꝙ trãſcendit
theologꝰ phᷣm moꝛalẽ.¶ Ad gntum dðm. ꝙ aligs facit
qð dʒ non tñ ꝓut dʒ. et aliquis facit quod debet prout
debet. Faciẽdo quis quod debet et tñ nõ ꝓut dʒ peccat.
hoc vel ↄmittendo ſicẽ ieiunãdo ꝓpter vana gloꝛiã: vel
oꝛando. Vel omittẽdo vt in elemoſy nã dando: cũ eſt in
ↄpᷣbenſione ſummi boni:et nõ referẽdo ad ipᷣm. facien⸗
do vᷣo qdð dʒ et ꝓnt dʒ non peccat.⸗ Ad ſextum rñdeo.
am biguũ verbũ eſt qð di ꝙ nõ tenemur ad ea q̃ nõ ſũt
in ptate noſtra.Qam nõ bñs gram: ſi nõ hẽat ptᷣatẽ
ad oꝑa gre: bʒ tñ facultatẽ faciendi qð in ſe eſt ꝙ habe
at gram:ex q̃ eſt ptᷣas ad oꝑa gre. Pꝛeteꝛea ptas refeꝛẽ
di in deũ ſicut in ſinẽ duptłr eſt.aut ſicut in finẽ ꝓximũ:
2 boc modo referre actũ eſt er prate gratie. Aut ſicut ĩ
finẽ remotum.et hoc modo eſt referꝛe in pfᷣate rõnalis
nature. vñ ꝓpꝛie loquẽdo er pfate nature poſſumꝰ refer
re actõnes nr̃as ad deũ non in ceũ.ex ptate gratie ĩ de
um. Ad:em̃ dicit circũſtantiaʒ cauſe finalis remote:vt
cũ dico:vado ad eccłiaʒ:cũ adhuc remotꝰſuʒ. In vo di
cit circũſtantiã cauſe finalis ꝓrime:vt cũ dico. Vado ĩ
eccliaz cũ ꝓximꝰſuʒ. ¶ No vltimũ dðm cũ drẽ. Om̃ia
in gloꝛiã dei facite.nõ intelligit᷑ niſi de actibo oꝛdinabi

vncipał oꝑis.ſ.deo:et de i

libus in veũ:ꝛ ideo nulla ẽ obligatio vel obiectio de ve⸗
nialibus. Sed ↄtra banc rñſionem obijci tur. Mã ſi⸗
cut dic aug. in pmo libero arbitrio. Planũ eſt in toto
vicioꝝ genere libidinẽ dñari.in om̃i vicioſo actu mo
uet libido quã diffinit ang · impꝛob volũtatẽ. AUbi ñ
mouet libido:nõ erit opꝰvicioſum. Sed ſi aligs come⸗
dat ea ſola intentõne vt ſuſientet᷑ reſpiciẽs ad neceſſita
tem nature ſolũ. et tñ ↄſiderãs deũ nõ referendo vltra
nõ mouet᷑ libidine: ̊ ſuum comedẽ nõ erit vicioſt um. S
nec ↄtra aliqð p̃ceptuzʒ: nõ tenet᷑ talẽ actum referꝛe in
deum. 4 Yem ad Ro. vij. ſuꝑ illud. 126 eniʒz qð volo h
ago. diſtinguit᷑ triplex velle. velle natuꝛe. velle gre. vel⸗
le vicij. Velle aũt comedẽ ad ſuſientatõeʒ nature ſolum
velle nature ẽ. Velle ᷣo comedẽ ꝓpter voluptatẽ qᷓ que⸗
ritur in cibo velle vicij eſt. Velle ᷣo comedẽ ad boc ꝙ
ſuſtentet᷑ in ſeruitio dei velle gre eſt. Sic velle gratie
laudabile eſt: et velle vicij vitu pabile eſt: ita relle natu⸗
re indifferẽs. Si rõ ſequat᷑ volũtatẽ nature.nõ mere⸗
bitur nec demerebit. Sʒ li faceret ð aliqð p̃ceptũ neceſ
ſe erit demereri. ullo pcepto tenet᷑ referꝛe talẽ acti⸗

onẽ in deũ. Rñ. dom ꝙ pceptũ de actionibo referen⸗

dis in deũ affirmatiuũ ell et obligat ſemꝑ bᷣ nõ ad ſem⸗

per. p ꝓ loco et tꝑe:hᷣ eſt cum actu cogitat᷑ de oꝑe ⁊ fine

pa obligatõòe quã dʒ rõnalis
creata deo. totã eĩ ſe dʒ deo.⁊ Fm ipᷣaʒ ſbaʒ 2 vᷣtutem et
actõeʒ. Diſtingẽdũ ẽ tñ ſiẽ pꝛiꝰvᷣm iohᷣ.dam̃.ꝙ q̃dã vi⸗
res ſunt obediẽtes rõni.quedaʒ vᷣo nõ obediẽtes rõni.
vt nutritiua 1 augmẽratiua 2 reſpiratiua.⁊ qꝛ actuum
bhaꝝ viriũ nõ ſumꝰdñi:qꝛ nõ ſubijciunt᷑ arbitrio rõnis
ideo nõ tenemur iſtos actꝰreferꝛe. Ytem ſunt vires obe
dientes rõni vt appꝛehẽſiua ſenſibilis ⁊ motina ⁊ man⸗
ducatiua ſumẽs cibũ.⁊ hmõi.Et boꝝ actuũ ſᷣm ꝙ ſunt
ex imꝑio rõnis dñium hẽmus.⸗ iõ tenemur ißos refer
re in xcũ triplici cognitõe rõnis ↄcurꝛẽte. ↄſideratione
ſcʒ oꝑis.ↄſideratõne finis ꝗ eſt deus. ↄſideratõne obli⸗
gatõnis:q̃ rõnalis creatura tenet᷑ deo. Itez ſunt vires
rõnales vt vis cognitiua vis electiua vis etiã interpᷣta⸗
tiua. Et haꝝ actus tenemur referre in deũ duplici cõ⸗
ſideratõne ↄcurꝛente videlicet ↄſideratõne operis 2 cõ
ſideratõne finis. Quia enim iſii actus ratõnales ſunt:
non neceſſariũ eſt terciũ.ſ.ↄſideratio obligatõnis. et B
mõ intelligit᷑ illud pᷣceptũ ad coł.iij. Om̃e quodcũq; fa
citis in oᷣbo aut in oꝑe: oĩa in noĩe dñi ihu xp̃ᷣi facite.⁊
dicit ibi glo.i.ad gloꝛiam xpᷣi facite non vr̃am.⁊ nõ ſo⸗

lum ꝗᷓ ſacis vᷣbo aut oꝑe:ſed om̃ia ſint ad gloꝛiẽ rp̃i:et

cogitatõnes:⁊ ſi q̃ ſint alia: qd intelligendũ ẽ m diſtĩ⸗
ctionẽ que ſupᷣ polita eſt.¶ Ad illa vᷣo duo q̃ ↄſequẽter
obijciunt᷑ ꝙ rõnalis creatura dʒ totã ſuã actionẽ deo.
a ideo tenet᷑ referꝛe ad finẽ deũ.⁊ iteruʒ ꝙ tenet᷑ oꝛdiare
ſuas actõnes in finẽ deũ: ↄcedenduʒ ẽ ßm diſtinctõneʒ
que ſupra poſita eſt. 4 Ao illud vᷣo qð q̃rto obĩ ex glo.
MWath. Quicqd facis. facis ex Fuitute dy aboli: vel ex
amoꝛe dei. dõm. ꝙ ex: nõ notat ibi cãm mouentẽ:bᷣ ↄco
mitantẽ vt ſit ſenſus. ꝗqcqd facis facis vel ex amoꝛe dei.
i. exiſtens in caritate. vel er ſeruitute dyaboli. i. exñs ĩ
peto:non ꝙ pꝛocedat quodlibet opus ex amoꝛe dei mo
uente: vel ex ſeruitute dy aboli.¶ Similiter intelligen⸗
dum eſt illud Hiero. ſuꝑ· xij. Math. Nihil mediũ quĩ
boni actoꝛis bona ſint opera: et mali mala. Intelligit
em̃ opere ſᷣm ꝙ exit a rõnali creatura affecta m bo
nitatem et maliciõ: nõ de oꝑe m ſe. 4Ad illud vo hie⸗
ro.ad aug.dðᷣm.ꝙ intelligebat de operibo cerimoniali
bus ꝓut opinabat᷑ ipſa tempoꝛe legis eſſe pꝛecepta. tꝑe
vo gratie ꝓhibita.⁊ ſᷣm hoc dicebat ꝙ non erat indiffe
rens in eis: nõ aũt de ip̃is oꝑibo m ſe. Vñ dic aug. in
epta quã reſcribit ad Hiero.Cur nõ dicã precepta illa
veteruʒ ſacroꝝ nõ bona eſſe:qꝛ nõ eis iuſtificamur nec
tñ mala qꝛ diuinitꝰp̃cepta:cũ me adiuuʒ ꝓPhetica ſnĩa
qua dicit deus ſe illi populo dediſſe precepta non bona
Ezʒe. xx. de alijs aũt opibo ꝗᷓ nec ſunt in pᷣceptõe nec ĩ ꝓ
hibitõne dic hiero. Phi diſputant bonu eſt cõtinentia

— — —

— ——

——— —

S, — ——a¶a- — —

— — — —⸗

— — —

— — —

—.

— = – — — —

— t. —

— — = —

n
1.

I

le

i

bo
bie
ali
giſe
in
ile
net
ſi
NN
6
6

Nueſtio

malum eſt luxuria. inter vtrũq; indifferens eſt ambu⸗
laꝛe digerere. De oꝑibo vᷣo cerimonialibo dicit. obyua⸗
re cerimonias legis nõ põt eſſe indifferẽs: ̊ aut maluʒ
eſt aut bonũ eſt. Donũ dicit rõne pᷣceptõnis tꝑe legis.
malũ rõne ꝓhibitõis tꝑe gr̃e.¶ Ao illud vᷣo qð obijcit᷑.
eirca ver bũ nõ põt eſſe indifferes.g nec circa factuz:
dom ꝙ nõ ſeꝗtur. Mam ver bũ ym ſe exit a vi rõnabili
⁊ ad finẽ eius.vñ ꝑ ſupᷣdicta rõneʒ ⁊ vterminatõeʒ ca
dit aut in bonũ aut in malũ: nõ aũt ſic ẽ de qͥlibʒ facto.
Ad alia vo q obijciunt᷑ vltimo. ꝙ ſi alige comedat p
pter ſuſtentatõeʒ nature tm̃:qᷓuis oſideret actũ 2 fineʒ
deũ:nõ mouet᷑ libidine.acedendũ eſt h.cũ nõ ↄſiderarʒ
obligatõeʒ:q tenet᷑ natura rõnalis deo.&̊ ſi ↄſideraret
obligatõeʒ q totã ſe dʒ deo:⁊ actũ et ipᷣm veũ: ↄſtans ẽ
ſi nõ referꝛet deo.ſuũ debitũ venegaret.a iõ moueretur
impꝛoba volũtate hoc ẽ libidine.¶ Ao illud vo qð vlti⸗
mo dic:ꝙ ſi rõ ſeq̃tur velle nature:ꝙ nõ demerebit᷑:cõ⸗
cedendũ eſt: niſi vbi tenet᷑ ad ſuꝑioꝛem oꝛdinẽ actõnis.
dico em̃ ꝙ cum rõ oſiderat actũ ⁊ finẽ ⁊ obligatõʒ quã
dʒ deo. tenet᷑ ip̃am actõeʒ vt comeſtionis oꝛdinaꝛe.non
ſolum ad ſuſtentationẽ nature ſᷣ ad ſuſtentationeʒ pꝛo
pter deum. L

Articulus ſecundus

Oſtea querit᷑ vtrũ actões ſpũales poſſint re
ferꝛi ad finẽ tꝑalem. Querit᷑ ̊ vtꝝ liceat ali
cui pdicaꝛe iſto fine vt ſuſtentet᷑: eſto ꝙ non
hẽat aliunde. Ad qð arguit᷑ ſic. Om̃is actio relata ad
finẽ debitũ agentis:eſt bona ⁊ oꝛdinata. Cũ ꝗ̊ pdicãti
debeant᷑ tꝑalia ſicẽ hr.j.coꝛi.ix. Si nos vobᷣ ſpũalia ſe⸗
minamꝰ:nõ eſt magnũ ſi vr̃a carnalia metamꝰ.4! Jteʒ
vj. ad Hat. Coicet bis ꝗ catheʒiʒat᷑ obo ei ꝗ ſe cathezi⸗
zat in oib bonis. Nez. j. Thi. ij. Laboꝛantẽ agricolaʒ
opꝑtet te fructibo ꝑciꝑe.Iteʒ math.x.Dignꝰẽ oꝑarius
mercede ſua rel cibo ſuo. Iteʒ in pᷣs. Sumite pᷣs.ſ.pᷣdi
cationẽ ⁊ date tympanũ.ſ.tꝑalis ſuſtentatõis.q̊ ſuſten
tatio pᷣgicatoꝛis ẽ finis debitꝰpᷣdicatõni. Pꝛedicaꝛe er⸗
go tali fine licitu erit T bonũ.ꝗ Iteʒ neceſſitas nõ hʒ le
gem. Sʒ neceſſe ẽ ꝙ pdicatoꝛ ſuſtentet᷑. Si ᷓ nõ hʒ ali⸗
unde vt ſuſtentet᷑ pdicando ꝓpter ſuſtentatiõʒ nõ faciet
53 legeʒ. IYteʒ talis p̃dicato nõ ꝓcedit ex mala radice:
qa volũtas q vult ſuſtentari licita ẽ: nec referet ad ma⸗

lum finẽ:qm ſuſtẽtari neceſſariũ ẽ: ̊ talis p̃dicatio lici⸗

ta ẽ. ¶ Itẽ ad phil. j. Seu ꝑ occaſionẽ ſeu ꝑ veꝛitatẽ xp̃e

unnũciet᷑ in ̊ gaudeo:ſj ⁊ gaudebo.⁊ annũciari ꝑ occa

ſionẽ dic pdicari ꝓpter lucꝝ tꝑale.Si g̊ apłs non gau⸗
t niſi de bono vel licito:pᷣlicari tali fine erit bonuʒ 2
licitũ. ¶ Iteʒ fodiẽti in vinea lʒ ſperare mercedẽ ſi bi ꝓp
miſſam 2 debitã et ꝓyter illã laboꝛare. cũ ſuſtentatio
coꝛꝑalis ſit merces ꝓmiſſa pdicatoꝛi Luce. x. Digneſt
oꝑarius mercede ſua.poterit p̃dicatoꝛ ꝓ illa pᷣ̃dicare.
Cont᷑. Aug.in ſermone dñi in mõte. ¶ ¶õ iõ debemꝰ
euãgeliʒare vt mãducemꝰ:ſ ij manducare vt euangeli
zemꝰ. Mã ſi ꝓpterea euãgeliʒamovt manducemꝰvilius
hẽmus euãgeliũ qᷓ cibũ.⁊ erit iã bonũ nrjm in mandu⸗
cando ncciuʒ aũt in euãgeliʒãdo.¶ IZtẽ aug. in eodem.
Si coactꝰinopia reꝝ q tpali vite ſunt nccia p̃dico euan
geliũ. mercedẽ euãgelij nõ hẽbo:qꝛ nõ ipᷣm euãgeliũ di
ligo k eiꝰ pᷣciũ in illis tꝑalibo ↄſtituo:qð nephasẽ fie⸗
rivt ñ tanqᷓ filiꝰmiſtret euãgeliũ:ſᷣ tãq ſeruꝰ cni diſpẽ
ſatio credita eſt. ¶ Itẽ p̃ferꝛe vilioꝛa melioꝛibo 7 tꝑalia
ſpualibo inoꝛdinatũ ⁊ culpabile ẽ. Sʒ dic aug. in mo
ne oni in mõte. Quecũq; res ꝓpt̃ aliꝗd qrit᷑.ſine dubio

2 20

inferioꝛ ẽ qᷓ illud ꝓpt qð q̃rit᷑.⁊ iõ iliud pmũ eſt ꝓpt᷑ qð

iſtã reʒ qris. nõ iſla res quã pꝛopt aliud q̃ris.ꝗqᷓpꝛopt᷑
ſi euãgel iũ 2 regnũ dei ꝓpt cibũ qrimꝰ:pᷣoꝛeʒ facimꝰ ci⸗/
bum ⁊ poſteriꝰregnũ dei. Relinqꝗtur O ꝙ pᷣdicaꝛe ſeu fa
cere aliqð aliud opꝰſpũale ꝓpt emolumentũ tꝑale: eſt
inoꝛdinatũ J culpabile.¶ Iteʒ math. x. Gratis accepi⸗
ſtis tis date dr̃ p̃dicatoꝛibo apłis.Si 5 pᷣdicaꝛe ꝓpteꝛ

tꝑalia nõ eſt gratis dare:ĩmo venalẽ p̃dicatõeʒ hr̃e:q p̃
dicat ꝓpter ſuſtentatõnem tranſgredit᷑ hoc pꝛeceptum.
Iteʒ ſi ſy moniacũ ẽ ſpũalia ꝓ tꝑalibo dare:talis pᷣ⸗
dicatio ſy moniaca erit. Rñ.dᷣm ꝙ nullo mõ opera
ſpũalia dñt ad finẽ tꝑalem referꝛi:ĩmo ad finẽ eternuʒ
qꝛ ſicut dic aug. Jam qð ẽ meliꝰ incõparabilłr referꝛet᷑
ad id qð ẽ viliꝰ:qð eſt inoꝛdinatuʒ 2 vituꝑabile.¶ Ad
illud ̊ qð pᷣmo obijcit᷑.rñdet ꝑ interemptõeʒ ꝙ ſuſten⸗
tatio coꝛꝑalis nõ eſt finis debitꝰ p̃dicatõni. ſ̊ res debi

ta pᷣdicatoꝛi nõ res quã debeat acqreꝛe ex p̃dicatõne:hᷣ

„

quã meret᷑ ex pᷣdicatõe.vñ.j.coꝛin.ix.Qui arat dz ara⸗
re in ſpe. Glo.i.pᷣdicatoꝛ ꝗ aperit coꝛda ad fidẽ dʒ ara

re in ſpe ſtipendioꝝ tꝑaliũ:nõ ꝗꝓpter hãc ſpem. Mon ei
H dʒ eſſe ſua intentio ⁊ finis in ſuo mĩſterio. Vñ ᷣm Hᷣ
dĩ Luc.x. Dignꝰeſt oꝑariꝰmercede ſua. Cauſa aũt eſt
qꝛ finis dʒ eſſe id qð meliꝰẽ.et ideo in tꝑalibo non pt eẽ

finis ſpũalium:qꝛ ĩ eo qð ẽ optimũ dʒ oↄſtitui finis.ſi

cut dĩc ph̊s.In ſolo deo dʒ poni finis pᷣdicatõis.apoc.

j. Ego ſum alpha 70. 4¶ Ad ſcdᷣm dom.ꝙ ſunt quedaʒ

mala qꝛ ꝓhibita in quibo neceſſitas diſpenſat.vt.j. Re

gũ.xrj. de dauid ꝗ comedit panes ꝗpoſitõnis. Comedẽ

em̃ tales panes nõ erat malũ niſi qꝛ ꝓbibitũ. Similit

math. xij. excuſant᷑ diſcipuli ꝓpter neceſſitatem:qꝛ frica

bant ſpicas in ſabbato. Quedã dᷣo ſunt ꝓhibita gꝗa ma
la in ꝗbus neceſſitas nõ diſpenſat.vt foꝛnicaꝛi? tale eſt
pᷣdieare ꝓ mercede tꝑali.qꝛ ſicut ſup oſtenſum ẽ:in boc
ponit᷑ abuſio ⁊ inoꝛdinatio actus.¶ Ad terciũ dðm. ꝙ;

erx mala radice ꝓuenit iſta actio. Qam qᷓuis actio vo⸗

luntatis q̃ iſte vult ſuſtentari abſolute nõ ſit mala: tam̃
volũtas qͥ iſte vult ſuſtentari tałr. mala ẽ.ſ.ꝑ pᷣdicatõʒ
qꝛ in h ẽ ꝑueꝛſitas oꝛdinatõis. Pꝛetẽa quis pᷣdicatõ ſit
bonũ opꝰꝛ licitum:tñ deturpat᷑ ſi h̊ fine exerceat᷑.ſpũa
lia em̃ dñt referꝛi ad finẽ ſi pualem. ¶ Ad q̃rtũ dᷣm.qꝙ; ñ

gaudebat apłs ve hoc ꝙ ꝑ occaſionẽ annũciabat᷑ xpᷣc:
b de ↄñti. ſ. de ꝓfectu audientiũ ꝗ inde ꝓueniebat.vñ in
illa locutõe poni᷑ añcedẽs ꝓ ↄñti ſᷣm ꝙ illud Jac.j.ac

cipit᷑. Om̃e gaudiũ exiſtimate frẽs cariſſimi cũ in vari

as temptatões incideritis. ad ̊ ſiꝗndũ nõ dixit abſo
lute gaudeo ſ̊ 1 gaudebo de futuro. Vel pt dici ꝙ gau⸗

debat apłs de paſſione qꝛ annũciabat᷑ xpᷣe.ᷣ nõ de talr
pᷣdicantiũ actõe.Fᷣm ꝙ dr te interfectõe xpᷣi:q iudeorũ
actio deo diſplicuit:bᷣ paſſio gta fuit.¶ Ad vltimũ dðʒ

ꝓ nõ eſt ſile de oꝑario ſpũali ⁊ tꝑali.nam laboꝛ ⁊ actõ
fodiẽtis in vinea tꝑalis eſt.et ideo ſbᷣ p̃cio poni põt. Sʒ

laboꝛ et actio p̃dicatoꝛis ſpiritualis eſt:⁊ ideo ſub pre⸗
cio poni non poteſt.

Membrum ſecũdum

Onſequenter querenaũ eſt de ſimplicita
te intentõnis:de qua dr math.vj.Si ocu
lus tuus fuerit ſimplex totũ coꝛpꝰ tuum
lucidũ erit ⁊c̃.⁊ ꝓ qua dr. Qemo duobo
dñis põt ſeruire.ꝛ nolite ſolliciti eſſe ⁊c.bᷣ pꝛimũ queri
te regnũ dei.Circa qð querunt᷑ pᷣncipalr tria. Primo
vtrũ manẽte ſimplicitate intentonis pñt ↄſtitui duo fi⸗
nes. Scðdo vtꝝ poſſit ↄſtitui intentõ ſiue finis in creat᷑a

Kercio vtꝑ omis ſollicitudo tꝑalium ſit ꝓhibita.

Articulus prunus
Irca pꝛimũ queritur vtrum aligs poſſit ſi⸗
bi ↄſtituere duos fines tꝑalem et eternum.
vt ire ad eccliam ꝓpter deum et ꝓpter num⸗
mos et hmõi. Ad qð ſic. Ahil ꝓhibet eundẽ motum
eſſe gratie ⁊ nature.verbigr̃a. Diligere deum ga bene⸗
ficus qð reſpicit natura.⁊ diligere ꝗa bonꝰ:quod reſpi
cit ga.& nibil ꝓhibebit eundẽ actũ referꝛi ad finẽ natu
re et finẽ gr̃e.Sed finis nature ſemꝑ eſt in creatura.ſfi⸗
nis in creatoꝛe. Vniꝰꝗ ⁊ eiuſaẽ actꝰpoter̃t cõſtitui duo

fines nõ referẽdo vnũ ad alteꝝ.4l Iteʒ cũ rõ ſit vna po

tentia hñs ꝑtem ſuꝑioꝛẽ ⁊ inferiorẽ:rõne ſuꝑioris põt

in deum. ratõne vo inferioꝛis que ↄiuncta eſt ſenſuali⸗
tati in id qð eſt nature neceſſariũ.ita tñ ꝙ nec hũc finẽ
ponat oꝛdinatũ ad illũ.il Item H̊ idẽ põt/ꝓbari ꝑ ſile ĩ
xpᷣo.Ratõ em̃ voluit nõ moꝛi cũ dixit. Pater ſi poſſibi
leẽ tranſeat a me calirx iſte:Fᷣm ꝑtem illã q̃ ↄiungit᷑ ſen
ſualitati. Item ſᷣm ꝑtem ſuꝑioꝛẽ voluit moꝛi: qꝛ dixit.
verũtñ nõ ſicut ego volo ſ̊ ſicut tu.̊ pari rõne vis rati:
onalis põt ſibi duos fines ↄſtituere.¶ Item aliꝗs põt
ire ad ſcẽm iacobũ ex voto facto in caritate. Itẽ põt ire
ex naturali pietate ad videndũ frẽm ſuũ. eadeʒ actio
põt eſſe ex caritate ⁊ ex naturali pietate.Sʒ caritas re
fert᷑ ad finẽ eternũ.naturalis pietas ad finẽ tꝑalem. er
go pñt ↄſtitui duo fines vniꝰactõnis:tꝑalis.ſ.⁊ eternꝰ
Item aliꝗs motus põt eẽ ſimul naturalis 2 violentꝰ
vt ſi lapis impellat᷑ droꝛſum.inqꝙᷓ̃tuʒ pellit᷑ violentꝰeſt.
intum vᷣo inclinat᷑ vooꝛſum natalis.Sʒ maioꝛ ẽ dr̃ia
inter motũ naturalẽ ⁊ violentũ qᷓ; inter motũ ex natali
pietate 2 ex caꝛitate:ꝗ idẽ pt᷑ eẽ motꝰex caritate ⁊ ex na
turali pietate. Contra.aug.in ᷣmone dñi in monte
exponẽs illud.Si oculꝰtuus fuerit.ſ.⁊c. Qiſi coꝛ ſim/
pler fuerit mm non erit. Simplex aũt quõ erit ſi duo
bus dñis ſᷣuiat᷑:nec vna intentõne reꝝ eternaꝝ purifi
cet aciẽ ſuã:ſᷣ eam moꝛtaliũ rerũ amoꝛe obnubilet.õ
põt igi᷑ mᷣm ⁊ ſimplex coꝛ eſſe.ſi diuidat᷑ intentõ ⁊ cõ
ſtituant᷑ duo fines in tꝑalibo ⁊ eternis.4l Item aug.in
eodẽ. Coꝛ nõ mũdat niſi vna ⁊ ſimplex intentõ in et nã
vitam ⁊ ſolo et puro amoꝛe ſapĩe.ꝗ̊ manẽte ſimplicita⸗
te intentõis nõ põt ↄſtitui duplex finis.¶ Iteʒ math.vj
Memo põt duobo d.F. Aug. Simplici coꝛde tmmõ ꝓpt
regnũ di debemꝰoꝑari bonũ ad om̃es:non aũt in bac
opatõne vel ſolã vł cũ regno dei mercedẽ tꝑaliũ cogita
re.on ꝗ cuz regno dei ꝗ eſt finis eternꝰ:põt ↄſtitui fi⸗
nis tꝑalis.¶ Item qrite pꝛimũ regnũ dei ⁊ hec omnia
adijcient᷑ vobis.math.vj. Adijcient᷑ dĩc aug.in ᷣmone
dñi in monte.i.ↄſequant᷑:nec cũ iſta q̃ritis illũ auerta
mini.aut ne dnos fines ↄſtituatis.vt ⁊ regnũ dei ꝓpt ſe
appetatis:et iſla nccia.¶¶ Item anguſt. erponens illud
ſJemo põt duobo dñis ſeruire.Ouobo dñis ſeruire co
natur.ꝗ et regnũ dei ꝓ magno bono appetit et hec tem⸗
poꝛalia.nõ poterit aũt ſimpliceʒ hr̃e oculum: ⁊ vni deo
dño ſeruire: niſi quecũq; ſunt cetera ſi ſint nccia ꝗꝓpter
hoc vnũ aſfumat.i.pter regnũ dei.¶ Item ve ingredi
enti terꝛã duabo vijs Ecẽi.ij.¶ Item ſi poſſunt cõſtitui
duo fines tꝑalis et eternꝰ.⁊ ſᷣm hoc vna ⁊ eadem actio
erit meritoꝛia: ⁊ tota nõ meritoꝛia.¶ Item ſummũ bo
num nõ ſolũ dicit᷑ ſummũ ꝑ remotionẽ ſuꝑioꝝ: ſ̊ etiaʒ
ꝑ remotionẽ paris.Sʒ ſᷣm rõnem boni ẽ finis:̊ remo
uet p̃poſitionẽ finis ⁊ coeq̃litatẽ in rõne finis.̊ nõ erit
ponẽ ipᷣm cũ alio ſicut duos fines:niſi illud alteꝝ refe
ratur ad ipᷣm: ita ꝙ actio nõ ſit demeritoꝛia. Conſtituẽ
duos fines deũ.ſ.⁊ creaturã ẽ ſimpłr pctm. YItez al⸗
ſociare aligꝗ ſummo bono in rõne finis:cũ ipᷣe ſit ſum⸗
mus finis ẽ ꝑuertẽ oꝛdineʒ. Si & hoc fiat ſequet᷑ nccio
ↄtemptꝰſummi boni. Item circa caſuʒ ꝓoſitum obr
JIre ad eccłiam nõ eſt oꝛdinatũ ad hñdum denarios ni
ſi rõne oꝛonũ q̃ͥs facẽ tenent᷑:qꝛ nõ dant᷑ ad ſurgenduʒ
ß ad officiũ diuinũ implẽaũ.Sʒ oꝛaꝛe ꝓ nũmis ẽ ponẽ
coꝛꝑalẽ finẽ ſpũalis.⁊ G̊ eſt ſymoniacũ:qꝛ iã ponit᷑ im⸗
p̃ciabile ſub pᷣcio. Relinꝗtur igit᷑ ꝙ nõ põt ꝗs licite ire
ad eccłiazʒ vt ponat finẽ in nimos. MRñ.ↄſtituẽ duos
fines.ſ.tꝑalem 2 eternum ↄtingit ita ꝙ ſint oꝛdinati vt
enꝰ ꝓpter aliũ.et h̊ ↄtingit duplr ita ꝙ ponat᷑ eternũ fi
nis vltimꝰ: tꝑale vᷣo finis ꝓximꝰvel ecõuerſo. vel ita ꝙ
nõ ſint oꝛdinati ̊ virũq; pᷣncipałr intẽdat᷑ tꝑale ⁊ eter
num. Si ponat᷑ eternũ finis vltimꝰ tꝑale finis oꝛdia
tus ad finem: diſtinguerẽt aliꝗ ſic:qꝛ aut actio ſpũalis
aut coꝛꝑalis ẽ. Si ſpualię eſt vt pᷣſicatio:oꝛo: et hmõi.
nõ põt rferꝛi ad finẽ tꝑalẽ velut ad pecuniã.⁊ ꝑↄñs ad
finẽ eternũ deũͥ. VUñ fae nõ eſſet vt aligs pᷣdicaret vł ce⸗
le bꝛaret dina iſto fine vt acꝗreꝛet tꝑalia de ꝗbo ſuſtenta

aa

retur ad dei ſeruitiuzʒ. Si ðᷣo ſit actio coꝛpoꝛalis ſicut ẽ
laboꝛare in vinea dicũt ꝙ põt referꝛi ad finẽ tꝑalẽ:duʒ
tñ referat᷑ poſtmodũ ad deũ vt fodere in vinea ad pecu

niam acꝗrendã q̃ ſuſtentet᷑ in ſeruitiũ dei · Sed hoc ple

nius infra manifeſtabit᷑. Si aut ecõuerſo finis ꝓximꝰ
ponsat᷑ devet finis vltimꝰtꝑale:ꝑuerſiſſimũ eſt. Hec eſt
em̃ ꝑuerſitas in vtendo fruẽdis:de q̃ dicit aug. Puma
na puerſitas ẽ fruendis vti.hoc eſt dina ad finẽ aliũ re
ferꝛe:⁊ ſᷣm hoc exponit᷑ illud.ij. Ecci.AVe ingrediẽti ter
ram duabo vijs. Glo. Duabo vijs ingredit᷑ ꝗ qð dei eſt
oꝑe exhibet.⁊ qð mũdi ẽ cogitatione q̃rit. Si vo ↄſtitu
antur duo fines ↄpꝛincipales tꝑale ⁊ eternũ:accidit ꝑ⸗
uerſitas ð q̃ dic aug.ꝙ ꝑuerſitas ẽ vtendis frui:boc eſt
tꝑalia quibo eſt vtenduʒ nõ referꝛe ad eterna:quibo eſt
fruendũ. Scðm h̊ accipit illud Ecci.j.on acceſſeris
ad illũ duplici coꝛde.⁊t illð iac̃. j. Vir duplex aĩo incõ⸗
ſtans ẽ in oĩbo vs ſuis.Glo.Duplex ẽ aĩo ꝗ vult gau⸗
dere cũ ſeculo:⁊ vult gaudẽ cũ deo.¶ Ad pꝛimum 6 qð
obijcit.ꝙ motꝰnature oꝛdinat᷑ ad motũ gre.gr̃a em ꝑſfe
ctio ẽ nature.vñ in oꝛdine quodã ſe hñt natura et gra.
vt in dilectõne pᷣmo diligit᷑ deꝰga bñficus:⁊ poſtmodũ

extenſa ↄſideratõne diligit᷑ qꝛ bonꝰ:et forſitan non erit

idem motꝰnũero:ſᷣ duo motꝰoꝛdinati. Vñ ad illud qð
diĩc ꝙ finis nat᷑e ẽ in creatura:intelligendũ eſt ꝙ alr fi⸗
nis nature ẽ in creatura ⁊ ałr finis volũtatis peruerſe.
Volũtas em̃ ꝑuerſa ponit finẽ in creatura excludendo
finẽ ſummũ.natura ponit ſinẽ in creatura oꝛdinabilem
ad finẽ ſummũ.i õ erit &̊ ſiłe de motu nature ⁊ gfe:et
motu volũtatis in finẽ tꝑaleʒ ⁊ eternũ. Ad ſcðᷣm dom
ꝙ rõ nõ põt oꝛdinate moueri:ſi ſᷣm deliberatiõeʒ eq̃lit
ↄſtitueret finẽ deũ:a id qð ẽ nature neceſſariũ.i Aã mo
