aturam deo obligare.dicenduz ꝙ ille qui iurat per cre
aturam non obligat vel opignoꝛat illam deo: ſed bo⸗
num quod ex creatura percipit deo obligat et opigno⸗
rat.vt ſcilicet in illo bono puniatur niſi eueniat ꝓ quo

. ... –

r n lere-
1. W le. *P

1
n iurat. et hoc vult dicere augꝰ. eum dicit. Cum quis in reus eſt qui per creaturam iurat mendaciter. dieendũ
u rat ꝑ filios ſuos.vel ꝑ ſalutẽ ſuaʒ: oppignoꝛat hoc eo ꝓ boc nõ dicit d quocũq; iurante per creaturã:ſed de
⸗ id ẽ bonũ ſuuʒ quod bʒ ⁊ ꝑcipit in illis· ꝗa qui iurat x illo ꝗ in illo iuramento creaturã intendit venerari tan
bn filios ſuos:iurat ꝑ creaturã in qua bʒ ↄſolatõeʒ. ita habentẽ aligd diuinũ in ſe: ⁊ qui etiã cuʒ hoc ꝓximũ
fbe bonũ percipit ex ea.nõ ̊ obligat creaturaʒ deo ꝓprie hᷣ dolo capit. ideo dicit canon.ꝙ iurat per qð nõ eſt iu⸗
nten bonum ſuum. Erx boc patet ſolutio ad iſtam rationem randũ.tũc em̃ iuratur ꝑ qʒ non licet:qñ iurat᷑ per crea
ine que eſt.ꝙ irꝛõnabilia non pñ̃t teſtificari. non em̃ crea⸗ turam venerando ipam tanꝙᷓ diuinam. 4 Ab illud qd
n tura teſiificat᷑ q ꝑ ipſam iurat᷑:imo deus ꝗ eſt creatoꝛ ſedo obijcit᷑.dðm.ꝙ bonitas creatoꝛis vt in ſe eſt:exce
rin ipſiꝰcreature: ⁊ ad ipᷣm teſtificatio refeꝛt᷑. alioqn nõ eſ⸗ dit in infinitum bonitatẽ eius ꝓut hʒ eſſe in creatura.
t ſet iuramentũ.¶ Ad quartũ ſitr pʒ ſolutõ.nam ꝓbibuę o Eñ pſal.Confeſſio eiꝰ.i.laus eius ſuꝑ celum ⁊ terꝛa⸗ʒ
ii it dñs iurꝛe ꝑ creaturas:ne.ſ.diuinum numen in eis id eſt pluſꝙᷓ de ipa in creaturis appareat. Sdeo ſanctiꝰ
he⸗ veneraꝛent᷑ hoĩes:vel ne dolum iurando pꝑ eas intende eſt cum iurat᷑ per creatoxẽ in ſe ꝙᷓ per creatoꝛẽ in creatu
Bin rent. Et H̊ eſt qð dicit biero.iudeis. q̃ſi ꝑuulis ↄceſſuʒ ra:et foꝛtiꝰeſt iuramentũ.¶ A terciũ qð obijcit᷑.ꝙ iu⸗
16 fuit iuraꝛe ꝑ creatoꝛẽ. p̃ceptũ vt ſi iuraꝛe ↄtingeret: nõ ramentũ per creatas addit᷑ ad ſolennitatẽ. Dico ꝙ cõ⸗
bi niſi ꝑ creatoꝛem iurarẽt:nõ ꝑ creaturã. ꝗa iurãtes per parando ſimplicẽ foꝛmaʒ iuramenti ſimplicis plus eſt
angelos 2 elementa:creaturas venerabant᷑ honoꝛe.et boc ꝙᷓ illud.Sed ↄꝑando iuramentũ factũ per deum:
. meliꝰerat h̊ exhiberi teo ꝙᷓ creaturis. Infirmis g illö 2 cum hoc addito iuramento ꝑ creaturam ad inuramen ð
ꝓhibuit. Sanctis vᷣo ꝗ in creaturis creatoꝛẽ venerabꝰ tum factuʒ ꝑ ſolũ deum: bene ↄcedo ꝙ plus eſt illud ꝙᷓ „ „
tuꝛ tm̃ nõ ꝓbibuit. Vñ ioſeph ꝑ ſalutem phonis iurã⸗ iſtud. Quanto em̃ creſcũt plus ſolennitates vt cum iu E3G 7 .1. oler. pbH
do boc di iudicio in eo veneratus ẽ:quo poſitus erati ratur per crucem.reliquias.⁊ euangelia: tanto maius . 2 1.,t. P
infimis.Xpc do qui per creaturas ita iuraꝛe ꝓhibuit: eſt iuramentũ:non tamen eſt maiꝰiuramentũ ꝑcreatu 7 C
ne vel aliqð diumũ in eis credeꝛet ꝓ quo reuerẽtia eis ram in ſe qᷓ creatoꝛẽ: immo econuerſo.licet maiꝰſit iu⸗
deberet᷑: vel ne ꝑ eas iurantes fallum hoĩes ſe iuramẽ⸗ ramentũ et ſolenniꝰcollectũ ex iuramento ꝑ deum et ꝑ
to tenerinon putarent. Kone Nisgofgcg.vtdi g ndiaetintanenſalnnt l 1. p. G a. 5
V 7 mo factã.ddm ꝙ violatio iuramẽti ſolennis h. (r2²2
Poſtmodũ queri S. ij. facit irꝛegularẽ rõne infamie. Infamia em̃ facit irꝛegu ſ „π wer. v 4. „2 )
1 tur qð iuramentũ magis obligat. vel qð ſit ꝑcreatoꝛẽ. larem. Opoꝛtet em eũ qui dʒ ad ſacros oꝛdines accedẽ
vel qð fit ꝑ creaturas.Ald qð ſic Aug ad publicolam br̃e bonam famã ↄmunem.Eñ aplłs.j.ad hi.iij. dĩc
8 Et in cahone mouet.xxij.q.j. Quanto ꝑ qð iurat᷑ ma⸗ ꝙ opoꝛtet oꝛdinãdos maxie in pᷣlatõne hr̃e bonũ teſti⸗
5 gis ſcem eſt. tanto magis ẽ penale piuriũ. Sʒ magis ẽ moniũ ab his ꝗ foꝛis ſunt.et de dy aconibo dĩc ibidem
. ſanctꝰĩmo in infinitũ eſt ſanctioꝛ deꝰqᷓ; creatura:&̊ ma⸗ ſiẽ nullũ crimẽ hñtes.⁊ ad thi.j.precipit ipſe aplus
gis ẽ penale ꝑiuriũ qñ iurat᷑ falſum ꝑ deũ:qᷓ; qñ iura⸗ Tyto vt ↄſtituat pᷣſbiteꝛos ⁊ diſponat q̃les debent eſſe:
, tur falſum ꝑ creaturã.Sʒ nõ eſt magis penale ꝑiuriũ qm ſine crimine debent eſſe.rõne eꝛgo infamie euenit il
. niſi ga magis⸗ obligat iuramentũ: ꝗ magis obligat iu⸗ la irꝛegularitas.
ramentũ factũ ꝑ deũ qᷓ; ꝑ creaturã.¶ Contra. xxij.q·j. b
, mouet in fi.Dupir : q ꝑ creaturas iurat e ije Mlem! rum quartum
1 citer.qꝛ et ↄtra ꝓhibitiõeʒ iurat ꝑ qð ſibi iurare nõ lʒ. Einde querit᷑ e comitibo iuramẽti ⁊ ob
. a q̊ pcto eſt imunis ꝗ nõ niſi ꝑ creatorẽ iurat.et ꝓximũ ligatione.ponunt᷑ aũt tres comites.ſ.iu⸗
6 dolo capit:qð facit etiã ꝑ cꝛeatoꝛẽ mẽdaciter iuꝛãs.Si ſticia veritas ⁊ iudiciũ ſeu diſcretio. Et
5R duplex ẽ reatꝰin illo ꝗ iurat falſum ꝑ creaturã.a qͥꝛũ boc dĩc hiero.ſuꝑ hieꝛe.iiij.⁊ hr hoc.xxij.
er vno imunis eſt ꝗ iurat falſum ꝑ creatoꝛẽ:gꝛauiꝰẽ ꝑiuri q.ij. Aĩadueꝛtendũ eſt ꝙ iuſiurandũ hos hẽat comites
ut um factũ ꝑ creaturã q; factũ ꝑ creatoꝛẽ.Sʒ nõ eſt qni⸗ veritatẽ.iudiciũ ⁊ iuſticiã. Pꝛimo g q̃rit᷑ de comite iu⸗
nn us ꝑiuriũ niſi qꝛ magis obligat iuramentũ:g ⁊c.¶¶ YItẽ ſticie. Scðo de comite iudicij. Tercio de comite veri⸗
6 ille ꝗ iurat ꝑ creaturã nõ iurat ꝑ ipſam ſolã:ſ etiam ꝑ tatis.Quarto an poſitis iſtis vniuerſaliter ſit obliga
6 eius — — eñ glufar pereatura: deũ au toꝛium iuramentum.
4 ctoꝛẽ illiꝰcreature teſtẽ inuocat.Sʒ maioꝛ eſt ↄtemptꝰ A
6 in illo ꝗ ↄtemnit creaturam ⁊ creatorẽ:qᷓ in illo ꝗ i * rticu us primus
1 alterũ ↄtemnit.Cum om̃is ꝑiurãs ↄtempnat illud ꝑ Rimo querit᷑. vtrũ ſi deſit iuſticia: ſit obli⸗
dð iurat:maius eſt ꝑiuriuʒ vnde ↄtemnit᷑ deus ⁊ crea⸗ gatoꝛium iuramentũ: Ad qð ſic.aug.ĩ ſex⸗

Dueſtio

tura:qᷓ; vnde ↄtemnit᷑ deus ſolꝰ:grauiꝰeſt ̊ ꝑiuriuʒ fa⸗
ctũ ꝑ creaturã qᷓ; per deũ.⸗¶: Item ad ſolẽnitatẽ iuramẽ
ti addit᷑ iuramentũ ꝑ creaturas.qꝛ aſpoꝛtant᷑ relige ſã⸗
ctoꝝ ⁊ euãgeliũ:ꝑ q̃ iurat᷑ ſolẽniter. Sʒ inuramentũ ſo⸗
lenne magis obligat.Si ꝗ̊ illud fit ꝑ creaturas: iura⸗
mentũ ꝑ creaturas maxie obligat.¶ Juxta h̊ q̃rit᷑.vnð

hoc ẽ ꝙ violatio iuramẽti ſolẽnis facit irꝛegularẽ? ꝓpt

hoc em̃ videt᷑ ꝙ ipᷣm maxime ligat. Solutõ.dðm.qꝙ;
grauiꝰ⁊ foꝛtiꝰẽ iuramentũ factũ ꝑ deũ qᷓ; ꝑ creaturas:
⁊ magis obligat ſᷣm ꝙ dic aug.in cano.mouet.xxij.q.
j. Si tanto magis ꝑiuriũ penale ẽ quãto ſanctiꝰẽ illud
per qð iurat:apparet ꝙ et ſi ꝑ creaturã mẽdacit iurãs
duplxr᷑ peccet:grauioꝛi tñ ſe ſubijcit pene ꝗ per creatoꝛẽ
iurat mendaciter. Et iterũ ioh.criſo.vltima di.iij.ſen.
hoc ↄfirmat. Si qua cã fuerit modicũ videbit᷑ faceꝛeꝗ
iurat per deũ. Qui vdo murat ꝑ euangeliũ:maius aligd
feciſſe videt᷑.ita opponit ipſe m quoſdam:ſed porñdet
dicens.quibo dðm eſt.ſtulti.ſcripture ꝓpteꝛ deum facte
ſunt:nõ deꝰ ꝓpter ſcripturas.Ita creature facte ſunt ꝓp
pter deum. Ex quo vult hr̃e ꝙ maiꝰeſt iurare per deuʒ
ꝙ per creaturas, Ad illud qð pꝛimo obijcit. ꝙ duplr

mone de decollatõne Joh. bap.⁊ tranſumi⸗
tur in cano.Jurauit.xxij.q.iiij. Yurauit temeꝛe dauid:
Hᷣ nõ impleuit iurationẽ maioꝛi pietate ductꝰ. Ecce da
uid ſanctꝰ.iuramento quidẽ aſtrictus nõ fudit ſangui
nem hoiĩs ſcʒ ipſiꝰnabal de cuiꝰlanguiĩs effuſione iura⸗
uerat.Sed eũ falſum iuraſſe negare quis poterit: Ec⸗
ce in illo iuramento qͥ iurauit dauid occidere nabal:nõ
erat iuſticia:⁊ ꝓpter h̊ nõ impleuit.Sed dauid ſanctꝰẽ

⁊ in ̊ ↄmendat᷑:&̊ bñ fecit.Ergo nõ tenet᷑ hõ ad iura⸗

mentũ illicitũ:ſeu in qͥ deficit iuſticia implendũ. Tale
ergo iuramentũ nõ eſi obligatoꝛiũ.¶ Item canõ yſið.
xxij.q.iiij. In male/pmiſſis reſcinde fidẽ. In turpi vo⸗
to muta decretuʒ.qð incaute vouiſti ne facias.Impia
Seſt ꝓmiſſio q̃ ſcelere adimplet᷑.ꝓmiſſio &̊ facta de in⸗
iuſto nõ obligat.iuramẽtũ ergo in q̊ deficit iuſlicia nõ
eſt obligatoꝛiũ.q Contra.ioſue iurauit pacẽ cũ gabao
nitis:⁊ ꝙ nõ occideret eos.ix.ioſue.Sed illud iuramẽ
tum fuit iniuſtũ.qꝛ om̃e iuramentũ in qͥ iurat᷑ ↄtra dei
p̃ceptũ eſt iniuſtũ: iurauit iniuſte. iurauerit ↄtra
dei pꝛeceptum patet. ꝗa dñs pᷣceperat illi: ꝙ occideret
om̃es habitatoꝛes terꝛe ꝓmiſſiõis:ne interficerẽt filios

„

Ben r r nr. r. n. e n J. , —
— ℳNα 1 5 V 5VSAHr Nrie 14 y Ne

zX 4

+ PNI X H . F.. 4 as N. M P e

obl. tw.

iſrael. ſicut habetuꝛ deut. vij. Ypſe antem iurauit con⸗
traꝛiũ gabaonitis qui ſimulauerunt ſe venire de terꝛa
longinq.et tamen erãt de terꝛa ꝓmiſſionis.̊ iurauit õ

pᷣceptum dei. Fuit ᷓ iniuſtũ iuramẽtũ.ſed ipſe iuramẽ

to iſto obligabat᷑:q̊ iuramentũ in quo ⁊eſt iuſticia eſt
obligatoꝛiũ. aut obligaret᷑ iſto iuramento ptʒ.xxij.
q.iiij. Innocens vbi tranſumit᷑. Amblꝛo.in li.de officijs
loquens ð iuramento facto ioſue gabaonitis. Iheſus
tñ pacem quã dederat reuocandã nõ cenſuit.ꝗa firma
ta erat ſacramenti religione.ne dum alienaʒ per fidem
redargueret:ſuam fidẽ ſolueret.ſoluiſſet igit᷑ ſuã fideʒ:
ſi nõ tenuiſſet qd iurauerat. illud ꝗ̊ iuramentũ ipſum
obligauerat.¶ Item gꝛatianꝰ.xxij.q.iiij.aliqñ iuramẽ
to deeſt iuſticia velut cũ quiſpiam poſt votũ caſtitatis
ducit vxorẽ.iuramento firmãs nunqᷓ ab ea ſe diſceſſu⸗
rum.qð qᷓeuis illicitũ ſit.quia iuſticia ꝓbat᷑ ſibi deeſſe:
tamen auẽte aug.pᷣcipit᷑ ſeruaꝛi.Ex quo ptʒ ꝙ iuramẽ
tum illicitũ in quo deeſt iuſticia eſt obligatoꝛiũ. Sʒ
ↄtra pꝛimã rõnem q̃ eſt de gabaonitis obijcit.quia vi:
detur ꝙ iuramentũ qð fecit gabaonitis ioſue non obli
gauit eũ.Ro.xiij. Om̃is anima poteſtatibo ſublim ioꝛi⸗/
bus ſubdita ſit.Ex quo accipit᷑ ꝙ factũ inferioꝛis non
ſoluit mandatũ ſuperioꝝ:q̊ nee iuramentum ioſue ſol
uit mandatũ dei de interſectione gabaonitaꝝ: ſi non
interfecit eos peccauit. Juramentũ & ſuum nõ obliga⸗
bat eum. ¶ Similiter obijcit᷑ ↄtra illud qð dicit᷑ de au⸗
ctoꝛitate gꝛatiani.ꝗa videt᷑ ꝙ ille ꝗ pꝛius vouit caſtita
tem:⁊ pꝰiurat ↄtrahere ſe matrimoniũ cũ aliqua et cũ
ea ꝑmanſurũ:nõ obligat᷑ illo iuramento.pſal.Vouete
reddite.Si ꝗᷓ prius vouit caſtitatẽ qᷓ; iurauerit ↄtra⸗
here matrimoniũ:tenet᷑ reddere ⁊ implere votũ. Sura
mentum ꝗg̊ ſequẽs nõ ſoluit votũ pᷣcedens.4! Item obij
citur.nam dic aug.ꝙ meretrix iurans ſe ſeruaturaʒ fi
dem ſuo lecatoꝛi.iurando ⁊ adherẽdo ſuo lecatori ma⸗
la eſt: peioꝛ aũt iuramentũ nõ obſernãdo:gꝗ iuramẽtũ
illicitũ obligat.i¶ Itez dic aug.ꝙ raptoꝛ ꝗ iurat ſe diui

—

ſurũ ſpolia cũ aliquo.magis peccat ſi totuʒ retineat:qᷓ;

ſi diuidat:q̊ . Solo.dðm ſᷣm ꝙ dicitur.xxij.q.iiij.
auẽte bede ſuꝑ math.Si aliꝗd foꝛte nos incautiꝰiura
re ↄtigerit:⁊ obſeruatũ iuramentũ in peioꝛẽ vergat ex⸗
itum.libere illud ſalubꝛioꝛi ↄſilio mutandũ nouerimꝰ.
oc magis inſtante neceſſitate peioꝛandũ nobis:qᷓ; ꝓ vi⸗
tando ꝑiurio in aliud crimẽ grauiꝰ eſſe dinertendum.
Deniq; iurauit dauid ꝑ deũ occidere nabal.Sʒ ad pꝛi
mam interceſſionẽ abigail pꝛudẽtis fennne: mox remi⸗
ſit minas.reuocauit enſem:nec aliꝗd culpe ſe ꝓ tali ꝑ⸗
iurioↄtrariſſe doluit.Fᷣm hoc ꝙ̊ dᷣm. ꝙ cũ iurat᷑ aliꝗd
iniuſtũ in cuiꝰ.ſ.executõne iniuſticia ẽ: nulla ẽ obliga⸗
tio. ¶ Að pꝛimũ ꝗ qð obijcit᷑ de iuramẽto ioſue gabao⸗
nitis.diſtiguenduʒ ꝙ aliꝗd ẽ iniuſiũ qꝛ ꝓhibitũ:aliqꝗd
ꝓhibitũ qꝛ iniuſtũ.ꝓbibitũ ꝗa iniuſtũ:ẽ qð de ſua na⸗
tura vicioſuʒ ẽ.vt adulteriũ? foꝛnicatio. Juꝛamentuʒ
aũt de talibo faciendis nullo mõ eſt obligatoriũ:⁊ hoc
ga deeſt comes iuramenti:qð eſt iuſticia. JIniuſtuʒ pᷣo
qꝛ ꝓhibitũ:qð de ſe erat licitũ:ſ ex ꝓhibitõne factũ eſt
illieitũ vt ade comedere de ligno ſcie.Cum aũt iuramẽ
tum fit de talibo diſtinguendu.qꝛ aut iurãdo ſic ſeruat
intentõ ꝓhibentis:aut iurat᷑ ↄtra intentõeʒ ꝓhibentis
Si ↄtra intentõeʒ.nõ eſt obligatoꝛiũ nec licitũ:qꝛ deeſt
comes iuramenti iuſſicia. Si pᷣo ſeruat᷑ intentio:licitũ
eſt ⁊ obligatoꝛiũ quale fuit iuramentũ ioſue factũ ga⸗
baonitis. Inrando em̃ cũ eis fedus ⁊ nõ interficiendo
ſeruauit intentõem diuine ꝓbibitõnis.i Qam intentio
ꝓbibitõnis:q̃ habetur deutꝛ.vij.vbi pꝛecipit᷑ ꝙ occide⸗
rent᷑ habitatoꝛes terꝛe ꝓmiſſionis fuit:ne ſi dimitterẽ⸗
tur viuentes interficerẽt filios iſrael ⁊ auerterent a di
uino cultu. vbi dicit᷑. Percuties eos vſq; ad interitõeʒ
nõ inibis cum eis fedus.et ſeꝗtur.nec filiam illiꝰ acci
pies filio tuo.quia ſeducet filium tuum ne ſequat᷑ me.
dicendum ergo /put dicit am bꝛo.in li.de officijs. Adul

3

ctauit eos ioſue melioꝛi moꝛte ſcilʒ obſequio miniſterij
vt eſſet clementioꝛ ſententia:ſed diuturna.icet &̊ non
eſſene occiſi morte naturali q̃ eſt in ſeꝑatione anime a
coꝛꝑe:ſunt tamen occiſi moꝛte legali que eſt ſeruitus.
Seruitus em̃ eſi moꝛs interp̃ᷣtatiua. Interpᷣtatur eniʒ
moꝛs m leges ſeruata intentõneʒ ꝓhibitõnis diuine.
quia neminẽ poſſunt coꝛrũpere ſeruituti additi.¶ Ad
ſcdᷣm vᷣo quod obijcit᷑ de auctoꝛitate gratiani.de iuran
te poſt votum caſtitatis ⁊ ducente vxoꝛẽ. Diſtinguẽdũ
inter votum caſtitatis ſimplex ⁊ ſolenne. am ſi ſolẽ⸗
ne:impedit matrimoniũ ↄtrabendũ:⁊ dirimit contra
ctum:et euacuat iuramentũ.Si ſimplex: impedit con
trahendũ:ſed non dirimit ↄtractum.vnde illud qð dic
Gꝛatianus de illo ꝗ poſt votum caſtitatis ducit vxoꝛẽ
iurans ſe nunqꝙᷓ ab ea diſceſſurum. qð iuramentũ ſer:
uari pᷣcipit᷑. Intelligendũ ꝙ hoc nõ eſt rõne vinculi iu
ramenti:ſed rõne vinculi matrimonij: qð non dirimit
ſimplex votum:⁊ ita ꝑ accidens. Ad terciũ dicenduʒ
ꝙ iuramentũ meretricis ꝑtim eſt licitũ:ꝑtim eſt illici:

tum. Cum em̃ iurat ſe ſeruaturaʒ fidem lecatoꝛi.iurat
ſe adhereꝛe illi ⁊ nõ alij.qtum ad hoc qð eſt adherẽ illi

illicitum eſt nec obligat:q;ẽtum ad hoc qð nõ eſt adheꝛc
Nalij licitum eſt ⁊ obligat.vnde tranſgrediendo peierat.
Eodẽ modo dðm.cde illo ꝗ iurat ſe diuiſuruʒ ſpolia in⸗
rat em̃ ſe retenturũ ꝑtem.⁊ qᷓtum ad boc illicitum eſt:
⁊ nõ obligat.⁊ iurat nõ retinere totũ.⁊ qᷓ;tum ad k̊ lici
tũ eſt ⁊ obligat.nullũ ergo iuramentũ inqᷓtum ẽ de illi
cito⁊ iniuſto eſt obligatoꝛũ.

Articulus ſecundꝰ

Einde querit᷑ de comite iuramẽti qðẽ iudi
ciũ.Circa qð querit᷑ de illo ꝗ iurat ſe nunqᷓ
intraturũ religionẽ.Naʒ ↄſtans ẽ ꝙ iſte in⸗
diſerete iurat:vtrũ tali iuramẽto obliget᷑:¶ Ad qð ſie.
xxij.q.iiij.gratianꝰ.Si aliꝗs a ꝑentibo coactus vt ton⸗
ſurã clericatꝰvel religionis habitũ ſuſcipiat:ſe neutrũ
facturũ iuramento firmauerit hoc ꝙᷓuis aliquibo vide
atur repᷣ̃henſibile.quia opus caritatis iuramento non
facturũ ſe ꝓmiſit:nulla tñ auẽte ſeruaꝛi ꝓhibet᷑.ꝛ ⁊ ſi
nunqᷓᷓ clericatꝰtonſurã vel religionis veſtẽ ſuſcipiat.ñ
tñ ideo minꝰſalutẽ ꝓmereꝛi valet.Ex qͥ arguit᷑.ſi nulla
auẽte hoc iuramentũ ſeruaꝛi ꝓbibet᷑:ꝗ̊ boc iuramentũ
obligat. ̊ ſi religionem intrat peieꝛat.¶ IJ9tem ponamꝰ
ꝙ hic ex hoc ꝙ cognoſcat ſuam infirmitatem.⁊ credat

vᷓPſicut de loth dĩ geñ. xix. Facilius ſaluabit᷑ in ſegoꝛ.
idẽ in pnia paꝛua: qꝙᷓ in monte religionis: iuret ſe non
intraturũ religionem. Conſtat ꝙ iurat licitũ:a cũ iudi

cio ſiẽ̃ videt᷑:ꝙ̊ obligat᷑. Contra.quicũq; iuꝛat ſe nõ
facturum aliquid quo expeditioꝛ ſibi via pꝛeparat᷑ ad
beatitudinẽ:iurat otra anime ſalutẽ.Sed nõ põt hõ ſe
obligare ad hec q̃ ſunt ↄtra anime ſalutẽ.cum g nõ in⸗
traꝛe religionẽ ſit tale: nullus poterit ad hoc iuramen
to ſe obligaꝛe. ¶ Iteʒ ſi dicat᷑ ꝙ nõ eſt ↄtra ſalutem aĩe.
ga ſine hoc eſt ſalus.Ad hoc obijcit᷑ ꝙ nullũ iuramen⸗
iũ ↄtꝛa ↄſiliũ dei pt᷑ obligaꝛe:vᷣ iſtud ẽ tale:̊ nõ pt obli
guꝛe. Soko. Fm ꝙ dr̃. xxij. q.iiij· ꝙ iuramentuʒ illici
tũ multipłr intelligit᷑. Eſt em illicitũ ex eo ꝙ iurat᷑.ali⸗
qñ ex mõ iurandi.aliqñ ex cã extra veniẽte.ex eo ꝙ iu⸗
rat᷑:tũc illicitũ eſt qñ id qð iurat᷑ in ſui nata vicioſuʒ ẽ
vel vitã adimens vt adulteriũ ⁊ homicidiũ ⁊ his ſilia.
vel repaꝛaꝛi nõ ꝑmittens veluti cũ inimico ad paeẽ nõ

regire. indigẽti miſericorditer ñ ſubuenire.iſta qꝛ per⸗

ſpicuã hñt in ſe iniuſticiã: ſi iuamẽto firment᷑ fuariñ
vebẽt. Ex mõ vᷣo iurãdi illicitũ iuramẽtuʒ ẽ.qñ inconſi
derate ⁊ incircũſpecte aliqd iuratuꝛ:q̊ͥ nec coꝛꝑalis nec
ſpũalis ſalꝰadimit᷑.⁊ ſine qͥ vtraq; ſalꝰreꝑaꝛi ⁊ vita cõ⸗

ſeruaꝛi valet.veluti cũ aligs iurat ſe nõ intratuꝝ religi

onem. Ex cauſis ðᷣo erueniẽtibo illicitũ iuramẽtũ ?. ve
luti cũ aligs pꝰvotũ caſtitatis iurat alicui ſe babiturũ
eã in ↄiugẽ.ↄiugẽ nãq; hr̃e in ſeipſo malũ nõ eſt:⁊ tam

Pr. ₰. P Car. 66

TeN

. , L17 .
An * O. A „92. :

P 1111 „ r0 2. 0

Nueſtio

hi huic ex voto ꝑnitioſum eſt. In bis duobo caſibo dicit
n gꝛatianꝰ. iuramentũ et ſi illicitũ ſit:tñ ſeruaꝛi nõ p⸗
id bibet᷑. Cn doc.in hac ꝑte coꝛrigũt gratianũ.Vñ de il⸗

lo ꝗ pꝰvotum caſtitatis iurat alicuiſe habiturũ eaʒ in
ↄiugem.ſi ſimplex fuerit votũ pꝰↄtractum matrimoni

ig. um:rõne matrimonij iuramentũ ſeruaꝛe nõ ꝓhibetur.
R Si aũt nõ fuerit ↄtractũ:iuramentũ ſeruaꝛe ꝓhibetur
urn ex hoc ꝙ dr̃.louete ⁊ reddite. Ad illud vo qð dic de
ge⸗ iurante ꝙ nõ intrabit religionẽ.dicunt quia ⁊ ſicut iu
ſiſoſ⸗ ramentũ ſeruaꝛe nõ ꝓhibet᷑:ita etiã nec iuramentũ ſeꝛ/
vontn nare pᷣcipit. VUñ tale iuramentũ nõ obligat:quia cũ ſit
ircn factum in detrimentũ caritatis:defuit iuramento iudi
gde cium.¶ Ad illud vᷣo qð obijcit.ꝙ tale iuramentũ eſt li
por citum:diſtinguendũ ꝙ licituʒ duobo modis eſt. Eſt eĩ
ſen licitum expediẽs: et licitũ nõ expediens.j.ad Coꝛĩ.vj.
lin Dmia mihi licẽt:hłᷣ nõ om̃ia erpediũt. Licitũ expediẽs
imtt G eſt qð hoĩem ꝓmouet ad meliꝰ.Licitũ ⁊ nõ expediens
q5õ umpedit pmotõeʒ ad meliꝰ. Juramentuʒ de licito 2
ia⸗ expedienti:eſt obligatoꝛiũ. Juramentũ de licito ſᷣ non
re⸗ expedienti:nõ eſt obligatoꝛiũ.quale eſt iuramentuʒ de
li nõ intrando religionẽ. Vñ ſᷣm regulã bede.nõ ẽ obſer,·
8 uandũ. Om̃e em iuramentũ qð obſeruatum in deterio)
u. rem vergit exitum:libeꝛe ſalubꝛioꝛi conſilio mutanduz
in t.
Articulus tercins
i Einde querit᷑ de comite iuramenti g eſt ve⸗

riias. Querit᷑ &̊ ſi in iuramento deſijt veri⸗
tas: vt in illo ꝗ iurat in dolo vtrum obliget.
Ao qð ſic. Periuriũ nõ eſt obligatoꝛiũ. Sʒ iuramẽtũ

i qð fit abſq; veritate ẽ ꝑiuriũ:&̊ nõ eſt obligatoꝛiuʒ.
ni aũt tale ꝑiuriũ ſit tale iuramentũ.ꝓbat᷑ multis modis
i⸗ Pꝛimo auẽte augu.ſuꝑ pſal.Dñi eſt terꝛa. In dolo iu⸗

rat ꝗ alr facturus eſt q; ꝓmittat.cum ꝑiuriũ ſit nequit᷑

ſ cciꝑe credentes.¶¶ IJtem hiero.ſuꝑ hiere. Qui falſuʒ

m iurat mentit᷑. MMentiendo aũt iuraꝛe nihil aliud ẽ qᷓ ꝑ⸗
8 iurare: cum ſic iuraꝛe ſit ꝑiuraꝛe non videt᷑ obligaꝛe.
e Contra.yſið.quacũq; aꝛte ᷣboꝝ ꝗs iurat: deus ita
. accipit ſic ille cui iurat᷑ intelligit.Cum & ille cui iurat
4 intelligat iurantẽ in dolo obligaꝛi:obligat᷑.¶ Preterea
n ſi tale iuramentũ nõ obligaret.ex dolo repoꝛtaret lucꝝ
le Dolus autẽ nemini dʒ patrocinaꝛi. Relinqꝗtur igit᷑ ꝗ;
4 qᷓuis veritas deſijt cũ iuramento: nibilominꝰ ẽ obliga⸗
n toꝛiũ. Item querit᷑ que ſit rõ ꝙ exigant᷑ tres comites
dn in iurando inſticia iudiciũ ⁊ veritas. Ad pꝛimũ di⸗
cendũ.ꝙ cũ iuramentũ ſit duplex.aſſertoꝛiũ et ꝓmiſſo⸗
m riũ.Aſſertoꝛiũ iuramẽtuz ẽ:q iurat᷑ de pñti aliꝗd eſſe
l vel nõ eſſe.vel de pᷣterito aligꝗd fuiſſe vel nõ fuiſſe. Pꝛo
j miſſoꝛiũ vᷣo cum iurat aligꝗs de futuro ſe facturũ aliꝗd
vel nõ facturũ.Cum aũt querit᷑ de obligatõe iuramẽti
. dʒ referꝛi ad/ ꝓmiſſoꝛũ.rõne cuiꝰtenet᷑ iuꝛans ad aliqꝗd

faciendũ vel nõ faciendũ in futuro. Juramentũ ꝗ̊ aſſeꝛ
toꝛiũ:cũ deeſt veritas nõ obligat ad aligd agendũ.nec
alio mõ niſi obligatõne reatꝰ. Cum obicit᷑ ̊ de inrãte
in dolo.referendũ eſt ad ꝓmiſſoꝛiũ.¶ Ad illud qð obij⸗
cit ꝑiuriũ nõ obligat.Diſtinguendũ ꝙ ꝑiurium aliqñ
dr falſi iuratio:aliqũ ꝑuerſa iuratio qn.ſ.iurat᷑ illici⸗
tum:aliqñ vᷣo tranſgꝛeſſio iuramẽti. Item falſa iuꝛatõ
dĩ duobo modis.ſ.falſñtate iurantis:vel eiꝰqð iuratuꝛ
Hic aũt accipit᷑ falſa iuratio ꝓ falſitate iurantis.que
eſt duplex in aſſerendo 2 in ꝓmittẽdo. In aſſerẽdo fal⸗
ſa inꝛatio nõ obligat niſi ĩ obligatõe reatꝰ. In ꝓmittẽ
do falſa iuratio obligat ad executiõeʒ ꝓmiſſi:dũmodo
it licitũ et expediens. Peruerſa vpᷣo iuratõ cuʒ. ſ.iurat᷑
illicitũ quõ obliget:et quõ nõ.dictuʒ eſt pꝛius.Tranſ⸗
geeſſio vᷣo iuramẽti nõ dr obligaꝛe:miſi obligatõne rea
tus:quõ dr ꝓpꝛie ꝑiuriũ.Auijs ᷣo modis dr piuriũ in⸗
terpᷣtatiue. Cum ꝗᷓ dr̃ nullu ꝑiuriũ obligatoꝛiũ eſt.peꝛ
banc diſtinctõeʒ ptʒ rñſio.. Ad vltimũ vᷣo dðm. ꝙ ſiẽ
dẽ hiere.iij. Jurabis viuit dominus in veritate ⁊ iudi

JJ AP § 0

2 —— P y»
nn re 7 6

xxxj.

cio et iuſticia.ꝙ tres comites debent eſſe in quolibʒ iu⸗
ramento:et hac ratione.i Qam iuramentũ debet eſſe oꝛ
dinatum tum ex ꝑte iurantis.tum ex ꝑte eius quod iu

ratur:tum ex ꝑte cauſe ꝓ qua iuratur. Ex ꝑte iurãtis Sfe .h,. e. r A

comes iuramenti debet eſſe veꝛitas.vt aſſlerendo credat
eſſe verum quod iurat:et ꝓꝓmittendo ꝓponat ſe factuꝛuʒ
qð iurat.Ex ꝑte eiꝰqð iurat᷑ debet eſſe comes iuſticia:
vt illud qð iurat᷑ licitũ ſit ⁊ iuſtũ.Ex ꝑte pᷣo cauſe ꝓ q̃
iurat᷑ debet eſſe comes iudiciũ:vt ſcʒ cũ cauſa rationa⸗
bili iuret.ſine cauſa vᷣo ⁊ diſcretione iudicij nõ iuret.·

Articulus quartus

Equit᷑ inquireꝛe.vtꝝ om̃e iuramentum qð
hʒ iſtos tres comites ſꝑ ſit obligatoꝛiuʒ.Et
querunt᷑ duo. Pꝛimũ vtꝝ iuramentũ ſpon
taneũ hoc mõ factũ ſemꝑ obliget.Scðm vtrũ iuramẽ⸗
tum coactũ ſic factũ obliget.

Circa primum po/ .S. .
nitur caſus de illo ꝗ iurat ſe nunqꝙᷓ; futurnʒ ep̃ᷣm. ¶Qam
ↄſtat ꝙ iurat licitũ:et tale ꝓpter qð multi ſunt laudabi
les.Laudabile em̃ eſt exẽplo dñi honorẽ oblatũ fugere
ioh.vj. Iteʒ iurat diſcrete qꝛ ꝓpter cãm expedienteʒ.et
vtilẽ. Elegit em ſecuriꝰ.qꝛ ſecuriꝰeſt locũ huĩileʒ teneꝛe.
ꝑ ardua dignitatũ incedẽ. maxie poſito ꝙ iße cꝛedat
nunqᷓ; poſſe ſufficẽ ad regendũ epiſcopatũ. Itẽ iurat
vere q̃ntũ in ſe ẽ.firmiteꝛ em̃ credit ⁊ ꝓponit nunqꝙᷓ futu
rũ epᷣm. Cum g̊ iuramentuʒ iſtiꝰhẽat tres comites erit
obligatoꝛiũ.qꝛ dictũ eſt deut.vj. Reddes dño inramẽ⸗
ta tua. Iteʒ quidã fecerat tale iuramentũ:poſtea ele⸗
ctus eſt in ep̃ᷣm.gꝗꝛeg.papa fecit inquiri.vtrũ tale iura⸗
mentũ feciſſet.̊ aũt eſſet ſuꝑfluũ niſi iuramentũ illud
obligaꝛet. Contra.ſupᷣ deut.xxv.in lege de accipien
da vxoꝛe fris defuncti ſine liberis.dĩc aug.ꝗ curã alen⸗
doꝝ ſubditoꝝ rẽnuit.diſcalciati obpꝛobꝛiũ ſuſtinebit.
126 em̃ vult ſuſcitaꝛe ſemẽ fris defuncti.i.xpᷣi.ſ̊ non ſu
ſtinebit obpꝛobꝛiũ niſi ꝓpter pctẽm. Peccat igit᷑ tlis re⸗
nunciãdo ep̃atum:ꝗ̊ ⁊ irãdo. IJtem aug.Ociũ ſccm
querit gr̃am veritatis.negociũ ſctẽm ſuſcipit neceſſitas
caritatis.ſi &̊ neceſſitas ẽ ſuſciꝑe:iuꝛaꝛe ꝙ nõ ſuſcipiat
nõ erit obligatoꝛiũ. Ad h̊ rñdent. ꝙ iuramentũ illð

nõ habuit comitẽ iudiciũ:ſi quocũq; caſu ↄtingente iu⸗ V

1—

rauerit ſe nunq; futurũ epᷣm. non em fuit diſcretũ neq;
piũ vſq;quaq;.ſi ↄtingeꝛet ꝙ nullꝰ inueniret᷑ ſufficiens
adeo ſic ipſe ꝗ ſic iurauit:⁊ nõ idðo eſt obligatoriũ ſim⸗
pliciter. Vñ diſtinguũt:aut cũ talis eligit᷑ ⁊ inuenitur
aliꝰſufficiẽs:⁊ tũc obligat᷑ ad nõ ſuſciꝑe.aut nõ inueni
tur:⁊ tũc petita diſpenſatõe a ſuꝑioꝛi de facto iuramẽ:⸗
to dʒ ſuſciꝑe.tñ in h̊ caſu ꝓpter religionẽ iuramẽti coa
ctus mãdato ſuꝑioꝛis deberet ſuſciꝑe ⁊ ſi poſſet fieri ſi⸗
ne ſcandalo ecclie:et ꝑ H̊ rñdet᷑ ad pꝛimũ. Ad illð qð
obij ·it de ingſitõe gꝛeg. dõm. qdð ̊ eſt factagpłr ſcãda
lum. ga pᷣter illum aliꝰinueniebat᷑ dignꝰepᷣatu.⸗ài Sʒ
ad h̊ obijcit.nam talis iurat licituʒ ⁊ expediẽs ̊ iurat
diſcrete.g̊ obligat᷑ ꝑtale iuramentum:ſeu inueniat᷑ ali
gs ſeu n6, Ad hoc dðm.ꝙ ſicut licituʒ dr duptłr.ſ.lici.
tum ſimpłr qð nullo iure ꝓhibet᷑: et licitũ ex cauſa qð
ex diſpenſatõe licitũ eſt: vel inſtãtia neceſſitatis vt fuit
dauid licitũ comedere panes pᷣpoſitõnis.ſicut hr̃ mat᷑
xij. Sic expediens dr̃ duobus modis.Expediens ſim⸗
pliciter qð et q;tum ad ſe:et qtum ad aliuʒ ꝓmouet in
meliꝰ.Et expediẽs in caſu.dom ergo ꝙ iuras ſe nõ fu⸗
tuꝝ epᷣm.ſi ex ↄſideratõe ꝑiculi ⁊ ſue inſufficiẽtie iuret
qð iuꝛat:eſt expediẽs ex ca ſeu in caſu:nõ tñ ſimptx er⸗
pediens.qꝛ nõ expeditq; caſu ↄtingẽte:nec expedit vlłr
quo ad ſe ⁊ alios.poſito ꝙ aliꝰ nõ inueniret᷑ ſufficiens
Item dubitatur circa hoc in caſibus alijs. Pꝛĩo cuʒ
vniuerſitas alicuius ciuitatis vel collegij iurat aliqã
et moꝛtui ſunt iurantes.Querit᷑ vtrũ ſucceſſoꝛes iura⸗

mẽto añceſſoꝝ ligent.qð videt᷑:qꝛ ſuccedũt ĩ vtilitate ⁊

rie .ſſor.) Solo .ſ1. 0. ar ſl⸗

eh) P mſi v⸗ ſiar⸗ £+ TAeH

R

ponoꝛe collegij.ergo et in onere: ſicut filius qui ſucce
dit ĩ hereditate paterna.q̃ eſt obligata debito:tenet᷑ ob
ligatõni:̊ꝛ⁊ iſti pari rõne tenebunt᷑ iuramento.4 Itẽ
dẽc decretalis.q obligatõnes anteceſſoꝝ tranſeunt ad
ſucceſſoꝛes.¶¶ IZtem dicit cano.vij.q.j.ꝙ idem ẽ ꝓplłs in
ſucceſſoꝛibo ꝗ et in añceſſoꝛibo:ergo et eadẽ obligatio.
Contra.obligatõ iuramẽti nõ cõtrahit᷑ niſi ex ꝓpoſi⸗
to ⁊ ↄſenſu ꝓprio.Si g ſucceſſoꝛes nõ cõſentiũt in hoc
qð iurauerũut anteceſſoꝛes nõ obligabunt. Solutio.
eſt obligatõ ꝑſonalis ⁊ obligatio realis. Realis obli⸗
gatio tranſit ab añceſſoꝛibo in ſucceſſoꝛes in illa re.qꝛ
res tranſit cuʒ ſuo onere.Cerſonalis vᷣo obligatõ non
tranſit in aliũ:qꝗa illã facit ↄſenſus ꝓprius. Quia g̊ ob⸗
ligatio iuramẽti ẽ ꝑſonalis.iõ non tranſit ad ſucceſſo/
res qᷓtum ad ꝑiculum ꝑiurij: qꝙᷓuis tranſeat obligatio
vel ꝓmiſſio rei q̃ attendit᷑ in onere rei. Item ponũt
aliũ caſum de illo ꝗ iurauit in generali ſe ſeruatuꝝ ſta
tuta in eccłia ſua edita. Poſtea ſit nouũ ſtatutũ.q̃runt
Sſi ex iuramẽto obliget᷑ ad ſtatutũ.iQam generalr iu⸗
rauit ſe ſeruatuꝝ ſtatuta ecclie et bᷣ eſt ſtatutum: ⁊c.
Ad hoc dom.ꝙ ſi in iurãdo intendebat tm̃ te ſtatu⸗
tis p̃teritis: non obligat᷑ ad futura. Si dᷣo intendebat
tam de pꝛeteritis qᷓ te futuris obligatur: intentio eniʒ
obligat.

Bequitur querere S. ij.

vtrũ coactũ iuramentũ obliget. ꝓbatur ꝙ nõ. Aaz di⸗
cit greg. coacta ſeruitia deo nõ placent. Item dic lex
qð fit iuſti metꝰcã.ratũ nõ habeo.i Iteʒ ſi aligs iurat
aliqd cã metus moꝛtis:nõ dʒ ratũ eſſe iuramẽtũ.¶¶ Itẽ
violẽtia ñ dʒ iuuaẽ eũ ꝗ cogit iuraꝛe.ꝗᷓ ſi iurãs ꝓpt me
tũ moꝛtis ꝓmilſit ſe aliqd daturũ ei nõ tenet᷑.¶ Iez dĩc
aug.inramẽtũ nõ pt᷑ eſſe vinculũ i nigtatis. 4 Itẽ. lvũj.
yſa.diſſolue colligatões ipietatis. Cont᷑·dic aug. ꝙ
coacta volũtas:volũtas ẽ.q̊ coactũ iuramentũ iuram̃⸗
tum eſt. ¶¶ Item math. v. Reddes dño iuramenta tua.
Item quidã ↄſuluit alexandꝝ papã de qͥdam coacto
iuramẽto:⁊ rñdit nõ bẽbis me auctoꝛẽ ꝑiurij:̊ iuraĩ
tum illud obligabat. ¶¶ Itẽ quidã coactꝰiurauit ↄcubi
ne ſue ꝙ eã ducẽt in vxoꝛẽ.⁊ ꝙ decetero nõ exhibẽt pa⸗
rentes ſuos.ↄſultꝰfuit ſuꝑ h̊ aug.⁊ dixit de ↄſilio am⸗
bꝛoſij. ꝙ matrimoniũ tenet: ⁊ ꝙ penitet de reſiduo: vi⸗
delicet de eo ꝙ iurauerat: ꝙ decetero nõ exhibẽt parẽ⸗
tes ſuos. Rñ.qdaʒ diſtinguũt dicẽtes.ꝙ in ꝓmiſſo⸗
rio iuramẽto excuſat metꝰ. In aſſertoꝛio nõ:qꝛ potius
dz gs moꝛtẽ pati qꝙ; falſuʒ iuraꝛe.Alij dicũt oẽ iura⸗
mentũ ſeu coactũ ſeu nõ:ſi ẽ licitũ ⁊ peioꝛẽ nõ veꝛgit in
exitũ eſt obligatoꝛiũ..¶ Ad pᷣmuʒ ̊ rñdent ꝙ ſacriſicia
coacta in ̃tuʒ coacta:deo nõ placẽt.tñ volutaria red-⸗
ditio deo placet.¶ Ad ſcõm poſſet dici.ꝙ metꝰmortis
nõ eſi metꝰiuſt:qꝛ nõ dʒ cadẽ in virũ iuſtũ.ñ math.
x. Molite timẽ eos ꝗ occidũt coꝛpus. Ael alr. lex appel
lat iuſtũ metũ:ꝗ pot cadẽ in ↄſtantẽ viruz.⁊ loꝗtur qᷓ⸗
tum ad cãs foꝛẽſes.tñ verũ eſt ꝙ ſi aligs ꝓpter talẽ me⸗
tum aliqd ꝓmittit.ſb iuramẽto tenet᷑.tñ iuder pt cogẽ
accipientẽ ad reſtitutõeʒ. Et ideo dĩc lex ratũ non ha⸗
beo: 1 etiã ipᷣe ꝗ iurauit pt᷑ repetere ſᷣm ius. Ad illud

vo qð obijcit᷑.ðvᷣm.ꝙ violẽtia nõ patrocinat᷑ iſti:ga co

git᷑ redadẽ et ſatiſſacẽ de violẽtia ſi poſſet ð eum ꝓbari.
Ad vltimũ vo dᷣm. ꝙ ille auẽtes intelligunt᷑ de inꝛa
mento illicito. G

Membrum quartum

Verit᷑ poſtea ſᷣm cuiꝰintentõeʒ interpꝛe⸗
tandũ ſit iuramẽtũ.ſ.aut iurãtis:aut re
cipientis.ð h̊ dat yſið.iſtã regulã.Qua⸗
cũq; arte vᷣboꝝ ꝗs iuret.Deꝰita accipit:
ſiẽ ille cui datur intelligit.¶ Itẽ in matrimonio ⁊ ſi nõ
oĩno ↄſentias.ſᷣ t̃ verbis expᷣmas te ↄſentire:verboꝝ
tñ obligatione nibilominꝰ obligaberis.ſilłr in voto: ꝗa

yeritati pꝛeiudicat opinio. Contra. Yſia verba ſer⸗
uiũt intentõni.⁊ de talia pᷣba iudicat: q̃lia ex intimis
ꝓferunt᷑.¶ Item dĩc amb. affectꝰ tuus oꝑi tuo nomen
imponit. cũ iſte velit obligaꝛe ſe ſic ⁊ non aliter: obli⸗
gabit ſic ⁊ nõ alłr.ſ.Fᷣm ſuã intentõeʒ.¶ Item queri ð
ulo ꝗ doloſe exigit iurametũ ab aliqͥ ꝓponendo vᷣba du⸗
plicia vt ipᷣm decipiat ⁊ capiat in ſermone.vt imponat
ei poſtea qð illud iurauerit.cũ doluo nemini debeat pa
trocinari:quõ accipiet deꝰpᷣm intentõeʒ illiꝰcui iurat᷑:
Querit᷑ etiam vbi ſunt ðᷣba multiplicia in iuramẽto:
quõ ſunt accipiẽda ⁊ ad ꝗd obligat᷑ iurãs:Qũquid ob
ligat᷑ ad ſenſum illũ ad quem nõ intendit ſe obligare:
Solo. dꝰ ſimplicitatis amator ⁊ duplicitatis aſꝑ⸗
nator:ita accipit.ſiẽ ille ꝗ ſine fraude ĩtelligit.vñ regu
la y ſid.ĩtelligit᷑ de doloſe iurate.ñ ſenſus ẽ.q̃cũq; aꝛ⸗
te.i.q̃cunq; malicia ⁊c. Si vo vterq; fraudulent⸗ fne⸗
rit. debẽt accipi iſta ᷣba ſᷣm arbitriũ boni viri:⁊ ſᷣm q
ſonãt verba illa apð recte intelligẽtes. Qñ vᷣo ita ſunt
duplicia vt eqͥliter diuerſos ſenſus expꝛimãt: non obli
gatur iurãs niſi ſᷣm intentiõeʒ ſuã.nec põt cogi ad ob/
ſeruatõneʒ in alio ſenſu:ſ ad implendum in illo ſenſu
in quo intendit iurare.

Nueſtio. xxxij. de tercio

mandato decalogi.

Rainis cõſequen
tia reꝗrit q̃rere de tercio decalogi mã⸗
dato:quo dr. Memẽto vt diẽ ſabbati
ſctifices:⁊ ſubdit᷑ rõ. Sex diebo ⁊c̃.de
diſtinctõe aũt hꝰpcepti a ceteris in ge
nerali dictuʒ eſt priꝰ. Tñ in ſpali plures dubitatõnes
emergũt. Pꝛimo vtrũ pᷣceptuʒ de ſabbato ſit generale:
vel ꝑticulare.Scðo vtrũ moꝛale:vł cerimoniale.Ter
cio de circũſtantijs bꝰpᷣcepti. Quaꝛto de obſeruantibo
pᷣceptũ. Quinto vtrũ obſeruãtia dñice et aliax feſtiui⸗
tatum in eccłia iubeat᷑ hoc pᷣcepto.Sexto cui ꝑſone in
diuinis aꝑpꝛopriat᷑ illud pꝛeceptũ.

lembrum prunũ

pꝛimũ Jobh.ix. Non eſt hic hõ a deoꝗ
ſabbatũ nõ cuſtodit.glo.ille ſpũalit ſab⸗
batũ cuſtodit ꝗ eſt ſine pcto.ille nõ quiẽ
ſeruꝰpeti.ꝗᷓ hoc p̃ᷣceptũ vetat oẽ pctm.̊ ⁊ pcta q pꝛece⸗
ptis alijs phibent᷑:c igit᷑ generale pceptũ. Yẽ. xuij. lu.
Archiſynagogꝰ indignãs qꝛ ſabbeto curaſſet. Ambr.
Lerx ĩ ſabbato nõ hotem curare: ſᷣ fuilia oꝑa facere.i.
pctis guari ꝓhibet. ſic ̊ pctm generalr ꝓbibet illo p⸗,
cepto:ẽ generale. 4 Itẽ aug. in fmone de decẽ coꝛdis
ꝑ terciũ mãdatũ interficit᷑ illicitꝰ amoꝛ:ſ illicit amoꝛ ẽ
radix oĩs pcti vt dĩc aug.in li.de li.ar.relinꝗtur 5H5
hibet᷑ illo pcepto om̃e pctm. ¶ Iteʒ mar . j. ſabbatis in⸗
greſſus ſy nagogã.glo.docet nos verũ ſabbatũ: vt. ſ. ſa⸗
luti aĩaꝝ ſtudeamꝰ.ab oi oꝑe ſeruili:ab oĩbo vicijs vel
illicitis abſtineamꝰ. Inde orguit᷑.oẽ pᷣceptũ ꝑtinet aut
ad ſtudiũ ſalutis aĩe eſt bonũ faciendũ: aut ad abſti⸗
nendũ a vicijs.h̊ oẽ tale ↄtinet᷑ ſb iſto pᷣcepto: pᷣceptuʒ
te ſabbato ↄtinet oĩa pᷣcepta.¶ Itẽ deut. v. oblerua diẽ
ſabbati.glo.vt oĩa facias ꝓpter ſabbatũ.i.eterna reqꝗezʒ
g qᷣlibet pᷣcepto p̃cipit᷑ ꝑticulare aliqð facienduʒ ꝓpter
eternã regem. In ̊ aũt pcipit᷑ oẽ. hoc ̊ pᷣceptuʒ dtinet
oẽ pᷣceptũ. Cont᷑.dĩc aug . ꝙ tria pᷣma pᷣcepta diſtin⸗
guunt?᷑· qꝛ pꝛimũ ꝑtinet ad maieſtatẽ.ſcdᷣm ad veꝛitate.
terciũ ad bonitatẽ. Erit ̊ pceptũ de ſabbato ꝑticulqꝛe:
ſiẽ duo alia q ſunt pᷣme tabule. Pꝛetẽa. inij. deut. dicu
tur decẽ vᷣba ſcripta ĩ tabulis:⁊ vᷣba illa ſunt pᷣcepta &
cem. vnũ aũt de illis ẽ illud pᷣceptũ:eſt igit᷑ diſtinctum
ab alijs 2 ꝑticulare. Solutio. mandatuʒ æ labbato
põt intelligi qᷓtuoꝛ modis. Cralr. ſpũatr. Sʒ ſpalit
rriba modis..tropoloice. allegoꝛice· anagogice. Lralr

“S I Z
Pnafp— 2 Kν½ . 2 M

nponn
tbenth

intde

Wane
Panid
obiige
ninn
ccügt
end
liafn
vitaſmn
onahl
adobe
loſenin

7

0
n

Aw
ſdan
wi
nang
ntöned
tertſe
C.
nth
Pin
eſt

4
gi
nnr
i⸗
Unbe.
let
lioz⸗
s
nmi⸗
i,
4
ſ⸗
1

Nueſtio

pꝛecipiebat ceſſationem ab operibo ſeruilibo. Vñ et de
eo dr om̃e opꝰſeruile nõ facietis in eo/ Aoꝛalr ðo ſig⸗
ficat ceſſationẽ a pcto. Vñ ioh.dam̃.iiijli.c.de ſabba⸗
to. Circũciſio ẽ coꝛpoꝛalis ſupꝑfluitatis et ſupfluoꝝ nõ
neceſſarioꝝ depoſitio. Sabbatuʒ ar eſt q a pcto ẽ reges
vtraq; ſimł a ſpũalibo impleta ꝗ nulla ingetatẽ ope
rant᷑. Allegoꝛice ſignificabat ſabbatũ coꝛpꝰ xpᷣi quie⸗
ſcendũ in ſepulcro.Iñ Aug.in.iiij.li.ſuꝑ Geñn.ad lit⸗
terã.dici ꝓbabiliter põt ad obſeruandũ ſabbatũ iude/
ie fuiſſe pᷣceptũ in vmbꝛa futuri.q ſpũalem requiẽ figu
rabat.cuiꝰquietis ipe dñs xpᷣc ꝗ nõ niſi qñ coluit paſ⸗
ſus ẽ:in ſepultura ſua miſteriũ ↄſummauit:ipᷣo quippe
die ſabbati reꝗeuit in ſepulcro:et eã totã diẽ hũit ſan⸗
cte cuiuſdã vacatõnis Anagogice vo ſignificat getem
aĩaꝝ in patris futuram.vñ aug.in li.d lapſu mundi.
Terciũ pᷣceptũ de ſabbato qð iudei carnalr celebꝛant
nos ſpũaliter obſerua:nꝰin qͥ dñs requieuit. qð ſic di⸗
ctũ intelligas:vt p bona oꝑa ſcias te geturũ. VUñ exo.
xx. Ser diebo desfecit celu.glo.ſignificans. qꝛ in perfe
ctione ſenarij ſunt nob oꝑa ſaciendo:vt poſtea rege ꝑ⸗
fruamur eterna Dom g ꝙ m pꝛimã acceptiõez que ẽ
lr̃alis:eſt ſimpłret omni mõ ſpale pᷣceptũ. Et H̊ mõ in⸗
tellige bat a ſimplicib. Scom vo qð accipit᷑ ſpũaliter
Fm extenſionẽ rõnis moꝛalis poſſet dici generale:tñ ꝓ
pꝛie nõ poterit dici generale. Uñ diſti nguendũ. ꝙ ſᷣm
moꝛalẽ intelligentiã duplex ẽ intentõ hbomandati. Pꝛi⸗
ma?ẽ vacatio q̃ ẽ ad ſummã bonitatẽ in abſtractõne ab
impedientibo. Scðᷣa intẽtio ẽ ceſſatõ a pcto q̃ quidẽ in⸗/

tentioẽ in iſio mãdato ꝑ ↄſeq̃ntia.qa ſeqꝗtuꝛ.vacas ⸗ **

eſcis ĩ ſumma bonitate: Sa pcrĩo ceſſas. Eodẽ mõ ſequi
tur vacas et geſcis i ſumma bonitate: ſi aliqd facis:
facis intentõe eterne getis.qꝗa ꝗᷣ pᷣcepta diſtiguunt᷑ ſᷣm
intellectũ pꝛime intentõis.cũ in h̊ mãdato tropologice
intellecto ſpãliter p̃cipiat᷑acatio in ſumma bonita te.
cũ abſtractõe ab his q impediũt:q̃ nõ pᷣcipit᷑ in aliquo
alio mãdato:qꝛ nõ in pᷣmo mandato in q̊ pcipit᷑ adoꝛa
tio maieſtatis.nõ in ſcdᷣo in q pcipit᷑ reuerẽtia vᷣitatis.
nec ↄſtat in pceptis ſcdᷣe tabule:q̃ oꝛdinãt ad ꝓximum
erit igit᷑ iſtud maãdatũ a ceteris diſtinctũ etiã tropolo⸗
gice intellectũ. ¶ Ad auẽtes q obijciũtur in ↄtraꝛiuʒ
In quibo videt᷑ dici ꝙ in pᷣcepto de ſabato pcipiebatuꝛ
ceſſatio a pcto ⁊ bonũ faciendo ꝓpter eternã requiem.
Dðm ꝙ boc dr ꝑ cãm. qꝛ in pᷣcepto de ſabbato pᷣcipit
vacatio q eſt in ſummã bonitatẽ. ex q̃ ↄſeqꝗtur ceſſatõ a
pcto:⁊ oim bonoꝝ operũ ad eternitatẽ relatio. qꝛ il⸗
lud nõ eſt de intentõe pᷣma hopcepti: nõ erit ex ̊ iſtud
pceptũ generale. ¶ Si aũt obiciat᷑. qꝛ videbit᷑ illud ſo⸗
