dine eccłie Fuãda vt canonici.⁊.xxiiij.exo.ilij iſrł data
lege q̃ſi iurauerũt ſe dño ᷣuituros.⁊ Soſue vlt. He g ſe⸗
ptem cauſe ſũt ꝓpt bonũ introducendũ. Pꝛopt malũ vᷣo
amouẽdũ vna cã eſt calũnia ſopiẽda vt fit iuramentũ de
calũnia in ↄteſtatõe litis DHeb.vj.Ois ↄtrouerſie ad cõ⸗
firmatõeʒ finis ẽ iuramẽtũ.Alia vᷣo cã ẽ ꝓ infamia pur
ganda Deut.xxj.Si inuẽtũ fuerit cadauer hoĩs occiſi.
maioꝛes natu ciuitatis illiꝰ lauabũt manus ſuas ſuper
vitulam ꝛc.

Membꝛũſecundũ

Tem qrit᷑ vtꝝ ſit licitũ iurare ꝑ creatuꝛas
videt᷑ ꝙ nõ Mat᷑.v. Ego dico non iurare
oĩno.neq; ꝑ celũ neq; ꝑ terrã ⁊c̃.q¶¶ Cõtra.
Beñ.xlij. Joſeph iurauit ꝑ ſalutẽ pharao
nis.⸗ Itẽ quotidie iurat᷑ ꝑ ſctos ⁊ ꝑ ſctaʒ Mariã ⁊ ꝑ

euãgelia ⁊ ꝑres deo dicatas. Rñ. Pꝛohibitũ ẽ iura⸗

re ꝑ creaturas ex duplici cã.ꝓpt ydolatriaʒ:ne.ſ.creda
mus aliꝗd numis eẽ in illis.Et ꝓpt᷑ fraudẽ.ne ↄtẽnẽtes
creaturas ꝓxios decipiamꝰ.Et h̊ eſt qd dĩc glo.math.v
1Qõ iuremꝰꝑ creaturas vt veneremur eas vltra qð debe

mꝰ.vel vt cũ ꝑ eas iuramꝰ nihil iurare putemꝰ. Qñ ꝗ̊ HB

nõ ẽ.vt ꝗ ĩ creatura nihil numĩs credit:nec fraudẽ intẽ⸗
dit: licʒ ꝑ creaturã iurare. Oñ qᷓ iurauit Joſeph ꝑ ſalu⸗
tem pharaõis:iurauit ꝑ eũ ꝗ ſaſutẽ dedit pharoõi.Silꝛ
qñ iurat᷑ ꝑ ſctos iurat᷑ ꝑ eũ ꝗ ſct᷑itatẽ eis ↄtulit.Silꝛ qñ
iurat᷑ ꝑ euãgeliũ ⁊ cruces ⁊ ſiłia.iurat᷑ ꝑ eũ cui hec ſunt
dicata:xel cuiꝰſunt repᷣſentatiua.Silꝛ q iurat᷑ ꝑ celũ ⁊
terrã.iurat᷑ ꝑ eũ qui creat ⁊ ↄſeruat.

¶Uueſtio.lxuiij.de pᷣceptis

patientie reſpectu triplicis iniurie.

Equitur de prece/

ptis patiẽtie reſpectu triplicis iniurie.
Eſi ei iiuria leſiõis coꝛpoꝝ ⁊ ablatõis
reꝝ:⁊ angarie opeꝝ.Patiẽtia leſionis
coꝛpoꝝ.pᷣcipit᷑ mat᷑.v.cuʒ dr.Ego dico
vob ñ reſiſtẽ malo:łᷣ ꝗ te ꝑcuſſerit ĩ dextera maxilla pᷣbe
ei ⁊ alterã ⁊c̃. Patiẽtia ablatõis reꝝ cñ ibidẽ ſegt.Et ꝗ
vult tecũ ĩ iudicõ ↄtẽdẽ ⁊ tunicã tuã tollẽ:relinq ei ⁊ pal
liũ.Patĩa ãgaꝛie opeꝝ pᷣcipit᷑ ibidẽ:cũ ſubdit᷑.Et ꝗcũq;
te ãgariauerit mille paſſuo:vade cũ illo alia duo.q Pꝛi
mo ꝗq̃rit᷑ de pcepto patĩe reſpectu leſionis coꝛpoꝝ.Se
cũdo de pᷣcepto patie reſpct᷑u ablatõis reꝝ. Tercõ de p⸗
cepto patiẽtie reſpectu angarie opeꝝ.

Membꝛũ pꝛimuʒ

Rimo qrit᷑ vtꝝ iiuria ſit ꝓpulſãda.⁊ q ñ
videt᷑ ꝑ ̊ ꝙ dr mat᷑.v. Dico vob̃ nõ reſiſtẽ
malo. In H eĩ videt᷑ illð ꝓhiberi. Itẽ aut
ꝓpellit᷑ ĩiuria a ſe.aut a ꝓxĩo.ꝗꝓpellẽda in⸗
iuria a ſe ꝓhibet᷑ mat᷑.v.cũ dr. Dico vob ñ reſiſtẽ malo.
q te ꝑcuſſerit ĩ vna mar.pꝛe.⁊c.⁊ mat᷑.x.Cũ vos ꝑſecu
ti fuerit ĩ vnã ciuitatẽ fugite ĩ aliã.⁊ ad Ro.xij.i ¶õ voſ
metipᷣos defendẽtes cariſſimi ſ̊ date locũ ire. Pꝛopellen

da ĩiuria a/pxĩo/ phibet᷑ Maĩ᷑.xxxvj vbi cũ petrꝰ vellet a

dño ĩiuria rpellẽ.dixit ei dñs. Cõuerte gla.tu.in vagi.
oĩs eĩ ꝗ occiderit gladio:gladio ꝑibit. Cõtꝛa Ipe do⸗
minꝰꝑcuſſus alapa ꝑcuſſoꝛẽ r p̃hedit:nec alterã maxillã
peutiẽdã pᷣbuit Yo.xviij.¶ Itẽ paulꝰ petijt milites a fbu
no vt illeſꝰab omi ĩiuria uaꝛet᷑ Act.xxiij. licite pt᷑ ĩiu
ria r pelli a ſe.¶ Itẽ dĩc auẽtas.iQõ ſũt ĩmunes a ſcelẽ ꝗ
rpᷣm ꝑmiſer̃t pᷣncipibo intficẽ.ꝭ ĩiuriã tene bãt᷑ a xpᷣo re⸗
pellẽ. Iniuria & ẽ rpellẽda ab alio.i¶ SItẽ qrit᷑ vtꝝ ſit oſi
liũ vł pᷣceptũ qð dꝛ. Dico vob ñ ſiſtẽ malo.Si eĩ ↄſiliũẽ
Gad illð tenẽt᷑ ꝑfecti.Quõ q̊ xpᷣe ⁊ paulꝰñ ᷣuauerũt foꝛ
mã hꝰoſilij.¶ Itẽ alia q̃ ponũt᷑ ĩ illa ſerie.Aſat᷑.a.vt nõ
iraſci.ñ vidẽ ad ↄcupiſcẽdũ.ſũt in rõe pᷣcepti ⁊ ꝑtinẽt ad
oẽs.Quõ ꝗᷓ iſtið erit ĩ rõe ↄſilij.Si vo ẽ pᷣceptũ.g̊ moꝛta
lit᷑ peccãt ꝗ faciũt ↄriũ.¶¶ Jteʒ ¶ Parcellinꝰad aug.Rei⸗
publice ñ ↄueĩt vlli malũ ꝓ malo reddẽ:⁊ ꝑcutiẽti maxil
lã aliã pᷣbẽ.̊ nec ẽ pᷣceptũ nec ↄſiliũ:cũ diuina pᷣcepta ⁊
ↄſilia ſint ↄueniẽtia.q Itẽ ſi ñ ẽ rſiſtẽdũ malo.q̊ mali nõ
eꝛũt coeꝛcẽdi.pibit &̊ iuſticia ⁊ lex. Itẽ qꝛit᷑ vtꝝ illo pᷣce
pto mat᷑.v.qð ẽ de patia r̃ſpctẽu leſiõis coꝛpoꝝ.tractat᷑
lex taliõis cũ dꝛ. Nudiſtis qꝛ dictũ ẽ ãtigs oculũ ꝓ ocło
7c. ego at᷑ dico vob ñ r̃ſiſtẽ malo ⁊c.Si eĩ tꝛactat᷑.̊ pec
cãt iudices ſecłares ꝗ oculũ ꝓ ocło eruũt ⁊ aĩaʒ ꝓ aia ĩt
ficiũt.Si ñ r̃tractat᷑:quõ q̊ lex adiplet᷑:qꝛ ſi vicat᷑ ꝙ ĩ h
ꝙ ſuꝑaddit᷑ hꝓhibitõ vltõis. ð.h̊ phibebat᷑ ĩ lege Leui.
xix.ñ q̃res vltõeʒ:nec mẽoꝛ eꝛis ĩiurie ciuiũ tuoꝝ. Rñ.
Iniuria at᷑ ẽ ꝑſonatł ⁊ pᷣuata:aut publica.Si ẽ publica
ꝓulſãda ẽ iuſſu pᷣncipis ⁊ mau militis Ro.xiij.i 2õ ſine
cã gladiũ poꝛtat.ði eĩ miſter ẽ vĩdex ĩ irã ei ꝗ male facit.
dẽ de pncipe.⁊ militibo demĩant᷑ ſtipẽdia Luẽ.iij. Cõtẽ
ti eſtote ſtipẽdijs vꝛis:⁊ etiã ipi pᷣncipi tbutũ Mat᷑.xxij.
MKeddite q̃ fũt ceſaris ceſari ⁊ q̃ ſũt ði deo:ſᷣ ñ niſi ꝓpteꝛ
defenſionẽ reipublice:q̃ ſine rpulſiõe ĩiurie hoſſilis fieri
nõ pt᷑. Pꝛetea aug.j.de ci.ði.exponẽs illð pᷣceptũ.nõ oc
cides dic.ſQõ ð h̊ pceptũ fecer̃t ꝗ deo actoꝛe bella geſſer̃t
⁊ Fm leges ſceleratos punier̃t.Et iteꝝ can.aug. Foꝛtitu
do q̃ a baꝛbaꝛis defendit pr̃iaʒ:vł domi defendit ĩfiꝛmos
vł a latronibo ſocios.plena iuſticia ẽ.Ex qͥ fligt᷑:ꝙ pub
lica ĩiuria ẽ rpellẽda etiã cũ armis ab eo ꝗ ad ̊ oꝛdiatꝰ
ẽ.Qð vo dẽ mat᷑.v.ĩtelligit᷑ de ĩiuria ꝑſonali:tñ cũ diſtĩ
ctõe:qꝛ ꝑſonał iiuria pt᷑ ĩpelli duobo mõis:aut ĩpedien⸗
doꝛaut rpugnãdo. Im pediẽdo ſic paulꝰ munitꝰmilitibo
iudos ĩpediuit ne ei ĩferrẽt iiuriã.ſie lʒ oĩbo ĩiuriã repel
lẽ:nec h ꝓhibet᷑ Mat᷑.v.̊ eĩ dꝛ nõ ꝓpe r̃ſiſtł. Repugnã⸗
do r pellit᷑ iiuria dupłꝛ.cogẽte nccitate:⁊ vlciſcẽdi libidĩe
Coxẽte nccitate cũ ałs ñ pt᷑ vitari leſio nec ꝑ fugã:nec ꝑ
ĩpedimẽtũ aliqð abſolutũ:⁊ tũc etiã adhuc diſſiguit᷑:qꝛ
aut pellit᷑ iiuria vi pᷣuata vt ſine aꝛmis.⁊ h̊ mõ ꝑmittit᷑
clerico ⁊ layco iiuria rpellẽ.⁊ h̊ flagrãte maleficõ cũ ino
deramie ĩculpate tutele.⁊ ſic ĩtelligit᷑ illa lex ciui cano⸗
nizata.lim vi r᷑pellẽ lʒ.⁊ ĩcõtinẽti: qꝛ facto intuallo ne
quaq;. Aut r pellit᷑ vi publica ⁊ cũ armis:⁊ h̊ͥ mõ ñ ꝑmit
tit᷑ clericis ſᷣ laycis.⁊ h ſiẽ̃ dictũ ẽ flagrãte iiuria ⁊ cum
moderamie ⁊ ĩ inſtãti:nõ at eẽt moderamẽ ſi ñ ipetẽt᷑ ar
mis ⁊ ĩpetẽt armis.Si vᷣo rpellat᷑ iiuria vlciſcẽdi libidi
ne:ſic nulli lʒ iiuriã r̃pellẽ:vł ĩſiſtẽ malo.ꝛ ſic ĩtelligit᷑ il
lud ro.xij.õ reddẽtes malũ ꝓ malo.2 illð pᷣs. Si red⸗
didi tribue mibi mala ⁊c. Dicẽdũ ̊ ꝙ pellẽ ĩiuriã ſen
reſiſtẽ malo aĩo vlciſcẽdi oĩbo ẽ ꝓhibituʒ. Elñ illð qð dĩc
apłs ad ro.xij.ſ2õ voſmetipᷣos defendẽtes cariſſimi:in
telligit᷑ ex libidie vidicte.vñ ffatĩ ſubiũgit. Sʒ date locũ
ire.ſcriptũ ẽ eĩ mihi vidictã. Repellẽ ̊ ĩpediẽdo ñ repu⸗
gnãdo oĩbo ↄceſſuʒ ẽ.vł etiã aꝛguendo vᷣbis vt dñs.vnde
glo.ſuꝑ Yo.xviij.ſuꝑ illð.Dedit ei alapã ⁊c. Oñdit pᷣce⸗
pta patĩe ñ oñtatõe coꝛꝑis ſ̊ pᷣpatõe coꝛdis faciẽda. Põt
eĩ ꝗs maxillã viſibilit pᷣbẽ iraiꝰ.Aſdeliꝰ ̊ rñdit vere pla
catꝰ⁊ ad ferẽda guioꝛa trãꝗllo aĩo ꝑatꝰ. Et ſic intelligit᷑
illð ¶MDatr.v. Si ꝗs te ꝑcuſſerit ĩ dextra maxilla pᷣbe ei 2
alterã.G ẽ ꝑatꝰſis aliã ſuſtinẽ patiẽt. Repellẽ vo cogẽte
ncẽcitate ĩiuriã vi publica ⁊ cũ armis.ĩ ꝓhibitõe ẽ cleri⸗
cis.iĩ ↄſilio laycis.Repellẽ vᷣo vi pᷣuata ſine armis ĩ ↄſi⸗

lio ẽ clericis.Sic pzʒ ſolutõ ad obiecta.⁊ quõ h̊ ꝙ dẽ ñ
reſiſtẽ malo differẽt ĩtellectũ ĩ ↄſilio ſit ⁊ ĩ pcepto.¶ Ad
illð qð obijcit Marcellinꝰad aug.rñdẽdũ ſᷣm augu.ad
Marcellinũ.ꝗd ẽ reſpublica niſi res pli. res ̊ cois res
vtiq; ciuitatis.Quid ẽ at᷑ ciuitas niſi młtitudo hoĩm in
qðdãa vĩculũ redacta ocoꝛdie.Qui ꝗᷓ vĩcit in bono malũ.
patiẽt admiĩſtrat tꝑalia ↄmoda: vt iiurioſus ĩ ↄcoꝛdiã q̃
nihil ẽ vtiliꝰciuitati penitẽs acꝗrat᷑ victꝰ.ñ ſeuiẽtis viri
bus:ſ beniuolẽtia patiẽtis.Sic qᷓ ſolet ĩtelligi illð vᷣbuʒ
ac ſi dictũ eẽt.Si ꝗs ĩ te melioꝛa fuerit ꝑſecutꝰ⁊ ĩferioꝛa
ei pᷣbe:ne vidicte potiꝰqᷓ; patiẽtie ſtudens ↄtẽnas et᷑na ꝓ
tꝑalibo:cũ potiꝰtꝑalia ꝓ etnis ↄtẽnenda ſint tãqᷓ ſiniſtꝛa
ꝙ dextris. Ad vltimum dom ſ̃m augu.ad ADarcelli⸗
nũ ꝙ iſta pᷣcepta magis ad pᷣꝑatõeʒ coꝛdis qᷓ; ad opꝰ qð
in aꝑto fit ꝑtinẽt vt teneat᷑ cũ patĩa cũ beniuolẽtia.ĩ ma
nifelio at᷑ adſit qdð eis videt᷑ pdeſſe poſſe:qbo bñ velle de⸗
bemꝰ. Cui at᷑ licẽtia iniꝗtatis eripit᷑ vtilit᷑ vincit᷑:qm̃ ni⸗
bil ẽ infeliciꝰfelicitate peccãtiũ:q̃ penał nutrit᷑ ipunitas
7 mala volũtas velut hoſtis ĩterioꝛ roboꝛat᷑.¶ Ad illud
ðᷣo qð q̃rit᷑ de lege taliõis an r̃tractet᷑ dicẽdũ ꝙ ler talio
nis retractat᷑ ꝙᷓtũ ad puatã ꝑſonã łᷣ ñ qtũ ad iudicẽ.pri
uata eĩ ꝑſona ſi vidictã expetẽt.malũ ꝓ malo reddẽt: vt
dic aug.iudex vᷣo ñ.ſ̊ amoꝛe iuſticie iuſtũ reddẽt ꝓ iniu⸗
ſto:qð ẽ bonũ ꝓ malo qð etiã de iudex facit. Et nota ꝙ;
dic aug.ꝙ ĩ his nõ ꝓhibet᷑ vidicta q̃ ẽ ad coꝛrectõem:qꝛ
ip̃a ꝑtinet ad miſcðiaʒ:nec impedit mãſuetudinẽ.ſ̊ hoc
nõ ↄcedit᷑ niſi ei cui poteſtas oꝛdine data eſt⁊ ſine ira vt
patri in filiuʒ.

Membꝛũ ſecundũ

Einde q̃rit᷑ de pᷣcepto patiĩe reſpct᷑u ablatõ
nis reꝝ.de qͥ.v.mat᷑. Et ꝗ tecũ vult ĩ iudi⸗
cio ↄtẽdẽ ⁊ tunicã tollẽ:relique ei ⁊ palliũ
Circa qð q̃rũt᷑ q̃tuoꝛ.Pꝛimũ vtꝝ ſit licitũ ſua rpetere
Scðdo vtꝝ ſit licitũ ꝑfectis repetere.Lercõ vtꝝ ſit licitũ
vlꝛ iꝑfectis ſua petẽ. Quaꝛto vtxꝝ ſit licitũ oĩa repetẽ.

Articulus pꝛimus

D pmũ obijcit᷑.Qaã ꝑ illud pᷣceptũ.v.mat᷑.vi
det᷑ ꝙ ñ liceat alicui ſua repetẽ.Ad idẽ Luc̃.
vj. Qui aufert q̃ tua ſũt ñ repetas:⁊ ꝗ aufert
tibi veſtimẽtũ:⁊ tunicã noli ꝓhibẽ. Itẽ.j.Coꝛi.vj. De⸗
lictũ ẽ ĩ vob ꝙ iudicia habetis int᷑ vos:q̃re ñ magis iiu⸗
riã accipitis.q¶ Cõtra.j.Coꝛĩ.vj.Oĩa mihi licẽt ̊ ñ oĩa
mihi expediũt.⁊ dĩc ibi glo.ꝙ licebat aplło ſumptꝰ repe⸗
tere.̊ nõ expediebat.Sʒ licitũ ẽ qð nullo iure ꝓbibet᷑.ꝗ̊
repetere nõ ꝓhibet᷑ a dño. Rñ.vᷣm glo.j.Coꝛi.vj.iCon
tingit repetere ſua coꝛã iudice fideli.Coꝛã iudice ĩfideli
nulli lʒ. Uñ.j.Coꝛĩ.vj. Audet ꝗs veſtꝝ hñs negociũ ad
uerſus alteꝝ iudicari apð iniqͥs.glo.i.ifideles.i.ꝗ inigꝗ
ſũt fidelibo quocũq; mõ poſſunt.Itẽ ↄtingit repeteꝛe ſua
coꝛã iudice fideli dupłꝛ.aut cũ ↄtentoe ⁊ fraude:aut cum
caritate ⁊ amoꝛe iuſiicie. Pꝛimo mõ nulli licet.⁊ ſᷣm h ĩ
telligit᷑ illud pᷣceptũ Mat.v. Si ꝗs voluerit tecũ ĩ iudi
cio ↄtẽdere dimitte ei ⁊ palliũ.Glo.Añqᷓ; ↄtẽdas.i.cum
ↄtentõe repetas. Scðdo mõ licet iſirmis ⁊ imꝑfectis ĩpe
tere ſua.ꝑfectis vpᷣo ñ lʒ.⁊ h̊ ẽ qð vic glo.j.Coꝛi.vj. Per⸗
fectis lʒ repetere ſua ſimpłꝛ⁊.ſ.ſine ca:ſine lite:ſeu iudice
16 eĩ ↄuenit eis mouere cãm añ iudicẽ. Infirmis vᷣo lʒ
repetere ſua mouẽdo cãm añ iudicẽ:ſᷣ nõ cum ↄtentõe ⁊
fraudulẽter vel apud infideles iudices.Ex q̊ manifeſtuʒ
eſt.ꝙ repetere ſua ↄtẽtioſe vel fraudulẽter: vel coꝛã iudi
ce infideli ẽ ꝓhibitũ oĩbo.Repetere vo ſine ↄtentõe.ſine
fraude nec coꝛã iudice:oĩbo ẽ ↄceſſum. Repetere vo coꝛã
iudice ſine ↄtentõne ⁊ fraude infirmis ẽ ↄceſſuʒ. ꝑfectis
ðᷣo/ꝓhibitũ.Añ nõ repete re ↄſiliũ ẽ infirmis:ꝑfectis vᷣo
pᷣceptũ.Vñ vᷣſus.Expedit infirmis.licet abſq; dolo ſine
lite pᷣlatis.Licet h̊ nõ expedit anatoꝛice nõ licet vt ꝑ euzʒ
ſint res in lite petite.

——

nin
ii

;
Na
ſn
eli

S
lii
ne

„

—

xEcuũdo querit᷑ vtꝝ licitũ ſit ꝑfectis repetere.
Si dicat᷑ ſicut ſupꝛa dictũ ẽ ꝙ eis nõ licet re
petere coꝛã iudice ⁊ cũ lite: licet tñ repetẽ ſim
plicit. ſine cã:ſine lite. ſine iudicõ: ſeu non coꝛaʒ iudice.
Tuũc querit᷑ ꝗ dicant᷑ ꝑfecti. Si dicat᷑ ꝙ illi q renũciaue
rũt oĩbo vt religioſi.ſm ꝙ dr̃ ¶MDath. rix. Si vis ꝑfectꝰ
eſſe vade 2 vẽde oĩa que habes ⁊c. ᷓ peccãt moꝛtalit reli
gioſi: ſi repetãt ſua.4 Itẽ cũ omnibo renuciauerut non
babẽt ſua.gᷓ nõ poſſunt repetẽ ſua.q nõ eſt eis in ↄſilio
vel pᷣcepto nõ repetere ſua.¶ Si vo dicat᷑ ꝙ ẽ renũciare
omnibo ĩ ſingulis:⁊ ſic oẽs religioſi renunciãt omnibo.
Et eſt abrenuciare omnibo ĩ ↄmuni ⁊ ſic in ↄmuni poſſi
dent fere oẽs.tunc querit᷑ de illis religioſis ꝗ oĩbo renun
ciauerũt in ↄmuni ⁊ in ſingulari.⁊ pꝛocedit obligatõ vt
pꝛius. Silꝛ querit᷑ de clericis ſuppoſitis antiquis cano⸗
nibo ꝙ nõ poſſunt babere ꝓpꝛiuʒ. qdð intelligit᷑ qᷓtum ad
res ecclie:quõ poſſunt repetere? Rñ.dicenduʒ ꝙ ſup⸗
poſito ꝙ ꝑfecti dicant᷑ ab renũciatõe ꝓpꝛietatis.ꝙ rpete
re ſua ẽ ̃m duos modos.Aliquis em repetit ſua vt ſua
2. ꝓpter ſe. Aliquis repetit ſua vt alteriꝰ⁊ nõ ꝓpter ſe. ſed
ꝓPter vtilitatẽ alteriꝰ. Dicẽduʒ ̊ ꝙ ꝑfectis nõ licet repe
tere ſua vt ſua ⁊ ꝓpter ſe.ſed ſua vt ↄmunia ⁊ vt ↄgrega⸗
tionis:⁊ ꝓpter vtilitatẽ vmunẽ.vnde Gꝛeg. Nõ ſoluʒ cu
ra debet eſſe ne noſtra ſubtrahàt: ſed ne rapiẽtes nõ ſua
ſemetipᷣos ꝑdant. Si g repetit ꝑfeciꝰ:xebet attẽdere bo
num nõ ꝓpꝛiuʒ ſed ↄmune.qð triplex eſt. Pꝛimũ ẽ refre⸗
natio maloꝝ m qua etiã ↄſulitur malis.Si em̃ aufere⸗
tur ius repetẽdi daretur malis occaſio rapiendi. Job.
xxix.Conterebã molas iniqui ⁊ de dentibo illius aufere
bam pꝛedam. Scðm bonum eſt vnitas ⁊ pax ecclie que
diſſiparet᷑ ſi nõ liceret ſua repetere. Lerciuʒ bonum eſt
ſolatio infirmoꝝ quibo data ſunt tꝑalia non ſolum ad
ſuſtentationẽ ſed etiã adoſolationẽ.Cant᷑.ij. Leua eius
ſub capite meo ⁊ dextera illiꝰ amplerabit᷑ me:qui teſpe⸗
rarent:ſi ablata repetere non liceret. Intuitu q̊ ↄmunis
boni licet ꝑfectis repetere ſua vt alteriꝰ.vnde ⁊ clerici ñ
repetunt ſua nomine ſuo ſed paupeꝝ:nec monachus ni⸗
ſi nomine ↄgregationis vel ecclie.Religioſi vðo qui om⸗
nibo renũciauerunt in ↄmuni in ſingulari:cum nõ ha⸗
beant rerum ꝓpnetatẽ ſed vſum tm̃: nõ poſſunt repetere
niſi nomine illiꝰfieret apud quẽ reſidet ꝓpꝛietas:vt eoꝝ
ↄgregatio poſſit vſum habere.

Articulus tercius

Ercio querit᷑ vtꝝ ſimiliter ſit vłꝛ licitũ imꝑ⸗
fectis ſua repetere.videt᷑ ꝙ nõ.j.Coꝛin.xiij.
Caritas non querit que ſua ſunt.Glo. Cari
tas nõ repetit ablata. ergo nullꝰ habens caritatẽ poteſt
repetere.ꝗ Iteʒ Gꝛeg. Cum pꝛo re terrena pax a coꝛde
cum pꝛorimo ſcindat᷑. aparet ꝙ plus res qᷓ; pꝛoximus
amatur.4 Item magis eſt pꝛoximus diligendus in infi
nitum ꝙᷓ coꝛpus ꝓpꝛiuʒ vel aliqð tꝑale ergo tenemur nõ
repetere noſtra:ſi ſciamus ſcandaliʒare pꝛoximũ.⸗:! IJtẽ
dicit auctoꝛitas. Quãtuʒ potes ſine peccato vitare ſcã⸗
alũ pꝛoximi debes.Et aplus.j.Coꝛin.viij. Si eſca ſcã
daliʒat fratrẽ meũ.nõ mãducabo carnẽ ineternũ. ꝗᷓ vbi
iminet ſcandalũ tenemur nõ repetere.¶ Item oꝑa miſe
ricoꝛdie que ſunt in pᷣcepto tenemur dimittere ꝓpter ſcã⸗
dalum.ꝗᷓ ⁊ repetere cum nõ ſit in pᷣcepto.licet em̃ cuilibʒ
renũciare iuri ſuo.¶ Contra.j.Coꝛin.vj. Omnia mihi
licent ſed nõ omnia expediunt.a exponit᷑ de repetitione
ſuoꝝ.Licitũ igit᷑ eſt cuilibet ſua repetere. Rñad pri
mum dicenduʒ. ꝙ eſt repeteꝛe ex cupiditate:⁊2 eſt repete⸗
re zelo iuſticie: ⁊ ẽ repetere timoꝛe caſus. Pꝛimo modo
nõ eſt repetere ex caritate. Caritas em̃ nõ repetit abla⸗
ta cauſa.ſ.cupiditatis.Qon em̃ eſt amatrix pecunie pꝛo
pter ſe:ſicut ibi dicit glo.ꝙ ipᷣa amat bonum incõmuta⸗
bile.⁊ omnia ↄmutabilia refert ad illud.Repeteꝛe vᷣo ʒe

1ä16

Lxuij.

lo iuſticie licet ꝑfectis ſᷣm illum modũ qui dictꝰ eſt. Re⸗
petere vᷣo timoꝛe caſus ne.ſ. ꝓpter pauꝑtatẽ 2 indigẽtiaʒ
ruant in peccatũ:licet infirmis ne.ſ.egeſtate ↄpulſi fuꝛẽ
tur ⁊ ꝑiurent nomẽ di ſui:ſicut dicit᷑ ꝓuerb.xxx.¶ Ad
ſcõm dicẽdum ꝙ ↄtingit repetere duobo modis.ↄtẽtioſe
⁊ pacifice.Contẽtioſe nulli licet.a ſic intelligit᷑ auctoꝛi⸗
tas Dꝛeg. ꝑotentionein em̃ pax a coꝛde ſeinditur. 4 Ao
terciũ dicẽduʒ ꝙ opoꝛtet tenere qð certum eſt. Certum
eſt aũt ꝙ raptoꝛ eſi qui abſtulit. Incertũ aũt eſt ꝙ ſcan⸗
daliʒz abit᷑. ⁊ p̃terea ſi ſcirẽ ꝙ ſcandaliʒ abit᷑ ſi repetam:ſi
infirmus ſum 7 timeã caſum ꝓpꝛiuʒ ex nõ repetendo. pᷣ⸗
ponderat ſcandaluʒ ꝓpꝛium ſcandalo pꝛoximi: 2 plus te
neoꝛ vitare ſcandalũ ꝓpꝛiuʒ qᷓᷓ alterius. Si vᷣo ꝑfectꝰſuʒ
repeta pꝛout dictũ eſt ſicut pᷣpondeꝛat bonũ ↄmune bo
n0 pꝛoximi:ſic pponderat ſcandalũ ↄmune 2 pluriũ ſcã⸗
dalo pꝛoximi ſiue ſingulari. Accideret aũt ſcandalũ cõ⸗
mune. ſ.diſſipatio pacis ⁊ vtilitatis ↄmunis: niſi fieret
repetitõ.augeret᷑ etiã ſcandalũ maloꝝ:cũ nõ refrenare⸗
tur malicia eoꝝ. Ao quartũ dicẽdum.ꝙ ẽ ſcandalum
actiuũ.dictũ.ſ.vel factũ minꝰrectũ pᷣſtãs alteri occaſio⸗
nem ruine.⁊ eſt ſcandalũ paſſiuũ. Illud qð dicit aptus
intelligit᷑ de ſcãdalo actiuo.⁊ ſic etiã tenemur nõ repetẽ
cũ ſcãdalo actiuo.i.faciẽdo vel dicẽdo aliqd minꝰ recte.
Amoto q̊ ſcadalo actiuo.nõ tenemur nõ repetere qꝗpter
ſcandalũ paſſiuũ. hoc ẽ qᷓuis ille ſcandaliʒet᷑ a quo repe
titur. vnde illa auctoꝛitas.quãtũ potes ſine peccato ⁊c̃.
intelligit᷑ ſalua triplici veritate.doctrine.ſ.vite ⁊ iuſticie
õ eſſet aũt ſaluata veritas iuſticie ſi auferꝛet᷑ repetitõ
Ad vltimũ dicẽdũ.ꝙ oꝑa miſcðie nõ ſunt dimittenda
ſimplicit ꝓpter ſcandalum qᷓuis differenda.

Articulus quartus

Varto querit᷑ vtꝝ licituʒ ſit oĩa repetere. Et
pꝛimo querit᷑ an liceat repetere ſuꝑfluuʒ: an
neceſſariũ tim. cũ dicit aug.in glo. Se neceſ
ſarijs ſi ꝑdideris vnum.ſine tolli ⁊ reliquum. Quid eꝛgo
te ſuꝑfluis.AVnde augu.de ſeꝛmone dñi in monte.Si de
neceſſarijs hoc imperatum eſt:quanto magis ſuperflua
vſq;quaq; ↄtemnere oↄuenit.4¶ Item omne ſuꝑfluũ alie⸗
num eſt:quia eſt indigentis.ergo cum alienum non lice⸗
at repetere:neq; ſuperfluum. Rñ.Tam de neceſſaꝛio
ꝙ de ſuperfluo ↄpetit repetitio ſm modum qui dictus ẽ
ſed in hoc eſt diſſerentia.quia poſi repetitionem nõ tene
ris neceſſarium diſpenſare indigenti: ſed ſuperfluum te
neris.Poteſt ergo ſuꝑfluum repeti ad diſpenſandum:ſᷣ
non ad retinendum. ⁊ m hunc modum ſuperfluum eſt
alienum ⁊ tuum. alienum ad retinendũ. tuum ad diſpẽ⸗
ſandum. 4! Queritur etiam vtꝝ illud p̃ceptum ſimiliter
ſit intelligendũ de ſeruis ſicut de rebo. Ad qð obijcit au⸗
gu. in li.de ſermone dñi in monte dicens.iQon xpᷣianuʒ
ſic opoꝛtet poſſidere ſeruũ:quõ equũ aut argentum:qᷓqᷓ
fieri poſſit vt maioꝛi pᷣcio valeat equus qᷓ; ſeruus ⁊ mui⸗
tomagis aurum vel argẽtum. Si ergo nõ eſt xrpᷣianꝰpoſ⸗
ſidendus vt ſeruus ſicut equus.eꝛgo nõ eſt repetendus.
cum nõ ſit ſeruus.¶ Rñ.Fm augu. Si ille ſeꝛuus rectiꝰ
7 boneſtius ⁊ ad colendum deum accomodatiꝰ a te dño
educatur ⁊ regitur.qᷓ ab illo poteſt qui eum cupit aufer
re:neſcio vtꝝ quiſq dicere audeat vt veſtimẽtuʒ eum de
bere ↄtemni:quaſi dicat.in tali caſu nõ debet ↄtemni re⸗
petitio ſerui ſicut repetitio pallij.

Membrüũü terciũ
Oſtea querit᷑ de pᷣcepto patĩe qᷓtum ad in⸗
iuriã in angaria oꝑum ⁊ de qua dr̃ math.
vy. Si ꝗs te angariauerit mille paſſus va⸗
de cũ illo alia duo:⁊ dr̃ angaria indebiti
officij exigẽtia in ꝓpꝛiam ꝑſonã. Querit᷑ ̊ pᷣmo quare
ponit angariam mille paſſuum ſᷣm hunc numerũ pluſqᷓ
Im alium numerum. ¶ Item queritur quare vni milia⸗
rio addit alia duo.ql Iteʒ queritur vtꝝ illud pᷣceptũ ſit

487

ad l̃aʒ obuãdũ. Rñ. Ad pᷣmũ dom ſm glo. ipᷣe
dñs detmĩat ãgariã mille paſſuũ qꝛ ̊ ẽ iter ſabbati:qͥ de
ſignat᷑ ꝑfectõ ſpũał:qͥ ipletõe hꝰpᷣcepti oñdit᷑.⁊ hãc rõ⸗
nẽ ponit aug.ĩ li.de Fmõe dñi ĩ mõte.(¶¶ Ad ſcðᷣm dicẽdũ
m aug:.ꝙ ꝑfectõ patĩe ĩ tribo ↄſiſtit.coꝛꝑe.voluntate.⁊
rõne.vt ſi artaris alicui ĩpendẽ coꝛꝑale ſeu ꝑſonale obſe
quiũ:qð ĩtelligit᷑ ꝑãgaꝛiã mille paſſuũ:ſit rõnabile ⁊ vo
lũtariũ q̃ ſũt q̃ſi ad alia duo milia Ro.xij. Rõnabile ſit
obſequiũ nr̃Dm. ⁊.ij.coꝛĩ.ix.VInuſꝗſq; ꝓut deſtiauit ĩ coꝛ⸗
te ſuo.qð ſigtuʒ ẽ Job.j.Job erat tria milia cameloꝝ.
Camelꝰẽ aĩal onerifeꝝ ĩ q̊ oꝑatio ſeu ãgaria opeꝝ ſolẽt
exerceri.Camelꝰetiã ſcĩdit vngulã ĩ qͥ diſcretõ inſinuat᷑.
Ad onera volũtarie ſe ſubmittit:ĩ qͥ volũtas.q Ad terci
um dðm ſᷣm aug.in li.de ᷣmõe dñi ĩ mõte.Si ꝗs te ãga
riauerit mille paſſus:vade cũ illo alia duo.⁊ h vtiq; nõ
tã vt pedibo agas.qᷓ vt aĩo ſis ꝑatꝰ.Qã ĩ ip̃a xrp̃iana hi⸗
ſtoꝛia ĩ qͥẽ auẽtas nihil tale inuenies factũ a ſctis vel ab
ipᷣo dño.cũ ĩ hoie quẽ ſuſciꝑe dignatꝰẽ viuẽdi nobis exẽ⸗
plũ p̃ᷣbẽt. h̊ ſi ꝗs cogit te ᷣuire ⁊ ſolaciũ tibi ipẽdit ↄpalſ⸗
ſionis.affectu paratꝰ eſio multo plus impendere.

Mueſtio.lxv. de pᷣcepto

beneficientie.ſ.dationis.

Onſequẽter queri

tur de pᷣceptis bũficẽtie q̃ ſũt duo.Qaʒ
ſᷣm Rabanũ duo genera pᷣſtãdi reꝑiũt᷑.
vtł᷑ qꝛ beniuole damꝰ.vł reddituro accõ
modamꝰ. Querũt᷑ ̊ duo. Pꝛimũ ð pᷣce
pto erogatõis ſeu donatõis. Scðm ð pᷣcepto mutui ſine
ↄmodatõis.¶ Pꝛĩo ꝗ̊ qrit᷑ de pcepto erogatõnis:de qͥ d
Aat᷑.v. Qui petit a te da ei.⁊ Lu.vj.Omi petẽti te tri⸗
bue. Juxta qð etiã dr Lu.xj. Sate elemoſinã ⁊ ecce oĩa
mũda ſũt vobᷣ. Et circa h̊ pceptũ q̃rũt᷑ plura.Pꝛimũ ꝗd
ſcipiat᷑ dari. Scðᷣm ꝗs iubeat᷑ daꝛe.Leꝛciũ cui pcipiat
dare. Quarto quõ ⁊ qñ tenemur dare. Quitũ q̃re attri,
buit᷑ elemoſine oĩia mũdare. .

Mlembꝛũ prunum
Irca pᷣmũ q̃rũt᷑ duo. Pꝛimũ ẽ vtꝝ ð illici⸗
te acqꝗſitis poſſit dari vt ð vſura ⁊ meretri
cio. Scᷣm vtꝝ ncẽriũ ſeu ſuꝑfluũ pᷣcipiat᷑ dari.

Articulus prunus

D pmũ obijcit᷑ ſie Lu.xvj. Facite vobis ami⸗
cos ð mamona inigꝗtatis.ꝗ̊ ð iniqͥ pt᷑ dari ſeu
. de iniqᷓ acꝗſito.i¶ IJtẽ Exo.xij.legit᷑ ꝙ filij iſꝛk
exituri de egipto a vicinis acceper̃t mutuo vaſa aurea ⁊
argẽtea ex ꝗbo poſtea edificauert tabᷣnaculũ dño.Sʒ cõ
ſtat ꝙ qdã illoꝝ ſaltẽ furtũ ↄmiſer̃t. de furto etiã pt᷑ da
ri bñficiũ.⸗ Itẽ aug.Qui habetis aliꝗd de malo facite
inde bonũ.ꝗ nõ habetis de malo: nolite acꝗrẽ de malo.
Eſio tu bonꝰ Aleis de malo bonũ.ꝗᷓ de male acꝗſito pt
fieri bonũ. Cõtꝛa.aug.ĩ li.ð vᷣbis dñi.Qolite velle ele
moſinas facẽ te fenoꝛe ⁊ vſuris.⸗¶] Itẽ Ecci.xxxiiij. Im⸗
molãtis er inobt tõ ẽ macłata.Itẽ ĩ eodẽ.Dona iniqͥ
rũ ñ ꝓbat altiſſimꝰ:nec r̃ſpicit ĩ oblatõibo iniqͥꝝ: nec in
młtitudĩie ſacrificioꝝ eoꝝ ꝓpiciabit᷑ pctis.Itẽ in eodem.
Qui offert ſacrificiũ ex ſha pauꝑis q̃i ꝗ victimat filiũ in

ↄſpct᷑u pr̃is. Itẽ gꝛeg. Elemoſina oclłos redẽptoꝛis no

ſtri placat:qũ ñ ex illicitis ⁊ iniꝗtate ↄgerit᷑.ᷣ q̃ de rebo
ↄceſſis ⁊ bñ acqꝗſitis ipẽdit᷑.¶j¶ Itẽ hieꝛo.Addiſcãt hipᷣm
ſilłe eẽ rapine:ſi ꝗs inuẽta non reddot.q! Itẽ aug. Si ꝗs
agris iniqᷓ ac ꝑperã iuaſis ita vtat᷑ vt ex eoꝝ fructibo laꝛ
gas elemoſinas faciat.ñ iõ rapinã iuſtificat. Ex bis au
etoꝛitatibo ꝓbat᷑ ꝙ neq; ex rebo male acgſitis:nec ex ĩuẽ⸗
tis pt ꝗſq; bñficiũ alteri erogare.( Itẽ videt᷑ ꝙ nec etiã
e meretricõ Beut. xxiij. 20 offeres mercedem ꝓſtibuli
aut pᷣciũ carnis.̊ 77. Rñ. Quidã geneꝛalit᷑ dicũt ꝗꝙ ð
nuillo illicite acqũito pt fieri elemoſina:nec de meretricõ

nec de vſura:nec de acꝗſitis ludo alea ꝝ.nec de hiſtꝛiona
tu:nec de ſymonia.nã ſcriptũ ẽ ꝓuer.iij.p Honoꝛa dñm ð
tua ſuba.⁊ ĩ Deut · xxiij.ꝛõ accipies mercedẽ ꝓſtibuli.
Aã illicite acqſita nõ ſũt ĩ bonis nr̃is.Sʒ meliꝰdðᷣm.ꝙ;
de illicite acqſitis vbi nõ traſſert᷑ dñiuʒ: vᷣ ↄpetit reſtitu⸗
tio vł repetitõ:nõ pt᷑ fieri bñficiũ ſeu elemoſina vt in vſu
ra.vñ aug.ad macedoniũ.Qui ius ſocietatis hbumane
furtis rapinis calũnijs oppᷣſſiõibo ĩuaſiõibo aliq abſtule
rit.reddẽda potiꝰqᷓ; donanda cenſemꝰ Zachei publicani
exẽplo Lu.xix. Sʒ ſi trãſfert᷑ dñiuʒ ita ꝙ ñ ↄpetit repe⸗

titio: ð talibo pt᷑ fieri bñſiciũ vł elemoſina: vt ſi aligd da

tur meretrici:illð nõ pt᷑ repeti.vñ de tali pt᷑ fieri elemoſi
na. Idẽ ẽ de eo qð dat᷑ hiſtrioni.⁊ de eo qð extoꝛq̃t᷑ rõne
officij alicꝰ.¶. Ad illð q̊ qð pᷣmo obijcit᷑ ex illa auẽte.Fa⸗
cite vobis amicos de màmona inigꝗtatis.dðm ꝙ illa au
ctoꝛitas tripłꝛ exponit᷑. Pꝛĩo ſic.facite vobis amicos de
mãmona inigtatis.i.de diuitijs q̃ vt ĩ pluribo iniq̃ ⁊ cuʒ
pct᷑o ſolẽt acꝗri:pj nõ ꝓt᷑ h̊ iubet vel ↄſulit facẽ amicos
de pecunia iniuſte acꝗſita.Scðdo ſic exponit᷑. Facite vob
amicos ð mãmona inigtatis.i.de pecunia q̃ iniq̃ retine
ret᷑ ſi ñ daret᷑. Lercõ mõ ſic.Facite vobᷣ ⁊c̃.i.de pecunia
ineq̃litatis.i.q ineq̃lit poſſidet᷑.vnꝰeĩ plꝰhʒ aliꝰminus.
4 Ud ſcoᷣm de filijs iſrł rñdet aug.in li.qſtionũ. Dixit do
minus ad moyſen Exo. xij. Petat vin a ꝓximo a mulier
a ꝓrxima ſua vala aurea ⁊ argẽtea⁊ veſiẽ.nõ binc quiſqᷓ
ſumẽduʒ exẽplũ putare debet ad expoliãdũ iſto mõ ꝓxi⸗
mũ.hoc em̃ deꝰ iuſſit ꝗ nouerat ꝗd quẽeũq; pati opoꝛte⸗
at:nec iſrahelite furtũ fecerũt: ſ̊ deo iubẽte miſteriũ pꝛe⸗
buerũt.Licet igit᷑ alig ex cupiditate ab egiptijs vaſa ac⸗
ceperãt:tñ inde traſlatum fuit dñiuʒ. volũtate ⁊ p̃cepto
pᷣncipalis poſſeſſoꝛis.ſ.dñi.¶ Ad terciũ dõm.ꝙ facẽ bo
nũ de malo mitiptꝛ intelligit᷑. Nacit em de malo bonũ ꝗ
reddit qdð abſtulit illicite. Qoĩe etiã mali cuꝛa ? ſolicitu
do moꝛtaliũ exᷣmit Mat.vij. Molite ſoliciti eẽ in craſti
nũ ſufficit eĩ diei malicia ſua.ð malo ̊ bonũ facit ꝗ pau
peribo diſpẽſat qð cũ laboꝛe ⁊ ſolicitudine acqſiuit.el
ex malo acgꝗrit᷑ qð ex turpi cã poſſidet᷑.veluti cuʒ mathe⸗
maticꝰex arte quã docet vł ex futuris q ꝓnũciat nõnulla
lucrat᷑.q ᷣo ſic de malo acqrũt᷑ i bonũ poſſunt ↄuerti.de
petᷣo etia acqꝗrũt᷑ qᷓ pauꝑibo recte erogãt᷑.¶ Ad illð aĩ qðᷣ
vltio obijcit ð meretricõ.dðᷣm q; ñ dz rcipi oblatõ mere
tricis: licet inde poſſit elemoſina fieri.⁊ boc ideo vt citiꝰ
ꝓpter ruboꝛem ↄuertat᷑.

Articulus ſecundus

Ecũdo q̃rit᷑ vtꝝ neceſſariũ an ſuꝑfluũ pᷣcipia
tur dari.⁊ videt᷑ ꝙ ñ ſolũ ſuꝑfluũ ĩmo etiã ne
ceſſaꝛiũ:qꝛ vlłꝛ d Lu.vj. Omi petẽti te tribue
Si &ᷣte:młtomagis tua:qᷓuis neceſſaria.⸗¶ Itẽ Hiero.
Aliena raꝑe ↄuĩcit᷑ q vltra neceſſaria retinẽ ↄpꝛobat᷑.qᷓ
ſuꝑflua ſũt aliena.Cũ g aliena ñ poſſunt dari: ß rſtitui:
no itelligit illð pᷣceptũ de ſuꝑfluis bᷣ etiaʒ de neceſſarijs.
Cõtra. Oꝛdie caritatis potiꝰdebẽmꝰdiligẽ nos ꝙᷓ alie
nos.̊ neceſſaria potiꝰ deberemꝰ nobis diſpẽſare qᷓ; alijs
frasce nõ ĩtelligit de neceſſarijs.⸗: Itẽ ſi intelligit ſo
lũ de ſuꝑfluis.̊ diuites ꝗ habẽt multa ſuꝑflua: ſi n dãt
pauꝑibo petẽtibo trẽſgrediunt᷑ hoc pceptũ Yoh.iij. Qui
babuerit ſubaʒ buiꝰ mũdi viderit fratrẽ ſuũ neceſſita⸗
tem habere: clauſerit viſcera ſua ab eo: quõ caritas dei
manet ĩ illo.q̃ſi dicat nõ manet ĩ illo:⁊ ita ẽ in pꝑcto moꝛ
tali. Rñ. Hoc pᷣceptũ intelligit᷑ de oibo tà neceſſarijs qᷓ
ſuꝑfluis:q boneſte ⁊ iuſie dari poſſunt.ſicẽ dĩc glo.ſuper
Adatᷣ. v. Honeſte dico. qꝛ res poſſſz eẽ ita neceſſaria ꝙ ñ
poſſzʒ dari ita honeſte.Juſte dico.qꝛ res aliena nõ pĩ da
ri iuſte:nec res ſuꝑflua pt iuſte retineri. Vłꝛ at᷑ oĩa ſuꝑ⸗
flua debẽt dari:⁊ vłꝛ nulla ĩiuſte poſſeſſa poſſunt daꝛi.ne
ceſſaria vᷣo ꝗbo carere nõ poſſumꝰnõ tenemur dare:qꝛ n
pñt dari honeſte.neceſſaris vᷣo ꝗbo carere poſſumꝰ ĩ caſu
tenemur dare.Ex his ptzʒ rñſio ad obiecta.

. ℳ

— — — — -0---—

4
ri⸗
e
Nen
30
pto
bo
i
n
Hi

——
——

pi
ine
bye

go.

t3

n:

gle
⸗
1
it
ui
di
en
86
per
gi
d
ſog
ne
gi

caſu

Nueſtio

—. –—

Oſlea q̃rit᷑ ꝗs iubeat᷑ dare. Et ẽ iſta q̃ſtio
vtp ille qꝗ nibil bʒ obliget ad illð p̃ceptũ:
aut ñ. Si eĩ obligat᷑ ad illð pceptũ. ̊ cum
.R nihil babeat ad dadũ obligat᷑ ad ĩpoſſibi⸗
le:qʒ ẽ incõueniẽs.⸗ Si dicat᷑ ꝙ ñ obligat᷑:ð qð pᷣcipit
mat. v. Nui petit a te da ei.p̃cipit᷑ etiã Lu. vj.ſub hac foꝛ
ma.Omi petẽti te tribue. Quilibet at pt ſe tribuẽ:qꝙᷓuis
nõ habeat aliq tꝑalia. Si⸗ q nihil hʒ tenet᷑ ad illð pce⸗
tũ de eꝛogatõe. Rñ. Dicẽdu ꝙ mitipler ẽ donũ. Eſt ei
wnũ mũeris a manu Deut᷑.xv. Oꝛecipio tibi vt aꝑias
manũ tuã egeno ⁊ pauꝑi.Et ẽ donum ↄpaſſiõis a coꝛde
Jſa. lviij. Cu effuderis eſuriẽti aiaʒ tuò. Et ẽ donũ veꝛbi
dulcis ⁊2 ↄſolatoꝛij ab oꝛe Ecẽi. xviij. Nõne ardoꝛẽ frige
rabit ros: ſic ⁊ ᷣbũ meliꝰqᷓ; datũ.Eſt ⁊ donũ obſequij in
oꝑe Erxo. xxij. Si videris aʒinũ odiẽtis te iacẽ ſub onẽ.
nõ ꝑtrãſibis ̊ ſubleuab cũ eo. Ad pᷣmũ ñ tenet᷑ manẽs
pauꝑ cũ ñ habeat aliqd ad manũ qð poſſit dare ſ̊ ti te⸗
net᷑ ad tꝛia vltima /p loco tꝑe. vñ Aldat. v. glo. Si deeſt
facultas da affectũ.vel obſequiũ vel verbũ.

Membꝛü terciuz

Einge q̃rit᷑ cui pcipiat᷑ dari. ̊ ẽ q̃rere ꝗba
ſit bñficiũ tribuẽduʒ: vtꝝ videlicʒ oĩbo vel
ſolũ aligbo. videt᷑ q ñ oibo. Dicit eĩ Hie
ro. Mimis ⁊ hiſtrionibo daꝛe nibil alind ẽ qᷓ demonibo
imolare. Sʒ a nullo ẽ demonibo ĩmolãduʒ·ꝙᷓ nec ab aliqᷣ
ẽ hiſtrionibo aliꝗd tribuẽdũ.q Itẽ Ecẽi.xij.Da iuſto:et
ne dederis pctoꝛi: ⁊ bñfac hũili ⁊ ne dederis ĩpio. Cõ⸗
tra videt᷑ expᷣſſe qʒ dr̃ Lu. vj. Omi petẽti te tribue.ꝗ at
om̃e dic nihil excipit.̊ tã biſtrioni ꝙᷓ alijs dãdũ ẽ. ¶ Itẽ
Lu. vj. Eſtote milericoꝛdes ſiẽ⁊ pr̃ vr̃ miſericoꝛs ẽ ꝗ ſo
lẽ ſuũ facit oꝛiri ſuꝑ bonos ⁊ malos:⁊ pluit ſuꝑ iuſtos ⁊
iĩiuſtos. Si &ᷓ ipe dns ita miſericoꝛs ẽ ꝙ bñficia ſua lar⸗
git oĩbo tã iuſtis qᷓ iuſtis:̊ ⁊ nos ſil? debemꝰfacẽ.¶ Iẽ
ex incidẽti q̃rit᷑ gð dĩc Hiero.hiſtriones.ſi dicat᷑ ꝙ vten
tes muſicis ĩſtrumẽtis: ẽ.qꝛ ex ſepᷣtura ñ videt᷑ pctm cy
thariʒare:q; ip̃e dauid fuit eythariſta.j.reg.xvj.⁊ He⸗
liſeꝰp̃cepit vt adducẽt᷑ ſibi pſaltes.iiij.reg.iij.Cũq; cane
ret pſaltes facta ẽ ſuꝑ eũ manꝰdñi.Er qͥ reliquit᷑ ꝙ offi⸗
ciũ hiſtrionũ ñ ẽ malũ.ẽ nec dare eis ẽ maluʒ ituitu ipᷣiꝰ
officij. ¶ Itẽ cũ ĩ hiſtriõibo qcũq; mõ accipiat᷑ ſit imago
dei 2 ĩdigeãt:ſi dat᷑ eis inqtũ hmõi dat᷑ eis ituitu dei. ĩ
h nõ ĩmolat᷑ ydolis ſeu demõibo. Rñ.Dicẽdũ ꝙ illud
p̃ceptũ ſe extẽdit ad oẽs ĩ caſu nccitatis:xt oibo fbuamꝰ
nõ tñ qcũq; ex ca. VUñ ad illð qð obijcit de hiſiriõe.dðm
ꝙ ĩ biſtriõe pt᷑ ↄſiderari nat᷑a viciũ. Si ẽ dat ei ĩtuiiu
vicij:qꝛ.ſ. delectat᷑ ĩ vicioſo ⁊ illicito eiꝰludo:ꝗ ſic ſacit d
iĩmolare dy abolo.Si vᷣo dat᷑ ei intuitu nat᷑e: qꝛ.ſ.eſt ad
imaginẽ dei ⁊ poſſibił ad graʒ. dat᷑ ex cã de bita.⁊ h̊ͥ mõ
hiſirioni dãdũ ẽ ĩ caſu nccttatis.vñ Gꝛeg. in glo. ſup. x.
mat᷑.Qui rcipit iuſtũ ⁊c. ¶Mercede ñ carebit ſuſcipiẽs ⁊
ſi iiuſtꝰſit ꝗ ſuſcipit᷑.¶¶ Silꝛ ad illð qð obijcit᷑ ce ĩpio di⸗
ſtinguẽdũ ?:qꝛ pt᷑ ꝗs dare ĩpio vt foueat᷑ i ipietate ſua:et
H̊ mõ ẽ ꝓhibitũ dare ĩpie ſeu pctoꝛi. Iteʒ alio mõ põt ꝗs
dare ĩpio vt ſuſtẽtet᷑ einatura q ẽ poſſibilis ad iuſticiazx
7 ad imaginẽ diuinã.⁊ hq̊ mõ ĩ caſu nccitatis dãdũ ẽ be
neficiũ ĩpio ſeu pctoꝛi ſm illð pᷣceptũ.⸗. Ad illud qð ex
ꝑte altera qᷓrit.qd dicat᷑ hiſtrio.doin ꝙ hiſtrio appꝛopa
io noĩe ẽ nomẽ vicij.hiſtriões eĩ ꝗꝓpꝛie dicũt᷑ ꝗ ꝑ geſlicula
tionẽ coꝛꝑis ⁊ ludos ꝓuocãtes ad riſuʒ.intendũt hoĩes
ꝓuocare ⁊ mouẽ ad lacrimas.laſciuias.⁊ ineptã leticiã
ſeu inoꝛdinatam: 1 Gͥ mõ dare biſtrioni intuitu ſui officij
petm ẽ. Alio mõ extẽſo noĩie dr hiſtrio quicũq; ꝑ quecũ⸗
q; inſtumẽta puocat boĩes ad leticiã. Põt at᷑ qri letici⸗
ex inſtrumẽtis muſicis ad recreatõeʒ ⁊ coꝛꝑis valitudi⸗
nẽ. non ad inoꝛdinatã ſen libidinoſaʒ voluptatẽ. ⁊ H mõ
hiſtrioni intuitu ſui offic põt beneficiũ tribui.

Membꝛũ qnaꝛtu

Equit᷑ vidẽ quõ ſit dãduʒ. Ad qð nota q
multa regrunt᷑.Cõpaſſio ꝓximi.YJſa.lviij.
Cũ effuderis eſurienti aiaʒ tuã. enigni⸗
tas vᷣbi. Ecẽi.xviij. Qõne ardoꝛẽ refrigeꝛa
bit ros.ſic ⁊ ᷣbũ meliꝰq; datũ. Abũdatia dati.thob.iiij
Si multũ tibi fuerit abudãt tribue.⁊.ij.coꝛi.ix. Qui ꝑ⸗
ce ſemiat parce 2 metet ⁊c. DHylaꝛitas dãtis.Ecc̃i.xxxv.
In om̃i dato hy larẽ fac vultü.⁊.ij.coꝛĩ.ix.Mõ er triſti⸗
cia aut ex nccitate. hylaꝛẽ eĩ datoꝛẽ diligit xeꝰ. Hũilitaſ
dãtis. ꝓueꝛ.xxviij. QRui deſpicit depcãtẽ ſuſtiebit penuꝛi
am. Diſcretõ. Ecẽi.xij. Da iuſio ⁊ ne dedeꝛis pctoꝛi. Ac
celeꝛatõ. pueꝛ.iij. Qe dicas amico vade ⁊ cꝛas dabo tibi
cũ ſiati poſſis daꝛe.Recta intẽtõ.¶Dat᷑.vj.Cũ facis ele⸗
moſinã neſciat ſiniſtra tua qd faciat vextera. Pietas.j·
Tbi.iiij. Exereitatõ coꝛꝑis ad modicũ valet. Pietas at
valet ad oĩa. Caritas.j.coꝛĩ.xiij. Si diſtribueꝛo ĩ cibos
paupeꝝ oẽm facultatẽ meã: caritatẽ at̃ ñ habeã nibil mᷣ
bi ꝓdeſt. Oꝛdo dadi ecci.xxx. Miſeꝛẽ aĩe tue placẽs vo.

Nueritur poſtaa S. .
qñ ſit dãduʒ.ᷣ ẽ querẽ qñ omittit aligꝗs ſi nõ dat. ponat᷑
em̃ ꝙ hᷣſit aliqs pauꝑ cuiꝰpauꝑtas euidẽs ẽ:⁊ aligꝗs di⸗
ues ꝗ hbʒ ſuꝑflua multa. videt᷑ ꝙ ĩ B caſu iſte diues omit
tat ſi nõ dat iſti petẽti ſm illð pceptũ.v.mat᷑. Qui petit
a te da ei. qd ? intclligẽqũ ꝓ loco ⁊ tꝑe.Silꝛ Lu. xj. Da⸗
te elemoſinã. Sʒ mõ ẽ tempꝰ ⁊ locꝰ:cũ iſie mõ indigeat
1 ipᷣe młta ſuꝑflua habeat. omittit:ſi nõ dat.¶¶ Itẽ Lu
ce.vj. Quecũqʒ vultis vt faciãt vobis hoĩes ⁊ vos facite
illis. Sʒ iſle diues iuſte diſcrete vellet ſibi dari ſi eẽt i
ſtatu hbuiꝰpaupꝑis. iſte diues tenet᷑ dare huic pauꝑi iB
caſu. ſi nõ dat peccat.l Iteʒ.j. Yoh.iij. Qui habuerit
ſubaʒ huiꝰmũdi ⁊ viderit fratrẽ ſuũ neceſſitatẽ habeꝛe 7
clauſerit viſcera ſua ab eo: quõ caritas dei manet in eo:
Sʒ iſte diues hʒ ſubaz huiꝰmũdi: ⁊ videt fratrẽ ſuũ ne⸗
ceſſitateʒ habẽ.̊ ſi claudit viſcera ſna ab eo ita ꝙ nõ det
ei aliꝗd:caꝛitas dei nõ ẽ ĩ illo.ã peccat moꝛtalit. ¶ Si di
cat᷑ ꝙ nõ claudit viſceꝛa ſua qꝛ ↄpatit᷑ ei.Cõtra.ad hᷣ ſilꝛ
tenet᷑ pauꝑ ſicẽ diues ̊ ꝓ nihilo pᷣmiſit aplus.ꝗ habueꝛit
ſubaz hui? mũdi:ſi ad aliud non tenet᷑ diues ꝙᷓ pauꝑ.te⸗
net᷑ ᷣ diues dare. YItẽ Hiero. AHliena rape ↄuincit᷑ qui
vltra neceſſaria ſibi retinẽ ↄpꝛobat᷑.̊ nili iſte diues det
huic pau ꝑi indigẽti de ſuꝑfluis ſuis.ꝓ raptoꝛe habẽdꝰẽ
Itẽ mat.v. Omi petẽti te tribue.rem.ſ.ſi babes.ſi non
habes ſaltẽ volũtatẽ bonã. Cõtra.Dare põt alij eque
indigẽti:⁊ ſi dat abſolutꝰ ẽ. ꝗᷣ nõ tenet᷑ dare iſti.¶ Zuxta
hoc ſolet objci de aliquo cui obuiat aliꝗs in extrema ne⸗
ceſſitate ↄſtitutꝰ: ↄſtat ꝙ tenet᷑ ei dare modo.ſic q̊ ꝙ pre⸗
paret ſe ad danduʒ: 2 interim occurrit alius in extrema
neceſſitate poſitus.querit᷑ vtꝝ tenet᷑ daꝛe pꝛimo.videt᷑ ꝙ
ſic. qꝛ pꝛiꝰtenebat᷑ ei dare:⁊ nõ ẽ abſolutꝰ ab illa tentõne
ergo adhbuc tenet᷑ dare ei.Cõtra.Si det ſcdᷣo abſolutꝰc.
2 poſito ꝙ nõ poſſit reficere niſi alteꝝ tm̃. ̊ modo nõ te
net᷑ dare pᷣnio. RBñ. Ad pꝛimũ dicẽduʒz ꝙ in duobo ca
ſibo omittit diues ſi nõ dat pauperi indigẽti. Pꝛimꝰẽ in

digenti poſito in extꝛema neceſſitate ⁊ hoc dictat ei ↄſcia

ſi non tunc dat peccat moꝛtaliter. vnde Hiero.ſuꝑ illuo
ad Ro. xij. Si eſurierit inimicꝰ tuus ciba illum. Quiſ⸗
quis in quacũq; neceſſitate moꝛituro ſuccurrere poteſt:
ſi non facit occidit. Scõus caſus eſt in valde indigẽte ſᷣ
non in extrema neceſſitate. Si em̃ habet aliquis multa

ſuperſlua:nec ꝓponit melius diſpenſare vel eque bene: 2

—

tunc nõ dat peccat moꝛtaliter. 2 ſic intelligitur illud.j.

Joh.iij. Qui habuerit ſubazʒ ⁊c.⁊ Ecẽi.iiij. Elemoſinã

panpis ne defraudes:̊ redde ei debitũ ſnũ.⁊ canõ Am⸗

bꝛo.õ minoꝛis criminis ẽ babenti tollere. ꝙᷓ cũ poſſis
7 abũdans ſis indigennbo denegare. Item Ambꝛo. ſAe

mo dicat ꝓpꝛium qð ↄmune elti. pluſqᷓ ſufficit ad ſumptꝰ

violeter obtentũ ?. Ad pᷣmũ qð obijcit. dicẽdũ ꝗᷓ bec

eſt vera. iſte diues tenet dare huic ĩdigẽti ꝓ loco⁊ tꝑe.ꝑᷣ
bec ẽ falſa.mõ ẽ tus ⁊ locꝰ:ſi ꝓponit meliꝰdare vłeque
bñ.h̊ eẽt locꝰ⁊ tpᷣs ſi nõ ꝓonẽt meliꝰdaꝛe.4⸗: Ad ſcðᷣm di
cẽdũ.ꝙ iſte dines ſi eẽt ĩdigẽs indiſcretã habẽt volũtatẽ
ſi oibo modis vellet ſibi dari ab aliqͥ ſeu meliꝰ ꝓponeret
