mine:ſic ẽ tercia expoſitio.iõ aſſumes ⁊c̃.Ligno vł la
pidi nomẽ dei tribuendo.⁊ ſic mãdatum iſtud habet ex
poſitõem miſticã.Eñ hugo ſupꝛa dixit ĩ vanum nomen
⁊c. Filiũ dei ⁊c.Litterales ſunt due alie expoſitões.ſcʒ
iurando ꝓ nihilo.et iſta nomen dei lapidi vel ligno tri⸗
buendo. Hugo in libro de ſacramẽtis.Nõ aſſumes no⸗
men dei tui in vanũ.vel ad mendaciũ affirmandum vel
ad ydolũ venerãdum.q Vd rõem in cõtrariũ dõm.
licet lex nature nõ dictet incarnatõʒ in rõe ꝓpꝛia:dictat
tñ eã in rõe vniuerſali.quia bene dictat ꝙ deus ſumme
miſericoꝛs ẽ̃.et ꝙ nõ dimittet creaturã rõnalẽ quã fecit
ad beatitudineʒ omnino ꝑire.¶ Ad ea que obijciunt᷑ de

ſecunda expoſitõe.dðm. iurare ẽ ꝓferie verbũ iura⸗

mẽti.iurare ergo ꝓ nihilo aut ẽ idẽ qð aſſumẽ verbũ iu

ramẽti cũ intẽtõe iurãdi ⁊ deliberatõe. aut ſine intẽtõe

S dicat᷑ iurare ꝓ nihilo aſſumẽ verbũ iuradi ſine in

tentõe iurãdi.ſic iurare p nihilo nõ ẽ peccatũ moꝛtale.
nec ẽ in ꝓbhibitõe.vñ doꝛmiẽs ſi ꝓferret verbũ iuramẽti

nõ peccaretquia nõ deliberaret nec intenderet iurare.
Si aũt iurare ꝓ nihilo vel ſine cã dicat᷑ cũ intentõe iu⸗
rãdi:ſic ẽ in ꝓhibitõe.⁊ ſicẽ cõtra hoc pᷣceptũ. Aſſumẽ
em̃ dicit ſumere cũ intentõe finis.qꝛ dicit ſumẽ ad.⁊/ p
pter h̊ ille ꝗq cũ intentõe iurat ꝓ nihilo.directe peccat cõ
tra h̊ mãdatũ. Ao illud qð obijcit᷑ r̃m aug. iurare
ſit indifferẽs.dðᷣm ꝙ iurareẽ aſſerere ꝑ pꝛimã veritatẽ
tdẽ cũ innocatõe pᷣme veritatis ad teſtimoniũ ſue affir

llat᷑ ydolũ.Sʒ

matõis. Ratõe eius qð ẽ aſſerere.veꝝ ẽ ꝙ iurare ẽ in⸗

Differẽs.qꝛ aſſerere põt bñ et male fieri. Sʒ hoc qð ẽ ĩ⸗

uocare pꝛimã veritatẽ ĩ teſtimoniũ.dicit quãdã ciꝛcũſtã
tiã.que ita determinat hũc actũ.ꝙ ſine ea nõ poſſit abſ⸗

q; cõtemptu ip̃ᷣius veritatis que deꝰẽ fieri.· qꝛ iã talis
nihilo duceret pꝛimã veritatẽ. ⁊ ita ſequeret᷑ ꝙ ipᷣm con
temneret. Pꝛopter boc dõm ad auctoꝛitatẽ aug.ꝙ iura
re nõ ẽ bonũ:⁊ tñ nõ ẽ malũ. ẽ indifferẽs.qꝙ indiſferẽs
dupliciter dr.vno mõ dẽ actus indifferẽs ger põt bene
i

et male fieri:⁊ ſic iurare indifferẽs ẽ.quia

fiat ex bo⸗

na cã bene fit li vo er mala cã fit: male fit. Alio mõ dici

1Tr
1

2 , 28 d 2R
P. P Ber C . F.. 4 S. 1

tur indifferẽe. ⁊ hoc ꝓpter incluſam circũſtãtiam. 4 Et
ꝙ obijcit᷑.ꝙ ſic ſequeret᷑:ꝙ iurare eẽt malũ in genere.di
cẽdum ꝙ nõ.quia malũ in genere ẽ qð determinat genꝰ
in malũ.et ſolũ ex circũſtãtia trahit᷑ ad bonũ.Sed iuꝛa
re ſᷣm genus bonũ ẽ.ſ.aſſerere ꝑ pꝛimã veritatẽ.nec illa
differentia trabit ipᷣm actũ ad malũ:ſ̊ ꝙ nõ indifferẽteꝛ
exerceat᷑.¶ Ad terciũ dðin.ꝙ iuramẽtũ in dolo vniuer⸗
ſaliter ẽ in ꝓhibitõe.quia ſemꝑ determinat᷑ in malicia
ſᷣ iuꝛamẽtuʒ ex cã põt bene fieri et male.⁊ iõ nõ dicitur
ꝓhiberi ſupple vniuerſaliter.¶l Ad ea que obijciunt᷑ de
tercia expoſitõe.dᷣm ꝙ hec expoſitio.i2õ aſſumes ⁊c̃.
ligno vel lapidi nomẽ dei tribuedo.nõ ẽ qᷓtuʒ ad foꝛmã
pꝛimã mãdati ſ̊ qᷓtum ad virtutẽ.Ex ꝑte aũt foꝛme pꝛo
pꝛie attẽditur diſtinctio in màdatis.nõ ex ꝑte virtutis.

vñ ſi ex ꝑte foꝛme ſumeret᷑ illa expoſitio:bene ꝓcederet

rõ.Adhuc tñ ᷣm iſtã expoſitõem diſtinguit᷑ hoc manda
tũ a pꝛimo.quia ſi accipiat᷑ ꝙ latria in his tribus man
datis pᷣcipitur.ſic ẽ diſtinctio.quia in pꝛimo mãdato p
cipit᷑ latria vt adoꝛatio ſen veneratio dei ſᷣm actum coꝛ
dis cũ dicit.Nõ adoꝛabis ⁊c̃.qꝛ adoꝛatio dicit actum
coꝛdis.Añ hugo in li.de ſacramẽtis. Deũ adoꝛare ẽ ei
totã mẽtem pᷣm humilitatẽ et deuotioneʒ ſubſternere.et
ipᷣm pꝛincipiũ et finẽ omnis boni credere.In ſecũdo ðo
mãdato pᷣcipit᷑ latria ᷣm actũ oꝛis.vñ pᷣcipit᷑ aſſumere

nomẽ dei in laudẽ et glonã ipius. cũ.ſ.ꝓbibet ne aſſu⸗
mat᷑ in vanũ. In tercio pᷣcipit᷑ veneratio dei m actum 3

oxpis. vt. ſ. in ſabbato eẽt vacatio deo.⁊ oꝛões.⁊ oblatõ⸗

nes ſacrificioꝝ fierent.

Articulus ſecundus

Oſtea querit᷑ de cõtinẽtia et intentõe iſtius
mandati.Et circa hoc queꝛunt᷑ dno. Pꝛimo
gqð eſt nomen qð ꝓhibetur bic aſſumi in va⸗
nũ.Secundo ꝗd eſt dictũ.nomen dei aſſumere ĩ vanũ.

tum ad pꝛimum S. j.

obijcit᷑.⁊ videt᷑ cũ nõ dicat᷑ ̊¶ nomẽ dei cũ aliqua deter⸗
minatõe.ꝙ accipiat᷑ gener aliter.ſ̊ ſunt noĩa ſue poten⸗
tie.ſue veritatis.ſue bonitatis.q̊ hic ꝓhibetur aſſumptõ
in vanũ de nomine potentie ⁊ bonitatis et nõ ſolũ ð no
mine veritatis.Cõtrariũ buius videt᷑ ꝑ aug.qui diſtin
guit ꝙ pꝛimũ madatũ ꝑtinet ad reuerentiã maieſtatis
Secũdum ad reuerẽtiam veritatis.Zerciũ ad reuerẽ
tiã bonitatis.nõ eꝛgo ſumit᷑ bic nomen ꝓ noie potentie
et bonitatis:ſed ſolũ ꝓ nomine veritatis.¶ Sʒ videt ꝙ
ſumatur ꝓ nomine poteſtatis.p̃s.In multitudine vir⸗
tutis tue mentiẽtur tibi inimici tui.Sicut ̊ ↄuenit mẽ
tiri cõtra nomẽ veritatis:ita cõtra nomen poteſtatis.ſʒ
ſi aſſumpto nomine poteſtatis.ſ.cũ mendacio eſt aſſum⸗
ptio noĩis in vanũ.q̊ qui ſic accipit nomẽ poteſtatis:pᷣ
uaricatus ẽ cõtra ilud mandatũ.¶¶ Iteʒz ps. Laudate
pueri dñm:laudate nomen dñi. Glo.i.potentiã.Eꝛgo
nomẽ dei ẽ potentia:ſ̊hoc nomen põt ſumi ĩ vanũ.ecꝛgo
ꝓhibetur hic aſſumptio buius nominis.i Iteʒ ꝙ ꝓbi⸗
beatur hic aſſumi in vanũ nomen bonitatis:patet.pᷣs.

tꝑalia ſperat ab eo:ſed illud qdð nome eius indicat. ſcʒ
ſalutem.ſi ergo reſpectu boni ẽ ſpes.ergo nomen eius

Heatus vir cuius ẽ nomen dñi ſpes eius. Glo.i.quiñ

indicat bonitatem. Item quõ accipit᷑ nomen xei. vtꝝ

ſcʒ perſonaliter vel eẽntialiter. ꝙ ꝑſonaliter patet.p̃s.
Ante ſolem ꝑꝓmanet nomen eius.Glo. MNomen eius fi
lius regis.Ergo cum ꝓhibet᷑ aſſumpꝛio noĩs ĩ vanum
occipitur ꝑſonaliter ꝓ filio:ſed ſi ſic:ſolũ ergo exponit

E

oß
00
or
tiei
grren
o60
mere
al

lat⸗

ius
no
NA⸗

,
Aten⸗
ten
nho
ſe
ſi⸗
i

LNneſtio
pꝛima expoſitõe.qᷓ eſt.i.nõ credas filiũ dei purã creatu
rã. Si accipit᷑ eẽntialiter. tũc obijcit · Oyo.in ꝓlogo de
dininis noĩbo.theologi tãq; innominabilẽ de laudant
2 ex omni nomine.Si gᷣ ex oĩ noie noĩat᷑ 2 laudat᷑.eꝛgo
aſſumptio alicuiꝰnoĩs quodcũq; ſit.ſi ſumat in vanum
vel ſine cã: faciet puaricationẽ ↄtra iſtud mandatũ.qð
⁊ incõueniẽs.nõ ſumit᷑ ᷓ hic nomẽ eẽntialit᷑ nec ꝑſona⸗
liter.ꝗdðẽ g̊ hoc dictũ.i IJõ aſſumes nomẽ di tui in vanuũ
Solutio.dðm.ꝙ cũ dr.Qõ aſſumes nomen dei tuii
vanũ.nomẽ accipit᷑ hic illud quo id qð deus ratõnali
menti innoteſcit. Vñ pᷣs. Afferte dño gliaʒ nomini eiꝰ
Blo. Afferatis.vt.ſ.ꝑ vos głioſe ĩnoteſcat.Sed nomẽ
põt aſſumi ſm ꝙ iſtud mandatũ ducit ad legẽ gre.et ſic
dẽ hic nomẽ ꝑſonaliter:et tũc illud nomẽ ẽ filius.ꝑ quẽ
innoteſcit tota diuinitas.Iñ math.xj. emo nouit fi⸗
liũ niſi pater.nec patrẽ quis nouit niſi cui voluerit filiꝰ
reuelare.hoc mõ dicit pᷣs.Ante ſolẽ ꝑmanet nomen eiꝰ
Glo.nomẽ eius filius regis.⁊ illa expoſitio miſtica nõ
credes xpᷣm eẽ purã creaturã. Ael põt nomẽ accipi ſᷣm
ꝙ hoc mãdatũ educit᷑ a lege nature.Et tũc nomẽ accipi
tur eẽntialiter.⁊ ſic nomẽ dei dr ipᷣa veritas vt ẽ nota.
quia hec ẽ rõ nominis.nomẽ eĩ dr eo ꝙ ẽ nota.⁊ ſic ac⸗
cipit᷑ nomẽ dei in glo.ſuꝑ illud exo.viij.Percutiã om̃es
terminos tuos ranis.q̃ dicit.nomẽ dñi veritas ẽ. ipᷣe eĩ
dicit.Ego ſum veritas.qui loquit᷑ veritatẽ de deo loqui
tur.qui em̃ loquit᷑ mendaciũ de ſuo loquit᷑.¶ Ad rõnes
in ↄtraꝛiũ.dᷣm.ꝙ nomen ĩ diuinis accipit᷑.aut ſᷣm po⸗
tentiã aut m veritatẽ vel bonitatẽ. ã ex ꝑte potentie
ẽ rõ vel pꝛincipiũ efficiẽtie.ex ꝑte veritatis ẽ pꝛincipiũ

certitudinis.ex ꝑte bonitatis pꝛincipiuʒ beatitudinis.

Sicut ꝗ̊ᷓ dicimus ꝙ efficiẽtia vel cãlitas ẽ ex ꝑte poten⸗
tie.et bic eſt veritatis et bonitatis hoc ẽ inqtum inten⸗
tio pr̃atis intrat bonitatẽ et veritatẽ.ſicut etiã dicimus
ꝙ bonitatis ꝑ ſe ẽ allicere.et quicquid allicit ẽ in rõe bo
nitatis.Vñ poteſtas nõ allicit niſi quia ẽ bona.nec ve⸗
ritas niſi qꝛ ẽ bona.ſicut dicm?ꝙ intentio noĩatõis peꝛ
ſe ẽ veritatis.qꝛ noĩareẽ notũ facere ſeu certificare. Jõ
ad veritatẽ reſpecin cuius ẽ certitudo:ꝑtinet ſe et potẽ
tiã et bonitatẽ noĩare.vñ eiꝰ intẽtio ſe manifeſtat ⁊ po⸗
tentiã et bonitatẽ. Et ſic licet ſint noĩa potẽtie et bonita
tis.tñ illud pᷣceptũ ſolũ ad veritatẽ ꝑtinet:qꝛ nomẽ non
ẽ potẽtie:nec bonitatis.niſi inq;tum habẽt rõem verita⸗
tis in ſe.¶ Ad illud qð querit᷑.an nomẽ accipit᷑ ibi ꝑſo⸗
naliter vel eẽntialiter.patʒ ſolutio ex dictis.qꝛ ꝓut du⸗
cit ad legeʒ gr̃e ꝑſonaliter accipit᷑ ꝓ filio. ꝓut educitur
a lege nature:accipit᷑ eẽntialiter ꝓ vitate.debitũ eĩ ho⸗
nais ibius veritatis naturaliter eſt inſcriptũ menti ra
tionali.

Becundo queritur..S. ij.

quid ẽ dictu nomen dei aſſumẽ ĩ vanũ.Aſultipłr eĩ cõ⸗
tingit aſſumẽ nomẽ dei.ſ.ĩ atteſtatõe.in denoĩatõe.ĩ pᷣdi
catõe.ĩ adiuratõe.ĩ ↄſecꝛatõe.⁊ tot modis ↄtĩgit aſſumẽ
nomẽ dei ĩ vanũ.ↄtinet ne ̊ iſtð pᷣceptũ oẽs iſtas aſſum
ptões ĩ vanũ? Si ſic.ſᷣ ↄtigit aſſumẽ nomẽ dei ꝑ denoĩa⸗
tõem ſic a rpᷣo d xpᷣianꝰ.et ab vncto vnctꝰ.vt dic aug.
Si g̊ ↄtigit illũ ꝗ ſic aſſumit male aſſumẽ ⁊ in vanũ.et
aſſumptõ nois ĩ vanũ ꝓhibet᷑ h. ꝗᷓ phibet᷑ hic aſſumẽ no
mẽ in vanũ:ſic accipit ꝑ denoĩatoem. Cõtra.oĩs xpᷣia
nopeccãs:peccat cõtra gr̃aʒ huiꝰnoĩs a q̃.ſ.d xrpᷣianus
5oiĩs xpᷣianus peccãs peccat ʒ ̊ pceptũ.2 ſic peccando
ʒ alia pᷣcepta.peccat ð iſtud.i IRtẽ querit᷑ vtrũ ille ꝗ pec
cat ꝓpter vanã glłiam aſſumat nomen ᷣm ꝙ h ꝓhibetur
aſſumptiõ noĩs. Aã in oꝑibo bonis ꝑuerſa intentio eſt

„

peccati.ſᷣ ille ꝗ p̃dicat ꝓpter vanã laudẽ bhabet puer⸗

ſam intentõem: peccat.cũ ́̊ nomẽ aſſumat:aſſumit no
men ĩ vanũ.h̊ ois aſſumptio noĩs in vanũ hic ꝓhibetur

ſicut oĩs adoꝛatio ydoli in pꝛimo mãdato.⁊ ſanctifica⸗

tio ĩ tercio.ꝗᷓ aſſumptio noĩs in vanũ ſicut aſſumit᷑ in p⸗
dicatõe ꝓpter vana laudẽ hic ꝓhibet᷑¶ Itẽ querit vtʒ

—

— — — a
A. (WM.. NN. g. J.n. d —☛ vo- P dor Pan)
* verdölen

Ri .

ArX VE

xxr..

adiuuare malo fine ſit aſſumẽ nomẽ qð hic ꝓbibet᷑.ſicẽ
cũ dr̃ exoꝛʒiʒo te cꝛeatuꝛa ſalis ⁊c.Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ no
men aſſumere ꝓprie ẽ nomen ad aliud ſumere. ſ̊ in ad⸗
iuꝛatõibo nomen ad alind ſumit᷑:̊ impꝛopꝛie aſſumituꝛ
Vñ math. xij. Nilij veſtri in q̊ eijcint. Glo.exoꝛciſte iude
oꝝ ·qui ad inuocatõem noĩs dei demões eijciebãt.Aſſu⸗
mit g̊ exoꝛciſia vel adiuratoꝛ nomẽ ad alið.q̊ ſi aſſumat
ꝓpter malũ finẽ ſicut ꝓter pecumã.cõſtat ꝙ aſſumit in
vanũ nomen.peccat ʒ h̊ pᷣceptũ.¶ Itẽ math.vij. Dñe
nõne in noĩe tuo ꝓphetauimus.Glo.ꝓphetare.facẽ vir
tutes.eijcere demones.interdũ nõ ẽ meriti illius ꝗ oꝑa⸗
tur.ſ̊ inuocatõe noĩs xpᷣi boc agit᷑ ad damnatõem inuo
catis.vel ob vtilitatẽ eoꝝ ꝗ vidẽt vel audiunt.⁊ loꝗt᷑ de
adiurãtiba. Iſti ꝗ̊ ſumũt nomẽ tci ad aliud.ſ.ad virtu⸗
tes faciẽdas vel demones eijciẽdos et in vanũ.qꝛ ad ſui
damnatõem. vt dicit glo. Ergo in h̊ pcepto ꝓhibet᷑ aſſu
meꝛe nomen in vanũ:ſicut aſſumit᷑ in adiuꝛatõibo.¶ Iciſ
querit᷑ ſi ↄſecrare ꝓpter malũ finẽ ſit aſſumere nomẽ in
vanũ qð hic ꝓbibetur.videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ in cõſecratõnibus
nomẽ ſumit᷑ ad aliud.AIñ Aar.vltimo. Eũtes docete
oẽs gentes babtiʒantes eos. In noĩe pr̃is ⁊c.Ex qͥ patʒ
ꝙ ſumitur ad ſanctificãdũ. Sacerdos ꝗ̊ q ꝓpter lucruʒ
cõſecrat facit ð h̊ pᷣceptũ.qꝛ aſſumit nomen in vanũ.nõ
Sartat᷑ boc pᷣceptũ ad aſſumptõem noĩs ĩ vanũ ĩ aſſer⸗
tõibo vt in iuramẽtis veritatis. Solutio.dðm ꝙ bᷣm
ꝙ boc pᷣceptũ ducit ad legẽ gratie:ſic accipit᷑ miſtiece.et
ſic noĩe extenſo dicimus.ꝙ aſſumere nomẽ in vanũ dr̃.
ſicut ille qui accipit nomen xpᷣi ꝑ denominatõem in va⸗
nũ.quia ſic nomẽ dr ibi xpᷣ..a quo denominat ibi xpᷣia
nus.Ad rõem in cõtrariũ dðm.ꝙ nõ ſequit᷑ ex hoc q;
xpᷣianus quolibet mõ peccãs faciat cõtra hoc pᷣceptum
ĩmo ille ſolũ qui apoſtatat ab hoc noie.nõ oĩs aũt xpᷣia
nus peccãs apoſtatat ab hoc noĩe niſi quãdo a veritate

recedit.Ende cõtra hoc pᷣceptum eſt peccatum bereſis⸗

quod eſt in receſſu a veritate.¶ Ad ſecundũ dðm. ꝙ p⸗
dicatoꝛ qui pꝛedicat in vanum.magis peccat cotra ter⸗
cium mandatum et nõ cõtra illud.quia intentio pꝛimi
pᷣcepti eſt vt ſit veneratio dei.ea ratione qua eſt pꝛinci⸗
pium nr̃e cõditõnis.ſicut intentio ſecundi eſt. vt ſit eiꝰ
veneratio pꝛout eſt pꝛincipium rectitudinis. In tercio
eſi veneratio dei ex hoc ꝙ ẽ finis intentõnis.ſ.Fᷣm ꝙ bo
num eſt ſummum. et hec veneratio eſt quies vel ſanctifi
catio ſabbati:qui ergo habet malam intentionem pec⸗
cat cõtra tercium pᷣceptum.et ideo p̃dicatoꝛ qui pꝛopteꝛ
vanam gloꝛiã pꝛedicat cõtra tercium mandatuz peccat
quia babet malam intentõem.¶ Ad aliud de adiuratõ
nibo et conſecratõnibus.dðm ꝙ eſt aſſumere nomen vt
nomen.hoc eſt nomen vt veritateʒ.et eſt aſſumere nom̃
vt virtutem.ille ergo qui adiurat accipit nomen vt vir

tutem. ſcʒ vt aliquid ꝑ ipᷣm agat.ille auũt qui cõſecrat ac

cipit nomẽ vt bonitatem et gratiam peꝛ quam ſanctifi⸗
cet.ſicut baptiʒans.Solum at ille qui iurat accipit no⸗
men vt nomen.vel vt veritatem.quia ipᷣm inuocat in te⸗
ſtimouium ſue aſſertõnis.ſm autẽ ꝓpꝛiam intentionem
huins pᷣcepti:nomen cei aſſumere eſt ad a ſſertões ip̃a,zʒ
veritatem adducere ſeu in teſtimonium aſſertionum.

NMNlembrum ſecundum
Oſtqᷓ; inquiſitum eſt de ſecundo mandato
gener aliter. Querendum eſt ſpecialiter ðᷣ
ipᷣo q;tum ad iuramentum ꝓpter illam ex
proſitõem. 5 aſſumes ⁊c̃.i.nõ iurabis ꝓ
nibilo.Circa ꝙᷓ iuramentum plura querunt᷑.Et pꝛimo
de actu iuramenti.circa quod plura querũtur. Pꝛimo
an ſit bonũ vel malum vel indifferens. Secũdo an ſit li
citũ vel illicitum vniuerſaliter. Lercio an ꝓbibetur iu
ramẽtum rõne actus vel affectus. Quarto an ꝓhibetur
qtũ ad ↄſuetudinẽ vel qᷓtũ ad actũ.Quito quibo ↄueni
at iurare.Sexto an licitum ſit iuramẽtum reciꝑe.

* VaNRα „.

₰ Ray’ .

Articulus primus 53ssace
4 lum ſicut ad dei cõtemptuʒ: hoc ẽ ad ꝑiuriũ: vñ er occa
D pꝛimũ ſic obijcit.ſuꝑ illud math.v.Dico ſione ẽ malum.⁊ hoc ẽ quod dicit aug.ad publicolã. di⸗
vobis.iꝛõ iurare oĩno.dicit glo.ꝑ qð quis ctũ ẽ in nouo teſtamento:ne omnino iuremus. qð mihi
iurat.illud venerat᷑ ⁊ amat. ſ̊B amare cũ et ꝓPterea dictũ eẽ videt᷑:nõ ꝙ iurareẽ peccatũ. ſed quia
venerari in ſe ẽ bonũ:& iuꝛare in ſe ẽ bonũ.q:. Itẽ om̃is peierare immane peccatuʒ ẽ.a quo nos longe eẽ voluit.
actus ſᷣm quẽ ↄtingit aſſimilari deo ẽ bonus.ſed iurare qWui omino ne iuremus cõmonuit. ſic mal ẽ ex occaſi
ẽ hmõi.g actꝰiuꝛãdi ſimpliciter ẽ bonus.minoꝛ patʒ.qꝛ one.qꝛ ẽ occaſio in ipo iurãte ad ꝑiurium.⁊ dei contem
cediurat ꝑ ſeipᷣm veritatẽ.geñ.xxij. Per memetipᷣm iu⸗ pꝓtuʒ.ſed hmõi occaſio nõ venit ex ꝑte actus buius qui
raui dicit dñs ⁊c̃.⁊ hebre.vj.qm̃ neminẽ habnit ꝑ queʒ iurare:ſ ratione ꝓnitatis ad malũ que ẽ in i po qui iu
iuraret maioꝛẽ.inꝛauit ꝑ ſemetipᷣm.ſimiliter hõ ꝑ illaʒ rat.quia vt dicit aug.ex aſſiduitate eſi ꝓnitas ad hoc
eãdẽ veritatẽ q̃ deus ẽ iurat.vñ eadẽ ẽ rõ aſſertõis vtro P hõ labatur in ꝑiuriũ. De indifferẽti aut actu notandũ.
biq;. ꝑ actũ iurãdi aſſimilat᷑ bomo deo. il Itẽ iura?e indlfferens dr tripliciter. quia vno mõ dr indifferena
inuocare deũ teſtẽ.h̊ᷣ qð ẽ deũ inuocare nõ dicit aliquazʒ quo nec ẽ bonum nec malum aliquo pᷣdictoꝛum modo
inoꝛdinatõem.ſilr nec hoc qð ẽ teſtẽ dicit aliquã inoꝛ⸗ ruʒ.in moꝛibus dico.ſ.nec in ſe nec m ſe. nec ex cã.nec
din atõem.qꝛ hoc ẽ inuocare deũ ad teſtificãdũ aſſertõʒ ex occaſione.et tale ẽ ambulare ⁊ ſedere.Secũdo modo
XZlſſertio aũt ẽ vt credat᷑ veritas. Si g addat᷑ rõ q̃ cre⸗ dr aliquid indifferẽs quod nõ eſt malũ. nec ĩ ſe nec ᷣm
dat᷑.nõ ẽ inoꝛdinatio:vᷣ ratõ inter oẽs qua magis debʒ ſe.tñ põt bene fieri ⁊ male fieri ex occaſiõe.⁊ tale indif⸗
credi ẽ ip̃a veritas pꝛima.qᷓ ĩam ſic inuocare nõ dicit ferens ẽ iurare. Lercio mõ ẽ indifferẽs qð malum ẽ ex
aliquã inoꝛdinatõem. ſed bonũ ſimpłr. Juraꝛe qð diẽ ſuo genere tñ poteſt bene fieri ⁊ male:et tale ẽ occidere.
hmõi inuocatõem ẽ bonũ ſimpliciter.¶. Itẽ aug. in ler⸗ ſic igitur patet quõ iurare ẽ bonũ et maluʒ 2 indifferẽs
mone dñi de mõte.ita pᷣcepiſſe dñũm intelligit᷑ ne iurare Ad illa rõem qua obijcitur. ꝑ qð quis iurat illud ve⸗
tur.ne quiſq; ſicui bonũ apetat iuramentu vel iuſiurã⸗ neratur et amat.dm ꝓpter intelligentiã illius auctoꝛi⸗
„ X dum. 7 aſſiduitate iurãdi ad ꝑiuriũ ꝑ ↄſuetudinẽ laba⸗ tatis. cũ dr̃ ꝑ quod quis iurat ⁊c.bhoc dicitur ꝑ ſigni
tur.iurare g phibet᷑ ꝓpter ꝑiuriũ.q̊ nõ eſt malũ in ſe vel ſficantiã. quia talis ſignificat ſe deũ amare a venerari.
Em ſe. ẽ bonũ vł indifferens. Ao oppoſitũ. aug. JZu ui ꝑ deum iurat. ille em̃ qni iurat introducit ſemper te
ratio falſa eſt ꝑnicioſa.vera ꝑiculoſa.nulla ſecura.ex qͥ eʒ ſue veritatis maioꝛẽ ſe.ꝗꝓpter hoc ſignificat ſe vene
patet.qꝙ oĩs iuratio ẽ ꝑiculoſa.h̊ exponere ſe alicui ꝑicu rari illum ꝑ quem iurat:tñ ex ꝑte ꝓnitatis iurantis eſt
lo quãtulocũq; nulla interueniẽte circũſtãtia ẽ malum occaſio ruine ad maluʒ.ſ.ꝑiuriũ.⁊ iõ ꝓhibetur vt dicit
in ſe ſeu ſim pliciter:g iurare nõ põt bene fieri ſine cir⸗ aug.ne aſſiduitate iurãdi ꝑ cõſuetudinem labat᷑ homo
cũſtãtia boni addita.Eſt igit᷑ iurare malũ ſimpłr et nõ ad ꝑiuriũ.⸗ Ad rões ex ꝑte oppoſita.dðm pꝛimo ad p⸗
bonũ..¶ Itẽ hiero.ſuꝑ.v.Math. Cõſidera ꝙ ſaluatoꝛ mam ꝙ dr̃ ꝙ iuratio vera ẽ ꝑiculoſa hoc ẽ dictũ ꝑ occa⸗
nõ ꝑ deũ iurare ꝓhibuit:̊ ꝑ celũ et terrã:⁊ hieroſolimã ſionẽ. Uñ periculoſum reſpicit ibi agentẽ cuius ꝓnitas
⁊ caput ſuũ.⁊ hoc ꝑuulis fuerat ↄceſſum in lege.vt quõ ẽ ad maluʒ.ſicut dr.viij.geñ.ſenſus et cogitatio homis
teo victimas iĩmolabãt ne eas ydolis ĩmolarẽt:ſic iura ꝓna ſunt ad malũ ⁊c̃.et nõ dr hoc q;tuʒ ad naturã actꝰ
re ꝑmitterent᷑ ꝑ deũ.nõ ꝙ h̊ recte facerẽt:ſ qꝛ melius in ſe.i¶ Ad ſecundũ qð dicitur ꝙ ſimiliter ꝑmittitur iu
illud deo exhibere q; demonibo.ſ̊ offerre victimas nõ ẽ rare ⁊ immolare.dðm ꝙ hiero. loquit᷑ qᷓtũ ad occaſio⸗
bonũ ĩ genere.qꝛ ydolatre hoc agũt.ĩmo ſoluʒ ex circũ⸗ nẽ.quia ſimilis ẽ occaſio vtrobiq;.tamen natura actus
ſtãtia tra hit᷑ ad bonũ.¶¶ Itẽ ꝓhibitio iuramẽti ẽ de pce⸗ iuradi ẽ in genere boni⸗ natura vᷣo actus imoladi ẽ in⸗
ptis moꝛalibo:sß omne qð phibet᷑ moꝛaliter ꝓhibet᷑ qa dDiſferens. Circa quod notandũ.ꝙ cõceſſio tribus mo⸗
malũ.q̊ iurare cuʒ ꝓhibeat᷑ ĩ euãgelio ſimpliciter nulla dis eſt. Eſt em̃ cõceſſio diſpenſatõis.ſ.qñũ cõceditur qð
circũſtatia addita:cõſtat ꝙ iurare ſimpliciter ẽ malũ.ñ nõ ſit malũ.q; ſi nõ cõcederetur malũ eẽt.qualis conceſ
S bonũ fm ſe vel in ſe. Solutio.dðm ꝙ bonũ in acti⸗ ſio fit monacho ð comedẽdo carnes a ſuo abbate. Alia
bus mktipliciter dr.ſ.bonũ ſᷣm ſe:bonũ i ſe.bonũ er cã .£– cõceſſio alicuius ne malum eueniat.Tercia ẽ cõceſſio
P bonũ ex occaſione.tot etiã modis dr ĩ actibo malũ. Ho alicimus ne peius eueniat.libellus ergo repudij fuit cö
. . ſ nũ hm ſe dr̃.cũ ſic deſignat᷑ et inſoꝛmat᷑ actus.ꝙ nõ põt ceſſus iudeis ne peius eueniret.Secũdo aũt mõ fuit fa-
fieri male nec cadere in oppoſitã differẽtiaʒ: tale ẽ diligẽ cta cõceſſio iudeis de imolatõne ⁊ ſacrifieije. hboc modo
deũ ex caritate. Honũ aũt in ſe ẽ qð ex ſua noĩatõne bo etiã fuit iuramentum cõceſſum. Erant em̃ iudei ꝓni ad
nũ ẽ᷑:tñ põt male fieri.vt p̃dicare.oꝛare.elemoſinã facẽ. ydolatriam et vt ſacrificarẽt ydolis. Similiter ert p⸗
Peccm ont male lien ſi fiant ꝓpt vanã laudẽ vel aliquã mni vi iurarent ꝑ ydola. Jdeo ad hoc cauẽdum cõceſſuin
aliã malã intentõem:⁊ tñ de ſe nominãt bonũ. Honum ẽ eis iurare ꝑ denm.ſicut victimas offerre veo.ſed non
ex ca ẽ:qdð nec m ſe nec ĩ ſe bonũẽ:tñ ex cã bonũ ẽ.vt co ſequitur ex hoc quin actus iurãdi in ſe ſit de genere bo⸗

medere ꝓpter ſuſlentatõem coꝛpis að ſeruiciũ dei. Ho⸗ ni·quia in iuramento duo ſunt.ſ.natura actus qui bo/
nũ ex occaſione ?.qð nec m ſe nec in ſe:nec ex cã dire D nus eſt. iterũ ibi eſt ꝓnitas ex parte hominis iurantis.
cte bonũ ẽ ᷣm pĩmã intentõem.ſ̊ ſolũ drĩ bonuʒ.quia ad hoc ꝙ iuret per ydola.et hoc ẽ ſimpliciteꝛ maluʒ. õ
quedã occaſio ducẽs nð bonũ.vt imolare victimas ⁊ ſa habendo reſpectum ad hanc pꝛonitatem iurantis.dici

crificia.eꝛat occaſio quedã apud iudeos ducẽs ad bo⸗ tur iurare ꝑ deum eẽ in cõceſſione iudeis. Sed obijcit᷑
nũ.qꝛ faciebat eos vacare ab ydolatria. Vñ vt retꝛahe contra pꝛedicta.quoniã dicit aug.ꝙ iurare nõ eſi bonũ.

rẽt᷑ a cultu ydoloꝝ quibo victimas offeꝛebãt:pᷣcipie bat᷑ et tamen nõ eſt malum.ergo nõ eſt bonum in ſe. dicen⸗
victime offerri deo. Cot etiã modis dr̃ malũ. Malum dum.·ꝙ intelligit dicere ꝙ nõ ſit bonum Fm ſe.boc ẽ ta⸗
g̊ m ſe ẽ qñ actus ſic ẽ defoꝛmatus.ꝙ nullo mõ põt be⸗ le bonum quod nullo modo poſſit male fieri.nihil abſo
ne fieri nec cadere in opꝓpoſitã differentiã. vt foꝛnicari. lute dicitur bonum niſi tale ſit.¶ Ad tercium dðm. ꝓ
ADalũ in ſe ẽ qð ex ſe nullo addito maluʒ ẽ.põt tñ addi differentia ẽ in ꝓbibitõibus legis et euagelij.quia ĩ lege
talis circũſtãtia.ꝙ bene fit ⁊ ẽ bonũ.ſicut occidere in ſe pPꝓhibetur quod malum eſt. in euangelio autẽ ꝓhibetur †
ẽ malũ:tñ addita aliqua circũſtãtia fit bonũ.ſicut ẽ oc⸗ non ſolum qð maluʒ ẽ:ſed etiam occaſio mali.et in boc ”
cidere de iuſlicia.NDalũ ex cauſa eſt.qð ex geneꝛe bonũ )aadit cuangeliũ vltra legẽ. AUñ dicit cuangeliũ. v. maf᷑.
ẽ.tamen ex cauſa malũ eſt.ſicut dare elemoſynaʒ ꝓpter S i oeulus tuꝰ ſcadaliʒat te æc7. VUñ oĩs occaſio peccãdi
vanã laudẽ.Aalũ ex occaſione ẽ.qð in ſe bonũ ẽ.tñ ex ibi/ phibet᷑. Yurare ꝗ̊ phibet᷑ i euãgelio.nõ qꝛ ſit malũi
occaſione malũ ẽ quia habet in ſe quãdam facilitateʒ ⁊ ſe vl ᷣm ſe:ᷣ qꝛ ẽ occaſio mali ĩ iurãte.q ꝓnus ẽ ad per⸗
ꝓnitatẽ in malũ.hoc mõ iurare malum ⁊ẽ.nõ em̃ iurare iurium.

8 2) ſt vr Sl.r B fenn —ð
X J&σ JPr. ola V. Aas r. rNn. J Tiace . 5 0 1Be ⸗h

—

.

Queſtio xrxf.

.V . „ 4 d ocioſum. loqꝗ em̃ nõ ẽ de actibo ꝑfectis in ꝗbo determia⸗
Articulus ſecun us tur circũſtantia rõe ſue excellẽtie vt opoꝛteat ipᷣin fieri
R Ecundo queritur. vtrũ iurare ſit Rcitus:vel ſemꝑ ex cã neceſſitatis:vel vtilitatis. Si n n⸗ vetls
illicitum. Ad qð ſic exo.xx.õ a nes no keeceret argumetu. Jur ale Eu⸗ ẽ de ati
4 men dei tui vanmun. Bla⸗ duran kobt⸗ ine cauſa nõ põt exerceri abſq; peccato.
ſ Püaiue Aeahe r hetnn unm annc circũſtantia Artic ulus tercius —MW
4 remota.eſt iurare pꝛo nihilo.ſed iurare ſimpliciter ẽ iu Ercio querit᷑ ce ꝓhibitõe iuramẽti. vtrũ ſcʒ
S rare omni circũſtatia remota. ergo iurare ſimplicit ẽ in illa phibitio ſit ᷓtũ ad act vel ꝙtũ ad affe⸗
„ rare p nihilo. Sed iurare ꝓ nibilo nõ eſt licitum. ergo ctuzʒ. Mo qð ſic Ja. v. Ante oĩa fratres mei
i nec iurare ſimplicit ẽ licitum. ¶ Cõtra.aug. ſuꝑ epłam nolite iuraꝛe· phibet᷑ ibi affectus.Vñ nolite iurare.i.
D aad gal. nõ ẽ cõtra p̃ceptum dei iuratio que ad malũ nõ nõ affectetis iurare.ᷓ nõ ꝓhibet᷑ hic rõe actꝰiurãdi.cũ
ͦ iurantis eſt. ſed increduli a quo iurare cogitur. nõ intel nõ fiat ibi mẽtio de actu.¶ Itẽ aug.in li.ð mẽdacio. di
ne ligitur ita deum ꝓhibuiſſe a iureiurãdo.vt quãtũ ĩ ipſo cit dñs. Oĩno nõ iuraꝛe.i.quãtũ in teẽ nõ ames nec cũ
d eſt ipe nõ iuret.ergo iurare nõ eſt illicitum.¶¶ JItẽ aug.ĩ aliqᷓ delectatõe appetas. Pꝛohibitio ̊ dñi refeꝛt ad affe
1 ſermone de verbis apoſtoloꝝ.ſi peccatũ eẽt iuratio.no ctũ:nõ ad actũ. Cõtra.exo.xx.Qon aſſumes nomẽ ði
. diceretur in lege. Reddes dño iuꝛamenta tua.Licitum tui in vanũ. Glo.iurãdo/ꝓ nihilo. h vr ñ ſolũ de affectu
aũt eſt quod nulla lege vel iure ꝓbibetur.ergo iurare n inurãdi:ĩmo de actu. Rõe huiꝰqrit᷑ q̃ꝛe in ꝗabuſdã actibo
eſt ülicitum. Sed cõtra.loqui abſq; circuſtantia eſt pꝓhibet affect? 2 nõ actꝰ. ſic affectus habẽdi diuitias ꝓ ”MMB ſFRer. ) 1 —
malum. quia hoc eſt loqui ocioſe.quia vt dic greg. Oci/ hibet᷑:bᷣ actꝰ.ſ.habere diuitias ñ/ꝓhibet᷑. Vñ pᷣs. Diui⸗ ☛R 70,. EEh n⸗
olum eſt quod caret rõe iuſte neceſſitatis vel intentoõne tie ſi affluãt nolite coꝛ aponeꝛe.i.non affectetis diuiti⸗ . ) M6 . . 4 Jiaa
pwprie vtilitatis.boc aũt nõ ẽ licitum.ſed iurare ẽ loqui.& as.vñ/phibet coꝛ.i.affectũ poni in diuitijs.nõ ꝗn habe⸗ , R—
iurare ſimpliciter abſq; circũſtatia nõ ẽ licituʒ.¶¶ ꝓtem ant᷑· Solutio.dðm·ꝙ dupler ẽ affectus. inductꝰſeu. 5 St 1.
1 ps.vir linguoſus ñ dirigetur. Glo. Si quis vera dicat cõpulſus ⁊ ſpõtaneus. Affectꝰcõpulſus ẽ ſicut ille aiu . *°n.
1 pᷣp̃ter neceſſitatem vir linguoſus ẽ. Ex quo patet ꝙ/ nõ ꝓᷣijcit merces ĩ mare ꝓpter ꝑiculũ euadẽdi.iſte mouetuꝛ . „
ne licet loqni pᷣter neceſſitatẽ· ꝙ̊ cum iurare ſit loqui.nõ li⸗ ad hꝛß coactus et cõpulſus neceſſitate. Jurare ̊⁊ diui
cet ſimpliciter iurare pᷣter neceſſitatẽ. Solutio.dom tias appetere ꝓhibent qtũ ad affectũ ſpõtaneũ.ſ.ꝙ non 5 M
i ꝙ quidã ſunt actus boni in genere. in quoꝝ vſu circũ⸗ bet hõ moueri ad iſta ſolo affectu ſpontaneo: ſeu vo⸗ D. meri + N xv. 1.
no ſtantia ẽ in pcepto.Alij ſunt boni in genere quoꝛũ vſus lũtario.ĩmo ſemꝑ affectu inducto cam. ſiẽ ede ꝓijciẽte ,
ẽ indifferens.nã quidaʒ ſunt boni in genere. qui ꝑfecti merces in mare. Rõ aũt q̃re ĩ his ꝓhibet᷑ affectus ⁊ nõ
i ſunt.qui ſm ſe referũtur in deũ.tales actus ſunt excellẽ actus ẽ.qꝛ qdã ſunt q̃ diſponũt ⁊ inclinãt aiam ad auer
tes. vt ſacrificare.celebrare.iudicare.⁊ iurare. Alij ſũt ſionẽ a deo.ẽ ad ↄtemptũ vel ad cõuerſionẽ ad cõmu
i boni in genere:nõ tamẽ excellẽtes ſunt.quia nõ referũ⸗ tabile bonũ.cuʒ ad illa aĩa inclinat᷑ talia ſunt iurare.
8 tur in deũ.vt dare elemoſinã et hmõi.In pꝛimis ꝗ̊ acti habere diuitias. Diuitie em̃ diſponũt aĩam ad cõuerſi⸗
bus rõe alicuius excellentie actus intelligunt᷑ circũſtã onẽ ad cõmutabile bonũ:iõ ad pctm. Jurare diſponit
tie.ſine quibus nõ poſſunt fieri nec debẽt.hmõi aũt cir aĩam ad auerſionẽ a deo.hoc ẽ ad cõtemptũ ipᷣius.ideo
cũſtãtie ſunt.vel loci.vel tꝑis.vel ꝑſone.vł cauſe.vł mo ad peccatũ.qꝛ vt dicit aug. Peccatũ ẽ ſpreto incõmuta
di.verbigratia. Judicare ẽ de actibus excellentibo. Ju⸗ bili bono bonis cõmutabilibo adherere.deo etiã ꝓhi
dex in iudicãdo ẽ loco dei et cõfoꝛmat᷑ deo et tenet tunc bet᷑ affectus diuitiaꝝ.vt.ſ.nõ apponat᷑ coꝛ ĩ dimtijs. vñ
ſedem dei. Ro.ij. Scimus quoniã iudiciũ dei ẽ.deut.j. math̊.vj.Nolite ſolliciti eẽ aie vr̃e quid manducetis.et
Iuiciũ dei ẽ.⁊ rõe buius excellẽtie determinat ſibi cir iõ dicit ſufficit diei malicia ſua.q̃i dicat: ſufficiat vobis
8 cuũſtantiã modi debiti ſeu qua nõ licet ipᷣm fieri.¶ Ytem ſi adhuc er neceſſitate moueamini.qi dieat. ſatis ẽ alad, ) (m) zen Nocraſt⸗ „NM
, in pᷣcepto habet iudicare iſtã circũſtantiã.vt.ſ.iuſte fi⸗ buc malũ nõ affectetis ampliꝰ. In iüllis aũt in ꝗgbo actꝰ?V 9. 12ꝛ ) a. Arn 3 2
f at. Deut.xvj. Juſte quod iuſtũ ẽ ꝑſequeris.Similit ce nõ ẽ occaſio nec ad cõuerſionẽ nec ad auerſionẽ.nõ ẽ ꝓ·) 4a1 2. „
ig lebrare ẽ de actibo qui referuntur in deum.et rõe ſue ex hibitio nec actꝰnec affectꝰ. In illis aũt in gbo ꝓhibetur/ ⸗ W . r M
4 cellẽtie determinat ſibi circũſtantiã ꝑſone.quia nõ a q;̃ actus:ſemper ꝑꝛobibetur affectus qui imponit nomen? u—ð? .
4 libet ꝑſona põt exerceri. Hebreoꝝ.v.Omnis pontifer operi. Similiter maledicere ſine cauſa pꝛohibetur. ne
9 donmiid aſumpwo lomunhe conſtitutus R affectet homo illud.Inde Ro.xij. Qolite maledicere.
offerendum deo ⁊c. Similiter ſacrificare ẽ de actibus
excellentibus qui referuntur in deũ ⁊ in eius reuerenti Articu us quartus
am maieſtatis.rõe cuius determinat ſibi circũſtantiaʒ Varto querit᷑ an ꝓhibet᷑ iuramentum q;tuʒ
loci. VUnde deut. xij. Caue ne offeras holocauſta tua in ad conſuetudinem vel q;dtum ad actum. Ad
omni loco quẽ videris.ſed in eo quẽ elegeꝛit dñs.Simi quod ſic math̊.v. Ego dico vobis nõ iurare
liter iurare ẽ de actibo excellẽtibo.quia iurare ẽ ꝑ pᷣmã omnino.Glo.Vſum iuramenti pꝛohibet. Ergo hec ꝓ⸗
veritatẽ aſſerere.et iõ eſt actus excellẽs rõe cuius deter hibitio intelligitur q;tum ad vſum.nõ qᷓ;tum ad actum
minat ſibi circũſtantiam cauſe. vt videlicet nõ fiat ſine Item ecci.xxiij. Jurationi nõ aſſueſcat os tuuzʒ.aſſue⸗
cã debita.Juraꝛe ergo nũqᷓ; bene põt fieri ſine cã.ſʒ hoc ſcere dicit vſum. Ad oꝑꝓpoſitum. Aſus nihil aliud eſi
nõ facit malicia actus.quia in genere bonus eſt.ſ̊ hoc q iteratio actus.Cum ergo iurat aliquis.aut iurat ſi⸗
facit excellẽtia actus. Dare vo elemoſinã licet ſit bonũ ne cauſa:aut cum cauſa.Si cuʒ cauſa:actus eſi bonus ⸗
in genere.nõ tñ ẽ actus excellens.Ideo ſimpliciter ſine Similiter ſi iurat ſecundo et tercio ⁊c̃. Si ſemper cuʒ
aliqua iſtarũ circũſtãtiaꝝ licitum ẽ ip̃ᷣm exeꝛcere.pᷣdcti cauſa ſemper actus licitus.eꝛgo et vſus licitus.nec vſꝰ
aũt actus nõ.quia ſunt actus ad dũ relati ᷣm ſe.ſic er⸗ ꝓbibẽdus.Si iurat ſine cauſa:ergo nõ ẽ actus licitus.
do iurare ſimpliciter ſine circũſtãtia debite cauſe nõ eſt illud ̊ qð pꝛimũ ꝓhibetur ẽ actus ipᷣe et non vſus niſi
licitũ.quia inrare ẽ actus ꝑ deum.et iõ excellẽs: ſacrilſi rõe actus. Solutio.dðm.q actio iuramẽti põt eẽ cũ
care et celebrare ſunt actus ad deũ. Judicare ẽ actꝰ ſᷣm cã vel ſine cã.ſ̊ ſine cã ſemꝑ ꝓhibet᷑ vſus et actus.quia
ceũ.¶¶ Ad aliud tñ qð obijcit᷑ de loqui.dðm ꝙ ſi log ſit iuraꝛe ſic illud eẽt veritatẽ cõtẽnere:h̊ ẽ ꝓ mihilo ducere
in caſu illo in quo debet eẽ ad neceſſitatẽ vel vtilitatem Si autem ſit cum cauſa.hoc poteſt eſſe dupliciter.vł cũ
verũ ẽ ꝙ ſi fiat ſine cã malũ ẽ ⁊ ocioſum.̊ nõ oẽ loqui ẽ cauſa vtili ſolum:vel ex cauſa neceſſaria.qꝛ bis de cau⸗
bmõi.ĩmo aliquod loqui eſt qð nõ diſponit ad h̊ ꝙ aĩa ſis aliquando iuratur. ſcilicet pꝛo vtilitate vel neceſſi⸗
auertat᷑ a co.nec ꝙ minꝰↄuertat᷑ ad deũ.⸗ illud nõ eſt tate.et appello iuramentum ex cauſa neceſſaria. quod
fg.

. — . ä 2 eNRWͤ 3 1 R 4
8erane- t /5° ſ „E A . „ d de.
n 7 .

4 l.2t 9 ſoay ,

„vans . 9.2

., ,.. ſumpte poteſtatis ad aliquid faciendũ. vñ vterq; aſſu

Oſuneh A.,
. Bon. ( W

—.—

— — — — -——

2 f. k

N boon 1 .

ſcʒ nõ põt dimitti ſine peccato.vt ſi iudex cogat alique⸗
iurare.nõ poſſet ille dimittere iuramentũ ſine peccato.
Si ſit iuramentũ ex cã neceſſaria:dicimus ꝙ nõ ꝓbibe⸗
tur vſus nec actus.Si aũt ſit iuramentũ ex cã vtili ſo⸗
lum:ſic vſus iurandi ꝓhibetur ⁊ hoc ꝓpter ꝓnitatem la
bendi in ꝑiurium. Et hoc eſt quod dicit augin li.de ſer
mone dñi de monte.ita pᷣcepiſſe dñm intelligitur ne iu⸗

raretur.ne quiſqᷓ; ſicut bonum appetat iuſiurandũ ⁊ aſ

ſiduitate iuꝛandi ad ꝑiurium ꝑ ↄſuetudinẽ dilabat᷑. .

Ad maioꝛẽ autem .S. j.

euidentiã p̃dictoꝝ obijcitur cõtra ſolutões pᷣdictas in
quibus dictum ẽ ꝙ iurare ẽ bonuʒ in genere.Ad quod
ſic. Omnia bona in genere cũ debitis circũſtantijs intel
lecta:appetẽda ſunt.Si ꝙ̊ iurare veſtitũ ſuis debitis cir
cũſtantijs nõ ẽ apetendu:iurare nonẽ bonũ in genere.
Ainoꝛ patet.quia Ro.j.dr. Teſtis ẽ mihi deꝰ ⁊c.vbi
glo.iQõ ẽ iuratio bona.i.nõ appetẽda eſt.Et aug · in ſer
mone dñi in mõte.ita pᷣcepiſſe dñm intelligitur ne iure
tur:ne quiſq ſicut bonũ appetat iuſiuranduʒ.. Ad op
poſitum. Siecut ille qui iuꝛat ẽ in aſſumptõne veritatis
ad aliquid aſſerendu.ita ille qui facit miracula ẽ in aſ⸗

mit aliquid diuine excellẽtie.quia ad aliud ſumit. Sic

eergo facere miracula bonũ ẽ in genere.nõ tamen ẽ abſo
xNlute apetendũ:ita nihil impedit quin iurare ſit bonum

in genere licet nõ ſit abſolute appetendũ. Itẽ ſunt qdã
actus faciẽtes nos in ↄfoꝛmatõnem diuine ptatis.Alij
qui faciunt nos in cõfoꝛmatõem diuine ſciẽtie vel veri⸗
tatis.⁊ ĩ iſtis nõ ẽ abſolutus appetitus. Alij faciũt nos
in ↄfoꝛmatõem diuine bonitatis.et tales abſolute appe
tendi ſunt.ſicut eẽ miſericoꝛdẽ.Vñ math̊.v.Eſtote mi⸗
ſericoꝛdes ſicut pater veſter celeſtis miſericoꝛs ẽ. Alij
vo nõ ſunt abſolute appetendi.verbigratia.Actus qui
nos ↄfoꝛmat poteſtati.nõ ẽ aꝑpetendus. VFñ moy.exo.
iiij.recuſabat coꝛã dño habere pꝛincipatũ ſuꝑ populuʒ
iſrahel.ſimiliter nec actus ↄfoꝛmãs nos ſciẽtie vel veri⸗
tati ẽ abſolute aꝑetẽdus.vñ hõ peccauit et cecidit eo ꝙ
appetijt cõfoꝛmitateʒ diuine ſcie.cum dixit ei dyabolus
gen.iij. Eritis ſicut dij ſciẽtes bonũ et malũ.ſimiliter et
angelus cecidit eo ꝙ appetijt confoꝛmitatẽ ptatis. Si ꝗ̊
nõ ꝓhibet quin tales actus ſint boni in genere.licet nõ
ſint appetẽdi ſimpliciter.vł abſolute.ſimiliter iurare ni
hilominus erit bonũ in genere:Iʒ nõ ſit ſimpliciter ap⸗
petendũ. Solutio.cõcedendum ſicut dictũ ẽ.ꝙ iuraẽ
qᷓtum ad naturã ſui actus ẽ bonum in genere ſeu de ge⸗
nere boni.⁊ nõ ſequit᷑.ꝙ ſi nõ ẽ abſolute appetẽdus. ꝓ
pter hoc nõ ſit bonũ in genere.ã quedã ẽ cõfoꝛmitas
ad deum. que ẽ in meritũ.quedã aũt que reſeruatur in
pᷣmiũ.Cõſoꝛmitas que ẽ ĩ meritũ:ẽ cõfoꝛmitas ad ipᷣaʒ
bonitatẽ ſᷣm vnũ modũ.Qaʒ vie bonitatis ſumme:ſunt
miſericoꝛdia.veritas ſeu iuſticia.pᷣs. Uniueꝛſe vie dñi
miſericoꝛdia et veritas.⁊ cõfoꝛmitas ad miſericoꝛdiaʒ
ꝑtinet ad meritũ · cõfoꝛmitas at᷑ ad iuſticiã ꝑtinet ad p̃
miũ.Vñ ĩ.iij.ſapᷣ.dr.qꝙ iudicabũt ſanct natões.2⁊ ĩ p̃s.
BGladij ancipites i manboeoꝝ ad faciẽdum vindictam
in natõnibo ⁊c. Similr ↄfoꝛmitas potẽtie reſeruat᷑ ad
pᷣmiũ.Vñ.v.ſapᷣ.dẽ.ꝙ ſanctiaccipiẽt regnuʒ decoꝛis.⁊
dy adema ſpeciei de manu dñi.Silꝛ ↄfoꝛmitas ad ſcĩaʒ
ꝑtinet ad pᷣmiũ.Iñ aplłs.j.coꝝ.xiij.nũc cognoſco ex ꝑ⸗
te:tũc cognoſcã ſicut et cognitus ſum. Cum ꝗ vnũquod
qʒ ſit appetendũ ꝓut ẽ in ſuo oꝛdine. iõ ipᷣi viatoꝛi appe⸗
tẽda ẽ cõfoꝛmitas ꝑtinẽs ad meritũ in via:que ẽ cõfoꝛ⸗
mitas ad miſericoꝛdiã.eẽ aũt cõfoꝛmẽ ptᷣati vł cõſcĩe vł
iuſticie vel veritati:hoc nõ ẽ appetẽdum. Sed iterũ in
ↄtrariũ obijcit᷑.Ciꝛca mala ᷣm ſe nõ ẽ tata phibitõ quã
ta ẽ circa iurare.Quia dr ĩ math.Non iurare oĩno.vñ
iuramẽtũ oĩno ꝓhibet᷑.ſed mechari vel foꝛnicari nõ ita
vniuerſaliter ꝓhibent᷑.qꝛ nõ dr̃ nõ mechaberis oĩno.
minꝰ videt᷑ licitũ iurare qᷓ; foꝛnicari vel mechari.qj Að

T Eer Rs en h

— X

hoc intelligendũ ꝗꝙ mechari vłius ꝓhibetur qᷓ iurare:
licet nõ apponat᷑ ibi nota vniuerſalitatis qᷓ ẽ oino.Dif⸗
fert em̃ dicere.dico vobis oĩno nõ iurare.⁊ non iurare.
quia ſi dicat᷑ oĩno nõ inrare cadit diſtributõ ſuꝑ negati
onẽ.⁊ tũc ẽ ſenſus.dico vobis in nullo caſu iurare.ſed
ſic nõ ꝓhibet᷑ hic iurare.ſᷣ imo ꝓbibet᷑ ita ꝙ cadit nega⸗
tio ſuꝑ diſtributõeʒ.⁊ tũc ẽ ſenſus.nõ iurare oĩno.i.di⸗

ceſſaria vel vtilis ſocietati hũane.⁊ ita iuraꝛe nõ ꝓhibe
tur vtr. ſʒ mechari ſimpliciter ꝓhibet᷑ ⁊ vniuerſaliter.
Vñ ꝓhibetur mechari in omni caſu.

Articnlus quintus

