impletis neruis coꝛpus fateſcit:nec aĩa laſſat᷑ aiando.
h officiũ ſuum deſerit coꝛpus:cum iam nõ poſſit aĩari.
Scõðm boc ̊ dᷣm.ꝙ moꝛteʒ ſpnñaleʒ qua moꝛit᷑ aĩa vi
cijs:debet quis optare ꝓpter deum. Moꝛteʒ aũt coꝛꝑa
lem non debet ſibi inferre:nec vitam coꝛꝑaleʒ ſibi aun⸗
ferre.S ſi ab alio inferat᷑:equanimit᷑ ſuſtinẽ.¶ Ad ſe⸗
ptimũ quod obijcit᷑ de Sampſone.dðm ſm aug.in pꝛi
mo de ci.di. vbi dicit. Nec ſampſon aliter excuſat᷑ ꝗ
ſeipſum cum hoſtibo ruina domus oppreſſit:niſi ꝗa la⸗
tenter ſpũs hoc iuſſerat:qui ꝑ illũ miracula faciebat.
Ad illud qð obijcit᷑ de Raʒia:qui ſe interfecit.dðᷣin

+ aug.in primo de ci.dei.vbi dicit. ¶Multi ſe interi⸗

merunt ne in manus boſtiũ ꝑuenirent.nõ modo queri

,mus vtx ſit factum: ſᷣ vtꝝ fuerit faciendũ.Sana ꝗppe

ratio etiã exemplis anteponenda eſt: cui qdeʒ ⁊ exem⸗
3Rpla ↄcoꝛdant.̊ illa que tanto dignioꝛa ſunt imitatõe:
quanto excellentioꝛa pietate nõ ſecerũt patriarche: nõ
ꝓhete:nõ apoſtoli.qꝛ ⁊ ipſe dñs ihs vpᷣs qñ eos ſi ꝑſe
cutioneʒ paterent᷑ fugere admonuit de ciuitate in ciui⸗

tateʒ. Math.ᷣx. potuit admonere vt ſibi manus infer⸗
rent:ne in manus pꝑſequẽtiũ xuenirẽt. Ex h̊ vult dicẽ
aug. ꝙ nullus dæbet ſibi inferre manꝰ vt boſtes effu⸗
giat. vnde Raʒias nõ laudat᷑ ꝙ ſe interfecit: bᷣ̊ laudat᷑

Apter zelum legis.quia ex hoc oñdit᷑ ꝙ ſe interfec. lʒ
Hᷣ facere nõ debuerit.i.ſe interficere.

Aꝛticulus tercius

Einde querit᷑.vtꝝ in hoc pᷣcepto ꝓhibeatii
occiſio hoĩs malefici.qꝛ indetermĩate dicit᷑
nõ occides.Ad qð ſic.math.xiij. Vis eamꝰ
7 colligamus ziʒanias.⁊a rñdet. Sinite vtraq; creſcẽ
vſq; ad meſſem. Cum ꝗᷣziʒzania ſicut ibi interpretatur
dñs ſint heretici:meſſis vᷣo iudiciũ diuinũ.nõ eꝛũt ſᷣm
hoc eradicandi.& nec occidendi.ſᷣ diuino iudicõ relin
quendi.⸗! Iteʒ.xij.ſapie dicit᷑ de iudice eterno.Judi⸗
cans dat locũ penitẽtie.Et in Job.xxiiij. Dedit ei lo⸗
cum pnie:⁊ ipſe abutit᷑ eo in ſuꝑbia. Et Eʒech.xviij.
Molo moꝛtezʒ peccatoꝛis:ſᷣ vt magis ↄuertat᷑.Si &̊ iu⸗
dex temꝑalis debet ſe ↄfoꝛmare iudici eterno:debʒ pe⸗
nitenti dare locum pnie nec ipſum interficere.¶ Iwem
math.v. Soleʒ ſuũ facit oꝛiri ſuꝑ bonos ⁊ malos.ma⸗/
los gᷓ conſeruat ⁊ non interficit. Sed quod ipſe ſacẽ ex

7 . „ 27
LQueſtio xxxuij.
. ex miſcdia vult nos imitari. vult ſernemus ma⸗ tingit in excõmunicatione principum: quos ſeqnitur
los ⁊ non occidamus.4 Ytez ad illud idez facit Joh. multitudo. xel ipſius multitudinis : quod notat᷑ cum
viij. vbi dicit᷑ ꝙ mulierẽ adulterã liberauit: que m le dicitur. ne ſimul eradicetis 2 triticum. Aug. ibi diẽ.
gem erat lapidanda. .! SItẽ in math. xix. dicit. Qð deꝰ Multitudo non eſt excõmunicanda nec princeps po⸗
ii⸗ 2diñxit homo non ſeparet. ſ̊ deus aiam coꝛpoꝛi ↄiunxit. puli.ecum ſcʒ ex hoc accideret detrimentum eccleſie rel
iun quicũq; illam ſeparet peccat. b quicũq; inteꝛſic ma⸗ reipublice. ij. Reg. xix. cum abylai vellet occidere Se⸗
ck leficũ hoc facit. peccat.q Iteʒ Zbob.iij. Ne alij fa mei maledicenteʒ dauid:dixit dauid. Quid mihi 2 vo
dief cias q tibi nõ vis fieri. ſi tu eſſes reus moꝛtis: nol⸗ bis filij Saruie:hodie efficimini mihi in ſa than. quia
e les tibi moꝛteʒ inferri. ñ debes illud alij inferre etiã timebat ne er eius interfectione turbaret regnũ. Abi
Be malefico.¶l Itẽ greg. xxiij.q.v. Reos ſanguis deſẽdat vo aliquod iſtoꝛum non acciderit miniſtris dicit᷑ alli⸗
ney eccleſia: ne effuſionis ſanguis pꝑticeps fiat. 4! Itẽ au⸗ Ote ber faſciculos ad comburendũ. Nunq enim vult —
guqz guſti. ad marcellinũ de quibuſdaʒ reis moꝛtis ita ſcri⸗ Rein ſeruari 31zania ꝓpter ſe: ſed ꝓpter triticum
fin bit. Pena illoꝝ qᷓuis de tantis ſceleribo ofeſſorũ rogo ne ſimul euellatur. vbi ;̊ non timetur tritici auulſio:
te vt preter ſuplici mortio ſit pter cntholics maſue⸗ ʒizania ſunt a tritico ſeparanda. 4l Ad ſecundũ dicen
ne⸗ tudineʒ omendandã. Er his igit᷑ videt. ., Fuis niclñ dunnkin aug. de vecez coꝛdis. Diſtingucten. quidaʒ
8 ſit maleficũ punire: nõ tñ interficere. Eoankcro unt Rgitiol qui peccant in ſe. quidam agitioſi qui
. xxij. ldaleficos nõ patieris viuere. Preceptũ igit᷑ e peccant in alios eis nocendo. ⁊ contra tales ꝗ nocent
6 vt interficiant malefici. h pᷣceptum nõ eſt pᷣcepto cõtꝛa proximis date ſunt leges vt cito de medio rapiant᷑. ga
riũ.g hic ꝓhibent᷑ occidi.¶ Item. xiij. ad roma. de iu⸗ ſcʒ ſunt velut mem bꝛa putꝛida in coꝛpoꝛe ſocietatis hbu
dice terreno. Qon ſine cauſa gladiũ poꝛtat. Dei enim mane. ? ideo a ſocietate ſunt abſcindendi. primi do po
miniſter eſt vindex in iram ei qui male agit. Si occi⸗ nunt ad penitentiaʒ. EUñ aug. ad marcellinũ. Quis ñ
Ando maleficũ miſter dei eſt:nõ agit ↄtra B pᷣceptum. intelligat magis beneficium ᷓ ſupliciũ noiandũ: vbi
l IZtez b. Cypꝛianus ſuꝑ illud deut. xiij. Si audieris nec ſeruanda relaxatur audacia: nec puniendi ſaluta⸗
n in vna de ciuitatibo tuis dicentes. Eamus ſerniamus ris medicina ſubtrahitur. 4 Ad tercium dicenduz. ⸗
e⸗ dijs alienis: interficiens necabis omẽs qui ſunt in ci⸗ maleſico reo moꝛtis preſtatur beneficium cuʒz punitur
N uitate cede gladij. Cuiꝰprecepti memoꝛ Mathathias moꝛte. Nam ſi patienter ſuſtineat 7 conteratur: valet
primo.mach.ij. interfecit illum qui ſuꝑ altare ſacrifi⸗ ei ad expiationeʒ peccati.iuxta illud MQaum Hmo. 0
n cabat. Ee ſi ante aduẽtũ xp̃i hec precepta ſeruata ſ üt: conſurget duplex tribulatio :nec indicabit dñs bis in
i quantomagis poſt aduentũ xp̃i ſeruanda ſunt: qñ ille idipſum.quod eſt intelligendum ᷣm Hiero. cum in p̃⸗
veniens non ſolum veꝛbis hoꝛtatus eſt nos:ß ⸗ factis. ſenti vita peccatum ſufficienter punitum eſt. Pretea
un Iteʒ Hiero. ad Ripariũ. Qon eſt crudelitas crimi⸗ ſubtrahitur ei facultas peccandi in futuꝛum ad quam
mn na/p deo punire: h̊ pietas. vnde teut.xiij. Si frat᷑ tuꝰ pronus eſt. Preterea er eius moꝛte mali alij coercent᷑
l ⁊ amica ⁊ vroꝛ que in ſinu tuo doꝛmit damnare volue⸗ vel emendantur. ſicut dicitur. xiij. ad Koma. Si male
ſe rint veritateʒ: ſit manus tua ſuꝑ ipſos:⁊ effundẽs ſan feceris time ne foꝛte non tibi parcat.4 Ad quartum
guinez ipſoꝝ. Itez ad ro.iij.¶ Junqd iniquꝰ deus gi⸗ dicendum ſᷣm Auguſti.ſuper illud pᷣs. Stetit Phine⸗
4 fert iram.i.vindicts: q̃i dicat: non. nec ſ imiliter iun⸗ es 2c. Reuelato teſtamento leuioꝛem voluit deus fieri
9 texx ſi inferat᷑ ꝑ eius miniſteriũ.4 Iteʒ ad ro.j.dicit᷑. diſciplinam.i.penam ad correctioneʒ:quia multa cri
L Qui talia agũt digni ſunt moꝛte. Et. ij. dicit. Judiciũ mina moꝛte coꝛpoꝛali plectebantur que modo non pu⸗
di eſt in eos qui talia agunt. ꝙᷣ pm iudicium dei digni muntur.¶ Ad quintum dicendum.ꝙ cum iudex iuſte
ſunt moꝛte. Sed.xiij. dicit᷑ de indice ꝗ miniſter dei eſt. maleficum occidit: ipſe quod deus coniunrit non ſe⸗
ergo quos deus indicauit ad moꝛtẽ: debet iudex inter⸗ parat.immo ipſe dens: cuius auctoꝛitate hoc facit .
6 ficere.⁊ illos maxime qui ꝑ legeʒ diuinam adiudicati Vnde Auguſtinus primo de ciuitate dei. Qon autem
G ſunt moꝛti. ſicut dicit᷑ in luc.xix. Inimicos mens ꝗ no ipſe occidit qui miniſterium debet iubenti: ſicut admi
luerũt me regnare ſuꝑ eos adducite buc 2 interſicite. niculum gladius vtendi. Et ideo nequaqꝙ; contra hoc
Ex quo habet᷑ ꝙ heꝛetici ⁊ inimici xpᷣiane religiõis ſũt preceptum fecerunt:quo dictum eſt.nõ occides: g deo
e interficiendi. Soło. Homo maleſicus qui reus eſt auctoꝛe bella geſſerunt:aut perſonas geꝛentes publice
ni moꝛtis poteſt interfici duplici ex cauſa.quia hõẽ: aut poteſtatis ⁊ Fm eius legis hoc eſt iuſtiſſime ratõis im
ſc⸗ quia maleficus. Quia homo eſt cũ interficit᷑ odio ꝑlo⸗ perio ſceleratos moꝛte punierũt. 4¶ Ad ſextuʒ doᷣm.
⸗ ne.⁊ q̊ modo pꝓhibet᷑ cũ dicit᷑.nõ occides.ſuxple hoiez: illud ſic debet intelligi. Quod tibi non vis fieri ⁊c. ſcʒ
i/ quia homo. Quia maleficus eſt occidit᷑: cuʒ interficit oꝛdinate ? inſte. Maleficus aũt damnatus debeꝛet vo
odio malicie ⁊ amoꝛe iuſticie.Et tunc diſtinguẽdũ. aut luntate oꝛdinata ᷣm diuinaʒ legez ſe velle interfici. vñ
6 occidit᷑ ab illo qui hʒ ad hoc poteſtateʒ vt a pᷣncipe ſe⸗ uis nolit voluntate inoꝛdinata: non debet iudex nol =W
culari.⁊ pᷣm hoc nõ ꝓhibet᷑ hic inteꝛfectio malelici.aut le illud. VHnde Hiero.ſi uꝑ illud ꝗſa. Mon eſt crudelis
interficit᷑ ab illo qui nõ hʒ ptãteʒ. ⁊ ſᷣm boc ꝓhibet᷑ H. qui crudeles iugulat:ſ crudelis patientibo eſſe videt᷑.
Prohibet᷑.n.hic occiſio hoĩs inqtuʒ hõ:⁊ occiſio ma Mam ſuſpenſus latro patibulo crudeleʒ iudicẽ putat.
lefici inoꝛdinata. Et hoc eſt qð dicit hiero.ſuꝑ eʒech. Ad ſeptimũ quo dicit᷑. ꝙ reos ſanguis defendat ec⸗
8 li.ij. Qui malos ꝑcutit in eo ꝙ mali ſunt: hʒ cauſazʒ cleſia. intelligendũ eſt cũ fugiũt ad eccĩaz tüe eos defẽ⸗
6 inteꝛfectõnis.i.poteſtatẽ vt occidat peſſimos:miniſteꝛ dit:nec eos tradit laice ptãti. 4. Ad octauũ dicenduʒz.
ſ ci eſt. ¶¶ Ad primũ q̊ qd obijcit dõm. ꝙ interfectõ vel ꝙ quemadmodũ dicit᷑. xxxiij. q. v. qᷓuis augꝰ. ꝓ il⸗
ur excoĩcatio hereticoꝝ vel hoſtium eccleſie in duplici ca⸗ lis ſceleratis ſulicando ſpacium vite ei reſeruari po
8 ſu ſolũ intelligiẽ interdicta. Primo.cũ malicia nõ eſt poſcerit: non legum ſeueritatem: qua tales moꝛte ple⸗
in nota. qð notat ꝑ boc ꝙ dicit. Cum creuiſſet herba. In ctunt᷑:nec obſeruandam docuit. Unde aug.ad marcel⸗
1 herba.n. ſimilia ſunt triticũ ⁊ ʒiʒania. Vnde beda ſi uꝑ linum. Poſſeſſiones ſeruoꝛum dei volumus in aliene
4 illum locum. xiij. math. Sinite. Hoc videtur ↄtrariuz partis ſupplicijs iudicari: non ꝙ ſceleſtis hominibus
i illi apoſto lico.j.ad coꝛint.v. Auleꝛte malũ ex vobiſip⸗ licentiam facinoꝝ probibeant᷑ afferri ⁊c. Ex his relin
“ ſis. Sed ſicut inter lolium 2 triticum qdiu berba eſt quitur ꝙ cum dicit᷑.non occides.non ꝓhibetur occidi
⸗ parum diſtat:ita monet domin? ne de ambiguo iudice maleficus:ſed innocens 7 iuſtus pᷣm exponit᷑ exoð.
.

mus.quia domi nus in die indicij non ſuſpitioſ. eßma⸗ xxiij. Innocenteʒ 2 iuſtum nõ occides.
nileſte ggekeneen⸗ caſus eſt qn ſimul multi 2
tudineʒ continge teuelli a fide. ſicut aliquando con⸗

. ——

—

Articulus quaꝛtus

Onſequenter querit᷑.vtrum in aliquo caſu
poſſit innocens occidi non preuaricando p̃⸗
ceptum. Et ponamus caſum. Eſio ꝙ aliꝗs
conuictus ſit ̃m iuꝛa ꝑ falſos teſtes de crimĩe quo ᷣm
leges dignus eſt moꝛte.iudex vo ſcit ipſum eſſe i nnocẽ
tem. quid faciet iudex ſi interficit᷑: tranſgreditur pꝛe⸗
ceptum dei.non occides iuſtum.quia ſcriptum eſt con⸗
ſequenter.interficite maleficum. ̊ peccat moꝛtaliter.
4 Contra. Ambꝛo. Judex non debet iudicaꝛe ?m ſuaʒ
priuatam conſcientiam:quam appoꝛtauit de domo.ſed
Fm iura ⁊ allegata ⁊ pꝛobata coꝛam ipſo:dum ſedebat
ꝓ tribunali.Cum igitur predictus iudex faciat quod
xe bet: non peccat. 4¶ Item ſimiliter querit᷑ de prepoſi⸗
to cui rei precipit aliquem m allegata falſa interficẽ:
illud ſcit prepoſitus ſolus.quid faciet: Act᷑.v. Obe⸗
dire opoꝛtet deo magis qᷓ; bominibo.ſed deus probibʒ
innocentem interfici.rex contrariũ.igit᷑ non debet in⸗/
terficere. Contra. Iſte iudicatus eſt a rege. ergo cũ
prepoſitus non ſe debeat ponere iudicem ſuper regeʒ:
debet interficere. ¶ Iem ſi non interficiat: quia dicit
eum iuſtum. eadeʒ ratõne aliquis iuſte damnatus eua
deret:quia aliquis amicus eius diceret eum eſſe inno⸗
centeʒ. Et ita periret poteſtas ſecularis ⁊ pax ⁊ ſocie⸗
tatis bumane concoꝛdia. Solutio. ad primuʒ dom
ꝙ iudex in predicto caſu debet facere quicqd poteſt vt
illum liberet: dũmodo nõ faciat contra iuſticiaʒ:pru⸗
denteꝛ examinando falſos teſtes.vt exemplo Danielis
poſſit eos conuincere de falſitate 2 repellere. vel debet
eum ad ſuꝑioꝛez remittere iudicanduin. vel oppoꝛtuni⸗
tatem fugiendi ſi poteſt concedere. Si auteʒ nõ poteſi
eum liberare aliquo modo niſi contra iuſticiam face⸗
ret: ſi ferat ſententiam m allegata 2 nibil omittat de
contingentibo iuris: creditur nõ peccare.4 Quod vᷣo
obijcit ꝙ condemnat iuſtum: falſuz eſt per ſe loquẽdo.

nõ enim condemnat eum qui iuſius eſt inqᷓtum iuſins

ſed quia iniuſtus probatus eſt ⁊ dignus moꝛte. 4 Ad
ſecundũ quod querit de prepoſito. Sicendũ ꝙ ſi ſentẽ⸗
tia iudicis exprimat erroꝛeʒ vel iniuſticiaʒ: non tenet᷑
eum interficere.ſi non: tenet᷑ facere quod in ſe eſt vt li
beret innocentem. quod ſi non poſſit: credit᷑ non pec⸗
care. Lunc.n. imputat᷑ iudici: non prepoſito.⁊ ĩ hoc
caſu valet iſla auctoꝛitas. Alle facit cuius auctoꝛitate
fit. Auguſti. in lib.primo de ciuita.dei.Mon ille occi⸗
dit qui miniſterium debet iubenti: ſicut adminiculum
gladius vtenti.

Mlembꝛũ ſecũdum

Aeſito quis ꝓhibeatur occidi:queritur
quis ꝓhibeatur occidere.Et queruntur
tria. Primo. an generaliter quilibet ꝓ⸗
hibeatur occidere. Secũdo.an ille ꝑſo⸗
ne que non habent poteſtateʒ pꝛohibeantur occidere.

Tercio.an illi qui habent ſpiritualeʒ poteſtateʒ pro⸗

bibeantur occidere.

4 4
Articulus primus
O primuʒ qeuis in parte tactum ſit: obijcit᷑
in hunc moduz. Math.xxvj. Omis qui ac⸗
ceꝑit gladium gladio peribit.ergo quicũq;
gladio interficit: eſt reus eterne moꝛtis. ¶ Stem Ma
thei.v.Qui occiderit reus erit iudicio. Dictum eſt an
tiquis: nõ occides.ego auteʒ dico vobis non reſiſtere
malo. ꝗ̊ᷓ ꝓ vita ꝓria defendenda nõ eſt occidendum.
4 Item primo ꝑalipo.xxviij . Pꝛohibitus eſt Dauid
edificare domũ dñi: quia vir erat fundens ſanguinezʒ.

Item numeri.xxv.Surrexit phinees ⁊c̃. Ybi diẽ Oꝛi⸗

ge. H. Edificauerũt pꝛioꝛeʒ populum dño: tibi autem
qui a xpᷣo redemptus es gladius de manibus ereptus

—
—

eſt. non licet xp̃iano oceidere.¶ Item aug'. Donato
& reis im nanitate ſcelerũ dicit occaſioneʒ terribiliuʒ
legum ne eterni iudicis penas luat: coꝛigi cupimꝰ nõ
necari. 4 Item math. xiij. Sinite creſcere ʒiʒania vſq;
ad meſſem. Inimicus ſuꝑſeminauit ⁊c. Augꝰ.Cũ ſpi
ritualis homo audiat ſeminationem eſſe a dyabolo:ꝗ
nihil valet contra auctoꝛitateʒ dei: poteſt ei voluntas
ſuboꝛiri:vt tales auferat de mundo ſi facultatẽ babet.
ſed conſulit iuſticiam dei:an deus hoc velit eſſe officiũ
hominũ. Sed veritas reſpondit: nõ noſce hoĩem qua⸗
lis futurus ſit qui modo errat:vel quid erroꝛ eius bo⸗
nis conferat. Et ideo nõ eſſe tollendos: ne boni inter⸗
ſiciantur: qui foꝛte futuri ſunt.vel ne bonis obſit ꝗbus

pꝛoſunt. Ex quo videtur exprimi.nulli homĩ lʒ habe

re poteſtateʒ:licere interficere.4¶ Joꝛte dicet᷑ 'ᷣm Au⸗

guſti.⁊ alios ſanctos. interficere ſpontanee? pro⸗

pꝛia auctoꝛitate nulli licet. ſed interſiceꝛe ex obediẽtia
⁊ auẽte iegum ſiue dei licet. AUnde augꝰ.primo de ciui
tate dei. Adiles cum obediens poteſtati ſub qua legi⸗
time conſtitutus eſt hoĩem occidit:nulla ciuitatis ſue
lege bomicidij reus eſt. quod ſi ſua ſponte ⁊ auctoꝛita⸗
ie feciſſet: crimen effuſi bumani ſanguinis incidiſſet.
Item in queſtionibo ſuꝑ exo. Augꝰ. Cum miſter iu⸗
dicis occidit eum quem iudex iubet: recte occidit.ſi id
ſponte facit: homicida eſi. ¶ Item aug'. ſuꝑ ADath.
Mfficia vindicte poſſunt impleri bono animo:quomõ
iudex:quomodo lex. Si ſic dicat᷑.Contra.Sap.pᷣmo.
Deus moꝛteʒ non fecit nec delectat᷑ in ꝑditiõe viuoꝝ.
g̊ eius auctoꝛitate vel obedientia nullꝰ occidet. Cõ
tra.videtur ꝙ debeant interfici malefici de mãdato do
mini.Exo.xxj.Si quis ꝑcuſſerit hoĩem volens occide

re moꝛte moꝛiatur. Item ſi quis ꝑ induſtriam occide.-

rit hoĩem vel per inſidias.ab altaꝛi meo auelles illum
vt moꝛte moꝛiatur. Stez exo.xxxij. Pꝛo peccato vituli
conflatilis dixit moyſes. ponat vir gladium ſuper fe⸗
mur ſuum. Et ſequitur. Occidat vnuſquiſq; fratrem
amicum 7 proximũ ſuum. 4 Item ſecũda ad theſſa.ij.
de antixpᷣ̃o dicit᷑. Queʒ dominꝰ ihus interficiet ſpiri⸗
tu oꝛis ſui.Et apoca.xix.De oꝛe eius pꝛocedebat gla⸗
dius ex vtraq; ꝑte acutus: vt in ipſo percutiat gẽtes.
Si ð ipſe rpᷣs dñs interficit: interficere ſᷣm ſe malum
non erit. nec eius auẽte interficere illicitum. Solu⸗
tio. ſm auguſti. in queſtionibo ſuꝑ math. xbi dicit. Cũ
bomo ab homine occidit᷑:multuʒ diſtat vtꝝ fuerit no⸗
cendi cupiditate: ſicut fit ab inimico.vel iniuſte alig
auferendi: ſicut fit a latrone. aut obediendi oꝛdine: ſi⸗
cut fit a iudice. vel ſubueniẽdi neceſſitate: ſicut boſiis
a milite. In primis duobus caſibo nulli poteſt eẽ lici⸗
tum interficere. In duobus vltimis licitũ eſt. eñ Au
uſti. primo de li. ar. Si homicidium eſt hoĩem inter⸗
icere: poteſt occidere aliqñ ſine peccato.nã miles ho⸗
ſiem. ⁊ iudex ⁊ miniſter nocentẽ. nõ mihi vident᷑ pecca
re cum boĩem occidunt..4l Ad primũ ꝗ̊ quod obijcit.
doᷣm ſm aug.ij. libꝛo ↄtra manicheos. Qui acceperit
gladium ⁊c. Ille gladium accipit: qui nulla ſuperioꝛi
ac legitima poteſiate vel iubente vel concedente in ſan
guinez alicuiꝰ armatur. 4 Ad ſecũdum dom m aug.
ad Publicolã. Dietum eſt ne reſiſtamus malo:ne foꝛ⸗
te nos vindicta delectet:que alieno malo aim paſcit: ñ
ot coꝛectioneʒ hoĩm negligamus. Preterea.in ſermo
ne de puero centurionis. Iſia precepta patientie ma⸗
gis ad preꝑationeʒ coꝛdis eſt que intus eſt pꝑtinere: ᷓ
ad opus quod in aꝑto fit. vt teneat᷑ in ſecreto patiẽtia

cum beniuolentia in manifeſto id fiat quod eis videt᷑

prodeſſe.⁊ ſequit᷑. Ypſa qͥʒ beniuolentia ne reddat᷑ ma

lum ꝓ malo ſemꝑ eſt in voluntate ↄplenda.agenda au

teʒ ſunt multa cum inuitis quadaʒ benigna aſperita⸗
te plectendis:quoꝝ potius vtilitati ↄſulendum è ꝙ; vo
luntati. ¶ Qam cui licentia iniquitatis eripit᷑ vtilit vin⸗
citur:qm nihil eſt infelicius felicitate peccantiũ·¶ 4

N ne De
5 vefe .rt + av )

.Ci
Nitno⸗
kealgl
Ginenn
tboſt
Eelad⸗
Gi
finter⸗
sho⸗
geca
nin
fori
lſan
⸗
eſen
ſcrn
ſetmno
ieng⸗
ang
ſetia
et
ſim

u
nn
lec

—

P, — .-

. AAN „* 111 ER

“l zant ſ.
Nueſtio

terciũ qð obijcit᷑ de danid.dicenduʒ qᷓ phibit? eſt qꝛ ali⸗
qudo occidit illicite 2 iniuſte vt vris. ¶ Ao quartũ qð
obijcit᷑ de glo. Oꝛig. ptz ſolutõ. ꝑillud qðl
ereptꝰeſt:⁊ datꝰeſt gladius ſpũalis. Loquit em de ſaceꝛ
dotibo: quibo gladius materialis ereptꝰeſt. Ao quin⸗
tum dicendũ. ꝙ augnſ. ſperabat illos p p̃ſentia ſupplicia
emendari.⁊ ideo cupiebat eos coꝛrigi non necari. aliter
eſſet de illis qui eſſent obſtinati in malo: qui ſi ſemp vi⸗
uerent ſemꝑ peccarent. 4 Ad aliud ptz rnſio er pdict s
intelligũtur em̃ tũc ʒiʒania cũ tritico ſeruãda:cum mal
cia oeculta eſi: aut cũ manifeſta: ſ̊ eoꝝ ↄmixtione fides
⁊ parx eccleſie detrimẽtuʒ nõ patit᷑.ᷣm augu/⁊ Hedam.
4 Ad illud qð obijcit᷑.deꝰmoꝛtẽ nõ fecit.ſoluit᷑ in glo. i.
cauſam moꝛtis·ſ. peccatuʒ. Ael aliter. dupliciter ſumit᷑
moꝛs.vno mõ pena⁊? anguſtia in ſeꝑatõe aie ⁊ coꝛpis.⁊
hoc ẽ aliquid ⁊ a deo.alio mõ pꝛima carẽtia vite. Et ſie
cedit in nõ ens:nec aliquid eiꝰeſt niſi defectus.

Articulus ſecũdus

Einde querit᷑ an illi qui nõ habẽt ptateʒ vłꝛ
ꝓbibeant᷑ maleficũ occidere:cũ dicit.nõ oc⸗
cides.Cõmittit᷑ añt occiſio tribo modis.ſ.vo
luntate.neceſſitate.caſu. .

Nueritur ergo H. j.

pꝛimo de illo qui nõ habet ptatẽ ſi er ꝓoſito ⁊ amoꝛe iu
ſlicie ⁊ odio malicie ſᷣm leges interſiciẽdi occidendo pec⸗
cet:a faciat ↄtra hoc pᷣceptũ.nõ occides.i¶ Ad qð ſic am
bꝛo. Puniũtur pct̃a ꝑ homiĩes ſicut ꝑ iudices qui ptᷣate
ad tempus vtunt᷑.puniũtur pcta etiam ꝑ populos:ſicut
legimus quia ſepe ab alienigenis dei iuſſu excitatis ꝓpt
diuine maieſtatis offenſaʒ ſubactus ẽ populus iudeoꝝ.
Sed ↄſtans eſt ꝙ populi nõ erant ↄſtituti iudices.⁊ tñ
erant a dro incitati ad vindicandazʒ culpã iudeoꝝ.Ar-
guitur ergo. Nullus excitatꝰ a teo ad aliquid agendũ:
ſi facit illud:peccat faciendo illud ad qð a deo excitatur
Sed tales erãt populi a deo excitati.ergo nõ peccabant
occidendo iudeos.¶ Item nullꝰſaciens ſᷣm legem facit
ↄtra hoc mandatũ. Sed demõſtrato aliquo malefico di

gno moꝛte: verũ eſt ꝙ iſte in legẽ eſt interficiẽdus.̊ qui

interficit illũ facit ſᷣm legem.ergo nõ peccat.q Itẽ moy
ſes qui in omnibo ↄmendat᷑. interfecit egiptiũ rixvantem
cum iſrabelita.Exo.ij.⁊ t tunc nõ habebat iudiciariaʒ
pꝛatem.vnde dicit᷑ ei.ij.exodi. Quis te ↄſtituit iudicẽ ſu
per nos:̊ pꝛimũ. Contra.aug.pᷣmo de ciui.dei. Qui
ſine aliqua publica admĩſtratõne maleficũ interfecerit.
velut homicida iudicabit᷑.⁊ tanto acrius: quãto nõ ſibi
a deo xceſſam poteſtatẽ vſurpare nõ timuit.: YItẽ. xxiij.
q.viij.poſt pn.dicit canon. Dis p̃ter illũ vel auctoꝛitateʒ
eiꝰqui legittima ptate vtit᷑:qui vt ait apłus:nõ ſine cau⸗
ſa gladiũ poꝛtat:cui oĩs aĩa ſubdita eẽ debet.ad Ro.xiij
Nis inquã qui pᷣter hmõi auctoꝛitatẽ gladiũ acceperit
gladio peribit. Sot.ſicut dictũ eſt nõ habẽs poteſta⸗
tem aut interficit volũtate.aut neceſſitate.aut caſu.Pꝛi
mo modo ſimpliciter ⁊ indiſtincte eſi illicitũ.ſcdðo mõ 2
tercio aliqñ licitũ ⁊ aliqñ illicitũ.ſicut poſt manifeſtabi
tur. Vñ nota ad hoc ꝗ ſicut dicit᷑ in legenda bre Lucie.
bomo põt eſſe miſter moꝛtis nõ vite.qꝛ oĩs vita a deo ſo⸗
lo eſt nec eam dari voluit ꝑ mĩſteriũ. Sicut gᷓ auferre rẽ
alterius ſine ſua auctoꝛitate ⁊2 volũtate eſt ſemꝑ illicitũ
ſic ⁊ multofoꝛtius occidere:qdð eſt aufeꝛre vitam ſine dei
voluntate ⁊ auctoꝛitate cuius ꝓpꝛie eſt vita.⁊ cuius ſoli
us eſt viuificare ſem ꝑ erit illicitum. vnde in deut.xxxij.

Ego occidam ego viuere faciam.ideo quicũq; nõ acci
pit poteſtatem vel a diuina auctoꝛitate que eſt ĩ lege:vel

abeius voluntate.ſ.dei intellecta ꝑ internam inſpiratio

nem:ſi interficit facit ↄtra illud pceptum. non occides. 1

¶ Ao pꝛimum ergo qð obijcitur ſm ambꝛo. diſtinguen⸗
dum ſm ꝓ dicitur in canone.xxxiij.q.v. Oe peccata ali⸗
quãdo puniũtur ꝑ neſcientes.aliq ꝑ ſcientes. Per ne⸗
23 „ 2 41

2 X 1

—

⸗2 EnRpÿ
S NNRNO

—

— P
Pe Pund A⸗ P

—
* N Peco Nn So

—

2 . . ₰ — —
„ P W 1. α Aα

8 ſequit. gladiꝰ

NNWn 7 1α 4

ſcientes ſicut ꝑ Senacherib populꝰiudeoꝝ.x.yſa.Et ꝑ
Mabuch.iiij · Reg. vlti. ⁊ ꝑ Anthiocũ.j.math.j. Vñ de
Senacherib dicit᷑ yſa.x. Ve aſſur viꝛga furoꝛis mei.⁊ ſe
quitur. Contra populũ furoꝛis mei mandabo illi vt au⸗

EEe

ferat ſpolia.⁊ ſequit᷑. Ipſe autẽ non ſic arbitrabit᷑: ⁊ cæ ·

eius nõ ita extimabit Peꝛ ſcientes ſicut ꝑ filios iſrabel
punita ſunt peccata amoneo JYoſue per totum. In pꝛi
ino caſu excitatur a deo voluntas ignoꝛans ꝙᷓtum ao pu
· niitionis actionẽ: que iuſta eſt.ſed nũqᷓ ad actioneʒ hoĩs
que pꝑuerſa eſt. Unde yſa.x.Aſſur virga furoꝛis:qua.ſ.
ego gentes punio ꝓ peccato.ſed ipᷣe nõ ſic arbitrabitur.
ſed coꝛ eius erit ad ↄterendũ ⁊c.ac ſi diceret.non eſt ad
hoc eiꝰintentio.Ex quo patet.ꝙ qᷓuis hoc fecerit diuia
auctoꝛitate: nõ tamen volũtate.⁊ ideo illicitũ. In ſcdᷣo
do caſu taxatur voluntas qᷓ;tum ad actionem ⁊ ꝙᷓtuʒ ad
intentioneʒ:vt in bonis iſrahelitis:qui ex obediẽtia mã
Dati dei: ⁊ vt vindicarent diuinam iniuriam chananeos
interfecerunt. ideo licite ⁊ meritoꝛie. Pꝛimo modo po
pulus excitatus a deo peccat. nõ ex excitatione dinina:
ſed ex malicia pꝛopꝛia.ſcdðᷣo modo populus excitatꝰnon
peccat. ¶ Ad ſcom dicendum. ꝙ non ſequitur multis de
cauſis iſte interficiẽdus eſt ſᷣm legem.eꝛgo qui interſficit
facit ſm legem. Ad interficiẽdum em̃ 'm legem ſufficit
ſolus reatus quo dignſit interfici.ad interficiẽtẽ vᷣo ſᷣm
legem requirũtur plura. iuſia cauſa. iuſtus oꝛdo. iuſtus
animus. Julla cauſa vt reus meruerit interfici.quia di⸗
. citur exo/ xxiij. Innocẽteʒ ⁊ iuſtũ nõ occides.Juſtꝰoꝛdo
ꝓt occidens habeat poteſtatẽ:⁊ ↄuictum ſit crimẽ.augu.
ſuꝑ.v.mathᷣ.Ofſicia vindicte pñt impleri quomõ iudex
quomodo lex. Et ambꝛo.ſuꝑ pꝛimã ad Coꝛin. v. Totaʒ
maſſam coꝛ. Si quis poteſiatẽ non habet.quẽ ſcit reum
abicere vel pꝛobare nõ valet imunis eſt.⁊ iudicis nõ eſt
ſine accuſatione damnare. ſicut nec xpᷣc iudam abiecit.
Juſtus animus vt illud fiat ſolum amoꝛe iuſticie: nõ li⸗
bidine vindicte vel apetitu pene. Vnde augu.in queſtio
nibus ſuper Ero. Cum miſter iudicis occidit quem iu⸗
cx iuſſit occidi.pꝛofecto ſi id ſponte facit homicida eſt:
ſi eum etiam occidit: quem ſcit a iudice debuiſſe occidi.

—

4¶Ad tercium dicendum ̃m augu.ij.li-contra Fauſtũ
JW0 6 e Aα GN

Alle vtitur gladio qui nulla ſuperioꝛe ac legittima pote⸗
ſtate vel iubente vel concedente in ſanguinẽ alicuius ar
matur. Maim vtiq; dominus iuſſerat vt ferrum diſcipu⸗
li eius ferrent:ſed non iuſſerat vt ferirent. Quid ergo ĩ⸗
cogruum eſt ſi Petrus poſt hoc peccatum factus eſt pa⸗
ſtoꝛ eccleſie.ſicut ADoyſes poſt percuſſum egiptium fa⸗
ctus eſt rectoꝛ vnius ſynagoge. Vterq; enim non dete⸗
ſtabile imanitate: ſed emendabili animoſitate iuſticie re
gulam exceſſit. vterq; odio impꝛobitatis aliene. ſed ille
fraterno.iſte dominico:licet adhuc cũ amoꝛe carnali ne⸗

Poſtea queritur . S. ij.

de illo qui nõ habet poteſtatem.⁊ tamẽ cogit᷑ neceſſitate
cefendẽdo ſe.vtrum faciat ↄtra hoc pᷣceptum. Ad qð ſic
Scõm leges vim vi repellere licet.Et augu.j.de li.arb.
dicit. iuſta lex ẽ que dat poteſtatẽ vel viatoꝛi vt latro
nem ne ab eo occidatur occidat. vel cuipiam viro ac fe⸗
mine vt violenter ſibi ſtupꝛatoꝛem irruentem ante illici
tum ſtupꝛum ſi poſſit interimat.4! Item exo.xxij.Si ꝑ⸗
fodiens inuentus ſit fur:⁊ peꝛcuſſus moꝛtuus fuerit ⁊c.
augu. Mon eſt illi bomicidium. Si autẽ oꝛtus fuerit ſol
ſuper eum reus erit. Intelligit᷑ ergo nõ ꝑtinere ad homi
cidium:ſi fur nocturnꝰ occidatur. Si autem diurnꝰ.ad
bomicidium ꝑtinere.hoc eſt em̃ ꝙ ait.Si oꝛiat᷑ ſuꝑ eum
ſol ⁊c̃.qꝛ poterat decernere ꝙ ad furandũ nõ ad occiden
dum veniſſet.⁊ ideo nõ debet occidi.¶ Itẽ.qð melius.ſ.
irruentem in ſe interficere.aut ꝑmitti ſe interfici ab eo.
⁊ maius pᷣeligendũ eſt?: Sed dicit augu.pᷣmo de li.arbi.
Aulto enim mitiꝰ eſt eũ qui aliene vite inſidiat᷑:qᷓ eũ ꝗ
ſuam tuet᷑ occidi.Et multo ẽ imaniꝰhominem ſtuprum

.
P 2

O
D .ααι 2,*

J
— ◻ 4 —
lersE Nw8 c:ſen Da „*

5
4
—Pe

—

Lify *

01

—
X W
—*„
A Ee ‚

7.

—

F. * ieN

„

E

P. tal⸗

* NW

ppeti qᷓ e a quo vis infertur ab eo cni inferre conat᷑ in⸗

terimi. Contra.augu.in li.de li.ar. Quõ apud diui⸗
nam ꝓuidentiã peccato liberi ſunt:qui ꝓ his rebo quas
inuiti amittere pñt.humana cede polluti ſunt. Sʒ vitã
tꝑalem quilibet inuitꝰpõt amittere:ergo nõ eſt ſine cul⸗

pa ſi pꝛo ipᷣa tuenda hominẽ interficit.¶ Item pᷣceptuʒ
eſt nõ occidere hominẽ.ſ.auctoꝛitate ꝓpꝛia.Sed iſte qui
impetitur ad moꝛtẽ ab alio:nõ eſt iudex nec miſter legis
ergo ſi interficit. interficit auctoꝛitate ꝓpꝛia.¶¶ Item au⸗

gul. j. de li. ar. Poteſt illi legi que tuendoꝝ ciuiũ cauſa

vim hoſtilem eadẽ vi repelli iubet ſine libidine obtẽꝑa⸗

ri.⁊ de omnibo miſtris qui iure atq; oꝛdine poteſtatibo

quibuſq; ſubiecti ſunt id dici põt.Sed illi homines lege
inculpata quõ inculpati queant eſſe nõ video. Non em̃

eos lex cogit occidere:ſ relinquit in poteſtate.libeꝝ ita⸗
qʒ eſt eis neminẽ necare pꝛo his rebo quas inuiti poſſunt
amittere.ob hoc amare nõ debent. Ex hoc ſequit᷑ idẽ qð
pꝛius. ¶ Stem augu.ad Publicolã de occidendis homi
nibo. Ne ab eis quiſqᷓ; occidat᷑ nõ mihi placet oſiliũ:niſi
foꝛte ſit miles: aut publica functione teneat᷑. vt nõ ꝓſe
hoc faciat.ſed ꝓ alijs accepta legittima poteſtate:ſi eiꝰ
ↄgruat ꝑſone.¶ Item ſi dicat᷑ ſicut ↄtingit in violatõne
ſabbati.q neceſſitas facit licitũ:qdð als eſſet illicituʒ.Et
ideo neceſſitas vitandi moꝛtem excuſat.Contra.ꝗ dixit.
non mechaberis: dixit nõ occides in decalogo. Si ergo
neceſſitas nõ excuſat in vno:ergo nec in alio. Item iᷓ;⸗

uis aliquis impetat᷑ ad moꝛtem a muliere vt cognoſcat

ipſam. tamen tenet᷑ ipſam nõ cognoſcere.ergo qᷓuis ali⸗
quis impetat᷑ ad moꝛtem ab aliquo: tenetur ipſum non
occidere.q! IJtem quedam bona ſunt in ſummo vt virtu⸗
tes.quedam in medio vt naturalia.quedam in infimo vt
tꝑalia.Si ergo nõ licet deſtruere melioꝛa pꝛo deterioꝛi⸗
bus ↄſeruandis:nõ licet interficere furem ſiue diurnum
ſiue nocturnũ. Sol.quidam diſtinguũt neceſſitatem
euitabilem ⁊ ineuitabilem. Si ſit euitabilis neceſſitas
ſcʒ qꝙ; poſſet aliter euadere vt fugiendo vel alio mõ: ho⸗
micida eſt talis ſic interficiens.⁊ peccat ↄtra illud man
datum.non occides.Si vo ſit ineuitabilio:ꝙ non poſſit
euadere niſi interficiat: aut occidit motus ira. aut libi⸗
dine vindicte.aut cum doloꝛe euadendi neceſſitate.ꝓꝓut
dicit auguſ.in queſtionibo ſuper Math̊.Cum homo ab
homine occiditur: multum diſtat vtrum vlciſcendi cupi
ditate.vel iniuſte aliquid auferendi. ſicut fit ab inimico
ſicut a latrone. vel obediendi oꝛdine ſicut a iudice. vel
euadendi:vel ſubueniendi neceſſitate. Pꝛimo modo oc⸗
cidens homicida eſt. ſco ⁊ tercio modo nõ iudicabitur
aliquio homicida qᷓ;tum ad culpam: qᷓuis iudicet᷑ qᷓtuʒ
ad irregularitatẽ.q¶ Sed ↄtra obijcitur.Nã dicit canon
NMicolai pape.di.l. De clericis quibo cõſuluiſti.ſ.qui ſe
defendendo paganũ occiderunt.ſi poſtea ꝑ penitentiam
pñt ad pꝛiſtinũ ſtatum redire:aut ad altioꝛem aſcendere
ſcito nos nullam occaſionem dare nec vllam tribuere li
centiam eis quẽlibet hominẽ quolibet modo occidendi.
ergo in nullo caſu licet clericis occidere.q! Ad idem ca⸗
non Martini diſt. eadem. Si quis homicidij aut facto
aut cõſilio aut pꝛecepto:aut defenſione poſt baptiſmum
ↄſcius fuerit: ⁊ per aliquam ſubreptionem ad clericatũ
venerit deijciatur.⁊ in fine vite ſue ↄmunionem tm̃ acci⸗
piat.¶ IStem canon extra de concilio erledeñ.de clericis
qui in obſidione poſiti ſunt ſtatutum eſt: vt qui altario
miniſtrant:⁊ xpᷣi coꝛpus ⁊ ſanguinem tradunt: ab om⸗
ni humano ſanguine etiam hoſtili ſe abſtineant.ꝙ ſi in
hoc inciderint purgati per penitentiam officio ⁊ ↄmu⸗
nioni reddantur. Si ergo neceſſaria penitentia:in occi⸗
tendo fuit culpa. Pꝛopter hoc quidam pfectius diſtin⸗
xerunt inter clericos ⁊ laycos.Clericis nulla neceſſita⸗
te licet. laycis vpᷣo cum pᷣdicta neceſſitate licet cum euita⸗
bilis ſit neceſſitas ⁊ nulla libido vindicte.ſed ſola intẽ⸗
tio ↄuerſationis ꝓpꝛie ſalutis ſᷣm ↄceſſionem. Sed quia

ex lege nature nõ eſt diſtinctio layci ⁊ clerici:iſtud auteʒ

eꝛem) alonſle (76 aα .

—

)ſi N * —b f*⸗ G t⸗ — 690 (1 2400
— . . 7 . ) —.

—X
) ſie

p̃ceptum eſt legis nature:ideo ſi pꝛobibeãtur clerici ab
occiſione in caſu ↄceſſo layco:boc nõ erit ex pꝛobibitõne
huius pᷣcepti:ſed eccleſiaſtice inſtitutõis.ideo diſtinctõ
iſtoꝛum reſpicit eccleſiaſticam inſtitutõnem nõ tenoꝛem
huiꝰpꝛecepti.¶l Ad illud ergo augu.dicunt ꝙ hoc dicit.
quia raro ↄtingit ſine peccato.peccat em̃ ſi inteꝛficit ſui
amoꝛe nimio vel alterius odio.Et ideo dicit interroga⸗
tiue.quõ peccato ſunt liberi. Ad ſcdᷣm dicunt.qꝙ in ca
ſu pᷣdicto efficitur interficiens legis miſter.quia occidit
iuſticia ⁊ ex ↄceſſione legis. differẽter tamen in iſto ⁊ in
iudice.iQam iudex occidit ex iuſticia ⁊ officio.iſte auteʒ
ex iuſticia non ex officio. Sicut eſt in ſacerdote ⁊ layco
quo ad baptiſmum vterq; poteſt baptiʒare. Sacerdos
ex officio ⁊ ↄceſſione.Laycus nõ ex officio ſed ex ↄceſſio⸗
ne in neceſſitate.¶ Ad tercium dicunt.ꝙ loquit᷑ auguſ.
in caſu euitabilis neceſſitatis.quando.ſ.facultas fugiẽ
di datur.Et q;tuʒ ao hoc dicit.quomodo inculpati poſ⸗
ſint eſſe non video. Et in eodem caſu dicit augu.in eodẽ
Nuomodo apud diuinam pꝛouidentiam peccato liber
ti ſunt:qui pꝛo bis rebus quas ↄtem ni opoꝛtet humana
ſunt cede polluti.Videtur ergo mihi legeʒ iſtam que po
pulo regendo ſcribitur:recte iſta permittere ⁊ per diui⸗
nam pꝛouidentiam vindicari.4¶ Ad quartum dicendũ.
ꝙ tres cõditiones ponũtur ad hoc ꝙ liceat in neceſſitate
interficere. Vna eſt ꝙ non pꝛo ſe:hoc eſi pꝛo ꝗꝓpꝛia vindi
cta. Alia eſt ꝙ eius perſone ↄgruat.vt.ſ.non clericꝰ ſed
layca perſona ſit. Tercia ꝙ publica functione teneat᷑.
Et hoc conuenit in pꝛedicto caſu:quia ex conceſſione le⸗
gis efficitur miniſter legis. Vnde ambꝛo.in li.de para⸗
diſo. Nec is qui homicidium aliqð inuitus fecerit extꝛa
miſterium eſt.ſiquidem lex ait de eo.ꝙ deus dedit cũ in
manus eius. Aldanus ergo eius diuine vltioni miſteriũ
p̃ᷣbuerunt.4 Ad aliud dicendũ ꝙ non eſt ſiłe de mechia
⁊ de occiſione. Nam ſicut dictum eſt dare vitam ſolius
dei eſt: nec p̃bet eain ꝑ miſterium alicuius. Cognoſcere
vo non eſt ſolius dei imediate:ſed potius dedit viro vn⸗
de potentiam illam oꝛdinaret in ſuam. Aiuere em̃ eſt ĩ⸗
mediate a deo.coire autẽ nõ.Ecõtrario vᷣo eſt quia occi⸗
dere ex ↄceſſione diuina ꝑ legem ad ipᷣm oꝛdinata eſt in
miĩſterio in caſu neceſſitatis ineuitabilis. ¶Dechari vᷣo
ſeu ↄgnoſcere alienam nulla lege diuina vel bumana ad
diuinam oꝛdinata ꝑmiſſum vel cõceſſum eſt. 4¶ Ad vlti⸗
mum do dicendum. ꝙ in neceſſitate ꝓ tuendis tꝑalibus
qᷓuis ↄcedatur lege humana interficere furem: nõ tamẽ
lege diuina: que diſlinguit inter diurnũ furem ⁊ noctur
num. ſ Locturnus vᷣo quia nõ põt diſcerni vtꝝ cauſa fu⸗
randi vel occidendi venerit: ꝑmittit᷑ occidi a quolibet.

diurnus vᷣo non. .
Nueritur poſtea .S. ij.

an ille g interficit nõ ex ꝓgoſito ſ̊ caſu.facit ↄtra h̊ pꝛece
ptum. Ao qð ſic. Geñ.iij. Lamech credẽs interficẽ be⸗
ſtiam interfecit hoĩem:⁊ reputatũ ẽ ei in bomicidiũ ma/
gis ᷓ Chaim. vñ ibi ſequit᷑ Qui interfecerit Chaim ſe⸗
ptuplũ puniet᷑. Si ̊ homicidiuʒ Chaim fuit recte ↄtra
illud pᷣceptũ:̊ ⁊ homicidiũ Lamech:qð fuit nõ ex ꝓo⸗
ſito i̊ er caſu.¶ Iteem. xxj.exo.dicit᷑.ꝙ ſi quis ꝑcuſſerit
mulierẽ pꝛegnantẽ ⁊ fecerit aboꝛtiuum:ſi puerꝑium fue
rit aĩatum:reddet aĩam ꝓ aĩa.Sed ſine ꝓpoſito ⁊ inten
tione poteſt iſtud ↄtingere caſu:ergo caſuale homicidiũ
imputat᷑.ſed nõ niſi ↄtra hoc pceptum.¶¶ Item canones
plures interfectionẽ puniũt que fit caſu diſtincti.l. Sed
pena nõ imponitur niſi pꝛo reatu culpe.ergo ⁊7. Cõ⸗
tra.Que fiunt caſu nõ fiunt voluntate.que nõ fiunt vo⸗
luntate nõ ſunt culpabilia:qꝛ vt dic aug. Peccatũ adeo
eſt voluntariũ.qð ſi non ſit voluntariũ:nõ ſit peccatum
ergo nulla occiſio que fit caſu eſt peccatum. 4I Item au⸗
gu.ad Publicolam. Paulus aplus fecit notas preſidi
ſibi inſidias pꝛeparatas.ob hoc accepit armatos. Si.
in illos inimicos incidiſſet Paulus: nũquid in effuſiõe

—

6 2 C 2 E le. *) „ Nn

⸗ð

41 *

n
ing
ceic⸗
o1i
aun
lyin
eſce
eſi⸗
gn.
ſe
poß⸗
de
ber
na
90
i⸗
K
N
ſ
eat.
nelo
Panr
tann
tein
ſtrin
chia
