boni:⁊ iõ ꝑ ſe põt malũ facẽ ſicut ꝑ ſe põt deficẽ. Sʒ ſiẽ
nõ põt eſſe ꝑſe ſine teo:ita nõ põt ꝑficere ꝑ ſe ꝓpter h̊ li
cet poſſit ꝑ ſe facẽ malũ demeritoꝛiũ:nõ tñ bonũ merito
rium ſine dono dei qð eſt gra. ̊ ſi eẽt poſſibilitatis.ſ.
poſſe ĩ malũ temeritoꝛiũ:dico ꝙ bñ ſeqret᷑ rõ.¶ Ad ali
ud ddᷣm. ꝙ nata in ſua actõne intendit aſſilatõeʒ ⁊ ſiłr
rõnalis creatura.ſ̊ drñter:qꝛ intentio nature cũ agit ẽ
aſſiłare in ſuã ſpẽm:ſicut ignis cũ agit calefaciẽdo ĩ li/
gnũ intendit illus aſſiłare ſibi in caloꝛe ⁊ igneitate. Si
militer rõnalis creatura ĩ ſua actõne intẽdit aſſilatõeʒ
illã tæ q̃ h in Joh.j.can.iij.Cũ axpaꝛuerit ſiles ei eri⸗
mus.⁊ bec ẽ aſſiłlatio ad deũ:q̃ eſt plena ꝑ cognitõeʒ ⁊
amoꝛẽ ſumme vᷣitatis ⁊ bonitatis. Intentõ igit᷑ natuꝛe
in ſua actõe eſt aliũ aſſiłare in ſua ſpẽ. Intentõ at᷑ rõna
lis creature ĩ ſua actõne ẽ nõ aſſilłare ſ aſſiłari dine ſpe
ciei.q̃ aſſiłatõ facit deifoꝛmẽ. Fnnis aũt intentꝰ a natu:
ra in ſua actõe aſſiłatio ẽ in vᷣtute pᷣncipij nature:et eiꝰ
potẽtia actiua:qꝛ in igne eſt virtꝰ ꝑquã agit⁊ intẽdit al
terũ ſibi aſſiłare in caloꝛe ⁊ luce⁊ igneitate. Sʒ in rõ⸗
nali creatura nõ eſt aſſilatio in deũ in prfate actiua ᷣ̊ re
ceptiua ſolũ.Quia q̊ finis actiõis nature ꝗ dr̃ aſſiłatio
eſt in pt̃ate actiua et vᷣtute pᷣncipij agentis ꝓpter h̊ nat᷑a
P ſe põt in illũ finẽ ſine alia diſpoſitõne noua.Sʒ quia
aſſiłatio nõ eſt in rõnali creata niſi ſolũ in potẽtia rece
ptiua vel paſſiua.aiĩa eĩ rõnalis creata ẽ in potẽtia re
ceptiua ad ſiłitudinẽ ði Geñ.ij. Joꝛmauit deꝰ hoĩeʒ ad
imaginẽ ⁊ ſiłitudinẽ ſuã.reꝗrit᷑ nccio ꝙ ad h̊ ꝙ ↄſcq̃tur
finẽ intentũ.ſ.aſſiłlatõneʒ ad deũ.ꝙ recipiat aliquã di⸗
ſpoſitõem nouã nõ a ſe ſᷣ a deoo:hec aũt dr gr̃a. Vñ gr̃a
nibil aliud ẽ qᷓ; dei ſilitudo in actu.¶ Ad aliud qð obĩr
ꝙ potẽtioꝛ ẽ volũtas reſpectu ſui actꝰꝙᷓ; nata.dðm ꝙ ſi
loqris de eſſentia actꝰveꝝ dicis.qꝛ volutas pt ꝓhibẽ ſu
um actũ.natura vo nõ.Sʒ ſi loq̃ris de actꝰoꝛdine h̊ eſt
de actu qᷓ;tum ad finẽ:̊ nõ eſt veꝝ:ĩmo ecõuerſo:qꝛ na⸗
tura potẽtioꝛ ẽ reſpectu oꝛdinis ſui actꝰad finẽ qᷓ; volũ⸗
tas:ſicut pʒ ex dictis.qꝛ oꝛdo iſte ẽ in vᷣtute pᷣncipij na⸗
turalis agẽtis.Sʒ oꝛdo actꝰrõnalis creat᷑e nõ eſt ĩ ptᷣa
te pᷣncipij.ſ.volũtatis.qꝛ actõ rõnalis creature intẽdit
aſſilatõeʒ in ſuũ meliꝰ.ſ̊ aſſiłatõ q eſt in actõne ẽ in eq̃
vel in minꝰ.q¶¶ Ad aliud dðᷣm.ꝙ virtꝰnature oꝛdinat a⸗
ctũ ſuuʒ in bonũ ꝑ naturã:ꝗ nõ eſt ſupᷣ naturã.⁊ iõ po
teſt in illũ oꝛdinẽ 2 ſine diſpoſitõe noua ferꝛe ad locum
actꝰrõnalis creature meritoꝛiꝰ oꝑtet ꝙ oꝛdinet᷑ ad bo⸗
nũ qð eſt ſup ijᷣm:qð ẽ ſummũ bonũ ⁊ infinituʒ.Quia
Snõ eſt poſſibilis extẽſio rõnalis create ſup ſeipᷣaʒ.iðo
nõ eſt ei poſſibile ꝑ naturã vt oꝛdinet ſuũ actũ:ſeu ꝑue⸗
niat in ſuũ finẽ.⁊ ideo ncce ẽ vt iuuet᷑ gra.et ꝑ H̊ pʒ rñ⸗
ſio ad ſeqᷓns.¶ Ad aliud dðᷣm. ꝙ nõ eſi ſile de oꝑe crea
tionis ⁊ recreatõis:qꝛ actꝰcreatiõis nõ eſt in aliqð ſpᷣm
ſ̃ eſt de nihilo in aliꝗd.et ideo nulla diſpoſitõ põt poni
noua ex ꝑte eiꝰqð ei ſubijcit᷑:ſeu in qð eſt creatio. Sed
recreatio ẽ in rem ſubiectã ſicut in rõnalẽ creaturã iam
exñtem indiſpoſitã.Oñ q̊ ð nõ iuſto fit iuſtꝰp recreati⸗
onem:qro ſi ſe hʒ iſte vt pꝛiꝰ.ant nõ. Si ſic:bᷣ pꝛiꝰfuit ĩ
iuſtꝰ.q̊ modo eſt iiuſtꝰ. Si nõ:ꝗ aliqͥ diſpoſitio noua ei
aduenit.Sʒ hec diſpoſitõ ẽ donũ dei:q̃ aĩa eſt deo gta:
Seſt gra. Ad aliud dᷣm.ꝙ q̃ntũ eſt de ptate agentis
ſcʒ dei.eodẽ mõ ſe hʒ dĩna potẽtia ſᷣm ꝙ educit ronaleʒ
creaturã ad eſſe ꝑ creatõeʒ:⁊ ad bñ eſſe ꝑ redemptõem
vel recreatõeʒ.ꝛ eq̃lis eſt virtꝰeiꝰ:ſ nõ eſt eq̃lis poten
tia ex ꝑte ſuſcipiẽtis.Ex ꝑte creatõnis nihil ponit᷑ ĩ cꝛe
atura rõnali añ creatõeʒ. Sʒ ex ꝑte recreatõnis ponit᷑
mala diſpoſitõ ⁊ ↄtraria añ recreatõneʒ. Et ex bᷣ eſt ꝗq;
nullo mõ põt venire ad bñ eſſe ꝑ recreatõem niſi tollat᷑

lix.

illa diſpoſitio mala:et recipiat nouam diſpoſitõneʒ bo
nam./ᷣqAd aliud doðm.ꝙ duplex ẽ ↄꝑatio potentie lib.
arbi.vna ẽ ad ſuum actũ oꝛdinãdo ipᷣm.alia ẽ ad aliaʒ
potentiã. ẽ dr li.ar.potentiſſimũ: h̊ eſt ꝑↄꝑatõneʒ
ad aliã potentiã:qꝛ nõ põt cogi ab alia potentia.Sʒ ꝑ
ↄꝑationẽ ad ſuũ actuʒ nõ põt dici potentiſſimũ:qꝛ non
eſt cã ſufficiẽs et ↄpleta reſpectu oꝛdinis ſui actꝰin finẽ

ſicut ẽ potẽtia natalis.i¶ Zld aliud dõm.ꝙ duplex ẽ co⸗

gnitio de do.vna ẽ ꝑ effectꝰſuos:⁊ hec eſt ſine gra.alia
eſt ꝑ pñ̃tiaʒ ſui apud aĩaʒ. hec aũt nõ põt eſſe ſine gra.
Pꝛio mõ cognouer̃t phᷣi deũ. Notandũ tñ ꝙ alr dici⸗
tur dedeſſe pns apud aĩazʒ ꝑ inhabitantẽ gram.alłr apð
creaturã.ſᷣm ꝙ deꝰdr̃ vbiq; eſſe potẽtialr pñtialłtr et eſ⸗
ſentialr.Mã deꝰdr eſſe pnñs apud creatur vlłr inqᷓ tum
pñtialr ↄſeruat eam:⁊ qm eſſentia eiꝰnõ abeſt creature
Eñs at᷑ apud aiam dr inqᷓtum pñtat ſiue pñtem facit
btitudinẽ:q̃ eſt in ipſo:qð eſt tripłr. Vel in habitu tm̃
vt in ꝑnulis. Vel ĩ affectu tm̃:vt ĩ adultis.Alel in habi
tu ⁊ affectu ⁊ intellectu vt in btis.Paruuli em̃ baptiʒa
ti hñt pnñtem btitudinẽ:q eſt in deo in habitu ⁊ nõ ĩ ali
quo actu aie.Adulti ꝗ ſunt ĩ caritate hñt pñtem btitu
dinẽ nõ ſolũ in habitu:łᷣ̊ in actu affectõnis diligẽdo de
um:nõ tñ in actu cognitõis.cum cognoſcãt ꝑ fidẽ:qꝛ fi
des eſt reꝝ abſentidᷣ. Mti vᷣo hñt pntem.nõ ſolũ habi⸗
tu:ſ̊ affectu dilectõis ꝑfecte ⁊ cognitõnis maifeſte ſine
enigmate.¶ Sʒ adhuc obr̃.Cognitõ in bꝛutis ſufficiẽt
mouet appetitũ ad delectabile eligendũ et ad triſtabile
fugiendũ:habito quodã experimẽto de delectabili ⁊ tri
ſtabili.̊ ſiłr in rõnalibo cognitõ põt mouẽ voluntatem
ad faciendũ bonũ ⁊ fugiendũ maluʒ:habitu quodã ex⸗
perimẽto de bono ⁊ malo.Sʒ h̊ põt eſſe ſine gra vel do⸗
no addito. Dicendũ ad h:x de ſummo bono non põt
hr̃i experimentũ ſine gra.ſ̊ põt haberi de bono ſenſibi
li:ga bonum ſenſibile nõ eſt ↄſtitutũ ſupᷣ pratem virtu⸗
tis ſenſibilis:ſeu ſuꝑ vim ſenſibilẽ.ſᷣ bonũ ſummuʒ in⸗/
telligibile ↄſtitutum eſt ſupᷣ intellectum ⁊ ſupᷣ poteſtatẽ
intellectꝰ.et ꝓpter h̊ nõ põt ipᷣm cognoſcere:nec de ipſo
exꝑientiaʒ hre ſine dono gre.⁊ ita requirit᷑ gr̃a ad h̊ ꝓ

ꝑ cognitõeʒ experientie in ißm moueat᷑.Oe hac expeꝛiꝛ

entia dicit᷑ in apoc.ij. Nincenti dabo mãna abſcõditũ:
dabo ei calculum candidum ⁊c.quod nemo ſcit niſi
qui accipit.et hoc experimentum nõ habe᷑ niſi ꝑ pñtiã
ſummi boni apud animã: que pñtia non eſt ſine gꝛatia
Item qeuis gratia eſſet neceſſaria in ſtatu nature la⸗

pſe:tamen oſtenditur ꝙ gratia nõ erat neceſſaria ĩ ſta⸗

tu nature bene inſtitute ſcʒ ante lapſum.quia ſicut ha⸗
betur.xxxij. Deutro. dei ꝑfecta ſunt opera.ergo hbomo
in ſtatu ſue prime ↄditionis fuit opus ꝑfectum. Sʒ ſicẽ
dicit ph̊s in li.phyſicoꝝ.Lunc dicimꝰvnũquodq; per
fectum:cũ poteſt attingeꝛe ſue virtuti.ergo homo qtuʒ
ad ſtatum pꝛime ↄditõnis poterat attingere ꝓprie vᷣtu⸗
ti. Sed ſicut dicit aug.in li.ſoliloquioꝝ.Virtus eſt ra
tio ꝑueniens in ſuum finem. ergo in ſtatu illo pabebat
homo rõnem ꝑ quam poterat ꝑuenire in ſuum finem.
ergo non indigebat gratia.¶ Item aut hõ in ſtatu pᷣme
ↄditõnis erat ꝑ donum nature gꝛatꝰdeo:aut nõ.Si ſic
ergo ꝑ naturã erat deo acceptꝰ.ergo nõ requirebat᷑ ali

quid quod ipſum gratum faceret. ergo nec gra. Si nõ:

ergo erat odioſus deo.Sʒ hoc eſt falſuʒ.qꝛ ſapᷣ xj.Ni⸗
hil odiſti eoꝛum que feciſti:ergo in illo ſtatu erat gratꝰ

do:et ei placebat:&̊ ꝑ naturã gratꝰerat.on ergo in⸗

digebat gratia.¶ Item ſicut dicunt ſancti. adam ĩ pri
mo ſtatu habebat vnde poterat ſtaꝛe:licet non haberet
vnde poſſet ꝓficere.et hoc ꝑ naturã. Sed ſi ſtetiſſet cõ⸗
ſecutꝰfuiſſet beatitudinẽ.¶ Item ſicut dic Dam̃. Alda

nentes in eo quod eſt ſᷣm naturaʒ in virtute ſumꝰ.ſ re⸗

cedentes ab eo quod eſt ſᷣm naturam in id quod ẽ pᷣter
naturam ſumein vitio.¶ Item ſicut dicit hiero.volun⸗/
tas que eſt in arbitrio ſola põt ſufficere ⁊ pᷣmium babẽ
& non requirit᷑ alia gra vltra illã.¶ Item oꝛigenes. Si
obtulerimus que ex nobis ſunt:cõſequemur ea que dei

3R peſt

ſunt.ergo ſi deo offerimus noſtram voluntatem: ea q̃ᷓ

in nobᷣ ſunt ex natura:oↄſeqmuꝛ qᷓ di ſunt.ſ.btitudinem
eternã. MRñ.dom.qꝙ eſt ꝑfectũ q;tum ad eſſe.⁊ eſt ꝑpfe
ctum ꝙᷓtum ad bñ eſſe.qdð eſt eſſe oꝛdinis. Iſn pꝛimo er
go ſtatu potuit dici hõ ꝑfectꝰpᷣm naturaʒ qtum ad eſſe
nate nõ tñ m eſſe oꝛdis vel bñ eſſe niſi ꝑ gram in pre⸗
ſenti ⁊ gloꝛiã in futuro.¶ Ao aliud dom. ꝙ eſt gꝛatnʒ
eſſe duplr.in potentia.ſ.⁊ in effectu. Per donũ g natu⸗
re ſolum pʒ hõ gratitudinẽ in potentia ⁊ nõ in effectu.
dnũ aũt gfe bʒ gratitudinẽ in effectu.⁊ hec eſt illa
ritudo q hõ meret᷑ ⁊ dignꝰeſt vita eterna in actu. Pri/
mam gratitudinẽ habuit hõ in pmo ſtatu ꝑ donũ natu
re.ſᷣ nõ ſcõᷣam ꝑ naturã.et impoſſibile eẽt ꝙ hõ ſm na⸗
turã ipᷣam hr̃et dignitatẽ ꝑ quã eſſet dignꝰvita eterna.
Et ideo nccia fuit ei diſpoſitio vlterioꝛ ꝑ quã dignꝰ eẽt
Hec aũt gꝛa eſt. ¶ Ao aliud dom.qꝙ gra añ lapſuz eꝛat
nccia ad boc ꝙ hõ ꝓficeret:hᷣ̊ nõ ad hoc ꝙ ipᷣe ſtaret:qꝛ
tuc natura erat bñ ↄdita ⁊ nõ infirmata ꝑ culpã. Sed
polapſum ſic mõ indiget hõ gr̃a q̃ ꝓficiat ⁊ q̃ ſiet: quia
añ lapſum hũit hõ vñ poterat ſtare.i.ſeruare bonũ ſi⸗
bi inditũ:nõ tñ vñ poſſet ꝓficẽ ex natura ſua.i.ſe exten
dere in bonũ:qð eſt ſup̃ ſe.¶ Ad alind dðm. ꝙ hec pꝛe⸗
poſitio Fm. aliqñ dĩc cãm foꝛmalẽ.aliqñ efficienteʒ.ali⸗
qñ finalẽ. Si ᷓ dicat cãm foꝛmalẽ vel efficientẽ:ſic ma⸗
nere ſᷣm naturã nõ eſt eẽ in vᷣtute:ꝗa ſic manere ſᷣm na
turã eſt manẽ in eo qð natura foꝛmat vel efficit. nõ
eſt eẽ in vᷣtute.Si dicat cãm finalẽ.ſic manẽ ſᷣm natuꝛã
eſt in illo ad qð natura ẽ manẽ.⁊ h̊ eſt manẽ in virtute
qꝛ illud ad qð nata eſt ẽ gr̃a:⁊ ꝑ gram ẽ ad gloꝛiã oꝛdi⸗
nata.¶ Ad aliud ddᷣm.ꝙ volũtas ↄparat᷑ ad gr̃am per
quã infoꝛmat᷑ et ↄꝑat᷑ ad opꝰ.vñ li ſola põt excludẽ gꝛa
tiã:vel actũ exterioꝛẽ.ſi graʒ falſum ẽ.ſi actũ exterioꝛẽ
eſt veꝝ.qꝛ volũtas cũ gra ſine actu exterioꝛi põt ſufficẽ
p̃ᷣmiũ hr̃e:⁊ hecẽ intentio Hiero.i Ad aliud qð dĩc
Oꝛig· Si obtulerimꝰ⁊c.pʒ ſolo.qꝛ vult dicẽ ꝙ ſi facia
mus qð in nob eſt: de dabit nob graʒ:q habita oſeque⸗
mur btitudinẽ.vñ nõ intẽdit dicẽ ꝙ offerre ea qᷓ ex nob
ſunt ſit cã ſufficiens ad hñdũ ea q̃ dei ſunt:ſᷣ ſolũ ſicẽ cã
cooperãs:ſicut dicimꝰde re mouẽte ꝓhibens ſeu aperiẽ

te feneſtras:qð ẽ cã cooperãs ad illumnatõeʒ domus.

Articulusſecundus

Onſeqnter ↄtra hereticos pelagianos oſtẽ:
dendũ eſt gr̃am eẽ ncciam ſaluti:quoꝝ ↄtꝛa
gr̃am rõnes ſunt iſte.In deut.xxx. Vitã et moꝛtẽ dedit
añ faciẽ tuã elige vitã vt viuas.qᷓ in ptate li.ar. eſt de ſe
eligẽ vitã ⁊ moꝛtẽ.ſ.bonũ ⁊ malũ.q̊ᷓ ſine gra pt᷑ eligẽ bo
num ⁊ fugẽ malũ declinãdo. Itẽ.xv.ecci. Beꝰab ini⸗
tio ↄſtituit boĩem ⁊ reliꝗt eũ in manu ↄlſilij ſui.i.ĩ ptate
ſui arbitrij.Ex qͥ hr.ꝙ i volũtate hoĩs et ĩ ptᷣate ſui ar⸗
bitrij ẽ ſeruaꝛe mãdata:⁊ poꝛrigẽ manũ ad ignẽ ⁊ aquã
i.ad bonũ et ad malũ. de ſe pt hõ ad bonũ agendũ et
malũ declinãdũ ſine gra. Ite hereſis celeſtij heretici:
quã narꝛat aug.in li.de ꝑfectõe iuſticie hũane:ẽ hoĩem
nõ eẽ ſine pct᷑o.aut hoc ẽ nata aut volũtate.nõ natura.
qꝛ ſic ſeq̃ret᷑ ꝙ pctm eẽt in hoĩe a nata.ꝗ̊ volũtate ẽ pee
catũ in hoĩe.Sʒ oẽ qð eſt a voluntate facilr põt vitari
ipᷣa volũtate.ꝗ̊ hõ ꝑ ſuã volũtatẽ faciłr põt vitaꝛe pct᷑m
venire ad bonũ ſine gra.igit᷑ nõ eſt gra nccia. Iteʒ
hereticꝰ. Octẽᷣm aũt ẽ nccitatis aut volũtatis.Si ncci⸗
tatis vitari nõ põt:qð falſuʒ ẽ:q̊ ẽ volũtatis. Sʒ ꝗcꝗd
ẽ volũtatis pꝑt᷑ vitari volũtate:&̊ pctm pt᷑ vitari volũta⸗/
te ſine gra.q Itẽ nihil qð vitari nõ pĩ dʒ imputaꝛi.Si
gᷓpetm ab hoiĩe nõ pt᷑ vitari.̊ nõ pt hoĩ ĩputaꝛi: nec dʒ
Di gᷓ de?imputat hoi pctm: hõ põt vitare pctᷣm. g̊ hõ ꝑ
ſuã volũtatẽ pt᷑ declinare a malo ⁊ facẽ bonũ ſine gra.
Itẽ fruſtra/phibent᷑ vel iubent᷑ q̃ vel caueri vel ĩpleꝛi
nõ pñt.qꝛ ad h̊ eſt pᷣceptũ vt impleat᷑ ⁊ ad ̊ ꝓhibitio vt
euitet᷑. Si ̊ deꝰnon ꝓhibet vel iubet fruſtra.ꝗ ex arbi⸗
trio nr̃o poſſumꝰ? vitare ea q ꝓhibet:⁊ implęẽ ea q pci⸗

pit nob. Si pcipit bonũ 7 ꝓhibet malũ vtrũq; poſſu⸗

mus ſine gra.facẽ bonũ ⁊ vitare malũ: non eſi nccia.
Si dicat᷑ ꝙ bõ non põt implẽ pᷣcepta:aut hoc ẽ ꝓpter
difficultateʒ ꝗ eſt in eis.ſ.in pᷣceptis vel in implente.et
oñdit᷑ ꝙ nõ eſt ꝓpter difficultatẽ q fit in pᷣceptis dei: ꝗa
om̃e qꝗð pᷣcipit᷑ nob a deo leue ẽ ⁊ facile.j. Jo.v. Cariſ⸗
ſimi pᷣcepta i guia nõ ſunt.q de ſe pt᷑ hõ implẽ mãda⸗
ta qᷓntũ eſt ex ꝑte mãdati. Item math.ᷣxj. Jugũ meum
ſuaue ⁊ onꝰmeũ leue.⁊ appellat ingũ mãdatũ. gqntuʒ ẽ
ex ꝑte mãdati de ſe põt hõ illud implere. aut nõ ſit
difficultas ex ꝑte implentis pʒ.deut.xxx. Mãdatũ qð
p̃cipio tibi nõ ſupᷣ te ẽ nec ꝓcul poſitũ:nec in celo ſitum
h pe eſt verbũ in coꝛde tuo ⁊ ĩ oꝛe tuo vt facias illud.q&
ex ꝑte faciẽtis nõ eſt difficultas nec ex ꝑte mãdati.ᷓ ho
ꝑ arbitriũ ſuũ defacili ſine gr̃a põt facẽ bonũ ⁊ declia⸗
re malũ./ Iteʒ anſ.in li.de li.ar.⁊ gr̃a querit.cur ſcri
ptura q̃ inuitat hoĩem ad recte volendũ.⁊ q̃re arguit ñ
obedientẽ:cũ ipᷣam rectitudinẽ poſſit nemo hr̃e niſi qᷓ⸗
tia dante vel acciꝑe.¶ Item anſ.in eodẽ. Queri pt cur

arguunt illi ꝗ verbũ dei nõ ſuſcipiũt cũ h̊ facẽ nõ queãt

niſi gra volũtates eoꝝ dirigente.Ex his duobo ſic obr
Mõ eſt iuſta arguitio:cum aliꝗs arguit᷑ de eo qð ñ pĩ
facere.ᷓ cũ hec arguitõ ſit iuſta:qꝛ deꝰnõ arguit iiuite
grelingꝗtur ꝙ hõ põt de ſe velle bonũ ⁊ ſuſciꝑe verbum
dei. g de ſe põt ſine gra bonum facere ⁊ malum vitare.
Item berñ.in li.de gra ⁊ li.ar.Libeꝝ arbitrium ſui
defectũ oĩno nõ patit᷑.qꝛ potiſſimo in ipo eterne ⁊ incõ
mutabilis imago deitatis videat᷑.Nã ſi habuit initiuʒ
neſcit tñ occaſum:nec de iuſticia vel gra accipit augmẽ
tum:nec de pcti miſeria detrimentũ.Si & li.ar.nulluʒ
capit augmentuʒ de gra: nec aliqð detrimẽtũ ð pcto:qᷓ
tantã hʒ libertatẽ ſine gra:q̃nt bʒ cũ gra.h̊ tãta hʒ cũ
gra ꝙ põt facẽ bonũ ⁊ declinaẽ a malo:q̊ ⁊ ſine gra idẽ

põt. Contra h̊ inducit aug.teſtimonia mita in li.de

gẽa et li.aꝛ. Oñno loqnte cũ dixiſſent diſciplłli math.xix
Si talis eſt cã cum vxoꝛe.nõ expedit nube rñdit eis.ñ
om̃es capiũt vᷣbum h:ſ quibo datũ eſt. Quibo ̊ nõ eſt
datũ.aut nolũt:aut nõ implent qð volũt.Quibo at᷑ da
tum ẽ ſic volũt vt impleãt qð volũt.itaqʒ vt h̊ ᷣbum qð
nõ ab om̃ibo capit᷑:ab aliquibo capiat᷑.⁊ donũ dei eſt:et
eſt liberi arbitrij.¶ Iez nungqd nõ libe.arbi. Thimo⸗
thei exhoꝛtatus eſt apls dicens.Contine teipᷣm. Scri⸗
bens etiã.j.ad coꝛin.vij.ait. Aellem om̃es hoies eſſe ſi
cut meipᷣm.ꝗa vtiq; ab om̃i ↄcubitu ↄtinebat.⁊ cõtinuo
ſubiunxit.ſed vnuſꝗſq; ꝓpꝛium donum habet a deo. ali
us ſic aliꝰſic.¶¶ Item ſapᷣ.viij.Cum ſcirẽ quia nemo po
teſt eſſe ↄtinẽs niſi deꝰ det.⁊ hocipᷣm erat ſapia ſcire cu
ius eſſet donũ.¶ Item.j.coꝛĩ.xv.aꝑłs cuʒ dixiſſet.virtꝰ

pet᷑i lex:otinuo ſubiecit.Gras aũt dño ꝗ dat nobis vi .

ctoꝛiã ꝑ dñm nr̃m ih̊m vpᷣm. ⁊ victoꝛia q̃ pcẽm vincit᷑
nihil ẽ aliud q; dei donũ in iſto certamie adiuuantis li
beri arbitrij.¶ Item gio. AQath.xxvij. Quid ẽ veꝛo eui
dentiꝰqᷓ; dei gra ondit᷑:vbi qð oꝛat᷑ accipit. Si ei dixil⸗
ſet ſaluatoꝛ nr. Vigilate ne intretis ĩ temptatõeʒ: amo
uiſſe timõ videret᷑ hoĩs volũtatẽ.cũ pᷣo addidit ⁊ oꝛa⸗
te:oñdit deũ adiuuare ne intret᷑ in temptatõeʒ.¶¶ Item
dictũ eſt li.ar. Sili noli deficere ad diſciplinã dñi.ſinn⸗
ptum eſt/ ꝓuerb.viij. et dñs dicit Luc.xxij. Ego/p te ro⸗
gabo petre ne deſiciat fides tua. Nomo q̊ gra iuuatur
ne ſine cauſa eiꝰvolũtati iubeat᷑.¶ Item deniq; ſi ex na
tura iuſticia.̊ xpᷣc gratis moꝛtuus eſt:in quem etiã vẽ
turum antigꝗ patres crediderunt qui diligebant deum
Item dicũt etiam gratiam dei que data eſt per fidem
ihu xpi.que neq; lex eſt neqʒ natura.ad hoc tamen valẽ
vt peccata p̃ᷣterita dimittant᷑:non vt futura vitent᷑: vel
repugnantia ſuperent᷑. Sed ſi hoc verum eſſet: vtiq; in
oꝛatõne dominica cum dixiſſemus.dimitte nob ⁊c.non
adderemꝰ.et ne nos inferas in temptatõeʒ.quod a pf̃e
qui in celis eſt nulla ratõne peteremus:ſi virtute volũ⸗
tatis humane hoc poſſemus efficere.¶¶ IJtez ſunt 2 alia

cei⸗
ſpte
ntee
ig
iga⸗
leinmn
to;
oͤſir
uq
ſiunn
d⸗
Nli
Phe
11
5
r
t
N

R
N
dan
tare.
muſui
zincs
niinz
n
uloz
iing
jcd
i⸗
nlio
r
nis
ſoeſt
da
18
ſret
no⸗
Seri⸗
eſeli
ninvo
doali
nopo
ſech
irt⸗
6 h
inelt
tisli
veni
n
ſo

)

S

Queſtio

teſtimomia in quibo eſt qð ait.ſapite ad tempeꝛantiã ſic
vnicuiq; partitꝰeſt deꝰmenſuraʒ fidei. Ro.xij.⸗ illud.
Gratia ſolui facti eſtis ꝑ fidẽ. et nõex voðᷣ ſe dei donũ
c.¶ Itẽ eʒech.xj. Aufeꝛa ab eis coꝛ lapideũ ⁊ dabo eis
coꝛ carneũ.⸗ Item deniq; ipe ꝗ dixit.ſi volueris ua⸗
bis mandata:aliq̃nto pꝰdicit. Quis dabit in oꝛe meo
cuſtodiã: ⁊ ſuꝑ labia mea ſignaculũ aſtutũ:ne foꝛte ca
dam ab eo⁊ labia mea ꝑdant me:ecci.xxj.¶ Item ille
facit vt faciamꝰcui dicit hõ.pone dñe cuſtodia oꝛi meo
boc eſt em dicere. Fac vt ponã. qð bñficiuʒ iam fuerat
ↄſecutus.ꝗ dixit:poſui oꝛi meo cuſtodiã.¶ Item ipᷣe vt
velimꝰoperat᷑ incipiens ꝗ volentibo cooꝑat᷑ perficiens
Apter qð dicit apłs ad phil.j.Certus ſum qm̃ ꝗ opera
tur in vob bonum ꝑficiet vſʒ in diẽ xri ihu.vt velimꝰ
ſine nobis oꝑat᷑.cum at᷑ volumꝰ:et ſic volumꝰ vt facia⸗
mus:nobiſcũ cooperat᷑.¶ IJtem.j.ioh̊.iij. Ecce qualem
dilectionẽ dedit nobis pr̃:vt filij dei vocemur a ſimus.
Et pelagianoꝝ tenebꝛe dicũt. Dilectõ nobis ex nobᷣ eſt
Joh.dicit.Deꝰdilectio eſt.et pelagiani etiã ipᷣm deum
nõ ex deo ſß̃ ex ſemetipſis hr̃e ſe dicũt.4¶ Item biere.x.
Scio dñe ꝙ nõ eſt hoĩs via eius:nec viri eſt vt ambłet
7 dirigat greſſus ſuos: & nõ eſt in ptate hoĩs vt dirigat
greſſus ſuos.q̊ regrit᷑ gra dirigens.i Item.ix.ad RKo.
õ eſt volẽtis neq; curꝛẽtis ᷣ miſerẽns dei.ſ.ꝑuenire
ad ſalutẽ vel ad błitudinẽ. Volentis diĩc qtum ad actũ
interioꝛẽ.curꝛẽtis qtum ad motũ exterioꝛẽ: vel qtũ ad
opus interiꝰvel exteriꝰ.iõ eſt ̊ in oꝑe vel motu interi
oꝛi volũtatis nec in exterioꝛi venire ad btitudinẽ: & re⸗
quirit᷑ gra.¶ Item.ij.ad coꝛi.iij. QLon ꝙ ſufficientes ſi⸗
mus cogitaꝛe aliꝗd ex nobᷣ q̃ſi ex nobis: ſ oĩs ſufficien
tia nr̃a ex deo eſt.&̊ nihil poſſumꝰ in bonũ ex natuꝛa ſi⸗
ne deo.ꝭᷓ requiꝛit᷑ in noõ gr̃a a d collata.⁊ ita gꝛa eſt
nccia ad obtinenda eterna.¶¶ Itez aug.de ꝑfectione iu⸗
ſticie hominis.Qullus oꝛat qð eſt in ſua ptate. Si er⸗
go ſancti oꝛant vt eis det᷑ gr̃a impletõnis mandatoꝛuʒ
S implere mandata nõ eſt in eoꝝ prate. MMinoꝛ ptʒ.;
ſancti oꝛant ad hͥ vt impieãt mandata.Sauid in pſal.
Da mihi intellectũ vt diſcã mandata tua.a alibi ĩ pᷣG.
Motã mihi fac viã in qua ambulẽ.¶ Item augꝰ.de na⸗
tura ⁊ Gra. Sic oculus coꝛꝑis pleniſſime ſanꝰ niſi can⸗
doꝛe lucis adiutus nõ põt cernere:ſie et bomo pfectiſſi
me iuſtificatꝰniſi luce iuſticie diuinitꝰ adiuuet᷑: nõ põt
recte viuẽ. Sic̃ ̊ lux ſe hʒ ad oculũ:ita gra ad animaʒ.
Sʒ oculꝰnõ põt vidẽ ſine luce:q̊ nec aĩa viuẽ ⁊ facẽ bo⸗
num ſine gr̃a. Iteʒ berñ.in li.de gr̃a et li.ar. Abſit vt
volũtatis ꝑfectõeʒ ipſi volũtati:deo eiꝰcreatõeʒ tribua/
mus cñ longe meliꝰ ſit eẽ ꝑfectũ qᷓ factũ. Ex h̊ ſic aꝛgui
tur. Si ꝑfectio volũtatis ẽ in oꝑando recte.ſ.declinan⸗
do malũ ⁊ faciẽdo bonũ:gᷓ ꝙ ipᷣa recte agat in declinan
do malũ faciẽdoq; bonum:h̊ nullo mõ põt ei attribui.
Item ber.in eodẽ.õ pariter ſicut de bono potuit ꝑ
ſeip̃am volũtas in malũ coꝛruere:ita ꝑ ſe de malo ĩ bo⸗
num poterit reſpirare.ꝗd mirũ ſi iacens non valet ꝑ ſe
reſurgẽ:q ſtans in aliqd melius nullo ſuo conatu vale⸗
bat ꝓficere.Ex hoc ergo ſic arguit᷑. Cum ipſa volũtas
non poterat ꝑ ſe pficere ꝗa nõ poterat eſſe cauſa ſue ꝑ⸗
fectionis:ergo nec ꝑ ſe poterai reſurgere:̊ nõ põt redi
re ad iuſticia ſine gra.¶ Item anlel.in li.de gra libe.
arbi.Eliſus non eſt acutus ꝗa acute videt:ſ̊ idcirco vi⸗
det acute ꝗa eſt acutus.ita volũtas nõ eſt recta qꝛ vult
rete:ſ̊ rcte vult qm ẽ recta.Cũ at᷑ vult rectitudinẽ ꝓcul⸗
qu bio rcte vult & ñ vult retitudieʒ miſi qꝛ recta ẽ. Sʒ ñ
ẽ recta niſi hẽat rectitudinẽ.̊ ñ pt recte velle niſi hẽat
rectitudinẽ. hec aũt rectitudo eſt ipſa gratia.ergo non
poteſt volũtas recte velle et operari in declinando ma⸗
lum ⁊ faciendo bonum ſine gratia. Solutio.dicẽdũ
iuxta auctoꝛitates ſanctoꝛuʒ ꝙ liberi arbitrij conatꝰad
bonum ocioſi ſunt: ſi a gratia non adiuu ant᷑. nulli ſi a
ratia non excitant᷑.et ideo liberum arbitrium non ꝓ⸗
icit in vonum: declinando malum et faciendo bonum

lxix.

niſi rirtute gratie.et ita ſine gꝛatia non põt operaꝛi bo
num ⁊ relinquere malũ.q¶j Ad rõnem que ſumit᷑ ex au⸗
ctoꝛitatibus Deut. et eccleſiaſtici ſcʒ ꝙ in poteſtate ho⸗
minis eſt facere bonum ⁊ malũ declinare.dðm ᷣm an
ſei.in li.ð libertate arbitrij. ptᷣas videndi aliqð cor
pus q̃tuoꝛ modis attendit᷑. Alia em̃ eſt ptᷣas in vidẽte.
alia in re viſa.alia in medio.et hec eſt ouplex.qꝛ q̃dazʒ
eſt adiunans.alia nõ:ſ̊ impediens.i.obſiaculũ qð ĩpe
dire poſſit impedit.Quatuoꝛ igit᷑ ptates ſunt:quarũ ſi
vna quelibʒ deficiat:alie tres nec ſingule nec omnes ſi⸗
mul poſſunt aliquid efficeꝛe.i.nõ poſſunt faceꝛe ꝙ vide
atur.⁊ dicit ꝙ; quarta poteſtas etiã im pꝛoprie dicitur.
exemplũ huieſt.ſi dices nõ hñti inſtrt̃m vidẽdi otꝝ vi/
deret ſi adeſſet qlibet alia:dicẽt ꝙ nõ:qꝛ deficẽt ptᷣas ex
ꝑte vidẽtis.Silr ſi hr̃et ptatem in ſe:et tñ lux deficerʒ
adhuc diceret ꝙ nõ. Item ⁊ ſi lux eẽt:cũ obſtaculuʒ ad⸗
huc adeſſet:adhuc diceret ꝙ nõ.Item ſi obſtaculũ nul
lum adeſſet ⁊ deficeret res:adhuc dicẽt ꝙ nõ. Et iõ con
cludit.ꝙ iſte q̃tuoꝛ ptᷣates ſunt neceſſarie ad videndum
ſed quarta.ſ.non impediens dr impꝛopꝛie.Dð eĩ ſolet
impedire viſum.nõ ob aliud dr̃ dare ptatem vidẽdi cũ
nõ impedit:niſi ꝗa ñ aufert. Silr ex iſta ꝑte ẽ diceꝛe ꝙ
abſente rectitudine ſcʒ gratia nos habemus prateʒ ſer⸗
uandi mandatũ ⁊ rectitudinẽ voluntatis qdiu ẽ in no
bis recta ratio: qua eam cognoſcere poſſumꝰ ⁊ tenere.
Sʒ hec ptas ðẽ ſine efficiẽtia ⁊ effectu:ſic eſſʒ ptas vidẽ/
di abſente luce.Vñ dic anſel.ſic.Si igt abſente re q̃ vi
deri poſſit.in tenebꝛis poſiti ⁊ clauſos ſeu ligatos ocu
los hñtes qẽtum ad nos ꝑtinet videndi qualibet reʒ vi
ſibilem poteſtatẽ habemꝰ:qd ꝓhibet nos ptateʒ ſeruã
di rectitudinem hr̃e volũtatis ꝓpter ipᷣam rectitudinezʒ
etiã ipᷣa abſente rectitudine:q;diu ratio in nobis ẽ qua
eque valeamꝰcogitare:et voluntas qua illa tenere poſ⸗
ſimus.¶ Ad aliud dðm.ſm diſtinctõeʒ bẽi an.in li.ð
gẽa et lib.ar. Diſtinguit voluntatẽ tripłr.Eſt volũtas
que eſt inſtt̃m volendi.et volũtas affectio volẽdi.et vo⸗/
luntas qᷓ eſt vſus eiuſdẽ inſtrumẽti. Inſtr̃m volendi eſt
vis illa anime:q̃ vtimur ad volendũ.ſicuti eſt rõ inſtru
mentũ ratõcinãdi:q̃ vtimur cũ ratõcinamur.⁊ vilus ĩ⸗
ſtrumẽtũ vidẽdi:qͥ vtimur qñ videmꝰ. Volũtas affectio
hꝰinſtri ẽ:q̃ ſic afficit᷑ iᷣm inſtr̃m ad volẽdũ aliꝗd.etiã
qñ illð qð vult nõ cogitat:vt qñ venit in mẽoꝛiã:aut ſta
tim:aut ſuo tꝑe illð velit.iAã ſic ẽ inſtt̃m volẽdi affcẽm
ad volendũ ſalutẽ ſeu błitudinẽ:etiã qñ illã nõ cogitat
vt mox cũ venerit in mẽoꝛiã ſtatim eã velit.⁊ ſic eſt affe⸗
ctũ ad volendũ ſomnũ etiã q illuʒ nõ cogitat.vt cũ ve⸗
nit in mentẽ velit illũ ſuo tꝑe.nunq; ðᷣo ſic affectum eſt
vt aliqñ velit egritudinẽ. In iuſio hoiĩe etiã eſt affectuʒ
inſtrm ad volendũ iuſticiã et᷑ cũ doꝛmit.vt cũ eã cogitat
ſtatim eã velit. Uſus vᷣo eiuſdẽ inſtr̃i ẽ quẽ nõ habemꝰ
niſi cum cogitamꝰrem quã volumꝰ.et ſic volũtas dicit
inſtrjm volendi ⁊ affectio eiꝰ vſus eius. Volũtas vo q̃
inſtrm illud afficit᷑ ẽ duplex.nam ſiẽ viſus hʒ płes apti
tudines ad vidẽduʒ lucẽ ⁊ ꝑ lucẽ ad videnduʒ figuras
coloꝛes:ita inſtr̃m volẽdi duas hʒ aptitudines q̃s vo
co affectõnes.quaꝝ vna eſt ad volendũ ↄmoditatẽ.al⸗
tera ẽ ad volendũ rectitudinẽ:qꝛ nihil aliud vult volũ⸗
tas q̃ eſt inſtr̃m:niſi aut ↄmoditatẽ aut rectitudineʒ.et
qcquid vult ꝓpt iſta vult. Affectio ↄmoditatis ẽ q̃ vult
bhomo bis eſſe:⁊ qua vult beitudinẽ.ꝑ illã vo q̃ ẽ ad vo⸗
lendũ rectitudinẽ:vult rectitudinẽ et rectꝰeſſe. TRolun⸗
tas etiã ↄmoditatis vult ſalutẽ coꝛꝑaleʒ.vt cũ vult aꝛa
re vel laboꝛare vñ hẽat a qͥ tueat᷑ vitã ⁊ ſalutẽ. Affectio
rectitudis ẽ qua vult hõ cũ laboꝛe adiſcẽ vt ſciat recte.
i.iuſte viuẽ. In hoc q; differũt ꝗa illa qͥ eſt ad volenduʒ
ↄmodũ nõ eſt hic qð ipᷣa vult.lla vo q̃ eſt ad volendũ
rectitudinẽ rectitudo ẽ.nullꝰꝗꝓe vult rectitudineʒ niſi

rectitudinẽ hñs:neq; põt aliꝗs rectitudinẽ velle niſi re

ctitudie. ⁊ ſic impoſſibile ẽ ꝙ non hñs rectitudinẽ velit
rectitudinẽ ſiẽ impoſſibile ẽ ꝙ aligs amiſſo inſtro vtat᷑

–

6 2
n Tnar Jn K(r

Nειπ

8
4 e 14

illo.Concedo ergo ꝙ voluntas faciliter põt mutari ad

volendũ ↄmodũ de ſe:̊ faciliter nõ põt mutari ad volẽ

dum rectitudinẽ:qꝛ h̊ nõ põt eſſe ſine rectitudine: ⁊ ita

nõ ſine gr̃a.q Ad aliud rñdet aug. dicens ꝙ pctm põt
vitari ſi ſanet᷑ natura gra.nõ põt vitari ſi nõ ſanet᷑ na⸗
tura ꝑ gram.⁊ ponit exemplũ de claudicatiõe.hõ ꝗ pe/
de viciato claudicat nõ põt vitare claudicatõeʒ nilſi ſa⸗
nato pede qͥ claundicat. Si ꝗᷓ cũ recte facẽ ſit qᷓſi ambła⸗
re:niſi pes.i.volũtas ſanet᷑.impoſſibile ẽ ꝙ hõ rectũ fa
ciat opꝰ.ſanat᷑ aũt ꝑ gram. Et ſi obijciat᷑ tũc ꝙ petm ẽ

neceſſitatis.dõm.ꝙ qtũ ad aliꝗd eſt pcẽm neceſſitatis.

ſcʒ q;tum ad naturã viciatã. Vn in pᷣs.De nccitatibus
meis erue me.In natura at᷑ ſana nõ. Sanat᷑ aũt ꝑ gra
tiaʒ.⁊ ideo addita gra põt volũtas vitare pctẽm ⁊ velle
bonũ et oꝑari.¶ Ad aliud dpᷣm ᷣm an?.in li.de gr̃a et
li.ar.ꝙ nõ quecũq; impotẽtia ẽ ĩ nõ vitando pctm. Eſt

em quedã im potẽtia ꝓueniens ey culpa:quedã nõ:pꝛi⸗
ma impotẽtia nõ excuſat pctm: qꝛ eſt effectꝰpcti:vñ im⸗
putat᷑ pcm:ſ̊ pctẽm nõ excuſat pctm. Alia aũt impotẽ⸗

tia excuſat pctm:⁊ facit ꝙ nõ imputet᷑ pctm.vñ dĩc.no

tandũ eſt ꝙ illa impotẽtia q̃ deſcendit ex culpa nõ excu
ſat impotentẽ. vñ ĩ infantibo exigit deꝰa natuꝛa huma⸗

na iuſticiã quã accipiũt in ꝑentibo:nec excuſat impotẽ⸗

tia hñdi iuſticiã:qim̃ ꝓpter culpã in hãc decidit impotẽ⸗

tiam. OQm ̊ adam peccando ⁊xſeruit iuſticiã:ad pctm
illi ĩpntat᷑.ſ.hũane nate ĩpotẽtia quã ipᷣa peccãdo ſibi
fecit. Cuʒ ̊ impotẽtia vitandi pctm ſit ex culpa.ptʒ ꝙ;
dʒ imputari pctm.nec põt ꝑ illa impotentiaʒ excuſari.
Ao aliud rñdet aug-in li.de ꝑfectõne hũane iuſticie
qð obijcit᷑.fruſtra iuberent᷑ vel ꝓhibeꝛent᷑ ⁊c.dĩc.nõ iu
berent᷑ ſi nihil ibi nr̃a volũtas ageret.nõ oꝛaret᷑ ſi ſola
ſufficeret.Nõ igit᷑ fruſtra ẽ pᷣceptũ vel ꝓhibitio:ꝗa pᷣce
ptum indicat ꝙ nr̃a volũtas ibi eſt nccia.et oꝛamꝰ: ga
ſufficiẽs nõ eſt vt nob detur gra ad implendũ pᷣceptum
qꝛ in volũtate eſt illud implẽ cũ gra.q Ad aliud rñdet
aug. in li. de ꝑfectõne iuſticie hoĩs.cuʒ obijcit.Leue eſt
om̃e qð pᷣcipit᷑ ⁊ onꝰ⁊c̃.dõm ꝙ non dj leue ex ſe.nec ex
eo cui pᷣcipit᷑: ̊ ex dono gr̃e vel caritatis.vñ leue ⁊ onꝰ
põt dici in ↄ ꝑatione ad poꝛtantẽ vel in ↄꝑatõne ad onꝰ
ſiłr graue.⁊ põt dici vel ex ꝑte poꝛtãtis in ſe.vel rõne
doni qð dat᷑ poꝛtanti.qð ẽ donũ gr̃e vel caritatis.ſ.qñ
poꝛtat ex amoꝛe.⁊ qtum ad h̊ vltimuʒ dicunt᷑ mãdata
nõ eſſe quia ⁊ onꝰleue.ſ.rõne foꝛtitudinis poꝛtãtis.cũ
impleat madata ex amoꝛe.qꝛ amoꝛ facit oĩia ſuauia ⁊ le
uia.vñ ang.Laboꝛãt in dei pceptis ꝗ ea timendo conã
tur implẽ. Sʒ ꝑfecta caritas foꝛas mittit timoꝛẽ: et fa⸗

cit pᷣcepti ſarcinã leuẽ.nõ ſolũ nõ pᷣmentẽ onere ponde⸗

rũ:verũetiã ſubleuantẽ vice pẽnaꝝ.⸗4:! Ad aliud deutr.
dðm ꝙ mandatũ non eſt ſupᷣ nec longe poſitũ ⁊c. Hoc
nõ dicit᷑ qꝛ hõ ipᷣm poſſit facere ũe ſe·ſᷣ qꝛ deꝰ ſemꝑ nob
pᷣſto eſt offerẽs nobᷣ gr̃am:qua poſſumus ipᷣm implẽ.et
hec gr̃a ſeu caritas infundit᷑ in coꝛdibo nr̃is ꝑ ſpmſctᷣm
ſi volumPacciꝑe. 4 Ad aliud notandũ ſᷣm anß.ꝗ ↄꝑat
liberũ arbitriũ ⁊ verbũ dei ⁊ gram terꝛe? ſemini ⁊ vᷣtu
ti q̃ faciũt creſcere ſemẽ in terꝛa.qꝗa li.ar.eſt ſicut terꝛa.
verbũ dei eſt ſiẽ ſemẽ.gra eſt ſit vis illa qᷓ facit creſcere
etiã ſemẽ in terꝛa.Cũ ꝗ̊ querit᷑ vñ eſt ꝙ ſacꝛa ſcriptᷣa ⁊c
rñdet ꝙ ſicut terꝛa naturałr nõ germiat ea qͥ nccia ſunt

ſaluti coꝛꝑis noſtri ſine ſeminibo:ita terꝛa coꝛdis hũa⸗

ni nõ ꝓfert fructũ fidei neq; iuſticie ſine ↄgruis ſemini
bus.⁊ q;uis deꝰnõ faciat cũcta hmõi ſemina geꝛminaꝛe

tñ pᷣcipit agricolis ſuis in ſpe inſtantiſſime ſeminare.

q́uis nõ creſcat ſine gr̃a.q̃re ꝗ̊ arguunt᷑ ꝗ verbũ dei nõ

recipiũt. hoc eſt.qa ſi ꝑ eos nõ ſtet:ipſe deꝰ ꝑatus ẽ da⸗
re bñficiũ et incrementũ gre.ꝗa ſicut dic anſel.in li.de

caſu dyaboli.hõ nõ dr nõ hr̃e gram qꝛ deꝰnon det:ſ̊ qꝛ
hõ nõ accipit.Et ſic ptʒ ſolłlo ad pꝛimã auẽtem anſel.et
ſcdᷣam. ¶4] Ad aliud dom m ber.ꝙ libertas eſt multi⸗
plex.ſ.libertas a neceſſitate.a pcto.⁊ a miſeria. Liber

tas a neceſſitate dr libertas arbitrij:q̃ ẽ pᷣma.ſcða ẽ li

bertas oↄſilij. tercia eſt libertas ↄplaciti. Libertas aꝛbi
trij ẽ diſcernẽ ꝗd liceat ⁊ ꝗd nõ liceat:cũ aꝛbitriũ ſit iu⸗

diciũ.Libertas ↄſilij ẽ ꝓbaꝛe ꝗd expediat et ñ expediat

Libertas complaciti quid libeat ? nõ libeat.Apma ̊

ſm ber.dr li.ar.a ſca ↄſiliũ libeꝝ.a tercia libeꝝ ↄpla:
citũ. Ault ̊ ꝙ pᷣma libeꝛtas taʒ in bonis qᷓ in malis ſit
equalis:qꝛ ẽ a neceſſitate:tñ oꝛdinatioꝛ ẽ in bonis qᷓᷓ in

malis. De libertate cõſilij qᷓ eſt a pcto dic ꝙ fruunt᷑ ꝗli⸗

bet iuſti ex ꝑte nõ modica in hac vita. De libertate cõ⸗

placiti q̃ eſi a miſeria ſolũ pñt frui ↄtẽplatiui in hac vi

ta ⁊ nõ alij.⁊ hͥ ex ꝑte modica.Sʒ ipᷣa ↄplete fruunt᷑ in
patria vel in głia. ꝗᷓ dr ꝙ libe.ar.in bonis nõ capit
augmentũ nec ĩ malis detrimentuʒ:h̊ intelligit᷑ de libe/
ro arbitrio qtum ad pꝛimã libertatẽ q̃ eſt a neceſſitate
q̃ eſt libertas arbitrij.ꝙ em̃ libeꝝ arbitriũ cogi non pt

coactõe ſufficienti:h̊ eſt eq̃liter in omibo.qꝛ hec ineſt ꝑ

naturã alie aũt nõ:ſᷣ vna ꝑ gram.ſ.libertas ↄſilij.alia
ꝑ głiaʒ.ſ.libertas ↄplaciti.vñ de illa dĩc ber. Cibeꝛtas

ar bitrij cũctis pariter rõne vtẽtibo ↄuenit:nec minoꝛa⸗
tur nec ẽ maioꝛ qtum ẽ de ſe in bonis et malis:łᷣ ꝑ hãc

nõ mouet?᷑ li.ar.in bonũ ſolũ:ſᷣ reqrunt᷑ alie. Qulla aũt
aliaꝝ põt eſſe ſine Ga.⁊ ꝓpter boc ſine gr̃a nõ põt mo⸗
ueri li.ar.in bonum ⁊ declinare malum.

Membꝛum ſecundum

Onſeqnter querit᷑.qd ſit gra ſᷣm reʒ fᷣm
rõneʒ ⁊ Pm diffinitõneʒ boc mõ.Primo
vtrum ſit aligo ᷣm rem in gratificato vel
ſoluz ſit in acceptõne gtificantis. Scðo
ſuppoſito ꝙ ſit aliqd ſᷣm rem in gꝛatiſicato:vtrũ ſit cre⸗
atum qꝗd vel increatũ. Tercio ſuppoſito ꝙ ſit gꝗa creatũ

vtrũ ſit ſuba vel accidens. Quarto ſuꝓoſito ꝙ ſit acci⸗

dens: vtrũ ſit idem ꝑ eſſentiõ cũ virtute. Quinto gd ſit
gra ᷣm rõneʒ. Sexto qd ſit ſᷣm diffinitõezʒ.

Articulus pꝛmus

Irca pꝛimũ ſic ꝓcedit᷑.⁊ oñdit᷑ ꝙ gra ſit ali⸗
qd vel ponat aliꝗd in gꝛato ſeu in gtificato.
JYohᷣ.j.De plenitudine eiꝰaccepimꝰ om̃s.ſ.
gr̃am. Sʒ om̃e qð recipit᷑ ab aliqͥ: ponit aliꝗd in illo a
quo recipit᷑. Si ᷓ accepimꝰgram a xpᷣo: ptʒ ꝙ gra po⸗
nit aliqd in nobet ita ẽ aliquid ſm rem in gratificato.
Item. j. coꝛin. xij. Diuiſiones graꝝ ſunt: ideʒ aũt ſpi
ritus ꝗ opꝑat᷑ oĩa in omibo. alij quideʒ dat᷑ ſermo ſapie
c. alij ꝓghia. alij fides.alij gra ſanitatuʒ. alij diſcretio
ſpirituũ.Si ̊ ſapia fides ꝓphia ⁊ ſic de alijs ponũt a⸗
ligd ſᷣm rem in hñte illa: 2 iſte ſunt gre ſpãles collate
a deo. pʒ ꝙ gra m rem ponit aliqꝗd in gtiſicato. Co⸗

tra. Sic ſe hʒ laus ad laudantẽ ? laudatũ:ita ſe ga ad

ãtificantẽ ⁊ gtificatũ.ſeu ad acceptantẽ ⁊ acceptatum.
Sʒ laus nõ ponit aliꝗd in laudato ł̊ in laudte: qꝗa in
differẽter ẽ de ente ⁊ de nõ ente.Vnde poſſumꝰlaudaꝛe
Ceſarẽ ꝗ nõ eſt de ſapĩa:nec tñ in eo ponit᷑ ſapia.& ſilr
gra nihil ponit in ãtificato vel acceptato ſ̊ in gtifican
te vel acceptante.¶ Itẽ foꝛte dicet aligs ꝓ illa ſilitudo
nõ tenet in gr̃a dei. Cont᷑.· Sic ſe hʒ gra ꝗᷓ aliꝗs dĩ eſſe
gratꝰpoĩ ad gtiſicatuʒ: ita gra q̃ aliꝗs dr eſſe gratꝰ deo
ſe hʒ ad gratificatũ. Sʒ gra q̃ aliꝗs dr eẽ gratꝰ hoĩ ni⸗
hil ponit in Itificato: g̊ nec gra q̃ aliꝗs dr eſſe gtꝰeo.
minoꝛ pʒ.qꝛ aliꝗs maliuolꝰꝗ nõ erit dignvt ſit gratus
alicui: ſic inimicꝰalicꝰ hoĩs poſſet eẽ gratꝰ⁊ acceptꝰalij
tñ hec gra nõ ponit aliquà dignitatem in illo q ſit di
nꝰãtificatõe..¶ Itẽ dañ.j.Dededit graʒ danieli ĩ cõ⸗
Pech pᷣncipis eunuchoꝝ. Cõſtat ꝙ nullo bono addi⸗
to danieli poſſi‚e ie fieri gratꝰ de nõ gto pᷣneipi. eſio ꝙ
deoſolũ ĩmutet affectuʒ pᷣncipis:nec plꝰreqꝗret᷑ ad h.łᷣ h
nihil ponẽt in daniele. ↄſtat ꝙ gra nihil ᷣm rẽ ponit
in Itificato. Solo. dðm ꝙ gra qͥ aligꝗs dĩ eẽ gꝛatꝰðo

ncẽio ponit aliqð bonũ in gtificato qͥ eſt gꝛatꝰ deo. Yl⸗
lud ei qͥ eſt gatꝰ deo ẽ illð qͥẽ deifoꝛmis vel aſſiłatꝰeo.

--ä

— — ———.Q.0.⸗——————

— —,

— = —— — e - r—

— —*

—.—— — —

zen
rimno⸗
toel
Rede
tcre⸗
teati
gcci
dſi

no
ae.

Nneſtio

Ende tñc dieit᷑ gratus deo qñ eſi eiſilis. Odioſus io
dẽ deo qñ ẽ deo diſſiłis ſiẽ pctoꝛ: qꝛ pcm ẽ diſſiłitudo
ad ipſam bonitatẽ ſummã.Siẽ ̊ odioſuʒ deo poĩt dil⸗
ſiłitudinẽ ad diĩnaz bonitatẽ: ⁊ poĩt aliqd ꝑ modũ defe
ctus a puatõis qͥ fit illa diſſititudo ſiẽ pcim: ita ga po
nit ſifitudinẽ gtificati ad deũ:⁊ ponit aliꝗd in ipᷣo quo

ↄf aſſimilatꝰ deo:ꝑ quã aſſimilatiõʒz ẽ dignꝰ vita etna

q̃ẽ ĩ plena aſſimilatioe rõnalis creature ad deũ.j.Jo.
nj. Mdũ apparuit ꝗd erimꝰ. Cũ aũt aparuerit ſiles ei
erimus.¶ Ad primũ dᷣm. ꝙ eſt laus a deo: ⁊ eſt laus
ab hoĩe. Silr eſt eẽ gratũ deo:⁊ eſt eẽ ᷓtũ hbomi. Naciẽ⸗
do ̊ ↄꝑatõʒ in eodeʒ genere.ſ.laudis q eſt a deo ad gra
tiã que ẽ a deo.dom ꝙ tenet illa ↄꝑatio. ſiẽ ſe bʒ laus
ad laudatũ ⁊c. Sʒ ↄꝑando gr am q̃ eſt a deo ad laudẽ
q̃ẽ ab hoĩe: ñ eſt verũ ꝙ ſiẽ̃ ſe hʒ laus ad landantẽ ⁊c.
2 B eſt qꝛ laus qua bõ laudat᷑ a deo ponit nccio aliqð
bonũ ĩ laudato. De hac laude dẽ.j.coꝝ.iiij. Aolite añ
tp̃s iudicare.⁊ ſegt᷑. Tũce erit vnicuiq; laus a ro: ꝗa
laus dina eſt apꝛobatio dei de aliqͥ bono ente in hoĩe.
Inde ẽ ꝙ laus diuina ponit bonũ in laudato. ſiłr gr̃a
di ponit in grato bonũ aliqð q̃ ẽ deifſoꝛmitas vel ſili⸗
tudo in hoĩe:ꝑ quã bõ ẽ deo gtus.ql Ad aliud dðm ꝙ
nõ eſt ſile de gea q bõ ẽ gratꝰ homĩ ⁊ deo.qꝛ ñ ſeꝗt᷑.ali
gs eſt Itus homi: ᷓ bonũ eſt in illo.⁊ G ẽ qꝛ gra illa ſe⸗
quit᷑ opionẽ hoĩs:qꝛ ga illa ẽ acceptatio q̃da facta ſᷣm
opĩoneʒ. Opio aũt hoĩs põt eẽ vera ⁊ falſa.Et ꝓpter h̊
ſiẽ opĩo hoĩs ñ poĩt nccio aliqð bonũ ᷣm reʒ ec in opi
nato.ſiłr nec acceptatio ſʒ opioneʒ qꝗ̃ drĩ gra ĩ hoĩe po
