ligere triturã. Ratõ aũt vocatõis q;ꝛ ad lr̃am iuxta amo comitant᷑ lepꝛam. Infectõ ſanguinis vebemẽtia moꝛbi.
rem egipti vacce ydolũ foꝛſitan coluerunt.vnde.x.oſee. ſpurcitia ſeu ĩmũdicia carnis. Contra coꝛruptionẽ ſan⸗
Vaccas bethauẽ coluerunt. vacce igit᷑ vocant᷑ irriſoꝛie. guinis abolendã ponebat᷑ ſanguis.ad ſanitatem moꝛbi
iurta illud pſal. Siles illis fiat qui faciũt ea ? oẽs qui oleum. ad emundationẽ ſpurcitie aqua viua. Dicũt aũt
„ . 2 ↄfidunt in eis. 4 Ud illud að querit᷑ quare pᷣcipiat᷑ vt ꝑ iſta nõ ſoluʒ mundebat᷑ lepꝛoſus ab ĩmundicia irre⸗
, extra caſtra ↄburat᷑. Ratõ eſi.vt cũ illa vacca offeretur gularitatis: imo etiã aliquãdo ab ip̃a coꝛruptione egri
generlis pet̃o õ perm Juolanie tudinis ꝑ miraculũ creatoꝛis.
marime abbominadũu ⁊ deteſtandũ ⁊ eluminãdum a ca⸗ 44 3.144 j
ſtris iſrł. e vo pceptũ eſt de ſanguine eiꝰ.vij. vicibo ta⸗ Lon ſequẽter reſpondẽd uz
bernaculi ſoꝛes aſpergi. Ratio eſt vt ſignificaret᷑ ꝑ hoc eſt ad obiecta circa cerimonias ſacrificioꝝ. Et pᷣmo ad
ſacriſicij enundatio ab vniuerſitate peccatoꝝ: que vni⸗ ea que obijciunt᷑ circa cerimonias ſacrificioꝝ in genera
uerſitas in ſeptenario intelligit᷑: vel que tota in ſeptena li. 4 Ad illud qð pꝛimo obijcit. quare in quadrupedi⸗
rio dierũ ↄmittit᷑ ſiebat oũt bmõi aſperſio cõtra ritum bus electa ſunt bos ouis ⁊ capꝛa. in vtroq; ſexuaſſigna
ydolatrie: que ſanguinẽ imolaticiũ totuʒ apponebat de⸗ tur multipler ratõ.qꝛ iſta ſũt que totũ quod viuũt ⁊ fũt:
monibo ad edendũ vel bibendũ 2 offerentibo.¶. Ad illð neceſſitati homĩs tribuũt. hoc eſt victui 2 veſtitui.ſi igi⸗
d. ”l ſ )ver vᷣo qð pꝛecipit᷑ ĩ crematõne vacce poni lignũ cedrinum. tur recte humana neceſſitas reſpiciat᷑. ſola iſta de aĩali⸗
“ð 6 yſopus:⁊ coccus. Rñdet᷑ ꝙ ꝓpter hoc vt in his virtꝰ ſi⸗ bus neceſſaria ſunt hoibo in victũ veſtituʒ. Cetera vᷣo
gnificatiua ſacrificij oſtenderet᷑.ꝑ lignũ em̃ cedrinuʒ qð ſuꝑſflua ſunt qᷓtuʒ ad neceſſitatẽ vite. vt poꝛcus canis ⁊
putredinẽ nõ recipit:ſed a ſe eà ppetuo repellit ⁊ odoꝛeʒ equꝰ eo ergo ipo ꝙ voluit alia ſibi offerri in ſa acrificijs.
habet ſuauitatis. OPer yſopũ em que pectꝰpurgat 7 bo⸗ abſtulit eis occaſionẽ querẽdi nõ neceſſaria.dum eis nõ
nuʒ odoꝛẽ ſpergit. Per coctũ biſ tinctũ qui coloꝛẽ ſuũ in⸗ voluit honoꝛari. AUmpliꝰ.qꝛ de quadrupedibo iſta mũ
delebilẽ ſeruat.oſtendit᷑. ꝙ ſacrificiũ illð cũ ſequela ſua diſſima ſunt:qꝛ ⁊ mũdiſſimis viuũt paſtibo ⁊ eoꝝ ĩmun⸗
ↄſeruatiuũ erat filioꝝ iſrła putꝛedine peccatoꝝ ⁊ fetoꝛe dicie etiã munde ſunt. Pꝛeterea inter omnia quadrupe
atq; decoloꝛatõne ex fide ⁊ deuotõne offerẽtiũ nõ virtute dia iſta maſuetiſſima ſunt ⁊ minoꝛi rebellione ſuſlinent
ipᷣius ſacrificij.⁊ ideo legit᷑.xix.nume.De cineribo ſacri moꝛtẽ:⁊ ideo minoꝛi periculo ĩmolantiũ. Inſu ꝑ qꝛ iſtis
licij vt ſint multitudini ſilioꝝ iſrł in cuſtodiã. Scdᷣm io aĩalibo maxime vtebant᷑: ⁊ ĩ bis erat largioꝛ benificẽtia
ſephũ ðo in cocco ſemꝑ intelligit᷑ ignis.ergo iuxta ipᷣm ↄditoꝛis erga eos. Conueniebat igit᷑ de his animalibus
in cineribo quatuoꝛ elemẽta quodãmõ ſignata ſunt. In ↄditoꝛi regrationẽ ⁊ honoꝛiſicẽtiã ꝓ beneficẽtia exhibe⸗
cedro terra: qꝛ ex terra creſcit ⁊ valde terreſtris ſubſian re. ¶ Ad illud vᷣo qð querit᷑ quaꝛe elegit de auibo tuꝛtu⸗
tie eſt ac ſolide. In yſopo aqua: qꝛ ex pluuia ſola gigni rem ⁊ colum bã:que ⁊ pᷣcepit abꝛahe vt ſibi offerret in ſa
⁊ nutriri videt᷑ yſopus. In odoꝛe ambꝛoꝝ aer maxime crificium Geñ.xv.dicenduʒ ꝙ hec pᷣcipue electa ſunt ad
Fm eos qui odoꝛẽ nõ niſi vapoꝛẽ eſſe dicũt ſeu credunt. ſacrificiũ qꝛ inter oẽs aues iſta mũda 2 manſueta ⁊ vti
Cõburunt᷑ aũt iſta quatuoꝛ in rememoꝛationẽ ꝗ deꝰ in f· lia vſibo humanis ſunt. etiam caſtitas q̃ſi ↄiugalis in
igne apparuit Moyſi pꝛimũ.⁊ ꝙ in igne data eſt lex q̃ſi colũbis.quaſi vidualis ĩ turturibo inuenit᷑.vñ p hoc ex⸗
& v q̃moꝛ elemẽtis ſacrificiũ illud offerebãt deo altiſſi⸗ pꝛeſſe dabat᷑ intelligi. ꝙ ſi hmoi requirit ĩ auibo ſibi of⸗
mo:tanqᷓ auctoꝛi elemẽtoꝝ.vel ꝓpter hoc vt quicꝗd ĩmũ ferendis:quãto foꝛtiꝰin homĩbo ſibi offerentibo.De hoc
dicie ex quocũqʒ q̃tuoꝛ elemẽtoꝝ ↄtractũ eſſet: ꝓpter hoc ðᷣo ꝙ paſſer addit᷑ in emũdatione lepꝛoſi p̃ᷣter ratõeʒ que
ſacrificiũ expiari ineelligeret᷑.i Ad illud vo qð poſtea ſupꝛa dicta eſt.poſſet ſpãlis ratõ aſſignari: qꝛ dicit᷑ paſ⸗
L obijcit᷑ de cerimonijs purqs de imũdicie ſpũalis.ſ. lepꝛe ſer ſᷣm modũ ſuũ moꝛbũ ↄſimilẽ aliqñ pati. Ratõ auteʒ
„ . XN „ dicẽdũ. Et pᷣmo ad illud qre in emũdatõne lepꝛoſi adhi generalis q̃re alia aĩalia ab iſtis voluit desſibi offerꝛi ?.
X Ore 11 berent᷑ lignũ cedrinũ yſopus:⁊ coccꝰſeu vermiculꝰ⸗ paſ quia oĩa ali genera animaliuʒ: aut ydolatre ſacrificijs
ſer vnꝰvinꝰ:vt ex eis faciat aſꝑſoꝛiũ Leui.xiiij. Hoc mõ ſuis execrabilia fecerant:aut augures vanitate obſerua
vt filo coccineo ligarent᷑ paſſer ⁊ yſopus ⸗ alligarent li⸗ tionũ ſuarũ ꝓphetiʒ auerant. aut magi veneſicis malefi⸗
gno cedrino.ita vt lignũ cedrinũ eſſet q̃ſi manuoꝛiũ aſꝑ⸗ cijs ſuis abbomiĩabilia reddiderãt. ¶ Ad illð vo qð q̃ri
ſoꝛij:y ſopus ⁊ paſſer eſſent id qð de aſꝑſoꝛio tingenduʒ tur ꝓpter quid iſta pᷣcepit interfici ⁊ cremari deus. Rñ̃⸗
erat in ſanguine alteriꝰ paſſeris ĩmolati in aquis viuis xctur “ crematio ⁊ ↄſumptio ſacrificioꝝ:moꝛtẽ ⁊ conſu⸗
41 Motandũ igit᷑ ꝙ cũ ſint q̃tuoꝛ coꝛruptões quas lepꝛa mationez reſignabat peccatoꝝ. vt ille qui aĩalia ĩmola⸗
S : e e inducit. Pꝛima ẽ putredinis. Scdᷣa fetoꝛis. Tercia in⸗ bat ⁊ cremabat facto ⁊ etiã verbo ſicut credi dicebat ſi⸗
— C Pe e (er uß ſenſibilitatis.Quarta decoloꝛatõnis.Lignũ cedrinum cut moꝛiunt᷑ ⁊ ↄſumũtur iſta aĩalia: ſic moꝛiant᷑⁊ cõſũ⸗
ponit᷑ qʒ eſt odoꝛiferũ ad ſignificandũ abolitũ fetoꝛem. mant᷑ peccata ꝓ quibo illa offerro. Pꝛeterea intentõ of⸗
yſopus que purgat pectꝰa putredine. ponebat᷑ ad ſi igni ferentium erat vel eſſe de bebat vt ſic ꝓteſtaret᷑ moꝛtis 2
ſicandũ purgata putredinẽ. Paſſer po viuꝰqui etiã poſt cremationis quã patiunt᷑ hec aĩalia iudiciũ. oſtendit q;
modũ auolare ꝑmittebat᷑:ſignificat ſanatã inſenſibilita merui ſupplicium ꝑ peccatũ meum: veniam autẽ peto a
tem: 2 reſtituta mobilitatis ⁊ ſenſibilitatis viuacitatẽ. teo ꝑ hoc ſacriſiciũ.¶¶ Ad illud vᷣo qð querit᷑ quare ĩ ſa
Aermiculꝰ vᷣo addebat᷑ ad ſignificandũ reſtitutũ coloꝛẽ crifſicio pᷣcipiebat᷑ offerꝛi ſal.nõ mel vel fermẽtů Leuiti.
rediuiuũ:⁊ hoc ꝑ beneficiũ creatoꝛis.¶¶ dᷣo paſſer al ij. Rñ. dicendũ quia mel in ydoloꝝ ſacrificijs ponebat̃
ligatus aſꝑſoꝛio viuus auolare in agrũ dimittebat᷑:cuʒ ſilꝛ fermẽtũ.ſal ᷣo nõ.¶. Ad illud vo qð queritur quaꝛe
paſſer ſit e auibo gegatim volãtibo. ſignificabat lepꝛo ſanguinẽ fundi iuſſit ⁊ ↄmedi ꝓhibuit.dicẽduzʒ ꝙ cã fuit
ſum a caſtris ſeꝑatũ ⁊ extra caſtra aliquãto tꝑe detentũ 2 ſuetudo ydolatrie que nõ ſolũ ſanguinẽ aĩaliu:ſed eti
poſt aſperſionẽ talẽ ⁊ emũdationẽ ad caſtra reuerti ⁊ in anm ſanguinẽ filioꝛum 2 filiarum ſuarum imolabant de
ſocietatem ſanoꝝ ac mũdoꝝ admitti.⸗. Ad illud vᷣo qð monijs:ſᷣm ꝙ dicit in pſał.Eſſuderũt ſanguinẽ innocen
querit᷑ quare de ſanguine ⁊ oleo pᷣceptum eſt extremũ au tem. ſanguinem filioꝝ a filiaꝝ ſuaꝝ ⁊c. Inſuꝑ ⁊ opina
ricule polliceſq; manus dextre:2 pedis dextri mundan⸗ bant᷑ ydolatre ex hoc ſe placẽ dijs ſuis.qꝙ ciꝛca ſanguinẽ
Ju.4 . b. P al. QAno ſ di tingerent᷑.aſſignat᷑ ratio iuxta lram.q; in his ꝑtibus imolantiũ de ſacrificijs vmedebant:putantes eadem ho
e E L pꝛimũ lepꝛa dinoſcit᷑ ⁊ ſentit᷑ videlicet ĩ extremo auricu⸗ ra deos ſuos ad bibendũ ſanguinẽ ↄuenire. Dicunt aũt
le dextre:⁊ in pollicibo illis.ſ.in eoꝝ inſenſibilitate ſicut quidam ꝙ hec eſt cauſa potiſſima quare ꝓhibita ſũt co⸗/

dicitur: ꝗꝓpterea pᷣceptũ eſt tale fieri in emũdatõe vt idẽ medere animal captũ a beſtia vel ſuffocatũ.videlicet/p⸗
cognoſceret᷑ eſſe oꝛdo purgationis qui erat infectionis. prter ſenguinis admixtionẽ. Tamẽ ſuffocatio modgaã
Nota etiã ꝗᷓ tres liquoꝛes huic riiui adhibebent᷑. vi⸗ erat imolandi demonijs: ⁊ ideo pꝛobibuit ↄmedi ſuffo⸗

— Ius Liese
* * tane

— DLCEEE

— 2 ⸗ P.(
f. 5́— x. efe) 5 A 7 2 le.
. „ . ſl ..
NE een „„ „
ſe⸗ .„ n EC 4 ,„Welep ) *

. N.4 fornt . . pChe1⸗.

7
. 4 der
.

he
b
Nn
di
n

ͦ⸗
ni

ſ

4
D 7

(ANA . . 5 Pe M

D

catũ. Ad illud do qð querit᷑ ꝓpter quid adipẽ ſacrifi
cioꝝ ſibi ſoli de ſacrificijs deus retinuit.tri plex cã aſſi⸗
gnatur. Pꝛima qꝛ ydolatre facicbt contrariũ. Deut᷑.
xxxij.de quoꝝ victimis comedebãt adipes. Secũda vt
in di ſacrificijs gule tetrabent᷑:et offerẽ ti ſobꝛietas
ſeruaret᷑. Tercia honoꝛificentia cæi:qui in oblatõe poꝛ
coꝛũ et pinguiũ debuit honoꝛari.minueret᷑ aũt eius ho⸗
noꝛ in ſacriricijs.ſi ꝑs ei deterioꝛ offerret᷑.¶ Si aũt que
rat᷑ quare pectuſculũ et armũ dextrũ in partẽ voluit ce
dere ſacerdotũ.aſſignat᷑ ratio l̃alis: vicʒ elongatio ab
ydolatria:et ſpaliter ab ea ꝑte que adhuc ſpatulomãtia
nũcupat᷑ quã marxie ĩ ſpatulis aĩaliũ ĩmolaticioꝝ exer⸗
cebant. Ad illud dᷣo qð querit᷑ de mõ imolandi et oc-
cidẽdi. Reſpondet᷑ iuxta lr̃am nullã aliã fuiſſe cauſazʒ
q elongatõem ab ydolatria:qꝛ alios modos habebant
ydolatre occidendi aĩalia ĩmolanda.⸗: AVo illud vo qð
querit᷑ quare ĩ aĩalibo ſacrificãdis pᷣcepit vt abſq; macu
la eẽnt. Reſpõdet᷑ ꝙ ratio huiꝰ fuit honoꝛ deiiꝗ oʒ de p⸗
cipuis honoꝛari.ſᷣm qð dr̃ ¶Dał.j.Si offeratis cecum
claudũ vel languidũ:nõne malũ eſt offerre illð duci tuo
ſi placuerit ei.quaſi dicat nõ placebit ei.

Poſtea reſpondendum eſt
ad illud qð obijcit᷑ de ſacrificijs in ſpãli. Et pꝛĩo ad illð
qð obijcit᷑ de ſacrificio ſolenni hyrcoꝝ et vituli in feſio
ꝓitiationis de quo.xvj.leui.Qotandũ igit᷑ ꝙ illð eꝛat
generale ſacrificiũ ad expiatõem oĩm peccatoꝝ totius
populi ſemel in ãno. Ad banc aũt expiatõʒ aſſumebant᷑

hyrei duo:et cõueniẽter aſſumebat᷑ hyrcꝰ.qꝛ fetidus eſt

in ſe et de pilis eius fiũt veſtimẽta pũgentia: vt facile ex
hoc intelligeret᷑ fetoꝛ et immũdieia: et aculei peccatoꝝ
Hoꝝ aũt byrcoꝝ alter cremabat᷑:alter in deſertũ mitte
bat᷑:vt inſinuarent᷑ duo modi abolitõis peccatoꝝ. vnꝰ
ẽ dclinũdo ſeu fugãdo ꝑ cautelã.et hic ſigficabat᷑ ĩ byr
co ꝗ emittebat᷑ in deſertũ.vñ dictus ẽ emiſſariꝰ. Aliꝰmo

dus ẽ cõſumptio peccatoꝝ ꝑ penitẽtiã:et bhic ſignificaba

tur ꝑ ſacrificiũ alteriꝰ hyrci ꝗ cremabat᷑ in holocauſtũ
¶Ao illud ̊ qð querit᷑ de hyrco emiſſario qũo poꝛtare
peta dicebat᷑.dðᷣm ꝙ ſignũ ꝓ veritate hoc ẽ ſignato ac⸗
cipit᷑:quẽadmodũ aliꝗs dr ſcribi.cũ eius nomẽ ſcribit᷑:
et ſic ſup dictů ẽ:ꝙ hoſtie ſigna et figure erãt peccatoꝝ:
ita eiectio ſeu fugatio hoſtie ĩ hyrco emiſſario.fugatõʒ
et declinatõem ſignificabat pctoꝝ:quẽadmodũ moꝛs ⁊
crematõ alteriꝰbyrci expᷣmebat ↄſumptõʒ pctcoꝝ. Si
aũt querat᷑ qꝗd erat.ꝙ ſacerdos impᷣcabatuꝛ capiti byrci
ꝓli pcta:et que eẽt oꝛatio q̃ ſuꝑ eũ fundebat᷑.Reſpodet
ꝙ ſiẽ dr leui᷑ xvj. Sacerdos cõfitebat᷑ omes iniꝗtates
filioꝝ iſrahel.poſita vtraq; manu ſuꝑ caput byrci emit
tendi.et imp̃cans capiti eius.qð duobo modis intelligẽ
Vno mõ qꝛ dicebat ſic ſacerdos ad hyrcũ.ſuꝑ caput iu
um ſint om̃ia pctᷣa iſta.ſeu capiti tuo imputet ea teus et
nõ filijs iſrł. Alio mõ qꝛ ꝑſcripturã cĩm pctoꝝ.i.om̃ia
peccata in vniuerſo cõtinentẽ imponebat vel ligabat ſu⸗
per caput eius.et tũc emittebat eum ꝑ hoĩem paratum
ad hoc.et ſicut diſpꝑebat vel reuoꝛatꝰ a beſtijs vel facius
ſilueſtris byrcus ille.ita diſparẽ credebãt peccata ſua
ꝑ bmõi ritum. ¶¶ Ao illud vᷣo qð queꝛit᷑ de oꝛone.Reſpõ
vtur qꝛ oꝛatio que fundebat᷑ ſuꝑ byrcũ hmõi fuiſſe vr.
Sicut tu eijceris et longe efficeris a ꝓplo iſto:ita fiat de
peccato eoꝝ. Ael ſicut tu liber et ſanꝰ et imunis a mon
te et a leſione euadis et emitteris: ita liber et immums
ſiat populus iſte a peccatis. Eodeʒ modo ſuꝑ vitulum:
ſicut tu cremaris et cõſũmaris:ita cõſũmantur peccata
populi iſtiuo.⸗ Ad illud ðᷣo quod queritur q̃re emitte⸗
batur in deſertum. Reſponſio qꝛ deſerta omia volcbat
deus eſſe immunda.et abhommabilia reddere per hyr⸗
cum emiſſarium:tum qꝛ maleſici et vdolatre deſerta ꝓpt
hoc maxĩe frequẽtabãt vt audiuent ibi reſponſa demonũ
eiſq; ibidem ĩmolarent.ſicut adbuc multi faciunt.vnde
quidam magus in libꝛo ſuo te magicis dicit ſe traſiſſe
cauſa philoʒophandi ad loca deſtinata vł deſtituta om⸗

aAEr

ni habitatoꝛe:habitaſſeq; ibi cum iubabitantibo lucem
ſex luſtris annoꝝ et ab eiſdem didiciſſe:que in eodeʒ li⸗
bꝛo conſcripſit:tum foꝛſitan ꝓpter hoc:q; i ſpẽ byrcoꝝ
ſeu capꝛaꝝ in deſertis demones apparebãt.ſicut legituꝛ

in vita beati Anthonij abbatis.vnde ꝗpter fannos ⁊ ſa

tyros qui ibi in ſpecie hy rcoꝝ frequẽter homibo illude

bant et adbuc illudere non ceſſant:voluit ibi inſinuare
deus in hyrco emiſſario:vt quemadmodum byreꝰ emil
ſarius abſq; cuſtode relinquebat᷑ in deſerto expoſitꝰ be⸗

ſtijs deſerti ad deuoꝛanduʒ ꝓpter peccata que in figura

poꝛtabat:ſic populus oneratus peccatis a ceo cuſtode
ac defenſoꝛe ſuo txrelictus:beſtijs maloꝝ regnoꝛui ſeu
pꝛincipũ inimicarũ nationũ:q̃ſi quibuſdam beſtijs diri
piendus ac dilacerandus eſſet.4. Ad illud vo qð poſſet
obijci quare qui tangerent hmõi hoſtias decernant᷑ eſſe
immundi. Reſpondetur vt in hoc doceret eos deus pa⸗
tenter qlonge eos vellet eſſe a peccatis:qui heſtias que
figure peccatoꝝ erãt tangere immundum eẽ iudicabat.
4Ad illud vᷣo quod obijcitur quare AHaron pꝛo ſe ⁊ pꝛo
domo ſua vitulum iubetur offerre.dicendum ꝙ iuxta lit
teram volebat eum deus eſſle ſine metu de peccato vituli
conſflatilis:quem ipe filijs iſrahel conflauerat. Pꝛete⸗

rea potuit eſſe in ſugillationem ydolatrie:qua ĩ egypto

bos colebatur.vnde occiſionem bouis et imolationem
ſibi peſtiferam ſuſpicabantur egyptij. Decuit autem do
etoꝛem legis:et diuini cultus ſacerdotem exemplo ſuo
ſuperſtitionem hmõi eliminare.4 Si autem queratur
quare extra caſtra cum fimo et pellibue comburet᷑ byr
cus et vitulus. Reſpondetur iuxta litteꝛam.ꝙ hoc iuſſũ
eſt fieri in hoꝛroꝛem et abbominationem peccatoꝛum.

Pꝛeterea factum eſt contra ydolatriam qua colebatur

ignis in qua pꝛopter honoꝛem ignis cremari ſacriſicia
non ſinebantur extra caſtra:ne deum ſuum.id ẽ ignem
a caſtris ſuis eijcere viderentur. Amplius factum eſt

pꝛopter honoꝛem tabernaculi ne pelles et fimus talis

ſacrificij altaris honoꝛem et reuerentiam minuerent.
Ad aliud vᷣo quod poſtea queritur de ſacrificio ʒelo⸗
tipie.õndũ ꝙ voluit deꝰtali ſacrificio reuelari occul⸗

ta adulteria miierũ:vt adulterari metuerẽt.⁊ ne mariti

ſuſpectas vxoꝛes occideꝛẽt ⁊ notũ erat accidẽ miraculũ
de inflatõe vẽtris:et putrefactõe femoꝛis coꝛrupte mu⸗
lieris.¶ Ad illð qð q̃rit᷑ q̃re farine oꝛdeacee ſm ritũ ali
arũ oblationũ non adiunget᷑ thus vel oleum. Reſpõde⸗
tur iuxta litterã · ꝙ boc fiebat vt viris eſſet ruboꝛi bmõi
ſacriſicium.tum pꝛopter hoc quia deo non offerri ex de⸗
uotione:oſtendebatur per hoc ipᷣm ꝙ nec oleum nec thꝰ

babebat:tum quia vile erat in ſe et omnium ſacriſicio⸗

rum pauꝑrimum. Pꝛeterea noluit deus ſacerdotibo in

—

parte iſta dare occaſionem cuꝑiditatis: et hoc ne inuita

rent homines ad hmõi ſacrificium offerendum. quod
non tam honoꝛificentia dei exigebat qᷓ; viroꝛum malicia
extoꝛquebat.¶ Ad aliud vᷣo quod queritur de ſacrificio
ſimile comſparſe oleo et panum.Leuit᷑.ij. Reſpondetur

ꝙ; hmõi ſacrificij ad litteram cauſam fuiſſe videtur: vt

fieret filijs iſrabel rememoꝛatio mãne: quam pluerat
illis deus in deſerto:et quomodo manna pauerat eos.
xl.annis. babebat autem ſapoꝛem.quaſi panis oleacei
ſicut habetur ¶ Lume. xj. PReſpondendum eſt conſe⸗
quenter ad obiecta circa ceremonias taber naculi et al
taris.Et pꝛimo ad illud quod obijcitur de altari.MNo⸗
tandum ꝙ ſicut quidam conuenienter dixerunt. Alta⸗

re eſt diuini honoꝛis titulus:et memoꝛiale adoꝛantiuʒ

pꝛopiciatoꝛium oblationum ſanctificatoꝛium.ſpiritua
lis communionis et refectionis menſa eſt. In quibus
quatuoꝛ altaris officia oſtenduntur. Pꝛimum ẽ honoꝛ
dei et memoꝛia.ſᷣm quod ſcriptum eſt Geñ.xxviij. ⸗

JYacob erexit lapidem in titulum. Secũdum ẽ vt in eo

pꝛopicietur deus ad ipᷣm fugientibus ſingularibus et
in eo adoꝛantibus.ſᷣm ꝙ oſtendit᷑ Leuit᷑.iij.et.iiij. Ter
cium eſt ſanctificatio munerum et offerentium in eo.
vnde ipᷣa munera dicebantur ſanctificata et cõſecrata

t 1 b. (i P N neree „

——

— ⸗ ar . 2 toPen

RN 7154 5 mb n AA

ALtRNZ. 6.

3

Qlen KEine. eY

.

„

—
—
7

—)

— X Cert .
èð Po 4

„

4

6

4
*

aꝛ⸗ Atazs yolemſvz

*&
Ai⸗

(czνnονzρ Inb wact

ate le oa ſ eð3E

Leuit᷑.xxij. Quartũ eſt ſpũalis refectio et ceõmunio ꝓpt᷑
qð eſt ediſicatũ altare.vñ dicit᷑j.ad coꝝ.ix. Qui altaꝛi
veſeruiũt cum altari ꝑticipant᷑.et ad heb.xiij. Habemꝰ
altare de quo edere nõ habent poteſtatẽ qui tabernactło
coꝛpoꝛis deſeruiũt. Ratio aũt diſtinctõis hoꝝ qu atuoꝛ
officioꝝ altaris eſt impetratio a deo ꝑfecte oꝛdinatõnis
ꝓ miniſteriũ altaris ad deum et ad ſeipᷣm ⁊ ad pꝛoximũ
Ad eum ꝑ honoꝛificentiã et memoꝛiã. Ad ſeipm per
ꝓpitiationẽ in remiſſionẽ peccatoꝝ·et ꝑ ſanctificatõem
in diſpoſitione ad bonũ. Ad ꝓximũ ꝑ coĩonem religio⸗
nis in ꝑticipatione ſacrificij ſm diuinũ cultum. 4/ Dd il
lud vo qð obijcit᷑ qꝛ pꝛecipit᷑ Exo.xx.Nieri altare de ter

ra. Reſpondet᷑ ꝙ ꝓpter eliminatõem ↄſuetudinis ydo⸗

latrie. ydolatre nq; altaria magnifice ſtructure edifi⸗

cabant ydolis:vt ex boc magis reuerendã ydolatriã fa⸗

cerent. Eadem de cã ꝓhibuit altare ex ſectis lapidibus

edificare.et ne refricaret eis memoꝛia ydolatrie. Adeo
em̃ voluit memoꝛiã ydoloꝝ aboleꝛi a coꝛdibo eoꝝ:vt nec
aurũ nec argẽtũ ydoloꝝ ꝑmitteret eos babere i aliquẽ
vſum. ſicut legit᷑ dut.vij. Ande nota ꝙ ꝓpter eandẽ cãam
ꝓhibuit nemus plantari iuxta altare. Deut.xvj . Con⸗
ſuetudo em̃ erat ydolatraꝝ ſub arboꝛibo ydolatriã exer
cere: vt ip̃a locoꝝ amenitas eos ad ydolatriã ꝓuocaẽt
In ipis etiã arboꝛibo ſculpebant᷑ vel pingebant᷑ imagi⸗
nes demonũ ad ydolatriã exercendaʒ. 4 Ad illud vo ꝙ
ꝓbibuit gradus fieri ad altare. eadem ratio aſſignat᷑.
qꝛ ſeʒ gãdus habebãt altaꝛia ydoloꝝ in quibo ſinguli ſin
gulas ſtatõnes ? genuſlexiones facie bant. Ad illð ðᷣo
ꝙ querebat᷑ de hoc qdð additur ne videat᷑ tuꝛpitudo tua.
dicunt ꝙ tꝑibo illis nota erat hec turpitudo in ſeruitio
ydoli:qð vocabat᷑ pauoꝛ:cui pudendis diſ. cooꝑtis ſacꝛi
ficabat᷑. Et ſᷣm hoc dicũt ꝙ vnũ mandatũ eſt ꝑ ſe ne vi⸗
cæatur turpitudo tua. Qua etiã rõne ita artiſſime pꝛece
ptuz. exo. xxviij.ꝙ ſaceꝛdotes habeãt femĩalia linea ꝗbo
oꝑiant carnẽ turpitudis ſue qũ appꝛopi nquãt ad altare
et miſtrent ne inigꝗtatis rei moꝛant᷑. ¶¶ Ao illð vo quod
querit᷑ de poſitione altaris holocauſtoꝝ ſub diuo. Ke⸗
ſpondet᷑ ꝙ boc fuit ꝗꝓpter diſſimilitudiem cultus dei 20
ydolatriã:qꝛ altaria y doloꝝ intra tẽpla ipoꝝ erant In
conſtitutõne duplicis: altaris bolocauſti et altaris thi
miamatis. Quoꝝ vnũ erat extra tabernaculuz ſuꝑ qð
offerebat᷑ ſacriſiciũ carniuz ſcʒ holocauſtoꝝ. Aliud vo
erat intra tabernaculũ ſuꝑ qꝗð offerebat᷑ ĩcenſum ⁊ thi
miama expumebat᷑ duplex ſacrificiũ deo offerendũ.vili
bile exterius in crematõne carnis. IJnuiſibile interius
in contritione ſeu deuotione coꝛdis. Pꝛeterea oſtende⸗
batur nõ ſufficere ſacrificiũ pecoꝝ qð offeꝛebat᷑ ſuꝑ alta
re holocauſtoꝝ:ſed neceſſaria erat fides et deuotio cari
tatis et oꝛonis ad deum. que deſignat᷑ ꝑ incenſum vt in
põ.Dirigat᷑ oꝛo mea ſic incenſũ in ↄſpe.t.dñe. Dein⸗
de reſpõdendũ ẽ ad obiecta circa cerimonias taberna⸗
culi.Et pꝛimo ad illð qð querit᷑ de poſitõne frontis ta⸗
bernacuili ad occidentẽ.Adqð dõm ꝙ ratio poſitõis fu
it ad declinãdã ydolatriã ſolis. Adoꝛatoꝛes em̃ ſoł ipᷣm

ſolẽ ad oꝛiẽtẽ ĩcurnati adoꝛabãt.ſᷣm ꝙ legit᷑ Eʒech.viij

Dꝛ int᷑ veſtibulũ ⁊ altare erãt.xxv. viri doꝛſa habentes
ad templũ et facies ad oꝛientẽ:a adoꝛabãt ad oꝛtũ ſolis
voluit ergo deꝰ adoꝛatoꝛes ſuos doꝛſum veꝛtere ad oꝛtũ
ſolis vt culturã ſolis abhomĩabilẽ redderet.4! Ad illð
vᷣo qð querit᷑ poſtea qꝗᷓ fuerit ratõ oꝑimẽtoꝝ q̃tuoꝛ taber
naculi coꝛtinaꝝ.ſcʒ ſagoꝝ pelliũ rubꝛicataꝝ·pelliũ ia⸗
cincthĩaꝝ. Rñdet᷑ r̃m Joſephũ.ꝙ coꝛtine q̃ coloꝛi di
uerſis mira varietate erãt intexte:expꝛimebãat celũ ſyde
reum. Saga ſuper coꝛtinas: aquas que ſunt ſupra fir⸗
mamentum. pelles rubricate ſuper ſaga: celum empirx
reuʒ ĩ quo lunt angeli.pelles iacincthine:celũ ſupremũ
vbi deus ſuper omnia.4 Ad aliud vo quod querit᷑.que
erat ratio diſtinctionis tabernaculi in duas partes ꝑ
velum quatuoꝛ coloꝝ in ſcta et ſccaſanctoꝛum. Reſpon
der m Joſephũ ꝙ tabernaculũ fignrã totius mũdi ge⸗

rebat.Et ꝓpter hoc adoꝛantes in eo ſe deum et dominũ
mundi eoipo adoꝛari ꝓfitebant᷑.vnde quaſi tabernacu⸗
lum dei totus mundus dicitur: ꝓpter quod dicitur ĩ pẽ.
In circuitu eius tabernaculum eius.4. SVartes tabeꝛna
culi duos mundos ſeu duas partes expꝛimebant vniueꝛ
ſi. videlicet mundum ſ pãalem ſen ſeculum altiug. 2 mũ
dũ ſenſibilẽ ſeu ſeculũ inferiꝰ.¶ Oꝛaculũ at᷑ ſeu ſanctuʒ
ſanctoruʒ qð abſcondebatur populo:vbi erat propicia
torium. archa ⁊ due imagines cherubin: in quaruʒ me
dio dominus apparebat: ſignificabat ſeculum altius ha
bitationem ⁊ patriam ſpiritualium ſpᷣſtatiarum ſeu an
geloꝝ quibo deus apparet ſicut eſt. Pars vo alia qᷓ dice
bat᷑ ſancta ſignificabat mundum ſenſibilłẽ: ꝗſeꝑatur et
diſtinguitur a mundo ſpirituali per velũ.̊ eſt per ip̃aʒ
natura 7 varietatem q̃tuoꝛ elementoꝝ:qð velut qͥddam
velũ eſt ad velandum z abſcondendum habitationem 2
patriam angeloꝝ.ita ꝙ non poterit ab hominibo videꝛi
donec ablatum fuerit illud velamen: hoc eſt variatio qᷓ
tuoꝛ elementorum in generatione corruptione.⁊ hoc
pro parte dicit apłs ad Hebꝛe.x. boc ſigniſicante ſpiri
tuſancto nondum propalatam eſſe ſanctoꝝ viam. lnðᷣ
ſm JYoſephũ varietas quatuor coloꝝ deſignabat varie
tatem quatuoꝛ elementoꝝ. Coloꝛ coccineꝰ preſiqurabat
ignem. purpuꝛeus aquam: quia er ſanguine muricis ꝗ
eſt piſcis marinus tingitur. Jacinctus qui eſt aerij co⸗
loꝛis ipm aerem. Pyſlinus terrã:quia byſſus ĩ tra gi⸗
gnit᷑. ¶ Ad illud quod querit᷑ ð poſitõe cãdelabꝛi ⁊ mẽ⸗
fe. Rñdet᷑ iux lr̃am:qꝛ iõ ponebat᷑ cãdelabꝝ ⁊ mẽſe ĩ ta
bernacło:vt adoꝛãtes ĩ eo lucẽ ⁊ nutrimtũ q̃ maxime ſũt
bomini ſalubꝛia adeo vt per ipſum ſeruitium ſe obtine⸗
re ſperarent.vñ horum ſe datorem luminis.ſ.⸗ nutrim̃
ti voluit deſignarc. oſtendendo ꝙ in domo eius iſta ba⸗
bundãt.vñ Maruc.iij. Diſce vbi ſit lõgiturnitas vite:⁊
victus.vbi ſit lumẽ oculoꝝ ⁊ pax. Lõgiturnitas vite et
victus in panibus pꝛopoſitionis.⁊ renouatõne ipᷣoruz
lumen in candelabro luminis. Par vo poteſt intelligi ĩ
hoc ꝙ adiungebatur ſcilicet ĩ altaꝛi thimiamatis:quod
iat ãlr inſtitutum propter ſacrificium ozonis offen⸗
dum ad impetrandam pacem ⁊ recõciliatõnem populi
ad deũ. 4 Alij dicũt iuxta Joſephũ. ꝙ candelabrũ lumi
nis qꝗðᷣ hẽbat ſeptem bꝛachia:figura erat. vij planetaꝝ.
Aldẽſa vo eſce ⁊ ſuſiẽtatõis. In B̊ voluit iſinuare denʒ
eſſe cui ſeptem planete ſeruiunt: 2 quia ipſe deus eſt da⸗
tor eſce non ceres.et pꝛopter hoc nec planetis nec cere⸗
ri:ſed ſoli deo eſt ſeruiendum. Inde etiam erat ꝙ can⸗

telabrum ſeptem lucernarum ponebatur ad parteʒ au
ſir alẽ a ſiniſtris adorantium et immolantium:ne ſi ſta⸗
ret ante eos: adorationes ⁊ immolationes que deo fie⸗

bant in ydolatriam ſeptem planetarum fieri videren⸗
tur. Simili modo menſa propoſitionis ponebatur ad
partem aquilonarem. Mam in ſacris lune panes offe⸗
rebantur ſicut oſtẽditur teſtimonio Hieremie ſeptimo.
vbt dicitur ꝙ mulieres faciebant placentas regine celi
Sed cum menſa panum in ydolio vbi colebatur luna:
ponebatur.recte ante ipſum ydolum lune.ideo in tabeꝛ
naculo domini non poſita eſt directe ante ipſum oracu⸗
lum:ſed ad aquilonem. Preterea vnicuiq; panum illo⸗
rum ſuperpoſita eſt patena aurea 2 pugilſus thuris: ꝓ
pter diſſimilitudinem a cultu ydolatrie. 4 Ad illud vo
quod queritur de adiunctione altaris thimiamatis iaʒ
reſponſum eſt. Qam menſa ſuſlentationem vite a deo q
ad vegetabilem. Candelabrum vᷣo luminis illuſtratio⸗
nem a deo quo ad ſenſibilem. Altare vo thimiamatis
pacem a deo quo ad conſcientiam anime. et partem ra
tionalem exprimebant. 4 Ad aliud vᷣo quod queritur
q̃ erat rõ collocationis arche⸗ cherubin ĩ abdito rñſio
?:qꝛ ꝓpter cautelã ydolatrie femẽ: ne a pploꝗ ꝓnꝰ eꝛat
ad ydolatriã leuiſſima occaſiõe ſi eis paterẽt adoꝛarẽt·
Qui em̃ imaginẽ vituli pauloañ adoꝛaueꝛãt: qualr ſe
ab adoꝛatõe arcbe ſuꝑ quam deus dabat rñſa 2 ãgelox

S 4 NW. A “ 9

NMNMueſtio

imaginẽ cõtinerent. ꝓpterea eis dici Deut.iiij. Lon vi
diſtis aliquã ſimilitudiem in die qua locutꝰ ẽ vobis do⸗
minus:ne foꝛte decepti faciatis vobis ſculptã ſimilitu⸗
dinem aut imagiem 2 adoꝛetis ea.¶ Ad illud qð queri⸗
tur vltimo de rõe cõpoſitõis thimiamatis:et olei vnctio
nis. Mꝛeuiter dᷣm. ꝙ m lr̃am ratio fuit honoꝛiſicẽtia
tabernaculi et cultus dinini. vt ſcʒ flagrãtia odoꝛis thi⸗
miamatis attrahberẽtur ad deuotoem:et fꝛequẽtationezʒ
tabernaculi et adoꝛandũ deũ. vnctõne vo olei qua cõſe⸗
crabat᷑ tabernaculũ:et alia que erãt ad officiũ cultꝰmo
uerent᷑ ad reuerẽtiam cultus et ſacroꝛum.

Lonſequẽter eſt reſponde/
re ad queſita circa oꝛdi natõezʒ miſtroꝛũ.Et pꝛimo ad il
lud qð querebat᷑ quare habẽs maculã nõ poterat ad mi
niſteriũ ꝓmoueri et ratio ẽ. honoꝛificẽtia cultꝰ vei: ne ſi
miſter br̃et aliquã notabilẽ defoꝛmitatẽ. vilificaret᷑ cul⸗
tꝰci apð ſimplices.vñ et tũc plures tdefoꝛmitates ĩtro
ducebãt irregularitatẽ:que nõ mõ introducerẽt:qꝛ faci⸗
lius ille płus recederet a cultu dei qᷓ; ꝓtus xpᷣianꝰ ſi mi
niſtros eius cõtemptibiles iudicaret. ꝗ Ad aliud vᷣo qð
querit᷑ q̃re ĩ cõſecratõe ſacerdotis vngit᷑ extremũ dextre
auricule.et pollices manꝰ dextre et pedis.Reſpondẽdũ
vt mõſtraret᷑ ꝙ ex ↄſecratõe deberet ſacerdos eẽ totalit
cõuerſus ad deũ:et qtũ ad attentõʒ ſen intentõʒ intelle⸗
ctus:que deſignat᷑ ĩ dertra auricula:et qtũ ad aꝓpꝛoba⸗
tõem affectꝰ qua deſignat᷑ ĩ pollice pedis verxtre et qᷓtuʒ
ad intentõem effectꝰ:q̃ deſignat᷑ ĩ pollice manus dextre.
4 Ad aliud vo qð querit᷑ te rõe effuſioĩs olei ſuꝑ caput
Aaron oↄſecrãdi. Reſpõdendũ ad expꝛimẽdũ ꝙ ex vi cõ⸗
ſecratõis accipiebat ptatem alios cõſecrãdi et oꝛdinãdi
in ſacerdotiũ.vt ab ipᷣo derinaret᷑ auctoꝛitas: ꝗ erat ſũ⸗
mus põtifex ĩ minoꝛes ſacerdotes:ſic a capite oleum in
mẽbꝛa defluebat. 4 Ad aliud dᷣo qð querit᷑ de oblatõne
triũ aĩaliũ ⁊ caniſtri azimoꝝ euit᷑.viij.dðm ꝙ vitulus
ꝓ pct᷑o offerebat᷑ in ↄſecratoe ſacerdotis: ĩ memoꝛiã re⸗
miſſiois peccati adoꝛatõis vituli cui cõſenſit Aaron et ĩ

lv.

batur in veſie pontificis. Jemialia linea et tunica linea
ſeu byſſina terram fignrabant. Malthei vo circũuolu⸗
tionẽ occeani.Tunica iacinctina ipᷣo coloꝛe aerem pᷣfe⸗
rebat. Per tintinabula tonitruum. Per malogranata
coꝛruſcatõnes ſignificabantur Su ꝑbumerale ſui vari

etate celum ſyderiũ.Ouo ſardonices.duo bhemiſperia
vel ſolem et lunam. Duodecim gẽme ĩ pectoꝛe.xij.ſigna
in zody aco. et pulcre qð ĩ medio erat appellabatur rati
onale.Ratione em̃ cuncta ſunt plena et terrena per ce

leſtia diſponũtur.Cydaris celũ empireũ. Lamina au-

rea deum oĩbo p̃ſidẽtẽ.tñ nõ vr hec ſignatio zeire Di⸗
cẽdũ ꝗ̊ ꝙ varietates veſtimtoꝝ deſiãbat varietatẽ vᷣtutũ
gqbo opoꝛtebat põtificẽ eẽ munitũ. Rmialia ſigniticabãt
cõtinentiã.Tunica byſſina:q multis tonſionibo ꝑueĩt
ad candoꝛẽ. Per moꝛtificatõem carnis mundiciã inte⸗
rioꝛem. Haltheus ꝗ ſtringit ventrem cõtinentiam aut
abſtinentiam. Tunica iacinctina que ẽ exterioꝛ ⁊ ethe
rei coloꝛis cõuerſetõem celicam. Cingulum vo quo tu⸗
nica ſtringitur cõuerſationis modeſtiã. Suꝑhumerale
mandatoꝝ obedientiã. Rõnale vᷣo diuinã ſciam. Cyda
ris intentõem bone volũtatis. Lamina cui nomen dei
inſcribitur memoꝛia ſeu meditatio dei iugis figurabat᷑
Ad illud quod queritur de veſtimentis mĩoꝝ ſacerdo
tum.dicendum ꝙ feminalia cõtinentiaʒ. Lunica linea
mundiciã. Maltheus modeſtiam. Mitra capitis inten
tionem rectã. Ad illud quod queritur de leuitis.dicen
dum ꝙ aſperguntur aqua luſtratõnis ad ſignificanduʒ
mundiciam mentis ab immundicia culpe. Radunt vo
pilos ad ſignificandum pꝛeciſionem ſuperfluitatis. La
uant veſtimenta ad expꝛeſſionem mundicie in conuerſa

tione. Et hec ſufficiant de cerimonijs circa diſpoſinonẽ

miniſtroꝛum.Mam magis pertinent ad moꝛalem iſtru⸗
ctionem rõnes talium q; ad diſputatõs. Vltimo bꝛe

uiter reſpondendum ad obiecta circa cerimonias ſolen

nitatum. dicendum igitur ꝙ inſtitutiones ſolennitatuz
eꝛant ĩ memoꝛiã potẽtie:ſi apie: iuſticie:mĩe.ↄditoꝛis. Ad
mẽoꝛiã potẽtie er̃t tria feſta.ſabbatũ.eomeiĩa.paſcha.

õõ

deteſtatõem erroꝛis.Aries ĩ holocauſtũ offerebat᷑ ĩ me⸗
moꝛiã obediẽtie et amoꝛis:exq̊ voluit Abꝛahã filiũ ĩmo
lare:ſᷣ tñ ꝓ illo obtulit arietẽ cuiꝰ amoꝛis et obedientie
ſciret ſacerdos ſe debere eẽ imitatoꝛẽ. Aries vᷣo ĩ cõſecꝛa
tione vt ſciret ſacerdos ſe ↄſecratũ ĩ honoꝛẽ illiꝰ ꝗ ꝑſan⸗

Sʒ ſabbatũ ĩ mẽoꝛiã potẽtie cꝛeantis om̃ia ſex diebus ¶at⸗ „
ſeptima quieſcentis.ieomenia in memoꝛiam potente imneone
gubernantis:que gubernatio marime apparet in pꝛinii
pio cuiuſlibet mẽſis ĩ renouatione curſus lunaris. pa DW
ſcha in memoꝛiam potentie liberantis a malis egyptie —

G guĩiem agni ꝗ eſt arietini generis ĩ egipto ſaluabat pꝛi⸗ ſeruitutis. Ad memoꝛiam vᷣo ſapientie dei que claruit äl
⸗ mogenita iſrahel.ꝓ quibo pꝛimogenitis aſſumebãt᷑ ad in latione legis inſtituta eſi penthecoſtes quod eſt feſtũ
6 diuinũ cultũ ſacerdotes et leuite ¶ Qu.iij. Caniſiꝛum uo latõnis legis quinquageſimo die poſt exitum de egypto 5⸗ .
1 panis vt ſciret ſacerdos ſe aſſumptũ ad illiꝰ ſeruitiũ: ꝗ Ad memoꝛiam vo iuſticie inſtituta erat ſolẽnitas tuba * 4 E — — ——ð
7

pane celeſti hoc ẽ mãna aluit filios iſrł in deſerto.xvj.
exo.vt ꝗ̊ᷣ q̃tuoꝛ firmiſſime impꝛimerent᷑ in aimo ſacerdo
tis:q̃tuoꝛ illa offerebant᷑.duo vt impꝛimerẽt᷑ timoꝛ et re
uerẽtia iuſticie.DOuo vt impꝛimerẽt᷑ ſpes et amoꝛ miſeri
coꝛdie.Vitulus ꝓ peccato reducebat memoꝛiaʒ iuſticie
diuiĩe puniẽtis malos adoꝛatoꝛes vituli.Exo.xxxij.Ari
es in holocauſtũ memoꝛiã iuſticie ꝓbantis ſeu tẽptãtis
bonos:vt abꝛahã.Geñ.xxij. Uries ↄſecratõis amoꝛem
miſcvie liberantis a malo vt filios iſrł ꝑ ſanguinẽ agni

rum:et ſolennitas expiationis.ſed ſolennitas tubaruʒ Gan
in memoꝛiam iuſticie pꝛobantis bonos.Erat em̃ in re⸗
coꝛdationem pꝛobationis abꝛahbe.quando pꝛeceptum ẽ
ei immolare yſaac:et aries pꝛo eo immolatus eſt. So⸗
lennitas pꝛopitiationis in memoꝛiaʒ iuſticie punientis
malos:et pꝛopiciantis penitentibus. Erat em̃ inſtituta
in recoꝛdationem ſeueritatis in punitione populi pꝛo 22
adoꝛatione vituli/ Ad memoꝛiam voo miſericoꝛdie cõſer NJ. s
uantis iſrabel in teſerto. ſolennitas tabernaculoum. “ .

Loerp oe

Exo.xij.Caniſtrũ aʒimoꝝ amoꝛẽ miſcðie ſuſſẽtãtis be⸗
neficio vt filios iſr łvel mãna in deſerto Exo. xvj. ¶Ad
aliud pᷣo quod querit᷑:q̃re in cõſecratõne tradebat᷑ ſacer

Ad memoꝛiam miſericoꝛdie congregantis populum il
rahel in terra pꝛomiſſionis.ſolennitas cetus atʒ colle⸗

cte.

L doti adeps. armus dexter ⁊c. Reſpõſio ẽ. ꝙ ꝓpter h ot
lſciret ſacerdos ſe accepiſſe ex ↄſecꝛatõe duplicẽ ptatẽ.ſcʒ
poteſtatem deo offerẽdi ſacriſiciũ quã ſigniſicabat acce⸗
ptio adipis:et poteſtatẽ accipiẽdi ſtipẽdiũ de ſacrificijs
ad ſuũ victũ.et h̊ ſigficabat acceptio armi et pecoꝛis.
Deinde rñdẽdũ ad obiecta circa cerimoĩas oꝛnatꝰſa.

Nueſtio. lvvj. de numero

et differentig cerimonialium.

Onſequẽter querẽ

dum eſi de numero et differentia ceri⸗

veſtimentoꝝ ſummi ſacerdotis ſᷣm Joſephũ.ſigurabat
ipᷣm eſſe miniſtrũ et pontificẽ vniuerſoꝝ conditoriu.vñ
Fm qð tangitur ſapᷣ.xviij. Diſpoſitio totiꝰ oꝛbis figura

. cerdotũ. Et pꝛimo ad illð qdð obijcit᷑ de veſtimẽtis aarõ. monialium. Circa quod querunt᷑ plu⸗
generaliter ergo dõm. e. om̃is oꝛnatus ſaceꝛdotũ eꝛat ra. Pꝛimo te numeroſitate cerimonia
Apter honoꝛificentiã dei:et vt ex ipᷣa honeſtate miſtroꝝ lium. Secundo de differentia in gene⸗
. attraher et᷑ ꝓpłus ad diuinũ cultum.iamẽ ipᷣa diſtinetio rali cerimonialium.

Mlembrum pꝛimum

9

60 NDα e „
IIIen A ec beseen we len e bh

da t.n

AQpꝛimis igit᷑ querit᷑ de numeroſitate ce⸗
rimonialiũ.iQam nõ videt᷑ cõueniẽs fuilſ⸗
ſe vt ꝓꝑpło rudi et ſimplici tanta numeroſi
tas pᷣceptoꝝ daret᷑.am multitudo pᷣce⸗
ptoꝝ auget obligatõem.maioꝛ aũt obligatio exigit obe
dientiã ꝑfectioꝛẽ.ꝑfectioꝛ aũt obediẽtia nõ debet exigi a
populo im ꝑfecto:eꝛgo incõueniẽs eſt ꝓlo hebꝛeoꝛum ꝙ
tantũ multiplicaret᷑.¶ Item coĩs aĩmi cõceptio ẽ. ꝙ in
pancioꝛibo maioꝛ via eſt:et ad ꝓficiendũ ꝑ intellectũ in
addiſcẽdo:et etiã ad ꝓficiendũ ꝑ affectũ in oꝑando.q ĩ
pautioꝛibo mandatis maioꝛ eẽt ꝓfectus et obediẽtia fa⸗
cilioꝛ.¶ Item ex peꝛimẽto ſcit.ꝙ ſubitas mutatõnes ab⸗
hoꝛret natura:et ꝑ cõſequẽs ia ratio.Cum in lege na⸗
turali fuerint mãdata pauciſſima:incõueniẽs fuit vt in
lege ſequẽti legem naturalẽ ſcʒ legẽ moy ſi multiplicent᷑
mandata.et pᷣcecipue cerimonialia:quoꝝ rõ nõ patet ra
tione vel natura. Reſpõſio.dðm ꝙ numeroſitas ceri
monialiũ introducta ẽ coueniẽter in lege triplici de cã.
Pꝛima exrecrabilitas ydolatrie multiplicis et ſuꝑſtitio
nis erroꝛis.pter quã eliminãdam et cauendã neceſſla⸗
rium fuit in illo populo ad ydolatriã ꝓno:mult iplica⸗
ri pcepta cerimoniaꝝ:ꝑ que reuocarent᷑ et cauerẽt ydo⸗
latriã ſicut pʒ ex pᷣcedentibo.Secũda cã eſt exercitatõ 2

occupatio in latria cõditoꝛis.qꝛ em̃ mentes carnales in
vno quis exercitio poſite ſtatim faſtidiunt: neceſſaria ẽ

eis.et ſalubꝛis varietas exercitij qua varietate excludat᷑
faſtidiũ:et acceptabile reddat᷑ ſeruiciũ cõditoꝛis.ꝓpter
quas duas cãs dicit dñs in oſe.viij. Scribam eis mul⸗

tiplices leges meas.Tercia cã eſt multiplex ſigtio gra

tie ſaluatoꝛis.q̃ nõ potuit vno/ſigno vel vna figura tm̃ʒ

expꝛimi. ĩmo qꝛ młliiplex eſt et incõpꝛehenſibilis gratia

₰

r

neceſſe fuit figuras multiplicari. Inde eſt qð dicit yſi.

