bis dicere vᷣ̊ nõ poteſtis poꝛtare mõ.vera tacuit nõ fal⸗
ſa locutus ẽ. Solutio.dðm.ꝙ quis iſta negatiua in⸗
cludat᷑ affirmatiuo qua pᷣcipit᷑ obᷣuãtia veritatis ad ꝓ⸗
ximũ:nõ tñ ſiłis ẽ rõ in affirmatõe ⁊ negatõe.iQã nega
tio qua ꝓhibet᷑ deceptõ falſitatis obligat ſemꝑ et ad ſꝑ
affirmatio vᷣo obligat ſemꝑ ̊ nõ ad ſemꝑ:vᷣ ꝓ tꝑe et cà.
Cauſa g̊ facit taciturnitatẽ veritatis eẽ culpabileʒ ſᷣm
aug.að Caſſulanũ. Quiſquis metu cuiuſq; poteſtatis
veritatẽ occultat:iram dei ſuꝑ ſe ꝓuocat.qꝛ.ſ.magis ti
met hoĩem q; deũ.¶¶ Itẽ cã et opoꝛtunitas facit tacitur⸗
nitatẽ eẽ licitã.Iñ aug.de mẽdacio.icet pᷣdicatoꝛi re⸗
rũ eternarũ :narratori reꝝ tꝑaliũ ad edificatõeʒ ꝑtinẽ⸗
tiũ occultare in tꝑe quicquid occultãdũ videt᷑. mentiri
aũt nũiᷓ licet

Membrũ quintum

Verit᷑ poſtea.vtrũ hic ꝓhibeat᷑ mẽdaciũ.
Ad qð ſic.deut.v.Crimẽ mẽdacij ꝓhibʒ:
cũ dr.nõ falſum teſtimoniũ dices. IJtem
aug.in li.de mẽdacio.Qð in decalogo di
ctũ ẽ.nõ falſum teſtimoniũ dices.cõplectit᷑ ome menda
ciũ.¶ IJtẽ aug.in eodẽ arguit ſic.Qð ẽ ð veritatẽ iuſtuzʒz
eẽ nõ põt.Eſt aũt ↄtra veritatẽ oẽ mẽdaciũ. NQullũ igit᷑
iuſtũ põt eẽ mẽdaciũ.q̊ ẽ ᷣm ſe malũ:̊ ꝓhibitũ.nõ niſi
hoc pᷣcepto.¶ Itẽ aug.in.j.li.de doctrina xpᷣiana. Dĩs
qui mẽtit᷑ inique facit.⁊ ſi cuiqᷓ videt᷑ aliqũ vtile eẽ men
daciũ:põt videri aliqñ vtilẽ eẽ iniquitatẽ.i emo ei mẽ⸗
tiens in eo ꝙ mentiẽs ſeruat fidẽ.naʒ h̊ vtiq; vult vt cui
mentit᷑ fidẽ ſibi adhibeat.quã tñ mentiẽdo ei nõ ſeruat
Omnis aũt fidei violatoꝛ iniquus ẽ.¶¶ Itẽ aug.ĩ ench.
Verba ꝓpterea inſtituta ſunt.vt quiſq; in alterius no⸗
ticiã ſua verba pferat.verbis ̊ vti ad fallatiaʒ:nõ ad q̃
inſtituta peccatum eſt: ſed nõ niſi ↄtra aliqð pᷣceptum
⁊ nõ niſi ↄtra iſlud.⸗. Item in pᷣs. Perdes omnes qui
loquũtur mẽdaciũ.Et ſapᷣ.j.Os qð mentit᷑ occidit ani
mã.qᷓ malũ.et inde vt pꝛius. Item aug.de mendacio.
Nuis dixerit eẽ integrũ animũ mentiẽtis.etem̃ ipᷣa libi
do recte diffinit᷑ apetitus animi quo eternis bonis tꝑa⸗
lia ꝓponunt᷑.NQemo itaq; põt ouincere aliqñ eẽ mentien

dũ:niſi qui poterit oſtẽdeꝛe eteꝛnũ aliquod bonũ obtinẽ

dũ eẽ mendacio.ſed cũ tanto quiſq; ab eternitate diſce⸗
dat:qñ a veritate diſcoꝛdat.qui aũt mẽtit᷑ a veritate diſ
cedit:abſurdiſſimũ ẽ dicere diſcedẽdo inde poſſe aliquẽ
ad bonũ aliqð ꝑuenire.q̊ᷓ mentiẽdo non põt veniri niſi
ad malũ.g ꝛc.et inde vt pꝛius. Ex bis ergo patet men⸗
daciũ eẽ malum. Exquo relinquit᷑ ꝙ hic ſit ꝓhibitum.
Cõtra.aug.ĩ li.ð mẽdacio.De ipᷣo teſtimonio nõ ab⸗
ſurde querit᷑:apud quẽ quiſq;ʒ ſit teſlis.nõ em̃ apud qͥſ⸗
cũq; loquimur teſtes ſumus:ſed apud illos quibo erpe
dit et debent ꝑ nos cognoſcere aut credere veritatẽ.ſicu
ti eſt iudex.ne in iudicando eꝝet.aut qui docet᷑ doctꝛina
religionis ne erret in fide. Cũ ergo aliquis interrogat

Mienn⸗ n) ln, &bos) A

—

5 4

Nesaltkwet. ,„ Liie

Meaa LE rH 1t

0☚.— Nir „ Pene

rem que ad ipᷣm nõ pertinet. aut qð noſce non expedit.
non teſtem ſed pꝛoditoꝛem requirit. Itaqʒ ſi mentiarisꝰ

foꝛtaſſe a falſo teſtimonio alienus eris.ſeo a mendacio

ꝓſecto nõ eris.Ex quo relinquitur ꝙ ↄtingit eſſe men⸗
daciũ ſine falſo teſtimonio.q̊ nõ ꝓhibetur bic mendaci
um./: It vt habetur ab aug.ↄtra mẽdaciũ.Pꝛiſciliani⸗
te heretici arguũt ex illo verbo pᷣs.Qui loquit᷑ veritatẽ
in coꝛde ſuo.Si &̊ pᷣciſe dictũ ẽ de illo qui ↄlequit᷑ falutẽ
in coꝛde ſuo retinendũ eſſe verum:et oꝛe ad alios loqui
falſum:nõ erit peccatũ.¶q Item Leuit.xix.¶ õ mentie⸗
mini ⁊c. Aug. Omnia que ꝓhibẽtur cõmitti cõtra ꝓxi⸗
mũ ad hoc referũtur.nõ nocebis ꝓximo.Si ergo cõtin⸗
git mentiri multotiẽs ſine nocumẽto ꝓximi:nõ videtuꝛ
hic ꝓhibitum eẽ mẽdaciũ niſi quod eſi ĩ ꝓrimi nocumẽ⸗
tu. ¶ Item ẽ mendaciũ in doctrina religionis. et cõſtat
ꝙ illud cõmittitur ↄtra honoꝛẽ dei. Sʒ quicquid cõmit
titur coutra honoꝛem dei pꝛohibetur in pꝛima tabula:
ergo mendacium huiꝰpꝛohibet᷑ in pꝛima tabula.⁊ nõ h
Solutio.ſᷣm aug.ſuꝑ illud.ꝑdes omnes qui loquũ
tur mendacium.vbi dicit. DOuo ſunt geneꝛa mendacio⸗
rum in quibus nõ eſt magna culpa. ſed tamen nõ ſunt
ſine culpa:vt cũ iocamuꝛ:aut ꝓximo ↄſulendo mẽtimuꝛ
illud pꝛimũ quod in iocando eſt.non eſt ꝑnicioſum. ꝗa
nõ fallit.nouit em̃ ille cui dr iocãdi cauſa fuiſſe dictum
Secũdũ vo pdeſt/mẽdaciũ.ꝗ intelligitur ꝓhibitũ.qð ẽ
ꝓnicioſum: hoc ẽ ad graue ꝓximi detrimentuʒ. vñ ſicut
ſupꝛa tactũ ẽ:ſignãter dicitur.nõ cõtra ꝓximum falſum
teſtimonium dices.et ĩ hoc ſenſu intelligẽde ſunt aucto
ritates et rões quibo aſtruit᷑ mendacium eẽ ꝓbhibitum.
Cum em̃ ſit culpa venialis et culpa moꝛtalis:culpa ve⸗/
nialis nõ dicitur eẽ in ꝓhibitõe:ſed ſolum moꝛtalis.in⸗
ſinuatur tñ eſſe fugienda ꝑ ꝓbibitõnem moꝛtalis.⁊ hoc

quia veniale diſponit ad moꝛtale. Iuit tñ opinio quo⸗

rũdã.qꝙ omnis culpa ſiue moꝛtalis ſeu venialis eſſet p⸗
hibita.et ſicut ſunt quedã mãdata que nõ implent᷑ ĩ via
et omiſſio impletõnis illoꝝ nõ eſt damnabilis: ſicut eſt
illud pᷣceptum. Diliges dñm deum tuũ ex toto coꝛde ⁊c
vt dicit aug.ita ẽ ꝓhibitio quoꝛundã.que q;uis ſeruari
nõ poſſit nõ erit trãſgreſſio damnabilis.et hoc modo di
cunt venialia ꝓhibita in his que ſunt m ſe mala. et h̊ͥ
mõ dicunt omne mendacium ꝓbibitum eẽ ſiue ſit venia
le ſeu moꝛtale.quia eſt ᷣm ſe malũ. Vñ dicit aug.ſuper
illud Leuit᷑.xix.iſ2õ mentiemini.Nũquid exquo in lege
dictũ ẽ nõ mentiemini.ex illo tꝑe non licuit in tali caſu

vel cauſa mentiꝛi.ſed magis quia iniuſtum erat menda

— „»

ciñũ ideo pꝛohibitũ.nõ quia ꝓhibitũ ideo iniuſtuʒ.4 Ad

illud ergo quod pꝛimo obijcitur.ꝙ videtur dicere aug.
ꝙ omne mendaciũ nõ ſit falſum teſtimoniũ.dðm ꝙ non
dicit hoc aſſerendo ſeo querendo. vnde ibidem ſequi⸗
tur in li.de mendacio.Saluo eo quod nũꝙᷓ licet falſum
teſtimoniũ dicere.queritur vtruʒ liceat mentiri. Aut ſi
falſum teſtimoniũ ẽ omne mendacium.videndũ ẽ vtruʒ
recipiat compenſatõnem. Diſtinguendum ergo ꝙ teſti
monium dicitur large et ſtricte. Large quicũq; ſermo
qui atteſtatur de animo dicentis. vnde dicit aug. in li.
mendacio. Quiſquis aliquid denũciat teſtimonium
perhibet animo ſuo.et m hoc falſum teſtimonium dici
tur de omni mendacio. Stricte dicitur teſtimoniũ ſer⸗
mo nõ apud quoſcũq;:ſed apud illos qui debent ꝑ nos
cognoſcere aut credere veritatem.ſicut eſt iudex ne ĩ iu
dicando erret.aut ſicut ille qui docetur in doctrina ſa⸗
lutis ne erret in fide:ſicut dicit aug.in eodẽ li.ꝗ¶ Ad il:
lud quod pꝛiſcilianite heretici ogponũt rñdet aug.Di⸗
cunt pꝛiſcilianite in eoꝛde retinẽdũ eſſe quod verũ ẽ.oꝛe
aũt ad alienos pꝛoferre falſum nullum eſſe peceatũ.ꝗa
ſcriptum eſt.Qui loquitur veritatẽ in coꝛde ſuo.taqᷓ; B
ſatis ſit ad iuſticiã:ſi loquat᷑ quiſꝗᷓ in oꝛe mendacium:
quãdo nõ ꝓximus ſed alienus hoc audit. Pꝛeteꝛea pu⸗
tant Paulum apoſtolũ cũ dixiſſet. loquimini veritateʒ
ſtatim addidiſſe vnuſquiſq; cuʒ ꝓximo ſuo.que ſentẽtia

„◻

1

— 2
. 6 „0 L⸗ — 2 (E
enabt yHNR„⅓ O. ſpat WBu⸗

₰

reneege

Nueſtio

ſanctos martires exhonoꝛat. ĩmo aufert ſancta marti⸗

ria. Juſtius em̃ ſapiẽtiuſqʒ facerẽt ᷣm iſtos ſi ꝑſecutoꝛi
bus ſuis nõ ſe eẽ xpᷣianos faterent᷑:ne eos ſua ofeſſione
facerẽt homicidas. ꝓpterea ñ facit ad ꝓpoſitũ qð dicũt
beretici.qui loquũtur veritatẽ in coꝛde.quia ſtatim ſeg
tur.et nõ egit dolũ in lingua. Qni em̃ mentit dolũ facit
in lingua quia aliud loquit᷑ et aliud intendit. ꝗ Ad ali
ud ðdᷣo quod obijcitur poſtea de verbo augꝙ nõ oẽ men
daciũ eſt in ꝓxum nocumentũ.dom ꝙ et ſi nõ noceat tẽ
poꝛaliter:tñ in eo ꝙ fallit fit cõtra ꝓximum.quia null
vult falli.et ideo fit alij quod nolemus nobis fieri:men
tiendo. MMendaciũ em̃ ẽ falſa ſignificatio vocis cũ inte

tõne fallendi.vt dicit aug.in li. de mẽdacio.¶ Ad vlti⸗/
mũ dm.ꝙ mendaciũ in doctrina religionis duplicem

ponit pᷣuaricatõem ↄtra den:⁊ ↄtra ꝓximũ. Cõtra deuʒ

quia ẽ cõtra honoꝛificentiã ſue religiõis.Cõtra ꝓximũ
quia fallit eũ inqtum mẽdaciũ ẽ.quia ſicut dicit aug.ĩ
ench.ſqʒ adeo rõnalis creatura refugit falſitatẽ ⁊ ꝙ⸗
tu poteſt deuitat erroꝛẽ.vt falli nolint et quicũq; amãt
allere.

Membrum ſextum

Ltimo querit᷑ ad maioꝛẽ euidẽtiam vtrũ
mẽdaciũ in oĩ caſu ſit ꝓhibitũ. qᷓuis vide
atur relinqui.Ex pᷣdictis em̃ ſᷣm ꝙ large
ꝓhibitio ſe extendit.non ſolũ ad moꝛtale
ſed etiã ad veniale. Ad quod ſic aug.in li.cõtra menda
cium. MDendacioꝛũ genera multa ſunt.que quideʒ vni
uerſaliter odiſſe debemus.nullum em̃ mẽdaciuʒ ẽ quod
nõ ſit cõtrariũ veritati.ergo vbi pᷣcipitur obſeruãtia ve
ritatis pꝛohibetur mendacium quod eſt contrarium ve
ritati.ergo iſto pᷣcepto ꝓhibetur vniuerſaliter menda⸗
cium.¶¶ Item aug.in eodem. Sicut lux et tenebre.pie⸗
tas et impietas.iniuſticia et iniquitas:ita inter ſe ſunt
veritas et mendacium cõtraria. vnde quãtum amamꝰ
iſtam:tantum illud odiſſe debemus.inde arguitur vt pᷣ⸗
us. Item aug.in li.de mendacio. Cum doctrina ſalu⸗
tis ꝑtim credendis partim intelligendis rebus conſtet
nec ad ea que intelligenda ſunt ꝑuenire poſſit.niſi pꝛiꝰ
credenda credantur. quomodo credendum eſt ei qui pu
tat aliquando eſſe mentiendum: ne foꝛte tunc mẽtiatur
cum pᷣcipit vt credamus. Erxr quo relinquitur ꝙ in nul⸗
lo caſu eſt mentiendum.4 Item arguit aug.in li.cõtra
mendacium.qꝙ ꝓ nulla vtilitate eſt mentiẽdum. vñ diẽ
NQuomodo erit vllum ex veritate mendacium Johan⸗
ne apoſtolo reclamante.Omme mendacium nõ eſt ex ve
ritate. on eſt ergo verum aliquando eſſe mentienduʒ
et quod non eſt verum nemini eſt ſuadendum. 4 Jtem i
li.cõtra mendacium. Quiſquis dicitur ꝓ periclitantis
hominis ſalute coꝛpoꝛali vel ſpirituali eſſe mentiendũ
vt ſi quiſqᷓ; baptiʒ andus in poteſtate eſt impioꝛum con⸗
ſtitutus.ad quem perueniri non poſſit vt baptiʒetur ni
ſi deceptis mendacio cuſtodibus:monſtratur a verita
te exoꝛbitare.Et poſt ſubiungit. Quomodo iubet veri⸗

tas vt bomo baptiʒetur eſſe mentiendum: ſi non iubet

caſtitas vt homo baptiʒet᷑ eẽ mechandum.Si ergo nõ
docet veritas facere ꝓpter hominem baptiʒandum qð ẽ
cõtrarium caſtitati.non docebit ꝓpter hominem bapti⸗
zandum facere quod eſt contrariũ veritati.4 Itẽ aug.
in eodem.iQon eſt ſubueniendum bomini per ſtuprum
quod eſt contrarium caſtitati.nec erit ſubueniendũ ho
mini per mendacium quod eſt contrariuʒ veritati.¶ J9R
aug.in codẽ li.de mendacio.Odiſti domine omnes qui
oꝑantur iniquitatem. ꝑdes omnes qui loquuntur men
dacium:tanto peius eſt mendacium iniquitate: quãto⸗
grauius poſitum eſt:perdes q odiſti.¶ Itez.j. ſap. Os
quod mentitur occidit animam.quomodo ergo non p⸗
uerſiſſime dicitur vt alter coꝛpoꝛaliter viuat: debere al⸗

terũ ſpiritualiter moꝛi.¶ Item aug.in eodem li. Sile⸗

ctio ꝓrimi ex ſua cuiuſq; dilectione terminum accipit.

—

xxxvijn.

Diliges inquit pꝛoximum tuum ſicut teipᷣm. quomo⸗
do ergo eum diligit ſicut ſeipᷣm.cui vt pꝛeſtet vitam tem
poꝛalem ipᷣe amittit eternam. Mon eſt em̃ hoc diligere
ſicut ſeipᷣm:ſed pluſꝙ ſeipᷣm. quod ſane doctrine regu⸗
lam excedit.Cum igitur mentiendo vita eterna amitta
tur:nũqᷓ; pꝛo tempoꝛali alicuius vita eſt mentiendum.
Item aug.in eodem. Quid ſi furto noſtro vel adulte⸗
rio poſſet aliquis de moꝛte liberari. Ydeo mechandum
eſt aut furandum.cur animam ſuam quiſq; coꝛrumpet
vt alter viuat in coꝛpoꝛe.¶ Item aug. in eodem videtur
ita queri.vtrum pꝛo alterius ſalute aliquis mentiri de⸗
beat:ac ſi quereretur vtrũ pꝛo alterius ſalute quis im⸗
quus eſſe debeat:ꝙ ſi reſpuit anime ſalus.quid ĩ̃ſtat q;
dubitare de beamus nunqꝙᷓ; omnino eſſe mẽtiendũ./ Itẽ
aug.in li.contra mentientem. IJpm mentis imperium
cui debet omnis motus inferioꝛ mentis obedire:digno
non carebit opꝛobꝛio.quando fit quod fieri non opoꝛ⸗
tet.Si ergo mentiri non opoꝛtet:nõ excuſabitur animꝰ
mentiendo. ¶ Item aug.in li.ð mendacio. Aut non eſt
credendum bonis:aut credendum eſt eis quos credimꝰ
cebere aliquando mentiri.aut non eſt credendũ bonos
aliquando mentiri. Doꝛum trium pꝛimum pernicioſũ
eſt. ſecundum ſtultum. Reſtat ergo vt nũq; mentiantur
boni. Item aug.iu eodem. Quid ſi ad xpᷣianum ho⸗
micida confugiat.et de hac reinterꝛogetur:mentienduʒ
eſt.dicturus ergo es falſum teſtimonium: et occiſurus
animam tuam ne occidatur homicida.4 Item quid ſi
ipᷣe iudex iniquus ad ſupꝓplicium querat innocenteʒ.fal
ſus teſtis an pꝛoditoꝛ eris.quantofoꝛtius dices. nec ꝓ:
dam nec mentiaꝛ. Fecit hoc epiſcopus chagreſteñ.eccle
ſie NHrmus nomine.iIam cum homo qnereretur iuſſu
imperatoꝛis.reſpondit querentibus nec mentiri ſe poſ
ſe:nec hominem pꝛodere.Ex his igitur relinquitur vni
uerſaliter omnibus:et omne pꝛohibitum eſſe mendaci⸗
um.ql Item aug.per inductõnem pꝛobat in li.de mẽda⸗
cio omne mendacium eſſe illicituʒ.diſtinguens octo ge⸗
nera mendacioꝛum.pꝛimum quod fit in doctrina religi
onis ſiue fidei vt heꝛeſis et infidelitatis. Secunduʒ qð
obeſt alicui ⁊ nulli pꝛodeſt.vt mendacium fallſi teſtis in
cauſa cꝛiminali. Lerciũ quod alicui obeſt vt pꝛoſit alij
vt mendacium falſitatis in cauſa pecuniaria. Qusꝛtuʒ
quod fit ſolum mentiendi libidine.quod vt dicit: mirũ
mendacium eſt.quia ſcʒ mirum eſt ꝙ aliquis mentitur
ſine aliqua intentione vlterioꝛi. Quintum eſt quod fit
placendi cupiditate:vt mendacium adulatõis.Sextuʒ
eſt quod nulli obeſt et pꝛodeſt pecunie alicuius conſer
uande.velut ſi quiſpiam pecuniam alicuius tollendaʒ
ſciens vbi ſcit.neſcire ſe mentiatur. Septimũ quod nul
li obeſt et pꝛodeſt vite alicuius conſeruande. vt ſi quis
nolens hominẽ ad moꝛtem qneſituʒ pꝛodere mentiatur
Octauum eſt quod nulli obeſt et pꝛodeſt caſtitati alicu
ius conſeruande.vt ſi quis queſitam ad ſtupꝛandũ viꝛ
ginem ſciens ſe neſcire dicat. Oſtendit ergo aug. nullo
genere mendacij eſſe mentiendum. Pꝛimo enim genere
mentiendum non eſt.quia mentiri in doctrina pietatis
magnum ſcelus eſt. Nec ſecundo.quia nulli facienda ẽ
iniuria.iQec tercio.quia nulli cum alterius iniuria eſt

conſulendum. Mec quarto pꝛopter mentiendi libidinẽ.

que per ſeipᷣam vicioſa eſt.iQec quinto.quia nec ipᷣa ve
ritas cauſa placendi hominibus enuncianda eſt.quãto
minus mendacium. Item nec ſexto quia ⁊ recti teſtimo
nij veritas pꝛo cuiuſlibet rei tꝑalis cõmodo non debet
coꝛrumpi.iec ſeptimo.quia nullius ſalus tempoꝛalis

fidei pᷣponẽda eſt.nec ectauo quia ĩ bonis caſtitas ani⸗

mi pudicitie coꝛꝑis pᷣfertur. Ex verbis igitur aug.vide
tur relinqui vniuerſaliter ĩ oĩ caſu mẽdaciũ eẽ ꝓhibitũ
Cõtra.ambro.Qõ ſolũ in vᷣbis:ſ̊ et᷑ in oꝑibo ſimula
tis mẽdaciũ ẽ.Qã xpᷣianũ ſe eẽ dicẽ ⁊ oꝑa xpᷣiani ñ facẽ
mẽdaciũ ẽ.Si ̊ mẽdaciũ in oꝑiba ſimulatis pt fieri lici
te. et in verbis. in oꝑibo ſimulatis põt fieri licite:

Oo J ve „SAaA„

ſe säsl

— ————

—

nN Sann
.

patet peꝛ biero.ꝗ dicit.Simulatio bona ?:⁊ in tꝑe aſſa
mẽda.⁊ hoc ꝓbat exemplo Jeu.ꝗ ſimulauit ſe velle co⸗
lere baal:vt ſacerdotes interficeret.iiij.reg.x. Itẽ exem⸗
plo Dauid.qui ſimulauit ſe furioſuʒ coꝛã achis.j.reg.
xxj.Et Joſue qui ſimulauit fugã vt facilius cõpꝛebẽde⸗
ret habitatoꝛes hay. Joſue.vij.Et dñs finxit ſe longiꝰ
ire.luc.vlt᷑.Ex quo relinquit᷑ licituʒ eẽ mẽdaciũ in oꝑi⸗
bus ſimulatis. ſiłr in verbis falſis poterit eẽ licitum.
Itẽ diſputãtes multotiẽs ꝓponũt qð ſciũt eẽ falſum. et
ita mẽtiunt᷑.tñ nõ peccãt.qꝛ bono fine faciũt.ſ. ꝓpter in
ueſtigatõem veritatis.ꝗ̊ ſimiliter mẽdaciũ qð fit ꝓpter
ſeruãdã caſtitatẽ vel vitã hoĩis:cũ fiat bono fine:nõ erit
peccatũ.i¶ Itẽ in ſcripturis ꝓponunt᷑ locutõnes que ſᷣm
ſnĩam lr̃e in mẽte cuiuſlibet falſa ſunt ⁊ incõpoſſibilia.
vt illud iudic̃.ix. venerũt ligna ad rãnũ:⁊ dixerunt
imꝑa nobis.⁊ in cant. Caput tuũ auꝝ optimũ dic ſpõ⸗
ſa.⁊ in ꝑabolis dñs in plibo locis euãgelij. q̊ ĩ talibus
caſibo licitũ ẽ mendaciũ.q¶ Itẽ idẽ ꝓbat᷑ exemplis.pᷣmo
exemplo abrahe.geñ.xxij.qui ꝓcedẽs vt filiũ ĩmolaret
dixit pueris.Expectate hic cũ aſino.ego autem ⁊ puer
poſtq; adoꝛauerimus reuertemur ad vos.⁊ tñ babebat
in mẽte vt filiũ ĩmolaꝛet.ſᷣm hoc ̊ᷓ mẽtitus cẽ.q¶ Itẽ geñ.
xx.ideʒ abrahã dixit de ſara vxoꝛe ſua. Soꝛoꝛ mea ẽ.et
ſimiliter yſaac geñ.xxvj.de vxoꝛe ſua.g mentiti ſunt.⁊
iſti iñ patriarche in oĩbo cõmendant᷑. ̊ mẽdaciũ illoꝛũ
fuit licitũ.q¶ Itẽ ad idẽ obijcit᷑ exemplo YJacob.gꝗ menti⸗
tus ẽ ſe eẽ Eſau.geñ.xxvij.nec tñ reprehẽdit᷑ ̊ comẽdat᷑
et mẽtitus ẽ quia dixit ſe eẽ eſau:cũ ñ eẽt.¶ Si vᷣo dicẽt
ꝙ loquebat᷑ allegoꝛice.Ego ſum Eſau.i.ille cui debetuꝛ
ius pꝛimogeniture. In cõtrariũ ẽ quia intẽdebat patri
ꝑſuadere ꝙ eẽt Eſau ꝑſonalit.vñ pelliculas edoꝝ cir⸗
cũdedit manibo.ꝗᷓ cũ intẽderet patri ꝑſuadere eẽ Eſau
ꝑſonaliter,et vſus ſit his verbis.ego ſum Eſau: videt᷑
ꝙ plane mentitus ſit.¶ IR ad idẽ facit illð Joſeph qui

dirit fratribo geñ.xlij.ↄgnoſcẽs eos.exploꝛatoꝛes eſtis

Et. xliiij. Cũ poſuiſſet ſciphuʒ in ſacco benyamin dixit
diſpenſatoꝛi.Dicito eis:ſciphũ quẽ furati eſtis:ipᷣe ẽ in
quo bibit dñs meꝰ.¶ Itẽ ad idẽ arguit᷑ de exẽplo obſte⸗
tricũ que mẽtite ſunt pharaoni.vt ſaluarẽt ꝑuulos he⸗
breoꝝ.⁊ ſequit᷑ ibi ꝙ bene fecit dñs obſictricibo. Juer̃t
remunerate ꝓpter piũ mẽdaciũ. illaꝝ mẽdaciuʒ fuit
licitũ.¶ Si dicat᷑ ſicut dicit.b.greg.ſuꝑ illũ locũ.ꝙ cul
pa mẽdacij merces que eis ĩ eterna vita debuit retribui
in terrenã recõpenſatõem ẽ declinata.Ex quo accipituꝛ
ꝙ cũ retributio eterna ſit eis negata prer mẽdaciuʒ/ꝙ
mẽtiendo damnabiliter peccauerũt.Cõtra.Hiero.ſuꝑ
yſa.verſus finẽ dicit. O dñs pᷣparauit obſtetricibo do⸗
mos eternas./ Iteʒ ad idẽ arguit᷑ exemplo iudith.q̃ vt
dr.c.xj.multa falſa dixit.in quibo mẽtita fuiſſe videtur
Ad boc volũt quidã dicere ꝙ eſt mẽdaciũ veniale et
moꝛtale.Et veniale dicũt mẽdaciũ iocoſuʒ et officioſuʒ.
Aſdoꝛtale vᷣo dicũt generale ꝑnicioſum. Dicũt &ᷓ ꝑnicio⸗
ſum mẽdaciũ ſimpliciter ꝓhibitũ. Jocoſum vᷣo et offici
oſum ꝓhibitũ quodã mõ et quibuſdã.videlicet viris ꝑfe

ctis.imꝑfectis vᷣo dicũt eẽ ꝑmiſſum.⁊ hoc ꝓbãt auctoꝛi⸗

tate aug.ſuꝑ illudp̃s. Perdes oẽs qui loquunt᷑ menda
ciũ.vbi dicit.iQullus arbitretur ꝑfectũ ⁊ ſpũalẽ hoĩem
ꝓ iſta tꝑali vita mẽtiri. Sʒ quoniã aliud ẽ mentiri.ali
ud ẽ falſum dicere.aliud verũ tacere. Si quis foꝛte ve⸗
lit hominẽ ad moꝛtem pꝛodeꝛe.vir ꝑfectus ꝑatus eẽ de⸗
bet veruzʒ occultare nõ falſum dicere.vt neq; ꝓdat neqʒ
mentiatur neq; occidat aĩam ſuã ꝓ coꝛꝑe alterius. Pᷣm
hoc ergo viro ꝑfecto damnabile ẽ mendaciũ officioſum

get iocoſum. Item im ꝑpfecto tale mendaciũ ꝑmiſſum di

cunt ſicut veniale.ſicut dicit aug.ibidẽ.Duo ſunt gene
ra mendacioꝝ.in quibus nõ eſt magna culpa:nõ tamẽ
ſine culpa:cũ aut iocamus aut ꝓximo cõſulendo menti
mur.⸗ Si bhoc dicatur.Cõtra.Si mẽdacium iocoſum
damnabile eſt viro ꝑfecto et nõ imꝑfecto. & peioꝛis eſt
cõditõnis vir ꝑſectus qꝙᷓ; imꝑfec:us.¶¶ Item ſi mendaciũ

— —

damnabile eſt ꝑfecto mendacium dico iocoſum.hoc nõ
ẽ niſi quia ꝑfectus.ergo pefectio eſi circũſtantia in infi
nitũ aggrauãs.quod oſtẽditur eẽ falſum. Eſto eĩ ꝙ foꝛ⸗
nicent᷑ duo ꝑfectus et imꝑfectus.nõ in infinituʒ peccat
magis perfectus imperfecto.quia nõ in infinitum ma⸗
ioꝛem penã meretur. Qulla ergo videtur pᷣ̃dicta diſtin⸗

ctio. Pꝛeterea dõm.ꝙ cum cõtingat mentiri ex libi⸗

dine veniali et ex libidine moꝛtali. Libido moꝛtalis ab
aug.recte diffinit᷑ in li.cõtra mendaciũ. appetitus ani⸗
mi quo eternis bonis quelibet tꝑalia pᷣponũtur. Libi⸗
do do venialis eſt appetitus inoꝛdinatus ſeu ſenſualita⸗
tis vel rationis.quo nimis diligitur tꝑale aliquod: ta⸗
men ſub deo. Cum ergo ſit mendacium ꝑnicioſum qð
obeſt.officioſum quod pꝛodeſt.iocoſum quod telectat.
ꝑnicioſum mendacium ſemper eſt ex libidine moꝛtali.
officioſum dᷣo et iocoſum poſſunt eẽ ex libidine moꝛtali
et veniali. Ex libidine moꝛtali officioſum mendacium
ẽ. vt cũ aliquis ꝓpter ſeruaudazʒ vitam alicuius mentit᷑
ex amoꝛe pᷣſentis vite illius ſupꝛa deũ. Jocoſum vo ex li
bidine moꝛtali ẽ. cum ex amoꝛe delectatõis ioci quã di⸗
ligit aliquis ſupꝛa deuʒ. Ex libidine vᷣo veniali eſt offi⸗
cioſum mendacium.quod fit ex amoꝛe vite ſub deo.Si
militer iocoſum quod ex amoꝛe delectationis ſub deo.
Scõðm boc ergo dicẽdum ꝙ vniuerſaliter ꝓhibitum eſt
iſto pᷣcepto mendacium ex libidine moꝛtali ſiue ꝑnicio⸗
ſum.ſiue iocoſum.ſiue ofũcioſum.Ex libidine vᷣo venia
li officioſum ⁊ iocoſum nõ.ſicut nec in alijs pꝛohibetur
culpa venialis.Et hoc modo intelligende ſunt ratiões
aug.et illud quod dicit ꝙ in nullo caſu mentiẽdum eſt.
intelligitur ꝙ mendacium m ſe maluʒ eſt et moꝛtale et
ſeꝑat a veritate diuina.veniale ðᷣo diſponit ad ſeꝑatõʒ
et ideo vniuerſaliter vitandum eſt illuo ſicut dãnabile:
iſtud ſicut diſponens ad reatum damnatõnis.4 Ad il
lud vᷣo quod obijcit de viro perfecto ꝙ nõ debet mentiꝛi
ne dum vitam alterius ſeruat:aĩam ſuam perdat.intel
ligunt quidam nõ de quocũq; perfecto:ſed ð perfecto ꝗ
vouiſſet ꝙ in nullo caſu mentiretur. vnde talis moꝛta⸗
liter peccat quomodocũq; mentiatur. Sed cõtra boc ẽ
quia idem eẽt de imꝑfecto ſi voniſſet. Pꝛopterea dicen
dum.ꝙ nõ intendit aug.dicere.ꝙ perfectus ſemꝑ moꝛ⸗/
taliter peccet:ſed ꝙ ſemper debeat vitare mendacium:

iA ne pꝛo alicuius vita ſaluanda cõmittat diſcrimini ani⸗
&ρnE6αmam ſuã. Mam pter veniale citius veniret ad moꝛta⸗

le.Et hoc eſt qð dicit.ne dũ vita alterius ſeruat.ſuꝓple
veniali mendacio:animã ſuam ꝑdat.i.cõtingat aliquã
do ꝑdere pꝛopter mendacium moꝛtale. Pꝛeterea.quia
neſcitur an mendaciũ ꝓueniat ex radice veniali vł moꝛ
tali.ideo in dubio ponit dicens.ne foꝛte ⁊c.nec aſſerit
ꝓpter boc ꝙ ſemper perdat animam ſuam.4! Ad obie⸗
cta vᷣo ꝑtis cõtrarie.dicẽduʒ pꝛimo ad pꝛimũ quod obij
citur de ſimulatõne.Qotandũ eſt ꝙ quadruplex ẽ ſimu

latio.Cautele.qualis fint in Jeu.nij. reg/x.vt interfice

ret ſacerdotes baal.Et in Joſue qui ſimulanit fugam.
Joſue.viij. Et eſt ſimulatio doctrine.ð qua luc.vltimo
Finxit ſe dominus longius ire.vt inſtrueret et moueret
diſcipulos ad oꝑa miſcricoꝛdie et boſpitalitatis.Et eſt
ſimulatio ſignificatõnis.qualis fuit ſimulatio YJacob.
geñ.xxvij.quãdo ſimulauit ſe Eſau:in quo ſignificauit
ꝙ minoꝛ populus p̃ferendus erat maioꝛi.ſ.gentilis iu⸗
daico.Eſt etiam ſimulatio duplicitatis.qualis ẽ ypo⸗
criſis.et hoc dicitur a beato ambroſio. Adendaciũ em̃
dicitur tripliciter. Large.et ſic omne peccatum dicituꝛ
mendacium.vnde aug in li.cõtra mendacium.ſQomen
mendacij pꝛo peccati nomine accipitur.vñ eſt ilud.oĩs
homo mendax.i.omnis homo peccans.Et illud ad ro.
Si autẽ veritas in meo mendacio habundanit. Itẽ mẽ⸗
dacium dicitur cõmuniter.et ſic accipitur pꝛo peccato
duplicitatis.cum alind eſt in mente et aliud doloſe ſi⸗
mulatur in oꝑe m illud pᷣs. Mendaces filij hominum
in ſtateris vt dcipiant. IJtẽ ſumitur ꝓpꝛie.et tunc ſicut

8) —) 1 „ =Wèò
—— e Ae Iewſin) oſfinojl- 57* r

— Aude vne 2„ 9* 2 . le

— neZRANY 4 . X*
Sdwelr en ) pont d weor te.
4.

t
na⸗
in⸗
ibi⸗
ab
lbe⸗
ltn⸗
at.
i.
U

—

Nneſtio

dicit aug.in li. de mendacio dicitur falſa ſignificatõ vo
cis cum intentõne fallendi.Dicendum ergo generaliteꝛ
ꝙ mendacium de ſe dicit vituperabile et cõtrarium ve⸗
ritati.et ideo nõ poteſt recte fieri.ſiue ſit in voluntate ſi
cut pꝛimo modo.ſiue in facto ſicut ſecundo modo.ſiue
in dicto ſicut tercio modo.Soluendum ergo per inter⸗
emptõnem cum dicit ꝙ mendacium poteſt eſſe licitum
in operibus ſimulatis.nõ eſt em mendacium ſimulatio
cautele vel doctrine.vel figure in facto:ſed illa que ẽ du
plicitatis et fallacie.i¶ Sed ſi obijceretur ſic. In opere
poteſt ſimulari facto quod nõ eſt.ergo et ſermõe poteſt
ſimulari quod nõ eſt. Dicẽdum ꝙ nõ ſequitur. et ratio
eſt.quia factum nõ eſt inſtitutum ad ſignificandum mẽ
tis cõceptum.ſermo autẽ ad hoc inſtitutus eſt vt ſit nü⸗
cius mentis et interpꝛes.Ad boc eniʒz ſermo inſtitutus
eſt vt homo ſignificet alij quod apuo ſe eſt.Cum ergo ſi
gnificet alij quod apud ſe non eſi:abuſio eſt ſermonis.
Pꝛeterea ſermo ad hoc inſtitutꝰeſt vt in audiente aſtꝛu
atur veritas.que apud loquentem inſtituta eſt. Mẽda⸗
cium autem q;tum in ſe ẽ fallit ⁊ deſtruit veritatẽ.⸗.Ad
ſecundum dicendum.ꝙ diſputantes nõ mentiuntur ꝗa
nõ dicunt falſum conſentiendo:ſed ſupponendo.vt deau

cant ad incõueniens ſuper quoo nõ poteſt ſtare intelle⸗

ctus.et cogatur reſpondens redire ad cõſenſum verita
tis.ſicut apoſtolus.j.coꝝ.xv.Si xpᷣc nõ reſurꝛexit inue
nimur falſi teſtes ⁊c. ¶ Ad tercium reſpondet aug.i li.
contra mendacium dicens. De pꝛopheticis dictis et
factis putant beretici habere quod pꝛoferãt.quia ſigu⸗
ras pᷣnunciatiuas putant eſſe mendacia. eo ꝙ menda⸗
cijs ſunt aliquando ſimilia.Sed cuʒ referuntur ad eas
res.pꝛopter quas ſignandas ita facta vel dicta ſunt:re
periuntur ſignatõnes eſſe veraces.et per hoc nullo mo
do eſſe mendacia.iQon em̃ eſt falſa ſignificatio verbi ſi
aliud ex alio ſignatur.verũ eſt tamen quod ſignatur ſi
recte intelligitur. vnde augꝰ. in eodem li.de mendacio.
Quicquid figurate fit aut dicitur:non eſt mendacium.
Om nis enim enunciatio ad id quod enunciat referen⸗
da eſt. Omne autem figurate aut factum aut dictũ hoc
enunciat.ꝙ ſignificat eis quibus intelligendum pꝛola⸗
tum eſt. ¶ Ad aliud quod obijcitur de verbo abrahe. qd
dicit vadens ad imolandum filium. poſtꝙᷓ; adoꝛaueri⸗
mus reuertemur ⁊c̃.dvᷣm ſᷣm alchuinũ.ꝙ habebat ceꝛ/
tam fidem de filio ſuſcitando.quia ꝓmiſſum ei fuerata
dom ino qui mentiri non poteſt.qꝙ in yſaac vocaꝛetur ei
ſemen in quo benedicerentur omnes gentes. vnde cre⸗
derent ipᷣm ſurrecturum poſt imolationem:pꝛopter qð
non eſt mentitus. Ael ſi dicatur fjm Ambro. in li. de pa
triarchis.ꝙ ipᷣe ſolus ĩmolato filio pꝛoponebat redire
dicendum ꝙ non determinate diſponebat:ſed ſub con⸗
ditione niſi dominus aliter oꝛdinaſſet.ſi ubintelligendũ
ergo eſt.ſi dominus voluerit.¶ Ad aliud quod obijci⸗
tur ꝙ mentitus eſt abraham dicens Saraʒ ſoꝛoꝛem ſu⸗
am:reſpondet aug.in queſtionibus ſuper geñ.ꝙ abra⸗

bam cum dixit ſoꝛoꝛem ſuam: veritatem voluit celare.
non mendacium dici. Soꝛoꝛ em̃ dicitur quia filia fra⸗

tris erat.Et in hoc oſtenditur ꝙ nemo debet tem ptare
dominum.dum habʒz quod rationali conſilio faciat. fe
eit quod potuit.quod non potuit domino commiſit.Si
autem interꝛogatus illam vroꝛem ſuam diceret. duas
res domino cõmitteret.et vitam ſuam et vxoꝛis pudici⸗
tiam. ¶ Ad aliud vᷣo quod obijcitur de Jacob. reſpon⸗
det ſimiliter aug.in eodeʒ dicens Jacob dicendo ſe eſſe
Eſau pꝛimogenitum non eſt mentitus. Qon enim di⸗
xit ſe eſſe pꝛimogenitum naſcendo.ſed ius pꝛimogenitu
re illo vendente recte adeundo.ſicut xpᷣc Johannẽ dixit
eſſe helyam non peꝛſonam ſed imitatoeʒ virtutis. mat᷑.
xj.Tranſumptiue ergo et nõ pꝛopꝛie locutus eſt dicẽs.
Ego ſum Eſau.non perſonaliter ſed iure pꝛimogenitu
re. Quod ergo obijcit ꝙ intendebat ꝑſuadẽ ꝙ eẽt Eſau
perſonaliter.dicendum ꝙ et ſi intẽdebat facere aliquid

xxxviij.

quo facto Iſaac crederet ipſum eſſe Eſau. occaſionali⸗
ter inten debat hoc.i Aã pꝛincipaliter intendebat bene⸗
dictionem ſibi debitam vendicare. verbum vo ſimplici
ter verum erat.quia allegoꝛice et trãſumptiue erat enũ
ciatum. ¶¶ Ad illud ſimiliter quod obijcitur de Joſeph
reſpondet aug.ĩ li.queſtionum geñ.ꝙ verbum JYoſeph
ſupꝛa dictum non ſerio ſed ioco dictum eſt vt exitus do⸗
cuit.et ideo non eſt habendum pꝛo mendacio.menda⸗
cia enim a mendacibus ſerio dicuntur non ioco. Cum
autem que non ſunt tãꝙ ioco vicuntur:non reputantuꝛ

mendacia. Et hoc intelligendum eſt ſᷣm ꝙ mendacium

dicitur falſa ſignatio vocis cũ intentiõe fallendi.¶¶. Ea

men ſi obijciatur ꝙ nibilominus videtur mentitus fu⸗
iſſe adminus iocoſe. dicendum. ꝙ non eſt veꝛum ſicut di
cit aug.in li.contra mendacium.vbi ait. Non ſoluz qð
fecit et dixit Jacob vt benediceretur: ſed neq; illud qð
Joſeph velut illudendo dixit fratꝛibus.nec cetera bu⸗
ius mendacia indicanda ſunt.ſᷣ̊ locutiones actioneſqʒ
pꝛophetice ad ea que vera ſunt intelligenda referende.
Ao illud vᷣo quod obijcitur de obſtetꝛicibus.dicendũ
earum mendacium potuit eſſe moꝛtale et veniale.ꝗa
ſi radix fuit moꝛtalis.ſcʒ libido qua diligerent vitaʒ tẽ

poꝛalem hebreoꝛum ſupra deum: moꝛtale fuit et menda

cium.et in illo caſu loquitur Gregoꝛius.Si fuit radix
venialis et amoꝛ vite ſub deo:ſic fuit mendacium venia
le et ſic loquitur hieronimus.ſupponens eas ex pietate
mentitas fuiſſe.ſub deo tamen dilexiſſe vitam infantiũ
et ideo meruiſſe vitam eternam. Ad vltimum quod ðᷣ
iudith obijcitur reſponſio eſt in glo. ſuper. xj. Judith.
vbi dicitur. Apud holofernem quicquid de aduẽtu ſuo
et iudeoꝛum futuro iudicio loquitur:non dicit adulato
rie mentiendo:ſed futura pꝛophetice pꝛedicando.

QNueſtio. xxxviij. de vlti

mis duobuo pꝛeceptis decalogi.

Oſt pꝛedicta que

rendum eſt de duobus vltimis manda
tis decalogi.nono et decimo. de quibo
dicitur exo.xx.⁊ deut.v.Non concupi

ſces rẽ ꝓximi tui.nec deſiderabis vroꝛç-

rem eius.Qualiter autem iſta pꝛecepta cõnumerentur
cum pꝛecedentibus dictum eſt ſupꝛa queſtione de diſti⸗

cctõe decalogi.Mũc aũt querẽduʒ ẽ an iſta pᷣcepta ſint

pᷣcepta legis nature.Secũdo vtrũ ꝓhibeat᷑ hic ↄcupiĩa
generalis aut ſpãlis.Tercio vtrũ iſtis pᷣceptis ꝓhibea⸗
tuꝛ actꝰinterioꝛ ꝗẽ ĩ pꝛimo motu:aut delectatõe ⁊ ↄſen⸗
ſu. Quarto ſuppoſito q ꝓhibeat᷑ h ↄcupia qᷓtũ ad ↄſen⸗
ſum voluntatis.q̃rit᷑ vtrũ ad idẽ pᷣceptũ ꝑtineat ꝓhibi⸗
tio volũtatis et oꝑis.Quo ſuppoſito.q̃rit᷑ vlteriꝰvtrum
maioꝛ ſit pᷣuaricatio in oꝑe q; in volũtate. AVltio q̃ritur
ſuppoſito ꝙ ꝓhibeat᷑ h actꝰinterioꝛ volũtatis.iĩ qͥ ẽ ſuꝑ⸗
babundantia euangelice ꝑfectioniæ.

F
Membrũu pꝛunum
O pꝛimũ ſic Ro.ij. Gẽtes q̃ naturalit᷑ ea
q̃ legis ſũt faciũt:oñdũt opꝰlegis ſcriptũ
ĩ coꝛdibo ſuis.Sʒ ĩ coꝛde ſcriptũ ẽ nõ ma
lũ ↄcupiſcẽ ſiẽ nec malũ facẽ.⁊ qð eſt ſcri
ptum in coꝛde ẽ legis naturalis.ergo ex lege naturali ẽ
ñ ↄcupiſcẽ ⁊c.¶ Itẽ ad idẽ ẽ quod ibi dicit glo. Opus
ſcripum in coꝛdibus.i.firmiter infixum rõni.dum illa
oꝑa laudant que lex iubet.illa damnat q̃ ꝓhibet.⸗Cõ⸗
tra.Cõcupiſcẽtiam neſciebam niſi lex diceret.nõ cõcu⸗
piſces.vij.ad ro. Sʒ ea que ſunt legis naturalis:ſunt
nobis indita et nota.ergo cum cõcupiſcentiam neſciꝛet
apoſtolus niſi lex diceret non concupiſces:videt᷑ ꝙ iſtð
pꝛeceptum non ſit legis naturalis. Ad hoc dicendũ.
ꝓ iſta pꝛecepta:pꝛecepta ſunt legis naturalis.4l Ad il⸗
lud autem quod obijcitur quod dicit apoſtolꝰ. ↄcupĩaʒ

— 00— W
l 9 % 21¹ 2

neſciebam ⁊c̃.dõm ꝙ neſciebat eſſe peccatum.vł ſi ſcie⸗
bat neſciebat eẽ tamgraue quãtum ẽ.vł dðm. ꝙ loquit᷑
aplus in ꝑſona diuerſoꝝ hoĩm. In quibuſdã em̃ hoĩbo
ler naturalis intãtũ obſcurata fuerat.qꝙ neſciebãt vtꝛũ
ↄcupilcẽtia eẽt peccatũ.⁊ qᷓtum ad illos dicit glo. Qe⸗
ſciebã peccatũ eẽ.Alij aũt erãt in quibo non obſcurata
erat.qui bene ſciebãt eẽ peccatũ:pᷣ̊ nõ tãgraue.Et qᷓtuʒ
ad illos dicit glo. Eel tamgraue.

Membrum ſecundum

Einde querit᷑ vtrũ hic ꝓbibeat᷑ cõcupiſcẽ
tia generalis. Ad qð ſic Ro.vij. Cõcupi
ſcẽtiam̃ neſciebã ⁊c. Glo.hic elegit apłus
qð ẽ generale peccatũ.ſ.cõcupiſcẽtiaʒ.vñ
oĩa mala veniũt.Ex quo relinquit᷑ ꝙ ꝓphibet᷑ hic concu
piſcẽtia generalis.¶ Cõtra. ꝓbibet᷑ hic ↄcupiſcẽtia.ſʒ
nõ abſolute:ĩmo cũ determinatõe.qꝛ dr.nõ cõcupiſces
vxoꝛẽ.et nõ cõcupiſces rẽ ꝓximi tui.Sʒ ↄcupiſcẽtia de⸗
terminata ad vxoꝛẽ ⁊ rẽ ꝓximi nõ ẽ generalis.q̊ nõ ꝓhi
bet᷑ hic ↄcupiſcẽtia generalis.i¶ I. vij. ad Ro. Aiſi lex
diceret ⁊c. Glo. Hona ẽ lex que dũ ↄcupiſcẽtiã ꝓhibet
oĩa moꝛtalia ꝓhibet. Si ̊ ſm h̊ dicat᷑ ꝓhiberi ↄcupiſcẽ
tia maloꝝ oĩm.ſiue ꝓhibitio omniũ maloꝝ:tũc illud pᷣ⸗
ceptũ nõ erit ꝑticulare: ſ̊ generale ad ꝓhibitõeʒ om̃is
mali. Itft ſuꝑ illud pᷣs. Incenſa igni ⁊c.dicit glo.ꝙ du
plex ẽ radix omnium maloꝝ.ſ.timoꝛ male humiliãs:et
amoꝛ male accendẽs.q̊ deberẽt magis ꝓhiberi qᷓ ipᷣ̃a cõ
cupiſcẽtia:q cedit ſolũ i vnã ꝑtem.ſ.in amoꝛẽ male inflã
mãtẽ. ¶ Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ ꝓbibet᷑ ↄcupiſcẽtia ſpecialis.Sʒ
cũ ſit tꝛiplex ↄcupiſcẽtia radicalis.ↄcupiſcẽtia oculoꝛũ
ſiue diuitiaꝝ.ↄcupiſcẽtia carnis.⁊ ↄcupiſcẽtia bonoꝛũ
que ꝑtinent ad ſuꝑbiã vite:̊ debuit ſpecialiter ꝓhiberi
ↄcupiſcẽtia honoꝛis.ſicut ↄcupiſcẽtia vxoris ⁊ reꝝ ꝓxi
mi. SBñſio. ſᷣm foꝛmã pᷣcepti ꝓhibet᷑ ↄcupiſcentia ſpã
lis.ſᷣm vᷣo virtutẽ pᷣcepti ꝓhibet᷑ ↄcupiſcẽtia generalis.
cuius ſignũ ẽ:qm̃ geminat᷑ verbũ ↄcupiſcẽdi. ꝓpterea ĩ
illis duabo ↄcupiſcẽtijs intelligitur generaliter oĩs ↄcu
piſcẽtia.Nã oẽ ocupitũ extraẽ.⁊ boc dupliciter. aut eĩ
ẽ cõmunicãs nobiſcũ:aut nõ cõmunicãs.Si ↄmunicãs
intelligit᷑ ꝑ vxoꝛẽ ſᷣm modũ decalogi ꝑ ſynodochen a ꝑ⸗
te totũ. Si nõ cõmunicãs:intelligit᷑ ꝑ rẽ ꝓximi.vñ ꝑ HG̊ᷣ
ſoluit᷑ vltimũ.Qã cũ ꝓhibet᷑ ↄcupiſcẽtia rerũ ꝓximi in⸗
telligit᷑ ꝓhiberi ↄcupiſcẽtia honoꝛis.vñ poſtmodum ad
explicãdũ addit᷑.nõ ſeruũ.nõ ancillã.vt inſinuet᷑ ꝓhibe
ri ↄcupiſcẽtia dñandi. ꝓpterea in cõcupiſcẽtia ꝑticulari
intelligit᷑ generalis.⁊ iõ ex ↄſequẽti ꝓbibet.¶ Ad illð
ðᷣo qð obijcit.patet iã rñſio.õ em̃ eſt hic ꝓhibitio ge⸗
neralis ſicut nec ĩ alijs pceptis.ſʒ ꝑticularis ↄcupiſcen
tie vxoꝛis ⁊ rerũ ꝓximi. Quare aũt iſtoꝝ plus qᷓ alioꝝ
determinatũ ẽ ſupᷣ qõne de diſtinctõe pᷣceptoꝝ decalogi
Ad illud ðᷣo quod obijcit de timoꝛe male humiliãte 2
amoꝛe male accẽdente.dðᷣm ꝙ radix pꝛcipalis omniũ

maloꝝx ẽ cõcupiſcẽtia.i.impꝛoba voluntas. ſecundaria

vᷣo timoꝛ male humiliãs:amoꝛ male accendens.vt ſicut
ſunt due ꝑtes iuſticie.vna declinare a malo cuius pꝛin
cipiũ ẽ timoꝛ.alia facere bonũ cuiꝰpꝛĩcipiuʒ ẽ amoꝛ.ita
ſunt due ꝑtes iniuſticie.declinare a bono cuiꝰ pꝛincipi⸗
um ẽ timoꝛ male bumiliãs:⁊ facere malũ cuiꝰpꝛĩcipiũ
immediatũ ẽ amoꝛ male accẽdẽs.⁊ vtraq; radix reducit᷑
ad ↄcupiſcẽtiã:ſic in tractatu de vitijs et peccatis decla⸗/
ratum eſt.

Mlembꝛum tercinum

Equit᷑ querere vtrũ hic ꝓhibeat᷑ actus in
teꝛioꝛ ↄcupiſcẽtie ĩ pꝛimo motu:aut ĩ dele⸗/
ctatõe:aut ↄſenſu.Et cũ ĩ pꝛimo motu in⸗
ueniat᷑ pᷣmo ↄcupiſcere:videbit᷑ alicui pꝛi
mus motus ↄcupie ꝓhiberi.¶ Cõtra. Pꝛimꝰmotꝰ nõ ẽ
ĩ ptate nr̃a.⁊ dic hiero. Anathema ſit ꝗ dicit deũ aliqð
impoſſibile pᷣcepiſſe. Relingꝗt᷑ igit ꝙ n phibet᷑ ↄcupia ĩ

pᷣmo motu. Itẽ nullus trãſgredit᷑ ĩ eo qð vitare ñ pt
