die tãꝙ tres moꝛtes.vna q̃i ĩ domo cũ coꝛde ↄſentit᷑ libi⸗
dini.altera ꝓlata iã extra poꝛtã:cũ ĩ factũ ꝓcedit aſſen⸗
ſio.tercia cũ ĩ ↄſuetudine mala tãqᷓ; mole terrena pᷣmit
aĩa q̃i ĩ ſepulchro iã putrẽs.] Ad illð ꝗ̊ qð pꝛimo obij
cit᷑.ꝙ pcta nõ reꝝ euẽtu v vinjs hoĩm metiẽda ſunt.pʒ
rñſio.iAã cũ viciũ dicat tulliꝰ auerſionẽ ſeu declinatõz
a rectitudine rõis. Declinatõeʒz at᷑ a rectitudĩe poſſumꝰ
pꝑare vel qᷓtũ ad teꝛminũ a qͥ:z ᷣm ̊ declinat᷑ ab vno.
vel qᷓtũ ad terminũ ad quẽ ⁊ Fm h̊ declinatio multifa⸗
ria ẽ qi inſinita.Rõe ꝗᷓ termini a qͥ diẽ pctᷣa eq̃lia ñ rõe
tmini ĩ quẽ. ⁊ ſic et diẽ de euerſiõe nauis qð qtü ad in⸗
ſciẽtiã gubernatoꝝ nihil inteſt ſiue nauis euertat᷑ que
fert auꝝ ſeu nauis ꝗᷓ fert paleas.ꝗ. Ad ſecũdũ qð argu⸗
it ꝑ eq̃litatẽ vᷣtutũ eqlitatẽ vicioꝝ.ddᷣm ꝙ nõ ſegt niſi ſo
lo mõ q̃ ad qd.vᷣtutes eĩ dicunt᷑ pares.qꝛ ↄſiſtũt ab vno
2iĩ vno ⁊ ad vnũ. Pctᷣa dᷣo dicent᷑ paria ſolũ ꝓpter receſ
ſionẽ ab vno.nõ tñ ĩ vno ↄſiſtũt nec ad vnũ:vſᷣ̊ ad multa
referunt᷑:⁊ ex młitis cauſant᷑:⁊ ex tot quot pñt eẽ peccã⸗
di circũſtãtie.¶ Ad alið qð obijcit ꝙ deſertio q̃ cauſat
petm ẽ vna ĩ pctis.dðm ꝙ iſtud ſolũ veꝝ ẽ ßm gd. m. ſ.
referimꝰad vnũ pꝛimũ bonũ qðẽ deꝰ: ſeu ᷣm ꝙ refe⸗
rimꝰad vnã pꝛimã rectitudinẽ ronis vt dictũ ẽ.ñ tñ bᷣm
ꝙ referimꝰad cãs ſiue circũſtãtias deſertõnis.ĩmo ſᷣm
H multiplicat᷑ et diuerſificat᷑ ſᷣm plus ⁊ minꝰ deſertio ĩ
pckis.ſm ꝙ diceremꝰcuruitates q̃ſt unt declinatönes a

elxj.
rectitudine.eq̃les ſm ꝗd ſolũ referẽdo ad vnã rectitudi
nẽ a q ẽ declinatio ĩ oĩbo curuitatibo.nõ tñ dicẽmꝰ om̃s

cuꝛuitates eq̃lis diſpoſitõis.ſᷣm inflectõʒ declinatõio:

ĩmo ᷣm h̊ dicimꝰcuruũ curuo curuiꝰ.q¶¶ Ad alið qð dẽ̃.
Peccare ẽ trãſire lineas ⁊c̃.pʒ rñſio. Simplicit᷑ em̃ ñ
ẽ verũ qð dic.ꝙ nõ differt ad augẽdũ culpã trãſeũdi qᷓ;
longe pꝓgrediaris niſi ſolũ qͥ ad qd. Silr ad aliud qðᷣ
dicit. ꝙ nõ licere eqᷣliter ẽ ĩ oĩbo.odᷣm ꝙ tũ ad negatoz
ibi intelligit᷑ veꝝ ẽ:ſ qtũ ad pꝛiuatõem et aptitudinẽ
q̃ ſubintelligit᷑ falſum ẽ.¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑ q moꝛ⸗
tes ſunt pares. dẽm ꝙ pctm dz moꝛs et dr coꝛruptio.
moꝛs inꝙtũ pꝛiuat vitã gẽe.coꝛruptio vᷣo rõne vulnera
tois nature. Muis è pcka ſint eq̃lia rõe pꝛiuatõis gre
abſolute. vt dictũ ẽ: Hẽ inqᷓ̃tũ ſunt moꝛtes:nõ tñ erũt eqᷓ
lia rõe vulneratõis nature inq;tũ coꝛruptões.ĩmo ſunt
ibi gradꝰpᷣm acceſſum maiorẽ et minoꝛẽ ad coꝛruptõeʒ
vltimã.Fᷣm ꝙ ponunt᷑ gradus moꝛtui ĩ domo.moꝛtui in
poꝛta et moꝛtui in ſepulchro.¶ Ad vltimũ dom ſᷣm be
atũ greg. Creuit gradus culpe.creuit oꝛdo ſnĩe.qꝛ ĩ iu⸗
dicio adhuc cã deducit᷑.in ↄcilio iã culpe ſnĩa diffinituꝛ
in iehenna dᷣo ignis ea que de ↄcilio egredit᷑ ſnĩa explet᷑
Quia igit᷑ dñs hũanoꝝ actuũ ſub breui examine grel⸗
ſus enumerat:ira ſine voce iudicio.ira cuʒ voce ↄcilio.
ira in voce cũ ſermone cõtumelie iehẽne ignibo manci⸗
pat᷑.Qota etiam ſm aug. In pꝛimo ẽ ira tm. in ſecũdo
ira ⁊ vox.in tercio ira et vox ⁊ certa expꝛeſſio irriſionis
Itẽ nota ſᷣm greg.iudiciũ eẽ diſcuſſio.ↄciliũ ſnĩe dif⸗
finitio.iehenna ignis ſnie executio.pꝛimũ erit cũ dicet᷑.
eſuriui ⁊c.ſecũdũ cũ dicet᷑. Ite maledcii.math.xxv.tci
um cũ inſliget᷑ pena iehẽna.¶ Itẽ nota m aug. iehẽna
ignis nec damnatõem hʒ dubiã:ſicut iudiciũ:nec dam
nati penã ſicut cõciliũ.ſᷣ in iebenna ignis certa ẽ dam⸗
natio et pena damnati.¶ Ad illud aũt qð obijcit᷑ vltĩo
ꝙ apłs vocat galathas fatuos ſeu inſenſatos.dvᷣm pᷣm
aug.ĩ ſermõe dñi ĩ mõte.cũ ait. Qui dixerit fatue duo
ſubaudiunt᷑.et fr̃i ſuo:⁊ ſine cã.Gᷣ ẽ vñ defendit᷑ ꝓ apls
galathas vocat ſtultos.quos etiã fratres nominat.non
em̃ hoc fecit ſine cauſa.

Membꝛum quaꝛtum

Varto querit᷑ de pᷣceptis recõciliatõis ad
ꝓximũ et ↄcoꝛdie ad aduerſariũ. De pce⸗
pto ̊ᷓ recõciliatõis drẽ math.v. Si offers
munꝰtuũ ad altare ⁊ ibi recoꝛdatꝰfueris.
ꝙ frater tuꝰ bʒ aliqd aduerſus te:relinque ibi munꝰ et
vade pꝛius recõciliari fratri tuo.¶ Circa qð pᷣceptũ in
cidit qõ pᷣmo ð hoc qð dr.ſi offers munꝰtuũ relique ibi
nõ dixit. refer vel repoꝛta.qꝛ ſiẽ d ibi in glo. Quod re⸗
cte offeꝛt᷑: mutari nõ licet.¶¶ Itẽ eccs. v. Omne qð voue
ris redde.Et ĩ pᷣ. VUouete ⁊ reddite.Ex ꝗbo videtur ⸗
mutari nõ poſſit.ſ̊ huiꝰqõis diſcuſſionẽ ⁊ ſolutõeʒ ha⸗
bes ſuß qõe de votis. Ytẽ querit᷑ vtrũ hoc qd dicitur
in iſto p̃cepto.vade pꝛius recõciliari fratri tuo ſit intel
ligẽdum ad lr̃am. Ad qð arguit aug. De abſente vltra
mare cõſtituto.põt fieri ꝙ habeat aligd aduerſum ali⸗
quẽ aliũ.Abſurduʒ ẽ aũt credere ante altare munus re
liquẽdum.qð poſt terras et maria ꝑagrata offerat deo
Cogimur igitur illud p̃ceptum ſpiritualiter intelligeꝛe
Cõtra.aug. Si accipiatur ad litteraʒ foꝛtaſſis aligs
credet ita opoꝛtere.ſi pñs frateꝛ eſt.non em̃ diutius dif
ferri poteſt.vt munus illud relinquere ante altaꝛe iube
atis. Reſpondeo ꝑ diſtinctioneʒ. quia aut frater eſt
p̃ſens aut abſens. Si abſens intelligitur ille ſpirituali

ter. ſi pnñs coꝛpoꝛaliter. VUnde aug.in ſermone dñi ĩ mõ

te. Pergendũ ẽ non pedibus coꝛꝑis ̊ motibo animi.vt
te humili affectu pꝛoſternas fratri.ad quem cara cogni
tione cucurreris in conſpectu eius cui munus oblatu⸗
rus es. Ita em̃ etiam ſi pꝛeſens ſit poteris eum nõ ſimn
lato animo lenire:atq; in gratiam ꝓuocare vemam po
ſtulando.ſi hoc pꝛius coꝛam deo feceris pergens ad de
um nõ pigro motu coꝛꝑis ſed celerrimo dilectõis affe⸗

“

etu atq; inde veniẽs.i.intentõem reuocãs ad id qð age⸗
re ceꝑas offeras munus tuũ. vItẽ querit᷑ vtrũ ille cui
iniuriatũ ẽ debeat amiciciã querere.Ad qð dicit aug.
ſuꝑ illũ textũ.Si frater habet aduerſum te.i.ſi tu eum
in aliquo leſiſti. tunc em̃ ip̃e habet aduerſum te.nã nos
habemus aduerſus illũ:ſi ille nos leſit:vbi ñ ẽ opus ad
recõciliatõem ꝑgere.. Cõtra.Johᷣ.criſo.ſuꝑ math.Si
ꝓ gloꝛia ſalutis tue iubet te dñs amiciciã faceꝛe:magis
iniuriatus debes rogare.ꝭꝗ ille cui iniuriatũ ẽ debet pe⸗
tere ex p̃cepto amiciciã ⁊ recõciliatönem. MRñſio.du⸗
plex ẽ debitũ.neceſſitatis:ſine quo nõ ẽ ſalus.ꝛ ſᷣm hoc
ex iſto p̃cepto ille cui ẽ iniuriatũ nõ debet recõciliatõeʒ
querẽ.Vñ aug.in ſermone dñi ĩ mõte.iõ veniã poſtu⸗
labis ab eo qui tibi fecit iniuꝛiã:b̊ tm̃ dimittis ſicut tibi
a dño dimitti cupis qð ipᷣe cõmiſeris.Et ẽ debituʒ ꝑfe⸗

ctõis qð ↄfert ad maioꝛẽ głiam.et hoc mõ dicit criſo.

iniuriatus debes recõciliatõem querere vt duplicẽ glo⸗
riã cõſequaris.vnã quia iniuriatꝰes alterã qꝛ pꝛioꝛ ro⸗
gaſti.i Aõ em̃ volẽs te deus ſubſternẽ ſub pedibus eius
iubet te pꝛius rogare:ſed volẽs tibi humilitatis głiaʒ
ꝓuidere. Poſſea querit᷑ de p̃cepto ↄcoꝛdie ad aduer
ſariuz. nã aut intelligit᷑ aduerſarius ille dy abolus aut
deus.aut homo aut noſira caro. Si intelligat᷑ de adueꝛ
ſario qui ẽ dyabolus.de quo dr.j.petri vlti. Aduerſari
us veſter dyabolꝰ ⁊c. Et ʒacha.iij. Sathan ſtabat a de⸗
xtris ihᷣu vt aduerſaret᷑ ei.¶ Cõtra.Fᷣm hoc deberemus
eẽ cõcoꝛdes et beniuoli dy abolo.Mã in greco bhabetur
eſto beniuolus vel benignus aduerſario:vbi nos babe⸗
mus.eſto ↄſennẽs ⁊c̃.¶ Itẽ dyabolus nõ ẽ in via nec pt
eẽ:iĩmo ẽ ĩ deuio eterno.ᷣ nõ põt ei cõpetere ꝙ dr. Eſto
ↄſentiẽs aduerſario tuo:dũ es cũ eo in via.i Itẽ ſi intel
ligat᷑ de aduerſario ꝗ eſt deus.de quo dr exo.xxiij. Ego
dnos qui aduerſoꝛ impiũ.Et deut᷑.xxv.Aduerſat᷑ omnẽ
iniuſticiã.obijcit ang. Quõ recte põt dici in via nos eẽ
cum deo.qꝛ ſic d.eſio ↄſentiẽs aduerſaꝛio tuo:dũ es ĩ
via cũ eo.i¶ Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ intelligi᷑ de aduerſario qui ẽ
hõ ſᷣm ꝙ dẽ JYoſue.v. ¶ Loſter es an aduerſarioꝝ.obijcit
aug. Quõ põt cõuenire qð ſequit᷑.ne foꝛte aduerſarius
tradat te iudici.iudicẽ eĩ xpᷣm intelligo:añ cuius tribu⸗
nal oẽs opoꝛtet exhiberi.quomõ ꝗ̊ᷓ iudici traditurus ẽ:
ꝗ añ iudicẽ ꝑiter exhibebit᷑:¶ Itẽ ſi intelligat᷑ de aduer⸗
ſarioqui ẽ caro.de quo ad gał.v.Caꝛo cõcupiſcit adueꝛ
ſus ſpiritũ:et ſpũs aduerſus carnẽ.hec em̃ ſibinuicem
aduerſant᷑.Cõtra obijcit aug. Mali hoĩes faciẽdo oꝑa
carnis ↄcoꝛdãt et ↄſentiũt ei: boni vᷣo hoĩes nũqᷓ: ̊ eaʒ
ſibi ↄſentire cogũt.õ videt᷑ igit᷑ ꝙ poſſit intelligi ð ad
uerſario aliquo mõ dicto:neq; de deo:neq; de dyabolo:
neq; de hoĩe:neq; de carne. Si vo dicat᷑ ꝙ aduerſariꝰ
hic vr̃ lex ſeu ſermo diuinꝰ:qꝛ aduerſat᷑ peccantibo.vñ

dicit. xxxj.deut. Lollite librũ legis huiꝰ:⁊ ponite in la
tere arche vt ſit ibi ãᷣ te in teſtimoniũ.obijcit aug. Quõ

cõpetet nos in via cũ eo eẽ.eẽ em̃ in via cũ aliquo eſt re⸗
ſpectu pariter gradientis.¶ Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ intelligit de

angelo bono:qui etiã aduerſarius ẽ ſicut dicitur.Qu⸗

meri.xxiij. VUeni vt aduerſarer tibi:qꝛ ꝑuerſa ẽ via tua

mihiq; cõtraria.Cõtra.Differẽtia ẽ inter aduerſariuʒ

et miniſtrũ et iudicẽ. Et ſicut dicit aug. iudicẽ intelligo

filiũ. Jo.v.ater omne iudiciũ dedit filio.miniſtrũ an

elũ.Aloath.iiij. Angeli acceſſerũt ⁊ miniſtrabãt ei.Si

alius ẽ aduerſariꝰ:alius ẽ miniſter.bonus aũt angelꝰ

7 miniſter:aduerſarius nõ ẽ bonus angelus. Reſpõ
ſio.aduerſaꝛius põt intelligi aut deꝰ:aut homo:aut ſeꝛ
mo diuinus.vᷣm ergo vnũ intellectũ iubemur deo ↄſen⸗
tire et illi eẽ beniuoli.vt dicit aug.vt ei reconciliemur a
quo peccãdo receſſimꝰ.vñ dicit apłus. Cũ inimici eſſe⸗
mus reconci:ſumus deo. Ad illud ergo quod obijcit᷑
ꝙ nõ cõpetit nos eẽ in via cũ deo.ad hoc rñdet aug.ꝗa
deus vbiq; eſt.nos cũ in hac via ſumus.cũ illo vtiq; ſu⸗
mus.aut ſi nõ placet impios dici eẽ cum deo.q;uis vbi⸗
qʒ pᷣſto ſit deus.quẽadmodũ cecos nõ dicimus eẽ cũ lu⸗
ce et ſi oculos eoꝝ lux circũfundat:tũc dom.qꝙ aduerſa
rius intelligit᷑ ſermo ſeu lex diuina ſᷣm ꝙ dicit aug.qui

mãdat multa cõtraria carni.Et ad illud qð obijcit ꝗ

nõ ↄpetit vt ſit nobiſcũ in via.rñdetur ĩ glo.in via.i.in

Ternere ecte gꝛadimur: dũ ei obediẽdo ad vitã ꝑtingimus
el põt intelligi aduerſarius homo.¶ Ad illud auteʒ

qðobijcit aug.quõ cõpetat ꝙ tradat miniſtro rñdetur ĩ
glo. ne tradat te iudici.i.ſit cã quare tradaris in manꝰ

rp̃ᷣi. Pater em̃ omne iudiciũ dedit filio. YJudex aũt tra⸗
dat miniſiro.i.angelo qui colligit ziʒania.Aldath.xiij.
Item dubitat᷑ de hoc qð dr.in carcerẽ mittaris. et ñ
exies inde donec reddas nouiſſimũ quadrantẽ.Aã ſi ꝑ

carcerẽ intelligit penã eternã ſeu infernũ.Sʒ ab infer⸗

no nulla ẽ liberatio.ecẽs.ix. Quodcũq;ʒ põt manꝰ tua ĩ⸗
ſtanter oꝑare:qꝛ nec opus nec rõ ẽ apud inferos qͥ tu ꝓ⸗
peras.pꝛo nihilo ̊ dr.ſaõ exies donec reddas. Pꝛete
rea quid dicit hic nouiſſimũ quadrante? Rñdenduʒ
ad pꝛimũ ᷣm aug.donec.i.nũꝙᷓ.ſicut ibi.donec po. ini⸗
micos tuos.Et math.j.Et nõ cognouit eã donec peꝑit
filiũ ſuũ pꝛimogenitũ.i¶ Ad ſecũdum ddᷣm ᷣm Raba⸗
nũ.ꝙ quadꝛãs genus nummi ⁊:qui habet duo minuta.
vñ Mar. xij· vidua miſit in gaʒophilatiũ duo minuta.
qð eſt quadrãs.Exponit᷑ aũt ᷣm aug.nouiſſimus qua⸗
drãs.i.carnalis vita que deſignat᷑ in terra.geñ.iij. Ceꝛ
ra es et in terrã ibis:reſpectu alioꝝ elementoꝝ.ſeu ter⸗
rena peccata pᷣm Rabanũ q̃ de terra cõtrabunt᷑.vel ᷣm
eundem minuta pcta. Aliter põt dici ꝙ quadrupliciter
ↄſumat᷑ petm.ita ꝙ vna ꝑsẽ peẽm oꝑis.alia ẽ delibera⸗
tio ꝑficiẽdi ſeu ſtudiũ.tercia volũtas faciẽdi.quarta in
tentio faciẽdi.et hic ẽ nouiſſimus q̃drans pcti moꝛtalis
Seccati vðᷣo ſimpłr vna ꝑs ẽ opus.alia cõſenſus · teꝛcia
delectatio.quarta id eſt quadrans nouiſſimꝰcogitatio.

Queſtio. lxij.de pᷣcepto

euangelico oꝛdinãte motũ ↄcupiſcibilem.

Dnſequẽte? queꝛẽ
dũ ẽ de pᷣceptis quibo oꝛdinatur paſſio
ſeu motꝰocupiſcibilis.Circa qð ẽ oꝛdo
duplex. Pꝛimo em̃ oꝛdinat᷑ ad declinã
dũ illicitã cõmixtõnẽ. Secũdo ad decli
nãdã illicitã ſeꝑatõem:cũ dr. Dictũ ẽ quicũq; di miſeꝛit
vroꝛẽ ⁊c̃.q Itẽ qᷓtum ad declinatõʒ illicite comixtionis
introducunt᷑ duo.ꝓbibitio voluntatis cũ dr. Audiſtis
qꝛ dictũ ẽ antigs:nõ mechaberis.ego at᷑ dico vobis.oĩs
ꝗ viderit ⁊c. Secũdo pᷣceptũ vitãde occaſiõis cũ ſeqtur
Si oculusa tuꝰdexter ſcãdalizat te:erue ⁊c. Scom h̊ ꝗ̊
paſſio ↄcupiſcibilis ſeu motꝰ oꝛdiat᷑ tribo pᷣeeptis. Pꝛo
bibitõe volũtatis mechãdi.Juſſiõe declinãde occaſiõis
mechãdi:a repꝛobatõe repudij.h̊ ẽ ſeꝑatõis ab vxoꝛe qᷓ
dat cãʒ mechãdi.vñ dꝛ. Qui dimiſeꝛit vxoꝛẽ excepta cã
foꝛicatõis fac eã mechari.vmat᷑. Et eiꝛca hac pꝑteʒ
ples incidũt qões. Pꝛio q̃lit ĩtelligat᷑ pceptũ qͥ ꝓhibet᷑
volũtas mechãdi.cũ dr̃. Ois ꝗ viderit młierẽ ad ↄcupi
ſcẽdũ iã mechatꝰẽ ⁊c. Secũdo an volũtas ſit ꝓ facto re
putãda.qdð videt᷑ dicẽ ĩ pcepto. LTercõ ð pᷣcepto vitãde
occaſiõis vtꝝ ſit ad ̃aʒ obuãdũ.Quarto circa ꝓhibi
tõʒ ſeꝑatõis ab vxoꝛe q̃rẽda eẽnt duo.Pꝛĩo ð repudio.
H illð detminatũ ẽ S ĩ qõe de legibo iudicialibo.q ↄſiſtũt
ĩ ꝑmiſſiõe.Scðo ð diuoꝛõ.ſᷣ illð detmĩabit᷑ ĩ queſlio
ne de matrimonio.

Membꝛum pꝛimum
. BGpmũ obr̃. Cũ Ren ſaluatoꝛis ꝑ oĩa
ſufficiat ſaluti.pᷣcepta ꝗbo oꝛdĩat ſaluatoꝛ
motꝰbũanos debẽt ꝑ oꝛa ſufficẽ ſaluti. ſʒ
ñ ſũt ſufficiẽtia ſaluti niſi generalit oꝛdi⸗
nẽt motꝰhũanos. Generalia ̊ debẽt eẽ pᷣcepta ꝗbo oꝛdi
nat᷑ motꝰ ↄcupiſcibił.¶¶ Cõtꝛa n oꝛdĩat ↄcupiſcibilẽ niſi
qᷓtũ ad actũ generatiĩe r̃ſpctu vitãde mechie.qtũ ad vo⸗
lũtatẽ cũ dic.qꝗ viderit młieꝛẽ ad ↄcu.⁊c. Vlł qtũ ad oc
caſiõeʒ cũ dicẽ. Si oculꝰtuꝰdext᷑.vł qᷓtũ ad interpᷣtatio⸗
neʒ in dimiſſione vxoꝛis que eſt mechia interpꝛetatiua:
cum dicitur. Qui dimiſerit vxoꝛez excepta cã foꝛnicati⸗

D

1;

43

r
ta⸗
in
lis

il
tor
5
i
dl
ſ

— — —

Nueſtio

onis. 4 Vtẽ quare dictũ eſt. Qui viderit mulierẽ ad oeu
piſcendũ iam mechatꝰeſt. ⁊ nõ magis. Qui ↄcupierit iã
mecbatoeſt.nam peccatũ mechie non pmittit in ſpecula
tione ſeu gnitõe mechandi: ſed in volittate ſeu ↄcupĩa
mechadi. Rectiꝰigit dictũ eſſet. qui cupierit iã mecha
tus eſt: ᷓ qui viderit ad ↄcupiſcẽduʒ. 4l Item cu intento
mechãdi faciat mechũ:ↄueniẽtiꝰdictũ eſſet. Qui viderit
mulierẽ ad mechãdũ qᷓ; qui viderit ad ocupiſcẽdũ. ¶ Itẽ
cum videre dicat᷑ ꝓ actu exterioꝛi viſus ? ꝓ actu interio
ri intellectꝰ: quõ accipit᷑ hic videre. Si diceret ꝗꝙ ſolum
acciperet᷑ ꝓ actu interioꝛi ſicut dicit Meda.Cõtra.Cri⸗
ſo. Qui oculis incõtinẽtibo aſpexerit mechꝰeſt opletus.

Angde.iij.treñ. Oculꝰomeus de 5datꝰeſt aĩiaʒ meã. Item.
xxxj. Job. Pepigi fedus cñ oculis meis vt nec cogitareʒ

.

c virgine. Abi dicit Hꝛeg. ¶õ licet intuen qð nõ licet

ↄcupiſci.⸗ Itẽ querit Criſo.quare nõ ponit legẽ mulie
ri ſicut viro: vt diceret. Que viderit viꝝ ad pcupiſcendũ
eum iam mechata ẽ. RKñ. ad pꝛimũ dicẽdum ᷣm aug.
In noĩe mechantiũ oẽm celectatõem carnalẽ accipe:qñ
aĩa relicta lege ſuperioꝝ turpi volũtate inferioꝝ ꝓſtitu⸗
ta coꝛrũpit᷑. Ael aliter poſſet dici:qꝛ cũ fomes qui ẽ incẽ
tiuũ ad oẽm illicitã ↄcupiſcẽtiã ßm generatõeʒ viciatam
oꝛiginali coꝛruptõe traſfundat᷑ radix oĩs illicite ocupi⸗
ſcẽtie in ip̃a m hũc modũ fundat᷑.ideo in ꝓbibitõe actꝰ
inoꝛdinati ĩius. ꝓbibet᷑ oĩs illicitmotꝰ ↄcupiſcẽdi.vñ
Hylariꝰ. Pꝛetermiſſis oꝑibo legis ꝓhibet motꝰ animi

a0 cupiſcẽdũ:ſicut ſuꝑioꝛa. phibẽt motꝰanimi ad nocẽ⸗

dũ.¶¶ Ao ſcðᷣm dicẽduzʒ. ꝙ ẽ ocupiſcẽ ex ſubito motu ſine
cxliberatõe vel intentõe ꝑficiẽdi.⁊ hoc ẽ veniale:⁊ dicit᷑
a Hieꝛo.⁊ Rabano ꝓpaſſio: qu diffiniũt motũ ſubituʒ
ſine deliberatõe mali vel boni oꝑis.Et ẽ ↄcupiſcẽ cũ de⸗
liberatõe 7 intentõe ꝑficiẽdi ⁊ ̊ moꝛtale:2 dicit᷑ paſſio
ßm Rabanũ 2 Hieꝛo. quã diffiniũt affectõez deliberati
animi: li ſit loc? ꝑficiẽdi.Et hic vltimꝰmodꝰmeliꝰexpᷣmi
tur:cũ dicit᷑. Qui viderit mulierẽ ad ↄcupiſcẽdũ. Unde
aug. ¶õ ait ꝗ ocupierit:ſed ꝗ viderit ad ↄcupiſcẽdũ.i.ex
hoc fine ⁊ aĩo attẽdat.vt eã ocupiſcat:qð iam nõ eſt titil
lari ſed plene ↄſentire libidini.4 Ad terciũ dicẽdũ ꝙ eſt
oſenſus duplex ad celectãdũ ⁊ ad opandũ. At oſtẽdat᷑
ꝙ nõ ſolũ dãnabilis ẽ oſenſus ad opꝰfoꝛnicatõis vel me⸗

cie: enã ↄſenſus ad delectãdũ dicit᷑.ꝗq viderit ad ↄcu⸗

piſcẽduʒ nõ ad mechãdũ.¶¶ Ad aliud qð qᷓrit᷑ q̃liter vi⸗
dere accipiat᷑.dicẽdũ ꝙ viſus accipit᷑ ꝓ omi motu ꝗ ẽ ad
celectatõeʒ ſicut dĩc Meda.Sʒ nõ ſolũ coꝛꝑalis ß interi
oꝛ g eſt ĩ ↄcupiſcẽtia in q̃ aperiũt illi oculi ꝗ & pena peti
pmis parẽtibo male aꝑti legunt᷑ Geñ. iij. tuc itur in affe
ctũ coꝛdis:nõ qꝛ deeſt volũtas:ᷣ occaſio peccãdi. Scðm
hoc gᷣ vidẽ ad ↄcupiſcẽdũ eſt intẽdẽ ſeu ↄſentire ad dele⸗
ctandũ.qð põt ↄtingẽ cũ actõe ↄgnitõis intellectꝰvel cuʒ
ſpeculatoe exterioꝛis viſi us. Scom h̊ g intelligẽdũ qð di
cit Criſo.⁊ Gꝛeg. cũ.ſ.exterioꝛi viſu ↄiũcta ẽ intentõ ſeu
ↄſenſus mechãdi.⸗ Ad vltimũ qð q̃rit Criſo.quare nõ
ponit legẽ mulieri rñdet. ↄmũes leges ponit. capiti em
loquẽs hoc eſt viro.j.Coꝛi n. xj. ↄmunem ad coꝛpus boc
eſt mulierẽ facit ſuaſionẽ.

—

Mlembꝛũ ſecundũ

Ecũdo q̃rit᷑ an volũtas ꝓ facto reputet᷑.vi
det᷑ ꝙ ſic Mat. v.ſuꝑ illð.Qui videꝛit mu
lierẽ ad ocupiſcẽdũ. Glo. Sic bona volun
tas cũ deeſt copia agẽdi remũerat᷑:ſic deli⸗
beratõ cũ molimĩe vicioꝝ dãnat᷑:qꝛ nõ ßm ꝙ gſ ñ po⸗
tuit: aut nõ licuit:ſ̊ ſᷣm ꝙ voluit ⁊. ꝓpoſuit ex ↄſcia accu⸗
ſat᷑ vel defendit᷑. ̊ volũtas reputat᷑ ꝓ facto ⁊ ĩ malis ⁊ ĩ
bonis. 41 Itẽ ſuꝑ illð p̃s. Dixi ↄfiteboꝛ ⁊c.glo. Votũ ꝓ
oꝑatõe iudicat᷑.votũ aũt ibi vocat᷑ volũtas.̊ ⁊c.¶q Iteʒ
aug. Si ↄtingat aliquẽ nõ ↄcũbẽ cũ vxoꝛe aliena: planũ
tñ ẽ eũ cupere:⁊ ſi ptas det᷑ ipᷣm foꝛe factuꝝ:nõ minꝰreꝰ
eſt:qᷓ ſi ĩ ipᷣo facto dep̃hẽdẽt . ᷓ tãtũ puniet ꝓ bac volũta
te quãtũ ꝓ volũtate ↄiũcta actui.ꝗ Itẽ ſuꝑ illð pᷣs.Eteĩ

in coꝛde iniqtates oꝑamĩ.glo. Oõ vis ⁊ non potes dñs
factũ reputat.l YItẽ. xv. Leui.ſuꝑ illud.Aſdulier q̃ pati
tur ꝛ⁊c. glo.Iniqtatẽ ꝓ facto reputãt.⸗ Itẽ BGꝛeg. Qui
ↄgnoſcit innuptã eo affectu inoꝛdinato ac ſi nupta eẽt ⁊
ſi nupta eẽt nihilominꝰognoſcẽt:adulter eſt. S̊ ꝓvt inten

2

tionẽ quã habet ad maiꝰpctm maiꝰ pctm iudicat᷑:licʒ in

genẽ ſit minꝰ. Cõtra.aug. AUnuſqſq; miſer mala volũ
tate efficit: ̊ miſerioꝛ ptate:eũ deſideriũ male volũtatis
adimplet᷑.ꝗᷓ miſerioꝛ ẽ quis actu malo qᷓ mala volũtate
Itẽ iſte vult volũtate plena occidẽ.ſi occidit actu:con⸗
trahit penã in pᷣſenti:quã nõ ↄtrabẽt etiã in plena volũ⸗
tate. ſi de diſtrictꝰiudex e:ſilꝛ de ꝓpuniet eũ ampliꝰpꝛo
actu ꝙᷓ ꝓ volũtate ⁊ nõ iniuſte.ᷓ plus peccat iſte ĩ actu
ỹ in ſola volũtate. Itẽ plus puniẽdus ẽ qui nocet ꝓxi⸗
mo ⁊ ſibi.ꝙᷓ qui nõ nocet ꝓximo ſᷣ ſibi ſoli:q malꝰnõ di
citur niſi ꝗ nocet. Sʒ qui volũtate plena vult occidẽ vel
adulterari nocet ſibi ſoli.Si occidẽt noceret ſibi ⁊ ꝓxĩo
ergo volũtas hic ꝓ facto nõ ẽ reputãda. Rñ.eſt volũ
tas plena. 2 volutas ſemiplena. Fm ꝙ diſtinguit aug.
ſuꝑ Geũñ.qꝛ ſi petm ſola cogitatõis delectatõe ſeu volüũ⸗
tate pficiẽdi teneat᷑. mulier ſola ↄmedit.i.inferioꝛ pars
ratõts:⁊ nõ vir.i.ſuꝑioꝛ ꝑs:cuiꝰ auctoꝛitate cohibet᷑ vo⸗
luntas ne ad opꝰ ꝑueniat. Si vo adſit plena voluntas:
vt ſi adſit facultas pꝑficiat᷑:iũe vir mãducat:⁊ ẽ dãna bi⸗
le petm. YItẽ volũtas plena aut ẽ reſpectu pcti qð exercet
in aĩa nõ ꝑ coꝛpus vt in pcto ſuꝑbie ⁊ inuidie.Aut ẽ re⸗
ſpectu pct᷑i qð exercet᷑ in coꝛꝑe ſeu ꝑ coꝛpꝰ:vt in adulte⸗
rio qð exercet᷑ in coꝛꝑe ⁊ homicidio qð exercet᷑ ꝑ coꝛpus
His itaq; poſitis diſtinguẽdũ.ꝙ ẽ reatꝰ pcti reſpectu pꝛi
uatõis gloꝛie:⁊ reatꝰpcti reſpectu paſſionis iehẽne. Re

ſpectu pꝛiuatõis gloꝛie tã volũtas plena ꝙᷓ volũtas ſemi

plena q moꝛtalis ẽ: ꝓ facto reputat᷑. Reſpectu vᷣo paſſio
nis iebẽne volũtas ſemiplena nõ ꝓ facto reputat᷑. Item
volũtas plena reſpectu pcti ſpũalis qð totalit interius
ↄplet᷑ ꝓ facto reputat᷑ qtuʒ ad paſſionẽ iehẽne. Volũtas
ðᷣo plena reſpectu pcti coꝛꝑalis qð exercet᷑ ꝑ coꝛpꝰ vel in
coꝛꝑe. ꝓ facto reputat᷑ qᷓtũ ad generalitatẽ pene.qꝛ tali
volũtati adiũgit᷑ ↄcupia vt ĩ volũtate plena adulterãdi.
ꝓl ira ĩ volũtate plena occidẽdi:q̃ ſũt paſſiões vᷣtu tis ſen
ſibilis:q̃ fundãt᷑ ĩ coꝛꝑe.⁊ iõ punit᷑ iſſa volũtas ſic factũ
geneꝛalitate pene qꝛ ĩ ſpũ ⁊ ĩ ſenſualitate ⁊ ĩ caꝛne. Etũ
do ad intẽtõeʒ pene ñ videt᷑ rputari ꝓ facto.⸗ cã ẽ.qꝛ cũ
volũtas ĩ pct᷑is exercet᷑ vel ĩ coꝛꝑe vłꝑ coꝛpꝰ.ſolet intẽdi
in facto. Intẽſiõi aũt volũtatis male rñdet intẽſio pene
Ao illð ̊ qð dic aug.ꝙ miſerioꝛ efficit᷑ cũ pcẽᷣm ĩplet᷑:
ptz rñſio.nã ̊ dic qꝛ in actu ĩpletõis intẽdit᷑ volũtas ad
quã ſeꝗt maioꝛ pena.4! Ad ſcðm rñdet᷑.ꝙ ſũt pene tꝑa⸗
les 1 pene etne. Mtũ ad penas tꝑales q̃ inferut᷑ a iudi⸗
ce ſeculari vł eccłie.nõ reputat᷑ volũtas facto:niſi vbi
nocumẽtũ infert᷑ ꝓxio. tũ vo ad penas etnas qꝗͥ infeꝛũ
tur a deo. volũtas nocẽdi ꝓxĩo ꝓ facto reputat᷑ cũ diſtin
ctione:q̃ ſupꝛadicta ẽ. AUñ nota ꝙ factũ duos hʒz reſpectꝰ
ad facientẽ: 1 ad illũ cui fit. Factũ vo qᷓtũ ad illũ cui fit
a nocet.babet penã in iudicõ ſeculari vel eccliaſtico qð
reſpicit manũ. Jactũ vo reſpectu faciẽtis punit᷑ a deo ꝗ
attẽdit animũ.·2 q̊ͥ ad hͥ voluntas ꝓ facto reputat᷑.¶ Ad
yltimũ dicẽdũ ſine p̃iudicõ.ꝙ qtu ad volũtatẽ plenã no
cendi actũ nocẽdi ꝓxio nullã differẽtiã facit ded niſi cõ
tingat volũtatẽ intẽdi in actu.⁊ ideo ꝗ hʒ plenã volũtatẽ
nocẽdi qᷓuis nõ ↄſequot᷑ actꝰquãtũ in ſe ẽ nocet alteri.et
ideo volũtas ꝓ facto reputat᷑ a deo.

Membrũ terciñ

Oſtea querit᷑ de iſto p̃cepto. Si oculꝰ tuꝰ
ſcandaliʒat te erue ipᷣm ꝓice abs te. vtrũ
ſit ad lr̃am obſeruãdum. vt in illo ꝗ habet
oculos laſciuos incõtinentes: vnde fre⸗
quenter peccat in aſpectu mulierum. in illo qui eſt lu⸗
bꝛicus in genitalibus membꝛis 7 hmõi. vnde frequẽter

peccat ex ipᷣa inclinatõne coꝛrupta membꝛoꝝ. Et videt

expᷣſſe ꝑ iſtũ tex. ꝙ ſi eruerit ſibi vł abſciderit hmõi mem
bꝛa ñ peccabit. Hoc etiã legit᷑ ĩ vitaſpatꝝ frequẽt a ſã⸗
ctis factũ.¶ Itẽ m oꝛdinẽ caritatis nullꝰdʒ habẽ pᷣcio⸗
ſiꝰ coꝛpꝰſuũ q; aiaʒ. ᷓ ſi mẽbꝝ coꝛpis ſit ĩ ſcadalũ ale. dz
abijci. ¶ Itẽ ſi ſine peto mẽbʒ coꝛruptũ pt᷑ abſciĩdi ne coꝛ
ruptõe ſua reliq mẽbꝛa vlł coꝛpꝰ iſiciat᷑.ꝗᷓ mltomagis ne
aĩa ĩficiat᷑. Cõtra.In canonibo aploꝝ. Si gꝗs abſcide
rit ſibi virilia ñ fiat clericꝰ:qꝛ ſuipᷣiꝰẽ homicida ⁊ di cõ/
ditõi ĩimicꝰ.dil.ly.Itẽ ex ↄcilio arelateñ.dil.lv. Si gſe
carnali vicõ repugre debẽ neſciẽtes abſcidũt.ad cleꝝ pꝑ⸗
ueĩre ñ poſſunt.Itẽ di.eadẽ Innocẽ.Qui ꝑtẽ cuiuſlibet
digiti ſui ſibipᷣi volẽs abſcidit:hũc ad cleꝝ canones non
admittũt.Ex his canombo videt᷑ ñ liceat aliq mõ ſibi
ipi aliqð mẽbꝝ abſcĩdẽ.¶ Itẽ qrit᷑ q̃re nõ facit mẽtionẽ
d ſiniſtro oculo vł manu eruẽdi:cũ ↄtingat ſcãdaliʒari
frequẽtiꝰ ꝑ illa qᷓ; ꝑ dxtera. Rñ.ſᷣm aug. ad lr̃aʒ nul
lũ mẽbꝛoꝝ erui pᷣcipit᷑ ſiẽ dr etiã ĩ glo. v. math. ß̃ pcipit
dñs remouẽ occaſionẽ peccãdi.occaſio at itelligit duplꝛ
que ẽ ex nobis:vel q̃ ẽ ex alio.Ex nobis pt᷑ eẽ occaſio mł
tis modis.Mõt em̃ eẽ occaſio exterioꝛ ex aſi pectu: tunc
oculꝰſcãdaliʒat.a cũ bona intẽtione tũc oculꝰdext. VUl
põt eẽ occaſio ex ↄtactu ⁊ cũ bona intẽtione:a tunc manꝰ

Ccxxteꝛa ſcãdaliʒat. Vel pt eẽ occaſio ex ꝑte ↄgnitõis inte

rius cũ intẽtione bona:⁊ tũc etiã oculꝰ exter ſcadaliʒat
ſicut ẽ ĩ illo ꝗ cogitat pcta ſua ad dolẽdũ:⁊ ex cogitatõne
inſurgũt mali motꝰ. Seu ex pte voluntatis vel oꝑis.⁊ HG
cũ bona intẽtione:a tũc manꝰ cxxtra ſcãdaliʒat. De ocu
lo cogitatõis in pᷣs.Defecerũt oculi mei ĩ eloquiũ tuum
De manu opatõois.ix.ecẽs. Nðcũq;ʒ pt᷑ manꝰ tua inſtãt

oꝑare. Iiẽ põt eẽ occaſio peccãdi er nobis ĩ ſtudio ſ apie

ſeu ĩ vita ↄtẽplatiua:⁊ tũc oculadexter ſcãdaliʒat. Ael ĩ
exercitio actiue ⁊ tũc manꝰdextra ſcandalizat. De oculo
ↄtẽplatõis Job.xxxix. Oculi eiꝰ lõge ꝓſpiciũt.dẽ de ag⸗
la.⁊.xlj.i Qũc oculꝰmeꝰvidet te.Oe manu actõis ꝓueꝛ.
xxxj.MManũ ſuã miſit ad foꝛtia. YIteʒ põt eẽ occaſio pec/⸗
candi ⁊ H̊ ab alio:⁊ hoc a ↄſiliario dẽ oculꝰ Yob. xxix.
Oculꝰſfui ceco.vel ab amico ſeu adiutoꝛe q dẽ manus. j.
Coꝛin.xij.Nũgd dic oculꝰmanui.oꝑa tua nõ indigeo.2
xter ꝗ eſt ↄſiliariꝰĩ diuinis ſen ſpnalibo: vel adiutoꝛ ſi
ſcãdaliʒat abijciẽdus ẽ.⁊ ¶MNQDat᷑.v. ¶ Jõ veni pacẽ mittẽ
gladiũ. Yleni em̃ ſeꝑare filiũ aduerſus patreʒ:⁊ inimici
hoĩs domeſtici eiꝰ. Sic igit᷑ amouẽde ſũt occaſiões ducẽ
tes ad malũ.¶! Dicẽdũ ꝙ ĩ pdictis caſibo diſcernẽ dũ ẽ
viciũ a natura. liciuzʒ oculi vel alteriꝰmẽbꝛi P diſcipli⸗

nam ⁊ ↄtinẽtiã abſcidendũ ẽ. Seruãda vo ẽ lp̃a natura
que bona ẽ.¶ ISlud ꝗ̊ qð legit in vitaſpatꝝ nõ legit᷑ peꝛ
eremplũ:ſ̊ excuſat᷑ ꝑ ſpm̃ſctm qͥ inſpirate credit᷑ eẽ factũ

ſicut dĩc aug.in li.de ci.dei.De ſampſone ꝗ ſe occidit iu⸗/
di. xvj.ꝙ nõ alit᷑ excuſat᷑:niſi qꝛ latẽter ſi pus h iuſſerat ꝗ
ꝓ eũ miracula faciebat.vñ ſᷣm canones gcũq; ſibi tali oc
caſione abſciderit mẽbꝝ erit irregularis.4 Ad alið qð

obijcit ꝙ nõ debẽt haberi pcioſi iꝰ coꝛpꝰqᷓ; aia.dicẽdũ ꝙ HGᷣ

intelligit᷑ ĩ c martirij vbi ↄfeſſio fidei nõ dʒ ſubtrabi
moꝛte coꝛꝑali:qꝛ ſi ſubtrahẽt᷑:iã pᷣcioſioꝛ eẽt vita coꝛpo⸗
ris ꝙᷓ aĩe.vnde ¶NMDath.x. Qui inuenit aĩaʒ ſuã pdet eã:
⁊ qui ꝑdiderit aĩaʒ ſuã ꝓpter me inueniet eã. ¶ Ad vlti⸗
mũ dicẽdũ.ꝙ nõ ẽ neceſſitas coꝛruptõis aĩe ex coꝛruptõ⸗
ne coꝛꝑis:ſicut ẽ neceſſitas coꝛruptõis vniꝰmẽbꝛi ex coꝛ⸗
ruptõe alteriꝰ. Eñ aug.j.de ci.dei. Sancta volũtate ſta

bili ꝑmanẽte quicqd aliꝰ in coꝛpe fecerit.pᷣter culpaʒ eſt

patientis. ¶ Ad vltimũ qð querit quare nõ facit mentio
nem de oculo ſiniſtro vel mann ſicut de dextro.dicẽdũ
remouẽdo qð minꝰpᷣſtat occaſioneʒ ad malũ:remouet 2

id qð magis.vnde ſi ſpũale ſtudiũ vel actio abſcindenda

eſt ſi pꝛeſiat occaſionẽ peccati: multomagis coꝛꝑale ſtu⸗
dium vel actio ⁊ temꝑalis ↄſiliariꝰvel amic?ꝗ intelligũ
tur ꝑ oculũ ſiniſtrũ ⁊ manum.

Nueſtõ.lxm.de pᷣceptis

euangelij oꝛdinante motum rationalem⸗ pꝛimo de pꝛo/

hibitione iuratõnis illicite.

Onſequẽter querẽ

dũ ẽ de pceptis ꝗbo oꝛdiat᷑ motꝰ rõnał.
Buplex at ẽ oꝛdo vis rõnatł.in veꝝ ⁊ in
bonũ.oꝛdiat᷑ ̊ vis rõnal ꝑ p̃cepta duo.
ĩ veꝝ videlʒ ꝑ ꝓhibitõez in ratõis cũ dẽ
math.v. Audiſtis qꝛ dictuʒ ẽ atiꝗs ñ ꝑiurab ego at dico
vobis ñ iurare oĩno. Et ꝑ iuſſionẽ ſimplicitatis aſſertõ
nis:cũ dẽ. Sit at᷑ mo veſieꝛ ẽ ẽ.nõ nõ. Itẽ oꝛdiat᷑ ĩ bonũ
Ep̃cepta tripłꝛ. pᷣmo ꝑ pᷣceptũ patĩe ĩ ꝑpeſſiõe iniuriaꝝ
cũ dꝛ.Audiſtis qꝛ dictũ . Oculũ ꝓ oculo. ego at᷑ dico vo
bis ñ reſiſtẽ ⁊c. Scðo ꝑ pᷣcepta bñficẽtie ĩ erogatõe bñfi
cioꝝ:cũ dẽ. Qui petit a te da ei.Lercio ꝑ pᷣcepta carita⸗
tis ĩ dilectõe ĩimicoꝝ:cũ dz. Audiſtis qꝛ dictũ ẽ. diliges

amicũ tuuʒ ⁊c.ego at dico vobᷣ.diligite iimicos rẽos ⁊c᷑.

Pꝛio igꝛ inqredũ ẽ de ꝓhibitõe iuratõis.Scðo de pce
pto ſimplicis aſſertõis reꝛitatis. Sʒ de h̊ ſufficiẽt det ni
natũ ẽ ĩ inqſitõe decalogi.q̃ſtiõe p̃cepto.õ falſũ teſti
moniũ dices.Tercio qrẽdũ ẽ de pceptis patie.Quarto
e pceptis bñficẽtie.Quĩto ð pᷣceptis caritatis. De/ꝓ
hibitõe iuratõis qrũt᷑ duo.ꝛĩo vtx iurare ſit vlꝛ ꝓhi⸗
bitũ. Scðo vtꝝ ſit licitũ iurare ꝑ creaturas.

Membꝛũ pꝛmũ.
Dpmũ qͥ qri᷑ vtꝝ iurare ſit vłꝛ ꝓbibitũ
inalũ.qᷓ;uis at᷑ illð fuerit ſup pleniꝰ diſ pu⸗
tatũ q̃ſtiõe de ſcðᷣo pᷣcepto decalogi:adhuc
tñ cirea h̊ obijcit᷑ ĩ hũc modũ.Cũ eĩ iuraꝛe
ſit actꝰ quẽ aſſiłamur do:qꝛ d ĩ p̃ᷣ. Jurauit dñs 7 nõ
pe.eũ.deꝰat᷑ nullũ pt᷑ facẽ malũ:q̊ iurare ſimpłꝛ nõ ẽ ma
lũ.⸗.¶ Itẽ iurauit xpᷣce. Amẽ amẽ dico vob in iohe ĩ młtis
locis. Surauit ãgelꝰ.x.apoc.iurauit apłs ad phił. j. Te
ſtis ẽ mibi deꝰ⁊c.ꝗ iuraꝛe ñ ẽ pcẽm.¶ Itẽ ĩ ve.tel. tã pri⸗
arche ꝙ; ꝓphe licite iurauer̃t. licitũ ẽ iurare.¶ Itẽ deu.
vj.dꝛ. Oñm deũ tuũ timeb ⁊ illi ſoli puies 2 ꝑ nomẽ eꝰiu
rab. Si g alia ꝗᷓ ponũt᷑ ĩ iſta ſerie pceptõnis ſũt licita: &
ſilꝛ ⁊ iſtð.¶ Itẽ mat᷑.v.dĩc dũs.Dictum ẽ qtiꝗs.reddes
dño iuram̃ta tua. Ome at᷑ qdð dʒ reddi dño licitũ E. Ju⸗
ramẽtũ licitũ ẽ.¶ Itẽ ĩ ps.dꝛ.Laudabũẽ oẽs ꝗ iurãt ĩ

eo. h̊ nullꝰdz laudari de malo. g iurare ĩ deo ñ ẽ maluʒ.

Cõtra.Jaco.vlt᷑.Añ oĩa frẽs mei nolite iurare neq; ꝑ

celũ neq; ꝑ alið qdᷣcũq;:vt ñ ſub iudicõ decidatis.q̊ ꝗ iu

rat aliqͥ mõ decidit ſub iudicõ.q peccat moꝛtalit.inrare
Gᷓ malũ ẽ ſimplꝛ.¶ Itẽ aug.ĩ ᷣmõe de piurio. Falſa iura
tio ꝑnicioſa.vera ꝑiculoſa.ſecura nulla.¶ Itẽ iurare ſi⸗

ne cã ẽ aſſumẽ nomẽ di ĩ vanũ.ꝗ̊ᷓ iurare om̃i circũſtãtia

remota ẽ malũ:qꝛ ↄtra pᷣceptũ.i¶] Itẽ iurare młtiplicatũ
ꝓ ↄſuetudinẽ ẽ pctm.vñ dic interł. Aſum iuramẽti ꝓhi⸗
bet. i.ↄſuetudinẽ.¶ Itẽ ↄtra.aug.ſuꝑ mat᷑.v. Juratõ nõ
eſt bona:nõ iñ mala ? c ẽ neceſſaria.qc idifferẽs.¶¶ Itẽ
obijciẽ Deut.vj.Per nomẽ dei tui iurab.⁊ matr᷑.v.dicit᷑
126 iurab oino. Aut q vtrũqʒ iſtoꝝ ẽ p̃ceptũ: aut vtrũq;
ↄſiliũ.aut vnũ iſtoꝝ pᷣceptũ ⸗ alteꝝ. phibitõ. aut alteꝝ ꝑ
miſſio ⁊ alteꝝ ↄſiliũ. Sʒ oſtat ꝙ nec vtrũq; pceptuʒz nec
vtrũq; ↄſiliũ ẽ.Si em̃ vel vtrũqʒ pᷣceptũ vel vtrũq; ↄſiliũ
eſt: ſequit᷑ idẽ incõueniens vt cogamur ↄcedẽ deũ dediſſe

vel p̃cepta vel ↄſilia ↄtraria. Itẽ ↄſtat ꝙ nec alteꝝ pꝛece

ptum ? alteꝝ ꝓbibitõ ẽ. Si em̃ hoe eẽt. cũ vtrũq; vꝛge⸗
at ⁊ vtrũq; neceſſitatẽ inducat: neceſſario ad vtrũq; tene
muꝛ. Et ita ſequit᷑ aliqua ꝓbibitõ diuina licita ſit:qdð

eſt incõueniẽs. Itẽ ↄſtat ꝙ alteꝝ nõ eſt pceptũ ⁊ alterum

ↄſiliũ. Ponat᷑ em̃ ꝙ iurare pᷣceptũ ſit.ſicut videt᷑ Deut.
vj.⁊ nõ iurare ↄſiliũ:vt Math.v.¶26 iurare g̊ᷣ ↄliliũ ẽ.
ergo ſi nõ iuras nõ delinquis:qꝛ non ſequẽdo diuinum
ↄſilium non delinquis. Sed ecõtra iurare p̃ceptum eſt.
ergo ad illud ex neceſſitate teneris.ᷓ illud ſoluẽdo ex ne
ceſſitate tranſgrederis. Teneris em iurare cum iurare
pᷣceptũ ſit.qꝛ omne pᷣceptũ di neceſſitas eſt. Sᷓſi ñ iuras
oſiliũ dei ſequeris. Sed exequẽdo ↄſilium pꝛecepto dñi

S -

lu
ci
ſ
diſe
no⸗
ſoſt
itt⸗
i
düin
cove
offi
dieit
6
coſ
biert
hie
it⸗
den
ini⸗
lace

di
co

1

me

—

—
—

nõ obedis. Trãſgrederis ̊ pᷣceptũ dñi ſoluendo cui ne⸗
ceſſario teneris obedire: ⁊ ita fas ⁊ traſgreſſio ↄueniũt
in eodẽ.qð eſt valde incõueniẽs. Idem incidit in aliud
incõueniẽs.ſi ecõuerſo dicat᷑ ꝙ iurare ↄſiliũ ẽ ⁊ nõ iura
re pᷣceptũ. Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ iurare ꝑmiſſio ẽ:nõ iurare vᷣo
ꝓhibitio vel pᷣceptũ:ſiue ecõuerſo.incidit incõueniens.
Permiſſio em̃ ſine culpa ⁊.trãſgreſſio aũt culpaẽ.⁊ ita
trãſgreſſio culpã ingerit:quã ꝑmiſſio tollit. Rñ.qdaʒ
dicũt ꝙ in eccłia dei ſunt qtuoꝛ genera hominũ:ſm que
diſtinguũt᷑ in ſcripturis qᷓtuoꝛ genera inſtitutionũ.iã
quidã ſunt ꝑfecti.ꝗdaʒ pficiẽdi.ꝗdam infirmi.ꝗdam re⸗
pꝛobi. Inſtitutionũ vo ſacre ſcripture quedã ↄſiliũ cõti⸗
nent.quedã pᷣceptũ.quedã ꝑmiſſionẽ.quedã vo ꝓhibitõ
nem. Que ꝙ̊ ↄſiliũ ↄtinẽt data ſunt ꝑfectis.que pᷣceptuʒ
ꝓficièdis.que ꝑmiſſionẽ infirmis.que ꝓhibitõeʒ repꝛo⸗
bis. verbigra. Conſiliũ eſt vendere oĩa ⁊ dare pauꝑibo.
pᷣceptũ diligere deũ.pmiſſio nubere. ꝓhibitio nõ occidẽ
Pꝛeceptũ ⁊. ꝓhibitõ ſũt neceſſitatis.ↄſiliũ ⁊ ꝑmiſſio vo⸗
luntatis.i Aa p̃cepto ⁊ phibitõi nõ impune reſiſtes.Cõ⸗
ſilio aũt ⁊ ꝑmiſſioni niſi oolueris non acgꝗeſcis.ante vo
tum dico vel ſuſeeptionẽ.Qã poſt votũ ↄtinẽtie qð eſt cõ
ſuij cogeris id obſeruare.⁊ poſt nuptias q̃ ſunt ꝑmiſſio⸗
nis nõ poteris vxoꝛẽ dimittẽ. Jurare ̊ qm̃ ad infirmi⸗
tatẽ ꝑtinet ꝑmiſſionis ẽ.Qõ iurare aũt qiñ maioꝛis ꝑfe
ctionis ẽ ↄſilij eſt.¶ Sed meliꝰvidet᷑ dicẽduʒ.ꝙ in eo qð
eſt iurare ↄcurrũt duo.ſ.veꝝ aſſerẽ:⁊ cũ inuocatõne ſeu
atteſtatõe pᷣme veritatis.etum ad illud qð eſt veꝝ aſſe
rere.iurare ẽ bonũ in genẽ.ſᷣ qᷓtuʒ ad illud qð addit᷑ cũ
inuocatõe dei:addit᷑ circũſtãtia deteꝛminãs hũc actũ nõ
cxbẽ exerceri ſine cã neceſſaria vel vtili.Añ ratõe hꝰcir⸗
cũſtãtie iurare ſine cã eſt malũ.qꝛ ex ̊ ponit᷑ ↄtemptꝰve⸗
ritatis pᷣme.¶:! Ad illud ꝭ̊ Jacobi. añ oĩa nolite iurare
⁊c̃.dicẽduʒ ꝙ ꝓhibet᷑ affectꝰiurãdi nõ effectꝰſimpłꝛ.⁊ B
notat dicẽs.iQolite.hoc eſt nõ axꝓpetatio vel affectetis iu
rare:ĩmo ↄpulſi iurate.Vñ Hieꝛo.in glo.ſuꝑ Math.v
Xpc oĩno iurare ꝓhibet:ne ꝗs q̃ſi bonũ agetat iuramẽ
tũ:⁊ aſſiduitate iurãdi labat᷑ in ꝑiuriũ.Et aug.in li.de
mẽdatõ.Oñs ꝓhibet oĩno nõ iurare.i.inqtũ in te ẽ nõ
ames.nec cũ aliqua dilectõe agetas iurare.⸗ Ad illud
aũt aug.dicẽdũ ꝙ nõ ſegt᷑.iuratõ vera eſt ꝑiculoſa.q̊ma
la:qꝛ ꝑiculoſuʒ dicit᷑ reſpectu iurãtis. malũ vo reſpectu
actus.vera aũt iuratõ dicit᷑ ꝑiculoſa:qꝛ defacili põt eſſe
omiſſio ĩ aliq̃ ↄditõe iuramẽti:q̃ ſũt tres.Leui.iij. Ju⸗
rabis viuit dñs ĩ iudicõ ⁊ iuſticia ⁊ veritate.q Ad terci
um dicẽdũ.qꝙ iurare om̃i circũſtãtia extrinſeca remota.
adhuc ĩ ſe hʒ circũſtãtiã:ratõne cuiꝰponit᷑ ↄtẽptꝰdei.vñ
eſt malũ ex circũſtãtia illa:q;uis ĩ genẽ ſit bonũ ſic dictũ
eſt. ¶ Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ iurare multiplicatũ ꝑↄſuetu
dinẽ eſt ꝓhibitũ ̊ eſt pcẽm.dicẽduʒ ꝙ ipᷣa ↄſuetudo abſo
luta nõ eſt pctẽm ſi ſꝑ fieret ex cã vtili vel neceſſaria.ſ̊ qñ
cũ ipᷣ̃a ↄſuetudie accidit ↄtẽptꝰ.⁊ ita intelligit᷑ ꝓhiberi
vſus ⁊ ↄſuetudo iurãdi.q AUd illud vo qð obijcit᷑ ꝙ ẽ in⸗
differẽs. diſtinguẽdũ ẽ ꝙ indifferẽs dicit᷑ dupłꝛ.Ano em̃
mõ dicit᷑ indifferẽs qð nõ ẽ bonũ ᷣm ſe:hoc ẽ tale qð nõ
poſſit fieri male.⁊ qð nõ eſt malũ m ſe hoc ẽ tale qð nõ
poſſit fieri bñ.⁊ ſᷣm hũc modũ iurare ẽ indifferẽs:qꝛ nõ
eſt tale bonũ nec tale malũ.Alio mõ dr̃ indifferẽs qð pt
indifferẽter exerceri vt ↄmedẽ ⁊ ambulare.⁊ ſᷣm hũc mo
dũ iurare nõ ẽ indifferẽs.Nota ̊ ꝙ dr Mat᷑.v. Ego di
co vobis nõ iurare oĩno.i.iurare nõ oĩno hoc ẽ iurare in
om̃i caſu:qꝛ in aliq̊ͥ caſu iurãdũ.in ali nõ. Vñ aug. ibi
dicit ĩ glo.NQõ penitꝰ iurare ꝓhibuit.ſ̊ occaſione ꝑiurij
qð ꝑfectiꝰẽ docuit:cũ dixit non iurare oĩno.qð vo ſuꝑſti
cioſuʒ ẽ reſecauit cũ ſubiũxit.neq; ꝑ celũ ⁊c̃. Judei em̃ ꝑ
hierlm ? elemẽta iurãtes creaturas venerabãt:ſicẽ dicit
Hieꝛo.Qð vo ĩfirmitatis ẽ ꝑmiſit vel indulſit:cũ adiũ⸗
xit.Qð aũt abuũdãtiꝰẽ a malo ẽ.G ẽ ſi ↄtigat iurare a ma
lo eſt.nõ tuo ſ̊ alteriꝰ:illiꝰ.ſ.a q̊ͥ cogeris iurare h̊ eſt ab
infirinitate vel incredulitate:q̃ malũ ẽ vt dic aug.qlio
ta cauſas ꝓpter q̃s ↄcedit᷑ iurare.Quedã em̃ ſunt ex ꝑte

lxin.
boni introducẽdi.Quedã vo ex ꝑte mali vitãdi.Et ex ꝑ
te boni q̃dã ꝓ veritate ↄfirmãda.ij.Coꝛin.j.Nadelis deꝰ
qꝛ ſᷣmo noſter ꝗ fuit ad vos nõ ẽ in illo ẽ ⁊ nõ.ſᷣ ẽ.Que⸗
dam ꝓ veritate declarãda Deut.xir. In oꝛe duoꝝ vl tri
um teſtiũ ſtat om̃e vᷣbuʒ:qꝛ ꝓut dicit canon:nõ eſt teſtis
niſi iuratꝰ.Tercia ꝓ amicitia ↄtrabẽda Geñ.xxvj. Di⸗
xerunt viri gerare ad Iaac.Sit iuramentũ inter nos.
NQuarta ꝓ pace refoꝛmãda Geñ.xxxj. Jacob iurauit la
ban. Quita ꝓ fidelitate Fuãda.ij. Reg.v. Vener̃t ſenes
iſr ad regẽ:⁊ ꝑcuſſit cũ eis fedꝰcoꝛã dñno.Sexta ꝓ obe⸗

diẽtia ⁊ ſubiectõe recognoſcẽda ſic iurãt abbates epo:⁊

viri galaad Jepte. Judi.xj.Oñs ꝗ hec audit ipe medi
atoꝛ ⁊ teſtis ẽ ꝙ nr̃a ꝓmiſſa faciemꝰ. Septima poↄſuetu
