ſare:etiã ſi ſolus ſciat.rñdet augꝰ.ſuꝑ eundẽ locuʒ di⸗
cẽs. Videt᷑ mihi ꝙ ſe a tali peccato exuit: qui talibus
indicat:qui ꝑiuro magis ꝓdeſſe q; obeſſe pñt coꝛigẽ⸗
do ſcʒ vel oꝛando ſi ipſe ↄfeſſionis ſibi adhibeat medi⸗
cinã. Quo aũt oꝛdine debeat quis aliũ accuſac᷑: nõ
ꝙ incidit queſtio de coꝛꝛectõne fraterna ad hoc vt pate
ret quo oꝛdine debeat accuſare.ſᷣ hec queſtio determĩa
bit᷑.j.inquiſitõne de lege euangelij:⁊ pᷣceptis eiuſdeʒ.
Motandũ tñ ꝙ accuſatoꝛ dicit᷑ large nõ ſolũ ꝗq accuſat
de crimine ad penam canonicã ſuſtinendã:ſᷣ etiaʒ qui

denũciat crimen alterius ad pniaʒ agendã.

LNueſtio. xlm. de teſtibꝰ.
Oſtea queꝛitur de

teſte. Circa qð querit. Primo.vtꝝꝗ⸗
libet teneat᷑ ad teſtimoniũ ferendum.
Scðo. de numero teſtiuʒ. Tercio.de
idoneitate teſtiũ. Quarto.de fide te⸗

ſtibus adbibenda. Quinto. vtꝝ in aliquo caſu licituʒ

ſit vendere teſtimoniũ.

4 . / —
Mlembꝛũ pꝛimũ
BBprimũ ſic. Dicit augꝰ. Quiſꝗs metu
cuiuſlibʒ ptãtis veritatẽ occultat:irã dei
ſuꝑ ſe ꝓuocat.qꝛ magis timet bominẽ qᷓ
dxũ. Ex quo relinquit᷑ ꝙ occultare veri⸗
tatẽ ñ excuſat᷑ timoꝛe:ꝗn ſit peccatũ.pᷣ q ſubtrabit teſti
moniũ vᷣitatis occultat viitateʒ. peccat.nec excuſabit
timoꝛe. tenet᷑ ferre teſtimoniũ vitati.¶ Itẽ dicẽ augꝰ.
MQui vᷣitatẽ occultat:? ꝗ ꝓfeꝛt mẽdaciũ vterq; reus ẽ.
ille ga ꝓdeſſe ñ vult:iſte qꝛ nocẽ deſiderat.¶ Itẽ de le⸗
ge naturali ⁊ euãgelij ꝗlibʒ tenet᷑ alij facẽ qð ſibi vellʒ
ſieri.ſᷣ ſi aligs ꝑiciitaret᷑ ĩ ꝑſona ꝓpt᷑ defectũ teſtimonij
vitatis:vel amitteret rẽ ſuã. vellet ꝓ ſe teſtimoniũ dici
g̊ in ſiłi caſu tenet᷑ teſtimoniũ dicẽ ꝓximo.⸗¶ Itẽ ratõ⸗

nalis creatura hũ ana debitrix eſt bonitati. debitrirx eſt

vᷣitati.⁊ ſicẽ dʒ ꝓ loco ⁊ tꝑe laudare bonitatẽ in qᷣcũqʒ
ita dʒ ꝓ loco ⁊ tꝑe ↄfiteri vᷣitatẽ.ſᷣ teſtiſicatõ ñ ẽ alind

q̃ vᷣitatis ↄfeſſio.q̊ glibʒ tenet᷑ ꝓ loco ⁊ tꝑe teſtificariꝓ
qᷣcũq;. Cont᷑.dicit augꝰ.in qõnibo gen.ſuꝑ illud qð

ßY

Queſtio
Abrabam dirit de vxoꝛe ſua. ſoꝛoꝛ mea eſt. Abꝛaham
ingt veritateʒ celari voluit: nõ mendaciũ dici. Soꝛor
enim fratris dicit᷑: quia filia fratris erat. occultare
veritateʒ nõ eſt deũ ꝓuocare.qð videt᷑ dicẽ aug. Pari
rõne nec teſtimoniũ ſubtrahere.4¶ Iteʒ canones pꝛohi
bent ꝙ ſacerdotes ⁊ clerici nõ ferãt teſtimomũ in cau⸗
ſa ſanguĩs. in quacũq; cauſa nõ tenet᷑ glibet ferre te⸗
ſtumoniũ. 4 Item dieit ſynodus Eugenij pape. xij. q.
ij. Mqᷓ teſtimoniũ ſacerdotũ credibile habeat᷑: tam in
ipſis ſecularibo negocijs ꝓ ↄficiẽdis inſtrumẽtis ad te⸗
ſtimoniũ nõ cogent᷑:qꝛ eos talibo rebo intereſſe nõ con

uenit. Solutio. dom ꝙ ofeſſio veritatis ĩ teſtimoĩo

aliqñ requirit᷑ ad purgatiõz innocẽtie. aliqñ ad coꝝe⸗
ctioneʒ culpe.aliqñ ad ↄdẽnatiõzʒ ꝑſone.aliqñ ad recu
ꝑatõʒ rei ſue.In primo caſu ſi ꝓ defectu teſtimonij ve
ritatis ↄdemnaret᷑ innocẽs ꝓ nocente: tenet᷑ quilibet
ferre teſtimoniũ illo pꝛecepto quo dicit. Erue eos qui
ducũt᷑ ad moꝛteʒ:⁊ qui trahunt᷑ ad interitũ liberat᷑ ne
ceſſes ꝓuer.xxiiij. Similit in ſecũdo caſu cum agit᷑ ad
coꝛectõz: vt coꝛam iudice ecciaſtico.ſiłr tenet᷑ quilibet
ferre teſtimoniũ.qꝛ quilibʒ tenet᷑ ꝓ loco ⁊ tꝑe ad coꝛe
ctioneʒ fratris ex precepto dñi Math. rviij. Itẽ ĩ ter⸗
cio caſu qñ agit᷑ ad ↄdemnatõʒ:vt in cã ſanguĩs vk cã
crimiĩali coꝛã iudice ſeculari nõ tenẽt᷑: immo ꝓhibent
vniuerſalit clerici a teſtimonio ferendo: ſicut probi⸗
bent᷑ ab accuſatione.⁊ in hoc caſu intelligit᷑ canon bii
Fabiani.ij.q.vij. Sicut ſacerdotes vel reliꝗ clerici a ſe
culariũ laicoꝝ excludũt᷑ accuſatõe: ita ⁊ illi ab iſtoꝛuz
ſunt ercludendi crimĩatione. Iteʒ in q̃ꝛto caſu vbi eſt
ꝑiculũ pecunie vel poſſeſſionis.ſacerdotes reaſiti a iu⸗
dice ecciaſtico tenerent᷑ ferre teſtimoniũ.⁊ ſitr quelibʒ
ꝑſona:vbi Apter defectũ ꝓbatiõis res ꝓximi amittit.
ałs vᷣo ñ tenent᷑.Et h̊ eſt qð dicit ſynodus ſbᷣ Eugeĩo
celebrata.xiiij.q/ij. Si euentu aliqͥ ſecularibo pactis ĩ⸗
terfuerũt: ⁊ aliqð viderint vel audierint vbi nulle ido⸗
nee ſeculariũ inueniant᷑ ꝑſone ne veritas occultetur:⁊
malus vt bonus eſtimet᷑. in ꝓuidentia ꝓyrnj ſit epi: vt
aut coꝛam ſe ⁊ ↄpetentibo iudicibo: aut alit veritatem
bonoꝛifice teſtificẽt᷑.⁊ ꝑ ̊ pʒ rñſio ad obiecta.

Membꝛũu ſecundu

Einge querit᷑ de numero teſtinʒ. Ad qð
lex Nume.xxxv.Ad vnius teſtimonium
nullus ↄdemnabit᷑. Item deut.xix.on
ſtabit teſtis vnus ↄtra aliquẽ quicꝗd il⸗
lud peccati del facinoꝛis fuerit.Item ſicut ſancti pr̃es
diſti niũt. Aullius ꝑſone cõfeſſiõi fides ẽ adhibẽda niſi
ↄpetentes ꝓbationes adhibeat.vñ.vj.qij.ociliũ car⸗
thaginẽſe. Epus ſi clerico vel laico crimen impoſuerit
educat᷑ in ꝓbatõʒ in ſynodũ. Ex hoc pʒ ꝙ ñ eſt credẽ
dũ epᷣo. nec teſti multofoꝛtiꝰ credendũ erit ſi ſolus ẽ.
4 Cont᷑. Arguit᷑ pplus iſraeliticꝰ eo ꝙ in dinis ꝓmiſ⸗
ſionibo ñ crediderit Moyſi.q̊ ⁊ multomagis arguẽdꝰ
eẽt:ſi in hũanis actibo ñ crederet teſtimonio moyſi.j̊ ĩ
caſu põt ſufficere vnꝰ teſtis. Rñſio. m legẽ dina ⁊
bũanaʒ nõ ẽ credendũ ſoli teſti.¶ Ad illð vᷣo qð obij
eit de moyſe.dðʒ ꝙ ñ arguit᷑ pyłs eo ꝙ ñ credideꝛit ho
mini ſoli:ſ̊ ex H̊ ꝙ ñ crediderit deo ↄfirmãti ᷣba moy
ſi ſequentibo ſignis.vñ ¶ume.xiiij. Uſq;quo detrahet
mihi pyls iſte:vſqʒquo ñ credet mihi in omibo ſignis q̃
feci coꝛã eis dixit dñs ad moyſen. VUñ dic̃ decretał ti.
ð teſtibo.Lʒ plures ſint cauſe q̃ plures ꝙᷓ; duos exigãt
teſtes:nlła ẽ q̃ vniꝰ tm̃ teſtionio valeat termiari:quis
legitimo.Excipiũt᷑ tñ ſᷣm canones duo caſus ĩ ꝗbo cre
dit᷑ teſtimonio vniꝰ.Primꝰ ẽ ĩ baptiſmo.Scðs in ↄſe
cratõe eccĩe.vt tractatu de ↄſectõe.diſ.iiij.c.placuit.⁊
c.ſequẽti.⁊ ĩ oĩbo his ĩ ꝗbo alteri pᷣiudiciũ ñ inſerdᷣ.vt ĩ
caſibo p̃dictis.¶ Itẽ diſtinguit᷑ duplex ſtatꝰ.Unꝰ ẽ in
foꝛma iudicij.⁊ ĩ illo vt dictũ ẽ ñ credit᷑ vniꝰ teſtionio.
Aliꝰ ẽ er̃ iudiciũ.⁊ ĩ illo ſtatu vniꝰ ꝓbate ꝑſone teſti⸗

xliij.

monio credit᷑.ſiẽ habet᷑.lxxxvj·diſ.vbi d q dñs papa
eredidit cuidã abbati de delicto cꝰdã epᷣi:⁊ eũ guit᷑ pu
niuiſſet:niſi ſimplicitati illiꝰ ⁊ ſenectuti peꝑciſſet.

„

Poſtea queꝛitur. S. j.

An duo teſtes vł tres ad ome teſtimoniũ ſufficiat.Ad
qð lex deut᷑.xix. In oꝛe duoꝝ vel triũ ſtabit om̃e vᷣbuʒ.
Itez ſaluatoꝛ iudeis Jo.viij. In lege vra ſcriptũ ẽ: gqa
in oꝛe duoꝝ hoĩm teſtimoniũ verũ eſt.ego ſuʒ ꝗ teſtio⸗
niũ ꝑhibeo de meipſo:⁊ teſtimoniũ ꝑhibet de me ꝗ mi⸗
ſit me pꝛ.¶ Itẽ Heb.x.Irritã ꝗs faciẽs legeʒ ¶NQDoyſi
ſine vlla miſeratõe ſub duobo vel tribo teſtibo moꝛit᷑.
CCont᷑.ij.q.v.canon Silueſtri.Preſul nõ ↄdemnet
niſi cũ.lxxij.teſtibo.Preſbit cardinalis niſi in.xl. Dy
aconus cardinalis vrbis rome niſi in.xxvj. Subdya⸗
conus acolytus niſi in.vij.teſtibo. Teſtes aũt ⁊ accu⸗
ſatoꝛes ſine aliqᷓ ſint infſamia. Ad qð rñdet᷑ ꝙ canõ
b. Silueſtri 2 ↄſimiles intelligũt᷑ de clericis romãe ec⸗
cleſie rõne pᷣuilegij ſpãlis.vel ꝓpt impꝛobitatẽ q̃rũdaʒ
gꝗcũ ñ ſint ſpectate vite ⁊ ſcie in accuſatõʒ miſtroꝝ dei
repente ꝓſiliũt.Quoꝝ vᷣo vita adeo laudabilis eſt: vt
in omibo aꝓpareat imitãda:de qͥꝝ aſſertõe niła dubita
tio naſci põt.eoꝝ teſtimonio duoꝝ vel triũ glibet iure
cõuinci poterit ⁊ damnari.

Membꝛũ terciũ
Einde querit᷑ de idoneitate teſtiũ.Dicit᷑
idonea oĩs ꝑſona ad teſtioniũ ꝑhibẽduʒ:
q̃ iure ñ ꝓhibet᷑. Lege at᷑ dina ñ hẽt᷑ ex⸗
pᷣſſe ꝓhibitõ alicꝰ ꝑſone.q&̊ᷓ ſᷣm legẽ dĩnã
q̃libʒ ꝑſona erit idonea.Cũ g dina lex ſit ſuᷣ huanaʒ:
nõ poterit hũana lex aliquã ꝑſonã inidonea facẽ ad te
ſtioniũ ferẽdũ.¶ Cõt᷑.Fᷣʒ canones ⁊ leges hũanas plu
res ꝑſone ꝓhibẽt᷑. Pꝛohibẽt᷑.n.inſideles ꝑ ↄciliũ tole⸗
tanũ.ij.q.vij.vbi ſic arguit᷑.õ pᷣt erga hoies eẽ fideł
a deo extitit infideł. Judei ̊ q dudũ xpᷣiani effecti ſũt:
7 nũc ĩ xpᷣi fide pᷣuaricati ſũt:ad teſtioniũ feꝛẽdũ admit
ti ñ debẽt. qꝛ ſic ĩ fide xpᷣi ſuſpecti ſũt:ita ĩ teſtionio hu
mano dubij habẽt. ¶ Ieẽ i eodẽ. Infirmari oꝑtz eoꝝ te
ſtioniũ ꝗ ĩ fide falſi docẽt᷑:nec eis credẽdũ ẽ ꝗ vᷣitatis ſi
dẽ a ſe abiecer̃t.¶ Itẽ ꝓhibẽt᷑ infames.vñ b. g· de ex⸗
amĩatiõe teſtiũ dic.ij.q.j.vbi dic.E ſi viliſſimi teſtes
ſunt exhibiti Z epᷣm:nulliꝰ ſunt mom̃ti. Quales at᷑ vel
cuiꝰ opionis ad teſtioniuʒ admittẽdi ſunt: płime leges
ondũt.vñ lex canoniʒzata.ff.dic̃. Si teſtes oẽs eiuſdezʒ
honeſtatis ⁊ extimatõis ſint:ſequẽda ſunt oĩa teſtimo⸗
nia.iiij . ꝗq. ij. Itẽ ĩ eodẽ. In teſtibo fides.dignitas.mo⸗
res. uitas oↄſiderãda ẽ. ¶ Ieẽ ꝓhibẽt᷑ mioꝛes etate. di⸗
cit canon.iiij.q.iij. Ad teſtimoniũ infra annũ q̃ꝛtũdeci
mũ etatis ſue ↄſtituti ñ admittant᷑. Iteʒ in eodeʒ · In
criminali cauſa accuſatoꝛ errare nõ debet qui in publi
co crimine reus erit.aut ꝗ minoꝛ.xx.annis erit.n ea
dez aũt que ſtione dicit᷑· Leſtes ad teſtimoniũ admittẽ
tos nõ eſſe cenſemꝰ: ꝗ nec ad accuſatiõeʒ admitti iuſſi
ſunt. 4 Itez ꝓhibent᷑ mulieres. vt.xxxiij.q.v.auẽtas
ambꝛo. ex li.qõnũ ve.⁊ no.teſta.ſulierẽ ↄſtat eẽ ſub⸗
iectã viri ſui dñio:⁊ nullã auẽteʒ hʒ: nec docẽ põt nec
teſtis eẽ: nec fideʒ dare:nec iudicare.IJteʒ decretũ Fa⸗
biani pape.xv.q.iij. Mulieres nec ſacerdotes accuſaẽ
nec in eos teſtifieari valent.4 Iteʒ ꝓhibentur ſerui.
vnde.iiij.q.iij.lex canoniʒata. Liberi teſtes ad cauſas
poſtulantur alienas. Item idonei non videntur eẽ te⸗
ſies quibus imꝑari põt vt teſtes fiant. Cum & ſeruis
poteſt imꝑari vt teſtes fiant: non poſſunt eẽ teſtes ido

nei. 4l Iteʒ ꝓhibent᷑ pauꝑes. vñ b. Grego. j. q. j. De

ꝑſonis teſtificãtibo ſubtilit᷑ querendũ ẽ cuiꝰ ↄditionis

ſint: ⁊ ne inopes ſint.¶ Itẽ ꝓbibent᷑ alienati: qꝛ ſicut

diẽ canon a teſtimonio repellũt᷑ ꝗqrepellũt᷑ ab accuſa⸗
tõne. ab aceuſatione aũt ⁊ iudicio dictãdo ꝓhibẽt ali⸗
enati mẽte.ſicut hẽt᷑.iij.q· vij.4¶ Itẽ ꝓhibẽt᷑ inimici.vñ

beatus Grego.ij.q.j.De ꝑſonis teſtificãtiũ querendũ
eſi: ne foꝛte aliquas inimicitias habuiſſent.i Itez ꝓ⸗
bibent᷑ familiares ⁊ domeſtici.vnð lex canoniʒata.iiij⸗
q·iij.in iure ciuili domeſtici teſtimonij fides impꝛoba⸗
tur. Itez in eodeʒ.q.eadeʒ. Idoneus teſtis pater filio
aut filius patri nõ eſt. Iteʒ canon.q.eadeʒ.TZeſies ad
teſtimoniũ nõ admittendos eſſe cenſemꝰ: quos accuſa
toꝛ de domo ſua ꝓduxit.i¶ Iteʒ ꝓbibet᷑ teſtimoniũ ali
cuiꝰ in re ſua.vnde lex canonizata.iiij.q.iij. Qullꝰ ido⸗
neus teſtis in re ſua intelligit᷑.¶ Iteʒ ꝓhibent᷑ laici Z
clericos ferre teſtimonia: ſicut ⁊ ab accuſatõe.jj.q.vij.
Sed illud intelligit᷑ in cauſa crimiali.q¶l Iteʒ ꝓbibẽt᷑
accuſatoꝛes ⁊ iudices.vnde.iiij.qiiij.Qullus vnqᷓ pꝛe
ſumat accuſatoꝛ ſimul ⁊ iudex eẽ ⁊ teſtis. Ex bis igit᷑
pʒ.ꝙ duodecim genera ꝑſonaꝝ ꝓhibent᷑ a teſtimoĩo.
videlʒ infideles.infames.pueri.mulieres.ſerui.paupe

res.alienati.inimici.domeſtici.idem in re ſua.laici ↄt᷑
clericos:⁊ cum accuſatoꝛibo iudices. Querit᷑ & q̊ rõne

bmõi ꝑſone ⁊ nõ alie ſᷣm canones ⁊ leges nõ idonee ad
teſtimoniũ iudieent᷑.¶¶ Itex obijcit᷑ ð hoc qð vicituꝛ de
ſeruis. Qam dicit᷑.iiij.q.iij. Serui rñſo tũc credenduʒ
eſt:cum alia ꝓbatio ad emendaʒ veritateʒ nõ cẽ. ̊ Fuꝰ
nõ eſt repellendus a teſtimonio generalit᷑.¶ Itẽ obijci
tur ↄtra hoc qð dicit de mulieꝛibo.Qaʒ cum maius ſit

incomꝑabilit eſſe teſteʒ veritatis dinĩe:q; veritatis hbu

mane. Mulieres aũt inueniũt᷑ idonee ad teſtimoninʒ
veritatis dĩne.vt Elyſabeth.Luce.j.⁊ anna.Luce.ij.
⁊ multe alie in veteꝛi teſtamẽto.q̊ multofoꝛtius inueni
ent᷑ idonee ad teſtimoniũ veritatis bumane.4l SItẽ lex

canonizata.xv.q.iij.dicit. Ex eo ꝙ ꝓhibet lex iulia de

adulterio condemnataʒ mulierez teſtimoniũ dicẽ: col⸗
ligit᷑ mulieres teſtimoniũ in iudicio ius dicẽdi habẽ.
4 Itez eadeʒ qõne lex alia. In queſtionibo leſe maie⸗
ſtatis audiunt᷑ mulieres.ↄiuratõeʒ Sergij Catheline
iulia mulier detexit.⁊ MMarcũ Lulliũ conſuleʒ in iu⸗
diciũ eius inſtruxit. Relinquit᷑ igit᷑ pᷣin ſanctioneʒ di⸗
uinam 7 humanã mulieres in teſtimonio idoneitateʒ
babere. 4l Itez obijcit᷑ ↄtra hoc qð dietuʒ eſt de pueꝛis.

Nam b. Bricius voce pueꝛi.xxx.dies ab oꝛtu hñtis ĩ⸗

nocẽs ꝓbatꝰ eſi. ̊ multomagis voce pueri.xij.vel.xiij.
annoxꝝ poterit teſtimoniũ dici. ¶ Stez obijcit de pau ⸗
peribus.i Qam ſi pauꝑes ſunt a teſtimonio repellendi
g̊ ſancti viri ⁊ religioſi:⁊ etiaʒ apoſtoli erũt a teſtimo
nio ꝓhibendi.quia pau ꝑes ſunt nibil babentes.¶ Itẽ
obijcit᷑ ↄtra hoc qð dicit᷑.ꝙ domeſtici nõ ſunt ad teſtio⸗
niũ admittendi. Zaʒ dicit᷑.xxxv.q.vj. Conſanguine⸗
os extraneoꝝ nullus accuſet: vel ↄſanguinitateʒ in ſy
nodo ↄputet: h̊ ꝓpinqui ad quoꝝ noticiã ꝑtinẽt. vt pr
2 mater ⁊ ſoꝛoꝛ ⁊ frater patruus ⁊ auũculus amita ⁊
matertera.ꝙ domeſtici nõ ſunt a teſtimonio geneꝛaliteꝛ
repellendi.4 Yeʒ obijcit de ̊ qð dr.ꝙ laici nõ pñt te
ſtificari ð clericos.Nã xpᷣs ſummꝰ ſacerdos ĩ teſtimo⸗
miũ ſe quẽlibʒ admittebat: cuʒ vni dixit math.xxvj.
Si male locutus ſum teſtimoniũ ꝑhibe ð malo. Sml⸗
tofoꝛtiꝰ ꝗlibʒ ſacerdos ⁊ clericꝰ poterit a quolibet ac⸗
cuſari.! Iteʒz obijcit᷑ de H̊ qð dicit᷑. ꝙ nullꝰ põt eſſe te⸗
ſtis in cã ꝓpria.nã dicẽ̃ decretalis titnlo de teſti.ꝙ cano
nici ñ ſunt i teſtimonio ſuꝑ negocio ſue eccie repellen⸗
di: niſi alia rõnabilis cauſa impediat. Rñſio. doᷣm
ꝙ cũ dicat lex dei exo.xxiij.iõ in iudicio plurimoꝛuʒ
acgꝗeſces ſnie.⁊ iteꝝ deut᷑.xix.Cũ ſacerdotes diligẽtiſ⸗
ſune ꝑſcrutantes inuenerint falſuʒ teſteʒ 5 fratreʒ ſuũ
dixiſſe mẽdaciũ:reddẽt ei ſiẽ̃ fratri ſuo facẽ cogitauit.
Lanones etiã hũane leges rõneʒ legis ↄſiderantes:
oẽs ꝑſonas q pñt hr̃i ſuſpecte de mendacio in teſtimo⸗
nio feꝛendo vel de veritate ſugꝛimẽda inidoneas ad te
ſtimoniũ cenſuerũt.Ad h̊ aũt diſcernendũ oſideraue/
rũt ꝗnq; in ꝑſonis teſtificantiũ.moꝛes.naturã. foꝛtu⸗
nam. aim. ſtatũ. Circa moꝛes ↄſideꝛaueꝛũt duo: ꝓteꝛ
que nõ debebat ſides adhiberi teſtificanti.erroꝛem: ?

maliciazʒ. ꝓpter erroꝛeʒ infideles. ꝓpter maliciam inſa
mes repellendos a teſtimonio ſanctierũt. Itẽ circa na⸗
turam duo ↄſiderauerunt.etatem: ⁊ ſexũ.in pueris de⸗
fectus etatis obnubilat ratõʒ.in mulieribo ſexꝰ emol⸗
lit voluntatezʒ. Inde tam pueros qᷓ; mulieres idoneos
ad teſtimoniũ non cenſuerũt. Iteʒ circa foꝛtunam con
ſiderauerunt duo.ↄditioneʒ ſeruitutis: ⁊ aduerſitatẽ
pauꝑtatis. Seruitus habet annexũ dñatõis timoꝛeʒ.
pauꝑtas temꝑalitatis amoꝛeʒ. que duo maxime ſolẽt
bomiĩes ad mendaciũ inclinaꝛe.Iteʒ ſᷣm canones ⁊ bu
manas leges niſi in caſibus determiatis ſeruoꝛum ⁊z
paupeꝝ teſtimonia repꝛobant᷑. Iteʒ circa aim duo cõ
ſiderauerũt principałr.intellectũ:⁊ affectũ.⁊ in intel⸗
lectu alienatõneʒ ratõis.in affectu libidinẽ volũtatis.
Itez libidinez diſcreuerũt ꝑ libidineʒ ire:que ẽ ĩ odio
⁊ libidinẽ ↄcupie que eſt in deſiderio.Iteʒ libidinẽ ↄcu
piſcentie ↄſiderauerũt dupłr.q̊ͥ ad ſe ⁊ quo ad alios.⁊
Em hanc diſtinctõʒ vicioꝝ ↄtingentiũ ex ꝑte animi te⸗
ſtificantis q̃tuoꝛ genera ꝑſonaꝝ indigna decreuerunt.
furioſos ꝓpter alienatõʒ ratõnis.immicos ꝗꝓpter libi
dineʒ volutatis in iraſcendo ſeu in audiẽdo. ſicut eniʒ
dicit᷑.iiij.q:ũij. ꝓter inimicitias teſies repelli leges pᷣci
piũt. Iteʒ ꝓpter libidineʒ voluntatis in ↄcupia reſpe⸗
ctu alterius inidoneos iud icant domeſticos. ꝓpter vᷣo
libidineʒ ↄcupiſcentie reſpectu ſui iudicãt quelibet te⸗
ſtem inidoneum in re ſua. Iteʒ circa ſlatum conſidera
uerunt duo.ſtatum ꝑſonaꝝ extra iudicium:⁊ ſtatuʒ ꝑ⸗
ſonarum in iudicio. Extra iudiciuʒ conſiderauerunt
ſtatum laicoꝝ ⁊ clericoꝝ.⁊ ꝙ conſueta eſt emulatõ ſta
tus laicoꝝ reſpectu ſtatus clericoꝝ. ⁊ iõ in crimiali cã
remonent᷑ laici ab accuſatione ⁊ teſtimonio clericoꝛuʒ
m diſtinctõeʒ que iam dicet᷑. Iteʒ in iudicio conſide⸗
rauerunt ꝑſonarum diſtinctioneʒ que conſiſſunt in iu⸗
dicio:⁊ conditõnes eaꝝ non ↄcurꝛentes in aliquã vnã
ꝑſonam.ᷣm ꝙ dicie b. Fabianus.iiij.q.iiij. QAullꝰ vnqᷓ
preſumat accuſatoꝛ ſimul eſſe ⁊ iudex ⁊ teſtis. Itcʒ b.
Damaſus.q.eadeʒ. Per ſe accuſatoꝛes:per ſe iudices
per ſe teſtes: per ſe accuſati.vnuſquiſq; in ſuo oꝛdine.

Patet qualiter iuxta legẽ dei canones ⁊ humane le⸗

ges ꝑſonas predictas inidoneas ad teſtimoniũ decre⸗
uerunt.4¶ Diffiniamus igitur idoneitateʒ perſone te⸗
ſtificantis.idoneitas igit᷑ ꝑſone teſtiſicantis eſt digni
tas perſone cuiꝰ verbis debʒ fides adhiberi abſq; om̃i
ſuſpitõne mendacij. Inidoneitas vᷣo eſt defectus digni
tatis in perſona:cuiꝰ verbis non debet fides adhiberi
pter ſuſpitõʒ mendacij.⸗¶ Ad primuʒ g qð obijcit᷑ de
ſeruis.vñdet᷑ ꝑ diſtinctõneʒ.aut.n.ſeruus manet ĩ ſer
uitute:aut manumittit᷑ tranſiens ad libertateʒ. ſi ma⸗

numiſſus eſt:põt recipi in teſtimoniũ eoꝝ que vidit tẽ

poꝛe ſeruitutis pᷣm ꝙ dicũt leges humanc. Si vᷣo ẽ ma
nens in ſeruitute.aut interrogat᷑ de his que ꝑtinent
ad ſuũ dñm:aut de alijs. In pᷣmo caſu nõ eſt recipiẽdꝰ
in teſtimoniũ.vnde.iiij.q.iij. Serui nõ ꝓ dño ſuo: nec
aduerſus dñʒ:ſ/ꝓ facto ſuo intenogari pñt.Eyceptis
tñ criminibo tribo.videlʒ crimĩe adulterij.crimie frau
dati cẽſus.crimĩe maieſtatis.vñ.xij.q.ij. Serui in pa⸗

tꝛonos teſtificaꝛi ñ pñt:niſi ĩ qabhodã caſibo.⁊ poſtea ex⸗

pᷣmũt᷑ ſᷣm legẽ:exceptis adulterij crimĩbo: fraudati cẽ⸗

ſus accuſatõibo: ⁊ crimie maieſtatis:ꝙ ad ſalutẽ prici⸗

pis ꝑtinẽt. Quidã etiã addũt duos caſus.nꝰ ẽ: cuʒ
maritus dicit᷑ occidiſſe vxoꝛẽ.Fᷣm legeʒ bumanã tæ ſic

carijs.Alius eſt cũ agit᷑ de occiſo dño. Si vo interro⸗
gatus Fᷣuus de his que pertinent ad alium qᷓ; ad ſuum
oñm: aut eſt defectus ꝓbationis:aut non. Si eſt defe⸗

ctus recipit᷑ ad teſtimoniũ.vnde.iiij.q.iij. Serui rñſo
tunc credendũ eſt cum alia ꝓbatio ad eruendà verita⸗

tẽ nõ eſt. Si vᷣo nõ ſit defectus ꝓbatõis ñ erit admittẽ

dus. 4 Ad illud qð obijcit᷑ de mulieribo.rñdit ꝙ regu
larit᷑ młier ñ ẽ admittẽda ad teſtioniũ niſi ĩ gbuſdam

caſibus: in quibus etiam mulieri conceditur acceuſac.

e

tal
ſtt

.
2

Nueſtio

vnde diſtinguit᷑ in cauſis.aut em̃ cauſa crimĩalis ẽ.aut
nõ criminalis. Si crimiĩalis nõ admittit᷑ niſi ſuã aut ſu
oꝛum iniuriã ꝓſequat᷑:et ĩ crimie leſe maieſta tis: ĩ gbo
caſibo ꝑmittit᷑ ei accuſatio ſiẽ habet᷑.xv.q.iij. Si vᷣo nõ
ſit crimialis cauſa vt pecuniaria vel matrimonialis ad
mittit mulier in teſtimoniũ.¶ Ad illud vo qð obijcitur
ꝙ mulier in teſtimoniũ admittit᷑ veritatis dine. dom ꝙ
hoc nõ eſt generale nec regulare:ſed ẽ pꝛiuilegiũ gratie
Pꝛiuilegia vo paucoꝝ nõ focit legem cõem. Datus eſt
eſt aũt ſpũs ꝓphetie mulieriba ea roõne: qua de muliere
virgine: de qua natus ẽ xpe:ne ſcʒ cõtemnat᷑ muliebꝛio
ſerus: et ne ꝓpter culpam Eue credat᷑ a dño repꝛobatꝰ
et ideo nõ eſt ad ↄntiam trahendũ ſpãle pꝛiuilegiũ mu⸗
lierũ.¶ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de pueris. dom ꝙ pueri
infra. xiiij. annũ nõ ſunt recipiẽdi ad teſtimonium qᷓdiu
ſunt infra illam etatẽ. Cum vo illã ꝑtranſierint poſſunt
lerre teſtimoniũ de his que in minoꝛi etate viderũt:quẽ
admodũ et docere ea que in mioꝛi etate didicerũt.ſic dẽ.
rxxvij.diſ.auctoꝛitate beati clemẽtis. Abſurdũ non eri t
ſi aligd ex eruditõne cõmuni ac liberalibo ſtudijs qᷓ foꝛ⸗
te in puericia attingit ad aſſertõem veri dogmatis infe⸗
rat.¶ Ad illud vᷣo qdð obijeit᷑ de puero.xxx. dieꝝ teſtificã
te innocentiã beati Mꝛiccij.reſpondet᷑. miracula diuina
ſunt admirãda:nõ in exemplũ hũane actõnis trahenda
Ao illud vo qð querit᷑ de pauꝑibo.doᷣm ẽ. ꝙ eſt pauꝑ
volũtate et pauꝑ neceſſitate.Pauꝑ neceſſitate ſoluz eu⸗
pit diuitias.pauꝑ vo ſpũ ſeu volũtarius cõtemnit diui
tias temꝑales ꝓpter eternas. In pꝛimop̃ſei umptio eſt vt
ꝓ pecunia mentiret᷑.et ideo eſt a teſtimonio repellendꝰ.
In ſecũdo vo nulla pᷣſumptio ẽ.et ideo ad teſtimonium
eſt maxime ydoneus:cum de eius fide 2 de veritate ma
xime pᷣſumatur.¶ Ad illud vo qð de domeſticis obijcit
aut ꝙ ydoneus pater filio:vel patri filius teſtis nõ ẽ ge
neraliter:cõcedit᷑ exceptis caſibo tribb.pꝛimꝰ caſus ẽ in
teſtamẽto. vnde pateꝛ pr eſſe teſtis in teſtamẽto filij teſtã
tis.ſecũdus caſus in ſucceſſione. pater em̃ et mater ad⸗
m ittũtur ad ꝓbandũ genus vel etatem filij. pᷣm ꝙ dicit
xcretatł ii.de legitimitate. que ponit caſum quodã:
qui nutriebat puerũ quẽ dicebat eẽ filiũ ſuum nõ legiti⸗
mũ ſed ſpuriũ:pꝛoceſiu temꝑis duxit vxoꝛeʒ quãdã mu
lierem:quã dum nutriret puerũ tenebat in domoꝛet ſu⸗
ſceptis ex ea liberis pꝛedictus puer dicit ſe heredẽ:et cũ
eis bereditatem debere imꝑtiri. Queꝛit qũo illud poſſit
impꝛobari:et reſpondit papa ꝙ credendũ eſſ verbo mu⸗
lieris et viri.tercius caſus eſt in matrimonio. vñ dicit
cretalis ꝙ ꝑentes. fratres.ↄgnati vtriuſq; ſexus in te
ſtimoniũ filij et filie ad matrimoniũ ↄiungendũ ſunt ad⸗
mittendi. 4 Ad illud vᷣo qd obijcitur de laycis ꝙ poſſũt
cõtra clericos teſtificari.intelligit᷑ in cã ciuili.in cauſa
vᷣo criminali nõ admittũtur mii cum diſtinctõe:que ſup
babita eſt qõne de ꝑpſona accuſatoꝛis.mẽbꝛo.ij. vtrũ ĩfe⸗
rioꝛes poſſunt accuſaꝛe ſupioꝛes. ſ Ad illud aũt qð obij
citur ꝙ bomo nõ pr eſſe teſtis in cauſa ſit ua. doõm ꝙ cũ cle
rici introducũtur teſles ꝓ eccleſia ſua:nõ intelligũt᷑ eſſe
teſtes in domeſtico negocio: vel in ꝓpꝛio: ſed ꝓ eccleſia
que mater eſt omniũ pauperũ.et ratio eſſ: quia cauſa ec
cleſie nõ eſt cauſ. a ſinguloꝝ canonicoꝝ: ſed cauſa xp̃i et
pauperũ ſᷣm ꝙ dicit. xriij. q. ij. Poſtea querendũ eſſet
liae Eeſtit ad bige ſen hbec duckio cõpetentiꝰeter
cum quere iudicioꝝ. iõ ad p
ſens ſilentio peereriear dr ckeeſtu luchciot opꝛe

NMlem bꝛum quintum

Ltimo querit᷑ vtrũ licitũ ſit teſti ꝓ teſtifi⸗
cando becuiaʒ recipe. Ad qð ſic Aug.ad
Aacedoniũ.õ debet iudex vẽdere veꝝ
iudiciũ:aut teſtis verũ teſtioniũ.¶ Jtem
aug. ad eundem. Cũ iudicia et teſtimonia:que nec vera
nec iuſta vendẽda ſunt: iniqua et falſa vendũt᷑: multoſce
eratiꝰ pecuia ſumit᷑: qꝛ ſcelerate qᷓuis a volentibo dat.

——

IlCõtra.iiij.q.iij. Lex canoniʒata.vẽturis ad iudiciũ

1/59

xliuj.

accuſatoꝛẽ vt ab bis ꝑ quos fuerũt poſtulati ſumptus
cõpetenter miĩſtrent᷑ etiã ſi in pecuĩaria cauſa teſtes ſũt
ab alterutra ꝑte pꝛoducẽdi. Sed ad boc reſponſio fa
cilis. Qam aliud eſt ꝓ teſtificatõne munus acciꝑe.alið
ſumptus neceſſarios cipere.pꝛimũ em̃ nephas eſt et pᷣ⸗
uaricatio.vñ dicit beatꝰ greg. Si ſpes muneris ſi ubtꝛa⸗
hit᷑ cõfeſtim a cõfeſſione iuſticie recedũt.vnde acceptio
munerũ pᷣuaricatio eſt veritatis vñ ⁊ p iuſto dicit᷑. Qui
excutit ſuas manus ab om̃i munere ilte in excelſis habi
tabit. et hoc idem intelligit de iudice.ſiẽ habet᷑.xj.q.iij.
vñ Deda ſuꝑ Math. Abijt iudas ad ſũmos ſacerdo⸗
tes et cõſtituerũt illi pecuniã ⁊c. Cum ꝓꝑ muneribo fal⸗
ſum cõtra quẽlibet teſtimoniũ dicũ teq; ꝓfecio qui ꝓ pe
cunia veritatẽ negant: dñm ꝓ pecunia vendunt. Iße em̃
dixit. Ego ſum veritas. Secũdũ do licitũ eſt.ſcʒ ſumptꝰ
neceſſarios ꝑcipeꝛe in pꝛedicto caſi u:cũ opoꝛtet ad locuʒ
remotũ ꝓ teſtimonio ferendo ꝓcedere. nemo em̃ tenet
ꝓꝛijs ſtipendijs militare.Si vᷣo querat᷑ an teneatur re⸗
ſtituere ea que ꝓ teſtimonio ferendo recepit:determina
bitur infra cum aget᷑ de reſtitutionibo.

Nueſtio.xluij.de aduo/
Ertractatis queſti

catis.
onibo circa ꝑſonas que quaſi eẽntiales
ſunt in cõſtitutõe iudicij:ↄnter queren⸗
dũ eſt de pſonis que q̃ſi accidentalit al
ſiſtũt iudicio:vt ex ꝑte indicis aſſeſſoẽs
et officiales. ex ꝑte ꝑtiũ aduocati ⁊ pꝛocuratoꝛes. Cir
ca qð plura querũt᷑. Dꝛimo vtrũ aduocatꝰ teneat᷑ ad iu
ſtũ patrociniũ:et iuriſꝑitus ad iuſtũ cõſiliũ indigẽti cõ
ferendũ.Secũdo vtrũ iuriſ ꝑxitus poſſit vendere iuſtum
conſiliũ et aduocatus. Tercio que requirũtur ad legi⸗
timũ aduocatum.

Mlembꝛum peimum

D pꝛimũ ſic. Ambꝛo.in li.de officijs. ꝛã
dis culpa ẽ ſi te ſciẽte fidelis egeat ſi ſcias
eũ ſine ſumptu eẽ:et famẽ tolerare.erum⸗
nas pꝑpeti ꝗ egere erubeſcit:ſi in cãm ceci⸗

Trit aut captiuitatis ſuoꝝ aut calumnie:⁊ nõ adiuues

grandis culpa eſt iuriſpito miſerabilibo ꝑſonis ſubtra⸗

here iuris cõſiliũ:et aduocato ſubtrabere patrocin iuʒ.

¶¶ Item medicꝰ tenetur pauꝑi languido impẽdere curã
et cõſiliũ medicine:Fᷣm ꝙ dicit beatus ſymacꝰ. Qon eſt
grandis differẽtia vtrũ letũ inferas vel admittas.moꝛ
tem em lãguidis pꝛobat᷑ infligere ꝗ hanc cũ poſſit exclu
ere:nõ excludit.lxxxiij.diſ.ergo pauꝑi oꝑpꝛeſſo iniuſte
tenet᷑ aduocatꝰ impẽdere patrociniũ pari rõne.⸗ Item
dicit lex dei. Exo.xxiij. Si occurreꝛis boui aut aſino ini
mici tui errãti reduc eũ. Sed ſiẽ dic apłus.j. Coꝛꝝ.ix.
NMungd de bobo cura ẽ deo:aut ꝗꝓpt nos vtiq; hoc dicit.
Si ergo boui inimici errãti tenemur ſubueĩre:ergo ml⸗

tofoꝛtius iuriſꝑitus pauꝑi ignoꝛãti tenet ↄſulere. 4 Itẽ

dicit lex in eodẽ. Si videris aſinũ odiẽtis te cecidiſſe ſbᷣ
onere:nõ ꝑtrãſibis:ſed ſubleuabis cum eo.Si eꝛgo op⸗
pꝛeſſo aſino inimici tenet᷑ glibet impẽdere adiutoꝛiuin
Im legis lr̃am:ergo multofoꝛtiꝰ oppꝛeſſo pauꝑi tenebit
aduocatꝰ impendere patrociniũ ad tenẽdã cam. ð
abſolute cõcedendũ ẽ. Tenẽt᷑ em̃ miſerabilibo ꝑſonis qᷓ
nõ habẽt ꝗd tribuãt:⁊ ꝓpt defectũ conſi ilij ⁊ patrocinij
amittũt cas ſuau:et grauãt᷑ iniuſte:legiſi ꝑiti ↄſiliũ:⁊ ad
uocati patrociniũ.et h̊ ꝑ legẽ qua tenẽt᷑ ſubuen ire indi⸗
gẽti: ꝑ legẽ naturalẽ et euãgelicã q̃ dr AMath. vij. Que⸗
cũq; vultis vt faciãt vobis hoĩes facite illis.

Mlembꝛum ſecundun

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ officiales aſſeſſo⸗
res et qduocati poſſint pꝛo ↄſilio iuris ſeu
dictamie ⁊ patrocinio pecuĩaʒ reciꝑe.Ad
quod ſic.Symonia eſt ſtudioſa voluntas

rU

emendi vel vendendi ſpũale. Si ergo cõſiliũ iuris ſeu di
ctamẽ et patrociniũ ſpũalia ſunt:hec vendere vel ꝓ iſtis
pecuniã ſumere ſymoniacũ erit.¶ Iteʒ m augad Ma
cedoniũ.Non debet iudex vendere iuſtũ iudiciũ:nec te⸗
ſtis verũ teſtimoniũ.ergo nec aduocatꝰ poterit vendere
iuſiũ patrociniũ:vel iuriſꝑitus iuſtũ cõſiliũ.ꝓbatio.ſi⸗
cut em̃ iuſtũ iudiciũ iudici ⁊ verũ teſtimoniũ teſti ẽ gra⸗
tis cõceſſum a deo:et ideo gratis impendẽdũ.iuxta illð
p̃ceptum Aldath. x. Gratis accepiſtis:gratis date.Silꝛ
iuſtũ patrociniũ aduocato:et iuſtũ conſiliũ legiſperito.
Contra.Gꝛeg. Juſtũ eſt vt illi cõſequãtur ſtipẽdium
qui ꝓ temꝑe ſuũ ↄmodare reꝑiunt᷑ obſequiũ.ꝗᷣ cum ad⸗
uocati et aſſeſſoꝛes ſuũ cõmodẽt obſequiuʒ:iuſtũ erit vt
cõſequãtur ſtipẽdiũ.. Itẽ Aug. Sunt pſone inferioꝛis
loci que ab vtraq; ꝑte ñ inſolẽter accipiũt: ſic officialis
cui admouet᷑ officiu.etẽ in epła ad Aacedoniũ.¶ Itez
aug.ad eundẽ.Qõ ideo debet iudex vendere iudiciũ aut

teſtis teſtioniũ: qꝛ vẽdit aduocatꝰ iuſtũ prociniũ:et iu⸗

riſꝑitꝰveꝝ ↄſiliũ. Reſpõ.ſᷣm aug.ad ¶Maceð.dðm de

ꝑſonis ĩferioꝛis loci vt officialibo ⁊ aſſeſſoꝛibo ⁊ aduoca

tis:q; nõ inſolẽter tales ꝑſone accipiũt:⁊ ab his extoꝛta
ꝑ immoderatã impꝛobitatẽ repeti ſolẽt.data ꝑ toleꝛabi
lem ↄſuetudĩem nò ſolẽt:magiſq; repᷣhendimꝰꝗq talia in⸗
uſitata repetierũt ꝙᷓ ꝗ ea de moꝛe ſumpſerũt.qm neceſſa
rie ꝑſone rebo hũanis vel mutant᷑ hmõi ↄmodis vł tenẽ
tur. ¶ Diſtiguimꝰ ergo circa officiales. Aut em̃ habent
certũ ſtipẽdiũ ſibi aſſignatũ aut nõ habẽt. Si habẽr ni⸗
hil oĩno poſſunt reciꝑe ſicut dicit aug.ð verbis dñi.ſuꝑ
illud luc.iij. Leminẽ ↄcutiatis ⁊c᷑. Quicũq; ſlipẽdia pu⸗
blica de certo cõſequit᷑.ſi amplius querit: tanqᷓ calũnia
toꝛ et cõcuſſoꝛ Johis ſnĩa cõdemnatuꝛ. Si vᷣo nõ habet
diſtingnẽdũ.q ſᷣm cõſuetudiem et moꝛẽ reciꝑe pt.ꝑ im⸗
moderatã vᷣo impꝛobitatẽ nõ poterit licite.ñ aug.
extoꝛta p ĩmoderatazʒ impꝛobitatẽ ab his repeti ſolent.
Circa aſſeſſoꝛem vo et aduocatũ diſtinguit᷑ q modera/
tum ſalariũ reciꝑe poſſunt licite.immoderatũ non pñt.
Aoderatũ aũt ſalariũ attẽdi debet ꝑ cõſideratõʒ q̃tuoꝛ
Pꝛimũ eſt quãtitas cauſe.Secũdũ laboꝛ.Terciũ ſcien
tia in aſſeſſoꝛe et facũdia in aduocato. Quartum cõſue⸗
tndo regionis. Secundũ hoꝝ q̃tnoꝛ cõſiderationẽ ſala
riũ maius vel minus debet taxari.Siẽ em̃ dicit beatus
leo.lxi.di. Pꝛo laboꝛibo multis.ꝓp moꝛibo caſtis.ꝓ acti
onibo ſtrenuis pꝛemiũ debet᷑.Et iterũ ſicut dicit ler ca⸗
noniʒata. Arcent᷑ a ꝓfeſſione aduocatoꝝ ꝗ cũ gꝛaui dã
no litigatoꝛis ⁊ depdatõne potẽtes inueniunt᷑.Qota tñ
ꝙ poſtꝙ cã incepta eſt nullũ pactũ dʒ aduocatꝰ facẽ cuʒ
litigatoẽ:ᷣm ꝙ dr ĩ canone.i õ licet aduocato vlli ↄtra
ctũ inire cũ eo litigatoꝛe:quẽ in ꝓꝛiã recepit fidem:nec
ex induſtria iurgiũ ꝓtrahere. Ad illud ergo qð obijci
tur pꝛimo.ꝙ iuſiũ cõſilin et patrociniũ res ſpũales ſunt
dom ꝙ verũ eſt ſm ſe cõſiderata: tñ laboꝛ in diſceptãdo
in diſputãdo de his qᷓ ꝑtinẽt ad iuris cõſiliũ et ad cauſe
patrociniũ coꝛꝑ alia ſunt.Et iõ rõne iſtoꝝ dicit aug.q
aduocatus pt vendere iuſtum patrocinium et legiſperi
tus iu ſtũ cõſi liũ.Si aũt ſine laboꝛe poſſet legiſꝑitus re
ſpondere petenti cõſiliũ:nõ eſt aliqua ratio quaꝛe poſſit
reciꝑe:immo qð gratis accipit debet gratis dare ſᷣm ꝗ;

dicit᷑ Math.x. Gratis accepiſtis gꝛatis date. Ad illð

vo qð obijcit᷑ de indice et teſte:qui nihil pñt reciꝑe:pꝑari
rõne nec aduocatus nec legiſꝑitꝰ.reſpondendũ.ꝙ nõ eſt
ſimile.i Ic ſicut dĩc aug.adð Macedoniũ.Judex⁊ teſtis
int᷑ vtrãq; ꝑtẽ ad examẽ adbibẽt᷑. Juriſꝑitꝰvᷣo ⁊ aduoca
tus ex vna pte ↄſiſtũt:et iõ nõ dʒ iudex iuſtũ vendere iu⸗
Diciũ:aut teſtis verũ te ſtimoniũ:licet aduocatꝰ vendat
patrociniũ iuſtũ:aut legiſpitus iuſtũ ↄſiliũ. ¶ Si autez

obijc iat᷑ q officialis aut aſſeſſoꝛ Im hãc rõnẽ nõ pñ⸗t re⸗
ciꝑe ſalariũ:qꝛ adhibẽt᷑ ad examẽ iudicij int vtrãq; ꝑtẽ.
doðm ꝙ nõ debẽt acciꝑe ſalariũ ſiẽ pᷣciũ iudicij vel exami⸗
nis:ſ̊ ſolũ ſicut ſtipendiũ laboꝛis.inxta illud Math.x.

Dignus eſt oꝑarius mercede ſua.

Membꝛumtercium

Einde queritur que requirũtur ad legiti⸗
mum aduocatum. Ad qð bꝛeuiter notan⸗
dum:ꝙ requirũtur ad officium legitimũ
aduocati ꝑſona congrua. cauſa iuſta.mo⸗

dus debitus affectus pius. Circa pſone cõgruitateʒ

tebet cõſiderari bonitas.ſtatus.gradus. officium. Ipt᷑

xefectum bonitatis ꝓhibent᷑ infames. heretici.pagani

excoĩcati.vñ.iij.q:vij. Infames nõ poſſunt eſſe ꝓcura⸗
toꝛes vel cauſaꝝ patroni. Et iterũ.iij.q.j. dicit cõciliũ.
om̃es infamie maculis reſperſi.i.hiſtriones aut tur
pitudinibo ſubiecte ꝑſone.heretici etiã ſeu pagani ab ac
cuſatõne ꝓhibent᷑pꝛobibent᷑ pari rõne et ab aduocatio
ne. 4 Item Apter defectum ſtatus pꝛobibentur mona⸗
chi. vnde dicit Eugeniꝰ.xvj.q:j. Placuit noſtro cõmu⸗
ni concilio nullus monachus pꝛo lucro terreno nephan
diſſimo aufu de monaſterio exire pꝛeſumat.et ſequitur.
NMeq; in quibuſcũqʒ negocijs ſeſe implicari:ſit clauſtro
ſuo contentus.quia ſicut piſcis ſine aqua caret vita:ita
ſine monaſterio monachus.ſedeat itaq; ſolitarius et ta
ceat:quia mundo eſt moꝛtuus: deo aüt viuus.agnoſcat
nomẽ ſuum. monos em̃ grece latine vnus achos triſtis
inde monachus dicitur.i.vnus et triſtis. Sedeat igituꝛ
triſtis et officio ſuo vacet. Ex hoc intelligitur ꝙ nõ pñt
eſſe aduocati monachi niſi foꝛte in cã ſui monaſterij. et
hoc abbate im ꝑante:ſicut dicit decretalis Inno.extra
e poſt l. c. j. Et idem intelligit᷑ de regularibo canonicis
ſicut dicit᷑ ibidẽ. ¶ Itẽ ꝓpter ydoneitatẽ gradus pꝛobi⸗
bent᷑ clerici in ſacris oꝛdinibo cõſtituti:et etiã in minoꝛi
bus beneficiati.et hoc coꝛam iudiee ſeculari.vnde dicit
conciliũ lateroneñ.Clerici ĩ ſubdyaconatu in oꝛdinibo
etiã minoꝛibo ſi beneficijs eccleſialſticis ſuſtentẽt coꝛam
iudice ſeculari in negocijs ſecularibus aduocati fieri ñ
pꝛeſumant:niſi ꝓpꝛiam cauſam vel ſue eccleſie fuerint
ꝓſecuti:aut pꝛo miſerabili bo ꝑſomis foꝛte que ꝓpꝛias
cãs adminiſtreꝛe nõ poſſunt.er de poſtł. Coꝛam vo iudi
ce eccleſiaſtico dicũt nõ eſſe ꝓhibitos ab aduocatõe ni⸗
ſi ſacerdotes ſolos.Vlñ decretalis greg.x.· Cum ſaceꝛdo
tis ſit nullis nocere:omibo velle ꝓdeſſe:nõ niſi ꝓ ſeipo
et eccleſia ſua:vel ſi neceſſitas ĩmineat ꝓ ꝑſonis cõiun⸗
ctis vel miſerabilibo ſibi eſt licitũ poſtulare.(¶ Itez pꝛo⸗
pter diſtinctionẽ officij ꝓpibetur iudex qꝛ ſicut dicit be⸗
atus Damaſus. Aceuſatoꝛes ⁊ iudices nõ idem ſunt:bᷣ
ꝑ ſe accuſati.ꝑ ſe ſudices.ꝑ ſe teſten.per ſe accuſatoꝛes.
vnuſqſq; ĩ ſuo oꝛdie. Uduocatꝰ at ſtat ĩ cã aut ꝓ ꝑte ac⸗
cuſatoꝛis: aut ꝓ parte accuſati.et hec diſtinctio hẽt ſᷣm
canones. Mota tñ ſᷣm legẽ bumanã canoniʒataz. ff. ti.
e poſi. diſtinctionem aliam. Quidam em̃ ꝓhibentur
omnino poſtulare.vel pꝛopter etates minoꝛes.xviij. an⸗
noꝝ vel pꝛopter caſum vt ſurdus qui pꝛoꝛſus non audit
Alij ꝓhibent᷑ ne ꝓ alijs poſtulent vel ꝓpter ſexum vt fe⸗
mine. vel ꝓpter caſum vt vtroq; lumme oꝛbati: vel ꝓpter

notam infamie et turpitudinis. his perſonis pꝛo ſe alle

gare permittitur. ꝓ alijs poſiulare ꝓhibet᷑:niſi foꝛte ꝓ
certis perſonis:vt ꝓ parentibo pꝛo liberis.pꝛo fratꝛibo
et ſoꝛoꝛibo et hmõi:que determmantur a iure.iij.q/vij.
Hec igitur ſunt attendenda qtum ad congruitatem per
ſone. Ex pte cauſe regrit᷑ iuſticia vt nõ foueat cauſaʒ
iniuſtã. vnde habetur Leuit᷑.xix. on facies qdð iniquũ
eſt. et eccleſiaſtici.iiij. Pꝛo iuſticia agoniʒare. Erx ꝑte
modi debiti requirit᷑ iuſtus oꝛdo.et modeſius ſermo.vt
nõ ꝓducat falſos teſtes vel ſuboꝛnatos: nec falſa inſtru
menta: nec allegare leges falſas:ſed faciat ſicut pꝛecipi⸗
tur iuſte qð iuſum eſt exequeris.in quo pꝛecipitur in⸗
ſtus oꝛdo. ¶ Item modeſtus ſermo requiritur ſᷣm ꝙ pᷣci
pitur. xxviij· e ccleſiaſtici. Nurũ et argentũ tuum coõfla:
et verbis tuis facito ſtateram:et frenos oꝛi tuo rectos.
et attende ne foꝛte labaris ĩ lingua. Itẽ eccliaſtici.xxij.
pꝛopter hoc dicit. Quis dabit oꝛi meo cuſtodiam ⁊ ſuꝑ
labia mea ſignaculum certum: vt non cadam ex ipſis et

—-

—
* 2

Nueſtio
labia mea ꝑdant me. Atem requirit pᷣter p̃dicta affe⸗
ctus pius.vt ſcʒ paupes 7 pupilios opꝓpꝛeſſos tueantur
Fm ꝙ pᷣcipitur yſa.j. Subuenite oꝑpꝛeſſo. defegite vidu
am. Inde ẽ ꝙ pcipit᷑ in legè exo.xxiij. Si videris aſinũ
odientis iacere ſub onere:nõ ptrãſibis ſed ſubleua bis
cum eo. Si ergo hec lex ſeruabat᷑ in aſino odientis op⸗
pꝛeſſo:multomagis erit ſeruãda in ꝑſona pauꝑis:vł pu
pillo ꝑ iniuriã oꝓpꝛeſſo.Ex hac igit lege tenet᷑ aduoca⸗
tus oppꝛeſſum pauꝑem releuare. Sic igit᷑ terminat᷑ hec
pars in qua agitur de ꝑſonis que cõſtituuntur in iudi⸗

Dueſtio. xlv. de pꝛoceſſu
iudicij. —
Rdinis conſequẽ/

tia requirit inquireꝛe de ꝓceſſu iudicij
ꝓpter quod datur lex Leuit᷑.xix. Juſte
iudica:ꝓꝓximo tuo nõ facies qð iniquũ
eſt:nec iniuſte iudicabis. Et ĩ põ. Juſte
iudicate filij hoĩm. in quibo maiĩfeſie ꝓceſſus debitus iu
dicioꝝ pᷣcipit᷑:et iniuſtus ſeu indebitꝰ ꝓhibet᷑. Pꝛeter
