⁊ potentia ſuſtinẽdi penã. ⁊ paſſibiltas.¶ IeF ad h̊ ſũt
ouctoꝛitates yſa.liij. Vere lan.no.ip.tu.⁊c̃.Et mar.xx⸗
vj.Triſtis eſt aĩa mea vſq; ad mort. Rũſio Fᷣm JZo.
dama. Paſſio generaliteꝛ dicta eſt motus ex alio in alið
hoc aũt põt eẽ dupliciter. lel in aliud m naturã.lel ĩ
aliud p̃ter naturã. Si vo in aliud ſᷣm naturã fit mutatõ
vel motus: dicet᷑ tunc paſſio ⁊ paſſibile a patyn greco qð
ſonat infoꝛmatõem.⁊ hoc mõ dicit᷑ aĩa paſſibilis.i.rece⸗/
ptibilis ipoꝛũ intelligibiliũ ſciarũ ⁊ vᷣtutũ:ao qð m na
turã nata ẽ. DHoc mõ generaliſſime dicit᷑ paſſibilitas re
ſpectu cuiuſq; creature inqᷓtũ eſt receptibilis cuinſcunq;
ꝑfectõis. Si vo eſt pᷣter natura:tũc paſſio dicit᷑ ſpãliter.
Fm ꝙ diſſiguit So.dam.int᷑ oꝑatõʒ ⁊ paſſionẽ.qꝛ oꝑatõ
dicit᷑ motus:qꝗ eſt ᷣm naturã. Paſſio vᷣo dẽ motus ꝗ eſt
p̃ter naturã.ſicut coꝛdis pulſus nõ m naturã motꝰ pab
ſio eſt.nõ tñ ſicẽ dicit dama.omnes motus paſſiui paſſio
nes vocant᷑:ſ̊ ꝗ ſunt vehementioꝛes ⁊ in ſenſum ꝓceden
tes. Qui em̃ pui ſunt ⁊ inſenſibiles nõdũ paſſiones ſunt
Ideo diffiniet᷑ paſſio m hũc modũ. Paiſio eſt motꝰ pᷣ/

ter naturã ſenſibilis.4¶ Diſtinguendũ eſi ergo ſm bunc

modum:ꝙ cum paſſibilitas ſit potentia patiendi. poten
tia autez tripliciter ↄſiderat᷑ primo vt potentia ĩdiſpo⸗
ſita ad patiendum. ſcdᷣo vt oiſpoſita ad patiendũ. tercõ
vt neceſſitas ad patiendũ. Dicendum ergo ꝙ in Adam
ſuit potentia ad patienduzʒ:ſed indiſpoſita in ſtatu inno
centie. In nobis vᷣoo eſt potentia que eſt cũ neceſſitate ad
patiendum. In domino vo hieſu fuit medio modo. ſcili
cet potentia cum diſpoſitõne ad patiendum. aſſumpſit &
naturã noſtrã cũ paſſibilitate. nõ cũ ↄria diſpoſitõe ad
patiendũ.vł q̃ eẽt cũ nccitate ad patiẽdũ.qꝛ oĩa ſbiecta
erãt eius voluntati.yſa.liij. Oblatꝰ ẽ qꝛ voluit:vᷣ ꝗᷓ erat
cum diſpoſitione ad patiendum. ¶ Ad ratõnes autem
in ↄtrarium dicendũ ad pꝛimuʒ.ꝙ; ſicut moderantia di
citur duobo modis.ſcʒ ſᷣm naturam ⁊ m rationẽ: ita et
immoderantia duobo modis.ſm naturaz que nullo mo
do eſt culpabilis ſed penalis. ſᷣm rationem vo que non
ſolum eſt penalis ̊ culpabilis. Dicenduʒ eꝛgo ꝙ in xpᷣo
non fuit immoderantia ym modum ſecundum ſed ſᷣm
pꝛimum. Sed diſtinguẽdo immoderantiam Fmnaturaʒ
dupliciter in diſpoſitione vel neceſſitatc. In diſpoſitiõe
ad patiendum ſic fuit in chriſto. cũ neceſſitate vo fuit in
nobis. 4 Ad ſcᷣm dicunt quidam. ꝙ duplex eſt ſuſpicio
m ratõem. 7 m ſenſualitatem. In xpo ergo fuit ſuſpi⸗
cio boni et mali ſᷣm ſenſualitatem. non tamen in eo fuit
ſuſpicio ſᷣm rationem:ſed plena certitudo.qð nobis nõ
videtur ſm ꝙ ſuſpicio dubitationeʒ dicit. Poteſt igitur
dici.ꝙ ſuſpicio pꝛoprie ſumitur.⁊ ſic dubitatönem im⸗
poꝛtat.et ſic non ſumit᷑ in ratione Kemigij. Sumit etiã
nomine extenſo ꝓut dicit aꝑrehenſionem ſiue cognitio
nem: ⁊ ſic ſumitur in ratõe Renngij ſub hoc ſenſ⸗ u. Pal
ſio eſt motus anime ꝑ apꝓprehbenſionem boni vel mali. et

—

ſic ſumitur in chꝛiſto. ¶ Ad terciũ dicendum. ꝙ eſt conſi

derare naturam bumanitatis chꝛiſti dupliciter. m ſub
ſlantiam.et ᷣm diſpoſitionem ad redemptõnem. Scm
primum moduʒ nulla creatura poteſt agere in humani⸗
tatem chꝛiſti. nec ipa pati ab aliqua. Sed ſᷣm modum ſe
cundum cſt aſſumpta paſſibilitas: ⁊ potentia ſuſtinendi
voluntarie penam a creatura inferioꝛi.¶ Ad quartum

„ . 2—. .

,S .

—

ſunt
15
ne
en
o⸗,
red
aun
no
ſ;

tta
N
n
adi
get
ono
non
rpo
ßn
mz

MV5ueſtio

dðm ſic. Perturbatio aliqũ ẽ motꝰ ſenſualitatis.qñq;
ꝑtis rõnalis. ꝛout ẽ motꝰ ſenſualitatis:ſic fuit ĩ xpᷣo.
Pꝛout ẽ motus ꝑtis rõnalis:põt eẽ duobo modis.xelĩ
ꝑte ꝓut ẽ natura:⁊ ſic potuit eẽ in xpᷣo ex infirmitate vł
diſpoſitõe aſſumpta.vel ꝓut ẽ rõ ſiue rõnalis:⁊ ſic neq̃
q põt adhuc ꝑturbatio ſumi.ꝓnt paſſio nullo mõ gene
rãs inoꝛdinatõʒ.vt irã vel impatientiã. vel aliqð hmõi
⁊ ſic fuit in xpᷣo.Alio mõ ꝓut paſſio indueẽs inordina⸗
tõem ire vel impatiẽtie vel alicuiꝰhmõi auertẽtis a bo⸗
no vel ꝓuocãtis ad malũ. et ſic nullo mõ fuit ĩ xpᷣo.nec
hmõi ꝑturbatione nata fuit aliquo mõ aĩa xpᷣi ꝑturba⸗/
ri.¶ Ad quĩtum vbi dr.ꝙ pene ſemꝑ cã ẽ culpa.dom ꝑ

interemptõeʒ.qꝛ ſiẽ dicit greg.ſuꝑ Sob.vij.ltinã oppẽ

derent᷑ ⁊c. Pena duplicẽ babet oꝛdinatõnem. Vnã ad

culpã q pcedit. Alterã ad głiam quã pᷣcedit. Job g̊ ſuſti

nuit penã nõ ꝓpter culpã quã ipᷣe ↄmiſit:b ꝓpter glie au
gmentũ.J nõ ẽ verũ ꝙ oĩs pena fit ꝓpter culpã. VUnde
Jo.ix.dr d ceco nato.i eq; hic peccauit nec ꝑentes eiꝰ
bᷣ vt manifeſtent᷑ oꝑa dei in illo.vbi etiã oñdit᷑.q penaẽ
aliqñ ꝓpter głiam dei manifeſtandã.4 Ad ſexiũ dom.
diſtinguẽdũ.ꝙ aligꝗs põt puniri iuſte ſine culpa.nõ tñ
ſine cã.Et h̊ mõ nõ ẽ iuſtũ innocẽtem puniri.Cã auteʒ
maxima fuit redemptio bumam generis:quare xpᷣe vo
luit puniri. Ad ſeptimũ dðm.ꝙ paſſibilitas ĩ aia xpᷣi
nõ ẽ ꝑ modũ illũ quo eſt in demonibo.vel ꝑ modũ illuʒ
quo ẽ in aĩiabo ꝑuuloꝝ omnino:aliqua tñ ↄueniẽtia eſt
Nã in aĩabo ꝑuuloꝝ ẽ paſſibilitas ꝑ cõpaſſibilitatẽ ſᷣm
ꝙ dicit Yo. dam̃.ꝙ aĩa coꝛpoꝛe inciſo ↄdolet ⁊ ↄpatitur
ita ⁊ aĩa xp̃ᷣi ex vnione ad carnẽ habet cõpaſſibilitatem
Fm ꝙ dẽ. j. ad coꝝ.ij. Si em̃ cognouiſſent:nũq; dominũ
glie cruciſixiſſent. Glo.Coꝛpus patit᷑ ⁊ moꝛit᷑:oĩa non
moꝛit᷑ ̊ cõpatitur.deitas aũt neqʒ moꝛit᷑ neq; patitur.
Sic g eſt quedã cõueniẽtia paſſibilitatis aĩe xpᷣi ⁊ ꝑuu
loꝝ.Eſt aut diſſimilitudo.qꝛ aĩa ꝑuuli bʒ neceſſitatem
ad pati.⁊ hoc ex culpa ↄtracta.Aia aũt xpᷣi habʒ diſpo
ſitõem ad pati nõ ex culpa ↄtracta.h̊ volũtarie aſſũpta

Erx alia ꝑte aliqua ẽ ↄueniẽtia cũ paſſibilitate.que eſt ĩ

cmonibo.ã in demonibo inqᷓtum ſunt ſpũs creati:ẽ
paſſibilitas vertibilitatis ꝑ naturã.ſicut dic Jo.dam̃.
DOmne creatũ vertibile ẽ.Et ita aĩa xpᷣi inqᷓtum creata
vertibilis fuit ꝑ naturã.qᷓuis ſᷣm ꝙ vnita deitati inuer
tibilis a bono m electõem. Eſt aũt diſſimilitudo qꝛ in
dmonibo ẽ paſſibilitas cõtracta ex culpa acta cum ne⸗
ceſſitate ad penã.¶ Ad octauũ doᷣm ꝙ ẽ ↄſiderare aĩaʒ
xpᷣi vt aĩam.et ẽ ip̃am ↄſiderare vt ſpm̃.ꝓut diſtinguit
beatus aug.in li.de ſpũ et aĩa.Anima ex eo dicta eſt. q;
ad viuendũ adiuuet coꝛpus.i.viuificet. Spũs ipᷣe ẽ pꝛo
ſpũali natura.Spũs naq; ad ſubſtantiam dr.aĩa dicit᷑

ad viuificatõem.Jnq;tum ẽ ſubſtãtia rõnalis ſpũs eſt.

aĩa ðᷣo inq;tum ẽ vita coꝛꝑis.Scðm h̊ ꝗᷓ̊ dõᷣm.ꝙ aĩia xpᷣ
Fm ꝙ ſpũũs eꝛat in ſummo gaudio a pꝛima cõditõe inqꝙᷓ⸗
tũ vnita coꝛꝑi paſſibili habuit paſſibilitatẽ.⁊ erat ĩ eo⸗
dẽ ſummũ gaudiuʒ ⁊ paſſibilitas:nõ tñ ſᷣm idẽ. In aĩa
em̃ ẽ natura vnibilitatis ad coꝛpꝰ.⁊ ex illa ꝑte erat paſ
ſibilitas.ĩ aĩa ẽ etiã natura ſpũs ſᷣm quã ſeꝑabilis ẽ et
manẽs ſeꝑata.ſᷣm quã erat beatitudo cũ nulla paſſibili
tate.. Ad nonũ dðm.ꝙ ĩ raptis ↄtemplãtibo rapit᷑ vir
tus ſenſibilis qtum ad actum ſuũ ſiue vſuʒ.⁊ etiã actꝰ
amme irrõnalis q;tum ad actũ ſuum reſpectu coꝛꝑis.
Et iõ ẽ ꝙ in raptu Pauli nõ fuit paſſiõis ſenſus.nec et
ꝓ rõnem cognitio paſſionis:ſi fieret in coꝛꝑe.In aĩa vᷣo
rpᷣi nõ erat hmõi abſtꝛactio.ĩmo ꝑfecte vires habebant
vſus ⁊ actus ſuos in coꝛꝑe.⁊ iõ in eo fuit ſenſus paſſio⸗
nis doloꝛ? triſticia.¶¶ Ad decimũ de moyſe dðᷣm. ꝙ de⸗
lectatio illa q̃ erat ex viſione ĩ moyſe nõ abſoꝛbuit paſſi
onẽ̃ ex toto:quin pateret᷑ ex ieiunio:quis diminueꝛetuꝛ

a tãto.Ex ipᷣa eĩ dulcedine viſionis nõ rputabat hmõi

paſſionẽ. ⁊ ex virtute ipius dulcedinis retardabat᷑ effe⸗
ctus paſſionis vt ſuſtineret ieiuniũ.xl.dieꝝ.ſicut etiam
legitur in dño Yu factũ Math.iiij. In dño fuit aliter

2 ernen .
O †* „ Q◻ F*
—

— . . 4

V.

qin moyſe.quia ĩ moyſe fuit impaſſibilitas ad tpᷣus.2⸗
Em dictum modum per prerogatiuaʒ gratie ſingularis
In chriſto veꝛo fuit paſſibilitas per diſpenſationẽ gra⸗
tie redemptionis. ¶¶ Ad vltimum dicendum ꝙ verbum
Senece intelligendum eſt per ſe.In ſapientem enim vt
eſt ſapiens non cadit perturbatio.⁊ hoc ſumpta peꝛtur
batõe eo modo:quo eſt inductiua inoꝛdinationis ſcilicʒ
ire vel impatientie vł huiuſmodi alicuius auertentis a
bono:vel excitantis ad malum ſicut dictum eſt.

Membꝛum ſecundũ

Onſequenter queꝛit᷑ quos defectus aſſum
pſit:⁊ quos nõ.Circa qð queruntur que
dam. Primo queritur de defectibus ex ꝑ⸗
te anime. Scðo de defectibus generaliter
ex parte anime ⁊ coꝛpoꝛis. Et circa primum queritur
an ex parte anime aſſumpſerit ignorantiam ex parte in
tellectus:tꝛiſticiam vero timoꝛem ⁊ iram ex ꝑte affectꝰ.

Articulus pꝛimus

DO primum ſic obijcitur ex auctoritate bea⸗
ti Am bꝛoſij qui dicit ꝙ in chriſto ſenſus pro
ficiebat humanus:ñ diuinus.exponẽs illud
Luce.ij. Proficiebat IJheſus etate et ſapientia. Et ſᷣm
auctoꝛitatem YJſaie.viij.Quia auteqᷓᷓ ſciat puer vocare
patrem ſuum ⁊ matrem ſuam ⁊c̃.dicit.ꝙ expers cogni⸗
tionis infantia per humanam impꝛudentiaʒ qð adbuc
non didicit ignoꝛabat.ex quo expreſſe videtur ꝙ aſſum⸗
plerit ignorantiaz. IZtez Yoh. damalce.iij. lib. dicit.
Ignorantem ⁊ ſeruilem aſſumpſit naturaz. Itẽ Anſ
helmus.ij.libro cur deus homo. Cur nõ poterat ille hõ
vere eſſe ignoꝛans:ſicut vere moꝛtalis erat. Ex quo ar⸗
guitur cum vere aſſumpſerit moꝛtalitatem:ꝙ ⁊ ignorã
tiam. Ao oppoſitum ſic. Anp. Ala aſſumptio in vni⸗
tate ꝑſone filij dei non niſi ſapienter a ſumma ſapientia
fiet.⁊ ideo nõ aſſumet in homine qð nullo modo vtile ẽ
ſ̊ valde noxium eſt ad opus:quod idem homo facturus
eſt. IJgnoꝛantia nãq; ad nihii illi vtilis eẽt:ſed ad mul⸗
ta noxia. Itẽ idẽ.quõ tot ⁊ tanta faceret oꝑa ſine im⸗
mẽſa ſapiẽtia.¶¶ Itẽ idẽ.Quõ illi crederẽt hoĩes: ſi illũ
ſcirẽt neſciẽtem? Si at᷑ neſcirẽt:ad ꝗd erit ei vtilis igno
rãtia? ¶¶ Item Jo. dam. Pꝛoficere dr etate ⁊ ſapia ꝑ au
gmẽtatõem etatis.eã q̃ inerat ſibi ſapientia ſᷣm gram ĩ
manifeſtatõem inducens. O aũt dicũt ipᷣm etate ꝓfice
re et ſapientia.vt additamentum ſuſcipientem. non eã
que m ypoſtaſim eſt vnionem venerantur.4 Item ma
ioꝛ eſt cognitio creature per vnionem q; per compꝛehen
ſionem. Si ergo in cognitione peꝛ compꝛehenſionem q̃
erit in gloꝛia.non manet ignoꝛantia:ergo nec cum vnio
ne poterit eẽ ignoꝛantia.¶ Item ſi aliquis oculus habe
ret ſimilitudines omniũ viſibiliuʒ: virtus viſiua vnia· ◻
illi oculo haberet cognitionem omnium ſenſibilium. er 1 jj. —WTr2n„ 1 1 .„ Ra. „
go cum intellectus anime xpᷣi vnitus ſit intellectui in⸗
creato:in quo ſunt rõnes ei ydee rerũ omnium:intelle
ctus xpᷣi habebit cognitionem omnium ſine ignorantia
alicuius. Quod concedendũ ẽ.¶ Ad pꝛima ergo ra⸗
tioneʒ que pꝛocedit ſᷣm auctoꝛitateʒ ambro. reſpondet
magiſter in.iij.li.ſenteñ.⁊ dicit.q bec verba Ambroſij
ex parte illuminant ad veritatem:que quidẽ eſt ꝙ chri⸗
ſtus iuxta duas naturas duas habebat ſcientias. Ex
parte vᷣo male intellecta pꝛebẽt materiã erroꝛis.ſcilicet
ꝙ rpᷣc in pꝛincipio habuit ignoꝛantiam.pꝛopterea ma⸗
giſter dicit. Intelligenda ſunt verba ambro.vt q;ẽtuʒ ad
viſum hominum ⁊ ſui ſenſus oſtenſionem ꝓfeciſſe dica
tur. 4 Ad ſecundam rationem dicendum ?m Jo. dam.

=

2 ſFm grego.theologum. Seꝑato quod videtur: ab eo

quod intelligitur et ſerua dicetur et ignoꝛano caro. ꝓps — „ 3 — 1 5
pter ypoſtaſeos autem.i.perſone indiuiſibilem vnionẽ — P1 2 A
.2C 2 11,4 Heb

ditata eſt anima domini futuroꝛum cognitione vt et re⸗
liquis diuinis ſignis.¶ Ad terciã rationem dicendum

ſi ies1

2 5

J, 55
O* 1.G

eerel
AA
e

414

m anſeł. Sapienter us aſſumet moꝛtalitatẽ:q̃ ſapiẽ
ter et valde vtiliter vteret᷑. YIgnoꝛãtiã vo nõ poterit aſſu
mere ſapienter:quia nũqᷓ ẽ vtilis ſᷣ̊ ſemꝑ noria. niſi foꝛ
te ꝑ eã mala voluntas que nũꝙᷓ in illo erit:ab effectu re
ſtringitur vel detineatur.

Articulus ſecundus

Oſt boc queritur.vtrũ aſſumpſerit tꝛiſticiaʒ
ex ꝑte affectus. Ad qð ẽ auctoꝛitas expꝛeſſa
math̊.xxvj.Zꝛiſtis ẽ aĩa mea ⁊c. Itẽ ad h̊
ẽ autoꝛitas Ambro. Suſcepit triſticiã meam ofidẽter.
triſticiã nomino qui crucẽ pdico. Ad oppoſituʒ Iſa.
xlij.2 erit triſtis neq; turbulentus 77. Rũñſio. Eſt
triſticia ex ↄditõis neceſſitate.et ᷣm paſſionẽ que atten
ditur ĩ ꝑturbatõe rõis.Et hoc mõ nõ fuit in xpᷣo triſti⸗
cia.Et ẽ triſticia ex volũtate diſpenſatõis ſiue ᷣm paſſi
onem que attendit᷑ in ſenſualitate pᷣter ꝑturbatõem rõ
nis:et hoc mõ fuit in xpᷣo triſticia. Pꝛeterea.ſicut pa
tebit ẽ ↄſiderare rõem vt naturã.⁊ rõem vt rõeʒ. Si vt
naturã ſic etiã fuit tꝛiſticia ẽm rõem.Si vt rõem:ſic nõ
fuit in rõe teiſticia. ,

Articnlus tercius.

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ ĩ xpᷣo fuerit vera paſ

ſio timoꝛis.Ad qð eſt auctoꝛitas thobie.vj.

Quẽ expaueſcẽs thobias clamauit voce ma
gna dicẽs ⁊c· Glo.xpᷣc ĩ moꝛtis ꝑiculo cepit pauere: nõ
dyabolũ:̊ moꝛtem naturali carnis fragilitate ꝑhoꝛre·

ſcẽs.¶ Itẽ ioh.dama.Timoꝛis nomẽ duplicẽ habʒ in⸗
telligẽtiam.Eſt em̃ timoꝛ naturalis nolẽte aĩa diuidi a

coꝛꝑe. pter eã que in pꝛincipio a cõditoꝛe impoſita ẽ ei
naturalẽ ↄditionẽ.Et dicit ꝙ verbũ homo factũ fuit in

exꝑientia huius timoris.quia timoꝛ ⁊ pauoꝛ ſunt natu
raliũ paſſionũ et nõ ſubiectaꝝ peccato. Ad oppoſituʒ
aug. in li.lxrxxiij.q̃ſtionũ.Signũ ꝑfectõis nullꝰ timoꝛ ẽ.
Cũ g in xrpᷣo ſumma pfectio fuerit:in eo nõ fuit aliquis
timoꝛ. Itẽ hiero.Cõtriſtat᷑ nõ timoꝛe patiẽdi.qꝛ ad G̊
venit.̊ ꝓpter ſcandalũ apłoꝝ et euerſionẽ hierłm.4. IJt

cũ multipliciter dicat᷑ timoꝛ.Eſt em̃ timoꝛ naturalis:j
aĩa nõ vult ſeꝑari a coꝛꝑe.vt dictũ ẽ.Et ẽ timoꝛ gratui⸗

tus multiplex. Seruilis quo aliquis exiſtens in ꝓecca⸗
to timet penã eternam. Etẽ timoꝛ initialis quo aliquis
timet ne poſſit ſatiſfacere ꝓ peccatis deo.Et ẽ timoꝛ fili
alis quo filius.i.aliquis ꝑfectus timet offenſam patꝛis

celeleſtis. Itẽ ẽ timoꝛ vicioſus.quo aliquis eligit pecea

re ne ledatur in poſſeſſione. Humanus quo aligꝗs eligit
peccare ne ledat᷑ a coꝛꝑe.Si ergo nullus iſtoꝝ modorũ
fuit in xpᷣo:relinquit᷑ ꝙ nõ fuit timoꝛ in xpᷣo.Cõſtãs eĩ
ẽ ꝙ in eo nõ fuit timoꝛ vicioſus nec timoꝛ gratuitus ſer
uilis qui ẽ cũ peccato.nec timoꝛ initialis qui eſt ex pᷣteꝛi
to peccato.nec timoꝛ filialis reſpectu offenſe pr̃is ꝑ fu⸗
turũ peccatũ.quia nec in eo fuit actus peccandi nec po⸗
tentia ad peccandũ. ſolũ fuit ĩ eo timoꝛ naturalis.qui
eſt reſpectu ſeꝑatõis aĩe a coꝛpe. Sed cõtra h̊ ẽ.quia
paulus philipᷣ.j.cupiuit diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo.⁊ ſicut diẽ
aug:Miles coꝛonadus gaudet moꝛi.et dñs coꝛonatuꝛꝰ
timet moꝛtẽ.q.d.nõ.(¶ Iteʒ.j.ioh.iiij. Perfecta caꝛitas
foꝛas emittit timoꝛẽ.Cũ ergo ĩ xpᷣo fueꝛit ꝑfecta caꝛitao
a x¶pᷣo excluſit omnino timoꝛem. Solutio.dom.ſic di
ctũ ẽ.ꝙ ẽ timoꝛ naturalis et timoꝛ gratuitus et ẽ timoꝛ
vicioſus.Cimoꝛ naturalis dicit᷑ multipliciter. Eſt em
timoꝛ naturalis ꝑ modũ nature.quõ dicit io.dam̃. O.
timoꝛ naturalis ẽ nolente aĩa diuidi a coꝛꝑe ⁊c. Pꝛopt
qð aĩa naturaliter timet et agoniã patit᷑ ẽ refugit moꝛ⸗
tẽ velut natura moꝛbũ. Eſt iterũ timoꝛ naturalis ꝑ mo⸗

dũ ſenſualitatis ĩ agꝛehenſione futuri mali ꝑ ſenſũ hm

qꝙ ipᷣe Jo.dam̃.dicit alubi.ꝙ malũ qð expectat᷑ ↄſtituit
timoꝛẽ.⁊ hoc ex ꝑte ſenſualitatis nõ rõis. Et iſtis duo⸗
bus modis fuit timoꝛ naturalis in xpᷣo.Eſt etiaʒ timoꝛ
naturalis m modũ cõpꝛehẽſionis:que ẽ ẽᷣm rõem. ſᷣm

—.—

——

— ——

.„

ꝙ dỹ timeri malũ intelligibile.vt iehenna vel iudicium
diuinũ.⁊ hic timoꝛ nõ fuit in xpᷣo.Et ẽ timoꝛ naturalis
ſᷣm immoderatõem nature.ſᷣm ꝙ dicit ioh.dam̃. ti⸗
moꝛ ẽ ex ꝓditõe cogitatõnũ ⁊ credulitate cũ ignoꝛantia
qui timoꝛ pᷣter naturã ẽ.quõ nõ fuit timoꝛ in xpᷣo.ſicẽ di
cit io.dam̃.quia ẽ irratõnalis ⁊ pᷣter naturaʒ.vñ dicit.
Ideo nõ timuit niſi paſſionis tꝑe ⁊ diſpẽſatõe ſeipᷣm cõ
tꝛaxit.nõ em̃ ignoꝛabat tpᷣs. Itẽ timoꝛ gratuitus dicit᷑
multipliciter.ſ.ſeruilis.initialis ⁊ filialis.qui ẽ dicen⸗
dus timoꝛ offenſe ⁊ reuerẽtie.quo vltimo mõ fuit ſolum
timoꝛ gratuitus ĩ xpᷣo.⁊ hic ẽ timoꝛ dñi ſanctus.qui ꝑ⸗
manet in ſeculũ ſeculi.de quo Yſa.xj. Replebit eũ ſpus
timoꝛis dñi. SDe timoꝛe aũt vicioſo planũ ẽ ꝙ nullo
mõ fuit ĩ xpo. Ad illud qð obijcit.qð dicit aug.ꝙ ſi
gnũ ꝑfectõis nuilus ẽ timoꝛ.intelligit᷑ de timoꝛe innatu
rali vel vicioſo.¶ Ad ſecũdũ hiero.patet rñſio.quia nõ
fuit in ipᷣo timoꝛ ſeu triſticia patiẽdi ſᷣm ꝑtem rõnalem
ter ſe.ſᷣm ꝙ ↄſideramus ꝑtẽ rõnalẽ vt ronalem.ſicut
poſtea patebit.qᷓuis fuerit ĩ eo ſᷣm ꝑteʒ ſenſualẽ.vł ſᷣm
rõem vt naturã.. Ad terciuʒ dõm. in xpᷣo fuit timoꝛ
naturalis pene vno mõ ꝓut diſtinctũ ẽ:et timoꝛ gratui
tus alio mõ ꝓut diſtinctuʒ ẽᷣ.¶ Et ad illud qð obijcit᷑ de
paulo dᷣm.q; ẽ timoꝛ ᷣm rõem.⁊ ẽ timoꝛ ᷣm ſenſualita
tẽ. Limoꝛ ſm ſenſualitatẽ fuit ĩ paulo et in xpᷣo.Itẽ ti⸗
moꝛ ſᷣm rõem ẽ duplex.quia ẽ ↄſiderare rõem vt natuꝛã
Fm quã vnitur coꝛꝑi.⁊ naturaliter ꝑ hoc ↄpatit᷑. Et eſt
ↄſiderare rõem vt rõem Fᷣm ꝙ nõ ſe habet ad coꝛpꝰ.im⸗
mo actũ habet extra coꝛpus.pꝛimo mõ habet naturalẽ
oꝛdinẽ ad coꝛpus.ſecũdo mõ ẽ in oꝛdine ad deũ volũta⸗
rie.pꝛimo mõ fuit timoꝛ in paulo ⁊ in xpᷣo.ſecundo mõ
ðvᷣo nõ. Ad quartũ iã patet rñſio.quia illud qð dicit᷑
ꝓfecta caritas foꝛas mittit timoꝛẽ.intelligit᷑ ð timoꝛe ꝗ
ẽ cũ imꝑfectõne.ſicut timoꝛ ſeruilis.initialis.et timoꝛ
offenſe.nõ de timoꝛe reuerentie.quiẽ timoꝛ filialis per⸗
manens in ſeculũ ſeculi.

Articulus quartus

Ed vlterius querit᷑.vtrũ xpᷣc habuit timoꝛeʒ
reuerẽtie maioꝛẽ q; noo:qð videt᷑ ꝑ illð ꝗIſa.
xj. Replebit eũ ſpũs timoꝛis domini ⁊c̃. Er⸗
go xpᷣs pleniſſime habuit donum timoꝛis et

reuerentie.¶ Ad oꝓpoſitũ.Limoꝛ reuerẽtie eſt reſilitio

a magnitudie diuine maieſtatis in ꝓpriã ꝑuitatẽ.Cum
ergo in nobis ſit maioꝛ ꝓuitas ꝙᷓ; in xpᷣo: maioꝛ eſt effe⸗
etus timoꝛis reuerẽtie in nobis ꝙᷓ ĩ xpo. Rñſio.iõ
dicitur maioꝛ timoꝛ reuerẽtie quia in maioꝛẽ ꝑuitatem:

Hᷣ quia maioꝛ eſt reſilitio:que nichil aliud eſt niſi volun

taria ſubiectio diuine maieſtati:que magis eſt in xpᷣo qꝙᷓ
in aliqͥ alio.⁊ ideo dicit.Repleuit eũ ſpus ti.do.

Articulus quintus.

Onſequẽter q̃ritur an in xpᷣo paſſio ire fue
rit:⁊ videt᷑ ꝙ nõ.cũ dicat Aug.e ira ẽ tur⸗
bulẽtus aĩ appetitꝰauferẽdi ea q̃ facilitatẽ ac
tiõis ipediũt.Sʒ hoc nõ fuit in xpᷣo.Relinꝗ
tur ergo ꝙ in xpᷣo nõ fuit ira.¶ Scda rõ Jo.dam. Jra
eſt deſideriũ repũitõis.Cũ ergo xpᷣs nichil fecerit amo⸗
re vidicte ſ̊ iuſſicie relinꝗtur ergo ꝙ in xpᷣo nõ fuit ira.
4 Tercia rõ Jo.dama. ꝛa eſt feruoꝛ eius qð circa coꝛ
ẽ ſãguis ex euaparatõe vellis.Sʒ hoc eſt praue diſpoſi⸗
tiõis.Cũ ergo in xpᷣo nõ fuerit aliq̃ praua diſpoſitõ:er⸗

go in xpᷣo nõ fuit ira.¶ Quaꝛta rõ. Si in xpᷣo fuit ira:ñ
fuit in eo ira niſi ꝑ ʒelũ.Sʒ dr ſuꝑ Zob.v. Virũ ſtultũ
intficit iracũdia ⁊c. Grego.Jra ꝑ vitiũ oculuʒ mentis

excecat.ira ꝑ ʒelũ illũinat.Et inde mẽs tur bata ꝓficit:
vt inde clareſcat.ſic infirmati oculo colliriuzʒ ĩmittit᷑:et

lux priꝰnegat᷑.̊ poſtea plẽius reſtituit᷑.Cũ ergo in xp̃o

nõ fuerit mẽtis ꝑturbatio. reliquit᷑ q in rpᷣo nõ fuerit

ira ꝑ zelũ.ergo nec ira vłn. MRñſio. Ira dẽ dupłr. Eſt

em̃ ira axpetitꝰ vidicte cũ ꝑtbatõe:quõ diffinitur iꝛa ab

% — „
Je fnn . .

ouʒ
Jo.
Ern
noe
ſio
In
e⸗
6
en.
Nlun

vj

e
n
n⸗
ra
o
n.

ſu

l 2 F.¹ N. 1† A .

Nueſtio

augu. Jra ẽ turbulẽtꝰ appetitꝰc.⁊ a Johᷣ.dama.JYra eſi
citur apetitꝰ vindicte abſq; ꝑturbatõe ex amoꝛe iuſticie
2 boc efn tira in 15o. Brikt ps. Lũc loquet᷑ ad eos
in ira ſua ⁊c. Glo. Ira txi nõ eſi ꝑturbatio mẽtis queẽ
ab eo penit aliena:ß vis qua iuſte iudicat. Et ꝑ hoc ptʒ
reſponſio ad auctoꝛitatẽ aug.⁊ ad illã Joh.dama. vra
eſt feruoꝛ ⁊c.l Ad aliud vo qð obijcit᷑ de Yꝓo.dam.ra
eſt appetitꝰrepunitõis ⁊c̃.dicendũ q; aſpetitꝰ vindicte di
citur dupliciter. Ano mõ ꝓueniẽs ex impatiẽtia leſe cõ
cupiſcẽtie.ſicut dicit YOh.dama.ra ẽ audax vindex le

feruoꝛ ⁊c. Scðm iſtũ modũ nõ fnit in xpᷣo. Alio mõ di⸗
.

——

ſe ↄcupiſcẽtie.Cuʒ em̃ ↄcupiſcimꝰaliquid T ꝓhibemur
ab aliquo: iraſcimur aduerſus eũ.quõ dicitur Ro. xij.
125 voſmetipos defendẽtes cariſſimi ⁊c̃. Alio mõ eſt p⸗
ueniens ex amoꝛe iuſticie diuine.quõ dicũt ſãcti apoc.
vj.lſquequo dñe ſctus eternꝰ nõ vindicas ſanguinem
noſtrũ de his qui habitant in terra.Et hoc mõ ſolũ fuit
in xpᷣo appetitꝰ vindicte.q¶ Ad vltimum vo qð obijcit᷑ de

ira ꝑ zelũ dicendũ.ꝙ ira ꝑʒelũ duo ponit in nobis.ſ.ap

petitũ iniurie dei vindicãde ex amoꝛe iuſticie:⁊ ꝑturba⸗

tionem infirmitatis humane. ex hoc qð eſtimat᷑ defectꝰ

potentie ad vindicidũ. Pꝛimũ eſt pfectõis. Scoõm im
ꝑfectõ nis.Oð ergo ẽ ꝑfectõis iuſticie fuit in xpᷣo. nñ.l.
eiecit emẽtes ⁊ vẽdẽtes de tẽplo. Qð aũt ẽ impꝑfectois.ſ.
ꝑturbatõ ex eſtimatõe impotẽtie nõ fuit in xpo.

Articulus ſextꝰ

Onſequẽter querit᷑ de defectibo generalit᷑ ex
ꝑte aĩe ⁊ coꝛpoꝛis.⁊ cuʒ dicat Yohᷣ.dama.q;
xpᷣc oẽs defectꝰ noſtros accepit in ſe pᷣter pec⸗
catum.querit᷑ vtꝝ hoc ſit veꝝ: qꝛ videt᷑ in multis habe⸗
re inſtantiã.õ em̃ xpc accepit erroꝛẽ vel ignoꝛãtiã: nec
fomitẽ.qꝛ nõ eſt peccatuʒ:ſ̊ pena.remanet em̃ poſt mun
dationẽ a pcto oꝛiginali. nec iterũ oĩa genera egritudi⸗
num aſſumpfſit xrpᷣc.¶ Iteʒ nec oẽs defectꝰqui inſunt ho
mini ex ꝑte coꝛꝑis:aſſumpſit xp̃. Inſunt em defectꝰꝑ de
fectum mẽbꝛoꝝ ⁊ ꝑ ſupabũdantis ꝑtium:qð quidẽ non
aſſumpſit xpᷣ̃e.4! Si dicat᷑ ꝙ illa diſtinctio reſtringit᷑ ad
celect quos ↄgruebat xpᷣm accipe:iſtud nihil eſt. qm̃ ßᷣm

poc nõ poſſet peccatũ excipi ab illa totalitate:cũ nõ con⸗

tineatur in illa.Ad hoc intelligẽduʒ eſt ꝙ defectꝰ ꝓut ac
cipitur hic:nõ eſt quecũq; rei abſentia. ſᷣ eſt pꝛiuatio ali
cuiꝰrei ab aliquo cui nata eſi ineſſe. Vñ in adã ante pec
catum potẽtia ad moꝛiendũ ſine abſentia coꝛruptibilita
tis ſeu abſentia alicuiꝰſciẽtie nõ erant defectꝰ:quia non
erant nata tũc ei ineſſe. Sed pꝛiuatoões eoꝝ que nate ſũt
ineſſe ip̃i ade ⁊ alijs homib:hmõi appellatur defectus.

Sed notandũ adpuc ꝙ cũ iſti defectꝰſint pena:dupli

citer vicũtur. Eſt em quedã pena a peccato ⁊ ad pecca⸗
tum:cuiuſmodi eſt erroꝛ ex ꝑte aĩe ⁊ fomes ex ꝑte coꝛpo
ris.Aliꝰeſt defectꝰ qui eſt pena a pcto:ł non eſt pena ad
peccatũ.cuiuſmodi eſt in nobis neceſſitas ad moꝛiendũ
fames.ſitis.⁊ hmõi.Item iſte defectꝰeſt duplex. qm̃ qui
dam ſunt defectꝰ qui inſunt vlꝛ homini ⁊ de neceſſita te:

vt neceſſitas ad moꝛiendũ.fames.ſitis.⁊ ſilłia. Alij ſunt

defectꝰqui nõ vłꝛ inſunt om̃i homini:ſ̊ vnꝰvni.ali⸗ alij:
cuiuſinodi ſunt geneꝛa egritudinũ 2 defectꝰmẽbꝛoꝝ. Di
cendũ ergo ꝙ dama.ꝑ hoc nomẽ defectuz intelligit defe⸗

ctus vles: nõ ꝑticulares. defect?qui ſunt a pcto: non gqg

ſunt ad peccatũ.ſ.erroꝛem⸗ fomitem.qm ſunt initiuʒ ſi⸗
ue cauſa quoquo mõ peccati.

Mlembꝛüũ terciũ
Onſequẽter querit᷑ ad quid aſſumpſit hu
iuſmodi defectus.⁊ reddit duplex cauſa.
tercio ſenten.di.xv. Pꝛima eſi ꝙ ſuſcepit
teſectus coꝛpoꝛis ⁊ anime: vt ꝓbaret᷑ veꝝ
opus ⁊ animam habere. Scda eſt bec. accepit vetuſta
tem ſimplam pene: vt noſtram duplam conſt umat culpe
pene. .

G Lo1

re r.

☛m „)

v.
Otum adpꝛima .S§. j.

cauſã obijcit hoc mõ. In reſurrectõe glioſa nõ erũt hu⸗
iuſinodi defectꝰ fames ⁊ ſitis in coꝛpore: doloꝛ⸗ timoꝛ iĩ
aia. ergo ꝑ iſtos defect'non ꝓbat᷑ veritas coꝛpio 2 aĩe.
Itẽ defectꝰ opponit᷑ veritaii.qꝛ nõ eſi defectꝰ nature ni
ſi reſpectu veritatis nature. ꝑ iſtos deſectꝰnõ ꝓbat᷑ ve
ritas nature. 4I Itez anf.ij. l. cur deꝰbõ. c. xj. Si ꝑtinẽt
ad veritatẽ hũane nature moꝛtalitas:nũqᷓ poſſet eſſe bõ
qui eẽt ĩmoꝛtalis.ꝗᷓ nõ ꝑtinet ad ſinceritatẽ hũane natu
re coꝛruptibilitas ſiue icoꝛruptibilitas:qm̃ neutrũ facit
aut deſtruit hoĩeʒ. ſ̊ altera valet ad eiꝰmiſeriã: altera ad
eiꝰ beatitudinẽ. Itẽ idẽ in eodeʒ. Om̃ nullꝰeſt homo ꝗ
nõ moꝛiat᷑. idcirco moꝛtale ponit᷑ in bomĩs diffinitõe a
phᷣis:qui nõ crediderũt totũ hominẽ aliqñ potuiſſe aut
poſſe eẽ ĩmoꝛtalẽ.quaꝛe nõ ſufficit hoc ad moſtãdũ xpᷣm
hominẽ debẽ moꝛtalẽ eſſe:qꝛ verꝰ hõ erat.Ex quo reling
tur ꝙ nec veritas hũane nature ꝓbat moꝛtalitatem:nec
ecõuerſo. Rñ.dicẽdũ ſᷣm ꝙ dicit᷑j.coꝛin.xv. Semĩat᷑
coꝛp: aĩale:ſurget ſpũale.⁊ pꝛius eſſ qð aĩale:deinde qð
ſpnale.Scðm hᷣ ergo dicẽdu.ꝙ aliud ẽ oñdere veritatez
coꝛꝑis vt eſt aĩale: aliud eſt ondere veritatẽ coꝛꝑis vt eſt
ſpũale.pꝛimo mõ eſt indigẽs alimẽto.ſcdᷣo mõ nõ.Silꝛ
aliud ẽ oñdere veritatẽ aĩe vt ẽ vnita coꝛpoꝛi aĩali: alið

vt eſt vnita coꝛpoꝛi ſpũali. Dicendũ ergo ꝙ ꝑ defectũ fa⸗

mis ⁊ ſitis ꝓbat᷑ veritas coꝛꝑis aĩalis: nõ veritas coꝛ⸗
poꝛis ſpũalis. Silꝛ ꝑ doloꝛẽ ⁊ triſticiã ꝓbatur veritas
vnite aĩe coꝛpoꝛi aĩali:quis non ꝓbet᷑ veritas aĩe vnite
coꝛpoꝛi ſpũali vel vt ſeparate.

Lonſequẽter queri.S. ij.
tur de ſcða cauſa q̃ dẽ ꝙ aſſumpſit ſimplã vetulſiatẽ pene
vt nr̃am duplaʒ olumẽt.i.culpe a pene.i Ad qð obijcit
ſic. Si pena paſſionis xp̃i fuit ſufficiẽs ↄſumptõis pene
2 culpe ĩ nobis qtuʒ ad reatũ: & xpo paſſo tota culpa et
pena debʒ eẽ ↄſũpta ĩ nobis.cuiꝰvidemꝰgriũ. Quia dic
HBeda ꝙ qᷣtuoꝛ ſũt nobis inflicta ꝓ pcto ade.ſ.inſirmi⸗
tas.ignoꝛãtia.malicia.ↄcupiſcẽtia.Ex quo videt᷑.q nõ
fuit cauſa ſufficiẽs nr̃e redẽptõis. Itẽ ſicut dic an.in
li. cur deꝰ hõ. Ad ſatiſſactõeʒ debitã non ſufficit ſolũmõ
reddere qð ablatũ ẽ:ſ ꝓ ↄtumelia illata plꝰ debʒ reddẽ

̈ abſtulit. Cũ plus ſit ſeꝑatio a deo ꝑ carentiã viſio⸗

nis dei ꝙᷓ ſeꝑatio aĩe a coꝛꝑe:&̊ ſeꝑatio ale a coꝛꝑe ĩmoꝛ⸗
te xpᷣi no ſatiſfaciet ꝓ reatu ſeꝑationis a deo 2 carentia

viſionis:que eſt ꝑ culpã oꝛiginalẽ.4l Itẽ cũ nullũ tꝑale

ſit ꝓpoꝛtionabile eterno. Reatꝰaũt ſeꝑatõis ꝑ culpa oꝛi⸗
ginalem erat eternꝰ:g ꝓ illo nõ poterit ſatiſfaceꝛe paſſio
tꝑalis:cũ opoꝛteat eẽ ꝓpoꝛtioneʒ ſatiſfactõni ad illud p
quo ſatiſfacit. Et de hoc pleniꝰ inferiꝰ inquiretł. Rñ.
quedã eſt cauſa ſufficiens ⁊ ↄpleta.que nõ habet ſempeꝛ
effectũ ſibi ↄiunctũ:ſ̊ tempoꝛe determiato. Et alia ẽ que
habet ſemꝑ effectũ ſibi ↄiunctũ.verbigr̃a.motꝰ ſolis cir⸗
ca terrã ẽ cauſa eclipſis ſufficiẽs.nõ tñ quolibet tꝑe relĩ
quit iſtũ effectũ:ſ̊ tꝑe determĩato.ignis vo cauſa ẽ calo⸗
ris ⁊ ſemper relinquit iſtum effectum. Sicenduʒ eꝛgo ꝙ;
paſſio xp̃i eſt cauſa ſufficiens ⁊ cõpleta ↄſumptonis pe⸗
ne ? culpe in nobis.Sed diſtingueduʒ eſt:quia pena po
teſt ↄſiderari cum reatu ſeꝑationis a deo ſen carentie vi
ſionis. Elel ſine reatu m ꝙ eſt materia exercitiũ vᷣtu⸗
tis.Fᷣm ꝙ diſtinguit beatus Grego. ſuꝑ Job.iiij. eſt
pena que infligit᷑ homini ꝓpter reatuz p· eſt pena
que oꝛdinat ad meritũ ſiue pᷣmiũ. Dicendum q̊ ꝙ paſſio
xp̃i ſicut cauſa ↄiuncta effectui.delet omnẽ penã qtũ ad

reatum:in illis qui ſuſcipiũt ſacramẽtũ ſue paſſionis.ſ.

aptiſinũ. Inq;tum vo pena eſt virtutis exercitiũ.nõ de⸗
omnẽ penã in pᷣſenti:ſed delebit in futuro tempoꝛe de
terminato:cum coꝛruptibile hoc induet incoꝛruptionẽ.
j· coꝛin. xv. Et ſic ptz ſolutio ad pꝛimũ.¶: Ad ſcvᷣm dicẽ⸗
dũ.ꝙ in pena ſatiſfactoꝛia duo neceſſaria ſũt.ſ.volũtas

⁊ pena.nec opoꝛtʒ ꝙ maioꝛ ſit pena qua ſatiſfacit:qᷓ pe⸗

— nrr O

r⸗

o1

7

7-
4

. . 1

* 4

— 1 ——

P- “ (* 3/.

na ꝓ qua ſatiſſacit: ꝙ volũtas oiuncta pene maioꝛ ſit.
uis ergo ſeꝑatio aĩe a coꝛꝑe in moꝛte xpᷣi non fuerit
maioꝛ pena ꝙᷓ pena ſeꝑationis a deo:tñ volũtas ↄiſicta
moꝛti ſeu ſeꝑationi aie a coꝛꝑe maioꝛ eſt. volũtas em̃ qᷓ

eſt in vnione cũ deo gaudens de ſeꝑatione aĩe a coꝛpoꝛe
eſt ↄdigna ſatiſfactio ꝓ ſeꝑatione aĩe a xo. QNon ergo ẽ
ſatiſfactoꝛia paſſio ratione ſeꝑationis aĩe a coꝛꝑe tin: H
ratõne volũtatis ſeꝑationis: que excellit penã oꝛigialis
prẽci. vnde anſeł. Si a te queꝛeret᷑ vtꝝ ꝓ toto mundo vel⸗
les occidere xp̃ᷣm. reſpondẽs ꝙ nõ:quia vita ſua fuit no
biliſſim a.ſimiliter volũtas nobiliſſima: qua erat exi⸗
ſtens in vnione ad drũ. ¶ Ad terciũ iam ptz rñſio.qꝛ ſi
cut in ſatiſfactione ex ꝑte noſtra requirit᷑ voluntas ⁊ pe
na(opoꝛtet em̃ ꝙ ſit doloꝛ de peccato:⁊ ꝙ ſit gaudiuz de
pena )ita ? in xpᷣo fuit pena paſſionis in coꝛꝑe: ⁊ pena
etiam ↄpaſſionis in doloꝛe pꝛo peccato bumani generis
cum voluntate maxima patiendi: in quo eſt oplementuʒ
ſatiſſactionis. que quidẽ erat voluntas reſpectu ſuſtinẽ
di quãcũq; pena ꝓ peccato hũani generis. que etiam vo
luntas ad patiendũ nõ erat hominis puri: p̊ hbomiĩs vni
ti deo: qui eſi bonũ infinitũ.⁊ quia ipᷣa volũtas eſt ĩ vni⸗
one ad infinitũ bonũ ⁊ eternũ: ꝗꝓpoꝛtõnabilis eſt reatui
eterno ſeꝑationis ⁊ infinito.

Nueſtio. vj. de cõſtituto

per aſſumptionem.

. — 7
Onſequẽter queri⸗
tur de oſtituto ꝑ aſſumptionẽ.Ciꝛca qð
notãde ſunt opiniones.iij.deinde ſubiũ
gende ſunt dubitatões que incidũt cir⸗
ca ip̃as. Sunt aũt tres opiniones qua⸗
rum pꝛima dicit. Pꝛimo ꝙ in incarnatõne verbi diuini
ↄſtitutꝰẽ quidã homo ex ala ratõnali ⁊ hũana carne ſub
ſiſtens pꝛiꝰvnione natura:nõ tꝑe. Scðdo dicit. ꝙ ille hõ
cepit eſſe deꝰ: de cepit eſſe ille hõ.ita vt deꝰfactꝰſit hõ:
q ecõuerſo ille homo factꝰſit deus. Tercõ qꝛ in xpᷣo ſunt
due ſube ↄplete: quaꝝ vtraqʒ facit aliqð in vnitate ꝑſo⸗
ne. iurta illud. gemine gigas ſube: dicit xpᷣm eſſe duo.
Quarto dicit ꝙ aſſumẽs ẽ aſſumptũ.i.filiꝰ cei ẽ hõ ſiue
filiꝰhoĩs:tñ ſuppoſito filio hoĩs nõ ſuponit᷑ filiꝰ dei:nec
ecõuerſo.Quinto? vltimo dicit.ꝙ ille hõ nõ eſt diuĩe et
hũ ane nature:ſ̊ tm̃ hũane.⸗! Scda opinio dicit pꝛimo.
ꝙ ille hõ nõ ſolũ oſti tutꝰeſt ex illis duobo.ſ.ex aĩa ratio
nali? humana carne:vᷣ ex tribo ſubſtãtijs in vnitate ꝑſo
ne. ſ. ex deitate. ⁊ aĩia.⁊ carne. non tñ dicit᷑ ibi deitas ſi⸗
cut pars. Scðdo dicit ꝑſonã vbi fuiſſe ſimplicẽ añ incar⸗
nationẽ: ̊ in incarnatõe dicit eã eſſe facta ↄpoſitã ratõe
aſſumpte nature. Tercõ dicit.q; diuĩa ꝑſona aſſumpſit
quid:nõ hominẽ bunc vel illũ:ſ̊ naturã hoĩs vel huma⸗
nam. qð eſt otra pꝛimã opinionẽ.⁊ ex hoc dicit xpᷣm eſſe

vnũ tm: 1 nõ duo.Quarto dicit. ꝙ nõ cepit ille eſſe deꝰ

ſed ecõuerſo.qꝛ nõ fuit illud ſupoſitũ homĩs anteqᷓ ipᷣe
eſſet deus:nec tꝑe nec natura.qð eſt opoſitũ pꝛime opi⸗
nionis. 4l Tercia opinio dicit ꝙ illa duo. videlicet aĩa
7 caro ita ſunt vnite ꝑſone verbi vel nature diuine ĩ ver

bo: vt ex illis duobo vel tribo nõ ſit aliqua vna ſuba vel

ꝑſona:ſ̊ magis

verbũ dei veſtitũ eſt illis duobo velut qͥ⸗
dam indun

vnde dicit ꝙ xpᷣc Fm ꝗ hõ nõ eſt gd:nec
verbum in ẽ quid ĩ incarnatõe: h̊ qualiter ens vel
quodãmõ ſe hab ẽs. Et ex ↄſequẽti videt᷑ dicẽ ꝙ illa vnio
nõ fuit ſubalis: ſ̊ q̃ſi accidẽtis cũ ſubo: accipiẽtes illud
Pbil.ij. In ſilitudinẽ bominũ factꝰ:2 habitu inuentus

vt homo. IYlle ſunt tres opiniones ꝑ ſe. De cetero

dendũ eſt de ratõe diſtinctõis ipſaꝝ:vbi tres fuerũt ſe
tentie. Pꝛima quaꝝ diſtinguit iſtas tres opiniões.Cũ
em̃ ſunt due nature ĩ ypoſtaſi xpᷣi: eſt reſpicẽ vtrãq; na⸗
turam vt facientẽ quid in vna ꝑſona.vel vnã vt facientẽ
quid:a alterã ꝑ modum habitꝰ.⁊ hoc dupliciter. vel ita

ot hũana natura ponit᷑ ꝑ modũ habitꝰ:diuina vt faciat
quid.vel ecõuerſo:vt hũana natuꝛa quid:diuĩa ꝑ modũ
habitꝰ. ꝓut dicit ꝗꝙ a ſanctis habet᷑ deꝰ ꝑ grazʒ inhabitã
tem. maxime in ſcto ſctoꝝ ihu rpᷣo p gr̃aʒ vnionis. Pꝛi⸗
mũ dicũt aſſerẽ ⁊ ponere opinionẽ ſ ecũdã. Scðm dicũt
ponere opinionẽ terciã. Lerciũ vðo dicũt ponẽ opioneʒ
pꝛimaʒ.⁊ hoc foꝛte:qꝛ dicit᷑ ille hõ deificatꝰmaxime ſᷣm
illã opinionẽ. 4 Sed ↄtra boc obijcit᷑. aʒz pᷣma opinio
dicit xpᷣm eſſe duo ſᷣm duas naturas. 8 nõ accidẽt ſi di
uina natura eẽt ibi ꝑ modũ habitus. 4 Item magis eẽt
repꝛobãda pꝛima opinio qᷓ tercia: cũ magis ↄueniat cũ
fide ſimpliciter deũ habitu inuentũ vt hoꝛeʒ:qᷓ; hoĩeʒ ha
bitu inuentũ vt deũ: cũ hoc in diuina ſcriptura nõ legat᷑
illud vo legit. ꝓpteꝛea nõ vident᷑ ratõe ſupꝛadicta diſtin
gui opiniones.⸗ Pꝛopter qð dicũt alij. ꝙ iſle opiniões
diſtinguũtur hoc mõ. due em̃ pꝛime dicũt aſſumptum a

ver bo eẽ quid. Tercia vᷣo opinio dicit. ꝙ non aſſumpſit

—

quid:ł̊ quõ ſe habens. Item pꝛima opinio dĩc ꝙ aſſum
pſit quid.ſ.hoĩm ſubam.ſ. quãdaʒ ↄiunctã ex aĩa 7 coꝛ⸗
poꝛe. Alia vᷣo opinio dicit. q aſſumpfit quid:nõ hoĩem:
ſed bomĩs naturã.· Inde eſi.qꝙ pꝛima opinio dicit ꝙ xpᷣe
eſt ouo.ſcdᷣa dicit ꝙ xpᷣc eſt vnũ.tercia dicit ꝙ xpᷣc Fᷣm ꝗ
bhomo nõ ẽ quid.ĩmo illa vnio fuit q̃ſi accidẽtis cũ ſubo
Indeẽ ꝙ pꝛima opinio ↄcedit deũ cepiſſe eſſe hominẽ:⁊
homin cepiſſe eẽ deũ.ſcda vᷣo negat. nõ cepit bomo eẽ
deus ſ ecõuerſo.tercia vo dicit.ꝙ non cepit eẽ quid:ſedð
quodãmõ ſe habens.Alij alio mõ diſtinguũt pᷣm tripli⸗
cem ſpeculatõeʒ reſpectu eẽ in xpᷣo.Eſt em̃ eẽ moꝛale.et
eẽ naturale. eſſe ratõnale. Pꝛima opinio reſpexit ad
eſſe naturale. ⁊ qꝛ due nature ſunt in rpᷣo: dicit xpᷣm eſſe
duo.⁊ qꝛ vtraq; eſt ↄpleta ſuba:Fᷣm ꝙ dicit᷑. gemine gi⸗
gas ſube:dicit deũ cepiſſe eẽ hoĩeʒ: hoĩeʒ cepiſſe eẽ deũ
Sequens vo opinio reſperit ad eẽ moꝛale.ꝑſona em̃ no
men eſt dignitatis. dignitas aũt ad eẽ moꝛis retoꝛquet᷑.
vnde ad ꝑſonam ꝑtinent moꝛales ꝓꝛietates. Iſta dicit
quia pſona eſt vna:xpᷣe eſt vnus.⁊ quia vnite ſunt natu⸗
re in ꝑſona ita ꝙ de eſt homo⸗ ecõuerſo:dicit xpᷣm eſſe
vnũ.⁊ qꝛ ↄpleta ſuba nõ vnitur ↄplete. boc eſt dicẽ. pſo⸗
na nõ vnit᷑ ꝑſone ſ̊ natura nature.Dico aũt naturã bu⸗
manã ⁊ coꝛpus ↄiuncta ſiue hunc hoĩeʒ ex diuina ⁊ na
tura hũana oſtantẽ. ideo nõ ocedit ꝙ hõ cepit eẽ dens. h
ecõuerſo nec ꝙ hõ eſt deificatꝰ:pᷣ deꝰ eſt bumanat?. Ter
cia vᷣo opinio ↄſiderat eſſe ratõnale. vnde dicit xp̃ᷣm eſſe
quid ſᷣm ꝙ dens:⁊ aliquo mõ ſe habentez: ßm ꝙ bõ. B
Apter eẽ hũane nature:qd aduenit poſt ↄpletam ypoſta
fum. ã cum due nature ſint vnite in hac ꝑſona: vna ea
rum aduenit poſt eẽ buiꝰ ꝑſone. Oð aũt aduenit poſt eẽ
y poſtaſis nõ cedit in ꝗd ipᷣiꝰypoſtaſis:h̊ in q̃liter ens vt
quo quomõ ſe habẽs.⁊ ideo iſta opio dĩc ꝙ rpᷣe non ẽ go
ſm ꝙ hõ. Hec igit᷑ eſt diſtinctõ opionũ:qua⁊ tercia re⸗
pꝛobata eſt ꝑ decretalẽ alexandri.quia ꝓpinqua eſt erro

ri.ſicut infra plenius manifeſtabitur.

Membꝛũ primu
Ueritur aũt de pꝛima opinione ↄtra quã
obijcitur hoc modo.ſQam iſta opinio po⸗
nit plura. Pꝛimo enim ponit ꝙ filius dei
incepit eſſe bomo: ⁊ ꝙ bomo incepit eſſe fi

lius dei. 1 ꝙ filius aſſumpſit bominẽ. Secũdo ponit ꝗ;

aſſumens.i. filius dei eſt aſſum ptum.i.homo ſiue filiꝰ
bominis. tamen ſuppoſito filio bominis nõ ſupponitur
filius dei nec ecõuerſo. Tercio ponit ꝙ ülle homo nõ eſt
diuine ⁊ humane nature:ſed humane tĩ. ,

Lontra pꝛimu HG.j.
obijcitur boc modo.Ille homo cepit eſſe deus.⁊ con ſtat
ꝙ in inſtanti incarnationis: ergo recenter. eſt deus. qð
falſum eſi ? incõueniens.Qam dicit beatꝰ augu. ꝗ etſi
