eſt dicere.quia a deo quicquid enoꝛie eſt remouetur.et
quicquid eſt laudabile in ipo intelligitur. ſicut ergo deꝰ
non poteſt eẽ qui peccauit.nec adam ille qui non pecca⸗
uit. ita im poſſibile eſt ꝙ iſte bomo ſit adam. Reſpon⸗
ſio.Concedenduʒz eſt ꝙ ille bomo aſſumptus a filio dei
per quem dæbet fieri ſatiſfactio nõ debuit eẽ adam⸗quia
tunc eẽt dicere de filio ei ꝙ eẽt peccatoꝛ.¶ Ad pꝛimum
dicendum ꝙ non ſequitur.ꝙ ſi adam potuit tranſfunde
re iniuſticiam oꝛiginalem in ſua poſteritate:q; ipᷣe poſſʒ

ſatiſfaceꝛe.et hoc eſt.qꝛ in peccato ade fuit reatus ꝑſone

et nature coꝛruptio.qꝛ ſi ſeruaſſet obedientiã:remuneꝛa
tum fuiſſet ꝑſone ſue et nature in poſſeritate ſua.ꝑ trãſ⸗
greſſionem vᷣo pᷣcepti punitus eſt in ꝑſona ſua et natura
quia cum tota natura hũana eẽt in adam: poterat illaʒ
totam coꝛrumpere coꝛrumpendo ſuam ꝑſonam. Et pꝛo⸗

pter hoc omnes filij ade ſunt rei. ſicut dicit apłus Ro.

v. In quo om̃es peccauerũt ⁊c. Sed ip̃e non potuit na⸗
turam reſtituere.quia adam fuit res nature ſue. et fuit
ſingulare hominie.Singnlare aũt homis nunqᷓ eſt pꝛĩ⸗
cipium ſue nature ad eẽ:ſed ſolum ipᷣe deus qui creauit
naturam.qᷓ;uis ſingulare poſſit eẽ pꝛincipiũ ſue nature
ad nõ eẽ.ſine ad nõ bene eẽ. Sed quod nõ eſt pꝛincipiũ
ad eẽ.nec eſt pꝛincipium ad reꝑationem eẽ. Jdeo adam
nõ potuit reꝑare naturam humanam.nec omes alij poſ
ſent ꝓgter eandem impotentiam. Opoꝛtuit ergo ꝙ repa
ratoꝛ humane nature eẽt pꝛincipium illius et de genere
illius:ſicut oſtenſum eſt.ſed pꝛincipium iſtius eſi deus.
res illius generis eſt homo.ergo reꝑatoꝛ humane natu
re debuit eẽ deus bomo et non adam. 4.:Ad ſecundũ di⸗

cendum. ꝙ eẽt iniuſticia et inconueniens ſi ille bomo eſ

ſet adaʒ. quia cum non poſſit ſatiſfaceꝛe niſi deus ⁊ vni
tus homini:ſequeretur ꝙ deus eẽt vnitus cum bomine
peccatoꝛe in vnitate perſone.quod eẽt abſurdum dicere
Et ideo opoꝛtuit aſſumere naturam humanam mundã
et immunem ab omm peccato. Ad tercium dicendum
ꝙ adam reparatur ad maioꝛem dignitatem q́; pꝛius ba
buit.quia ſi hoc fuit dignitas in adam ꝙ debuit tranſ⸗
fundere iuſticiam in omnes poſteros ſuos: certe ̊ erit

maxime dignitas.ꝙ ille qm eſt pꝛincipiuʒ ade: erit filiꝰ

ade.quod foꝛte non fieret ſi non peccaſſʒ.vnde ad maio
rem dignitatem reparatur per incarnationem: ꝗ; pꝛius
habuerit:cum pꝛincipium totius nature et totius iuſti⸗
cie ſit filius ade.Et pꝛopter hoc opoꝛtet ꝙ ipſe deus ſit
hõ te genere ade.et non adam:ſed de filijs ade.quia ĩ h
datur ade ſumma et ſupꝛema dignitas ꝑ reparationem
Jam igitur habemus ꝗ ille homo debet eſſe de genere

ade.et non debet eſſe adam.

Membꝛum decimum

Onſequẽter querit᷑ vtrum conueniat ꝙ il⸗
le homo ſit de adam per viam generatõis
ꝙ ſic videtur. Abi eit moꝛbus: ibi debet

adhiberi medicina. Si ergo moꝛbus hua

ne nature eſt maxime in via generationis: quia per illã
tranſſunditur culpa oꝛiginalis:ergo caro xpᷣi que eſt me
dicina moꝛbi iſtius:debet educi per viam generationis:
vt medicina ponatur in loco moꝛbi. Ad oppoſituz ſic
Mon conuenit vt caro immunis ab omni peccato.⁊ que
aſſumitur in ſatiſſactionem pꝛo peccato.et cui debet vni
ri diuinitas:ꝙ educatur per viam peꝛ quam tranſſundi
tur peccatum. Sed per viam generationis hũane tranſ
funditur peccatũ oꝛiginale ĩ poſteros ab adam: relingꝗ⸗
tur ergo ꝙ caro chꝛiſti non educetur per viam genera⸗
tionis humane. Quod concedendum eſt. Et ad illud
quod obijcitur reſpondendum m auguſtinum. ꝙ in ge
neratione humana duo attenduntur.ſubſtantia coꝛpu⸗
lenta:et rõ ſemĩał. Subſtãtia coꝛpulẽta ẽ q̃i materiale.
Ratio ſeminalis ẽ q̃ſi foꝛmale.Et ſᷣm rationem ſemina
lem quam comitatur concupiſcentia et oꝛiginalis cul⸗
pa eſi traſfuſio oꝛiginalis peccati non ſm ſubſtantiã coꝛ
pulentam. At ergo caro xpᷣi medicina ſit: neceſſarium ẽ
vt penitus liberata ſit a moꝛbo concupiſcentie. et ita ꝗꝙ
non educatur ſᷣm rationem ſeminalem. Et vt loco moꝛ
bi aiponatur ipſa medicina: conuenit vt educatur per
deciſionem coꝛpulentam ſubſtantie que deciſa eſt a coꝛ⸗
poꝛe gloꝛioſe virginis.Conuenit ergo vt in generatione
chꝛiſti de adam educatur ſola ſubſtantia.ratio vᷣo edu⸗
cendi ſit non natura ſeminalis: ſed gratia et operatio
ſpirituſſancti.

Membꝛũ vndecimum

Einde queritur vtrum conueniens fuerit
eductio carnis chꝛiſti de viro et muliere.
ad quod ſic arguit anpheł.dicẽs. Non eſt
multo laboꝛe vt oſtendatur quia mundi⸗
us et honeſtius pꝛocreabitur ille homo de ſolo viro vel
femina qᷓ; de commixtione vtriuſq;.ſicut omnes filij ho⸗
minum.ergo conuenientius eſt vt ille homo pꝛocreetur
e ſolo viro vel muliere qᷓ de viro et muliere per commi
xtionem. Ad oppoſitum ſic. dicit ioh.damaſ.q ſpiri⸗
tuſſanctus pꝛeuenit in virginem et purgauit ipſam: tra
dens ei virtutem generatiuam verbi dei. Sed ſimiliter
poſſet ſpirituſſanctus pᷣuenire in viro et muliere ⁊ pur/
gare eos:ita ꝙ ſine aliqua immũdicia generarent. ſicut
eẽt ſi adam nõ peccaſſet.ergo conueniens fuit vt educe⸗
retur de viro et muliere.ſicut alio modo.4¶ Item pꝛinci
pium coꝛruptionis fuit ꝑ virũ et mulierem. ſcʒ adam 2
euam:ergo cõuenit ꝙ pꝛincipiũ reꝑationis ſit ex viro 2
muliere. Solutio ad pꝛimũ dicenduʒz cum dupler ſit
aduẽtus.primus in incarnatõe.ſecũdus in generali re⸗
ſurꝛectõne.et duplex ſit coꝛruptio ex oꝛiginali pcto.ſcilʒ
coꝛruptõ nature:et coꝛruptio ꝑſone.ꝑ aduentũ pꝛimuʒ
in carne eſt abolitio coꝛruptõis ꝑſone.ꝑ aduentũ ſcðᷣm
eſt abolitio coꝛruptionis nature.qꝛ ſiẽ dicit᷑.j.coꝝ.xv.
Tic fiet ſermo qui ſcriptꝰ ẽ.vbi eſt moꝛs victoꝛia tua.
vbi eſt moꝛs ſtimulꝰ tuus.qꝛ ergo coꝛruptio nate trãſfũ
ditur ꝑ viam generatõis ex viro et muliere:q̃ nõ eſt tol⸗
lenda ꝑ aduentum pꝛimum in carnem: ideo nec conue⸗
nit vt veniat rpᷣc in carnem ſeminatam ꝑ virum et muli
erem.¶ Ad ſecũdũ dicendum ſᷣm An.ꝙ ↄueniens fuit

vt quẽadmodum peccatum ? cauſa nr̃e damnatõis ſum
pſit oꝛtum de femina:ita conueniens eſt vt medicina no
ſtri peccati et cauſa noſire ſaluationis naſcatur et aſſu⸗
matur ſolum de femina.

Membꝛum. rxij.

Onſequẽter querit᷑ vtrum cõuenientiꝰedu
catur caro rp̃i de viro ꝙᷓ de muliere iin vel
ecõuerſo.¶¶ Ad qð ſic.pꝛimuz pꝛincipium
ꝓpagationis et trãſductionis coꝛruptõis
oꝛigĩał pcti fuit a viro et non a muliere. qꝛ in bomie eſt
pꝛima ratio generatõis:in muliere ſecũda.Si ergo pꝛĩ⸗
cipium oꝛiginalis coꝛruptõis venit a viro et non a muli
ere:ergo pꝛincipium reparationis debet venire a viro
ſolum et nõ a muliere. ergo cõuenientius eſt ꝙ ex ſolo
viro educatur caro chꝛiſti qᷓ; ex ſola muliere.Ad oppo
ſitum ſic Anß. Quatuoꝛ modis poteſt deus facere boĩeʒ
Aut nec de viro nec de muliere ſicut fecit adam. Aut de
viro et femina. Aut de viro tm̃ ſicut fecit euam. Aut de
muliere tm̃ et non de viro. Scom bunc quartum modũ
non fecerat hominem ante incarnationem: ſed per tres
pꝛimos modos.vt ergo monſtretur perfectio diuine po
tentie: opoꝛtuit vt faceret bominem quarto modo ſcili⸗
cet de muliere ti ſine viro.nihil ergo conuenientius qᷓ

ꝙ de femina tm̃ aſſumat illum boĩem quem querimꝰ ſcʒ

hominem per quem debet fieri noſtra liberatio.¶ Iteʒ
Anb. oſtendit.ꝙ ille bomo debet naſci de femina virgi⸗
ne ſic. ſi virgo erat que fuit cauſa totius mali bumano
generi: multomagis decet vt virgo ſit que erit cauſa to⸗

tius boni humano generi. Si ergo eua virgo fuit cauſa

mali:ergo multomagis virgo eſt mater chꝛiſti que cau⸗
ſa eſt fructifera totius boni et totius ſalutis humano ge
neri. ¶ IJtem Anb. Si femina facta de viro ſine muliere
fuit facta de viro virgine ſicut eua de adam: ergo cõue⸗
nientius eſt ꝙ vir qui ſit de muliere ſine viro:ſiat de mu
liere virgine. ergo rpᷣc debuit naſci de virgine. ¶ Item

Anb.de femina tm̃ malum ꝓceſſit.ergo opoꝛtuit ad re⸗

foꝛmandã ſpẽm earũ vt de muliere tin. bonũ ꝓcederet.
ſcʒ illud bonum ꝑ quod ſumus a malo liberati.⁊ ſie pzgẽ

ꝑ pᷣdictas rationes ꝙ yxpᷣe debuit naſci ſolum de femina

et virgine. Quod concedendũ eſt. qꝛ ſiẽ dicit aug. ĩ li⸗
bꝛo.lxxxiij.qᷓſtionũ.Deus cũ liberat:nõ ꝑtem aliquam

tm̃ ſed totum liberat. Sapientia aũt et verbum dei qui

dicitur filius vnigenitus homie ſuſcepto liberationẽ ho
minis indicauit.homĩs aũt liberatio in vtroq; ſexu de⸗
buit apparẽ:ergo qꝛ illũ opoꝛtebat ſuſciꝑe ꝗ ſexus hono
ratioꝛ eſt: conſequens erat vt feminei ſexus liberatio
hinc appaꝛeret ꝙ ille vir de ſemina natus eſt. Et per hoc

ſoluitur ratio ad oppoſitum.ꝙ conuenientius ſit ip na
ſci ex ſolo viro ꝙᷓ ex ſola muliere.

Membꝛum. xii.

Onſequens eſt queſtio de conueniẽtia in⸗
carnationis ſi non fuiſſet natura lapſa ꝑ
peccatum. vtrum ſcilicet eſſet ratio vel cõ⸗
uenientia ad incarnationem. Et oſtendi⸗
tur ꝙ ſic:dicit dyoniſius. Honum eſt diffuſiuum ſui eẽ
ſicut nos dicimus ꝙ in diuinis pater diffundit ſuaʒ bo⸗
nitatem in filium per generationem et ab vtroq; eſt dil⸗
fuſio in ſpiritumſanctum. ſcilicet per pꝛoceſſionem. et

bec diffuſio eſt in trinitate.et hec eſt ſumma diffulio cre⸗

atura non exiſtente.ergo ſi ſummum bonum exiſtẽte na
tura non ſe diffundit in creatura: adhuc erit cogitare

maioꝛem diffuſionem ꝙᷓ; diffuſionem eius. Si ergo eiꝰ

debet eſſe ſumma diffuſio quia eſt ſummum bonum:con

uenientius eſt ꝙ diffundat in creatura. Sed hec diffu⸗

ſio non poteſt intelligi ſumma niſi ipſe vniatur creatu⸗
re:ergo conuenit ꝙ deus vniatur creature et maxime

humane ſicut oſtenſum eſt. ergo poſito ꝙ ipᷣa non eẽt la⸗

pſa:adhuc ei vniretur ſummum bonum. 4 Item nõ eſt

10
,

n
pbun
Nds
ſ eſt
dp⸗
uli
r.
ſo
opo
boie;
t de
t de
odi
res
po
lli⸗
ſc;
i
irg⸗
nano
to⸗
auſ
⸗
ge
e
e⸗

n
ſe⸗
et.
ine
n
ni

N
ono
atio
kor
Snn

Nueſtio

beatitudo niſi in deo et creatura rõnalis tota eſt beatifi

cabilis.ᷣ creatura rõnalis qᷓ eſt homo hʒ duplicẽ ↄgni⸗
tõem.ſcʒ ſenſitiuã:et intellectiuã.et habet delectatõz in
vtraq;. Si ergo tota eſt beatificabil:ergo et ßm ſenſum
et ſm intellectũ.ergo opoꝛtet ꝙ in deo beatificet ꝙtũ ad
vtrũq;. Sed in deo ſm ſe cõſiderãdo et in ꝓpꝛia natura
nõ poteſt beatiſicari ſenſus ſed ſolus intellectus.qꝛ non
beatificat vel delectat᷑ ſenſus niſi in ſenſibili ſolũ: ſiue ĩ
eo qð coꝛꝑale eſt. Si ergo totꝰ bõ debz beatiſicari ĩ veo:
opoꝛtet deũ eẽ coꝛꝑalem et ſenſibilem. Sed nõ eſti cõue⸗
mẽs vt aſſumat quãlibet coꝛpalem naturã vᷣ ſolũ buma
nam vt dictů ẽ. 4 Itẽ otingit intelligere tres ꝑſonas in
vnitate ſubſtãtie.et ex oppoſito tres ſbas in vnitate per⸗
ſone. et int hec duo tres ꝑſonas ĩ tribo ſubſtatijs.ſi eꝛgo
vnũ extremoꝝ ẽ ĩ rerũ natura. videlicʒ tres ꝑſone ĩ vna
ſubſtãtia vt in trinitate.et mediũ vt tres ꝑſone in tribo
ſubſtãtijs:demõſtratis tribo bomĩbo vel angelis.vł vna
ꝑſona in trinitate: vno angelo et homine: cõtingit po
nere terciũ vicʒ vnã ꝑſonã in tribo ſubſtãtijs ſed boc nõ

poteſt fieri niſi per vnionẽ diuĩe nature ao hũanã.qꝛ in
nulla alia creatura eſt ponere duas ſubſtãtias ꝙᷓ in ho⸗

mine ſcʒ ſpũalem ⁊ coꝛꝑalem vt aĩam et coꝛpꝰ. Simili
ter nulla creatura poteſi hoĩem ꝑficere ita vt vniat᷑ cum
illa:qꝛ angelus hoc nõ pt.cũ bomo ᷣm ꝑtem ſuꝑioꝛẽ ſit
angelo equalis. cõuenit ergo ꝙ ſit vnio diuĩe nature ad

bũanam in vnitate ꝑſone: vt ſit in rerũ vniuerſitate per
fectio.vt ſicut tres gĩone in vna natura.et tres ꝑſone in

tribo natis.ita tres nature in vna ꝑſona ſcʒ dinitas coꝛ
pus et aĩma. 4¶ Iem nos inuenim vnitatẽ nature ĩ tri
bus.et hec eſt de ꝑfectõe natnre vt in deo.vtẽ nos inne⸗
nimꝰ vnitatẽ ꝑſone in pluribo naturis vt in bomie.Si g
de pfectione nature eſiꝙ ẽ ĩ pluribus ꝑſonis: ergo et de
ꝑfectione erit ꝙ poteſt eſſe in pluribo naturis. Si ergo
lemꝑ qð eſt ꝑfectius eſt deo tribuendũ q;dtum ad naturõ
et qᷓtum ad ꝑſonã. ſiẽ diuĩa natura eſt ens in pluribus

ꝓſonis:ita dina ꝑſona erit potens eſſe in pluribo natu⸗
ris. Sed boc nõ pt poni ab eterno.qꝛ plures nature nõ
poſſunt eſſe ab eterno:eſt ergo aliqua dĩna ꝑſona in plu

ribo naturis ex temꝑe.ſed hoc nõ ẽ poſſibile niſi vniatuꝛ

nature create:ↄuenit igit᷑ ad oſtenſionẽ ꝑfectõis in ꝑſo⸗

nalitate diuina.ꝙ vniatur diuĩa natura nature create ĩ
pſona diuina. ſed nõ cõuenit cuilibet vt dictũ eſt ſoluz
hũane:nec eti cuilibʒ ꝑſone in trinitate niſi ſoli filio vt
ſupᷣdictum eſt.relinquit᷑ ergo ꝙ circũſcripto lapſu hũa⸗
ne nature: adhuc eſt cõueniẽtia vnionis in ꝑſona filij.
Ao oppoſitũ ẽ auẽtas eccce.i pᷣfatõe cerei.Nibil na⸗
ſci ꝓfuit:niſi redimi ꝓfuiſſet.ergo inutilis eſt incarna⸗

tio niſi ſecuta fniſſet redemptio. ſed ſi natura nõ eſſet la⸗
pſa non fuiſſet redemptio.ergo ſuppoſito ꝙ natura non
ſit lapſa:nullus ẽ fructꝰ incarnatõnis.ergo nõ cõuenit

xeo incarnari cũ nõ conueniat deo aliꝗd facere fruſtra.
KReſpõſio ſine p̃iudicio.Cõcedẽdũ eſt ꝙ et ſi nõ fuiſſ‚
natura hũana lapſa: adhuc eſſet conueniẽtia ad incar⸗

natõnẽ ſᷣm ꝙ dicit bẽus berñ.ſuꝑ Jone.ij.ꝓpteꝛ me oꝛta

eſt tẽpeſtas.exponẽs illud verbũ cæ filio dei dicẽs.ꝙ lu⸗
cifer ꝑꝛeuidit rõnalem creaturã aſſumẽdã in vnitate ꝑ⸗

ſone filij dei. vidit et ĩuidit. Unde iuidia fuit cã caſꝰdya

boli ⁊ mouẽs ipᷣm ad temptãdũ hoiem cui felicitati in⸗
uidebat:vt ꝑ petm demereret᷑ hũana natura aſſumptõʒ

ct vnibilitatẽ ad deũ.ex qͥ pʒ ꝙ lucifer intellexit vnionezʒ

bũane nature ad deũ:non exiſſente lapſu hũane nature
et ipᷣm lapſum intellexit vt impeditiuũ vnionis: ꝓpt᷑ qð
ꝓcurauit lapſum.ex hoc ergo relinquit᷑ ꝙ circũſcripto
lapſi u ad huc ẽ ponẽ ↄuemiẽtiã incaꝛnatõis.Pꝛeterea ad
bocidem ẽ qð dicit btus aug.in li.de aĩma et ſpũ.ꝓptẽa
dus factus eſt homo.vt totũ hoĩem in ſe bẽificaẽt. vt ſi
ne homo ingrederet᷑ intus ꝑ intellectũ ſiue egrederet᷑ ex

tra ꝑ ſenſnm: in creatoꝛe ſuo paſcua ĩueniꝛet.paſcua in⸗
tus in cognitõne deitatis:paſcua foꝛis in carne ſaluato⸗
ris. Hec aũt ratio manet etiã circũſcripto lapſu hũane

nature. Vo illud eꝛgo qð obijcit.reſpõdendũ eſt ꝙ illa

Tercia

auẽtas ĩtelligit᷑ ſupoſito reatu nature lapſe.Vñ ſenſꝰ?
ꝓ ſifilius dei eſſet incarnatꝰ? nõ ſolniſſet reatũ:nihil/p⸗
fuiſſet hane nature qꝛ nõ beatificaret᷑ vel redimeꝛet᷑.ali
ter aũt eſt ſi circuſcribat᷑ lapſus bumane nature ꝓut di
ctum eſt.

Nueſtio. iij. de pꝛedeſti⸗

natione incarnationis xp̃ᷣi.

Abito de neceſſita
te incarnatõis et cõueniẽtia: cõſeq̃ns ẽ
inquirere de p̃deſtinatõe incarnatõis.
Circa quã ꝑtem querẽda ſunt iſta.Pꝛi
mo. vtrũ filiꝰ dei ſit pdeſtinatꝰ. Secun⸗
do. v. pdeſtiatꝰſit eſſe bõ. Cercio.v.pᷣdeſtinatꝰ ſit eẽ fili⸗
us dei. Quarto ad quid ſit p̃deſtinatꝰ. Quinto.vtruʒ ꝑ

xpm ſimus pᷣdeſtinati. Sexto.vtrũ vniuoce pᷣdeſtinatio

dicatur te ipᷣo et de nobis.

Nlembꝛum primum

Dpꝛimũ obijcit᷑ ̊ mõ.viij.ad Ro. Ouos
pdeſtiauit bos ⁊ vocauitgl. Pꝛedeſtina
uit nõ exñtes: vocauit auerſos.g p̃deſiĩa
tio ẽ ñ exntis.nõ ↄuenit filio dei. qꝛ nũqᷓ
fuit non exiſtẽs. Item Oꝛigenes. deſtinat᷑ qui eſt: pde

ſtinat᷑ qui nõdum eſt. Hec verba dicunt᷑ ꝓpter illos qui
in vnigenitũ dei impietatẽ loquũt᷑.et putant eũ eſſe onu⸗

merandũ inter eos qui cũ ante nõ fuerant: pꝛedeſtinati
ſunt vt eſſent.ergo nõ eſt cõcedendũ ꝙ filius dei ſit pꝛe⸗
deſtinatus. ¶¶ Iem ſi filius dei eſt pdeſtinatus abetno.
aut m dinam naturã: aut 'm hbũanam.nõ ᷣm dinã na⸗
turã cõſtat:qꝛ ante ipam nihil.nec ſᷣm hũanã.qꝛ abeteꝛ
no nõ habuit naturã bũanã. ergo nõ eſt p̃deſtinatus ſm
illam. 4 Item ſolius creature eſt pdeſtinari ergo ille ter
minus pdeſtinatus copulat ꝗd creatũ filio dei. S nullũ

creatũ ineſt filio dei abeterno. ergo nõ eſt pdeſtinatus.

Ad oppoſitũ ſic Jo. damaſ.i .on ſcãdaliʒabit᷑ ao no⸗
men creature:qui ſe vermen aut ſeruũ aut granũ natuʒ
de terra noĩamtt.cũ ergo cõueniẽter dicat᷑ filius dei crea
tura ↄueniẽter dicet᷑ pᷣdeſtinatus.⸗ Itẽ aug · xpᷣm factũ
creaturã ꝑ quẽ facta ẽ om̃is creatura:opoꝛtuit oẽm cie⸗
aturã teſtem habeꝛe. ergo filiꝰ dei ẽ creatura.cũ ergo im
mediate ſeq̃tur ad creataz rõnalem finaliter bonam eẽ
pdeſtinatã.cũ filius dei ſit rõnalis creatura:finalit bo⸗
na erit pdeſtinatus.¶ Item. xiiij. Jo. dicit. In domo pa
tris mei mãſiones multe ſunt:reſpectu q̃rũ dicit᷑ p̃deſti
natio. Si ergo diſtĩctio mãſionũ eſt m diſtinctõem me
ritoꝛũ:et diſtinctio meritoꝝ ſᷣm diſtinctõem graꝝ et ꝑ⸗
ſonaꝝ. cum ergo meritũ ſit ꝑ ſe ꝑſone: pᷣdeſtinatus erit
xpᷣe ſᷣm ꝙ ꝑſona.ſed ſᷣm ꝙ ꝑſona eſt filius dei: ergo pᷣde
ſtinatio cõuenit filio dei. ¶ Item quicqd ↄuenit filio xei
ꝑ naturam: cõuenit filio bomĩs ꝑ qam et ecõuerſo. Vñ
fumit᷑ ꝙ quicqd cõnenit filio dei: couenit filio bomis et
ecõuerſo. ergo cum filio homis cõuenit eſſe p̃deſtinatũ.
et filio dei ſitr cõueniet eſſe pdeſtinatũ. Solutio dõm
ꝙ cũ in h̊ ꝙ dico pᷣdeſtinatũ.rõne huius pᷣpoſitõis pꝛe:
notet᷑ anteceſſio alicuiꝰ:ad illud qð dicit᷑ pꝛedeſtinatuʒ
nõ eſt anteceſſio alicuiꝰ reſpectu filij dei:ideo abſolute ñ
eſt cõcedendũ.filius dei eſt p̃deſtinatus:niſi cum deter⸗
miatione diceret᷑ m bomo.et hoc eſt quod voluit di⸗
cere Aug.in illa glo. ad Ro.viij. Oꝛigeñ. in pᷣdicta au
ctoꝛitate. Qon ergo abſolute cõcedenqũ filiũ dei eſſe pꝛe
cæſtinatũ:ſed pᷣm ꝙ homo. Ad illud qð obijcit tercio
ſm ꝙ homo nõ fuit abeterno vel ᷣm naturã hũanam:
non eſt pdeſtinatus abeterno 'm bũanam naturã. dicẽ
dum ꝙꝙ non ſequitur. Qam iſie terminus bõ vel bũana
natura ampliatur ad ſupponendũ ꝓ huanitate futura.
non quã habet vel babnit abeterno: ſed quã babiturus
erat. ſicut cum dicit᷑ aliquis pomo pᷣſcitus ab eteꝛno. iſte
terminus homo ſupponit ꝓ bomiĩe.non qui fuit vel eꝛat

ab eterno: ſed qui eſt futurus in temꝑe.l Ad quartum

dicendum.q; hec dictio pꝛedeſtinatus:habʒ in ſe duo ꝑ⸗
ticipia incluſa. Sdem em eſt pᷣdeſtinatꝰ qð pᷣſcitꝰ hĩturꝰ
Sed hoc ꝙ dico pᷣſcitum nihil copulat in pᷣdeſtinato ſed
in pᷣdeſtinãte:hoc aũt ꝙ dico habiturꝰcopulat in pᷣdeſti⸗
nato nõ de pñ̃i vel de pᷣterito ſed de futuro.et ideo nõ ſe⸗
quit᷑ nihil creatũ ineſt filio dei abeterno:ergo nõ eſt pꝛe
deſtinatus ſᷣm ꝙ homo.qꝛ abeterno erat dicere.ꝙ aliꝗd
ei inerit ſcʒ hũanitas.reſpectu cuiꝰ ẽ pᷣdeſtinatio q;tum
ad hũanam gratiam et glłiam.ſic eꝛgo pʒ reſpõſio ad ob
iecta ad ꝑtem negatiuã. Ad ea vᷣo que obijciebant᷑ in
ꝑtem affirmatiua.dicendũ ad pꝛimũ qð dicit ioh.dam̃.
ꝙ; nõ ſcãdalizabit᷑ ⁊c.ꝙ filius dei dicitur creatura Fm
ꝙ dicit᷑ ſeruꝰ aut vermis.qꝛ nõ dicit᷑ iſta eẽ abſolute: v
cum reduplicatõe ſcʒ pᷣim ꝙ hõ.ita etiã ſᷣm ꝙ bomo cõce⸗
dendũ eſt. ꝙ eſt pꝛedeſtinatus:et hoc ꝗꝓpter hereticos ſiẽ
Dicit aug. qꝛ cum determiĩatõe eſt dicendum ꝓpter here⸗
ticos filiꝰdei creatura ſᷣm ꝙ homo./ AYld aliud vo aug.
xpᷣm factum creaturam ⁊c.dicendũ ꝙ verum eſt ꝙ filiꝰ
cei pᷣm ꝙ eſt creatura eſt pᷣdeſtinatus.4. Ad tercium vᷣo
qð obijcitur ꝙ meritum attribuitur ꝑſone ⁊c. dicenduʒ
ꝙ cum filius dei ſit filius hominis.ratione illa qua di⸗
citur filius hominis:eſt diſtinctio meriti ſᷣm diſtinctõeʒ
gratie.quia gratia eſt ſᷣm diſtinctõem ypoſtaſis ſiue in⸗
diuidui hominis ex parte bumane nature: non rõne ꝑ⸗
ſone eterne ſiue ex parte hũane nature.ita etiam pꝛede⸗

ſtinatum.¶. Ad vltimum dicendum.ꝙ illa regula beati

aug.eſt intelligenda. quicquid conuenit filio dei conue⸗
nit filio hominis et econuerſo.non abſolute:ſed cum re
duplicatione ſubintellecta vel expꝛeſſa.vt vel filius dei
creatura vel cepit eẽ ᷣm quod homo.Ita etiam filiꝰ dei
eſt p̃deſtinatus.

Mlẽbrum ſecundum

Onſequenter queritur.v.cõcedendum ſit

HAvYlilius dei pᷣdeſtinatus ſit eẽ homo:ſicut
ecõuerſo.et cum eẽ filium dei ſit er gratia
illi homini.pꝛopter qð eſt dicere illũ ho⸗
minem pᷣdeſtinatum eẽ filium dei.cẽ aũt hoĩem nõ eſt ex
gratia filio dei.ergo nõ erit dicere filiũ dei eẽ p̃deſſiatuʒ
vt ſit homo. Item qꝛ vnio hũanitatis ad deitateʒ eſt ꝑ
gr am illi homi. ideo ẽ dicere illũ hoĩem eẽ p̃deſtinatum
filiũ dei.ergo cũ vnio deitatis ad humanitatẽ non ſit ex
gratia filio dei:ergo nõ erit dicere filiũ dei eẽ p̃deſtina⸗

tum hoĩem. Item Cum boc ; dicit pᷣdeſtinatũ ponat

añceſſionem reſpectu p̃deſtinati. nibil aũt antecedit fili⸗
um dei:ergo non poteſt dici pꝛedeſtinatus eẽ homo vel
aliquid aliud. Ad oppoſitum ſic. filius dei eſt homo:
ergo vel ex gratia.vel ex natura.ſed non ex natura ẽ ho⸗
mo.relinquitur ergo ꝙ ex gratia eſt bomo. Si &ᷣ ex gra⸗
tia eſt homo. ergo eſt pdeſtinatus eẽ homo. cum conſtet
ꝙ illa gratia ſit pꝛedeſtina ta qua filius dei eſt bõ. mKe⸗
ſponſio.refert cum dicitur de aliquo pᷣdeſtinatus abſolu
te vel ſine determinatione: et cum dicitur cum determia⸗
tione.Cum em̃ dicitur abſolute iſte homo eſt pꝛedeſnia⸗
tus: ſenſus eſt. eſt pꝛeuiſus ad habendum gratiam ĩ pꝛe
ſenti et gloꝛiam in futuro. Pꝛopterea nõ eſſ dicere filiꝰ
dei eſt pꝛedeſtinatus niſi cum determinatione.ſcilicet fi⸗
lius dei ſm ꝙ homo. Cum vo dicitur cum determinati⸗
one: vt cum dicitur IOlle homo eſt pꝛedeſtinatus filiꝰ dei
ſenſus eſt. id eſt pꝛeoꝛdinatus ex gratia ad hoc vt ſit fili
us dei. Scom hoc ergo dicendum.ꝙ cum dicitur Chꝛi⸗
ſins eſt pꝛedeſtinatus eẽ bomo. Senſus eſt. id eſt pꝛeoꝛ⸗
dinatus ex gratia ad hoc ꝙ ſit homo.Diſtinguendum ẽ
autem in hac pꝛopoſitione.am reſpectus anteceſſio⸗
nis denotatus per hanc pꝛepoſitionem pꝛe cum dicitur
pꝛeoꝛdinatus.et reſpectus calitatis qui notatur ꝑ banc
pᷣpoſitõem ex.cum dicitur ex gratia. poteſt eſſe reſpectu
ſuppoſiti. AVel r̃ſpectu illius ad quod dicitur oꝛdinatus
Si reſpectu ſuppoſiti:falſa eſt.quia ſuppoſituʒ eſt filius

ci. reſpectu cuius nõ eſt accipere cauſalitatem vel ante

ceſſioneʒ. Si reſpectu eius ad quod dicitur eſſe oꝛdina⸗

tus: ſcilicet ꝙ eſt eẽ homo.vera eſt:quia reſpectu eſſe ho⸗

minis eſt antecedens diuina oꝛdinatio et gratia eadem

Et eſt ſenſus.filius dei eſt pꝛeoꝛdinatus eẽ homo ex gra

tia.vt anteceſſio et cauſalitas dicatur reſpectu eius ꝙ
dico eſſe homo:non reſpectu fſilij dei.et per boc patet ſo⸗
lutio ad obiecta.

Membꝛum tercium

DODſtea queritur.vtrum bec ſit vera. Nilius
dei eſt pꝛedeſtinatus ad hoc vt ſit filiꝰ dei.
Quod pꝛobatur.Iſte homo eſt pꝛedeſtina
tus eſſe filius dei.ſed quod conuenit iſti cõ

nenit filio dei:ergo filius dei eſt pꝛedeſtinatus vt ſit fili
us dei.¶¶ Secunda ratio ad Ro.pꝛimo. Qui pꝛedeſtina
tus eſt eſſe filius dei in virtute. Umbꝛoſius exponit de
perſona filij dei. ergo ⁊c̃.

Ad oppoſitum ſic hec dictõ
pꝛedeſtinatus:notat anteceſſionem cauſalem. Si ergo

nulla cauſa. anteceſſit filium dei:relinquitur ꝙ non poſ

ſit filius dei dici pꝛedeſtinatus ad hec vt ſit filius dei.
Solutio.Cum dicitur pꝛedeſtinatus cum determi⸗
natione.conſiderandum eſt an ſit aliquid in locutione
reſpectu cuius poſſit dici anteceſſio cauſalis que im poꝛ
tatur per hoc nomen pꝛedeſtinatum.ſi ᷣo non inuenia⸗
tur in locutione:non eſt concedenda.et ideo hec eſſe fal⸗
ſa. IFilius dei eſt pꝛedeſtinatus eſſe filius dei.quia reſpe⸗
ctu filij dei qui deſignatur ex vtraq; parte:non eſt acci⸗
pere anteceſſionem cauſalem. iſte autem ſunt vere ſᷣm
quod dictum eſt.filius dei m ꝙ homo pꝛedeſtinatus.
vel filius dei pꝛedeſtinatus eſt eſſe homo.quia eſt inue⸗
nire in locutione ex aliqua parte reſpectu cuius notatuꝛ
anteceſſio cauſalis.¶ Ad illud ergo quod pꝛimo obijci⸗
tur iam patet reſponſio.¶ Ad illud ᷣo Ambꝛo. dicen⸗
dum ꝙ ipſe accipit eſſe pꝛo manifeſtari ſᷣm pꝛopꝛietateʒ
locutionum in ſcripturis.qua dicitur res incipere eſſe:
cũ incipit manifeſtari vel innoteſcere.⁊ ſᷣm hoc ẽ ſenſus
Eilius dei eſt pꝛedeſtinatus eſſe filius dei in virtute.id
eſt pꝛedeſtinatus eſi manifeſtari filius dei. Et notatur

anteceſſio cauſalis reſpectu maniſeſtatioĩs vel reſpectu

filij dei.

Membrũ quartum
Einde queritur ad quid ſit pꝛedeſtina⸗
tus rpᷣc Fᷣm ꝙ homo. et cum in chꝛiſto ſit
gratia ᷣm quam eſt quidam homo ſingu⸗
laris. Item m quid ẽ caput eccleſie. Iteʒ
gratia vnionis ᷣm quam diuina natura eſt vnita cum
humana.et hec eſt triplex gratia.Queritur ergo an pꝛe
deſtinatio chꝛiſti ſit pꝛeparatio gratie hbuine vel ullius
vel vniuſcuiuſq; harum. Et eſt gratia que attenditur
Fm ꝙ eſt homo ſingularis infoꝛmans hunc hominem

vel animam huius hominis ſit gratia creata ergo re⸗

ſpeetu gratie ſit pꝛedeſtinatio.¶ Item ex parte alia.Cũ
gratia 'm quam eſt caput eccleſie ſit gratia infinita. qꝛ
Em illam eſt influens in coꝛpus eccleſie et de hac dicitur

NYobhannis pꝛimo. De plenitudine eius accepimus om⸗

nes.et.iij.ioh. Qon eſt ei datus ſpiritus ad menſuraʒ·
ergo gratia iſta eſt gratia increata. et cum gratia cre
ata ſit finita et nõ fluẽs:cũ ergo pꝛedeſtinatio non ſit re⸗
ſpectu increati: nec erit pꝛedeſtinatio reſpectu buius
gratie. Ad oppoſitum. glo. ſuper epiſtolam ad Ro.
NQullum maius donum poſſit deus pꝛeſtare hominibus
q̃ vt verbum ſuum(per quod ommia condidit) fecit il⸗

lis caput:et ipſos tanq; membꝛa coaptaret.ergo gratia

Fm quam eſt caput eccleſie eſt donum dei. ergo eſt crea⸗
ta. ergo pꝛedeſtinatio eſi reſpectu ipſius. Solutio
concedendum eſt et dicendũ.ꝙ cũ in xpᷣo ſit tripler gra
tia.gratia vnionis.gratia huius ſingularis bominis:

nte
na⸗

ſen
1
o

ſi
⸗
eq;
Un
pr
us
r

— —N

Mueſtio

et gra m quã eſt caput. p̃deſtinatio xpᷣi eſt reſpeetn buiꝰ
triplicis gre. ¶ Ad illud ergo q8 obijcit ꝙ grẽa m quaʒ
eſt caput nõ elt creata.dicendũ q ſicut caritas donũ eſt

in nobis dupliciter. ſcʒ donũ incꝛeatũ qð eſt ſpũſſctẽus:et

donum creatũ qð eſt virtus. Ita gr̃a ßm quã eſt caput ĩ⸗

telligit increata: ipa eſt ſpirituſſctus ꝗ eſi datꝰ ei nõ ad

menſurã. Et pꝛima gra creata fm qu ꝑ virtutẽ increa⸗
te influit in alios:et de plenitudine eius accepimus om

nes. j. Jo.

Membrũ quintun
¶Lterius eſt q̃ſtio.v.p xpᷣm ſimus pdeſtina
ti hoc eſt querere. v. ipe ſit cauſa effectiua
vel exẽplaris vel finalis nre pᷣdeſtiatõnis.
Ad pꝛimuz videt᷑ ꝙ ſic. NQam.·j.ad ephᷣ.
Pꝛedeſtinanit nos in adoptõʒ filioꝝ ꝑ ihᷣm xpᷣm. ergo

pdeſtinatio ihu xp̃i eſt cauſa nr̃e pᷣdeſtinatõis.( Itez re

furrectio ſua eſt cauſa nr̃e reſurrectõis.cum ergo pᷣdeſti
natio reſpiciat gram reſurrectõnis finalit. pᷣdeſtinatio
xpi eſt cã nr̃e pᷣdeſtinatõis.q¶ Iem. Oꝛdo eſt in pᷣdeſtina
tione. oꝛdo aũt talis eſt in p̃deſtinatõe qð ꝓbatur Job.
xxxvij. Nungqd noſti oꝛdiem celi?glo.oꝛdinem celi noſſe
eſi ſuꝑnarũ diſpoſitionũ occultas diſ poſitões videre.
p̃deſtinatõnes oꝛdinẽ babent.¶ Icẽ. viij. ad Ro. Quos
pᷣſciuit:et p̃deſtinauit cõfoꝛmes fieri imagims filij ſui. S
pꝛedeſtinatio eſt cõfoꝛmitas imaginis ſilij. cũ ergo plus
ſit imago ꝙᷓ illud qð ad imagĩem eſt:ſi imago filij intrã
ſitiue ell:et ip̃e xpᷣe pꝛedeſtinatus.pᷣdeſtinatio xpᷣi pꝛior
erit noſtra pᷣdeſtinatõne.et ſicut imago ad illud quodẽ
ad imaginem. ergo ſicut exemplar. ¶ Item in li. de pde⸗
ſtinatõne ſanctoꝝ dicit.pꝛeclariſſimũ lumen nr̃e pꝛeqe⸗
ſtinatõnis eſt xp̃e ihs.ergo ſe habet ſicut cauſa manife⸗
ſtatiua ad nr̃am pᷣdeſtinatõem.Ad eph̊.iij. Aſcẽdit ſuꝑ
om̃s celos vt impleret om̃ia.̊ xpᷣc ẽ finis oim. Sʒ que ẽ
comꝑatio pᷣdeſtinati ad p̃deſtinatũ:eadem eſt comꝑatio

pꝛedeſtinatõnis ad p̃deſtinatõem. Si ergo xpᷣc eſt finis

oĩm pꝛedeſtinatoꝝ:ergo pᷣdeſtinatio ſua ẽ finis omniuʒ
p̃deſiinatõnũ.ex his ergo relinꝗt᷑ ꝙ pᷣdeſtinatõ xpᷣi ẽ cau
ſa effectiua exemplaris et finalis oim pꝛedeſtinatõnum.
Ad oppoſitũ ſic.om̃es rões eterne ſimul ſunt in mente
diuina et ſᷣm has ẽ pᷣdeſtinatio.̊ pᷣdeſtinatões.pᷣdeſtĩa⸗
toꝝ ſimul ſunt in mente diuĩa.nò ergo ꝑ pꝛiꝰ et poſteriꝰ
cum ergo cã effectiua antecedat: relinꝗt᷑ ꝙ pᷣdeſtinatio
xpᷣi nõ ẽ cauſa effectiua cum ſimul ſit in alijs in mẽte di⸗
uina. ¶ Item ad hoc ẽ auẽtas aug. ꝗ dicit. ꝙ pᷣclariſſi⸗
mũ lumẽ nr̃e pᷣdeſtinatõis eſt xpᷣe.et intelligit hoc de xpᷣo
ſm ꝙ hõ ſiẽ dicit aug.in glo.ſuꝑ pꝛimũ ad mRo. qꝛ ipſe
dicit ꝙ ille bomo ſine meritis babuit ſola gra vt eſſet fi⸗
lius dei.Et de eodẽ dicit ꝙ eſt lumẽ pᷣdeſtinatõis noſtꝛe.
Sed pᷣ̃m hoc obijcit᷑.om̃es ſunt abeterno pᷣdeſtinati.et
vnuſꝗſq; habet ſuã rõem in mente diuĩa.que quidẽ ratõ
eſt lumen nr̃e pᷣdeſtinationis: ergo vnuſquiſq; bʒ ꝓpꝛiũ
lumen pᷣdeſtinatõis ſue.non ergo ẽ ponere xpᷣʒ eſſe lumẽ
nje pᷣdeſtinatõnis.ſed ſᷣin ꝙ rpᷣc ẽ lumen dicit᷑ cauſa exẽ
plaris.ergo xpᷣe nõ ẽ cauſa exemplaris nr̃e pᷣdeſtinatõis
Tercia ratio ſi xpᷣe ẽ finis nr̃e pdeſtinatõis.et ſi xpᷣe ñ
eẽt incarnatus:ñ eẽt pᷣdeſtinatio xpᷣi.ergo pᷣdeſtinatões
nr̃e carerẽt fine.ergo fruſtrarent᷑.ergo om̃es pᷣdeſtinati
fruſtrarentur quod nullus poneret.non ergo ẽ cauſa fi⸗
nalis nec exemplaris nee effectiua. Solutio dicẽdum
ꝙ cum dico pᷣdeſtinatõem xp̃i noĩe pdeſtinatõis ratõne
pꝛincipalis ſigmſicatiquod ẽ diuina pᷣſcientia cum ap⸗
pꝛobatõne dicitur eternum. ratõne vo cõnotati quod ẽ
gratia xp̃i et gloꝛia:dico temꝑale. Attendendo igit᷑ ad
pꝛincipale ſignificatum pᷣdeſtinatio xpᷣi et alioꝛum pꝛe⸗
vſtinationes ſimul ſunt in mente diuina. Attendendo
vo ad cõnotatum eſt oꝛdo pᷣdeſtinatõnis xpᷣi ad alias p̃⸗
ceſtinatõnes ſᷣm ꝙ nos dicimus ꝙ gĩa et gloꝛia in xp̃o
eſt cauſa et exemplum gratie et glorie nr̃e. Scðm bec
ſoluitur pꝛimũ obiectum quia qᷓtũ ad pꝛincipale ſignifi
catum eius ꝙ dico ꝙ pᷣdeſlinatio quod eſt eternũ.non ẽ

„ %

*△ „

pꝛioꝛitas vel cãlitas pdeſtinationis xp̃i ad aliam. ꝙtũ
ad cõnotatum quod eſt tempoꝛale ẽ pꝛioꝛitas et cauſali
tas.4: Ad ſecũdum vᷣo qð obijcitur ꝙ xpᷣc eſi lumen nr̃e
pᷣdeſtinatõis ſcʒ eternuʒ et temꝑale. Rone ſignificati in
pᷣdeſtinatione quod ẽ eternum.dicendũ ꝙ xpᷣc ᷣm ꝙ deꝰ
et ſapia eterna:eſt lumẽ nr̃e pᷣdeſtinatõnis oĩm pᷣdeſtia⸗
toꝛui et ſinguloꝝ.et cum ſit vnum et idem lumẽ:tamen
qꝛ ad multos ẽ qui ſunt pᷣdeſtinati.multipliciter accipit᷑
reſpectus ad ipᷣm vt dicat᷑ et huiꝰ et illius lumen. Rati
one ðᷣo cognotati in p̃deſtinatione quod ẽ tempoꝛale ſcʒ
gratia.dicendum ꝙ xpᷣe ᷣm ꝙ bomoẽ lumen tempoꝛale
nr̃e pᷣdeſtinatõnis:quia hec ſuꝑhabundantia ẽ ipius ſu
pereffluentis gratie qua aſſumptus eſt in vnitate ꝑſone

ita ꝙ filius dei vniuerſalis ẽ filius hominis.et vnuſꝗſ⸗

q; pꝛedeſtinatoꝝ per participationem illius ſuperefflu⸗
entis gratie ẽ filius adoptionis. Unde gratia ſua ẽ ve⸗
lut lumẽ in ſole.nr̃e vo gratie ſiẽ radij com ꝑati ad ſolẽ.
Ao vltimum quod obijcitur ꝙ vpᷣc nõ ẽ finis. dicendũ
quemadmodum in alijs.ꝙ in pᷣdeſtinatione ẽ pꝛeſcientia
et gratia finalis vnum vt ſignificatum.aliud et cõnota⸗
tum. Si ergo reſpiciamus ad pꝛeſcientiam: ſua pꝛede⸗
ſtinatio non ẽ finis nr̃e pꝛedeſtinationis. Si autem re⸗
ſpiciamus ad gratiam cõnotatam: ſic eſt finis.gratia eĩ
vnionis que ẽ in xpᷣo:eſt terminus omnium gratiarum

nr̃arum.quia omnes nr̃e gratie terminantur ad ſuam:

et rationes nr̃e gloꝛie ad ſuam. 4 Ad illud ergo qð obij
citur.ꝙ fruſtrarentur pᷣdeſtinationes ſi nõ eẽt incarna⸗
tio.dicendum ꝙ fruſtrarentur qtum ad finem conueni⸗‚⸗
entiſſimum:non tamen ſimpliciter.quia alius modꝰ eẽt
liberatõnis.et ille eſſet finis:ſed ñ ita ↄueniens.⁊ ſic pa
tet quomõ ſe habʒ pᷣ̃deſlinatio xpᷣi vt cauſatiua ad nr̃am
pꝛedeſtinationem.

Membrũ ſextum

Ltio querit᷑.v.pᷣdeſtinatio dicat᷑ equoce vł
viuoce ð pᷣdeſtiatõe rpᷣi ⁊ alioꝝ. Ad qð
ſic obẽ.pᷣdeſtiatio ẽ ſaluãdoꝝ.Saluãdi at᷑
ſũt ꝗ pnt egrotaẽ ꝑ culpã.cũ g̊ xpᷣc ñ potu⸗
erit egrotaẽ ſᷣm ꝙ dic aug. Alij pcto pᷣuiẽ potuerũt: ipſe
vo nõ.ᷣ nõ ẽ ſaluãdꝰ. ei nõ cõuenit rõ pᷣdeſtiatõis ſᷣm
ꝙ dꝛ pᷣdeſtiatio poꝛdiatio ſaluãdoꝝ.gᷓ ⁊c̃.¶. Item dicit

aug. Pꝛedeſtiatõ ẽ ꝓpoſitũ miſerẽdi.pᷣ̊ miſeria in nobis

et ĩ xpo equoce dꝛ.qꝛ ĩ nobis ẽ miſeria ↄtracta:in ipo vðᷣo
ẽ volũtarie aſſũpta.q̊ equoce di. Solutõ dom ꝙ p̃de⸗

ſntano aliqñ diſſinit᷑ ꝑ pꝑatõem ad gr̃aʒ liberãtẽ a ma⸗

lo:aut ꝑ com ꝑatõʒ ad graʒ oꝛdinãtẽ ad głiaʒ. Pꝛĩio mõ
dicit᷑ pᷣdeſtiatio pᷣoꝛdiatõ ſaluãdoꝝ ⁊ ꝓpoſitũ miſerẽdi.
Secũdo mõ dẽ pᷣdeſſiatio.p̃paratio gre in pñti et glie
in futo. Pꝛĩo mõ dẽ vniuoce pᷣdeſtĩatõ de xpᷣo ⁊ de alijs
q́;tũ ad cõnotatũ que eſt gra liberans a malo: q;tum ad
ſcðm modum dicit᷑ equoce.

Nueſtio quarta de actu

incarnationis chꝛiſti.

Ractato de neceſſi

tate et cõueniẽtia ⁊ pᷣdeſtiatõe ĩcarnati
onis xpᷣi:cõſeq̃ns ẽ ingꝗrere de actu ĩcar
natõis.ꝗ cõſiderat᷑ duobo mõis ſcz ĩ fie
ri:et ĩ facto eẽ. Actꝰĩcarnatõis ĩ fieꝛi dẽ
aſſũptõ.Actꝰ vᷣo ĩcarnatõis ĩ facto eẽ dꝛ vnio. Pꝛimo ꝗᷓ
q̃rẽdũ ẽ de actu aſſũptõis.Scðo de actu vnionis. De aſ
ſumptõe at᷑ qrũt᷑ iſta.pꝛĩo de aſſumẽte deinde de aſſũpto
De pꝛio qrit᷑.v.aſſumẽ hũanã naturã ↄueĩat dine na⸗
ture. Scðo vtrũ ↄueniat tribo ꝑſoĩs.Tercõ q̃rit᷑ de ipᷣo
aſſumpto.v.hũana nata ſit aſſũpta. Or̃to.v.hũana na
tura ſᷣm coꝛpꝰ ⁊ aiaʒ ſit aſſũpta.Quĩto vtrũ coꝛpꝰ ſit aſ
ſũptũ mediante aĩa.Sexto.v.ꝑſona ſit aſſũpta.Septio
qualiter intelligit᷑ homo aſſumptus.

embꝛum primmn
D pꝛimum ſic. Quicquid conuenit diuĩe
nature conuenit toti trinitati. Sed aſſu⸗
mere humanam naturam non cõuenit pa⸗
tri et ſpirituiſancto.ergo nec diuine natu⸗
re. ¶ Iteem. An. in li. de incarnatione verbi. Mon dif⸗
fert oĩno pater et filius et ſpirituſſanctus in eſſentia di
uina. Si ergo natura diuina aſſumit bumanam natuꝛd
ergo pater et filius et ſpirituſſanctus aſſumũt naturaxʒ
humanam. Ad oppolitum ſic. Aſſumere dicit actoõez
ſed actio conuenit ſubſtant ie nature:ergo aſſumere con
uenit diuine nature. IJtem arguitur per ſimile.anima
infundendo creatur et creando infunditur. et eiuſdem
Fm ſe eſt creare animam et eam vnire:ergo eodeʒ modo
eiuſdem ſ̃m ſe erit hũanã nat᷑aʒ aſſumptã creare ⁊ eam
aſſumere. ergo cum diuina natura creauerit humanaʒ
aſſumpſit eam. ¶ Iem aſſumere et aſſumptionem face⸗
re conuertuntur. Sed diuina natura fecit aſſumptõem
ergo diuina natura aſſumpſit humanam. Ytem queꝛt
tur qᷓuis iſta concedatur. natura diuina aſſumpſit hũa-
nam naturam: nunquid iſta conceditur eẽntia diuina aſ
ſumpſit.humanam naturam:cum ipſa natura dicatur
eſſentia et econuerſo. IJtem cum nature bumane con⸗
ueniat aſſumi et vniri pꝛopꝛie.ergo ſimiliter ipi nature
diuine cõuenit aſſumere et vnire.ſic enim videtur ſe ha⸗
bere natura diuina ad vnionem et aſſumptioneʒ actius
ſicut natura bumana ad vnionem et aſſumptõem paſſi⸗
