Fm naturam integram quã aſſumpſit.Quintus qui eſt
cognitionis:que eſt ſᷣm naturam penalem:fuit ſimiliteꝛ
in rpᷣo. In hac didicit diuerſas penalitates ᷣm exꝑien⸗
tiam in affectiua: quã tamen cognouit ᷣm aliũ modum
Sed m gratiam cognitionis:que data eſt ſibi ꝑ gram
vnionis. vnde pᷣſciuit illas ſᷣm gratiam que fuit gratia
vnionis. Sextus modus cognitionis eſt ad cognoſcen⸗
dum ꝑ exꝑientia nõ vt pꝛioꝛ que affectiue fuit:pᷣ cogniti⸗
ue ex ſenſu.Vnde ſpecialis gratia quam habuit ad ſcien
dum:fuit ei data quo ad exꝑientiaʒ in cognitiua.q¶lu? o
tandum autem ꝙ eſt dupler cognitio in ſenſu per ex ꝑiẽ⸗
tiam. Cognitio enim in ſenſu eſt duobus modis. AUno
modo cum res eſt in ſenſu ſᷣm ſimilitudinem. Alio mo⸗
do cum eſt in ſenſu ſᷣm foꝛmam.Aliter enim eſt ſimilitu
do coloꝛis in oculo.aliter doloꝛ.Et ſᷣm hoc duplex eſt co
gnitio in xpᷣo ſᷣm experientiam. Pꝛima qᷓ;dtum ad natu⸗
ram penalem. Secunda qᷓ;tum ad ſpecialem gratiaʒ co⸗
gnoſcendi res: ſᷣm numerum per pꝛoceſſum tꝑis.⸗l Ad

obiecta dᷣo in contrariũ dicendũ. quedam auctoꝛita⸗

tes intelliguntur pᷣm cognitionem ↄpletam pᷣm gratiam
vnionis ⁊ ↄpꝛehenſoꝛis:⁊ integre natuꝛe.Alie vo intelli
guntuꝛ ᷣm cognitionem exꝑimentalem. Alie vᷣo ᷣm ma
nifeſtationem quo ad nos. Nota tamen.ꝙ ſi qñq; nouit
pꝛimo modo.qð pꝛius nõ nouit illo eodem modo:nõ de⸗
bet ꝓpter hoc dici ignoꝛantia. IJItꝑnoꝛantia em̃ dicit᷑ eſſe
alicuiꝰqð pꝛius non fuit cognitum:⁊ de his que neceſſa⸗
ria ſunt.ſed talis non fuit in xpᷣo.Non em̃ poteſt diei ꝙ;
aliquid nõ nouit quod nõ pꝛiꝰ:quia ſenſibilia que addi
dicit per experientiam pꝛius nouit per modum nobilio
rem ⁊ perfectioꝛem. IJgnoꝛantia autem eſt defectus per⸗
fectionis.Et ſic patet reſpõſio ad pꝛimo obiecta.Quia
⁊ ſi didicit ex his que paſſus eſt obedientiã.⁊ ſi eruditꝰ
eſt vſq; ad moꝛtem:nõ ꝓpter hoc ſequitur ꝙ fuit ignoꝛãs
quia qð ꝓceſſu tꝑis cognouit ſcientia exꝑimentali:pꝛiꝰ
recognouit alio modo cognitionis.Similiter intelligẽ⸗
dum eſt de alijs obiectis ſequentibo. VUnde non venit in
aliquid non notum oino per pꝛoceſſum tempoꝛis: ſed in
aliquid nõ notum ſic.4¶qAd hoc qð dicit dama. al⸗
ſumpſit naturam ſeruilem:⁊ ignoꝛantẽ.dicendũ.ꝙ ſer⸗
uilis dicitur ratõne peccati. Sed ſic nõ fuit in eoſeruił:
ſed ſeruilis ratõne pene.ad quã obligata fuit hũana na
tura ꝓpter peccatum. vᷣo dicitur ignoꝛans.hoc refer⸗
tur ad genus nature.nõ ad naturã ꝓut fuit in xpᷣo. Ipᷣe
em̃ dicit᷑ filius:nõ ſeruus. Vnde anſeł.oñdit.ꝙ non de⸗
cuit ipſum aſſumere ignoꝛantiam dicens. Quomõ tot
7 tanta faceret ille hõ ſine imenſa ſapia. &lbi oñdit.q ñ
fuit ignoꝛãtia nature reſpectu boni: nec reſpectu mali.
ſic ſi nibil amat᷑ quod nõ cognoſcatur:ſicut nibil boni ẽ

4

qð nõ amet. ſic nihil eſt qd ignoꝛet. Honũ aũt nemo ꝑfe
cte nouit.niſi qui ſcit illud a malo diſcernere. Et ſic nõ
fuit ignoꝛãtia: nec reſpectu mali:nec reſpct᷑u boni.⸗lAd
illud qð obijcit᷑ ꝙ imꝑfectio fuit ex ꝑte ↄgnitiue:ſicut ex
ꝑte affectiue.dicendũ.ꝙ nõ eſt verũ.quia ipᷣe dñs diſpẽ
ſatiue 2 m ↄgruitatem redemptionis noſtre: aſſumpſit
im ꝑfectiones quaſdam ex ꝑte affectiue pꝛout ↄgruebat
noſire redemptioni. Non aũt ex ꝑte cogn itiue.qꝛ bmõi
efectus.ſ.quiꝗponunt ignoꝛantiam:noxij eſſent ĩ mul⸗

tis ⁊ in nullo vtiles.vt vult anſeł. Ad aliud augu.qð

obijeitur ꝙ; ↄpaſſio fuit in intelligibili affectiua.ſic paſ⸗
ſio inſenſitiua.dicendum ꝙ licet intelligibilis pars eſſʒ
conſentiens vel ↄpatiens coꝛpoꝛali quãdo patiebat᷑:ni⸗
hilominus fruebatur ꝑfecte.Ex hoc em̃ ꝙ patiebat᷑ gau
debat vnde ꝑfectum habuit gaudium:⁊ maximã paſſio
nem.quia ex hoc fuit gaudium ꝑfectius.ſicut eſt in ſan⸗
ctis patientibo pꝛo xpᷣo. Gloꝛia vᷣo illa ⁊ gaudium erat
Fm oꝛdinem ad ſuperius.ſ.ad diuinã naturã ſibi vnitã:
m quam reſidebat ratio totius redemptionis.Cõpaſ⸗
ſio ðᷣo ſᷣm oꝛdinatõnem ad inferius. Vnde licet ↄpaſſio
eſſet ⁊ paſſio:ex magnitudine tamen gloꝛie nõ reputaba
tur. Pꝛeterea licet hoc didicerit ꝑ ex ꝑientiã.ſciuit tamẽ
alio modo vt ſupꝛadictũ eſt. Unde nõ fuit ignoꝛans. li⸗
cet em̃ ratõnalis pars didicerit ꝑ exꝑientiam. ſciuit ta⸗
men alio modo. Ad aliud qð obijcit᷑:ꝙ ex multis ſen⸗/
ſibus vna memoꝛia ⁊c̃.dicenduz.ꝙ duplex eſt cognitio
exꝑimentalis.vna ꝑ viam acquiſitõnis ſciẽtie.Fᷣm ꝙ ex
multis memoꝛijs colligi᷑ n᷑num exꝑimentũ:⁊ ex multis
erꝑimentis vnũ vłe quod eſt pꝛincipiũ ſcientie.Alia eſt
in via exercitij pꝛactice.ſicut cuʒ aliquis habet theoꝛicã
medicine: ex ꝑitur ⁊ ꝓceditur in operibo pꝛactice. In pᷣ⸗
ma via eſt motus ab incognito ad cognituʒ. In ſcða vᷣo
eſt motus nõ ab incognito ad cognitũ:ſed a cognito hoc
modo:incognitũ ᷣm alium modũ.ſicut dicit phs. Pꝛĩa
via eſt imꝑfectõnmis nature.qꝛ eſt motꝰab ignoꝛantia ad
ſcientiã.⁊ ideo nõ eſt ponenda in xpᷣo.Scða vo via ẽ ꝑ⸗
fectionis nature.Qam ſᷣm eam nõ eſt motꝰab ignoꝛan⸗
tiam ad ſcientiã.ſed ab hmõi ſciẽtia ad alteriꝰmodi ſci⸗
entiam. Pꝛeterea venire a poſterioꝛibo in pꝛioꝛa eſt ßᷣm
naturam coꝛruptã ⁊ im ꝑfectã:ecõuerſo pᷣo venire eſt ᷣm
naturam ꝑfectam in pꝛimo ſtatu. ita fuit in xpᷣo.¶! Ad
aliud dicendũ.ꝙ diſſimiliter ẽ in xpᷣo ⁊ in angelis matu
tinum ⁊ veſꝑtinũ.Veſꝑtina em̃ cognitio ꝓpꝛie dicitur in
creatura que poſſibilitatẽ habet ad obſcuritatẽ. Veſper
tinum em̃ dicit poſſibilitatẽ ad obſcuritatẽ:⁊ hec poſſibi
litas fuit in angelis. Ande hoc fuit ĩ natuꝛa alia a xpᷣo
tm̃:ſed in ipo non fuit hec poſſibilitas ꝓpter vnionẽ.ñ
⁊ ſi habuit cognitionẽ rerũ in genere ſuo: nõ ↄuertit᷑ cũ
cognitione veſꝑtina niſi fiat additio.ſ. poſſibilitas ad
obſcuritatẽ. Vnde habere cognitionẽ in genere ſuo cum
tali poſſibilitate:ↄuertitur cum cognitõne veſꝑtina.Sʒ
talem nõ habuit rpᷣc ergo nec veſꝑtinã.Sed ſtatim cum
vnita eſt natura humana cum diuina habuit gratiaʒ: ⁊
ſic fuit cum lumine:⁊ non cum obſcuritate aliqua ſicut
angeli quãtum eſt de natura ſua.

Membrum terciũ

Onſequẽter q̃rit᷑.vtꝝ ſcĩa xp̃i fuit ſine ali⸗
qua ignoꝛãtia.Dicit em̃ am bꝛo.ĩ.iij.li.de
ſpũſcto.Sic deꝰ ꝑfectõeʒ nature aſſumpſit
hũane.ſuſcepit ſenſuʒ hoĩs.ſᷣ nõ ſenſu car
nis inflatꝰ. Senſu hoĩs aiazʒ dixit turbatã.ſenſu homĩs
eſuriuit ⁊ rogauit:ſenſu hoĩs ꝓfecit.ſicut ſcriptũ ẽ.ꝓhᷣs
ꝓficiebat etate ſapia ⁊ ga. Quõ ꝓficiebat tei ſapia ꝑ⸗
fectus etatis:⁊ ꝑfectꝰſapie nõ diuine:ſů huũane. Et ſeꝗt᷑
expers aũt agnitõis infantia ꝑ hũanã vtiq; ĩpꝛudentia:
qð adbuc nõ didicit ignoꝛabat. ¶ Iteʒ iohᷣ.dama.iij.li.
Ignoꝛantẽ ⁊ ſeruilẽ aſſumpſit natura.4 Item anſeł.ij.
Cur deꝰhõ.Cur nõ poterat ille hõ vere eſſe ignoꝛans:ſi
cut vere moꝛtalis erat:ex quo arguit᷑.Cũ vere aſſumpſe

1*

—
—

rit ipe moꝛtalitatẽ ꝙ ⁊ vere ignoꝛantiã. Cõtra.anſeł.

Illa aſſumptio in vnitate ꝑſone filij dei nõ niſi ſapiẽter
a ſũma ſapientia fiebat.Et ideo nõ aſſumpſit in hbomie
qð nullo mõ vtile.ſed valde noxiũ eſt ad ſuũ opꝰ:qdð ideʒ
bomo facturꝰeſt. I–⸗).noꝛantia nãq; ad nihilum illi vtilis
eſſet.pᷣ ad multa noria.¶ Item quõ tot ⁊ tãta oꝑa face⸗
ret:ſine ĩmenſa ſapĩa.il IOtem idem anſeł.quõ illi crede
rent homĩes.ſi illum ſcirent neſcientẽ. Si aũt neſciret.
ad quid eſſet illi vtilis ignoꝛantia.4 Item Joh.dama.
Pꝛofſicere dicit᷑ etate ſapia:ꝑ augmẽtationẽ etatis:eam
cjue ei inerat ſapientiã in manifeſlationeʒ ducens. Qui
aũt dicunt ip̃ᷣm ꝓficere etate ⁊ ſapientia.vt additamẽtũ
ſuſcipientẽ:nõ eam que ſᷣm ypoſtaſim vnionẽ venerãtuꝛ
q Item maioꝛ eſt cognitio creature ꝑ vnionẽ:qᷓ; ꝑ ↄpre⸗
henſionem. Si ergo in cognitione que erat ꝑ apꝛebhen⸗
ſionem:in gloꝛia nõ manet.ergo nec cuʒ vnione poterit
eſſe ignoꝛantia.¶ Item ſi aliquis oculꝰhaberet ſiłitudt
nes omniũ viſibiliũ vnitas:virtus viſiua iuncta illi ocu
lo haberet cognitionẽ omniũ ſenſibiliũ.Ergo cũ intelle
ctus aĩe ypᷣi ſit iunctꝰintellectui increato.in quo ratões
⁊ idee rerũ omniũ ſunt:intellectꝰ xpᷣi habebit cognitõeʒ
omniũ ſine ignorãtia alicuiꝰ. Oð ↄcedẽdũ eſt.⁊ dicẽ⸗
dum. Ad pꝛimũ in ↄtraꝛiuʒ ſᷣm Soh̊.dama.Si ſᷣm theo
logum grego.Seꝑabis qð videtur ab eo qð intelligitur
⁊ ſerua dicetur ⁊ ignoꝛans caro. ꝓpter ypoſiaſeos at᷑.i.
ꝑſone indiuiſibilẽ vnionem ditata eſt anima dñi futuro
rum cognitione.¶ Ad ſcõm rñdet anſeł. Sapienter deꝰ
aſſumpſit moꝛtalitatẽ:qua ſapienter ⁊ valde vtiliter vte

retur. IJgnoꝛantiã vᷣo non poterat aſſumere ſapiẽter.qꝛ

nunꝙᷓ eſt vtilis ſed ſemꝑ noxia:niſi foꝛte mala voluntas
que nunqᷓ in illo erit ab effectu reſtringat᷑. ¶ Ad aucto
ritatem ambꝛo.rñdet magiſter in ſentẽ.exponẽdo dicẽs:
ꝙ intelligenda ſunt verba ambꝛo.vt q;tum ad viſum bo
minũ ⁊ ſui ſenſus oſtenſionẽ ꝓfeciſſe dicat᷑.

Membꝛũ quartũ

Onſequent q̃rit᷑.vtꝝ ſcia vxpᷣi fuerit oĩm.i.
vtꝝ oĩm habuerit ſciam. Ad qð ſic anſeł.
li.ij. Cur deꝰ?hõ. ihil amat᷑ qð nõ cogno
ſcatur.Si &̊ nibil eſt boni: qð aĩa rpᷣi non
amet. ergo nihil ẽ boni qð ignoꝛet. Honũ aũt nemo ꝑfe
cte nouit:niſi qui ſcit a malo illud diſcernere. Nullũ g
erit malũ:quod ignoꝛabat.ex quo relinquit᷑: oĩm tam
bonoꝝ qᷓ; maloꝝ habuit ſcientiã.q¶ Iteʒ apoc.v.Dignꝰ
eſt agnus qui occiſus eſt accipere virtutem ⁊ diuinitatẽ
7 ſapientis.glo.omniũ rerũ cognitionẽ:ſicut verbũ ſibi
vnituz. Contra.mathᷣ.xiij.De die illa nemo ſcit:neq;
fulius ⁊c̃. Ergo ipᷣe ſᷣm ꝙ homo diem iudicij ignoꝛauit.
4 Ytem biero. Solus pater ⁊ filius ⁊ ſpuũſſanctꝰ.i.vnꝰ
deus in ſua ſcientia:alijs incognituʒ hoc reſeruat.g ab
illa cognitione excluditur omnis creatura. g ⁊ xp̃i aia.
¶ Item ambꝛo. Per humanã ipꝛudentiã qð adhuc non
didicit ignoꝛabat. MKRñ.aliud eſt loqui de natura ĩſe.
aliud de natura vnita. ergo dicit᷑ neſcire de hoꝛa iu⸗
Dicij intelligit᷑ ratõne nature in ſe:ratõe vᷣo nature vni⸗
te habet noticiã illius. Vnde dama. ſᷣm theologũ gꝛeg.
Si ſeꝑabis qð videt᷑ ab eo qð intelligit᷑:ignoꝛans dicit᷑
caro. ꝓpter ꝑſone vo indiuiſibilẽ vnionẽ ditataẽ aĩa dñi
futuroꝝ cognitõe.lel aliter ſᷣm Rab.⁊ Medã.Cuʒ dr
neſcire filius. intelligit᷑ de filio adoptiuo. VUnde dicunt
oñditur nõ de vnigenito:ſed de adoptiuo filio B̊ dixiſſe.
⁊ hoc patz rñſio ad pꝛimũ.⸗ Ad ſcdᷣm dicendum.Fᷣm
anſeł.in li.Cur deus hõ.Cum dictum eſt vpᷣe didicit.i⸗
telligendũ eſt fecit alios diſcere.vel quod ꝑ ſcientiã non
ignoꝛauit erꝑimento didicit.¶ Scðm hoc querit᷑.vtruʒ
ſequatur.xpᷣc habet ſcientiã omniũ:ergo habet ſcientiaʒ
creandi mũdũ. Ad qð dicendũ.ꝙ hec ẽ duplex. Xp̃c bʒ
ſcientiã creandi mũdũ.qꝛ iſte genitiuꝰcreandi:põt dice
re habitudinẽ ad ſcientiã cauſe materialis:vel effectiue
Si dicat babitudineʒ cauſe materialis:vera eſt.⁊ ẽ ſen/

—- — — — —

.
ler
.
e
ckee
ſite,
Nam.
Reamn
Q
amnerd
crine
pren
deben
vterit
ſtwc
ſoeu
elle
des
ice⸗
Grar
R.
uture
erde
lerve
inn
luntns
lauce
odi
ſumte

lſel.
Wo
non
ohfe
Mü6
ntam
Dign
nitoti
büſbi
ſtneg
Nauit⸗
im?
6e)
jgin.
non
iſe.
gin⸗
Vnd
e
dicii
4 dſti
vzdf
dicunt
iriſt.
n⸗fn
icited
anon
enticz
eh
bice
gine
ſen

Nueſtio

ſus:habet ſcientiã creandi.i.habet ſcientiã de creaturis
aut de ipᷣa creatione.Si dicat habitundinem cauſe effici
entis falſa eſt.quia tunc eſt ſenſus babet ſcientiã ad creã
duim.vel ad hoc vt creet:qð falſum eſt.

Membꝛũ quintũ
HSnſequẽter q̃rit᷑.vtꝝ vpᷣc habuit ſcientiã
ſm oẽm modum ſciẽdi.Querit᷑ . vtꝑ ba⸗
buit ſciam deliberatiuã.qð videt᷑.qꝛ iſta ẽ
ꝓpꝛie hᷣane nature ipᷣe aũt accepit oẽs/p/⸗
pꝛietates bũane nature: ꝙ̊ ⁊ iſtã babuit.lCõtra.dama.
In xp̃i aĩa nõ inquimꝰↄſiliũ ⁊ electionẽ.iſQõ em̃ habuit
ignoꝛantiã. ¶ Rñ.electio dicit᷑ duplꝛ:⁊ ↄſiliũ ſiłꝛ. Vno
modo ↄſiliũ dicit᷑ agetitꝰinquiſitõnis ei qð ignoꝛat᷑:⁊
electio poptio pꝛoueniens ex hmõi ↄſilio.⁊ hoc mõ non
fuit in rpᷣo ↄſiliũ:nec electio. Alio modo ↄſiliũ dicit᷑ di⸗
ſcretio in trina boni a malo:⁊ electio pᷣoptio boni:⁊ hoc
modo fuit in xpᷣi aĩa ↄſiliuʒ:⁊ electio ⁊ ſcia deliberatiua
Item querit᷑. vtꝝ in xpᷣo fuerit cognitio ſucceſſiua ex
gꝑte intellectus ſpeculatiui.Qam dicit augu.li.xv.de tꝛi
nitate. Omniũ ſcientiã vno aſpectu videbimꝰ.nec erũt
volubiles cognitiones de vno in aliud. ergo multoma/
gis intellectus xpᷣi vnitus ſũme ſapientie: oĩa ſciebat et
ↄtemplabat᷑. Cõtra.Scientia in xpᷣo homie eſt ſᷣm na
turam ratõnis hũane.Sed ratõ ſᷣm ꝙ eſi ꝓpꝛia hbomĩs:
facit differentiã a deo:⁊ angelis decurrit ab vno ↄgni⸗
to ⁊ accepto ĩ aliud:⁊ ab vno pꝛius accepto ptꝰ aliud.vt
a pᷣmiſſis ad ↄcluſionẽ. Sed ↄſtat vbicũq; eſt talis ↄgni⸗
tio:eſt ſucceſſio.nec eſt in vno aſpectu.Relinquit᷑ igitur
ꝙ ſcientia xpᷣipᷣm rationẽ humanaʒ ex ꝑte ſpeculationis
eſt ſucceſſiua.¶ Item gꝛeg. Cum mens homĩs ad vnum
ſe cõuertit:auertit ſe ab alio.q Rñ.cum multiplex ſicut
dictum eſt ſit ſcientia in xpᷣo creata:ſcientia.ſ.ſᷣm gr̃am

vnionis:⁊ ſcientia ↄpꝛehẽſionis:⁊ ſcientia natuꝛe ꝑfecte

⁊ ſcientia exꝑientie. Scoᷣm duas pꝛimas eſt ſciĩa in xpᷣo

ſub vno aſpectu:nõ ſucceſſiua.quia eſt in ↄtemplatione

cauſe:que deus eſt:in qua videt om nia ſimul.ſᷣm ꝙ dicit
aptus in.j.ad coꝛin.xiij. Cunc cognoſcaʒ ſicit ⁊ cognitꝰ
ſum.quia ſicut deus cognoſcit nos in ſeipᷣo ⁊ om̃ia alia:

ita ⁊ nos in gloꝛia ꝓpꝛehendimꝰnos ⁊ omnia alia ĩ x̃o

⁊ ita ſimul omnia. Et hoc modo aĩa rpᷣi ꝑ graʒ vnionis
⁊2 ↄpꝛehẽſionis ſimul nouit oĩa nõ ſucceſſiue. Scoᷣm vo
ſciam integꝛe nature ⁊ ſciam exꝑientie: nõ ſpeculabatur
oĩa ſimul.ſ̊ erat decurſus ab vno noto ad aliud notum.
nõ tñ a noto ad ignotũ.ſ̊ a noto ᷣm hũc modũ:ĩ ignoto
Fm aliũ modũ.Fᷣm ꝙ dicit phs.Quia ſciẽtes ꝓpt quid:
neſciũt ipᷣm qꝛ.cũ igit᷑ poſtea ipᷣm qꝛ ↄgnoſcãt:nõ mouẽt᷑
a cognito in nõ cognitũ.ſᷣ a cognito ſic in incognitũ ſᷣm
aliũ modũ.⁊ ſm hoc ptʒ rñſio ad obiecta. Coͤſequẽteꝛ

querit᷑.vtꝝ cognitõ ꝑ ex ꝑientiã mãſit in aĩa xpᷣi ptꝰſeꝑa

tionẽ.qꝛ videt᷑ ꝙ hmõi ſcia bona eſt.ſed nullũ bonum ei
defuit. ergo iſta ſcia ꝑmãſit.¶ Cõtra.Iſta ſcia fit ꝑ paſ⸗
ſionem ſenſus.ſ̊ nulla paſſio ꝑmanſit:nec ſenſus paſſio
ergo nec iſta ſcia ꝑmãſit.4 Rñ.in cognitõne erꝑientie
im ꝑfectio eſt. Ratõne eius imꝑfectionis nõ põt remanẽ
in beatificata aĩa ſᷣm ꝑtem ſenſibilem: ⁊ ideo qꝛ in ꝑte ẽ
non remanet.ſᷣm qð dicit᷑.j.coꝛin.xiij.Cum venerit qð
ꝑfectum eſt euacuabit᷑ qdð ex ꝑte eſt.

Membꝛũ ſerxtũ

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ xpᷣc acceperit ali⸗

quam ſciam ab angelis. Ad qð ſic Dyo.

in hierarchia angelica. Per angelos vide
mus eum ſub paternis legibus oꝛdinatũ.
Sed ſuperioꝛ oꝛdo inferioꝛem illuminat:⁊ ſic deinceps
relinquitur ergo ꝙ ſupꝛemus oꝛdo ad minus erat illu⸗
min atiuus anime xpᷣi.¶ Cõtra.ad He bꝛe.j. Minuiſti
eum paulominus ab angelis.glo.hoc eſt ratõne paſſio⸗
nis non potentie.ergo nec ratione ſciẽtie minoꝛ erat an⸗
geli s. Item glo/ ibidem natura mentis bumane quaʒ

W

YX.

aſſumpfſit xp̃e ſolus maioꝛ eſt deus.ergo nõ eſt mioꝛ an⸗
gelis.ergo nunq; habuit illuminatõnem ab eis. Oð
ↄcedendum eſt.Ad illud ergo qð dicit Dyoni.dicendũ
ꝙ nõ intelligit ip̃e ꝙ ſubdatur angelis qᷓtum ad ſcienti
am:ſed q; ꝑ angelicum officium incarnationis miſteriũ
diſpenſatum eſt. VUnde dicit. Aideo quia diuinum hũa
nitatis miſterium angeli docuerunt. ſicut diuiniſſimus
Babꝛiel zachariam docuit ⁊ Mariam.Alius angelo⸗
rum Joſeph erudiebat.Et ipᷣe ihᷣs ſuꝑceleſtium eſſentia
rum ſuꝑeſſentialis eẽntia ſubdit᷑ patris 2 dei ꝑ angelos
diſpoſitõnibo.ꝑ ipᷣos nũciat᷑ ad ioſeph ihᷣu ad egiptum
receſſio.⁊ rurſus ad iudeam reditio.

Membrũſeptimũ

Onſequẽter queritur.vtꝝ ſcientia anime
xpᷣi fuerit equalis ſcientie dei. Ad qð ſic
obijcituꝛ.Quãtias ſcientie attenditur ſᷣm
quantitatem ſcibilium. Si ergo equalia
ſunt ſcibilia anime yp̃i ſcibilibus ſcientie dei:eq̃lis erũt

ſcientie. ¶ Item Dug.de ſan. vict. Anima xp̃i eque ſapi
ens eſt vt deus. Contra.ſcientia dei eſt ſua eſſentia:2⁊

ↄpꝛehendit ſuam eſſentiam ⁊ ſuam potentiam ⁊ virtutẽ
Cum ergo eſſentia potentia ⁊ virtus ſint infinita.etiam

ſcientia dei infinita.Cum ergo ſcientia anime xp̃i ſit fi⸗

nita quia creata:impoſſibile eſt equari.¶ Item Hugo.
de ſancto vict. Vnum ſcio ⁊ indubitanter affirmo.quia
aut alia ſcientia pꝛeter diuinam in anima yxp̃i non fuit.
aut ſi alia fuit:ei equalis non fuit.q¶ Item pſal. Aldira

bilis facta eſt ſcientia tua ex me: confoꝛtata eſt ⁊ nõ po⸗
tero ad eam. glo. DHomo vnitus diuine nature non po⸗
teſt ei equari in ſcientia. Reſpon.eſt conſiderare diui

naʒ eſſentiam. Fᷣm ꝙ dicitur reſpectu ſui.⁊ ſᷣm ꝙ dicituꝛ
reſpectu creatoꝛis. Scõm ꝙ dicitur reſpectu ſui eſt ſciẽ⸗
tia eſſentie ⁊ virtutis infinite.⁊ ſᷣm bunc modum nihil ẽ
ei eq̃bile. Scðm ðᷣo ꝙ dicitur reſpectu creaturarum:cõ
ſideratur diuina ſcientia in triplici reſpectu. Pꝛimꝰ re⸗
ſpectus eſt ad id quod ſcitur. Secundus ad mediuʒz per
qð ſcitur. Tercius eſt ad modum quo ſcitur. Et ad hoc

ꝙ dicatur aliquid equale ſcientie dei:opoꝛtet ꝙ equetur

Em hec tria.quod nõ eſi poſſibile creature aliquo modo
Dicendum ergo ꝙ ↄꝑatione habita ſcientie anime r¶p̃i

ad diuinam ſcientiam m illud qð ſcitur:eſt dicere ani⸗
mam vxp̃i eque ſcire ſicut deus.quia ſcit omnia que deꝰ.

Com ꝑatione vo habita qᷓtum ad medium ꝑ qð ſcitur.

vel qtum ad modum quo ſcitur:nõ erit dicere equalita⸗

tem.quia deus ſcit omma ꝑ ſeipᷣm ſieut cauſam omniũ:

anima vo yp̃i nõ ꝑ ſeip̃am cauſam.imo ꝑ cauſam deum

Ecce inequ alitas qtum ad medium. Pꝛeterea clarius
⁊ luculentius eſt cognitio dei qᷓ; cognitio anime xp̃ᷣi ð re
bus omnibus. quia ipᷣe deus omnes res videt vt in ſe.
Anima vo xp̃i non vt in ſe:ſed vt in deo. Ex quo ptʒ in⸗
equalitas qtum ad modum. Ex quo relinquituꝛ ſimpli
citer inequalitas ⁊ inequalis.

Nueſtio. xuij. de poten/
Oſt inquiſitionem

tia dei.

de gra ⁊ ſcĩa xpᷣi.eſt ingꝗrẽdũ de potẽtia
xpᷣi.⁊ qrunt᷑ duo. Pꝛimũ an generalit᷑
fuerit ĩ xpᷣo potẽtia non peccãdi.Scðo
vtꝝ in ipᷣo ſᷣm ꝙ hõ fuerit om̃ipotẽtia.

Membꝛum primũ

DDpmũ obicit᷑ ſic.anſeł.Quõ dicemꝰ eum

nõ potuiſſe mẽtiri:qð ſemꝑ ẽ pctm. cũ di⸗
cat iudeis de patre. Si dixero.quia non

ſcio euʒ ero ſimilis vobis mendax. Et in⸗

ter hec verba dicat non ſcio eum. Ergo ipſe potuit eſſe
mendax ·ergo potuit peccare. IJIttem idem anſeł.Quis

szz
õ

eum dicat has tres dictiones nõ potuiſſe proferre ſine
alijs verbis:vt diceret nõ ſcio eũ.qð ſi faceret vt ipᷣe ait
eſſet mendax.cũ eꝛgo hic potuit:peccare potuit.¶ IStem
ſi xpᷣe nõ poteſt peccare.ergo de neceſſitate ↄſeruat iuſti
ciam:ergo nõ eſi laudãdus de iuſticia.Cum eꝛgo ſit lau
dandno: relinquit᷑ ꝙ poteſt peccare.¶ Item potẽtia pee
candi ip̃is ſanctis cooꝑat᷑ ad meritũ ⁊ pᷣmiuʒ ſicut dicit᷑
Ecẽi.xxxj.Potuit tranſgredi ⁊ nõ eſi tranſgreſſus:facẽ
ma.⁊ nõ fecit. Relinquit᷑ ergo ſi auferat᷑ a rpᷣo potentia
peccãdi: ꝙ minuat᷑ de pꝛemio ⁊ merito eius. Rñ.ad

pꝛimũ ſm anſeł.in li.Cur deꝰ homo. Dis poteſias ſegẽ
voluntatẽ. Cum em̃ dicit᷑ ꝙ poſſum loqui vel ambulare

ſubaudit᷑ ſi volo.Si em̃ nõ intelligit᷑ voluntas:nõ ẽ po⸗
teſtas ſed neceſſitas.nam cum dico quia volens poſſum

trabi aut vinci.nõ eſt hec mea poteſtas:ſed neceſſitas ?

poteſtas alterius.nõ eſt em aliud poſſum trabi aut vin⸗
ci:qᷓ alius me trabere aut vincere poteſt. Ppoſſumꝰ ita:
qʒ dicere de xpᷣo.quia cũ dicitur potuit mentiri.ſubaudi
tur ſi vellet.qm̃ nolens nõ potuit mentiri.Cum ergo nõ
potuerit velle mentiri: nõ minus dici poteſt nequiuiſſe
mentiri.4! Ad aliud dicenduzʒ. ꝙ ẽ neceſſitas coactõnis
⁊ ꝓhibitionis.Et cum aliqð bonum ſit ex hmõi neceſſi
tate nõ tebetur laus:quia iſta tollit voluntatẽ.Et eſt ne

ceſſitas imutabilitatis. 1 iſta nõ tollit voluntatem: nec

laudem. ſed ponit ĩmutabilitatem voluntatis in bono.

boc modo teus dicitur ex neceſſitate eſſe bonus.⁊ ſer⸗

uare iuſticiam. ita etiam xpᷣc.non tamen pꝛimo mõ fᷣm
qð neceſſitas dicitur ꝓhibitionis vel coactionis.ElInde
anſeł.ĩpꝛopꝛie dicitur neceſſitas vbi non eſt coactio nec

ꝓhibitio.Quapꝛopter quia deus ꝑfecte habet a ſe quic

quid habet:maxime laudandꝰ eſt de bonis que habet⁊
ſeruat ea nulla neceſſitate.ſed ꝓꝛia ⁊ eterna ĩmutabili⸗
tate.ſᷣm hoc ergo patz ꝙ neceſſitas ĩmutabilitatis dicit
ꝓpꝛie neceſſitas.nõ tñ tollit laudẽ.¶ Ad aliud dicendũ.
ꝙ potẽtia peccãdi inꝗtum hmõi loquẽdo foꝛmaliter nõ
cooꝑat᷑ ad pᷣmiũ nec etiã ad merituʒ.ᷣ inqtum potentia
peccãdi eadẽ eſt:que ẽ potẽtia benefaciẽdi:potẽtia peccã

di dicit᷑ cooꝑari ad meritũ nõ inĩtuʒ ẽ peccãdi:ſᷣ inq̃tũ

potẽtia foꝛmaliter loquẽdo. Ad pᷣmiũ vo materialit᷑ ſo⸗
lum dicit᷑ potẽtia peccãdi cooꝑari.qꝛ materia glie erit
ꝙ babuit potẽtiã peccàdi.⁊ tñ nõ vſus ẽ ea ad pcẽm. Ex
quo maniteſtũ eſt. ꝙ nõ dicit᷑ ſimpłꝛ potẽtia peccãdi co⸗
oꝑari ad meritũ vel pᷣmiuzʒ:ſ̊ ſᷣm quio. Simplꝛ cooꝑat᷑
ad meritũ potẽtia libertatis arbitrij:ſᷣm ꝙ ẽ ad faciẽdũ
vel nõ faciẽdũ ſeu faciẽdi ⁊ nõ faciẽdi.nõ ſᷣm ꝙ eſt peccã
di ⁊ nõ peccandi. hoc ergo poneret᷑ in xpᷣo que ſimplici⸗
ter eſt potentia merendi.

Membrum ſecũdũ

Onſequẽter q̃rit᷑.vtꝝ in rpᷣo fuerit om̃ipo

tentia. Ad qð ſic Joh.iij.ſQõ eſt ei datus
ſpũs ad mẽſurã.ꝗ̊ data ẽ ei gr̃a nõ mẽſura
ta.ergo cũ gra ſit ad cognoſcẽdũ ⁊ ad ope
randũ. ꝗᷓ ei data ẽ gra ſine mẽſura ad cognoſcendũ ⁊ ad
oꝑandũ.ergo ſicut ꝑ gratiã ĩmenſaʒ ſiue nõ mẽſuratam
cognoſcẽdi habeat ſciẽtiam omniũ:ita ꝑ gratiã oꝑandi

imen ſaʒ poterit oꝑari omnia.4! Item rationalis aia eſt

imago trinitatis ꝑ naturã. ſed imago trinitatis atten⸗
ditur ᷓtum ad potentiã ſcientiã ⁊ voluntatẽ. ergo ſicut
per naturã aĩa eſt capax diuine ſciẽtie:ita ⁊ potẽtie. ſi

cut aĩa xp̃ᷣi naturali potẽtia potuit caꝑe oẽm ſciẽtiaʒ ita

om̃ipotentiã.Sed datũ eſt illi aie ꝑ gram eſſe illud cuiꝰ
erat capax ꝑ naturã:ꝗ̊ᷓ ei data ẽ om̃ipotẽtia.q Item cuzʒz
ſint tria:potẽtia ſciẽtia ⁊ volũtas.potẽtia nõ ponit ſciẽ⸗
tiam:nec ſciẽtia volũtatẽ.h̊ ecõuerſo ſcientia ponit potẽ
tiam:⁊ volũtas ſciẽtiã.ita ꝙ ↄſequit᷑ neceſſario.ſi volun
tas ẽ:ſciẽtia ẽ.⁊ ſi ſciẽtia ẽ:potẽtia ẽ.nõ em̃ ẽ ſcientia niſi
a potẽtia ſciẽdi. Ex hoc &̊ relinquit᷑ ꝙ natura q̃ ẽ capax
volũtatis:ẽ caparx ſciẽtie.⁊ que ẽ capax ſciẽtie dei:⁊ potẽ

2

tie dei erit capax ·il Itẽ oĩs ſciẽtia pꝛactica alicuiꝰ bonn

oꝑio ẽ cauſa effectiua vel erẽplaris illiꝰoꝑis.cũ q ſcien⸗
tia omniũ ↄpꝛehẽdat ſpeculatiuã ⁊ pꝛacticã ſciẽtiã oĩm
⁊ in rxpᷣo ſit om̃iſcia:erit ĩ io ᷣm aĩam ſcĩa pꝛactica oĩm
ergo erit cauſa effectiua vel exẽplaris oĩim. Si ꝭ̊ hmõi
ſcientiã ſequit᷑ potẽtia actiua:erit in aĩa xpᷣi poteſias fa⸗
ciendi oĩa.¶! Itẽ artifex materialis nõ ſolũmõ ↄfert alij
ſcientiã ſpeculatiuã ſui oꝑis.ſed etiã actiuã.̊ cum arti⸗
fex ſummꝰ ↄtulerit xpᷣo homini om̃iſciam: relinquit᷑ q
nõ ſolũ dedit ei ſcientiã ſpeculatiuã:ſed etiã actiuã oĩm.
ergo ⁊ ꝑ ↄſequens om̃ipotentiã. Fruſtra em̃ eſſet actiua
potentia niſi eſſet potentia ad actũ.4¶ Item ſi diceretur
ꝙ; nõ poteſt dari omipotẽtia creature ꝓpter hoc.quia eſt
infinita:ergo ſilꝛ nec ſcientia:cum ipᷣa ſit infinita ⁊ ma⸗
ioris extenſionis qᷓ; potentia dei. Ad quecũq; em̃ ſe extẽ
dit potentia:⁊ ſcientia.ſed nõ ↄuertit᷑:quia ſciẽtia ſe ex⸗
tendit ad bona ⁊ mala entia ⁊ nõ entia.potentia vᷣo nõ
ſe extendit ad mala.magis igitur erit capax potẽtie.cũ
ſit minoꝛis extenſionis creatura qᷓ; ſcientie. Contra.
Omnis potentia cuiꝰ eſt ſuſceptibilis creatura ↄſequit᷑
eſſentiam creature. Si ergo potentia faciendi vel crean/
di omnia nullo modo ↄſequit᷑ eſſentiaʒ alicuiꝰcreature
ſed añcedit omnẽ creaturã.ergo potentie faciendi vł cre
andi oĩa:nõ erit ſuſceptibilis aliqua creatura.ergo nec
rpᷣi anima.¶ Item nihil põt eſſe ſuip̃ius pꝛincipiũ.cuʒ
ergo om̃ipotentia ſit anime xpᷣi ⁊ omniũ pꝛincipiũ:eꝛgo
nec anima xp̃i nec aliquid om niũ põt habere om̃ipoten
tiam. 4 Item nulla potentia entis creati tranſcẽdit ens
cũ ergo potẽtia creandi tranſcẽdat ens.quia eſt oꝑatiua
& nõ ente ſimpliciter ens.⁊ de nihilo aliquid:ergo nul⸗
la potentia entis creati põt eſſe potẽtie creandi.eꝛgo nec
ꝑoↄſequens om̃ipotentia.ergo anima xpᷣi nõ habuit nec
habeꝛe potuit om̃ipotẽtiãõã. Rñ.ↄcedendũ eſt q; aĩa xp̃i
nõ habet nec habuit om̃ipotẽtiã ſicut om̃iſciam: niſi eo
modo quo dicit᷑ habuiſſe diuinitatẽ cuiꝰeſt om̃ipotẽtia.
nõ tamẽ dicit᷑ habuiſſe om̃ipotentiã vt ex ſe poſſet faceꝛe
oĩa.ſicut ex alia ꝑte habet om̃iſciaʒ.qꝛ ex ſe põt ſcire oĩa
4l Ad pꝛimũ aũt dicendũ ꝙ data ẽ ei gra ſine menſura:
ſed ad cognoſcendũ ⁊ oꝑandũ ᷣm poſſibilitatem nature
cognoſcentis ⁊ oꝑantis data eſt gra ſine menſura ad co
gnolcibilia creature ⁊ ad omnia oꝑabilia creature. ta⸗
inen oĩa ſimpliciter cognoſcibilia ſunt creature ratõna⸗
li.nõ tamen oĩa oꝑabilia.ꝓpterea nõ ſequit᷑ ꝙ ſicut per
gram habuit om̃iſciam ꝙ om̃ipotentiã. 4¶. Ad aliud di⸗‚⸗
cendũ ꝙ om̃iſcia nõ ponit cauſalitatẽ vt pꝛincipiũ reruʒ
ſed ſolũmõ ponit ſimilitudinẽ ad res oẽs:⁊ ideo cuʒ aia
ſicut dicit augu.ad ſimilitudineʒ totius ſapientic facta
ſit:eſt omniũ ſimilitudo in potentia ꝑ intellectũ.ſcia aũt
nihil aliud eſt qᷓᷓ ſilłatio intellectꝰ ad rem. Erit igit᷑ aĩa
ꝑ naturã capax omiſcie.Om̃ipotẽtia vᷣo ponit cauſalita
tem ⁊ pꝛincipiũ rerum omniũ qð nullo mõ põt ↄueniꝛe
habenti pꝛincipiũ ſiue ei qdð eſt de pꝛincipio.talis aũt eſt
oĩs creatura ⁊ ratõnalis anima.ex quo euidens ẽ ꝙ nul
lo mõ ẽ capax om̃ipotẽtie.q Ad aliud dicendũ.ꝙ poten
tia dicit᷑ dupliciter. Ano mõ potẽtia dicit᷑ reſpectu actꝰ
interioꝛis ſᷣm ꝙ dicit᷑ potẽtia cognoſcẽdi: vł volẽdi.alio
mõ dicit᷑ potẽtia reſpectu actꝰ exterioꝛis ſᷣm ꝙ dicit᷑ po⸗
tentia oꝑandi.Pꝛimo mõ dicta potẽtia ↄſeꝗt᷑ ad ſciam.
Scðdo vᷣo mõ nõ.ſequit᷑ em̃ ſi ſcia ẽ: potẽtia cognoſcẽdi ẽ
ſed nõ ſequit᷑.ſi ſcia eſt:potẽtia oꝑandi eſt.illo ̊ mõ quo
potentia ſequit᷑ ad ſciam eſt potẽtia ad oĩa: ſicut? ſcĩa.
ſed hec nõ eſt potẽtia oꝑandi.ſed potẽtia cognoſcẽdi oĩa
4 Ad aliud dicẽdũ. ꝙ ſciẽtia pꝛactica duobo modis ha⸗
betur. Habet᷑ em̃ ſcĩa pꝛactica pꝛactice:⁊ ha beĩ᷑ ſcia pꝛa
ctica ſpeculatiue.pꝛactice cũ refert᷑ ad opus ſeu ad exe⸗
cutionem operis.ſpeculatiue vᷣo cum non refert᷑ ad exe⸗
cutionem operis.ſed ad ↄtẽplationẽ operis.ſᷣm hoc er⸗
go dicendũ.ꝙ anima xp̃ᷣi habuit ſcientiam pꝛacticã om⸗
nium ſpeculatiue non pꝛactice. et ita ſcientia omnium
pꝛactica que fuit in deo pꝛactice.ſ.ad executionẽ operis
fuit in anima xp̃i ſpeculatiue.ſcʒ ad contemplationem

ſe
1⸗
1n.
i

NMueſtio

oꝑis. Et boc mõ ſũmus artifex omniũ dedit ſcĩam pra⸗
cticam omniũ xpᷣo bomini. Ad ſciam aũt dictã boc mõ
nõ ſequit᷑ om̃ipotẽtia ſed ad ſciam pꝛacticam alio mõ di
ctam. 4 Ad aliud dicendũ.ꝙ quicqd eſt creature eſt fini
tum actu. Lamẽ ratõnalis aĩa qtum ad potentiaʒ vno
mõ eſi infinita:alio mõ finita. Infinita em eſt ꝙtum ad
potentiã cognoſcẽdi.iſ 2õ em̃ determinat᷑ ad aliq cogno⸗
ſcibilia.quin adhuc poſſit in plura ſi eẽnt.⁊ ideo qutũ
eſt ſe eſt infinita potẽtia.quãtũ vo ad potentia oꝑan⸗
di:aĩa ratõnalis eſt finita:qꝛ determinat᷑ ad finita oꝑa⸗
bilia.qꝛ ita dat᷑ ꝙ ad tot ⁊ nõ ad plura. Ex quo patʒ ꝙ;
nõ eſt ſilis ratio ex ꝑte capacitatis ſcientie dei: ⁊ poten
tie.qꝛ potentian cognoſcẽdi que quodaʒ modo infinita ẽ:
quodã modo eſt capax ipᷣius ſcientie inſinite.ex alia ꝑte
potentia oꝑandi que finita eſt nõ eſt capax potentie infi
nite cei. ¶ YItem ſi querat᷑ pter quid creature nõ poteſt
ↄferri potentia creandi.ſicut generato potentia generã⸗
di. Beneratꝰem̃ homo babuit potentiã geneꝛandi homi
nem. ergo eadẽ ratõne videt᷑ ꝙ creatũ poſſit habẽ poten
tiam creandi. Rñdendum eſi ꝙ hoc eſt.qꝛ oĩs creatura
agit de ſupoſitõne materie.Non em̃ põt eſſe tota cauſa

ſui oꝑis.ſicut pᷣma potẽtia dei.qꝛ ergo potẽtia creandi ẽ
in nõ ſubiectã materiã. inde eſt ꝙ creatura nõ eſt ſuſce⸗

ptibilis potẽtie creandi.i SItẽ ſi querat᷑ vtꝝ aia xp̃ᷣi ha⸗
buit omniũ voluntatẽ ſicut ſcientiam:quod videt᷑.qꝛ ha⸗
buit voluntatẽ omnis boni. vnũquodq; aũt inqtuʒ eſt:
bonũ eſt. ergo ha buit voluntatẽ omniũ.⸗! Cõtra.volun
tas dicit᷑ ad opus. Vnde nihil eſt dictũ:volo domũ.ſ̊ vo

lo facere domũ: ⁊ ita videt᷑ ꝙ ſicut potẽtia eſt actꝰ:ita ⁊¶ʒ
2 P

voluntas.ꝗ̊ ſicut nõ habuit omniũ potentiã.ita nec om⸗
nium volũtatẽ. Rñ.volũtas ⁊ ↄſenſus dicunt᷑ dupli⸗
citer.Eſt em̃ voluntas aꝓpetitus rei vt ſit:vel rei vt fiat.
pꝛimo modo eſt volũtas omniũ.ſcðᷣo modo nõ.pᷣmo mõ
voluntas dicit᷑ reſpectu exiſtentie boni.ſcdðo modo dicit᷑
reſpectu operationis boni.

Nueſtio. xv. de volütate
Radincoſequenti

querendũ eſt de volũtate:⁊ oꝛatõe ⁊ me
rito ſaluatoꝛis. loluntas in actu coꝛ⸗
dis eſt.oꝛatõ in actu coꝛdis ⁊ oꝛis.meꝛi
tum in actu coꝛdis ⁊ oris ⁊ oꝑis. Pꝛi⸗
mo querit᷑ de voluntate xpᷣi ̃m ꝙ homo.Secũdo de oꝛa
tione.Tercio de merito.⁊ hoc queſtione ſequenti.

Membꝛũ prunũ

E voluntate chꝛiſti queruntur duo. Pꝛi⸗
mo queritur. an in chꝛiſto fuerint diuerſe
voluntates. Secundo an in chꝛiſto fuerũt
contrarie voluntates.

Articułꝰ prumꝰ

D pmũ obijciẽ᷑ ſic.math.xxvj. Pater ſi poſſi
bile ẽ trãſeat a me calix iſte.verũtñ nõ qð ego
volo: 5ſ̃ qð tu vis.Ex h̊ oñdit mgr ĩ x-p̃o diueꝛ
ſas fuiſſe volũtates.xvij.di.iij.li.ſentẽ.dicẽs. Quo ciꝛca
ambigẽdũ ñ ẽ diuerſitas ĩ xpᷣo fuiſſe volũtates iuxta du
as naturas.ſ.diuinã ⁊ hũanã volũtatẽ.Et hũana volũ
tas ouplex ẽ.affectꝰrõnis:⁊ affectꝰſenſualitatis.⁊ volũ⸗
tate diuĩa ⁊ rõnis volebat:ł volũtate ſenſualitatis refu
giebat. 4¶ Itẽ ibidẽ.ꝗ boĩs naturã ſuſcepit:q̃ ſũt homis
ſubire debuit.Si g hoĩs ẽ duplex affeciꝰrõnis ⁊ ſenſua⸗
litatis:̊ꝛ ĩ xp̃o debuit eẽ geminꝰaffectꝰ vel duplex volũ
tas rõnis q̃ vellet moꝛi:⁊ ſenſualitatis q̃ nollet.¶¶ Item
ꝙ duplex ſit affectꝰ boĩs oñdit᷑ Joh.xxj.vbi dẽ petro cũ
ſenueris extẽdes manꝰtuas ⁊ aliꝰte cinget: ⁊ ducet te qͥ
tu nõ vis.Et exẽplo pauli dicẽtis. Cupio diſſolui⸗ eſſe
cũ xpᷣo.j.ad phi.ꝗpt qð dic ang ꝙ paulꝰmẽtig affectus

.XV.

ratõe cupit diſſolui ⁊ eẽ cũ xp̃o.ſenſu aũt carnis refugit

ex bis arguit᷑ diueꝛſas volũtates eẽ ĩ xpᷣo vel fuiſſe. Cõ
tra.ſi xpᷣc volebat moꝛi volũtate rõnis.⁊ volũtate ſenſu
alitatis nolebat: caro ĩ ro ↄcupiſcebat aduerſus ſpm̃
ecõuerſo.ſᷣm ꝙ dꝛ ad Gakł.v.ſᷣ h ẽ falſuʒ.Qõ gᷓ fueꝛũt
in eo diuerſe volũtates. Rñ.aug.nõnullũ ẽ viciũ cuʒ
caro ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃.⁊x ſeꝗt᷑.talis em rixa taliſq;
ↄcertatio ĩ aĩa xpᷣi nullatenꝰeẽ potuit:qꝛ carnalis ↄcupi
ſcentia ibi eſſe nequiuit.dei etiã voluntas fuit vel erat
ratõni placebat vt ſᷣm carnẽ nollet quatenꝰveritas hũa
nitatis in eo ꝓbaret᷑: ſic ̊ ptʒ rñſio ꝙ diuerſe fuerũt vo
luntates:nec tñ fuit rebeilio carnis ad ſpiritũ.

Articuꝰ ſecũdꝰ

Onſequẽter q̃rit᷑.an in xpᷣo fueꝛint volũtates
ↄtrarie.Ad qð ſic augu.ſuꝑ geñ. Omne aiĩal
fuit in archanoe.qꝛ omnes motꝰfuerũt paca
ti in xpᷣo.ꝗ in eo nõ erat ↄtraria voluntas ſenſualitatis
volũtati ratõis.¶ Itẽ motꝰſenſualitatis in rpᷣo aut erat
oꝛdinatꝰſub volũtate:aut nõ.ↄſtans eſt ꝙ nõ inoꝛdinatꝰ
relinquit᷑ ergo ꝙ oꝛdinatus.ergo erat ſub voluntate ra⸗
tionis.⁊ ſᷣm volũtatẽ ratõis. Cõtra.Cõtrarie volun
tates ſunt que ſunt ↄtrarioꝝ. Sicut dicit augu. in li.de
trinitate.ꝙ ſᷣm ſpecies volitoꝝ diſtinguũt᷑ ſpecies volũ
tatũ.Cũ ergo volũtas ſenſualitatis ⁊ ratõis in xpᷣo fue⸗
runt ↄtrarioꝝ:qꝛ vna erat volũtas viuẽdi: altera moꝛiẽ
di. ergo fuerũt volũtates ↄtrarie.4¶ Item ex ꝑte carnis
erat ↄcupiſcẽtia viuendi:ex ꝑte ſpũs ↄcupiſcẽtia moꝛien
di. ̊ in xpᷣo caro ↄcupiſcebat aduerſus ſpm̃.(¶ Itẽ bieꝛo.
dicit.ꝙ volũtas hũana ꝓꝑt fragilitatẽ carnis recuſabat
paſſionẽ:ſ̊ volũtas diuina ꝓmpta erat ꝑficere diſpenſa
tionẽ. Scðm hoc ꝭ̊ obijcit᷑.cũ teneret᷑ xpᷣc volũtatẽ hu⸗
manã ↄfoꝛmare volũtati diuine.⁊ ſciẽter volebat ↄtra⸗
rium.ſ.nõ moꝛi:ꝗ̊ peccauit. in xpᷣo fuit inoꝛdinata vo⸗
luntas.4 Item aut volũtas humana dicit᷑ a hieꝛo. vo⸗
luntas ratõnis:aut ſenſualitatis. Si volũtas ratõnis:
ergo voluntas ratõnis nõ erat ↄfoꝛmis volũtati diuine.
ergo peccauit.Si voluntas ſenſualitatis.aut ergo mo⸗
tus ille voluntatis erat oꝛdinatus:aut inoꝛdinatꝰ.ſi in⸗
oꝛdinatus: ergo nõ aꝓꝛcbabat᷑ a ratõe.ſi oꝛdinatus:&
aꝓpꝛoba bat᷑ a ratõe.ergo ratõ nolebat idẽ ſenſualitati ⁊
redit idem qð pꝛiꝰꝙ peccauit.q IJtem omnis motꝰvolũ
tariꝰↄtra diuinã volũtatẽ eſt illicitꝰ.ergo cũ motꝰqͥ vole

bat nõ moꝛi ſit ↄotrariꝰdiuine volũtati que erat ad moꝛi

ergo illicitꝰ* Rñ.pᷣnotandũ ẽ ꝙ vpᷣe dicit᷑ habuiſſe di⸗

uerſas volũtates quatuoꝛ modis.pꝛuno mõ iuxta duas

naturas diuinã ⁊ hũanã dicunt᷑ in xpᷣo diuerſe volunta
tes:diuina.ſ.voluntas ⁊ hũana.Scðo mõ ſᷣm bumanã
naturãa dicunt᷑ in xpᷣo diuerſe voluntates.ſ.ratõis ⁊ vo
luntas ſenſualitatis. Tercio mõ dicunt᷑ in xpᷣo diuerſe
voluntates ſᷣm ratõeʒ.qꝛ ratõ habet quandà voluntatẽ
vt natura ẽ vnibilis coꝛꝑi:⁊ habet volũtatẽ vt ratõ eſt ꝑ
oĩa ↄfoꝛmis diuinitati. Et ſᷣm hoc dicerent᷑ diuerſe vo⸗
luntates in xpᷣo: volũtas naturalis ⁊ volũtas rationis.
NQuarto modo dicunt᷑ dinerſe voluntates in vxpᷣo ratõe
ſui:⁊ ratõne mẽbꝛoꝝ.⸗ Ricendũ ergo ꝙ in vpᷣo fuerunt
diuerſe voluntates: vt quedã dicatur velle in ꝑſona ſua
quedã vo in ꝑſona membꝛoꝝ.Dicendum ergo ꝙ in xpᷣo
fuerunt diuerſe voluntates:ſed non contrarie.nec volũ⸗
tas ſenſualitatis contraria voluntati ratõnis:nec volũ
tas hũana ↄtraria diuine volũtati:nec volũ tas natura
lis ↄtraria volũtati ratõis. nec volũtas ratõe ꝑſone ſue
ↄtraria voluntati.ratõne membꝛoꝝ.qᷓ;uis quidã diſtin
guant ꝙ ẽ ↄtrarietas nature duplex.nat᷑alis ⁊ moꝛalis
Cõtrarietas moꝛalis ẽ que ẽ de ↄtrarijs in moꝛibo.Con
trarietas aũt in moꝛibo determĩat᷑ ſᷣm ratõeʒ boni ⁊ ma
li.qꝛ ergo ĩ xpᷣo vtrũqʒ erat bonũ.ſ.viuere ⁊ moꝛi.volun
tas ſenſualitatis 1 ratõnis nõ fuerunt ↄtrarioꝝ in mo⸗
ribus:cum vtrũq; ſit bonũ.Cõtrarietas ðo natalis ẽ il⸗
la que ẽ de ↄtrarijs i natura.Cõtraria aũt ĩ natura attẽ⸗

dunt᷑ m pↄtrarias diſpoſitões in natura. Vnde ſᷣm hoc
viuere ⁊ moꝛi ſunt cõtraria:⁊ voluntas ſenſualitatis ⁊
rationis m hoc fuerunt ↄtrarioꝝ.⁊ ſᷣm hoc voluntates
ↄtrarie. Mon tamen er hoc ſequit᷑ ꝙ inoꝛdinatio fuit in
xp̃o.quia oꝛdinatio ⁊ inoꝛdinatio attendũt᷑ ſ̃ᷣm ratõneʒ
moꝛalem.i.m rationem boni ⁊ mali. Sed dicendũ ẽ
rectius ſm Joh.dama. E vxpᷣc habuit diuerſas volũta

tes:ſed nõ contrarias.Contraria em̃ nata ſunt fieri cix

ca idem.quia ergo nõ erat circa idem voluntas moꝛien⸗
di ⁊ viuendi.nec ſᷣm idem in xpᷣo:quia vnũ eſt circa ſen⸗
ſualitatem.aliud circa ratõeʒ:nõ erit ↄtrarietas volun⸗
