rõ Tullius in fine rethoꝛice dicit ꝙ ius natuꝛale eſt qð
nõ opinio genuit.ſed quedam innata vis inſeꝛuit. vt re
ligionẽ. pietatem ⁊c. Et dicit ꝙ religio eſt que ſuꝑioꝛis
cuiuſdam nature. quam diuinã vocant cultũ ceremoni
amq; afferunt. Religio ergo conſiſtit in cultu diuine
nature.ſi ergo religio ẽ ꝑs iuris naturalis.ergo ius na
turale oꝛdinat ad cæum et ad cultũ ei?. Ad oppoſituz

Hugo de ſanc.vic.ĩ lege naturali tm̃ duo pᷣcepta fuerüt
ſcʒ quod tibi nõ vis fieri alij nõ facias. Lhob.iiij. et ꝗ⸗

cũq; vultis vt faciant vobis ⁊c̃.math.vij.ſed ꝑ hec pᷣce⸗

pta oꝛdinatur ſolum rõnalis creatura ad ꝓrximum et
nõ ad tdeum. ergo aut inſufficienter diuidit Hugo.aut
lex nõ oꝛdinat ad deum. Secunda ratio.ij. Ro.Cum

gentes ⁊c̃. Olo.Lex naturalis eſt iniuriam nemini in⸗
ferre.nec alienũ pᷣripere.a fraude ⁊ ꝑiurio abſtinere et
hmõi.et vt breuiter dicatur nolle alij facere quod nibi ñ
vis fieri.quod euãgelice cõcoꝛdat doctrine Math. vij.
ex quo patet.ꝙ pᷣcepta legis naturalis reducũt᷑ ad iſið

Quecũq; vultis vt faciãt vob hoĩes ⁊c̃. Si illud oꝛdi⸗

nat ad ꝓximũ et nõ ad deũ:patet ꝙ nõ habet lex natuꝛa
lis pᷣcepta oꝛdinãtia ad deum. Solutio.dðm ᷣm ꝙ ha⸗
betur.ij. Ro.Cum gentes ⁊c̃.ibi dicit glo. O. ex hoc ꝙ
homo ẽ ad ymoaginem et ſimilitudinẽ dei.habʒ legẽ qua
intelligit et ſibi conſcius eſt quid bonum et quid malũ.
In eo em̃ ꝙ boc eſt ad ymaginem.habet cognnitioneʒ

pꝛime veritatis que deus eſt.quia ſᷣm aug.ymago attẽ⸗

ditur in potentia cognoſcendi.Ex hoc vᷣo ꝙ eſt ad ſimi⸗
litudinẽ:ẽ in potẽtia et debito diligẽdi ſummã bonitatẽ
quia ſimilitudo attenditur in potẽtia diligẽdi. vt dicit
aug.⁊ ꝓpter hoc lege eſt ꝙ ꝑ ipᷣm oꝛdinet᷑ homo ad deũ
et ita ad ꝓximum. Ad pꝛimam rationem in cõtrariũ

dicendum.ꝙ in illis mandatis intelligitur oꝛdo homi⸗

nis ad deum. MQam ſicut in dilectione et mãdatis de di

lectione ꝓximi intelligitur dilectio ſui.quod patet cum

dicit. Non furtum facias ⁊c. iſtud reducitur ad iſtud
mandatum non facias alij ⁊c.⁊ iſtud ad iſtud. fac alij
quod tibi vis fieri.i.fſac alij bonũ quod tibi vis fieri bo⸗
num. hic enim intelligitur dilectio ſui.ſic ex ꝑte iſta eſt
reſoluere mandata legis naturalis ad dilectionẽ ſui.re
ſoluendo ipᷣm et in ipᷣa intelligitur. boc aũt quecũq; vul
tis reſoluitur ad dilectionẽ ſui.ſieut viſum eſt.⁊ ſic mã

datum de dilectione ſui eſt illud in quo fundãtur man⸗

data iuris naturalis.Sed in bhoc quod eſt diligere ſe ꝓ⸗
ut homo diligit ſe oꝛdinate et ad finem bonum: intelli⸗
gitur dilectio dei et dilectio ꝓximi. Si em̃ diligo meet
meum eẽ:diligo per naturam pꝛineipium mei eẽ et eon
ſeruatõis eius.hoc aũt eſt deus.et ſic in hoc naturalit᷑
fundatur dilectio dei.¶ Item vnũquodq; per naturam
diligit ſibi ſimile in ſpecie:quia natura appetit ſuum ſi⸗
mile. et ſic in hoc intelligitur dilectio ꝓximi. diligendo
em̃ me.diligo naturaliter meam ſpeciemet mihi ſimilẽ
in ſpecie. AHlio tamen modo dicitur dilectõ ſui fundamẽ
tum ciuitatis dyaboli.ſ. ꝓut non eſt oꝛdinata ad finem
cebitum. ſed ſic non loquimur bic de ipᷣa.et ſic pꝛecepta
nature inqᷓtuʒ nature ſunt.fũdantur ſupꝛa illud dilige
re ſe. et ſic patet quomodo oꝛdinant ad deum et ad pꝛo⸗
rimum.quia in dilectione ſui intelligitur dilectio ſui et
pꝛoximi.⁊ ex hoc ſequit᷑.ſac alij quod tibi vis fieri. Lex
aũt gratie eleuat naturam quia ponit omnium funda⸗
menta dilectionẽ dei. Et ſic patet reſponſio.

Conſequẽter que S. ij.

ritur.ſi in lege naturali eſt ꝙ per ipᷣm oꝛdinetur ratõna

lis creatura per fidem ad um. ſcʒ vtrum lex natura⸗
lis dictet fidem vnius dei.et redemptoꝛis et trinitatis

hmõi.ad quod ſic.in deutꝛo.dicituꝛ. Audi yſrahel.de
us tuus vnus eſt. hoc ẽ pꝛeceptum de fide vnius dxi. et
poſt ibi ſequitur aliud mandatum de dilectione dei.cu
dicit · Diliges dominum deum tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊c·

—

9.

—— — — —————

Kidne
diig
ügn
poſtn
aſinit
Nibe 6
dbri
nung
gon
in
nlniin,
nent er
nbii
diſ
vodt
tann
d⸗
t
Can
mei.
mitone
cgoati⸗
ſin ſini
bontti
ientdet
vad i
Cormi
ohen⸗
o d
er cun.
ikvo⸗
al
eribo⸗
a
WN
qzee
aſcen

tür win

igetſ⸗
n int
ligomt
lciete
noralt
oruren
ſunn ſ⸗
igenco
ſſimi
Ndam
finem
cepta
ddlige
aope
tioſtic
ien
funer

N
Fuon
rhnund
iittsss
.
i
id
on.⸗

Nueſtio

Si ergo ſᷣm mandatũ quodẽ de dilectione dei ẽ in lege
naturali. quia aũt lex et ratõ naturalis dictat cuilibet
boc. ergo et fides de vno deo ſimiliterẽ ſibi ſcripta Er
go eſt de lege naturali. ¶ Similiter oſtẽditur fides re
demptoꝛis ſiue redemptõnis noſtre ſit & lege naturali
Jo. iiij. da mihi bibere. Glo. Petit a natura potum ro⸗
tionis in qua cõditoꝛ et redemptoꝛ i. nueſtigatur. ſeo nõ
petit a natura niſi quod debet et poteſt natura. Cum er⸗
go petat ꝙ inueſtiget conditoꝛem et redemptoꝛem:ergo
nobis dictat fidem redemptoꝛis. Si dicatur ꝙ implici
te:et nõ ſpecialiter vel explicite.ſi ergo fides implicita
noſtre redemptõis eſt in lege naturali.quia lex natura⸗
lis dictat q; poſt lapſum hamana natura beat reꝑa⸗
ri. Si ergo bec fides implicita habeat omnia credenda
de noſtꝛa redemptione.ergo lex naturalis nobis dictat
omnia que ad redemptõem ꝑtinent. ergo nobis dictat
noſtrum redemptoꝛem ſeu illum ꝓ queʒ debet fieri redẽ
ptio.¶ Tercia ratio eſt quaſi cõfirmatio pᷣcedentis ra⸗
tionis.qm dicit bugo.Omnes qui futuram redemptõ⸗
nem crediderunt in quo fieret crediderunt.ergo in fide
redemptionis eſt implicitum.in quo fiat redemptio.ſʒ
lex naturalis dictat ꝙ redimendũ eſt genus bumanum
poſt lapſum:eꝛgo dictat in quo fiat redemptio.¶ Quaꝛ
ta ratio qua oſſienditur ꝙ ſides incarnationis ſeun hüa⸗
nitatis xpi ſit ibi:et ita modus redemptõnis implicite.
ſuppoſita hac ꝓpoſitõe.q ratõ naturalis animaduertit
ꝙ tota beatitudo rõnalis creature ſit in deo et nõ ĩ alio
ſeo beatitudo rõnalis creature conſiſtit in cõtem platõe
et delectatione bonitatis diuine. Creatura aũt rationa
lis duplicem habet cõtemplationem.ſ.intellectiuam et
ſenſitiuam. ergo ad hoc ꝙ tota in deo beatiſicetuꝛ:opoꝛ
tet ꝙ vtrãq; babeat delectationem in deo/ſed delectatõ⸗
nem nec contemplatõem ſenſitiuam poteſt habere ĩ deo
ĩtum ad diuinitatem.ſed ſolum qtum ad intellectiuã.
ergo ad hoc ꝙ totus homo beatificetur: opoꝛtet vt vnia
tur deus alicui creature ſenſibili.ita ꝙ ſit deus illa cre⸗
atura et ecõuerſo. Si ergo lex naturalis vł rationalis
ei dictat vtrãqʒ delectatoem et cõtemplatõem ꝓpter in⸗
tegram beatitudinem:ergo ex dictatõe naturalis ratõ⸗
nis ẽ fides diuinitatis et humanitatis.vel creature ſen
ſibilis ei vnite.vt beatificetur ſᷣm intellectum et ſenſum
OQuinta ratio.duplex eſt notio in anima. innata ⁊ ac
quiſita. Innata eſt ex hoc ꝙ anima eſt ad ymaginem et
imitationeʒ pꝛime veritatis.Acquiſita vo eſt experimẽ

to ⁊ ſenſu ⁊ diſciplina.ex eo.ſ.ꝙ anima noſcit hoc mo⸗/

do per rerum ſimilitudines. Veritas aũt acquiſita nõ.
ergo vniuerſalioꝛ eſt notio innata ꝙᷓ acquiſita. Si eꝛgo
notio acquiſita que eſt per ſenſum et diſciplinaʒ ducit
ad fidem incarnationis et paſſionis et reſuꝛꝛectõis.aſcẽ
ſionis.⁊ omnium eoꝛum que credenda ſunt.ergo młto⸗
magis notio innata ducit ad omnia iſta.ſed hoc eſt m
legem naturalem.ergo ſm legem naturalem hbabemus
fidem incarnatõnis ⁊ redemptõnis ⁊ hmõi.e autem
notio per ſenſum et diſciplinam ducat ad p̃dictam fidẽ
patet. ¶ Qam fides eſt ex auditu. et ſic notio per ſenſum
ducit ad fidem. Sed dicit aug. xxij.de ciuitate dei. c. v.
Tria ſunt incredibilia que tamen facta ſunt.incredibi
le eſt xpᷣm reſurrexiſſe in caꝛne ⁊ in celum aſcendiſſe cuʒ
carne. Incredibile eſt mundum rem tam incredibilem
credidiſſe.et incredibile eſt homines ignobiles infimos
pauciſſimos imꝑitos:rem tam incredibilem tam effica
citer mundo et in illo etiam doctis perſuadere potuiſſe
hoꝛuin trium incredibilium pꝛimum volunt iſti cum ꝗ⸗
bus agimus credere. Secundum coguntur et cernere.
ꝙ; non inueniunt vnde ſit factum. ſi non credunt terciũ
Si ergo experimento habetur ꝙ mundus credidit rem
tam incredibilem.⁊ ita tãtũ incredibile factum eſt cre⸗
dibile.ergo cognitio per ſenſum et experientiam ducit
in fidem paſſionis ⁊ aſcenſionis ⁊ hmõoi. Ad oppoli⸗

xxvij.

mum Rom̃.j. Quod notum eſt dei manileſtum eſt illis
Glo. Multa ſunt que de deo per naturam ſciꝛi non pol
ſunt: vt de myſterio incarnationis et redemptionis. 5
lex naturalis non dictat fidem iſtoꝛuʒ.¶¶ Poſt hoc que
ritur vtrum fides trinitatis ſit de dictatione legis natu
ralis. Ad quod ſic Ro.j. Inuiſibilia dei per ea que fa⸗
cta ſunt ⁊c. Glo. Per inuiſibilia intelligatur pater.per
virtutem filius.per diuinitatem ſpirituſſanctus. Sed
philoſophi naturaliter cognouerunt ſempiternam vir⸗
tutem 2 deitatem. ergo per naturalem legem potuerut
ſimiliter cognoſcere patrem.filium ⁊ ſpiritumſanctum
ergo et habere fidem trinitatis naturaliter. 4 Si autez
dicatur ꝙ cognouerunt per axpꝛopꝛiata.ſ.potentiaʒ·ſa
pientiam. ⁊ voluntatem.non per pꝛopꝛia. hoc eſt ſm di
ſtinctionem perſonarum.tunc obijcitur. Augꝰ. dicit. ꝗꝙ
magi cognouerunt duas perſonas Rhogatõ ⁊ Moyz.
hoc eſt patrem er genitum.in tercio ſigno defecerunt.qꝛ
in cognitione tercie perſone per pꝛopꝛietatem non per⸗
uenerunt. 2ũquid cognouerunt duas perſonas per p⸗
pꝛia vel ſolum per apꝛopꝛiata. Si per appꝛopꝛiata ſo⸗
lum. ergo non defecerunt in tercio ſigno.quia etiam ap
pꝛopꝛiatum ſpiritumſanctum naturaliter cognouerũt
ſcʒ bonitatem.ergo cum dicat ꝙ in tercio ſigno defece⸗
runt. conſtat ꝙ cognouerunt duas perſonas adminus
per pꝛopꝛia.hoc eſt ſᷣm diſtinctionem perſonarum. er⸗
go habuerunt cognitionem de duabus perſonis.ſ.ð pa
tre 2 filio.¶ Poſtea queritur incidenter cuʒ ſit fides 8
to ꝙ ſit creatoꝛ vnus.⁊ ꝙ fuit incarnatus.⁊ ꝙ ſit tri⸗
nus et vnus. vtrum ſit eadem fides. qð non videtur.qꝛ
ratio naturalis attingit fidem huius ꝙ deus ſit ⁊ de⸗
us ſit vnus. ſed ad fidem incarnatõnis ⁊ redemptionis
non attingit natura.ĩmo ad illam eleuat gratia pꝛima.
ergo eſt a pꝛincipio nature.hoc aũt eſt a pꝛincipio gra⸗/
tie. ergo eſt alia fides et alia.¶ Item ſecunda fides ẽ eo
rum que excedunt naturam: pꝛima autem non. Ende
Ko.j·qð notum eſi dei. Gloſa.innotum dei ẽ ratio ſub⸗
ſtantie vel nature.que omnem latet creaturam. ſimili⸗
ter et myſterium liberationis bumane. ergo alia eſt et
alia pꝛima fides ⁊ ſecunda.¶¶ Item natura m poten⸗
tiam ⁊ ſᷣm actum attingit ſeu peruenit ad hoc ꝙ dey ſit.
⁊ ꝙ ſit omnipotens et vnus creatoꝛ. O autem incarna
tus ſit. attingit qtum ad potentiã ⁊ non qᷓtum ad actũ.
Hꝛ em̃ poſſit ſe vnire ⁊ ꝙ poſſit incarnari dictat natu⸗
ra non ᷣm ꝙ ſit ſᷣm actum. do ſit deus trinus ⁊ vnꝰ.
ad illud non peruenit natuꝛa.nec qᷓtum ad potentiam.
nec qᷓtum ad actum.quia non diciat ꝙ ſit ſic. nec ꝗ; poſ
ſit. hic eniʒ gradus eſt eleuatiſſimus.vnde hic eleuatur
natura ſupꝛa id quod eſt de actu⁊ potentia.pꝛima eꝛgo
fides colligitur ex natura ᷣm actum et potentiam.ſecũ⸗
da er natuꝛa ſᷣm potentiam ſolum.tercia nec ᷣm actum
nec ſᷣm potentiam colligituꝛ ex natura.ergo non eſt ea⸗
dem fides pꝛima cum ſecunda.nec teꝛcia cum pꝛima et
ſecunda.⁊ ita alia fide cꝛeditur deus eſſe.⁊ eſſe omnipo
tens cꝛeatoꝛ.et eſſe incaꝛnatus ⁊ tꝛinus et xęnus. So⸗
lutio.dicendum.q fides dicituꝛ dupliciter.eſt em̃ fides
que colligituꝛ ex rationibus.⁊ eſt fides qua homo aſſen
tit veꝛitati.pꝛopteꝛ ſe ex gꝛatia ⁊ non pꝛopter rationeʒ
hec ſecunda fides non eſt natiꝝe ſeu ex natuꝛa. immo
pꝛincipium eius eſt gꝛatia.pꝛima eꝛgo fides eſt nature
aſſentit em̃ natuꝛa bene veꝛitati pꝛopteꝛ rationem velꝓ
pteꝛ teſtimonium. Vnde iſtud aſſentiꝛe eſt in lege natu
rali.2 iſia fides ſic collecta ex rationibus vel teſtimo⸗
nijs non eſt viꝛtus. Item intelligendum ꝗ eſt fides im⸗
plicita ⁊ explicita.Et dic hugo.ꝙ fides nũqᷓ; minus ha
bẽ potuit ꝙᷓᷓ cꝛedẽ vnũ deũ:oĩm dnm.rectoꝛẽ· vniuerſoꝝ
collatoꝛẽ oim bonoꝝ:a eoꝝ ꝗ ĩ mat ſunt.⁊ eũ qrunt et
expectãt redẽptoꝛẽ.Iñ dðᷣm.q ĩ roe ꝑticulari nõ pt le
gi fides articłoꝝ ĩ lege naturali:ſ̊ ĩ rõe vniuerſali.Lex
naturalis habet vnde poſſit dictaꝛe aĩe om̃ia neceſſa:

ria ad ſalutẽ in vniuerſali et implicite:faciendo crede⸗

re et aſſentire teſtimonio rõnis.¶ Ad ſecũdam ꝗᷓ rõem
qua obijcitur ꝙ nõ dictet fidem redemptionis.doõm.ꝙ;
iĩmo implicite ſicut dictũ eſt.Et qð obijcit ꝙ multa ſunt
que per naturam ð deo ſciri nõ pñt.dm ꝙ faciẽda eſt
vis in hoc ꝙ dicit miſterium incarnatõis et liberatõis
Ante em determĩatõem factã abrahe erat fides cõdito
ris et redemptoꝛis. Vnde augꝰ.dicit.ꝙ nullus potuit
ſaluari ſine fide mediatoꝛis.nõ tamẽ erat explicita:ſed
poſt fuit magis explicita abrahe.cũ dixit ei deus. In ſe
mine tuo benedicẽt᷑ ⁊c.et fuit hic explicitus modus ſed
nõ plene.quia neſciebatur adhuc an ab homine puro ꝗ
eẽt de ſemine abrahe fieret redemptio.an ab homine ꝗ
eẽt deus qui eẽt de ſemine abrahe. Sed iſtud poſtea fu⸗
it expꝛeſſum.ſ.qñ aduenit lex et legales hoſtie que paſ⸗

lſionem rp̃i determinabãt et ſigurabant: maxime fuit h

expꝛeſſum tꝑe Iſa.qui dixit.Ecce virgo cõcipiet ⁊ pa⸗
riet ⁊c. Etuʒ ad articulũ deſcẽſus ad inferos videtur
indeterminata fuiſſe fides tꝑe Yo. baptiſte.qui legitur
miſiſſe diſcipulos ad querendũ.Tu es qui venturꝰ es
⁊c̃. Ad miſteriũ ergo non põt lex naturalis vt dictet ꝙ
ſic vel ſic debet fieri redemptio.quia nõ põt dictare mo
dũ redemptõnis:licet ꝑ rõem dictet redemptõʒ.ad mo

dũ ergo redemptõnis et nõ ad redemptõem vniuerſalẽ

ꝑtinet illud quod dicit᷑ miſteriũ incarnatõis ⁊c.¶ Ad

aliud quod queritur ð fide trinitatis reſponſum ẽ.j.li.

queſti.ij.de cognitione dei in ꝑtem negatiuam. Camẽ
in ꝑtem affirmatiuam põt dici ſᷣm Rich.ð ſanc.victo.

E ad oĩa que neceſſe ẽ eẽ nõ deſunt ratõnes neceſſarie
Vnde credendũ ꝙ habet anima naturales rões ad co⸗

gnoſcendum ſibi neceſſaria ad ſalutẽ:tñ ad vitã ꝑ grãʒ

magis cognoſcit. Ratio em̃ obtenebrata nõ põt illas/p
ducere niſi adinta ꝑ gratiam.et ſic habet fidem que aſ⸗
ſentit veritati iſti.ꝙ et deus vnus ẽ trinus ꝑ rõem ali⸗
quã ex lege naturali.q Ad illð ergo quod obijcitur ibi.
dðm.ꝙ phᷣi nõ habuerunt cognitionẽ naturalem de tri⸗
nitate ꝑ ꝓpꝛia.habuerunt tamen vniuerſalem natnralẽ
qua poſſent peruenire ad generantẽ genitum et ꝓceden
tem:nõ tamen habuerunt ꝙ aſſentiret veritati ꝓpter ſe

ſine gratia. Vel dᷣm.ꝙ cognouerunt ꝑ appꝛopꝛiata.et
dicuntur defeeiſſe in tercio ſigno.nõ q;tum ad ſimplicẽ

cognitõem bonitatis:ſᷣ ꝙ̃tum ad memoꝛialeʒ.quia hãc
nõ habuerũt.¶ Ad vltimũ dðm.ꝙ alia eſt et alia fides

qua creditur per rationẽ naturalem deum eẽ vnum. q̃ᷓ

creditur incarnatum trinũ ꝑ rationem et teſtimonium
⁊ fides qua credũtur aſſentiendo veritati ꝗꝓpter ſe.quia
vna eſt acquiſita ꝑ ratõnẽ.alia ẽ infuſa per gratiã.Cre
dere tamen deum vnũ incarnatum trinum aſſentiendo
veritati ꝓpter ſe:iſtud eſt de lege gratie.et ſic nõ eſt alia
et alia fides qua iſta creduntur de deo:eo mõ quo cꝛede
re ẽ aſſentire veritati pꝛime pꝛoptiſe.licet em̃ articuli ꝗ⸗
dam magis remoti ſint ab vniuerſali cognitione.quidã
minus:nõ tamen eſt alia et alia fides qua illis aſſentit
ꝓter ipᷣ̃am veritatem. Item lex naturalis nõ venit ad
fidem incarnationis niſi in vniuerſali vt viſum eſt. licʒ
ad hoc deum eſſe vnuʒ magis in ſpeciali veniat.quia ñ
eſt ita remotum a rõne naturali.ſicut iſtud deum eẽ in⸗
carnatum et eẽ trinum. Ex his patet reſponſio.

Poſtea queritur¶S. iij.
ſi lerx naturalis dictet nobis. diligamus deum ſuper
omnia.Ad quod ſic ecci.xvij.Addidit illis diſciplinaʒ
⁊c. Glo. NHec naturalis lex et litteralis inſinuat.vt deũ
toto coꝛde.tota anima.tota virtute diligamus.et man⸗
data eius in dei et pꝛoximi dilectione cuſiodiamus.Er
go in lege naturali poſſumus legere caritatem et deum
eſſe diligendum ſuper omnia.quia hoc eſt diligere toto
coꝛde.¶ Secũda ratio.vnuſquiſq; ꝑ naturaʒ ſnꝑ omia
diligit ſuum eſſe. ſed diligendo ſuum eſſe diligit pꝛinci⸗
piuʒ ſui eſſe ꝑ naturam:ſed dilectio qua diligit pꝛinci:

piuʒ ſui eſſe:equalis eſt illi qua diligit ſe vel maioꝛ etiã
ſi ergo pꝛincipium optimum eẽ humane creature ẽ deꝰ
ergo diligit ipᷣm ſuper omnia per naturam.cũ nõ diffe
rat hec dilectõ ab illa q̃ diligit ſe. ¶ Lercia rõ diligẽ ẽ
velle alij bonũ ſ̊ ex lege natali diligo deũ:& ex lege nat᷑a
volo ei ſuũ bonũ. Ergo cum ſuũ bonũ ſit ſummũ: volo
li ei per naturam ſummũ bonũ.ſed diligẽdo me nõ vo⸗
lo mibi ſummũ bonum.quia meum bonum nõ eſt ſum⸗
mum. ergo per naturam maius bonum volo deo qᷓ mi⸗
hi.ergo ex lege naturali habeo ꝙ diligam deum ſi uꝑ me
et ſuper omnia alia. Ad oppoſitum. Impoſſibile eſt
intelligens intelligat aliquid plus ſe per naturam. ſed
dilectio non extendit ſe vltra intelligentiam. qnia non
diligitur bonum niſi cognitũ.ergo impoſſibile eſt ꝙ ali
quid diligat aliud plus ſe ꝑ naturam.eꝛgo ex lege natu
rali nõ poteſt creatura rönalis deum diligere er cari⸗
tate:hoc eſt ſupꝛa ſe et ſupꝛa omnia. ¶Maioꝛ patzʒ. quia
quedam res intelligitur ꝑ ſuas ſimilitudines in anima
quedam aũt per ſeipas entes apud animaʒ. ſicut res qᷓ
EPp̃ſentian ſunt in anima.et hoc modo anima ſe intelli⸗

git 2 ſuam iuſticiã et ſuas affectões.quia ſibi pñs eſt:

illa ſimiliter. Si ergo hec cognitio maioꝛ eſt qᷓ illa que
eſt ꝑ ſimilitudines cum nulla res ſit pꝛeſentioꝛ aĩe ſeipᷣa
impoſſibile ẽ ꝙ plus cognoſcat aliquid aliud qᷓ ſe: nec
etiam deum cum non ſit er ita pᷣſens ſicut ipᷣa ſibi.quia
intelligit ipᷣm per ſimilitudines et ꝑ ſpeculum ĩ enigma
te.¶ Secunda ratio.ad boc ꝙ intellectus intelligat de⸗
um ſicut eſt.opoꝛtet ꝙ ſpoliet ſe ſua foꝛma.quia datoq
vtatur ſe:iã adhuc videt deum ſimilitudine? ita nõ ſiẽ
eſt. ergo opoꝛtet ꝙ exeat extꝛa ſe vel ſupꝛa ſe.ad h̊ ꝙ ipᷣm
intelligat ſicut eſt. Similiter ad hoc ꝙ ipm diligat affe⸗
ctus plus ſe.opoꝛtet ꝙ extra ſe exeat.ſi ̊ nõ põt ꝑ natu
rã exire extra ſe.nec legere ſupꝛa ſe.ergo nec ꝑ naturaʒ
deum ſupꝛa ſe diligere.et ita nõ ex caritate ꝑ naturã põt
ipᷣm diligere. Solutio.dðᷣm.ꝙ diligere deum et ſup
omnia et ſup̃ ſe ⁊ ꝓpter ſe:ẽ in lege naturali tãqᷓ in inſi⸗
nuante et inſtigante:ſed nõ tãq efficiẽte vel ꝑducente.

Ler em̃ naturalis eo ꝙ lex:oſtẽdit anime et inſinuat ꝙ;

debet deum ſic diligere. eo ꝙ naturalis ſe habet ad ani⸗
mã vt inſtigãs ad hoc. Et ideo dicit glo.ecci.xvij. Hec
naturalis lex inſinuat vt deum toto coꝛde diligamus.
Vnge dicit.q ad hoc inſinuat et inſtigat:ſed nõ ꝑducit
ad hoc.et iõ neceſſaria ẽ lex gratie.que ad iſtud ꝑducat
verum etiam ẽ ꝙ cũ hoc poſt peccatum neceſſaria ẽ lex
ADoyſi.¶ Ad pꝛimã rõem dm.ꝙ nõ dicit glo.ꝙ nõ fa
ciat lex diligere:ſed ꝙ inſinuat. vnde loquitur ᷣm inſi
nuatõem ⁊ nõ ᷣm puentõem. Ad aliã qua obijcit. ꝙ
vnũquodq; dil um eẽ et pꝛincipium ſuũ ꝑ naturaʒ
Dicẽdum.q; io pꝛincipij ẽ dupliciter. quia eſt dili
gere pꝛincipiũ eo ꝙ pꝛincipiũ.aut eſt diligere pꝛincipiũ

abſolute.nõ eo ꝙ pꝛincipium. vt poſſim diligere deum

quia deus in ſe vel eo ꝙ pꝛincipiũ. In lege ergo natura
li nõ eſt diligere pꝛincipiũ in ſe et abſolute ſuꝑ omnia:ſᷣ
diligere ipᷣm in ratione qua eſt pꝛincipium: iſtud bene
ẽ ibi·ſed tunc eadem eſt dilectio ſui et pꝛincipij.quia pᷣn

cipium inq;tum pꝛincipium nõ diligit aĩa niſi quia re⸗

flectit ipᷣm in ſuum eẽ quod diligit et nõ econuerſo. Et
ſic deum naturaliter nõ poteſt diligere plus ſe.quia na
tura non ſe extendit ſupꝛa ſe.¶¶ Ad tercium dicendum.
ꝙ non valet hec ratio.volo deo ſummum bonum.mihi
non. ergo plus dlligo deum qᷓ; me. Sed bene ſequitur.
ergo maius bonum volo ei q; mihi.quia eſt ibi velle.et
eſt ibi bonum. Poteſt ergo iſtud aduerbium magis de⸗
teꝛminaꝛe ipᷣm velle.vel ipᷣm quod dico bonum. Si feꝛa
tur ad bonum:ſic non ſequitur ratio.ſi ad hoc qð ẽ vel
le:ſic ſequitur.quia intentio dilectõis venit ex parte vo
luntatis.non ex parte ſui boni qð eſt volitum.per natu
ram autem magis volo mihi meum bonum quod minꝰ
eſt:qᷓ deo ſuum bonum quod eſt maius.ſicut miles ma⸗
gis vult ſibi ſuam terram paruulam qᷓᷓ regi ſuuʒ regnũ

Nueſtio

magnũ.¶ Ao rõnes in cõtrarium dðᷣm. nõ eſt in po⸗

teſtate noſtra tãqᷓ efficiẽte diligere deum ſuꝑ nos ⁊ ſu-

omnia:eſt tamen iſtud in poteſtate noſtra taqᷓ ꝓpꝛiãdo
faciendo quod in ſe eſt.ſimiliter nõ eſt in poteſtate no⸗

ſtra ꝙ- intellectus et affectus expoliet ſe effectiue tamen
pꝛopꝛiatiue. G

Articulus tercius

Onſequẽter queritur de his peꝛ que oꝛdinat
lex naturalis ad ꝓximum. Et qtum ad pnñs
queritur de tribus que ponũtur eẽ iuris na⸗/
turalis Fm yſido. Pꝛuno de matrimonio quod eſi con⸗
iunctio maris et femine.Secundo de cõmuni omnium
poſſeſſione. Tercia de vna omniũ libertate. tuʒ ad
pꝛimum queruntur hec.Pꝛimo vtrũ matrimonium ſit

de lege naturali. Secundo de legittimitate ꝓſonarum.

Tercio vtrum dæ lege naturali ſit ꝙ vna vnius.Quar
to vtrum inſeꝑabilitas que eſt in matrimonio ſit de le⸗

ge naturali.
tum ad pꝛimum .S. .

ſic obijcitur.Qihil quod fit ex inſtitutõe ẽ de lege natu⸗
rali.mrᷣimoniũ eſt huiuſmõi.q̊ ⁊c. Maioꝛ patʒ yſidoꝛꝰ
dicit ꝙ ius naturale vbiq; inſtinctu nature nec aliq̃ cõ⸗
ſtitutone habet. ¶Dinoꝛ patʒ per hugo. de ſacramentis
qui dicit.cõiugiũ eſt ſocietas quã deus ab initio int ma
ſculũ ⁊ feminã ↄſtituit.quãdo mulierẽ de latere viri foꝛ⸗
matã eidem ſociauit. Scða rõ quecũqʒ ſũt de lege na⸗
ture:ſũt eadem apud omẽs.ſed mr̃imoniũ nõ eſt hmõi.
ergo nõ eſt de lege naturali.Ninoꝛ ptʒ. quia mr̃imõiũ
infidelium eſt diſſolubile vel ſeparabile.ſidelium autezʒ
non. ſſed hoc facit differentiam eſſentialẽ.cũ foꝛma mr̃i⸗
monij ſit viunctio.cõiunctõni autẽ oꝓonit᷑ ſepaꝛatio.et
ita nõ eſt idem eſſentialiter apud oms.. Ad oppoſitum
ff. de iuſtitia ⁊ iure.ex lege naturali deſcendit maris et
femine ↄiunctio quã nos mr̃imoniũ appellamꝰ. So⸗
lutio dðm ꝙ mr̃imoniũ põt duplicit ↄſiderari.inq̃ntuʒ
eſt res:vel in q̃ntũ eſt ſignũ. Conſiderando ergo rẽ mr̃i⸗
monij que eſt ↄiunctio maꝛis ⁊ femie:ſic eſt de lege nata
li. Ynquãtũ veꝛo eſt ſignũ: eſt ab inſtitutõe diuina et nõ
ex lege naturali.nec eſt incõueniẽs ꝙ ab alio et ab alio
ſit mrimomũ res ⁊ ſignũ. Sicut circulus ab alio boĩne
poteſt babere ꝙ ſit circulus:⁊ ab alio ꝙ ſit ſignũ.ſignũ
em̃ oꝛdinem dicit.Cõiunctio em̃ maris et femine natu⸗
ralis eſt.ſed ꝙ illa cõiunctio ſigmificet.ſ.inſe ꝑabilitatẽ

vel cõiunctõem xp̃i et eccleſie et anime ſancte ad deum.

hoc habet a diuina nnteutoe ſeel dom ꝙ ĩ omni ſacꝛa
mento ſunt tria.ſ.ſimilitudo.ſignificatio ⁊ ſanetificatõ
Similitudinẽ ergo habet matrimoniũ ex pꝛima cõditõ
ne.ſignificatõem ex infoꝛmatõe.ſanctificatõem vo er re
demptõe.exquo em̃ creatus eſt homo et femina:fuit na
turale ꝙ cõiungerentur.ſed ꝙ per hoc ſignificaretur cõ
iunctio anime ad deum.vxel rpᷣi ad eccleſiam.vel huma⸗
nitatis et diuinitatis in xpᷣo:iſtud fuit ab inſtitutione
diuina. e aũt ſit ſanctificatio.hoc eſt ga in matrimo⸗
nio ſeu in cõiunctis per matrimonium:hoc ẽ per paſſio
nem rpi que ſanctificat omnia ſacramenta et ꝑ ipᷣm ha
bent omnia ſacramenta virtutem ad ſanctificandũ ma
trimonium. ergo qᷓtum ad ſimilitudinẽ dico ꝙ eſt ex le⸗
ge naturali et eius dictamine.nec hoc modo eſt ex inſti
tutõe.qtum vo ad ſignificatõem non.quia ſic eſt ex in⸗
ſtitutõne.nec qᷓtum ad ſanctificatõem.per hoc patet re⸗
ſponſio ad pꝛimã roõem.⸗ Ad ſecundã dõm ꝙ matrimo

mnium iỹ̈tum ad rem et ſimilitudinem ẽ idem apud om̃s

quia cõiunctio maris et femine eadem eſt apud omnes
ſed nõ qtum ad ſignum vel ſignificatõem. Aliud em̃ ſi⸗
gnificat apud fideles et infideles.quia apud fideles ſi⸗
gnificat inſeꝑabilem vnionem.que eſt dei ad bumanaʒz
naturam: ⁊ rppᷣi ad eccleſiam. Et quia hec vnio eſt inſe⸗
ꝑabilis: ꝓpter hoc matrimoniũ filium eſt inſeꝑabile.
e o ſhr ſtr te:a) crn
2 netrf

xxvij.

7„
Becundo queritur .S. ij.
de legittimitate ꝑſonarum vtruʒ ſit de dictatione legis
naturalis.ſ.ꝙ excipiatur a matrimonio pater et mateꝛ
⁊ hmõi que excipiuntur.¶ Ao quod ſic geñ.ij.dixit adã
Hoc nunc os ex oſſibus meis:et caro de carne mea.pꝛo
pter hoc relinquet homo patrẽ et matrem. A pꝛima er⸗
go conditione excluditur a matrimonio pater et mater
ſed illud quod habet eẽ a pꝛima conditõne habet eſſe ꝑ
natura: ergo per naturã excluditur pater et mater.cuʒ
lex ab oꝛigine ponatur in ꝑſonis.¶ Ad oppoſitum. ex
naturalis eſt eandem apud omnes. ſi ergo apud barba⸗
ros nõ excluditur pater et mater.nec aliqua perſona.eꝛ
go ex lege naturali non eſt excluſio ſeu legittimitas ꝑſo
naruz. ¶¶ Secunda ratio in. ff. Uidetur inter cetera:aĩa
lia iſtius iuris ꝑitia cenſeri.ſed cetera animalia nõ diſ⸗
cernunt inter perſonas quin maſculus coeat cuʒ matre
ergo de lege naturali non eſt ꝙ excipiatur pater et ma⸗
ter. Similiter queritur de lege naturali.vtrũ ſit ꝙ ex
cipiatur frater et ſoꝛoꝛ. Ad quod ſic.omne quod ẽ con⸗
tra legem naturalem: ſemper eſt et fuit culpabile. Sed
nõ ſemper fuit culpabilis coitus fratris cum ſoꝛoꝛe. ſi⸗
cut in pꝛincipio.ergo non eſt ex lege naturali ꝙ excipia
tur frater et ſoꝛoꝛ.¶ Ud oꝓpoſitum aug.de adulterinis

cõiugijs.Adulterij malum vincit foꝛnicationem.vinci⸗

tur ab inceſtu.ergo maius malum eſt inceſtus qᷓ; foꝛni⸗
catio vel adulterium.ſi ergo adulterium ẽ contra legeʒ
naturalem.ergo multomagis inceſtus.ſed inceſtus eſt
cum eſt coitus perſone cognate cum cognata vel fratris
cum ſoꝛoꝛe.quoniam vt ait aug.inceſtus eſt lubricũ caꝛ
nis cõtra votum vel conſanguinitatem:vel affinitatem
cõmiſſum.ergo contra legem naturalem eſt coitus fra⸗
tris cum ſoꝛoꝛe.ergo ſᷣm legem naturalem excluduntur
frater et ſoꝛoꝛ a matrimonio. Solutio.dicendum ſi⸗
cut dicit hugo.duas perſonas inſtitutio excepit.ſ.pr̃eʒ
et matrem. lenit poſtea inſtitutio ſecunda que per legẽ
facta eſt.et excepit quaſdam perſonas alias. ſiue ad de⸗
corem nature.ſeu ad pudicicie augmentum.⁊ tũc cepit
ex ꝓbibitione eſſe ꝓhibitum.quod ex natura fuerat cõ⸗
ceſſum.ſᷣm hoc dicendum.ꝙ lex naturalis quoddaʒ di⸗
ctat quia debitum. quoddam vᷣo quia decens et honeſtũ

ex ergo naturalis a matrimonio excepit fratrem 2 ſo

roꝛem.nõ quia vebitum.ſed quia honeſtum et decens.
maxime in natuꝛa multiplicata. Qmia etiam lex licet h̊
in ſtatu nature nõ multiplicate concederet:non tamen ĩ
ſtatu nature multiplicate.Excipit autem patrem ⁊ ma
trem tãqᷓ; debitum.et hoc eſt quia in generatõne eſt du⸗
pler habitudo.ſ.habitudo pꝛincipij generatõnis ad il⸗
lud quod eſt d illo.et hic eſt oꝛdo pꝛioꝛis ad poſterius.
Item eſt ibi oꝛdo in latere inter marem et feminaʒ qui
ſunt comites generationis.iIam cum dico patrẽ ⁊ ma
trem dico comites generationis.ſi ergo cõiungerentur
pater et filia in generatione:eſſet comes generationis.
qui erat pꝛincipium generationis. et ita confunderetur
oꝛdo generationis.ia em̃ comes generationis fieret pᷣn
cipiũ generatõis ⁊ ecõuerſo.et ita confunderetur oꝛdo
generationis.Quia ergo lex naturalis dictat q omnia
oꝛdinate fiant.dictat ꝙ debet ſeruaꝛi iſte oꝛdo.iõ dictat
natura ꝙ vbet excipi pater et mater a generatione.et
ita a matrimonio. Sed ſi frateꝛ coeat cum ſoꝛoꝛe: non
eſt ita ĩmo comes generationis eſt cum comite nec con
funditur oꝛdo.et ideo non excipit illud lex naturalis tã
q debitum:ſed ſolum ſicut decens et honeſlum.et patꝛẽ
et matrem tanꝙᷓ debitum:quia vſus generationis debet
cõfoꝛmari ipᷣi oꝛdini. d pꝛimam ergo rationem qua
obijcitur de barbaris qui non excipiunt perſonas ali⸗
quas:nec patrem nec matrem.dicendum.ꝙ non ẽ hoc
apud eoꝶ ex natura ꝙ nõ excipiant:ſʒ ex concupiſcẽtia

Sed apud infideles non ſignificat copulam inſeꝑabilẽ
quia tunc non eſt ſeꝑabile. 1111

— N
— 0 ° J nα ſ⸗ PeV

—

= D „
4ʒ6 Perd e

+£

„

libidinoſa.⁊ ſimiliter ĩ alijs.¶ Quod aũt dicit᷑.hoc nũe

os oſſibus meis et caro de carne mea. ꝑ hoe intelligi
tur virtus actiua ⁊ paſſiua que cõcurrũt in generatõe

In oſſe ei ẽ robur per quod ſignificatur virtus actiua
in carne que infirmioꝛẽ virtus paſſiua. Unde dat᷑ intel
ligi.ꝙ a generatõe foꝛtiori cõtrahat᷑ os.ab interioꝛi.ſ.
a muliere caro.Ver hoc aũt ꝙ ſequit᷑ ⁊ adherebit vxo⸗
ri ſue ⁊ erũt duo in carne vna:intelligitur duplex vnio
vel copula que ẽ ĩ matrimonio.ſ.vnio que ẽ ꝑ cõſenſuʒ
aĩoruʒ.que intelligitur ꝑ hoc.et adherebit vxoꝛi ſue.et

vnio que eſt ꝑ copulam carnaleʒ:que intelligitur ꝑ hoc

ꝙ dicitur et erunt duo in carne vna.in qua ẽ cõiunctõ
ad vnam carnem ꝓpducendam.
S. 4*

Tercio queritur

vtrũ de dictamie legis naturalis ſit ꝙ vna ſit vnius. q;
ſic videt᷑ geñ.iiij. dicit glo.de lamecp.ꝛimus cõtꝛa na
turã et moꝛẽ duas vxoꝛes accepit.q̊ habere plures vxo⸗/
res ẽ cõtra naturã.ergo de dictamie nature ẽ ꝙ ſit vna
vnius.Secũda rõ Ro.ij.Cum gẽtes ⁊c̃.dicit glo. Lex
naturalis ẽ nolle alij facere:quod ſibi nõ vult fieri. Sʒ
cõſtat ꝙ vir nollet ꝙ mulier diuideret carnẽ ſuam cum
pluribus.ergo vir tenetur ex lege nõ diuidere ſuam:er⸗
go nõ habere plures vxroꝛes. Ad oppoſitũ geñ. xix. de
Yacob hahetur ꝙ habuit plures.dicit aug.ibi ꝙ nõ cõ
tra naturam.nec cõtra legẽ.nec cõtra moꝛẽ fecit.⁊ con⸗
ſtat ꝙ habnit plures.ergo ꝙ vna ſit tm̃ vnius nõ ẽ ð di
ctamine nature.¶. Secũda rõ.natura dictat ꝙ młtipli
cada ẽ ſpẽo.ſᷣ multiplicatio ſpeciei melius fit ꝑ plures
q ꝑ vnã.ergo nõ erit e dictamine nature ꝙ vna im̃ ſit
vnius. IJuxta hoc queritur quare aliqñ non licuit ꝙ
vna mulier haberet plures viros:ſicut vnus vir pluꝛes
mulieres. Solutio.dom.ꝙ triplex ẽ dictamen nate.
Fm ꝙ natura tribus modis mouetur. In natura em̃ ra
tion alialiqñ mouetur natura vt natura.aliquando na
tura vt ratio.aliqñ ratio vt ratio. Et ſᷣm hoc diuerſifi⸗
cat᷑ dictamẽ nature.qꝛ Em ꝙ natura mouet᷑ vt natura:
dictat maſculũ ↄiũgi femie ad multiplicatõeʒ ſpẽi:ſcõm
autẽ ꝙ natura mouet vt ratio:dictat vt vnus cũ vna con
iũgi debet.vel ᷣm congruentiam ſtatus et tẽpoꝛis oꝑ⸗
tunitatem vnus cum pluribus:eo diſpenſante qui eſt ſu
pra naturã.quia natura vt ratio confert ⁊ legit.ꝙ non
eſt faciendũ alteri:quod ſibi non vult fieri.vnde natuꝛa
vt ratio dictat vnũ debere cõiungi cum vna ſimpliciter
vel cũ pluꝛibo exigente ſtatu temꝑe:eo dilpenſte qui ẽ
ſupra naturam.ſᷣm autẽ ꝗ ratio mouet vt ratio.vlteriꝰ
confert ⁊ dictat natura ꝙ vnus debet ↄiungi cum vna ĩ
ſeꝑabiliter cõiuncta.Et ſic patet quomõ babere plures
eſt cõtra dictamen nature et quomõ nõ.quia m ꝙ na⸗
tura mouet vt natura:ñ ẽ cõtra dictamẽ nature habere

plures. nec m ꝙ natura mouet vt ratio: eo modo quo

dictũ eſt.alio modo ſic. Ad primã rationẽ de Jacob.

qua obijcit.ꝙ hoc nõ ſit de dictamie nature.dicẽdũ ꝙ iõ

dicit᷑ JHacob nõ feciſſe cõtra naturam.quia qð fecit fecit
cauſa prolis:⁊ ſic nõ fecit cõtra naturam ᷣm ꝙ natura
mouet vt natura.Cõtra veꝛo pᷣceptum iõ dicit᷑ ꝙ ñ fecit
qʒ ex diſpẽſatõe fecit.qꝛ diſpẽſatũ fuit cũ illo ab illo qui
eſt ſupra naturã. Oð aũt fit auctoꝛitate ſuꝑioris nõ fit
tra p̃ceptũ.qꝛ in pᷣcepto ĩtelligit᷑ excludi auctoꝛitas ſu
ꝑioꝛie.Cõtra moꝛes dicit᷑ nõ feciſſe.qꝛ nõ fecit cõtra cõ⸗
ſuetudinẽ.que nõ eẽt appꝛobãda.pluribo em̃ rõnibo ap⸗

probãdũ erat qð fecit. Primo qꝛ fecit ex diſpẽſatõe. Se

cũdo ex cà honeſta:qꝛ.ſ.vt multiplicaret᷑ proles.⁊ nume
rus ſidehũ ad cultũ dei. Lercio qꝛ modeꝛate vtebat᷑ pl⸗
ribo. Quarto agpꝛobãda erat ↄſuetudo ꝓpter ſacramẽ⸗
tũ.qꝛ oĩa ↄtĩgebãt illis ĩ figurã. Vñ in pluribo vxoꝛibo
Abrabe:figurabat᷑ differẽtia ſeruiẽtiũ deo. Alij eĩ ſer⸗
uiũt.ꝓ mercede qui ſigniſicant᷑ ꝑ filios agar. Alij p he⸗
reditate iſti ſunt filij Sare.Similiter in duabus vxoꝛi
ribus Yacoh liberis.ſignificatur duplex vita. actiua ĩ

Ne J Pay AKE )

.ον2 ν⅓⁵

—

. ſ = rEE*

ſ: Ranch. fud õ PV „ mL2 Hiry

Lia. contemplatiua in Rachele.et ĩ qualibz ſunt quidã
mercẽnarij.et quidã liberi.patet ergo quaꝛe dicitur Ja

cob nõ feciſſe cõtra naturã nec cõtra moꝛes. Et de boc

etiã dicit aug.ſuꝑ geñ. Alia ſunt peccata cõtra naturã

alia cõtra moꝛes.alia cõtra pᷣcepta.ſed Jacob hoc non

fecit cõtra naturã. quia nõ laſciuiendi ſed gignendi cã

☛☚

nel ch e Pe

mulieribus vtebatur.nec cõtra moꝛes.quꝛa in illo tꝑe
in illis terris factitabatur.nec cõtra pᷣceptũ.quia nul⸗
la lege ꝓhibebatur.¶ Ad ſecũdã dõᷣm.ꝙ natura dictat
ꝙ ſpẽs multiplicetur ſ̊ debito modo. Jus em̃ naturale
in homine debet regulari rõne. Ratio aũt dictat ꝙ vna
vnius.i Ad terciã dðᷣm.ꝙ nũqᷓ; diſpenſatũ fuit cu mu⸗
liere. Pꝛima ratio ẽ.quia vna nõ põt fecundari a pluri
bus.ſed vnus bene poteſt fecundare plures.⁊ iõ nõ eẽt
vtile ad multiplicatõem. Iiͤpͤ melius põt ſeruari pax ſi
vnus dominetur pluribus:qᷓ ſi plures dominarent᷑ vni
IYtem vir ẽ caput mulieris.ideo magis ẽ diſpenſatũ cuʒ
eo. Alia ratio ẽ ſacramẽtum.quia.ſ.vnus ẽ ſponſus rpᷣi
licet plures ſint eccleſie. L

Nuarto queritur S. uij.
de inſeꝑabilitate matrimonij. Tria eĩ ſunt bona matri
monij.ſ.fides.ꝓꝓles ⁊ ſacramentũ.pꝛimũ ⁊ ſecundũ ẽ de
dictamine nature.dᷣ̊ terciũ nõ videt᷑ eẽ de dictamine na⸗
ture.quia habet eẽ ex inſtitutõe. Sacramentum em̃ ha

bet eẽ ex inſtitutõe.q Secũda rõ.nullus actus natura⸗

lis ẽ peccatum.ſed ↄiunctio maris cũ femina ẽ natura⸗
lis.ergo nõ ẽ peccatũ dummõ ſit ſoluta.quia tunc non ẽ
cõtra legem naturalẽ.⸗. Tercia rõ.actus comedendi ñ
ẽ peccatũ q fit ꝓ ſalute indiuidui.ergo eadem rõe actꝰ
generatiue nõ erit peccatũ dummõ ſit ad multiplicatio
nẽ ſpeciei ſeuſalutem.¶. Quarta ratõ.mulier põt ſe da
re ad omne tempus ſolũ.eꝛgo multofoꝛtius põt ſe dare
ad aliquod tempus ſolum. Aod ophoſitum. m legeʒ
nature debes alij facere quod tibi vis fieri.łᷣ nullus ra⸗
tione oꝛdinatus vult ꝙ affectus vxoꝛis ſepaꝛetur a ſe.ᷓ
tenetur m illud p̃ᷣceptum adherendum vroꝛ ſue inſe⸗
ꝑabiliter ᷣm affectum.ſicut vult ſe diligi inſe ꝑabibilit᷑
non ad tempus.
oꝛdo ad deum et ad ꝓximum. Lex em̃ naturalis dictat
ꝙ honoꝛificetur deus et ſemper.ſemꝑ aũt nõ põt niſi in
ꝓle.vnde lex naturalis dictat multiplicatõem ꝓlis ad
cultum dei:et hoc ſeruato oꝛdine generationis vt prin⸗
cipium generationis nõ fiat comes in generatõe.quod

eẽt ſi pate n cõtraheret eum filia.et ita excludit patrem

