Mus
lee
n⸗
ki⸗

2

5d0
⸗
ius
tame
voctut
nſaſp
libet

*△

Nueſtio

ſanguinis eoꝝ ſuũ crimẽ agnoſceret: abſit.⁊ tñ fieret ca⸗
ſu homicidiuʒ. 4 Item augu.ad Publicolam. Ablit vt
ea que ꝓpter bonũ actũ facimus.ſi quio ꝓpt᷑ ̊ pꝛeter no
ſtram voluntatẽ cuiqꝙᷓ; mali acciderit:nobis imputetur.
Sed poteſt ↄtingere nobis licito oꝑe vacãtibo.ſicut po/
nitur caſus decretalis.v.li.ti.de bomicidio. de ſie acerdo⸗
te qui ꝓpter moleſtiam coꝛpoꝛis equum aſcendit:⁊ equ
pꝛeter ſeſſoꝛis arbitrium:freno rupto.quẽdam puerum
oppꝛeſſit. ergo 7. Sol. hic diſtingnit 'm decretalem
quia interficiens caſu aut dabat operam rei licite: aut il
licite.Si rei illicite: reputat᷑ homicida ↄtra illud pꝛece⸗
ptum. Si vo rei licite:tunc diſtinguendũ ᷣm canonem.
E aut adhibuit diligentiam quã debuit.aut nõ. Si ſic
non reputat᷑ homicida. Si non:reputat᷑ homicida.ln⸗
e dicit canon.di.l.Sepe ↄtingit dum quis oꝑi neceſſa⸗
rio inſiſtens arboꝛem incidat:vt aliquis ſubtus ipᷣaʒ ve
niens depꝛimat᷑.Et idcirco ſi voluntate vel negligentia
incidentis arboꝛem factũ eſt.vt homicida penitentie de⸗
bet omnino ſubmitti. ſi nõ:hec eum ſententia ↄſtrin⸗
git. ¶¶ Ad illud vo qð obijcitur de Lamech m boc rñde
tur:quia nõ adhibuit diligentiã quã debuit.⁊ ideo ei eſt
imputatũ:nõ tamen magis qᷓ; Chaim:licet dicat᷑ ꝙ plus
punitꝰ eſi.quia nõ ſequit᷑.ſi plus punit᷑ tempoꝛaliter ꝙ;
maius ſit peccatum.4l Ad illud qð obijcitur de muliere
pꝛegnante.dicendũ ꝙ ꝑcutiendo nõ dat oꝑam rei licite:
ideo imputat᷑ ei bomicidium ſequens.⸗l Ad illud qð
obijcitur ꝙ canones puniũt interficiẽtes caſu.dicenduʒ
eſt ꝙ boc ẽ quãdo dant opeꝛã rei illicite:vel nõ adhibent
diligentiam quã poſſunt vel debent.ałs non puniũt.vn⸗
de Nicolaꝰ papa di.l.Si aliqua culpa vel neglectu ali⸗
cuiꝰinteritꝰ homĩs cognoſcit᷑ adueniſſe ꝑpetratũ eſt ho⸗
micidium.Et decretalis Inno.in pꝛedicto caſu de ſacer
dote dicit. ꝙ cũ idem capellanꝰnec actu nec voluntate ꝑ⸗
petrauit:nec dedit operam rei illicite:nõ impediat᷑ quo
minus diuina poſſit celebꝛare. Ad illud vo qð ex op⸗
poſito pꝛimo obijcitur.quia qð eſt inuolũtarium nõ eſt
peccatum. dicendũ ᷣm Joh̊.dama. ꝙ inuolũtariũ ſim⸗
pliciter hoc quidẽ eſt ꝑ ignoꝛantiã.hoc ꝑ violentiã.In⸗
uoluntariũ ꝑ violentiã eſt cũ tota cauſa actus defoꝛis ẽ
nibil cooperãte illo qui patitur. Inuolũtarium vo per
ignoꝛantiã.cum non ipᷣi trihuimꝰcauſam ignoꝛãtie: ſed

ita ↄtingit.vnde ſi ebꝛius homicidiũ fecerit ignoꝛãs qui

dem facit nõ tomen volũtarie. Cauſam em̃ ignoꝛãtie.ſ.
ebꝛietatẽ ipᷣe fecit.Siłꝛ ſi quis in aſſueto loco ſagittans
patrẽ tranſeũtem interficit. Scom boc ergo dicendũ.
qñ caſui ſequẽti nos nõ tribuimus cauſaʒ aliquo mö..
oꝑando vel negligẽdo dicit᷑ inuolũtariũ.Quãdo aũt ca⸗
ſui ſequẽti aliquo mõ cauſam damus:nõ eſt inuolũtari⸗
um.ql As aliud patet ſolutõ ex iam dictis.

Articulus teꝛcius

Onſequẽter querẽduʒ eſt vtꝝ iſto pᷣeepto pꝛo
hibeant᷑ occidere illi qui habent ſpũalem po
teſtatem vt ſacerdotes. Ad qð ſic.exo.xxxij.
Moyſes fecit a leuitis interfici.xxiij milia hominũ:qui
adoꝛauerant vitulũ ↄflatilem. Item umeri. xxv. Phi
nees interfecit iſrahelitam coeuntẽ cũ madianitide. Itẽ
j· Meg. xv. Samuel interfecit Agag regẽ amalech. Itez
iij. Reg. xviij. Delyas interfecit ſacerdotes baal. Item
ECypꝛianꝰ dicit ꝙ pᷣcepti legis memoꝛ mathathias.inteꝛ
fecit illũ qui ad ſacrificãduzʒ acceſſerat.j.mach.ij. ſi
ante aduentũ xp̃i hec pᷣcepta ſeruata ſunt: quatomagis
poſt aduentũ xpᷣi.ergo ſᷣm hoc ſacerdotibo noue legis li⸗
citum eſt reos occidere. Ad hoc dicũt quidã ꝙ ſacer⸗
otibus veteris legis licebat: ſacerdotibo noue legis nõ
Et ratio huiꝰeſt.quia cũ ſᷣm augu.differẽtia legis ⁊ euã
gelij ſit timoꝛ 1 amoꝛ. miniſtri legis debuerunt eſſe mini
ſtri ſeueritatis ad timoꝛẽ: ſed miniſiri euãgelij debent eẽ
miniſtri pietatis ad amoꝛem. Quia ergo illi debebãt ar
cere a malis ꝑ timoꝛem: congruebat eis maleficos inter

/
An1 * Frnr S qhana

Qa n ſo ſu G mi&

E

AA

vxxxuij.

ficere.Et quia iſti debent attrabere ꝑ amoꝛeʒ nõ ogruit
eis interficere. ¶ Sed otra hoc ſic obijcit Joh. criſo. ſu
per Math.omel.xvij. Occidit phinees hominẽ:2 repu⸗
tatum eſt illi ad iuſtieiam. Petrus vᷣo geminũ fecit ho⸗
micidium.in Anania.ſ.⁊ Saphira.Act.v. cum fuerit
opus ſpũale qð factum eſt.i.nõ manuale.q¶! Item gꝛeg.
in dyalogo. Petrus qui Tabitam moꝛtuam ſuſcitauit
Act᷑.viij. Ananiã ⁊ Saphirã mẽtientes increpãdo moꝛ
ti tradidit.ꝗ¶ Item Hieꝛo.ad Ripariũ.Legi vindictaʒ
phinees.auctoꝛitatẽ Helye.ʒelum Symonis chananei
qui in duos magos zaroe ⁊ arphaxat ignitos ſerpẽtes
retoꝛſit. Item Petri ſeueritatem Ananiam ⁊ Saphirã
trucidanteʒ. Hauli ↄſtantiã:qui Elimã magum eterna
ſeueritate dãnauit.nõ eſt crudelitas crimina pꝛo deo pu
nire ſed pietas.vnde in lege dicit᷑. Si frater tuus ⁊ ami
cus ⁊c̃.voluerit depꝛauare veꝛitatem effundes ſanguinẽ
ipſoꝝ.Ex hoc ergo relinquit᷑.ꝙ q;tum ad iudicium occi
ſionis pares ſũt ſacerdotes noue legis ⁊ veteris.4! Ytẽ
cum crimina punire pꝛo deo ſit pietas:nõ erit cõtra mi⸗
niſterium pietatis maleficos punire. ¶ Item dicit au⸗
gu. Süma religionis eſt imitari eum quẽ colis. Sʒ ipſe
eus auctoꝛitate interficit:iudex miniſterio.ergo mini⸗
ſterium occiſionis maxime ↄgruet ſacerdoti:qui debz eẽ
dei pꝛecipuus imitatoꝛ.4 Item Leo quartꝰ ſcribit Tu⸗
douico.xxiij.q.viij. Quidã in romanoꝝ poꝛtum ſarace⸗
nos venturos eſſe dicebant:pꝛo quo pꝛecipimꝰ noſtrum
ↄgregari populum. Item idem in eadem. Qunquid ab
aliquibo noſtros hbomines ſinimus oppꝛimi.ſed ſi neceſ⸗
ſitas vlla occurreret:pñtialiter vindicamus.quia noſtꝛi
gregis vltoꝛes eſſe debemus:⁊ pꝛecipue adiutoꝛes.Si g̊
canonice ⁊ regulariter fecit illud Leo papa.ſ.occurrit
inimicis:⁊ pñtialiter vindicauit:eadem ratõne poſſunt
hoc facere alij epiſcopi ⁊ ſacerdotes canonice.⁊ illud qð
ſequitur ad ſumptionem armoꝝ.ſ.pugnare ↄtra hoſtes
interficere.4 Item ſicut dicitur.xxiij.q.viij.beatꝰ Gre
go.ciuibus tuſcie vt contra Congobardos arma para
rent mandauit. 4l Item eccleſia oꝛdinat ſecularem pote
ſtatem vt papa imperatoꝛem. ergo tradit ei auctoꝛitatẽ
ad ſuum officium. Si ergo auctoꝛitas imꝑatoꝛis ẽ inter
ficere maleficum.⁊ a papa accipit auctoꝛuatẽ: ergo au⸗
ctoꝛitate pape interficit.Sʒ ille facit cuiꝰ auctoꝛitate fit
ergo 7c. ¶¶ Item ep̃i habent p̃poſitos ⁊ balliuos in cau⸗
ſis ſanguinis. Sed illi balliui nibil agunt auctoꝛitate
ſua.ergo auctoꝛitate epoꝝ fundunt ſangninem malefi⸗
coꝛum. Contra.beatus Ambꝛo.aduerſus milites go⸗
thos.lacrime mee arma ſunt.talia enim munimina ſũt
ſacerdotis.aliter nec debeo nec poſſum reſiſtere.q. Iteʒ

canon ex concilio toletano. Sacerdotes qui ad miniſte⸗/

rium ſalutis electi ſunt.ibi conſentiant regibus fieri iu⸗

dices:vbi ſuplicij indulgentia pꝛomittitur:non vbi ſen⸗

tentia diſcriminis pꝛeparatur.ſi quis contra hoc fecerit
ſit reus effuſionis ſanguinis apud xpᷣm:⁊ apud eccleſi⸗
am perdat pꝛopriuz gradum.xxiij.q.viij. ¶¶ Item canon
Micol.pape di.l.Cum diſcreti ſint milites ſeculi a mili
tibus eccleſie: non conuenit militibus eccleſie militare
ſeculo:per quod ad effuſionem ſanguinis neceſſe ſit per⸗
uenire. ¶,ᷓà Btem beatus Berñ. ad Eugeni.li.iiij.de con⸗
ſideratione. Aggredere ſubditos: ſed verbo non ferro.
quid denuo vſurpare gladium temptes:quem ſemel iuſ⸗

ſus es reponere in vaginam.ſcilicet in Petro eui dietuzʒ

eſt mitte gladium tuum in vaginaʒ.4 IStem. j. ad Thi.
üij. Opoꝛtet epᷣm ſine crimine eſſe non vinolẽtum nõ peꝛ⸗
cuſſoꝛem. Sol.ſicut dietum eſt. hoc pꝛecepto pꝛobibe
tur quilibet occidere ſua auctoꝛitate.quia ergo miſtris
veteris teſtamẽti ↄmiſſa erat auctoꝛitas: miſtris vᷣo no⸗
ui teſtamẽti nõ eſt ↄceſſa auctoꝛitas vt ꝑ ſe interficiant:
ideo ex ↄſequẽti iſto pᷣcepto pꝛohibent᷑ interficere in cau
ſa iuſticie.Ratio aũt q̃re eis negata eſt auctoꝛitas ẽ du⸗
plex. Ana eſt quia miniſtri noue legis debent eſſe mini⸗
ſtri manſuetudinis ⁊ amoꝛis.ad aliciendum homines

7

7

. — 4 „ 1* R . 10 „ * L
”äl Gαοα

42 K

5 H5
RN—α ORR U ſe

57. „ „

ð 5 ae C 6

ſetet

3)

ar

. J
NX 1* 2 O t9 0

11—1

? 20

X

ie
* X

Q 1
10 ſer

ad bonũ. Vnde eis dicit᷑.v.math̊. Mon reſiſtẽ malo ⁊c̃.
Et ibidẽ ſequit᷑. Diligite inimicos veſtros.⁊ benefacite
bis qui oderunt vos.qð intelligit᷑ faciendũ a miſtris no
ue legis:nõ ſolũ in voluntate animi:ſed etiã in oſtenſio
ne ſigni. Alia eſt ratio.quia miĩſtri noue legis ſunt mini
ſtri ſacramẽti vnionis.ſacramentũ em̃ altaris repꝛeſen⸗
tat vnionem xp̃ᷣi ⁊ eccleſie: quam ſignificat vnio anime
ad coꝛpus. Sicut em̃ anima coꝛpus viuificat: ita xpᷣe ꝑ
hoc ſacramentuʒ viuificat eccleſiam. vnde qui diſſoluit
vnionem coꝛpoꝛis ⁊ anime:ſacramẽti illiꝰvnionis vnio⸗
nem in ſe non poteſi demonſtrare.⁊ ideo irregularis eſt
ad huiꝰſacramẽti miniſterium exequendũ.quẽadmodũ
bigamus qui carnem ſuam diniſit cum vxoꝛibo pluribo.
Et ſicut dicit canon.xv.q.ij. Quedam ſunt que⁊ ſi non
imputent᷑ ad penam: tamen impediunt ſacramẽti ſigna
culum.⁊ introducit᷑ auctoꝛitas DHieronimi:qui dicit de
illo qui ꝓpter diſciplinam caſu occidit.q́;tum ad culpã
innocens eſt:q;tum ad legem reus eſt.legem dico ſacra⸗
menti. Inde eſt ꝙ cum alij oꝛdines eccleſie ad ſacramen
tum altaris referant᷑: quia omnes oꝛdinati aut ↄficiunt
ſacramentũ:aut deſeruiunt ↄficienti:debent carere diui
ſione que oꝑonit᷑ ſacramento vnitatis.⁊ ideo nõ licebit
miniſtris eccleſie interficere.ſanguinẽ effundere.mẽbꝛũ
mutilare. Miniſtris vᷣo veteris teſtamenti:qui erãt mi
niſtri timoꝛis ad cohercendũ a malo:⁊ ꝑ ↄſequẽs miſtꝛi
diuiſiõis animaꝝ a malis.ↄpetebat auctoꝛitas⁊ execu⸗
tio interfectionis. vnde ptʒ ſolutõ ad pꝛimas auctoꝛita⸗
tes obiectas de miniſtris veteris te.¶ Ad illud vᷣo bea⸗
ti Cypꝛiani:ꝙ poſt aduentũ xpᷣi pcepta iudicioꝝ ſangui
nis ſeruanda ſunt.ↄcedendũ ꝙ tꝑe gratie ſunt ſeruanda
ſed nõ a miniſtris ſpũalium ⁊ ſacramentoꝝ:qui ſũt mi
niſtri miſcdᷣie ⁊ mãſuetudinis ⁊ repᷣſentatoꝛes vnionis.
ſed vt pꝛicipibo mũdanoꝝ qui ſeueritatis legalis imita⸗
toꝛes ſunt miniſiri ſeparatõnis ⁊ cohertionis a malis.
Ad illud Criſo.dicendũ ꝙ impꝛopꝛie dicit᷑ Petrꝰ ho⸗
micidiũ feciſſe.hic em̃ dicit᷑ res fieri illo tropo quo ĩ ſcri
ptura fieri dicit᷑. cum pꝛedicit᷑:vel innoteſcit. Petrꝰeꝛgo
dicitur Ananiã ? Saphirã interfeciſſe.quia eoꝝ moꝛ⸗
tem qaã dy abolꝰefficere debebat:pᷣdixit ⁊ cauſam.ſ.cul⸗
pam patefecit.vnde ĩ actibo dixit Saphire.Ecce pedes
eoꝛum qui ſepelierunt virum tuũ ad hoſtium ſunt:⁊ effe
rent te.⁊ ſtatim expirauit. Ad illud aũt beati Gꝛego.

dicenduʒ ꝙ aliud eſt increpando moꝛti tradere:⁊ alinds

interficere. Tradere em̃ moꝛti eſt pluribo modisno
modo tradere moꝛti inferende ab homine.⁊ hoc mõ pe⸗
trus nõ tradidit Ananiã ⁊ Saphirã. Alio modo trade
re moꝛti inferende a demone.⁊ illud tràdere eſt excoĩca:
re.⁊ hoc modo tradidit Paulus ⁊ etiam Petrus ſatha
ne:ſed nõ intentione occiſionis:ſed intentione punitio⸗
nis ad coꝛrectioneʒ alioꝝ ſicut Petrus:vel ad coꝛrectõ
nem eoꝛundem ſicut Paulus.j.ad Thi.j.vbi dicit. O:
Hymeneũ alexandrũ tradidit ſathane.vt diſcant non
blaſphemare.Et.j.coꝛin.v.De foꝛnicatoꝛe iudicaui euʒ
qui ſic operatus eſt tradere ſathane in interitum carnis
vt ſpiritus ſaluus fiat.¶ Ad illud vo beati Hiero.di⸗
cendum ꝙ differentia eſt inter miniſtros veteris legis ⁊

noue:nõ ſolum in his que dicta ſunt q;tum ad differen⸗

tiam ſeueritatis ⁊ miſcdie:quia illi pꝛincipaliter ſeueri
tatis.iſti miſcðie ſunt miſtri:ſed etiam in iudicio ſeueri
tatis.quia iſti gladio ſpũali.illi ᷣo gladio materiali iu⸗
dicia exequũtur.iſti verbo.illi ferro.ᷣſti verbo qð ẽ gla
dius ſpũs ad diuiſionẽ aĩe ⁊ ſpũs.i.inoꝛdinatõis ſenſua
litatis a rectitudine ratõnis ad Hebꝛe.iiij. Ili vᷣo ferꝛo
id eſt materiali gladio ao diuiſionem anime ⁊ coꝛpoꝛis
hoc eſt vite aĩialis. Vnde nota ꝙ ſicut pꝛius eſt qð aĩale
eſt. deinde qð ſpũale.j.coꝛin.xv.⁊ vita aĩalis pꝛiuſq vi⸗
ta ſpũalis. Vitam aũt animalem dico que eſt in vnione
anime ⁊ carnis.vitam vo ſpiritualẽ in oꝛdinatione ſen⸗
ſualitatis que dicitur anima:⁊ rationis que dicit᷑ ſpiri⸗

tup:ita miniſteriuz diuine iuſticie diſtributũ ẽ miniſiris

kadn.) Kat. „

. —
* Aere VE /

„ V“

veteris teſiamenti in gladio materiali in ſeꝑationẽ aĩe
⁊ carnis.Miniſtris vᷣo noui teſtamenti in gladio verbi
ſpũali ad diuiſionẽ anime ⁊ ſpiritus. In illo miniſierio
eſt ratio timoꝛis. in iſto ratio amoꝛis. hinc dicentibus
aplis.ecce duo gladij.Reſpondit dñs. Satis eſt.⸗.Ad
illud beati augu.Sũma religionis eſt imitari quem co⸗
lis.dicendum ꝙ tria ſunt genera operum diuinoꝛum.ſ.
oꝑa ſapientie.potentie.bonitatis. In operibo potentie
vt creationis ⁊ miraculoꝝ: non querit deus imitatoꝛem
vnde lucifer quia voluit eſſe ſilis in potentia deo:pᷣcipi⸗
tatus eſt Yſa.xiiij. Sil? nec in archanis ſapientie.Ande
adam quia voluit eſſe ſilis in ſcientia:de paradiſo eiectꝰ
eſt. Geñ · iij. Eritis ſicut dij. Operum vᷣo bonitatis alia
ſunt pietatis ⁊ miſcðie in quibo vult ꝙ omnes imitẽtur
eũ.math.v. Eſtote miſericoꝛdes ſicut ⁊ pater veſter ⁊c̃.
Alia ðo ſunt punitõnis ⁊ vindicte:⁊ in his non vult vt
ꝑfecti imitent᷑ eum ꝓpter duo. ꝓpter ſacramẽtũ vnionis
ↄmendãduʒz:qð requirit mĩſtros ↄgruos in quibo nõ in

ueniat᷑ opoſitõ diuiſionis. Alia ratio eſt ꝓpter ↄmendã
dam gclementiã ſue miſeratõis.vt in hoc innuat ꝙ quaſi

7
4
X
1 4
1 4
1
.

coactus punit.ſicut dicit᷑.ij. Lren.i?õ ex coꝛde ſuo hu
miliauit ⁊ abiecit filios hominũ.⁊ introducũtur verba
dñi puniẽtis quaſi plangẽtis.IJla.j. Heu ↄſolaboꝛ ð ho
ſtibus meis.vt ſit eius ꝓpꝛium de hoſtibo miſereri.ideo
miniſtri noue legis qui debent eſſe in ꝑfectioꝛi imitatõe
dei:debent ipᷣm imitari in opere pietatis:nõ in diſtrictõ
ne ſeueritatis.q Ad illud Leonis ⁊ Gꝛego.dicendum
ꝙ hoc nõ dicitur ꝓpter hoc ꝙ liceat ſacerdoti vel pape aꝛ
ma arripere:ſed quia poſſunt ſeculari pꝛincipi cui mate
rialis gladius ↄmiſſus eſt:armoꝝ ſumptionẽ cõtra ma⸗
leficos ſuadere.ſicut illi qui habent minoꝛibꝰ ⁊ maioꝛi
bus diuinas leges exponere ⁊ pᷣdicare.in quibo pꝛeci⸗
pitur ſecularibo poteſiatibo.maleficos non patieris vi⸗
uere. Exo.xxij.⁊ deut.xiij. Si audieris in vna vꝛbium
tuarum quas dñs deus tuus dabit tibi ⁊c. Et poſt ſeqꝗ⸗
tur. Si inueneris certum eſſe qð dicitur ⁊ abbominatõ
nem hanc opere ꝑpetratam:ſtatim ꝑcuties habitatoꝛes
illius in oꝛe gladij. ¶ Ad alind qð obijcit de imperato⸗
re ꝙ oꝛdinat᷑ a papa.dicenduzʒ ꝙ verum eſt ꝙ recipit po⸗
teſiatem a papa ad puniendũ maleficos.executionẽ aũt

poteſtatis accipit a lege a deo.ergo ꝑ papã recipit aucto

4

yr alv aenf“ n Pu maleſuoh
A Paf⸗ G Dn:N)
. Iiͤn 00

. WRE EοESa
2«e

† apa

— .

ritatem vt ſit miniſter legis ⁊ iuſiicie diuine.ſed ab ipᷣa
lege auctoꝛitatem vſus miniſterij iuſticie. Vnde aug.in
queſtionibo leuitici.Cum homo iuſte occidit᷑ lex occidit
non tu:dicit iudici ſeculari.¶ Si aũt obijcit᷑ ꝙ ille facit
cuiꝰauctoꝛitate fit. Unde papa ⁊ ep̃i qui habent pᷣpoſi⸗
tos iudices ſanguinis vident᷑ occidere.dicendũ ꝙ eſt au

ctoꝛitas iubendi.⁊ eſt auctoꝛitas inuendi. In auctoꝛita

te iubendi ſequit᷑·ille facit cuiꝰauctoꝛitate fit. In aucto
ritate ᷣo ĩnuendi non ſequit᷑.Eſt autẽ auctoꝛitas iuben⸗
di occidere maleficos penes im ꝑatoꝛem. Auctoꝛitas vðo
innuendi penes papam ⁊ ſacerdotes. Eſt aũt iſta ĩnui⸗
tio diuine legis (vt dictum eſt) p̃dicatio: ⁊ vt pꝛincipes
legi diuine obediant exhoꝛtatio.vnde Merñ.in.iiij.li. de
ↄſideratõne ad Eugenium.oſtendit qualiter vterq; gla
dius eſt eccleſie materialis ⁊ ſpũalis.⁊ ꝙ a ipᷣam perti
net gladius materialis 2 ſpũalis.⁊ ꝙ ad ipſam peꝛtinet
gladius materialis non qtum ad vſum vel ꝙtuz ad iuſ⸗
ſum. ſed qᷓtum ad nutum. Inde dicit hoe modo ad Eu⸗
ge. Qu gladium materialem tuum negat:non ſatis mi
hi videtur attendere verbum dñi dicentis.oↄuerte gladi⸗
um tuum in vaginam.tuus ergo ipᷣe tuo foꝛſitan nutu
⁊ ſi nõ tua manu euaginãdus. Alioquin ſi nullo modo
ad te ptineret. dicentibo aplis ecce duo gladij:nõ reſpon
diſſet dñs.ſatis eſt.ſed nimis eſt. Vterq; ergo gladiꝰ ec⸗
cleſie eſt ſpũalis ⁊ materialis.ſed is quidem pꝛo eccleſia
ille vo ab eccleſia exercendus. ille ſacerdotis:is militis
manu.ſed ſane ad nutum ſacerdotis ⁊ ad iuſſum imꝑa⸗
toꝛis.Et ꝑ hoc ſoluũtur omnia obiecta.

. *

3

e
in
lis

Nueſtio

Membrüũ terciũ

Eſtat querẽ de genẽ occiſionis que ĩ hoc pᷣ
cepto ꝓhibeat᷑. Et ex pᷣcedẽtibo videt ꝙ
bibeat᷑ occiſio coꝛpalis: que ẽ in ſeꝑatõne
aĩe a coꝛꝑe. 4¶ Sʒ qrit᷑ viꝝ ꝓbibeat occi⸗
ſio quocũq; mõ dicta. videlicet coꝛꝑalis 2 ſpũalis. Ad
qð ſic.aug.ſuꝑ pᷣs. Moli putare te nõ eſſe bomicidã:qn
fratri tuo malũ ꝑſuades. Si fratꝛi tuo mala ꝑſuades oc
cidis. 7 vt ſcias qꝛ occidis: audi pſalmiſtã dicẽtem. Nilij
hominũ tentes eoꝝ.arma? ſagitte ⁊ lingua eoꝝ gladi⸗
us acutꝰ. ¶ Item exo. xx. ſuꝑ illud.nõ occides.glo.Aſda
nu vel mẽte:vel ſubtrahẽdo ſubſidiũ vite ei cui debes da

re.¶ Item. v. deut. ſuꝑ illud nõ occides. Glo. re vel vo⸗

luntate.qui em odit fratrẽ ſuũ homicida ẽ: vel ſubtrabẽ
do qð potes pᷣſtare.Ex his igit᷑ relinquit᷑ ꝙ hic ꝓbibet᷑
homicidiũ ſpũale:qð ẽ in odiendo.ſeu malũ ↄſulendo.⁊
homicidiũ dicit᷑ nõ ſolũmodo in ↄmittẽdo.ſ.in inferen⸗
do moꝛtẽ:ſed etiã in omittendo.ſ.in ſubtrabẽdo benefi⸗
cium ad ↄſeruationẽ vite ꝓrimi.q Pꝛeterea querit᷑ vtx
iſto pcepto ꝓhibeatur occiſio quolibet modo dicta.Ad
qð ſic.v.ſapie.Os quod mentit᷑ occidit animã.mendaci
um igitur eſt occiſio anime. Si ergo hic ꝓhiberet᷑ queli
bet occiſio ſpũalis: ꝓbiberet᷑ hic mendaciũ.⁊ pari ratõ
ne quodlibet peccatũ moꝛtale. nam omne peccatũ moꝛ⸗
tale occiſio eſi aĩe. Si vᷣo diceret᷑ ꝙ non ꝓhibet᷑ hic occi
ſio ſpũalis niſi illa qne eſt ꝓximi.Contra.hic pꝛohibet᷑
occiſio coꝛꝑalis ſui ⁊ pꝛoximi ſicut ſupꝛa dictũ eſt.ergo
ſi hic pꝛohibet᷑ occiſio ſpualis: pꝛohibet᷑ ⁊ ſui ⁊ pꝛoximi
⁊ ita quodlibet peccatũ.qð qꝛ eſt falſum:relinquit᷑ ꝙ nõ
pꝛohibet᷑ hic niſi occiſio coꝛꝑalis.q¶ Item querit᷑ vtruʒ
iſtud pᷣceptũ ſit generale ad pluꝛa pᷣcepta.Ad qð ſic.au⸗
gu.ↄtra IFauſtũ in li.j.qꝛ iudei nõ intelligebant homici⸗
dium niſi coꝛꝑis humani: ꝑ qð vita pꝛiuaret᷑. Aperuit
dñs omnẽ iniquũ motũ ad nocenduʒ fratri in homicidij
genere deputati. Sed in furãdo.falſuʒ teſtando.⁊ hmõi
eſt iniquus motus ad nocendũ pꝛoximo:ergo furta.fal⸗
ſa teſtimonia ⁊ hmõi eſt iniquus motus ad nocendũ ꝓ⸗
ximo.ergo debẽt in homicidij genere deputari.ergo cuʒ
omne genus homicidij hic pꝛobibeat᷑:erit hoc mandatũ
generale ad alia: quibo pꝛohibet᷑ pꝛoximo nocumẽtum.
4SZtem omnis pᷣuaricatio contra pꝛeceptum quodlibet
ſcde tabule:aut eſt ↄtra innocẽtiaʒ inferendo nocumẽtũ
aut ↄtra beneficentiã ſubtrahendo beneficiũ.Sʒ ᷣm au⸗
gu. hic pꝛohibet᷑ nocumẽti illatõ:ſilꝛ pꝛohibet᷑ ſubtractõ
beneficij ſicut glo.dicit.Et ſicut dicit ambꝛo.in li.de of⸗
ficijs.Paſce fame moꝛienteʒ.quiſquis em̃ paſcendo ho⸗
minem ſeruare poteris:ſi nõ paueꝛis occidiſti.ergo iſto
pꝛecepto pꝛohibet᷑ omnis pᷣuaricatio que eſt cõtra aliqð
pꝛeceptoꝝ ſcde tabule.ergo eſt generale ad pᷣcepta ſcðᷣe
tabule.¶ Item Hieꝛo.ſuꝑ yſa. Emnis iniquitas ⁊ op⸗
pꝛeſſio ⁊ iniuſticia iudicium ſanguinis eſt.⁊ licet gladio
non occidas:voluntate tamen interficis.Sed iniuſticia
iniquitas generalia ſunt ad furtũ.falſum teſtimoniũ.
mechiã.⁊ hmõi.ergo iſta ſunt iudicium ſanguinis.eꝛgo
⁊c̃.¶ Item omnis iniquitas eſt iudiciũ ſanguinis.Om
ne peccatũ eſt iniquitas:ergo omne peccatũ iudiciũ ſan⸗
guinis eſt hm verbum Hieꝛo.Eſt igitur hoc preceptum
generale.¶ IZtem in epła Clemẽtis. homicidioꝝ tria ge
nera dicebat beatus Petrus. Sicut em̃ homicidas in/
terfectoꝛes fratrum:ita detractoꝛes eoꝛum: eoſq; odien⸗
tes homicidas eſſe manifeſtabat. Detractio igitur ẽ ho⸗
micidium. Sed omne falſum teſtimonium eſt detractio:
ergo ⁊ homicidium eſt. Eſt igitur hoc pꝛeceptum pꝛohi⸗

beno falſum teſtimoniũ. Contra. Illud pꝛeceptum cõ⸗

numeratur cum ceteris ⁊ eſt vnum de decem verbis. er⸗
go nõ ↄpꝛehendit alia. Sed ſi extenderet᷑ ad homicidiũ
ſpũale.ↄpꝛehẽderet alia.ergo nõ extendit᷑ niſi ad homi⸗
cidium coꝛꝑale. Item ſcandalũ eſt bomicidiũ ſpũale.
quia pꝛebet alij occaſioneʒ moꝛtis ſpũalis.ſicut dicit᷑ ad

Ro. xiiij. Scandeliʒ ati ꝓpter eſcam noli deſiruere opns
cei. ¶ Item. j. ad Coꝛin.viij.in eodẽ caſu dicit. Si quis
viderit illũ qui habet ↄſciam recũbentẽ in idolio edifica
bitur ad manducãdũ.⁊ peribit in tua ↄſcia frater ꝓpter
quem xpᷣe moꝛtuus eſt. Si ergo ſpũale homicidiũ pꝛohi
beretur hic.pꝛohiberet᷑ hic ſcandalũ.Sed ſcandalũ põt
eſſe peccatũ ydolatrie qð eſt ↄtra pꝛimũ pᷣceptũ.⁊ periu/⸗
rium:qð eſt ↄtra ſcõm.⁊ violatio ſabbati:qð eſt ↄtra teꝛ
cium.⁊ inhonoꝛatio:qð eſt cõtra quartum.⁊ ſic de alijs.
Sic ergo pꝛohibet᷑ hic omnis pᷣuaricatõ alioꝝ pꝛecepto
rum: qð falſum eſt. Relinquit᷑ igitur ꝙ nõ pꝛobibet᷑ hic

niſi coꝛpoꝛale homicidiũ. 4¶ Item querit᷑ vtrũ pꝛohibea

tur hic t̃ homicidiũ manus.⁊ cum dicant auctoꝛitates
ꝙ lex pꝛohibebat manũ nõ animũ. Sed hoc non erit in
pꝛohibitione niſi bomicidium manus. Contra.auguſ.
Periculoſe decipiunt qui exiſtimant eos tm̃ homicidas
qui manibo hominẽ occidunt:⁊ nõ potius eos: ꝑ quoꝛũ
conſilium ⁊ fraudem ⁊ exhoꝛtationẽ homines extinguũ
tur.ij am iudei nequaq; ꝓpꝛijs manibo dñm occiderunt
ſicut ſcriptũ eſt.Qon licet nobis interficere quẽqᷓ;. ¶lda
thei. xxvij.¶ Item augu. ANoꝛs xp̃ᷣi iudeis imputatur:
quia ipᷣi linguis interfecerũt dicentes. Crucifige.cruci⸗
fige.vnde vnus euãgeliſta dicit dũm cruciſixũ hoꝛa ter⸗
cia.alius ſexta:quia iudei crucifixerunt euʒ hoꝛa tercia
lingua.milites hoꝛa ſexta manibo. 4 IStem canon Aldaꝛ
tini pape di.l.dicit.ꝙ homicidium ↄmittitur facto.pꝛe⸗
cepto.conſilio.Si dicatur ꝙ manus quã pꝛohibet lex.ẽ
omnis opeꝛatio exterius expꝛeſſa:⁊ ita operatio quecũq;
vel cooꝑatio ad moꝛtem alicuiꝰ hic pꝛobibet᷑. Queritur
vtrum pꝛohibeat᷑ voluntas.⁊ ſi pꝛohibetur:quare nõ ex
pꝛimitur ſicut circa mechiã ⁊ furtum. aũt pꝛobibea⸗
tur expꝛeſſe dicit glo.xx.exo.ſuꝑ illud.non occides.glo.
voluntate.¶¶ Item cum non omnis qui odit fratrem:ve
lit ei inferre moꝛtẽ:vel ꝙ ab alio illi inferatur:quare di⸗
cit.j.iohᷣ.ij. Qui odit fratrem ſuũ homicida eſt. So
lu.occiſio hominis vel homicidiũ dicitur duobo modis
vere.ſ.⁊ interpꝛetatiue. Interpᷣtatiue duobus modis
Omittendo ſi non ſubuenit:cum videt pꝛoximuʒ in ne⸗
ceſſitate extrema. Nugu.ↄtra Fauſtũ.j.li. IJſtud pᷣceptũ
qð eſt.non occides:nõ ſeruas.Non em̃ das eſurienti pa
nem.verum ſi incurras in eum famelicũ:qui moꝛi poſſʒ
niſi poꝛrigendo cibuʒ ſubuenia:iam tu homicida tene⸗
beris. Cõmittẽdo coꝛde.oꝛe.oꝑe.Coꝛde odiẽdo.j.ioh.
iij.Qui odit fratrẽ ſuũ ⁊c. Oꝛe duobo modis.detrahen⸗
do. ſicut dicit beatꝰ Petrus.Detractoꝛes homicidas eẽ.

Aalum ſuadẽdo ſicut dicit beatus augu. Si fratꝛi tuo
mala ꝑſuades occidis. Ille qui in ſua ↄſcia occidit:quia

vellet non eſſe aut non bene eſſe quem odit.detractoꝛ oc⸗
cidit pꝛorimum in conſcientia aliena: in qua viuebat ꝑ
bonam opinionem.mali perſuaſoꝛ occidit eum in ↄſcien
tia eiuſdem in qua viuebat per bonam voluntatẽ:⁊ poſt
moꝛitur per peccatum. Opere ſcandaliʒando per malũ
exemplum. AUnde beatus Gꝛego.de pꝛelatis. Tot moꝛ⸗
tibus rei ſunt:quot ad poſteros perditionis exẽpla traſ
mittunt. 4. ere ↄmittitur homicidiũ in coꝛpoꝛis ⁊ ani⸗
me diuiſione:qð contingit tribus modis. neceſſitate.ca
ſu.voluntate.ij eceſſitate euitabili vel ineuitabili.Caſu
dando operam rei licite vel illicite.⁊ ſi licite:aut adhibi
ta diligentia debita.aut non adhibita diligentia.Et pa
tet ex pꝛedictis quomodo imputatur.⁊ quomodo non.
Et quomodo fit contra hoc pꝛeceptum. quomodo nõ.
Voluntate autem iuſte ⁊ iniuſte. Juſte quando debita
cauſa iuſlus oꝛdo.iuſtus animus iudicis occidentis.et
non eſt in hac pꝛohibitione. Iniuſte quando aliqð iſto⸗
rum trium deeſt.⁊ fit tribus modis.Conſilio.pꝛecepto.
facto.ſicut dicit canon MNartini.⁊ iſtud homicidiũ vni⸗
uerſaliter ⁊ diſtincte ⁊ pꝛopꝛie hic pꝛohibetur.4 Cum
ergo queritur vtrum pꝛobibeatur hic occiſio quolibet
modo dicta.dicendũ ꝙ pꝛopꝛie hic pꝛohibet᷑ occiſio coꝛ⸗
poꝛalis. Impꝛopꝛie vᷣo ⁊ ex conſequẽti ⁊ interpꝛetatiue

Weoze
onas 1112
— ——
. ne fahe

. Üν
„ MNit In rertl
X ⸗
Voli h
J

2miRIAG

occiſio ſpũalis.Si em̃ aĩa melioꝛ coꝛꝑe:⁊ vita aĩe meli⸗
oꝛ vita coꝛꝑis:⁊ moꝛs aĩe peioꝛ moꝛte coꝛꝑis. Qui g̊ ꝓ⸗
hibet inferendã moꝛtẽ coꝛꝑalem:multomagis ꝓhibet in
ferendã moꝛtẽ ſpũalem.nõ tamẽ ꝓpꝛie poteſt dici ab ali⸗
quo inferri moꝛs ſpũalis alicui: quẽadmodũ moꝛs coꝛ⸗
poꝛalis.Aſdoꝛo em̃ coꝛꝑalis infert᷑ alicui ꝑ cauſaʒ ⁊ vio
lentiam. Aſdoꝛs vo ſpũalis culpe non põt inferri alicui
ab aliquo:niſi ꝑ occaſionẽ: qꝛ culpa nõ põt fieri ĩ nobis
niſi nobis volentibo ⁊ cõſentientibo:quis occaſio poſſit
eſſe in verbo ⁊ facto.⁊ ideo occiſio ſpualis dicit᷑ inferri
ĩpꝛopꝛie ⁊ interpᷣtatiue: quia ꝑ occaſionẽ non ꝑ cauſam
Ao illud qð obijcitur de mendacio ? quolibet pecca⸗
to moꝛtali ꝙ occiſio ẽ.dicendũ ꝙ quodlibet peccatũ moꝛ
tale effectiue dicit᷑ occiſio ſpũalis:qꝛ ex quolibet aĩa oc⸗
ciditur:ſed nõ foꝛmaliter:niſi ſoluzʒ illa que ſunt occaſio
alteri peccandi.i.ſpũaliter moꝛiendi.ſicut ẽ mali ꝑſua⸗
ſio.vel factũ minus rectũ pᷣbens alteri occaſionẽ ruine:
vel ꝙ moꝛiat᷑ in ↄſcia ꝓpꝛia ꝑ odium.vt ibi nõ viuat per
amoꝛẽ.vel ꝙ moꝛiat᷑ in ↄſcia alterius ꝑ detractioneʒ. vt
ibi nõ viuat ꝑ bonam opinionẽ.¶ Ad illud vo qð queri
tur.vtrũ illuo pᷣceptum ſit generale.dicendũ q; nõ:imo

eſt ſpeciale. Et ad illud aug. ꝙ homicidiñ intelligit᷑ oĩs

motus ad nocendum: intelligendũ cum determinatõne
quo.ſ.nocet ꝑſone:nõ quo ad res ꝑſone: ſed quo ad eſſe
ipᷣius ꝑſone.⁊ ideo nõ obſtat qð obijcit de furto:⁊ falſo
teſtimonio ⁊ alijs.¶.. Sitꝛ ad aliud qð dicit ꝙ ſubtractõ
beneficentie pꝛohibet᷑ hic ⁊ nocumẽtuʒ generaliter.patʒ
de nocumẽto. De ſubtractione vo beneficẽtie ſiłꝛ dicẽdũ
ꝙ nõ intelligit᷑ generaliter:ſed ſubtractio ſolũ debiti be⸗
neficij in caſu neceſſitatio ex quo moꝛs ↄtingit.4! Ad il⸗
lud aũt qð obijcit de iniquitate ⁊ iniuſticia ſilꝛ dicendũ
qð illud nõ dicit᷑ generaliter:ſed ſolũ de iniuſticia ⁊ ini
quitate:qua ꝑ oppᷣſſionẽ alicuiꝰinfertur moꝛs vel accele
ratur. Ad homicidiũ em̃ ꝑtinet inferre ſtatim moꝛtẽ vel
accelerare moꝛtem. ¶ Ad illud vᷣo beati Petri iam ptʒ
reſponſio.Qam detractio nõ dicit᷑ moꝛs niſi interpᷣtati⸗
ue ⁊ ĩpꝛopꝛie. Ad ſequẽtia vᷣo ptʒ rñſio.i am ꝓhibet᷑
Fm intentionẽ legis homicidiũ volũtatis ⁊ oꝑis:vel co⸗/
oꝑationis: qᷓ;uis ſᷣm intellectũ carnaliũ iudeoꝝ intelli⸗
geret᷑ ſolum de homicidio operis vel cooꝑationis.⸗ Ad
vltimum dᷣᷣo qð queritur.ſ.quare nõ eſt pꝛohibitio volũ/
tatis diſtincta circa occiſionem ſicut circa mechiã ⁊ fur
tum. reſpõſum eſt ſupꝛa queſtione de numero pꝛecepto⸗
rum.⁊ infra ampliꝰdeclarabit᷑

Nueſtio. xxxv. de ſexto

pꝛecepto.i on mechabeꝛis.

Ranſeundũ eſt ad

ſextũ pᷣceptũ:quo dicit᷑.nõ mechaberis
Circa qð inquirẽda ſunt pluꝛa.Pꝛimo
vtx fit pᷣceptũ pᷣme tabule vel ſcðe. Se
cundo vtꝝ ſit pᷣceptũ moꝛale legis natu
re:vel moꝛale diſcipline.Lercõ vtꝝ coitꝰmaris ⁊ femi⸗
ne nullo addito ſit ꝓbibitꝰhoc pᷣcepto.Quarto vtꝝ ↄcu⸗
binatꝰ ꝓhibeat᷑. Quito vtꝝ coitꝰ foꝛnicariꝰ. Sexto vtꝝ
coitꝰinceſiuoſus.Septimo vtꝝ bigamia.Octauo vtruʒ
coitus ↄiugalis inoꝛdinatꝰ.Nono vtrũ mechia mẽtalis
vel coꝛpoꝛalis pꝛohibeat᷑ hoc pᷣcepto.Decimo de ↄꝑatio
ne huiꝰpꝛecepti ad alia.

Membꝛũ pꝛimum

Ad pᷣmũ obijcit᷑ ſic.deut.v.ſuꝑ illud.non
mechaberis.glo. Adulteriũ ꝓhibet carna
le vel ſpuũale.Et iteꝝ.ſpũalis foꝛnicatõ eſt
ydolatria ⁊ ſcripturaꝝ expoſitõ pᷣua. Sʒ
ↄſiat ꝙ ꝓhibitõ y dolatrie ꝑtinet ao pmũ pᷣceptũ pᷣme ta

bule:1 ꝓbibitõ pᷣue expoſitõis ſcripturaꝝ ad ſcᷣm pce⸗

ptũ pᷣme tabule.nõ aſſumes nomẽ tci tui i xanũ:qꝗ̊ illud
pᷣceptũ extẽdit᷑ ad pᷣceptũ illð pᷣme tabule.q Itẽ yſi. Foꝛ

õ

nicatõ carnis adulteriũ l. ſoꝛnicatõ animi ſeruitꝰydolo
rum ẽ.etiã ſpũalis foꝛnicatõ de qua dicit dñs.Qui vide

rit mulierẽ ad ↄcupiſcẽdũ eã ⁊c. Cũ igit᷑ hic generaliter

ꝓhibeat᷑ foꝛnicatõ:⁊ ydolatꝛia ſit foꝛnicatõ animi:ydo
latria hic ꝓhibet᷑.¶ Si dicat᷑ ꝙ pᷣceptũ illud põt accipi
lr̃aliter ⁊ allegoꝛice. Allegoꝛice acceptũ ꝑtinet ad pᷣmã
tabulã:in qua ꝓhibet᷑ ydolatria ⁊ hereſis: que ſunt foꝛ⸗
nicatio ſpũalis.Lraliter & intellectũ eſt p̃ceptũ ſcðe ta⸗

bule. Contra.j.ad coꝛin.vj.iſeſcitis qm membꝛa veſira

templũ ſunt ſpũſſ.⁊ in eadẽ epła.c.iij. Si quis templuʒ

i violauerit diſperdet illũ deus. Inde arguit᷑. Si vio⸗

latio templi exterioꝛis ẽ ſacrilegiũ: ⁊ ↄtra pᷣceptũ prime
tabule in quo pᷣcipit᷑ honoꝛ dei: ̊ multomagis violatio
templi interioꝛis ⁊ ſpũalis erit ſacrilegiũ ⁊ ↄtra pᷣceptũ
pꝛime tabule.Cum ergo foꝛnicatio coꝛpoꝛalis templum
dei ſpũale polluat: erit ſacrilegium ⁊ ↄtra pᷣceptum pꝛi⸗
me tabule. ¶ Item in pceptis ſcðe tabule pꝛohibet᷑ leſio
⁊ iniuria pꝛoximi.Sed in ſimplici foꝛnicatõne nulla eſi
iniuria pꝛoximi.quia eſt cũ ſoluta:que non eſt alicuius
Aꝛia:ſed ſue poteſtatis.nec inde aliqua ẽ querimonia:
ergo nõ eſt ꝓhibitio illiꝰpꝛecepti ſcðᷣe tabuie. Sol.ſi⸗
cut dicit᷑ in.ij.Ezech.Liber ſacre ſcripture ſcriptus eſt

intus ⁊ foꝛis. Intus qtuʒ ad ſpũalem intelligentiã. Io

—

ris qtum ad lr̃alem. Si ergo illud pᷣceptũ attendat᷑ qᷓtũ
ad intelligentiã ſpũalem:⁊ hoc ĩpꝛopꝛie:erit illud pꝛece
ptum idem pꝛimo pᷣcepto pꝛime tabule:quo ꝓhibet᷑ ydo
latria.vel ſcðo quo ꝓhibet᷑ hereſis:que dicunt᷑ foꝛnicatõ
nes. Oſee.ij. De ſy nagoga ⁊ hereſi auferat foꝛnicatões
ſuas a facie ſua:⁊ adulteria ſua de medio vberum ſuoꝝ
Si autem attendatur illud pꝛeceptum ſcdðᷣo modo ⁊ pꝛo
pꝛie:pꝛohibetur hic foꝛnicatio coꝛpoꝛalis.⁊ hoc modo ẽ
pꝛeceptum ſcðe tabule.De iſta aũt foꝛnicatõne que ſic ꝓ
hibetur in hoc pꝛecepto dicit᷑.j.ad coꝛin.vj.Coꝛpus aũt

non foꝛnicationi ſed dño.4 Et ſi obijciatur ꝙ pꝛecepta

cæcalogi lr̃alia ſunt ⁊ non allegoꝛica: ⁊ ideo pꝛeceptum
illud ſolum lale erit ⁊ non allegoꝛicũ.Dicendũ ꝙ pꝛece
pta decalogi duplicem habent reſpectũ. AUnũ ad legem
lr̃alem:que eſt lex naturalis cuiꝰexplicatio ſunt.⁊ G̊ mõ
ſolum ſunt l̃alia.Aliũ ad legem figuralẽ que ẽ lex moy
ſi.in qua explicita ſunt.que eſt lex vmbꝛe ⁊ imaginaria.
ſicut dicit᷑ ad Hebꝛe.x.⁊ hoc modo allegoꝛicã interpꝛe⸗
tationem recipiunt.¶! Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ in ↄtrariũ
de violatione templi.dicendũ ꝙ nõ eſt ſiłe de templo ma
teriali ⁊ ſpũali.i Qam tem plũ materiale nõ honoꝛat᷑ ni⸗
ſi ꝗꝓpter cultum dei.⁊ ideo violare illud eſt iniuriari deo
Apꝛie.pꝛoximus vo honoꝛat᷑ ⁊ quia pꝛoximꝰ:⁊ quia dei
templũ.vnde iniuria pꝛoximi quia ẽ pꝛoximus:nõ eſti ꝓp⸗
pꝛie iniuria dei. Iniuria vᷣo quia templũ dei.methapho⸗
rice dicit᷑ iniuria:quẽadmodũ homo vel coꝛpꝰhomis di
citur templũ.⁊ ideo metha phoꝛice dicit᷑ ſacrilegiũ ⁊ im⸗
pꝛopꝛie.¶ Ao vltimuʒ qð obijcit. dicendũ ꝙ in ſimplici
foꝛnicatione fit iniuria pꝛorimo: quia nomine pꝛoximi
intelligit᷑ homo in vtroq; ſexu. vnde qᷓuis mulier ſit ſo⸗
luta:⁊ etiam velit hoc: nihilominꝰ tamen ei fit iniuria:
quẽadmodũ ſi de voluntate tua eſſet ꝙ ego interficerem
te:nihilominꝰtamẽ ſi ego interſicerẽ te: facerem tibi in⸗
iuriam.vnde qᷓuis nuliꝰ ↄquerat᷑: nihilominꝰ tñ vterq;
leditur:quia vterq; ſpũaliter interficit.⁊ qᷓuis non lede
retur alius ſicut ↄtingit in peccato molliciei: illa eadem
pꝛohibitione qua pꝛohibetur pollutio alterius:pꝛohibe
tur pollutio ſui:quẽadmoduʒ in pꝛecepto quo pꝛohibet᷑
occiſio alterius pꝛohibetur occiſio ſui.

Membꝛũ ſecũdũ

Einde queritur vtrum iſtud pꝛeceptuʒ ſit
moꝛale legis nature: aut moꝛale diſcipli/
ne.Ad qð ſic.ambꝛo.in li.de patriarchis
Dixit Sara ad abꝛaham:ecce nunc cõclu
ſit me dominus ne parerem.intra ergo ad ancillam mea
B9Geñ.xvj· Conſidera pꝛimum ꝙ abꝛahaʒ ante legẽ moy⸗

— 3 J yeEH

9) 9 5 . —
. „ ! o e „ p. Lan N 00

J

† 4 .Y „R
wi tE FennX vrt,aà wνανυ⅜ Bfarte eß
. .

— ——

=S S=. –a

— =S =–
S= ö

no
i

☛

Nueſtio

ſi ⁊ ante euangelium fuit.⁊ ſequit᷑.nõ ergo in legem cõ⸗

miſit abꝛaham:ſed legem p̃uenit.¶¶ Item idem in eodẽ.
Deus in paradiſo ↄiugium laudauerat:non adulteriuʒ
damnauerat. Ex bis eꝛgo relinquit᷑ ꝙ adulteriũ ex lege
eſi da nnabile:ante legem vᷣo nõ erat damnabile. Eſt igi
tur malum quia pꝛohibitum er lege. Eſt igit moꝛale di⸗
ſcipline. Contra. ad Ro. ij. Cum gentes que legem noõ
babent naturaliter ea que legis ſunt faciunt: ſtendunt
opus legis ſcriptum in coꝛdibo ſuis. ↄſtat ꝙ opus legis
ſeriptum nõ poteſt intelligi de pᷣceptis ceremonialibus:
nec de pꝛeceptis iudicialibo pluribo que ſunt ex in ſtitu⸗
tione.ergo hoc intelligit᷑ de pꝛeceptis decalogi moꝛalibo
ergo omnia pꝛecepta decalogi ſunt moꝛalia legis natu⸗
ralis.4 Item ſicut ibidẽ dicit glo. Lex naturalis eſt ne⸗
mini iniuriã inferre.nibil alienum priꝑe:alieno ꝰ iugio
nõ inſidiari: Sed omnis adulter inſidiat᷑ alieno bingio
ergo peccat ↄtra legem naturalẽ. Item ibideʒ dicit᷑ vt
bꝛeuiter dicat. Lex naturalis eſt nolle alij facere qð ti⸗
bi nõ vis fieri. Sed nullus vellet vt ad ſuam aliquis ali
us accederet voluntate oꝛdinata. ergo quicũq; adultera
iur tranſgredit᷑ legem naturall. cõcedendum eſt.
4 Ao ulud aũt qð pꝛimo obijcit. dicendũ ꝙ illud qð di⸗
cit ambꝛo. de abꝛabã:q nõ ↄmiſit in legem coeundo cuʒ
agar: verum eſt ꝙ hoc nõ fecit ſua auctoꝛitate ſed diuia
diſpenſatione. Pꝛeterea hoc dicit ambꝛo. ad excuſatio:
nem illius facti abꝛabe. cuiꝰintentio eſt dicere.ꝙ abꝛabã
nõ peccauit ↄtra legem poſitam: que adbuc nõ erat: ⁊ B
eſt qʒ dicit nõ in lege ↄmiſit ſed legem pᷣuenit. Item non
peccauit ↄtra legem naturalem. quia nõ affectu implen⸗
cæ libidinis hoc egit:ſed querende poſteritatis ⁊ multi⸗
plicationis humani generis:qð pꝛocedebat de dictami⸗
ne legis naturalis. maxime cũ nõdũ eſſet multiplicatio
bominũ ad dei cultum.⁊ hoc eſt qdð dicit.nõ ardoꝛe aliid
ſuccenſus libidinis ↄiugalem poſipoſuit thoꝝ ancille cõ
tubernio: ſed ſtudio querende poſteritatis ? agande
ſobolis.Adhuc em̃ poſt diluuium raritas erat humani
