q; qui reſurꝛexiſſet. Pꝛeterea.ioh.xx.dicit thome. in⸗
fer digitũ tuũ huc: et affer manũ tuã in latus meũ. Si
ergo inferꝛe vel immittere ponit ↄcauitateʒ:videt᷑ ꝙ ad
buc in latere erat ↄcauitas. Si ergo illa ↄcauitas non
erat ibi a natura.in reſurꝛectõne aũt gloꝛioſa ſicut dic
Aug.in li.d ciui.dei.remouent᷑ om̃es diffoꝛmitates q̃
pᷣter naturã acciderẽt:⁊ gloꝛificabat᷑ coꝛpꝰin illa diſpo⸗
ſitõne qua erat bene diſpoſituʒ ſm naturã:⁊ ↄcauitas
illa nõ erat amota:magis potuit videri nõ reſ urꝛexiſſe
ꝙᷓ reſurꝛeriſſe gloꝛioſe.Aut ſi tu dicis ꝙ nõ erat ibi cõ⸗
cauitas q;uis oñderet᷑.tũc fuit ibi fictio:qð incõuemiẽs
videt᷑. Ad hoc dicimꝰ.ꝙ cũ reſurꝛectio ſit motꝰa mu
tabilitate ad ĩmutabilitatẽ ſine inſinuatõne iĩmutabili
tatis pᷣcedentis ⁊ ĩmutabilitatis ſequẽtis nõ monſtra
bitur reſurꝛectõ.Vñ ſpũs ĩmutabiles nõ dicunt᷑ reſur⸗
gere:nec coꝛꝑa ſi ſemꝑ fuiſſent moꝛtalia reſurgere dice
rent᷑. Unð dama. Reſurꝛectio eſt eiꝰqð cecidit iterata
ſurꝛectio. Scðᷣm hoc ergo ad ꝓbandũ reſurꝛectõnẽ rpᷣi
nõ ſolum opoꝛtuit manifeſtari gloꝛiã quam habuit vel

habebat:ſed paſſionẽ que pceſſerat gloꝛiã.et etiã gꝗa il⸗

le idem qui pꝛiꝰſuerat paſſus erat idem ꝗ nũc eſt gloꝛi⸗
oſus:et ſm hec ꝑtita ſunt argumenta aſparitionu.
em̃ pᷣbuit ſe palpabileʒ in loco vulnerũ: aꝛgumentũ fu⸗
it ꝙ paſſus fuerat.ꝙ aũt intranit ianuis clauſis:argu:
mentum fuit eis:ꝙ erat coꝛpus gloꝛioſuʒ. nõ quia hoc
ꝑpenderent ſenſu exterioꝛi:led oferendo in ratõne ſen⸗
ſu pꝛimo poterant h̊ cognoſcere.Si em̃ pꝛius non erat
ibi et poſtmodũ erat cum foꝛes eſſent clauſe ante et pꝰ:
potuerunt intelligere ꝙ intrauerit ianuis clauſis.ꝛ ex
boc vlterius ꝙ erat ſpus vel coꝛpus ſubtile.ſed nõ erat
ſpũs:hoc bene videbant ex palpatione.ex quo potuer̃t
intelligeꝛe ꝙ erat illud coꝛpus gloꝛioſum. G: aut pbuit
ſe viſibileʒ ſub eiſdem liniamentis 2 foꝛma et figura ſb
quibus erat ante reſurꝛectionem. hoc fuit aꝛgumentuz
quod idẽ qui pꝛius fuit paſſus:poſtea gloꝛioſus. Ad
pꝛimum ergo quod obijcitur.ꝙ omne viſibile mutabi⸗
le eſt.ergo ſi aparuit vt viſibilis: aꝓparuit vt mutabi⸗
lis.dicimus ꝙ ſi dicatur ibi mutabile ꝓ mobili pᷣm lo.
cum: ſic coꝛpus gloꝛificatum bene fuit mutabile. Agi⸗
litas enim eſt dos ipſius coꝛpoꝛis gloꝛioſi.Si autẽ di⸗
catur mutabile pꝛo coꝛruptibili:tunc non ſequitur fu⸗
it viſibile ergo mutabile id eſt coꝛruptibile: ſed ſeque⸗
retur.ergo coꝛruptibile vel tanꝙᷓ; coꝛruptibile.Et h̊ ve⸗
rum eſt ſolum ꝙ coꝛpus xp̃i tanqᷓ coꝛruptibile.non tan
qᷓ; gloꝛioſum videbatur ab illis.ꝗ Similiter aũt ad il⸗
lud qð obijcitur de palpatõne reſpondemus ꝙ ſunt q̃⸗
dam ſenſibilia ꝓpria.quedã ↄmunia tactu.ᷓ in palpa⸗
tione coꝛꝑis xpᷣi nõ fuit ↄprehenſa dria ſenſibilis Apꝛij
vtpote ꝙ eẽt calidũ vel frigidum:vel aliqd hmõi.hᷣ̊ ꝑce
ptum fuit ꝙ eſſet coꝛpꝰ:et ꝙ talis figure et talis foꝛme
vnde nõ ſequitur fuit palpatum: ergo calidũ vel frigi⸗
dum vel hmõi:ſed ſolum ꝙ fuit coꝛpus vel ſic figuratũ
vel ſic foꝛmatũ. Si g obijcit᷑ ꝙ ſi fuit ibi toctus fuit ibi
immutatio:dicimus ꝙ hec mutatio nõ fuit ex ꝑte cius
recipiebat᷑:ſed magis ex ꝑte recipientis.4¶ Similit
aũt ad illud quod tercio obijcit dicimus. ꝙ de illo dif⸗
ferent᷑ ſentiũt ipi ſcti:qm̃ ſᷣm aug.in li.de ci.dei.vlti.c.
xx. Oñ querit vtrũ indicia maꝛtirij remanebũt in ipis
coꝛꝑibo martirũ gloꝛiſicatis.Rũñdet aug.et fortaſſe vi⸗
debimꝰ.Mõ em̃ dfoꝛmitas i eis ̊ digmitas erit.⁊ que
dam ꝙᷓuis in coꝛpꝑe nõ coꝛꝑis: ſed virtutis pulcritudo
ſulgebit. ec ideo tñ ſi aliq martiribo ãputata 7 abla
ta ſunt membꝛa:ſine ipᷣis mẽbꝛis erũt in reſurꝛectione

moꝛtuoꝝ quibus dictum eſt. capillus capitis vri non
peribit:led ſi hoc decebit in illo nouo ſeculo vt indicia
gloꝛioſoꝝ vulnerũ in illa caꝛne immoꝛtali cernant᷑ vbi
membꝛa vt preciderent᷑ ꝑcuſſa vel ſecta ſunt ibi cicatri
ces. tñ eiſdem mẽbꝛis redditis nõ ꝑditis apparebũt.
Scom dam. anſel.ſimiliter dom.qꝙ; hmõi cicatrices
remanſiſſent in carne rp̃i gloꝛificata: diſpenſatio erat
nõ natura. VUñ dicit. Eoꝝ que poreſurꝛectõneʒ deo di⸗
gnioꝛi modo ſunt diuerſi. Qam et hoc vere non Fm na
turã: ſed ᷣm diſpẽſatõeʒ ad certificandũ vel credi faci/
endum:qm̃ ipᷣm ꝙ paſſuz eſi coꝛpꝰreſurꝛexit: vt cicatri
ces cibatio atq; potatio que poſi reſurꝛectõeʒ fuerunt.
Alia vo et ſm naturã vt tranſire de loco ad locũ infati
gabiliter et ꝑ ianuas clauſas intraꝛe. Alia ſᷣm fictõez
vt illud finxit ſe longius ire.Eñ vult ꝙ ßm tres diffe⸗
rentias fuerũt aliqua in coꝛpꝑe gloꝛificato: que oſtenſa
ſunt.quedã ſᷣm naturã:queda ſᷣm fictõem.quedaʒ aũt
ſm diſpenſatõem.et hoc modo fuerũt in ipᷣo cicatrices
ſm diſpenſatõeʒ.nõ ꝙ diſpenſatio tolleret veritateʒ: BH
diſpenſatione fiebat h: vt remanerent cicatrices vt no
ſtram fidem ↄfirmaret.¶ Si obijcit . ꝓa aditione vel
a pꝛima diſpoſitione coꝛꝑis xpᷣi:non erat ibi cicatrix:
nec in gloꝛificatõne debuit remanere. põt dici ꝙ glo⸗
rificatio reſpicit creatõeʒ in coꝛꝑe xpᷣi:et etiam redem⸗
ptionẽ. Et ſi ̊ non q̃ntũ eſt ex pᷣmo reſpectu: tñ qtum
eſt ex ſcðo debuerũt remanere cicatrices in gloꝛificato
7 etiam ad maxumã ſpeciei coꝛꝑis decoꝛem. AUñ apoc.
xix. dicit. Et veſtitus erat veſte aſpeꝛſa ſanguine.

Articulus tercins

Einde querit᷑ vtrũ illa argumenta euacua⸗
rũt fidem qtum ad meritũ.Ad qð ſic greg.
ſides nõ hʒ meritũ cui bumana ratio pᷣbet
exꝑimentũ.̊ ſi eis fecit xpᷣe argumenta quibo pñt ſuã
reſurꝛectõez caꝑe.etiã ad ſenſum humanuʒ: videt᷑ ꝙ in
ipſis non hret amplius fides reſurꝛectõnis meritum.
Item greg.oꝑatio diuĩa que rõne ↄpꝛebendit᷑ mira⸗
bilis nõ eſt. Si &̊ ad hec fuerũt argumenta vt facerent
illam reſurꝛectõez rõne ↄpꝛehendi:videt᷑ ꝙ nõ fuit mi⸗
rabilis:̊ nõ eſt meritoꝛiũ credẽ niſi ꝙ eſt mirabile:vi·
det᷑ ꝙ non fuit illud meritoriũ credere. Rñ.dicimꝰ
ſi accipiens innitat᷑ argumentis et rõnibo et nõ ipſi
idei: ibi ꝓculdubio non bʒ fides meritũ. Ex ea autem
pte qua ipſi fidei innitunt᷑.etiã ſi hẽat rõnes et argum̃
ta ad idem: nibilominꝰtñ meritũ hʒ fides ex ea paꝛte qᷓ
ipſi ĩnitit᷑. Añ ioh.iiij · Zam nõ/ Pter tuã loquelã credi
mus.ſamaritani pᷣmo audierũt quedã quibo q̃ſi intro⸗

—

duci a muliere potuerũt. ſed poſtea audierũt ipᷣm ihm
tanqᷓ deſurſum:⁊ tũc demũ crediderũt.Vñ tũc dixeꝛũt
Jam non ꝓpter tuã loquelã ⁊c. Silr diſcipuli accepert
illa argumenta tanqᷓ introductiua:vt illuminati quo⸗
dammodo hac illuminatõne inferioꝛi faciliꝰ ſe ſubijce⸗
rent illi illuĩationi qᷓ deſurſuʒ eſt:Fm cuiꝰreceptõeʒ eſt
fides. 4¶¶ Ad aliud dicimꝙ ſicut dicit aug.in lib.de vi⸗
dendo deo. Illud dr ↄpꝛebendi ꝓprie cuiꝰtermini tota
liter circũſpiciunt᷑ Oꝑatio g reſurꝛectõnis mirabilis
eſt: nec põt totaliter ↄpꝛehendi:ĩmo ſolum a ꝑte inferi⸗
oꝛi attingi poteſt:ſed ↄpꝛebendi non: quia gloꝛiam re⸗
ſurꝛectionis et virtuteʒ videre non poſſumus ad plenũ
in pꝛeſenti.tamen et a poſterioꝛi poſſumus eam intelli
gere: Em ꝙ dicit Greg. Ex ipſa reruʒ ſpecie ꝙ ratõna⸗
les ſumus:poſſumus colligere reſurꝛectõnem. et ſimi⸗
liter aug. in lib.de quantitate anime. Si curſum natu
ralem rerum videamus certius erit nobis reſurꝛectio
nem futuram: ꝙᷓ ſolem cras foꝛe oꝛiturum. He em̃ pre⸗
ſumptiones ſunt non cauſe.

Articulus quaꝛtus

Onſequenter querit᷑ de numero ⁊ ſufficien

tia argumentoꝝ. Ao qð ſic. Patet ei ex his

que dicta ſunt: ꝙ, quedaz oſtendunt ipſum eſſe coꝛpns

quantomagis in reſurꝛectõne:

vt viſio ⁊ certius palpatio. Quedam aũt ; eſſet coꝛpꝰ

motum a ſpiritu.ſicut manducatio:quod em non ẽmo

tum a ſpiritu: coꝛpus nõ poſſet manducare. ꝛ autem

eſſet vnio coꝛꝑis ad ſpm̃ ſicut ad foꝛmam.boc nõ pote⸗

rat oſtendi ꝑ ſenſum:ſᷣ per rõnem. Vñ argumentu hu⸗
ius potuerũt hr̃e:tũ ex ver bis que eis dixerat añ reſur
rectõnem vt math.xvj q. xx. Oñ dicebat eis ante pal⸗
ſionem ſe eſſe paſſurũ.dicebat poſtmodũ et ſe eſſe reſuꝛ
recturum. Euntibo etiam in emaus. Luc.vlti. Aperu⸗
it ſcripturas:vt ipſi intelligerent de eius reſurꝛectõne.
Fuit ᷓ argumentũ er parte cognitõnis verboꝛꝝ et ſcri⸗
pturax: vt ipſi cognoſcerẽt et oſe rꝛent.O ſi animatus
fuerat et habens ſpm̃ ſicut foꝛmam coꝛꝑis: et nõ ſicut
motoꝛem tm̃.qñ dixit illis verba et paſſus eſt: ita etiaʒ
nuc animatus eſſet habens ſpm̃ ſicut foꝛmaʒ coꝛpoꝛis
aũt eſſet illud coꝛpus gloꝛioſum fuit argumentum

ꝑ intrationẽ ianuis clauſis factam.qᷓuis em̃ non pol⸗
fent videre oculis:potuerũt tamen ꝑpendere ex ratiõe

ſubtilitatẽ: et gloꝛificatõeʒ ipſius. Sed querit h cuʒ

ſint quatuoꝛ dotes quarũ claritas eſi pᷣncipalis. VUnde
ßm illam dotem aſſignat᷑ dr ia gloꝛificatoꝝ· j. Coꝛi. xv.
Alia eſi claritas ⁊c. quaꝛe ſᷣm aparitiõeʒ illius dotis
que eſt claritas nõ fecit ipſis diſcipulis argumentü re⸗
ſurꝛectõnis:ſicut ſᷣm ſubtilitatẽ.Fᷣim hoc em̃ manifeſta
uit ſe in tranffiguratione math.xvij. ¶ Solutio autem
puiꝰeſt. ꝙ ipſi nõ poſſent videre claritatẽ iſtaʒ ſi ſe Fm
claritatẽ manifeſtaret illis pꝰreſurꝛectõem. Vñ augu.
ad Oꝛoſiũ. Caro rp̃i gloꝛificata reſurrexit. ſed noluit
in illa claritate diſcipulis ſuis appareꝛe: quia non poſ-
ſent oculis moꝛtalibo claritatẽ talem oſpicere. Si eniz
eum in tranſfiguratõne diſcipuli videre non potuerũt
qð intelligenduz eſt ßm

ꝓpriam virtutem: poſſent tñ ᷣm virtutem diuinaz ro⸗

boꝛantem ip̃am ſenſitiuã. Aliam vᷣo rõnem babes ſu⸗
pꝛa in qõne de tranffiguratõne. 4 Similiter aũt ſi que
retur quaꝛe nõ manifeſtauit ſe ꝑ manifeſtationẽ aliaꝝ
dotiuz:ſicut impaſſibilitatis ⁊ agilitatis dicũt ꝙ non

potuit eſſe. Ympaſſibile em̃ vniuerſalitateʒ dicit. vłe aẽ

nõ põt ad plenum manifeſtare niſi ꝑ ꝑtes Si oſten⸗
diſſet ſe impaſſibilem ab boc: non ꝓpter hoc oſtendeꝛet
ſe im paſſibibilem reſpectu alioꝝ qui nõ erant ibi. Si⸗
militer aũt eſt de agilitate. Si em oſtendiſſet ſe agilem

reſpectu huiꝰloci.non ꝓyter boc oſtendiſſet in alijs.vñ

hec ſe non poteꝛant ita cito ↄpꝛebe ndi niſi a rõne recta
ꝑ gr̃am: ⁊ ita ꝑ ſolam dotẽ ſubtilitatis voluit illis facẽ
argumentü ſue reſurꝛectõnis. Sed melius dom videt᷑.
ꝙ ad ſubtilitateʒ ſequebant᷑ impaſſibilitas ⁊ agilitas.
Subtilitas em̃ coꝛꝑis gloꝛioſi ponit potentiã actiuaʒ
cui nõ poſſet obſiſtere queuis reſiſtentia alteriꝰcoꝛꝑis
ex q̊ ſegtur ꝙ impaſſibile. Yteʒ ſĩ ubtilitas ponit ſuptra
ctionem om̃is gꝛoſſiciei et grauedinis coꝛpoꝛeitatis ad
quod ſequitur diſpoſitio agilitatis ·

Miembrum ſecundũ

Onſequenter querit᷑ de argumentis ap⸗
paritionis in ſpeciali.Et querunt᷑ tria.
Heimo de argumento qtum ad viſum.
Secundo qᷓ tum ad tactum. Tercio qtũ
ad guſtum xp̃i.

Articnius pꝛimus

Irca pꝛimum autem queritur ſic. Marci.
vlti. dicit dominus apparuit in alia effi⸗
gie. Aut ergo apparnit in effigie coꝛpis glo⸗
rificati viſui nõ glificato: tũc cũ impꝛopoꝛtõnalis ſit
nat᷑ a coꝛꝑis głificati viſui ñ gkificato:ſᷣm pꝛioꝛẽ aucte
aug. ad Oꝛolium ſupᷣdictam nõ potuit videri a viſuñ
gloꝛificato. Si in ſpecie coꝛꝑis nõ loꝛificati. Aut gil⸗
la ſpecies erat in illo coꝛpoꝛe chriſti: et ſic due ſpecies

e
nd
en
üb
Neſur
eaß
eſen
penn
göne,
tſci
natug
ſen
etig;
voris
um
voß⸗
toe
ce
nde
e.
ois
dre⸗
e
mtem
iſefn
egn
Nolui:
n
nz
tnein
eſn
1ch e
es ſ⸗
ſiqne
liag
pnon
ℳeei
oſten⸗
endenet
aglen
alſsti
hetten
lioſui
ticet
glios
ganne,
lans
Hins
0

4

a
mis.
iſan,
oin

Per.
ia en⸗
S
eſt
mmit⸗
iuñ
nii⸗
xcies

H

erant in eodem ſcʒ ſpecies gioꝛificata et non glorifica⸗
ta. Aut erat illa ſpẽs in aere circumfuſo: et ſic nõ erat
ibi veritas:h̊ fantaſma.. Pꝛeterea ſi viſus euntiuʒz in
emaus immutatꝰeſt cũ motiuũ viſus nõ gloꝛificati ꝓ⸗
pꝛie ſit coloratũ: videt᷑ ꝙ in corꝑe rp̃i eſſet coloꝛ. Qð ſi
ↄcedit᷑ ↄtrariũ eſt qĩm̃ natura coloꝛis nõ ſaluat᷑ in natn
ra coꝛꝑis gloꝛificati. Dicit᷑ eniʒ coloꝛ extremitas ꝑſpi
cui in coꝛꝑe termiato.p̊ nõ eſt hmõi natura in coꝛpibo
gloꝛificatis. immo totałr puia credunt᷑ eſſe. Item ſi
coꝛpꝰſtellaꝝ non videt᷑ ſub coloꝛe ꝗ ſit ipſaꝝ.ĩmo ſi vi
dent᷑ ſub coloꝛe:ille eſt coloꝛ alienus. multomagis coꝛ
poꝛa gloꝛificata que lucidioꝛa ſunt ſtellis: nõ habebũt
coloꝛẽ in ſe.¶ Pretẽa.ſi coꝛpꝰgloꝛificatũ longe excedit
nõ gloꝛiſicatum.⁊ paſſio ſił excedit paſſionẽ:2 ſimili⸗
ter ratio videndi longe erit alia in his 2 in illis. Si er
go ratio videndi coꝛpꝰnõ gloꝛificatũ eſt coloꝛ:ratio vi⸗
vendi gloꝛificatũ nõ erit coloꝛpᷣ longe aliud.g̊ nõ vide⸗
runt ipᷣm ſub coloꝛe.neq;ʒ alio modo poſſent videre:ni⸗
ſi ſub coloꝛe:̊ penitus nõ viderũt eum. Pꝛeterea cum
impꝛopoꝛtõnata ſunt coꝛpꝰglificatũ:et oculꝰnõ gloꝛifi
catus.aut ad hoc ꝙ ꝓpoꝛtionarent᷑ adinuicem depoſu⸗

it ſuam diſpoſitiõeʒ. Aut eleuauit viſum eoꝝ.aut ipᷣm

coꝛpꝰhẽbat:q qñ volebat poterat videri oſtendere ſe
talem:et qũ volebat talem. Si pꝛimo mõ hoc nõ videt᷑
qm̃ ↄoſtat ꝙ dos que eſt diſpoſitõ ꝑpetua ẽ.ſᷣ qð amouet᷑
aliqñ nõ eſt ꝑpetuũ. nõ depoſuit diſpoſitõeʒ ſuã. Si
ſedo modo aut tantũ ſublimauit viſum eoꝝ vt gloꝛifi⸗
caret᷑ aut nõ.ſi remanſit nõ gloꝛificatꝰ: q;tumcũq; ele⸗
uaret᷑ nondũ habuit ꝓpoꝛtõeʒ ad coꝛpꝰgloꝛificatũ. non
ergo viderũt ipᷣm adhuc. Si dicat᷑ ꝙ fuit gloꝛificatus
boc nõ videt᷑ verum. Conſtat em̃ ꝙ is eſt oꝛdo vt ab in
cõpletione vie veniat᷑.ad ꝑfectionẽ patrie nunqᷓ econ⸗
uerſo. Si ergo gloꝛificat? fuiſſet eox viſt us:nunꝙ poſt/
modũ fuiſſent ſub dr̃a ogoſita:fuit aũt illud. Coſtat 6
nõ fuit gloꝛificatꝰ. Si dicat᷑ tercio modo tũc obijcitur
ſicut pꝛius:qm nihil poterat oñdere niſi vellet decipe⸗
re:niſi qdð erat in ſe. Erat vtrũq; in ipᷣo.ꝗᷓ coꝛpꝰillud
erat gloꝛioſum ⁊ nõ gloꝛioſum:qð eſt inconueniens.
¶ Item ſilr põt obijci de illa ſpecie pegrina:in qua dñs
abparuit. ſi em erat in ipo:cũ hec nõ eſſet glorioſa:erãt
ibi due ſpẽs. Si autẽ nõ erat in ipᷣo.&̊ tm̃ erat ludifica⸗
tio:hoc aũt falſum eſt.¶ Pꝛeterea Luc. vlt. Teneban⸗
tur oculi eoꝝ ne ipᷣm agnoſcerent.Querit ergo aut te⸗
nebant᷑ reſpectu ſpẽi gloꝛioſe:aut reſpectu nõ gloꝛioſe.
NMon reſpectu glorioſe:qꝛ ↄſiat ꝙ eam videre nõ pote⸗
rant.Ad quid ᷓ impedirent᷑ ab eo vel diceꝛent᷑ impedi
ri. Si reſpectu nõ gloꝛioſe:quõ tenebant᷑:cũ illã cape⸗
re valerent. Circa ſolutõʒ huiꝰqõnis.nota pꝛio opi⸗
nionem ꝓbalẽ ppoſitiui.dicit em̃ ꝙ coꝛpꝰgloꝛificatum
naturalr põt videri:a a coꝛpꝑe gloꝛificato 2 nõ gloꝛifica
to ſimiliter ⁊ palpari.ſed in hoc eſt dr̃ia:qꝙ coꝛpꝰ ñ glo
rificotũ tangit᷑ detinet᷑ ⁊ videt᷑ relit nolit. Sed coꝛpus
gloꝛificatũ qñ vult p̈bet ſe viſibile. qñ nõ vult prebet ſe
non viſibile:ſicut ſuꝑ illud Luc.j. Apparuit angelꝰ. di
cit amb.d angelis.ꝙ in pfate illoꝝ eſt agpareꝛe ⁊ vide
ri qñ volũt:et non videri q non volunt.¶ Scðdo nota
opinionẽ altiſyodꝛenſis q eſt. Pcoꝛpus gloꝛificatuʒ vi
ctur a ñ gloꝛificato:⁊ hoc ꝑ immutatõeʒ factaʒ a ꝑte
videntis: ⁊ aliqͥ modo ꝑ virtutẽ gloꝛificatõnis. Vñ di⸗
it. ꝙ in coꝛꝑe dñi nõ fuit niſi vna foꝛma ſcʒ gloꝛificata
Sed inde qn placebat ei mutabat viſum intuentiũ:ac
ſi eſſet nõ gloꝛificata: ſicut cameleon auis que viuit ex
aere. non habet niſi vnum coloꝛem. ſed ex oppoſitione
multoꝝ coloꝛum: in alije coꝛpoꝛibo diuerſorũ coloꝛum
videtur eſſe. ſimiliter et topaʒius vnde idem coloꝛ non
ſemꝑ eodem mõ immutat. Similiter vnicum coloꝛem
habuit dominus: ſed ſiue ꝑ miraculum ſiue ꝑ potenti⸗
am coꝛꝑis gloꝛificati non eodem modo ſemꝑ immutat
Clarum ergo fuit coꝛpꝰdñi naturam: ſed ꝑ potentiã
oſtendebat᷑ vt obſcurum:qᷓtum ad effectũ ſeu ᷣm mo⸗

.xxij.

dum immutandi.et iſta non ſunt ↄtraria. ſicut nõ ſunt
otraꝛia in cameleone ⁊ thopazʒio. Dicimꝰergo ꝙ foꝛma
illa:ſeu ille modus ĩmutandi in corꝑe dñi erat.non/ꝓ
pter boc tamen ↄtraꝛia eꝛant in eodem.ſᷣ opinionibus
iſtis obijcit᷑ ꝑ rones p̃dictas. Pꝛopterea dicendum
tenendo mediuʒ inter p̃dictas opiniones.qꝙ in xpᷣo t̃
fuit ſpecies vna ⁊ gloꝛioſa in ſe.verũtamen quia rece⸗
ptum nõ eſt in recipiente niſi ſm modũ recipientis: iõ
licet eſſet gloꝛioſa:ipſis tñ videbat᷑ non vt gloꝛioſa. nõ
a ꝑte oſtendentis:ſed a ꝑte illoꝝ ꝗ poterãt nõ aliter ca
pere.Ex emplũ aũt eſt te ſole ꝗ ⁊ ſi ꝓpter luciditatẽ ſuã
impꝛopoꝛtõnabilis ſit viſui:videt᷑ iamen ga m deſcen
ſum ſolis ad ꝓpoꝛtõnem ↄtingit ipſum videri ab oculo

Deſcendit em ſol in radio:⁊ radius iterũ deſcendit ad

nubẽ: vel aliud hmõi. in illa via dicimus nos videre
ſolem.etiã aliquo mõ ſub coloꝛe qᷓ;uis nullum coloꝛem
habeat de ſe.iĩmo coloꝛ iſte eſt eiꝰad qð ipſe ſol deſcẽdẽ⸗
do ꝓpoꝛtionatꝰeſt oculis noſtris.dicimus ergo ꝙ vide
mus ſolem: non tamẽ videmus eum in ſua luciditate:
nec dicimꝰeum habere duas ſpecies.ſimiliter autez di⸗
cimus ꝙ deſcendit natuꝛa iſta gloꝛificata:que lucidioꝛ
eſt ſole vſq; ad tranſꝑentia media: in quibo aliquo mo
do viſibilis facta eſt:non tñ vt gloꝛioſa:nec iðᷣo tamen
dicenda eſt alia ſpecies.ſed vna eadem que nõ poteſt a
nobis videri ꝓut eſt ꝓgter debilitatem nr̃am. Pꝛeter h
autem dicimus.ꝙ natura humana qtumcunq; gloꝛifi
cetur:cum nihil perdat de veritate humanitatis ſemꝑ
ſeruat naturam elementarem:er qua veriſſime fuit et
eſt:quis ſit occultata ꝓpter dominiuʒ nature celeſtis qᷓ
eſt lux.quia ergo ibi eſt natura elementaris: et ſic non
dominans.coloꝛ auteʒ ſeqtur natuꝛam elementaꝛem:⁊
ideo nõ euacuatur penitꝰnatura coloꝛis a coꝛpoꝛe glo⸗
rificato.Vnde erit ibi aliquid de natura coloꝛis qᷓ;uis
ꝑ dominiuʒ ſit lux. Quia ergo coꝛꝑe gloꝛificato poteſt
vti anima:m quãalibʒ naturã ipſius coꝛꝑis. nõ eſt in⸗
conueniens vt oculis gloꝛificatis oſtendat ſe ſᷣm natu
ram quã capere poſſunt lucis.non gloꝛificatis autem
qui naturam lucis acciꝑe non poſſunt oſtendat ſe ſ̃m
illud qð habet ꝓpoꝛtõnem cum illis:⁊ ita non erit ſicut
de ſole qui videtur ſub coloꝛe alieno ſolum. quia illud
coꝛpꝰeſt nature elementaris:et ſi occultate 2 ſubiacen⸗
tis nature celeſtis dominantis:nec tamen erũt ibi due
ſpecies.ĩmo cum ſpecies dicat ↄpletionem: vna autem
ſit completio erit vna ſpecies:tamẽ ibi ſunt plures na⸗
ture ſᷣm quas oſtendit ſe vnicuiq;:Fm illud qð eſt ĩ ip⸗
ſa ꝓpoꝛtionabile videnti. Credimꝰ tamen ꝙ iſte coloꝛ
non erit eiuſdem rationis cum coloꝛe qui nunc eſt imo
longe alterius.¶ His ergo viſis facile eſt reſ pondere
ad obiecta.Non enim ſequitur ſi non videbit᷑ ſub ſpẽ
gloꝛioſa.ergo non erat gloꝛioſum:qm ratio huius ſpe⸗
ciei non erat ex parte viſus:ſed ex parte videntiuz. ⁊ iõ
non gloꝛificatõ plus debet argui ex parte videntiuʒ qᷓ;
in vilo.¶ O aũt querit᷑ vtrũ ſit ibi coloꝛ:iam patet rñ⸗
ſio ꝑ pᷣdicta.nõ em̃ erit ibi ſicut in ↄplemẽto ſicut eſt h
nec ſub eadẽ rõe.¶¶ OQðò oñdit de ſtellis: q̃ nõ vident᷑ ſbᷣ
ꝓrio coloꝛe:iã viſum eſt.ꝙ non eſt ſimile:cuʒ nihil ſit
in eis ð natura elemẽtaꝛi.¶¶ Qð oñdit ſiłr ſi coꝛpus
gloꝛificatũ excedit non gloꝛificatum. & et ratio videndi
ibi:ratõneʒ videndi hic.ergo ſi hic eſt ratio vidẽdi. co⸗
loꝛ ibi nõ erit. poteſt dici ꝙ nõ ſegꝗtur. non erit ibi co⸗
loꝛ: ſed ſic.ſi eſi coloꝛ:non erit eiuſdem ratõnis cuius 2
nũc. ¶ Similiteꝛ ꝙ querit᷑ quid pᷣdictoꝝ triũ fuit in il⸗
la viſione.dicimus ꝙ qñ voluit mamifeſtauit hoc q̃ndo
voluit illud. Si em̃ angel:i hoc pñt facere de coꝛpoꝛibo
nõ gloꝛificatis.multomagis poteſt fieri de coꝛpoꝛe glo
rificato. ¶ Sed ſi obijcit. ꝙ ſimiliter ſe hʒ nõ gloꝛifica
tum ad non videri:et glorificatuʒ ad videri:ſi non po⸗
tuit faccere aĩa qtumcunq;ʒ potens vt nõ gloꝛificatũ nõ
videret᷑: neq; potuit facere vt gloꝛioſum videret᷑. Sed
hec obiectio non recte arguit.ĩmo ſi tanta eſi imperfe⸗

ctio in coꝛpoꝛe non gloꝛificato. er boc debet argui ma⸗
gna pfectio in coꝛpe gloꝛificato:ſᷣ maioꝛ eſt perfectio
maioꝛ deſignatio potentie. Si coꝛpus gloꝛiſicatuʒ põt
manifeſtari ſicut vult ⁊ occultari:ꝙᷓ ſi poſſet occulta:
ri tm:imo hoc vltimũ videꝛet᷑ q̃ſi im ꝑfectõnis eſſe ⁊ im
tentie. Et ideo vtrũqʒ põt.quis de imꝑfectione non
gloꝛificati ſit: vt nõ poſſit occultari.¶ Ad aliud quod
querit᷑ de iſta ſpecie ꝑegrimi.dðm.ꝙ ſicut dicit glo. ibi
oꝛtionabat᷑ viſus erterioꝛ iĩterioꝛi.vñ gꝛeg. in omeł.
ſuꝑ illũ locũ Luc.vlt.hoc egit foꝛis dñs in oculis coꝛ⸗
poꝛis:qð apud illos agebat᷑ in oculis coꝛdis. apud ſe⸗
metipos intus amabant 2 dubitabant: ⁊ oñs pñs eis
aderat ꝓpter hoc ꝙ amabant: ſed aberat ꝓpteꝛ illud ꝙ
dubitabant. et ibidẽ greg. Lalem ſe ex hibuit eis exte⸗
rius in coꝛꝑe:qualis erat eis in mente. hoc etiaʒ poſſu
mus nos videre frequẽter. ꝙ dubitatio interioꝛ anime
facit etiã exterioꝛem dubitationẽ. AUnð cum dicit de H
pomine ꝙ alibi ſit: ſi aliquo caſu videꝛet᷑ hic ratõne ĩ⸗
terioꝛis dubitatõnis crederet᷑ non eſſe.ſic cum dieit᷑ iu
ſolus ꝑegꝛinus.intelligit᷑ ꝑegꝛinus.i.extꝛaneus ßm ꝙ
eis videbat᷑ ꝓgpter dubitatõnem interioꝛeʒ. VUñ ſᷣm boc
dicit beda.i Zon veritate fallente c. Zld alind quod
querit᷑ ratõne cuiotenebant᷑ oculi: vtrum reſpecu ſpeci
ei gloꝛiole:vel nõ glorioſ. e. dicimꝰ non reſpetu honec
ilius: tenebant᷑ oculi eoꝝ: quo ad hoc ne ex viſu eiꝰ
quẽ intuebaut᷑ exteriꝰ:poſſent interius ꝑpendere eum
eſſe ihᷣm xpᷣm. ¶ Si querat᷑ quaꝛe potiꝰ cognitus eſt in
hoſpitio &ᷓ in itinere? Dicendũ ꝙ hoc fuit ꝓpter modũ
ſuum frangendi panem queʒ viderũt in domo. Elel Fm
greg. ad ſignificandũ ꝙ melius cognoſcit᷑ veritas ope⸗
re qᷓ p̃aicatõne.EIñ glo. luce. vlt. quẽ in expoſitõne ſcri
pture nõ cognouerũt:in fractõne panis cognouerunt:
qꝛ nõ auditoꝛes legis:ſed factoꝛes iuſtificant᷑. Et Ro.
jij. Veritas melius oꝑando ꝙᷓ; audiendo itelligit. Vñ

a mandatis tuis in agendis.iſ .intellexi. ¶¶ Itẽ ſi quera⸗
tur quaꝛe plus in fractione panis eum cognouerunt qᷓ
in alio actu: dicũt ꝙ hoc fuit ꝓpter quẽdam ſpecialem
modum frangendi ex virtute manus rp̃i: quia ſua fra⸗
ctio erat velut cultelli inciiño.

Articulus ſecundus

Equit᷑ inquireꝛe de argumẽto qð fuit ſum/
ptum ex cicatricũ oñſione ⁊ ex palpatione.
Luc. vlt. Palpate ⁊ videte:qꝛ ſpũs caꝛnem
et oſſa non habet.⁊ pᷣmo de eo qð ex palpatõne. Scðo
de eo qʒð ex cicatricũ oſtenſione.

Ad primum ſicut .S. .
dictũ eſt pꝛiꝰ.qꝙ in palpatõne oñdebat᷑ coꝛpoꝛis figura
vel foꝛma q ſunt ſenſibilia coĩa ſed oñditur ꝙ ꝑcipie⸗
batur in palpatõne ſenſibile ꝓꝛiuʒ boc mõ. Senlibile

diuidit᷑ in ſenſibile ꝑ ſe:⁊ ſenſibile ꝑ accidens. Per ac
cidens aũt ſenſibile nunqᷓ ſentit᷑ ſine ſenſu ꝑ ſe. Iterũ
autẽ ꝑ ſe diuidit in ſenſibile ꝑ ſe ⁊ pᷣmo:⁊ ſenſibile ꝑ ſe
2 nõ pmo. Per ſe ⁊ pmo ſenſt ibile eſt ꝓpꝛiũ.ꝑ ſe ⁊ nõ pꝛi
mo eſt cõe. er quo relinqꝗtur ꝙ qtumcũq; eſſet ſenſibile
cõe in aliquo.nunqᷓ ↄpꝛebenderet᷑ ſenſu ꝑticulari illð:
niſi in eodẽ ſubᷣo eſſet ſenſibile ꝓpꝛium reſpectu eiuſdeʒ
ſenſus.qᷓuis em̃ aer ſit quantꝰ.nunqᷓ põt videri quãti⸗
tas aeris:⁊ hoc qꝛ nõ eſi coloꝛ in aere:quo viſo videtuꝛ
magnitudo vel quantitas vel figura ipſiꝰ aeris. Ex qͥ
iterũ relinꝗtur ꝙ nõ ꝑcicipit᷑ ſenſibile ↄmune:nec a ta⸗
ctu neq; ab alio ſenſu ꝗn ꝑcipiat᷑ aliqð ꝗꝓpꝛiũ. Si ergo
ꝛia ſenſibilia fm que imutat᷑ tactus non gloꝛificatꝰ
unt calidum 2 frigidũ: durũ molle ⁊ hmõi.hee autem
ſunt qualitates coꝛpoꝛum non gloꝛificatoꝛũ: ergo coꝛ⸗
pus xpᷣi in iſto taciu erat molle vel durum: et ita vt vi⸗
detur coꝛpus non gloꝛificatum:ergo ſi fuit gloꝛificatũ
non fuit palpabile ab illis.¶¶ Item luc.vlt. Palpate 2
videte quia ſpiritus carnem et oſſa nõ hʒ ſicut videtis

ſuo duo ↄtraꝛia oſtendit.ſ.coꝛpꝰ palpabile ⁊ einſdẽ na
ture vt infoꝛmet ad fidẽ: incoꝛruptibile alteriꝰ glorie
vt inuitet ad pᷣmium Si ꝗoñdit: aut vere in ipᷣo erãt.
aut nõ.ſi nõ videt᷑ fuiſſe deceptio.ſ.oñſio eiꝰ qð non eſt

Si ſic: ᷓ fuerũt vere ↄtraꝛia in eodẽ. 4¶¶ IOtem palpabile
incoꝛruptibile ſunt ↄtraꝛia. Ad palpabile em̃ ſequit᷑
coꝛruptõ:vt dicit gꝛeg· in omel. paſch. Om̃e qð palpa
tur neceſſe ẽ coꝛrũpi et ita omepa elile⸗ paſſibile: S
vere fuerũt ↄtraꝛia in eodẽ.¶E uerit᷑ etiã ex alia par⸗

te quõ ſint ↄtraꝛia incoꝛruptibile ſeu gloꝛificatũ ⁊ pal

pabile. boc em̃ nõ videt᷑.qm luc.vlt.ſuꝑ dictũ locũ. dic
beda de coꝛꝑe cuiuſqʒ reſurgentis loquẽs.pꝰ reſurꝛecu
onem eſt coꝛpꝰnoſſtru ſubtile ꝑ effectũ ſpũalis potentie
7 palpabile ꝑ veritatẽ nature Pp qð eſt de veritate natu
re nõ tollet᷑ in gloꝛioſa reſurꝛectõne.̊ etiam quodlibet
coꝛpus gloꝛificatũ erit palpabile. ¶ on vident᷑ ↄtra⸗
ria:nec in xpᷣo nec in alio coꝛpꝰgloꝛificatũ ⁊ palpabile
quid eſt qð dic geg? Circa hanc qõeʒ nota dineꝛ⸗
ſas opiniones. Ad bec generalis ſolutõ eſt. ꝙ coꝛpus
gloꝛificatũ nõ eſt palpabile naturalr a manibo nõ glo⸗
rificatis: ſicut nec viſibile ab oculs nõ gionſicatis: 5
palpabile eſt a manibus gloꝛificatis. Cõcedit᷑ ergoꝙ

palpatũ fuit coꝛpꝰa manibo diſcipuloꝝ pꝰreſurꝛectõeʒ

ß mir aculoſe.a palpabile ⁊ incoꝛruptibile nõ ſunt con
traꝛia ſimpłr: ̊ m rõnem naturaleʒ ſunt ↄtraꝛia. õ
em̃ negotians circa coꝛꝑa que inuenit palpabilia poĩt
eſſe coꝛruptibilia:qꝛ nõ ↄſueuit palpaꝛe niſi coꝛꝑa coꝛ⸗
rup:ibilia.quia ↄtraria ſunt ẽm rõnem naturalẽ:iõ
ponit gꝛeg. illa eſſe ↄtraꝛia: licet ſimplłr nõ ſint ↄtraꝛia
Et ſic pʒ ſolutio ad pꝛimũ obiectuʒ. Ad aliud ſoluit᷑
ꝑ hoc ꝙ nõ valʒ hec aꝛgumẽtatio.Coꝛpꝰ xpᷣi palpabile
eſt a manibo diſcipuloꝝ:ergo coꝛruptibile. Deberet eĩ
addi et eſt palpabile ꝑ naturam vel naturaliter: et hoc
eſt falſum: ſicut non valet bec argumentatõ: hec eſt riꝛ
go. ergo nõ peꝑit: ſeo ſeqtur hec eſt vᷣgo:ergo nõ peꝑit
naturaliter.4 Sʒ otra hanc ſolutõnem multipliciter
obijcitur. quia coꝛpꝰrp̃i gloꝛificatũ aut eſt naturaliter
palpabile a mambo nõ gloꝛificatis:aut non. Si ſic: ha
beo ꝓpoſitũ.ſi nõ ̊ ante paſſioneʒ erat naturaliter pal
pabile a manibo non gloꝛificatis: ergo variata eſt na⸗
tura.ergo coꝛpus xp̃i gloꝛificatũ non eſt eiuſdẽ nature
cuiꝰerat ante paſſionẽ.⁊ greg. dicit ꝙ eiuſdem nature.
Item ſi eiuſdeʒ nature eſt cuiꝰ ante.ſ̊ manente cau
ſa manet effectus: cum añ paſſionẽ eſſet palpabile ex
natura quã hẽbat a maĩbo nõ gloꝛificatis:⁊ mõ ex ea⸗
dem natura eſt palpabile a manibus non gloꝛificatis.
Item coꝛpexpᷣi gloꝛificatũ:aut põt palpari a manibo
nõ gloꝛificatis:ant nõ põt. Si non pot. Contra.palpa
tum fuit a manibo diſcipuloꝝ: poterat palpari. Si
do põt palpari a manibo nõ gloꝛi icatis:ergo natuꝛali
ter palpari põt a manibus non gloꝛificatis. Dicit em̃
ꝙ cecus naturalr nõ põt videre:q; non poteſt vidẽ na⸗
turaliter. Suſtinentes bãc opinionem rñdent dicẽ⸗
tes vel diſtinguentes triplicem naturam. VUnã que da
tur ad eſſe rei ſʒ naturales potentie. Ali q dat᷑ ad be
ne eſſe. videlicet habitus naturales ꝑ quos idonei ſu⸗
mus ad opeꝛa. Tercia que datur ad bene eſſe qtuz ad
nũc ſcilicet vt fiant opera generationis et coꝛru ptõnis
Angde dat᷑ interim bomĩ gꝛoſſicies:Fm quaʒ eſt palpa⸗
bilis:q̃ remouebit᷑ a reſurꝛectõne. Dicũt ergo ꝗ- nõ va⸗
let bec argumẽtatio.G̊ coꝛpꝰgloꝛificatũ naturalr nõ ptᷣ
palpaꝛi a nõ gloꝛificato.⁊ pus poterat palpaꝛi natuꝛa
liter. ergo non eſt eiuſdẽ nature cui pꝛiꝰ. Remanet em̃
palpabilitas naturalis. groſſicies q remota eſt. non
eſt ꝓpꝛietas tangibilis. ſed eſt mediũ quo in pñ̃ti fit pal
patio. ſicut medium in viſu nõ eſt viſibilis pprietas · B
lur vel color. Tan gibiles em ꝓprietates ſunt calidũ et
frigidum.bumidũ.ſiccũ.aſi perum. lene. molle. durum
pondeꝛoſuz. leue. quoꝝ nullũ ẽ gꝛoſſicies. Sedm autez

me habere. ibi glo. igit poſt reſurꝛectõem dñs in coꝛpe

N
i.
bile
guit
Nalp
ble
Apa⸗
ap
h.d
iren
Rentie
enann
bclibe
taen
heli
diner
toprs
atigh
ergo
ctg
unteon
lapot
Nacoy
mlle
rn
ſolunt
gbie
ltei
le
i
er
er
d
N
NWr
re
gure⸗
lecan
hlecr
erer
cons.
anl
p

ei
e

be
ilne
za
ois
Ape
t
ſoßt
on
Ktenn
Non
nl
Get
lez

W 5

Prepoſitm ſicut dictum eſt prius diceret᷑: ꝙ coꝛpꝰ glo
rificatum Fm nutum volũtatis eſi palpabile impal⸗

pabile ꝑ naturam. 2 buic ↄſonant pdicte aucẽtes. ] Et

ad illud quod pꝛimo obijciebat᷑ dm. ꝙ impalpabile 2
incoꝛuptibile nõ ſunt ↄtraria:niſi Fm naturaleʒ rati⸗
oneʒ. naturalis.n.ratio nõ ↄſueuit inuenire palpabi⸗
lia niſi conuptibilia.¶l Ad ſecundũ obiectũ pʒ ſolutio
ꝙ nõ valet ᷣm iſiam opi.hoc eſt palpabile natuꝛalit· S
coꝛuptibile. Sed ↄtra vtrãq; opi. ſic obijcit. Dicit
in euanꝭg. Fulgebunt iuſti ſicut ſol. xiij. math. Di ð ſol
ex neceſſitate eſi viſibilis nature: vnde videt᷑ ſi obiciat᷑
viſui.eodeʒ modo coꝛpus gloꝛificatũ ex luce ſua vel co⸗
loꝛe ex neceſſitate natuꝛaliteꝛ viſibile debet eſſe oculo ñ
gloꝛificato.⁊ nõ eſt in voluntate ſua videri vel non vi⸗
deri:immo videt᷑ relit nolit:ũmodo obiectũ ſit viſui.
Item nibil eſt palpabile ſine reſiſtentia. bec ꝓpoſi⸗
tio eſt quaſi ꝑ ſe nota.ſ̊ coꝛpus gloꝛificatũ non reſiſtit
coꝛpoꝛi nõ gloꝛificato.eſt.n.ſubtile ⁊ penetratiuũ.Eñ
uñs ſine miraculo poſt reſurrectioneʒ intrauit ad di⸗
ſcipulos ianuis clauſis. Si ꝗ̊ coꝛꝑis gloꝛificati ad nõ
gloꝛificatũ nõ ſit reſiſtentia. gloꝛiſicatũ nõ eſt palpabi
le a nõ gloꝛificato.ſubtile.n.reſiſtit ſubtili: ⁊ gloꝛioſuʒ
gloꝛioſo.ſ̊ groſſum nõ reſiſtit ſubtili. ¶ Item qñ cor⸗
pus gloꝛiſicatum palpatur a nõ gloꝛificato. aut ſumit
aliquam ꝓprietatem quam pꝛius nõ babebat:aut nul
lam.ſi nullam:ᷓ qua ratiõe modo ẽ palpabile ⁊ pus.
Sſi modo palpat᷑ a coꝛpoꝛe nõ gloꝛificato:⁊ prius pal
pabatur cum eque ꝓpinque eſſent.Si aliqua ꝓprieta⸗
tem aſſumpſit: nõ niſi groſſiciem. q̊ cum palpabatur ẽ
roſſum. nõ eſt ſubtile.̊ᷓ nec gloꝛificati. Solutio
m vltimam opi.que nobis magis placet.Dicendum

eſt ꝙ ſicut lignum putridum ⁊ quidam vermes duas

habent ꝓprietates.ſ.luciditateʒ que de nocte videt᷑: ⁊2
ꝓprium coloꝛeʒ que de die videt᷑. Similit coꝛpus glo⸗
rificatuʒ duas habet ꝓprietates.Eſt.n. palpabile per

veritateʒ nature ⁊ ſubtile ꝑ effectum ſpũalis potentie.

Vnge cum vtitur palpabilitate põt palpari a coꝛꝑe ñ
gloꝛificato.cum vo vtitur ſubtilitate nõ põt palpari a
nõ gloꝛificato.ſᷣ̊ q luciditas ligni putridi vel vermis
aliqñ videtuꝛ aliqñ nõ:non eſt te natuꝛa ligni putridi
ſed ab extrinſeco.ſ̊ coꝛpus gloꝛificatum de natura ſue
gloꝛificatõis habet ꝙ videt᷑ ſi vult:⁊ ſi nõ vult non vi⸗
detur.⁊ palpet᷑ ſi vult:⁊ ſi nõ vult nõ palpet᷑. Vnð qð
habuit beatus Oartholomeꝰ a miraculo nõ gloꝛifica
tus.ſ.ꝙ videbat᷑ qñ voluit: ⁊ ñ videbat᷑ qñ nõ voluit:
habet coꝛpus gloꝛificatũ de natura ſue glonficatõnis.
Fm hoc ꝗᷓ facile eſt rñdere ad obiecta.i¶ Ad pᷣmo q̊ ob⸗
iectum dicimus.ꝙ nõ eſt ſimile de ſole:quia coꝛpꝰ glo⸗
rificatum dignioꝛis potentie eſt qꝙᷓ; ſol. Eſt.n.coꝛpꝰ ſpi
rituale vt dicit apłs.j.coꝝ.xv. Seminat᷑ coꝛpus aĩale
ſurget coꝛpus ſpũale. Vnde in ptãte ſua bʒ videri ⁊ ñ
videri.ſol aũt nõ hʒ ptãtem ſpũalem.¶ Ad ſcdo obie⸗
ctum dicimus.qꝙ hec eſt falſa coꝛpus gloꝛificatũ nõ re⸗
ſiſtit coꝛpoꝛi nõ gloꝛificato.immo qñ vult reſiſtit: ⁊ ſic

prebet ſe palpabile. Abſcondit.n.qñ vult ſubtilitateʒ

ſuaʒ ꝑ quam eſt penetratiuũ ⁊ vtitur palpabilitate na
turali.ſicut dicit augꝰ.in li.de ciui.dei. dñs qñ ap
paruit diſcipulis ſuis ⁊ prebuit ſe viſibileʒ eis: abſcõ⸗
dit lucem ſuam. ¶ Ad tercio obiectũ dicimus. q cum
coꝛpus gloꝛificatum palpatur a nõ gloꝛificato:ñ aſſu⸗
mit aliquam nouaʒ ꝓprietatez:ſed vtitur quadam ꝓp/
prietate qua prius nõ vtebatur.videlʒ palpabilitate.
ꝓPrium enim eſt ſpũalium apparere qñ volunt.ſic di⸗
citur de angelis ſupᷣ primũ luc.Et pʒ rñſio ad omnia.
Aliter põt dici.ꝙ reuera in iſta palpatione fuit ſen
ſus tactus: ⁊ non ſolũmodo reſpectu ſenſibilis cõmu⸗
nis:ſed reſpectu ꝓprij.cuʒ enim nature impotentis in
coꝛpoꝛibus ſit cedere:potentis vo ſit reſiſtere. Coꝛpus
aũt gloꝛificatum nobilius ⁊ potentius ſit nõ gloꝛifica
multomagis põt reſiſtere gloꝛificatuʒ nõ gloꝛifica⸗

. .

to qᷓ econtra qñ vult ille qui habet coꝛpus gloꝛifieatũ.
ſuit ꝙ in palpatione xp̃i non ſolum ſenſus quantitatis
vel figure: immo etiaʒ ibi fuit ſenſus reſiſtentie.⁊ etiã
lm magis ⁊ minus potuit percipi illa reſiſientia.Dic
enim palpate ⁊ videte:quia ſpũs caꝛnem ⁊c. Vnde nõ
ſolũ opoꝛtuit vt reſiſteret ꝙ palpatur:immo etiã opor
tuit vt diſſerenti modo reſiſtendi cognoſceꝛent carnem
⁊ oſſa.vt ꝑcipiendo ꝙ hoc magis reſiſteret: illud minꝰ
ꝑciperet drñtiam ꝙ bec eſſet caro:illud aũt os. Juit g
reſiſtentia ibi qᷓi ꝓgprium ſenſibile.ſᷣ in hoc eſt di fferen
tia a reſiſtentia coꝛpoꝛis nõ gloꝛiſicati:quoniaʒ reſiſtẽ
tia in coꝛꝑe nõ gloꝛificato: eſt ſm diſpoſitiõeʒ mateꝛie
condenſate. reſiſtentia pᷣo in coꝛꝑe gloꝛificato nõ ẽ ſᷣm
conditioneʒ materie: immo magis ex parte virtutis qᷓ
materie.⁊ per hoc pʒ rñſio ad primũ.q¶ Ad ſecunduʒ
aũt notandũ eſt.ꝙ cum in coꝛꝑe gloꝛificato ſit natura
duplex.ſ.celeſtis ⁊ elementaris.habet aliaʒ ratõʒ pal
pandi rõne nature celeſtis:⁊ aliam ratione elementa⸗
ris.quia ̊ receptum nõ fit in recipiente niſi ſᷣm modũ
recipientis.intelligendũ eſt ꝙ lʒ ratio palpandi a cor⸗
poꝛe gloꝛificato potuit eſſe ratione nature celeſtis.ra⸗
tio tamen palpandi a nõ gloꝛificato fuit magis ſᷣm na
turam elementareʒ:qð eſſet reuera coꝛuptibile: ſi ĩ eo
dominaret᷑ natura elementaris.quia ́̊ apprehendeba/
tur ꝓpter impotentiaʒ accipientiũ magis ſᷣm naturazʒ
elementarem ꝙᷓ ſm celeſtem: vt coꝛuptibile apprehen⸗
ebatur qᷓ;uis nõ eſſet coꝛuptibile. Et ꝓpter hoc bene
dicit Grego.ꝙ dominꝰ oſtendit duo ↄtraria in corꝑe
ſuo.nõ ꝙ ſibi eſſent ↄtraria in ſe: ſed quia modus in q̊
oſtenditur erat ↄtraꝛius qualitati oſtenſe.tamen nõ ex
ꝑte oſtendentis:łᷣ ex parte eius cui oſtendebat᷑.⸗44q(Ad
alia auteʒ que querũt᷑ dicimus.ꝙ duplex eſt palpatio.
Eſt.n.vna que ſequitur naturam coꝛꝑis: ſᷣm ꝙ corpꝰ
omne ſolidum oſſe dicitur eo ꝙ coꝛpus eſt.⁊ hoc bñ ⁊ ĩ
coꝛꝑibus gloꝛiſicatis:nec ponit coꝛꝛuptibile de ſe.⁊ de
hac ans Heda.Eſt aũt alia palpatio que oddit ra⸗
tioneʒ quaſi materie: vel materialitatis ⁊ groſſiciei:
m qð diſtinguimus ſuꝑioꝛa ab his inferioꝛibo ꝙ bec
ſunt coꝛpoꝛa materialia:illa aũt non.Et hoc modo di
citur ꝙ ſola palpabilia ſunt groſſa: que ſunt denſa vel
condenſabilia ſᷣm ratiõeʒ ſue materie.⁊ hoc modo bñ
ponit palpatio coꝛꝛuptibilitateʒ. Et ᷣm h̊ loꝗ᷑ Greg.
cum dicit.ꝙ omne quod palpatur neceſſe ẽcoꝛũpi

Poſtea queritu S. ij.
de cicatricibo que in carne xpᷣi apparuerũt:vtꝝ eas tan
geret Thomas. Dicũt enim quidã ꝙ nõ tetigit illas:
ſed ſufficit ei ꝙ dñs oſtendit ſibi illas ⁊ obtulit palpã
das.Et ad hoc etiaʒ inducũt ꝙ in penultimo JYo.non
