libet precepto intelligat᷑ affirmatio in iuſſione:⁊ nega viuendi tempꝰ extendit.⁊ moꝛte dilata vicẽq; facienti⸗
tio in ꝓhibitõne. Iteʒ in pᷣmo precepto prime tabule bus reddens officia noſtꝛa dño videnti ↄmendat. Iteʒ
addit᷑ ꝓmiſſio cũ dicit.faciẽs miſcdᷣiaʒ in milia: cũ tñ meret᷑ ab boĩe cui ẽ principiũ.ſ.filio vt eius vita ſuſtẽ⸗
ſit negatm̃.4 Iteʒ quare addit᷑ ꝓmiſſio longenitatis. tetur: ita ꝓlongetur. vnde hiero.in eoð. IFoueat᷑ pa⸗
Si dicat᷑ ꝙ iſtud eſi ꝓpter ↄgruentiã:quia ↄgꝛuũ ẽ ꝙ ꝗ rrentũ ſenectus:⁊ factis eoꝝ viciſſitudo reddat᷑.videãt
oſeruat vitã patris:ꝙ vita eius ↄſeruet᷑. cũ in quinto liberi veſtri quid faciant:aut viceʒ vobis ſimilẽ reddi⸗
p̃cepto nõ occides:ꝑ affirmatõʒz iubeat᷑ ↄſeruatio vite turi.õ aũt ſic de ↄſeruatõne vite alteꝛius hoĩs qui ñ
ꝓrimi.vñ ſuꝑ.v.deut᷑.glo.paſce fame moꝛientẽ: quẽ ſi eſt nobis principiũ.4 Ad illud qð querit᷑ de gemĩa ꝓ⸗
nõ pauerio:occidiſti.Illi p̃cepto maxime debuit addi miſſione:que ponit᷑ in deu.dðᷣm ꝙ in illa ꝓmiſſiõe fit
iſta ꝓmiſſio.ꝗql Iteʒ querit᷑.quare in exodo addit᷑ vna additio ꝓpter explanatõz. Longeuitas.n. in miſeria ñ
ꝓmiſſio tm̃.quia ibi dicit᷑.honoꝛa pꝛeʒ vt ſis longeuꝰ. eſt apetenda.nec ꝓmiſſio longeuitatis ſimpłr: niſi cũ
⁊ in deu.v. duplex. vbi dicit᷑.vt lõgo viuas tꝑe:⁊ bene ſucceſſu ꝓſperitatis alliceret. Ideo pꝛeceptuzʒ deut.qð
ſit tibi. Si dicat᷑ ſicut quidã dixerũt:ꝙ h̊ eſt ꝓpt dupli dʒ explanatio eſſe exo.determĩat longeuitatẽ hñteʒ cõ⸗
cem ſtatũ.ꝑfectoꝝ ⁊ imꝑfectoꝝ.mãdata aũt exodi re⸗ iuncta ꝓſperitatẽ eẽ in ꝓmiſſione cũ dicit.vt longo vi⸗
ſpiciũt ſtatuʒ imꝑfectoꝝ.mandata vo deut.ſtatuʒ ꝑfe⸗ uas tꝑe.in quo ꝓmittit᷑ diuturna ↄueꝛſatio.⁊ bene ſit
ctoꝝ.ideo im ꝑfectis qui ſuſtentãt coꝛpaleʒ vitã patrũ tibi.in quo ꝓmittit᷑ diuturna ꝓſperitas ad bene eſſe.
addit᷑ vna ꝓmiſſio.ſ.longeuitas in coꝛꝑe.ꝑfectis vᷣo ꝗ 4 Ad illud vᷣo qð querit᷑ quare/ꝓmiſſio conſilis addi⸗
ſuſtentãt nõ ſolum vitã carnaleʒ tꝑali ſubſidio: h̊ etiã tur p̃dicto mandato figurali.dom ꝙ in lege eꝛat ꝓmilſ⸗
ſpũaleʒ vitam ſpũali ſolatio parentũ:duplex pᷣpoĩt᷑ ꝓ⸗ ſio addita precepto:aliqũ ꝓpter ↄgruitateʒ actus.⁊ HG
miſſio.ſ.longeuitatis in coꝛꝑe: ⁊ bñ eſſendi in mente. mõ longeuitas ꝓmittit᷑ honoꝛanti patrẽ.Aliqñ Apt᷑ cõ
. il Cont᷑.xxij.deut.precipit᷑.ſi inueneris matrẽ pullis trarietateʒ abuſionis actus:quẽadmodũ in pᷣdicto ce⸗
W vel ouis incubanteʒ.nõ tenebis eã cũ filijs.ſᷣ abire pa⸗ rimoniali. Qam ad litterã erroꝛ augurioꝝ apud ydo⸗
P tieris vt bene ſit tibi:⁊ longo viuas tꝑe.Sʒ ↄſiat ꝙ il⸗ latras credebat obtineꝛe longeuitate: ſi capet matrem
5. lud preceptũ nõ eſt obſeruantie ꝑfecte: ⁊ tñ ei ꝓmittit᷑ ſuꝑ pullos: ſeu ſuꝑ oua incubantẽ. ideo pꝛeceptũ dĩne
, J. ideʒ qð in deut.honoꝛanti patrem. Qulla eſt & aſſig6ta „legis occurrit ꝑ ꝓbibitõeʒ obſeruãtie augurij.⁊ vt lõ⸗

4 4* — . . . . . — . i. . . . — .
*Fuc apt AI Be ſer ratio. Solo. dom ꝙ ꝓmiſſio addit᷑ buic p̃cepto: vt gilus ad hoc eos remoueret: ⁊ ne timerẽt ex h̊ infoꝛtu⸗
— ’* Hene P at ad ſuſtentationeʒ parentũ allicerent᷑ filij:⁊ inclinarẽt᷑ . niũ vite ſibi futuꝝ adeſt diuina ꝓmiſſio:que ꝓmittit
4 4 — . P — 1— — .1 2* — Mν .— — „ * . — P ☚ — —
ex dina ꝓmiſſione.quẽadmodũ ad ſuſtentatõʒ filioꝛũ E auguriũ faciẽti longeuitatẽ ⁊ vite felicitatẽ. Et ſi q̃
4

inclinant᷑ paꝛentes ex natuꝛa.⁊ maxime ſicut dictũ eſt reret᷑.quare tanta ꝓmiſſio quãta bonoꝛanti patrẽ.re⸗
S.queſtione de modo traditõis mandatoꝝ ꝓpter aua⸗ ſponſuʒ ẽ qõne de ↄtinẽtia legis.qꝛ h̊ nõ eſt quia illud
riciã iudeoꝝ euacuandã. Quia g honoꝛ patris intelli⸗ in genẽ ſit tantũ bonũ quantũ honoꝛ parentũ:pᷣ hoc ẽ.
gitur in erogatõne:euacuãda erat auaricia ſilioꝛuʒ di quia obſuantia hꝰ pᷣcepti ꝓ illo tꝑe deſtruebat tantuʒ
nina ꝓmiſſione. Pretea rõne ſtatus ꝓpli iudaici cum malũ vel maius:quantũ ẽ inbonoꝛatio parentũ.videlʒ

atn eſt lex quia data eſt in deſeꝛto: in quo ꝑ nrutenni . ydolatrie partẽ:q̃ ẽ in augurijs ad inhonoꝛatõʒ dei.
fatigatõz itineris ꝑuenturi erant ad terrã ꝓmiſſionis —
ne filij in ſubuemedne neceſſitatibo pareßtücque tũc Articu us tercius —
maxime ingruebãt)eſſent negligẽtes:excitãdi erant ꝓ Onſequẽt querit᷑ de oꝛdine bꝰ mãdati.iã
miſſione diuina.. Ad illud vᷣo qd querit᷑: quare affir⸗ cũ ĩ pᷣma tabula pᷣoꝛa ſint negatiua affirma⸗
. matiue dat᷑. dom ꝙ p̃cepta dabant᷑ inꝑfectis ⁊ rudibo fiaericerg ſitr debeat eẽ in ſcða.aut q̃ꝛi⸗
„ —— NXaO L, er ex coꝛꝛuptoe nature:pꝛonis ad omittendũ bonũ facien r qre ñ.¶ Si dicat᷑ ſic gdaʒ dixerũt.q de deo magis
Qn h Prße. Ouf. ſer aü ⸗ du: 7 ↄmittendũ maluũ vitandũ.vbi erat maioꝛ ꝓni⸗ ansſelm⸗ qd ñ ẽ ᷓ gd 3 3 j0ꝛ negaio affiꝛmatiõe
tas ad omiſſionẽ q; ad ↄmiſſionẽ dabat᷑ pceptũ affirma in pᷣceptis ꝗᷓ oꝛdinat ad deũ. De hoie vᷣo pᷣmo ↄgnoſci⸗
tiue. nde cũ duo ſint: honoꝛatio patris exhibenda:⁊2 mus qd ẽ.iõ ĩ ßcehtis oꝛdinãtibo ad ꝓximũ poꝛ ẽ affir⸗
inhonoꝛatio ſugienda. ꝓnioꝛes erant ad omiſſiõeʒ ho⸗ matio negatõe.Cõt᷑.ſiue oꝛdine ad deũ ſiue ad ꝓximũ
noꝛatõis:q ad ↄmiſſionẽ inhonoꝛatõis.Et iõ affirma⸗ nõ pᷣcipit᷑ vel ꝓhibet᷑ niſi actꝰ nr̃.nẽ aũt actꝰ nobis no
tiue debuit dari pᷣceptũ patris:ne ex auaricia q̃ in eis tiſſimꝰ eſt ⁊ eq: ſiue ſit actꝰ iuſſus vel ꝓbibitꝰ reſpectu
marie erat: ſic pʒ ex euagelio: vel negligẽtia diuturni cei:ſeu iuſſus vel ꝓhibitꝰ reſpectu ꝓximi.· Propter
kuitij ⁊ laboꝛioſi in deſerto iſtud omitterẽt. VUbi pᷣo nõ hHͥ dᷣm.ꝙ h̊ ẽ rõne principij:cuiꝰ honoꝛ pᷣcipit. Vnñ ſiẽ
ſolũ ad omiſſionẽ ꝓnitas erat:ſᷣ ad ↄmiſſionẽ erat im⸗ in oꝛdine ad deũ pᷣmũ pᷣceptũ ẽ de honoꝛe pꝛincipij qð ẽ
petus ꝓnitatis coꝛꝛuptõis:dabat᷑ preceptũ negatiue. dꝰ ĩ pꝛima tabula:ita ĩ oꝛdine ad ꝓximũ pᷣmũ pᷣceptũ
ꝓt cuũ ex conuptõe nature maxĩe ꝓni eſſent ad homici⸗ eſt de oꝛdine principij qð ẽ hõ in ſcdða tabula.vnde ſic
Dia ⁊ furta ⁊c.ideo negatiue data ſunt.nõ occides ⁊c. dicit Hu.de ſanc.vic.Atrobiq; dignitas principij ho⸗
il Juerũt tñ qui dixerũt ꝙ honoꝛare parentes vniuer noꝛatur. “

„ .

ſale eſt reſpectu tꝑis oĩg: ⁊ oĩs ſubditi ·qꝛ nõ fuit tps ĩ
— C . 8 9) At1 Er. aàa A R
e r. ) a ie aend

— —

„ —

— –— — — — — —

Queſtio
Membꝛum quaꝛtuz

Einge querit᷑ de obligatõe h pᷣcepti.Cir
ca qð querũt᷑ ꝗnq;. Primo.an ſoluatur
obligatio ꝑ votum religionis. Scðdo.an
ꝓOter necĩtateʒ patris dimittẽdus ſit in⸗
greſſus religionis. Tercio de bonoꝛe renerẽtie qtũ ad
obedientiũ: in quibo debeat᷑ patri carnali.Quaꝛto.an
honoꝛ debeat᷑ patri ſpũali ex pᷣcepto.Quito.an honor
tebeat᷑ malo pꝛelato.

Articnulus primꝰ

D primũ ſic. Hoc preceptũ eſt pᷣceptũ mo⸗
rale legis nature. eſt immobile.g ꝓter ĩ⸗
greſſuʒ religionis nullꝰ abſoluitur ab illo.
¶ Item pꝑfectio gratie nõ deſtriut qð ẽ natuꝛe ̊ ꝑficit.
Cum ꝗ̊ ingreſſus debitus religionis ſit ꝑfectõis gtie:

ꝑficit obuantiã honoꝛis parentis ⁊ ñ ſoluit.⸗ Iteʒ

ĩoſiliũ ſoluit preceptũ:nõ ſe ↄpatiũt᷑.g ſunt ↄria. in
oꝛdine vite moꝛalis determĩato a deo eſſet grietas.qð
eſt incõueniens.¶l Iteʒ obſeruãtia ↄſilioꝝ ſe bʒ ad ob
ſeruantiã pᷣceptoꝝ ſicut ꝑfectio ad ꝑfectibile.ſic oñdit
dñs math.xix.cum ſeruanti mãdata dixit.vnũ tibi de⸗
eſt.ſi vis ꝑfectus eſſe vade ⁊ vende oĩa que habes.ᷣ ꝑfe
ctio nõ tollit ꝑfectibile ſ᷑ ↄplet.Ingꝛeſſus ꝗ̊ religionis
nõ ſoluit obligationeʒ hꝰ precepti.⸗.! Dixeꝛũt quidam
ꝙ ſolueret᷑ obligatio ꝑ ingreſſuʒ religionis qᷓtũ ad ef⸗
fectum:̊ nõ qtũ ad affeciũ. Sʒ ð.pᷣceptuʒ illud ꝑ opꝰ
adimplet᷑.vt pʒ ab expoſitoꝛibo:nõ ꝑ affectũ. obligat
ad opus.⸗! Iteʒ que eſſet cauſa quare ſolueret᷑ obliga⸗
tio in actu.nũꝗd ꝓpter impoſſibilitatẽ. ſiłr ꝑ paupeꝛ
tateʒ irreleuabilem ſoluere. Cont᷑. Cum aligꝗs ſuo
arbitrio ingerit ſe in impoſſibilitateʒ qua nõ põt face⸗
re qð tenet᷑ peccat. ſ religioſus ingrediendo religionẽ
ponit ſe in impoſſibilitate qua nõ põt honoꝛare paren
tes miniſtrãdo nccia.quos tenet᷑ honoꝛare.& ingredi⸗
endo religioneʒ peccat.¶ Iteʒ preceptũ dicit:da ſuꝑ⸗
flua.ↄſiliũ dicit: da oĩa.ſ̊ iſta nõ ſe ↄpatiũt᷑.nec datis
omiĩbus poteſt ſubuenire patri in nccijs.ᷓ nõ ſe cõpa⸗
tiunt᷑ ↄſiliũ ⁊ preceptũ.ſoluit᷑ igit᷑ obligano pꝛecepti ꝑ
ↄſiliũ.¶ Iteʒ honoꝛa patreʒ obligat ꝓ loco ⁊ temꝑe.ſᷣ
in religione nunqᷓ ẽ tempꝰ nec loeus honoꝛãdi.ſic re⸗
ligioſus ñ obligat. Rñſio m qͥſdã. ꝙ nullũ oſiliuʒ
ſoluit obligatõʒ pᷣcepti nature.vñ nec iſtud.tñ qꝛ affir
matm̃ eſt nõ obligat niſi ꝓ loco ⁊ tꝑe. Vnde obligatio
eſt ad nõ miniſtrandũ nccia patri ſimptr: pᷣ ſub cõdi⸗
tione duplici.vna ex ꝑte dantis ſi hʒ:⁊ alia ex ꝑte reci
pientis ſi indiget.Et ad h̊ ſꝑ tenet᷑ ſecularis ⁊ religio⸗
ſus.ſ.dare ſi hʒ:⁊ ſi p indiget. ᷣ qꝛ religioſus nũqꝙᷓ pᷣt
habẽ: ideo nũꝙᷓ; dabit.⁊ nõ tranſgredit᷑ qꝛ nõ tenebat᷑
ſimptr.Eodeʒ modo dicũt de omibus affirmatis. qꝛ ñ
eſt obligatio ſimplex:ſ ↄditionalis.Nec eſt ↄtraria do
ctrina preceptoꝝ ⁊ oſilioꝝ: qꝛ pᷣcepta nõ obligãt abſo⸗
lute.¶ Sʒ ↄtra.gal.v. Si ſpũ ducimini nõ eſtis ſb le⸗
ge. ſi ᷓ duce ſpiritu aligs intrat religioneʒ: iam nõ li⸗
gat᷑ lege honoꝛis exhibendi parentibo.4:. Iteʒ ſi dice⸗
ret᷑ ꝙ eſſe ſub lege eſt vt impleat᷑ ex timoꝛe.iſte auteʒ ex
amoꝛe implet legeʒ.⁊ ideo nihil ad ꝓpoſitũ.Cont᷑.cõ⸗
ſtat ꝙ religioſus moꝛit᷑ mũdo. obligatio viuentiũ in
mũdo nõ artat eũ. nõ tenet᷑ ad miſirandũ nccia que
ꝑtinẽt ad vitã mũdi.q Iteʒ ſi moꝛit᷑ filius moꝛte natu
re:ſoluit᷑ ab obligatõe hꝰ honoꝛis pr̃is.&̊ᷓ ſi moꝛit᷑ moꝛ
te gratie ⁊ ꝑfecte ſicut religioſi ſoluet᷑. cũ moꝛs gratie
eque nos ſeparet a vita mudi.quia qð eſt moꝛs ſecula
ribo: H̊ eſt introitus religionis religioſis quo ad mun
dũ. Itez matrimomiũ ↄtractũ añ carnalẽ copulã ſol⸗
uit ꝑ votuʒ religionis.⁊ hoc nõ ẽ mſi qꝛ ẽ quedã moꝛs
ſpũalis.Noꝛte aũt ſoluit᷑ vinculũ matrimonij.ᷣ ⁊ ob
ligatõ exhibitõis mũdanoꝝ ſoluit᷑: qꝛ illis moꝛit᷑ oĩno
religioſus. Proptea videt᷑ dm.ꝙ cũ honoꝛ patris

„

CS – 6 „
A. 266 ◻ a. Hvn

—

.ae cC -ente 7

.vxxxiij.

aliſtat in pluribo:⁊ omĩa intelligãt᷑ cũ dicit᷑ honoꝛa pa

.

treʒ.vt pʒ ex predictis.nõ ſoluit᷑ obligatio exhibitõis
honoꝛis ꝑ introitũ religionis:lʒ ſoluat᷑ obligatio quo
ad debitũ ſuſtentatõis.qꝛ quo ad illam ſolutõz moꝛit᷑:
ꝗ moꝛit᷑ mũdo. Sʒ exhibitio ſpũalis in reuerẽdo ĩ ↄſo⸗
lando in oꝛando nõ ſoluit᷑: immo ſub obedientia ma⸗
gis auget. ⁊ ex hoc eſi ꝑfectõ pᷣcepti honoꝛis pr̃is.iõ
enim ꝑficit᷑ in exhibitõe coꝛꝑali: que nõ exhibet᷑ patri
cã ↄfoꝛmitatis ad deũ principiũ: p rõne indigẽtie.iðo
ꝑficit᷑ in exhibitiõe ſpnali marĩe in q̃ eſt ↄfoꝛmatio ad
deũ.Et ꝑ hoc pʒ ſolutio ad obiecta.

Articulus ſecũdus

Oſtea querit᷑.vtꝝ ꝓpter nccĩtateʒ parentuʒ
dimittendus ſit ingreſſus religionis.nã ho
noꝛ patris intelligit᷑ in coꝛꝑali exhibitione
cũ tempꝰ eſt.ſ̊ indigentibo parentibo tempꝰ ſubuenien
di eſt.ſi ̊ ego nõ ſubuenio:tranſgredioꝛ.qꝛ nõ bonoro
patrẽ qn tempus eſt honoꝛandi.̊ intrando religioneʒ
pono me in ſtatu ñ ſubueniendi.qᷓ pecco.q⸗ Cõt᷑.mar⸗
ci.iij. Que eſt mat᷑ mea ⁊ qui ſunt fratres mei? Glo.ñ
recuſat obſequi matri qui dicit. honoꝛa patrẽ ⁊ matrẽ
ſ̊ oñdit ſe plus debere paternis miſterijs q; affectibus
mateꝛnis.iõ exemplo monſtrauit qð verbo ait.ꝗ amat
patreʒ aut matrẽ plus qᷓ; me:ñ ẽ me dignꝰ. Si q̊ᷓ intro
itus religionis ꝑtiet ad paternũ miniſteriũ:ñ ẽ dimit⸗
tendus ꝓpter paternũ affectum. ¶q Itez ibidem in glo.
Opus ſpũale prefert cognatõni docẽs melioꝛeʒ eſſe co
pulam coꝛdiũ q; coꝛpoꝝ. Ad łh̊ dicũt quidaʒ. Quia
aut poteſt ſecure manere in ſeculo ſine detrimẽto ſalu⸗
tis.⁊ in tali caſu dicũt ꝙ nõ debet intraꝛe:ł̊ patri mini
ſtrare.Aut videt ſibi iminẽ ꝑiculum ſalutis ⁊ lapſuʒ ĩ
peccatũ:⁊ in tali caſu nõ tenet᷑. Alij vᷣo dicũt ꝙ qncũq;
ſpiritu dei ducit᷑:nõ tenet᷑ manere in ſeculo:vt miſtret
neceſſaria paꝛentibo. Signũ aũt ꝙ ducat᷑ a ſpũ triplex
eſt. Primũ.iocũditas mentis ex ꝑfectõe religiõis cõſi
derata.Secũdum. ꝓpoſitũ cauendi circũſtantias pec⸗
cati.Terciũ.ꝓpoſitum ꝓficiendi in melius.Dicũt q;.
aut hʒ temꝑalia de quibo poſſit ſuſtentari: aut ñ hʒ.
i hʒ põt patri dimittere ea ad ſuſtentatõʒz. ſi non bʒ
nõ tenet᷑ tũc miſtrare. ſᷣ cũ tranſſert ſe totalit ad ſerui
tiũ liberaliſſimi dñatoꝛis patris celeſtis ↄmẽdare ipſi
curã patris qui dat eſcã omni carni.q paſcit volucres
celi.vij.math.Cui eſt cura de omnibo.⁊ ſic melioꝛi ꝓ⸗
uiſoꝛi dimittit᷑ p? ⁊ m̃.Et quis iſtoꝝ opinio videatuꝛ
magis ꝑfecta: prima tamen magis pia. Juxta hoc
querit᷑.vtꝝ in erroꝛe hereſeos filius accuſans pꝛezʒ ad
damnatõʒ ſolueret hoc mandatũ: immo an teneat᷑ ac⸗
cuſare? Elidet᷑ ꝙ debet accuſare.qꝛ deu.xxj.dr̃. ꝛ etſi
genuerit homo filiũ ↄtumaceʒ ⁊ ꝓteruuʒ qui nõ audi⸗
at patris ⁊ matris imperiũ: debet a parentibo accuſa⸗
ri:⁊ lapidibo obꝛuet eum populus.Si q̊ pater tenetuꝛ
accuſare filium.ꝗ̊ filius patreʒ.¶ Ad hoc dðm.q; be⸗
reticus aut ſolum ſibi nocet:vt qn hereſis occulta eſt.
Aut alios etiaʒ praua doctrina coꝛꝛumpit.pmo modo
nõ tenet᷑ eum accuſare filius:ſed ſecũdo modo tenetuꝛ.
Et rõ eſt.quia honoꝛẽ pr̃is celeſtis tenet᷑ pᷣferre bono⸗
ri patris carnalis. Unde carnalis pꝛz ꝗ dehoneſtat ⁊ ĩ⸗
honoꝛat patrẽ celeſteʒ:nõ eſt ſuſtentãdus.vñ in deut.ĩ
laude Leui dicit᷑. Qui dicũt patri ⁊ matri neſcio vos
Et ĩ tali caſu tenet illð eusgelicũ. Qui honoꝛat patrẽ
⁊ matrẽ plus qᷓ; me nõ ẽ me dignꝰ.

Articulus tercius

Onſequent᷑ queritur de honoꝛe reuerentie
q;tum ad obedientiam.in quibus ſcʒ tenea⸗
mur obedire patri carnali. Ad qð ſic.Cot.

iij. Nlij obedite parentibo vꝛis ĩ oĩb. ᷓ ĩ oibo licitis
eis obediẽdũ.& tenẽt᷑ filij obedire parẽtibo precipienti⸗

bus intrare clauſtrum.ducere vxoꝛeʒ. fodere in vinea.

1

.0 AAer⸗ * απ Lhoens

¶ Iteʒz. xxj.deut. Si genuerit homo filiũ ↄtumacẽ qui

nõ audiat patris ⁊ matris imperiũ lapidibo euʒ obuꝛ

et populłꝰ.q Item Hu.de a.vic. tũ ſpectat ad FFaʒ
duobo modis parentes nr̃os bonoꝛare debemꝰ. obedi
endo eis in omibus exceptis his in quibo dilectio pa⸗
tris dei offendit᷑. ⁊ eos quãtũ facultas noſtra ſuppetit
adiuuando.q̊ in omnibo licitis.¶ Item Hiero. de ho
noꝛe parẽtũ. Imitamĩ filiũ machabeũ: qui matri ſua⸗
denti moꝛteʒ ſeruiuit.⁊ durum imperiũ gratanter ag⸗
greſſus eſt:ne offenderet genitricẽ. in ſuſtinentia eꝛgo
moꝛtis debemꝰ obedire.⸗! Itẽ idẽ ĩ eodeʒ. Deuotus fi⸗

lius obediendo ꝓmotus eſt:qui nolens maternã aliq

tenus ledere pietateʒ: ꝑpetuam vitam paſſione ſuſcepe
rit. Solutio.dom ꝙ ſᷣm gradum ſupꝑioꝛitatis ẽ mo
dus obeditõnis.quia ſicut dicit᷑ rom̃.xiij. Omĩs ptãs
a doo data eſt:⁊ omĩs aĩa poteſtatibo ſublimioꝛibo ſp⸗
dita debet eſſe. Eſt auteʒ ſupioꝛitas conſtituta in ſpuũa
libus ⁊ in temꝑalibo.Et in temꝑalibo qᷓtuʒ ad regimẽ
reipublice.⁊ ꝙᷓtum ad regimen ꝓprie familie. In regi
mine ſpũalium preeſt ſpualis prelatus. In regimine
tem ꝑaliũ q;dtum ad rempublicam prelatus ſecularis.
ſeʒ rex ⁊ princeps. In regimĩe temꝑalium qtuʒ ad ꝓ⸗
priam familia pater. Sicut & determinat᷑ obedientia
prelati ſpũalis in his in quibo preeſt.ſ.ſpũalibo:⁊ pᷣta
ti ſecularis in temꝑalibo reipu.ſic obediẽtia de bita pa
tri in diſpoſitõne rei familiaris. Et ſm hoc dicit᷑. ꝙ ſi
lius patriſfamilias tenet᷑ obedire patri in omnibo pꝛo

babilit ꝑtinentibo ad neceſſitatẽ vel vtilitatẽ rei fami⸗
liaris.Vnde omẽs auẽtes que dicũt ꝙ filius obediat

in omnibo.exponũt in omibo ꝑtinentibo ad diſpẽſatiõʒ
rei familiaris.⁊ ſic exponũt auẽtem apłi ⁊ DHugonis.

Ad illud deut.ſoluũt ꝑ auẽtem ſequenteʒ. MMonita
patris audiꝛe contemnẽe ⁊ comeſationibo vacat atʒ lu

rurie.vnde contemptus conectõis facit peccatũ.⁊ ma
licia ↄuerſationis que nõ coꝛigit᷑ ꝑ patris monitiõeʒ.
Vnde ex boc colligit᷑ ꝙ filiuſfamilias tenet᷑ obedire pa
tri in diſciplinã moꝝ bonox. ſ hoc eſt intelligendũ de
bis que neceſſaria ſunt ad ſalutẽ. 4¶ Ad vltimũ qð ob⸗
ijcit᷑ de filio qui obedit matri in martirio.dðm ꝙ ſuſti
nentia martirij erat de neceſſitate ſalutis. quia opoꝛte
bat aut apoſtatare a lege ad ydolatriam: aut moꝛi.tñ
duplex cauſa mouit ad martiriũ.amoꝛ pᷣitatis: ⁊ obe⸗
dientia matris. Vñ hiero.ponit ipᷣm in obedientie ex⸗
emplum.

Articulus quaꝛtus

Oſtea queꝛit᷑an ex pꝛecepto vel ↄſilio debe
atur honoꝛ in exhibitõne neceſſarioꝝ pᷣla⸗

to ſpũali.Ad quod ſic.j.ad Thi.v. Qui be

ne preſunt preſbiteri duplici honoꝛe digni habeantuꝛ.
Glo.ncciĩtatis eſt acciꝑe vnde viuit᷑: caritatis ẽ prebẽ.
Si g̊ caritatis ẽ:volũtariũ eſt.nõ igit᷑ eſt precepti ſed
conũᷣlij.¶¶ Itez. j.ad coꝝ.ix.Qui paſcit gregẽ ⁊c̃ · Glo.
loquit᷑ de aplis ſicut conſtituit dñs de euãgelio viuen⸗
tes panem gratuitum manducabãt ab eis ſumptuʒ:ꝗ⸗
bus gratuitam gratiam predicabant. gratuituz eſt
honoꝛare exhibendo neceſſaria.ꝗ̊ non eſt preceptum.
Contra.prima ad coꝝ.ix.ſQungd non habemꝰ po⸗
teſtateʒ.mulierẽ.ſoꝛoꝛeʒ ⁊c̃. Glo.dñs mulieres miĩſtꝛa

turas ſequi ſe noluit:ondens quid a plebibo deberetuꝛ

euangeliſtis. & miſtratio neceſſarioꝝ eſt debita p̃ᷣlatis
a ſubditis.⸗ Item gał.vj.Coĩcet is ꝗ catheʒiʒat᷑ ᷣbo
ei ꝗ ſe catheʒziʒat in omibus bonis.Glo.vſitatũ prece⸗
ptũ eſt:vt pᷣdicatoꝛi verbi dei pᷣbeat nccia ille cui pꝛedi
cat᷑ que boni appellatõne recte ſignificauit.¶ Item in
pᷣs. Sumite pſalmũ.ſuꝑple predicatõis:⁊ date tympa⸗
nũ tem ꝑalis ſuſtentatõis.vt innuit glo. Iteʒ prima
ad coꝝ.ix.Si nos ſeminamꝰ vobis ſpũalia: non ẽ ma
gnũ ſi carnalia veſtra metamꝰ. 4¶ Item. ij. ad Thi.ij.

Laboꝛanteʒ agricolam oꝑtet primũ de fructu edere.?·

multa hmõi.ꝗᷓ honoꝛ in exhibitõne nccioꝝ pꝛelatis eſt
in precepto. Solutio. dm ꝙ honoꝛis exbibitioẽ in
precepto ſubditis.ſed honoꝛis receptio nõ eſt in prece
pto prelatis:ſed ↄceſſione ⁊ poteſtate.vnde.j.ad coꝝ.
ix.Qunquid non habemus poteſtatẽ mãducandi ⁊c.
Glo.ꝑmiſit dñs:nõ iuſſit apłis acciꝑe nccia a ſubdi⸗
tis:vt quiſꝗs eo vteret᷑ qð ſibi liceret ex dñi ↄſtitutiõe.
Si quis vᷣᷣo nollet:ñ ↄtra iuſſum faceret:ſed de ſuo iu⸗
re cederet.poteſtas.n.eſt: nõ iuſſio dñi acciꝑe ſumptꝰ.
⁊ eſt verbum Aug.de oꝑe monachoꝝ ſuꝑ illud math.
x.dignus eſt oꝑarius cibo ſuo. ¶ Ad illud qð primo
obijcit.ꝙ caritatis eſt prebere.intelligendũ eſt ꝙ h̊ d
ꝓter modum tribuendi qui debet eſſe in hilaritate ⁊
ex amoꝛe.ſᷣm illud.ij.coꝝ.ix.Qõ ex triſticia aut ex ne⸗
ceſſitate.hilarez.n.datoꝛeʒ diligit deus. Glo.ñ triſtis
vel coactus:ſed ſpontaneꝰ.hilaꝛẽ.n.datoꝛẽ.i.qui ex vo
luntate bona dat:diligit deus.¶q Ad ſecũduʒ dom.ꝙ
panis gratuitus dicit᷑ miniſtratio tꝑaliũ q;tũ ad acci⸗
pienteʒ.vt non ponat᷑ finis ſeu merces pᷣdicatiõis. vñ
prima ad Thim̃.v.duplici honoꝛe.Glo.nõ tñ venale
eſt euangelium vt ꝓ his predicet᷑:i̊ ꝓ eternis.iõ enĩ
a populo reddit᷑ q̃i merces illis qui ſibi ĩ caritate euã⸗
gelij ſeruiũt:ſed tanqᷓ ſtipendiũ dat᷑ quo vt poſſint la⸗
boꝛare paſcant᷑.⁊ ꝑ bunc modũ intelligit᷑ illud math.
x· Gratis accepiſtis 77. Szʒ querit᷑. qñ tenent᷑ dare.
Mam ditata eccleſia non videt᷑ ꝙ teneant᷑ exhibere:ꝗa
in malach.dr̃.iij. Inferte omẽʒ decimã in hboꝛeũ meuũ:
vt ſit cibus in domo mea.Si g̊ ſufficiens eſt cibus ĩ do
mo eccleſie:non tenent᷑ exhibere.¶ Item ceſſante cau⸗
ſa ceſſare debet effectus.ſᷣ cauſa exhibitõis eſt nccitas.
prima Thi. v. Qui bene pᷣſunt. Glo.accipiũt ſuſtenta
tioneʒ neceſſitatis a ꝓplło: mercedeʒz diſpenſatõis a do⸗

mino.Si g̊ nõ aſſit nccitas: nec eſt oꝛdinata poteſtas

accipiendi pᷣlatis:nec debitũ exhibẽdi ſubditis. Ad
hoc dðin.ꝙ tenent᷑ dare cum requirũt᷑ a platis.als.n.
nõ tenent᷑ niſi viderent eoꝝ neceſſitateʒ.¶:§ Ad illð qð
obijcit᷑.ꝙ ſufficiens eſt cibus ⁊ nõ eſt necitas: dicũt/ꝙ;
qᷓuis non ſit neeeſſitas qtuʒ ad diſpenſatoꝛes bonoꝝ
eccĩaſticoꝝ ꝓpter ſe:tñ eſi neceſſitas ſemꝑ ꝓpter illos ꝗ
bus debent bona eccĩaſtica diſpenſari.ſ.pauꝑes. Vn
ſaluatoꝛ.Pauꝑes ſemꝑ habebitis vobiſcũ. vt dic hie⸗

ro. Res eccie paupeꝝ ſunt:nec ↄcedit᷑ diſpenſatoꝛibus

bonoꝝ ꝓdigalitas nec ſuꝑfluitas:ſ̊ ſtricta neceſſitas.

vnde b. Mern.Concedit᷑ tibi vt ſi altario Fuias:de al⸗
tario viuas. Quicꝗd pret ncciuʒ victum de altario re
tines:tuũ nõ eſt:rapina eſt:ſacrilegiuʒ eſt.Alit nobis

videt᷑ dðm.ꝙ ſi eccia alicuiꝰ ſit ſufficiẽt dotata boĩs tẽ
poꝛalibo:ꝙ Abaiti nõ tenent᷑ in aliquo ꝓuidere preſbi
tero niſi aliqua cauſa ſuboꝛta:vt guerre vel predatõis
indigẽs efficiat᷑. De honoꝛe vᷣo reuerentie:que debet᷑ pᷣ
latis ſpũalibo h̊ pᷣtermittimꝰ.q; in tractatu de vᷣtutibo
qõne de obediẽtia:dño iuuante tractabit᷑

Aꝛticulus quintꝰ

Ltimo querit᷑.an honoꝛ exbibendꝰ ſit ma⸗
lo prelato ex hoc precepto.Ad qð ſic.pᷣma
ad thim̃.v. Qui bene pᷣſunt ⁊c. Glo.xt ſpi⸗
ritualiter eis obediant: ⁊ exterioꝛa miſtrent.iſte honor
non determinat᷑ niſi bene preſidenti. ̊ malo prelato ñ
tebetur obedientia nec temꝑaliũ miniſtratio. 4¶ Item
ſecũda theſſa.vlt᷑.Denũciamus vobis ſi ꝗs ñ vult ope⸗
rari non manducet.ꝗ̊ ſi prelatus nõ oꝑatur qð eſt ſui
officij:non tenebunt᷑ ei ſubditi miſtraꝛe.¶ Itez ibideʒ
Audiuimus quoſdam ombulantes nibil oꝑantes ⁊c.
Denũciamus in xpᷣo vt cum ſilentio viuẽtes panẽ ſuũ
manducent. Ex quibus videtur ꝙ mali pꝛelati nõ ſunt
honoꝛandi.¶ Stẽ Joſue pᷣmo.Sicut obediuimꝰ moy
ſi obediemus tibi:tm̃ ſit dominꝰ tecum. q̊ ſub conditõe
bonitatis ꝓfitentur obedientia?ꝛ. Contra. pᷣma pe⸗

tri. ij. Subiecti eſtote in omni timoꝛe dñis.nõ ſolũ bo-

— ° —, —

LNueſtio

nis ⁊ modeſtis:ſ̊ etiã diſcolis.q¶ Iteʒ.j.reg· xxiiij. da⸗
uid precidit oꝛam cblamidis Saul. z latent poſtea ꝑ⸗
cuſſit coꝛ ſuũ. Glo.ppoſiti oꝛis gladio feriẽdi nõ ſunt:
etiã cum recte reprebẽdi vidẽt᷑. ¶ Iteʒ math.xxiij. Su
per cathedrã moyſi ſederũt ſcribe ⁊ phariſei: qᷓ dicunt
facite ⁊c.¶ Iteʒ pᷣma ad thi.v.duplici hõꝛe digmi ſüt.
BGlo. Iſte duplex honoꝛ exhibẽdus ẽ omibo pᷣſbiteris:
ſᷣ marime his qui laboꝛãt ĩ vbo. Solo.dðm ꝙ ma⸗
lo prelato qᷓdiu ab eccleſia toleratur: debetur bonoꝛ.⁊
ꝙᷓuis male preſideat: quouſq; ab eccleſia deponat᷑: vt
bene preſidens debʒ haberi. vnde debita a ſubiectis ñ
debent ſubtrahi. Et generalit dom eſt. ꝙ de epiſcopis
nõ eſt inferioꝝ iudicare vtꝝ bñ oꝑentur. Ro.xiiij. u
quis es qui iudicas alienũ ſeruũ ⁊c.ſ̊ illos dñs iudi⸗
cabit.ſa.iij. Stat ad iudicandũ dñs.⁊ ſequit᷑ verbuʒ
ad pꝛelatos.Aos depaſti eſtis vineã meã.rapina pau⸗
peris in domo veſtra.

Nueſtio. xxruij. de qui

to precepto.iõ occides.

DVerenduʒẽ ſcãm

oꝛdinis exigentiã de quinto pᷣcepto ⁊
mandato decalogi: quo dicit᷑.nõ occi
des. exo.xx.deut.v. Circa qð querũt᷑
tria. Primo.quid ꝓhibeatur occidi.
Scðdo.quis ꝓbibeat᷑ occidere. Tercio.que ſit illa oc⸗
ciſio que hic ꝓhibetur.

Membꝛũ pꝛumlũ

Irca primũ querunt᷑ quatuoꝛ. Primo.
vtꝝ hic ꝓhibeat᷑ occiſio bruti aialis: an
ſolius homĩs.Scðo.vtꝝ bic ꝓhibeatur
occiſio ſui.Tercio.vtꝝ hic ꝓhibeat᷑ oc⸗
eiſio malefici. Quarto.vtꝝ in aliquo caſu poſſit inno⸗
cens occidi nõ pᷣuaricando hoc preceptũ.

Articulus pꝛimus

D pᷣmũ obycerẽt heretici ĩ hũe modũ. Qui
furat᷑ oueʒ vel boueʒ vel hoĩem: facit cõtra
preceptũ nõ fuꝛaberis.ſ̊ eque vniuerſalit ꝑ
ꝓbibitõʒ dicit᷑.nõ occides.ſicut ñ furaberis.& ꝗ occi⸗
dit ouez vel bouẽ vel hoĩem: facit ↄtra pᷣceptũ no occi⸗
des. Itez qui occidit bouẽ ꝓximi:oſlat ꝙ peccat occi
dendo.ſ̊ peccare occidendo hic ꝓhibet᷑. occidẽ bouẽ
bic ꝓhibet᷑. 4 Item lex naturalis dictat omĩa bona eẽ
ↄſeruanda ⁊ nõ interimenda.qꝛ de intentiõe nature eſt
ſeruare reʒ naturalẽ: ⁊ ↄtra intẽtõʒ nature interimẽ.
ſ om̃e bꝛutũ ẽ res naturalis ⁊ eẽ viuẽs ſᷣm ſuã naturã
eſt bonũ.ᷣ ꝗcũq; brutũ inteꝛficit peccat ↄtra legẽ natu
re.. Itẽ ſi dicat᷑ qͥdlibet occidẽ ñ ꝓbibet᷑ ſ̊ ſoluʒ ho
minẽ.qᷓ ñ debuit vniuerſalr dici.nõ occides. quemad⸗
modũ qꝛ coire ñ ẽ ꝓhibitũ vniuerſałr.ñ dẽ ñ coibis:łᷣ
ñ mechaberis. Cont᷑.aug.i.j.li.de ci.dei.loquẽs de
h̊ͥ pcepto ñ occides:dic̃.qdã h̊ pᷣceptũ ĩ beſtias ac peco⸗
ra conãt᷑ extẽdẽ:vt ex h̊ nullũ et illoꝝ liceat oecidẽ. cur
̊ ñ ⁊ herbas ⁊ ꝗcqꝗd bumo radicitꝰ alitur ⸗ figit. Qaʒ
7 H̊ genꝰ reꝝ qᷓuis ñ ſentiat dr viuẽ:ac ꝑ ̊ põt ⁊ moꝛi.
vñ apłs. Inſipiẽs tu qð ſemias ñ viuificat᷑ niſi prius
moꝛiat᷑.Et in pᷣs.ſcriptũ ẽ. Occidit vires eoꝝ ĩ grandi
ne. NAũc igit᷑ ob h̊ cũ audimꝰ ñ occides: virgultuũ vellẽ
nephas dicimꝰ.⁊ maĩcheoꝝ erroꝛi inſaniſſime acgeſci
mus. So. Fm aug.iĩ eodẽ.vbi dic. His deliram̃tis re
motis: cũ audimꝰ ñ occides.ſi ꝓptea ñ accipimꝰ h̊ di⸗
ctũ eẽ de frutectis:qꝛ nullꝰ eis ſenſus ẽ:nec de irrõna⸗
bilibo aĩantibo. volatili bo. ambulãtibo.natãtibo.repti⸗
libꝰ.q; nlła rõne nobis ſociãt᷑:qᷓ ñ eis datũ ẽ nobiſcuzʒ
hr̃e coẽʒ.vñ iuſtiſſima oꝛdiatiõe creatoꝛis vita ⁊ moꝛs
eoꝝ nẽis vſibo ſubdit. Reſtat & vt de hoĩe intelligamꝰ
qð dictũ ẽ ñ occides.nec alteꝝ:q̊ͥ nec te.neq;.n.ꝗ ſe oc⸗

xxxuij.

cidit aliud ſboiez occidit. Ad pᷣmũ ⁊ ſecũdũ dvᷣm-
ꝙ a pᷣma inſſitutõe factꝰẽ bõ dñs brutoꝝ.geñ.j.vt pᷣſit
piſcibo maris ⁊c̃.ᷣ ñ ẽ factꝰ dñs hoĩs.vñ cũ dñni ſit fa⸗
cere de re ſua qð vult.ex prĩa inſtitutõe pᷣt hõ bꝛuta oc
cidẽ:vel fuare ſi vult ſine offẽſa.ñ ſic hoieʒ.̊ at dñiuʒ
nẽ ablatũ homĩ ꝑ pctm: niſi qᷓ̃tũ facta ẽ appropriatio.
vñ ꝗ occidit bouẽ alteriꝰ:ñ peccat ĩ eo qð ẽ occidẽ: ſ̊ in
eo ꝙ danificat ꝓximũ ĩ re ꝓpꝛia.Et iõ peccat ↄ iſtð pᷣce⸗
ptũ ñ furaberis.l Ad terciũ dᷣm. ſᷣm legẽ natalẽ oĩa
bruta data homĩ ĩ vſuʒ:⁊ vita ſenũbił oꝛdiata ẽ ad ſu⸗
ſtẽtatõʒ hoĩs: 1 ex ↄceiſõe dĩna pꝰ pctm. vñ geñ. ix. qſi
olera virẽtia tdidi vobis aĩantia. excepto ꝙ carnẽ cuʒ
ſangne ñ omedetis.4 Ad vltimũ dᷣm.ꝙ quẽadmodũ

cũ dr ñ mechaberis: ꝓbibet᷑ oĩs coitꝰ inoꝛdĩatꝰ.2 tñ ñ

om̃e coire inoꝛdĩiatũ ẽ mechaꝛi.ita cũ dẽ nõ occides. /⸗
hibet᷑ om̃e occidẽ inoꝛdinatũ.occidi at᷑ bꝛutũ a dño ſue

vite nõ eſt inoꝛdinatũ.

Articulus ſecũdus

Oſtmodũ q̃rit᷑. vtꝝ in h̊ pcepto ꝓhibeatur
occiſio ſui.Et videt᷑ ꝙ ñ. Qñ madata ſcðe
tabule oꝛdinãt ad ꝓxim̃.ꝓbibet᷑ ̊ ĩ ̊ pꝛece

pto occiſio ꝓximi tm̃.ñ & ſui.q¶1 3o qrit᷑.vtꝝ caſu ali

q̊ poſſit aligꝗs interficẽ ſe licite.Et ponat᷑ ĩ qõne.vtꝝ cã

vitãdi petm aliꝗs poſſit ſe ĩterficẽ vel incõmodi vel adi

piſcẽde głe.Querit᷑ g̊.vtꝝ vᷣgo q̃ ſe interfec ne violẽter
cæfloꝛet᷑ peccęt.¶¶ Ad qð ſic.j.coꝝ.ix.bonũ ẽ mihi ma⸗
gis moꝛi:qᷓ vt głaʒ meã ꝗs euacuet. huic vᷣgini bonũ
ẽ magis moꝛi ꝙᷓᷓ defloꝛari.qꝛ ĩ deſloꝛatõe gła eiꝰ euacu⸗/
at᷑. ̊ ſi ſe interfic:meliꝰ eligit.q̊ ñ peccat ↄ aliqð prece
ptũ. ¶ Itẽ Yob. ij. Pellẽ p pelle 2 cũcta qᷓ hʒ hõ dabitp
aiĩa ſua.ꝗ vita coꝛpał danda ẽ ꝓ ſalute aĩe.ſ̊ ̊ fac iſta.
poſito ꝙ h̊ fac ꝓp᷑ timoꝛẽ lapſus futuri.q Itẽ aĩa ĩ coꝛ
poẽ coꝛꝛupto ꝑ oꝛiginalẽ mileriã ↄꝑat᷑ ad coꝛpꝰ ſic ca⸗
ptiuꝰ aligꝗs ad ſuũ carcerẽ.vt dic̃ aug.de aĩa ⁊ ſpũ.vñ
s.Educ de carcẽ aĩaʒ meã. ſ̊ captiuꝰ aliꝗs ſi rumpat
carcerẽ quo captiuus tenet᷑:ñ peccat abꝛũpẽdo.& a ſi⸗
mili ſi aligs occidat coꝛpus vt aĩam liberet que in ipo
detinetur tanqᷓ; captiua nõ peccat: ſi hoc faciat amore
libertatis gloꝛie.¶ Iteʒ.x.math̊.Qui perdiderit ani⸗
mam ſuam ꝓpter me ſaluam faciet eam. ⁊ aĩam vocat
ibi vitam.ſ̊ ille qui ſe interficit illo deſiderio qð dice⸗
bat apoſtolus.Cupio diſſolui ⁊ eſſe cũ xpᷣo perdit ani
mam ſuam propter deum. ergo inueniet eam. 4¶ Item
ſeptimo ad Roma. Infelix ego bomo quis me libera⸗
bit de coꝛ.moꝛ.buius. ergo apoſtolus appetebat ordi⸗
nata voluntate liberationeʒ anime a coꝛpoꝛc. ſed hec ẽ
moꝛs.ergo moꝛs oꝛdinate appetitur. Vnde etiam phi⸗
loſophi direrunt moꝛtem philoſophantibus appeten⸗
dam.⁊ philoſophiaʒ diffinierunt meditationem mo⸗
riendi. ergo ſi aliquis illa eadem voluntate proꝛum/
pat in actum: ſibi inferendo moꝛtem. non peccabit.
Item Sampſon qui cõnumerat᷑ inter patres qui ꝓ⸗
nuntur nobis ad imitationeʒ fidei: legitur ſe inteꝛ⸗
eciſſe. xij ag Heb. ergo ex cauſa conſimiñ nõ erit cul⸗
pa ſe interficere. ¶ Item ſecũdo machabeoꝝ.xiiij. lau⸗
datur Raʒzias qui ſe interfecit:eligens nobiliter moꝛi
tius ꝙ; ſubditus eſſe peccatoꝛibus.ergo ⁊c. Cõt᷑
KRoma.iij. Faciemus mala vt veniant bona:abſit.ſed
occidere hoĩem innocenteʒ malum eſt. ergo non poteſt
bene fieri ꝓpter bonum adipiſcendum. ergo nec ꝗꝓpter
malum vitandum. 4¶ Item augꝰ. in pꝛimo de ciui. dei.
Aliena libido nõ polluit:alioqn pudicitia virtus ani⸗
mi nõ erit. Ex quo arguit.ſi nõ eſt impudicitia q̃ inui
ta virgo polluit᷑:nõ eſſ iuſticia q̃ caſta punit᷑.Si q̊ in⸗
terficiendo ſe virgo ne defloꝛet᷑ ↄtra iuſticiã occidit ſe.
ↄtra iuſticiã facit manifeſte.ꝗ̊ peccat.⸗l! Iteʒ aug.ĩ eo⸗
xʒ· Cur homo qui nihil mali fecit 2 ſibi malefaciat.⁊
ſeipſum interficiendo bominem interficiat innocentẽ:
ne alium patiatur nocentem:atq; in ſe perpetret malũ

( Fe „P

„₰ L/⸗
“ e ſl mertte gα— aAOn
— 7. —– —
10 e A**ν Paj Gonnaded

C

ꝓpriũ ne ĩ eo ꝑpetret᷑ alien. Itez idẽ in eodeʒ.Si ñ

licet priuata ptãte hoĩeʒ occidere vel nocentẽ: cuiꝰ oc/
cidendi licentiã lex ↄcedit: maleficos ne patiaris viuẽ

ſuꝑ terrã.xxij.exo.ꝓfecto qui ſeipſum occidit homici⸗
da eſt. 4 Ieez ideʒ aug. Ze nobiſmetipſis neceʒ infera
mus: ꝓbibitos nos intelligendũ eſt:vbi lex ait.nõ oc⸗

cides ꝙuis nõ oddiderit ꝓximũ tuũ: ſicut falſuzʒ teſti⸗
moniũ cum vetaret qᷓuis nõ dixerit aduerſus ꝓximũ.

nõ ideo ſi aduerſus ſe teſtimoniũ dixerit ab h̊ crimine
ſe putauerit alienũ.¶! Iteʒ ad idem ſunt rõnes phoꝛũ.
quaꝝ prima eſt platonis dicẽtis.Conſtat nos eſſe ſub
dñio dei:cuiꝰ tutela ⁊ ꝓuidentia gubernamur. Qihil

aũt eſt inuito dño de bis que poſſidet ex eo loco in quo

ſuam rem ↄſtituit auferendũ.Ex quo arguit.Sic ergo
qni vitam alieno mancipio extoꝛquet crimine nõ care⸗
bit. ita ille qui fineʒ.i.moꝛtem ſibi dño nec dũ iubente
queſierit:nõ abſolutioneʒ conſequit᷑ ᷣ reatum. 4! Itez
ad idem Plotinꝰph̊us.Cum aĩa a coꝛꝑe violenter ex⸗
truditur:qꝛ exijt rupto vinculo nõ ſoluto. fit ei ipᷣa ne⸗

ceſſitas occaſio paſſionis: ⁊ malis vinculis dũ rumpit
inficitur. 4 Itez cum conſtet aĩabo remuneꝛatõeʒ eſſe
tribuendam ꝓ modo ſue ꝑfectõis: ad quã in hac vita

dnaqueq; ꝑuenit.nõ eſi precipitandus vite finis: cum
adhuc ꝓficiendi eſſe poſſit acceſſio.¶¶ Item animabo in
hac vita lapſis poſt moꝛteʒ nõ eſt facultas reſurgedi.
vtendũ eſt ↄceſſis vite ſpacijs:vt ꝑfecte purgatõis ſit
acultas.4 Itez qui fineʒz celerẽ ſpe fruende beatitudi
nis accelerat:irretit᷑ laqueis paſſionis.qꝛ ſpes ſicut ti

moꝛ paſſio eſt. ̊ irretito laqueo paſſionis celeſtis bĩta

cnli aditus patere nõ põt.Ex bis igit᷑ ↄcludũt . mors
nõ eſt ↄtra oꝛdineʒ cogenda nature. nullus pot ſe li⸗
cite interficere. ð ↄcedendũ eſt. Et dðʒ m beatũ

Aug.primo de cini.dei.ꝙ ĩ ſanctis canoniciſq; libꝛis

nũꝙᷓ nobis diuinitus pᷣceptũ ꝑmiſſumue reꝑiri põt:vt
vel ipſius adipiſcende immotalitatis vel vllius cauen
di carendiue mali cauſa nobiſmetipſis necem infera⸗
mus.⁊ prohibitos nos eſſe intelligedũ eſt:vbi lex ait.
non occides.⸗l! Ad prunũ ̊ qð obijcit.dom ſᷣm aug.pᷣ
mo li.d ci.dei. regula diligendi ꝓximũ a nobis ĩ⸗
cipit.quia ſcriptum eſi.diliges ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm.
vnde falſi teſtimonij non minus reus eſt qꝙᷓ ſi aduerſus
ꝓximũ boc faceret. Ita etiam intelligenduz eſt nõ licẽ
bomiĩ ſeipſum occidere:cum in eo ꝙ ſcriptum ẽ.nõ oc⸗
cides:nec ille cui precipit᷑ intelligat᷑ exceptus.Ex quo
pʒ ·ꝙ qᷓuis pꝛecepta ſecũde tabule oꝛdinat ad ꝓximũ:
non ꝓpter hoc minus oꝛdinãt hoĩem ad ſeipſuʒ.immo
oꝛdo ad ſeipſum primo intelligit᷑.ſicut pʒ ꝑ boc qð diẽ
augꝰ.ꝙ regula diligendi ꝓximãũ a nobis incipit.. Ad
aliud qð obicit᷑.bonũ eſt mibi magis morl⸗Divendnz
ꝙ gloꝛiam que apud deum eſt nõ amittit virgo que in⸗
uita comprimit᷑: dãũmodo ſancta ⁊ ſtabilis volũtas ꝑ⸗
ſeueret.immo ſicut dixit beata Lucia.Si inuitam me
feceris violari: caſtitas mihi duplicabit᷑ ad coꝛonam.
Et b. augꝰ.pmo de ciui.dei.Ilis virginibo que ꝑ vim
paſſe ſunt nõ eſt ablata caſtitas:ſed humilitas ꝑſuaſa.
Cum inõ euacuet᷑ gloꝛia:nõ debet eligi incõmodũ ad
vitandũ malũ qð inuita patit᷑.¶ Ad aliud qð dicit᷑ ꝙ
cuncta que hʒ homo dabit ꝓ aĩa ſua.dom ꝙ dare in⸗
telligit᷑ inculpabilit.ſed ſic dare vitam ſuã.ſ.interficiẽ
do ſe eſt peccare.vñ augꝰ.j.de ci.dei.oñdit eẽ deteſtabi⸗
le dicens. Si deteſtabile facinꝰ ⁊ damnabile ſcelus eſt
etiã ſeipᷣm hoĩeʒ occidere ſicẽ veritas manifeſta ꝓcla⸗
mat:quis ita deſipiat vt dicat.iaʒ nũc peccemꝰ:ne po⸗
ſtea peccare poſſimꝰ.iam nũc ꝑpetremꝰ homicidiũ: ne
poſtea incidamꝰ in adulteriũ.iAõne ſi tantũ dñat᷑ ini⸗
quitas vt nõ innocẽtia ſ̊ peccata potiꝰeligant᷑.ſanctiꝰ
eſt incertũ de futuro adulteriũ q; certũ de pñti homici

diũ.nõne ſanctius eſt flagitiũ ↄmittere qð penitendo
ſanet᷑:qᷓ; tale facinus vbi locus ſalubꝛis penitẽtie ñ re⸗

linquat᷑.ꝗ Ad aliud dðm Fm platonis ſiłitudinẽ.cos

qui poteſtatis imperio trudũt᷑ in carcerẽ: nõ opoꝛtere
inde defugere priuſqꝙᷓ ptãs illa que clauſit abire ꝑmiſe
rit.nec vitari penam fuꝛtiua diſceſſione:ſᷣ creſcẽ.¶¶ Ad
aliud ſoluẽdũ ſᷣm ſanctos.ꝙ aĩa dicit᷑ vita aĩalis: que
vno modo pro xpᷣo interimenda eſt a nobis. alio modo
ſaluanda.Vñ diſtinguit᷑ duplex inoꝛs ſᷣm diſtinctiõeʒ
platonis:qui duas homĩs moꝛtes aſſerit.vnã natuꝛa:
alterã virtutes preſtant. Homo.n.moꝛit᷑ cum aĩa coꝛ⸗
pus relinquit ſolutum lege natuꝛe. Noꝛi etiam dicit᷑
cum adhuc aĩa in coꝛpoꝛe conſtituta coꝛpoꝛeas illece⸗
bras phia docente contemnit.⁊ cupiditatũ dulces inſi
dias reliquaſqʒ omnes excutit paſſiones. Hãc &̊ moꝛ⸗
tem dicit plato ſapientibo appetendam. Illaʒ vo quaʒ
omnibo natura conſti ti⸗ cogi vel inferꝛi vel accerſiri
vetat. dicens erpectandam eſſe naturaʒ. Qñ dicit .
perdit aĩam.ſic debet intelligi.i.qui moꝛit᷑ voluptati⸗
bus. Non intelligit ꝓpter hoc ꝙ debeat perdi vita coꝛ
poꝛalis.tamen ſi aufeꝛat᷑ ꝓ xpᷣo:patient eſt ſuſtinẽdũ.
l Ad aliud obiectum ſimilit ſoluendũ eſt ſ̃m ſanctos

⁊ phos:qui in hac veritate ↄueniũt:⁊ illam ſolã de vo

lũtarijs moꝛtibo ſignificãt eſſe laudabileʒ: que comꝑa
tur phie rõne nõ ferro: prudẽtia nõ veneno. Addunt
etiã aliam ſolam natuꝛaſeʒ eſſe moꝛtẽ.vbi coꝛpꝰ aiam:
nõ aĩa coꝛpus relinquit. Conſtat.n.neruoꝝ certã con⸗
ſtitutãq; rationeʒ aĩas ſociare coꝛpoꝛibo.hi nerui dum
ſuꝑſunt ꝑſeuerat coꝛpus aĩari.cum vo deficiunt: mox

archana illa vis ſoluit᷑: qua ſocietas illa ↄſiabat. Nia
Sipᷣa nõ deficit quippe que immoꝛtalis ⁊ ꝑpetua eſt. HSᷣ

