ratiuis.nõ de moꝛalibo. Itẽ ad decimuʒ doõm. qm̃ lex
ſine gr̃a iuſticiã nõ bʒ:nec tñ inutilis ẽ.qꝛ hoĩs egꝛitudi
nẽ mõſtrat.vt videlicet cognita egritudine ſua medicuʒ
querat.Qui em̃ negat egritudinẽ ſuã ſuꝑfluuʒ iudicat

ſalnatoꝛẽ. Mã ſi ꝑ legẽ.i.ꝑ oꝑa legis de ꝗbo iudei ↄfide⸗

bãt:iuſticia ẽ.xpᷣe ꝙ̊ moꝛtuꝰẽ gratis.i.fruſtra. Ad vn⸗
decimũ dðm.ꝙ illð.qui ex oꝑibo legis ſunt ſub maledi

cto ſunt.intelligẽdũ ⁊ẽ nõ ex oꝑibo illis q̃ ad moꝛes perti

nẽt:hᷣ q̃ in obſeruatõibo illis fiebãt.ꝓdeſt em̃ lex ſcꝛipta
in tabulis ĩ ꝗbo erãt tria mãdata ꝑtinẽtia ad dilectõeʒ
dei.⁊.vij.ꝑtinẽtia ad dilectõem ꝓximi.cetera vo q̃ im⸗
pleri nõ pñt.iuxta illð act.xx.Hoc ẽ onus qð neq; nos
neq; pꝛes nr̃i poꝛtare potuimꝰ:ꝗ ex oꝑibo legis.ſupple
oĩbo tã figuratiuis qᷓ; moꝛalibo ſub maledicto ſunt.ꝗa
cũ oĩa ſᷣm petri teſtimoniũ impleri nõ pñt.⁊ in lege ſcri

ptũ ſit deut.xxvij. Maledictꝰoĩs ꝗ nõ ꝑmãſeꝛit ĩ oĩbus

q ſcripta ſunt ĩ li.huiꝰlegis.ꝓculdubio maledictõi cul⸗
pe et trãſgreſſionis ſubijcit᷑.ꝗ ex legis oꝑiboẽ.Kᷣ ab hoc
reatu ſoluit᷑ ꝗ de gr̃a ↄfidit ſaltẽ ſpualiter implẽs legeʒ
4Ad duodecimũ qð obijcit᷑.ꝙ lex nõ ẽ ex fide. Sʒ om̃e
qð nõ ẽ ex fide pctm ẽ ⁊c.dðm ꝙ nõ ſequit᷑. ITides eĩ diſ
ſimilit᷑ accipit᷑ in maioꝛi oſitõe et aſſumptõe.qꝛ in ꝓ⸗
poſitõe accipit᷑ fides ꝓut deſcribit᷑ in epła ad heb.xj.Fi
des ẽ ſubſtãtia rerũ ſperãdaꝝ argumẽtũ nõ apparẽtiuʒ
Cũ eĩ dr̃.Tex nõ ẽ ex fide.ſenſus ẽ.Lex nõ ẽ ex fide vt p
futuris q̃ ſperãde ſunt ex amoꝛe impleat᷑:ſ p pñtibo ex
timoꝛe.Hoc eĩ innuit apłs cũ immediate ſubiũgit.ſ ꝗ
fecerit ea viuet ĩ illis.vt intelligat᷑ in h loco legẽ poni p
illis oꝑibo q̃ i illis obſeꝛuatõibo fiebãt ꝑ eſcas. Qui at
viuebãt ĩ illis oꝑibo timebãt vtiq; ſi ea nõ feciſſent lapi
dari.vel crucifigi.vel quocũq; mõ puniri:et iõ ſubiũxit
Qui fecerit ea viuet ĩ illis.i.ꝓ pᷣmio recipiet vt nõ inte
reat:alit eĩ puniret᷑. In aſſumptõe dᷣo cũ dr̃. Sʒ oẽ qð
nõ ẽ ex fide peccatũ ẽ.Iides accipit ꝓ bona ↄſeĩa.pᷣmi⸗
ſerat em̃ de diſcretõe eſcaꝝ dicẽs.Qoli ꝓpter eſcã deſiꝛu
ere opꝰdei.Oiĩa eĩ mũda ſunt.Sʒ ꝗ diſcernit ſi mandu⸗
cat damnatꝰẽ.qꝛ nõ ẽ ex fide.q̃i dicat. Qui mãducat ci⸗
bũ quẽ diſcernit.i.quẽ mãducãdũ nõ credit:dãnatusẽ ĩ
ↄſcia ſua.i.reuʒz ſe facit:qꝛ qd dãnoſum aſſerit facit.qð
em̃ mãducat nõ mãducat ex fide.i.pura ↄſcia. fidẽ ꝗp
pe credit ꝗ edit qd edendũ nõ credit.Oẽ ꝗ̊ qð nõ ẽ ex ſi⸗
de pctm ẽ.i.qdð fit ð fidẽ.i.ð ↄſciam.vt credamꝰ malũ eẽ
petm ẽ.nõ tñ oẽ qð fit ex fide bonũ ẽ.qꝛ ignoꝛãtia q̃ ẽ cul
pa nocet ᷣm illð Joh.xvj. venit hoꝛa vt oĩs ꝗ interficit
vos arbitrat᷑ obſequiũ ſe pᷣſtare deo. Qota qꝛ qdð dr.oẽ
qð nõ ẽ ex fide pctẽm ẽ.iõ dr.qꝛ oĩs infideliũ vita pctᷣm ẽ
qꝛ oĩs infidelit᷑ viuẽs vel agẽs vehemẽter peccat.⸗ Ad
aliud qð obijcit᷑ ꝑ illud ad gał.iij.p̃c nos redemit de
maledicto legis.factꝰ ꝓ nobis maledictum ⁊c.dðm. ꝙ
due ſunt ſpẽs maledictõnis.maledictio culpe ⁊ maledi⸗
ctõ pene. De maledictõe culpe dẽ in po.ANQaledicti qui
declinãt a mãdatis tuis. Oe maledictõe pene dr̃ gen.ij
Maledicta terra ĩ oꝑe tuo.Cuʒ ꝗ̊ dr.xpᷣe nos redemit

lx.

de maledicto legis:maledictũ dẽ culpa tranſgꝛeſſiõis.a
qua ꝑ vpᷣm redẽpti ſumꝰ.Cũ & dꝛ. Jactꝰ ꝓ nobis male⸗
dictũ.maledictũ dẽ pena paſſibilitatis ⁊ moꝛtalitatis.
quã ſuſcepit ꝓ nobis.NQota etiã ꝙ nõ d maledictuʒ le⸗
is eo ꝙ maledicto.i.culpe ſubiaceat ꝗ implet legem ⁊
acit q̃libet oꝑa legis.Si eĩ h̊ eẽt:maledictio culpe ſub⸗
iaceret xpᷣc ꝗ dicit math.v.Qõ veni legẽ ſoluere pᷣ adim
plere.Sʒ dẽ maledictũ legis qꝛ maledictio culpe ſubia⸗
cet in oĩbo que ſcripta ſunt in li.legis.õ valet ̊ aꝛgu⸗
mẽtatio in q̃ ꝓcedit᷑ de maledicto legis:ac ſi maledictũ
legis qð de legis trãſgreſſione dr.de legis impletõne di
cat᷑. Debẽt em̃ ſic aſſumere.his verbis innuit apłs legẽ
eẽ maledictũ.i.m aledictũ trãſgreſſoꝛibo legis indicit.⁊
ex h̊ nõ ꝓuenit ↄcluſio.¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ ↄcluſit
ſcriptura oĩa ſub peccato ⁊c.dpᷣm ꝙ veꝝ ẽ qð dicẽ̃ apłs
nec iñ lex mala ẽ.nõ eĩ intelligẽdũ ẽ incluſit.i.pctᷣm in⸗
duxit.ſ̊ incluſit.i.incluſa oñdit.nõ eĩ lex pct᷑m iubet im
mo pctm oñdit ⁊ ꝓhibet.nã ſic dẽ ad ro.vij. Peccatum
nõ cognoui niſi ꝑ legẽ.nã ↄcupiſcẽtiam neſciebã eẽ pec⸗
catũ eẽ pcẽm:niſi lex dicẽt.nõ ↄcupiſces. Data ẽ em lex
ꝓpter trãſgreſſiones vt peccata notãdo traſgreſſiões in
nueret:⁊ de trãſgreſſiõe ↄuĩceret traſgreſſoꝛes. Patz g
ꝙ argumẽtatio nõ valʒ:in q̃ ꝓcedit᷑ ex his que figurati⸗
ue dicunt᷑:ac ſi ꝓpꝛie et ſine figura dicant᷑.Si eĩ lex ma⸗
la ẽ qꝛ incluſit oĩa ſub pct᷑o.̊ deꝰẽ malꝰ qꝛ oĩa in incre⸗
vulitate ↄcluſit.ro.xj.Itẽ ſi lex mala ẽ. qꝛ omĩa ↄcluſit
ſub pcto.g eadẽ bona ⁊ẽ.qꝛ ſub ipᷣa cuſtodiebamuꝛ ↄcluſi
ĩ illa fidẽ que poſtea reuelãda erat: ſicut dr ad gał.iij.
7 ita lex ſimul mala ẽ ⁊ bona.qð ẽ impoſſibile. Ad ali
ud doᷣm.qꝙ reuera lex infiꝛma ẽ ⁊ egena.infirma qꝛ non
plene iuſtificat.et egena.quia quãtum iuuat non per ſe
ſed reſpectu gratie iuuat licet infirma et egena ſit: non
tamen inutilis eſt. Inuenitur eĩ infirmitas vtilis.vt.ij.
coꝝ.xij. Virtus in inſirmitate perficitur. Ceterũ ſi oĩs
infirmitas mala eẽt:nõ cũ infirmis infirmaret᷑ apłs.ij.
coꝝ.xj.nec diceret et᷑.Cũ infirmoꝛ tũc foꝛtioꝛ ſũ.ij coꝝ.
xij. O at᷑ nõ ſit lex inutilis:inde patʒ.q; iuuat inquã.qꝛ

gd ſit peccatũ oñdit.⁊ ꝗð ſit vᷣtus.vt ſciamꝰ quid debea

mus agẽ.qd couere.iꝛõ & abijciẽda ẽ lex tãqᷓ inutilis ⁊
ſpernẽda.i¶ Itẽ ad alið qð obijcit᷑ de eodẽ.dðᷣm ꝙ ĩ illis
verbis innuit aplłs pene par pcẽm Fᷣuituti ydoloꝝ eẽ ob
Fuãtiã legis.nõ ſᷣm moꝛalia q in euãgelio ↄſũmant᷑:ſed
m cerimonialia ⁊ figuratiua q̃ ĩ euàgelie deſtuunt᷑.vt
patet in ſolutõe ſabbati ⁊ ſacriſicioꝝ et ciboꝝ ĩ differen
tia.vñ ad gał.ij.Si q̃ deſtruxi iterũ reedifico.pᷣuarica:
toꝛẽ me ↄſtituo.i õ &̊ ſequit᷑ ꝙ lex ſeruari nõ æbeat:lʒ

cerimonialia ⁊ figuratiua ſeruari nõ debeãt.qꝛ cũ dr̃.

Slex nõ debʒ ᷣuari:ꝗꝓpter diſtributõem negatõis ĩnuit
ꝙ lex nullo mõ debeat ſeruari:cũ ſit in moꝛalibo obſer⸗
uanda.4 Ad aliud dðᷣm.q cũ dicit aplłs. State ̊ ⁊ no
lite iugo ſᷣuitutis iterũ ↄtineꝛi.de lege loquit᷑ ſᷣm figuꝛa
tiua.vt ẽ circũciſio et ſimilia:nõ de lege ſᷣm moꝛalia.qð
oſtendit cum ſtatim ſubiungit. Ecce ego Paulus dico
vobis.ſi circũcidimini:xpᷣc nihil vobis ꝓderit. E eniʒ
hoc non ſᷣm vniue ſam legem dixerit.oſtendit apeꝛtius
cum ſubiungit.Teſtificoꝛ omni homini circũcidenti ſe
qm debitoꝛ ẽ vniuerſe legis faciende.Patet ergo pꝑeꝛ ea
que ſequunt᷑.quia quod dixit.nolite iterum iugo ſerui
tutis contineri:non ſᷣm vniuerſam legem dixit: ſed tĩ
Fm figuratiua que in euangelio abolentur.pꝛeſertim cũ
apoſtolus dicat Coł.ij.ſAemo vos iudicet in cibo. aut
in potu.aut parte diei feſti.aut neomenie.aut ſabbato⸗
rum.que ſunt vmbra futuꝛoꝛum. Coꝛpus autem xp̃i et
cum in euangelio moꝛalia confirmentur. 4 AUd alið di⸗
cendum q cum dicit apoſtolus.Si ſpiꝛitu ducimini nõ
eſtis ſub lege ſed ſub gratia. ſic eſt intelligendum. non
eſtis ſub lege id eſt non erratis.vt conſequens ponatuꝛ
pꝛo antecedente.Lex enim erꝛantibus et male agentibo
poſita eſt.ſicut dicit apłs.j.thi.j.2õ ẽ iuſtis poſita lex
ſed iniuſtis.qui vᷣo ducẽ habẽt ſpiritũ nõ errãt:⁊ ita ſub
lege ñ ſũt.qꝛ ñ ẽ iuſtis lex poſita ᷣ̊ ſiuſtis.ql Ad illð qð

obijcit᷑ ex epła ad hebᷣ.vij.repꝛobatio fit pᷣcedẽtis mãda
ti ⁊c. dõᷣm ꝙ reuera lex repꝛobat᷑ ſ̊ nõ ꝗꝓpter malignita⸗
tẽ eiꝰvt heretici mẽtiũt᷑:b̊ ꝓpter infirmitatẽ eiꝰqua dum
ſietit habuit.qꝛ ſi aliqd fecit tũc:tñ non plene iuſtifica⸗
uit. Et etia repꝛobat᷑ ꝓpter inutilitatẽ eiꝰ quã mõ habet
nõ em̃ mõ infirma ẽ:imo etiã damnoſa ſi tenet᷑ in ceri⸗
monialibo figuratis.ſiquidẽ poſt aduentũ xpᷣi inutile

F ea fieri que olim fiebãt:vt hec pᷣdicerẽt.Circũciſio eĩ

et cetera hmõi pꝛioꝛi pło diuinitus data ſunt ad ſigna⸗
tõem futuroꝝ:que ꝑxpᷣm opoꝛtebat impleri.quibo ad⸗
ueniẽtibo remaſerũt illa xpᷣianis tĩñ legẽda ad intelligẽ
tiã pᷣmiſſe ꝓphie.nõ aũt neceſſario faciẽda q̃i adhuc ex⸗
pectãdũ eẽt vt veiret reuelatio dei.que his figurabatur
eẽ ventura..lſooꝛalia vᷣo obijtiẽda nõ ſunt.qꝛ ĩ euãgelio
ↄfirmãt᷑.¶ Ad ſecũdo obiectũ ex eodẽ dicimꝰlegẽ eẽ in⸗
utilẽ mõ.⁊ tũc cũ ſtetit inutilẽ fuiſſe ad ꝑlectõeʒ.qð oñ⸗
dit aptus ꝑ hoc qð ſubiũgit.i Aihil em̃ ad ꝑfectũ addu⸗
xit lex:q̊ ad ꝑfectõeʒ inutilis fuit lex nõ qͥ ad oĩa.qa ñ
quo ad cognitõem pcti.ꝑ legẽ em̃ cognitõ pcti.ad ro.ij
et.vij. Peccatũ nõ cognoui niſi ꝑ legẽ.nã ↄcupiſcẽtiã ne
ſcieb eẽ pctm:niſi lex diceꝛet nõ pcupiſces. Ao aliud
qð obijcit᷑ ex auctoꝛitate ad ro.viij.ꝙ impꝛopꝛie fit com
ꝑatio noui ve.teſi.dpᷣm q; ĩmo ꝓpꝛie vetus teſtamentũ
nouo teſtamẽto ↄꝑat᷑:cũ fiat inter ꝑticipãtia comꝑatio
vtrũq; em bonũ ẽ.de nouo em ↄſtat.De veteri etiã con⸗/
ſtat ꝑ h̊ qð dicit apłus ad Ro.vij. Itaqʒ lex ſctaẽ ⁊ mã
datũ iuſtũ.ſanctũ et bonũ.Quod vo dr eʒech.xx. De⸗
di eis pᷣcepta nõ bona.nõ dr hoc qꝛ pᷣcepta legis ſimpli
citeꝛ bona nõ ſint:ſ̊ qꝛ reſpectu melioꝝ bona ñ ſunt.ſic
dictũ ẽ ſupꝛa. Ad vltimũ qð obijcit᷑ ex eadẽ auctoꝛita⸗
te.iAaʒ ſi pꝛius a culpa vacaſſet ⁊c.dðm ꝙ hoc nõ dicit᷑
qꝛ vetus teſtamentũ in ſe culpã babeat.ſ̊ qꝛ illi abo da⸗

ta ẽ culpã habẽt ex traſgreſſione ipius. eĩ dr.ſi a cul⸗

pa vacaſſet.ſic intelligit.ſi a culpa vacaſſet.i.ſi a culpa
vacare feciſſet.h̊ ẽ ſi ꝑfecte mũdaſſet hoĩem vt inculpa⸗
biles eẽnt obſeruatoꝛes ipᷣius:nõ vtiq; ſecũdi locꝰ.id ẽ
opoꝛtunitas inquireret᷑ a deo ꝗ paulatim inſtruxit.

Articulus ſecundus

Onſequẽs ẽ querere de tꝑe latõis legis euãẽ⸗

gelij. nã cũ lex euãgelij ſit lex ꝑfecte ſalutis.
debuit dari hoĩ ab initio pꝰpctm. qð multi⸗
pliter ꝓbat᷑.¶ Pꝛimo ſie. Detrimentũ ẽ egroto dilatio

medicine. Si lex euãgelij medicinaẽ ð egritudinẽ pec

cati. dilatio legis euãgelij ferẽde in detrimẽtũ fuit egꝛo⸗
tãti boĩ. Si gᷓ ſumma bonitas oꝛdinare debet eaq̃ ſunt
ad ſalutẽ egꝛotãtis hoĩs.ſtatim pꝰ pctᷣm debuit dare le⸗
gẽ euãgelij. ¶ Itẽ maioꝛi mũdo nũꝗꝙᷓ deeſt aliq ꝑfectio q̃
ei ſit neceſſaria ſᷣm ſuũ ſtatũ.ᷓ nec minoꝛi mũdo ꝗ ẽ hõ
deeſſe dʒ ꝑfectio neceſſaꝛia ſᷣm aliquẽ ſtatũ.Si g poſt la
pſum maxime indiget noticia et lege gre: ſtatim poſt la⸗
pſum debuit ei dari lex euãgelice ꝑfectõis.aut ſequitur
incõueniẽs:ꝙ in oꝑibo dei ꝑfectio debita deſijt.¶ Itẽ nõ
ẽ ꝑſonaꝝ acceptio apud deũ.act᷑.x.q̊ eque ꝓuidet ſaluti
pꝛioꝝ iuſtoꝝ et poſterioꝝ.Si &̊ ꝑ euãgeliũ ꝓuidet ſalu
ti poſterioꝝ.q̊ᷓ ꝑ euãgeliũ ꝓuidere debuit ſaluti pꝛioꝛũ.
¶ Itẽ ſi latio legis euãgelice cõmodũ ẽ iuſtis pñtibus.
& dilatio latõis damnuʒ fuit iuſtis pᷣcedẽtibo.nõ ↄuenit
auũt diuine iuſticie vt ſuſtineat damna iuſloꝝ. I volũ
tas ðᷣi ẽ efficax cã bonoꝝ adducẽdoꝝ.ſicut dic aug. Si
g̊ volũtas dei ẽ rſpectu ſalutis hũane.qꝛ vult oẽs hoĩes
ſaluos fieri et ad agnitõem veritatis venire:efficiet qð
maxime ꝑtinet ad ſalutẽ humani generis.Si g̊ ad hũa
nã ſalutẽ ꝑtinet marie lex euãgelice ꝑfectõis pꝰ lapſum
G ab initio debuit dari. Rnſio.dom ſᷣm hug.de ſan.
vic. Opoꝛtuit vt pᷣpctᷣm hoĩs deponeret deꝰꝑſonã iudi
cis:et aſſumẽt ꝑſonã ↄſiliatoꝛis et poſtea auxiliatoꝛis.
ita dũtarat vt pᷣmo hoĩem totũ ſibi dimittat:q̃tenꝰ ipſe
hõ ignoꝛãtiã ex ꝑiat᷑:et intelligat ſe indigẽ oſilio.deinde

et᷑ defectũ ſuũ ſentiat ⁊ agſcat ſibi opꝰauxilio eẽ.Tli g̊

rõe ĩ tꝑe naturalis legis totꝰhõ dimiſſus ẽ ſibi.Poſtea

tꝑe legis cognoſcẽti ignoꝛũtiã ſuã datũ ẽ ↄſiliũ.poſtrẽo
ĩ tꝑe gre ↄſiẽti defectũ ſuũ pᷣſtitũ ẽ auxiliũ ſᷣm legẽ gre.
ſcʒ euãgeliũ.¶ Ad pꝛimũ ̊ dðm.ꝙ cũ hõ ſit libere volũ
tatis rõis arbitrio ↄſtitutꝰ:nõ dʒ ſanari niſi volunta
rie.ANedicina ̊ nõ dabit᷑ homĩ niſi ſciẽti ⁊ deſiderãti.
DOꝛdo igit᷑ curatõis hoĩs requirit vt pꝛius ꝓbet᷑ hõ vtꝝ

ſit ſciẽs h̊ ẽ cognoſcẽs ſuũ moꝛbũ.ſecũdo vo vtꝛũ ſit deſi

derãs auxiliũ.⁊ iõ pꝛimo ſub lege natuꝛali ſibi relictus
exꝑit᷑ ſuã ignoꝛãtiã.ſcðᷣo pᷣo ꝑ legẽ moyſi factus ſciens

expꝑpit᷑ ſuã impotẽtiã.vt ex pᷣma exꝑientia.ſ.ignoꝛãtie q̃

reret ↄſiliũ.ex ſecũda vo.ſ.impotẽtie deſideraret auxili⸗

um:qð ẽ gra xpᷣi quã pdicat euãgeliũ.Dðm ᷣ nõ ẽ de
trimẽtũ egroto medicine dilatio: ſi h̊ exigat curatõnis

oꝛdo.i Ad ſecũdũ dᷣm iuxta qð dicẽ̃ Aug.in li.lxxxiij.
qõnũ.Sicut abſurdꝰẽ ꝗ iuuenilẽ etatẽ vellet eẽ ĩ homie
tꝑibo ſubdito.euacuaꝛet eĩ pulchꝛitudines q̃ ceteꝛis eta
tibo ſuas vices atq; oꝛdines gerũt.qꝛ ſic ipᷣe diẽ tał pul
chritudo rebus diſcedẽtibo ⁊ ſuccedẽtibo ꝑagit᷑.⁊ hʒ de
coꝛẽ ſuũ in ſinglis ꝗbuſlibet boĩbo ſingla queq; etas ab
infantia vſq; ad ſenectutẽ:ſic abſurdꝰẽ ꝗ ĩ ipᷣo vniuerſo
genere hũano vnã etatẽ deſiderat.i Aã et ipᷣm tãqᷓ; vnus
hõ etates ſuas agit.nec opoꝛtuit venire diuinitꝰ mꝗrjm
cuiꝰimitatõe ĩ moꝛes optimos foꝛmaret᷑.niſi tꝑe iuuen
tutis.ad ̊ valʒ qð apłus dic̃.iij.ad gał.Sub lege qua/
ſi ſub pedagogo ꝑuulos cuſtoditos donec veniret qui ꝑ
ꝓphetas ꝓmiſſus erat. Scom h̊ dðm.ꝙ nõ defuit gene⸗
ri hũano aliq ꝑfectio qᷓ eẽt ſibi neceſſaria ſᷣm̃ ſtatũ.ſᷣ in⸗
fantia generis hũani fuit añ legẽ.puericia ĩ lege.q̃ eta⸗
tes nõ ſunt ſuſceptibiles ꝑſectõòis diſcipline.vSuuẽtꝰdo
tꝑe gr̃e:q̃ etas ꝑfectõis doctrine ſuſceptibilis ẽ.⁊ iõ tũc
dari vebuit lex euãgelij q ẽ pfectio diſcipline. Ad terci
um dðm fm aug.in li. lxxxiij.q.Aliud ẽ qð diuina ꝓui
dẽtia q̃ſi pꝛiuatim cũ ſingłis agit.aliud ẽ qð generi vni
uerſo tãq; publicis vtilitatiboↄſulit.ã et qcũq; ſingu
li ad certã ſciam ꝑuenerũt:nõ niſi ab eadẽ veritate ſua⸗
rũ ſigillatim etatuʒ opoꝛtunitate illuſtrati ſunt. Scõm
hoc dðᷣm.ꝙ diuĩa ſapia eq ꝓuidet pꝛioꝛibo iuſtis ⁊ po

ſterioꝛibo m exigẽtiã ſlatꝰ ↄogruitatẽ ꝓuidẽtie generał
ſm quã requirit᷑ vt ꝑ gracretsen mũdi gradatim decuꝛ

rat ↄgnitio veritatis pᷣm ſiłitudinẽ etatis ſingłaris bo⸗
minis:qᷓuis nõ eq̃ qᷓtũ ad neceſſitatẽ ꝑſone et diſpenſa⸗
tõem ꝓuidẽtie ꝑſonalis.¶ Ad quaꝛtũ dᷣm ᷣm aug.i li.
qõnũ noui ⁊ vete.Damnũ fuit iuſtis pꝛioꝛibo:qꝛ ñ añ
venit xpᷣc.ſᷣ quare an iuſtũ vel iniuſtũ ſit.ſolẽt eĩi damna
iuſta eẽ.nũquid fur depꝛehẽſus cũ q̃druplũ iuxta legeʒ
ↄdẽnat᷑ nõ damnũ patit᷑:b̊ iuſtũ ẽ:ac ꝑ h̊ damnũ qð bo
minũ gen paſſum ẽ iuſte ꝓuenit.IJõ et ꝑmiſſum ẽ q̃re et
ſaluatoꝛ inter ip̃a pꝛimoꝛdia venire nõ debuit.Cũ enim
pꝛimos pentes circũueniſſet dyabolus deuicto bomie
triũphauit.⁊ hic victꝰgenꝰſuũ vẽdidit pcto.iõ & iuſtũ
erat victoꝛis ſtatim auferre violẽter ſpolia.qꝛ qð fac̃ de
us iuſte facit. Pꝛeterea in li.qõnũ no.et ve.te.lxxix.q.
Cũ acerbe peccauerit hõ. aſſentiẽs eĩ fieri ſe deũ ydola⸗
triã admiſit:q̊ ẽ in deũ peccauit.iõq; nõ illi ſtatĩ ſubue⸗
uiri debuit:g nec penituit. Poſt aũt iuſtis multa mala
intulit ſathanas. Yob. Joſeph. Hieꝛemie. YFaie.et cete⸗
ris ꝗꝓphetis ⁊ iuſtis. Jdcirco tũc miſſus ẽ xpᷣc a deo pre
ſuo ꝗ illũ vincẽt:⁊ ſe manifeſtaret.regnũ illiꝰauferẽs ra
tõne ñ ptate:quãq; oĩa poſſit deꝰ.ſ̊ illð fac qð ↄgruit rõ
ni vt irrep̃hẽſibił ꝑſeueret.¶¶ Ad vltimuʒ dom ᷣm aug.
ĩ li.qõnũ noui ⁊ ve.te.Si ei cui neceſſitas imminet añ
ſubueniatuꝛ:erit quidẽ gratus nõ valde:tamen poterit
ſcire quid ſibi pᷣſtituʒ ẽ. Si aũt in ipᷣa neceſſitate poſito
auxiliũ feras:ſciet quale beneficiũ ↄſecutus ſit.⁊ de tri
bulatõe ereptus plus gr̃as aget. Idciꝛco recte pꝛimo di
miſit de genꝰhũanũ vti volũtate ſua.nõ tñ ſine teſtimo
nio ſui in fabrica mũdi.Poſtea vᷣo cũ decideret noticia
dei in terris:⁊ moꝛes mutarent᷑: viſitauit genus huma
nũ per legẽ.vt cognito deo ⁊ r̃nouata lege timeꝛe incipe
rent certi.quia legẽ dedit iudicaturus eſſʒ actus buma
nos.Sed quia accepta lege a peccatis ſe nõ cohibueꝛũt

Lueſtio

diu ꝑ ꝓphetas admoniti:motꝰmiſeꝛicoꝛdia miſit Kl *
quẽ facta ẽ redemptio 2 data ẽ lex euãgelice ꝑfectõnis.
Scðm hoc g̊ patzʒ ꝙ volũtas dei ſemꝑ effecit ea q̃ ꝑtine
bãt ad hoĩs ſalutẽ.nõ tñ expediebat hano generi vt a
pꝛincipio ei ſubueniret᷑ ꝑ xpᷣm ⁊ legẽ euangelij.minꝰem̃
eẽt hõ gratus libeꝛatoꝛi.

Queſtio.lxj.de lege euã

gelij in ſpeciali oꝛdinãte pꝛimo motum iraſcibilem.

Ypletis inquiſitio
nibus de lege euãgelij in generali: inꝗ⸗
rendũ ẽ in ſpeciali de ſanctõibus legis
euãgelij.i Qotandũ igit᷑ ꝙ ſicut in lege
Aoyſi ſunt leges circa oꝑa neceſſita⸗
tis:q̃ ſunt in pᷣcepto.et circa oꝑa ſuꝑerogatõnis q̃ ſunt
in voto.ſic lex euãgelij ↄtinet duas ꝑtes. Pꝛecepta ĩ oꝑi
bus neceſſitatis.ↄſilia in oꝑibo ſuꝑerogatõnis.Pꝛimo
igit᷑ inquirendũ erit de pᷣceptis euãgelicis. Secundo de
oↄſilijs.¶ Itẽ ſicut pᷣcepta legis moyſi ĩ tres differẽtias
diſtinguunt᷑.in pᷣcepta moꝛalia.iudicialia ⁊ figuralia.
ita pᷣcepta euãgelij tribo ꝑtibo ↄtinent᷑. Pꝛima ꝑs erat
moꝛaliũ.ſecũda iudicialiũ.teꝛcia ſacramẽtaliũ. Sõ iſto
oꝛdine erit de Peehrid euãgelicis inquirendum. Pꝛimo
de pᷣceptis moꝛalibo.ſecũdo de iudicialibus. tercio ð ſa
cramẽtalibo. Itẽ pᷣcepta moꝛalia euangelij dupliciter
ſunt.i Aã quedã ſunt generalia reſpectu oĩm.vt ea q̃ cõ⸗
tinent᷑ in ſermõe dñi habito ĩ mõte.Math.v. vj. 7. vij.
luce.v.⁊.vj.Quedã vo ſunt ſpecialia ꝑſonaꝝ pᷣſidentiũ
vt pᷣcepta que ſpaliter dant᷑ apłis.mat.x.⁊ luce.ix.⁊.x.
Pꝛmo igit᷑ erit inquiꝛẽdũ de generalibo.Secũdo ð ſpe
cialibo ſeu ꝑticularibo. Itẽ circa generalia pᷣcepta ꝓce
det inquiſitio ſᷣm oꝛdinẽ euãgelice traditõis.in qua pꝛi
mo diſponunt᷑ pᷣcepta ad determinatõem faciendoꝛum
et vitãdoꝝ.ↄſequẽter ad oꝛdinãdã intentõʒ faciẽdoꝝ ⁊
vitãdoꝝ.math.v. Attẽdite ne iuſticiã vr̃am faciatis co
rã hoĩbo.¶ Itẽ pᷣcepta circa determinatõʒ faciẽdoꝝ di⸗
ſponunt᷑ ̊ mõ. Pꝛimo eĩ dant᷑ pᷣcepta ad oꝛdinãdã paſ
ſionẽ iraſcibilis.cũ dr math.v.Dictũ ẽ antiquis.nõ oc⸗
cides.ego aũt dico vobis nõ iraſci.ſecũdo ad moderan
dã paſſionẽ ↄcupiſcibilis.cuʒ ibidẽ ſubdit᷑. Audiſtis ga
dictũ ẽ.nõ mechaberis.ego at᷑ dico vobis.oĩs qui vide⸗
rit mulierẽ ad ↄcupiſcẽduʒ ⁊c. Tercio dant᷑ pcepta ad
oꝛdinandũ motũ ratõnalis ibi. Audiſtis qꝛ dictũ ẽ.nõ
ꝑiurabis ⁊c̃. Ego aũt dico vobis nõ iuꝛare ⁊c.¶ Item
pᷣcepta oꝛdinãtia paſſionẽ iraſcibilis ↄſiſtũt ĩ duobo.in
ꝓhibitõe ⁊ ĩ iuſſione. In ꝓhibitõe ire cũ dr. Audiſtis
qꝛ dictũ ẽ.nõ occides ⁊c̃.ego aũt dico vobis ꝙ oĩs ꝗ ira
ſcit᷑ fratri ſuo reus erit. In iuſſione recõciliatõis ⁊ con
coꝛdie.Recõciliatõis reſpectu eiꝰquẽ leſimꝰ.cũ dꝛ. Si
offers munꝰ tuũ ⁊c.vade recõciliari ⁊c. Cõcoꝛdie reſpe
ctu eiꝰa qͥ leſionẽ accepimꝰ:cũ dẽ. Eſto ↄſentiẽs aduer⸗
ſario ⁊c̃. Ael pᷣceptũ recõciliatõis dat᷑ reſpectu fratris
h ẽ amici. Pꝛeceptũ ↄcoꝛdie reſpectu inimici. Scðᷣm
euãgelicũ oꝛdinẽ ꝓcedamꝰ. Cuica ꝗ̊ pᷣcepta oꝛdinãtia
motũ iraſcibilis querunt᷑ iſta. Pꝛimo de oꝛdine iraſci⸗
bilis ad rõnalẽ ⁊ ↄcupiſcibilẽ. Secũdo vtruʒ iraſci vni⸗
uerſaliter ſit pꝛohibitum. Tercio de gradibus hic poſi
tis circa ire reatum. Quarto de pꝛeceptis reconciliatõ
nis.ad /ꝓximum et concoꝛdie ad aduerſarium.

Mlembꝛum pꝛunum

D pꝛimũ ſic obijcit. Gis imꝑans natura⸗
lit᷑ pꝛioꝛẽ ĩ mouẽdo ꝙᷓ ris impata.Si ꝗ̊ in
oꝛdine viriũ aĩe vis imꝑans ẽ vis rõnatł.
vireg imꝑate iraſcibilis ⁊ ↄcupiſcibilis:
naturalit p̃oꝛ ẽ motꝰratõnalis motibo iraſcibilis ⁊ 2eu
piſcibilis.ᷓ pꝛioꝛ pᷣceptis euãgelicis oꝛdinãdis.⸗! Iteʒ
cũ naturaliter ↄſequat᷑ motꝰire ad motuʒ ↄcupie. qꝛſiẽ
dicit Jo.dam̃. Yra ẽ audax ⁊ vinderx leſe cõcupie.ꝗ pꝛiꝰ
debʒ oꝛdinari pᷣceptũ regulãs motũ ↄcupiſcibilis:qᷓ ira

lxj.

ſcibilis. Rñſio. ad pꝛimũ dᷣm. q, ab inferioꝛibo ꝓce⸗

dit ad ſuꝑioꝛa oꝛdinãs inferioꝛes motꝰ pꝛius ↄcupiſcen

tie ⁊ ire.qui ſunt motꝰvirtutis aĩalis:vt poſtea oꝛdinet

motus ſuꝑioꝛes ðᷣtutis rõnalis.qꝛ ſic dr.j.ad coꝛin.xx.
Pꝛius ẽ qð aiale ẽ:deinde qð ſpũale ẽ.q¶ Ad ſecũdũ di

cẽdũ.ꝙ illð ad qð pricipaliter oꝛdinat natura ẽ ↄſerua⸗

tio nature.⁊ iõ cũ occiſio deſtruat naturazʒ:pꝛiꝰamouet
radicẽ occiſionis q̃ ẽ ira. Cõſequẽteꝛ vᷣo oꝛdinat natura
ad multiplicatõem natuꝛe.q̃ oꝛdinat᷑ ꝑ mr̃imoniuʒ.vn
dte ↄſequenter remouet radicem inoꝛdinationis adulte⸗
̃ circa multiplicationem nature que eſt concupiſcen⸗
ia.

Membꝛum ſecundum

Ecũdo querit᷑ vtrũ iraſci vłr ſit ꝓhibitũ.
qð vidr̃.qꝛ generaliter dr̃ math.v. Om̃is
ꝗ irafcit᷑ fratꝛi ſuo reꝰeꝛit iudicio. I7i.oĩs
affectio qᷓ captiuat ⁊ ↄturbat motũ rõnis
ẽ illicita:ſicut pʒ ĩ voluptate carnis ĩ lururia ĩ q̃ afficit
ↄcupiſcibilis.vñ dr.j.coꝝ.vj.Qui foꝛnicat᷑ ĩ coꝛpus ſu⸗
uʒ peccat.ibi gio.aꝛdoꝛ libidis q̊ nlla maioꝛ voluptas.
aĩm ſuũ tz efficitq; captiuũ.⁊ iõ talis voluptas illicita.
Cũ g̊ ĩ ira ſit affectõ turbãs ⁊ captiuãs libertatẽ rõis ⁊
diſcretõʒz: motꝰire ſꝑ erit illicitꝰ.¶ R ſi oĩs ꝗ iraſcit᷑ fri
ſuo reꝰerit iudicio.⁊ eẽ reũ iudicio ñ ẽ niſiꝓ culpa moꝛ
tali. Ira igẽ ſꝑ erit culpa moꝛtał.¶! Si dicat᷑ ᷣm.b.hie⸗
ro.ſuꝑ eũdẽ locũ.ꝙ iꝛa ẽ oĩs malꝰmotꝰad nocẽdũ.Sʒ h̊
ↄtigit dupłr.ſubito ⁊ cũ deliberatõe. Si ſubito tũc eſt
veĩale.ſi cũ deliberatõe moꝛtale.vñ hiero. Subitꝰmotꝰ
cui ñ ↄſentit᷑ ꝓpaſſio ẽ.cui vr ↄcoꝛdare illð pᷣs.aſcimi
⁊ nolite peccare.accedẽte vᷣo ↄſẽſu paſſio ẽ moꝛs ĩ domo
Cõtra.nullꝰmotꝰnat᷑alis ẽ culpabił.iraſci ẽ motꝰna
turał.vñ dicẽ̃ glo.ſuꝑ.v.mat᷑.i.Aat᷑ale ẽ ꝛaſci.g cũ ſit mo
tonaturał ipᷣiꝰiraſcibił:ũ erir motꝰculpabił.⸗ I nullꝰ
peccat ĩ eo qð vitare ñ pt᷑.Sʒ iraſci vitari ñ pt.ſic̃ dicit
glo.ſuꝑ illð.iiij.ad eph̊. IFaſcimĩ ⁊ no.pec.Inuitꝰtole⸗
ro qð vitari ñ pt.⁊ ſubdit.Si ſurgit motꝰaĩ ꝗ ꝓpt᷑ penã
pct᷑i ñ ẽ ĩ ptate nr̃a:ſaltĩ nõ ei ↄſentiat rõ.̊ nullꝰ peccat
ꝛaſcẽdo.q] IJFÄ haymo ſuꝑ eundẽ locũ dic̃.ꝑmittit aptus
iraſci h̊ ꝓhibʒ irã ad affectũ ducẽ.cũ dic. JOaſcimĩ ⁊ no
li.pec.Yraſci igit᷑ ñ ẽ ꝓhibitũ. IJe ambro.ſuꝑ eũdẽ lo⸗
cũ.Iraſcimĩ ᷣ peccãtes.qð ẽ naturał motꝰaĩ.ꝗ ſolet ad
ꝓfectũ ꝑtinẽ deliquẽtiũ.Jõ iraſcẽdũ eẽ dicẽ oñdens hãc
irã eẽ bonã.i Si ðᷣo ex his dicat᷑ ꝙ iraſci aliqñ non ſit
petᷣm. Cõtꝛa.in pᷣs. Oraſcimĩ ⁊ nolite peccare.glo. Sra
ſci oĩo vł leuit pctm ẽ. Rñſio.Cũ ſit triplex velle.ſ.vł
le nat᷑e.velle gre.velle vicij.ſic dicit glo.ad ro.vij.ſuꝑ il
lud.ñ eĩ bonũ h̊ ago ⁊c̃. Motꝰire pt᷑ ſurgẽ ex voluntate

nat᷑e.vel volũtate gre.vel ex volũtate vicij. Si ex volun

tate natuꝛe:ſᷣuato mõ et cã indifferẽs ẽ.⁊ ſᷣm ̊ dit hie⸗
ro.ſuꝑ math.v.Maturale ẽ iraſci:ita tñ ne ſine cã fiat.
Si ex volũtate gr̃e.ſic iraſci laudabile ẽ.⁊ ꝓcedit ex ʒe⸗
lo.⁊ ſᷣm h̊ diẽ glo.ambro.ad eph̊.iiij. ꝙ iꝛaſcẽdũ ẽ pec
cãtes.vñ dic apłs.Jraſcimĩ:ondens hãc irã eẽ bonaʒ.
Si do ex volũtate vicij:iꝛaſci culpabile ẽ:⁊ ꝓcedit ex im
patia.vñ ſᷣm h̊ dic.b.greg.ſuꝑ Job.v.Stultũ virũ int᷑⸗
ficit iracũdia.Alia ẽ ira quã impatiẽtia.alia quã ʒelꝰ
fac:illa ex vicio:hec ex ᷣtute.Quã phinees habuit.nu⸗
me.xxv. Hely ñ hũit.j.Reg.ij.Si eĩ ſic ꝓximos vt nos
amare pᷣcipimur:reſtat vt eoꝝ erroꝛibo ſicut nr̃is vicijs
iraſcamur. Ad illud ̊ qð pᷣmo obr.ꝙ generalit᷑ dr.ꝙ
oĩs ꝗ iraſcit.dð.ꝙ ñ dĩ generalit᷑ ita ꝙ extẽdat᷑ ad ira⸗
ſci qͥcũq; mõ.ſᷣ̊ ſᷣin ꝙ iraſci ꝓcedit ex vicio.alið ẽ eĩ ira⸗
ſci fꝛi.alið iraſci pcto.alið iraſci abſolute.raſci fri ſꝑ
ꝓcedit ex vicio.iAã fr̃ h̊ dr ꝓximꝰrõe coĩonis nature ⁊
poſſibilitatis ad coĩonẽ gr̃e inqᷓtũ hmõi.vñ ſᷣm h̊ ira in
ſurgit ĩ naturã.⁊ diffinit᷑ ab aug.xiiij.de ci.di.ra ẽ vl⸗
ciſcẽdi libido. Iraſci vᷣo pcto pcedit ex vᷣtute.qꝛ ex amo
re ſeu zelo iuſticie.ð q̃ diẽ crilo. IJra q ẽ ex cã ⁊ ñ ex paſ
ſione ẽ iudiciũ:nõ cõmotio illicita.⁊ iudiciũ dicit motũ
iuſticie. Iraſci vᷣo abſolute dicit ꝙ indifferẽs ẽ:vt motꝰ

+ w— %

eſt ex ip̃a natura.qui motꝰcũ ẽ in peccatũ oꝛdinat᷑ ꝑ ʒe⸗
lũ.cũ eſt in ꝑſonã ſeu naturã inoꝛdinatt᷑ ꝑ vicium.. Ad
ſecũdũ dðm.ꝙ ꝑturbatio rõis ↄtigit dupliciteꝛ.ex infiꝛ
mitate nature.⁊ tũc ẽ ꝑturbatio penalis.⁊ ex volunta⸗
tis ꝑuerſitate:⁊ ſic ẽ ꝑturbatio culpabilis.Ex infirmi:
tate nature ꝓuenit ꝑturbatio in ira ꝑ ʒelũ.ex ꝑuerſita⸗
te voluntatis in ira per viciuʒ. Vnde ad perturbatõem
in ira per vicium ſequitur obnubilatio rationis.ad ꝑ⸗
turbatõnem in ira ꝑ ʒelũ ſequit᷑ clarificatio mentis.vñ
dicit greg.ſuꝑ iob. In recti emulatõe vñ mẽs turbatur
ne videat:inde ꝓficit vt ad videndũ verius clareſcat.ſic
cũ infirmãti oculo coliriũ mittit᷑:lux penitꝰnegat᷑:ſᷣ in⸗
æ eã poſi paululũ veraciter recipit:vñ hanc ad tpᷣus ſa
lubriter amiſit.Si ꝗ intelligat᷑ ůlud qð obijcit de ira ꝑ
viciũ.ↄcedendũ ẽ ꝙ ↄcludit iram eẽ affectõem illicitam.
Si ðᷣo de ira ꝑ zelu.dom ẽ ꝙ ꝑturbatio q ẽ i ira ꝑ ʒelũ.
nõ aufert vſum ſeu libertatẽ rõis:niſi ᷣm ꝗd ⁊ ad tpᷣus
vt poſtea ꝓficiat rõ in cognitõne et libertate amplioꝛe.
Ao terciũ dðm ſicut pꝛius.q ↄtingit iraſci ſubito ⁊ ſi⸗
ne ↄſenſu:et dr ꝓpaſſio.⁊ cũ deliberatõe et ↄſenſu volun
tatis nocẽdi:et dꝛ paſſio. Pꝛimo mõ veniale.Secundo
mõ moꝛtale.qdð intelligit ꝓhiberi.cũ d.oĩs qui iꝛaſcit᷑
reus erit iudicio.q¶ Ud quartũ qð obijcit᷑.ꝙ iraſci natu
rale c.patet rñſio ex diſtinctõe ſupᷣ dicta.q¶ Ad quintuzʒ
qð dicit ꝙ iraſci nõ ẽ ĩ poteſtate nr̃a.ddᷣm ꝙ ſi intelliga
tur de ira paſſione: manifeſte falſum ẽ.Si de ꝓpaſſiõe:
dðm ꝙ poſtq; inſurrexit nõ ẽ motꝰ ꝓpaſſiõis ire in pote
ſtate nr̃a.ſᷣ anteqᷓ; inſuꝛgat ĩ poteſtate nẽa ẽ vitaꝛe ne ſuꝛ
gat.⁊ hoc q;ẽtum ad motꝰſingłos:et ſi nõ qᷓtũ ad omnes
Fm qð dr̃ de venialibo pctis.hoc aĩ ẽ ſi nos ſᷣm ↄſilium
beati greg. VFos munimꝰ:qui dicit ſuꝑ Job.ꝙ duobus
modis poſſidere animũ ire diſſueſcit.pꝛimꝰẽ ꝑ pᷣcogniti
onẽ paſſionis dñice.ſecũdus ꝑ pᷣcognitõem ꝓpꝛie infir⸗

mitatis. Conſiderata em̃ infirmitate ꝓpꝛia mala nobis

excuſat aliena. Ad reliqua vᷣo patʒ rñſio ex pᷣdictis.

Membꝛum tercium

Ercio q̃rit᷑ de gradibo poſitis math.v.ciꝛ
ca ire reatũ.i¶ Aã ſicut Rabanꝰdiẽ ſuꝑ il⸗
lud math.v. Dis ꝗ iꝛaſcit᷑ fr̃i ſuo ⁊c. Gꝛa
dus ſunt ĩ iſtis pctis.pꝛimo ẽ iraſci:a ha⸗
bet motũ aĩo retinere. Plus ẽ ſi vocẽ ↄmotio ipᷣa extoꝛ⸗
ſit qua feriat᷑ ille cui iraſcit᷑.plus ẽ ſi certa vituꝑatio in
crepuit.Siłr gradus ſunt in pena.nã minꝰẽ iudicium
qñ adhuc cũ reo agit᷑:et ẽ defenſioni locus.plus ẽ ↄcili⸗
uz qñ adhuc iudices inter ſe ↄferũt qͥ ſuꝑplicio dammẽt
quẽ ↄſtat eẽ damnãdũ.plus ẽ etiã iehẽna vbi nulla ſentẽ
tie dilatio:et ita qð pꝛijs ⁊ certis modis expꝛimi nõ po
tuit ꝗbuſdã ſiłitudinibo diſtictũ ẽ.¶ Juxta h̊ incidit qõ
vtrũ in peccatis ſit ponere gradꝰ.Qaʒ tulliꝰpoſuit ola
pct᷑a eq̃lia his rõibo in li.de ꝑpadoxis. Pct᷑a nõ reꝛũ euẽ
tu:ſ̊ vicijs hoĩm metiẽda ſunt.i⸗⸗ã ccat᷑ id pt eſſe
aliud alio minꝰ.aut maius.ipᷣm quide pcim ꝙcũq; qð
ꝓbat exẽplo tali. Auri nauẽ euertet gubernatoꝛ an pa⸗

lee.in re aliquãtulũ q̊ ẽ in damno:⁊ in ſcia guhernato⸗

ris nihil intereſt. Ex q̊ relinquit᷑.ꝙ cũ rõ ſit gubeꝛnatoꝛ
vita vᷣo ſicẽ̃ nauis:res vᷣo in q̃ peccat᷑ velut onus nauis:
qð qtum ad erroꝛẽ rõis erit in differẽtia ĩ pctis.i¶ Itez
arguit Tulliꝰ. Si vᷣtutes ſunt pares:paria eẽ vicia ne⸗
ceſſe ẽ. Sʒ vᷣitutes ſunt pares ſicẽ habet᷑ apoc.xxj.latera
ciuitatis eq̃lia.&ᷓ vicia oĩa ſunt eq̃lia.¶ Itẽ ſi vᷣtus ↄꝑa⸗
tur rectitudini.Recto aũt nihil ẽ rectiꝰ. vᷣtute aliq ni⸗
bil erit virtuoſius.Erũt igit᷑ ᷣtutes pares.⁊ inde vt pᷣ⸗
us. Itẽ pctẽm nõ ẽ apetitꝰmalaꝝ rerũ ſ deſertio meli
oꝝ.ſicut dicit aug.Si & rõ pcti ſumit᷑ ex derelictõe bo⸗/
ni quod ẽ ſummũ.bonũ at᷑ illð ẽ vnũ.ꝗᷓ deſertio vno mõ
erit. Paria igit᷑ erũt pct̃a:exqͥ ẽ par deſertio.i¶ Itẽ ar⸗
guit tulliꝰ. Peccare ẽ rõis q̃i trãſire lineas h̊ ẽ limites
honeſtatis:qꝙlonge aũt ꝓgrediaris cũ ſemel tranſieris
ad augẽdã culpã trãſeudi nihil ꝑtinet. It idẽ. Pecca
re nemini lʒ.qdð ſi nõ lʒ id vno tenet᷑.ſ.qꝛ nõ ẽ licitum.ſi

arguit ñ licere. ̊ at ꝙ dico ñ licitũ nõ maiꝰ nec minꝰfie
ri põt. Si ̊ey eo peta naſcunt᷑: eqlia eẽ oʒ.¶l Itẽ omes
moꝛtes pꝛiuatõe vite ſunt pares.oẽs cecitates pᷣuatõne
viſus ſunt pares.g oĩa pcia ĩ pꝛiuatõe boni ſunt paria.
Cõtra.greg.ſuꝑ eʒech.aſſumẽs illð Job. Per ſingu
los gradus meos ꝓnũciabo illũ omnipotẽtẽ deuʒ. Per
ſingłos gꝛadꝰſuos ꝓnũciat.ꝗ ꝑ incremẽta vᷣtutũ q acce
perit ei laudẽ reddit.¶ Itẽ idẽ ĩ eodẽ. Si gradꝰĩ coꝛdis
aſcenſione nõ eẽnt.pᷣs.nõ dicẽt. AVmbulabũt de virtute
in virtutẽ.¶ Itẽ idẽ ibidẽ. Alia ſunt vᷣtutis pꝛimoꝛdia.
aliud ꝓuectꝰ. aliud ꝑfectio.Si eĩ ip̃a fides ad ꝑfectõeʒ
ſuã nõ quibuſdã gradibo ducereł᷑.nequaqᷓ ſcti apłi mi⸗
nime diriſſent auge nobis fidẽ.Ex h̊ relinquit᷑ ꝙ ĩ vir
tutibo ſunt gradus:et vᷣtutes ſunt impares:⁊ etiaʒ vna
virtus ſibipᷣi impar ſᷣm diuerſos ſtatꝰ. Aſdulto ꝗᷓ foꝛtiꝰ

ipᷣa pcta.¶¶ It aug.in ᷣmõe habito ĩ mõte. Siẽ in tribx

gradibo ad pcẽm ꝑuenit᷑.ſuggeſtiõe.delectatõe.ↄſenſio⸗
ne:ita ipᷣius pet̃i tres ſunt differẽtie.in coꝛde.in facto.
in ↄſuetudine. Itẽ greg. Pctm tribo modis admitti
Mã aut ignoꝛãtia.aut infirmitate.aut ſtudio ꝑpetrat᷑.
grauiꝰqð ex infirmitate ẽ qᷓ; qð ignoꝛãtia.⁊ multogꝛa
uius ſtudio ꝙ; qð infirmitate peccat᷑.¶ Iteʒ gs dubitat
quin maius ſit pctm idolatria qᷓ; ira. Itẽ ꝙ maius pec⸗
catũ homicidiũ ꝙᷓ; foꝛnicatio.⁊ ꝙ maius petm interficẽ
pr̃em q; inimicũ.¶ Iteʒ ſi pcta oĩa eẽnt paria:oĩbo pec⸗
catis deberet᷑ par pena.qð nõ admittit nec lex nec ratio
In pdietis ꝗ̊ rõibo videt᷑ manifeſte erraſſe Tullius in
li. de borng orig, e querit᷑ q̃liter reatꝰilli diſtinguũ⸗
tur:cũ dr̃.ꝗ iraſcit᷑ reus erit iudicio.ꝗ dixeꝛit racha reꝰ
erit ↄcilio.ꝗ fatue reus erit iehẽne.i Aã aplus galatas
vocat inſenſatos.ad gał.iij.O inſenſati galate ⁊c.Dicẽ
6 fatue fratri. Rñſio dom.ꝙ gradus ſunt iĩ peccatis
7 peccata alia alijs maioꝛa et minoꝛa ſunt ſimplicit lo⸗
quẽdo.ſᷣm quid tñ dicunt᷑ pcta cq̃lia.⁊ logmuꝛ de pct̃is
moꝛtalibo.Cõſiderat᷑ em̃ pcẽm vt auerſio ſeu pꝛiuatio
boni.Cõſiderat᷑ et᷑ vt nocumẽtũ ſeu reatꝰſupplicij. Pri

mo mõ dupliciter.nã bonũ cuius pᷣuatio ẽ pcẽm duplex

ẽ. nature et gre. In bono at᷑ natuꝛe accipit᷑ rectitudo ra⸗
tionis ſeu volũtatis et habilitas ſuſceptibilitatis gra⸗
tuite ꝑfectõis. In bono vᷣo gratuitu accipit gr̃a gratuʒ

faciẽs abſolute: et gra gratũfaciẽs determinate.ꝓut in

trat eẽntialiter in qualibet virtute et etiã ga gratiſda⸗
ta.Si ↄſideret᷑ peccatũ vt pꝛiuatio boni naturalis.di
ſtinguẽdum ẽ.quia aut vt pꝛiuatio rectitudinis innate

rõi et volũtati que abſolute et vno mõ ẽ.et tũc dicemus
quo ad hoc peccata equalia attẽdendo pꝛiuatõem vniꝰ

rectitudinis.quis differẽtem diſpoſitõi cuꝛuitatis inue
niamus in peccatis ᷣm maioꝛẽ elongatõem a rectitudi
ne. Et ᷣm hoc ſunt ĩequalia ⁊ alia maioꝛa alijs. Si vᷣo

ↄſideremus vt pꝛiuatõem habilitatis ſeu ſuſceptibilita

tis boni gratuiti.Fᷣm hoc inueniunt᷑ peccata inequalia

Mã ad aliud reddit aiam inhabilioꝛẽ ad gẽam.hec aſ=t

pꝛiuatõis differẽtia ↄtingit ex differẽti mõ auerſiõis vo
luntatis a bono.Itẽ ſi ↄſideret᷑ vt pꝛiuatio boni gratui
ti diſtinguẽdum ẽ.qꝛ aut boni gratuiti abſolute.et quo

ad hoc inueniunt᷑ adhuc peccata equalia.quia oĩa pec
cata moꝛtalia pꝛiuàt vnũ bonũ.hoc ẽ graʒ abſolute.aut
boni gratuiti gratũfaciẽtis determinate.ꝓut ẽ eẽntiali
ter in qualibʒ virtute ſeu gratuiti gratiſdati.⁊ ſᷣm hoc
inueniũtun ꝑeccata inequalia. Aà odiũ fꝛaternũ ᷣm H;
maius malũ ẽ ꝙᷓ; foꝛnicatio.qꝛ pꝛimo et ꝑ ſe pꝛiuat cari
tatẽ.tñ quia cõnere ſunt virtutes ꝑ ↄſequẽs pꝛiuat alia
ꝓFoꝛnicatio pᷣo pꝛimo et ꝑ ſe pꝛiuat caſtitatẽ.qᷓ;uis ꝑ con
ſequẽs alia.maius aũt bonũ ẽ caritas q; caſtitas. Silxr
ſm hoc maius malũ ẽ infidelitas q; odiu.nõ pᷣdicta rõe
quia pꝛiuat maius bonũ.ſ̊ quia plura pᷣuat bona. Pꝛi
nat em̃ infidelitas bonũ gratũfaciens.vt fidẽ foꝛmataʒ

„

et ceteras.pↄſequẽs et bonũ gratiſdatũ. vt fidem inſoꝛ
mẽ et ſpem et timoꝛẽ.Si ↄſideret᷑ peccatũ vt reatus du

pliciterẽ.Qam reatus aut ẽ reſpectu amiſſionis gloꝛie

aut reſpectu paſſionis iebenne. Si reſpectu amiſſiõis

õ

—·. — —. —. —

— — — — —— — , — ——

—C LL-C . . ——ð

— –—

gloꝛie: diſtinguẽdũ ẽ. aut reſpectu gloꝛe abſolute aut re
ſpectu gloꝛie veterminate. reſpectu glie abſolute inue⸗
niunt᷑ pcta eqlia qͥ ad reatũ. Omne ei pctm moꝛtale fa⸗
cit reu amiſſiõe glie ſimpliciter. Si reſpectu glie teter⸗
minate m ꝙ nos dicimꝰꝙ habenti maioꝛẽ gram deber
maioꝛ głia.ſm h̊ inueniunt᷑ pcta inequalia ꝙtũ ad rea
tũ. m ꝙ pcto ĩ aliquo pꝛiuat᷑ maioꝛ gra qᷓ ĩ alio. Si vo
cõſideret᷑ reatus peccati reſpectu paſſiõis iehẽne diſtin
guẽdũ ẽ.qꝛ in paſſiõe iehenne attẽdũt᷑ duo.diuturnitas
acerbitas.tum ad diuturnitatẽ paſſiõis inuenitur
equalitas ĩ peccatis.qꝛ oibo pcrtis moꝛtalibo debet᷑ eter
na pena. Etum vo ad acerbitatẽ inuenit᷑ inequalitas.
qe differẽs acerbitas pene reſpõdebit differẽti bo pctis·
⁊ maioꝛ et minoꝛ. Hac aũt differẽtiã facit differẽs cau⸗
ſa auerſionis qẽ ĩ pctis. Scᷣm & hanc diſtinctõeʒ pzʒ.
qᷓtum ad ꝗd attẽdit᷑ eq̃litas ĩ peccatis.⸗ qtum ad ad i⸗
equalitas.¶otãdũ aũt ad maioꝛẽ euidẽtiã. gradꝰ
qui ſunt in peccatis ⁊ maioꝛitas ſeu augmentũ 2 dimi
nutio diſcernuntur triplici radice. In pcto em̃ ẽ auer⸗
ſio ab incommutabili bono et increato 2 deſertio boni
creati melioꝛis.et ↄueꝛſio ad bonũ cõmutabile deteriꝰ.
Circa auerſionẽ a bono incõmutabili mẽſurãt pcta in⸗
gratitudo ⁊ ↄtemptꝰ. Ingꝛatitudo diuie beneficẽtie. cõ
tẽptus iuſticie.Rõe ingratitudinis dicimofoꝛnicatõeʒ
ſidelis maiꝰeẽ pctẽm qᷓ; foꝛnicatõem infidelis.Rõe ↄtem
ptꝰor̃ maiꝰpctm qð ẽ ex infirmitate qᷓ; qd ex ignoꝛãtia
et qdð ex ſiudio qᷓ; quod er infirmitate.ſiẽ dicit.b. greg.
Circa deſertõem boni melioꝛis de q̃ dicit aug. Peccatũ
nõ ẽ appetitus malaꝝ rerũ:pᷣ deſertio melioꝝ.menſurã
tur peccata ᷣm diffeꝛẽtiã boni qð deſerit᷑.qð variat᷑ tri
pliciter. Eſt em̃ deſertio maioꝛis boni: et deſertio boni
magis debiti.⁊ deſertio boni pluris ſeu multiplicioꝛis
KRõe tæſertõis boni melioꝛis dẽ maiꝰpeccatũ odium qᷓ
foꝛnicatio.qꝛ in odio pꝛincipaliteꝛ deſerit᷑ bonũ carita⸗
tis.in foꝛnicatõe bonũ caſtitatis.Daiꝰaũt bonũ ẽ cari
tas ꝙᷓ caſtitas. Rõe deſertõis boni magis debiti:maiꝰ
petm ẽ foꝛnicatio ſacerdotis qᷓ foꝛnicatio laici.qꝛ ſacer
wvs ampllius tenet᷑ ↄoſeruare bonũ caſtitatis qᷓ laicus.
Rõe deſertõis boni multiplicioꝛis maius pctm ẽ infi⸗
dlitas qᷓ; odiũ vel foꝛnicatõ.qꝛ infidelitas pꝛiuat bonũ
gratũfaciẽs.et pᷣterea bonũ gratiſdatũ vt fidẽ infoꝛmez
odiũ aũt vel foꝛnicatio nõ tollit fidẽ infoꝛmẽ. Plura S
bona pꝛiuat infidelitas qᷓ odiũ vel foꝛnicatio. Circa cõ
uerſionẽ ad bonũ cõmutabile deteriꝰ hʒ mẽſurari pcta
rõe libidinis.quã diffinit aug.impꝛoba volũtatem ſᷣm
quã aſſignat aug.gradꝰĩ pctis ĩ coꝛde.ĩ facto.ĩ ↄſuetu⸗
