totum:& ſcit hoc eſſentiale rp̃m pati.⸗! Preterea cũ di⸗
citur. petrus ſcit iſium pati: hboc ꝓnomen iſte aut ſigni
ficat aliquã foꝛmam circa ſuum ſupoſitum: aut nullã

ſi aliquam: aut diuinam aut humanam. Mon eſt ratõ

quare potiꝰdiuinã qᷓ; humanã vel econuerſo: b̊ ↄſtat ꝙ
non ſigt vtranq;.gᷓ nullam: maxime cum ſit pꝛonomen
ſubam mere ſigqns. Ex hoc ſequit᷑.ꝙ bec eſt vera. petrꝰ
ſcit iſtũ pati:ex quo nõ ſiẽtur ibi aliqua foꝛma dei Itẽ
petrus ſcit ſi chimera patitur:et ixſa patit. YIem ſcit ſi
bꝛunellꝰpatit᷑:⁊ ipſe patit᷑et ſic de omibo alijs. eꝛgo pa
ri ratõne ſcit ꝙ ſi ihs patit᷑ ipſe patit᷑:quod tamen ipſi
negant. Pꝛopter hoc dicũt alij. ꝙ iſta ſolutio nõ va
let: et dicũt ꝙ in hoc caſu idem eſt ſcitũ a creditũ.et di⸗
cunt ꝙ; petrꝰſcit iſtũ pati demõſirato xpᷣo: ſeu intelliga
tur de dicto ſeu de re: 1 credat ideʒ. Sed m aliã appre
henſionem credit:Fᷣm aliam ſcit. Om̃ pᷣm ꝙ axpꝛehẽdit
iſtũ ſub foꝛmis viſibilibo ſcit iſtum pati.ſᷣm ꝙ appꝛehẽ⸗
dit ipᷣm ſub foꝛma diuina credit ipſum pati.ſic ſolet di
ci de illo ꝗ interfecit patrem platonis et aufugit: ſᷣ ptꝰ
multum tps redijt ita alteratꝰ; plato nõ cognouit eũ:
adeptꝰẽ familiaritatẽ platonis ſᷣm hoc vex eſt ꝙ pla
to odit et diligit iſtum:ſ̊ ᷣm diuerſas appꝛehenſiones:
qm̃ ᷣm ꝙ appꝛehendit eũ in ſtatn in quo eſt:diligit iſtũ
ſed ſᷣm ꝙ apprehenadit eũ ſb imaginatione in q̃ vidit eũ

;],——

—

W—☛

——— —

leſ
jfe
nen
ſopi
di
hlie
eſtco
unge
.

hoe
aute
gnid,
fooſi⸗
tiequ
lird
dicitu
ginat
ſariu⸗
hatun
incar
borat
teram
katem
poſſib
beten
velnd

3

MNMueſtio

quando interfecit patreʒ ſic odit eum: et ita eundẽ odit

1 diligit 'm diuerſas apꝛebenſiones:eodeʒ mõ idẽ ſcit᷑
⁊ credit᷑. Hec opinio ↄcoꝛdat cum pꝛima.illa tñ opinio
falſa eſt in boc.ꝙ dĩc ꝙ fides infoꝛmis innitit᷑ auctori⸗
tati ſcripture ⁊ miraculis. Quia ſiẽ oñſum eſt ſup qõ⸗
ne de fide infoꝛmi. Ifides infoꝛmis innitit᷑ pꝛime verita
ti ꝓpter ſe ei aſſentiẽdo qᷓuis nõ moueat᷑ in illã.qᷓtũ vᷣo
ad cetera vtru habeat veritatẽ ptz er capło pꝛecedenti.
Sicendum & pleniꝰ.ꝙ nõ eſt incõueniens idẽ eſſe ſci⸗
tum ⁊ creditũ:Fᷣm aliũ et aliũ modum: nec idem credi⸗
tum eſſe et ſenſatũ ᷣm aliũ et aliuʒ modum:ſicut nõ eſt
incõueniens ꝙ idem ſit ſenſatum et intellectũ ᷣm mo⸗
dum aliũ ⁊ aliũ.vñ petrus ideʒ ſentit videndo ⁊ credẽ⸗
do ᷣm modũ aliũ et aliũ:ꝗa ꝑſona xp̃i ↄſiderata in foꝛ
ma hoĩs videbat᷑:h̊ ſᷣm formã diuinã credebat᷑. dẽ er
go videbat᷑ credebat᷑:ſ̊ modo alio et alio. Similr in
pho veniente ad fidẽ idem ẽ ſcitũ et creditũ. ſᷣ ſcitũ per
pꝑationem ad ratõnem: creditũ ꝑ ↄꝑationem ad pᷣmaʒ
veritatem cui innitit ter ip̃am. Scitum eſt qtum ad

ſpeculationẽ:ſed creditũ q;tum ad hoc ꝙ innitit᷑ pꝛaime

veritati.¶] Ad illud ᷣo quod obijcit᷑ de aduẽtu maioꝛis
luminis: ⁊ ad illud qð ſcðᷣo obijcit᷑.ꝙ ꝑ fidem aſſentit
bomo pꝛime veritati ꝓpter ſe.pʒ rñſio ex pᷣdictis.¶ Ad
vltimuʒ vᷣo qd obijcit᷑ de dilectõne ꝓpter tꝑalia.dðm ꝙ;
hec dictio ꝓpter:põt notare cãm motiuã nõ finalẽ. et h̊
mõ falſum ẽ ꝙ dilectio tei ꝓpter tꝑalia ceſſet aduenien
te caritate.cũ ipſa ſint cauſa motiua ꝑ modũ incitãtis
ad dilectionẽ dei.Eodeʒ mõ rõnes naturales ſunt cau
ſa motiua in habente fidẽ ꝑ modũ incitantis ad aſſenti
endũ pꝛime veritati ꝓpter ſe:non tñ cuʒ imiſſione ad il
las. Vel põt notare cm finalẽ.et hoc mõ verũ eſt ꝙ ad
neniente caritate ceſſat dilectio dei ꝓpter tꝑalia.ita eti⸗
am adueniente fide ceſſat cognitio dei ꝓpter rõnes na⸗
turales: ꝗa non cõſtituit᷑ in illis finis. ceſſat ꝗᷓ inqtum
ↄſtituebatur in illis finis.

MNlembrum quartum

Onſequenter queritur vtꝝ obiectũ ſidei
ſit verũ neceſſariũ vel verum contingens
Ad qð ſic. Augꝰ. dic.ꝙ aliꝰ fuit modus
nt̃e liberatõis deo poſſibilis.g aliter po⸗
tuit ↄtingere 2 ita ↄtingẽs.¶¶ Contra. Videt᷑ ꝙ verũ ne
ceſſaꝛiũ ſit obiectũ fidei:ꝗa dicit aug.ꝙ nullꝰaliꝰmodꝰ
nf̃e miſerie ſanande fuit ↄuenientioꝛ:̊ xpᷣm eſſe incar⸗
nandũ fuit oꝛdinatiſſimũ ſᷣm ſummã ſapiam.ſ̊ ſumma
ſapĩa ⁊ ſumma potentia cũ ſit oꝛdinata:nõ põt facẽ niſi
oꝛdinatiſſimũ.qre cũ boc ſit oꝛdinatiſſimuʒ nõ poterat
aliud faceꝛe.¶ Itez de eiſdem eſt cognitõ ſidei de quibo
eſt cognitõ pr̃ie.Sʒ cognitio patrie nõ eſt de vero con/
tingenti.ſ̊ de nccio:&g̊ nec fides. Solo.dðim ꝙ aliud
eſt iudiciũ de hoc:xpᷣm eſſe incarnanduz ᷣm ꝙ accipit
ꝓ boc:oꝛdinatũ eſt ꝙ xpᷣe incaꝛnabit᷑. Et aliud ſᷣm ꝙ ꝓ
hoc:xpᷣc incarnabit᷑. Qam pꝛimum eſt nccium.de ſcðo
autẽ oñdet᷑ qualiter ↄtingẽs ſit ſᷣm ꝗd.⁊ neceſſariũ ſᷣm
quid.⁊ ita fides ſemꝑ eſt de nccio ſm ꝗd vel de neceſſa⸗
rio ſimptr.on em̃ ſides reſpicit illud ex ꝑte ↄtingen⸗
tie quã habʒ. Mota ꝙ neceſſariũ opponit᷑ impoſſibi
li ⁊ diuerſificat᷑ ſm ꝙ diuerſificat᷑ impoſſibile. vmpoſ⸗
ſibile aũt et poſſibile reſpicit potentiã. potentia autem
dicitur vel potentia pꝛima ſimpliciter: vel potentia oꝛ⸗
dinata.quocũq; autem modo accipiat᷑ potentia: neceſ⸗
ſariũ eſt xp̃m eſſe incaꝛnandũ ᷣm ꝙ accipit᷑ ꝓ hoc:oꝛdi
natum eſt ꝙ rpᷣc incaꝛnabit᷑. Sed ſi accipiat ꝓ hoc:xpᷣc
incarnabit᷑diſtinguendũ eſt.ſ.ꝙ duplicem habet com⸗
parationem.vnã ad res:et ſᷣm hoc habet ↄtingentiã.al
teram ad potentiã oꝛdinatam.et ſᷣm hoc habet neceſſi⸗
tatem: ⁊2 nõ valet illa argumentatio. Eius oppoſitũ eſt
poſſibile deo. ip̃m eſt ↄtingẽs:ꝗa hoc non ſumicit. De
bet em̃ addi ⁊ habet ↄtingentiã in ſubo ſeu in materia.
vel nõ eſt ↄtrariũ potentie oꝛdinate. Iteʒ habet ↄtingẽ⸗

lxix.

tiam in ſubo:ponitur ꝓpter illud eʒechiam eſſe moꝛitu⸗
rum. Mam licet erꝰoppoſituʒ eſſet poſſibile deo vt patu
it: tñ ipᷣm nõ fuit ↄtingens:gꝗa boc habebat neceſſitatẽ
in ſubo vel in materia qtum ad curſum nature. x nõ
ſit ↄtraꝛiũ potẽtie oꝛdinate.dico ꝓpter illud xpᷣm nõ eſſe
incarnandũ ſeu xp̃e incarnabit᷑.Et nota ꝙ non loqmuꝛ
bic de oꝛdinatõne diuina:vt dicamꝰꝙ oꝛdinatõe diui⸗
na oꝛdinatũ eſi ꝙ rpᷣe incarnabit᷑.et deinde ꝙ poſſit cõ
tingere ꝙ xpᷣe nõ incarnaret᷑:ꝗa hoc nõ erit verũ cum il
lo:ſed loqmur de oꝛdinatõne q̃ eſt ᷣm rei exigentiã. de
q̃ leo papa in quadã omeł.de paſca. Potentia filij dei
que eadẽ eſt que ẽ pr̃is:potuiſſet genꝰ humanũ alio mõ
a vominatu dyaboli eruere niſi negocio ↄgrueret:vt ꝑ
qð vicerat dy abolus vinceretł᷑.

Membꝛum quintum

Verit᷑ poſtea vtrũ obiectuʒz fidei ſit ople⸗
rum vel incõplexum. videt᷑ ꝙ de ↄplexo:
qꝛ dicit aug.ſuꝑ illud.j.ad Coꝛi.x. Om⸗
nes eundẽ potũ ſpũalem biberũt ⁊c.oſtẽ⸗
dit iuſtis diuerſoꝝ tpoꝝ eandẽ eſſe fidẽ. Ili credider̃t
xpᷣm eſſe venturũ nos aũt xpᷣm veniſſe. Iteʒ ſi eſſet de ĩ⸗
cõplexo ſufficeret credere ſine tꝑis determinatione in⸗
carnatiõeʒ.Sũt eĩ quidã iudei ꝗq credũt ꝙ meſſias erit
filius dei:ſed nõ credũt eum veniſſe. Si Jintelligat pᷣ⸗
ter tꝑis determinatõeʒ:ↄueniunt nobiſcũ in fide: etita
eſſent fideles qð eſt falſum. ꝗ Item petrꝰmiſſus eſt ad
coꝛneliũ vt determiĩaret ei tpᷣs vᷣbi incarnati.ꝑqð patz
nõ ſufficit credere ſine determinatõe tꝑis.¶ Itez ſci⸗
entia nõ eſt ð ↄplexo:& nec fides. Item dic aug.ij.ad
Coꝛi.iij.ſuꝑ illud.iQon ꝙ ſufficientes ſumꝰ⁊c. Crede⸗
re eſt cogitare cũ aſſenſione.ſ̊ cogitare eſt ↄferꝛe vnũ al
teri.ↄſentire vᷣo ſnĩam ſuꝑ illud inferꝛe:⁊ hoc nõ fit ſu-
peꝛ incõplexũ ᷓ ⁊c. ¶ Item ſi fides eſſet de incõplero ſie
moꝛs ypᷣi eſſet articulꝰ. Inde ſic.moꝛs rp̃i ẽ articulꝰ.&
moꝛs ypᷣi eſt.qm̃ fides nõ eſt niſi de veris ⁊ om̃e veruʒ ẽ
ens:⁊ ecõuerſo.q̊ ſi moꝛs rp̃i eſt articulꝰ:moꝛs xpᷣi eſt:
⁊ ecõuerſo.qdð eſt falſum:pʒ ̊ ꝙ nõ eſt fides de incom⸗
plexo. Contra.Aug.ſuꝑ iſſud.ij.ad Coꝛi.iiij. Habẽ⸗
tes ſpm̃ fidei.glo.tꝑa variata ſunt:ſed fides variata ñ
eſt. ſed fides nõ ꝓ habitu ibi accipit᷑ immo ꝓ articulo:
⁊ conſtat ꝙ enunciabilia vaꝛiata ſunt ᷣm tp̃s.ᷓ enunci
abilia non ſunt articuli:cum fides nõ ſit variata:vel ĩ⸗
directe ↄcludatur.ſi fides eſt enunciabilia.fides eſt va⸗
riata.¶ Iem in ſimbolo non ponunt᷑ enunciabilia ſed
enumerant᷑ ibi articuli:ergo articuli non ſunt enuncia
bilia. ¶ Itez fides eſt ſupᷣ rõnem:ꝗa ẽ in intelligentia. vᷣ
intelligentia eſt ꝑ modu incõplexionis in accipiendo.
Gᷓet fides.¶ Item ↄplexio fundat᷑ ſupra ↄpoſitionem.
quedam autẽ ſunt in quibo non eſt vera compoſitio:vt
eſt veũ eſſe vnũ in eſſentia:⁊ trinũ in ꝑſonis. Sʒ ð his
eſt vera cognitio fidei in via:et nõ ꝑ modũ ↄplexionis.
D modũ incõplexiõis.⸗: SItem ipſe res aꝛtant nos ad
credendum ſe:et de deo ſunt ⁊ in deo:vt incarnatio filij
dei: et hmõi generat in nobis timoꝛẽ vel amoꝛẽ dei.ẽᷣ ꝑ
locũ a diffinitõne ipᷣe res ſunt articuli ⁊ ita incõpleruʒ
Iteʒ ſimꝰin inſtãti paſſionis xp̃ᷣi:querit᷑ qꝗd mõ ſit ar
ticulꝰde moꝛte?i ꝛõ põt dici ꝙ filiũ dei moꝛi ſit mõ arti
culus.qꝛ ignorãtia facti excuſat a toto eos ꝗ nõ credũt
ſiłr nec filiũ dei eſſe moꝛiturũ.nec filiũ dei eſſe moꝛtuũ
modo eſt articulus de moꝛte filij dei.et ita nullum enũ⸗
ciabile.Reſtat igitur ꝙ ipſa res.ſ.ipſa moꝛs eſt aꝛticu⸗
lus et ita incomplexũ. Solo.dicunt aliꝗ ꝙ fides ẽ de
ↄplexo:vñ dicũt ꝙ enũciabilia ſunt aꝛticuli.⁊ ad illud
qð obijcit᷑ ꝙ enũciabilia mutata ſũt ⁊ ita articłi muta⸗
ti dicũt ꝙ nõ eſt inconueniens ponere aꝛticulos eẽ mu⸗
tatos cum tæ eſſentia articuloꝝ ſit ↄſignatio tꝑis.ᷣ di⸗
ſtinguũt duplicẽ mutatõeʒ.ſ. mutatõeʒ ſᷣm eẽntiã:⁊ ſie
ſũt mutati aꝛticłi:ꝛ mutaiõeʒ ſᷣm vᷣtutẽ ⁊ vtilitatẽ:⁊ ſic

mutati non ſunt: quia eque ꝓdeſi ad ſalutem credere
vpᷣm eſſe incarnatũ ſicut xpᷣm eſſe incarnandũ. ſed cum
ſit maioꝛ mutatio illa q̃ eſt ſm eſſentiazʒ ꝙᷓ illa q̃ eſt Fm
q̃litatẽ.ſ.virtutẽ et vtilitateʒ.indecens videt᷑ dicẽ ꝙ ſic
mutati ſunt.a hoc mõ minꝰ ꝓprie ſoluũt auẽtem augu.
que dic tꝑa mutata lunt:fides aũt nõ ẽ mutata.⸗! Alij

dicũt ꝙ licet mutata ſunt enũciabilia: nõ tam̃ articuli

ſunt mutati.qꝛ ſicut płes voces ſunt vnũ nomẽ: vt albo
alba albũ:ita pła enũciabilia ſunt vnꝰarticulꝰ.q.¶ Itez
ſunt alij ꝗ dicũt ꝙ articuli ſunt enũciabilia ⁊ ponũt ar
ticulos eſſe aligð qð maneat.vnð ſicut dr in alia facul
tate.nihil eſt manens in tꝑe niſi nunc:nec in motu niſi
mutatũ.et ita ↄſiderauerũt quid eſſet manẽs:⁊ illð po
nunt articulũ circa qð fit variatio pᷣteritõnis futuritõ⸗
nis ⁊ pñtialitatis.⁊ dicant incarnatõeʒ filij dei ⁊ paſſi
onem hmõi eſſe articulos.NMaxime aũt h̊ ↄuenit dice⸗
re vt videt᷑.qꝛ cũ de ſuba boꝝ nõ ſit tᷣus quoꝝ oꝛdina

tio nõ pendet ex tꝑe licet facta ſint in tꝑe:ſᷣ tm̃ ex oꝛdi⸗

natõne dĩna nõ erũt articuli dependẽtes ex tꝑe.⁊ Fm H̊
Apꝛie exponit᷑ auẽtas aug.tꝑa variata ſunt ſides autẽ

mutata nõ eſt.i.articuli. ᷣm boc etiã manifeſtũ eſt ꝙ ð

eiſdem d cognitio in patria:et cognitio in via que ẽ ſi
des.¶ AUd illud aũt qð obijcit᷑ ſupᷣ.ꝙ nõ ſufficit credeꝛe
ſine determinatõne tꝑis.dõm ꝙ qnq; ſic:qñq; non. ꝗa

iſtud pendet ex p̃dicatõne:qꝛ ſi nõ eſſet apud aliqͥs det⸗

minatũ tpᷣs incarnatõnis filij dei:ſufficeret credere in⸗
carnatõcʒ filij dei abſq; ↄſignatõne tꝑis.ſᷣ hec determĩa
tio variat᷑ ſm diuerſa tꝑa.et ſᷣm hoc apparet ꝙ nõ eſt ð
ſuba crediti.ſᷣ accidit ĩmo plus ſe tenet ex ꝑte credẽtis
cui fit determinatõ ꝑ pᷣdicatõneʒ qᷓ ex ꝑte crediti.Qon
ſufficit ꝙᷓ credere articuluʒ ſimpłr niſi credat eo modo
̊ debeat eſſe:qꝛ variat᷑ determinatio tꝑis. Ideo ei miſ⸗
us eſt petrꝰad coꝛneliũ vt determĩaret ei tp̃s.⁊ tũc coꝛ
nelius añ determinatõneʒ tꝑis dummõ crederet incar
natoem te filio dei nõ ꝑiret.¶ Ad illud qð obijcit.ꝙ fi⸗
des eſt ſicut ſcia de ↄplexo et vero. dõm ꝙ circa fide de⸗
bemus ↄſiderare duo.ſ.enigma ſeu ſpecularẽ fidei co⸗
gnitõem:et ſic eſt de ↄplexo vero. Debemꝰ etiã ↄſidera⸗
re credẽtis ↄſenſum ⁊ fidei ꝑuritatẽ:⁊ ſic eſt de incom/
plexo.pꝛimũ aũt eſt in rõne.ſecundum in intellectiua.
M aũt fides ſᷣm enigmaticã cognitioneʒ ſit de ↄplexo
hoc non eſt de natura rei cognite:ſed de defectu cogno⸗
ſcentis.qð apparebit in futuro:qñ cognitio nr̃a erit ſi⸗
ne ↄplexione ⁊ tꝑe.vnde illa cognitio in q̃ maxime aſſi⸗
milamur dine cognitõi: dz dici eſſe fidei. O aũt ſit/ p⸗
pter defectũ cognoſcẽtis.iſtud manifeſtũ eſt ꝑ hoc ꝙ ea
etiã q̃ ſunt ſine ↄplexione ⁊ in pura ſimplicitate nõ ↄpᷣ⸗
hendimꝰſine ↄplexione.et illa oplexio nõ eſt ex ꝑte rei:
ga ↄplexio vera rei fundat᷑ ſupᷣ ↄplex ionẽ verã:ſicut cõ
poſitio ſupᷣ reʒ.vñ vbi nõ eſi ↄpoſitio vera:neq; ↄplexio
vera.vñ qñ cogitamꝰ deũ eſſe vnũ in eſſentia trinum in
ꝑſonis vel hmõi:cum nõ ſit ibi vera ↄpoſitio ꝓpter ſim
plicitatem vltimã:non eſt ibi vera ↄplexio.ſed ea tm̃ vt

dictũ eſt que eſt ex ꝑte cognoſcẽtis. O ſi aligs obijciat

cogitamus aliter qᷓ ſit in re vel intelligimus.& falſo.
nõ ſeqꝗtur qꝛ ſic cogitans nõ reponit modũ illuʒ in re:
ſile eſt de intellectu abſtractiuo:qꝛ abſtrahẽtes falſi nõ
ſunt:qꝛ nõ ponũt modũ in re.⁊ ꝑ hoc ptz ſolo ad illud
qð obijcit de cogitatõne ꝙ ea fit ſuꝑ ↄplexũ.⸗ Silr ad
illud qð obijcit.ꝙ cum moꝛs xp̃i nõ ſit:fides nõ erit de

moꝛte:qꝛ fides de vero ẽ:dðᷣm ꝙ nõ ſeꝗtur.Eſt em̃ veꝛi

tas rei:⁊ veritas ↄpꝛehenſionis.veritate rei futura nõ
ſunt vera q̃ nõ hñt cãm in natura.veritate vᷣo ↄpꝛeben
ſionis q̃ eſi in dĩna pᷣſcientia:erit diceꝛe futura veꝛa.qꝛ
verũ eſt dicere aliq̃ foꝛe futura.quẽadmoduʒ pᷣterita q̃ᷓ
iam receſſerũt in nõ eſſe nõ hñt veritatẽ in reꝝ natura
et tñ habẽt veritatẽ in memoꝛia:qua veꝝ eſt ipᷣa fuiſſe:
et om̃e tale qð veꝝ eſt verũ eſt pꝛima veritate apð quẽ
nihil tranſit nec mutat᷑ ⁊ ſi res mutent᷑. Dicendũ erge
de moꝛte xpᷣi ꝙ quis nõ ſit in actu nature:tamen in cõ⸗

pᷣbenſione vel diuine ſcientie vel bumane memoꝛie et

modo credit᷑ verũ. Inter auteʒ p̃dictas opiniones pꝛt

teneri media diſtinguendo obiectũ fidei ſeu articuluʒ
dupliciter.in obiectuʒ fidei ſeu articulũ ſimpliciter:et
obiectũ ſᷣm quid. pꝛimo mõ res ipᷣa vt eſt diuinitas.ĩ:
carnatio.et paſſio et hmõi q abſtrabũt a tꝑe ⁊ nõ mutã
tur: dicunt᷑ obiecta fidei ⁊ articuli ſimpliciter.ſecundo
modo enũciabilia et ↄplexiones q̃ ↄcernũt variatõnem
ſm mutatõeʒ tꝑis dicunt᷑ articuli.⁊ primo mõ ſunt ar
ticuli ꝑſe ⁊ ſemꝑ.ſcðᷣo modo articuli ↄtingẽtes:nõ ſem
per. Articuli ꝑſe ſꝑ manent articuli.vt incarnatio paſ
ſio.Articuli vᷣo ↄtingentes fiũt nõ articuli vt pʒ in bis
articulis.xpᷣm naſciturũ paſſurũ:qui fuerunt articuli
anteqᷓ xpᷣe naſceret᷑ et patereĩ:mõ nõ ſunt.¶ Et ſi obij⸗
ciat᷑.ꝙ nõ ſufficit credere articulo ſimpltr in ſua foꝛma
niſi ↄcernat᷑ tempꝰ.Vñ nõ ſufficit credere incarnatõeʒ
niſi credamus incarnatõeʒ factã ̊ ⁊c.doᷣm ꝙ ad credẽ
requirit᷑ vt credat᷑ quod credendũ eſt.et debito mõ.nec
ſuſſicit credeꝛe qð credendũ eſt ſine debito mõ.Qð cre
dendũ eſt:dicit ſubam fidei ſeu articuli. Modꝰ vo cre⸗
dendi nõ eſt de ſuba obiecti:ſ̊ magis circũſtantia ⁊ebi⸗
ta ex ꝑte actus credẽdi: et tñ nõ ſufficit illud ſine iſto.
Ex ꝑte aũt modi credendi ꝓuenit credere cũ determĩa
tione tꝑis.¶ Et ad illud ꝙ obijcit. eſt inſtantia aꝑta ta
lis nõ ſufficit credere vnũ articulũ ſine alijs:et tñ vnꝰ
non eſt de ſuba alterius.Siltr non ſufficit credere arti⸗
culos.hoc eſt paſſionem? reſurꝛectõeʒ et hmõi. niſi cũ
tcbito modo credendi.ex paꝛte cuius eſt determinatio
tempoꝛis.

Membꝛum ſertu
Oſltea querit᷑.vtrũ obiectũ fidei ſit veruʒ

creatũ et increatũ:aut increatum tm̃. Ad
qð ſic.Naes eſt virtꝰin finẽ. Sʒ finis eſt

pꝛima veritas increata: fims ſidei ẽ ve

ritas increata tm̃.̊ᷣ in vᷣtutiboq̃ ſunt in finẽ:idẽ ẽ obie⸗

ctũ et finis.vt ſpei finis ẽ biitudo ⁊ obiectuʒ:caritatis

finis ẽ ſummũ bonũ ⁊ obiectũ.qᷓ fidei erit obiectuʒ:ſiłr
tm̃ veꝝ increatũ.¶ Iteʒz idem ẽ obiectũ fidei ĩ via et vi⸗
ſionis ſuccedẽtis fidei in patria:ſᷣ differt ĩ medio ↄpꝛe⸗
henſio obiecti.Naʒ fide ꝑ ſpeculũ in enigmate:viſione
per ipſam ſpeciem pꝛime veritatis. ſi ergo viſionis ſo⸗
la veritas creata eſt obiectum: ergo et fidei.¶ Item di
cit Rich.de ſancto Victo.ꝙ articulus eſt indiuiſibilis

veritas.ſed veritas de deo increata eſt: ergo et articu⸗

lus. ſed articulus eſt obiectum fidei ſolum: ergo et in⸗
creata veritas ſolum. Contra. Aꝛticulus fidei eſt.qꝙ;
reſurꝛectio carnis ſit futura.et tamen eſt veritas crea/
ta et de creatura.ergo obiectum fidei ſeu articulus nõ
eſt tm̃ reritas increata.¶ Item incarnatio. paſſio xpᷣi

ſunt ex tempoꝛe. ergo veritas iſtoꝛum eſt veritas crea-⸗

ta:et tamen ſunt obiectum fidei.4¶ Item foꝛnicatõnem
eſſe peccatum moꝛtale eſt tale quod tenemur credere.et

ſi quis pertinaciter diceret contrarium hereticus iudi

caꝛetur:ergo eſi credenduʒ fide:et tamen eſt verum cre
atum. ¶ Item poſſet obijci de creatione et peccatorum
remiſſione que ſunt articuli:et tamen non eterna: ᷑ᷣ effe

ctus dicunt tempoꝛales. Solutio.dicendum ꝙ que
dam ſunt obiecta fidei ſicut ſuppoſitiones.quedam ſi᷑

pꝛincipia. quedam ſicut concluſiones. Sicut ſuppoſiti
ones obiecta fidei ſunt in his que fides ſupponit:vt di⸗
cta in via iuris naturalis et que extrabũtur a iure na⸗
turali.Obiecta vᷣo fidei ſicut pꝛincipia ſunt ea que ſũt
pꝛopria ſidei et pꝛima et per ſe nota:Fm ſidei acceptio⸗
nem que propꝛie dicuntur aꝛticuli. vt quoniam deꝰvnꝰ
eſt ⁊ trinus.omnipotens.⁊ cetera huiuſmodi.Siẽ̃ con
cluſiones obiecta fidei ſunt que ſequuntur ex articulis

fidei.vt quoniã deus eſt vbiq;.ſequitur ex hoc ꝙ deus

eſt imenſus.et carnis reſurrectio.ſequitur ex boc ꝙ de⸗
us eſt omnipotens et iuſtus.Oiſtinguendũ ergo ꝙ cre⸗

— — — — — ⏑ ——8—8————

—

— —

ſbe
lin
ret
9. 4
uti
ndo⸗
en
ar
em
pal
bis

una

uniz
R
iseſl
obie⸗
tis
ſſitr
tri⸗
we⸗
ſone
isſo⸗
endi
ſbilis

driee

etin⸗
eſt
eg,/
ano
ri
Gcres⸗
Gen
ſere,e
giudi
mcre
orumn
ſeſſe
Paͤbe
amſie
poſii
teto⸗
Prena⸗
gheſit
et⸗
i
Sic
fuculs
dus

cto fidei.

Nueſtio
dendũ fide dẽ duobo modis.vno modo pꝛimo et ꝑ ſe.vi
delicet ip̃a pꝛima veritas per ſeip̃am. Alio mõ ꝙ eſt in

pꝛima veritate ᷣm ipam:⁊ ꝑ ip̃am.⁊ hoc ẽ duobus mo

dis.QAã in ipᷣ̃a pꝛima veritate cõſideratur ꝙ ẽ in dicta⸗
mine iuris naturalis.⁊ iterũ ꝙ ẽ in dictamine gr̃e.pꝛi:
mo modo obiectũ fidei dẽ ꝙ ẽ ipᷣa veritas que ẽ deꝰ. vel

c ipo:vt qm̃ deus ẽ omnipotẽs ⁊ immẽſus et hmõi.ſe⸗

cũdo mõ ⁊ tercio ea que antecedũt articulos fidei:⁊ ea
que ſequunt᷑:aontecedunt que ſunt iuris naturalis. vt ſi
cõſiderantur in ip̃a pꝛima veritate queẽ lex eterna: Fᷣm
quẽ modũ credendũ ẽ moꝛtale peccatũ eẽ foꝛnicatõnem:
⁊ matrimoniũ honeſtũ. Sequunt᷑ vt ea que ſunt dicta
minis gr̃e ex articuloꝝ ratõne vt ſicut dictũ ẽ. deũ eſſe

vbiq;:vel reſurrectõem carnis futurã. Scðm hoc ergo

dðm.ꝙ verũ increatũ pꝛimo et ꝑ ſe ẽ obiectũ fidei:ꝑ ac⸗
cideno vo et ſecũdario verũ creatũ ꝓut.ſ.ↄſiderat᷑ ĩ ipa
pꝛima veritate.vł antecedẽter ad articulos vt ea q̃ ſunt
iuris naturalis que ſunt ſicut ſuppoſitões.vel cõſequẽ⸗
ter ſicut ea que ſequunt᷑ articulos ᷣm dictamen gratie.
ſicut cõcluſiones.¶ Ad illud ergo quod obijcit ð reſur⸗
rectõe carnis patet rñſio.quia carnis reſurrectio nõ eſt
obieciũ fidei niſi inqtũ cõſequitur ex aꝛticulis fidei.ſcʒ
iuſticie dei ⁊ omnipotẽtie.ſequit᷑ em̃ ſi deus iuſtus ẽ q;
reddet vnicniq; ſᷣm oꝑa ſua.⁊ ex hoc ſequitur ꝙ vnuſꝗſ
q; debet reciꝑe in coꝛpoꝛe ꝓut geſſit ſeu bonũ ſeu malũ.
ex quo ſequitur ꝙ iuſticia ſua exigit vt ſit reſurrectio:hᷣ
ſua omnipotẽtia facit quicquid iuſticia exigit.omnipo⸗
tentia ergo ſua facit reſurrectõem. ꝓut ergo carnis re⸗
ſurrectio cõſideratur in veritate pꝛima: ᷣm rõem iuſti⸗
cie dei et omnipotẽtie ſic ẽ fidei obiectũ.¶ Ad aliud vᷣo
qð obijcitur te incarnatione et paſſione ꝙ ſunt ex tꝑe.
dðm ꝙ incarnatio et paſſio ſunt obiecta fidei:quia dei
ſunt.deus em̃ incarnatus ẽ ⁊ paſſus.cuʒ eꝛgo cõſiderat᷑
incarnatio dei:et incarnatio tꝑalis ſit: deus aũt eternꝰ
cõſideratur tꝑale in eterno:⁊ veritas tꝑalis in verita⸗
te eterna:quẽadmodũ cõtingit in alijs que dicuntur de
o ex tꝑe vt creatoꝛ ⁊ dñatoꝛ. In hmõi aũt fides habʒ
veritatẽ increatã vt pꝛincipaliter obiectũ.veritatem vo
creataʒ ſieut coobiectũ.⁊ illud ꝑ ſe:iſtud per accidens.
Ad terciũ vdᷣo quod obijcitur de veritate qua credituꝛ
foꝛnicatõem eſſe peccatũ moꝛtale:patet rñſio.iAã iſtud

non dicitur obiectum fidei ſicut illud in quod eſt fides:

ſed ſicut illud quod ſupꝓponit fides ſᷣm ratõem inditam

veritatio increate.. Ao vltimũ ðo quod querit.d cre⸗
atione et peccatoꝛum remiſſione patet rñſio.i ã iſti ef⸗

fectus vt cõſiderantur in ſe.nõ ſunt obiecta fidei:hſ̊ ſᷣm
ꝙ cõſiderant᷑ in cauſa que eſt deus.vnde ꝓpꝛie obiectuʒ
fidei eſt deus faciens creatõem vel cauſa creatõnis. de⸗
us cauſa remiſſionis peccati.⁊ ita per ſe obiectũ fidei ẽ
veritas pꝛima in omnibus per ſe credendis.

Nueſtio. lxxx. de ſubie
Is tractatis con⸗

ſequẽter querendum eſt de ſubiecto fi⸗
dei. Circa quod queruntur quatuoꝛ.
Pꝛimo in qua vi anime fides ſit ſicut
in ſubiecto. Secundo vtrũ fides fuerit

in angelis ante cõfirmatõem. Tercio vtrum in adam
ante lapſum. Quarto vtrum in xpᷣo ante paſſionem.

AMlembꝛum pꝛimum
D pꝛimũ ſic pen coꝝ.iij.ſ Aõ ꝙ ſuf⸗
ficiẽtes ſimus ⁊c.Credere ẽ cum aſſenſio⸗
ne cogitare. Cũ g cogitare ſit ex vi cogni⸗
tiua:erit ſiłr ⁊ credere. Inde arguit᷑. ad
eandẽ vim ꝑtinet actꝰ ⁊ habitꝰex qͥ elicit᷑ actꝰ.Cũ ꝗ̊ cre⸗
dere ſit vis cognitiue:⁊ fides ſimiliter erit vis cogniti⸗
ue.4 Foꝛte diceret aligs iuxta hug.de ſanc.vic.ꝙ fides

in ↄgnitõe habet mateꝛiã.in affectõne ſubſtãtiã.2⁊ ᷣm G̊

ẽ actus duplex fidei.cogitare qð ẽ vis cognitiue:⁊ aſſen
tire qð ẽ vis affectiue.ſᷣ ſi hoc dicat᷑.ↄtra.Intellectꝰ ſpe

culatiuus nõ ſolũ cogitat veritateʒ cũ inquirit:ĩmo ipſi

veꝛitati aſſentit cũ ipᷣam ſciẽtiam cõpꝛehẽdit.Intellectꝰ

igit᷑ ſpeculatiuusẽ cogitare ⁊ aſſentire.Aſſentire at ve⸗

ritati põt duobo modis.ſ. ꝓpꝛio teſtimonio cũ ipᷣam vi⸗
det. teſtimonio alieno cũ ipᷣam non videt.⁊ ſᷣm aug.ad
paulinã de videndo deo.Aſſentire pꝛimo mõ ꝑtinet od
ſcĩam ſeu ad ſcire.Aſſentire ſecũdo mõ ad fidẽ ſeu cre⸗
dere. Scðm ergo vtrũq; actum cogitare.ſ.⁊ aſſentire fi

xæsẽ in intellectuſpeculatiuo.¶ IJDK* vnus habitꝰ vniꝰ
pot ẽtie.ſi ergo fides vnus habitus ẽ:ĩ vna potẽtia eꝛit.

aut ẽ in cognitiua tm̃i.aut ĩ affectiua.nõ igit᷑ rᷣm vnũ
actũ qui ẽ cogitare erit in cognitiua:⁊ ſᷣm aliũ qui ẽ aſ⸗
ſentire erit in affectiua.¶ IAtem ad eandẽ vim ꝑptinet ſi⸗
xcs ⁊ cognitio ſuccedẽs fidei in głia.Sʒ cognitio ſucce
dẽs eſt intellectiua que ẽ vis ↄtemplatiua veritatis.ẽ fi
des ẽ in intellectiua ſeu in vi cõtemplatiua.⸗ Item aĩd
rõnalis nata ẽ ad ꝑfectõem beatitudinis ⁊ glie.nõſolũ
Fm vim affectiuã:imo ᷣm vim intellectiuã.iʒ in illo eo⸗
dẽ oꝛdine quo nata ẽ ad głiam:nata ẽ ad gr̃am 2 meri⸗
tũ.iQata ẽ igit᷑ aĩa ad ꝑfectõem gre ſᷣm ꝑtem intellecti⸗
uã ſicut ſᷣm affectiuã.i¶ Pꝛeterea nata ẽ ad merendum
Fm vim intellectiuã:ſicut ſᷣm vim affectiuã.ſi ꝗ̊ gr̃a me
rendi virtꝰẽ vel ĩ virtute:in intellectu eꝛit vᷣtus.⁊ ſi aliq̃
hec erit fides.¶¶ It finis intellectꝰſpeculatĩ ẽ veꝝ ⁊ ma⸗
xĩe pᷣmũ.ſiłꝛ finis hĩtꝰfidei ẽ pᷣmũ veꝝ.Adeũdẽ q̊ finẽ ẽ
intellectꝰſpeculatiuꝰ⁊ fides.qᷓ fides ẽ hitꝰ intellectꝰſpe⸗
culatiui.q¶¶ Ioꝛte dicet᷑ ꝙ ẽ cõſiderare verũ vt verum. et
verũ vt bonũ.finis aũt ſpeculatiui intellectus eſt veꝝ vt
verũ.finis ſidei verũ vt bonũ:⁊ inde ẽ ꝙ finis ẽ virtus.
Sed ↄtra.Sciẽtie moꝛalis finis ẽ bonũ: quia ſicut diẽ
ph̊us.iõ intẽdimus illi ſciẽtie vt ſciamus:ſʒ vt benefa

ciamus.Si ergo rõ finis boni dat habitui ꝙ ſit viꝛtus

Em hoc ſcĩa moꝛalis eẽt virtus.q¶ It qᷓuis ſcie moꝛalis
finis ſit bonũ.nihilominꝰſcientia ẽ habitus intellectus
ſpeculatiui.ꝗᷓ pari ratõe licet virtutis fidei finis ſit ve⸗
rum vt bonũ:nihilominus erit habitus intellectus ſpe⸗
culatiui. Cõtra.Actus inuoluntarij nõ ſunt laudabi
les nec vituꝑabiles. Actus vᷣo voluntarij laude vel vi⸗
tuperio digni ſunt. Si ergo credere debite actus lauda

bilie ẽ.ita vt dicat dñs ꝙ omnia poſſibilia ſunt creden

ti Math̊. ix.Et qui cꝛedideꝛit ſaluus erit ¶Math. vlti.

Credere aũt indebite vł diſcredere ẽ actus vituꝑabilis
cẽ igitur credeꝛe actus voluntarius.Eſt ergo credẽ actꝰ

potentie volendi.Si ergo ad eandẽ vim peꝛtinet actus
et habitus:ſides erit habitus potentie volendi.ergo fi

ds eſt in potentia anime affectiua: nõ ĩ cognitiua..¶ IR
contingit cogitare enoꝛmia peccatoꝝ ad deteſlationem

vt a ſancto viro. Item contingit eadem cogitare ad de⸗
lectatõem vt a peccatoꝛe.ſed pꝛimo modo cogitare ẽ bo
num ⁊ meritoꝛiũ.ſecundo modo malum et demeritoꝛi⸗
um:ſed omnis actus circa qð ↄtingit eẽ meritum et de⸗

meritũ ẽ actus volũtarius:ergo cogitare actus volũta⸗
rius ẽ.ꝗ cũ credere ſit cogitare erit actus volũtarius 2
inde vt pꝛius.l Itẽ cogitare multipliciter ẽ.aliquando
em̃ cogitamꝰaliquid vt ſciamus.aliqñ vᷣo vt illud faci
amus vel vitemus.vel vt ado illud perueniamus. pꝛimo
mõ cogitare oꝛdinatur ad ſciam. ſecũdo mõ ad actõem

vel finẽ. Vtroq; mõ cogitare ẽ in poteſtate nr̃a. quia ſi

volumus cogitamꝰea que ꝑtinẽt ad inquiſitõem ſeu ſiu
dDiũ ſcie.ſi nolumꝰnõ cogitamꝰ.ſiłr ſi volumꝰcogitamꝰ
aliquid ad faciẽdũ vel nõ faciẽdum fugiendũ vel eligen
dũ.ſemꝑ ꝗ̊ cogitare voluntariꝰaciꝰẽ ſ̊ magis ẽ volunta
riũ cogitare cũ aſſenſione qᷓ; cogitare abſolute.eꝛgo co⸗

gitare cũ aſſenſione quod ẽ credere ẽ omnino actus vo⸗

luntarius.q̊ fides habitus voluntarius.il Item ad H

facit auctoꝛitas Auguſtini.qui dicit.cetera poteſt ho⸗

mo non volens. credere autem non poteſt niſi volens.
4 Vorte dicetur ꝙ ſicut ſcire eſt actus inuoluntarius
cum per manifeſtiſſima veritatis cogitur intellectus

—2*.

rem ſcire:ita credere actꝰinuoluntarius eſt:cum ꝑ ꝓba
bilia marime cogit᷑ intellectus ad fidẽ. Sicut eĩ ſcire ẽ
manifeſta neceſſaria: ſic credeꝛe ꝑ manifeſia pbabilia
Sʒ illuo qð ip̃i dicũt nõ obſiſtit qð oñditur duplici ra

tõe. Pꝛima ẽ.qꝛ credere de quo loquimur.nõẽ reſpectu

ꝓbabiliũ ſʒ reſpectu impꝛobabiliũ natur ali rõe. Cꝛedẽ
aüt et fides que eſt reſpectu ꝓbabiliũ difficultatẽ nõ ha
bent nec laudẽ.ᷓ talis fides nõ ẽ virtus nec credere vir
tueſuz. quia virtus ⁊ actus virtutis circa difficile ẽ lau
dabile. Credere aũt ⁊ fides impꝛobabiliũ difficultateʒ
habent et laudẽ cũ ẽ ex obediẽtia virtutis diuie. tolis
fides erit virtus:et credere virtuoſum. tale aũt conſiat
qð voluntariũ ?ẽ. ¶. SItẽ nõ ſimili mõ cogit intellectꝰ ad
opinari et ſciꝛe.ad ſcire em̃ cogit᷑ ex apꝛꝛehenſione neceſ
ſarioꝝ veroꝝ que ſunt ei nota.⁊ impoſſibile eſt aliter ſe

habere. a iõ neceſſe babet intellectus aſſentire. Opina⸗

vi vᷣo acceptio ẽ ex appꝛehenſione aliquoꝝ que apparent
nec ſunt puia intellectui. Sʒ qꝛ appaꝛẽt: ꝓbabilia ſunt
ei. ⁊ iõ intellectus illis nõ p̃ſtat omnimoduʒ aſſenſum.
ĩmo ſic accipit vnã ꝑtem vt foꝛmidet altera. vñ opinio E
acceptio vnius ꝑtis cũ foꝛmidine alterius. IJdeo opina
ri voluntariũ erit qᷓuis ſciꝛe ſit innolũtariũ: ſicut quidã
poſuerunt.ergo credeꝛe qð ſequit opinari.qð.ſ.ꝓbabi
liũ ẽ: volũtariũ erit.ſi ̊ magis cogit᷑ intellectus ad fidẽ
ꝓbabiliũ q; impꝛobabiliũ: credẽ impꝛobabilia magio
goluntariu erit. Solu. dom ꝗ fides ſicut et cetere viꝛ
tutes ẽ in ꝑte aĩe ſeu vi que ẽ motiua:⁊ hboc ẽ liberi arbi
trij qð ẽ ſicut dicit aug. Facultas rõnis et voluntatis.
Sunt ergo virtutes in rõnoli vi que eſt libera arbitrio
duobo modis.Quedã ad habilitadã facultatem rõnis
NQuedã ad habilitãdam facultatẽ volũtatis. Facultas

ratõnis ẽ ad duo.ſ.ad diſcernenda ea que ſunt ad finẽ.

ot fiant vel nõ fiant:⁊ ad diſcernẽdũ et tendẽdũ in finẽ.
ſimiliter facultas volũtatis dupliciter ẽ. ĩ appetitu ⁊ in
electõe eoꝝ que ſunt ad ſinẽ.et in agetitu finis.erũt ig
virtutes que ſunt habitus ſeu habilitates.quedã ad oꝛ
dinãdum iudiciũ rõnis.quedã dᷣo ad oꝛdinandũ appeti⸗
tũ volnntatis. Ille que ſunt ad oꝛdinãdũ indiciũ cogni
tõem habent ꝓp materia.que vo appetitũ voluntatis aſ⸗
fectõem. Sunt igit᷑ babitus facultatis rõis fides ⁊ pꝛu
dentia.ſed pꝛudentia ad oꝛdinãdum iudiciũ in his que
ſunt ad fint᷑.fides ad oꝛdinandũ iudiciũ in ipᷣm finẽ. et
pm boc rõ cadit in differentiã ſuꝑioꝛis et inferioꝛis.ꝑs
ſuꝑioꝛẽ ſm intentõem rõis in finẽ quazʒ infoꝛmat fides
Paro inferioꝛ m intentõem rõnis in bis que ſunt ao
finẽ quã infoꝛmat pꝛudẽtia. Similiter ex ꝑte facultatis
voluntatis ſᷣm ꝙ ẽ in finẽ infoꝛmat᷑ vel habilitatur per
virtutes que ſunt ſpes.caritas. Scom vᷣo ꝙ eſt in his q̃
ſunt ad finẽ habilitatur ꝑ foꝛtitudinẽ et tꝑantiaʒ: vt ex
vtraq; ꝑte diſtinguat᷑ appetitus voluntatis hm iraſcibi
lẽ et cõcupiſcibilẽ. Scom ꝑtem ſuperioꝛẽ que ẽ in fineʒ
appetitũ iraſcibilẽ infoꝛmat ſpes.appetitũ ↄcupiſcibileʒ
caritas.ſᷣm ꝑtem infeꝛioꝛẽ que ẽ in his que ſunt ad finẽ
appetitũ iꝛaſcibilẽ infoꝛmat foꝛtitudo.cõcupiſcibilẽ tem
ꝑantia. De iuſticia vpᷣo queſtio ẽ que ſuo loco determina
bit᷑.¶ EHd pꝛimũ eꝛgo qð obijcit.oðm ꝙ cũ differat ratõ
et intellectus ꝑ hoc ꝙ appꝛehenſio intellectus ẽ abſolu⸗
ta. rõnis dᷣo collata. Intellectus em appꝛehendit boc eẽ
vel nõ eſſe.rõ vo ex hoc eẽ aliud eẽ.vt qm ſi hoc ẽ: illð ẽ.
vel ſi hoc ẽ idẽ illi:vł aliud ab illo:ſicut appꝛehẽſio intel
lectus abſoluta dr intelligere. ita apꝛebendere ratõis
dicetur cogitare. cogitare em̃ dr quaſi coagitare. vñ co⸗
gitatio ẽ coogitata.i. collata rõnis appꝛehenſio. Ratio
auũt dicit᷑ duobus modis.eſt enim ratio ſpeculatiua: et
ratio affectiua.Et ᷣm hoc cogitaꝛe duobo modis cẽ.Ra
tõnis ſpeculatiue ẽ cogitare de re vtrũ ſit vel nõ ſit.Ra⸗
tõnis aũt affectiue que eſt li.arbitrijẽ cogitare ð re vtx
fiat vel nõ fiat.Si in bis que ſunt ad ſinẽ.vel vtrum in
ipᷣam tendat vel quieſcat ſi ſit ĩ finẽ. cogitare pꝛimo mo
do nõ eſt fidei nec virtutis.ſed cogitare ſecundo mõ viꝛ/
tutis eſt inqᷓtum oꝛdinat debite:vel in his que ſunt ad

finẽ vel in fineʒ.⁊ hoc mõ accipit aug. cogitare cũ dicit
ꝙ credereẽ cogitare.. Ad ſecundũ qð obijcit de aſſenſi
one.dvm ꝙ ſicut cogitare dupliciter ẽ:ita aſſentire. ſiẽ
em̃ eſt cogitare rõnis ſpeculatiue de re: vtrũ ſit vel non
ſit:ita aſſentire ẽ eiuſdem.cũ.ſ.aſſentit ꝙ ſit vel nõ ſit.
et cũ aſſentit ꝙ videt m veritatẽ ita eẽ ſciẽtia eſt.cũ vᷣo
aſſentit nõ quia videt ita eẽ.ſʒ quia habet idoneũ teſtio⸗
niũ fides ẽ.cũ vo aſſentit:quia ſic ei aꝑparet:tũc opinio
7.pꝛimus aſſenſus qui eſt ſciẽtie ex ꝑte aſſentiẽtis:babʒ
ſecuritatẽ ex ꝑte veritatis cui aſſentit euidẽtiã. ſecũdus
aſſenſus qui eſt fidei ſecuritatem babet ex parte aſſen⸗
tientis defectum vero euidentie ex parte veritatis cui
aſſentit. In tercio aſſenſu qui eſt opinionis foꝛmido eſt

ex parte aſſentiẽtis:ſed apparẽtia quedã ẽ ex ꝑte rei cui

ſic aſſentit. Similiter ex ꝑte ratõis affectiue que eſt li.
arbitrij.ſicut ẽ cogitare de re vtrum fiat vel nõ fiat ſicut
ẽ in bis que ſunt ad finem. Ita et aſſentiꝛe ẽ ex eadẽ ꝑte
vt fiat: vel aſſentire vt nõ fiat.et ſic virtutis pꝛudentie ẽ
cogitare ⁊ aſſentire.Simili mõ eſt cogitare de fine vtꝝ
ipᷣius finis ſit aſſentire.et boc mõ cogitare ᷣm pꝛimaʒ
rõnem finis que eſt intentio veri:et aſſentire ſunt fidei
virtutis.et hoc modo dixit aug. ꝙ credere eſt cogitare
cũ aſſenſione. In hac ergo parte cogitare et aſſentire vᷣ⸗
tutis ſunt actus.ſed cogitare actus imperfectus et ma⸗
terialis:aſſentire aũt ꝑfectus et foꝛmalis.er alia vᷣo ꝑte
cogitare et aſſentire no ſunt actus virtutũ :nec fides viꝛ
tus eſt ſicut nec opinio vel ſcia.¶ Ad terciũ patet rñſio
q; qᷓuis actus fidei ponat᷑ cogitare et aſſentire ⁊ cogni⸗
tio ꝓ materia:affectio ꝓ ſubſſtia.ad eandẽ vim ꝑtinet
cognitio et affectio:cogitatio et aſſenſus.ſ.ad vim ratõ⸗/
naleʒ motiuã que eſt libera libero arbitrio. et ita fidei
habitus nõ elt in differenti vi.ſeo in vna ꝓnt dictum eſt
Ad quartũ dᷣm. ꝙ cognitio ſuccedens fidei nõ eſt co⸗
gnitio veritatis ſpeculatiua:ſed cognitio affectiua. co⸗
gnitio em̃ ſpeculatiua imꝑfecta eſt qm̃ non eſt de re Fm
fuã ꝑfectõem. Speculatiua em̃ cognitõne ol. ideramꝰrẽ
qm eſt abſolute. Cognitio vo affectiua ẽ ꝑfecta.quia nõ
ſolum eſt de re. quia eſt abſolute ſed ẽ de re cum ſua ꝑfe
ctõne ⁊ bonitate:quia ergo viſio ſuccedens fidei ẽ viſio
beatitudinis ⁊ ꝑfecta. Affectiua erit cognitio nõ ſpecu⸗
latiua ſimiliter cognitio fidei affectiua erit:⁊ vis affecti
ue aĩe. ¶ Ao quintuʒ doᷣm ꝙ quedam ſunt vires inferi⸗
oꝛes.quedam ſeperioꝛes.quedã ſupꝛeme et in via merẽ⸗
ri.ſupꝛema vis ẽ vis imꝑans motus vt li berum aꝛbitꝛi
nm. vires vo ſequentes ſunt vires ratõnales exequẽtes
motum que ſunt imꝑare vt iraſcibilis concupiſcibilis
humana et rationalis ſpeculatiua. vires vo inferioꝛes
ſunt vires cõplentes motum in actibus coꝛpoꝛalibo vt
vires ſenſibiles. Similiter in via remuneratõnis ⁊ be
atitudinis ẽ oꝛdo cõſimilis.vt ſicut merẽdi ratio depen
debat a vi ſupꝛema:ita per fectio remunerationis ⁊ bea

.

titudin is deſcendit a vi ſupꝛema in alias. dom ergo

vis ſpeculatiua intellectus nata eſt ad beatitudinem. ſʒ

mediãte vi ſupꝛema in qua pꝛimo per ſe collocatuꝛ viꝛ

tus et meritum. 4 Ad aliud dom . ꝙ finis intellect? ſpe

culatiui ẽ verum vt verum. hec eſt cognitio rei abſoluta
ſine ſuo actu.ſinis vᷣo fidei nõ ẽ verum vt verum imo ve

X

rum vt bonum. vnde fides attendit pꝛimũ verũ et non

abſtracte ab actu et bonitate. immo pꝛimum verum cõ

ſiderat cum ſuo actu in ratione miſericoꝛdie ⁊ iuſticie.

Vnde appꝛehenſio fidei de pꝛimo vero generat timoꝛẽ p
pter ratõem iuſticie et maieſtatis.quã in ipᷣo vero con⸗
ſiderat. Generat ſpem et amoꝛẽ ꝗꝓpter ratõnem mileri⸗
coꝛdie ⁊ bonitatis quam in ipᷣo vero attendit.⸗ Ad vl⸗
timum dom. ꝙ eſt conſideꝛare verum vt verum ⁊ ẽ con⸗

ſiderar bonum vt verum:et conſiderare veꝛum vt bonũ

et bonum vt bonum. Speculatiuarum ſciẽtiaruʒ finis

ẽ verum vt verum.ſcientie moꝛalis bonum vt verũ.vir⸗
tutum cognitiuarum vt ſunt fides ⁊ pꝛudentia verum
vt bonum.virtutum vo affectiuarum vt ẽ caritas ⁊ tem

perantia bonum vt bonum. Inde ẽ ꝙ cum ſcientia mo⸗

— ——— — — — —

ve⸗

on⸗
eni
on
oni
inis
vir/
um

Nueſtio

ralis finẽ habeat bonũ: quia babet ipᷣam finẽ vt verum
nõ ẽ virtus.i¶ Et adillud qð obijcit ̃m phᷣm. ꝙ ipa ẽñ
vt ſciamus ſʒ vt boni fiamꝰ. dom ꝙ boc dicit rõe viꝛtu⸗
tis cuius ſcientiã intendit.virtus vᷣo ad bonũ ẽ. imme⸗
diatus ꝗᷓ finis ſcientie moꝛalis ẽ cognitio virtutis hoc ẽ
