ctio nõ attingit:queritur quatlr iuſtificat. Ao h̊ di⸗
cenduʒz. ꝙ reſurꝛectõ xp̃ᷣi põt dupłr ↄſideraꝛi.vt ẽ in re
el vt eſt in aĩa ꝑ ↄſideratõeʒ ſicut tactũ eſt ſuꝑius in q̃
ſtione de paſſione. Scom ꝙ ↄſiderat᷑ in re:ſic ſe hʒ du
obus modis ad nr̃am inſtificatõez ſcʒ ꝑ modũ diſpoſi
tõnis:⁊ ꝑ modũ exemplaꝛis.ꝑ modũ diſpoſitõis: q; to
ta bũana natura oꝛdinat᷑ ad naturaʒ bũanam in rpᷣo.
Vñ cum vnit᷑ in x-pᷣo deitas: tota ſublimat᷑ ita vt ſit in
tota ꝑticipatõne deitatis. Hinc eſt ꝙ hr in reuerentia
a ſctis angelis.vt dicit᷑ apoc.xix.Et boc ptʒ quia dya⸗
bolꝰ ꝗ añ incarnatõeʒ adoꝛabat᷑ ab hoĩe:iam nõ ado⸗
ratur etiam a barbaꝛis nationibo. Diſponit᷑ ergo ma⸗
gis ac magis ꝑ incarnatõeʒ paſſionem:et etiam ꝑre
ſurꝛectõneʒ ad maioꝛ? gꝛatiã.vnde pſal. Reſpice in fa⸗
ciem xp̃i tui. Slo.fac xpᷣm innoteſcere omnibo vt poſſi⸗
mus ire de virtute in vᷣtutem. Item ſe hʒz p modum ex
emplaꝛis ad nram:Fᷣm ꝙ dicit᷑ Ro.vj.Quẽadmodum
xpᷣc reſurꝛexit:ita nos in nouitate ambulemus.iſto mo
do ſe hʒ ad iuſtificatõnem nr̃am pñtem. Duplex enim
eſt iuſtificatio. Qam iuſtificatio eſt rectitudo a curui⸗
tate in rectitudinẽ. Juſtificatõ in pñti ẽ a curuitate cul
pe ad rectitudinẽ gre. Iutura vo iuſtificatio erit a cur⸗
uitate miſeꝛie ad oĩmodã rectitudinẽ? ſic iuſtificatõis
future ẽ exemplaꝛ ſeu cã exemplaꝛis.ſic ſe bʒ ſᷣm ꝙ ↄſi⸗
derat᷑ in re. Scom autẽ ꝙ ↄſiderat᷑ in aĩa vt credita et
amata iuſtificat:ſic dictũ eſt ⁊ in glia ↄſummat᷑.¶ AVd
illud qð obijcit᷑ ꝙ magis attribuitur iuſtiſicatõ paſſi⸗
oni. doᷣm. ꝙ nõ ſeꝗt: qꝛ plena iuſtificatõ ab oiĩmoda mi
ſeria nõ erit niſi ĩ btitudie q̃ iuſtificatio incipit ĩ pñti.
a in britudine cõſummat᷑:ſᷣm ꝙ dicit glo. Ro.iiij. ¶Qo⸗
ua vita in iuſtificatõne incipit ⁊c. ¶ Ad aliud qð obij⸗
cit᷑. ꝙ vtraq; iuſtiſicant.dðm. ꝙ verũ eſt etiã qntu cre⸗/
dunt᷑ et amantur.ſed boc eſt diſponendo.reſurrectõ eĩ
credita et amata diſponit ad iuſtificatõeʒ. Keſurꝛectõ
ðo ſignum eſt et cauſa iuſtiſicationis ſe olum. Paſſio cã
eſt ſᷣm ꝙ dicit glo. Hede. et ideo magis attꝛibuitur in
ſtificatio reſurꝛectõni ꝙᷓ paſſioni:quia ſignum ⁊ cauſa
eſt et complementum.

iſtc
eru⸗
8
tr
D
fre⸗
or
n.
nd
e
ii
rbei
Nrire⸗
gli
feſune
ſoboi⸗
tihr
oin
e
dei⸗
.
ſtin
W
d
d 300
goma
ſanpre
ceintn
tpoſ
odomnt
dnodon
geiſlom
bexenin
urui
itare el
itoaur
ſcatis
ncpoſß

ccltg t

1
o an
nocen
ſtipſti
ii⸗
cdon
jmiae⸗
Frecoe⸗
Aurteet⸗
aſſoc
gniuurto
annſ

eſtio
us tercius

Onſequẽter querit᷑ an ſit cauſa reſurꝛectio
nis coꝛpoꝝ. Et pᷣmo querit᷑ an ſit bonoꝝ et
malox:an bonoꝝ tm̃. Ao primuʒ ſic plal.
Dabit voer ſue vo.ðᷣ.Glo.ſuſcitandi generalłr omnes
moꝛtuos ⁊c. ¶ Item ioh. v. Genit hoꝛa et nũc eſt ⁊c.
HGlo.ꝑ verbũ carnẽ factũ fiet:coꝛpoꝝ reſurꝛectio in fu
turo.¶ Item ibidẽ om̃es ꝗ in monumẽtis ſunt audiẽt
vocẽ filij dei 77. Contra. ſicut ſe bʒ paſſio 'm cauſa⸗
litatẽ ad redemptõeʒ:ſic reſurꝛectõ ad reſurꝛectiõʒ. Si
& paſſio nõ hʒ effectũ niſi in boms. qꝛ nõ iuſtificat niſi
bonos: nec reſurꝛectio erit cã niſi reſurꝛectõis bono⸗
rũ.¶ Jteʒ quicꝗd fecit: fecit ꝓpter iuſtiſicatõeʒ nollrã
et ꝓpter remiſſionẽ pctoꝝ.Vñn Ro.iiij. Moꝛtuꝰẽ ꝓpter
tlicta ⁊c. ᷓ reſurꝛectio nõ habebit effectũ niſi ĩ bonis
q hñt remiſſionẽ pctoꝝ.¶ Si dicat᷑ ꝙ generalioꝛ eſt cã
litas reſurꝛectõis q; paſſiõis. Querit q̃re cãlitas re⸗
ſurꝛectõis ſit genẽalioꝛ:⁊ attigat bonos ⁊ maloſ pluſqᷓ
cãlitas paſſiõis. Ad qð dðm. ꝙ reſurꝛe xpᷣi ẽ ca re⸗
ſurꝛectõnis bonoꝝ ⁊ maloꝝ: ſ̊ diffeẽter. gꝗa bonorũ cũ
imutatõne maloꝝ nõ cum immutatione. Ideo heb.vj.
Iundamentũ reſurꝛectõis moꝛtuoꝝ. Glo.niſi aliquis
credat ꝙ reſurꝛectio xpᷣi efficit nram:non hʒ ſuꝑ quod
fundamentũ edificet.¶ Ad pꝛimũ obiectũ dõm.ꝙ vno
modo.ſ.loquẽdo de reſurꝛectõe gloꝛioſa ſic ſe hʒ reſur⸗
rectio ad reſurꝛectõeʒ:ſicut paſſio ad redemptenem vł
iuſtiſicationem. Si autem loquamur te reſurrectõne
coĩter nõ ſic ſe bʒ ⁊ rõ heeſt.qꝛ xpᷣc reſurgẽs głioſe cã ẽ
reſurꝛectõis:nõ tñ/ ꝓducit᷑ effectus niſi cũ axparebit iu
dex viuoꝝ et moꝛtuoꝝ.qꝛ auẽtas iudicãdi data ẽ ei cũ
gloꝛioſa reſurꝛectõe:ſᷣm ꝙ dicit glo.ibi. Parauit in iu
dicio thꝛonũ.ſ.qꝛ iudicatꝰfuit:datũ eſt iudiciũ ei. Jðdo
etiã dr phi.ij. Pꝛopter paſſionẽ dedit illi nomẽ.qð ẽ ſu
per oĩe nomẽ.Et h̊ etia drĩ math.vlt.Data ẽ mihi ois
pras ⁊c.⁊ G̊ eſt ſuꝑ bonos ⁊ malos:et ita cũ veĩt iudex
om̃es oꝑtet reſurgẽ. Ad aliud dðᷣm.ꝙ licet xpᷣe fece⸗
rit qð fecit ꝓpter iuſtiſicatõeʒ nr̃am:nõ tñ ſeꝗtur ꝙ re⸗
ſurꝛectio ſua nõ hebit effectũ niſi in iuſlificatis. Licet
em̃ q fecit xpᷣe oꝛdinata fuerint ad hoĩs iuſtificatõnem
nihilominꝰqꝛ hũiliauit ſe ad ſuſtinendũ dura 2 indecẽ
tia:data fuit illi ſublimatio qtum ad pfatem exercẽdi
iudiciũ qũ ad bonos ⁊ malos vt pʒ ex pᷣtactis. Vñ cã⸗
litas reſurꝛectõnis fuit generalioꝛ caulalitate paſſiõis
Vñ cum venerit ad indicandum omnes relurgent.

Articnlus quartꝰ
Snſequẽter querit᷑ de mõ an ſe hẽat vt cau⸗
ſa ↄiuncta:vel vt remota ad nr̃aʒ reſurrecti
onem.⸗ ſi reſurꝛectio efficeꝛet modo in ſctis
reſurꝛectionẽ coꝛpoꝝ.Ad qð amᷣ. Gaudiũ patrifami
lias fideliũ ſibi leticia comitat᷑ vt quẽ ſubſecuti ſunt ſi⸗
militudine paſſionis:comitent᷑ gloꝛia reſuꝛꝛectõis.ſᷣm
Pꝓ dr̃.i.Coꝛint᷑.j.Si ſocij fuerimꝰ paſ.⁊c. ergo videtur
ꝙ reſurꝛectõ eiꝰſit cã ↄiuncta.4.! IJtem ambibidem in

quodã ſermone paſch.Nath.xxvij. Multa coꝛꝑa ſã

ctoꝝ ſurꝛexerũt.legimꝰin pꝛima reſurꝛectõnis feſtiui⸗
tate ſanctoꝝ coꝛꝑa ſuſcitata fuiſſe: cur nõ quotiẽs feſti
nitas reſurꝛectõnis eius celebrat᷑ quotiens reſurgẽ cꝛe
damus et ſanctos. ¶¶ Item biero. in ſermone de aſſum⸗
ptione: veri teſtes non eſſent niſi vera eſſet eoꝝ reſurꝛe
ctio. 4 Item ᷣm ülud act. ij. Sepulcrũ illius apð nos
eſt. In quodam ſermone biero.non fuit auſus diceꝛe ꝓ
ipſe aut coꝛpus eius apð nos eſt:ſed ſepulcꝛũ eius ⁊c̃.
Similiter querit᷑ ð glorioſa virgie an reſurrexẽit. Ao
quod reſpondeo.quia dðo nihil eſt inpoſſibile:nec nos
factum de beata viꝛgine abnuimns. Contra. ps. Ao
veſperum demoꝛabit fletus ⁊c. Glo. fletus eſt miſeria
oꝛiginalis culpe que ðmoꝛabitur vſq; ad diem domini
quo reſurꝛectio noſtra finura eſt.ergo nõ ſumus reſur⸗

xx.

recturi vſq; ad diem domini. ¶ Item iob. xiiij. Non eui
gilet homo donec atteratur celum.i.donec mouetur gl.
non negat reſurgere:ſed donec atteret᷑ celum: ergo ⁊c.
Item act.ij. Quem deus ſuſcitauit.glo.nõ ↄmuni re
ſurꝛectõne que in finẽ differtur:ſed que tercia die cele⸗
bꝛaret. ¶ Item idem patet ad ſenſum cũ ſint apud nos
coꝛpoꝛa ſanctoꝝꝛ. Rñ.dðm. m aug. ad paulinum.
Alij ſunt humani limites rerũ. alij diuinaꝝ ſigna vir⸗
tutum: alia qᷓ naturaliter.alia que mirabiliter fiũt. di
cendum ergo. ꝙ ſm curſum nature nõ debet eſſe reſur⸗
rectio ante innouatõeʒ mũdi per paſſionẽ igitur xp̃i fu
it meritũ et noſtre iuſſificatõnis ⁊ noſtre reſurꝛectiõis
7 gloꝛie quo ad coꝛpꝰz quo ad animã.vnde ꝑ ſufficien
tiam reſtituet᷑ homo ꝑ illam in priſtinam dignitatem.
ſed adhuc nõ erat effectus pductus.qꝛ duplex erat ad-⸗
huc tentõ.ſ.aĩaꝝ in limbo:et coꝛpoꝝ incineratõe. Ad
ſoluendã tentionem aĩaꝝ apparuit verbũ in aia apud
inferos.Siłr ad ſoluendũ tentionẽ coꝛpoꝝ opoꝛtuit q;
verbum cum anuma ⁊ coꝛꝑe appaꝛeat vniuerſaliter qð
fiet pꝛinnouatõeʒ. Pꝛumus effectꝰ.ſ.liberatõnis aiaꝝ
factus eſt ſiatim pꝰpaſſionem. Reliquus fiet ptꝰinno⸗
uationẽ mũdi.vt dictũ eſt.ꝗpoꝛtionalia em̃ ſunt locꝰ et
locatũ.ideo ad gloꝛiã coꝛpoꝝ exigit᷑ innouatio locoꝛũ.
bm ergo limites rerũ nõ debet eſſe reſurꝛectio coꝛpoꝛũ
niſi cũ aparebit in iudicio innonato mũdo. Innoua⸗
tio aũt nõ debet eſſe niſi ↄpleta moꝛtali generatõne. ſᷣ
ſm diuina ſigna virtutum non eſt negandũ quin aliq⸗
rum reſurꝛectio ſit.Fm hiero.qui non auſus eſt negare
reſurꝛectõeʒ beate virginis.¶ Sicendum ad illud am⸗
bꝛo. ꝙ gaudiũ patriſfamilias ⁊c.ꝙ eſt reſurꝛectio ĩ me
rito ⁊ in re.EIñ ambᷣ.Eſt plane ſocietas:quia ſi nõ re
ſurꝛererũt coꝛꝑe:reſurrexerũt iã mente.ñ amb.intel
ligit de merito non de re.¶ Ad aliud quod obijcit᷑ ð re
ſurꝛectione coꝛpoꝝ ſanctoꝛum.dðm.ſᷣm hiero. Pꝛopt
cautelaʒ ſalua ſide pio magis deſiderio dubitare opor
tet ꝗꝙᷓ temere diffinire que ſine ꝑiculo ſciri nõ pñt. Ael
poteſt dici:ꝙ vera fuit eoꝝ reſurꝛectio.ſ.in coꝛpore ve
ro non fantaſtico ⁊ anima.ſed ↄpleto eo ꝓpter quod re
ſuſcitati fuerũt:redacti ſunt in puluerem. vt vult aug.
de mirabilibo ſacre ſcripture. Ande dicit coꝛꝑa ſancto
rum de monumentis venientia in monumenta ſe retra
xerunt vbi vltimam reſurꝛecetõnem expectant.

Articulus quintꝰ

Onſequenter querit᷑ an ſit cauſa neceſſaꝛia
vel ↄtingens.Ad quod ſic.j.Coꝛin.xv. Si
xpᷣc reſurꝛexit et nos reſurgemus ſi ↄſequẽ⸗

tia eſt neceſſaꝛia a cã ad effectum: reſurꝛectio xpᷣi caõ

eſt nccia.q¶ Cõtra.ſi nccia cauſa eſt: circũſcripta illa
nõ eꝛit ponere nr̃am. aũt circũſcripta illa ſit reſur⸗
rectio nr̃a:pʒ.qa circũſcripta redemptõne ⁊ reſurꝛecti
one.neceſſe eſt eẽ diuinã iuſticiã:⁊ ita oꝑtet reddẽ vni⸗
cuiq; ꝙ meruit:⁊ ita nccia ẽ reſurꝛectõ vt fiat retribu⸗
tio in aĩa et coꝛꝑe.¶ Item aliꝰmodus fuit do poſſibi⸗
lis:&̊ reſurꝛectio eſt cã otingens. Rñ.dðm. ꝙ eſt ne⸗
ceſſariũ ꝑ ſe:⁊ ꝑ accũs.Pꝛimũ eſt ꝙ nõ potuit:nec pt᷑:
nec poterit aliter ſe hr̃e. Per accñs eſt ꝙ nõ põt aliter
ſe hre:h̊ potuit.talis ẽ reſurꝛectio. VUel aliter:eſt neceſ⸗
ſitas ᷣm cãm ſuꝑioꝛẽ ⁊ inferioꝛẽ ſicut et veritas. Item
Fm cãi ſuꝑioꝛem dupliciter eſt neceſſitas pᷣſcientie:et
eſt neceſſitas iuſticie. Qeceſſitate pᷣſcientie neceſſaꝛia
erat reſurꝛectio rpᷣi.et etiam ab initio quia ibi ab eter⸗
no erat poꝛdinatum: non tamen neceſſaria neceſſitate
iuſticie.immo poſt lapſum ſolum neceſſaria fnit necel⸗

ſitate iuſticie. ⁊ noſtra ſimiliter circũſcripta redempti⸗
one neceſſaꝛia erat reſurꝛectio ſm hũc modũ vltimum

Item Fm cam inferioꝛem ſimiliter diſtinguendum: ꝗa
aut ſe habet ad ſemꝑ ꝓducendum effectum.i. cõiuncta

effectui:et ſic non eſi cauſa neceſſaria. vel ſe habʒz ad ꝓp

ducenduʒ effectum ſuũ indeterminato tem ꝑe:vt motꝰ

celi.in tali ſitu eſt cauſa eclipſis: ſic reſurꝛectio xp̃i or⸗
dinata in iudicio:eſt neceſſaria noſtre reſurꝛectõnis cã
Et hoc dicit glo.ſuꝑ illud pſal.Dabit voci ſue ⁊c.⁊ ꝑ
hoc patet rñſio ad obiecta.

Articulus ſextus

Onſequẽter queꝛit᷑ de dr̃ia paſſionis⁊ reſuꝛ
rectõnis in cauſando. Ad qð ſic Ro. v. ſ26
ſicut delictũ ita ⁊ donũ.glo.i.maiꝰ eſt donũ
xp̃i qᷓ peccatũ ade. Si ̊ perſfim ade intꝛoduxit peccatũ
in aĩa et pena.̊ᷓ donũ moꝛtis xp̃i fuit ſufficiens cã pro
his om̃ibo velendis. g reſurrectõ nõ eſt cã. ¶ Item ſal⸗
natoꝛez expectamꝰea pꝛate q̃ pt ſibi ſubijcẽ oĩa.phᷣ.iij.
Sed hec ptas data eſt illi ꝑ paſſionẽ. Phi.ij. Pꝛopteꝛ
qð et de exaltauit illũ ⁊c. totũ referendũ eſt ad paſſi⸗
onem. MKn. paſſio xp̃i fuit vt cã meritoꝛia nr̃e reſur⸗
rectõnis 2 felicitatis. Sʒ deſcenſus ad inferos:⁊ reſuꝛ
rectio fuit ſᷣm efficientiam. Elñ Ro.v.Glo.ſaluati ſu⸗
mus ab ira ꝑ paſſionẽ ? recõciliati pr̃i: nõdum tñ reſti
tuti ꝑ effectuʒ felicitati.ᷣ eſt felicitas eſſentialis:⁊ hec
erit in deo et eſt felicitas accidentalis q̃ eſt ex ↄſoꝛtõ vł
loco.verbũ & deſcendẽs liberauit ſanctos a loco dolo⸗
ris: Fm qð dicit glo.Act.ij. Solutis doloꝛibo inferni.
vñ reſtituit ſᷣm effectũ felicitatẽ que in deo eſt ꝑ deſcen
ſum ad inferos. Sʒ alia ẽ felicitas in ↄtemplatõne bu
manitatis:et hãc habuerũt ꝑ reſurꝛectõeʒ ⁊ hec iteruʒ
eſt felicitas accidentalis. Sʒ in aſcenſiõe addita ẽ feli⸗
citas accidẽtalis qᷓ eſt ex ↄſoꝛtio angeloꝝ ⁊ pulcritudi⸗
ne loci.ſ.celi empirei. Alteriꝰaddet aduentꝰad iudici⸗
um. qꝛ tũc eꝛit plena reſtitutõ felicitatis.ſ.in amĩabo ⁊
coꝛꝑibo:et ſic ſunt differentes cauſalitates m effectuʒ
ſic patet rñſio ad obiecta.

Membrum tercium

Onſequẽter querit᷑ de tꝑe reſurꝛectionis

xpᷣi.Et querit᷑ pꝛio e acceleratõne reſur
rectõis.Scðo de dilatõne reſurꝛectõnis
vſq; ad terciũ diem. Tercio de determia
tione reſurꝛectõnis qtum ad diem et hoꝛam.

Articuls primus

D pꝛimuʒ ſic obijcit᷑. Heb.ij. Debuit ꝑ oĩa
fratribo ſimilari.& debuit eis ſimilari i na⸗
tura ⁊ gr̃a ⁊ ſiłr in gła:nõ videt᷑ q̊ ꝙ debuerit gliaʒ ſu⸗
ſcepiſſe niſi cũ fratribo: nec añ fratres reſurgẽ.¶ Itẽ
ſic ſe hʒ xpᷣc ad eccłiaʒ ſic caput ad coꝛpꝰ.Sʒ incõueni
ens ẽ caput eſſe diſſiłe coꝛꝑi ĩ natuꝛa.vñ monſiꝝ ẽ.ſicut
ſtatua illa Dañ.ij.Siłr ẽ incõueniẽs ꝙ fit diſſile ĩ gra
Keagem röne videt᷑ incõueniẽs ꝙ ſit diſſile in gloꝛia.
Sʒ ſi ponat᷑ reſurꝛectõ xpᷣi ante generalẽ:ponit᷑ diſſile
caput ⁊ coꝛpꝰ:̊ ⁊c.¶ Iteʒ ꝓpoꝛtõnatłr ſe hnt gra ⁊ gla
Si nõ ſceſſit gr̃a ſᷣm rem i capite.̊ nõ dʒ pᷣcedẽ glo⸗
ria.ꝙ aũt nõ pᷣceſſerit ſᷣim rem gra.pʒ.qꝛ gr̃a fuit in an
tiquis pribo ꝗ erãt eiꝰmẽbꝛa. Si q̊ fm rem ⁊ oꝛdinem
nõ pᷣceſſit in capite gra:&ᷓ nõ dʒ pᷣcedẽ gloꝛia. Itez le⸗
ui.xix.Nõ moꝛabit᷑ opus mercenarij apð te ⁊c̃.hec eſt
lex diuĩia.nõ dʒ merces mercenaꝛij detineri.ſi g̊ ſcti me
ruerũt gloꝛiã aie et coꝛꝑis ↄpleta redemptõe ꝑ xpᷣm:er⸗
go nõ dz detineri qn heant mercedẽ ſuã.̊ debuerũt re⸗
ſurgẽ ců xpᷣo:vel q̃re retinent᷑ merces eoꝝ.⸗ Itez ſtixẽ
dium ptti moꝛs ẽ.Ro.vj.Sʒ pctm oꝛiginale cõe eſt oĩ⸗

bus.qꝛ ſił om̃s vłr peccauerũt.Sʒ ꝑ xpᷣm fit deſtructio

moꝛtis q̃ fuit ꝑ peccatũ ade.eꝛgo in reſurꝛectõne xpᷣi de
bent omes reſurgeꝛe. KRñ.dðm.cum querit᷑ de acce⸗
leratione reſurꝛectõnis xpᷣi:· an ↄueniens fuit eam dif⸗
ferꝛi.ddm ꝙ non: nec fuit cõueniens q;dtum ad ipſum:
nec qtum ad nos.qtum ad ipᷣm:ꝗa non eſt ſimilis ſua
ↄaditio noſtre ↄditõni.gꝗa ſua eſt a pᷣncipio celeſti.j.coꝛ.
xx. Seðs homo de celo celeſtis. Glo.quia nõ humano

ritu: ſed nutu diuino cõceptus eſt et natus. Noſtra
ↄditio de pncipio terꝛeno eſt. vñ ibidẽ qualis terꝛenus
tales et terꝛem. Item gꝗa eſt pꝛimꝰz maximꝰ in dignita
te:dignum eſt vt pꝛiꝰreſurgat in gloꝛia.Itez qtum ad
nos nõ fuit ↄueniens ꝙ diſerꝛet᷑ reſurꝛectio eiꝰ.imo ne
ceſſariũ erat ꝙ reſurgeret qͥ ad nos:qꝛ ad faciendũ fidẽ
in nobis:qꝛ niſi cito reſurgeret:q̃ſi nullꝰdeinceps ipᷣm
crederet eſſe deũ. Item neceſſariũ fuit ꝙ cito reſurgerʒ
vt daꝛet᷑ nobis foꝛma ⁊ exemplar nr̃e reſurꝛectiõis.nõ
em̃ poſſemus iſta allici ad amoꝛẽ beatitudinis:mili ex⸗
emplar nr̃e reſurꝛectõnis videremꝰ.Vñ.j.coꝛĩ.xv.pri⸗
mitie vpᷣc eccłie dignitas in xpᷣo:ꝑ quã oꝑtet reſurgere
Vñ glo. Pꝛimꝰiꝑe maximus dignitate ꝗ pꝛioꝛ reſurꝛe
xit vt ſidem faceret:et foꝛmã daret credentibo ⁊c̃. Ecce
triplex ratio ſupᷣdicta. 4¶ Oð aũt obijcit. ꝓ debuit fra⸗
tribo ꝑ om̃ia aſſimilari.dðᷣm.ꝙ verũ eſt in his q̃ nccia
ſunt ad nr̃am redemptõeʒ:⁊ ↄueniũt ſue dignitati. O.
aũt differ?᷑ reſurꝛectõ nõ ꝓdeſſet ad nram redemptõeʒ
imo noceret et etiã ſuã dignitatẽ vt p̃dictũ eſt nõ dece⸗
ret.¶ Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ nõ debuit pᷣcedẽ gloꝛia ca
pitis. quia non pꝛecedit gratia. dicendum ꝙ oꝛdo glo⸗
rie non attenditur ſᷣm oꝛdinem temporis:ſed ſᷣm ordi‚⸗
nez dignitatis. AUnde quia habet pꝛogatiuã in gra:de⸗
bet hr̃e pꝛogatinã in gloꝛia. Vnð ſuꝑ pſal. Pꝛeueniſti
eũ in benedictõnibo ⁊c. Glo.in eo plenitudo diuinita/
tis habitauit vt ipᷣe ſit pᷣmo genitus in multis fratriba
p̃ ceteris habens ſpiritũ.i.gratiam ⁊ pꝛe ceteris reſur
gens ⁊c. ¶ Ad aliud qð obicit᷑.ꝙ non dʒ detineꝛi mer⸗
ces ſanctorũ.dðm.qꝙ ſi retributio pᷣmij differꝛetur ᷣm
meritũ vltra tempꝰquo ↄferendum eſt:tũc nõ eſſʒ iuſti⸗
cia.ſi aũt differat᷑ m ꝙ ipſe ordinat qui potiꝰillaz re⸗
tribuit ex gratia q ex meritis et pꝛout congruit: tũc nõ
eſt iniuſticia: ⁊ quia illud eſt ſ'im generalem iuſticiam
qua debet᷑ pꝛemium electis.⁊ qua om̃es inſimul remu
nerabunt᷑. Ande apoc.vj.Date ſunt illis ſingule ſtole
et dictum eſt vt ſuſtinerent modicum donec impleatur
numerus fratrum. 4¶ Si queritur quaꝛe differtur re⸗
ſurꝛectio generalis.dicendũ ꝙ non debet eſſe ante ino⸗
uationem mundi: qm̃ locus et locatum ſe habeꝛe dᷣ bꝛt
Fm ꝓpoꝛtionem. quia eꝛgo non cõuenit ꝗ, mundus iſie
innouetur donec impleat᷑ numeꝛus electoꝛum: ꝗa opoꝛ
tet ꝙ ſit locus merendi:idðo non ꝓpoꝛtionaretur locus
locato. vdeo auguſti.xx.de ciui.dei.Qobis in meliꝰim
mutatis ipſe mundus innouabitur vt ita ꝓpoꝛtionetur
locus locato.4 Ad aliud quod obijcitur. ꝙ omnes in
adam peccauimus. Dicendum ꝙ omnes peccauimus
in adam m cauſam: non tamen ᷣm effectum. eodẽ mo
do omnes reſurgemus cum xpᷣo m cauſam non ᷣm ef⸗/
ſectum.

Articulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑ de dilatiõe reſurꝛectõis
vſq; in diẽ terciũ. Ad qð ſic.ſõ ẽ maioꝛ di
gnitas Pui ᷓᷓ dm. Si g er indignitate eſt re⸗
ſurꝛectõis dilatõ: nõ magis dʒ differꝛi reſurꝛectõ xpi
ꝙᷓ alicꝰſerui.Sʒ aliꝗ ſerui rapient᷑ obuia xpᷣo ĩ gera.j.
teſſa.iij. ⁊ erit eoꝝ reſurꝛectõ in momẽto tꝑis.̊ multo
foꝛtiꝰreſurꝛectõ xpᷣi.¶ Iteʒ act.ij. Impoſſibile erat ver
bum detineꝛi moꝛte ⁊c̃.̊ ncciuʒ fuit ipᷣm reſuꝛgẽ. Si 8
ponat᷑ ꝙ nõ reſurꝛexit añ diẽ terciũ:̊ ponimꝰipᷣm detẽ
tum moꝛte. 4 YItem pz. Que vtilitas in ſan.meo. Glo.
ſi non ſtatim reſurgo ⁊7. Contra.j.coꝛin. xv. Reſur
rerit tercio die. Glo.pꝛobata vera moꝛte: ⁊ hoc tercia
die vt credatur eadem poteſtate nos poſſe ſuſcitare.ſ
ſi ſtatim reſurꝛeriſſet non crederetur vere moꝛtuus. cũ
ergo non debuerit reſurgere ita vt ꝓbaret veram moꝛ⸗
tem: debuit differꝛi reſurrectio vſq; in diem tercium.
vt ſicut in oꝛe duoꝛum vel trium teſtimonium ſtat om⸗
ne verbum. ergo in illis tribus diebus experiri poſſit
omne factum. MRñ.dicendũ ꝙ ↄueniens fuit ꝙ expe⸗

ngen
oisn
ler⸗
poeh
lngen
eſmne
Cce
leſto⸗
ii
bez
ce⸗
ac
o⸗
Ni⸗
N⸗
ic
in
fanin
reſne
cnimner⸗
eiur n
But,
lin
lici
uinn
fepn
ſoe
ſanur
te
NMo
anſe
ihe
url⸗
nnelen
morent
onpesin
CNninrs
Meno
Nfnd

.

bis
ſdi
iſre⸗
era.
nnito
mk
ndi⸗
Por
eſekec
num
wus⸗
nn
.

ctaret tercium diem ꝓpter tria. Pꝛopteꝛ ſignatõeʒ. lu.
xxiiij. Opoꝛtuit pᷣm pati:⁊ reſurgere tercia die. Glo.
merito vna die ⁊ duabo noctibus in ſepulcro iacuit.qꝛ
lucem. i. gratiã ſue moꝛtis q̃ tm̃ in carne erat tenebris
nr̃e duple moꝛtis:quia in carne ⁊ aĩa erant opꝓpoſuit.
Et ad ſignificandũ ꝙ lux ſue moꝛtis curauit nr̃am du
plam moꝛtẽ.· Scdo ꝗꝓpter ꝓbationẽ.qꝗa ſicut in oꝛe duo⸗/
rum vel triũ teſtimoniũ ſtat om̃e verbũ:ſic in tribo die
bus exꝑitur om̃e factũ. Vñ hec eſt rõ litteralis ſcʒ vt p
baret veram moꝛtẽ ſm glo.pᷣdictam. ercio ꝓpter ſue
pfatis oſtenſionẽ: qꝛ ſi ſiatim reſurꝛexiſſet non videret᷑
hr̃e ptatem ponẽdi aĩam ſuaz:ſicut reſumẽdi ⁊c.Et
eſt quod dicit glo.j.Coꝛi.xv. Pꝛobata vera moꝛte 76.
Ao hoc ꝭ qð obijcituꝛ.ꝙ nõ eſt maioꝛ gloꝛia ſerui qᷓ
dñi.dm.ꝙ hoc nõ eſi ꝓpteꝛ dignitatẽ ſeꝛuoꝝ ꝙ ip̃i ſta
tim reſurgant:ſed ꝓpteꝛ gloꝛiã electoꝝ que ampliꝰnon
debet differꝛi. ñ ĩ inſtanti moꝛient᷑ et incinerabũtur
2 reſurgent. Ad aliud qð obijcit᷑. ꝙ impoſſibile erat
ipᷣm detineri moꝛte.dðᷣm.ꝙ ſtatim no dicit minimum
tꝑis.̊ bꝛeuitatẽ.ſ.vſq; ad diem terciã. Vñ glo.j.coꝛ.
xv. ꝛobata vera moꝛte ⁊ hoc tamcito ſcilʒ tercia die
⁊c. Eñ tamcito nõ dicit minimũ tempoꝛis ſed breuita
tem c.

Articulus tercius

Onſequẽter querit᷑ de determiatõne diei et
boꝛe.Querit᷑ &̊ an tribo diebaꝛ noctibo fue
rit moꝛtuꝰ⁊ pꝰreſurꝛexit. Ad qð ſic math.
xij. ſicut ionas ⁊c. ¶ Contra. Ro.vj. Hoc ſcientes ꝗa
vetus hõ nĩ crucifixꝰeſt vt deſtruat᷑ coꝛpꝰpcti. Glo.ꝗe
uit i ſepulcro vna die et duabo noctibo: ꝗa nr̃aʒ duplã
vetuſtatẽ ſua ſimpla ↄſumpſit. Ad qð rñdenduʒ.q;
fuit ibi tribo diebus ⁊ tribo noctibo.⁊ ꝑ tres ⁊ ies nat᷑a
les ſexta feria cuʒ nocte pᷣcedente erit vna dies:⁊ ita
ſynodochen fuit ibi illa die.Item fuit ibi ꝑ totum diẽ
ſabbati cũ nocte p̃cedenti:⁊z ita ꝑ illũ totũ diem natuꝛa
lem abſq; ſynodoche. Item nox pᷣcedens dñicaʒ reſur
rectõnis cũ ipᷣa die eſt vna dies natalis.et ꝑ illã noctẽ
fuit ibi:⁊ ita ꝑ diẽ naturalẽ.i.ꝑ ſynodochen:et ita per
tres dies naturales fuit in ſepulcro:nõ tm̃ fuit ibi per
vnũ diem artificialẽ: ⁊ ꝑ duas noctes integras:x ſic in
telligit᷑ illud Ro.vj. 4 Item querit᷑ de hoꝛa cũ dr ter⸗
cia die. Qungd intelligit᷑ de luce ſurꝛexit vel añ luceʒ:
videt᷑ ꝙ añ lucem.ꝑ illud qð dicit᷑ indi.xvj.Doꝛmi⸗
uit ſamſon vſq; ad medium noctis ⁊c. Glo. Samſon
media nocte nõ ſolum exinit ſ̊D poꝛtas tulit: quia redẽ⸗
ptoꝛ nr nõ ſolũ de inferno liber exiuit:bᷣ de inferni clau
ſtro poꝛtas deſtꝛuxit.⁊ ſic videt᷑ ꝙ añ lucem reſurꝛexit.
Sed ↄtra.aug.ſuꝑ illud.j.¶Dach.iij. Elegit lylias
ptolome.Glo.ab hoꝛa noctis rpᷣi vſq; ad diluculũ re⸗
ſurꝛectõis ↄſtant hoꝛe.ᷣxl.ſi ip̃a nona ↄnumeret᷑.Cuʒ Sᷣ
dir erit ibi ꝙ in diluculo.pʒ ꝙ nõ añ lucem ĩmo in die
Ao qs rñdendũ.ꝙ nõ ſunt ↄtraria hec:ga ꝙ dr ante
lucẽ ſurꝛexit reſpicit illud qd dĩc ioh.xx. Cũ adhuc te⸗
nebꝛe eſſent. Et ſic intelligit᷑ illud añ lucem.i.anteqᷓ eſ
ſetxlaꝛa dies.in diluculo em̃ nondũ eſt claꝛa dies.

Lueſtio.xrj. de tranſfigu

ratione xpi pludio reſurꝛectõnis.

Eſtat querere de

demõſtratõne reſurꝛectõnis. Reſurꝛe
ctio aũt demõſtrata ẽ bis anteqᷓᷓ fieret
In monte petro ⁊ iacoboꝛ iohi. xvij.
J Adath.2 poſtqᷓᷓ facta eſt pluries dilci
pulis ꝑ dies.xl.aſparẽs eis Act.j.4. Queſtio ̊verſat
circea pꝛimã demõſtꝛatõeʒ ſen oſtenſionẽ gloꝛie reſurꝛe
ctõnis.De qua dicit᷑ math.xvij. Tranſfiguratꝰeſt ⁊ re
ſplenduit facies eiꝰſicut ſol:⁊ veſtimenta eiꝰfacta ſunt
alha ſicut mx ⁊c. Circa quam querunt᷑ plura. ꝛĩo

xxj.

vtrum mutatõ facta in coꝛpoꝛe domini debeat dici traſ
figuratõ. Scðdo.an claritas que apparuit in coꝛpꝑe dñi
in illa fuit vera vel imaginaria. Tercio. an claritas il
la eſſet in coꝛꝑe xp̃i vt in ſubiecto vel in aere circũfuſo.
NQuarto.an claritas illa fuit gloꝛioſa:vel ſimilis gloꝛi
oſe.Quinto.an claritas illa eſſet naturalis vel aſlum⸗
pta. Sexto.an ſolum coꝛpus xpi ſit tranſfigurabile.et
vtrum debeat dici tranſfiguratio fuiſſe in moyſe ⁊ he/
lia. Septimo. de ↄꝑatõne 2 differentia appaꝛitõnis do
minice anteꝙᷓ fieret ⁊ poſtqᷓ facta eſt. Octano.de circũ
ſtantijs illiꝰan ſcʒ moyſes ⁊ helias fuerunt ibi veꝛe vel
imaginarie.i lono.de viſione apoſtoloꝝ.an viſio illo⸗
rum fuit oculo coꝛꝑali.

Membrum primũ

Irca pꝛimũ obijcit᷑ in hũc modũ.Qulla
mutatio facta in coꝛꝑe figurato.manẽte
eadem figura que pꝛius in illo:poſt illaʒ
mutatõeʒ debet dici tranſfiguratõ.ſᷣ mu
tatio facta in coꝛꝑe xp̃i in illa aparitõne qñ reſplẽdu⸗
it facies eiꝰſicut ſol:fuit facta in corꝑe figurato. et re
manſit eadẽ figura in eo coꝛꝑe que pꝛius eęrat:ergo il⸗
la mutatio nõ debet dici tranſfiguratio. Scðda ratio
apparitio eſt in coꝛꝑe vpᷣi añ reſurꝛectõnem ⁊ pꝰreſurꝛe
ctionem.Et tũc obijcit᷑ ſic.Sicut ſe bʒ coꝛpus moꝛtale
ad /ꝓpꝛietatem moꝛtaleʒ:ita ſe bʒ coꝛpus gloꝛioſum ad
ꝓprietatem ĩmoꝛtalẽ:gᷓ ꝑmutatim: ſicut coꝛpꝰgloꝛioſũ
ſe hʒ ad ꝓpꝛietatẽ coꝛpoꝛis moꝛtalis:ita ſe habet coꝛpꝰ
moꝛtale ad ꝓpꝛietatẽ coꝛꝑis gloꝛioſi.Si q̊ poreſurꝛecti⸗
onẽ coꝛpꝰxpᷣi gloꝛioſuʒ fuit oſtenſum ſub ꝓpꝛietate cor,
poꝛis moꝛtalis qꝛ ſub palpabilitate.Añ reſurꝛectõem
ðᷣo coꝛpus eius moꝛtale fuit oſtenſum ſub ꝓprietate coꝛ
poꝛis gloꝛioſi· Sed pꝛima oſtenſio que ẽ coꝛꝑis gloꝛio⸗
ſi non dicit᷑ tranſfiguratio:& ſimiliter nec iſta oſtenſio
que eſt coꝛꝑis moꝛtalis ſp ꝓprietate coꝛꝑis gloꝛioſi de
bet dici tranſfiguratio vel quaꝛe dicat᷑ tranfriguratio:
⁊ illa nõ.Et ꝙ ↄueniat hec ↄpatio patet ex.xxij. math̊.
Tranſfigurat eſt ante eos ⁊c. Glo.bede oſtendit claꝛi

tatem ſimilem future ĩmoꝛtalitati:ſicut pꝰin coꝛꝑe im⸗

moꝛtali.oſtendit diſcipulis ſuis non moꝛtalitatẽ:ſ̊ foꝛ
mam ſimilẽ moꝛtalitati.non em̃ coꝛpus moꝛtale ſubdi,
tum eſt imoꝛtalitati: nec immoꝛtale moꝛtalitati. Ad
oppoſitũ.j.Coꝛin.iiij.hoc tranſfiguraui in me ⁊ ĩ apol⸗
lo.Glo.in me ⁊ apollo figurã ꝓpoſui.tranſfignratõ igi
tur nihil aliud eſt ꝙᷓ ꝓpoſitio ſiguꝛe.Si ꝗ̊ xpᷣe ꝓpoſuit il
lam claritatẽ in figurã gloꝛie reſurꝛectõis:q̊ fuit ꝓpoſi
tio figure in illa mutatõne. recte dĩ tranſfiguratõ.⁊
hoc patet Mathᷣ.xvij. Trãſfiguratus eſt ⁊c. Glo.glo
riam future reſurꝛectionis oſtẽdit xpᷣc ergo oſtendit il⸗
lam claritatem in ꝓpoſitione figure. hoc eſt in ſignum
future reſurꝛectionis. Solutio.dicendum ꝙ figura
in ſcriptura dicit᷑ tripliciter. Uno enim modo dicit᷑ fi⸗
gura diſtinctio ſᷣm quantitatẽ.et hoc dicit᷑ ꝓprie figu⸗
ra.De hac legi Sapi.vij. In ventre mr̃is figuratus
ſum.Scðo modo dr figura ideʒ qð foꝛma.Et h̊ modo
dr̃ figura ſᷣm qualitatẽ.⁊ eſt in quarta ſpẽ qualitatis.
que ẽ foꝛma vel circa h̊ aliquid ↄſtans figura.De hac
habet᷑.j.Coꝛin.vjj. Pꝛeterit figura huius mũdi. Ter⸗
cio modo dicit᷑ figura idem quod ſignũ rei. De hac ha
bet᷑.j. Coꝛin.x. Hec aũt in figura ↄtingebant illis. Cũ
igit᷑ tranſfiguratio ſit mutatio figure ſeu ᷣm figuram
põt tranſſiguratio eſſe mutatio figure ᷣm q̃ntitateʒ vł
Fm qualitatẽ:vel oſtenſio ſigni.Si ̊ dicat᷑ tranſfiguꝛa
tio mutatio figure ſᷣm quantitatẽ h̊ modo nõ fuit trãſ
figuratio in aparitõne illa xp̃i:ſᷣ dicendo tranſfigura
tionem ſcðo mõ hoc eſt ſ̃m ꝙ dr quedã tranſfoꝛmatio
2 mutatio in foꝛmam aliã.De qua etiam dicit᷑.ij.coꝛĩ.
rj· Sathanas tranſſigurat ſe in angelum lucis.q̊ mo⸗
go fuit ibi tranſfiguratio.Loquendo & de tranffigura⸗
tione dicta tercio mõ:hoc modo etiam fuit ibi tranſſi⸗

guratio ſicut patet ex glo. predicta.j.Coꝛin.iij.ſᷣm hoc
ergo dõᷣm. ꝙ loquendo de tranſfiguratõne pᷣmo mõ bñ
ꝓcedit rõ pꝛima.ᷣ non ſcdo vel tercio mõ.¶ Ad aliud
dom.ꝙ tranſfiguratõ idem ẽ qð tranſfoꝛmatio? aſſila
tio ad aliquid.ſ̊ vbi eſt mutatõ ſeu aſſimilatio ignobi⸗
lioꝛis ad nobiliꝰ: ꝓprie dr aſſimilatõ vel tranſformatõ
7 nõ ecõueꝛſo.ſicut domꝰin mente ſeu ars nõ dicit᷑ ſimi
lis domui in opeꝛe ſeu artifitio: ſ̊ econuerſo domus in
oꝑe dr̃ ſilłis aꝛti:ſeu domui in mente.Sed coꝛpꝰglorio
ſum nobiliꝰeſt qᷓ; coꝛpꝰmoꝛtale.Vbi g fuit oſtenſio cor
poꝛis gloꝛioſi pꝰreſurꝛectõeʒ ſub ꝓprietate coꝛꝑis moꝛ⸗
talis:nõ debuit dici tranſfiguratio vel aſſimilatio glo⸗
rioſi ad nõ gloꝛioſum.ꝗa erat ſub ꝓprietate deterioꝛis
qᷓ ſui.Sed vbi fuit oſtenſio coꝛꝑis moꝛtalis añ reſur⸗
rectionẽ ſub ꝓpꝛietate coꝛꝑis nobilioꝛis ſcʒ gloꝛioſi ſcʒ
ſub im moꝛtalitate:recte debet dici aſſimilatio ad glo/
rioſum coꝛpus.

Miembrum ſecundũ

Oſtea querit᷑ vtrũ claritas que apaꝛuit
in coꝛpore xp̃i fuit vera vel imaginaria.
Ad qð ſic Luc.ix.Non guſtabũt moꝛ⸗
tem donec videant regnũ dei. Glo. bede.
gloꝛificatõeʒ coꝛꝑis in tranſfiguratõne.i.imaginariaʒ
repñtatõeʒ futuꝛe btᷣitudinis:erx qͥ̊ ptʒ:ꝙ gloꝛificatio il⸗
la ſeu claritas fuit imaginaria et nõ vera.¶ Item con

ſimilis mutatõ fiebat in veſte xp̃i et in facie eiꝰ.ſ̊ in ve

ſte eiꝰnõ fuit facta mutatõ coloꝛis vniꝰ in coloꝛẽ alium
qꝛ ex nõ alba:nõ fuit facta alba.Cuʒ &̊ ſe hẽat coloꝛ ve
ſtis ad ſplendoꝛẽ illũ ſicut ꝓprietas coꝛꝑis ad eundẽ:G
facies xpᷣi ex nõ clara non fiebat clara.Si g̊ aparebat
clara:h̊ erat ſolũ claritate imaginaria. Contra.ma⸗
thei.xvij.Qon guſtabũt moꝛtẽ donec videant filiũ ho⸗
minis venientẽ in regno ſuo.Glo.in ea claritate ĩ qua
erit ꝑacto iudicõ.⁊ loꝗtur de claritate quã viſuri erãt
diſcipuli in trãſfiguratõne.Si & illa in q̃ erit ꝑacto iu
dicio ẽ vera.et hec ſiłr cũ ſit eadẽ illi eſt vera:et nõ ima
ginaria.4l IZez in natiuitate oñdit xpᷣc verã ſubtilita⸗
tem. ałr nõ exiuiſſet clauſo vᷣginis vtero. Siłr ambu⸗
lando ſup mare verã agilitatẽ:qꝛ aliter nõ ambulaſſet
Ergo ſilt in trãſfiguratõne oñdit verã claritatẽ. So
lutio ↄcedendũ eſt ꝙ claritas illa fuit vera.¶ Ad pᷣmũ
qð obijcit᷑ in ↄtrariũ.dðm.ꝙ imaginariũ dĩ duplr ſicẽ
imago. no em̃ mõ dr̃ imago ſilitudo q̃ eſt expᷣſſa ĩ re
Alio mõ dicit᷑ imago ſilłitudo in cõpꝛehenſione ſic nos
dicimꝰꝙ imagines rerũ coꝛꝑaliũ ſunt in aĩa imagina
ria.et ergo repñtatio põt dici ab imagine ſᷣm ꝙ babet
eſſe ꝑ ſimilitudinẽ expᷣſſaʒ in re vel in ↄpꝛebẽſione ima⸗
ginaria. Ergo repñtatio future beatitudinis dĩ illa ð⸗
monſtratio gloꝛie ab ipſa ſimilitudĩe expᷣſſa in re:quia
ipſa claritas expᷣſſa fuit ſiłitudo claritatis future bea⸗
titudinis.talis aũt imaginaria repñtatio vera eſt. ſed
nõ ſcda hec eſt realis:et de iſta ꝓcedit ratio nõ de pꝛia.
¶ Ad aliud ddᷣm ſicut hr̃ luc.ix. Facta ẽ dũ oꝛaret ſpe⸗
cies vultꝰ eius altera.et veſtitus eiꝰ albo refulgẽs.vbi
põt eſſe dyaſintetica ↄſtructio vt ſit ſenſus refulgẽs al⸗
bus.⁊ tũc erit dõm.q ex ſplendoꝛe ciꝛcũfuſo videbatuꝛ
albo. vel eꝛit ſenſus ſßᷣm ꝙ oꝛdinant᷑ verba albo refulgẽs
1 tũc hoc eſt dicere:ꝙ veſtitus albo refulgebat ex ſplen
doꝛe vultus illiꝰ.Et hoc mõ debet fieri ↄſtructio:et ita
ex nõ alba nõ fuit facta alba.¶ Ad aliud doðᷣm. ꝙ alit᷑
fuit mutatõ in veſte ⁊ in facie:ꝗa in facie erat immuta
tio ab interioꝛi.ipſa em̃ claritas que reſplenduit in fa⸗

cie:ꝓcedebat a virtute interioꝛi ſcʒ a virtute diuinita⸗

tis ſm aug. ſed ꝙ fiebat in veſte ꝓcedebat ab erterioꝛi:
et ſolum ab exterioꝛi erat mutatio in veſte ſeʒ a ſplẽdo
re faciei.vnde facies eius ſplendebat:⁊ ex hoc veſtis.⁊
vera fuit immutatio in facie:ſed non in veſte ſicut patʒ
ex pꝛedicta auctoꝛitate Luce.Nec debuit etiam ita eſſe
ſicut in coꝛpoꝛe chꝛiſti·quia coꝛpus chꝛiſti erat gloꝛifi⸗

cabile: et non veſtis. et pꝛopter hoc debet oſtendi inſi
militudinem ꝓprietatis coꝛpoꝛis gloꝛioli.que ſimiliuun⸗·

do realis eſt et vera.

Membrumterciuumm

Einde querit᷑ d claritate illa que appa⸗
rnuit in coꝛꝑe dñi. in quo fuit vt in ſubie⸗
cto.vtrũ ſcʒ in coꝛꝑe xpᷣi:vel in aere circũ
fuſo. Ad qð ſic math.xvij. Ponũ eſt nos
bic eſſe. Glo. Petrus videns clarificatã humanitateʒ
tanto afficit᷑ gaudio:vt nunqᷓᷓ velit ab eiꝰintuitu ſecer⸗
ni. Videbat igit᷑ petrus clarificatã hbumanitatẽ:ſ non
diceret᷑ clariſicata hũamias niſi illa claritas eſſet ĩ hu
manitate: & illa claritas erat in coꝛꝑe dñi vt in ſubie⸗
cto.¶ Item math. xvij. Lranſfiguratꝰeſt ⁊c. Glo. glo⸗
riam future reſurꝛectõis oñdit.Illa ̊ claritas erat ad
oſtendendã gloꝛiaʒ future reſurꝛectõnis.̊ ſi illa clari⸗
tas non eſſet in coꝛꝑe dñi vt in ſubiecto ſ̊ in aere:iaʒ ꝑ
boc nõ oñderet᷑ gloꝛia future reſurꝛectõnis.qꝛ claꝛitas
illa que erat in futura reſurꝛectõne:nõ erat in aere ſed
in coꝛꝑe dñi.ergo claritas illa que apparuit in tranffi⸗
guratone cum eſſet in ſignũ ⁊ oſtenſionẽ illius que eꝛit
in gloꝛioſa reſurꝛectõne:nõ erat in aere vt in ſubict᷑o:hᷣ
in coꝛꝑe dñi.¶ Item aliter eſt ſplendoꝛ in ſole:aliter ĩ
coloꝛe.quia ſplendoꝛ ſolis ab initio eſi.vñ emittit ſplẽ⸗
doꝛem in alia coꝛpoꝛa.in coloꝛe autẽ eſt ſplendoꝛ ab ex
intrinſeco vt in veſte.Si ergo facies eiꝰreſplenduit ſic
ſol:relinꝗtur ꝙ ſplendoꝛ ille et claritas illa erat in coꝛ⸗
poꝛe dñi vt in lubiecto. Contra. In coꝛpe xpi ſicut ĩ
alijs coꝛꝑibus erat duplex natura ſcilʒ elementaris:et
natura anti coꝛꝑis ſcilʒ natura celeſiis:que eſt natura
lucis.ſed ꝙ coꝛpus nr̃m habeat potentiam ad clarita⸗

tem:hoc nõ eſt ꝑ naturam elementalẽ: quia pm illã eſt
coꝛꝑale:⁊ ſubiectum cõtrarietati ⁊ opacum. Eꝛgo hoc
eſt ꝑ naturam lucis que ↄciliat elementa in coꝛꝑe nr̃o.

ſed ſic ſe habet natura elementaris ad naturam lucis
vt cum vna apparet in coꝛꝑibus:alia occultatur: ſicut
modo apparet in coꝛpoꝛibo noſtris natura elemẽtaris
ſed latet natura lucis. Sed econtrario erit in ipſa glo
ria in coꝛpoꝛibo gloꝛificatis.q natura lucis manifeſta
bitur:et natura elementaris latebit.Si ergo vna ma⸗
mfeſtata alia latet:cum in tranſfiguratõne dñi manẽt
natura elementaris in ſuo dominio in coꝛꝑe ipſiꝰ: nec
mutaret᷑ natura illa ĩ ipſo.quia ſᷣm ſenſum adhuc eꝛat
paſſibilis ⁊ natꝰad patiendũ: ꝗ̊ natura lucis ⁊ paſſibi⸗
litas ad eam latebat in ſuo coꝛꝑe.Ergo ſi a natura lu⸗
cis eſt claritas in coꝛꝑibo:cõſtat ꝙ claritas illa in qua
tũc apparuit nõ er at ꝑ eductionẽ alicuius de potẽtia in
actũ in ipſo: ſ abextrinſeco erat. ergofuit in aere vtĩ
ſubiecto:et nõ in corꝑe dominico. Itẽ impoſſibile eſt

ꝙ circa idem ſubiectũ ſimul ſint opacũ et clarũ. Si er⸗

go naturã elementareʒ nõ ↄcomitat᷑ inſepabiliter opa⸗
citas ᷣm actum: nullo mõ erat claritas 'm actũ in coꝛ
poꝛe in quo m actũ ſeruat᷑ nata elemẽtaris.ᷣ in traãſfi
guratõne ſeruabat᷑ adpuc ſᷣm actũ natura elemẽtaris
in coꝛꝑe dominico:quia ſᷣm illam erat adhuc coꝛpale ⁊
paſſibile: ergo opacitas erat ſm actũ in ixſo.Claritas
ergo q̃ aparuit in ipſo nõ eꝛat ipſius nec in ipſo vt in
ſubiecto: ſed ĩ aere circũfuſo. Solutõ. dicenduʒ.q;
claritas illa fuit in coꝛpoꝛe xp̃i tanqᷓ in ſubiecto:⁊ non

tm̃ in aere circumfuſo. VUnde luc.ix. Facta eſt duʒ oꝛa⸗

ret ſpecies eiꝰaltera ⁊c. Et loꝗtur ðᷣ tranſſiguꝛatõe ipᷣa
id ẽ alterata:vt dicit glo.ꝙ non poteſt eſſe niſi fieꝛet im
mutatio circa ip̃am. boc auteʒ fuit ꝑ claritateʒ. VUnde
claritas fuit in coꝛꝑe ſicut in ſubiecto:et aliter ⁊ aliter
erat claritas in veſie in coꝛpꝑe.qꝗa in coꝛꝑe erat ab in⸗
terioꝛi ſicut dictũ eſt: ⁊ ita vt ĩ ſubiecto: ſᷣ in veſie ab ex

terioꝛi ſcʒ a ſuꝑfuſo ſplendoꝛe faciei.¶ Ad pꝛimũ at᷑ in

cõtrariũ dðᷣm.ꝙ in coꝛꝑe dñi ẽ ↄſiderare multiplicem
naturã ſcʒ naturã coꝛꝑis ſᷣm ꝙ coꝛpꝰ:⁊ natura coꝛpo⸗

it
8
di
der
itſie
ncN
ſcuri
iget
aturn
Gritan
lieſ
ohoe
jo.
neis
ſcut
is
glo
ſa
wa⸗
amet
Mee
cetat
db
ral
n
titn
eſti
riß
„,
i
6
4
85
n
ſon
tin
ſce
ſer
i
in

0

ris m ꝙ animatum anima ratõnali vel coꝛꝑis natu⸗
ram ſm ꝙ vnitũ aĩe que eſt plena om̃i gra: ⁊ naturam
coꝛꝑis ipſiꝰ ꝓut ↄiunctuʒ eſt diuinitati.qꝛ illud eſt alij
natura q comitat᷑ ſuã oꝛiginẽ ⁊ natiuitatẽ. Nec autem
vnio ↄcomitat᷑ natiuitatem coꝛꝑis dñi.ideo eſt ei ipſa
vnio natura.Et ꝑ hunc modũ ⁊ m has diuerſas cõſi⸗
deratõnes coꝛꝑis:ſunt habitus diuerſi ↄſequẽtes coꝛ⸗
pus 2 pꝛietates diuerſe.ſicut ptʒ coꝛpꝰmeũ ſᷣm ꝙ coꝛ⸗
pus eſt graue deſcendẽs deorſum nõ mobiie añ vel re⸗
tro vel ſurſum:nec mobile motu ꝓgreſſiuo.ꝓut aũt eſt
vnitũ anime rõnali:ſoꝛtit᷑ has ꝓpꝛietates:q eſt mobile
in añ et retro in ſurſuʒ ⁊ etiã in motu ꝓgreſſiuo:qa aĩa
ↄꝑatur ad ipᷣm ſicut motoꝛ ad mobile.Sic coꝛpus dñi
m illas ↄſideratõnes ſoꝛtit᷑ diuerſas ꝓprietates. ſᷣm
em̃ ꝙ cõſiderat᷑ vt coꝛpꝰeſt in ipo natura elementaris
dnans. natura celeſtis latens.⁊ qtum ad h. bñ verũ
eſt ꝙ ſoꝛtit᷑ opacitatẽ ⁊ coꝛruptõeʒ:̊ ex vnione ad diui
nitatẽ ſoꝛtit᷑ habitũ.ꝗ dʒ pᷣcellere om̃i creature coꝛꝑa⸗
li. ⁊ ex natura illius vnionis.ineſt ei potentia ad agili⸗
tatem ad ſubtilitatẽ 7 ad claritatẽ. AUnde hył.in li.de
