reuertatur vltra in domini poteſtatem:ᷣm quod dicituꝛ
Codice de emendatione ſeruoꝛum. Scðm hoc ergo di⸗
uina lex diſtinxit in domino qui percutit ſeruum virga
non baculo:vel gladio quia aut ſtatim ſequitur moꝛs
⁊ tunc dicitur criminis reus.non tamẽ dicitur ꝙ moꝛia
tur dominus:quia non pꝛeſumitur ꝙ voluntate occiden
di ipſum ꝑcuſſit:cum ꝑcuſſerit eum virga que eſt inſtru⸗
mentum caſtigandi non occidendi.Aut ſeruus ſuꝑuiuit
vno die. ⁊ tunc pᷣſumitur non ex actu verberationis
moꝛtuus ſit.quia non eſt pᷣumptio ꝙ ex percuſſione vir
ge receperit paſſionem letalem. ideo ex alia cauſa pꝛeſu
mitur moꝛtuus. 4 Ad quintum qð obijcit de ꝑcuſſione
mulieris pꝛegnantis:conſeqnẽter diſtinxit lex cum ex ꝑ
cuſſione illa patitur aboꝛſum: quia ſi puerperium for⸗
matum eſt id eſt animatum iudicatur percuſſoꝛ homici
da. Et ideo ſᷣm legem talionis debet exoluere animaʒ/ ꝓ
anima:quod vᷣo ſequitur oculum pꝛo oculo.dentem pꝛo
dente.de terminatio legis talionis eſi: ſ̃m quam iuſtum
eſt vt inferens alicui detrimentuzʒ:patiatur ⁊ ipᷣe ſᷣm qð
intulit vt oculum pꝛo oculo ⁊c̃. Unde illud quod addi⸗
tum eſt: oculum pꝛo oculo ⁊c̃. non refertur ad infantu⸗
lum:ſed eſt determinatio equitatis talionis.Si vo fue
rit infoꝛme id eſt inanimatum.lex non iudicat percuſſo
rem homicidam.quia puerperium nõ fuit homo.⁊ ideo
punitur pecunia percuſſoꝛ.4 Ad ſextum. dicendũ ꝙ de
ſtupꝛo virginis diſtinguendum eſt. quia ᷣm legem ant
erat deſponſata:aut non.ſi erat dſponſata:tunc aut vi⸗
olabatur in ciuitate:aut in agro.Si in ciuitate cuʒ per
clamoꝛem poſſet euitaſſe coꝛruptionem preſumitur cõ⸗

—

nn

ſ
n.
1ͦ
hi
9

— — — — — — — —

—— — — — — —
-

Sn 6— SHaAN!
’

Nueſtio

ſenſiſſe ſtupꝛo:⁊ ideo lapidabatur. Si voo in agro in q̊
clamoꝛẽ non poſſet a coꝛruptõne liberari non iudica
tur rea.ſ̊ coꝛruptoꝛ interficit᷑ Deu.xxij. Item ſi ñ erat
deſponſata.aut ergo erat de ſtirpe ſacerdotali.⁊ tũc de
pꝛehenſa in ſtupꝛo ↄburebat᷑:aut de ſtirpe alia.⁊ tunc
diſtĩguẽdũ.qꝛ aut erat manẽs ĩ domo pꝛis: aut erat ſe⸗
ducta ꝑ ſpõſionẽ ↄiugij.et extracta de domo pꝛis:ſic dẽ
deut. xxij.prio mõ:ſic dr deut.xxij. Lapidabat et hͥ ga
dehoneſiauerat domũ pr̃is ſiẽ dĩc lex. Fecit nephas in
iſrael vt foꝛnicaret᷑ in domo patris. In ſcdᷣo caſu nõ la
pidabat᷑:excuſabat᷑ em̃ ꝑ ſeductõnem ⁊a per ignoꝛanti⸗
am. Et ſic intelligit᷑ lex Cxo.xxij.cum dr.Si ſeduxeꝛit

quis virginẽ necdum deſponſatã ⁊c. IJgnorantia eniʒ

5

attenua bat pcẽm? excuſabat a pena legis.Vñ numeri
xv. Si anima neſciẽs peccauerit offerꝛet capꝛã pꝛo pec
cato ⁊ dimittet᷑ illi.vna lex eritomniũ qui peccaueꝛint
ignoꝛanter. 4 Ad ſeptimum quod obijcitur de inceſtu
thamar.dicendũ ꝙ ſicut patet ex Geñ.xxxviij. Judas
grauiſſime punire moꝛte voluit inceſtum Thamar. h̊
ꝓpter duo dimiſit. ꝓpter reatum ↄſimileʒ ex ꝑte ſua:et
ꝓPter piam intentõeʒ ꝓlis ſuſcipiende ad diuinũ amo
rem ex ꝑte thbamar.Quia &̊ in iuda erat oſimilis reatꝰ
nõ debuit ipᷣam occidere ſicut dr in glo. ſuꝑ illud iohᷣ.
viij. Qui ſine pcto eſt pꝛimꝰ mittat in eam lapidẽ. glo.

—

—

Si lex iubet reũ occidi.nõ tñ ab his ꝗ ſunt ſitr puniẽ/
di. Item gꝗa in thamar erat pius qᷓ;uis illicitꝰ⁊ inoꝛdi⸗

natus affectꝰ: debuit miſcdiam inueire ſicut paulus.j.
ad Thi.j.Aiſcðiaʒ ↄſecutꝰſum ꝗa ignoꝛũs feci et in
incredulitate. Zelo em̃ legis:ſed nõ ſᷣm ſciam ꝑſeque⸗
batur eccleſiã.ſicut ipᷣe dicit Gał.j.Perſecutꝰ ſum ec⸗
cleſiam dei paternaꝝ traditionũ habundantiꝰ emula⸗
toꝛ exiſtens.¶ Ad vltimũ qð querit᷑ de ſodomitico vi⸗
cio.dicendũ eſt ꝙ tꝑe gratie pctm grauiꝰ eſt incomꝑa⸗

re toꝛmentoꝝæ eſt iſtud flagiciũ exterminandũ a ſecula⸗
ri pr̃ate.q nõ ſine cauſa gladiũ poꝛtat.dei em̃ miſteꝛ eſt
vinder in iram ei ꝗ male agit.xiij. Roma. Ab eccleſia⸗
ſtica ðᷣo pt̃ate:om̃i genere cohertõnis abiectõnis ab ec
cleſia vel vt mẽbꝛa putridiſſima ſunt hꝰflagicioſi a coꝛ
poꝛe pᷣſcidendi. Ad illud vᷣo qð obijcit᷑.quare lex ciui
lis armat᷑ gladio ↄtra ſodomitas. ſacri vᷣo canones ꝑ⸗
tranſeũt in ſilentio.dðm ꝙ boc eſt in deteſtatõeʒ ⁊ cau
telam hꝰflagicij.iſ Zam hmõi flagicij nominatõ et ipſuʒ
gerem quodãmõ polluit ⁊ mentes quodam miſerabili
modo inficit.Et per ↄns diuulgario aerem coꝛrumpit
Vngde ad hoc reſpiciens apoſtolus ad Eph.v.dic IFoꝛ
nicatio ⁊ omnis immundicia nec nominetur in vobis
ſicnt decet ſanctos.tñ ex ↄparatõne penaꝝ aliquoꝛum
flagitioꝝ que determinant᷑ ᷣm canones: quia deficiũt
omnes canones in determinatõne pene ſodomitarum
excogitare debet iuder eccleſiaſticus maioꝛi pena p̃ ce⸗
teris ipſos eſſe plectendos.

Membrum quintum

Onſequens eſt querere de legibus puni⸗
tionis per damnum rerum.Cegitur eniz
ex lege diuini mandati filios iſrael ſpoli
. aſſe egiptios Exo. xj. ⁊.xij. Item exodi.
xxij.Si quis furatus fuerit bouem aut ouem et vendi⸗
derit:quinq; boues pꝛo vno boue.⁊ quatuoꝛ oues pꝛo
vna oue reſtituet ⁊c. Ex quibus legibo habetur ꝙ ma⸗
li poſſunt ſpoliari et pꝛo damno illato pena damni ĩ re
bus puniri.Queritur ergo primo. vtrum iuſte poſſint
boni malos ſpoliare.Scðo quõ lex ꝑ damna rerũ dã⸗
nificatoꝛes puniret iuſte.

Articulus primus

Dpꝛimũ ſic obijcit᷑.ſicut dicũt ſancti in illo
pᷣcepto Exo. xx. Non furtum facies.ꝓhibe⸗
tur omis ↄtractatio rei aliene inuito domĩo

biliter q; ante.⁊ ideo nõ ſolũ igne ⁊ gladio:ᷣ om̃i gene⸗

1 p A N;, D R‚R⸗

vxlvij.

Si ergo ſpoliare bereticos paganos eſt res eoꝝ con

tractare:nõ erit licitũ ſpoliare hereticos ⁊ paganos.et
generaliter quoſlibet malos. Iteʒ math.v. Qui aufert
tua ne repetas.qui ꝗ̊ pꝛecepit nõ repetere ſua: młtoma
gis ꝓhibuit rapere aliena.q̊ nullo mõ xpᷣianis erit lici⸗
tum rapere res hereticoꝝ vel paganoꝝ vel aliorũ ma⸗
loꝛum. Item coꝛintheos rephendit apłs.j. Cori.vj.
de repetitõne ſuaꝝ rerũ dicens.Quaꝛe nõ magis iniu
riam accipitis:q̃re nõ magis fraudẽ patimini?¶ Iteʒ
obijciebant heretici aug. Quõ illi catholici erant auſi
res in quibo laboꝛauerũut ipᷣi vſurpare.Cum dicat pᷣs.
Taboꝛes manuũ tuaꝝ:quia mãducabis bis es.⁊ cũ pᷣ⸗
ciſione loꝗtur ſcriptura.vt oſtendat illũ miſerũ? infe⸗
licem qui mãducat alienos laboꝛes. Contra. Aug.
ad vincentiũ. Si ↄſideremus ꝗd ſcriptũ eſt in libro ſa⸗
pientie.x. Juſti ᷣo tulerũt ſpolia impioꝝ. Item quod
legit᷑ in ꝓueꝛb.xiij.noſtra lr̃a.cuſtodit᷑ iuſto ſuba pecca
toꝛis.et alia lr̃a. Lheſauriʒãt iuſtis diuitie impioꝛuʒ
tũc videbimꝰnõ eſſe queꝛendũ qui hñt res hereticoꝛum
ſed ꝗ ſunt in ſocietate iuſtoꝝ.xxiij.q.vij.¶ IJItem auguſ.
ↄtra petilianũ eadẽ qõne ad om̃es iniquos impios illa
vox dñi valet Math.xxj. Auferet᷑ a vobis regnuʒ dei
dabit᷑ genti facienti fructus eiꝰ.q¶ Item aug.ↄtra eũ⸗
dem ibidem.Si q̃ iam pᷣciſi poſſidere cepiſtis que a vo
bis ablata nobis dñs dedit nõ ideo ↄcupiſcimus alie⸗
na.quia illius impeꝛio cuius ſunt omnia facta ſunt no
ſtra.Et iuſte noſtra ſunt. Uos enim vtebamini ad pre⸗
ciſionem:nos autem ad vnitatem. Alioquin pꝛimo po
pulo dei poſſent obijcere illi aliene rei ↄcupiſcentiã qui
diuina poteſtate ab eoꝛum facie qui ea terra male vte⸗
bantur expulſi ſunt. ¶ Item in eodem.ipᷣi iudei a qui⸗
bus ablatum eſt regnum ᷣm verba domini et datuz eſt
genti facienti iuſticiam. poſſent obijcere aliene rei con⸗
cupiſcẽtiam.quia xpᷣi eccleſia poſſidet.vbi perſecutoẽs
xpᷣi regnabant.¶ Item auguſ.contra petilianum. An
fruſtra ſcriptum eſt.Laboꝛes impioꝛũ pij edent. Qua⸗
pꝛopter magis amirari debetis ꝙ adhuc aliquid tene⸗
tis qᷓ; ꝙ aliquid amiſiſtis. Rñ.dicunt quidam quia
aut mali ſunt in vnitate eccleſie:aut ſunt pꝛeciſi.vel ex
tra vnitatem eccleſie.ſi ſunt de vnitate eccleſie q;tuʒ ad
numerum:ꝙuis non q;ẽtum ad meritum:non ſunt ſuis
rebus ſpoliandi. VUnde augꝰ.in epiſtola ad vincentiuʒ
Si coꝛpus xpi tollit ſpolia impioꝛum ⁊ coꝛpoꝛi xpᷣi the
ſaurizant diuitie impioꝛum non debent impij foꝛas re⸗
manere vt calũnientur. In xpᷣi ergo compagem coꝛpo⸗/
ris veniant ⁊ laboꝛes ſuos non dominandi cupiditate.
ſed bene vtendi pietate poſſideant.¶ Si vo queratur
de iudeis quare non auferuntur ab eis omnia. Reſpõ
dent ꝙ eccleſia ð miſcðia ꝑcit eis.q] Ad illud ðᷣo qð p⸗
mo et ſecundo obijcit. dicendum ꝙ auferꝛe res hereti/
coꝛum et ſaracenoꝛum ex edicto pꝛincipis habentis le⸗
gitimã poteſtatem. non eſt ↄtractare rem alienam nec
recipere:vnde auguſti.Muis queq; res terꝛena non re⸗
cte a quoꝙ; poſſideri poſſit.niſi vel iure diuino quo cũ⸗
cta iuſtoꝛum ſunt.j.Coꝛinthe.iij.Omnia noſtra ſunt.
vel iure humano quod in poteſtate eſt regum terꝛe.iðo
vos heretici falſo res apellatis veſtꝛas:quas nec iuſte
poſſidetis ⁊ Fᷣm leges terꝛenoꝛum regum amittere iuſ⸗
ſi eſtis.¶. Ao tercium vo dicendum.ꝙ apoſtolus repꝛe
hendit coꝛrintheos qui repetebant ſua iniuſte illicite
Iniuſte quia cum fraude et dolo. Vnde.j.ad Coꝛĩ.vj.
dicitur vos iniuriam facitis et fraudatis illicite.quia
coꝛam indice infideli. VUnde in eodem dicitur. Audet
aliquis veſirum habens negocium aduerſus alterum
iudicari apud iniquos?¶ Ad quartum reſpondet Au⸗
guſtinꝰ.ſᷣm pꝛedicta dicens hereticis.fruſtra dicitis ꝙ
vos in diuitijs congregandis laboꝛaſtis.cum ſcriptuʒ
legatis laboꝛes impioꝛũ iuſti edent. Que ſententia vi⸗
detur accipi ex eccleſiaſtes.ij. capitulo. Peccatoꝛi de⸗
dit deus afflictionem et curam ſuperfluam vt addat et

)

e 2 rne 2 etc ALe)

„
7*

—

“

— 7
arſſ· 5 Airy

congreget et tradet ei qui placuerit deo. et Job. rxvij.
Poc eſt pars hominis impij:et ſubditur.ſi compoꝛta⸗
uerit quaſi terꝛam argentum et ſicut lntum pꝛepaꝛaue
rit veſtimenta.pꝛeparauit quidem:ſed iuſtus veſtietuꝛ
illis argentũ eiꝰinnocens diuidet.

Articulus ſecundus

Oſtea queritur quomodo lex damnificato⸗
res puniat iuſte per damna rerum. naʒ ex⸗
odi.xxij.dicitur. Qui furatus fuerit ouem
vel bouem quinq; boues pꝛo vno boue reſtituet.⁊ qua⸗
tuor oues /ꝓ vna oue.et hoc ſi occiderit vel vendiderit.
Di vᷣo inuentuʒ fuerit viuens quod furatus fuerat du
plum reſtituet. Queritur ergo ratio buius legis qua⸗
re ſcilicet pꝛo furto bouis reſtituendi ſunt quinq;.pro
furto ouis quatuoꝛ. 4! Si dicatur ꝙ hoc eſt. quia bos
melioꝛ eſt oue.et ideo plus dammſicatur fur bouis qᷓ
onis:et ideo plus puniendus.Contra. Iur pecunie q̃n
tecunq; non tenetur reſtituere ſm legem niſi duplum.
Vnde. xxij.Exoð. Si inuenitur fur pecunie.duplum
reddet pꝛo furto.ergo.c.librarum non tenetur reddeꝛe
niſi dupluʒ. Et conſtans eſt ꝙ centum libꝛe maioꝛis va
loꝛis ſunt ꝙᷓ plurimi boues. ergo pro furto bouis ſᷣm
hanc rationem non debet reſtitui niſi duplum. 4 Ytez
conſtans eſt ꝙ maius peccatum eſt ropina ꝙᷓ; furtum:
quia in rapina violentia eſt: in furto non. Rapina eſt
contractatio rei aliene violenta.Iurtum enim eſt con⸗

tractatio rei aliene non violenta: ſed occulia. ſed rapia
mnon puniebatur miſi per reſtitutionem eius qued abla
tum eſt: et quinte partis que in ſatiſfactionem daꝛetur
domĩo: bin ꝙ dicit lex Leuiti. v. Anima que vi aliquid
extoꝛſerit aut calumniã fecerit.conuicta delicti reddet
omnia que per fraudem voluit obtinere integra:⁊ ꝗn⸗
tam inſuper partem domino cui damnuʒ intulerat. er⸗
go non videtur ler iuſia vt pꝛo furto puniatur in pena
maioꝛi vt in duplũ vel in quadruplum vel quintupluʒ
IYtem videtur ex lege NQumeri.v. Vir ſeu mulier cuʒ
fecerint ex omnibus peccatis que ſolent hominibus ac
cidere.et loquitur de contractatõne rei aliene.reddent

“ ſpob. ipſum caput ꝗntamq; partem ei deſuper cui peccauer̃t

(ov 10 " ρ n C. 4 Kaou- 6 *

76 4

MRon videtur igitur quod teneatur reddere niſi quod
ablatum eſt: et quintam parteʒ pꝛo ſatiſſactõne. Cõ
tra.Luc.xix.dicit Zacheus ad deum. Ecce dimidium
bonoꝛum meorum do pauperibus: et ſi quid aliquem
cfraudaui reddo quadruplum.Ergo videtur ꝙ furtũ
et quelibet contractatio puniretur in quadruplum fᷣm
legem. ¶¶ Item pꝛouerbio.xvj.Mon grandis culpa eſt
cum quis furatus fuerit. deprebenſus quoq; reddet ſe⸗
ptuplum.ergo non ſolum quadruplum: immo plus vxł
quintuplum. 4! Queritur ergo vnde eſt iſta varietas
Fm legem in pena reſtitutionis:et detrimenti rerum.
Rn. ad pꝛimum Fᷣm quoſdam. ꝙ quinq; boues pro
vno boue:et quatuoꝛ oues pro vna oue.propter quatu
oꝛ comoda ſeu vtilitates quas habet ouis.duas pellis
et carmis.et alias duas fructus et fetus. Fructuʒ autẽ
intelligunt lac caſeum et butirum. Has ergo quatuor
vtilitates habet bos et inſuper quintam videlicet labo⸗
ris in agricultura et in euectione oneruʒ. Quia igituꝛ
quinq; dãna irꝛogat qui bouẽ furatur. quatuoꝛ dᷣo tm̃⸗
modo qui ouem. merito quinq; boues pꝛo vno reſtitui
et quatuoꝛ oues pꝛo vna oue reddi tm pꝛecepit.¶ Sed
contra. Si hec eſt cauſa cuʒ inueniretur alia cauſa vti
litans bouum in terra promiſſionis preter predictas
videlicet trituratõnes ſegetuʒ pꝛopter quod dictuʒ eſt
Deutro.xxx.Qon ligabis os bouis triturantis ᷣm nu
merum vtilitatum ſex boues pꝛo vno reſtitui pꝛecepiſ⸗
ſet. Ad quod foꝛſitan diceretur ꝙ vtilitatem triturati⸗
onis non reputauit aliã ab vtilitate agriculture.Pꝛo⸗

—

7 mnO W6* Pt„ P 4e ſu C. 45*3
1 3 .

P Et14*

babiliꝰ tamen videtur diſtinguendo ᷣm legem: ꝙ iſta
aut non inueniebant᷑ apud furem: quia commeſia ſeu
vendita erant. aut inueniebantur viua et integra.ſi ĩ⸗
ueniebantur viua non miſi duplum reſtituere cogeba

—

5

——

tur: et hoc duabus de cauſis. Pꝛima lege talionis.qᷓ
iuſtiſſima videtur. vt tantum damnifſicetur fur quan⸗
tum damnificaꝛe volebat aliuʒ. Tecunda eſt quia du
pliciter peccauerat fur in eum: cui aliquid furatꝰfue⸗
rat.tenetur enim vnuſquiſq; non ſolum ſe innocenteʒ
ſeruare erga alium: ſed etiam ſe eſſe paratum ad exbi
bendum beneficium. Ifur auteʒ contra vtrunq; delin⸗
quit. Si autem non inueniebatur puniebatur vt di⸗
ctumi eſt fur bouis in quintuplo.ur auteʒ ouis in q̃⸗
druplo.et boc reſpiciente legis iuſiicia.non ſoluʒ ad
maioꝛitatem damni:ſed etiam ad maioꝛitatem auda
cie furantis.maioꝛis audacie et impꝛobitatis eſt fura
ri bouem qᷓ; ouem: ideo ſeuerius puniendus. Laleʒ
autem penaʒ ſtatuit omnipotens deus: quia vidit eãꝗ
ſufficere ad deterꝛendam et coꝛrigendam impꝛobitatẽ
et audaciaʒ populi illius ab huiuſmodi malis.¶ Ad
ſecundũ vo quod obijcit de fuꝛto pecunie.ꝙ non puni
tur niſi in duplo.dicendum ꝙ multiplici de cauſa plꝰ
punitur fur bouis ꝙᷓ pecunie ſᷣm legem. Pꝛima eſtP
pter facilitatem maioꝛem furandi bouem vel ouem ꝙ
pecuniam:et hoc eſt qm bos vel ouis facilius inueniũ
tur: pecunia dᷣo artius cuſtoditur. Secunda eſt quia
armenta et gꝛeges non ſolum vtilia ſed etiam neceſſa⸗
ria ſunt victui ⁊ veſtitui bumano ꝑ ſemetipſa. Pecu⸗
nia vᷣo et aurum qꝙᷓtum ad boc ſuperfluũ et inutile eſt
Aſderito ergo magis cuſtodienda erant furta et rapie
eoꝛum ſeuerioꝛi pena plectenda.Tercia cauſa eſt. qa
te bobus et ouibus ſacrificabantur domino:⁊ aliqua
offere bãtur in ſacriſicijs ex neceſſitate. et pꝛopter hoc

qu aſi partem habebat dominus in gregibo et armen⸗

tis. SDe auro vᷣo non ita pꝛeterq; in ↄſtitutione taber⸗

naculi:et edificatione templi:et fabꝛicatõne vaſoꝛum

voluit ergo furta illoꝛũ ſeuerius vindicari.de quibus
pars ei de neceſſitate debebatur: ꝙᷓ ea de quibus mi⸗
bil ei debebatur. ſed voluntarie tm̃ offerebant᷑.⸗¶!. Ao

illud vo quod obijcit de pena raptoꝛis.dicenduʒ ꝙ qᷓ⸗

uis rapina ſit maius peccatum ꝙᷓ furtum: tamen fur⸗

tum m legem magis puniebatur. et iuſte pꝛopter in/
clinationem et conſuetudinem maioꝛem ad furiuʒ: 6
ad rapinam. Fur enim babet locum fur andi in ciuita

te et extra. VUnde in omni loco pꝛocliuitas ? opoꝛtu⸗

7

nitas furi eſt ad furandum. raptoꝛi autem nõ ita. im⸗
mo in ciuitate et in ceiu bominum non eſt opoꝛtuni⸗
tas raptoꝛi ad rapiendum. ideo maioꝛi pena cobercẽ⸗
dum iudicauit lex fureʒ ꝗᷓ; raptoꝛem. Lamen illa lex
Leui.non intelligitur de rapina quacunq; ſed de rapi
na que eſt in calũnia vel in ertoꝛſione: que ſolet fieri ĩ

ſolent fieri in contractibus negociatoꝛuʒ.quia in om⸗
nibus his eſt ſpecies aliqua iuſticie:et non eſt manife
ſta iniuſticia iudicauit lex rapinam talem et iuſte mi⸗
nus puniendam. 4 Ad quartum vᷣo quod obijcit ꝑ au
ctoꝛitatem Qume. v. Rñndet augꝰ. ſuper illum locum
eundem diſtinguendo.quia peccatum vel furtum aut
committitur per negligentiam: ſeu ignoꝛantiam. aut
per induſtriam. ſſi per negligentiam vt ſi traijciat rem
alienam in ſuam: ꝙ ſi diligenter attenderet non face⸗
ret boc voluit capite et quinta reſtitui.non ſicut furta
mulctari. Si vᷣo per induſtria:tunc voluit uut duplo
aut quadruplo: vel qntuplo m diſtinctõnem poſitaʒ
puniri. De furto ergo ꝑ negligentiaʒ loꝗtur lex Muũe.
Vngde dicit vir ſiue mulier ſi fecerit ex omnibo pecca⸗
tis que ſolent hominibo accidere tranſgreſſi fuerint
per negligentiò 1c. Item diſtinguit aug· ibidem.quia
furtum aut erat ↄuictũ: aut ſponte ↄfeſſuʒ. Si erat cõ

exactionibus tributoꝛum. vel in defraudationibo que
4

Nueſtio

nictum: tũc ßin legez Exo. xxij. tenebatur reſtituere de
pecunia in duplum:de oue in quadruplum:de boue in
quintuplum. Si do erat ſponte ↄfeſſum: tunc non tene
batur reſtituere:niſi ablatum et quintam ꝑtem. Et h
eſt m legem Mume. v. Unde ibidem dicitur. Confite
bunt᷑ peccatum ⁊ reddent ipſum caput ⁊ quintam pa?
tem. deſuꝑ ei in quem peccauerat Aug. Quia annun⸗/
ciauit non eo damno plectendus fuit quo furem cõpꝛe⸗
benſum 2 2uictum plecti opoꝛtet. ¶ Ad quintuʒ vᷣo qð
econtra obijciebat᷑ ex Luc.xix. de reſtitutione Zachei
in quadruplũ. dicendum ꝙ verbum fuit ſuꝑerogatõis
Exquo enim delictuʒ ſine ↄuictione ſponte ↄfitebatur
paratus ſatiſſacere: non tenebatur m legem ad reſti⸗
tutionem quadrupli. 4 Si autem obyceret de boc qð
dicit ibi glo. ꝙ pꝛius eſt ̃m legem reddere. deinde qð

legem teneretur zacheus. dicendum ꝙ glo. moꝛalis eſt
clarans oꝛdinem in reſtitnendis: ⁊ erogandis. VUn⸗
de idem eſt ac ſi diceret pꝛius eſt reſtituendum alienũ.
et deinde qð relictum eſt erogandum. 4l Ad ſextum vᷣo
et vltimum quod obyjcitur ex libꝛo ꝓuerb. ꝙ reddet ſe⸗
ptuplum. dicendum ꝙ intelligendum eſt ſeptuplum.i.
perfecte ⁊ integre quemadmodum accipitur in pſalm.
Purgatum ſeptupluʒ.i.perfecte.⁊ ꝙ iſte ſit ſenſus pa
tet ex hoc quod ſequitur reddet ſeptuplum: ⁊ omnẽ ib⸗
ſtantiam domus ſue tradet quod in nulla lege p̃ceptuʒ
eſt. Nota ergo ꝙ iſte modus loquẽdi ponitur ibi quia
vult oſtendere ꝙ furtum minimum peccatum eſt reſpe⸗
ctu adulterij.quia fur patitur detrimentuʒ quo ad ſue
poſſeſſionis ſubſtantia.et hoc per expᷣſſionem oſtendit
dicens. depꝛehenſus reddet ſeptuplum et omnem ſub⸗
ſtantiam domus ſue tradet quouſq; ſcʒ plene ſatiſſece⸗
rit. Adulter vᷣo patitur detrimentum maximum qͥ ad
animam ſuam. Vnde ibidem dicit. Qui adulter eſt/p⸗
pter coꝛdis inopiam perdet animam ſuam. In hũc er⸗
go moduʒ terminatur pars in qua eſt inquiſitio de iu⸗
dicialibo que ꝑtinent ad cohertionẽ iniurie.

Nueſtio. xiviij. de prece/

ptis iudicialibo circa ꝑſonas.

Onſequenter tra

ctanduʒz eſt de pꝛeceptis iudicialibus
que pertinent ad cõſeruationem iuſti⸗
cie. Noꝛum autem quedam reſpiciũt
ſti.atum perſonarum. Quedaʒ debitũ
rerum. Quedam oꝛdinẽ m actionum. Omnis enim oꝛ⸗
do iuſticie inter bomines ↄſeruandus:aut reſpicit per
ſonas:aut res.aut actiones. Pꝛimo ergo querendum
eſt de pꝛeceptis iudicialibus circa ꝑſonas. Scðo de p̃⸗
ceptis iudicialibo circa res. Zercio de preceptis iudi‚
cialibus circa actiones.¶ Item perſonaꝛum quedam

H ſunt ſuꝑioꝛes vt ſacerdos ⁊ rex. Quedam inferioꝛes vt
ſerui et ancille.quedam pares et ↄiuncte.vt vir et vxoꝛ

m mutuam ſeruitutem.quedam diſpares ⁊ diſiuncte
vt aduerſarij ⁊ infames.Et ſm hec variantur leges in
diciales circa perſonas. Pꝛimo ergo queꝛendum ẽ de
legibus iudicialibus circa perſonam regis et ſaceꝛdo⸗
tis.Secundo de legibus circa ſeruos. Tercio de legi⸗
bus circa virum et vxroꝛem. Quarto te legibus circa ĩ⸗
fames ⁊? aduerſarios.

Membrum prunum

E inſtitutione autem et conſecratione ſa
cerdotis eſt lex expꝛeſſa Exoð.xxviij.ap
plicate Aaron cuʒ filijs ſuis de medio ſi
. lioꝛum iſrael vt ſacerdotõ funganiur mi
hi.et Leuiti/viij.ix.et.x.DBe inſtitutione vᷣo regis ẽ lex
Deutro.x vij.Cum habitaueris in terꝛa et dixeris con

4

„ Pe

xlvuij.

ſituam ſnper me regem. eum conſtitues quem dominꝰ
deus tuus elegerit de medio fratrum tuoruz ⁊c. ꝗCir
ca quod queruntur tria. Pꝛimo vtrum iuſium ſit bo⸗
minem dominari homini. Secundo vtrum neceſſariũ
ſit in ſtatu dominatõnis duas eſſe poteſtates regis ⁊ ſa
cerdotis. Tercio de comꝑatione ſacerdotalis poteſta⸗
tis et regalis. H

Articulus prinus

Irca pꝛimum ſic obijcitur Geñ.ix. Sit ter
roꝛ veſter ac tremor ſuper cuncta animan⸗
ttia terꝛe. Heda in glo.homo in terꝛoꝛeʒ eſt
ceteris animantibus pꝛepoſitus vt ſciat ſe irꝛatõnabi

libus non rationabilibo dominari.¶¶ Item grego. Vo⸗

mo non ratõnabilibus ſed irꝛatõnabilibo prelatus eſt

remanet pauperibo erogare ac ſi vellet ꝙ ad iſtud ſᷣm natura. ideo dicitur ei vt ab animalibus non ab homi
NR

nibus timeatur:quia ↄtra naturã ſuperbire eſt ab eqͥ⸗

libus velle timeri. 4l IOtem ſapie. vij. Omnibus vn? e

introitus ad vitam:et ſimilis exitus ⁊ nemo er regibo
aliud habuit natiuitatis initium. Omnes igitur con⸗
ditiones nature ſunt pares:ↄtra natuꝛam igitur eſt ho
minem homini dominari. Contra. Roma.xiij. Om
nis anima poteſtatibus ſublimioꝛibo ſubdita ſit. .2
enim eſt poteſtas niſi a deo. Itaq; qui poteſtati reſiſtit
dei oꝛdinationi reſiſtit. Ex quo relinquitur.ꝙ hominẽ
homini dominari et pᷣeſſe eſt ex diuina oꝛdinatione.qð
autem tale eſt: iuſtuʒ eſt et irꝛepꝛehenſibile. RKñ. Fᷣm
beatum grego.in glo.ſuper Geñ.ix. Omnes homines
natura equales gennit.ſed pꝛo varijs meritis alijs ali
os diſpenſatio dei iuſta.ſed occulta pꝛeponit.vt huma
na foꝛmidine peccaꝛe metuant:qui diuina iudicia non
foꝛmidant.non enim hominibo ſed beſtijs dominantur
quia ex qua parte beſtiales ſunt:ex ea formidini ſbtra
cti ſunt. Ro.xiij.Pꝛincipes non ſunt timoꝛi boni ope⸗
fis ſed mali:vis non timere poteſtatem:bene fac.Et ꝑ
hoc patet reſponſio ad pꝛimum. Ad ſcom dicendum
q velle timeri a peccatoꝛe in pꝛincipe non eſt ſuperbiꝛe
quia ſicut vbi non deliquimus pares ſumus:ita ꝑ deli
ctum a iuſtis impares efficimur. 4¶ Ad tercium ſimili
modo dicendum eſt.quia et ſi vna ſit conditio omniuʒ
hominum m dignitatem nature et ꝓgreſſum: tamẽ di
ſpar eſt conditio Fm voluntatem et meritum. Vnde di
citur in pĩſal. Homo cum in honoꝛe eſſet non intellerx.
ↄpꝑa.iu.inſipi.⁊ ſimilis factus eſt illis.Ande ⁊ qui per
naturam factus eſt rõnalis:ꝑ ꝑuerſitatem voluntatis
factus eſt animalis.
Articulus ſecundus
Ecundo queritur vtrum in gradu ſuperio⸗
ritatis neceſſarium ſit eſſe duas poteſtates
rregalem et ſacerdotalem. Ad quod ſic ANa
thei.vj.emo poteſt duobus dominis ſeruiꝛe.Ex quo
relinquitur ꝙ oꝛdo ſubiectionis requirit vnitatem do⸗
minatõnis. Inoꝛdinatum igitur erit duas dominatio⸗
nes eſſe in pꝛelatione eccleſie regalem et ſacerdotalem
Item regalis poteſtas ex ꝑmiſſione diuina non pꝛe⸗
cepto vel ↄſtitutõne filijs iſrael ↄceſſa eſt. Sed om̃e ta⸗
le culpabile ⁊ illicitũ eſt. Relinqtur igit᷑ non eſſe neceſ
ſariũ ptatem regalẽ. E aũt ex ꝑmiſſione ſolũ ↄceſſum
ſit: ꝓbat᷑.Qam. xvij.deut.ſuꝑ illud cũ dixeris. ↄſtituã
ſuꝑ me regẽ. dic interlinearis.Conſtituũt ſibi regeʒ ⸗
ei voluntatẽ:nõ deũ ſed hboĩem. Item ſuꝑ illud qð ſeꝗ
tur ibideʒ.eũ ↄſtitues quẽ dñs deus tuꝰelegerit.glo.ꝑ/
mittit nõ ↄmittit. ¶ Iteem querit aug·ſuꝑ eundẽ locuʒ·
Cur ꝓplłs deo diſplicuit cũ regẽ teſiderauit. Eñ.j.reg.
x. dicit Samuel. Vos ꝓieciſtis dñm hodie qui ſolus

„*

vos ſaluauit.et.xij. videbitis qꝛ grande malũ feceritis

cũ hic inueniat᷑ eẽ ꝑmiſſus.Et rndet aug. intelligendũ
eſt nõ fuiſſe ̃m voluntatẽ dei: h̊ fieri nõ pᷣcepit bᷣ deſi⸗

xerantibus ꝑmilſit· Ex his igit᷑ videt᷑ poteſtatẽ regalem

—
— —

— — — bw .
— Pte) Vv5,/

— . .
We ee ee

6

—

ex ſola ꝑmiſſione dei indultam. ſed quod ex ꝑmiſſione
eſt:vt repudium.maxime temꝑe gratie abolenduʒ eſt.
ergo temꝑe gr̃e culpabile eſt hre poteſtatẽ regalem vel
ſubijci regali poteſtati. Contra. NLug.de ſan.vict.in
li.de ſacramentis.DOue vite ſunt:vna terꝛena: alia ſpi⸗
ritualis.ad vitam terꝛenaʒ ꝑtinent omnia que terꝛena
ſunt.ad vitam ſpũalem que ſpũalia ſunt. Vt autem in
vtraq; vita iuſticia ſeruet᷑ et vtilitas pꝛoneniat.pꝛimuʒ
vtrinq; diſtributi ſunt qui vtriuſq; bona ſᷣm neceſſita⸗
tem vel röõnem ſtudio ac laboꝛe acquirant. Deinde alij
qWui ea poteſtate officij ↄmiſſi ᷣim equitatem diſpenſent

yt nemo fratrem ſuum in negocio ſupergꝛediat᷑: ſed in
ſticia inuiolata ſeruet᷑. Si ergo non põt humana ſocie

tas ſine vtraq; vita manere: neceſſaria eſt duplex pote
ſtas ad ↄſeruationem iuſticie. VUna que pꝛeſit in terꝛe⸗/
nis ad oꝛdinandaʒ vitam terꝛenam.Alia que pꝛeſit in
ſpũalibo ad oꝛdinandam vitam ſpiritualem. 4 Ytez de
ſpũali poteſtate ſiue ſacerdotali non eſt dubiũ pᷣm ſcri/
pturas ꝗn fuerit ex inſtitutõne et voluntate diuina.de
poteſtate vᷣo regali pꝛobat᷑ idem.per illud ꝓuerbi.viij.

vbi loqnitur di ſapientia.Per me reges regnant et le⸗

gum ↄditoꝛes iuſta decernunt.per me pꝛincipes impe⸗
rant:⁊ potentes decernunt iuſticiam. 4¶ Item Ro.xiij.
dicit᷑ ve pᷣncipe et rege.dei miniſter eſt vindex in iram.
Ytem in plſal.elegit dauid ſeruum ſuum:⁊ conſtat ꝙ;
iſta electio fuit ad honoꝛeʒ ⁊ poteſtatẽ regall. Rñ.
hm Hug.de ſancto vict.in li.de ſacramentis. Vniuer
ſitas eccleſie duos oꝛdines ↄplectitur laicos ⁊ clericos
quaſi duo latera coꝛꝑis vnius.In laicis ad quoꝝ ſtu⸗
dium et puidentiam ea que terꝛene vite neceſſaria ſunt
ꝑtinent:poteſtas eſt terꝛena. In clericis aũt ad quorũ
officium ꝑtinent ea que ſpũali vite ſunt bona ptᷣas eſt
diuina.Illa poteſtas ſecularis dicit᷑. Iſta ſpiritualis
nominat᷑.In vtraq; poteſtate diuerſi ſunt gradus.ſub
vno tamen vtrinq; capite diſtributi. Lerꝛena poteſtas
caput habʒ regem. Spũalis poteſtas coput habʒ ſum
mum pontificem. Ad poteſtateʒ regis ꝑtinent que ad
terꝛenam vitam ſunt neceſſaria. Ad poteſtateʒ ſummi
pontificis que ſpirituali vite attributa ſunt vniuerſa.
Scðm hoc ergo patet.quare in nouo ⁊ veteri teſtamẽ⸗
to. exquo multiplicatus eſt vei populꝰ: neceſſaꝛia erat
poteſtas regalis.que pꝛeeſſet terꝛenis ad oꝛdinandam
vitam terꝛenam:et poteſtas ſacerdotalis que pᷣeſſet in
ſpiritualibo ad oꝛdinandam ſpiritualem vitam.4 Ad
illud ergo quo pꝛimo obijcit.ꝙ nemo põt duobus do⸗
minis ſeruire.intelligit᷑ cum ſibinuicem diſſident⁊ di⸗/

ſcoꝛdant.poteſtas autem regalis cum oꝛdinata eſt:nũ

qᷓ diſſidet a poteſtate ſacerdotali.ſed ipᷣi ↄgrnit et con⸗
coꝛdat ſicut vita terꝛena ſubminiſtrat vite ſpirituali.et
vita ſpũ alis collaboꝛat terꝛene:ſic ptᷣas regalis ſacer⸗
dotali:⁊ ſacerdotalis regali. VUñ hug.de ſan.vict.Deꝰ
noſter pacis amatoꝛ eſt.⁊ nihil inoꝛdinatuʒ appꝛobare
põt vᷣa iuſticia.ſpũalis ſiquidẽ ptas non ideo pᷣſidet vt
terꝛene in ſuo iure p̃ᷣiudiciũ faciat:ſicut ipᷣa terꝛena po

teſtas qð ſpũali debet᷑ nunqꝗᷓ ſine culpa vlurpat.q.qAd

illud ðᷣo qð ſcðo obijcit᷑. ꝙ ſolũ ex diuina ꝑmiſſione in⸗/
dulta eſt terꝛena ptᷣas nõ ex ↄmiſſione vel ↄceſſione.et
nõ ſm voluntatẽ dei.dðm ꝙ volũtas dei ⁊ ↄceſſio dicit᷑
abſolute reſpectu bonoꝝ ↄferendoꝝ.reſpectu vᷣo malo
rũ dr ꝑmiſſio.⁊ nõ volũtas dei in ↄꝑatione ⁊ Fᷣm quid.

2 hoc ſiue illud ſit malũ culpe ſiue malũ pene.Maluʒ

em̃ culpe non eſt ex voluntate dei oꝑante:ſed volunta⸗

te dei ſinente:⁊ hoc ne peius fiat:vel vt melius eueniat
Ztem malum pene non eſt ꝑſe ex voluntate dei opante
₰„ — . . . , —
7 Fm rõnem miiſcðie que ꝗꝓpꝛia ipſiꝰeſt. Uñ collecta.Deꝰ

cuiꝰ ꝓprium eſt miſereri ſemꝑ ⁊ parcere ⁊ Fᷣm ipᷣm: ſed
eſt er volũtate oꝑante ſᷣm rõnem iuſticie oꝛdinqte ea qᷓ
inoꝛdinant᷑ ſm nos.Vñ trenoꝝ.iij.dicit᷑. on ex coꝛ⸗
de ſuo abiecit et humiliauit filios hbominum.ſiue ergo

5

. 7

ALi: ue AA4 EEEE A .As

ſit malum culpe:ſiue maluʒ pene:non fit voluntate dei
abſoluta. nec m acceptionem et agꝛobationem boni⸗
tatis:que in nobis ſᷣm ipſum eſt.ideo ex ꝑꝓmiſſione dei
dicitur eſſe:vel ꝙ toleratur in culpam ne peius fiat:vł
ꝙ infertur in penam:ne malum fiat. PDꝛimo modo ex
permiſſione dei dicitur fieri qð m ſe illicitum et ſᷣm ſe
malum eſt vt repudium. Scdo modo ex ꝑmiſſione dei
dicitur fieri qð ᷣm ſe illicitum non eſt.ſed tamen pena
le eſt. in quem modum dicuntur fuiſſe ex permiſſione
di ſacrificia et legis onera vt ſicut repudium ꝑmiſſum
eſt ne peius fieret:ita onera ſacrificioꝛũ impoſita ſunt
iudeis ne malum fieret. AUnde Leuiti.xvij. Immolent

hoſtias pacificas domino.⁊ nequaqᷓ vltra immolabãt

hoſtias ſuas demonijs. Scðm hoc dicendum.ꝙ domi⸗
natio poteſtotis regalis ex peꝛmiſſione diuina eſt ⁊ nõ
Fm ſuam voluntatem.non quia culpabilis ſit:ſed pꝛo⸗

pter hoc ꝓꝙ in pena introducta ſit.et hoc ad onus ⁊ pu⸗

nitionem. In punitionẽ culpe eoꝛum qui petiuerũt ſi⸗
bi dari regem ex inoꝛdinata voluntate:qua minus cõ⸗
fitebatur de domino ꝙᷓ de homine.et hoc ſiãt lex cuʒ di
cit.cum dixeris conſitituam ſuper me regem ſicut hñt
omnes per circuitum natõnes.et.j.Reg.viij. Cum pe⸗
terent regem filij iſrael dictum eſt Samuel non te ab⸗
iecerũt ſed me ne regnem ſuꝑ eos. Item in cohertionẽ
culpe eoꝛum qui non niſi timoꝛe poteſtatis ceſſant ma
lefacere.xiij.Ro. Pꝛincipes non ſunt timoꝛi boni ope
ris ſed mali.Hinc dicitur Pꝛouerbio.xx. Rex qui ſe⸗
det in ſolio iudicij intuitu ſuo diſſipat omne malũ. Et
hoc patet ſolutio ad omnia obiecta.

Articulus tercius

Ercio queritur de ↄparatione poteſtatis re
galis ad ſacerdotalem. habetur auteʒ quo⸗
modoↄpꝑentur ſᷣm oꝛdinem que illarum ſit
ſuperioꝛ ſupꝛa queſtione de differentia iudicum. Item
qualiter comparentur ꝙtum ad erecutionem poteſta⸗
tis.vtrum ſcilicet ſacerdotes poſſint occidere.ſupꝑꝛa in
inquiſitione de illo pꝛecepto: non occides.queſtione
vtrum in iſto pꝛecepto pꝛohibemuꝛ occidere:qui habẽt
ſpiritualem poteſtatem. Item vtrum ſacerdotes poſ⸗
ſint arma mouere ſupra queſtione de lege belloꝛum.
In hac vᷣo parte queritur. vtrum poteſtas ſacerdota
lis obnoria ſit poteſtati regali.i Qam ſupra determina

tum eſt qualiter poteſtas regalis obnoria et ſubiecta

ſit poteſtati ſacerdotali ſcilicet in inquiſitione de peꝛſo
na iudicis queſtione de differentia iudicum. Queritur
ergo vtrum per aliquod ſeruitium poteſtas ſacerdota
lis ſit obnoxia regali. Ad quod ſic obijcit DHug.de ſan
cto Victo.in libꝛo de ſacramentis. Sicut pꝛelatorum
debitum eſt ſubiectis poſſidenda debite diſpenlare: et
eos contra iuſticiam defendere:ſic ſubiectoꝛum debitũ
eſt in ſe et in ſuis pꝛelatis ſeruitium exhibere. Eſt au⸗
tem ſeruitium aliud determinatum.ſicut cenſus ⁊ tri⸗
butum:que annuatim ſoluuntur. Aliud foꝛtuitum qð
pꝛo culpis et caſu accidentibus exigitur.Cuʒ ergo po⸗
teſtas ſacerdotalis teneatur regali ſoluere tributum
de ſuis.hoc eſt ð rebus quas poſſidet:ergo eſt obnoria
poteſtati regali.¶ Item ad hoc videtur facere quod
dicit apoſtoſus ad Roma. xiij. Reddite omnibus de⸗
bita:vt cui tributum:tributum.⁊ cui vectigal: vectigal

IItem dicit canon beati Urbani.xxiij.qõne.viij. ri

butum in oꝛe piſcis piſcante Petro inuentum eſt.Ma

thei.xvij.quia de exterioꝛibus ſuis que palam cunctis

axarent tributum eccleſia reddit. 4 Jiem idem beatꝰ
vrbanus.non totũ piſcẽ dare iuſſus eſt:ſᷣ̊ tm̃ ſtateraʒ ꝗ
in oꝛe eius inuentꝰeſt math.xvij.Quia nõ eccleſia dari
im ꝑatoꝛi nõ pontificalis apex:ꝗ in oꝛe capitis eccleſie

pꝛecmiet ſubijci poteſt regibus:ſed ſane ꝙ in oꝛe piſcis

49“ inuenitur pꝛo detro ⁊ domino dari iubetur. Quia de ercende iuſticie per eccleſiaſticas perſonas aut ſecula⸗

exterioꝛibo eccleſie quod ↄſtitutũ eſt antigtus ꝓ pace ⁊ ria iudicia exercere non põt. poteſt tamen habere mi⸗ Qandn ſonn C.9. a 2
W quiete.qua nos tueriet defenſare debent. Im ꝑatoꝛibo niſtros laicas ꝑſonas:per quas iura ⁊ iudicia ad ter⸗ „ p e 5
ſ ꝑſoluendũ eſt. ¶ Item beatus ambꝛo. Tributum ceſa⸗ renam poteſtatem ꝑtinentia ſm tenoꝛem legum ⁊ debi 2„ de .
di ris eſt:ceſari nõ negatur.eccleſia dei eſt:ceſaꝛi vtiq; nõ tum iuris terꝛeni exerceat.Sic tamen vt et ipſuz ꝙ po⸗ i3 e 6G
cbetur. ¶ Item hug. de ſancto Vict. Ad poteſtatẽ re⸗ teſtatem habet a iudice terꝛeno ſe habere cognoſcat:et 1.
4 ieies ptinent qᷓ terꝛena ſunt:2 ad terꝛenã vitaʒ facta om⸗ ipſas poſſeſſiones nunqꝙᷓ ita a regia poteſtate elongari — . 5 pe,e/E- )
n nia.ergo ſi eccleſia poſſideat aliqua terꝛena: ꝑtinebũt poſſe intelligat: ꝗqn ſi ratio poſtulauerit et neceſſitad: et 2 5 , 6,1al.
. ad regis poteſtatẽ: & de terꝛenis quas poſſidet ptᷣas ſa⸗ illis ipſa poteſtas tebeat patrociniuʒ:et ipſi illi poſſeſ⸗) ven⸗ r Prn a 6A
m cerdotalis obnoxia eſt ⁊ debet ſeruitiu poteſtati rega⸗ ſiones debeant in neceſſitate obſequium.ſicut enim re⸗

t

li. Contra. gen.xlvij. Emit ioſeph omnẽ terꝛam egi⸗

gia poteſtas patrocinium quod debet alteꝛi non poteſt

N pti:ſubiecitq; eam phaꝛaoni:pᷣter terꝛam ſacerdotum. dare:ſic ipſa poſſeſſio etiam ab eccleſiaſticis perſonis
HBlo. hic ſigt eccleſie terꝛã in qua veri ſunt ſacerdotes. obtenta:obſequium quod regie poteſtati ꝓ patrocinio
6 liberam eſſe a cenſu mundiali.¶ IJtem.xxiij.q.viij. Cũ debet᷑ iure negare non põt.ſicut ſcriptũ eſt reddite que
, onke ammis eunctor egiptioꝝ terꝛam emeret phaꝛao ſunt ceſaris ceſari:⁊ que ſunt dei deo.
n.xlvij. Atq; ſub eadem fame ſue ſeruituti cunctos .
ſubijceꝛet:ſacerdotibo ita neceſſaria miniſtrauit:vt nec Item queritur Vv cx S. *
poſſeſſionibo nec libertate nudaꝛent᷑.dño extũc pᷣnunci ꝓ peccatis ꝑſone eccleſiaſtice ſeu ſacerdotales obnoxie
ante ſacerdotes in om̃i gente liberos eſſe oꝑtere. Itẽ ſint poteſtati regali. Quod videtur per illud Roma.
Math. xvij. Reges terꝛe a quibo accipiũt tributuʒ vel xũj. Vis non timere poteſtatem bene fac.ſi autem ma⸗
cenſum a filijs ſuis an ab alienis? 1 dixit petrus aba⸗ lefeceris time. non enim ſine cauſa gladium poꝛtat.id
