boni vt veri.Mediatus pᷣo opus virtutis ⁊ ꝑ accidens
etp aliud. pꝛie em̃ ⁊ ꝑ ſe finis ſciẽtie verum ẽ. virtutis
vᷣo bonũ.ilj Ad illud etiã qð obijcit ꝙ licʒ fidei finis ſit
verũ vt bonuz:tñ nihilominus erit habitus intellectus
ſpeculatiui.dm ſicut iã patet ꝙ intellectus ſpeculati⸗
ui finis nõ eſt miſi verum. vel verum vt verũ.vel bonnʒ
vt verũ.ſides vᷣo finẽ habet verũ vt bonũ.et iõ non ẽ ha
bitus intellectus ſpeculatiui.

Membꝛum ſecundum

Gnſequẽter querit᷑ vtrum fides fuerit in
angelis ante ↄfirmatõnem et lapſum.Ao
qð ſic.ſicut dicit aug.ſuꝑ geñ. ITactũ ẽ ve
ſpere ⁊ mane.In angelis fuit cognitõ ma
B tutina veſꝑtina. Cum veſꝑtina cogni⸗
tio dicatur illa cognitio que ẽ in diminutõe lucis. Co⸗
gnitio aũt talis ẽ enigmatica.hoc ẽ in obſcuritate.eꝛgo
in angelis eꝛat cognitio enigmatica.Cũ poſito aſſen⸗
ſu veꝛitatis que cognoſcit᷑ enigmatice ponat᷑ fides.ĩ an
gelis aũt cõſiat potẽtia aſſenſus veritatis:⁊ ſic dictum
ẽ cognitio enigmatica veritatis.ꝗᷓ in ipis ponẽda eſt fi⸗
des. l Item cũ ſicut dicit aug.ſidei ſit credere qð nõ vi⸗
xs.cũ angeli ea que futura erant nõ viderẽt.quia ipſa
nõdũ erant.et multa talia erãt que ꝑtinebãt ad ſalutẽ.
vt de beatitudine bonoꝝ ⁊ ſupplicio maloꝝ.ergo cũ ta⸗
lia ante lapſum ⁊ ↄfirmatõem angeli cõpꝛehẽderẽt:cõ⸗
pꝛehendebant fide.i Itẽ cũ in angelis ſpes fuerit ante
ↄfirmatõem ⁊ lapſum beatitudinis que nõ videbat᷑.qm̃
ſpes que videt᷑ nõ eſt ſpes.eadẽ rõe fuit in eis fides.Di
cit em̃ hugo.neq; data ẽ angelis cognitid eoꝝ que futu
ra erant ſuꝑ eos vt liberã baberẽt electõem voluntatis
ſue ſine terroꝛe ⁊ cũ ſpe. Cõtra.hugo ðᷣ ſancto victo.
dicit.quia homo oculũ cõtemplatõnis nõ habet: deum
7 que in deo ſunt videre nõ valet.iõ fides neceſſaria eſt
qua credant᷑ que nõ vident᷑. Cum g̊ añ ↄfirmatõnem et
lapſum angeli haberent oculũ ↄtemplatõis:nõ eꝛat eis
fides neceſiaria.¶ Item aug.ſuꝑ geñ.dicit ꝙ videbant
angeli res ĩ ᷣbo:⁊ hec erat ↄgnitio matutina. maxĩe
ea qᷓ ꝑtiebãt ad ſalutẽ videbãt ↄgtõe matutĩa videbãt

ĩ luce.ñ qᷓ enigmatice. Solo.dom ꝙ ĩ angelis ñ fuit

fides pᷣme veritatis: ſ̊ fuit quedã ſciẽtia imꝑfecta reſpe
etu cognitõis beate poſt cõfirmatõem. Ad qð intelligẽ
dũ poſſunt poni tres gradus ex ꝑte cognitõis intellecti
ne:quẽadmodũ nos inuenimꝰex ꝑte cognitõnis ſenſiti⸗
ne. Eſt em̃ quedã cognitio de dulci ꝑ auditũ.quedã per
viſum.quedã ꝑ guſtum.cũ audit᷑ ce re quia dulcis.ſi in
terueniat credulitas fides ẽ.ſi ᷣo adueniat viſio cogni/
tio ẽ quedã ſpeculatiua. Si vᷣo adueniat guſtus:exꝑien
tia ẽ et cõpleta cognitio de dulcedine.Ita ⁊ ꝑ intellectũ
acceptio quedã ẽ pꝛime veritatis q̃ſi ꝑ auditũ cũ nõ vi⸗
vt᷑ 1 ẽ fidei.quedã vo veritatis q̃i ꝑ viſum.cũ.ſ.ꝑ quã⸗
dã ſpeculationẽ lux eius ꝑcipit᷑ ſeo nõ dulcedo.quedaʒ
vo ẽ acceptio quaſi ꝑ guſtũ.cũ.ſ.nõ ſolũ ſpeculatõe lucʒ
ſed ſenſu dulcedinis plene ⁊ perfecte ꝑcipitur.pꝛima co
gnitio nõ eſt ponenda in angelis ante cõfirmatõeʒ ⁊ la
pſum. & ponit᷑ in angelis poſt lapſum ꝓut dicunt᷑ demo
nes habere fidẽ infoꝛmeʒ.tercia vᷣo ponẽda ẽ in angelis

bonis poſt cõfirmatõem. media vᷣo ponitur in angelis

vniuerſaliter añ cõfirmatõen: ⁊ lapſum.i Ad illud er⸗
go quod pꝛimo obijcit.dᷣm ꝙ cognoſcere rem in obſcu
ritate dicitur tribus modis.aut ꝓpter defectum lucis ĩ
obiecto.aut ꝓpter defectũ lucis in medio.⁊ tercio modo
ꝓpier vefectũ lucis in oꝛgano. Pꝛopter deſectum lucis ĩ
obiecto:ſicut cũ res videtur in obſcuro. ꝗꝓpter defectum
lucis in medio:cum deeſt lux ſufficiens in qualibet ꝑte

lxr.

aeris medij. Vel ꝓpter defectum lucis in oꝛgano didẽdi
vt cũ debilitata ⁊ obſcurata ẽ virtus ocli ſiue vis viſiua
Pꝛimo mõ dicitur cognitio veſꝑtina viſio in obſcurita
te. YIlla ei eſt viſio qua vident᷑ res in ꝓpꝛio genere. quia
ↄꝑatione ſacta cognitio rei ᷣm ꝙ cognoſcitur in cauſa
que ẽ deus:ẽ ſicut viſionis rei in obſcuro⁊ viſionis rei
in luce.⁊ iõ dicit᷑ illa cognitio veſpertina:iſta vo matu⸗
tina.Secũdo modo dicitur cognitõ enigmatica que eſt
in fide:viſio in obſcuritate.õ eĩ ibi eſi defectus lucis
ex parte obiecti quod eſi ipᷣa lux:ſed eſt defectus ex par
te medij:per quod videtur:et ex parte videntis quaſi ex
Farte oꝛgani.et ideo dicitur ab apoſtolo. Videmus ꝑ
peculum in enigmate.vt in hoc ꝙ dicit per ſpeculũ mõ⸗
ſtret defectum ex ꝑte medij. In hoc ꝙ dicit in enigmate

vefectum ex parte videntis. Ad ſecũdum dðm. ꝙ res

cognoſcituꝛ dupliciter in ſe et in cauſa. ea que nõ ſunt:
nõ cognoſcuntur in ſe viſione. Sed ſi futura ſunt ↄgno
ſci poſſunt in cauſa:vt ẽ videre in his que habent cauſã.
in natura:vt in eclipſi ſolis cuius cauſa ẽ ꝓxima inter⸗
poſitio lune.Cauſa vo remota ⁊ neceſſaria oꝛdinatus

motus ſolis ⁊ lune ad talẽ punctum celi:vel ad tales ꝑ

tes celi in quibus interponitur luna inter nos 2⁊ ſolem.
vnde ille qui ſcit oꝛdinẽ motus habet ſciam eclipſis fu⸗
turi tali tꝑe.Scoðm hoc dðᷣm.ꝙ qᷓuis angeli nõ viderẽt
in re futura bonoꝝ be atitudinẽ ⁊ maloꝝ ſuplicia. ta⸗
mẽ videbant ipᷣa in cauſa.i.in ipᷣa pꝛima veꝛitate ſᷣm ra
tõem diuine iuſticie que reddit bonis pꝛemia: ⁊ malis
ſupplicia.⁊ hanc rõem nõ videbant enigmatice ſed in lu

ce. ⁊ ideo hec cognitio nõ erat fidei:ſʒ magis ſciẽtie Sm

modum qui dictus eſt.q¶ Ad vltimum dicẽdum. ꝙ cum

vigere tribus modis ſit. pꝛimo modo videre rem vt eſt.

Secũdo modo videre imaginem rei que eſt eius ſimili⸗
tudo. Tercio modo videre in ſpeculo hacẽ in ſimilitu⸗
dine ſimilitudinis rei. Videre deũ ſicut ẽ:eſt videre glo
rie in rõnali creatura beata.videre deum in imagine qᷓ
eſt in ip̃a ratõnali creatura eſt videre noticie:que ẽ ĩ an⸗
gelis ante ↄfirmatõem et lapſum.videre vᷣo in ſpeculo ẽ

videre fidei ratõnalis creature poſt lapſum quod infra

declarabitur. ergo dicit apoſtolus ꝙ ſpes eſt rei que
non videtur:dicitur reſpectu viſionis di.ſicut ẽ que di/
citur viſio per ſpeciem non reſpectu viſionis in imagi⸗
ne vel in ſpeculo. Pꝛeterea qᷓuis ponatur ſpes in ange⸗
lis ante confirmationem reſpectu beatitudinis que nõ
videtuꝛ per ſpeciem. non ſequitur ꝗ ponatur fides ĩ eiſ
dem. quia fides fundatur ſuper viſionem que eſt in ſpe⸗
culo ⁊ in enigmate.non ſuper viſionem que eſt in ima⸗
gine. Spes vo que eſt exrpectatio beatitudinis que non
videtur per ſpeciem poteſt fundari ſuper vtrĩũ;.

Membꝛum tercium

Olſlea queritur vtrum in adam ante pec
catũ fuerit fides. Ad quod ſic. Hugo.de
ſancto victoꝛe in ſent᷑.dicit. Cognouit bo
mo in pꝛimo ſtatu creatoꝛem ſuum non
ea cognitione que foꝛis auditu ſolo percipitur: ſed ea

que intus per inſpirationem miniſtratur. non ea qua

æus modo a credentibus abſens fide queritur: ſed ea
qua per pꝛeſentiam contemplationis ſcienti manifeſti⸗
us cernebatur: patet ex boc ꝙ non cognoſcebat per fi⸗
dem. Iem. xxiij.di. ſecundi ſententiaruʒ dicitur. ꝙ ho
mo in illo ſtatu tei pꝛeſentiam contemplabatuꝛ.non ita
ercellenter. ſicut poſt hanc vitazʒ ſancti viſuri ſunt: neq;
ita in enigmate qualiter in hac vita videmus.Cum er⸗

go ſides videat in enigmate videtur ꝙ fide non cogno⸗

nit. 4 Item Hugo in li bro de ſacramentis dicit in tra⸗
ctatu de fide.ꝙ homo in pꝛimo ſtatu oculum acceperat
quo intra ſe deum videret:⁊ ea que in o erant: et bic
eſt oculus contemplationis. Per tenebras vᷣo peccati
oculus contemplationis extinctus eſti vt nibil videret
quia ergo oculum contemplationis non habet: Num

7 que ĩ deo ſunt videre nõ valet.i¶ Pꝛeterea fides poſt
pctm neceſſaria ẽ.Ex quo relinquit᷑ ꝙ añ peccatũ ñ eꝛat
fides ĩ hoie ſᷣ ↄtemplatio. Cõtra. Homo ĩ ſtatu pᷣmo
aut videbat deũ ſiout ẽ.i.ꝑ ſpẽm.aut videbat deũ ꝑ ſpe/
culũ ſeu imagineʒ. Si ſicut ẽ.ergo videbat viſione glie
qð patet falſum. Si vdo videbat teũ ꝑ imaginẽ.q̊ ⁊ ꝑ fi⸗
Biqaia ſicut dicit hugo in li.⁊ ſacramẽtis.apls dicit.
Videmꝰnũc ꝑ ſpeculũ tũc aũt facie ad faciẽ.quid ẽ diẽ
hugo ꝑ ſpeculũ videre imaginẽ: Quid ẽ facie ad faciem

videre.i.rem videre: Scðm hoc &̊ qui ꝑ fidẽ vidẽt ima⸗
gintẽ vidẽt. ̊g ꝑ ↄtemplatõem vident rem vident.⸗ Itẽ

hugo ĩ eodẽ. Si fideles ipam rem qᷓ deꝰẽ viderẽt:nõ peꝛ
ſpeculũ in enigmate ̊ facie ad faciè viderẽt. ſi hõ an⸗
te peccatũ videbat ip̃am rem.videbat facie ad faciẽ.er⸗
go viſione glie.Cũ g hoc falſum ſit:relinquit᷑ ꝙ non vi⸗
debat ipᷣan rem ſʒ imaginẽ.⁊ ita ꝑ fidẽ.q Itẽ hugo vo
lens illud exponere:tũc facie ad faciẽ.ponit tale exeplũ
pone inquit aliquẽ eẽ retro te vel ſupꝛa te.auerſa ẽ faci⸗
Es tua ab illo:et ſi foꝛte ille reſpicit ad te nõ tu ſimiliteꝛ
ad illũ. ꝙᷓ diu ſic eris:illũ facie ad faciẽ videre nõ pote⸗
ris.exhibe ſpeculũ et pone ante te.ſtatim videbis ima⸗
ginẽ illius ꝗ ẽ ad doꝛſum tuũ vel ſupꝛa verticeʒ videbis
illũ.ſᷣ in imagine ſua nõdũ in facie:nõdũ cognoſcis ſiẽ
cognoſceris.cognoſceris em̃ in re.ſ̊ eũ cognoſcis ĩ ima⸗
gine.Cõuertere ad illũ:pone faciẽ ad faciẽ.videbis nõ
1imaginẽ ſʒ ip̃am rem.pꝛius vidiſti illum ĩ imagine ſua
modo vides illũ ĩ facie ſua. Scõm h̊ ꝗ̊ arguit᷑.cũ homo
ante pctm nõ vidẽt facie ad faciẽ ꝙ videbat imagineʒ ⁊
ita ꝑ fidẽ. Soło.dðm.ꝙ adã in pꝛimo ſtatu nõ habu
it fidẽ ĩ rõe fidei:et hoc patet ſi ꝗs ↄſideret ↄꝑatõem co⸗
gnitõis que ꝑ fidẽ ẽ:et cognitõis q̃ erat ĩ adaʒ añ pctm
ad cognitõem gloꝛie.Cognitio em̃ q̃ ẽ ꝑ fidẽ euacuatur
adueniẽte głia.cognitio nᷣo ade de deo nõ euacuaret᷑ ad
ueniẽte glia ſi ſtetiſſet:ſ̊ ꝑficeret᷑.¶ Ad illud ̊ qð pᷣmo
obijcit.dðm ꝙ ſicut dr ſol videri multipliciter. vno mõ
in ſpeculo.alio mõ in nube.tercio mõ in aere luminoſo
quarto mõ in ſeipᷣo:ſic ẽ diſtinguere viſioneʒ dei multi⸗
plicẽ.vna ẽ viſio in ſpecnlo q̃ ẽ viſio ꝑ fidẽ:⁊ hec eſt infi⸗
ma. Alia ẽ viſio dei in ſeipo:⁊ hec ẽ ꝑ ſpẽm.et hec ẽ ſupᷣ⸗
ma.⁊ inter has duasẽ acciꝑe duas medias.vnã q ẽ vi⸗
ſio dei in imagine ſimplicioꝛi:velut in aere luminoſo vi
ſionẽ ſolis.⁊ hec ẽ ſu ꝑioꝛ.alia ẽ ĩ imagine obſcuꝛioꝛi et
cõpoſitioꝛi:ſicut ẽ viſio ſolis in aere vmbroſo vel in nu
be. et hec ẽ inferioꝛ.dðm 8 ſine pᷣiudicio. ꝙ viſio angeli
7 hoĩs añ petm reſpectu di nõ erat ĩ gradu ſupꝛemo ꝗẽ
glie:nec in gradu infimo ꝗẽ ſidei:ſ̊ in medio.Sʒ diſie⸗
rẽter.nã cũ angelus ⁊ hõ inſignitꝰſit diuia imagine ſeu
lilitudine:.qꝛ angelica natura ᷣm ſe ſeꝑata eſt a natura
coꝛpoꝛea:ſimplicioꝛ et purioꝛ ẽ ꝑ naturaʒ.⁊ ſi m exigẽ
tiam nature radiet in ea lux gre:luminoſioꝛ erit.ania
vo rõnalis que coꝛꝑi vnita ẽ:vel vnibilis ex vnione ⁊ in
tẽtõe ad coꝛpꝰ.ꝑ naturam obſcurioꝛ ẽ angelica natura.
vñ ſi m modũ nature radiet gra.obſcurius recipiet lu
minis ſpũalis anologiã. ꝓpterea cognitio angelica añ
pctm reſpectu dei luculentioꝛ et luminoſioꝛ erat qᷓ; cog⸗
tio hominis:neutra tñ ẽ ꝑ ſpeciẽ vł fidem.q¶ Ad Ain 5
qð obijcit᷑ ꝙ ẽ ꝑ imaginẽ ?⁊ ita ꝑ fidem.dom ꝙ nõ ſequit
imago eĩ dr dupliciteꝛ.ẽ ei imago immediata que ẽ ima
go rei ſicut dr imago vel ſimilitudo ſolis ĩ aere.⁊ ẽ ima
go mediata imago.ſ.imaginis vt imago ſolis in ſpecu⸗
lo.pꝛimo mõ videre ĩ imagine dr viſio qua rõnalis cre
atura videbat ante lapſuʒ in ſe ꝑ luminis dinini pñtiã
qᷓuis nõ ꝑſpẽm.Secũdo mõ videre ĩ inagine ẽ videre
fidẽ quõ videt homo poſt lapſum:⁊ illð ẽ videre ꝑ ſpe
culũ.Videre in imagine q̃ immediate a re viſibili expꝛi
mit᷑ in vidẽte nõ excludit rei pᷣſentiã. Videre vo in ſpe⸗
culo excludit rei pñtiam et ponit abſentiã.qꝛ imago rei
nõ immediate expꝛimit᷑ in vidẽte a re que vid etur ̊ me
diãte ſpeculo.] Ad illud ꝗ̊ quod obijcit᷑ dicẽdum. ꝙ vi
dLere rem pñtem que ẽ deus ẽ dupliciter. vel in ſe vel in
ſuo affectu. In ſe ſicuti videt᷑ in ſlatu glie:ꝛ⁊ hoc ẽ videꝛe

E ſpẽm ſeu facie ad faciẽ. In ſuo effectu pñs videt᷑ĩ ima

gine rõnuli ſtatu innocẽtie in qͥ videbatur pñs.i.pᷣſenſu

ens a rõnali creatuꝛa:et illud nõ ẽ videre facie ad faciẽ

ſed cũ videt᷑ et intelligit᷑ deus viuens.ſapiens ⁊ intelli⸗

gens ⁊c. in imagine que cũ ẽ viuit.ſapit intelligit ad,
huc nõẽ plena cõuerſio rõnalis creature ad teũ.2 ideo
nõ põt dici viſio faciei ad faciẽ.ſᷣ cũ videt᷑ intelligituꝛ
in ſeipo:ſicut cũ videt᷑ ſicut ẽ abſtracto oĩ intellectu cre⸗
ature:tũc ẽ plena oↄuerſio rõnalis creature ad deũ.⁊ iõ
viſio faciei ad faciẽ. ¶ Ad vltimũ pʒ rñſio ex iã dictis.
Motandũ tamẽ.ꝙ cũ deꝰ videt᷑ et intelligit᷑ abſtracto oĩ
ctu ſuo qui ẽ imago rõnalis vt pñs.videt᷑ ĩ ſimilitudine
immediate.vt in ſtatu innocẽtie.Cũ voo in effectu ꝗẽ ra
tõnalis imago vt abſens.videt᷑ ꝑ ſpeculũ vt poſt lapſũ
videt᷑ ꝑ fideʒ. Rõnalis igit creatura dupliciter gerit ſi⸗
militudineʒ dei ad videndũ teũ pñtem.et ſic videbatuꝛ
ante peccatũ. vt in imagine.⁊ ad vidẽdũ deũ abſentem
⁊ ſic videt᷑ poſt pctm ꝑ fidẽ yt in ſpeculo.Vñ hug.ð ſan
cto vic. Speculũ ẽ coꝛ tuũ:ſi tñ mũdũ fuerit ⁊ extenſuzʒ
imago in ſpeculo:fides in coꝛde tuo. Iides autẽ imago
ẽ de inõ vt pñtis ſed vt abſentis.qꝛ ſicut dicit ang.ĩ li:.ð
videndo deo.credunt᷑ abſentia.

Mlembꝛum quartum
Einde querit᷑ vtrũ fides fuerit ĩ xpᷣo ĩ ſla⸗
tu moꝛtalitatis.ad qð ſic Johᷣ.j.dr Xpᷣc
plenus gfr̃e et veritatis ſᷣm ꝙ homo.ergo
plenus omnibo virtutibo gratuitis.ergo
fide. Itẽ in rpᷣo fuit ſpes immoꝛtalitatis ⁊ glłificatõis
m coꝛpus.ergo et fi des. Itẽ vxpᷣc ante moꝛtẽ fuit ĩ ſta
tu merendi ſummo. Sed ſummus ſtatus merendi ẽ me
reri ᷣm omnem virtutẽ.ergo merebat᷑ ſᷣm omnẽ virtutẽ
ergo m fidẽ.¶ Item nos ponimus vere in eo paſſiões
timoꝛis.doloꝛis ⁊ cõpaſſionis que ponũt imꝑfectõem af
fectõis.Si ergo nõ eſt incõueniẽs ponere virtutes que
ↄcernũt imꝑfectõem affectõis.vt patientiã miſericoꝛdi
am ⁊ hmõi:nõ erit incõueniẽs ponẽ vᷣtutes q̃ cõcernũt
im ꝑfectõem cognitõis ſicut fidẽ.¶ Itẽ cognitio natura
lis eſt imperfecta reſpectu cognitõnis gratuite ⁊ glłioſe
ſed perfectio naturalis quis imꝑfecta ponit᷑ in xpᷣo.er
go ſimiliter cognitio enigmatica q;uis ſit imꝑfecta:h̊ aſ
ſenſus veritati pꝛime et cognitio enigmatica ponunt᷑ in
fide.ergo ſi alſenſus veritati pꝛime fuit in xpo:⁊ cogni

intellectu creature:videt᷑ ꝑſpẽm vt in głia:cuʒ ẽ in effe⸗

tõem enigmaticã nihil ꝓhibeat ponere.Relinquit᷑ ꝙ in

ipᷣo fuerit fides. Cõtra.Coloceñ.ij. In ipᷣo ſunt om̃s
theſauri ſapiẽtie et ſcie abſconditi.quod intelligitur de
xpᷣo ᷣm ꝙ homo ab initio ↄceptõis.ergo in ipᷣo nõ fuit
aliqua impeꝛfectio cognitõnis.Cum ergo fides ponat
imperfectõnem cognitonis:nõ fuit fides in xpᷣo.¶ Item
cognitio beata euacuat cognitõem enigmaticã ⁊ fidem
j.ad coꝝ.xiij.Cum g̊ in xpᷣo fuit cognitio beata:in ipo
nõ fuit cognitio enignatica. Solutio.ᷣm q diẽ anſ
heł.in li.Cur deus hbomo.qꝙ aſſumptio paſſibilitotis ne
ceſſaria fuit redemptoꝛi.quia ꝑ paſſionem debebat ſa
tiſfacere.et rem ſuam iuſto pꝛecio et cõdigno recuꝑare
vt ergo ſolueret iuſtum pᷣcium neceſſaria erat paſſibili

tas. Item neceſſaria erat perfecta ſcientia vt ſolueret pᷣ

cium cõdignum et diſpenſationi redemptõnis cõueniẽ
tiſſimum.quia ergo tale et tãtũ negocium ſapiẽtiſſimũ
requirebat cum aſſumptione paſſibilitatis: neceſſaria
fuit ↄgnitionis ꝑfectio.vnde ſicut dicẽ̃ Anſeł.quia igno

rantia ad nihil vtilis ẽ paſſibilitas pᷣo vtilis redemptõ

ni.non aſſumpſit ſaluatoꝛ ignoꝛantiã aliquãẽ:ſed aſſum
pſit paſſibilitateʒ. Quoniã aũt perfecta cognitio euacu
at imperfectõnem eiuſdem generis:ſicut dicit apłus.j.
ad coꝝ.xiij.Cũ venerit quod perfectũ eſt: euacuabitur
quod ex parte eſt. Perfecta cognitio dei in xpᷣo nõ com
patiebatur cognitõnem im ꝑfectam dei. ꝓpterea cum fi
des ponat imperfectam cognitionem dei que eſt in eni
gmate:manifeſtũ eſt ꝙ in ipo non fuit fides ſed ꝑfectio

que ſuccedit fidei ſeu cõtemplatio.i Ad pꝛimum eꝛgo
quod obijcit᷑ ꝙ in rpᷣo fuit plenitudo om̃is gre.dðm ꝗ;
verũ ẽ h̊ cũ plenitudine gr̃e fuit plenitudo veꝛitatis.qͥ
plenitudo ſicut dẽ Joh. j. Plenũ gratie ? veritatis:ple
nitudo aũt cognitõis nõ cõpatit᷑ ſecũ im ꝑfectõem cogni
tõis fidei.Ex illa auctoꝛitate potius ſequit᷑ ꝙ nullo mõ
ſuerit fides.¶ Ad ſecũdũ ſimiliter patet rñſio. Aã me⸗
ritũ xpᷣi ſᷣ ꝙ bomo debuit eẽ meritũ noſtre redemptõ⸗
nis.merito aũt redemptõis nõ cõueniebat:ſᷣ̊ repugna⸗
bat imꝑfectio cognitõis.iõ merito xp̃ᷣi nõ erat neceſſa⸗
ria fides in ratõne fidei. Cuʒ ergo officio redemptoꝛis
repugnaret:⁊ ꝑſone redemptoꝛis nõ cõueniret.nõ eĩ cõ
ueniebat illã ꝑĩonã que deus ẽ aliquid ignoꝛare vel im
ꝑfecte cognoſcere: ꝓpterea nec merito ſuo ſᷣm ꝙ homo:
nec merito noſtro neceſſaria erat fides ſed contempla⸗
tio veritatis.¶. Ad illud ergo quod obijcit.dðᷣm ꝙ ſum
mũ meritũ nõ ponit mereri ſᷣm numerum virtutuʒ.ſed
Hm imperfectõem gratie omniũ virtutum.¶ Ad terciũ
quod obijcitur de ſpe ⁊ de paſſionibus timoꝛis ⁊ dolo⸗
ris in xpᷣo patet rñſio.Aã jᷓuis iſia ponãt imꝑfectõem
ex parte affectõnis:erant tamen neceſſarie diſpenſatõi
redemptionis ſicut oñſum eſt ſupꝛa de incarnatõe:que⸗
ſtione de penalitatibus aſſumptis a xpᷣo.Qulla aũt co⸗
gnitionis imperfectio erat neceſſariaimo magis repu
gnans: ꝓpterea nec fides.¶ Ad vltimũ vᷣo quod obijcit᷑
de cognitione naturali.dõm ꝙ cognitio naturalis ꝑfe⸗
cta qualis diceretur fuiſſe in adã ante peccatũ ſᷣm pfe⸗
ctõnem nature:fuit in xpᷣo ꝑfectiſſime.hec aũt cognitio
qᷓuis ſit im ꝑfecta cõpatione hoc ẽ reſpectu cognitionis
gratule vel beate:ꝑfecta tamen ẽ ꝑfectione ſui generis
m ꝙ fuit in xpᷣo:⁊ ideo hoc nõ euacuat᷑ ꝑ cognitionem̃
ꝑfectam gratie vel gloꝛie. Cognitio vᷣo enigmatica que
ẽ fidei.nõ ſolum ẽ imperfecta reſpectu cognitõnis glo⸗
rie:ſed etiã in ſuo genere quod eſt cognitio gratuita.et
ideo non eſt ſilłe de imꝑfectõe ↄgnitõis nature ⁊ ↄgnitio
ms fidei. ,

Queſtio.lxxxj. de paſſio

nibus conſequẽtibus fidem.

Onſequẽs ẽ inqii
rere de paſſionibus conſequentibus fi
dem que ſunt due.ſ.certitudo et pꝛofe⸗
ctus.et ↄꝑatio ad alias vututes. Pꝛĩo
ergo queret᷑ de certitudine.Secũdo de
pꝛofectu.Tercio queritur de ↄꝑatõe fidei ad alias vir
tutes.

Membꝛum pꝛumum

B pꝛimũ arguit᷑ ſic.dicit Aug. Mihil eſt
certiꝰhomini ſua fide qua cꝛedit᷑ ꝙ longiſ
ſimũ ẽ a ſenſu.ergo nulla ſcĩa certioꝛ fide
Item certius ẽ quod videtur in lumine
pꝛime veritatis q; quod videt᷑ in lumine veritatis crea⸗
te.ſed illud quod cognoſcimus fide cognoſcimus in lu⸗
mine pꝛime veritatis.quod cognoſcimus alijs ſcientijs
acquiſitis ſeu ꝑ intellectũ ſeu per ſenſum cognoſcimus
in lumine create veritatis.ergo fides certioꝛ omniboſci⸗
entijs acquiſitis.¶ Itẽ certioꝛ ẽ cognitio que ẽ ꝑ inſpi⸗
ratõem qᷓ; que ẽ ꝑ hum anã acquiſitõem.&ᷣ ⁊c.¶ SVtẽ cer
tius ſcit᷑ quod ſcit᷑ teſtimonio ſpũſſancti:ꝙ qð ſcit᷑ teſti⸗
monio creature. Sed qð ſcitur per fidem ſcitur teſtio⸗
nio ſpũſſct᷑i. Ro.viij. IYpſe ſpũs reddit teſtimoniũ ſpiri

tui noſiro ꝙ ſimus filij dei. ſed qð ſcit᷑ alijs ſcientijs ſcit
teſtimonio creature:ergo vt pꝛius. Cõtra. Certioꝛẽ

viſio ꝙᷓ fides.ſed quod ſcimus ſciẽtia ſcimus viſione ĩ⸗
tellecius.ꝗ̊ᷓ ceꝛtius cognoſcimus ſciĩa q; fide.⸗¶ Itẽ hug.
cæ ſancto vic.dicit ꝙ fides ẽ ſupꝛa opinionẽ et infra ſci⸗
entiã. ſcientia certioꝛ ẽ fide.¶ Itẽ fides dr argumẽtuʒ
inqᷓtum facit certitudinẽ.ſed vbicũq; dr argumẽtũ po⸗

lxrrſ.

nit᷑ habitudo.vñ in logicis ꝙ argumẽtũ certitudinẽ fa
cit:hoc habet ex habitudine terminoꝝ.ſi ergo in fide ñ
ẽ inuenire habitudinẽ cognitõis imperfecte ĩ via ad co⸗
gnitõem ꝑfectam in patria:ergo ꝑ fidem nõ erit certitu
do de illa. vel queratur quomodo ẽ certitudo ꝑ cognitõ
nem nrerſect 7 enigmaticã de cognitõe ꝑfecta in pa⸗
tria.ql Coꝛte dicetur ſicut quidã dixerũt.q eſt certitudo
ꝑ modum viſus:⁊ certitudo ꝑ modũ guſtus.Certitudo
ꝑ modũ viſus ẽ certitudo ſpeculatõis ꝑ modũ intellectꝰ
Certitudo ꝑ modũ guſtus ẽ certitudo experiẽtie ex ꝑte
affectus.certitudine ſpeculatõnis nõ ẽ certioꝛ fides ſci⸗
entia:ſed certitudie experiẽtie qua ſentit ipᷣa fidelis aĩa
ſuauitatẽ veritatis. Sʒ cõtra.certitudinẽ de veritate ꝑ
modũ experiẽtie ſeu guſtus nõ habet niſi fides foꝛmata
&̊fides infoꝛmis eẽt minus certa ꝙᷓ ſcia: cũ tamẽ cõtra⸗
riũ põt conici. qꝛ ex fide infoꝛmi fiunt miracula et oꝑa
que excedũt naturã.fides q̊ᷓ infoꝛmis excedit oẽm ſciaʒ
virtute.quare et certitudine:quia ex certitudine habet
virtutẽ.ſicut patet ꝑ illud qð dicit dñs in euangelio.ſi
dixeritis huic mõti tolle te ⁊ mitte te in mare:⁊ nõ beſi
taueritis ⁊c̃.q.d.ex eo ꝙ nõ ẽ heſitatio in fide ſᷣ certitu
do:habet viꝛtutẽ fides. Ad bhoc dixerũt quidã ꝙ ẽ fi⸗
des qua credit᷑.⁊ quod credit᷑. Qñ ergo dicit aug. ꝙ ni⸗
hil ẽ homini certius ſua fide.intelligitur de fide qua cꝛe
dit᷑:nõ de eo quod credit᷑.vñ.xxiij.di.tcij ſententiaꝝ eſt
auctoꝛitas aug.Midẽ inquit ſuã videt quiſq; eſſe in coꝛ⸗
de ſuo ſi credit.vel nõ eẽ ſi nõ credit.nõ ſicut coꝛpoꝛa q̃
videmus oculis coꝛpoꝛeis:vel ꝑ ipᷣoꝛum imagines:neq;
ſicut aĩam qua conicimus ex motibus coꝛpoꝛis.non ſic
videtur fides in coꝛde in quo eſt ab eo cuius ẽ:ſed ea te⸗
net certiſſima ſciẽtia.Ex quo relinquit᷑ ꝙ nihil ẽ homiĩ
ceꝛtius ſua fide qua credit.De eo vᷣo quod creditur qð
quidẽ ẽ abſens ab intelleciu nõ intelligit᷑. Añ aug.Re
rũ abſentiũ pñs ẽ fides. Rerũ que foꝛis ſunt intus ẽ fi⸗
des. Rerũ que nõ vident᷑ videtur fides. Res vᷣo que ab
ſunt et que nõ vident᷑.ſunt res que credunt᷑. Contra G
obijcitur ſic.Circa ꝓpꝛiã materiã ⁊ obiectũ virtus om̃i
arte certioꝛ ẽ ſicut dicit pᷣus. Cũ ergo fides virtus ſit
circa ſuam materiã que ẽ id quod creditur certiſſima ẽ
certius id qð creditur ſide tenet᷑ qᷓ quod aliqua arte ꝑ⸗
cipitur. Item certius ꝑcipitur vbi idẽ per ſe accipitur
qᷓ vbi vnũ peꝛ aliud.ſed fides ꝑcipit ipᷣaʒ veritatẽ pᷣmã

ipᷣam pꝛimam.⁊ pꝛima veritas ẽ qua credit.et ꝑ ipam
credit.pꝛima aũt veꝛitas ẽ mediũ infallibile. certiſſime

igit᷑ ꝑcipit᷑ qdð credit᷑:⁊ certius q; qð ſcit᷑ ꝑ ſciam acqui⸗
ſitã:quia ibi cognoſcit᷑ vnuʒ ꝑ aliud.¶ Item ſicut dicit
pps in methaphiſica.et ſi theoꝛica ſeu ſpeculatina ſciẽ
tia nobilioꝛ ſit pꝛactica:tñ pꝛactica certioꝛ ẽ:⁊ hoc ẽ ra
tione experientie.ſi ergo omnis virtus circa experien⸗
tiam eſt.certioꝛ erit virtus ſpeculatiua ſciẽtia. Si ergo
certitudo virtutis ẽ circa ſuum obiectuʒ:certioꝛ erit fi⸗
tes de ſuo credibili:ꝙᷓ ſciẽtia ſpeculatiua de ſuo ſcibili.
Item obijcit᷑ ↄtra hoc quod dicit aug.ꝙ fides in coꝛ⸗
ce in quo eſt:ab eo cuius ẽ tenetur certiſſima ſcientia.⁊
loquit᷑ de fide qua creditur. Qui habet vnam virtutem
habet omnes.ergo ſi quis ſcit ſe habere fidem virtutẽ:
ſcit ſe habere virtutes omnes et ſic caritatem. ergo ſcii
vtrum amoꝛe an odio dignus ſit:cuius cõtrariuʒ dicit
Ecẽs.ix.Reliquitur igitur ꝙ nõ ſcit ſe habere fidẽ vir
tutem ergo non tenet eam certiſſima ſcientia. Solu⸗
tio. dicendum ꝙ quedam habent certitudineʒz ex ſeip̃is
quedã vo ex alijs.ex alijs certitudinem habent vt ex pᷣn
cipijs concluſiones:et ex articulis fidei que ſequuntur
ad articulos.vt quia deus iuſtus ẽ.reddet vnicuiq; ſᷣm
opera ſua. Que vo habent certitudinem er ſeipᷣis ſunt
tribus modis.Qam quedam ha bent certitudinem ra⸗
tione euidentie:vt pꝛincipia que ſunt per ſe nota.vt de
quolibet affirmatio vel negatio.quedam vᷣo habent cer
titudinem ex infoꝛmatione conſcientie.et hec eſt certi⸗
tudo fidei ſeu foꝛmate ſeu inſoꝛmis cum emm prima
veritas ip̃am fidem inſpirat: ſic conſcientiã inſoꝛmat.

vt ſi aliquis cogitur ipſa euidentia conſentire iſti veri⸗

tati.om̃e totũ maius ẽ ſua ꝑte:ita ꝑ habitũ infuſum fi⸗
dei ipa infoꝛmatõne ↄſcie a rtat᷑⁊ cogit᷑ ↄſentire veritati
pꝛime pter ſe.vñ ſicut negaret hoc.oẽ totũ maius ẽ ſua

parte contra ſuam ſcientiam:ita negaret quẽuis articu

lum ↄ ſuã ↄſciaʒ.⁊ iõ beatꝰignatiꝰcuũ cõpelleret᷑ vt nega
ret xpᷣm. rndit ſe nõ poſſe negare.qꝛ nomẽ eius habebat
ſcriptũ ĩ coꝛde.vñ ad/pbandũ qualẽ impꝛeſſioneʒ faciat
fides in mẽte.poſt moꝛtẽ eiꝰinuẽtũ ẽ nomẽ xpᷣi ſcriptum
litteris aureis ĩ coꝛde eiꝰ. Itẽ quedã habẽt certitudinẽ
ſenſu ex ꝑientie.q certitudo ꝑ modũ guſtus ẽ.vel tactus
talis certitudo ẽ i virtutibo reſpectu ſuoꝝ obiectoꝝ et ĩ
fide foꝛmata reſpectu credibiliũ pꝛime veritatis.Dicẽ⸗
dũ g ꝙ fidẽ q̃ credimꝰ:cognoſcimꝰcertitudinẽ euidentie
ſi ißam habemꝰ.Fᷣm ꝙ dicit aug.ꝙ fides ẽ ĩ aĩo creden⸗
tis. ↄſpicua ẽ ei cuiꝰẽ.quẽadmodũ et alias aĩe paſſiões
ꝑfectões quas intelligimꝰrebo ip̃is exiſtentibo in aĩa.
vt gaudiũ? triſticiã.timoꝛẽ.amoꝛẽ.iuſticiã.tꝑantiam.
èt hmõi.Ffidẽ vo que ẽ illud qð credimꝰ:cognoſcimꝰ cer

titudine infoꝛmatõis ↄſciĩe:ſeu illud credamꝰ fide infoꝛ⸗

mi ſeu fide foꝛmata:⁊a certitudine ſenſus exꝑientie. Si
credat᷑ fide foꝛmara.nõ ſolũ certa ẽ de ipa veritate quã
credit ꝓpter infoꝛmatõem ↄſcĩe.ſᷣ ꝓpter ſuauitatẽ ⁊ dile
ctõem quã ſentit.et ꝑ hunc modũ ſoluit᷑ ⁊ pʒ ſolutio ad
oĩa obiecta pᷣterq; ad vltimũ.iã ſi oꝑet᷑ ꝙ credit᷑ ad il⸗
lud qð ſcit᷑ certitudine euidẽtie:certiꝰẽ qð ſcit.Certitu

dine vᷣo infoꝛmatõis ↄſcie et ſenſus exꝑientie:intellectꝰ

certiꝰẽ qð credit᷑.¶ Ao vltimũ dõm.qꝙ fides vᷣtus ẽ.ha⸗

bitꝰ gratuit vt habitus ẽ abſolute ĩ aia ſicut ĩ ſubiecto.

vt gratuitꝰẽ ſicut relatꝰad volũtatẽ dei acceptãtio. que
quidẽ volũtas extꝛa nos ẽ et latet intelligẽtiã nr̃aʒ.Sci
tur & fides certiſſima ſcia inqtũ habitꝰẽ.mẽs em̃ cogno
ſcit ſe.cognoſcit ⁊ ſuos actꝰ habitus ⁊ potẽtias q̃ ſunt
in ipa.Inqtum vo gratuitꝰẽ:⁊ ſᷣm h̊ habet rõem virtu
tis habẽs cõnexioneʒ cũ alijs ᷣtutibo.h̊ mõ ignoꝛat᷑ nec
ſcit᷑ ab habẽte fidẽ. Dico aũt hic gratuitũ gratũfaciẽtẽ.
et hoc mõ ꝓcedat obiectio.

Mlembꝛum ſecundum

Oſtea querit᷑ ð ꝓfectu fidei.iQã dicit ma
giſter.iij.ſnĩiarũ ᷣm aug. ꝙ fides ꝓfeciſſe
videt᷑ ̃m tꝑis ꝓceſſum ſicut ꝓfecit cogni⸗
tio.Circa qð obijcit᷑.iAã cũ fides ſit veri⸗
tatis q̃ ẽ ſupꝛa tpᷣs.nõ erit ꝓfectꝰfidei ſᷣm cognitõem tẽ⸗
poꝛis.̊ nõ ꝓfecit fides ſᷣm ꝓceſſum tꝑis. Itẽ cũ ꝓfe⸗
ctus virtutis determinet᷑ im ꝓfectũ caritatis.⁊ in ſan⸗
ctis patribo añ incarnatõeʒ et añ legẽ fuerit equalis ca
ritas:ſicut ĩ illis ꝗ in lege et pꝰlegẽ vel poſt incarnatõ⸗
nẽ:Fᷣm hoc nõ erit dicere ꝓfeciſſe fidẽ ſicut nec caritatezʒ
VYtẽ cũ in oĩbo fidelibo ſit fides eadẽ et eiuſdem verita
tis.ſ.pꝛime.⁊ ſᷣm eãdẽ veritatẽ cui aſſentit credẽs ſuper
oĩa.aſſentiẽs aũt ſuꝑ oĩa nõ põt ampliꝰaſſentiꝛe.Relin
quit᷑ ̊ ꝙ nullus credẽs põt ampliꝰcredẽ. nec in fide p
ficere.¶ Itẽ ſicut diẽ aug.Eadeʒ fides mediatoꝛis que
nos ſaluat:ſaluos faciebat iuſtos antiquos puſillos et
magnos.ꝗᷓ antiqui habueꝛũt eandem fidem mediatoꝛis
quam et nos habemus et eandem fidẽ creatoꝛis. Ergo
cũ ſᷣm hug.de ſancto vic.duo ſunt q ꝓponunt᷑ nobis cre
dẽda creatoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ.ad q̃ oĩa alia reducunt᷑.⁊ eadẽ
ſ fuerit fides creatoꝛis ⁊ ſaluatoꝛis.Relinquit᷑ ꝙ non

ꝓfecerit fides ꝑ ſucceſſum txis. Cõtra.exo.iij. Ego

ſum deꝰabraha.deus yſaac.deus Jacob.⁊ nomẽ meuʒ
adonay nõ indicaui eis.hoc dictum ẽ moyſi.qꝗ̊ moyſes
amplius habuit de noticia dei qᷓ; pcedẽtes pr̃es.¶ Iteʒ
ps.ſuꝑ ſenes. Intellexi dicit dauid.̊ dᷣm maioꝛẽ ha⸗
buit cognitõem de deo qᷓ; antiqui pꝛes ꝗ fuerũt añ ipᷣm
Itẽ act.ij. Heatꝰpetrꝰretoꝛquet ad ſua tꝑa.illud Jo⸗
heł.iij. Effundã de ſpũ meo ⁊c̃.⁊ ꝓghetabunt filij ⁊ filie
vꝛe. cũ plenioꝛ fuit cognitio veritatis pꝛime pꝰ effuſio
nẽ ſpũſſancti ꝙᷓ in pꝛioꝛibo ſeculis ⁊c̃.¶ Itẽ greg. ᷣm in⸗
cremẽta tꝑm creuit ſcĩia ſctoꝝ patrũ ſpũaliũ:⁊ quãto vi

ecinioꝛes aduẽtui ſaluatoꝛis extiterũt:tãto ſacramẽta ſa
lutis plenius ꝑcepeꝛũt.dehinc etiã audiũt.beati oculi ꝗ
vident que vos videtis.x.luce.⁊ illud.Sazʒ nõ dico vos
ſeꝛuos.Joh.xv.Omnia quecũq; audiui a patre nota fe
ci vobis.Ex his &̊ relinquit᷑.ꝙ ꝑ ſucceſſionẽ tꝑm creuit
cognitio pꝛime veritatis.Cuʒ ᷓ cognitio veritatis pᷣme
ſit in pñti ꝑ fidẽ.relinquit᷑ ꝙ ꝑ tꝑm ſucceſſionẽ creuit fi
des ⁊ ꝓfecit. Solo.dðm ꝙ ſides habet ↄꝑatõem ad
credentẽ et ad creditã veritatẽ. Ieẽ veritas credita ẽ pꝛi
ma veritas.et hoc dupliciter.ſᷣm ꝙ cogitat᷑ in ſe et ᷣm
ꝙ cogitat᷑ in effectu ſuo.veritas ſᷣm ꝙ cogitat᷑ in ſe ẽ ab⸗
ſiracta ab oĩ ↄditõe tꝑis.Fᷣm ꝙ cogitat᷑ ĩ ſuo effectu ꝗ eſt
tꝑalis.vt creatõis.recreatõis.gloꝛificatõis ⁊ hmõi co
gitat᷑ cũ cointellectu ↄditõis tꝑis.Si ꝗ̊ reſpiciat᷑ credi⸗
tũ qᷓtũ ad pꝛĩcipale ſignificatũ:cꝛeditũ ẽ ſupꝛa tpᷣus.Si
ðo reſpiciat᷑ qᷓtũ ad cõnotatũ:creditũ ẽ in tꝑe ſᷣm quem
modũ di ꝓficere fides ſᷣm ꝓceſſum tꝑis. Scõm vᷣo ꝙ fi⸗
des accipit᷑ Fm ↄꝑatõem ad credẽtẽ.ſic põt fides ↄſide⸗
rari duobo modis:qtũ ad habitũ:⁊ qtũ ad vſum. Hꝛe
termiſſo igit᷑ argumeto fidei q;tum ad habitũ.qꝛ de h̊ di
uerſi diuerſa ſentiunt.dðm ꝙ ſi ↄſideret᷑ qtum ad vſuʒz
dicit᷑ creſcere et ꝓficere.⁊ hoc quatuoꝛ modis cognitiõe
q́;tum ad actũ rõnalis.ↄſtãtia et firmitate q;tũ ad actũ
iraſcibilis.feruoꝛe ⁊ deuotõe qtũ ad actũ ↄcupiſcibilis
actõe qᷓtũ ad exercitiũ exterioꝛis oꝑatõis.Scðm pᷣmuʒ
modũ dr ꝓſiciẽs in cognitõe diuinoꝛum ꝓficere in fide
Scðm aũt modũ ſecũdũ maꝛtires dicũt᷑ ꝓfeciſſe ĩ fide ĩ
ſuſtinẽtia et ↄſtantia patiẽtie.Scm terciũ modum fer
uẽtes ʒelatoꝛes fidei dicunt᷑ ꝓfeciſſe ĩ fide. Scom quar⸗
tũ modũ oꝑantes actiui dicunt᷑ ꝓficere ĩ fide.⁊ ſᷣm hũc
modum patet reſponſio ad pꝛimo obiectum et in parte
ad ſequentia.i¶ Ao ſecũdum dicẽdum.ꝙ ſicut dicit hu⸗
go de ſanc. victo. Duo ſunt ᷣm que fides creſcere dicit᷑.
cognitio et affectus.Fᷣm cognitõem fides creſcit quãdo
eruditur ad ſciẽtiam.ſᷣm affectum quãdo ad deuotõem
excitatur et roboꝛatur ad cõſiantiam.quoꝛũdam vo ſi⸗
es affectu magna:cognitõne parua.alioꝝ econuerſo.
Alij vo cognitõe et affectu fidẽ habẽt magnã. alij cogni
tione et affectu paruam. Affectuʒ magnum in ſide ma⸗
gis landabilem eſſe qᷓ cognitõönem magnam: dominus
manifteſte oſtendit.vbi fidem grano ſynapis compara:
uit.math.xiij.quod quãtitate paruũ eſt:ſed nõ feruoꝛe
hinc mulieri chananee parum ſcienti. ſed multũ cõfidẽ
ti dictum eſt.magna eſt fides tua. Scðm ergo hugo.di⸗
cẽdum eſt ꝙ ſi fides fuerit equalis qtum ad affectõem
in antiquis et mo derꝛnis q;tum ad aliquos:non tamen
qᷓtum ad cognitõnem. Ad tercium dicẽdum. ꝙ aſſen⸗
tire veritati habet duos reſpectus.vnus ẽ ad veritateʒ
alius ad aſſentientem. Scõm reſpectũ ad veritatem.aſ
ſentire ſeu credere vno modo eſt in omnibus.qui quidẽ
modus expꝛimitur cum dicituꝛ aſſentire pꝛime veritati
ſuper omnia. Scðm vo ꝙ aſſentire dꝛ reſpectu ad aſſen
tientem:hoc modo eſt differentia ſᷣm incrementa ⁊ ꝓfe⸗
ctuʒ ſᷣm ꝙ dicit hugo. Scðm incremẽta fidei tria gene
ra gentium inuemiũtur. Quidaʒ em̃ fideles ſunt qui ſo⸗
la pietate cre dere eligunt.ſ̊ vtrũ cre dendũ ſit vel nõ cre⸗
dendum:ratõne nõ cõpꝛehendunt.Alij vðᷣo ratõne appꝛo
bant quod fide credunt.Alij vᷣo quod fide credunt ⁊ ra
tõne apꝛobant:purificate mentis intelligentia experi⸗
untur. In pꝛimis ſola fides facit electionem.in ſecun⸗
dis ratio adiungit apꝛobationem.in tercijs puritas ĩ⸗
telligentie. agꝛehendit certitudinem. ¶ Ad quartũ di⸗
cendum ſᷣm auctoꝛitatem hugo.de ſancto victo.exponẽ
tem auctoꝛitatem ſ Qumeri.xiij.de botro qui poꝛtabatuꝛ
in vecte. Hotrus ſiquidem in vecte:xpᷣc in cruce ẽ. cuiꝰ
my ſterium in ſacramento duo populi poꝛtant.Qui pꝛe

ceſſerunt poꝛtauerunt:ſed non viderunt.quia pꝛeceden⸗

tes aduentnm eius ſacramenta paſſionis eius per fidẽ
poꝛtauerunt:ſed non omnes per cognitõnem intellige⸗
re valuerunt.Secundi autem poꝛtant et vident.quia fi
deles poſt aduentum xpᷣi ſacramẽtũ paſſionis eiꝰ ꝑ fidẽ

õ

4

gti
n
e⸗
ne
te⸗

LQueſtio

ſuſcipiũt:⁊ ꝑ reuelataʒ cognitõeʒ iã cognoſcũt. Ex quo
accipit᷑.ꝙ qᷓuis eadẽ ſit fides qũ ad ↄſenſuʒ veritatis
qua credit᷑:tñ dꝛñtia ẽ in cognitõe qᷓtuʒ ad ꝓfectũ ⁊ au/
gmentũ ſicut dictũ eſt.

Mlembꝛum tercium

Verit᷑ poſtea de ꝑatõe ſidei ad alias vᷣtu
tes m ꝙ dẽ fundamẽtũ. Ad qð ſic obijcit
ſuꝑ illð Lu.x.õ terreamiĩ ⁊c̃.glo.foꝛti⸗
tudo ẽ fundamẽtũ fidei.ᷣm h̊ q fides nõẽ
fundamẽtũ foꝛtitudis.¶ Itẽ dic Heꝛñ.ꝙ pᷣcioſus fundꝰ
hũilitas ẽ in q̃ fundat᷑ ſides.̊ hũilitas ẽ fundamẽtuʒ fi⸗
dei.⁊ nõ ecõuerſo.¶ Itẽ ſuꝑba volũtas ẽ cã infidelitatis
repellit fidẽ.ꝗ̊ hũilitas ẽ initiũ fidei.Ex qͥ relinquit ꝙ
hũilitas erit fundamẽtũ fidei ⁊ ſba reꝝ ſpeꝛãdaꝝ.¶ Itẽ
cũ obiecta fundãt᷑ ĩ aĩa ꝑ ſuos habitꝰ:videt᷑ ꝙ credenda
fundent᷑ in aia ꝑ fidẽ:ſperãda ꝑ ſpẽ:diligẽda ꝑ caritatẽ.
Spes g̊ erit fundamẽtũ reꝝ ſperãdaꝝ nõ fides. IJtem
fundamẽtũ pꝛie ẽ ⁊ dẽ in materia ꝑmanẽte:⁊ ſił cũ reb
reſpectu q̃ꝝ dz. vñ ibi ẽ materia traſiẽs:nõ dẽ ꝓpꝛie fun/
dainetü. Bi ̊fides ñ remanebit cũ ſpeꝛãdis ĩ vita et᷑na
ſicut ptʒ.j.coꝛĩ.xiij.qꝛ euacuabit᷑.nõ pt᷑ dici fides fũda⸗
mẽtũ reꝝ ſperãdaꝝ. Ad qð ddðm.ꝙ fides dĩ fundamẽ
tũ ſᷣm rõnẽ ſpũalis ediſicij:ſin ꝙ dic glo. Heb.xj. Nides
eſi fundamẽtũ oĩm bonoꝝ qð nemo mutare pt.ſine q̊ͥ nõ

eſt bona edificatõ. Dicit᷑ at fundamẽtũ ĩ via:qꝛ ẽ pᷣmꝰha

bitus qͥ hõ ſuꝑ ſe aſcẽdit.ſequẽs vᷣo ẽ ſpes que ẽ ſicut pa⸗

ries qͥ animꝰ erigit᷑ ad attingẽdũ magnitudinẽ glie cele⸗

ſtis.Caritas vᷣo ẽ ſi ſupᷣmũ ſeu tectuʒ qð eleuat᷑ vſqʒ ad
ſublimitatẽ głie:qꝛ nũq; excedit.j.coꝛi.xiij.ſm h̊ &̊ dẽꝛ fũ⸗

damẽtũ. Pꝛetea dr fundamẽtũ reſpectu ſperãdaꝝ hoc ẽ
reſpectu eternoꝝ bonoꝝ ſᷣm ꝙ ĩ ſpe ſunt. Speramꝰei vi⸗

dere veꝝ.ſperamꝰattingẽ głioſum.ſperamꝰplene diligẽ
ſummũ bonũ.ſ.ex fide diſponẽte aĩaʒ. Fides ꝗ̊ diſponit
aiaʒ vt iſta ſubſiſtãt ĩ ip̃a.q Ad pᷣmũ ꝗᷓ qð obicit᷑ de for
titucie.dvᷣm ꝙ fundamẽtũ duplꝛ dꝛ ĩ ſpůalibo.ꝓpt ſub⸗
iectõeʒ: ⁊ ꝓpt᷑ firmitatẽ. pt᷑ ſubiectõeʒ dẽ fides fundam̃
tũ vᷣtutũ:qꝛ ẽ pᷣmꝰhabitꝰq̃ſi ſubtractꝰoĩbo habitibo vᷣtu⸗

tũ ſic̃ accidit ĩ coloꝛibo.i ã coloꝛ albo aliqũ ſubſternitur
oĩbo ꝗ ſuꝑpingunt᷑. Pꝛopter firmitatẽ dr foꝛtitudo fun

damẽtũ fidei.nõ qᷓ;tũ ad habitũ:ſᷣ qtũ ad oꝑa ĩ quibo fir

mat᷑ fides ꝑ foꝛtitudinẽ ne cedat paſſionibo.ſᷣm h̊ ̊ patʒ

ꝙ fides dẽ fundamẽtũ foꝛtitudis ꝑ abſtractõeʒ qtuʒ ad

habitũ. Foꝛtitudo vᷣo dẽ fundamẽtũ fidei ꝑ firmitatẽ qᷓ/
tum ad actũ.¶. Ad ſcðᷣm vo qð obijcit᷑ de huũilitate.dicen

vum ꝙ hũilitas ẽ dupłꝛ.ex gra gratiſdata:⁊ ex gra gra⸗
tumfaciẽte. Humilitas ex gra gratiſdata eſt.qua bõ in
tellectũ ſuũ humiliat vt nõ ſit aliquo mõ repugnãs veri

tati credendoꝝ. ⁊ ſᷣm hũc modũ humilitas ẽ diſpoſitio

pᷣ̃cedens ad ſidẽ foꝛmatã.nõ tamẽ debet dici fundamẽtũ

quia nõ eſt eiuſdẽ ratõis.Eſt em̃ humilitas huiꝰ ex gra⸗

