uet ea coꝛam domino Leui.viij. Item que ratio veſſi⸗
mentoꝛum Faron que ſunt feminalia linea. tunica li⸗
nea que cingitur balibeo:tunica iacinctina ſuperbume⸗
rale quod aſtringitur cingulo cui adnectitur rationale
cydaris ſuper caput cui adnectitur lamina aurea. de ꝗ⸗
bus omnibus Exodi.xxviij. ¶ Stem que ratio oꝛnatus
minoꝛum ſacerdotum:qui veſtiũtur feminalibus lineis
tunicis lineis: cinguntur baltheis.mitras accipiunt in
capitibus ſuis.viij.Leuiti.q Item que ratio oꝛdinati⸗
onis leuitarum qui aſperguntur aqua luſtrationis. et
radunt omnes pilos carnis ſue et lauant veſtimenta et
cum ſacrificio offeruntur ⁊ conſecrantur in oblatõe deo
Mumeri. viij. IZtem queritur de cerimonijs ſolennita
mm. Erat enim ſolennitas ſeptim ane ſcilicet ſabbatum
Erant iterũ ſolennitates anni.paſca decimaquarta die
menſis pꝛimi. penthecoſte quinquageſima die a paſca.
Item pꝛima die menſis ſeptimi ſolẽnitas tubaꝝ.Beci⸗
ma die eiuſdẽ menſis ſolẽnitas ꝓpitiatõis.Decimagꝗnta

ME TR e NS& KXιοαιαα

die ſolẽnitas tabernacnloꝝ ſepteʒ dieb. Oetauo vo die
ↄſeqaẽte ſolẽnitas collecte.⁊ ita in vniuerſo ſeptẽ erant
ſolẽnitates legales ſᷣm ꝙ enumerant᷑ Leniti.xxiij.⁊ ad⸗
ditur ſolennitas neomenie NQumeri.xxviij.que fiebat in
kaleñ.hoc eſt in pꝛima die mẽſis.Querit᷑ aũt haꝝ ſolen
nitatum ratio. Oꝛetermiſſis aũt cerimonijs ſacriſicioꝛũ
2 multiplicium obſeruantiaꝝ in ſolẽnitatibo de quibus
nullo modo poſſe videtur reddi ratio lr̃alis:boꝝ ratõ ꝑ
oꝛdinem queſita eſt.

pꝛimo ad ea que obiecta ſunt ĩ ge⸗
BG olutio vnerali. Deinde vᷣo que obiecta ſunt

in ſpeciali.q¶¶ Ad obiecta vᷣo in generali.generali reſpon

ſione dicendũ.ꝙ cerimonialiũ boc eſt figuraliũ pᷣceptoꝝ
quo ad genera pᷣceptoꝝ.duplex ẽ ratio lr̃alis:⁊ ſpualis.
lr̃alis refert᷑ ad latriã ↄditoꝛis: ſpũalis vᷣo ꝑtinet ad fi
gurationẽ gr̃e redẽptoꝛis. tum vᷣo ad circũſlantias pᷣ
ceptoꝝ nõ videt᷑ aliquo mõ ꝙ vłr poſſit aſſignari rõ lr̃a⸗
lis.vt quare talia aĩalia offerant᷑ in tali ſolẽnitate. 2 q⸗
re in tali numero:⁊a quare tali mõ:qꝛ hoc vt holocauſtuʒ
illud vt hoſtia pacifica: ⁊ hmõi.iſ Iume.xx viij.⁊ Leuiti.
xxiij. Ded dico ꝙ vlr eſt omniũ iſtoꝝ ratio ſpũalis.vñ.
vij. Ro.ſcimus qm̃ lex ſpũalis eſt. lex moy ſi lex ſpũalis
dicit᷑.qꝛ ſpũaliter intelligenda eſt.dicit ibi glo.¶ Ad il⸗
lud ergo qð pꝛimo obijcit ꝙ pᷣcepta ſũme ſapiẽtie debent
habere optimã ratõeʒ. dicendũ ſicut dicit Augu.de pᷣce⸗
pto dato ade Geñ.iij.ve ligno ſciẽtie ñ ↄmedas:vt cau⸗
ſam iuſſionis huiꝰnõ dicit requiramꝰ:ſ̊ hec magna vtili
tas eſt homi ꝙ deo ſeruit in iubẽdo. Deus vtile facit ꝗc⸗
quid iubere voluerit.de quo metuendũ nõ eſt.ne iubere
qð inutile eſt poſſit.Sðm hoc ꝗ̊ dicendũ.ꝙ obſeruãtie
lr̃alis cerimonialiũ hec ſufficiẽs ratio eſt.vtilitas ⁊ me
ritum obediẽtie.ſicut in pᷣcepto dato abꝛahe de ĩmolãdo

filio.xxij. Geñ.cuiꝰp̃cepti nulla alia lr̃alis ratio eſt niſi

5

pꝛobatio obedientie abꝛahbe.⸗ Ao ſcðm vᷣo qð obijcit ꝙ
nihil iubet᷑ ſeruari ĩ lege ſine cauſa.ↄcedendũ eſt.tñ ali⸗
quãdo iubet᷑ aliqð fieri cauſa ſignificãdi.ſicut pᷣeeptum
eſt Ia.ꝙ iret nudus? diſcalciatꝰ in ſignũ ⁊ poꝛtentum
aduerſitatis vẽture ſuꝑ egiptuʒ. Ita vłr pᷣcepta cerimo⸗
nialia iuſſa ſunt ad lr̃am fieri:in ſignũ future gr̃e ꝑ xpᷣm

cum etiã alia que in illo populo ↄtingebãt: ↄtingerẽt in

figura quẽadmodũ dicit apłs.j.coꝛin.x. Omnia in figu⸗
ra ↄtingebãt illis. Pꝛeter aũt ratõeʒ que dicta eſt.ſ.me⸗
ritum obediẽtie ↄditoꝛis.ſufficiens erit iſta ratõ.ſ.ſigni
ficatio gr̃e redẽptoꝛis:⁊ iſte erant ratões pꝛincipales pᷣ
ceptoꝝ cerimonialiũ legis.õ tñ negandũ quin qtum
ad genera pᷣceptoꝝ rato lalis ſit.quare talia pᷣcepta il⸗
lo tꝑe deberẽt illi populo dari:qũñ erat fere totus mũd⸗
ydolatrie deditꝰ.vt ꝑ hoc reuocaret᷑ ab ydolatria ⁊ eli⸗
ceret᷑ ad latriã ↄditoꝛis:ſᷣm qð iaʒ manifeſlabit᷑. Ad
illud qð obijcit᷑ pꝛimo in ꝑtem ↄtrariã ꝙ pᷣcepta euan⸗
gelij ex ratõe ſunt.⁊ nõ pᷣcepta cerimonialiũ obſeruãtia
rum. Dicendũ ꝙ aliquid dicit᷑ faciendũ ex ratõe dupli⸗
citer.ſim plicit᷑ ⁊ m quid.faciendũ ſimpłꝛ ex ratõe ẽ qð
Fm ſe bonũ eſt ⁊ ſemꝑ ⁊ apud oẽs.ſᷣm quẽ modũ pᷣcepta
euãgelica ſunt ex ratõne facienda: qꝛ ſunt bona ſm ſe ⁊
ſemꝑ ⁊ ab omnibo faciẽda. Faciẽduʒ vo ex ratõe ſᷣm ꝗd:

eſt.qð ſᷣm ſe bonũ nõ eſt:ł̊ tm̃ ex cauſa ⁊ pꝛo tꝑe ſeu ali⸗
quibo bonũ eſt.hoc vtile vel expediẽs.Fm quẽ modũ ceri
monialia legis ad lr̃am faciẽda erãt.qꝛ cã reuocatõis ad
latriã ↄditoꝛis tꝑe quo vigebat ydolatria:illi pplo ꝗ ad

ygdolatriã ꝓnꝰ erat vtilia ⁊ expediẽtia erãt.¶. Ad ſcoᷣm

3

–—

vo dicẽduʒ.ꝙ in lege moyſi vmbꝛa ẽ ⁊ figura reſpectu fu
ture gr̃e redẽptoꝛis ſᷣm qð dicit᷑ ad Hebꝛe.x.vmbꝛã ha⸗
bens lex futuroꝝ bonoꝝ.nõ ipᷣam imagineʒ reꝝ. Ibi tñ
erat veritas pᷣſentis latrie ↄditoꝛis ſeu obediẽtie.ex qua
cerimonialiũ pᷣceptoꝝ ſumit᷑ ratõ l̃alis:⁊ ꝑ hoc patʒ re⸗
ſponſio ad obiecta in generali. .

Ad obiecta vo in ſpeciakh

ßfnotãdũ ẽ.ꝙ q̃dã pᷣcepta cerimonialia nccia fuerunt illi

plo ad inchoatõeʒz religionis.Quedã ðᷣo ad cautelã vi⸗
tandi erroꝛis.Quedã ðvᷣo vt allicerẽt᷑ ad cultũ ⁊ latriam
ↄditoꝛis.q¶] Meceſſaria vᷣo ad inchoatõeʒ religionis fuit
pᷣceptũ circũciſioĩs:⁊ ritꝰ phaſe. Circũciſio aũt erat ao
diſtinctõeʒ pᷣncipalit. Ritꝰphaſe ad ↄmunionẽ:que duo
neceſſaria erãt inchoatõi religiõis. Pꝛimo vt ille ppłus
ꝓ circũciſionẽ a ceteris ꝓplis ydolatrie deditis diſigue

ret᷑ ferẽs ſignaculũ diuine religiõis. Scðo vt inuicẽ cõ⸗

munione religiõis vniret᷑ ꝑ ritũ agni paſcalis.qq Qeceſ
ſaria vᷣo ad cautelã erroꝛis pᷣncipalit᷑ fuerũt pᷣcepta oĩa
cerimoniaꝝ:que vident᷑ ↄtineri abſurditatẽ ſeu in victu
ſiue in habitu:ſeu in actu.In victu multipłꝛ.vt de non
arando in boue ⁊ aʒino.vt de nõ ſeminãdo agrũ diuerſo
ſemĩe.de nõ infrenãdo bouẽ in trituratõe.de abijciendo
pꝛima germina arboꝝ in fructuũ collatõe.de nõ coquẽ⸗

do edũ in lacte matris in carniũ pᷣparatõne.Itẽ in habi

tu duobo modis.vt de ñ induẽdo veſtẽ lano linoqʒ ↄtextã
de nõ ↄfundẽdo habitꝰviroꝝ ⁊ mulierũ. In actu indiffe⸗
renti de dimittẽda matre incubãte ſuꝑ pullos.4. IKẽ ne
ceſſaria ꝓpter ꝓuocatõeʒ ad latriã ↄditoꝛis pᷣncipaliter
fuerũt pᷣcepta cerimonialia:circa decoꝛã diſpoſitionẽ ta
bernaculi ⁊ altaris:⁊ circa bonoꝛificã ⁊ honeſtã diſpo⸗
ſitionẽ miniſtroꝝ: ⁊ iocũdaʒ inſtitutionẽ ſolẽnitatũ: vt
aſpectũ ⁊ ↄſideratõeʒ altaris ⁊ tabernaculi attraherẽ
tur pulchꝛitudine.ꝑ ↄſideratõneʒ oꝛdinis miniſiroꝝ at⸗

traberent᷑ honeſtate.ꝑ ↄſideratõeʒ ſolẽnitatũ traberent
allicerent iocũditate ad cultũ ⁊ latris ↄditoꝛis. hec ei
tria miro mõ alliciũt ⁊ attrahũt aĩam ratõnalẽ.ſ.deco.

rum.honeſtuʒ.iocundũ. Item neceſſaria ꝓpter vtrũq;
ſcʒ cautelã erroꝛis ⁊ ꝓuocatõeʒ ad latriã ↄditoꝛis.fue⸗
runt pᷣcepta cerimonialia de cauẽdis 2 purificãdis ĩmũ
dicijs.⁊ pᷣcepta de ſacrificijs.⁊ pᷣcepta de cauẽdis ĩmun⸗
dicijs ꝑtinebant ad mũdiciã ↄuerſationis que multipli⸗
cia ſunt ſicut iam oſtendet᷑. Pꝛecepta de ſacrificijs ꝑtine
bant ad cultũ religionis que etiã multiplicabant᷑.ſicut
ſupꝛa dictum eſt:7 iam ratio dice᷑. Reſpondendum
igitur erit ꝑ oꝛdineʒ ad ſupꝛa obiecta in ſpeciali.¶ Ad
pꝛimum qð obiectum eſt d circũciſione:⁊ ritu phaſe.di
cendum eſt ꝙ; qᷓuis iſta duo inſtituta ſunt ad ſignifica⸗
tionem:nihilominus tamen iuſſionis ⁊ obſeruantie iſio
rum eſi ratio lr̃alis.vnde ⁊ de circũciſione ratio eſt qua⸗
re ſic fieret.⁊ quare octauo die fieret.Geñ.xvij.⁊ quare

Dilata eſt ab exitu de egipto vſq; ad ingreſſum terre pꝛo⸗

miſſionis Joſue.v.⁊ quare pꝛecepta eſt fieri culturis la
pideis ibidem Yoſue.v. Et quare non fuit inſtituta an⸗
te tempus abꝛahe. ¶. Quare autem circũciſio precepta
ſit hoc modo fieri.hoc eſt. per ablationem extremitatis
pellicule membꝛi virilis: quinq; rationes aſſignantur.
Pꝛima ratio eſt debilitatio libidinoſe concupiſcentie q̃
viget in mem bꝛo illo virili:⁊ ex vulnere circũciſionis:et
ex efſuſione ſanguinis que in ea fit. Secunda eſt expoſi⸗

tõ illius partis.i.culpe membꝛi illius frigoꝛi ⁊ defrica

tioni veſtium ex quibus omnibus efficitur minus ſenſi⸗
bilis.quemadmodum ⁊ manus durie operibus aſſuete
minus ſenſibiles:minuſq; paſſibiles inde redduntur:ni
hil autem in parte magis minuit ac debilitat concupi⸗
ſcentiam q; diminutio ſenſualitatis ⁊ paſſibilitatis illi:
us.Tercia ratio eſt in ſugillationem ſacroꝛum veneris
⁊ pꝛiapi:in quibus illa tanqꝗᷓ pars: ⁊ occupatio veneris
in coꝛpoꝛe humano: non parum oꝛnabatur ⁊ colebatur
hec erat enim pars carnis que maxime pugnabat con⸗
tra ſpiritum: maximeq; contaminauerat populos illa⸗
rum terrarum: ita vt in omnia conflagicia non ſolũ ma⸗

ſculoꝛum: ſed etiam bꝛutoꝛum animalium pꝛoꝛuebat.ſi⸗

cut legitur Leuiti.xviij. Omnes execrationes iſtas fece
runt accole qui fuerunt ante nos ⁊ polluerunt eam. Et
iterum.xx. eiuſdem. Omnia hec fecerunt ⁊ abhominatꝰ
ſum eos. Hec plaga efrenate: ac flagitione libidinis gẽ
tes illas ſeptem execrabiles que terram pꝛom iſſionis

ante aduentum filioꝛuʒ iſrahel inhabitauerant in ydo⸗

Pe SI, . 47 v

PapPps
” er apeee 2.

14 N

n
ſt
00
16
e

Nin

on
r
60
e⸗

n
tĩ
00
ge⸗
4

io⸗
n
tſi
ſea
1. 6
het⸗
nishe
ſoni⸗
c⸗

QNueſtio

latria nutriebat ac potiſſimũ detinebat. Quaꝛta vᷣo can
ſa ſeu ratio eſt foꝛtitudo imp̃ſſionis memoꝛie creatoꝛis.
Eſt em̃ circũciſio ⁊ ſignaculum? ſtigma inſeꝑabile gra
uiſſimoq; doloꝛe impᷣſſum. ⁊ ꝓpter hoc foꝛtiſſimũ eſt me⸗
moꝛiale laluatoꝛis. Quinta cauſa eſt firmitas pacti cuᷣ
deo. ſicut legit᷑ Geñ.xvij. Statuã pactum mei inter me
z te.· ⁊ inter ſemen tuũ poſt te. In generationibo ſuis fe
dere ſempiterno.⁊ iteꝝ. Hoc eſt pactũ meuz:circũcidet᷑
ex vobis omne maſculinũ. Quare manifeſtuʒ eſt: qꝛ hoc
ſignaculo ꝓfitet᷑ omnis circũciſus. ſe hmõi pactũ ſeu fe
dus iniſſe cuz deo ipᷣa ſuſceptione buiꝰſign aculi intꝛat
in peccatum ac fedus abꝛahe: ipa ſi uſceptione illidꝰobli
gat ſe ac debitoꝛem ſe oↄſtituit vniuerſe legis que data eſt
ſemini abꝛahe. ſicut dicit apłs ad Gal. v. Teſtificoꝛ om
ni bomini circũcidenti ſe. qm̃ debitoꝛ eſt vniuerſe legis
faciende.quẽadmodũ ſuſcipiens ſignaculum hoc eſt ion
ſuram ⁊ habituz cuiuſcũq; religionis ad eam ſe obligat
vniuerſam. 4 Quare aut zanaeltfieri circũciſ io octaua
die a natiuitate paruuli.Ad hoc ratio eſt:qm ante octa
uam diem teneritudo infantiũ tamgraue vulnus abſq;
periculo moꝛtis non facile ſuſtineret. Si aũt differetur
vſq; ad ãnos pueritie vel maioꝛis etatis. multi declina⸗
rent eam ſuſcipere ꝓpter grauitatem doloꝛis. ¶ Quare
aut dilata fuerit ab exitu de egipto vſq; ad ingreſſuʒ ter
re pꝛomiſſionis. Ratio talis aſſignat.quia foꝛte non va
cabat eis: quia vel bellis ↄcutiebant᷑. vel peſtibo vaſta⸗
bantur:vel ſeditionibo diuidebant᷑ vel a murmurationi
bus eragitaban⁊᷑.vel alijs incõmodis vrgebant᷑.Fin qð
dieit Johᷣ.dama.Locus aũt fuit circũciſionis faciende
firmato populo in fide abꝛabe.⁊ obtentis p ꝑte pꝛomil⸗
ſionibus eidem factis. Lunc em̃ innouãdum fuit pactũ
abꝛahe ⁊ firmandũ er ꝑte ſeminis eius:cum firmũ appa
rebat ex ꝑte dei.⁊ hoc ꝑ exhibitionẽ ꝓmiſſoꝝ.¶ Quare
autẽ fiebat cultro lapideo cauſa eſt. quia malefici ferro
faciebant inciſiones in coꝛpoꝛibo ſuis.⁊ maxime in ſa⸗
cris martis. Metallum em̃ ferri:metallũ martis ⁊ par
tem eius in metallis opinabat᷑ ydolatraꝝ vanitas. vo/
luit ergo ritum iſtum ꝑ aliud ꝙᷓ ꝑ ferrum exerceri.vt ſal
tem hac diſſimilitudine aliquãtulũ eos ab ydolatria ab
duceret.Alia ratõ eſti.vt fedus qð cũ eis pepigerat dñs
in petra oꝛeb.eis ꝑ boc ad memoꝛiam reduceret᷑: vel ꝙ
aqua eis de petra ꝓduxerit in aſpectu cultoꝝ lapideoꝝ
recoꝛdarẽtur.il Tercia ratõ eſt vt lapideoꝝ coꝛdiũ ſuo⸗
rum duritiam in hmõi cultris lapideis legerent in ipᷣa
hoꝛa circũciſionis:vt ſic in penitudinẽ emolirent᷑:⁊ coꝛ
dium ſuoꝝ duritiam ſentirent interius ꝑ ↄpunctionem
quẽadmoduʒ cultroꝝ bmõi duritiã coꝛpoꝛalẽ ꝑ circũci⸗

ſionem.¶ Quare vo pᷣceptũ fuerit pᷣmo abꝛabe:⁊ nõ añ

Ratio eſt:quia exuberante erroꝛe ydolatrie. Abꝛabam
pꝛimus fuit ſicut narrant antique hiſtoꝛie: qui reuoca⸗
uit homines ab ydolatria ad latrià ↄditoꝛis.qꝛ ergo cir
cũciſio ad hoc erat vt ꝑ ip̃am diſtinguerẽt᷑ cultoꝛes crea
toꝛis a culteꝛibo ydoloꝝ:dabatur abꝛahe pꝛimo pᷣceptũ
faciende circũciſionis. Pꝛeterea ratio alia eſt:qꝛ abꝛa⸗
he pꝛimo facta eſt ꝓmiſſio expᷣſſa:ꝙ de eius ſtirpe naſce
retur redemptoꝛ:cum dictum eſt. In ſemini tno bñdicẽ⸗
tur omnes gentes Geñ. xxij. Cõueniebat aũt ſignaculuʒ
ſanctificatõnis generatõni:de qua debebat naſci redem
ptoꝛ. Inde eſt ꝙ abꝛahe ⁊ ſemini ſuo tm̃ pceptum circũ⸗
ciſionis eſt datum. Ao illud vo qð querit᷑ de phaſe H̊
eſt de agno paſchali.Notãda eſt ratio imolationis ⁊ cõ
meſtionis de quibus Exo.xij. Mota q̊ ꝙ in hoc ꝙ agnũ
in exitu de egipto ĩmolare iuſſi ſunt ⁊ ſanguine eius ſuꝑ
liminaria domoꝛum linire. aperte ab ydolatria egiptio
rum iuſſi ſunt recedere ⁊ contrarium cultum ſuſcipere.
Egipti em̃ arietem colebant:⁊ ꝓpter hoc ↄmeſtionẽ arie,
tis aut agni ⁊ ipᷣm ſanguinem moꝛtiferum ſibi exiſtima
bant. Inde ⁊ virtute diuina miraculoſe factũ eſt:vt vir⸗
tutem ſanguinis filij dei ſibi ſalutarem pꝛobarent: cum
per ipſum ſanguinem ab angelo extimatoꝛe liberati ſũt

lv.
Ipᷣa aũt ↄmeſtio agni ideo iuſſa eſt. vt in ipo ritu vni⸗
foꝛmi ⁊ ↄmunionis initiarent᷑ ad vnitatem 2 ↄfoꝛmitatẽ
religionis. memoꝛes beneficij ↄditoꝛis: qui miro modo
ab egiptiaca ſeruitute ⁊ tribulatõe eos liberauit. Inde
eſt ꝙ pꝛecipiebat᷑ ↄmedi cum lactucis agreſtibus ⁊ aſſa⸗
tis igne. vt impꝛimeret᷑ eis memoꝛia amaritudinis ꝑ la
ctucas agreſtas.⁊ tribulationis ꝑ ignẽ quas paſſi erãt
in egipto.⁊ ꝓpter boc gratioꝛes eſſent deo liberatoꝛi.Si
mili modo pꝛecepti ſunt ↄmedere aʒimam hoc eſi paneʒ
abſq; fermento in memoꝛiã gratuite liberationis ab afſ⸗
flictione egiptiaca que ſignat᷑ in fermẽto Deut.xvj. Co
mederes abſq; fermento afflictõnis panẽ. Ad ea que
poſtea obiecta ſunt circa cerimonias ĩ victu. Reſpondẽ⸗
dum eſt. Et pꝛimo ad illud qð obijciebat de illo pcepto
nõ coques edum in lacte matris Ero.xxiij. Aliquã con⸗
ſuetudinem ydolatrie voluiſſe deum ꝑ hoc remouere.vt
ei populꝰdiſſimilis eſſet ydolatris:non ſolum ritu ſed
etiam veſcendi ↄſuetudine.huiꝰaũt ſignum validũ eſt:q;
iſta ꝓhibitio repetit᷑ Exo.xxiij.?⁊ Deut.xxiiij.vt foꝛtius
ei impꝛimeret᷑. generaliter habendũ eſi ꝓ regula.ꝙ ea
que aperta vident᷑ habere abſurditatẽ in cerimonialibo
mandatis 2 nullam m l̃am vtilitatẽ.intendit᷑ elonga⸗
tio ab ydolatria.4! Ad illud vᷣo qð obijcit de pꝛimis pꝛe
putijs arboꝝ auferendis.dicendũ ꝙ hoc fuit pꝛeceptuʒ
ↄtra erroꝛem ydolatraꝝ qui de pꝛimis fructibo genio.i.
o nature ſacꝛificabant:⁊ pꝛimitiuos fructus fauſtos ⁊2
foꝛtunatos eſſe putabant.⁊ ꝓpterea dictum eſt Leui.xix
Poma que germinant hmõi ligna ĩmunda erunt vobis
tribus ãnis.fſubaudi.credebant em̃ ydolatre ꝙ niſi cere
ri ⁊ genio ⁊ alijs quibuſdam demonijs de pomoꝝ triuʒ
annoꝝ fructibo iuxta ſuam ſuꝑſtitionẽ offerrent: arbo⸗

res ille vel oĩno areſcerent vel ſteriles efficerent. Et ið
dictum eſt. ꝓijcietis ea in deteſtationem talis erroꝛis.ni

hil fauſte virtutis in eis credentes.¶ Ad illud vpᷣo quod
obijcit ꝙ de illo pꝛeceꝑto Deut.xxv. Mon allegabis os
bouis triturantis.ꝙ hmõi pꝛecepti ratio fuit elongatio
ab y dolatria egiptioꝝ:qui vſq;adeo boues abbomina⸗

bantur vt de frugibus ſuis eos nõ ſinerent ↄmedere.ipᷣi

eniim colebãt ſerapim qui apparebat eis in ſpecie bouis
Pꝛeterea in m andato iſto offenſa eſt equitas qua inſtiſ⸗
ſimum eſt vt qui participat in laboꝛe participet in ↄme⸗/

ſtione ſicut dicit apłus.j.Coꝛin.ix.⸗¶! Ad illud qð obij⸗

citur de illo pꝛecepto Deut᷑.xxij. Non arabis in boue et
aʒino.dicunt ꝙ iſtas ↄiunctões diuerſoꝝ aĩalium gene⸗
rum in operibo ſuis ydolatre faciebant iuxta ↄiunctio⸗
nes planetaꝛuʒ. 7 quaſdaʒ alias ↄſtellationes credentes
ex hoc opera ꝓſperari. voluit ergo deus ꝑ hoc remouẽ
falſitatem credulitatis iſtius:ne ꝑ eam creatoꝛe relicto
ad ſtellaꝝ ſeruitia traberent᷑.¶ Hac eadem cauſa ꝓhi⸗
buit deus ↄmixtiones fieri animalium diuerſi generis
Ceuiti.xix. Jumenta tua non facies coire cum alteriꝰge
neris animãtibus.Qam ydolatre nefanda opera ⁊ ma
leficia de feibus ex hmõi ↄmixtione pꝛocreatis faciebãt
in ampliationem ydolatrie veneris ⁊ pꝛiapi ↄmixtiões
hmõi pꝛocurabant. ſicut legitur in libꝛo quodam male⸗
ficioꝛum qui vocatur leges platonis. Pꝛeter hanc cau⸗
ſam aũt aſſignant aliam.ſ.vt oꝛdo nature in populo dei
ↄmendaret᷑ ⁊ ꝑ ↄſequens flagicium ſodomiticum dãna⸗
retur.⁊ ne homines ↄmiſcendo ſe in hmõi operibo viliſ⸗
ſinis ↄtaminarẽt᷑.¶ Ad aliud vo qð obijcitur de illo pᷣ⸗
cepto Deut.xxij.Non ſeres vineã altero ſemine.dicẽdũ
ꝙ cauſa huiꝰ pꝛecepti fuit ydolatria cereris ⁊ bachi. qͥ⸗
rum cultoꝛes ſicut ritus ⁊ culturas ↄiungebãt atq; ↄmi⸗
ſcebant:ſic ⁊ fructus quos de beneficentia eoꝛum ſe ob⸗
tinere credebant in eodem agro ↄiungere cõſueuerant.
vt cum in eadem terra radices haberent vites 2 fruges
bachum ⁊ cererẽ cultu ⁊ operibo ſociarent.Et hec eadeʒ
ratio eſt eius qð dicit᷑ Leui.xix.Agrum nõ ſeres diuer⸗
ſo ſemine.i Qam ydolatre in veneratõeʒ maxime elemẽ/
toꝛum.ex quoꝝ ↄmixtione hmõi gignebant᷑ ↄmixtiones

N. vefe 5) „ x. IArt Ren: H„

99 2662 ANen

Bi⸗. . O) 6

V. ja6 cGonre) te

—„
1 „
. 41 1. WC . Kor.. 1 ☚G0

— .
AEKKιN *

„ ——

VN n oe

PreBeie NANE AER Ver

W2 KAene

8 —
aNAO0.
— S ACRSO! 1GA
KaN r Br QK

ſeminũ faciebant.¶ Quod vo addit᷑ ĩ Dentro.xxij. Nõ
ſeres agrũ diuerſo ſemine:ne ⁊ ſementis quam ſeuiſti ⁊
que naſcunt᷑ ex ea pariter ſanctificent᷑.ſenſus eſt.hoc eſt
ne pariter decime eoꝝ ⁊ pꝛimitie reddant᷑. voluit enim
eus decimas hoꝝ ⁊ pꝛimitias diuerſis tempoꝛibo red⸗
di. ſicut ⁊ diuerſis tempoꝛibo colligũt. Ad ea vᷣo que
obiecta ſunt circa ceremonias in veſtitu. dicendum eſt.
Et pꝛimo ad illud qð obijcit᷑ de illo pᷣcepto.xxij. Beut.
veſtẽ q; ex lana linoq; ↄtextam nõ indueris.Et dicendũ.
ꝙ ratio huiꝰpᷣcepti fuit ne dei populꝰaſſimularet᷑ ydola
tris:qui beneficio ſtellaꝝ putabant ꝓuenire fecundita⸗/
tem:⁊ copiam lane in animalibo ? fertilitatem in agris
vnde ꝓpter hoc lanã ⁊ linũ ſimul in veſtipↄiunngebant.
vt ipᷣo habitu ꝓfiterent᷑ ſe ad ſiellaꝝ cultum ⁊ in ſerui⸗
tium obligatos. 4 Ad illud vo quod obijcit᷑ de illo pce⸗
pto nõ induet᷑ mulier veſie virili: neq; vir veſte feminea
Beut.xxij.dicẽdũ ꝙ huiꝰ ꝓhibitionis vna ratio fuit ex⸗
terminatio ſacroꝝ martis ⁊ veneris.Dicunt em̃ ꝙ in ſa
cris martis non ſolum in virili veſte induebant᷑ mulie⸗
res. ſed etiam armabant᷑ vt ipſum tanqᷓ belli 2 victoꝛie
datoꝛem colerent.Sili modo in ſacris veneris viri effe⸗
minabãtur. videlicet ĩ veſtibo muliebribo ſacra veneris
exercentes.ꝓ buiꝰ ſacrilego ritu marti ⁊ veneri ſe place
re credentes.4 Alia vo cauſa eſt vt occaſio pꝛouocatio⸗
nis libidinis auferet᷑. magna em̃ ꝓuocatio libidinis vi
ris eſt veſtitus muliebꝛis ⁊ ecõuerſo.⁊ hoc eſt qm̃ veſtis
muliebꝛis viro circũdata vehementer refricat mulierem
2mouet imaginationem mulieris ⁊ ecõuerſo.¶ Ter⸗
ciam vᷣo cauſam aſſignant vt toleret᷑ erronea credulitas
qua credebant ydolatre applicationes veſtium muliebꝛi
um in ſacris veneris coniungi ſibi amoꝛe foꝛtiſſimo coꝛ
da mulierum. ꝓpter quas hoc facerẽt vel que poſtea ve⸗
ſtibus huiꝰ vterent᷑. Similiter mulieꝛes id ipſum crede
bant de viris:⁊ virilibo veſtimentis.voluit ergo deꝰhũc

erroꝛem auſerre:ne per illum ad cultum veneris trahe⸗

rentur. Ad illud vo quod pꝛohibetur de pꝛobibitõne
ceremoniali.circa actum indifferentem.ſ.de matre ineu
bante ſuper oua:vel pullos dimittenda Deut.xxij.dicẽ
dum ꝙ ratio huiꝰ precepti fuit elongatio ab ydolatria:

que ſperabat᷑ ꝓſperitas vel longeuitas ab alio qᷓ; a deo.

ſicut em̃ malefici exploꝛabãt coitus ſeu ↄmixtiones quo
rundã animaliũ:vt in illa hoꝛa interficerẽt ea.⁊ de coꝛ⸗
poꝛibo eoꝝ vel puluere darẽt eis quos vellẽt ardoꝛe ſue
libidinis inflãmare: credẽtes coꝛꝑa eoꝝ vel puluereʒ ſi
hoꝛa illa occiderent᷑ hanc virtutẽ habere: ſic ⁊ de matre
ouis incubãte vel pullis ſi ea hoꝛa caꝑet᷑ fecũditatem 2
foꝛtunã ĩ nutriendis filijs poſſe pᷣſtare.a hoc ſcimus ex
multis ſimilitudinibo quas legimus in libꝛis maleſico⸗
rum.voluit ꝙ̊ remouere miſericoꝛs deus a coꝛdibo eoꝝ:
ne aliũde fecũditatẽ quererẽt generiſq; ſui multiplicatõ
nem ac longeuitatẽ aliũde querere vel ſperare q; ab ipᷣo.
⁊2, ꝓPpter hoc dixit.vt longo viuas tꝑe. POꝛeterea alia ra⸗
tio eſt: quia obſeruatoꝛes augurioꝝ fauſtam 2 foꝛtuna⸗
tam reputabant inuentionẽ nidoꝝ:cum matre ⁊ filijo 2
ouis.⁊ ideo dogmatizabant nõ eſſe offendendã matrem:
neq; filios:neq; ſeꝑandos eſſe abinuicem.ſed nidum cũ
omnibo in eo ſic inuentis ſeruari pꝛecipiebant tanq; cau
ſam bone foꝛtune quãdam. vnde ⁊ ꝗᷓdiu ſeruabãt nidũ
huiꝰcum omnibo in eo inuentis ſic illeſum: tãdiu eis be⸗
ne eſſe ⁊ viuere.Si ðᷣo diſſaparent aut quid de inuentis
lederent diſſipari domos: ⁊ ꝙ matri filijs vel ouis mali
ſacerent. hoc ſe rel filios eoꝛum eſſe paſſuros pꝛo certo
ſcirent. Poſſlea vᷣo reſpondendum eſt ad ea que obie⸗
cta ſunt circa ceremonias cauendarum immundiciarũ.
Erant autem immundicie multiplices cauende: quarũ
quedam erat immundicia vulgaris vt in egeſtione.que⸗
dam do erat ĩmundicia legalis:⁊ hec variebatur multi
pliciter. Nam quedam erat ĩmundicia que inerat peꝛſo
nis a cauſa intrinſeca. quedam vᷣo ↄtrabebatur a cauſa
extrinſeca. Item imundicia ab intrinſeca cauſa inerat:

—

vel ex vicio nature intendentis ſalutem ſpeciei ſeu vlis:
aut ex vicio nature intendentis ſalutem ſingularis.Ex
vicio nature intendẽtis ſalutẽ ſpeciei ſeu vlłis erant ĩmũ
dicie accidentes ciꝛca opus generatiue:vt ĩmundicia ſe⸗
miniſlui vel pollutõnis nocturne:⸗ ĩmundicia mulieris
menſtruate:⁊ patientis flurum ſanguinis:a ĩmundicia
parientis. Circa actum generatiue virtutis viris acci⸗
dit immundicia pollutionis naturalis vel innaturalis.
Maturalis in pollutione nocturne. Innaturalis in ſe⸗
minifluis.Sili modo in mulieribo ĩmundicia pollutio⸗
nis naturalis accidit ante oſummationẽ partus in mẽ⸗
ſtruis. Innaturalis in patientibo fluxrum ſanguinis.de
quibo omnibo Leuiti.xv.¶ Item ĩmundicia circa ↄſum
mationem actus generatiue in partu accidit in pollutõ⸗
ne ſanguinis mulieris parientis Leuiti.xij.Et hec ẽ ra
tio diſtinctionis ĩimundiciaꝝ ex vicio nature intendẽtis
ↄſeruationem ſpeciei. YSmmũdicia pᷣo que eſt ex vicio na
ture intendentis ſalutẽ ſingularis eſt ex vicio lepꝛe: que
diſtinguitur m legem triplex. quia aut eſt in coꝛpe Le⸗

uiti.xiij.aut in veſte. Luiti.eodem. aut in domo ſeu ba⸗

bitatione Leuiti.xiiij.¶¶ Item imundicia ↄtracta ex cau
ſa extrinſeca duobo modis eſt:aut enim contrabitur me
diante guſtu: aut mediante tactu. iſti em duo ſenſas ſen⸗
tiunt per apꝑlicationem ad ſua obiecta.4. Item ĩmundi
cia circa tactum extendebatur ad animata ? inanimata
Ad inanimata vt ad vaſa ⁊ aquas que contingebat ali⸗
quod de reptilibus ĩmundis Aeuiti.xj.vel ad lectum ſi
ue veſtitum in quo ſeminifluus iaceret Leuitici.xv.Ad
animatum ðvo vt ad hominẽ multipliciter. Nam aut cõ⸗
trahebatur ex tactu rei ſacre ſancte ⁊ munde. Aut ex ta⸗
ctu rei exeerande ſeu immunde.Ex tactu rei ſacre vt in
contingente cineres ruffe vitule Qumeri.xix. Ex tactu
rei execrande vt ex tactu illoꝛum que ſᷣm legem reputa⸗
bantur immunda:⁊X hoc differenter. vel moꝛtui vel viuẽ
tis.Eiuentis rationalis vt ex contactu ſeminiflui? ali⸗
orum.xv. Leuiti. Ael irrationalis vt ex tactu animalis
quod habet vngulam. ſed non diuidit eam nec ruminat
ſimiliter alioꝛum ĩimundoꝛum Leuiti.xj. Item ex cõta
ctu moꝛtui dupliciter.vel ex ↄtactu cadaueris hominis
NQume.xix.vel ex ↄtactu moꝛticinij ĩimũdi animalis Le⸗
uiti.xj. ¶ Item iĩmundicia circa guſtum variebat᷑.Qaʒ
quedam erat circa greſſibilia. Quedam circa aquatilia
quedam circa natatilia.quedam eirca reptilia Leui. xj.

pꝛout obijciebatur. His ita diſlinctis pꝛopter facilio

rem intelligentiam. Reſpondendum per oꝛdinem ad ob
iecta. Ad illud ergo quod obijciebatur de immundicia
vulgari: vt de egeſtione operienda Deutro.xxiij.dicen⸗
dum ꝙ huius pꝛecepti ratio fuit honoꝛ dei ⁊ pꝛouocatõ
gentium ad latriam conditoꝛis. vt videntes gentes po⸗
polum iſrahel mundicie ſectatoꝛem ⁊ omniũ ĩmundiciaʒ
cclinare:ꝓuocarent᷑ ad ↄſuetudines? ritꝰ ipoꝝ.ꝛe/
terea vt intuitu dei tantus honoꝛ ſeruaret᷑ caſtris eoꝛũ:
vt ex hoc in ipᷣis caſtris que deus ſpeciali pꝛouidẽtia cu⸗
ſtodiebat aliquid turpe facere nõ auderẽt.vñ Deut᷑.dẽ.
xxiij. DOominus deus tuus ambulat in medio caſtroꝛũ.
Aod illuo vᷣo quod obijcitur de ĩimundicia lepꝛe. dicen
dum ꝓꝙ ratio fuit pꝛouocatio ad latriaʒ conditoꝛis. Cũ
enim lepꝛa moꝛbus contagioſus ſit ⁊ infectiuus.cohabi
tatio lepꝛoſi inter alios coꝛrumperet multos:a conſimi
li egritudine inficeret. Ex quo ſequeretur ꝙ hoꝛribilis⸗
eſſet ſocietas: ⁊ cohabitatio populi iſrabel ceteris gen⸗
tibus. Per oppoſitum ergo ſeparatio lepꝛoſoꝛum a ſo⸗
cietate iſr abel pꝛouocatiua erat aliaꝛum gentium ad co
habitationem cum eiſdem pꝛopter ſalubꝛitatem? ſani⸗
tatem: ⁊ ita per conſequens ad imitationem ritus cõ⸗
ſuetudinis in cultu conditoꝛis.¶ Ad illud vᷣo quod obij
citur de lepꝛa in veſte vel pꝑelle:ꝛ de lepꝛa in domo: quod
ridiculoſum videtur.dicendum ꝙ cauſa buius immun⸗
dicie declinande fuit cautela ydolatrie declinande. Si⸗
cut enim accidit moꝛbus coꝛroſiuus capilloꝛum 2 pilo

e. rſhioe Enen

NA Prrr w EYreE

—Ml

— —— — . — —

4 — nie 1

NMNneſtio

rum in coꝛꝑe hũano ↄſumens⸗ putrefaciens eos paulx
tim: quẽadmoduʒ lepꝛa putrefacit carnẽ ⁊ ↄſumit.Sili
modo accidit paſſio in veſte ⁊ pelle que dicta eſi lepꝛa 2
eſt paſſio coꝛroſiua piloꝝ ⁊ ſube pellis. Similis paſſio
inuenit᷑ in lapidibo qui in ſeipᷣis ex habundantia ſiccita
tis ↄſumunt᷑.vnde dicunt᷑ lapides canceroſi.Et ꝑ conſe
quens in ipᷣis parietibo domoꝝ. quẽadmodum nos vide
mus ↄſumptionẽ fieri in ipis lignis.Dicunt igitur ꝙ
hmõi paſſionibo colebant᷑ dij penates ⁊ lares: vt vel vm
eoꝝ falſam credulitatẽ tales paſſiones tollent a domibo

a veſtimẽtis:vel ne eas inferrent. Inde eſt ꝙ voluit de

vt ad ſacerdotes ꝓ bis paſſionibo recurrerent: ⁊ nouo
ritu voluit iſtas paſſiones mundari: vt a ritibo ſuperſtlti

tionis ydolatrie longe fierent. Inde eſt ꝙ aqua expiatõ

nis per ſacerdotes in emundatione voluit adhiberi per

quam hmõi demonia exterminarent᷑. ¶q: Ad illud vo q
obijcitur de imundicijs puerpere ⁊ mulieris fluxum ſan
guinis patientis. dicunt. ꝙ ratio fuit vt hoꝛrerent ſan⸗
guinem filij ifrabel. In deteſtationẽ em̃ ydolatrie ĩ cuiꝰ
ritn bumanꝰſanguis demonijs multipliciter offerebat.
voluit dñs eis hoꝛroꝛẽ humani ſanguinis ingerere. In
ritu em̃ ydolatrie humanus ſanguis effundebat᷑.ſic ba
betur. ij. Keg. xviij. De ꝓpis ⁊ ſacerdotibo Maal. Inci
xcbant ſe iuxta ritum ſuũ cultris ⁊ lanceolis donec ꝑfun
derent᷑ ſanguine. ¶¶ Ad illud vdo qð obijcitur de immun
dicia menſiruate. Dicunt ꝙ hoc fuit in deteſtationẽ ydo
latrie.ſolebant em̃ menſtruate mulieres audaciꝰſe lune
cerimonijs ĩmiſcere.quia flurus menſtruoꝝ lune cuꝛſui
eputat᷑.ideo reputabãt ſe mẽſtrnate tꝑe mẽſiruoꝝ.eo
ipᷣo ſacris lune dignioꝛes:quia in ipᷣis luna eo tempoꝛe
manifeſtiꝰ oꝑaret᷑. NQulta aũt auiditate ⁊ ſtudio a mu⸗
lieribo ydolatris luna colebat᷑.ſicut legitur Hiere. vij.
Aulieres ↄſꝑgunt adipem vt faciant placentas regine

celi.ꝓpter hãc ergo cauſaʒ mẽſtruatas lex dei iudicauit

ĩmundas. Alia caulſa fuit ipᷣe menſtruꝰ ſanguis de quo
malefici multa hoꝛrifica faciebãt. Tercia vᷣo cauſa fuit

honoꝛ ⁊ reuerentia tabernaculi:in quo poſſet muleribo

fluxus ↄtingere:ſi ad illud eo tꝑe admitterent᷑.¶ Ad il⸗
lud ðo qð obijcitur de ĩmũdicia ſeminiflui.dicendũ ꝙ ſe
minifluꝰiudicabat᷑ imundꝰ ꝓpter abbominationem ydo
latrie veneris:in qua ſemen ipᷣm hũane generatõnis ſa⸗
crificijs miſcebat᷑.Siłi modo patiens pollutõeʒ noctur
nam iudicatꝰeſt imundus:vt hoꝛroꝛem induceret lex fliu
xus humani ſeminis alibi qᷓ in oꝑe generationis.⁊ boc
ꝓpter execratõnes ydolatrie ⁊ ſodomiticas abhomina⸗
tiones quas oĩno voluit abolere.¶ Ad illud vo qð obij
citur imũdicia vaſis:⁊ aquaꝝ ex ↄtactu reptiliuʒ:ſeu
aĩaliũ ĩimũdoꝝ Leui.xj. Et ſili mõ de vaſe qð nõ babe⸗
bat oꝑculũ / Qume.xix. dicenduʒ ꝙ ratõ fuit declinatio
ydolatrie.credebant em̃ ydolatre ſi mures aut muſtele
atq; lacerte ⁊ hmõi q̃ ydolis ĩmolabant in vaſis vel in
aquis caderent: ꝙ eſſent gratioſioꝛa dijs ⁊ ad ĩmolãdũ
ↄueniẽtioꝛa:ſicut electa ab ipis.Et ideo volebat vaſa ca
rere oꝑculis.Adhuc tñ apud aliquos ſtultos remanent
reliquie ydolatrie iſtius:qui credunt quedam nocturna
numina frequentare domos:⁊ vaſa que diſcooperta in⸗
uenerint:poſtꝙᷓ inde ↄmederint ⁊ biberint denuo reple⸗
ti. Si vᷣo operta inuenerint ea xel clauſa inde offendi:et
er hoc domui periculum iminere.¶ Ad illud ᷣo quod
obijcitur de imundicia ex contactu moꝛtui.dicendum ꝙ
ratio fuit elongatio ab operibo maleficis ⁊ nigromanti
cis.que in cadauere moꝛtuoꝝ exercent᷑.⁊ ideo qui tange
ret moꝛtuũ ſᷣm legem iudicat᷑ imundꝰ Qume.xix. Inde
eſt ꝙ ſacerdotes ſũmi pꝛohibiti ſũt ingredi ad moꝛtuos
pꝛeterq; ad ꝓpinquos Leui.xxj. Adꝓpinquos auteʒ in⸗
gredi ꝑmiſſi ſunt ne inbumana videret᷑ lex. ¶ Ad illud
vo qð obijcitur de imundicia ex cõtactu cineꝝ vitule: ex
quibo poſitis in aquie expiationis alie ĩm undicie pur⸗
gabantur quod videtur incõueniens ſi ex re purificante
ĩmundicia contrabatur. Pꝛeteres videtur ſequi circula
4
— . G

. —
— Ru Hy 5 — R1 a 1. 7
„
Pe 21°K

1 f. „. .
N Aſbr

Acſie AN
S

”MU 7
Tr VW

Or Aa de⸗ Hι

—

lv.

tio ridiculoſa.quia ſi quicũq; aliũ aſpergit aqua exrpia⸗
tionis ĩmundus efficit᷑ Qume.xix. Opoꝛtuit igit᷑ ad hoc
vt mundet᷑ ꝙ aſpergat᷑ ab alio.Aut gᷓ ab eodẽ quẽ aſper
ſit:aut ab alio. Si ab eodẽ iteꝝ ille ĩmũdus efficit᷑. Si
ab alio ille alius indiget alio aſperſoꝛe ⁊ ita erit circu⸗
latio rediculoſa.aut in infinituʒ ꝓceſſio ibit ĩmundicie.
Ad boc dixerunt quidã: ꝙ in hoc voluit deus reuerẽtiũ
⁊ honoꝛem exhiberi ſanctificatis ab ipo.⁊ ꝗꝓpter B vnu⸗
quẽq; qui tangeret aliquid de ſacris indignum ſe repu⸗
tare ex buiꝰattactu.⁊ timere ne indigne tetigiſſet: ⁊ ꝓpt
boc peccato irreuerentie ſe reputaret pollutum. Intelli⸗
gitur igitur iſta imundicia de ĩm undicia reputationis.
Alij vðᷣo dicunt: ꝙ cum ſacrificium vitule ruffe ſieret in
memoꝛiam ydolatrie adoꝛation is vituli: quam cõmiſe⸗
runt filij iſrabel Exo.xxxij. Vſq; adeo volnit populũ ſu⸗
um peccatum ydolatrie abhoꝛrere:vt non ſolum hoſtia
que ꝓ illo offerebatur ⁊ illud ſignificabat immunda re⸗
putaretur ⁊ polluens contingentes:ſed etiam ipſe reli⸗
quie vt cineres ⁊ quicquid haberet aliquid ipſorum ad
mixtum: vt aqua iuſtrationis:nõ tamen huiꝰ immundi⸗
cia per ipſas aquas luſtrationis neceſſe habebat purga
ri.ſed per ablutionem veſtimentoꝝ ⁊ abſilinentiã ab in⸗
greſſu tabernacłi:ſicut ibi dicit᷑.⁊ ideo ibi nõ accidit in⸗
cõueniens quod obijciebatur. 4 AUd illa vo que obijciũ⸗
tur de pꝛeceptis cerimonialibus circa im undicias con⸗

tractas ex guſtu.generali rñſione dicenduzʒ.ꝙ ratõ fuit

elongatio ab ydolatria. Illa em̃ aĩalia que pꝛecipue lex
iudicauit imunda.ydolatre aſſumpſerant vel in ritꝰ ſa⸗
crificioꝝ vel in venerationẽ. Patet em̃ ꝙ ex greſſibilibo
⁊ volatilibo ⁊ aquatilibo ydoloꝝ imagines figurabant
vnde.xx.Exo. ꝓpter hoc dicitur. Non facies omniuʒz ſi
militudinem: que in celo eſt deſuper vt volatiliũ: nec eo
rum que in terra deoꝛſum vt greſſibiliũ:nec eoꝝ que ſũt
in aquis vt natatiliũ. Item patʒ ex Yſa.ij. ſi imili mõ
faciebãt ydola reptiliũ.vnde Jſa.ij. ꝓijciet hõ ydola q̃
fecerat vt adoꝛ aret talpas ⁊ veſꝑtiliões.⁊.viij. Eʒech.
Ingreſſus vidi ⁊ ecce omnis ſimilitudo reptiliũ ⁊ aĩali
um abbhominatio.⁊ vniuerſa ydola ibi depicta. Inde eſt
ꝙ lex omnia hmõi iudicauit imunda: vel quia in talibo
ydolis ſacrificabant.vnde poꝛcus qui nõ ruminat &̊ͤ ſin
dit vngulam iudicat᷑ imundus:quia adhuc pagani poꝛ⸗
cos iĩmolabant ⁊ federa ſua ſacrificio poꝛcoꝝ firmabãt
non aliter ratum extimantes:niſi ipᷣi qui paciſcunt᷑:aut
federant᷑ per intermediũ partium huiꝰ ſacrificij tranſie
rint. Simili modo camelum:qui ruminat ſed nõ findit
vngulam ſacrificant ydolatre ⁊ malefici.ſicut legituꝛ in
li.de ãnulis.vij.planetaꝝ. ita etiam de alijs ſicut intelli
gendum eſt. Sicut nũc em̃ ex neceſſitate ſiatuendũ eſſet
in regionibo. vbi cattꝰ dicitur adoꝛari ne ibi inueniret᷑
2 apud quẽ inueniret᷑ grauiter puniret᷑. Eadem ratõe ⁊
in regionibo ĩ quibo buffo dicitur adoꝛari:ſi quis buffo⸗
nem inneniẽs ⁊ nõ ſtatim occideret.graui aĩaduerſione
plectẽdus eſſet:ita ⁊ p̃dicta aĩalia que vſurpauerat ſibi
ydolatria.voluit eſſe abbominabilia deꝰ ſuo populo vt
non ea ↄmederent nec ↄtingerent. Dicunt autem quidã
ꝙ; ceſſionis cuiuſdam generis locuſtaꝝ ad eſum filijs
iſr abel Leui.xj. Ratõ eſt memoꝛia auxilij diuini:qð eis
impẽſum eſt ad puniendũ egiptios celitus per locuſtas.
Exo.x. RKeſpondendum eſt poſtea ad ea que obijciun
tur circa cerimonias purificatõnis ĩimundiciaꝝ. Ad il
lud ergo qð obijcitur de ſacrificio vitule ruffe ꝙ erat ad

expiationẽ generalem.dicunt ꝙ iſtud ſacrificiũ p̃ceptuʒ

eſt offerri pꝛo peccato adoꝛationis vitule:in quo Aaron
populo ↄmunicauit.ꝓpter hoc factum eſt pꝛeceptum vt
ruffa eſſet coloꝛem habens vituli adoꝛati: vt ipſi aaron
toti populo ꝑ ſubſtantiã ⁊ coloꝛeʒ rememoꝛationẽ pec
cati illius ꝓ quo offerenda faceret ⁊ pudoꝛem eiꝰ pecca
ti ingereꝛet. Aacca autem in ſexu femineo nõ vitulꝰ offe
rebatur.quia ip̃e dñs ſynagogã vaccam ſeu vitulam ap
pellare conſueuit. vnde Oſee. v. Sicut vacca laſciuiens

—

12

— 1

4OW

Can 4 *) k. 1 „709)

—c ſa* Vle e en

„ . 4
a. Vlela .„. 1.). deelinauit iſ rt.2 iteꝝ in eodẽ. x. Effraym vitula docta di dlicet. ſanguis.oleuʒ. aqua viua.Et hoc ꝓpter tria que
