tale ſimpliciter eſt immutabile:ergo lex eterna ſimplici⸗
ter eſt immutabilis. ¶ Secunda ratio. augu. in li. de ve
ra religione.cum ſᷣm legem quadrature iudicetur: 2 fo
rum quadratum ⁊ lapis quadratus 7 buiuſmodi. Rur
ſus ſᷣm totam equalitatis legem iudicentur conuenire
motus pedum currentis foꝛmice:⁊ gradientis elephan⸗
tis:quis dubitat eam.i.iſtam legem interuallis locoꝛũ
⁊ tempoꝛum:nec maioꝛem eſſe nec minoꝛem: cum poten
tia ſuperat omnia.hec eſt lex omnium artiũ cum ſit om⸗
nino immutabilis. Solntõ. dicendum ꝙ ſicut dicitur
voluntas dei dupliciter.ſcʒ voluntas que eſt eſſentia dei
2 hec eſt voluntas beneplaciti ⁊ hec eſt immutabilis: et
voluntas ſigni:⁊ hec eſt mutabilis.ſic loquendo de lege
diuina dupliciter poſſumus dicere.ꝙ; vno modo eſt mu⸗
tabilis: alio modo eſt immutabilis ſcdᷣm ꝙ dieit Breg.
Deus non mutat conſilium ſed ſententiam.⸗ appellatuꝛ
ibi conſilium ratio diuina:ſcdðᷣm quaʒ duiudicat⸗ diſpo
nit omnia. Sententia autem appellatur ipſe tempoꝛalis
effectus qui ſequitur.⁊ iſte mutabilis eſt. Si eꝛgo loqua
mur de lege m rationem conſilij: ſic ipſa immutabilis
eſt. Si Fm rationem ſententie: ſic mutabilis. quia ipſe
tempoꝛalis effectus ſequens ex ipſa mutatur quotidie.
ſed ipſa ratio ᷣm quam diiudicat et diſponit ⁊ deriua⸗
tur ab ipſa:effectus manet immutabilis.a ſcdᷣm pꝛimũ
modum dicetur lex eterna.ſ. Fm ꝙ accipitur pꝛo conſi⸗
lio vel ratione.ſᷣim ꝙ accipitur pꝛo ſententia non dicituꝛ
eterna:ſed tempoꝛalis. tamen obſolute lex dicitur ipſa
ratio pꝛecipiendi vetandi ⁊c. effectus autem eius ſunt
pꝛeceptio prohibitio ⁊c̃. Si ergo ipſa ratio immutabi⸗
lis:patet ꝙ ler eterna ſimpliciter eſt immutabilis. effe⸗
ctus autem eius mutabiles ſunt. ꝗ Ad pꝛimam ratio⸗
nem in contrarium dicendum. ꝙ bec eſt falſa. Omnis
lex pꝛecipiens contraria eſt mutabilis.nilſi addatur hoc
ſcdᷣm rationes contrarias.vt dicatur omnis lex pꝛecipi
ens contraria. ⁊ ſeᷣm rationes contrarias ⁊c. Lex au⸗
tem eterna nũqᷓ; pꝛecipit ſᷣm rationes contrarias.immo
ſcðᷣm rationem vnam J imutabilem. 4 Ad ſcðam dicen
dum. ꝙ ſoluitur ibi ꝑ hoc qð dicitur in auctoꝛitate illa
ex temꝑalibus cauſis. vnde eſt ibi mutatio ratione ali⸗
cuius tempoꝛalis.qð ſubiacet egi eterne 7 eiꝰpᷣceptis.2
hoc eſt quod dicit augu.in li. de vera religione. At ars
rei medicine cum eadem maneat nec vllo pacto mutet᷑.
mutat tamen pꝛecepta languentibus. quia mutabilis ẽ
noſtra valitudo:ita diuina pꝛouidentia cum ſit oninino
incõmutabilis: mutabili tamen creature varie ſubue⸗
nit pꝛo dinerſuate moꝛboꝛum. alijs alia iubet aut ve⸗
tat: vnde varietas eſt in effectu tempeꝛali.¶ Ad terci⸗
um. ſi dicatur ſententia legis eterne pena temporalis
que xbetur ex meruo: ſie ipſa mutatur. ſi autem dica⸗

— „
— enn E
. 4 * DB. ——— 1,

—
— 20 G₰ 4112
s 7

.
v„ α

tur ſententia ip̃a ratio:hec eſt eterna ⁊ ĩmutabilis.i.Et
ꝙ obijcitur ꝙ ipſa reſpicit li.ar. dicendum ꝙ actus iſti⸗
ſententie mutabilis eſt. vnde ꝙ iſte puniat᷑ hoc eſt muta
bile.ſed ratio ſentẽtie que dicit ꝙ ſi ꝑmaneat aliquis in
malicia fin aliter puniet᷑.ĩmutabilis eſt:licet ipᷣa ſenten⸗
tia ſeu actus ſententie ſit mutabilis. Ratio aũt illiꝰſen⸗
tentie a li.ar.nõ dependet.licet eſſe bonũ finaliter depẽ⸗
deat ab ipᷣo. Vnde aug.de li.arbi.ponit exemplũ de con
trarijs legibo. quarũ vna tribuit populo poteſtatẽ dan⸗
di honoꝛem:alia aufert.⁊ dicit.ꝙ; ratõ harum ĩmutabi
lis eſl:⁊ tracta ex eternitate. Vnde ipᷣe dicit.Si populꝰ
quodam tempoꝛe iniuſte honoꝛes dedit.quodam rurſus
iuſte nõ dedit:hec eſt viciſſitundo tem poꝛalis vt eẽt iuſta.
ex illa eternitate tracta eſt.hoc eſt ex ratõne eterna qua
ſemꝑ iuſtum eſt grauem populum honoꝛem dare:leuem
non dare. ⁊ ſimiliter ratio eterna ĩmutabilis: que dicit
ſi ꝑmaneas in malo finaliter:punieris.dicit etiam ꝙ
i ꝑmaneas in bono finaliter: pᷣmiaberis.hec autẽ ratio
ĩmutabilis eſt ⁊ abſoluta non dependens a li.arbi.ſicut
ſententia. Sed lex eterna dicit᷑ ip̃a ratõ ſententie.Ende
augu. in li.de li.arbi.Lex illa que ſũma ratio nominat᷑.
cui ſemꝑ obtẽ ꝑandum eſt.per quaʒ mali miſeram: boni
bonam vitam merent᷑.per quam deniq; illa quam tem⸗

poꝛalem vocandã diximus recte fertur recteq; mutatur:

poteſt ne cuipiam intelligẽti nõ incõmutabilis eternaq;
videri.quaſi dicat nõ.ex quo habeo legem eternam:que
eſt ſũma ratio eſſe incõmutabilem: licet effectus eiꝰ ſint
mutabiles.quia tempoꝛales ſunt.

Membꝛũ ſextũ

Exto querit᷑ de vnitate legis eterne.⁊ que

ritur an ſit vna vel plures. Ad qð ſic.au⸗

gu. in li.lxxxiij.q. vbi loquitur de rationi⸗

bus quibus condite ſunt creature dicit.qꝙ
alia eſt ratio qua creatus eſt homo: alia qua creatus eſt

equus ⁊c. Sed ſicut ſe habent iſte rationes ad creatu⸗
ras: ita lex et᷑na ad alias leges.ſ.tempoꝛales.quia ipᷣa

eſt ratio legum tempoꝛalium. Vnde augu.lex eterna ſũ
ma ratio nücupatur. Si ergo aha ⁊ alia ratio iſtiꝰ crea

ture⁊ illius:⁊ ſimiliter lex eterna cum ſit ratio legum tẽ
poꝛalium:non eſt vna ſed plures.¶ Scðda ratõ augu.in
li.de cathetiʒandis rudibus. Nouit deus oꝛdinare de⸗
ſerentes ſe animas.⁊ ex earum iuſta miſeria:inferioꝛes

partes creature cõuenientiſſimis atq; congruentiſſimis

legibus adiuuande diſpenſationes oꝛdinare.omnes er
go iuſtiſſimis cei legibus damnati ſũt. ſed leges ille nõ
lunt aliud qᷓ; lex eterna: ergo ſunt plures leges eterne.

Ad oppolitum. ſſicut dicit augu.Lex eterna eſt ars ar

tium ⁊ lex omnipotentis artificis.⁊ etiam ſicut ipᷣe di⸗
cit in li.confeſ. Sicut ars medicine vna eſt ⁊ tamen ha⸗

bet differentiam pᷣceptoꝛum:ita lex eteꝛna.quia ita ſe ha

bet lex eterna ad leges tẽpoꝛales ſicut ars medicine ad
ſua pꝛecepta.Ex his ergo auctoꝛitatibo videt᷑.ꝙ lex eter

na ſit vna:⁊ ꝙ non recipiat pluralitatem.¶ Scða ratõ

non ponimus pluralitatem in diuinis pꝛopter diuerſi⸗

tatem reſpectuum. Nam ſi hoc eſſet:cum hoc nomẽ cre⸗

atoꝛ dictum de deo habeat plures reſpectus:ſequeretur

ꝙ poſſent dici plures creatoꝛes: quia habet reſpectum

ad hanc creatuꝛam ⁊ ad illam ⁊c̃.Ergo ſimiliter ratõ di
nerſitatis reſpectu legis eterne ad tempoꝛales leges nõ
ponet pluralitatem in lege eterna. licet ergo plures ſint
leges tempoꝛales:nõ pꝛopter hoc plures eterne. So⸗
lutio.dicimus exemplarem cauſam diuinam eſſe vt artẽ
pꝛout dicimus ipſum operari ad vnum finem. Ars em̃
finem vnum reſpicit.quia ars eſt collectio pꝛincipioꝛuʒ
ad vnum finem tendentium: et ideo non pñt in diuinis
dici artes multe. Katio aũt dicit diuinam cauſam ↄno⸗
tando reſpectum ad creaturam: pꝛout ipᷣa habet eſſe in
oꝛdine. Oꝛdo aũt ad finem eſt. ſed eſt oꝛdo reruʒ dupli⸗
citer.ſ.oꝛdo reꝝ ad ſuũ finem vltimũ increatũ: ⁊ ẽ oꝛdo

reꝝ ad ſeinuicem ſicut oꝛdinãtur coꝛpoꝛalia ad locum.
vel ſicut oꝛdinat᷑ res ad ſuam vtilitatem.⁊ ſic oꝛdinãtur
ratõne ſue dignitatis. Iſte oꝛdo ad fines ꝑticulares ha⸗
betur ex oꝛdine reꝝ adinuicem. Scm ergo ꝙ ratio re⸗

ſpicit oꝛdinem iſtum creaturaꝝ inter ſe ſeu ad finem cre

atum: dicimus ꝙ ſunt plures rationes ratione cõnota⸗
ti. Una tamen ſemꝑ eſt ratione pꝛincipalis ſigniſicati.
Vnge in omnibo his eſt vnitas ratõne ſignificati pꝛinci
palis. Scoõm ꝙ reſpicit oꝛdinẽ reꝝ ad finẽ vltimũ incre⸗
atum. ſic ẽ vna ſola ratõ.⁊ hãc ratõneʒ ↄnotat ars:quia
huiꝰfinis eſt vna ratõ.ſcõm hoc dicendum.ꝙ lex eterna
pt dici vt ars:2 vt ratõ. Eſt em̃ lex eterna ars eterna bo
ni 2 veri. Ieem lex eterna ſᷣm aug.ſũma ratio nũcupat᷑.
Si dicimꝰeam vt artem.ſic ſt vna.Si aũt dicamꝰ eam
vt ratõem pꝛout ratio accipit᷑ a fine ꝑticulari:ſic plures
ſunt ratione cõnotati.ſicut ſunt plures fines ꝑticulares

ver bigr a. Ler quedaʒ tꝑalis eſt ꝙ populꝰ det honoꝛes.

Cõtraria aũt lex aſſignat᷑ in alio tꝑe.Ratio vniꝰ legis

eſt leuitas inoꝛdinatio populi. ratio alteriꝰ legis ẽ gra

uitas ⁊ honeſtas populi. Et ſic due ſunt ratõnes ꝑticu⸗
lares iſtarũ legum:⁊ boc attẽdendo ponũt fines ꝑticula
res ⁊ oꝛdinẽ reꝝ ſm illos. Sed attendẽdo artẽ vna ẽ ra
tio illaꝝ.quia illa eadem ratio que dicet iuſtũ eſt vt po⸗
pulus grauis det honoꝛes:dicet ꝙ iuſiuʒ ẽ vt leuis ⁊ in⸗/
oꝛdinatus nõ det honoꝛes. Et ꝑ boc ptz ſolutõ. Ad ra
tionem qua obijcitur ꝙ non dicunt᷑ plures creatoꝛes.di
cendũ ꝙ in noĩbo diuinis eſſentialibo que ſignificãt con
crete nũqᷓ; debet recipi multitudo vel pluralitas quicũq;
ↄnotetur reſpectus.vnde nõ debent dici plures domini.
nec plures creatoꝛes: ſed ſolum in noĩbo dictis ꝑ abſtra
ctõnem. ſicut ydea ⁊ ratõ ⁊ hmõi ·quia ſunt noĩa foꝛma
rum. põt aliqn pluralitas diei ratõne cõnotati.Tamen
diſtinguendu. q; attendẽdo pꝛincipale ſignificatũ ſemꝑ
eſt in iſtis vnitas. Si aũt attendamꝰↄnotatũ aut reſpe⸗
ctus ille cõnotatus eſi ſᷣm difſerentià:aut ſcm vnitateʒ
⁊ indifferentiã.ſi ſcðo mõ:ſic nõ põt dici pluralitas ĩ il⸗
lo noĩe.vnde non dicunt᷑ ꝓpꝛie plura exẽplaria vel artes
Si aũt pᷣmo mõ:tũc ẽ vnitas in illo noĩe ratõe pꝛincipa⸗
lis ſignificati.⁊ multitudo ratõne cõnotati.

Mlembꝛũ ſeptimũ

Eptimo queritur de deriuatione legum.a
lege eterna. Et circa hanc queſlionẽ plu/
ra querunt᷑.Pꝛimum eſt vtꝝ leges inique
deriuent a lege eterna. Secũdũ ẽ vtrũ lex
fomitis ſeu lex carnis deriuet᷑ ab ip̃a.Tercium eſt vtrũ
leges humane deriuent᷑ ab ip̃a.Quarto vtꝝ lex natura⸗
lis deriuet᷑ ab ipa.Quinto an lex moyſi: illud differt
inquirendũ cũ tractabit de lege moyſi.
Articułꝰ primꝰ
Veritur ergo pꝛimo an leges inique de qui⸗
bus habetur.x.yſa.Ve qui condũt leges ini⸗
quas: deriuent᷑ a lege eterna.⸗ Ad quod ſie
Voluntas dei non poteſt eſſe pꝛincipium vel cauſa male

voluntatis·quia deus nõ eſt auctoꝛ maloꝝ.ergo nec lex
eterna legum iniquarum. Ad oppoſitum. Tegis eter⸗

ne eſi ꝑmittere ſicut pcipere. ſed leges iuſte feruntur iuſ

ſu legis eterne. leges inique feruntur eius ꝑmiſſione. SF
ſicut leges iuſte ferunt᷑ ab ipᷣa:ita leges inique deriuan⸗
tur a⁊ ferunt᷑ ab ip̃a.¶ Scòa ratõ. Tex eterna ẽ qua oia
ſunt oꝛdinatiſſima vt dicit aug.ergo ab ipᷣa oꝛdinant᷑ le⸗
ges inique 2 eque. ᷣ oĩa oꝛdinata a lege eterna deriuãt᷑.
7 ferunt᷑ ab ipa:ꝗq̊ leges inique deriuant᷑ ab ißa. Sot.
dicendũ ꝙ lex iniqua inqᷓtuz iniqua eſt: nõ ẽ a lege eter⸗
na. AVnde mali inqtuʒ mali efficiẽs cauſa ſi querit᷑ non
inuenit᷑:nõ em̃ habet cauſam efficientẽ.ſᷣ deficiẽtez. ſicut
ipᷣe actus malus ex defectu eſt ſicut dicit aug.¶ Ar pꝛi⸗
mam rationem in ↄtrariũ dicendũ.ꝙ ẽ volutas dei pci⸗
piens 7 ꝑmittẽs. volũtas di pᷣcipiens dicitur vel poniiĩ

on
ſtane
Hind
inere
igni
terna
mabe
upet,
denn
lunes
ores
bes,
gs
Na
cu⸗
bla
irA
WN
Sa
Wate
duesdi
äteen
clicig
dit⸗
Peben
ſaſonnn
Tann
atüſen
ufte
nten
Uiuoi
en

mmagr

lont
eg
gnigre
is
ekvni
unn
ſht

n
ſi⸗
ſie
e
e
en⸗
ri
ſeg
nan
gei

. W Queſtio

in aliquid. Sed cuʒ dicit᷑ volũtas dei ꝑmittẽs:nõ von
in aliquid ip̃a. Lex aũt ꝑmittẽs nõ dicit᷑ in licui. .
modo cũ.ſ.qð dicit᷑ in aliquid nõ ẽ in ratõe cauſe v o
ginis:⁊ ideo nõ dicimꝰeaʒ eſſe p̈ncipiũ vel oꝛiginẽ egis
inique:cum ſolũ comꝑetur ad eam ſicut ꝑmittẽs. .
ſcm dicendũ.ꝙ malum in eo ꝙ malũ nõ eſt oꝛdinatum
Seo dicendo malũ:dico naturam deficientẽ a bono.cuʒ
dico naturam:dico rem bonã bonitate nature. ſed
do ipſam maliciam dico defectũ a ebito oꝛdine: ⁊ ideo
malicia eſt inoꝛdinatio.⁊ ideo malũ inqtum maluʒ boc
eſt ratõe malicie nõ eſt oꝛdinatũ. Sed dicat oꝛdinatũ
bhoc eſt ratõe ſubſiſtẽtis:quia ipᷣa oꝛdinat᷑ ad ſupplicium
eternum ꝑ legem diuinã: exquo noluit oꝛdinari ad glo⸗
riam. Elel poteſt dici ꝙ boc argumentũ nõ valet. eñ
dinatum a lege eterna: ergo eſt deriuatũ ab ea. nõ em eſ
vriuatũ ab ea niſi quatenꝰeſt oꝛdinatũ ſe en in oꝛdie. Vñ
nõ ipm eſt a lege eteꝛna ſed eius oꝛdo potius.

Articulus ſecũdus

Ecundo querit᷑ an lex fomitis ſeu lex carnis
qo idem eſt deriuet a lege eterna. Ad qð ſic.
Ro. viij. Lex ſpũs vite ĩ xpo ihu liberauit me
Blo. due leges bone ſunt. lex ſpũs que peccatum tollit:
lex moyſi que peccatũ oſiendit. lex peccati mala que re⸗
os facit. Si ergo lex peccati facit reume eſt mala: 2 nul
lum maluz a lege eterna: lex peccati ſeu lex fomitis qð
idem eſt:nõ eſt a lege eterna.¶ Scda ratio Ko. vij. Vi⸗
deo legẽ in mẽbꝛis meis captiuãteʒ me in lege pcti Blo.
bec eſt lex mala qua quiſq; carnali ↄſuetudine implicatꝰ
aſtringit᷑.¶ Tercia ratõ Ro. vij. Yam ego nõ operoꝛ il⸗
lud:ſed qð habitat in me pct᷑m. Glo.i.lex caꝛnis ad quã
dyabolus vt ad ſuam legẽ accedit. ſi ergo lex carnis eſt
dyaboli vt ſua:ergo dyabolꝰeſt cauſa eiꝰ. deriuat᷑ a le⸗
ge dyaboli ⁊ nõ a lege dei eterna. Quarta ratõ aug. j.
x li. arbitrio.õ eſi oꝛdinatiſſimũ vt impotẽtia poten⸗
tioꝛibus imperarent q̃ſi neceſſe arbitroꝛ eſſe. vt plopoſſit
mens qᷓ; cupiditas. Si ergo ex lege carnis eſt ꝙ ĩpoten⸗
tioꝛ potentioꝛi imperet.ſ. caro ſpiritui: iſtud eſt vtra re⸗
ctum oꝛdineʒ. ſed qð eſt ab eterna lege eſt oꝛdinanſſimũ
lex carnis nõ deriuat᷑ ab eterna lege dei. ¶ Quinta ra
tio augu.j.de li.arbi.nullo mõ rectus oꝛdo eſt aꝓpellan
ous:niſi melioꝛa ſubijciũtur deterioꝛibo. h legem car⸗
nis ſubijcituꝛ melius deterioꝛi ſ.ſpũs carni:ratõ ſenſua
litati: ergo nõ eſt recto oꝛdine.Si Cnibil eſt ab eterna le
ge niſi ſit recto oꝛdine.ergo ⁊c.4 Sexta ratõ augu. j. de
li.arbi.Cum mẽs irrõnalis animi motꝰ regit.id domĩa
tur in homĩe cui dñatio in lege debet᷑ ea qua eternã eſſe
comꝑpimꝰ.Si qñ mens dominat? ſupꝛa ſenſualitatẽ id
dominat᷑ cui debet᷑ dominiũ ßᷣm legem eternam. a con⸗
trario.quãdo mens ſubdit illi: dominat᷑ illud cui nõ de⸗

betur dominiũ ſcom legem eternã:ſed illud domin inz eſt

ſcdm legẽ carnis vt fomi tis. ergo ipa lex carnis nõ teri⸗
uatur a lege eterna. immo oino eſt ei repugnans. Ad
oꝑoſitum Ro.viij. Scio ÿ nõ habitat in me boc eſt in
carne mea bonũ. Glo. Manet coꝛruptio in coꝛpoꝛe:ro⸗
bur tenens diuine ſentẽtie date ĩ adã.⁊ poſt dĩic Herñ.
hec eſt lex carnis. ex igitur carnis tenet robur diuine
ſententie 2 ita legis eterne. ¶ Secũda ratio Ro. vij. Ti
deo legem in mẽbꝛis meis repugnanteʒ legi mentis mee
loſa. fomes peccati recte dicitur lex. quia legittime fa
ctum eſt. vt qui non obediuit ſuo ſuperioꝛi:ei non ſerui⸗
at ſuum inferius.ſ.caro. ſed a lege eterna eſt omnis lex
legittima. ſi ergo lex fomitis recte ⸗ legittime dicit lex:
conſtat ipſum eſſe a lege eterna. 4 Bratia huius queri⸗
tur cuz lex fomitis appelletur ab apoſtolo.lex peccati lex
uiembꝛoꝛum omnium: cum planum ſit ꝗ inetum lex eſt
peccati non eſt a lege eterna: queritur tamen p̃m ꝙ ip̃a
eſt lex membꝛoꝛum: an ſit a lege eterna. Solutio.dicẽ
dum fomes impoꝛtat quãdam inoꝛdinationem 2 defe
ctum in nobis ey Peccato ade.que inoꝛdinatio ʒ cefectꝰ

4

xxvj.

eſt er eo: ꝙ, non obedit inferius ſuo ſuperioꝛi:vt caro ſpi

ritui. Jomes igitur ĩ nobis pena eſt. ſed eſt pena duplex
ſeʒ feditatis 2⁊ paſſibilitatis. inqtum fomes eſt pena fe⸗
ditatis: ſicnõ eſt a teo. quia actus ſuus eſt defoꝛmis. qꝛ
actus fedationis non poteſt eſſe a deo vt a pꝛincipio ſeo
a dyabolo. Scðm do ꝙ ipſa eſt pena paſſibilitatis ⁊ aſ⸗
flictionis. eo.ſ. affligit animam:ſic ipla eſt a deo. Af⸗
ictio enim illa dicit bonum. 2 oꝛdinem ad diuinam iu
ſticiam. Afflictio enim iſta tempoꝛalis eſt ⁊ ad bonum:
vt homo coactus redeat 2 conuertatur ad deuz. Ex hoc
enim ꝙ anima videt ſe ita deiectam:2 tante vilitati ⁊ coꝛ
ruptioni ſubiectam:citius eonuertitur ad deum.2 ſic o
mes inꝙᷓtum eſt pena paſſibilitatis: a co eſt. ⁊2 oꝛdinat
ad drum. eſt em̃ a diuina iuſticia.Lerx ergo fomitis vno
modo poteſt axpellari lex paſſibilitatis. Alio modo lex
feditatis. pꝛimo modo eſt vt affligens. ⁊ hoc mõ appel⸗
lat eam aplus legem mem bꝛoꝝ. hoc mõ ipᷣa eſt 2⁊ deriua
tur ab eterna lege. ip̃a enm dicitur lex paſſibilitatis.i.
hm ꝙ homo ꝑ eam habet legem vt affligat᷑ ex illa ⁊ con⸗
uertatur ad deum. hoc enim modo reſpicit oꝛdinem diui
ne iuſticie. Scom aũt lex fomitis dicit lex feditatis.
ſic ipa appellatur ab aplo ler peccati.⁊ ſic lex iſta nõ eſt
a lege eterna.ſed a dyabolo vl peccato:quia lex iſta ma
la eſt. AUnde ſuper illud ad RKo.vij. Scio ꝙ non habitat
in me hoc eſt in carne mea bonum. Dicit glo. Æ. eiꝰcon
ſoꝛtio anima maculatur peccato.Dicitur aũt mala hoc
modo quadruplici ratõne. Pꝛimo quia facit reũ.Secũ
do quia maculat animã. Tercio quia ꝑ eam quiſq; car⸗
nali ↄſuetudine implicatus aſtringit᷑. Quarto qꝛ ad eã
accedit dyabolus vt ad ſuã.iJam fomes aut peccatum

duos pꝛimos actus habet.ſ.animã maculare.⁊ reã face

re.⁊ remouent᷑ iſti actus ꝑ baptiſmum. Sed dicit᷑ macu
lare inqᷓtum deſoꝛmat animo ſeu imagineʒ dei. ream vᷣo
faciet animã obligando ip̃am ad penam.hec em̃ duo fa
cit peccatum ſeu fomes.⁊ ita lex fomitis ſe eu peccati.vel
dicitur peccatum ſeu fomes macula: quia facit animaʒ
indignam gloꝛia. Dicitur aũt reatus quia facit eam di⸗
gnam pena. Alia aũt duo facit poſi peccatum. ¶ Dam fo⸗
mes poſt baptiſmum dupliceʒ habet in nobis effectũ. ſ.
difficultatem av bonum:⸗ pꝛonitatem ad maluʒ. pꝛimo
dicitur mala:quia implicat hominem ad cõcupilcentiã
carnalem. Scðo dicitur mala. ſ. ratõe ꝓnitatis ad ma⸗
lum.quia ad eam dyabolꝰ vt ad ſuam accedit. Vñ poſt
boc dicit glo. vt hominem ſi uggeſtionibo malis decipiat
ne faciat homo que lex pᷣcipit.tum auteʒ ad pꝛimum
actũ ante baptiſmum qui eſt maculare:dicit᷑ in glo.cuiꝰ
pſoꝛtio anima maculatur. tum ad ſcõᷣm qui eſt reum
facere dicit᷑ mala.Et ſic glo. illa ſupꝛadicta loquit᷑ cum
Dicit lex peccati mala:quia reos facit. His quatuoꝛ mo
dis lex fomitis eſt lex peccati dicens inoꝛdinationẽ ⁊1 ma
la ſimpliciter:⁊ ſic nullo modo eſt a lege eterna.̊ pꝛimo
modo non dicit moꝛdinationem.lſ.ſᷣm eſt lex paſſibili
tatis.⁊ ſic eſt ab ip̃a.tum ad hoc em dicit glo. pꝛedi⸗
cta.· ꝙ tenet robur diuine ſentẽtie.ſ. in hoe quia affligit
2 punit animam pꝛopter peccatum.q;tum ad hoc etiã di
citur lex fomitis legittima: quia legittime factum eſt vt
dicit glo.alia. vt qui non obediuit ſuo ſuperioꝛi:ei non
ſeruiat ſuum inferius. Ad pꝛimam auctoꝛitatem au⸗
gu. dicendũ. ꝙ ſicut videmus ꝓ iuſte per peccatuʒ ſu bij
ciebatur homo dyabolo ante paſſioneʒ xpᷣi.⁊ tamẽ dya
bolus iniuſte tenebat eum: ita hoc iuſtũ eſt vt ſpũs ſubij
ciatur carm: 2 tamẽ caro iniuſte dñat᷑ ſpiritui.qꝛ legitti
mum eſt vt qui nõ obediuit ſuo ſi uperioꝛi:ei non obediat
ſuum inferius.2 loquimur ꝙᷓtum ad penam paſſibilita⸗
tis de lege iſta. ¶ Ad ſcᷣam dicendũ. ꝙ eſt meliꝰqtũ ad
eſſe nature. eſt melius qᷓ̃tum adeſſe oꝛdinis.Ratõna⸗
lis creatura melioꝛẽ natura qᷓ aliqð coꝛpoꝛeũ ſeu q; ca⸗
ro.ſed cũ ipa efficitur peccatrix: peioꝛ eſi q;tum ad eẽ oꝛ
dinis qᷓ caro. qᷓ aliqua creatura coꝛpoꝛea. Si & reſpi⸗
ciamus natura.ſic ipa ſubijcitur deterioꝛi:cũ ſubijcitur

carni · ſed ſi reſpici amꝰoꝛdinem: ſie ſubijcitur melioꝛi qꝛ
ipᷣa caro magis ſeruat oꝛdinẽ ſuũ ꝙᷓ ratio vel aĩa pecca⸗
trix. 4 Ao terciam dicendum. ꝙ ex lege eterna eſt oꝛdo
nature: 7 eſt oꝛdo iuſticie. Oꝛdine nature ↄcedendum:qꝙ
ipᷣa mens ex lege eterna dnatur irratõnabilibus animi
motibus: ſeu ipi ſenſualitati. ſed poſtꝙᷓ ipᷣa peccatrix ef⸗
ficitur oꝛdine iuſticie:motibus illis ſubicitur ipᷣa mens
ip̃i ſenſualitati ex lege eterna.⁊ loauamur e illa ſub
iectione inqᷓtum inducit paſſibilitatem ſeu afflictionem
in anima ſeu in ratõne: ⁊ non inq̃tum penam feditatis
ſicut dictum eſt. ,
Articulus tercius
Ercio querit᷑ de legibo hũanis an deriuent a
lege eterna.4l Ad qð ſic auguſt. in.j.li. de li.
arbi. In tpali lege nihil eſt iuſtũ atq; legitti⸗
mum:qðs nõ ex eterna homines ſibi deriuauerint. Si si
illis eſt aliquid iuſtũ 2 legittimũ.ergo ⁊c. ¶ Scðᷣa ratõ
ſi omnes bonitates deriuant᷑ a bonitate pꝛima: 2 om̃es
veritates a veritate pꝛima.ergo ſ ilꝛ omnes leges: a pri⸗
ma lege eterna. Aod oppoſitum.iuxta augu. Ler hua⸗
na relinquit impunita que iuſtuz eſt pumiri. ſed ſcðm le⸗
gem diuinã nihil tale debet impnnitũ relinqui.eꝛgo ⁊c.
Aldaioꝛ ptz ꝑ augu.j. de li. arbi. Lex illa que regẽdis ci
uitatibus fertur multa concedit atq; im punita relinqt
que ꝑ diuinã ꝓuidentiã iudicant᷑. 4 Scda ratõ. Lex bu
mana iudicat liberos a pena: quos eterna iudicat reos
ad penã.· ergo nõ eſt ab illa Alaioꝛ ptz ꝑ aug:qui penit
exempluʒ de illis qui occidunt ne occidant᷑.vel ne amit⸗
tant res temꝑales: quos lex bumana iudicat eẽ liberos
a pena. lex eterna reos. VUnde dicit pmo te li. arbi. 126
lex iuſla ẽ que dat pr̃atem vel viatoꝛi vt latꝛonẽ ne ab eo
occidatur occidat.vel cuipiam viro aut femine. vt violẽ⸗
tum ſibi ſtupᷣtoꝛem irruentem: aut illatum ſtupꝛũ ſi poſ
ſit inteꝛimat.⁊ ponit ratõnem huiꝰ poſi.quõ em apud eã
ſcʒ legem eteꝛnã ſunt iſti peccato liberi:qui ꝓ his rebus

quas ↄtemni opoꝛtet huũana cede poluti ſunt.4 Tercia

ratio.Lex humana cõcedit aliqua mala fieri vt ne occi⸗/
daris occidas.ſed occidere hominẽ illud nõ põt fieri ſi⸗
ne libidine: ergo ↄcedit aliqua fieri exr libidine: ⁊ que nõ
poſſunt fieri ſine libidine hoc eſt ſine impꝛoba ⁊ inoꝛdi⸗
nata voluntate.ſed hoc ꝓhibet lex eterna:ergo 1c. Et ꝙ;
bomicidiũ nõ poteſt fieri ſine libidine.aug. pꝓbat. Quõ
poſſum dicere iſtos carere libidine.qui ꝓ his rebus di⸗
gladiãt᷑ quas pñt inuiti amittere. aut ſi nõ pñt quid opꝰ
eſt pꝛo his reba vſq; ad hominis necem ꝓgredi. hoc dic
ꝓpter caſtitatẽ quã nullus poteſt amittere inuitus: cum
caſtitas ſit virtus ipius anime vel mentis. Sol.dicẽ
dum ꝙ omnis lex humana 7 omnes leges qtuʒ ad id ꝗꝙ

pabent iuſſum ? legittimũ in ſe: tracte ſunt a lege eteꝛna

ſicut omne id qð bonũ eſt in creatura tractũ eii ex boni

tate pꝛima.⁊ qd verum ex veritate pꝛima.4 Ad pꝛimuʒz
qð obijcitur in eõtrarium.ꝙ; illa dimittit impunita que
ꝑ diuinam ⁊c. Dicendũ ſcðᷣm augu.in pꝛimo li.de li·ar
bi. Videtur mibi legem iſtam que populo regẽdo ſcribi
tur recte iſla ꝑmittere ꝑ diuinam ꝓuidentiam vindi⸗
cari. Ea em̃ vindicanda ſibi hic aſſumunt que ſatis ſũt
cõciliande paci bominibo imꝑitis. Et vult dicere. lex
tem ꝑalis nõ habet punire niſi mala que ſunt contraria

ſuo fini:qui eſt ↄciliatio pacis inter homines. VUnde nõ

aſſumit ſibi vindicanda mala ↄtraria paci bommuʒ ao

weum. ſicut foꝛnicationem hmõi. Sed lex eterna h̊ vin
dicat.⁊ ꝓpter hoc nõ ſequit᷑ ratio illa.Cex tꝑalis dimit⸗
nt impunitã que nõ vindicant᷑ ꝑ dininam.niſi cum hoc

addatur. ipa poſita eſt ad vindicandu mala illa. 4 Ud

ſcðᷣam qua obijcit᷑ indicat liberos quos eterna reos.

—

Dicendũ ꝙ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ ſit ↄtraria legi eterne: H
ꝙ ſit imperfecta reſpectu ip̃ius:quia ſoluʒ de illis iudi⸗

.

cat lex tempoꝛalis: que ſunt ad ſuum finẽ vel ↄtra ip̃ᷣm.
Liberos ergo iudicat quos non inuenit ↄtrarios paci

inter homines:que pax eſi finis ipius.ſed ler eterna nõ

ſolum reſpicit pacem iſtam:ſed etiam pacem hominum

ad denz. ꝓpter boc iudicat reos quos temꝑalis liberos
ſicut foꝛnicatoꝛes ⁊ hmõi.⁊ punit eos.⁊ ita im ꝑfecta ẽ
reſpeetu legis eterne a nõ ↄtraria. Unde auguſ. in li. de
li. arbi. dicit. Laudo pꝛobo iſtam.ſ.legem temꝑalẽ q;
uis inchoatam minuſq; ꝑfectaʒ videtur multa relinque
re impunita que ꝑ diuinam tamen ꝓuidentiam vindi⸗
cantur ⁊ recte.¶ Ad terciam dicendũ ꝑ interpᷣtationem
ꝙ ler tem ꝑalis nũꝙ dicit nec iubet ꝙ aliquid fiat ex libi
dine. EUnde dicit augu. ꝗ lex nõ habet culpam in hoc.⁊
oſlendit quõ:quia ponat᷑ ꝙ aliquis vim vi repellat.aut
ille eſt oꝛdinatꝰ ad hoc ⁊ iuſie facit ⁊ oꝛdinate: vt cauſa
ciniũ tuendoꝝ ſicut miles vł iudex qui eſt miniſter legis
aut nõ.ſi ſic:obtẽpandũ eſt illi legi ſine libidine que hoc
pᷣcipit.ſi nõ eſt oꝛdinatus ad hoc.nũqᷓ ei lex pcipit hoc. hᷣ
relinquit in ſua poteſtate.Et hoc eſt qð iße dicit in li. j.
de lib. arbi. Poteſt ergo illi legi queltuendoꝝ ciuium
cauſa vim hoſiilem eadem vi repelli iubet ſine libidine
ebtemꝑari.⁊ de omnibo miniſiris qui iure atq; oꝛdine
poteſtatibo quibuſcũq; ſubiecti ſunt illud dici poteſt. ſed
illi homines lege inculpata. quõ inculpari queãt eſſe nõ
video. Non em̃ eos lex cogit occidere.ſed relinquit ĩ po
teſtate.liberuʒ itaq; eſt neminem necare pꝛo his rebus
quas inuiti poſſunt amittere.⁊ ſic lex nõ eſt culpabilis:
licet ↄcedat aliqua fieri que nõ fiunt ſine libidine.immò
illi qui faciunt qð nou pꝛecepit lerx ꝙ faciant illa:ſed di⸗/
mittit eoꝛum arbitrio.

Articulus quartus
Varto querit᷑ an lex naturalis deriuet᷑ vni⸗
uerſaliter a lege etema. Ad qð ſic. Deꝛiuatõ
leguma lege eterna eſt ꝑ ratõeʒ app̃ᷣhendẽteʒ
legem eternã . Sed ſoli rationali creature ↄceſſum ẽ vi⸗
dere legem eternã ⁊ ↄſulere:ficut dicit aug.in li. de vera
religione: ergo lex naturalis ſolum ꝓut eſt in creatura
rationali deriuatur a lege eterna. Cum ergo ſit lex natun
ralis in creatura ratõnali vel irratõnali ſicut dicit yſi⸗
do. ij. etbimologiarũ. ꝙ; lex naturalis eſt quã natura do⸗
cuit omnia aĩalia.ergo nõ deriuatur vniuerſaliter a le⸗
ge eterna.· ANaioꝛ ꝓpoſitio patʒ ꝑ augu. in li. e li. arbi.

ſihil eſt iuſtũ atq; legittimũ niſi qð homiĩes ſibi ex eter

na lege deriunauernt. ſed bee deriuatio eſt ꝑ apphenſio⸗
nem. 4 Scda ratio. Qon eſt deriuatio a lege: niſi ſcᷣin
actum ⁊ virtuteʒ legis.ſed actus ſeu virtꝰ legis vt dictũ
eſt ⁊ vt habetur in canone ſunt.imꝑare.vetare.ꝑmitteꝛe
ↄſulere. punire.pꝛemiũ tribuere. Sed omnes iſti actaſo⸗
lum reſpiciunt ratõnalem creaturam: quia nõ fit pꝛece⸗/
ptio nec pꝛobibitio ꝑ legeʒ miſi ratõnali creature ⁊c. nec
pꝛemiatio nec conſultus.ergo ſolum lex pꝛout eſt ĩ crea⸗
tura rationali deriuatur ab eterna lege. 4 Aliquis dice
ret ad hoc ꝙ iſti ſunt pꝛopꝛij actus legis. nec ᷣm eos fit
cæriuatio legis. iĩmo eſt cõ nunis actus ipius.ſ.artare.
ſcðᷣm quem ſit deriuatio.⁊ hoc ↄuenit legi eterne reſpe⸗
ctu ratõnalis 2 irrationalis creature. quia artat imnqtũ
cterminat potentiam que eſt indeterminata in ratona
li creatura ⁊ irrationali. Et ſic ſcõm rationem artatio⸗
nis eſt deriuatio. EInde augu.ſuper geñ. Oinis natu⸗
ra vſitatiſſimos curſus habet: ? quaſdam naturales le⸗
ſuas.ſcdᷣm quas ſpiritus vite qui creatꝰ babʒ quoſ⸗
dain actus ſuos determinatos. quos etiam mala volun
tas nõ poteſt ercedere. Et ſimiliter de elemẽtis dicit ip̃e
elementa huiuſmodi coꝛpoꝛea habent dxfinitaʒ vim et
qualitates pꝛopꝛias.quid vnũquodqʒ valeat quid non
valeat. er quo patet. ꝙ artatio illa reſpicit omnem crea⸗
turam. 4 Sed contra hoc obijcitur quia creatur irra⸗
tionalis artatur er neceſſitate rationalis. non cũ ſit ar⸗
bitrio libera: ergo equiuoce eſt artatio in illis.⸗ nõßm
aliquam ratõnem ↄmunẽ. ex quo ſequit illuo qð pꝛins.

4 AEd ofpolitũ. Ois bonitas elt vmuerſaliter a bonit

ni⸗
lnun
ben
kenz
nli
Mli
lingee
inen
tohen
teritt
lbe
Atant
tcanſe
flegs
lebye
we⸗
lij.
um
ine
ine
ſed
ipo⸗
fedas
wils:
immnd
ſede

ifni
hnuat
iin
nin
nn
iſſ⸗
neſe⸗
abe
ſge
doſ⸗
ſ
Kdi
nin
ſaetſo
ipne
Nine
Fi/
e
Gfi
are⸗
ſe
ii
ͤne
ano⸗
and
sl
pl
olt
ſtß⸗
zein
onl

te eterna. ergo oĩs lex naturalis cuʒ ſit bona: eſt vn iuer
ſaliter a lege eterna.ergo ⁊c. Sol.dicendum ꝙ om̃is
lex naturalis eſt a lege eterna. tamen ſcdᷣm ꝓpinquius et
remotins: ſcðᷣin ꝙ nature in quibo eſt:ſe habet ſcdᷣm ꝓ⸗
pinquius ⁊ remotius ad deum. Eſt em lex naturalis en
pler. quedam que reſpicit oꝛdinem ratõnalis creature
qua habetur ad Ro.ij. Cum gentes que legem non ha⸗
bent.naturaliter ea que legis ſunt faciunt.⁊ etiaʒ dicit
ibi glo. Ler nature.qua intelligit vnuſuiſq; ⁊ ſibi conſci
us eſt quid ſit bonum ⁊ quid malum. Item eſt lex natu⸗
ralis reſpiciens oꝛdinem creature irrationalis ſenſibi/
lis:de qua dicit yſið.Lex naturalis eſt qua natura do⸗
cuit omnia animalia vet maſculus cum femina. Iteʒ eſt
ler naturalis reſpiciens oꝛdinem ommis alterius crea⸗
ture.ſ.irrationalis ⁊ inſenſibilis · de qua dicit auguſ.in
li.ſoliloquioꝛum.Deus cuius legibus rotantur poli:et
curſus ſuos ſidera ꝑagunt. ſcm has differentias vni⸗
uerſaliter eſt lex naturalis a lege eterna.pꝛima tamen ꝓ
pinquius qᷓᷓ ſcdᷣa ⁊ tercia:⁊ ſcðᷣa qᷓ; tercia.ſcdðᷣm ꝙ ratio⸗

nalen creaturam conſtat eſſe pꝛopinquioꝛem deo qᷓ; ſen

ſibilem.⁊ ſenſibilem qᷓ; inſenſibilem ⁊ irrationalẽ. Ad
pꝛimam rationem in contrarium dicendum.ꝙ duplex ẽ
notio legis eterne ᷣm auguſ. Ana eſt ler eterna qua iu⸗
ſtum eſt vt omnia ſint oꝛdinatiſſima. Alia eſt lex eterna
que eſt ſumma ratio cui obtemꝑandum eſt.qua mali mi
ſeram boni bonam vitam ſequũtur. Ex quibus patet.

ꝙ lex eterna dicit artem diuinam ⁊ ſapientiam inq;tum

oꝛdinat creaturam ⁊ motũ creature.⁊ ita oꝛdo ſcdᷣm le⸗
gem in omni creatura eſt ab ea⁊ lex ſimiliter.ſed oꝛdo
duplex. Quedam em̃ creatura eſt dña ſui actus ſicut ra
tionalis.quedam non ſicut irrationalis creatura. oꝛdi⸗
nat ergo lex eterna oꝛdine neceſſario actum irratõnalis
creature.actum autem rationalis non oꝛdinat oꝛdie ne⸗
ceſſario ſed relinquit eum in arbitrio.¶ E ergo obijci⸗
tur ꝙ deriuatio a lege eterna eſt ſeðm appꝛebenſionem.
dicenduʒ ꝙ hoc dicitur reſpectu legis tempoꝛalis.⁊ nõ
reſpectu legis naturalis.VUnde auguſt.loquitur de lege
tempoꝛali cum dicit.nihil iuſtum atq; legittimum ⁊c.et
ratio huius eſt. quia lex naturalis eſt in nobis ſine no⸗
ſtra cooꝑatione:ſed ex dei inditione ⁊ impꝛeſſione. IJm⸗
pꝛimit enim vim oꝛdinis naturalem ipſe de in ratõnali
⁊iĩ irrõnali creatura. ſᷣ ĩ lege tꝑali nos coopamur ad H̊
ſit in nobis.hec autem cooꝑatio eſt per rationem ap⸗
pꝛehendentem.⁊ ideo de illa intelligitur.. Ad ſcdm di
cendum ꝙ ſicut calefacere dicit actum per ſe pꝛincipa
lem ignis.indurare actum conſequentem ? non pꝛinci⸗

palem: ita artatio dicit effectum conſequentem legem. D5

actus pꝛincipalis currens in omnes ⁊ Fm quem fit deri
uatio eſt oꝛdinare. quia lex eterna eſt qua iuſtum eſt vt
omnia ſint oꝛdinatiſſima.⁊ iſie actus decurrit ⁊ in pre⸗
ceptione ⁊ in pꝛohibitione ⁊ in alijs actibus legis:⁊ vl
terius reſpectu creature irrationalis ⁊ eius actus.quia
oꝛdo currit per omnem actum. AUnde augu. ſuper Geñ.

viij. Noluntas diuina ſubicit ſibi pꝛimitus omnia.dein
&c creaturam coꝛpoꝛalem ſpirituali. deinde irrationa⸗

lem rationali. terreſtrem celeſti.⁊ ſic oꝛdo decurrit per
omnia. Poſſet etiam dici ꝙ extenſo nomine pꝛecepti ſi⸗
cut nomine obedientie currit illa deriuatio ſcm ratio⸗
nem pꝛecepti. Ertendimus enim nomen obedientie ad
rationalem ⁊ irrationalem creaturam. ſcdᷣm ꝙ dicimꝰ

omnia obediunt deo.⁊ bec eſt naturalis ſubiectio. Vn⸗

Plſał. Mandauit ⁊ creata ſunt.pꝛeceptum poſuit ⁊
non pꝛeteribit.Glo. Pꝛeceptum.i.legem conditioneʒ
⁊ ſimiliter Anſel.pᷣmo.Cur deus bomo.Vnaqueq; cꝛe

atura cum ſibi pꝛeceptum oꝛdinem naturaliter aut rati
ona biliter ſeruat:deo obedire dicitur. maxime rationa⸗
lis cui datum eſt intelligere quid debeat.⁊ ſic extenden⸗

do pꝛeceptum poſſet dici ꝙ currit illa deriu atio ſcvᷣm ra⸗
tionem pꝛecepti.

Membꝛũ octauũ

Hnſequẽter eſt queſtio de ſubiectis legis

eterne.Circa qua plura inquirũt᷑.Pꝛimũ
eſt an volũtas diuĩia ſit ſubiecta legi etne.
Secũdũ ẽ an filiꝰdei ſit ſubiectꝰ legi etne.
Terciũ ẽ an irꝛatõnabilia ſint ſubiecta legi e᷑ne.Quaꝛ
tum ẽ an ratõnabilia ſicut mali homiĩes ſint ei ſubiecti.
Nuintũ eſt an iuſti ſint ei ſubiecti.Sextum eſt an beati
ſubiciuntur legi eterne.
Articulꝰprimꝰ
D pꝛimuʒz obijcitur ſic. olũtas dei ↄſequi
rationem iuſticie.vnde eſt ad bona tm̃ ⁊ oꝛdi
nata licet ſua ſciẽtia ſit bonoꝝ ⁊ maloꝝ.ſed
quicꝗd ſequit᷑ rationem iuſticie eſt ſub lege eterna:quia
lex eterna ſumma ratõ nũcupatur:⁊ eſt ipa ratio iuſticie
ergo volũtas dei eſt ſub lege eterna.ꝗ ſubijcit᷑ ei.¶ Se⸗
cunda ratõ anſeł.j.li.Cur deꝰhõ.LCicet in illis que deuʒ
velle eſt ↄueniens ſequat᷑ ſi deꝰ vult hoc eſt iuſtũ:tamen
in eis que deũ velle eſt incõueniens nõ ſequat᷑.vnde non
ſequitur ſi deꝰvult mentiri ꝙ iuſtum ſit mentiri:ĩmo po
tius ꝙ iße non ſit deus.ſed generaliter ſequit᷑ econuerſo
ſi hoc eſt iuſtum deus vult hoc.ergo plus ſequitur volũ⸗
tas dei iuſticiam qᷓ; ecõuerſo.ergo eſi ſubiecta legi et᷑ne.
Ad oppoſitum. augu. in li. de trinitate. Volũtas dei ẽ
pꝛima ratio omnium ſanitatis 2 egritudinis pᷣmioꝛum
penarum.Sed pꝛime ratõnis nõ eſt ratõ:ergo cuʒ lex
eterna ſit ratõ. ↄſtat ꝙ volũtatis diuine nõ eſt lex eterna
ergo nõ ſubijcit᷑ ei volũtas dei. Scðda ratio aug.in li.
lxxxiij.q.Qui querit cauſaʒ volũtatis diuine querit ma
ius volũtate diuina: ſ̊ hoc eſt impoſſibile inuenire.ergo
ipᷣius nõ eſt aliqua cauſa.nec ratõ. cũ lex ſit ratõ eius
qð eſt ei ſubiectũ:nõ eſt lex.ergo nõ ſubijcit᷑ legi eterne.
¶ Tercia ratõ anſelł.Cur deꝰhõ.Cum deꝰliber ſit:nul⸗
li legi nulliuſq; iudicio ſubiacet.vt nihil decẽs:nihil re⸗
ctum ſit niſi q vult. Sol.dicendũ ꝙ; volũtas diuina
non eſt ſubiecta legi. ĩmo eſt ipᷣa lex eterna. Vnde dicit
augu. Tantũ differt in ratõne intelligentie cũ dicit᷑ lex
⁊ cum dicitur volũtas.quia dicit᷑ volũtas reſpectu boni
inqᷓtum acceptat qð bonũ eſt.eadem voluntas dicit᷑ lex
inq;tum oꝛdinat qð bonũ eſi.i Ad rationẽ g̊ qua obijci⸗
tur.ꝙ volũtas dei ſubſequat᷑ rationẽ. Dicenduʒ q ſcðᷣm
rationem intelligentie verum eſt ꝙ volũtas di eſi cũ ra
tione. Vnde bene ſequit᷑.deus vult hoc: ̊ hoc hobet ra⸗
tioneʒ. ſed ratõ illa nihil aliud eſt ſcdᷣm rem qᷓ; ip̃a volũ
tas.¶:! Ad ſcdᷣm dicẽdũ.q aliqñ detmĩat᷑ reſpectu dimi⸗

nuẽtis.aliqñ reſpectu nõ diminuẽtis.Quãdao q̊ volũtas

cei detmiat᷑ reſpectu diminuẽtis ſicut ẽ mẽtiri:nõ ſequi⸗
tur iuſticia ad ipſam. ĩmo ex hoc ſequit᷑ ꝙ nõ ſit diuina
volũtas.ſ̊ qũ determĩat᷑ reſpectu nõ diminuẽtis. ſicut ẽ
pluere ⁊ hmõi actus cum quibo ſtat:tunc ad ipᷣaʒ ſequi
tur iuſticia.ꝑ hoc ſoluit᷑ pꝛima ratio.

Articulus ſecũdus

Ecundo querit᷑ an filiꝰ dei ſubijciat᷑ legi et᷑ne
Ad qð ſic. Abicũq; inuenit᷑ rõ ſubiectõis ibi
eſt dicẽ ſubiectõeʒ ſcdᷣm legẽ aliquã.qꝛ omis
ſubiectõ eſi ſcᷣm legeʒ aliquã.ſi &̊ in filio dei inuenit᷑ rõ
ſubiectõis ad patrẽ: ꝙ in eo eſt ſubiectõ ſcõm legem ali⸗
quã.ᷣ nõ niſi ſcdᷣm legẽ eternã.ꝗ̊ ip̃e ſcdðᷣm naturã diui⸗
nam eſt ſubiectus legi eterne. Minoꝛ patet.qm Hyla.
in libꝛo de ſynodis ponit verbum concilij dicens. Qon
