ctõeʒ S.poſitã au.ſuꝑ ioſue.vij.¶lj Ad illõ qdð poſtea
obijciebat᷑.ꝙ ᷣm iura inferunt᷑ pene ſine culpa ⁊c.di⸗
cendũ ꝙ eſt pena damni ⁊ pena flagelli. Pena damm
eſt in ſubtractiõe alicuiꝰ boni. hec pena infert iuſte ab
homie iudice ſine culpa:ſᷣ nõ ſine cauſa.⁊ Goſiderati⸗
one vtilitatis coĩs ⁊ publice ſalutis:quã de oꝛdine po⸗
teſtatis ſibi ↄceſſe dʒ pferre vtilitati ⁊ ſaluti cuiuſq; ꝑ⸗
ſone.2 in h̊ genere ſunt omẽs pene canonũ que inferũt᷑
ſine culpa. Pena vo flagelli dupler eſt. coꝛꝑalis 2 ſpi⸗
ritualis.Spũalis vt excõmunicatio.coꝛꝑalis vt muti

latio occiſio.iQeutra vo põt inferri ſine culpa. De pe⸗

na ſpũali que eſt excõmunicatio dicit au.ad aureliũ
ep̃m.Mon imputant᷑ filijs peccata parentũ q poſt eoꝝ
natiuitatẽ a parentibo ↄmittũt᷑: nec ꝓ peccatis parẽtũ
ſpũ ali pena tilij ſunt plectendi.⁊ hoc intelligit᷑ de pena
ſpũali que eſt excoĩcatio maioꝛ:q̃ ſeꝑat a ſuſfragijs ec⸗
cleſie ⁊ ꝑticipatõe ſacramẽtoꝝ ſpũalia ſacram̃tali: nõ
de pena ſpũali que dicit᷑ interdictuʒ:que ſeꝑat a ꝑtici⸗
patõne ſacramẽtali:nõ ſpũali ſacramentoꝝ:qua ꝓ bo⸗
no cõmuni peccàte dño interdicit᷑ familia vel ciuitas.
Ad illð qð querit᷑ de peccato actuali 2 oꝛiginali. di
cendũ ꝙ hũana iuſticia inqᷓtũ põt diuinaʒ iuſticiã imi
tat᷑. Punit aũt diuina iuſſicia culpã aetualeʒ ⁊ culpã

oꝛiginaleʒ.⁊ banc.ſ.oꝛiginalẽ finalit punit pena dam

ni.i.ſubtractõe gloꝛie. Actu alẽ vo pena ſenſus in infli
ctione gehenne. Sitłr iuſticia hũana ꝓ culpa parẽtis
pena dam ni punit filiũ.vt/ꝓ crimĩe leſe maieſtatis ex⸗
heredat filiũ.⁊ ꝓ foꝛnicatõe vel adulterio parentũ ef⸗
ficit᷑ infamis filius:qui de adulterio ⁊ foꝛnicatõe ẽ na⸗
tus. Pena vo ſenſus vel flagelli nullũ punit niſi ꝓ pec
cato actuali.ſᷣm ꝙ dicit augꝰ.ſuꝑ ioſue.vij. Hoĩe iudi
ce iſtas viſibiles penas nullꝰ niſi ex ꝓria culpa debet
luere.Que aũt ſit rõ in iuſticia dĩna ⁊ in iuſticia hũa⸗
na:dicit augꝰ.ad Honifaciũ. Jaʒ cũ homo ĩ ſeipᷣo ab
eo qui genuit alter eſt effectꝰ: peccato alteriꝰ ſine ſua
ↄſenſione nõ teneat᷑ obnoxius.Traxit gᷓ reatum quia
vnus erat cũ illo ⁊ in illo a quo traxit qñ admiſſuʒ ẽ.
Mon aũt trahit alter ab altero:qñ ſua vnoquoq; pꝛo⸗
pria vita viuente:iam eſt verificatuʒ.aĩa que peccane⸗
rit ipſa moꝛiet᷑.¶ Ad illud qð dr̃ de aug.vltimo:patʒ
ſolo ex predictis.Qam ꝓ peccato oꝛiginali non ſoluʒ

punit᷑ quis ex culpa aliena:immo ꝓ culpa que fit ei p
pria.Ex culpa.n.prima Ade ꝑſonali coꝛꝛupta eſt na⸗
tura que tota erat in illo ⁊ eua. Et ideo oĩs ꝑſona que

AIYpagat er ſic viciata natura conumpit᷑:⁊ coꝛuptõe ꝓp
pria ſicut ei ꝓpꝛia fit natura.⁊ ſᷣm modũ ſuſceptibilis
eſt ratio coꝛuptionis.ideo quia ꝑſona ſuſceptibilis ?

eulpe coꝛumpit᷑ ꝑſona conuptiõe culpe ꝑ ſimilitudinẽ
principij coꝛꝛuptõis:que fuit ꝑſona culpabilis.

Articulꝰ ſecũdus

Oſtea querit᷑.vtꝝ ignoꝛantes ſint iudican⸗
di. Ad qð ſic. AUmbro.ſuꝑ Luẽc.vbi dicitur
ꝓꝙ nauicula iactabat᷑ fluctibus. Lurbatur
inquit nauicula petri in qua erat iudas:qui ſuis me⸗
ritis erat firmus turbatur alienis.&̊ pꝛo peccato iude
ꝑiclitabat᷑ petrus qui ignoꝛabat peccatuʒ iude.⸗! Itẽ
peccato ciuiũ theſauri hierico anathematizati legunt᷑
Joſue.vj. 4¶ Itez peccato amalechitarũ aialia eorum
iuſſa ſunt interfici.j.reg.xv.quibus quia Saul peper
cit:audiuit Samueleʒ. neſcitis quia peccatum ariolã
di ⁊c. ¶ Item ꝓ peccato iſraelitaꝛuʒ archa dñi phili⸗
ſteis tradita eſſ.j.regũ.iiij. ¶ Item pro peccato egipti
oꝛum poſſeſſiones eoꝝ grandini ſunt tradite Exo.ix.
Si g que ſenſu carent vt archa? theſauri hierico ana
thematiʒ antur:vel hoſtibus tradũtur:vel deuaſtant᷑.
Item ſi ea que vim intelligendi non habent pctis ho⸗
minũ moꝛti tradũtur:relinquit᷑ foꝛtioꝛi rõne ꝙ; ignoꝛã
tia nullum debet a reatu criminis excuſare. Itẽ ¶u
meri.xvj.paruuli pro peccato dathan ⁊ abyron cũ pa
rentibus perierũt.vnde ibi dicit᷑.ꝙ egreſſi ſtabant cuʒ
vxoꝛibus ⁊ filijs in introitu papilionũ.¶ Item puuli
ſodomitarum perierũt cuʒ ſodomitis peccato ſodomi⸗/
tarũ: ⁊ tamen habebant ignoꝛantiam inuincibilem.
Contra.Dicit augꝰ.Quilius crimen maculat neſci
entem. 4 Itez Jo. damaſ. Actus inuoluntarij indulgẽ
tia digni habent᷑. Inuoluntariũ aũt ſicut ideʒ dic du⸗
plicit ẽ.hoc quideʒ ꝑ ignoꝛantiã:hoc ꝑ violentiã.q̊ qð
ignoꝛant fit dignum eſt indulgentia.i26 ꝗ̊ puniri de⸗
bet ignoꝛans.. Iteʒ geñ. xx. dixit abimelech. Qum gẽ
tez ignoꝛantẽ interficies. ¶ Item deut᷑.j. Nilij ꝗ hodie
boni ⁊ mali ignoꝛant diſtantiam:ipſi intrabũt:⁊ ipᷣis
dabo terram ⁊c. Rõne q̊ ignoꝛantie ꝑuulos iſraelita⸗
rũ nõ iudicauit dñs ꝓ incredulitate parentũ.⸗ Item
aliqñ ignoꝛantia ↄtingit rõne inſirmitatis.vt in ꝑtur⸗
batis.alienatis.⁊ ebrijs. Aliqñ rõne etatis.Vnde in⸗
fans qñ nõ eſt dolicapax excuſat᷑.ſicut dicit᷑ cauſa.xv.
q:j.Qñq; rõne deceptõis.vt cũ aliꝗs deceptus ꝑ frau
dem vel dolũ alter ius:vel ꝑ erꝛoꝛeʒ facti ꝓbabile. Aut
igit᷑ ignoꝛantia vniuerſalit᷑ excuſabit omẽs iſtos. aut
ſi aliq̊s excuſat aliqͥs nõ:que ignoꝛantia excuſabit ⁊ q̃
nõ.⁊ ꝗs ꝑ ignoꝛantiã delinquẽs puniẽdus erit:⁊ quis
nõ. So. dom ꝙ eſt ignoꝛantia negatõis.pᷣuatõnis.
⁊ diſpoſitõnis.Ignoꝛãtia negatõis ẽ q̃ negat᷑ ſciẽtia:
nec ponit᷑ debitũ ſciendi.⁊ hec ſimpłr excuſat. Jgno⸗
rantia priuatõis eſt qua negat᷑ ſcientia ⁊ ponit᷑ aptitu
do ſeu debitũ ſciendi.⁊ bec in eis que ꝑtinent ad ſalntẽ
a tanto excuſat:h̊ nõ a toto. Ignoꝛãtia diſpoſitiõis eſt
que ponit erroꝛeʒ ſeu ↄceptioneʒ ↄtrariaʒz ſciẽtie recte.
7 illa in his que ꝑtinent ad ſaluteʒ accuſat:⁊ non excu
ſat.ſili mõ affectus ſiue volũtas neſciendi.d q̃ in pᷣs.
Moluit intelligẽ vt bñ ageret. Scðᷣm h̊ ̊ dom.ꝙ igno
rans pꝛimo mõ ex ignoꝛantia ñ meret᷑ puniri.ignoꝛãs
ſecũdo mõ meret᷑ puniri:ł̊ cũ mitigatõe.ignorans ter
cio mõ meret᷑ puniri cũ ſeueritate. ¶ Ad uülud quod
obijcit᷑ de petro.ꝙ ꝑiclitabat᷑ ꝓpteꝛ peccatũ iude.dðm
ſicut pʒ er dictio.ꝙ ex cauſis ↄuenientibo diuine ꝓui‚⸗
dentie meritis multotiens maloꝝ iuſti a deo tem ꝑalr
puniũt᷑.ᷣ tñ in hoc iudiciũ hũanũ nõ debet imitari di⸗
uinũ.ſicut dicit aug.ſuꝑ ioſue.vij.vt S.dictũ eſt.Et rõ
hꝰ eſt. quia cũ duplex ſit iudiciũ diuinũ.occultũ ⁊ ma⸗

uneſtio

nifeſtum. Occultũ iudiciũ eſt in pena temꝑali bonoꝝ.
Aanifeſtũ in pena maloꝝ. Humanũ iudiciuʒ qð ẽ ex
manmifeſtis cauſis debet imitari iudiciũ dei manifeſtũ
non occultum.4.l Ad illud qð poſtea obijcit· dᷣm ꝙ ĩ⸗
ſenſibilia ⁊ irrõnabilia peccato hoĩm anathematizan
tur vel perdunt᷑ nõ ꝑticipatõne peccati:ſed cauſa rati
onabili que aſſignat᷑ triplex.ſ.ratio ſacramenti. dete⸗
ſtatio peccati.flagellum delinquẽtis. Ratio ſacꝛamẽti
cauſa eſt in theſauris hierico ⁊ alijs aĩalibo amalechi⸗/
taꝝ. hierico.n. interpretat luna: 1 ſignificat mũdanã
cupiditateʒ. amalechite interpretant᷑ lingẽtes ſangui⸗
nem. ⁊ ſignificãt carnaliũ deſideꝛioꝝ voluptatẽ. Lbe
ſauri g̊ hierico anathematiʒ ant᷑ ad ſignificandũ dam
natõneʒ cupiditatis. Nialia amalechitaꝝ iubent᷑ int⸗

fici ad ſigndũ moꝛtificatõeʒ motuũ carnalis volupta⸗

tis. Itẽ deteſtatio peccati cauſa eſt vt pʒ in actibo: vbi
ꝓpter peccatũ Sy monis pecunia eius damnata eſt di
cente petro.pecunia tua tecũ ſit in ꝑditionẽ ⁊c. Itẽ fla⸗
gellum delinquẽtis cauſa eſt vt in aialibo egiptioruʒ ⁊
oſſeſſionibo grandine ꝑcuſſis: vt in illis punirẽt᷑ qᷣrũ
elicitate letabant᷑. 4 Ad illud qð obijcit᷑ de paruulis
dathan ? abyron ⁊ ſodomitaꝝ.ddm ꝙ ꝓ paterno ſce⸗
lere puniti ſunt ꝙuis ignoꝛantes a deo ſine culpa: ſ̊ ñ
ſine cauſa.qꝛ diuina ꝓuidentia que preſcit ⁊ preuidet
qualis quiſq; debeat eẽ futurus:puidebat eos ſi ꝑman
ſiſſent paterni ſceleris imitatoꝛes futuros.⁊ iõ ꝑ H̊ ma
ioꝛ pena illis diminuta eſt: quibo ſucceſſio paterni ſce⸗
leris eſt adempta. Ad obiecta vo partis alterius.
Motandum ꝙ eſt ignoꝛantia facti: ⁊ ignoꝛantia iuris.
Ignoꝛantia facti alia eſt eius qð nõ opoꝛtuit euʒ ſcire
qui ignoꝛat:ſicut dicit apłs.j.ad coꝝ.viij. Si ꝗs infi⸗
deliũ vocat vos:quicꝗd axpoſitũ fuerit comedite nihil
interrogantes ꝓpter ↄſciam. Alia eſt facti qð opoꝛtuit
eum ſciꝛe:ſicut ignoꝛantia iudeoꝝ.quia que a ꝓghetis
te indeis fuerint ꝓlata adhuc ignoꝛant eſſe completa.
Prima ignoꝛantia exculat.ſecũda nõ. Iteʒ ignoꝛãtia
iuris:aut eſt iuris naturalis: aut iuris diuini legis ⁊
euangelij:aut iuris canonici vel ciuilis. Ignoꝛãtia iu⸗
ris naturalis nemineʒ excuſat hñteʒ vſuʒ rõnis. Igno
rantia iuris diuini in his que ꝑtinent ad ſalutẽ.vt ſũt
precepta decalogi:⁊ articuli fidei:non excuſat.in alijs
vo excuſat ſimplices: q;uis non excuſet prelatos ⁊ ſa⸗
cerdotes:qui tenent᷑ rationeʒ reddere de ea que in eis
eſt fide ⁊ fide. JIgnoꝛantia vᷣo iuris canonici ⁊ ciuilis
nõ excuſat iudices:q;uis excuſet alios ſimplices.⁊ vᷣm
banc diſtinctõneʒ intelligunt᷑ auctoꝛitates Auguſti.2
BGeñ.4l Ad illud pᷣo Jo.damaſ.dicendum ꝙ inuolun⸗
tarium ꝑ ignoꝛantiam duobus modis eſt.ſimplicit᷑: 2
Fm quid.Simpłr cum non ipſi tribuimꝰ cauſam igno⸗
rantie.vt qñ mihil omittimus de contingentibo: ſed ꝗa
ita contingit.hoc modo qð per ignoꝛantiaʒ fit inuolũ
tarie fit ſimpłr. Scdðm quid vᷣo cum ipſi tribuimꝰ cau
ſam ignoꝛantie:vel cum omittimꝰex ↄtingentibo actus
ſicut tribuit cauſam ignoꝛantie ebrius qui homicidiũ
facit.ignoꝛans quideʒ occidit:non tñ omimodo inuo⸗

luntarie.cauſaʒ.n.ignoꝛantie ſcʒ ebrietateʒ ipſe fecit.

Ex contingentibo dᷣo actus omittit ille qui in loco non
conſueto ſagittans patreʒ ignoꝛanter occidit.⁊ idᷣo nõ
omni modo inuoluntarie.quia non adhibuit diligen⸗
tiam quam debuit vt non interſiceret ſagittãdo. Igno⸗
rantia primo modo:que ſcʒ in nobis cauſam non ha⸗
bet:nec ipſam comitatur negligentia ex parte nr̃a:vel
omiſſio.qualis eſt in paꝛuulis ⁊ in alienatis peꝛpetuo
excuſat actus dt non puniant᷑. Ignoꝛantia vo ſecundo
modo dicta:cuiꝰ ſcʒ cauſa in nobis eſt vel ꝑ operatõeʒ
vel per omiſſioneʒ nõ excuſat a toto: etſi aliqñ excuſat
a tanto. 4¶ Ad illud quod obijcit᷑ de deut. de paruulis
intraturis terram promiſſionis:iam pʒ rñſio.Notan
dũ tamen ꝙ eſt ignoꝛantia ſimplex.ignoꝛantia craſſa.

ignoꝛantia affectata.gnoꝛantia ſimplex prinat ſci⸗

entiam nee ponit debitum ſciendi: nee ↄtemptum ſcien
di vel affectum neſciendi: que in paruulis eſt qdiu nõ
babent vſum rationis: ⁊ in oĩno alienatis. Ignoꝛãtia
craſſa priuat ſcientiaʒ: ſed ponit debitum ſciendi ⁊ cõ
temptum.⁊ ideo non excuſat. IJIgnoꝛantia vᷣo affectata
priuat ſcientiam ⁊ ponit affectum ſeu deſideriũ neſci⸗
endi.⁊ iſta maxime accuſat ignoꝛantes.¶. Ad vltimuʒ
ex iam dictis patet rñſio. Lamen circa ignoꝛantiam
illam triplicem diſtinguendum eſt. Zam in paruulis
ignoꝛantia ante vſum rationis oĩno excuſat.poſt vſuʒ
rationis ante adoleſcentiaʒ a tanto excuſat ſed non a
toto in his que pertinent ad ſalutem. Iteʒ ignoꝛantia
que prouenit ex infirmitate.vt in furioſis oĩno aliena
tis diſtinguũti. aut ex culpa ſua in illam ignoꝛantiã ce⸗
ciderunt: aut non. Pꝛimo modo non excuſant᷑ a tan⸗
to delinquentes ignoꝛanter.⁊ hoc quia tribuũt cauſaʒ
ignoꝛantie. Secũdo modo excuſant᷑ a toto.tamen ꝗa
iundicio humano vix poteſt deprehendi an ex culpa ꝗs
in ignoꝛantiã ceciderit.ideo non iudicaret delinquen⸗
tem ex tali ignoꝛantia niſi vbi cauſam culpe fuiſſe dep
henderet ſicut in ebrijs. Iteʒ circa deceptos vel ignoꝛã
tiam deceptoꝝ diſtinguendũ ſicut prius.aut eſt igno⸗

rantia facti:aut iuris.Si iuris eſt nõ excuſat ignoꝛã⸗

tia delinquenteʒ in his que ꝑtinent ad ſaluteʒ. vgno⸗
rãtia vᷣo facti aut vincibilis ẽ aut inuincibilis. Inuin⸗
cibilis ignoꝛantia tunc dicit᷑:cum ignoꝛans facit quic⸗
quid in ipſo eſt ad hoc ꝙ ſciat qð debet ſcire.ſᷣ tñ non
põt ſcire factũ qð vtile eſſet ſcire.⁊ hec excuſat. Vinci⸗
bilis vᷣo ignoꝛantia eſt que homiĩe faciente quod in ipᷣo
eſt põt remoueri.⁊ hec nõ excuſat in facto qð opoꝛtuit
eum ſcire.ſicut eſt ignoꝛantia infideliũ de deo hůana⸗
to.Ex his igit᷑ manifeſtuʒ erit qũ ignoꝛantes ſint pu⸗
niendi:⁊ qñ non.

Articulus tercius
Aleleerit᷑ poſtea. vtꝝ coacti ſint puniendiꝓ eo
qð coacti faciũt.Ad qð ſic. JSo.damaſ.
inuoluntariꝰ actus miſcòia extimandus ẽ
dignus. Inuoluntariũ aũt ẽ qð ꝑ ignoꝛantiã ſeu vio⸗
lentiã fit.̊ qð fit ꝑ violentiã ẽ indulgẽtia dignũ.ſta⸗
lia ſunt q̃ faciũt coacti.̊ coacti erũt miſedia digni.nõ
ᷓ puniendi.q¶ Iteʒ coactio ⁊ libertas opponũt᷑.libtas
aũt quam hʒ rõnalis creatura:ex hoc ꝙ eſt ꝑ liberum

arbitriũ operans dña ſui actus.pʒ ꝙ ſi operat᷑ bñ di⸗

gna eſt premio.ſi male digna eſt ſupplicio. ̊ coactio q̃
remouet libertateʒ ⁊ dñiuʒ actus: efficiet ꝙ actus nõ
erit dignus premio vel ſupplicio.g coacti non erũt pu
niendi. Contra.Dicit Auguſti.ꝙ coacta voluntas
voluntas eſt. ſed volũtate exiſtente reſpectu actꝰ: actꝰ
eſt vituꝑabilis:ſi malus eſt ⁊ dignus punitõne.ſi bo⸗
nus eſt laudabilis ⁊ dignus premio.ergo coactiõe in⸗
terueniente reſpectu actus:erit actus nibilominus di
gnus remuneratione vel punitione. coacti iudicãdi.
4Item ſi quis timoꝛe moꝛtis neget dñm deuʒ:vel im⸗
perio tyranni occidat patrem dolens: conſtat ꝙ volun
tarius ⁊ timoꝛe coactus operatur.⁊ tamen nullus re⸗
cte rationis tales diceret innocentes.aliogn Petrus
innocens fuiſſet cum negauit xpᷣm. Relinquitur ergo
ꝙ coacti delinquentes erunt puniendi. So.doõm ꝙ
ſunt actus qui oĩno ſunt in poteſtate noſtra ad facien⸗
dum ⁊ dimittendũ.vt actus interioꝛes anime ſubiecti
rationi.vt conſentire.eligere.velle.ꝓponere.⁊ hmõi.
Itez ſunt actus qui non ſunt in poteſtate nr̃a vt actus
naturales.vt eſt appetere alimentuʒ. retinere.⁊ hmõi.
nec q;'tũ ad actõz:nec q;tũ ad dimiſſioneʒ. Itẽ ſunt actꝰ
qui ꝑtim ſunt in ptãte noſtra partim non.ſicut motus
mem broꝛũ coꝛpoꝛis in operando.in gradiendo.in po
teſtate noſtra ſunt cum non eſt defectus oꝛgani vel ꝓ⸗
hibens. In poteſtate vᷣo noſtra non ſunt vel cum defi⸗
cit oꝛganum:vel aliquid interuenit ꝓbibens oꝛganuʒ

S

S
1

ab actu.⁊ hoc q;tũ ad faciendũ ⁊ dimittendũ. Itẽ ſunt
actꝰ ꝗ ſunt in poteſtate noſtlꝛa oĩno qᷓtũ ad dimittẽduʒ
ſᷣ nõ oĩno in ptãte noſtra q;tũ ad agendũ ſicut loꝗ.loq
eniʒz in ptãte noſtra eſt totalit᷑ vt nõ fiat: ita ꝙ nõ põt
cogi loquens ad loquendũ: ſicut põt cogi ad motũ ma
nus aut pedis.ſ̊ põt ꝓhiberi ne fiat: ⁊ B qꝛ fit ꝑ orga⸗
nũ.Actus vᷣo primo modo dicti ſemꝑ ſunt voluntaꝛij.
7 ideo vituperabiles ſi mali ſunt: laudabiles ſi boni.

Actus ſecũdi ſunt ſimpłr inuoluntarij.⁊ ideo ñ lauda

biles nec vituꝑabiles.⁊ ideo nec puniendi. Actus vᷣo
tercij inqtuʒ volũtarij:laudabiles ⁊ vituꝑabiles.inqᷓ
tum vᷣo inuoluntarij ſimpłr nec laudabiles nec vitupe
rabiles.nec puniendi nec vituꝑandi. Silr ⁊ de q̃ꝛtis
intelligendũ eſt. Iteʒ diſtinguendũ ꝙ violentia ſeu coa

ctio duplex eſt.ſimplr:⁊ ſᷣm ꝗd.Simpłꝛ coactio ſeu vi

olentia determinat᷑ a Damaſ.cuiꝰ principiũ defoꝛis ẽ
nihil yferente pᷣm ꝓpriuʒ impetũ vim paſſo.hoc ẽ cuiꝰ
cauſa efficiens extra eſt totalit:⁊ nibil cooꝑat᷑ ille qui
patit᷑ oĩno.⁊ hec coactio dicit᷑ ſufficiẽs. Scðʒ quid vo
coactio ſeu violentia eſt cũ cauſa mouens defoꝛis ẽ in⸗
ducens vel impellens cooꝑante illo qui patit᷑. Primo
modo coactio poneret᷑ in caſtiſſima virgine: que oĩno
ↄtra ſuam voluntatẽ vi coꝛumꝑet᷑. Scðo modo dicere
tur coactio in illo qui timoꝛe impellente vehem̃ti:vt ti
moꝛe moꝛtis xpᷣm negaret. Prima coactio oĩno excu⸗
ſat a reatu pene.ſecũda nõ excuſat a toto ſ̊ a tanto.pꝛi
ma coactio nõ hʒ locũ in actibo ſimpłr volũtaꝛijs ⁊ ex⸗
iſtentibo in ptãte noſtra. ſ̊ hʒ locũ ĩ alis inqtũ ñ ſunt
in ptãte noſtra. Scda vᷣo coactio locum hʒ in actibus
ſimpłr inuoluntarijs. Vnde h̊ mõ intelligit᷑ quod diẽ
augꝰ.ꝙ coacta voluntas volũtas ẽ.Et per hoc patʒ re
ſponſio ad primũ.q¶j Ad ſecũduʒ ſimilit᷑ pʒ.qm̃ qui ti
moꝛe moꝛtis negat:nõ dicit᷑ inuolũtariꝰ:q;uis actꝰille
nõ placeat abſolute:ſᷣ tñ placeat ↄſideratone mali:qð
plus timet᷑ſicut iactantes ea que in naui ſunt in maꝛi
ꝓpter naufragiũ ñ ſũt muolũtarij ĩ iactãdo.Ex his igi
tur pʒ qñ coacti ſunt puniẽdi:⁊ qñ nõ.

Membꝛũ quintũ
Ltimo querit᷑.vtꝝ iuder reos in ſe delin
quẽtes debeat punire.Ad qð ſic. Greg.
in quadaʒ omel. Ea que in nobis ↄmit⸗
tunt᷑ facile poſſumꝰ dimittere.ea vᷣo que
in deũ ↄmittunt᷑ cũ magna diſcretõne.nec tñ ſine peni⸗
tentia poſſumꝰ relaxare.¶¶ Iteʒ beatus Pe.ꝗ cuʒ alijs
audierat. Heati eritis cũ maledixerint vobis homĩes
ↄtumelias ſibi illatas cũ gaudio ſuſcipiebat. Peccata
dᷣo que in deũ ↄmittebant᷑ acerbe puniebat.ſicut patʒ ĩ
Anania ⁊ Sappira act᷑.v.4l Iteʒ paulus ꝑ totam epi
ſtolam ſecũdam ad coꝝ.pia amonitõne ꝑↄtemptũ de⸗
linquẽtes in ipᷣm ad ſui amoꝛẽ reuocat. Elymã vᷣo ma
gum qui ceteros a fide retꝛahebat cecitate ꝑcuſſit.xiij.
act. Contra. Amb. Ad preces Helye ignis deſcen
dit de celo vt vindicaret᷑ ꝓphete iniuria.¶ Iteʒ canon
beati Silueſtri.xxiij.q.iiij. Guiliʒariꝰ.⁊.j. ADiſerunt
me in exiliũ.ego tñ nõ dimiſi officiũ meũ:łᷣ eos qui ta
lia erga me egerũt anathematiʒaui.Ex quibo videt᷑ ꝙ
licebit iudici ꝓriam iniuriã vindicare. So.Intu⸗
itu honoꝛis vel amoꝛis ꝓprie ꝑſone nõ põt iudex vin⸗
der eſſe ꝓprie iniurie.vnde dñs volens iniuriã ꝗpꝛie ꝑ
ſone tolerare:iniuriã vᷣo dei nõ inultaʒ relinquere:ait
diſcipulis.iQAeſcitis cuiꝰ ſpũs eſtis.⸗. Ad illud vᷣo qð
obijcit᷑ de Helya.dom ꝙ in iuria illa ꝓphete non alia
qᷓ iniuria dñi intelligit᷑. Elnde ꝑ hoc ꝙ ignẽ de celo po
ſtulauit:nõ cuiꝰ meꝛiti eſſet apud deũ voluit oñdẽ:vᷣ q;
ille eẽt verus deus quẽ colebat.4 Ad illud qð obijcit᷑
de facto Silueſtri.dðm ꝙ in illo anathemate puniuit
iniuriantes ſibi nõ intuitu ꝑſone: ſᷣ intuitu dei ⁊ eccle
ſie cuiꝰ erat paſtoꝛ.

accuſatoꝛis.

Naquirendumeſt

poſtea de ꝑſona accuſatoꝛis: ꝓ q̃ dãt
pluꝛes leges iudiciales.xix.leuit.iõ
facias calummã ꝓrimo tuo.⁊ iteꝛuʒ.
125 ſtabis ↄtra ſanguinẽ ꝓximi tui:2
multa alia.¶ Querit᷑ &̊ prio.an quis teneat᷑ accuſaꝛe.
Secũdo.an ſubditi pñt ſuos prelatos accuſare.Ler⸗
cio.an mali poſſint accuſaẽ.Quarto.an oẽs boni poſ⸗
ſint eẽ accuſatoꝛes.Quinto.que ↄditõnes regrũt᷑ ad h̊ͥ
ꝙ aligꝗs poſſit accuſare. Sexto.qñ ⁊ qũo debeat quis
alium aceuſaꝛe.

Membꝛũ prinũ

D prunmũ ſic.Leuit᷑.v.Si peccaueꝛit aĩa
2 vocẽ iurantis audierit: teſtis fuerit ꝙ
aut ipſe vidit:aut ↄſcius ẽ.niſi indicaue⸗
rit poꝛtabit inigtateʒ ſuã.Ex quo ſicẽ dicẽ

. aug'. vide? lex dicere peccare hoĩeʒ:qui ſcit aliquẽ fal⸗
ſum iurare ? tacet.q̊ tenet᷑ accuſare. Iteʒ aug.in regu

la ſua.õ vos iudicetis eẽ maliuolos qñ crimen alte
rius indicatis.magis quippe innocẽtes eſtis indicãdo
crimen:qᷓ ſi fratres veſtros quos indicãdo coꝛꝛigẽ po⸗
teſtis:tacendo perire ꝑmittatis.ſᷣ̊ quilibʒ tenet ꝓcura⸗
re ſalutẽ fratris. ipᷣm accuſare vt coꝛigat᷑.¶ Iteʒ au⸗
guſti.in eodeʒ. Si frater tuus vulnus hʒ in coꝛꝑe: qðᷣ
velit occultari cum timet ſecari:nõne crudelit᷑ a te ſile
ret᷑ ⁊ miſcditer indicaret᷑ quanto ̊ potius debes ma
nifeſtare ne deterius putreſcat in coꝛde.i Itẽ augꝰ.ad
Vincentiũ donatiſtã. Atilius eſurienti panis tollit᷑:ſi
de cibo ſecurꝰ iuſticiã negligebat: q; eſurienti paĩs frã
git᷑ vt iniuſticie ſeductus acꝗeſcat.(¶l Yteʒ ꝗ freneticuʒ
ligat:⁊ litargicũ excitat:ambobo moleſtꝰ ambos amat.
Itez gs nos põt amplius amare ꝙᷓ deꝰ: ⁊ tñ nos nõ
ſolũ docere ſuauit᷑: verũetiaʒ terrere ſalubrit᷑ ñ ceſſat.
Ex quibo relinquit᷑ rõne ↄſiłi.ꝙ ex caritate ẽ accuſare
fratrẽ ad coꝛꝛectõʒ.tenemur at᷑ ad oꝑa caritatis. Itẽ
amb.in quodaʒ ſᷣmone.i2õ oſculat᷑ pr̃ ſꝑ filiũ:ſed ali⸗
qñ caſtigat.̊ qn caſtigat᷑ qui diligit᷑ ciꝛca eũ pietas ex
ercet᷑. Si q̊ tenemur ad oꝑa pietatis ĩ ꝓxim:tenemur
ad accuſatõz vt caſtiget.i¶ ISteʒ idẽ in eodẽ. Hʒ amor
plagas ſuas que dulcioꝛes ſunt cũ amariſe inferunt.
Dulcioꝛ eſt.n.religioſa caſtigatio q; blanda remiſſio.
vñ ait Salomon. Melioꝛa ſunt vulnera diligentis qꝙᷓ
fraudulẽta odiẽtis oſcula.xxvij.ꝓuerbᷣ.inde vt prius.
Contra.in ꝓuer.xj.Qui ambulat fraudulẽt reue⸗
lat archana:ꝗ aũt fidelis eſt celat amici ↄmiſſuʒ.¶ Itiẽ
in ꝓuer.xxv.Que viderũt oculi tui ne ꝓferas ĩ iudicõ
cito:ne foꝛte emẽdare ñ poſſis ⁊c̃.¶ Stẽ de lege natuẽ
tenemur non facere qð nobis nollemus fieri.ſᷣ nullus
vellet accuſari.̊ nullꝰ dʒ aliũ accuſaẽ. So. dicẽdũ
qꝙ aliud ẽ ex caritate alioꝝ crimia indicare:vt q̊s ſecre
ta coꝛꝛectõe ñ poſſumꝰ coꝛꝛigere: ↄuictos iudicis ſnĩa
coꝛꝛipiat.atq; aliud inſidiãdo ſalſa obijcere.vel inſul⸗
tãdo vera ꝑ ↄtumeliã expꝛobrare: ſiue pᷣtermiſſo iuris
oꝛdine in accuſatõʒ ꝓrumꝑe.IJllud primũ caritatis ẽ:
reliqua vᷣo impietatis ſeu iniꝗtatis officiũ.vñ de impo
ſitõe falſi dr ĩ ꝓuer.xij. Qui qð nouit loꝗt᷑ index iuſti⸗
cie ẽ.ꝗ aũt mẽtit᷑ teſtis ẽ fraudulẽtꝰ.⁊ ad h̊ ẽ illa ꝓhi⸗
bitio.iQõ facias calũniã ꝓxĩo tuo.Calũnia ẽ falſi cri⸗
mis impoſitio.Et iteꝝ in ꝓuer. Verba impioꝝ inſidi
ant᷑ ſanguini ⁊c. De impꝛoperatõe ſiłr dr ĩ pᷣdicta au⸗
ctoꝛitate ꝓner. Que viderũt oculi tui ne ꝓferas ĩ iudi⸗
cio.Et h̊ mõ intelligit᷑ canon b. Anacleti.Sũma inigꝗ⸗
tas eſt fratres detrahẽ ⁊ accuſare.De omiſſione oꝛdis
iuris ĩ driũ dꝛ Math̊ᷣ.xviij. Si peccauerit ĩ te frat tuꝰ
coꝛipe ipᷣm inter te ⁊ ipᷣm ſolũ.

Queſtio. xlij. de perſona

.
4
..
N

rerrn

Queſtio
Mlembꝛũ ſecudnzʒ

. Oſtea querit᷑.vtꝝ ſubditi polſint platos
accuſare.Ad qð ſic. Ofus fabianꝰ.ij:.q.
vij · Qualis damnatio illis imineat ꝗ in
patres peccant: diuina ſcriptura oñdit.
Si enĩ Cham qui nõ cooꝑuit pudenda patꝛis maledi
etus eſti.ix. geñ· multo amplioꝛe ↄdemnatõe digni ſunt
qui patribo legatõe fungetibo ↄtumeliaʒ inferut. 4 Si
dicat᷑ ꝙ illud intelligit᷑ de falſa impoſitõe. Contra.ca⸗
non beati Anacleti · q. eadeʒ. Snia cham filij noe da⸗
nant᷑ qui ſuoꝝ prepoſitoꝝ vel doctoꝝ culpã produnt.

4 Itez b. Zepherinꝰ in eodeʒ. Meioꝝ quiſpiã mino

rũ accuſatõibo nõ impetat᷑.¶ IMez b.anacletus arguit
exemplo dñi.Sũmi ſaceꝛdotes.iiep̃i a xeo ſunt iudicã
di: ſ̊ ab omĩbo fidelibo poꝛtãdi:ipſo dño dante exem⸗
plũ ꝗ ꝑ ſeip̃m ⁊ nõ ꝑ aliũ vendẽtes ⁊ emẽtes eiecit ð tẽ⸗
plo. xxj.Math.¶ Itẽ idẽ b.anacletꝰ.Nullꝰvt reoꝛ int
nos innenit᷑ qui velit ſeruũ ſuũ ab alio ꝙᷓ a ſe iudicaꝛi.
qð ſi preſumptũ fuerit multa indignatõe iraſcit᷑. vñ 2
dñs de ſacerdotibo ꝑ ꝓphetã ait. Qui vos tangit:tan⸗
git pupillã oculi mei:. ¶ Itez b. Theleſphoꝛꝰpapa.vxj.
q:j. Dei oꝛdinatõʒ accuſat: qui eos qui ab eo ↄſtituũt᷑
accuſat ſacerdotes. 4 Iteʒ canon bii Pij eadeʒ · Dues
paſtoꝛeʒ ſuũ nõ reprebẽdãt. plebs.n.epᷣm ſuũ ñ accu⸗
ſet:ſᷣ nec vulgus eũ arguat.qꝛ nõ eſt diſcipulus ſupra
magiſtuꝝ. x. Math. ¶ Itez legit q Maria ſoꝛoꝛ Aa⸗
ron que poſt tranſitũ maris rubꝛi hymnũ cantaẽ me⸗

ruit.poſtea accuſans moyſen eo ꝙ ethiopiſſaʒ duxiſſet

vxoꝛẽ:lepra ꝑcuſſa eſt Nume.xij..¶ Itez dauid ꝑcuſſit

coꝛ ſuũ eo ꝙ precidiſſet oꝛam clamidis Saul.Ex ꝗbo

videt᷑ ꝙ ſubditi nõ pñt ſuos pᷣlatos accuſare:lʒ etiam
boni ſint ⁊ prelati mali. Cont᷑. Greg. Sicut lauda
bile ⁊ diſcretũ eſt ⁊ reuerentiã ⁊ bonoꝛẽ prioꝛibo exhi⸗
bere:ita rectitudinis ⁊ dei timoꝛis ẽ ſi qua in eis indi⸗
gent coꝛectõe: nulla diſſimulatõe poſtponere: ne totũ
(qð abſit) coꝛpus moꝛbus inuadat: ſi lãguoꝛ non fue⸗
rit curatus in capite.i Itẽ b. Gelaſius.ij.q.vij.ſcribit
quibuſdã ſubditis.Si ꝗd in eccĩia damni pontificẽ ve⸗
ſtrũ videritis admittere:mox nr̃is auribo relatione ſi⸗
gnate:vt qꝗd fieri debeat cenſeamꝰ.4 Iteʒ Greg.ĩ eo⸗
eʒz aꝓpꝛobat ꝙ quidã epᷣs inter alia mala coꝛꝑalia cri
mine lapſus a ſuis clericis accuſatꝰ atq; ↄuictꝰ: epᷣali
ſnia depoſitus ẽ. So.vᷣm quoſdã dm.ꝙ ſunt ſubdi⸗
ti crimioſi:⁊ ſunt ſubditi boni.Subditi crimiĩoſi ꝓhi⸗

bent᷑ ab accuſatõe prelatoꝝ.boni vᷣo nõ.vñ aug.dicit.

Preſumũt prelati non debere ſe repᷣhẽdi vel accuſari
ꝓ eo ꝙ canones paſſim ñoſtituũt eos accuſandos:qð
tm̃ negat᷑ ſolis cꝛimioſis:cũ ðᷣ repᷣhendẽdo veꝛitas ipᷣa
ↄſtituat. Si male locutus ſum teſtioniũ ꝓꝑhibe de ma⸗
lo. 4¶ Sʒ opponit᷑.Qam canones determinãt in qͥ caſu

ſint paſtoꝛes a ſubditis accuſandi.&̊ ĩ nullo alio caſu

poterũt accuſare.Caſus aũt eſt cũ exoꝛbitãt a fide.vñ

Euſebiꝰ papa.ij.q.vij.Oues q̃ paſtoꝛi ſuo ↄmiſſe ſunt:
nequeũt repᷣhendẽ:nec vllatenꝰ accuſare pñt niſi a fide

exoꝛbitauerit. ¶ So.dðm ꝙ ẽ accuſatio facta ex affe⸗

ctu fraterne caritatis:⁊ ẽ accuſatio ex affectu maligni

tatis. Itẽ ẽ accuſatio facta a crimioſis:⁊ ẽ accuſatõ fa⸗
ota a bonis.Dicẽdũ ̊ ꝙ ex affectu caꝛitatis a bonis li
cita ẽ accuſatõ pᷣlatoꝝ.Ex affectu ᷣo malignitatis ⁊ a
crimĩoſis ꝓhibita ẽ.⁊ ſᷣm hãc diſtinctõʒ intelligũt᷑ oẽs
canones:ꝗbo videt᷑ ꝓbiberi accuſatio pᷣlatoꝝ.vnð Ca
liſtus papa.ij.q.vij. Hi ꝗ ñ ſunt recte fidei⸗ ↄuerſati⸗
onis: ⁊ qͥꝝ vita ẽ accuſabit᷑: ⁊ qͥꝝ fides ⁊ vita 2 libtas
neſcit᷑:ñ ꝑmittũt᷑ maioꝛes natu accuſaẽ: neqʒ viles ꝑ⸗
ſone ĩ eoꝝ recipiat᷑ accuſatõe.. Ex q̊ ſumit᷑ alia diſtin⸗

ctio.qꝛ ſunt accuſatoꝛes ignoti ⁊ noti. Ignoti ꝓhibẽẽ

accuſare pᷣlatos.noti cũ diſtinctõe p̃dicta.q¶. Ad illud

qð pᷣmo obijcit᷑ de Cham ꝗ fuit maledictꝰ. dᷣm ꝙ ꝑ H̊

intelligit᷑ ꝙ p̃lati ñ ſunt accuſandi a ſubditis eroꝛdĩa⸗

rie.G ẽ de crimĩbo q̃ ñ pñt ꝓbari.⁊ iõ ſignant᷑ diẽ bꝛus

xlij.

Zepberinꝰ.ꝙ cham vituꝑat᷑ qꝛ verẽda pꝛis ñ operuit
Hſ ridẽda mõſtrauit:q ſcʒ ſolꝰ viderat.i¶ Ad alia vo ob
iecta ꝑ diſtinctões ſuppoſitas rñdẽdũ ẽ.qꝛ auẽtes ille ĩ⸗
telligũt᷑ de accuſatõe qᷓ fit affectu malignitatis:ñ cari⸗
tatis:vel de accuſatõe qᷓ fit a crimĩoſis.ql Ad illud vᷣo
qð obijcit᷑ de moyſe ⁊ maꝛia.dðm ꝙ ꝑ moyſen p̃lati in⸗
telligunt᷑ ꝑ ethiopiſſam pctoꝛes. Aoyſes in vxorem
ethiopiſſam ducit:cũ ꝗlibet pᷣdicatoꝛ pctoꝛeʒ ſibi copu
lat:vt deo prolẽ bonoꝝ opeꝝ de eo gignẽ valeat. Hãc
copulã dũ maria.ſ.ſubditꝰ ꝗlibʒ rephendit: lepꝛa pct᷑i
inficit᷑. Ex hac ̊ auẽte ñ ꝓhibẽt᷑ ſubditi ab accuſatiõe
platoꝝ:ſ̊ monẽt᷑ ne repᷣbendãt miſericoꝛdẽ ↄpaſſiõʒ eo
ruᷣ.: Ad illud vo qð obijci᷑ de dauid.dom ꝙ ĩ ̊ ñ dat᷑
foꝛma accuſandi pᷣlatũ de crimie qð ab vno ſolo ſcit᷑.
qð deſignat᷑ ꝑ H̊ ꝙ in abſcõdito in ſpelũca pᷣcidit oꝛaʒ
clamidis. Vel ſm b. Grego. illud intelligi de iudice
nõ de accuſatoꝛe.vnð dic̃.ꝙ oꝛam clamidis pᷣcidit qui
ſnia damnatõis pᷣlatũ ꝑcutit.qð nulli ſubditoꝝ licet.
14l Ad vltimũ vᷣo qð obijcit᷑ ↄtra diſtinctõʒ aug.dicẽtis
ꝙ canones in ꝗbo ꝓhibet᷑ accuſatio pᷣlatoꝝ:intelligũt
de ſubditis crimioſis.⁊ tñ canon Euſebij videt᷑ deter⸗
miare caſum in qͥ tm̃ reprehẽdẽdus ẽ pᷣlatꝰ.ſ.pt᷑ exor⸗
bitatõʒ a fide. Dicẽdũ ꝙ 'm aug.canon Euſebij ð cri
minoſis ⁊ infamibo intelligit. Oues vᷣo crimioſe 2 in⸗
fames paſtoꝛẽ ſuũ accuſare ñ pñt: niſi a fide exoꝛbita⸗
uerit.Ceteꝝ ſi a fide exoꝛbitauerit:tãta ẽ labes illiꝰcꝛi
miĩs:ꝙ ad eiꝰ accuſatõʒ pᷣui aduerſus dñm:⁊ glibʒ cri
mioſi aduerſus quẽlibʒ admittũt᷑

MNlembrũ terciũ
Verit᷑ poſtea.vtꝝ mali poſſint eẽ aceuſa
toꝛes.Ad qð ſic. ¶Dat᷑.vij. pocrita eij⸗
ce trabẽ ð oculo tuo:⁊ poſtea videbis eij
cæ& feſtucã de oculo fratris.⁊ ꝑ trabẽ figu
rat᷑ crimẽ moꝛtał culpe.pꝑ eiectõʒ feſtuce accuſatõ mĩio⸗
ris culpe ĩ alio.4¶ IJtẽ canon Stephani pape.iij.q.xj.
Megãda ẽ accuſatoꝛibo licẽtia crimiandi pᷣuſꝙ; crimẽ q̊
p̃mũũt᷑ exuerit. Itẽ b. anacletꝰ.iij.q.iij. Lrãſgꝛeſſoꝛes
ſpõte legis ſue eiꝰ q; violatoꝛes apoſtate noĩiant᷑. ODis
enĩ apoſtata refutãdꝰ ẽ añ reuerſiõʒ ſuã:nec ĩ accuſati
one recte agẽtiũ ſuſcipiẽdꝰ. Cõẽ.Sap.iiij. Ex inigs
oẽs filij ꝗ naſcũt᷑ teſtes ſunt neꝗcie aduerſus ꝑentes:⁊
filij dicũð imitatoꝛes negcie.j iniꝗ filij pñt teſtificaꝛi ðᷣ
neꝗcia ꝑentũ.̊ ⁊ accuſac.q¶ INẽ ĩ mat᷑.xij.d ꝙ viri ni⸗
niuite ſurgẽt ĩ iudicõ ⁊ ↄdẽnabũt generatõʒ iſtã: ꝑ cõ⸗
ꝑatõz ſupple mioꝛis mali. So.dðm ꝙ ĩ accuſatõe re
grit᷑ eq̃litas vł maioꝛitas accuſantis reſpectu accuſati
vt ſꝑ accuſans ĩ ↄueꝛſatõe par vel ſuꝑioꝛ accuſato inue
niat᷑.ſᷣ paritas intelligit᷑ qᷓtũ ad fidẽ: ſuꝑioꝛitas qtuʒ
ad vitã.q; ꝑitas regꝗrit᷑.iõ diẽ canõ Gaij/ij.q.vij. ꝙ pa
gani vlł hetici ſeu iudei ñ ꝑñt rpᷣianos accuſaẽ.De ſu⸗
ꝑgioꝛitate at vite diẽ canõ Stephãi.iij.q.xj.iQõ ẽ cꝛedẽ
dũ cũ aliqͥs eoꝝ ↄfeſſiõi ꝗ crimĩboĩplicat᷑:niſi ſe pꝛiꝰꝓ
bauerint innocẽtes.⁊ Gᷓ intelligit᷑ ĩ pari vel minoꝛi cri
mine.Et ꝑ h̊ ſoluũt᷑ obiecta.

Mlembꝛũ quaꝛtũ
Einde q̃rit᷑.v.oẽs bõi pñt eẽ accuſatoꝛes
q̃rit᷑ de mõachis.v.poſſint eẽ accuſato⸗
res.Ad qð ſic.dic̃ adrianꝰpᷣpa.ij.q.vij.
. Placuit eoꝝ ſacerdotes accuſãdi? teſti⸗
ficãdi ĩ eos vocẽ obſtruẽ q̊s ñ hũanis vocibo ſ̊ diuinis
moꝛtuos eẽ ſcimꝰ:ꝗa funeſtã vocẽ potiꝰ ĩterdici qᷓ; au⸗
diri oꝑtʒ.q¶ Itẽ ociliũ calcedoneñ.pᷣcipit vt ecciaſticas
actões mõachi t᷑etaꝛe ñ pᷣſumãt.Ex his religt᷑ ꝙ mona
chi ꝗ ſũt moꝛtui mũdo vl ꝗlibʒ religioſi ñ pñnt eẽ accu⸗
ſatoꝛes. Cõt᷑.hiero.Scta ruſticitas ſolũ ſibi ꝓdeſt:⁊
q̃ntũ edificat ex vite merito ecciaʒ xpᷣi:tãtũ nocet ſi de⸗
ſtruẽtibo ñ reſiſtat.4: Itẽ b. Jo.baptiſta cũ hẽmiticaʒ
vitã ducẽt:ſcribas ⁊ pheos ad ſe veniẽtes dure redar⸗
guebat.Qui at᷑ redarguẽ pᷣt:pᷣt ⁊ accuſaẽ.q¶ IJcẽ canon

beati Eleutherij.ij.q.vij.¶ Zegligẽ cuʒ poſſis ꝑtuꝛbare
ꝑuerſos: nihil aliud ẽ qᷓ fouere.nec caret ſcrupulo ſo⸗
cietatis occulte:qui manifeſto facinoꝛi deſinit obuiaẽ.
So.oↄtingit accuſare duobo mõis. Vno mõ ex pre⸗
ſumptione temeritatis. alio mõ ex necitate caritatis.
Aſdonachi ðᷣo ex pᷣſumptõe accuſare ñ pñt. ex caritate
vo vbi ĩminet ꝑiculũ ſalutis pñt.Vnñ ex canonibo dif⸗
finit᷑ ꝙ illi ſacerdotes accuſare pñt: qui ad eũdem gra
dũ aſcendere valent. Conſtat aut ꝙ monachi ⁊ religio
ſi ad ſacerdotij gradũ laudabilit pnt aſcendere. cõſiat
ꝙ ppñt accuſare ſaceꝛdotes:⁊ multomagis alios.Ca
nones nõ ꝓhibent eos ab accuſatõne: niſi ab accuſa
tione que eſt ex temeritate.

Membꝛum quintuʒz

OSPſtea querit᷑ que ↄditõnes reqrant᷑ ad h
ꝙ aliquis ſit legitimꝰ accuſatoꝛ. Ad qð
breuit nõndũ eſt. ꝙ ad legitimaʒ accuſa
tioneʒ requirit᷑ pᷣmo diſcretio iudicij.eo
ꝙ terribilr dr math̊.vij. In qua mẽſura menſi fueritis
remetiet᷑ vobis. Inde eſt ꝙ ſᷣm leges ab accuſatione re⸗
pellit᷑ mulier ⁊ ꝑuulus ꝗꝓpter de fectũ diſcretõis geneꝛa
liter:niſi in quibuſdã caſid.⸗ Itezʒ requirit᷑ zelus ca⸗
ritatis ad coꝝectõz fraternã.qð reſpicit illa ꝓhibitio
leuit.xix.ſ2õ oderis fratreʒ tuũ in coꝛde tuo:lᷣ publi⸗
ce argue eum. qua rõne repellunt᷑ ab accuſatõe odioſi
ſeu inimici vel ſuſpecti de inimicitijs. vñ dicit Anacle
tus. e accuſatoꝛes eẽ nõ pñt ꝗ añ heſternũ diẽ inimi⸗
ci fuerũt. Hac eadeʒ ratõne ercludũt᷑ amici.ↄſangnei
familiares.aduerſarij.⁊ vniuerſalłr ꝗ de coꝛuptõne.
affectõe. amoꝛe. vel odio. vel timoꝛe. vel pcio ſunt ſuſpe
cti.q; ſicut diẽ b. Oreg. Quatuoꝛ modis indiciuʒ bu⸗
manũ ꝑuertit᷑. Timoꝛe dũ metu ptãtis aliquẽ ꝑtime⸗
ſcimus. Cupiditate dũ p̃ᷣmio alicuiꝰaĩm conꝛumpimꝰ.
Odio dñ ↄtra quẽlibʒ aduerſariuʒ mollimur. Amore
dum amico vel ꝓpinquo ↄtendimꝰ pꝛeſtare. Inde etia
eſt.ꝙ ꝓpter ſuſpitõneʒ coꝛꝛuptiõis animi q̃tuoꝛ geneꝛa
hoĩm ab accuſatõe excludũt. Inimici ꝓpter ſuſpitiões
odij.amici aduerſarij ꝓpter ſuſpitõʒ mali amoꝛis.Seꝛ
ui ꝓpter ſuſpitõʒ timoꝛis ſᷣm legem canoniʒata.ij.q.·
Cupidi turpis queſtus:vt qui ꝓpteꝛ pecuniaʒ accuſant
aliqueʒ. ſicut dicit᷑ in eodez. 4 Stez requirit᷑ in accuſa⸗
toꝛe verbũ veritatis.vñ dr.xix.leuit.iõ facies calum
niã. Calũnia eſt falſa crimĩs impoſitio.Inde eſt ꝙ t
ſuſpitiõʒ falſitatis excludũt᷑ ab accuſatõne infideles ⁊
cetractoꝛes. Infideles ꝓpter ꝑuerſionẽ veritatis cirea
dĩna.Vñ canon Pij pa pe.iij·q.iiij. Repꝛobari eoꝛum
opoꝛtet redaꝛgutoʒ:qui in recta fide ſuſpecti ſunt. De⸗
tractoꝛes excludũt᷑ ꝓpt ꝑuerſionez veritatis circa hũa
na.vñ b. Seueꝛinꝰ.iij.q.iiij. Detractoꝛes ꝗ dĩna auẽte
eradicãdi ſunt ſubmouemꝰab accuſatiõe ⁊ teſtimoĩo.
il Itez requirit᷑ innocẽtia ↄuerſatõis ne replicet᷑ ð euʒ
q dicit: ñ mechandũ mecharis.ij.ad ro. Qua rõne in⸗
fames.ↄſpiratoꝛes.anathematizati ab accuſatõne ex⸗
cludunt᷑. Infames crimĩoſi ſunt ꝓpter infamiã bonita
tis.Cõſpiratoꝛes ꝓpter ↄſilia ad ꝑuerſiõeʒ veritatis.
Excoĩcati ꝓpter ↄtemptũ ptãtis.vñ b. Euſebius.iij.q.
v. dicit. Ad accuſatõz nullatenꝰ admittẽdi ſunt ꝗ infa⸗
mes ſunt:qꝛ funeſta ẽ vox eoꝝ. De ↄſpiratoꝛibo b. Ca⸗
lixtus.iij.q.iiij. Cõſpiratoꝛes in nulliꝰ accuſatiõe ſunt
recipiendi.De excoicatis dic̃ b. Tabianꝰ ibidẽ. Omẽs
q̊s ſanctoꝝ patrũ ſtatuta anathematiʒauerũt ab om̃i
fideliũ accuſatõe ſubhmouemꝰ.õ tñ ſᷣm Johez papã
iij.q.iiij. O aliud ẽ excoĩcatio: alið ẽ anathematiʒatõ.
Excoĩcatio a fraterna ſocietate ñ ſeꝑst. Anathemati⸗
ʒatio ab ipſo coꝛꝑe xpᷣi qd ẽ eccia reſcindit.

Mlembꝛũu ſextum

Onſequent᷑ querit᷑ qñ ꝗs debeat aliũ ac⸗
cuſare: ⁊ qͥ oꝛdine.Querit᷑ g. vtꝝ de cri⸗

mine qð ſolus nouit aliꝗs:ꝛ teſtibo ꝓbare ñ valz: pol⸗
ſit aliũ accuſare.Ad qð ſic. Supꝑ illud math.xvuj. Si
peccauerit in te frater ⁊c.ſi ſolus noſti ꝙ peccauit ĩ te
eũ vis coꝛ omĩbo arguere:nõ eris coꝛꝛectoꝛ erroꝛis ſᷣ
ꝓditoꝛ. 4 Itez idẽ augꝰ. in eodẽ. Attende ꝙ iuſtus Jo
ſeph tanto flagitio qð de vxoꝛe erat ſuſpicat tanta be
nignitate peꝑcit: anteqᷓ ſcuꝛet vñ illa ↄciꝑet:ſicẽ diẽ eus
geliũ.Cũ eẽt vir iuſtus ⁊ r ollet diuulgaẽ: voluit occul
te dimittere eaʒ. ᷓ ipſa ſunt coꝛipiẽda coꝛã oĩbꝰ:q̃ pec⸗
cant᷑ coꝛã omĩbo.iĩpla ſunt coꝛipienda ſecretiꝰ q̃ peccã
tur ſecretius.il Itẽ ideʒ.ſAeſcio quẽ homicidaʒ nouit
epᷣus:⁊ nemo alius eũ nouit.ego nolo eũ coꝛiꝑe publi
ce.⁊ tu q̃ris inſcribẽ.q.d.abſit.⁊ poſtea ſubdit.nõ/pdo
nõ negligo:ſᷣ coꝛꝛipio ĩ ſecreto.q Cont᷑.leuit. Aia que
audierit vocẽ iurãtis teſtiſq; fuerit ꝙ ipſe vidit aut cõ⸗
ſcius eſt:niſi indicauerit poꝛtabit inigtatẽ ſuã.g ſi ali
quis ſcit etiaʒ ſolus ꝙ aliꝰ peierat niſi indicauẽit pec⸗
cat. So.In tali caſu quid faciendũ ſit diffinit cõci⸗
liũ.vj.qij. Si epᷣs alieni ſcelẽis ↄſciũ ſe eẽ nouit:qᷓdiu
ꝓbare ñ põt nibil ꝓferat.ſᷣ cũ ipſo ad ↄpunctõz eiꝰ ſe
cretis coꝛꝛectõnibo elaboꝛet.⁊ h̊ etiã eſt qð dicit augꝰ.
Sunt hoĩes adulteri ĩ domibo in ſecreto peccãt nos ñ
ꝓdimus:vᷣ ĩ ſecreto arguimꝰ. vbi ↄtingit malũ ibi mo⸗
riat᷑:nec tñ vulnus illud negligimꝰ.Et ꝑ h̊ ſoluit᷑ obie
ctio que poſſet fieri.iQam cũ ex caritate quilibet tene⸗
atur ad coꝛectõʒ fraternã: videret᷑ ꝙ teneret᷑ accuſare
quilibet peccantẽ vt coꝛigeret᷑.ſᷣ h̊ ſoluit᷑ ꝑ hoc:ꝙ ĩ ſe⸗
creto debet argui ſicut dicit augꝰ.¶ Ad ũlã vᷣo legem
qua videbat᷑ ꝓbari ꝙ qui audit peierantẽ debet accu⸗
