tatis ſenſualitatis ⁊ ratõnis.i Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vo
luntates ſunt ↄtrarie que ſunt ↄtrarioꝝ.dicendũ ꝙ non
eſt verum niſi vbi ſunt eiuſdẽ generis volũtates.Volũ⸗
tas aũt ſenſualitatis ⁊ ratõnis nõ ſunt eiuſdẽ generis.
quia illa habet liberam poteſtatẽ reſpectu ſui actꝰ.iſta
vo habet inditam neceſſitatẽ.4¶ Ad aliud dicendum.qꝙ;

nõ dicitur ↄtrarietas carnis ⁊ ſpiritus:eo ꝙ caro cõcu⸗

piſcat aliquid quod nõ ↄcupiſcit ſpiritus:ſed quia caro
ↄcupiſcit aliquid qð ſpiritus nõ vult eam ↄcupiſcere.et
hoc modo dicitur Gał᷑.v.caro ↄcupiſcit aduerſus ſpiri⸗
tum:⁊ ſpiritus aduerſus carneʒ.hec em̃ ſibinuicem ad⸗
nerſantur.ſ.in nobis. Pꝛopter hoc dicuntur aduerſari
in nobis ↄcupiſcentia carnis ⁊ ſpiritus.quia ↄcupiſceꝛe
carnis ⁊ ſpiritus ↄtrariantur nõ ſolum ipᷣa ↄcupita.In
dño autem ihu qᷓuis ipᷣa ↄcupita fuerint ↄtraria a ſpiri
tu ⁊ carne.ſ.viuere ⁊ moꝛi:tamen ↄcupiſcere carnis non
erat ↄtrarium ipᷣi ↄcupiſcere ſpiri tus.quia ſpiritus vo⸗
lebat ꝙ ipᷣa hoc ↄcupiſceret.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ illð
argumentũ nõ valet tenebatur ↄfoꝛmare voluntatẽ hu⸗
manam voluntati diuine ⁊c̃.ergo peccauit.quia ꝗꝓpoſi⸗

tio illa intelligit᷑ indefinite nõ vniuerſaliter.i Zon em̃ te
nebatur omnẽ ſuam voluntatẽ ↄfoꝛmare voluntati diui

ne. ſed que eſt ratõnis ſolum. Voluntas em ſenſualita⸗
tis eſt determinata ad vnã ꝑtem a aditoꝛe ad ea.ſ.appe⸗

tenda que ſunt vite ↄſeruatiua:⁊ fugienda ↄtraria.Io

luntas dᷣo ratõis ipᷣa eſt libera dña ſui actus.ꝛ ei lex im
ponitur ↄfoꝛmatõia.ſ.ad diuinã voluntatẽ.⸗. Ad aliud
dicendũ:.qꝙ a Hiero.appellatur voluntas humana volũ
tas ſenſualitatis vel voluntas ratõn is naturalis.2 oce

dendũ eſt ꝙ ille motus fuit oꝛdinatus.⁊ voluntas ratõ
nis voluit ideʒ vno modo qð ſenſualitas.alio modo nõ

Voluit em̃ vt ille motꝰ ſurgeret.ſed noluit vt ꝓcederet.

Pꝛeterea voluit abſolute ſiue ĩ ſpiritu quod voluit ſen⸗
ſualitas.ſ.viuere.cõditione vᷣo noſtre redemptionis vo⸗
luit oꝑoſitum.ſ.moꝛi. Voluntate ergo naturali voluit
idem cum ſenſualitate.ſ.viuere.Ratonali vᷣo voluntate

cõſideratione noſtre redemptõnis voluit moꝛi.nec ſunt
voluntates ↄtrarie:ſed diuerſe.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ;

motus voluntarius dicit᷑ ꝓpꝛie ⁊ impꝛopꝛie.ANDotꝰ volũ

tarius ꝗpꝛie dicit᷑ voluntate ratõnali que ẽ dña ſin actꝰ
vt dictum eſt.⁊ ideo ei lex ĩponit᷑:a ideo circa motũ eius
eſt licitũ ⁊ illicitũ. QDotus vo voluntarius ĩpꝛopꝛie di⸗
citur naturalis voluntatis vel ſenſualitatis qui ẽ deter⸗
minatus ad vnam ꝑtem.r ideo neceſſarius.⁊2 ideo circa
illum motum nõ cadit licitum vel illicitum. Itẽ inci⸗

Anter querit᷑ de illo veꝛbo apłi.Cupio diſſolui ⁊ eſſe cũ
rpᷣo.phi.j.quia ↄtrarium videtur.ij.coꝛin.v.iſ Lolumus

expoliari ſed ſuꝑueſtiri ??7. Reſpondent ꝙ voluntate
naturali ſiue ſenſualitatis nolebat expoliari:ſed ſuꝑue⸗
ſtiri. Sed voluntate ratõnis cupiebat diſſolui.¶ Sed
ↄtra hoc obijcit᷑ phi.j.vbi dicit.Cupio diſſolui ⁊c.mul⸗

tomelius ꝑmanere in carne ꝓpter vos neceſſarium 21 B

cõfidens.quia manebo ⁊c̃.Ex quo relinquit᷑ ꝙ melius
erat ei remanere in carne ꝓpter fratres. Sed aptus vo⸗
luntate ratõnali volebat qð melius eſt: ergo voluntate
ratõnali volebat nõ diſſolui.ergo voluntate ratõnali vo
lebat ↄtraria.¶ Item vtrũq; ex caritate rolebat.ꝗᷓ vole
bat ↄtraria ex caritate qð non videtur ↄueniens.⸗¶q Ad
quod dicendũ.ꝙ in carne eſt infirmitas agsgrauãs ani⸗

mam ⁊ naturaʒ Fᷣm ꝙ dicit augn. xij. de tiui dei. co;
pus coꝛruptibile aggrauat animnã.nõ quia coꝛpus:ſᷣ qꝛ
coꝛruptibile.Cum ergo dicit᷑ nolumus expoliari ſ̊ ſuꝑ⸗
ueſtiri:dicit᷑ reſpectu nature.ꝙ vo dicituꝛ cupio diſſolui
dicitur reſpectu aggrauãtis infirmitatis vel coꝛruptio⸗
nis.¶ Ad aliud vᷣo qð obijcitur dicendũ. eſt volũtas
abſoluta ⁊ eſi voluntas ↄditionalis.voluntas abſoluta
eſt qua aliquid volumus ſimpliciter. voluntas vᷣo ↄditõ
nalis eſt qua volumus aliquid ratõne alicuiꝰ cauſe tra⸗
hentis vel impellẽtis. Voluntas vo diſſolutõnis ĩ Pau
lo nõ erat abſolute ſed ſubↄditione vt eſſet cum xpᷣo.vo⸗
luntas vᷣo abſoluta erat manere.tamen pᷣm determina⸗
tionem apli neutrum erat abſolute volituʒ.quia mane
re erat ꝓpter vtilitatem fratrum: diſſolui erat vt eſſet cũ
xpᷣo.⁊ ideo nõ erant voluntates ſimpliciter abſolute.qꝛ
erant ↄditionales ⁊ hec ptʒ ſolutio ad obiecta.

Mlembꝛum ſecũqũ
HSrnſequenter queritur de oꝛatõne xp̃i. Et
queruntur duo. Pꝛimo vtrum oꝛauit ᷣm
affectionem ratõnis vel ſenſualitatis. Se
B cundo vtrum in omni oꝛatione ſua fuerit
in omnibus exauditus.

Articulus primꝰ

Dpꝛimũ arguit᷑ ſic dicit YJohᷣ.dama. Oratõ
eſt aſcẽſus intellectꝰin deũ.ergo oꝛo ſoluʒ eſt
vᷣtutis intellectiue ſiue ratõis.i QLon igit᷑ oꝛa
uit xpᷣc ᷣm ſenſualitatẽ.ql Itẽ oꝛo eſt piꝰmẽtis affectꝰ in
deum directus:ſicut dicunt ſancti.Si &̊ ſenſualitas nõ
dirigitur in diuina.quia nec põt cogitare diuina:g nec
affici circa diuina.Ergo piꝰaffectꝰin deuʒ directꝰnullo
modoẽ ſenſualitatis:ergo nec oꝛo.illa ergo oꝛo xpᷣi qua
oꝛauit vt tranſiret calix nõ fuit ſenſualitatis ſed ratõis.
Item ao ſolã ratõeʒ ꝑtinet ↄferre res:ſiue ꝑ ↄditionẽ
ſiue alio mõ.Ad ſenſualitatẽ vᷣo ꝑtinet ſimplicit res ap
pꝛehẽdere ⁊ nõ ꝑ collatõeʒ vel ↄditionẽ.Cũ ꝗᷓ petitõ illa
ꝓponeret᷑ a xpᷣo ſuboditõe.Pater ſi poſſibile ẽ ⁊c.relin⸗
qui?᷑ ꝙ petitio illa vel oꝛo fuit ratõis ⁊ nõ ſenſualitatis
Itẽ nullꝰiſcretꝰpᷣm diſcretionẽ oꝑat᷑ aliquid cuiꝰcõ⸗
trariũ velit.̊ xpᷣc nõ petijt aliquid cuiꝰ ↄtrariũ velit ſᷣm
ratõeʒ. Cũ petierit tranſitũ paſſionis.relinquit᷑ ꝙ vo
luit ꝙ tranſiret paſſio ſᷣm ratõeʒ.& ſᷣm ratõeʒ oꝛabat vł
petebat nõ moꝛi.¶ Contra illud exp̃ſſe eſt qð dicit mꝗr
xvij.diſ.in li.iij.dicẽs. Ex affectu humano ſenſualitatis
nõ ratõis illud voluit ⁊ petijt: nec impetrauit.nec ideo
petijt vt impetraret. KRñ.dicẽdũ.ꝙ illa petitõ vel oꝛa
tio fuit ratõis ⁊ ſenſualitatis.h̊ aliter ⁊ aliter.qꝛ ſenſua
litatis vt mouẽtis.ratõis vt ꝗponẽtis. Vnde dicũt ꝙ in
hac petitõe ratio fuit ſicut aduocatꝰ ſenſualitatis. Uñ
in petitõe notãda ẽ materia petitionis ⁊ foꝛma.mate⸗
ria petitionis fuit vt tranſiret calix.foꝛma vo fuit ↄditi
onalis.ſi poſſibile eẽt ſm diuinã diſpoſitõeʒ. materiã gᷣ
petitionis vel oꝛatõis ſumpfſit ratõ a ſenſualitate: p̊ foꝛ⸗
mam petitionis vel oꝛatõis ex ſe:ſeu ex ſua intentõe ad⸗
iunxit.⁊ ꝑ hoc ſoluũt᷑ tria pᷣma obiecta.¶ Ad illud qð
obijcit ꝙ nullꝰdiſcretꝰfacit aliquid cuiꝰↄtrariũ velit.di⸗

cendũ.ꝙ diſcretꝰ ꝗꝓpter ſe non facit aligd cuiꝰↄtrariũ ve

lit ̊ ter alios.diſcretꝰem̃ ⁊ bonus ꝓpter alios bñ oꝑa
tur aliquid qð ſi ↄpleret᷑ quodãmõ eſſet ↄtꝛa illud quod
vult.ſicut accidit ĩ illis qui docẽt alios pugnare:qꝛ faci⸗
unt intentatões ad ledendũ ⁊ tñ nolũt ledere.ſᷣm iſtum
modũ dicẽdũ.ꝙ vpᷣc ꝓpoſuit petitionẽ vel oꝛatõeʒ quam

impetrare noluit ꝓpter inſtructionẽ noſtrã duplicẽ. Pꝛi

ma eſt qꝛ ꝑ illã inſtruimur ꝙ nobis licet velle aligd ꝓpꝛi
um ex ſenſualitate: nec ẽ ꝑiculoſuʒ martiribo ſi hoꝛreat
moꝛtẽ:cũ filius dei illam hoꝛruerit.Alia eſt ꝙ nos debe
mus ſupponere voluntatẽ ſenſualitatis volũtati diuine
in periculis poſiti. Vnde ſubiunxit verũtñ nõ ſicut ego
volo ſed ſicut tu. . — èòò

—— —

= – = –☚..e——.-ẽ——

PR
lins
lnn
N
ttn
Nan
ho.
ne⸗
ſane
tci

*

Nueſtio
Articnlꝰ ſecudc

Onſequẽter querit᷑vtꝝ xpᷣc in omni oꝛatõne
ſua fuerit in omnibo exauditus.qð ꝓbatur
per illud Hebꝛe. v. In omnibo exauditeſt ꝓ
ſua nenere ſgg.4 Iteʒ iße pie ⁊ iuſte petijt in oibo qð pe
tendum erałergo in omnibo tebuit eraudiri. Itẽ ipe
erat ſũmus ſacerdos:ſ- anctus:innocens:ĩpolutꝰſicut dr
ad Hebꝛe.vij. ergo ip̃e pꝛo omnibo debuit impetrare ꝓp
quibo oꝛauit.¶¶ Item pſal. Volũtate labioꝝ eiꝰnõ frau
daſti eum. Contra.pſał. Deus meꝰ clamabo ꝑ diem
2 nõ exaudies ⁊c. ¶ Item petijt vt tranſiret paſſio ĩ quo
nõ eſt exauditus.iJon in omnibo eſt exauditꝰ*. Rñ.
dicendũ.ꝙ in omnibo e exauditꝰqᷓ;tum eſt de ſe ſᷣm foꝛ⸗
mam petitionis. Illa ergo auctoꝛitas pſał. Seꝰmeꝰ cla
mabo ꝑ diẽ ⁊ nõ exau. nõ intelligit᷑ de capite pſᷣm ſe.ſ̊ de
capite ratõe mẽbꝛoꝝ.ql Ad aliud dicendũ ꝙ m foꝛmaʒ
petitionis eſt exauditꝰnõ ſᷣm materiã.nõ em̃ petijt paſſi
onem amoueri abſolute ſed ſub ↄditione.

Nueſtio. xvj. de merito
Onſequẽter queri

tur de merito chꝛiſti circa quod querũ⸗
tur iſta. Pꝛimo an pꝛopꝛie ponendum
ſit in chꝛiſto meritum. Secũdo de tem⸗
poꝛe meriti vel merendi qtum ad ipᷣm.

Tercio de cauſa merendi.Quarto de effectu meriti.

Membꝛum primũ

DODpꝛimũ ſic. MMereri eſt facere de indebi⸗

to debitum. quia ſicut dicit augu. q me⸗/

remur q̃ſi ex debito redditur. Cum g xpᷣo
nihil ſuerit indebitum. eꝛgo xpᷣc nõ potuit
mereri. vt fieret debitum. ergo nec ſimpliciter mereri.
Item ypc a pꝛincipio ſue ↄditionis ſᷣm homo fuit ĩ!
ſtatu ↄpꝛehẽſoꝛis ſiue beati: quia fruebaiur ſicut ſancti
in gloꝛia.ſed ſtatus ↄpꝛehenſoꝛis nõ eſt mereri. ergo nec
xp̃i.¶ Item beatꝰ Hyla.dicit nõ ſibi oꝛauit vt tranſiret⸗
calix.ſed ꝓ bominibo:quia ꝑ calicem paſſionis temptã⸗
di erant omnes diſcipuli. ergo pari ratione nec ſi bi me⸗
ruit.⸗l! Item quieũq; meretur pꝛoficit in melius.Si er⸗/
go xpᷣe non poterat pꝛoficere in melius ſibi: relinquitur
S non poter at mereri ſibi. aũt nõ poſſet ꝓficẽ ꝓbat
auẽte greg.dicẽtis.ſQõ habuit xpᷣ iuxta aĩe meritᷣ quo
potuiſſʒ ꝓficẽ.in mẽbꝛis aũt que nos ſi um?quotidie ꝓfi⸗

cit. ¶ Itẽ ome meritũ ẽ ex motu caritatis: que nõ ẽ bea⸗

titudo nec ꝑs beatitudis.qꝛ ſi eſſet beatitudo vel ꝑs bea
titudinis: ſeqret᷑ ꝙ idẽ eſſet pᷣmiũ ⁊ meritũ: ⁊ ita idẽ eẽt
cauſa ⁊ effectꝰreſpectu eiuſdẽ.Cũ ꝙᷓ in xp̃o motꝰ carita⸗
tis fuerit ꝑs beatitudis:relinquit᷑ ꝙ nõ fuerit meritoꝛi⸗
us. ꝙ, nec aliꝗs alius motꝰ:cũ a motu caritatis habeãt
omnes alij eſſe meritoꝛij. ¶, Btem cum in xpᷣo fuerat ſum
ma caritas:magis merebatur xpᷣe qᷓ aliquis homo me⸗
reatur ex caritate.ſed homo ex caritate meretur viſionẽ
dei:⁊ dilectionem eternam. Si ergo nõ eſt poſſibile me⸗
reri maius ꝙᷓ ſit viſio dei:⁊ dilectio eterna: nõ ergo erit
poſſibile xrpᷣo habenti ſũmam caritatem mereri ſibi cum
viſionem ⁊ dilectioneʒ dei habuerit a ↄceptõe.q¶:!qCõtra
augu. Humilitas xpᷣi claritatis ẽ merituʒ. Claritas vᷣo
humilitatis eſt bpᷣmiũ. Rñ. mereri dicit᷑ multiplꝛ. Vno
mõ dicit᷑ mereriiĩpꝛopꝛie ſicut dicimꝰ mereri in fpꝛetati⸗
ue: put dicit᷑ exiſtens in pcto moꝛtali:bonũ faciens.ſᷣ
mala intentione meretur. quia deus retribuit ei maius
ꝙᷓ faciat:⁊ ideo intpꝛetatur teus remunerando:ac ſi il⸗
le meruiſſʒ. Alio modo dicitur mereri ↄmuniter ſᷣm qðᷣ

S

dicitur mereri de cõgrno ᷣm quẽ modum dicunt᷑ ſancti

mereri pꝛimã gratiã exiſtenti in peccato. Tereio mõ di
eitur mereri pꝛopꝛie m ꝙ nos dicimus mereri de non

A

xvſ.

ebito facere debitum: m quem modum dicimus mere
ri ex gratia ⁊ libero arbitrio vitam eternam m qð di⸗
citur.ij.thi.vlt. De reliquo repoſita ẽ mihi coꝛona iuſti⸗
cie: quam reddet mihi in illa die inſius iudex. Quarto
modo dicitur mereri te debito facere maius debitũ. m
quem modum dicitur mereri ex ſequentibꝰ operibus fa
ctis in caritate. Tnde augu.ad bonif. Sratia meret᷑ au
geri vt aucta mereatur ⁊ perfici. Iſtis modis dicit᷑ me⸗
reri ĩ nobis. Quinto modo dicitur mereri de debito ha⸗
bitus facere debitum actus. m quem modum xpᷣc me⸗
ruit ſibi:quia cum ab inſtanti ↄceptionis deberetur ei
habitum plenitudinis gratie queʒ habebat omne bonũ
tamen ꝑ tempoꝛis ſucceſſum ex actu gratie in operibus
ſuis excellentibo fecit ꝙ ſibi debeꝛet᷑ ex actu:qð ſibi debe
batur ex habitu. Et ꝑ hoc patet rñſio ad pꝛimũ obiectũ
Ad ſcdᷣm reſpõdent hoc modo. quia ſicut angeli qui
iam beati ſunt duplicem habent opationem. naʒ qua
dtemplantur teum. aliam qua miſirant nobis: 7 Fm il⸗
lam qua ↄtemplant᷑ nõ meꝛent᷑.ſed iam ſunt beati ĩ ſuba
pmij. Scom vo miniſteriũ quo miniſtrant nobis meren
tur excellentiã ⁊ augmẽtũ ipius pmij. Scom iſtũ modũ

magni oſilij angelus homo rpᷣc du plicem habuit opera⸗

tionem anime m partem ratõnis. vnam qua vↄtempla⸗

batur gloꝛiam diuinitatis ßm quam erat ↄpꝛehenſoꝛ et
beatus. aliam ſm qu opabatur diſpenſationeʒ nr̃e re⸗

mptionis in coꝛꝑe moꝛtali:ᷣm quem modũ merebat

7 erat in ſtatu viatoꝛis.¶ Ad aliud dicendum. illud
qð dicit Hyla. Mon ſibi oꝛauit intelligit᷑:quia nõ timo
re paſſionis ex parte rationis oꝛauit quo ad ſe. q;uis ti⸗
moꝛe ſenſualitatis oꝛauerit p ſe.vt patet ex dictis. Sili
ratõne dicendum. ꝙ qᷓtum ad ſi uam ſuperioꝛem partem
nihil meruit:cum ᷣm illam eſſet beatus.qᷓ;uis illam me

ruit qᷓtum ad aliam ꝑtem inferioꝛem 2 ſenſualitatez ex
pꝑte coꝛpoꝛis: ᷣm quaʒ erat paſſibilitas ⁊ moꝛtalitas:2
ipᷣe meruit ĩpaſſibilitatem ⁊ ĩmoꝛtalitatem coꝛpoꝛi.hoc

infra patebit planius.⸗. Ad aliud dicendum.qꝙ anima
xp̃ᷣi ſin ꝑtem ſuperioꝛem nõ poterat ꝓficere in meliꝰcuʒ
ab inſtanti ↄceptionis haberet pleniiudinem gratie 2 ve
ritatis. 2⁊ m hoc intelligitur auctoꝛitas geeg. Scoõm vᷣo
ꝑtem inferioꝛem ſᷣm quã habebat ↄpationẽ ad paſſibile
coꝛpus erat ꝓficere in melins.quia iuxta illam 7 4pter
illam dicitur in pſał.2 Hebꝛe.j. Ainuiſti eũ paulomi⸗
nus ab angelis ⁊c̃. quo ad illam ergo erat imꝑfectio et
ratõne illius poterat dici ꝑfectus.⸗¶!. Ad aliud dicendũ
motus caritatis duplex eſt. Eſt motus caritatis ĩ deñ
⁊ eſt motus caritatis in ꝓximum. Adotus caritatis in
ceum eſt m viam ſuperioꝛem: motus caritatis in ꝓri⸗
mum ſm viam inferioꝛem ratõis. Notus dᷣo caritatis
in deũ:in xpᷣo erat ꝑs beatitudinis ipᷣius:motꝰdo cari⸗
tatis in ꝓximum erat actus meritoꝛius.quia motꝰcaꝛi
tatis in deum erat m ſtatum patrie.ſed motꝰcaritatis
in ꝓximum erat m ſtatum vie. Ad vltimũ dicendũ.
ꝙ; maius bonum meruit rp̃c actu ſue caritatis q̃ᷓ aliꝗs
homo. Sed bonũ illud qð meruit xpᷣc põt in telligi quo
ad nos:aut quo ad ipᷣm.quo ad ipᷣm nõ meruit maiꝰbo⸗
nũ beatitudine q́; noo meremur.i.in genẽ. h̊ nõ fuit ex
cfectu caritatis ſue vᷣ ex plenitudie ſue gre q̃ augeri nõ
poterat quo ad ipᷣm.quo ad nos vo meruit maiꝰ bonũ:

ipe omnibo nobig meruit vitã eternã: quãtũ eſt de ſe.

Vnde pᷣmiũ ſue caritatis nõ fuit ꝑticulare ſed vłe oĩbo:

nec nos ex actibo noſtris poſſemꝰ mereri vitã eternã ni⸗
ſi eius meritum pᷣ̈ceſſiſſet.ſic igitur patet de merito xpᷣi.
vtrum ſibi vel mebꝛis meruit.

Mlembrum ſecũdũ

Onſequenter queritur de tempoꝛe meren
di qtum ad ipſum xpᷣm. Et querunt᷑ duo.
Pꝛimo vtrum ab initio conceptionis me⸗
ruerit. Scdo an ĩ vita potueꝛit nõ mereꝛi.

Articulł primꝰ
D pꝛimũ ſic in tercio li.ſenten.xviij.di.dicit
ab ip̃a ↄceptione tãtũ meruit quãtũ ꝑ marti
rij tolerantiã. 4 Contra. Pꝛiꝰ eſt eſſe ꝙ oꝑa⸗
ri. Sed om̃e mereri eſt oꝑari.ergo pꝛiꝰ eſt eſſe qᷓ mereri.
ergo pꝛiꝰfuit xp̃c qᷓ meruerit. õ ergo ab initio ↄceptõ
nis:ſed ptꝰoceptionẽ meruit. Item nullus meret niſi
ſit diuiſus a materno vtero.Cũ ꝗ̊ a pᷣncipio ſue ↄceptio
nis nõ eſſet diuiſus a materno vtero:a pᷣncipio ſue con⸗
ceptionis nõ meruit. MKRñ.eſt pᷣncipiũ extra ſumptum
vel intra ſumptũ. Si dicat᷑ pꝛincipiũ intra ſumptũ.nõẽ

. . . *

dicere ꝙ a pꝛincipio ↄceptionis meruerit:qꝛ tunc pꝛinci
pium illud dicit illud inſlans quo ꝓducebat᷑ in eſſe per
ſym̃ſanctũ. Si vᷣo initiũ vel pꝛincipiuʒ dicat᷑ extra ſum⸗
ptum: tũc eſi dicere ꝙ xpᷣc meruit a pꝛincipio ↄceptõnis
quia ſtatim poſiꝙᷓ ↄceptus eſt:habuit plenũ vſum li.ar.
⁊ fuit vir pfectus qᷓtum ad aĩam ꝑ plenitudinẽ ſciẽtie et
gratie 2 vſum ratònis.⁊ ꝑfectus ꝙᷓtnʒ ad coꝛpus fuit qᷓ;
tum ad diſtributionẽ membꝛoꝝ ? foꝛmationẽ: licet non
̈tum ad quãtitatem: Fm qð dicit Hiere.xxxj. Mulier
circũdabit virum. 4 Ad aliud dicendũ.ꝙ licet nõ fueꝛit
diuiſus a materno vtero ſm carnẽ ſiue coꝛpꝰ.quia in eo
erant ꝑfecte quecũq; requirũt᷑ ad merituʒ merebat᷑. In⸗
carnatio em̃ coꝛꝑis nõ tollit poteſtatẽ merẽdi alijs ↄcur⸗
rentibo que ſufficiunt ad meritũ.⁊ per boc patet reſpon

ſio ad obiecta.

Articulus ſecũdꝰ

Snſequẽter querit᷑.an xpᷣe potuerit nõ mere⸗
ri in vita. Ad qð ſic. Cum om̃e meritoꝛiũ ſit

voluntariũ.põt fieri ⁊ nõ fieri ꝑ arbitriũ vo⸗

luntatis: ergo poterat xpᷣc mereri ⁊ nõ mereri. 4¶ Item

ꝑuuli baptiʒati ſine om̃i merito ꝑueniũt ad gloꝛiã. ergo

— .

xpe ſine om̃i merito ꝑuenire poterat ao gloꝛiã ĩmoꝛtali⸗
tatis. 4 Itẽ in xpo erat libeꝝ arbitriũ dermĩatũ ĩ bonũ
neceſſario. Cum g meritũ attendat᷑ penes li.ar. indeter⸗
minatũ.ᷓ re nõ poterat mereri:cũ nõ ↄueniret illud ſi
bi.· eccle. xxxj. Potuit tranſgꝛedi ⁊ non eſt tranſt greſſus.
Cõtra.gloꝛioſus ẽ habere pᷣmiũ ex ſuo merito q non

ex ſuo merito. Si beatitudo xp̃i nõ potuit eſſe gloꝛio⸗

ſioꝛ ꝙᷓ fuit.ergo nõ potuit illã nõ babẽ ex merito.¶ Iteʒ

exiſtenti in ſtatu merendi ꝑfectõnis eſt mereri: ⁊ imꝑfe⸗
ctionis non mereri.ſi ergo quicꝗd eſt ꝑfectionis neceſſa⸗
rio eſt ei tribuendũ. ergo neceſſe fuit im mereꝛi in ſtatu
merendi. ſiatus aũt merendi aie eſt cũ exiſtit ĩ carne paſ
ſibili.quia adhuc eſt in via diſtans a fine gloꝛie ↄſũma⸗
te. Rñ.dicendũ.ꝙ vp̃c ſᷣm ratõeʒz illã qua erat viator

nõ poterat nõ mereri. Anima em̃ ratõnalis xpᷣi duplicẽ

habebat oꝑationẽ.vnã ſᷣm comꝑationẽ ad diuinã natu

ram cui vniebat᷑: ̃m quã fruebat᷑ ⁊ ↄtemplabat᷑ diuini⸗
tatem.aliã ſᷣm ↄꝑationẽ quã habebat ad coꝛpꝰcui vnie⸗
batur.ſᷣm pᷣmã ↄpationẽ erat in ſtatu ↄpꝛehẽſoꝛis ⁊ bea
titudinis:Fᷣm ſecundã ↄꝑationẽ erat in ſtatu viatoꝛis ⁊

merendi. Scðm hoc ergo abinitio ↄceptionis merebat᷑

quia virtutes nõ poterãt in eo eſſe ocioſe.¶ Ad illud qð

obijcitur mereri eſt voluntariũ.ergo poterat nõ mere⸗
ri.dicendu.qꝙ mereri põt dici dupliciter.in ꝑticulari ⁊ ĩ

vli. In ꝑticulari vt cuʒ dicit᷑ mereri h̊ motu vel illo:vel
oꝑatõe hac vel illa.Et h̊ mõ poterat xpᷣc mereri 2 ñ me⸗

reri.i.mereri h̊ motu ⁊ nõ mereri illo motu.qꝛ in pate
ſua erat moueri vel nõ moueri h̊ motu.Si ðvᷣo mereri di

catur in vłi.ſic nõ poterat nõ mereꝛi.qꝛ qᷓuis poſſet non

mereri h̊ motu vel illo: tñ nõ poterat eſſe ꝗn meret aliq̃ᷣ
nec ex h̊ ſequat᷑ ꝙ mereri nõ ſit volũtariũ.qꝛ volũtariuʒ
ſemꝑ determiat᷑ reſpectu actꝰſingularis vel ꝑticularis.
Sile eſt cũ oponit᷑ de peccato veniali qð nõ põt vitari
intelligendũ eſt ꝙ põt vitari in hoc motu ⁊ in illo.nõ ta
men pot vitari in vłi in quocũq;. ¶ Av illud qð obijcit
puulio.dicẽdũ ꝙ ꝑuuli ſine ꝓpꝛio merito ꝑueniũt ad

loꝛiã: nõ tñ ſine merito xp̃i.⁊ ratõ eſt.qꝛ nõ habẽt pote
ſlatẽ vtendi li.ar.nec vſum vᷣtutis poſſunt habẽ. In xpᷣo

aũt nõ ſic.qꝛ ab initio ↄceptionis habuit ptatẽ arbitrij

—

oꝑationẽ ſacta ꝓpter
7 —GM = 12444 „
endũ eſt. ¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ de remuneratõe ſu⸗
pra ↄdignũ.hoc intelligit᷑ reſpectu actꝰ inqᷓtuʒ pᷣneipiu
ip̃ius ẽ creatura.nõ inꝙᷓtuʒ actꝰ meritoꝛij pncipiũ ẽ gẽa
etiã increata. Vnde in xpo erat remuneratõ actꝰ corita⸗
tis.ſupꝛa ↄdignũ inqetuʒ pᷣncipiũ eiꝰerat li.ar.cre atũ:ß

⁊ vtebat᷑ arbitrio:⁊ ideo mouebat᷑ meritoꝛie ſᷣm babitꝰ
virtutũ. Vnde bhiere.xxxi. Nouũ faciet dñs ſuꝑ terram
mulier circũdabit virum. Et ideo nõ eſt ſimile de xp̃oꝛ
de ꝑpuulis. Ad aliud dicendũ.ꝙ li.ar.erat in xpᷣo det⸗
minatũ in bonũ qð eſt finis.ita ꝙ non erat ab illo auer⸗
ſio. In bono vᷣo qð eſt ad finẽ:qð eſt penes oꝑa virtutuʒ
diſtinguẽdũ: quia ſi dicas bonũ in vłi:ſic erat li.ar.de⸗
term inatũ in bonũ. Si dicas bonũ in ꝑticulari vt ĩ hoc
opꝑe vel illo:ſic erat indetermĩiatũ ⁊ poterat hoc opꝰface
re vel dimittere. ⁊ ideo manet determiĩatio ſm quã attẽ⸗
ditur meritũ. Eſt em̃ duplex indetermĩatio liar.vna eſi
inter bonũ 2 malum: ſeu inter benefacere ⁊ malefacere.
alia eſt inter boc bonum ⁊ illud bonũ: ſiue facere boc ⁊
non facere.vtraq; indetermnĩatio eſt in noſtro li.ar.Se⸗
cunda tm̃ fuit in xpo ſufficiens ad merendũ ⁊ ſic patʒ ſo
lutio ad obiecta.

Membꝛüů terciũ

Onſequenter queritur de cauſa merendi.
Et queruntur tria. Pꝛimo quomodo me

ruit caritate. Secundo quomodo meruit
actione. Tercio quõ meruit ꝑ paſſioneʒ.

Articulus prunꝰ

Dpmũ ſic. Om̃e meritũ ĩ minꝰ ẽ ꝙᷓ ſit pᷣmiuʒ
qð reddit deꝰmerito.Cũ g caꝛitas xpᷣi excede
ret om̃e pᷣmiũ.vel adminꝰeq̃ret᷑:cuʒ deꝰſemꝑ
remun?᷑t ſupꝛa ↄdignũ. ꝙᷓ nõ poterat mereri ꝑ caritatẽ.
Itẽ quãtãcũq; dulcedinẽ ⁊ iocũditatẽ ĩ deo babẽ pote
rat ꝑ caritatẽ aia xpᷣi dabat ab initio ↄceptõis. Si ergo
p̃miũ aie ꝓ merito ẽ ipᷣa iocũditas ĩ deo:religt ̊ ꝙ ꝑca⸗
ritatẽ nibil ampliꝰ merebat. Cõtra. Omni oꝑationi
volũtarie de bet᷑ laus vel vituperiũ vel indifferẽtia: cũ eſt

recte facta laus 1 pᷣmiũ:cum male facta vituperiũ ⁊ ſup

plicium:cũ indifferẽter: nec laus nec vituperiũ. Cũ er⸗
go xpᷣc oꝑaret᷑ voluntarie ⁊ recte oſtat cum omnibo cir⸗

cũſtantijs debitis. ergo debebat᷑ ei laus ⁊ pᷣmiũ. ¶ Item

xpᷣc erat in ſtatu opatoꝛis. ergo oꝑabat᷑ aut digne deo:
aut nõ digne. Conſtat ꝙ digne. ergo opationi ipius de⸗
bebat deꝰ pᷣmiũ.Cõmunis em̃ ↄceptio ſidei eſt ꝙ omnezʒ

qtum ad pncipiũ ſumme gre etiã increate:que erat pꝛin
cipium mouens in xpᷣo nõ erat ſupꝛa odignũ.ꝗ¶ Ao alið
dicendũ ꝙ meritũ in xpo non erat reſpectu pᷣmij ſubalis
quodↄſiſtit in ↄtemplatõe diuinitatis ⁊ in fruitõe ſum⸗

me bonitatis:ſed reſpectu pᷣmij accidẽtalis:qð determi⸗

natur in felicitate creata ꝑtis ſenſibilis 2 imoꝛtalitate
coꝛpis qᷓtum ad ipjm. qᷓtum vo ad nos impletio nr̃e redẽ

ptionis. 4. Ao aliud volunt dicere qð eſt meritũ rei ba⸗

bite: ⁊ hoc fuit in xpo reſpectu pᷣmij ſubalis.ſicut dicit
ꝙ angeli merent᷑ beatitudinẽ habitam miniſtrando no⸗

bis. ⁊ eſt meꝛitum rei habende:⁊ hoc fuit in xpᷣo reſpectu

iĩmoꝛtalitatis ⁊ impaſſibilitatis.ſ̊ melius eſt vt dicat ſi
cut dictũ eſt ad pᷣcedentẽ obiectionẽ.

Articul? ſecund?

Onſequẽter q̃rit᷑ quõ meruit xp̃ ꝑ actõʒ.od
qð ſic.xpᷣe ab initõ ↄceptõis babuit plenitu⸗

dinẽ gre ⁊ vᷣtutũ. ̊ᷓ gegd meruit ꝑ palſionem:

meriti attendit᷑ penes quãtitatem gratie 1 caritatis. er⸗
go cum per paſſionem meruerit aꝑtionem ianue 2 libe⸗

meruerat ante per dilectionẽ ⁊ oꝑationẽ.quia qu ãtitas

ſe digne remunerat deꝰ*. Dõ oce⸗

— — — —. — —

h— — S —

— — —

te
W
emn
nien
de⸗
len
hmm
,d
iboe
ie
Mane⸗
n
geere,
boeꝛ
310

i.
awe
Neruid
onez.

tmnin
igrat
Wn
Urfr.
beper
Sieng
Ppe
Ationi
cieſ
1ſup
i er⸗
de⸗
Rem
ede:
us
n
R
Aoeſt

hnehi
ſhigin
Coin

ti5

tomm
16
halis
ſumt
ermi⸗
itate
eredi
eiba⸗
tdici
dono⸗
ſhetn
Nenki

ſenitu⸗
hem:
titn6
e⸗
rlibo⸗

Mueſtio

rationẽ. ergo et hoc añ meruerat. 4 Item xp̃c quolibet
motu ſuo meruit nobis vitã eternã·qð maius eſt ꝙᷓ aꝑ⸗
tio ianue vel liberatio.ergo in quolibet motu meruit
qð minus ẽ ianue apertionẽ liberatõem. Itezʒ ſi qli
bet motu ſuo meruit nobis vitã eternã ergo et illud qð
de neceſſitate ãnxeum ẽ vite eterne.ergo ⁊ aꝑtonẽ ianue
et liberatõem. ergo et añ paſſionẽ illud meruit.4⸗ Item
luc.iij. Gaptiʒato dño aꝑti ſunt celi.dicit Heda ꝙ; ꝑ ba
ptiſmũ aꝑta eſt ianua ꝑadiſi.ꝗ. Ytẽ dicũt alie auctes ꝗ;
ꝑ aſcẽſionẽ apꝑta ẽ ianua ꝑadiſi.nõ &̊ ꝑ paſſionẽ?. Con
tra. Am bꝛo.lſuꝑ epłam ad ro. Lantũ fuit peccatũ nrm
vt ſaluari nõ poſſemus niſi vnigenitus dei filius ꝓ nob

mereret᷑ debitoꝛibo moꝛtis. PReſpõſio dðᷣm. ꝙ ꝙtum

ad vim merẽdi que attendit᷑ penes gram et caritatẽ ta⸗
tum meruit añ paſſionẽ quãtum poſt.ſᷣ̊ nõ qᷓtum ad effe
ctũ meriti.qᷓtũ aũt ad effectũ meriti meruit nobis adi⸗
tum regni. Cota em̃ vis meriti cõſiſtit penes gr̃aʒ ⁊ ca⸗
ritatem. nõ tñ totus effectus.ſicut tota vis cõburẽdi li⸗
gna cõſiſtit penes ignẽ. nõ tñ totus effectus ſic dictũ eſt
pꝛius.et ſic patet ſolutio ad pꝛimũ.¶¶ Ad aliud dðᷣm.ꝙ;
ex caritate eſt meritũ vite eterne.ſᷣ ex caritate infoꝛman
te paſſionẽ eſt meritũ remiſſioĩs pene: ꝓpterea nõ ſegꝗtur
meruit ex caritate nobis vitã eternã. ergo meruit qð mi
nus eſt.ſcʒ liberatõem.qꝛ ad liberationẽ requiꝛit᷑ ſolutõ
pene:qꝛ hoc eſt merit remiſſionis pene.⸗ Ad aliud di⸗
cendũ.ꝙ cũ dicit᷑ meruit quolibet motu ſuo nobis vitaʒ
eternã.intelligi pt dupliciter.in potẽtia ⁊ in effectu.In
potentia meruit nobis quolibet motu vitam eternã. nõ
tñ qð erat annexũ.ſcʒ aꝑtionẽ ianue et liberatõʒ. In ef⸗
fectu vᷣo nõ meruit niſi ex bibita ſatiſfactione ꝓ oꝛigina
li reatu. VUñ dom eſt.ꝙ quodlibet opus xpᷣi añ paſſionẽ
fuit nobis meritoꝛiũ.pᷣ paſſio fuit nobis meritoꝛia et ſa⸗
tiſfactoꝛia.meritoꝛia vite eterne: et ſatiſſactoꝛia quo ad
remiſſiõʒ pene. Ad vltimũ dðm.q ĩ baptiſmo xpi dici
tur apiri ianua ꝑadiſi ꝑ figurã. Illa em̃ aꝑtio celi ĩ ba⸗
ptiſmo xp̃i fnit figura: qð baptizatis vel baptiʒandis
baptiſmo rp̃i ex virtute paſſieis aꝑietur ianua. In pal⸗
ſione vᷣo dicit᷑ aꝑiri ianua ꝑ cãm et meritũ.In aſcẽſione
do ꝑ effectũ.

Articulus tercins
Onſequẽter querit᷑.qũo vpᷣc meruit ꝑ paſſiõʒ
Ad qð ſic. Xpc ab initio ſue cõceptõnis hũit
par em caritatẽ in om̃i ſua actõne et paſſione
Quãtitas aũt meriti attendit᷑ im quãtitatẽ caritatis.&

par fuit meritũ xpᷣi ĩ om̃i ſua actõe et paſſione ab iniuio

cõceptionis. ergo nihil meruitſibi ꝑ paſſionem.X Itez
tota vis merendi eſt penes caritatem. Si ergo ĩ xpᷣo ab
initio fuit eadẽ caritas.et eodẽ mõ ſe hñs.ergo idẽ meri
tum:nihil ̊ nouũ ſibi meruit ꝑ paſſionẽ.4¶ Item greg.
¶ hũit oino xpᷣc iuxta aĩme meritũ quo potuiſſet ꝓſi⸗
cere.In mẽbꝛis aũt que nos ſumꝰ quotidie ꝓficit.⸗ IR
cũ ꝑ paſſionẽ nõ fecerit de indebito de bitũ:nec de debi⸗
to magis vebitũ.qꝛ caritas in eo nõ poterat augeri q̃re
nec meritũ.ergo nec de debito habitꝰ debitũ vſus: cum
pꝛius ꝑ vſt um caritatis et aliaꝝ virtutũ meruerit omne
bonũ. Relinquit᷑ ergo ꝙ ꝑ paſſionẽ nihil meruit 'm ali
qua rõem merendi.¶ Item paſſio in rpᷣo erat ex ꝑte coꝛ
. foeis et cõpaſſio ex ꝑte aime irꝛõnali.et nõ ex ꝑte rõna
i. ergo cũ ome meritũ ſit ſm ꝑtem rõnałẽ.ñ erat paſſio
eius meritoꝛia.¶¶ Item paſſio eſt motꝰ ĩiuolũtariꝰ.¶Do
tus aut inuolũtariꝰ nõ eſt meritoꝛꝰ. ergo paſſio ñ fuit
meritoꝛia. ¶¶ Cõtra.aug.ſuꝑ Jo. Ut xpc clarificaret᷑ re⸗
ſurrectõne pꝛius humiliatus eſt paſſiõe. Humilitas ca⸗
ritatis eſt meritũ.claritas humilitatis eſt pᷣmiũ. Re

ſponſio.meritũ itũ ad virtutẽ cõſiſtit penes cari tatem.

tum dᷣo ad effectũ cõſiſtit in ope mouente caritate ſiue

ſit opus interius:ſicut volũtas:ſiue exterius qᷓtum ad

agere et pati. Attendendo ergo ad virtutem meriti.tan⸗

tũ meruit rpᷣe añ paſſionẽ: quãtũ in paſſione. Attenden
d do ad effectum meriti. plus meruit.id eſt pluribo mo

xvf.

dis: ſiue in pluriba m ꝙ dicit magiſter in ſen. xviij. dil.
iij. li. ꝛ nõ ꝓfecit qtum ad virtutem meriti.b qtuʒ ad
numerũ meritoꝝ. Ad illud oñt qð obijcit᷑ de quãtita⸗
te meriti dᷣm. ꝙ de quantitate meriti eſi loqui duplici⸗
ter:aut per modum quãtitatis continue: ſᷣm ꝙ dicitur
quantitas virtualis in merito:et boc etiam attenditur
ꝓtum ad caritatem. Aut ꝑ modum quantitatis diſcre⸗
te:et hoc attenditur qᷓtum ad numerum effectuuʒ ipᷣius
meriti.ſᷣm pꝛimum modum equale fuit in xrp̃o ſemꝑ me

ritum.ſᷣm modum ſecũdũ multiplicabatur.4l Ad alið

iam patet reſponſio.quia vis merẽdi conſiſtit penes ca⸗
ritatem non tamẽ totus effectus: ſicut patet ꝙ tota vis
com burendi conſiſtit penes ignem:non tamen totus ef⸗
ſectus:immo effectus combuſtionis conſiſtit in igne et
materia lignoꝛum. ſcʒ eodem modo tota vis merendi in
caritate conſiſtit:effectus vᷣo conſiſtit penes caritatem
et opera caritate infoꝛmata. Ad auctoꝛitatem grego.
patet reſponſio ꝑ magiſtrũ.quia debet ĩtelligi ꝙ nõ pꝛo
fecerit qtum ad vim merendi.ſed qᷓ̃tuin ad numerũ me⸗

ritoꝛum ſicut dictum eſt.q¶ Ad aliud dicendum.ꝙ mere

ri nõ ſolum dicitur m illas rõnes dæ indebito facẽ de⸗

bitum. vel de debito facere magis tebitum c. ſim quas
rõnes nõ poteſt poni mereri in xpᷣo.ſed mereri dicit᷑ de
bito habitus faciendo debitum vſus.ſᷣm quem modũ

nõ dicit᷑ merniſſe a pꝛincipio conceptionis: quia cũ fᷣm
habitum gratie virtutum eſſet dignus omibus bonis
nõ exeundo in actuʒ virtutis:ex ipᷣo etiã actu habuit di⸗
gnitatem ⁊ debebat᷑ ei om̃e bonum.vt nõ ſolum habeꝛet
dignitatẽ reſpectu p̃mij ex habitu.ſed etiã haberet meri⸗
tum pꝛemij ex actu. Dicit᷑ etiã alio mõ mereri ex debito
vnius actus facere debitũ altsrius actꝰ.ſᷣm quẽ moduʒ
xpᷣe merebat᷑ quolibet actu.et qð meruerat ꝑ vnũ actuʒ
virtutis.merebat᷑ ꝑ alterũ actum virtutis.et qð merue

rat ꝑ actionẽ merebat᷑ ꝑ paſſionẽ.et ita ꝑ plura idẽ me⸗

ruit. ſᷣm ergo bunc modum dicit᷑ meruiſſe ꝑ paſſionem
immoꝛtalitatẽ coꝛꝑis ⁊ impaſſibilitatẽ aĩme:qꝛ cũ pꝛius

meruiſſz ex actione illud ⁊ eẽt ibi debitũ ꝑ actõem: ideʒ
meruit ex paſſi one:et factum eſt ei debitum ꝑ paſſionẽ.
ſic ergo eſt in io mereri ꝑ paſſioneʒ: quia er debito vni
us actus fit debitum alterius actus. Ad aliud dicen⸗

dum .· ꝙ paſſio erat in parte irrationali ſicut accidẽs in
ſubiecto. Paſſio ðo eꝛat in paꝛte rõnali ſicut volitum in

volente. quia ergo paſſio non erat in parte irrationali
ſolum: ſed etiam in parte rationali.tamen ſᷣm aliũ mo⸗

dum. ſcilicet ßᷣm quem attenditur meritum. Mon enim
aliquid dicit᷑ meritoꝛium niſi ſit in voluntate ſicut voli

tum et placitum. pꝛopter hoc eſi paſſio xp̃i meritoꝛia.qꝛ

fuit in ꝑte rõnali ſicut volitum et placitum.¶ Ao aliud
dicendum.qꝙ aliter fuit paſſio in xpᷣo:aliter in alijs ſan⸗
ctis. In xpᷣo em̃ fuit paſſio voluntaria:et qtum ad fieri
et qtum ad eſſe. non em̃ in coꝛpoꝛe ſuo paſſio fieret niſi
voluiſſet.nec etiam in ipᷣo eſſet paſſio niſi voluiſſʒ.Erat
etiam paſſio roluntaria q;um ad actum.quia ei place⸗
bat pati. In ſanctis ðᷣo quis paſſio qᷓtum ad fieri ⁊ ꝙᷓ⸗

tum ad eſſe non ſubiaccat voluntati. quia eſt a violentia

extrinſecus agente: tamen ipᷣm pati qui eſt effectus paſ-
ſionis eſt volitum. Vnde ſᷣm hoc patet ꝙ in ſanctis paſ⸗

ſio ᷣm quid eſt inuoluntaria.ſimpliciter tamen volun⸗
taria quo ad effectum: et ideo meritoꝛia. In xpᷣo vᷣo et
gquo ad cauſam et quo ad effectum eſt voluntaria.Cuʒ
ergo dicitur paſſio eſt inuoluntaꝛia in xpᷣo.dicendum.qꝙ;
ſalſum eſt. nec qtum ad cauſam nec q;tum ad effectum.
In ſanctis vo inuolutaria eſt quo ad cauſam: ſed volũ⸗
taria quo ad effectum. et ſic patet ſolutio ad queſita.

ANlembrũ quartum

Onſequẽter queritur de effectu meriti xpᷣi
et quia meritum xp̃i completur ꝑ poſſio⸗

nem querũtur hec. Pꝛimo quid ſibi me/

ruit. Secũdo quid nobis meruit.

Articulus pꝛunus

Dpꝛimũ cũ dicat Aplus phi.ij. ſactꝰ ẽ obe
diens ⁊c.pꝛopterea ꝙ et deus exaltauit illu⸗ʒ
querit᷑ an meruit exaltari ſm dĩnã naturam

aut ſᷣm bũanã.Secũdo an meruit ſui coꝛꝑis gloꝛiſicati

onem. Tercio q̃liter mernit nomen de quo phi.ij. dicit.
Dedit illi nomen qð eſt ſuꝑ omne nomen.

Ad pꝛunum

phi.ij. Factus eſt obediens vſq; ad moꝛtem:moꝛtẽ auteʒ
crucig. Wien qð et deus exaltauit illũ. ergo meruit exal
tatõem ſuam ꝑ humilitatem vel obedientiaʒ paſſionis.
¶ Item iuxta hoc queritur. vtrũ exaltatio iſta referatur
ad diumã naturaʒ vel bumanã. Zlug. In qua em foꝛma
crucifixus ẽ:in ea exaltatus ẽ.in ea donatũ eſt ei nomen
qð eſt ſuꝑ om̃e nomen:vt cum ipᷣa foꝛma ſerni nominek
vnigenitus filius dei:hoc illi donatũ eſt vt bomini qð iã
babebat idem deus ipe.hoc igit᷑ ꝑ gratiã accepit vt ipſe
ens homo:vel ſpſiſtens in foꝛma ſerui.i.in aĩma et car⸗
ne nominetur 2 ſit deus.ergo exaltatꝰ eſt ̃̃m bumanaʒ
naturã nõ ſᷣm diuinã.4 IJtem Anbeł.in li.de incarna
tione verbi. In incarnatõne filij dei nõ fuit dina natuꝛa
bumiliata:̊ ſolum natura hũana exaltata.ergo nec re⸗
ſurrectõne fuit dina natura erxaltata.cũ nõ pꝛius fuerit

bũiliata. Contra. Am bꝛo. dicit nomẽ illud donatũ eeę

deo nõ homi.et ita videt᷑ cõtrarius eẽ aug. Et ita videt᷑
eraltatio dĩne nature nõ bhũane.4 Item ad illã naturã
ꝑtinet eẽ exaltatã que fuit bumiliata. Cum ergo diuina
natura fuerit buĩliata. q; exinanita ſicut pʒ phi.ij. Ex⸗
inaniuit ſemetip̃n foꝛm Fᷣui acci.ergo ipᷣa natura diui
na fuit exaltata ꝑ obedientiam paſſionis.¶ Item in vni
one diuine nature et humane.natura bumana exaltata
fuit in altitudine diuine nature.ergo ⁊ eadem rõne diui
na natura bumiliata eſt er vnione ad humilitatem bu⸗
mane nature.Ergo ad diuinam naturam ptinet meri⸗

tum exaltationis. Reſpõſio natura diuina nunqᷓ; fu⸗

it exaltata ſᷣm rem:ſed ſolũmodo ſi dicatur exaltata.in⸗
telligitur qtum ad hoĩm opinionẽ᷑. Et hoc qꝛ in reſurꝛe
ctione apparuit rpᷣe:nõ tm̃ homo ſed deus qð pꝛius non
apparebat.. Ad illud Amb. quod videĩ ↄtrariũ aug.
dð m.ſicut dicitur.xviij.diſ.iij.li.ſen. amb. intelligit
illud de naturali donatõe qua eternalit generãdo dedit
teus filio nomẽ qð eſt ſuꝑ ome nomẽ.ſcʒ deũ eẽ ꝑ natu⸗
ram.qꝛ genuit ab eterno filiũ plenũ ⁊ ſibi equalẽ deum.
Aug. aũt loquit᷑ de donatõne gratuita vel ꝑ gram.ſicut
patet in auẽtate ſua.⸗ Ad illud qð dicit aplus. Dinaʒ
naturã exinanitã fuiſſe ⁊ ita humiliatã. dðm ꝙ nõ dicit
hoc apłus ꝓpter aliquã mutatõem in diuina natura ſeu
in ꝑſona filij.ſed hoc dicit quo ad hũanam opĩoem: eo

ꝙ deitas moꝛtalitate carnis induta nõ credebat᷑ eſſe qd

erat.¶ Ad aliud dõᷣm.ꝙ cum natura nobilioꝛ ignobilio
ri vnitur. hec vnio nõ facit vt nobilioꝛ vileſcat: ̊ vt igno
bilioꝛ nobilitet᷑. vt cum aĩma rõnalis coꝛꝑi vnitur: non
deſcẽdit aĩma rõnalis a ſua nobilitate:ſed coꝛꝑalis aſcẽ
dit ad maioꝛẽ nobilitatẽ. Multomagis et incom ꝑabili⸗
ter eꝛit in vnione diuine nature ad huanã.Diuina nat᷑a
nõ deſcendit:ſed hũana aſcẽdit. In illa eĩ vmone alteꝝ
extremoꝝ ẽ mutabile:alterũ ꝓꝛſus ĩmutabile. et iõ illa

vnio ñ fit niſi ↄomutatõe alteriꝰextremoꝝ.ſcʒ bũane na

ture nõ dĩne:ſicut cõtingit relatõʒ mutari.altero relati
uoꝝ mutato ſolũ.altero vo imutato. vt ille ꝗ eſt dexter
oĩno quieſcẽs ⁊ ĩmutatꝰ:fiet ſiniſter altero mutato qui

eſt circa ipᷣm a leua in dextrã ſicut dicit Hoetius ĩ li.de

trini.Silr diĩna natura vnii hũane.ipᷣa oĩno ñ mutata
nec humiliata ĩ deterius:ſed hũana natura mutataẽ et
exaltata in melius.

LConſequẽter que .S. ij.
ritur.an xpᷣc meruit ſui coꝛꝑis gliſicatõem. Ad qð ſic.
Ambꝛo. Euidens ſuit ꝙ xpᷣe ꝑ hũilitatẽ et obedientiaʒ

paſſionis meruit gloꝛificatõem vel clarificatõʒ coꝛpis.
Contra. Mderitũ oꝛdinat᷑ ad pꝛemiũ:ſ̊ maius bonum
nõ oꝛdinat᷑ ad minus bonũ.ergo pꝛemiũ eſt maiꝰ bonuʒ
qᷓ meritũ. Cum ergo omnis afſectio anime oꝛdinata ſit
