dicit᷑. Quia tetigiſti me thoma credidiſti: ſᷣ̊ quia vidi
ſti me ⁊c̃. AUnde videt᷑ ꝙ viderit tm̃ ⁊ ñ tetigerit.¶ Sʒ
ↄtra Leo papa. Quis dubitet a moꝛtuis redijſſe ſalua
toꝛem cuiꝰ preſentiaʒ agnouit oculus:attrectauit ma⸗
nus:digitus ꝑſcrutatus eſt.ex quo videt᷑ ꝙ tetigerit.
⁊ ſi hoc.redit queſtio quare dicit᷑ quia vidiſti:nõ quia
tetigiſti. Solutio. dicimus ꝙ Lhomas ⁊ vidit ⁊ te

tigit.ſᷣ ad ſuã fideʒ ſuffecit ei videre.qᷓcito.n.vidit cre

didit.vnde de ipſo dicit᷑ quia vidiſti ⁊c.quia ĩ viſu fu⸗
it primũ ⁊ ſufficiẽs motiuũ ad credẽdũ. Quia aũt nos
poſſemus de eo dubitare quia credideꝛat in viſu tm̃:iõ
tenigit vt nos crederemꝰ ſibi. ᷓ vidit ſolum cicatrices.
nobis aũt nõ ſolum vidit ſᷣ? tetigit vt nullatenꝰ dubi⸗
temus. Ende Leo papa. Thomas cum eſſet ſanctꝰ 2
fidelis non dubitauit: ̊ vt omẽʒ ſuſpitioneʒ increduli
tatis a nobis excluderet ſuffecit ad fideʒ ꝓpriaʒ vidiſſe
quod viderat:ſed nobis oꝑatus eſt vt tangeret quẽ vi
debat · Item querit᷑.vtꝝ cicatrices quas xpᷣs ſerua⸗
uit q oſtendit eas diſcipulis ſuis manſeꝛũt in ipſo tm̃
ad tempꝰ:vel manſure ſint ſemꝑ ⁊ imꝑpetuum. Dicit
enim dama.ꝙ tm̃ m diſpenſatõʒ fuerũt in ipſo: bᷣ qð

0

eſt ᷣm diſpenſationeʒ eſt temꝑale.¶ Itez obijcit᷑ ſilit.

qð ſemꝑ eſt atteſtatur ei qð m naturam eſt.qð.n.na⸗
turale eſt ſemꝑ debet manere. q̊ qð non eſt naturale ñ
ſemꝑ manebit. h̊ hmõi cicatrices naturales nõ ſunt:ñ
gſemꝑ manebũt. 4! Item luce vlt. Oñdit eis manꝰ ⁊
pedes.glo.Pede. cicatrices tunc ſeruauit ⁊ in iudicio
Fuaturus eſt.Primo ad fideʒ reſurrectiõis aſtruẽdã.
Deinde vt ꝓ nobis patri ſupplicans quale genꝰ mor⸗

tis ꝓ homiĩe ꝑtulerit ſemꝑ oſtẽdat. Lercio.vt ſua moꝛ

te redempti q;miſcðiter ſint adiuti. ꝓpoſitis eiuſdem
moꝛtis inſinuauit indicijs. Poſtremo vt in iudicio qᷓ
iuſte damnarent᷑ impij denũciet:oſtẽſa quã ab illis ac⸗
cepit cicatrice.Si g̊ omnes iſte cauſe quare cicatrices
ſeruet dominꝰ temꝑales ſunt:a nõ extendit᷑ effectꝰ vlt
cauſam:videt᷑ ꝙ nõ imꝑpetuũ ſ̊ temꝑaliter ſuet ſoluʒ
dñs illas cicatrices.4¶¶ Sed ↄtra. Heda in fine eiuſdẽ
glo.non er impotentia creandi cicatrices ſᷣuauit: ſᷣ vt
imꝑpetuum victoꝛie ſue circũferat triumphũ. Re⸗
ſponſio.de hoc neutꝝ diffinimꝰ. ̊ tamen de hoc dicit
augꝰ.de ciui.dei.ꝙ ſi ad decentiã ſunt martirij indicia
remanebunt ſemꝑ ad decentiaʒ:2 ad oſtendenda ſigna
victoꝛie ſemꝑ. Vnde etſi alie cauſe que deteꝛminant᷑ in
illa glo. bede temꝑales ſint:iſta tamen eſt ꝑppetua ſcilʒ
vltima. O g dicit dam̃.ꝙ ſᷣm diſpenſatõʒ fuerũt ĩ ipo
dicimus ꝙ ſi ad hec ita eſt diſpenſatio.tamen iſta non
opponunt᷑ veritati nature ⁊ ꝑpetuitati.ſed dꝛ diſpenſa
tio reſpectu alioꝝ hoim: in quibus nõ eẽt ita ↄueniẽs
ſeruari cicatrices ſicut in ipſo ad circumferendũ ꝑpe⸗
tuũ victoꝛie triumphũ:⁊ redemptõnis titulũ qua nos
E iſta vulnera redemit.quod nullus alioꝝ ſanctoꝛũ fe⸗
cit.¶¶ Ad hoc quod obijcit᷑. ꝙ cicatrices iſte ñ ſunt na
turales: ⁊ ita nõ debuerũt manere in gloꝛia. dicẽ poſ⸗
ſumus ſicut dictum eſt S.ꝙ gloꝛificatio in xpᷣo nõ ſolũ
reſpicit cꝛeatõnis ratõʒ:ſᷣ̊ etiam ratõʒ redemptõnis.2⸗
iges dicimus ꝙ remanebũt vel remanere poterunt in
gloꝛia.

NAꝛticulus teꝛcius

Onſequẽt querit᷑ de argumento ſumpto ex
parte guſtus.quia ſuꝑ illud luc.vlt.Cũ mã
ducaſſet dicit glo.greg.ad inſinuandam ve
ritateʒ reſurrectionis non ſolum tangi:ſᷣ etiaʒ cõueſci
voluit.ſᷣ coꝛpus gloꝛificatũ nullo cibo indiget. mãdu⸗
catio enim eſt ꝓpter cibi indigentiaʒ.magis gᷓ axpaꝛu⸗
it ex illo eius reſurrectio non eſſe gloꝛioſa.q Ad quod
dicimus.ꝙ eſt manducatio ex indigentia deꝑditionis.
⁊ bec non eſt in coꝛꝑibus gloꝛificatis.⁊ de hac ꝓcedit
obiectio prius facta.Eſt etiaʒ manducatio poteſtatis
non indigentie.⁊ quia magis potentia ſunt coꝛꝑa glo⸗
rificata ꝙ; non gloꝛificata: ideo non amiſerunt ptãtem
illam. ⁊ bac manducatione manducauit xp̃ᷣus poſt re⸗
ſurrectõeʒ.⁊ hoc eſt qð dicit glo.ibidem conſequent᷑.ñ
ꝙ ipſe vel nos poſt reſurrectioneʒ cibo debeamus indi
gere: ſed vt coꝛpus non ſpiritum eſſe maniſeſtaret mã
ducauit: poteſtate non neceſſitate. Aliter.n. abſorbet
aquam terꝛa ſitiens.aliter radius ſolis calens.illa in⸗
digentia:iſte ptãte: Voluit ̊ conueſci ad inſinuandaʒ
veritateʒ reſurrectionis.ꝙ ſcilʒ coꝛpus ſuum erat cor⸗
pus verum ⁊ non fantaſticum.fantaſmata eniz etſi ſo⸗
leant aliqũ coꝛꝑaliter oculis aparere: non tamen ſo⸗
lẽt comedere coꝛꝑa fantaſtica.ipſe aũt ↄmedit. Que⸗
ritur poſtea. quid fiebat de cibo quem aſſumpſit xp̃us
poſtq habuit coꝛpus gloꝛificatum. aut enim conuerte
batur in eius naturam: aut deſinebat ſimptr eſſe.
aũt conuerteret᷑ in eius naturam videt᷑ velle aug. in li
bꝛo ſex queſtionũ.future reſurrectionis coꝛpus imꝑfe
cte beatitudinis eſſet ſi cibos caꝑe non potuiſſet. Ex j

videt᷑ ꝙ cibos poſſit capere vere coꝛpus gloꝛificatum.

Si g̊ vera ciboꝝ captio eſt in ↄuerſione in naturaʒ p *½

priam:videt᷑ ꝙ ibi fuit ↄuerſio in naturã illaz. 4 Itez

aug'. in eodeʒ dicit. ꝙ ſien
caſſe:ita verũ fuit. ſi angeli n

2 —

ui freg
„ eurn hẽba

loquẽs de iſtis mãducatõnibo dicit.nõ vt ſtatim in
machũ ⁊ inteſtina tranſeãt:ᷣ cuʒ viderent᷑ digeſſiſſe in
ſpũaleʒ naturã ↄuertant᷑. Cont᷑.cũ ibi nulla ſit deꝑ
ditio ſi adderet᷑ ↄueꝛteret᷑.ꝗ eẽt augmẽtuz.ſi ̊ non eſt
poſſibilis additio ad ꝑfectum. adhuc coꝛpus gloꝛiſica
tum non eſſet ꝑfectũ:cũ ei eſſet poſſibilis additio fieꝛi.
Pretea.ſi ideʒ ĩ ſuba eſt qð nutrit ⁊ qð auget.⁊ nu
trimentũ eſt prius augmento.vbi nõ eſi poſſibile nutꝛi
mentũ: nec augmentũ.ſi & ibi non fuit poſſibile nutri
mentũ.ᷓ neq; augmentũ. Solutio.dicimꝰ ꝙ ĩ ↄme⸗
ſtione xp̃i ⁊ etiaʒ angeloꝝ ſicut dicit augꝰ. fuit vitas.
ſed hec veritas comeſtionis ſolũ ↄſiſtit in maſticatõne
cibi:⁊ traiectõne eius in ꝑtem interioꝛeʒ:⁊ ñ in puerſi
one in coꝛpus vbi aponebat᷑.tñ verioꝛ eſt manducatio
xp̃i ꝙᷓ angeli.quia xpᷣs hõ hʒ dim determinatã ad man
ducationeʒ ꝑ naturãa ſue anime.angelꝰ pᷣo nõ. VUñ nul⸗
lo mõ ſicut dicit aug.lʒ mãducaret xpᷣs ↄnerteret᷑ cib⸗
in coꝛpus eius.l Ad illã auẽteʒ aug.q dicit.ꝙ in ſpi⸗
ritualeʒ naturã ↄuertat᷑.dᷣm ꝙ ñ eſſ intelligenduʒz in
ſpũaleʒ naturã que ſit coꝛꝑis gloꝛificati: ̊ intelligit᷑ ĩ
ſpũaleʒ naturã reſ pectu materialitatis quã hẽbat pꝛiꝰ
cibus aſſumptus. vñ quẽadmodũ radius ſolis agens
in aquã q groſſe nature ẽ ↄuertit illã. nõ in naturã ſui
hſ in vapoꝛẽ cuiꝰ.ſ.eſt natura ſubtilis reſpectu nat᷑e aq̃
ita põt intelligi ex ꝑte iſta.

Nueſtio. xxiij.de aſcen/
ſione dxmini. . . —„
Oſt inquiſitönem

de dñica reſurrectõe inꝗꝛendũ ẽ ðᷣ aſcẽ
ſiõe dñi ſᷣm ꝙ ĩ ſymbolo ↄtinet᷑. Aſcen
dit ad celos:ſedet ad dexteraʒ patris.
NQueꝛendũ igit᷑ pᷣmo de aſcẽſione eius
ad celos.deinde de ſeſſione ad dexteraʒ dei pꝛis.⸗.De
aſcenſione aũt querũt᷑ hec. Primo.an ſit.Scðo.quid
ſit. Tercio.qũo ſit.Quarto.ſᷣm ꝗd ſit.Quĩto.qñ ſit.

Sexto.ad ꝗd ſit.Septimo.t᷑ qd ſit:vt ꝓꝑt᷑ quẽ fineʒ

vel effectum.

Membꝛũ pꝛimũ
. Dprimũ ſic obijcit᷑ ꝑ rões cõmunes.ad
quodlibʒ coꝛpꝰ gloꝛiſicatũ ſic. Oĩs motꝰ
eſt actꝰ imꝑfectꝰ ſeu ꝓpt᷑ indigẽtiã.ſᷣ cor⸗
poꝛis glificati nullꝰ ẽ actꝰ imꝑfectꝰ: nec
vlla indigẽtia. nec motꝰ. cũ aſcenſio ſit motꝰcoꝛꝑis
gkificati n ẽ aſceſio.q̊ nec coꝛꝑis dñi pꝰ glificatõʒ pᷣt eẽ
aſcẽſio.Aſdinoꝛ pʒ ꝙ coꝛꝑis glłificati nlła ſit indigẽtia
qꝛ H̊ ñ ↄneĩt bẽitudini.naʒ aĩa ñ diceret᷑ bꝛa vel glifica
ta ſi aliqͥ indigeret er vel int᷑.̊ nec ſilłr coꝛpꝰ:cum ſilis
ſit rõ btᷣitudis coꝛꝑis ⁊ aĩe.ſi &̊ coꝛpꝰgloꝛificatũ indige
ret aliqͥ ſic loco:nõ eẽt ſumme bẽm.ñ igit᷑ ueĩt moueri
ei ad locũ.ꝗ̊ nec aſcẽſio.q Itẽ aug.loquẽs de ſlatu bea
titudis aĩaꝝ in coꝛꝑibo głificatis:dicit. Obi erit qcqd
voles:nõ erit ꝗcꝗd noles.ꝗ̊ aĩa gliſicata in ſuo coꝛpoꝛe
glificato hẽbit quicqd volet. om̃e ſuũ volitũ erit ei pᷣ⸗
ſens.̊ nõ queret aliqꝗd ex ſe.ſᷣ cũ volũtas mouet quẽit
aligꝗd er ſe.̊ ñ mouebit᷑ coꝛpꝰ aĩa poſt glificatõʒ ipᷣiꝰ.
4 Itez augꝰ. aĩa ſtabilita in deo:ſtabiliret conſequent
coꝛpus ſuum. ſi ergo anima totaliter in deo ſiabiliet᷑.
ergo coꝛpus gloꝛificatum totaliter ſtabilietur in ipſa
anima.ergo nullo modo erit motus ipſius cum tota⸗
liter ſtabilitum ſit. IStem coꝛpora gloꝛificata nec ino
uentur per naturam: nec per voluntateʒ. ergo nec mo
nentur. non per naturam patet.Motus enim ce⸗
li cauſa eſt omniũ motuum natuꝛaliñ.̊ ceſſante cauſa
ceſſat effectꝰ.Si ꝗᷓ poſt gloꝛificatõneʒ coꝛpoꝛum ceſſa⸗

Ili ang ant nam
rã coꝛꝑis qᷓ x̃s.mãducauit ̊ ⁊ xrpC̃s vere.¶! Itez ange.

bi

in
ti
W
ns
ſi

al⸗
ſeen
1s.
s

ſn.
inez

641
nor
c
eNet
i

“ä U
bit motus celi. motus coꝛpoꝛũ naturalis ceſſabit.
ſimiliter nec ꝑ voluntatem: quia voluntas mouet pro⸗
pter aliquid. Cum g illud eſſet aliud a veo: ſequitur ꝙ
diuerteretur intentio voluntatis in alind ꝙᷓ deum. qð
eſt contra anime beatitudineʒ. non mouebit per na
turam nec per voluntatem nec per violentiam. conſiat
67c. 4 Item omne moueri eſt impfectõnis:quia nul⸗
ſum mobile inqtum mouetur habet confoꝛmitatẽ cuʒ
primo perfeeto ſcilʒ cum deo:cui nullo modo conuenit
moueri. ̊omnis motus inqtum bmõi deficita beati⸗
tudine. Si beatitudo eſt ſiatus oim bonoꝝ cogrega
tione perfectus:nõ poteſt ſimul ſtare motus ⁊ beatitu
do. Si coꝛpus rp̃i fuit beatum poſt gloꝛificationem:
conſtat ꝙ nullo modo potuit moueri.4 Item corꝑibo
noſtris gloꝛificatis coꝛꝑa celeſtia immutabunt᷑ in me⸗
lius.⁊ erunt in quiete ſicut dicit glo.ſuꝑ illud ro.viij.
Omis creatura mngemiſen t c. Quieſcẽt nobis aſſum⸗
ptis ⁊c.̊ melius eſl eis eſſe in quiete ꝑfectius q eſſe
in motu. Si ꝗᷓ coꝛꝑa gloꝛificata habebũt quicꝗᷓ ꝑfecti⸗
onis erit2 bonitatis in ipſis. ↄſtat ꝙ babebũt oinoꝗ⸗
etem: ⁊ nullo modo motum. Sed conſimilis fuit ratõ
de coꝛpoꝛe xp̃i poſt gloꝛificatõneʒ ſicut de alijs.ẽᷣ ⁊c.
Ad oppoſitum.cũ natura coꝛꝑis determinata ſit ad
vnum locum tm̃. Si coꝛpus gloꝛificatum immobilita⸗
retur in illo loco oĩno iam non poſſet anima illã traſ⸗
ferre ab illo loco.deficeret igit᷑ a virtute ſupra coꝛpus
ſuum.⁊ a beatitudine.poterit igit coꝛpus monere.
4l Item cum locus maxime cõueniens coꝛpoꝛi gloriſi
cato in quo predominat᷑ natuꝛa celeſtis ſcʒ lucis ſit ce
lum. Omne aũt coꝛpus eſt mobile ad locuʒ ſibi conue⸗
niens: ⁊ anima beata ſuo coꝛpoꝛi eliget locum magis
conuenientem. Si g coꝛpus xrp̃i ſit in terris.ꝑ naturaʒ
mobilis ⁊ motoꝛis mouebituꝛ ad celum.S aſcendit ad
celos.ql Item ad hoc ſunt auẽtes ad rom.x.iZe dixe⸗

ris in coꝛde tuo nemo aſcendet in celum. Glo.ne cogi

tes in coꝛde tuo quis aſcendet in celum.quia qui ̊ co⸗

gitat negat xp aſcendiſſe.xpᷣs &̊ aſcendit.g aſcenſio ẽ.

¶ Item pᷣs. Ponis nubem aſcenſum tuum: ⁊ loquit᷑ ð

xpᷣo.q̊ xrpᷣs aſcendit. 4 Item act.j.videntibo illis eleua
tus eſi. c. Solutio. coꝛpus omne preter primuʒ
celum ſcʒ localeʒ: eſt ꝑ naturam coꝛpoꝛis determiatuʒ
2 coartatum ad vnum locum ſolum.hec auteʒ deteꝛmi
natio ad vnum locum ſolum nõ eſi ꝑfectõnis in eo: ſed
imꝑfectionis.quia dicit ↄcluſioneʒ ſubſtantie ⁊ virtu⸗
tis ⁊ oꝑationis. AUnde cauſa prima que pfectiſſima eſt
ad nullum locum teteꝛminatur.ſimilit᷑ ſube ſpũales q̃
ꝑfectioꝛes ſunt coꝛꝑalibus: minus determinat᷑ ad lo⸗
cum ꝙᷓ coꝛꝑales.Ex quo pʒ.ꝙ immoꝛari in loco ſolo ẽ
imꝑfectionis ipſi coꝛpoꝛi. Si g detur ei virtus q̃ poſ⸗
ſit moueri de loco ad locum: iſiud erit perfectõis ĩ ipᷣo
hoc autem eſt in illis que mouent᷑ a principio qð ẽ int
ſe. Judiciuzʒ q̊ virtutis eſt moueri a principio intra ſe.
Vnde in animatis:quia ipſa habent cauſam motus in
ſeipſis:eſt moueri ꝑfectõnis reſpectu inanimatoꝛũ. ⁊
hec eſt diſtinctio motus ꝑ comꝑationeʒ ad mouẽs.Si
militer ꝑ comꝑationeʒ ad fineʒ diſtinguendũ eſt. ꝙ eſt
motus ꝓpter ſuplementum indigentie:⁊ eſt motus ꝓ⸗
pter explicationeʒ virtutis.motus primus ponit imꝑ⸗

fectõneʒ in mobili:ſed ſecũdus ponit perfectõʒ ·quia ſi

defectus virtutis eſt immobilitari in loco:viꝛtutis ꝑfe
cte erit moueri de loco ad locum. Aſcenſio &̊ xpᷣi ñ fuit
motus habens principium extra ſe:nec fuit ad ſupple⸗
mentum indigentie.ſed habuit prĩcipium in ſe ſcʒ ſuã

beatam aĩam: ⁊ naturam ſui coꝛꝑis gloꝛiſicataʒ obedi
enteʒ anime:⁊ vtrãq; obedienteʒ deitati.⁊ nõ fuit mo⸗

tus in ipſo ꝓpter ſupplementum indigentie:ſ Apteꝛ de⸗
clarationeʒ virtutis.hoc auteʒ modo eſt motꝰ in cor⸗
poꝛibus gloꝛificatis. Rõnes aũt prime ꝓcedunt alio
modo de motu. ¶ Ad primum patet ſolutio. tamen
dicendum eſt ꝙ eſt beatitudo ſubſtantialis:⁊ accidẽ⸗

talis. Subalis beatitudo poſtꝙᷓ eſt: non recipit magis
nec minus.Accñtalis aũt aliquo modo recipit. verbi
gratia. ſubſtantia beatitudinis anime eſt ĩ gloꝛia ex co
gnitione ⁊ amoꝛe ⁊ fruitione dei ꝑpetua.que poſt eſt
nõ auget᷑ nec minuit.Accidẽs aũt beatitudinis deter⸗/
minatur reſpectu exteꝛioꝛis: ſicut gaudium illud quod
habet de ſocietate ſua in qua eſt.⁊ illud auget᷑ ⁊ minu⸗
itur. ſic dico de beatitudine ſubſtantiali coꝛꝑis que eſt
cum babet coꝛpus omne quod neceſſarium eſt ſue ꝑfe⸗
ctioni.Accñtalis aũt eſt quicquid eſt cõueniẽs ſue po⸗
tentie vt locus ↄuenientiſſimꝰ. Vnde augꝰ. diſtinguit
ꝙ eſt abſoluta ꝑfectio ⁊ comꝑata.primam babuit ſine
aſcenſione.ſecũdam ſcʒ comꝑatam habuit in aſcenſiõe
ſcilʒ quia ꝑ aſcenſioneʒ fuit ĩ ſuo cõuenientiſſimo vbi.
¶ Ad aliud dᷣm.ꝙ aĩa gloꝛſicata hẽbit quiequid vo⸗
let ⁊c.̊ nõ poterit mouere.Si.n.iſte motus eſſʒ ꝓpter
ſuxplementũ indigẽtie bñ ſequeꝛet᷑:pᷣ de alio nõ ſeqtur.
Ad aliud dᷣm. ꝙ coꝛpus gloꝛiſicatum quantũcũq;
moueat᷑: ſemꝑ ſtabiliet᷑ in ſua beatitudine totalit᷑ ſub⸗
ſtantiali quã hʒ ab aĩa: ita ſemꝑ ſtabiliet᷑ in ſua ꝑfe⸗
ctione. nõ tñ ſequit᷑ ꝙ totaliter ſtabiliet᷑ in toco ſᷣm im
mobilitationeʒ. ita ꝙ; nõ habeat virtuteʒ mouendi ſe ð
vno loco ad alium locũ.4 Ad aliud dõm. ꝙ nõ mouẽ
tur coꝛꝑa ꝑ diuerſioneʒ intentõis voluntatis a deo di⸗
uertendo ſe ꝑ intentioneʒ 2 voluntatẽ a deo: ̊ ꝑ inten⸗
tioneʒ in deuz. ſicut videt᷑ ſentire augꝰ. ſᷣm phos ð an⸗
gelis. Cum.n. angeli mouẽt celos: nõ põt diueꝛti intẽ⸗
tio eoꝝ a deo.ſᷣ̊ magis in faciendo h̊ fert᷑ in deũ.q;ꝛ mo⸗
uent celos vt ſuo cꝛeatoꝛi aſſimilent᷑ ſᷣim oꝑationeʒ: ita
dðm eſt ꝙ aia mouẽdo coꝛpus gloꝛificatũ ſi moueret ñ
diuertet intentioneʒ ſuam a deo:łᷣ magis fert᷑ in deum
vt ꝑ hoc aſſimilet̃᷑ deo.¶¶ Ad aliud qð obijcit᷑ dõᷣm.qꝙ
moueri eſt imꝑfectõnis:ꝙ aliter eſt in re q̃ nullo modo
teterminat᷑ ad locũ:⁊ que determĩat᷑.qꝛ in pᷣmo nullo
modo ↄuenit moueri localit.ſᷣ q eſt determĩatio ĩ lo⸗
co.aut ponit᷑ ibi quies:aut motus. Quies ibi ẽ imꝑfe⸗
ctionis:ſ motus ibi eſt ꝑfectionis.⁊ hoc rõne determi
natõis in loco.lʒ &̊ moueri nõ ſit ſimpłr ꝑfectiõis:tam̃
moueri reſpectu tetermiĩatõis in loco ꝑfectõnis eſt.qa
qñ res mouet᷑ de loco ad locũ: minus ẽ determiata ad
locũ.⁊ maioꝛ eſt tũc ↄfoꝛmitas eius cũ deo qui non de⸗
terminat᷑ in loco.cuʒ igit᷑ coꝛpus gloꝛificatũ q̃ntũcũq;
beatificatũ ſit cũ determinet᷑ in loco.pʒ ꝙ cũ beatitudi
ne eius põt ſtare motus ſine imꝑfectoõne.4 Ad vltimũ
pʒ rñſio.quia moueri a principio qð eſt in ſe ꝓpter de⸗
claratõʒz virtutis ẽ ꝑfectõis.

Miembꝛũ ſecũdum
Onſequent᷑ querit᷑ qꝗd ſit aſcenſio.⁊ cum
ſit motus querit᷑ vtꝝ ſit motus natuꝛa⸗
lis vel violentꝰ. Ad qð ſic. Om̃e vectũ ð
loco ad locũ eſt violent᷑ motũ.bᷣ coꝛpꝰ xpᷣi
in aſcenſione ad celos fuit vectũ de loco ad locũ.ᷓ fuit
violent motũ.Aſdaioꝛ pʒ.quia quatuoꝛ ſunt ſpẽs motꝰ
violenti. ſeʒ tractus.pulſus.vectio.vertigio. Mĩoꝛ pʒ

QLeo papa in ſermone de aſcẽſione exponit illud verbũ

videntibo illis eleuatus eſt: dicẽs. Cum audis eleuatũ
agnoſce militie celeſtis obſequiũ: in eo ꝗ eleuat dĩnaʒ

potentiazʒ: in eo qui eleuat᷑ hüanam agnoſce naturaʒ.

fuit eleuatus ⁊ ita vectus.4! Item in pᷣs.angel ſuis
deus mandauit de te. Slo.manibo angeloꝝ ſublat?eſt
xppᷣs in celum.q̊ latus ꝑ aliũ.ꝗ¶ Item motus natuꝛalis
cuiuſlibet coꝛꝑis eſt ad vbi ↄueniens ſue nature.ᷣ coꝛ⸗
pus bumanũ ſiue ſit gloꝛificatum ſiue nõ: hʒ vbi cõue⸗
niens ſue nature citra celũ.ſ.in ꝑte mũdi elementaꝛi 2
nõ in celo.ᷓ nullo mõ natiꝛałr mouet᷑ ad celũ: ̊ ad ꝑ⸗
tem elementarẽ citra celũ. Minoꝛ pʒ.coꝛpꝰ.n.hũanuʒ
ſiue ſit gloꝛificatũ ſiue ñ: elemẽtatũ eſt ſeu elementaꝛe.
celũ aũt empireũ nõ eſt elemẽtare.̊ ñ hʒ ouenientẽ na⸗
turã cũ celo empireo.qᷓ celũ empireũ ñ põt eẽ locꝰ eius

*Dens x6 „ ℳ

4. 5*½

naturalis:cum ſit ꝓBoꝛtio loci ad locatũ.Si F ad ipᷣm
moueat᷑ coꝛpus humanũ ſeu gloꝛificatũ:ſeu nõ mouet᷑
violent.q̊ aſcenſio dñici coꝛꝑis in qua fuit hmõi motꝰ
fuit violenta.¶¶ Item locus debet᷑ rei a ꝑte materie.vñ
tceterminat᷑ locus rei ſᷣm determinatõʒ ſue quãtitatis.
Quantitas aũt eſt a ꝑte materie.ſ̊ materia coꝛꝑis hu
mani nõ eſi celũ empireũ: ̊ elementatũ. ᷓ ꝑ naturam
erit in loco qð eſt eiementatũ vel ↄplexionatũ er elemẽ
tis: ⁊ nõ in celo empireo. ̊tra naturã ⁊ violent mo⸗
uetur ad celum empireũ.l Iteʒ greg. dicit ſi uꝑ illð ver
bum. homo quidex ꝑegre ꝓficiſcẽs ⁊c. Carnis locꝰ ꝓ⸗
prie terra eſt: que q̃i ad ꝑegrinandũ ducit᷑ duʒ per re⸗
emptoꝛeʒ in celo collocat. Peregrinꝰ ᷓ locus hũane
nature eſt celum empireum. ꝓprius aũt terra.̊ ꝑ vio⸗
lentiam mouebat᷑ coꝛpus xpᷣi in aſcenſione ad celum.
Ad oppoſitũ. yſa. lxiij. Quis eſt iſte qui veĩt ð eom
2⁊c̃.gradiens in multitudine virtutis ſue.hoc dixerunt
4 angeli de xpᷣo q aſcendit celos. Ex quo pʒ ꝙ moueba
tur virtute ꝓꝛia. nõ ferebat᷑. ¶ Itez Aichee.ij. aſcẽ
dit pandens iter ante eos.ergo ꝓpꝛia virtute aſcendit.
Solutis.dðm ꝙ ferꝛi dicit᷑ dupłr. Vno mõ nccitate
ſuſtentatõnis. ſ. cũ virtus coꝛpis nõ eſti ſufficiẽs ad ſu⸗
ſtinendũ motuʒ. Alio modo dicit̃ aligꝗd ferri obſequio

xeneratõis.ſicut rex fert᷑ a ſuis militibo:⁊ papa ab epi

ſcopis ſuis.Cum dicit᷑ coꝛpꝰ xpᷣi fuiſſe latum ꝑ ange
los in aſcenſione: hoc fuit ſolũ obſequio veneratõis:⁊
nõ nccitate ſuſtentatiõis. Et hoc eſt qdð dicit leo papa.
Cum audis eleuatũ agnoſce militie celeſtis obſequm.
⁊ ſimilit᷑ ſuꝑ illð pᷣs. In maĩbo poꝛtabũüt te. BGlo.poꝛ.
te. i.angeli qui obſequebant᷑ regi.⁊ ſic ad demonſſirati
onẽ honoꝛis regalis fuit iſtud. Et h̊ ſenſu intelligitur
illud ps.Currus dei decem milibo multiplex milia le⸗
tantium ⁊c̃.Et ꝑ hoc ſoluit᷑ ſecũda ratio: quia ſi eẽt ve
ctus primo modo bñ obijceret. 4 Ad alið dðm. ꝙ du
pler eſt ſtatus coꝛpis.⁊ ſᷣm hoc duplex vita.ſ.aĩalis 2

ſpũalis.ſicut diſtiguit apłs.j.ad coꝝ.xv.vbi diẽ. priꝰ

eſt quod aĩale eſt: deinde qð ſpũale. ſm ꝙ eſt vita aĩa⸗
lis eſt natura coꝛpis aĩalis: 2 eſt vbi ↄueniẽs vite aĩa⸗
li.Fm aũt q; eſt vita ſpũalis:eſt naturaſi pũalis. 2 eſt lo
cus vel vbi ↄueniens vite ſpũali.Vbi aũt vel locus cõ⸗
ueniens vite aĩali eſt elementatũ vel coꝛpꝰ ex elem̃tis
ↄplexionatum. Abi aũt ↄueniens vite ſpuali eſt celum
empireũ.nec hʒ coꝛpus ᷣm vitam illam tantam ↄueni
entiam cum vllo coꝛpoꝛe:quantuʒ bʒ cũ celo em pireo.
Coꝛpus.n.gloꝛificatuʒ coaptabit᷑ vt ſit ↄueniẽs ꝑ oĩa
aie deum contemplanti.ſᷣ eſſe in celo empireo plus ẽ cõ
ueniens diuine ↄtemplatõni qᷓ eẽ alicubi.⁊ ꝓpt h̊ con⸗
uenientioꝛ locus empireũ celum ᷣm vitam ſpualeʒz eſt
elementũ. quia ̊ reſurget tunc coꝛpus ſpũale ſcʒ qñ
gloꝛiſicabit᷑.i.abſiracta coꝛpulentia ⁊ mole que impe⸗
Dit motuʒ aĩie ⁊ obumbꝛat eius ↄtem plationeʒ.⁊ ꝓpteꝛ
boc celum empireũ eſt vbi ouenientiſſimũ coꝛpoꝛi glo⸗
riſicato ⁊ nõ coꝛpus elemẽtare.õ aũt ꝓcedit ᷣm pri⸗
mã viam. 4 Ad aliud doᷣm. ꝙ; materia coꝛpis humani
nõ ſolum eñ elementũ: immo etiam ꝗnta eẽntia vt no⸗
bis ſine preiudicõ melioꝛis ſentẽtie videt᷑.ſcilʒ natura
lucis celi empirei.qð pʒ. Coꝛpus.n.aĩatum compoſi⸗
tum eſt ex ↄtrarijs. pᷣ impoſſibile eſt otraria ↄueniãt
faciant armoniã niſi ꝑ naturam concilian tẽ. hH aũt ñ
põt eſſe natura elemẽtaris:quia hʒ otrarietateʒ. ᷓ bec
cebet eſſe natura illa que ↄciliat naturas elemẽtares
ↄtrarias:⁊ que bʒ ꝓpoꝛtioneʒ ad omẽs.hec aũt eſt na⸗
tura lucis. Ad hoc g ꝙ coꝛpoꝛa ſint debito mõ 7 in de⸗
bita armonia ↄpoſita ad ſuſe ceptõʒ aĩe.neceſſe eſt natu⸗
raʒ lucis in ipſis coꝛꝑibus eſſe.ſᷣ coꝛpa ita ſe bñt ad ſu
as pfectiones ꝙ reſpectu nobilioꝛis ꝑfectõis nobilioꝛ
eſt diſpoſitõ Si gů ad ſuſceptõʒ aĩe vegetabilis ẽ diſpo
ſitio ex ꝑte coꝛꝑis ↄcilians ptes ↄtrarias coꝛpoꝛis:ipᷣa
lux viſibilis que eſt lux firmamẽti.cum aia ſenſibilis
ſit nobilior ꝑſectio.neceſſe eſt lux nobilioꝛ diſponat

⁊ pciliat coꝛpus ad ſuſceptõʒ ipſius.hec aũt eſt lurx cri
ſtallina: que eſt lux celi criſtallini.⁊ cũ vlteriꝰ nobilior
ſit ꝑfectio inter iſtas aia rõnalis.ncce eſt ꝙ lux nobili⸗
or diſponat ad illam. hec aũt lur ẽ celi empirei.ncce ẽ
ꝙ lux celi empirei ꝑ influentiã infuſam ſubintret coꝛ⸗
pus hũanũ ad ſuſceptõʒ aĩe rõnalis. Et iſtud axparet:
quia homo alit᷑ nõ poſſet appellaꝛi minoꝛ mũdus: niſi
aligd de celo empireo influeret coꝛpꝰ hũanũ.hec autẽ ẽ
influentia lucis ſue. Sʒ in vita ſpuali: qñ erit coꝛpus
gloꝛificatum: tũc natura lucis dnabit᷑ ĩ coꝛpe ⁊ maĩfe⸗
ſtabit᷑.nata aũt elemẽtaris latebit ⁊ occultabit᷑. ̊ mõ
fit ecõtrario ⁊ ideo ↄueĩet locus coꝛpoꝛi gloꝛificato ſᷣm
naturã lucis 2 ñ ſᷣm elementarẽ. Hic aũt locus erit ce
lum empireũ:qꝛ natura lucis eſt celi empirei.⁊ ita na
turalis locus erit coꝛpoꝛi głificato.⸗: Ad alið dðm. ꝙ
eſt natuꝛa infoꝛmata in vita aĩali q̃ indiget alimto.⁊ ð
hac dicit greg. ꝙ ꝓprie locus carnis terrac. hᷣ ñ ẽ ve
ru natura inſtituta in vita ſpũali. ſic erit nata cor⸗
poꝛis glificati.ĩmo ꝗꝓprie locꝰ erit celũ em pireũ.

Mlembꝛü tercinz

Oſtea ꝗquerit᷑ qũo ſit aſcẽſio. Querit᷑ enĩ
vtꝝ aſci io ſit motꝰ deſcriptꝰ ſᷣm ſpaciũ
⁊ vtꝝ aleẽſio ſit motus ſucceſſiuꝰ in tꝑe.
Ad qð ſic augꝰ.loquẽs de coꝛꝑibo glo⸗
rificatis dic. Abicũq; ſpũs voluerit: illie erit coꝛpꝰ.
motus coꝛꝑis glificati ẽ m motũ volũtatis mouẽtis.
bᷣ motus volũtatis mouẽtis eſt ab vno in aliud ĩ pũcto
⁊nõ deſcꝛibendo ſpaciũ.ᷓ̊ ⁊ motus coꝛꝑis gloꝛificati.
Si g ſilis rõ motus fuit coꝛpis dñi poſt reſurrectionẽ
dñi.ſ.in aſcenſione.conſtat ꝙ aſcenſio non ſuit motus
eſcriptus ꝑ ſpaciũ:nec ſucceſſiuus in tꝑe.¶.¶ Item m
phᷣm.tria ſunt que faciũt ad agilitateʒ motus.ſ.virtꝰ
monuentis.figura ipſius mobũis.⁊ ſpaciũ ꝑqð ẽ mo⸗
tus.Quanto.n.ſpacium minus reſiſtit coꝛpoꝛi mobi⸗
li:tanto citius mouet᷑.ſicut pʒ.q citius mouet᷑ lapis ĩ
aere ꝙ; in aqua ꝓpter minoꝛeʒ reſiſtentiã. Siłr ad hoc
facit figura:quia diſponit ad motũ. vnde figuraʒ cir⸗
culareʒ ſequit᷑ motus circularis:⁊ rectam rectus. Si⸗
milit ⁊ virtus mouẽtis:quia tanta virtus mouet ĩ tã⸗
to tempoꝛe: ⁊ dupla virtus in minoꝛi tempoꝛe ĩ duplo
2 quanto maioꝛ eſt virtus: tanto mouet in minoꝛi tem
poꝛe.ergo infinita virtus mouet in nullo tempoꝛe. Si
ergo in coꝛpoꝛe chriſii poſt reſurrectioneʒ erat virtus
infinita ad mouendum: mouebat coꝛpus eius in ñ tẽ⸗
poꝛe.ergo motus eius in aſcenſione nõ fuit ſucceſſiuꝰ
in tempoꝛe: nec ſpacio deſcriptus.⸗ Itẽ poſito vacuo
coꝛpus motum per vacuum non deſcribit ſpaciuʒ: nec
mouetur ſucceſſiue ſiue in tempoꝛe. ſed in inſtanti: qa
vna ratio quare non mouetur coꝛpus in inſtanti:ẽ ꝓ⸗
pter reſiſtentiam partium ſpacij.ſed coꝛpus gloꝛifica⸗
tum ſe habet ad coꝛpus non gloꝛificatum per qð moue
tur ſicut coꝛpus motum per vacuum. ergo non mouet᷑
in tempoꝛe nec deſcribendo ſpacium. Aldinoꝛ pʒ.quia
in nullo partes coꝛpoꝛis non gloꝛificati poſſunt retar⸗
dare motum coꝛpoꝛis gloꝛificati:nec prohibeꝛe.ſic nec
vacuum motum coꝛpoꝛis quod fieret per ipſum. 2 hoc
eſt ꝓpter ſubtilitatem coꝛpoꝛis gloꝛificati per quã etiã
mouetur per ipſum ⁊ ꝑtes eius.ergo ⁊c.¶ Iteʒ au⸗
guſti. in queſtionibus de reſuꝛectõe dicit · ꝙ tales ſunt
motus coꝛpoꝛum gloꝛificatoꝛum ſicut motus radij ſo⸗
lis. VUnde ipſe dicit.ꝙ coꝛpus gloꝛiſicatum vtraq; int⸗
ualla pari celeritate contingit: vt radius ſolis qui nõ
citius peruenit ad pꝛopinquioꝛa ſpacia oppoſita qᷓ; ad
remotioꝛa.Si ergo non citius.ergo nec deſcribit᷑ mu⸗
tatio eius per ſpacium.ergo nec motus coꝛpoꝛis domi
ni in aſcenſione. Reſpondet᷑ ad illud. ꝙ; motus coꝛ⸗
poꝛis gloꝛificati eſt deſcriptus ſpacio ⁊ in ſucceſſione.
ſed hoe non eſt ex parte reſiſtentie ſpacij: ſed ex pte di⸗
menſionis coꝛꝑis gloꝛificati moti quã bʒ.lʒ fit gloꝛifi⸗

4

i
Nret
niſt
nne;
ps
aiſe⸗
n
oßn
ſtee
ane
19
75

tainm. Mon põt autez intelligi dimenſio ſine pte poſt

paꝛtem.⁊ ita intelligitur diuiſio partium:⁊ ideo ñ po
teſt eſſe ſimul eius motus.4 Sed contra iſtud obijcit̃
ſic:⁊ queritur. Poſito coꝛpoꝛe gloꝛificato in tanto ſpa⸗
cio: poteſi ne eſſe in minoꝛi ſpacio ꝙᷓ ſit modo qᷓtuʒ ad
locum.patet ꝙ ſic.qm̃ maioꝛis poteſtatis eſt poſſe eſſe
in maioꝛi ⁊ minoꝛi loco q; determinari ad alteꝛuʒ tm.
Si ꝭ̊ quicquid eſt poteſtatis coꝛꝑalis conuenit coꝛpo
ri gioꝛificato. & in eiꝰ poteſtate eſt eſſe in maioꝛi vel mi
noꝛi loco.Non igit᷑ ̃m ſuam dimenſiõeʒ eſt: deſcriptio
motus ipſius in ſpacio. eius dimẽſio nõ impedit ꝗn
eius motus ſit totus ſimul.ꝗ̊ᷓ ⁊c.¶ Item coꝛpus gloꝛi

ficatum motum non põt pꝛobiberi per ꝑtes ſpacij:nec
etiaʒ vna pars coꝛpoꝛis gloꝛificati poteſt probibẽ aliã

eius ꝑtem:cum plus conueniant inuicem eius paꝛtes:
qᷓ; cum ꝑtibus loci.⁊ econuerſo: q; ꝑtes loci cum ipis.
Cum &̊ nec ᷣm dimenſioneʒ nec ᷣm ſpaciũ: nec ꝑ par⸗
tes ꝓhibeatur quin totum ſimul moueat᷑. patet ꝙ ni⸗
hil pꝛohibet motum eius ꝗn poſſit eſſe totum ſimul ⁊ ĩ

inſtanti: ⁊ quin ipſum coꝛpus totum ſimul poſſit ferri

ad locum.¶: Ad opoſitum. Om̃e coꝛpus diuiſibile eſt
⁊ habens parteʒ poſt partem.ſi ꝗ̊ mouetur:parti ſucce

dit pars: ſucceſſiue.ſᷣ coꝛpus gloꝛificatuʒ retinet na⸗
turam ⁊ rationeʒ coꝛpoꝛis.̊ ⁊c. aſcẽſio dñi fuit ſuc⸗
ceſſiua ⁊ cõmenſurata ſpacio.¶ Item ſi aſcenſio dñi ñ

deſcriberet ſpacium.̊ motus eſſet ſubito ad celum.g̊ ñ
poſſet percipi nec deſcribi ꝑ viſum in motu ſuo.ſi &̊ vi⸗
dentibus apoſtolis eleuatus eſt act.j.cõſtat q motus
eius deſcribebat ſpacium ? erat in ſucceſſione. So⸗
lutio.nõndum ꝙ circa queſtionem iſtam diuerſe ſunt
opĩones.Quidam enim ponũt abſolute:ꝙ coꝛpꝰ glo⸗
rificatum motum non deſcribitur per ſpacium: ſic nec
voluntas ſuo motu deſcribit ſpacium. ⁊ dicũt ꝙ quan
do ipſa mouetur a volito in volitum: ipſa nõ mouet᷑ ꝑ
ſpacium.ita etiam dicũt ꝙ non mouetuꝛ coꝛpus gloꝛiſi
catum ꝑ ſpacium. Sed ipſi deficiũt:quia cum volũtas
ſeu aĩia mouetur a volito in volituʒ:ipſa non mouetur
extra ſeipſam. ſed cum mouetur coꝛpus de loco ad lo⸗
cum mouetur extra ſcipſum.vnde nõ eſt ſimile. Itẽ pa
tet ꝙ non bene dicunt: quoniaʒ natura coꝛꝑalis nũqᷓ

poteſt pertingere ad ſubtilitateʒ nature ſpũalis.̊ nec

oꝑatio nature coꝛpꝑalis ad ſubtilitatem oꝑationis na⸗
ture ſpũalis. Vnde lʒ gloꝛificatum coꝛpus ſimpler ſit
in geneꝛe coꝛpoꝛeitatis:nũqᷓ; tamen ꝑuenit ad ſimplici
tatem anime.̊ nunqꝙᷓ ſimplicitas motus coꝛꝑis poteſt
eſſe tanta quanta eſi ſimplicitas motus aie. ipſi tamẽ
dicũt hoc ꝓpter predictas auẽtes.i¶j Alij dicũt ꝙ cor⸗
pus gloꝛificatũ in ſuo motu deſcribit ſpacium ⁊ moue
tur ĩ tem ꝑe.ſed illud tempus eſt imꝑceptibile.ꝛ illa de⸗
ſcriptio eſt imꝑceptibilis ꝓpter ſubtilitateʒ coꝛpoꝛuʒ.
Vnge ſicut radius ſi eſſet coꝛpus moueret᷑ imꝑceptibi
liter in maioꝛi vel minoꝛi ſpacio: ita dicũt ð coꝛꝑibus
gloꝛificatis.tamen ſucceſſine mouent᷑ vt dicũt:quia in
ipſis eſt ꝑs poſt ꝑtem ⁊ mouetur vna poſt aliam ſicut

dictum eſt. 4 Alij dicũt medio modo. ꝙ ſicut ſe hʒ res
ad circumſcriptionem in loco:ita ſe habet ad moueri

loco.Eſt ̊ res que nullo modo circumſcribit᷑ in loco:
nec replet locum:nec ↄmetituꝛ ſe loco.ſicut ipſe deus 9
vbiq; eſt incircumſcriptus. nec tamen ſicut materia 4
replet locum mole ſua.nec cõmenſurat ſe loco:immo ?ẽ
ſupra omia 7 extra omia non excluſus 2 intus omnia
non incluſus.Eſt alia res que circumſcribit᷑ loco ̊ nõ
replet locum nec cõmetitur ſe loco.ſicut angelus circũ
ſcribitur in loco vbi eſt.⁊ bʒ ſuam circũſcriptioneʒ tm̃
ſue virtutis.vnde ibi eſt vbi opatur:nõ tñ ſua ſubſtan
tia replet locum nec cõmetit᷑ ſe loco:quia ſua circũſcri:
ptio non cõmetit᷑ ſe circũſcriptioni loci.Eſt alia res qᷓ
circũſcribit᷑ in loco ⁊ cõmetit᷑ ſe loco:ſed non replet lo⸗
cum.Coꝛpus.n.pure luminoſuʒ non habet naturã re⸗

pletiuam loci ſicut radius ſolis: Fm illos qui ponunt

xxüj.

ipſum coꝛpus.quia ſi ſit ſol in gere: nõ ꝓpᷣter hoe ẽ aer
ſpiſſioꝛ:tamen circumſcriberet᷑ in illo loco:⁊ cõmetire

tur ei. Eſt alia res que circumſcribit᷑ ⁊ ↄmetit᷑ ſe loco:

⁊ replet locum.ſicut coꝛpus elementare nõ gloꝛificatũ
7 inde eſt 8. talia duo coꝛpoꝛa nõ pñt eſſe in eodem lo⸗
co ſenſibili:quia replent locum. Sicũt ̊ q; itũ ad con
ditioneʒ coꝛꝑis gloꝛificati põt ſe deſcribẽ ⁊ moueri ſuc
ceſſiue.ſed quantũ eſt de poteſtate gloꝛie põt ſe nõ ↄine
tiri ⁊ nõ circumſcribi ſenſibiliter:quia quadam pote⸗
ſtate gloꝛie eſt quaſi infinitũ quo ad nos reſpectu poſ⸗
ſibilitatis coꝛpoꝛis non gloꝛioſi.⁊ hoc eſt qʒ vult dicẽ
augꝰ. ꝙ vtraq; interualla pari celeritate ↄtingit ⁊c. id

eſt.ſi voluntas ſit anime poteſt illud coꝛpus ferre in ꝑ·

ceptione per ſpacium longum ? breue.⁊ hoc eſt de po⸗

teſtare gloꝛie non coꝛpis quia coꝛpus.Et ſic ꝓcedũt pᷣ

me rationes. ¶¶ Ad primũ in ↄtrarium dom.ꝙ eſt con
ſiderare partes coꝛꝑis gloꝛificati ſᷣm oꝛdineʒ queʒ ha
bent in coꝛꝑe:vel ſᷣm oꝛdineʒ quem babent ad locum.
Primo modo eſt diſtantia ⁊ ſucceſſio partium delcri⸗
ptibilis in illo.ita ꝙ pars ſit poſt partem. Sʒ ſecundo
modo de poteſtate gloꝛie omẽs partes vno modo ⁊ ſi⸗
mul qᷓtum ad deſcriptioneʒ ꝑceptibilem poſſunt ſe ha
bere ad vnum locum.4¶ Ad aliud dom. ↄcedendũ eſt
bene:ꝙ coꝛpus dñi in aſcenſione mouebat᷑ deſcribẽdo
ſe in ſpacio ⁊ ſucceſſiue.ſed hoc fuit ex voluntate ⁊ nõ
er neceſſitate ſicut in alijs coꝛꝑibo. Et per boc ſoluunt᷑

Mẽbrũ quartum
Onſequẽter querit᷑ ſᷣm quid ſit aſcenſio
in xpᷣo.Et querit᷑ an ᷣm eandeʒ naturaʒ
aſcendit xpᷣs ⁊ deſcendit.⸗ Ad qð obijci
tur ſic.iiij.ad ephe. aſcendit quid eſt
niſi quia deſcendit primũ in inferioꝛes ꝑtes terꝛe.glo.
ↄſtat ꝙ fᷣm humanitateʒ xpᷣs deſcendit ⁊ aſcendit ⁊c.ſᷣ
Fm itateʒ que vbiq; eſt nec aſcendit loco:nec deſcen⸗
dit.⁊ ita ᷣm ideʒ ſcʒ 'ᷣm humanitatem aſcendit ⁊ deſcẽ
dit. 4 Item Dam̃.aſcendere ⁊ deſcendere ſunt propꝛi⸗
etates coꝛpoꝛis circumſcripti.ergo diuine nature non
conuenit aſcendere. 4 Item ᷣm diuinam naturam eſt

vbiq;:ſed hoc eſt contra rationem deſcenſus.quia aſcẽ

ſus ⁊ deſcenſus ponit motum ab vno loco in alium.
Contra.Jo.iij. Qemo aſcendit in celum niſi qui de
ſcendit de celo.Glo.aſcendit ſᷣm ꝙ bomo: deſcẽdit ſᷣm
ꝙ deus. non ̊ ᷣm idem. 4! IJtem Zluguſtinus ĩ ſermo⸗
ne de aſcenſione. De noſtro fuit quod apprehendit:de
ſuo ꝙ aſcendit.ſᷣm ergo humanitatem pependit in cru
ce:⁊ ſᷣm diuinitateʒ aſcendit. Solutio.dicenduʒ q;
deſcenſus dicitur dupliciter.pꝛopꝛie ſcilʒ ⁊ impꝛopꝛie.
Im propꝛie dicitur deſcenſus de chꝛiſto Fᷣm diuinitatẽ.
ſcilʒ ipſa exinanitio deitatis:qua exinaniuit ſemetipᷣʒ
foꝛmam ſerui accipiens Phil.ij.Et hec eſt ipſa agari
tio in carne:quãdo ſe vmuit paruitati noſtre.⁊ hec de⸗
ſcenſio non ponit motum ſed terminũ vnionis.iiij.ad
ephe.Deſcendit in inferioꝛes ꝑtes terre. Glo. Deſcen
dit quideʒ diuinitas non localiteꝛ: ſed per exinanitõʒ.
Deſcenſus auteʒ ꝓprie eſt propꝛietas ſubſtantie diffi⸗
nibilis in loco.ſᷣm quod dicit Dam̃. ꝙ aſcendere ⁊ de⸗
ſcendere ſunt ꝓprietates rei circumſcripte.⁊ hoc mo⸗
do deſcendit m humanitateʒ xpᷣus ad inferos:⁊ deſcẽ
det ad iudicium.Vnde glo.ſuper illud.iiij.eph̊.ꝙ aſcẽ

dit quid eſt ⁊c᷑.dum ſᷣm animaʒ ad inferos deſcẽdit:Fʒ

coꝛpus ⁊ animam ad celos aſcendit. Item aſcenſio ſi⸗
militer dicitur dupliciter.ſcilicʒ propꝛie ⁊ impropꝛe.
Impropꝛie dicitur aſcenſio de chriſto: ita exaltatio hu
manitatis chriſti in reſurrectione.quia manifeſtata ẽ
poteſtas celſitudo deitatis. Alio modo dicitur aſcẽ⸗
ſio proprie.ſcilʒ motus localis qui eſt ab inferioꝛi lo⸗
co ad ſuperioꝛem locum.ſumendo igit᷑ aſcenſum ⁊ de⸗
ſcenſum ꝓprie:ſic ſᷣm idem aſcendit ⁊ deſcendit.qꝛ de⸗

4

XN& 1 *Nn

R . *

N. X
Pgzpie

ſcenſus eius ꝓprie fuit ad inferos:⁊ hic fuit ſᷣm aĩaʒ.
aſcenſus ꝓprie ſᷣm aĩiam ⁊ coꝛpus.vnde pᷣm humanita⸗
tem fuit vtrũq;. ¶ ꝛ aũt querit᷑ ̃m quid conueniat
aſcenſio xpᷣi.dðim ꝙ hec pꝛepoſitio ſᷣm:aliqñ notat cõ⸗
ditioneʒ nature.aliqñ notat cãm.aliqñ vnitateʒ ꝓprie
ꝑſone.Conditõneʒ nature notat cum dicit᷑ x̃s ſᷣm ꝙ
bhomo paſſibilis:ßᷣm ꝙ deus impaſſibilis.Cauſaʒ no⸗
tat cum dicit᷑ x-pᷣs ſᷣm ꝙ deus reſurrexit: quia virtus di
nina fuit cauſa reſurrectõis. Anitateʒ ꝑſone notat cũ
dicit᷑ rpᷣs ſᷣiim ꝙ homo creauit mundũ.i.xpᷣs ſᷣm ꝙ eſt
ꝑſona illa que hʒ humanitatẽ creauit mũdũ. Si ergo
Hm in pnti notet ↄditioneʒ nature: hoc modo xpᷣs ſᷣm

humanitateʒ aſcendit.Si notet cauſam: ſic ei cõuenit

aſcenſio m diuinam naturam. quia virtus dina fuit
cauſa ſue aſcenſionis.Et hoc vult dicere augꝰ. cuʒ di⸗
cit. ſuo eſt ꝙ aſcendit loquens cauſalit:i.virtute ſue
ditatis fuit hoc ꝙ aſcendit. Si notet vnitateʒ ꝑſone:
ſic eſt ꝙ deus aſcendit: ⁊ ᷣm ꝙ homo ſimilit᷑ aſcendit.
quia ſᷣm ꝙ deus eſt illa ꝑſona que eſt homo:⁊ HG̊ modo
homo aſcendit.⁊ ſic pʒ rñſio ad predicta argumenta.
Et ſic intelligit᷑ illud JSo.iij. Lemo aſcendit in celum:

niſi qui deſcendit de celo filius hoĩs qui. eſt ĩ celo. qᷓtuʒ

ad vnitateʒ ꝑſone loquit᷑.

Membꝛum quintuʒ

Einde querit᷑ qñ fuit aſcẽſio xpᷣi. Ad qð
ſic phi.ij. Vactus eſt obediẽs vſq; ad moꝛ
tem: ꝓpter qð ⁊ deus exaltauit illum ⁊c.
Ex qͥ etiã ⁊ m beatũ aug.videt᷑.q; xpᷣus
paſſioneʒ ſuam meruit exaltationeʒ. nõ ſolum q;tuʒ
ad gloꝛiam reſurrectionis: ſ̊ etiam q;tum ad locũ exal
tationis.vt ſcʒ aſcenderet.&̊ ſtatim poſt paſſionem de⸗
buit aſcendere.¶ Juxta hoc querit᷑.quare ñ teꝛcia die
aſcendit poſt reſurrectioneʒ:ſicut tercia die reſurrexit
poſt paſſionem. cum per tres dies probari poſſit ve⸗

ritas reſurrectionis.ſicut per tres dies veritas paſſio

nis. Solutio.dðm ſm beatũ luc.qui dicit in actibo
primo. Per dies.xl.apparens eis ⁊ loquens de regno
i:ꝙ dilata fuit aſcenſio eius per.xl.dies poſt reſur⸗
rectioneʒ.⁊ hoc dicit Leo papa in ſᷣmone de aſcẽſiõe.
Quadragenarius erpletus eſt numerus ſacratũfimo
