tũ.abſtinẽtiã.⁊ hmoi.Et anſet. In oibo his non reddis
deo qð ei nõ qebeas añ pctm. rõne creatõis tue ⁊ bo
ni qð accepiſti a deo.vñ dĩc ſic. Dia iſla debes deo q̃ di⸗
cis. vnde tantꝰ debet eẽ amoꝛ ꝙ nullã leticiã ſentire ebe
as:niſi de illis q̃ auxiliũ aut ſpẽ dat ꝑueniẽdi ad deũ.hõ
itaq; etſi nõ peccaſſʒ:ſe totũ ⸗ gegd facere pt᷑ deo dz. Si
ergo nõ debẽt ↄputari ĩ ſatiſfactõe ea q̃ ante pctm debẽt᷑
ergo nõ põt hõ aliqd facẽ qð poſſit ↄputari in pct᷑i ſatiſ⸗
factõe.̊ hõ ꝑ ſe nõ põt ſatiiſacẽ ꝓ pcio. PBñ.cum qrit
vtꝝ hõ ꝑ ſe poſſit ſatiſfacere p pcto:dicẽdũ eſt. ꝙ nõ ꝑſe
ſine dono gre. ¶ Ad pᷣmã ratõeʒ in ↄtrariũ dicendũ. ꝙ ſi
hõ ad duʒ ↄfugiat faciẽdo qðð in ſe ẽ:deꝰ dat ei gẽ̃am. ⁊
tñ h̊ nõ ẽ ex dignitate hoĩs faciẽtis gð in ſe eſt:ß hoc ẽ ex
liberalitate ſũme bonitatis. Satiſfactõ ẽ digna recõpẽ⸗
ſatio ꝓ becto. pᷣ ꝙᷓdiu eſt hõ ĩ pcto:eſt indignꝰ deo.nec ali⸗
quod ſeruitiũ dignũ deo facẽ pt᷑:g nec pt᷑ de ſe facẽ ſatiſ⸗
factionẽ dignã.̊ ad h̊ ꝙ ſati ſfaciat:oꝑtʒ ꝙ deotet digni
tatem.ſ.gram gratũfaciẽtẽ. Et ſic hõ de ſe nõ põt facere
ſatiſfactionẽ de pcto ſine diuio auxilio.4! Si obijcit. Si
homo faciat qð in ſe eſt:deꝰ dat ei gram.qᷓ ꝑſe põt ſatiſ⸗
facẽ.nõ ſecjuit᷑: ĩmo ſatiſfaciet ey gra ſibi collata. Ad
ſecundã ratõeʒ cũ dicit᷑. Deꝰnon exigit a creatura ſt upꝛa

KP poſſe. diſtinguẽdũ eſt. ꝙ duplex ell poſſe. eſt em poſſe po⸗

tentia actina.2 eſt poſſe potentia ſi uſceptiua. A creatura
aut ratõnali.ſ. hoĩe nõ exigit eꝰſup̃ poſſe potẽtia ſulce⸗
Ptiua.poteſt em homo ſuſcipere graʒ qdiu viuit.qua ſu
ſcepta habet ptatem ſatiſfaciẽdi de peccatis. vnde ſi deꝰ
exigat ab homie ſatiſſactioneʒ:nõ exigit ſupꝛa poſſe hoc
modo dictũ. Si aũt exigit ab homine qui eſt in peccato
ſatiſfactionẽ:qᷓuis in homine nõ ſit poſſe ſatiſfacere po⸗
tentia actiua:nõ eſt incõueniẽs qꝛ h̊ accidit ex culpabili
efectu hois rẽnuẽtis aut negligetis ſuſciꝑe facultatem
ſatiſſaciendi:que eſt ex gra. ð

f Ph Rn 3

—ne M A c. a RνXα. * poſſt

— — —

Peima
Articulus ſecũdꝰ

Onſequẽs ẽ q̃ſtio vtx poſſit bõ ꝑ ſe ſatiſſace⸗

re ꝓ pcto oꝛigiali? Ad qð ſic. Si aligs pt ſa⸗
tũlacẽ de maioꝛi:pt ſatiſfacẽ e mioꝛi Sz gli
bet hõ ꝑ graʒ ſibi datã pt ſatiſfacẽ de pcto moꝛtali actu⸗
ali:qð maiꝰẽ q pctm oꝛigĩale. glibʒ bõ põt ſatiſfacẽ de
pct᷑o oꝛigiali ꝑ graʒ ſibi datã. O aũt petᷣm moꝛtale actu
ale maiꝰſit ꝙᷓ oꝛigiale:ptʒ.qꝛ pct᷑m maiꝰſᷣm dxi iuſſiciaʒ

magis punit᷑. Sʒ pctm moꝛtale actuale magis punit᷑ qᷓ;

.

petm oꝛigĩale:qꝛ actuale punit᷑ pena du plici.ſ.pena da⸗
ni:q̃ ẽ carẽtia viſionis dei.⁊ pena ſenſibili:q eſi pena ge
bẽne. Oꝛigĩiale vᷣo ſolũ punit᷑ pena dãni.ſ.caꝛẽtia viſiõis
dei. actuale ẽ maiꝰoꝛigiali. ¶ ICẽ ſiẽ dicũt ſcti. Deꝰnon
dimittit pctm in ꝑte.ſ̊ in toto.⁊ hoc ẽ intelligenduʒ vᷣm
ſctos:ꝙ dimittẽdo vnũ pctẽᷣm dimittit aliud q;tuʒ ad of⸗
fenſaʒ ⁊ pene eterne reatũ.AVñ dicũt ſcri.q pbanũ eſt a
do in ꝑte ſperare veniã. Sʒ homĩ faciẽti qdð in ſe eſt peꝛ
gram iuſtificatõis ſibi data dimittit᷑ peccatum actuale
moꝛtale.ergo ⁊ peccatũ oꝛiginale ſibi dimittit᷑ p granã
faciẽdo qð in ſe eſt.ergo glibet hõ ꝑ gram iuſtificatoõnis
põt ſatiſſacere ꝓ peccato oꝛiginali. ¶ Itez in adã idẽ fuit
numero peccatũ oꝛiginale ⁊ actuale.ergo ſi adam ſatil⸗
fecit.ꝓ peccato actuali:ſatiffecit ꝓ oꝛiginali. ſi nõ eſt in
nobis pctm oꝛiginale niſi ab ipo.piʒ ꝙ deletum eſt pec⸗
catum oꝛiginale ꝑ ſatiſfactionẽ ade. ergo ꝑ hominẽ po⸗
tuit fieri ſatiſſactio.⸗i Itẽ ſicut lux ⁊ tenebꝛe opponũtur
ita pcim ⁊ gr̃a oꝓponũt᷑ im dama. Sed adueniẽte luce
nullo mõ remanẽt tenebꝛe. ̊ᷓ adueniẽte gra tia in adã 2
in ſanctis patribo:ſicut in abrahã 2 in iacob: nullo mõ
tenebꝛa oꝛigialis peccati potuit remanẽ: q̃ excludit a vi
ſione dei:⁊ excecat oculũ mẽtis ne intueat᷑ gloꝛiam dei. 5

P

Pec „t W. 8 „ Ate) 5 d. e

.

2

—

potuit fieri ſatiſfactio et remiſſio peccati oꝛiginalis per

gram iuſtificatõis ſine incarnatõe ſilij dei.¶ Item qᷓdiu
fuit moꝛbus:fuit medicina.Cum ergo ꝑ virtutẽ circũci⸗
ſionis remitteret᷑ ſuo tꝑe oꝛiginale peccatũ ſicut mõ per
baptiſmũ.i õ neceſſe fuit ꝓpter remiſſionẽ illiꝰdeũ icar⸗
nari. Ad oppoſitũ ſic obijcit᷑. QAihil poſteriꝰ nat᷑a pt
agẽ ĩ io qð ẽ pꝛꝰnat᷑a. Sʒ motꝰꝗcũq; volũtariꝰ ẽ natali
ter poſterioꝛ pcto oꝛiginali:̊ nullꝰmotꝰvolũta riꝰpõt in
petm oꝛiginale.ᷓ nullꝰmotꝰvolunta riꝰpõt eẽ remiſſoꝛiꝰ
pet᷑i oꝛigialis. Sʒ oĩs motꝰnr̃ ſatiſfactoꝛiꝰ?ẽ motꝰvolũta
rius.ꝗᷓ nullo mõ põt eẽ ad deletionẽ oꝛiginalis. ̊ homo
nullo mõ põt ſatiſfacere ꝓ pct̃o oꝛigiali. aqũt oĩs mo⸗
tus volũtariꝰſit poſterioꝛ natura pcto oꝛiginali:ptʒ.qꝛ
ↄceptio hoĩs añcedit oẽm motũ volũtariuzʒ in ipo. Sed
petm oꝛigiale ↄcomitat᷑ ↄceptionẽ: petᷣm oꝛigiale añce⸗
dit oẽm motũ volũtariũ ĩ hoĩe.̊ ⁊ ſatiſfactoꝛiũ⸗ quẽli⸗
bet aliũ. aũt pctm oꝛiginale ↄcomitet᷑ oceptionẽ: ptz
E p̃s. dicentẽ. Ecce em̃ iniquitatibooceptꝰ ſi uz. 7ĩ pec. cõ
ce.me ma.mea.ql Itẽ ſᷣm ꝙ dic anp.iõ ſufficit ad H̊
aliꝗs ſatiſfaciat reddere qdð ablatũ eſt:niſi etiã plꝰ reſti⸗
tuat ꝙ abſtulit. Sed homo pꝛimꝰꝑ pctẽm oꝛiginale ſe to⸗
tum ⁊ totã hũanã naturazʒ in poſteris do abſtulit. Ro.
v.ſicut ꝑ vnum hominem mexzs intrauit in hunc mũdũ
peccatũ intrauit:⁊ ꝑ peccatũ moꝛs. ita in oẽs ptrãſijt:
in quo oẽs peccauerũt.ᷓ nullꝰ hõ põt ſatiſfacere ꝓ pctco
oꝛiginali.qꝛ oꝑtẽt ꝙ plus redderet ᷓ ſe totũ: pluſqᷓ ſit
tota hũana natura.qð nõ põt eſſe.¶ Itẽ ambꝛo.ſuꝑ illð
Hebꝛe.ij. Becebat em im ꝓpter quẽ omnia ⁊ quẽ oĩa
qui multos filios ĩ gliaʒ adduxerat. auctoꝛẽ ſalutis eo⸗
rũ ꝑ paſſionẽ ↄſũmari niſi xpᷣc moꝛeret᷑ hõ ñ redimeret᷑.
2 no redẽpt ꝑiret. Sʒ niſi rpᷣe incarnaret᷑.nõ meꝛeret᷑
ſic hõ ꝑiret penitꝰ.h̊ aũt ẽ impoſſibile ᷣm anſeł.⁊ a ſũ⸗
ma bonitate penitꝰalienũ. vt creaturã ra tõnalez perire
penitꝰſinat.ᷣ edẽptio hũane nature fit ꝑ ſatiſfactõʒ pec
cati oꝛiginalis.̊ ad ſatiſfactõeʒ pct᷑i oꝛiginalis neceſſa⸗
ria ẽ incarnatõ xpᷣi.¶ IJtẽ Ro. v. In quo.ſ.adaʒ omnes
peccauerũt. Peccatũ em oꝛiginale traãſqt in oẽs bomies
Vñ.j.coꝛin.xv.Et ſicut ĩ adã oẽs moꝛiũtur.ita ⁊ in xpᷣo

4

. 2 O
— AIch: — “

*

ey vHHHHtr ven . Parte

7

Pa Pre⸗ P. n. 2—

X

P S . SZSDð l aeN K
7

5

— 2 . ₰ ft. 6 x
Ree 6r e.
. —PC † 224
. 2

2

——

An nes ) Abee 4 A* n. ⸗

1 acre N4‚ͤü/ Vione j.

. t. , ote ſarer
5

=
X)

‧

ð
4 24*
* AJre
7

. ——,ãCù

—

4 1 d. Par, Af:

. e 23 1cab⸗

oꝛẽs viuif icabũt᷑. Peccatũ SOoꝛigĩale vłe ẽ om̃i nat᷑e bũa

ne. Sʒz ſatiſfactõ boĩs vniꝰẽ bonũ ſinglare.&̊ nulla ſatiſ
factio alicuiꝰboĩs ẽ ↄmẽſurabilis culpe oꝛigiali.Sʒ Fm
menlſurã pcłi debẽt fieri ſatiſfactõ ꝓ pcio: null bõ ſin⸗
gularis põt ſ. atiſfacere p pcto oꝛiginali: etiam ſi ſibi gra

pferat. Polſet dici ad h̊ ꝙ ĩmo poterit hõ ſatiſſace ꝓ
eccato oꝛiginali. ſm ꝓ in ſe ẽ. qꝛ ſic ſingulare ẽ: ⁊ eins
fatiſfactio ſingularis.¶ Cõtra. Peccatũ oꝛiginale nõ eſt
in aliqͥ ſingulari.ſicut ĩ petro.qꝛ petrꝰẽ:vel qꝛ hoc ſingu
lare ẽ:bᷣ qꝛ ẽ de genẽ ade.vñ in ipᷣo ẽ a ꝑte ſui generis. ⁊
nõ a ꝑte ſue ꝑſone.̊ peccatũ oꝛiginale ĩ quocũq; hoĩe ſit
eſt viciũ generis. Satiſſactõ aũt hoĩs ſi ingularis eſt actꝰ
xſone.bᷣ nullłꝰ actꝰ ꝑſonalis põt expiare viciũ generis: ̊
nullo mõ põt aligs homo ſatiſfacere ꝓ pcto oꝛiginali:
nec in ſe: nec in alio.¶¶ Itẽ ſicut ẽ ponẽ genꝰhũanũ quã
libet ꝑtẽ illiꝰgeneris:ita ẽ ponẽ viciũ ꝑlonale:qð ẽ viciũ
ꝑſone ſicut petm aliqð actu ale qð ẽ ex volutate alicuiꝰ ꝑ
ſone. ⁊ ẽ ponẽ pctm generale pctm totiꝰ generis: ⁊ hoc ?
petĩm oꝛigĩale. Sʒ ſic ſe hʒ culpa ad ꝑſonã: ita ſe bʒ ſatiſ
ſfactio culpe ad ꝑſonã. Sʒ ꝑſona nõ bʒ pꝛatẽ niſi in illuʒ
ncſcwie ſneipan. i ãactꝰculpe oꝛigialis nõ ſit acius
volũtari alicuiꝰꝑſone boĩs ꝙ ſit filiꝰ ade. h ẽ viciũ gene⸗
ris:&ᷓ nec ſatiffactio illiꝰerit ex actu ꝑſone. 4 Ytẽ differt
dicẽ naturã:⁊ rẽ nature. ſiẽ̃ dĩc hylariꝰ.q; nat᷑a dẽ ipſa
ſpẽs ſiẽ̃ hõ:res nature vo dic ꝑſonã. Res aũt nate nũqᷓ;
dat eẽ nature.ſᷣ magis ecõuerſo.Sʒ qð nũqᷓ põt eẽ pᷣnci
piũ ad eẽ alicuiꝰ:nec ad reꝑatõeʒ eẽ. res nature buma
j ne nõ põt eẽ pᷣncipiũ reꝑatõis eẽ hũane natuꝛe. Sʒ reꝑa
tio buane nature fit ꝑ ſatiſfactõeʒ pct᷑i oꝛigialis: ſatiſ⸗
factio pcti oꝛigialis nõ põt fieri ꝑ aliquã ꝑſonã huanã.2

ita nec ꝑ aliquẽ hoĩez ſingularẽ.¶¶ Itẽ ome perẽm ẽ ĩiuſti⸗

cia. Sz qda ? iniuſticia quã facit hõ ſibi: ⁊ fit ꝑ perm
actuale. Alia ẽ iniuſticia qᷓ fit homini: ⁊ hoc fit ꝑ perm

W oꝛiginale. Sʒ m modũ fiedi petmẽ ſatiſfactio ꝓ pet̃o.

Sʒ iniuſticia que ẽ a pcto oꝛiginali ineſt ꝑſone iſtiꝰ ho⸗
minis ab alio ⁊ nõ a ſe:g ⁊ iuſſicia ꝑ qua fit ſatiffactõ ꝓ
peto oꝛiginali fiet ꝓęſone hominis ab alio.ᷓ nullꝰhõ po⸗
teſt ſatiſſacere ꝓ peccato oꝛiginali.etiã p eo qð ẽ in ipo.
ſed opoꝛtet ꝙ ſit ab alio beiffetid. .
1 atiſfac tõez peti regrit᷑ gr̃a
Re ſpo nſio i ꝑ quã fit abioluts reatꝰeter
ni ⁊ ſuſtinẽtia pene tꝑalis.pᷣmũ ẽ ex dei miſcdia.ſcðm ex
iuſticia.ideo ſicut ad remiſſionẽ pct᷑i actualis qð ẽ petm
hoĩs ex ſeipᷣo:reqꝗrit᷑ cũ gra doloꝛ ſeu ↄtritio ad h vt ſatiſ
faciat/ꝓ pcto.que quidẽ ẽ pena tꝑalis:ita ad ſatiſſactõʒ
oꝛigialis pct᷑i qdð ẽ pctẽm hoĩs ab alio ↄtractũ nõ ab actu

ſuo:reqrit᷑ cũ gra exolutõ pene tpalis ab alio ſiue ꝑ alii
vot locu habeat diuia iuſlicia. 4 Ad id qð pᷣmo obijcit

.

Rmñdet᷑. ꝙ cũ pctm actuale ſit ab actu ꝑſone ex ipᷣa.pcẽᷣm
ðo oꝛiginale ẽ ex vicio nature ip̃iꝰꝑſone:⁊ nõ ex ipᷣa ſed
ab alio. ſicut dic anſeł.qꝛ ꝑſona coꝛrũpit naturã: ̊ natu
ra coꝛrũpit ꝑſonã..ideo nò ſeꝗt᷑:ꝙ ſi ꝑſona põt ſatiſface⸗
re ꝓ actuali: ꝙ poſſit ſatiffacere ꝓ oꝛiginali qð ẽ minus.

quia oꝛiginale ⁊ actuale nõ ſũt pctᷣa eiuſdẽ generis.⁊ iõ

nõ eſt ꝓpꝛia ↄꝑatõ ᷣm magis2 minꝰinter ea.¶¶ Ad ſcom
dicẽduzʒ .· ꝙ cũ dicit. deꝰnõ põt dimittẽ peccatũ in ꝑte ſed
in toto: hoc intelligẽdũ eſt qᷓtuʒ ad offenſaʒ ⁊ reatũ eter⸗
ne pene: quã ꝰ dimittit ꝑ gram iuſtificatõis de ſua ſũ⸗
ma miſcdᷣia. Sʒ nõ eſt intelligẽdũ de debito tꝑalis pene
que requirit᷑ ratõe iuſticie.alit deꝰrelinqueret peccatuʒ
impunitũ. Ad teꝛciũ dicẽduʒ. ꝙ duplex honoꝛ debetuꝛ
ceo. vnd in natura.aliꝰin ꝑſona. honoꝛẽ in natura aufert
culpa oꝛigialis.honoꝛẽ ꝑſone culpa actualis. Honoꝛẽ g̊
in ꝑlona quẽ abſtulit culpa actualis ꝑ gr̃am iuſtificatõ⸗
nis põt deo reddẽ ꝑſona: honoꝛẽ dᷣo ĩ natura: quẽ abſtu⸗

lit culpa oꝛigialis: nõ põt deo reddẽ ꝑſona alicui?boĩs:

mii ſit talis qᷓ pppondẽt in pluſqᷓ ſit tota hũana natura.
Ad quartũ dicẽduʒ. ꝙ; oꝛiginale ⁊ actuale in adã fuit
idẽ qtuʒ ad actũ.S̊ᷣ nõ fuit idẽ q;tuʒ ad reatũ. Peccatuʒ
em̃ ade duplicẽ babuit reatũ · qꝛ ſi ipᷣe ſeruaſſet pᷣceptuʒ

„

„v. — A4
Na. Poer azcr gH d l:
2 Pae So z 200 *1 .

a deo datũ: eẽt remnneratõis cauſa qᷓtuʒ ad ꝑſonã ⁊ qᷓ⸗
tum ad naturã. qꝛ er obediẽtia remu neratõez habuiſſet
in ſe ⁊ in ſua poſſeritate. ſicui dĩc anſel. ideo reatꝰ fuit
dupler in puaricatõne p̃cepti. Aciualis inqᷓtuʒ abſtulit
pᷣmiũ ꝑſone.⁊ oꝛiginalis inqᷓtum abſtulit pᷣmiũ nature.
AUnge pctm ade obligauit pſonã ⁊ obligauit naturam.
maxime qꝛ tota erat in adã 2 eua.Et ſic ꝑſona coꝛrũpit
naturã. vt dĩc anſeł. Nec ſequit᷑. adam ꝑ gratiam ſatil⸗
fecit ꝓ reatu actuali. 2, c oꝛigiali. qꝛ ꝑſona ade potuit
gram ſatiſſacere de reain ꝑſone.ſᷣ̊ nõ ꝓ reatu nature.
ficut oñſuz eſt ſupꝛa.4¶. Ad quintũ dicenduʒ.ꝙ in pr̃iba
gram dimittebat᷑ pctm oꝛiginale qtuʒ ad offenſam ⁊2
reatũ pene eterne:que erat tenebꝛa eterne carentie viſio

nis del. ¶26 tñ dimittebat᷑ pena tꝑalis que erat carẽtia

viſionis dei:quouſq; fuiſſet ſatiſſactũ ꝓut dictũ ẽ. Et ſi
militer dicẽduz eſt ad vltimũ. qꝛ medicina circũciſionis
ſanabat oꝛiginale q;tuʒ ad offenſaʒ 7 eternũ reatũ:ſᷣ nõ
qtum ad tempoꝛalem.

Membꝛum ſextũ

Emõſtrato ꝙ hõ nõ põt ſatiſfacere ꝑ ſe de
pcẽo:ꝑ qð eſi lapſa hůana natuꝛa. Nueri⸗
tur vtꝝ ſatiſfactio poſſit fieri ꝑ aliã crea⸗
turã: ⁊ querũt᷑ duo. Pꝛimo vtꝝ poſſit fie
ri ꝑ ãgelicã natu rã. Scðᷣo an ꝑ aliquã aliã creatura·

Articulꝰprumꝰ
Dpᷣmũ obijcit ſic. ſũpta ꝓpoſitõe quã accipi⸗
unt ſcti. Quia hõ cecidit ꝑ aliũ ĩpellentẽ:ↄue
niẽs ẽ ꝙ habeat aliũ releuãtẽ. ̊ cũ hõ cecidit
ꝑ ãgelũ ĩpeliẽtẽ:oↄueniẽs ẽ vt habeat ãgelũ releuãtẽ. cõ
ueniẽs ẽ vt ſatiſfactõ fieret ꝑ ãgelu. ¶ YIẽ Ro. v. Alolto
masis iuſtificati ĩ ſanguĩe ipᷣſalui erimꝰab ira ꝑ iðm.
glo. At ſic iuſticia vĩcẽt dyabolꝰ. qð ↄñter explanat.q
cũ ĩ xpᷣo nihil dignũ moꝛte inueniret:occidit eũ tñ.⁊ iðo
iu lũ e: vt debitoꝛes qͥs tene bat: libeꝛi dimittãt᷑. Si ̊ hec
ẽ rõ qꝛe dy abołꝰ iuſte ꝑdidit oẽs ĩ qbo dñiũ babebat añ
paſſionẽ.qꝛ miſit manũ ĩ illũ ĩ qͥ nibil iuris habuit:⁊ ꝓ

curauit eiꝰmoꝛtẽ: q cũ iſta rõ poſſʒ ᷣuari.ſi ãgelꝰaccepiſ

ſet carnẽ 1 dy abolꝰ pcuraſſuz eiꝰ moꝛtẽ: ꝑ ãgelũ de iuſti⸗
cia poſſz fieri ſatiſſactõ. Cõtra.De ròe iuſticie ẽ:vt ꝗ
peccauii ſatiſſaciat. qꝛ ille ꝗ obligauit dz ſoluẽ debitũ. b
in ſatiſfactõe ꝓ pcto oꝛigiali debʒ puari iuſticia: ̊ ꝑ ho⸗
minẽ debz fieri illa ſatiſfactõ nõ ꝑ ãgelũ. 4 Itẽ reatꝰpeti
oꝛigialis obligat totã hũanã natura: ? oẽs illiꝰ generis

ſeu nat᷑e ad danatõeʒ etnã. Sʒ nullꝰãgelꝰ põt ex ſe eq̃ri

toti bũane nate. Si g i ſatiſfactõe ſiẽ dic anſeł.optzʒ fie⸗
ri reſtitutõ de ablato: 1 emẽda de iniuria. Et ita illud p
qð fit ſanſſactõ dʒ eẽ maiꝰq; ↄmiſſuʒ.⁊ oꝑtʒ ploreddẽ ẽ
fint ablat ũ:ᷓ oꝑtz ꝙ ille ꝑ quẽ fit ſatiſfactõ de pctᷣo oꝛi⸗
ginali:ſit tatꝰ: poſſit eq̃ri toti hũane nate.⁊ ꝙ etiã plꝰ
valeat. Sʒ nullꝰagel'ſingularis ẽ hmõi.q̊ ꝑ nullũ ange
lũ põt fieri ſatiſfactõ hmoi.⸗ Yteʒ ſi hõ reꝑet᷑:oꝑtʒ ꝗ;

reſtituat᷑ ad vignitatẽ illa:quã habiturꝰerat añ perm: ſi

nõ peccaſſz. Sʒ ſi rexet ꝑ ãgelũ: nõ põt reſtitui ad illazʒ
dignitatẽ. ꝑ agelũ n põt nec dʒ re xari. E at ñ poſſz re
ſtitui ad illa dignitatẽ qua habiturꝰerat ſi nõ peccaſſet:
ſi reꝑaret᷑ ꝑ ãgelũ:ptʒ.qm ſi nõ peccaſſʒ.eẽt eq̃lis ãgelio
i ĩ celis.⁊ hoc idẽ nobis ꝓmittit poſi reꝑatoeʒ ⁊ reſur
rectionẽ. Math. xrxij. mar̃.xij.luce.xr. Erunt ſicut ange⸗
li dei in celo. Si aũt reꝑet᷑ ꝑ angelũ:nullo mõ poterit ꝑ⸗
uenire ad illã dignitatẽ ꝙ ſit equalis angelis.qꝛ bomo
factꝰ eſt ad imaginẽ ſimilitudinẽ dei.Geñ.ij. Sʒ rõne
ſue reꝑatõis debz hõ ſeruitiũ ei ꝑ quẽ reꝑatꝰ ẽ.ergo ſi ꝑ
angelu reꝑaret᷑.eſſet ei angelꝰone. boc autẽ nõ xcet di⸗
gnitatẽ humanã.ergo nullo mõ põt eſſe ꝙ bõ ꝑ angeluz
reparet᷑ ad ſua dignitatẽ. Et iſte due ratoes ſundat᷑ ſup

auctoꝛitate Anſel.qui dicit. Quecũq; alia perſona bo⸗

minem a moꝛte redimẽt.eius ſeruus ideʒ bomo recte iun
dicaretur. quod ſi eſſet. nullatenug reſtauratus eſſet in

— .

R 9 Peeet Z 6 1744. 7 1
928 9 14 1 Y N 4 N 4

Nueſtio

illã dignitatẽ quã habiturꝰerat:ſi nõ peccaſſʒ.cũ ißegn
niſi ſeruꝰi ⁊ eq̃lis ãgelis bonis futurꝰ erat:ſeruꝰ eſſet
eiꝰ:qui deꝰnõ eẽt. Cõcedẽdum igit Fm anſel. 2 verita⸗
tem ꝙ nõ potuit hõ nec debuit ꝑ angelũ repari. 4Ad P⸗
mã ratõeʒ in ↄtrariũ dicẽduʒ .ꝙ idem oꝛdo ſeruatꝰeſt in
lapſu⁊ in reꝑatõe hũani generis.qꝛ ſicut ibi fuit cõſen⸗
ſus mlłieris cauſa pcti malo angelo eidẽ ſuggerẽti.geñ.
iij.ita cauſa reꝑatois homis fuit ↄſenſus mulieꝛis bono
angelo eidẽ nũcianti.Luce.j.Cui rñdet virgo.Ecce an⸗
cilla dñi ⁊c. Ad iſtũ em̃ ↄſenſuzʒ ↄſecuta eſt incarnatõ.2
Pter h̊ dicit᷑ cauſa reꝑatõnis.Et ſic ptʒ qualit oꝛdo re⸗
paratõis ↄſequit᷑ ad oꝛdinẽ lapſus.lnde ſicut in lapſu
fuit malꝰangelꝰſuggeſtoꝛ:ita in reꝑatõe fni t bon? ange⸗
lus nr̃e reꝑatõis pᷣdicatoꝛ.¶. Ao ſecũdaʒ dicendũ.ꝙ ra
tio iuſticie in nr̃a redẽptõe reſpicit ꝙ fiat ſatiſfactõ. Sʒ
de exigẽtia iuſticie ẽ: ꝙ qui peccauit ſatiſfaciat. Angelꝰ
aũt nõ peccauit: ⁊ ideo nõ eẽt ſatiſfactũ:ſi ꝑ angelũ incaꝛ
natũ ſieret ſatiſfactõ.qm̃ ⁊ ſi dyabolꝰ mittẽt manũ ĩ an⸗
gelũ incarnatũ:nõ tñ fieret ſatiſfactio.⸗ Ad illð vo qð
obijcit.ꝙ dy abolꝰiuſte detinebat boĩeʒ ⁊c̃. rñdet anlel.
Muais hõ iuſte a dyabolo toꝛqueret᷑: ipᷣm tñ iniuſte toꝛ⸗
quebat.homo nãq; meruerat vt puniret᷑:nec ab vllo cõ⸗
ueniẽtius qᷓᷓ ab illo cui ↄſenſerat vt peccaꝛet.dy aboli vo
nullũ meritũ eꝛat vt puniret:ĩmo tanto faciebat iniuſtiꝰ
quãto nõ ad hoc amoꝛe iuſticie.ſed inſtinctu malicie im⸗
pellebat᷑ ad toꝛquendũ.

Articulꝰ ſecundꝰ

Ecũdo querit᷑ vtꝝ poſſit fieri reꝑatio bũani
generis ꝑ creaturã aliam ab angelo.Ad qð
ſic obijcit. Aug.Diuina iuſticia nõ plus exi⸗
git in pena:qᷓ; ↄmiſſuʒ fuerit in culpa.Si g̊ ↄmiſſum ẽ in
culpa ade a pura creatura:̊ nõ exiget ſatiſfactõneʒz niſi
pure creature.ᷓ pura creatura poterit ſatiſfacẽ.¶ Itez
tota bonitas humani generis eſt finita.quia ipᷣa ẽ crea⸗
ta.⁊ oĩs creatura eſt finita:ergo poſſet inueniri vel crea
ri a deo pura creatura ꝑ quã poſſet eſſe recõpenſatõ bo⸗
nitatis amiſſe. ꝙ in aliqua creatura poſſet eſſe equalẽtia
bonitatis amiſſe. ꝑ illã potuit fieri reatio. Cötra.
ſicut dicũt ſancti:maiꝰeſt de impio facere piuʒ:qᷓ creare

R, . 6

„

celũ ꝛ terrã. Sed ꝑ lapſuʒ bũani generis omnes cecide⸗ .
rũt in impietatẽ: ̊ ad h̊ꝙ de impus fiant pij: oꝑtz ꝙ in⸗

terueniat maioꝛ actio qᷓ; fuerit creatio celi ⁊ terre. Si S
actio maioꝛ nõ põt venire niſi a vᷣtute creatoꝛis om̃ipo⸗
tentis:pʒ ꝙ ꝑ nullzã virtutẽ creature põt fieri bmõi actõ
que ẽ reꝑatio hũani generis.q¶ Item anſeł. Neceſſe eſt
ꝓ bonitas dei ꝑ incõmutabilitatẽ ſuam ꝑficiat in homi
ne qð incepit.l Iteʒ hoc negt fieri vt fiat hoĩis reꝑatio:
niſi ſit ꝗ ſoluat deo ꝓ pcto hoĩs aligd maiꝰ qᷓ; om̃e qð pÿ̃⸗
ter deũ ẽ. Ex h̊ ſequit᷑. ꝙ ille qui poterit dare de ſuo ali⸗
quid maiꝰ:q; om̃e qð nõ eſt deus:poterit hãc ſatiſſactio
nem facẽ:⁊ non alius.Sed nulla creatura põt dare ali⸗
quid qð ſit maiꝰq; om̃e qð ẽ pᷣter deũ niſi deꝰ ſi olus.qꝛ ni
bil ẽ maiꝰomniũ qᷓ ſunt pter deũ niſi deꝰſolꝰ.qᷓ ſolũ hanc
ſatiſſactõeʒ põt facẽ ſolꝰ deꝰ:⁊ nõ aliq̃ creatura. Rñ.
CLoncedẽduʒ ꝙ; nulla pura creatura põt hanc ſatiſfactõ⸗
nem facẽ.q Ad pᷣmã ratõeʒ in ↄtrariũ dicẽduz ꝙ quãti
tas pcti ade debet attẽdi qᷓũ ad iſia tria.ſ qᷓ;tũ ad peccã
tem.⁊ qtuʒ ad inoꝛdinatõeʒ peccati.⸗ qᷓtum ad illuʒ in
quẽ peccat.Et ꝙ quãtitas peccati debeat attendi ꝑ ↄꝑa
tionem ad illũ in quẽ peccat᷑:patet.qm̃ ſi aliquis offen⸗
deret regẽ ⁊ militẽ:plꝰoffendet offendedo regẽ ꝙᷓ militẽ.
⁊ ita quatitas iſtiꝰoffenſe attẽdit᷑ ex ꝑte eiꝰĩ quẽ peccat᷑.
his ꝗ̊ modis attẽdit diuĩa iuſticia quãtitatẽ pcti ade. li⸗
cet & pctm ade quãtũ ẽ ex ꝑte peccãtis:fuerit ſoliꝰ creat᷑e
tũ peccauit adã ĩ bonũ infinitũ.ſ.ĩ deũ. Itẽ droꝛdinauit
2 req fecit totã hũanã naturã. ᷓ ſm iſtos duos ad minꝰ
ẽ petn ade ifinitũ ⁊ trãſcẽdẽs oẽm hũanã creaturaʒ. Si
deoʒ ex igẽ ĩ pena quãtũ ↄmiſſuʒ ẽĩ culpa:pʒ ꝙ dz exi⸗
gẽ penã ĩfinitã ꝓ pcto ade. Aut ſi admittat ſi atiſfactionẽ

MN 9 * as a E 5 1 ) D

4

4

1

o) .. D To Gz;
.. . V 2 ſVan

aHn1

29,,Jr

P",
de „ccrN

Peima

debz fieri ſatiſfactõ a tali ꝑſona ĩ q ſit infinitũ bonũ:q a
qua fit oꝛdinatõ totiꝰhũane nate. Sʒ nulla pura crea⸗
tura ẽ hmõi.⁊ ꝗꝓpt h̊ᷣ de iuſticia nõ fuit vt ꝑ purã creatu⸗
rã ſieret hmõi ſatiſfactõ. 4l Ad ſcᷣm dicendu. q bonitas
creature finita ẽ ĩ ſe.tñ ip̃a oꝛdinata ẽ ad infinitũ bonũ.
An vo ipm offendit:deoꝛdinata ẽ ab illo:? ẽ rea infiniti
mali.Cu ꝗ bonitas creature ſit finita:ptʒ ꝙ nulla crea⸗
tura pura poſſz hũane nat᷑e r̃ſtituẽ illð a q̊ deoꝛdiata ẽ ꝑ
Petm.· qꝛ bonitas creature cũ ſit finita: nõ pt recõpẽſare
hũane nate bonitatẽ ĩfinitã. Jã igẽ habem?ꝰꝙ ꝑ deũ fieꝛi
tebẽt repatio:nõ ꝑ aliquã creaturã purã.

MNlembrũ ſeptimũ

Robato ꝙ reꝑatio hũani generis ñ poſſit
ſieri ſine ſatiſtactõe.⁊ ꝙ ñ poſſit fieri ꝑ ho
minẽ puꝝ.nec ꝑ creaturã aliã:oñdẽdũ eſt
ꝓ debeat fieri ꝑ hoĩem deum. Ad qð ſic
obijcit᷑. Eiuſdẽ vᷣtutis ẽ creare ⁊ recreaꝛe.ſ. vᷣtutis ĩfinite
& ſic ĩ creatõe nõ intcidit aliqd mediũ.nec vnit᷑ de i cre⸗
ando alicui create: ꝙᷓ nec ĩ recreãdo vniet᷑ alicui creat᷑e.
nec debẽt cadere actio creature media ad Gᷣ ꝙ recreet hu
manũ genꝰ: ꝑ ſe xberet recreare bũanã naturã.ĩ IJtẽ
ſolo vbo voluit deꝰcreare oĩa.Geñ.j.Dixit ⁊ facta fũt.
ergo ſolo verbo nõ vnito alij debuit reꝑare.õ ergo ſa eg
tur ꝙ verbũ caro factũ ſit ad hoc vt homo reꝑet᷑. ¶ Yteʒ
anſeł.Mõ eſt ſapiẽs qui nõ vult vitare indecẽtiã cũ poſ⸗
ſit. Sʒ miſeria.moꝛs.ſitis.eſuries.⁊ paſſi bilitas iſia ñ
ccẽt diuinã naturaʒ:ꝗ ſi vellet deꝰiſta acciꝑe:diceremꝰ
ipᷣm inſipientẽ. Sed iſta ↄcomitãt᷑ hũanã naturã.ꝗᷓ non
xcet tcũ vt accipiat ⁊ vniat᷑ hũane nature ad hoc ſa⸗
ti faciat p peccato hoĩs.Et hoc ẽ qð dicit anſeł.ponen⸗
dopinionẽ infideliũ.Si dicitis ꝙ hec omnia nõ potuit
facere deꝰſolo iuſſu:quẽ cũcta creaſſe iubẽdo dicitis:re⸗
pugnatis vobiſmetipᷣis.qꝛ impotẽtem ipᷣm facitis.Ecce
ſuꝑ h̊ fundat᷑ ſcdᷣa obiectõ.Deinde dicit.aut ſi fatemini
qꝛ potuit:ᷣ nõ voluit niſi hoc mõ.quõ ſapiẽteʒ poteſtis
eum oñdẽ.quẽ ſine vlla ratõne tam indeceẽtia velle pati
aſſeꝛitis? Cõtra.Si de?ſolo vᷣbo ⁊ ſolo iuſſu liberalſet
hũanã naturã. ̊ liberaſſet eã ꝑ potentiã ſuã ſine ſatiſſa⸗
ctione ↄmiſſi:ᷓ dimiſiſſet pcẽm hoĩs impunitũ. h̊ aũt eſt
ĩpoſſi bile:q̊ ñ debebat liberare genꝰhũanũ ꝑ potẽtiã ſo⸗
lam.nec ꝑ ſolũ iuſſuʒ. O. aũt deꝰnõ debuit peccatuʒ di⸗
mittere inpunitũ ptʒ. quia ſicut deꝰnõ poteſt facẽ malũ
ita nec põt facere aliquid inoꝛdinatũ. Sed peccatũ inoꝛ
dinatũ nõ dimittit᷑ niſi ſatiſfactio vel pena ſequat᷑.ſicut
dicit anſeł.q̊ non debuit dimittẽ petm ſine ſatiſfactõne.
Itẽ deeꝰnõ debebat ſatiſfacẽ licet poſſet.ſolꝰ aut bomo
inter creatuꝛas oẽs debebat ſatiſfaceꝛe:ſᷣ nõ põt ꝓgt quã
titatẽ pcti. ̊ neceſſe ẽ ꝙ ſatiſfaciat deꝰꝗ põt: ⁊ hõ q dz.
cebẽt ſatiſfacẽ deꝰhõ ⁊ nõ ſolꝰdeꝰ:nec ſolꝰhõ.⁊ hoc qð
dicit anſeł. Mon põt facere hanc ſatiſfactõeʒ niſi deus.
nec eandẽ niſi homo.alioquin nõ ſatiſſaceret bomo.Si
ergo ↄſtat ꝙ neceſſe ẽ hoĩez reꝑari:nec hoc valet eſſe niſi
fiat pᷣdicta ſatiſfactio:quã non poteſt facere niſi deꝰ: nec
e bet niſi hõ: neceſſe ẽ igit᷑ ea faciat deꝰhõ. Itez ad
hoc ꝙ ſit ſatiſfactõ pᷣdicta oꝑtet ꝙ ſit ab illo qui poſſit:⁊
ab iloꝗ debet. Sʒ H̊ nõ põt inueniri nec in ſolo deo nec
in ſolo hoĩe niſi vniat᷑ deꝰhomĩ:qꝛ e poteſt ſed nõ debʒ
homo pᷣo debʒ ſ̊ nõ põt.ꝗᷓ oꝑtet ꝙ ille faciat hanc ſatiſfa
ctionem q ſit hõ des. nõ aliꝰ? aliꝰ.⁊ hoc ẽ qʒ dicit anſetł.
Si nõ ſit idẽ deꝰ qð ⁊ hõ:impoſſibile ẽꝙ ambo nõ faciãt
qð fieri neceſſe ẽ.ſ.repatõeʒ hũanã.i ã ceꝰ nõ faciet:qꝛ
nõ debet. nec hõ:qꝛ nec põt.vt ergo hoc faciat deꝰ hõ:ne⸗
ceſſe ẽ ipᷣm eſſe ꝑfectũ hoĩeʒ pfectũ deũ. qui hanc ſatiſfa⸗
ctionem facturꝰeſt. ð ↄcedenaũñ eſt. ꝙ hãc ſatiſfacti
onem requirit neceſſitas iuſticie: vt fiat ꝑ deũ vnitũ hũa
ne nature. 4 Ad pmã ratõeʒ in ↄtrariũ dicẽdũ.ꝙ nõ eſt
ſile oĩno de actu creatõis 2 recreatõis.ã actꝰ creatõ⸗
nisẽ ſolũ ꝑ ratõez potẽtie.a cum illa potẽtia ſit infinita
⁊ cauſa ſui operis non exigit aliquam creaturã medioʒ

Siidz QA Uens-

—

—

D 4
N n E R —ν 1 ache P (2 13 ANi 9 1

XN

in creãdo:ĩmo ſ̊ repuãret ſũme potẽtie:ꝙ opaꝛet᷑ ꝑ me⸗
diũ aliqð:quãtũ ẽ ð rõe potẽtie:q ſi exigẽt creatuꝛa me
dia: iã nõ eẽt tota cauſa ſue oꝑatõis.⁊ ꝓpter h ĩ creatone

rerũ nõ oꝑatꝰ ẽ deꝰ ꝑ creatura bũanã mediã.Recreatio
aũt nõ ſolũ ẽ ꝑ ratõeʒ potẽtie:ſᷣ cũ h̊ ꝑ ratõeʒ iuſticie.qꝛ
in recreatõe agit᷑ de dimiſſione pct᷑i:ad quã de iuſticia ſe
uit᷑ ſatiſfactõ.ſic ꝓbatũ ẽ ſuꝑiꝰ.⁊ qꝛ hac ſatiſfactõeʒ pẽ
facẽ deꝰpᷣ nõ tebʒ de ſe:eã debz hõ ſᷣ nõ põt. ꝓpter H oꝑtz
recreatõne vniat᷑ deꝛhũane nature.Et ꝑ h̊ ptz rñ.ad
ſcoᷣm. 4! Ad terciũ dicẽdũ.ꝙ de penalitates ñ aſſumplit
ſine rõe:ſ ſũma rõe ⁊ altiſſimo ↄſilio ſapie dei.vñ dic an
ſekł. Moõne videt᷑ ſatis neceſſaria rõ cur h̊ deꝰ facẽ q; dixi⸗
mus debuit. qꝛ hũanũ genꝰ tãpᷣcioſuʒ opꝰeiꝰoĩno ꝑieꝛat
nec decebat vt qð deꝰ de homie ꝓpoſuerat:penitꝰãnihila
ret᷑.nec eiꝰ ꝓpoſitũ ad effectũ duci poterat:niſi genꝰhũa
num ab ißo creatoꝛe ſuo taliter liberaret᷑. Jam babe⸗
mus ex pᷣdictis.q ꝑ boĩeʒ deũ debet fieri reparatõ bũa⸗
ni generis ⁊ ſatiſſactio peccati.

—

Nueſtio ſecũda de cõne

nientia incarnationis xpᷣi.

Equitur de ↄueniẽ

tia incarnatõis.circa quã inqrẽda ſunt
iſta. Pꝛĩo de ↄueniẽtia incarnatõis po
ſita natura lapſa. Deinde de ↄueniẽtia
incarnatõis: ſi nõ fuiſſet natura lapſa.
Itẽ qtuʒ ad pᷣmũ qrit᷑ in ᷣmis de ↄueniẽtia ĩcarnatõis
a pte vnibiliũ ĩ generali. SBeinde a ꝑte vnibiliũ in ſpali.
Pꝛimo q̃rit᷑ vtrum diuĩa natura⁊ bũana ſint vnibiles

adinuicẽ. Scðo ĩ ſpãli vtꝝ diuĩa natura ſit vnibilis bu

ne nature. Tercõ vtꝝ abſtractis ꝑſonis ſit vnibil diuia
natura. Quarto vtzꝝ ſit vnibilis ĩ vna ꝑſona tm̃:vł etiã
in pluribo ꝑſonis· Quinto dato ꝙ ĩ vna tĩ q̃rit᷑ ĩ qᷓ.Sex
to ex ꝑte huane nature q̃rit᷑ de vnibilitate ꝑ ↄꝑa tõez ad
naturã ãgelicâ. Septio de vnibilitate ꝑ ↄꝑatõʒ ad oẽm
aliã creaturaʒ. Octauo vtꝝ bũanitas aſſumpta debeat
eẽ nr̃i generis.Qono vtꝝ hõ ille debuit eẽ adã.Decimo
vtꝝ hõ ille debuit plaſmari ꝑ viã generatõnis. Vndecĩo
vtꝝ ↄneniẽs fuerit eductio carnis xp̃i de viro 1 muliere.
Duodecio vtꝝ ↄueniẽtiꝰeducat᷑ xrpᷣi caro ð viro qᷓ ð mu
liere vel ecõuerſo. Tredecio de ↄueniẽtia incarnatõis ſi
nõ fuiſſet natura hũana lapſa ꝑ petm.

7

Mlembrum primũ

KRimo &ᷣ qrit᷑ in geneꝛali vtꝝ diuĩa natura
2 hũana ſint vnibiles adinuicẽ. Aug.ĩ li.
de aĩa ⁊ ſpũ.Silhia gandẽt ſilibo.Ex h̊ em
eſt coꝛpꝰvnibile aĩe.qꝛ infimũ aiĩe.ſ.fantaſ⸗
ma vł fantaſticꝰſpũs:a ſupᷣmũ coꝛpꝑis.ſ.ſenſualitas ſilia
ſũt.ᷣcũ nata diuia ⁊ hũana ſint ſiles.cũ ſit hõ ad ima⸗
ginẽ dei factꝰ: ptʒz ꝙ ſũt vnibiles.4 Itẽ aug. in li. de aĩa
7ſpũ.Sic ſupᷣmũ aĩe.ſ.intelligẽtia ſiue mẽs.imaginẽ et
ſilitudinẽ gerit ſui ſuꝑioꝛis.i.dei.vñ eiꝰſuſceptiua eẽ po
tuit ⁊ ad vnionẽ ꝑſonalẽ:ſic ſupᷣmũ carnis.ſ.ſenſualitas
aiĩe gerẽs ſilitudinẽ ad vnionẽ ꝑſonalẽ eiꝰ eẽntiã ſuſciꝑe
põt. Silis ̊ ẽ ↄ ꝑatõ qᷓtũ ad vnibilitatẽ mẽtis q ẽ ſupꝛe⸗
ma ꝑs aĩe ad den.a ſenſualitas qᷓ ẽ ſumũ caꝛnis ad ani
mã.ſic ꝗ̊ᷓ ſenſualitas carnis nat᷑alit ẽ vnibilis ipi aie vni
one ꝑſonali:.ita natali oꝛdie aĩa hũana erit vnibilis do
vnione ꝑſonali. Cõtra. Oia vnibilia ſũt ſiłia. Sʒ oĩs
ſilitudoẽ ſᷣm aliquã foꝛmã cõem: oĩa vnibilia hñt ali⸗
quã foꝛmã cõem. Sʒ nõ ẽ acciꝑe aliqꝗd cõe dei ⁊ hoĩs:ſi⸗
ue creatoꝛis ⁊ creat᷑e.nec ĩ genẽ nec ĩ ſpẽ:&̊ nõ eſt acciꝑe
aliquo mõ ſiłitudinẽ int vũ ⁊ hoĩeʒ. nata diuĩa ⁊ hu/
mana nõ ſũt vnibiles. ꝗ Scðda rõ ad idẽ. Mulla inter qᷓ
eſt penitꝰdiſtãtia ĩpꝛopoꝛtõnabitł᷑ ſũt vnibilia. Sʒ crea⸗
toꝛ ⁊ creata ſũt hmõi:ꝗꝛ diſtãtia ẽ int᷑ hec infinita ſic in⸗
ter finitũ ⁊ ĩfinitũ:q̊ nullo mõ ſũt vnibilia. Rñ.dicẽdũ
ꝙ ſilitudo dupłꝛ attendit᷑ int aliqᷓ. Nut fm foꝛms cõem

—

pticipatã abilł: 2 H mõ nõ ẽ ſilitudo aliq int᷑ naturã di⸗
uinã 7 hanã creaturã. Uel m ↄueniẽtiã ꝓpoꝛtõis vni⸗
ad alten: 2 B dupłꝛ. VUno mõ ↄꝑando duo ad terciũ:⁊ B
mõ iuſiicia increata 2 creata coueniũt.̊ nõ ĩ aliq foꝛma
omũi genẽ vel ſpẽ:qꝛ iuſticia increata ẽſuba diuĩa.iuſti⸗
cia vᷣo creataẽ qtitas.ſᷣ ↄueniũt ĩ habitudie ad eũdẽ effe
ctum:qui ẽ reddẽ vnicuiq; qð ſuũ ẽ. Alio mõ attẽdit᷑ hec
ſilitudo ↄꝑando vnũ ad alteꝝ.vt ſi dicã. Deꝰ ẽ bonꝰ:cre
atura ẽ bona. bonitas increata ẽ bonitas ꝑ eẽnti az. l. ipe
ꝰ. 7 ad bãc oꝛdinat᷑ bonitas creata. Hoc ̊ qð dico oꝛ⸗
dinari ad illã: facit aueniẽtiã ⁊ ſilitudinẽ bonitatis cre⸗
ate ad increatã. tñ ẽ dicẽdũ. ꝙ bonitas increata ſit
ſilis bonitati cꝛeate ̊ ecõuerſo:qꝛ nunꝙᷓ detmĩat᷑ ſiłitu⸗
do reſpectu alicꝰdeterioꝛis: ᷣ reſpectu maioꝛis vel eq̃lis
Sicut ̊ domi oꝑe ſilis ẽ domui vel arti in mẽte. eo ꝙ fa
cta ẽ ⁊ ducta in eẽ m illã.ᷣ nõ dẽ ecõuerſo ars ſilis do⸗
mui:ita creat᷑a ſilis dẽ creatoꝛi.qꝛ ẽ oꝛdiabilis illi.⸗ nõ
ecõnerſo.qꝗ̃ ſititudo attẽdit᷑ ĩ oꝛdie vel habitudie vniꝰad
alterã. 2 ex ̊ ſũt vnibiles. ¶ Ad ſcᷣm dicẽdũ.ꝙ q̃dã ẽ di
ſtantia eẽntialis rei ad rẽ:⁊ H̊ mõ ĩfinita ẽ diſtatia natu⸗
re diuĩe ad naturã creatã. Alia ẽ diſtãtia reꝝ Fm eẽ oꝛdi
nis. 2 hec nõ ẽ infinita cret᷑e ad creatoꝛẽ. ⁊ em iſtã minꝰ
diſtat hõ a deo ꝙᷓ aliqᷓ alia creatura: qꝛ vltimuʒ coꝛpꝰ in
natura ẽ coꝛpꝰhũanũ ↄmũicãs cũ om̃i coꝛpe ĩ natura. ſi⸗
militer vltima foꝛma in natura ẽ aĩa rõnalis. inde ẽ ꝙ
oĩa alia oꝛdinãt᷑ ad hoĩeʒ.⁊ ideo eſt ꝓinquioꝛ deo.⁊ ita
eſt ei vnibilis.

Membrũ ſecundũ

Equit᷑ de ↄueniẽtia incarnatõis apte vni⸗
biliuʒ ĩ ſpãli.Et q̃rit᷑ vtꝝ natura diuĩa ſit
vnibił bũane. Ad qð ſic obijcit᷑. Om̃e vni
tum ẽ termĩatũ. ome vnibile ẽ termiabile
Sed nullũ infinitũ ẽ termiabile: ꝙᷓ nullũ infinitũ eſt vni
bile. Sʒ nata diuĩa ẽ infinita: ipᷣa nõ ẽ vnibilis.4¶ Si
dicat᷑ ꝙ nata diuĩa ĩ ſe ↄſiderata nõẽ terminabilis h̊ ßᷣm
ꝙ cauſa:qꝛ cauſa quodãmõ termĩat᷑ ad ſuũ effectũ.Con⸗/
ira. ᷣm ꝙ cauſa ẽ ĩ rõe potẽtie:ſeqt᷑ & ꝙ potẽtia dei ſit ter
minata. qð ẽ falſuzʒ. 4 Iẽ om̃e vnibile ẽ potẽtiale reſpe⸗
ctu vnionis. Sʒ ome potẽtiale ẽ imꝑfectũ ĩſpectu maio⸗
ris ꝑfectõis. Si oĩs imꝑfectõ relegat a eo. ð̊⁊ vnibi⸗
litas. Cõtra. Gei potẽtia ẽ in oẽm actũ:ꝗ nõ ponit in⸗
oꝛdinatõʒ vel defectũ. Si vniꝛe nõ ponit inoꝛdinatõeʒ
vel defeciũ:̊ diuĩa potẽtia põt ſibi vnire hũanã naturã
qꝛ h̊ qð ẽ vnire ſibi nõ ponit defectũ actꝰvel inoꝛdinatõʒ
pͦ ſũmã ꝑfectõez 1 oꝛdinẽ. PRñ. Infimitũ dẽ duplꝛ. l. qð
nec finit aliquid nec finit᷑ ab aliquo.⁊ ſic ẽ diuia eẽn tia
infinita ab et᷑no m ſe.qꝛ ſic nõ finit nec finit᷑ ab aliquo
Vel dicit᷑ infinitũ:qð non finit᷑ ab alio ſᷣ finit aliud. B
mõ dicit᷑ infinita ᷣm ꝙ ad ipᷣazʒ oꝛdiat᷑ creatura. Et iſta
diſtinctõ habet᷑ ex habitudie huiꝰ pᷣpoſitõis in: addite ꝑ
opoſitõez ei qð ẽ finitũ:q ponit dre abnegatõz finiti in⸗
q̈tuz ſiniẽs:vel finiti inqtuʒ finitũ. Eſt em̃ dicere diui⸗
nam eẽntiã finire creaturas inꝙᷓtuʒ ab ipᷣa ſunt vt a pᷣn⸗
cipio:⁊ inqᷓtuʒ ad ip̃am oꝛdinãt᷑ vt ad finem. 2 ſunt ßm
ipaz. 1z ſic dic Crimegiliꝰ. Diuina eẽntia ẽ ſic ſpeꝛa i⸗
telligibilis. cuiꝰ cẽtrũ ẽ vbiq; circũfeꝛẽtia vᷣo nuſqᷓ. Inq⸗
tum em̃ diuina eẽntia ↄſiderat᷑ vt res ĩ ſe: ꝑfecta eſt.cuiꝰ
nõ eſt acciꝑe finẽ bonitatis.⁊ ſic ↄſiderat᷑ vt circũferen⸗
tia:cuiꝰnõ eſt acciꝑe finẽ nec pncipiũ:p̊ eſt extra oĩa.·ſicẽ
bonitate dei. Vel põt ↄſiderari vt ẽ in creatura finiẽs
ipam a limitãs ⁊ deducẽs.ꝛ ſic dicit cẽtrũ.qmia ſicut cẽ/
trum finit lineas ? ab ipo linee deducũtur:ita creatoꝛ fi
nit creatas ⁊ limitat 2 deducit eas.4¶ Ad ſcoõm vᷣo.ſ.om
ne vnibile ẽ potẽtiale reſpectu vnionis ⁊c̃.dicẽdũ ꝙ du⸗
plex ẽ potẽtia.ſ.actina ⁊ paſſiua.Si loquamur de potẽ⸗
tia paſſiua: ſic verũ eſt ꝙ natura diuina nullo mõ eſt vni
bilis. qꝛ qd eſt vnibile hoc mõ eſt potẽtiale reſpectu ma⸗
ioꝛis ꝑfectõis. quia ergo nõ ẽ potentiale:q; potentia dei
pficiat ex actu incarnationig. ꝓpter hoc non eſt ponere

++ —

☛ r —

.

i
it

NLueſtio

ſm viã iſiã diuinã naturã vnibilẽ. Si aũt loqmur de po
tentia actiua.ſic nata diuia ẽ vnibilis hũane:qꝛ in deo ẽ
potẽtia actiua vt ſibi vniat naturã hũanã.vnibile igitur
dẽ de nat᷑a diuĩa ſᷣm potẽtiã actiuã.ſ.ꝙ poſſit ſibi vnire

naturã creatã. De nata vᷣo hũana dẽ ᷣm potẽtiam palſ⸗

ſiuã:eo ꝙ poſſit vniri.⁊ ĩ h fuit ſi uma oſtẽſio manileſta
tio ſue potẽtie. Ponat᷑ em ꝗ; nõ poſſit vniri actiue nate
hũane.h̊ nõ diceret᷑ eẽ ꝑfectõis ĩ deo. Et ſic ↄcedẽdũ ẽ ꝙ
natura diuina ⁊ humana ſunt vnibiles.

Membrum terciũ

Oſtea querit᷑ vtꝝ abſtꝛactis ꝑſonis ſit vni
bilis diuia natura?⁊ oſtẽdit᷑ ꝙ nõ. Suppo
nimꝰem̃ ꝙ vnio ĩ diuĩs ſit ſubalis:⁊ nõ ac
cidẽtalis. Sʒ oĩs vnio ſubalis ẽ nature vł
pſone: qꝛ ĩ ſuba diuia nõ ẽ rexire niſi naturã vel rẽ nat᷑e
Res vᷣo nate ẽ ꝑſona:vbi ↄtigit reꝑire ꝑſonã.vnio &̊ ſub
ſtãtiał erit ĩ nat᷑a vłi ꝑſona. Si igit᷑ diuĩa nat᷑a vnit bu
mane:h̊ erit vłĩ vnitate nate.vł ꝑſone.ſ̊ ꝑſone nõ:qꝛ iã
poſitũ ẽ ꝙ ꝑſone ſũt abſtracte.Cũ q̊ vnio ſuſponat ens:
erit illa vnio ĩ vnitate nate.ꝗ cũ h̊ ſit ĩpoſſibile.ſic h ita
mõſtrat᷑:ñ vniet᷑ diuia nata hũane iĩ vnitate nat᷑e nec ꝑ⸗
ſone.vt pʒ ex dictis ̊ nullo mõ ẽ vnibił abſiractis xſois
Ad idẽ euidẽtiꝰargu.anſeł.Si vniꝛet᷑ diuĩa nata hbũa
ne ñ abſtractis ꝑſomis: aut ipᷣa diuia nata mutabit᷑ ĩ bu
manã:aut ecõuerſo.aut fiet tercia nata ex ilł ptꝰ vnionẽ
vel ſaltẽ fiet vtraq; vnio ĩ alia nat᷑a. Lerciũ ? ipoſſibile
qꝛ ex h ſeqꝗt᷑ ꝙ diuĩa nata ſit poſſibilis ad vlterioꝛem pfe
ctionẽ. Itẽ ſeqret ex G̊ ꝙ eẽt aligd: qð neq; eẽt creatũ ne⸗
qʒ icreatũ.ſ.id terciũ.Siłꝛ duo pᷣma ſũt ĩpoſſibilia. Aut
eẽt dicẽ ptꝰvnionẽ nata diuia ẽ hũana 2 ecõuerſo:q̊ᷓ non
fiet vnio ĩ nata. Silꝛ nec i ꝑſona:cũ ponãt᷑ eẽ abſtracte.
igit᷑ abſtractis ꝑſonis ⁊c. ¶ Si dicat hᷣ ſit veꝝ de pſo⸗
nis ĩcreatis:vñ nõ fiet vnio ĩ ꝑſona ĩcreata.ſᷣ ĩ ꝑſona cꝛe
ata ſicut ĩ hoĩe aliqͥ. Cõtra.nibilominꝰadhuc ſegt᷑ incõ⸗
ueniẽs.ſ.ꝙ diuĩa nat᷑a ſit poſſibilis ad maioꝛẽ ꝑfectõezʒ.
ita eẽt materialis reſpectu vnitatis cꝛeate.Redit g ad
idẽ qdð pꝛiꝰ.¶ Si dicat᷑ ꝙ illa ẽ talis enio ſiẽ accidentis
⁊ ſubiecti:qꝛ hũana nata ĩ illa vnione degenerat in acci
dẽs. qꝛ om̃e qð aduenit rei pꝰeẽ ↄpletũ:tenet modũ ſiue
naturã accidẽtis. Lalis aũt ẽ hũana nata reſi pectu diui
ne ĩ illa vnione. Cõtra. Abicũq;ẽ vnio ſubiecti ⁊ accidẽ
tis:accidẽs trãſit ĩ vnitatẽ ſubiecti:ita ꝓ ẽ vnũ nũero cũ
ipᷣo.vt albũ ⁊ ſor.cũ dẽ ſor.albus.q̊ ᷣm q̊ hãana natuꝛa
traãſiret ĩ vnitatẽ nat᷑e diuĩe:qð ẽ ĩpoſſibile.¶ Pꝛet ea ſe
queret᷑ ꝙ diuia nata eẽt ſubiectũ reſpectu hũane.qð ite⸗
rũ ĩpoſſibile eſt. An opoſitũ ſic. abſtractig ꝑſonis ad⸗/
buc intelligit᷑ diuĩa eẽntia:2 intelligit᷑ ĩ ĩa om̃ipotẽtia
ſiue ſũma potẽtia:ſapiẽtia ⁊ bonitas. Sʒ nõ ẽ omipotẽ⸗
tia niſi diuia eẽntia poſſet ſe vnire hũane: gͤlſi remaneat
in ipa om̃ipotẽtia:ptʒ ꝙ abſtractis ꝑſonis põt ſe illi oni
re.⁊ ita ẽ adhuc vnibilis. Itẽ remanet ſcin q̃ ſcit ſuam
om̃ipotẽtiã:⁊ ſua bonitas q nõ vult dimittẽ perire crea⸗
turã hũanã.hec aũt ſufficiũt ad illã vmionẽ 7 faciũt ipᷣaʒ
gabſtractis ꝑſonis ꝑ intellectũ adhuc ẽ vni bilis diuia
eẽntia. Rn. Fm anſel. De ĩcarnatõe vᷣbi Matura dini
na ⁊ hũana nõ pñt inuicẽ mutari: ita nee miſceri. vt q̃⸗
dam tercia fiat ex dnabo: qᷓ nec ſit diuĩa nec hũana. Gᷣin
ꝑſona ncce ẽ vnionẽ fieri. Dico ꝗᷣ abſtractis ꝑſonis ñ
itelligo diuinã naturã poſſe vniꝛi. Et ſi aligs foꝛte poſſz
H ĩtellige: ego ñ itelligo. qꝛ ſic dĩc Johᷣ.dama.iij.li.oꝑtzʒ
ſcire ꝙ ñ ſm termiatõeʒ nat᷑e vł vſionẽ vl alteratõeʒ vel
oↄfuſionẽ caro dñi.i.hũanitas deificata d. 2 ſubdit au⸗
