ex hoc erat inſtuentia ipᷣis viꝛibus inferioꝛibus a qur⸗
bus remota eſt conſolationis influentia in paſſione-
Ande m hoc intelligenda eſt auctontas Anbẽ. ſuper

1 ⸗ 4
xvij.

N c) 1 .

Queſtio

”ÿMB ilud. Deus meus deus me? vt quio c. Clamat bomo aditõnalẽ.¶ Itẽ Ro. v. Vix ꝓ iuſto quis moꝛit᷑. Oꝛigẽ.·
deitatis ſeꝑatione moꝛiturus. Sʒ ↄſiat ꝙ nõ intelligit diſtinguit. Eſt aliquis qui moꝛit᷑ neceſſitate:⁊ placzʒ ei:
te ſeꝑatõe vnionis.ſ̊ e ſeꝑatõe ↄſolatõis influẽtis ſux⸗ talis moꝛitur ꝓ iuſto.Eſt alius qui vult moꝛ ex carita⸗
mi inferioꝛes vires.ꝙᷓ etiã ſpuales viri.bñ ſentiũt dicẽtes te:ſicut martires:talis moꝛitur ꝓ bono.Querit᷑ ̊ diffe
N pm pſal. Omnia oſſa mea dicent. dñe quis ſimilis tibi rẽtia iſtoꝝ et ſi xp̃e paſſus ẽ:et voluit pati nõ pꝛo iuſto
un ⁊c̃. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ adam ex cõpꝛehenſiõe idẽ neceſſitate.qdð videt᷑.ergo ꝓ bono moꝛtuꝰẽ.i.volun⸗
a deitatis peccauit dm. q; cõpꝛehenſio deitatis ẽ dupli⸗ tarie.̊ et mera voluntate.qꝛ melius ſꝑ ẽ ei tribuendũ.
vſn citer.vna ᷣm auerſionẽ ᷣm quod ei ꝓponitur bonũ com Rñũiſio.triplex eſt volũtas abſoluta lelle abſolutũ ẽ
eut mutabile. et alia 'm cõpꝛehenſionem que ei adhẽt ſpre quo aliqd appetit᷑ ñ aliq̃ coactiõe ex alio. Etẽ velle ab⸗
ut to om̃i cõmutabili:⁊ Fᷣin hoc erat cõpꝛehenſio in anima ſolutũ quo aliquid appetit᷑ ppter ſe:ſicut volo btitudiẽʒ
nunz xp̃i.ſᷣm hanc autẽ cõpꝛehenſionem nullo modo cõmitti Vtroq; mõ fuit volũtas abſoluta in xpo: qꝛ a nullo fuit
Nrn tur peccatum: ſed m pꝛimã. vnde illa cõpꝛehenſio non coacta. p̃tea appetebat aliqd ꝓpt ſe.i.btitduinẽ mẽbris
n ↄcludit ꝙ xpᷣc debuit dolere Fm illam ꝑtem qua compre ſuis.ſ.tercia. Prima eſt volutos abſoluta.i.nõ relata
ſi⸗ bendit. alið. Si g accipit aiuras abſalur prĩo mõ vkł s
ſcſ — ſic xpᷣs voluit pati volũtate abſoluta.ſi autẽ accipit᷑ a
/ Lonſequenter que Sein. ſolula id ell voluͤtas u klata ad alid ſic ſ futt ablolnta⸗
i ritur.vtrum pateretur xpᷣc ſᷣm omnẽ volũtatẽ. Ad quod ſe B §
ſic. Paſſio ſitin xp̃o Fm ꝙ culpa fuit in adam. Sʒ cul⸗ Lon lequente: que J. V.
8 pa fuit in adam ᷣm voluntatẽ ſenſualitatis et rõnis.er rit᷑.vtꝝ aĩa xpᷣi pateret᷑ ßm ẽ aĩa:2 fm eſt ſpũs pm RRKR
goet pena vel paſſio in xpᷣo. Cõtra.Eſt pena damna⸗ ⸗ qð dicit Aug. aia dupliciter põt ↄſiderari m ſuum xS& =.
toꝛia in infeꝛno. Purgatoꝛia in purgatoꝛio.Satiſfacto ſ eſſe abſolutũ:⁊ ſic eſtſpũs.⁊ ſᷣm ↄꝑationem ad coꝛpꝰ:2 1

gal um d ſatiſfactione pꝛo culpa.ergo gaudet voluntas de ponimus gaudiũ nõ tꝛiſticia. VUñ rõ vt ↄſiderat᷑ vt ratõ
rinſe paſſione. ergo in xpᷣo nõ fuit paſſio voluntatis rationis abſolnit᷑ a pena.⁊ ẽ volũtas vt deliberata:et hoc qꝛ plꝰ
geßn qua gaudebat de ſatiſſactõe.¶ Item martires gaudent abſtrahit᷑ qᷓ naturał a coꝛꝑe:ergo cũ aĩa inqᷓntum ſpũs
RR t paſſiombus.quia ibi adeſt quod volunt. Latrones oĩno abſtrahbat᷑:videt᷑ ꝙ vt ſic ↄſiderat᷑ nullatenꝰ patiat
ratd⸗ cruciantur.quia ibi eſt quod diſplicet.ſed vbi eſt quod EKRñſio hfm Aug. ſpus dicit multiplicit. Aliqũ dicit᷑
rs, vult aliquis nõẽ triſticia.ergo nec xpᷣt habuit paſſiõeʒ nomẽ ſbe ſpũalis Aliqñ nomẽ potẽtie.⁊ hoc dupłꝛ quia
ecn rationis.¶ Item ex eadem ꝑte nõ poteſt eſſe volitum et nominat potẽtiã aĩe rõnalis vt eſt in eſſe abſoluto nõ re
rate inuolitum.placitum et nõ placitum.gaudium et triſti⸗ lato ad coꝛpꝰ.vel vt eſt vnita coꝛꝑi. Primo mõ ↄſidera
ki cia.ergo ſi in parte rationis ſuperioꝛis erat gaudium. ta ſic eſt idẽ qd ratio ↄſiderata vt ratio.⁊ ſic in x-po non
kt m illam nõ inerat triſticia.¶ Iteʒ arrius poſuit ꝙ paſ fuit paſſio. eꝛgo obijcit᷑ ꝙ natura nr̃a erat obligata
ſio fuit in xpᷣo ſᷣm omnẽ naturaʒ xpᷣi.ſed queritur ſi po⸗ Fm animã ⁊ m ſpiritũ ⁊c.dicendũ ꝙ nõ ſequitur qꝛ eo
nin namus ſicut arrius.ſi poneremus paſſioneʒ magis me dem mõ poſſet deſtrui diſtinctio que eſt de rõne vt ratio
Hach ritoriam qᷓ; nunc.et videtur ꝙ ſic.quia maioꝛem poneꝛe Et rõ huiꝰ eſt.qꝛ volũtaꝛiã oꝑtʒ eſſe paſſioneʒ ſed ad vo
m⸗ mus paſſionem:et ita magis meritum:et magis meꝛito luntariã exigit᷑ ꝙ ſit in aliqua ꝑte gaudiũ:⁊ hoc eſt ĩ ſu Air c Krs α7
ine riam. Sed ad hoc dici poſſet ꝙ non dicitur magis me⸗ perioꝛi ꝑte ronis. Ad meriũ em cocurrit voluntas ſeu 4 — . 1
utr⸗ g ritoꝛia paſſio qꝛ maioꝛ:ſed qꝛ ex maioꝛi caritate. Re paſſio voluntaria.Itẽ ſi oino remoueret᷑ lectatio ſeu . . v
lungt ſponſio Fm damal. Voluntas eſt rationis et liberi axpe gaudiũ a ſuꝑioꝛi ꝑte rõis.tũc ſũma eẽt triſticia itd im . ſ.x: 2. PE —/
hon titus. Toluntas nõ eſt ꝓpꝛie ex parte ſenſualitatis: ſed patiẽtia: ⁊ ita nõ eẽt paſſio nec volũtaria nec meritoꝛia —
ſolum ex parte rõnis.quia ẽ appetitus rõnis.ſed aꝓpeti quia ex hoc ſequeret᷑ qð pateret᷑ ſñ caritate.et amore.ꝗ
n tus duplex. ideo voluntas duplex. appetitus rõnalis et amoꝛ maxime exigit᷑ in oꝑe meritoꝛio. Itẽ ſi obijcitur
rhen naturalis.ſicut rõnalis voluntas eſt duplex:ẽ natura⸗ illud Marci. Triſtis eſt aĩia mea vſq; ad moꝛteʒ. Glo.
non lis reſpondens appetitui naturali rationis.et delibera⸗ remota delectatõne eterne deitatis: tedio humane cala
vfn⸗ tiua que rñdet appetituirationali. vtraq; aũt voluntas mitatis afficit.Ex quo videt᷑ ꝙ etiã ᷣm ꝑteʒ ſuꝑioreʒ q̃
etiſr idem eſt ſ̃m rem.ſed differens ſᷣm rõem. In naturali ꝙᷓ eſt in ↄtẽplatiõe diuinitatis fuerit paſſus.Ad qð dicen
en voluntate fuit paſſio:ſed nõ in delibeꝛatiua.iAatuꝛalis dũ ſicut ſupra tactum eſt: ꝙ ſicut dicit᷑ lux ſolis remo⸗
Re autẽ voluntas eſt ꝑ ↄꝑationem ad ſuum coꝛpus.et dolʒ ueri cũ nõ illũinat ꝑtem infeꝛioꝛẽ ꝙᷓuis nũqᷓ; remouea⸗
nyl xcæ cõtrario.ſ.de ſeꝑatione.ideo paſſio fuit in voluntate tur lux ab ipſo coꝛꝑe ſolis.ita delectatio diuina ᷣm ra⸗
hi rationali. Delibeꝛatiua eſt 'm quam contulit vtilitatt 4½ ntionẽ dicitur ammoueri cũ non radiabat ſuper ꝑtem ĩ⸗
Hot paſſionis.et ſᷣm hanc nõ fuit paſſio.Fᷣm hoc rũdendum ferioꝛem in paſſione.ꝓpter quod dicebat deus meus vt =
oi eſt ad omnia obiecta. Et ſᷣm hanc diſtinctõnem diſtin⸗ quid me deꝛeliquiſti ⁊c.vt eo dicatur derelictꝰ: quo pai =R 52. (S. 3 feol. S
ri guendum eſt cũ obijcitur ꝙ habuit gaudiũ ſummũ ⁊ꝛc̃. ſioni ſbiecing Vn Feun erg. Aeetalbei ꝑtis ſupe X . . .
efn ſe Z. rioꝛis vires inferioꝛes cum delectabant᷑.nõ dicitur dere 9 * 77 5*
Cri⸗ L Lon equeter que §. uy * ligctus:̊ᷣ inq;tum diſpenſatiue ſubtrabebatur delectatö 7
or ritur.vtrũ paſſio fuerit im voluntatem abſolutã vel cõ in paſſione.dicitur remota delectatione eterne deitatis
Alon ditionalem. Ad os ſic Sgatur⸗ inennd qð aſpe tecdio humane calamitatis affici.
liqe titur:appetitur voluntate cõditionali.ſᷣ xpᷣc appetebat ſ d
u pati nõ volũtate abſoluta ſᷣ̊ cõditionali.ſ reſtenpt⸗ Articu us lecun us
ohi⸗ ne. .· ⁊c. ¶ Cõtra. Abicũq; ẽ apetitus voluntatis con⸗ Onſequẽter querit᷑ de generalitate paſſiõis
dn. ditionalis ẽ ꝑtim inuoluntarium:et ꝑtim volũtarium. Ißtum ad genera paſſionũ. Et pꝛimo querit᷑
nſoi Et ponit dam̃.exemplũ de illo qui ꝓijcit merces in ma⸗ vtrum habuit omnia genera paſſionum ceꝛ
tenn ri:nec e ſimpliciter illa voluntas. Si ergo xpᷣ̃c paſſus ẽ poꝛalium. Secundo vtrum paſſus ſit omni genere paſ⸗
1nle volũtate cõditionali.q̊ ſua paſſio nõ fuit ſim pliciter vo ſionum ſpiritualium eẽt querendum. Sed hanc queſtio
von. luntaria:ergo nec ſimpliciter laudabilis quia ſolũ actꝰ nem babes determinatã ſupra in inquiſitione ð aſſum
.E voluntarij laudabiles ſunt. Stẽ ſi nõ fuit volũtaria: ptione humane nature queſtione de effectibus quos cũ
gni⸗ fuit cõpulſio.et vbi ẽ voluntas ↄditõnalis ẽ cõpulſa vo natura noſtra aſſumpſit xpᷣc.
e⸗ lũtas.̊ in xpᷣo nõ ẽ ponere voluntatem cõpulſam:q̊ nec
per

ria in pñti. In pena damnatoꝛia eſt pena ſine volunta⸗

te. In pena purgatoꝛia cum voluntate. In pena ſatiſfa⸗
ctoꝛia ex voluntate.Sed vbi eſt voluntas ibi eſt gaudi

AX Al..n. H

Nanig ne ſonn

4 7 14
Barf rius2. * — l. „* „

Q

ſic eſt aĩa.¶ Ad qð arguit᷑ ſic. Paſſio ſeu ſatiſfactio dẽt
eſſe ᷣm qð obligati ſumꝰ.ſed obligati ſumꝰ in aia et ſᷣm
ꝙ aĩa:⁊ Fᷣm ꝙ ſpũs eſt ꝭ̊ ⁊c.¶ Contra.in pꝑte aĩe ſuꝑioꝛi

₰ 5
) . P * H) a

7

—,

—

Circa pꝛimum ergo .S. .

obijcituꝛ ſic.Hył.x.de tri.VUnigenitus deus ad ꝑagen

dũ moꝛtis ſue ſacramentũ ↄſummaſſe oẽ humanarũ ge⸗
nus paſſionũ teſtatus ẽ.cũ inclinato eapite emiſit ſpiri
tũ.q̊ paſſus ẽ oĩ genere paſſionis humane.tã coꝛꝑis qᷓ;
ſpũalis.¶¶ IJtꝗ damaſce.Lotũ hominẽ et oĩa que bomi
nis ſunt aſſumpſit pᷣter peccatũ.Naturales etiã ⁊ inde⸗
tractabiles paſſiones.quecũq; ex tranſgreſſione in hũa

nã deuenere vitã.ꝗ paſſus ẽ ſᷣm omne genus paſſionum

¶ IDẽ paſſio xpᷣi fuit ſatiſfſactoꝛia ᷣm omnimodã iuſtici
am.Sʒ omnimoda inſticia exigit ꝙ fiat ſatiſfactio per
penã eiuſdẽ generis.ꝗ̊ ſi omne genus paſſionũ bumana
rũ debet abſolui ꝑ paſſionẽ xpᷣi:paſſus eſt ſm omnẽ paſ
ſionẽ.¶ IJtem omnis habẽs oẽs oꝑationes omniũ viriũ
ẽ habens omnes paſſiones.Sed xpᷣc fuit hmõi.ᷓ ⁊c̃.ꝙ
omnes naturales viriũ oꝑatões ſint paſſiones:patet ꝑ

dam̃.qui dicit.q ira ẽ oꝑatio ſeu actio ipᷣius iraſcibilis

et tñ ẽ paſſio. Vñ patet ꝙ actões ſunt paſſiones. Cõ
tra. Omnis paſſio inqᷓtum paſſio eſt inuoluntaria.Sʒ
nihil inuolũtariũ ponendũ ẽ in xpᷣo. nulla paſſio ponẽ
da ẽ in rpᷣo.¶ Item paſſic eſt motus ab aliquo inceden⸗
te paſſo. Sʒ nullus motus poterat fieri in xpᷣo vel eſſe
cui cederet natura xp̃i. nec aliqua paſſio.i¶ Itẽ ẽ deſe⸗
ctus cognitiue et affectiue.Sʒ nullus defectus cogniti⸗
ne fuit in xpᷣo.&̊ nec defectus affectiue. Sʒ hmõi defectꝰ
ẽ paſſio.ꝗ̊ ⁊c.¶ Si dicat᷑ ꝙ nõ ẽ ſimile.quia debuit tol⸗
lere penã nõ ignoꝛantiã:etita xpᷣc debuit habere paſſio⸗
nẽ nõ ignoꝛantiã.Cõtra.Vtraq; debuit tollere xpᷣe⁊ ex
ꝓte affectine et cognitiue.q̊ vtrũq; debuit acciꝑe.ſed nõ
accepit defectũ ex ꝑte cognitiue.q̊ nec ex ꝑte affectiue.qᷓ
nec paſſionẽ.¶ Ite omnis paſſio.aut ẽ ꝑ modum paſſio
nis.aut ꝓpaſſionis.ſʒ nõ fuit in xp̃ᷣo ꝑ modũ paſſionis
quia ñ fuit eius rõ turbata.yſa.xlij.i 2õ̃ erit triſtis nec
turbulentus ⁊c.¶ IOtẽ nec ꝑ modũ paſſionis.quia ꝓgaſ

„„„

ſio eſt ſubitus motus ſᷣm glo.ſuꝑ illð apli eph.iiij. Ira

ſcimini et nolite peccare ⁊c̃. Ira ẽ ſubitus motus ⁊c.ſ,-

nibil ſubitũ fuit in xpᷣo.ꝗ̊ nec paſſio.ꝙ nihil ſubitũ fue⸗
rit in eo patet.quia nibil paſſusẽ qð n puiderit. Re
ſpõſio ſᷣm.b.aug.⁊ hił.ẽ paſſio culpabilis que nũqᷓ; fu⸗
it in xpᷣo.Et ẽ paſſio penalis duplex. Quedã que dero⸗
gat dignitati.⁊ quedã que nõ.pꝛima ẽ ſicut diceremus
paſſionẽ ꝑ modũ paſſionis que turbaret rõem. Similꝰ
ignorãtia ᷣm aug.Similiter ↄcupiſcẽtia.quia hec deꝛo
gãt dignitati ſue.Itẽ ille paſniones q̃ non derogant di⸗
gnitati ſunt dupliciter. Quedã ſunt oꝛdinate ad nr̃am
redemptõem quedã nõ. Pꝛime ſunt ſicut infirmitates.
febres ⁊ hmõi.hec nõ cooꝑerent᷑ ad nr̃am redemptõem

Dicendum ergo ſᷣm aug. aſſumpſit om̃s paſſiones

2 ſue dignitati nõ derogates:⁊ aonram

. eeran
nõ culpabiles:⁊2 ſu .
6 redem ptõem oꝛdinatas.Et hboc idẽ vult był x. ð trini.

¶ Að bhoc aũt qð obijcitur ꝑ anctoꝛitatẽ hy ł.dðm ꝙ ve⸗
rũ eſt ꝙ aſſumpſit omne genus paſſionũ.nõ tamẽ omnẽ
ſpeciẽ. AUnde dicit nihil vicioſe infirmitatis aſſumpſit.
Ad illud qð obijcituꝛ ꝑ auctoꝛitatẽ dama.ddᷣm.qꝙ ipᷣe
determĩat quid aſſumpſit.cũ dicit naturales 2 indetra
ctabiles. Paſſiones naturales que cõueniũt omnibus
nec poſſunt detrahi ab homini. vt fames.ſitis et hmõi.
Mõ tñi ꝙ peccatũ aliquãdo dicit culpã vel quod eſt oꝛdi

nãs ad culpa.vt ſic peccatũ dicit idem qð culpa.vel qð
oꝛdinãs ẽ ad peccatũ vel ꝓnitatẽ.vel qð eſt ex pctẽo.⁊ he

ſunt pene que inſunt omnibo:vel inſunt aliqui. illas
aſſumplſit que imnſunt omnibo.⁊ hoc vult dicere damaſ.
Aod ulud quod obijcit᷑ ꝙ debuit pati ᷑ᷣm omnimodaʒ
iuſticiã ⁊c̃.dðm.ꝙ nõ exigit᷑ ĩ ſatiſfactõe pati ſᷣm omne
genus pene.ſed exigitur equiualẽtia pene.· ꝓ ſit pena eꝗ
nalens. Item opoꝛtet ꝙ ſit cõdignitas in ſatiſfactione.
Si aũt poneremus omnes paſſiones in xpᷣo:iam nõ ſeꝛ
naretur cõdignitas:⁊ ita nec ſatiffactio.¶¶ Ad illuo qð
obijcitur. omnis babens naturales virium oꝑationes

⁊c.dðᷣm.q paſſio dicitur a patin.quod ẽ infoꝛmaꝛe.vñ
cõpꝛehẽſiones ⁊ affectiones dicũtur paſſones ĩ anima
et de his paſſionibus intelligitur auctoꝛitas Jo. dam̃.
Si ðᷣo paſſio dicatur actus ſeu motus pᷣter naturã. tũc
dicitur paſſio a pati:⁊ de hac non intelligitur illa ꝓpo⸗
ſitio.¶ Ad primũ quod obijcitur in contrarium dicen⸗
dum ꝙ voluntarium ⁊ inuoluntarium dicunt᷑ duplicit
ſicut ſupra diſtinguitur voluntas vt eſt natuꝛa:vel vt eſt
deliberatiua. ſᷣm deliberationem nihil fuit inuolunta⸗
rium in chriſto. Item aliquando fit paſſio preteꝛ volun
tatem Aliquando contra voluntatem cum nõ poteſt ꝓ⸗
hibere quis paſſionem. Alterius fuit in chriſto qui paſ⸗
ſus eſt ex voluntate.Vnde dicit damaſ. Nihil coactuʒ
in chriſto conſideratur.ſ̊ omnia voluntaꝛia. volẽs eſu⸗
riuit.volens ſitiuit ⁊c. ¶ Ad alið quod obijcitur de iq⸗
rantia.dicendum ſᷣm Anſelm̃.in libro cur deus homo
debuit aſſummere illos defectus qui vtiles eſſent ad re⸗
demptionem. Ignoꝛantia autem nihil vtilis eſt.⁊ ideo
non debuit eam aſſumere ſed compaſſio erat neceſſaria
ideo aſſumpſit. Ad aliud quod obijcitur ꝙ nibil ſub⸗
itum in chriſto ⁊c. dicendum ꝙ ſubitum dicitur dupli⸗
citer:quod non eſi preuiſum ratione.⁊ hoc modo nihil
fuit ſubitum in chriſto.AVł ſubitum dicitur idem quod
non preuiſum ſenſualitate:et ſic ſubituʒ fuit ĩ Chriſto.

MNembrum terciũ
Onſequẽter querit᷑ de neceſſitate domini⸗
ce paſſionis.Et querunt᷑ tria. Prĩo de ne
ceſſitate q;tum ad cauſam inferioꝛẽ mate⸗
rialem vel foꝛmalem.
cauſam inferioꝛem finalem. Tercio de neceſſiiate qtuʒ

ad cauſam ſuperioꝛem efficientem ad noſtrã redemptõ⸗

nem.

Articulus pꝛimus

O primuʒz Aug.Chriſtus aſſumpſit primiti

as carnis noſtre.Sed primitie carnis noſtꝛe
ſunt caꝛo hominis añ peccatum ſcilicet ĩ ſta⸗

tu innocentie.cum ergo in illo ſtatu nõ habueꝛit hbomo

neceſſitatem ad moꝛiendum: ̊ potentiam tm:nec caro
Chriſti.¶ Item ſuper illud Johan.iij. Qui deſurſum
venit ſuper omnes eſt.gloſa auguſti.quia ð altitudine
hum ane natuꝛe ante peccatum accepit verbũ dei nat᷑aʒ
bumanam. Si igitur in illa altitudine non fuit neceſſi⸗
tas ad moꝛiendum:relinquitur ꝙ nec in carne Chriſti.
Item neceſſitas ad moꝛiendum eſt pena peccati. Sʒ

remota cauſa vniuerſaliter remouetur effectus:reling⸗

tur igitur cum caro chriſti fuerit penitus ſine peccato.
quia magis etiam qᷓ; adam iminunis fuit a peccato. in
ſtatu innocentie:eo ꝙ non potuit peccare:quod potuit
adã.ergo nec in caꝛne eius debuit eſſe neceſſitas ad mo
riendum. 4 Item anſehmus ꝙ voluntas di nulla neceſ-

ſitate facit aliquið ſed ſola poteſtate.Et voluntas chꝛi

ſti fuit voluntas dei.nulla neceſſitate mortuus eſt. ſed
ſola pt̃ate.⸗ Idẽ.ij.Cur deꝰhõ. Cũ querit᷑ vtrũ deus et

hõ potuit ſᷣu aꝛe vitã ſuã:vt nũqᷓ; moꝛeret᷑. Oubitãdum

nõ ẽ qm ſꝑ habuit ptatem Fᷣuãdi qᷓuis nequiuerit velle

fuare vt nũꝙ; moꝛeꝛet᷑.et qm̃ boc a ſeipo habuit.vt ſcʒ

velle nõ poſſet.nõ neceſſitate ſʒ libeꝛa ptate aiam ſuam
poſuit. Itẽ ĩ eodẽ. Sicut nõ debes dicẽ.quia nõ potu

it velle nõ moꝛi:aut neceſſitate voluit moꝛi.ſic nõ ẽ dõm

ꝙ nõ potuit nõ moꝛi: aut neceſſitate moꝛtuus c.¶ It in
eodẽ. Ois neceſſitas aut eſt coactio aut ꝓhibitio. qᷓ due
neceſſitates ↄuertunt᷑ adinuicẽ ↄtrarie:ſiẽ neceſſe ⁊ im

poſſibile.quieqd nãq; cogit᷑ eẽ: ꝓhibet᷑ nõ eẽ.⁊ qð cogi᷑

nõ eẽ: ꝓhibet᷑ eẽ quẽadmodũ qð neceſſe ẽ eẽ: impoſſibi⸗
leẽ nõ eẽ.⁊ qð neceſſe ẽ nõ eẽ:impoſſibile ẽ eẽ ⁊ ecõueꝛſo
Si ꝭ̊ᷣĩi xpᷣo nõ fuit coactio ad moꝛi nec ꝓhibitio ad non
moꝛi. ĩ xrᷣoñ fuit nccitas ad moꝛiẽdũ.
articulus fidei habet neceſſariã veritatẽ.Cũ ergo moꝛi

ecundo de neceſſitate q;tum ad

Cõtra. ODis

— — — -444

xp̃m eẽt articulus fidei:neceſſaria erat veritas.ᷓ nõ po

xvij.

§ reſpectu mentis. vt ſicut caro ante peccatum nullo mõ
n terat eẽ falſuʒ. neceſſe erat moꝛi. Itẽ anſel. ij· li. Cur concupiſcebat aduerſi us ſpiritum. ſed omnino ſubicie⸗
n. xeus hõ. Si moꝛtuus nõ eẽt.virgo de q̃ alſumptꝰẽ mü⸗ batur: ſic et caro chriſti etiam plus ſubijciebatur ſ piri⸗
i da non fuiſſet. OQm̃ hoc nequaqꝙᷓ valuit eẽ:niſi veꝛãẽ moꝛ tui.Non tamen attenditiꝝ ſimilitudo qᷓtum ad moꝛtẽ.
o tẽ eius credẽdo:nec ille de illa potuit aliter aſſumi.qua quia in adam fuit ſolum moꝛtalitas ᷣm potentiam abl⸗
Nen. re ſi nõ moꝛtuus ẽ ex neceſſitate poſtqᷓ aſſumptus eſt de q; aliqua diſpoſitione et neceſſitate ad moꝛiendum. in
hligt virgine:potuit de virgine nõ eẽ aſſumptꝰ.qð impoſſibi chꝛiſto vo fuit moꝛtalitas cum aſſumpta diſpoſitiõe ad
Re le ẽ. ¶ Itẽ in eodẽ qð deus immutabiliter vult nõ pt nõ moꝛiendum. que quidem diſpoſitio ſm rationem cauſe
Unte eẽ.ßᷣ neceſſe ẽ eẽ.quapꝛopt ſi deꝰvoluit:vt hõ ille moꝛere finalis ponit neceſt ſ itatem. ꝙuis m rationem cauſe ma
Plnn tur:nõ potuit nõ moꝛi.ſ̊ neceſſe habuit moꝛi.¶¶ Itẽ idẽ terialis vel ſoꝛmalis vel efficientis ꝓut dictum eſt non
lp in eodẽ. Ad hoc valuit ĩ xp̃o diuerſitas naturaꝝ ⁊ vni⸗ ponat neceſſitatem. Et per boc patet ſolutio ad duo p⸗ MU-ĩ
innß tas ꝑſone. vt qð opus erat fieri ad hominũ reſtauratõʒ ma.¶ Ad alind dicendum. ꝙ hoc quod hic dicitur re⸗ D „. 9. n. F1 .
en ſi hůana natura nõ poſſet: faceret diuina.⁊ ſi diuĩe mi mota cauſa remouetur effectus: intelligitur ĩ cauſis na en d rſ e ZD
ſs nime cõueniret erbiberet bũana. æ nõ alius nec alius turalibus et effectibus. non ĩ cauſis innaturalibus. vñ S
i idẽ ipe eẽt. qui vtrũq; ꝑfecte exiſtẽs ꝑ hũanam ſoluẽt. exemplum aug.tale eſt in li.ð tri. Infixio teli in opo⸗
qð illa debebat: ⁊ ꝑ diuinã poſſet qð expediebat. Ex qᷓ re eſt cauſa moꝛbi: nõ tamen remota nziche teli remo
ne, auctoꝛitate reliquit᷑ ꝙ ſm humanã naturã debebat pa⸗ uetur moꝛbus. Pꝛeterea ſicut dictum el bpa. Pen⸗
o ti xpc.vt redimet᷑ genus humanũ.Seo ſi habuit debitũ non ſeuper eſt effectus peccati in ſuſtinente penã. e
1 ¶babuit neceſſitatẽ debiti ad moꝛiẽdum:ſeu obnoxieta dam eiĩ pena eſi que non oꝛdinatur aoculpa: ſeo ad g No
. cẽ qð idem ẽ.¶¶ Itẽ aug.ad Julianũ.Si talẽ carnẽ qua riam.ſicut dicit beatus BGregoꝛius. Quedaʒ etiam .
l lẽ babuit adã:in pꝛimo ſtatu aſſumpfſit xpe.nõ ſolũ ca⸗ pena pꝛo peccato alieno non pꝛopꝛio quomodo fuit pe⸗ —.—
di ro xpᷣi nõ eẽt caro pcti:ſ nec ſikitudo cornis pct᷑i.Qua⸗ na in xpᷣo ad ſatil ſactõnem noſtri peccati non ſi ni. 4 Ao l lr n, l. (
od re videt ꝙ nõ aſſumpſit caꝛnẽ ð pꝛimo ſtatu ade ſed de aliud anſeł. dicenduʒ. ꝙ eſt neceſſitas immutabilitatis Io—&O „
o ſecũdo. Et ita relinquit᷑ ꝙ aſſumpſit caꝛnẽ vt ẽ ĩ ea neceſ et eſt neceſſitas coactionis vel pꝛohibitionis. Nceſſita wa
„ ſitas ad moꝛiẽdum. ¶ Itẽ aſſumpſit carnẽ de carne vir⸗ te immutabilitatis dicenduʒ eſt.ꝙ neceſſe fuit x:ᷣm mo
ginis licet nõ ſᷣm legẽ ꝓpagatõis.ſʒ oꝑe ſpũſſcti.Cum F ri. quia immutabiliter moꝛi voluit. neceſſitate vᷣo coa
* tota vᷣgis coꝛo hũit neceſſitatẽ ad moꝛiẽdũ ⁊ caꝛo rpᷣi. ctõnis vel pꝛohibitionis minime. VUnge dicit Anſelmꝰ
* Itẽ hebr.ix.glo. Sicut alijs hoĩbo ſtatutũ Eſemel mo ſicut dicis. Iccirco nõ potuit non moal ria vere moꝛi
„* ri.ita vps eadẽ nccitate moꝛtuus ẽ. Relĩquit eꝛgo e cꝛi turus erat.et ideo moꝛiturus erat.quia hoc ſponte ⁊ ĩ⸗
r ſtus moꝛtuꝰeſt neccitate. Rñ ſio.ſᷣm ꝙ dicit phus in mutabiliter voluit.ſequituꝛ illum non ob aliud non po
nn metaphy. nccium dr q̃tuoꝛ mõis.ſᷣm q̃tuoꝛ genera cãꝝ tuiſſe non moꝛi.niſi quia immutabili voluntate voluit
eann Eſt em̃ nccitas ſᷣm cãm foꝛmalẽ.ſᷣm ꝙ; dicit᷑ ꝙ calidum moꝛi.ꝑqAd onmirale obiecta per Anſel. dicendum ꝗ
npo de neceſſitate calefacit ſeu patiẽs de neceſſitate patitur. poſſe et non poſſe:et neceſſe et im poſſibile dicuntur du⸗
Et eſt nccitas ſᷣm cãʒ materialẽ:ſᷣm quã dicit S neceſſe obus modis. Potentia vel impotentia neceſſitate vel ĩ⸗
eſt calidũ in ſũmo ſieri ignẽ:Fm ꝙ diceꝛet᷑ paſſibile in poſſibilitate.vel impoſſibilitate que eſt in ipo:aut que
D ſũmo diſpoſitũ neceſſe eſt pati.Et eſt neceſſitas ſᷣm cãõm eſt in alio.Cum ergo dicitur ð deo et de xpᷣo neceſſe xel
miti efficiẽteʒ:que vocat᷑ nccitas ſᷣm violentiã rel coactionẽ. impoſſibile: intelligendum eſt non de neceſſitate vel im⸗
r Fm quã dicit᷑ ꝙ foꝛtiter lapidẽ ĩpulſũ neceſſe eſt moueri poſſibilitate que eſt in ipo.ſed neceſſitate vel impoſſibi⸗
to⸗ Et eſt nccitas ſᷣm cãm finalẽ ſᷣm quã dicit᷑ ꝙ ſerrã nccẽe litate que eſt in alio.et hoc pꝛopꝛio modo accepto nomi
no eſt eẽ ex ferro ⁊ calibe:qꝛ eſt ad diuidẽdũ dura 2 ſolida. ne neceſſitatis.Fᷣm ꝙ dicitur coactio vel pꝛobibitio ⁊ H
o Bicẽdũ ̊ ꝙ in nobis eſi nccitas ad moꝛiẽdũ vel patien⸗ eſt quod dicit Anſelmꝰ. Cum dicimus iſie homo poteſt
um ũ ſm cam materialẽ: foꝛmalẽ:a efficientem: In dño ðůo vinci.ſenſus eſt aliquis poteſt eum vincere. Vnde non
gine ihᷣu fuit nccitas ſolũ pᷣm cãz ad patiẽdũ finalẽ: pᷣm ꝙ dẽ ponitur potentia in ipo:ſed in altero.Similiter enm di
ſty HBak. iiij. Adiſit deꝰ filiũ ſuu ꝛc vt nos redimẽt ⁊c. Sz cimus ille non poteſt vinci.ſenſus eſt quia nullus eum
teſſ⸗ iſta redẽptio nõ potuit eẽ niſi ꝑ ſatiſfactionẽ nec ſatiſſa vinceꝛe poteſt. AUnde per hoc non ponitur impotentia ĩ
niſti⸗ ctõ niſi ꝑ paſſionẽ.iðo ᷣm neceſſitatẽ cãe finalis fuit ne ipᷣo ſed in altero.Similiter cum dicimus deum ð neceſ
G₰ ceſſitas patiẽdi in xp̃ᷣo ſᷣm ꝙ d Hebre.ix. ſuꝑ illð. Vt ſitate facere aliquid.non ſignamꝰꝙ ĩ illo ſit aliqua ne⸗
lng moꝛte intercedẽte ⁊c.glo.moꝛs eꝛat neceſſaria in redẽ⸗ ceſſitas:ſʒ ꝙ ẽ in alio.Cum ergo dicimus aliquid neceſ
. ptiõe:⁊ ſubdit. Lãtũ vtiq; fuit nrjm peccatũ vt ſaluari ſe eẽ aut non eſſe in deo.non intelligitur ꝙ ſit in illo ne⸗
„ nõ poſſemꝰ niſi vnigenitꝰ dei filius ꝓnobis debitoꝛibo ceſſitas cogens aut pꝛohibens:ſed ſignatur ꝙ in omni
i moꝛtis moreret᷑.iꝛ0 aũt in xpᷣo fuit neceſſitas ad moꝛi⸗ bus alijs rebus eſt neceſſitas pꝛohibens faceꝛe eas ⁊ co
o endũ.pᷣm neceſſitatẽ cauſe efficientis.quia nulla cauſa gens non facere contra hoc quod de deo dicitur. nã cũ
6 poterat euʒ cogere ad moꝛiendũ. cã inquã creata. Mec dicimus ꝙ neceſſe eſt deum ſemper verum dicere: et ne⸗
ii eſt neceſſitas ſm rõem cauſe materialis. quia illa ẽ ne⸗ celſſe eſt eum nunꝙᷓ; mentiri. non dicitur aliud niſi quia
4 ceſſitas ↄtracta ex vicio ꝓpagatõis in nobis:⁊2 illa ẽ ne⸗ tanta eſt in eo conſtantia ſeruandi veritatem. vt neceſſe
t ceſſitas cõditionis. Mec neceſſitas m rõem cauſe foꝛ⸗ ſit nullam rem facere poſſe vt verum non dicat. aut vt
e malis.quia illa nõ põt ꝓhiberi:nec eſt volũtaria. quia mentiatur.quapꝛopter cum dicimus filius dei non po⸗
dicit Yohañ.damaſ. Paſſiones etſi in legẽ nature fie tuit non mentiri.aut neceſſe habuit moꝛi.non ſignatur
6 bant in rpᷣo:nõ tamen coacte ſed voluntarie. Zld ea eꝛ in illo vlla impotentia ſeruandi vitam ſi uam immoꝛta⸗
44 go que obijciuntur in partem negatiuam. et ad pꝛima lem. Similiter cum dicitur neceſſario voluit moꝛi. aut
on duo dicendum.ſᷣm auctoꝛitatem Hoetij ĩli.de duabus non potuit velle non moꝛi.non ſignatur impotentia vo
n naturis et vna perſona chriſti. ꝙ xp̃c a triplici ſtatu ho lendi ſeruare vitam ſua m. ſed immutabilitas volunta⸗
4 minis accepit aliquid. A pꝛimo ſlatu accepit indigen⸗ tis qua ſe ſponte ad hoc fecit hominem.vt in eadem vo⸗
tiam cibi et potus vel ad cibum et potũ. A ſecũdo neceſ luntate peꝛſeueꝛans moꝛeretur:et quia nulla res potuit
in ſitatẽ ad moꝛiendum. A teꝛcio impoſſibilitatem ad pec voluntatem illam immutare.⁊ per hoc patet reſponſio
candũ.et ita nõ accepit carnẽ in omni eo mõ quo fuit ĩ ad oĩa obiecta ad ꝑtem negatiuam. Ad obiecta ad
è adam in ſtatu pꝛimo.dm ergo cum dicitur aſſum⸗ ꝑtem affirmatiuam. Ad tria pꝛima reſpondendum ẽ ꝑ — 9
⸗ pſiſſe ð alti tudine hbumane nature ⁊2 ð p̃mijs nfe maſſe viſtinctõʒ anſeł.li. ijj. Cur de hõ. xvij. c. Eſt nccitas pᷣce S0☚ „ Ven
boc dicitur quia accepit carnẽ cum plena ſubiectione des q cauſa eſt vt fit res.Et ẽ neceſſitas ſequens quam — Po
1) — ve . ͤ ) +* J
. —— PX 5

— „ E 7

res facit. Pꝛecedẽs et efficiẽs neceſſitas ẽ cuʒ dr celum

volui:quia neceſſe ẽ vt voluatur. Sequens vo ⁊ que ni

hil efficit ſed fit. hec ẽ.cũ dico ex neceſſitate loqui cũ loq
ris. Cũ em̃ hic dico.ſignifico te nihil facere poſſe.vt dũ
loqueris nõ loquaris.nõ ꝙ aliquid te cogat ad loquen
duũ.ã violẽtia naturalis ↄditõis cogit celũ volui. Te

vᷣo nulla neceſſitas facit loqui. Sʒ vbicũq; ẽ pcedẽs ne⸗

ceſſitas: ⁊ ſequẽs.nõ aũt vbi ſequẽs:ibi ſtatim ⁊ pᷣcedẽs
Poſſumus nãq; diceꝛe neceſſe ẽ celũ volui.quia voluit᷑.
ſʒ nõ ſimiliter ẽ veruzʒ.idcirco te loqui.quia neceſſe ẽ vt
loquaris.ita ſequẽs neceſſitas currit ꝑ omnia tꝑa hoc
mõ. Quicquid fuit neceſſe ẽ fuiſſe.quicqd ẽ neceſſe ẽ eſſe
neceſſe ẽ futurũ fuiſſe. Quicqd futurũ ẽ:neceſſe ẽ eẽ fu
turũ. Si vis qᷓ omniũ que fecit xp̃:⁊ que paſſusẽ verã
ſcire neceſſitateʒ. ſcito oĩa ex neceſſitate fuiſſe.quia ipᷣe
voluit. Voluntatẽ dᷣo eius nulla pceſſit neceſſitas.qua⸗
re ſi nõ fuerũt niſi quia ipᷣe voluit:ſi nõ voluiſſet nõ fuiſ
ſent. Per hãc ergo diſtinctõem neceſſitatis patet ſolutõ
ad tria pꝛimo obiecta.ꝗ Ad aliud ſimiłr patet ſolutio
ꝑ diſtinctõem anſeł.in eodẽ li.xviij· c. Scito quia ſicut
cõtingit poſſe ⁊ nõ poſſe.et neceſſitatẽ aliqñ dici.nõ ꝗa
ſunt ĩ rebus vbi dicũtur:ſed qm ſunt in alio:ita ⁊ debe⸗
re. Quippe cũ dicimus pauꝑes a diuitibus elemoſinaʒ
debere acciꝑe.nõ ẽ aliud ꝙᷓ diuites pauꝑibo debere ele⸗
moſinã impẽdere.hoc nãq; debitũ nõ ẽ exigẽdum a pau
pere:ſʒ a diuite.Deus quoq; dr oĩbus debere peſſe. nõ
qquia ĩ hoc ille aliquo modo ſit debitoꝛ: quoniã omnia
ebent illi ſubeſſe. et dẽ debere facere quod vult.quoni⸗
am qð vult debet eẽ. ita qñ vult creatura aliquid facere

qð ſuum ẽ facere ⁊ nõ facere dẽ debere facere. quia qðᷣ

ipa vult debet eẽ. Oñs itaq; iho cũ moꝛtẽ ſicut dicimus
voluit ſuſtinere:qm ſuũ erat et pati ⁊ nõ pati debuit fa
cere qð fecit.quia qð voluit facere:debuit facere.⁊ non

cebuit facere quia nõ ex debito:et ſic patet ſolutõ ad qᷓr

tum obiectũ.¶¶ Ad alia vo obiecta dðm. Eᷣm Joh. dam̃.
ꝙ naturales nr̃e paſſiones m naturã et ſupᷣ naturã fu
erũt in xrpᷣo. Scðim naturã em̃ mouebant᷑ paſſiones qñ
deus ꝑmittebat carnẽ pati que ſunt eius ꝓpꝛia.Suꝑ na
turã aũt.quia nõ pᷣcedebãt in dño naturalia.i.natura⸗
les paſſiones voluntatẽ. Aibil em̃ coactũ ĩ xpᷣo cõſide⸗
rat᷑.ſʒ oĩa volũtaria.volẽs eſuriuit.volẽs ſitiuit. volẽs
moꝛtuus eſt. ¶ Ad vltimũ qð obijcit · ix. ad bebre.ĩ glo.
Sicut ĩ alijs hoĩbo ſtatutũ ẽ c.dõm.ꝙ vis faciẽda eſtĩ
hoc ꝙ dẽ ſemel.nõ fit ibi ↄꝑatio moꝛtis ad moꝛtẽ. ̊ moꝛ
tis ſemel ad moꝛtẽ ſemel. ſ̃m ꝙ dẽ Ro.v. Xpc ſemel pꝛo
peccatis noſtris moꝛtuꝰ ẽ ⁊c. ⁊ ſic abſoluit᷑ qſtio iſia.

Articulus ſecundus

Onſequenter querit᷑ de neceſſitate paſſionis
qᷓtum ad inferioꝛẽ cãm finalẽ ſᷣm ꝙ dicimus
ſerrã neceſſe ẽ eẽ ex ferro ⁊ ex calibe.quia eſt
ad ſcindendũ:eodẽ mõ dici debeat rpᷣm neceſſe eſt pati.
quia mcarnatus ẽ ad redemptõem. ¶ Ad qð ſic grego.
Lanta debuit eẽ humilitas redemptoꝛis quãta fuit ſu⸗
perbia p̃uaricatoꝛis:⁊ quãta fuerit hũilitas patʒ.quia
Adã aſcendere voluit ad deitatẽ.nõ in vnione ꝑſone.hᷣ
in ↄfoꝛmatõne ſciẽtie. Sʒ deus deſcẽdit vſq; ad vnionẽ
cũ humana.phił.ij. Habitu inuẽtus vt bomo ⁊c̃.Ergo
tanta fuit humilitas quãta pᷣuaricatio. ergo nõ neceſſe
fuit xpᷣm pati ad redimẽdum hoĩem. Item tantuʒ me⸗
ruit ab initio ſue ↄceptõis.quãtum poſt qð patet.quia
qntitas meriti attẽdit᷑ penes caritatẽ. Si ergo tãta ca⸗
ritate mouebat᷑ ab initio quãta poſt.quia ñ creuit cari
tas ĩ eo cũ ſemꝑ fuerit plenꝰ gr̃a? veritate. tãtũ meꝛu

it añ ⁊ poſt:eꝛgo nõ neceſſe erat pati.Itẽ Her. vna gut⸗

ta ſãguinis ſumiciẽs fuit pᷣciũ nr̃e redemptiõis.ergo pt⸗
circũciſionẽ nõ fuit neceſſe eũ pati.¶ Itẽ per ſolã gratiã
recõciliamur deo.ergo cũ ĩ plena recõciliatiõe ſit plena
remiſſio pene ⁊ culpe:ergo n fuit neceſſaria paſſio.Ro.
iij. Juſtificati gratis per gratiiꝗ. Ad oppoſituz He⸗

* 14
₰ . „9 484

l ..

bre. ij. Decebat eĩ eñ ꝑ paſſionẽ ↄoſummare. glo. niſi xps

pateret᷑:hõ nõ redimeret᷑.⁊ nõ redẽptus peꝛiret ⁊ ſic fru
Rſra oĩa.Ex quo relinꝗtur ꝙ neceſſe fuit ipᷣm pati ad re

dimẽdũ hominẽ. ¶ Iẽ ad Thy.ij. Aparuit a dei ⁊c.
glo. nõ eſſemꝰ ꝑticipes diuinitatis eius niſi cẽt pticeps
moꝛtilitatis nre.ergo ⁊c. MRñũſio dicẽdũ ſᷣm Anſel. ꝙ

dũ eſt inter liberationẽ ⁊ redẽptionẽ. Redimẽ em̃ eſt r
ſuaz iuſio pcio recuꝑare:et miſi eſſʒ paſſio nõ eẽt p iuſtũ
preciũ recuꝑatũ qð eꝛat amiſſum.tñ ſi alio mõ libeꝛaſſʒ

ꝙᷓ ꝑ paſſionẽ eſſet liberatio nõ redẽptio. Vnde dic glo.

—

dicta niſi xp̃s moꝛeret᷑. hbomo nõ redimeꝛetur poſito ꝙ

debebat redimi.i.iuſto pᷣcio liberari vel recuꝑaꝛi.Deus
em̃ creauit de terra hominẽ ſᷣm imaginẽ ſuã ⁊ iterũ con
uertit eũ in ip̃am.i.in ipᷣam imaginẽ quod factum eſt ꝑ
gratiã redemptõis.ecẽi.xvij.¶ Ad illud quod obijcitur
maioꝛ fuit humilitas redemptoꝛis in incarnatõe ꝗᷓ; ſu⸗
perbia p̃uaricatoꝛis ade. Dicendum ꝙ in peccato Ade
nõ ſoliũ fuit elatio:ſᷣ etiã ꝑuerſa delectatio. AUnde geñ.
iij. Vidit mulier lignuzʒ ⁊c.⁊ fuit ꝑuerſa delectatio ᷣm
ſpiritũ ſcilicet in appetendo ⁊ m coꝛpus.ſ.comedendo
AVngde ſicut ab elatione inchoauit peccatum ade:ita fu⸗
it cõſummatõ in cõmeſtionis delectatione.eo deʒ modo
diſpenſatio noſtre redemptõnis fuit in initio humilita
tis incarnatõis. ꝓgreſſus in cõuerſatione ĩ qua paſſus
eſt per cõpaſſionem. vnde ſteuit Lucẽ.xix. Cõſummatio

vo fuit in paſſione. vnde dixit cõſummatũ ẽ.decuit eniʒ
ſic adimplere oẽm iuſticiã. vt ſicut delectatio fuit ꝑoẽs

ſenſus pꝛeuaꝛicatoꝛis.vt patet geñ.iij.ita xpᷣe paſſus eſt

per omnes ſenſus vt patet i

cendum ꝙ mereri ẽ dupliciter in viꝛtute ⁊ ĩ effectu. Me

ritum in virtute menſuratur m caritatem. et quãta ca

ritas tantũ meritum. Meritum in effectu nonſolum ẽ
in caritate.ſed in caritate cõiuncta effectui.Pꝛimo mo
do tm̃ meruit ypc in initio ⁊ poſt. Secundo modo non.
Vnge per voluntatem cõiunctam caritati qua pꝛedica

ritatem cõiunctam effectui meruit remiſſionem pene et

culpe totaliter. ¶ Ad aliud quod obijcitur ð vna gutta

ſanguinis ⁊c. dõᷣm. ꝙ ſatiſfactoꝛia pena poteſi duplici⸗
ter ponderari. aut m genus aut m circũſtantias.Si

ßm circũſtantias perſone ponderetur pena:cũ vita xpᷣi
ſit vita dei. ſic quelibet gutta ſanguinis ſufficiens fuit.

et ſic intelligitur auctoꝛitas Mern. In ſatiſſfactõe autẽ
relſpondere debet genus pene generi culpe. et iõ m ge⸗
nus culpe nõ fnit ſufficiens.¶ Ad aliud quod obijcitur

per ſolam gratiam reconciliamur ⁊cc. Dicendum ꝙ; ve/
ruʒ eſt:ſuppoſita paſſione xp̃i. AUnde dicit apoſtolꝰ Ro.
iij. Juſtificati gratis peꝛ fidem in ſanguine.Vnde fides
ſanguinis paſſionis eſt que iuſtificat.

Articulus tercius
Onſequenter queritur de neceſſitate palſſio⸗
nis qᷓtum ad cauſam ſuperioꝛem. Ad quod
ſic. Neceſſitas multipliciter dicitur. Qeceſ⸗
ſitas cauſe inferioꝛis.ſ.que ponit impoſſibilitatem no
eẽndi.ſ· qʒð impoſſibile ẽ aliteꝛ ſe habeꝛe.Eſt neceſſitas
cauſe ſuperioꝛis que eſt neceſſitas immutabilitatis. vt
cum dicitur deum neceſſe eſt eẽ bonum. ſeu illud foꝛe qað
ceus vult:et de hac loquimur bic.¶ Anſek in li. cur ⸗

us homo. Quodlibet inconueniens deo ſequitur impoſ
ſibile. i. in ðo poni inconueniens eſt impoſũibile. immo
quodlibet conueniens necelſe eſt deo attribui. Sed niſi
xpᷣc patiatur ſequitur incõueniens deo.ergo xpᷣm neceſ
ſe eſt pati.pꝛobatõ minoꝛis.niſi xpe moꝛiatur homo nõ
redimitur.et niſi redimatur fruſtra ſunt omnia. Ergo
cum inconueniens ſit deo aliquid facere fruſtra:incon⸗
ueniens eſt deo ꝙ xp̃e non patiatur.ergo neceſſeẽ xpᷣm
pati. ¶ Item ſuper illud hebre. ij. Per paſſionem con⸗
ſummare ⁊c̃.glo.niſi xpᷣe moꝛeretur bomo ñ redimeret᷑

te neceſſitate redẽptionis paſſus eſt xpᷣs.tñ diſtinguen

neuangelio. 4 Ad aliud di

4

bat et bmõi faciebat:meruit remiſſionem pene.ſẽd ꝑR ca

— — —

mmmmndmmnmnmmmnnmnmnnnnnnnnennn mn —

eret

u et nõ retemptus peꝛiret.r ſic fruſtra eſſent omnia focta
qð eſt ĩpoſſibile. quare videt᷑ ꝙ neceſſe fuerit xpᷣm pati.
1. Si dicat᷑ ꝙ aliud eſt deũ liberoꝛe:⁊ aliud boĩeʒ libeꝛa
ri. Hõ ꝑ ſe nõ poterat liberari.cũ mibil haberet: deꝰtñ
e poterat liberare. Uñ Gre.in moꝛalibus.xx. Qui nos fe
uen cit exiſteꝛe ð nihilo.reuocare nos potuit ſine moꝛte ſua
et paſſiõe. Cõtꝛa. deus nũꝙ; ſine ſatiſfactiõe liberat hoĩ⸗
ſi nem.ſʒ nullus homo poteſt ſatiſfacere de oꝛiginali. ga
uß nsõ poteſt ſatiſfacere de iiuria quã ĩtulit deo.nec aliqua
do. creatura vt dicit Anſ. ergo opoꝛtuit ꝙ eſſet bomo deus
iog Añne dicit Anſel. Alle qui de ſuo poterit dare ꝙ ſuꝑet
end uonnne qð ſub eſt maioꝛem neceſſeeſt eſſe omni eo qð
con ub xo eſt. Unde pie eligendũ fuiſſz. ade cotemnere oia
ſt ſub to qꝙᷓ eum offendiſſe.⁊ ſimiliter cuilibet peccatori.
ergo plus debuit reddere qᷓ; omnia que ſũt ſub teo.qð ñ
poteſt facere niſi deus.̊ ⁊c. ¶ Item Anſel. ¶ Aihil deus
ge poteſt dimittere inoꝛdinatũ.ſed ſi dimitteꝛet peccatum
. impunitũ ipſe dimitteꝛet inoꝛdinatũ S nõ poteſt dimit⸗
1 tere peccatũ impunitũ. Sed punire peccatuʒ eſt duplici
4 ter. ym iuſtitiam in inferno: aut m miſericoꝛdiã in pre
4 ſenti puniendo. ᷓ oꝑtuit ꝙ ſic vel ſic puniret. Sed nõ cõ
& uenit dinine bonitati totaliter punire creaturaʒ buma⸗
ia nam in inferno. quia tota obligabat᷑ per peccatum ade
us ergo opoꝛtuit ꝙ hic recipiat ſaticfactionẽ. Sed homo ñ
atio potuit ſatiſfacere ⁊ tñ debuit ſatiſfacere deus aũt potu⸗
en; it: ſed ſatiſfactionis debitoꝛ nõ fuit.ſi ergo ſatiſfactionẽ
doi⸗ neceſſe eſt eẽ per penã eius qui dẽt 2 poteſt. ergo neceſſe
ioet eſt ſatiſfactionẽ eſſe ꝑ paſſioneʒ hominis di. ¶¶ Si dicat
*“Dl . Rus potuit peccatum dimittere impunitum dæ po⸗
. tentia: non dæ iuſtitia. que diſtictio ponitur Gene.xviij.
ina 25 poteꝛo celare Abrahaʒ. Cõtra. Ponat᷑ ꝗ; dimittat
uni culpã humani generis impunitã. Sed ſi hoc facit oꝛdia
ne te facit.quia quicquid facit oꝛd inate facit.eꝛgo nulla 5
