ficijs qᷓ offerebant᷑ ſuꝑ altare exteriꝰ:q̃ erant in duplici
dr̃ia.ſicut ſup dictũ eſt.Eſt igit᷑ pᷣmo qʒ de ſatrificijs ĩ
materia inſenſibili.q̃re ſeu in ſacrificijs ſeu in libamẽ⸗
tis ↄcurꝛerent panis vel eiꝰmateria vinũ oleũ.a adde⸗
retur thus ⁊ ſal.thus in aligbo:ſal in om̃ibo Leuiti. ij.
¶ Item qre in pane ſeu eiꝰ materia tũc offerent᷑ ſpice:
nũc ſimila.nũc panis.Et q̃re panis offert᷑ nũc coctus
in clibano:nũc in ſartagine: nunc in craticula. KRñ̃⸗
ad pꝛimũ dðm:qꝙ duplex eſt rõ pᷣdiete vᷣr̃ie oblatõnis.
lr̃alis ⁊ ſpũalis.Lralis eſt vt honoꝛificet᷑ dñs iuxta il⸗
lud/ꝓuerbᷣ.iij. HPonoꝛa dñm de tna ſuba vt largitoꝛ bo⸗
noꝝ neceſſarioꝝ homini vel ad ſuſtentamentuʒ vel ad
ↄdimentum vel ad medicamentũ. Ad ſuſtentamentuʒ
d eſibili offert᷑ ſacrificiũ panis.de potabili vinuʒ. Nd
ↄdimentũ ⁊e excitatiuis apetitꝰ:offertur ei ſal.de dele
ctantibo appetitũ oleũ. Ad medicamentuʒ de aromati⸗
cis ⁊ ↄſoliditatiuis offertuꝛ ei tbus:vt ex his coĩoꝛibo ⁊

ad neceſſitatẽ hoĩs ſine difficultate magna occurrẽtibbꝰ

ꝓteſtarent᷑ in ſacrificio deũ bonoꝝ oĩm largitoꝛẽ. Alle
goꝛica vᷣo rõ eſt reſpectu ſacrificij xpi. Qã ſicut dicunt
ſcti.panis eſt ſaccẽ̃m carnis.Vinũ ſacr̃m eſt aĩe ſeu ſan
guinis. Oleum figurat graʒ. Sal ſciam. Thus oꝛoeʒ
dñi ſaluatoꝛis:ſicut als manifeſtat᷑.¶ AVo ſcðm voo di⸗
cendũ.ꝙ lr̃alis rõ manifeſta ẽ in h̊ qð dictũ eſt. Allego
rica vᷣo rõ ẽ reſpectu ſacriſicij xpᷣi qd ↄſiderat᷑ triplicit.
In fide patruʒ ꝓ ſtatu legis nature:⁊ ſic erat vt ſpica.
In fide patrũ ꝓ ſtatu legis ſcripte:⁊ ſic ꝑ doctrinam le
gis ⁊ ꝓphie triticũ erat vt ſimila.In fide patrũ qᷓtũ ad
ſtatũ gre.⁊ ſᷣm G̊ eſt velut coctꝰpanis ⁊ foꝛmatꝰ in ꝑfe⸗
cta hũanitate.hic ẽ em̃ panis ꝗ de celo deſcendit Joh̊.
vj.¶ Ao terciũ dᷣm.ꝙ cũ panis figurat ſacrificiuʒ xpᷣi
in aſſumpta carne.ſicut ipemet dicit in JZoh.Ego ſum
panis.ↄſiderat᷑ vt in ᷣginis vtero coctꝰigne hoc eſt cõ⸗
ceptus de ſpũſancto.⁊ ↄſiderat᷑ vt laboꝛas in mũdo. et
ſic vt coctus in ſartagine:⁊ ↄſiderat᷑ vt afflictus et ad/
uſtus in cruce:⁊ ſic eſt vt panis in craticula.

Deinde quertur S. j.

de dr̃ia ſacriſicioꝝ legis de animalibus.et erat triplex
dr̃ia. VUna que dicebatur olocauſtum. Alia que dice⸗
batur pacifiea. Lercia que dicebatur hoſtia ꝓ pecca⸗
to. Circa quas differentias querũtur pluꝛa. Pꝛimo
& ratõne diſtinctõnis.am dicunt ꝙ ſicut eſt triplex
ſtatus hominũ.incipiẽtes.ꝓficientes.perfecti. Hoſtia
pꝛo peccato ꝑtinet ad incipientes ſeu ad ſtatum penitẽ
tie. Hoſtia pacificoꝛum ad ꝓficientes ſeu ad ſtatum iu
ſticie in implenitudine mandatoꝝ. Olocauſtum ad ꝑ
fectos ſeu ad ſiatum ſuꝑerogationis in impletõne con
. 34R

nan p. P*
3 4 ol wen 7N 8 1 3 „ / Pα „ 10 N Pͤ N

reA P peH

J

aM b We. * k.

*Y2=2

lvii.

ſilioꝛum. ¶¶ Sed contra hoc obijcitur. Qam in plal. di⸗
citur. Olocauſtum ꝓ peccato non potulaſti. IObi dicit
glo.olocauſtuʒ ꝓ peccato fiebat:ergo non diſtinguitur
olocauſtum ab hoſtia p peccato.¶ Iem ante legez of⸗
ferebant᷑ ſacrificia ꝓ peccato. Sed ante legeʒ non legũ
tur offerꝛi niſi olocauſta ⁊ pacifica: ergo nõ diſtinguũ
tur ab hoſtia ꝓ peccato.¶ IJtem Leuit.vij. determinat
duplex differentia pacificoꝛuʒ.vna ꝓ gratiaꝝ actione
alia ex voto. Sʒ graꝛuactio in quolibet ſtatu dʒ fieri.
qꝛ in quolibʒ exhibet᷑ bñficiũ a deo.votũ aũt ꝑtinet ad
ꝑfectionẽ:vt pʒ.̊ hoſtia pacificoꝝ vel circuit omnẽ ſta
tuʒ rõne gr̃aꝛũactõis.vel ſi determinat ſibi aliqueʒ ſta⸗
tum: deteꝛminat ſibi ſtatum ꝑfectoꝝ nõ ꝓficientium vt
hmõi:et hoc rõne voti.¶ Item querit᷑ qre olocauſtũ pᷣ⸗
cipiat᷑ fieri de greſſibilibo⁊ volatilibo.j.Ceui. Hoſtia
vo pacificoꝝ ti e greſſibilibo.¶ Si dicat᷑ ꝙ iſtud ẽ ra
tione ꝑfectõis:Contra.hoſtia ꝓ pcĩo pᷣcipit᷑ fieri de vo
latilibo Leui.v. Nð tñ minoꝛis ꝑfectiõis eſt ſacꝛificiũ
q̃ hoſtie pacificoꝛum. ꝗl Item ſpẽs paciſicoꝝ ſunt due.
vna/ꝓ graꝛũactõne. alia ex voto.ſ̊ hec duo ꝑtinent ad
ↄtemplatiuã vitã:⁊ actiuã.Cum ie due drie actiue
7 ↄtemplatiue ſignificent᷑ ꝑ greſſibilia et volatilia:ho⸗
ſtia pacificoꝝ dʒ eſſe de greſſibili a volatili. IYtez q̃ri⸗
tur qre in olocauſto aſſumit᷑ t mas in greſſibiliba le⸗
uit:ij. In pacificis vo maſculꝰ femina Leui.iij. 4 Itẽ
querit᷑ hoſtia ꝓ pct᷑o.quare hoſtia ꝓ pctᷣo reeipit dil
ferentias ſᷣm drias ꝑſonaꝝ: Qaʒ alia offerunt᷑ ꝓ pcĩo
ſacerdotis.alia ꝓ pcto pᷣncipis.alia ꝓ pceẽo multitudi⸗
nis.alia ꝓ pcto ꝑſone pᷣuate diuitis.alia ꝓ peto paupe
rie Reui inj. Cu ſilr in alijs ſtati bo ſit acciꝑe gradꝰdit
ferentiũ pſonaꝝ. 4 Item queritur quare de boſtia olo
cauſti nihil cedit in vſuʒ offerẽtis. De hoſtia vᷣo pacifi
coꝛũ aliꝗd cedit in vſum offerentis: aliꝗd in vſuʒ ſacer
dotis.de hoſtia vᷣo ꝓ pcto nihil cedit in vſum offerẽtis ·
aligꝗd tñ cedit in vſum ſacerdotis:ſicut pꝑtʒ ex Leui.vj.
7. vij.4 Ytem querit᷑ quaꝛe om̃e ſacrificiũ ſacerdotũ to⸗
tum igne ↄſumeret᷑:ſicut pʒ Leui.vj.Om̃e ſacrificiũ ſa
cerdoiũ ↄſumet᷑:nec quiſqꝙᷓ comedet ex eo.¶ Item que⸗
ritur de illa dr̃ia hoſtie paciſicoꝝ Leui.vij. vbi dr̃ ꝙ ſi
hoſtia pacificoꝝ eſt ꝓ grarũactione.comedebant᷑ car⸗
nes eadem die. ſi ex voto ſimiliter edebant᷑ eadem die.
ſed ſi quid in craſtinũ remanebat veſci licitum erat.qc
quid autẽ dies tercius inuenerit: ignis ↄſumet. Videt᷑
ꝙ potius ecõuerſo debebat eſſe.Qam ad votuʒ ſtatim
ſequituꝛ obligatio reddendi. Juxta illud pᷣs.louete ⁊
readite. Sacrificiũ aũt ſpũale voti veſignat᷑ in ſacrifi,
cio pacificoꝝ.qð offert᷑ ex voto.ᷓ eadem die debuit co⸗
medi illa hoſtia vt oñderet᷑ ꝙ die eadeʒ q̃ aliquid voui
mus debemꝰreddere.¶ Pꝛeterca in hoſtia q̃ per grati
rũactioneʒ offert᷑ ſigtur ſacriſiciũ laudis.ſᷣ recepto be
neficio a deo.non videt᷑ ꝙ ſlatim teneamur ad laudes:
ergo non tebuit dici ꝙ eadem die comederek. Rñ.
ad pꝛimũ dicendũ.ꝛ illa triplex dr̃ia hoſtia ꝝ accipi⸗
tur tribus modis.pꝛimo reſpectu ſacrificij xpᷣi in reme
dium peccati. Scðo reſpectu ſpũalis ſacrificij bũani.
Tercio reſpectu cauſaꝝ offerendi. Reſpectu ſacrificij
rpᷣi ſᷣin ꝙ ſunt in remediuʒ pcti.accipit᷑ hbec dr̃ia ſic.qa
aut eſt pctm ↄtra oꝛdint᷑ rõnalis nature.aut ẽ peccatũ
pↄtra oꝛdinẽ ratõnis.aut ↄtra oꝛdinẽ legis ſcripte. Pec
catũ ↄtra ordinẽ rõnalis nature eſt peccatũ originalis
culpe et eius ſequela peccatũ veniale. Peccatũ contra
oꝛdinẽ ratõnis eſt peccatũ actuale moꝛtale qð eſt malũ
fm ſe. Peccatũ vo ↄtra oꝛdinem legis ſcripte eſt pecca
tum qð dicit᷑ pꝛeuaricatõ:qð eſt malum ex ꝓbibitõne.
Dicendũ ergo.ꝙ in figura veri ſacrificij xpᷣi ꝑ qð eſt re
medium om̃is peccati.offerebat᷑ olocauſtuʒ rõne oꝛigi
nalis ⁊ venialis peccati.vnde ⁊ olocauſtum ꝓ peccato
erat ſacrificium vitule ruffe Qũe.xix.qð exponit apo
ſtolꝰꝛe ſacrificõ xpᷣi.ix.⁊ vlt.ad heb.Fᷣm qð ẽ ſpãliteꝛ in
remediũ oꝛiginalis.Yteʒ ꝗa in remediũ venialis offert

l.‚ Gane
8
itn 1

. —

7 —
— MW + Ppetv 2 1½ 1

Vetike

—N

olocauſtum.ſicut habet᷑ vlti. Yob. AVt qui ↄtra iob pee
cauerãt veniałr dr eis offerte ꝓ vobis olocauſtũ. Iteʒ
rõne actualis moꝛtalis ꝑ qð diſcoꝛdamur a deo:offere
batur hoſtia pacificoꝝ:qꝛ ꝑ rpᷣm habemꝰrecõciliatõeʒ
ad deũ ſicut dr̃ ad Ro.v. Juſtificati ex fide pacẽ habe
mus ꝑ rpm ad deũ.et iterũ ibi dr:recõciliati ſumꝰ deo
ꝑ moꝛtẽ filij eiꝰ. IOtem rõne pᷣuaricatõis legis offerebat
hoſtia ꝓ pct᷑o.ꝗa ꝑ xpᷣm ſumꝰliberati a legis pᷣuarica⸗
tione.vñ.iiij. Gal.dr. Xpᷣc factus ſub lege vt eos ꝗ ſub
lege erãt redimeret.Et.ix.ad heb. Et ideo noui teſta.
mediatoꝛ eſt vt moꝛte intercedẽte in redemptõne eaꝛuʒ
pᷣuaricationũ q̃ erant ſub pᷣoꝛi teſtamento.repromiſſio
nem accipiãt ꝗ vocati ſunt eterne hereditatis.¶. Item
alio mõ accipit᷑ hec dria reſpectu ſpũalis ſacrificij hũa
ni. Fm ꝙ ſunt in exercitiũ boni ⁊ hoc tripłr. vel ſatiſfa⸗
ctõnis pctoꝝ.⁊ q́tũ ad hoc hoſlia ꝓ pcto.vel inſticie ĩ
impletõne mandatoꝝ.et qtum ad hoc eſt figura hoſtie
pacificoꝝ.vel ſuꝑerogationis in impletione ↄlilioꝝ et
ſm hoc eſt figura olocauſtũ vñ in pſal. Olocauſta me⸗
dullata offeram tibi. Glo.aĩam totã igne caritatis in⸗
flãmatam.a hec dr̃ia accipit᷑ rõne ſpũalis ſacrificij hu
mani qð tripłr figurat.¶ Item reſpectu cauſaꝝ offerẽ
di ſumit᷑ hec tripler dr̃ia ſic.ꝗa ſᷣm lr̃am olocauſtũ ſac
ficiũ erat qð offerebat᷑ deo ex amicitia ſola ſue bonita⸗
tis. Hoſtia pacificoꝝ qð offerebat᷑ ex debito bñficij ac
cepti.vñ dicebat᷑ pacifica.qꝛ offerebat᷑ ꝓ pace hita vel
hnda:a holſtia ſalutaris:qꝛ offerebat᷑ ꝓ ſalute habita
vel hñda. Hoſtia ꝓ pcto offerebat᷑ ex neceſſitate remilſ⸗
ſionis pcti.q¶ Ad illud ̊ qð pᷣmo obr̃.ꝙ nõ vr diſtigui
olocauſtũ ab hoſtia ꝓ peto iam pʒ rñſio.qꝛ ſiẽ habiiuʒ
eſt. Ouplex erat dria olocauſti.una q̃ offerebat᷑ ꝓ pcto
generali vt ſacrificiũ vitule ruffe.alia vᷣo erat q̃ ñ offe⸗
rebat᷑ ꝓ pcto.ſ̊ amicitia ſeu amoꝛe puꝛo.tẽ illa q̃ offe
rebat᷑/ ꝓ pctᷣo diſtinguit᷑ ab hoſtia q ſpãlr dr offerꝛi pꝛo
pct᷑o.qꝛ olocauſtũ nõ offerebat᷑ niſi ꝓ pct̃o genẽali:qð
erat figura oꝛigialio vel ꝓ pcto veniali:vel ꝓ pctᷣo ſacer
dotis in figura ſacrificij xpᷣi ꝗ ſine pcto obtulit ſe ꝓ ali⸗
oꝝ pct᷑is.hoſtia vᷣo ꝓ pctᷣo ſpãlr data erat ſᷣm ſuã pri⸗
mã intentõeʒ / p pcto pᷣuaricatõis in trãſgꝛeſſione legis.
4 Ad ſcoõm qð obijcit.qꝙ añ legẽ nõ erat hoſtia ꝓ pct᷑o.
H ſolũ olocauſtũ ⁊ paciſica.ↄcedendũ eſt.ſ̊ tũc olocau⸗
ſta offerebant᷑ ꝓ oꝛigiali vel veniali.pacifica vᷣo ꝓ recõ⸗
ciliatõne ad deũ ↄtra actualẽ culpã moꝛtalem. Poſtea
do vt dictũ eſt ðↄ puaricatõeʒ addita ẽ hoſtia ꝓ pcto da
ta lege.¶ Ao terciũ qð obicit de hoſtia pacificoꝝ q̃ du⸗
plex ẽ.dõm ꝙ ẽ gratiaꝛũ actio ꝓcedẽs ex amicitia cari⸗
tatis:q̊ͥ grarũactio ẽ in figura olocauſti:et ẽ graꝛũactõ
ex debito iuſticie in receptiõe bñficij qͥ figurat᷑ in hoſtia
pacificoꝝ q̃ offerebat᷑ ꝓ grarũactõne. Itẽ votũ fit deo
duptr. VUno mõ ex intuitu ⁊ amoꝛe dine bonitatis.quõ
votũ reſpicit ſtatũ ſuꝑerogatõis. Alio mõ ex intuitu ⁊
ſpe bñficij ſeu ſalutis.quõ ꝑtinet votũ ad ſtatũ iuſticie.
7 deſignabat᷑ in hoſtia pacificoꝝ q̃ offerebat᷑ ex voto. q̃
le fuit votũ iacob. Geñ.xxviij.votũ vouit dicẽs.ſi dede
rit mihi panes ad veſcendũ ⁊c̃.de cũctis q̃ dederis mi⸗
bi decimas oſferã tibi.¶ AUd q̃rtũ dom.ꝙ boſtia pacifi⸗
coꝝ ꝑtinet ad ſtatũ iuſticie vt dictũ eſt. Juſticia at᷑ ẽ in
exercitio actiue.exercitiũ at᷑ actiue eſignat᷑ in gꝛeſſibi/
libo.ſicẽ eleuatõ ↄtẽplatiue ĩ volatilibo. deo rõe figure
nõ ↄpetit hoſtie pacificoꝝ vt fiat de volatilibo.Olocau
ſtum vᷣo vtrãq; dꝛiam recipit:qꝛ in ſtatu ſuꝑeꝛogatõis
actiue.ſ.⁊ ↄtẽplatiue.¶ Ao illud vᷣo qð obr.ꝙ volati⸗
lia offerunt᷑ in hoſtia ꝓ pcto.ddᷣm ꝙ in hoſtia ꝓ pct̃o ñ
offert᷑ qꝛ volatile:ſ᷑ ga gemẽs.lIñ offert turtur ⁊ colũ⸗
ba.gemitꝰaũt ꝓ pctis ꝑtinet ad ſtatũ pnie:quẽadmodũ
gemitꝰ p de ſiderio celeſtis pr̃ie ꝑtinet ad ſtatũ ſuꝑero⸗
gatõnis ſeu ꝑfecte caritatis.4 Ad ꝗntũ vo pʒ rñſio ex
iam dictio.i ã votũ fit duplr.Eſt ei votũ reſpctᷣu acti⸗
onis:⁊a illud ꝑtinet ad ſtatu iuſticie.figuratũ in hoſtia
pacificoꝝ ex voto ⁊ ↄuenit deſignari in greſſibili:et eſt

votũ reſpectu dĩne vacatõnis qð ꝑtinet ad ſtatũ ſuper

erogatõis ⁊ hoſtiã olocauſti qð dʒ figuraꝛi in volatili.
Ad ſertũ dᷣm.ꝙ maſculꝰẽ figura ꝑfectõnis: femina
imꝑfectõis.ſtatui aũt ſuꝑerogatiõis nõ ↄpetit niſi aĩa
ꝑfecta. In ſtatu vo iuſticie ẽ dria aĩe ꝑfecte ⁊ im ꝑfecte.
Ad ſeptimũ dᷣm.ꝙ ſtatꝰꝑſone agguat pctm.⁊ cau-
ſa pct᷑i tota ex nobᷣ eſt.vñ plꝰpeccat pᷣlatꝰ qᷓ; ſubditꝰ:et ĩ
pᷣlatis plꝰpeccat ſacerdos q; pnceps:⁊ pᷣlatꝰ ſpũał plꝰ
ꝙᷓ p̃latꝰſecularis. Item plus peccat ĩ ſubditis diues qᷓ;
pauꝑ alijs paribo.⁊ iteꝝ.Aldaiꝰeſt pctᷣm multitudinis
. ꝑſone alicꝰſingularis.Quia ̊ ſᷣm modũ pcti dʒ ho⸗
ia,ꝓ pcto offerꝛi:ideo hoſtia p pcto dr̃iam recipit ſᷣm
driam ꝑſonaꝝ. Iteʒ ex ꝑte alia. Honũ totũ deo tribuẽ
dum ẽ.ſeu in ſtatu iuſticie ſen in ſtatu ſuꝑerogatiõis ñ
ꝑſone hoĩs.Sola aũt dr̃ia eſt ibi ſᷣm dr̃ias actionũ:q̃
differũt ſᷣm ꝑfectũ ⁊ im ꝑfectũ.vł ꝑfectũ magis ⁊ minꝰ
q̃ eſt dria ſm q̃litates actionũ.vel fᷣm genera ipſarum
actionũ. Pꝛetea in hoſtia pacificoꝝ et olocauſti nõ po
nit᷑ dr̃ia ſᷣin dr̃ias ꝑſonaꝝ.ſ̊ ſᷣm diſtinctõeʒ ipᷣoꝝ ſacꝛi
ficioꝝ vt in pacificis mas ⁊ feĩia.ad ſignduʒ driam äᷣm

pꝓfectũ et imꝑfectũ. In olocauſtis greſſibile et volatile.

ad ſigndũ ꝑfectũ ⁊ magis ꝑfectũ: et in vtriſq; de ouibo
bobo et capꝛis:ad ſigndas dr̃ias actionũ in innocẽtia
declinadi qð malũ eſt:q figur at᷑ in oue.⁊ pꝛudentia di⸗/
ſcernendi qð bonũ ⁊ malũ eſt:q deſignat᷑ in capꝛa q̃ bʒ
acutũ viſum. ſtrenuitate exeqndi qð bonũ eſt:q̃ deſig
tur in boue.¶ Ad octauũ vᷣo dᷣm.qꝙ in ſacrificio ſpũa⸗
li qð offerimꝰin deuotõne bone volũtatis.tripler ẽ con
ditio.vna eſt in ſtatu ſuꝑerogatõnis in qͥ nõ põt ꝗs vti
ſua volũtate ꝓpter abrenũciatõeʒ. Alia in ſtatu pnie in
quo ſiłr nõ dʒ ꝗs vti ſua volũtate ꝓpter pᷣuaricationem
ſen tranſgreſſionem. Tercia eſt in ſtatu iuſticie in qua
ꝗs põt vti ſua volũtate oꝛdinate ſub deo⁊ ſub eccleſia.
In pꝛmo ſtatu ꝓpter abrenunciatõeʒ voluntatis ex vo
to tota volũtas debetur do cui dʒ reddi votuʒ.et illud
figurat in olocauſto quod totum incendit᷑ in honoꝛem
dei. In ſcðo vᷣo ꝓpter pᷣuaricatiõeʒ qua amiſit nιa
libertatem volũtas debet offerꝛi ꝑ ↄtritionem deo:et ꝑ
ↄfeſſionem ſacerdoti ad ſatiſffaciendũ ſᷣm arbitrium ec
cleſie.et illud figuratur in hoſtia ꝓ peccato.in qua vna
paꝛs cꝛemabatur ad honoꝛem dei.alia pras cedebat in
vſuʒ ſacerdotis nihil tamen in vſum offerentis. In ter
cio ſtatu voluntas relinquit᷑ pꝛopꝛie libertati. dum ta⸗
men ſubiecta ſit xo et oꝛdinata per intentionem ⁊ ſimi
liter ſub eccleſia ſeu ſacerdote per obeditioneʒ.⁊ iſtud
figuratur in hoſtia pacificoꝝ.cuius vna pars offertur
ad honoꝛẽ tei qua cedit in eſum ſaceꝛdotis.alia in eſuʒ
offerentis.4 Ad nonum dicendum.ꝙ hoc fuit ꝓpter fi⸗
guram ſacrificij xp̃i veri ſacerdotis. ꝙ in ſacerdotis ſa
crificio figurabatur:quod quidem ſacrificium ex per⸗
fecta caritate deo patri oblatum eſt. vnde in pſal. Olo⸗
cauſtum medullatum offeram tibi.i.meipſum cuʒ me⸗
dulla intimi amoꝛis. Vel ad ſiãtionem ꝑfectionis ſac⸗
dotis:qui pꝛo quocũq;ʒ ſtatu ꝑfecta caritate bet aꝛde
re: ſeu cõteratur de peccatis qð eſt hoſtia pꝛo peccato
ſen impleat pᷣcepta quod eſt hoſtia pacificoꝝ.ſeu ſuper
eroget ↄſilia quod eſt ſpãliter olocauſtuʒ.4¶ Ad vltunũ
dᷣo dicendũ.ꝙ ratio illius dr̃ie in ↄmeſtione hoſtie paci
ficoꝝ eſt dria obligationis in receptione beneſicij et ex
ꝓmiſſione voti:naʒ quia recepto beneficio ſiatim tene
mur gratias referꝛe deo.non pᷣcurꝛente teliberanone:
vel ſequente aliqua, pmiſſione. Ideo dicit᷑ ꝙ boſtia pa⸗
ciſicoꝝ eadem die dʒ comedi:gꝗa ſtatim recepto benefi⸗
cio actu vel habitu gra debet reddi. In voto vᷣo pꝛecur
rit deliberatio q̃ſi pꝛima dies.ſeꝗtur ꝓmiſſio qſi ſecun⸗
da dies:⁊ in vtroq; ſtatu vᷣliberatõnis et ꝓmiſlionis.
licitũ eſt votum reddere vel implere.Tercia vo dies ĩ⸗
telligi põt ſtatus remunerationis poſt moꝛtem:in qͥ nõ
erit fas votum impleri.

DW— Nueſtio
LQueſtio.lix.de ceſſatione

cerimonialium pᷣceptoꝛ. —
Raine conſequẽ
ti inquirendũ eſt de ceſſatione cerimo⸗
nialiũ pᷣceptoꝝ.Circa boc aũt duplex
erꝛoꝛ eliminãdus eſt. Erꝛoꝛ iudeoꝛum
qui recipiũt ſcripturã ve.teſ.qui aſſe⸗
runt cerimonialia pᷣcepta ſemꝑ eſſe obſeruanda. Et er
roꝛ ebyonitaꝝ.qui cũ obſeruantia euãgelij legales ceꝛi
monias ſimui cuſtodiẽdas xp̃ianis dixerũt. Ad elimi⸗
nandũ gᷓ vtrũq; erꝛoꝛẽ iſio mõ pcedemus. NQuerentes
Fno in generali. vtrũ obſeruantia cerimonialiũ ſemꝑ
it in pcepto. Scðdo ſpaliter de ſacriſicijs circũciſione ⁊
ſabbato.Tercio vtru obſeruantia cerimonialiũ ſit in⸗
differens tempoꝛe gratie.

Membꝛeum primũ

ODpꝛimũ ſic pñt arguere aduerſarij veri⸗

tatis. Paruc.iiij. Hic eſt liber mãdatoꝝ
dei: ⁊ lex q eſt ineternũ:om̃s ꝗ tenẽt eã in
uenient vitaʒ. et logtur dæ lege data ꝓplo
iraelitico. Sʒ qð manet ineternu dʒ ſeruari ſine fine:
gͦ tꝑe gre rbemꝰſeruare legẽ qtum ad legalia omnia.
Si dicat᷑ ꝙ intelligit᷑ de lege ỹtum ad moꝛalia ꝓ ip̃a
manet ineternũ.Cont᷑. Math. v. Amẽ dico vob yota
vnũ aut vnꝰ apex nõ p̃teribit a lege donec oĩa fiant.ibi
dĩc glo.yota q eſt decima littera. ſigt pᷣcepta decalogi.
Apex ðᷣo qᷓ nõ eſt ſ̃a ſed ſignũ lr̃e.ſ igt pꝛecepta ſignifi
catiua ſiẽ figuralia ⁊c. Ergo intelligit᷑ de moꝛalibus ⁊
figuralibo oĩbo:ꝗᷓ tenemur omĩa implere 1 obleruare.
Iteʒ math.v.Qui ſoluerit vnũ de mãdatis iſtis mini
mis:minimꝰvocabit᷑ in regno celoꝝ.i.vilis ⁊ abiectus
vocabit᷑ ab his ꝗ erũt in regno celoꝝ:⁊ dic glo. interli⸗
neais. AMinima mãdata ſunt q inchoant hoies. Sed
bec fuerũt madata legalia. gerit mimꝰ.i. repꝛobo ꝗ ſol
nerit illa ⁊ nõ obſeruaueꝛit. ſꝑ ſunt obſeruãda.i Itẽ
iſte ſilitudines ſunt vtiles ad infoꝛmatõcʒ aĩe rõnalis:
ſicut dĩc bẽs aug.ↄtra fauſtũ. He ſi ilitudines reꝝ in lo⸗
cutõnibo ⁊ obſeruatõibo figuratis: ꝓpter qrendi 2 ope⸗
randi exercitatõeʒ rõnales mentes vtitr ⸗ ſuauiter mo
nent. Sʒ quicqd ẽ ſuaue 2 vtile ad mouendã aĩaz ratö⸗
nalẽ.ſꝑ dz manere obſeruari 2 nõ euacuari:qꝛ oẽ ta⸗
le ad ſalutẽ oꝛdinat. Si g figuralia ⁊ legalia omĩa ſunt
bmõi manifeſũ eſt ꝙ ſp dñt obſernari. Jtem aug. in
qõmbo ve. teſt. implere legẽ nibil aliudẽ ꝙ̈ plene adde⸗
re. legem aũt hoc ẽ adimpleſſe:manẽtibo pᷣteritis noua
addere.Si gᷓ xpᷣianꝰimplet legeʒ. ↄſtat ꝙq manentibo p

teritis ipᷣe addit noua.q̊ adhuc manẽt pᷣterita.nec tolli

tur aliꝗd qð legis ſit:ꝗᷓ adhuc debẽt oĩa legalia obyua⸗
ri. ¶ Ytem deut. xrvij. Recitatis mãdatis tam moꝛali⸗
bus ꝙᷓ cerimonialibo.pcepit moy ſes⁊ ſenioꝛes iſrł po⸗
pulo dicẽtes.Cu ſtodite oẽ mãdatũ qð pᷣcipio vobis ho

die. paulopꝰ.pᷣm. lxx. Maledictꝰom̃is ꝗ nõ ꝑmanſe⸗
rit in omiboq ſẽta ſunt in libꝛo legis huiꝰ vt faciat ea.

Item deut.xxviij. Si audire nolueris vocem dñi dei

tui.vt cuſtodias ⁊ facias oĩa mãdata eiꝰ cerimonias

q̃s ego pᷣcipio tibi hodie:veniẽt ſi uꝑ te oẽe maledictões

iſte. maledictꝰeris in ciuitate ⁊c. Igit᷑ oẽ mãdatũ tã ce/
rimoniale qᷓ; moꝛale pcipit indrñter obſeruari ſine ter⸗
mini p̃finitõe:⁊ maledictõni ſbiecit oẽm traãſgꝛechentẽ
vel vnũ de mãdatis:nullũ excipiẽs hoĩeʒ aut mãdatnʒ
Ome igit᷑ indrñter ſine termiĩoẽ obſernandũ. Itẽ lex
tazʒ in pceptis moꝛalibo qᷓ in cerimonialibo ↄtinet veri
tatẽ.vñ in pᷣs.ex tua veritas:pᷣ ſiẽ dĩ in alio loco p̃s.
Veꝛitas dni manet ineternũ: g lex qᷓtũ ad p̃cepta moꝛa
lia ⁊ cerimonilia manent ineternũ. Itez ad Ko. vij.
Aãdatũ ſcẽm iuſtũ ⁊ bonũ.qð intelligit᷑ de mãdato le
gis moyſi: ⁊ etiã de cerimoniolibo. vñ ibi ſtatĩ ſubiũgi

5

N ß
lix.

tr.ſcimꝰqm̃ lex ſpũalis eſt. BGlo. Aug.lex moyſi ſpna
lis dr̃. qa in ea ſunt q̃ dei ſunt:2 ga ſpualr intelligẽda.

Si ᷣqtum ad cerimonialia tm̃ eſt ſpũalr intelligẽda.
Slex ꝙtum ad cerimonialia ſpũalis ẽ ⁊ mandatũ ſctm

iuſtũ et bonũ.Si ̊ mandatũ ſctm iuſtũ 2 bonũ:eſt ꝑpe

tuo tenendiũ.ꝗa ſic dr̃ ſap.j. Juſticia ꝑpetua ẽ 1 imor⸗/
talis. et in pᷣs. Juſlicia tua dñe iuſticia ineternũ. pᷣce
ptum cerimoniale erit ꝑpetuo obſeruandũ. Contra
Dĩe qð nõ bʒ rõneʒ q̃re debeat ꝑmaneꝛe deſinit. Si
lex cepit. ꝗa an moyſen nõ fuit.⁊ hoc qᷓtum ad cerimo

nialia ⁊ ptꝰaduentũ xp̃i. nõ eſt rõ qre debeat ęmanere

qᷓtum ad cerimonialia. pꝰaduentũ xp̃i qᷓtum ad ceri
monialia deſinit. aũt pꝰaduentũ xpᷣi non eſt rõ q̃re
drbeat manere: ꝓbat apłs ad Ro.iij. Quia iuſticia di
E fidẽ eſt ihᷣu xpᷣi in om̃s 7 ſuꝑ om̃s ꝗ credũt in eum.et
nũc ſine lege iuſticia dei manifeſtata eſt. Ex quo argu⸗
it ꝙ nõ ex oꝑibus legis iuſtificabit᷑ oĩis caro. Si Sratõ
ꝑma nentie legis eſt iuſtificatõ ſeu ſalus hoĩs: nõ eſi rõ
qre lex nũc vebeat manere qð intelligit᷑ de cerimoniali
bus manifeſte. ¶ Item ſi gs dicat ꝙ ad iuſtificatõeʒ ne
ceſſaria ẽ obſeruãtia cerimonialiũ. Contra obijcit apo
ſtolus.i Nã abꝛahã ex fide iuſtificatꝰeſt ante legem ceri
moniaꝝ.ex fide dico promiſſi redemptoꝛis. Geñ.xv.
Credidit abrahã dro ⁊ repu.ẽ il.ad iuſ. Si Gex fige ſi
ne obſeruãtia cerimoniaꝝ.fide dico ꝓmiſſionis redem⸗
ptoꝛis erat iuſtificatõ abꝛahe:obſeruãtia cerimoniarũ
nõ eſt ad iuſtificatõeʒ nccia.¶ Itẽ ſi ex ſola ſide ꝓmiſſi
onis redemptoꝛis longe anteꝙᷓ veniret erat inſtificatõ
5 multofoꝛtius poſtqᷓ; pꝓmiſſio eſt impleta 2 redemptor
venit:ex fide ſola erit iuſtificatõ ſine obſeruantia legis
cerimoniaꝝ. Et hoc eſt qdð ↄcludit aplłs ad Ro.v. Ju⸗
ſtificati igit᷑ gratis ex fide ꝑ gratiam ipſiꝰ⁊c̃.q¶ Itẽ lex
cerimoniarũ obiigabat ſolũ illos quibus data eſt. Si
ergo ſolum iudeis data eſt lex.ſoli iudei et nõ alij tenẽ⸗
tur ad cerimonialia. Si ꝗᷓ iuſtificatio redẽptoꝛis equa
liter reſpicit om̃s tã iudeos ꝙᷓ gẽtiles.ſᷣm ꝙ die apius
ad gał.iij. ex auẽte geñ.xxij. Pꝛouidẽs ſcriptura.quia
er fide iuſtificat gentes deꝰ ꝓmiſit abꝛahe.quia benedi
centur in te om̃s gentes.ex qͥ ↄcludit.igit᷑ ꝗ ex fide ſunt
bñdicent᷑ cum fideli abꝛabã. Si &; ſine obſeruãtia ceri/
moniaꝝ erit iuſtificatio hominuʒ ſicut ⁊ pr̃is abꝛahe.
aut ſeq̃tur inconueniens ꝙ ad iuſtificationem iudeoꝛũ
reqrerent᷑ plura ꝙᷓ ad iuſtificatõeʒ gentiũ. ᷓ difficilius

ſaluarent᷑ illi quibo facta ẽ ꝓmiſſio ſpalis de ſaluatoꝛe
⁊ er quibo ſaluatoꝛ natus eſt.qð eſt ridiculoſuʒ dicere.

Item arguit apłs ad Heb. vij.ex auctoꝛitate pſal.in
qua ꝓphᷣa in ꝑſana dei loquitur ad xpᷣm. Tu es ſacer⸗
dos ineternũ.hoc mõ.Si ↄſũmatio ꝑ ſacerdotiũ leuiti
cũ erat.i.ꝑfectio vt vltra quã nõ eſſet pfectiꝰſaceꝛdotiũ

requirendũ:quid ad hoc neceſſarium fuit ᷣm ordinem

melch.ſurgere ſacerdotẽ et non ſᷣm aaron dici. Si a
ꝓphᷣa dauid dĩ ꝙ rppᷣ exurget ſᷣm oꝛdineʒ Aldelch. non
aaron: ritꝰ ſacerdotij rpᷣi nõ ẽ ritꝰ ſacerdotij aarõ ſeu

ſacerdotij leuitici.⁊ etiã potioꝛ 7 melioꝛ. Relingtur igi

tur ꝙ ſacerdotium legis mutandũ eſt adueniẽte ſacer⸗

dotio rp̃i.tranſlato aũt ſacerdotio ſicut dĩc idem apts

neceſſe ẽ vt legis trãſlatõ fiat ex quo relinꝗtur ꝙ ſi Fᷣm
ordinem Aſdelch. exurgat xpᷣe ſacerdos:erit ſacerdos

non ſm legem carnalis mandati: ſed ſᷣm virtutem vi⸗

te inſolubilis. Meceſſarium eſt igitur in aduentu xp̃ᷣi
cerimonialia termiari. ¶ Itẽ aꝛguit apło ad Heb. viij.
ex auẽte hier.xxxj. IFeriã domui iſrł:a domui iuda teſi.
nonũ.nõ ſm pactũ qð pepigi cũ patribo vr̃is.pactũ qð
irritũ fecerunt. Ex hac ꝑte auẽtis arguit apłs dicẽdo.
Mouum veterauit pꝛius.i.factuʒ eſt vetus pꝛius teſta⸗
mentum ſed ſi vetus eſi:finiendum eſt. vnde ipᷣe ſubdit

DODme quod antiquat᷑ vt in inaĩatis.et ſeneſcit vt in aĩa

tis: ꝗpe ĩteritũ eſt.quia antiquatio et ſenectꝰſunt pᷣnũ⸗

cia moꝛtis ⁊ deſitionis. Ex q̊ relinꝗtur. ꝙ veniẽte no.
te.ĩ aduẽtu xp̃i: ceſſat vetus in cerimonijs legis.⸗! Itẽ

DegA a*** 7 5

οι *

ex auctoꝛitate Hiere. in eodem. xxxj. Similiter arguit
apłs ſubdens in eodem. Hoc eſi teſtamentũ meum qð
feriam domui iſrael.dabo legẽ meaʒ in viſceribo eoꝝ.2
in coꝛde eoꝝ ſcribã eam. Si hec ꝓmiſſio eſt adimple⸗
ta in aduentu rp̃i:lex ſeruanda pt?aduentũ yxp̃i non bʒ
mandata q̃ ſcripta nõ ſunt in coꝛde 7 ↄſcĩia huana. Si
5̊ pᷣ̃cepta cerimoniaꝝ nõ ſunt ſcripta in mente hũana.
relinqtur ꝙ nõ ſunt ſeruanda pꝰaduentuʒ xp̃i.¶ Item
arguit apls rõne. ſ Qam mandatũ cerimoniale temꝑe
rppᷣi nõ eſt vtile ad ſiẽndũ:quia qð ſiqtur iaʒ venit: nec
cæ ſe eſt virtuoſum ad iuſtificandũ:qꝛ m ſe cõſiderata
abſq; diuino imꝑio indr̃ia ſunt.ᷣ poſt aduentũ rpᷣi eſt
mandatũ cerimoniale infirmũ? inutile. Ex quo relin⸗
quitur ꝙ dicit apłs ad heb. vij. ꝙ repꝛobatio pᷣcedẽtis
mandati fit ꝓpter infirmitatẽ eius ⁊? inutilitatẽ.¶¶ Yteʒ
ſi diceret᷑ ꝙ eſſet vtile ad ſiendũ qꝗð faciendũ eſt.nõ tñ
ad ſĩnañ qð in xpo futurũ eſt. Contra eſt qdð vĩc apłs
ad hebᷣ.vij.¶ Aibil ad ꝑfectum adduxrit lex. Introductõ
vo melioꝛis ſpei ſᷣim quã axproximamꝰ ad veũ ẽ ſupple.
Et intendit diceꝛe.ꝙ obſcure 2 imꝑfecte ſiẽnt quod eſt
faciendũ ad obtinenda ſpem ſalutis ſeu appꝛopinquati
onis ad deũ. Ergo tẽꝑe ꝑfectionis nõ debent hec ſigna
imꝑfecta manere. omibo iſtis rõnibo et auctoritatibus
deſtruitur erꝛor indeox.

Item amplius S. j.
erꝛoꝛ ebyonitaꝝ qui recipiũt anẽtem enangelij deſtru⸗
itur ſic. Dicit ſaluatoꝛ. lex et ꝓphᷣe vſq; ad ioh.math.

xj. ex qua auẽte arguit aug.in qõibo noui et veteris te⸗

ſtamenti. banc legẽ dicit ſaluatoꝛ vſq; ad iohem nõ vl⸗
tra ſeruandaʒ. ſic em̃ data eſt vt ↄpleto tꝑe ceſſaret.nec
em̃ fuit ab initio:ſᷣ ex cauſa data ad tp̃s eſt: vt venien
te ſaluatoꝛe ceſſaret lex.¶ Item aug.ↄtra fauſtũ aꝛguit
ſic. Si celebꝛatõnes que figure erãt pᷣnunciãtes ventu/
ra.adbuc rp̃ianis fierẽt:mihil ſigretur niſi nonduʒ ve⸗
niſſe:que dudũ figuꝛis pᷣnunciabant᷑:qð em̃ venturum
Snunciat᷑aut nõdum venit.aut ſi iam venit:ſuꝑflue et
allaciteꝛ pnunciat᷑ lex et ꝓghe vſq; ad iohem math.xj.
Illud em̃ qð iam venit non dʒ pᷣnunciari. Si & res pᷣ⸗
nũciata figuris iam venit: ᷓ debent euacuari ſiqure ñ
obſeruari.¶ Ao idem eſt auctas beati Petri act.xv.in
ↄcilio apłoꝝ.loꝗtur enim ibi ad iudeos ↄuerſos.Viri
fratres ſcitis qm̃ ab antiꝗs diebo elegit deꝰ ꝑ os meuʒ
audire gentes verbũ euãgelij credere.dans illis ſpm̃
ſcim ſiẽ ⁊ nob.et nihil diſhremt inter nos ⁊ illos. fide
purificans corda illoꝝ. Munc ꝗ̊ quid temptatis inguz
imponẽ ſuꝑ ceruices diſcipłoꝝ.qð neqʒ nos neq; pres
nr̃i poꝛtaꝛe potuĩiꝰ.⁊ logꝗtur de onere circumciſionis et
aliaꝝ circũſtantiaꝝ legis.¶¶ IYtem ad idem ſunt qplu⸗
rime auẽtes pauli ad Gał.iij. Pꝛiuſqᷓ; veniret ſides
ſub lege cuſtodiebamur ↄcluſi in eam fidem q̃ reuelan⸗
da eꝛat. Itaq; ler pedagogꝰ noſter fuit in xpᷣo:vt ex fi⸗
de iuſtiſicemur.at vbi vemt fides:nõ ſumꝰſub pedago
go. nõ ſumꝰſubiecti mandatis cerimoniaꝝ.et multa
dicit ibi apłs in bũc modũ. Auẽte igit ꝓphica a euãge
lica:apłica:⁊ rõe euidẽti pʒ.pꝰaduẽtũ xpi legales ceri⸗
monias nõ eſſe ſeꝛuãdas. Oð ſine diſtinctone ↄcedẽ⸗
dum ẽ. Rñdendũ igit᷑ ad obiectõnes erꝛoꝛis.¶¶ Ad pri
mũ ꝭ̊ qꝗð obijcit.ꝙ bec lex ẽ ineternũ.dvjm ᷣm aug.i li.
qõnuʒ no.⁊ ve.teſ.Legis nomẽ vnũ eſt ſ̊ triꝑtitam ha⸗
bet intelligentiã. Pꝛima em̃ ꝑs legis de deo ẽ. Si enim
lex a lectione dicta eſt.vt de multis ꝗd eligas ſcias.in⸗
ter erꝛoꝛes ꝗ̊ poſiti acceperũt vt eligant verũ.i.repꝛoba
to dy abolo eligãt qũ. Scðᷣa aũt legis xs bec eſt: q ſex
p̃ceptis ↄtinet que ſic incipit. Honoꝛa patrẽ ⁊ matrem
Tercia ðdᷣo in nyomenijs? in ſabbatis eſt ⁊ in eſcis di⸗
ſcernẽdis ac eligendis: 1 in circũciſione: ⁊ in hoſtijs pe
cudũ offerendis.hanc itaq; legẽ dicit vſq; ad ioheʒ nõ
vltra ſeruandã.qꝛ ſicut dĩc data eſt vt ↄpleto tꝑe ceſſa⸗
ret.Lex vᷣo que te deo ẽ ſimiliter 2 lex moꝛaliũ pᷣcepto⸗

rum.iſta ſemper manet aboleri nõ poteſi. Ex hac igi

tur auẽte aug· doᷣm · ꝙ lex credendoꝝ de deo qꝗᷓ eſt in pᷣ⸗
ma tabula.a lex moꝛaliũ pᷣceptoꝝ que ẽ in ſcdᷣa: manet
ineternũ. Lex vᷣo cerimonialiũ que ex cã et ad tpᷣs data
eſt tꝑalis: quia ceſſante cã in aduentu ſi aluatoꝛis eua⸗

cuanda eſt. 4 Ao ſcom qð obijcit ex Aſdath.v. rñdetur

ibidem in glo. Quia cũ in lege ſint pᷣcepta moꝛalia P
cepta ſignantia.ſ.eerimonialia. omia implent᷑ vel ĩ ca⸗
pite xpᷣo. vel in coꝛpe quod eſt eccleſia: ſed differenter.
Aam moꝛalia implentur aliter. ſigntia vᷣo ſpũaliter
vñ dicit gio. donec omia fiãt. vel in capite vel in coꝛpe:
itum ad moꝛalia im ꝑfecta ꝑficiunt᷑.⁊ q;tum ad ceri⸗
monialia ſignificantia ſpũaliter impleant.¶ Ad terci
um quod dicit.ꝗ ſoluerit vnũ de mandatis iſtis mimis
7c̃. Dicendũ ꝙ lolueꝛe mandatũ legis dr duptr.vel ꝙᷓ

tum ad intentõez ferentis. vel qᷓtum ad intentõeʒ eins

cui data eſt lex. In illa & auẽte intelligit᷑ ſoluere vnum
de mandatis iſtis mimis.pꝛimo mõ.vñ notandũ eſt.q;
xpᷣianus verus nunqꝙᷓ ſoluit aliqð legaliuʒ ſeu cerimo⸗
nialiũ ẽtum ad intentõem ferentis. cuiꝰ intentio fuit ꝗꝙ;
manerẽt vſq; ad tps xpᷣi. qᷓuis dicat᷑ ſoluere ꝙtuʒ ad in
tentõeʒ falſam iudeoꝝ quibo data ẽ lex ⁊ buidiſtincti⸗
onis exemplũ ponit aug. in pᷣcepto de ſabbato in qõni⸗
bus no. a ve. tel.dicens. Soluit ſane ſabbatũ ſaluator

ſi ſine piudicio dati ſabbati. Cũ em̃ ſabbati iam tpᷣs ceſ

—

ſaret:iudei aũt ſabbatũ adbuc manẽ aſſererent: ſalua⸗
toꝛ ſabbatis opans m ſenſum iudeoꝝ ſabbatũ ſolue⸗

bat. 4 Ad quartũ doᷣm. ꝙ ſilitudines figurales vtiles

E

fuerũt pꝛiꝰ:a⁊ adpuc vtiles ſunt:̊ pꝛius.ſ.ante tpᷣs gr̃e
duplicẽ habuerũt vtilitatẽ: quia tũc erãt vtiles ad mo⸗

uenaũñ rõnem ope ⁊ lectõne.mõ aũt nõ hñt niſi vnã vti⸗

litatẽ illã.ſ.que ẽ in lectõne.vt in eis legat᷑ nõ vt obſer⸗
uentuꝛ. Ad vtilitatẽ aũt que ſolũ eſt in audiendo ſeu in
legendo nõ ſeꝗtur obſeruãtia niſi cũ hoc ſit vtilitas il⸗
la qᷓ eſt in faciendo. Et h̊ eſt qð dic aug.ↄtra fauſtum.
Pꝛioꝛi ꝓplo multa talia nõ tm audienda verũetiã faci⸗
enda ſeu obſeruãda pᷣcepta ſunt. tp̃s em q̊ͥ nõ tm dictis
ſ etiaʒ factis ꝓphetiz ari oꝑteret ea qᷓ poſterioꝛi tꝑe fue⸗
rant reuelanda:quibo ꝑ rpᷣm atq; in xpᷣo reuelatis fiði
gentiũ onera obſeruationũ nõ ſunt impolita. ꝓphie aĩ
auẽtas ẽ ↄmendata. vñ remanſerũt ſolũ qᷓtuʒ ad auẽtẽ
ſignandi: vt in eis poſſet hõ legẽ⸗ intelligẽ:bᷣ nõ qtum
ad auẽtem obſernadi. 4 Ad ꝗqntũ dom. ꝙ impletio le⸗
gis dr vno mõ reſpectu figuraliũ.⁊ h̊ mõ ſumit᷑ imple
tio ꝑ ceſſationẽ ſᷣm ꝙ dic aug. in qõe ve.⁊ no.te.qð im
plet᷑ ceſſat. videlʒ qñ ei meli ſt uccedit. vñ poĩt exemplũ
de ↄſtituto in aliq ptate dicẽs.ſi alicuiĩ ptate ↄſtiiuto
ſucceſſoꝛ dat᷑.nunqd deſtructꝰdicet᷑:q.d.ĩmo impletio
eſt: q ſuccedit melioꝛ ĩ ptate.⁊ hoc ẽ qð dic glo. ſuꝑ il⸗
lud math.v. Mõ veni ſoluere legẽ ̊ adimplè. ſupplet ꝗ
figuras ceſſare docet qñ res facta eſt. Alio mõ dicitur
implere. ſ. addere plene: 1 hoc mõ implet xp̃ianꝰ moꝛa:⸗
lia: vñ aug.in qõnibo noui et ve.teſta. Mon illã deſtru⸗
xit ̊ potioꝛa addidit. ſic &nõ deſtruunt᷑ legalia ga eis
melioꝛa ſuccedũt: nec etiã moꝛalia:vᷣ etiã addunt᷑ poti⸗
oꝛa. ¶¶ Ad ſertũ qð obijcit. ꝙ ſub interminatõne male⸗
dictionis pᷣcipiunt᷑ ſeruari moꝛalia ⁊ cerimonialia. xx⸗
vij. Beut. et ſine termino. Deut. xxviij. doᷣm ꝙ illa pce⸗
pta qᷓ̃tum ad cerimonialia nõ ſuerunt iuſſa ſeru ari ni⸗
ſi vſq; ad aduentum veri ꝓpbete hoc eſt xpᷣi. Alioꝗn nõ
fuiſſet dictum in eadem lege Deut. xviij. Pꝛophetaʒ de
Fee tua ſicut me ſuſcitabit dominus ipſum audies.
ubditur in perſona dei. ponam verba mea in oꝛe eius
loqueturq; ad eos omĩa que pꝛecepero illi. Ex quo re⸗
linquitur ꝙ adueniente pꝛopheta xpᷣo: cedit lex moyſi
eius imperio.ipſe autem eſt qui dicit Aath. xj. Lex
pꝛophete vſq; ad iohanneʒ.ex auctoꝛitate ergo eius re⸗
tractant᷑ legis cerimonie. Inde eſt quod dicit apoſtolꝰ
ad Gak.iij. repetens illud legis Dent. xxviij. Quicun⸗
q; er operibus legis ſub maledicto ſunt. Scriptum eſt

— —— — — — — —— — —

.
7

Nueſtio

enim maledictus qui non ꝑmanſerit in omnibus que
ſcripta ſunt in libꝛo legis: et ſubdit. Xpᷣe nos redemit
xe maledicto legis:foctꝰ ꝓ nobis maledictũ. Beut.xxj
Maledict om̃is ꝗ pendet in ligno.vt in gentiba bñdi⸗
ctio abꝛahe fieret in xpᷣo.vt pollicitatõeʒ ſpũs accipia⸗
mus ꝑ ſidem ſine obſeruãtia legaliũ.4: Ad ſeptimũ qð
obijcit᷑. ꝙ lex in cerimonialibo ↄtinet veritateʒ;. ↄceden
dum ẽ.h diſtinguendũ ꝙ dupler eſt veritas.veritas ꝓ:
miſſionis.⁊ veritas exbibitõnis. In cerimonalium o
obſeruãtia fuit veritas ꝓmiſſionis:et ſicẽ veritas in fi
gura in gr̃a xpᷣi: qui ꝑ illa figurabat᷑ et pmittebat. Vle
ritas aũt exhibitõnis ↄplet enacuando quodãmõ veri⸗
tatem ꝓmiſſionis.et hocẽ qð dr in pᷣs. Sacrificium et
oblatiõeʒ no.i Qota glo.ſacrificiũ qdð d aĩialibo fiebat.
7 oblatõneʒ q̃ erat de alijs rebo:vt de ſimila et thure et
oleo noluiſti.ſup.poſtqᷓ; veritas eſt exhibita: vt eniʒ ve
nit res:noluit deꝰilla legalia q erant q̃ſi ba ꝓmitten⸗
tia: tãdiu eſt pmiſſoꝛ donec det vt dedit mutat cerbum
nõ dicit dabo ̊ cædi.ipo q̊ veniente noluit illa q erant
eifigura. vñ in natali dñi cantat᷑ miſſa de ꝓmiſſione.
lurx fulgebit: nec repetit᷑ poſtea et de pmiſſionis exhibi
4 tione.ſ.puer natus ẽ:et illa repetit᷑.ecce verboꝝ muta⸗
tio: ibi enim eſt de futuro pmiſſio.bic de iam nato gꝛa
tiarũactio.¶ Ed octauũ dᷣm.q; illud mandatũ iu ſtuʒ
ſctm et bonuʒ intelligit de moꝛalibo pceptis ᷣm vnum
modũ.⁊ ꝙ ſeqtur ler ſpũalis ẽ.de eildeʒ moꝛalibo inq⸗
tum ſunt æ lege natali.vñ aug.in li.qõnũ no.⁊ ve.teſ.
Si apls legẽ ſanctã ⁊ bonã et ſpũaleʒ vocat ad Ro. vij
quõ dicit lex iraʒ oꝑatur: ⁊ vb: nõ eſi lex:nec pᷣuarica⸗
tio.ad Ro.iiij. ⁊ rñdet.ꝙ legẽ factoꝝ vt erat ꝙ circũci
xrent᷑ꝙ ſabbatuʒ obſeruarẽt. ꝙ diſcernerẽt eſcas ꝛc.
dic iram oꝑari:eo ꝙ irato deo addita ſunt hec vt bomĩ
eẽnt ꝑfidie iudeoꝝ.de tantis eĩ neceſſe ẽ vt aligd pᷣtere⸗
at. vñ apło petroacẽ.xv. Quid tẽptatis iugũ imponere
ſuꝑ ceruiceʒ diſcipuloꝝ qð neq; nos neq; pr̃es nr̃i poꝛ⸗
tare potuimꝰ.2 ꝑ eʒech.xx.c. Redi eis pᷣcepta nõ bona
At g ab hac lege illos tolleret ait. vbi nõ eſt lex: nec pᷣ⸗
uaricatio.q.d.legẽ iudeoꝝ ſeruãtes ncce ẽ vt pᷣuarice⸗
tis. tanta ei ſunt pcepta q̃ impleri impoſſibile ẽ. Spũa
lem at legẽ ⁊ ſanctã ⁊ bonã. dixit legẽ nat᷑aleʒ:q̃ ꝓhibʒ
peccare:⁊ duxr ẽ bone vite. huic adaita lex fidei ꝑfectũ
hoĩem facit. Et jm hec pdicta. obiectõ nõ facit ad ppo⸗
ſitũ. Scom aliũ modum intelligit᷑ de lege moyli q lex
ſpũalis ẽ:eo ꝙ ſpũalr ẽ intelligẽda.ſiẽ dic ibi glo. ⁊ tũc
cuũ dr mandatũ ſctm iuſtũ et bonũ.diſtinguendũ: ga in
ſtum 2 bonũ mandatũ dr̃ duobo modis.vno mõ ex na⸗
tura eiꝰqðᷣ mãdat᷑.qꝛ ſm ſe iuſtũ et bonuʒ eſt.⁊ boc mõ
mãdata moꝛalia ſunt iuſta 2 bona ñ cerimoĩalia. Alio
mò ex rõne ⁊ intentõe mandãtis ſolum vt ga mãdat ali
qd deꝰ ꝓpter aliqð iuſiũ ⁊ bonũ eliciendũ vel ſiqndum
qð tñ ſm ſe indifferẽs ẽ.quõ pᷣceptũ datũ ade de ligno
ſcie boni ⁊ mali ne comedas Geñ.ij.fuit iu ſtũ 7 bonuz
q; datũ hoĩ in meritũ obedientie:2⸗ pceptũ cerimoniale
iuſtũ ⁊ bonũ qꝛ datum ad ſiqtõeʒ future gre xpi de qj. j.
Coꝛĩ.j.Qui factꝰẽ nob iuſtificatõ ⁊ ſctificatõ:⁊ redem
ptio. Pꝛimo mõ dictũ mandatũ ẽſimplłr ⁊ Fᷣm oẽ tpᷣus
iuſtũ ⁊ bonũ. Scdo mõ dictũ eſt iuſtũ ⁊ bonum er cã.2
ideo ad tp̃s iuſtũ ⁊ bonũ. ꝓpt qð ceſſante cã ceſſare dʒ
effectꝰ. vñ aug. in qõnibo no. et ve. te. de lege cerimoni⸗
arũ dicit.nõ fuit ab initio:hᷣ ex cã data ad tp̃s eſt vt ad⸗
