cendũ ſicut dictuʒ eſt de glo.rom̃.v.ꝙ duplici de cauſa
data eſt iudeis lex ⁊ nõ alijs. AUna eſt. quia ille populꝰ
ſolum vnũ deum colens dignꝰ erat cui eloquia di cre⸗
derent᷑:ceteris ydola colentibo. vnde ſolus ille ppts pᷣ⸗
ꝑabat ſe ad ſuſceptõʒ legis.⁊ ex hoc erat dignitas ĩ eo
ad hoc ſᷣm ꝙ dicit᷑ math.vij. olite ſanctum dareca⸗
nibus:neq; margaritas ꝓycere ante poꝛcos.7 ꝑ ſcẽᷣm
intelligit᷑ ibi legis eloquiũ ꝑ margaritas ſcientie pꝛo⸗
phetaꝝ. Alia ratio eſt. vt dilcerneret ille populus ð qͥ
erat filius dei naſciturus. vnde Hugo in ſent. Circũ⸗
ciſionis ſacramentũ ſemini abrahe ſanctificando ? ſi⸗
gnificando pariter datum eſt. Sanctificando:vt iuſti⸗

ficaret᷑.ſigniſicando:vt a ceteris gentibo diſcerneretur
quaten? ſingularis ⁊ diſcreta generatio maneret de qᷓ

xp̃ᷣs naſceret᷑. Muio g eent ĩ alijs ꝓpłis aliq ꝑſone deo
accepte:tñ nullus populus pᷣter iſtũ erat deo acceptꝰ.
Terx aũt non dat᷑ ꝑſone:ſᷣ populo ↄgregato ⁊ vnito vi⸗
uenti ſub vna conſuetudine.vnde bec eſt ratio q̃re nec
abrahe nec yſaac nec iacob: nec etiam tꝑe patriaꝛcha
rũ data eſt lex:immo ſolum poſſq; multiplicati ſũt.Et
generaliter data eſt illi pło lex non alteri.qꝛ non eꝛat
alius qui drũ coleret:vel ſe pꝑaret. ꝓpter hoc patʒ ꝙ;
non fuit dñs acceptoꝛ ꝑſonaꝝ in datone legis.qꝛ liex n
cebet dari ꝑſone:̊ populo vnito. immo viuenti ⸗ pꝛe⸗

ꝑanti ſe ad diuinam obeditioneʒ. 4 Ad ſecũdaʒ rati⸗

oneʒ dᷣm.ꝙ equalis fuit cura deo dando omibo legeʒ
quantũ fuit ex ꝑte ipſius.⁊ equaliter illam dedit quan
tũ erat de ſe. non tñ ex ꝑte ſuſcipientum fuit equalitas
quia non omẽs fiebant digni preꝑando ſe:ß ſolus po⸗
pulus iudaicus.Sicut.n.eſt de gratia ꝙ deus nõ vult
necitate dare gratiam ſuam non volentibo eam babẽ.
vnde non vult homies de neceſſitate eſſe beatos: ira nõ
vult hoĩes de neceſſitate dirigi in ſaluteʒ: h̊ voluntarie
7 quia datur lex ad directioneʒ in ſalutẽ. ideo non de⸗
buit dari niſi volentibo dirigi.hi aũt fnerũt ſoli g ſe pᷣ⸗
pabant. Ex hoc pʒ ꝙ nulli populo ↄueniebat dari niſi
iſti. ſic tamen dedit eis legez: vt alij de gentibo poſſent
ad eam tranſire ſi vellent. vnde ſic data fuit huic pplo
vt ⁊ cuilibet alij qui vellet eſſe ſub lege. Et hoc ẽ qð di
cit aug.in queſtionibo no.⁊ ve.teſta.vnde poſtẽ lex na
turalis eua nuit oppreſſa conſuetudine delinquedi: tũc
opoꝛtuit manifeſtari vt in indeis omẽs audirent. Et
ſic lex reſpiciebat omẽs qtum ad boc: omẽs poterãt

xxviij.

audire in iudeis ? tranſire ad legem ſi vellent. AUndeĩ
exo. xx. dicit. ꝙ ante lationem legis querebat᷑ a iudeis
an vellent 2 conſentirent viuere ſub lege. ¶ Ad terciaʒ
dom. q' ſicut lux coꝛpoꝛalis non lucet oculo niſi diſpo⸗
ſito:ita lux ſpũalis que eſt lex non datuꝛ niſi diſpoſito.
Diſpoſitus auteʒ eſt homo ad ipſam ꝑ voluntatem vt
velit homo ſub lege viuere. ¶ Ad rationeʒ autem que
eſt contra primaʒ rationeʒ glo. patet ſolutio ex dictis.

Ad rationem que eſt contra ſecũdam. doᷣm ꝙ ler q;⸗

tum ad figuralia erat ducens in xpᷣm. Et ꝗpter h̊ anꝙᷓ;
fieret reuelatio de rpᷣo: non debuit dari. ſon fuit aũt
facta Seth:nec Moe:nec alijs patribo abrahe. ſed fuit
facta primo abꝛahe.cum dixit dominꝰ illi.in ſemie tuo
⁊c̃.⁊ deinde illud idem dicit yſaac.poſt iacob.vt habe
rentur tres teſtes de fide incarnationis. Sed tũc etiaʒ
non debuit daꝛi.immo poſtq; populus eſſet multiplica
tus ⁊ vnitus:vt diſcretus eſſet populus cui dabat.⁊ ð
hoc erat xpᷣs naſciturus.⸗lj Ad aliud quo oñdit ꝓ cul
pa fuit angeloꝛum ꝙ; non miniſtrauerunt legem bis g⸗
bus preerant. Dicendum ſᷣm beatum DOyoniſiũ ĩ hie⸗
rarchia angelica.ꝙ iſtud non fuit culpa angeloꝝ: ĩmo
fuit culpa gentium quibus dominant᷑ angeli:qui non
preꝑauerunt ſe ad ſuſceptioneʒ legis: nec volebant ſe
preꝑare.vnde noluerunt recipere illuminationeʒ ꝑ le⸗
gem. Et quia non datuꝛ niſi volentibus eam.ideo non
fuit eis lata. ec defuit hoc ꝑ angelos quin bene mi⸗
niſtraſſent: ſi illi ſe preꝑaſſent. ⁊ ꝓpter hoc fuit culpa
gentium: non angeloꝛum. Sumus enim arbitrio libe
ri recipere quod per angelos miniſtratur. Et hoc ẽ qð
dicit Syoniſius.Si auteʒ quis dicat.qũo hebreoꝛuʒ
populus reductus eſt ſolus ad diuinas illuminatõcs?⸗
Reſpondendum ꝙ non angeloꝛum rectas dominatio⸗
nes accuſari opoꝛtet de alioꝛum gentium erroꝛe: ſed il
los populos propꝛijs motibus ex recta reductione ad
domnuinn decidentes amoꝛe ꝗꝓpꝛio ⁊ ſuperbia: neq; co⸗
actam habemus vitam neq; per prouidentie poteſtatẽ
diuina lumina reuelantur. Et intendit peꝛ hoc dicere.
ꝙ illa que ſunt per poteſtateʒ prouidentie: ſunt neceſſi
tatis:que auteʒ ꝓpter oꝛdineʒ non. Diuina ergo illu⸗
minatio facta per legem. quia non eſt per poteſtatẽ pꝓ⸗»⸗
uidentie ſed per oꝛdinem: non eſt neceſſitatis.⁊ ideo ñ
fuit lata nec miniſtrata niſi volentibus.hec ergo ẽ ſua
ratio:quare alijs gentibus nõ miniſtrabant angeli le⸗
gem. ¶¶ Sed iunc poſſet queri: quare iſtis per angeluʒ
ſuum michaelem rectoꝛem fuit miniſtrata: non ſimili
ter alijs gentibus ꝑ ſuos angelos.Et reſpondet.ꝙ alij
populi habuerũt angelos:⁊ etiam ſanctos homĩes re⸗
ctores.ſicut fuit Melchiſedech. tamen illi populi nõ
ſe preꝑauerunt ad legem ſuſcipiendam. Soli autẽ he⸗
brei conuerſi ſunt ad deum ⁊ ſe preꝑauerunt.⁊ ideo il⸗
lis eſt miniſtrata.⁊ hoc ẽ quod dicit᷑.non ſi implex mel⸗
chiſedech theoſopha amicum dei im: ſed ⁊ ſacerdotem
ci vocant: vt habentibus prudentiam aperte ſignifi⸗
cent: ꝙ non ſolum ad vere exiſtenteʒ deum erat cõuer⸗
ſus: ſed etiam alijs ſicut hierarchia ducatũ prebebat.
⁊ pharaoni apud egiptios.⁊ babilonioꝛuʒ principi ⁊
gentibus illis qui dei miniſtri ſtatuti ſunt. foꝛmatarũ
ab angelis viſionum: manifeſtatõnes ſanctis viris da
nieli 2 ioſeph ex deo per angelos ſunt reuelate. ipſa al⸗
tiſſimi ꝓuidentia oẽs hoĩes ſalutarie ſuſcitatiuis ma⸗
nuductionibo diſtribuẽto ſolo preter omẽs iſrael. ad
veri lumis donationeʒ 2 cognitionez ouerſo.vnde the⸗

ologia dicit deum poſſediſſe iſrahel.

Nꝛticulus qmntꝰ

Onſequens eſt querere de legiſlatoꝛe.Et pᷣ
moↄtra manicheos oñdẽdũ eſt. ꝙ lex moy
ſi ſit lata a bono ⁊ a ſolo deo. Secũdo qrit
vtx ſit lata ab eo ꝑ miniſteriũ angeloꝝ.Contra mani

cheos qui blaſpbemant legem dicentes eam latã oꝛe

impijſſimo a principe tenebraruʒ arguitur ex teſtim⸗
nijs noui teſtamẽti qð recipiũt ſicut dicit ſaluator ma⸗
thei.xv. Quare vos tranſgredimini mandatũ dei pꝛo
pter traditioneʒ veſtram. dus. n. dicit honoꝛa patreʒ
tuum ⁊c̃.4¶! Secunda ratio Luc.xviij. Juueni queren
ti: quid faciendo vitam eternam poſſidebo. Reſpõdit
dñs.AlNDandata noſtinon occides.nõ mechabeꝛis ⁊c̃.
ALex igitun a bono deo lata eſt.4¶ Si dicatur ꝙ qtum
ad cerimonialia ſit a malo deo: non qtuʒ ad moꝛalia.
Cõtra. MMath. viij. dixit dñs leproſo. Nade ⁊ offer mu
nus quod precepit moyſes in teſtimoniũ illis. ̊ oↄſtat
ꝙ illud munus erat cerimoniale. g̊ ex hoc ꝙ precepit
offerri approbauit cerimonialia. nullo modo appro⸗
baret aut preciꝑet fieri quod traditum eſſet a dy abo
lo. & illa ſunt a deo.¶¶ Stem hiere. Ecce dies veniũt di
cit dñs: a conſummabo ſuꝑ domũ iſrael: ⁊ ſuꝑ domum
iuda nounum teſtamentuʒ. non m teſtamentum qð fe⸗
ci patribus eoꝛum ⁊c idem eſt latoꝛ legis 7 euãgelij
noui vete. teſta. ¶ Item. j. ad coꝝ.ix. addacit apoſto⸗
lus illud. Qon alligabis os bouis trituꝛantis.⁊ dicit
iſtud dictum eſſe in lege.a inducit ad oſtendendum ꝙ
licitum erat ei acciꝑe ſumptus. 4 Item JYaco.iiij. vnꝰ
eſt legiſlatoꝛ:qui poteſt perdere ⸗ viuificare.ex his pʒ
legem eſſe datam a bono teo.4 Item rom. v. Lex ſan
cta mandatum ſanctum ? iuſtum ⁊ bonũ. ea bono
7 ſancto. a lege eterna. 4l Item volenti mihi facẽ bo
nuz inuenio legem: qm bona eſt. a bono eſt. ergo ⁊c·
Al Item. j. ad Thi. j. Hona eſt ler ſi quis ea legitime
vtatur. 4 Item math. v. on veni legem ſoluere: ſed
adimplere. ſed nibii impletur a co niſi bonum.· tẽ
cus er oꝛe ſuo dixit eam legem dei. math.· xv. Dimit⸗
titis legem dei ꝓpter traditiones veſtras. Ad oppo⸗
ſitum ſunt blaſphemie impioꝛum manicheoꝝ ſub ſpe⸗
cie ratiocinantium. Aug'. in li.de libero arbi. Jubet
eterna ler amoꝛeʒz auertere a tem ꝑalibo: emendatuʒ
ad eterna conuertere. ſ̊ lex moyſi conuertit aĩm ad tẽ⸗
poꝛalia: ⁊ auertit ab eternis. Seſt contraria legi eter⸗
ne. non deriuatur ab ea.Minoꝛ patet/nam lex moy
ſi conuertit aĩm ad ſua pꝛomiſſa.Mſa.j. Si volueꝛitis
audieritis me: bona terre comedetis vt terram lac
mel ⁊ bmõi.non conuertit & animuʒ ad eterna: ſed ad
tem ꝑalia. ꝗ Secunda ratio. Aſumma ratione ñ egre
ditur preceptum aliqð ſine ratione.cum ꝙ in lege mo⸗
yſi ſint multa precepta.ſeʒ cerimonialia line ratione⸗
6 non ſunt a ſumma ratione que eſt lex eterna. Sʒ cõ⸗
at ꝙ quidam ſunt ab aliquo principio ⁊ vno. g a ma
lo pricipio:vt dicunt manichei. autez ſint ibi mul⸗
ta ſine ratione patet.quia qð dicit᷑ in deut. Oana ⁊ li⸗
no non veſtieris.ſimilit non coques bedum ĩ lacte ma
tris ⁊c.iſta nullam habent rationeʒ.4l! Tercia ratio.
HGmne opus rectum ſicut in quo eſi intentio oꝑatoꝛis
oꝛdinata eſt ꝓpter finem honoꝛabileʒz vel vtilem. b om̃e
opus diuine legis eſt rectum. ̊ eius finis eſt honoꝛa⸗
bilis ⁊ vtilis. Si ponamus pcepta cerimonialia eẽ
ab eterno ⁊ bono. eoꝛũ eſſet finis honoꝛabilis vel vti
lis.Sed hoc eſt falſum.quia ex hoc.nõ coques heduʒ
2 non arabis in boue ⁊ aſino: non acquirit᷑ aliqua bo⸗
na diſpoſitio in aĩa:nec aliqð bonuʒz in coꝛpoꝛe ſm lit
teram:nec aliqua vtilitas. ⁊c. Si dicat᷑ ꝙ ratio eſt ĩ
cerimonialibo: ſicut in iſtis non arabis in boue 2 aſi⸗
no.⁊ non veſtieris in lana ⁊ linoꝛ in alijs in quibo ꝓꝑ⸗
pibent᷑ mixtiones:quia lex moyſi ꝓbibet omẽʒ cõmi⸗
xtioneʒ vitandam ⁊ boꝛendam: que eſt in peccato cõ⸗
tra naturam.ne homĩes qui tunc erant proni ad malũ
c ſimilibus ad ſimilia tranſirent:vt ne crederent ꝙ ſi
cut fit cõmixtio aliquoꝝ: fieꝛet oĩm.ſᷣ nihilominꝰ ſunt
adhuc multa alia cerimonialia quoꝝ non eſt rõ. ſicut
non coques hedũ ⁊c̃.⁊ quare tot hirci ad litteraʒ offe⸗
runt᷑: ⁊ nõ plures:⁊ quare hoc mõ:⁊ quare aries ⁊ nõ

alind.⁊2 ſic d alijs. Ergo adhuc ideʒ qð pꝛius ſequit᷑:

q non deriuetur lex moyſi ꝑ vninerſalitatẽ ab eterna⸗
¶ Item ad heh.ᷣvij. Repꝛobatio fit pcedẽtis mãdati⸗
pter infirmitateʒ 7 inutilitateʒ.2 loquit᷑ qᷓtuzʒ ad ceri⸗
monialia.ſᷣ nibil infirmũ ? inutile ẽ a lege eterna ĩmo
ßm conferens eſt vtile. ̊ ⁊c. ¶à Itezʒ roma.vij. Vir⸗
tus peccati lex · S lex eſt effectiuuʒ peccati.ſ̊ nulluʒ ta⸗
le eſt a lege eterna. ̊nec lex moyſi.4 Sexta ratio.Ad
ro. vij. Lex ſubintrauit vt abundaꝛet delictũ.gᷓ lexẽ au
gmentatiuũ peccati. ⁊ boc dicit glo.ſuꝑ illud rom̃.iiij⸗
Seg ei qui ex fide eſt abrabe. Glo.lex auget peccatũ.
ß nullum tale eſt a lege eterna.&̊ ⁊c. ¶ Item rom̃.vij.
Paſſiones peccatoꝛum que per legem erant. lex mo⸗
yſi eſt cauſa illarum paſſionum. ⁊c̃. ¶ Dicut aũt qui
dam ꝙ hec omnia intelliguntur per occaſionem ⁊ non
per cauſam.ſcilʒ ꝙ ler ſit augmẽtatiuũ peceati ⁊c. Sʒ
tunc obijcitur. quoniaʒ ſi hoc eſſet verum. g idem eſſet
poſita lege ⁊ remota.ſed hoc eſt falſum. quia lege ad⸗

neniente peccatum factuʒ eſt prenaricatio.quia vbi ñ

eſt lex neq; preuaricatio Roma.iiij. ler dicit cãm pec
cati aliquam.ergo occaſio non prinat ibi oĩno caulali
tatem. 4 Item roma. cij. Peccatum eſt oꝑatum in me
er mandatum omneʒz concupiſcentiaʒ. dicit poſt vt
iat ſupꝛa modum peccans peccatum per mandatũ.ex
quo habetur ꝙ mandatuʒ operatur ad peccatum.⁊ ꝙ
per ipſum magis intenditur fomes.ergo lex eſt cã pec⸗
cati aliquo modo ⁊ non ſolum occaſio.ergo c. 4 Ytez
ſic ſe habet lex ad homineʒ poſt peccatum: ſicut vinuʒ

ad febricitantem. quoniam ſicut vinum bonum eſt in

ſe: tamen maluz eſt egro vel febricitanti.quia ẽ diſpo
ſitus ad hoc vt inflaãmetur a vino.ita lex in ſe ſancta ⁊
mandatum ſanctum 2 bonum. vt habetur.vij· ad Ro.
Tamen bhomo poſt peccatum diſpoſitus eſi ad malũ:
ad hoc ſcʒ ꝙ fomes incendatur per legeʒ. ſed datio vi⸗
ni egrotanti non poteſt eſſe ad bonum neca bono me⸗
dico: immo culpabilis eſſet. ergo ſimiliter datio legis
moy i non poteſt eſſe ad bonum nec a bono principio.

ergo ⁊c. ¶ Item ler moylſi precipit legez talionis. vt

oculum pro oculo.denteʒ pro dente. lex eterna ſeu euã
gelica probibet. cũ contrarie ſint: non ſunt ab eodẽ.
ſed bec eſt a bono principio. gilla a malo. 4 Item lex
moyſi dicit odi inimicum. lex enangelica iubet cõtra⸗
rium. ſeʒ diligite inimicos veſtros. S ſi hec eſt a bono:
illa eſt a malo principio. 4 Item moy ſes conceflit li⸗
bellum repudij ⁊ iuſſit fieri ipſum. lex euangelij pꝛobi
bet ipſum ergo ⁊c. ¶ Item lex data ab optimo deo di
rigit per ſpiritum.ſed obſeruantia legis exeludit ſpiri
tum. ſicut habetur ad gat.v. Si ſpiritu ducimini non
eſtis ſub lege. ergo non eſt data ab optimo.⸗ Itẽ a bo
no non eſt miniſtratio damnationis 2 moꝛtis· ſed dici
tur ſecunda coꝛint᷑.ij. ꝙ littera occidit.⁊ iterum dicit

ibi. ſi miniſtratio moꝛtis fuit in gloꝛia ⁊c.⁊ oppellat le

gem miniſtrationez moꝛtis. ergo lex nõ eſt a bono deo.
Item deus bonus non ell auctoꝛ mendach⸗ſed actor

legis eſt actoꝛ mendacijſicut habe tur tercio regũ. xxij.

vbi dicitur. Quis decipiet Achab. reſponge vnus⸗
Ero ſpiritus mendax in oꝛe omniũ prophetaruʒ eius.
Et poſtea ſequit. Egredere ⁊ fac.ergo iuſſit illi menti⸗
ri⁊ tecipere.ſed precipere eſt eſſe auctoꝛem:auctoꝛ igi
tur legis eſi auctoꝛ mendacij.eꝛgo non eſt deus bonus.
4l Item auctoꝛ veteris teſta.non fuit fidelis ⁊ cquus:
ſuis mandatis. quia iuſſit rapinam filijs iſꝛael ĩ egreſ⸗
ſu de egipto. precepit etiam dolum.i.ꝙ ſimularent mu.
tuum cum non intenderent reddere. Item gal. tercõ
NQuecũq; ſunt ſub operibus legis:ſub maledicto ſunt.
ſed opera maledicta non ſunt ab optimo deo.ergo ⁊c.

Item mathei quinto.Zludiſtis quia dictum eſt anti

quis.ex boc videtur diſtinguere ⁊ dicere.qꝙ ab alio da
ta fuerunt illa: ab alio dantur iſta noua. Stez ab
eodeʒ mandante non procedunt mandata contraria,
ſed contraria ſunt diligere inimicũ quod precipitur a

„ .

l
de
luze
io
gin

i
centt.

ernn
eqt
Znon
eſſer
q⸗
li
pee
ſali
me,
N
n
Re⸗
finz
neln
diſp⸗
nenne
ſe⸗
nai
tiori
one⸗
s
pio.
eui
ce.
ukr
en
bore
eel
jm
oden
thpen
ininen
int
dil
D
Alele.
90⸗
en
tri⸗
ſus⸗
ns,

Nueſtio

deo. odire inimicũ quod preeipitur ab auetoꝛe legis.
ergo lex non eſt a bono deo. 4 Nem deus non eſt ſibi
diſſidens ⁊ cõtrarius.iiij.exo. Auctoꝛ legis iurat ſe da
turum terram promiſſionis.alibi iuꝛat ſe non datuꝝ.
ergo diſſidet ſibipſi.ergo non eſt bonus deus. 4 Item
auctoꝛ veteris teſtamenti eſt auctoꝛ maloꝛum. ſicut ba
betur AUmos tercio. Si eſt malum in ciuitate quod nõ
faciat vminus. Solutio. Dicenduʒ ꝙ lex Moyſi
data eſt a bono deo.. Ad primam rationeʒ in contra
rium ddm ſm auguſti.contra aduerſarium legis pro⸗
phetarum. Anus eſt deus: vnus creatoꝛ bonoꝝ tempo
ralium ⁊ eternoꝛum.ita vnus eſt deus auctoꝛ duoꝛum
teſtamentoꝛum.ſcilʒ veteris ⁊ noui teſtamenti.tamen
in vno allicit ꝓpter eterna ſcilʒ in nouo:⁊ in veteri ꝓpt
tempoꝛalia. Et ita cum nouũ teſtamentuʒ ſeu lex euan
gelica ſit a lege eteꝛna.conſtat ꝙ ſimiliter ⁊ lex moſai⸗
ca que dicitur vetus teſtamentum. Ad id tamen quod
obijcit.q lex moſaica conuertit animaʒ ab eteꝛnis 2 cõ
uertit ad tempoꝛalia. Dicendum ꝙ eſi cõuerti ad tem
oꝛalia ꝓpter tempoꝛalia: vt ibi fiat ſtatus.Et hᷣ modo
ex moſaica non conuertit ad tempoꝛalia. Item eſt cõ⸗
uerti ad tempoꝛalia non ꝓpter ſe:ſed ꝓpter eterna. B
modo lex moyſi conuertit ad tem ꝑalia.ſcʒ vt per hoc
alliciatur homo ad eterna.ſcilʒ vt ex dono moneat ho⸗
mineʒ: ⁊ alliciat ad amoꝛem dantis ſcilʒ dei. VUnde in
tceutro.x. Poſſideas terram quam iuraui tibi. Audi
iſrael quid petit: vt timeas dominũ ⁊ ambules in vijs
eius:⁊ diligas eum.q¶ Ad ſecunduʒ dicenduʒ. ꝙ in le⸗
ge moy ſi duplex eſt ratio precepti.ſcilʒ litteralis2 ſpi⸗
ritualis. In omibus moꝛalibus a iudicialibus eſt ra⸗
tio litteralis manifeſta. In cerimonialibus auteʒ ẽ ho⸗
mini ſpirituali ratio ſpiritualis manifeſta. Sed litte⸗
ralis ratio poteſt accipi in eis dupliciter. aut qtuʒ ad
generalitateʒ ipſoꝝ:aut qᷓtum ad ſingulaꝛitateʒ:ſicut
ꝙtum ad circumſtantias. Primo modo poteſt ĩ eis in/
ueniri ratio litteralis: ſicut in pꝛecepto de ꝓbibitione
cõmirtionum.ſicut dictum eſt. Sed ſecundo modo nõ
poteſt inueniri vt quare aꝛies ſacrificat᷑ non aliud.q̃ꝛe
in tali numero ⁊ non maioꝛi nec minoꝛi. ⁊ tamen ĩ his
circumſtantijs latet ratio litteralis: lʒ nota ſit aliqua
ſpiritualis in vnaquaq; circumſtantia. quelibet enim
circumſtantia habet rationeʒ ſi piritualeʒ notam homi
ſpirituali. vnde mathei.v. Jota vnum aut apex vn nõ
tranſiet a lege quin omĩa fiant. Ex quo patet ĩ oĩbo
circumſtantqs eſt ratio ſpiritualis.tamen illud.j.ple⸗
mius determinabitur queſtione de ratione cerimonia⸗
lium preceptoꝛum. 4 Ad tercium dicenduʒ. ꝙ quoꝛũ⸗
dam preceptoꝛuʒ vtilitas nobis nota eſt:ſieut vtilitas
iſtius. Qon occides.non foꝛnicaberis c̃. Quoꝛundaʒ
autem vtilitas non eſt nobis nota: ſicut vtilitas pꝛobi
bitionis eſus ligni de nouo plantati. 2 illa quoꝛuʒ vti⸗
litas ſcitur. vocat Rabi moyſes iudeus iudicia: alia
vocat cerimonialia generali nomie.habemus tamẽ ꝙ
ommnia vocantur precepta generali nomine. deut.qrto
Audi iſrael precepta ⁊ iudicia que ego doceo te:vt fa⸗
cies ea ⁊ viuas:⁊ ingrediens terram poſſideas eã.ecce
eoꝛum vtilitas.Et ſimiliter deut.xxxij. Cuſtodite 7 fa⸗
cite vniuerſa que non incaſſum ſunt precepta vobis.g
patet ꝙ ex ipſis habemus vtilitateʒ. ſed h vel occultaʒ
vel manifeſtaʒ.Et ꝑ hoc ſoluitur ratio. Sed tamen vl
terius poteſt addi.qꝙ vtilitas precepti poteſt eſſe vel ex
precepto:vel ex precipiente.ſ.ex obedientia ipſius ob⸗
temꝑantis. In multis cerimonialibo nõ eſi ncce di⸗
cere ꝙ ſit ibi vtilitas ex parte precepti: tñ eſt ibi ex ꝑte
precipientis.ſ.vtilitas obedientie. AUnde augꝰ. ſupꝑ ge
ne.viij. vbi loquituꝛ de ꝓhibitione quã deus fecit ade.
ad quid eſſet vtilis. Dicit cauſam iuſſionis huiꝰ ñ lon
gius diſſeramus. ſed hecipſa magna eſt hoĩs vtilitas
ꝙ vo ſeruit. In iubendo deus vtiliter fecit quicꝗd iu⸗
bere voluerit. Habemus &̊ in illis meritũ 2 vtilitatezʒ

xxvuij.

obedientie. ¶ Ad quaꝛtuʒ dᷣm. quia dicit fit repꝛo⸗
batio prioꝛis mandati: pter ſuam in irmitatez. B di⸗
citur qtum ad ſtatuʒ euangelij:reſpectu cuiꝰ erat i nfir
mitas illa in cerimonialibuo.quia inutile eſſet ea eẽ cũ
euangelio.Lex.n. qꝙᷓtũ ad illa erat vmbꝛa ⁊ figuꝛa coꝝ
que in euangelio implentur. Et ſicut figura eſt inuti⸗
lis adueniente figurato ꝓter quod eſt:ita illa adueni
ente euangelio.Et ꝓpter hoc illð dicitur reſpectu euã
gelij: non m ſe. vnde. vij.ad bebre. Lranſlato ſaceꝛdo
tio neceſſe ẽ vt legis tranſlatio fiat.¶ Ad alias aucto⸗
ritates dicendum.ꝙ eſt loqui te peccato ſeu de paſſio⸗
nibus peccatoꝛum:aut ꝙᷓtum ad ſui notioneʒ:aut qᷓtũ
ad ſui augmentum. IPrimo modo intelligunt᷑ ille au⸗
ctoꝛitates cauſaliter:quia lex ipſa fuit cauſa cognoſcẽ⸗
di peccatum. EUnde roma. vij. Peccatum non cognoui
niſi per legem. Glo. per legem paſſiones peccatoꝛuʒ.i.
interioꝛes concupiſcentie fuerunt note. Si autem loq̃⸗
mur d peccato qtum ad augmentum:ſic omẽs ille au
ctoꝛitates intelliguntur ab apoſtolo per occaſioneʒ nõ
per cauſam.ſicut dictum eſt. Unde roma.vij. Occaſio⸗
ne accepta: peccatum per mandatum operatum eſt in
me ⁊c.⁊ ſic paſſiones peccatoꝛum non ſunt aucte le⸗
gem tanꝙ per cauſam: ſed per occaſioneʒ. . Squeri
tur: qui dicit eſſe per occaſioneʒ priuat ne cauſam: di

cendum ꝙ differt dicere aliquid eſſe ex cauſa ſe: 2 ex

cauſa per accidens:⁊ ex caſu⸗ occaſione.Dicendo.n.
cauſam per ſe ⁊ per accidens:dico principium abſolu
tum. ſed differt. Si enim dicam domificatoꝛ edificat:

dico cauſain per ſe.dicendo auteʒ muſicus edificat: di

co cauſam per accidens.ſed dicendo caſi um per occaſi⸗
onem:dico principium comꝑatum.i/ Zazʒ caſus ⁊ occa⸗
ſio ſunt ex pluribus cauſis confluentibus:⁊ preter in⸗
tentioncʒ. ſed differenter: quia caſus ex cauſis conflu⸗
entibus eſt nõ contrarijs:occaſio ex contrarijs. Si di
cam iſte inuenit theſauꝝ queʒ alius repoſuit: dico ex

caſu.qꝗa ibi ſunt plures cauſe.ſcilʒ quia iſte repoſuit:z

quia ille fodit ideo inuenit.⁊ tamen qꝛ ille repoſuit:2⸗
iſte fodit erat pret intentiõz inneniendi theſaurum.
Sea occaſio eſt ex cauſis cõtrarijs ⁊ ↄtingentibo pᷣter
intentõʒ.vt ſi dicam:aqua ſuꝑiecta igni magis fac̃ feꝛ
uere igneʒ. Bue ſunt h cauſe reſpectu feruoꝛis.ſ.calor
qui eſt cauſa per ſe feruoꝛis.⁊ aqua que eſt frigida qẽ
cauſa contrarij:quia eſt ad frigendũ.⁊ ita preter inten

tioneʒ ad hoc ꝙ ſit maioꝛ feꝛuoꝛ.tamen confluentibus
his cauſis.quia calidum contrarium eſt frigido:⁊ ecõ
uerſo adueniente frigido comprimitur caloꝛ:nec eua⸗
poꝛat ⁊ compreſſus ita poſtea magis feruet. Aqua.n.

per ſe erat ad comprimendum caloꝛem. ꝙ ergo ex illa
compreſſione magis poſtea feruet: hoc erat preter in
tentionem.⁊ ita occaſionaliter. Similiter dicendum.
lex erat ad bonum per ſe.ſicut ad comprimendũ fo⸗
mitem a concuppiſcentias prauas: ⁊ ad probibendum
illas. quia tamen ſemper nitimur inuetitum: quia per
fomitem proni ſumus ad malum: ex hoc occaſionalit
preter intentioneʒ legis accidebat incenſio fomitis.
l Ad octauaʒ ratõz ſolutum eſt ꝑ hoc.⸗ Ad nonã di⸗/
cendũ.ꝙ non eſt ſimile:qꝛ lex ſe hʒ ad egꝛotum per pec
catum ꝑ ſe:vt medicina.vinum auteʒ non ſic ſe habet
ad febricitantem.⁊ ſic poſſet eſſe ꝙ medicina inueniẽs
malam diſpoſitionem occideret.tamen hoc eſſet per oc
caſionem ⁊ preter intentioneʒ:cum non oꝛdinet᷑ ad h̊.
Sic eſt ex parte iſta.lex enim erat ad bonuz. ſcʒ ad co
gnitionem ⁊ xæteſtationeʒ peccati.ꝙ autẽ cognito pec⸗
cato fomes incendat᷑:huius pꝛincipiuʒ per ſe erat coꝛ⸗
ruptio carnis ſicut caloꝛ fernoꝛis ignis:⁊ ñ lex niſi peꝛ
occaſionẽ.ſiẽ aqua iſtius feruoꝛis nõ eſt principiuʒ: 2
ſic lege ſubintrante nõ cꝛeſcit moꝛbus ſicut per cauſaʒ
ſed occaſionaliter. aũt ill vlterius oꝛdinet᷑ ad bo⸗
nũ.ſ. ꝙ homo ꝑ hoc humiliet᷑ cognoſcendo ſuã infimi
tateʒ 2 vtilitatem. iſte ordo ad bonum fuit a lege eter

na. Iz eius principiũ ꝑ ſe eẽt malũ.ꝗ Ad decimã ratõʒ
qua obijcit᷑ de talione. Dicendũ ꝙ quedaʒ ſunt in lege
moſaica ſᷣm preceptõʒ· quedaʒ ᷣm conceſſioneʒ. Que
ſunt in ea ſᷣm preceptiõeʒ: bona ſunt ſᷣm rem vel ſᷣm ſi⸗
gnificantiam. Que aũt m conceſſioneʒ. dõm ꝙ lſʒ eo⸗
rum nuda ſit conceſſio:tamen id qð concedit᷑ nõ ſemꝑ
licitum eſt. AUnde augꝰ. dicit in li. de libero arbi.ꝙ lex
tem ꝑalis iuſte dat licentiam aliquoꝝ:que eterna pꝓphi⸗
bet. vnde dicit ſic. Satis video ↄtra hmõi accuſationẽ
legem eſſe munitam.quia in eo populo quem regit mi
noꝛibus malefactis: ne maioꝛa ↄmitterent᷑ licentiam
dedit.ſᷣm hoc dðᷣm de lege talionis: ſᷣm ꝙ ponit aug.
ibi dicens. Multominus eſt euʒ qui aliene vite inſidi⸗
atur:qᷓ eum qui ſuam tuetur occidi. vnde pʒ. ꝙ lex tali
onis non eſi contraria legi eteꝛne.quia non facit hoc ꝑ
preceptõʒ:bᷣ ꝑ ↄceſſioneʒ. vt ſcʒ maius malũ vitet. ſcʒ
ne vnus occidat alium. Sed ex hoc ſequit᷑ ꝙ ipa lex ſit
imꝑfecta. ᷣm ꝙ dicit aplus: q lex neminez ducit ad ꝑ⸗
fectum:qui ſcʒ ſequat᷑ ſenſum litteraleʒ. Silr eſt de li⸗
bello repudij. Cauſa.n. iſtiꝰ fuit pꝛonitas hoĩm ad in⸗-
terficiendum vxoꝛes ſuas cuz diſplicebãt eis. IUnð ad
vitandum illud mains malũ conceſſit lex iſtud.tñ ipᷣa
precepit⁊ inſtituit ꝙ nõ licet repudiare quacuq; ex ca.
hoc.n.eſt niſi eſſet cauſa expreſſa. Ande h̊ inſtituit cõ⸗
tra repudiũ:⁊ ſic conceſſit vel ꝑmiſit ipſum: tamè ma⸗
gis precepit ↄtra ipſum: qꝙᷓ cuʒ ipſo.ſ.reſtꝛingẽdo ipᷣm.
Silr ꝙ dicit lex. diliges amicũ tuum. boc dicit bm pꝛe
ceptioneʒ. Oꝛ aũt dicit odi inimicũ.h̊ dicit ſᷣm oceſſio
nem vel ꝑmiſſioneʒ. quia ꝓpter pronitateʒ bominũ ad
malum: ꝑmittebant eos odire ne peius accideret. Tñ
notandum. qꝙ eſt concedere ꝑ appꝛobatiõʒ: ⁊ ſic lex non
conceſſit iſta.maxime in eo ꝙ non erat iudex oꝛdinat
Et eſt concedere ꝑ non coertioneʒ. ⁊ hoc mõ conceſſit:
quia ſcʒ non coercebat nec cogebat ad ↄtrarinʒ nec pu

niebat ex hoc:⁊ tamen non precipiebat odire: ĩmo po

tius ↄtrarium.lſ.diligere inimicũ precipiebat. vnde in
exo.precipit.ꝙ homo ſubleuet aſinuʒ inimici ſui.ergo

multomagis ꝙ ſubleuet ꝑſonam cuius eſt aſinus.2⸗ ſic

odium habetur ex ꝑmiſſione ⁊ nõ precepto.immo ma⸗
gis eius contrarium. ideo non eſt lex moyſi cõtraria
ſegi eterne.¶ Ad aliud dðm. ꝙ lex noua ⁊ vetus datr
ſeu eſt data ab vno deo.ſicut dicit Jaco.iiij. Unus le
giſlatoꝛ:ille enim qui locutus fuerat in ꝓphetis nouiſ⸗

ſime locutus eſt in noua lege.que ſicut dicit apoſtolus

gał.iij. oꝛdinata eſi ꝑ angeſos in manu mediatoꝛis.vñ
rom̃.iij. Quid g̊ amplius in iudeo:rñdet multũ ꝑ oẽm
modũ.primũ quideʒ quia credita ſunt illis eloqa dei.
¶ Ad illud ꝗ̊ quod primo obijcit᷑ ꝙ lex excludit ſpiri⸗
tum. dom ꝗꝙ eſſe ſub lege eſt duplr.ſ.nccĩtatis timore:
vel obedientie voluntate.qui ̊ ducit᷑ a ſpiritu non eſt
ſub lege primo modo.i.non implet ex timoꝛe.Sʒ ſcðo
modo verum eſt.ꝙ aliquis eſt ſub lege ⁊ ducit᷑ ſpiritu:
ſicut ⁊ dñs ſub lege factus dicit᷑ ab aplo.¶ Ad aliud
dðm. ꝙ lex in ſe bona eſt:tñ occaſio eſi moꝛtis.ſicut di⸗
cit apis.j.ad coꝝ.xiij.ꝙ ſcientia inflat.qð non dicit vt
oſtendat ꝙ mala eſt ſcientia:ſed illud dicit.quia ſciẽtia

ſine caritate occaſio eſt ſuꝑbie.Silłr lex dicit᷑ miniſtra

tio damnationis.non vt oſtendat᷑ mala: ſed vt oſtenda

tur cuiꝰ eſt occaſio illi qui nõ hʒ gratiam. Et hoc ẽ qd

dicit augꝰ.ↄtra fauſtum. Semꝑ bona eſt lex: ſiẽ ſol ſꝑ

bonus eſt:ſiue dolentibo oculis noceat:ſeu ſanos mul⸗

ceat. Illud ꝗ̊ non dicit᷑ ꝑ efficienteʒ cãm: ſ̊ ꝑ occaſiõʒ.
4 Ad aliud dõm.ꝙ quedaʒ attribuũt᷑ o ꝑ oꝑatõeʒ.
quedaʒ ꝑ ꝑmiſſioneʒ.ſicut.ij.theſſa.ij.dicit. Mittet il
lis oꝑatoꝛeʒ erroꝛis:vt credãt mendacio.Et ↄſtat ꝙ il

lud intelligenduʒ eſt ſᷣm ꝑmiſſioneʒ.ſilłr illud ꝙ dedit
ſpiritũ mendacij. Siłr.ix.ad roma.ueʒ vult indu⸗

rat.nõ dicit᷑ illud ꝑ oꝑatõʒ pſᷣ per ꝑmiſſioneʒ.4¶ Ad q̃ꝛ
tum ddm.qꝙ in facto irraelitaꝝ pluribo rõnibo põt in⸗

telligi fuiſſe equitas.primo quia intelligit᷑ fuiſſe dna⸗

tio gratuita.ibi.n.dicit᷑ Dedit dñs populo ſuo gratiã
coꝛam egiptijs ⁊c. Iteʒz certa ſcientia excludit dolũ: ꝗa
ſciebant eos recedere ⁊ voluerũt dare.Alia rõ eſt ius
2 poteſtas dñi ad diſpenſandũ de rebus ſicut vult: vt
tranſferat dominiũ cum voluerit. Iteʒ m legeʒ talio⸗
nis:quia tenebant᷑ illis egiptij ꝓ laboꝛe.non fuit iniꝗ
tas ̊ recompenſatio laboꝛis illoꝝ in quo ſeruierũt il⸗
lis.q Ad aliud dðm.ꝙ eſt maledictũ pene: ⁊ HG̊ modo
erant ſub maledicto ꝗpter obſeruantias grauantes.2
eſt maledictum culpe: ⁊ hoc mõ nõ erant ſub maledi⸗
cto qui erant ſub oꝑibus legis: inq;tum erant oꝑa le⸗
gis.̊D ᷓtum ad illos qui de oꝑibus preſumebant de ſe
confidentes verũ eſt. quia erant ſub maledicto ꝓpt pꝛe
ſumptioneʒ ⁊ ſuꝑbiam:quia ĩ oꝑibo confidebãt.⁊ h ñ
quia a lege.⸗ Ad aliud dðm. ꝑ illud verbũ mathei
nõ vult innuere aliũ eſſe auctoꝛeʒ illius legis ⁊ noue:
ſů vult innuere ꝙ lex moyſi data eſt a deo mediate: no⸗
ua vᷣo immediate.4l Ad aliud dðᷣm.ꝙ quedam erant ĩ
lege precepta.vt illa que ꝑtinebant ad ſaluteʒ 2 vitaʒ.
NQuedaʒ vo ꝑmiſſa.ſicut que data erant ꝗꝓpter duriciã
eoꝝ:vt erat de libello repudij. Similit dðm eſt ð odio
inimicoꝝ.ꝙ non erat preceptum ſ̊ ꝑmiſſuʒ.q Ad alið
dðm.ꝙ non ꝓmiſit illis terram niſi ſub conditiõe.ſcʒ
ſi non ſeruarent mandata ipſius. aũt nõ ſeruauer̃t
mandata:nõ fuit ex ꝑte illius b̊ ex ꝑte ipſoꝝ.¶ Ad a⸗
liud dðm.ꝙ ẽ malũ culpe:⁊ malũ pene.Mali pene deꝰ
eſt auctoꝛ oꝑando.mali culpe nõ: ſ̊ ꝑmittit illð.¶ Si
obijciat᷑ de ilo verbo Joh.x. Quotqͥt venerũt ante me
fures ſunt ⁊ latrones.gᷓ moyſes fuit latro. Ad hoc au
guſti. Omẽs qui ante xpᷣm venerũt fuꝛes fuerũt ⁊ latꝛo
nes:quia miſſi non ſunt. Qui aũt miſſi ſunt non ante
ipſum:ſᷣ cum ipſo veneꝛũt.

NAꝛticulus ſextus

Vpoſito ꝙ lex moyſi ſit lata ab optio deo:
querit᷑ vtꝝ ſit ab ipſo data vel lata immedi
ate:vel ꝑ miſteriũ angeloꝝ.⸗. Ad quod ſic
gal.iij. Lex ꝓpter tranſgreſſiones poſita eſt: donec ve⸗
niret ſemen cui ꝓmiſerat: oꝛdinata ꝑ angelos ĩ manu
mediatoꝛis.Ex quo pʒ ꝙ lex data ſit miniſterio ange⸗
loꝝ. Itez act.vij. AVccepiſtis legeʒ in diſpoſitõe ange
loꝝ:⁊ nõ cuſtodiſtis. Iteʒ act.vij.dicit᷑ de moy ſe.hic
eſt qui fuit in eccĩa ⁊ in ſolitudine cũ angelo qui loque
batur ei in monte ſynai. Recepit igit᷑ legeʒ a deo ꝑ an⸗
gelum. 4 Item heb. ij. habet. Si. n. qui ꝑ angelos di⸗
ctus eſt pᷣmo factus eſt firmus.Glo.ſermo dei ꝗ ꝑ an⸗
gelos dictus eſt ad moyſen ad ceteros fratres: factꝰ
eſt firmus.i.verus vt lex ꝑ miracula ⁊c. Ex qͥ vult di⸗
cere ꝙ lex data ſit moyſi ꝑ angelos. Iteʒ ſumit᷑ ratio
a Dyoniſio in hierarchia angelica eſt hec oim cauſa⸗
ſuꝑ omĩa bonitatis ꝓrium ad cõmunionem ſuã.e q̃
ſunt vocare:vt vnicuiqʒ eoꝝ ꝓpria ꝓpoꝛtione diffinit.
Sũma ꝗ̊ᷓ bonitas ducit homineʒ ad ſe ⁊ ad ↄmunionẽ
ſuã:Fᷣm ꝓpoꝛtioneʒ ipſius homĩs ꝓpriã. ſᷣ angelus eſt
prioꝛ creatura qᷓ; homo media inter deũ ⁊ hoĩeʒ.g̊ du⸗
cit᷑ homo in ſummã bonitatẽ mediate angelo. Si &lex
data eſt ad iſtã ductõʒ ⁊ directõʒ. relinquit᷑ ꝙ ſit data
homiĩ ꝑ angelos.⸗l Iteʒ dyoni.in eodeʒ.ſ uꝑceleſtium
ſubaꝝ oꝛnatus ſuꝑ ea q tm ſunt ⁊ irrõnabilit᷑ vinetia:
ea que m nos fiũt irrõnabilia: in hierarchia tradi⸗
tõnis ꝑticipatõe facte ſunt.Si q̊ hierarchia ꝑticipato
eſt. ſiẽ dicit b.dyo.vt ſecũde ſube oꝛdinent᷑ ꝑ primas q
ſunt angeli:lex data ẽ ad iſtam reductõz · relinquit᷑ ꝓ
data fuit ꝑ angelos.Recepit igit᷑ moyſes legem ꝑan⸗
gelos. ¶ Item dyoni.ibideʒ. ꝓpterea vltra oia cogno⸗
miĩatõne angelica digni facti ſunt: eo ꝙ pᷣmo in ſeipſis
educit diuimã illuĩatõʒ: ⁊ ꝑ ſe in nos deferũt q ſuꝑ nos
ſunt manifeſtatões.ꝑ eos igit᷑ facte ſunt legis manile⸗
ſtationes in nobis.¶ Itez dyo.ibideʒ. Elideo qꝛ; ⁊ i⸗
uinũ xpᷣi hũanitatis miſteriũ angeli docu erũt.ſicut d

hi

le:

o:
.
nge
b⸗
gle

oi⸗

QNueſtio

niniſſimus gabꝛiel Zachariã miſteria deuit. mariãq;
qũo in ipſa ſoꝛet diuine foꝛmationis miſteriũ. Sʒ diẽ
b. Hern.Qð alicui de ſanctis fuit conceſſum: virgini

gloꝛioſe non fuit negatum. Ergo qð fuit ei negatũ: nõ

fuit alijs conceſſuʒ qui erãt inferioꝛes ꝙᷓ ipſa. Si ergo
dee batur virgo ꝑ angelum miſteriũ diuine incarnati
onis.ꝙ ſcʒ deus de ipſa naſceret᷑ 7 nõ per deũ immecdli⸗
ate. ⁊ moyſi ꝗ fuit multũ inferioꝛ qᷓ ipſa.data ⁊ nũ⸗
ciata fuit lex ꝑ angelos:⁊ non a dro immediate.4 Ytẽ
Dyoni.in eodeʒ.xiij.c. Ignis caliditas magis ſeipſuʒ
diſtribuit ad magis ſuſceptiua ⁊ ad ſimilitudinẽ ſuaʒ
venientia.Ad ↄtrarias pᷣo ſubſtantias aut nulluz aut
obſcurum ſue oꝑationis veſtigiuʒ manitfeſtat.ex bis qᷓ
non ſunt cognata ꝑfamiliariter ad ipſi um ſe habentia
accedit. Juxta hanc igit᷑ naturalis oꝛdinatõis ratõeʒ
ſuꝑnaturalis omis boni oꝛnatus 2 oꝛdinatio congꝛue
dilucidatõis claritateʒ primo apparentẽ copioſiſſimis
effuſionibus in excellentiſſimis ſi ubſtantijs manifeſtat
2 eas que poſſunt eſſentie diuinũ ꝑticipant radium.
ſicut ꝙ̊ ignis primo oꝑatur in eo qð eſt ſibi confoꝛme:
illud accedit ad illud qð non eſt ſibi cognatuʒ: ſic
claritas ſummi boni copioſiſſima effuſione 7 pᷣmo ma

nifeſtat ſe ſuꝑexcellentiſſimis ſubſtantijs ſcʒ angelis.

eas alie magis remote diuinũ diuine lucis partici
pant radium. KRationalis creatura que eſt bomo: di
uine claritatis illuminatõeʒ ꝑ angelos ꝑticipat. Si q̊
lex data eſt ei ad eius illumiatõneʒ. gᷓ habet legẽ a deo
ꝑ miniſterium angeloꝝ. Ad oppoſitum. mens nulla
interpoſita natura a prima veritate foꝛmat᷑. ſicut diẽ
augꝰ. ipſa foꝛmatur per mandata legis a deo:quia ꝑ
hoc cognoſcit 2 diligit deum. ̊ nulla interpoſita natu⸗
ra habet hoc a eo: non ꝑ angelos. 4 YIem numeri
xij. habetur qð dicit dñs de moyſe.oꝛe ad os loquar ei
7 palam non ꝑ enigmata ⁊ figuras. Et in fine teutro.
habetur. Mon ſurrexit vltra pheta in iſrael ſicut mo⸗
yſes quem dominus noſſet facie ad facieʒ in omnibus
ſignis atq; poꝛtentis que miſit ꝑ eũ.Et exo.xxxiij.ha⸗
bet᷑. ꝙ loquebat᷑ dñs cum moyſe facie ad faciem: ſicut
homo loqui ſolet ad amicũ ſuum. immediate S Peepit
legem ab eo. 4. Itez inter imaginez ⁊ illud cuiꝰ ẽ ima⸗
go nihil eſt mediũ:quia imago eſt ſimilitudo expreſſa.
ſed ᷣm imagineʒ venit diuina illumiatio in aĩa rõnali
que eſt imago dei.q nullo medio illuminat?᷑ aĩa a deo.

ſi g illuminat᷑ per legem datam a dro: conſtat ꝙ ipſaʒ

habere debuit immediate a deo:2 non mediante aliqͥ.
Ytez ꝑ totam legem legit.ꝙ locutus ſit dñs ad mo⸗
yſen: non ꝑ angelũ ſed ꝑ ſe.⁊ marime qñ dedit ei legẽ:
non legitur locutus fuiſſe ad deum ꝑ angelum ß ꝑpſe.
Solutio.dðm ꝙ lex data eſt a deo angelos.i.per
miniſteriũ angeloꝝ. ſicut pʒ ꝑ plures auẽtes. vñ dyo.
in hierarchia angelica. docet theologia legem ꝑ ange⸗
los ad nos puenire: tanqꝙᷓ legali oꝛdine illud legaliter
ponente. 2 hoc eſt ꝑ primã. ſecvida in deũ reduci⁊ ñ ſo⸗
lum in ſuppoſitis ⁊ ſubiectis aĩs: ſ in equipotentibus
ipſa lex diſſerit. hoc eſt ꝑ vnquãq; bierarchiaʒ pᷣmas
⁊ medias ⁊ vltimas eẽ oꝛdinatões virtutes.ſic ꝑ an⸗
gelicã naturã ronalis hũana debuit acciꝑe legeʒ:⁊ ad
cum reduci.Et hoc eſt qð dicit i bideʒ paulo S.ſigdez
vt theologia ait:añ legeʒ poſt legeʒ pres noſtros an
geli ad deũ reducebãt:2 ad rectã veritatis viã ex erroẽ
⁊ vita immũda reducẽtes.aut occultas viſiões aut di
uinas añ pᷣdicatões ꝓphetie reuelãtes.4 Ad pᷣmaʒ ra
tionẽ in ↄtrariũ.dðm ꝙ ex ̊ nõ ſequit᷑ ꝙ aligd ſit me⸗
diũ in foꝛmatõe mẽtis a deo tanq infoꝛmãs:pᷣ ſolũ tãqᷓ;
admiculans. 7 ſic ad foꝛmatõʒ mentis ꝑlegẽ requirit
angelicũ miniſteriũ.nõ tanꝙᷓ infoꝛmãs:ſů ſolũ tãqᷓ;ᷓ ad⸗
miniculãs.⁊ h dicimꝰ iux illd apti.j. ad coꝝ.iij. Neq;
a plantat neq; qrigat aliqd: ꝗ incremtũ dat deꝰ. ga
ſiẽ agricola ñ eſt ibi aliqd qͥ fiat incꝛemẽtũ:ſic neq; an
gelus qᷣ fiat foꝛmatõ vt infoꝛmãs.ſiẽ tñ ſe bʒ doctoꝛ ad

7177

xxvi..

diſcipulũ: ita angelꝰ ad illam infoꝛmatõʒ. 4 Ad ſcvᷣm
dom. nõ ꝑ hoc negat᷑ qn ꝑ angeluz data ſit lex. h
