maritoꝛum datam:vt nõ ↄcedat᷑ diſſidiũ.ſ̊ vt tollat᷑ ho

micidium.i Ad illud ̊ qð obijcituꝛ pꝛimo ꝙ a peccato
abſtulit culpã.Nota ꝙ ꝓpꝛie loquẽdo.aliud eſt dicẽ pec
catum.aliud dicere culpã.Accidentale em̃ ẽ peccato eẽ
culpam.peccatũ em̃ dicit inoꝛdinatõem ↄtra diuinũ mã
datum.Culpa vo dicit inoꝛdinationem puniendam ſᷣm
legem.abſtulit ergo culpam a peccato cum data lege re
pudij non puniebantur pꝛo hmõi peccato.¶! Ad ſecun
dum ſimili modo intelligendum eſt illud quod dicitur
repudium malum:tamẽ licitum vt licitum nõ excludit
reatum eterne pene.ſeo reatum pene legis.¶ Ad terciũ
dicendum.ꝙ in repudio et in ſecundis nuptijs eſt ꝑmiſ
ſio ↄꝑatiua ⁊c̃. Ixo criſo.dicit.ꝙ hac ratione.id eſt cõ
ſimili quodam mõ apoſtoli ſecundas nuptias pꝛecepe
runt:tamen differenter: Mam ſicut patet ex pᷣcedentibo
ſecunde nuptie ꝑmittuntur ꝑmiſſione indulgentie.qua
conceditur licitum imꝑfectuʒ reſpectu ſtatus ꝑfectõꝛis
KRepudium vo permittitur permiſſione tolerantie qua
toleratur illicitum quod eſt minus malum comꝑatiõe
cterioꝛis:Fᷣm ꝙ dicit auguſti.ADelius eſt enim diuidi
boc eſt minus malum eſt repudium fieri qᷓ; per odium
ſanguinem fundi. et ideo Criſoſto.ſuper illud Math.
Per mittit fieri mala ne fierent peioꝛa.⸗ Ad quartum
vᷣo dicendum. ꝙ occiſio et repudium poſſunt comꝑari
dupliciter qtum ad effectum:et qdtum ad cauſam. M⸗
tum ad effectum occiſio magis malum ẽ.ſicut dicit au

guſtinꝰ. MMeliꝰeſt diuidi qᷓ; peꝛ odiuʒ ſangninem fundi

Mtum vo ad cauſam. Repudium ſimpliciter maius

7

ns

un

BDint

–

N„ Ac,en
vU. : N*

ES

ese K n Ov

sä ve200 (

= α

— OH)

30 479

f.. ert. A X n
9

malũ ẽ.quia occiſio põt eẽ ex affectu virtutis et iuſticie.

Repudiũ vo ſemꝑ ẽ ex affectu iniuſticie: ſicut dictũ eſt.
et patebit inferius. Peeterea. occiſio malefici fiebat
auctoꝛitate diuine legis. Repudiuz vo ex ꝑmiſſione le⸗
gis. cã aũt et affectus oꝑi nomẽ imponit qᷓtum ad boni
tatem et maliciam.

Articulus tercius

Verit᷑ cõſequẽter.vtrũ licitũ eẽt ſᷣm legeʒ re
pudiate viuẽte poꝛe viro aliuʒ duceꝛe:qð vi⸗
det. quia dicit lex de repudiata.Deut᷑.xxiiij.
Cũ egreſſa viꝛũ alterũ duxerit.& lex ↄcedit ei maritũ al⸗
terũ ducere.4! Itẽ dicit aug.de duabo vxoꝛibo ꝙ quãdo

mos erat:peccatũ nõ erat.nõ peccabat:eꝛgo vir ducẽdo

aliã vxoꝛem viuente pꝛioꝛe.qn mos erat. Si ergo mos
erat.repudiate a pꝛioꝛe viro:aliũ ducere nõ erat pecca⸗
tũ.4. Ite et ꝑte viri ſecũdam vxoꝛẽ duceꝛe tꝑe legis non

erat malũ m ſe.quia ſancti pres duxerũt ſecũdas vxo

res ſine peccato. Ergo repudiata vxoꝛe nõ erat peccatũ
viro alia ducere. nec mulieri aliũ viꝝ?. Coõtra mat.
v. Qui dimiſſam duxerit adulterat᷑.4 Itẽ lex puniebat
illã que ducebat aliũ maritũ.qꝛ nõ poterat redire ad pᷣ
oꝛem.qꝛ ſicut dicit lex.polluta et abhominabilis facta
7 ducẽdo aliũ.ᷣ nõ erat licitũ ᷣm legẽ aliũ ducẽ. Re
ſpõſio.ddᷣm.; nõ erat licitũ ſᷣm legẽ.ita ꝙ licitũ exclu⸗
dat culpã:et quãcũq; penã:erat tñ licitũ ſᷣm ꝙ licitũ ex
cludit materialẽ penã. Dicẽdum g. ꝙ licitũ erat repudi
ate m legẽ aliũ ducere qꝛ lex nõ puniebat eã materia⸗
liter vt moꝛe adultere lapidaret᷑.ꝛõ erat aũt licitũ ſᷣm
legẽ.qꝛ lex puniebat eã ſpũaliter vt ad pꝛioꝛẽ virũ tãqꝙ;
polluta redire nõ poſſet:cũ a ſecũdo viro repudiata eẽt
ſicut dr dent.xxiiij. Et hoc mõ puniebat lex. aliqñ ma⸗
terialiter. aliqn ſpiritualiter. ¶ Ad illud quod pꝛimo
obijcitur. ꝙ lex ↄcedebat ſibi aliũ virũ ducere.ddðim ꝙ B

erat ↄceſſio ꝑmiſſionis nõ diſpenſatõis vt dictũ ẽ.¶¶ Ad

ſecũduʒ doᷣm.ꝙ illud aug.de pluribus vroꝛib⸗ qñ mos
eꝛat:peccatũ nõ erat.intelligit᷑ qtuʒ ad illas ꝑſonas cũ
quibus diſpenſatũ erat:in bigamia autẽ interuenit di⸗

— 2.2 s . Aril. igamt . ,
nvlerr. Aeſn G ſpenſatio:ſed nũqᷓ; in repudio.et cã eſt.quia ex ꝑte viri

habere plures vroꝛes poterat eẽ ex caritate ꝓlis acqui⸗
rẽde.et ad młtiplicatõem cultꝰdiuini.ſicut fuit in ſan⸗
ctis patribo.ſed in repudio viro habere ſecundam vxo
rem poſi pꝛimã repudiatã nõ poterat eſſe ex caꝛitate.cũ
repudiũ ꝓceſſiſſet ex odio. Et iõ in repudio ex ꝑte viri
nũq; cadit diſpenſatio. Item ex ꝑte mulieris:habẽ pln⸗

res viros nũqᷓ fuit diſpenſatũ.qꝛ deficit cã.ſ.multipli⸗

catio ꝓlis.ſ õ em̃ multiplicatur ꝓles a pluribus viris
in vna muliere ſicut in pluribo mulieribo per vnum xvi⸗
rum.multofoꝛtioꝛi rõe.nec in repudiata curret diſpẽſa⸗
tio:vt poſt pꝛimũ virũ haberet aliũ. Ad terciuʒ dõm.
ꝙ in bigamia manẽt bona matrimonij: et qð diminuit᷑
in vno recõpenſat᷑ in alio in ſanctis patribo.Tria autẽ
ſunt bona.ſides in affectu mutue caſtitatis.ꝓles in af⸗

fectu ipagatõis ad honoꝛẽ tei.ſacramentũ inſeꝑabilita

tis. De bono aũt fidei fiebat diminutio.quia bonum fi
ci requirit vt nõ cum altera vł altero coeatur.quod ex

parte mulieris manebat integrum. Ex ꝑte vᷣo viri ꝓpter

melius ex diſpenſatõe ampliabatur:vt non cum alijs qᷓ
cum ſuis vxoꝛibo coiret.ſed ex ꝑte bone pꝛolis fiebat re
compenſatio ex vehementia affectus multiplicande pꝛo
lis ad cultum dei:quod fiebat peꝛ plures vxoꝛes ampli
us ꝙᷓ ꝑ vnam ſolam.manebat aũt affectus inſeꝑabilita
tis quod eſt bonum ſacramẽti.et ideo bigamia nõ erat
malum vᷣm ſe.ſed recipiebat in ſanctis patribus ratio⸗
nebilem diſpenſationẽ. In repudio vᷣo bona matꝛimo
nij tollebantur cũ cõtrahebat᷑ ſecũdũ cõiugiuʒ. tolleba
tur em̃ bonum fidei ꝑ abolitionem federis cõiugalis ex
affectu odij.Donum pꝛolis pꝛopter affectum libidinis
bonum ſacramenti pꝛopter affectum ſeparatioois.quã
intendebat repudium.intendebat enim ſepaꝛari ab vxo

(

re quod opponitur bono ſacramenti.

Articulus quartus

Einde queritur an in repudio vir et mulier
cebuerunt ꝑificari:qð videt᷑.ꝑ ipᷣm vinculũ
matrimonij quod quaſi in vnũ redigit viruʒ

2 mulierẽ. Juxta illud geñ.iij. Erunt duo in carne vna.

. ☚ aA ¾ e
7 N D GN*

et ip̃a rõ matrimonij que ẽ legittima cõiunctio maris ⁊
femine indiuiduã vite cõſuetudinẽ retinẽs. Ergo quod
erit ius viri ſuꝑ mulierẽ q;tuʒ ad vnitatẽ copule caꝛna⸗
lis et cohabitatõis.idem erit ius mulieris ſuper viruʒ
ergo ſicut vir poterat repudiare muliereʒ quod erat cõ
tra vnitatem vinculi cõiugalis:eadem rõne mulier po⸗
terit repudiare virum. ¶¶ Item hoc idem videtur aſtrui
per legem talionis que habetur.xxiiij.leuit. Oculũ pꝛo
oculo.dentem pꝛo dente reſtituet.qualem influxeꝛit ma
culam:talem ſuſtinere cogetur.¶ Item in nouo teſtamẽ
to iudicãtur ad paria vir et vxoꝛ ĩ cauſa diuoꝛtij que eſt
ꝓpter culpam foꝛnicatõnis.ergo in veteri lege debẽt iu⸗
dicari ad paria in cauſa repudij. Contra.Qon indi
cantur ad paria vir accuſans ſtuprum vxoꝛis. Deut.
xxij. Si duxerit vir vxoꝛem obijciens ei nomen peſſimũ
vxoꝛem hanc accepi et nõ inueni virginem: ſicut ibideʒ
dr.Si falſo accuſat iubetur cedi et mulctaʒ.i.penã pe⸗
cuniariam ſoluere.puella vᷣo ſi culpabilis ſit lapidari
l Item in zelotipia nõ iudicantur ad paria.ſicut patet
ex lege nume.v.vbi dr.ꝙ ſi ſpũs ʒelotipie ↄcitauerit vi⸗
rum cõtra vxoꝛem ſuam adducet eam ad ſacerdotẽ ⁊c̃.
vbi inſtituitur oblatio ad inueſtigatõnem adulterij ſu⸗
ſpecte mulieris a viro.nõ autem econuerſo.Ergꝗo pari
ratione nec ad paria debent iudicari in repudio. Re
ſponſio.ſicut dicit beatus aug.ſuper illam legem deut.
xxij. Si duxerit vir vroꝛem et poſtea odio habuerit ⁊c̃.
apparet quomodo ſubditas viris ſeminas ⁊ pene famu
las lex eẽ roluerit vxoꝛes.quia dicẽs aduerſus vxoꝛem
vir teſtimonium vnde lapidetur illa.ſi veruʒ cõſtat ipᷣe
non viciſſim lapidatur.et hoc eſt quod introducit apo⸗
ſtiolus.j.ad coꝝ.xiiij.ſõ ꝑmittitur mulieribus loqui ĩ
eccleſia.ſed ſubditas eſſe ſicut lex dicit. DHuius autem
ratõ eſt tripler.dignitas nature.reatꝰculpe.robur ſexꝰ
Dignitas nature quia ſicut dicit apłs.j.ad coꝝ.xj. Ca
put mulieris eſt vir: et aſſignat cauſam. nõ enim vir ex
muliere eſt. ſed mulier ex viro.ſicut dicitur geñ.üj. Re⸗
atus culpe. quia per feminam initium peccati. vñ ſub⸗
iectio fuit ei infticta pꝛo penalitate. Gen.ij. Sub viri
poteſtate eris et ipe dñabitur tui. Robur ſexus.qꝛ ro⸗
buſtioꝛ ẽ ſexus virilis qᷓ femineus. Inde ẽ ꝙ maioꝛ pꝛo
nitas ex ꝑte mulieris ẽ.licet maioꝛ feruoꝛ er ꝑte viri.qꝛ
ſexus ille calidioꝛ ẽ et hec ſignat᷑ Señ.ij.cum dixit adã
e vxoꝛe.Hoc nunc os de oſſibus meis:caro de carne.
Pꝛopter dignitatẽ nature nõ iudicati ſunt ad paꝛia
in lege zelotipie.Detulit em̃ lex viro ſicut dignioꝛi.cuʒ
ex z elotipia ſeu amoꝛe ꝓ ſuſpitõnem accuſabat vxoꝛem.
Pꝛopter reatũ culpe nõ iudicati ſunt ad paria:in lege
accuſatõis ſtupri ex odio viri in vxoꝛẽ:qꝛ ſicut dic glo.
ſuper illam legem Deut.xxij. Quia ꝑ feiam initiũ pec⸗
cati q̃ virũ ſeduxit:⁊ dupliciter peccauit.pꝛius in deuʒ
poſtea in virũ.vir vo tm̃ in deũ.In accuſatõe criminis
nõ iudicant᷑ ad paria vir et feia. Pꝛopter vo robur ſe⸗
xus virilis nõ iudicãtur ad parie in ꝑmiſſione repudij
Mã cum mulieris ſexus ſit infirmioꝛ:⁊ maioꝛ ĩ eis pꝛo
nitas. pꝛoniſſime eẽnt mulieres ab repudiandũ viros.
Pꝛetea.cũ robuſtioꝛ ſit ſexus virilis:timẽdũ ẽ malefi⸗
cium viri plus qᷓ; mulieris.Et cũ magis ferueat pᷣſumẽ
dũ ꝙ ex odio interficeret ſibi diſplicentẽ vxoꝛẽ:nõ autẽ
ecõuerſo.¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit.dom ꝙ; m legez
natuꝛe et legẽ gr̃e.quo ad ſocietatẽ cohabitatõis et con
iunctõem copule carnalis iudicãtur ad paria vir ⁊ mu
lier. vnde.j.ad coꝝ.vij.dr. Vir non habet poteſtatẽ ſui
coꝛꝑis ſ̊ mulier:et ecõnerſo.tum ðᷣo ad oꝛdint regi⸗

3
) 5 ν S
14 O4 . yacle V 2 % 4

5 eſn⸗ nace

C
— ACLAREeE aA P.

20 L2 7

—

— — leefe FNohi . 22

. 7 Nrrrſ. er. ſPars J ₰. jlneh =

88
a„Kos WM W

1

A&

——2 — — 2 —

/

D 1 Es Vrr Ke Nrrer le P ucl.) P

/

—

—. —

— —

Nueſtio

minis nõ iudicant᷑ ad paria:imo vir eſt caput in ulieris.

ꝓut dicit.j.ad coꝛin. xj. vnde ſm legẽ pcipientẽ nature ⁊
gratie in regimine debet mulier viro eſſe lnbdns nn
tua vᷣo coꝛꝑis ſeruitute par. Scðm vo legem AMdoylii
na foꝛnicatõnis: que opponitur vnitati copule carna⸗
lis iudicant᷑ ad paria: quia adulter ? adultera lapida⸗
bantur. Deut. xxij. In accuſatione vo ſtupꝛi vroꝛis an⸗
te ↄiugium zZelotipia repudio non udicant ad paria
ter cauſas pꝛedictas.imo in accuſatione ꝑeit lex ns
plus qᷓ mulieri per diſpenſationem. In zelotipia pꝛiert

hirum mulieri quaſi ꝑ pꝛiuilegiuʒ. in repudio vcedit vi

gue⸗ eiu in repudio ccan„
ro qð non mulieri ꝑ ꝑmiſſionem minoꝛis mali qð min

nocet in viro qᷓ in muliere publice vtilitati. piz ergo ex

i neſt paritas iuris mulieris ſupeꝛ virum. ? vit
unct maliereu 4 Ao ſcvᷣm dicendum ſᷣm beatũ augu.
ꝙ lex talionis non extenditur ad cauſam viri contra mu
ſierem ſed in alijs cauſis. vt qui teſtimonio falſo alteri
nocere voluit:eadem pena plectitur qua fuerat alteꝛ ple
ctendus:⁊ boc eſt qð dicit augu.ſuper pꝛedictam legem
Beut.xxij.⁊ cauſa eſt:quia nõ ſunt perſone pares vir ⁊
mulier. ¶¶ Ad terciũ dicendum . ꝙ ſicut dicit aplus Ro.
viij. ¶ Oon accepiſtis ſpiritum ſeruitutis iterum in timo

re ⁊c.Lex vetus lex ſeruitutis eſt. ex noua lex liberta⸗
tis. Inde eſt ꝙ in noua lege ſuꝑinducta ſeruitus ex par⸗

te debiti carnalis ⁊ cohabitationis vt in permiſſione re⸗

pudij ꝑ legem veterez tollitur.quia ſicut dicit᷑.iij. Gak.

In domino non eſt ſeruus:nec liber:nec eſt maſcul? vel
femina. Omnes em̃ vos vnum eſtis in xpo:⁊ hac ratõne
in nona lege paritas eſt in cauſa diuoꝛtij: qᷓuis in veteꝛi
lege non fuit paritas in cauſa repudij.

Articulus quintus
Oſtea querit᷑ de pcepto ſcribendi libelluz re⸗
pudij.de quo dicit᷑ Dent᷑.xxiiij. Si vxoꝛ non
inuenerit gr̃am in oculis viri ꝓter aliquã fe
ditatem.ſcribet libellũ repudij. Dixerũt aũt quidam.qꝙ
in hoc libello ſcribebant᷑ cauſe ꝓpter quas eam repudia
bat.Queritur igit᷑.ſi ex quacũq; cauſa poterat vir repu
diare vxoꝛẽ:qð videt᷑. qꝛ ex quacũq; cauſa bona ſeu ma⸗
la turpi vel honeſta poterat ſurgere odium in malo vuꝛo
am ꝓbitas virtutis multotiens eſt cauſa: quare boni

4

odioſi ſint malis.vnde dicit augu. Oculis egris odioſa

eſt lux ſicut indeis eſt xpᷣe.ij. Sapᷣ. Grauis eſi nobio ad
videndum ⁊c.quia in veritate ſunt vie eius.ergo ex bo⸗
nitate vxoꝛis poterat eſſe odioſa viꝛo ſed ꝓpter odiũ quo
timebatur homicidium ꝑmittebat repudium:ergo pꝛo⸗
pter bonitatem vrxoꝛis poterat vir ipam repudiare.i Aã
ſic dicit Rabanus ſuper math.xix. MMaluit repudium
indulgere:qᷓ deſiderio ſcdᷣaꝝ nuptiaꝝ fieri homicidium
vel perdurare odium.q Contra.Deut᷑.xxiiij. Cum non
inuenerit gr̃am coꝛam oculis eius ꝓpter aliquam fedita
tem ſcribet libellũ.Glo.feditatem.i.peccatum qð ↄgno
ſcit in ea.ergo ſolum ꝓpter peccatum poterat repudiare.
Item querit᷑ vtrum odium ꝑſeuerans debuit eſſe cau
ſa repudij:qð videtur.quia ſicut dicit Criſo.Dis res ꝑ
eas cauſas ꝑ quas naſcit᷑ diſſoluit᷑.Si ergo matrimoni
um naſcit᷑ ꝑ ↄſenſum amoꝛis. diſſoluit᷑ ꝑ opꝓoſitũ.ſ.diſ⸗
ſenſum odij.¶. Item ad idem eſt auctoꝛitas Deut.xxiiij
Cum egreſſa alterum maritum duxerit:⁊ ille q; eã ode⸗
rit dederitq; libellum repudij.¶ Contra.Deut.xxij. Si
duxerit vir vxoꝛem ⁊ poſtea odio habuerit eam ⁊ obie⸗
cerit ei ſtupꝛum ante coniugium ſi defecerit in pꝛobatio⸗
ne verberatur ⁊ ↄdemnatur.c.ſiclis argenti.⁊ non po⸗
terit eam dimittere omni tempoꝛe vite ſue. Ex bac eꝛgo
lege iubetur vir retinere perpetuo odioſam mulierem.
odium igitur non eſt in lege vniuerſaliter cauſa repudij
Item cum in euangelio nec odium:nec perſeuerantia
odij:nec timoꝛ hom icidij ſint cauſa diuoꝛtij.ſed ſoluʒ foꝛ
nicatio · vnde eſt ꝙ in lege ſunt cauſa repudij.nam foꝛni⸗
catio oꝑponitur matrimonio vnitati copule carnalis ꝑ

—.—

C

xlvj.

quam conſũmatur matrimoniuʒ. Odium vo oſponitur
vnitati ↄſenſus per quam efficitur matrimoniuʒ.magis
ergo opponitur vinculo matrimonij odium qᷓ; foꝛnicatio
ergo magis debet eſſe cauſa diuoꝛtij in noua lege. aut ſi
ibĩ nõ eſt cauſa diuoꝛtij.nec in lege veteri debet eſſe cau⸗
ſa repudij. ¶ Item cauſa repudij ponitur diſplicentia cũ
dicitur Beut.xxiiij. Cum non inuenerit gram ante ocu⸗
los viri ꝓgter aliquam feditatem ſcribet libelluũ. ¶ Itez
ponitur cauſa odium:vnde ibidem ſequitur de ſcdᷣo ma
rito repudiante: cum oderit eam dederitq; ei libellũ ⁊c.
Item ponitur cauſa.timoꝛ homicidij.vnde ibidem di⸗
cit glo. Scripſit moyſes pꝛeceptum illud.ſ.de ſcribendo
libello:mallens indulgere diſſidium qᷓ;omitti homicidi
um. Pꝛeter has cauſas neceſſarium erat aſſignare repu
dianti cauſam diſplicentie.ſicut dicit lex aliquam fedi⸗
tatem: que erat pꝛima ? pꝛincipalis cauſa repudij.Que
ritur igit᷑ quomõ oꝛdinat᷑ hic cauſalitas feditatis diſpli
centie:timoꝛis:homicidij. Item querit᷑ ſi bmõi cauſa in

libello ſcriberent. IJtem cum poſſibile eſſet ꝙ ſcribere ne

ſciret repudians quomõ dicitur ſcribet libellum repudij
MRñ. ꝙ non habemus determinatum in lege de his ꝗᷓ
ſcripta erant in libello repudij.ſed tamen ſicut dicit JO
ſephus.Scriptura erat talis pꝛomitto ꝙ nũq; tecum cõ
ueniam ⁊ ſic habebat poteſiatem er ꝑm Mone legis mu
lier alij copulari. babebat aũt libellum repudi ſcriptũ:
quia ſine eo non crederet᷑ ei ꝙ eſſet repudiata. Sed ᷣm
beatum augu.ↄtra Fanſtum. Pꝛecipiebat᷑ ſcribi libellꝰ
vt moꝛa interneniente ⁊ ↄcilio ſcribaꝝ diſſuadente vir a
ꝓpoſito repudiandi deſiſtẽt. Que autez fuerit ſcriptura
ſufficiat qð dixit Joſephus.¶ Ad illud ergo qð primo
querit᷑ vtrum ex cauſa bona in muliere poſſet vir eaʒ re
pudiare.dicendũ ꝙ non.Fᷣm legem em̃ opoꝛtebat ꝙ cau⸗
ſa in muliere eſſet feditas aliqua que põt intelligi vel in
coꝛꝑe aliqua infirmitas:vel turpitudo nota bilis:vel in
moꝛibus repᷣhenſibilis honeſtas. ꝓpter quas poſſet mu
lier merito diſplicẽ.vnde dicit augu.in glo.Deut.xxiiij.
Multe erant in lege cauſe dimittendi vxoꝛes.xpᷣc ſolam
foꝛnicationem excepit.math.xix. Ceteras moleſtias iu⸗
bet pꝛo ſide de caſtitate ↄiugij ſuſtineri.¶ Ad illud eꝛgo
qð obijcit.ꝙ ex bonitate efficit᷑ aliquis odioſus.dicẽduʒ
ꝙ hoc non eſt ꝑ ſe:ſed ꝑ accidens.Honitas em̃ ꝑ ſe ama
bilis eſt:ſed ex malitia anime diſſentientis a bono.Lex
vᷣo non reputat talem cauſam eſſe odij:vel diſplicentie.
4. Ad illud vo qð obijcit er opoſito.ꝙ feditas intelligi⸗
tur peccatum:ſi peccatum accipiat᷑ ꝓpꝛie pꝛo culpa.mo⸗
raliter accipit᷑ ⁊ ſumit᷑ ex glo.moꝛali.Gꝛego.qui expo⸗
nit illud de feditate repudiante actionis terrene.Si do
peccatum accipiat᷑ ↄmuniter pꝛo defectu:ſicut ſolet dici
peccatum in artificio cum deficit ab arte: vel in coꝛpore
cum deficit a debita diſpoſitõne:ſᷣm hoc feditas dicitur
defectus aliquis enoꝛmis in coꝛꝑe ſiue moꝛibo mulieꝛis

4 Ad illud vo qð poſtea querit᷑.vtrum odium debueꝛit

eſſe cauſa repudij.dieendum ꝙ ſic.ſed non ꝓpter hoc qð
opponit᷑ ↄſenſui matrimonij:ſed ꝓpter pꝛeſumptionẽ vio
lentam maioꝛis mali ſecuturi.ſ. homicidij: exquo tota⸗
liter deſtruit᷑ vinculum matrimonij? in illo populo du⸗
re ceruicis:⁊ ad maleficia pꝛono. Ex hoc ſicut ſupꝛadi⸗/
ctum eſt:accideret diuiſio pugna:⁊ ↄtentio: que ex cau⸗
ſis minoꝛibus frequẽtius ↄtingebat. ergo dicit Cri⸗
ſo. oĩs res ꝑ eas cauſas ꝑ quas naſcit᷑ diſſoluit᷑.non
facit ad h: ꝑ diſſenſuʒ debeat ſolui mrimoniuʒ:qꝛ⁊ ſi
mr̃imoniũ cauſaret᷑ ꝑ ↄſenſuʒ.h̊ tñ nõ eſt niſi interueni
ente diuina auẽte appꝛobante ↄſenſuʒ. Inde ẽ etiã ꝙ int
illegittimas pſonas interueniẽs ↄſenſus nõ efficit mr̃i⸗
moniũ:qꝛ deeſt auẽtas diuine ꝓbatõnis.Diſſenſus igit᷑

ſequẽs matrimoniũ nõ poterit ſoluere matrimoniũ con

tractum ꝑ ↄſenſuʒ diuina auẽte appꝛobatum. Vnde ma
thei.xix.dicit ſaluatoꝛ. Qð deꝰ ↄiunrit homo nõ ſeꝑet.
Ad illud vo qð er oppoſita ꝑte obijcituꝛ:ꝙ odium non
crat generaliter cauſa repudij. Ricendũ.ꝙ i duobv cali⸗

Shr- eia 110.d. Aad

.. & Pr-ſſee 25 9)

5 e *) * (E L⸗

, W/frrr P. P 8y zu 9 n l¶

„ 66 DHñ n.2 (on ien mal os
— —

S

X„ Oune) 0d9 V „ etee „Ra S

. OQ. E por

he aWw Mrs

)

—

—

P'r

„2 e ſe ed
/

bus fallebat ꝑmiſſio repudij. Pꝛimus erat in falſa ac⸗
cuſatione vxoꝛis de ſtupꝛo ꝑpetrato ante ↄiugiũ.Secun
ous in defloꝛatõe puelle q̃ non habebat ſponſũ:qꝛ tunc
tenebatur eam acciꝑe in vxoꝛẽ. ⁊ in his duobus caſibo
non poterat vroꝛem dimittere cunctis diebus vite ſue.
ſicut hbabetur Deutro.xxij. Quod ĩtroductũ eſi in fauo⸗
rẽ virginitatis: ⁊ data eſt ꝓbibitio repudij ĩ caſu ſpãli
cũ eſſet ꝑmiſſio in generali:quia ꝑ hoc nõ ti mebat᷑ malũ
publicũ euenire.ſicut timeretur ſi eſſet ꝓhibitio repudij
generalis: vt ſupꝛa dictũ ẽ. ¶ Ad illud vero quod obijci
tur ꝙ odiũ in noua lege debet potius eſſe cauſa diuoꝛtij
qᷓ ſoꝛnicatio.dpᷣm ꝙ in foꝛnicatõe eſt libido voluntatis
et actus inoꝛdinatus ex ꝑte carnis.Libido vero volũta
tis opponit᷑ amoꝛi voluntatis ⁊ ↄſenſui: ꝑ quẽ efficitur
matrimoniũ. qꝛ ille cõſenſus eſt vt habeat iſtã vt ſuã et
nõ aliã et ecõuerſo.Actus vero inoꝛdinatus ex ꝑte car/
nis:ꝑ quã violat᷑ fides thoꝛi opponit᷑ federi copule car⸗
nali ꝑ qu ↄſũmat᷑ matrimoniũ .· Inde ẽ ꝙ ſaluatoꝛ ma
nẽte vinculo ↄiugali ĩter ↄiuges foꝛnicatõnẽ poſuit cau
ſam diuoꝛtij:quo ſeparent᷑ ꝙ̃tũ ad cobabitatiõem. ab⸗
ſoluit᷑ debitů mutue ſeruitutis:nõ aũt ſic ẽ de odio quia
ſiẽ ſup oſtenſũ ẽ ñ ꝑ ſe oponit᷑ ip̃i ↄſenſui.ꝑ quẽ efficituꝛ
matrimoniũ.¶ Ad illud vero qð qritur de oꝛdine calita
tis. dõᷣm ꝙ cũ q̃tuoꝛ ↄcurꝛerẽt ad calitatẽ repudij feditas
diſplicentis. odiũ. timoꝛ homicidij.feditas ſicut dictum
eſt attendebatur in defectu. diſplicentia in aſpectu. Uñ.
xriiij. Deutro. dicit᷑. Et nõ iuenerit gꝛatiã ante oculos
eius. Odiũ vero in affectu.homicidiũ vero timebat᷑ in ef
fectu... Ad illud vero qð qritur vtrũ iſta in libello repu
dij ſcriberent: võm Joſephũ dðᷣm ꝙ nõ:quia ſicut ipe dic
ſeribebatur ꝓmiſſio de nũqꝗᷓ ſimul ↄueniendo.ſic.n.ha/
bebat poteſtatẽ alij copulari... Ad illud vero qð obijcit
ſcribet libellũ:cũ poſſibile eſſet ꝙ neſciret ſcribere intel⸗
ligẽdum eſi ſcribẽ vel ſcribi facere.

Articulus ſextus.

Ltimo q̃ritur de pᷣcepto non recipiende vxo
ris poſt repudiuʒz.de qͥ dicit᷑ Deut.xxiiij.26
poterit pꝛioꝛ maritus reciꝑe eam in vxoꝛem
quia polluta eſt et abhominabilis facta coꝛam dño: ne
peccare facias terꝛã tuazʒ qð dicitur de repudiata que cõ
traxerat cũ alio.¶ Sed obijcit᷑:cũ repudiata duxerit al⸗
terũ maritũ pꝛiori vinẽte.de iure nullũ fuit matrimoni⸗
um:quia ſicut dicitur Ro.vij. Que ſub viro eſt mulier
viuẽte viro alligata eſt legi.ergo de iure ſtabat pꝛimum
matrimoniũ. Se iure ergo matrimonij tenebatuꝛ vir il⸗
lam reciꝑe ſi ipᷣa vellet.¶¶ Stẽ eadẽ ſunt moꝛalia in vete⸗
ri lege et in noua lege.ſed in noua lege moꝛale eſt ſi peni
tet indulgere. Vnde Math. x viij. Cũ Petrus quelſiuil⸗
ſet a dño quotiens peccabat in me frater meus 2 dimit
tam ei vſq; ſepties: Reſpondet ei dñs.Non dico tibi ſe⸗
pties ſed vſq; ſeptuagieſſepties.ergo et in veteri lege ſi
rpudiata peĩteret ð h̊ ꝙ nupſerat alij.debebat vir ĩdulgẽ
ergo debebat eã reciꝑe.¶ Itẽ ſicut dicit intł.ſuꝑ illud:
quia polluta eſt abbominabilis.ſ.ipᷣius iudicio qui eaʒ
quaſi pollutã pꝛius dimiſit. Ergo ex repudiatõe facta ẽ
polluta:nõ ex eo ꝙ nupſerat alij.Cũ ergo ſine culpa ſua
poſſet repudiari:ſine culpa ſua dicitur pollui.ergo int⸗
ueniẽte ex ꝑte viri penitentia de odio quo eam repudia
uerat maxime debet recipi.¶¶ Item obijcit᷑ de hoc qð dici
tur.ne peccare facias ter:ã tuam. videtur.n.ꝙ nõ recipi
endo maius eſſet peccatũ.quia ſi nõ poterant cõtinere
et coibant:peccabant moꝛtaliter. Reſpondendũ ĩ le
ge repudij quiddã erat ĩ ꝑmiſſione:vt viro repudiare.et
repudiate cũ alio cõtrahere. Quiddã ĩ mali retardatio
nẽ vt pᷣceptũ de libello ſcribendo.Quiddã vero in puni
tionem vt pᷣceptũ de non recipienda vxoꝛe poſt repudiũ.
boc.n.introductũ eſt in onus et penam.¶.Ad illud ergo

quod obijcitur pꝛimo.dm ꝙ mandatũ ſuꝑioꝛis ſoluit

— . .

õ Prni n nalea ß no mi (N

xcæbitũ iuris inferioꝛis.ſicut dicitur Ro.xiij. ſuꝑillud.
Dis aĩa poteſtatibo ſublimioꝛibo ſit ſpdita.Inde eſt q
ius matrimonij quo tenetur vir vroꝛem reciꝑe pari exi⸗
ſtente conditione vtriuſq; ſoluitur ꝑ mandatũ dei:quiẽ
ſuꝑioꝛ.qui ꝓhibet ipᷣam non recipi a viro.¶¶ Ad ſecun⸗
dum dðm ꝙ in vtraq; lege.penitenti tenetur quilibet in
dulgere: ſed hoc intelligitur qᷓtum ad dimiſſionem ran⸗
coꝛis: qui rancoꝛ eſt ex affectu iniuſticie.nõ q;tum ad di
miſſionẽ iuſte punitiõis que ꝓcedit ex ʒelo iuſticie. In
p̃dicto aũt caũ iuſia erat punitio vtriuſq;.ſ.viri ⁊ mulie
ris.in hoc quod ꝓhibuerat deus poſt repudiũ virũ vx⸗
oꝛem non reciꝑe.Aterq;ʒ enim peccauerat contra matri
monium:et ille repudiando: et illa aliũ ducendo.⸗ Ad
tercium dicendũ.ꝙ illa intł.moꝛalis eſt:et ſumitur de q̃
daz glo. Gregoꝛij in qua dicitur.ꝙ mulier quãvir repu
diauerat eſt terrena actio. hanc vir ſuo iudicio polluit
eo enim ipᷣo ꝙ ip̃am repudiat pollutam iudicat. Lerre
na vero actio nõ poteſt redire ad pꝛioꝛem virũ.quia ne⸗
mo mittens manũ ad aratrum et aſpicens retro aptus
eſt regno dei. Ad litteram autem:polluta fiebat mulier
quia ducebat alium: ſicut patet ꝑ Jeremiã.iij. Si di⸗
miſerit vir vxoꝛem ſuam et recedens ab eo duxerit aliũ
nunquid non polluta etiam contaminata eſt mulier illa
76. 7 Ro. vij. Tiuente viro vocabitur adultera ſi fuerit
cum altero viro. Sed queritur de illa que ñ otrabebat
cũ alio: nunquid talis poterat recipi:videtur ꝙ ſic.alit᷑
enim iniuſte agitur cum illa qꝛ punitur ſine culpa. Ad
qð dicendũ. ꝙ cõtingit bene aliquem puniri ſine culpa:
non tamẽ ſine cauſa:ſicut ſanctũ Job. ꝓpter intuitũ ma
ioꝛis meriti. Ita etiã p̃dicta mulier in pᷣdicto cau punie
bat᷑ ꝓt᷑ deuitatõem mali maioꝛis ne.ſ.ſi paſſim recipe
rent᷑ repudiate ꝓnioꝛes fierẽt.viri ad repudiãdũ.⸗ Ad
vltimum dicendũ.ꝙ ita intelligendũ eſt ne peccare faci⸗
as terram.i.vt facias nõ peccare.vt videlicet ex hoc alij
terreantur a dandis libellis repudij.

Membꝛũ tercium

Aquiſito de lege repudij. Inquirendum
eſt de lege zelotipie ſeu iueſtigationis ad
ulterij ſpecialiter:qᷓ;uis hoc tactum ſit ſupᷣ
queſtione de vulgari purgatione.Eſt igit
lex Qume.v.talis.ſi ſpiritus ʒelotipie concitauerit virũ
contra vxoꝛem que vel polluta eſt falſa ſuſpitõe appeti
tur.adducet eã ad ſacerdotem ⁊ offeret oblationẽ.¶ Cir
ca quã legẽ q̃runt᷑ tria. Pꝛimo vtrũ ſic ĩueſtigare adul⸗

teriũ fuerit licitũ vel illicitũ. Secũdo vtrũ in noua lege
aliquid ↄſimile ſit licitũ.Cercio q̃re in lege determine⸗

tur inueſtigatiuũ adulterij ⁊ nõ furti.

Articulus pꝛumus

D pꝛimum ſic obijcitur. Alicitũ eſt temptare
dñm cũ hoc ſit ꝓhibitũ Deutro.vj.nõ tẽpta
bis dñm deũ tuũ.ſᷣ ſic ĩueſtigare adulteriũ ẽ
tẽptare deũ:qꝛ Hẽ ſignũ q̃rere virtutis et efficatie diuĩe
qð repᷣbendit᷑.xvj.ANDath̊. Generatõ mala ⁊ adulteꝛa
ſignũ q̃rit.et ſa.vij.cum dictũ eſt Achaz. Pete tibi ſi⸗
gnũ a dño deo tuo.Reſpondit nõ petã et non temptabo
dñm.q.d.ſi ſignũ peterem deũ temptarẽ.Cũ ergo ĩ hac
ĩueſtigatiõe peteretur ſignũ a deo:vt ſi rea eſſet mulier
putreſceꝛet femur eius:et tumens vterus rũperet᷑.ſic in
ueſtigare erat deũ temptare.¶ Item ſi hoc eſſet licitum.
poſſet trahbi ad ↄſequentiã et in noua lege manere.Cum
ergo in noua lege videatur dãnari. relinquitur fuiſſe il
licitum. ¶ Iteem quod fit contra charitatẽ ⁊ rectitudinẽ
veritatits ſimpłr ẽ illicitũ.h̊ quod fit ſpũ zelotipie cõci⸗
tãte virũ cõtra vxoꝛẽ que etiam falſa ſuſpitõe appetitur
fit contra concoꝛdiam charitatis et rectitudinem veri⸗/
tatis:ergo ſimpliciter eſt illicitum.ſactum eſt igitur ex
lege permittente non ex lege pꝛecipiente ſeu apꝛobante

7

. NRNC Li Nro- Julk⸗ 1

—NN — — —ʒ—UN

——— — — —

— — — —. — —

— ☛e – — —

— —

e
6

—

‚—— npaf NN.) 2 F A a pt. 2en
— 0 .

Nueſtio
ſicut repudiũ. Coõtra. Omne qs eſt a deo inſtitutũ et
e ſe oꝛdinatũ ad finem bonũ ſimpliciter eſt licitũ. Sed
talis eſt bmõi inueſtigatio: quia ſicut dicit in textu ſAu
meri. v. Mulier ſi rea eſt erit in maledictionẽ. Rone⸗
plum omni populo:⁊ ita videntes eam punitã abl! eie⸗
bunt pmittere adulteriũ. 4 Item in eodem capiin
dicit. ꝙᷓ maritus abſq; culpa erit. illa recipiet in ee
tem ſuam ſi rea fuerit:ſed ſi hoc eſſet illicitum: non e et
maritus qui hoc faceret abſq; peccato.4 em dſuß
ſacrificium ꝑ quod fiebat inquiſitio recipiebat: ⁊ a
miniſtrum ſacerdotem. ſed ſi talis inquiſitio ckt 1 li⸗
cita: in ißa vel circa ipſam ſieret non ſuſciperet eo
quia ſicut dicit᷑ xxxv.Ecci. l Loli offerre munera pꝛaua.
non enim ſuſcipiet illa.⁊ iterum.xxxiij. Dona iniquoꝝ
non pꝛobat altiſſimus nec reſpicit in oblationibus ini⸗
quoꝛum. Rñ.ſm diuerſas ↄliderationes poſſet dici.
etum ad ſlatum veteris legis: licita poteſt dici bmõi
inneſtigatio in aliquo caſu. illicita vo in alio. Si enim
aliquis zelo iuſticie motus ↄtra peccatum. attendẽs in⸗
ſtitutionem diuinam m foꝛmã pᷣdicte legis cum ſuppli⸗
catione ? reuerentia.ꝑ bmõi ſacrificiũ volens inueſliga
re adulterium non peccabat. Si vo libidine vindicte:et
irrationabili ſuſpitione ↄmotus ad hmõi inueſtigatio⸗
nem pꝛocedet:peccabat.In pꝛimo ergo caſu erat licituʒ
in ſcdo vo illicitum. ¶ Ad illud eꝛgo qð pꝛimo obijcit ꝙ
ſic inueſtigare erat deũ temptare. quia hoc erat ſignum
virtutis diuine querere ⁊ efſicacie. Diſtinguendũ. ꝙ te⸗
ptare deuz dicit duobo modis. Vno modo ſe pᷣſumptuo
le ex toto deo exponere:cũ poſſit babere quid ſa ciat. Vñ
dicit aug. ſuꝑ illud.ij.coꝛin. xij. Per feneſtram in ſpoꝛta
dimiſſus ſum.dicit nõ debet aliquis expectare diuinum
auxiliũ dum habeat quid faciat:ne videat᷑ temptare de⸗
um. alio modo dicit᷑ temptare deũ ſignũ diuine virtutis
cum irreuerẽtia: ſeu incredulitate querẽ.ſicut math.xrvj
Acceſſerunt ad ihᷣm phariſei temptãtes ⁊ rogauerũt vt
ſignum de celo oſtenderet eis. Item peti ſignü a deo põt
duobo modis.vno modo licite cum.ſ.petit᷑ ex ſide cũ re⸗
uerentia ⁊ ſuꝓ-licatione.ſicut abꝛaham petijt ſignũ a do
mino de terꝛa ſibi ꝓmiſſa poſſidenda. Geñ.xv. dicens.
Domine deus vnde ſcire poſſum: ꝙ poſſeſſurus eã ſum.
Et ſicut Sedeon petijt a dño ſignuʒ in vellere. Judi.vj.
alio modo illicite: cum.ſ.petit ſignũ cum irreuerentia 2
ex incredulitate. Et hoc modo ſignũ petere eſt deũ tem⸗
ptare. vt dictũ eſt Iſa.vij. Dicit Achaʒ non petã ſignuʒ
ſcʒ ⁊ non temptabo dñm. In pꝛimo eꝛgo caſu petebat ſi
gnum er fide cum reuerentia ⁊ ʒelo iuſticie:qð non ẽ de⸗
um temptare. 4 Ad ſcom vo dicendũ. ꝙ lex iſta non ma⸗
net in noua lege:non quia non fuerit in pᷣdicto caſu lici⸗
ta. ſed quia eſi cũ obſeruantijs ceremonialibo data: que
in noua lege ſunt enacuate. Ad terciũ dicenduʒ. ꝙ in
p̃dicto caſu non erat inueſligatio ↄtra caritatẽ:nec con⸗
tra veritatis rectitudinem. VUnde notandũ.ꝙ ſpũs ʒelo⸗
tipie dicit᷑ duobo modis. Vno modo ꝓ affectu libidino
ſo vindicandi ſuſpicatum adulteriũ vxoꝛis.⁊ ſuſpicatio
ne irrationabili. iſto modo in pꝛimo caſu non accipit᷑
ſpũs zelotipie.alio modo ſpiritus ʒelotipie accipit᷑ pro
affectu virtuoſo ex zelo iuſticie vindicandi ꝓbabiliter ſu
ſpicatum vxoꝛis adulterium: quo modo accipit᷑ in pᷣmo
caſu.iQec eſt ſiłe de repudio? lege zelotipie.Qam repu
dium otrarium eſt legi nature:⁊ legi gratie.Lex vᷣo zelo
tipie ſm p̃dictum modum non.⸗! Ao ea vᷣo que ex oꝑo.
ſito obijciunt᷑ tum ad caſum ſcom. Reſpondenduʒ ad
pꝛimum ꝙ aliquid dicit᷑ a dro inſtitutum duobo modis
vel ab ipo ꝑmittente ſicut lex repudij.⁊ ſicut lex ʒeloti⸗
pie.qᷓtum ad ſcdᷣm caſum: ⁊ tunc non ſequitur ꝙ ſit lici⸗
tum.ĩmo magis ꝙ illicitum. Ael ab ipᷣo pꝛecipiente. ſi⸗
cut lex de pꝛobatione ꝑ teſtes.Deutro.xix. on ſtabit
teſtis vnus ↄtra aliquem. Sed in oꝛe duoꝛum vel trium
ſiabit omne verbum ⁊ ſilia:⁊ de tali inſtituto ſequit᷑ ꝙ
ſit licitum. Item aliquid oꝛdinatum ad finem bonuʒ di⸗

—

xlp).

citur duobo modis:vel ab hominis intentõne.⁊ hoc mõ
in ſcðᷣo caſu inueſtigatio non erit oꝛdinata ad bonũ: vel
a diuina diſpoſitione que etiam ipᷣa mala que permittit
fieri oꝛdinat ad bonum. Vnde augu.Mon ꝑmitteret de⸗
us mala fieri:niſi ex eis eliceret bonum.⁊ hoc modo nõ
ſequitur eſt oꝛdinatum ad bonum.eꝛgo bonum vel licitũ
in quem modum intelligit᷑ inueſtigatio pꝛedicta oꝛdina
ta ad bonum:quia ex illa eliciebat dominus bonum ter⸗
roꝛis.quo timerent comittere adulterium. 4 Ad aliuo
dᷣo quod dicitur.ꝙ maritus abſq; culpa erit. intelligen⸗
dum eſt.i.abſq; reatu pene legalis. differt enim dicere
reatum ⁊ culpam.peccatum enim dicitur ex efectu bo⸗
ni.culpa ex reatu pene.quia eꝛgo hmõi inueſtigatio non
puniebatur ſed ꝑmittebatur a lege.dicitur maritꝰ abſq;
culpa eſſe qᷓuis non abſq; peccato in ſcðᷣo caſu. 4¶ Ad vl
timum dicendum. ꝙ in ſacrificio zelotipie duplex con⸗
currebat actus.actus viri zelotipie ſpiritu ↄcitati.⁊ hic
actus erat permiſſus non appꝛobatus a deo in caſu ſcðᷣo
⁊ actus ſacerdotis qui ſᷣm diuinam inſtitutionem quaſi
coactus offerebat: ne vir peius faceret. hoc eſt ne ſuſpi⸗
tioni ſue relictus vxoꝛẽ interficeret: ⁊ iſie actus erat ac⸗
ceptus a deo ⁊ appꝛobatus.

Articulus ſecũdus

Einde querit᷑ vtrum in noua lege ↄſilis inue
ſtigatio ſit licita.⁊ ad iſtud diſputatum eſt ſu
pꝛa queſtione de purgatõne vulgari:⁊ aucto
ritatibo euidenter oſlenſum eſt: ꝙ talis inueſtigatio ĩ no
ua lege illicita eſt. vnde iudicia aque feruẽtis ? ferri ar⸗
dentis ſunt ab eccleſia ↄdẽnata.¶. Sed ad boc obijcitur
Qam ſi eſſet aliqð inueſtigatiuuz mali ſuſpicati vt poſ⸗
ſent bomines puniri de malo occulto ſicut de manifeſto:
multomagis ſibi timerent peccantes: ⁊ a malo declina⸗
rent.ſed illud eſſet valde vtile ſaluti bumane:eꝛgo talis
inueſtigatio neceſſaria eſt in noua lege.⸗ Contra.j.ad
Coꝛin.iiij. Qolite ante tempus iudicare quo aduſqʒ; do⸗
minus veniat? illuminabit abſcondita tenebꝛarũ. eꝛgo
occulta mala ſunt diuino iudicio reſeruanda. 4 Itẽ au
guſ. in ometł.de penitẽtia.Aſulti coꝛrigunt᷑ vt Petrus.
multi tolerãtur vt iudas.multi neſciuntur donec veniet
dominus: qui illuminabit abſcondita tenebꝛarum. In⸗
ueſtigatio igitur occultoꝛum eſt oiuino indicio reſeruã⸗
da. KRñ.malum occultum dicitur duobo modis. vno
modo malum quod non poteſt conuinci:nec per ↄfeſſio⸗
nem nec per pꝛobationem facti: tamen bhabentur ↄiectu
re ⁊ quedam pꝛeſumptiones facti.alio modo dicit᷑ malũ
occultum qð latet.⁊ qᷓtum ad factum ⁊ qtum ad ↄiectu⸗
ram. In pꝛimo caſu in noua lege fit inueſtigatio per in⸗
quiſitionem: ⁊ ꝓpter cõiecturam pꝛobabilem inducitur
purgatio.ſicut ſupꝛa dictum eſi queſtione de inquiſitio⸗
nibus ⁊ purgationibo. In ſcdo caſu nullum debet eſſe ĩ⸗
ueſtigatiuum. AUnde aug.in ometł.de penitẽtia. Ad hoc
in ſcripturis ſunt exempla poſita velut in meſſem.vt pa
lea ſufferatur vſq; ad vltimum ventilabꝛum: vel inter il
la retia:vbi piſces mali cum bonis vſq; ad ſegꝛegatõem
que fatura eſt in litoꝛe.i.in fine ſeculi.Dath.xiij. equo

animo tollerentur. Item eſt inueſtigatio per diuinũ iu⸗

dicium ſupꝛa actum humane inuentionis.⁊ hmõi inue⸗
ſtigatio in veritate illuceſcente tempoꝛe gratie de bz cel⸗
ſare.ſicut ſupꝛa oſtenſum eſt queſtione de vulgari puꝛga
tione. Et eſt inueſtigatio ſᷣm diſcretionem diuine legis
canonum Fᷣm ſtatutũ humane inuentionis.⁊ bec ẽ de⸗
terminata ꝑ canones 2 diuinas leges. ſicut ſupꝛa oſten⸗
ſum ẽ queſnione de inquiſitionibo ⁊ purgationibo.4 Ad
hoc eꝛgo qð obijcit᷑. hmõi inueſtigatio incuteret timo⸗
rem ⁊ faceret multos ceſſare a peccato ⁊c̃. dicendum ꝙ;
ſi alicui foꝛtaſſe expediret:nõ tamen ↄgrueret ſtatui tẽ
poꝛis moderni.ſ.gre:quo illuceſcente veritate debet cel⸗
ſore inueſtigatio que eſt ſupꝛa humanã inuentionem:et
iudicio diuino relinqui.

ap

—
38 8 —

O.

. „

enX t
4 3

/

Articulus tercius
Oſtea querit᷑ quare in veteri lege non poſita
eſt lex de inueſtigatõe furti.ſicut de inueſtiga
tione adulterij. In noua aũt lege m antiqͥs
canones:Fᷣm ꝑmiſſionẽ poſita ſũt iudicia inueſtigatiua
furti.ſicut ſupꝛa dictũ eſt queſtione de vulgari purgatõ⸗
ne. MRñ. dicendũ ꝙ in ſiatu legis veteris pꝛoni erant
homines ad ↄocupiſcentiã carnis. In noua do lege ꝓnio
res adocupiſcenti oculoꝝ.ideo ad repᷣſſionẽ ꝓnitatis
Em vtrũq; ſiatum.axpoſitum fuit remediũ ſᷣm pmiſſionẽ
