affectum. Secundo an pꝛobibeatur vni⸗

uerſaliter ꝙ̃tum ad actum.

Articulus pꝛmunus
OD pꝛimuʒ ſic Luce.vj. Date mutuum nihil
inde ſperantes.Obi dicit glo. ꝙ hic pꝛohibe⸗
tur vſura.ergo ſola ſpes aliquid accipiendi

ßter ſoꝛtem faocit vſurarin. 4 Ytem ſola volũtas interfici
endi hoĩem facit homicidium.ſola voluntas foꝛnicandi

facit ſoꝛnicatõem:ſicut dicitur in quinto Math. Qui

vigerit mulierem ad cõcupiſcendum ⁊c̃.quare ergo ſilłr
ſola volũtas accipiẽdi pᷣter ſoꝛteʒ facit vſurariũ. Ao

hoc dicũt aliqui q: ſola volũtas nõ facit vſurariũ niſi in

terueniat pactũ. Sed cõtra.Eſto ꝙ iſte timoꝛe eccleſie
nõ facit pactum: ſed tñ babet voluntatẽ. Alius vult 2 fa
cit pactum. Inde ſic. ꝓuer.xvj. Spirituũ ponderatoꝛ ẽ
dñs.i.volũtatũ.ſed talem habet volũtatem iſte: qualem

ille.ergo ſi volũtas illius facit vſuroꝛiũ:et volũtas iſſiꝰ

ſilr faciet vſurariũ.qð aliqui concedunt.4 Sed cõtra.

Quilibet tenet᷑ eſſe gratus ad beneficia.ergo mutuũ ac
cipiens debet eẽ gratꝰ mutuãti.ergo dñs pt ſperare ali
quod beneficiũ ab eo qui mutuat.eꝛgo ⁊ aliquã ſuꝑabũ
dantiã.¶ YJtez ex dono gꝗs licite pt᷑ ſperare donũ.q̊ ex mu
tuo mutuũ pt ſperare. Solo.dðm ꝙ cũ diueꝛſe ſcĩe di
uerſas hñt ↄſideratões a diuerſis ſciẽribo idem diuerſi
mode conſiderat. Hinc ẽ ꝙ ſm leges hũanas ſola volũ

tas ñ facit vſurariũ:qꝛ lex bũana manũ cohibet:nõ ani⸗

mũ. Scðm vo legem dinam que aĩm cobibet ſola volũ⸗
tas facit vſurariũ.¶¶ Ad pꝛimũ ergo obiectũ reſponden
dum.ꝙ mutuãs poteſt ſperare ülud ad qð tenetur acci⸗

piens. quia in cõſimili caſu. ſcʒ neceſſitatis tenetur ac⸗

cipiens mutuũ illi ꝗ dat dare:ſiłr etiã ſi nõ dediſſet pꝛiꝰ
vnde poteſt illud ſperare mutuãs a recipiẽte:nõ tñ ex vi
mutui:ſed ex caritate recipientis mutuum. Mutua em̃
beneficia accendũt caritatẽ.et q̃ etiã ex pꝛecepto dei de⸗

Diaenfe

R, ſoſs volin 6) ſanas

14 ſictaα 14

. .
.„V l teab⸗ nriens

bet indigenti mutuũ daꝛe. Et ꝑ hoc ſoluit᷑ ſecũdũ.He
ne em̃ cocedendũ eſt ꝙ mutuãs pt᷑ ab eoꝗ recepit ĩ ſili
caſu ſperare mutuũ:q; ad hoc tenetur aliꝰ.tamẽ ſi hae
intentione tradit ſibi mutuum nõ eſt meritoꝛium: quia
non ponit deum finem. Jdeo dicit dominus. Date mu⸗
tuum nihil inde ſperantes. ſcilʒ ab homine: ſed a deo
retributionem.

Articulus ſecundus

Equitur querere.vtrũ vſura qtum ad actunʒ
vniuerſaliter ſit ꝓhibita boc pcepto. Ad qð
ſic.põ.Qui pecuniã ſuã nõ dedit ad vſuram
q̃ſi dicat.qui dat ad vſurã nõ habitabit in tabernaculo
dñi.Dare ergo ad vſurã vniuerſaliter eſt malũ.ergo ꝓ⸗
hibitũ nõ niſi iſto pᷣcepto.ergo ⁊c̃.¶¶ Item Eʒech.xviij.
NQui vſuram et ſuꝑabundantiã nõ acceperit vita viuet.
ergo ꝑ contrarium qui acceperit moꝛiet᷑.ergo maluʒ: et
inde vt pꝛius.¶ Item exo.xxij.Si pecuĩam dederis pau
peri:nõ vꝛgebis q̃ſi exactoꝛ:nec vſuris oppꝛimes.i Itezʒ
Luce.vj. GSate mutuũ nihil inde ſperantes.Ecce ex his
patet ꝙ dare ad vſuram:et ſperare aliquid pᷣter ſoꝛtem
generaliter eſt ꝓbibitũ. Contra. Deut. xxiij. ¶Lon fe
neraberis fratri tuo:ſed alieno.ergo licet fenerari alie
no. 4 Item. Ambꝛo. Aſuras exigas ab eo cui iuſie no⸗
cere deſideras.¶ Item maius peccatũ eſt occidere qᷓ; da⸗
re ad vſnram. Sed in aliquo caũ nõ ſolum licet occideꝛe
immo eſt meritoꝛiũ.ſicut eſt in iuſio iudice:qui malefi⸗
cum iuſte damnat ad moꝛtẽ.ergo et ſimilit᷑ dare ad vſu⸗
ram in aliquo caſu erit licitũ.¶ Item ex pᷣcepto dñi lici
te aſpoꝛtauerũt iudei vaſa egiptioꝝ exo.xij.ergo ſimili
rõne ex pᷣcepto dñi poteꝛit ꝗs ſicite dare ad vſuram ⁊ ali
quid accipere pᷣter ſoꝛtem. Minus em̃ malum ẽ parteʒ
accipere qᷓ totũ. Item lex iuſtiniani ꝑmittit vſuras cẽ
teſimas et quadrageſimas.et ſupponenduʒ eſt qm̃ bñ ꝑ⸗
mittit. ¶¶ YIem iſte ꝗ accipit mutuũ poteſt rem ſuã dare
vſurario et ſic et vult.et dicit ei.Ego do tibi iſtam pecu⸗
niam pᷣter ſoꝛtem. igitur iſta ſuꝑabundantia eſt ꝓpꝛia
vſurarij iuſte:qꝛ eſt ex dono illius qui habet ius dandi.
ergo vſurarius nõ vlurpat ſibi rem alienã manentẽ alie
nam. ¶ Item eſto ꝙ ſic fiat cõtractus.Mutuo tibi pecu
niam iſtã vt des mibi tantuʒ pᷣter ſoꝛtem.ergo ſᷣm hanc
foꝛmam ſuꝑabundantia quã accipit vſurarius data eſt
ſibi. ergo ſua eſt. ¶ Item licet cõcedere domum.equũ.va
ſa aurea ꝓ lucro. Quare ſimiliter nõ dare pecuniam ꝓ
lucro. Solutio.ddᷣm.ꝙ dare ad vſurã in ſe ſm ſe ma
lum eſt et ꝓhibitũ.¶¶ Ad pꝛimo obiectũ in ↄtrariũ dõm
ꝙ nunqᷓ fuit iudeis licitũ fenerare alieno. Sed permil⸗
ſum fuit illis:ſicut dare libellũ repudij:ꝓpter duriciam
coꝛdis ſui.peccabãt tñ moꝛtaliter fenerãdo alieno.hᷣ ꝑ⸗
mittebat᷑ eis duplici cauſa.ſcʒ ne facerent peius.i.ne
fenerarẽtur fratriba ſuis.Et qꝛ duri erant et paulatim
trahendi ad ꝑfectionẽ. Et ex hoc trabit᷑ aꝛgumentũ.ꝙ ſi
nõ poſſumus obtinere ab vſurarijs vt totũ reddant:de⸗
bemꝰ facere vt ſaltem ꝑtem reddant. Ad ſecunduʒ di⸗
cunt quidã in nullo caſu vſurã eẽ exigendã. Et qð dicit
Am bꝛo.intelligũt nõ de vſura ꝓpꝛie:vᷣ de nimia penſio⸗
ne:⁊ de tributo ab infidelibus exigendo:vt tali onere p⸗
grauati cõuertant᷑ ad fidem. Alij vo illud intelligũt di⸗/
ctum eſſe ao Fam:ꝙ exquo iuſtum bellũ mouet᷑ ex edi/
cto pꝛincipis:ab hoſtibo licite vſura exigit᷑.dum tñ non
fiat vicio cupiditatio:ſed zelo caritatis.vt ſic macerent᷑
vſuris ꝗ nõ pñt domari armis.ſaã cũ eos poſſumus oc⸗
cidere:et oĩa eoꝝ poſſumꝰ nr̃a facere iure belli.et hec vi
cetur eẽ intentio Ambꝛoſij.vñ ſtatim ſequit. Ab eo vſu
ram exige:cui iure inferũtur arma.huic legittime infe⸗/
rũtur vſure quẽ bello vincere nõ potes.Ab hoc vſuram
exige:quẽ nõ ſit crimẽ occidere.tñ ꝓpꝛie loquẽdo in hoc
ſenſu nomen vſure trahit᷑ a ꝓpꝛia ſigmficatione:qꝛ nõ ẽ
viurpatio rei aliene.i¶ Ad terciũ dõᷣm.ꝙ qᷓuis occidere
ſit peccatũ in ſe:non tñ eſt peccatuʒ ſᷣm le.Dare aũt ad
vſuram eſt peccatũ in ſe et Fm ſe:ſicut poſt patebit.⁊ iõ
nõ eſt ſiłe.¶ Ad quaꝛtũ dõm.ꝙ filij iſꝛabel ſeruieꝛũt egi⸗

—— —

——

„ 1

Qur N l-ſhrane Prlt ſhn

ptijs: et merces nõ erat eis reddita.et ter hoc dñs ꝗẽ
vere dñs oĩm tranſtulit dñium vaſoꝝ illoꝝ ad iudeos
et ſic iudei accipiẽtes ex pᷣcepto dñi nõ peccauerũt:quia
nõ cõtractauerũt rem alienam inuito dño:immo ſuaʒ.
Accipere pᷣo vſuram eſt cõtractare rem alienã manentẽ
alienam: et facere vt de ſua.boc aũt eſt malũ m ſe et cõ⸗
tra ius naturale.ſieut cognoſcere vxoꝛem alienã ſcienteꝛ
malũ eſt in ſe ⁊ m ſe.et ideo illud deus nõ pᷣciꝑeret:cuʒ
illius ſit optima adducere cum ſit optimus.i Ad aliud
vᷣo quod obijcitur de lege Juſtiniani.dðᷣm ꝙ ꝑmiſit vſu
ras leuiſſimas exigi ne accideret peius:quia eꝛãt bomi
nes pꝛoni ad dandum vſuras:elegit iudicãs minus ma
lum.ſcʒ leues vſuras ſuſtineri qᷓ; graues:ſicut de libello
repudij fuit. Camen quidã excipiũt quoſdam caſus in
quibo permiſſa eſt vſura.vt in fideiuſſoꝛe qui ſoluit vſu⸗
ras creditoꝛi poteſt eas repetere a debitoꝛe ꝓ quo fide⸗
iuſſerat.ſed recte aduertẽti nõ eſt hec vſura: quia nõ in⸗
tendit fideiuſſoꝛ acciꝑe pᷣter ſoꝛtem. Similiter et in mo⸗
ra vt ſi deberes mihi centum ſoluere ad certũ terminũ.
qð quia nõ feciſti opoꝛtuit me illaʒ pecuniã accipere ad
vſurã. tu teneris mihi reſtituere illas et ſeruare indem⸗
nem. ſed planum eſt ꝙ in tali caſu reſtituere non ẽ vſura

ſicut pꝛius.¶ Ad illud dðᷣm. ꝙ ille qui accipit mutuum
nõ habet ius dandi vſurario.quia dñs omniũ ↄtradicit

ſcilicet deus.ſicut ſi aliquis haberet feudum ab aliquo
teꝛreno domino:non poſſet traſſerre dominium ũᷣliꝰ fen
di domino cõtradicente.Cum ergo dñs omnium cõtra⸗
dicat:nullus poteſt dare vſurario ſuꝑabundantiam pꝛe
ter ſoꝛtem.¶¶ Ad aliud dicendum. ꝙ quibuſcũq; verbis
mutetur cõtractus:nihil mutatur in cõtracto.ic ſem⸗
per eſt ꝑuerſa vſuratoꝛis feneratio qua cupit rem alie⸗
nam manentem alienam facere ſuam. et poſtea ſi quis ti
moꝛe qui poſſet cadere in conſtantẽ virũ diceret non con
ſentiẽs animo.accipio te in vxoꝛem: iudicaret᷑ nulluʒ eẽ
matrimoniũ:ſimiliter cum iſte neceſſitate coactꝰ dicat.
ego do tibi tantũ pꝛeter ſoꝛtem et diſſentit animo iudica
bitur nulla eſſe donatio.ergo nihil datum eſt vſurario.
ergo detinet rem alienam inuito domino. 4 AUd vltimuz
dm. ꝙ eodem modo quo licet concedere equum ꝓ lu⸗
cro ſi ſic poſſet concedi pecuĩa non eſſet vſura: ſi conce⸗
dens aliquid acciꝑet p̃ter ſoꝛtẽ. In locatione vᷣo nõ trãſ
fertur dominiũ.et ideo totũ ꝑiculum eſt in locante ſi res
pereat. Impꝛopꝛie vo locat᷑ pecuĩa:łᷣ ꝓpꝛie mutuat᷑. Qð
em̃ locat᷑ nõ traſſert᷑ in dominiũ eius cui locat᷑. Pꝛeteꝛea
pecunia non deterioꝛatur per vſum. et quantum eſt de ſe
nullam parit vtilitatem vtenti. ſicut facit equꝰ et domꝰ
que ſunt locata ꝓpꝛie.In mutuo vo pecumie tranſfertur
dominium. vnde mutuum dicitur quaſi de meo tuum.⁊
ideo periculũ rei mutuate ꝑtinet ad euʒ qui mutuat. cõ
tra ius naturale eſt vt aliquis percipiat emolumentum
æ vſu rei que non eſt ſua. Ideo ergo vſura eſt peccatuʒ
et intelligitur pꝛohibita hoc pꝛecepto.¶¶ Nota Em greg.
triplicem differentiam inter mutuũ et locatũ. Pꝛima ẽ
qꝛ in mutuo tranſfertur periculũ in accipientẽ. In loca⸗
to in eum qui dat.Secũda eſt quia mutuũ ꝓꝛie ñ dete
rioꝛat᷑ ꝑ vſum vt pecunia.ᷣ locatũ vt domus vel equus.
Tercia cauſa eſt quia mutuũ quẽtũ eſt de ſe nullã vtili
tatẽ parit vtẽti. Locatũ do parit.vt ager vel equꝰ vel do
mus. Et hoc intelligitur de mutuo pecunie.

Mem bꝛum quintum

Einde qu eritur de furto interpꝛetatiuo
vtrum hic pꝛohibeatur. Contingit autem
furtum tale multipliciter committi.ſcilicʒ
in detinendo.in expendendo. in aꝑpꝛopꝛi
ando.in emendo.et vendendo.

Articulus pꝛunus

Irca pꝛimnm queritur vtrũ diuites ꝗ nolũt
ſubuenire pauperibo in neceſſitate:de beent
interpꝛetari fures et raptoꝛes.Ad quod ſic.
Ani bono poſſunt opponi plura mala · vt lar⸗

. HM QNumnpiend rertu⸗ P 9 111 1000 Qenid „ſare

Mial.— 2

—

den

iuo
ſen
iig
opn

it
nt
..
n

Eln,

Nnueſtio

gitati ꝓdigalitas et auaricia. Sed pluribus bonis non
opponit᷑ vnum malũ:qꝛ malum pluꝛis diuiſionis ẽ q; bo
num.ergo vni pꝛecepto oponent᷑ plures pᷣuaꝛicatõnes.
Sed pluribo pceptis nõ opponet᷑ vna pᷣuaricatio.Cum
ergo ſubtractio beneficij temꝑe neceſſitatis ſit ↄtra hoc
pᷣceptũ.nõ occides:ſicut ſupꝛa dictũ eſt:iuxta illã aucto
ritatẽ. paſce fame moꝛłẽtẽ ⁊c.ñ erit ↄtra illud pꝛeceptũ
nõ furtum facies.ergo nõ erit interpᷣtandũ furtũ velra⸗
pina.q Contra.Eccł.iiij.lfili elemoſinã pauꝑis ne de⸗
fraudes.et ſequit᷑. Redde illi debitũ tuum.ergo diuites
debent elemoſinas pauꝑibo. Si ergo nõ reddunt neceſ⸗
ſitatis temꝑe:quia tunc eſt tᷣus reddendi debitũ: quid
aliud qᷓ; raptoꝛes ſunt:vtputa rem alienam.ſcʒ pauꝑuʒ
violẽter retinẽtes.¶ Iem Ambꝛoſiꝰ.iQon eſt minoꝛis
crimĩs qᷓ; habenti tollere:qð cum poſſis et abũdans ſis
indigentibo denegare.Eſurientiũ panis eſt quem tu de⸗
tines. Viduarũ indumentũ qð tu recludis. Miſeroꝛũ
redemptio et abſolutio pecunia quã tu in terra refodis
Tot ergo te ſcias bona inuadere:quot poſſes pꝛeſtare.
Item Ambꝛoſius. Iemo ꝗꝓpꝛium dicat qð cõomuneẽ.
pluſq ſufficit ad ſumptus violenter obtentũ eſt. Ygitur
diuites qui ſuꝑflua et vltra ſumptus neceſſaria retinẽt:
cum ſciant et videant pauꝑes indigere:rapinã cõmittũt
NQuod ↄcedimꝰ. Intellige tñ ſalua neceſſitate ſm ſta⸗
tum ꝑſone.plura em̃ ſunt neceſſaria regi qᷓ comiti.et co
miti q; militi.Neceſſariũ aũt eſt regibo theſauriʒare:vt
inſeuientibo hoſlibo in regnũ habeat vnde poſſint militi
bus in defenſione regni ſſipẽdia mĩſtrare.¶ Ad illð qð
obijcitur.dðᷣm ꝙ vna pᷣuaricatio nõ opponit᷑ duobo pꝛe⸗
ceptis.Sed vnius actionis pt᷑ eẽ duplex pᷣuaricatio.vt
in illo ꝗ deſtoꝛando virginẽ interficit.qꝛ inquãtũ deſflo⸗
rat:facit ↄtra illud pᷣceptũ.nõ mechaberis. Inquãtũ in⸗
terficit:facit cõtra illud pꝛeceptũ nõ occides. Sitr ſub⸗
tꝛactio beneficij inquãtũ nõ coĩcatur bona pauꝑi temꝑe
neceſſitatis:eſt ↄtra hoc pꝛeceptũ.nõ furtum facies. In
quãtũ vᷣo ex defectu pauꝑ perit:eſt cõtra illud non occi⸗
des.

Articulus ſecundus

Equitur de interpᷣtatiuo furto ĩ expẽdendo.
Circa hoc querit᷑ de clericis: ꝗ patrimoniuʒz
crucifixi pauꝑibo debitũ in illicitos vſus.ſcʒ
pom pis ſecularibo.cõmeſatõnibo.et hmõi expendunt.
vtrũ ſint raptoꝛes:et peccent ↄtra hoc pꝛeceptũ. Videt᷑
ꝙ ſic.qꝛ cõtractãt rem alienã inuito dno.Ait em̃ hiero.

Muicgqd habent clerici pauperũ ẽ. Ilud ergo qð expen

ditur extra paupꝑes ꝗd niſi rapina ẽ?:¶ Itẽ idem. Eccle⸗
ſiam fraudare ſacrilegiũ ẽ.pauꝑibo erogãdũ et inde ali
quid ſubtrahere omniũ pᷣdonũ crudelitatẽ ſuꝑat.⸗ Itez
conciliũ tholetanũ. Si illi ꝗ nulla ex rebo ſuis pauꝑibo
xpᷣi diſtribuerũt eterni iudicis voce damnabũtur:quan
tomagis qui auferũt pauꝑibo qð nõ dederũt.¶! Itẽ bea
tus berñ. Clamãt nudi.clamãt famelici.cõqueꝛunturet
dicunt. Dicite põtifices in freno ꝗd facit aurũ.Qunqd
a freno expellit frigus aut famẽ:i Loſtrũ eſt ꝗeꝗd expen
ditis.A nobis extrahit᷑ crudeliter:qð cõſumitis inani⸗
ter. Ex bis relinquit᷑ ꝙ clerici ꝗ in malos vſus bona ec⸗
cleſie expendũt ſunt raptoꝛes. Qↄcedimꝰ pᷣm ber’.
ſcribentẽ ad quẽdam canonicũ ſic. Concedit᷑ tibi ſi alta⸗
rio ſeruias:vt e altario viuas.nõ tñ ꝙ emas frena de⸗
argentata.griſea variaq; pellicea.quicqd pᷣter neceſſari
um victum 2 veſtitũ de altario retines tuũ non ẽ.rapina
eſt. ſacrilegium eſt.¶ Sed nungꝗd tenent᷑ ad reſtitutõem
ſi habẽt aliunde vnde poſſint reſtitueꝛe? aliud nõ video:
qꝛ nõ dimittit᷑ peccatũ niſi reſtituat᷑ ablatũ.⸗ Sʒ queri⸗
tur de his ꝗ cõſumũt in cõſanguineis ditandis et in po/
tentibo etia ſeruiẽdis. Qam dicit᷑.j.ad thi.v. Si ꝗs ſuo
eſlicoꝝ curã nõ habet:

rum et maxime domelli habet: fidẽ negauit
et eſt inf. i ericr pus qui nõ fa⸗
cit bonũ nepotiba ſuis guiſſime peccat.Contꝛa ſunt pꝛe
dicte auctoꝛitates ſanctoꝝ.q Solutio.Conſanguineis

— BrVriirH

7 O 24 Ny

Ern *
CnRNR B

Cone wue Ji 11) 1.,9 PnSN

rxxxvj.

dare q; indigentes ſunt: oꝛdinate caritatis eſt. Conſan.

guineis dare vt ditent᷑ et vt datoꝛes ꝑ eos in

,

tur de rebo panperũ rapina eſt. 4 Ytem querit᷑ de illig q
bonacccleſie inmeceffariis expendũt.ſed iñ nõ deſeruiũt
nöneſunt roptonco? Alo hoc em̃ dant᷑ eis b e
ſie vt laboꝛent in ecclia dei. Si igit᷑ nõ laboꝛent non de⸗
Enn babere Qui em no laboꝛat i macwot: S ei agri
cole daret᷑ pecunia vt in agro laboꝛaret. et ipᷣe acciꝑet 2
iſtis. Iem Hiero. ccleſiã fraudare ſacrilegiũ ẽ. Sed
ipi fraudant eccleſiam. Ad hoc em̃ dant᷑ beneficia ec⸗
leſie vt ſeruiant eccleſijs.ergo ſunt ſacrilegi et raptoꝛes
Ouod r eleliſeergalt

Articulus tercius

Oſtmodũ queritur. de furto interpᷣtatiuo in
appꝛopꝛiãdo.Circa qð querit᷑ vtrũ cleꝛici ap

. .
ere „ ,

ꝛiando ſibi bona eccleſie ↄtractent rẽ ali

pꝛopꝛiando a ecch⸗ Eal
enam. Ad q! eAug. Si pꝛiuatim qᷓ nobis ſufficiunt
poſſidemus:nõ ſunt illa noſtra ſed pauperũ:quoꝝ ꝓcu
ratõem quodãmodo gerimus.iaQam ꝗꝓpꝛietatẽ nob vſur
patione damnabili vendicamꝰ.¶ Item Hiero. de cleri⸗
cis.Qui dominũ poſſidet:et cũ ꝓphᷣa dicit:pars mea do
minus:nihil extra dñm pĩ babere:ꝙ ſi quiſpiã aliquid
p̃ᷣter dñũm habuerit:pars eiꝰ nõ erit dñs.verbigr̃a. Si
aurũ:ſi argentuz:ſi poſſeſſiones:ſi varia ſuppellectilia:
cum iſtis ꝑtibo dñs non dignat᷑ fieri ꝑs eius. Reſpõ
dent ꝗ clerici pñt habere ꝓpꝛiũ. vo dicit᷑.ꝙ ñ poſſůt:
intelligit᷑ ſm ſlatum pꝛimitiue eccleſie.Actu.iiij. ¶ Aihil
Apꝛium aliquis credentiũ poſſidebat:ſed erãt oĩa coĩia.
vel loquit᷑ de religioſis ꝑſonis. Vel pt dici ſine pᷣiudicõ
ꝙ clerici ea que habẽt iure ſucceſſioĩis vt de patrimonio
ſuo poſſunt hr̃e ꝓpꝛium et de illis facere teſtamentũ.Si
militer et de his qᷓ ſunt eis donata nõ intuitu eccleſie: ſᷣ
pſone.et de his que aliqua arte vel laboꝛe acquiſierũt.
Ea nᷣo que habẽt de eccleſia cõmunia habent cum pau⸗
peribo. Uñ Ambꝛo.Cõuenioꝛ ipᷣe a comitibus vt ꝑ me
baſilice fiat natura traditio.dicentibo imperatoꝛeʒ iure
ſuo iuſſiſſe tradi de bere:vtpote in cuius poteſtate eſſent
om̃ia.Reſpondi.ſi a me peteret qð meum eſt.i.fſfundum
meũ argentũ meũ hmõi me nõ refragaturũ quaqꝙᷓ omia
que mea ſunt pauperũ ſint.verũ ea que diuina ſunt.im/
peratoꝛie poteſtati nõ eſſe ſubiecta:ſi patrimoniũ petit:
inuadite.ſi coꝛpus:occurrã.q¶ Itẽ Pꝛoſper.õ ſũt pꝛo
pꝛie h̊ cõmũes facultates eccleſie.xij.c.q.j.¶ IOeẽ Hieꝛo.
ad Damaſum papã.Quicꝗd habent clerici pauperum
eſt. et domus illoꝝ om̃ibo debent eſſe cõmunes. ſuſcepti⸗
one ꝑegrinoꝝ:et hoſpitum inuigilare deberent.

Articulus quartus

Verit᷑ poſtea de futuro interpᷣtatiuo in ven⸗
dendo et emendo vt de ſymonia. vtrum pꝛo
hibeat᷑ iſio pᷣcepto.Et cuʒ ſymonia ſit in ven
dendo vel emendo ſpũale vel ſpũali annexum. Ex h̊ aũt
cõmittit᷑ iniuria ↄtra deũ ꝑ ſe:nõ cõtra ꝓximũ:videtur
ꝙ ſymonia ꝓhibeatur in pᷣceptis pꝛime tabule nõ ſecun
de. ergo nõ ꝓhibetur hoc pᷣcepto.¶ Contra. Symonia
cõmittit᷑ ex intentione cõtractãdi rem alienam iniuſte.
Sed ois talis cõtractatio ꝓhibet᷑ hic.ergo et ſymonia.
pꝛimũ patet.Qam ſymoniacꝰ rem quã accipit venden⸗-
do ſpualem tenetur reſtituere.ergo cõtꝛactat rem alienã
Solutio.dðm ꝙ in ſymonia duo ſunt vendere ſiue
emere. et recipere. tum ad venditõem vel emptionem
rei impᷣciabilis que eſt dĩina:omittit᷑ iniuria cõtra deum
et eſt peccatum ↄtra diuinũ cultũ:et contra pꝛimũ pꝛece⸗
ptum prime tabule.tum vᷣo ad receptionem pecunie
vel rei tꝑalis:que nõ pt᷑ poſſideri iuſie peccat᷑ ↄtra iſtud
pᷣceptũ.qꝛ ſiẽ dic aug.ad macedoniũ.Om̃e qð male poſ
ſidet᷑ alienũ eſt hoc ẽ ꝓ alieno ẽ reputãdũ.et hboc modo
ïtum ad hoc ſymonia eſt furtum:ſᷣm ꝙ trabit᷑ ad ſpãle
nomen ſacrilegij.

12 4 —1 2:0

l Cr

— — —

4 . . = .
[c2. 0 bonhS

=

2 ůͦäü ſem .: Aeta

Dueſtio. xxxvij de octa
Oſt pꝛedicta ad in⸗

quiſitõem octaui mandati eſt ꝓceden⸗
dum. quo dicit᷑ Exo.xx.⁊ Deut.v.Nõ
loqueris ↄtra ꝓrimũ tuũ falſũ teſtimo
. niũ.Circa quod querũt᷑ plura. Pꝛi⸗
mo vtrũ iſta ꝓbibitio ꝑtineat ad pꝛim tabulã vel ſecũ
dam. Secũdo quid intelligat᷑ ꝓhiberi ꝑ falſum teſtimo
niũ.Tercio vtrũ ꝓhibeat᷑ hic locutio falſitatis.Ouar⸗
to vtrũ ꝓhibeatur taciturnitas ↄeritatis: cum veritas
requiritur. Quinto vtrũ ꝓhibeatur hic mendaciũ. Se
xto vtrum mendacium ſit hic vniuerſaliter ꝓbibitũ.ita
in nullo caſu ſit licitum.

Mlembrum pꝛimum

DOpꝛimũ ſic ꝓcedit᷑.Cum teſtis nõ recipi
atur niſi iuratꝰ:teſtari eſt iuramẽto fideʒ
facere.ergo falſum teſtimoniũ eſt ꝑiuꝛium
Ao idem ergo pꝛeceptuʒ ꝑtinet ꝓhibitio
ꝑiurij et falſi teſtimonij. Cum ergo ſecũdo pᷣcepto. ſcilʒ
nõ aſſumas nomẽ dei tui in vanũ.ꝓhibeat᷑ ꝑiurium ſiẽ
dicit glo.v.deut᷑.ſuꝑ illud nõ aſſumes.ergo eodẽ ꝓhibe
tur falſum teſtimoniũ.i Item ſi dicat᷑ ꝙ nõ abſolute ꝓ⸗
hibet᷑ hic falſum teſtimoniũ:ſ¶ cum determĩatione. ſcilʒ
cõtra ꝓximũ.vnde ꝓhibet᷑ falſum teſtimoniũ ſᷣm ꝙ eſt
in pꝛorimi nocumentũ.et ideo cũ in ſecũda tabula deca
logi qð eſt in pꝛoximi nocumentũ ꝓhibeatur:nõ ĩ pᷣma:
debet falſum teſtimonium ꝓhiberi.Contra. Contingit
dicere teſtimoniũ falſum ad ꝓximi ꝓfectũ:ſicut menti⸗
ri.et conſtans eſt ꝙ iſtud eſt peccatũ:et nõ niſi rõne falſi

4

tatis teſtimonij.Vñ hieꝛo.ſuꝑ epłam ad philemonẽ. Si

quis ſanctũ dicit nõ ſanctũ:et rurſum nõ ſanctũ aſſerit
ſanctũ:abhoĩabilis eſt apud deũ.Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ pꝛo⸗
bibet᷑ abſolute falſum teſtimoniũ:etiam ſi nõ ſit contra
pꝛoximũ. Item ſicut dicit Aug.ij.li.cõtra IFauſtuzʒ.et
ſiłr pꝛimo de ci.dei.Regula diligẽdi ꝓximuʒ regulatur
Fm dilectionẽ que eſt ad ſeipᷣm:cum dicit᷑.diliges pꝛoxi⸗
mum tuü ſicu t teip̃ᷣm. vnde illo eodem pᷣcepto quo ꝓhi⸗
betur nocumentũ ꝓximi: ꝓphibetur nocumentuʒ ſui.vñ
cum dicit᷑.nõ occides.intelligit᷑ te vel aliũ.ergo ſimilit᷑
eodem pᷣcepto ꝓbibet᷑.nõ falſum teſtimoniũ dices ↄtra
te vel ↄtra ꝓximũ. e ergo ponit᷑ determinatio iſta.ſcʒ
ↄtra pꝛoximũ in ꝓbibitione falſi teſtimonij:non coarta

bit pᷣceptum:quin abſolute ꝓhibeat᷑ falſum teſtimoniũ.

nõ pꝛohibet᷑ ergo rõne pᷣdicta quin illud ſit ꝓbibitũ ſe⸗
cundo pᷣcepto.i Item actuũ.j.Eritis mihi teſtes dicit
vñs apłis.Ex quo accipit᷑.ꝙ cõtingit teſtificari ꝓ deo
ſicut ꝓ ꝓximo.ergo ꝑ oppoſitũ ↄtingit falſum teſtioniũ
ↄira veũ ſicut ↄtra ꝓximũ:ſicut faciũt heretici et apoſta
te. Si ergo omis inoꝛdinatio ↄtra deũ ꝓhibet᷑ in pꝛima
tabula:ſic omis inoꝛdiatio cõtra ꝓximũ in ſecũda:pꝛo⸗
hibitio falſi teſtimonij erit pꝛime tabule ſicut ſecunde.
¶ Item ad idem eſt illud apti.j.ad coꝝ.xv.Si xpᷣc non
ſurrexit ĩuenimur falſi teſtes aduerſus deũ ⁊c. Ex quo
colligit᷑.q aduerſus deum poteſt quis dicere falſũ teſtio
nium.cet inde vt pꝛius. Contra. Sicut dicit Aug.in
ench̊. Verba pꝛopterea ſunt inſtituta vt ꝑ ea quiſqᷓ ĩ al⸗
terius noticia cogitatõnes ſuas pꝛoferat: non ꝑ que ho
mines ſeiniicem fallant.ergo oĩs veritas ſermoĩs oꝛdi
nat᷑ ad ꝓximũ:et oĩs fallacia ſermoiĩs eſt ꝑ inoꝛdinatõʒ
ad ꝓximũ.Sed oiĩs talis inoꝛdinatio ꝓbibet᷑ ſecũda ta
bula nõ pꝛima:ergo oĩs fallacia ſermoĩs ꝓhibet᷑ ſecun⸗
da tabula.ergo et falſũ teſtimoniũ quocũq; mõ dictuʒ.
Solo.Cũ ſit veritas creata et increata: veritas crea
ta reſpectu vtriuſq; rõnalis creat᷑a efficit᷑ debitrix. aʒ
veritati increate debet reuerentiazʒ. veritati vᷣo create q̃

eſt ipius ad deum. iſiam pꝛopter oꝛdinem ip̃ius ad pꝛo⸗
ximum. Ideo ↄtra illam eſt iuramentũ factum ꝓ nibilo

qꝛ in hoc irreuerenter aſſumit᷑ increata veritas in teſti⸗
monium ſue locutionis.cõtra iſtam vo eſt falſum.t.in q̊
nõ obſeruat᷑ pꝛoximo debitũ veritatis. Pꝛopterea dðm
ꝙ iſtud pꝛeceptũ in quo pꝛohibetur falſum teſtimoniuʒ
eſt ſecũde tabule. ¶ Ad pꝛimũ eꝛgo quod obijcit᷑.dᷣm ꝙ
cum iuratur teſtificãdo:duplex eſt debitũ.ſeʒ reuerẽtie
veritati increate:vi non noĩetur in vanũ in iurando.Et
cebitũ obſeruantie veritatis ad ꝓximũ. vt ſcʒ ſermone
noſtro ꝗ ad hoc oꝛdinatus ẽ: vt ſignificet qð in nr̃a men
te eſt: ꝓximus nõ fallat᷑. Inde eſi ꝙ peioꝛado in teſtimo

mnio dupliciter peccatur cõtra pꝛeceptũ ſecũde tabule ꝑ
falſum teſtimoniũ.et cõtra ſecũdũ pᷣceptum pꝛime tabu

le ꝓpter ꝑiurium. Accidit aũt iuramento teſtimonium
et teſtimonio iuramẽtum. Mam iuramentũ aliqñẽ pꝛo⸗

miſſoꝛiũ:nõ aſſertoꝛiũ.et tunc iurare nõ eſt teſtificari ſᷣ

ꝓmittere. Similiter aliqñ ꝓfert᷑ teſtimoniũ ſimplicit᷑.

vt eſt eſt:nõ non.qð facit fidem ꝑ veritatem que ĩ nobis

eſt:nõ ꝑ veritatem que deus eſt.ꝑ veritatẽ que ẽ ſeruan⸗
da:nõ que eſt honoꝛãda.⁊ tale teſtificari nõ eſt iuꝛare:ſᷣ
ſimpłr aſſerere.i¶ Ad ea vᷣo que obijciebant᷑ cõſequẽter
ꝙ determinabat᷑ illud pꝛeceptũ ſecũde tabule:quia ĩ ꝓxi
mi nocumentũ. dðm ſicut oſtendebat᷑.ꝙ nõ ſolum ex H̊
eſt ꝓbibitio falſi teſtimonij ꝙ noceat pꝛoximo: ſed ex h
ꝙ; nõ ſeruetur debita veritas pꝛoximo. Ad vltimo vᷣo
obiecta quibo obijciebat᷑ ꝙ nõ ſolũ cõtra ꝓximũ:ſed cõ⸗
tra deum poteſt dici fallum teſtimoniũ.dðõm poſſumꝰ
reſpicere qð teſtificamur:a cui teſtificamur.Si reſpici
amus ad illud quod teſtificamur:contingit illud eẽ veꝛi
tatem increatam vel veritatẽ creatam. Zdeo falſa teſtifi
catio gemĩatur ſᷣm boc.et cum eſt hoc cõtra veritatẽ in⸗
creatam:erit cõtra ſecũdũ pꝛeceptũ pꝛime tabule.Cum
vo eſt cõtra veritatem creatã quã habemus in conſcien⸗
tia de reb creatis ⁊ deſignat᷑ ſermone:peccat᷑ ↄtra iſtð
pꝛeceptũ.Qon falſum teſtimoniũ dices.Si dᷣo reſpicia
mus illud cui teſtificamur:ille eſt pꝛoximus nõ deus.ſi⸗
ue ei teſtificemur de veritate creata ſiue de increata. et
ideo ſemꝑ falſũ teſtimoniũ.ſᷣm hunc reſpectũ eſt ꝑ inoꝛ⸗
dinatõem ad pꝛoximũ.et ita pꝛecepto ſecũde tabule pꝛo
hibetur materialiter.ergo falſũ teſtimoniũ pt᷑ ponẽ in⸗
oꝛdinatõem que eſt ↄtra deũ et proximũ. Foꝛmaliter ðᷣo
ponit inoꝛdinatõem ad ꝓximũ.et ideo ſimpliciter ꝓpꝛie
dicendo ꝓbibet᷑ in ſecũda tabula.

Membꝛum ſecundum

Onſequẽter querit᷑ quid intelligat᷑ ꝑ falſũ
teſtimoniũ ꝓhiberi.Qam ſuꝑ illud deut᷑.
v. Non falſum teſtimoniũ dices.dicit glo.
Peſſimũ genus mendacij.qðcunq; igitur
mendaciũ nõ ꝓhibetur bic.ſed illud qð eſt peſſimũ. ſcʒ
in atteſtando falſum. 4 Item Leuit᷑.xix.dicit᷑.Nõ fur⸗
tum facies.nõ mentiemini.nec decipiat vnuſquiſq; ꝓxi
mum ſuũ:ſic̃ abſolute dictũ eſt ibi generalit nõ mentie⸗
mini.poſſz hic dici.ſ̊ ſpãlit dictũ ẽ.ñ falſũ teſtioniũ.di⸗
ces. Cõt᷑.leuit.xix.i 2cõ mẽtiemĩ ⁊c̃.gl.aug. Oꝛ dictũ ẽ
nõ mẽtiemĩ:ne calũniã faciatis.In h̊ pcepto vr̃ ↄtineri
nõ falſũ teſtĩioniũ dices.qꝛ calũnia ſine mẽdacio fieri nõ
pr.qð falſo teſtionio ↄcludit᷑.gꝗ generalit ꝓhibet᷑ h men
daciũ.¶ It aug.ĩ li.de mẽdacõ.Quibo placʒ nõ eẽ men
tiendũ młtofoꝛtiꝰ agũt vtẽtes eo teſtionio:qð ĩ decalogo
ſcriptũ ẽ.nõ falſũ teſſioniũ dices.q genẽ cõplectit᷑ omne
mẽdaciũ.Quiſꝗs em̃ aliꝗd enũciat. teſtioniũ ꝑhibʒ aĩo
ſuo. Solo.dðm pᷣm aug.ꝙ ſiẽ noĩe furti intdicit oĩis
illicita vſurpatio rei aliene.⁊ noĩe mechie oĩs illicitꝰ cõ
cubitꝰatʒ illoꝝ iñbꝛoꝝ ñ legittiꝰvſꝰ:ita noĩe ſalſi teſtio
nij itelligẽ ꝓhiberi oẽ mẽdaciũ generałr. De q̊.j.ſap· dẽ
Os quod mentitur occidit aĩam. Et in ps. Perdes om

nes qui loquuntur mendaciũ:quod intelligit᷑ indiſtĩcte

„ . — mente rationali concipit᷑ debet obſeruantiam illã.ergo indiſtie
de mendacio malignitatig.q Ad illð ꝗ̊ qð pꝛio obijcit

.. P 9 debet honoꝛare iſtam:ſeruare illam ꝓpter oꝛdinem:qui
“ (XGAER

,, „D ben) oa .

le aſ. eſliv⸗ P σ „O we ne

106
le
K
mig
n
ei⸗
mone
hnen

lle
il
lum
o⸗
15
t.

.
.

—

=S =

— =☛m e =

—

Nnueſtio

diſtinguendũ ꝙ cũ mendaciũ dicat᷑ tripliciter.iocoſum
officioſum et ꝑnicioſum. Jocoſum qð fit intentõe iocã⸗
di. Officioſum qð fit intentõe ꝓfitiẽdi ꝓximo/ Pernici
oſum quod fit intentõe nocẽdi ꝓximo:qð qr̃ mendaciũ
malignitatis. Pernicioſum peſſimũ ẽ:et illud intelligi
tur ꝑ falſum teſtimoniũ. VUñ ſignãter dr. õ falſum te⸗
ſtimoniũ ↄtra ꝓximũ dices.vt intelligatur ꝓhiberi vni
uerſaliter mẽdaciũ.qð ẽ in ꝓximi nocumẽtũ.nõ tñ exci⸗
pit᷑ mendaciũ qð ẽ in detrimentũ ſii.qꝛ ſiẽ dicit aug.j.
e ciui.dei. Falſum inquit teſtimonium nõ dices aduer

ſus ꝓximum tuũ.i cõ iõ tñ ſi aduerſus ſe quiſqᷓ falſum

teſtimoniũ dixeꝛit:ab hoc ſe putauerit crimĩe alienum.
quia regulã diligẽdi ꝓximũ a ſeipᷣo accepit.qũ ſcriptuʒ
z. diliges ꝓprimũ tuũ ſicut teip̃m.¶ Ao ſecũdũ dom. ꝙ
lex decalogi poſita ẽ populo iſrahelitico vt in ſtatu inci
piẽtis.Lex vᷣo leui.vt in ſtatu ꝓficientis. et iõ ꝑfectioꝛi
mõ et magis explicite tradunt᷑ qᷓtum ad foꝛmã dicendi
moꝛalia in leuitico qᷓ; in decalogo:ſicut et ĩ libris ſequẽ
tibus legis.ſ.numeroꝝ.deut᷑. Muis g̊ intellectꝰ ſit idẽ
in ꝑfectioꝛi mõ dictũ eſt.nõ falſum teſlimoniũ dices.q̃ᷓ
nõ mentiemini.vel decipiat vnuſꝗſq; ꝓximũ ſuũ.⁊ iſtð
explicatio ẽ illiꝰ.

Miembrum tercium

Einde querit᷑.vtrũ iſto pcepto ſit ꝓhibitõ
falſitatis. Ad qð ſic.v.deut.ſõ falſum
teſtimoniũ dices.glo. Jalſitatem interdi
cit.¶.. SOtem IYſido.ibidẽ.Octauũ manda
tum crimen mẽdacij et falſitatis abbhominat᷑.et ſequit᷑
Pꝛimũ mandatũ ꝓhibet ſubreptõem.ſecũdum erroꝛẽ
terciũ ſeculi amoꝛẽ.quartũ impietatẽ.quintũ foꝛnicatõ
nẽ.ſextũ crudelitatẽ.ſeptimũ rapacitatẽ.octauũ falſita⸗
tẽ.nonũ cogitatoem adulterij. Decimũ cupiditatẽ mun
di.Locutio igit᷑ falſitatis ⁊ credulitas ꝓhibet᷑ hic.¶¶ IiP
falſitas credit᷑ et falſitas dicit. Si ergo culpabile ẽ fal⸗
ſitatẽ dicere ſicut dicit᷑.v. Ia.Vle ꝗ dicitis bonũ malũ
⁊c̃.młtomagis erit culpabile falſitatẽ credere:ſicut di⸗
cit auctoꝛitas.Lingua nõ facit reũ ſ̊ rea mens.(ſ Iteʒ
canon Damaſi.xj.c.q.iij.iſaõ ſoluʒ ille reus ẽ ꝗ falſum
de aliquo ꝓfert:dᷣ etia is q̃ aurẽ cito crinibo pᷣbet.il Itẽ
canon hiero.in eodẽ.Si quis hoĩem qui ſanctus nõ eſt
ſanctuʒ eẽ crediderit:et dei eum iunxerit ſocietati:xpᷣm
violat cuius mẽbra ſumus.ẽ credere d aliquo malo ꝙ
ſit bonus culpabile eſt. Sed nõ niſi quia cõtra p̃ceptuʒ
quo interdicitur falſitas.ergo qui ſic credit: peccat con
tra illud pᷣceptum.¶ Item aug.in ench. Jpᷣe ꝑ ſeipᷣm eꝛ
roꝛ autẽ magnũ in re magna:aut ꝑuum in re ꝑua:tamẽ
ſemper eſt malum. Quis em niſi errãs maluʒ neget ap⸗
pꝛobare falſa ꝓ veris:aut impꝛobare vera ꝓ falſis:aut
babere incerta ꝓ certis.aut certa p incertis. Contra
aug. in ench. Iemo ſane mentiẽs iudicãdus ẽ qui dicit
falſum qð putat eẽ verum:quãdo quãtum in ipᷣo ẽ non
fallit ipe ̊ fallit᷑. õ itaq; mẽdacij ſᷣ aliquãdo temeri⸗
tatis eſt arguẽdus.qui falſa incautus credit ac ꝓ veris
babet.ergo ſi nõ incaute nõ ẽ arguendus mendacio nec
temeritate.̊ nõ peccabit aliquo mõ.4l Itẽ aug. ĩ ench.
In quibuſdãa rebus nihil inteꝛeſt ad capeſcẽdum regnũ
dei vtrũ credant᷑ an nõ.et vtrũ vera putent᷑ an falſa. In
bis ꝗ̊ aliud ꝓ alio putare nõ eſt arbitrãdum eſſe pecca
t · aut ſi e minimũ atq; leuiſſimũ... Iẽ aug.in eodem.
Si quiſqꝙᷓ bonnm hominẽ putando qui malus eſt ab eo
aliquid patiat᷑ mali fallit᷑: ĩ illũ nõ cadit illa ꝓhibita
vteſtatio.ve ꝗ dicitis malũ bonũ ⁊c̃.¶ Itẽ augĩ eodẽ.
Illud. ꝓpheticũ Yſa. v. Ve qui dicũt ꝙ malũ eſi bonum
x ißis rebus quibo hoĩes mali ſunt:nõ de hominibus
intelligendum eſt dictum eſſe.vt qui adulterium dicẽ bo
nũ recte arguit᷑ illa voce ꝓhetica. Solutõ.ſᷣm anß.
in li.de veritate. Neritas dz multipliciter.ſ.veritas rei.
veritas cognitõis.et veritas ſignificatõis.vñ ⁊ ſᷣm hoc
falſitas dicetur multipliciter.ſ. falſitas rei:cũ res axpa

P .

xxxvij.

ret eẽ qꝗð non eſti. vt homo pictus falſus bomo. Falſitas
cognitois.cum res putat᷑ eẽ quod nõ eſt.vt ab epicuris

beatitudinẽ eẽ voluptatẽ. Et ẽ falſitas ſignatõnis cum

dr̃ eẽ quod nõ eſt.ſicut cũ dicit hominẽ eſſe aſinũ.Quã⸗
do ergo d a glo. et ab IYſidoꝛo.ꝙ octauo pᷣcepto ꝓhibet᷑
falſitas.nõ intelligit᷑ de falſitate rei:ſ̊ intelligit᷑ de fal⸗
ſitate ſignificatõis.que vtraq; falſitas ponit᷑ in dictõe
qnia dicere eſi duobo modis.et dictio ſimiliteꝛ.ſ.in coꝛ
xx et oꝛe.Quãdo ergo dicit᷑ nõ falſum teſtimoniũ dices
ꝓhibetur dictio falſitatis:nõ quocũq; mõ. Eſt em̃ fal⸗
ſa dictõ duobus modis.aut a falſitate dicẽtis aut a fal
ſitate dicti. Itẽ a falſitate dicẽtis differẽtia c. ¶ Qam aut
ſe alſitas ꝑnicioſa eſt.aut iocoſa. aut officioſa. pᷣmo mõ
falſitas dicẽtis ꝓhbibet᷑ bic.ſecũdo mõ et ſi nõ ꝓhibeat᷑
tñ repꝛobãda onditur. Falſitas aũt dicẽtis hic attẽdit᷑
tũ ad mẽdaciũ.et hoc ẽ ꝗqð dicit aug.ĩ ench.qᷓtũ in ipᷣo
c ille mẽtit᷑qui dicit verũ qð putat falſum.qᷓtũ ad ani⸗
mũ eius attinet.quia nõ qð ſentit hoc dicit.nõ verũ di
cit.qᷓuis verũ inueniat᷑ hoc eẽ qð dicit.(¶ Item a falſita
te dicti differẽtia ẽ. ¶ Aã ſicut dicit augꝰ.in ench. Aldale
fallit᷑ homo cũ nõ credit quod ad vità ducit eteꝛnã. Ial
litur etiã hõ cũ falſum ꝓ vero appꝛobãdo incidit in mo⸗
leſtias tꝑales.velut ſi quiſqᷓ bonũ hoĩeʒ putando ꝗ ma⸗
lus eſt aliquid ab eo patiat᷑ mali.ex quo accipit᷑ ꝙ falſi
tas in rebus que ꝑtinẽt ad ſalutẽ credita vel dicta dam
nabilis eſt.nõ tamen dicet᷑ eẽ ↄtra illud pᷣceptum. ſʒ cõ⸗
tra ſecũdũ pᷣceptũ.qͥ phibetur erroꝛ. Ifalſitas vo ĩ his q̃
nõ ꝑtinent ad ſalutẽ indifferẽs ẽ qtum ad boc qð male
et nõ male dici põt.vñ aug.in ench. In quibuſdam re⸗
bus nihil intereſt ad capeſcendum regnũ dei vtꝝ credã
tur vera vel falſa.Et ꝑ hoc patet reſponſio ad pꝛtimum
qð obijciebatur ſᷣm gio.et Iſidoꝛũ.¶ Ad ſecunduʒ qð
obijcit de credulitate falſitatis cũ diſtinctõne pᷣdicta di
ctõnis et falſitatis.dðm ꝙ nõ extendit᷑ qᷓtum ad ſoꝛmã
pᷣcipiẽdi iſtud mãdatũ ad ꝓhibitõem falſitatis in dictõ
ne interioꝛi.que ẽ in falſo iudicio.qꝛ nõ põt dici dictio
interioꝛ teſtimoniũ.Pꝛeterea pceptõi euangelice ꝑfectõ
nis r̃ſeruatur qð dicit᷑ Math.õvij. Nolite iudicare ⁊c.
Muis qtum ad rõem pᷣcepti poſſit reduci ad illlud pᷣ⸗
ceptum ᷣm illam rõem qua ponit canon Damaſi.quod
obijciebatur in tercio loco in ſtatu recipientis teſtimo⸗
niũ ſicut in indice.vñ aug.in li.de penitẽtia. Muis ve⸗
ra ſint.quedã tñ iudici nõ ſunt credenda:niſi certis iu⸗
dicijs demonſtrent᷑. Vñ canon damaſi de iudice intelli,
gitur cũ dicit.ꝙ reus eſt ille qui aurẽ cito crinibo pᷣbet.
ga fauet falſis teſtibo.¶ Ad illud vᷣo hiero.qð dicit de
incredulitate illius ꝗ nõ ẽ ſanctus.ꝙ ſit ſanctus.nõ in⸗
telligit᷑ de credulitate ſimplici.ſᷣ de credulitate q̃ ẽ cum
aſſertione.vnde poſtqᷓ dixit.ſi quis bominem qui nõ ẽ
ſanctus ſanctum eſſe crediderit ⁊c̃.ſubdit.qui ĩ xpᷣi coꝛ⸗
poꝛe errat aſſerens ſanctum mẽbrum eius cum non ſit
vel non eſſe ſanctum cũ ſit.in equali crimine noxius fi⸗
at. Ia.em̃ dicit.Ae qui dicunt dulce amarum ⁊ amaꝝ
dulce.on ergo ꝙ ſᷣm hiero.Credulitatis falſitas cuʒ
aſſertõne de perſonis culpabilis eſt. Scõm vᷣo aug.cre
dulitas ſimplex in bonis nõ eſt culpabilis.in rebus vᷣo
que pertinent ad ſaluteʒ ſm aug.falſi credulitas culpa
bilis eſt. vnde hiero.le qui dicunt amarum dulce ⁊c̃.
Dulce puto eſſe ſanctimoniam. Amarum vᷣo quod cõ⸗
trarium eſt. In rebus vᷣo que non peꝛtinent ad ſaluteʒ
indifferens eſt. Ad vltimum quod obijcitur ꝙ erroꝛ ꝑ
ſe malum eſt.dicẽdum.ꝙ eſt malum culpe:et eſt maluʒ
pene.in bis que ad ſalutem pertinent malum culpe eſt
in his ergo que ad ſalutem nõ pertinent malum peneẽ
Vnde augꝰ.in euch.In falſitatibus quibus ſalus fide
que in deuʒ eſt fallimur:et via derelicta que ad illũ nos
ducit erramus:et ſi erroꝛes pecccata nõ ſint: tamen in
malis huius vite deputandi ſunt.

N„ „ 0
— L
m RX

HWKZä

Brmen

f Ortae ſr afftob Oriet

—

☚

DBaatwr † ve ely a n Jeſj

Airg DN

.⸗ . .2
2 weIne ſA Bn 2

Membrum quartum

Oſtmodũ querit᷑.vtruʒ hic ꝓhibeat᷑ taci⸗
turnitas veritatis cũ veritas requiratur.
Ad qð ſic aug.ad Caſſulanũ. Reus ẽ ꝗ
veritatẽ occultat:⁊ qui mẽdaciũ dicit. ꝗa
ille ꝓdeſſe nõ vult:⁊ iſte obeſſe deſiderat. Sʒ qui mẽda
ciũ dicit reus peccat cõtra illud p̃ᷣceptũ: g̊ et ꝗ veritatẽ
tacet.qꝛ idẽ ẽ reatus.qꝛ ðↄ obſeruãtiã debite veritatis ꝓ
ximo. Itẽ ioh.criſo.iQõ ſolũ ille ꝓditoꝛ ẽ veritatis ꝗ
tranſgrediẽs veritatẽ palã mendaciũ loquit᷑. ſ̊ etiã ille
qui nõ libere ꝓnũciat veritatẽ quã libere ꝓnũciare oʒ.
aut qui nõ libere veritatẽ defendit:quã libere defendeꝛe
ↄuenit. Cõtra.aug.in li.ↄtra mẽdaciũ.i2õ ẽ hoc oc⸗
cultare veritatẽ qð ꝓferre mẽdaciũ. Muis em̃ oĩs ꝗ mẽ
tit᷑ velit celare qð verũ ẽ:nõ tñ oĩs qui vult celare qð ve
rũ ẽ mentit᷑. Plerũq; em̃ veꝛa nõ mentiẽdo occultamus
Hᷣ tacẽdo.neq; em̃ mẽtitꝰẽ dñs dicẽdo. Aſolłta habeo vo
