oſtendit oꝛdo ſeruiendi.

Nueritur poſtaa S. ij.

pſona bellantis.vtruʒ ep̃i ⁊ eccleſiaſtice ꝑſone poſſint

arma mouere. am canon Mico. pape ꝓhibet epos ſe⸗

culari militia occupari:nec otra pirata s ꝑmittit eos ac
cedere ad pugnam. xxiij.q.viij. ¶ Item vlꝛ clericos ocili
um toletanũ ⁊ ↄcilium meldenſe phibent arma ſumere.
Contra.ſicut dicitur in eadem cauſa.q.viij.beatꝰgre
go. ciuibus Tuſcie vt contra Longobardos arma paꝛa
rent mandauit: 2 militantibo ſtipendia decreuit.4 Ytez
Teo papa aduerſus ſaracenos vrbem egreditur vt eos

D

pꝛocul a littoꝛe arceat ⁊ populum armatum congꝛegat.
Ad boc diſtinguit Gratian? ſunt quidam epi leui⸗
tica ſolum poꝛtione contenti.qui pñt dicere. dominꝰ ꝑs
hereditatis mee.his enim nihil eſt ↄmune cum pꝛincipi
bus ſeculi. talibus nulla actio relinquitur militie ſecu⸗
laris: quia de decimis ⁊ pꝛimitijs viuentes in omni re⸗
gno a terrenis exactionibus liberi ſunt.ita vt dicere va⸗
leant. venit pꝛinceps mundi huius:⁊ in me non habet
quicꝙᷓ Yoh.xiiij. Alij ſunt qui non ſunt cõtenti decimis
pꝛimitijs.pꝛedia villas ⁊ caſtella ⁊ ciuitates poſſident
er quibus debent tributa ⁊ obſequium militare.quibus
a domino dicitur Math. xxij. Reddite que ſunt Ceſa⸗
ris ceſari ⁊ que ſunt dei deo.quibo apoſtolus dicit Ro.
xiij. Reddite omnibus debita.cui tributum: tributum
cui vectigal:vectigal.⸗!. Seo contra eſt expꝛeſſe quod di
citur Petro Math. xxvj. Conuerte gladium tuum in
vaginam.omnis qui gladium acceperit gladio peribit.
ac ſi aperte diceret. Hactenus tibi tuiſq; pꝛeceſſoꝛibus
inimicos dei coꝛpoꝛali gladio licuit perſequi. deinceps
in exemplum patientie gladium in vaginam conuerte.
Ex quo relinquitur. ꝓ nulli epiſcopo licet materialem
gladium ſeu arma ſumere ad bellandum. Item dicit be
atus Ambꝛoſius. ꝙ arma epiſcopoꝛum ſunt lacrime et
oꝛationes. Propterea dicendum m diſtinctionẽ be⸗
ati Pernardi ad Eugenium. O: eſt mouere arma:ſiue
accipere materialem gladium manu. iuſſu.nutu. MMDa⸗
nu a milite.iuſſu a pꝛincipe.nutu ab epiſcopo ſeu ſacer⸗
dote. hoc eſt quod dicit Mernardus ad Eugeniuz. Qui
materialem gladium tuum negat.non ſatis mihi vide⸗
tur attendere verbum domini dicentis. Conuerte gladi
um tuum in vaginam.tuus ergo ipᷣe tuo foꝛſitan nutu
⁊ ſi non manu euaginandus. Unde dicentibus apoſto⸗
lis.Ecce duo gladij. Reſpondit dominus ſatis eſt Lu⸗
ce.xxij.vterq; ergo gladius eccleſie eſt materialis 7 ſpi⸗
ritualis.ſed is quidem pꝛo eccleſia.ille vᷣo ab eccleſia ex
ercendꝰ.ille ſacerdotis.hic militis manu. Sed ſane ad

nutum ſacerdotis:⁊ iuſſum imperatoꝛis.

Nueritur poſteaa S. ij.

an omni tempoꝛe poſſit bellum agi. Et videtur ꝙ dieb;
ſolẽnibus ⁊ feſtiuis illicitum ſit bellare.pꝛopter pᷣceptũ
ſabbati.de quo dicitur. Omne opus ſeruile nõ facietis
in eo.Etiam.v. Deutro. Mon facies in eo quicqᷓ opis.
ergo cum bellaꝛe ſit opus ſeruile:diebus feſtiuis nõ erit
licitum.¶! Item cum repᷣhendit y ſa.lviij. O in diebo ie
iunij repetunt᷑ debita 2 cõmittunt᷑ lites.dicens in diebo
ieiunijs omnes debitoꝛes veſiros repetitis.ecce ad lites
ↄtentiones ieiunatis ⁊ percutitis pugno impie.Ex q
videtur.ꝙ non ſit licitum in diebus ieiunioꝝ:vt quadꝛa

geſimali tempoꝛe litigare vel pugnare. Contra.j.ma

cha.ij. Poſtq interfecti ſunt illi viri qui habebant oſciẽ⸗
tiam pugnandi in diebus ſabbatoꝝ. ſalu bꝛioꝛi conſilio
cogitauerunt qui remanſerant dicentes. Si omnes fece
rimꝰ ſicut fratres noſtri ⁊ nõ pugnauerimꝰ ꝓ animabo
noſtris ⁊ iuſtiſicationibo: diſperdent nos de terra.⁊ co⸗
gitauerũt dicentes. Omnis hõ quicũq; venerit ad nos
in bello in die ſabbatoꝝ pugnemus aduerſus eũ.4. Itẽ
ipᷣe dominus monſtrat ꝙ neceſſitas facit licitum qð als
non eſſet licitum:⁊ ſine peccato ſoluitur ſabbatum in ca
ſu neceſſitatis.Math.xij. QLonne legiſtis quid fecit da⸗
nid quando eſurijt ⁊ panes pꝛopoſitionis ↄmedit.quos
non licebat eos comedere.⁊ ſubdit quis ex robis hemo
habens ouem ⁊ ceciderit ſabbato in fouea m: nonne le⸗

uabit eam. quanto magis melioꝛ eſt homo oue: itaq; li⸗

cet ſabbatis benefacere. Reſpon. diebus qui deputa⸗

ti ſunt vacationi diuine.ſine neceſſitate vrgente illicitũ

eſt pugnare. neceſſitate pᷣo cogente fit licitum. boc eſt
quod dicit canon Micolai pape.ad con ſulta. bulgaroꝛũ
xxiij.q. viij. Si nulla vrget neceſſitas: non ſolum qua⸗
dꝛageſimali tempoꝛe:ſed etiam omni tempoꝛe eſt a p̃lijs

Ny Aa l.at CG2.

t

— — . .— ——————————ñõ

— — — —

Nueſtio
abſtinendũ.ſi aũt ineuitabilis erget impoꝛtunitas: nec
quadrageſimali temꝑe pꝛo defenſione taʒ ſua ꝙᷓ patrie
ſeu legum paternaruz belloꝛum eſt pꝛoculdubio pꝛepa
rationi parcendum ne videlicet deum temptare videa⸗
tur homo:ſi habet quid faciat ⁊ ſue ac illoruzʒ ſaluti cõ
ſulere non pꝛocurat. ⁊ ſancte religionis detrimentum
non pꝛecauet. „

ltimo queritur S. uij.

de mõ pugnãdi vtrum requirat᷑ ĩ bello iuſto excluſio
fraudis.qð videt᷑ ꝑ illam legem Beutro.xvj. Juſte qð
juſiũ eſt exequeris.ꝗᷓ iuſtum belluʒ ꝑagendũ eſt iuſte.S
et ſine fraude. ¶ Item dicit augu.ad Honifa. ꝙ fides
holli ſeruanda eſt. ↄtra quem bellũ gerit᷑: ſed fidelitas
excludit fraudeʒ.l Contra Augu.ſuꝑ Yoſue.viij. dñs
ceus noſter iubet ad Ihm naue vt ↄſtituat ſibi retroꝛſũ
inſidias.i.inſidiantes bellatoꝛes ad inſidiandũ hoſii⸗
bus. hinc admonemur boc nõ inuuſte fieri ab his ꝗ iu⸗
ſtum bellũ gerunt. Quod ↄcedendũ eſt. ¶ Ao pᷣmuʒ
ergo qð obijcit.dicẽdũ ꝙ in iuſio bello pugnaꝛe fraude
hoc eſt ꝑ inſidias.non elſt pugnare iniuſte ſed pugnare
fraude.hoc eſt aĩo fraudulẽto.i.amoꝛe iniꝗtatis eſt in⸗
iuſte pugnaꝛe. Et boc eſt qð dicit Aug. in queſlionibo
ſuꝑ Jolſ.vij. Juſtꝰcui bellaꝛe fas eſt cũ iuſtum bellum
ſuſceꝑit.vtꝝ aꝑte pugnet:an ex inſidijs nibil ad iuſtici
am intereſt. Juſta añt bella diffimiri ſolẽt · que vlciſcũt
iniurias.ſed ſine dubio iuſtũ bellum eſt qð deꝰimꝑat:
qui nouit qnid cuiq; fieri debeat.in quo bello ductoꝛ ex
ercitꝰvel ipe ppłs no tam auctoꝛ belli ꝙᷓ miniſter indicã
dus eſt. ¶ Ao ſecundum vo dicenduzʒ. ꝙ ſides hoſti ſer

uanda eſti quando promittitur. ⁊ boc eſt qð dicit Au⸗

guſti. Ande omnis fraus contꝛa pꝛomiſſionem factam

boſti illicita eſt.

Articnulus tercius

Onſequenter eſt inquirere de exercitio bel-

loꝛum in tyrocinijs:vtꝝ ſit licitũ.qð videt᷑
Mam bellicũ exercitium de oꝛdie dei relictũ
eſt 1 ↄceſſum filijs iſrabel Judicũ. iij. He ſunt gentes
quas dñs dereliqt vt erudiret in eis iſraelẽ.⁊ oẽs qui ñ
nouerant bella chananeoꝝ ⁊2 poſtea diſcerent filij iſrł
certaꝛe cuʒ hoſtibo ⁊ babere ↄſuetudin? pᷣliandi. illis
quiv fas eſt bellaꝛe vt militibo. bellicũ exercitiũ licitũ
erit..¶ Itẽ ſi aligs actꝰbonus eſt ⁊ licitꝰ: eruditio ex⸗
ercitiũ ad faciendũ illũ actũ licita erit. Si & bellaꝛe ꝓ
fide vł pace ſernãda licitũ eſt:diſciplina belli ad eundẽ
finẽ oꝛdinata licita erit. Si ̊ miles aligs bac intentõe
vadat ad tyrociniũ:vt addiſcat aꝛtẽ ⁊ iduſtriã bellicaʒ
ad pugnandũ ꝓ ſide vel pace cũ neceſſe fuerit.nõ pecca
bit · ¶ Contra.Oſtẽtatio viriũ perẽm eſt. Sed exercitiũ
tyrocinioꝝ fit ad oſtẽtatõʒ viriũ.ergo illicitũ ⁊ ꝑcim ẽ
Itẽ lex tyrocinioꝝ eſtilia quã mali hñt.j.Sapᷣ. Sit
foꝛtitudo noſtra lex iuſticie vt foꝛtioꝛ ſpoliet debilioꝛeʒ
ſed boc iniuſtũ ẽ. ¶ Iẽ exercẽtes tyrocinia excoĩcantur
ab eccĩa.Sed eccia nõ infert taleʒ penã: niſi ꝓ peccato
moꝛtali.ergo pctm moꝛtale ẽ. Rñn.ſᷣm quolda.Cum
tale exercitiũ fit ad oſtẽtatõʒ ⁊ diſcꝛimẽ vite exercitãtiũ
vergẽs ſimpkr illicitũ ẽ:⁊ quicꝗd ex tali exercitio ſequi
iur vt vulneratõ vel interſectio ſũt talit ſe exercitãtibo
imputanda. ⁊ qð ↄceſſũ eſt filijs iſrł non ↄcedit᷑ eis mſi
vꝛgẽte neceſſitate.nec ↄtra ſeinuicẽ:ſed ð illos quos de⸗
bebãt expugnaꝛe.ſ.chananeos.⸗. Ad illad vᷣo qð obijci
tur dicerẽt ꝙ addiſcẽ aꝛtẽ bellicã illicito mõ:⁊ cũ diſcꝛi
mine ſalutis:ex quacũqʒ intentiõe illicitũ eſt.cũ debito
ðᷣo mõ:⁊ ſine ꝑiculo ſalutis licitũ erit.ſʒ hoc nõ ẽ ĩ ty⸗
rocinijs.Alijs vᷣo videt᷑ diſtinguẽdũ ꝙ exercitiũ ĩ tyro⸗
cinioꝝ põt fieri cũ moderamiĩe ↄflictꝰꝗ adinuicẽ ẽ abſq;
diſcrimie ſalutis:ſi adhibet᷑ diligentia debita cautele ⁊
in preparatione et in executione:et tunc diſtinguendũ:

„
xlvij.
quia aut tale exercitium fit ad oſlentationem roboris
et potentie:ſeu vane gloꝛie: vel queſtum auaꝛitie et tune
ſimpliciter illicitum eſt. VUel fit propter experientiam
proprie foꝛtitudinis.et vſus armorum. et bellice in⸗
duſtrie vt habebatur ydoneitas bellandi pꝛo fide ⁊ pa⸗
ce eccleſie.⁊ hoc modo tale exercitium licituʒ eſt. Si vo
tale exercitium ageretur ſine pꝛedicto moderamine ? di
ligentia cautele illicitum eſt. quia hoc eſt diſcrimini ſe
cõmittere.4 Ad illud vo quod obijcit de lege tyrocinio⸗
rum dici poteſt. ꝙ ſi acquiſitio ſpolioꝛum ſit er cupidita
te vel auaꝛicia manikteſte eſt iniuſta.ſed ſi fit non ex aua
ricia. ſed ex ipſa conuentione pꝛepoſita: vt ille qui capi⸗
tur amittat ſpolia:cum ex tali conuentione omnes iudi
centur ad paria. non eſt iuſta: nec m illam legem ini⸗
quoꝛum quibus foꝛitudo eſt lex iuſticie. ¶ Ad illud vᷣo
quod obijcit:ꝙ eccleſia excõmunicat tales.dicendum eſt
ꝙ falſum eſt exceptis tempoꝛibus famis 7 neceſſitatibo
eccleſie. cum ſcilicet neceſſe hʒ pugre ↄtra hereticos vel
paganos bis tempoꝛibus excõmunicantur quia nocent
ſaluti publice vel impediunt ↄmune bonum ecclelie: ne⸗
gatur tamen moꝛientibuo in tyrocinijs ab eccleſia ſe⸗
pultura ad terroꝛem tyrocinantium. ne ſcilicet ſic vꝛes
Teriantur vt aliquis incurrat moꝛtem vel moꝛtis peri
culum.

Membꝛũ qnaꝛtũ

Aerendum eſt cõſequenter de legibus oc/
ciſionis.⁊ qᷓuis ſupꝛa diſputatum ſit. An
occiſio hominis ſit licita:⁊ quis ſit occidẽ
dus.⁊ cui licitum ſit occidere.⁊ hoc inqui
ſitione de illo pꝛecepto decalogi. Non occides:tamẽ ad
maioꝛem legis veritatis euidentiã inquirenda ſunt tria
Pꝛimo an pena moꝛtis ſit homini inferenda. Secundo

c generibus moꝛtis m legẽ inferendis.Tercio de cau

ſis moꝛtis ſᷣm indicium legis.

Articulus pꝛunus

D pꝛimum. moꝛs malefieis ſit inferenda
ſicut dicit lex Exo.xxij. Maleficos non pa⸗
tieris viuere.multipliciter pꝛobatuꝛ. Pꝛimo
ſic. Si enim de iuſticia leuioꝛes pene inferende ſunt ali⸗
cui pꝛo culpa aliqua.cum ipſe per eas nondum coꝛriga⸗
tur ſed addat pꝛeterite culpe contumaciam:manifeſtum
eſt cum contumacia ſit graue peccatum. ꝙ merito con⸗
tumacie debet creſcere pena. aut contumacia remanere
impunita. Qon poteſt autem te iure contumacia rema⸗
nere impunita.quia igitur creſcere poteſi quantumlibet
contumacia:creſcere poteſt de iure quãtumlibet ⁊ pena
NQuare neceſſe ẽ vt ipſa vel ſit moꝛs coꝛpoꝛalis vel equa⸗
lis illi.cum moꝛs coꝛpoꝛalis non ſit pena infinita. Per
hanc auteʒ viam a leuibus flagellis venietur ad grauia
7 a grauibus ad vulnera. ab illis ad toꝛmenta a toꝛmẽ⸗
tis ad ipſam moꝛtem:per ſimilia contumacie crementa.
Item cum pꝛopoꝛtionales ſint culpe⁊ pene illis de⸗
bite. Si ergo alicui culpe debeatur flagellatio: mm aioꝛi
culpe duplo maioꝛ flagellatio:⁊ decuple decuplo maioꝛ
cẽtuple centuplo maioꝛ:⁊ tanta pt eſſe flagellatio ꝙ ĩ⸗
ducet moꝛtem. Sequitur ergo de neceſſitate ꝙ moꝛs coꝛ

poꝛalis pꝛo aliqua culpa poſſit infligi.¶ Item ſi alicui

culpe debetur mutilatio:quod etiam verum eſt. ſicut di⸗
cit lex Deutro.xxv. De muliere que appꝛehendit veren⸗/
da viri: ꝙ abſcindat᷑ manus eius. Et lex talionis Deu
tro.xix.
tur ſic.Certa eſt comparatio moꝛtis totius coꝛpoꝛis ad
oculum 7 ad quodlibet mem bꝛũ. Similiter certa eſt cõ⸗
paratio moꝛtis totius coꝛpoꝛis ad moꝛtem oculi. Po⸗

namꝰigit᷑ ꝓ aliqua culpa xæbeat᷑ eruitio ſeu moꝛs oculi
Si g̊ moꝛs ocli vł eruitõ ꝓ tãta culpa debeat᷑./p culpa

duplo maioꝛi debet᷑ eꝛuitõ dnuoꝝ ocloꝝ · ⁊ p̃t h mutilatõ

culum pꝛo oculo:manum pꝛo manu. Argui⸗

4 c ια¾ ,

—

7
1.

MR
7

⸗)%
N HGB QR30
Can

alicuiꝰ mẽbꝛi vel aliquoꝝ mẽbꝛoꝝ equiualẽtiũ duobus
oculis.⁊ ita ꝑ augmenitũ culpe de neceſſitate iuſticie ꝑ⸗
ueniet᷑ ad aliquam culpam ita magnam ꝓ qua tebeat᷑
omniũ membꝛoꝝ mutilatio ⁊ moꝛs.q¶j Steʒ eſlo ꝗ aliꝗs
occiderit hominem iniuſte.aut iuſte eſt puniendus pena
moꝛtio aut pena minoꝛi.Si pena moꝛtis:non ſoluʒ igit᷑
licitũ:ſed etiã iuſtuʒ ẽ occidere occiſoꝛem. Si pena mi⸗
noꝛi.eꝛgo vel finito minoꝛi vel infinito.ſi infinito mino⸗
ri.nullius eꝛgo ↄ ꝑationis eſt id qð intulit ad id qð pa⸗

titur. Eſt igit᷑ iſta iuſticia quẽadmodũ ſi quis damnifi⸗

caſſet aliuʒ in millibo marcaꝝ.⁊ puniretur in amiſſione
vnius feſtuce:qð ridiculum eſt. Si vo finito minoꝛi.mi

noꝛi igit᷑ redimit maius.⁊ ideʒ eſt ac ſi damnificaſſet ꝓ

ximum in viginti marchis ⁊ ipᷣe abſolueret᷑ pꝛo vna:qð
iniuſtiſſimum eſt.4:! Item cũ moꝛs eterna infligenda ſit
pꝛo aliqua culpa ſicut dicit᷑ in Apoc̃.xx. Judicatum eſt
te ſingulis ſᷣm opera ipſoꝝ:a infernꝰ ⁊ moꝛs miſſi ſunt
in ſtagnum ignis. hec eſt moꝛs ſcdᷣa.eꝛgo multo foꝛtius
moꝛs tempoꝛalis.l! Item moꝛs coꝛpoꝛalis:aut eſi pena
maioꝛ omni culpa aut non. Si maioꝛ omni culpa. ergo
iniuſtus eſt deus qui eam inflixit pꝛo ↄmeſtione fructus
ligni ſcientie boni ⁊ mali. Iniuſtus eſt xrpᷣe qui eam infeꝛ
ret antixpᷣo.ſicut dicitur.ij. Cheſ.ij. Quem dominꝰ ihs
interficiet ſpiritu oꝛis ſui.Si vᷣo non eſt maioꝛ omni cul
pa inferenda:eſt eꝛgo pꝛo aliqua culpa.4. IStem augu. in
ſermone domini in mõte. Helyas multos moꝛte aſfecit
pꝛopꝛia manu.⁊ igne diuinitus impetrato quem cõſtat
ſpirituſancto repletum. ſicut dicit Luẽ.j. IOpſe pꝛecedit
ante illum in ſpiritu ⁊ virtute helye.dicitur de Johãne
baptiſta.⁊ alij multi magni ⁊ diuini eodem ſpiritu con
ſulendo rebo humanis non temere id fecerunt. ¶. Item
idem in eodem verbis apli Petri. Ananias ⁊ vxoꝛ eiꝰ
ſicut in actibus apoſtoloꝝ legimus examines ceciderũt
Contra.obijciunt ꝑuerſi heꝛetici illud Math.v. Ego
dico vobis non reſiſtere malo. ſed illud intelligit᷑ de in/
iuria perſonali vindicanda libidine vindicte.non de in⸗
iuria dei vel eccleſie vindicanda zelo iuſlicie.de qua di/
citur Ro.xiij. Abi loquit᷑ de pꝛincipe terreno.iſ ⁊on ſine
cauſa gladiuʒ poꝛtat.dei enim miniſter eſt vindex in irã
ei qui malũ facit.¶! Item obijciunt illud Math. xiij. qd
dicitur de ziʒanijs non eradicandis ꝑ pꝛohibitionẽ ſal⸗

natoꝛis:qui pᷣcipit vt ſinant᷑ creſcere ʒiʒania vſq; ad meſ

ſem ne ſimul eradicet᷑ ⁊ tritieum. Ad qð reſponden⸗
dum.ꝙ manifeſtũ eſt illud non pᷣcepiſſe ſaluatoꝛem:niſi
ſolum vt tritico parceret᷑ non em̃ voluit parci ʒizanijs ſᷣ
tritico ſolũ.quia noluit parci ziʒanijs ĩ tritici detrimen
tum.AVbi eꝛgo creſcũt ziʒania in detrimentũ ⁊ ſuffocatio
nem tritici.nullatenꝰ voluit eis parci. Cum eꝛgo impij
in lubuerſionẽ populi dei creſcũt.nullatenꝰcreſcere ſinẽ⸗
di ſunt:ſed ꝑ moꝛtem coꝛpoꝛalem eradicandi. Pꝛeterea
non ſimpliciter pꝛohibuit ziʒanioꝝ eradicationẽ:hoc ẽ
impioꝝ ꝑditionem.ſed eradicationem generalem dubi
am ⁊ ſuſpectam.ne.ſ.de ambiguo iudicemus.Sicut eĩ
inter lolium ⁊ triticum non diſcernit᷑ qᷓdiu eſt in herba
ita 2 de erroꝛe alicuiꝰ dum de eo dubiũ eſt nõ eſt temere

iudicãdũ.ſed quãdo ꝑuenit᷑ ad meſſem vt ceꝛtiſſime poſ⸗

ſit diſcerni inter triticũ ⁊ loliũ.tunc facienduz eſt qð di⸗
cit angelis.Colligite pꝛimũ ʒiʒania ad ↄburendũ. IJtẽ
obijciũt ꝗ occidũt.aut occidũt malos:aut bonos.Si bo
nos faciunt ↄtra illud pᷣceptũ Exo.xxiij. Innocentẽ ⁊ iu⸗
ſtum non occides.Si occidunt malos ſunt eis cauſa dã⸗
nationis eterne:quia ſubtrahunt eis tempus penitentie
qð ↄcedit eis benignitas dei ſicut dicit apts.ij. Ro. An
ignoꝛas quoniam benignitas dei ad penitentiam te ad-⸗
ducit.⁊.xj.Sapᷣ.Miſereris omniũ quia omnia potes.
7 diſſimulas peccata hominũ ꝓpter penitentiam.4 Ad
qð reſpondet beatꝰaug.in ſeꝛmone dñi in mõte.Aldagni
⁊ ſancti viri qui optime ſciebat moꝛtem iſtam que aiam
diſſoluit a coꝛꝑe foꝛmidandã non eſſe.ſᷣm eoꝝ animum

qui illam timerent, nonnulla peccata moꝛte punierunt

Q õõ EE, e. ores

JG
CNICAN
. D. .
. e
GlaScc

quo? viuentibo timoꝛ vtilis incuteret᷑z illis qui punie⸗
batur non ipᷣa moꝛs noceret.ſed peccatũ qð augeri pol⸗

ſet ſi viueret diminueret:nec temere illi quibo deꝰ dona⸗

4

/

4

erat tale iudicium iudicabant. Quia ſicut dicit augu.

in pꝛimo de ciui.dei. Mon ipᷣe occidit qui miniſteriũ de⸗

bet iubenti ſicut adminiculũ gladius vtẽti:ideo nequa⸗
qᷓ contra pꝛeceptum:quo dietum eſt non occides feceꝛũt
qui perſonam gerentes publice poteſtatis ſᷣm legem dei
hoc eſt iuſtiſſime rationis imperio ſceleratos moꝛte pu⸗
nierũt. De hac materia ſatis inuenies diſputatũ ſupra
in inquiſitõe de illo pᷣcepto non occides.

Articulus ſecũdus

Oſtea inquirit᷑ de generibo occiſionis. Qua⸗
tuoꝛ aũt genera occiſionis determinant in le
ge. lapidatio.ſuſpenſio.crematio.gladiatio.
De lapidatione Exo.xix.⁊ Leuit.xxiiij.⸗ ¶ Aumeri. xv. 2
Deut.xxij.De crematione Leuitxxj. Se ſuſpenſione ĩ
ligno.ſ.erncis Deut.xxj.De gladiatõne Deut.xx.Que
ritur igit᷑ quare lex iſia quatuoꝛ genera moꝛtig elegit et
non alia.! Iteʒ videt᷑ lex miſericoꝛdius punire ꝙᷓ in no
ua lege malefici puniant᷑.Qam Deut.xxj.dicit. Quan
do peccauerit homo ꝙ moꝛte plectẽdus eſi:⁊ adiudicatꝰ
moꝛti appenſus fuit in patibulo.non ꝑmanebit cadauer
eius in ligno ſed eadem die ſepeliet᷑. Adodo vᷣo a iudice
ſeculari ſm appꝛobationẽ eccleſie ſeu nõ repꝛobationem
pᷣeipit᷑ dãnatus diu in patibulo remanere. Ex quo vide
tur lex mitius punire. Rñ.quatuoꝛ ſunt conditiones
pene que potiſſime ſũt cauſe inductiue timoꝛis.Diutur
nitas pene. Acerbitas pene. I'gnominia pene. Irreme⸗
diabilitas pene. Quia eꝛgo in pena quidam maxime ti⸗
ment diuturnitatem: ideo lex vt timoꝛe a peccato ceſſa⸗
rent inſtituit lapidationeʒ.vnde Leuiti.xxiiij. Qui blaſ⸗
phemauerit nomen dñi moꝛte moꝛiat᷑: lapidibo obruet
eum populi multitudo. Diuturnum em̃ genus martirij
lapidatio eſt. IOtem quia in pena timent alij acerbitatẽ.
ideo ipᷣa lex inſtituit cremationem. Leuiti.xxj. Sacer⸗
dotis filia ſi depꝛehenſa fuerit in ſtupꝛo flammis exuret᷑
Crematio autem eſt genus martirij acerbiſſimum. Itez
quia ſunt alij qui timent in pena ignominiam ſeu vilita⸗
tem. ideo excogitauit lex ſuſpenſionem in patibulo ſeu
cruci affirionem quod eſi ignominioſiſſimũ moꝛtis ge⸗
nus.ſᷣm qð dicit lex Deut᷑.xxj.Maledictus a deo ẽ qui
pendit in ligno. SItem quia ſunt alij qui timent in pena
irremediabilitatem. ideo inſtituit lex gladiationem: ex
qua ↄſequitur paſſio irremediabilis de qua dicit᷑ Beu⸗
tro.xx.Loquens de captione cinitatis rebellantiũ.Per
cuties in ea omne qð eſt generis maſculini in oꝛe gladij.
Sic facies cunctis ciuitatibus que a te pꝛocul ſunt.et
ſubdit.de his autem ciuitatibus que dabunt᷑ tibi nullũ
omnino ꝑmittes viuere.Et ꝑ hoc patet reſponſio ad pꝛi
mum. 4l Ad illud vo qð obijcit de lege ſuſpenſionis que
obſeruat᷑ diſtrictiꝰnunc qᷓ; tempoꝛe legis.dicendũ ꝙ hoc
facit multitudo delinquentium:⁊z pꝛonitas ↄſuetudinis
maioꝛ.contra quam ᷣm diuerſitates tempoꝝ neceſſaria
eſt diſirictioꝛ ſeueritas iudicioꝝ. Attñ genus paſſionis
patibuli multo grauioꝛ erat tempoꝛe legis.erat em̃ per

diſtractionem membꝛoꝝ 2 diſtenſionem neruoꝝ in qui

bus maxima paſſio doloꝛis ineſt.⁊ cum maioꝛi paſſiõis
diuturnitate.

Articulus tercius

Oſtea querit᷑ de cauſis occiſionis. Sciendũ
igit᷑ ꝙ lex puniebat moꝛte:verba:⁊ facta.leꝛ
ba tripliciter. blaſphemie.ↄtumelie calunie.
blaſphemie in de um.xxiiij. Leuit᷑.Qui blaſphemauerit
nomen dñi moꝛte moꝛiet᷑. Cõtumelie in maledictõe pa⸗
rentum.Exo.xxij.Qui maledixerit patri ſuo vel matri
moꝛte moꝛiatur. Calũnie in mendaci accuſatione reatꝰ
moꝛtifeꝛi in pꝛoximum.Deut.xxj.Cũ inuenerint iudi⸗

D 1 Q N.= fen lpr n S

Pelrne † „,,
—T Puen, e v le .α

)

(AAE

.

= — —

—
=.

””ð”ðõ- acda „2 KE NORα

Nueſtio

ces falſum teſtem diriſſe cõtra fratrẽ ſuuz mendacium:
reddent ei ſicut fratꝛi ſuo facẽ cogitauit:⁊ ſi ubdit᷑.nõ mi
ſereberis eiꝰ.ſed aĩaʒ ꝓ aĩa:oculuʒ ꝓ oculo ⁊vc exiges.
Iteʒz facta punit multiplicit᷑ moꝛte.punit em ſcelera
dupliciter que ↄmittũtu? in deũ: qᷓ ↄmittũtur i ꝓximu
Item ſcelera que ↄmittũt᷑ in deũ duobo modis: q̃ comit
tunt᷑ ꝑ erꝛoꝛẽ.s ꝑ inobediẽtiã. Per erꝛoꝛẽ ydolatriaʒ in
cultu diuine maieſtatis.Exo.xx.Qui ĩmolat dijs pꝛeteꝛ
dño ſoli occidet᷑. Pſeudo ꝓpham in cõtumeliam dinine
veritatis.Deut.xviij. Propha qui arꝛogantia depꝛaua
tus voluerit loꝗ in noĩe meo:q̃ ego non pcepi illi.aut ex
nomie alienoꝝ deoꝝ interficiet᷑. Et.xxj.Leuit. Vir ſeu
mulier in quibo phitonicꝰ ſeu diuinationis ſpũs fuerit
morte moꝛiãtur.¶: ADaleficia vt in oꝑibo nigromãtie ꝗ
ſunt i ↄtumeliã diuine bomitatis.xxij. Ex o. Maleficos
nõ patieris viuere. Itẽ q cõmittũtur ꝑ inobediẽtiam vt
pᷣuaꝛicationeʒ ſabbati.i ume.xv. De homine colligen⸗
te ligna die ſabbati dixit dũs ad Moyſen. Moꝛte mo⸗
riatur bomo iſte lapidibus obꝛuat eum omnis turba.

duobus modis cõtingit:vel ꝑ inoꝛdin ationẽ iraſcibilis

( Itez ſcelus qð punitur moꝛte 2 cõmittitur in. ꝓximuʒ

vel per inoꝛdinationem concupiſcibilis. Per inordina⸗
tionem iraſcibilis cõmittitur cõtumatia in cõtemptum
ſuperioris.ꝑcuſſio:⁊ interfectio ex motu ire⁊ ꝑturbati
oms. Punitur igit᷑ ptumacia moꝛte dupliciter. vł que ẽ
inobediẽtia reſpectu parẽtũ.xxj. Deut.Si genuerit ho
mo filiũ cõtumacem ⁊ ꝓteruum:qui nõ audiat pr̃is ac
matris imꝑiuʒ. cohercitꝰobedire ↄtempſerit. apprehẽ
dent euʒ:⁊ ſubdit᷑. Lapidibus obruet eũ populus ⁊ mo
rietur. Ael qͥ ẽ inobediẽtia reſpectu pꝛelatoꝝ.Deu.xvij
Ouis ſuꝑbierit nolẽs obedire ſacerdotis imperio:⁊ de⸗
creto iudicis moꝛietur.¶¶ Item percuſſio citra moꝛtẽ pu
niebatur moꝛte duplicit. TIno modo ꝗpter magnitudi⸗
nez reatus er ꝑte pcuſſi.vt ſi percuterẽt᷑ parẽtes.Exoð.
xxj. Qui percuſſerit pr̃em ſuuʒ.aut matrem morte me⸗
riatur. Alio modo/ꝓter magnitudinẽ reatꝰex parte per
cutiẽtis.quia percutit cũ volũtate occidendi. Exo.xxj·.
Qui percuſſerit hoĩeʒ volẽs occidere eũ.moꝛte moꝛat᷑.
Iteʒ occiſio puniebat᷑ moꝛte:cũ peꝛ induſtriã ꝗs oc cide
bat. Exo.xxj. Si ꝗs per auericoeerienrimume.
altari meo euelles eũ:vt moriat᷑.( SItẽ ſcelera ↄmiſſa ꝑ
inordinationẽ cõcupiſcibilis puniebãt᷑ dupłr. Mã q̃dã
cõmittebantur ꝑ inoꝛdinatõʒ ↄcupiſcẽtie oculoꝝ.qᷓdam
per inoꝛdinatõem cõcupiſcentie carnis. Peꝛ inoꝛdinatõ
nem cõcupiſcẽtie oculoꝝ puniebat᷑ furtũ homĩis.Exodi
xxj. Qui furatꝰ fuerit nomiem ⁊ vẽdiderit ↄuictꝰ noxe
morte moꝛiat᷑. Item per inoꝛdinationem cõcupiſcentie
carnis puniebãtur ſcelera multiplicit. IToꝛnica tio cum
mẽſtruata.Leui.xx.Qui coieꝛit cũ muliere in fluxru mẽ
ſtruo interficientur ambo.Adulteriuz.xx.Leui.Si ine
chatus ꝗs fuerit cũ vxoꝛe alterius.moriatur mechus et
adultera. Itẽ deut.xxij. Stupꝛũ virginis q̃ foꝛnicata ẽ
in domo patris.xxij.deut.Si nõ eſt in puella inuẽta vir⸗
ginitas: lapidibus obruent eam ⁊ morietur quoniam
nephas fecit in iſrahel vt foꝛnicaretur in dumo patris.
Simili modo et de puella deſponſata qne deflorata eſt
in ciuitate ⁊ nõ declamauit.ſicut dicit᷑ ibidem Deutro.
xxij. Simili modo de virgine filia ſacerdotis ſi depꝛehẽ⸗
ſa fuerit in ſtupꝛo.cõburitur.Leui xxij. Item inceſtꝰmk
tiplex vel cũ nouerca ſua:hoc ẽ vxoꝛe patris:vel cũ ſoꝛo⸗/
re:vel cũ matre vxoꝛis:vel cũ vxoꝛe potrui.vel auuncu/
li.vel cũ mateꝛtera.vel cũ amita.ſicut habetur Leuitici
xrr. Peccatũ ſodomiticũ vel cũ perſona ſue ſpẽi. Leui.
xx.Qui doꝛmierit cũ maſculo coitu femineo moꝛte moꝛi
atur. Uel cũ indiuiduo alteriꝰſpeciei. Uñ in eodẽ. Qui
cum iumento vel pecoꝛe coierit moꝛte moriat᷑. Jdẽ.xxij.
Exo. Scðm hanc ̊ diuiſionem habes omnes differen⸗
tias peccatoꝝ que ᷣm legẽ puniebant᷑ morte.¶ Circa pᷣ⸗
dicta obijcitur.Naʒ in aliquibus peccatis videt᷑ lex ex

xlvij.

cedẽ iuſticie ſeueritatẽ vt puĩat ſup merita:vt ĩ illo caſu
de colligendis ligmis in ſabbato. Qume.xv. Mam ſicut
pꝛobat ipe dñs Math.xij. In caſu neceſſitatis poteſt
lolui ſabbatum ſine peccato. Si ergo aliquis ex neceſ
ſitate collegiſſet ligna ĩ ſabbato videret᷑ puniri ſine pec
cato..¶ Itez videtur in aliqua pꝛedictaꝛum legũ moꝛs
inferꝛi ꝓ peccato voluntatis. cum tñ dicat Augu.ſuꝑ
illud Ro.iij. legem factoꝝ lex ꝑbibet manuʒ nõ animũ
ergo punit opus:nõ voluntatem.quomodo ergo dicit᷑
NQui percuſſerit hominem volens occidere moriatur.

. . — . 22 . 2 „
Item videtur ipᷣa lex punire ꝙ̃tum ad aliqua mitius —x/ I« 1 α
q̃¶ nunc.Qam furtum non puniebat moꝛte niſi duplici „ —„ 4

caſu ꝑ iudicium vt furtum hoĩs. vel per conceſſionem
vt furem nocturnum. Exo.xxij. Si effringens fur do⸗
mum:⁊ accepto vulnere moꝛtuus fuerit. percuſſoꝛ nõ
erit ſanguinis reus.ꝙ ſi oꝛto ſole hoc fecerit homicidi
um perpetrauit.nunc vᷣo puniuntur fures moꝛte ergo
ſeuerioꝛ eſt punitio furti nunc.qᷓ; tempoꝛe legis.i Iteʒ

† (1512 0 41 N

gqui iuſticia eſt nunc vt pꝛo detrimento pecunie patiat

moꝛtem et detrimentum vite.cum nullo modo ſit com⸗
perabile detrimentum detrimento. ¶ Ytem queritur de
percuſſione ſeruoꝛum. am dicit lex. ꝙ ſi quis percuſ-
lerit ſeruum et moꝛtuus fuerit in manibus eius:crimi
nis reus erit. Si autem vno die ſuꝑuixerit vel duobus
non ſubiacebit pene:quia pecunia illius eſt.Circa qð
obijcitur. Si ſic ſe habet ſeruus ad dominum ſicut pe⸗
cunia.ſed pecuniam ſuam Fᷣm libitum ſuum poteſt per
dere:et ergo ſeruum ſᷣm libitum poterit perdere.¶ SItẽ
ſi ſeruus pecunia domini eſt ergo qui furatur ſeruum 5
furatur pecuniam. ſed qui furatur pecuniam o
puniendus moꝛte.ergo nec qmi furatur ſeruum. ¶Con
tra eſt illa lex Exodi. xxj. Qui furatus fuerit hbomi⸗
nem moꝛte moꝛietur. ¶¶ Item quaꝛe diſtinguit lex ð ſer
uo percuſſo.qui aut ſiati moꝛitur. aut ſuperuiuit vno
die vel duobus. Que eniq eſt iuſticia ſi ſuperuiuat vno
die percuſſus:ꝙ percuſſor dñs nõ ſubiacet pene? Itẽ
queritur de ꝑcuſſione mulieris pꝛegnantis de qua diẽ
lex Cxo.xxj.Si quis percuſſerit mulierem pᷣgnantem
⁊c.et littera.lxx.eſt quam ponit Auguſtinus.⁊ Orige.
Qui percuſſerit mulierem pꝛegnanteʒ et exierit infãs
nondum foꝛmatus:detrimentum patietur quantum ĩ⸗
duxit vir mulieris:ꝙ ſi foꝛmatus fuerit dabit animam
pꝛo anima. IFoꝛmatum vo infantem appellat animatuʒ
7 ſubditur ibi in littera. nimam pꝛo anima: oculum
pꝛo oculo ⁊c.¶ Sed obijcitur qumodo infans ĩ ventre
poteſt dici oculum perdidiſſe. Pꝛeterea conſtat ꝙ den⸗
tes omnino non habuit.¶ Item ſi dicituꝛ iuxta noſiꝛaʒ
litteram: ꝙ hec referuntur ad matrem.quomodo aboꝛ
tiens mulier dicitur oculum perdere aut dentem. Si
autem dicatur ꝙ ſic percuſſa fuit.vt oculum perderet.
obijcit Oꝛigenes. quid dicemus combuſturaʒ pꝛo com
buſtura.i Iunquid litiga ntibus viris mulier aſſiſtens
cõburi potuit.vt ↄbuſtur a ꝓ cõbuſtura ſoluat᷑. Sic em̃
dicitur ſi rixati fuerint duo viri:⁊ ꝑcuſſerit quis mulie
rem pꝛegnantem ⁊c.¶ Item dubitatur de ſtupꝛo virgi⸗
nis vtrum ſit moꝛte punie ndus ᷣm legem. ¶ Qam dicit
lex Exodi.xxij. Si ſedux erit quis virginem:necdum
veſponſatã doꝛmierit cum ea.dotabit eam et habebit ĩ
vxoꝛem. Si pater virginis dare noluerit reddet pecuni
am iuxta modum dotis.Sed in contrarium ſunt pꝛedi⸗
cte leges Deutrono.xxij. IObi eniʒ dicit lex. ſi viꝛ po
teſt pꝛobaꝛe de illa quam acceperat in vxoꝛem ꝙ nõ eſ⸗
ſet virgo lapidebatur. Et tæ illa que in ciuitate de flo⸗
rabatur non clamabat.4! Item obicitur contra penaʒ
inceſtus.iQam Thamar.xxxviij. Geneſis. ex induſiꝛia
commiſit inceſtum. quia concubuit cũ patre mariti ſui
Itẽ videt᷑ ipſe iudas peccaſſe contra legẽ que eam di⸗
miſit impunem. xxrx. Rñ.xxj. Quia dimiſiſti virũ moꝛ⸗
te dignum erit aĩma tua ꝓ aĩma illius: Itẽ queritur

de peccato ſodomitico.vtrum magis ſit bumiequs nunc
qᷓ iempoꝛe legis.i am cum verbã caro factum ſit.⁊ ap⸗
paruit benignitas ⁊ humanitas ſaluatoꝛis. plus tene⸗
umur ad mundiciam ⁊ pudicitiam nature noſire ↄſeruan
— 0 9 π N; *) 1* + Rdam qᷓ ante tempus gratie: in quo nõdum erat dñs vni
d L TL. aent tus nature noſtre. ergo incõꝑabiliter plus peccant ho⸗
mraned f ſies ⁊ coꝛruptoꝛes nature ſodomitice nũc:qᷓ ante incar⸗
nationem dei. Si ergo ante legem puniti ſunt incendio.
xix.geñ.Et in lege gladio.multomagis nunc exterminã
di ſunt ⁊ puniendi igne ⁊ gladio.⸗!q IOtem poſt incarna⸗
tionem oſtendit aplus reatum foꝛnicationis incõꝑabi:
liter maioꝛem qᷓ; ante.j.coꝛin.vj.Qeſcitis quoniã mem⸗
bꝛa veſtra membꝛa ſunt xp̃i.tollens membꝛa xpᷣi faciam
membꝛa meretricis: abſit.ergo foꝛnicatoꝛ xpᷣianus ſᷣm
apoſtolum polluit membꝛa xp̃i.qð non diceretur facere
ante incarnationem xp̃i.ergo incõꝑabiliter magis ſcele
ratus ſodomita peccat plus polluens ⁊ tehoneſtãs coꝛ⸗
pus.qð per incarnationem factum eſt membꝛum xpᷣi qᷓ
ante incarnationeʒ ergo multomagis igne ⁊ gladio pu
niendꝰ.quid eſt igitur ꝙ ſacri canones qui inceſtuoſos
adulteros grauiſſima pena feriunt: ſodomitarum vᷣo
penam indeterminatam derelinquũt.4¶ Item cum lex ci
uilis puniat eos decapitatõne velut hoſies peſſimos bu
mane nature.Cum ſacri canones debeant flagicia ſeue⸗
ritate punitionis arcere magis qᷓ leges ciuiles maxima
eccleſiaſtica cohertione.ergo illud peccatum pꝛe alijs de
buerunt punire. Ad hoc per oꝛdinem reſpondenduʒ
eſt. Ad pꝛimum qð obijcitur de punitione pꝛeuaricatio
nis ſabbati. Dicendum eſt ꝙ pꝛo leui peccato qtum ad
genus pꝛeuaricationis iuſte infligitur pena multo gra⸗
O nuioꝛ q; pꝛo genẽ peccati grauioꝛis duplici de cauſa.vna
eeſt contemptus peccantis. alia exemplum delinquendi
2 in alijs. Contemptus enim auget reatum ex parte pec⸗
cantis. Exemplum delinquendi multiplicat peccatum
in ceteris.pꝛopter contemptum ſolum legimus igne con
ſumptos quinquagenarios duos ad veꝛbuʒ Helye.iiij.
Regum.ij. Dꝛopter exemplum delicti deducendi ad ſ⸗
ſteros legimus igne conſumptos Qadab ⁊ Abyn. fili⸗
os Aaron offerentes ignem alienum: ꝙ eis pꝛeceptum
non erat CTeuiti.x. Inde eſt ꝙ in numeris.xv.Colligẽs
Aigna in ſabbato lapidatus eſt iudicante domino con⸗
temptum deliquentis.⁊ ponderante exemplum deliquẽ⸗
di in alijs. Pꝛoniſſimi enim ad ſeruilia opera mundi et
carnis iudei.duriſſimi ad vacationem 2 cultum tei.ad
violationem ſabbati pꝛecipites erant.ſicut patet Exo.
xvj. vbi arguuntur in Moyſe. ꝙ in collectione manne
que duplicabatur eis ſexta feria ⁊ ſabbato ſubtraheba⸗
tur.ex guloſitate ⁊ auaritia deliquerunt contra diuinuʒ
mandatum. Ande ibidem dicitur. Uenit dies ſeptima
egreſſi de populo vt colligerent non inuenerunt. dixit
„3) q; dominus. vſq;quo nõ vultis cuſtodire mandata mea
⁊c̃.¶¶ Ad ſcdᷣm quod obijcit ꝙ lex puniebat voluntatem
moꝛte.dicendum ꝙ non niſi voluntate pꝛopalatam ⸗
gredientem in actum.ad quem quãtum in agente eꝛat ſe
=òè”G queretur moꝛs. vt ſi quis molarem lapidem impelleret
SdeX do pcutiendum aliquem ſtudioſe:qui tamen caſu vel de
Atnd Pal ) ace⸗ clinatione aliqua nõ ꝑcuteretur.vel ſi quis ꝓpinaſſet ve⸗
eRE—N HνubiV Pan vaàn nenum ad interficienduz aliquem qð tamen ipᷣe non ſu
meret:in hmõi voluntas pꝛo facto occiſionis 'ᷣm legem
puniebatur: quia talis fecerat quicꝗd in ipſo eſt ad hoc
ꝙ occideret.⸗ Ad illud qð obijcit de punitione furti.di
cendum ꝙ nec tempoꝛe legis: nec nunc furtum punitur
. — E . n, e moꝛte.ſed aut pꝛo pꝛeſumptione homicidij:aut cõtuma⸗
”” .N 1) . cie. pꝛo pꝛeſumptione homicidij: ſicut fur nocturnus de
õ quo incertum eſt vtrum venerit ad furandum an ad oc⸗
cidendum. 2 ideo pꝛopter pꝛeſumptionem que ſolet acci
tere in noctuꝛnis furibus:quia interficiunt homies.lex
dixit.xxij.Exo. M percuſſoꝛ furis nocturni non eſſet re
us ſanguinis. Simili modo fures diurni qui ꝓcedunt
cum aꝛmis? gladijs:⁊ ſi debeant depꝛehendi defendunt

. 2
3 eten 24 tr . i * —

ERS P 20 ann 1 “

Iy! e e n enenen e, α
ſ G 9

aAEEν ſ11 N„

ſe vel impetunt gladijs. Pꝛo contumacia ſicut fures a
iudice ſignati ⁊ cauteriati ſemel vel ſedᷣo tercio dep̃hen⸗
ſi in furto ſuſpenduntur ſm illam legem Deutro. xvij.
Mui noluerit obedire decreto iudicis moꝛictur. Aliter
enim fur non punietur moꝛte niſi pꝛeſumetur latro. La
. tro enim eſt qui vi ⁊ gladio ſi facultas datur ſpoliat.vn⸗
de etiam in regionibus vbi fures ſolent latrones eſſe. iu
ſte moꝛte puniuntur. 4 Ad quartum quod queritur de
percuſſione ſeruoꝛum ad moꝛteʒ a dominis que videtur
licita:quia ſerui ſunt eoꝛum pecunia. Dicendũ quia ſer
uus pecunia domini eſt ad vſum ſeruitij: ſed nõ ad vſuʒ
occiſionis.ſeruus enim habet naturam ? conditionem.
qᷓtum ad conditionem ſubiectus eſt ad ſeruitium domi⸗
ni. ſed qtum ad naturaʒ qua homo eſt: par eſt ipi domi
no.nec poteſt dominus adimere vitam ſerui:quia nõ eiꝰ
eſt. ſolus em̃ deus qui dat vitam ſeruo dominus vite eiꝰ
eſt. nec poteſt iuſte eam auferre niſi ſolus deus vel gerẽs
auctoꝛitatem dei:vt iuder. Vnde Deutro.xxxij. ego oc⸗
cidam ? ego viuere faciam. ¶q Ad illud vo quod obijcit
tx furto hominis ſerui. dicendum ꝙ non eſt por conditõ
hominis ſerui.⁊ hominis liberi. nam furtum hominis
liberi puniebatur moꝛte.Deutro. Et hoc modo intelli⸗
gitur lex illa. Exo. xxj. 1 cauſa eſt. quia m eſtimationẽ
liberiatis apud liberos ſeruitus moꝛs quedam eſt. Vn⸗
Fm leges humanas ſeruus interpꝛetatur ad omnes
actus velut moꝛtuus. IJurtum vo ſerui nõ puniretur ni
ſi pena pecuniaria.⁊ hoc quãtum eſtimaretur apud do⸗
minum ſerui officium. ⁊ pꝛeter hoc ſatiſfactio ſupꝛa re⸗
ſtitutionem damni. quia ſicut dicit Anſeł. In ablatis

——w—0

non ſolum ſufficit reſtituere ablata: ſed etiam ſatiſface/
re de iniuria.4! Ad illud vᷣo quod obijcit de diſtinctione
legis in ſeruo percuſſo.otandum ꝙ aut dominus occi
dit ſeruum iuſta de cauſa:⁊ tunc non tenetur quia iudex
eius eſt ſm leges. aut ſine cauſa:⁊ tunc diſtinguit᷑: aut
voluntate aut caſu. Si voluntate vtputa telo vel ictu la
pidis: tenetur tanꝙᷓ ſi liberum hominem occidiſſet. Si
caſu ⁊ non voluntate:vt ſi liberauit eum vel in vinculis
poſuit quod ſibi licet: vel fame afflixerit ſᷣm leges bũa⸗
nas.ſi fuerit moderate non impatatur.ſi autem immo⸗
derate poteſt ſeruus ad iudicem confugere vt ↄpellatur
dominus ſeruum vendere bonis conditionibo. ita vt nõ
