nat. Aꝛticulus primus

Dprimũ ſic.Sicut dictũ eſt gra ꝑfic ſbam
aie.virtus aũt ꝑficit potẽtias ſeu vires.cuʒ

o. xj.⁊ Jo.j.Accipimꝰ grãm ꝓ gra:grãm gloꝛifi

lxix.

igit᷑ ipſa ſuba aie ſit indiniſibił: pʒ ꝙ gia qᷓẽ ei pfectõ

xvebet eẽ indiuiſibił. Ad oppoſitũ bẽt. qm aug.aſſi⸗
gnat dritias gre dicẽs. eſt ga oꝑans ⁊? cooꝑans.

Bra opans eſt q̃ preꝑat hoĩis volũtateʒ vt velit bonũ.

HGꝛa cooꝑans q adinuat ne fruſtra velit. ⁊ ſumit iſtas
drñntias gẽe iur illud qð dicit apłs ad ro.ix.Mõ ẽ vo⸗

lentis neq; currẽtis ⁊c ꝑ h̊ volens dicere ꝙ nõ ẽ in ptã

te nꝛa velle bonũ.⁊ h̊ tangit cũ dicit:nõ eſt volẽtisnec
oꝑari bonũ.⁊ h̊ tangit cũ dicit:neq; currẽtis. IJdeo ne
ceſſaria eſt ga que preparet boĩeʒz vt velit: ⁊ adiuuet
ne fruſtra velit.ſ̊ vt exequat᷑ volitũ. Si & differt 1 opa

n 7 eẽ: manifeſiũ eſt ꝙ differt gra oꝑans ⁊? cooperãs.

Eſt igit᷑ gꝛa diuiſibilis ꝑ drñtias.⸗! Itez dicit augꝰ·ĩ

ench. ꝙ eſt gra pᷣueniens de q̃ dicit᷑. Miſcõia eiꝰ p̃ᷣue⸗

niet me.⁊ ſubſequẽs.de q̃ dicit᷑ in pᷣs.Et miſcdia eius

ſubſeqt᷑ me. Et dicit ꝙ gtia pᷣuenit aĩam vt velit: ſubſe

quit᷑ aiam ne fruſtra velit.Drñtie igit᷑ gre ſunt pᷣueni⸗

ens ⁊ ſubſequẽs. eſt diuiſibilis ꝑ drñtias.4 Itez in

ſecũdo ſent.di.xxvj.diſtinguit mgr̃ grãm in preueniẽ⸗

teʒ 1 adinuantẽ ⁊ ſubſequẽteʒ.qᷓ eſt diuiſibilis ꝑ drñti⸗
qs. 4 Iteʒ Her. de gra ⁊ li.ar. Monũ cogitare velle ꝑ⸗

ficere:hec tria oꝑat᷑ gra in nobis.ſ̊ different. Iinmit⸗

tendo.n. bonam cogitatõeʒ nos preuenit.immutando

malã volũtateʒ ſibi ꝑↄſenſuz iungit. miſtrado olenſui
facultatẽ foꝛis ꝑ aꝑtu opꝰ interius opifex innoteſcit.
Primũ facit ſine nobis.ſecũdũ facit nobiſcũ.tereiũ ꝑ

nos facit. Eſt gra immittẽs bonã voluntatẽ vel cogi

tatõʒ.⁊ eſt gra unmutãs malã voluntatẽ. ⁊ eſt gra mi
niſtrans ↄlenſui facultatẽ.ſ.opandi. igit᷑ eſt gra diuiſi

bilis ꝑ drñtias. 4 Iteʒ drñtia actuũ ponit drñtiq ba⸗
bituũ.ſi ꝗ̊ drñtes actus eliciũt᷑ a gra:⁊ actus differen⸗

tes ponũt drñtes hitus. erũt drñtes bitus gr̃e ꝑq̃̊s
gratia diſtinguit᷑ ſicut virtus ꝑ drñtes hbabitꝰ diſtin⸗
guit᷑.qꝛ drñtes actus eliciũt᷑ a vᷣtute.Gra igit᷑ eſt diui⸗
ſibilis ꝑ drñtias ſicut virtus.¶ Iteʒ.j.coꝝ.xij.· Dini⸗
ſiones grãꝝ ſunt:idem aũt ſpũs. Expᷣſſe ̊ relinquit᷑ ꝙ
gra diuidit᷑. So.dðm ꝙ rei duplex eſt diuiſio.vna
eſt ꝑ drñtias rei eẽntiales: alia ꝑ drñtias accñtales.
Diuiſio ꝑ drñtias eẽntiales illa ſꝑ poĩt foꝛmã aliquã
differe nteʒ. Diuiſio aũt ꝑ drñtias accñtales nõ ponit
drñtiam in foꝛma: ſ̊ ſolũ in effectibo ꝗ relinquũt᷑ ex ſoꝛ
ma. Dicendũ ̊ ꝙ gra ñẽ diuiſibilis ꝑ drñtias eẽntia⸗
les:qꝛ ipſa eſt vna foꝛma indiuiſibilis: nec multiplicat᷑
ꝑ foꝛmas drñtes inqtũ gra eſt.tñ hʒ diuerſos enectus
q̊s derelingt in aĩa.preꝑat.n. voluntatẽ ad bonum: vt

ipᷣm velit. Iteʒ addit facultatem vt poſſit illud oꝑari:

ne fruſtra velit. ⁊ Fm boc diuerſa efficit. ⁊ ſic de alijs
eius effectib.⁊ iuxta hanc diuerſitatẽ effectuuʒ ſumit᷑
diuiſio gr̃e ꝑ dꝛñtias:que ſunt pᷣueniẽs.ſubſequẽs/ope

rans.⁊ cooꝑans.⁊ ſic de alijs vrñtijs gre.Oẽs.n.aſſi⸗

gnant᷑ iuxta drñtes effectꝰ qᷣs efficit ipſa gra ĩ aĩa. Eſt

igit᷑ drñtia in gra ꝑ drñtes effectus ſen ſtatus:a ñ per

rñtes foꝛmas.Et ᷣm hoc dðᷣm.qꝙ eſt diuiſibił ꝑ drñti
as accñtales ⁊ nõ per drñtias eẽntiales:q̃ diuerſificãt
eẽntiaʒ ſeu foꝛmã. Airtus aũt diuiſibilis ẽ vtroq; mõ
ſcʒ ꝑ drñtias eẽntiales ⁊ ꝑ dꝛñtias accñtales.Eſt eniʒ
virtꝰ diuiſibił ꝑ drñtes foꝛmas:q̃ ſunt ſpes fides ⁊ ea
ritas.⁊ ẽ diuiſibił ſᷣm drñtes effectꝰ:ꝗ ſunt credẽ ſꝑa⸗
re diligẽ ⁊c. Ndes.n.ẽ q̃dã for̃a vel hitꝰ i aia differens
ab hitu vel for̃a q̃ ẽ caritas.Silr effectꝰ differt ab eſfe
ctu.ſᷣ gr̃a nõ:niſi ſcdᷣo mõ.⁊ G̊ ẽ qꝛ illð qð ꝑfic gra pri
mo ⁊ ſe ẽ indiniſibile.ſ.ſuba aĩe ⁊ potẽtia qẽ li.ar.⁊
iõ gra ꝑ eẽntiaʒ ẽ indiuiſibił.¶l Ad auẽtes q̊ ꝗbo oñdr
ꝙ mkte ſunt drñtie gre. dom ꝙ oẽs ille drñtie ſũt ipiꝰ
gre qᷓtũ ad drñtes effectꝰ ſuos.⁊ ñ qᷓtũ ad eẽntiã vł ſoꝛ
mã. 4 Ad alið qð obijcit᷑. ꝙ drũtia actuũ poĩt drñtia
hituũ.dðᷣm ꝙ duplex ẽ actꝰ.ꝗdã ẽ actꝰ qͥ agẽs agit: ⁊ t
qdã actꝰ quẽ agẽs effic. Primꝰ igr actꝰ ſi differat poĩt
necio drñtiã ĩ agẽte ᷣm vᷣtutẽ ⁊ Fm bitꝰ. vñ ad diuerſi
tatẽ tał actꝰ ſeꝗt nccio drñtia bituũ. ᷣ diuerſitas actꝰ

.

7

„

„

—

1
1

1

NW

a. S

J„
6

—

4 7

KSNRA

3
2/1 AcRi4 .
J

5
Ae his

— –
——

.

— —

— 1 * 9

47 4140
. —
Pras

quẽ agens efficit ñ ponit diuerſitatẽ ĩ habitibo nec ĩ po
tẽtia:nec in virtute ex ꝑte agentis. Eremplũ pʒ ĩ igne.
actus.n.quo agit ignis ẽ calefacere ſeu caloꝛ. iſte autẽ
actus indiuiſus eſt ⁊ vnꝰ ĩ ſe. Actus vᷣo quẽ effic ignis
iſtũ actũ multiplex eſt.qꝛ caloꝛ efficit deſiccatõʒ ⁊ in⸗
duratõʒ ⁊ liquefactõʒ ſᷣm diuerſitatẽ materie recipien
tis. Iſte drñtie actuũ in igne ſunt ex ꝑte aetꝰquẽ effiẽ
ñ q agit imo ille vnꝰẽ ⁊ illo vno effiẽ illos dꝛñtes actꝰ.
NMã aſplicatio caloꝛis ad lutũ facit induratõʒ.axplica
tio caloꝛis ad cerã facit liquefactõʒ ⁊c. Et iſii actus ñ
ponũt diuerſitatẽ in igne qᷓtũ ad virtutẽ ignis:nec ĩ pᷣ
mo actu ipᷣius ignis ꝗ ẽ actꝰ eẽntialis. Sʒ magna dil⸗
ferẽtia ẽ ſm illos accntalis.qꝛ magisẽ ex ꝑte materie.
Sic ꝗᷣ cũ diuerſitas actuũ in gr̃a ſit ex ꝑte actuũ qͥs ef
ficit gẽa. nõ ex ꝑte eius ꝗ efficit᷑:imo vnꝰ ẽ actus q̊ͥ effiẽ
pʒ ꝙ bec diuerſitas actuũ ñ ponit diuerſitateʒ hĩtuũ Rᷣ
graꝝ ſpũaliũ.In virtutibo autem ẽ diuerſitas actuum
vtroq; mõ.qꝛ ſunt ibi diuerſi actꝰ ꝗbo efficiũt ſeu agũt
⁊ qs efficiũt: qꝛ actus qͥ fides agit aliꝰ ẽ ab actu q̊ ſpes
agit 2⁊ caꝛtas.qꝛ aliud ẽ qͥ credimꝰ:aliud qͥ diligimus:
alind qͥ ſperamꝰ. Et ideo fides ſpes caritas ſunt diuer
ſi hĩtus ſeu diuerſe virtutes. Itẽ alios ⁊ alios actꝰ ef⸗
ficiũt ſeu eliciũt. ꝗ Ad aliud dõᷣm. ꝙ illa diuiſio Ftie
quã ponit apls eſt gꝛe gratiſdate: q̃ ẽ donũ dei ſicut pʒ
E mẽbra illiꝰ.⁊ ñ ẽ gre gratũfaciẽtis que facit acceptũ
co ad hñdã ſalutẽ eternã. de cuiꝰ diuiſione ad pñs fit
queſtio. Et ita rõ illa nõ valet in ꝓpoſito.

NAeꝛticulus ſecũdus

Ecũdo queꝛit᷑ ſpecialit.vtꝝ ponẽda ſit ẽtia
oꝑans ⁊ cooꝑans. Et oñdit᷑ ꝙ he diffeꝛẽtie
odpans ⁊ cooꝑans ñ diuidãt grãm:ꝗa ſi di⸗
nidant grãm:oſtat ꝙ vbicũq; ẽ gr̃a:ibi erit opãs vel co
oꝑans.h̊ in ꝑuulis eſt gratia ⁊ tñ nõ eſt oꝑans vel co⸗
oꝑans.ꝗ iſte nõ ſunt dꝛñtie gẽe.ANDinoꝛ ptz. qꝛ vt dicit
augꝰ. gra oꝑans pᷣꝑat voluntatẽ vt velit. cooꝑana coo
perat᷑ ipſi li.ar.in oꝑe ꝓducẽdo.Si gra nõ efficit in
ꝑuulis ꝙ velint:nec ꝙ ipſi oꝑent᷑ bonũ:qꝛ ipſi ñ habẽt
vſum volũtatis nec liberi ar.ad volendũ nec ad oꝑãdũ
bonũ.ꝗ in ipſis ñ eſt gr̃a oꝑans vel cooꝑans ⁊ tamẽ ĩ
ipſis en gr̃a.ᷓ oꝑans ⁊ cooꝑans ñ diuidũt grãʒ.4 Itẽ
omiĩs gr̃a ẽ cooꝑans. nulla gratia eſt oꝑans. ̊ oꝑãs
nõ eſt orñtia gre. Maioꝛ pʒ. qꝛ omis gẽa oꝑans pᷣpa⸗
rat voluntatẽ vt bonũ velit.̊ h̊ͥ nũqᷓ põt ſacere ſine cõ⸗
ſenſu ⁊ cooꝑatõe volũtatis ſeu liberi ar.qꝛ nũqᷓ; dat F⸗
tia volendi bonũ niſi hõ ↄſentiat.̊ nũqᷓ eſt gꝛa pᷣpans
voluntatẽ ad bonũ ſine cooꝑatione li.ar.qᷓ liberuʒ ar.
cooꝑatur omni gratie.Siłr ⁊ gratia cooꝑatur ⁊ adiu
uat ipſi li.ar.̊ gratia ſemꝑ eſt cooꝑans ⁊ nũqᷓ operãs
ꝓ ſe.q] Item Her.cooꝑari gratie dicit᷑ libeꝝ ar.dũ cõ
ſentit.dum q̊ gratia xei pñtat᷑ nobis vt velimꝰ bonuʒ:
noſtx eſt oſentire ipſi gratie.̊ libeꝝ ar. coopeꝛatur ipᷣi
gratie.ſilr gratia cooꝑatur ipſi libero ar.quia liberuʒ
ar.nõ bñ operat᷑ niſi dum ↄſentit ad qd cooꝑatur gr̃a.
Eſt gratia ſolũ cooꝑans ⁊ nõ oꝑans:cum omne bo⸗
nũ fiat in nobis a gratia mouente ⁊ libero ar. ↄſentien
te. ¶¶ Item HBer. Immutãdo malã voluntatẽ ſibi nos
ꝑoſenſum cõiungit.⁊ loquit᷑ de gratia. Si gᷓ gratia qᷓ
facit vt velimus bonũ ipſa immutat malã voluntateʒ
vt velit ⁊ faciat bonũ.q̊ cooꝑatur ipſi ad bonũ volituʒ
exequendũ.⁊ ita eſt gratia cooꝑans ſolũ ⁊ nõ operãs
Eꝑ ſe. Itez duptr aſſignat᷑ drñtia inter grãm oꝑantẽ
cooꝑanteʒ. Prima eſt.ꝙ gratia operãs eſt que facit
velle bonũ.gratia cooꝑans que facit oꝑpari bonũ. Se⸗
cũda drũñtia eſt.qꝛ ſicut dicit᷑ ſuꝑ illud p̃s.Dñs prote⸗
ctoꝛ vite mee. Gꝛatia opeꝛãs ẽ qᷓ agimus.gꝛa coopans
qua reſiſtimꝰ temptatõni. tũ ad primã drñtiã oñdi⸗
tur ꝙ eadeʒ ſit Ga cooperãs ⁊ gra oꝑans. qꝛ eadeʒ eſt
voluntas ↄlũcta actui:⁊ nõ cõiuncta actui.qꝛ eadẽ eſt
voluntas eundi Romã qua volo dũ nõ vado:⁊ q̃ volo

dũ vado. ſiłr eadez eſt grat a que facit velle qꝗð ẽ con
uunctu actui.⁊ gꝛa que facit velle nõ ↄiunctũ actui.Eſt
geadẽ gratia q facit velle ⁊ opari. õ eſt S alia gratie
Orntia ab oꝑante: que facit nos oꝑari.⁊ ita nõ ẽ ponẽ
gram cooꝑantẽ:ĩmo eadeʒ ẽ cũ gra coopante.¶ Itẽ va⸗
nũ eſt efficere ꝑ plura qð ꝑ vnuʒ põt effici ſufficiẽt. Si
p grãm oꝑantẽ ſufficiẽter oꝛdinat᷑ volũtas ad velle 2
oꝑari.ꝗᷓ vanũ eſt ponere grãm cooꝑantẽ. Itez conſe⸗
quẽter obijcit᷑ ad ſecũdam dꝛñtiam.ꝙ gratia cooperãs

nõ ſit dꝛñtia gẽe. qꝛ ↄſtat dyabolus nũqꝙᷓ; põt vincere

renitenteʒ ⁊ maxime illũ ꝗ bʒ gram.ᷓ ſi bomo bʒ grãzʒ
oꝑantẽ ſufficit ei ad reſiſtendũ dyabolo:a ita ad reſiſtẽ
du temptatõni omni.q! Iteʒ minimũ bonũ magis ẽ bo
nu ꝙᷓ marimũ malũ ſit malũ.qꝛ bonũ cũ actu ẽ: maluʒ
anuũt cũ defectu. ̈ minima gratia poſſumꝰ reſiſtere dya
bolo ⁊ omni temptatõni ſiue malo.q̊ ꝑ grãm operãtezʒ

poſſuinꝰ reſiſtere temptatõi.⁊ ita nõ eſt nccia gẽa alia

cooperãs.¶ Item in xpo ñ fuit ponere grãm q̃ reſiſtẽt
temptatõni.quia fuit impoſſibilis peccare:nec poteꝛat

temptari temptatõe interioꝛi. i.q̃ afficeret᷑ ſua bea aĩa

ex aliq ꝑte:ſic ⁊ nꝛa afficit. ̊ in xpᷣo nõ fuit gẽa coope⸗
rans.⁊ fuit gꝛatia pleniſſime in ipſo:vt manifeſtuzʒ eſt.
gratia cooꝑans nõ eſt vna drñtia gratie ſᷣm ꝙ poni⸗
tur gꝛa cooperãs ad reſiſtendũ temptationi.

Articulus teꝛciꝰ

Onſequent᷑ queꝛit᷑. An iſte ſint ponẽde diſ⸗
ferentie.ſ.gra preueniẽs ⁊ gr̃a ſubſequẽs.⁊
oñdit᷑ ꝙ nõ. In xpᷣo.n.nõ fuerũt iſte drñtie.

ſcʒz gratia p̃ueniẽs ⁊ ſubſequẽs.Cũ 5 in ipſo fuerit gẽa

pleniſſime.pʒ ꝙ iſte nõ ſunt vere drñtie gre.ANMaioꝛ pz

qꝛ rpᷣs nũqꝙᷓ fuit ſine gr̃a.ĩmo gꝛa fuit coeua ſue nature

nõ fuit in eo preueniẽs gra. Cũ igit᷑ gratia ſubſeq̃ns
Dicat᷑ reſpectu preueniẽtis. pʒ ſilr ꝙ nõ fuit in eo Ftia
ſubſequẽs.ꝗ in ipſo nõ fuerũt iſte drñtie. ¶ Itẽ gra p̃⸗
ueniẽs dieit᷑ reſpectu volũtatis quã p̃uenit immittẽdo
ei bonã cogitatoʒ.⁊ h̊ dicit Mer. Im mittẽdo bonaz co
gitatõz nos pᷣuenit. Sʒ m h̊D obijcit᷑. qꝛ ſicut diẽ aug.
in li.de pᷣdeſſinatõe ſanctoꝝ.Ouns ñ videat priꝰ eẽ co⸗
gitare q; credere:nullꝰquippe crederet aliꝗ niſi prius
cogitauerit eẽ credendũ.̊ cogitatio preuenit gratiam
credendi.⁊ bec eſt gratia in fide. Hec aut dicit᷑ eſſe pri
ma gratia:⁊ ſᷣm aug.gratia p̃ᷣueniẽs. Sʒ cogitatio eſt
motus liberi ar. ̊ motus liberi ar.p̃uenit vel precedit
primã grãm: ⁊ nõ ecõuerſo.q̊ nõ eſt pueniẽs moiũ libe
ri ar. reſpectu cuiꝰ dr̃ preuenire.õ eſt ᷓ ponere grãz
preuenientẽ.¶¶ Item aug.ſuꝑ illud p̃ᷣs.Cõcupiuit aĩa
mea ceſiderare iuſtificatõnes tuas ⁊c.diſtinguit tres
gradus ꝑueniendi ad gꝛãm gratũfacientẽ dicẽs ſic. AVi
mus nõnũqꝙᷓ; tiles ſunt iuſtificatões dei.i.oꝑa iu⸗

ſticie.ꝭ̊ infirmitate p̃pediti ñ delideramꝰ.pᷣuolat intel⸗

lectus.ſequit᷑ tardꝰ aut nullꝰ affectꝰ.ſcimus bonũ nec
celectat agere.cupimus vt delectet. Scðm h̊ g̊ priꝰ eſt
vt videamꝰ ꝙ ſint vtiles ⁊ honeſte iuſtificatões.deinð
eſt eas deſiderare.vltimo delectari in oꝑe eax. Intelle
etus ᷓ boni pᷣcedit ↄcupĩam:⁊ ↄcupĩa delectatiõʒ ĩ oꝑe
eax· Sʒ videre ⁊ intelligẽ hmõi iuſtificatiões an bone
ſint ⁊ deſiderare eas:h̊ ꝑtinet ad libeꝝ ar.⁊ h̊ faẽ̃ ſine
gra ꝑ lumẽ rõnis innatũ.de qͥ pᷣs. Sigtũ ẽ ſuꝑnos lu.
vul.t. ð. Delectari aũt ẽ in executõe ⁊ oꝑatiõe eax: h ẽ
gra pficiẽte.̊ motus liberi ar.pᷣuenit grãm ⁊ ñ ecõueꝛ
ſo.S ñ ẽ ponẽ grãm preueniẽteʒ:cũ reſpectu hꝰ dicatuꝛ
pᷣueniẽs.ſ.gꝗa pᷣuenit li.ar.ad bonũ.immo ecõueꝛſo eſt.
Itẽ vt dꝛ. ſi hõ facit qð ĩ ſe ẽ: deꝰ dat ei grãm. JFacere

aüt qð in ſe eſt ñ ponit grãm ſ̊ actũ liberi ar. Si ̊ fa⸗

cere qð in ſe ẽ pcedit.ꝗᷓ actus liberi ar.pᷣcedit grãʒ.ᷣ ñ
eſt gra pᷣueniẽs liberũ ar. Ad oppoſitũ aꝛguit augꝰ.
ex auẽte apli.ij.ad coꝝ.iij.Qõ ꝙ ſufficiẽtes ſimꝰ cogi⸗
tare aliꝗd a nobis q̃ſi ex nobis: ̊ ſufficiẽtia nzẽa ex eo
eſt. Ex quo videt᷑ ꝙ cogitare aliꝗd boni ñ ẽ ex nobis.qᷓ

di
fen
1
gr.

t⸗
fici

ie

,
4
e.

re

r
it

1

4

ceogitatõʒ boni nõ bʒ bomo a libero ar. ſuo ſed a deo:

ſeu gratia ſibi data a ceo. Gꝛa ꝗᷓ pꝛeuenit li.ar. ⁊ eius

actũ ad bonũ. neceſſe eſt ponere gꝛãm pᷣueniẽtẽ. ¶ It
HBer. Immittẽdo bonã voluntatẽ nos preuenit.ſᷣ cogi
tatio boni actus eſt actus liberi ar. ̊ gra puenit li. ar.
Itez augꝰ. in enche. Gfa pᷣuenit vt velimus bonuʒ.
Igit᷑ ncce eſt eẽ grãm preueniẽteʒ.

BGolntio pꝛo vtriſqʒ arti⸗

calis. ¶otandũ ſicut dicit Hugo de ſan. vic. ſuꝑ illud
Aſa. j. VUulnꝰ 2 liuoꝛ⁊ plaga tumens ⁊c̃. O alia ſunt
bona nature:alia ſunt bona gẽe.̊ hec a gra preueni?⸗
te:⁊ hec a ſubſequẽte. Scðᷣm hoc g̊ dom· ꝙ gra preue⸗
niens ⁊ ſubſequẽs multis modis dicũt᷑ in nobis.Ano
modo cõmunit᷑ ⁊ impꝛopꝛie.⁊ ſic gratia pꝛeueniens dẽ
in nobis donũ nature:ſeu ↄſiſtit in doms nature.ſubſe⸗
quẽs eſt donũ gratuitũ ſeu in donis gratuitis.ſᷣm hoc
ↄr imago dei in nobis gratia preueniẽs q̃ poſſumꝰdeũ
cognoſcere ⁊ diligere.⁊ ſic eſt gratia preueniẽs donum
gratiſdatuʒ. Alio modo dicunt᷑ cõmunit:łᷣ tñ ꝓprie.⁊
ſic gratia preueniẽs dicit᷑ gratia gratiſdata. g?a ſubſe
quens dicit᷑ gratia gratũfaciẽs.⁊ m hũc moduʒ dicit᷑
gratia preueniẽs qn homo eyxñs in peccato moꝛtali co
gitat de futuro iudicio ⁊ de pena eterna ⁊ de dina mi⸗

ſ ſericoꝛdia.⁊ ex hoc cogitat ſe ↄuertendũ ad deũ.⁊ Fᷣm

boc loquit᷑ aug.in li.de p̃deſtinatõne ſanctoꝝ. Prius
eſt cogitare bonũ q; credere.⁊ tñ dicit ibi.ꝙ ipſum co⸗
gitare bonuz ex deo eſt ſeu er gratia. vñ introducitſan⸗
ctoꝛitatẽ apti.ij.ad coꝝ.iij. Qon ꝙ ſufficiẽtes ſimꝰ ⁊c̃.
Tercio modo dicit᷑ gratia preueniẽs ⁊ ſubſequens ꝓ⸗
prie ⁊ nõ cõmunit᷑.⁊ ᷣm hoc dicit᷑ gratia preueniẽs q⸗
tumfaciens.⁊ hoc multipłr eſt.qꝛ vno modo dicit᷑ gtia
preueniẽs qua liberamur a peccato.ſubſeq̃ns gr̃a qua
boni ſumus.vt dicat᷑ gratia pᷣueniẽs que purgat aĩain
a peccato:ſubſequens que ꝑſicit ipſam in bonuʒ.⁊ ſᷣm
huũc modũ dicit augꝰ.in li.de natuꝛa ⁊ gra.Gra pᷣueit
vt ſanemur:ſubſequit᷑ et ſanati vegetemur. Alteriꝰ dr
magis ꝓprie.⁊ ſᷣm hũc modũ dicit᷑ gratia preueniẽs q̃
boni ſumus:ſubſequẽs qua bonũ oꝑamur. EUñ pᷣʒ hoc
gratia preueniẽs infoꝛmat ipſam alaʒ:ſubſequẽs ipᷣm
libeꝝ ar.ad oꝑandum bonũ:ſᷣm ꝙ dicit augꝰ. Gratia
pᷣuenit volentẽ vt velit:ſubſequit᷑ ne fruſtra velit. Item
dicit᷑ ſtricto modo.⁊ ſᷣm hũc modũ gratia preueniens
eſt qua bonũ oꝑamur:gratia ſubſequẽs qua malo reſi⸗
ſtimus.Uñ augꝰ.in li.de natura ⁊ gra. Gra preuenit
vt pie viuamꝰ:ſubſeꝗt᷑ vt cũ illo ſemꝑ viuamꝰ.nũc pᷣue
nit vt vocemur:ſubſeꝗt᷑ vt gloꝛificemur.Fᷣm g̊ hũc mo⸗
dũ intelligendũ eſt de gratia preueniẽte ⁊ ſubſequẽte.

Siur notandũ eſt de gra oꝑante ⁊ cooꝑante.qꝛ gratia

operãs ⁊ cooperãs dicit᷑ reſpectu potẽtie operatis q̃ ẽ
libeꝝ ar.⁊ ᷣm hũc modũ dicit᷑ dupłr.Vno mõ eſt ga
operãs q̃ facit velle bonũ:cooperãs q̃ exegmur vel ope
ramur bonũ ex noſtro arbitrio cũ ipſa gratia. h̊ ẽ oꝑas
eſt q facit volũtatẽ bonã:cooꝑãs inqtũ cũ libero ar.eſ
ficit bonũ opꝰ. Iteʒ alio mõ dẽ gratia operãs ⁊ coope

rãs ſᷣm ꝙ ꝑ vtrãq; oꝑamur.Sʒ oꝑari eſt duptłr.ſ.ĩ fa

ciendo bonũ vel in reſiſtẽo malo.Oicit᷑ ̊ gr̃a opetãẽs

q̃ oꝑamur bonũ.cooꝑãs dicit᷑ q̃ reſiſtimꝰ malo ſeu tẽ⸗
ptationi male.Ad vtrũq;.n.requirit᷑ gratia:qꝛ vtrũq;
bonũ ẽ ſupᷣ ptãteʒ rönis eleuatũ.iAã bonũ ad qð tẽdi⸗
mus ſuꝑ nos eſt: nec ad illud ex nobis ꝑuenire poſſu⸗
mus.temptãs etiã ſᷣm ptãteʒ ſupᷣ nos eſt.Job.xlj.i2õ
eſt ptas ſuꝑ terram que ↄparet᷑ ei.Oꝑans ̊ gratia eſt
ad oꝑandũ bonũ:cooꝑans ad reſiſtendũ malo.Qotã⸗
dũ igit᷑ eſt ꝙ vna iſtaꝝ diuiſionũ eadeʒ eſt cunʒ alia ſᷣm
rem:ſ̊ differũt ᷣm noĩs ratõʒ.nazʒ eadẽ eſt gtia oꝑans
2 preueniẽs: ſᷣ different᷑.qꝛ vtraq; ↄꝑat᷑ reſpectu liberi
ar.vt cã mouẽs ipᷣm.bᷣ preueniẽs dr inqᷓtũ ſꝑ preſto eſt
vt cã bone volũtatis etſi in effectu ñ cauſet.oꝑãs voo ef⸗
ficit bonã volũtatẽ.vnde gr̃a preueniẽs ⁊ oꝑãs dicũt᷑

„ Arn
— 2 õä
— 44X CHHO „ — ——
) ) „
— 7

4 e

Aͤͦ

J

—

O £☚

aſſigna
ad primã ꝙ nõ eſt ponere aliã ⁊ aliam grãm ꝑ eſſentiã

cã bone volũtatis. g̊ preueniẽo dicit cãm m hĩtũ: ope/
rans dicit cãm ſᷣm actũ. Silr eadẽ eſt gẽa ſubſequens
cooperas.ſ̊ ſubſequẽs dr reſpectu pᷣueniẽtis q̃ fac̃ vo
luũtate bonã: eo ꝙ adiuuet volũtatẽ iaʒ exñtẽ bonazʒ ad
faciendũ bonũ.cooꝑãs dᷣo d reſpectu libeꝛi ar. inqtuʒ
ex gra ⁊ libero ar.opꝰ bonũ ꝓcedit.4l Ad pᷣmã ratõeʒ
in ↄꝛiũ doᷣm.qꝙ in ꝑuulis ñ ẽ gr̃a ᷣm has intẽtões ope⸗
ras ⁊ cooꝑãs pᷣm actũ:̊ ĩ hitu.qꝛ illa eadẽ gra q̃ mõ ẽ
in ꝑuulo:erit in ipſo oꝑans ⁊ cooꝑans qñ oꝑabit᷑ ⁊ ha
bebit vſi um ſui li.ar. Iſte.n.drñtie dicũt᷑ ꝑpꝑationem
ad oꝑari.Añ cuʒ in ꝑuulis nõ ſit oꝑatio nec ptãs ope
randi in actu ̊D ſolũ in bitu.qꝛ nõ hnt vſuz arbitrij. pʒ
no ponent iſte intentões in ꝑuulis in actu ſ in hĩtu.
1Ad aliud dom.ꝙ libeꝝ ar. m duplicẽ rõneʒ cõꝑat᷑

ad grãm. ſ.in rõne recipiẽtis:⁊ in rõne oꝑantis.⁊ tam̃

vtrũq; eſt volũtatis ſeu li.ar.ſ.reciꝑe gram ⁊ cum gr̃a
operari. Dicendũ q̊ ſᷣm ꝙ ↄꝑat᷑ ad ipſaz in rõne reci
pientis.Fm h̊ dr̃ gra operãs:nec ipʒʒ arbitriũ d coope

rãs ipſi ᷣm hãc ratõʒ.qꝛ ↄꝑat᷑ ei in rõne recipiẽtis.Fᷣm

aũt ꝙ ipᷣm libeꝝ ar.agit ꝑ grãm: ſᷣm h̊ ↄꝑat᷑ ad grãm ĩ
rõne cooꝑantis.⁊ ſᷣm h̊ dr̃ ga cooꝑans: qꝛ ſimul libe
rũ ar.oꝑat᷑ cũ gr̃a. ¶:. tñ obijcit ꝙ gra nũqᷓ relinꝗt
ſuũ effectũ ſeu bonã voluntatẽ ĩ arbitrio ſeu ↄſenſu ſi⸗
beri ar.⁊ ita cooperat᷑ ipſi gtie ↄſentiẽdo. Dicenduʒ ꝙ;
verũ eſt:tñ ſᷣm ratõʒ iſtã nõ dr gtia cooꝑans ſᷣ oꝑans
qꝛ in receptõe gre h̊ ẽ q eſſicit volũtatẽ bonã:pꝛioꝛ eſt
actio gre deinde ↄſenſus ipᷣiꝰ arbitrij ſeu cooꝑatio ĩ cõ/
ſentiẽdo. ⁊ iõ ga dẽ h oꝑans.ſᷣ li.ar.dicit᷑ cũ gra oꝑa⸗
ri:qñ operat᷑ bonũ ꝑ grãm.Qnia ᷓ opꝰ elicit᷑ a poten
tia arbitrij.ipſa gẽa iuuãte ip[ʒ lib.ar.dr operãs.ipſa
vᷣo gra cooꝑano velut admĩculãa oꝑãti.q¶] Per h̊ patʒ
rũſio ad ratões ſumptas inr̃ auẽtẽ b. Her. Ad pᷣmaʒ
q̃ oñdit᷑ ꝙ cooꝑãs nõ ſit drñtia gr̃e: qꝛ eadẽ ẽ volũtas
ↄiũcta actui ⁊c.dᷣm ꝙ verũ eſt ꝙ ſᷣm eẽntiã oĩno eadẽ
eſt ga operãs ⁊ cooperãs:ſ̊ differũt ᷣm effectꝰ.⁊ q;tuʒ

ad h̊ diſtinguit᷑ cooperãs ʒ operãteʒ. qꝛ alius ẽ eſſectꝰ

gr̃e cũ facit nos velle bonũ.alius cũ facit nos exeꝗ bo/
nũ.⁊ iᷓtũ ad primũ effectũ drẽ gr̃a opeꝛãs.qᷓtũ ad ſecũ
dũ gra cooperãs.ſicut eadẽ ẽ volũtas cõiũcta actui ex⸗
terioꝛi ⁊ nõ ↄiuncta actui interioꝛi.h̊ tñ differt ſᷣm effe
ctũ ſolũ.q Ad aliud doðm.q nõ eſt ponere grãʒ oꝑan⸗
tẽ ⁊ cooꝑanteʒ eſſe aliã ⁊ aliã:ſ̊ ad aliũ ⁊ ad aliuʒ effe⸗
ctũ.⁊ iõ nõ ſuꝑfluit gr̃a cooperãs:qꝛ ñ ſuꝑfluit eius ef
fectus ꝗ eſt remouere grauedinẽ in nobis impedienteʒ
ad oꝑpandum bonũ.d qua.ix.ſapᷣ.Coꝛpus qð coꝛꝛum⸗
pit᷑ aggrauat aiam. Ad ratõnes quibo ondit᷑ ꝙ ñẽ
ponere Ficen cooperantẽ q;tũ ad ſecũdaʒ drñtiaʒ que
inter gram operantẽ ⁊ cooperantẽ. Dicenduʒ

ad faciendũ bonũ ⁊ reſiſtenduʒ malo ſeu temptationi
male:tñ differt ſm effectũ.qꝛ aliud efficit cuʒ facit nos
oꝑari bonũ:⁊ cũ facit nos reſiſtere temptatõni.poſſu⸗
mus.n.habere vnũ ſine alio.⁊ qtũ ad oꝑari bonũ dat
gratia operãs.gratia vdᷣo cooperãs dat᷑ ad reſiſtendum
temptationi.¶ O dᷣo obijcit ꝙ ꝑ grãm per quã opera⸗
mur bonũ poſſumus reſiſtere temptatõni.dðm ꝙ veꝝ
eſt ꝙ ꝑ ipſam poſſumus reſiſtere temptatõni: ̊ nõ faci
liter. Per grãm aũt cooꝑantẽ reſiſtimꝰ facilit.gꝛa ẽ vt
cooperãs reſpicit facultatẽ reſiſtendi malo: ⁊ iõ nccia
qꝛ effectus neceſſariꝰ.¶. Ad aliud dðᷣm.qꝙ verũ ẽ ꝙ per
grãm poſſumꝰ reſiſtere temptatõni ſeu malo:ſᷣ nõ faci⸗
liter.⁊ hoc eſt:qꝛ habemꝰ in nobis fomitẽ impedienteʒ
ad hoc.⁊ ideo nccia ẽ ad faciliter reſiſtenaũ. hec auteʒ
dicit᷑ gratia cooperans.vñ gratia oꝑans ad bonũ ope
randũ.gr̃a cooꝑans ad facilit operandũ:qꝛ faciłr oꝑa
mur bonũ.cũ facilit reſiſtimꝰ ei qð impedit nos ad o⸗
perandũ qð volumꝰ ꝑ grãm oꝑari.⸗! Ad aliud ↄceden
dũ ẽ ꝙ ſᷣm hãc ratõʒ ñ fuit gra in xpᷣo:⁊ ꝙ gr̃a ĩ nobis
ſit ad tot:h̊ venit ex defectu ſubiecti.vbi enim gratiaĩ⸗
uenit perfectum ſubiectum: ſicut fuit rpᷣnus: ibi non eſt

4 26 4 2 *

ſm hanc ratõʒ. vñ ſicut in xpᷣo nõ fuit ga ad effectum
ſanandi:qꝛ nihil erat in eo ſanandũ qꝛ nõ poterat pec⸗
care.⁊ h̊ fuit ꝓpter ꝑfectõz ipſiꝰ.ita ĩ ipſo ñ fuit gGa ad
reſiſtendũ temptatoni ꝓpt ipſius ꝑfectõʒ. qꝛ ñ poterat
tẽptari temptatõe interioꝛi:ſeu qᷓtũ ad actũ inteꝛioꝛeʒ.
ſᷣ in nobis ⁊ in ipſo adaʒ poſt petm eſt effectus ⁊ coꝛu
ptio fomitis:qꝛ fomitẽ habemꝰ ꝗ fouet peccatũ in no/
bis.vñ ipſe dyabolus põt nos temptare interiꝰ ⁊ facẽ
impreſſiõʒ ⁊ inſectõʒ in ꝑte ſenſualitatis.⁊ ꝓpter h̊ in⸗
digemus gꝛa ad reſiſtendũ iſti temptatõni.⁊ hec dẽ co⸗
opans. Ad rõnes ꝗbus obijcit᷑ de gꝛa pᷣueniẽte ſb
ſequẽte.dðᷣm ꝙ qᷓuis hõ cogitet ⁊ faciat ꝗcqd põt: iſta
nũqꝙᷓ; precedẽt gratiã vt meritũ.⁊ in hac rõne dr gꝛa pᷣ⸗
ueniẽs:q;ꝛ nũqᷓ; puenit᷑ a li.ar.meritoꝛie.Dicendũ igit
ꝙ actio li.ar.hoĩs exũtis in peccato moꝛtali: qñ moue
iur ex recta intentõne.⁊ facit qð in ſeẽ.⁊ deꝰ dat ei g̊⸗
tiam:nõ pᷣcedit gram vt meritũ ſeu meꝛitoꝛie.qꝛ nõ põt
mereri ꝙ der ſibi gra qꝛ ingratus eſt.pᷣuenit tñ actõ il
la grãm vt diſponẽs ad ipſaʒ.⁊ hoc mõ cogitatio ⁊ de⸗
ſideriũ pueniũt grãm.⁊ hoc intelligit augęſuꝑ illð p̃ᷣs.
Cõcupiuit aĩa mea deſiderare ⁊c· vñ pꝛeueniũt ipſaz
ſicut diſpoſitio preuenit foꝛmã. Aliqñ etiã pᷣuenit libe⸗
rũ ar.gram vt merituʒ.⁊ hoc reſpectu gr̃e ſubſequẽtis
2 nõ reſpectu gẽe pᷣueniẽtis.vñ augꝰ. Volũtas bomĩs
multa dei dona pᷣcedit.⁊ hoc pᷣuenire vel pᷣcedere ipam
eſt qᷓtum ad maioꝛeʒz effectũ gẽe.vñ dicit aug.ad boni⸗
faciũ. Gꝛa meret᷑ augeri:vt aucta mereat᷑̃ ꝑfici volũ⸗
tate ↄcomitante ⁊c. EIñ cum aliꝗs hẽat gram ⁊ poſtea
oꝑatur ꝑ illam. meret᷑ vt augeat᷑ illa gra qtũ ad maio
reʒ effectũ:q̊ͥuſqʒ ꝑueniat in gloꝛiã.¶ Per h pʒ ſolutõ
ad illud qð obijcit᷑ ꝑ aug.ꝙ cogitatio bona pᷣuenit gra
tiã credendi q̃ eſt prima gra ſeu preueniẽs.Dicẽduʒ ꝙ
nõ precedit ipſam ſiẽ cã gẽe: bᷣ ſiẽ diſpoſitio habilitãs
ad recipiendũ gr̃am. 4 Matet etiã ſolutio ad aliud qð
obijcit᷑ ꝙ ſi hbomo facit qð in ſe eſt deus dat ei gãm:ꝗa
facere qð in ſe eſt nõ pᷣuenit grãm meritoꝛie pᷣ diſpoſiti
ue. Et ſic pʒ ſolo ad omia obiecta. “

Aꝛticulus quartus
Onſequẽt querit᷑ de aſſignatiõe diuiſionis
ꝓ tria mẽbra.Ad qð ſic.ad virtutẽ ⁊ ꝑfecti
onẽ virtutis reqrũt᷑ tria.ſ.ſcire.velle.⁊ im⸗
mutabiłr oꝑari. Si g quicꝗd eſt attributũ vᷣtuti:pᷣt at
tribui gr̃e que ẽ cã vᷣtutis.ᷓ ad grãʒ ꝑtinet oꝛdinaẽ ad
rectitudinẽ ſciendi.⁊ G̊ ꝑ ſcire.⁊ ad rectitudineʒ volẽdi
relle.⁊ ad rectitudinẽ oꝑãdi ꝑ oꝑari.qꝛ hec tria cõ⸗
currunt ad virtutẽ.ſcire bonũ.velle bonũ.oꝑaꝛi bonũ.
5 ſm hoc requirit᷑ ga m tres drñtias.ſ.faciẽs cogno
ere vel ſcire bonũ.gr̃a faciẽs velle bonũ.⁊ gẽa faciẽs
oꝑari bonũ.4 Item Her. de gra? li.ar. Ipſa gra im⸗
mittendo bonã cogitatõʒz nos pᷣuenit. immutãdo ma⸗
lã voluntatẽ nos ꝑ ↄſenſum deo iũgit.mĩſtrando ↄſen
ſui facultatẽ internꝰ opifex innoteſcit. Ex q̊ relinꝗt᷑ ꝙ
eſt gꝛa faciẽs bonũ cogitare.⁊ gra faciẽs bonũ velle.2⸗
gr̃a faciens bonũ oꝑari.̊ diuiſibilis eſt ꝑ tres differẽ
tias. Ad oppoſitũ. Habemus grãm ſufficiẽter dini⸗
ſam ꝑ duas drñtias:ꝑ grãm preuenientẽ ⁊ ſubſeq̃nteʒ
oꝑantẽ ⁊ cooꝑantẽ.qᷓ ſuꝑſiuit tercia drñtia.⸗ Iteʒ.ij.
ſent᷑.di. xxvj.diſtinguit mgz gẽaz in pᷣuenientẽ adiuuã
teʒ ⁊ ſubſequentẽ. Sʒ obijcit᷑ · dicit aug. in enche. Pre
cedit bona volũtas hoĩs multa dei dona ſ̊ nõ oĩa.Que
aũt nõ precedit ipſa in eis eſt:⁊ ipſa iuuat.Ex boc ar⸗
guit᷑.potius ̊ bona voluntas iuuat gratiam q; gratia
bonã voluntatẽ.̊ gra adiuuãs nulla ẽ. Conſequẽt᷑
eſt queſtio de aſſignatõe iſtaꝝ dꝛñtiaꝝ gẽe quałr ſe ha⸗
bent. Mernardꝰ.n.poſtꝙᷓ diſtixit tres drñtias gratie.

immiſſiuã bone cogitatõis.⁊ immutatiuã male volun

tatis.⁊ mĩſtratiuã facultatis ſe eu ptãtis oꝑandi. poſt⸗
modũ ipſe aſſignat has dꝛñtias int iſias gas dicens.
Primũ vtiq; eſt in quo nos nihil facimꝰ.ſecũdũ vo fa⸗

cit nobiſcũ.terciũ vᷣo ꝑ nos ſacit.⁊ ex h̊ ↄcludit aliã diſ

ferentiã. OPrimũ ꝗdeʒ in qͥ nibil facimꝰ: nec vltimũ ſed

ſolũ mediũ nobis reputat᷑ in meritũ. Terciã drñtiam
aſſignat dicẽs. Aalet vtiq; ad meritũ intentio: ad exẽ⸗
plũ actio:vtrũq; ᷣo pᷣcedit cogitatio. ¶ Obijcit᷑ q̊ pᷣmo

ſuꝑ hoc qð dicit.ꝙ primũ facit ſine nobis.ſ.immiſſiõʒ

bone volũtatis ·qꝛ ſicut in ptãte li.ar.eſt velle: ita ⁊ co
gitare.qꝛ cogitare rõnis eſt.Cibeꝝ aũt arbitriũ eſt fa
cultas volũtatis ⁊ rõnis.q̊ in voluntate eiꝰ eſt cogita

re vel nõ cogitare bonũ.i¶ SJõ põt igit᷑ immitti ei bona

cogitatio ſine ſuo ↄſenſu. Cũ igit᷑ coo ꝑari dicat li.ar.
ge dů oſentit. ᷓ immiſſiõe bone cogitatõis cooꝑat᷑ li.
ar. ipſi gre. ̊ no dicit verũ diuidendo ſeu dicẽdo ꝙ pri⸗
mũ facit ſine nobis.i] Siłr obijcit᷑ ſuꝑ h̊ qð dicit ꝙ pᷣ⸗
mũ nec vltimũ bᷣ̊ ſolũ mediũ reputat᷑ ĩ meritũ. Vult q̊
dicere ꝙ primũ.ſ.cogitare bonũ ñ reputat᷑ ad meritũ.
Sʒ 3 eſt. qꝛ in omni actõne meremur q̃ ẽ mouẽte cari⸗

tate ⁊ libero ar. Si g̊ ex caritate mouet᷑ multotiẽs ar⸗

bitriũ ad cogitandũ bonũ.ꝗ̊ cogitare bonũ debet ei re⸗

putari ad meritũ. Siłr obijcit᷑ de h qð dicit. terciuz
ſcʒ actio boni nõ reputat᷑ in meritũ.Ex quo videtur ꝙ

actione exterioꝛi nõ mereamur. Sʒ ð. Actio boni exte

rioꝛ ꝓcedit ex li.ar.⁊ caritate. Sʒ in omni tali ẽ mere

ri.ᷓ in tercio qð eſt actio boni ẽ mereri.⁊ ita falſum di
cit. So. dðm ꝙ cũ gr̃a ſit ꝑfectio potẽtie que ẽ in li.
ar. öm actꝰ ipſiꝰ liberi ar.erit aſſigre drñtias gratie.
Ad libeꝝ aũt ar.primo ꝑtinet cogitaẽ:ↄñt velle:poſt⸗
modũ exequi ſeu oꝑari.Scõm h̊ ̊ Hern. aſſignat tri⸗
plicẽ drñtiaʒ gre. rima eſt immiſſiua bone cogitati⸗
onis. Scðdᷣa immutatiua male volütatis. Zercia mi⸗
niſtratiua facultatis ad exequendũ ſeu ad oꝑandũ bo

nũ. Vñ dicit Her. ĩ li.de gGa? li.ar. Tria bec gratia
opatur: ſeu deus qui operat᷑ per grãm in nobis.ſ.cogi

tare bonũ.velle bonũ.exequi bonũ vel ꝑficere. AUd il
lud qð primo obijcit᷑ in vriũ.qꝙ ſuꝑſluit diuiſio gratie
ꝑ tres drñtias:cuʒ ſufficiẽt᷑ ſit diuiſa ꝑ duas drñtias.
Dicendũ ꝙ reducibilis ẽ ad illã qẽ ꝑ duas differenti⸗

as. Ora. n. preueniẽs excitatiua dicit᷑ ad cogitãdũ bo⸗

nũ.⁊ ita prima gr̃a immiſſiua bone cogitatois ↄpᷣpen
dit᷑ ſub gratia preueniẽte.alie vᷣo due drñtie:immuta⸗
tiua male volũtatis:⁊ miſtratina facultatis:iſte ↄpbẽ⸗
dunt᷑ ſub gra ſubſequẽte.qꝛ gra ſubſequẽs dr ad dupli
cem actũ.ſ.ad actũ interioꝛeʒ ꝗ eſt velle.ſ.in affectu.⁊
ad actũ exterioꝛeʒ in effectu. ¶ Ad ſecũdũ dõm.ꝙ gẽa
dicit᷑ iuuare libeꝝ ar.qꝛ impoſſibile eſt ꝙ li.ar.eleuet᷑
in debitũ velle.ſ.in velle bonũ ⁊ meritoꝛiũ ꝑ ptãtẽ ſuã
niſi adiuuet᷑ a Ga.⁊ ſᷣm h̊ dĩ ga adiuuãs.Silr gꝛatia
adiuuat᷑ ꝑ li.ar.qꝛ gẽa nõ oꝑaꝛet᷑ niſi eẽt ↄſenſus vł aſ⸗
ſenſus liberi ar.⁊ iò dẽ li.arbitriũ adiuuare grãs: dũ
oↄſentit ipi ge.⁊ ſᷣm h̊ dicit᷑ij.ſen.di.xxvj.Congruent
dẽ ꝙ bona voluntas inuat grãm qᷓ preuenit᷑: dũ cõſen
tit ad effectũ bonũ. Ad aliud dðm. ꝙ cogitatio boni

eſt duplex. Ano mõ dicit᷑ cogitatio boni prima ercita⸗

tio li.ar.ad cogitandũ bonũ ſen ↄſequat᷑ effectꝰ ſeu ñ.
Alio mõ dicit᷑ cogitatio boni actus ille qui ↄſequit᷑ ex
citatõʒ:dũ ratio excitatiua ↄſiderat bonũ.lñ cogita⸗
re primo mõ ẽ actꝰ excitandi ad velle bonũ.cogitaẽ ſe⸗
cũdo mõ eſt cogitare bonũ. Scom primũ modũ nihil

facimꝰ in cogitatõne boni.ꝙ.n.cogitatio boni excitet

voluntatẽ ad bonũ:ſ̊ a nobis ñ ẽ h̊ a gr̃a.Et m h̊ loꝗ
tur Her.2 vult dicẽ ꝙ ipſa gr̃a eſt primũ excitãs li.ar.
ſeu libeꝝ ar.moueat᷑ ſeu nõ ad cogitãdũ de bono.⁊ hec
eſt illa pulſatio de q̃ dr̃ apoca.iij. Ego ſto ad oſtium ⁊
pulſo.⁊ ita qᷓ tũ ad illũ modũ nihil facit volũtas.qᷓtuʒ
tñ ad ſecũdu modũ operat᷑ aliqd volũtas ſeu lib.ar.⁊
exemplũ eſt. Sic.n.in excitatoe q̃ excitat᷑ oculꝰ per lu⸗

myj ad videndũ nihil facit oculꝰ. pᷣ̊ facit in ipſo aſpectu

quo videt mediãte lumĩe.Silr ĩ excitatõe illa nihil fa⸗
cimꝰ:tñ in ↄſideratõe aliqꝗa facimꝰ.ſ.in motu rõis ad

cogitandũ bonũ.vñ pñtans imaginẽ boniẽ gꝛa. ⁊ boc

N
ſe
An
e⸗
mmo
(0

ta
na
.
li.
nn

Nueſtio

ſine nobis.ſ̊ ſecidũ nobiſcũ ẽ ⁊ facit meꝛitũ.¶ Ad alið
qð eſt ʒ illud qð dicit.ꝙ primũ nõ reputat᷑ in meritũ.
BDicẽdũ ꝙ ſicut victoꝛia tota pugne attribuit regi 2 ñ
militibo: lz ꝑ ipſos exerceat᷑. ⁊ H ẽ qꝛ ipſe rex eſt imꝑãs
bellũ.⁊ ideo penes ipſuz dicit᷑ reſidere victoꝛia.ſecuda
rio tñ tribuẽda eſt militibo. Siłr dvᷣm ꝙ volũtas ẽ un
ꝑans actui ſuo qui eſt velle. Imꝑat etiã alijs actibus
ſcʒ cogitationi de bono ⁊ executioi.qꝛ ſi volo cogitabo
bonũ:ſi nõ volo ñ cogitabo.ſiłr ſi volo faciã ⁊ ñ faciaʒ
bonũ.vñ iſti actus ſubiecti ſunt ipſi volũtati:qꝛ eſt im⸗
ꝑans eis.⁊ ideo principalr merituʒz reſidere dꝛ penes
ipſam voluntatẽ.eſt tñ alioꝝ actuũ ſcdᷣario. Cũ diẽ
HBer.ꝙ ſolũ mediũ.ſ.volũtas boni reputat᷑ ad meritu:
7 nõ primũ neqʒ terciũ.loquit᷑ m principalitate.vn
nõ excludit ꝙ nullo mõ reputãt ad meritũ:ſ ſm pꝛin⸗
cipalitatẽ. qᷓ̃ dicat ꝙ alia ſine volũtate ñ ſunt merito⸗
ria:ſᷣ volũtas ſine ipſis bñ eſt meritoꝛia. vñ nec liberũ
ar. ad cogitandũ.nec actus exterioꝛ ſꝑ reputat᷑ ad me⸗
ritũ:ſᷣ voluntas ſꝑ. Vñ dicit ꝙ plerũq; exioꝛquet ipaʒ
actionẽ timoꝛ inutilis:aut ſimulatio danabilis.4 Ad
aliud qð obijcit de intentiõe ꝙ nõ valet ad merituʒ.qa
eſt in ratõe ſeu cogitatõe circa quã nõ reſidet merituʒ.
Dicendũ ꝙ intentio dicit᷑ dupłr.quia intentio dicitur
reſpectu finis.̊D tendere in finẽ h eſt dupłr. vel ꝑ oſide⸗
rationẽ ip̃ius finis:vel ꝑ motũ ⁊ inclinatõeʒ in finem.
Primũ eſt rõnis: ſecũdũ volũtatis.vñ rõ eſt q̃i doctoꝛ
rolũtas eſt q̃i executoꝛ rõnis. Per rõneʒ finẽ cõſidero
tm̃:ſeu inclinoꝛ ſeu nõ. Per volũtateʒ aũt inclinoꝛ ⁊ tẽ
do in omĩbo oꝑibo meis in ipᷣm finẽ.⁊ ideo valet ad me⸗
ritũ iſta tendẽtia in finẽ vel intentio.⁊ de hac loquituꝛ

Her. Obiectio aũt ꝓcedit de prima q̃ ſolũ ẽ ꝑ oſideꝛa

tionẽ finis:circa quã nõ eſt meritũ.

Aꝛticulus quintꝰ

Onſequent᷑ querit᷑ de dꝛñtia gẽe qᷓtũ ad ſta
tus añ peccatũ:poſt peccatũ.añ incarnati⸗
onẽ:poſt incarnatiõʒ.ĩ ſtatu ꝑuuli ⁊ adulti.
Querit᷑ ̊ vtꝝ ſit eiuſdeʒ rõnis gẽa in hoĩe añ peccatũ
⁊ poſt peccatũ.Et videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ in hoĩe añ peccatũ fu
it ga infoꝛmãs ſicut in adã. In hoĩe aũt poſt peccatũ
fuit gꝛa refoꝛmãs.ſᷣ ñ ẽ eiuſdẽ rõnis infoꝛmaẽ ⁊ reſor⸗
mare.gr̃a igit᷑ nõ eſt eiuſdẽ rõnis in hoĩe añ peccatũ ⁊

poſt. ¶ Itez in adã añ peccatũ fuit ga ſine ſacramẽto.
⁊in homĩbo poſt peccatũ eſt Ga ſacram̃talis.ſ̊ non eſi

eiuſdẽ rõnis gůa cũ ſacram̃to ⁊ gꝛa ſine ſacꝛo.¶ Item
gẽa ſine ſacram̃to añ peccatũ ſe hbʒ ad aĩam velut medi
cina ↄſeruatiua ſanitatis. Gꝛẽa ſacram̃talis poſi pctm
ſe hʒ ad aĩam velut medicina curatiua moꝛbi.Sʒ nõẽ
eiuſdẽ rõnis medicina cõfuatiua ſanitatis ⁊ curatiua
moꝛbi.ꝗ̊ nec gr̃a añ peccatũ ⁊ poſt peccatũ eſt eiuſdeʒ
rõnis. Ad oppoſitũ.Qõ ẽ differẽtis rõnis lux expel⸗
lens tenebꝛas ⁊ ꝑficiẽs ⁊ illuians aerẽ.hſ̊ gra añ pctẽᷣm
eſt velut lux ꝑficiẽs aĩiam: ſic lux ꝑficit aerẽ. Gꝛa poſt
peccatũ eſt ſicut lux expellẽs tenebꝛas pcti.nõ ẽ ꝗ̊ diffe
rens rõ gr̃e añ peccatũ ⁊ poſt.i Itẽ nõ facit dꝛñtiaʒ in
caloꝛe ſᷣm ratõʒ qð expellit frigidũ ⁊ qð infoꝛmat ñ fꝛi
gidũ ſicut lignũ.j ſiłr gra ñ differt ſᷣi ratõʒ:ſᷣm ꝙ ex⸗

pellit peccatũ 2 'm ꝙ infoꝛmat añ pcm. So. dðm

ꝙꝙ nõ differt ſᷣm ratõeʒ eẽntialeʒ gra añ peccatũ ⁊ poſt

peccatũ:ſᷣ ſolũ fᷣm ratõʒ accñta łẽ.vñ ſicut eadẽ medici
na ꝑ eẽntiã eſt principiũ ſanitatis ⁊ curatõis: differes

tñ ſᷣm accñtalẽ ratõʒ qꝛ ad ſanitatẽ ſe hʒ ꝑ ſe:ad cura⸗
tionẽ ꝑ aceñs.̊ eſt ſi inueniat moꝛbũ in coꝛꝑe. Ita ea⸗
dez eſi gra Fᷣm ratiõʒ eẽntie que eſt principiũ ſanitatis
in aĩa ꝑ ſe:⁊ curatõis moꝛbi pcti ꝑ accñs.hᷣ̊ ẽ ſi inueĩat
peccatũ in aĩa.¶ Ad pꝛimũ dõm.ꝙ eadeʒ eſt gꝛa infoꝛ
mãs ⁊ refoꝛmãs ꝑ eẽntiaʒ:ſ̊ alio mõ ſe hñs.qꝛ aĩa ante
peccatũ fuit infoꝛmis ⁊ in potẽtia ad foꝛmã negatiue:
ga ñ hẽbat foꝛmã. Infoꝛmata aũt fuit ꝑ grãm. Et ꝓpt
h dr ga añ peccatũ gẽa infoꝛmãs.aĩa aũt poſt peccatũ

fuit infoꝛmis pᷣuatiue: ⁊ ĩ potẽtia ad foꝛm pᷣuatiue.i.

cũ ↄꝛia diſpoſitõe.ſ.pcto.qꝛ hẽbat defoꝛmitatẽ ꝓt pec
catũ. Gr̃a aſt adueniẽs ei exypellit illã foꝛmã ↄtrariaʒ
facienteʒ aĩiam defoꝛmẽ:⁊a introducit ſe in aĩa.⁊ iõ poſt
peccatũ dr refoꝛmãs. ꝗᷓ gra dicot᷑ infoꝛmãs ⁊ refor
mãs añ peccatũ ⁊ poſt peccatũ: h̊ nõ eſt ex ꝑte ſui:ᷣ ex
ꝑte ſuſcipientis.in qͥ ſi inueniat peccatũ dẽ refoꝛmans:
ſi ᷣo nõ inueniat dr̃ infoꝛmãs.4! Ad alið dðm.ꝙ ĩ me⸗
dicina facit dꝛñtiaʒ eẽntialẽ curatiuũ egritudĩs:⁊ ↄſer
uatiuũ ſanitatis.&̊ᷣ eſt ex imꝑfeetõe medicine.ĩmo ex ꝑ⸗
fectõe medicine eẽt ꝗ; ipſa eadẽ curaret ⁊ ↄuaret.vnð
bãc medicinã ponerẽt medici ꝑfectã:q curaret moꝛbuʒ
ↄfuaret ſanitatẽ.aliã dᷣo q̃ tm̃ curat vel tiñ ↄFfuat nõ
ponũt eẽ ꝑfectã.Quia ꝗ̊ gꝛa ſe hʒ vt mediciĩos ꝑfecta in
aia:iõ de eiꝰ ꝑfectõe ẽ ⁊ ꝙ curet ſi inueĩat ꝗd curãduʒ ĩ
aĩa:⁊ ꝙ ↄfᷣuet aĩazʒ ĩ ſaĩtate.gᷓ gẽa ſacꝛalis ⁊ gẽa ſine ſa
cram̃to ñ differt ſᷣm illð qð dat᷑:qꝛ vtrobiq; dat᷑ gr̃a ea
deʒ ꝑ eẽntiã:ſᷣ differt qᷓtũ ad illud ꝑ qð dat᷑.

Conſequenter que .S. j.

rit᷑ an añ incarnatõʒ ⁊ pꝰ incarnatõʒ differat gra ꝑ eſ⸗
ſentiã. Et oñdit᷑ ꝙ ſic. Oyoꝰ. Om̃e datũ optimũ deſcẽ⸗
dẽs a pꝛe luminũ reduẽ nos ꝑ ihᷣm ad ↄgregãtis pr̃is
vnitatẽ. Si qᷓ ga añ ĩcarnatõʒ ñ hũit ptãtẽ ad h̊ vt re⸗
ducẽt ad pꝛis vnitatẽ.ᷣ̊ pꝰ ĩcarnatõʒ hũit.ſ.ꝑ xp[j paſ⸗
ſuʒ. alteriꝰ ẽ añ ĩcarnatõʒ ⁊ pꝰ.4l Itẽ añ ĩcarnatoʒ ñ
potuit nob gůa pᷣſtare vitã et᷑nà.h̊ pꝰĩcarnatõʒ potuit.
& alia ẽ pꝰ ĩicarnatõʒ ⁊ digmoꝛ qᷓ; añ.qꝛ añ ñ fec dignũ
viſiõe ⁊ ↄtẽplatõe dei et᷑na ſicẽ pꝰ.q¶ Ad opꝓpoſitũ.ñ cꝛat
alteriꝰ rõis fides añ ĩcarnatiõʒ ⁊ pꝰ.ſiłr nec caritas.qᷓ
eadẽ rõe nec gra:cũ ñ ſit ſine ißa. So.ↄcedẽdũ ẽ ꝙ n
ẽ alia gr̃a añ ĩcarnatõʒ ⁊ pꝰ.tñ aliꝗd effic gr̃a pꝰ incar
natõz qð ñ añ.ſ̊ h ñ ẽ ex diuerſitate q ſit ĩ gra:ᷣ ex ad⸗
iũcto.qꝛ alið adiũgit᷑ gẽe pꝰ ĩcarnatoʒ vᷣtute cꝰ facit di
gnũ viſiõe et᷑na:qð ei ñ adiũgebat᷑ añ ĩcarnatõeʒ:ĩmo
añ icarnatõʒ adiũgebat᷑ aliꝗd ei qd erat impediẽs pᷣdi
