ex debito.Poſt naturam auteʒ multiplicatam excludit
alias ꝑſonas ꝓpter boneſtatem. Scom autẽ ꝙ; oꝛdinat
ad ꝓximum dictat nõ facere alij.quod homo nõ vult fie
ri ſibi.Et per hoc dictat ꝙ vna ſit vniꝰ.quia nullꝰ vult
ꝙ vxoꝛ diuidat ſe pluribus. Item dictat etiã facere alij
quod ſibi vult fieri:⁊ inde venit ꝙ dictat inſeꝑabilitatẽ
vult em̃ vir ꝙ affectus vxoꝛis inſeꝑabiliter adheret ſibi
pꝛopter quod debet idem vxoꝛi.q¶ Ad pumã rõnem qua
oſtenditur ꝙ inſeꝑabilitas ẽ ex inſtitutõne.ddim ꝙ inſe
ꝑabilitas ſᷣm ꝙ eſt ex dictamine legis naturalis non eſt
ſignum niſi in potentia.quia ipᷣa res habet naturaliter
ex ſimilitudine oꝛdinẽ et poſſibilitatẽ ad ſignificandum
ſed ꝙ ſignificet actu non habet niſi ex inſlitutõne ex na
tura:ergo res habet vt poſſit ſignilicare inſeꝑabilẽ vni
onem xpi et eccleſie:et diuine et humane nature in xpᷣo.
ſed ꝙ ſignificet hoc.habet ex inſtitutõne.q Ad ſcdam

dicẽdũ.qꝙ eſt natura generio:et eſt natura ſpeciei.⁊ Fᷣm
hoc eſt lex nature generalis ⁊ ſpecialis. Ex prima lege
venit ꝙ maſculus cũ femĩa:ex alia que eſt ſpeciei vt ho
minis vt eſt homo et rationalis:venit ꝙ vnus cum vna

Contra primum eſt peccatum ſodomiticum. contra ſe⸗

cundum eſt habere plures ſimul ſeu bigamia.4l Ad teꝛ

eium dicendum ꝙ cõmedere ad ſuſtentationem ſingn:
lis poteſt eſſe peccatum.ſi non ſeruatur modus neqʒ tẽ⸗
pus neq; materia conueniens. Ata ex iſta parte in acin

—
2☚

1

PK2:6) veoON 2 UH .π

/

. AW. 4 SrNO
.

—

Solutio.dðdᷣm.ꝙ ex lege naturaliẽ

r, ,9

Nueſtio

generatiue requiritur debita materia yt cum ſi ua. ſicut
comedens non debet comedere furtiuũ.¶ Ad quartã
dom. ꝙ nõ poteſt ſe dare ad tempus oꝛqinate.qꝛ iſtud
eſt ↄtra ius nature dictantis. ꝙ faciendu eſt alteri qðᷣ
ſibi vult fieri.

Hoc habito queri S. v.
tur ꝓpter illud quod dicit᷑ in diffinitõne Iſido. comu⸗
nis oim poſſeſſio. ltꝝ de lege natuꝛali ſint omĩa coĩa.

Et videt᷑ ꝙ non.quia vbicũq; eſt acquiſitio? reſtitutõ

alienoꝝ eſt ꝓprietariũ.ᷣ ſicut habet᷑ in diffinitõe Iſi.
de lege naturali eſt acquiſitio eoꝝ que celo terra ma
riq; capiũtur:⁊ reſtitutio depoſitoꝝ.qᷓ de lege natnꝛali
eſt ius ꝓpꝛietariũ.ᷓ non dictat omia eſſe coia. Scða
ratõ. ↄtra legeʒ naturaleʒ:eſt furtum qð eſt ↄtractatõ
rei aliene inuito dño.qᷓ de lege naturali eſt habere p⸗
Prium. Ad oppoſitum. Aug. ſup Yoh. Jure buano
hec villa mea eſt. H ſeruus meus eſt. tolle iura imꝑato
ris: quis audet dicere hec villa mea eſt. meus ẽ iſte ſeꝛ
uus. mea eſt iſta domus. g aliquis poſſet dicere hoc
eſt meũ. hoc eſt de iure imꝑatoꝛis. habere ꝓriuʒ eſt
ſolum de iure poſitiuo. ¶ Scða ratio.appꝛopꝛiare ſibi
alienũ eſt otra ius naturale. ᷓ appropꝛiare ſibi quod ẽ
cõmune eſt otra ius naturale. eſt peccatũ. Solu⸗
tio.dm ꝙ lex naturalis circa cõmunioneʒ 2 prieta⸗
tem dictat different. Dictat eniʒ aliquid quia debitũ:
⁊ aliquid quia bonũ:aliꝗd quia equũ. Quia debitũ di
ctat ꝙ in ſtatu neceſſitatis ſint omĩa coĩa. In ſtatu enĩ
iſto ſunt omia coĩcanda:⁊ boc modo in precepto ẽ cõ⸗
municatio.⁊ hoc eſt dictamen reſpectu reꝝ ad ſuſten⸗
tationeʒ ꝑſonaꝝ.⁊ inde ſumit᷑.omia que vultis vt faci
ant vobis homies ⁊c. Reſpectu vo ꝑſonarũ qẽtum ad
multiplicatõʒz prolis dictat ꝙ vxoꝛ ſit ꝓpria ⁊ ᷣm om̃e
tempus. Juxta illud.n. principium. qð tibi nõ vis ſie⸗
ri alij nõ feceris. Aliter dictat circa cõmunionẽ 7,ri
etateʒ aliquid quia bonũ.quia in ſtatu nature bñ inſti
tute dictabat omĩa eſſe coiĩa. In ſtatu vo nature coꝛu⸗
pte dictabat ꝙ bonũ eſt eſſe aliqua ꝓria. alioꝗn boni
egerent ⁊ nõ ſtaret ſocietas hũana: quia mali raperẽt
omiĩa. ita ᷣm diuerſos ſtatus dictat bonuz eſſe ꝙ oĩa
ſint coĩa: ⁊ ꝙ aliqua ſint ꝓpria. dictat etiam circa pꝛo⸗
pꝛietateʒ ⁊ cõmunioneʒ aliqd:quia equũ. Et ſm dicta
men equitatis dictat quedam eſſe inappꝛopꝛiabilia. vt
aerem mare littoꝛa. Dictat etiam ꝙ ea que ſunt appro⸗
priabilia ſi in nullius ſint bonis:occupanti ↄcedant᷑.
Nõ.n.ſub nullius dñio eſt:occupanti ↄcedit᷑. Et hinc
eſt acquiſitio eoꝝ que celo terꝛa mariq; capiunt᷑. vt ca
ptio auium ⁊ piſciuʒ.ſicut dicũt leges hũane.4·Ad il⸗
lud qð obijcit᷑ ꝙ qui appꝛopꝛiat ſibt cõmune peccat.di⸗
cendũ ꝙ cõmune duplr dicit᷑. Vno modo dicit᷑ cõe qð
in nullius bonis eſt:⁊ tale ſi eſt appꝛopꝛia bile occupã⸗
ti concedit᷑. vt ſunt aues piſces 2 lapides pꝛecioſi ĩ lit⸗
toꝛe maꝛis.Alſio modo dicit᷑ cõmune qð eſt alicuiꝰvni
uerſitatis. vt platea aliqua vel campꝰ coĩtatis.in tali⸗
bus nõ licet apꝛopriare ſi ibi:quia hic fieret iniuria cõ
munitati. In primo aũt nulli ſit iniuria.Et per h̊ pa⸗
tet ſolutio.

Hoc habito quia .S. vj.
dicit᷑ in prima diffinitõne Ilido. ꝙ lex naturalis eſi qᷓ
oim eſt vna libertas. Querit᷑ de dñio ſeruitute.vtruʒ
ſit de dictamie legis naturalis. qð nõ videt᷑.p illð Iſi.
iiij. ethymo. Jus naturale eſt cõe oĩm nationũ.⁊ ſubdi
tur/coĩs oĩm poſſeſſio:2 oim vna libertas. Sſi ſᷣm na⸗
tur am libertas eſt oĩm. ſeruitus dominiũ erit ↄtra
naturam. § nõ erit de lege nature. 4 Scda rõ. Augꝰ.
xix.de ciui.dei.ratõnaleʒ homĩez factum ad imaginem
ſuam: voluit niſi irrõnalibus dñari.nõ hoĩez homĩ: H
hoĩem pecoꝛi.ꝗᷓ ↄtra naturã eſt ꝙ homo dñetur homĩ.

Tercia ratio. Greg. omẽs bomĩes natura equales

Ddinina iſtud oꝛdi

genuit. ̊ ꝓ varijs meritis dei diſpenſatio iuſia:ſ. ed oc⸗
culta ꝓpoſuit. prelatio 2 ſubiectio hñt eſſe er diſpen⸗
ſatione. ß qð eſt ſolum er diſ penſatione: nõ eſt de natu
rali lege.q̊ dñiuʒ ⁊ ſeruitus non ſi unt de lege naturali.

Quarta ratio.in li.inſtitutionũ.de iure naturali gẽ
tium ⁊ ciuili. Eſu exigente ⁊ humanis nccĩtatiba gen⸗
tes humane quedaʒ conſtituerunt ſibi. bella. n. exorta
ſunt ⁊ captiuitates ſubſecute 2 ſe eꝛuitutes:que ſunt iu⸗
ri naturali ↄtrarie. ᷓ conſtat ꝙ ſeruitus nõ eſt de lege

naturali.¶ Quinta ratio.in eodeʒ. iure naturali ab ĩ⸗

itio oẽs hoĩes de iure liberi naſcebant᷑. ex iure gẽtiũ

omes pene ↄtractus introducti ſunt.vt emptio.vendi⸗
tio.locatio.conductio. ſocietas.depoſitũ.mutuũ.⁊ alij
innumerabiles. Ad oppoſitũ. Rom̃.xiij. Qon ſoluʒ
Apter iram ſ̊ ꝓpter ↄcupiſcentiã.⸗ loquit᷑ de ſubiectiõe
exhibenda.ꝗᷓ ſubiectio hoĩs ad hoĩeʒ eſt de iure natu⸗
rali:qꝛ oſcia dictat.⸗¶ Scða rõ.Aug.xix.x ci.dei.pe⸗
nalis ſeruitus ea lege oꝛdinat᷑ que naturaleʒ iubet oꝛ⸗
dinem ſeruari:ꝑturbari vetat. Quia ſi ↄtra eam legeʒ
nõ eſſet factum. nihil eẽt penali ſeruitute coercendum.
ideo aplus ſeruos monet eſſe ſubditos dominis ſuis.
Tercia ratio.in eodeʒ. Juſtum eſt ꝙ malis homĩbo
ſit vtilis ſeruitus:cum ſcʒ impꝛobis aufert᷑ iniuꝛiaruʒ
licẽtia:⁊ domiti melius ſe habebũt.quia indomiti de⸗
terius ſe habuerũt.Ex his manifſeſte oſtendit᷑. ꝙ ſerui
tus iuſta ſit ⁊ de lege naturali. Solutio.doᷣm ꝙ ẽ lo⸗
qui de natura m ſtatum ante peccatũ:⁊ poſt peccatũ.
Ante peccatũ nõ fuit ſeruitus:vt dicit aug. xix. de ci.
di. Qullus in natura in qna prius deus hoiez condi⸗
dit ſeruus eſt hoĩs: aut peccati.ꝑ peccatũ aũt introdu
cta eſt ſeruitus ſicut pena peccati.⁊ ivᷣo ſubijcit. homo
homĩ.quia fecit ſe ſeruũ peccati. Lex & uaturalis di⸗
ctat cõmuneʒ libertateʒ oĩm m ſtatum nature inſtitu
te. ſ̊ ſm ſtatum nature coꝛupte dictat ꝙꝙ neẽcia eſt Fui⸗
tus ⁊ dominiũ ad coercendũ malum.ſicut dicit aug. in

li. de ci. dei. ꝙ ſicut deus homĩ ⁊z animꝰ coꝛpoꝛi: ita rõ

debet dñari ⁊ im ꝑare libidini.dictat.n.ratio iuſiũ eẽ
vt rõnabiliter viuentes dñentur his qui carnaliter vi⸗
nũt. Ende hiere.iiijſuꝑ illud. quo ſi contemnat muli
er amatoꝛez ſuum.dicit glo. videns euz ſeruire libidi⸗
ni ſue:⁊ in ſe mutatam legeʒ ꝑ quam cuidam viro ſub⸗
iecta fuerat. 4 Ad illud Gꝛeg. q dicit. ꝙ diſpenſatio
mnauit. dm ꝙ diſpenſatio aliqñ dicit
iuris relaxatio.vt ꝙ Yacob haberet plures vxoꝛes.h̊
modo qð eſt ex diſpenſatione: nõ eſt ex lege. Alio mõ
dicitur diſpenſatio iuris reſtitutio ſicut . vbi t᷑ pec
catum libertas aliquibo ſubtracta eſt.qð iuſlũ eſt ⁊ ʒ
dictamen ratõnis. Oictat.n.lex naturalis: ꝙ ſubtra⸗
henda eſt malis libertas:vt arceatur eoꝛum malicia.
A Ad illud qð obijcit᷑ de auẽte iuris. que videt᷑ dicere
ſeruitutes eſſe ↄtrarias legi naturali. Dicenduz ydu

plex eſt ſeruitus. Ina que ꝓcedit ex vi dñantis:qn ꝗs

vſurpat ꝑ potentiam ſibi dominiñ.⁊ talis eſt contra le
gem. ⁊ de hac loquit᷑ ibi. Alia eſt que ꝓcedit ex merito
peccantis.⁊ iſtam dietat lex naturalis:ſicut dictuz eſt
auẽte aug.ð ci.dei.penalis ſeruitus ea lege oꝛdinatur
⁊c̃. ¶ Hd illud qð obijcitur de aplo ad oxppoſitum. nõ
ſolum ꝓpter iram ſed ꝓpter conſciam. Motandũ ꝙ du⸗
plex eſt ſeruitus.vna eſt neceſſitatis que ſecuta eſt pec⸗
catum. alia eſt reuerentie ⁊ honoꝛis erga ſuꝑioꝛes. Et
x hac intelligit apoſtolus cum dicit. Sed ter con⸗
ſcientiam. hoc enim dictat conſcientia ſemper:ꝙ reue⸗
rentia maioꝛibus exhibenda eſt. Unde Tullius po⸗
nit de lege naturali obſeruantiam: per quam (ſic ideʒ
dicit) homines dignitate antecedentes cultu quodaʒ
7 bonoꝛe dignant᷑ ⁊ ꝑ ̊ pʒ ſolutio.

—

Mueſtio.xxviij. de lege

moyſi in generali.

Onſequens eſt ad

iuuãte dei gratia inquirẽ de lege moy
ſi. Et primo generalit᷑ ꝙtum ad legis
conditõnes. Secũdo in ſpeciali ꝙtuʒ
ad legis pꝛecepta ⁊ ſanctones. Cir⸗
ca conditõnes aũt legis moſaice inquirenda ſunt hec.
Primo. de latione legis.Secũdo.de cõtinentia legis.
Tercio. de impletione ꝑ xp̃ᷣm. Quarto.de onere obſer
uantie legalis. Quinto. & iuſtificatõne legis.

Membꝛũ pꝛimum ..

KRimo ad legis lationẽ inquirenda ſunt
hec. Primo.de vtilitate latõnis. Scdo ·
ce neceſſitate latõnis. Lercio.de temꝑe
,B latõnis.Quarto.de ꝑſonis quibus lata
eſt. Quinto.de latoꝛe legis.

Articulus primus

D primũ ſic ꝓcedit᷑.Ro.v. Lex ſubintra⸗
uit vt abundaret delictũ. Slo.naturale in⸗
ſticie ingeniũ niſi babeat qðᷣ reſpiciat ⁊ ve⸗
neret᷑ non facile ꝑficit b̊ egrotat:⁊ ſi upuenientibo cedit
peccatis ⁊ appellat illud ingenium ideʒ qð legez natu⸗
raleʒ: ſeu viuacitateʒ diſ. cernendi que venit ex lege na⸗

turali.Et vult dicere. ꝙ niſi homo habeat principiuʒ
quo reſpiciat in ſummũ bonũ ⁊ mercedeʒ:non ꝑficit ſᷣ
egrotat. pᷣ ꝑ legem moyſi reſpicit bomo deũ tanqꝙᷓ acto
reʒ:2 venerat᷑ tanqᷓ retributoꝛẽ · quia ad hoc ei data E.
gᷓler moyſi fuit danda bomĩ ? ferenda. 4 Scða ratõ.
prima Thi.j · Scimus quia lex bona eſt ſi quis ea le⸗
gitime vtat᷑. ſ. vt ꝑ eã cognoſcat moꝛbũ 2 qᷓrat medicũ.
Suppoſito q natura hũana egra ẽ:obijcit᷑ ſic. Omni
egrotanti nccia ſeu vnlis ẽ cognitio moꝛbi ſui: ⁊ queſi
tio medici. ̊ lex moyſi h̊ facit: q; facit ↄgnoſcẽ moꝛbũ
ſcʒ peccatũ:⁊ querẽ medicũ.ſ.deũ.vñ glo.ſuꝑ illõ ro.
qnto.lex ſubintrauit ⁊c̃. Ad hoc data eſt ler vt hõ defi
ciens in pᷣceptis ⁊ factus pᷣuaricatoꝛ:liberatoꝛẽ ſalua⸗
toꝛẽq; requireret.&ᷓ ncc̃ia ſeu vtilis eſt lex moyſi hũane
nature que egra eſt. lex igit᷑ fuit ferenda. Ad oppoſi
tũ.prima ad coꝛint᷑.xv.lirtus peccati lex. Glo. lex ꝓ⸗
hibẽdo auget peccati cupiditateʒ. H nibil ad qð ſequit᷑
augmentü peccati eſt vtile ſaluti.̊ ad legeʒ ↄlequit᷑ au
gmentũ peccati.ᷣ nõ fuit lex moyſi vtilis ſaluti. ñ ſu
it ferenda.4 Si dicat᷑ ꝙ lex nõ auget peccatũ niſi ꝑ oc
caſionez ſolũ:⁊ nõ ꝑ cãm.Cont᷑ hᷣ opponit᷑. Magis ex⸗
pedit aĩe ſaluti ꝙ tollat᷑ cauſa 2 occaſio peccati: ꝙᷓ ꝙ
ſolũ tollat᷑ cauſa ⁊ occaſio remaneat.cũ ᷓ lex ſit occa⸗
ſio peccati ⁊ augmentũ eius: ſalubꝛe eſſet aĩe ꝙ tollere

tur lex neqʒ daret᷑.nõ igit᷑ ferenda erat.⸗ Tercia rõ.

Ko. vij. occaſione accepta: ꝑ mandatũ peccatũ oꝑatuʒ

eſt in me omẽʒ ↄcupiſcentiã · Glo. dicta eſt ↄcupiſcẽtia
ex ꝓhibitione legis. lex inflãmauit cõcupilſcentiaʒ. S
noxia fuit ⁊ nõ expediens ad ſalutẽ.iᷣ nõ cebuit dari.
Quarta rõ. Qullũ bonuz oꝛdinate dat᷑ qð nocet illi
cui dat᷑.ſicut vinũ lʒ ſit bonũ:tñ nõ dat᷑ oꝛdinate febri
citanti:qꝛ nocet illi.ſi ̊ lex nocuit illis quibo dabat᷑.ſi
cut pʒ ꝑ predictas auctes ⁊ ꝑ multas alias:pʒ ꝙ ñ oꝛ⸗
dinate dabat᷑.ſ̊ nõ erat danda niſi oꝛdinate.q̊ ñ debu⸗
it dari. aũt lex noceret illis cui dabat᷑: pʒ ex auẽte
apki ro.vij. Peccatũ ꝑ mandatũ oꝑatum eſt in me moꝛ
tem vt fiat ſupꝛa modũ peccans peccatũ.4 Quita rõ.
Om̃e obtenebꝛans aĩam plus nocet aĩe qᷓ; ꝓſit.ſed lex
obtenebrat aĩam: g plus nocet aĩe qᷓ; ꝓſit. nõ erat fe⸗
renda. Aldinoꝛ pʒ ꝑ illud math.iiij· ſpus qui ſedebatĩ
tenebꝛis 7c. JObi dicit Criſo.tenebꝛe erãt maxĩe ſm le⸗
gem: que nõ ad manifeſtandã dei iuſticiã data fuerat:

ad puniendã duriciã coꝛdis eox. ſicut ait dñs. Jyter
duriciã coꝛdis veſtri moyſes iſta mandauit:⁊ n ad ſal

uandos eos ſ excecandos.· 4 Sexta ratio.Nugꝰ.cõtꝛa
Fauſtũ. lex impꝛobos pᷣuaricatõis reatus ligat cu in⸗

bet qð nõ pñt implere. preuaricatõis reatus maxĩe
nocet. ̊ cũ lex liget: relinquit ꝙ lex marĩe nocet.plus
igit᷑ nocet ſaluti aĩe qᷓ; ꝓſit.q̊ nõ erat ferenda.4 Septi
marõ. Augꝰ. in li. de nata ? ga. Aata qᷓ hõ ex adam
naſcit᷑ indiget medico. ſᷣ lex ñ facit ad medicinã ⁊ cu⸗
ratõʒ moꝛbi: ĩmo ad ipᷣm ſeꝗt moꝛboꝛ infirmitas.no⸗
cet gſaluti aĩe.q̊ñ erat ferẽda. Octaua rõ. Gat.iij.
lex yt trãſgreſſoꝛes poſita ẽ. Glo.i. vt hõ ſuꝑbe de ſu⸗
is viribo fidẽs: acciꝑet pᷣcepta in ꝗbo deficiẽs ⁊ factus
pᷣuaricatoꝛ:liberatoꝛẽ ſaluatoꝛẽq; regreret. Data eſt

ſex:vt ſuꝑboꝝ ceruir qͥs faceret traſgr edi hũiliaret᷑:vt

——

medicꝰ optaret᷑. De intentõe & legis erat:vt hõ poegri
tudinẽ medicũ regreret:⁊ ꝙ bõ pꝛiꝰ deficeret. bᷣ ↄſtat ꝙ
iſte ñ eſt optimꝰ modꝰ adducẽdi ad medicũ: ꝗẽ ſcilʒ ꝑ
egritudieʒ.̊ ſi optimi ẽ optĩa adducẽ.ñ ẽ aũt adductõ
optimi cũ fii malũ vt veniat bonuʒ. ñ fuit latio legis
bona.vt ſcʒ factꝰ bõ pᷣnaꝛicatoꝛ qᷓreret bonũ. Solo.
dðm ꝙ nccitas fuit dandi legeʒ moyſi⁊ vtilitas · Ppteꝛ
tres leges qs diſtinguit apłs.ꝗᷓ ſunt lex natke. lex cõcu⸗
piſcẽtie ſeu lex fomitis.⁊ lex euãgelij ſen gꝛe. ⁊ Em hoc
lex moyſi decurrit m tres rõnes dine diſpẽſatõis · da⸗
tur. n. in adiutoꝛiũ legis nate: ⁊ 'm h̊ decurrit m mi⸗
ſericoꝛdiã. dat᷑ etiã ĩ coertõʒ legis pct᷑i vł fomitis.⁊ Fʒ
i decurrit ẽm ratõʒz iuſticie. IYtẽ dat᷑ in ſignũ ⁊ ſignifi
catõʒ legis gr̃e ⁊ directõʒ ad ipᷣaʒ. F̃m h̊ decurrit ſᷣm

ratõz ſapĩe. De pᷣmo habet᷑ ſuꝑ illð ro.v.lex ſubinira⸗

uit. dicit glo. data erat lex in adiutoꝛiũ hũane nat᷑e.vt

qꝛ ipſi nate qdãmõ inſerta ſunt iuſticie ſemĩa: addeꝛet

lex cniꝰ auẽte ⁊ magiſterio ingeniũ natale ꝓficerʒ ad
fructũ iuſticie faciendũ.a hec eſt pꝛima vtilitas latõis
legis. Scðda aũt eius vtilitas eſt ad coertiõʒ legis pcti
vel fomitis.r de hac babet᷑ gał.iij. ler ꝓpt trãſgreſſoẽs
⁊c᷑. Glo.lex poſita eſt ꝓyter trãſ⸗ greſſiõz cohibẽdã.i. vt
ſaltẽ timoẽ ceſſarẽt hoies trãſgꝛedi. vt qñq; idẽ faceꝛẽt
volũtate data ẽ vtykm dei erudiret ſub timoẽ dei: vt
digny fieret accipe ꝓmiſſiõez q̃ẽ xpᷣs. Tercia vtilitas
fuit ad figurãdã legẽ gꝛe vel euãgelij: 1 directioneʒ ad
ip̃am. vñ ps. lex dñi ĩmacłata oue rtẽs aĩas.Glo.ↄuer
tes aĩas. i.ſua diſtꝛictõe coꝝiges ad xp̃ᷣi Graz mittens.
Et ſic pʒ ꝙ ẽ ad coercẽda pcta ad directõʒ figurati
onẽ legis gee. 'm h̊ dr̃ ro.v. lex ſubintuit. Glo. erãt in
illo pplo tria genera hoĩm.ſ.duri.incipiẽtes.⁊ ꝑfecti.
his oĩbo data ẽ lex. ſ̊ duris dat᷑ ĩ flagellũ.incipiẽtibo ĩ
pedagogũ. data ẽ iuſtis in ſignũ.ſ.future ge ꝑ xpᷣm.⁊

gak. iij . ꝓpt trãſgreſſoꝛes. Glo. data ẽ lex i ſignũ futu⸗
roꝝ.vt futura figuris atteſtarẽtk. Et ſm ̊ tria erãt ĩ le

ge. ſ. moꝛalia que erant ad dilucidandã legem nature.

7 qtũ ad hoc erat ad inſtruendũ incipiẽtes. Iem ba⸗
buit lex iudicialia ad coercendũ legezʒ ↄcupie vel fomi
tis. ⁊ qᷓtum ad h̊ erat duris in flagelium. Iez habuit
figuralia ſeu cerimonialia ad figurandã legez grane.
quia figure erant figure futuroꝛum. 7 qtum ad bᷣ fuit
iuſtis in ſignum. m hoc & patet intentio vtilitas le
gis ferende. 4 Ad primaʒ rationeʒ & in contrarinʒ di
cendũ.ꝙ illud intelligit᷑ non per cãm:ſᷣ ꝑ occaſiõʒ · vñ
ro. iiij lex iram oꝑatur. lo. ad hoc data eſt ler: etre⸗
os faceret delinquẽtes. non efficienti cauſa: b nõ adiu⸗
uante gratia. vnde verbum illud dicit᷑ ꝑ abnegationẽ.
quia videlʒ lex nõ dat gẽam. p facit oſtenſiõeʒ peccati.
rom̃.vij. Pcĩm accepta occaſione mandatũ:opera
tũ eſt in me ⁊c. ¶ Ad ſcdᷣam qua obicit᷑.ꝙ; magis expe
Dit vt tollat᷑ cã ⁊ occaſio ⁊c.dðᷣm ꝙ quedaʒ eſt occalio
nulliꝰ boni ĩductĩa:alia ẽ q ẽ alicꝰ boni ĩductia.ĩ pᷣmis
occaſiõib pcti veꝝ ẽ ꝙ tollẽda ẽ occaſio a expediten n
daẽ. occaſio at᷑ qᷓ ẽ alicꝰ boni ĩductia:ſi ſit ccar indrñ
tẽ: adhuc bene cõcedo ꝙ tollenda eſt vitanda. Si aũt

— — —

————

e
8 dr
amd
aß,
ſignii
mmtfn
binrae
hote,
dent
ez
latos
bpei
ſes
l.pt
enit
et
fnas
GA
guer
iuens.
oren
crin
ſgien
pikl
rnt
fuun/
ritie
e.
ba/
bmi
beit
ane.
zſa
tas .
ſigd
z
ſtſen
do⸗
ntone
ccdn⸗

cen

baße
en
in⸗
1 1
n
aot

Nueſtio

ſit eirca rem ncciaʒ ad ſalutẽ. dico ꝙ nõ expedit q tol⸗
latur. vnde ſi aliquis vxt alij occaſionem ſcandali ꝓpt᷑
veritateʒ vite vel doctrine:quia ſcʒ predicat veritatem
vite iuſticie.nõ ꝓgter boc debet dimittere ſuã pᷣdica⸗
tioneʒ.̊ ſi de aliquo indifferenti daret alijs occaſionẽ
eccati ⁊ ſcandali: erxpediret ꝙ dimitteret. Ler aũt ta
is occaſio eſt inductiua boni: qdð nullo mõ dimittẽdũ
eſt. ſcʒ neceſſarij ad ſalutez. vt pʒ. Dicimꝰ etiã ꝙ lex ſꝑ
quantũ eſt de ſe factiua eſi boni.vnde rom.vij.Lex ſan
cta 7 bona:⁊ mandatũ ſanctũ ? iuſtum ⁊ bonuʒ.qð g
bonum eſt mibi factũ eſt moꝛs: abſit.⁊ dicit glo.Cex
eſt ad vitam ? iubet bona ⁊ mala ꝓhibet ⁊ fecit pecca
tum cognoſcere.vnde dicit᷑ ſancta.i.ſane docens mãda
tum. Juſtum.i.iuſlificans peccatoꝛeʒ.⁊ bonũ.i.vtileʒ
vitam acquirens.ᷣ̊ ꝙ nõ ſequat᷑ bonũ ſᷣ peccatũ ex le⸗
ge. H nõ eſt ex lege ſ̊ ex faciente.vnde dicit eadem glo.

poſt. non eſt ex ipſa lege moꝛs ſᷣ̊ ex vicio hoĩs:qꝛ nõ lex

h fomes eſt efficiẽs cauſa moꝛtis.l Ad teꝛciam patet

ſolutio ꝑ predicta: z marime ꝑ l̃am ſupra quã glo.il⸗

la ponit᷑.⁊ hoc eſt qð dicit glo.rom̃.vij.ſuꝑ illud.itaq;
lex ſancta ⁊c.ſicut medicina nõ eſt cauſa moꝛtis:p oſtẽ
dit venena moꝛtificata. Iʒ his mali hoĩes abutant᷑ ad
moꝛteʒ ſuaʒ vel alioꝝ. ſic lex que venena peccatoꝝ de⸗
monſtrat: ⁊ hoĩeʒ libertate ſua abutentẽ qi freno cobi⸗
het ⁊ compoſito greſſu incedere docet: nõ eſt cauſa effi
ciens peccati:ſᷣ potius vicium homiĩs.i.fſfomes.⸗ Ad
quartam rationeʒ dm.ꝙ lex de ſe nulli nocuit:gꝗa iu⸗
ſtis nõ obeſt.immo eſt eis in ſignũ.Silr inſipientibꝰñ
obeſt: ̊ eſt eis in pedagoguʒ. Silr malis nõ nocet.qð

pʒ ꝑ glo.ſuꝑ illud.j.ad thim.j. Juſto nõ eſt lex poſita

que dicit.ideo data eſt lex:vt vel reum puniret vel pec⸗
care volenteʒ coerceꝛet.ſic ꝗ̊ valet malis:qꝛ coercʒ eos
ne peccent:⁊ reos punit. Et hec fuit intẽtio legis circa

malos.vnde pʒ ꝙ oꝛdinate dat᷑: quia datur ᷣm oꝛdinẽ

diuine iuſticie.quia ſemꝑ datur vel vt ꝑuerſus punia
tur.vel vt peccare volens coerceat᷑:⁊ vtrũq; eſt bonũ.
nam ⁊ ipſa diuina iuſticia punit malos in ſupplicijs.

4 Ad quintam rõncʒ dom. ſicut dicit quedã glo.p̃di⸗
cta.data eſt lex ad domandũ ſuꝑbum: 2 ad flagelladũ

durum: ⁊ ad inſtruendũ inſipienteʒ:ad manifeſtatiõʒ
2 teſtimoniũ future gratie iuſtis. Loquit᷑ &̊ Criſoꝰ. de
ipſa lege ꝑ comꝑatõʒz ad duros. vñ dicit ad puniendã
duriciaʒ coꝛdis eoꝝ ſicut ait dñs. ꝓpter duriciam cor
dis veſtri moyſes iſla mandauit. Sata.n.fuit duris ĩ
flagellũ:vt eos puniret infligendo penas.vt ſubtrahẽ⸗
do delectabilia.⁊ qᷓtum ad hoc dedit lex libelluʒ repu⸗

dij. qð eſt in lege ꝑ ꝑmiſſioneʒ: vt ipſos duros ſcʒ ⁊ ꝑp-

uerſos a malo ſubtraheret.quia proni erant ad interfi
ciendũ vxoꝛes.⁊ vt eos ſlagellaret in h̊ ꝙ ñ licebat eis
rehabere vxoꝛes poſtꝙᷓ eis dederant libellum repudij.
Silr glutonibo infligebat penam ꝓhibendo delectabi

lia gule: ſicut hũc cibum vel illũ. Itez ſuꝑbis etiã data
fuit ad domandũ ſuꝑbiam eoꝝ qui ex arrogantia 2
ſumptione dicebant.nõ deeſt qui impleat: ̊ dreſt ꝗ iu⸗

beat. 7 iſtis data eſt multitudo cerimonialiũ: que im⸗
poſſibile erat implere.hoc.n.erat onus qð patres poꝛ

tare nõ potuerũt. ſic fuerũt in lege q̃tuoꝛ. ſcʒ moꝛalia

ad inſtruendũ inſipientes.ſacramẽtalia ad ſignifican⸗
dũ iuſtis gratiam futuraʒ. iudicialia ad flagellandum

malos.cerimonialia ad domãdũ ſu ꝑbos ⁊ preſumptu

oſos.⁊ ſic habent᷑ quatuoꝛ:vt ſub figuꝛalibo accipiant᷑
duo.ſ.cerimonialia ⁊ ſacramẽtalia 4Ad alias rõnes
dðm. ꝙ ſicut eſt oꝛdo diuine ꝓuidentie: ita duplex eſt
oꝛdo legis.Eſt aũt oꝛdo ꝓuidentie duplex.ſ.principa⸗
lis in quo ſtatuit᷑ creatura. aliꝰ eſt ñ principalis: ꝗ po

ſitus eſt ad h vt ſi bomo ab aſſignato oꝛdine receſſerit

in aliũ relabat᷑.vt ſi recedat bomo ab oꝛdine miſcdie:

ſtatim eſt ſub oꝛdine iuſticie.⁊ boc dicit HBoe. ordo

cuncta complectit᷑. vt ſi ꝗs ab aſſignato ſibi oꝛdine re⸗

ceſſerit: ſtatim in aliũ oꝛdinem relabat᷑.ſic in lege fuit

xxviij.

oꝛdo principalis:qui fuit vt homo oꝛdinaret᷑ ad denzʒ.
2 alius quo oꝛdinabat boĩeʒ ad penam: qn a predicto
oꝛdine recedebat.vnde vt repꝛimeret᷑ fomes peccati in
bomie:⁊ reduceret᷑ homo ad gratiã. iſte fuit oꝛdo mi
ſericoꝛdie: quia inſtruebat inſipientes ⁊ coercebat pec
catoꝛes a ſuo malo.Oꝛdo nõ principalis erat oꝛdo iu
ſticie:quo oꝛdinabat hoĩeʒ ad flagella ⁊ egritudinẽ.vt
E hoc ipſum ad prioꝛeʒ oꝛdinẽ reuocaret: ſi ab ipſo di⸗
uerteret. Vñ ſi ↄtĩgeret aliqueʒ peccare:reuocabat eũ
flagella.r iſte fauit optimus modus adducẽdi boĩem
ad ſaluteʒ. vt ſcʒ malos flagellaret: ac ꝑ boc reuocaret
7 volentes peccaꝛe a malo coercet: ⁊ inſipientes inſtru
eret.Lex q̊ ſimptir erat in adiutoꝛiũ ad bonũ inſtruen⸗
doꝛ coercendo a malo.nõ principałr ad hoc vt homo
teficeret ⁊ fieret preuaricatoꝛ: ̊ vt moꝛbo p̃ᷣuaricati⸗
one creſcente medicus queret᷑.ſicut dicit glo.ſuꝑ illud
gatł.iij. ↄcluſit omĩa ſub peccato ⁊c. Et ſic pʒ rñſio ad
iſtam queſtionẽ: que magis.j.declaꝛabit᷑

NAꝛticulus ſecũdus

Ecundo querit᷑an lex ſit nccia ad ſaluteʒ.
Ad qð ſic. Hugo de ſan.vic.in li.ſnĩaꝝ di⸗
cit. ꝙ in lege naturali fuerũt tria.ſ.pᷣceptio
⁊ iſta fuit de neceſſarijs.ꝓhbibitio:⁊ iſta fuit de noxijs.
⁊ ↄceſſio de indifferentibo.ſᷣ nullũ peccatuʒ ita excecat
hoĩem:ꝗn cognoſcat ꝑ naturale iudicatoꝛiũ legis na⸗
turalis ꝗd facienduzʒ ⁊ quid vitandũ.vnde augꝰ.in q̃⸗
ſtionibo ve.⁊ no.teſia. Quis neſciat qd bone vite ↄue⸗
niat aut ignoꝛat: quia qdð ſibi fieri nõ vult:alij non de⸗
beat fieri.̊ ſine lege moy ſi poterat homo cognoſcẽ ꝗd
ſibi ncc̃iuʒ eſſet ad ſalu:eʒ. nõ igitur nccia erat ſaluti.

Secũda ratio. In nobis eſt ipa virtus diiudicatiua

eoꝝ que ſunt neceſſaria ad ſalutẽ.ſ.ſyndereſis. Silłr ĩ
nobis eſt ipſa virtus appetitiua ſalutis.& ſine lege po
terat homo videre ſeu cognoſcere ⁊ deſiderare qð ſibi
erat nccium ad ſaluteʒ. lex nõ fuit ei nccia.4 Ter⸗
cia ratio. Augꝰ. Ignoꝛãtia nemineʒ ſic excuſat:vt hõ
ſempiterno igne nõ ardeat.ꝛ intelligit᷑ iſtud de ignoꝛã
tia eoꝝ que ſut ncc̃ia ad ſaluteʒ.ſ̊ ignoꝛãtia legis moy⸗
ſi hoĩeʒ excuſat vt nõ ardeat eterno igne.ſicut pʒ ð be⸗
ato Job ⁊ alijs ſanctis.qui ignoꝛauerũt legeʒ tempoẽ
legis: nec erant de iudeis.q̊ ipᷣa lex moyſi nõ eſt nccia
ad ſaluteʒ.4l. Ad oppoſitum. Ald ſalutẽ nccia ẽ cogni⸗
tio credendoꝝ:⁊ oꝑatio agendoꝝ. ſ̊ lex moyſi tũ ad
figuralia facit cognitionẽ credendoꝝ ⁊ ad ipſa ꝑtinet.
qᷓtũ pᷣo ad precepta moꝛalia ꝑtinet ad oꝑationeʒ agen
doꝛũ:etiam in eoꝝ cognitioneʒ.ꝗ̊ eſt nccia ad ſalutem.
Solutio.dðᷣm ꝙ lex moyſi includit legeʒ naturaleʒ
ꝓ explicationeʒ in moꝛalibo.legem vo gratie ꝑ ſignifi⸗
cationeʒ in cerimonialibo.⁊ ideo debet dici nccia ſalu⸗
ti ꝙᷓtum ad moꝛalia: que ſunt legis naturalis. Utilis
ds ſaluti qᷓtũ ad cerimonialia ⁊ ſiguralia ante latõez:

2 his qui nõ erant de gẽte iudeoꝝ. eceſſaria vᷣo poſt

lationeʒ his qui ⁊e gente iudeoꝝ erant quibo data eſt
lex. Et ex ̊ pʒ rñſio ad obiecta.

Articnlus tercius

Ercio querit᷑ de tꝑe lationis legis.Et pᷣmo
querit᷑.vtꝝ añ peccatũ de buit dari lex. Ad
qð ſic. Sũmus medicus dat medicinã ñ ſo
lũ curatiuã:vᷣ etiã preſuatiuã.ſi g̊ eſt medicina ad pec
catũ:debuit eã dare ſummꝰ medicus qui eſt deus ante
petm vt pᷣſeruaret hoĩeʒ a peccato. Scðo querit᷑.an
ſtatim debuit dari poſt peccatũ. Ad qð ſic. diu eſt
moꝛbus:tempꝰ eſt medicine.ſicut dicit DHu.de ſan.vi⸗
cto.in ſent᷑.ſ̊ ſtatim poſt peccatũ fuit moꝛbo.& ſtati de⸗
buit adhiberi medicina.ſ̊ᷣ lex ẽ medicina pct᷑i.̊ ſtatim

Abuit dari poſt pctm. E ſit medicina pʒ. ꝗa in vulne

ribo hoĩs ſauciati inſundit᷑ vinũ ⁊ oleũ.ſicut habet᷑ de

ſamaritano qui miſcdia motug ſuꝑ enz infundit vinũ

⁊ oleum in vulneribus eius:⁊ ſanauit euʒ luẽ.x.⁊ ap⸗
pellatur ibi medicina ꝑ vinũ:medicĩa ꝑ legẽ.¶ Scða

ratio.ꝑ legẽ eſt cognitio peccati. Ro.iiij.̊ ſiatim debu

it dari lex poſtq; fuit peccatũ factuʒ. qm homi taliẽ ne
ceſſaria ſui peccati cognitõ.⁊ maxime quia tũc ſuit ho
minis ratio tenebꝛata.vnde indiguit adiutoꝛio ad ſuũ
peccatũ cognoſcendũ. Tercio querit᷑.vtꝝ añ dilu⸗
uiũ debuit dari lex. Ad qð ſic. Lex data fuit ad coerti
oneʒ malicie ⁊ peccati.ſicut habet᷑ SGał.iiij ex ꝓpter
tranſgreſſionẽ poſita eſt.dicit glo.cohibenda:hp̊ an di⸗

luuiũ fuit maxima inclinatio ⁊ maximꝰ fluxus ad pec

catum.qᷓ tunc fuit maxime neceſſaꝛia coeꝛtio pct᷑i.⁊ ita
tunc fuit maxime neceſſaꝛiũ dediſſe legeʒ.Minoꝛ patz
ſcʒ ꝙ maximus eſſet flurus tunc ad peccatũ.ꝑ geñ· vj ·
vbi dicit᷑ omĩs caro coꝛuperat viam ſuã.⁊ tantum
malũ fecerant: ꝙ deus faceret diluuiũ ad puniendum
eos. ¶ Scðᷣa ratio. Augꝰ. in queſtionibo ve.⁊ no.teſ.
dicit. Data eſt lex:vt que neſciebant᷑ auẽteʒ haberent:
in faciendis ſupple ⁊ vitandis.⁊ que latere cepeꝛat ma
nifeſtarent᷑. Lex & moyſi dat auẽteʒ faciendoꝝ ⁊ vita⸗

doꝛum. ſed illud fuit ſemꝑ neceſſaꝛiũ etiã ab initio ante

peccatũ.ꝗᷓ debuit dari lex ante diluuiũ.¶ Tercia ratõ.

Ante peccatuʒ vixit homo ſub aliqua lege ſicut habet
ecẽci.xvij. Addidit illis legeʒ vite ⁊c.ſ̊ poſt peccatũ fu⸗
it maxima legis neceſſitas ⁊ maioꝛ ꝙᷓ; ante:vt ſciret hõ

qũo deberet viuere.gᷓ poſt peccatũ ante diluuiũ debu⸗
it dari lex moyſi.que ad hoc dat᷑. Quarto queritur
an poſt diluuiũ ante tempus abrahe debuit dari lex.
Ad quod ſic.ſi. Date ſunt leges vt eaꝝ metu hũana
coerceat᷑ audacia.ſᷣ̊ tũc fuit maxima audacia ⁊ inoꝛdi⸗

nata:quia tũc voluerũt filij noe edificare turrim: cuiꝰ

cacumen pꝑtingeret vſq; ad celum.ſicut habet᷑ geñ.xj.S
tunc maxime debuit dari lex. Quinto querit᷑.· an in
temꝑe abrahe debuit dari lex.Ad qð ſic. Lũc fuit ma

xima ncciĩtas legis.q̊ᷓ tũc fuit maxima ↄueniẽtia vt da⸗

ret᷑ lex. ̊ tunc debuit dari. Maioꝛ ptʒ. Lex.n.dat᷑ ad

reuocandũ ab y dolatria.ſ̊ tunc erat totus mũdus re⸗
pletus ydolatꝛia.g tũc fuit maxima ncciĩtas legi 8. Ali
noꝛ pʒ ꝑ quandã glo.ſuꝑ geñ.que dicit.ꝙ ꝑ ſex dies ſi

gnant᷑ ſex etates.⁊ tercia die qua ſeꝑat᷑ terra ab ags:
ſignificat ſeꝑationeʒ ſeu diuiſioneʒ que facta fuit tẽꝑe

abrahe populi dei fidelis ab ydolatris:quoꝝ erroꝛ va

nus ⁊ inſtabilis.que ſeꝑatio facta ẽ ꝑ abꝛabaʒ.4. JIteʒ
videt᷑ ꝙ tunc fuit maxima ↄueniẽtia dandi legeʒ:qꝛ tũc
populus qui erat ad colendũ deum:erat diſcretꝰ ⁊ di⸗
uiſus ab alijs.⁊ in hoc acceꝑant ſignũ ſeu pactũ circũ⸗

ciſionis.⁊ illis danda erat lex.i¶ Iteʒz iaʒ erat abrabe

facta reuelatio de ꝓmiſſione illius qui ſignificatꝰerat
ꝑ legem.ſ.de xpo:qn ꝓmiſit dñs abr abe.In ſemĩe tuo
benedicent᷑ omẽs gentes. ̊ maxime tũc erat cõueniẽs

dari legẽ vt mitteret᷑ ad xvpᷣm. Solutio. dom ꝙ non
tebuit lex moyſi dari añ peccatũ: nec vlla vtilitas eẽt.

quia tunc nõ erat nccia figura ad ſignificandũ cũ eſſet

bomo ſpũalj mente preditus:nec ꝓhibitio ad coercen

dũ concupiſcentiã:que inoꝛdinata nõ eꝛat.dico tamen
ꝓ nũqꝙᷓ vixit homo ſine aliqua lege.nð etiã ade fuit
addita lex aliq̃.ſ.lex diſcipline.qn dixit ei de ligno ſci⸗

entie boni ⁊ mali nõ comedes. Vñ augꝰ.in queſtiõibo

no.⁊ ve.teſta.primũ lex foꝛmata in litteris dari nõ de⸗
buit:quia in natura ipſa inſerta quodãmodo ẽ ipᷣa cre
atoꝛis noticia.Nam quis neſciat ꝗd bone vite cõueni
at:aut ignoꝛat.qꝛ qð ſibi fieri nõ vult alij nõ debeat fi⸗
eri. Ande prius opoꝛtuit vt homo vteret᷑ lege natura
li. ⁊ cũ illa ei deficeret ſieut fecit ade.⁊ꝛ lex ſimiliter di⸗
ſcipline qñ peccauit:adderet᷑ ei lex.gał.iij.ſuꝑ illð.ꝗd
igit᷑ lex. Glo. Nota ꝙ nõ ait data ſ̊D oꝛdinata: q̃i oꝛdĩa⸗
biliter data.ſ.int tempus naturalis legis:de qua con⸗
uicti ſunt ꝙ iuuare non poterat.⁊ tempꝰ gratie anteqᷓ;
gratiã cõuincendi erãt de lege.Silłr nec poſt peccatuʒ
buit ſtatiʒ dari.immo adadita fuit lex legi nature ad

lis cura ſpec omnib ibus.
diſſerentia quo ad hoĩes. ſicut nec in pꝛima cura q̊a

ipſam oꝛdinandaʒ m diuerſas etates. Sm ꝙ tripler ẽ
inoꝛdinatio nature:quia eſt inoꝛdinatio ipſius ↄcupi⸗
ſcibilis.ipſius iraſcibilis.ipſius rõnalis. SDrimo enĩ

ante diluuiũ viguit inoꝛdinatio concupiſcibilis maxie
⁊ ad hanc reſtringendam ⁊ oꝛdinandã fuit addita lex
quedazʒ: in qua vixit homo ante diluuiũ.iij.gen. Sub
te erit appetitus tuus.ſ.ſub ratione. Hac aũt lege ru⸗
pta poſt diluuiũ fuit magna inoꝛdinatio iraſcibilis.ſ.
qñ filij noe voluerũt ediſicare turrim vſqʒ ad celos.ꝓ⸗
pter qð data eſt lex ad oꝛdinandaʒ iraſcibilẽ erga ꝓxi⸗

mũ.que fuit: carnem cuʒ ſanguine nõ comedetis.⁊ rs

fuit ad hoꝛoꝛeʒ ſanguinis ⁊ deteſtationeʒ homicidij.
vt hoꝛeret homo fundere ſanguineʒ humanũ. Poſtea

dðo ſecuta eſt inoꝛdinatio rationalis temꝑe abrabe. ꝗa

omẽs erant ydolatri.ↄtra hanc inoꝛdinatõz data fuit
abrahe lex circũciſionis in ſignum reuocatiõis ipſius
populi ad deum adoꝛandum:⁊ in ſignum fſederis inteꝛ
ſpolm fidelem ⁊ deũ. Geñ.xvij. At ſit ſignum int᷑ me ⁊
vos.Prima inoꝛdinatio erat homis ad ſe.Scða bo⸗
minis ad ꝓximũ.Tercia homĩis ad deum. quia ꝓpter
ydola cultum dimittebant diuinũ.ſic &̊ fuit aliqua lex
addita homĩ ante diluuiũ: ⁊ poſt ĩ temꝑe abrabe. Sʒ
lex moyſi non debuit adhuc dari immo cũ ipſa ſit ius
hoĩm viuentiũ ſub vno iure: prius neceſſe fuit ꝙ eſſet
populus vnitus q; daret᷑ lex. A temꝑe aũt circũciſio⸗
nis cepit eſſe populi vnitas ⁊ diſcretio.Uñ dicit Hu⸗
go. ꝙ extunc cepit vnitas populi dei: ⁊ vnitas conuer
ſationis fidelis:que pꝛimũ figurata eſt ꝑ ſacramentuʒ
circũciſionis: poſtea ſignificatur per ſacꝛamentuʒ ba⸗
ptiſmatis.⁊ ideo ante non debuit dari lex: ĩmo lex cir
cumciſionis fuit ſignuʒ gratie future.⁊ ideo debuit p̃⸗
cedere. Preterea.prius opoꝛtuit ꝙ eſſet fundamentuzʒ
legis q; daretur lex. Erant autem fundamentum iſta
quatuoꝛ.ſcilʒ fides vnius dei.⁊ fides incarnationis.ꝓp
batio fidei.⁊ fidei firmitas.prius enim q; daret᷑ opoꝛ⸗
tuit eſſe atteſtationem fidei vnius dei.⁊ hec preceſſit in
ſigno circumciſionis: que poſita eſt in ſignum federis
inter deum ⁊ populum. Atteſtatio auteʒ fidei incar⸗
nationis facta eſt: quando facta eſt pꝛomiſſio abꝛabe
de chriſto.in ſemine tuo ⁊c̃. ſed quia non ſufficit teſti⸗
monium in oꝛe vnius: immo in oꝛe duoꝛum vel trium
ſiat omne verbum. ideo prius facta eſt iſta promiſſio

etiam Yſaac ⁊ iacob.⁊ repetita cuilibet in ſemine tuo

⁊c.qᷓ; daretur lex.Sed nec ſtatim debuit dari:ĩmo pᷣus
opoꝛtuit ꝙ eſſet fides probata. Probata auteʒ fuit in
egipto per aduerſitates.vt ſcilʒ nulla aduerſitas poſ⸗

ſet eos auertere a fide: quibus danda erat lex ducens

in deum etiam incarnatum.opoꝛtuit etiam ꝙ eſſet fir⸗
mata: ne poſſet populus ſeduci aliqua fallacia. Iir⸗
mata autem fuit in multis ſignis ? mirabilibo: que ei
dominus fecit ⁊ oſtendit in exitu de egipto: ⁊ per deſer
tũ.bis auteʒ factis ⁊ impletis debuit dari ipſa lex mo
yſi: que ducit in chriſtum. hoc autem fuit completũ in
quarta etate.

Articulus quaꝛtus

Varto querit᷑.quibus debuit dari lex. Ad
qð ſic. Act᷑.x.iſQon eſt perſonaꝛũ acceptor
deus. Si ergo iudei legunt᷑ non ſolum deo
accepti ſ̊ multi alij: ſicut multi gẽtiles.vt pʒ de ſancto
Job. ergo ita debuit illis dari lex ſicut iudeis.. Se⸗
cunda ratio. Sapientie.vj.Equalis eſt ei cura de omi
bus. Cura autem dei duplex eſt. ſcilicʒ generalis qua
pꝛouidet omnibus.⁊ cura ſpecialis:que ẽ directio ho⸗
minis per legem 2 diſciplinaʒ. ergo ſi equalis eſt ei eu
ra generalis de omnibus:eadeʒ ratione debet eè ei eq⸗

ialis de omnibus homibus.neq; dxebet eẽ

creaturas ocs. 5 dz dari lex eqlit oibus boĩbo. 4 Ter
cia ratio· Mathei. v. Soleʒ ſuũ facit oꝛiri ſuꝑ bonos

oe
ki
danfii
igipſin
Mig inte
int me⸗
do b/
er
a ler
is
geſ
irchſ
sconuer
nmnenny
uy ho⸗
lrar
tß⸗
nnng
uniſa
loni
mion
teeſira
Nldnis
lincar⸗,
Arabe
ſten⸗
Aian
toinico
nine to⸗
imozs
ſefu
ſtasßg
rduens
cſaſt
aa. N
gei
er aſer
ler no
ſetüin

gecger
e
rbe
gege
gon
uch
d
nton
Nnes

Nueſtio

2 malos.¶Nagis aũt eſt deo cura aĩaꝝ qᷓ cpoꝝ. g ſi
lucẽ coꝛꝑaleʒ ſolis miniſtrat equalit omibo.̊ ⁊ lucem
ſpũaleʒ debet miniſtrare equalit omibo: queẽ lux aĩa⸗
rũ.hec añt eſt lerx. nde ꝓuer.vj. Mandatuʒ luceꝛna
eſt ⁊c.¶¶ Quaꝛta rõ. Rom̃.v.Subintrauit.Glo. poĩt
dupliceʒ ratõz quare illis ſolis debnit daꝛi ⁊ nõ alijs.
AVna eſt.qꝛ ille pus ſolus ſcʒ iudeoꝝ vnũ deũ colens
dignus erat cui eloquia dei crederẽt᷑. Alia rõ eſt.qꝛ de
illo ꝓpło erat filius dei naſciturus.Contra primã ra⸗
tioneʒ obijcit᷑. Quia in gentilibo erant aliqui nõ colen
tes ydola:ſ̊ vnũ deuʒ ſicut in iudeis.vt beatus Job 7
alij multi. ̊ ꝑ iſtam ratõʒz debuit dari illis lex. Cõtra
ſecundaʒ ratõʒ.quia de patribo abrahe naſciturus eẽt
dei filius.ſicut de Seth 2 alijs predeceſſoꝛibo. pꝑ hãc ra
tioneʒ debuit dari illis lex. Quare ꝗᷓ huic pplo data fu
it ⁊ nõ alij. ¶ SItem dicit᷑ in ecẽ? xvij. E in vnãquãq;
gentez prepoſuit cæns rectoꝛeʒ.ſ. angelũ. quia de ipſis
boc intelligit.ſicut ꝗᷓ angelus qui erat rectoꝛ gẽtis he⸗
braice miſtrauit eis legem: ita videt᷑ ꝙ angeli qui erãt
rectoꝛes aliaꝝꝑ gentiũ deberent miſtrare legez. aut vi⸗
cetur culpa eſſe ipſis:eo ꝙ nõ miſtrauerũt. 4 Itez. ir.
daniel habet᷑. ꝙ michael archangelus princeps eſt gẽ⸗
tis hebreoꝝ.vnde danieli qui erat hebreꝰ dicit᷑ ibi:mi
chael priceps veſter. Silr legit᷑ ibi. ꝙ alius erat ange⸗
lus qui erat princeps ꝑſaꝝ:alius gentis grecoꝝ ⁊c. ſi⸗
cut & michael miniſtrauit legem bebreis:ſic debuerũt
alij angeli facere alijs ꝓptis. vel quare nöo. Solo. di⸗
