ctã viſiõʒ:qð remotũ ẽ vᷣtute ĩcarnatõis ⁊ paſſiõis xpᷣi
qꝛ añ ĩcarnatõz erat reatꝰculpe oꝛiginał:⁊ erat gr̃a cũ
reatu illo oꝛigiali:ꝗ reatꝰ excludebat a viſiõe et na.nec
poterat ſolui reatꝰ ille niſi ꝑ paſſiõʒ xp̃ᷣi dei boĩs. Inð
ẽꝙ ꝙuis eẽt gra ibi q̃ facẽt ð ſe dignũ vita etna: ñ tñ h
poterat efficẽ ĩ actu:qꝛ ĩpediebat᷑ ꝑ reatũ oꝛigĩalẽ.ſ̊ pꝰ
incarnatõʒ paſſiõʒ xpᷣi hũit gra ſecũ meritũ paſſiõis:
ꝑ quẽ fuit ſoło illiꝰ reatꝰ. Inde ẽ ꝙ potuit pꝰ incarna⸗

tionẽ ⁊ paſſiõʒ nos efficẽ dignos actu viſione et᷑na:qð

añ ñ poterat.⁊ ᷣm h̊ pʒ rñſio.

Lonſequenter que/ .S. ij.

rit᷑ vtꝝ gꝛa ſit eiuſaẽ rõnis ĩ adulto ⁊ ꝑuulo.Et oñdit᷑
ꝙ ñ.qꝛ gr̃a dat᷑ ĩ ꝑuulo ad ĩfoꝛmãdã aiaʒ.ĩ adulto dat᷑
gr̃a ad oꝑãdũ.vñn Ga ĩ ꝑuulo dat᷑ ad bñ eẽ:ĩ adulto ad
bñ oꝑari.Si q̊ ñ ẽ eiuſdẽ rõnis bñ eẽ ⁊ bñ oꝑari.ꝗ̊ nec
gra erit eiuſdẽ rõis ĩ adultis ⁊ ꝑuulis.⸗ Itẽ in ꝑuulo
dat᷑ gra cũ ſacr̃o:adulto vo dat᷑ gr̃a ſine ſacꝛxo. Sʒ gra
ſacramẽtalis eſt ſilitudo aĩe ad xpᷣm hoĩeʒ.gꝛatia ſine
ſacramento eſt ſibitudo anime ad xpᷣm denʒ.⁊ ſupponit᷑
hec differẽtia.quia ſacramẽtalis aſſimilat nos ad xpᷣin
paſſum. Sed ſimilitudo ꝑ eẽntiam diffeꝛt a ſiłitudiĩe cũ
ea:reſpectu cuiꝰ dicũt᷑ iſie ſiłitudines.differũt ꝑ eſſen⸗
tiam.ſ.deus ⁊ homo: humanitas ⁊ deitas. gratia ſa⸗
cramẽtalis ꝑ eẽntiã differt a gꝛa ſine ſacramto. & ñ eſt
gratia eiuſdẽ rõnis in ꝑuulis ⁊ adultis: ſᷣ differes ra⸗
tione eẽntiali. Ad oppoſitũ. Gr̃a q̃ eſt in ęꝑuulo ma⸗
net in adulto. Ponat᷑ ꝙ ipſe ñ cadat ꝑ ꝑcẽm.g eadeʒ ẽ
gea in vtroqʒ. Sʒ ꝑuulũ faciebat bñ ec.ẽ̊ ⁊ adultũ.Cũ
mai ſit eẽ qᷓ oꝑari:⁊ bñ eẽ qᷓ; bñ oꝑari.gr̃a q̃ faẽ bñ
eẽ faciet bñ oꝑari.¶¶ Itẽ ſic differt ꝑfectibile:ita dʒ dif⸗
ferre ꝑfectio.ſᷣ ꝑfectibile a gra ĩ adulto ⁊ ꝑuulo ñ ẽ al⸗
teriꝰ rõis.̊ gꝛa ñ ẽ alteriꝰrõnis ĩ adulto ⁊ ꝓuulo.M⸗
noꝛ ptʒ. qa pfectibile a gratia in adulto ⁊ paruulo eſt

ꝑs rõnalis.q̊ hᷣ̊ nõ differt em rõneʒ ĩ adulto ⁊ ꝑuulo:
lʒ in ꝑuulo ſit impotẽtia oꝑandi ⁊ ñ in actu ſᷣm partẽ
rõnalẽ. So.dom ꝙ gea in adulto ꝑuulo ñ differt
Fm eẽntiã:qᷓuis ipſa oꝑet᷑ aligd in adulto qð ñ oꝑat᷑ ĩ
ꝑuulo.hG.n.ñ ẽ ꝓpter diuerſitatẽ q̃ ſit ĩ gra: h̊ ex parte
ſuſcipiẽtis.qꝛ in ꝑuulo eſt rõ ligata qᷓtũ ad vſux:⁊ ar⸗
bitriũ volũtatis ligatũ. In adulto vo expeditũ ẽ:̊ gꝛa
oꝑat᷑ in recipiẽte ſᷣm capacitatẽ ipſiꝰ recipiẽtis. Quia
g̊R ꝑuulus eſi tm̃ capabilis infoꝛmatõis. adultus aũtẽ
capabilis infoꝛmatõis ⁊ oꝑatõis: ꝓpter h̊ gꝛa ſoluʒ eſt
in paruulo ad infoꝛmatõʒ. in adulto aũt ad infoꝛmati
onẽ ⁊ vltra ad oꝑatõʒ.4 Ad primũ ꝗ̊ᷓ poſſumꝰ dicere.
gẽa ſm ſe eſt ipſa que facit bñ eẽ.gẽa aũt ſᷣm ꝙ eſt in
virtute:ipſa eſt que facit bñ operari.vñ ſicut nõ ẽ alte
rius eẽntie gra ᷣm ſe ⁊ gratia in vᷣtute lʒ alio mõ ſit:
ita nõ eſt alia gr̃a in ꝑuulo ⁊ in adulto. ſicut lumẽ ſᷣm
ſe ⁊ lumẽ in radio nõ eſt alteriꝰ eẽntie: lʒ ſit alio mõ ſe
Pñs.qꝛ m ſe infoꝛmat aerẽ indiſtincte:in radio infor
mat diſtincte:vt directũ ad hanc ꝑteʒ vel aliam. 4 Ad
aliud ddᷣm.ꝙ gůa poſt peccatũ aſſiłat doo bomiĩ/qð pʒ
in fide:q;ꝛ nũqᷓ; dat᷑ alicui qtia pꝰ peccatũ ſeu añ incar⸗
natõʒ ſeu poſt:niſi rõne fidei dei hoĩs.⁊ h̊ eſt. qꝛ nullꝰ
poſt peccatũ potuit eẽ gratus deo ſine fide dei homĩs.
Sʒ fides dei hoĩs ẽ duplex.ſ.ꝓpria ⁊ aliena.Paruu⸗
lo datur gra ſine fide dei hoĩs ꝓpꝛia: ſ̊ ñ ſine aliena.ſ.
fide eccie.vt ſicut pctm ab alio habuit:ita ⁊ gràm ꝑ fi⸗
dem alienam. Adulto aũt ñ dat᷑ gꝛa ſine fide ꝓpria dei
hoĩs:ſeu añ incarnatiõez ſeu poſt aſſilat deo bomĩ.Et
qð obijcit᷑ gra aſſimilãs deo:⁊ gr̃a aſſimilãs homĩ diſ
fert eẽntialit᷑ ſiẽ deitas ⁊ hũanitas: interimendũ eſt.
QAꝛm gẽa de intentione ſua eſt aſſiłlare deitati: ⁊ eo ꝙ
aſſiłat hãanitati xp̃i:que eſt maxime aſſiłata deitati.⁊
xifoꝛmis aſſiłat deitati. Quicqd.n.aſſilat᷑ rei q̃ ſimil
lima eſt ceo:aſſiłat᷑ deo.maxime ſi aſſimilet᷑ ei inꝗᷓtuʒ
deo ſimilis eſt.

Membꝛũ quaꝛtũͥ
Verit᷑ conſequent de ſubiecto gr̃e.Ciꝛca
qð erit modus ingꝗſitõis duplex. Pꝛimo
queret᷑.quo hʒ fieꝛi in ſubiecto. Secũdo.
qũo ſit in ſubiecto.

Articulꝰpꝛunus
Vomodo aũt hʒ fieri in ſubiecto q̃nt modꝰ
ſuſceptõis.ad qð terminãdũ queret᷑ ð illis
in quibo eſt libeꝝ ar. ligatũ. An ꝑuuli ſint
ſuſceptibiles gẽe. An adulti do:miẽtes vł alienati ſint
ſuſceptibiles gratie. .

Ad primum. S. j.
Her.de gꝛa ⁊ li.ar.Oeꝰ auctoꝛ ſalutis eſt: libeꝝ arbi
triũ capar:nec dare valet eã niſi deus:nec caꝑe niſi li⸗
beꝝ ar. Si in ꝑuulis nõ eſt li.ar.ſᷣm actũ:relinqui
ꝑpuuli nõ ſunt capaces gẽe.¶ Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ ĩ puulis
eſt li.ar.ſᷣm potentiã: ⁊ H ſufficit ad ſuſceptõeʒ gẽe. In
ↄtrariũ obijcit᷑.qꝛ Her.ibidẽ dicẽ poſt. Lam abſqʒ con
ſenſu eẽ nõ põt recipiẽtis:qᷓ abſqʒ gꝛa dantis.ſᷣ impoſ
ſibile ẽ ꝙ gra ſalutis det abſqʒ gꝛa dantis.̊ impoſſibi
le eſt ꝙ der abſqʒ ↄſenſu recipiẽtis. Cũ & in ꝑuulis nõ
ſit potẽtia ↄſentiẽdi: pʒ ꝙ nec potẽtia ſuſcipiẽdi gtiaʒ.
¶ Iteʒ ſicut dicit augꝰ.in li.retractationũ.i õ miſeꝛe
tur deꝰ niſi volũtas pceſſerit.ſᷣ dei miſeratio ẽ ſue gtie
donatio.ᷓ nõ dat gram niſi pᷣcedat volũtas. Cũ gĩꝑ⸗
nulis nõ poſſit eẽ hmõi volũtas.nec ipſi pñt eſſe rece⸗
ptibiles gie. Cont᷑. Geñ. xvij. dixit dñs ad abrabã.
Circũcidet᷑ ex vobis oẽ maſeulinũ:⁊ circũcidetis car⸗
nẽ pᷣpucij veſtri vt ſit ſignuʒ federis inter me ⁊ vos. In
fans octo dieꝝ circũcidet᷑ ĩ vobis.Erat igit᷑ circũciſio
ſignũ federis.i.recõciliatõis ad drũ.ſᷣ illð erat vere ſi⸗
gnũ.qᷓ vere erat recõciliatio ad denʒ ⁊ ĩ poaruulis ⁊ in

alijs ꝑ ſacramẽtũ circũciſiõis.q̊ vere hẽbãt ꝑuuli gr̃aʒ
ci ꝑ circũciſiõʒ.Si &̊ᷓ ſit amplioꝛ largitio ge dei tẽꝑe
Ftie poſt paſſiõʒ ꝙᷓ añ.ſ.tꝑe legis:ptʒ ꝙ ꝑuuli ſaluãt᷑ ⁊
ſuſcipiũt q̃tiã ꝑ ſacmẽtũ baptimi. IJtẽ.v.ad ro.Vbi
abũdauit delictũ ſuꝑabũdauit ⁊ qtia.⁊ ſic requit pec/
catũ in moꝛtẽ: ita ⁊ Ga regnet ꝓiuſticiã in vitã eternã
ꝑ ihin xpᷣm. ſ̊ pctm requit in moꝛtẽ vſqʒ ad moꝛtẽ xp̃ᷣi
ꝑuulis ⁊ adultis. Stia q̃ ẽ ꝑ ihjm xpᷣm attinget ñ ſolũ
adultos:ſ̊ ⁊ ꝑauulos.⸗l Stẽ.v.ad ro.i ·õ ſic̃ delictũ ita
⁊ donũ.qꝛ gẽa vniꝰhoĩs ihn xpᷣi ĩ pluꝛes abũdauit.Si
SGẽa ihu xpᷣi in plures abũdanit qᷓ; peccatũ oꝛigiale.
⁊ peccatũ oꝛiginale inficit ꝑuulos ⁊ atigit. & ⁊ gratia
ihu xpᷣi attingit ꝑuulos.¶] Itẽ.j.coꝝ.xv. Sicut ĩ adã
oẽs moꝛiũt᷑:ita in xpo oẽs viuificabũt᷑.Si ̊ ĩ ad mo⸗
riunt᷑ ñ ſolũ adulti ̊ ⁊ ꝑuuli.ꝗ in xpᷣo ñ ſolũ viuifica⸗
bunt᷑ adulti q̊ ⁊ ꝑuuli. So.duplex ẽ iniuſticia.vna
quã hõ ſibi facit.alia q̃ hbomiĩ fit.niuſticia pᷣma ẽ culł
actualis:quã ſibi fac hõ ꝑ ſuũ libeꝝ ar. Iniuſticia
ecũda ẽ culpa oꝛiginalis q̃ ↄtrabit᷑ ex culpa ade:⁊ nõ
ex li.ar.ꝑuuli.Siłr cuʒ iuſtificatio nihil alið ſit ꝙᷓ re⸗
ditus de iniuſticia ad iuſticiã: erit iuſtificatio duplex.
vna ad quã hõ facit: alia ad quã hõ ñ facit. ſiẽ iniuſti⸗
cia ñ ↄtrahit᷑ ex aliqͥ qd ꝑuubo faciat: ita nec in iuſſifi⸗
catõe requirit᷑ ↄſenſus eiꝰ:p̊ fit in ꝑuulo ꝑ exhibitiõeʒ
ſacram̃ti baptiſmatis. Iniuſticia aũt q̃ ẽ in adulto ñ ſo
lñ eſt illa q̃ ei fit ex culpa oꝛiginali: vᷣ etiã illa quã ſibi
facit ex culpa actuali.⁊ ꝗꝓpt᷑ q̊ nccio reꝗrit᷑ ꝙ adultus
ad iuſtiticatõz ſuã aliꝗ faciat: ⁊ ideo nccio regrit᷑ cõ
ſenſus eiꝰ in actu.⁊ ſic pʒ ꝙ ĩ ꝑuulis ẽ potẽtia ad ſuſci
piendũ gram:lʒ etiã ĩ actu ñ ↄlentiãt.¶ Ad primũ in
vriũ ddᷣm.ꝙ libeꝝ ar.accipit aliqñ in potẽtia: aliqñ ĩ
actu.Dicẽaũ ꝙ̊ ꝙ nulla res q̃ ñ hʒ ptãteʒ arbitrijẽ ſu⸗
ſceptiua gẽe:qꝛ ilia ſola hʒ potẽtiã liberi ar.ꝓrie.ſed
dico ꝙ ñ requirit᷑ actus li.ar.ſꝑ ad ſuſceptõʒ gẽe:⁊ ma
xime in iuſtiſicatõe ꝑuuloꝝ: ſ̊ ſolũ ſufficit ibi potentia
li.ar. 4! Ad alið qð obijcit᷑ in vriũ.dðm ꝙ ẽ ↄſenſus ĩ
potẽtia:⁊ in hĩtu:⁊ in actu. Cõſenſus ĩ potẽtia ẽ in ꝑ⸗
uulo.Cõſenſus in hĩtu ẽ in adulto doꝛmiẽte:ꝗ firmo /p⸗
poſito dũ vigilaret ↄſenſit vt ↄuerteret᷑ ad deũ:⁊ petijt
gr̃aʒ. Cõſenſus ĩ actu ẽ vt ĩ vigilãte ꝗ hʒ ꝓpoſitũ fuꝛmũ
vt ad drũ ↄuertat᷑. Si & generalrxr intelligat᷑ auẽtas il⸗
la dʒ intelligi ſᷣm ꝙ ↄſenſus generałr dĩ iſtis triba mo
dis. Ael dðm ꝙ illa auẽtas intelligit᷑ de adultis.vnð
diẽ gre oꝑanti ſalutẽ cooꝑaꝛi dẽ libeꝝ ar.dũ ↄſentit.Rᷣ
li.ar.ñ cooꝑat᷑ niſi ĩ adulto:cũ ĩ eo ſolo ſit vſus li.ar.⁊
ꝓpt h̊ intelligi t᷑ de adulto.Et ꝑ h̊ pʒ ſolo ad alið augꝗ.
7 diſtinguẽduũ vt priꝰ.

LConſequẽter queri.S. ij.

tur de adulto. vtꝝ adultꝰ doꝛmiẽs vł fuꝛioſus ſeu amẽs
poſſit reciꝑe graʒ. Ad qð ſic dr.iij.reg.iij. ꝙ ſapia ĩfu⸗
ſa ẽ Salomoni doꝛmiẽti.̊ ſapĩa ẽ donũ a do ſic gra.ſi
ſapia pᷣt infundi homĩ doꝛmiẽti.̊ ⁊ gr̃a.¶l SItẽ vidẽ⸗ꝰ
P auẽtes ſcriptuẽ ꝙ ĩ ſomnis erãt reuelatões ꝓharũ.
vñ.xij.ũe. hr. Si ꝗs int᷑ vos ẽ ꝓgheta:in viſiõe appa
rebo ei vel ꝑ ſomnũ loq̃r ad üluʒ.Sʒ ſua locutio nihil
aliud ẽ qᷓ reuelatio vᷣitatis.q̊ ĩ ſomnis fiũt reuelatiões
uᷣttatis 2 ſecretoꝝ dei.¶¶ Iteẽ Job. xxxiij. In ſomno tũc
apeꝛuit dñs aures viroꝝ./In ſomno igit᷑ fiũt reuelatõ⸗
nes.4. Jur has auẽtes ſic obijcit᷑. Sic ſe hʒ aĩia ĩ ↄgti⸗
one vᷣitatis:ita oꝛdiata ẽ ad amoꝛẽ boitatis.ſi &̊i ſom⸗
no pt ei infũdi ↄgnitio vᷣitatis.&̊ ⁊ ei ĩ ſomno pᷣt infũdi
dilectõ boĩtatis.ſ̊ amoꝛ boĩtatis ẽ gr̃a.ꝗ̊ homĩ doꝛmiẽ/
ti pᷣt infundi gẽa. Itẽ titulo de baptiſmo effectu ba

ptiſmi hr̃. ꝙ gůa ſacmẽtalis infundit᷑ doꝛmiẽti.ſᷣ gĩa ſa

cramẽtał ẽ gza.4! SItẽ ĩ illa decretali arguit Innoc.pa
pa h̊ mõ.De ſilibo ẽ iudiciũ ſiłe.ſᷣ ſilr ſe hʒ qᷓtũ ad im
mobilitatõʒ ⁊ ligatõʒ aꝛbitrij doꝛmiẽs ⁊ ꝑnułꝰ.ſi ̊ paꝛ
uulꝰ ñ impedit᷑ ꝓpt᷑ ligatõʒ arbitrij ꝗn recipiat gẽaʒ.g
nec doꝛmiẽs. 4¶ Iẽ qꝛ foꝛte dicet aligs ꝙ ñ ell ſimile. ga

— — — — — —

— —

☛2

— —

— — — eeeeJS--- f——5ò

— —

—.

5
i
.
1

8

in ꝑuulo ſolũ dimittendũ ẽ oꝛiginale peccatuz. qꝛ nihil
hʒ de actuali.in adulto ñ ſolũ dimittẽdũ oꝛiginale ẽ: h
etiã actuale. ad cuiꝰ dimiſſionẽ reqrit᷑ oſenſus ĩ actu:
lʒ nõ requirat᷑ ad dimiſſionẽ ſoliꝰ oꝛiginalis.⁊ ita cuʒ
in wꝛmiente nõ ſit ↄſenſus in actu: ñ põt ſuſciꝑe gram
ad dimiſſionẽ culpe. Sʒ tũc obijcit᷑ ð B. qm lʒ diffezʒant
doꝛmiẽs ⁊ ꝑuulus qᷓtũ ad actuale peccatuũ:n tn diffeꝛt
ĩtũ ad oꝛiginale:qꝛ vterq; bʒ oꝛiginale.ſi ĩ ꝑuulo pᷣt
dimitti oꝛiginale ſine eiꝰ ↄſenſu ꝑ ſuſceptiõʒ gratie ba⸗
ptiſmatis. ⁊ in adulto põt dimitti peccaiũ oꝛiginale
ſine eius ↄſenſu.¶ Itez aia duplicẽ hʒ oꝛdinẽ. Anũ ad
ſuũ ſuꝑius.ſ.deũ.aliũ ad inferius.ſ.ad coꝛpꝰ ſuum q8
mouet ⁊ regit. Si ẽ infuſio gre in aĩa ẽ qᷓtů ad oꝛdinẽ
quẽ hʒ ad ſuũ ſuꝑius.ſ.deũ:⁊ ñ qᷓtũ ad inferiꝰ.cuʒ ille
oꝛdo maneat in aĩa doꝛmiẽtis:videt᷑ ꝙ doꝛmiens poſſit
reciꝑe grãm ſiẽ ⁊ vigilãs. Iteʒ potẽtia rõnalis q̃ ab⸗
ſoluta eſt ⁊ abſiracta ab omi materia: hʒ abſolutam li
bertatẽ 7 dña ſui actus. MQulla igit᷑ diſpoſitio que ſit
facta in materia ligabit ſuã libeꝛtatẽ. g i ſomno ñ ligat
ſuũ arbitriũ: ſ̊ ẽ arbitrio libera.̊ põt ꝑ ſuũ arbitriuʒ
oſentire ad ſuſceptõʒ gre.Eſt igit᷑ ge ſuſceptiua aia in
doꝛmiente ſicut in vigilaãte. 41 Ztẽ fantaſia qᷓ ẽ vis ſenſi
bilis ⁊ inferioꝛ ꝙᷓ rénalis cuiꝰ ẽ li.ar.ñ ĩmobilitatur
ſomno: ̊ tũc virtuoſiꝰ 1 foꝛtiꝰ oꝑat᷑ ⁊ meliꝰ ꝑcipit᷑ eiꝰ
oꝑatio.Cũ g virtuoſioꝛ ſit virtꝰ rõnalis in q̃ẽ li. ar. qᷓ
fantaſia.q̊ ipſa ñ amittit ſuã oꝑatõʒ in ſomno. pote⸗
rit ↄſentire ⁊ reciꝑe grãʒ in ſomno. Itẽ ſiẽ appetitus
ſenſibilis mouet᷑ ex ſpecie boni ſenſibilis delectabilis
in doꝛmiẽdo:ita appetitꝰ rõnalis pᷣt moueri er ſpecie bo
ni intelligibilis in doꝛmiẽdo. hec ẽ diſpoſitio ad ſuſci
piendũ grãm.qᷓ doꝛmiẽtes hñt potẽtiaʒ diſpoſitam ad
ſuſcipiendũ gꝛam. 4 Itez aliqn ẽ ĩ ſomno ꝙ ñ fit plene
reſolutio vapoꝝ vel fumoſitatũ deſcendẽti a cerebro:
nec fit plene reſolutio ſenſuũ. vñ tũc ſurgũt doꝛmiẽtes
⁊ faciũt oꝑa vigilantiũ.Ponat᷑ ꝗ̊ aligs in tali ſtatu
ſurgat ⁊ det elemoſinã:⁊ babuiſſet prius teſideriũ dã⸗
di firmũ ⁊ feruens. Conſtat ꝙ actus vel motꝰille babʒ
oꝛtũ ex bonaradice. fructꝰ bonus eſt.gᷓ meritoꝛius.
Ad oppoſitũ. Her. Lam abſqʒ ↄſeniu eẽ nõ p̃t reci⸗
pientis qᷓ; abſqʒ gra dantis.⁊ loqꝗt᷑ de dono gre a deo.
Si ñ ẽ oſenſus iĩ doꝛmiẽte: ñ põt eẽ ĩ eo ſuſceptio gr̃e.
So. dom eſt diſpoſitio q̃ impꝛimit᷑ aĩe ad ſuſcepti
onẽ ge:ad quã aĩa nibil oꝑat᷑ actu nec hĩtu.⁊ hec eſt i
ꝑuulo baptiʒato. Eſt alia diſpoſitio ad Eam que impᷣ
mit᷑ aĩe:ad quã nihil oꝑat᷑ aia ſm actũ ̊ Fm habituʒ.
ſicut in adulto doꝛmiẽte:ꝗ prius ꝑſeuerauit in firmo ꝓ
poſito baptiʒãdi:ſi iſtis talibo impᷣmat᷑ caracti bapti⸗
ſmi:ſunt diſpoſiti ad grãz ipſis cooꝑantibo ſᷣm hituʒ.
Eſt etiã diſpoſitio ad grãz ad quã cooꝑat᷑ aĩa ſʒʒ actũ
ſicut ẽ ĩ adulto vigilãte: cui imprimit᷑ caract ſᷣm actũ.
Iteʒ notãdũ ꝙ gra aliqñ infundit᷑ ex vᷣtute ſacramẽti:
aliqñ ſine ſacram̃to. Dicẽdũ igit᷑ ꝙ gra ſacram̃talis ĩ
baptiſmo ñ infundit᷑ niſi m illã diſtinctõeʒ:nec cara⸗
cter baptiſmalis impꝛimit᷑. Gꝛa aũt q dat᷑ ſine ſacram
to nũqᷓ; infundit᷑ ſine actuali ↄſenſu.⁊ ita pʒ ꝙ ipſi doꝛ⸗

miẽti n infundit᷑ gra niſi ꝑ ſacẽm. ⁊ hec etia ei ñ infun⸗

dit᷑ niſi habuerit hitũ qͥ velit ſuſciꝑe grãzʒ.i.niſi cooꝑe⸗
tur ſm hĩtũ. Silr dðᷣm ẽ de hoĩe furioſo.⸗ Ad pᷣmum
dðm.ꝙ virtꝰ aprehẽſiua pᷣt cogi ꝑ rõcinatõʒ vt aſſen⸗

tiat vero.ſiẽ ſi aligs ↄᷣdiceret alicui veritati ꝑ vᷣtutem

alicꝰ rõcinatõis:poſſʒ cogi rõ eius vellet nollet ad Hꝙ
aſſentiret illi vero.Sʒ ñ ẽ ſic ð vi motiua q̃ ẽ receptiua

boni.illa.n.nũq; põt cogi ad bonuʒ:ĩmo ſi vult appetit

bonũ:ſi ñ vult n appetit. Ex ꝑte igit᷑ vᷣtutis motiue ẽ li
bertas abſoluta: ita ꝙ nihil ſit in ea ſine ſuo ↄſenſu.ex
q ñ pt cogi. Ex ꝑte aut vᷣtutis aprehẽſiue ñ ẽ ita.qꝛ a⸗
liꝗd põt i ea fieri ſine ſuo ↄſenſu: qꝛ põt cogi ad verũ ſi

cut dictũ ẽ.⁊ iõ ſcĩia põt impᷣmi aie ſine ↄſenſu ipᷣiꝰ ĩ dor

miẽdo. aĩe tñ ñ pᷣt impᷣm gea ſine eiꝰ ↄſenſu.⁊ intelligẽ

dũ eſt de gra qᷓ infundit᷑ ſine ſacio.⁊ iõ doꝛmiẽs non eſt

lxix.

ſuſceptiuꝰ talis gr̃e. Per hec pʒ ſolutio de reuelatõibo
qꝛ in reuelatõe nẽ aliud qᷓ imp̃ſſio foꝛme veri in vi app
hẽſiua.ñ ẽ aũt ipſazʒ ncce ad h̊ cooꝑari ſicut viſum eſt.
Ad aliud qð obijcit᷑ de decretali.dom ꝙ ẽ gra cuʒ ſa
cramẽto ⁊ ſine ſacramto. Gr̃a ꝗᷓ ſine ſacram̃to nõ p̃t ĩ⸗
fundi doꝛmiẽn ſicẽ pʒ.gra aũt q ẽ cũ ſacro põt.ſᷣ hoc cũ
diſtinctõe poſita:qꝛ oꝑtet ꝙ hẽat ↄſenſuʒ ĩ hĩtu.⸗ H ptz
ꝑ G̊ ꝙ in illa vecretali dr de baptiſmo ⁊ effectu bapti⸗
ſmi.Aſaioꝛes ꝛc̃.ponit Inno.iij.talẽ di ſtinctõʒz. Doꝛ⸗
mientes aũt ⁊ amentes ſi priuſqᷓ amentiã incurrãt vel
doꝛmiãt in Zdictõe ꝑſtiterint:qꝛ in eis intelligit᷑ ↄdicti⸗
onis ꝓpoſitũ ꝑdurare: ſi fuerint ſic immerſi caracterẽ
nõ ſuſcipiũt ſacramẽti. Secus aũt ſi prius cathecumĩ
extitiſſent ⁊ habuiſſent ꝓoſitũ baptiʒandi.Vlñ tales ĩ
nccĩtatis articulo ↄſueuit eccĩa baptiʒ are.Et ſic per h̊
pʒ diſtinctio p̃dicta.qꝙ etiaʒ neceſſe eſt ꝙ doꝛmiẽtes ha⸗
beant ↄſenſum in habitu ad hoc ꝙ recipit grãm ꝑ ſa⸗
cramentũ.4l Ad aliud rñdet Inno.in eadeʒ decretali.
⁊ oñdit quare nõ põt dimitti oꝛiginale ipᷣi adulto eodẽ
modo quo dimittit᷑ ꝑuulo.⁊ ponit duplicẽ rõneʒ a⸗ 6
dicẽs. Dũs qui totũ boĩem ſaluũ fecit in ſabbato opꝰ
im ꝑfectũ nõ nouit.⁊ ideo peccata nõ /ꝓ ꝑte h̊ ꝓ toto di
mittit. Cũ ̊ in adulto ſit peccatũ oꝛiginale 2 actuale:
ↄſtat ꝙ vnũ nõ dimittit᷑ ſine altero. F̊ actuale contrahi
tur cũ ↄſenſu. ̊ nõ dæbet ei dimitti ſine ↄſenſu adminꝰ
in hĩtu. Sʒ ſine ̊ nõ põt dimitti oꝛiginale in adulto.
Apter H̊ nõ põt dimitti peccatũ in adulto ſine cõſenſu.
Iteʒ alia eſt eius rõ ad h̊. OPena oꝛiginalis pcti ?ẽ carẽ⸗
tia viſionis dei. actualis pᷣo pena peccati eſt gehẽne ꝑ⸗
petue cruciatꝰ.vnde ſi pꝛimũ dim itteret᷑ alicui alteꝛo ñn
dimiſſo: talis ñ careret viſione dei ꝓpter oꝛiginale di⸗
miſſum: 2 cruciaret᷑ in gehenna ꝑpetuo ꝗꝓpter reatum
crimĩs actualis. Sʒ hec tãqᷓ impoſſibilia ſeſe minime
patiũt᷑:immo ſibi mutuo aduerſant᷑.⁊ ꝓpt p nõ pᷣt di⸗
mitti oꝛiginale ꝑ baptiſmũ adulto ſi doꝛmiat ſine oſen⸗
ſu. paruulo tamen põt: quia in ipſo nõ eſt alia culpa qᷓ
contrabat᷑ cum conſenſu.4¶: Ad hoc qð obijcit᷑ ꝙ ordo
aĩe ad ſuuʒ ſupeꝛius manet in ſomno. doᷣm ꝙ oꝛdo aĩe
eſt vt non ꝑficiat᷑ ̃m ſuam vltimã ꝑfectionem ſine ſuo
conſenſu. hec auteʒ vltima ꝑfectio eſt ex foꝛma bonita⸗
tis impreſſa ei.quia ex hac ꝑte relictus eſt bomo ĩ ma
nu ſui conſilij.ſicut habet᷑ ecci.xv.id eſi ſᷣm oꝛdinẽ aĩe
ad iſtam ꝑfectõʒ relinquit᷑ homo ſuo li.ar. VUnde dicit
Dyoni.ꝙ nos nõ habemꝰ vitam coactam ſicut habent
irrõnabilia. vnde vita gloꝛie vel gratie nõ datur nobio

coacte. ⁊ ꝓpter hoc cum anima nõ poſſit cogi ad iſtam

ꝑfectionem que eſt ex foꝛma boni.per infuſioneʒ gratie
non poteſt reciꝑe gatiam: cum conſenſus actu non ſit
in doꝛiniente. 4 Ad aliud dixerunt quidam.ꝙ ſicut vi⸗
demus 6 clauis duplicit eſt ligata. Tno modo quia ñ
eſt poteſtas ligandi vel ſoluendi ꝓpter inidoneitatẽ po
teſiatis:quia ſcilʒ non habet idoneitateʒ.⁊ boc mõ li⸗
gatur in preſbitero ſuſpenſo vel degꝛadato:quia nõ hʒ
idoneitatem ad hoc. Alio modo dicit᷑ clauis in aliquo
ligata nõ ꝓpter idoneitatẽ ipſius nccĩtatis nec ptãtis
ſue. ſ quia deficit ei materia ſcʒ ſubditi qͥs liget vel ſol
uat.⁊ hoc modo ligata eſi clauis in monacho vel reli⸗
gioſo. Similiteꝛ dicũt ꝙ in ſomno li. ar. Fm ſe nõ liget᷑
ſed quia nõ hʒ mateꝛiã in ſomno que ei ſubiecta ſit.
Sᷓnon habet executõʒ poteſtatis in ſomno: hoc non eſt
quia deficiat vel ligetur potẽtia li.ar. ̊ hoc ꝓpt defectũ
materie.in vi aũt ſenſibili ñ eſt executio in ſomno ꝓpteꝛ
defectum potentie quia higat.⁊ ꝓpter defectum mate⸗
rie que ei non offertur. Elis &rationalis cuiꝰ ẽ li.ar.
abſoluta ẽ a materia:? inde eſt libera.nec ligat᷑ in ſom
no hᷣm ſe:bᷣ ligat᷑ qꝛ nõ hʒ executõneʒ in oꝑe ꝓpter defe
ctum materie circa quam oꝑatur. Alij dixcrunt iuxta
philoſophos. O cũ in aĩa ſit vis que ñ depẽdet a coꝛꝑe
quantũ eſi ð ſe ſcʒ li. ar.⁊ vis dependẽs a coꝛpoẽ. ſvis
motiua concupiſcibilis.iraſcibilis. Sed remuneratio

5

meriti debet eẽ ſᷣm aĩaʒ ⁊ ſm coꝛpꝰ:ncc̃e ẽ ꝙ opꝰ meri⸗
toꝛiũ fiat ꝑ vim aie ᷣm ſe ⁊ ꝑ vim ad coꝛpꝰ:⁊ n ſoluʒ ꝑ
vnũ.⁊ ideo in oꝑe meritoꝛio im ꝑat libeꝛũ ar.⁊ vis ad
coꝛpꝰ facit motũ vel opus.⁊ qꝛ in doꝛmiẽte ligat᷑ vis ad
coꝛpuo: pt᷑ h̊ in doꝛmiente ñ põt libeꝝ ar. hꝛe ↄſenſum
meritoꝛiũ vel oꝑatoꝛiũ ad gr̃am. Ydeo diſtinxerũt ſic
dicit Auicẽna. Quedã eſt vis imꝑans motũ. 2 bec eſi
vis im ꝑans li.ar.⁊ quedã eſt faciẽs vel exequẽs motũ:
⁊ hec eſt vis ad coꝛpꝰ.hec aũt immobilitat᷑ ĩ ſomno:qꝛ
ẽ vis coꝛꝑis ſeu ad coꝛpꝰ. Quia & ceſſat vis faciẽs mo⸗
tũ:ideo ceſſat vis imꝑans motũ.⁊ ita ceſſat lib.ar. ſic
rex eſt imꝑans ⁊ mouẽs: ⁊ hoĩes ſunt exequẽtes.⁊ ſi ñ
eẽt qui obediret regi:rex ceſſaꝛet a ſuo imꝑio.Similit᷑
dico ꝙ li. ar.ceſſat in doꝛmiẽte:qꝛ ceſſat vis faciens mo
tü.vñ ligatũ eſt nõ in ſe:ſᷣ in exequẽte.⁊ ideo nõ põt re
ciꝑe gratiã. 4¶. Sʒ obijcit᷑.qꝛ li.ar.de ſe elicit motũ con
ſenſus ſine aliq cooꝑatione vis ſenſibilis: ſeu virtutis
oꝛdinate ad coꝛpꝰ. S qᷓnũ ad ↄſentire nõ immobilitat᷑ i
ſomno. 4 Itez dicit Anſel.ꝙ voluntas eſt inſtrumẽtũ
ſeip̃ᷣm mouẽs. ꝗᷓ nulla erit eã ſufficiẽs ad monendũ vel
quieſcendũ vel quietandũ ipſam.¶ Rñſio.dðm ꝙ du
plex eſt motus.ſ.motus ab aĩa: motus ad aĩam. In
motu ad aĩam ſe hʒ aĩa in potẽtia paſſiua ⁊ receptiua
ſolũ. In motu ab aiĩa ſe hʒ aĩa in potẽtia actiua. ꝛi⸗
mus aũt motus eſt in vi aprehenſiua: qꝛ recipit ſpẽs
reꝝ extra.a quibo incipit motus ⁊ terminat᷑ ad aĩsm⸗
Et ideo vis apprehenſiua eſt vis paſſiua ſolũ ⁊ recepti
ua:⁊ motus eius eſt ad aĩazʒ.⁊ inde eſt ꝙ ſi ſit impᷣmẽs
e:fiet motus in ea ipſa nibil oꝑante:cuz nõ faciat vel
incipiat motũ ſ̊ mouet᷑ a rebo extra.⁊ ideo ĩ ſomno po
teſi exercere ſuam oꝑatiõʒz ſi ſit agens er vel impᷣmens
in ea foꝛmaʒ veri.Secũdus aũt motus eſt in motiua.
Mihilominꝰ videt᷑ meliꝰ dõm.ꝙ ſicut in motu ſʒ egri⸗
tudineʒ vt in furia rapitur tota aia ad vim moꝛbi ex⸗
pellendam.ſilłr in quibuſdã motibo.vt in extaſi ꝑ Raʒ
rapit᷑ tota aĩa ad videndũ ea que ſupra ipſam ſunt.ſic
ſuit in raptu pauli ⁊ ꝓhetaꝝ.ſicut⁊ in coitu dicimꝰ:
ꝙ tota intentio aĩe fert ad actum generatiue ⁊ rapit᷑
ita dicimus de li.ar.in ſomno.ꝙ nõ dicit᷑ immobilita⸗
ri quia ligetur in ſe nec vis in qua eſt:ſᷣ̊ qꝛ aĩa rõnalis
cuiꝰ eſt: totaliter fert᷑ ad aliũ actũ alteꝛiꝰ vis ĩ ſomno.
ſicut ad actũ nutritiue:qꝛ vis nutritiua ẽ q̃ maxie ope
rat᷑ in ſomno.⁊ ideo quia aĩa rõnalis in ſomno nõ in⸗
tendit vt vtat᷑ li.ar.dicit᷑ immobilitari.⁊ iõ nõ oꝑatuꝛ
nec ſuſcipit gratiã in ſomno: cum opoꝛteat ipᷣm oꝑari
conſentire actu ad illud qð ſuſcipit.¶ Ad alið quod
obijcit᷑ de fantaſia.notandũ ꝙ cum ſint viꝛes aie qdaʒ
Fm ꝑteʒ rõnaleʒ: quedam ̃m irrõnaleʒ.ex ꝑte irrõna⸗
lis vegetabilis ſenſibilis.ex ꝑte vᷣo rõnalis intellectus
ſpecuſlatiuꝰ aprehenſiuus ⁊ motinus.Circa quãlibet
drñtiã eſt acciꝑe duplicẽ vim. vnã que ſemꝑ eſt cũ ſuo
actu. aliã que nõ ſemꝑ.ð.gᷓ. Ex ꝑte vegetabilis eſt ac⸗
ciꝑe vim vegetandi:que ſꝑ ↄtinuat ſuũ actũ.ſ.vegetac᷑
in coꝛꝑe.⁊ vim augmẽtadi ⁊ generãdi:que nõ ſemꝑ cõ
tinuãt ſuũ actum. vtez ex parte ſenſibilis eſt accipere
vim apprebenſiuã &foꝛis.vt viſiuã auditiuã ⁊ hmõi.q
nõ ſemꝑ ↄtinuãt ſuũ actũ vim apprebenſiuã interius
ſicut fantaſia que ſemꝑ ↄtinuat ſuũ actum ſiue in ſom⸗
no ſeu in vigilijs. ſicut dicit pᷣs. Sʒ ĩ ſomno tota eiꝰ
intentio verſat᷑ interius.in vigilia vᷣo diffundit᷑ ad ap⸗
prehẽſiuas exterioꝛes.vñ ꝗꝓpter h̊ meliꝰ ꝑcipimꝰ oꝑa⸗
tionẽ eius in ſomno ꝙᷓ in vigilia.cuiꝰ ſignum eſt. ꝙ qñ
claudimꝰ alios ſenſus in vigilia:tũc oꝑatiõeʒ fantaſie
ꝑcipimꝰ velut lucẽ ſpẽs ſenſibiles ſeruatas interius il
luſtranteʒ. Iteʒ ex ꝑte apprehenſiui intellectus eſt vis
duplex.vis que ſemꝑ eſt cũ ſuo actu velut lux.⁊ ſiẽ̃ diẽ
ph̊s.ſe hʒ ad intelligibilia ſicut lux ad coloꝛes.⁊ dr in⸗
tellectus agens:⁊ vis que nõ ſemꝑ eſt cum ſuo actu: ſ(i.
educit᷑ de potentia in actũ.⁊ dicit᷑ intellectus poſſibił.
Item ſimili modo ex ꝑte motiui intellectꝰ ẽ vis duplx

„
.

vis que ſemꝑ eſt cũ ſuo actu. vt quẽadmodũ intellect

agene eſt continne irradiãs ſuꝑ aĩam ad cognoſcendũ
intelligibilia veꝛitatis.ita ex iſia ꝑte eſt vis radians 2
mouens ad appetibilia bonitatis ſꝑ remurmurãs con
trarijs:quã dicimꝰ ſyndereſim. Pretea vis que nõ ſꝑ
eſt cum ſuo actu:nõ eſt determiatæ ad vnũ actuʒ: ſᷣ ad
oppoſitos actus ſe hʒ ſm electiõeʒ liberam:penes quã
ponit᷑ li.ar. Patet igit᷑ rñſio ꝙ nõ eſt ſibis modus ope
ratõnis fantaſie ⁊ li.ar.⁊ rõnis qtuʒ ad vim que non
bʒ actum continuũ.¶j Ad illud po qð obijcit ꝑ ſititudi
nem appetitus ſenſibilis ⁊ appetitus rõalis.dpᷣm ꝙ ap
petitus ſenſibilis: ſicut dicit Jo. dama.magis agit᷑ qᷓ
agat.⁊ hoc ẽ quia deducit᷑ ⁊ trabit᷑ a ſpecie obiecta de⸗
lectabili.appetitus vᷣo rõnalis magis ecõtrario agit qᷓ
agat᷑.⁊ idco q ad aliam oꝑationeʒ rapit᷑ aĩe intentõ

velut in furia ⁊ in ſomno quieſcit.⁊ hoc modo dicit᷑ li⸗

gari ſicut diciũ eſt. ¶ Ad vltimũ dᷣm.q qᷓuis non ſit
pñntis negocij ſᷣm pꝛedictã by poſtaſim:ꝙ oꝑatio illius
ꝗ ſic inſuꝛgit in ſomno ꝓcedit ex vpᷣtute eſtimatiua:que
vis nõ ſolu accipit ſpẽs ſenſibiles ſᷣ intẽtiones ſperuʒ
ſenſibiliũ:ſiẽ dicit Auic.vt delectabile.triſtabile.bo⸗
nũ.malũ.nocitiuũ.fugitiuũ.ex quaꝝ intentõnũ pñtati
one foꝛtiſſima ĩ talibo mouet᷑ extimatiua: ⁊ mouet ad
H̊ ꝙ hõ ſurgat ⁊ oꝑetur ligatis ſomno viribo exterioꝛi
bus ſenſus ⁊ li.ar.rõnis.vnde quicꝗd faciat nõ repu⸗
tat᷑ ei ad meritũ vel demeritũ: nec ad laudẽ vel vitupe:
riũ.Ex his igit᷑ ſatis manifeſtũ eẽ põt qualit᷑ ga habʒ
fieri in ſubiecto.

Aꝛticulus ſecudus

Oſtea inꝗrendũ ẽ de gr̃a quo ſit ĩ ſubiecto.

Et q̃runt᷑ duo. Prĩo.an gẽa inſit ᷣm maiꝰ

. ⁊2 minꝰ.h̊ ẽ:an ſit maioꝛ ĩ vno qᷓ; ĩ alio.Se⸗
cũdo.an ſᷣm maiꝰ ⁊ minꝰ.ſ.Fᷣm intenſiõʒ ⁊ remiſſioneʒ
ꝓut dr margarita albioꝛ equo.

Ad pꝛimum ſic. S. .
Augꝓ.ad dardanũ.Deꝰ vbiq; totꝰ ẽ: qũo q̊ in alijs am
pliꝰ:in alijs minꝰ.Sʒ deꝰ ẽ ĩ aia ꝑ gꝛaʒ ⁊ i q̃tibʒ hñte
graʒ.q̊ totꝰ ẽ ĩ qͥlibʒ hñte g?aʒ:⁊ totꝰ hẽt᷑ a qͥlibʒ.̊ tã⸗
tũ hʒ vnꝰ gr̃aʒ quãtũ aliꝰ.Si qᷓ ipᷣm hr̃e ẽ eẽ gre.ᷓ tan
tũ bʒ vnꝰ de gra q̃ntũ aliꝰ.¶ Ite gr̃a ↄꝑat᷑ ad dteʒ ⁊
ad recipiẽtẽ.ſ̊ dãs ñ ſe hʒ ſᷣm maiꝰ ſᷣ eq̃lit᷑ oĩbo: ſimiłr
nec recipiẽs.̊ gra ñ ẽ maioꝛ ĩ vno qᷓ ĩ alio. exqͥ ñ pᷣt de
termĩari eiꝰ maioꝛitas: niſi ᷣm dantẽ vel recipienteʒ.
Ainoꝛ pʒ.qꝛ dãs ⁊ ſimplex ñ bñs q̃ntitatẽ.ſ.ipᷣe deꝰ.
ſiłr ex ꝑte recipiẽtis ẽ eqͥlitas ſiẽ ex ꝑte dãtis.quia hõ
inqtũ imagoẽ i potẽtia recipiẽdi graʒ. Si &̊ ipſa ima⸗
go ñ ẽ maioꝛ ĩ vno qᷓ ĩ alio: nec recipiẽs ſe hʒ ſᷣm ma
ius ⁊ minꝰ.ꝗᷓ ex vt᷑q; ꝑte ẽ eqlitas. Ad oppoſitũ.Au
guſti.ad dardanũ. In ꝗbo hitat deꝰ ñ eqlit bitat.qꝛ inð
ẽ illð ꝙ NHelyſeꝰ.iiij.reg.ij.popoſcit vt in eo eẽt duptx
ſpũs.i.ĩ duplo qᷓ; ĩ Hely a.Si ꝗ illud erat poſſibile qð
petebat:⁊ petebat ĩ ſe ſpm̃ duplicari:ꝗ ĩ eo poterat ſpi⸗
ritꝰ maioꝛ eẽ qᷓ; ĩ Helya ĩ duplo.ꝗ̊ ⁊ gGa ĩ duplo.qꝛ ſpi
ritꝰ ille gẽa ẽ.¶. Itẽ aug.ad MHonifaciũ.Gꝛa meꝛet᷑ au
geri. Põt g̊ eẽ maioꝛ ĩ vno qᷓ; ĩ alio. So.dðm ꝙ ma⸗
ius ⁊ minꝰ ñ dicũt᷑ ita ĩ foꝛmis ſpũalibo ſic ĩ ſoꝛmis coꝛ
ꝑalibo.qꝛ ĩ foꝛmis materialibo dicũt᷑ ſᷣm q̃ntitateʒ di⸗
mẽſiuã.⁊ rõ hꝰ ẽ.qꝛ ſunt foꝛme materiales ⁊ ꝑficiẽtes
materiã. foꝛme aũt ſpũales immateriales ſunt.⁊ inde
eſt ꝙ maioꝛitas ⁊ mioꝛitas ñ determinãt᷑ ĩ eis ſᷣm qua⸗
titatẽ dimẽſiuã.̊ ſolũ ſᷣm q̃ntitateʒ vᷣtualẽ.ſᷣm ꝙ dicit
aug. de q̃ntitate aĩe.ꝙ aĩa ñ dr q̃nta Fʒʒ q̃ntitatẽ dimẽ
ſiõis ſic̃ lignũ.łſ̊ pᷣm q̃ntitatẽ vᷣtutis.4 Iiẽ dðᷣm q; gr̃a
pᷣt dici maioꝛ tribo mõis.ſ.maioꝛ vᷣtute.⁊ expᷣſſiõe.⁊ ĩ⸗

clinatõe.⁊ rõ hꝰ ẽ.qꝛ gr a nihil alið ẽ qᷓ ſilitudo dei in

creatura rõnali q ẽ eſectꝰ dei.̊ ſilitudo rõnał creatuẽ
ad deũ põt eſſe vel ꝙ ſit ei ſilis ſᷣm rationeʒ efficientis.

t ſic dicitur ſilitudo virtutis quia virtus vel potentia

1
on

o.
e⸗

31
ir
de
te.
d.
ho
nar
na
Du
ind
ptr

p,
pi
u
ͤ
001
di⸗
es
Ne
i
icit
ini
n
zii
iin
us
iis⸗
ino

eſtio

Abet ei Fm roeʒ efſicẽtio. Aut ẽ ſititndo m rõezᷓ de⸗

eſt cã exeplaris ſeu ſoꝛmalis.⁊ ſic dĩ ſilitudo expᷣſſionis
ſeu ym expſſionẽ. quõ dr eſſe ſilitudo inter ſigillũ ⁊ cerã
imp̃ſſaʒ ĩ ſigillo. Zin ipᷣa dei ſapia ẽ q̃ſi ſigillũ:⁊ ei. ſili⸗
tudo expſſa ẽ in rõnali creatura. Aut ẽ ſilitudo jm rõeʒ
qua cæeſt cauſa finalis. ⁊ ſic dr ſilitudo inclinatõis vel
oꝛdinis.qꝛ ex H̊ ꝙ rõnalis creatura ẽ ꝓpter finẽ que ? ſũ⸗
ma bonitas: er h̊ inclinat᷑ ad illã tanqᷓ and finẽ.tñ bac in
clinatõeʒ tollit pcẽm. Gratia ꝗ̊ eſt cxi ſilitudo in creatu
ra iſtis triba modis.ſ.pᷣm vuᷣtutẽ.ꝛ expᷣſſionẽ.a inclinatõ⸗
nem. Maioꝛitas gre. aut ẽ vᷣtutis reſpectu efficientis
aut expᷣſſionis reſpectu cauſe exẽplaris.aut inclinatõis
in alijs. 7 ↄñter maioꝛ ĩ beata vᷣgine. ? pñter in alijs ſan
ctis:qꝛ habuerũt maioꝛẽ vpᷣtutẽ:⁊ ad plura oꝑabilia. q
xrpᷣc habuit maioꝛẽ: alij minoꝛẽ reſpectu iilliꝰ. beata ſda
ria ↄñter maioꝛẽ reſpectu alioꝝ.⁊ ſic de alijs ſi ilitudini⸗
bus. 7 ꝙᷓtuʒ ad ̊ intelligit aug· ꝙ Delyſe petebat in ſe
duplicari ſpũm Helye:ita ꝙ maioꝛẽ habẽt ſpũm ꝙᷓ He
lias ꝙᷓtuʒ ad maioꝛitatẽ vᷣtutis ad plura oꝑabilia. Pe⸗
iebat em ꝙ duplicaret᷑ vᷣtꝰin ipo ad operãdũ plꝰĩ duplo
1 boc faciebat ꝓpter incredulitatẽ ꝓpłi.¶ Ad pꝛimã rõ⸗
nem in ↄtrariũ dicẽdũ.ſicut dĩc phᷣus ĩ li.de cauſis. Pꝛi
ma cauſa ĩ oibo rebo ẽ m diſpoſitõeʒ vnã.nõ tñ oẽs reci
piunt ipam m diſpoſitõeʒ vnã ſeu rõeʒ vnã:nec eiꝰope
rationẽ.qꝛ queda recipiũt ipᷣam vel eiꝰoꝑationẽ recepti
one coꝛꝑali:quedã receptõe ſpũali intellectuali.⁊ erem⸗
lũ eſt i luce ſeu ĩ radio ſolis.Radiꝰ em̃ ſolis quãtũ ẽ de
e cũ attingit materiã liquefactibilẽ vt cerã.⁊ materiam
indurabilẽ vt lutũ.quãtũ eſi de ſe:eodẽ mõ oꝑat᷑ in vtra⸗
q;. ſed nõ a ꝑte recipiẽtiũ.vnde nõ idẽ efficit in vna ⁊ in
alia:qꝛ nõ recipiũt ipᷣm eodẽ modo. ĩmo lutũ recipit ſᷣm
vnam diſpoſitõeʒ ⁊ cera ſᷣm aliã. ſᷣm ꝙ habẽt diuerſas
naturas. pter hoc nõ efficit᷑ idem in vtroq; ꝑ receptõ
nem radij.Sitꝛ dicẽduʒ ꝙ deꝰquãtũ ẽ de ſe.vno mõ ſe hʒ
ad oẽs creaturas ⁊ eq̃liter.non tñ vno modo nec eq̃liter
ab omnibo recipit᷑.¶ Ad ſcdᷣm dicẽduʒ.ꝙ attẽdẽdo dan
tem nõẽ differẽtia quãtũ in ipo eſt.qꝛ nõ plus ſe habzʒ de
ſe ao vnũ qᷓ; ad aliud. Silꝛ attẽdẽdo recipiẽtẽ ſᷣm ſe.nul
la eſt oifferentia in receptõne:nec maioꝛitas nec minoꝛi
tas.qꝛ ipᷣm recipiẽs equaliter ſe habet ĩ omnibo ad reci⸗
piendũ gram quãtũ eſt de ſe.⁊ hoc declarat᷑ ꝑ exempluʒ
in natura. idemꝰ em̃ ꝙ ſol quatũ eſt de ſe.ſilꝛ ſe ha bet
ad illuminãdũ oẽs ꝑtes aeris.ſilꝛ oẽs ꝑtes aeris quan⸗
tum eſt te ſe ſilꝛ ſe habẽt ad recipiẽdũ illuminatõeʒ a ſo
le.vnde vna quãtũ eſt de ſe: nõ magis ſe habet ad hoc qᷓ;
alia.ſed attẽdendo ↄparationẽ ꝑtium aeris ad ſolẽ:ſic ẽ
differẽtia in illuminatõe:qꝛ ꝑtes aeris que ſunt ꝓpinqui

oꝛes ſoli plus recipiũt de illuminatõe a ſole.⁊ plꝰinfluit

ſol in illis.Eodem mõ intelligẽduʒ eſt ꝙ maioꝛitas gr̃e
nõ attendit᷑ ex ꝑte dantis ᷣm ſe nec recipiẽtis ſᷣm ſe.ſed
ex oꝛdine ⁊ ↄparatõe vniꝰad alteruʒ.quia aĩa que ꝓpin⸗
quioꝛ eſt ꝓinquiꝰ oꝛdinat᷑ co.eſt ſuſceptiua maioꝛis
gratie. ⁊ ideo rpᷣc qui ꝓpinquiꝰ eſt:plus recipit.⁊ ↄñter
beata viꝛgo.⁊ ſic ↄnter de alijs ſanctis ſᷣm oꝛdinem diui
ne diſpoſitõnis ⁊ p̃deſtinatõnis.

Lonſequẽter queri .S. ij.
tur vtꝝ gr̃a ſit in ſubiecto ᷣm intẽſionẽ ⁊ remiſſionẽ.ꝓ
nt dicit᷑ margarita albioꝛ equo.hoc eſt querere.vtꝝ ma⸗/
gis intendat᷑ in vne q in altero. Ad qð ſic.aug.ad Dar
danũ. In ſanctis alij ſunt ſanctioꝛes alija.ſed vnde hoc
niſi habendo abũdantiꝰinhabitatoꝛẽ deum.Et dicit ibi
ꝙ habere inbabitatoꝛẽ deũ.hoc nõ eſt niſi ꝑ gr̃am.ergo
in quibuſdà ſanctis magis ẽ intẽſa gra qᷓ; in alijs. Gra
ergo recipit᷑ magis ⁊ minꝰin vno q; in alio.⸗qAd oppoſi
tum. Duplex ẽ eſſe.ſ.pꝛimũ ⁊ ſcdᷣm.⁊ hoc ẽ eſſe nature ⁊
oꝛdinis.Fm eẽntialia pᷣmi eſſe.nõ recipiunt magis ⁊ mi
nus.ergo ſilꝛ nec eẽntialia ſecũdi eſſe recipiunt magis ⁊
minus.Sed eẽntiale ſecũdi eſſe ẽ gra:ergo gra non reci

reſpectu cauſe finalis. Scom h̊ maioꝛ fuit gra in xpo ꝙᷓ

lxir.

pit magis minꝰ.ꝗ Item imago dei nõ recipit ĩ nobis
inagis 7 minꝰ:qꝛ nõ ẽ dicere ꝙ ipa ſit magis imago nne
ꝙᷓ in alio tꝑe:nec magia imago in vno hoie ꝙᷓ in alio. S§
ꝑfectio imaginis nõ recipit magis ⁊ minꝰ. Sed gr̃a eſt
ꝑfectio imaginis.q̊ ⁊ ẽ. Sol.dicẽdum ꝙ cũ ſit duplex
gra.ſ.creata ⁊ increata.increata nõ recipit magis ⁊ mi⸗
nus.qꝛ ipᷣa ẽ ſubſtãtia.Creata vo recipit magis ⁊ minꝰ:
qꝛ ip̃a ẽ accidẽs.x magis ⁊ minꝰattẽdunt᷑ ĩ natura ꝑ ac⸗
ceſſum ad graʒ increatã.i ec ẽ ſimile de pmo eſſe ⁊ ſcdðᷣo
qꝛ pꝛimũ eẽ dicit᷑ a ſoꝛma.vñ eẽ pᷣmũ dicit ex h̊ ꝙ iam eſt
actu.⁊ ita bʒ ↄplemẽtũ ⁊ termiatum ẽ.⁊ ideo nõ recipit
magis ⁊ minꝰ. Sed eẽ ſcdm dr reſpectu finis.hᷣ̊ ẽ in oꝛdi
ne ad finẽ ⁊ ↄplemẽtũ.⁊ ꝓpter h̊ adhbuc ẽ in potẽtia ⁊ nõ
in actu.ſ̊ acceſſus ad finẽ põt eſſe im magis ⁊ minꝰ⁊ in⸗
eqliter.⁊ ꝓpter h ſcᷣm eẽ recipit magis ⁊ minꝰ:Fᷣm ꝙ po
tẽtia magis ⁊ minꝰaccedit ad finẽ ⁊ ↄplemẽtũ:cũ ñ ſit cõ
pletũ nec termĩatũ.¶ Ad ſcdᷣm dicẽdũ.ꝙ ↄtigit imaginẽ
i ⁊ eẽntiã aĩe ↄſiderare qtũ ad eẽ pᷣmũ. Itẽ ↄtingit eã
ↄſiderare nõ abſolute ſ in oꝛdie ad finẽ.⁊ ſic ↄſiderat᷑ iã
vt põt tendẽ in finẽ.⁊ G̊ mõ põt reciꝑe magis ⁊ minꝰ.⁊
ſilꝛ gra que ẽ eiꝰ ꝑfectio.⁊ ſic ptʒ quõ gra recipit magis
2 minꝰ:qm ꝑ maioꝛẽ acceſſuʒ ⁊ minoꝛẽ ad finẽ ſeu ad g⸗
tiã increatã. vñ aug.in li.de pñtia dei ad Bardanũ po⸗
nit exẽplũ de magis ⁊ minꝰin poſitõibo ⁊ puatõi bo.ĩ pec
cato ⁊ gra.qꝛ in pcto dicit᷑ magis ⁊ min ꝑ receſſuʒ a deo
qui receſſus attẽdit᷑ ſm diſſimilitudinẽ ⁊ nõ ſm diſtãti⸗
am localẽ:qꝛ peccatũ ẽ diſſimilitudo dei.in gra ꝑ acceſ⸗
ſum maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ ad lumẽ vel ad diuinã ſimilitudi⸗
nem. qꝛ gra eſt ſimilitudo dei. vñ nõ attendit᷑ ꝑ acceſſuʒ
localẽ. ⁊ ponit exẽpluz. ſicut oculi ceci tãto longiꝰab bac
luce dicunt᷑:quãto fuerint cecioꝛes ⁊c̃.

Membꝛü quintu

Onſequẽter querẽdũ ẽ de cã gr̃e. De cã at᷑
efficiẽti nõ ẽ dubitatõ ꝑ pᷣdicta.qm̃ illa eſt
deꝰ.R q ſit cã meritoꝛia ex ꝑte nr̃e: vel ne⸗
ceſſaria ex ꝑte dei inueſtigadũ ẽ.Querit᷑ ̊
pᷣmo generalit᷑ an ſit gr̃e cã meritoꝛia ex ꝑte nr̃a. Scðo
ſpãlit᷑ de pᷣma gr̃a an cadat ſub merito.Tercõ an faciẽ⸗
ti qdð in ſe ẽ neceſſario det gr̃a a deo.Quarto an nõ faci⸗
enti qð in ſe eſt detur.

Articulus pꝛimus
D pᷣmũ ſic.Maiꝰbonũ qᷓ ſit gr̃a cadit ſb me
rito.ſ.btᷣitudo et᷑na.Gra cũ ſit minꝰbonuʒ
cadit ſub merito.⁊ ſic nõ ẽ donũ gratiſdatũ.

4 Itẽ aligꝗs põt mereri graʒ a rege terreno. cũ ſilis eſt
rõ ex ꝑte iſla q̃ hõ hʒ graʒ a do ſeu a rege celeſti:gᷓ hõ pt

mereri graʒz regis celeſtis.¶ Itẽ ſolet dici ꝑ diſtictõeʒ ꝗ;
nõ poſſumꝰinereri gr̃aʒ ſᷣm ſubaʒ gr̃e.ſ̊ poſſumꝰmereri
augmẽtũ gre.ſᷣm ꝙ dic aug.ad bonifacium. Gra meret᷑
augeꝛi vt aucta meꝛeat᷑ ⁊ ꝑfici.Sʒ tũc obicit. Poſſumꝰ
mereri augmẽtũ gre. Sʒ augmentũ gr̃e ẽ gra qꝛ ẽ gratiſ
datũ.q̊ poſſumꝰmereri graʒ. Ad oppoſitũ.aug ad bo⸗
nifaciũ.Cũ fides ĩpetrat iuſtificatõeʒ:nõ graʒ dei.pᷣce⸗
dit aliꝗd meriti bũani ⁊c.Si ꝗ̊ aliꝗd meriti non pᷣcedit
graz. gra nõ cadit ſub merito.¶ Item ſi gra cadit ſub
merito.om̃e at meritũ ẽ a gra.̊ gra ẽ a gra.g idẽ ẽ a ſe.
qð nihil ẽ dictũ.̊ gr̃a nõ cadit ſub merito.4 Itẽ omne
meritũ detmĩat᷑ ꝑrectã intẽtionẽ. recta vᷣo intẽtio deter⸗
minat᷑ reſpectu boni et᷑ni.ꝗ̊ ⁊ meritũ detmiĩabit᷑ reſpct᷑u
boni et᷑ni.Sʒ gr̃a nõ ẽ bonũ et᷑nũ.ꝗ̊ meritũ nõ detmĩat᷑
reſpectu gre. gra nõ cadit ſub merito. Sot.dicẽduʒ
gra ſᷣm rõem noiĩs gr̃e.ñ cadit ſub merito.⁊ ꝙᷓuis res
gre poſſit cadẽ aliqͥ mõ ſub meꝛito:cũ rõ gre inq tũ gꝛa ẽ
nullo mõ pt᷑ cadẽ ſub meꝛito:qꝛ gra dẽ eo ꝙ gtiſdat᷑. bec
eĩ ẽ intp̃tatõ ſui noĩs.ſᷣ qð gtiſdat᷑: nõ dat᷑ merito.⁊ idvdo
gẽa ßm rõeʒz noĩs dẽ ꝑ excluſionẽ meriti.Qũqᷓ ̊ ga Fm
rõeʒ gꝛe cadit ſub meꝛito: qꝛ ſic pᷣncipiũ pᷣmũ mouẽdi nõ
mouet᷑ neq; pᷣmũ pᷣncipiũ fiẽdi ſit:ita nec pᷣmũ pᷣncipiuʒ

4

5
„

merẽdi debʒ cadẽ ſub merito.¶ Ad pᷣmũ ĩ ↄtrariũ dðᷣm.
ꝙ meritũ hʒ pᷣncipiũ a qͥ.⁊ eſt gea. Itẽ hʒ ſinẽ.⁊ hoc pᷣ
miñ vel glia eterna. Sicut nõ poſſemꝰ dicẽ ꝙ pᷣncipiũ
motꝰ eẽt illud in qʒd ẽ motꝰ.ĩmo ẽ illud a quo ?ẽ. terminꝰ
añt finalis ẽ illud ĩ qd ẽ motꝰ.ita nec pᷣncipiũ meriti a q̊
eſt om̃e meritũ:põt eẽ illud ĩ qð ſit meritũ.ᷣ ſinis meri⸗
ti.ſ.beatitudo.⁊ ideo meritũ nõ dĩ reſpectu gre.dr tñ re
ſpectu pᷣmij eſſe.ſ.reſpectu beatitudis eterne. ¶ Ad ſcðʒ
dicẽduzʒ ꝙ meritũ gre regis terreni põt eẽ a nobis ⁊ pn⸗
cipiũ meriti illiꝰquo meremur illã.Sʒ pᷣncipiũ quo me
