i. diſtinctio.ergo neceſſi tate cãe ſuꝑioꝛis paſſus eſt.Cõ
. tea. Yo. ij. Sic deus diler it mundũ vt filiũ ſuum daret:
“ Si eꝛgo dedit:gratis dedit.ñ ergo neceſſitate. Reſpõ
4 ſio ßm Anſel. Eſt neceſſitas cõiter dicta ſicut neceſſitas
ſi imutabilitatis. et ẽ neceſſitas pꝛoprie dicta ſicut coacti
⸗ onis vel prohibitionis Prima eſt in ceo. ſcða nũ. Si
S ergo refeꝛatur neceſſitas paſſionis chriſti ad coactioneʒ
uff vel probibitionem. ſic non eſt neceſſitate aliqua pa ſſus
ſn eſt. Unde dicit Anſelmus Loluntas der nulla neceſſita
le facit. ſed ſua poteſtate. Sed voluntas Chriſti fuit vo⸗
luntas dei. MQulla ergo neceſſitate moꝛtuus eſt. ſed ſua
ne poteſtate. ICo non ob aliud dicimus eum non potuiſſe
Wäm non moꝛi.niſi quia immutabili voluntate voluit nõmo
g ri.¶ Ad illud quod obijcitur quodlibet inconuenies 8o
impoſſibile ſequitur. dicendum ꝙ ſi non liberaſſet eſſet
rſic . conueniens ſm iuſtitiã. Si veꝛo alio mõodo liberaſſet eſ⸗
45 ſet conueniens m miſericoꝛdiam quemadmodum ꝙ B
modo liberauit eſt conueniens ᷣm iuſtitiam milericor⸗
diam et lapientiam. 4 Ad obiecta omnia habes ſoluti⸗
ſo⸗ onem ſupra in queſtione de potentia dei libro primo.
, vbi queritur quid dicatur deo poſſibile .
. Rlembrum quartum
itas VOnſequenter queritur de cõueniẽtia paſ⸗
8,6 ſionis chriſti. Et primo de conuenientia
ucs quo ad deum. Secũdo de conuenientia
l ad nos.
n
. Articulus pꝛimus.
bn Rimo queritur de conuenientia quo ad deũ
Nenl dupliciter. Primo ſi conuemens eſt iuſti
HY cie. Secundo ſi Oueniens miſericoꝛdie.
, Ad pꝛumum ſic G. .
in Anſel.que iuſticia ẽ hoĩem iuſtiſſimũ omniũ moꝛti tra⸗
0on dere ꝓ peccatoꝛe.Quis hoc ſi innocẽtem dãnaret.vt no

— y „ —
NTo . r.) Je, . S. &., 2 baſß⸗ ern
. .

Anr. 1 Lr „₰₰ G⁵⁰.

Preterea quia nõ poteſt conqueri creatura ð aliqua i⸗
g P

tis. non conueniret diuine miſericoꝛdie.quia tunc non

centẽ liberaret damnãdus nõ iudicaret᷑.qᷓ videt᷑ ꝙ non
ↄueniat iuſticie dri.¶¶ Itẽ anp. Si aliter peccatoꝛes ſal⸗
uare nõ potuit.vbi eſt eius omnipotẽtia. Si veꝛo potu⸗
it ̊ noluit:quõ defendemus eius miſeꝛicoꝛdiã potẽtiam
eiꝰ atq; iuſticiã.hec eſt oppoſitio infideliũ. Si dicat᷑ q ñ
dãnauit nec tradidit ſed ꝑmiſit hoc fieri.Cõtra.Anlſel.
ĩmo pater pᷣcepit vt moꝛeret᷑ ñ phᷣ.ij. Factus ẽ obedi⸗
ens pr̃i vſq; ad moꝛtẽ ⁊c̃. Itẽ hebre.iiij. Didicit obediẽ⸗
tiã ex his que paſſus ẽ Itẽ Ro.viij. Pꝛoprio filio ñ pe⸗
Ecit.ergo pr tradidit eũ in moꝛtẽ: qd nõ vi det᷑ cõuenire
iuſticie dei. Rñſio dicẽdũ ꝙ; mod iſte fuit de zueniẽ⸗
tia diuine iuſticie. Dei em̃ iuſticia eſt vt nũqᷓ peccoatum
dimittat᷑ ſine pena. peccatũ nulluʒ ordinat᷑ niſi in pena
Im ꝙ dicit aug.in lib.de natura boni. Peccãtes in ſup
plicijs oꝛdinãt᷑.ergo aut peccatũ oꝛdinat᷑ de diſtricta iu⸗
ſticia vt puniat᷑ eternaliter: Aut ð iuſticia cũ miſericoꝛ
dia vt puniatur tempoꝛaliter.⁊ ſic paſſus eſt de iuſticia
quia nõ poterat reatus ſolui per bominem purum ſᷣm
ꝙ probat anſelmꝰ. Nomo enim nõ poterat reddere ſed

xbebat. dens poterat.ſed nõ debebat. Opoꝛtuit eꝛgo
ſolueret bomo dens. homo qui deberet et Ae
Ad aliud qð obijcituꝛ:q innocentem condemnaꝛe nõ
eſt inſtum dicendum ſm anſel. ipſum pater nõ coegit
ad moꝛtem: ſed ipſe voluntarie ſubijt moꝛteʒ. quia ergo
voluntarius fuit.nõ fuit iniuſticia.Eſt tñ addenduʒ ad e α nn. ſn, R
ſolutionem anſel.ꝙ refeꝛendo ad potentiam dininaʒ ab †
ſolutam.nulla eſſz iniuria punire innocentem:Fᷣm ꝙ; di
cit apłs Roma.xj. Qunquid poteſtatem habet figulꝰ

—

ℳ

ðẽ

⁊c̃.quia nulla actio dei poteſt eſſe iniuſta. Item refeꝛen,

do ad iuſticiã dicendum ꝙ deus oꝛdinat mala. Vñ põt
punire innocentem propter bonum qð inde elicit. ſ. ſa⸗
lus humani generis. Ande ſic punitus eſt Job tñ ꝓ bo
no proprio chriſtus aũt pro alieno.quomodo ergo defẽ
demus eius potentiam ? ſapientiam dicendũ ꝗ; ex eo ꝙ

SA B. Pr. AWn
ex malis pene elicit bona ex hoc defendimus eiꝰſapiam

. 4 —
J * . J„
AOn16 15
iuria dfendimꝰeius iuſticiaʒ.¶ Ad aliud qð obijcitur
pᷣcepit eum moꝛi.dicendum ᷣm anſel.ꝙ diſcernendum
eſt in his que fecit ex obedientia quia.ſ.ſeruauit miſeri
coꝛdiam et iuſticiam et veritatem ⁊ obedientiam. vnde
dicit ſponte ſubijt moꝛteʒ non pꝛopter obedientiam de⸗
ſerendi vitam.ſed ꝓpter obedientiam ſeruandi iuſticiaʒ
in qua tamfirmiter perſeuerauit.vt inde moꝛtem incur
reret.vnde quia pater pꝛecepit tenere veritatem pꝛopt
ipᷣam vᷣo tenendã paſſus eſt.

Lonſequenter que / .S. ij.

ritur. vtrum conueniat diuine miſericoꝛdie. Ad quod
ſic. Ponitas dei et miſericoꝛdia debent eligere viam il
lam que magis eſt ad ſalutem. Sed via que magis ba⸗
bet imitatoꝛes magis eſt ad ſalutem. Sed in via ꝓſperi
tatis magis haberet imitatoꝛes:⁊ dico pꝛoſperitatis ñ
culpabilis.ergo magis eſt ad ſalutem. ergo illam ma⸗
gis debuiſſet elegiſſe moꝛtem. 4¶ JItem Dyoniſi. Opti

mi eſt optima adducere et optimo modo. Sed optime
adduceretur ſalus noſtra ſine peccato alicuius ꝙᷓ cum
multoꝛum peccato.ſed per paſſionem non adducitur ſa⸗
lus noſtra ſine peccato multo.ergo non conuenit diui⸗
ne miſericoꝛdie· Reſponſio.dicendum ſᷣm aug. de ve
ra religione. Omne peccatuʒ eſt ex eo ꝓ apetimus que
xpᷣc contempſit:et quia refugimus que ipᷣe ſuſtinuit vel
atpetiuit. Appetiuit autem chriſtus paupertatem. vili⸗
tatem et ſubiectionem. Homines vo eligunt diuitias.
delicias et honoꝛes. Si ergo elegiſſet viam pꝛoſperita

— —
7

— . ₰J₰ 7
eſſet receſſus a peccato.ipᷣe aũt elegit talem in quaẽ re⸗ NRN/B. 0)
ceſſus a peccato. Vel poteſt dici ꝙ redemptio bominis

buit fieri per ſatiſfactõem pꝛo peccato. atiſfactio aũt

pꝛo peccato debet eſſe penalis 2 afflictiua. ꝓpter qð de⸗

,

"e

„

—
7 „* „₰

Seſer „ſol õ
W

R—

₰

)

buit eẽ redemptõ hoĩs nõ ꝑ inceſſum ĩ via ꝓſperitatis.
ſ potius aduerſitatis penalis.¶ Ad aliud qð obijcitur
optimi ⁊c. Dicẽdum ᷣm boe.Oꝛdo ꝓuidẽtie diuine cũ⸗
cta cõplectitur:vt ſi quis ab aſſignato oꝛdine receſſerit
aliũ oꝛdinẽ relabat᷑:et exemplũ anſeł.ẽ in centro⁊ cir
cũferẽtia quãto em̃ plus elongat᷑ a centro: tantoplus
appropinquat circũferẽtie ⁊ ecouerſo.eodẽ mõ dõm. ꝙ
ꝓnidetia ẽ ſicut circũferẽtia cũcta ↄtinẽs.⁊ quãto quis
elongat᷑ a vita:ꝓximat moꝛti? ecõuerſo. Similiter eſt
de iuſticia ⁊ miſcdia.Ipᷣe aũt nõ coegit liberũ arbitriũ
hoĩs:ſ dedit neceſſitati ad redemptõem nõ cogendo li.
ar. Vñ ſi ↄpuliſſet vt nõ poſſet ei intemptare moꝛtẽ:iaʒ
habuiſſet coactã vitã. Vñ ex ꝓpꝛio impetu moꝛtẽ intule
rũt. IJpᷣe aũt ex malo impetu eoꝝ bonũ redemptõms ꝓ⸗
ducit ſeruato oꝛdine.

Articulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑ de conueniẽtia paſſionis
quo ad nos.Ad qð ſic Math.xxj. Foꝛte ve⸗
rebunt᷑ filiũ meuʒ. Hiero.foꝛte diceres tãgit
li.ar.eoꝝ vt nõ intentarent ei moꝛtẽ ſi nõ vellẽt.poteꝛat
nõ pati ab eis. Hoc ſuppoſito querit᷑. ſi ↄueniẽs eẽt
ipᷣm pati a demonibo vidꝰẽ ꝙ ſic.qꝛ dy abolus fuit auctoꝛ
culpe ꝑ quã ẽ genus bumanũ ꝑditũ.ergo ↄuenit vt ꝑ eũ
dem introduceret᷑ ſalus ꝑ rpᷣm.ᷓ ↄueniũẽs fuit vt eẽt paſ
ſus a demone:ſi nõ fuiſſet paſſus ab boĩe.⸗¶ Ieẽ debebat
ſoluere reatũ boĩs nõ demonis.ꝗ̊ᷓ hõ non debebat com⸗
mittere reatũ in occidẽdo xpᷣm. Sʒ in moꝛte xpᷣi augmẽ
tatũ ẽ peccatũ vel reatus.ergo nõ debuit pati ab homi⸗
ne. Rñſio.dm ꝙ nõ fuiſſet paſſus a demone: ſi non
fuiſſet paſſus ab hoie.Añ ſi nõ fuiſſet paſſus ab homie
nihilominus eẽt redemptio ſeu liberatio hoĩs:et ſuffice
ret ſola volũtas patiẽdi ad redemptõem ſiue ad libera⸗
tõem. Vñ Roma.iij. Ei at ꝛc.merces imputat᷑ ⁊c.glo.
ei qui habet voluntatẽ ⁊ facultatẽ nõ ſufficit ſola volun⸗
tas. Ei aũt qui bhabet voluntatẽ ⁊ nõ facultateʒ ſufficit
ſola volũtas.eodẽ mõ dõm ẽ de xpᷣo.¶ Ad alið qð obij⸗
citur.ꝙ ↄuenientius fuiſſet pati a demone:dðm. ꝙ paſ⸗
ſus ab homine ẽ paſſus a demone.a demone vt ſuggerẽ⸗
te. ab homie vt exequẽte. Vñ ſicut ſuggelſit peccatũ hoĩ
mo ſic ſuggeſſit fieꝛi paſſionẽ.⁊ ↄpueniẽs fuit ꝙ ſic vicit
uggerẽdo ſolũmõ vt ſuggerẽdo ſolũmõ vĩcat᷑.¶ Ad ali
ud qð obijcit᷑ ꝙ nõ debuit pati ab hoĩe.dðm.ꝙ iſte mo⸗/
dus fuit cõuenientioꝛ et maxime oſtenſiuus caritatis.

Vñ nõ ſolũ ſoluit ab oꝛiginali.ĩmo alliciẽs fuit ad amo

rẽ.cũ a peccatoꝛibus ſuſtineret in ſemetipᷣo ↄtradictõeʒ
Hebꝛe. xij. Et etiã oꝛauit /ꝓ illis.Luce.xxiij.

Membꝛũ quintum

Hnſequenter queritur de quantitate paſ-
ſionis.Et qneruntur duo. Pꝛimo ð quã

titate in ſe. Secundo de quantitate in cõ⸗
ꝑatione ad ſatiſfactõnem.
Articulus pꝛimus
DOpꝛimũ ſic aug.Teſtimoniuʒz nature bone
eſt doloꝛ adempti boni.ꝗᷓ vbi melioꝛ natura:
maioꝛ doloꝛ. Sʒ natura rp̃ᷣi fuit optima.q̊ in
eo fuit maximus doloꝛ. Itẽ Treñ.j. Attẽdite et vide⸗
te ſi ẽ doloꝛ ſicut doloꝛ meꝰ⁊c̃.¶ Itẽ doloꝛ ẽ ſenſus diuiſi
onis impatiẽs. Vñ vbi ẽ maxima ↄueniẽtia:ibi ẽ maxi⸗
mus doloꝛĩ diuidẽdo.Sʒ xpᷣi natura optime erat ↄple
xionata &τr1. Lontra. Paſſio que magis habet ſibi
ↄiunctã delectatõem minoꝛ ẽ.et que marime ↄiũcta:mi

nima?.ᷣ xpᷣc ſemꝑ fruebat᷑:ꝙ̊ minimã babuit paſſionẽ.

Itẽ cũ natuꝛa rapit᷑ ad oꝑatões naturales.ſ.in doꝛmi
endo vt vegetabilis ad oꝑatões interioꝛes:tũc tota ceſ⸗

ſat ab oꝑibo exterioribo ⁊ ab actu rõis ⁊ hmõi:g̊ multo

foꝛtius cũ aĩa xp̃ᷣi m rõeʒ totã rapetur ad dei ↄtempla/
tõem:minimãã habuit paſſionẽ.¶ Itẽ motus maioꝛesĩ⸗

—

pediũt minoꝛes. Cum ergo xp̃ marximo motu rapetur

7 moneret᷑ in deũ:gᷓ motus doloꝛis minoꝛ impediebatuꝛ
Rñſio.dðᷣm ſm anſeł.diſtinguẽdo naturã ĩ xpᷣo:a et
rõeʒ. Doloꝛ xp̃i ſi ↄſideret᷑ ̃̃n naturã maximꝰ eſt doloꝛ.
Aldagnꝰ. n. doloꝛ ẽ ꝗ magis ẽ ↄtra naturã patientis.ma
ioꝛ ꝗ magis ẽ ↄtra natura patiẽtis et etiã ↄtra volũtatẽ
ADaioꝛ ꝗ̊ fuit doloꝛ ĩ xrpᷣo.qꝛ magis ↄtra natuꝛã patiẽtis
vñ cuz coꝛpꝰeius fuit optie ↄplexiõis ⁊ optie conueniẽs
aĩe:aĩa maxĩe doluit in ſeꝑatõe.iõ maioꝛ doloꝛ.Si ↄſið
ret᷑ maioꝛ doloꝛ ſᷣm ꝙ dicit᷑ cõtra volũtatẽ patiẽtis h eſt
duplꝛ.ã ẽ volũtas naturalis:⁊ ẽ volũtas rõnis vł vo
lũtas rõnał.Primo mõ fuit maximꝰdoloꝛ ĩ xpᷣo.et ſcðo
mõ nõ fuit doloꝛ ĩ xpᷣo.qꝛ nũꝙᷓ fuit martir ꝗ tatũ ifoꝛma
tus caritate deſi deraret moꝛi.⁊ ex h̊ eſt meritũ paſſiõis
Cũ ergo obijcit.ꝙ hũit delectatõʒ ↄiũctã.dicẽdũ ꝙ de⸗
lectatò fuit ĩ volũtate vt ẽ rõ.paſſio vero ĩ volũtate.vt ẽ
natura: ⁊ iõ nõ ex eadẽ ꝑte fuit delectatio ⁊ paſſio.vn de
optuit ꝙ ĩ vna ꝑte hẽret ſũmũ gaudiũ vt volũtarie et ex
caritate ĩpleret paſſionẽ qð exigit᷑ ad meritũ:⁊ ex alteꝛa
ꝑte marimum doloꝛẽ. Et hoc vult dam. cũ loqꝗtur ð paſ
ſionibus ſupꝛa natuꝛam ⁊c̃.

Articulus ſecundus

Onſequẽter q̃rit᷑ de qᷓntitate paſſiõis ꝑ ↄꝑa
tioneʒ ad ſatiſfactionẽ. Ad qð ſic. Melioꝛ ẽ
vita gr̃e ⁊ nobilioꝛ incõ ꝑabiliteꝛ vita natuꝛe
ergo deſtructio illiꝰ peioꝛ. Si ergo ꝑ peccatũ ſubtrahit
vita gr̃e. in moꝛte xp̃i ſolũ vita nature ergo nõ eſt cõꝑa⸗
bilis moꝛs xp̃i ad ſatiſfaciẽdũ ꝓ peccato.¶ IJtẽ peccatũ
Ade fuit generale.qꝛ trãſfuſum in omnes.moꝛs xp̃i ꝑti
cularis.eꝛgo nõ potuit eſſe ſatiſfactoꝛia pꝛo illo.¶¶ IJtem
anſeł. Reatus peccati menſuratur ſm magnitudinem
nocumenti.tantuz ergo fuit peccatum crucifixoꝛum ſeu
crucifigentium xpᷣm:quãtum bonum fuit vita xpᷣi.eꝛgo
nõ eſt cõpenſabilis ad ſatiſfaciendum:niſiꝓ peccato eo
rum.ergo nõ pꝛo peccato omnium. Contra. Ille qui
patit᷑ nõ ſolum eſi bomo ſed eſt deus. Si ergo pondere
tur quelibet actio eius:erit illa cõpenſabilis pꝛo quoli
bet peccato.¶ Item Fm voluntatem ⁊ caritatẽ ẽ menſu⸗
ra meriti. Si ergo perſona ſatiſfaciens eſt perſona dei.
7 caritas illa maxima que excellit omnia. ergo poterit

ſatiſ facere pꝛo qu alibet culpa. Rñſio.dom.qꝙ nõ eſt .

cõſiderandum quãtum paſſus eſt. ſeꝰ ex quanto. vnde

coõſiderando circũſtantias perſone. quia filius dei eſt. 2
circũſtantias paſſionis ⁊ hmõi:ſufficiens eſi paſſio xpᷣi

7
§
—

—
ſ

ad omnem. 7 omnium ſatiſfactõnem. ¶ Ad illud quod
obijcitur de ſubtractione vite natuꝛe.dicendum. ꝙ vita
xp̃ᷣi dupliciter poteſt cõſiderari.vt eſt vita dei: vel vt eſt
vita hominis in ſe. Si conſideretuꝛ vt eſt vita dei. ſic eſt
ſufficiens ad ſatiſfſaciendum pꝛe infinitis peccatis.ſi vt
vita bominis in ſe cõſideretur nõ eſſet ſufficiens.¶ Ad
aliud quod obijcitur ꝙ ſatiſfactio fuit particularis pec⸗
catum vniuerſale.dicẽdum.qꝙ ſicut peccatum generale:
ita et ſatilfactio. Ande Ro. v. Sicut per vnius inobe⸗
dientiam peccatoꝛes conſiituti ſunt multi: ita per vniꝰ
obedientiam iuſti conſtituti ſunt multi.ꝙᷓtum ad ſuffici
entiam: qᷓuis non qtum ad efficientiam. ſicut ſol cau⸗
ſa ſufficiens eſt illuminationis omnium bominum:non
tamen cauſa efficiens illuminationem in omnibus. gqa
nõ in cecis.¶ Ad aliud quod obijcitur de peccato cruci
fixorum. dicendum ꝙ neſcierunt vitam chriſti eſſe vitã
ei. Vnde.j.coꝛinth.ij. Si cognouiſſent nũqᷓ; deum glo⸗
rie cruciſixiſſent 77. Vnde non eſi infinitum peccatum
eoꝛum.quia non attingebat niſi ᷣm ſcientiam eoꝛũ. Un⸗
e non intendebant ſubtrahere niſi vitam bominis. vn
cæ excuſantur ab infinito:et paſſio chriſti per omia ſuſ⸗
ficiens eſt ad ſoluendum pꝛo peccatis omniũ.

7 2

—

Dn2 a/. P 5 O n.,

8 * Bo( * X per .) 9 „.) 4 Pal.⸗n 3 Pen

A
tme
bit
cat
i
len
n

.

u
G
eo
gui
ere
oli
ſu⸗
die
Reri⸗
noͤck
nde
l
ſori
dgnen
ſi
z

ſirck

in
o
⸗
Aler
de⸗
Nnd⸗
fici
(an⸗
on
64
uci
ſi
ngo
tun
1

ſi⸗

Dne
Queſtio. xviij. de effectun

paſſionis dominice.

Onſequenter que

renduʒ eſt de effectu paſſionis dñiceꝗ
ponunt᷑ quatuoꝛ.Pꝛimꝰiuſſtificatiõis
a pct̃is.Scðs recõciliatõnis ad deũ.
Tercius religatio poteſiatis dy aboli
Nuartus apertio ianue paradiſi.

Mlembrum primũ
DOpꝛimuʒz obijcit᷑ in hũc modũ yſa.xliij.
Ego ſum:ego ſum ipſe ꝗ deleo iniqꝗtates
ꝓrer me.ergo ſolꝰ deꝰ eſt ꝗ delet peccatũ
relingꝗtur ̊ ꝙ paſſio nõ telet pcẽm. qꝛ de
terminatiĩe ⁊ excluſiue dic.Ego ego ſum ꝗ deleo ⁊c̃. vt
nulli alij tribuat᷑.¶ Item dic auẽtas ꝙ magis ẽ de im⸗
pio facere piũ ꝙᷓ creare celũ ⁊ terꝛã. Si & ſolius dei eſt
creare:ſoliꝰdei eſt de impio facere piuũ.Cum ̊ ꝑ paſſi⸗
onem nõ poſſit eẽ creatio.ꝑ paſſionẽ nõ põt eſſe iuſtifi⸗
catio ꝑ quaʒ eſt de impio facẽ pium. ¶ Iem paſſio xpᷣi
nõ attingit aiam iuſtificandã: qa iam pᷣterita eſt. nec et
attigit tꝑe paſſiõis qꝛ erat in alio ſbiecto.Relingt᷑ igit᷑
ꝙ nõ põt agere in aiam: nec delere pctm. 4 Iteʒ ſola
gra deletur peccatũ.Si ergo paſſio xpᷣi nõ eſi cã gratie
em̃iciens ſeu dans: nec cauſa deletõnis peccati.ſolus

aũt deus eſt datoꝛ gratie nõ aliq creatura. pᷣm ꝙ dicit

berñ. Abſit vt pfectionẽ anime tribuamꝰcreature.deo
aũt eius creatõnem:cũ longe ꝑfectius ſit eẽ ꝑfectum qᷓ
factum.Ex quo ptʒ ꝙ ſolus deus ẽ datoꝛ gratie nõ ali
qua creatura. Contra.Apoc.j.Lauit nos a pecca⸗
tis in ſanguĩe ſuo:g ſanguis paſſionis lauit peccata.
Item heõ.ix. Sanguis rp̃i ꝗ ꝑ ſpm̃ſanctũ ſemetipᷣm
obtulit emundauit ↄſciam nr̃am ab oꝑibus moꝛtuis.
Item ibidẽ dicit᷑ ꝙ ſine ſanguinis effuſione nõ eſt re
miſſio pctoꝝ. Rn. paſſio rpᷣi ſe hʒ ad remiſſionẽ pec
cati modis pluribo.Eſt em̃ paſſio xpᷣi dupłr:in rei na⸗
tura ⁊ in aĩa.ſᷣm ꝙ paſſio xpᷣi eſt in rei natura: ↄparat

ad cletionẽ peccati dupliciter. ꝑ modum meriti: 2 per

modum ſatiſfactõnis. In peccato aũt ſunt duo.macu⸗
la et reatus.macula que eſt defoꝛmitas vel diſſimilitu
do ad deum: reatus obligatio ad penam. Eſt igit᷑ paſ⸗
ſio cauſa meritoꝛia deletõnis macule:quia meruit no⸗
bis gr̃am ⁊ ome illud qͥ xelet᷑ peccatũ. Uñ Ro. viij. Si
ꝓꝛio filio nõ peꝑcit.quõ nõ cuʒ illo om̃ia donauit:Et
eſt etiã cauſa ſatiſfactoꝛia reatpene:ſm ꝙ dicit᷑ yſai.
liij. Vere nros languoꝛes ipᷣe tilit ⁊c. VUñ anſel.ij. cur
deus hõ. Putas ne vitã xpᷣi tantuʒ bonũ tam amabile

poſſe ſufficere ad ſoluendũ qð debetur p peccatis totiꝰ

—

mũdi.Et rñdet ĩmo plus põt in infinitũ:⁊ ſubdit᷑. Ai⸗
xs igit᷑ quõ vita hec vincat omia peccata:ſi ꝓ illis det
Sic g& paſſio xp̃i in ipᷣa natura rei delet perjm vt cã me⸗
ritoꝛia gr̃e ad delendũ maculã: ⁊ vt cã ſatiſfactoꝛia ad
delendũ reatũ ad penã.¶ Scom vo ꝙ paſſio vxpᷣi ↄſide⸗
ratuꝛ ſm eẽ qð hʒ in aĩabo valet etiã ad remiſſionẽ pec
cati qᷣtuoꝛ modis.ꝑ dilectõneʒ.ꝑ fidem.ꝑ ↄpaſſionẽ.ꝑ
imitatõneʒ. Iſtis em̃ qᷓtuoꝛ modis ↄiungit᷑ nie et hʒ eẽ
in illa. Paſſio igit᷑ xpi in dilectõe ⁊ fide: valet ad dele⸗
tionẽ macule. Paſſio vᷣo xpᷣi in ↄpaſſione et imitatõne
valet ad deletioneʒ obligatõnis 7 reatus pene. Paſſio
rp̃i duobo modis valet ad deletionẽ peccati:ſicut di⸗
cit magiſter in.iij.ſenten.xviij.diſ. Puꝛmus modus eſt

ex pte caritatis. Scdᷣs ex ꝑte ſidei. Ex parte caritatis

modus eſt ꝑ modum ercitantis ad caritatem. Ex par⸗
te fidei ꝑ modum efficientis. Modus ̊ ex ꝑte carita⸗
tis eſt: qa ꝑ paſſionẽ xpᷣi excitat᷑ in nobis amoꝛ dei:ſᷣm
ꝙ dicit apis Ro.v.Comendat deꝰ caritatẽ ſuam in no
bis. qm̃ cuʒ eſſemꝰpeccatoꝛes xpᷣe ꝓ nob moꝛtuꝰeſt.Et
ex hoc attendimus ad amandum ipſum amoꝛe carita

—J Jnacle-
. rrxah) —

5

—

—

2 n Ton Xew/ n

*

xviij.

tis: que operit multitudineʒ peccatoꝛum. Ex paꝛte ᷣoo

fidei oſtenditur modus ꝑ modum efficientis.quia paſ
ſio rpᷣi ꝑ fidem foꝛmatam que eſt cum amoꝛe dei: valet
ad deletionem macule peccati vt cauſa effectui ↄiũcta.
⁊ hoc in adultis in fide ꝓpꝛia:vel cum ſacramento fidi

vt baptiſinatis ad deletionem macule in ꝑpuulis: et eſt

boc ex fide aliena eccleſie. Unde apoſtolus Rom̃.iiij.

Juſticia dei ꝑ fidem eſt ihu quem ꝓpoſuit ꝓpiciatoꝛem
ꝑ fidem in ſanguine.i.per fidem paſſionis.Ex quo re⸗
linquitur. ꝙ ex fide paſſionis eſt iuſtificatio ſiue emun

datio peccatoꝛuʒ. Paſſio vᷣo xp̃ᷣi in ↄpaſſione ⁊ imita⸗

tione:vel ꝑ paſſionem et imitationem valet ad deletio⸗/
nem reatus pene. Sed paſſio interioꝛ vt cauſa merito/
ria remiſſionis pene.imitatio in actu eaterioꝛi vt cau⸗
ſa ſatiffactoꝛia pene debite.De cõpaſſione.ij.thi.ij. Si
oↄpatimur ⁊ conregnabimus.De imitatione.j. petr.ij.
xpᷣc paſſus eſt ꝓ nobis ⁊c. 4¶ Dicendum igit᷑ ad pꝛimũ
ỹ ipſe ſolus deus eſt cauſa delens culpam vt pᷣncipale
efficiẽs et agens. Paſſio vo xp̃i eſt in genere cãe mate⸗
rialis vel eicientis vt meꝛitoꝛiũ:quod nõ ẽ principale
ſed cooꝑans: ſicut patet ex dictis. Cum ergo dicitur.
Ego ego deleo inigtates ꝓpter me.intelligiẽ per exclu⸗
ſionem alterius cauſe pꝛincipalis non meritoꝛie vłco⸗
oꝑantis ſeu materialis.⸗¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ paſſio
rpᷣi iuſtificat ſᷣm ꝙ ↄſideratur in rei natura ꝑ modum
cauſe meritoꝛie vel ſatiffactoꝛie. Scoᷣm vo ꝙ cõſiderat᷑
vt habet eẽ in anima ꝑ fidem:ſic ſolum iuſſlificat in ra
tione efficientis.ſᷣ hoc eſt fides de ipſa paſſione.et hoc
modum cauſe cooꝑantis:non ꝑ modũ cauſe operan
tio.¶¶ Ad aliud iam ptʒ rñſio. Paſſio eĩ xpᷣi attingit
aĩam vel in modũ meriti gr̃e que aĩe datur: vel in mo⸗
dum ſolutionis pene reatus ꝓ aĩa:vel in modũ quo eſt
in aĩa vt dilecta vt credita vt afficiens ꝑↄpaſſioneʒ.et
ↄfoꝛmata ꝑ imitatõeʒz vt dictũ eſt. Ad vltimũ iam pʒ
rñſio.quia q;uis paſſio xp̃i nõ ſit cauſa gratie effectia
eſt tamen cauſa meritoꝛia.

Lonſequenter que/ .S. j.

ritur de cauſalitatis dr̃ia in iuſtificatõne vel remiſio⸗⸗

ne peccati ꝑ paſſionẽ ⁊ ꝑ reſurrectõeʒ.i Iam dr̃ Rom.
iiij. ADoꝛtuꝰ eſt ꝓpter delicta nr̃a ⁊ reſurrexit ꝓpter iu⸗
ſtificatõneʒ noſtrã. Querit᷑ ̊ quaꝛe plus attribuit᷑ re⸗
miſſio ⁊elicti paſſioni ⁊ iuſtifſicatio reſurꝛectõni qᷓ; ecõ⸗
uerſo.¶ Iem iuſtificatio ponit remiſſionẽ pct᷑i. Si er⸗
go reſurꝛexit ꝗꝓpter iuſtificatõeʒ nr̃am: et ꝓpter pecca
ti remiſſionẽ.¶ Item ſi ꝑ paſſionẽ eſt remiſſio peccati ꝑ
paſſionẽ eſt iuſtificatio. ¶ IStem glo.dicit ibi Rom̃.v.
Vtraq; moꝛs ⁊ reſurꝛectio xpᷣi delicta tollunt:⁊ vtraq;
iuſtiſicant.ij Lon ᷓ dʒ attribui moꝛti tollere per̃jm et re⸗
ſurꝛectõni iuſtificatio.¶ Pꝛeterea dicit᷑ Ro.iij. Juſtifi
cati ꝑ fidem in ſanguine.ẽᷓ paſſio vel fides paſſonis ẽ
cauſa noſtre iuſtiſicatõnis.Conuenientiꝰ̊ debuit dix⸗
iſſe moꝛtuus eſt ꝓpter iuſtificationẽ nr̃am et reſurꝛerxit
Apter delicta noſtra.¶ Item xp̃c poſt reſurꝛectõem nõ
erat in ſtatu merendi:ergo nibil meruit ꝑ reſurꝛectio⸗
nem.ergo reſurꝛectio ſua non fuit cauſa meritoria nr̃e
iuſtificationis vel noſtre reſurꝛectõnis. Rñ. m gl.

MRo. iiij. Aldoꝛtuꝰ eſt ⁊c. Qota ꝙ vtraq;.i.moꝛs ⁊ reſuꝰ

rectõ rpᷣi delicta noſtra tollũt et vtraq; iuſtificãt. moꝛs
tamen rpi ſola interitum vite veteris ſignat ⁊ in reſur
rectõne noua vita ſignatur. ideo quia qtum ad ſitio⸗
nis diuerſitatẽ vᷣba diuiſit. Ex quo accipitur.ꝙ mors
⁊ reſurꝛectio xpᷣi ↄparant᷑ remiſſioni peccati et iuſtifi⸗
cationi vt cauſa ⁊ ſignum. Scᷣm ꝙ ſignũ moꝛs ↄpara
tur remiſſiom.reſurꝛectio iuſticie vel iuſticatõi.Scðᷣm
ðᷣo ꝙ cauſa:vtrũq; ↄuenit vtriq; ſicut ſupꝛa obiectũ eſt
et ꝑ hoc ptʒ rnſio od primũ.⸗ Ad aliud dicendum qꝓ
eſt iuſtificatio motus ad im pfectã iuſticiã: qᷓ ẽ in pñti
vita: et eſt iuſtificatio motꝰad ꝑfectã iuſticiã que erit ĩ

patria.Pꝛima eſt ꝑ meruũ paſſiõis.Scða erit ꝑ rſur⸗

–

— — 7 1. „
R / . O
vS ) Oz

rectionem que eſt cauſa noſire glorioſe reſurꝛectionis.
7 ita ꝑ ↄſequens ꝑfecte iuſticie.Paſſio ergo ⁊ reſurꝛe⸗
ctio indifferenter iuſtificant.vñ ſuper Ro.iij/glo. o
na vita a iuſtificatõe incipit?⁊ in ĩmoꝛtalitate perficiet᷑
Ex his iam pʒ rñſio ad alia. Sed addendũ eſt ꝙ iuſti
ficatio large dicit᷑ reſpectu remiſſionis pcti.⁊ reſpectu
adeptõnis iuſticie ᷣm ꝙ iuſticia ponit duos terminos
a malo ad bonũ. Stricte vᷣo reſpectu adeptõnis iuſti⸗
cie. tum &̊ ad figurã:tum paſſio rpᷣi:tum reſurrectõ
iuſtificat ſᷣm ꝙ iuſticia ſumit᷑ large. Fm vᷣo ꝙ ſumitur
ſtricte ꝙtum ad cãm paſſio xp̃i et reſurꝛectio iuſtificãt.
non ꝙtum ad figurã. Ao vltimũ dõm. ꝙ licet ſtatꝰ
gloꝛie nõ ſit ſiatus merendi ſumendo ꝓpꝛie merituʒ ꝙᷓ⸗
tum ad meritum ſubalis pᷣmj.et boc qᷓtum ad exiſten⸗
tes in gloꝛia:merent᷑ tamen impetrãdo alijs 2 aduocã:
do illis.lñ habemꝰ.j.ioh.ij. Aduocatuʒ habemus
apud patrem ⁊c. De cãlitate vᷣo reſurꝛectõnis infra de
terminabitur.

Niembrum ſecundũ

Onſequẽter querit᷑ de effectu recõciliati
onis ad deũ.De quo Rom̃.v.Si adhuc
cũ inimici eſſemꝰrecõciliati ſumus deo ꝑ
moꝛtẽ filij eius: multomagis recõciliati

ſalui erimus in vita ipſiꝰ.ſᷣm iſtũ effectũ dicit᷑ xpᷣe me⸗

diatoꝛ dei et hoĩm Muerunt᷑ igit᷑ circa bec tria. Pꝛĩo
an ſit mediatoꝛ. Scðo ſᷣm quid mediatoꝛ.Lercõ quõ
mediatoꝛ.

Articuius pꝛimus

Irca primũ ſic babet᷑ ab aug·ix.de ciui di.
Dixerũt quidã phi.mediatoꝛes eſſe int᷑ nos
et deũ demones. qm̃ de eſt imoꝛtalis ⁊ ſine
om̃i miſeria:hoĩes miſeri et moꝛtales:demones miſeꝛi
aiĩmoꝛtales.ex h̊ ↄcludebant demones eſſe mediatoꝛes
inter nos? deũ.qm̃ ĩmoꝛtale et miſerũ eſt mediũ.inter
ĩmoꝛtale ⁊ beatũ:et moꝛtale et miſerũ.Sʒ determinat
aug. ꝙ neceſſe eſt hr̃e alium mediatoꝛẽ: quia mediator
hmoi ſeparat ⁊ impedit acceſſum ad beatitudinẽ. dicit
em̃ ſic.ix.de ciui.dei.xv.c.Alius eſt medius malꝰꝗ ſe⸗
parat amicos.Aliꝰbonus ꝗ recõciliat inimicos.et iðo
multi ſunt medij ſeꝑatoꝛes: quia multitudo q̃ beata ẽ
vniꝰdei ꝑticipatõne fit beata:cuiꝰꝑticipatiõis pᷣuatõe
miſera multitudo maloꝝ angeloꝝ que ſe oponit poti
us ad impedimentũ: ꝙᷓ interponit ad bẽitudinis adiu⸗
toꝛium.etiã ipᷣa multitudine obſtrepit quodãmodo ne
poſſit ad illud beneficiũ bonum ꝑueniri. Item beati
angeli non pñt eſſe mediatoꝛes: qm̃ ipᷣi ſunt ĩmoꝛtales
⁊ beati.quoꝝ neutra ꝓpꝛietas ↄuenit homiĩ. Dicit em̃
ſic aug. in eodem li. Honi igit᷑ angeli inter mi ſeros et
moꝛtales 2 btos ĩmoꝛtales medij eſſe nõ pñt:qꝛ ipſi qᷓ
7 bti et ĩimoꝛtales ſunt.Ex his ptʒ ꝙ neq; angeli boni
neq; mali pñft eſſe mediatoꝛes. Sʒ oꝑtet ꝙ aliꝗs ſit me
diatoꝛ ꝗ ſit moꝛtalis et bĩs. moꝛtalis ad tpᷣs:et beatus
ꝑpetuo.vt eo ꝙ moꝛtalis ad tpᷣs ↄueniret cũ hoĩe exñ⸗
ti in via:ꝑ boc ꝙ beatus exiſtens in patria. talis ẽ xpᷣe
ceus et hõ. Vñ aug. in eodem li. Querendꝰ eſt mediꝰq
non ſolũ homo.verũetiã deus ſit.vt homĩes ex moꝛtali
miſeria ad beatam ĩmoꝛtalitatẽ huiꝰ medij beata mor⸗
talitas interueniendo ꝑdueat.quẽ neqʒ nunc non fieri
moꝛtalem opoꝛtebat neq; permanere moꝛtaleʒ· moꝛta
lis qui ꝓprie factus eſt.non infirmata verbi dimnitate
ſ carnis infirmitate ſuſcepta.nõ aũt ꝑmãaſit in ip̃a caꝛ
ne moꝛtalis quam reſuſcitauit a moꝛtuis qm ip̃e ẽ fru
ctus mediatõnis eiꝰvt nec ipſi ꝓpter quos liberandos
mediatoꝛ effectus eſt in ꝑpetua vel carnis moꝛte rema
nerent. PPꝛoinde mediatoꝛẽ inter nos et deũ ⁊ moꝛtali
tatem babere opoꝛtuit tranſeuntẽ et beatitudinẽ ꝑma⸗
nentem: vt ꝑ ideʒ quod tranſit ↄgrueret moꝛtuus: 2 ad
id quod ꝑmanet tranfferret ex moꝛtuis. Xpᷣc igit me⸗

dius ſeu mediatoꝛ eſt ↄueniens concilians cuius ꝑti
cipatione ⁊ beneficentia homo miſer et moꝛtalis fieret
beatus et imoꝛtalis. VUnde aug.in eodem li.Ad hoc ſe
quipe interponit medins ĩmoꝛtalis et miſer. vt ad im
moꝛtalitatẽ beatã tranſire nõ ſinat.qm̃ ꝑſiſtit q impe
dit.i.ipſa mileria. Ad hoc ſe aũt interpoſuit immoꝛta
lis et beatus. vt moꝛtalitate tranſacta: ⁊ ex moꝛtuis fa
ceret immoꝛtales.qð in ſe reſurgendo monſtrauit ⁊ ex
miſeꝛis bonos.vnde nunqᷓ ipſe diſceſſit.Ex his pateꝛe
põt ꝙ xpᷣc etiã inẽtum bhomo:mediatoꝛ eſt inter nos et
deum. Extrema em̃ ſunt deus iĩmoꝛtalis et beatus: bõ
moꝛtalis et miſer. medius eſt hõ moꝛtalis et bus qui
fuit xp̃e qᷓtum ad naturã bumanã. VUnde in eodeʒz dic
aug. on tm̃ ob hoc mediatoꝛ.ꝙ; verbũ maxime quip⸗
pe ĩmoꝛtale et marime beatũ. longe autẽ a moꝛtalibus
miſeris. Sed mediatoꝛ ꝑ qð homo eoipſo vtiq; oſten⸗
cns ad illud non ſolũ beatum: verũetiã bñficum nõ
opoꝛtere queri alios mediatoꝛes:ꝑ qͥs arbitremur no⸗
bis peruentõnis gradus eſſe molliendos:quia beatus
et benificus deus ꝑticeps factꝰhũanitatis noſtre.com
pendium pᷣbuit ꝑticipande deitatis ſue.iec enim nos
ab ĩmoꝛtalitate 2 miſeria liberans ad angelos immoꝛ⸗
tales beatoſq; ita ꝑducit: vt eoꝝ participatione nos i⸗
moꝛtales et beati fimus: ſed ad illam trinitatem cuiꝰ
participatõne angeli beati ſunt.

Articulus ſecundus

Ecundo querit᷑ ſm quid ſit mediatoꝛ:.Fm hᷣ
ꝙ rpc dicit᷑ eſſe mediatoꝛ non inꝙᷓtuʒ homo
Aldedium eniʒ debet coĩcare cum vtroq; ex⸗
tremoꝝ: ſed inqtum homo nõ coĩcat niſi cũ altero ſcz
cum nobis nõ cũ deo. Ao hoc dm. ꝙ mediũ dicitur
multipkr. ſ. tum ad ↄuenientiã nature:qtum ad ↄue/
nientiã ꝓpꝛietatis:qᷓtum ad ↄuenientiaʒ ꝑſone. Dicit᷑
mediũ ꝙtum ad naturaʒ:ſicut eſt mediũ in coloꝛibo.
aũt modo nõ eſt mediũ inter deum et hominẽ: qm non
põt eſſe natura media.Dicit᷑ aũt aliter mediũ qtuʒ ad
ↄuenientiã ꝓpꝛietatũ·et hoc mõ põt vxpᷣc dici mediũ eſſe
qtum ad buanaʒ naturã: ⁊ inter dum et hominẽ: qm̃
habet ꝓprietates ↄuenientes cũ vtroq;cum deo. ſ. bea⸗
titudinẽ plenitudinẽ gre et ſcĩe.⁊ hʒ alias in quibo cõ⸗
municat cũ bomine.ſ.moꝛtalitatẽ ⁊ alios defectꝰ. Cuʒ
ergo dicit᷑. ꝙ neceſſariũ eſt mediũ coĩcare cũ extremis.
intelligendum eſt tum ad boc ꝙ extꝛema ſunt: ſeu km
ea m que ſunt extrema. Sed deus ⁊ homo nõ ſunt ex⸗
trema: m ſuas naturas:ſed qtum ad ſuas pꝛoprieta⸗
tes. AUnde deus dicebat᷑ extreium ratõne ſue immore
talitatis et beatitudinis. Homo vo rõne ſue miſerie et
moꝛtalitatis. Xpc aũt ꝙtum ad naturã humanã vtri⸗
uſq; coĩcat alteram ꝓpꝛietatẽ. ¶ Item alio modo dꝛ xpᷣe
mediũ inter deum et hoĩem: eo ꝙ eiꝰypoſtaſis eſt ĩ na⸗
turis duabo. Añ dicit damaſ. eius ypoſſaſis eſt ex
ouabo naturis.qð ſic exponit᷑.i.ex duabo naturis ſub⸗
ſiſtit ſcʒ diuina et humana.nec mutat᷑ diuina in huma
nam: nec humana in diuinã. ſed vtraq; in ſua ꝑfectõne
remanet. Xpc ergo qtum ad bumanitatem poteſt dici

mediatoꝛ dei et bominum: quia licet ᷓtum ad naturã

ↄmunicet cũ hominibo ſolum:ratõne tñ perſone ↄmu⸗
nicat cum deo.qm perſonam babet filij dei non ꝑſonã
creatam aut ↄpoſitam: ſed eternam ſimpliceʒ. De boc
mediatoꝛe dicit yſidoꝛus in libꝛo de trinitate.Aſdedia
toꝛ dei et bominum. bomo ypᷣc ihs.non aliter in deita⸗
te aliter in humanitate: ſed idem vnus in vtraq; natu⸗
ra.nec prius conceptus homo:nec prius homo editus
nec meritum accepit vt deus eſſet.ſed dei verbo manẽ⸗
te incõmutabili eſſentia.aſſumpſit caꝛnẽ in qua impal⸗
ſibilis pati.immoꝛtalis moꝛi:eternus ante ſecula tem
poꝛaliter poſſet oſtendi.

l

— be,r Gae . rat cogi ad peccandũ ſicut nec modo. ergo no maioꝛeʒ
Articulus tercin Paſlwr haꝛabuit dyaboloptatem tẽptandi q; modo.⸗. Item ꝑ cir

1.— 3.06.5 7 t 4X99

Ercio querit᷑ quõ mediatoꝛ ſit. Aug.de ci. cumciſionẽ in ſanctis añ paſſionẽ velebat᷑ culpa oꝛigi⸗ P. „„
di.xj. Hic eſt mediatoꝛ dei et hboim hõ xpᷣs nalis ⁊ culpa actualis ꝑ caritatẽ. Ergo cũ nõ habebat P ſſt *
ihs.ꝑ hoc mediatoꝛ ꝑ qð hbomo:ꝑ qð et via ptatem dyabolꝰpuniendi niſi rõne peccati:non kxba⸗
d Si inter eũ ꝗ tendit:⁊ illũ quo tendit via media eſi:eſt tuc ptatem puniendi bonos:ſic nec mõ.ꝭ̊ ⁊c. Cont
8f ſpes ꝑueniendi.Si aũt deſit et ignoꝛet᷑ qua ſit eundũ: Apoc.xx. lidi angelũ deſcendentẽ e celo 2 appꝛeben
. quid ꝓdeſt noſſe qͥ eundũ eſt.ſola ẽ aduerſus om̃s erꝛo dit dꝛaconẽ qui eſt dyabolꝰet liganit eũ ⁊c. Seꝛ quem
e res via munitiſſima vt ipᷣe ſit deus ⁊ hõ.qͥ itur deꝰ quo angelũ intelligit xpc.ᷓ ꝑ paſſionẽ xpᷣ diminuta ẽ ptas
itur hõ. ⁊ ita ſm ꝙ bhomo mediatoꝛ ẽ et via.4¶ Notan⸗ vyaboli vt minus poſſit ꝙᷓ pꝛius.¶. Item ꝑ paſſionem
t ia qᷓ dicunt᷑ de doo ᷣm ꝙ bõ.media⸗ abſolutꝰeſt reatus in illis ꝗ baptizʒ ant᷑ oꝛiginalis 2⁊ eei
gui mnn g ber ſnn n3 a ngnnant altcke. boſtiu.ſa⸗ 3 am actualis culpe.Cum ꝗ̊ᷓ dyabolꝰnõ hẽat ptatem ni
di terdos.oſtin inelnentfkeium red re er luator ſi rõne peccati:nullã oĩno habet ptatem. 4. Item ante
d Erdoa hoſia ſiue ſacrifcinin renptor et ſaluat f pactone vyaboleudcedme erarne ien ategts alhe
Senenan ginänszEtigbguekoomni Emider . ne ꝑ mundum iaʒ nuſq;ᷓ adoꝛatur. Ex quo certiſſime re
. vrmiaʒ acchũ fi pois. En vn⸗ octuoxp babitat m adoꝛari vt deus.¶ Item ſct᷑i angeli pꝰincarnatõem na⸗ .
3 ritari ſen aMunt nnio iin am feipne li 1 iſta p turam gencraliter humanã reuerent᷑. VUñ angelꝰ iohi
4 nne onelitt Fuun acnen di Ponkienotar aihr volenti ſe adoꝛare dixit. Vide ne feceris ↄſeruus tuus
. inptal dnm df ne abiteris detin lro t⸗ ne. ſum ⁊ fratrũ tuoꝝ.vlt.apoc. Rñ.dvᷣm.ꝙ dyabolus
4 cäs per paſſionem xpᷣi minoꝛẽ babet ptatem in natura,ʒ bu·
. ture et diuine:eo em̃ ꝙ hũana natura xpi vnita deitati manam vninerſaliter:quia ſi ubtracta ẽ ei ptas qua pꝛi
cipat xpc pri iu ine nature et bũane: ſeu p⸗ us ſubijciebat eã in infidelibus ſibi ydolatria 2 veneꝛa
4 Dnenmndinndettnannznainrceet Frnm a4 hůc cn tione q̃ſi deus.ſubtracta ei etiaʒ in fidelibo in quibſus
„ . . . Re . . . 1- . . —☚. — . õ . i
rsei * aedeneePicrolencd terems ſionis eſt. ſ. crucis ex ſacramento baptiſmatis uo .
i inqᷓ 5.ſ. i hoĩ uales: aboli ptas cohibet᷑.AVñ apoc.vij.dr.q̃tuoꝛ anglis.ſ⸗o
ni ſentarcirt geams Pömnoreg n nieſtlnnne lite nokere quoaduſq; ſi em lernos er nr̃i fronti⸗
ono ſeu largiri gram ꝓn e ip̃o Yoh.j. De plen: tudine dadu renfiin ſroni
eiꝰaccepimꝰom̃es.⁊ ſᷣm hũc actũ dr caput.capitis eim bus eoꝝ. Rũ.igitur ad illud qð obijcit᷑ pᷣmo dðm 6
eeſt influẽ ſenſum ? vitã vel motũ alijs mẽbris. Sed ꝗa 5 ſimpłr dy abolꝰꝑmiſſus ẽ nocẽ. ¶Ninoꝛẽ ptateʒ bʒ pt
fa pᷣmo ↄfeꝛt᷑ indiſtincte.ideo pꝰhãc infuſionẽ gr̃e ſeu paſſionẽ q; pꝛius in ipſis fidelibo.qꝛ fideles pꝰpaſſiõezʒ
uarion⸗ hoĩbo:ſeꝗtur diſtinctõ aĩe:q̃ quidẽ dilſtinctõ foꝛtioꝛa arma hñt defenſionis 2 reſiſtentie ↄtra omnez
ſt ſim intellectũ ⁊ affectũ.vñ poeffuſionẽ grẽe ↄſequun impugnatõeʒ dy aboli.Uñ.vj.ad eph̊. In oibo ſumen
tur duo actꝰtum ad diſtinctõeʒ gre.ſ.illuminaꝛe itel⸗ tes ſcutũ fidei vt poſſitis oĩa tela nequiſſimi extingue⸗
lectũ:⁊ accendere affectũ.qtum ad actũ illumiationis re. Habẽt etiã nomẽ ihu:cuiꝰnoĩs inuocatio pellit de⸗
arellect⸗ ſt intelli Kaſ idei dr fundamentũ: q́;⸗ mones:ſicut dicit᷑ math.vlt. In noĩe meo demoia eijci
raltes⸗ d 4 ndendi affeer of boltin Prius et S ☚ ent 7c. Ao ſedᷣm dom. ꝙ ppaſſionẽ bʒ ptateʒ veran⸗ L, – L
H dueghamm wf age diſtribuere. Iem pꝛiſeſt illumia⸗ qi coꝛꝑa: ſ nõ quoꝛũcũq;: nec qlitercũq;· tatem enim · J Jα ια1 * Tar
8 io intellectꝰqᷓ; accenſio affectꝰ.ſed pꝰiſtos actꝰeſt ĩ coꝛ verãadi hʒ coꝛꝑa excoicatoꝝ pᷣciſoꝝ ab eccłia: ſᷣm ꝙ dr vn Namntr;
dor Tieſi 1t ſacr. pticipatõ i.. Coꝛin.v.de foꝛnicatoꝛe quẽ excoicauit apłus dicens. L9
. poꝛare nos eccleſie qð fit ꝑ ſacramentoꝝ ꝑticipatõem j. Coꝛin.v.de foꝛnicatoꝛ V dicens.
a⸗ 7 qtum ad hũc actũ ꝙ eſt nos ꝑ ſacramenta regeneꝛa⸗ JYudicaui illũ qui hmõi eſt tradeꝛe ſathane in inkenin —
n re.dr rpᷣc ſacerdos łᷣ fruſtra eẽt regeneratio niſi ſeque & carnis ⁊c̃. on B qui noſime Fein⸗ nbeect 5 8 i 1 —
. erur uiſfitio gue lie per kn ſratonenn baſtns n & manreontects⸗ rvelgelctor herkiein et coꝛonã ßm ꝙ
emekong negut Par relnnas cagentis gele dielar de io antboni⸗ poſtqᷓ fuit a dya bolo flageila
n 1 nio⸗ S eian era ↄtractũ a ꝑentibo.et Pier pec tus:ꝙ ei querẽti a dño apparente ſibi vbi erat cũ flagel
or cata actualia q̃ iinz Es lacrafi ſoluẽ ²⁸ 5 eneftetel antboni ie enn torti hts
jeet penã vel obligatõeʒ.⁊ ſic dr hoſtia vel redemptoꝛ. S Añ paſſionẽ dᷣ n hẽbat vexa
m luta aüt iſta pena vel obligatõe eſt aliꝰactꝰ.ſ. amouere poꝛaliter fies feenlos el Fadlegioſ pi u teneb
emphe bryv, valns 1 eretge dad wrii derek nri einda⸗ 2 vtebat᷑ ſp F⸗ bolꝰ ptate puniẽdi vt
. . .* d * Xx — . 1 . 1 Dya . .
. Deinde? irimere glenn:i Pible netam dĩ ſachatgge ,nmaioꝛẽ haberet prtatem ſeducẽdi ꝑ culpã.ſic ⁊ nunc in
b Si ſtinctõ 2 oꝛdo iſtoꝝ nominũ p diſiributo. E “ excoĩcatis ⁊ infidelibus. ¶¶ Ad teꝛciũ dicendũ. ꝙ eſt co
nern ———— e actio ſufficiens ⁊ eſt coactio inducens. ꝙᷓtuʒ ad coacti
ne onem ſufficientem li.ar.ſemꝑ fuit liberum a neceſſitate
Mem brum tercin coactionis.qᷓtum vᷣo ad coactionẽ inducente que atten
ri Onſequẽter querit᷑ de effectu ablationis ditur quo ad terꝛoꝛes ⁊ doloꝛes penaꝝ:vel ꝙᷓtum ad cu
m ptatis dyaboli qᷓ;dtum ad ptateʒ nocendi piditates ⁊ blandicias voluptatũ.vñ his em inducituꝛ
ni ⁊ teptandi.Ad qð ſic obicit᷑ Job.j.dya li.ar. ante paſſionẽ magis potuit ꝙᷓ poſt. ANinus eniʒ
N bolus nõ poterat ponẽ manũ:nec in iob nec in res eiꝰ põt dy abołlꝰindncere terrendo vel blandiendo popaſſi
