ferunt᷑ in eccleſis:⁊ hoc de volũtate eccleſie.ꝗ pñt vti il⸗
lis candelis ⁊ panes ↄmedẽ.⸗¶ Itẽ nos videmꝰ ꝙ mona
chi in multis parochijs recipiũt:vel ꝑtem habẽt in obla
tionibo.⁊ videt᷑ eſſe ð legẽ ⁊ canones ſupᷣoictos. So.
ſolis ſacerdotibo ſunt oblatões offerẽde ⁊ ↄmiſtrantibo
fideliter diſpẽſande.iuxta illud apli.j.coꝛin.ix.Qui ĩ ſa
crario oꝑant᷑:que de ſacrario ſũt edut.⁊ qui altario de⸗
ſeruiũt:cũ altari ꝑticipant᷑.ql¶ Ad illud qð obijcit᷑ de lay
cis· dicendũ ꝙ nõ ẽ ↄtra canones ſi ipᷣi de manu ſacerdo
tum ea que oblata ſunt recipiãt:⁊ ꝑ donatõeʒ vel emptõ
nem. ſed ſi ꝓpꝛia auẽte vellẽt ſibi vſurpare layci ea q̃ ob⸗
lata ſunt.vel etiã ius oblationũ ↄtra diuinã legẽ ⁊ cano
nes vendicare: ſacrilegiũ ↄmitterent.4¶. Ad illud vᷣo qð
obijcit᷑ de monachis nõ eſt ↄtrariũ.Qam aut ſunt coad⸗
iutoꝛes ſacerdotis miniſterio altaris: ⁊ ideo de altario
poſſunt viuere.Aut habẽt curã ſicut alij parochiales ſa
cerdotes ⁊ tũc maxiĩe ſicut dicit ambꝛo.poſſunt decimaꝝ
pꝛimitiaꝝ ⁊ oblationũ iuſta ꝑfrui poꝛtõe. Juxta aplum
de altario cui ſeruiũt viuentes vel oꝛãt ꝓ populo:ſicut ⁊2

ſacerdotes quibo ꝓ officio oꝛonis ſᷣm legem dei:vt dicit

beatus Hieꝛo. ↄferunt᷑ oblatões.

Mueſtio.luy. de ceruno

nialibus in generali.

Ypedita inquiſitio
ne moꝛaliũ:⁊ iudicialiũ pᷣceptoꝝ.Cum
adiutoꝛio xpᷣi ao inquiſitõeʒ cerimonia
liũ ꝓcedamꝰ. Pꝛimo inquirẽtes geneꝛa
liter. Scðo ſpãlit.¶ Generalit aũt q̃
runt᷑ duo. Pꝛimo de intellectu cerimonialiũ vtꝝ in ceri
monialibo vłꝛ ſit ſenſus ſiue intelligẽtia lr̃alis.Scðo q̃⸗
liter in pᷣceptis cerimonialibo ſit intelligẽtia ſpũalis.

Mlembꝛũ pꝛmum
Onunt quidã ꝙ in omnibo ceremonialibo
legis ẽ intelligetia lr̃alis. Hoc aũt ꝓbant
deducẽdo ad plura incõueniẽtia.ſi ↄtrariũ
poneret᷑. Pꝛimũ incõueniẽs eſt abuſio ſer⸗
monis.ã ſermo interpꝛes animi eſt.Si ꝗ̊ᷓ ſermo legiſ⸗
latoꝛis nõ eẽt animi ſui interpꝛes.ſed magis a bſcõditoꝛ
⁊ celatoꝛ.ſi ita eẽt: ꝙ in ſᷣmone ceremonialiũ nulla eſſet
intelligẽtia lr̃alis.relinquit᷑ legiſlatoꝛ vſus ẽ ſermone
inoꝛdinate:qð magnũ viciũ ẽ ⁊ incõueniẽs. Scðm in
cõueniẽs eſt:fraus doctrine.iã vbi ẽ doctrine ſilatõ:ibi
doctrine fraus:⁊ nõ veritas.qᷓtuʒ ad hoc:łů vbi ꝑ ſermo⸗
nem quiddã deſignat᷑ ⁊ aliud intelligit᷑:ibi ſilatio ẽ. Si
ergo in doctrina ceremonialiuʒ ꝙ Haliter ſignifieãt non
intelligit᷑:ſilłatio doctrine erit ⁊ fraus. Terciũ incõue
niens ẽ.ſiulticia legiſlatoꝛis.qdð em̃ inquiũt ſtultiꝰſentiꝛi
põt de ꝓpha ſapiẽtiſſimo ⁊ legiſlatoꝛe.qᷓ; ea locutũ fuiſ⸗
ſe populo ⁊ ſeruare mãdaſſe que populus nõ intelligẽt.
Ex h em̃ ſequit᷑ ꝙ legiſlatoꝛ ipᷣe q̃ſi barbarꝰ loq̃ret᷑ cuʒ a
populo nõ intelligeret᷑.ſᷣm ꝙ dicit apłs.j.ad coꝛin.xiiij.
Si neſciero vᷣtutẽ vocis. ero ei cui loquar barbarꝰ:⁊ is
ꝗ mihi loquet᷑ barbarꝰ.¶ Quartũ incõueniẽs ẽ culpa la
toꝛis.Qã cũ eſſet dux ⁊ rectoꝛ populo iſti datꝰ.q̃lit ĩple
bat doctoꝛis officiũ cũ ipᷣaʒ legẽ ad populũ ferebat queʒ
docẽ de bebat ⁊ ipᷣaʒ nõ exponẽt:ſ velaret.hoc em̃ facẽ ni⸗
hil aliud erat qᷓ; ꝓlm in erroꝛẽ inducere.ꝓponẽ em̃ lr̃am
mandatoꝝ lr̃alẽ intelligẽtiã nõ habẽtẽ.⁊ h̊ ppło nõ expo
nere: nihil aliudẽ qᷓ ꝓlin in Ialẽ intelligẽtiã vbi ipᷣa ñ
eſt inducere.⁊ hoc ẽ facere errare.qð ẽ magna culpa do⸗
ctoꝛis.¶ Quintum incõueniẽs eſt omiſſio doctoꝝ ⁊ pꝛo⸗
pbetaꝝ.Qã tot⁊ tanti legis doctoꝛes ⁊ ꝓphe in illo po⸗

S

RKr ne 4

1

J ALIN

(0 . “ 20 0

pulo pᷣceſſerunt.⁊ in iſto erroꝛe populũ reliquerũt.vide⸗
licet in ̃ali intelligẽtia cerimonialiũ nec de alio intelle
ctu qᷓᷓ de Fali populuʒ monuerũt.Cum ergo miſſi eſſent
a deo ad directionẽ ⁊ inſiructionẽ populi.in hoc ꝑ omiſ
ſionem deliquerunt. ¶ Item ſi dicat᷑ ꝙ talibo p̃ceptis ⁊
pꝛohibitionibo nõ loquebat᷑ lex illi populo ſed populo
xp̃iano.cui taliũ ſpũalis intelligẽtia ſeruabat᷑. Obijciũt
ꝓ auctoꝛitatẽ apłi ad Ro.iij. Scimus qꝛ quecũq; lex lo
quit᷑ his qui in lege ſunt loquit᷑. ¶ Item que neceſſitas
erat vt nobis lex ſpũalẽ intelligentia loqueret᷑: cum non
dum eſſemus.Ex his igit᷑ ↄcludũt.ꝙ modis omnibo ne⸗
ceſſe eſt cerimonialia oĩa lr̃alem intelligentiã habuiſſe.
Seo in ꝑtem ↄtrariã obijcit. Qam ea que ponũt ad
ↄcludenda incõueniẽtia nõ vident᷑ eſſe incõueniẽtia:im⸗
mo ↄuenientia doctrine ſapiẽtie ſeu legis diuine.i Qam
ſicut dicit beatꝰ Syoni.in hierach.angelica.Decent iſſi
mum eſt eloquijs diuina enigmata occultare.2 in viam
multis ponere ſacrã ſuꝑ mundanoꝝ intellectuũ verita⸗
tem.eſt em nõ omnis ſacer neqʒ omniũ vt eloquia dicũt
ſciẽtia.¶ Item beatꝰ Dyoni.in eodẽ.lalde artificialit᷑
ſacris poeticis theologia foꝛmationibo etiam nõ figura
tis intellectibo vſa eſt:noſtrũ intellectũ reſpiciẽs.etei nõ
eſi poſſi bile aliter nobis lucere diuinũ radiuʒ. niſi vnrie
tate ſacroꝝ velaminuʒ anagogice ciꝛcũuelatũ.Ex quibo
manifeſte relinquit᷑. ꝙ ↄueniens eſt ſermoni legis diui⸗

ne enigmatice ? tranſumptiue loqui.nõ lr̃aliter duplici
cauſa. Pꝛima eſt dignitas veritatis diuine:que debʒ

celari hominibo malis.Scða eſt ĩbecillitas intellecꝰhu
mani in ↄpꝛehẽſione diuinoꝝ deficiẽtis.nõ eſt igit᷑ incõ⸗
ueniens vti ſᷣmone abſcõdito:vel celato in cerimoniali⸗

bus pᷣceptis.¶ Itẽ qð ſcdo loco ponũt ꝓ incõuenienti:

videlicet ꝙ in doctrina aliud lr̃aliter deſignet᷑:⁊ aliud ĩ⸗
telligat᷑.nõ eſi incõueniens in doctrina nec in pᷣceptis ſa
pientie diuine:cũ ad excitationẽ ⁊ exercitiũ noſiri intel⸗
lectus talibo verbis ĩ pᷣceptis euãgelicis ipᷣa veritas ali⸗
quãdo vſa ſit Math̊.v. Si oculus tuꝰdexteꝛ ſcãdaliʒat
te erue eũ. Si dextra manꝰabſcinde eã.qð nullus dicet
m l̃alem ſignificatõeʒ debere accipi.⸗ Itẽ ꝙ tercõ po⸗
nunt ꝓ incõueniẽti.ſapientẽ legiſlatoꝛẽ loqui in pᷣceptis
enigmatice:⁊ talibo verbis quibo populꝰrudis qð dice⸗
retur nõ intelligeret:eſt ↄtra ſentẽtiã Salomonis.qua
manifeſte oſtendit. ꝙ in rebo ⁊ ratõnibo eminẽtibo veri⸗/
tatis:ſapientis eſt loqui enigmatice:⁊ taliter ꝙ ab illis
qui ſunt rudes ⁊ incapabiles veritatis.nõ intelligant᷑ ſᷣ
ſolũ a ſapientibo ⁊ ꝑceptibilibo veritatis. Vñ ꝓuerb.j.
Audiens ſapiens ſapiẽtioꝛ erit:⁊ intelligẽs gubernacu⸗
la poſſidebit.aĩaduertet ꝑabolã ⁊ interpᷣtatõpnẽ eiꝰ:vᷣba
ſapientũ ⁊ enigmata eoꝝ. Item qð quarto ponũt pꝛo
incõueniẽti.legiſlatoꝛẽ ꝓponere pᷣcepta nõ habẽtia intel⸗
ligentiã lr̃alem ⁊ nõ exponere ea populo.incõueniẽs nõ
eſt doctrine diuine:nec culpa doctoꝛi:cũ ꝓpter defectũ au
ditoꝝ ipᷣa dei ſapiẽtia hoc eſt x̃c.taliteꝛ hoc eſt ꝑabolice
doceret ⁊ loqueret᷑ ad turbas.ſicut ptʒ ex Math.xiij.vñ
7 poſt ꝑabolã ſeminis dixit aplis. Aobis datũ eſt noſſe
miſteriũ regni celoꝝ:ceteris aũt in ꝑabolis.⁊ ratõ erat
defectus amoꝛis veritatis ſᷣm ꝙ ibi expꝛimit᷑.4. Iteʒ qð
quinto ocludũt ꝓ incõueniẽti.ꝙ ſancti ꝓghe ⁊ doctoꝛes
nõ ſunt locuti illi populo niſi de l̃ali intelligẽtia pᷣcepto
rum:manifeſte falſuʒ eſt reuoluẽti ſcripturas.Nam ipᷣe
moyſes legiſlatoꝛ de ſpũali intelligẽtia circũciſionis nõ
tacuit:cum dixit Deut.x.Circũcidite pᷣputiũ coꝛdis ve⸗
ſtri.⁊ Hiere.iiij.Circũcidimini dño ⁊ auferte pꝛeputia
coꝛdiũ veſtroꝝ.⁊ iteꝝ.ix.Omnes gentes habent pᷣputi⸗
um.omnis aũt domus iuda in circũciſi ſunt coꝛde.Iteʒ
nec dauid tacuit de ſpũali intelligentia ſacrificioꝝ cum
dixit· Sacrificiũ deo ſpũs ↄtribulatus.⁊ iteꝝ.Eleuatio
manuũ mearum ſacrificium veſpertinnʒ.⁊ iterum. Sa⸗
crificium laudis honoꝛificabit me.⁊ multa talia ⁊ alij
ꝓphe ſimiliter. 4 Item ad illud qð dicunt iuxta apoſio⸗
lum.ꝙ quecũq; lex loquit᷑.his qui in lege ſunt loquit᷑.di

cendum ꝙ verũ eſi.nõ tñ omnia omnibo:ĩmo cuʒ in lege
eſſent ꝑfecti 2 im ꝑfecti:ſapiẽtes ⁊ rudes:digni ⁊ ĩdigm.
ꝑfectis.ſapiẽtibo.⁊ dignis noto tm̃ eſſe debuit archana
intelligẽtia ⁊ ſublimis cerimonialiũ ⁊ figuraliũ pᷣcepto
rum. ᷣm foꝛmã apli.j.Coꝛin.ij. Sapientiã loquimur ĩ⸗
ter ꝑfectos.⁊ ſubdit.Sapientiã dei loquimur in miſte⸗
rio que abſcõdita eſt: ⁊ poſtea ſubdit. Aialis aũt hõ nõ
ꝑcipit ea que dei ſunt.ſilulticia em̃ eſt illi ⁊ nõ põt intelli
gere.ideo ſubdit in tercio.⁊ ego fratres nõ potui vobis
loqui quaſi ſpũalibo:ſed quaſi carnalibo. Ex his q̊ ma⸗
nifeſte relinquit᷑ nõ eſſe neceſſe in pᷣceptis cerimonialibo
legis vłꝛ eſſe ſenſuʒ ſeu intelligẽtiã l̃alem. ꝛopteꝛea
dicendũ bꝛeuiter eſt qð clariꝰerit in ſequẽtibo: in aliꝗ
bus ⁊ pluribo pᷣceptoꝝ cerimonialiũ pᷣter ſpũalẽ intelli⸗
gentiã ſenſus fuit 2 ratõ lr̃alis.ĩ aligbo vᷣo ⁊ paucis tm̃
ratõ ſpũalis:pter rõnes pᷣdictas qð infra maifeſtabit᷑

Membꝛũ ſecundu

Eingde querit᷑ qualiter in p̃ceptis cerimo/
nialibo ſit intelligentia ſpũalis.iQam ↄue
nienter quidã ꝓbauerũt ꝑ auctoꝛitates et
ratões ⁊ exẽpla in lege qᷓ;tuʒ ad cerimonia

22

lia ↄtineri intelligentiã ſpũalẽ. Legit Deut.iij. Hec eſt

noſtra ſapientia ⁊ intellectꝰcoꝛã om nibo populis:vt au⸗
dientes vniuerſa pᷣcepta hoc dicant.en populꝰſapiens ⁊
intelligens. Quis em̃ ꝗꝓpter alem intelligentiã ſolaʒ le
gis. ſapientẽ ⁊ intelligetẽ cenſeat populũ illũ.¶ Pꝛetea
ſi nihil haberet intime intelligẽtie lex.nõ haberet apud
eam locũ ſcrutatõ.quid &̊ eſſet dicẽ. Heati qui ſcrutant᷑
in teſtimonia eiꝰ.⁊ iteꝝ. Scrutaboꝛ legẽ tuam.ſcrutata
em̃ in aĩalibo inteſtina vel interioꝛa ſunt. 4¶n Amplius ſi
nõ haberet niſi iſtum exterioꝛẽ ſenſum lex.quare dauid
oꝛaſſet ad dñm. Reuela oculos meos ⁊ ↄſiderabo mira

bilia de lege tua. cuiꝰem̃ oculi a deo velati ſunt. vt iſta ex
terioꝛa leges videre nõ valeat.¶ Ampliꝰque ſũt iſta mi

rabilia ðᷣ quibo dicebat ↄſiderabo miꝛabilia ðᷣ lege tua:
MQuid em̃ admiratõis habet carnificina ſacrificioꝝ:in⸗
ſpectio lepꝛaꝝ ⁊ infinibilis circuitꝰexpiationũ:¶ Am⸗
plius mãdata indicia teſtimonia totaq; fabꝛica taberna
culi:totaq; ſupellex eiuſdẽ:quid inquã habent admira⸗
tionis? hec omnia exteriꝰ quid philoſophice ſubtilitatis
quid ſapiẽtialis ꝓfunditatis.i Lũquid ꝓpter hic ↄſiderã
da exteriꝰ vir ꝓph̃ici ſpũs dauid qui ſuꝑ ſenes ſe intelle⸗
xiſſe gloꝛiabat᷑:petebat reuelaꝛi oculos ſuos?4!. Ampliꝰ
quẽ intellectũ petebat ſibi dari cũ dicebat. Da mihi ĩtel
lectum vt diſcam mãdata tua.i Qaturalẽ em̃ intellectum
habebat:qui vtiqʒ ſufficientiſſimꝰeſt ad oẽm lr̃aleʒ legis
intelligentiã. ſublimioꝛẽ intellectuʒ igit᷑ petebat. ergo 2
ꝓpter ſublimioꝛẽ intellectũ vel intelligentiaʒ.ha bẽt igit᷑
mandata legis ſublimioꝛẽ intelligentiã qᷓ ralẽ.¶ Am⸗
plius qualit᷑ beatũ dicit dauid viꝝ qui in lege illa medi⸗/
tatur die ac nocte.cũ meditatõ exterioꝝ q;tuʒ ad maio⸗
rem ſui ꝑtem etiã oneroſa ⁊ tedioſa videt᷑.¶ Stẽ incõue
niens eſt 1 oino ſuꝑuacuũ rudibo ⁊ iam doctis eandẽ le
ctionem ꝓponeꝛe.Ouis em̃ ingr hoc faciat in ſcola vt nõ
vnicuiq; diſcipuloꝝ ſuoꝝ ꝓ captu ſuo ſeu capacitate le⸗
ctionem ꝓponat? Quãto magis ergo cũ omniũ erudito⸗
rum deus in ſcola ſua in qua tantus populus erudien⸗
dus ⁊ docendus crat: vnicuiq; de populo pꝛout capaci⸗
tati eiꝰↄgruebat lectioneʒ ꝓpoſuit.ergo ⁊ rudibo initia⸗
lia.⁊. puectis vlterioꝛa:⁊ doctis ſublimioꝛa ꝓpoſuit.⁊ ite

rum. Quia in eis qui docti erãt diuerſi gradus inuenie⸗

bantur.ita vt alij eſſent eminentes: alij eminentioꝛes: et
in his etiam multa varietas.neceſſario pꝛouiſum ẽ om⸗
nibus in ſcola dei de conuenienti vnicuiq; doctrina: nõ
eſt autem eis pꝛouiſum nilſi in vno libꝛo qui ſolus in ſco
la dei legebatur.in illo ergo libꝛo conceſſit deus tantam
varietatem ac multitudinem lectionum: quantam re⸗
quirebat varietas ac multitudo lectoꝛum. 4 Item tan⸗
ta eſt in eloquijs qi varietas ac multitudo intellectuuʒ

— — — —

— — — — —

— — ——

— — ———— —

=
==

le
ignn
hang
deptn
nur’
niſ
hoͤni
intelt
wobie
nan
nialibn
ptenet
inalie
lntel⸗
com
bit

NMueſtio

7 expoſt itionũ: quãtã reꝗrit varietas ac młtitudo refici

endoꝝ.i.docendoꝝ · ¶ Item ꝓuer.xiiij. Multi cibi ĩ no

ualibus patrum.i:multa refectio in expoſitionibo circa

ſcripiuram ſanctoꝝ patrum. 4 Item aſparet ſcriptura
velut minera eſſe. venas babens omnin metalloꝝ. vnde
ꝓuer.ij.dicit᷑ de ſapientia. Si queſieris eaʒ quaſi pecu⸗
mam ? quaſi theſauros effoderis illaʒz. ꝓpter hoc Dier
eſt Sap̃. vij. Infinitus eſt theſaurus omnibo. theſaur.
aüt iſte ſapie nõ põt eſſe in intelligentia lali: relinquit
igiẽ ꝗ eſt in intelligentia ſpũali.

LCurca hoc multiphciteꝛ op

ponit. Pꝛimo qꝛ dicit augu. in libꝛo de doctrina xpᷣiana
Ouia ois doctrina xpᷣiana: cel eſt de rebo:vel x ſignis.
Et eſt diuiſio ꝑ imediata.Doctrina ergo cerimomiarũ.
aut eſt reꝝ tm:aut ſignoꝝ tm.ſi rex:eſt ſᷣm illos qui po

nunt vlꝛ in eis ſenſum lr̃alem. ergo nõ eſt ſignoꝝ.ꝙnon

erit in eis ſignificatõ intelligẽtie ſpũalis. Si vo ſignoꝝ

nõ erit rerum:nec erit in eis intelligẽtia lr̃alis.¶ IYtem

abuſio eſt res in ſigna trabere que nũqᷓ aoſi ignificandũ
facta lunt. Si eꝛgo muluplicia facta narrant᷑ ĩ lege que
nõ Apter boc fiebãt vt ſignificarent: relinquit᷑ abuſio
erat in talibo ſignificationẽ ſpũalis intelligentie quere⸗

re. ¶ Item Hiere. xviij. dicit. Qũquid non ſicut facit fi⸗

gulus iſie. potero vobio facere domus iſrahel dicit dñs

Diſſipatio em̃ vaſis qð pꝛius fiebat ⁊ ſoꝛmatio vaſis al

terius: non ad hoc facte ſunt vt ſignificarent: 2 tñ ad ſi⸗
gniſicandum eis vſus eſt dñs.iſQon offenderet aũt quis
audiens hmõi expoſitõnes ſeu interpᷣationes. ſi dicere
tur ei boc modo quẽadmodũ ibi dixit dñs. nuquid non
ſie vobis facere potero:vbi de ſignatõne nihil locutꝰeſt:
ſed de ſimilitudine tm̃.quẽadmodũ ⁊ Hiceꝛe.iij.nõ dixit
quicqꝙᷓ de ſignatione:ſed dæ ſimilitudine.2 hunc modum
im erp̃ſſii dicens. Quõ ſi mulier ↄtẽnat amatoꝛem ſuũ:
ſic tempſit me domus iſiabel ⁊c. Non dirit qꝛ vↄtemptꝰ
buiꝰmulieris ſignificaret ↄtemptum filioꝝ iſrahel.nec
dixit ꝙ amatoꝛ huiꝰmulieris ſi iniſtcare ipᷣaʒ. nec dixit
ꝙ diſſipatio aut reſoꝛmatio va ꝓhia eſſet vel parabo
la eis.qꝙ ipᷣe hoc oꝑaturꝰeſſet in populo iſrabel.vel ꝙ fi
gulus elſet figura ipius:ſed exp̃lit modũ ſeu ſimilitudi⸗

nem notã inter opus ſuũ ⁊ opus figuli: ⁊ inter factũ mu

lieris ↄtẽnentis amatoꝛẽ ſuũ:⁊ factũ populi iſrabel.Re
ſiat igit᷑ ꝙ incõueniẽs eſt. res q̃ nõ ad boc facte ſunt ad
ſpũalem intelligentiã ↄuertere.¶ Item ↄuenientiꝰa cer
tius ſignat qð deſignat vniuoce:qᷓ; quod deſignat equi⸗
noce.⁊ qð ſignat vno vnum: qꝙᷓ qdð vno ſignat multa. er⸗
go cum intellectus ſpũalis ſit ↄuenientiſſimus.non erit
in vno facto vel dicto legis.niſi vnus intellectꝰ ſpiritua
lis. Errant igit᷑ omnes ſacri expoſitoꝛes qui in vno po⸗
nunt multiplices intellectus. 4 YItem ↄuenienter ſigna
tur ꝑ bonũ bonuʒ:⁊ ꝑ malum malum.i Lam ↄuenientia
tcebet eſſe ſigni ad ſignatũ.incõueniẽter eꝛgo deſignabit
malo bonum. eꝛgo incõueniẽter dicit᷑ a beato Gꝛeg.qð
legit᷑.ij. Reg.xj.dicit em beatus Gꝛeg.ꝙ dauid qui vii⸗
q; pꝛoditoꝛ erat in facto illo:⁊ adulter atq; homicida:ſi
gnat rpᷣm. Urias aũt vir fidelis 2⁊ ſanctus dyabolũ.Et
iterum de adulterina illa copula dauid ⁊ Berſabee: ꝓ⸗
ditione ⁊ homicidio execrabili.ſignat matrimoniũ ſan⸗
ctiſſimũ ⁊ imaculatiſſimã copulã xpᷣi ⁊ eccłie de gentibo.

Aof Bicendũ ꝙ doctrina cerimonia
Rel ponſio.n qtum ad plura eſt reruʒ 2
ſignoꝝ:ſed diſferẽter. Rerum oꝛdinatarũ ad latriã ↄdi⸗
toꝛis. Signoꝝ vᷣo gratie ſaluatoꝛis.¶ VUnde ad ſolutio
nem pꝛimo? ſcðo obiectoꝝ.iQotandũ ꝙ ſignificatõnes
nõ Fales.ſunt inſtitutõne.collatõne.natura.Inſtitutõ⸗

ne duobo modis.rebo ⁊ dictis.Collatõe ꝑ ↄſequẽtiã ra⸗

tionis er rebo vel dictis. Natura ꝑ ipᷣam reꝝ ſiłitudinẽ
vnde quidã ↄuenienter dixit. Scito qmia ſignificatõnes
Iales quatuoꝛ modis fiunt. Pꝛimũ facto ipo.videlicet
cum reo ad hoc facte ſint vt ſignificent. ſicut factũ illu

luij.
Iſaie quo iuit nudus ⁊ diſcalciatus.yſa.xx.⁊ factũ eʒe⸗
chielis quo fecit ſibi vaſa tranſmigrationis Eʒzech.xij.
Que vtiq; ad hec facta ſunt vt ſignificarẽt. In his eꝛgo
manifeſtum eſt.quia alia figuratio vel ſigmiſicatio qᷓ; Ira

lis querenda eſt in eis. Pꝛopter hoc dixit Yſa.viij. Ecce
ego ⁊ pueri quos dedit mihi teus in ſignũ ⁊ poꝛtentum

Similiter ? Eʒech. Signuʒ eſt domui iſrahel.⁊ iterum

Eʒech.xij. Ego poꝛtentũ veſtruʒ dixit Eʒechiel.⁊ bene

apparet in eodem ca.ꝑ totum: quia quicqd foctum eſt in
Eʒech.ſignificat mala que futura erant domui iſrahel.
4Secũda ſignificatõ eſt dicti:quãdo.ſ.aliquid dicitur

ad ſignificandũ eypꝛeſſe.ſicut illud Eʒech.xvij. Aquila

grandis magnaꝝ alarum ⁊c̃.⁊ ꝓpter hoc vocatur idem
enigma: ⁊ parabola ibidem. iſie due ſigniſicatõnes ne
minem offendunt.cum em̃ expꝛimit᷑ ĩ ſcriptura de facto
quoq; q ipᷣm fiat vel factum ſit ad ſignificanduʒ ⁊ de di⸗
cto ſimiliter ꝙ ad hoc dicat᷑.vel dictum ſit vt ſignificet
aliud q r̃alis ſenſus habeat nemo offendituꝛ ſi aliud in
his qᷓ; r̃alis ſenſus habeat requiratur.4¶ Tercius mo⸗
duo eſt per ↄſequentiam quẽadmodum dicimus. ꝙ vbi
coꝛpoꝛalis ⁊ exterioꝛ y dolatria pꝛohibetur. intelligitur
m ↄſequentiam pꝛobibita ſpũalis: ⁊ iſte intellectus ſi
militer neminem offendit. Cum em̃ dixerimus ꝙ vbi de
us pꝛohibuit adoꝛari ydolum aureum Exo.xx. E vti⸗
qʒ ſimilitudinem babet vinentis ? iuuare potentis. in⸗
ſinu auit ⁊ intelligi dedit ſe nolle ꝙ aurum nudum. hoc
eſt abſq; foꝛma ydoli adoꝛaretur. Et pꝛopter hoc pꝛohi⸗
bitio auaritie ſᷣm ↄſequentiam in illa pꝛobibitione intel
ligitur. Eſt em̃ auaritia ydoloꝛuʒ ſeruitus.ſicut legit᷑.v.
adð Ephe. Similiter ⁊ vbi pꝛohibuit falſum teſtimoniũ
dici cõtra pꝛorimum in cauſa modica pecuniaria Exo.
xx.pꝛohibuit ꝑ ↄſequens ⁊ in cauſa fame.cum fama pꝛe
cioſioꝛ ſit qᷓ; pecunia. Eodem modo vbi pꝛobibuit.Qe
os ligaretur boui trituranti Deut.xxv.pꝛohibuit ꝑↄſe⸗
quens vt operarius non fraudetur cibo ſuo.ſi em̃ hanc
equitatem voluit ſeruari in bobus vt collaboꝛantes co⸗
mederent: multo foꝛtius in bomĩbo.hunc ergo modum
ſigniſicatõnis quilibet intellectus recipit.⸗ Quarta ſi
gnificatio eſt ꝑrerum ſimilitudinem: que non ad hoc fa
cte ſunt vt ſignificent.⁊ hoc eſt que multos offendit:⁊ h
quia abuſiuũ videtur eis res in ſigna trahere.que nõ ad
ſignificanduz facte ſunt.quale eſſ illud Hieꝛe.xviij.i Aũ
quid ſicut facit figulus iſie non potero vobis facere do⸗
mus iſrabel ait dñs. Quãqᷓ; verum ſit ꝙ omniũ duoꝛuʒ
ſimilium quoꝝ alterum eſt intellectui noſiro ꝓpinquius
nobiſq; notius.ſignum naturale eſi minus noti atq; ab
intellectu noſiro remotioꝛis. Signuʒ inquã naturale eſt
illius:⁊ velut liber in quo legit᷑. vnde ⁊ cõmuni natura
docente altero ad alteruʒ docendũ vtimur. Et ex hoc pa
tet reſponſio ad pꝛimo ⁊ ſcðo obiecta.¶ Ad tercium di⸗
cendum.qꝙ ↄuenien:iſſime vno ſignificantuꝛ multiplices

intellectus:vt intentio legis diuine ↄfſoꝛmetur bonitati

eiuſdem. vt quẽadmoduʒ ex dei bonitate facta eſt ⁊ abſ⸗
q; vlla dubitatione credendum. ꝙ omnia bona oꝑa ſua
fecerit pꝛopter omnem bonum vſum ⁊ vtilitateʒ.que ex
eis quacũq; induſtria elici pnt:⁊ dicta voluit eſſe ⁊ ſeri⸗
pta. Quare pꝛopter omnem illuminationem 2 intelle⸗
etus bumani: ac pꝛopter omnem edificationem eccleſie
ſue.que inde elici poſſunt:ea voluit eẽ ⁊ dicta ⁊ ſcripta.
4Ad quartum dicendum. ꝙ ſacri doctoꝛes ⁊ expoſito⸗/
res ſane ⁊ abſq; vllo offendiculo dicere pñt:quia factum
illud de Herſabee.factum ſignauit eccleſie ð gentibus.
ſignificauit inquã pꝛopꝛia ſignificatione tanꝙᷓ naturali
ceſignatione. Licet autem ſpirituiſancto ⁊ expoſitoꝛibo
ſuis notioꝛibus ſimilibus vti ad minus nota ſignifican
da 2 dclaranda.

Queſtio. lv. de cerimo⸗/

nialibus in ſpeciali.

—

e

tumeri 46

Onſequẽs eſt que /

rere de ratõe ſeu cauſa cerimonialiũ pᷣ⸗
ceptoꝝ.an.ſ.habeãt cauſaʒ obſeruãtie
lr̃alem. An ſolũ miſticã ⁊ ſiguralem.2
pꝛimo in generali poſtea in ſpãli.4. Et
in gener ali obijcit᷑ ſic. Cũ em̃ p̃cepta ſint ad lr̃am obſer⸗
uari ab ipᷣa ſumma ſapiẽtia: nõ aũt eſt ↄueniẽs ſumme

ſapiẽtie iubere vel ꝓhibere aliquid ſinę optima ratõe:gF

obſeruãtie lr̃alis cer imonialiũ fuit optima ratõ.⸗. Iteʒ
ſi nihil fit in terris ſine cauſa ſicut dicit᷑ Job.x.⁊ h̊ exi⸗
git diuina puidẽtia: &̊ multofoꝛtiꝰ nihil pcipit᷑ in diuia
lege ſine cauſa.Ex his ꝗdã inducti ſunt ad queꝛẽdas ra
tiones ̃ales cerimonialiuʒ legis. Contra.Ephe.ij.
Euacuãs decretis legẽ mandatoꝝ. Glo.i.euacuans le

gem veterẽ qᷓtuʒ ad ea que mandabat.i.carnales obſer⸗

uantias:nõ q;tum ad veritatẽ quã pᷣſignabat.Euacuãs
dico decretis.i.pᷣceptis euãgelicis que ex ratõe ſunt.Si

ergo mãdata carnaliũ obſernãtiaꝝ ſunt cerimonialia 2

euacuant᷑ ꝑ pᷣcepta euãgelica que ex ratõe ſunt:relinqui
tur ꝙ cerimonialia quo ad lr̃am nõ ſunt ex ratõne.q̊ in

eis non erit ratõ l̃alis.¶! SOtẽ in pſał. Lex tua veritas.

lex.ſ.euãgelij veritas nõ vmbꝛa:nõ figura:ſicut lex mo⸗
ſayca.x. Heb. Sed oſtans ẽ ꝙ de lege moſayca dicit ꝙ
ſii vmbꝛa ⁊ figura:maxime quo ad cerimonialia:qͥ non
in eis erit querẽda ratõ veritatis quo ad lr̃am.

In ſpecialide ratione ceꝛi

monialiũ querunt᷑ plura. Pꝛimo de circũciſione. Scõo

ce phaſe.Tercio de cerimonijs in victu. Quarto de ce⸗
rimonijs in veſtitu. Quinto de cerimonijs circa actum
indifferentẽ. Sexto de cerimonijs ĩimundiciaꝝ cauẽda⸗
rum. Septimo de cerimonijs purificatõis imundiciaꝝ
Octauo de cerimonijs ſacrificioꝝ.⁊ hoc pꝛimo in gene⸗
rali.ſcdo in ſpãli.i ono de cerimonijs altaris.DOecimo
d cerimonijs tabernaculi.Vndecimo de cerimonijs cir
ca oꝛdinationẽ miniſtroꝝ. DOuodecimo ð cerimonijs cir
ca oꝛnatũ ſacerdotũ ſeu miniſtroꝝ. Tredecimo de ceri⸗
monijs ſolẽnitatuʒ.

Peimo ergo queritur de p

cepto circũciſionis de quo Geñ.xvij. Qð datũ eſt abꝛa⸗
he in ſignũ ⁊ ſignaculũ ſicut hbabet᷑ Ro.iiij.ergo non eſt
in pᷣcepto circũciſionis qð eſt pᷣceptum ſacramẽtale niſi
ratõ miſtica.igit᷑ non ratio lralis. Item ſißꝛ obijcit᷑ de
pᷣcepto phaſc.i.ĩmolationis agmi qð etiaʒ eſt in ſignum
datum.vnde Exo.xiij. Erit quaſi ſignũ in manu tua:et
quaſi monumẽtuʒ ante oculos tuos. qð eſt pᷣceptũ ceri⸗
moniale ſimpliciter: ᷣm qð dicit᷑ Exo.xij. Seruabitis

cerimonias iſtas.nõ eſt igit᷑ querenda in iſio pᷣcepto ra⸗

tio lr̃alis. Item de victu ⁊ amitctu ſunt qᷓ plura pꝛece
pta in lege que cident᷑ habere abſurditatẽ vel vanitateʒ

m ſenſum ir̃e.vanitatẽ quẽadmodũ ? illud Exo.xxiij.

Mon coques edũ in lacte matris. Aã vtrũq; licitũ erat
eis ↄmedere.Qua de cauſa igit᷑ ꝛiunctõ am boꝝ eẽt eis
ꝓbibita.ſ.lactis ⁊ edi.nõ em̃ eſt adeo lautus ⁊ delicatꝰ
cibus vt pter boc ꝓhiberi deberet.ꝗ qtum ad lr̃am vi⸗
detur vanã habere ratõeʒ.4! Itẽ ſili modo.xxv. Deut.
QAon alligabis os bouis triturãtis.a quo pᷣcepto nitit᷑
aplus ratõeʒ lr̃alem excludere dicens.j.Coꝛin.ix.Nũ⸗
quid de bobus cura eſt veo: an ꝓpter nos h̊ dicit. Itẽ
ſiłi modo illud pᷣceptũ DBeut᷑.xxij.Si ambulano ꝑ viaʒ
in arboꝛe vel terra nidũ auis inuenerig:⁊ matrẽ pullis
deſuꝑ incubantẽ:nõ tenebis eam cũ filijs.ſed abire pa⸗
tieris vt bene ſit tibi. Sed que põt hic eſſe ratio alis:
vt pꝛo dimiſſione vnius auicule tanta ꝓmittat᷑ merces:
quãta /ꝓ vniuerſoꝝ mãdatoꝝ legis obſeruatõe.l Si di⸗
ceretur ſicut quidã pueriliter dixeꝛunt hoc eſſe pᷣceptum
cauſa pietatis: quia in hoc deus inſinuare voluit filijs
iſrahel. qꝙᷓmiſericoꝛdes debent eſſe ĩ bomine ⁊ cauere ab

eoꝝ afflictione:quãdo ⁊ auibo ſic parcere voluit a leſio
ne. Obijcit. Si pietas hic locũ habeꝛet cum filij nec ſibi
nec alijs pñt cõſulere:⁊ adhuc matre indigerent:ipᷣa vᷣo
nõ indigeret eis.maioꝛi crudelitate detinent᷑ ⁊ occidun⸗/

tur filij in hoc caſu qᷓ; mater. Item obicit᷑ ſili modo ð

illo pᷣeepto Leui.xix.Cum plantaueris ligna pomifera
auferetis pᷣputia eoꝝ.i.pꝛima germina ⁊ imunda erunt
vobis nec edetis ex eis.quarto ãno ſanctificabitur fru⸗
ctus:quinto ãno ↄmedetis fructus eius.cuiꝰrei nõ vide
tur eſſe aliqua ratio lr̃alis.i Qũquid em̃ eque ſani ſũt ad
vſum pꝛimo anno ſcðo vel tercio ſicut quarto ⁊ quinto?ꝛ
Item ſili modo obijcit᷑ de pcepto illo Reut.xxij. ¶õ
ſeres vineam tuam altero ſemine.hic em̃ nõ videtur eſſe
ratio ad l̃am niſi illa ratõ que omnibo manifeſta eſt:qꝛ
collatio ſeminis non poſſet fieri abſq; vinee detꝛimento.
ſed ridiculum eſt in hoc dñm voluiſſe cõſulere illi popu
lo in quo nullo ↄſilio indigebant.cuilibet eĩ manifeſtũ
eſt huiꝰ detrimentum. Ztem ſili modo obijcit᷑ de alijs
pꝛohibitionibo ↄmixtionis rerum. Qon indueris veſti⸗
mento qð ex lana linoq; cõtextum eſi: funiculos in fim⸗
bꝛijs facies ⁊c̃. ¶ uItem in eodem dicit᷑. Non arabis ſi⸗
mul in boue ⁊ aʒino in quibo nulla videtur ratõ lr̃alis.
Item eiuſdem ratõnis vident᷑ eſſe ꝓhibitões ↄmixtõ
nis animaliũ Leui.xirx. Jumenta tua non facies coire
cum alterius generis animantibo. Et cõfuſionis habi⸗
tuum Deut.xxij.ſ2õ induetur mulier veſte virili: ⁊ vir
non vtetur veſle feminea. Item obijcitur de pꝛeceptis
cerimonialium cauendaꝝ ĩmundiciaꝝ:in quibo videtuꝛ
contineri maxima inhoneſtas vel inutilitas. Et primo

quidem de illo p̃cepto cauende immundicie coꝛpoꝛalis.

Deut.xxiij. Habebis locuʒ extra caſtra ad quẽ egredie⸗
ris ad requiſita nature gerens paxillum. ⁊ ſubdit. Ege⸗
ſta humo operies:qð videt᷑ ad lr̃am ridiculoſuʒ. Iteʒ
obijcitur de alijs imundicijs que ſunt interp̃tatiue ſeu ir
regularitatis:vt imundicie puerpere Leui.xxij.¶ Item
ĩmundicia lepꝛe: que multiplex erat in coꝛpoꝛe Lem.xiij
Et in veſte Leui in eodem ca.que maxime videtur ridi⸗
culoſa ad lr̃am.cuʒ dicitur.veſtis lanea ſeu linea que le
pram habet in ſtamine ſeu ſub tegmine:aut pellis ⁊ ꝗc⸗
quid ex pelle confectum eſt oſtendetur ſacerdoti. ¶ Itẽ
lepꝛa in domo que ad lr̃am ſuper omnes ridiculoſe in p
cepto ponitur Leui.xiiij. cum dicitur. Cum inuenerit ſa
cerdos circuiſſe lepꝛam domus videbit erni lapides in
quibus lepꝛa eſt. 4¶ Item ĩmundicia ſeminifiui: de qua
Leui.xv.⁊ nocturna pollutione ſoꝛdidati in eodẽ.⸗ Dtẽ
immundicia menſtruate mulieris patientis fluruʒ ſã
guinis. de qua Leuit. xv. circa quas ĩmundicias perſo⸗
narum cauendas dantur plura pꝛecepta: que ad litterà
vana ⁊ riſu digna videntur.4! Item ſunt imundicie que
caueri iubentur circa tactum. ſicut vas fictile in quo ali
quid ex nominatis ibi reptilibus cecidiſſet: aut qð ali⸗
quid de moꝛticinijs eoꝛum tetigiſſet: ? ꝓpter hoc frangẽ⸗
dum. Eodem modo clibani fontes ? ciſterne oĩs aqua
rum congregatio ſicut legitur ibidem. Simili mõ vas
qð non habebat operculum nec ligaturam xſuper. ſi⸗
cut legitur.xix.Qume.Simili modo generaliter cuʒ ta
ctus moꝛtui inducebat imundiciam ceri monialeʒ Leui
ti. xxij. in quibus omnibus videtur deficere ratio Falis
Item qui ↄbuſſerant vitulam ruffam vel cineres eius
poꝛtauerant:vel qui alios aqua expiationis aſperſerat
quibus alie imundicie purgabantur reputabatur ĩimun
dus.quod ad litteram inconueniens videtur. ꝙ. ſ.ex re
munda mundatiua iĩmundicia contrahatur. Ytẽ obij
citur de imundicijs cerimonialibus qᷓtum ad eſum:ſeu
guſtum. Mam iudicauit lex Leui.xj.ĩmunda greſſibilia
que non ruminant:aut non fundunt vngulaʒ. Itẽ aqua
tilia que non habent pennulas 2 ſquamas. Stez volati⸗
lia rapacia vt acquilam. ⁊ coꝛuinum genus:⁊ quedam
alia Leui.rj. vniuerſaliter om̃ia reptilia: ſicut ſtellio
lacerta.⁊ alia que in terra mouentur vt muſtela mus et

— —

—

4

n

6
ne
Ui
li⸗
14

.

Nuneſtio

ſimilia Leui. xj. IZtem obijcitur de cerimonijs purifi⸗
cationis immundiciaꝝ ⁊ pꝛimo de cerimonijs in ſacriſi
cio vitule ruffe.ex quo erat purgatio generalis Qume.
xix.ĩ qua pꝛecipitur vt adducatur vacca ruffa: cuius rei
non videtur eſſe ratio l̃alis. Item ꝙ imoletur ertra ca⸗
ſtra 1 totaliter ↄphuratur:⁊ de eius ſanguine ſepties fo⸗
res tabernaculi aſpergantur. Item pꝛecipitur vt in cre⸗
matione vacce ponatur lignum cedꝛinnz ⁊ yſopus ⁊ coc
cus bis tinctus:que ſm lram riſu digna videntuꝛ. 4 Itẽ
obijcitur de cerimonijs z mundatione lepꝛoſi et domus
lepꝛoſe Leni.xiiij. Ad quoꝛum purificationem ſumi pꝛe
cipiebantur duo paſſeres. lignum cedrinum vermiculũ
7 yſopus.⁊ immolato vno paſſere in aquis viuis. er re⸗
liquis fiebat aſperſoꝛium quibus aſpergebatur domus
ſeu lepꝛoſus:quo facto paſſer alius viuus in agrum vo⸗
lare permittebatur.cuius rei ridiculoſa videretur ratio
litteralis. ꝗ Item pꝛecipiebatur in emundatõne lepꝛoſi
vt ſanguine agni innnolati ⁊ dæ oleo ponetur ſuper ex⸗
tremuz auricule dextre: ⁊ pedis: ⁊ manus dexire cuius
rei nulla videtur eſſe ratio litteralis. Item obijcit de

abſurditatibus circa oblationes ſacrificioꝛum in quibo

non videtur rationem habeꝛe:ꝙ ſolum geneꝛata anima
lium greſſibiliũ iuſſit ſibi deus offerenda in vtroq; ſexu
bouem ouem ⁊ capꝛam. Simili modo duo genera pꝛeci
pue volatilium.ſ.turturem 2 colũbam Leui.ij. Paſſer
vo additus eſt in emundatione lepꝛoſi Leni.xiiij. ¶ Itẽ
ꝓpter quid animalia iſta volebat interfici ⁊ cremari vel
in parte vel in toto ſicut habetur ex Leuit᷑.j.ij.iij.⁊.iiij.
¶ Item ꝓpter quid in omni ſacrificio iuſſit ſal apponi ſi⸗
eut habetur ex Leui.ij. ſel vᷣo ⁊ fermentum apponi ꝓ⸗
bibuit. ¶ Item ꝓpter quid ſanguinem hoſtiarum ſupe:ꝛ⸗
fundi iuſſit ⁊ ſibi offerri ſicut habetur ex Leui.j.ij.iij.et
iiij. per totum. 4¶ Item ꝓpter quid adipem ſacriſicioꝝ et
renes ⁊ reniculos ſibi retinuit Leuit.ij. Siti modo
que cauſa erat differentis modi ĩmolandi animalia: et
greſſibilia ⁊ volatilia occidendi:iugulandi:decollãdi:⁊
collum retoꝛquendi.il Item quare pꝛeceptum eſt vt aĩa
lia oferenda abſq; macula coꝛpoꝛis offerantur:nulloq;
mem bꝛo carerent:nec aliqd vicium in membꝛo haberẽt
Item queritur ratio lr̃alis de ſolẽni ſacrificio hyꝛcoꝝ
qð oſſerebatur in feſto ꝓpitiationis Leui.xvj. Quoꝛum
alter vocabatur dñi:alter emiſſarius.⁊ ſuper quẽ cade⸗
bat ſoꝛs ꝙ eſſet dñi ↄburebatur extra caſtra cum vitulo
ita ꝙ nihil remaneret incõbuſtum. Hyrcum vo emiſſa
rium ſiatuebat ſacerdos coꝛam dño ⁊ ↄfitens vniuerſa
peccata filioꝛuʒ iſrahel imputabat capiti eius:⁊ poſiea

cmittebatur ꝑ hominẽ paratum in deſertum. 2 credunt

inudei ꝙ byrcꝰille poꝛtaret omnia peccata eoꝝ in deſertũ

2 qui tangebat illum ſicut dicit lex ⁊ qui ducebat in de⸗

ſertum ĩmundus erat. quomõ inquiunt iudei. mundus

erat qui poꝛtantes tot ĩmundicias cõtingeret. Sed ridi⸗
culum maximum videtur ꝙ capiti byrci peccata impu⸗
tentur: cum innocentiſſimus ſit:⁊ imunis ab eis.⸗! Iteʒ
quomõ poꝛtaret peccata populi: cum ipᷣa peccata ꝓpꝛiũ
ſubiectum mutare non pñt.⸗4! Si dixerit quis ꝙ nõ por
tabat peccata:ſed penam debitam ꝓ illis.nõ videt᷑ verũ
quia liber ⁊ ſanus in deſertum mittebatur.¶. Itẽ ſi poꝛ
tabat omnia peccata: vt quid offerebatur hyrcꝰalius ꝓ
peccatis populi totius? ¶ Item quare Aaron pꝛo ſe et
domo ſua iubetur vitulum in holocauſtuʒ offerre qui ex
tra caſtra cum hyrco cremetur. 4! Item queritur de ſa⸗
crificio ⁊ ʒelotipie de quo legitur.v. Qume.in quo pꝛe⸗
cipiebatur offerri modicum farine oꝛdeacee ⁊ non ſuꝑ⸗
fundi oleum nec poni thus que erat oblatio inueſtigan⸗
tis adulterium. ¶ Item queritur de ſacrificio ſimile cõ
ſperſe oleo panum. quoꝛum nulla ratio videtur litte⸗
ralis de quibus habetur Leui.ij. Sunt autẽ qᷓplurima
alia cerimonialia circa differentiam ſacrificioꝝ de qui⸗
bus infra plenius tangetur. que non videntur habẽ lit⸗
ter alem rationẽ. Item queritur d pꝛeceptis cerimo⸗

nialibus tabernaculi ? altaris. Et pꝛimo queritur de
quo pꝛecipitur Exo.xx. Altare de terra facietis mibi.et
iterum. Ee ſi altare lapideum feceris.illud mibi nõ edi
ficabis de lapidibus ſectis.cuius rei nulla videt᷑ l̃alis
ratio. Item ꝙ ibi pꝛecipitur non aſcendes ad altare
meum per gradus.4l Item ꝙ; dicitur ne apareat turpi
tudo tua.Qam non eſt veriſile tunc vſum bꝛaccaruʒ nõ
fuiſſe:vel ſacrificantes bꝛaccas deponere:ĩmo etiam pᷣ⸗
cipiebatur vt ſacerdotes ſacrificantes femoꝛalibus vte⸗
rentur Exo.xxviij.¶ Item queritur quare altare holo⸗
cauſtoꝛum ponebatur ſub diuo:hoc eſt ſub aere libero.
Altare vpᷣo thimiamatis.i.intra tabernaculum Exo.xrl.
4l Itẽ quare poſitio tabernaculi erat ex parte ſancti ſan
ctoꝛum ad occidentem. Ex parte ðᷣo ingreſſus ad oꝛien⸗
tem.ita ꝙ neceſſe erat adoꝛare ad occidentem:cum econ
trario dicatur.xvj.Sapᷣ. Opoꝛtet ſoleʒ pꝛeuenire ad be
nedictionem tuam ⁊ ad oꝛtum ſolis te adoꝛare. Que
ritur iterum que crat ratio oꝑture tabernaculi l̃alis:
cum infimam oꝑturam haberet ex coꝛtinis quatuoꝛ co⸗
loꝛuʒ.iacincti:⁊ purpuꝛe.cocci bis tincti.⁊ biſſi retoꝛte.
Secundum ðo crat ex ſagis cilicinis.Lercium erat ex
pellibus rubꝛicatis.ſuper pꝛimum vo ex pellibus iacin
ti.xxvj.Exo.4q Item queritur que erat ratio litteralis
diſtinctionis tabernaculi per velum quatuoꝛ coloꝛuʒ in
ſancta ſanctoꝛum. Mam dicit aplus ad Heb.ix. pa⸗
rabola eſi tempoꝛis pᷣſentis.¶ Iwtem que ratio diſpoſitõ
nis candelabꝛi ſeptem lucernarum in parte auſtrali ta⸗
bernaculi:que dicitur ſancta.⁊ menſe ꝓpoſitionis ĩ par⸗
tem ſeptẽtrionalem Exo.vlti.⁊ ¶ ume.viij.¶l Item que
ratio adiunctõnis altaris thimiamatis cuʒ candelabꝛo
7 menſa.4l Itẽ que ratio lr̃alis collocatõis arche ⁊ che⸗
rubin in abdito. hoc eſt in ſanctis ſanctoꝛum. Nam ad
He bꝛe.ix.apłus expꝛeſſe dicit per allegoꝛiam eſſe factũ
ergo non erit reqnirenda ratio litieralis. 4 Jtem que
ratio compoſitionis thimiamatis ⁊ olei vnctioms Exo
di.xxx. i Qunquid hic poterit inueniri ratio litteralis.
Item queritur de cerimonijs circa oꝛdinationem et
oꝛnatum ⁊ officium miniſtroꝛum.Qam habens macu⸗
lam non poterat ad miniſterium pꝛomoueri. xxj.Leui.
Si cecus ſi claudus.ſi grandi aut toꝛto naſo ⁊c.⁊ ponũ
tur ibi irregularitates que etiam a miniſterio ſeu ſacer⸗
cotio noue legis non repellunt:vt albuginem habens in
oculo ⁊ buiuſmodi.4: Item que ratio ꝙ in conſecratio⸗
ne ſacerdotum de ſanguine arietis.linitur extremuʒ au
ricule dextre ⁊ pollex manus dextre pedis dextri. Leui
ti.vij. 4. Item que ratio effuſionis olei ſeu vnctionis ſu
pra caput Naron conſecrandi Leui.eodem. Itez que
ratio oblationis trium animalium vituli pꝛo peccato a⸗
rietis in holocauſtum.arietis in conſecrationem ⁊ cani
ſtri aʒimoꝛum. 4! Item que ratio ꝙ traduntur ſacerdo⸗
ti oꝛdinato de ariete conſecrationis adeps.armus dex⸗
ter 1 pectuſculuʒ ⁊ panes de caniſiro aʒimoꝛum vt ele⸗
