git erroꝛ ⁊ deceptio:nccia eſt lex ⁊ ars rectificãs acti⸗
oneʒ ⁊ eliminãs erroꝛeʒ ſeu fraudeʒ. Vbi vᷣo nõ cõtin⸗
git erraꝛe nec decipi hñteʒ rõneʒ: nõ erit nccia lex ſeu
ars.Quia ꝗ̊ in ponderibo ⁊ mẽſuris ↄtingũt deceptõ/
nes ⁊ fraudes.in numeꝛo vᷣo nõ.data eſt lex iudicialis
de ponderibo ⁊ mẽſuris:⁊ nõ de numero.⸗ Itẽ querẽ⸗
dũ eſt circa ↄtractũ mutui.qꝛ videt᷑ lex ↄcedere vt poſ⸗
ſit dari mutuũ ad vſuram alieno:qᷓ;uis nõ fratri deut᷑.
xxiij. Sed de hoc queſitũ eſt S.q.de mãdato legis.non
furtũ facies. Iteʒz querit᷑ circa ↄtractũ ↄmendatõis
ſeu depoſiti.nam ꝑ diſtinctõʒ legis Exo.xxij. Si depo
ſita pecunia furto ablata eẽt: ⁊ nõ inueniret᷑ fur ille ꝗ
receꝑat depoſitũ:aliq iudicabat᷑ ad duplũ. Si vo cõ
mendatũ vel depoſitũ eſſet iumentũ aſinꝰ vel bos ⁊ fur
to ablatũ eſſet:nunqᷓᷓ iudicabat᷑ niſi ad reſtituendũ dã
nũ.plus ̊ puniebat᷑ ĩ depoſito amiſſio pecunie q; amiſ
ſio bouis vel ouis.¶ Sʒ ↄtra.plus puniebat᷑ furtũ bo
uis vel ouis qᷓ; furtũ pecunie.iQam furtũ bouis in ꝗn⸗
tupluʒz.furtũ ouis in quadruplũ.furtuʒ vᷣo pecunie nõ
niſi in duplũ Exo.xxij.&̊ ⁊ in depoſito plus debuit pu
niri amiſſio bouis vel ouis qᷓ amiſſio pecuie. Rñſio.
In amiſſione depoſiti punit᷑ negligẽtia.in amiſſiõe vᷣo
fuꝛti punit᷑ audacia.qꝛ ̊ in amiſſione pecunie depoſite
ſeu ↄmẽdate maioꝛ accidit negligẽtia ſi furto diſtraha
tur:q; in amiſſione bouis vel ouis ↄmendate.qꝛ pecu⸗
nia ſolet ⁊ debet artius cuſtodiri vt in archa ⁊ ſub cla⸗
ui qᷓ; bos vel ouis.ideo minoꝛ t opoꝛtunitas fuꝛi ad fu⸗
randũ pecuniaʒ q; ad furandũ boueʒz vel oueʒ. Maioꝛ
aũt negligentia in depoſitoꝛio cũ amittit pecuniam:qᷓ
cũ amittit boueʒ vel oueʒ. Iteʒ ꝗa ĩ amiſſione fuꝛti pu
nit᷑ audacia malefaciendi.maioꝛ aũt audacia cõtingit
in maleficijs:vbi maioꝛ ꝓnitas.⁊ ibi maioꝛ pronitas:
vbi maioꝛ opoꝛtunitas. Maioꝛ aũt opoꝛtunitas ẽ ad
furandũ boueʒ vel que leuit᷑ cuſtodiũt᷑: qᷓ; ad fuꝛandũ
pecuniã que artiſſime cuſtodit᷑. IJꝑ.o plus puniri debʒ
fur bouis vel ouis ꝙᷓ; fur pecunie. Itez querit᷑ ſpeci⸗
alit circa ↄtractũ locatõis.i Iam videt᷑ ↄtractus loca⸗
tõis ſiłis eẽ ↄtractui vſurario. nam qui locat agrũ vel
domũ vel equũ:reʒ ſuaʒ ↄmodat vt accipiat pret ſoꝛtẽ.
Si ꝭ̊ ↄtraetus vſurariꝰ ideo peccatũ eſt: qꝛ ex mutuo
accipit᷑ ſupᷣ ſoꝛteʒ:vel ſperat᷑ accipi.q̊ ſilis eſt ↄtractus
locatõis ↄtractui pſurario.Si g̊ ↄtractus vſurariꝰ ſᷣʒ
legeʒ illicitus ẽ. ↄtractus locatõis.qRñdeo ſᷣm Jo.
criſo.ſuꝑ illud ¶Math̊.xxj. Eiecit emẽtes ⁊ vendẽtes
⁊c̃.dicẽtẽ ſic.Qui agrũ locat vt agrariaʒ accipiat: aut
domũ ſuam vt penſiones accipiat.nõ eſt ſilis ei qui pe
cuniã dat ad vſurã:abſit. Primo quideʒ.qm̃ pecunia

non eſi diſpoſita niſi ad emendũ. Secũdo.qm̃ agꝝ ba
bens arando accipit ex eo frumentuʒ. habens domum
vſum manſionis capit ex ea. ⁊ ideo qui locat domũ vel
agrum ſuum vſum dare videt᷑: ⁊ quodãmodo videtur
mutaꝛe cum lucro lucrum.ex pecunia repoſita nullum
vſum capit.Tercio.ager vel domus veteraſcit:pecuĩa
ðvᷣo nõ. Itez querit᷑ circa ↄtractum ↄductõis merce⸗
narij. de quo dicit lex:ꝙ eadem die reddet ei precium.
Beut᷑.xxnij.⁊ Leuit.xix.Qon moꝛabit᷑ opus meꝛcena
rij tibi apud te vſqʒ mane.i.oꝑis merces. Querit᷑ ů̊ ſi
mercenarius damnificet᷑ niſi illa nocte receꝑit merce⸗
tm. aut quia nõ habet vnde ſuſtentet᷑: aut quia totuʒ
tenet᷑ eadeʒ nocte ſoluere.i Qũquid cum reſlitutõe mer
cedis tenet᷑ etiam reſtituere damnũ qð paſſus ẽ.⁊ ille
qui ↄduxit mercenariũ:? ꝗ/ Pꝛetea quantũ tenetur re⸗
ſtituere.Qam dicit᷑.xxxiiij.ecẽi.Qui defraudat merce
dez mercenarij: ⁊ qui effundit ſanguineʒ fratres ſunt.
Et Yaco.v.dicit᷑ diuitibo.Ecce merces oꝑarioꝝ vr̃oꝝ
que fraudata eſt a vobis clamat:⁊ clamoꝛ eoꝛum in au
res dom ini ſabbaoth introiuit.¶ Rñſio.dðm ꝙ tene⸗
tur reſtituere damnuʒ 2 etiam tantum quantũ merce⸗
narius ſuſtinuit. Vnde Leui.xix.ſuꝑ illud. õ facies
calumniaʒ ⁊c̃. Augꝰ. Omĩa que ꝓhibent᷑ cõmitti ĩ ꝓ⸗
xrimũ:ad hoc vnũ refeꝛenda ſunt:non nocebis ꝓximo.
Dicẽdũ &̊ ꝙ quantũ nocuit:tantũ reſtituere debet.

Nueſtio.lj. de decimis.
Acto de legibꝰ in/

dicialibus cixca coĩcatoʒ reꝝ reſpectu
ꝓrimi.dðm eſt de legibus iudicialibo
ciꝛca diſtributiõʒ reꝝ ad honoꝛẽ dei z
ſuſtentatõeʒ ſui miſtri.Circa que erãt
leges de decimis ⁊ primicijs ⁊ oblationibo. vnde.xxyi.
Exo.dicit.DOecimas tuas ⁊ pmicias ñ tardabis offer
re.Et.xxiij.eiuſdeʒ de oblatõibo ſubdit᷑.i õ appaꝛebis
in ↄſpectu meo vacuus.Queꝛendũ ꝗ̊ primo de decimis
deinde de pꝛimicijs.tercio de oblationibo. Itez cir⸗
ca decimas. Primo querit᷑ generaliter de inſtitutione
decimaꝝ:primiciaꝝ:⁊ oblatõnũ.Scðo ſpecialit.vtꝝ
decime ſint in precepto vel ↄſilio.Tercio.an pᷣceptum
de decimis ſit moꝛale: an cerimoniale.Quaꝛto.de ꝗbo
debeat dari decima. Quinto.qñ debeat dari decima.
Sexto.quibo debeat dari decima. Septimo.qui tene⸗
antur dare decimã. ctauo.de emptione ⁊ venditione
decimarum. S

Membꝛũ primuʒ
. Irea inſtitutioneʒ decimarum ſic queri⸗
tur.vtruʒ emanauerit inſtitutio decima⸗
rum ⁊ alioꝛum a iure naturali:⁊ de tem
poꝛe inſtitutõnis. tum ad primũ obij
cit᷑ ſic. Differũt ea que ꝑtinent ad ius naturale:⁊ ius
poſitiuũ.ꝑ boc ꝙ decreta iuris poſitiui variant᷑ fm tẽ⸗
pus ⁊ locuʒ:nec ſeruanda ſunt ſꝑ ⁊ vbiq;. Decreta vᷣo
iuris naturalis nõ variant᷑: immo ſeꝛuanda ſunt ſꝑ⁊
vbiq;. Si ̊ decꝛetũ de decimis ſoluendis:⁊ eti de ob⸗
lationibo ſeruandis eſt ſemꝑ⁊ ante legẽ? in lege: ⁊ tẽ
poꝛe gratie ⁊ etiam vbiq; apud omnes: relinquitur ꝗꝙ
eoꝛum inſtitutio eſt a iure naturali./ Itez de dictamie
iuris naturalis ẽ illud ꝓuerb.iij. Honoꝛa dñm de tua
ſubſtantia: ⁊ de primicijs frugũ tuaꝝ da pauperibus.
Itez de iure naturali etiam eſt ꝙ ſuſtentandus eſt mi⸗
niſter dei de noſtra ſubſtantia.ꝙ ſeminanti ſpiꝛitualia
debeamus miniſtrare carnalia ſeu temꝑalia. ſicut di⸗
citur prima coꝛint᷑.ix.Si ergo nõ ad aliud eſt inſtitu⸗
tio decimaꝝ primiciaruʒ ⁊ oblationum:niſi de noſtra
ſuba honoꝛetur deus vel ſuſtentetur miniſtier eius ſeu
pauper proximus. Q inſtitutio hoꝛum eſt a iure natuꝛa
li. Sicut. n. dicuntur eſſe artis alicuiꝰ que oꝛdinãt᷑ ad

1.
e
ne

i
na
tem
b
s
te⸗

e
ob⸗
1
zme
etua
s⸗
lni
ela
i⸗
in/

—

LNueſtio

finem illins artis immediate: ita ⁊ dicent᷑ eẽ iuris na

turalis que oꝛdinant᷑ ad fineʒ illius. Contra. Que
ſunt iuris naturalis ſunt ſeripta in coꝛde hoĩs.ij.ro.

Oſtendũt opus legis ſcriptũ in coꝛdiboſuis teſtioniũ

reddente illis ↄſeientia ipoꝝ.qᷓuis aũt in coꝛde hbomĩs
ſcriptũ ſit: de ꝓpria ſubᷣa honoꝛandus ſit deꝰ ⁊ ſuſtẽ
tandus miſter eius.nõ tñ ſcꝛiptũ ẽ de quota ꝑte:vt nec
prima vel decima.ſicut nec de ſecũda vel tercia. Si
g inſtitutio de decimis determĩat aliquotã ꝑtẽ: nõ eſt
le iure naturali. Itez querit᷑ de temꝑe inſtitutionis
decimaꝝ ⁊ pꝛimiciaꝝ.i Qam dicit Hugo de ſan.victo.
cime erant inſtitute in remediũ oꝛiginalis peti:vt
medicina moꝛbi. Si ̊ qcito incipit moꝛbo nccia ẽ in⸗
ſtitutio medicine.ᷣ ſiatim poſt peccatuʒ ade inualuit
moꝛbo oꝛiginalis peccati.̊ ſtatim debuer̃t inſtitui de⸗
cime.l Cont᷑. Primicie inſtitute ſunt vel ceperunt ab
abel. ſicut pʒ gen.iiij. decime vo nõ ceperũt niſi a tem⸗
poꝛe abrahe.ſic pʒ ex geñ.xiiij.poſt victoꝛiã regũ.q̊ nõ
a principio inſtituta ẽ decima.4¶ Itez querit᷑quare ñ
a principio inſtituta eſt decima ſicut pᷣmicie.4! Itez pᷣ
micie inſtitute ſunt ante diluuiũ in abel. decime vᷣo pꝰ
diluuiũ in abrabam. Iteez querit᷑ de oblatõibo. ¶Qaz
oblatio ᷣm ꝙ diſtinguit᷑ a pꝛimicia ⁊ decima: inſtituta
legit᷑ a Cayn.de quo ðꝛ geñ.iiij· ꝙ obtulit de frugibus
terre munera dño.⁊ iteꝝ in Noe. de quo legit᷑ gn.viij.

De pecoꝛibo? volucribo mũdis obtulit holocauſtũ do⸗

mino. Itez in Melchiſedech geñ. xiiij· Melchiſedech

rex ſaleʒ obtulit paneʒ ⁊ vinum. Erat.n.ſacerdos dei

ſummi. Querit᷑ vnde varietas iſia oblationũ in lege
nature. 4 Iteʒ querit᷑ quare in canone miſſe petimus
oblationeʒ noſtrã acceptam fieri ſicut oblatiõeʒ abel ⁊
abraham ⁊ melchiſedech:⁊ nõ ipſius patriaꝛche Ioe
de quo legit᷑.viij.geñ.ꝙ obtulit holocauſtũ ſuꝑ altare.
Odoꝛatuſq; eſt dminꝰ odoꝛem ſuauitatis. Rñſio.
Ad primũ ddm. ꝙ decretũ de decimis intelligi poteſt
duobo modis.ſᷣm determinatõʒ:⁊ ſᷣm indetermiatõʒ.
Fm determinatõʒ in taxatõne talis ꝑtis ſoluende deo:
ſic accipit᷑ in ratione ꝓpria ſm indetermĩatõz in ſo⸗
lutione alicuiꝰ ꝑtis ſube ſoluende deo vel eius miſtro.
ſic accipit᷑ in rõne vli. SDicendũ ̊ ꝙ ſᷣm primũ mo⸗
dũ ſᷣm quid:⁊ non ſimptlt inſtitutio decimaꝝ eſt a iuꝛe
naturali. Scðo mõ ſimplx eſt a iure naturali.ã ius
naturale dictat.ſicut ondebatur 3 honoꝛãdus ſit deꝰ

e Apri ſubſtantia: ⁊ dentur tꝑalia miſtranti ſpũa⸗
lia.

ðdᷣo talis pars hoc nõ dictat ſimpłr ̊ ſm quid:
vt cum adiuuat᷑ ratione vel arte vel gratia ſeu inſpiꝛa⸗
tione.tũc.n.quodãmodo inclinat᷑ natura ad ſolutionẽ
talis ꝑtis.¶¶ ¶ 2õ ̊ ꝙ cũ ſimpłr ꝑ dictamen iuris natu
ralis teneret᷑ homo ꝙ honoꝛandus eẽt deus de pꝛopꝛia
ſuba ꝙ ipᷣm in ſolutone decime honoꝛaret: inſtinctum
quendã habuit er arte.naʒ cũ ſciret deũ honoꝛandũ vt
principiũ ⁊ actoꝛẽ bonoꝝ ⁊ ↄſummatoꝛẽ ⁊ finẽ bonoꝝ
in ſolutione primicie pteſtabat᷑ ipᷣm eſſe bonoꝝ priĩci⸗
piũ ⁊ actoꝛẽ.Ex arte vᷣo noticie numeroꝝ inſtinctũ ha⸗

buit vt offerꝛet decimã ad ꝓteſtandũ ipᷣm deũ ↄſumma

toꝛ? ⁊ fineʒ bonoꝝ. Qam ab vnitate numeris cooꝛdi⸗

natis primus limes ⁊ curſus ałs terminꝰ? numero ẽ

nariuanumer replicatõʒ vnitatis ceteroꝛum
Zmerekddf ſum ſoꝛn nẽte
Iſido. ſuꝑ illud exo.xxij.Decimas ⁊ pꝛimicias tuas ñ
tardabis offerre.dicit ꝑ primicias frugũ vel pmogeni
toꝝ:pꝛincipia bonoꝝ opeꝝ oñdunt᷑. In decimis vo de⸗
narius pfectõʒ ſigt: qꝛ vſq; ad im numer?creſe cit. iõq;
ſicut in pmicijs principia voluntatũ: ita ĩ decimis cõ⸗
ſummatões noſtroꝝ opeꝝ ad ceũ referre p̃cipimur. a
quo ⁊ boni oꝑis initiũ? ꝑfectõnis dona?᷑ effecty. Iem
quendã inſtinctũ habuit ex rõne.Qam cũ oferret ratõ
que vlr erant ncẽc̃ia ſuſtentatõni vite hũane.inueĩebat
ym exigentiã nature octo ꝑtes nccias ſuſtentatõi p⸗
ſone ⁊ ſue familie. Qaʒ ᷣm decurſum nature coĩt᷑ tũc

ꝛmnant᷑ numeri ↄſequẽtes. ElInde

ah.

viuere poterant hoĩes vſq; ad quartã generatõzʒ. Qua
tuoꝛ aut generatões adminꝰ ponũt octo ꝑſonas: preʒ
⁊ matreʒ:filiũ ⁊ filiam: nepoteʒ ⁊ neptem: ꝓnepoteʒ ⁊
ꝓnepteʒ. Octo ꝗ̊ ꝑtes iudicauit necitas ſuſtentatõnis
ꝓprie ⁊ familie.i Ionam ðvᷣo ꝑteʒ nccio iudicauit retie⸗
re ꝓ ſemente ⁊ recolitõne.De decima po que ſupercre
ſcebat iudicaꝛe debuit honoꝛandũ teũ.¶! Iteʒ quendã
inſtinctũ habuit ex inſpiratõne facta ſeu reuelatiõe fa⸗
cta ade:cũ fuit raptus in extaſi ad curiã angeloꝝ. ex q̃
notum fuit hom creaturã angelicã noueʒ oꝛdinib di⸗
ſtinctam:⁊ ipſum bomine in decimo oꝛdine ratonalis
creature condituʒ. Si hbomo in ſuba qua honoꝛabat
ceũ debuit ꝓteſtari Reaeſue oↄditõnis ad laudẽ 2 glo
riam conditoꝛis: cõueniebat offerꝛe decimã 2 nõ ꝑtem
aliam. iuxta ꝑabolã de dragma decima Luc.xv.. Ad
illud g q primo obijcit᷑. ꝙ decretuz de decimis ſemꝑ ẽ
ſeruandũ. Diſtinguendũ eſt.qꝛ ſeruandũ põt dicere vł
cebitũ ſeruari vel dignũ ſeruari. Si ſeruanduʒ dicat
debitũ ſeruari.dico ꝙ non ſemꝑ erit ſeruandũ: qꝛ ñ oĩ
tꝑe fuit preceptum Fᷣuari. nec etiã omni tẽꝑe ſeruabat᷑
vt añ tꝑa abrabe.Si vᷣo ſuandũ dicat dignũ ſeruari.
oↄcedendũ ꝙ omni tꝑe ſuandũ eſt.nõ tñ ſub tali aliqͥta
vel tali ſimpłr ⁊ in rõne determĩata ẽ iuris naturalis:
ſicut pʒ er dictis.il Siłr ad illud qð ſcdᷣo obijcit patʒ
rñſio.Qam m indeterminatioʒ decretũ de decimis ẽ
ſcriptum in coꝛde homĩs.ſᷣm vo determinatõʒ ñẽ ſcri⸗
ptum in coꝛde homĩs ſimpłr:ſ̊ tm̃ ſᷣm quid. Ad ſecũ
dum do qð querit᷑ de tem ꝑe inſtitutõnis.dðm ꝙ; cum
ſine fide ſaluatoꝛis implicita vel explicita nulli homĩ
poſt peccatum potuerit eſſe ſalus.vt dicũt beaug?. 1 b.
petrus act.iiij. Per ſucceſſum temꝑis demõſtra bat᷑ ꝑ⸗
ſona ſaluatoꝛis. Primo in natura teitatis ſeu ſubſtã⸗
tia conditoꝛis ꝓpter qð honoꝛari debuit pᷣmicijs 2 pri
mogenitis gregis ab abel. vt ſignificaret ꝙ ille g erat
principium conditionis ⁊ primogenitus filius dei eẽt
principium repꝑationis. Scðᷣo. ꝑſona ſaluatoꝛis reue
labatur in natura creata: in qua aſſumeꝛet officiũ me
diatoꝛis ⁊ oblationeʒ offerret ⁊ ſacrificium placatõis
ꝓ bomibus ad deum. ꝓpter qð honoꝛari debuit in ob⸗
latione 2 ſacrificijs. Lercio.quia neſciebat᷑ adbuc ĩ q̃
natuꝛa.vtꝝ angelica vel humana facta eſt reuelatio.qꝙ;
in humana natura in qua expleret officium redempto
ris honoꝛari debuit in decima: in qua deſignat᷑ huma
na natura Luc.xix. Quia q̊ a principio facta eſt abel
reuelatio ꝑſone ſaluatoꝛis vt conditoꝛis in ſubſtantia
deitatis.ido inſtituta eſt pᷣmicia. Quia vᷣo Noe facta
eſt reuelatio indetermĩate in natura creata vt media⸗
toꝛis.ideo in ipſo legit᷑ inſtitutõ oblatõis accepte deo.
NQuia vᷣo abrahe primo determinatio 2 demonſtratio
ꝑſone ſaluatoꝛis in natura hũana cũ dictum ẽ ei geñ.
xxvj. In ſemine tuo bñdicent᷑ omẽs gentes.in abrahã
inſtituta eſt decima.Et per h̊ pʒ rñſio ad primũ:⁊ etiã
ad ſecundũ quare.ſ.nõ a pꝛincipio inſtituta ẽ decima.
NMam ſicut dicit Hugo de ſan.vic.in li.de ſacramẽtis.

Opoꝛtuit vt ſᷣm ſucceſſum tempoꝝ ſpũaliũ ſigna gra⸗ . r *.

tiaꝝ magis euidentia ad eam declarandaʒ foꝛmarent
vt cñ affectu ſalutis creſceret cognitio veritatis.¶.Ad
tercium vo d oblatione dᷣm. ꝙ oblatio duplici de cã
inſtituta eſt. Una in ꝓteſtatõʒ beneficij ↄditoꝛis. Alia
in ꝓteſtatõʒ bñficij ſaluatoꝛis. Ex prima cauſa Cayn·
intelligens omẽs fructus eſſe bñficia ↄditoꝛis.obtulit
de frugibo munera dño Geñ.iiij.ᷣ gꝗa ex cupiditate me
lioꝛa ſibi retinuit.ſicut pʒ ꝑ aliam litterã. Deum ñ ſic
decuit honoꝛauit.⁊ ideo dicit ſcriptura.ꝙ deꝰ ad mu⸗
nera eius non reſpexit.Ex ſecũda vᷣo cauſa Noe a deo
inſpiratus ⁊ Melchiſedech obtulerũt.ſ̊ Moe ſacrifi⸗
cium aĩalium in ſignum ſacrificij ſemel fiendi per xp̃ʒ.
Aldelchiſedech vðᷣo panem ⁊? vinum in ſignum ſacrificij
coꝛꝑis ⁊ ſanguinis dñi continuãdi ⁊ iterandi vſq; ad
iudicium qᷓdiu indigeret homo ſuſtentatõne que ẽ per

—————

— —

paneʒ 2 vinũ.ij Ad vltimũ dðm.q in canone miſſe il⸗

los tres ſpecialit᷑ noĩiamꝰ.abel. abrabam. Melchiſe⸗
vech.quia in oblatione iſioꝝ expreſſa eſi ꝑſona ſalna⸗
toꝛis.vt ↄditoꝛ in primicijs abel.vt mediatoꝛ in ſacri/
ſicio melchiſedech ſacerdotis.vt redemptoꝛ in decima
abrahe. Noe aũt patriarche ſacrificiuz omittimus ⁊
melchiſedech recitamꝰ:qꝛ noe obtulit ſacrificiũ peco⸗
ris:ᷣm ritum legis veteris. Melchiſedech ſacrificiuʒ
vini ⁊ panis ſᷣm ritum noue legis.in qua tradendum
erat ſacramentũ dñici coꝛꝑis ⁊ ſanguis.

Membꝛũ ſecũdnʒ

Einde querit᷑.vtꝝ decime ſint in p̃cepto

vel in ↄſilio.⁊ ꝙ ſint in ↄſilio videt᷑.quia
Beñ.xiiij.legit.ꝙ abrahã dedit decimas
melchiſedech.nuqᷓ; tñ legit᷑ ſibi fuiſſe pᷣ⸗
ceptum.i¶ Itez Geñ.xxviij.dicit᷑ de iaeob. Notum vo

nit dicens. Si fuerit dñs mecuʒ ⁊c.⁊ ſequit᷑.cũctoꝝ q̃

vederis mihi decimas offerã nibi.Cũ igit᷑ votuʒ nõ ſit
t his que ſunt in pᷣcepto:p̊ ſolũ de his q̃ ſunt in ↄſilio
ꝓrie. ſoluno tecimaꝝ ẽ in ↄſilio.¶ Iteʒ nõẽ rõ q̃re
dicant᷑ eẽ in precepto niſi quia ſeminãtibo ſpũalia de⸗
bet᷑ merces ſeu ſuſtentatio tgalis ᷣm illud Lu.x. Di⸗
gnus eſt oꝑariꝰ mercede ſua. ⁊.j.coꝝ.ix. Si nos vo⸗
bis ſpũalia ſeminamꝰ:nõ magnũ ẽ veſtra carnalia me
tamus.Et ſuꝑ.lxxx.pᷣs.ðᷣ. Sumite pſal.⁊ date tympa
nũ. Glo. exponit ſic.Sumite ſpũalia ⁊ date temꝑalia
ſeu carnalia.ſᷣ̊ conſiat ꝙ hec rõ nõ determinat hãc ali⸗
quotã.ſ.decimã.& videt᷑ ꝙ dare decimã nõ ſit in prece
pto:lʒ dare aliꝗd ſcʒ ſuſtentatiõʒ tꝑalezʒ miſtro dei ſit ĩ
pᷣcepto. Cont᷑.Leuit᷑.vlt.dat᷑ pᷣceptũ de decimis vbi
dicit. Oẽs decime terre ſeu te frugibo ſeu de pomis ar
boꝝ dñi ſunt.⁊ infra loquẽs de pecoꝛibo dicit.quicꝗd
decimũ venerit ſanctificabit᷑ dño.¶ Item dicik Mũe.
xviij. Nlijs leui dedi omẽs decimas iſraelis in poſſeſſi
onẽ ꝓ miĩſterio quo Fuiũt mihi ĩ tabernaculo federis.
4¶ Itez Malach.iij. Inferte omẽʒ decimã in hoꝛeum
meuz. 4 Itez Math. xxiij. dicens. Ve vobis ſcribe
phariſei hypocrite ꝗ decimatis mentã ⁊c̃.2⁊ ſequit᷑.hec
opoꝛtuit facere:⁊ illa non omittere.ſuꝑ quo dicit glo.
Pꝛecepit dñs oĩm reꝝ decimas offerri ꝓt᷑ alimoniaʒ

lacerdotũ.¶ Iteʒ exo.xxiij.Decimas ⁊ primicias nõ

tardabis offerre.dicit augꝰ. Si tardius dare peccatũ
eſt:quãtomagis peccatũ eſi ñ dediſſe.igit᷑ tuʒ er auẽte
legis: tum ex auẽte ꝓpbetaꝝ: tum ex auẽte euangelij:
tum ex anẽte ſanctoꝝ videt᷑ eſſe in pcepto ſolutio deci⸗
maꝝ.In iure aũt canonico in multis locis expreſſius
hoc habet᷑.i] IToꝛte dicet aligꝗs. ꝙ in veteri lege erat h iĩ

precepto:ſ̊ in noua lege nõ eſt in pᷣcepto qdtum ad iſtã
aliquotã.Sʒ ↄ.Rõ hꝰ precepti ĩ veteri lege erat ꝓpter

ſuſtentatõʒ miſtroꝝ dño ſeruientiuʒ. ſicut dicũt pᷣdicte
auẽtes Qume.xviij. Malach.iij. Cũ igit᷑ in noua le⸗
ge maxie nũc tꝑis multiplicẽt᷑ miſtri eccie.̊ nũc multo
magis danda eſt eis aliqͥta eqᷓlis vel etiã maioꝛ.4 Pre
terea. MMath.v. Miſi abundauerit iuſticia vr̃a pluſqᷓ
ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ nõ intrabitis in regnum celoꝝ.⁊
iteꝝ luc.rviij. Decimas do oĩm que poſſideo:dicit pha
riſeus.ᷓ ad hoc vel ad ampliꝰtenẽt᷑ rpiani ſi volunt in
regnũ celoꝝ intrare. Rnſio. Cuʒ diſtinguãt᷑ tꝑa añ
legeʒ. in lege poſt legeʒ. in gra euangelij. Dicendum ꝙ
Fm indetermiatõʒ vt ſcʒ aliqͥta ꝑs ſube daret᷑ ad ſuſſẽ
tationeʒ mĩſtroꝝ dei ſemꝑ fuit in pᷣcepto ⁊ de iure na⸗
ture.vt dictũ ẽ Geñ.xlvij. Sacerdotibo egipti cibaria
ex hoꝝeis publicis pꝛebebant᷑. Scᷣm determĩationeʒ
ðᷣo talis ꝑtis.ſ.decime ante legeʒ fuit in ↄſilio. In lege
ðo fuit in pᷣcepto ſimpłr Exo.xxiij.⁊ ¶u. xviij. In tpe
do gratie facte ſunt in precepto.cũ nccĩtas eſt vt petãt᷑
a miniſtꝛis.vel etiaʒ ſi nõ petunt᷑ dum tñ ſit cõſuetudo
regionis. VUnde decretalis Alexã.ex te deci.⁊ primi.
ADandamus quatenus parochianos veſtros moneꝛe

9

4.K)

lle⸗ Roonas ſneri⸗ ſub ercoĩcati 9 vilricron cõ
e ,ꝓuetibo molendinoꝝ piſ carioꝝ ſeno2 la
na eccleſijs quibo debent᷑ cum inkegattate ꝑſoluãt. Itẽ
ccretalis Innoc.iij.ↄcilij laterañ. Ille quippe decime
nccio ſunt ſoluende ꝗᷓ debent᷑ er lege diuina vel ↄſuetu⸗
dine apꝛobata.qð.j.plenius determiabit᷑.

Membrũ terciũ

Onſequent querit᷑. vtꝝ preceptũ de deci
mis ſit moꝛale: aut cerimoniale. ꝓbatuꝛ
2 cerimoniale.qꝛ nõ eſt ſcriptũ in corde
oĩis. nõ eniʒ eſt ſcriptũ in coꝛde bomĩs:
ꝙ debeat dare decimã vel vndecimaʒ. 7 ſic de alijs ali⸗
quotis.ᷣ precepta moꝛalia ſcripta ſunt in coꝛde hoĩs:
vt dicit augꝰ.q̊ preceptũ de decimis nõ eſt moꝛale. g ẽ
cerimoniale.4 Iteʒ preceptũ de ſabbato eſt cerimoni⸗
ale eo ꝙ ꝑ illud ſigniſicabat᷑ ſabbatũ.hoc eſt quies pe
ctoꝛis ſeu mẽtis.Silr preceptũ de circũciſione fuit ce⸗
rimoniale:eo ꝙ ꝑ illud ſigniſicabat᷑ circũciſio coꝛdis.
eadeʒ ratione preceptũ de decimis ẽ cerimoniale: qꝛ
ignificat ꝙ ↄſummatio bonoꝝ opeꝝ danda eſt deo:ſi⸗
cut dicit glo. Aſido. S.ex. xxij.vt dictũ eſt S.4. Itez pᷣce
ptũ fuit iudeis dare tecimas ⁊ pᷣmicias leuitis.vt ſcz
eſſet cibus in domo dñi.Ergo cũ preceptũ ð primicijs
ſit cerimoniale: qꝛ iam nõ mmanet. lr 2 preceptũ de de⸗

cimis eſt cerimoniale. 4 Item dicit b. Jacobo act. xv.

Viſum eſt ſpũiſancto ⁊ nobis: nihil vltra imponẽ vo⸗
bis oneris ꝙ; hec nccia.vt abſtineatis vos ab immola
ticijs ſimulachꝛoꝝ ⁊ ſanguine ⁊ ſuffocato ⁊ foꝛnicati⸗
one.ſᷣ̊ dare decimas oneroſuʒ eſt.̊ nõ eſt preceptũ cre
dentibo degentibo. ̊ ſᷣm hoc:mõ nõ tenẽt᷑ laici dare de
cimas.ergo preceptum de decimis non fuit morale.
Contra.Auguſti.Decime ſunt tributa aĩaꝝ egen⸗
tium .ꝙ ſi decimam dederis:non ſolũ abundantiã fru⸗
ctuũ recipies: ſed coꝛpoꝛis ſanitatẽ. Si g̊ decime ſunt
tributa: ad illas tenent᷑ boĩes. ſm illud Mathᷣ.xxij.
KReddite que ſunt ceſaris ceſari:⁊ que ſunt di tro.Et
ad roma.xiij. Cui tributum:tributuʒ ⁊c̃. Sed nõ tene
mur nũc ad cerimonialia.ꝗᷓ preceptuʒ de decimis ñ eſt
cerimoniale.¶ Itez que ſunt de lege nature non ſunt
ceꝛimonialia. Sed oblatio decimaꝝ videt᷑ de lege natu
re.quod videtur ꝑ boc ꝙ in temꝑe legis nature obtu⸗
lit abrabam decimas iacob. nec videtur aliquid di⸗
ctaſſe eis niſi natura. non ſunt cerimonialia.¶. Pre
terea de iure nature eſt: vt faciat homo id quod oꝛdi⸗
natur ad ſaluteʒ anime.Decime vᷣo oꝛdinant᷑ ad ſalu-
tem anime:vt patet in predicta auẽte aug.jᷓ ſunt de iu
re naturali decime. non eſt preceptũ de decimis ceri⸗
moniale. Iteʒ augꝰ.Qui ſibi ant premiũ comꝑare:
aut peccatoꝝ deſiderat indulgentiaʒ ꝓmereri:reddat
ecimaʒ.⁊ de nouem partiw pauperiba faciat elemoſi
nam. decime ſunt ad ſaluteʒ anime.2 inde vt prius.
4l Item Auguſti. Nolumus cum æo partiri decimas
⁊ ideo totum tollit᷑. Ex quo etiam videt᷑ ſolutio de⸗
cimax ſit moꝛale ⁊ non cerimoniale. Rñſio.Prece
ptum de decimis eſt preceptum iudiciale.vnde non eſi
dicendum moꝛale.quia ſᷣm ſuam deteꝛminatõʒ non eſi
ſcriptum in coꝛde hoĩs:nec cerimoniale.quia nõẽ da⸗
tum principaliter in figuram ſignificatõis:ſed iudici⸗
ale.quia datum principaliter ſm rationem equitatis
mutue diſtributõis.vt ſit equalitas dati ⁊ accepti int
ſeminanteʒ ſpiritualis: ⁊ danteʒ tempoꝛalia. m quod
poſſibile eſt.i Zam ĩ carnalibus.i.ĩ temꝑalibus neceſ⸗
ſaria fuit determĩatio:quia illa paꝛtibilia ſunt.in ſpi⸗
ritualibus vᷣo fuit impoſſibile.ij Lam ſpiritualia tota⸗
liter erogantur abſqʒ diminutione ſubſtantie donato⸗
ris.. Ad primo ergo obiectum dicendũ eſt.ꝙ prece⸗
ptum de decimis q;tum ad ſubſtantiã ſuã ſcriptũ eſt in
coꝛde hoĩs.Cuilibʒ.n. dicit ↄſcientia ꝙ dãda ſunt tem
poꝛalia eis qui miniſtrant ſpũalia.ſed non eſi ſcriptũ

, ) .
SI alEn 4 eνατοe 1 a mio al

—— Sdoeoe — —

S=

e

e
6:
li
8:
f

4

8

— — —

2

6

ELLLuneſtio

quota ꝑs ſit danda.ſ̊ dñs taxauit decimã mlłtis ð cau⸗
ſis ſiẽ dictũ eſt .¶l. Ad ſecũdũ vo obiectũ dicimꝰ.q nõ
eſt ſiłe de decimis ⁊ ſabbato ⁊ circuciſione caꝛnali.⁊ ẽ
vuplex diſſimilitudo. Prima eſt. qꝛ nec ſabbatum:nec
circũciſio carnalis inſtituta pꝛincipalr ꝓpter ſabbatũ
pectoꝛis ⁊ circũciſionẽ coꝛdis: immo principalr ꝓpteꝛ
allegoꝛicã intelligentiã. p̃ceptum.n.de ſabbato datũ ẽ
ad ſignificandũ eternitatis ſabbatũ dandũ ꝑ xpᷣm. vñ
cum venit ſabbatum eternitatis dandũ ꝑ xpᷣm. debuit

Sabbatũ ðᷣo eternitatis tũc venit:qñ xpᷣs captiuã du⸗
rxit captiuitateʒ. Unde extunc debuit ceſſare litteralis
obßuantia ſabbati. Similit circũciſio carnalis preci⸗
pue ſignificat generaleʒ circũciſioneʒ: que ẽ a culpa 2
a coꝛꝛuptione carnis.⁊ hec circũciſio erit in reſurrecti
one. Oñ do venit hec circũciſio debuit ceſſare circũci⸗
ſio carnalis.pᷣ venit qñ xpᷣs ſurrexit.gᷓ extũc debuit cel⸗
ſare carnalis circũciſio.nõ eſt gꝗ̊ verũ ꝙ ꝓpter moꝛaleʒ
ſignificatõʒ fuerit preceptũ de ciꝛcũciſione vel ſabbato
cerimoniale:h̊ ꝓpter allegoꝛiam. preceptũ aũt de deci⸗
mis nõ hʒ niſi moꝛaleʒ ſignificatiõʒ. ⁊ ꝓpter h̊ ñ ẽ ſile.
Alia cauſa diſſiłitudinis ẽ.ꝙ ipᷣa lr̃alis obbuãtia ſab
bati vel circũciſionis caꝛnalis nõ eſt moꝛalis de ſe:ſed
ipſa litteralis intelligẽtia vel obpᷣuãtia pᷣcepti de deci⸗
mis eſt moꝛalis. Ad terciũ dõm.qꝙ preceptũ de pri⸗
micijs moꝛale fuit:nec ceſſauit h manet ampliatũ.pᷣmi
cie eniʒ paruũ ꝗd erant. nec erat determinatũ quantũ
dDaret᷑ ꝓ pᷣmicijs: ſ̊ ꝓ libito ſuo dabat quis inter.xl.⁊
lx.ꝑteʒ. Loco aũt primiciaꝝ ſubieꝛũt quotidiane obla
tiones.⁊ pᷣcipue oblatõnes que fiũt in tribo magnis fe
ſtiuitatibo.ſ.paſcha penthecoſte ⁊ natiuitate dni.2õ
dicit᷑ ꝗ̊ ceſſare preceptũ de primicijs cũ loco illiꝰ ſub⸗
ierit maius.. Ad quartũ ſiłr dõm.ꝙ dare decimas ñ
eli oneroſuʒ in ſe:lz oneroſum ſit ꝑuerſis 2 incredulis
Ncgelibo at qui credũt deuʒ eſſe veracẽ:facile ẽ 2 leneꝰ
ſoluere decimas. dicit.n.ꝑ malach. phetã.ij. Inferte
omẽʒ decimã in hoꝛꝛeũ meũ vt ſit cibus in domo mea:
2 pꝓbate me ſuꝑ boc dicit dñs. Sinõ aperuero vobis
catharactas celi vt effundã bñdictioneʒ vſqʒ ad abun⸗
dantiaʒ. 2 increpabo ꝓ vobis deuoꝛantẽ: que ñ coꝛũ⸗
pet fructus domus velt iſſio facit ꝙ loluẽ de⸗
cimas nõ ſit oneroſuʒ fidelibo.õ reddẽtibo aũt pro⸗
mittit celũ ferreũ ⁊ terrã eneam. Soluendũ eſt ̊ꝑ in⸗
teremptioneʒz. S

Nlembrũ quaꝛtũ

Verit᷑ poſtea de quibo debeat dari deci⸗
ma.Et querunt᷑ circa hec tria principa⸗
liter. Primo.vtꝝ de turpit᷑ acꝗſitis de⸗
beat dari decima. Secundo.vtꝝ decime
ꝑlſonales ſint in precepto. Tercio.vtꝝ decime predia
les de minutis ſint in precepto.

Articulus pꝛimꝰ

Kimo igit᷑ querit᷑.vtꝝ de turpit᷑ acquiſitis
vt de meretricio ⁊ fenoꝛe ſeu rapina debeat
dari decima. e nõ videt᷑.naʒ dicit᷑ ꝓueꝛb.
rxxj. Hoſtie impioꝝ abomĩabiles que offerũt᷑ ex ſcelẽ.
ſuꝑ queʒ locum dicit b. Grego. Quicqd ĩ ti ſacrificio
ex ſcelere offert᷑: omnipotẽtis dei nõ placat iꝛacundiaʒ
56; irritat. 4 Itez Grego. ſcriptũ eſt. Honoꝛa deum de
tuis iuſtis laboꝛibo.qdð foꝛſan ſumptũ eſt de ꝓuerb.iij.
NQui ̊ male aceipit vt q̃i bñ prebeat.ↄſtat ſine dubio
dnm nõ honoꝛat.Si ꝙᷓ tam meretrix qᷓ; vſurariꝰma⸗
le accipit:̊ de illo nõ poõt deuʒ honoꝛare.ꝗ̊ nec decimã
dare. ¶¶ Itez ecci. xxxiiij. Qui offert ſacriſiciũ de ſuba
pauꝑis:qi qui victimat filium in ↄſpectu patꝛisſupeꝛ
queʒ locũ dicit Grego. ex hoc facile ↄgnoſcit᷑ quantus
apud cũ doloꝛ exaſ ꝑatur:q ei ſacrificiũ ex rapina tri
buit᷑. Iteʒ ecci · xxxiiij. Ymmolantis ex iniquo obla⸗

—

ceſſare litteralis obuantia ſicut diẽ augꝰ.ð Fauſtuʒ. . S

tio eſt maculata. 4 Itez in eodeʒ. Dona iniquoꝝ ñ p⸗

bat altiſſimꝰ:nec reſpicit in oblatõibo iniquoꝝ.4! Itez
Brego. Syngagrio epo. Qon eſt putanda elemoſina
ſi pauꝑibus diſpenſet᷑ qð ex illicitis rebo acquirit᷑. Si

nec dari decima.

ger illicitis rebus acquirit᷑:⁊ nõ põt fieꝛi elemoſina.S
Cont᷑.dicit hũana lex.q turpit fa⸗

cit meretrix:quia eſt meretrix. non tñ turpit accipit.S
mer cedeʒ meretricij iuſte poſſidet.ſᷣ de iuſte poſſeſſo pᷣt
iuſta fieri tributio.& dari decima. ¶. Itez ſicut dicit
aug'. ad aurelianũ. Delictũ nõ debet immunitatẽ tri⸗

buere.⁊ coĩs animi ↄceptio eſt ꝙ nõ debeat eẽ ↄditiõis

melioꝛis aliꝗs in eo ꝙ deterioꝛ eſt: nec ↄmodũ ↄſeqꝗ vñ

penam meret᷑.Si ꝗ̊ vſurarius ⁊ meretrix tenent᷑ de in
ſto negocio decim tribuere ⁊ etiam de predialibus.g

Apter delictũ meretricij vel vſure non abſoluent᷑ a deci
ma. Si vo dicat᷑ ꝙ a feneratoꝛibo ⁊ raptoꝛibo nõ dʒ
accipi decima niſi de iuſte poſſeſſis.obijcit᷑. Eſto ꝙ ali
quis vſurarius qui nihil hʒ niſi de vſuꝛa agrũ ſemiet.

aut tenet᷑ ad decimã de fructibo illius agri: aut nõ. Si

dicat᷑ ꝙ tenet᷑ in ↄtrariũ eſt illud qð ei ex fructibo acq
ſitum eſt ex vſuꝛa. ⁊ ita totum funebꝛe ⁊ moꝛticinuʒ ẽ.
nee de illo poterit dari decima. Si do dicat᷑ ꝙ nõ po

teſt dari.̊ᷓ nec de poſſeſſionibo nec territoꝛijs quas co
lunt iudei dabunt decimas:a lucrũ ex ſua impietate 2
peccato repoꝛtant. KRñſio.dm vel diſtinguẽduz.q;
decimaꝝ alie ſunt prediales: alie ꝑſonales. Si perſo⸗
nales diſtinguendu eſt. Quia aut eſt tranſlatũ dñium

pecunie decimande in accipientẽ: ⁊ non ↄpetit repeti⸗

tio:vt in meretrice aut hiſtrione.aut nõ eſt tranſlatuʒ

vt in fure ſymoniaco raptoꝛe ⁊ vſuraꝛio.Si vo non eſt

dñium tranſlatum:nõ tenet᷑ dare nec eccĩa reciꝑe põt.

vñ ßin hoc dicit᷑ ecci.xxxv.poſtq dixit. Sanctifica de⸗

cimas tuas.ſubiunxit.oli offerre munera praua: ñ

enim ſuſcipiet illa deus. Si vo tranſfert᷑ dñiuʒ: tenet᷑

dare:ſ̊ eccia nõ debet reciꝑe q;diu ꝑſona illa eſt in ſce⸗
lere ne videat᷑ eius aprobare delictũ.hinc dicit᷑ deut.
xxiij.Qon offeres mercedeʒ ꝓſtibuli nec pᷣciuʒ canis.
7 canis põt dici hiſtrio. Si vᷣo penitentiam accipiat
deſerat prauam vitaʒ: poterit eccĩa ⁊ ab hiſtrione ⁊ a
meretrice pᷣteritas decimas reciꝑe.Quia ſicut dic̃ be⸗
atus Grego.ſuꝑ illud Job.xxviij. Ferrum de terra co
litur ⁊c.nõ debet deſpici quis ſeꝑans ſe ab accuſatiõe

terrena in eo qð fuit.quia iam incipit eẽ qð non fuit.

Si vo ſunt cime prediales:indiſtincte quilibet pec⸗

catoꝛ ⁊ iudeꝰ ⁊ inuaſoꝛ tenet᷑ decimas dare:⁊ eccia li⸗

cite põt reciꝑe. Et rõ eſt. quia ille non dant᷑ intuitu ꝑ⸗

ſone:ſᷣ q̃i ex cẽſu debito predioꝝ.ñ decretal Alex.
iij. er de deci.⁊ primi. Se terris quas iudei colũt rñ⸗
emus.vt eos ad decimas ſoluẽdas vel poſſeſſioni pe⸗
nitus renũciandos om̃i diſtrictõe compellas: ne foꝛte

illa eccia iure ſuo valeat defraudari.4 VUnde ad illud

qð obijcit de agro ſeminato de vſura.qᷓ;uis quidã dixe

runt ꝙ eccia non debet d talibo decimas reciꝑe.quia
ſicut qui ſeminat in bñdictione de bñdictiõe metet:ita
qui ſeminat in maledictõibo maledictõʒ metet.tñ dðʒ
eſt. ꝙ ⁊ ipſe vſurarius tenet᷑ dare:⁊ eccleſia licite pᷣt re⸗
ciꝑe.quia ipſe ꝓuentus fructuũ non ꝓuenit ex actõne
vſurarij ſ̊ ex diuina largitate: 2 oꝑe quo multiplicat᷑
ſemen. Preterea hoc eſi debitum ratione predij: non
ratione pꝑſone.

Articulꝰ ſecũdus

Einde querit᷑.vtꝝ decime ꝑſonales ſint in
precepto. O non videt᷑. nam in lege dni ñ
vident᷑ precipi niſi decime prediales ſiue de
armentis. Leui. vlt. Omẽs decime terre ſiue de frugi⸗
bus ſeu de pomis arboꝝ dñi ſunt.⁊ iteꝝ. Oim deciaꝝ
ouis ⁊ bouis ⁊ capre que ſub paſtoꝛis virga tranſeũt.
quicꝗd decimũ venerit ſacriſicabit᷑ dño.¶ Itez dic de⸗

cretalis Inno.iij. cõcilij lateraneñ. Ylle decime necio

. 1 6 ⁴)
. = z. etleg⸗e 2 2
Sen 2 3

r ITrn ſler .

vdiales. Iteʒ ſi ↄſuetudo ñ ẽ:⁊ indigeret miſter.ſ.ſacer

7

ſunt ſoluende:que debẽt᷑ er lege diuina:vel loci ↄſuetu
dine approbata. Si g er lege diuina nõ precipiũt᷑ deci

me ꝑſonales:nec etia in locis aliquibo niſi raro.ſ.vbi

eſt ↄſuetudo.̊nõ tenet᷑ ꝗs ad decimas ꝑſonalẽs. Ytẽ
vis ↄſuetudinis tanta eſt:vt nõ videat 'm Snno.a cul
pa liberare nõ ſoluẽtes decimas etiã p̃diales.ꝙᷓ multo
magis nõ ſoluẽtes decimas ꝑſonales. Cont᷑. Geñ.
xiiij · Abrahaʒ de his que iuſie acquiſierat in beilo ve⸗
dit decimas Melchiſedech de oĩbo. Si & exẽplo abra⸗
he in quo primo inſtitutio facta eſt de ſolutõe dvecima⸗
rũ ſoluende ſunt decime.ꝗᷓ ꝑſonales decime debentur.
4 Iteʒ augꝰ. iurta h̊ dicit.d militia de artificio ð ne⸗
gocio redde decimas. 4. Itez Celeſtinꝰ.iij.e de deci.
⁊ primi.Reuera ſicut ſancti patres in ſuis tradũt ſcri⸗
ptis:de vino grano ⁊ fructibo arboꝝ.pecoꝛibo oꝛtis.ð
ipſa negociatõe.⁊ de omniba bonis decime ſunt mini⸗

ſiris eccie tribuende. 4l Itez ideʒ ibidẽ. Fidelis homo

de omnibo que licite põt acquirẽ decimas erogare tene
tur. Rñlio. dom ꝙ decime tam ꝑſonales ꝙᷓ p̃diales
ſunt in precepto.Eſi aũt drñtia inter pᷣceptũ affirma⸗
tiuũ ⁊ negatiuũ:ſicut pʒ ex alijs alibi dictis.qꝛ prece⸗
ptum negsatiuũ ſemꝑ obligat ⁊ ad ſemꝑ. preceptum vᷣo
affirmatiuñ etſi obligat ſemꝑ: nõ tñ ad ſemꝑ v̊ ꝓ tẽꝑe
7 loco. Vnde illud preceptũ.ponoꝛa patreʒ in quo pᷣ⸗
cipit᷑ ſuſtentatio patris:obligat quẽlibet filiũ ſꝑ.nõ tñ

ad ſemꝑ.niſi cũ tempꝰ ⁊ locus ſe offerant.vt ſi pat in⸗

digeat:vel a filio debitũ obſequiũ requiꝛat.ita dicẽdũ
cum preceptũ de decimis ſit affirm atiuũ ſemꝑ obligat
nõ tñ ad ſemꝑ.Dico ꝗ̊ iuxta decretalẽ Inno.ꝙ vbi cõ⸗
ſuetudo eſt tenent᷑ ſoluere decimas ꝑſonales ſicut ⁊ p⸗

dos a quo recipiũt ſacramẽta.⁊ peteret ꝓpter indigen⸗
tiam ſeu ſuſtentationeʒ. dico ꝙ tũc tenerent᷑ nõ ſolũ ad
decimas prediales:pᷣ etiã ad ꝑſonales. Sũt.n.alique
ciuitates in quibo habitant hoĩes qui ñ hñt predia.vt
in inſulis maris: in quibo ſi nõ ſoluerẽt᷑ decime ꝑſona⸗
les cogerent᷑ miniſtri dei ex defectu mendicaꝛe.⁊ peꝛ h
minus vacare diuinis.qð eſt contra illud pᷣs.Sumite
pſalmũ ⁊ date tympanũ dicit᷑ laicis.hoc eſt. Sumite
ſpũalia a miniſiris dei:⁊ date temꝑalia vnde ſuſiẽtẽt᷑.
.,l Ad illud dᷣo qð obijcit.ꝙ in lege diuina nõ ẽ pᷣceptũ
rñdendũ ꝑ interemptõʒ.quia etſi in illa ꝑte Cemi.vlt.
nõ ſit preceptũ:tñ alibi dicit᷑ vniuerſalr decimas ⁊ pri
micias ñ tardabis offerre Exo.xxij.⁊ ecci.xxxv.San⸗

ctifica decimas tuas. a poſt. Da altiſſimo m donatũ
eiꝰ. Si ̊ ex dono dei poſſident᷑ oia q̃ acquirũt᷑ iuſto ne

gocio vel arte.de illis decime dande eꝛunt.Ad alia vᷣo
pʒ rñſio ex iam dictis.

Aꝛticulus teꝛcius

Oſtea querit᷑.vtꝝ minute decime ſint in pᷣ⸗

cepto. Ad qð ſic. Preceptum eſt vt de om̃i⸗
bus que ꝑtinent ad victum hũanũ homiĩies
dent decimas. olt. leui. Omnes decimas terre ⁊c̃.vt de
frumẽto ⁊ vino ⁊ hmõi.Si g eadeʒ eſt ratio in vno ⁊ ĩ
omnibo.ꝗ̊ᷓ de omnibo tenent᷑ dare decimas.q̊ᷓ oleꝛib
7 granis.¶¶ Iteʒ Math.xxiij. Poſtq dicit᷑ de xeima
tione mente ⁊ aneti.ſubdit dñs. Opoꝛtuit iſta facere ⁊
illa nõ omitteꝛe.q̊ de omnibo iſtis ⁊ ↄſimilibo minutis
danda ẽ decima. ¶q Iteʒ malach.iij. dicit. Inferte oẽʒ
cæcimã in hoꝛeũ meñ.qui omẽʒ dicit:nullam oĩno ex⸗
cipit.4 Item nos tehemur dare xecimã de temꝑe deo.
Vnde dicit b. Grego. ꝙ quadrageſima ſumma obſer⸗
uatione eſt obuùda:quia ipſi dies decima ſunt anni.

Si ̊ de dieb decima danda eſt: multofoꝛtius ⁊ deꝗ⸗

„

buſlibet aljs. Cont᷑. Dicit Inno.iij.ꝙ ille decĩe ne⸗

ceſſario ſunt ſoluẽde que debent᷑ ex lege diuina vel con

ſuetudine approbata. Si ꝗ ſolutio decimaꝝ minutarũ
non precipit᷑ in lege diuina: quia in veteri teſta.nihil

determinat᷑ niſi tm̃ ee frugibo ⁊ pomis arboꝝ leui.vl.

— —

nec in pluꝛimis locis ↄſuetudo ẽ. ꝗᷓ ad ſolutõz minnta⸗
rum dcimaꝝ non tenent᷑ homĩes vbi non eſt conſuetu⸗
do. ¶q Itez ſi dicat ꝙ pter illud euangelij. Decimatis
mentaʒ ⁊ anetũ ⁊c.⁊ poſt.hec opoꝛtini facere ⁊ illa nõ
omittere.teneãt᷑ ̊ riani ad minutas decimas. In cõ
trariũ eſt ꝙ dñs non loquebat᷑ nili de iudeis ⁊ ſm illũ
ſtatuzʒ. Ende ꝑ hoc nõ põt habeꝛi ꝙ ꝓpier hoc teneant᷑
xpᷣiani ad minutas decimas.¶ Iteʒ ſi omẽs decime ⁊
minute ⁊ maioꝛes eẽnt nccio ſoluẽde.nihil eẽt dictu ꝙ
ad diſtinctõneʒ faciendam dicit concilium laterañ.q;
ille decime neceſſario ſunt ſoluende que debent᷑ ex lege
diuina vel loci conſuetudine approbata. Ad ̊ dixe⸗
runt quidam. ꝙ de omnibus que renouantur quolibʒ
anno tenent᷑ homines dare decimas: nõ tamen peccãt
ſi non reddant veri nomis decimas.quia taxatio talis
partis moꝛalis non eſt. ideo relinquit᷑ arbitrio ⁊ deter
minationi eccleſie. Simili modo dicunt.ꝙ nõ peccant
qui non reddunt minutas decimas:xbi non eſt cõſue⸗
