dent ꝙ nec ſic nec ſic: ſed affectu maritali cognouit ancil
lam: hoc eſt generandi filios ad cultum dei: ⁊ iſte affectꝰ

)

— - —

— e iir une Ne P* 1 e
———— A2 — 70
even h α Prr be nr⸗
Nae .οσ IZSyn a t L0 Pern 111 K

—

AH eten x Pee P

, . *
the g neen ane

xxxv.

eſt qui debet eẽ in viro ⁊ vxoꝛe.nõ tamẽ ex hoc ſequit᷑ ſiẽ
dicunt:ꝙ fuerit vxoꝛ. Sed ↄtra eos ẽ tex.geñ.vbi dicit᷑.

cxdit eam viro ſuo vxoꝛẽ.Sed ip̃i hoc ita exponũt.dedit

vxoꝛem hoc ẽ loco vxoꝛis cognoſcendã.4! Sed iteꝝ obij⸗
citur.qꝛ ſi vxoꝛ nõ fuit:coitus ille fuit cũ nõ vxoꝛe. foꝛ⸗
nicarius. Affectus em̃ nõ põt de foꝛnicario coitu facere
nõ foꝛnicariũ.¶ Pꝛopter hoc dicendũ eſt ſine pᷣiudicio:
ꝙ fuit vxoꝛ ſicut dicit lr̃a:⁊ ſicut innuit Rabanꝰin glo.
dicens.ꝙ nõdũ erat diuulgata lex euãgelij vmꝰ vxoꝛis.
Exquo innuit ꝙ habuit abꝛahã pluꝛes vxoꝛes.Dicẽduzʒz

ergo.ꝙ plures habẽ vxoꝛes ſine diſpẽſatõe ⁊ intentione

explẽde libidis ſemꝑ fuit pcẽm ⁊ ↄtra ius naturale. Cũ
diſpẽſatõe vᷣo dei:⁊ cauſa/ꝓlis ad cultũ dei nõ fuit ↄtra

ius naturale.Scðm em̃ ius naturale:qð dictat vnã eſſe

vniꝰ: nõ plures:ſemꝑ excipit᷑ auctoꝛitas ſuꝑioꝛis.ſ.dei
¶ Ad illud aut qð obijcit᷑ de eiectione.dicendũ ꝙ fuit in
ſigura ⁊ auctoꝛitate dei.ſicut dicit᷑ Geñ.xxj.Qon tibi
durum videat᷑ ⁊c.Et ad Gał.iiij. Hec ſunt ꝑ allegoꝛiaʒ
dicta.⁊.v. Sʒ quid dicit ſcriptura. E ce ancillã ⁊ fili⸗
um eius. 4 Eodem mõ põt queri de Jacob ꝗ plures ha
buit.ſed rñdet᷑ ſicut de abꝛahã.ꝙ hoc fecit ex diſpẽſatõe
2 inſtinctu ſpũſſancti.amoꝛe ꝓlis:non libidis explende
cauſa.Vlñ aug.in glo.ſuꝑ gen.xxix.dĩc.ꝙ Jacob non fe
cit ↄtra naturã:qꝛ nõ laſciuiẽdi:̊ gignẽdi cã illis mulie
ribus vtebat᷑.Qec ↄtra moꝛeʒ:qꝛ illis tꝑibo fiebat illud
ĩ alijs terris.Qec ↄtra pᷣceptũ:qꝛ nulla lege pꝛohibebat
2 appellat naturã legem nature:vel exigentiam nature.
Pꝛecepta vᷣo appellat: que ſunt legis ſcripte: moꝛes vᷣo
ↄſuetudines hominũ appꝛob andas.. Si aũt queratur
quare cum mulieribo non fuit diſpenſatũ:vt plures ha⸗
berent viros ſicut cum viris vt plures haberent vxoꝛes.
hoc ſolutum eſt in tractatu ſupꝛa queſtiõe.xxvij. de lege
naturali.vtrum de dictamine legis naturalis ſit vnicaʒ
eſſe vnius.

Mliembꝛũ octaunz

Einde querit᷑ de coitu ↄiugali.Volũt aũt
beretici oẽm ↄiugalẽ coitũ oñdere eſſe illi⸗
citũ:⁊ ita ↄtra illud pᷣceptũ. Ad qð indu⸗
cũt plures auẽtes.pᷣmo illud.j.ad coꝛin.
vij. Honũ ẽ viro mulierẽ nõ tangẽ·ex quo arguũt.q̊ ma⸗
lum eſt tangere. 4¶ Item infra eo.dicit᷑. Aolo hoĩes oẽs
eſſe ſicut ego.Et infra eo. Reliquũ eſt vt qui habẽt vxo⸗
res tanꝗᷓ nõ habẽtes ſint.i Item ad ephe.v. Viri dili⸗
gite vxoꝛes veſtras:ſicut ⁊ xpᷣc dilexit eccłiam. Sed xpᷣe
nunqᷓ dilexit eccłiaʒ ad opus carnale.q̊ ⁊c. 4¶ Stem. v.
math̊. Qui viderit mulierẽ ad ↄcupiſcendũ eã ⁊c. Sed
nõ vetermĩat quã mulierẽ.ↄiugem vel nõ ↄiugẽ.ſed gene
raliter dicit.qui viderit mulierẽ.g̊ᷓ de omnibo generalit᷑
intelligit. ⁊ ita de ↄiugibo.¶ Item hoc videt᷑ ex auctoꝛi⸗
tate beati am bꝛo.xxxij.q.j.Quptie.Expletis ſinguloꝝ
dierum operibo vidit deus ꝙ eſſet bonũ. In ſcdo vᷣo die
hec oia ſubtraxit nobis intelligẽtiã derelinquẽs: nõ eſſe
bonum numerũ: qui ab vnione diuidat ⁊ pᷣfiguret fede
ra nuptiarum. nde in archa noe quecũq; aĩalia bina
ingrediũtur: imunda ſunt.Geñ.vij. Contra.BGeñ. j.
Henedirxit dñs adam ⁊ euam dicẽs.Creſcite ⁊ multipli
camini ⁊c̃. Geñ.ix.q Itẽ.j.ad Coꝛin.vij. Vxoꝛi vir de⸗
bitũ reddat.ſilꝛ ⁊ vxoꝛ viro. Mulier em̃ ſui coꝛꝑis pt̃ᷣa
tem nõ habet.nec vir ſimiliter.4.4 Ytem in eodem.ioli
te fraudare inuicem niſi foꝛte ex ↄſenſu ad tempus. Et
iterũ. Reuertimini in idipᷣm ne temptet vos ſathanas
pꝛopter incontinentiam veſtram.¶ INieem.j. ad Thi. ij.
Saluabitur mulier ꝑgenerationẽ filioꝛum. 4l Item in
eadem epła.v. Volo iumoꝛes nubere filios pꝛocreare
⁊c̃.ex quibus manifeſte relinquitur nec coitum coniuga
lem qui ſit ꝓpter pꝛolẽ vel cauſa reddendi debiti.vel cau
ſa vitandi incontinentiam eſſe pꝛohibitum. Ad illud
ergo qð pꝛimo obijciunt dicendũ.ꝙ cũ dĩic apłs. Honũ
eſt viro mulierem nõ tangere.loquit᷑ pꝛo ſtatu ante con⸗

—

VErſls õ

g õäü

5

7
Nyn 10 Q2 E ALA

———

4A22

Afehn (N

iugium.⁊ qᷓtum ad illum ſtatum dicit. Gonum eſt non
tangere.poſt ↄtractum vᷣo matrimonium dicit eſſe debi
tum.vnde dicit.lxoꝛi vir debitum reddat.Et qð obijci
tur ꝙ nõ tangere eſt bonum.ergo tangere malum.nõ ſe⸗
quitur.ſed tangere illicite.⁊ bene ſequit᷑ ꝙ non tangere
melius eſt qᷓ tangere m ꝙ dicit augu. de bono coninga⸗

(( u8 li. Gona quedam nobis donata ſunt a deo que ꝑ ſe ſunt

appetenda.vt ſapientia ſalus ⁊ amicitia.quedam vᷣo ꝓ⸗
pter aliud ſunt neceſſaria.vt cibus.coniugium.quicũq;
vo his que pꝛopter aliud ſunt: non ad id vtitur pꝛopter
quod inſtituta ſunt peccat.quicunq; vᷣo his vtitur ad il⸗
lud pꝛopter quod inſtituta ſunt:bene facit.qui vᷣo abſti⸗
net melius.⁊ per hoc patet intellectꝰ auctoꝛitatis ſequẽ⸗
tis apoſtoli:qua dicit.volo omnes homies eſſe ſicut ego
Loquebatur enim pꝛo tempoꝛe ante coniugium. ¶1 Ad
illud autem qð dicitur. qui habent vxoꝛes ſint tanqᷓ; nõ
habentes.dicendum ꝙ apoſtolus illis verbis non debi⸗
tum cõiugale ſed ſolicitudinẽ ſubtraxit.vnde infra dixit
Volo vos ſine ſolicitudine eſſe: qui ſine vxoꝛe eſt ſolici⸗
tus eſt quomodo placeat deo.qui cum vxoꝛe eſt ſolicitus
eſt quomodo placeat vxoꝛi ⁊c.¶ Ad illud qð obijcitur.
viri diligite vroꝛes veſtras ⁊c.dicendum ꝙ non ponitur
ſimilitudo q;tum ad actum coniugaleʒ:ſed q;dtum ad ca⸗
ritatis officium vt vir vxoꝛem diligat: ſicut dilexit vpᷣe
eccleſiam.paratus animam ſuam pꝛo ipſa tradere ſi ne⸗
ceſſe eſt:ſicut ⁊ xpᷣc pꝛo eccleſia tradidit.ſicut ibidem di⸗
citur.¶! Ao illud quod obijcitur.qui viderit mulierem
ad concupiſcendum eam ⁊c̃. dicendum ꝙ per mulierem
vxoꝛ pꝛorximi intelligitur ſᷣm intentionem decalogi quẽ
explicat ſermo xpᷣi. In decalogo autem exo.xx. dicit᷑ ex⸗
pꝛeſſe.Qon concupiſces vxoꝛem pꝛoximi tui.Si autem
intelligeretur de vxoꝛe pꝛopꝛia:adulterium eſſet copula
coniugalis:nec conceptus in tali copula a deo pꝛomitte
retur:nec conceptus in matris vtero ſanctificaretur.qð
patet eſſe falſum in Johãne baptiſta Luce.j.cuius con⸗
ceptus eſt parentibo a deo pꝛomiſſus:⁊ ipſe in vtero ma
tris ſanctificatus dicente angelo.Spirituſancto reple⸗
bitur ex vtero matris ſue.¶ Et ad illud qð obijcitur de
am bꝛo.dicendum ſicut exponitur.xxxij.q.j.quia hoc di⸗
xit ambꝛo.ad exhoꝛtationem non ad neceſſitatem ſeruã⸗
de virginitatis: que vt idem dicit am bꝛo.ſuaderi pote ſt

ne debiti carnalis:quã non ſᷣm imperium pꝛecepti veni
am concedit apoſtolus:vt etiam pꝛeter cauſam pꝛocreã⸗
di ſibi miſceantur.¶ Item augu.in eodem. Si ↄiuges
pꝛaui moꝛes ad talem cõcubitum impellunt: nuptie ta⸗
men ab adulterio ſeu foꝛnicatione defendunt. Solu.
coitus coniugalis alius eſt licitus.alius ꝑmiſſus.alius
pꝛohibitus.Licitus ſicut dictum eſt: eſt coitus coniuga
lis triplici de cauſa. Permiſſus vᷣo eſt coitus ex fragili⸗
tate ſeu infirmitate carnis pꝛoueniens:in quo queritur
coniugalis delectatio:ſed ſub deo:vt dei amoꝛ pᷣponat il
li delectationi.⁊ iſte coitus venialis eſt: q́uis non fiat
cauſa pꝛolis:nec reddendi debitum:nec vitande foꝛnica
tionis:ſed cauſa delectationis talis in coniuge pꝛopria
non in aliena. Unde dicitur.xxxij.q.ij. iuxta auctoꝛi⸗
tatem auguſ.⁊ apoſtoli.Inſtitutio coniugij extra para⸗
diſum facta eſt. vt infirmitas pꝛona in ruinam turpitu⸗
dinis honeſtate exciꝑetur coniugij. Et auguſ.de adulte⸗
rinis coniugijs. Vſus naturalis ſi vltra modum pꝛola⸗
bitur:in vxoꝛe quidem eſt veniale.in meretrice dᷣo dam⸗
nabile. Pꝛohibitꝰconiugalis coitus eſt qui ex volun⸗
tate ſubdita libidini contra honeſtatem ↄiugij ⁊ oꝛdinẽ
rationio pꝛocederet: vt illud qð fit ad ſatiandã libidinẽ
per meretricias blanditias:ſᷣm quem modum dic Hie⸗
ro.Qihil fedius:q; vxoꝛeʒ amare quaſi adulterã.¶ Ad
illa ergo que dicit Hiero.patet rñſio.qm̃ intelliguntur
de coitu tercio modo dicto.q¶j Ad illa vo que dicit aug.
patet ꝙ intelligant᷑ ſcðõo modo. Tamen ad plenioꝛẽ in⸗
telligentiam notandũ.ꝙ libido voluptatis aliqñ pᷣuenit
voluntatem.aliqñ pᷣuenitur. Cum pᷣuenit.cũ diſtinctõe
que pᷣdicta eſt: coitus ex illa ꝑte pꝛocedens eſt ꝑmiſſus.
Cum vo pᷣuenit᷑ libido a voluntate.vt.ſ.cũ quis de indu
ſtria vtitur calidis ⁊ incentiuis.vel cum excitat in ſeipᷣo
motus libidinis ꝓpter ſatietatem libidinis ſeu delecta⸗
tionis:coitus eſt pꝛohibitus ⁊ illicitus. Sed querit᷑
vtrum ex alijs cauſis ſit ꝓhibitus coitus ↄiugalis. Ad
qð ſic.Augu.de adulterinis ↄiugijs.Coitus ↄtra natu⸗
ram execrabiliter fit in meretrice ſed execrabiliꝰĩ vxoꝛe.
4 Item augu.ↄtra Jouinianũ.j.li.Coitus ↄtra naturã
ſempꝑ illicitꝰeſt.ergo ex modo indebito hoc eſt in natura
li eſt illicitus coitus ↄiugalis.ergo ⁊ hic ꝓbibitꝰ.¶ Itẽ
Iſido.Sunt mulieres:que ſicut aĩalia abſq; vlla diſcre

non imꝑaꝛi.res magis eſt voti qᷓ; pꝛecepti.Ex his igituꝛ
E relinquitur. ꝙ coitus oiugalis licitus eſt triplici de cau

tione indeſinẽter libidini ſeruiunt.has eloo nec mutis
0 ee α ciab) C 2.. ſa. videlicet cauſa pꝛolis: 1 m hoc eſt in officium multi⸗

pecudibo ↄparauerim. Pecoꝛa em̃ cum cõcipiunt vltra
nõ indigent maribo ad copulam ſui.ergo coitus cũ pↄiu⸗

plicande nature. vnde.j.ad Thi. v. Volo iunioꝛes nu⸗
2 bere:filios pꝛocreare. Item cauſa reddendi de bitum:et
Fm hoc eſt opus iuſticie.j.ad Coꝛin.vij.vxoꝛi vir debitũ
reddat. Iem cauſa foꝛnicationis vitande.⁊ m hoc eſt
in remedium concupiſcentie.j.ad Coꝛin.vij. Vnuſquil⸗
q; pꝛopter foꝛnicationem:ſuple vitandam: ſuam vxoꝛẽ
habeat.pꝛima cauſa oꝛdinat coitum coniugalem ad de⸗

um.ſcdᷣa ad pꝛoximum.tercia ad ſeipſum.

Bed queritur S. ſ.

vtrum remotis his tribus cauſis.ſ.pꝛolis habẽde.⁊ de⸗
biti reddendi.⁊ foꝛnicationis vitande pꝛohibeat᷑ coitus
coniugalis iſto pꝛecepto:quo pꝛohibetur coitus illicitꝰ.
¶ Ado qð ſic. Hiero.xxxij.q.iiij. Oꝛigo. Qihil intereſt ex
qua honeſta cauſa quis inſaniat. vnde ſextus pictagoꝛi
cus ait. Adulter eſt inquit in ſua vxoꝛe ardentioꝛ ama⸗
toꝛ. Ged quicũq; cognoſcit vxoꝛem ex libidine nõ ex cau
ſa rationabili:ẽ ardentioꝛ amatoꝛ:eꝛgo adulter.4! Steʒ
hiero. In aliena quippe vroꝛe omnis amoꝛ turpis eſt:in
ſua nimius.ſapiens iudicio debet amare coniugem non
affectu: non regnat in eo voluptatis affectus vel impe⸗
tus:nec pꝛeceps fertur ad coitum. Ex quo relinquitur.
ꝙ pari culpa cenſetur coitus cum aliena vxoꝛe ⁊ coitus
cum pꝛopꝛia ex libidine vel nimio amoꝛe. Sed talis eſt
coitus coniugalis exceptis pꝛedictis cauſis.q̊ ⁊c. Cõ⸗
tra.augu.de bono coniugali.In ipſa ĩmoderata exactõ

WS Aoluf „ v Lvalun

ge poſt ↄceptum eſt ↄtra ratõnem.ergo illicitꝰ⁊ pꝛohibi
tus.4 IJtem Hieꝛo. Qui dicunt cauſa reipublice ⁊ gene
ris humani ſe vxoꝛibus coniũgi:imitentur ſaltem pecu⸗
des: ⁊ poſtq; venter vxoꝛis intumuerit: non perdant fi⸗
lios:nec amatoꝛes ſe exhibeant vxoꝛibus:ſed maritos.
ergo coitus cuʒ vxoꝛe pꝛopinqua partui eſt illicitꝰ.¶¶ Itẽ
Leuiti.xviij. Ad mulierem que patitur menſtrua nõ ac

cedes.ſuper quẽ locum augu. eceſſario vtriq; ↄtinen⸗

tia indicitur. ¶¶ Item ibidem in eodem. Ita cũ bic ſuffi⸗
cienter dixiſſet in ſuꝑioꝛibo. hic etiam repetit ne in ſu⸗
perioꝛibo foꝛte figurate videret᷑ accipiendum. 4! Itez ſu
per illud Eʒech.xviij. Si ad mulierem menſtruatã non
acceſſerit:vita viuet.dicit gle. Pꝛecipit᷑ ergo vt viri non
ſolum in alienis:ſed etiaʒ in ſuis vxoꝛibo modum ⁊ tꝑa
ſeruent. 4 Item ſuꝑ illud Yſa.lxiiij. Oẽs iuſticie veſtre
quaſi pãnus menſtruate. Hieꝛo.Tunc viri debẽt abſti⸗
nere ab vxoꝛibo.tunc em̃ cõcipiũtur membꝛis damnati.
ceci.claudi.lepꝛoſi.vt quia parentes nõ erubuerũt in cõ
claui ↄmiſceri: eoꝛum patenter peccatum ⁊ aperte a cũ⸗
ctis redarguatur in paruulis.ergo tempoꝛe menſtruoꝛũ
coitus ↄiugalis eſt illicitus.¶ Item dicit Hieꝛo. ꝙ tꝑe
quo veſcũtur carnes agni abſtinẽdũ eſt.¶¶ Item. ij. reg.
xj·dixit. Vrias regi dauid.non ſibi liceret doꝛmire cum
vxoꝛe ſua:qᷓdiu archa domini erat in caſtris.ex quibus
relinquitur ꝙ illicitus eſt coitus coniugalis in ſolenni⸗
tatibus ⁊ tempoꝛibo ieiunioꝝ: que ſunt indicta cuilibet

0πT— re

— VoAE ð
☛ vin P“
C Lv c&αι

nn unhhe

J N is FN e) pe
2

7O
7

H

D

lin⸗
ugt
gil⸗
Itur
akil
figt
nica
pri
ton⸗
Ie⸗
tn⸗
te
97
.

6
⸗
le.
n
o
t⸗
it
o

14

P Num-

*

k.) Baſ 9 & CEbenh ee
u 2510 En

Queſtio

xpᷣiano ad oꝛandum et ad militandũ cõtra carnalia de⸗
ſtgeria. Contra. ſm ius naturale quilibet poteſt vti
re ſua ſicut vult. Cum ergo vxoꝛ viri ſit: poteſt vti ea vt
vult. ergo ĩ ea delectari: dvum tñ ſub deo quocũq; modo
vult. YItem. . ad coꝝ. vij. Sxoꝛi vir debitu reddat a eco
uerſo. qñcunq; petat debitũ vir ab vxoꝛe dz reddere
ecõueꝛlo. ¶ Itẽ in eodẽ. AMuliernõ habet poteſtatem ſui

coꝛpoꝛs: ſed vir. et ecõuerſo. ergo vir poteſt vti coꝛpoꝛe

vxoꝛis qñ vnlt et qũo vult. ¶ Si viſtinguat ſicut ſolz di
ſtingui ꝙ eſt dr̃ia in coitu cõiugali in petendo et in red
dendo.in omibo pꝛedictis caſibo peccatũ eſt in petendo
et nõ in reddendo:ſi petat affectu ſatiande libidinis vel
mõ vel ſtatu vel tꝑe indebito.Cont᷑. Ro.j.Qon ſoluʒ ꝗ
faciunt:ſed qui conſentiũt. Glo.Dicitur cõſentiꝛe q ma
nifeſto facinoꝛi deſinit obuiaꝛe. Cuʒ ergo ille qui reddit.
tempoꝛe indebito nõ obniet cõſentit.erge pꝛeuaricatux
Item furioſo petenti gladium etiã ſi iuraſſem:non te⸗
neoꝛ reddere gladiũ:cum quo vult interficere ſe. mul⸗
tomagis nec viꝛo petenti tempoꝛe vel modo indebito caꝛ
nale vxbitũ tenetur vxoꝛ reddere:cum in ipᷣo interficiat
ſe ſpũaliter.i¶ Itẽ ſi diceretur ꝙ vxoꝛ teneretur reddere
ſi pꝛeſumat vel opinet᷑ ꝙ foꝛnicabit᷑ ſi nõ reddat.Cõtra.
magis innitendum eſt ſcĩe qᷓ opinioni.Sed ipᷣa ſcit ꝙ ſi
reddat ipᷣe peccabit moꝛt aliter. nõ aũt ſcit ꝙ foꝛnicabit᷑
cum ſit contingens de futuro.ergo magis tenet᷑ cauere
ne ipe peccet coeundo cum ipᷣa temꝑe vel mõ indebito:
q ne foꝛnicet᷑ cum alia.i Item in re dubia et incerta me
lius eſt interpᷣtandũ.ergo cum virũ foꝛnicaturũ ſit con
tingẽs et incertũ:debet in melioꝛẽ ꝑtem interpᷣtari.eꝛgo
nec foꝛnicaturũ.Non ergo tenebit in pꝛedicto caſu red
dere debitu. ¶ Item querit᷑ vtrum ſicut tenet᷑(vt dicũt)
reddere om̃i temꝑe:vtrũ ſimiliter teneat᷑ reddeꝛe om̃i lo
co:et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ ſicut in nullo temꝑe habet poteſtatẽ
ſui coꝛpoꝛis:ita nullo loco. Solutio.cõcedendũ ſicut
— eſt:ꝙ coitꝰ cõiugalis eſt ꝓbibitus cũ eſt ꝓxt᷑
atiandã libidinẽ ꝑ meretricias blandicias.et cũ ſit pꝛe
ter naturalem modum.Tum in ſtatu pꝛohibito vt cum

vxoꝛe vicina partui vel exiſtente in fluru menſtruo. Lũ

in temꝑe inhibito.tum in loco indebito.Et om̃s iſti mo
di reducũtur ad mechiã:in cuius ꝓhi bitõne vt dic aug⸗
pꝛohibetur om̃is illicitus coitus. Ad illud eꝛgo quod
obijcitur. ꝙ quilibet poteſt vti re ſua.verũ eſt ad illð ad
qð ſibi cõcedit᷑. Añ aug.de bono cõiugali.Lantũ valʒ
oꝛdinatio creatoꝛis et oꝛdo creature.vt in rebo ad vten⸗
dum cõceſſis.etiã cum modꝰ excedit᷑ lõge tolerabiliꝰ fit
q̃ in eis que cõceſſa nõ ſunt:vel vnus vel rarus exceſſus
hoc eſt dicere.in membꝛis ad hoc cõceſſis qᷓ; in mẽbꝛis
ad hoc nõ cõceſſis. Vnde in eodem Aug. Peſſimũ ma⸗
lum quod cõtra naturã fit:vt ſi vir membꝛo mulieris ñ
ad hoc cõceſſo voluerit vti.q¶ Ad illð vᷣo qð obijcit.dðm
ꝙ in om̃ibus pꝛedictis caſibo peccat petendo. In reddẽ
do aũt diſtinguenduʒ eſt.quia aut petit cõiugaliter: ant
meretricaliter.ſi meretricaliter nõ tenetur reddere.ſi cõ
iugaliter vt vtatur ea ſicut vxoꝛe:et excludit᷑ cõtra natu
ram modus. Camen adhuc reſeꝛt de loco vtꝝ ſit ſacer.
vel nõ ſacer. publicus vel pꝛiuatus.et dicunt ꝙ nõ tenet᷑
in loco ſacro pꝛopter reueꝛentiam dei que debet pꝛepo⸗
ni.⁊ facile poteſt diuerti. Item nec in loco publico
pꝛopter ſcandalum pꝛoximi. Si vᷣo ſit locus nõ ſacer2
pꝛiuatus.adhuc refert de temꝑe et ſtatu mulieris. vt ſi
ſit in teꝑe menſtruoſo. vel vicina partui.qꝛ tũc eadem ẽ
in his ratõ.Et ẽ diſtinguẽdũ.qꝛ aut tũc credit ꝓbabilit
ꝓ tunc adulterabit᷑ nin reddat debitũ. aut nõ. Si non
nõ debet reddere. Si ſic: debet reddẽ. ¶ Ad illud vo qðᷣ
obijcit:q; cõſentit facinoꝛi quia nõ obuiat.dðm ꝙ nõ eſt
verum.nõ em̃ cõſentit actõni viri que illicita eſt: ſed paſ
ſioni ſue q̃ debita ẽ cũ petit᷑ a viro.nec etiã debʒ obuiare
quia ſi obuiaret accideret peius. Ad illð qð obijcit de
ſcĩa ⁊ opione.dðm ꝙ ſiue reddat ſiue ñ reddat:ſcit ipᷣim
tngredi ſ̊ ſi reddat t᷑nſgꝛedit᷑ rõne tꝑis indebiti:vł ſtatꝰ
tñ cũ cõiuge ſᷣm actũ.Si ðo nõ reddat ſcit ipᷣm trãſgre⸗

—

=
ocb) 9ααυυbz ANlent

—
9⁴)

.„ △ „
8

4 Dl 2 —. S Li

1

växxvj.

di: ſicut eſt poſſibile ſm voluntatẽ et affectum adulterã⸗⸗

di et ꝓbabiliter p̃ſumit ipᷣm adulteraturũ m affectum
et iſiud ſecũdũ grauiꝰ ẽ qᷓ; pumũ.et ideo nõ peccabit:nõ
ꝓbibendo malu minus ꝓpter euitandum maius. 4Ad
aliud qd obijcit ꝙ dubium debet interpᷣtari in melius.
doõm ꝙ verũ eſt niſi pꝛobetur ↄtrariũ.Sed in hoc ꝙ ipe
etit obſtinate.pꝛobat᷑ eius incõtinẽtia:ſicut cũ poſſibi⸗
e eſt. Ad vltimũ qð querit᷑. vtrum in omi loco teneat᷑
debitum reddere:ſicut in om̃i tempoꝛe.dvᷣm ꝙ nõ:pluꝛi
bus ex cauſis.pꝛimo quia locus eſt menſura ꝓpꝛiatõis
et cõtaminatõnem recipit ab actu.tempus vᷣo cõis men
ſura eſt:nec recipit cõtaminatõem. Item plura tempo⸗
ra non poſſunt ſimul eſſe ſicut mita loca.Vñ ſi petit in
ſacro loco ſtatim poteſt diuertere ad aliũ locum ſine pe
riculo.ſed erpectare vſq; ad aliud tempꝰ nõ poterit ſine
periculo. Item qꝛ in omi tempoꝛe poteſt fieri ſine ſcãda
lo:ſed nõ ſic in om̃i loco.q Conſequẽter querendũ eſſet
vtrum pꝛohibeatur mechia coꝛpoꝛalis aut ſpũalis:ſed
iſtud determĩabit᷑:qñ queret᷑ de vltĩo pᷣceptoet et ſimili

ter de comparatõne mechie ad alia p̃cepta.

D

Nueſtio. xxxv..de ſepti⸗

mo pꝛecepto.Non furtum facies.

Oſt pꝛedicta tꝛãſe /

undũ eſt ad ingꝗſitõem ſeptimi pꝛecepti
tecalogi:quo dicit᷑ nõ furtũ facies.Ciꝛ
ca qð querimꝰ quinq;. Pꝛimo ꝗd pꝛo⸗
hibeat᷑ nonne furti.Secundo an om̃is
rapina ſit hic ꝓhbibita.Tercõ.an furtũ ⁊ rapina ſint in
aliquo caſu licita.Quarto.an vſura ſit pꝛobibita bic.
NQuinto.qualiter furtũ et rapina interpᷣtatiua ſint hic

pꝛohibita.

Mlembꝛum pꝛimum

D pmũ ſic y ſidoꝛꝰ. Iurtũ dicit᷑ a furno.i.
nigro.eo ꝙ clam et obſcure fiat.ꝙ̊ nomĩe
furti intelligit᷑ rapina ꝓhbiberi.q¶ Itẽ ſi no
mine furti intelligit᷑ rapina.Sed ſic dicit
Ambꝛo. emo dicat ꝓpꝛiũ qð ↄmune eſt.pluſq ſufficit
ad ſumptus violẽter obtentũ ẽ.ergo hẽre ſuꝑflua diuiti

bus rapina eſt. Sed cõſtat ꝙ iſtud hr̃e nõ eſt cõtractare

rem alienẽ ⁊c.ergo noĩe furti nõ tm̃ intelligitur contra⸗

etatio rei aliene.¶ Item dicũt ꝙ furtũ ẽ contractatio reꝛ
aliene ĩuito dño.⁊ ſic compᷣhẽdit rapinã. Et ĩ hac rõne
hic ꝓhibet᷑. Sʒ cõtra.Si furtũ ẽ cõtractatio rei aliene
⁊c̃.qꝗ ſi furer rem meã impignoꝛatã nõ cõmittã furtũ.qꝛ
nõ cõtracto rẽ alienã.Sʒ h̊ nullꝰ dicet.ſcʒ ꝙ nõ ↄmittã
furtũ.̊ furtũ eſt nõ ſolũ in ↄtractatõne rei aliene.⸗ Itẽ
cũ cõtingat ſuꝑabundantiã vſure dari vſurario volente
Dñno:qꝛ placet ei vt mediocrẽ vſurã accipiet: qꝛ ei mutu⸗
at:videt᷑ ꝙ nõ ſit hic vſura noĩe furti ꝓhibita.¶ Itẽ que
rit᷑ vtrũ noĩe furti intelligat᷑ ↄtractatio tm̃ reꝝ irꝛõnabi
liũ poſſeſſoꝝ:qð videt᷑ relinꝗ ex pᷣdictis.qpne de diſtin⸗
ctõne pᷣceptoꝝ.vbi dr̃.ꝙ hoc pᷣcepto ꝓhibet᷑ iniuria ꝓxi
mi in rebus poſſeſſis. Contra. Exo.xxj.Siꝗs furatꝰ
fuerit hoieʒ:ↄuictꝰ moꝛte moꝛiet᷑. Solo. Furtũ dicit᷑
ꝓpꝛie coĩter.interpᷣtatiue.ꝓpꝛie dẽ cõtractatio rei aliene
ignoꝛãte dño otra ſuã voluntatẽ:nec opoꝛtet addere ali
ud.vt dicat᷑ ſic voluerũt ꝗdã:rei aliene mobilis.qꝛ intel
ligit᷑ noĩe cõtractatõis. Res em̃ immobilis ↄtꝛactari nõ
pt.et ſᷣm ̊ diſtinguit᷑ a rapina ⁊ vſura.nã rapina ẽ con
tractatio rei aliene ſciẽte dño ↄtra eius volũtatẽ.vſura

eſt ↄtractatio rei aliene ſciẽte dño ↄtra ei abſolutã:ſ̊ nõ

otra oimodã volũtatẽ. Coĩter vo furtũ dẽ om̃is illicita

ic Aug.in li.q.exo.xxij.IFur
ti noĩe bñ intelligit᷑ oĩs illicita vſurpatio rei aliene.2õ
eĩ rapinã ꝑmiſit ꝗ furtll vbiburerbapte totũ ĩtelligẽ vo
luit qcqd rexꝝ illicite ꝓxi aufert. Et m Ij noĩe fuꝛti itel

ligr rapia 2 vſura. Intpᷣtatie vo dẽ furtũ oĩs illicita re
2 poſſeſſio. Aug.ad macedoniũ.Qõne oẽs ꝗ ſibi videẽt᷑

„
ia R 4 Hic
r PIn 4X
Pyr PInb

Ra 3BN
.— J
— ſuzn ℳ

—

— . — 7
DLEPLRe Ft-

„

1

„.„α. α (a y

Dſin „ fe ab uede n

—

gaudere licite ↄquiſitis:eiſq; vti neſciũt:alienũ poſſide⸗
re cõuincunt᷑. Hoc.n.recte alienũ nõ eſt. qd iure poſſide
tur. boc aũt iur̃ qð iuſte.et hoc iuſte qð bñ. Omne igit
quod male poſſidetur alienũ eſt. Male aũt poſſidet qui
male vtitur. Et ꝑ hoc patet rñſio ad pᷣmũ obiectũ et ſe⸗
cundũ.¶ Ad tertiũ dðm. res impignorata nõ eſt ple
ne ꝓpꝛia: ĩmo quouſq; ſoluatur pecunia vel mutuum ꝓ

5 10 Mrrn

Te X . 2t0

quo obligata eſt:manet nõ ꝓpꝛia.et ideo ↄtractatio illiꝰ

erit furtũ.¶ Ad quartũ dom.q vſura datur volente do
mino voluntate ↄditionali nõ abſoluta.abſolute em̃ vel⸗
let Itis ſibi mutuum erhiberi.ſᷣ anqᷓ nõ ſibi exhibeat᷑:
vult dare.vñ ĩuito dño voluntate abſoluta ſemꝑ recipit
vſura.¶ Ad vltimũ doᷣm ꝙ furtũ ĩtelligit᷑ ↄtractatio cu
iuſq; aliene rei inꝙᷓtuʒ tnſit in poſſeſſionem ſiue ſit rõna
le ſeu irrõnale.ſed ſine intentione poſſeſſionis nõ intelli
gitur hic furtũ homĩs. Exo. xj. AUnde ibi dicit᷑. Si quio
furatus fuerit hominem et vẽdiderit.qdð.n.vendit᷑ vt reſ
ꝓꝛia poſſidet᷑.i Iõndũ aũt ꝙ ſᷣm canones et leges hu⸗
manas furtoꝛũ quedã retinẽt nomẽ generale. Quedam
recipiũt nomẽ ſpeciale.ã ſicut di Nug.ſuꝑ Johᷣ.xij.

ſidendũ:ſeu ad delectandũ. Et ſᷣm hoc cõpꝛehendit ra⸗
ptum. Itẽ dicit᷑ ꝓpꝛie ↄtractatio ad poſſidendũ.⁊ ſᷣm G̊
non ↄpꝛebendit raptũ. Pꝛeterea in raptu duplex eſt pꝛe
naricatio. nam ĩqᷓtum ad action pertinet ad rapina.⁊
ꝓhibet᷑ hic.qᷓtum ad intentionem pertinet ad mechiam
et, ꝓhibetur cum dicitur non mechaberis.

Mlembꝛumtercinum
Onſequenter queritur vtꝛũ furtuʒ vel ra⸗
pina ĩ aliquo caſu ſint licita.et ponitur q̃⸗
druplex caſus. Pꝛimus in cauſa neceſſita
tis. Secundus in cauſa pietatis.Terci⸗
us in cauſa iuſticie.Quartus in euentu inuentionis.

tum ad pꝛraimum .·S. .

queritur vtꝛum ille qui furatur neceſſitate famis vel ſi⸗
tis vel alicuius hmõi compulſus: faciat contra illud p

ceptum.ꝙ non vr:quia in neceſſitate omnia ſũt commu

nia.ergo iſte ĩ neceſſitate conſtitutus non accipit quod
alienum eſt:ſ̊ quod ſuum.ergo non peccat.exemplo di⸗
ſcipuloꝛum qui neceſſitate famis ſpicas vellentes excu⸗
ſantur a domino Math. xij. 4 Item idem pꝛobatur exẽ
plo DBauid:qui neceſſitate comedit panes pꝛopoſitõnis
ſicut ipᷣe dominus dicit.¶ Item diues ille qui dominus
eſt rei quam iſte furatur tenetur ex pꝛecepto domini ei
ſubuenire.vnde paſce fame moꝛientem quem ſi non pa⸗
ueris occidiſti:ſicut dicit glo.ſuper illud deut.non occi⸗

.Kocge an Judas fur erat et ſacrilegus qꝛ fur ſacroꝛũ. vñ ſacrilegi des. Contra eſt decretalis.v.li.ti.de furtis.ex penitenti
eNeſ . um furtũ rei ſacre. Item ĩ furto Jude fuit pecłatus.pe⸗ ali Iſydoꝛi. Si quis per neceſſitatem famis aut nudita
23 4 v culatꝰ aũt ðꝛ furtũ de re publica. xxiij. ca.qiiij. urtu dos&. a a pen deccſſitatem ama a
PAr SDieeb Yꝓ.m. Jurtuʒ tis furatus fuerit cibaria:veſtẽ:vel pecus:peniteat eb⸗
. gene ebi⸗ dicit᷑ abigeatus. Iurtũ vero hois dicit᷑ pla- domegas tres. So. dicendum. ꝙ refert in neceſſitate
n ſeteree 83 eene glan ab ſurti habes qtuoꝛ appꝛo⸗ an ſit leuis vel vebemens. Et ſi vebemens: aut alio mo
pnata. giu. peculatu. abigeatus. plagium. do relenabilis qᷓ; furando aut non. Si leuis ſit alio mo
Membꝛum ſe ccund um do releuabilł ꝙᷓ furando. non excuſabit a tranſgreſſio⸗
Einde qri 3s ne buius pꝛecepti: ꝙᷓtum ad totum. Si ſit vehemens et
inde qritur an omnis rapina ſit ꝓbibi nullo alio modo releuabilis:excuſat a toto:nec ᷣm veꝛi⸗
ta h pcepto. Ad qð ſic Aug. ſuꝑ exo. xxij. tatẽ ẽ furtũ:qꝛ ĩ tali neccitate oĩa ſunt cõia.DBecretał vᷣo
Penale ẽ occulte auferre.multo maioꝛis iĩponit penitetiã ꝓt ãbiguũ. ne ſit ꝓnus ad fuꝛtũ.
pene eſt viſibiliter eripere. Auferre ꝗ̊ vio⸗ „ ier e een..
lenter ſen occulte ſeu maifeſte habet ſuũ pceptum. Furti Demde queꝛitur. §. y.
aũt noie bene intelligit. ¶Cõtra. xiij. exo. ilij iſrael exi in caſu pietatis de illo qui furatur rem vſurarij vel aua⸗
turi de egypto ſpoliauerũt egyptios:⁊ a vicinis ſuis ac⸗ ri:vt inde faciat elemoſinam vtꝛum peccet.contra hoc pᷣ
ceperunt et abſtulerũt vaſa argentea ⁊ aurca. er quibuſ ceptum.xvidetur ꝙ nõ:quia imitatur Job dicentem. Cõ
edificauerũt poſtea tabernaculũ dño. rapina ſeu ſpoli terebam molas iniqui: et de dentibus illius auferebam
atio in ſimili caſu ñ eſt ꝓhbibita. Ite rapina dẽ coĩiter pꝛedam. xxjx. 4 Contra. Ro. iij. Faciamus malum vt
ad rapinã reꝛũ ⁊ ad raptũ mulierũ ſic habet᷑.xxxvj.q · j. eueniant bona:abſit.¶ IJItem Aug. Quis dicet furemur
KRapia duplr fieri or. Aliqũ.n.ipᷣa res rapit᷑aliqñ ipiꝰ diuitibus:vt habeamus quid demus paupeꝛibus:qua⸗
vel vſus violent eripitur. ſRes ipſa tũc rapit᷑ cũ violent ſi dicat nullus.¶ Item aug. de talibus dicit. Huius co
dño eripit᷑ vt ĩppetuũ teneat᷑.Aliqñ nõ res ipᷣa affecta⸗ gitatio dy aboli calliditatem ſurripit. Qam ſi totum tꝛi
tur:ᷣ vſus eius dño ꝓhibente violent vſurpat᷑. Raptuʒ buat quod abſtulerat. auget plus peccatum ꝙ minuat
ergo admilit qui floꝛẽ virginitatis puelle renitetis vio⸗ quia aufert ſibi copiam reſiituendi. Peccatum ergo eſt
lent eripuit.Sʒ raptus dicit᷑ eſle ſpẽs foꝛnicatõis gene⸗ furari vſurarijs. Sʒ quod peccatum?non niſi furtum.
ralit᷑ dicte:ſic ibidẽ dr. Ioꝛnicatio licet videat᷑ eſſe genꝰ ¶Item queritur ſimiliter de muliere que furatur viro
cuiuſſlibet illiciti coitus qui fit extra vxorẽ legittima :tñ ſuo pecuniam vel aliquid aliud vt inde faciat elemoſi⸗
ſpalit intelligit᷑ in vſu viduarũ vel meretricũ vel ↄcubi⸗ nam:vtrum peccet.videur ꝙ ſic.Gñ.iiij. dicitur mulieri
narũ.ſic̃ ſtuprũ ꝓpꝛie virginũ ẽ illicita def ioꝛatio: ⁊ ad⸗ Sub viri poteſtate eris.vnde accipitur ꝙ vxoꝛ votum
ulteriũ alieni thoꝛi violitio.et ĩceſius ↄſanguineaꝝ vel continentie vel abſtinentie non poteſt emittere ſine con⸗
affiniũ abuſꝰ.Raptus vo cũ puella violent᷑ a domo pa ſenſu viri.ergo multofoꝛtius nec dare elemoſinam.
tꝛis ducit᷑ vt coꝛrupta ĩ vroꝛẽ habeat᷑. aliq dr̃ia rapine So. ad pꝛimum dicendum. ꝙ furari alicui vt de furto
eſt:que nõ ꝓhibet᷑ hoc pᷣcepto:ſ̊ illo.non mechaberis vt ſubueniatur alij:peccatum ẽ. IJlla vero auctoꝛitas Yob.
raptꝰ. So. Rapina m ſuã rõen- ꝓpꝛi q ẽ ↄtractatõ per quam videbatur pꝛobari contrarium: intelligitur
rei aliene violẽta.et ↄt᷑ volũtatẽ poſſidẽtis ĩ omni caſu hG̊ de iudicibus:quoꝛum intereſt vt fures puniant et furta
pᷣcepto ꝓhibet᷑. ¶ Ad illud qð obr de filijs iſrael.doᷣm reſtitui faciant. 4l Ad illud quod ſecundo queritur de
ꝓpꝛie nõ ↄmiſerũt rapinaʒ. Añ Augꝰ.in qõnibo ſuꝑ vrxoꝛe.dicendum.ꝙ ſi vxoꝛ habet res de patrimonio pre
exo.xi. Dirit dñs ad Moyſen. Metat vir ꝛ⁊c. Non hinc ter dotem: de illis inuito domino poteſt facere elemoſy⸗
quiſq; furãdi exemplũ putare det ad expoliandum iſto nam.De rebus autem viri vt de pane et alijs:que de bo⸗
modo pximũ.hoc eni iuſſit deus ꝗ nouerat:ꝗd quemq; no moꝛe ſolent ad mulierum diſpoſitionem pertinere:
pati opoꝛteat. nec iſraelite furtũ fecerũt.ſᷣ deo iubẽti mi⸗ poteſt et debet facere elemoſynam.moderate tamen ſᷣm
. 2 niſteriũ tribuerũt. ¶ Ad ſecũdũ doᷣm ꝙ rapina dicit᷑ cõ⸗ facultates viri ſui: et debet ſemper ſibi formaꝛe conſciẽ⸗
.* .. munit quelibʒ ↄtractatio rei aliene violenta.ſeu ad poſ⸗ tiam ꝙ non diſpliceat marito.

Nueritur conſequẽ.S. in.
ter cirea caſum iuſticie. pꝛimo de his que rapiuntur in
bello.ſecũdo de his q̃ rapiunt᷑ ab infidelibꝰ. Mã i iuſio
bello vidẽ rapina licita m Ambꝛ.ĩ li.ð pꝛiarchis vbi
Dic.dicat aliꝗs cũ ipᷣe vicit qð dixit abꝛa:ad rgẽ ſodomo

)

AA. Q Ont ſi Vir

ſpn

0d

0

10
et

6

ni
at

n
o
1
l

4

6

in
ſo
bi
0

D

QNueſtio

rum.geñ.xiiij nibil ſumam abste.cum pꝛeda vtiq; fuẽit
in poienate victoꝛis:docet militantem diſciplinã vt re⸗
gi ſeruentur om̃ia:qð intelligendũ eſt alijs diſiribuẽdo
ꝓ qualitate laboꝝ.¶ Contra.Aug.de vᷣbis dñi tracta⸗
tu.xix. Militare nõ eſt delictũ:ſed ꝓpter pꝛedam milita
re peccatuʒ eſt. Solutio. dom ꝙꝙ refert an bellum ſit
iuſtum vel ininſtũ. In bello iniuſio indiſtincte eſi phi⸗
bitum. In bello vᷣo iuſto tranſfert᷑ dominiũ rerũ illoꝛuzʒ
qui iuſte xæbellant᷑ iniuſte debellantes. ipᷣa lege iuſticie
pꝛincipis interuenite auctoꝛitate. refet tñ an aliꝗs de⸗
pꝛedetur in iuſto bello intentione cupiditatis vel ſeueri
tate iuſticie.pꝛimo mõ rapina eſt ꝙᷓtuʒ ad affectũ: quis
nõ ꝙᷓtum ad actũ.ſcdᷣo mõ nõ eſt rapina. Item queri
tur q raptis ab infidelibo. Qam rape ab illis videt᷑ lici
tuʒ. Unde aug. ad vincentiũ. Res quecunq; terrena nõ
recte a quoꝙᷓ; poſſideri poteſt:niſi iure diumo: quo cun⸗
cta ſunt iuſioꝝ.aut iure hũano qð in poteſlate eſt regũ
terre. Ideoq; res falſo apellatis veſiꝛas:quas nec iulie
poſſidetis:et ſᷣm leges terrenoꝛuʒ regum amittere iuſſi
eſtis. Coquitur hereticis donatiſſis. ¶ Item idem ĩ eod
Fruſtra dicitis.nos in eis congregãdis laboꝛamꝰ: cum
ſcriptum legatis.Laboꝛes impioꝝ iuſti edent.¶ Item
dug: contra peiulianũ. AUo omms iniquos vox illa dni va
let. Math. xxij. Auferetur a vobis regnum dei et dabit
genti facienti fructum ſeu iuſticiam eius. IQon fruſtra
ſcriptum eſt. Laboꝛes impioꝝ iuſti edent. Pꝛopter qð
magis mirari betis:ꝙ adhuc tenetis aliquid.qꝙᷓ ꝙ ali
quid amilſiſtis.l Iẽtem qug. in epła ud vincentium. Si
conſideremus qð ſcriptum eſt in li.ſapᷣ.x. Ideo iuſti tu
lern nt ſpolia impioꝝ. Item quod legitur.xiij. ꝓuerbi.
Theſauri jant᷑ iuſtis diuitie impioꝝ. Alia littera vide
bimus non eſſe querendum:qui habeant res bereticoꝝ

ſed qui ſint in ſocietate iuſloꝝ. Ex bis ergo videtur re⸗

linqui.ꝙ tam beretici qᷓ iudei:qᷓ; ſaraceni rebuo quas

babent: licite potuerunt ſpoliari.quod quidam indiſtiĩ
cte concedunt. ¶ Sed contra.pꝛeceptum eſt iuris natu⸗
ralio. Qon facias alij quod tibi non vis fieri. ergo hboc
ſemper cum omnibus obſeruandum. Sed nos nolle-

mus ab eis expoliari:ergo cum ſpoliamꝰ eos facimus
contra boc pꝛeceptum. Solutio. dicendum ꝙ refert

vtꝛum iülle qui infideles expoliat babeat auctoꝛitatẽ rei

publice vel non.ſi non babet:expoliando cõmitiit rapi⸗

nam: ſicut homicidium committit qui malefi cũ interfi⸗

cit ſua non ſuperioꝛis auctoꝛitate. Si babet auctoꝛita⸗
tem diſtinguũt quidam inter iudeos et alios.nam de iu

is pꝛeceptum eſt eccleſie in p. Qe occidas eos ne q;

obliuiſcantur populi mei et etiam quia ſcriptũ eſt. Reli⸗

quie conuertentur. Ro.x.et yſa.vj. De hereticis dᷣo ⁊ ſa

racenis pꝛeceptũ eſt Exo. xxij. Maleſicos ñ patieris vi
uere. Exrquo ergo iuſte poſſunt occidi et iuſte potuerũt

expoliari. iudei vᷣo quia ꝑmitti debent vineꝛe ſpoliariñ

debent rebus vite neceſſarijs.ſed a pꝛincipibus expolia,-
ri pñt oibus p̃ter neceſſarijs..Deutro.xxviij. Aduena ꝗ⸗
tecum verſatur in terra aſcendet ſuper te:eritq; ſublimii
oꝛ. Tu aũt deſcendes et eris inferioꝛ. ipe fenerabit nibi
et tu nõ feneraberis ei.Ex quo oſtendit᷑. ꝙ nõ debeãt ꝑ⸗

mitti fenerare rpianis.Et ſequitur.ſeꝛuies inimico quẽ?

nuria. ¶ Ad illud quod obijcit.nõ facias alij quod tibi

immittet dñs tibi fame et ſiti et nuditate aiſ uan⸗ pe
i

Poſtmodum que .

reddat.

non vis fieri. dicendum ꝙᷓ ſic intelligendum eſt. Quod
nbi non vis ſieri.ſcʒ vis iuſte tibi non fieri.
ritur in caſu inuentionis. Ad quod ſic aug in quadam
omel. et recitatur. riij c. q. v. Si quid iueniſti et nõ red
didiſti: rapuiſti.¶ IJtem Hiero.ſuper leui. ¶ Dulti ſine
peccato putant eſſe ſi alienũ quod inuenerint teneãt: di⸗
ſcant hoc peccatum ſimile eſſe rapine:ſi quis inuenta ñ
ddat. Kontra. Dicit lex in h inſtitutionum te rerũ
oiuiſione. Quiſqs theſauros in ſuo loco inuenerit: adri

anus naturalem equitatẽ ſecutus ei conceſſit qui iucne

7

gE Dune 16, oh „.5 om

Ja e

1

Inzf Pn Kn totr T

vxxxvf.

rit: ac ſi quis alieno in loco nõ data ad boc opera:h̊ foꝛ⸗
tuitu inuenit: dimidium inuentoꝛi.dimidiũ dño ſoli cẽ⸗
ceſſit. ergo nõ eſt verum generaliter ꝙ rem inuentã reti⸗
nere ſit rapere. Ad hõoc ꝗdam reſpondẽt ꝑ diſtinctõʒ
dicentes. ꝙ ſi quis inuenerit rem habitam ꝓ derelicta:
licet habuerit animũ furãdi:non tamen furtuʒ cõmiſit:
quia nõ erat cni fieret. Item ſi credit ꝙ bhaberetur ꝓꝑ de⸗
relicta:et tamẽ nõ eſt derelicta.nõ cõmittit fuꝛtum. Iteʒ
ſi non habeat᷑ ꝓ derelicta nec credatur derelicta: eo tñ
aĩmo accipit vt domino reſtituat: non cõmittit furtum.

ſi vo aliqð iſtoꝛum non concurrat dicunt ↄmittit furtũ.
De theſauro vᷣo dicunt ꝙ babetur ꝓ dxrelicto.4 Cõtra

hoc ſic obijcitur.ſicut dicit aug.in pꝛedicta omeł. Deus

coꝛ interrogat non manum. Si ergo aliquis inuenerit

rem que habetur ꝓ derelicta:et accipiat animo furandi
committit furtum. Quod concedendum eſt. Pꝛopte⸗

rea diſtinguendum eſt in rebus inuentis:et animo inue⸗

nientis. In rebus.quia quedam res in nullius bonis

ſunt et occupanti concedũtur.et boc eſt dupliciter. nam

quedam ſunt res que nunqꝙᷓᷓ fuerunt poſſeſſe: de quibus

dicit lex in li. conſſitutionum de rerum diuiſione. La⸗
pilli et gemme ⁊c que littoꝛe maris iueniuntur:iuꝛe na
turali ſtatim inuentoꝛis fiunt. Item ſunt quedam res qᷓ
aliquando poſſeſſe fuerunt:ſed derelicte ſunt vt theſau⸗
ri in pꝛedicto caſu.et dicitur theſaurus pecuĩa ab igno
tis dominis vetuſtitioꝛi temꝑe abſcondita. Alie vᷣo res

ſunt que in alicuius bonis ſunt. In primis duobo caſi⸗
bus inuenta retinere non eſt rapere. In vltimo vo diſti

guendum aut creduntur derelicte. aut non credũt᷑. Si

creduntur:ignoꝛantia que eſt facti excuſat.Si non cre,

duntur:contractatio eſt rei ahene et furtum.

Mem bꝛum quartum

Gnſequẽter queritur.an hoc pꝛecepto in⸗
telligatur vſura pꝛohibita.Et pꝛimo que
ritur vtrum pꝛohibeatur vſura q;tum ad
