lienis.Dixit illis ihus:ergo liberi ſunt filij. Hiero.in eſt iudiciaꝛiam poteſtatẽ:ſed ad hoc vt dicit glo.vt ma⸗
glo. Liberi ſunt filij regis in omni regno.multomagis los puniat.Si ergo ſacerdos vel clericꝰ maleſecerit po
liberi ſunt filij illiꝰregni ſub qͥ ſunt omia regna in quo⸗ terit pumiri a ſeculari poteſtate.¶ Item quilibet delin⸗
libet terꝛeno regno.Ex his igit᷑ videt᷑ relinqui:ꝙ ĩ nul quens ſortitur oꝛum ratione delicti. ſi ergo ſacerdos
lo nec in poſſeſſionibo:nec in ꝑſonis ptᷣas ſacerdotalis vel clericus delinquat in his que terꝛena ſunt:vel que
1 ſit obnoxia regali. Rñ.quedã poſſidet eccleſia ſoꝛte pertinent ad terꝛenam vitam: ſoꝛtietur foꝛum poteſta⸗
ſpũali ⁊ iure diuino.vt decimas ⁊ oblatões.xviij.Qu. tis ſecularis.quia ſicut dicit Hug. Ad poteſtatem re⸗
Filijs leui dedi omnes decimas in poſſeſſionẽ. Item in gis pertinent omnia que terꝛena ſunt ⁊ ad terꝛenam vi
eodem locutꝰeſt dñs ad aaron. Dedi tibi cuſtodiã pꝛi⸗ tam oꝛdinata. Contra. ſic ſe habet poteſtas ſacerdo
miciaꝝ meaꝝ:om̃ia que ſanctificant᷑ a filijs iſrael tibi talis ad regalem.ſicut vita vel homo ſpiritualis ad aĩ⸗
tradidi ꝓ officio ſacerdotali⁊ filijs tuis:⁊ ſubdit. Om malem ſᷣm qð dicit hug. Sed ita eſt ꝙ aĩalis vita non
nis oblatio ⁊ ſacriſicium ⁊ quicquid ꝓ peccato reddit᷑ põt diiudicare ſpũalem etiam delinquentem: quemad⸗
mihi:tuum erit⁊ filioꝝ tuoꝝ.Simili mõ loca deputa⸗ modum animal non habet iudicare bominem delin⸗
ta ad diuinuʒ cultum vt terꝛitoꝛia eccleſiaꝝ ⁊ alia loca quentem. Ergo relinquit᷑ ꝙ poteſtas regalis nõ habʒ
teputata ad ſpirituale officiũ vt cimiteriũ.Añ nũeri. diiudicare ꝑſonam eccleſiaſticam vel ſacerdotalẽ. En
xviij.dicit᷑ ſacerdotibus. Excubate in cuſtodiaʒ taber⸗ j.Coꝛin.ij. Spũalis iudicat om̃ia:et ipſe a nemine iu⸗
naculi? in miniſterio altaris.om̃ia que ad cultum al dicatur. Kñ. Fᷣm hugo.de ſancto vict. Spũalis po⸗
taris ꝑtinent ꝑ ſacerdotes adminiſtra bunt᷑:ſi quis ey⸗ teſtas terꝛenã poteſtatẽ ⁊ inſtituere hʒ vt ſit.⁊ iudicaꝛe
ternus acceſſeꝛit occidet᷑. De his dicit canon concilij habet ſi bona nõ fuerit.ipſa vᷣo a deo pꝛimũ inſtituta ẽ
ꝑiſeñ. iuxta leges canoniʒatas de eccleſiaſtico agro et ⁊ cum deuiat a ſolo deo iudicari põt.ſicut ſcriptum eſt
manſo xel ſi quilibet ꝓ loco ſepulture aliquid eccłie laꝛ Spũalis diiudicat om̃ia:⁊ ipſe a nemĩe iudicat᷑. Inde
giitus fuerit. de decimis etiam 1 oblatõnibus fidelium eſt ꝙ ſumma ptas ſacerdotalis qualis eſt ĩ ſummo põ⸗
3 nnullus pᷣſbiteros cenſus ꝑſoluere cogat. Alia vo poſſi tifice. nõ põt ab homine iudicari.ſᷣ habet de om̃ibo iu⸗ —
6 geir ſoꝛte tem ꝑali. vt titulo venditionis vel titulo ↄceſſi⸗ dicare: ⁊ ð ꝑſonis que vite ſpũali deputate ſunt: vt vłr Ape ſin e eDier. „ci
4 onis ſaluo debito ſeruitio. et de his ptᷣas ſacerdotalis omnes ꝑſone eccleſiaſtice:et de ꝑſonis q̃ ad vitam ter⸗
pꝛincipiboↄſueta debet obſequia vt ⁊ ãnua eis ꝑſoluat renam deputate ſunt ſub terꝛena prate.vt ꝑſone laice 2
tributa.xxiij.q.viij . ¶ Ad ea vo que obijciunt᷑. dicendũ hoc in cauſis ſpnalibo animaꝛuʒz. Unde in typo hiero.·
B ꝙ; auẽtes que dicunt ꝙ ptᷣas ſacerdotalis non eſt obno poteſtati ſpũali ſumme dicit᷑. Ecce cõſtitui te ſuꝑ gen⸗
xria cenſus vel tributi:intelligunt᷑ de his q poſſidet ſoꝛ⸗ tes ⁊ ſuꝑ ̃gna.vt euellas ⁊ deſtruas ⁊ diſperdas ⁊ diſ⸗
te ſpirituali et titulo iuris diuini. ¶ Auctoꝛitates vᷣo ſipes edifices et plantes Hiere.j. Poteſtas vo terꝛena
contrarie intelliguntur de his que poſſidet ſoꝛte tem⸗ non habet iudicare niſi de pſonis que terꝛene vite ſunt
poꝛali et titulo iuris bumani. Illa enim que poſſidet deputate:vt ꝑſone laice.il Vnde ad ſolutõneʒ obiecto⸗
ſoꝛte ſpirituali dicuntur ſpiritualia quia ãnexa ſunt et rum nota determinatõnem hug. d ſancto vict.Scien
attributa iure diuino officio ſpirituali. Quemadmo⸗ dum eſt.ꝙ iuſticia illa q̃ terꝛene ptᷣati in ſubiectis data
duʒ alia dicuntuꝛ terꝛena:quia obnoxia ſunt obſequio eſt:ꝗqnq; modis determinat᷑. ᷣm ꝑſonam. ſᷣm cãm. pim
tempoꝛali. Ideo iſta ſubiecta ſunt terꝛene poteſtati il⸗ modũ.ᷣm locum. ſᷣm tpᷣs. Scðm ꝑſonam igit᷑ iuſticia
la vo minime. Motandum tamen ad plenam euidẽ⸗ violaret᷑:ſi iudex ſecularis in eccleſiaſticam ꝑſonã ma⸗
tiam pꝛedictaꝛum diſtinctionum. Hug. in libꝛo de ſa⸗ nũ mitteret · Scðm cauſaʒz: ſi eccleſiaſtica negocia er⸗· — b.
4 cramentis de his que eccleſia poſſidet ſoꝛte tempoꝛali. aminanda ſuſciperet. Scõm menſuraʒ:ſi mendacium ( ha Ly. P S. R
4 Diſtinguit eniʒ ſic. Terꝛeni pꝛincipes in terꝛenis poſ vel maledictum ſuſpendio puniret. Scᷣm locum: ſilo le ⸗ W(. 1r X 1 El. 1
ſeſſionibo quas in ſubiectis vel non ſubiectis poſſidẽt ca ſacra violare pᷣſumeret.⁊ ↄfugientibo etiam ad illa 6 O N D
eccie aliqñ ↄcedũt ſolã vtilitatẽ aliqñ vtilitatẽ et poteſ- etiam reis et ꝙ ſceleribo ſuis cõdemnandis inoꝛdinate L
“ tatẽ. AVtilitatem ſine poteſtate ↄcedunt.quando fructũ violentiam inferꝛe temptaret. Scðm tpᷣus:ſi ſacris et e-

quidem poſſeſſionis ad vſum eccleſie tranſferꝛi diſcer⸗ ſolennibus diebus reuerentiam non exhiberet quãdo
nunt:ſed poteſtatem iuſticie exercende in ipſa poſſeſſio et his parcendum eſt quibus pro culpis ſuis ſupplicis
S ne ad eius ditionem tranſire non ꝑmittunt. Aliquan Abentur.
do vtilitatem ⁊ poteſtatem ſimul tribuũt. Abi tñ dili⸗
4 genter attendendum. ꝓ eccleſia licet fructum terre⸗
ne poſſeſſionis in vſum recipiat: poteſtatem tamen ex⸗ —

—

—
BV6M—

. P NNS PeN PV . N1 ſrn. P.
— J2 G 4 Or e J. Q. wr. — p! .
4 5 „ 171 1. ,
. — S 17 boreb) 6 & õ ) trer D
j 1 P zenß * “ 1. 14 . Q

2 — Ey „ 0 1.

1 4 „ ℳ N* 2 . 80 =Wð
7 3 N A Wwp
. .

8 vnl. ) P 10

† à 5)

4 „ 4e0 6 ◻ ) ſrt-r *

7 — „
AN ⸗ A„

ℳ

4

4
4

tate ſubditi eſtote.non ſolum ꝓpter iram ſed enã ꝓpter

Membrum ſecundũ

Onſequens eſt inquirere de legibus ſer⸗
uitutis.Circa quas querunt᷑ tria. Prĩo
vtrum boni pſᷣm legem diuinã de bent ſbij
ci malis. Scðdðo de manumiſſione ꝓpꝛioꝝ
ſeruoꝝ.Tercio de receptione ſerui aliem.

Articulus prumus

Kimo igitur querit᷑ vtrum boni teneantur
ſubijci malis:quod non videtuꝛ Geneß.ix.
Sit terꝛoꝛ veſter ſuꝑ cuncta animalia. vbi
dicit glo.homo non ratõnabilibo ſed irꝛationabilibus
Inbiectus ẽ natura.Vngde ex illa ꝑte qua homo eſt irꝛa
tionalis ſᷣm qð dicit Gꝛeg.ex illa ꝑte bomini eſt ſubij⸗
cibilis.Si &̊ bonns vir ex nulla ꝑte irꝛatõnalis ẽ.ma⸗
lus vᷣo inqtum malus eſt irꝛatõnalis:g̊ᷓ bonus vir nun
q tenet᷑ vel debet ſubijci malo.¶ Ad idem eſt quod dic
HSꝛeg.Abi non delinquimꝰpaꝛes ſumus:ꝙ nullus bo⸗
nus eſt alicui ſubditus. Contra.Ro.xuij. Dis ani⸗
ma poteſtatibo ſublimioꝛibo ſubdita ſit. Glo. videbat᷑
quibuſdam ꝙ mali domini marime infideles non debe
rẽt fideliba dominari.⁊ ſi boni 2 fideles eſſent: bonis et
fidelibus deberẽt eſſe paꝛes.quam etiam ſuperbiam re
mouet hic apoſtolus. Om̃is anima poteſtatibo ⁊c̃. id
eſt.om̃is homo ſubditus ſit vt etiam voluntate ſeruiat
prᷣatibus ſeculaꝛibo bonis vel malis ſcʒ regibus pꝛinci
pibus ⁊c̃.¶ Item.j. Pe.ij. Serui ſubditi eſtote in om̃i
timoꝛe dominis:non tĩ bonis ⁊ domeſticis ſed etiã di⸗
ſcolis:hec ẽ em̃ gratia.¶¶ Iteʒ Eph.vlt. Serui obedite
ꝑ om̃ia dominis carnalibus.non ad oculum ſeruien/
tes quaſi hominibus placentes:ſed in ſimplicitate cor
dis timentes deũ.¶ Item ad idem ſunt rönes apoſtoli
xiij.Ro. Mon eſt ptᷣas niſi a doo 7c. Rñ. dm ꝙ lex
ſeruitutis aliam cauſam habet ſue inſtitutõnis.⁊ aliã
cauſam habet ſue obſeruantie. Cauſa em̃ inſtitutõnis
fuit irꝛõnalitas ſiue bꝛutalitas ſicut ſupᷣ dictũ eſt. Cau
ſa vᷣo obſeruãtie etiã tem ꝑe gr̃e eſt humilitas.Ynoꝛdi⸗
natio em̃ voluntatis hũane in modum irꝛõnabilis be⸗
ſtie neceſſariũ habuit arceri a malo timoꝛe dominatio⸗
nis. Inde eſt.ꝙ ꝑ Cham geñ.ix.eſt ſeruitꝰ introducta.
Rex igit᷑ ſeruitutis introducta eſt ad cohertionem ma⸗
loꝛum. Item oꝛdo bone voluntatis ꝑ humilitatẽ debet
cuſtodiri:⁊ in amplioꝛẽ gratiã et meritum pꝛomoueri.
Et ideo lex ſeruitutis etiam tꝑe gratie a bonis obſᷣuã/
da eſt. Vnde.j.Coꝛin.vij. Seruus vocatus es nõ ſit ti
bi cure:ſed ſi potes fieri liber magis vtere. Glo. ſerui⸗

tute.quia hec eſt cauſa humilitatis que ad eã que ĩ do⸗/

mino eſt ꝑtinet libertatem:ꝗa quãto ꝗs deſpectioꝛ eſt ĩ

hoc ſecule ꝓpter deũ:tanto magis exaltabit᷑ in ſuturo.
¶ Ad illud ergo qð pꝛimo obijcit.dicendum ꝙ boni de
bent ſubijci etiam malis ptatibus.ꝓpter debitum con/
ſeꝛuande dine oꝛdinatõis.Elñ.xiij. Ro. Qui pꝛati reſi/
ſtit:Svi oꝛdĩatõni reſiſtit.glo.i. Hñti ptatẽ ði oꝛdinatõe
et ſubdit de prᷣate bona.patet ꝙ eam pᷣfecit deus ratio⸗
nabiliter. de mala etiam videri poteſt dum ⁊2 boni ꝑ eã
purgant᷑ mali ðo damnant᷑. Dicẽduzʒ ̊ ꝙ mali debent
ſubijci poteſtati ꝓpter viciũ ſue irꝛationa bilitatis. Po⸗
ni vᷣo οα ter æbitum diuine ordinationis et vtilitatem
ſue purgatõnię. Vnde ambꝛo.ſuꝑ illud.xiij.Ro. Pꝛiĩ⸗
cipes non ſunt timoꝛi boni oꝑis ſed mali. Si bonus ẽ
pꝛinceps bene oꝑantem non punit:ſed diligit. Si ma⸗
lus eſt non nocet bono ſed puꝛgat eum.⁊ ideo non ẽ ad
timoꝛem ei qui bene oꝑatur.malus vᷣo debet timere qꝛ
inſtituti ſunt pꝛincipes vt mala puniant.4. Ad ſecũdu
quod obijcit.ꝙ vbi non delinquimus pares ſumꝰ. In⸗
telligitur de ꝑitate qtum ad meritum ⁊ dignitatẽ⁊ ſci⸗
entie:non q;'tum ad paritatem ↄuerſationis ſiue condi
tionis huiꝰvite.ñ Ro.xiij.ſuꝑ illud. Ideoq; neceſſi⸗

ↄſcientiam.glo. AUm bꝛo.licet omnes fideles inqᷓ tum fi

deles ſint vnuʒ in xpᷣo:in cuiꝰfide non eſt diſtantia iu⸗
dei et greci domini et ſerui Gał.iij. differentia tamen ẽ
in ↄuerſatõne moꝛali: ⁊ eius oꝛdinẽ in huiꝰ vite itinere
ſeruandum eſſe apli p̃cipiunt.

Articulus ſecundus
Einde querit᷑ de manumiſſione ſeruoꝝ.De
quo dicit lex Exo.xxj.Si hebꝛeum ſeruum
emeris ſex anis ſeruiet tibi:in ſeptimo egꝛe⸗
dietur liber gratis.Deut.xv.habet᷑ idem.cum venditꝰ
fuerit frater tuus hebꝛeꝰet ſex annis ſeruierit tibi in ſe⸗/
ptimo anno dimittes eum liberuʒ. Ergo ſm legem ſe⸗
ptimo anno ſeruus hebꝛeꝰdebebat manumitti.CEt con⸗
ſtans eſt ꝙ manumiſſio ſerui et donatio libertati pieta⸗
tis eſt:gꝙᷓ maxime debet temꝑe gratie obſeruari.q¶ Ytem
Fm legem bebreꝰ ꝓpꝛie non poterat eſſe ſeruus hebrei.
Vnñ Ceui.xxv.dicit lex. Si pauꝑtate ↄpulſus vendide
rit ſe tibi frater tuꝰ: nõ eũ oppꝛimes ſeruitute famulo⸗
rum:ſed quaſi mercenariꝰet colonus erit vſq; ad iubi/
leum: et ſubdit᷑. MMei em̃ ſerui ſunt. Ego eduxi eos de
terꝛa egipti.non venient ↄditione ſeruoꝛuʒ.ergo multo
foꝛtius ſᷣm libertatem legis euangelice xpᷣianus nõ de⸗
bet eſſe ſeruus xpᷣiani. ¶ Item. ii. Reg. ix. De ſilijs iſ⸗
rael non ↄſtituit Salomon ſeruire quenqᷓ. ergo multo
foꝛtius xpᷣiani ꝗ ſunt filij dei Yoh.j. non debent oſtitui
ſerui. Contra.Deu.xv.ſuꝑ illud.Septimo anno di
mittes eum liberum. Glo.Qe hoc ſerui vpᷣiani a domi
nis flagitarent. iubet ſeruos dominis eſſe ſubditos ne
doctrina dei blaſphemet᷑. j. hi.vlt.Quicunq; ſunt ib
iugo ſerui dominos ſuos omi honoꝛe dignos arbitren
tur.ne nomen dñi doctrina blaſphemet᷑.qui auteʒ fi⸗
xles habent dominos non ↄtemnant:quia fratres ſũt
ſed magis ſeruiant quia fideles ſunt. Rñ.ↄditio ſer
uitutis non euacuat᷑ per libertatem xp̃ianitatis tripli

ci rõne. Dꝛimo quia cõfert ad meritum ⁊ humilitatem

que eſt cuſtodia virtutum. Ande dicitur.j. Corin.vij.

Seruus vocatus es non ſit tibi cure. Seo ſi potes fie⸗

ri liber magis vtere.ſ.ſeruitute. quia ſicut dicit glo. H

confert ad humilitatem. et.j. Pe.ij. Serui ſubditi eſto

te in omni timoꝛe dominis:non tm̃ bonis ⁊ modeſtis:
ſed etiam diſcolis:hec eſt enim gratia. Secundo quia
confert ad retributionem gloꝛie future. nde ad cotł.
iij. Serui obedite per omnia dominis carnalibus.⁊ ſpᷣ
ditur. Scientes quia a domino recipietis retributiõeʒ
bereditatis. Tercio ad euitandam blaſphemiam no⸗
minis dei et ſcandalum fidei. AUnde dicit apoſtolus.j.
ad Thi.vj. ſerui domĩos ſuos om̃i honoꝛe dignos
arbitrentur ne nomen domini et doctrina blaſphemet᷑.
pꝛopter bas cauſas apoſioli tẽpoꝛe gratie ſeruos chri⸗
ſtianos dominis ſuis ſubiectos eſſe decreuerunt.¶ Ao
illud ergo quod pꝛimo obijcitur.ꝙ ſeptimo anno ſeruꝰ
hebꝛeus manumittebatur: quod pietatis eſt. dicenduʒ
ꝙ illa manumiſſio ſeptimi anni erat figuralis. ſigniſi⸗
cat enim ſicut dicit yſidoꝛus ſuper Deutroñ.xv. Quia
in ſex etatibus huius ſeculi ſeruientes ſeptimo anno.i.
eterno ſabbato liberabuntur: quod autem figurale eſt
non eſt ad litteram tempoꝛe gratie obſeruandũ. 4 Ao
ſecundum ðvo et teroium dicendum.qꝙ melioris conditi
onis eſt ſeruus chꝛiſtianus tempoꝛe gꝛatie ꝙᷓ ſeruus he
breus tempoꝛe legis.ſeruus enim hebꝛeus erat condi
tionis ſeruitutis mercenarie. Leuiti.xxx. Non oppri⸗
mes fratrem tuum ſeruitute.ſed quaſi mercenarius et
colonus erit. Seruus vo chꝛiſtianus ſubiectus eſt ſer⸗
uitute caritatis et obedientie. VUnde apoſiolus ad phi⸗
lomonẽ ſcribit de DHoneſimo ſeruo ſuo.obſecro te pro
filio meo honeſimo: tu illum ſicut mea viſcera ſuſcipi
as et ſubdit. Jam non ſeruum ſed pꝛo ſeruo caꝛiſſimuʒ
fratrem maxime mihi quanto magis tibi: et in carne

Nneſtio

et in domino. Si ergo habes me ſocium ſuſcipe illuʒ ſi⸗
cut me.

Articulus tercius

Ercio queritur de receptione ſerui alieni ðᷣ
quo dicit lex Deutro. xxiij. Lon trades ſer⸗
uum ſuum domino ſuo qui ad te confugeꝛit
Er qua lege videtur.ꝙ fugitiuus ſeruus a ſubiectõne
ſui domini poſſit ab aliquo licite recipi.¶ Contra.xxj.
Erodi. dicit lex. E ſeruus pecunia domini ſui eſt. Si
ergo pecunia alterius voluntate domini non poteſt lici
te teneri vel recipi:ergo nec ſeruus. Item.xxij. Deu.
dicit lex. bos et ouis fratris debet ad ipſum reduci
et ſine detrimento ſibi ſeruari.Et ſimili modo dæ veſti⸗
mento et omni re pꝛoximi faciendum eſt.ergo cum ſer⸗
uns ſit res dmini ſui: ſeruus fugiens debet domio ſuo
reſtitui.¶ Item apoſtolus reſtituit boneſimum ſeꝛuuʒ
Phbilemoni domino ſuo.qui ad apoſtolum confugerat
x quo dicit apoſtolus philemoni ſine conſilio tuo ni⸗
hil volui facere ſcilicet de honeſimo retinendo. Rñ.
diſtinguendo. Seruus aut eſt ſeruus ſingularis perſo
ne.aut eſt ſeruus perſone publice vr regis. Si eſt ſeruꝰ
ſingularis perſone: aut ergo fugit a domino ſuo volen⸗
te ipſum perdere pꝛopteꝛ vitandum periculuʒ ſalutis
Aut fugit a do nino volente ipſum perdere pꝛopter ſb/
tractioneʒ debiti ſeruitij ſeu ſi ubiectionis. In pꝛimo ca
ſu intelligitur ler. Qon tradet ſeruum dommino ſuo ſup
ple volenti ipſum perdere. Ende dicit auguſti. ſi uper i
lum locum.qꝙ alienigena Athis rex ieth ſeruauit hanc
legem.quando ad eum fugit Dauid a facie domini ſui
id eſt regis ſaul.j.Reg.xxj.qui ſcilicet volebat ipſum
perqere.In ſecundo no caſu intelliguntur leges ↄtra⸗
rie. Ieem ſi eſt ſeruus perſone publice vt regis.aut igi⸗
tur eſt ſeruus gentis infidelis.ant gentis ſeu populi ſi
delis. ſi eſt ſeruus gentis inſidelis et fugit ad populuʒ
ſidelem pꝛopter pernicieʒ erꝛoꝛis pꝛecipit lex ꝙ nõ red
datur: ſed ſuſcipiatur. Et hoc modo intellizgitur ſicut

dicit Auguſti. pꝛedicta lex. on tradet ſeruum domi⸗

no ſuo.vnde AVugnſt. Quomodo hoc putari poteſt niſi
genti vel populo intelligamns iſta dici:non vni bomi⸗
ni. ex alia vtiq; gente a domino ſuo.i eſt rege ſeruum

refugientem ad hanc cui loquebatur reddi pꝛohibuit.

NMlembꝛum tercium

Onſequenter querendum eſt de legibus
iudicialibus circa virum et vxoꝛeʒ. Erat
autem lex permiſſionis de vroꝛe repudi⸗
anda.xxiiij.Deutꝛono.de qua tactum eſt
pꝛius.Erat iterum lex de vxoꝛe alienigena ducenda ðᷣ
puella capta in prelio.xxj.Deutroñ.Si videris in nu⸗
mero captiuoꝛum mulierem pulcram. volueriſq; eam
habere in vroꝛem: radet ceſarieʒ ⁊ circumcidet vngues
eponet veſtem. ſedenſq; in domo tua flebit patreʒ vno
menſe. poſtea intrabis ad eam eritq; vxor tua. Item
erut ler de duplici vroꝛe habenda Deutrono. xrj. Si
habuerit homo vxoꝛes duas:vnam dilectam ⸗ alterazʒ
odioſam. Si fuerit filius odioſe pꝛimogenitus non po
terit filium dilecte preferꝛe filio odioſe. Queritur er
go iuxta primem legem. vtrum tempoꝛe legis licitum
eſſet ducere alienigenam: quod videtur per pꝛedictam
legem. Jtem Ruth. vltimo. Tulit Mooʒz ruth et acce⸗
pit vroꝛem.et ſic patet per illam hy ſtoꝛiam ſᷣm legem
illam accepit vt ſuſcitaret ſemen fratris. Deutro. xxv.
Ruth autẽ erat moabites alienigena. Contra. deu⸗
trono.vij.dicitur iſraheli. on inibis fedus cum eis:
nec aſſociabis cum eis coniugia:dicit de alienigenis.
Item.ij. Eſdre vltimo.iQunquid non in huiuſ⸗ cemo⸗

di re peccauit Salomon rex iſrahel: et ſequitur. Ipſuʒ

xlvuij.

ergo duyerunt ad peccatuʒ mulieres alienigene. Mũ
quid et nos inobedientes faciemus peccatum gran⸗
c hoc.vt pꝛenaricemur et ducamus vxores peregri⸗
nas:? 4 YIteem m hanc legem tempoꝛe gratie diſpar
cultus impedit matrimonium contrahbendum. et di⸗
rimit contracuum. MRñ.ducere alienigenam ð illis
ſeptem gentibus que inhabitabant terꝛam promiſſi⸗
oms.pꝛopter periculum ydolatrie et erꝛoꝛis pꝛohibi⸗
tum erat m legem. vij. Beutro. IFiliam tuam nõ da⸗
bis filio eius.nec filiam eius accipies filio tuo.quia
ſeducet filium tuum ne ſe equatur me. Sucere dᷣo alie⸗
nigena gente alia manente in erꝛoꝛe ydolatrie ad-
buc ex eadem pꝛohibitione erat illicitum Fm legem.
Bucere dᷣo alienigenam conuerſam ad fidem et ob⸗
ſeruantiam legis diuine licitum erat er predicta lege
de ducenda captiua puella. VUnde Hooʒ duxit Ruth
moabitem conuerſam ad ſidem et legem Hebream.
Ruth.vltimo.et Salomon duxit raab. Item que
ritur de ſecunda lege qua videbatur eſſe conceſſum in
lege habere plures vxoꝛes.¶ Jtem ad idem eſt ꝗ pa⸗
triarche habuerunt plures vroꝛes. vt abrabam gen.
xxv.et iacob Geñ.xxirx.et.xxx.¶¶ Iteʒ lege data pater
ſamuelis habuit plures vrores nec in hoc reprehen⸗
ditur. ſimiliter danid legitur habuiſſe plures vxroꝛes
quas non habuiſſet ſi ei licitum non fuiſſet.¶ Iteʒ di
cit auguſ.ſuper Geñ.xxix. Obijciuntur iacob quatu⸗
oꝛ vxoꝛes:ſed qũ mos erat crimen non erat.4¶. Cont᷑.
BGeñ.ij.Erunt duo in carne vna.hoc dicit᷑ ad pꝛeciſi⸗
onem. ergo non poſſunt eſſe tres.ᷓ vnus nõ poteſt ha
bere duas vroꝛes.¶ Iem math.xix. on legiſtis ꝗa
qui fecit ab initio maſculum 2 feminam creauit eos.
Blo. non ait feminas:vt ⁊ vnum co miugiũ ſit nõ plu/
ra.¶ Ytem.xvij.deutro. de rege dicit᷑. on hẽbit vxo
res plurimas.ergo m legem non erat licituʒ habere
plures.ſeu dicamus legem naturalem ſeu legeʒ moy
ſi. Ao hoc volunt quidam dicere. ꝗ; de pluribo ex⸗
oꝛibus habendis aliquando fuit diſpenſatum. et hoc
er cauſa ꝓpter cei populũ multiplicandum. Et hec di
ſpenſatio occurꝛit ante legem ⁊ in lege.cuʒ adhuc po
pulus paucus erat colentium deum. Unde hec cauſa
multiplicatõnis ſcʒ pꝛolis ad cultum diuinum diſpẽ
ſabat cum illis vt haberent plures.poſtea vo multi⸗
plicato populo ceſſauit cauſa a diſpẽſatio.¶ Sʒ obij
citur.Qam ᷣm hoc dauid peccauit babendo plures
quia iam populus colentium deũ multiplicatus erat
¶ Item. xxj. DOeutro.ſuper illud. Si habuerit homo
duas vxoꝛes ⁊c.non poterit pꝛeferꝛe filium dilecte ⁊c

dicit glo. hoc ad litteram faciendum eſt. ne ſequatur

quis animi ſui motum amoꝛem vel odium: ſed natu⸗
ram. ſi ergo ex illa lege ↄcedebatur pꝛioꝛibus habere
plures:ergo cum ad litteram obſeruanda ſit. moder

nis lege eadem ↄceſſum erit habere plures: qd falſuʒ

eſt. KRñ.dicendum. ꝙ ſolis regibus et quibuſdam
alijs certis perſonis diſpenſatõne diuina conceſſum

erat hr̃e płes ſed nõ plurimas.Certis vo perſonis vt

patriarchis ⁊ iudicibus et quibuſdam ꝓphetis cõcel⸗

ſum eſt plures habere ex cauſa pꝛedicta: quia neceſſa

rium erat vt ex eis multiplicaretur pꝛolee ad ampli⸗
andum cultuʒ dei. Regibus vo oceſſum eſt pluribus
habere tunc:ne pꝛopter væfectũ ſucceſſionis regni po
pulus inſoleſcens recederet a religione diuina. Undᷣ
augꝰ. ſuper illam legem de rege Deutr. xvij. Non ha⸗
bebit vxoꝛes plurimas.dicit eĩ manifeſiũ eſt ſalomo⸗
nem hoc pꝛeceptũ tranſijſſe. Oauid autem plures ha:
buit:nec pꝛeceptum pᷣteriuit permiſſio eſt enim babe⸗
re plures:non plurimas.mulnplicatio vxroꝛum gene
raliter ꝓhibita eſt. ꝑmiſſum eſt regi plures habere.ſᷣ
nõ multiplicare ne multiplicando ꝑueniat ad alieni⸗
genas.Et ꝑ hoc ptʒ rñſio ad pᷣmo obiecta.q¶.qAd illð

ð

ſ*

ſ
. P Cn.

„. G

C meu'T

ſ

5

—
144—

ſe⸗

¶(R

de e ſeee

PN N

vo quod obijcit vltimo. ꝙ bec lex ad litterã ſeruanda
dicendum ꝙ cum lex iſta non dicat. ſi habeat hõ duas
vxoꝛes.ſ̊ dicit de pᷣterito.ſi habuerit hõ duas vxoꝛes.
habuiſſe aũt duas vxoꝛes põt ꝑtinere ad diuerſa tẽꝑa ĩ
quibo aliquis habuit vxoꝛes duas ſucceſſiue. vnam pꝰ
aliã pꝛius moꝛtuã nõ an idẽ tp̃s: in quo aliquis ſimul
habuerit duas vxroꝛes. Et hoc modo lex iſta ad litterã
a modernis ↄiugatis obſeruanda eſt.

₰☚
Membrum quartum
Oſtea querit᷑ de legibus circa ꝑſonas in⸗
fames. Keputauit autẽ lex ꝑſonas infa⸗
mes quaſdã rõne culpe ꝓpꝛie vt meretri⸗/
ces.⁊ ſcoꝛtatoꝛes.quoꝝ queſtũ ꝓhbibuit
offerendũ. Deut. xxiij. Lon erit meretrix de filiabo iſꝛk
nec ſcoꝛtatoꝛ de filijs iſrael:⁊ poſtea ſubdit. Mon offe⸗
res mercedẽ ꝓſtibuli: nec pᷣcium canis in domo domi.
Et ſicut dĩc aug.ſuꝑ illũ locum. Ex pꝛima ꝑte legis p⸗
hibent᷑ inanifeſte viri 2 femine foꝛnicari. et mõſtratur
peccatuʒ eſſe ↄmixtio cũ non ↄiuge. Vnge littera.lxx.
babet. nõ erit meretrix de filiabus iſrael: neq; foꝛnicãs
de filijs iſrael. ¶ Sed obijcit᷑. x. Heb. Irꝛitam q faciẽs
legẽ moyſi ſine vlla miſeratõne:ſub duobus vel tribus
teſtibo moꝛit᷑. Cum ꝗ foꝛnicatio non puniat᷑ moꝛte ᷣm
legem. VUñ leui. xix. Si doꝛmierit bomo cũ muliere coi
tu ſeminis ⁊c. apulabũt ambo ⁊ nõ moꝛient᷑.q for
nicatur nõ facit irꝛitam legem moy ſi. in lege moyſi
nõ ꝓhibetur foꝛnicatio. Rñ.dicendũ pᷣm aug. ꝙ hic
ꝓhibet᷑ meretriciũ ⁊ etiam foꝛnicatio. Meretriciũ em
eſt publica foꝛnicatõ.Elñ dicit aug. Ad eas ꝓhibet ac
cedere quaꝝ publice venalis ẽ turpitudo: ⁊ be ſũt me⸗
retrices.foꝛnicatio vᷣo eſt ↄmixtio cuʒ non ſua viuge.
ſeu ſit publica ⁊ venalis ſeu non: ⁊ boc etiaʒ ꝓhibet h
vt dicit aug. qꝛ dicit lr̃a.lxx.vt dictũ eſt. NQon erit for⸗
nicans de filijs iſrael. ¶ Ad illud qð dicit apts. dicẽ⸗
dum ꝓ nõ quaſcũq; puaricatõnes mandatoꝝ legis pu
niebat lex moꝛte coꝛꝑali ĩmo quaſdã puniebat verberi
bus ſeu flagellatõne.quaſdã vo pecuniaria.ſicut pʒ ex
p̃cedentibo.Et ideo illud qð dicit apls intelligit de pᷣ⸗
uaricatõne illaꝝ legũ in quibo pena moꝛtis erat ſtatu⸗
ta: nõ de alijs. Vel intelligit apłus de tranſgreſſione le
gis ſanctificatoꝝ. ꝓ qua determinabat᷑ pena moꝛtis ĩ
lege Leui.vij. Anima polluta q̃ ederit de carnibus ho
ſtie pacificoꝝ que oblata eſt dno. ꝑibit de pplis ſuis. et
iterũ. ſi quis adipem ꝗ offerꝛi d in incenſum dñi ↄme
derit:ꝑibit de ꝓło ſuo.⁊ iteruʒ. Om̃is anima q̃ ederit
ſanguinẽ ꝑibit.de hac aũt pᷣuaricatõne intelligit apłs
Vñ dicit. x. Heb. Irꝛitam qꝗs faciens legem moy ſi ⁊c.
moꝛt᷑. Quanto magis putatis deterioꝛa mereri ſuppli
cia ꝗ filium dei ↄculcauerit ⁊ ſanguinẽ teſtamẽti pollu
tum durxerit in q̊ ſanctificatus eſt. Ex quo ptʒ ꝙ intel⸗
ligit de lege ſanctificatorũ q̃ ſignificabant ſ acrificium
xpi ⁊ ſacramentum ſanguinis. Item obijcitur ð alia
pte legis. on offeres mercedem ꝓſtibuli: nec pꝛeciuz
canis. Qam qð meretrici datur repeti nõ põt. iuſte
poſſidet qdð ſibi dat.ergo de illo põt elemoſy naʒ facere
et deo offerꝛe. ¶¶ Ytem dicit bumana lex. Lurpiter fa⸗
cit meretrix cum ſit meretrix. non tñ turpiter accipit.
Si ergo non turpiter accipit:de accepto ſine turpitu⸗
dine offerꝛe poterit.¶¶ Rñ.ad pꝛimuʒz iuſte poſſideri di
citur duobus modis:vel iuſta cauſa vel iuſio mõ. Aſde
retrix ergo quod poſſidet ex meretricio non poſſidet ex
iuſta cauſa.quia ex peccato recipit illud ſtipendiũ.poſ
ſidet tamen iuſto modo:quia poſſidet vt pꝛopriuʒ non
vt alienuʒ. pꝛopter hoc ergo quia merces pꝛoſtibuli eſt
ſtipendium peccati pꝛohibetur offeri in deteſtationem
et abhominationem meretricij.¶ Ad ſecundum vᷣo qð
dicit. ꝙ non turpiter recipit.Similiter intelligitur du
obus modis.turpiter enim recipit:quia ex turpi cauſa

„*

NN A 2

RM

et actu ſtipendium percipit. non turpiter vo recipit ꝙ⸗

———

tum ad hoc vt in reſtituendo ſit. Item querit augꝰ.
quare pꝛohibuit offerꝛe pꝛecium canis.iſ Qam commu
tationem pꝛimogenitotum quam iubet fieri de inmun
dis animalibus Exo.xiij. id eſt equis et aſinis qᷓ adiu⸗
uãt hominem. vnde et iumenta dicuntur de cane et de
poꝛco noluit fieri. Querit ergo ſi de omnibus talibus
ↄmutationem voluii:quare bic ſolum canem excipit.
Rũ.in lege quedaʒ offerebant᷑ de animalibus nec re
dimebant᷑ vt aĩal immolabile. Leui. vlt. Animal qð
immolari poteſt domino mutari non poterit:vt bos et
ouis. Quedam vᷣo non offerebantur ſed redimebãtur:
vt animalia immũda que dicunt᷑ iumenta.eo ꝙ ſint ho
mini in adiumentum. Leuiti.vlti. Si immundum ani
mal eſt. redimet que obtulerit.xxiiij. Exoð.pꝛimogeni⸗
tum aſini redimes oue. Quedam vo nec offerebantur
nec redimebant᷑ vt canis.et hoc duplici rõne.vna eſt lit
teralis quia talibus animalibo maxime vtebant᷑ ydo⸗
latre in ſacrificijs 2 cultu ydoloꝝ.Et ideo ad deteſtati
onem ydolatrie bmõi animalia? eoꝛum pꝛecium domi
nus offerꝛi ꝓhibuit. Alia vo ratio eſt moꝛalis: quia ꝑ
canem ſignificatur rapacitas. De rapina autem non
poteſt fieri oblatio.xxxiiij. eccleſiaſtici. Dona iniquoꝛũ
non pꝛobat altiſſimus. ⁊ iterum. Qui offert ſacrificiuʒ
de ſuba pauperũ.quaſi ꝗ victimat filiũ in cõſpectu pa⸗
tris.

r .
Atem ßmlegem .S§. f.
NQuedaʒ ꝑſone reputabantur infames non ex culpa ꝓ:
pꝛia.ſeð ex defectu ſignificante culpaʒ. vel ↄditione cõ
ſequente culpam alienam. Ex defectu ſignificante cul
pam infamis erat carens membꝛis genitalibus. Ande
ler Deut. xxiij. Qon intrabit eunuch attritis vel am⸗
putatis teſticulis ⁊ abciſo veretro eccleſiam dñi. Ytez

er aditione ↄſequente culpam alienaʒ reputabant᷑ qui⸗

dam infames ratõne natiuitatis: vt ð illegitimo thoro
nati. VUnð lex Deut.xxiij.Qon ingredietur manzer de
ſcoꝛto natus in eccleſiam dñi vſq; ad decimam genera
tionem. Quidam vo ratõne gentis ſeu generis. Vñ lex

BZeut.xriij. Amonites ⁊ moabites etiam poſt decimaʒ
generationem non intrabunt eccle ſiam domini ineter⸗

num. 4 Circa quas leges obijcitur multipliciter. ꝛi⸗
mo quia non vident᷑ ↄtinere iuſticiam iſte leges.¶ Zam

cum excluſio ab eccleſia domini pena ſit. defectus autẽ

genitaliuʒ poteſt in aliquo eſſe ſine culpa:ſimilit ⁊ na⸗
kei de ſcoꝛto non eſt culpa naſcentis. ergo lex infert pe⸗
nam ſine culpa quod iniuſtum eſt. ¶ Item querit quid
dicatur eccleſia. Qam ſi eccleſia dicitur congregatõ fi
delium. ſine culpa autem nullus debet excludi de con⸗/
gregatiõe fideliũ . ergo nõ eſt iuſtũ vt aliquis excludat᷑
ab eccleſia pꝛopter defectum genitalium vel pꝛopter de
fectum nataliũ. 4 Item querit᷑ ſimpliter dicitur de eu⸗
nucho ꝙ non intrabit eccleſiaʒ domini. De illo vo qui
de ſcoꝛto natus eſt dicitur: ꝙ non intrabit vſq; ad dci
mam generationem. Item querit auguſ. de alia lege
Amonites 7 moabites.etiam poſt deci: nam generati⸗

onem non intrabunt eccleſiam ineternum. Cum eꝛgo

Kuth fuerit moabites contra banc pꝛohibitionem ad⸗
miſſa videtur. ¶ Si dicatur m litteram.lxx.quam po
nit auguſti. amonites 1 moabites non intrabunt eccle
ſiam domini vſq; ad decimam generationem: ? non in⸗
trabit vſq; ineternum. Sicut dicit auguſti. ꝙ foꝛte pꝛo
phetiʒauit miſtice Ruth intraturam. cum ait vſq; ad
decimam generationem. Computãtur enim ab Abra⸗
bam cuius nepos fuit loth.qui genuit amonitas ⁊ mo
abitas generationes decez vſq; ad Salmon qui genu⸗
it Mooz maritum Ruth videlicet abꝛaham. Yaac. ia
cob.iudas.phares.eſrom arã.aminadab.naaſon.ſal⸗
mon.j.NParalip.ij.Qui genuit Mooʒ:cui Ruth in ec⸗
cleſia domini peperit filios Ruth.vltio . ¶¶ Sed obijcit

L Z N AHαμειÜ⁰ ) ſV 1624 *)

— — —

— —

—

—„⏑

. + 4

ſh me 7 re N rit 12 H .*Dℳe 1e .

Lueſtio
Aug. Cur ergo dectum eſt vſq; ineternum per adq iti⸗
onem. an quia poſt nulla anima de amonitis 2 moa bi⸗
tis intrauit in illam eccleſiã hebꝛeoꝝ:quod videt᷑ incõ⸗
ueniens. Si vᷣo dicat᷑ aliter ſicut dicit augꝰ. ꝙ amoni⸗
tas ꝓhibuit et nõ amonitidas.i.viros admitti non fe⸗
minas:⁊ reddit rõnem.quia cum euertiſſent iſraelite
illam gentẽ: om̃es viros occidere iuſſi ſunt.Qũe.xxxj.
Feminas aũt non niſi eas qᷓ nouerant virũ. qm̃ ipſe in
foꝛnicatõeʒ ſubduxerũt populũ.i Qume.xxv. Virgines
vo dimiſerunt non eis imputantes culpam qua euerti
gens illa meruit quam etiam bic ↄmemoꝛauit/ Sed
obijcit. Qam ſicut ha betuꝛ indith.v. Achyoꝛ erat dux
omniũ filioꝛum amon.et ſicut dicit᷑. xiiij. Kelicto gen⸗
tilitatis ritu credidit deo.⁊ circumcidit carneʒ pᷣpucij
ſui et apoſitus eſt ad ꝓpłm iſrael⸗ omis ſucceſſio gene
ris eius: Ergo achyoꝛ ↄtra hanc phibitõeʒz in tei eccle
ſiã eſt receptus.¶ Item obijcit᷑ de hoc ꝙ de amonite et
moabite ſubdit ler. Mon facies cum eis pacẽ: nec que⸗
res eis bona cunctis diebo vite tue vſq; in ſempiternũ.
NMam hec ꝓhibitio videt᷑ manifeſtam iniquitatem in⸗
ducere. quia ſicut dicit apoſtolus ad Ko. xij. Si fieri
poteſt ꝙ ex vobis eſt cum om̃ibus bominibus pacẽ ha⸗
bentes. et hebꝛe. xij. Pacem ſe equimini cum omnibus.
Item. xiij. Ro.iuxta auctoꝛitatem pꝛoueꝛb.xxv. Si eſu
rierit inimicus tuus:ciba illum.ſi ſitit: potum da illi.
Rñ.ad pꝛimum dicendum. ꝙ pena iuſte infertur ſi
ne culpa:non tamen ſine cauſa. ſicut patet in multis ex
emplis vt in ceco nato ⁊ paulo.Sicendum igitur ꝙ ab
eccleſia excluditur ᷣm p̃dictam legem eunuchus ⸗ſi pu
rius.non ꝓ culpa ab eis ↄmiſſa:ſed pꝛo culpa ſignifica
ta exeluditur eunuchus.ſignificat em̃ illum qui molli⸗
ter viuit nec virile opus ꝑficit:et hec cauſa ſufficiẽs eſt
legi que deſeruit figure. ꝙᷓuis alia iterum cauſa ſit: ſiẽ
iaʒ dicetur. Pꝛo culpa viro deteſtanda ſen pꝛopꝛia ex⸗
cluditur ſpurius in deteſtationem videlicet illegitimi
coitus.¶ Ad ſecundum vo dicendum ꝙ excludit᷑ quis
a ſocietate fidelium ſimpliciter: cum non recipit᷑ ad cõ
innctionem oꝛatõnis beneficentie ritus que ha bent fi⸗
crles et hoc modo ſine culpa non exclude bantur a com
mu nione fidelium ſeu eccleſie. IJtem excluditur ꝗs.cuʒ
non recipitur ad pactum ↄfederationis fidelium vt ad
matrimonium. et hoc modo eunuchus pꝛopter impo⸗
tentiaʒ generatõnis que eſt oppoſita bono matrimonij
quod eſt bonum ꝓlis dicitur excludi ab eccleſia. hoc eſt
ne per matrimoniũ eccleſie dei ſeu ↄgregationi fideliũ
adiungatur. Simili modo manʒer ſeu ſpurius. ꝓpter
infamiam generationis efficitur irregularis. et exclu/
ditur ne per pactionem coniugalem eccleſie ſocietur.
4 Avd tercium dicenduʒ. ꝙ eunuchus ſi impliciter exclu
qi dicitur. quia nec in ſe nec in ſucceſſoꝛe poteſt per cõ⸗
iugium eccleſie ſociari. Spurius vᷣo quis non in ſe co
pulari poſſit ꝓpter infamiam:tamen poteſt in ſucceſſo
rc.tamen non copulabitur filiabo iſrael. nec filius eiꝰ
xx legitima: nec nepos vſqʒ; ad dcimum ſi ucceſſoꝛem.
quando memoꝛia antiqui obpꝛobrij ſeu infamie peni⸗
tus erit extincta.4 Ad quartum quod obijcit de amo⸗
nite ⁊ moabite pᷣm aug. Cuʒ amonites ? moabites no⸗
mina ſint generis maſculini per hos viri ti non muli⸗
eres intelliguntur excluſi.a ideo Ruth non eſt copula:
ta eccleſie atra hbanc ꝓhibitionem. ¶¶ Ad illud vo quod
obijcit de achy oꝛ. dicũt qdã ꝙ quis legat᷑ dux filioꝛum
amon. non tamen legitur amonites fuiſſe. ex quo acci⸗
piunt ꝙ ꝙᷓuis amonitis imperaret. tamen ex alia gen⸗
te et natõne erat vt egiptius vel ydumeus.Alijs vo vi
detur ꝙ per ſuſceptionem circumciſionis et ritum gen⸗
tis hebꝛee ſpecialiter diſi bẽſatum eſt cum achyoꝛ vt ag⸗
gregaꝛet᷑ eccleſie et collegio hebꝛeoꝛu ʒ: ᷓuis eſſet de ge⸗
nere amonitarum. ¶ Zid vltimum do dicendum. ꝙ il⸗
la legis particula. Qon facies cum eis pacem: nõ que⸗
res eis bona inte lligitur duobo modie. Vno modo ſm

j. M W Seceſte G-tNX

xlix.

acceptionem anime carnalis. et ſic accipitur litteralit
et dicitur ſm permiſſionem non pᷣm pꝛeceptionem. et
Fm hunc ſenſum accipitur illud quod dicit dominꝰma⸗
thei.v. Odio babebis inimicum tuum dictum eſt anti
quis. Alio modo ᷣm acceptionem anime ſpiritualis:
7 tũc intelligitur ſpiritualiter: vt nõ queratur pax:nec
bonum quo foueantur in malis.ſed aduerſemur eis ĩ⸗
qᷓtum mali ſunt ? odio habeamus ᷣm quod dicitur in
pſal. Perfecto odio oderam illos: qᷓuis diligamꝰeos
inq;tum homines ſunt. VUnde auguſ. Iſta duo nomina
cũ dicatur homo peccatoꝛ ñ fruſtra dicunt᷑.quia pecca
toꝛ eſt coꝛripe. quia homo eſt miſereꝛe. nec oĩno libera⸗
bis hominem: niſi cum perſecutus fueris peccatorem.
Sic igitur terminatur hec pars in qua queritur de le⸗

gibus iudicialibus circa gradus et differentias perſo⸗
narum.

Nueſtio. xlix. de legibꝰ in⸗

dicialibo circa poſſeſſiones rerum.

Onſequenter que

rẽdũ eſt de legibo circa poſſeſſiones re
rum. Res autem quedam ſunt acqui⸗
ſite. Quedam hereditarie. et de vtriſ⸗
ꝙ; dantur leges iudiciales. De rebo eꝛ
go acquiſitis datur lex loquens de rege. deut. xvij.Nõ
habebit rex auri a argenti immenſa pondera. De reb
hereditarijs datur lex. Deut.xviij.ſIon babebũt ſacer
dotes ⁊ leuite ꝑtem et hereditatem cum reliquo popu⸗
lo ilrahel.

Nlembꝛum primum

Mimo querit᷑ qᷓtum ad pꝛimam legẽ que
eſt de rehb acquiſitis ſeu rebus mobiliba
vtrum licitũ ſit theſauriʒare.ꝙ non vide
tur: ꝑ pꝛedictam legem. Qam ſi ꝓhibitũ
eſt regibo theſauriʒaꝛe de quibo marĩe videt᷑.⁊ G ꝑ p̃di
ctã legẽ nõ hẽbit argenti ⁊ auri ĩmenſa pondera: Sömk
tomagis ꝓhibitũ ẽ ceteris.¶ Iteʒ math. vj. Nolite the
ſauriʒaꝛe vob theſauros ĩ terꝛa:qð omĩbo generalr dỹ.
4 Item ꝑ rep̃henſionẽ dr in pᷣs.theſauriʒat ignorat
cui ↄgꝛegabit ea. Cont᷑.ij. coꝛĩ. xij. dic apls. ꝙ parẽ⸗
tes dñt theſauriʒaꝛe filijs: nõ filij ꝑentibo: qð nõ dicet
ſi nõ eſſet licitũ theſauriʒaꝛe.¶¶ Item ecẽi vij. Vtilioꝛ ẽ
ſapia cũ diuitijs.⁊ magis ꝓdeſi videntibo ſolẽ.ſiẽ eĩ p⸗
