ſenſũ legis implẽt.vt qꝛ tioꝛe legis ſalui eẽ nõ poterant
ꝑ patĩam victi emũdarẽt᷑ ſeſe coꝛrigẽtes.¶ Ad vltimum
dðm.ꝙ nõ repu gnat legẽ eẽ vm bꝛa:et legẽ eẽ ſignũ.Dif
ferũt ei tenebꝛa et vmbꝛa.tenebꝛa em̃ ẽ puatio lucis.vin⸗
bꝛo aũt diminutio lucis ex obiecto alicuiꝰ coꝛꝑis.ota
i lege ẽ ↄgeries figuraxꝝ.velut coꝛpꝰqðd ad quã ſe
qᷓbat᷑ diminutõ legis lucis.i.noticie vᷣitatis.⁊ iõ dr vm
bꝛa G̊ ẽ hñs lucẽ ĩꝑfectã ⁊ diminutã.Sic̃ aũt hñti ocłlos
debiles pꝛiꝰↄueiĩt vt videat ĩ vmbꝛa ⁊ poſtmodũ ꝑ exerei
tiũ ocłis ↄfoꝛtatis vt vidðat ĩ luce:ſic ĩtellectui hũano ad
buc debili nõ valẽti adhuc intueri i luce ſpũale euãgelij

—

— — —

—

– —— —— — e —. = =ẽ= 2.

— — —

— —

— — —

4
4
.
.

pꝛincipiũ videndi fuit legis vmbꝛa:et poſtmodũ conſoꝛ
tato viſu fidei ꝑ teſtimonia ꝓphetarũ reuelatã gr̃am vi
det in luce euãgelij. Um bꝛa ergo lex eſt: hoc eſt ſignum
obſcurum.

Membꝛum octauum

Verit᷑ poſtea de additõe euãgelij ad legẽ.⁊
hec q̃ſtio fere eadẽ ẽ cũ qẽne de impletõne
legis ꝑ euãgeliũ: ⁊ ꝑtinet ad cõueniẽtiam
legis et euagelij. Ad qð ſic.¶Math.v. ¶?õ
veni legem ſoluere aut ꝓphetas ſ̊ adimplere. Aug.in.q.
noui et ve. teſ. Non dicit implere ſe legẽ aut ꝓphas:ſed
adimpleꝛe.adimplere aũt nihil aliud ſignificat:qᷓ plene
addere. Quid ẽ aũt addere ad ꝓphas niſi culturam dei
ſut trinitatis noĩe oꝛdinare.i¶ Itẽ legẽ adimpleſſe ẽ ma
nentibo pᷣteritis noua addere.vtputa dictũ ẽ antiquis
oculũ ꝓ oculo ⁊c̃.ego aũt dico vobis nõ reſiſtere malo
ergo euãgeliũ addit ad legẽ.¶ Itẽ ſuꝑ illð MDat᷑iv.icõ
veni ſolue legẽ ⁊c̃.glo.Rut addẽdo qð minꝰ babet: aut
implẽdo qð iubet.¶ Itẽ ibidẽ alia glo.ſuꝑ illð.niſi abũ
dauerit iuſticia vr̃a ⁊c.i.niſi nõ ſolũ illa mima legis pᷣ⸗
cepta feceritis.̊ etiã ea que addo. Cõtra.Aug.cõtꝛa
Fauſtũ.Apᷣc nõ venit legẽ ſoluẽ ſ̊ adimplere.nõ vt legi
adderent᷑ q̃ deerãt:ſ̊ vt fierẽt q ſcripta erant.qð eiꝰ vᷣba
teſtant᷑.nõ em̃ ait iota vnũ aut vnꝰ apex nõ trãſibit a le
ge donec addant᷑ ꝗᷓ eſũt: ̊ ait.donec oĩa fiant.& ñ addit
euãgeliũ legi.¶ Ilk Mat᷑.v.ſr̃ illð.ñ vem ſolue legẽ ⁊c.
Euãgeliũ ẽ rcapitulatõ:ſ̊ vbi ẽ ̃capitulatõ ñ ẽ additõ
Iteʒ ad ſalutẽe nõ ſunt neceſſaria niſi credẽda aut oꝑxpã
da.Sed cꝛedẽdis nihil additũ eſt:qꝛ ſicut dicit aug. Zẽ
poꝛa ſunt mutata nõ fides.iſj ec operãdis:qꝛ oĩa oꝑãda
reducũt᷑ ad dilectõʒ tei 2 ꝓrimi.xxij. Mat᷑. In his duo
bus mãdatis vniuerſa lex pẽdet et ꝓphete.Sʒ bis man⸗
datis nibil additũ ẽ.qꝛ ibi pcipit᷑ diligẽ deũ ex tota aĩa
et ex tota mẽte.qͥ pᷣcepto mihil ꝑfectius ĩ enãgelio mãda⸗
tur.ergo moꝛalibo legis nihil ẽ additũ.¶ Itẽ dicit aug.
et ꝓbat in li.cõtra aduerſariũ legis et ꝓhaꝝ. mitiꝰ
eſt oculũ ꝓ oculo tentẽ ꝓ dente bomĩ auferre: vbi men
ſura vidicte modũ nõ traſit iiurie:qᷓ; ꝓ nõ exhibita hũa
nitate penã eternã iferre. Si g iudiciu legis facit pᷣmuʒ
Exo.xrj.iudiciũ euãgelij facit ſecũdũ mat.xxv.Eſuriui
nõ dediſti mibi mãducaꝛe.q̊ ñ ẽ additõ mĩe ꝑ enãgeliũ
ad ſeueritatẽ legis:quã additõʒ ponũt legis iudicialia
I ei qð euacuat᷑ nihil oĩno addit᷑ Si ̊ pcepta ceꝛimo
nialia legis ꝑ euãgeliũ enacuãt᷑.q̊ pcepns cerimoĩalibo
ꝑ euõgeliũ nihil adait᷑.Ex his g̊ relinꝗt᷑. ꝙ nec moꝛali⸗
bus nec iudicialibo nec cerimonialibo pceptis legis ali⸗
ad ꝑ euageliũ addik. Rñſio. m beatũ aug.eſi cõſide
rare legẽ qᷓtũ ad ſenſũ.⁊ ẽ cõſiderare legẽ q;tũ ad lr̃am.
Si ↄſideremꝰ legẽ qtũ ad ſenſũ diſtinguemꝰ additõem
duplicẽ. qtũ ad ĩnouatõzʒ pᷣceptoꝝ:et qtũ ad elucidatio
nẽ pᷣceptoꝝ.tũ ad iĩnouatõʒ pᷣceptoꝝ nõ addit euãge
liũ legi qtũ ad ſenſũ.nñ dic aug.ĩ qõnibo no.ꝛ ve.teſla.
Cũ dictu ẽ ĩ euagelio.Audiſtis qꝛ dic.ẽ an. oculũ ꝓ ocu
lo. ego auũt di:uo.nõ re.ma.nõ aliud voluit ꝙᷓ; ler ĩ ſenſu
hũit. Mtũ ad elucidatõz. dðᷣm ꝙ additõ euãgelij ad le
gem. et h reſpectu figuralm 2 reſpectu moꝛaliũ. Reſpe⸗
ciu figuraliũ qꝛ intelligẽtia occulta figurarũ maĩfeſtat
euageliũ.vñ aug.li. de cathetiʒãdis rudibo. In veteri
teſtamẽtoẽ occultatio noui.ĩ nouo teſtamẽto ẽ mamfe⸗
ſtatio veteris. Reſpectu vᷣo moꝛaliũ ẽ additio ſiẽ explici
tiad implicitũ:quẽadmodũ oñdit aug. cõtra fauſtum.
Quia nõ intelligebãt iudei homicidiũ niſi pemptõʒ coꝛ
poꝛis hũani:ꝑ quã vita pꝛiuaret᷑:aperuit dñs om̃cʒ ini
qnu motu ad nocẽdũ fratri ĩ bomicidij genere deputari.
vñ et iohᷣ.dĩc.Qui odit frẽʒ ſuũ homicida ⁊.i.J.iij.Et
qm̃ putabãt tãtũmodo coꝛꝑalẽ cũ femĩa ↄmixtionẽ illici
ta vocare mechiã: demõſtrauit magjr etiã talẽ ↄcupiĩam
nihil eẽ aliud.¶ Itẽ cõſiderãdo legẽ qᷓtũ ad lr̃am addit
euãgeliũ legi:ſed di fferẽter qtũ ad ceri monialia:et qtũ

ad moꝛalia :et qtũ ad iudicialia. Cerimonialibo in gbo

lx.

ꝓmittebat᷑ xpᷣe ſicut dicit aug.et apłus fit additõ:ſicut
exhibitio addit ꝓmiſſioni.et vᷣm h̊ dicit aug.i li.j.cõtra
aduerſariũ legis et phaꝝ.Qui recte colit deũ:vtriuſq;
teſtamẽti inuenit vnũ deũ.in illo intelligens ꝓmiſſũ:in
iſto accipiẽs redditũ xp̃ʒ.¶. ADoꝛalibo po fit additio quẽ
admodũ addit ꝓhibitio cauſe vł occiſionis ad actũ.ſeu
ſicut addit ꝓhibitio ſeu iuſſio affectꝰ ad ꝓbibitionẽ effe
ctus.vñ Crip.ſupꝑ illud NMat᷑.v.Qui iraſcit᷑ fratri ſuo
⁊c. Qui nõ iraſcit᷑ nõ occidit.Licẽtia em̃ iraſcẽdi cauſa
eſt homicidij.tolle irã:et homicidiũ non erit.In H ergo
euãgeliũ ꝓhibet irã qᷓtum ad luterã que ẽ cauſa vel
occaſio homicidij.lex vo qtum ad l̃am nõ pꝛohibet ni⸗
ſi actum dicẽs.i Qon occides.exo.xx.additio ẽ ſicut cau
ſe vel occiſionis ad actũ.Similit dicit Hiero.ſuꝑ illud
Diligite inimicos ⁊c. Om̃is occaſio ire tollit᷑:dum ini⸗

micos diligere iubemur. Item moꝛalibo fit additio: ſiẽ

iuſticia bñficẽtie addit iuſticie ĩnocẽtie.ſiue ſiẽ iuſticia
fidei ſpũalis addit iuſticie temꝑali.vñ aug.ĩ queſtioni⸗
bus noui et veteris teſtamenti.Lex ꝑ Moyſen data iu⸗
ſticiam habebat ꝗdem ſed terrenã:vt ſeruates legẽ iuſſi
eſſent ad p̃ſens vi nõ rei fierent.iuſtꝰ eſt em̃ ex lege qui
nulli nocet. vnde apts. Lex inquit nõ eſt ex fide:ſed qui
lecerit ea viuet in eis ad Ro.x.hoc eſt faciẽs legeʒ non
moꝛietur:ſed viuit ad pᷣſens.uſticia aũt que ex fide eſt
iuſtiſicat homies apud deũ vt remunerent᷑ in futuro ſe⸗
culo. Addiderũt em tem ꝑali iuſticie iuſticiã fidei.¶. Ju⸗
dicialibo vᷣo fit additio:ſicut addit potius et ꝑfectiꝰ ad
imꝑfectum. Et h̊ ẽ qð dicit aug.in qõnibo noui et vete⸗
ris taſtamẽti.Cum dictũ ſit antigs oculũ ꝓoculo: ego
dico nõ reſiſtere malo.hoc dicẽdo nõ legem deſtruxit: H
potioꝛa addidit:ñ vt peccaꝛe videret᷑ ꝗ ſe vindicat:ſ̊ vt
melioꝛ ſit ꝗ nõ retribuit.et intellige ꝗ ſe vindicat iuſte.
Pꝛeterea ſunt modi alij additionis euãgelij ad legem ꝗ
ꝑtinent ad legis impletõz ꝑ euangeliũ:de ꝗhbo imediate
dicet᷑:cũ queret᷑ de impletõne legis ꝑ xpᷣm.¶¶ Ad pꝛimũ:
ergo qð obijcit:ꝙ euangeliũ nõ addit legi que decrant.
ſicut dicit aug. patʒ rñſio.i Q hoc nõ intelligit᷑ de addi
tione reſpectu lre legis:ſed reſpeetu ſenſus legis. Addi⸗
tio ergo fit legi qᷓtum ad lr̃am ꝑ innouatõem pᷣcepti:ſed
nõ qtum ad ſenſum:niſi ſolũ ꝑ lucidatõem. Et hoc ẽ qd
dicit aug.in qõnibo noui et ve.ieſ.Dicit dñs Mat.v.
dictũ eſt antigs.Diliges ꝓximũ et odio habebis inimi⸗
cum.hec iuſſiicia ẽ. et intellige de odio quo ꝑſequimur
vicium nõ naturã. dñs aũt ego inquit dico vobis. dili⸗
gite inimicos.addit vtiq; quia nõ deſtrurit vetera.ſᷣ vt
ꝑfectis potioꝛa màdauit. Inimicꝰ em̃ h̊ ẽ malꝰ qꝛ re:tri⸗
bntõe que fit dictãte iuſticia nec emẽdari nec coꝛrigi po
tuit ꝑ amoꝛẽ et obſequiũ illũ ſaluũ fieri voluit:qð ⁊ lex

in ſenſibo habebat. Ad ſecũdũ ſimiliter pʒ rñſio:quia
euãgeliũ dicit᷑ recapitulatio legis qͥ ad ſenſum nõ qͥ ad

lr̃am ꝑ modũ qui diciꝰ ẽ.¶¶ Ad terciũ dðᷣm. ꝙ qtum ad
ſubſtatiã fidei credẽdis nihil ẽ additũ:tamẽ articulis ſi
ci aliqd additũ ẽ.et additõ iſta ẽ ſic explicin ad impli⸗

5

citũ et determiati ad indetermĩatũ.vt pʒ exẽplo. Vnte

tpᷣus Abꝛahe fuit fides reꝑatõis nr̃e.tn implicita.pꝰea
aliquãtulũ fuit explicita abꝛahe ꝙ fieret in carne: cũ di
ctum ẽ ei. In ſemie tuo benedicẽt᷑ om̃es gẽtes.geñ.xxij.
Et ita articulꝰ de incarnatõe ꝗ pꝛius erat implicuꝰ fa⸗
ctꝰ ẽ aliquãtulũ explicitꝰ:tñ adhuc nõ erat tdetermĩatũ
vtrũ ĩcarnatõ fieret de viro ⁊ mliere qͥuſq; dicit yſaias.
Ecce vᷣgo cõcipiet.yſa.vij.Itẽ adhuc nõ erat determiĩa⸗

tꝰ modꝰ ꝑ quẽ vᷣgo cõciꝑet qͥuſq; dixit angelꝰ. Spũſſccs

ſuꝑueiet ĩ te. Nides ergo nõ mutata ẽ.ſ̊ tñ additio facia

ẽ in fide reꝑatõis articuli ad articulum:ſiẽ expliciti ad

ĩplicitũ.vel maiꝰ expliciti ad minꝰ explicitũ. Silr dõm

ĩ moꝛalibo qtũ ad ptᷣatẽ ſenſus nihil additũ ẽ:ᷣ q tum
ad rõem lr̃e additio facta ẽ ꝑ illos modos ꝗ dicti ſunt.
Vnge ad illud qð obijcit de pcepto dilectõnis dei ex to⸗
to coꝛde et ex tota aĩma et ex tota mente.dðm ꝙ Fm ac.
ceptõem Ir̃e vt a iudeis intelligebat᷑ dilectio ex coꝛde ex
aiĩma.ex mente:vt ex amoꝛe declinaret᷑ malum et nibil

—

facerẽt deo cõtrariũ.euãgeliũ vᷣo iſta accipit nõ ſoluʒ vi
ex amoꝛe declinet᷑ malũ h̊ fiat bonũ:et totis viribo intẽ⸗
tõis affectꝰ hũanꝰ ferat᷑ in deũ.vñ ſignater ĩ Mar. xij.
additũ ẽ diligere ex vᷣtute: cũ dictũ eſ. Diliges d.deum
tuũ ex toto coꝛde ex tota aĩma ex tota mẽte et ex totis vi
ribo tuis.vt mõſtret᷑ ꝙ nõ ſufficit diligẽ ex toto coꝛde.i.
intellectu declinãdo erroꝛẽ.ex tota aĩma.i.volũtate de .
clinãdo cõtradictionẽ.ex tota mẽte.i.memoꝛia vitando
obliuionẽ:ſᷣ ex tota vᷣtute addẽdo bonã oꝑatõeʒ ⁊ rectã
in teũ intẽtõeʒ.¶¶ Ad aliud dðᷣm. Fm aug.ĩ li.j.otra ad
uerſariũ legis et ꝓghaꝝ. In vtroq; dei vniꝰ teſtamento
diximꝰ et amanda bonitatẽ 2 timendã ſeueritatẽ:q;uis
in veteri teſtamẽto ꝗꝓpt᷑ temꝑaliũ ꝓmiſſioneʒ maloꝛũq;
ominatõem ſeruos pariat tꝑalis irłm:ĩ nouo aüt vbi fi
vs impetrat caritatẽ:qua lex poſſit impleri nõ magis
timoꝛe pene ꝙᷓ dilectõe iuſticie.libeꝛos pariat et᷑na irlʒ
EMuis ergo ſeueriꝰ iudiciũ aliqñ expꝛimat᷑ in ſĩ̃a euan
gelij qᷓ legis.tñ amoꝛis rõ ſuꝑabũdat in eusgelio: quẽ⸗
admodũ et in lege rõ timoꝛis:ſiẽ ſup declaratũ eſt qõne
de dr̃ia legis et euãgelij qᷓtum að timoꝛẽ ⁊ amoꝛẽ.¶ Ad
vltimũ qð obijcit᷑ de cerimonialibo pʒ rñſio. Qam ceri
monialibo nõ fit additio ſiẽ ꝑmanẽti addit᷑ ꝑfectio:hᷣ ſiẽ
ꝓmiſſioni addit᷑ exhibitõ.vñ ſuꝑ illð põ. Sacrificiũ et
oblatõeʒ noluiſti. dicit glo. Vt venit res:noluit deꝰ illa
legalia qᷓ erãt q̃ſi ᷣba ꝓmittẽtia.tãdiu eſt ꝓmiſſioꝛ donec
det. vt dedit mutat verbũ.nõ dicit dabo.bᷣ dedi. IYpᷣo er⸗
niente.noluit ea que erant eius figuꝛa.

Nlembꝛum nonum

Onſequẽter q̃rit᷑ de impletõe legis ꝑ euã⸗
geliũ ſeu ꝑ rpᷣm. Et hanc queſtionem ac⸗
cipe ex ſuperioꝛibus de queſtionibo legis ĩ
generali.
Mlembꝛum decunum
Verit᷑ cõſeq̃nter ad plenioꝛẽ ĩtelligẽtiã de
latõe legis euãgelij.⁊ ð heꝛeticos maniche
os ꝗ dicũt aliũ et aliũ eẽ actoꝛẽ noui et ve⸗
teris teſtamẽti:diſputãdũ ẽ.pꝛĩo de latoꝛe
noue legis. Secũdo de temꝑe latõnis.
Articnulus pꝛumus
. Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ h̊ mõ vt ↄtra hereticoꝝ
blaſphemias:ꝗ legẽ Moy ſi calũniãt᷑ ⁊ ꝓbe

tias:⁊ actoꝛẽ veteris teſtamẽti dicũt pꝛicipi⸗
um malũ.noni vo pꝛĩicipiũ bonũ.Pꝛĩo auctoꝛitatibo no

ni teſtĩ qð recipiũt ꝓbabit᷑ lex moyſi eẽ bona ⁊ recipiẽ
da. Secũdo dᷣo idẽ ꝓbabit᷑ de ꝓphis. Tercõ ꝓbabit la
toꝛ vtriuſq; legis. Quarto vᷣo rndebit᷑ eoꝝ calũnijs.

Ad pꝛimum argui .S. f.

tur ſic.Scriptᷣa legis tã a dño qᷓᷓ a diſciplłis admittitur

intãtũ vt etiã ad ↄſirmatõz ſniaꝝ ſuaꝝ ipᷣ̃as ꝓferãt.ſiẽ
infra ꝓbabit᷑. Si ̊ nullꝰ dʒ abijcẽ qð dñs ⁊ diſcipłi eiꝰ

admiſerũt:lex nõ ẽ abijciẽda.ſ̊ potiꝰ admittẽda. aĩ
ip̃e dñs admiſerit auẽtates legis pʒ.dĩc dñs math.iiij.
Scriptũ ẽ deut.viij.õ ĩ ſolo pane viuit hõ:h̊ in oĩ vbo
qð ꝓcedit de oꝛe dei. Item in eodẽ. Scriptũ ẽ deut.vj.
126 tẽptabis dñnñm deũ tuũ. Itẽ ĩ eodẽ. Scriptũ ẽ deut᷑.
vj. Oñm teũ tuũ adoꝛabis:⁊ illi ſoli Pᷣuies.Fſm aliã lẽaʒ
vbi nos habemꝰ. Dñm deũ tuũ tiebis ⁊c. Itẽ math. v.
Mõ veni legẽ ſoluẽ ſ̊ adim plẽ.⁊ poſt.Donec tᷣnſeat celũ
7 terra.iota vnũ aut apex vnꝰ nõ pᷣteribit a lege: donec
oĩa fiãt.et ſeꝗt᷑. Qui ꝗᷓ ſoluerit vnũ de mãdatis iſtis mi⸗
nimis ⁊c. IOtẽ mat᷑.vij. Offer munꝰ qð pᷣcipit moyſes in
teſſioniũ illis. Itẽ mat.xv.Quare trãſgredimi mãdatũ
dei ꝓpt traditões ṽas.iAã deꝰ dixit. Honoꝛa pꝛeʒ tuũ
et mr̃em tuã.⁊ ꝗ maledixerit pr̃i aut mri moꝛte moꝛiat
ſũptũ de exo.rxx. Itẽ.xx. Si vis vitã ingredi ſerua mãda

ta.nõ homicidiũ facies ⁊c̃.exo.xx·ergo obſeruãtia mã
datoꝝ legis ducit au vitãergo mãdata legis ſũt bona·

ergo et lex bona et recipiẽda.¶ IJItem Mat᷑.xx. Diliges
dñm deũ tuũ ⁊c̃.ſcriptũ ẽ deut.vj. IJtẽ ¶Mar.xij. SOhs at
reſpõdet ei.qꝛ pꝛimũ oĩm mãdatũ ẽ. Audi iſrł dñs deus
tuus vnꝰ eſt. et diliges dñm deũ tuũ ⁊c̃.⁊ ſcriptũ ẽ deut.
vj. Itẽ luc. vj. DOmia quecũqʒ vultis vt faciãt vobis ho⸗
mĩes:et vos facite illis.hoc em̃ ẽ lex et ꝓghe. Itẽ luc. x.
In lege ga ſcriptũ ẽ. qũo legis. Diliges dñm deũ tuũ ⁊c
boc ſac et viues. Itẽ ioh.xix. JFacta ſũt eĩ hec:vt ſcript᷑ᷣa
impleat᷑.Os nõ cõminuetis ex eo.ſumptuʒ ẽ de exo.xij.
¶ Itẽ hoc idẽ ꝓbat᷑ teſtionio aploꝝ.ad ro.iij. Per legẽ
cognitio eſt peccati.Sʒ nõ pt᷑ malũ vitari niſi cognitůt
ergo bonũ eſt cognoſcere peccatũ.ergo lex bona eſt que
facit cognoſcere peccatum. ¶¶ Iẽ ad roma. vij. Ytaq;
lex ſancta et mandatũ ſcẽm iuſtũ et bonũ.et in eodem.
Nex ſpũalis ẽ. Item in eodẽ.Conſentio legi qm̃ bonaẽ.
4Item ad ro.x. Ego ad emulatõem vos adducã in nõ
gentẽ. in gentẽ inſipientẽ.in iram vos mittã.ſumptũ eſt
ex deut. xxxij. Ego ꝓuocabo eos in eoꝗ nõ eſt ꝓlus ⁊c.
Item. Omis ſcriptᷣa vtilis ad docẽdu.in iuſticia vt ꝑ⸗
fectus ſit bõ ad om̃e bonũ inſtructꝰadmittẽda ẽ. Sʒ oĩis
ſcriptura veteris teſtamẽti eſt talis.ergo om̃is ſcripta
veteris teſtamẽti admittẽda eſt. Pꝛobatio medie.ij.ad
thi.iij.om̃is ſcriptura diuinitꝰ inſpirata vtilis ẽ ad do⸗
cendũ.ad arguendũ.ad coꝛripiendũ.ad erudiendũ ĩ iu⸗
ſlicia:vt ꝑfectus ſit hõ dei ad ome opus bonũ inſtructꝰ
Itẽ ad ro.xv. Quecũqʒ ſcripta ſunt ad nr̃am doctꝛinã
ſcripta ſũt.vt ꝑ patiam ⁊ cõſolatõʒ ſcripturaꝝ ſpem ha

beamꝰ.hec aũt ſũt nobis valde nccia.ergo ⁊ ſcriptag

quã acqꝗrũt᷑ iſta.¶ IDnẽ ad ro.xij.¶Aõ voſmetipᷣos cefẽdẽ⸗
tes cariſſimi:ſᷣ date locũ ire:ſiẽ ſcriptũ ẽ. ¶Mihi vĩdictã
ſumptũ eſt ex deut.xxxij.¶¶ Item ro. xiij. Pleĩtudo legis
ẽ bona:qꝛ pleĩtudo legis ẽ dilectõ.Ergo lex bona.⸗ E
.coꝝ. xiiij. Aulieres ĩ eccłia taceãt. ¶26 em̃ ꝑmittitur
eis loqꝗ:ſed ſubditas eẽ viꝛis.ſiẽ lex dicit geñ.iij. Sub vi
ri ptate eꝛis.¶¶ NR. j. ad thi.j. Sciꝰ qm lex bõ ẽ.ſi ꝗs ea le
gitime vtat. ¶ B. j. ad thi. v. Qui bñ p̃ſunt pᷣſbiteri du
plici honoꝛe habeãt᷑ digni:maxĩe ꝗ laboꝛant in verbo et
doctrina. Dicit em̃ ſcripta.Nõ infrenabis os bouis tri
turãtis.ſcriptũ ẽ deut.xxv.Sic teſtionio xpᷣi ⁊ aptoꝝ
oſtendit᷑ qm lex bona eſt et recipienda.

Hoc idẽ oſtẽditur S. ij.
de ꝓphetis.Vñ ADat.j.ipᷣe ſaluũ faciet płm ſuũ a pec⸗
catis eoꝝ. hoc aũt totũ factũ ẽ vt impleꝛet᷑ qð dictũ eſt a
dño ꝑ ꝓpbetã.Ecce ðᷣgo in vtero hẽbit. y ſa. vij. et ĩ eodẽ
pla ſilr et. ij. ¶ IZtẽ Mat᷑. xv. IYpocrite bñ ꝓphetauit de
vobis yſaias dicẽs. Populꝰ bic labijs me bonoꝛat 76.
yſa.xxix.¶ Itẽ Mat. xxiiij Cũ videritis abhoĩatõʒ de⸗
ſolatõis:q̃ dicta ẽ a daniele ꝓpha ſtante ĩ loco ſcto. Qui
legit ĩtelligat. ſumptũ ẽ ex daniel.ix. vbi dẽ. Poſt finez
belli ſtatuta deſolatio.4 Item Mat.xxvj. An putas qꝛ
ego poſſum rogare pr̃em meũ ⁊ ipᷣe exhibebit mihi pluſ
qᷓ. xij.legiones angeloꝝ. qũo & implevũt᷑ ſcripte ꝓphaꝝ
Itẽ Adar. j. Inicium ſcti euãgelij hu xp̃i filij dei ßᷣm
marcũ ſiẽ ſcriptũ ẽ in yſa.ꝓxha.xl. Vox clamãtis in de
ſerto ⁊c. ¶ Itẽ Luc.vltio.O ſtulti et tardi coꝛde ad cre⸗

dendũ in oĩbo qᷓ locuti ſunt ꝓphete. et infra:incipiens a

moyſe ⁊ oĩbo ꝓphetis interpᷣtabat᷑ ilł ſcriptas qᷓ de illo
erãt. ¶¶ Itẽ ad ro.ix. Daioꝛ ſuiet mioꝛi ſic ſcriptũ ẽ Ja
cob dilexi.eſau odio babui.¶Datł.j.¶ Itẽ ĩ eodẽ. Voca⸗
uit eos ñ ſolũ ex iudeis:ſᷣ eĩ ex gẽtibo.ſic ĩ Oſce dic. ü.
AVocabo ñ plebẽ meã plebẽ mea ⁊c.¶ Itẽ.j. pe.j. Repoꝛ
tãtes fidẽ fidei vr̃e ſalut aieꝝ vr̃aꝝ.ð q̃ ſalute erqſier̃t
atz ſcrutati ſũt ꝓhe: ꝗ de futa nobis gra ꝓphetauer̃t.
Itẽ.ij. pe.j. Habemꝰ firmioꝛẽ ꝓpheticũ ſermonẽ. cui
benefacitis attẽdẽtes. q̃ſi lucerne lucenti ĩ caliginoſo l
co.¶ Itẽ ĩ eodẽ. Qon volũtate bũana allata ẽ aliqñ pꝛo
phetia:ſᷣ ſpũſcẽo ĩſpirati locuti ſũt ſeti dei boĩes.⸗ Itez
act.iij. Deus ꝗ pᷣnucianit ꝑ os oĩm ꝓpbetaxꝝ pati xpᷣm
ſuum impleuit ſic.¶ Item apoc.xix· · Leſtimoniũ ein
ihus ſpũs ẽ ꝓꝓhie.

ni
ba

ſe⸗
ti
s
N
tur
i

o
.

69

N

Q¶Nnueſtio
Neinde oſtẽditur S. iij.

ꝙ idez eſt legillatoꝛ veteris et noui teſti. ſeʒ deus. Bicit
apłus ad ro.iij. Unus deꝰ ꝗ iuſtificat circũciſioneʒ erx fi
de et ppuciũ ꝑ fidẽ. ergo idẽ eſt actoꝛ veteris teſti in quo
iuſſificati ſunt. iudei circũciſi ex fide.et noni in qͥ iuſtifi
cant᷑ gẽtiles in p̃pucio ꝑ fidẽ.⸗¶ Itẽ ad gak. üij. Lex oꝛdia
ta eſt ꝑ angelos ĩ manu mediatoꝛis.Aſdediatoꝛ dei 2 ho
minũ eſt ło no xpe ihus.j.Thi.ij.ergo a xpᷣo ẽ vetus te⸗
ſtamentũ editũ ſicut et nouũ.4 Itẽ ad hebꝛeos.vuj. vitu

perãs eos dicit. Ecce dies vemũt dicit dens: et cõfuma

bo ſuꝑ domũ iſrł et ſuꝑ domũ iuda teſtamẽtũ nouũ.non
ſm teſim qdð dedi patribo eoꝝ.in die qua atxpꝛehẽdi ma⸗
num eoꝝ vt educereʒ eos de terra egypti.ſumptũ eſt de
Jere.xxxj. Idẽ ergo eſi ꝗ cædit tibi nouũ et vetꝰ.l Item
iacobi.iiij. VUnus ẽ legiſſatoꝛ et iudex.qui pt᷑ ꝑdere et li⸗
berare. ¶ Itẽ ſpaͤliter de ꝓphis. ꝙ ſint a bono eo hẽtur
ij. Pe. j. Spũſancto inſpirati locuti ſunt ſãcti dei hoĩes

Vltumo reſtat re· S. nij.
ſpõdere oppoſitõibo hereticoꝝ.Et pꝛimo ponẽde ſũt opi
niones. deinde reſpõſiones. Hoc mõ.¶ Oxpponũt at he⸗
retici ſic. Oꝛecepta q bona nõ ſunt:ſeruãda nõ ſũt. Sʒ
p̃cepta veteris teſti bona nõ ſunt.Eʒe.xx. Dedi eis pce⸗
pta nõ bona.ergo pᷣcepta veteris teſti ſeruãda nõ ſunt.
Item ad ro.iij.Ex oꝑibo legis nõ iuſtificabit᷑ oĩis caꝛo
coꝛã illo. Sʒ nihil ĩutile Suãdũ ẽ. cũ ler ſit ĩutil q iuſti
ſicaẽ ñ pt᷑: Fuãda ñ ẽ.¶¶ SNR nihil qð malũ ſeu viciũ oꝑat
ſeruãdũ eſt. Sʒ lex iꝛam oꝑat᷑ ad ro.iij.lex irã oꝑat᷑ira
aũt viciũ eſt:ergo lex vetꝰ ſeruãda nõ ẽ.¶ Item ad ro.v.
TCex ſubintrauit vt abũdaret delictũ.ergo lex ẽ cã delicti
ergo lex ẽ mala.ergo nõ ẽ ſeruãda.¶ Itẽ deꝰvetus teſim̃
legẽ dedit. Sed ſubintrante lege abundauit delictũ. er⸗
go crudelis deus vetus teſim̃ et legem quã dedit crude⸗
liter dedit.4 Item lex ſubintrauit vt abudaret delictuʒ.
et vbi abundauit delictum ſuꝑabũdabit et gratia dicit ĩ
eodem:ergo in peccato nianẽdũ eſt vt abundet gratia.
Item ad ro.vij. Cum eſſemꝰ in carne paſſiões peccato
rum que ꝑlegem erãt oꝑabant᷑.in mẽbꝛis nr̃is vt fructi
ficarẽt moꝛti.ergo paſſiones peccatoꝝ erãt ꝑ legẽ.ergo
lex mala ẽ.i¶ Item in eodẽ.i QIũc aũt ſoluti ſumus a lege
moꝛtis in qua detinebamur: ita vt ſeruiamꝰ ĩ nouitate
ſpũs et nõ in vetuſiate lr̃e.ergo lex vetꝰ ẽ lex moꝛtis.Sʒ
cõſtat ꝙ euãgeliũ ẽ lex vite.ergo lex euãgelio cõtraria ẽ.
et eſt bona vel mala: ergo eſt mala cũ ſit cõtraria bono.
Item ad ro.vij. Occaſione accepta pcim ꝑ mandatuʒ
oꝑatum ẽ in me om̃em cõcupiam.ſine lege em̃ pcim moꝛ
tuu erat.ego aũt viuebã ſine lege aliqũ.Sed cũ veniſſet
mandatũ peccatũ reuixit.ego aũt moꝛtuꝰ ſum et inuẽtũ
eſt mihi mãdatũ qð erat ad vitã hoc eẽ ad moꝛtẽ.i Qam
peccatũ occaſione accepta ꝑ mandatũ ſeduxit me:⸗ per
illud occidit. Ecce hic euidẽter oſtẽdit aplus legez vete
rem eſſe nõ honam:nimirũ qꝛ petm ſine lege moꝛtuum

erat:et veniẽte lege reuirit:et ꝑ eã vires ⁊ occaſiões ope

rdi malũ accepit.õ ergo ſeruãda ẽ ab aliqͥ vel tenẽda
Itẽ ad ro. vij. Egoipe mẽte ſeruio legi dei.carne autẽ
ſeruio legi pcti. Cegẽ g̊ moyſi appellat aplus legez peti.
Szʒ lex perti malaẽ.g lex moyſi mala c.· Itẽ.ij. Coꝝ.iij.
Efa occidit.ſpũs aut viuificat. E ſi miſtratio moꝛtis
lf̃is foꝛmata ĩ lapidibo fuit ĩ gloꝛia: vt nõ poſſent filij
iſtł intẽdere in faciẽ moyſi. pter gliam vuliꝰ eius q̃ eua
cuat᷑:qũo nõ magis miſtratõ ſpũs erit in glia. Mam ſi
miſtratio damnatõis in głia eẽ:multomagis abũdat mi
niſteriũ iuſticie in gloꝛia. Ecce loquit᷑ ibi apłlus de lege
moy. et de lege gre. Legẽ em moyſi appellat lram et legẽ
gre appellat ſpm.⁊ dicit ꝙ la occidit.ſi pũs aũt viuificat
ergo pz legẽ moy ſi malã eẽ:et euãgeliũ qð ẽ lex grẽe bo⸗
num. ¶ Item legẽ moyſi apellat miſtratõem moꝛtis:et
miniſtra ẽ damnatõis.et nõ mentit᷑ aplus in qͥ loquitur
ſpũſſanctus.ergo ꝑ legem moyſi mĩſtrat᷑ moꝛs et vam⸗
natio. Sed moꝛs et dammatio vitanda ſunt et fugienda

lx.

ergo et lex moyſi.¶ Item legẽ innuit euacuari.ergo in⸗
nuit eam nõ debere ſeruari. Item ad gal. ij. ¶õ inſti⸗
ficabit᷑ homo ex oꝑibo legis niſi ꝑ fidẽ ihu xpᷣi:ꝗꝓpteꝛ qð
ex oꝑibo legis nõ iuſtificabit᷑ om̃is caro. Si eꝛgo ex oꝑi
bus legis nõ iuſtificabit᷑ om̃is homo vł oꝑa legis bona
nõ ſunt:vel bonis oꝑibo retributio nõ debet᷑.¶ Item eo
dem. Si ꝑ legẽ iuſticia.ergo xpᷣe moꝛtuꝰ ẽ gratis. Ecce

pic negat aplo in lege iuſticiã eſſe.ergo lex lutilis.¶ Itẽ

ad gal.iij. Quicũq; ex operibo legis ſunt.ſub maledicto
ſunt.Sed malũ eſt ſub maledicto eſſe: ergo malũ ẽ eſſe
ſub lege.⸗¶¶ Item eodẽ.Cex nõ eſt ex fide:Sed om̃e quod

nõ eſt ex fide peccatũ eſt Ro.xinij.eꝛgo lex peccatũ ẽ.eꝛgo

lex fugiẽda eſt vt peccatũ:vel peccatũ fugiendum nõ eſt.
Itẽ eodeʒ. pᷣc nos redemit de maledicto legis. factũ
ꝓ nobis maledictũ.Ecce his verbis dicit aplłus legẽ eẽ

maledictũ vel maledictã:et ſic eẽ damnabilẽ.ergo dam
nabilis eſt qui facit aliquid de oꝑibo legis ſeu figurati‚
uis ſen moꝛalibo.¶ Item ad gab/ij. Cõcluſit ſcriptura

om̃ia eẽ ſub peccato.ſcriptura dicit legẽ ſcriptam.et peꝛ

boc ꝙ dicit om̃ia intelligit᷑ hõ:ſic et ꝑ om̃em creaturam

intelligit᷑ hõ cũ dicit᷑.ite p̃dicate euãgeliũ om̃i creature.

AMDar.vltio.Cum ergo dicit aptus: concluſit ſcriptuꝛa

omia ſub pctoinuit ꝙ lex cõcludit hoĩem ſub pcto.Er⸗
go lex mala ẽ ergo cauenda et nõ recipienda.¶.¶ Item ad

gak.iiij. Cũ cognoueritis deum: imo cogniti ſitis a deo.

qũo cõuertimini iterũ ad infirma et egena elemẽta:ꝗbo
denuo ſeruire vultio:vbi apłus legẽ ſcriptã allat ele⸗
menta et elemẽta egena et infirma.Cũ ergo lex egena 2
infirma ſit iutilis.ẽ ergo obijciẽda tanqꝙᷓ inutilis ⁊ ſper
nẽda.¶ Itẽ hoc dicẽdo gał.q gentiles erãt:et ſuꝑſtitioni
ydolatrie deſeruierãt:ĩnuit aplus par ſcelꝰ cẽ ydolatri
am et obſeruãtiã legis. Ideo em̃ dĩc iterũ:qꝛ legis obſer
uãtia:cui tunc dediti erãt erat pctm fere par ydolatrie.
Ideo et᷑ dĩc denuo:vt oñdat ꝙ nõ diſtat mõ lex pꝰ xpᷣm
ab antiqua ydolatria. ergo mõ nõ dʒ ſeruari lex. Itẽ
ad gal. v. A. ſtate ergo et nolite iterũ iugo ᷣuitutis cõ⸗
tineri.et iugũ ſeruitutis appellat legem:qꝛ lex in ſeruitu
tem generat ad gał.iiij. Hec ſunt duo teſtamẽta.Inum

gdem in monte ſynai ĩ ſeruitutẽ generãs que ẽ agaꝛ.2õ

ẽ ergo bonũ ſubijci iugo legis.¶ IKtẽ eodẽ. Si ſpũ duci⸗

mini nõ eſtis ſb lege ſ̊ ſub gra.ꝑ deſtructõʒ ᷓ ↄntis dat

intelligi qꝛ ſi ſub lege eſtis ſpũ nõ ducimi. Sed valde bo
nũ eſt ſpũ duci.ᷓ valde malũ ẽ eẽ ſp lege.⸗ Iteʒ ad heb.
vij. Repꝛobatio ſit pᷣcedẽtis mãdati ꝓpter infirmitatem
eius et inutilitatẽ.nibil em̃ ad ꝑfectũ adduxit lex pꝛece⸗
dens.mandatũ dicit apłus legem:et ipᷣm dicit repꝛoba⸗

tum. ergo ler eſt repꝛobata.no eſt ergo ſeruãda. JIem
ad hebt.viij.Qunc aũt melius ſoꝛtitꝰ ẽ miniſteriũ:quã

to ⁊ melioꝛis teſtamẽti mediatoꝛ eſt:qð in melioꝛibo re⸗
pꝛomiſſionibo ſancitũ eſt. Qam ſi illud pꝛius a culpa va

caſſet:nõ vtiqʒ ſecundi locus inquireret᷑. Ecce hic com⸗

parat miniſteriũ.no.te.miſterio ve.te.et nouũ t.vet᷑.te.
et dicit. Miniſteriũ no.te.melius eſſe miniſterio re.te.
quãto nouum teſtamentũ melius ẽ ve. Sed hec comꝑa
ratio impꝛopꝛia eſt:cum fiat a ꝑticipãte ad nõ ꝑticipãs.
quia nouũ teſtamentũ bonũ eſt. vetus aũt nõ. Eʒe.xx.
Dedi eis pᷣcepta nõ bona ⁊c̃.¶ Iteem dicẽdo. Si pꝛius
a culpa vacaſſet.nõ vtiq; ſecũdi locꝰ ingreret᷑:oñdit ve⸗
tus teſtamẽtũ nõ vacaſſe a culpa:et ita culpãa ĩ eo fuiſſe.
ergo vel ipᷣm fugiẽdũ ẽ:vel culpa fugiẽda nõ ẽ. He ſunt
ergo oppoſitões ⁊ calũnie bereticoꝝ cõtra legẽ veterem
ſeu vetus teſtamentum.

Reſpondendum igitur ꝑp
oꝛdĩem ad iſta.⸗¶ Ad pᷣmũ igit᷑ dᷣm.ꝙ cũ dr̃. Dedi eis
p̃cepta nõ bona.ad ↄꝑatõʒ noui teſtamẽti dẽ.nõ qꝛ pce⸗

pta dñi mala ſũt:vᷣ qꝛ reſpectu melioꝝ bona nõ ſunt:ſiẽ

ſamaria iuſtificata dr̃ nõ ſimptłr: ̊ reſpectu ſceleratõis
irlm. Eʒe.x vj. Samaria dimidiũ pctoꝝ tuoꝝ nõ pecca
uit ſ̊ iuſtiſicaſti ſoꝛoꝛes tuas ĩ oĩbo abhoĩatõibo tuis q̃s

.

oꝑata cs: ⁊ tu poꝛta ↄfuſionẽ tuã.q vieiſti ſoꝛoẽs tuas

n rn nin
E

eecatis tuis ſceleratius agens ab eis. Suſtificate enin
unt a te. Et hiere. ij. Yuſtificauit aĩiam aduerſatrir iſrt
comꝑatõe pᷣuaricatricis inde. Similiter et hic dicit᷑ nõ
ſimpliciter ſ̊ comꝑatiue. Dedi eis pᷣeepta nõ bona.Ar⸗
gumẽtatio nõ valet:in qua fit ꝓceſſus de his q̃ ad cõ/
paratõem nõ bona dicunt᷑:’ac ſi nõ bona ſimpliciter di⸗
cerent᷑. ¶ Item ad ſecũdũ doᷣm. ꝙ illud ad ro.iij. ex oꝑi⸗
bus legis nõ iuſtiſficabit᷑ hõ.intelligendũ de cerunonia⸗
libo et figuratiuis. Cerimonialia em et figurotiua:que
cũ lege inſtituta ſunt et cũ lege terminata ſunt:nunqᷓ cõ⸗
ſciam emũdare poterãt etiã ſi cũ caritate ⁊ deuotõe fie⸗
rent. ZYon em̃ inſtituta ſunt in iuſtificatõem:̊ in ſignifi
cationẽ futuroꝝ et in oſtenſionẽ peccati et infirmitatis
hũane. em̃ nõ ſunt inſtituta in iuſtificatõem. patʒ ꝑ

illud qð dieit apłus ad gal.ij. Si p legem iuſticia.q̊ xůᷣůc

moꝛtuus eſt gratis. vo ſint inſtituta in ſigniſicatõex
dicit apłus.j.ad coꝝ.x. Hec aũt in figura facta ſũt nr̃i
et poſt. Omia in figura cõtingebant illis. Item in oſlẽ⸗
ſionem peceati et infirmitatis hũane data lunt patz. qꝛ
ro.iij. Oer legẽ cognitio peccati.et.vij Peceatũ non co
na niſi ꝑ legẽ.nanv cõcupiam neſciebã eẽ peccatũ:ni
Tlerx diceret. no cõcupiſces:exo.xr. Alooꝛalia vᷣo legis ĩ
fide xp̃i inſtifieãt.et in euãgelio cõſumũt.Cicet igit᷑ ceꝛi
monialia et figuratiua nõ iuſtifica rẽt.qꝛ iñ lex pedego
gus nr fuit in xpᷣo:et ſub ea cuſtodiebamur in fide:ſicut
dicit apłus ad gał.iij.ſeruari ebuit: qm a moꝛbo quem
mõſtrabat cauendũ erat:⁊ mĩſleriũ fidei ſub eis figuꝛis
latitãs fuit amplectendũ.¶¶ Ad terciũ dᷣm. ꝙ cũ dicit.
TLex iram oꝑatur.ad ro.iij.nõ ſupponit ira ꝓ vicio:ĩmo·
ꝓ vindicta.ſicut ad ro.iij.ſQunꝗd iniquꝰ ẽ deus ꝗ ifert
iram. et. ij. Scom duritiã tuã et im penitẽs coꝛ theſauri
ʒas tibi iram in die ue et reuelatõnis iuſti iudicij dei.⁊

v. Salui erimꝰ ab ira ꝑ ip̃ᷣm. ⁊ pꝛio. Reuclat᷑ em̃ iꝛa dei

ſuꝑ om̃em impietatẽ hoĩm. ꝗ Ao quartuũ dðm. ꝙ cũ dẽ

ro.iiij. Lex ſubintrauit vt abudaret delietũ: hec ↄiunctõ

vt.nõ notat cãm: ̊ cõſecutõem.vt ibi. Outirũ et mel co⸗
medet:vt ſciat repꝛobare malũ et eligere bonũ.yſa. vij.
Eſt em̃ ſenſus.Lex vt abũdaret delictũ.i.lex ſpintraint
vt abũdaꝛet delictũ.ꝑ legem aũt dicit᷑ abũdaſſe:nõ qꝛ lex
cxlictũ iubeꝛet.ᷣ qꝛ legi nõ affuit adiutrix a:aucta eſt
ↄcupĩa ex ꝓhibitõe:et ea creſcẽte ſubꝛepſit pᷣuaricatio q̃
delictũ adauget. et abũdauit ſubintrãte lege vlictũ: qꝛ
et ↄcupĩa ex ꝓhibitõe et feruẽtioꝛ facta ẽ:et peccãtibo cõ
tra legẽ puaricatõis erimẽ acceſſit.¶ Ad illud vo qð de
eodẽ obiſjcit᷑ dᷣm ꝙ deꝰ nõ erudelit᷑ ̊ miſericoꝛditer le⸗
gẽ cedit.nõ em̃ teus eã moꝛbi legẽ dedit: S ↄſilio medici
ne. aliqñ em̃ hõ vidr ſibi ſanꝰ et tñ egrotat. et qꝛ nõ ſetit
egritudiem: opera medici nõ expopoſcit.auget᷑ moꝛbus
7creſcit moleſtia.querit medicuũ:⁊ ſanat᷑. Homo dᷣo añ
legẽ ↄfidẽs viꝛibo intumcbat.dicebat em̃.¶ õ deeſt g im
pleat:bᷣ dreſt ꝗ iubeat. Magnũ ẽᷣ fuit cõſt iliũ vt ꝑ legem
abũdaret delictũ. vicʒ vt ꝑ auſteritatẽ legis infirmitatẽ
ſuaʒ intelligẽtes. infirmi ad medicũ cõfugerẽt auxilium
gratie pᷣcaturi.vñ pʒ qꝛ nõ crudeliter b̊ miſ ericoꝛdit᷑ lex
data ẽ:nec crudelis ẽ legiſdatoꝛ in datõne ipiꝰ.ꝗ¶ Ad teꝛ
ciũ aũt obiectũ de eodem.dᷣm ꝙ abũdante dilecto non
abũdat gra. Qon em̃ abũdantia delicti ca eſt qᷓre abun
dat gra.ĩmo canſa ẽ quare ſubtrahat᷑. Sap.j. In mali⸗
uolam aĩam nõ introibit ſapia:nec hĩtabit in coꝛde ſub
dito peccatis.et iõ apłlus opponit ſibimet ↄſeq̃nter ⁊ dic
Quid ergo dicemꝰ.ꝑmanebimꝰ ĩ ꝑcto vt gẽ̃a abũdet᷑:ab
ſit. ita ſane intelligẽaũ ẽ. Delictũ abũdauit ꝑ legẽ:ſed
boc ſonat xpe:quia vbi ſuperabundauit dlictum ſuꝑ⸗
abundauit et gra. vel ſic. Per legẽ abũdauit delictum:̊
nõ ideo deſpiciat᷑ aligs qꝛ vbi ſu ꝑabũdauit delictũ ſuꝑ⸗
abundauit et gra. Omia em̃ rpᷣc indulget.( Ad quĩtuʒ.

dðᷣm. ꝙ cũ dicit aplus ad ro.vij. Cum eſſem ĩ carne paſ

ſiones peccatoꝝ que ꝑ legẽ erant ⁊cnõ intelligit paſſio
nes peccatoꝝ eẽ ex lege:ſed notas eẽ ꝑ legẽ: vel ex ꝓhibi

tione legis auctas eẽ vicio trãſgreſſoꝝ:nõ legis.Cõcu⸗
piſcẽtia em̃ ex ꝓbibitõne legis ardẽtioꝛ facta eſt.⁊ peccã

iiba cõt᷑ legẽ puaricatõis crimẽ qð nõdũ eꝛat acceſſit.et
Sita debebat intelligi oſtẽdi ipe apłus:cũ ſibimet op⸗
ponẽs dicit. Quid ̊ dicemꝰ: ex peccatũ ẽ.a bſit. ̊ pec⸗/
catũ nõ cognoui niſi ꝑ legẽ.nam ↄcupiam neſciebam eẽ
pctm:niſi lex diceret.¶ 20 cõcupiſces.¶¶ Oð vo opponit
er eadem auctoꝛitate ꝙ lex moꝛtis dr..ita intelligẽdu eſt
nõ ꝙ moꝛtẽ aĩme.i.peccatũ ꝓinet:bᷣ qꝛ peccãtes intficit
et reos punit tꝑalit. Lex ergo data ad vindictã malefa⸗
ctoꝝ:laudẽ vᷣo bonoꝝ nõ ẽ mala ̊ bona.¶ qAdo ſextũ vo
qð obijcit᷑.ꝙ peccatũ occaſiõe accepta ꝑmandatum ⁊c.
dðm ꝙ lex nõ eſi mala ſed bona:licet peccatũ.i.carnali⸗
tas vel dyabolꝰ ꝑ legẽ occaſionẽ acceꝑit ↄcupiam oꝑãdi

ſiẽ pᷣdicatio xp̃ᷣi bona erat nõ mala. licet inde ſumpta ſit
occaſio moꝛtis eius.ſᷣm ꝙ dr̃ in ioh.v. Pꝛopteꝛea iudei

volebãt eum interficere nõ ſolũ qꝛ ſoluebat ſabbatũ.ſed

qꝛ dicebat ſe filiũ dei equalẽ ſe faciẽs deo.Siłr etiã pꝛe⸗
dicetio apłoꝝ bona erat nõ mala: licet inde occaſionem

ſue moꝛtis acceperint increduli.vñ.ij.coꝝ.ij. Xpi bonꝰ
odoꝛ ſumꝰ deo in om̃i loco ⁊ ĩ bis ꝗ ſalui fiũt:et in his q
pereũt.alijs ꝗdem odoꝛ moꝛtio in moꝛtẽ.alijs qdeʒ odoꝛ
vite in vitã. O ꝗᷓ peccatũ.i.carnalitas vel dyabolus ꝑ
legẽ occaſionẽ opandi acceꝑit: nõ eſt de vicio legis ſ̊ de
vicio trãſgreſſoꝛis. Si em̃ boc eẽt de vicio legis: nõ dice

„.

ret apłus ad ro.ij. Qui in lege gloꝛiaris ꝑ pᷣuaricatõem
legis deũ inbonoꝛas.nec diceret.i õ auditoꝛes legis Bp
factoꝛes iuſtificabũtur. ad ro.ij. Sed talis eſt nr̃a infir
mitas.vt ardentiꝰ ꝓhibita deſideret qᷓ cõceſſa.vñ genti
lis phᷣus.Qicimur in vetituʒ ſemꝑ cupimuſq; negata.
Res em̃ que negant᷑ vel mulier vel aurù vel hmõi.negã
do memoꝛãt᷑:et ex memoꝛatõe ipᷣoꝝ ĩardeſcit deſi veriũ.
gbo ñ memoꝛatis deſideriũ ſopiret. ¶ Vd ſeptimũ dðõm
ꝙ cũ dicit aptus ad ro.vij. Egoipe nꝛete ſeruio legi dei.
carne aũt legi peccati.nõ oppellat legẽ ſcriptã legẽ pecca
ti.ĩmo ↄcupiam quã lex ſcripta ꝓhibet appellat legẽ pec
cati. Vres em̃ leges diſtinguit aplus in ſequẽti.ro.viij.
cũ dicit. Ler em̃ ſpũs vite ⁊c.cuʒ dicit.Lex ſpũ vite in
xpᷣo ihu vnã legẽ oſtẽdit.hoc eſt legẽ fidei. cũ adiũgit.

NMiberauit me a lege pcti et moꝛtis: alterã legẽ oſtẽdit.ſ.

legẽ ↄcupie.Cũ vo ſubiũgit. nã qð impoſſibĩle erat legi

—

in quo infirmabat᷑ ꝑ carnẽ c.terciã legẽ oſiẽdit.ſeʒ legẽ
ſepᷣtã in mõte ſynai. Oue & leges bone lũt ſcʒ lex Moy

ſi q pc᷑ʒ oñdit⁊ ꝓhibet:et lex fidei qᷓ pet᷑ʒ ondit Lex vᷣo
pct᷑i. ſcʒ lex ↄcupie mala c.q reos facit dũ pᷣuarieatõʒ in

ducit. INaqʒ cũ dĩc apłs. Ego mẽte Fuio legi cæi legẽ di

atpellat lege ſcriptã q̃ cupiax ꝓhibʒ de q̃ luc.ij. Luleꝛt
ihm ĩ irlin vt darẽt hoſtiẽ ſiẽ ſcriptũ ẽ ĩ lege dñi par iur

turũ out duos pullos colũbaꝝ.Cũ ᷓ dr. Egoiße mente

ßuio legi dei.carne aĩ legi pcti.hẽ ſeſꝰ. Ego. i rõnal et
ĩterioꝛ hõ.lʒ bñs foĩtẽ pcti ſiẽ hẽbã pᷣuſq; ði gẽa libarer:
tñ buio.i.potẽs ſũ ſui legi dei.⁊ h̊ mẽte.i.volũtate. Jã
em̃ liber animꝰ adiuuãte gr̃a malas ſuggeſtiões poteſt
ſpernere et ↄtraria ſuꝑare.carne aũt ſeruio legi peccati
.i. concupiſcentie. et ideo licet liberatꝰ ſim nõ eſt remil⸗
ſius agendũ:ſed cauendũ eſt:ne regnet peccatũ.Nofa q;
lex carnis.ſcʒ fomes peccati dicit᷑ iõ lex:qꝛ eũ hõ noluit
obedire ſuo maioꝛi.i.xpᷣo:iuſtũ fnit et quaſi lex ei data:
ꝙ; ſuũ inferius.i.caro nõ obeduet ei. ¶ Ad octauũ vðm
ꝙ nõ rep̃hendit᷑ lex:cũ dr. ra occidit.ſiẽ nõ rephendit

ſcia:cuʒ dicit᷑ſcia inflat.caritas edificat.j coꝝ.viij. ſiẽ

em̃ in caritate ſcia ꝓdeſt:ſic ler bona ẽ ſeꝗ cũ gra. vnde

ao ro. vij. Lex gdem ſctᷣa eſt et mandatũ iuſlũ ſerim et bo
num. Cum g dicit᷑. Lra occidit: intelligẽdũ ſine ſpiritu
adinvãte:quẽadmodũ cũ dicit᷑ ad ro.vij. Paſſiões pec:
catoꝝ que erãt ꝑ legẽ ſuglendũ eſt. nofe erat vel aucte
ꝑ legem. Reuera em ſine ſpũ occidit.i.oceaſionẽ pꝛeſtat
occiſionis.Siẽ eĩ dicit᷑ ad ro.vij. Occaſiõe accepta pec⸗
catum ꝑ mandatũ oꝑatũ ẽ in me om̃em ↄcupiam.⸗ bene
dico legẽ occaſionẽ occiſioĩs pſiare:q; dũ perin oſtendit
et ꝓbibet:ex ꝓhibitõne ↄcupiaʒ ĩcitat: cũ nõ adſit ſpũs
qui nos cõferendo gratiam adiuuet implere mandata-
4¶ Ad illud ðᷣo quod obijcitur ex eadem austoꝛitate:

2 — — — — —6 — — — —

—— —. —

i
ti.
1.
gi
dn

ſar
He

s
6

Neſtio
lex moyſiẽ miniſtratio moꝛtis ⁊ damnatõis.ddᷣm ꝙ lex
nõ dr adminiſtratio moꝛtis et damnatõis eo ꝙ ipᷣ̃a infe
rat damnatõem ⁊ moꝛtẽ:ſᷣ qꝛ occaſionẽ pᷣbet ꝑ trſgreſ⸗
ſionẽ augẽdo peccatũ.m illð ad Ro.vij. NPeccatũ occa
ſione accepta ꝑ mãdatũ ſeduxit me:⁊a per illud occidit.
Dicit᷑ et᷑ miniſtratio domnatõis ⁊ moꝛtis.qꝛ ꝑ illã in⸗
noteſcit ⁊ moꝛs ⁊ damnatio trãſgreſſoꝛis.vł qꝛ peccan
tes qͥs dei gra ad implẽdã iuſticia ñ iuuabat:moꝛte coꝛ⸗
poꝛali mulctabat.itaq; ꝙ moꝛs ⁊ danatio ꝑ legẽ admi⸗
ſtrat᷑: de vicio pᷣuaricãtis ẽ:nõ de vicio legis.er eĩ pec
catũ mõſtrat et ꝓhibet.2 penã peccati ondit.· Ad alið
qð ex eo obijcit.dðᷣm ꝙ ꝓculdubio legẽ innuit euacua⸗
ri apłus.ſ̊ ſᷣm cerimonialia et figuratiua nõ ſᷣm moꝛa⸗
lia.Ait eĩ apłs de cerimonialibo et figuratiuis ad gak.
vlt. In rpᷣo ihu neq; circũciſio aligꝗd valet:neq; pᷣpueiũ:
5 noua creatura.ij Ad nonuʒ dðm ſicut ſupᷣ.ꝙ hoc qð
dicit apłs ꝙ ex oꝑibo legis nõ iuſtificat᷑ oĩs caro.intel⸗
ligenaũ ẽ de oꝑibo legalibo vt de ſacrificijs et alijs figu⸗
