Sextus de pꝛecepto non recipiende vxoris poſi repu
dium.
Tercio querit᷑ de lege zelotipie ꝑ tres articulos.
Pꝛimus vtrum ſic inueſtigare adulterium ſit licituzʒ
vel illicitum.
Scðds vtrũ in nona lege aliquod ↄſimile ſit licitum.
Tercius quare in lege determinat᷑ inueſtigatiuum
adulterij et non furti.

Mueſtio. xlvij. de legibus

punitõnis habet ꝗnq; membra.
Pꝛimo querit᷑ de lege flagellatõnis. vtruʒ mali per fla
gella ſint ad bonum cogendi.
Scðdo de lege talionis.vtꝝ vindicta ſit expetenda.
Tercio de legibus belloꝝ vel impugnationis per tres
articulos. V
Pꝛimꝰvtrũ mali poſſint licite debellari.
Scðs de circũſtantijs belli ſub.S.quatuoꝛ.
¶ Tercius de exercitio belloꝛum in cirocinijs.vtrũ ſit
licitum. HZ
Quarto querit᷑ de legibus occiſionis ꝑ.iij.articulos.
Pꝛimus an pena moꝛtis ſit homini inferenda.
Scðs de generibo moꝛtis ſm legem inferendis.

Tereius de cauſis occiſionis.
DOuinto querit᷑ de legibo ſatiſſactõnis ꝑ damna rerum
ſub duobus articulis.
Pꝛimus vtrũ iuſie boni poſſint malos ſi poliare.
Secundus quomodo lex damnificatoꝛes peꝛ damna
rerum puniat.

. 77„ ℳ 7
Nueſtio. xlviij. de pᷣceptis
iudicialibo circa ꝑſonas bʒ quatuoꝛ membra.
Pꝛimo querit᷑ de pceptis iundicialibus circa ꝑſonas re
gis ⁊ ſacerdotis ꝑ tres articulos.
Primꝰvtrũ iuſtum ſit hoĩem dominari homini.
Secundꝰvtrũ neceſſariũ ſit in ſtlatu dñationis duas
eſſe ptates regis et ſacerdotis.
¶erciꝰde ↄꝑatione ſacerdotalis pratis rega lis.
Scðdo querit᷑ de legibo circa ſuos ꝑ tres articulos.
Pꝛim vtrũ ᷣm legem diuinã debeãt ſubijci malis.
Secundꝰce manumiſſione ꝓpꝛioꝝ ſeꝛuoꝝ.
¶ Cercius de receptione ſerui alieni.
Tercio querit᷑ de legibo iudicialibo circa virũ 7 vxoꝛeʒ
vel vroꝛes repudiandas vel ſumendas.
Quarto querit᷑ de legibus iudicialibus cirea infames
et aduerſarios.

Mueſtio. xlix. de pᷣceptis

iudicialibo circa poſſeſſiones reꝝ bʒ tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ de rebus acquiſitis. vtruʒ licitũ ſit the⸗
ſauriʒaꝛe.
Scðdo querit᷑ te ſcða lege circa res hereditarias. vtrũ
ſacerdotes et leuite ſeu peꝛſone eccleſiaſtice poſſint res
hereditaꝛias poſſidere.
Tercio querit᷑ ð legibo iudicialibus in rebus diſtribn
endis ſeu ↄmunicandis.

Mueſtio.l.de pᷣceptis iudi

cialibus circa actõnes habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ generalłr.vtrũ negociatio ſit licita.
Scðdðo vtrũ negociari clericis in aliqͥ caſu ſit licitũ.
Tercio ſpecialiter de p̃ceptis ↄtractibus multipliciteꝛ
dubitatur.

NMueſtio. h. de de decimis

habet octo membꝛa.
Pꝛimo querit᷑w᷑ de inſtitutõne ecimaꝝ.
Scðo vtrum decime ſint in pᷣcepto vel in oↄſilio.
Earcio an pꝛeceptum de decimis ſit moꝛale an cerimo
niale.
— de quibus debeat daꝛi decima per tres arti⸗
culos.
Pꝛimꝰ vtrũ de turpiter acqꝗſitis tebeat dari decima.
Secundꝰvtrũ tecime ꝑſonales ſint in pᷣcepto.
Cerciꝰvtrũ decime pᷣdiales de minutis ſint ĩ pcepto.
NQuinto querit᷑ q debeat daꝛi decima.
Sexto ꝗbo debeat dari decĩa ꝑ ſex aꝛticulos.
OPꝛimꝰvtrũ laici poſſint decimã accipeꝛe.
Scðs vtrũ religioſi poſſint accipere decimas.
Terciꝰvtrũ clici ꝗ hñt aliũde ſufficiens ſtipendium.
Quartus vtrum vna ecclia poſſit accipere de terꝛito
rio vel ꝑſona alterius eecleſie.
Quintoꝰvtrũ pauꝑibo ſint decime tribuẽde.
Sextꝰ vtrũ dño pape ſint ſoluẽde decime tecimaꝝ.
Septimo querit᷑ qui teneant᷑ dare decimam per tres
articulos.
Pꝛimꝰvtrũ om̃es vłr teneant᷑ decimã dare.
Secundꝰovtrũ clerici teneant᷑ dare.
Terciꝰvtrũ religioſi teneant᷑ ad ſolutõezʒ decimaꝝ.
Octauo querit᷑ de emptõne ⁊ venditõne decimaꝛuʒ per
Pꝛimovtꝝ decime poſſint emi. tres articlos.
Scðs vtrũ decime poſſint licite a laicis redimi.
Tereius vtrum poſſint impignoꝛari.

Queſtio.lij.de primitijs
habet duo membꝛa. 1
Pꝛimo querit᷑ vtrum pꝛimitie ſint in pꝛecepto.
Secundo quanta debeat eſſe pꝛimitia. J
Nueſtio. li. de oblatiom
bus babet tria membꝛa. „—
Primo queritur vtrum oblationes ſint in pᷣcepto tem⸗
poꝛe gratie.
Secundo cui
Tercio a quo recipienda ſit oblatio.

‚1117

Nueſtio. luij. de cenmom

alibus in generali babet duo membꝛa. .
Pꝛimo querit᷑ vtrum in cerimonialibus vniuerſaliter
ſit ſenſus ſiue intelligentia litteralis. G
Secundo qualiter in pᷣceptis cerimonialibus ſit intel⸗
ligentia ſpiritualis.

Nuneſtio.lv.de ratione ce/

—

rimonialiũ vnico ↄtexu de circũciſione de phaſe de ceri
monijs in victu. in veſtitu. circa actũ indifferentem.de
cerimonijs immũdiciaꝝ cauendaꝝ.de cerimonijs puri
ficatõnis immũdiciaꝝ.de cerimonijs ſacrificioꝝ. de ce
rimonijs tabernaculi.de cerimonijs circa oꝛdinatõneʒ
miniſtroꝝ et oꝛnatum ſacerdotũ et leuitaruʒ. Et de ce⸗

rimonijs ſolennitatum ſub. S. luis.

Oueſtio. lvj. de numeroet

differentia cerimonialium habet duo membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ de numeroſitate cerimonialium.
Scdo in generali de differentia cerimonialium.

Nueſtio. lvij. de obſeruan

tia cerimoniaꝝ circa ĩmundicias babet duo mẽbꝛa.
Pꝛimo querit᷑ cõit quid dicatur pꝛincipium vel oꝛigo
immundicie. .
Secundo in ꝑticulari ꝙᷓtum ad differentiam ſtatuum
per articulos tres. S
Pꝛim? oe immũdicijs qᷓtum ad ſtatum ante legem.
Secundus de immundicijs in lege.
Tercius de immũdicijs poeuacuatõnez legis.

Nueſtõ.lvij.de ritu ſacri

ficioꝝ legaliũ habet octo membra.
Primo querit᷑ vtrum ſacrificia legalia fuerĩt vera ſa⸗
crificia.
Secundo vtrum fuerint deo placita.
Tercio virum fuerunt in genere bona.
Quarto vtrũ ſacrificia ex lege nature ſint offerenda.
Nuinto vtrum ſint ſoli o offerenda.
Sexto querit᷑ de perſonis offerentium per quatuoꝛ ar
ticulos. —
Pꝛimus vtrũ omnes tenebant᷑ ad ſacrificium taʒ iu
dei q; gentiles.
Secundus vtrũ offerentes ſacriſicia tenebant intel⸗
ligere ſignificatõnes eoꝝ.
Tercius vtrũ mali pñt offerꝛe ſacrificia.
Quartus in ſpeciali de ꝑſonis offerentiũ in lege.
Septimo querit᷑ de inchoactõne ſacriſicioꝝ ·
Octauo te drijs ſacrificioꝝ ꝑ tres articulos.
Pꝛimus de differentijs lacrificioꝝ que erant ante le⸗
gem et in lege. H
Secũdus de differentijs ſacrificioꝝ ꝓ tꝑe añ legem.
4I Terncius de differentijs ſacrificioꝝ in lege.

Mueſtio. l. de ceſſatione

cerimonialiũ habet tria membꝛa.
Pꝛ mo querit᷑ in generali.vtrum obſeruantia cerimo⸗

ſit danda oblatio.

nialium ſemꝑ ſit in pᷣcepto.
Secundo in ſpeciali ꝑ tres articulos.
Pꝛimꝰvtrũ ſacrificia legalia mõ ſint facienda.
¶ Secundus vtrũ circumciſio debuit ceſſare.
4 Tercius vtrũ ſabbatum ebuit ceſſare.

Tercio querit᷑ vtrum obſeruantia cerimoni
differens tempoꝛe gratie.

Nueſtio.lx. de lege ⁊ pꝛece

ptis euangelij in generali habet. x. membꝛa.
Pꝛimo querit᷑.an vna ſola ſit lex data vel indita rõna⸗
li creature.
Secundo vtrum pꝛeter legem inditam ſit ponere legez
ſcriptam.
Tercio vtrum ſint due leges tm̃ lex nature ⁊ lex moyſi
ita ꝙ nõ requirat᷑ lex euangelij.
Quarto vtrum lex euangenj eadem ſit cuz lege natura
li vel indifferens.
Quinto vtrũ eadem ſit ler euangelij cũ lege moyſi.
Serxto de differentia legis moyſi et euangelij ſeptem
articulos.
Primus vtrũ Differũt ſicut ↄtraria aut diſꝑata.
Secundꝰde modis drie ſᷣm ↄſideratõeʒ virtutis.
Tercius ſᷣm ↄſideratõem veritatis.
4Quartus m ↄſideratõeʒ ſeueritatis.
Quintus ſm ↄſideratõeʒ bonitatis.
Sextus ſᷣm ↄſideratõeʒ remuneratõnis.
Septimus fm ↄſideratõeʒ lationis.
Septimo querit᷑ de ↄtinentia euãgelij in lege moyſi.
Octauo de additõne euangelij ad legem moyſi.
Mono de impletõne legis ꝑ euangelium.
Decimo querit᷑ de latoꝛe legis euangelij per duos arti
culos.
4 Pꝛimus de latore noue legis ꝑ plures.S·
Secundus de tempoꝛe lationis.

Dueſtio. lxj. de lege enãge

lij in ſpeciali oꝛdinante pꝛimo motuʒ iraſcibilem bhabʒ
quatuoꝛ membra.
Pꝛimo querit᷑ de oꝛdine motus iraſcibilis ad rationa
lem ⁊ ↄcupiſcibilem.
Secundo vtrũ iraſci vniuerſaliter ſit ꝓhibitum.
Tercio de gꝛadibo poſitis circa ire reatum.
Quarto de pceptis reconciliatõnis ad/ ꝓximum ⁊ con⸗

coꝛdie ad aduerſaꝛium.

7

Nueſtio. lxij. de precepto

euangelico oꝛdinante motũ cõcupiſcibilem hʒ quatuoꝛ
membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ quõ intelligatur preceptum quo /ꝓhibe
tur voluntas mechandi cũ dicit᷑. Om̃is ꝗ viderit mulie
rem ad ↄcupiſcendũ iam mechatꝰeſt eam.
Secundo an voluntas ſit ꝓ facto reputanda.
Tercio de pꝛecepto vitande occaſionis. vtrũ ſit ad lit:
teram obſeruandum. .
Nuarto de pꝛobibitione ſeꝑationis ab vxoꝛe per duos
articulos.
MPꝛimus de repudio.
Secundus de diuoꝛtio.

Nueſtio.lxuij. de pᷣceptis

euangelicis oꝛdinantibo motum ratõnalem et pꝛimo ð
ꝓhibitione iuratõnis habet duo membꝛa.
Puꝛmo querit᷑ vtrũ iurare ſit vniuerſaliter ꝓhibitum.
Secundo vtrũ ſit licitum iurare ꝑ creaturas.

Nueſtio. lxuij.de pᷣceptis
patientie reſpectu triplicis i niurie hʒ tria membꝛa.
Primo queꝛit᷑ de pᷣcepto patientie reſpectu leſionis coꝛ
poꝛum.

aliũ ſit in⸗

Secundo de pꝛecepto patientie reſpectu ablationis re
rum ꝑ quatuor articulos.
Pꝛimus vtrũ ſit licitum ſua repetere.
Scðs vtruʒ ſit licitũ ꝑfectis ſua repetere.
4Tercius vtrũ ſit licitũ imꝑfectis ſua repetere.
¶ Quartus vtrũ licitũ ſit om̃ia repetere. .B
Tercio querit᷑ de pᷣcepto patĩe reſpectu angaꝛie oꝑm.

Nueſtio.lxv.de precepto

bñſficentie datõnis hʒ qnq; membꝛaa.
Pꝛimo querit᷑ ꝗd pᷣcipiat᷑ dari ꝑ duos aꝛticulos.
Pꝛimꝰvtrũ de illicite acꝗſitis poſſit dari vt de vſura
et meretitio. .
¶ Scðs vtrũ ncciũ an ſuꝑfluũ pᷣcipiat᷑ dari.
Scðo querit᷑ quis iubeatur dare.
Tercio cui pᷣcipiat᷑ dari.
Nuarto quõ et qñ tenemur dare.
Nuinto qꝛe ełyne attribuit᷑ omnia mundaꝛe.

Mueſtio.lxvj.de precepto

mutui habet quatuoꝛ membꝛa.
Buno querit᷑ vtruʒ accipere aliquid pᷣter ſoꝛtem ſit p⸗
bibitum.
Secundo vtrũ ſola ſpes accipiendi aliquid pᷣ̃ter ſoꝛteʒ
faciat vſurarium.
Tercio vtrum in aliquo caſu ſit licituʒ accipere aliꝗd
pꝛeteꝛ ſoꝛtem.
MNuarto an accipere aliꝗd pꝛeter ſoꝛtẽ ſit malũ ſ̃m ſe.

Queſtio. lxvyj. de pᷣcepto

caꝛitatis habet ſeptem membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtrũ diligere amicũ ſit meritoꝛiũ.
Scðdo vtrũ diligẽ inimicũ ſit pᷣceptũ vel ↄſiliũ.
Tercio vtrũ bnſacere inimicis omibo ſit pceptũ.
Quarto vtrũ maiꝰſit diligere amicũ ꝙᷓ inimicũ.
Quito vte magis ſit meritoꝛia dilecto iimici qᷓ; amici.
Sexto vtrũ inimicũ maledicere ſit licitum.
Septimo vtrũ ꝓ om̃ibo inimicis ſit orandum.

Nueſtio. lxviij. de pᷣceptis

oꝛdinantibo intentõeʒ habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ de rectitudie intentõis ꝑ duos aꝛticłos
WPꝛimus vtrum generaliter om̃es actõnes ſpales2
coꝛꝑales teneamur referꝛe in finẽ deum.
Scðs vtꝝ ſpũales actões poſſint rferꝛi ad finẽ tꝑalẽ
Secundo queritur de ſimplicitate intentõnis per tres
aꝛticulos.
BDꝛimus vtruʒ manente ſimplicitate intentonis poſ-⸗
ſint ↄſtitui duo fines.
1 Secundus vtrum poſſit conſtitui intentõ ſiue finis ĩ
creatura.
erciꝰvtrũ om̃is ſollicitudo tꝑaliũ ſit ꝓbibita.
Tercio querit᷑ de diſcretõne intentõnis.iQolite ſct᷑m
dare canibo ꝑ duos aꝛticulos.
Pꝛimus de intelligentia huius precepti.
Scðs de obligatõe eiuſdem ſub tribo.S. videlʒ ꝗd te⸗
netur ſcire pᷣdicatoꝛ.q̃ tenet᷑ faceꝛe ⁊ vtrũ malus peccet
pꝛedicando.

Queſtio.lxix.de gꝛatia ab

ſolute ↄſiderata habet ꝗnq; membra.
Pꝛimo querit᷑ an gra ſit ꝑ duos articulos.
Pꝛimꝰoñdit graʒ eſſe ꝑ rõnes natales ↄtra phos.
Secundus idem ſatagit ꝑ ratõnes theologicas ↄtra
pelagianos heꝛeticos.
Secũdo querit᷑ quid ſit gratia ſ̃ᷣm rem ſᷣm rõnez 2 Fm
diffinitõez ꝑ ſex articulos.
Pꝛimꝰvtꝝ aliquid ſit m rem in gtiſicato vel ſolum
ſit in acceptõne gratificantis.
Secundus ſuppoſito ꝙ ſit aliquid in gratificato vtꝝ

ſit quid creatum vel increatum.
Terciꝰſuppoſito ꝙ ſit creatũ vtrũ ſit ſubᷣa vel accñs.
Quartus ſuppoſito ꝙ ſit accñs vtrum ſit idem ꝑ eẽn
tiam cum virtute gratuita.
¶ Quintꝰquid ſit gratia pᷣm noĩs ratõnem.
Serxtus quid ſit gratia ſᷣm diffinitõnem.
Tercio querit᷑ de dr̃ijs gr̃e ꝑꝗnq; articulos.
Mꝛimus an gjra ſit diuiſibilis ꝑ differentias m ali⸗
quem modum.
Secundꝰſuppoſito ꝙ ſic.vtrũ ponenda ſit gr̃a oꝑans
et cooperans.
Terciꝰvtꝝ ponẽda ſit gr̃a pᷣueniẽs ⁊ gr̃a ſubſequens
1 Quartus dæ diuiſione ꝑ tres differentias ſcilʒ ſcire
velle et operari.
1Quintus te differentia gre qᷓtum ad ſtatꝰ ante ⁊ ptꝰ
peccatũ.añ et ptꝰincarnatõneʒz in ſtatu ꝑuuli ⁊ adulti
ſub. S. ſuis.
Nuaꝛto querit᷑ de ſubiecto gr̃e ꝑ duos articulos.
Pꝛimus quõ habet fieri in ſubiecto.
4l Secundus quõ ſit in ſubiecto ᷣm maius et minus:
Fſᷣm intenſionem ⁊ remiſſionem.
NQuinto querit᷑ de cauſa gr̃e ꝑ q̃tuoꝛ articulos.
Pꝛimꝰan ex ꝑte nr̃a ſit cauſa meritoꝛia gr̃e.
Secundus an gratia cadat ſub merito.
1 Terciꝰan faciẽti qdð in ſe ẽ:nccio datur gꝛatia.
4lQuartus an nõ facienti qð in ſe eſt detur.

Nueſtio.lxx.de effectibꝰ

gratie habet ſex membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtrũ ꝓpꝛij effectus gratie ſint purgaꝛe il
luminare et pficere. .
Secundo vtrũ ꝓpꝛij effectus gratie ſint viuificaꝛe aſſila
re vel ↄfoꝛmare et gratificare aĩam.
Tercio vtrũ effectus eius ꝓpꝛij ſint iuſtificare excitare
motus meritoꝛios elicere.
Quarto vtrũ liberũ arbitriũ moueat᷑ a gratia ſponta⸗/
nee aut coacte.
Quiĩto vtꝝ gra faciat nos in pñ̃ti eſſe ſine pct̃o.
Sexto de ordine iſtorũ effectuum iuſſificare viuificare
purgare illuminaꝛe.

Nueſtõ.lxxi.de cognitio⸗

ne gꝛatie habet tria membꝛa.
Rrnmo querit᷑ de cognitõne gre in generali.
o de cognitione gratie in ſpeciali.
Tercio de cognitõne gratie in particulari per tres ar
ticulos.
Pꝛimus vtrum aliquis poſſit cognoſceꝛe ꝑ ſcientiã.
ſe habere gratiam.
¶ Scðs vtrũ ꝑ exꝑimentũ poſſit hoc cognoſcere.
Tercius vtrum ꝑ reuelationeʒ poſſit aliquis ſcire ſe
eſſe in gratia. „

Queſtio. lxxij.de gratia in

com ꝑatõne habet quatuoꝛ membꝛa. *
Pꝛimo querit᷑ de ↄꝑatione virtutũ donoꝝ fructuum et
beatitudinũ ad gratiam.
Scðo de ↄꝑatione ipſoꝝ adinuicem ꝑ duos aꝛticlłos.
Pꝛimꝰde ↄꝑatione donoꝝ ⁊ vᷣtutũ adinuicem.
¶ Scðs de ↄꝑatione virtutũ ad fructus.
Tercio querit᷑ que neceſſitas oĩm iſtoꝝ.
Quarto de oꝛdine virtutũ et donoꝝ adinuicem.

ueſtio.lxxiij. de gꝛatia

gratiſdata ꝓpter ſe habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ an ſit ponere gr̃am gratiſdatam non fa
cientem gratum. L
Scðdo querit᷑ qd ſit gra gratiſdata in hac rõne.
Tercio de diſerentijs gratie gratiſdate et eoꝛum ſuffi
cientia.

Queſtio.lxxiuiij.de fide in/
foꝛmi bhabet nouem membra.
Pꝛimo querit᷑ jm quam acceptionem fidei dicatur fi⸗
des infoꝛmis.
Scðo vtrum fides infoꝛmis ſit donum dei hoc eſt habi
tus gratuitus.
Tercio ſuppoſito illo.vtrum fides infoꝛmis ſit virtꝰ.
Quarto qua ratõne dicitur infoꝛmis.
Quinto de effectu fidei infoꝛmis in hominibo ꝑ duos
aꝛticulos.
Pꝛimus de effectu interioꝛi ꝓprio qui eſi credere.
Secundus de effectu exterioꝛi ↄmuni qui eſt in faciẽ
do aliqua de genere bonoꝛum.
Sexto vtrum fides infoꝛmis in hominibo adueniente
caritate fiat foꝛmata.
Septimo vtrũ fides infoꝛmis ſit in demonibo.

Octauo ſuppoſito ꝙ ſic vtrũ fuerit eis data pꝰlapſum.

Mono de actu fidei infoꝛmis in demonibo.

Nueſtio.lxxv.de ſpe in

foꝛmi habet tria membꝛa.
Pꝛimo queꝛit᷑ vtrũ ſpes poſſit eſſe infoꝛmis.
Secundo ſuppoſito ꝙ ſit.vtruʒ ſpes infoꝛmis poſſit fi⸗
eri formata.
Tercio de actu et certitudine ſpei informis.

Nueſtio.lxxvj. de timore

ſeruili habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo queritur de differentijs timoris.
Scðdo vtrum timoꝛ ſeruilis ſit donũ ſpirituſſancti.
Tercio de actu timoꝛis ſeruilis:an ſit bonꝰ vel malꝰ.
NQuarto de differentia timoꝛis ſeruilis ad alios.

Nueſtio. lxxvij. de gratia

gratiſdata ad honoꝛeʒ dei ⁊ vtilitatẽ ꝓximi babet qua⸗
tuoꝛ membra. .
Pꝛimo querit᷑ vtrum gratia ſermonis ſapientie ſcien⸗
tie et fidei ſit gratia vna vel differentes gratie.
Secũdo vtrũ detur vel ſubtrabatur ex meritis.
Tercio que maioꝛ ſit gra ſermonis.an gẽa ꝓphetie.
Quarto an ſufficiat ad edificatõnem auditoꝛuzʒ gꝛatia
ſermonis.

Nueſtö. lxxvuij.de fide foꝛ

mata m rem ⁊ diffinitõnem hʒ ſex membꝛa.
rimno queritur.an fides ſᷣm rem ſit neceſſaria ad ſa⸗
Secundo ſuppoſito ꝙ ſic.an ſit per rationes ſuaſa vel
aſpꝛobata. S
Tercio vtrum fides ſit virtus.
Quarto ſuppoſito ꝙ ſic. vtrum ſit virtus generalis an
ſpecialis.
NQuinto quid ſit fides ᷣm diffinitõeʒ ꝑ duos articlos.
4l Primus ð diuerſitate diffinitionũ fidei ab auẽtibo.
Secũdus de diffinitõne quam ponit apoſtolus.
Sexto querit᷑ de actu fidei foꝛmali et materiali per ſex
articulos.
4 Pꝛimus an credere dicat᷑ vniuoce vel equoce.
4Secũdus qd ſit credere ᷣm intentõeʒ generalem.
4Tercius quid ſit credeꝛe ꝓut eſt actus fidei foꝛmalis
quod eſt aſſentire.
4¶Quaꝛtꝰ te actu materiali.an in pñti ſit aliter cogno⸗
ſcere deum qᷓ; per fidem.
Quintꝰ quid ſit cognoſcere ꝑ fidem.
Sextꝰ quid ſit pꝛius credere:vel intelligere.

Nueſtio.lxxi.de obiecto

fidei habet ſex membꝛa.
Mꝛimo querit᷑ vtrũ obiectũ fidei ſit falſuʒ aut t̃ veꝝ.

Secundo vtrum verum apparens ſit obiectum fidei.
Tercio vtrũ verũ qð eſt ſcituʒ poſſit eſſe obiectũ fidei.
Quarto vtrũ verum neceſſarium:an ↄtingens ſit obie
ctum fidei. .
Quinto vtrum obiectum fidei ſit cõplexum an incom
plexum. = .
Serx to vtrũ obiectum fidei ſit verum creatuʒ vel incre⸗
atum. vel increatum tm̃.

Nueſtio.lxxx.de ſubiecto

fidei habet quatuoꝛ membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ in qua vi anime fides ſit ſic in ſubiecto.
Secundo vtrũ fides fuerit in angelis.
Tercio vtrũ in adam ante lapſum.

Quarto vtrũ in xpᷣo ante paſſionem.

Nueſtio.lxxxj.de paſſiom

bus ↄſequentibo fidem habet tria membꝛa.
Pꝛimo querit᷑ vtrum ſides cercioꝛ ſit qꝙᷓ ſcientia.
Secundo vtrum fides ꝓfecit ſᷣm tempoꝛis proceſſum
ſicut cognitio. L
Tercio vtrũ fides ſit funãamentũ aliaꝝ virtutum.

Nueſtio. lxxxij.de articu/

lis fidei et ſimbolis habet quinq; membꝛa.
Primo queritur quid ſit articulus fidei.
Scðdo que ſit ratõ ſimboli.i.collectõnis articuloꝛum.
Tercio de ſufficiẽtia credibiliũ ſᷣm diſtinctões tempo
rum ꝑ duos articulos.
Pꝛimus vtrũ eſſet ſufficientia ſalutis ſine fide medi⸗
atoꝛis.
K¶ Secundus vtrũ neceſſariũ fuerit credere om̃i tempo
re ea que credimus de fide mediatoꝛis.
Quarto creditur de ſufficientia fidei qꝙᷓ; ad ſimplices ꝑ
duos articulos.
Pꝛimus d fide ſimplicium in generali. vtruʒ poſſit
haberi fides vniꝰaꝛticuli ſine alio.
Secundus iin ſpeciali de fide coꝛnelij.vtrum neceſſario
fuerit fides diſtincta Fm determinatõneʒ tꝑis.
Quinto de diſtinctione et expoſitõne articuloꝝ ꝑ qua⸗
tuoꝛ articulos.
Primus qualiter diſtinguunt᷑ articuli fide in ſim bo
lo apoſtoloꝝ.
Secundus qualiter exponunt᷑ aꝛticuli fidei in ſimbo
lo apoſtoloꝛum.
4Tercius de ſimbolo patrum qui cantat᷑ in miſſa.
4lQuartus de ſimbolo athanaſij·

Deo laus et gloꝛia.

(

Ota cbꝛiſtiane fidei

4

Tercia pars ſũme diui Alerandꝛi de Ales: irrefra⸗
gabilis doctoꝛis pariſienſ:oꝛdinis minoꝝ obſeꝛuantiſ⸗
limi.xpᷣi nomine inuocato incipit.

plina pꝑtinet ad duo.ad fi⸗

em ⁊ intelligẽtiaʒ ↄditoꝛis:⁊ fidẽ atq; intelligẽtiã ſal⸗
uatoꝛis. AUnde ꝓꝓſa.ꝗꝓpha in ꝑſona dñi loquẽs dĩc. xliij.
vt ſciatis ⁊ credatis mihi ⁊ intelligatis: qꝛ egoipᷣe ſum:

ante me nõ eſt ſoꝛmatꝰdens:x poſt me nõ erit.Ego ſum.

ego ſum dñs:⁊ nõ eſt abſq; me ſaluatoꝛ. IFides em̃ pᷣnci⸗
paliter ↄtinet duo.ſ.cognitõezʒ ſube ↄditoꝛis:⁊ cognitio
nem oꝑis ↄditoꝛis.Cognitio ſube ↄditoꝛis ↄſiſtit in co⸗
gnitione diuine vnitatis:⁊ eiuſaẽ beatiſſime trinitatis.
Cognitio no oꝑis ↄditoꝛis ↄſiſtit in cognitõne creatio⸗
nis:ſeu rerũ foꝛmatõnis.vnde ꝓpha ſignateꝛ dixit.qtuʒ
ad cognitionẽ ſube intelligatis qꝛ ego ſum. Exo.iij.ego
ſum qui ſum.qꝙᷓtum ad cognitionẽ oꝑis ſubdit.ante me
nõ eſt foꝛmatꝰ us:a quo fit pᷣncipiũ vniuerſe creatõis
Itẽ fides ⁊ intelligẽtia ſaluatoꝛis verſat᷑ circa duo.ſ.
circa ꝑſonam ſaluatoꝛis:⁊ circa opus ſaluatõnis. Per⸗
ſona aũt ſaluatoꝛis eſt ꝑſona filij dei.ſ.xpᷣc.in duabo na
turis:diuinitatis.ſ.⁊ humanitatis.Deus eniʒ ⁊ homo
vnus eſt xpᷣ.vnde ad ſignificanduʒ ꝑſonam ſaluatoꝛis
in natura diuinitatis dicit.ego ſum:cui.ſ.opetit nomen
quod eſt Exo.iij. Qui eſt milſit me ad vos.Ad ſignificã
dum eandẽ ꝑſonam in natura bumanitatis.addit. ego
ſum dñs.vnde in apoc.xix. Habet in veſtimẽto ſuo ⁊ in
femoꝛe ſuo ſcriptũ rex regũ ⁊ dñs dñantiũ.Opus ſalua⸗
tionis oſiſtit in ſacramẽtis ſalutis ꝑ pᷣſentẽ gratiã: ⁊ p⸗
mijs ſalutis ꝑ futuꝛã gloꝛiã. Ad qð deſignadum addit.
7 nõ eſt abſq; me ſaluatoꝛ:a quo.i.ſit pᷣncipiuʒ ⁊ cauſa
noſtre ſaluatõis. Oſee. xiij. Beũ abſq; me neſcies:⁊ ſal⸗
natoꝛ nõ eſt pᷣter me. Inquiſitõ igit᷑ catholica de his
que ꝑtinent ad fidẽ quadriꝑtita eſt. Pꝛima pars ꝑtinet
ad cognitionẽ ſube diuine trinitatis ⁊ vnitatis.Secun⸗/
da ad oꝑa diuine ↄditõis. Tercia ad ꝑſonã ſaluatoꝛis
in natura diuinitatis:⁊ natura bhũanitatis.Quarta pᷣo
ꝑtinet ad ſacramẽta ſalutis:⁊ oꝑa future gloꝛificatõis.
Pertractatis igit᷑ duabo pꝛimis ꝑtibo ꝑtinẽtibo ad fi
dem ↄditoꝛis:nũc accedẽdũ eſt ad inquiſitõeʒ eoꝝ q̃ ꝑti⸗
nent ad fidẽ ſaluatoꝛis. Et pᷣmo circa ꝑſonã filij dei:g ẽ
caput noſtre ſalutis ꝑ aſſumptionẽ noſtre humanitatis
Deinde vᷣo circa ſacramenta nr̃e ſalutis:2 opꝰgloꝛifica
tionis.ad quã rem ſciẽtes vere qð dicit beatꝰ aplus.ij.
Coꝛin.iij.¶ ·õ ꝙ ſufficiẽtes ſim cogitare aligd q̃ſi a no⸗
bis.ſ̊ ſufficiẽtia nr̃a ex deo eſt:ex totis p̃ᷣcoꝛdijs ſaluato
ris graʒ imploꝛamꝰ. Adiuuãte igit᷑ ſua gra hoc oꝛdi
ne ꝓſeqmur. PPimo de incaꝛnatõe 2 aſſumptöne. Scdo
de ↄceptõe 2 natiuitate.Tercõ de gra.ſcĩa ⁊ pkate ißiꝰ.

Prima
Quarto de meꝛito ⁊ volũtate. Quinto de paſſõe ⁊ moꝛ
te. Sexto de deſcẽſu ad inferos ⁊ reſurrectõe.Septĩo de

aſcẽſione ad celos ⁊ ad dexterã pr̃is ſeſſione. Octauo de
aduẽtu ad iudiciũ dei ⁊ hoĩs ihu xpᷣi.¶ Circa pᷣmũ pᷣmo

queret᷑ te neceſſitate incarnatõis.de ↄueniẽtia incarna⸗

tionis.de pᷣdeſtinatõe incaꝛnatõis.de actu incarnatõis.

Nneſtio prima de lapſu

humane nature ? eius reparatõne.

Runo queritur de

neceſſitate incaꝛnatõnis:an.ſ.ncce fuit
teũ incarnari. Sed qꝛ hec queſtio po⸗
nit lapſuʒ hũane nature. ideo ingremꝰ
hoc oꝛdine. In pᷣncipio an ſit huma⸗
na natura lapſa.vel taliter a deo inſtituta. Scðo oſten
ſo ꝙ ſit lapſa:queret᷑ vtꝝ ſit lapſa reparabiliter vel irre
parabilit. Tercõ ꝓbato ꝙ reꝑabilit inꝗꝛet᷑ vtꝝ neceſſe
ſit eam reꝑari. Quarto an poſſit reꝑarĩi ſine ſatiſfactõe

peccati ꝑ qð nab a eſt. Quinto vtꝝ homo poſſit ſatiſface

re.Sexto vtꝝ ſatiſſfactõ ꝓ oꝛiginali peccato poſſit fieri ꝑ

aliam creaturam. Septimo oñdit᷑ ꝙ hec reꝑatio debuit

fieri ꝑ hominẽ deum.

Membꝛum pꝛimũ

Dpꝛimũ quo querit᷑ vtꝝ humana natuꝛa
ſit lapſa ab illo ſtatu in quo fuit ↄdita:qð
tñ a fidelibo nullatenꝰdubitat᷑ cũ dicat ſal
uatoꝛ Luc.xix. veĩt filiꝰhoĩs q̃rẽ ⁊ ſaluuʒ
facẽ qð ꝑierat.qð oñdit in ꝑabola ouis cẽteſime:q erra
uerat:quã querit donec inueniat.ꝑ quã deſignat hũanã
naturã Luce.xv. Tamẽ ↄtra phos infideles multis mo
dis ꝓbat᷑ ꝙ natura hũana lapſa ſit a ſtatu pᷣme ↄditõis
4 Pꝛimo ſic.dicit enim Anſeł.ĩ pᷣmo li.cur deꝰ homo.
Mequaqꝙ; exiſtimabis ↄuenire deo vt creaturã quã fecit
iuſtã ad beatitudinẽ ſine peccato. miſeraʒ eſſe cogat.ho
minẽ aũt moꝛi miſerũ eſt.Si &̊ deꝰ exigit moꝛtẽ ab boĩe
ſub ſiatu ſub quo nũc eſt:& eſt ſub culpa.̊ᷓ hũana natu⸗
ra lapſa eſt a pᷣmo ſtatu in quo fuit ↄdita.⁊ h̊ ꝑ culpaʒ.
Scdo ſic.nihil oꝛdinatũ ad beatitudinẽ ſᷣm ꝙ hmõi:
eſt oꝛdinatũ ad miſeriã.qꝛ nihil oꝛdinatũ ad alteꝝ oꝓpo
ſitoꝛum ſᷣm ꝙ hmõi eſt oꝛdinatũ ad reliquũ. Sed cois ẽ
ↄceptio etiã phoꝝ:ꝙ natura hũana in ſtatu ſub quo cõ⸗
dita fuit.eꝛat oꝛdinata ad beatitudinẽ. In pᷣſenti autem
ſtatu oꝛdinata ẽ ad miſeriã.ſicut ptʒ: qꝛ ad penalitatẽ ⁊
moꝛtẽ.⁊ nõ niſi ꝑ culpã:cum dicat᷑ ꝓuerb.xiiij.miſeros
populos facit peccatũ.ᷓ ſub ſtatu ſub quo mõẽ.nõ fuit

ↄdita.g̊ᷓ lapſa eſt a ſtatu ſue pᷣme ↄditõnis.⸗. Tercõ ſic.

Mihil deteſtabile vel pudẽduʒ ſᷣm ratõeʒ põt poni ĩ ope
ribus ↄditõis diuine.qꝛ oĩa facit creatoꝛ oꝛdinãdo ad ſe
Sed in nobis ſũt paſſiones carnales ⁊ multa alia dete⸗
ſtabilia ſᷣm ratõeʒ: & talia nõ fuerũt ↄdita in hũana na⸗
tura. Relinquit᷑ &̊ ꝙ eſt lapſa.¶ Quarto ſic. Sũma cõ⸗
coꝛdia ſiue ſũma pax nõ ẽ cauſa effectiua diſcoꝛdie vłre
bellionis.Sed ſũma bonitas ẽ ſũma pax ⁊ ↄcoꝛdia:q̊ ñ
eſt cauſa rebellionis ĩ aliquo effectiua. Ab ipᷣa igit᷑ non
eſt ↄdita hũana natura ſub rebellione ⁊ diſcoꝛdia.Sed
natura hũana ̃m hũc ſtatũ eſt in rebellione ⁊ diſcoꝛdia
vnde apłus Ro.vij. Video aliã legẽ in mẽbꝛis meis re⸗
pugnãteʒ legi mẽtis mee ⁊c.Et gala.v.Caro ↄcupiſcit
aduerſus ſpm. ſub hoc ſtatu non eſt ↄdita a creatoꝛe.
lapſa eſt a ſtatu pᷣme ↄditõnis. Si foꝛte dicat᷑ ꝙ hmõi
rebelliones fiũt nobis materia exercẽde vᷣtutis.⁊ G̊ mõ
oꝛdinant᷑ ad deũ:⁊ ad pacẽ ꝓut dicit aug.in li.de ci.dei
li.xix.c.xij.ꝙ hac intentõe iuſtũ bellũ gerit᷑ vt pax acqui
ratur.Cõtra hoc nihilominꝰobijcit᷑.ꝙ ſũt multe miſeꝛie
in hũano genere ad nullũ bonũ:nec ad ſalutem oꝛdina⸗
biles:ſicut ſũt erroꝛes ⁊ ignoꝛãtie.vñ Anſeł.in.ij.li.cur

— 2*

deꝰhomo. gnoꝛãtia nũqᷓ vtilis eſt:ſᷣ ſemꝑ nocet.Relĩ⸗

X) Oicez ☛
7)9 Lrr

9* SnD 2—9

)02 .

quit᷑ ̊ ꝙ ſub iſtis miſerijs non fuit natura ↄdita..l IJtẽ a

S LNN IVꝗ9 *)&α

õ „
2

Q ic

QW)
V o — faee

ſüma bonitate nibil efficit᷑ qð non ſit magis inclinabile
ad bonitatẽ ꝗᷓ; ad maliciã: ̊i pᷣma ↄditõe magis fuit hbu
mana nat᷑ᷣa ĩclinabił ad bonitatẽ qꝙᷓ; ad malitiã.ſ̊ Fm ſta
tũ pᷣſentẽ ꝓnioꝛ ẽ ad malitiaʒ. vñ geñ. vij. Seẽſus hoĩs ⁊
cogitatõ ꝓna ſũt ad malũ ab adoleſcẽtia ſua ⁊c. Religt
ꝙ; ẽ lapſa a ſtatu ſue pᷣme ↄditõis.i¶ Iẽ in quodã li. de
ebdomadibo. Creatoꝛ nate nihil facit ↄ naturã:qꝛ facẽt
ↄtra ſe.fecit eĩ naturã ad ſe.ſi &̊ ↄ hũanã naturã ẽ moꝛs
&̊ creatoꝛ hũane nat᷑e moꝛtẽ non ſecit:ſic dẽ ſapie.j. Qm̃
deꝰmoꝛtẽ nõ fecit:nec delectabit᷑ ĩ ꝑditõe viuoꝝ. O: aũt
ʒ naturã ſit moꝛs ptzʒ.qꝛ natalis aꝑpetitꝰaĩe ẽ:q nũqᷓ pt
amoueri:vnionis ad coꝛpꝰ.vñ.ij.coꝛin.v.olumꝰexpo⸗
liari h̊ ſuꝑueſtiri ⁊c.q¶¶ Si vo inſtet᷑ ꝙ cuilibʒ rei natali
vt ptz ĩ coꝛpoꝛibo ſimplicibo ⁊ mixtis infixꝰẽ appetitꝰna
turalis ad ſui ↄſeruatõez:⁊ tñ coꝛruptibiles ſũt.pari rõ
ne põt eẽ appetitꝰnatalis ĩ hũana nata ĩmoꝛtalitatis:⁊
tñ nihilominꝰerit moꝛtalis.Cõtra.ſnĩa phoꝝ ẽ.cũ aliq
materia ẽ ſub aliq̃ foꝛma nobili:nũqᷓ appetit ſeꝑari ab il
la:⁊ eẽ ſub minꝰnobili.vt ptʒ ĩ materia celi:q nũqᷓ ape⸗
tit eẽ ſub alia foꝛma.q; ẽ ſub foꝛma nobiliſſima: q ei poſ
ſit ↄuenire.ſ.ſoꝛma lucis.Et inde ẽ.q celũ ẽ ĩcoꝛruptibi
le.nõ aũt ſic ĩ elemẽtis ⁊ mixtis.qꝛ licʒ appetãt ſui ↄFᷣua⸗
tionẽ:iñ materia appetit qͥdã nat᷑ali appetitu eſſe ſub foꝛ⸗
ma alia:cũ nõ ſit ſub foꝛma nobiliſſima.Cũ g coꝛpꝰhũa
nuʒ ſit ſub foꝛma nobiliſſima:q ẽ rõnalis aĩa: nullo mõ
appetit ab ea ſeꝑari ſᷣ ſub eadẽ ↄᷣuari.q̊ ꝑ naturã ñ erit
hõ coꝛruptibilis vel moꝛtalis.⸗l Ad oppoſitũ arguit᷑ mł
tis modis.pᷣmo ſic. Om̃e ↄpoſituʒz ex ↄrijs ẽ diſſolubile:
ſiẽ dĩc Auicẽna.Cõtraria ſꝑ appetũt ire ĩ regiões diuer
ſas.Sʒ coꝛpꝰade in ſtatu pᷣme ↄditõis fuit ↄpoſitũ ex ð⸗
rijs:ꝑ naturã fuit diſſolubile coꝛruptibile.Sʒ tale ẽ
mõ coꝛpꝰhũanũ.qᷣ ꝑ coꝛruptibilitatẽ nõ ꝓbat᷑ ſiatꝰ nate
lapſe.¶ Itẽ om̃e ↄtinuũ eſt diuiſibile.ſᷣ coꝛpꝰade ĩ pᷣma
ↄditõe erat ↄtinuũ. diuiſibile.ᷓ vt pꝛiꝰ.¶ Itẽ erat ſenſi
licatũ.ꝗ erat ſenſitiuũ doloꝛis.q ſic dic aug.doloꝛ ẽ ſen⸗
ſus diuiſiõis ĩpatiẽs.eꝛat igit᷑ ſenſitiuũ doloꝛis.NQõ igit᷑
ſenſus doloꝛis ⁊ pene ꝓbat ſtatũ nat᷑e lapſe. Itẽ dic au
gu.ſuꝑ geñ.ad l̃aʒ.q adã nõ mãducauit de pomo eo q
credẽt eẽ teꝰ:p̊ ne ſuas delitias ↄtriſtaret.ſ.vxoꝛẽ.ſit Sa
lomon adoꝛauit ydola.iij.xeg.xj.ne ↄtriſtaret vxoꝛes ſu
as.ꝭ ſciebat ꝙ eua erat triſtabilis ĩ ſtatu pᷣme ↄditõis ſᷣ
triſtieia ẽ paſſio affligẽs aĩaʒ. Reliꝗt᷑ ̊ ꝙ ſtat pᷣme ↄdi⸗
tionis ẽ ſtatꝰpaſſibilitatis aĩe ⁊ coꝛꝑis.ſic oñſuʒ ẽ pꝛiꝰ.
4l Itẽ ſicẽ dic YSoh.dama.ↄcedit deꝰiuſtũ incidẽ ĩ calami
tates ꝓgt᷑ multas cauſas.vna ẽ vt eã q in ipᷣo latet vᷣtutẽ
alijs manifeſtã faciat.vt Job.j.Alia ẽ vt nõ ex recta cõ⸗
ſcĩa excidat ĩ ſuꝑbiã vt ĩ paulo.ij.coꝛin.xij. Alia ꝓꝑt eru
ditõeʒ alioꝝ:vt alij erudiãt᷑.vt in Laʒaro ⁊ diuite Luc.
xvj.Alia ꝓpt᷑ głiaʒ dei:nõ ꝓpter ꝗꝓpꝛiũ aut parẽtũ pctm.
ot ĩ ceco a natiuitate. Joh.ix.Alia ꝗꝓpt zeluz alteriꝰſiue
imitatõʒ vt głia eiꝰꝗ paſſus ẽ magnificata ĩ pugna alijs
paſſio fiat ſpes future glłie vt ĩ martiribo. Hebꝛe.xj. Re
linquit᷑ ergo ꝙ nõ eẽt incõueniẽs: etiã ſi hõ nõ peccaſſet
habẽ penalitates q̃ oꝛdinarẽt eũ ad maioꝛẽ głiam:⁊ ad
pᷣ̃dictas vtilitates. Itẽ cũ ſenſibilia bꝛuta patiant᷑:⁊ ſi
ne peccato.cũ equalis ſit ei cura de oibo.Sapie.xj.ergo
pari ratõe nõ erit incõueniẽs etiã ſi hõ non peccaſſet: q;
habẽt hmõi penalitates ⁊ miſerias. Relingꝗt᷑ ergo ꝙ ꝑ
hmõi miſerias nõ ꝓbat᷑ hũanã naturã eẽ laplaʒ. Jtem
ſtatꝰpᷣme oↄditõis ponẽdꝰẽ talis:ꝙ magis ſit ad vtilitatẽ
homĩs. Scðm boc arguit᷑.Qð magis ẽ ad meritũ:ma⸗
gis ẽ ad brẽitudinẽ.Sʒ ſtatꝰ patiẽdi magis ẽ ad merituʒ
q; ſtatꝰnõ patiẽdi.qꝛ ſicut dꝛ Jaco.j.Patientia opꝰ ꝑfe⸗
ctum habʒ ⁊c.⁊.ij.coꝛin.xij.Virtꝰĩ infirmitate ꝑficituꝛ.
Si g̊ ſtatꝰnature ↄdite fuit talis: ꝙ magis ẽ ad merẽdũ
beatitudinẽ.̊ fuit ſtatꝰpatiẽdi.q¶¶ SItẽ potioꝛẽ ſtatꝰꝗ ma
gis dirigit ⁊ mouet ad deũ.Sʒ ſtatꝰpatiẽdi ẽ hmõi.Vñ
ps. Multiplicate ſũt infirmitates eoꝝ: poſtea accelera
uerũt.q̊ᷓ ſtatꝰpatiẽdi ẽ potioꝛ in pᷣſenti.Si &̊ ↄditõ natu⸗
re fuit in ſtatu potioꝛi·ꝗ⁊ in ſtatu patiẽdi.ql Itẽ potioꝛ

eſi ſiatꝰ:qui magis ẽ ad coꝛonã.Sʒ ſtatꝰ pugne ⁊ rebel⸗
lionis ẽ ſtatꝰqui magis ẽ ad coꝛonã.qꝛ ſicut apłs.ij.thi⸗
mo.ij. Qõ coꝛonabit᷑:niſi ꝗ legittime certauerit:ergo ⁊c
Itẽ potioꝛẽ ſtatꝰ in qͥ magis erudit᷑ hõ.Sʒ ſtatꝰpena⸗
litatis ẽ hmõi.vñ hiere.vj.ᷣm aliã lr̃aʒ. Per om̃e flagel
lũ erudieris hierłm. Et greg. Pena oculos aꝑit:qͥs cul
pa claudit. ̊ ⁊c. Itẽ potioꝛ ẽ ſtatꝰ in qͥ magis hõ pᷣſer⸗
uatur a pcto. Sʒ ſiatꝰtẽptatõis⁊ tribulatõis ẽ hmõi.vñ
ij. coꝛin.xij. e magnitudo reuelationũ extollat me:da⸗
tus ẽ mihi ſtimulꝰcarnis mee ⁊c̃.ergo ⁊c̃.
Reſt onſio ſm catholicã veritatẽ ↄcedẽduʒ
P eſt hũanã naturã eſſe lapſaʒ:qð
tñ phᷣi ignoꝛauerũt.vñ nec medicũ q̃ſierũt.ᷣm illð hieꝛe
mie.x. Stultꝰfactꝰeſt oiĩs hõ a ſcia ſua. Ad obiecta vo
pmo intelligẽdũ ẽ ꝙ diſtinguit Hugo de ſcto vict. in li.
⁊ ſacramẽtis tres ſtatꝰhũane nature. Pꝛimꝰẽ nature a
co ↄdite.ſcõus eſi nature lapſe.terciꝰvᷣo nature bte.vn
pᷣmo ſtatu habuit hõ poſſe peccare ⁊ poſſe nõ peccare:et
hoc fuit pᷣma arbitrij libertas.Et in eodeʒ ſtatu habuit
poſſe moꝛi:⁊ poſſe nõ moꝛi.⁊ hoc fuit pᷣma hũani coꝛpo
ris ĩmoꝛtalitas. In ſcdo ſtatu hʒ poſſe moꝛi:⁊ nõ poſſe
nõ moꝛi.ſicut ⁊ poſſe peccare:⁊ nõ poſſe nõ peccare.qm̃
in hoc ſtatu ẽ peccãdi ⁊ moꝛiẽdi neceſſitas. In tercio vᷣo
ſtatu babebit poſſe nõ moꝛi:⁊ non poſſe moꝛi.ſic ⁊ poſſe
nõ peccare:⁊ nõ poſſe peccare.qm ad hunc ſtatuʒ ꝑtinet
moꝛiendi ⁊ peccandi impoſſibilitas. Scom hoc ergo di
cẽdũ ẽ.ꝙ ſicut nõ eſt ponere ↄueniens bonitati diuine ⁊
ſumme ꝙ ↄdiderit naturã in ſtatu neceſſitatis peccandi:
ita nec in ſtatu neceſſitatis patiendi.quoniã ſicut ad im
poſſibilitatem peccandi ſequit᷑ impoſſibilitas patiendi
in ſtatu tercio:ita ad poſſibilitatẽ peccandi ⁊ nõ peccan
di poſſibilitas patiendi ⁊ nõ patiendi.ſicut fuit in ſtatu
pꝛimo.ita in ſlatu moderno ad impoſſibilitatẽ non pec⸗
candi ſequit᷑ impoſſibilitas non moꝛiendi. Ex quo eui⸗
æns eſt naturã hominis eſſe lapſam.4 Ad pꝛimũ ergo
obiectũ dicendũ ẽ m Hug. de ſancto vict.in li.de ſacra
mentis. Homo ante peccatũ natura moꝛtalis ⁊ paſſibi/
lis fuit.qui tñ ex bñficio creatõnis pᷣcedẽte:⁊ ꝓpꝛio ſtu⸗
dio ſubſequẽte facere potuiſſet vt nõ moꝛeret᷑: nec ĩ vita
coꝛruptionẽ pateret᷑. Ex quo relinquit᷑ ꝙ in adam erat
poſſibilitas ad diſſolutõeʒ ⁊ coꝛruptõeʒ: tamen cum po
tentia deuitandi omnẽ defectũ ⁊ coꝛruptõnem.In ſtatu
vᷣo moderno eſt poſſibilitas cum neceſſitate ad diſſolu⸗
tionem ⁊ coꝛruptionẽ:⁊ ineuitabilitate.⸗ Ad ſecunduʒ
dicendũ ſᷣm Hug.de ſancto vict.ꝙ in pꝛimo ſtatu erat ĩ
homine cum diuino adiutoꝛio omnẽ violentiã repellere
dicit em̃ ꝓpterea ratõni humane adiuncta eſt, puidentia
Diuina.vt ratõ humana ex vna parte vigilaret ↄtra ne⸗
gligentiã: pꝛouidentia vᷣo diuina ex parte altera ſtaret
ↄtra violentiã. Ex hoc ergo patet ꝙ qᷓuis homo in pᷣmo
ſtaru haberet coꝛpus ſenſitiuũ doloꝛis: poterat tñ ꝓ rati

onem ꝗꝓpꝛiam ⁊ ꝓuidentiã diuinã cauere omnẽ doloꝛeʒ.

A Ad terciũ iam patz rñſio.qꝛ qᷓuis haberet naturã tri⸗

ſtabilẽ:nũq; tamen triſtaret᷑:dum tũ ratõ ꝑ negligẽtiaʒ
a Apꝛio ſtudio nõ deficeret.vnde Hugo.qꝛ bomo naturã
paſſibileʒ habuit ↄtra paſſionem: ei cuſtodia neceſſaria
fuit.vt videlicet ꝑ ratõeʒ ꝓꝑꝛiam ↄtra negligẽtiã cauẽdã
excitaret᷑:⁊ ꝑ ꝓuidentiã diuinaʒ illeſus ſeruaret᷑. Ao
quartũ dicẽdũ. ꝙ; dama.loquit᷑ m ſtatũ nature lapſe:
nõ ᷣm ſtatũ nat᷑e ſimpł?.Dicẽduʒ eſt &:ꝙ oĩs penalitas
ↄſequit᷑ ad culpã oꝛiginalẽ ⁊ actualẽ.vt ſi nõ fuiſſet cul⸗
pa vel oꝛigialis vel actualis: nũqꝙᷓ fuiſſet pena:Añ ĩ maꝛ
tiribo ſanctis ⁊ ceteris caſibo qͥs ponit dama. quis non
ↄſequat᷑ pena ad culpã actuale:ↄſequit᷑ tñ ad culpã oꝛi⸗
ginalem.quia ſi nõ pceſſiſſet culpa oꝛiginalis:non oꝛdi⸗
narentur ſancti ad beatitudinem per ſuſtinentiam ali⸗
cnius paſſionis.nec etiam ipᷣe dñs paſſus eẽt:niſi ꝓpter
culpam humani generis expiandam.4lAd quintũ dicẽ⸗
dum. ꝙ nõ eſt ſiłe de bꝛutis ⁊ homibo. bꝛuta em̃ nõ oꝛdi⸗
nantur ad beatitudinẽ vite ꝑpetue: ſᷣ rõnalis creatura

rax 0 e dr
wN

Nueſtio

õ oꝛdinat᷑ er ↄditõe nature. Ael ſi ſoꝛte hõ nõ pecaſſet
vel bꝛuta nõ eẽnt:xel ſi eẽnt:diſſolutõ eoꝝ nõ eẽt illis pe
nalis.Ad ſextũ dicẽdũ.q; magis eẽ ad merituʒ dẽ du⸗
plicit.quẽadmodũ aliud dẽ meliꝰalio.ſ.ſimplꝰ.⁊ ſᷣm qd
ſicut vinũ ẽ meliꝰ aqua ſimpł?.tñ aqua melioꝛ eſt egro.
Eodẽ mõ dicẽdũ.ꝙ ſtatꝰpatiẽdi nõ ẽ melioꝛ natuꝛe hũa
ne ſane:quis ſit melioꝛ nature hũane lapſe. Simpłꝛ em
ẽ melioꝛ ſtatꝰnõ patiẽdi ſtatu patiẽdi.nec magis ad me⸗
ritũ ẽ ĩ ſiatu nature bñ inſlitute ſtatꝰpatiẽdi.¶ Pꝛetea ĩ
ſtatu nature lapſe ſtatꝰpatiendi ⁊ nõ patiẽdi ſe hñt vt ex
cedẽtia ⁊ exceſſa.Qã ei ꝗ ꝓnꝰẽ ad ĩpatiẽtiaʒ magis ẽ ad
meritũ ſtatꝰnõ patiẽdi.Ei po ꝗ ꝓnꝰẽ ad laſciuia ſtatus
patiẽdi.¶ Ad ſeptimũ dicẽduʒ e cũ dicit᷑. ſlatꝰ patiẽdi
magis mouet ad trũ.hẽ veꝝ in natura toꝛpete. ſic mõẽ
