dici. Et pꝛimo queritur.vtrum angeli iu
dicabunt. Secundo vtrum apoſtoli iudi⸗
cabunt.

Articulꝰprimꝰ
Dpꝛimũ ſic obijcitur.ij.theſſa.j.vbi loquituꝛ
de iudicio in reuelatõe domini noſtri ihu xpᷣi
tx celo cum angelis virtutis eius in flamma

ignis dantis vindictam his qui nõ nouerunt deum. ex

quo videtur: ꝙ ipſi angeli venient cum xpᷣo iudicaturi.
¶ Item Aldath̊.xix. habetur ꝙ ipᷣi apoſtoli iudicabunt
Vnge dicit vos qui ſecuti eſtis me in regeneratõe: cuʒ ſe
rit filius homĩs in ſede maieſtatis ſue ſedebitis ⁊ vos
ſuper ſedes duodecim: iudicantes duodecim tribo iſrt᷑.
Et in pſał. Illic ſederunt ſedes in iudicio ſedes ſuꝑ do⸗
mum dauid. Bloſa. id eſt iuſti.⁊ poſt dicit. Hi ſedebunt
cum xpᷣo ſuper ſedes duodecim vt iudicent domum da⸗
uid.i.familiam xpᷣi cui dederunt cibum in tempoꝛe.Ju⸗
dicabunt autem illi qui omnia reliquerunt xpᷣm ſequen
tes. Ex his patet ꝙ omnes iudicabunt in illo iudicio.
Item ſuper illud pſał. on reſurgunt impij in iudi⸗
cio ibi aſſignat glo.quatuoꝛ oꝛdines dicens.q; alij erunt
qui iudicabunt? non iudicabuntur vt apoſtoli 2 alij ꝑ⸗
fectiſſimi.Si ergo homines iudicabunt multofoꝛtiꝰan⸗
geli.⁊ hoc tali ratione patet.quoniam angeli videntur

magis accedere ad ratõnem iudicis ꝙᷓ ipi apoſtoli.quo

niam boni angeli nihil habuerunt de iudicando:ſ̊ apo
ſtoli boni aliquio habuerunt de indicando adminꝰ oꝛi⸗
ginale peccatum ⁊ aliqua actualia aliquando.ipᷣi auteʒ

angeli boni non. erg angeli plus accedunt ad rationẽ
indicis q apoſtoli. Si ergo eſt dicere ꝙ apoſtoli iudica⸗
bunt.multomagis eſt iſtud dicere de angelis.4l Itẽ ma
thei.xxiiij. babetur. Cum venerit filius pominis in ma⸗
ieſtate ſua 2 omnes angeli eius cum eo ⁊c.⁊ loquit᷑ ibi
x iudicio.⁊ loquitur de angelis non de apoſiolis.vide⸗
tur ꝙ angeli erunt iudices ⁊ non apoſtoli.ſed potiꝰ erũt
& iudicandis de quibus ibi dicit. Statuet oues a dexte
ris ⁊c. Reſpõdeo. dicimus ꝙ angeli iudices nõ erũt
tamen habebunt multiplex miniſteriũ. Habebunt eniz
miniſterium congregandi ad iudiciuz ⁊ ſuſcitandi moꝛ
tuos.Et ideo dicit apoſiolus pᷣma theſſa.iiij. O ipᷣe do⸗
minus veniet in iuſſu ⁊ in voce archangeli ⁊c̃.veniẽt er
go angeli ad illud officium ⁊ de iſto officio vel miniſte⸗
rio habetur Math. xiij. vbi dicit dominus ꝙ meſſoꝛes
ſunt angeli ſcilicet congregantes ad iudicium ⁊ ſuſcitã⸗
tes.Et iſtud erit ante ſeparationem. Vnde ipᷣi conuoca
bunt ad iudicium ⁊ congregabunt. Item habebunt mi⸗
niſterium ſeparandi m ꝙ habetur. xxiiij. Oꝛ angeli
venient cum eo. quod dicitur ratione huius miniſterij.

AUnge ſequitur poſt.⁊ ſepaꝛabit eos abinuicem:ſicut pa

ſtoꝛ ſegregat oues ab edis.⁊ iſtud fiet miniſterio angelo
rum. Et Math. xiij. Aldittet filius hominis angelos ſu
os:⁊ colligent de regno eius omnia ſcandala: ⁊ eos qui
faciunt iniquitatem 1 mittent in caminum ignis.Simi
liter teſtificatio erit miniſterium eoꝛuzʒ:quia teſtes erũt
ſicut dicit Remigius.Similiter poſi iudiciuʒ hbabebũt
miniſterium mittendi ad penas.ſicut habetur Math.
riij. O mittent eos in caminum ignis. ſic igitur multi⸗
pliciter habebunt miniſterium cirea iudiciuʒ antecedẽs

vel ſequens ipſum:ſed nec ipᷣi iundicabunt. Vnde nec ipi

diſcutient:neqʒ diffinient. Sed filius hominis chriſtus
diſcutiet ⁊ diffiniet. Vnde non intelligitur ꝙ ipᷣi angeli
habeant miniſterium iudicandi. 4¶ Auctoꝛitates ergo
que dicunt ꝙ ipᷣi venient ad iudicium non intendunt di
cere ꝙ ipᷣi tebeant iudicare:ſed dicũt hoc pꝛopter diuer
ſa miniſteria que habebunt circa iudicium.¶ Ad aliud
dicendum ꝙ non eſt ſimile de angelis ⁊ apoſtolis.quo⸗
niam ipᷣi apoſtoli annũciauerunt fidem ihu chꝛiſti ipᷣis
gentibus ⁊ iudeis.⁊ ideo venient ad iudicium iudican⸗
tes ſicut teſtes.Eſt enim iudicium auctoꝛitatis:⁊ iſtud
pertinet ad totam trinitatem. Et eſt iudicium excellen⸗
tie:a iſtud pertinet ad filium in humana natura. Apo⸗
ſtoli autem ſicut aſſeſſoꝛes ⁊ veritatis teſtes iudicabunt
quia annũciauerunt fidem chꝛiſti ⁊ fuerunt teſtes ipᷣiꝰ
in hac vita.⁊ ſicut hic teſtes eius fuerunt: ita erunt te⸗
ſies ipᷣius in iudicio contra repꝛobos.nde erunt iudi⸗
ces ſicut aſſeſſoꝛes:non ꝙ pꝛoferant ſentenciã:vel ꝙ cau
ſam diſcutiant: ſed aſſidebunt ibi vt teſtes et ſocij ſicut
dicet᷑. Item eſt iudicium comparationis: hoc etiam mo
do ipſi iudicabunt.quia comparatione ipſoꝛum iudica⸗
buntur alij ſicut infra patebit. De hoc iudicio Math.
rij. dicitur viri niniuite ſurgent in iudicio cum genera⸗
tõne hac ⁊ condemnabunt eam ⁊c̃.Et poſt dicit.regina
auſtri ſurget in iudicio cum generatione iſia ⁊ condem⸗
nabit eam:quia venit a finibus terre audire ſapientiaʒ
ſalomonis.⸗:! Ee ergo obijcitur ꝙ angeli magis accedũt
ad rationem iudicis.dicendum ꝙ non:quia non dicituꝛ
ipſi angeli annũciauerunt fidem cbꝛiſti ip̃ᷣis iudeis 2
gentibus ſicut apoſtoli. Item apoſtoli ſecuti ſunt ipᷣm

chꝛiſtum: 2 ideo dicitur eis Mathei.xix. ꝙ iudicabunt

⁊ ideo magis accedũt apoſtoli vt ſint iudices qᷓ angeli.
iudices inquã comparatõne xvel aſſeſſoꝛie.

Articulus ſecũdus

Oſtea queritur de ipſis apoſtolis vtrum ipᷣi
inudicabunt:ꝙ ſic videtur Mathei. xix. Se⸗
debitis ⁊ vos iudicantes.Et Mathei.xij.di
citur.ipſi iudices veſtri erunt: de apoſtolis loquitur.

¶Contra. apoſtoli non habent conſimilem rationem iu
dicandi.quam habet ipſa gloꝛioſa trinitas ⁊ chꝛiſtꝰho⸗
moꝛ:ſed trinitas iudicat auctoꝛitate.Chꝛiſtus homo iu⸗
dicat exterius poteſtate ſua exequendo: ſᷣm quam ergo
rationem dicuntur apoſtoli iudicare: Si t icatur ꝙ ſint
iudices comparatione: hoc certe conuenit alijs q; apo⸗
ſiolis. Vnde.xij.mathei habetuꝛ.ꝙ viri niniuite conſur
gent in iudicio cum generatõne iſta:⁊ ceteꝛa.⁊ loquitur
de iudicio comparationis.⁊ ſimiliter de regina auſtri.
ſicut ergo ipᷣi dicuntur iudicare: ita et illi. Quero ergo
que eſt ratio ſpecialis quare dictum eſt eis. Sedebitis
ſuper ſedes duodecim. ¶ Pꝛeterea queritur de boc ꝗ;
dicit ſedebitis ſuper ſedes duodecim.Fᷣm hoc videtur ꝙ
alij nõ iudicabunt niſi duodecim apoſtoli.ſed hoc ẽ fal⸗
ſum:quoniam ipſe Paulus iudicabit ⁊ alij ſancti viri.
quoniam Sapien.iij.dicitur. Judicabunt ſancti natio⸗
nes ⁊ dominabũt᷑ populis.⸗ Pꝛeterea obijcitur de hoc
ꝙ dicitur iudicantes duodecim tribus iſꝛabel quoniam
ex hoc videtur ꝙ alij non iudicentur. Contra qð Yoeł.
iij. habetur. Congregabo omnes gentes ĩ valle ioſephat
⁊ diſceptabo cum eis:⁊ loquitur de diſceptatione iudi⸗
cij. Quare ergo ſpecialiter dicit iudicãtes duodecim tri
bus iſrahel.queritur ergo ſᷣm quam rationem apoſtoli
dicuntur iudicare ⁊ quare. Solutõ.dicendum ꝙ ſᷣm
triplicem rationem dicuntur apoſtoli iudices. Judica⸗
bunt enim comparatione. Item iudicabunt vt ſocij. Itẽ
iudicabunt vt teſtes vel aſſeſſoꝛes. Comparatione ſicut
dicitur de regina auſtri ⁊ viris niniuitis.id eſt compaꝛa
tione peccatoꝛum iudicabunt tribus iſrahel.nam eiſdẽ
legibus erant educati iudei ⁊ iſti.quia ſicut dicit Criſo
ſto. Ipſis credentibus:alij credere noluerunt. Item ipᷣi
apoſtoli iudicabunt per aſſociationem: quia ſcilicet ſo⸗
eij ſunt chꝛiſti in hoc ꝙ ipſuʒz imitati ſunt vt ſicut aſſocia
ti erant chꝛiſto imitatione paſſionis ⁊ tribulatione: ita
erunt aſſociati in poteſtate: ⁊ ſᷣm hoc dicitur ꝙ iudica⸗
bunt poteſtate.in glo.j.Coꝛin.vj.An neſcitis quoniam
angelos iudicabimus.Vnde dicit Criſoſtomus.Nomẽ
troni aliqð magnum ſignificat. manifeſtum eſt ꝙ con⸗
regnabunt ⁊ cõmunicabunt ipſi ſcilicet xpᷣo.Si enim ſu
ſtinuerimus ⁊ conregnabimus. Item ipſi dicuntur iu⸗
dices quia teſtes vel aſſeſſoꝛes:quia per imitationẽ chꝛi
ſti teſtificabuntur ipſum iudicem. Vnde dicit dominus
ipſe diſcipulis ſuis Actu.j. los eritis mihi teſtes ĩ hie
ruſalem ⁊ in omni iudea ⁊ ſamaria ⁊ vſq; ad vltimum
terre. VUnde ⁊ ſuper illud Mathei.xij. SOpſi iudices ve⸗
ſtri erũt.dicit gloſa.ipᷣi teſtes mei iudicij iudicabũt duo⸗
decim tribus iſrahel.4 Sed obijcitur.j. Coꝛin.vj. An
neſcitis quoniam ſancti de hoc mundo. Gloſa. iudica⸗
bunt auctoꝛitate 2 poteſtate.Contra hoc autem habetuꝛ
Mathei.xij. Ipſi iudices veſtri erunt.Gloſa.non pote⸗
ſtate ſed comparatione.Ad hoc dicendum ꝙ ipᷣi iudica
bunt comparatione ſicut ⁊ dicit glo.j.Coꝛin.vj.Sancti
iudicabunt melioꝛis facti comparatione.quia exemplo
illoꝛum perfidia huius mundi damnabitur: ⁊ poſt leꝗ⸗
tur. iudicabunt etiam auctoꝛitate ⁊ poteſtate.¶ Circa
quod notandum.ꝙ poteſtas iudiciaria eſt multipliciter
Eſt enim poteſtas auctoꝛitatis:⁊ hec eſt poteſtas trini⸗
tatis in iudicio.quia trinitas iudicabit auctoꝛitate. Itẽ
eſt poteſtas excellentie: ⁊ hec eſt chriſti hominis in illo
iudicio. Item eſt poteſtas comparationis qua ſcilicʒ fit
comparatio ad iudicandos.Auctoꝛitas autem eſt ſentẽ
tia digna imitatione.ipᷣa igitur trinitas iudicabit quia
dabit poteſtatem chꝛiſto homini vt iudicet.et ſimiliter
ipᷣis apoſtolis:quia ipᷣi ſentient idem in iudicio qdð trini
tas. VUnde ipᷣa trinitas ſentit ita eſſe iudicanduʒ. ⁊ chꝛi
ſtus ⁊ ipᷣi apoſtoli imitabuntur trinitatem.4¶.!. Ad aliud
ergo ꝙ queritur vtrum ſoli apoſtoli iudicabunt:vel eti⸗
am alij viri ſancti.dicendum pᷣm ꝙ dicit Rabanus.Qe
mo putet tm̃ duodecim apoſtolos iudicaturos: nec tm̃

Ouodecim tribus iudicandos.tunc enim leuitica teihns
non eſſet iudicanda.⁊ Paulus non iudicans cum dicat
Meſcitis quia angelos iudicabimus.tamen per quen⸗·
Dam pꝛeeminentiam dicitur illud de apoſtolis.xix.ma⸗
thei. Sedebitis ⁊c.licet etiam de alijs intelligatur.

Mueſtio triceſumaſexta

de lege eterna.

Hmma theologi⸗
ce diſcipline in duobus conſiſti 6 fide
⁊ moꝛibus. Expeditis inquiſitionibus
pertinẽtibus ad fidem.vt de redempto
re:cum adiutoꝛio ihᷣu chꝛiſti.pꝛoceden⸗
dum eſt ad inquiſitiones pertinentes ad moꝛes.Ad in⸗
foꝛmationem autem moꝛum concurrunt neceſſario pꝛe⸗
cepta ⁊ leges.gratia ⁊ virtutes.dona.fructus ⁊ beatitu⸗
dines. Leges ⁊ pꝛecepta vt oſtendentia debitum boni fa
ciendi:⁊ mali vitandi gratia ⁊ virtutes ⁊c̃.vt pꝛeſtantia
facultatem faciendi ⁊ vitandi. ꝛima igitur pars inqui
ſitionis moꝛalis erit de legibus ⁊ pꝛeceptis. Secunda
de gratia ⁊ virtutibus.Tercia de donis:fructibus:⁊ be
atiiudinibus.q Sed quia omnes leges pꝛout dicit Au⸗
guſtinus.⁊ pꝛecepta ab eterna lege deriuata ſunt. Ideo
ab ipſa lege eterna inchoandum eſt querendo. Primo
an ſit lex eterna. Secundo an notio eius impꝛeſſa ſit mẽ
ti rationali. Tercio quid ſit. Quarto dæ intentione le⸗
gis eterne ſcðᷣm ꝙ in deo. Quinto de eius immutabili⸗
tate. Sexto de eius vnitate. Septimo de deriuatione le⸗
gum tempoꝛaliũ ab ipſa.Octauo de ſubiectis legis eter
ne. ono de effectu legis eterne.

Nlembꝛum primũ

D pꝛimum yſidoꝛus in.ij.ethimologiaꝛũ.
Si ratione lex conſtat.lex erit omne quod
ratione conſtiterit. Si ergo prouidentia
dei conſtat ratione.ergo pꝛouidentia dei
eſt lex:ſed non niſi eterna. Cum ergo pꝛouidentia diui⸗
na ſit: conſtat legem eternam eſſe. Minoꝛ patet.Qam
ſicut dicit Moecius. Pꝛouidentia eſt diuina ratio a ſũ⸗
mo pꝛincipe conſtituta qua cuncta diſponit.4¶ Ampli⸗
us auguſtinus ĩ libꝛo de libero arbitrio.videtur lex iſta
que regendis ciuitatibus fertur multa concedere atq; ĩ-
punita relinquere:que per diuinam pꝛouidentiam vin⸗
dicantur.⁊ intendit ibi auguſtinus iſtam pꝛopoſitioneʒ
aſſumere ꝙ nullum malum debet eſſe impunitum. et ꝙ
ſimiliter omne malum punitur m aliam legem. Si er⸗
Go eſt aliquod malum quod non punitur per legem tem
poꝛalem ⁊ non relinquitur impunitum. ergo punietur
per legem eternam. Ergo ipla eſt. ¶ Item auguſtinus
in libꝛo pꝛimo de libero arbitrio. Due leges ita ſibi vi⸗
dentur contrarie. vt vna earum hbonoꝛem dandi popu⸗
lo tribuat poteſtatem:alia non.vt nullo modo in vna ci⸗
uitate eſſe poſſint ſimul. Munquid dicemus aliquam
illarum iniuſtam eſſe 2 ferri minime debuiſſe: quaſi di⸗
cat non. ? ita vtraq; eſt iuſta. Ex hoc obijcitur. Ympol⸗
ſibile eſt leges contrarias tempoꝛales conciliari in ratõ
ne iuſticie:niſi per legem non habentem contrarnium co⸗
ciliantem illas: quam legem eternam appellam?. Itẽ
in partem oppoſitam arguitur. Lex habet ſtatum in di⸗
ſpoſitione latoꝛis: ⁊ ſic nõ meretur nomen legis:quia q;
Diu eſt in diſpoſitione adhuc non obligat. 4 Item babz
eſſe in pꝛomulgatione.⁊ tunc meret᷑ nomen legis.q tũc
ligat. Lex ergo nõ põt dici er diſpoſitõe ſeꝰ ex ꝓmulga⸗
tione. Si ergo ꝓmulgatio aliquoꝛum faciendoꝝ vel vi⸗
tandoꝛum non poteſt eſſe eterna: quia pꝛomulgatio fit
creature: conſtat ꝙ non poteſt lex eſſe eterna. Item ſi

N
nſie
ibue
npto
gen⸗
i,
Ne⸗
tu⸗

tia
ui
Nda
1be
Don
N⸗
Pino
ltne
ee⸗
l⸗
ſe
Ge

i.
nod
ntia
di
divi⸗
N
aſi⸗
hnp⸗
eriſi
ig⸗
nnen
toe
eg
ie,

—

D
55, —0 2„ HM
R„ Wl Seaennn P15 N1

NMueſtio

lex nõ eſſet impꝛeſſa creature ratõnalinõ ligaret eã cui⸗
ſignum eſt ꝙ nõ ligat creaturas irratonales quibo nõ ẽ
impꝛeſſa:nõ eſt igit lex ex impꝛeſſione niſi ad rationem:
ſeu qð impꝛimit᷑ ratõni.ſed hec impꝛeſſio eſt tempoꝛalis
27 nõ eterna. ergo intentio legis eſt tempoꝛalis 2 nõ eter
na. Solt. dicendum pm ꝙ dicit auguſti. in li. de vera
religione.Aſdenti noſtre ↄceſſuʒ eſt videre legem verita⸗
tis imutabilem. ANens em noſtra iudicat de veritate i⸗
mutabili.vt iudicat iſtam ꝓpoſitionẽ. Juſtum eſt vt om⸗
nia ſint oꝛdinatiſſima. Cuʒ ergo ipᷣa ſcʒ mens bumana
mutabilitatem pati poſſit erroꝛis apparet ſupꝛa mentẽ
noſtram eſſe legem que veritas dicit᷑ bec aũt eſt lex eter
na.qð em̃ eſt ſupꝛa mentẽ noſtrã eſt eternũ.¶ Ad pᷣmuʒ
obiectum dicendum. ſicut dicit yſið.ij.ethimologiaruʒ
lex vno modo dicitur a legendo. alio mõ a ligando.ſcõʒ
ꝙ dicitur a legendo:extenſo nomie lectionis non ſolum
ad lectionem tempoꝛalem ſed ad lectionem ſᷣm ꝙ legi⸗
tur in mente:ſic lex eſt in diſpoſitione.Lex autem prout
eſt in pꝛomulgatione dicitur a ligando.pꝛimo ergo mo⸗
do eſt eterna. ſcõðo autem non. Lamen poteſt diſtingui
cum dicitur lex ligat: quia ligare poteſt ſumi actiue vel
paſſiue.Si actiue: ſic lex eterna in deo dicitur a ligãdo
Fm ꝙ accipitur paſſiue: dicitur reſpectu creature. Sed
adhuc diſtinguendum de lege ligante in deo:ſicut de do⸗
minio in deoo. Dominiũ em eſt poteſtas cohercendi ſub⸗
ditos:⁊ ſic dicitur ſᷣm habitum. Ael põt dici ſcdᷣm actũ
7 ſic dominium eſt actus cohercendi ſubditos.⁊ vtrobi⸗
q; cõnotatur reſpectus ad creaturam.ſed pꝛimo modo ĩ
babitu.ſcdo in actu. Sicut eꝛgo dominium in habitu de
deo dicitur ab eterno dominium in actu ex tempoꝛe: ita
lex ſi impoꝛtet habitum ligandi: ſic ab eterno eſt ĩ diſpo
ſitione ad ligandum:⁊ hoc modo dicitur lex eterna.ſed
ſi impoꝛtet actum ligandi nõ. ⁊ per hoc patet reſponſio
ad ſcoᷣm.¶ Ao terciuʒ patet ſolutio:nam licet impꝛeſſio
ab eterno non ſit in effectu cum eſt in ratione. Inde lex
ab eterno eſt in diſpoſitione:⁊ ad hoc vt aĩe rationali ĩ⸗

pꝛimat᷑.licet ab eterno nõ ĩpꝛimat᷑ in effectu.

Nlembrũ ſecũdũ

Ecundo queꝛitur an notio legis diuine ſit
impꝛeſſa cuilibet rationali aĩe in creatio⸗
ne. Ad qð ſic augu. in li. de vera religione
eliſt lex ſcom quã deus iudicat omnia. de qᷓ
nullus indicare poteſt.ſed hec eſt ler eterna: ergo nuli!
poteſt iudicare de lege eterna. Si ergo iudicare ẽ noſce⸗
re.patet ꝙ eius notio nulli impꝛeſſa eſt. ¶¶ Item aug. in
libꝛo ↄfe.iij. YIgnoꝛa bã ⁊ nõ noueram iuſticiã verã inte⸗
rioꝛem ex iuſtiſſima lege dei om̃ipotentis. qua foꝛmarẽt᷑
regionũ moꝛes.cum ipᷣa vbiq; eſſet.hoc aũt ẽ lex eterna:
ergo aug. eam ignoꝛabat.ergo non eſt nota cuilibet aĩe.
Ad oppoſitũ de vera religione. menti noſtre talẽ legẽ
videre ↄceſſum eſt.ergo ipᷣa eſt nota aĩe ratõnali: 2 eius
notio ei impꝛeſſa.l IMẽ aug.in li.æ li. arbi. eterne legis
notio nobis imp̃ſſa eſt. ea em eſt qua iuſtũ eſt vt oĩa ſint
oꝛdinatiſſima.Queꝛat᷑ em̃ a quolibet vtꝝ imp̃ᷣſſuʒ ſit aĩe
ſue ⁊ notũ:ꝙ iuſtũ eſt vt oĩa ſint oꝛdinatiſſima. dicet vti
ꝙ ſic. Sol.ſcõᷣm beatum aug.in li.de vera religio⸗
ne. eternazʒ legem mũdis aiĩs fas eſi cognoſcere:iudicare
non eſt fas. boc aũt intereſt inter noſſe? iudicare: ꝙ ad
cognoſcendũ ſatis eſt vt videamꝰaliquid ita eſſe:vel non
eſſe. Ad iudicandũ vᷣo aliquid addimꝰ vt iudicemus ita
poſte eſſe vel aliter. velut cum dicimꝰ. ita debebit eẽ vel
buit: vt in ſuis operibo artiſices faciunt. Judicare S
lege eterna nullus põt.qꝛ iudicans ſem ꝑ eſt ſupioꝛ iu

Dicato. Sed videre ſeu cognoſcere eã cuilibet aĩe impꝛeſ

—

ſum eſt: ⁊ ſic notio eius aie imp̃ſſa eſt:ſed nõ eiꝰ iudiciũ

⁊ boc ſoluit᷑ pꝛimo obiectũ. Ad ſcdᷣm dicendum pᷣm
Dama. in li.j.ꝙ cognitio exiſtendi deum nobis naturali
ter inſerta eſt. ſed tn intatũ innaluit ꝑnicioſa bominum
malicia ⁊ deduxit in baratrũ: vt dicerẽt nõ eſſe deũ:ſicut

—

. LCr as 2 erl, FeN&

xxvj.

in p̃s. Dixit inſipiens in coꝛde ſuo nõ eſt deus. Sicut S
babitꝰ cognoſcendi deum impſſus eſt aie naturaliter:in
aia actu pot deum ignoꝛare. cum ipᷣa euertit ſe ab babi⸗
tu illo ad exterioꝛa ꝑ ſui maliciã: ſic lex eterna nõẽ om̃i
aie ſcᷣm habitũ. tamẽ ꝑ maliciam noſtram qñq; ab ipᷣ̃a
auertimur ad exterioꝛa mala:ita ꝙ ipᷣazʒ ignoꝛamꝰſcom
actum. 2 hoc vult dicere augu. cum dicit ignoꝛabã. 12
quicuq; cõuertit ſe ad illum habitum cognitionis legis
eterne. ſemꝑ eam cognoſceret.⁊ ꝙ eam aliqñ ignoꝛet: B
eſt ꝑ auerſionem ab illa.

Membrum terciũ

Ercio querit᷑ quid eſt lex eterna. Et aſſi⸗
gnantur plures eiꝰdiffinitões.Aug.in li.
d li.arbi.vnã aſſignat dicens.vt bꝛeuiteꝛ
. legis eterne nomẽ explicẽ: ea eſt qua iuſtũ
eſt vt oĩa ſint oꝛdiatiſſima.4¶ Cõtra iſtã diffinitõeʒ obij⸗
citur.Qõ eſt iuſtũ vt oĩa ſint optima etiã bonitate quaʒ
nata ſunt habẽ. ergo nõ eſt iuſtũ vt oĩa ſint oꝛdinatiſſi⸗
ma. 7 ꝙ ſequat᷑ ptz:qꝛ ſiłis eſt ratõ boni ⁊ oꝛdinati.Nã
ſicut malũ ⁊ inoꝛdinatũ ex vna ꝑte cadunt:ita bonum 2
oꝛdinatũ ex vna ꝑte:optimũ ⁊ oꝛdinatiſſimũ ex vna. E
aũt nõ ſit iuſtũ vt oĩa ſint optima. ptʒ qm ſi hoc eſſet in⸗
ſtum: oia eſſent optima bonitate: etiã quã nata ſunt ha⸗
bere. hoc aũt eſt falſuʒ. ergo nõ eſt iuſtũ vt oĩa ſint oꝛdi⸗
natiſſima. Itez alia diffinitõ legis eterne aſſignat᷑ ab
augu. in li. de vera religione. Maret ſupꝛa mentẽ nr̃aʒ
lege eſſe que veritas dicit᷑: hic ẽ icõmutabilis veritas:q
elt ler omniũ arti: 2 lex omipotetis artificis. ꝗ Cõtra
hãc diffinitõneʒ obijcit᷑. Et pᷣmo ↄtra hoc qð dicit᷑ oĩim
artiũ.Qã ſicut dicit aug.viij.de ciui.dei. Ynueniũtur ar
tes magice ⁊ malicioſe.ſi ergo lex eterna nulliꝰmali eſt:
lex ergo nõ eſt lex malarũ artiũ.eꝛgo male dicit᷑ ꝙ ſit lex
oĩm artiũ.ĩmo deberet addi ꝙ ẽ lex bonarũ artiũ.⸗ Si⸗
milit obijcit᷑ ↄtra h̊ qdᷣ dicit᷑ lex om̃ipotẽtis artificis.qꝛ
bic ẽ libertas dei vt nulli legi ſubiaceat nulliꝰ iudicõ:vti
dicit anſeł.in li. cur deus ho. ergo male dicit᷑ lex omipo⸗
tentis artificis. Tercia diffinitõ legis eterne ponitur

o

ab aug.in li.j.de lib.arbi. Lex eterna eſt ſũma ratio eui

ſemꝑ obtẽꝑandũ eſt.p quã mali miſerã:boni bonã vita⸗ꝭ
merent᷑: ꝑ quã illa que temꝑalis ẽ recte fert᷑ recteq; mu⸗
tatur. Contra iſtam diffinitõeʒ obijcit᷑.⁊ pᷣmo contra
iſtud mẽbꝛũ.cui ſemꝑ obtẽꝑandũ eſt. qm lex iſta eterna:
eſt idẽ qð dei volũtas.ſũma em̃ ratõ eſt volũtas dei. Sʒ
dicit aug.ꝙ bonꝰfilius bona volũtate vult patrẽ viueꝛe
quem dus vult moꝛi. ꝙ pater moꝛiat᷑ hoc eſt ſm legem
eternam: ſeu ſᷣm dei voluntatẽ:ergo bonꝰfilius bene po
teſt velle ↄtrariũ legi eterne.ergo nõ eſt ei ſemꝑ obtẽꝑã⸗
dum. ¶ Contra illud mẽbꝛum.ꝑ quã mali miſeram:bo⸗
ni bonã vitam merent. obijcit᷑ ſic.qm in volũtate noſtra
ↄſiſtit meritum ⁊ xxmeritũ.in lege aũt pᷣmiũ vel ſupplici
um. ergo per illam nõ meremur.vel demeꝛemur.4! Pꝛe⸗
terea queritur an iſte rationes notificent legem eternã
Em equalem compaꝛationem ad rem:aut vna vniuerſa⸗
lioꝛ ſit alia.⁊ quomõ ei cõueniunt. Sol. dicendum
notio legis diuine ↄſiderari poteſt tripliciteꝛ:ſicut lex
cterna. Nam lex eterna põt ↄſiderari ſcdᷣm reſpectũ ad
bona vel mala: vel ſᷣm ꝙ reſpicit bona tm̃.⁊ hoc dupli⸗
citer. quia poteſt conſiderari ſᷣm ꝙ reſpicit bona gene⸗
raliter. vel bona ſpaliter. que ſunt bona ratõnalis crea⸗
ture tm̃. tum ergo ad pꝛimam rationem ↄuenit ei hec

ratio.lex eterna eſſ qua iuſtum eſt vt omnia ſint oꝛdina

tiſſima. Lex em eterna m ꝙ eſt ius oꝛdinandi reſpictt
bona mala:quia deꝰbona facit ⁊ oꝛdinat.malũ aũt nõ
ſacit ſed oꝛdinat. VUnde oꝛdinare eſt actꝰ ↄmunis ipiꝰle⸗
gis reſpectu bonoꝝ ⁊ maloꝝ.⁊ ita hec eſt notio ipiꝰ pꝛo
ut reſpicit bona ⁊ mala. Scom aũt ꝙ reſpicit bona ge⸗
neraliter. ſeu ſint bona ratõnalis creature ſeu irratona
lis:ↄuenit ei iſta rõ.Cex eterna ẽ lex oim artiũ ⁊ lex om
mnipotentis artificis.inqᷓ;tum eniʒ eſt ars omnipotentis

õ

Ny N. we R ſir-

artificis: reſpicit cauſam diuinã que ẽ ars ⁊ cauſa oĩm
bonoꝝ.Scdm autẽ ꝙ reſpicit bona ratõnalis creature
tm̃: ↄuenit ei iſta diffinitio. Lex eterna ẽ ſũma ratio cui
ſemꝑ obtẽꝑandũ ẽ ⁊c̃. Ratõnalis em̃ creatura oꝛdinan⸗
da eſt ꝑ leges. VUnde lex temꝑalis fertur ab homiĩe ⁊ ſuꝑ
homines.⁊ ita cum ei ↄueniat ferre leges tꝑales vt dici
tur in diffinitione:conſtat ꝙ hoc eſt reſpectu rationalis
creature.Sitłꝛ qð dicitur cui ſemꝑ obtẽꝑandũ eſt.conue
nit ei reſpectu creature ratõnalis:quia ſolum rationali
creature ↄuenit ille actus qui ẽ obtẽperare.⸗ Ad obie⸗
ctum ↄtra pꝛimam diffinitionẽ dicendũ eſt ſcõᷣm auguſ.
qui dicit in geñ.ſuꝑ illud. Vidit deus cũcta que fecerat
erant ⁊c̃.ꝙ de ſingulis ẽ dictum ꝙ erant bona: de vni⸗
uerſis aũt ꝙ erant valde bona.quia quodlibet in ſe ẽ bo
num ſed in vniuerſo eſi valde bonuʒ. Siſtinguendũ er⸗
go ꝙ poſſumus intelligere in ſingulari:⁊ hoc modo dici
tur ꝙ omnia erãt bona.vel in vniuerſitate:⁊ boc dupli⸗
citer.vel in reſpiciẽdo oꝛdinẽ vt nũc: vel reſpiciẽdo oꝛdi⸗
nem ſimpliciter ſcdᷣm ꝙ ↄpꝛehẽdit totã ſeriem oꝛdinis pᷣ
ſentium pᷣteritoꝝ ⁊ futuroꝝ.quia res que pꝛeſens eſt ad
huc habet oꝛdinem ad rem ppᷣteritã:⁊ ad aliam rem futu⸗
ram. Si ergo dicat᷑ oꝛdo vniuerſi ⁊ accipiat᷑ pꝛo oꝛdine
vt nũc: ad hoc nõ eſt dicere ꝙ omnia ſint valde bona in
vniuerſo:qm̃ poſſunt eſſe melioꝛa.ſed ↄpꝛehẽdendo totã

ſeriem oꝛdinis pꝛeſentium pꝛeteritoꝝ ⁊ futuroꝝ:ſic om⸗

nia ſunt valde bona in vniuerſo.ita ꝙ nõ poſſunt eẽ me⸗
lioꝛa. Sicut ergo bonũ eſt ꝙ omnia ſint optima.non in
ſingulari ſed in oʒdine vniuerſi pꝛout dictum eſt:eodem
modo dicendũ ꝙ iuſtum eſt vt omnia ſint oꝛdinatiſſima
hoc modo intelligitur illa diffinitio. Vel poteſt dici q;
omnia in genere oꝛdinatiſſima ſunt in vniuerſo.ſcðᷣm ꝙ
habetur ab augu.viij.ſuꝑ geñ:dicentẽ. Voluntas diui⸗
na ſubijcit ſibi pꝛimitꝰomnia.deinde creaturã coꝛpoꝛalẽ
ſpirituali.deinde irrationalem rationali.terreſtrem ce⸗
leſti. Poſſemus tamen dicere.ꝙ in illa ratione eſt falla⸗
tia figure dictionis. ꝙ in illa diffinitione ly omnia non
habet actualem ſupꝓpoſitionẽ. vnde nõ ſupponit res ip̃as
in actu:ĩmo ab eterno poſſet dici iſtud.ſed cũ dicit᷑ poſt
nõ iuſtũ eſi vt omnia ſint optima.ly oĩa habet ibi ſuꝑpo
ſitioneʒ actualem.⁊ ſupponit ibi ꝓ ipᷣis rebo actu aliter
exiſtentibo 2 vt nũc.q¶ Ad oppoſitũ pꝛimoↄtra ſcðaʒ diſ⸗
finitionem dicendũ.q ſicut ꝗꝓpꝛie nõ eſt lex que mala eſt
ſeu que ſonat malum:ita ꝗꝓpꝛie non eſi ars que mala eſt.
ars enim virtus ⁊ lex cadunt ſub ratione boni.ſilꝛ malũ
viciũ ⁊ inherentia cadunt ſub vna ratione.ſ.mali.Pꝛo
pter hoc dicendum.ꝙ artes magice inqᷓtum eſt ibi veri⸗
tas ſunt a lege eterna.inq;tum autẽ eſt ibi falſitas ⁊ ma
licia non:nec ſunt ꝓpꝛie artes:⁊ ſic lex eterna non eſt lex
earum. Illuſio enim demonum pꝛincipium eſi artiũ ma
gicarum: ⁊ qtum ad boc eſt ibi falſitas ⁊ malicia ⁊ in⸗
oꝛdinatio.⁊ ſic pꝛopꝛie nõ ſunt artes.¶ Aoſcðm dicen
dum ſcdm augu.in li.confe.qui dicit.Lex tua domie lex
legum:⁊ lex tua tu:⁊ tu ipſa lex. Iſtud ergo debet intel⸗
ligi intrãſitiue ⁊ nõ tranſitiue.lex omnipotentis artifi⸗
cis. VUnde dicit augu.ꝙ ipᷣa eſt ſumma veritas.⁊ cõſtat
ꝙ ſumma vxeritas eſt deus. Ratio autem pꝛocedit ac ſi il

lud tranſitiue 2 diuerſitatem diceretur. Diffinitur er⸗

go ibi lex eterna ꝑ comꝑationem ad omnia bona gene⸗
raliter. que deriuatur ab arte pꝛima eterna que eſt cau⸗
ſa. Seo quedam bona ſunt ab ipᷣa immediate: ſicut illa
que ſunt ab oꝑatione diuina.Quedam autem mediate:
ſicut illa que ſunt ab oꝑatione humana. Dicit᷑ ergo lex
eſſe omnium artium vt intelligatur eſſe regula oꝑatio⸗
num bonarum a rationali creatura. Dicitur autem lex

omnipotentis artificis.ſcõᷣm ꝙ eſt regula illoꝝ bonoꝛũ

que ĩmediate ſunt a creatoꝛe.¶ Ad obiectum pꝛimo cõ⸗
tra terciam diffinitionem dicendum.ꝙ hec diffinitõ cõ⸗
uenit legi eterne ꝑ comꝑationem ad creaturam ratõna⸗

lem. ſcoᷣm ꝙ ipᷣa lex eſt pꝛincipiũ oꝛdinis rationalis erea

ture. ſicut dictum eſt. ſed rationalis creatura triplicem

ðð

—.—

—–

4 — *
141X V 3 l l.n.

habet oꝛdinem ad deum: ad ſe. ⁊ ad pꝛoximum. Inẽtus

lex eterna eſt pꝛincipium oꝛdinis ratõnalis creature ad
deum cui oꝛdinatur ꝑ ſubiectionem ⁊ obedientiam.dici

tur cui obtẽ ꝑandũ eſ. Inqᷓtum autem ipᷣa eſt pꝛincipiũ

oꝛdinis rationalis creature: ad ſe dicitur per quã mali

miſeraʒ:boni ⁊c̃.quia homo ſibi meretur vel demeretuꝛ

penam vel gloꝛiam. Scðm ꝙ eſt pꝛincipiuz oꝛdinis ipiꝰ

ad pꝛoximum dicituꝛ per qu illa que tem ꝑalis eſt recte
fertur ⁊c.vt ergo oſtendit ꝙ ipᷣa eſt pꝛincipium vmuer⸗
ſale oꝛdinis rationalis creature.tot ponuntur membra
in diffinitione illa. ergo obijcit᷑ ꝙ nõ ẽ ei obtẽꝑandũ
dicenduʒ ꝙ rectitudo volũtatis nr̃e nõ ſemꝑ attendit᷑ in

ↄfoꝛmatõe eius ad diuinã voluntatẽ reſpectu voliti: ſed

reſpectu volentis. Motus em̃ volũtatis comꝑat᷑ ad vo⸗
lentem ⁊ ad volitũ. Confoꝛmatõ ergo volũtatis mee ad
diuinam ſempꝑ debet eſſe qtum ad volentẽ:ſed nõ ſemꝑ
ad volitum. Unde debeo me ſic confoꝛmare ei.vt ego ve⸗
lim qð deus vult me velle:nõ vt velle qð vult ſemꝑ. Vñ
ſuꝑ ulud pᷣs.Rectos decet collaudatio.dicit glo.conue⸗
nit vt quodcũq; vult deus te velle:velis ⁊ tu.non dicit vt
velis quodcũq; vult dens.⁊ ſic bonus filius volens pa⸗
trem viuere quẽ deus vult moꝛi: conſoꝛmat voluntatem
ſuam ⁊ obtẽꝑat diuine.quia ipᷣe vult qð deus vult ipᷣm
velle.ſ.patrem viuere.Et hoc dicit auguſt. in ench.vxult
ꝙ ipſe filius velit patrem viuere ex naturali pietate.quẽ
vult moꝛi ex ſuo iudicio. q¶ Ad ſcdᷣm dicendum ꝙ meri⸗
tum appellatur vno modo actus dignus beatitudine vel
miſeria hoc eſt bonus vel malus.Alio modo dicit᷑ meri

tum oꝛdo actus ad pꝛemium ſeu ſit beatituao ſeu ſit pe⸗

na.actus ergo eſt a li.arbi.ſed oꝛdo actus illius ad pꝛe⸗
mium eſt a lege eterna. Vnde qᷓ;tum ad pꝛimum moduʒ
verũ ẽ qð dicitur ꝙ in voluntate nr̃a conſiſtit meritũ et
cmeritum:ſed non ſecũdo modo.quia oꝛdinare actum

bonum vel malum ad beatitudinem vel ſuplicium.non
eſt li.arbi. Ande augu. intendit ꝙ ler eterna oꝛdinet bo

num actum ad beatitudinem: malum autem ad ſuꝓpli⸗
cium dicens.hoc lex eterna incõmutabili ſtabilitate fir⸗
mauit vt in voluntate merituʒ:in beatitudine ⁊ miſeria
pꝛemium. Et ſic patet ꝙ oꝛdo ad pꝛemium eſt ex ipᷣa.
Membꝛũ quartũ
Varto queritur de intentione legis eterne
ſcðm quã intentionem ſit in deo.an.ſ.ap⸗
pꝛopꝛietur ꝑſone vel eſſentie.Et ꝙ eſſentie
patet ꝑ augu. Apparet ſupꝛa mentẽ noſirã
eſſe legem que veritas dicitur. nec ambigendũ eſt illam
eſſe incõmutabilem naturam: ⁊ ita eſt in deo ſcõm ratõ
nem eſſentie. ⁊ iſtud verum eſt.illa em natura incõmuni
cabilis eſt diuina eſſentia.¶ Sed tunc eſt queſtio.vtruʒ
alicui ꝑſone apꝛopꝛietur.r oſtenditur ꝙ m intentionẽ
poteſtatis ⁊ ſic aꝑꝛopꝛiatur perſone patris. Augu. ſu⸗
per geñ. Deus naturas creat bonitate. voluntates oꝛdi⸗
nat poteſtate. vt nec ſit natura que ab eo non ſit:nec vo⸗
luntas bona cui nõ pꝛeſit: nec mala qua bene vti nõ poſ⸗
ſit. Poteſtas ergo in deo eſt pꝛincipium oꝛdinis. ſi ergo
lex eterna eſt pꝛincipium oꝛdinis: ergo eſt in deo ſcᷣm ĩ/
tentionem vel rationeʒ poteſtatis.ergo aꝓꝛopꝛiatur ꝑ⸗
ſone patris. Conſequẽter oſtenditur ꝙ ſit ſcðm intentio
nem veritatis. ita appꝛopꝛiatur filio. quia lex eterna
dicitur veritas. Vnde augu. in li. de vera religione. ex
eterna eſt incõmutabilis veritas.? vult oſtendere ꝙ lex
appꝛopꝛietur filio. ſicut iudicium filio in illo libꝛo ⁊ di⸗
cit. pater non iudicat quẽqᷓ.ſed omne iudicium dedit fi⸗
lio.⁊ ſpiritualis homo a nemine iudicatur.i.a nullo ho
mine. ſed a ſola ipſa lege.ſcdᷣm quã iudicat om̃ia ⁊ ideo
veriſſime dictũ eſt. opoꝛtet nos omnes exhiberi ante tri⸗
bunal chꝛiſti. Si ergo omne iudicium datum eſt filio.
quoniam veritatis ſeu ſapientie eſt iudicare:2 iudiciuʒ
ſcom legem eſt vt dicit. ergo lex eſt in deo ſcðm rationez

veritatis appꝛopꝛiate filio.Conſequẽter oſtendit ꝙ ſcðʒ

;
ein
m
dult
ue
neri⸗
erel
ſen
tpe
pe⸗

eane
ſap⸗
ſcntie
Plri
ln
tati
nunt
rz
tione
N.
odi
w
hoß⸗
m.
ntio
eena
Ne
gle
70
fiß⸗
obe
ſeo
le.
ii;
ſ
8

rationẽ bonitatis.⁊ ſic appꝛopꝛiatur ſpirituiſancto.pᷣs.
Non ðẽ qui ſe abſcondat a caloꝛe eius.glo.i.a ſpirituſan
cto:qjui ſpũſſanctus ẽ lex ⁊ teſtimonium ⁊c.ipᷣi ergo ap⸗

propꝛiatur. ita eſt ̃m rationem bonitatis. Item. viij.

ad Ro. Cex ſpiritus vite.glo.i.ſpirituſſ.qui docet quio
agendum ſit.vult ergo ꝙ ſpirituſſanctus eſt lex.⁊ ita lex
eterna habet eſſe ſcᷣm rationeʒ bonitatis.quia ſpiritui
ſancto attribuitur bonitas:ſm quã ergo intentioneʒ ſit
in co queritur ⁊ cui apꝛopꝛiatur perſone. Solut:o.
dicendum ꝙ aq qualibet legem concurrunt tria.ſ.aucto
ritas. veritas. bonitas.⁊ boc ſm tria que concurrunt
ad boc ꝙ ſit lex.ſ.pꝛincipium legis:foꝛma legis:⁊ finis
Ratõne pꝛincipij debetur ej auctoꝛitas: quia non poteſt
eſſe pꝛincipium legis niſi habens auctoꝛitatem. Ratio⸗
ne dᷣo foꝛme debetur ei veritas: quia lex nũꝙᷓ fertur ſine
recta ratione.Item ratione finis debetur ei bonitas:qꝛ

lex non ẽ niſi ad bonum. Vnde ſicut habetur ex alia ſci⸗

entia. Cex eſt ſanctio ſancta iubens honeſtum pꝛohibẽſ⸗
qᷓ contrarium. Si ergo reſpiciamus in lege eterna au⸗
ctoꝛitatem. dicitur in deo ſcdᷣm rationem vel intentionẽ
poteſtatis:⁊ ſic axpꝛopꝛiatur perſone patris. Si autem
reſpiciamus veritatem ſcdᷣm rationem foꝛmalem:ſic ap
pꝛopꝛiantur ſapientie ⁊ ita perſone filij. Reſpiciendo au
tem bonitatem que debetur ci ratione finis:ſic axppꝛopꝛi
atur ſpirituiſancto. Ex hoc patet qualiter iſti effectꝰ de⸗
riuantur a lege eterna.ſ.imperare.vetare ⁊c.ij Lam iſti
actus imperare ⁊ vetare ſunt ipſius legis ratione aucto
ritatis. Iſti autem duo actus conſulere 2 peꝛmittere ſũt

ipſius ratione veritatis. Iſti autem duo punire pᷣmium

tribuere:ſunt ipſius ranone bonitatis.⁊ pꝛopter hoc di
ctuʒ eſt a ſapientibo.ꝙ hec eſt virtus legis.a ſic opoꝛtet
ꝙ in lege inueniatur ratio vel intentio potentie vt pꝛeci⸗
piat vel pꝛohibeat. Item ⁊ ratio veritatis vel ſapientie
vt poſſit ꝑnittere vel ↄſulere:⁊ ratio bonitatis vt puni⸗
at malefacta ⁊ pꝛemiet benefacta. hoc em ꝑtinet ad boni
tatem. ? ſic ſcom diuerſas rationes comphendit lex po/
tentiam. ſapientiam. ⁊ bonitatem. 2 ſcdᷣm hoc diuerſos
babet actus. Patet etiã ex hoc ꝙ pꝛedicti actus legis re
ſpiciunt vires anime. nam cõſulere⸗ ꝑmittere reſpiciũt
ratõnalem. Sunt enim actus legis ratõne veritatis vel
ſapientie: ⁊ hoc ꝑtinet ad vim ratõnalem. Im pare autẽ
et vetare ꝑtinent ad iraſcibilem. ſed punire ⁊ pꝛemium
tribuere ꝑtinent ad concupiſcibilem. ſic cuilibet perſo
ne aꝑpꝛopꝛiatur lex.ſcdᷣm tamen diuerſas intentiones et
diuerſos actus.

Mlembrum quintũ

Vinto querit᷑ de imutabilitate legis eter⸗
ne. Utrum ſit imutabilis xel mutabilis.

Ao qð ſic. Omnis lex pꝛecipiens otraria

eſt variabilis ſiue mutabilis. lex eterna ẽ
hmõi:ergo ẽ mutabilis.NDaioꝛ patet.qm̃ ſᷣm pᷣcepta va
riatur lex. Minoꝛ ptʒ ꝑ augu.in li. ↄfe.vbi dicit.Oñe ſi
mõ imꝑas qð aliqn vetaſti:quis dubitat hoc eſſe facien
dum? Ex quo ꝑpendit ꝙ deus pꝛecipit qð ante vetuit.ſᷣ
pꝛecepit ⁊ vetat m legem eternam: lex igitur eterna p̃⸗
cipit contraria.¶ Secũda ratio. pꝛecepit deus aliquan
do plures habere vroꝛes:modo autem vetat. ergo aliqñ
pꝛecepit qdð modo vetat. Ande auguſſi.in li.confe. Ali⸗
qua licuerunt in antiquo ſeculo iuſiis: que modo non li
cent.quia illis pꝛecepit dominus iſtud.iſtis aliud ꝓ tem
poꝛalibus cauſis. ergo lex pꝛeceptionis diuine ẽ muta⸗
bilis. ſi ergo virtus legis conſiſtit in pꝛeceptis:cõſtat le⸗
gem eternam eſſe mutabilẽ.¶ Tercia ratõ:nam iſtud pa
tet ex ꝓhia cominatõis 2 ꝓmiſſionis. Hiere.xviij. Re⸗
pente loquar aduerſus gentem ⁊ aduerſus regnũ. ſi pe⸗
nitentiam egerit gens illa ⁊c. hec eſt ꝓphia cominatõnis
ſed ſententia ꝓphie cominationis eſi mutabilis.quia pᷣ⸗

mo dicit aduerſus gentem:poſt dicit ſi penitentiam ege⸗

rit ⁊c. agam ⁊ ego penitentiam.ſi imiliter eſt de ꝓphia

ðð :
D 5 S”ů
SS 6 ) N He: H —r y) 14*1
een
MNMNMyueſtio

xxvj.

miſſionis ſicut ptz ibi : alibi. Si ergo ſententia tri quã

do comimatur vl pꝛomittit per ꝓphᷣas pꝛocedit a lege eter
na. bec ſententia eſt mutabilis:ergo ⁊ lex eterna ẽ mu⸗
tabilis.4 Quarta ratio. Omnis ſententia que fertẽ ſub
conditione ⁊ non abſolute mutabilis eſt: ⁊ maxime illa
que dependet cum hoc a libero arbitrio.ſed ſententia le
gis eterne fertur ſub conditione ⁊ non abſolute ⁊ maxi⸗
ine depenget a libero arbitrio:ergo ſentenna legis eter⸗
ne eſi mutabilis. ergo lex eterna eſt mutabilis. Ainoꝛ
patet. quoniam lerx eterna nũq́; indicabit vel dicet abſo
lute iſte dãnabitur: ſed ſemper ſub conditione ac ſi fue⸗
rit malus finaliter. ſimiliter non dicet abſolute iſte ſal⸗
nabitur: ſed ſub bac conditione ſi fuerit finaliter bonꝰ.
Vnge ſemper hoc dicet ſub conditione malicie vel boni⸗
tatis finalis. Sed hec conditio que eſt:ſi fuerit bonus
vel malus: finaliter vpendet a libero arbitrio. ex quo
marime ſequitur ꝙ ſit mutabilis. Ad oppoſitum. au⸗
gu. in. iij. ↄfe. Ygnoꝛabã iuſticiã veram interioꝛem. non
ex conſuetudine iudicãtem: ſed ex iuſtiſſima lege dei om⸗
nipotentis qua foꝛmarentur regionum moꝛes: cum ipᷣa
vbiq; ⁊ ſemper.non alibi alia. non alias aliter. et omne
