currerit officioſum mendaciũ reputabit᷑ſed illud ſeꝗt
ſi dicat᷑ petrus non vere reprehenſibilis fuiſſe. cũ pau
lus ſcribat ipſuʒ ñ recte ambulaſſe.⁊ ꝙ reſtitit ei quia
repᷣhenſibilis erat.¶¶ Iteʒ ideʒ ad eundeʒ. ꝙ obijcis ñ
eſſe mediũ inter bonũ ⁊ malũ:⁊ ꝙ legis cerimoĩas ob⸗
Fuare nõ põt eẽ indifferens:cur nõ dicã pᷣcepta illa ve⸗
terũ ſacramentoꝝ nec bona:qꝛ nõ eis iuſtificamuꝛ.vm
bre.n.ſunt prenuciantes gratiã qua iuſlificamur.nec
tñ mala: qꝛ diuinitus precepta ſunt temꝑibo ꝑſoniſqʒ
gruentia.cum me adiuuet ꝗphetica ſnia qua diẽ̃ deꝰ
ſe illi populo dediſſe p̃cepta non bona.nõ dicit mala:
vt monſtret indifferentia. 4 Iteʒ idem ad eundem. qðᷣ
obijcis ꝙ ler 2 ꝓphete vſq; ad Johem ⁊c. hmõi nõ pꝛo⸗
bat qð dicis.i Jon.n.orbitroꝛ ipᷣm dñm fallacit᷑ a pa⸗
rentibo circũciſum Luẽ.ij.nec eũ dixiſſe fallacit lepro⸗
ſo Math. viij. Vade ⁊ oñde te ſacerdotibo:⁊ offer pro
te ſacriſiciũ.ꝗ̊ ſicut veracit fuit xpᷣs circũciſus ⁊ vera⸗
citer ex pᷣcepto dñi obtu it lepꝛoſus ſacrificium legis:
vere fuerũt legalia obuata ab aptis.. Itez idem ad
eundeʒ.ſicut libera voce ꝓnuncias cerimonias moꝛti
feras tam his qui ex iudeis ꝙᷓ; his ꝗ ex gentibo:ita pꝛo
temꝑe h̊ vocẽ tuã oĩno affirmo ⁊ addo.quicũq; eas ſer
uauerit nõ ſolũ veracit: pᷣ etiã ſimulate eũ in baꝛatruʒ
dyaboli deuolutũ.ſed ſicut ſimulatõʒ aploꝝ ab huius
tꝑis rõne ſecernis:ita ego pauli veracẽ ↄuerſatõeʒ ab
buiꝰtꝑis.qᷓ;uis non ſimulata cerimoniaꝝ obſᷣuatione
ſecerno:qm tunc fuit appꝛobanda nũc deteſtãda.4. Itẽ
ideʒ ad eundeʒ. Sacramẽta iudeoꝝ ñ ſic fuerũt ab ob⸗
ſeruantia auferenda vt tanq teteſtanda ſilia ydola⸗
trie viderent᷑.ᷣ ſi a ↄſuetudine iudeoꝝ quibo auẽte di⸗
uina erant impoſita ſtatim poſt paſſioneʒ ſicut moꝛti⸗
fera tollerent᷑: viderent᷑ fuiſſe deteſtanda ⁊ damnãda.
NMon igit᷑ ſiatim auferri debuerunt a ↄſuetudine iude⸗

oꝛuʒ. qð videt᷑ erpreſſe ex ↄſilio apłoꝝ in verbis beati
Jacobi ad paulũ Act.xxj.¶lj Iteʒz ideʒ ad eũdeʒ. Fate⸗
oꝛ in h̊ ꝙ epla mea ↄtinet videlʒ ſacramẽta iudeoꝛũ a
paulo ſuſcepta vt doceret ea ñ eẽ ꝑnicioſa his ꝗ ſicut a
parentibo acceꝑant ꝑ legez vellent ea cuſtodiꝛe.minus
me poſniſſe illo dũtaxai tꝑe quo primũ fidei gra reue⸗
lata eſi:tũc.n. hoc nõ erat eis ꝑnicioſuʒ. ꝓgreſſu vᷣo tẽ
poꝛis ab omibo xpᷣianis ille obuationes deſererent᷑.
( Itez ideʒ ad eundẽ. Si tũc deſererent nõ diſcernere⸗
tur quod dñs pꝓplło ſuo ꝑ moyſen pᷣcepit: ab eo qð in tẽ
plis demonioꝝ ſpũs immũdus inſtlituit.qð ẽ maximũ
incõueniẽs. Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ nõ erat ↄtinuo:ſ̊ paula⸗
tim manifeſtata p̃dicatõne gratie deſerenda,4l Itẽ idẽ

— „ * — —

ad eundẽ ait apłs ad Gat.v. Si circũcidimĩ xpᷣus vo⸗
bis nõ ꝓderit.decepit ̊ Lhimotheũ ⁊ fecit nihil ſibi
ꝓfuiſſe xp̃ᷣm.an quia boc fallacit factũ ẽ ideo ñ obſuit:
cum ipſe hoc poſuit nec etiam veraciter ſ̊ ſimpłr dixit
ſi cireũcidimĩ ⁊c. Si ̊ nõ eſt ibi ſubintelligendũ.ſi cir
cũcidimiĩ fallacit.ꝗ̊ᷓ nec dicendũ erit paulũ fallacit cir⸗
cũcidiſſe thimotheũ: vel aplłos legalia Fuaſſe.¶ Item
ideʒ ad eundẽ. Cũ veniſſet fides que illis obſeruatõni⸗
bus prenũciata eſt:⁊ poſt moꝛtẽ ⁊ reſurrectõz dñi reue
lata:obſeruantie ille tanqᷓ; vitam ſui officij amiſerunt.
Sicut ꝗᷓ defuncta coꝛꝑa amicoꝝ deducẽda erant cũ ho
noꝛe ad ſepulturã: nec ſimulate ſ̊ religioſe.nõ aũt cõti
nuo deſerenda. Pꝛoinde vᷣo quiſꝗs xpᷣianoꝝ ſeu ex in⸗
deis nuptias voluerit celebꝛare tanqꝙᷓ; ſopitos cineres
eruens nõ eꝛit pius deductoꝛ vel baiulus coꝛꝑis:ſ̊ im⸗
pius ſepulture violatoꝛ. 4 Itez ideʒ ad eundẽ. Qð ob
ijcis ꝙ panlus in petro reprehendere ñ potuit qð ipſe
fecit. Credo pauluũ nõ ita egiſſe qñ thimotheũ circũci⸗
dit Act.xvj.vel theucris votũ ꝑſoluit.Act᷑.xviij.vel hie
roſolymis a Jacobo monitꝰ legalia illa ſuſcepit Act᷑.
xxj. vt putare videret᷑ ꝑ illa legalia ſalteʒ dari: ᷣ ne il⸗
la que in vmbris futuroꝝ deus fieri iuſſerat tanq; ydo
latriã gentiũ damnare videret᷑.hoc.n.eſt qdð illi Saco⸗
bus ait Act᷑.xxj. Vides inquit frateꝛ quot milia ſunt ĩ
iudea ⁊c.ꝗ¶! Iteʒ idem ad eundẽ in alia epła. Si obijci
as paulũ aliqñ ſimulatõʒ feciſſe:quia dicit factus ſum
iudeis tanqᷓ iudeus.nõ a me docẽdus es qũo intelliga⸗
tur.factus eſt.n.tanqᷓ; iudeus ↄpaſſione miſcdie:nõ ſi
mulatõe fallacie.fit.n.tanqᷓ; egrotus qui miſtrat egro
to.nõ cum febres ſe hr̃e mentit᷑:ſed cuʒ aĩo condolẽtis
cogitat.quẽadmodũ ſibi ſeruiri vellet ſi ip̃e egrotaret.
Ex his igit᷑ relinꝗt augꝰ.legalia ꝓ temꝑc in quo prĩo
fidei gratia reuelata eſt. in differẽtia illis ꝗ ex iudeis
dũmodo nõ ↄſiituerẽt in eis ſpem ſalutis.⁊ vera lega⸗
lia ab apłis fuiſſe ſeruata.⁊ petꝝ vᷣo reprehenſibilẽ:⁊
paulũ dᷣo nõ reprebendẽdũ.

Reſponſio. Dicendum ꝙ
ad diuerſa reſpiciẽtes circa iſtũ articulũ aliqñ diueꝛſa
ſenſiſſe.nõ tñ ↄtraria: cũ dicat Hiero.in epła ad aug.
Mõ multũ intereſt inter meã ⁊ tuã ſniaʒ:qꝛ ego dico ⁊
petrũ ⁊ paulũ timoꝛe fideliũ iudeoꝝ legem exercuiſſe:
immo ſimulaſſe mãdata.tu aũt aſſeris eos h̊ feciſſe cle
menter nõ mentiẽtis actu:ſ̊ ↄpatientis affectu.Dicen/
dũ igit᷑ ꝙ b. hieroꝰ.põderans verba dñi ¶Dath. xj. lex
2 ꝓphete vſqʒ ad iohez incluſiue.h̊ eſt miſterio iohãnis
ↄpleto intelligit legalia retꝛactata.⁊ ideo poſt paſſiõʒ
xpᷣi omibus interdicta ſeu ĩ eis ponat᷑ ſpes ſalutis ſeu
nõ. Preterea ſicut ipſemet dicit in epla ad ang. Pro⸗
pter metũ iudeoꝝ petrus ⁊ paulus eq̃liter finxerũt le⸗
gis pᷣcepta equalit ſeruari.qua ꝗᷓ fronte paulus repꝛe⸗
hendat in altero qð ipſe cõmiſit. ꝙᷓ immo alij expoſue⸗
rũt cauſam quã putauerũt nõ officioſum mendaciũ de
fendentes ſicut tu ſcribis:ſ̊ docentes boneſtam diſpen⸗
ſationẽ:vt ⁊ apłoꝝ prudentiã demonſtrarẽt:⁊ blaſphe
mantis Poꝛphirij impꝛudentiaʒ coercerent.qui pau⸗

lum dixit exarſiſſe in inuidiam vututũ petri: perrux
1 paulum inter ſe puerili pugnaſſe certamĩe. Nugꝰ. vo

p„ W.,

—

reſpiciens ad ↄſiliũ apoſioloꝝ ⁊ ad verba Yacobi act.

xv.⁊ rxj.in quibus videt᷑ ab apłis ↄceſſum fidelibꝰqui

t iudeis erant legalia obſeruari:nõ tñ his qui de gen
tibus imponenda: ne fide ſcandalizaꝛent᷑ diſtinguit tẽ

poꝛa.ꝑſonas.affectũ. Temꝑa duo.primũ cũ cepit gꝛa

tia fidei reuelari.ſecũdũ cuʒ reuelata eſt. Iteʒ ꝑſonas

fidelium dupłr.qui de iudeis:⁊ qui de gentibus.Iteʒ
affectum illius qui in legalibus cõſtituit ſpeʒ ſalutis:
7 illius qui non conſtituit ſpem ſalutis.ſ̊ ſeruat illa ex

cauſa:vel ꝗꝓpter vitandũ ſcandalũ prorimi:vel quia ĩ⸗

ſtituta auẽte dei. Scðʒ hoc ̊ dicit Nugꝰ.ĩ epiſtola ad

Hiero.ꝙ cum dicit apłus ad Gala.v. Si ciꝛcũcidimĩ
rpus vobis nihil proderit.illos arguit qui ſe iuſtifica⸗
ri in lege credebant: non qui legitima illa in eius ho⸗
noꝛe a quo mandata ſunt obſeruabant.que gratie re⸗
nuelatione latius innoteſcente neceſſe fuerat aboleri.ñ

tamen ideo fueꝛant tanqᷓ; dyabolica gentiuʒ fugienda
ſacrificia.etiam cum ipla gratia iam inceperat reuela

ri: que vmbris talibus fuerat prenunciata:ſed ꝑmit⸗
tenda paululuʒ eis: maxime qui ex illo populo cui da

ta ſunt venerant. poſtea vᷣo tanqꝗᷓ; cum honoꝛe ſepulta

ſunt a xp̃ᷣianis omnibus irreparabiliter deſerenda.

¶ Ad ea vo in quibus videntur diſſentire.quia quod
vnus dicit malum: alius dicit non malum.non eſt cõ
trarietas.quia iſte dicit malum: quia interdictun ⁊

pꝛohibitum. ille vo non malum: quia ꝗtum eſt de ſe

non eſt malum nec bonum. ¶ Item ad illud in quo vi
entur contradicere.quia iſte dicit ſeruanda: ille di⸗
cit non ſeruanda. Dicendum ꝙ iſte dicit non ſeruan⸗
da: quia prohibita ⁊ interdicta a chriſto. ille vo ad⸗

huc ſeruanda propter vtilitatem vel ſcandalum vitan

dum pro tempoꝛe: in quo non erant interdicta.nõ enĩ

Dicit interdicta legalia: niſi poſt gratiam fidei reuela

tam. vnde illud lex ⁊ prophete vſq; ad iobanneʒ oſten

dit legalia eſſe moꝛtua: hoc eſt ſaluti non neceſſaria.

non tamen moꝛtifera quouſqʒ reuelata gꝛatia ſunt pe

nitus interdicta ab apoſtolo ad Gala. ꝗnto. Si circũ⸗

cidimini chriſtus vobis nihil proderit.4 Preterea.
ad aliud in quo ſibi videntur contradicere de ſimula/
tione.Dicendum ꝙ vnus ponit ſimulationeʒ pruden⸗
tie ſcilʒ Hieronimus: alius vo negat ſimulationem

fallacie. ita non ſibi contradicunt. Dicamus igi⸗

tur ad ſolutionez primo obiectoꝛum gᷣm ꝙ dicit Hu⸗
go de ſancto victoꝛe in libro de ſacramentis.iuxta Au
guſti. videntur tria quedam tempoꝛa diſtinguenda. p⸗
muʒz ante baptiſmum quando circũciſio ſola ſtatuʒ ba
buit ſine baptiſmo. Qouiſſime nunc poſt circumciſio⸗
nem ſolus baptiſmus ſtatum habet ſine circumciſio⸗
ne. fuit autem medium tempus quando circumciſio ⁊
7 baptiſmus ſimul ecucurrerunt.circumciſio vt finire⸗
tur: baptiſmus vt confirmaretur. opoꝛtuit enim vt il
la que finienda erant non ſubito ſed paulatim dimitte
rentur: vt oſtenderentur bona fuiſſe tem poꝛe ſuo. Si
militer que incipienda erant non ſubito in auctorita⸗
tem ſumerentur: ne preter rem aliunde inducta puta
rentur. illa igitur dimiſſa ſunt: non proiecta. iſta inſti

tuta ſunt: non vſurpata. 4 Bicendum igitur ad pri⸗

mo obiectum ᷣm Hugonem de ſancto victoꝛe. ꝙ ſcom
ꝙ fuit baptiſmus cuʒ circumciſiõe ĩ medio tempoꝛe ab
inchoatione ſua vſqʒ ad paſſionem: ita fuit circũciſio

cũ baptiſmo poſt paſſioneʒ xp̃i vſq; ad tempꝰ illð quo

circũciſio ceperat ꝓhiberi.vñ h̊ tempꝰ mediũ partituʒ

eſt ante paſſioneʒ ⁊ poſt paſſionẽ. Ante paſſioneʒ ali⸗

24 N
4 Brrala — R E
Hans

quãto temꝑe noua ſacramẽta inchoata ſunt ad ↄſuetu⸗
dineʒ: vetera aliqdin tolerata m diſpenſationem.
Poſſqᷓ aũt dictum eſt. Si circũcidimĩ xpᷣus nihil pro⸗
derit vobis quaſi in tercio temꝑe: iam ipſa circũciſio

OiL

Aec) M.. fue 2 0 % ½ 10.2²

OQR 0

ſo

nõ poterat ad ſalutẽ ꝑcipi.ſieut prius poſtꝙᷓ dictũ fſu/
iſſet maſculus cuius prepucij caro circuciſa non fueꝛit
ꝑibit ð pp ło ſuo Geñ.xvij.nõ potuit circũciſio ab his
quibo iniũcta fuerat ſine ꝑiculo ſalutis ↄtemni. 4j Ad
illud vo qð obijcit᷑ multipir de obſeruantia legaliuʒ a
paulo dom ſʒ Hu.ꝙ quẽadmodũ ĩ pᷣncipio baptiſmꝰ
a Johãne ſʒ ſolũ ſacram̃tũ dabat᷑. ¶Dathᷣ.iij. Ego ba
ptiʒo in aqua vt hi ꝗ baptiʒandi vſuʒ ñ nouerãt erudi
rent᷑:ſic in nouiſſimo a quibuſdã fidelibo circũciſio diſ
penſatoꝛie ſᷣm ſolũ ſacramẽtũ ſuſcipiebat᷑: ne hi ꝗ cir⸗
cũcidi ↄſueuerãt ſcandaliʒarent᷑.ſimilit ⁊ de alijs obſ⸗
uantijs legaluũ eſt intelligendũ. 4 Ad obiecta ꝑtis al⸗
terius pʒ ſufficient rñſio ex pᷣdictis ſm diuerſas cõſi⸗/
deratõnes Hiero.⁊ aug.ita terminat᷑ ꝑs inla in qᷓ inꝗ⸗
ſitũ eſt inquiſitione generali ⁊ ſpẽali de lege ⁊ pᷣceptis
moyſi.

Nueſtio.lx.de lege ⁊ p/

ceptis euangelij in generali.

Onſequens eſt in/

uocata ſpũſſancti gratia inquirere de
lege ⁊ pᷣceptis euangelij.cuiꝰ inquiſi⸗
tõnis erit talis modus.vt primo qra⸗
mus in generali de latione 2 oditiõibo
legis euangelij. Deinde vo in ſpẽali de preceptis ⁊ oſi
lijs euangelij. 4 Ingrentes aũt in generali ad plenio⸗
rem ⁊ ꝑfectioꝛeʒ intelligentiã altius ꝑſcrutãtes quere
mus.: Primo.an vna ſola ſit lex data vel indita ratio⸗
nali creature. Secũdo.an pret legeʒ inditã ſit poneꝛe
legeʒ ſcriptam. Tercio.an ſint due leges tm̃.lex nate:
⁊ ler moyſi.ita ꝙ nõ requirat᷑ ler euãgelij. Quarto.an
lex euangelij eadeʒz ſit cũ lege naturali vel indifferens.
Quinto.an eadẽ ſit lex euãgelij cũ lege moyſi. Sexto.
& drñtia legis moyſi ⁊ euàgelij. Septimo.œ ↄtinen⸗
tia enangelij in lege moyſi· Octauo.de additõe euãge⸗
lij ad legeʒ moyſi.iQono.xe impletõne legis ꝑ euange⸗
liũ.Decimo.de latoꝛe legis euangelij.

Membꝛũ pꝛunũ

Verit᷑ primo. An vna ſola lex ſit danda
vel indita rõnali creature.Ad qð ſic ar⸗
guit᷑. Ana eſt veritas de creatoꝛe: ⁊ ideo
neceſſe eſt vnã fideʒ eſſe ſolũ.̊ eſt veram
credulitateʒ de ipſo.ſimili mõ vna eſt magnificentia =z
maieſtas creatoꝛis ſub qua legalit debet ubnen cꝛeatu

ra rõnalis.vna igit᷑ erit lex ſolũ obedientie ⁊ ſubiectio⸗

nis ſub creatoꝛe creature rõnalis.4¶. Siir vna ẽ latria
ↄditoꝛis.qꝛ latria eſt ſumme veneratõis obſequiũ.qð
aũt ꝑ ſuꝑabundantiã dicit᷑ vni ſoli ↄuenit. ſi ̊ vna eſt
ſolum latria oditoꝛis:vna ſola lex erit de cultu ⁊ latria
creatoꝛis. Iteʒ vnitas eſt ex ꝑte principij creature ra
tionalis:qꝛ vnꝰ eſt creatoꝛ.ſiłr vnitas eſt finis rõnalis
creature:qꝛ vnica eſt beatitudo in creatoꝛe q̃ ẽ finis rõ⸗
nalis creature. Si g lex eſt data vel indita rõnali crea
ture vt oꝛdinet᷑ ſub ſuo pꝛincipio ad ſuũ finem:vna lex
erit. 4l Itẽ lex nõ eſt aliud niſi deſcriptio debiti quo ad
vitandũ malũ ⁊ faciendũ bonũ. Si ̊ rõ vitandi malũ
⁊ faciendi bonũ: vna ẽ videlʒ auerſio a cõmutabili bo⸗
no ⁊ ↄuerſio ad bonũ incõmutabile. vna ſola lex erit.
Itez ſicut dicit b. augꝰ. AVnitas fideliũ ⁊ electoꝝ eſt
velut vnitas ciuitatis. Ciuitas.n. eſt multitudo boĩm
in quoddã vinculũ redacta ↄcoꝛdie:ſicut dicit aug. ad
marcellinũ. vnitas aũt ↄcoꝛdie hꝰ nõ põt eſſe niſi ſub
eodeʒz iure ⁊ lege ꝑmaneãàt:neceſſe eſt igit᷑ vnã eẽ legeʒ.
l Itez earũdeʒ virtutũ impoſſibile ẽ eẽ diuerſas regu
las ⁊ mãdata: cũ vnius virtutis nõ ſit niſi vna regula
⁊ vnn quo eius oꝑatio precipit᷑.ſicut vniꝰ vicij vna eſt
regula qua eſt declinandũ ⁊ eius opꝑatio ꝓhibet᷑. Si
lex veri nomis eſt deſcriptio regulaꝝ virtutis ⁊ ꝑfecta

lx.

aggregatio mandatoꝝ: impoſſibile erit diuerſas eẽ le⸗

ges.niſi dicerent᷑ tot leges q̃t ſunt precepta ⁊ virtutes.
qð nullus dicet. Cont.ſupponamꝰ qð alibi ꝓbatuʒ
eſt.ſ.donũ nature nõ eſſe ſufficiẽs ad ſalutem ſine dono
gratie. Cũ ꝙ ſit differens ſpecie natura 7 gratia: 5§702
o nature ⁊ oꝛdo gratie eſt debitũ nature:⁊ debitũ gẽe.
Si g nihil aliud eſt lex q; deſcriptio debiti oꝛdinis.ne
ceſſario duplex erit lex.ſ.lex nature ⁊ lex gre diſſerẽs.
Iteʒz ſunt virtutes naturales:⁊ ſunt virtutes addi⸗-
te.ſi ꝙᷓ multiplicat᷑ lex ſ̃m differentiã virtu tis. ⁊ H ſᷣm
primã intentioneʒ:etſi nõ ſᷣm cõſequẽteʒ erit lex natu⸗
ralis ⁊ lex addita rõnali creatuꝛe. Lex natuꝛalis ſicut
indita: lex alia ſicut ſugꝑaddita. 4! Iteʒ apls ad ro.ij.
loquit᷑ de vtraqʒ lege.ſ.indita ⁊ ſuꝑaddita: dicẽs.Cũ
gentes que legẽ nõ hñt.ſ.ſu ꝑadditã:natuꝛalit᷑ ea q̃ le⸗
gis ſunt faciũt:ipſi ſibi ſunt lex. 4! Item lex ſuꝑaddita
multiplicat᷑:qꝛ eſi lexr moyſi? lex euangelij. nõ eſt igitẽ
vna ſola ler. Oð ↄcedendũ eſt. Dicendũ igitur iur
apoſtolũ.ꝙ eſt drñtia legis.prima vna que eſi indita:
hec eſt lex naturalis.alia vo eſt ſuꝑaddita: 2 hec mul
tiplicat᷑ ſicut iam dicet.¶ Ad pᷣmũ ꝗ̊ qð obijcit᷑ ꝙ vna
eſt maieſtas ⁊ magnificẽtia conditoꝛis.ↄcedendũ ẽ tñ
debitũ ſubiectõis ex parte creature rõalis multiplica⸗
tur.cum enim recipit a deo naturam: efficitur conſcia
cbiti naturalis in oꝛdine ſubiectõnis ſub deo.⁊ h̊ ha⸗
bitu:etſi nõ actu. ⁊ ideo bzʒ inditam legeʒ naturalem.
vnde dicit glo.ſuꝑ illud ad Ro.ij.oſtendũt opus legis
ſcriptum in coꝛdibns ſuis. Lex naturalis eſt qua ꝗſqʒ
ſibi conſcius eſt quid bonum quid malum naturalit.
Item cum recipit gratiam: efficitur conſcia debiti gra
tuiti in oꝛdine ſubiectõnis ſub deo. Lex auteʒ que impᷣ
mit conſcĩam debiti oꝛdinis gratuiti eſt lex gratie.ꝓ⸗
pterea erit lex gratie.preter has etiã additur lex diſci
pline que multiplicatur vt iam dicet᷑. ¶ Ad ſecunduzʒ
quod obijcit.ꝙ vna eſt latria ⁊ debitum veneratõnis:
ↄcedendum eſti.tamen affectus veneratõnis diuerſifi⸗
catur.Ler auteʒ eſt ad oꝛdinãdũ affectum creature ra
tionalis.⁊ ideo non ſequit᷑ ꝙ ſit lex vna veneratõnis.
Ad tercium dicenduʒ. ꝙ q́;uis ſit vnitas principij ⁊
finis:tamen debitum in rationali creatura multiplica
tur. Eſi.n. debitum quod dæbet ſuo principio ratione
boni inditi: ⁊ eſt ebitum quod vebet ratione boni ſu⸗
ꝑadditi vel ſu ꝑaddẽdi.⁊ ideo variatur lex vt ſit lex na
turalis indita: ⁊ ler ſuꝑaddita. Item eſt vebitũ qð de/
betur diuine bonitati inqᷓtum eſt benefica: ad quod re
ſpicit lex naturalis.⁊ eſt debitum quod debetur boni⸗
tati iniꝙtum bona ſcilʒ in ſe:⁊ ad boc reſpicit lex vlti⸗
mo ſuꝑaddita completa.ſ.lex gratie.¶¶ Ad quartũ di
cendum. ꝙ ꝙnis ſit eadeʒz ratio in generali vitandi ma
lum ⁊ faciendi bonum: iamen ratio ꝓpria diuerſiſicat᷑
quia malum vitatur:aut quia contra dictamen ratio⸗
nis:aut qꝛ contra honoꝛificentiã conditoꝛ is. Silr bo
num fit quia conſonũ rationi: aut quia conſonũ tiuĩc
voluntati. Et ideo diuerſificabit᷑ lex que ẽ ratio vitan
di malũ ⁊ faciendi bonum in legeʒ nature 2 legẽ gra⸗
tie.¶¶ Ad quintum ptʒ rñſio.quia ſicut differt natura
7 gratia: ita ? concoꝛdia nature 2 concoꝛdia gratie: ⁊
ins nature ? ius gratie.l Ad vltimũ etiam ptʒ rñſio.
Mam ſicut eſt differentia virtutũ natuꝛaliũ 1 gratuita
rum:ita erit diſſerentia deſcriptõnis regulaꝝ virtutuʒ
quaꝝ aggregatio eſt lex. H

embrũ ſecũdũ

Oſtea querit᷑ vtꝝ pꝛeter legem menti in⸗
ditam vel additam: ſit ponere legeʒ ſcri⸗
ptam. Ad qð ſic. Solaruz reꝝ eſt ſieri a
non fieri. ſole res ſunt que imꝑant᷑ aut
ꝓhibentur.qui.n.imꝑat currere nõ verbuʒ imꝑat ſed
curſum. Si ꝙ lex eſt continentia eoꝝ que prohibẽtur ⁊
mandant᷑: lex ꝓprie res eſt non ſcriptura viſibilis nec

ſonus audibilis.¶¶ Item nullo exiſtente ſermone nul⸗
lo ſeripto:ſiſſermo vel ſcꝛiptuꝛa eſſet lex: nulla eẽt lex.
Si gů lex manet ceſſante ſermone deleta ſcriptura: re⸗
linquit᷑ ꝙ lex non eſt deſeriptio: velĩ ſermone vel ĩ ſcri
ptura. ¶ Iteʒ quis dubitat ꝗn debitũ honoꝛandi deũ.
timendi teũ.diligendi deũ.ſubueniendi ꝓrximo:mane
ont ceſſante omni ſermone: ceſſante omni ſcriptura.re
linquit᷑ igit᷑ cũ lex nihil aliud ſit qᷓ; aggregatio eoꝝ que
tinent ad debitum honeſtatis: qualia ſunt que dicta
unt ꝙ lex nõ eſt ſermo nec ſcriptura niſi in illa figura
7 tropo qua nomen ipſius rei ſigno vel imagini erꝰ im
ponit᷑.ſicut imags petri petrus dr: ⁊ petrus ſcribi vel
legi dicit᷑ cũ nomen eius ſcribit᷑ vel legit᷑. ¶ Item quid
eſt lex vero noĩe niſi aꝛs quedam aut ſapia recte hone⸗
ſteq; viuendi.omĩs aũt ars ⁊ ſapia ĩ aia eſt. lex igitur
nature omis in aĩa erit.eẽntia igit᷑ legis oĩs eſt ꝑꝛeteꝛ
ſermoneʒ ⁊ ſcripiuram. Contra ſunt auẽtes q plu⸗
rime que ponũt legeʒ ſcriptam. Oſec.viij. Gcribaz eis
multiplices leges meas. Itez dicit Yſido.q lex dicta ẽ
a legendo. vnde dicũt ꝙ vera ratio legis ẽ honeſtas le
gibilis deſcripta regulis ⁊ pceptis. Si ꝗ lex honeſtas
legibilis eſt:honeſtas ſcripta eſt.cõuertunt᷑.n.legibile
lcriptum eſſe. Rñlio.dðin q; ꝓprie omis lex eſt ꝑ
cẽntiam in aĩa. Nec dieit᷑ eſſe in ſcripto vel ſcriptura:
niſi ſieut ſignatũ in ſigno dicit᷑.vel ea in ꝓprietate qua
res ſignata ſolet dici ſignũ: niſi diceret᷑ ſcriptuꝛa nõ ꝙ;
inſcribit᷑ in libro vel alio ad ſenſum: ſ qð deſcribitut
apud noſtrũ intellectum. ¶ ¶ ZJotandũ ad ſolutõʒ obie
ctioꝝ ꝙ lex hʒ tripliceʒ interpretatõneʒ. lex.n. dicit a le
gendo ſicut dicit ſido.⁊ dicit᷑ a ligãdo ſicut ponũt cõ
munit.⁊ dicit᷑ ab eligendo vt dicit Augꝰ. in queſtioni
bus no.⁊ ve. teſta. Scdm boc &ᷣ intentio legis differẽt
conſiderat᷑. Primo ᷣm ꝙ a legendo lex dicit᷑. Ler ẽ le⸗
gibilis deſcriptio debite hboneſtatis.qm̃ aũt deſcriptio
legibilis põt eſſe interius in mente: ad intellectum ex⸗
terius in ſcripto ad ſenſuʒ. intentio legis extendit᷑ Fᷣm
banc conſideratõʒ vt dicamus legem ſcriptam: ſeu in/
terius ſeu exterius:ſed impꝛopꝛie exterius. Grcunco
ꝓut dicit᷑ a ligando.⁊ ſm hoc lex conſiderat᷑ in tripli⸗
ci comꝑatione.in comꝑatione ad imꝑanteʒs:⁊ in com⸗
ꝑatione ad illud quod imꝑat᷑:⁊ in comꝑatõne ad illuʒ
cui imꝑatur. Scom comꝑatõz ad imꝑanteʒ lex dicit᷑ i
imꝑante ſicut in cauſa ligante. Scom comꝑationẽ ad
im ꝑatuʒz lex dicit᷑ eſſe in rebus que imꝑant᷑ aut prohi⸗
bentur.ſed hoc ſicut in eſectu. Scoᷣm comꝑatõneʒ ad
illum cui imꝑatur lex dicit᷑ eſſe in aia illius cui fit im⸗
perium. hoc per eſſentiaʒ quia in illo eſt vinculũ ſeun
debitum. Scdm terciam interpretationeʒ pꝛout lex di
citur ab eligendo.lex dicit᷑ ars ipſa qua eligimꝰ debi⸗
ta ſieri ⁊ reſpuimꝰ indebita ſieri.ſt ſᷣm hanc ↄſidera⸗/
tioneʒ lex ſolũ in aia eſt. èß

Membrũ teꝛcium
Einde querit᷑:cum in precedẽtibo decla⸗
ratum ſit ꝙ poſt legeʒ naturalem ferẽda
erat lex Moy ſi.S.queſtione de latõne le
gis moy ſi. vtx ſint due leges tm̃. lex natu
re:⁊ lex moyſi.ita ꝙ non requirat᷑ lex euangelnj.⸗. Ad
qð ſic ad beb.vij.i Ahil ad ꝑfectum adduxit lex moyſi.
dicit apls de lege moyſi.q̊ᷓ per legeʒ moyſi nõ eſt peꝛfe
cta oꝛdinatio rõnalis creature.Si & neceſſe eſt roõnalẽ
creaturã ꝑfecte oꝛdinari.nõ aũt ꝑfecte oꝛdinat᷑ ꝑ legeʒ
naturaleʒ immo nccia erat ler moyſi: ſicut als oñſum
eſt.nec etiam ꝑ legeʒ moyſi ſicut dicit apłs.q̊ᷓ neceſſe ẽ
vt ſit lex alia ꝑfecte oꝛdinans: ⁊ hec eſt lex euangelij.

A Iteʒ oprehenſio legis moyſi nõ ducit rõnaleʒ crea

turã niſi in fineʒ timoꝛis dei: ſicut dr vlt᷑.eccẽs. Iinẽ lo
quẽdi omẽs parit᷑ audiamus:deum time. Si ꝗ̊ pfectio
voluntatis rõnolis nõ eſt in fine timoꝛis ſed ĩ fine amo

ris diuini.poſt legeʒ moy ſi que eſt lex timoꝛis:neceſſa⸗

ria erit lex euangelij que eſt iex amoꝛis.4 Itez in lege
ſunt precepta cerimonialia: que poſſunt duobus mõio
accipi.litteraliter: ⁊ figuꝛaliter. Litteralit accepta ma
nifeſta eſt eoꝛum imꝑfectio. vt verbigr̃a.cerimonie ſa⸗
criſicioꝝ oĩno imperfecte ſunt: quia ſunt in carne vel
materia aliena. latria veneratõnis dei ꝑ ſacrificia le
gis im ꝑpfecta eſt:ſicut S.oſtenſum eſt queſtione de ſacꝛi
ficijs.i Aeceſſaria igit᷑ eſt lex ſacrificij ſpiritualis ꝙ oſ⸗
feratur deo de perſona pꝛopria. vt coꝛ contritum ⁊c. q
ſit lex perfecte latrie venerationis diuine.4! Item ſi
accipiantur cerimonialia figuraliter: manifeſta eſt im
perfectio.quia tunc accipiuntur vt ſigna ⁊ promiſſio⸗
nes.perfectio auteʒ non eſt in ſigno nec ĩ ꝓmiſſiõe bo
ni ſeu gratie.neceſſaria igit᷑ erit lex exhibitõis ⁊ rei ſi/
gnate. hec eſt lex euangelij.¶ Item in lege ſunt moꝛa
lia precepta que etiam ſunt inꝑfecta.vnde vocat apo⸗
ſtolus ad Roma.tercio: legem Moyſi legem factoꝝ.
vbi dicit glo.ꝙ lex prohibet manum non animuʒ.non
eſt autem perfectio legis in prohibitione actus.Relin
quitur igitur ꝙ neceſſaria eſt ler in qua prohibet᷑ affe⸗
ctus malus.4¶ Item non eſt perfectio obedientie vel le
gis in obſeruantia eoꝛum que ſunt de neceſſitate ſaln⸗
tis: ſed in his eſt perfectio obedientie ⁊ legis que ſunt
voluntatis ⁊ ſu ꝑerogationis. Lex igitur que eſt ſoluʒ
preceptoꝛum non eſt lex perfecta:qualiter eſt lex moy⸗
ſi. Requiritur igitur pꝛeter hanc lex perfecta que nõ ſo
lum ſit mandatoꝛum ſed etiam conſilioꝛum:qualis eſt
lex euangelij. Item non eſt perfecta lex ſalutis qᷓ or⸗
dinat perſonas particulariter: ſed que reſpicit omẽs
vniuerſaliter. ſi ergo lex moyſi m ſuam integꝛitatem
reſpicit perſonas particulariter vt iudeos.ergo nõ eſt
perfecta: nec in ipſa erit ſtatus. Cum ergo diuina pi⸗
etas velit omnes ſaluos fieri: ab ipla erit lex que re⸗
ſpiciet omnes vniuerſaliter vt ſaluentur.⁊ bec eſt lex
euangelij. Marci vltimo. Predicate euangeliuʒ om̃i
creature. Lontra. Perfectius eſt obedire in indiffe
rentibus qᷓᷓ in neceſſarijs.ſi ergo lex Moy ſi habet pꝛe
cepta rerum indifferentium vt cerimoniarum: babet

etiam precepta rerum neceſſariarum vt moꝛaliuʒ. lex

ANoy ſi eſt lex perfecte obedientie.ergo preter illaʒ nõ
requiritur lex euangelij: maxime cum illa que opponũ
tur euangelio non ſint indifferentia. quia ſunt de bis
que 'm rationem ſunt appꝛoprianda ⁊ eligenda:nullo
interueniente precepto vel conſilio. ꝗ Item ſuperfluũ
eſt facere per plura quod poteſt fieri per vnum.cum er
go perfecta oꝛdinatio ſit per legem Moyſi? in neceſſa
rijs moꝛalium ⁊ in indifferentibus cerimonialium: 2
preterea in obſeruantia mandatoꝛum 2 in obſeruan⸗
tia conſilioꝛum. circa que eſt votum Teuitici.xxvij.⁊
i¶ Zumeri ſexto.vbi ponuntur leges vouentium. Relin
quitur ſuperflua eſſe lex alia a lege Moyſi. ¶ Ytem p⸗
ma ad Lhimotheum primo. Finis precepti eſt cari⸗
tas.Cum ergo in lege Moy ſi ſit preceptuʒ caritatis
perfecte. Deuteronomij ſexto. Diliges dominum deuz
tuum ex toto coꝛde tuo. in lege ergo eſt perfectio finis
preceptoꝛum. ſed a perfectione ſinis dicitur ſimplici⸗/
ter res perfecta: ergo lex MMoyſi eſt lex perfecta.ergo
preter ipſam non erit alia requirenda. 4 Item in lege
prohibetur actus: ⁊2 etiam probibetur affectus: cum
dicitur.Qon concupiſces Exodi viceſimo.⁊ Teuitici
ccimonono. Qon oderis fratrem tuum in coꝛde tuo.
Item oꝛdinatur affectus: ⁊ quo ad proximum: ⁊ quo
ad deum: ⁊ quo ad ſe.Quo ad deum Deuteronomij ſe
xto. Diliges dominum deum tuum. Et in codem. Do⸗
minum deum tuum timebis.Et duodecimo. Ama do⸗
minum deũ tuũ. Quo ad proximuʒ. Leuitici.xix.126
memoꝛ eris iniurie ciuiuʒ tuo ꝝ. Quo ad ſe.Deut᷑.iiij.
Cuſiodi temetipᷣm ⁊ aĩaz tuã ſolicite.Lex igit᷑ ſufficiẽt

— —

— ————

W— — —

— — — —— — —

—

oꝛdinat hoĩem q̃tum ad actuzʒ: qᷓtum ad affeetũ.ᷓ ad
oꝛdinandũ afſectum nõ requirit᷑ euangeliũn. mERñſio.
dðm ꝙ addita lege moy ſi ad legeʒ natuꝛalez ñ eꝛat ad⸗
huc ſufficiẽs oꝛdinatio hoĩs. In lege.n.erat elemẽtuʒ
Fmonis dei ad oꝛdinandũ hoĩeʒ. In euangelio vo ẽ ſeꝛ
mo ꝑfectus.vnde ad heb.v.dicit apłs. Indigetis vt do
ceamini que ſunt elemẽta exoꝛdij ſᷣmonis dei. Et dicit

Hu.de ſan.vic.in li.de ſacmẽtis. hec tria diſtinguunt

elementa. exoꝛdium. ſermo. In elemẽtis ſonus ẽ: ſ̊ ſen⸗
ſus nõ eſt. vnde nec exoꝛdiũ dicunt᷑:qꝛ ſenſus in eis nõ
incipit. Dictiones exoꝛdia ſenſuũ ſunt.vñ ⁊ dictiones
dicũt᷑ q iam aliqd dicentes. ⁊ prime ꝑtes oronis: qʒ
principiũ oronis ab eis exoꝛit᷑. Iteʒ in elemẽtis ſon⸗
eſt:ſ̊ ſenſus non eſt. In exoꝛdio ſenſus eſt: ſ̊ complet
non eſt. In ſermone ſenſus eſt 2 ꝑfectus. Vide tria hec
in ſcriptura dei ſilia.carneʒ cũ ſanguine nõ comedetis
hoc eſi elementũ.ſubiunxit poſtea nõ occides:h ẽ exor⸗
diũ.poſtea compleuit etiaʒ iram ꝓhibens: hicẽ ſmo.
Iteʒ dixit carneʒ koneann nõ comedendã hoc ẽ elemẽ
tum. Addidit poſi hoc.nõ mechaberis: hoc fuit exoꝛ⸗
diũ.nouiſſime appoſuit.ſi ꝗs viderit mulierẽ ⁊c. ¶¶a⸗
thei.v.in hoc fuit completio.pᷣcepta igit᷑ ad tempꝰ ſuꝑ⸗
addita elementa fuerũt.pᷣcepta decalogi exoꝛdia.prece
pta enangelij ſermo. Inde eſt q lege data dic moyſes.
ſuſcitandũ ꝓphetam xpᷣm Deut᷑.xviij. Suſcitabo ꝓphe⸗
tam de medio fratrum ſuoꝛum ſimileʒ tibi: ⁊ ponã ver
ba mea in oꝛe eius.loqueturqʒ ad eos omĩa que ego pᷣ
cepero tibi. In quo expreſſe oſtendit᷑ ꝑ ꝓpheta xpᷣm le⸗
gem aliam ferendaʒ que eſt euangeliũ.¶ Itez ĩ hiere.
xxxj.poſt illos dies dicit dñs. Dabo legeʒ meaʒ in vi⸗
ſceribus eoꝛum ⁊ in coꝛde eoꝛum ſcribam illã.qð non
poteſt intelligi de lege moyſi ſ̊ de lege xp̃i:quia ibi dẽ.
Ecce dies veniũt:feriam domui iuda fedus nouũ:non
Fm pactum qð pepigi cũ patribo eoꝝ in die qua eduxi
eos de terra egipti.¶ Rñdendũ igit᷑ ad primũ.ꝙ ſicut
differt obedire debite: ⁊ obedire volũtaꝛie.dico autem
obedire debite obedire precepto:qꝛ eſt debitum ⁊ qꝛ eſt
preceptum.obedire voluntarie obedire pᷣcepto:qꝛ bo⸗
nũ ⁊ acceptum. ſic differt obedientia legis ⁊ euangelij.
ſicut pʒ ex intentione legis vtriuſqʒ. Item ſicut differt
obedire intuitu dñi ſeu ex reuerentia timoꝛis.⁊ obedi
re intuitu patris ex deuotione amoꝛis.ita differt obe⸗
dientia legis ⁊ euangelij.vñ in lege ꝓ ratiõe ſepiſſime
dicit᷑ cuſtodite hoc ⁊ hoc.ego ſuʒ dñs.in euangelio vo
vt ſitis filij patris Mathᷣ.v.¶ Ad illud ꝗ̊ qð obijcit ꝙ;

in lege eſt ꝑfectius obedire in indifferentibo qᷓ in nece·
ſarijs.Dicendũ ꝙ eſt obedire neceſſarijs ſicut ñ nccijs.
eſt obedire indifferentibo ſicut ncc̃ijs. Dicenduʒ ò̊

obedientia legis q;uis ſit in indifferentibo ſᷣm ſe:tñ eo

rũ eſt ſicut in nccijs.hoc eſt quia p̃ceptis. Obedientia
ðo euangelij m intẽtioneʒ ipſius etſi ſit in neceſſariſs

tñ in eis eſt ſicut bonis ⁊ volũtarijs.⁊ ita ꝑfectior eſt

obedientia ſimpltr euãgelij qᷓ legis ſᷣm intẽtõʒ vtriuſq;

ꝙᷓuis in euangelio non ſolum ponant᷑ pᷣcepta que ſunt
neceſſitatis ſalutis:ſ̊ etiam ↄſilia que ſunt volutaria 2
ſuꝑerogatõis.ij Ad ſecũdum qð dicit. ꝙ ĩ lege ſunt pᷣ
cepta ⁊ oſilia.ↄcedendũ eſt. g̊ tñ imꝑfecta. Latio.n.pᷣ⸗
ceptoꝝ legis im ꝑfecta eſt ſicut iam oñſum eſt. Simi⸗

liter ꝓpoſitio conſilioꝝ legis imꝑfecta eſt.ſunt.n. ma⸗

gis in exercitatione coꝛpoꝛis:ſicut pʒ in votis naʒare⸗
oꝛũ ⁊ ceteris ꝙᷓ in officio pietatis ⁊ ꝑfectione opeꝝ ca⸗
ritatis. Conſilia pᷣo euangelij ſunt ĩ exercitio pietatis.
vnde Math. xix. Si vis ꝑfectus eſſe vade 2 vende oĩa
que habes ⁊ da pauꝑibo. Preterea ſunt ĩ ꝑfectõe ope⸗
rum caritatis que ſunt in ꝑpetuitate caſtitatis. ¶MDat᷑.
xix. Sunt eunuchi qui ſe caſtrauerũt ꝓpter regnum ce
loꝝ in plena abꝛenũciatione ꝓprietatis. Luẽc.xiiij. Ai⸗
ſi quis renunciauerit omnibo que poſſidet nõ põt meꝰ
eſſe diſcipulus. In om̃imoda abdicatione voluntatis.
AWath.xvj.⁊ Lu.ix. Qui vult venire poſt me abnegz

ſemetipſuʒ ⁊c̃. In ꝑfectione patientie aduerſitatis ſiẽ
pʒ ¶ Dath.v. in multis.¶. Ad tercium dðm.ꝙ ĩ lege p̃⸗
ceptum dilectionis nõ ꝓponit᷑ ſm rationẽ ꝑfecti amo⸗
ris.Eſt.n.amoꝛ dehitus ⁊ amoꝛ gratuitus. Itẽ amoꝛ
quo diligit᷑ deꝰ quia beneficus: ⁊ quo diligit᷑ qꝛ bonꝰ.
Item eſt amoꝛ qui generat᷑ ex beneficijs tempoꝛalibo:
⁊ amoꝛ qui generat᷑ ex beneficijs eternis.Dicenduʒ q;
uis amoꝛ dei precipiat᷑ in lege: tamẽ ſᷣm intentioneʒ
legis precipit᷑ vt debitus:⁊ ex beneficijs temꝑalibo ag
generatus ꝓmiſſis vel acceptis ſicut patet ex deut.xj.
poſt multa beneſicia enumerata dicit᷑. Ama dñm deũ
tuum ⁊ obſerua precepta. ſubdit. vt poſſitis introire
poſſidere terram. Amoꝛ vo in euangelio precipit᷑ vt
gꝛatuitus.ſicut pʒ MMath.v. Si diligitis eos qui vos
diligunt ⁊c.ſilr Cu.vj.⁊ nõ vt introductus ꝑ tempo⸗
ralia beneficia ſ̊R per eterna.vñ aug. fauſtũ. dicit᷑ lex
vetus teſtamẽtuʒ: euangeliũ aũt nouũ teſtamẽtum ap⸗

pellatur.tem ꝑalium rerum ꝓmiſſiones teſtamẽto ve⸗

teri contineri.⁊ ideo vetus teſtamentum appellari ne⸗
mo veſtrum ambigit.eterne vite ꝓmiſſio: regnũq; celo
rum ad nouũ ꝑtinet teſtamẽtum. Sicut ꝗ̊ in amoꝛe de⸗
bito non eſt ꝑfectio ſed in gratuito.nec in amoꝛe ꝗ oꝛit
ey beneficio tempoꝛali ſᷣ ex eterno:ita non eſt perfectõ
amoꝛis in lege ᷣ in euangelio.q¶ Ad quartum dicẽdũ.
ꝙ in lege oꝛdinat᷑ affectus ⁊ effectus:led non eſt ſᷣm ꝑ⸗
fectam oꝛdinationeʒ.Eſi.n.oꝛdinare hoĩem ꝓcedendo
ab exterioꝛibo ad interioꝛa:qualis erat in lege. Inten⸗
debat.n.lex ꝑ actum exterioꝛeʒ oꝛdinare affectum inte⸗
rioꝛem. vnde primo ꝓhibetur actus malus.non occi⸗
des.non mechaberis.demũ pᷣo ꝓhibetur affectus.non
concupiſces Exo.xx.⁊ eſt hoĩem oꝛdinare ꝓcedẽdo ab
interioꝛibo ad exterioꝛa. Et hec eſt intentio euangelij
vt ꝑ oꝛdinationeʒ interioꝛis affectus oꝛdinet᷑ exterior
actus.vnde Math.v. Qui iraſcit᷑ fratri ſuo ⁊c̃.ꝗ vi⸗
derit muliereʒ ad ↄcupiſcendum ⁊c̃.diligite ⁊c᷑. Pꝛece
pta &̊ legis principalit᷑ reſpiciũt actum. pᷣcepta vᷣo euã
gelij principalłr affectum. ⁊ ideo ꝑfectio non erit ĩ lege
ſed in euangelio.VUñ Jo.criſ.ſuꝑ Math.Quoniaʒ le
gis quideʒ mandata magis ad opus reſpiciebãt qꝙᷓ; ad
affectum.id eſt.non occides.non adulterab.⁊c.xpᷣs ad
ſupplementum eoꝛum ſpũalioꝛa introdurit mãdata ad
affectum magis reſpiciẽtia q; ad actum.

Membꝛũ quaꝛtũ

Oſtea querit᷑. vtꝝ lex euangelij ſit endezʒ

cum lege nature. Ad qð ſic arguitur.ad
Ro.ij. Si gentes legeʒ non hnñtes natu⸗
raliter legeʒ faciunt: ipſi ſibi ſunt lex.qꝛ

oſtendunt opus legis ſcriptum in coꝛdibus ſuis. Ex qj

accipit᷑ ꝙ lex naturalis eſi inſcripta coꝛdi ⁊ conſciẽtie
humane.vnde dicit ibi glo.ꝙ lex natuꝛalis eſt q quiſqʒ
intelligit ⁊ ſibi cõſcius ẽ: quid bonũ: quid malũ.Si g
lex euangelij eſt lex que inſcribit᷑ coꝛdi hũano qua nos
intelligimꝰ ⁊ ſumus nobis conſcij quid bonũ quid ma
lum. vn hiere.xxxj. Dabo legeʒ mea in viſceribo eoꝝ 2
in coꝛde eoꝝ ſcribam eã:qð intelligit᷑ de lege euãgelij.
Sllex euangelij eſt eadeʒ cum lege naturali.⸗. Itẽ qcqd
dictat lex naturalis dictat lex euãgelij:ꝙᷓuis ñ econueꝛ
ſo.ꝗᷓ lex naturalis ẽ de integritate legis euãgelij.⸗! Itẽ
lex euangelij eſt lex vniuerſalis ⁊ ſꝑ ⁊ ad oẽs.lex auteʒ
omĩs que eſt ſꝑ ⁊ ad omẽs eſt lex naturalis.qꝛ qð na⸗
turale eſi ſemꝑ ⁊ ad omẽs eſt.nõ qð acquiſitũ vel adue
niens eſt. Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ lex euangelij eadeʒ ẽ cuz le
ge naturali.¶ Iteʒ qð natura eſt tale: ⁊ ꝑ ſe magis eſt
tale.ſi ᷓ euangelij marime lex eſt natura:lex eꝛt ⁊2 ſe.
erit igi euangeliũ ideʒ legi naturali.¶ Iteʒ diẽ̃ Gra
tianus in principio decretoꝝ. Jus naturale eſt qð in
lege ⁊ euangelio continet᷑ iuxta xſi.in li. v. ethymolo
giaꝝ · Omẽs leges aut diuine ſunt: aut humanc. diuĩe
natura:humane moꝛibo conſlant.¶: Item ſi dicat᷑ iur

Gꝛatianũ diſ.vj.ꝙ in lege ⁊ in euangelio naturale ius
continet᷑: nõ tamen quecũq; in lege ⁊ in euangelio in⸗
neniunt᷑ naturali iure coherere probant᷑. Sunt.n.i le⸗
ge quedam moꝛalia 7 quedam miſtica. ANDoꝛalia man
data ad naturale ius ꝑtinent:atq; ideo nullam muta⸗
bilitateʒ recepiſſe monſtrant᷑. ¶Miſtica vᷣo q;tum ad ſu
ꝑficieʒ a naturali inre probant᷑ aliena q;tum ad moꝛa
leʒ intelligentiam inueniũt᷑ ſibi annexa.Cont᷑.in euã⸗
gelio ⁊ etiam in lege ſunt moꝛalia que ſunt ſᷣm ſuppoſi
tiones fidei.vt adoꝛatio aſſumpte humanitatis xpᷣi ⁊
hmõi.ſed ea que ſunt ſᷣm ſuppoſitioneʒ fidei tranſcen⸗
dunt dictamen rationis ⁊ nature. ᷓ moꝛalia euangelij
vel legis generaliter nõ continent᷑ in lege nature. Itẽ
non eſt idem ſ differũt eẽntialiter natura ⁊ gratia.nec
oꝛdo nature ⁊ oꝛdo gratie. q̊ nec ius ſeu lex que eſt ſᷣm
oꝛdineʒ nature:⁊ lex que eſt ſᷣm oꝛdinem gratie.q̊ᷓ nec
lex euangelij que eſt ler gratie erit eadeʒ lege naturali
que eſt ᷣm oꝛdinem nature.4¶. Item virtutes natura⸗
les non ſunt eedeʒ cuʒ virtutibo gratuitis. nec ler na
turalis erit eadeʒ cum lege gratie.¶ Item aliud eſt de
bitum faciendi ratione exigentie nature: aliud ratõne
exigentie gratie.ðᷣ.g. In exigentia nature eſt debitũ di
ligendi beneficum ⁊ amicũ:nõ aũt maleficũ vel iniuri
oſum. exigentia vᷣo gratie debitũ diligendi maleficuʒ ⁊
iniurioſum.Luc.vj.Si diligitis eos qui vos diligunt
que eſt vobis gratia.diligite inimicos veſtros:bñſfaci⸗
