Onſequẽter querit᷑ ꝗabo ↄueniat iurare vł li⸗
ceat. Pꝛimo an deo aueniat iurare.Secun⸗
do an angelis cõueniat iurare.Tercio an p
feſſis foꝛm euãgelij ⁊ platis conueniat iurare.

tum adpꝛimum S. ꝗj.
querit᷑ vtrum deo ↄneniat iurare ⁊ ꝑꝗd.Et videt᷑ ꝙ ei
ↄueit iuraꝛe.pᷣs.Jurauit dñs ⁊c.Et geñ.xxij. Per me⸗
metipſum iuraui dicit dñs. Ergo deo conuenit iurare.
4Sůʒ vlterius q̃rit᷑ ꝑ ꝗd ↄueniat ei iurare.vtrũ.ſ.ꝑ aliũ
a ſe.ſ.ꝑ creaturã aliquã.vel ꝑ ſemetipᷣm.videt᷑ ꝙ ꝑ ſe et
nõ ꝑ creaturã.qꝛ hebᷣ.vj.dr. OQm̃ neminẽ habuit ꝑ quẽ
iuraret maioꝛẽ:iurauit ꝑ ſemetipᷣm. hoĩes enĩ ꝑ maio⸗
rẽ ſui iurãt.Si igit᷑ iuramẽtũ ẽ ꝑ maioꝛẽ:deꝰnõ põt iu⸗
rare ꝑ aliũ a ſe:ergo nõ pt᷑ iurare ꝑ creaturã.il Contra
Amos.iiij. Suꝑ illud iurauit dñs ĩ ſancto ſuo.diẽ glo.
In ſeipo vel ĩ filio vel ĩ aliqͥ electo angelo.vel ĩ bomine
G̊ↄuenit ei iurare ꝑ angelos vel bomies:⁊ ſic ꝑcreatu⸗
ras.. Itẽ hiero.in oꝛiginali ſuꝑ illð idẽ.iiij.amos. Ju⸗
rauu dñs in ſeipᷣo vel ĩ filio vel in omni qð factũ ẽ.q̊ cõ⸗
uenit ei iurare ꝑ quãlibet creaturã.ꝓpter hoc queritur
ſi deus iurat quid eſt ſuum iurare:

Becũdo queritur.S.ij.

vtrũ ſanctis angelis ↄueniat iurare. Ad qð ſic apoc.x.
dr.ꝙ angelus iurat ꝑ viuẽtẽ in ſecula ſeculoꝝ. eis cõ⸗
uenit iurare.i Itẽ iurare ẽ certitudinẽ facere ꝑ pꝛimaʒ
veritatẽ.hᷣ certificare ꝑ pꝛimã veritateʒ h̊ maxime ↄue⸗
nit angelo.⁊ magis ꝑ ipᷣam qᷓ; ꝑ aliaʒ:ꝗ iurare maxime
ei cõuenit.¶ Cõtra.math.v. Sit ſermo veſter.eſt ẽ.non
nõ.Glo.Qõð ꝑfectiꝰeſt docuit.qð infiꝛmitatis indulſit.
qð vo ſuꝑſticioſum reſecauit.vñ ſᷣm B. Jurare ꝑ deũ ẽ
infirmitatis.ſʒ qð ẽ infirmitatis nõ ↄuenit angelo.q̊ iu

rare ꝑ deũ ei nõ cõpetit. , .„
CTercio queritn?ꝛ·S.iij.

an pfectis ꝓfeſſis foꝛmã euãgelij ↄueniat iurare. videt᷑
ꝙ nõ. Her. de diſpenſatõe ⁊ p̃cepto. õ ſe valet extẽde⸗
re ptas imꝑantis.niſi q̃tenus attigerit votũ ꝓfitẽtis.ſʒ
votum ꝓfitetis foꝛmã euãgelij ẽ ꝙ eaʒ obſeruet.ſ̊ foꝛma
euãgelij ẽ. ſit Fmo veſter. ẽ .nõ nõ. j tenet᷑ ꝑ votũ hanc
obßᷣuare.ſᷣ hãc obpᷣuãdo nõ imꝛat:& tenet᷑ nõ iurare.j ñ
poterit cogi ad iurãdũ ꝑ ſuꝑioꝛẽ.¶ Cõtra.qꝗcũq; pt eẽ te
ſtis:põt iurare. Sʒ quicũq; ꝑfectꝰ pt eẽ teſtis veritatis
ſicut dr̃ de aplis.j.actuũ.Vos eritis mihi teſtes. gcũ
qʒ ꝑfectus põt iurare. ꝓfeſſus foꝛmã euãgelij pt iuraè
Et ſi põt cogi ad h̊ ꝙ ſit teſtis.pt cogi ad inꝛadũ.a⸗
ioꝛ patet.qꝛ nullus põt eẽ teſtis veritatis in iudicio mſi
iuret. 4¶ Ratõne hoꝝ querit᷑ qualiter differentenouenit
iurare do.angelo ⁊ homini ꝑfecto ſeu pfeſſo foꝛmã eua

gelij. Solurio. dom. ſiẽ habetur ex ↄcilio tholetano.

xxij.q.iiij. Vbi loquit᷑ de iuramẽto dei. Jurare dei eſta
ſeipᷣo nullatenus oꝛdinata ↄuellere.i.nullatenus com⸗
mutare que a ſeipᷣo fueꝛint oꝛdinata ⁊ pꝛomiſſa.⁊ yſa.

lrij. Super illuo. Jurauit dñs dicit glo.idẽ immobili⸗

ter ſtatuit. Ex ꝗbo patet ꝗd ẽ iurare dei.· Jurare dᷣo an

geli ẽ qᷓ a deo immutabiliter oꝛdinata ſunt denũciare.qꝛ

— — — -

‚— 406 *„ Uumtan.

—

co vobis nõ iuretis ĩ quolibet caſu.ſicut qũ nõ eſt cĩ ne

ipſius eſt ꝓriũ denunciare:et monifeſtare facta a deo one buius queritur a quo malo. ſ.a malo iurantis: vel
Jurare vo boĩs ẽ deũ teſtẽ ĩuocare.vel deo aligꝗd obpi⸗ eius ꝗ recipit iuꝛamentũ. et videt᷑ ꝙ a malo inrantis.
g gnoꝛare: ſieut dic aug. ſic pʒ dr̃a..: Ad illud quod quilibet dʒ melius pſumeꝛe de alio ꝙᷓ de ſe. Ygik ſi u
ſe obijcit᷑ an poſſit deus iurare ꝑ creaturã.dõm ꝙ bec pᷣ⸗ rans credit ſe eſſe veridicũ in iuꝛando.cũ bonita tis u
ge⸗ poſitio ꝑ:aliq dicit aucẽtem: aliqñ ſubauẽtem. Cum mane ſit credẽ ꝓximũ eſſe veridicũ: iurantis eſt cre ene
ide⸗ aũt dici?᷑ iurare ꝑ aliꝗd.hec pᷣpoſitõ ꝑ:dicit auctoꝛita illum cui iurat᷑ credere iurantẽ eſſe veridicũ. Si in
e tem.ꝛ ideo non põt ↄuenienter dici. Jurat deꝰ ꝑ creatu rans credit eſſe veruʒ p quo iurat.vñ credit ſe eſſe veri⸗
e ram. Sed bñ põt dici iurare in creatura. qa dicẽdo ꝙ; dicum: debet ſuſpicari 2 pſumere: ꝗ alter cui debet iu⸗
lie⸗ deus iurat ꝑ creaturã.diceret᷑ ꝙ creatura eſſet ei pᷣnci⸗ rare credat illud eſſe verũ. Sed ſi oẽs crederẽt alijs nõ
piũ certitudinis. ipſa aũt veritas pꝛima non hʒ aliud iuraretur. ergo iſte non debet iurare ſi credat illud eſſe
pᷣncipiũ certitudinis qᷓ ſeip̃am: ⁊ ideo nõ põt dici iuꝛa verũ ꝓ q̊ iurat. Si ergo h̊ eſt malũ:hoc ẽ malũ wratis
re ꝑ aliũ a ſe. bñ tñ facit deus certitudinẽ de ſua volun Siniliter etis ſi iuret fallũ ſempꝑ viceĩ eſſe a maloe
ptli tate miſterio alicuiꝰ creature. Rõne buiꝰ dicit iurare tis. Itẽ vigetuꝛ ꝙ a malo recipiẽtis. Aug luꝑ epi⸗
“ vel iuraſſe in creatuꝛa ſicut in aliqͥ electo angelo vel bo ſtolã ad gatł.dic̃.iQõ eſt cõtra pᷣceptũ dei iuratio que a
9 mine. vt dicit glo illa. qa imutabilez ſuñ diſ poſitõnez malo nõ iurãtis eſt: ̊ increduli a quo iurare cagirur.
manikfeſtat ſic in angelo. ſic loꝗtur glo.illa.⁊ hiero.in Item ſuꝑ illud Mot.v. qð amplius eſt ꝛc · glo. nuquid
oꝛiginali ſuꝑ locũ illum. Ad ſcdam queſtionẽ dõm malũ quia etiã ſi nõ bonũ:tamẽ neceſſariũ · ̊ a malo ẽ
ꝙ iurare angeli ẽ immutabilẽ veritatẽ vel ĩmutabilis non tuo:ᷣ illius a quo cogeris iurare.i.ab infirmitate
veritatis diſpoſitõem ĩmutabilẽ ma nifeſtare.¶ Quod eius que malũ eſt. Ad oppoſitũ oſtendtit᷑ ꝙ licituz ſit
Sobijcit.ꝙ iurare per deũ ẽ infirmitatis.dðm.qꝙ non reciꝑe iuꝛamẽtũ.xxij.q.j. In nono. Aug. ad publico⸗
eſt in angelo.ĩmo ꝑfectõis miſterij.in angelo ẽ ꝙ denũ⸗ lã. Muis dictũ ſit ne iuremꝰ. iñ nũqꝙᷓ in ſcripturis ſan
. ciet diſpoſitõeʒ veritatis ĩimutabilis.Duplex em̃ ẽ na⸗ ctis me legiſſe memini ne ab alijs uramentum recipia
tura. ſ.natura ſana. 2 natura egra. In natura infirma mus. Ex quo patet ꝙ licitum ſit reciꝑe iuramentum.
. ſicut eſt hůana natura:veꝝ ẽ ꝙ ifirmitatis eſt ꝗpter ꝓ⸗ Itẽ. xxij.q.j. Si pctĩ. Augꝰ. de veꝛbis apli. ipᷣm iu⸗ H
l nmitatẽ ad malũ. In natura aũt ꝑfecta 2 ſana.ſ.angłica rare ſic pctm̃ nõ eſt: ita iuramentuʒ ab aliqͥ reciꝑe ma⸗
nõ eſt infirmitatis ĩmo potiꝰsfirmitatis ⁊ ꝑfectõnis.ex lum nõ eſt. Solo. dom. ꝓꝙ licitũ ẽ iuramẽtũ recipei
emplũ dæ vino qð nature ſane ſanũ et ↄueniẽs eſt: egre forma cõceſſa.ſic dicũt pᷣdicte auctoꝛitates.ſQotanduũ
o incõueniẽs. vel põt dici ꝙ ẽ infirmitatis eiꝰcui iunza tñ iuxta quoddã vᷣbum qð dicit augꝰ.in glo.ſuꝑ illud.
6o tur nõ iurãtis. Ad terciam queſtiõeʒ doõm. ꝙ ꝓleſſi KRo.j.Teſtis eſt mihi deꝰ.vbi di.Ego vob dico. õ
mne foꝛmam euãgelij poſſunt in cauſa cogi ad iuramentuʒ iurare oĩno ibi ꝓhibnit dñs qð eſt malũ: ſuaſit bonũ
au qui em̃ vouet foꝛmam euangelij obſeruaꝛe:ita vouet vt qð eſt apetẽdũ. ꝓhibuit em̃ falſuz vel ſine neceſſitate
Dn nulla cauſa cogente nõ iuret.cogente aũt cauſa nõ vo⸗ iurare ſuaſit verũ loꝗ in pulſit iuramentũ qð eſt necel⸗ ⸗n
co/ uet non iurare.vt cogente malo incredulitatis cogẽ⸗ ſaꝛiũ. Scðm hoc ergo diſtiguendũ ẽ.ꝙ ſiẽ duplex ẽ iu⸗ — Pu un
tur te vtilitate. ſticia.ſ.publica ⁊ pꝛinata:ita duplex eſt iuramentũ.ſ. Rz.
L Arti cu ln 9 ſe tu 9 publicũ qð reſpicit iuſticiã publicã.⁊ pᷣuatũ qð reſpi⸗/ „ αP
X cit iuſticiã pꝛiuatã. De iuramento pᷣuato in quo iurat᷑
Oſimodũ querit᷑ de receptõne iuramẽti.an falſum er cauſa diſtſiguendũ ſᷣm Aug.in glo.ſuꝑ illud 2
. licitũ ſit reciꝑe iuramentũ. Et circa h̊ que⸗ mHKo.j.Teſtis eſt mibi deꝰ ⁊c.quia recipiens iuramen⸗
runt᷑ duo. Pꝛimo an licitũ ſit recipere iura tũ aut ſcit illũ iurare falſuʒ:aut neſcit.⁊ tamẽ nõ ſcit il M M. σ (. „
3 mentũ in foꝛma ↄceſſa.Scðdo an licitũ ſit recipere iura lum iuraꝛe verũ. Si ſcit illum iuraꝛe falſum et recipit: X/ Znu* Gita
ne Gitum . d m m neſcit illũ iurare falſum. nec tamen ſcit illum iurare ve —
on 9 Pri⸗ U . .) * rum: dicit ꝙ bũana temptatõ eſt.i.ꝙ veniale pctm eſt.
ſ obijcit᷑ ſic.xxij.q.j. Aug.de verbis aplłi.dicit ſuꝑ illud vnð dicit. ꝗ aũt neſcit.⁊ ideo dicit iura mihi vt ei fides
i Aath. v. qd ampliꝰeſt:a malo eſt.ſic qd amplius eſt: ſit:nõ audeo diceꝛe nõ eſſe pctẽm. tñ hũana temptatõ ẽ.
ꝰ a malo eſt.nõ iurantis:ſᷣ̊ nõ credentis.ſ̊nõ credens h id ẽ veĩale pcẽm eſt. Si at᷑ feciſſe nouit ⁊ cogit: homici⸗
appellat᷑ ip̃e recipiens inramentũ. Ergo qð amplieſt da ⁊.q̃ꝛe dicit ꝙ; nõ audet dicẽ nõ eſſe pctm de illo ꝗ ne⸗ —
hoc eſt iuramentũ:eſt a malo recipiẽtis.ᷣ nõ niſiꝗ re⸗ ſcit.qꝛ recipiens inramentũ ſemꝑ dʒ pᷣſumeꝛe de veria·a·
cipit iuramentũ.ꝗ̊ᷓ nõ eſt licitũ recipere iuramẽtũ etiaʒ te ꝓximi xpᷣi. Vñ ſicut iudiciũ ſuſpitõnis de occulto ve

Queſtio

in foꝛma ↄceſſa.qn.ſ.iurat᷑ ꝑ drũ vel ꝑ creaturas ad h
putatas..: Itẽ accipiẽs iuramẽtuʒ aut accipit illud
ſciẽs illũ ꝗ inrat iurare falſum.aut neſciẽs ip̃ᷣm iurare
falſum:aut ſciẽs ipᷣm iurare verũ.ſ̊ quocũq; mõ ſic ac⸗
cipiat ſꝑ pcẽm ẽ:g acciꝑe iuramẽtũ ſꝑ illicitũ ẽ ⁊ pctẽ᷑ᷣm
ADinoꝛ pʒ ꝑ aug· in glo.ſuꝑ illud Ro.j.Teſtis ẽ mihi

. q dic multu intereſt ꝗ exigit iuratõeʒ ſi nouit illuʒ
iurare ſalſum vel nõ.ꝗ em nelcit.et iðᷣo dĩic. Jura mihi

–

—

“””õ D “ (A8 .
B. 0 UAueP. — „ 7

xxxj].

niale petm eſt:ſic iſtud pctm eſt.Si aũt ſit inramentuʒ
publicũ.i.rõne publice iuſticie:ſic iudicis eſt recipere
iuramentũ ſine peto.⁊ cogente oꝛdine iudiciario pt᷑ re⸗
cipere iuramentũ ſine peccato. ĩmo ad hoc ꝙ recipiat
tenet᷑:ꝗqa bonũ publicuʒ dʒ pꝛeponi bono ꝑſone.Si tũ
ſciat ipᷣm iurare falſum dʒ ipᷣm repellere ſᷣm ſuũ poſſe
Si tamen cogit᷑ oꝛdine iudiciario.ita ꝙ ſi nõ recipeꝛet
omitteret de his que ad oꝛdinem iudiciaꝛiũ ꝑtinẽt:di⸗

Is= A W. *

7

vt ei ſides ſit. nõ audeo dicẽ nõ eſſe pcm:tñ hũana tem
Ptatõ ẽ. Si aũt ſeciſſe nouit ⁊ cogit iurare homicida ẽ
Ergo neq; ſciens iurantẽ iurare falſum: neq;ʒ neſciens

co ꝙ tenet᷑ acciꝑe ⁊ ſine pcto recipit.¶ Ad pꝛimum qð
obicit᷑.qdð ampliꝰeſt:a malo ẽ. Bicendũ ſicut dĩc aug.
an li. de li.ar. e duplex eſt malũ.ſ.malũ cupe.⁊ malũ

põt reciꝑe iuramentũ ſine pcto.ſiłr neq; ſciẽs ipᷣm iuꝛa
re veꝝ. ga ſi ſcit ipᷣm iurare verũ:facit ipᷣm iurare ꝓ ni⸗
hilo. ſine cã facit ipᷣm iurare:⁊ ipᷣe ↄſentit et recipit.
peccat. Illicitũ ̊ eſt reciꝑe iuramentũ.⸗ Item videt᷑
ꝓꝙ iudex peccet ĩ recipiendo iuramentũ:qꝛ iuder exigit
inꝛamẽtũ. Sʒ math̃.v.dẽ. Sit ᷣmo veſter eſt ẽ.nõ non.
NDð em̃ ampliꝰẽ:a malo ẽ.Et dĩc glo.ſuꝑ illud Ro.j.
Teſtis ẽ mihi deus.tu nõ facis malũ:ꝗ bñ vteris inꝛa
tione vt alteri ſuadeas qð vtile eſt. ſ a malo ẽ ſupple il⸗
lius ꝗ recipit iuramentũ:q̊ hocẽ a malo iudicie. Rati

5

pene. Cum ꝗg̊ dicit qð ampliꝰeſt:a malo eſt. loqꝗtur de
malo pene qð eſt infirmitas ſeu incredulitas.⁊ non de
malo culpe. Et hoc eſt qð dicit auguſ. Ro.j.ſuꝑ illud.
Teſtis eſt mibi deus. Glo.iuratio nõ eſt bona.i.aꝑpe
tenda.non tamen mala.i.ꝓbibita cum ẽ neceſſaria.li
cet ſit a malo infiꝛmitas eoꝝ quibus aliquid ꝑſuades
que infirmitas vtiq; maluʒ eſt. vnde nos quotidie libe⸗
rari pꝛecamur dicentes. Cibera nos a malo.⁊ hoc eti⸗
am dicit aug. de verbis apli in canone.ſi peccatũ.xxij.
q·j.eyxponens illud.quod amplius eſt:a malo eſt.dicit

+ II frn õ P 1 (112.171 , —

Momine mali non malicia ſed peccati pena intelligit᷑.
er penali em̃ infirmitate incredulitas illa ꝓceſſit: ꝗᷓ ad
iuranduʒ ↄpellimur. hec aũt infirmitas ſeu increduli⸗
tas eſt ignoꝛantia: que eſt pena quedã natuꝛe coꝛrupte
Ron & ſeqtur boc eit a malo pene: eſt pctm facere il⸗
lud. Ad ſcoᷣm patet ſolutõ ex pᷣdicta ſolutõne queſtiõis
Ad illud qð obijcit᷑ de iudice.vñ hoc hbʒ ꝙ poſſit reci
pere iuramentuʒ ſine pcto. dom ſm illuo apłi. Ro.ij.
8. Scimus qm̃ iudiciũ eſt dei. ex qͥ verbo intendit apłus
—— ( . * p.r „ „ ꝙ iudex iudicando vicẽ dei hʒ. 7 locũ dei obtinet. vnde
Es 46) lſoco ipſiꝰreſidet in iudicando.⁊ ideo mediante verita⸗

te qᷓ deus eſt:põt ꝑquireꝛe veritatẽ. cum em ſit vice dei
cui om̃e iudiciũ reſeruat᷑ pᷣncipaliter: deũ hʒ mediũ ad
iudicandũ.⁊ ideo cũ iuramentuzʒ ſit teſtificatio facta ꝑ
veritatẽ pꝛimã ſiue ꝑ deũ:ideo iudex põt reciꝑe iuram
tum ſine pcto:dũmodo /ꝓcedat oꝛdine indiciario.qꝛ ex
hoc ꝙ ſedem dei obtinet:ꝑ deñ ꝗ eſt veritas pᷣma cetẽas
veritates põt ꝑquirere.¶ Et ꝙ obijcit illud a malo
eſt. dõm. ꝙ eſt malum generale:⁊ hoc ẽ malũ nature.⁊
eſt malũ ꝑſone:hoc ̊ nõ eſt a malo ꝑſone iudicis. ĩmo
hoc eſt a malo generali:de q̊ etiã hr in pſal. Om̃is ho⸗
mo mẽdax.i.ꝓnus ad mendaciũ:hoc em̃ ẽ maluʒ gene
rale. Silr a malo generali ẽ illud. qꝛ iudex non tenet
ibi locũ ꝑſone:ſᷣ locũ ꝓ re publica ↄſeruanda.Sʒ q̃ri
tur iurta h. cum malũ ſit reciꝑe iuramentuʒz in aliqͥ ca
ſu.quare nõ ꝓhibuit dñs reciꝑe iuramentũ ſicut pꝓhi⸗
buit iurare? Ad hoc dᷣm.ꝙ deſignando vnũ deſigna⸗
2 9 N - uit alterũ. quia nõ eſt reciꝑe ſen iurare.Et ꝗꝓpter boc ſi
— . ( ₰ cut iurare ſine ca eſt peccatũ:ita recipere iuramentum
Dpl, e n n nWſine cauſa eſt peccatum. et ſic ꝓpibendo vnum ꝓhibuit
35 alterum.

Poſtea queritur S.ij.
cæ receptõne iuramẽti in foꝛma nõ ceſſa.⁊ appello iu⸗
ramentũ in foꝛma nõ ↄceſſa.ſicut qn iurat᷑ ꝑ falſos de⸗
os:ſeu ꝑ ydola.querit᷑ & an ſit licitũ recipere tale iuꝛa
mentũ.Ad qð ſic.xxxj.geñ.legit᷑.ꝙ iacob accepit iura
mentũ a laban.ꝗ tñ iurauit ei ꝑ falſos deos.¶ Iteʒz.j.
Aacha.viij.legit᷑.ꝙ iudas petijt iuramentuʒ a roma
nis.qꝛ petijt ab eis fedus: ⁊ tñ ſciebat ꝙ iurarẽt ꝑ fal⸗
ſos deos ſeu ꝑ ydola.Si ꝗ iacob ⁊ iudas in om̃ibo cõ⸗/
mendant᷑:licitũ eſt reciꝑe iuramentũ ꝑ falſos deos. ſi⸗
ue in foꝛma nõ ↄceſſa. Contra. Ro.j.ꝗ talia agunt
digni ſunt moꝛte:nõ ſolũ ꝗ faciũt:ſᷣ q ↄſentiũt facienti⸗
bus. Ex q̊ accipit᷑ ꝙ facientes et aſſentiẽtes eiuſdez rei
ſunt.Si g recipiẽs iuramentũ factum ꝑ ydola.ↄſentit
ipſi iuranti ꝑ ydolũ:nõ eſt licitũ reciꝑe tale iuramẽtũ
Item aug.in lib.de doctrina xpᷣiana.oꝛdo caritatis ẽ
ꝙ diligat᷑ deꝰſuꝑ om̃ia:deinde aĩa ꝓpꝛia.Tercio proxi
mus.quarto coꝛpꝰ ꝓpriũ.ꝗ̊ qui ſaluteʒ ſui coꝛꝑis pᷣfeꝛt
ſaluti aĩe ꝓximi peccat:qm ↄtra caritatis oꝛdinem fa⸗
cit. Sʒ hoc facit ꝗ pꝛo re tꝑali facit iurare ꝓximum ꝑ
ydola:⁊ ab eo tale iuramentuʒ recepit.Ergo peccat ꝗ
ꝓ re tꝑali recipit iuramentũ ꝑ falſos deos. Solutio
dðm.qꝙ duplex eſt bonũ.ſ.bonũ publicum ⁊ bonum ꝑ⸗
ſonale.bonũ publicuʒ ſemꝑ pᷣiudicat bono ꝑſone:⁊ ſꝑ
„ 0. 3 anCl. D ſee E Q. t ei pᷣponit᷑ ſeu pᷣoꝛdinat᷑.Fᷣm hoc q̊ dðm.q vbi eſt bonuʒ

ſ A PeAES nr publicũ cauſa.licitũ eſt iuramentũ reciꝑe in foꝛma nõ
h — pſra H⸗ ſI& ↄceſſa:ſᷣ non vbi bonũ ꝑſone eſſet cã. Jacob ꝗ iurauit
laban:⁊ recepit ab eo iuramentũ ꝓpter bonũ publicuʒ
ſcʒ poſteritatis ſeu ꝓlis q̃ ab vtroq; naſceret᷑. Similit᷑
iudas recepit iuramentũ a romanis ꝓpter bonũ publi⸗
cum. vt ſcʒ eſſet pax firmata iudeoꝝ ⁊ romanoꝝ.⸗ Ad
primũ qð obijcit᷑ in ↄtrariũ.ꝙ nõ ſolũ qui talia agunt
digni ſunt moꝛte:ł̊ etiã qui ↄlſentiũt facientibo ⁊c᷑. Di⸗
cendũ ꝙ ille qui iurat ꝑ ydolum firmat. Item per tale
firmat.ſ.ꝑ ydolũ.vel ꝑ falſuʒ deũ.Ille ̊ qui r̃cipit iu⸗
ramentũ illud:aut hʒ intentõeʒ ad ſolam firmatõnem
et pꝛo bone publico. Aut habet intentionem vltra ad
rationeʒ firmandi ſcilicet ad ydolum per quod fit fir⸗

matõ.Si pꝛimo modo:dicimus ꝙ talis non conſentit
illi ꝑ quod fit firmatio:ſed ſolum ipſi actui ſeu ipſi fir⸗
mationi.Et ꝗꝓpter hoc licet iurans peccet:non tamẽ ta
lis recipiens iuramentũ peccat.Si aũt fert intentõem
ſeðdðo modo:ſic peccat ſicut ⁊ iurans:et hoc modo ꝓce⸗
dit auctoꝛitas apłi.. Ad ſcðᷣm dicendũ.q pax tempo⸗
ralis aliqñ oꝛdinat᷑ ad bonum eoꝛꝑis ſolum:⁊ ſic Fᷣm
oꝛdinem caritatis poſtponendũ eſi bono ſingulari ani
me ꝓximi.⁊ ſic ꝓcedit ratio.Aliqñ autẽ oꝛdinat᷑ ad bo⸗
num ſpũale publicum. vt ad pacẽ ↄmuneʒ.vel aliquid
hmõi.et ſic pᷣponderat᷑ ⁊ pᷣoꝛdinat᷑ bono aĩe ꝓximi.nec
facit ↄtra oꝛdinem caritatis:ꝗ tale bonũ bono ſingula⸗
ri anime ꝓximi pᷣponit.ĩmo potius ſᷣm oꝛdineʒ carita
tis.quia ſemꝑ bonũ publicum pᷣindicat bono ꝑſone.⁊
ſic licitũ eſt recipeꝛe iuramentũ a ꝓximo pꝛo bono tem
poꝛali publico:et nõ eſt ↄtra oꝛdinem caritatis.

Membrum tercium

Oſtea querit᷑ de foꝛma iuramẽti. IToꝛma
aũt iuramẽti quedã eſt ↄceſſa:ſicut illa q̃
iurat᷑ ꝑ dtũ.Quedã ẽ ꝓhibita ſicut illa q̃
iurat᷑ ꝑ falſos deos ſeu ꝑ ydola. Quedã
ðo eſt ꝑtim ↄceſſa:ꝑtim nõ ↄceſſa.ſicut illa q̃ iurat᷑ per
creaturã. Querit᷑ & de foꝛma ↄceſſa.de foꝛma nõ ↄceſſa
ſeu ꝓhibita.De foꝛma ↄceſſa ꝑtim:ꝑtim nõ ↄceſſa.

Articulus primus

D pꝛimuzʒ querit᷑ ſic. Multiplices inueni⸗
mus foꝛmas iurãdi.vna ẽ. Viuit dñs:q̃ fu⸗
it in aliq̊ tꝑe legis: hec inuenit᷑.iiij. Re.iiij.
Aplia ſiłr inuenit᷑.ij. Reg.nj.hec.ſ.̊ faciet mibi dñs.⁊
hoc addat.Alia ſilr inuenit᷑. Ro.ij.q eſt. Leſtis ẽ mi⸗
hi deꝰ. gqa dicit ang. ꝙ hic iurat apts. Tꝑe aũt moder
no iurat᷑ ꝑ deũ. Queritur ꝗᷓ cũ idem ſit iurare:qð pᷣmã
veritatẽ in ſuã aſſertionẽ adducẽ᷑.quõ foꝛma iuramẽti
ſeu iurãdi multiplicet᷑ in tot:⁊ vaꝛiet.¶ Ee autem bec

nõ ſit foꝛma iuradi.cũ dr viuit dñs:oñdit᷑.q; iuramen

tũ fit ad aſſertõʒ veritatis.Sʒ aſſertõ veritatis magis
ꝑtinet ad ſciam vel veritateʒ dei ꝙᷓ ad eius vitam. vnde
Aprie aſſeritur veritas ꝑ veritatem: eꝛgo debet dici. ſcit

dominus. nõ viuit dñs.et ſic illud nõ eſt forma iuran

di. Querit᷑ ᷓ an ſit foꝛma iurandi: ſi dicat᷑. Scit dñs.
ſicut qñ petrus dixit ioh.vlti.Tu ſcis dñe:qꝛ amo te.
Fuit ne iuramentũ:⁊ oñdit ꝙ ſic.ij. Coꝛin.xij.dĩc apo⸗
ſtolus.deus pater dñi noſtri ihu xp̃i ſcit quia nõ mẽ/
tioꝛ. et dicit ibi glo.vt vera eſſe oſtendat que dirxit:vel qᷓ
dieturus eſt iuramento ↄfirmat. Ex quo pʒ ꝙ ibi eſt iu
ramentum:et ita foꝛma iurandi eſt. Scit dñs.⸗ Item
cũ dicit apłus. Deus ſcit quia non mentior.hic aſſerit
apls veritatem ⁊ introducit᷑ deus ſciens in teſtimoniũ
et aſſertionẽ.huiꝰveritatis:ergo ibi eſt iuramentum.⁊
ita eſt ibi foꝛma iurãdi.¶ Item iurare eſt certitudineʒ
ꝑ pꝛimã veritatẽ facere. Sʒ ille ꝗ dicit: deus ſcit: facit
certitudinẽ ꝑ pꝛimã veritatẽ.qᷓ iurat:g ibi ẽ foꝛa iuran
di. YIez ceenõ eſt teſtis niſi de eo qo ſcit . ſicut h
eſt. œꝰẽ teſtis:põt adduci ad aſſertõeʒ veritatis. et ita
iſtud. Deꝰſcit:& ibiẽ foꝛma iurãdi ſic ibi. ¶ Silr obijci
tur de hac foꝛa iurãdi.Teſtis ẽ mibi deꝰ.vidr ei eẽ ea⸗
txz cũ iſia q̃ iurat.ꝑ deũ. Quia dic aug. in glo. ſux il⸗
lud ad Ro.j.Teſtis ẽ mihpi deꝰ. ꝗd em ẽ ꝑ deũ: niſi te/
ſtis ẽ mibi deꝰ. aut qd ẽ. teſtis ẽ mihi deus: niſi ꝑ drũ.ꝭ
idẽ iuramentũ eſt 2 nõ differẽs.¶ Silr queꝛit᷑ qꝛ aliqn
eſt iuramẽtũ ꝑ hãc pᷣpoſitõeʒ ꝓpter:vt.j.coꝛi.xv. q̃tidie
moꝛioꝛ ꝓpteꝛ gloꝛiã vr̃aʒ fratres.ſᷣm vnũ modũ ſic glo.
exponit que dicit.ꝙ iurat hic apłs:vt ſciamꝰꝙ vexꝝ iu⸗
rare nõ eſt pctm. Aliqñ eſt iuramentũ ꝑ hãc pᷣpoſitõʒ
in: Ro.ix. Tleꝛitatẽ dico in xpo ihu ⁊ nõ mẽtioꝛ.vñ &̊ hᷣ
eſt ꝙ addunt᷑ ad foꝛmã iuramẽti expᷣmendã: ⁊ nõ alie pᷣ
poſitõnes? Item quõ differẽter exponũt foꝛmã iuramẽ
ti. ¶ Itez in veteri teſtamẽto eꝛat foꝛa iurãdi dicẽdo.ſ.

—

Nueſtio

xxxſj.

viuit dominus.et hoc faciat mibi dominꝰ et boc addat pꝛimitiua aũt eccleſia fuit foꝛma iurandi.teſtis eſt mi⸗
4 In pꝛimitiua ecclia erat foꝛma iurandi.Teſtis ẽ mibi hi deus.ratione aduentus pꝛimi in quo veritas teſtifi⸗
deus. In tpe aut moderno iurat᷑ ꝑ deum. Queritur 5 cata eſt per miracula.ſed duplex eſt veritas ſcz veritas c 2
da vñ hoc ꝙᷣ ſic variant᷑ ſoꝛme iurandi m diuerſitatẽ tẽ⸗ dicẽtis: ⁊ veritas rei dicte. tũc ergo nõ credebat᷑ apłis
po⸗ poꝝ: 7 qua rone? Solutõ. dicendũ ꝙ ille ꝗ iurat ve⸗ ſicut modo credit᷑:quia tũc incipiebat fides pdicari.et
n ritatem pꝛimã quã dʒ reueꝛeri adducit in teſtimonium erant tũc boĩes inſideles. Ideo neceſſe erat tüc verita⸗
ani ſue aſſertõnis. Vñ veritatis reuerẽtia ſemꝑ in iuramẽ tem adduci in teſtimoniũ ſenu teſtem ipᷣis aptis.2 iõ di
lbo⸗ to dz ↄtineri.⁊ ideo foꝛma iuramẽti ſic expꝛimit᷑ ſemꝑ cebant teſtis ẽ mihi deus.et ſic in atteſtatõez veritatio
ni vt reuereat᷑ veꝛitas.Debet aũt ipᷣa veritas reuereri ga in dicente erat bec foꝛma iurandi.teſtis eſt mihi at
ne iudex eſt. Item debet reuereri quia teſtis eſt. debet eti ob h etiã ponit᷑ ibi boc ꝓnomẽ mihi. Sʒ modo 1 ⸗
le am reuereꝛi quia retributrix ẽvnicuiq; m opeꝛa ſua. les ſi unt hoĩes.totuʒ relatũ eſt ad rem: 7 adduci veri
in ſed differenter: quia bonis eſt retributrix vite. et ma⸗ tas eſnunoni veritatis rei dicte. et ga nuc ideo mo⸗
e lis moꝛtis.⁊ his om̃ibo modis dʒ reuereꝛi.in foꝛma er do eſt oꝛma iura ndi:in qᷓ reuerentia veꝛitatis inqtuʒ
en go iuramẽti introducit᷑ veritas ad reuerentiã inqtum pꝛincipiuʒ certitudinis expꝛimitur: et in tꝑe moderno
pncipiũ eſt beritaris qᷓ aſterzkedel nenmn tenaei vl iuratur per deum.
inq;tum ẽ vite retributrix bonis vel moꝛtis malis. Si ſe
indtum pᷣncipiũ eſt:ſic reuerẽtia eꝰexpꝛimit᷑ in hac for rticu lus ecui nd us
ma iurandi:q̃ iurat᷑ ꝑ deũ. Qui em̃ introducit deuʒ in Oſtea querit᷑ de foꝛma iurandi non ↄceſſa
+ iuramento:introducit veritatẽ vt pᷣncipiũ:in hac autẽ ſeu ꝓhibita:que eſt qñ iuratur ꝑ falſos de⸗
foꝛma iuramẽti. Teſtis ẽ mibi deꝰ. ↄcernit᷑ reuerentia . os ſiue ꝑ ydola.Et circa hoc duo querũtur
ipᷣius veritatis.inqᷓtum teſtis ẽ.In hac autẽ foꝛma.ᷣ Primo an iuramentũ in foꝛma non ↄceſſa factuʒ obli⸗
mihi faciat teꝰ⁊ H̊ addat:introducit᷑ reuerẽtia verita⸗ gat.Secundo. an peius ſit iuraꝛe veruʒ ꝑ falſum deũ.
nis infeum drenibum⸗ mall ſeu moꝛtis. In hac gure ꝙᷓ iurare falſum ꝑ verũ deum. J
oꝛma. viuit dñs introducit᷑ eius reueꝛentia inꝗ;tuʒ e .
retributrix boni vel vite.Quia autẽ eſt plu tileno is tum ad prunum S . *
ↄceptio veritatis cũ reuerentia:ideo ſunt tot ſorme iu ſic obijci Aug.in ca.mouet.xxij.q.j.ad publicolam lo
randi ⁊ nõ plures. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ male iuꝛat᷑ quitur de illo ꝗ iurat ꝑ falſos deos dicẽs.qꝛ iurauit ꝑ
ni viuit dñs.dðim.ꝙ cũ dr viuit dñs.h̊ eſt iuramentuʒ ꝑ quos nõ debuit:⁊ ↄtra pollicitam fecit idem qð nõ de⸗
n veritatẽ inqtum ẽ retributrix vite bonis:⁊ nõ ꝑ vitã ſo buit:bis itaq; peccauit.⁊ vult dicẽ.qꝛ iurauit ꝑ falſos
i lum.⁊ etiã idem eſt veritao ⁊ vita ſicut dr in iohd. Ego ceos qð illicitũ eſt peccauit:⁊ quia fidem nõ ſeruauit
1 ſum via veritas ⁊ vita. Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ eadem peccauit.Ex quo ptʒ.qꝙ iuramentũ factum ꝑ ydola vł
ni ſit foꝛma iurandi cũ dr ꝑ deũ:⁊ cũ dr teſtis ẽ mihi deꝰ. falſos deos obligat.¶ Contra.ſicut iuramentuʒ eſt te⸗
1 Bicendũ ꝙ ideʒ ẽ iuramentũ q;tuʒ ad rem.qñ iurat᷑ ꝑ ſtificatio ꝓmiſſionis:ita ⁊ votum. Si ̊ votum factum
ni cũ.et teſtis ẽ mihi deꝰ.qꝛ vtrobiq; eadẽ veritas intro⸗ ydolo nõ obligat:nec iuramentũ factũ ꝑ ydolum obli⸗
3, ducit᷑.ſ̊ nõ eſt idem q;ẽtum ad rõneʒ dicendi.vt ẽ dictũ. gat. Minoꝛ pʒ.qm̃ ſi aliquis vouerit ſe ſacrificaturuʒ
8 qa in vno introducit᷑ veritas vt pᷣncipiũ:ĩ alio vt teſtis ydolo.nõ tenet᷑ ad ſacrificandũ ei.immo ſi ei ſacrifica
Ao illud qð querit᷑ de iſtis ppoſitõibo. ꝓpter ⁊ in.di ret amplius peccaret:⁊ in vouendo peccauit. Silr er⸗
cenduʒ ꝙ hec pᷣpoſitõ ꝓpter.aliqñ notat ba bitudinem go aliꝗs iurando ꝑ ydolum peccat:nec tenet᷑ adimple⸗-
principij cauſalis.et aliquando habitudinem princi⸗ re illud ꝓpter qð iurauit. Solutio.dðm.ꝙ iuramen 7
pij certitudinis. ſiłr hec pᷣpoſitõ in.ratõe q̊ ꝙ dicunt tum factũ per ydolũ obligat ipᷣm iuꝛantẽ ad reddẽduʒ 6
habitudinẽ pᷣncipij certitudinis:ponunt᷑ iſte pᷣpoſitões Ad quod videndũ:notandũ eſt.ꝙ nõ ſimile eſt de vo:·

in iuramẽto.⁊ expᷣmunt᷑ ꝑ eas forme iurandi:nõ ratõe
eius ꝙ notãt habitudinẽ pncipij cãlis:ſ̊ adhuc diffeꝛẽ
ter notãt iſte ppoſitõnes habitudinẽ pᷣncipij certitudi⸗
nio.ꝗa ꝗpter.dicit habitudineʒ pᷣncipij certitudinis ad
illud qdð certificat᷑. ꝓut ſcʒ veritas iſta egredit᷑ a pᷣma
veritate:⁊ ↄꝑatur ad illã ſicut ꝑ quã manifeſtat᷑ cer⸗
tificat᷑.hec aũt pᷣ̃poſitio in. dicit habitudinẽ eiꝰqð certi
ficatur ad ipᷣm pncipiũ certitudinis.vñ foꝛma iuramẽ
ti expꝛimit᷑ ꝑ hanc pᷣpoſitõeʒ in. ꝓut ipᷣa veritas cꝛeata
q̃ aſſerit᷑ in iuramento:in ipſa veritate incereata ↄſide⸗
ratur ſicut in cã.q¶ Ad illud qð dẽ de diuerſitate foꝛa⸗
rũ iuramenti m diuerſitatẽ tempoꝝ.dðm.qꝙ añ aduẽ
tum rpᷣi vigebãt duo mala:ↄtra q̃ ſunt due foꝛme iurã
di.vigebat em̃ tũc ydolatria.ad diſcernendũ eꝛgo cul⸗
toꝛes falſoꝝ iudeoꝝ a cultoꝛibo veri dei:data fuit foꝛa
iurandi ꝑ viuum deum.hec ſcʒ viuit dñs. ↄtra ydola⸗
tras ꝗ iurabãt ꝑ falſos deos:ꝗ em̃ nõ ſunt dij viui.vnð
dañ. vlti. Qungd ẽ Wel deus viuẽs? Item tũc vigebat
ignoꝛatia iuſticie dei. qᷓ ſcʒ eſt punitoꝛ maloꝝ. Ignoꝛa⸗
bant em tũc hoĩes deũ punire peccata. EIñ Ro. v. pec⸗
catũ nõ unputabat᷑ cũ lex nõ elſet.glo. eſſe imputabat᷑
peccatũ ſupple añ legem apud hoĩes.ſᷣ̊ nõ apud deum
apud quẽ putabat᷑ impune futurũ:cum neſciret᷑ iudica
turus. Aſſerebãt em̃ hoĩes deũ incurioſum eſſe. ſiẽ dr
Job.xxij.nec noſtra ↄſiderat:ſed circa cardies celi per
em bulat.et ideo apud eũ impune pct᷑a futura.Contra
5 ignoꝛantiã adduxit ler hanc foꝛmã iurandi. G faciat
mihi dñs.et hoc addat:ꝑ quã oſtendit᷑ deum eſſe puni⸗
toꝛem maloꝝ.cuʒ ꝑ hoc certiſicet de veritate. Ideo añ
rpi aduentum tꝑe legis erãt iſte due forme iurãdi.In

to ⁊ iuramento.licet eniʒ in vtroq; obligat veꝛitas.ta⸗
men differenter. qꝛ debitũ veritatis ſeruande deo obli⸗
gat in voto.Debitũ aũt veritatis ſeruande deo et ꝓxĩo
in iuramento.votũ em̃ fit ſoli deo.vnð ꝗ vouet ſoli deo
ꝓmittit ⁊ non homini.⁊ ſoli deo ſe obligat.ꝗ aũt iurat

ꝓmittit ꝓrimo ꝑ ipᷣam veritatẽ pꝛimã que deus eſt: o
quã firmat ſuã/ ꝓmiſſionẽ.et cuʒ ipſi veritati debeat re

ueꝛentiam ⁊ honoꝛem:obligat᷑ ip̃i ad reddenduʒ illud

ꝓpter qð ipᷣm adduxit in teſtimoniũ:alioꝗn ipſam con

tempneret.ſic &̊ ĩ voto nõ eſt niſi vna ratio obligandi.
Nuia ꝙ̊ nullũ eſt debitũ hoĩs ydolo.ideo nõ eſt obliga
tio in voto facto ydolo.Quia aũt in iuramento eſt du

plex ratõ obligandi.vna eo ꝙ adducit veritatẽ in teſti

moniũ ſue aſſertõnis:⁊ hec obligat deo. Alia eo ꝙ pꝛo
mittit ꝓximo cui dʒ veritatẽ ſeꝛuaꝛe ⁊ fidelitatẽ:dicimꝰ
ꝙ in iuramẽto facto ꝑ ydolũ nõ eſt pᷣma rõ obligãdi.ſ.

cebitũ veritatis ydolo:pᷣ ſolũ ſcðᷣa.ſ.debituʒ veritatis

qa ydolo nihil dʒ hõ:ſed ꝓximo dʒ ſeruaꝛe veritatẽ.nõ
Gapter ydolũ obligat:ſed pter ꝓximũ cui dʒ ſeruare fi

cem. quia ſe intendit obligaꝛe illi:ſicut ille qui iurat ꝑ

verum deum.

Becũdo queritur.S. ij.

qd ſit peiꝰ.vel iuraꝛe veꝝ ꝑ falſuʒ deũ:vel falſuʒ ꝑ veꝝ
deũ. Ad qð ſic.xxij.q.j.mouʒ aug.ad publicolã.ſine vl
la dubitatõe minꝰmalũ ẽ ꝑ falſos vos iuraẽ veracit:qᷓ
ꝑ verũ deũ fallacit. Quãto ei magis ſctm ẽ ꝑ qð iurat᷑:
tãto magis penale ẽ ꝑiuriũ. peiꝰẽ iuraꝛe falſuʒ ꝑ veꝝ
deũ:q; ꝑ fallos eos verũ.4¶ Cont᷑.maiꝰpctᷣm ẽ ydola⸗
tria ꝙᷓ; ꝑiuriũ.Sʒ ꝗ iurat ꝑ faiſos deos ſiue verũ ſiue

7

9 .
è Jgy ſoꝛ m, —2 d. k, 2 S

Pene la/ Geman

falſum eſt ydolatra.qui vᷣo falſum iurat per verũ denʒ
peierat ſolũ.& peius ẽ iurare veꝝ per fallos deos ꝙ fal
ſum ꝑ verum deum. Minoꝛ pʒ ꝑ aug. per qð ꝗs iurat
illud amat et venerat᷑. quicũq; iurat per falſos deos
amat illos ⁊ venerat᷑:ſ᷑ om̃is talis ydolatra eſt:& qui⸗
cunq; iurat per falſos deos eſt ydolatra. Solutio.
dðm ꝙ in iuramento duo ſunt.ſ.illud qð iurat᷑:⁊ ratõ
certitudinis G̊ eſt illud per qð iuratur. Reſpiciendo g

ad illud per qð iuratur vel aſſerit᷑ per iuramentuʒ:mi⸗

nus malũ eſt iurare verũ per falſos veos. ꝗꝙᷓ falſuʒ per
verũ deum.qꝛ hic aſſeritur falſuʒ qð nõ eſt:ibi verũ qð
eſt. Et ᷣm h̊ loqꝗtur aug.cũ dicit.minꝰmalũ eſt ⁊c. Re
ſpiciendo aũt ad illud per qð iuratur.qꝛ h iuratur per
eum vex. illic per ydolũ: ſic peius eſt ꝑer falſos ceos
iurare veraciter qᷓ; iurare per verum den mendaciter.

Articulus tercius

Onſequẽter qnerit᷑ de foꝛma iuramenti paꝛ
tim ↄceſſa ꝑtim nõ ↄceſſa:q̃ eſt iurare ꝑ crea
turas.Et circa h̊ querũtur duo. Pꝛimo an
ſit licitum iurare ꝑ creaturas:vel nõ. Scðo qð magis

obligat. vel iuramentum factum per creaturas vel per

deum.

GStum adprimum .S. f.

ſic obijcit. Aug.ſuꝑ illud math.v. Sico vobis oĩno ñ
iurare.neq; ꝑ celũ neqʒ ꝑ terꝛã ⁊c̃.dĩc glo.nõ penitꝰiu⸗
rare ꝓhibuit:ſ̊ occaſione ꝑiurij qð perfectõis ẽ docuit.
ſuꝓle.ſ.cũ dixit.i2õ iurare oino.Nð vo ſuꝑſtitioſum
eſt reſecauit cũ dixit.neq; ꝑ celũ ⁊c̃. Judei em̃ per ange
los ⁊ hirłm iurãtes.⁊ per elementa: creaturas venera
bant᷑.qð vero infirmitatis ẽ indulſit cũ dixit.qð auteʒ
his habũdantiꝰeſt ⁊c. Ex quo pʒ.qm̃ iurare ꝑ creatu⸗
ras eſt ſuꝑſtitioſuʒ.nõ &̊ licitũ eſt iurare ꝑ creaturas.
¶Item. xxij.c.q.j.Oius papa.Si ꝗs ꝓ capillũ dei vel
ꝓ caput iurauerit.vel alio mõ ↄtra deũ ſuum vſus fue⸗
rit:ſi in eccleſiaſtico ordine ẽ deponat᷑. Si laicus ana⸗
thematizet᷑:et ſi ꝗs per creaturas iurauerit accerꝛime
caſtigetur:Si ꝗs aũt talẽ hoĩem nõ manifeſtaueꝛit.nõ
eſt dubiũ ꝗn diuia ↄdemnatõne coherceat᷑. Juraꝛe ̊ ꝑ
creaturas ẽ tantũ crimẽ vt faciat depoſitiõeʒ vel excoi⸗
catõeʒ ⁊ diuinã ↄdemnatõeʒ: nõ eſt licitũ.¶¶ Item au
guſ.in ſermone de ꝑiurio.cũ ꝗs ait ꝑ ſalutẽ meaʒ:ſalu⸗
tem ſuam obligat veo.vel cũ dic per filios meos: oppi⸗
gnoꝛat illos deo vt eueniat ĩ caput illoꝝ qð exijt de oꝛe
eius. In oĩ g̊ iuramẽto aut deꝰteſtis adhibet᷑:aut crea
tura deo obligat᷑ ⁊ opignoꝛat᷑.vt h̊ ſit iuraꝛe deũ ſcʒ te
ſtem adhibẽ.vel veo aligo opignoꝛare.h̊ eſt &̊ iuraꝛe ꝑ

qbuãlibet creaturã.ſ.creatoꝛe ei teſteʒ adhibẽ.ſᷣ ꝗ iurat

per creaturã:nõ adhibet deũ teſtẽ ſue aſſertõnis.⸗ Itẽ
nõ põt aliꝗs obligaꝛe vel oppignoꝛare creaturã teo:cũ
creatura dei ſit.Cũ q̊ iurare ſit vel deũ teſtem adhibẽ
vel deo aligd opignorare.q nõ eſt licitũ iurare ꝑ crea⸗
turã aliq̊ modo.q Itẽ mathᷣ.v.Qolite iuraꝛe oĩno. ne/
q; ꝑ celũ qꝛ thꝛonꝰtei ẽ ⁊c. Ex q̊ relinꝗtur ꝙ nullo mo⸗
do licitũ ẽ iurare ꝑ creaturã.i Ieʒ iuramẽtuʒ ẽ ad te⸗/
ſtificatõeʒ aſſertõis.ſ̊ irꝛönabile nõ pt᷑ teſtiſicari:q̊ nõ

dↄynenit iuraꝛe ꝑ creaturã irꝛõnabilẽ. Cont᷑. geñ. xlij.

dr.ꝙ ioſeph iurauit ꝑ ſalutẽ phonis. Sʒ ioſeph ↄmen
datur in oĩbo: licitũ ẽ iurare ꝑ creaturã.⸗ Iteʒ paulꝰ
j.cori.xv. Jurauit ꝑ creaturã cũ dixit.qͥtidie moꝛioꝛ ꝑ
gloꝛiã vr̃aʒ frẽs.gloꝛia aꝓpellauit illud ꝑ qð oꝛdinãtur
ad gloꝛiã.ſ.pᷣdicatõeʒ euagelij. Jurauit ꝑ creaturam
qꝛ ſic dic aug.ibi.Jurauit apłs. Si & ipᷣe nõ peccauit
& licitũ ẽ iurare ꝑ creaturã.i] Itẽ qͥtidie iurat᷑ in eccłia
p btam vᷣginẽ:⁊ ꝑ ſccos:⁊ ꝑ res deo dicatas:ſ̊ oĩa iſta
ſũt creature ̊ ⁊c. Solo.ſuꝑ illud math.v.Dico vo⸗
bis nõ iuraꝛe oĩno.dĩc glo. Qon iuremꝰ ꝑ creaturas vt

veneremur eas vltra ꝙ;ᷓ debemꝰ. 1205 rem? eas vt vi

–

AXR0) ⸗ Nen 2 9I.9 » SK. )

les extimemꝰ. vt.ſ.cũ per eas iuꝛamꝰnibil iuraꝛe exiſti
memꝰ. Ex G̊ hr rñſio.qꝛ ꝗ iurat ꝑ creaturã. aut credit
aliꝗd numinis eẽ in creatura. aut iurat ꝑ creaturã in⸗
tendẽs fraudẽ volẽs decipẽ aliũ.qꝛ.ſ.nõ credit iuraſ⸗
ſe. aut iurat ꝑ creaturã intendẽs ſolũ ꝓteſtari ꝙ deꝰ ſit
pᷣma veritas:⁊ auctoꝛ creature. Si pᷣmo mõ iurat per
creaturã · vt.ſ.credat aliꝗd numinis eſſe in ipᷣa:⁊ inten
dat venerari creaturaʒ.ddᷣm.qꝙ peccat pctẽo ydolatrie.
Si at᷑ intẽdit fraudẽ:dicimꝰꝙ talis peccat pcto ꝑiurij
Si at᷑ nec intẽdat venerari aliqð numẽ ĩ creata:nec in
tendit dolũ ad ꝓximũ:Hp̊ ſolũ intẽdat ꝓteſtari ꝑ creatu⸗
ram:⁊ in ipᷣa pᷣmã veritatẽ venerari.ſic dicimꝰ ꝙ licitũ
eſt iurare per creaturã:nec peccat ꝗ ſic iurat. Et h̊ eſt
qð dĩc aug.ad publicolaʒ. xxij.q.j.Oeꝰper creat᷑as iu⸗
raꝛe ꝓhibuit:ne vel moꝛe gentiliũ aliqð numẽ deitatis
creaturis ineſſe crederemꝰ.vel ne creaturas ↄtẽptibi⸗/
les iudicãdo ꝑ eas ꝓmiſſa ꝓp nihilo duceremꝰ. Quidã
tñ dicũt.ꝙ nõ licitũ ſit iurare ꝑ oẽs creaturas ſicut di
ctũ eſt.ꝗ diſtinguũt ꝙ quedã ſũt creature deo dicate: ⁊
ad cultũ diuinũ mãcipate.vt reliquie ſctoꝝ:⁊ euãgeli⸗
um.⁊ per has ẽ licitũ vt dicũt iurare.per alias at᷑ qͥ nõ
ſunt hmõi nõ ẽ licitũ.⁊ h̊ eſt vt dicũt.qꝛ alie nõ admit⸗
tunt᷑ in ſolẽni iuramẽto:ſᷣ iſte ſolũ.tñ ſicut dic aug. ↄtĩ
git iurare per quãlibet creaturã. Vñ ſuper illð Mo.j.
Teſtis ẽ mihi deꝰ.dĩic ipᷣe in glo. Qui per lapidẽ iurat
falſuʒ perinꝛꝰẽ:⁊ ↄſtat ꝙ hoc nõ eẽt niſi tale iuramẽtuʒ
obligatoꝛiũ eẽt.nõ aũt obligaꝛet: niſi per creatur ta⸗
ſſem iuraꝛe ↄtingeret.¶ Zd pmũ qð obijciebat᷑ in ↄtra⸗
PT riũ.dðm q; ꝓbibitũ ẽ hoc mõ iurare ꝑ creaturas.ne.ſ.
in iuratõe eas veneremur. vel per eas dolũ vel fraudeʒ
intedamꝰ.ſ̊ nõ ꝙ in iuramẽto facto per creaturã: crea
toꝛem deũ auctoꝛẽ creature ꝓteſtemur:⁊ ipᷣm in creatu
ra veneremuꝛ.4. Ao ſcom doᷣm. canõ loqꝗtur ð qͥſdaʒ
ꝗq credebãt deũ ſᷣm diuinitateʒ hre capillos ⁊ caput.et
les ꝓpꝛie ſunt blaſphemi.¶ Ad terciũ dðm. ꝙ iuramẽ⸗
tũ duplex ẽ.quoddã eſt aſſertoꝛiũ.quoddaʒ do eſt impᷣ⸗
catoꝛiũ. Juramẽtũ impᷣcatoꝛiũ eſt:cũ aliꝗs ſibi impᷣcat
penã nili ita faciat ſicut ꝓmittit. Et dicit aug. in mo⸗
ne de periurio ꝙ foꝛma vel ratio talis iuramẽti ẽ talis
per ſalutẽ meaʒ 2 filios meos.vnde dicit.cum quis ait
per ſalutẽ meã: ſalutem ſu obligat deo.vel cuʒ dic per
filios meos:oppignoꝛat eos deo.vt hoc eueniat ĩ caput
eoꝝ:qð exit de ore ipſiꝰ.⁊ illð ẽ iuramentũ ð re futura
⁊ ꝓmiſſoꝛiũ:iuramẽtũ at᷑ aſſertoꝛiũ ẽ de re pñ̃ti vel pᷣte⸗
rita. Cũ & aſſertoꝛie iurat᷑ ꝑ ereaturã: ipᷣa creatura nõ
adducit᷑ vt teſtis:iĩmo deꝰꝗ ẽ auctoꝛ creature.vñ ĩ cano
ne.mouʒ.xxij.q.j.S.Sʒ ſciendũ ẽ.ꝙ ſct᷑i nõ taʒ ꝑ crea⸗
turas qꝙᷓ peꝛ creatoꝛẽ creaturaxꝝ iurabãt:nec in creatu⸗
ris aliud qᷓ; creatoꝛẽ ip̃aꝝ venerabãtur. ſicut ioſephq
per phonem iurãdo.hᷣ in eo veneratꝰeſt qð cxi iudicio
poſitus erat in infimis.vñ apłs Ro.xiij. omis ptas a
deoẽ.Ct ſiłr ad h̊ idem ponit auẽteʒz in ſeꝛmone de peꝛ⸗
iurio.vbi dĩc ꝙ in omni iuratõne.aut deus teſtis adhi
betur:aut creatura deo obligatuꝛ 2 oppignoꝛatuꝛ. vt.. .
hoc ſit iurare deũ.ſ.teſtẽ adhibẽ:vel deo aligd oppigno
raꝛe.hᷣ ẽ ̊ iuraꝛe ꝑ quãlibet creaturã.ſ.creatoꝛẽ eiꝰteſtẽ
adhibẽ. Iteẽ aug.ĩ glo. ſupꝑ illð Ro.j. Teſtis ẽ mibi deꝰ
dic.q per lapidẽ iurat falſum:ꝑiuꝛꝰẽ.qꝛ creatoꝛẽ deum
adhibet teſtẽ. Sic &̊ in adoꝛatõe videm?ꝰꝙ veneratio fa⸗
cta creature ſꝑ refert᷑ ad ꝓthotipũ.i.ad exemplar vt di
cit ioh.dam̃. Sic veneratõ crucis refert ad ipᷣm cruci⸗
fixũ:ita dicim?ꝙ teſtificatõ facta ĩ iuramẽto ꝑ creatu
ras:vt ꝑ ſctos:refert᷑ ad ipᷣm auctoꝛẽ deũ:⁊ iuratõ fcta
per crucem refertur ad ipſuz cuius eſt crux. Jurare eꝛ
( per creaturam eſt creatorẽ eius teſtem verita tisad-⸗
ducere.. Ad illud po quod obijcit ꝙ nullus poteſt ere
