oꝛdine diſpoſitus:vt dum a dño hoc ſpacio moꝛa cor⸗
poꝛalis extenderet᷑.fides reſurrectionis documẽtis ne
ceſſarijs monſtraret᷑. Dicenduʒ ̊ ꝙ diſpenſatio fuit ꝗ;
natus fuit xp̃us:⁊ ꝙ fuit moꝛtuus:⁊ ꝙ reſurrexit:⁊ ꝙ
aſcendit.⁊ ſicut ꝓpter diſpenſationeʒ dilata fuit reſur
rectio eius quouſq; ꝓbaret᷑ veritas paſſionis eiꝰ: ita
diſpenſationeʒ neceſſarium fuit differꝛe aſcenſioneʒ
eius quouſq; veritas ſue reſurrectõnis ꝓbaret᷑.⁊ hoc
eſt quod dicit leo papa.ꝑ omne tempꝰ quod int᷑ reſur⸗
rectioneʒ dñi ⁊ aſcenſioneʒ eius exactum eſt:hoc ꝓui⸗
entia dei curauit.h̊ dcuit.vt dñs ihs xpᷣs vere agno⸗
ſceretur reſuſcitatus:qui vᷣe erat natus paſſus ⁊ mor⸗
tuus.il Sed querit᷑.quare plus fuit dilata aſcenſio pꝰ

reſurrectioneʒ qᷓ ꝑ tres dies.dðᷣm ꝙ difficilius erat p

bare veritateʒ reſurrectõnis qᷓ; paſſionis.quia a teꝛcia
die vſq; ad terciam poterat ðᷣe ꝓbari paſſio:ſ̊ ad verã
reſurrectioneʒ ꝓbandam plures dies requirebant᷑.⸗
ideo maius tempus requirebatur inter aſcenſioneʒ 2
reſurrectioneʒ ꝙᷓ inter paſſioneʒ ⁊ reſurrectiõeʒ. IJItem
alia ratio eſt. qm̃ conſolationes diuine ſemp ſuꝑabun
dant tribulationibo.ſᷣ tempus illud paſſionis ante re⸗
ſurrectioneʒ fuit tempus tribulatõnis apoſtoloꝝ. tpᷣs
aũt quod fuit inter reſurrectõeʒ ⁊ aſcenſioneʒ fuit tẽpꝰ
conſolatõnis eoꝝ.Si ̊ diuina bonitas ſemꝑ dʒ extẽ⸗
cere ⁊ augere tempꝰ conſolatõis ſuꝑ tempꝰ tribulati⸗
onis ſanctoꝝ.ideo magis dilatum fuit tempꝰ int aſcẽ
ſionem ⁊ reſurrectioneʒ q; inter paſſionex 2 reſurrecti
onem. Sed tunc ſqni aneſti⸗ quare dilatuʒz fuit ꝑ
xl.dies ⁊ non ꝑ plures nec paucioꝛes? Dicẽdũ ꝙ dies

C

2
3

conſolationis diuine compant᷑ ad hoꝛam tribulatõis

ſicut annus ad diem.⁊ ita conſuetum eſt in ſcriptura.

⁊ hoc eſt de miſericoꝛdia dei ad quam ꝑtinet ꝙ magis
extendatur tempus ↄſolatõnis qᷓ tribulatõnis.vñ yſa.

lxj. Ad annũciandũ miſit me ⁊c.vt predicarem annũ
placabilem domino:⁊ diem vltionis deo noſtro. EInð
ꝓ die reddit annum: ⁊ diem ꝓ hoꝛa. Cum g. xl.fuerũt
hoꝛe paſſionis ⁊ tribulatõnis apoſtoloꝝ: conſtat ꝙ de
buerint eſſe.xl.dies conſolatiõis.⁊ hoc eſt quod dicit
glo.act᷑.j.Quadraginta hoꝛis moꝛtuus fuerat: ꝓpter
hoc.xl.diebus ſe viuere confirmat.⁊ hoc fuit vt ſtatus
deſolationis eſſet ſicut hoꝛa.ↄſolatõnis ſicut dies. Et
ſic ꝑpʒ ꝓpter quid.xlꝰ die aſcẽdit.⁊ ꝙ fuerũt.xl.hoꝛe ſue
paſſionis:⁊ ita tribulatõis apoſloloꝝ. Illud pʒ.quia
prima die ſuit ibi ꝑ tres hoꝛas moꝛtuus ꝑ vnum dieʒ
7 duas noctes fuit in ſepulchꝛo. ⁊ hoc in quolibet ꝑ
rij.· hoꝛas.⁊ ita.xxxvj.boꝛis.⁊ addant᷑ tres pme⁊ erũt
xxxix.⁊ hoꝛa.xl.ſurrexit ſcʒ mane diluculo tercia die.

ita quadrageſima die aſcendit.

—

Membꝛũ ſextum

Oſtea queꝛit᷑ de termino aſcenſionis xpᷣi

ad celos: qui notat᷑ ꝑ hanc pꝛepoſitionẽ
ad.cum dicit᷑ aſcendit ad celos. Et pᷣmo
querit᷑ de teꝛmio aſcenſus reſpectu coꝛpo

raliũ. vtꝝ aſcendit ſuꝑ omne coꝛpoꝛeũ.Scðo reſpectu

ſpũalium.vtꝝ aſcendit ſuꝑ omẽs ſpũs.

Articulꝰ? pꝛamꝰ?

D primũ obijcit᷑ ſic.pᷣs.Eleuata eſt magni⸗

ficentia tua ſuꝑ oẽs celos: in aſcenſiõe ſcʒ.
ſuꝑ celum empireũ aſcendit.ſ.ipſum vlti

mũ coꝛpoꝝ.̊ vltra omẽs celos ⁊ vltra omne coꝛpoꝛeũ.
ſed vlitra nõ eſt niſi celuʒ trinitatis.gᷓ aſcendit vſq; ad
celum trinitatis.⸗ Item locus determinat᷑ non ſolum

ſm conditiõeʒ nature vel oꝛdineʒ vniuerſitatis:immo

etiam ſᷣm meritum determinat᷑ locus.ꝗᷓ vbi eſt impro⸗

poꝛtio meriti ad meritũ ſm excellentiaʒ:eſt impropoꝛ⸗

tio loci ad locum. ſ̊ meritum xp̃i qᷓtum ad excellẽtiaʒ
non hʒ ꝓpoꝛtioneʒ cum meritis alioꝛum.q̊ ſᷣm h̊ debet
ei dare locus oĩno differens a locis oĩm creaturaruʒ ⁊
angeloꝛum:⁊ etiã excelſioꝛ locis eaꝝ. locus in quo ẽ
ſua gloꝛia debet eſſe ſupꝛa locum angeloꝛum quod ẽ ce

lum empireum. ſed vltra non eſt niſi celum trinitatis.
g̊ aſcendit ſupꝛa omne coꝛpoꝛeum ⁊ vſq; ad celũ trini⸗

tatis. 4 Item Hebre. vij. Excelſioꝛ celis factus. Glo.

id eſt omni rõnali creatura.eꝛgo angelis eſt excelſioꝛ.
Saſcendit vltra locum angeloꝝ ⁊ vſqʒ ad celum trini⸗
tatis:quia non eſt aliud vltra.¶ Iteʒ pᷣs.A ſummo ce

lo egreſſio eiꝰ. Glo.i.ab equalitate patris.⁊ occurſus

eius.Glo.occurꝛit ipſe homo plenitudine diuinitatis
vſq; ad equalitateʒ patris. Occurſus rpᷣo cõuenit ſᷣm
homiĩeʒ:dum ad ſedeʒ patris aſcendẽs occurrit.igitur
vſqʒ ad celum trinitatis ⁊ ſuꝑ omẽs celos aſcendit.

Itez. iiij · ad ephᷣ. Uſcendens in altum.glo.dignitate

loco.⁊ poſtea dicit textus.ſuꝑ omẽs celos. Exr q ptz
ꝙ ſuꝑ omẽs celos aſcendit:nõ ſolum dignitate ſ̊ etiaʒ
loco.⁊ ita vſq; ad celum trinitatis. Ad oppoſitum.

ps. Oñs in celo ſedes eius. ꝗ̊ terminus ſue aſcenſiõis

eſt celum. ¶ Si dicatuꝛ ꝙ hoc intelligit᷑ de celo trinita
tis quod eſt ſedes eius.⁊ ſic eſl ſupꝛa alios.Cont᷑.celũ
trinitatis non aliud eſt qᷓ; celſitudo trinitatis. ſicut ha
betur in.ij.ſent᷑.ſ̊ impoſſibile eſt ꝙ cꝛeatuꝛa vllo modo
ſublimet᷑ vſqʒ ad celſitudineʒ trinitatis.quia ſic crea⸗
tura in aliquo equaret᷑ creatoꝛi.qdð eſt impoſſibile.vñ
etiam xpᷣs ſm ꝙ homo quia eſt creatura:non põt ei eqᷓ⸗
ri. &nõ põt aſcendere vſqʒ ad celſitudinem trinitatis:
qð eſt celum trinitatis.Oꝛ ꝗᷓ dicit᷑ dñs in celo: intelli⸗
gitur de celo empireo.q̊ᷓ ibi eſt terminꝰſue aſcenſiõis.
⁊ ita nõ eſt ſupꝛa omne coꝛpoꝛeũ. Solutio.dðim ſiẽ

2) P e eALaA

1
e.

Nmd

G
lerit
Re
dicit
Ppeer
bnns
Et
eſue
guin
die;
etg
tit

„

ſi
M
mo⸗
N
W

agni
eſg.
1pl
rei.
gol
lutn
mo
10/
oꝛ⸗
z
det
32
no?
R
atis.
trini
G⸗
liot
fini
ſoce
ſſy⸗
s
n
-
e
6
i;
n.
Gis
ite
i
tha
hod
ren
i
lo:
l⸗
ſ.
ſe

7 ..— 85
cè

Nueſtio

babetur beb.ij. vbi introducit᷑ auẽtas p̃s.Conſtituiſti
eum ſuꝑ opera manuuʒ tuaꝝ: ⁊ omia ſubieciſti ſub pe
dibus eius. Glo.ſcilʒ ptãte ⁊ dominio:vt adoꝛẽt illum
⁊ vereantur.ſm bhoc ̊ dõᷣm.ꝙ qñ dicit᷑ xrpᷣs conſtitutꝰ
ſuꝑ omẽs.hec pꝛepoſitio ſuꝑ:poteſt diceꝛe eminentiam
dignitatis ⁊ poteſtatis: vel eminentiam loci. Si pᷣmo
modo.ſic aſcendit ſuꝑ omĩa:quia omĩa poteſtati ⁊ do⸗

minio eius ſubijciunt᷑.vnde etiam ab angelis honoꝛat

humanitas ſua beata. Et hoc dicit glo. heb.ij. Conſti⸗
tuiſti eum ſup opera manuũ tuaruʒ. Glo.i.ſuꝑ digni
oꝛa opera angelos ⁊ homines.Et iterum heb.primo.
Sedet ad dexteram maieſtatis in excelſis.Glo. dicẽs
in excelſis: non in loco concludit deum:ſed oñdit xpᷣm
omnibus altioꝛem 1 omnibus eminentioꝛeʒ.⁊ BGᷓ etiaʒ
ibi dicit tertus.Si aũt ly ſuper dicat oꝛdineʒ loci.di⸗
ſtinguendum.quia ſunt localia: ⁊ ſunt non localia.vl⸗
timũ continens ſcʒ celum empireũ:locale nõ eſt. Suꝑ
igit᷑ omia localia eſt loco: ⁊ non ſuꝑ non localia eſt lo⸗
co.ſuꝑ omnia vᷣo dignitate 2 poteſtate.⸗l Ad rationes
que oſtendunt ꝙ ſupra celum empireũ ſit loco. dicen⸗
dum ad primam. ꝙ ſi intelligatur illud ſuper celos.ſ.
poteſtate ⁊ dignitate:ſic bene dico.ꝙ eleuata ẽ ſua po
teſtas ſupꝛa omne celum. AUnde data eſt ei poteſtas in
celo ⁊ in terra.⁊ nomen ſuper omne nomen ⁊c̃. Si aũt
iſtud intelligatur localiter non eſt verum: quia ſuper
non locale ponere oꝛdinem loci.nibil ẽ dictu neqʒ poſ⸗
ſibile.Quia eꝛgo coꝛpus illud ſcʒ celũ empiꝛeũ eſi n lo
cale:quia vltimum. ideo dicere ꝙ ſit ſuper ipſum loco
chriſtus. hoc nihil eſt dictu. 4 Ad aliud dom.ꝙ meri
tum chriſti eſt meritum homĩs: ⁊ etiam hominis dei.
Scðm ꝙ homo eſt: ᷣm hoc meritum eius bene poteſt
eſſe ꝓpoꝛtionale.ſed ſᷣm ꝙ homo deus non: ſed magis
reſpicit meritum ꝙ homoè: qᷓ; ꝙ homo deus.quia dei
non eſt mereri.⁊ ita ᷣm hoc cuʒ aſcenſio conueniat ei
ꝓrie ſᷣm ꝙ homo. cõuenienter terminat᷑ ſua aſcenſio
ad locum angeloꝝ. Iteʒ ſi locus eſſet de ſubalibo bea⸗
titudini bene ꝓcederet obiectio:ſed ita nõ eſt.unmo de
accidentalibꝰ.eque.n.poteſt beatificari xpᷣs ĩ loco cor⸗

poꝛali ſicut in alio loco.⁊ ideo non ſequit᷑ ꝙ ſi meritũ

ſit impꝛopoꝛtionale:ꝙ locus impꝛopoꝛtionalis.ꝗa il⸗
lud non tenet niſi in illis que ſunt de ſubſtantia beati⸗
tudinis.ſieut ſunt viſio dilectio.⁊ etiam dotes coꝛꝑis.
agilitas.claritas.ſubtilitas.qui enim plus meruerit:
7 plus hbabebit de beatitudine: a plus videbit: plus
amabit ⁊c. Vnde ihs xpᷣs plus habebit iſta hᷣm ꝙ ho⸗

moqꝙᷓ creatura alia.⁊ impꝛopoꝛtionabilii ſicut meritũ

impꝛopoꝛtionale.4 Ad aliud pʒ ſolutio m diſtincti⸗

onem factam. vt ly excelſioꝛ dicat talem oꝛdineʒ vel ta
lem ⁊c̃.4! Ad aliud qð obijcitur de glo.ꝙ occurſus eiꝰ

vſq; ad ſedem patꝛis conuenit rp̃o ẽᷣm homĩeʒ. Dicen
dum ꝙ ſm: aliqñ dicit conditioneʒ nature. aliquãdo
vnitateʒ ꝑſone.Si dicat conditioneʒ nature: tunc hec
diſtinguenda eſt.xpᷣo ſᷣm hominem conuenit occurſus
vſq; ad ſedem patris.quia vſqʒ poteſt teneri excluſiue

vel incluſiue. Si ercluſiue tunc eſt vera: quia poĩt tũc

ꝙ non ꝑtingerit ad ſedem patris.tamen ꝑfecte occu r⸗
rit.nihilominus circa ipſum? tamen vſq; ad ipſuʒ. ſi⸗
cut ille dicit currere vſq; ad ciuitatem qui ꝑuenit vſqʒ
ad poꝛtam:⁊ tamen non intrat ſed manet extra.⁊ tunc
vſq; excluſiue tenet᷑. Si auteʒ intret tunc tenetur inclu
ſiue. Si aũt hic ly vſqʒ teneatur incluſiue:ꝛ ly ſm di⸗
cat conditioneʒ nature:ſic eſt falſa. quia ponit tunc ꝙ
perfecte attigerit ⁊ paꝛticipet celſitudineʒ patris.⁊ po
nit equalitateʒz ipſius ad patreʒ m humanã naturaʒ.
qð ñ ẽ poſſibile. Si dicat veritatẽ pſone.⁊ tũc ẽ ſenſus
xpᷣs ſᷣin ꝙ ipe ẽ illa ꝑſona q̃ ẽ hõ:occurrit vſq; ad ſedeʒ
pris.G̊ bñ verũ ẽ ⁊ ẽ equalis patri. Ad aliud qð ob⸗
ncit᷑ ꝙ loco ⁊ dignitate aſcẽdit ſuꝑ oẽs celos. Dicẽduʒ
ꝙ; ſuꝑ oẽs locos locabiles aſcẽdit loco ⁊ dignitate. ſu⸗
per omẽs aũt dignitate:h̊ nõ loco.

„
— & rteej *—

P yAA een

* %

xxij.
ANiꝛticulus ſecũdus

Oſtea queritur de termino aſcenſionis re⸗
ſpectu ſpirituũ.vtꝝ aſcendit ſuꝑ oẽs ſpũs:
L ſicut ſuꝑ angelos 2 aĩas beatas. Ad qð ſic
ſubſtantijs ſpnalibus debetur locus ſi pũalis: ⁊ coꝛpo⸗
ralibus coꝛꝑalis. locus igitur angeloꝛuz eſt ſpũalis: 2
locus cuiuſſibet coꝛpoꝛis coꝛꝑalis.⁊ ita locus corꝑis
xpi.ſed impoſſibile eſt ꝙ aliquis locus coꝛꝑalis ſit tan
te dignitatis quante ſpiritualis.̊ locus coꝛꝑis xpᷣi nõ
eſt tante dignitatis quante locus angeloꝛum. ergo nõ
eſt ſuper eum: ſed citra. on ẽ ſi uper ſpirituales ſub⸗
ſtantias beatas aſcendit. 4 Item angelica natura ſub⸗
limatur ad contemplationeʒ diuinam. Ad boc autem
non poteſt ſublimari natura coꝛpoꝛea etiam in xpᷣo.ꝗa
hoc eſt contra naturã coꝛꝑis.ſᷣ̊ ᷣm ſublimatõʒ nature
ſublimatur eius locus. locus angeloꝝ ⁊ beataꝝ ani
maꝝ ſublimioꝛ eſt qᷓ locus coꝛpoꝛis xp̃i.nõ igit᷑ ſuper
angelos aſcendit. Cõtra. coꝛpus rpᷣi eſt digniꝰ omi
coꝛpoꝛali creatura.ſi ergo debet determinari locus ſᷣm
dignitatem nature:opoꝛtuit ꝙ locus eius ſit in ſupre
mo loco coꝛpoꝛali.¶ Item coꝛpus xp̃i eſt vnitum deita
ti.ſed vnio cum diuinitate eſt excellentiſſima:qua nul⸗
la maioꝛ cogitari poteſt in creatura. g̊ ſm hoc excellit

omneʒ creaturam. Sſi m dignitatem detur locus ſuꝑ

angelos dabitur locus eius. Solutio. dicendum /
ſimpliciter xpᷣus aſcendit eſt ſupꝛa omne coꝛpoꝛale ⁊
ſpirituale: ſed tamen differenter. quia ſupra omne lo
cabile eſt loco.ſimpliciter auteʒ ſuper omne quod ẽ cre
atum tam locale q; non locale eſt dignitate 2 poteſta⸗
te.⁊ ſic ſuper angelos. vnde ad ephe.j.Conſtituẽs ad
exteram ſuam in celeſtibus ſuper omneʒ pꝛincipatuʒ
7 poteſtatem virtutem ⁊ dominationeʒ ⁊c.4¶ Ad pri⸗
mam rationeʒ in contrarium dicendũ.ꝙ locus ſpiritu
alis angeli dicitur tripliciter. Ano modo ipſum cor-
pus in quod opeꝛatur ſᷣm ꝙ dicit᷑ angelus eſſe vbi ope
ratur. ⁊ dicitur iſte locus ſpiritualis: quia ꝙ angelus
ſit vbi operatur. hoc intelligitur ⁊ non ꝑcipit᷑ ſenſu.
Alio modo dicit᷑ locus ſpiritualis terminatio ſue vir
tutis ⁊ eſſentie. Cercio modo dicit᷑ metaphoꝛice ꝓut
dicitur deus locus cõmunis angeloꝛum ⁊ animaꝝ be⸗
atarum. Si loquamur de loco ſpirituali angeli pꝛimo
modo:dicitur ſpirituale angeli ratione contenti:quia
intelligibiliter eſt in eo.ſic ſuperioꝛ ẽ locus xpᷣi jm cor
pus ꝙᷓ locus ſpiritualis angeli.qꝗa angelus in celo em⸗
pireo eſt⁊ ibi operatur opere.quod eſi oꝛnatus ſiue or
nare:⁊ vltra qᷓ; angelus oꝛnet eſt ipſe chriſtus.⁊ h etiã
locus ſpiritualis non eſt dignioꝛ loco coꝛꝑali chriſti.
cum hic locus ſpiritualis coꝛpoꝛalis ſit ſᷣm veritateʒ.
dicatur ſpiritualis ratione contenti quod eſt ſpiritua
liter in illo.⁊ iterum contentum coꝛpoꝛale qð eſt xp̃s.
dignius eſt illo contento ſpiꝛituali ratõne vnionis ad
diuinitateʒ. Si loquamur de loco ſpirituali angeli ſe⸗
cundo modo:ſic nulla eſt comparatio neq; propoꝛtio.
quia terminus coꝛpoꝛis ⁊ terminus ſubſtantie ſpiritu
alis non ſe habent vniuoce:ſed equoce. Si tercio mõ:
adhuc ſupius eſt coꝛpus rp̃i qᷓ̃tum ad illum locũ qᷓ; an
gelus:quia plus eſt ſaluari in deum per vnioneʒ ⁊ vni
tatem perſone q; ſolum per amoꝛem ⁊ contemplatõeʒ.
quo vltimo modo ſaluatuꝛ vel vnitur angelus deo.coꝛ
pus auteʒ chriſti primo modo. 4¶. Ad aliud quod oſtẽ
dit ꝙ locus xp̃i ſit inferioꝛ angeloꝝ loco.Dicenduz q;
lʒ coꝛpoꝛea natura in xpᷣo non ſublimet᷑ ad contempla
tioneʒ: tamen ſublimat᷑ ad vnioneʒ cum diuinitate. 2
hec ſublimatio ſuperioꝛ eſt qᷓ ſublimatio angeli. quia
bec eſt in vnitate perſone cum deo: illa nõ.⁊ rõne buiꝰ
xbet᷑ ei locus ſublimioꝛ in celo empireo.

e rN . 24 N

e fſ

Membꝛum ſeprunũ
HSrnſequenter querit ꝓpter quid ſit aſcen
ſio.ſ.quis ſuit fructus aſcenſionis. Et pᷣ
mo querit᷑ quis fuit fructus aſcenſionis
q̃tum ad ipſum. Secundo.quis fuit fru
ctus qᷓ;tum ad nos.

Articulꝰ pꝛimꝰ

D primũ querit᷑.vtꝝ aliqua noua iocundi⸗
tas ei accreuit ex ſua aſcenſione. Ad qð ſic
pᷣs. Delectationes in dextera tua vſqʒ in fi⸗
nem. Glo.delectatio ⁊ leticia erit mihi in cõſenſu tuo:
bumanis obtuitiba ſubſtracto.ſed iſte conſenſus fuit ĩ
die aſcenſionis.q̊ delectatio ⁊ leticia fuit ei in die aſcẽ
ſionis.accreuit ei igit᷑ aliquod nouum gaudiũ.¶ Ad
oppoſitum. xpᷣus anie aſcenſioneʒ eꝛat ꝑfecte beatus.ſᷣ
beatitudo eſt ſiatus oumn bonoꝝ congregatõne ꝑfectꝰ.
g cum eſſet in illo ſtatu:non erat poſſibile ꝙ accreſcerzʒ
ei aliquod nouum gaudiuʒ ex aſcenſione. Solutõ.
dᷣm ꝙ nouum gaudium põt dici quo ad nouam ſpe⸗
ciem gaudij:⁊ quo ad numeꝝ gaudioꝝ.aut poteſt dici
nouum gaudium ſolum: quia eſt nouus modus gaudẽ
di vel gaudij.OPrimo modo nõ accreuit ei nouum gau
dium:quia de nullo gauiſus eſt in aſcenſione de qͥ pus
non gauderet. VUnde ſicut modo gaudet de hoc ꝙ ſedet
ad dexteram patris.i.loco competentioꝛi fruitioni po
tioꝛum bonoꝛuʒz potris.ita prius gaudebat de boc qð

—,—

ſciebat ſe ſeſſurum ad dexteꝛam patris.Sed modꝰgau

dij differt:vnde ei accreuit nouus modus ſolum. vnde
ſicut dicimus: ꝙ cum ſit deſcenſus a theoꝛica practice
ad practicam experientie. non fit deſcenſus a noto ad
ignotum:ſed ad notum alio modo. ſic de nullo habuit
celectationem poſt aſcenſionem: quin ante de illo ba⸗
buit ⁊ q;tum etiam ad numeꝝ gaudioꝝ.tamen nouus
modus ipſi humanitati accreuit. cum per experienti⸗
am ſciuit ⁊ vidit militiam angeloꝛum ſibi ſubiectaʒ.

Aꝛticulꝰ? ſecũdꝰ
Onſequenter queritur iuxta hoc de fructu

aſcenſionis quo ad nos. Et primo quo ad
moꝛtuos.Secũdo quo ad viuos.

Ad pꝛunũobijcitur S. j.

7 queritur.vtꝝ aſcẽſio xp̃i ſit cauſa noſtre aſcenſiõis.
Et videtur ꝙ ſic.quia ſua reſurrectio eſt cauſa nẽe re⸗
ſurrectionis. ſimiliter ⁊c. ¶ Item aug.in ſermõe de
aſcenſione.Aoꝛs xp̃ᷣi viuificat nos: reſurꝛectio erexit
aſcenſio vexit.&̊ ſua aſcenſio eſt cauſa noſhʒe ſubuectio⸗
nis ſeu aſcenſionis. Contra. per paſſioneʒ xpᷣi amo
tum fuit omne impedimentuʒ quod erat ex ꝑte noſtra
aſcendendi ĩ celum. Similit ex ꝑte ſanctoꝛuʒ erat me
ritum vt aſcenderent ⁊ gloꝛificarent᷑ in celis.& de iuſti
cia dei ipſi aſcenderent etſi xpᷣs nõ aſcẽdiſſet.̊ ſua aſcẽ
ſio non eſt cauſa noſtre aſcenſionis. Juxta h̊ queꝛt᷑
vtꝝ aſcenſio xpᷣi aperuit ianuam ꝑadiſi.Ad quod ſic.
hebꝛe.iiij. Habentes pontificem qui penetꝛauit celos.
Blo.penetrauit.i.peitus intrauit vt nos ſeꝗ poſſimꝰ.
gᷣ aſcenſio xpᷣi aperuit ianuam celi.q¶ Contra.Marci
xv.hoꝛa ſexta tenebre ⁊c. Glo.diuĩe pietatis oꝛdo po⸗
ſcebat vt eodeʒ temꝑis articulo quo ade pᷣuaricati ob⸗
cluſerat: latroni penitenti ianuam reſeraret ꝑadiſi.ſᷣ̊
hoc fuit in ſua paſſione. paſſio xpᷣi ianuam apeꝛuit:ñ
ergo aſcenſio.q] Item luc.iij. Paptiʒato ihu ⁊ oꝛante
⁊c. Glo.dum aquas ioꝛdanis ſubijt nobis ianuaʒ celi
pandit.⁊ dum caro noxia aquis frigentibus tingitur:
oppoſita noxijs quondaʒ rumphea ignea extinguitur.
̊ baptiſmus eius aperuit nobis ianuam ꝑadiſi.nõ eſt
igitur hic effectus aſcenſionis. ꝓpter quod queritur.ſi
aſcenſio aperuit ⁊ paſſio ⁊ baptiſmus: qũo different:

.16760

74 4 eo) 4
1., ⸗

„ℳ nab 4. 921 P⸗

Solutio. duplerx eſtoꝛdo. vnus ? oꝛdo iuſticie gene
ralis:⁊ eſt oꝛdo diſpenſationis ſpẽalis. Eꝛdo iuſticMie
generalis attendit ante peccatum ⁊ poſt. Et oſideran
do iſtum oꝛdineʒ:ſᷣm ipſum debent reddi bonis bona:
⁊2 malis mala. 2 finaliter malis ſupplicium eternum.
Sed vlterius eſt oꝛdo qui reſpicit diſpenſatõeʒ ſpecia⸗
lem: que fuit etiam in incarnatione ⁊ paſſione ⁊ reſuꝛ
rectione ⁊ dñi aſcẽſione.Quia hec oĩa fuerũt ex diſpẽ⸗
ſatione diuina ꝓpter noſtram redemptioneʒ. Prĩo mõ
ſi non fuiſſet peccatum: ſufficeret primus oꝛdo ad ape
riendum ianuam celi.quia nõ fieret niſi bonum:⁊ red
ceretur bonum pꝛo bono.Et hoc modo non dicit᷑ aſcẽ
ſio dñi cauſa noſtre aſcenſionis.ſ̊ qᷓtum ad alium or⸗
dinem eſt cauſa:quia ex diſpenſatione aſcenſio ⁊ reſur
rectio ⁊ alia ſacramenta oꝛdinant᷑ ad noſtram redem⸗
ptionem.¶ Et ſi obijcit᷑. Qonne iuſticia generalis ſuf⸗
ficeret ad noſtram aſcenſionem ſine alijs diſpenſatio⸗
nibus ſpecialibus.dðm ꝙ ſic ante peccatum: ſed non
poſt peccatum.immo ſemꝑ poſt peccatum ſm illaʒ no
bis redderetur malum ⁊ nũqꝙᷓ; bonum: quia nõ fuit bo
num niſi per comꝑationeʒz vel aſpectum ad incarnati
onem.⁊ habendo fidem de ipſa ? d alijs ſacꝛamentis.
ſicut dictum eſt ⁊ ꝓbatum ſuꝑius.il Et ſi querat᷑: an
alie ſint cauſe noſtre redẽptionis ⁊ aperitionis ianue.
dðm eſt ꝙ ſic. quoniam eſt cauſa ſᷣm meritũ ⁊ m effe⸗
ctum. Scðm meritũ cauſa noſtre aſcenſionis ⁊ reſera
tionis ianue fuit ipſa paſſio xpᷣi.quia per ſuã paſſionẽ
nobis hoc meruit.Cauſa auteʒ ſm effectum dicit᷑ ꝑce⸗
ptio beatitudinis.deteꝛminat᷑ auteʒ beatitudo qᷓtũ ad
gloꝛiam in contemplatione deitatis: ⁊ qtum ad viſio⸗
nem aſſumpte humanitatis:⁊ q;tum ad ſocietateʒ cõ⸗
fruentium deo. Vnde m hoc debet determinari effe⸗
ctus iſtius cauſalitatis. Deſcenſus igitur ad inferos
fuit effectus gloꝛie qᷓtum ad contemplatõneʒ deitatis.
Vnde tunc habitãtibus in regione vmbre moꝛtis lux
oꝛta eſt eis.ſicut habetur eſa.ix. Quia autem humani
tas xpᷣi non erat gloꝛificata ante reſurrectionem:dici⸗
mus ꝙ reſurrectio xp̃i fuit cauſa gloꝛie que eſt in ↄtem
platione ⁊ fruitõne ipſius humanitatis.⁊ hec fuit glo
ria in lacte:ſicut prima in melle ᷣm promiſſionem fa⸗
ctaʒ Ero.iij. Aſcenſio autem cauſa fuit gloꝛie que ẽ in
ſocietate confꝛuentium.⁊ in hoc eſt magna gloꝛia ⁊ ma
xime in illo loco qui plus participat operatione dei ⁊
gratia:vbi congregate ſunt beate anime cum angelis
⁊ ſimul vident deum. hanc enim gloꝛiam adduxit aſcẽ⸗
ſio.⁊ ſic patet ꝙ aſcenſio eſt cauſa noſtre beatitudinis
ſiue aſcenſionis ⁊ alia ſed diffeꝛenter.¶ Ad alið quod
obijcitur de baptiſmo.dicendum ꝙ paſſio aperuit ce⸗
lum ſᷣm meritũ: baptiſmus ſicut cauſa diſponens. ꝗa
baptiſmus per gratiam quam confert diſponit aĩam
vt ſit digna illa beatitudine: ipſa aſcenſio vt cauſa in⸗
troducens.⁊ hoc eſt quod dicitur in illis auẽtibo pan⸗
dens iter ante eos.NMich.ij. Et penetrauit.i.penitus
intrauit ⁊c.iij.ad hebꝛe. ,

Poſtea queritur S. ij.
cæ fructu aſcenſiomis quo ad viuentes.⁊ obicitur ſic.
Si omis actio xpᷣi fuit ꝓpter noſtram ſalutem. ſed pre
ſentia domini magis eſſet ad noſtram ſalutem qᷓ eiꝰ ab
ſentia.ergo non debuit aſcendere:ſed moꝛari nobiſcuʒ
hic.¶ Contra. Leo papa in ſermone de aſcenſiõe. Do
minus ihs dum humanam conditioneʒ ſideꝛibus im⸗
poꝛtauit credentibus celum poſt ſe patere mõſtrauit.
Si ergo hoc erat neceſſarium nobis: patet ꝙ neceſſa⸗
rium fuit ipſum aſcendere. ¶ IStem aſcendit ſuꝑ omẽs
celos vt adimpleret omnia.iij.ad epheſ. Glo.ſuis do⸗
nis rationali creature.⁊ etiam omni creatuꝛe pꝛofecit
ſua aſcenſio ⁊ contulit dona. ꝗᷓ neceſſarium fuit nobis
ipſum aſcendere. Queritur igit᷑ que ſint illa dona qui
bus omnia adimpleuit in ſin aſcenſione. Solo.di⸗

— 9

7

14

1
Zſin
erneſ
erdſte
fion;
1
nnan
Nleſs
limar,
nein
Ulegenn
os
ino⸗,
Aon
, 1o
Ultbo
mnt
tis⸗
tin
anne.
nce⸗
dern
paſhone
dieſ⸗ Ne⸗
ofial
tntezc/
grieſſe,
jnſeros
tonis.
1 lor
mani
dia⸗
Ntem
o
mſa⸗
KLin
a
e di!
anges
ntdi
tudu
ic
runtee
s gt
hinn
ſſonn,
n
iuss

cendum ꝙ duplex fuit fructus dñice aſcẽſionis quo ad
viuos. Enus fuit qtum ad certificatõʒ ſpei beatitudi
nio. alius fuit ꝙ̈tum ad ſuſceptõʒ 2 ꝑticipatõʒ ſpiritu⸗
alioꝛeʒ diuini amoꝛis. ſprimũ fructum aſſiqᷓt Leo pa⸗
pa dicens.Aſcenſio xp̃i noſtra eſt ꝓuectio: 7 quo pre⸗
ceſſit gloꝛia capitis:eo ſpes tẽdit 2 coꝛꝑis.⁊ ſic ex aſcẽ⸗
ſione xp̃i certioꝛat᷑ ſpes beatitudinis coꝛꝑis.i.eccleſie
ſiue ſpes noſtra. De ſecũdo fructu habemus ĩ Yo. xvj.
NMiſi ego abiero ꝑaclitus nõ veniet ad vos.a diẽ glo.

„
₰

.

5

aug. Mon poſitus in terra nõ poſſet dare: ̊ quia nõ/

ſunt idonei acciꝑe.niſi cum ᷣm carneʒ teſiſiant noſcẽ.

ſtatim poſt dicit. Si caꝛnaliter heſeritis:ca paces ſpi

ritus nõ eritis. Patet ꝙ ipſa pñtia coꝛpalis erat ge
neratiua amoꝛis carnalis dñi in aptis.⁊ ille amoꝛ car
nalis impediebat 2 diminuebat amoꝛeʒ ſpũalem dei.
2 ideo dicit niſi ego abiero ⁊c. Qiſi pñtia mea coꝛpo⸗
ralis a vobis ſubtrahat᷑: nõ erit in vobis pfectio diui⸗
ni amoꝛis. 2 G eſt qd dicit augꝰ.ſuꝑ illud Jo. Si 2no⸗
ſceritis me ⁊c. Ideo ſubtraho a vobis foꝛmã iſiã erui:
in qua pater maioꝛ eſt me: vt ab oculis carnis ßui foꝛ
ma ſubtracta deum ſpũaliter videre poſſitis.⁊ ſic fru⸗
ctus aſcenſionis eius eſt ꝑfectio diuini 2ſi pũalis amo⸗
ris ⁊ cognitõis ſpũalis.¶ Ad illud qð obycit in ↄtra⸗
rium. dõm ꝑ interemptõʒ. q pñtia coꝛꝑalis ipſius ſal
uatoꝛis minus eſſet ad noſtram ſaluteʒ. quia minꝰ eẽt
ad noſtram ſpem:⁊ minus ad diuinũ amoꝛez. Et ideo

ncc̃iuʒ fuit q;tum ad noſtram ſaluteʒ ꝙ aſcẽderʒ.4. Ad

aliud qð queꝛit᷑ quid ſit dictu:ꝙ adimpleuit omia ſuis

donis. dᷣm ꝙ illa impletio oĩm dicit᷑ itum ad hoĩcʒ ꝗ
hʒ cõmunioneʒ cum omnibo:⸗2 qui quodãmodo ẽ oĩa:
ym ꝙ dici ſapie.j. Et h̊ qdð continet omia ſcientiã ha⸗
bet vocis.ibi appellat᷑ qð continet omĩa homo. Et ſilr
Aarci vlt. Predicate euãgeliũ omni creature. appel⸗
latur bic oĩs creatura hbomo. Impleuit g̊ᷓ omĩa.id eſt:
boĩem ſuis donis.ſcʒ gratia ſi pũſſancti in ſua aſcenſio⸗
ne. quia nõ erant homies bene diſpoſiti ad amoꝛẽ ſpiꝛi
ualem niſi ipſe auferret ſuam pꝛeſentiam coꝛpoꝛalem
ab eis.

Nueſtio. xxuij.de ſeſſione

xpᷣi ad dexterã dei patris.

Onſequenteꝛ viſo

de aſcenſione rp̃i: ⁊ de termĩo aſcenſio

nis:queꝛendũ eſt de ſeſſione xp̃i ad de⸗
xterã pr̃is.De qua dĩ in ſymbolo.ſe⸗
det ad dexteram patris. ꝗ Et circa h
querũt᷑ qᷓtuoꝛ. Primo.an ↄueniat alij q; xrpᷣo ſedere ad
erterq pr̃is. Scðo.an xpᷣo ſᷣm ꝙ hõ cõueniat ſedẽ ad
xxterã pꝛis. Tercio.an ↄueniat ſpũiſancto. Quarto.
an ↄueniat filio dei jm diuinam naturaʒ.

Membꝛum pꝛimnz

Dprimũ aꝛguit᷑ ſic.j.ad ephe.Conſtitu
ens illum ad dexterã. Glo.id eſt eteinam
beatitudineʒ. VUnde dicit ꝙ dextera dei ẽ
beatitudo eteꝛna que ſanctis dat᷑:ſiẽ ſini
ſtra eius miſeꝛia ꝑpetua que impijs dat᷑. Sʒ oinnibus
ſanctis cõuenit quieſcere in beatitudine eterna. ꝗᷓ oĩbo
ſanctis alijs a xpᷣo ↄuenit ſedere ad dexterã pr̃is.Cõ
tra. hic dextera 'm ꝙ dẽ de xrp̃onõ exponit᷑ niſi dupłr.
ſicut pʒ ad rom̃.viij.vbi dĩ. qui eſt ad derterã tei.ſ.pa
tris.Glo.i.equalis patri:vel in potioꝛibo bonis pꝛis.
g dextera pꝛis vel eſt equalitas pꝛis:vel potioꝛitas bo⸗
noꝝ pr̃is. Hec aũt ſunt quibo nulla bona pñt cogitaꝛi
melioꝛa.̊ nulli creature alij ↄuenit equalitas cũ patre
nec potioꝛitas bonoꝝ pr̃is.̊ nulli alie creature a xpᷣo
ↄuenit ſedere ad derterã pr̃is. 4¶ Steʒ ad ephe.j. Cõſti
tuens illum in celeſtibo.ßᷣ iſte ↄſenſus ↄuenit nature di⸗
uine: vel creature vnite diu initani. b nulla creata talis

eſt niſi xpe. nõ auenit alij ᷓ rpo iſte ↄſenſus. Ad pꝛo⸗
bandum minoꝛeʒ dicit Aeo papa in ſermone de aſcen⸗
ſione. Humanitas rpi eſt eterni patris recepta cõſeſ/
ſu. Et ponit ratõneʒ hui⸗ ſic.Conueniẽs erat vt illius
gloꝛie ſociaret᷑ in thꝛono: cuius ⁊ natura copulabat᷑ ĩ
filio. Si g̊ ſola humana natuꝛa chꝛiſti copulat᷑ diuini
tati ⁊ non alia. ꝗ̊ 7. Solutio. doͤm ꝙ ſedere ad de⸗
rteram patris ſoli chriſto conuenit: ita ꝙ nõ alij crea
ture ab ipſo ↄuenit iſte conſeſſus.vnde etiaʒꝝ nec ange⸗
lis ↄuenit.⁊ hoc habet᷑ pᷣmo ad heb.Cui aliqñ angelo
rum dirit. ſede a derteris meis.q̃i dicat nulli. 41 Sed
notandum.qꝙ differunt eſſe ad texteram patris:⁊ ſedẽ
ad dexteram patris. Eſſe eniʒ ad dexteram patris:etſi
poſſit conuenire alijs a xpᷣo:non tamen ſedere ad eius
xxteram.quia ſedere impoꝛtat vnioneʒ vel equalita⸗
tem ⁊ quandam cõmunioneʒ beatitudinis cum patre.
quod nulli alij a ro conuenit. Sed eſſe ad dexteꝛaʒ eſt
eſſe in eteꝛna beatitudine: quod bene conuenit multis
alijs a xr̃o.Et ꝑ hoc ſoluit᷑ ratio in ↄtrariũ.

Membꝛnũ ſecũdum

ſtea queritur. an xpo m ꝙ homo con
ueniat ſedere ad dexteraʒ patris. Ad qðᷣ
ſic. m enim primam expoſitionem eius
dico ſedere ad dexteram patris nõ eſt
dubium quin ei conueniat: quia ipſe collocatus eſt in
potioꝛibus bonis patris. ſcilʒ in amoꝛe dei in viſione
veꝛitatis ⁊c. Sed ꝙtum ad aliam expoſi itioneʒ qua ex⸗
ponitur ſedere ad equalitateʒ patris maioꝛ eſt dubita
tio.Ad quod ſic Jo.damaſ.¶Lon localeʒ texteꝛaʒ pa⸗
tris dicimus. dexrtera enim a ſiniſtra eoꝛum que circũ⸗
ſcribuntur ſunt.Seyrteram patris dicimus honoꝛeʒ ⁊
gloꝛiam dei patris ſiue deitatis in qua dei filius ante
ſecula vt deus patri conſubſtantialis ⁊ in vltimis in⸗
carnatus coꝛpoꝛaliter ſedet gloꝛificata eiꝰcarne. Si S
dei filius cum gloꝛificata eius carne ſedet ad dexteraz
patris que dicit᷑ honoꝛ ⁊2 gloꝛia dei patris.ergo pᷣm ꝙ;
homo ſedet in equalitate patꝛis.4 Itez pᷣs. Mſummo
celo egreſſio eiꝰ. Glo.ab equalitate patris egreſſio eiꝰ
⁊ occurſus eius vſq; ad ſummũ eius.ᷓlo.i.in equali⸗
tate patris. Vnde dicit ipſa glo. Occurrit ipſe bõ ple⸗
nitudine diuinitatis vſqʒ ad equalitatẽ patris. Ad
oppoſitum. Impoſſibile eſt ꝙ creatuꝛa in aliquo equet᷑
creatoꝛi: quia omĩs creatuꝛa finita: creatoꝛ autez in⸗
finitus.̊ impoſſibile eſt creaturam ſedere in equalita
tem patris.Sed xpᷣs inqtum homo eſt creatura.ergo
non ſedet in equalitate patris.ᷓ ei non conuenit ſede⸗
re ad dexteram patris ᷣm vltimaʒ expoſitõeʒ. So⸗
lutio.dicendũ ꝙ conſeſſus in dextera patris poteſt in⸗
telligi vel ̃m rationeʒ equalitatis:vel ſᷣm rationẽ vni
onis ad illum qui eſt equalis patri.Si ſᷣm ratõʒ equa
litatis: ſic xpᷣo non conuenit iſte conſeſſus ̃m puma⸗
nam naturam.vt ᷣm: dicat conditõneʒ nature.Si au
tem intelligatur hic ᷣm rationeʒ vnionis ad illuʒ qui
eſt equalis patri: ſic iſte conſeſſus conuenit xpo ſᷣm q;
homo ſiue humanitati.2 dicit ibi pm: vnitatem perſo⸗
ne. conuenit eniʒ humanitati xp̃i vniri in vna perſona
filij dei qui eſt equalis patri.Et hoc modo dicit dam̃.
Adoꝛatur vna hypoſtaſis cum carne ab omni creatu⸗
ra.Et ſic loquitur⁊ intelligit Leo papa conſeſſuʒ iſtũ
in predicta auctoꝛitate. Et ſic etiaʒ loquitur de iſto cõ
ſeſſu glo. ſuper illud. Et occuꝛſus eius ⁊c qꝛ dicit glo.
occurrit plenitudine diuinitatis ad equalitateʒ pr̃is.
Hec enim plenitudo eſt per vnioneʒ ad diuinitatẽ.vn⸗
de per hoc ſignat ꝙ hoc conuenit ei ſᷣm vnioneʒ illam
ad illum qui eſt equalis patri.ſcilz filio dei Fm diuinã
naturam.

„

Vnſequẽter que

2

ſedere ad dexterã patris. Ad qð ſic obi /

cit᷑:⁊ accipit᷑ ſedere ſᷣm ſecũdam expoſi⸗
tionẽ que eſt ſedeꝛe ad equalitatẽ patris.
In li. de regulis fidei dicit᷑ in patre vnitas.ĩ filio eq̃li⸗
tas.in ſpũſancto vtriuſq; ↄnexio. & ſoli filio ↄueĩt ſedẽ
ad equalitatẽ patris 2 nõ ſpũiſa.¶ Item dextera ma⸗
nu nos oꝑamur. ſᷣ filio ↄuenit hoc ꝙ dico ꝑ ipᷣm omĩa
ſieri.vnde Joh.j. Dia ꝑ ipᷣm facta ſunt.⁊ ad ro.xj.Ex
ipſo ⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ in ipo ſunt omĩa. Ex ipo dr tpatrẽ:
in ipſo ꝓpter ſpm̃ſ. ꝑ ipᷣm ꝓpter filiũ. ipſe eſt cui ↄue⸗
nit ꝙꝙ ꝑ ipʒʒ fiũt omia:⁊ nõ ſpũſſanctꝰ. debet dici filiꝰ
ad derteram. quia ex ꝑte illa qua oꝑatur deus omĩa 7
nõ ſpũſſanctꝰ. Ad oppoſitum. ſedere ad dexterã pa⸗
tris impoꝛtat diſtinctõz ꝑſonaꝝ ⁊ equalitatẽ ꝑſone ad
ꝑſonam in gloꝛia ⁊ honoꝛe.ᷣ ſic ſe bʒ ſpũſſanctꝰad pa⸗
trem. ei ↄuenit ſedere ad dexteꝛã patris. Solutio.
dom ꝙ eſt loqui de equalitate ꝓrie vel ꝑ apꝛopꝛiatõʒ
ſm ꝙ ſumit᷑ ꝓprie nõ dicit aliud equalitas in diuinis
niſi dininam eẽntiam: vt virtuteʒ que nõ eſt maioꝛĩ ꝑ⸗
ſonis in vna ꝙᷓ in alia.ſ̊ vna eadeʒ in qua coequat ꝑ⸗
ſone.hoe modo eſt vna equalitas in diuinis ꝑſoĩs: ſiẽ
vna eẽntia.vnde equalitas eſt ipᷣa diuina eẽntia. Alio
modo ſumit᷑ equalitas in diuinis ſᷣm aꝓpropꝛiatõʒ: vt
dicat᷑ equalitas ↄfoꝛmitas in notiõe ſiue babitudie.⁊
hoc modo aſppropꝛiat᷑ filio.equalitas.n.ponit dualita
tem. In oꝛdine.n.primo diuinaꝝ pſonaꝝ pater ẽ pꝛin
cipium. filins intelligit᷑ ꝓrimus ab illo. ideo in filio

prima dualitas que coequat᷑ principio patri in eſſen⸗

a qua alia eſt ꝑ ſpiratõz: ſic filius ẽ ꝑſona a quaẽ alia
ꝑſona ꝑ eandeʒ ſpiratõʒ. ⁊ hoc mõ com ꝑat᷑. Equalitas
primo dicit ↄſoꝛmitateʒ in eẽntia diuina ⁊ virtute.⁊ B
ↄuenit cuilibet ꝑſone.⁊ hoc mõ ſedere ad equalitatem
patris ↄuenit ſpũiſa. ᷣ ſi ſedere ad equalitatẽ dicit᷑ ßᷣm
appꝛopriatõz ſᷣm ꝙ equalitas dicit ſm aſpꝛo ꝛiatiõez
que eſt ↄfoꝛmitas in notione:ſic ſoli filio ⁊ ñ pũiſa.cõ
uenit ſedere ad dexteꝛã patrio.

Membꝛũ quaꝛtũ

Onſequent᷑ querit᷑ qũo ↄuenit filio ſʒ di
uinã naturam ſedeꝛe ad equalitatẽ pr̃is
7 loq̃mur de equalitate m notõʒ. Et vi⸗
detur ꝙ nõ ↄuenit h̊ modo. Pater ẽ pſo⸗
na nõ ab alio a quo alius.⁊ ex hoc attribuit᷑ ei ratõ au
ctoꝛitatis ⁊ auẽtas primi principij. ᷣ filius ẽ ab alio:
lʒ ab ipſo alius. nõ eſt piena ↄfoꝛmitas in notõe filij
ad patreʒ. Cum ꝙ equalitas notionalis impoꝛtet ple⸗
nam ↄfoꝛmitatẽ notionaleʒ.̊ nõ ↄuenit filio ſedere ad
equalitateʒ patꝛis que eſt in notõne.⁊ ita nec ad dexte
ram hoc modo. 4 Item Hyla. in li.de ſynodis ponit
verbum ↄcilij.nõ exequamꝰ vel comꝑamꝰ filiũ patri: Rᷣ
ſubiectũ intelligimꝰ.⁊ loquit᷑ de filio ſᷣm diuinã natu⸗
ram. ꝭ filio ̃m diuinam naturam nõ ↄuenit ſedere ad
equalitatem patris.&̊ nec ad dexteram:cum ᷣm equa⸗
litateʒ dicamus ſedere ad dexteram patris. Soto.
dõm. abſolute ꝓprie ⁊ ꝑ appropꝛiatõʒ ↄuenit eq̃litas fi
lio ⁊ ſedere ad derteram patris.4l Ad illud vo qð ob
ijcit dom.qꝙ eſt drñtia inter equare ⁊ exequare.hec.n.
eſt ſimpłr neganda:non equamꝰ filium patri.hec autẽ
exponenda eſt nõ exequamꝰ. Equaꝛe.n.dicit ↄfoꝛmita
tem in natuꝛa ? virtute.⁊ hoc eſt inteꝛ patreʒ ⁊ filium.
ſed bec prepoſitio ex:dicit habitudinẽ ad alið vt ad pᷣn
cipium. ⁊ hec beatitudo conuenit filio ⁊ nõ patri ratõ⸗
ne cuius dicit᷑ nõ exequamus filium patri.i.nõ exeqᷓ⸗
mus. in ex. hoc eſt ĩ habitudine impoꝛtata per hac pᷣ⸗

tia in virtute 2 etiaz ĩ notiõe: quia ſicut pater ẽ ꝑſona

poſitõʒ ex:quia pater non eſt ex alio ſicut filius.qꝛ pat

eſt principium ſine principio. filius eſt principiuʒ &

puũiſancto ueiaat

principio.ſed ſubiectum intelligimus: quia filiꝰa pze.

vnde rõne oꝛiginis dicit᷑ illud verbum 2 nõ rõne virtu

tis 2 eẽntie.i Ion enim poſſumꝰ dicere ꝙ filius ſit ens
non ex alio ſicut pater. ⁊ ꝓpter boc nõ exequamꝰ. VUñ
ſtatim accipit ↄcilium illud verbum geñ. xix. Plnit do⸗
minus a dno. dicit. nõ enim pluit filius a ſeipſo:ſed
a dño auctoꝛe.

Nueſtio. xxv. de aduentu
xpi ad in cium.
quiſito de aſcen

ſione ſaluatoꝛis ad celos.ↄſequent in⸗
quirendũ eſt de aduentu eius ad iudi
cium.nam diſcipulis dictuʒ eſt ab an⸗
gelis act. ij. Viri galilei ga ſtatis aſpi
cientes in celum. bic ihs qui aſſumptus ẽ a vobis in ce
lum:ſic veniet quemadmodũ vidiſtis euʒ aſcendenteʒ.

math. xx.iij.· Yidebitis filium bomiĩs venientẽ in vir
tute multa ⁊ maieſtate.j. coꝝ.iiij. Iaq; nolite ante tẽ⸗

pus iudicare quoaduſqʒ veniat dñs: qui illuĩabit ab⸗
ſcondita tenebraꝝ: 2 manifeſtabit conſilia coꝛdium.
Et qtum eſt ad pñtez intentioneʒ querunt᷑ hec. Pri
mo. de ſignis precedentius aduentum ad iudicium.
Secũdo.de loco ⁊ temꝑe iudicij. Lereio.de ꝑſona vẽ⸗
turi iudicis. Quarto.de appaꝛitõe iudicis. Quinto.de

aſſiſtentibo iudici.

Membꝛũ pꝛimũ

Irrca pmuʒ nota. , ßm math. xxiiij. a ſal⸗

—

uatoꝛe ponunt᷑ multa genera ſignox pee⸗

apmbula aquentũ iudicis. Quedaʒ remo
ta vt de diuerſis generibo tribulationũ.
Surget. n. gens otꝛa gentem 2 regnũ ↄtra regnum 7c.

—

Hpoꝛtet. n. bec fieri ſed nondum ſtatim finis. Quedã

po ꝓpinqua.vt aduentus antixpi ⁊ ſuoꝝ. vnde ibi dici
tur. Cum ꝗ videritis abominationeʒ deſolatõnis que
dicta eſt a daniele ꝓpheta ſtantem in loco ſancto.⁊ ibi

ſequit᷑. ſtatim aũt poſt tribulationeʒ c̃. Quedã vo ꝓ⸗
+

xima. vt immutatio ſuꝑioꝝ ſol obſcurabit᷑ ⁊c. ⁊ ſequit
videbunt filium homĩs venienteʒ. Quedam vo cõiun⸗
cta vbi dicit᷑ mittet angelos ſuos cum tuba ⁊c. Omiſ⸗
ſis igit᷑ ſignis remotis ⁊ ꝓpinquis de quibo tractabit
cum agetur de iudicio generali: in pñti queremus de

ſignis ꝓximis ⁊ coniũctis.¶¶ Querit igit de illis tri⸗
bus ſignis que ponũtur math.xxiij. Quoꝝ vnnz ẽ im⸗
mutatio coꝛpoꝝ celeſtium. Aliud cõmotio virtutuʒ ce⸗
loꝛum. Zercium apparitio ſigni redemptõnis boim.
Vnge ibi dicitur ſol obſcurabit᷑.⁊ luna ñ dabit lumẽ.
ſtelle cadent de celo.ecce primũ.Et vntutes celoꝛum
mouebun?᷑.ecce ſecũdum. Et tunc apparebit ſignüũ filij
homiĩs ⁊c.ecce terciũ. Quaꝛtum vo ſignum ponit᷑ con
fragatio mundi in pᷣs. Ignis ante ipſum precedet ⁊ i⸗
flãmabit in circuitu inimicos eius. Quinto de ſignis

coniunctis.

Articulus quintꝰ

D primũ introducũtur auẽtes apo.vij. Et
quartus angelus tuba cecinit: 2 percuſſaẽ
