mã. Tercio mõ ꝓut ẽ neceſſitas ad aliquã foꝛmã:⁊ tũc
nõ põt eẽ ſine illa. Pꝛimo mõ fuit potẽtia liberi arbitꝛij
in adã in ſtatu innocẽtie.ſ.nõ diſpoſita:̊ indifferenter
ſe habẽs ad peccãdũ vel nõ peccãdũ.vñ ecci.xv.dꝛ. Re⸗
liquit eũ dñs ĩ manu cõſilij ſui.i.in li.ar.ptate.Danꝰ
em̃ ibi dicit poteſtatẽ li.ar. In regeneratis ꝑ ſacramen
tũ baptiſmi ẽ potẽtia li.ar.cũ diſpoſitõe ad peccandum
quia ab ip̃is nõ aufert᷑ ſomes qui ẽ diſpoſitio inclinãs
ad peccandũ. In nõ regeneratis ẽ potẽtia li.ar.cũ neceſ

ſitate ad peccãdum.vñ fomes in illis nõ ſolũ ẽ vt diſpo

ſitio ad peccãdũ:ſᷣ vt quedã neceſſitas. In ſanctificatis
ẽ potẽtia diſpoſita ad nõ peccandũ:ſicut in Jo.⁊ hiere.
in beata virgine ꝑ gram ſanctificatõis vltime que ma⸗
xime ſuꝑhabũdat oibus alijs ſanctificatõtbo: q ẽ ꝑ ple⸗
nitudinẽ gr̃e potẽtia li.ar. neceſſitas ad nõ peccãduzʒ. et
ſic poſt illã ſanctificatõem nõ habuit potentiã peccandi
vñ aug. Cum de peccatis agit᷑:de maria nullã volo fie⸗
ri mentionẽ.¶ Ad pꝛimũ auũt obiectũ dðm.ꝙ non poſſe

peccare nõ ſolũ ꝑtinet ad ſtatũ gloꝛie:ᷣ etiã ad ſtatũ ꝑfe

cte gratie.ſicut ẽ in ſancto hoĩe ꝑſeuerãte finaliter qui
moꝛit᷑ cũ ꝑſeuerãtia in bonũ:nõ habet potentia peccan⸗

di. ſ. in vltimo inſtãti.tñ nõ ẽ in ſtatu glie: ẽ ĩ ſtatu ple

ne gre.qꝛ ꝑſeuerãtia ẽ finalis ſtatus plene gẽe. Cũ ergo
beata virgo poſt ſanctificatõem ſecundã eẽt ĩ ſiatu ple⸗
ne gratie. vñ dixit angelus.Aue gratia plena.pʒ ꝙ nõ
habuit potentiã ad peccandum..¶ Ad aliud dðᷣm. ꝙ ex
coꝛꝛuptõe oꝛiginali eſt aliquid qð ẽ puꝛe ꝓ culpa.quid⸗
dã pure pena:quiddã mediũ:ſicut fomes qui? ĩ nobis
diſpoſitio ad peccãdum.dico ꝙ in virgine nõ remalit
culpa poſt ſecundã ſanctificatoem: nec diſpoſitõ ad eul
ã. ſ. fomes ̊ ſolũ illud qð ẽ puꝛe pena.ſ.ꝙ ipᷣa fuit moꝛ
talis poſt ſecundã ſanctiſicatõem.⁊ hãc etiã penã acce⸗
pit filius eiꝰxpᷣe volũtarie.vñ quia pure pena iſta nõ ſu
it oꝛdinãs ad culpã ſed ad maioꝛẽ gliam ſuper Yob.iiij.
Eſt pena oꝛdinãs ad culpã et ad głiam. ⁊ ita nõ remã⸗
ſit in ea pena ꝓut ad culpã:ð̊ ꝓut ad maioꝛẽ gliã.Apo
ſtolꝰ autẽ loquit᷑ ĩ ñ ſctificatis ĩ guo fomes remanet.

Conſequenter que S. iij.

rit᷑ vtꝝ in bẽa virgĩe pꝰ ſcðaʒ ſcrificatiõeʒ remãſit reatꝰ

ſcʒ carẽtie viſiõis.⁊ viðt᷑ ꝙ nõ.qꝛ oꝛgĩali pcto debet᷑ ca⸗
rẽtia viſiõis dei. Sʒ ab ipᷣa virgie remotũ fuit peccatuʒ
oꝛiginale cũ ſeq̃la ſua in ſcda ſctificatõe.ᷣ pꝰ illã nõ re⸗
mãſit ĩ ea ratꝰcarẽtie viſiõis dei. ¶¶ Cõtra poſito ꝙ xpᷣs
nõ moreret᷑. adbuc ñ remoueret᷑ rũphea ſiue ĩtercluſio
ad bꝛaʒ viſionẽ.ꝗᷓ ſi ba virgo moreret᷑ añqᷓ; xpᷣs eẽt paĩ⸗
ſus:ĩtercluſio int ipᷣaʒ ⁊ btaʒ viſionẽ eſſet.ergo nõ euo⸗
laret ad głiazʒ.q̊ in ip̃a remãũſit reatꝰ illiꝰ pꝰ ſcðaʒ ſctifi⸗

cationẽ. Soſutõ dicẽdũ ꝙ ſicẽ duo ſũt qᷓ ꝓhibẽt viſiõʒ

ſcʒ defectꝰ viſus vt cecitas:⁊ defctẽs lumĩs.ſiłr ſunt duo

que ꝓhibẽt viſionẽ dei etnã priuãs viſionẽ:⁊ ꝓhibens

lumẽ.Viſionẽ priuãs fuit culpa oꝛigĩalis ĩ ſinglis ꝑſo⸗

nis. Prohibẽs aũt lumẽ fuit ipſa růphea q̃ eſt ex reatu
nat᷑e hũane generali manẽs ſnia.Primũ ꝓhibet viſio
nẽ eternã in hitu. Scõm ĩ actu in nõ circũciſis ꝗ̊ fuit ca
rẽtia viſiõis ⁊ qtũ ad defectũ viſus et qᷓtũ ad defectum

lumĩs:q tꝑe circũciſiõis nõ fuerũt circũciſi. In circũci⸗

ſis aũt ſiẽ ĩ Abrahã ⁊ ſctis pr̃ibo fuit carẽtia viſiõis q/
tũ ad defectũ lumĩs reatꝰ vicʒ humane nature:gꝗ deſiãt᷑

ꝑ rũ pheã:ꝗ ſolũ potuit remoueri ꝑ paſſionẽ rpᷣi.n vir⸗
gine eꝛgo ꝑ gꝛaz datã ĩ ſckificatõe remouebat᷑ gegd vebe
bat rmoueri:qð eꝛat ꝑtinẽs ad cecitatẽ ꝑſone:vᷣ n qð ꝑ⸗

2

. ſ . PrGr )

——

—

tinebat ad reatũ nat᷑e.ex quo? defcts lumis. iõ q

virgo nõ euolaret añ paſſionẽ ſi moꝛeret᷑. hoc non facit

tefectus ex ꝑte ipᷣius vidẽtis:ſʒ quia ſanctificatio nõ re
mouet tenebrã nature.ſ. rumpheã ·qᷓ ẽ ꝓhibẽs exterius
qð ſolum tollit᷑ ꝑ paſſionẽ xp̃i.

Articulus tercius

Onſequẽter querit᷑ ꝑ quẽ fuerit beata virgo
ſanctificata. Et dicit archangelus gabriel
Luc.j.Spũſſanctus ſuꝑueniet ĩ te.⁊ vir.al.
ob.ti.vñ Jo.dam̃.Spũſſanctus ſuꝑueniẽs in eã purga
uit eã. ¶ Item dicit hugo.ꝙ in coꝛde eius amoꝛ ſpũſſan
cti ſingulariter aꝛdebat:iõ ĩ carne ipᷣius amoꝛ ſpũſſcti
mirabilia faciebat.ſ.increatus. Sanctificauit & eã ſpi
rituſſanctus.¶ Cõtra.lidet᷑ ꝙ ꝑcreaturã fuit ſanctifſi⸗
cata.ſ.ꝑ angelũ qui venit ad ipᷣam.quia ſicut dicit dyo
niſius:triplex ẽ actus angeli.ſ. ꝑficere.illuminare.pur
gare. Ad illuminatõem ſequit᷑ purgatio.vñ non illumi
nat quin purget. Sed angelus gabriel miſſus ad mari⸗
am ipᷣam illuminauit.quia virgo recepit lumen cogni‚
tõis ab angelo.cũ ipᷣe dixit ſpũſſanctus ſuꝑuenict in te.
⁊c̃.ꝗ Habriel angelus puꝛgauit ipam:̊ puꝛgata fuit ꝑ
angelũ. Solutio.dðm.ꝙ duplex ẽ purgatio. Quedã
ẽ purgatio a peccato ⁊ ſequela peccati:⁊ boc ſolũ fit peꝛ
virtutẽ increatã.⁊ ẽ ſolius dei.xliij.yſa.Ego ſuz ipᷣe qui
deleo iniquitates ꝓgpter me.Et ad heb.j. Purgatõʒ pec
catoꝝ faciẽs.Simiłr purgatio ſequele peccati ẽ a ſolo
deo.⁊ ſᷣm hoc purgata fuit beata virgo efectiue ꝑ ſpiri
tumſanctũ.Eſt alia purgatio que ẽ ꝙᷓtum ad defectuʒ
cognitionis.ſ.qn purgat᷑ intellectus ab eo quod neſcit.
Et talis purgatio habet fieri ꝑ angelos.qꝛ om̃s angeli
ſunt manifeſtatoꝛes.vt dicit dyo.et ĩ hoc ꝙ manifeſta⸗
toꝛes ſunt purgatoꝛes. Hac purgatõe que ẽ ab ignoran
tia fuit beata virgo purgata ꝑ angelũ:qñ purgauit eaʒ
ab ignoꝛãtia qua neſciebat quõ cõciꝑet filiũ dei:cũ dice
ret.quõ fiet iſtud.quoniã virũ nõ cognoſco.Et dixit an
gelus. Spũſſanctus ſuꝑueniet in te ⁊c. .

Articulus quartus

Onſequẽter queritur de ſanctitate ↄceptõis
ex ꝑte ↄcepti.circa quod querit᷑ de carne xpᷣi
vtrum añ ↄceptõem fuerit obnoxia peccato.
Eet ſᷣm hoc mouet᷑ qõ:vtruzʒ rpᷣe decimatus ſit in Abra
hã ſicut dicit apłs de leui ad heb.vij.cũ decimatio debe
ret᷑ rõe peccati:¶ Ad hoc obijcit᷑ hoc mõ. Illa decima⸗
tio aut fuit ſᷣm carnẽ.aut ſᷣm aĩam. Non äᷣm aiam.qm̃
leui in abrabã nõ fuit ᷣm aĩam.q̊ ßm carnẽ. Sʒ tã rpᷣe
q leui fuit ĩ abrabã ſm carnẽ indiſticte. ergo taʒ xpᷣc ꝙᷓ
leui fuit decimatus.Qulla enim eꝛat differentia carnis
abrabe ad carnẽ leui:et ad carnẽ xpᷣi.¶ Itẽ qꝛ omẽs fui
mus in lumbis Ade qñ peccauit:oẽs peccauimꝰ ĩ adaʒ
6ppari rõe qꝛ oẽs leuite fuerũt ĩ lũbis abrabe.oẽs decĩa
ti ſunt ĩ abrahã.q ꝑi rõe xpᷣc cũ fuerit ĩ lumbis abrabe
cecimatus ẽ ĩ abrabã. ¶¶· Item tota caro beate virginis
fuit in lũbis abrabe decimata. ꝗᷓ quelibʒ eiꝰꝑs. Sʒ ca

ro xpi fuit ꝑs eiꝰ. fuit decimata. ¶ Itẽ tota maſſa hbůa

ni generis fuit coꝛrupta in adã ⁊ indigẽs curatõe.Seod
caro xpᷣi fuit de maſſa humani generis. indiquit cura
tõe ̊ ⁊ decimatõe.qꝛ ſicut dicit aug.decimabat᷑ qð cuꝛa
bat᷑. IRtẽ xpᷣc fuit circũciſus ⁊ altari oblatus:lʒ nõ ba
buerit peccatũ oꝛiginale:quare nõ ſiłr decimatꝰ. Cõ
tra ẽ autoꝛitas apłi ad heb.vij.vbi ꝓbat ꝙ ſacerdotiuʒ
xp̃i qd ẽ Fm oꝛdinẽ melchiſedech:maiꝰẽ ſacerdotõ leui.
qꝛ leui cimatꝰfuit:qũ abrahã decimas dedit melchi.
geñ.xiiij. et dicit apłs.ꝙ dignioꝛ ẽ qui accipit decimas:
qᷓ ꝗ dat.ᷓ melch.fuit dignioꝛ abrabã.¶ Itẽ dignioꝛ eſt
ꝗ bndicit:qᷓ qui bñdicit᷑. Sʒ melch.benedixit abrahe.ſi
cut dr̃ geñ.xiiij·et toti poſteꝛitati.g dignioꝛ fuit tota po
ſteritate abrabe.̊ ⁊ dignioꝛ leui.ᷓ eſi dignius ſacerdo
tium xp̃ᷣi qð ẽ ᷣm oꝛdinẽ Melch.ſaceꝛdotio leuitieo.re⸗

. —* 4 * +£* 741. „ 2

X

DarSy⸗ P LN¹0) ſanαρο.α ue

SS—Mẽ

Benen

eatnſ

s gln

6

in ei pu⸗
nor ſinn
fiſi
nit geiſß
itl Nen
tdicitd⸗
lnore. F
vonillumi
adn ari⸗
encchn
etinte.
dtafuitg
Quec
üfitper
ſgziheni
wgatözper
nieg do
ciepſui
0 m
quodſeic⸗
ofnu
b mantce
gbigen
unganiten
wirüdi
Etdrüten

ceptis
carne ri
peccano
ſtin don
imatiodh
Nla Neino
naiangi
Gtizſef
entiacam
gkonnisf
ninsjadn
is gin
noobihe
epirginis
6. God
nalſg hüa
1e Oed
iguntcurt
tgcun
srhnöht
nale.
ſcenconin
erdotolen⸗
Gitnech.
ſtwannts.
ignare
lnmf
Gtwnn ho
ſoerco
into⸗e

linquit igit ꝙ rps ñ eſt decimatus in abꝛabaʒ ſiẽ leui.
Item decimatio dabat᷑ rõne culpe oꝛiginalis:ꝑ quã
erat amiſſa decima dꝛagma qᷓ̃ fuerat ꝑdita luc.xv. ſcʒ
genus bumanũ. Si culpa oꝛiginalis nullũ reſpectũ
hʒ ad carneʒ xpᷣi:nullo mõ põt dici decimata. 4 YItem
obijcit᷑otra ratõʒ apli.quia ñ videt᷑ valere:quẽadmo⸗
dũ nõ valet ſi dñs papa eſt in lumbis patris ſui:⁊ pat᷑
ſuus det vcimas alicui ſacerdoti:ꝙ t᷑ h̊ ſacerdos ſit
dignioꝛ oño papa.ꝭ pari rõne ñ ſequit᷑ ꝙ Leui ſit di⸗
gnioꝛ MMelch.i¶ Iteʒ dicit augꝰ. Oð decimabat᷑ cuꝛa
bat᷑.ſ̊ nullus fuit curatus in abrahã:qꝛ tam abrabaʒ
qᷓ ſua poſteritas deſcendebat ad limbũ vſq; ad xpᷣm. S
nullus decimabat᷑ in abrabã.q̊ nec leui.⸗ Iteʒ ſi obla

tio deciaꝝ tũc diminuebat ↄcupiaʒ: ⁊ mõ dʒ diminu

ere.ſi ̊ mõ ñ diminuit nec tũc.ꝗᷓ nihil ꝓfuit eẽ decima
tũ quo ad remediũ oꝛiginalis.q Iteʒ erant ne oẽs be⸗
nedicti in abꝛahã:ſicut decimati.eadeʒ.n.videt᷑ ratio.
Pretea cum in bñdictõne ⁊ decimatõne AWelch. dimi
nueret᷑ oꝛiginalis ↄcupia.ſ̊ h ñ erat niſi ꝓpt collatõeʒ
gratie:gratia aũt ñ eſt niſi in aia.̊ cum aia non ſit ex
traduce:nihil eſt dictu leui benedictũ fuiſſe ĩ abꝛabã.
nulle g ſunt rõnes apłki. Rñſio ſᷣm opinionẽ qrũdã
quam ponit hugo de ſan.vic.in li.de ſaẽmẽtis. Quidã
putant carnẽ illam que accepta eſt a veꝛbo ab initio in
primo parente:qũ tota maſſa ꝑ peccatũ eſt coꝛupta:a
ↄtagione conuptionis peccati immuneʒ fuiſſe cuſtodi⸗
tã.Aiunt.n.qꝙ illa ꝑs nature ſub peccato eẽ ñ debuit:
ꝑ quam ipſa bumana natura a peccato liberãda fuit.
Ad ꝓbandã qͥʒ extimatõeʒ ſuã adducũt ratõʒ apłi: ꝗ
cum nouũ ſacerdotiũ veteri p̃ᷣferendũ aſſerẽt: Melch.
qui typũ xp̃i aut noui ſacerdotij viceʒ gerebat:ab abra
ham vecimas accepiſſe oñdit. Qũo aũt Leui:ꝗ m caꝛ
nem in lumbis patris tũc fuit decimatus eſt: 2 xpᷣs qui
Fm carnem ibideʒ fuit decimatus ñ eſt:nullã cãm poſ⸗
ſe inueniꝛi putãt:niſi quia caꝛo Leui cũ culpa ibi fuit.
caro vᷣo xp̃i ſine culpa fuit.ſic nãqʒ leui in lumbis abꝛa
he deeimatus eſt.quia naturã ⁊ culpã ibi habuit: ga
naturã ⁊ culpã inde accepturus fuit.xpᷣs aũt decima⸗
tus ñ eſt: ꝓpterea ꝙ inde ſolũ naturã accepturus erat:
⁊ culpam ibi ñ habuit. Sʒ quia caro leui ⁊ caro xpᷣiĩ

abrabam nõ erat actu ̊ potentia. ꝓpterea ñ videt᷑ aliq̃

ratio dici vt dicat᷑ caro a peccato a pꝛincipio fuiſſe cu⸗
ſtodita.¶ Pꝛopt᷑ h̊ dðʒ ſᷣm glo.ad heb.vij. O duo ſũt
inſſemiĩe.coꝛpulenta ſuba:⁊ inuiſibilis rõ.deo eſſe in
lumbis abrahe dicit᷑ dupłr. materialr ſcʒ ᷣm coꝛpulẽ⸗
tam ſubam:⁊ m inuiſibileʒ ratõʒ: que qgeʒ ẽ rõ ꝓpu⸗
gnatõis cũ libidine. Omẽs bter xpᷣm fnerũt in lubis
abrahe vtroq; mõ.xpᷣs aũt tmmodo materiatr: qꝛ cor⸗
pulentã ſubam te carne b. ᷣginis ſumpſit.Rõ aũt ce⸗
ptõnis ñ a virili ſemie:łᷣ deſnꝑ venit.Et iõ omẽs pꝛet
xpᷣm decimari debuerũt.quia erãt obligati ñ tm ga ibi
erant materialr:ſᷣ quia ibi erant m ſemialeʒ ratiõez.

Et ꝑ hoc pʒ ſolutio ad obiectũ primo.⸗! Ad ſecũdum

ðᷣo dðᷣm·ꝙ caro xpᷣi eẽ in lumbis dꝛ duobo modis.ſᷣm
actũ:⁊ ſᷣm potẽtia.ſᷣm actuʒ nec caro leui nec caro xpᷣi
fuit in lumbis abrahe. Itez Fᷣm potẽtiaʒ duptr.aut vñ
fieri poſſit:aut vñ fiat.ſicut dic aug. Om̃ in coſta erat
vñ poſſet fieꝛi mateꝛialłr:łᷣ ñ vñ fieret.vñ poſſet fiẽi diẽ
materialeʒ cãm:vñ fiat diẽ actiuã ſen foꝛmalẽ. Scoᷣm
H & dõm. ꝙ ceteri hoĩes a rpᷣo fuerũt in lũbis abrabe ĩ
potẽtia ſᷣm vtrũq; modũ.xpᷣs po ñ niſi ſpᷣm primũ. Ob⸗
ligari aũt peccato eſt: eo ꝙ ſunt in lumbis pᷣm potẽtiaʒ
actiuã que debet᷑ ſoli ſemiali rõni: que ſᷣm legẽ carnal
cupie oes generat.⁊ ideo decimabiles.¶. Ad tercium
qð obijcit᷑ de carne vᷣginis. dõm refert diceꝛe carneʒ
in abrabam m ꝙ eſi in potẽtia ad carnẽ vᷣginis:⁊ Fᷣm
ꝙ eſt in potentia ad carneʒ xpᷣi.Qam ꝓut eſt in poten⸗
tia ad carneʒ virginis:ſic eſt educẽda ᷣm potentiã ma⸗
terialeʒ 2 ratõʒ ꝓpagatõis cuʒ libidine. a ideo decima
bilis. Scom voo ꝙ in potẽtia ad carnem xpᷣi:ſic ſolũ po

.lx.

nitur potentia materialis: que educẽda eſt in actu per
oꝑationeʒ ſpũſſancti.⁊ ideo ñ cecimabilis.tota ꝗ̊ caro
virginis erat tecimabilis: ̊ ñ tota caro virginis vt in
potentia ad carneʒ xp̃i. Eodeʒ mõ rñdet᷑ ad q̃ꝛtum qð
obyijcit.ꝙ tota maſſa hũani genẽis fuit coꝛꝛupta ĩ adã.
¶Ad quintũ qð obijcit de circũciſione dõm.ꝙ non eſt
ſimile de circũciſione ⁊ decimatione: qꝛ decimatio fie⸗
bat rõne nature: nõ rõne ꝑſone.nõ.n. in lumbis abra⸗
he decimabant᷑ hoies ĩ actu exñtes. Ciꝛcũciſio vo 7 ob
latio fiebant rõne ꝑſone: nec fuit ratio circũciſiõis xpi
ꝓPter ſe vel ꝓpter culpam oꝛiginaleʒ:ſ̊ ꝓpter nos.⁊ ad
oñdendũ penalitatẽ aſſumptaʒ.¶¶ Ad illud aũt qð ob⸗
ijcit᷑ ↄtra rqtõʒ aplłi.ddᷣm ꝙ ratio ꝓcedit ſi uppoſita ꝓ⸗
poſitione ꝙ abraham fuit dignioꝛ om̃i ſua poſteritate
⁊ hanc ſupponit iuxta opõm iudeoꝝ.ↄſequit᷑ igit h̊ ſup
poſito.ꝙ ſi abrahaʒ eſt dignioꝛ Melch. in quo figura
tur ſacerdotiuʒ xp̃i:: abrabam eſt dignioꝛ Leui ſua
poſteritate. ̊ Aldelch. eſt dignioꝛ Lem 2 ſacerdotiũ eiꝰ
⁊ ita ſacerdotium xp̃i.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ̃ᷣm auẽtẽ
aug.i¶ õ decimabat᷑ nili qð curabat᷑.ſᷣm quoſdam ex⸗
ponit᷑.decimabat᷑.i.ad reddendã decimã obligabatur.
qð curabat᷑.i.qð curatõne indigebat.Sʒ alit᷑ ⁊ meliꝰ
exponit᷑.decimabat᷑ qd curabat᷑.qꝛ in oblatõe cecima⸗
rũ abrabe curatõ oꝛiginalis moꝛbi ꝑ xpᷣm ſignificaba⸗
tur.vnde ſigtio curatõis erat in oblatõe abrahe.ſᷣ effe
ctus erat ꝑ fidem xpᷣi.⁊ ideo ñ ꝓcedit obiectio.q Ad il
lud qð obijcit ꝙ oblatio decimaꝝ diminuebat ocupiaʒ
dom ꝙ H nõ erat er vᷣtute ſua: ſ ex virtute gratie fidei
offerentiũ.vñ nõ erat eis alligata gratia ſicut mõ ĩ ſa⸗

cramento baptiſmi alligat᷑ gratia ꝑ xpᷣm: cuiꝰ virtute

oꝛiginalis ↄcupia minuit᷑.tñ ſiẽtio diminutõis ↄcupie
oꝛiginalis erat in decima.ſicut dicit hugo de s.vic.In
lege naturali pꝛimo data ſunt ſacramẽta. decimatões.
ſacrificia.⁊ oblatões.vt in decimatiõe pctoꝝ remiſſio.
in ſacrificijs moꝛtificatio. in oblatõne boni opꝑis exhi⸗
bitio ſignaret᷑. Sʒ obſcura fuit ſiẽtio in ſacram̃to de⸗
cimatõis:vbi homo de his que polſidebat ꝑtẽ obtulit.
vt ad hũc modũ qð erat imꝑfectõnis ſibi tribueret qð
ad bonitateʒ ſpectat:deo imputaret.⁊ h̊ ſibi voluerũt
noueʒ ꝑtes retente.quia nouenariꝰ ſignũ imꝑfectõis ẽ
a denario ꝑfecto deficiens.¶ Ad vltimũ dom ſʒʒ aug.
omĩa creata fuerũt ſᷣm materiã vel ᷣm ſimilitudinẽ.
Vemilit dom ꝙ ſunt filij abrabe ᷣm carneʒ: ⁊ ſunt fi⸗
lij abrahe ᷣm fidem. Illi ſunt filij ßᷣm materiaʒ:iſti ſũt
bᷣm ſimilitudineʒ:quia imitatoꝛes fidei abꝛahe. Hñdi
ctio igit᷑ erat oim in abraham qui erãt filij eius per ſi
dem.i.imitatoꝛes fidei eius.vnde ad rom.ix.Qon enĩ
qui ſm carneʒ ſunt filij dei:ſᷣ qui filij ꝓmiſſionis exti⸗
mant᷑ in ſemine ⁊c. IJtem rom̃.iij. Signũ accepit ciꝛcũ
ciſionis vt pater ſit oim credentiũ.non his qui ſunt ex
circũciſione:̊ his qui ſectant᷑ veſtigia fidei patris nr̃i
abrabe.De decimatõne aũt nõ eſt ſic.quia decimatio ẽ
preſignatio faciende liberatõis per xpᷣm:que qͥ ad ſuf⸗
ficientiam reſpicit omẽs: p̊ quo ad efficaciam ñ omẽs
ſᷣ m electos. Hec ꝗ̊ eſt ratio quare omẽs decimabant᷑
nõ omẽs benedicebant᷑. Et qð obijcit᷑ ꝙ gratia nõ ẽ ex
traduce nec aĩa.dðm ꝙ lʒ vna aĩia ñ ſit ab altera nec F
tia tranſfundat᷑ ab aia in aiam: vna tñ põt habere ſili⸗
tudinẽ.i.exempluʒ credendi ab alia.⁊ ſic patet ſolutio
ad predicta.

Membꝛũ quaꝛtũ

Einge querit᷑ de ꝑfectione dñici coꝛꝑis.
Ad qð aug.i li.de ſide ad petꝝ. Firmiſſi

me tene nullatenꝰ dubites: nõ carnem

. xrp̃i ſine deitate eẽ ↄceptam in vtero viꝛgi
nis priuſqᷓ ſuſciꝑet᷑ a verbo: ſᷣ iᷣm verbũ dñi ſue car⸗
nis aſſumptione ↄceptũ ipſamq; carnẽ vᷣbi aſſumptiõe
ↄceptam.Si q̊ ipſum verbũ aſſumpſit coꝛpus pfectuʒ
⁊ ſoꝛmatũ totaliter:q̊ ſimul coꝛpꝰ fuit ↄceptũ ⁊ foꝛma⸗

tum. 4l Item aug'. in li. de tri. Mon er vtero virginis

prius caro concepta eſt: ⁊ poſiea deitas venit ĩ carnẽ?:

ſed mox vt verbum venit in vteꝝ ſeruata ꝓprietate na
ture ꝓprie factum eſt caro:⁊ ꝑfectus bomo in veritate
carnis ⁊ anime. Contra.augꝰ.ſuꝑ JZo.ij. Soluite tẽ
plum.⁊ ſubdit᷑.xlvj.annis edificatum eſt templũ ⁊c.
Hic numerus ꝑfectioni dñici coꝛꝑis ↄuenit: quot die⸗
bus foꝛma coꝛpoꝛis humani ꝑficitur.ex quo arguit᷑ ꝙ
prius fuit concepta caro xpᷣi ⁊ foꝛmata qᷓ; verbo vnita:
ſicut eſt in alijs coꝛꝑibus que pꝛius ↄcipiunt᷑ ⁊ foꝛmãt᷑
qᷓ aĩe infundant᷑. KRñſio.non hoc dixit aug.vt nega
ret ꝗn caro illa eẽt ↄcepta ſimul ⁊ foꝛmata ⁊ aſſumpta
ſed quia membroꝝ diſtinctio in ipſo momento conce⸗
ptionis ⁊ vnionis adeo erat parua: vt humano viſui
vix poſſet ſubijci. In diebus auteʒ illis quos memorat
eſt notabilis facta.Et nota qð dicit augꝰ.in li.lxxxiij.
queſtionũ. De numero dieꝝ ꝑfectõnis coꝛpoꝛis chꝛiſti
ↄceptio humana ſic dicit᷑ ꝓcedere ⁊ perfici.vt primis
ſer diebus quaſi lactis habeant ſimilitudinẽ. nouẽ di⸗
ebus conuertit᷑ in ſanguineʒ. deinde.xij.diebus ſolide⸗
tur.xviij.diebus foꝛmet᷑ vſq; ad perfecta membra.de⸗
inde vſq; ad tempus partus ĩ magnitudine augeatur.
quadrageſimogꝗnto 4 7 vno addito qð ſummã ſignifi⸗
cat fit ſummatio templi.& ſi mulniplicet᷑ hic nume⸗
rus per ſex:qui erat caput huius numeri: fiunt ducen
ti ⁊.lxxvj.in nonem menſes ⁊ ſex dies:qui computant᷑
ab octauo kał.aprilis: quo die ↄceptus dominus cre⸗
ditur:vſqʒ ad octauũ kał.ianuarij:quo die natꝰ ẽ.iõ
ergo abſurde.xlvj.annis fabricatum eſt templum: qð
coꝛpus eius ſignificabat.vt quot anni fuerunt ĩ fabꝛi⸗
catione templi:tot dies fuerũt in fabꝛicatõne coꝛpoꝛis
dñici.Et ſic patet ꝙ bic numerus perfectõni dominici
coꝛꝑis conuenit.

Nueſtio. x. de natiuitate fi
Nquiſito de his

que ꝑtinent ad conceptionem: inꝗqren
dum eſt de natiuitate filij dei in hunc
modum.Primo.an dinina natura ſit
nata. Secundo.an due ſint natimta⸗
tes ſilij dei. Lercio.an poſſint dici duo filij dei.Quar
to.vtꝝ xpᷣs ſit filius adoptiuus.Quinto.vtꝝ vniuoce
dicatur filius dei ⁊ filius virginis. Sexto.ad maioꝛeʒ
cclarationeʒ queritur v filiatõe m adoptõz.

Membꝛũ pꝛimũ

Rimo igit᷑ dubitat᷑.vtꝝ diuĩa natura ſit
nata de virgine? Et videt᷑ ꝙ ſic. Zdeʒ eſt
eus ⁊ diuina eſſentia.cum & vere dicit᷑:
eus eſt natus de virgine. gᷓ vere dicetur
diuina natura eſt nata de virgine. Item diuina na⸗
tura eſt incarnata.ſᷣ incarnatio oꝛdinat᷑ ad generati⸗
onem:g diuina natura eſt genita.& nata.4! Iteʒ augꝰ.
dicit expreſſe diuinam naturam concipi ⁊ naſci de hu/
mana natura. Contra. ſi diuina natura eſt nata de
virgine.̊ diuina natura eſt filia virginis:qð eſt abu⸗
ſio dicere.q IJtem omni cui conuenit eſſe natum:cõue⸗

nit eſſe ab alio.ſi &̊ diuine nature nullo modo conueit

eſſe ab alio:nec ei conuenit eſſe natam.cum ipſa ſit ens
nõ ab alio. MKñſio. dm pro regula.ꝙ nulla dictio
ſignifſicans ꝓprietateʒ ꝑſonalem creatam vel increatã
conuenit diuine eſſentie. Inde eſt. ꝙ ſicut diuine eẽn⸗
tie non conuenit eſſe genitam vel generari.quia hec ẽ
propꝛietas filij que ponit eſſe ab alio ⁊ increata: ita ñ
conuenit diuine eſſentie mitti vel naſci.quia in hoc ꝙ

dico mitti ⁊ naſci:intelligitur eſſe ab alio.quod nullo

modo conuenit diuine eſſentie.¶ Ad primu ergo ob⸗
iectum dicendum.ꝙ non eſt ſimile.nec ſequitur deꝰeſt

modo.quia diuina eſſentia ſigniſicat eſſentiam vt eẽn⸗

tiam.i.in abſolutione ab omni relatione.⁊ ideo non

ſupponit perſonam: nec ei conuenit ꝓprietas perſona⸗

lis. Hoc nomen vᷣo deus vt habenteʒ illam eẽntiam ſi ⸗

gnificat.⁊ quia hoc conuenit peꝛſone habere eſſentiaʒ
diuinam:ideo hoc nomen deus ſupponit peꝛſonaʒ:⁊ ei
ↄuenit ꝓprietas peꝛſonalis.q;uis ̊ dicatur deꝰ natus
non tamen dicet᷑ eſſentia nata.4 Ad ſecundũ doᷣm.q;
nõ ſequit᷑ incarnatio oꝛdinat᷑ ad generatiõʒ:&̊ cum di⸗
uina eſſentia ſit incarnata:eſt nata.naʒ incarnatio eſ⸗
ſentie nõ eſt oꝛdinata ad generatõʒ eẽntie:ſed ad gene
rationeʒ perſone.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ diuina eẽntia ſit
nata de vugine p̊ ꝑſona.q AVd vltimũ dðᷣm.ꝙ auctoꝛi⸗
tates debent intelligi hoc modo:vt nõ dicat᷑ natura cõ
cipi vel naſci quantuʒ eſt de ſe:ſ̊ hoc rõne ꝑſone.vnde
ſenſus eſt, natura eteꝛna nõ poſſet concipi vel naſci ⁊c̃.
H eſt ille ꝗ eſt natura dĩna.ſ.filiꝰ ñ poſſet concipi ſine
ſuſceptione veritatis hũane natuꝛe.

Miembꝛũ ſecũdum

Onſequẽter querit᷑ an ſint due natiuita⸗
tes filij dei.Et arguit᷑ ſic. Nũc eternita⸗
tis ⁊ nũc temꝑis nõ faciũt numeꝝ: quia
eternitas cum temꝑe ẽ: ̊ nec faciũt bis.
̊ᷓ cũ vypᷣs filius homĩs natus ſit in tꝑe:xpᷣs filiꝰ dei na⸗
tus in eternitate:nõ ẽ dicẽ ꝙ ſit bis natꝰ. Itẽ bis di⸗
cit numeꝝ ⁊ interruptõʒ tempoꝝ.q̊ ⁊ diſcõtinuationẽ
7 diſtantiã. Si ̊ ñ põt poni diſtantia entis ĩ eternita⸗
te ⁊ entis in temꝑe:cũ ſimul ſint.ñ erit dicẽ bis natum
xpᷣm ꝓpt eternã natiuitatẽ ⁊ tꝑaleʒ. RKñſio.hec di⸗
ctio bis dupłr dicit᷑.qñq; enim ſignificat numeꝝ tem⸗
poꝝ:qñq; oꝛdinẽ aliquoꝝ ſe habentiũ ſ̃m priꝰ ⁊ poſte
rius.Scðm primũ modũ hec dictio bis ponit interru
ptioneʒ tempoꝝ vel viciſſitudineʒ.⁊ ideo ᷣm hũc mo⸗
dũ nõ eſſet dicere xpᷣm bis genitum. Scðm aũt modũ
aliũ eſt dicere xrpᷣm bis genitũ.qꝛ ꝑ h̊ notat᷑ oꝛdo gene⸗
rationis temꝑalis ad eternaʒ. ⁊ quia eternitas pꝛior
eſt temꝑe ⁊ nõ tempꝰ:ideo rõne natinitatis ef᷑ne ⁊ tꝑa
lis eſt dicere bis natũ xpᷣm ⁊ bis genitũ.

Membꝛũ terciũ

Onſequẽt᷑ q̃rit᷑ an xpᷣs poſſit dici duo fi⸗
lij. Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ cuʒ filiũ eẽ dicat᷑ rõe
natiuitatis:⁊ due ſũt natiuitates xpᷣi.S
xpᷣs ẽ duo filij.¶¶ Itẽ alia ẽ ſuba de q̃ ge⸗
nitꝰ ẽ filiꝰ vᷣginis:alia de q̃ geĩtꝰ ẽ filiꝰ dei.g̊ duo erũt
filij:exqͥ ſubalit ſunt due generatões..¶ Itẽ geneꝛãs dẽ
ad geiĩtũ.ſi q̊ ſũt duo generãtes:⁊ duo geiĩti.ꝗᷓ ⁊ duo fi
lij. ¶ Itẽ ꝑſona ↄſeꝗt᷑ naturã.q̊ ſi plures nat᷑e ſũt ĩ xrtᷣo
7 plures erũt ꝑſone. ꝗa młtiplicato pᷣoꝛi młtiplicabit᷑
qð ↄñs ẽ ad illð.Si ẽ̃ generatõ ſᷣm płes naturas:ne
ceſſe ẽ płes ꝑſõas eẽ geĩtas.ᷓ duo geiti ꝑſonałr. Sxpᷣs
ẽ duo geĩti ꝑſonalr. ¶ Itẽ ſic ſe hʒ qtũ ad vnitatem ⁊
płalitatẽ vle ad ſingłare: ſic ſe bʒ nata ad rẽ nate. ſi S
pluriũ vniuerſaliũ ñ ẽ vnũ ſingłare vel ꝑticłare. q̊ nec
pluriũ naturaꝝ erit vna res nat᷑e.ᷓ nec vna ꝑſona.ſed
xp̃ᷣs eſt genitꝰ qᷓtũ ad duas naturas.ᷓ nõ ẽ vna ꝑſona.
g̊ eſt duo filij. Rñſio.dðm ꝙ generatio non ſolum
comparatur ad natum: ſed ad illud ex quo eſt gene⸗
ratio.⁊ ideo q;uis non multiplicetur natum: tam mul
tiplicatur generatõ vel natiuitas ex paꝛte eius ex quo
eſt generatio.Et ideo non ſequitur due generationes
vel due natiuitates.ergo duo filij vel duo nati.quem⸗
admodum non ſequitur.due dationes: ergo duo data
cum dominus dat ſeruo aliquid ad tempus: ⁊ poſtmo
dum dat ei ad perpetuitateʒ.ſicut etiaʒ nõ ſequit᷑.due
factiones:̊ duo facta. ſicut cũ aligs facit imaginem ⁊
poſtea deaurat eam.ſed bene ſequeret᷑.ergo factuʒ du⸗

natus: ergo diuina eſſentia eſt nata. ᷓuis boe men
us ⁊ diuina eſſentia ſignificent ideʒ: tamẽ alio ⁊ alio

—— — — —

. Chnd
nnatooef,
1 Genen
geintnſt
Ganctors
Naturc
ne, pnge
ulizi⸗
ipi ſine

ntinite⸗
ernita⸗
:nin
aeüͤtbis.
dNine
Nbisdi
tinuation,
igemnin
bisnatnn
ſo.bee di⸗
vmnen en⸗
nozpoſe
itintermn
hüc no⸗
itmodi
logene⸗
as pnor
nentgn

iciduo ſiͤ⸗
eidicakfit
atesri⸗f
Pa dge⸗
doci
geneidli
Srovf
ürin
uni
mmene
tegrps
faten?
gteſi;
ſe hnet
ſonnſel
abſonn.
onſolun
eſt gene⸗
tannu
nocrcho
aticnes
tgben⸗
odotn
1oſno
ve
r⸗

pliciter. Et ꝑ hoc pʒ rñſio ad primũ.¶ Ad ſecundum
dom. ꝙ ñ ſequit᷑.due ſunt ſube ex quibo eſt generatõ:S
duo filij.quia vnitas filiatõis ñ eſi reſpectu eius ex qͥẽ
generatio:ßſᷣ eins cuiꝰ eſt. B eſt rõne qui geneꝛat.Et qꝛ
generatio iſta eſt vniꝰ bypoſtaſis ſiue ꝑſone.ideo vna
ent filiatio ⁊ vnus eſt filius.i Ad terciũ dom. ꝙ nõ ſe⸗
quit᷑.duo generantes:̊ duo geniti.NQam aliqd vnum
⁊ idem põt referri duobo drñtibo m dꝛũtezʒ habitudi
nem.nec ex hac relatione ſequit᷑ ipm eſſe duo. Ita vnꝰ
⁊ idem filius ſe hʒ relatiue ad patrẽ ꝑ generationeʒ di
uinam:⁊ ad matreʒ ꝑ generatõʒ bumanã. nec erit di⸗
uerſa filiatio: h eſt filiatio reſpectu diuerſoꝝ. Similit
nec erit duo filij:quia filiatio dicit ꝓprietateʒ ſiue rela
tioneʒ ꝑſone.⸗:! Ad illud qð obijcit᷑ vltimo in duabus
rationibo ſicut prius tactũ eſt. quia vt dicit Moetiꝰ de
duabo natuꝛis.ꝙ ꝑſona nõ eſt in accidentibo:ł̊ ſolũ in
ſubſtantijs.⁊ nõ in quibuſcũq;: ſ̊ in rationalibo.⁊ non
in quibuſcunq; rationalibo:p ſolũ indiuiduis. Sʒ vl⸗

terius addendu eſt ꝙ eſt quedaʒ ſubſtãtia indiuidua ꝑ

ſe hñs ſubſiſtentiaʒ. Quedam vᷣo eſt que nõ hʒ ꝑ ſe ſb⸗
ſiſtentiã ſicut aĩa:lʒ ſit ſuba rõnalis indiuidua: nõ bʒ
ſe ſubſiſtentiã:⁊ ideo ñ eſt dicenda ꝑſona.ꝑſona eni
conſequit᷑ natuꝛã rõnaleʒ indiuiduã ꝑ ſe erñteʒ vel ſoᷣ
ſiſtentẽ. Hinc eſt ꝙ cum hũana natura in xpᷣo nõ habe⸗
at ꝑ ſe ſubſiſtentia:nõ habebit eẽ ꝑſona.immo cũ ꝑſo⸗
na dicat ſubam completã nõ poſſibilẽ ad ꝑfectõneʒ di⸗
gnioꝛem:nullo mõ dicet᷑ ꝑſona ſm humanã natuꝛam.
Per h̊ etiã pʒ ſoło.nõ.n.eſt veꝛũ ꝙ ꝑſona ſequat᷑ natu
ram quãcunq;:ſ̊ naturã ꝑ ſe ſubſiſtentẽ. Pꝛetea.non ẽ
vera com ꝑatio.ꝙ ſicut vnũ indiuiduũ nõ põt eẽ diuer⸗
ſoꝝ vniuerſaliũ:q vna ꝑſona ñ poſſit eẽ pluriũ natuꝛa
rũ:quia vniuerſale dicit totuʒ eẽ indiuidui.natuꝛa vo
dicit vt ꝑtem vel q̃i ꝑtem ipᷣiꝰ ꝑſone.ſicut pʒ ꝙ due na⸗
ture ſunt in vna ꝑſona in hoie.ſ.aĩa ⁊ caro.4! Sed ſi
obijceret᷑.ꝙ ꝑ ſe ſubſiſtere ꝑfectõis eſt.cũ ̊ natura ali⸗

orũ hoĩm ſit ꝑ ſe ſubſiſtẽs:nõ aũt natura hũana ĩ xpᷣo:

videbit᷑ hũana natura xp̃ᷣi eſſe imꝑfecta reſpectu natu
rarum alioꝝ hoĩm. SDicenduʒ ꝙ eſſe vnibile ꝑfectioꝛi
vel foꝛme dignioꝛi ñ eſt imꝑfectõis:immo magis peꝛfe
ctionis.vt patet:quia vis vegetabilis ꝑfectioꝛ ẽ in ſen⸗

ſibilibo ꝙᷓ in vegetabilibo.⁊ tñ in vegetabilibo eſt ꝑ ſe:

in ſenſibilibo vo eſt in vnione ⁊ oꝛdine ad foꝛmẽ digni⸗
oꝛeʒ · Similit vis ſenſibilis ꝑfectioꝛ eſt in hoĩe vbi ẽ in
oꝛdine ad ratõʒ:ꝙᷓ in brutis vbi eſt ꝑ ſe ſubſiſtens.Si
milit natma hũana ꝑfectioꝛ eſt in xpᷣo:quia in vnione
ad diuinã naturã qꝙᷓ ĩ alijs hoĩbo vbi eſt ꝑ ſe ſubſiſtẽs.

Nlembꝛũ quaꝛtũ

Onſequent᷑ querit᷑.vtꝝ xpᷣs ſit filius ad⸗
optiuus.Et videt᷑ ꝙ ſic. Hyla.in lib. de
tri. Poteſtatis dignitas ñ amittit᷑: duʒ
caꝛnis humanitas adoptat᷑.̊ xpᷣs ſᷣm ꝙ
homo eſt filius adoptiuus. ¶ Item augꝰ. de vocatõne
ſanctoꝝ. Ea gratia fit ab initio fidei homo ꝗcũq; xpᷣia
nus:qua gratia ille homo factus eſt xpᷣs.ſ̊ hõ fit xpᷣia⸗
nus ꝑ gratiam adoptõnis.q ille homo fit xpᷣs ꝑ grãm
adoptõis.ꝗ eſt filius adoptiuus.¶ Item bñn ↄceditur
xpᷣs ᷣm ꝙ homo ẽ creatura.ꝗ ſimilit xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ ẽ fi⸗
lius adoptiuus. Contra. Phit.ij. Dñs ihs ẽ in gla
i patris ⁊c̃. Glo.inqtum homo aſſumpſit nomẽ dei
nõ ꝑ gratiam adoptõis:ſ̊ ꝑ grãm vnionis.ſ.vt non ſit
adoptõne deus:̊ verus deus cui flectitur om̃e genu.
l Item rom.j.Qui predeſtinatus eſt filius dei ⁊c.am
bꝛo.Volui reuolui ſcripturas: nũꝙᷓ filiũ adoptiuũ in⸗
ueni. 4 Itez augꝰ. in ecciaſticis dogmatibo. Natus eſt
Fm veritatẽ nature ex deo dei filius:2 ſm veritateʒ na
ture ex hoĩe hoĩs filius.vt veꝛitas geniti nõ adoptiõe:
nõ appellatõne:ſ̊ in vtꝛaq; natiuitate filij nomẽ naſcen

do haberet. PRñdeo.cum adoptio ſit vt de nõ filio ſi
at filius.nõ eſt aũt dicere ꝙ xpᷣe ᷣm ꝙ bomo fuerit nõ

„

Y.

filius.ideo ſᷣm ꝙ; homo non poteſt dici filius adopti⸗
uus.4l Ad auẽtem Hylarij qua dicit ꝙ carnis huma
nitas adoptatur. Dicenduʒ ꝙ bumanitas carnis po⸗
teſt accipi dupliciter. Fm ſpecieʒ cõmunẽ: aut ſm ſub⸗
ſtantiam ſingulareʒ. nullo modo eſt dicendum: ꝙ bu⸗
manitas in xpᷣo adoptetur ſᷣm ſubſtantiam ſingularẽ.
Scðm ðᷣo ſpecieʒ cõmuneʒ poſſet dici adoptari huma
nitas in xpᷣo.ſed hoc non reſpectu xpᷣi:ſed reſpectu ali⸗
oꝛum hoĩm qui cum rpᷣo cõmunem habent humanita⸗
tem. vt diceret humanitas adoptari ᷣm bunc ſenſum.
quia que non habebat eſſe filij in alijs:in xpᷣo habet eẽ
filij. Et ſᷣm hunc modum humanitas ſiue bomo de nõ
filio in alijs fit filius in xrpᷣo. Et ſᷣm hoc dicitur huma
nitas adoptari in xpᷣo. Ad aliud dicendum. ꝙ ẽ gra
tia creata infoꝛmans animã. eſt gratia increata cau⸗
ſans creatam. Quando ergo dicit Auguſti. Eadẽ gꝛa⸗
tia qua homo ſit xpᷣianus ⁊ homo factus eſt xpᷣsintel⸗
ligitur de gꝛatia increata: que eſt ſpirituſſanctus: qua
ſicut cauſa efficiente efficituꝛ homo xpᷣianus:⁊ ille ho⸗
mo factus eſt xᷣus. Gratia vᷣo creata non eadeʒ:quia
illa in homine puro eſt gratia adoptiõis:in xpᷣo vᷣo ho
mine gratia vnionis. 4 Item ad tercium dicenduʒ.ꝙ;
adoptio ponit differentem ſtatuʒ humane nature. vnũ
in quo ſit non filius.quod non eſt inuenire in xpᷣo Fᷣm
ꝙ homo.Creatura vo non ponit ſtatus diffeꝛentiam:
lſed ſolũmodo eſſe de nihilo.quod conuenit xpᷣo ᷣm ꝙ;
homo. Preterea.creatura ponit eſſe poſt non eſſe.ad⸗
optio vᷣo bene eſſe poſt male eſſe.qð nullo modo conue
nit xpᷣo ᷣm ꝙ homo.

Membꝛũ quintum
Gnſequenter queritur. vtrum chriſtus
vniuoce dicatur filius dei ⁊ filius virgi⸗
nis. Et videtur ꝙ ſic. Quia cum dicatuꝛ
P filius hominis ⁊ filius dei ſm rationem
generationis naturalis ex vtraq; paꝛte non dicitur eꝗ
uoce filius:ſed vniuoce.4 Contra. filius virginis eſt
per deciſioneʒ partis a virgine.filius vᷣo dei patris eſt

non per deciſionem: ſed per totalitateʒ ipſius ſubſtan

tie quam accepit a patre.ergo equiuoce dicitur ſilius:
non vniuoce. MKeſpondeo. non dicitur vniuoce nec
equiuoce: ſed analogice.i.ſᷣm prius ⁊ poſterius.quẽ⸗

addmodũ bonitas de bono creato? increato.4 Itez q⸗
rritur.vtꝝ debeat dici filius natura.nam boc dicũt au⸗

ctoꝛitates ſanctoꝝ.⁊ cum filius dicat᷑ filiatione.deus
ðo dicit᷑ deus natuꝛa que diuina eſt.homo vo dicit᷑ ho⸗
mo humana natura.Apᷣs.n. deitate dicit᷑ deus:buma⸗
nitate homo:liliatione filius.Qon igit᷑ natura eſt fi⸗
lius: ſed magis filiatione. Yteʒz cum eſſentia ſit ideʒ
quod natura:poterit ne dici filius eſſentia:ſicut filius
natura? ¶ Rñdeo ad primum ᷣm dicit magr in ſen
tentijs. Aliter enim dicit᷑ deus natura: aliter filius na
tura.cum.n. dicitur deus natura: ablatiuus eſt quaſi
foꝛmalis.ſicut ſi diceretur deitate deus.cuʒz vo dicit᷑ fi

lius natura: nõẽ ablatiuus quaſi foꝛmalis: ſed quaſi

materialis ſiue ſubalis.vnde ſenſus eſt filius natura:
id eſt filius hñs naturam.vnde lʒ dicat᷑ filius filiatio⸗
ne foꝛmaliter: nibilominus eſt deus natura. 4 Ad a⸗

liud dicenduʒ. ꝙ cum dico eſſentia: dico deitatem ab⸗

ſolute.cum vᷣo dico naturam: dico deitatem cum rati⸗
one generationis ſcilʒ filij.Qatura eniz eſt eſſentia ba
bens virtutem pꝛoducendi ex ſe ſimile.pꝛopterea q;uis
concedatur filius natura: non tamen cõcedi debet fi⸗
lius eſſentia in ablatiuo: cum ꝑ ablatm̃ ſigniſicet᷑ cir⸗

cumſtantia materialis.

Membꝛum ſextum

Onſequenter queꝛit᷑ ad maioꝛez declaꝛa

tioneʒ de fili atione ꝑ adoptioneʒ in bũc

modum. Primo. vt ? ratio pateꝛnitatis

ſiue filiatõnis dicat᷑ vniuoce de nobis 2 filio dei. Se⸗
cundo.vtꝝ ratio qua dicit᷑ pater noſier:cõueniat patri
tm̃ aut toti trinitati. Lercio.vtꝝ xpᷣs ᷣm ꝙ bomo ſit
filius trinitatis ſiue filius adoptõis. Quarto.vñ ſit ĩ
nobis filiatio.Quinto. vtꝝ ante incaꝛnationeʒ fuerit
filiatio.

Articulꝰ pꝛum⸗

D primũ ſic obijcit᷑. AUnũ vni opponit᷑ eno
genere opoſitõis. Si g alia eſt relatio qua
— xpᷣus dicit᷑ filius patris:⁊ qua nos dicimur
filij patris.quia illa eſt increata:⁊ iſla creata.ꝗͥ alia ẽ
relatio qua dicit᷑ pater filij:⁊ qua dicit᷑ pater nr̃. ̊ hec
paternitas alia eſt ab illa paternitate. ¶ Item Yo. xx.
Aſcendo ad patreʒ meũ ⁊ patrẽ veſtrũ ⁊c.interlĩieaꝛis
Aliter dicit᷑ meũ:alit dicit᷑ veſtrũ. Meũ dr̃ natura:ve
ſtrum pᷣo gratia. alia eſt ratio paternitatis 2 filiati⸗
onis:qua dicit᷑ pater filij: ⁊ qua dicitur pater noſter.
Contra.Aug'. in li.de trini. Pater dicit᷑ prĩcipiuʒ
filij qũo genuit eum.⁊ pꝛincipium ſpũſſancti qũo donũ
eius eſt.⁊ principium creature qũo creauit eam.⁊ ta⸗
men ꝓpter has rõnes diuerſas nõ multiplicat᷑ ratõ pᷣn
cipij.̊ cun dicitur pater filij pater creature:nõ mul
tiplicabit᷑ ratio patris reſpectu filij ⁊ reſpectu creatu⸗
re rationalis.q Item ephe.iij.lecto genua mea ante
eum ⁊ patreʒ a quo omis paternitas in celo ⁊ ĩ terra
nominat᷑.q̊ paternitas in celo ⁊ in terra ſᷣm hoc nõ di
citur ſᷣm rationeʒ diuerſam. Cum gO pateꝛnitas in celo
ſit qua dicitur pater filij: paternitas in terra qua dici⸗
tur pater noſter.g non erit differens ratio:cuzʒ dicitur
pater ſilij:⁊ cum dicit᷑ pater noſter. Rñdeo. ſicut cũ
dicitur principium reſpectu filij ⁊ reſpectu creature.
ratio principij ex parte eius quod eſt principium non
mutatur: ſed ex parte illoꝛum ad que dicitur princi⸗
pium.vnde non eſt dicere plura pꝛincipia.Sili modo
cum dicitur pater filij ⁊ pater noſter: non eſt differen⸗
tia paternitatis ex paꝛte eius qui dicitur pater ᷣm rẽ:
ſed tm̃ ſm modum. Sed ex parte eoꝛum ad quos dici⸗
tur pater.ſicut cum dicitur principium filij dicitur ꝑ⸗
ſonaliter.cum ðvᷣo dicitur principium creature:dicituꝛ
eſſentialiter. Similiter cum dicituꝛ pater filij:dicit᷑ ꝑ⸗

ſonaliter. cum dicit᷑ pater creature:dicitur eſſentialit.

nec eſt ibi differentia ſᷣm rem: ſed tm̃ ſᷣm modũ.4! Ad
illud ̊ quod primo obijcit᷑.ꝙ vnum nõ opponit᷑ młitis
conelatiue.dðm ꝙ falſum eſi etiã in inferioꝛibo.immo
cum vnus eſt pateꝛ multoꝝ: vnum opponit᷑ multis coꝛ:
relatiue. Dicendũ ꝗᷓ eſt ꝙ nõ multiplicat᷑ relatio in pa⸗
tre m eſſentiaʒ:cum dicit᷑ deus eſt pater filij: 2 cuʒ dr
eſt pater noſter. ſᷣ ſolum eſt ibi differens modus:qᷓuis
multiplicet᷑ in his que ſunt ab eo.q¶. Ad illud quod di
cit Augꝰ.ſuper Jo. Aliter dicitur meum: aliter veſtꝝ
⁊c.dðim p gratia ⁊ natura non faciũt diſtinctioneʒ ex
ꝑte illius a quo:ſ̊ ex ꝑte eoꝝ que ſunt ab illo.

Neticulus ſecũdus

Onſequent querit᷑. vtꝝ ratio paternitatis
reſpectu nr̃i ↄueniat toti trinitati:⁊ cum ſi⸗
lius ſm ratoneʒ nomis nõ dicat reſpectuʒ
ad poſterius ſed ad prius:2 ſimilit᷑ ſpũs inqtũ ſpũs.
nomen aũt paternitatis dicat reſpectũ ad poſterius. S
non conuenit filio ꝙ dicatur pateꝛ noſter:quemadmo⸗
di nec dicitur filius noſter. quia filiatio dicit in reſpe⸗
ctu ad prius.pari ratione nec ſpũſſanctus.4l Itez ab⸗
ſtractis ꝑſonis ab eſſentia:adhuc remanet ſumma bo⸗
nitas per intellectum quo ad nos.ſed ſumma bonitas
quo ad nos non oſtenditur niſi per impaꝛtitioneʒ gra
