bis.qꝛ taliũ poſſumꝰeſſe veri teſtes. In bis ðo q̃ ſolum

alieno teſtimonio ↄgnoſcimꝰ:teſtes eẽ non poterimns.
Ad illud qð obijcit. ꝗ teſtimoniũ lebet ꝓferri de vi

ſu.dðm ꝙ noie viſus intelli

git glibet ſenſus. ſicut dicit

aug.ſuꝑ iohannẽ vltio. Palpate et videte.Exo.xx. Po

pulus videbat voces.

Articulus ſecundus

xv.

Einge querit᷑ de fide teſtib adhibẽda. Cir⸗
ca qð nota qð dicit decretalis titulo te teſti⸗
bus. E diligẽter teſtes ſunt examinandi.2
debent de ſingulis circũſtãtijs pꝛudẽter inquiri. videli⸗
cet de cauſis.ꝑſonis.loco.tꝑe.auditu.viſu.ſcia:vel cre⸗
dulitate vel fama. Hec aũt examinatio iõ faciẽda eſt. vt
ſciat᷑ quãta fides ſit dictis teſtiũ adhibẽda. Muerit᷑
bpꝛumo ð illis que ponunt᷑ derogare fidei teſtiũ.qᷓ ſunt
tria pꝛincipaliter. res.tpᷣus et locus.cũ in bis diſſenti⸗
unt. Res vt cũ vnus teſtificat᷑ de vna re vel ꝑſona alius
d alia.exqͥ em nõ ↄueniũt:nihil ꝓbant.ſicut dicit canõ
xxrv.q.vj.Lpᷣus vt cũ vnus teſtificat᷑ aliquio factuʒ ĩ
vno tꝑe alius in alio.ſicut dicit canon Leonis pape.iij
q.ix. Ceſtiũ voces tãqᷓ; pluriũ nõ admittant᷑ qs tempo
rũ diuerſitas ſimul eẽ ꝓhibuit.Locus vt cũ vnus telli⸗
ficat᷑ aliquid factũ eẽ in vno loco.alius ĩ alio in quẽ mo
dũ repꝛobanuit teſtimoniũ ſenũ ʒ Suſannã.Danieł.xiij
NQuia vnus dixit factũ eſſe ſub pꝛino.alius ſub cino cri
men ſeu adulteriũ qð imponebãt ſuſanne.4: Queritur
qᷓ ſit rõ quare diuerſitas in huiꝰfidẽ teſtimonij excludit.
I nõ videt᷑ diuerſitas tꝑis teſtimoniũ viciaꝛe. nã põt
ferri teſtimoniũ q; vnus dicat factũ eẽ tꝑe ſereno.alius
tꝑe nubiloſo.¶ Itẽ põt ↄtingere ſicut frequẽter accidit
ꝙ recoꝛdabit᷑ de facto et nõ tꝑe.hoc ẽ die vel menſe quo
factũ ẽ. Ad qð rñdendũ ꝙ rõ q̃re pdicta diuerſitas:
̈tum ad rem tpᷣus et locũ.fidem teſtimonij euacuat eſi
ga ſiue diuerſe ſint res:aut diuerſa tꝑa:aut diuerſa lo⸗/
ca.de quibo teſtificant᷑ quilibet de ſe aſſerit ſolummodo
⁊ licut dicit decretalis.ꝙ vbi quilibet aſſerit de ſe: licet
plures fuerint:nõ eſt eis credendũ cũ quilibet ſit in ſuo
teſtimonio ſingłaris.et dicit lex deut.xix.Mõ ſtabit te⸗
ſtis vnus ʒ aliquẽ.¶ Ad ſecũdum dicũt teſtẽ eẽ interro⸗
gãdũ de anno.mẽſe et die celebrati cõtractus.ſ⸗ 3nõ vtꝝ
tp̃ᷣus erat ſerenũ.aut pluuioſum. Si autẽ pfiteat᷑ teſtis
ſe nõ recoꝛdari te tꝑe.nihilominus ei credit᷑. et ſi nnus
dicat hoc eẽ factũ tali tꝑe.alius expꝛeſſe dicat ↄtrariuʒ
tũc neutri eſt fides adhibẽda. Itẽ queꝛit᷑ de diuerſita
te teſtiũ vt ſciat᷑ quibo ſit fides adhibẽda.i ⸗Zã aliquãdo
introducunt᷑ teſtes ↄtrarij.aliqñ diuerſi:et interdũ vnꝰ
vni.plures płlibo.aliqñ teſtis ſibip̃i ẽ ↄtrariꝰ.Queritur
g de teſte qui ſibipᷣi diſſidet.vtrũ ſit ei fides adhibenda
qð videt᷑.Nam ſicut ſupra dictũ ẽ. teſtis interrogat᷑ de
credulitate:et fama.ſed ꝑↄſideratõem diffeꝛentẽ ↄiectu
roꝛũ/ꝓbabiliũ põt moueri ad differentẽ credulitatẽ.dif
ferẽti tꝑe interrogatus.ponat᷑ ꝗ̊ ꝙ idem interrogatꝰ de
credulitate differẽti tꝑe:diuerſa rñdeat. Interrogatus
dæ viſu et ſciẽtia vnifoꝛmiter rñdeat.Cõſtans eſt ꝙ ipſe
rñdet ſᷣm veritatem ↄſciẽtie.ergo ſi ſibip̃i diſſidiat vt di
ctũ ẽ:nihilominꝰerit ei fides adhibenda.⸗ Cõtꝛa.iiij.q.
iij. Qui falſe vel varie teſtimonia dixerint a iudicibus
puniantur.et intelligitur in cauſa criminali.ergo non
ſolum ille qui falſo teſtatur verumetiam ille qui varie
puniendus eſt. Reſponſio dicendum ꝙ pꝛedictus nõ
cbet dici ſibipᷣi diſſidere.quia ſᷣm conſcientiam pꝛofeꝛt
qᷓuis differenter pꝛopter differens tempus et credulita
tem. ſed ſi reſpectu eiuſdem tempoꝛis de ſcientia ſiue vi
ſu ſibi contraria vel diuerſa diceret: teſtimonium eius
omnino non valeret:ſicut dicit canon.iij.q.ix.et eſt am
bꝛoſij in li.de paradiſo.pura et ſimplex teſtimonij ſeri⸗
es intimanda eſt.plerumq; teſtis cum ad ſeriem gello⸗
rum aliquid ex ſuo addicit: totam teſtimonij fidem par
tis mendacio decoloꝛat. Item queritur vtꝛum pluri⸗
bus teſtibus ex vna parte pꝛoductis et ↄcoꝛdãtibo ſit fi⸗
des adhibẽda.qð videt᷑.qꝛ płes ſũt ⁊ ↄcoꝛdãt ſiẽ dic̃ lex
deut. xix. In oꝛe duoꝝ aut triũ teſtiũ ſtabit oẽ verbum.
¶ECoõtra. Pñt teſtes eẽ coꝛrupti ⁊ vnũ et eũdẽ medita⸗
tũ ſermonẽ afferre.qᷓ nõ erit eis credendũ.nã ſicut dicit
canon.iiij.q.iij. Oe teſtibo ↄſiderandũ ẽ qui ſimpliciter
teſtimoniũ dicat.vtrũ vnũ eundẽq; meditatum ſermo⸗

nẽ afferãt. ¶ Rñ deo ?m legẽ bumanã canoniʒatã. ff. de
teſtibo.iiij. q· üj. Si teſtes oẽs eiuſdeʒ honeſtatis ⁊ eſti
matõis ſũt ⁊ negocij q̃litas ac iudicis motus cũ his cõ
currit.ſequenda ſũt omnia teſtimonia. Reꝗrendũ ẽ igi⸗
tur ad oẽs ↄditões q̃ regrunt᷑ ad teſtẽ idoneum de ꝗbus
habet᷑ ſup.q·de idoneitate teſtiũ. vYtẽ qritur ſi ex teſti
bus ꝓductis ꝗda eoꝝ aliud dixerũt.⁊ ꝗdam aliud licet
iĩpari nũero:ꝗbus fides ſit adhibẽda. Rũñ teo ̃m legẽ
ff. canõizatã.iiij.qiij.ꝙ ſi diuerſa ſeu ↄria teſtes dixerĩt
credẽdũ eſt dictis eoꝝ ꝗ dicũt illud quod nature nego⸗
cij ↄuenit: ⁊ qð inimicitie aut gratie ſuſpitõe caret.ↄfir
mabitq; iudex motũ animi ſui ex argumẽtis ⁊ teſtimo
nijs que rei eſſe aptioꝛa ⁊ vᷣitati ꝓximioꝛa eſſe conperit.
4 Itẽ q̃rit᷑ de teſtibus ex vtraq; ꝑte ꝓductis ſibinuicem
ↄtradicentibo ꝗbus adhibẽda ſit fides. Si dicat᷑ ꝙ illi
ꝑti adhi bẽda ſit fides ex q̃ ꝑte ſunt płes. Cõtra.lex.ff.
canonizata.iiij.q.iij.i 2õ ad multitudinẽ reſpici opoꝛtʒ
ſed ad ſincerã fidem ⁊ teſtimonia ꝗbus potius lux veri⸗
tatis aſſiſtit.¶¶ Itẽ poſſibile eſt multos eſſe viles et coꝛ⸗
ruptos ex vna ꝑte:⁊ tamẽ nũero płes.⁊ cõſtans ẽ ꝙ tũc
nõ eſt ſtãdũ taliũ teſtimonio.qꝛ ſic dicit beatus Gregꝰ.
ij.q.j.Si viliſſimi teſtes ſint exhibiti nullius ſũt momẽ
ti. Quales autẽ vel cuius opinionis ad teſtimoniũ ad
mittendi ſunt.habetur.S.q.de idoneitate teſtiũ.q Rũ⸗
co non eſt ſtandũ płalitati:ſed exrimatõi maioꝛi et ho
neſtati. AUnde dicit canon ᷣm legẽ canoniʒatam: vt. S.
dictum eſt.q nõ ad multitudinem reſpici opoꝛtet ſed ad
ſinceram teſtiũ fidem. Inde etiam eſt qð dicitur Exo.
xxiij.õ in iudicio plurimoꝝ acquieſces ſnie:vt a vero
ceuies.nec ſeq̃ris turbã ad faciendũ malũ. Vnde iuxta
hoc dicit lex canoniʒata.ſemper iunioꝛi ſenioꝛem ⁊ am
plioꝛis honoꝛis inferioꝛes ⁊ mares femine:⁊ ingenuuʒ
liberto pᷣferemus.Intellige alijs bonis conditionibus
paribus. Item queritur.ſi omnes teſtes pꝛoducti ex
vtraq; ꝑte ſint eiuſdem cõditionis: boneſtatis et bono
ris:quibus erit credendũ? 4 Reſpõdendũ:quia tunc ſta
bitur pluralitati teſtium: Fᷣm ꝙ dicit decretalis Inno.
iij. titu. de teſtibus.Si teſtes vtriq; pꝛoducti honeſtatis

eiuſdẽ ⁊ extimatõnis extiterint:cũ conſtet teſtes mona
choꝛũ eſſe teſtibus archið. nũero paucioꝛes:ꝓ archið.

ſententiam ꝓferatis.Loquitur in caſu cuiuſdam cauſe
que vertebatur inter qndam archið.ei quoſdam mona

chos.: Iibẽ querit᷑ ſi tot ſint ex ena parte quot ex alia

eiuſdem honeſtatis.et extimationis.Ael ex vna parte
ples et ex alia dignioꝛes.ita ꝙ numero poſſit dignitas
adequari ⁊ ecõuerſo.Quid erit tũc iudici faciendũ.Re

ſpondet᷑ ᷣm decretalem lucij tcij. Si ambarũ ꝑtium te⸗

ſtes ſũt eque idonei.poſſeſſoꝛis ſiue rei ꝑs alteri ꝓfera

tur:cũ ꝓmptioꝛa ſint iura ad ſoluendũ q; ad cõdemnan

dum.pᷣterqᷓ in liberali cauſa in q̃ ſi vtriuſq; ꝑtis teſtes

equales fuerint pꝛo liberali cauſa ſententia pꝛoferatur.
BGeneraliter ergo in iudicijs pꝛo reo ſententiandum eſt

cũ in teſtibo eq̃litas eſt.ſequendi enĩ ſunt teſtes ꝗq ad hu

manã declinãt ſententiã.⁊ hoc niſi fanoꝛabilioꝛ ſit pars

actoꝛis:qꝛ videlicet ſtat ꝓ libtate:vł ꝓp dote: vł ꝓ teſtõ:
vel ꝓ pupillo:vel ꝓ vidua.hec enim declinẽt ad huma

nam ſententiã ꝓpter qð dicit in eccleſiaſtico.iiij. Eſio pu

Piuis in iudicãdo miſericoꝛs vt pater ⁊ ꝓ viro matri il

Membrum ſeptimmm.

Onſequent queritur de ꝓbatione ꝑ pᷣſů⸗

ptiones.Eſt aũt pᷣumptio ↄiectura vnius
facti ꝑ aliud factũ ſeu argumẽtũ ad credẽ
dum vnũ factũ ꝑ ꝓbationẽ alterius facti
NQuerit᷑ ergo vtꝛum in iudicio debeat admitti ꝓbatõ ꝑ

pᷣſumptiones. Et ꝙ ſic oſtendit᷑ ꝑ iudiciũ Salomonis.
uj. Reg. üiij.in quo adiudicauit pueꝝ mulieri.qᷓ cõpaſſa

fuit ipius ĩterfectõi.⁊ ex affectu cõpaſſionis pᷣumptũ ẽ
ſufficienter ꝙ eſſet eius mater.et alterius que ↄpaſſa ñ

eſt ꝙ nõ eſſet mater ipius.¶ IKſẽ ꝓuerbioꝝ.xx.Ex ſtudi
is ſuis intelligetur puer ſi munda ſunt et recta opa eiꝰ
ſuꝑ quẽ locũ dic̃ Hiero.quẽcũq; vᷣtutibo ſtudere cũ mo⸗

deſtia ↄtinẽtie auditioni ſapientie.obſeruantie diuinoꝝ

mandatorũ maxime ſimplicitati et humilitati videris:
huius munda oꝑa ⁊ recta intellige.Ex quo relinquitur.
ꝙ ſicut ex cõpaſſiõe affectus.⁊ ita ex ſtudio:⁊ excitatiõe
intellectus pᷣſumitur de qualitate ꝑſone et actus.il Itẽ
ecẽi.xix.Ex viſu cognoſcitur vir et ab occurſu faciei co/
gnoſcit᷑ ſenſatus.amictus coꝛꝑis et riſus dentium ⁊ in⸗
greſſus hominis enunciant de illo.ex quo relinquit᷑ ꝗꝙ
ex habitu ⁊ modo conuerſatõis pꝛobatur habitus men

tis.¶ Item dicit canon.xxx.j.q.ij. Non eſt pꝛeſumend—un

ꝙ per vnum hominem rex cogeretur ad aliquid facien⸗
dum. Ex quo relinquitur ꝙ pᷣſumitur non coactus:ſed
voluntarius feciſſe.ex oꝛdine igitur ſtatus ⁊ gadꝰ pᷣſũ⸗
ptio ſurgit ad ꝓbandũ ↄditõeʒ actus.q Itẽ dic̃ canon.
xxxij.q.j.Certe i pᷣe ↄcubitꝰ ipe ↄplexus:ipᷣa ↄfabulatio
et oſculatio ↄiacentiũ duoꝝ turpis et fetida doꝛmitio de
dicus crimis ↄfitẽt. Ergo genus ⁊ qualitas actus pᷣſũ⸗
ptionẽ inducũt.¶ Itẽ dicit decretalis beati Grego.ſcri
bens quibuſdaʒ de affꝛica. Qualiter moꝛtalitate ⁊ lan⸗
guoꝛibo naſcet᷑ q̃nto vicinioꝛes eſtis credo ꝙ ſubtiliuſ co

gnouiſtis.Ex quo relinquit᷑ ꝙ pᷣſũptio noticie accipituꝛ

ex loco.¶ Itẽ idẽ beatus Gꝛeg ſcribẽs Victoꝛi epᷣo.a
tere te ĩ vicino nõ potuit.qð ad nos in lõgiquo ꝑuenit.

ex quo relinꝗtur idẽ. ¶ Iem Hiero ſuꝑ illud Olee.viij.
Scribã eis multiplices leges meas:ex pꝛius datis ⁊ ne
glectis aparet ꝙ has negligẽt. Ergo ex circũ ſtantia tẽ⸗

poꝛis pᷣteriti:pᷣſumitur q̃litas ſtatus futuri.¶ Iẽ beatꝰ
HBGꝛegꝰ.ſcribẽs Maxio epo.Ex trãſacta in te vita didi‚⸗
cimus quid de ſubſequenti tua conuerſatione pᷣſuma⸗
mus. Erx his igitur inſimul cõgregatis relinquitur. ꝙ
argumenta ꝓbationũ in iudicio accipiunt᷑ ꝑ pſumptio
nes. tũ ex affectu.tũ ex ſtudio.tũ ex conuerſatõe.tũ ex
gradu.tũ ex actione.tũ ex loco.tũ ex tẽpore:⁊ ſimili mo
do ex alijs circumſtantijs. Si ergo ex talibus ſumunt᷑
argumenta pꝛobationũ. ex talibus eſt iudicandum.
4lCõtra.j.Coꝛ.v.Si quis frater nominatur inter vos
et eſt foꝛnicatoꝛ ⁊c.ſuper illud dicit Augꝰ. Noluit ho⸗
m inẽ ab homine iudicari ꝑ arbitrium ſuſpitionis ſiue
extraoꝛdinario vſurpatoꝛioq; iudicio:ſᷣ legittime ↄui⸗
ctum: aut ſponte ↄfeſſum. Si ꝓbatio q̃ eſt ꝑ pᷣſũptio
nes.q̃ntũ eſt de ſe nõ generat niſi ſuſpuiões facti:ergo ꝑ
p̃ᷣſumptiões nõ erit iudicadum. Item nõne poſſibile ẽ
ſicut legitur de ſocio cuiuſdã ſancti qui nudus cũ nuda:
et in amplerus et in oſcula cniuſdam mulieris ꝓceſſit.
et tamẽ ſicut dicitur animo ſimplici et ĩnocenti:et ↄſtãs
eſt.qꝛ ſiẽ ſupradictum eſt hmõi actꝰ ĩitroducũt vebemen
tiſſimas p̃ſumptiones de coytu et foꝛnicatõe.Cuʒ ergo

pᷣ̃cipiatur in lege iudici:ꝙ iudicet ſᷣm veritatem cũ ↄtin

gat 'm omnes pᷣſumptiones fallere. nõ erit iudicandũ
ꝑ pᷣſumptiones. Rñ deo pᷣſumptio quadꝛuplicit acci⸗
pit᷑. Eſt.n.pᷣſũptio temeraria.violẽta.leuis. ꝓbabil. 2
Hm hᷣ ex pſüptõibo ĩducit᷑ qdꝛuplex ſuſpitiõis genꝰ ſᷣm
eaſaẽ drias.¶ Temeraria pᷣfũptio eſt qñ aparet pie
ctura boni et nõ mali: vt q oia ſigna ſunt boni nulla
mali. ex tali p̃ſũptiõe ſurgit ſuſpitio temeraria:⁊ iudi
ciũ temerariũ: q̃le fuit iudiciũ phariſei.vij. Cuce. Qui
dicebãt ĩtra ſe. Hic ſi eẽt ꝓpheta ſciꝛet vtiq; q̃lis ẽ młr q̃
tãgit eũ qꝛ peccatrix ẽ:iudicãdo xpᷣm qꝛ ꝑmittebat ſe cõ⸗

tingi a mliere. Et ſimili mõ Mathei.ix. Suſpicio ⁊ iu

diciũ ſcribaꝝ dicẽtiũ. Hic blaſphemat:cũ dñs dixerat
ꝑalitico remittunt᷑ tibi peccata tua.i¶ Pꝛelũptio vo vio

ſeta ↄtraria huic ẽ:q.ſ.apꝓparet ↄiectura mali ⁊ nõ bo

ni.qꝛ videlicet oĩa ſigna ſũt mala ⁊ nulla bona.⁊ ex tali
p̃ſũp tiõe ſurgit ſuſpitio violenta.talis fuit pᷣſũptio ĩ iu⸗

dicio ſalomonis.Cuʒz adiudicauit puerũ mulieri q̃ ee
et

tiebat᷑ moꝛti eius.nulla enĩ pᷣſũptio erat ꝙ mater e
pueri in alia muliere imo omnino cõtraꝛia que petebat

„

mrirren

Nueſtio

puerũ interfici.ↄtra hbumanã et naturalẽ pietatẽ nolẽs
ꝙ viueret in manu alterius:dicẽs nec mibi nec tibi ſᷣ di
uidat᷑. Pꝛeſumptio leuis eſt ĩ qua ẽ ↄiectura ꝑua ma⸗
li ſeu facti et magna boni.vt qꝛ multa ſigna boni ſunt. 2
ꝑua tñ aut nulla mali.2 ex tali pſumptoòe ſurgit ſuſpi⸗
cio leuis et indiciũ leue.quale videt᷑ fuiſſe iudiciũ Sa⸗
lomonis.iij.reg.ij. Cũ adiudicauit fratrẽ ſuũ interfici.
qꝛ petiuerat abyſag ſunamitẽ.quis em Salomon ex pꝰ⸗
cedẽti facto añ ſuã in regno ↄfirmatõnem quo adonias
fecerat ſibi currũ ⁊ equites:habuiſſet ſignũ ꝙ voluit re
gnare:tñ poſt ↄfirmatõnem ſuam nõ legit᷑ factũ aliqð.
niſi ſolum ꝙ petijt abyſag ſunamitẽ. ꝓpter qð videtur
Salomon in iudicio ex leui ſuſpitõne fratrẽ moꝛti adiu
dicaſſe. Si tñ aliter videt᷑ nihil derogat pñti intentoni.
Leuis em̃ ſuſpicioẽ ſicut dictũ ẽ.qñ ẽ ↄiectura ꝑua ma⸗
li et magna boni.vt ſi vir bone fame videat᷑ ſemel loqui
cum muliere in loco ſuſpecto. In taliba em̃ dĩ ꝙ dubia
ſunt in melioꝛẽ ꝑtem interpᷣtanda.¶ Pꝛeſumptio vo ꝓ⸗
babilis cõtraria eſt hnic.ſqñ ↄiectura ẽ ex płibo:et fere
oĩboſignis malis.⁊ ꝑua aut exilia ſigna ſunt boni.⁊ ex
tali ſurgit ſuſpitio ꝓbabilis ad cautelã: ⁊ euitatõʒ ma⸗
li.in q̊ caſu dicit dñs ANdath. vij. Attẽdite a falſis ꝓpbe⸗
tis ꝗ veniẽt ad vos in veſtimẽtis ouiũ:intrinſecꝰautem
ſunt lupi rapaces:a fructibo eoꝝ cognoſcetis eos. Fru⸗
ctus aut dicit actus plures.ex ꝗbo ſumit᷑ ꝓbabilis mali
cie ↄiectura:qᷓuis aliquod ſignu appareat ſimplicitatis
aĩe.Ex pᷣſumptõe ergo temeraria q ꝓuenit ex ꝑuerſita⸗
te accuſantis et ex pᷣumptõne leui.q ꝓuenit ex indiſcre
tõe accuſantis.nõ ẽ aꝛgumentũ ꝓbatõis in iudicio:nec
debent talia mouere animũ iudicis:et iuchciũ ex talibo
pᷣſumptõibo phibet᷑ math.vij.Qolite iudicare ⁊c. Ex pᷣ
ſumptõe ꝓbabili:nõ debet induci iudex ad ferendã ſen⸗
tentiã: ſᷣ ad indicẽdã purgatõnem vt dicit decꝛetalis de
purgatõibo.Si ꝗs veriſilibo rõibo de raptu pulſatꝰfu⸗
erit canonice ſe purget.Ex pᷣſumptõe dᷣo vioſẽta ſumit
argumẽtũ ꝓbatõis ad ferendã ſniam:vt in pᷣdicto exem
plo iudicij Salomonis.iij.reg.iij.¶¶ Ad illud ẽ qð obij
cit.ꝙ nullus iudicãdus ẽ arbitrio ſuſpitõis.dðm ꝙ; in
crimibo ſuſpicio violẽta ſurgit ex ſpecie mala:vt ex oſcu
lis et amplexibo ſupᷣdictis:q mala ſpẽs ꝓhibet᷑ ab apło
cũ dicit.j.d theſał.v. Ab oi ſpecie mali abſtinete vos.
Crimen gẽ in luſpitõe.ſj mala ſpẽs in certitudine q pu⸗
nit᷑ multotiens ſicut crimen.et iõ ꝓ ꝓbato crimie mala
ſpẽs q̃ ẽ ſuſpicio violẽta accipit᷑ ⁊ iõ ĩ hmõi nõ eſt ex ar⸗
bitrio iudiciũ ſuſpitõis. Ad illud vo qð obijcit᷑ ð illo
exemplo:dm ꝙ nõ eſt trabendũ adoſequẽtiam:⁊ ꝙ ap
pꝛobata ſanctitas ꝑſone minuit cõtrarias circũſtãnas
iĩ pᷣdicto caſu.vt nõ ſit ex eis pᷣſumptõ violẽta:tñ potius
credendũ ẽ.ꝙ nullo mõ ſcts vir talibo turpitudinibus
ſe exponeret.Et in hũc modũ terminat᷑ ꝑs in q̃ ingritur
de ꝓgꝛeſſu iudicioꝝ ꝙᷓtũ ꝑtinet ad theologicam inquiſi
tionem.

Nueſtio.xlvj. de ſenten/

tia punitionis.

Onſequẽsẽ inqui
rere de ſentẽtijs iudicioꝝ. Dicit᷑ at̃ ſen⸗
tẽtia iudicialis tribo modis. ꝓpꝛie.coĩ⸗
ter et cõmuniſſime. Pꝛopꝛie ſententia
üunununuiuiffinitois. Comuniter ſnia pᷣcepti ſeu
iuſſionis.Cõmuniſſime ſnĩa excoĩcatõis ſeu punuõis.
Snia at diffinitõis ẽ ipa cauſe detminatõ q ↄtꝛoueꝛ
ſijs finẽ impoit ꝓnũciatõe iudicis abſolutõem ↄtinens
⁊ ↄdẽnatõʒ.ſᷣm qð dic̃ lex hũana ⁊ et᷑ diuia.Deut.xxv.
Si cã fuerit inter aliqͥs ⁊ interpellaueꝛĩt iudices quem
iuſũ eẽ ꝑſpererit illi iuſticie palmã dabũt.quẽ ĩpiũ cõ⸗
denabũt ĩpietatis.tũ ad pmã pꝑtẽ legis oñdit᷑ q̃liter
ſnĩa iudicis dẽt ↄtinẽ abſolutõʒ iuſti.qᷓtũ ad ſecũdã em̃
q̃liter ↄdẽnatõeʒ rei. Snĩa vo pᷣceptiſeu iuſſiõis ẽ de⸗

—

välvj.

ſneil ſen madarñ pᷣncipis ſeu ſacerdotis ex auctoꝛitate
ſcete ie poteſtatis. Oe q dent. xvij. Sequeris ſniam
acerdotu 2 iudicis. 1 9 p̃ſunt loco queʒ elegerit dñs. ꝗ
at ſuꝑbierit nolens obedire ſacerdotis imꝑio:⁊ iudicis
creto moꝛiet᷑.¶ Snĩa vo excoĩcatõis ẽ ex auctoꝛitate
iudiciaria. ſepatio a coĩone ꝓpli fidelis.qᷓ ꝓpꝛie qtuʒ ad
ſeꝑatõʒ ſpũalẽ ꝑtinet ad euageliũ.qᷓtũ vᷣo ad ſepatõem
coꝛpalẽ ⁊ in figura ptinet ad legẽ. Seꝑatio aũt iſta pe⸗
naẽ.qᷓ nõ infert᷑ niſi cõtumaci.buiꝰat exemplũ Qume.
nacnbi etermĩata ↄtumacia Bathan et Abyron. peꝛ
anm ert iudex Moyſes dicẽs. Recedite a taberna⸗
is hominũ impioꝝ. nolite tangẽ q̃ ad eos ꝑtinent:
ne inuoluamini ĩ pctis eoꝝ. Sili mõ dðᷣm.ꝙ ſnĩa puni
tois ẽ ex auẽte diuĩe legis pene delinquẽtis determina⸗
tio. Omiſſis igr eis q̃ inquirẽda ſunt circa ſnĩaʒ diffini
tois.q inquiſi tio ꝑtinet ad iuriſꝑitos.⁊ bis q̃ ꝑtinẽt ad
inquiſitõem ſniĩe pcepti.q inquiſitio ꝑtinet ad tractatũ
de obediẽtia. Omiſſis inſuꝑ his q̃ ꝑtinẽt ad inquiſitõeʒ
ſniĩe excoĩcatõis.q inqſitio pꝛie ꝑtinet ad iudicialia no
ue legis. vel ad qſionẽ de clauibo. tum ad pñtem in⸗
qſitõem:ingꝗrendũ ẽ de ſniĩa punitõis.ſeu legibo ꝑ quas
pene materiales deteꝛminant᷑ peccatis:vel ꝑ rõnabileʒ
cõſideratõem ſuſpẽdunt᷑ vt ñ inferant᷑ pctcis. Sciẽdũ
igit ꝙ ĩ lege erãt quedã mala ꝑmiſſa. Quedã mala pu⸗
nita.Et ᷣm hoc variabant᷑ leges iudiciales. ã qdam
erat in ꝑmiſſionibus.Queda iĩ punitõibo. Pꝛimo ergo
qrendũ ẽ de legibo ꝑmiſſiõis.Secũdo ð legibo punitõis
Circa leges ꝑmiſſiõis pꝛimo ĩ genere declarãdum ẽ tri
plex genus ꝑmiſſiõis legis.Secũdo inquirendũ ẽ de le
ge repudij odioſe vxoꝛis.Tercio de lege ʒelotipie ſuſpi
ionis.

Membꝛum pꝛunum

Kiplex aũt malũ inuenit᷑ in lege nõ puni
tũ:h̊ lege ꝓꝑmiſſum. Exactio vſurarum ab
alijs q; a fratribo.deut.xxiij.i2õ feneꝛabe
ris fratri tuo ad vſurã pecuniã: nec quãli
bet aliã rem:̊ alieno.Odioſe vxoꝛis repudiũ. DBeutꝛo.
xxiiij. Si acceꝑit hõ vxoꝛẽ:et nõ inuenerit gr̃am añ ocu
los eiꝰ ꝓpter aliquã feditatẽ:ſcribet libelluʒ repudij ⁊c.
Inueſiigatio ꝑ ſacrificium et maledictio culpe ſuſpecte
vxoꝛis.v.nume. Si ſpũs ʒzelotipie cõcitauerit virũ con⸗
tra vxoꝛezʒ ⁊c̃.offeret oblatõem ⁊c.¶ Circa qð quernnt᷑
duo. Pꝛimo que fuerit rõ huiꝰtriplicis ꝑmiſſionis.Se

cundo an culpa fuerit ꝑmittentis.

7 SNA,
Preuiter qtum S. f.
ad pꝛimũ querit᷑.cuzʒ multa alia mala in illo ꝓplło extite
rũt.quare potiꝰiſta ꝑmiſſa ſunt impunita qᷓ; alia.q¶ Ad
qð obijcit᷑ ſic.Quod ẽ minꝰpeccatũ minus ẽ puniẽdum
Ergo lege iuſticie q̃ ſunt pꝓcta minoꝛa:magis debẽt reli
qui impunita qᷓ; peccata maioꝛa.Cũ gᷓ minꝰ peccatũ fu
it colligere ligna in ſabbato ꝙ; vſura.qð tñ peccatuʒ pu
niuit lex moꝛte.xv.nume.Et fuꝛtũ bouis vel ouis minꝰ
peccatũ ſit qᷓ; repudiũ vxoꝛis.qð ẽ cõtra ſacramentũ fe
deris cõiugalis.et tñ fuꝛtũ punitum ẽ in reſtitutõe in q̃
druplum ꝓ oue:et quintuplũ ꝓ boue.Exo.xxij.Eꝛgo le

—

—

ge iuſticie debuerũt vſure et repudia magis puniri.Er

go iniuſtũ ẽ impunita relinqui: exquo minoꝛa puniunt᷑
Rñſio ꝙ iuſtiſſima rõne ꝑmiſſa ſunt pᷣdicta mala illi
ꝓplo:et in lege nõ punita.Erat em̃ ille ꝓpluo dure cerui
cis Exo.xxxij.et iõ ꝑmittẽda erãt ei minoꝛa mala ne in/
ciderẽt in peioꝛa:ꝑuerſus em̃ erat ille ꝓpłs qᷓ;tum ad ve
bementiã cupiditatis ex ꝑte cõcupiſcibilis.qtum ad ve

bementiã ire ex ꝑte iraſcibilis.qtum ad erroꝛẽ ſuſpitio

nis ex ꝑte rõnabił.inde ẽ qꝛ ſciebat legiſlatoꝛ tãtã eoꝛũ
dẽ cupiditatẽ ⁊ auariciã.vt nec fribo h̊ ẽ bebreis ab vſu
ris ꝑcerẽt. niſi aliẽis ad vſurã daẽ ꝑmitterẽt᷑: ꝑmiſit er
actõʒ vſuraꝝ ab alijs ꝙᷓ a fꝛibo. IM qꝛ ſciebat tatã eoꝝ
dẽ iracũdie maliciã vt vxoꝛes odioſas:cũ ab eis nõ niſi

/

K

0
MWr
„

8 te

. 0
2 Ti H. 5 IuO—τα⅓.

5

1 ETLHNE rr b

2 Nn: l. . V vynd —
ee * N. pr-. 2

ꝑ moꝛtẽ ſeꝑari poſſent: occiderẽt. ꝑmiſit repudiũ odioſe
vxoꝛis. Itẽ qꝛ ſciebat in eiſaẽ tantũ inualeſcere erroꝛis
ſuſpitõem:vt ſola ſuſpitõe adulterij vera ſiue falſa ↄtra
vxoꝛes ĩſurgerẽt ꝑmiſit ĩueſtigatõeʒ criniſ qð niſi dinio
miraculo iueſtigari põt:pter qdð ĩſtitutũ ẽ ſacꝛificiũ ʒe
lotipie:in quo maiĩfeſte miraculoſe dei ᷣtus oꝑabat᷑.vt
illa que culpabilis eſſet ĩflato ventre femoꝛe putrefa⸗
cto ꝑiret:que vᷣo eẽt inocẽs inoxia ꝑmaneret.ecit igit
legil latoꝛ ꝑ hmõi ꝑmiſſiones:ꝙ in tali pplo fieri potuit.
vitelicet ꝑ minoꝝ maloꝝ ꝑmiſſiõʒ:eos a maioꝛibo auẽ⸗
ti.¶ Ad illud ̊ qð obicit.dðm ꝙ legiſiatoꝛ quedã mino
ra mala guiſſime punire pᷣceperit:illa pculdubio de cã
quia licet minoꝛa:freq̃ntius tñ in illo ꝓpło ↄtingebat:⁊
ſua freq̃ntia tranquillitari ⁊ paci illius ꝓpli pluſꝙᷓ alia
maioꝛa nocebãt.⁊ ſine ſcãdalo⁊ diſſidio illius ꝓpłi pu⸗
niri poterãt. Quedã vᷣo maioꝛa mala minus puniri de⸗
creuit vel penitus ĩpunita relinꝗ:aut quia minns paci
et tranquillitati nocebãt q; minoꝛa.⁊ ideo decreuit mi⸗
nus puiri.aut qꝛ ſine ſcãdalo? ſciſſiõe ↄcoꝛdie ⁊ pacis
puniri nõ poterãt.⁊ ideo tecreuit ĩpunita reling diui⸗
no iudicio puniẽda.hoc aũt iuſtũ eſt.ſicut diẽ Aug in
v.de.li.ar. Vlidet᷑ mihi legem iſtã que ꝓplo regendo ſcꝛi
bit᷑ recte quedã mala ꝑmittere: que ꝑ diuinã ꝓuidenti
am vindicant᷑. DHac aũt de cã fenerari alieno: ⁊ repudi
are odioſã vxoꝛem.⁊ ĩueſtigare adulteriũ ſuſpectũ ꝑ di
uinũ iudiciũ a lege relicta ſunt ipunita.

Poſtea queritur S. ij.

vtrũ iſta mala dimittere ĩpunita fuerit culpa ꝑmittẽtis
vt legiſlatoꝛis ⁊ iudicis. Ad qð ſic ad Ro.j.ij ꝛõ ſolũ
qui talia agũt digni ſunt moꝛte.ſed qui ↄſentiũt facien
tibus.Glo.conſentire eſt tacere cũ poſſis redarguere.
4 Item decretalis.dicit᷑ ↄſentire ꝗ maiĩfeſto facinoꝛi de⸗
ſinit obuiare. Cũ ergo pᷣdicta mala ſint manifeſta faci⸗
noꝛa.legiſatoꝛ moyſes dicet᷑ cõſenſiſſe:cũ iſtis facinoꝛi⸗
bus non obuiaret.4 Item dicit auẽtas canonis. Erroꝛ
cui nõ reſiſtitur aꝑꝛobat᷑.Cũ ergo Moyſes cꝰ erat re⸗
ſiſtere p̃dicto erroꝛi ñ reſiſteret aꝑꝛobabat erroꝛẽ ꝗ̊ pec
cabat.¶ Item ad Roma. iij. Faciamus mala vt veniãt
bona:abſit.Si ergo nõ ſunt faciẽda mala vt veniãt bo
na.ergo nec tolerãda ſunt mala vt nõ accidat ſeu eueni⸗
ant mala.4 Item permiſit repudium qð erat peccatum
Gᷓoſenſit fieri pctm. Itẽ ille fac cuiꝰ auẽte fit.Si ̊ au⸗
ctoꝛitate Moyſi fiebat repudiũ.qꝛ ſic ðꝛ Aath. xix.

ADoy ſes mandauit dare libellũ repudij et dimittere.

ergo ip̃e Moyſes ðꝛ feciſſe et ĩtroduxiſſe repudiũ pari
rõne ⁊ vſuras:⁊ fenerari alieno:et ĩueſtigatõʒ adulte⸗
rij ꝑ diuinũ iudiciũ qð eſt temptare deůũ. Rñdeo.cum
pateat ex pᷣcedentibo ꝙ iuſta de cã pᷣdicta mala ĩ illo po
pulo debebãt relinꝗ ĩpunita diuino iudicio puniẽda :ñ
fuit culpa legiſlatoꝛis ſeu iudicis ꝑmittẽtis p̃dicta qꝛ ſi
cut dicit Augꝰ.li.j.de ar. Lex tẽpoꝛałq̃ regẽdo ꝓplo ſcꝛi
it ea iudicãda ſibi aſſumit q̃ ſatis ſint ↄciliande paci
hominibo ĩꝑitis.et quantuʒ poſſunt ꝑ hominẽ regi:illa

adaut ſicut oſienſũ eſt nõ erãt ad cõciliatõeʒ pacis homi⸗‚⸗

num imꝑitoꝝ ſi ꝑ iudiciũ punirent᷑.⁊ iõ erãt ꝑmittẽda
4l Ad auctoꝛitates ̊ q̃s pᷣmo⁊ ſecũdo obicit.dðm ẽ.ꝙ;
iĩtelligunt᷑ illo caſu.qn iudex pᷣlatus poteſt vtilit et ſine
piculo ſciſmatis publici obuiare vel reſiſtire · Moyſes
aũt pᷣdictis facinoꝛibo erroꝛibo nõ poterat vtilit᷑ obui
are:qꝛ multitudo ⁊ coꝛdiũ duritia erat in cã. Reſpicien
do ergo ad pacẽ ⁊ vnitatẽ tribuũ iſrael.que multo meli⸗
oꝛ eſt qꝙᷓ; pax int hanc ꝑſonã vel illã que poſſet tbari ſi ex
odio vxoꝛis vel ſuſpitõe ĩcoꝛrigibili ĩterficerẽt vxoꝛes:
decreuit iuſte vt ꝑmitterent᷑ p̃dicta ⁊ relinquerent᷑ ipu⸗

nita. ſicut in pᷣſenti eccleſia. quia nõ põt vtilit reſiſtere

militibo ꝗ detinent decimas.qꝛ ſi reſiſleret maius malũ
accidẽt ĩ eccleſia.ſ.ſciſſura:ꝑmittit eos decimas detinẽ
4Ad illud qð obicituꝛ tercic dicendum ꝙ non ſequitur
nõ ſunt facienda mala vt ueniant bona ergo non ſunt

9
R.
f †

N
ee
5

oP AV
Pertile4 1
l
= oaUN 22*

ꝑmittenda: qꝛ qui facit mala peccat.ſed nõ qui ꝑmittit
fieri cũ nõ poſſit vtilit reſiſtere:vel cũ ñ debeat ronabili
ex cã reſiſtere:ſicut ipᷣe deus.qui ꝑmittit multa fieri ma
la: tñ ex rõnabili cã:vt.ſ.ex eis eliciat bona. Ad quaꝛ
tum diſtinguẽdũ ꝙ ꝑmiſſio dicit᷑ multiplicit.dicit᷑ eniʒ
ꝑmiſſio ↄceſſionis :qñ licita ↄceduntur:vt cũ religioſo
cõcedit᷑ viſitare patrẽ a ſuo pᷣlato. Itẽ eſt ꝑmiſſio diſpen
ſatõis:qñ nõ licita ꝑ diſpẽſatõem facta licita ↄcedunt᷑.
vt cũ abbas diſpenſatiue ↄcedit ſeu ꝑmittit monacho co
medere carnes. Et eſt ꝑmiſſio ĩdulgentie:qñ aliquid li
citũ cuius opoſitũ melius eſt ↄcedit᷑. vt ſcðᷣe nuptie ab
apoſtolo.⁊ tñ melioꝛ eſſet ↄtinentia vidualis.Itẽ eſt ꝑ
miſſio tolerantie.qñ ſimplicit᷑ illicita ne peius eueniat
tolerant᷑: ſicut in pᷣdictis caſibo repudij fenoꝛis ⁊ ĩueſti
gationis adulterij:⁊ in his nõ ſequit᷑. ꝑmittit ̊ ↄſentit
niſi diceremus ↄſenſum ĩ ꝓpꝛie: ⁊ ſᷣm quid ⁊ ex ↄꝑatõe.
et tũc ꝓpꝛie nõ eſt oſenſus in hoc.ſ.vt faciat repndiũ.fe
nus.ſ.in alio quod eſt ne peius fiat.ſ.occiſio vxoꝛis:fe⸗
nerari fratri.Eſt iteꝝ ꝑmiſſio ſuſtinẽtie.ſicut dicit᷑. De
us ꝑmittere multa mala fieri:vt ex eis eliciat bona ſic
dicit Augꝰ. Qullũ malum ꝑmittit deus fieri in repub⸗
lica niſi ex eo eliciat bonũ. Ad vltimũ dᷣm. ꝙ aucto⸗
ritate Aſdoyſi non fiebat repudiũ:nec ex auẽte legis: Fᷣ
ex auẽte legis et Moyſi ſcribebat᷑ libellus.vt ꝑ hoc de
traberent᷑ a repudio.⁊ hoc eſi quod oſtendit ANug ↄtꝛa
Fauſtũ.illud de vxoꝛe non dimittenda:qð dominus pᷣ⸗
cepit cũ antiꝗs dictũ ſit. Quicũqʒ dimiſerit vxoꝛẽ ſuam
ctt illi libellũ repudij. Dath̊.v. Si diligent itueamur
videbimus nõ eſſe ↄtrariũ:vtiq; nolebat dimitti vxoꝛẽ a
viro:ꝗ hãc ĩterpoſuit vt moꝛam in diſcidiũ aĩus pᷣceps.
et libelli ↄſcriptõe ↄfractus abſiſteret:ſed ꝗd mali eſſet
vroꝛem dimittere cogitaret pᷣſertim quia vt ꝑhibent.a⸗
pud hebꝛeos ſcribere lr̃as hebꝛeas nulli fas erat niſi ſo
lis bebꝛeis ſcribis. Et dicit in eodẽ.libelluʒ vir bonus
pꝛudẽſq; nõ ſcribẽt niſi in aĩio nimis auerſo atq; ꝑueꝛſo
coõſiliũ ↄcordie inuenire nõ valeret.

Mlembrũ ſecundum

Onſequenter inquirẽdũ eſt ſpecialiter de
lege repudij de q̃ dicit᷑ deut.xxiiij· Si ac⸗
ceꝑit hõ vxoꝛem et nõ iuenerit gratiam in
oculis eius ꝓpter aliquã feditatẽ ⁊c. Pꝛe
notandum eſt igitur ꝙ in hac lege duo erãt ꝑmiſſa.duo
pꝛecepta. Permiſſum enim erat vxroꝛem dimittere. vn⸗
ce dicitur ibi dimittet eam de domo ſua. Permilſum e⸗
tiam erat vxoꝛi dimiſſe cũ alio cõtrabere.Vnde ibi di⸗
citur.cum egreſſa alterũ maritum duxerit ⁊c. Item pꝛe
ceptum erat ante repudiũ libellum ſcribere. vnde dici⸗
tur ibi ſcribet libellum repudij.et dabit in manu illius
et dimittet. Pꝛeceptum etiam erat poſt repudium re⸗
pudiatã non recipere in vroꝛem. AUnde ibi ſequitur.nõ
poterat pꝛioꝛ maritus recipere eã ĩ vxoꝛem. 4 Circa er
go partem iſtam queruntur plura. Etuʒ ad pꝛimo per
miſſum. An repudium de ſe ſit peccatum.ſecundo. An
ex lege factum ſit non peccatum. tum ad ſecundo ꝑ⸗
miſſum. An licitum ſit repudiare viro viuente cuma⸗
lio contrahere. An in repudio vir et mulier debeant pa
rificari.et ad paria iudicentur. tum ad preceptum
te libello ſcribẽdo q̃rit᷑ de cais repudij de effectu repu⸗
dij. tũ ad pꝛeceptũ de repudiata nõ rcipiẽda querit᷑
an licitum ſit viro penitenti repudiatam reciꝑe.

Articulus pꝛunus
Veritur ergo pꝛimo. An repudium de ſe ſit
peccatum. Ad quod ſic Math.v. Dico vo⸗
bis ꝙ omnis qui dimiſerit vroꝛem ſuam ex/
cepta cauſa foꝛnicationis.facit eam mechari.ergo cum
repudiãs ꝓpter feditatem dimitteret vroꝛem non cauſa
foꝛnicationis fecit eam mechari.ergo peccabat.il Iteʒ

2 E. KXN 9 a

Deg ſdre Fupen

— —--——

— —— — — — —

— — —

— —

— —

mmnmmn nnmm

Aepud PRan Pq

Nueſtio
aug. cõtra fauſtũ. Illicitũ ẽ ꝙ illa lexr ꝓbibet qua natu⸗
ralis oꝛdo ſeruat᷑.̊ repudiũ ꝓhibet᷑ lege qua naturalis
oꝛdo ſeruat᷑.̊ repudiũ ẽ illicitũ.¶Minoꝛ patet.qm̃ ð le⸗
ge naturali ẽ matrimoniũ in indiuiduã vite ↄſuetudinẽ
Repudium aũt ẽ cõtra indiuiduam vite conſuetdinem.
Itẽ Yo.criſo.Qui ſᷣm legẽ dimittit vxoꝛẽ quatuoꝛ co⸗/
mittit iniquitates.quia qͥ ad deũ exiſtit homicida. et qa
dimittit nõ foꝛnicantẽ.⁊ quia facit eã adulterari:⁊ illũ
cui ip̃a copulatur. Ex quo relinquit᷑ ꝙ repudiũ ſm ſeẽ
moꝛtale peccatũ. Cõtꝛa.math.v.dictũ ẽ. Quicũq; di
miſerit vxoꝛẽ det illi libellũ repudij. Glo. DHabundan⸗
tioꝛ iuſticia.quia ibi licet dimittere.hic nõ niſi cã ſoꝛni
catõis.Si &̊ ſᷣm legẽ licet dimittere.ᷓ dimittere nõ eſt
peccare nec dimilſio peccatũ.¶ Icẽ.vij. Ro.Cex ſancta
et mãdatũ ſanctũ et iuſtũ ⁊ bonũ. Inde arguit. Opans
ſm legẽ ſanctã ⁊ ᷣm ſanctũ mandatũ et iuſtũ nõ peccat
ſʒ repudiãs vxoꝛẽ ſᷣm legẽ oꝑabat᷑ ſᷣm legẽ et mãdatum
legis.&̊ repudians nõ peccabat. Itẽ legem repudij de⸗
dit Soyſes a ſpũſancto.gᷓ qui dabat libelluʒ repudij:
dabat illum ſm legẽ datã a ſpirituſancto. ̊ non pecca⸗
bat. Itẽ qui repudiabat vxoꝛẽ ſcribebat cauſas repu⸗
diatõis ꝓpter quas dimittebat vxoꝛẽ et deferebat ad iu
dicẽ.⁊ ſi iudex indicabat illas cãs eſſe ſufficiẽtes dimit
tebat vxoꝛẽ.Cũ q̊ ᷣm ſnĩam legis iuſtã ꝓ ſe datã a iudi⸗/
ce dimittebat vxoꝛẽ:nõ peccabat dimittendo vel repudi
ando vxoꝛẽ. Itein diuoꝛtiũ in noua lege ex cã ↄceſſa in
eadem lege que ⁊ cã foꝛnicatõis ẽ licitũ.q̊ repudiũ ex cã
oceſſa in veteri lege ẽ licitũ. Rñſio ſᷣm aug.ſuꝑ illuo
ADath.v.dictũ eſt qui dimiſerit vxoꝛẽ ⁊c̃.dictum ẽ ꝙ ſi
vxoꝛ nõ placet viro ꝓpter aliquã feditatẽ dimittet eam:
qð rpᷣc exponit ꝓpter duriciã maritoꝝ.math.xix.ſuper
quẽ locũ dicit Rabanus. AMalluit repudiuʒ indulgere
q́; odiũ et homicidiũ ꝑmanere. Item ioh.criſo.ſuꝑ mat᷑.
v.dicit. ꝑmittendo repudium nõ dei iuſticiaʒ mon⸗
ſtrauit vt q̃ſi ᷣm legẽ agẽtibo peccatũ:nõ videat᷑ eẽ pec⸗
catũ.Ex his ̊ patet.ꝙ repudiũ repudiãti peccatum eſt
Permittenti ᷣo repudium ex ↄꝑatõe maioꝛis mali vi⸗

tadi nõ eſt peccatũ.vt patet ex ſupꝛadictis.¶ Ao illud g

quod pꝛimo obijcit.dðm.qꝙ in lege d licitũ.qð lege nõ
ꝓbibet᷑. Diſtinguẽdum ꝗ̊ ꝙ ẽ licitum ſimpliciter.quod
nulla lege ꝓhibetur.nec naturali nec moyſi.nec euãge⸗
lij.et boc modo repudiatio illicitum ⁊ẽ.quia ꝓhibitum ẽ
ex lege naturali ⁊ lege euãgelij.Et eſt licitũ ſᷣm quid qð
aliqua lege nõ ꝓhibet᷑:et hoc mõ repudiũ dr licitũ:quo
ad legẽ veterẽ.quia ibi nõ ꝓhibebatur.¶ Ao ſecũdum
dðm.ꝙ oꝑari ſᷣm legẽ ẽ dupliciter.ſᷣm legẽ ꝑmittentem
et ſm legem pᷣcipientem. Oꝑari vo ſᷣm legẽ ꝑmittentem
nõ eſt oꝑari bonum.ĩmo potius malum.ſed tamen mi⸗
nus in ↄꝑatione peioꝛis. VUnde dicit Jo.criſo. Permi⸗
ſit moyſes dari libellũ repudij:ne pꝛopter odium repu⸗
dij funderetur ſanguis.permiſit fieri mala ne fierẽt pe⸗
ioꝛa.Oꝑari vo ᷣm legem pᷣcipientem eſt bonũ.quo mo
do nõ oꝑatur qui repudiat:ſed pᷣdicto modo.i Ao ter⸗
cium dom. ꝙ lex de libello repudij quodaã toleꝛabat.ſ.
ſeꝑatõem.et ad quiddam obligabat.tamẽ ſub cõditõne
ſcʒ ad hoc vt ſi vellet quis dimittere xxoꝛẽ non dimitte⸗
ret niſi pꝛopter cauſas ſcriptas in libello repudij. Daꝛe
ergo libellum in pᷣcepto erat ſub conditõe.ſ.ſi vellet di⸗
mittere non ſimpliciter:nõ ſequitur ergo dabat libellũ
repudij ſᷣm legem datam a ſpirituſancto. ergo non pec⸗
cabat. Dabat em m legem ex tolerantia conditõnali.
no ex auctoꝛitate et ſimpliciter a iudice.¶ Ad quartuʒ
dðm. ꝙ non valet bec argumentatio.m ſententiam le⸗
gis datam ꝓꝙ ſe dimittebat vxoꝛem. exrgo non peccabat.
quia iuder nõ dicebat in illa ſentẽtia ꝙ vir poſſet dimit
tere vroꝛem.ſed ꝙ poſſet ſine pena legali.et ponunt ex⸗
emplum.ſicut ſi litigarent ſacerdotes contra milites de
æcimis.iudex nõ daret ſententiaʒ pꝛo militibus. ꝙ ipi
cimas detinerent. ſed diceret ſacerdotibus ꝙ tacerẽt.
et non puniret milites ne fieret ſciſſura.. Ad quintum
dicendum. ꝙ non eſtiſimile de diuoꝛtio in noua lege. et

—

4 . „
.Y n RE 4* 20Pia, Lſ P WI)

„Duy E KE Po l nirle.

NRi

xlvj.

repudio in veteri.quia ĩ noua lege cauſa diuoꝛtij poteſt
eẽ iuſta interueniente zelo iuſticie:ſed ĩ veteri lege cau⸗
ſa repudij ſemper eſt iniuſta.cum cõcernat odium et af⸗
fectum nequitie:et opponatur ſacramento et fidei cõiu⸗
gali.Et ideo repudium ſemper eſt malum ᷣm ſe.

Articulus ſecundus

Oſtea queritur an repudium er lege fiat nõ
peccatum. Ad quod ſic dicit Joh.criſo.ſuꝑ
illud math.v. Quicũq; dimiſerit vxoꝛẽ ſuazʒ
det illi libellum repudij ⁊c̃. Hoc ꝑmittendo nõ dei iuſii
ciam demonſtrauit ſed a peccato abſtulit culpam peccã
di. ergo per legem factum eſt nõ paccatum.4. Jtem ideʒ
ibidem. pmiſſum eſt repudium malum quidem tamẽ li⸗
citum.¶ Item idem ibidem. Hac ratione apoſtoli pᷣce⸗
perunt ſecundas nuptias ꝓpter incõtinentiam hominũ
ꝓmiſit non pᷣcepit.quod ꝑmittimus nolentes pᷣcipimus
quia malas hominũ voluntates ad plenuʒ ꝓhibere nõ
poſſumus.Si ergo ſecunde nuptie ex ꝑmiſſione apoſto
li fiunt ſine peccato: ergo repudium ex ꝑmiſſione legis
factum eſt ſine peccato.¶ Item occidere maluʒ eſt in ſe
ſed tamẽ per legem iudici fit nõ per peccatum cum dici
tur exo.xxij. Maleficos nõ patieris viuere. Eꝛgo q;uis
dimittere ſiue repudiare vxoꝛem in ſe ſit malum. tamẽ
inteꝛueniente lege fiet nõ peccatum.cum dicit᷑.xxiiij.de⸗
utro.Volenti dimittere vxoꝛẽ det illi libellum repudij.
AMaius em̃ malum eſt occidere qᷓ; repudiare: quia op⸗
ponitur maioꝛi bono videlicʒ vnitati nature.que ẽ eẽn⸗
tialis homini.Repudiũ vᷣo opponitur vnitati ſacramen
ti que eſt accidentalis. Cõtra.math.xix. Eſt verbuʒ
domini.⁊ cõmunis animi cõceptio quos deus cõiunxit
homo nõ ſeꝑet.& iure naturali eſt ꝙ illi qui ſunt cõiun
cti auctoꝛitate diuina:nõ ſeꝑentur auctoꝛitate humana
ergo repudium erat cõtra ius naturale.Sed qð ẽ con⸗
tra ius naturale:nõ recipit diſpenſatõnem nec poteſt fi
eri licite.ergo repudium nõ poteſt fieri licite.¶ Itẽ ibi⸗
dẽ dicit dñs ꝙ ad dnriciã coꝛdis iudeoꝝ ꝑmiſit Moy
ſes dimittere vxoꝛes:ab initio aũt nõ ſic. Ergo iudei re
pudiando peccabãt cõtra legẽ dataʒ ab initio.hoc ẽ con
tra legẽ naturalẽ ex quo relinquit᷑ ideʒ. Rũſio.dicen
dũ.ꝙ repudiũ ex lege ñ ẽ factũ licitũ.ĩmo ſicut diẽ aug.
Legẽ de dimiſſione vxoꝛis:xpᷣc exponit ꝓpter duritiam

