dunt gratiaz ſine qua adiuuante nõ põt recte ſieri qð
faciendũ eſt: ⁊ in boc deficit a moꝛali euãgelij. Un de
dicit aug.de ſpiritu 2 litteꝛa.quia lex mandatũ bonuʒ
pabet in littera demonſtrante: nõ in ſpiritu adiuuante
Mam ſicut idem die. In lege dicit dñs. gac qð iubeo.
In euãgelio aüt dicit. Da quod iubes. Judicialia vᷣo
oꝛdinant ad iuſtificationem: q eſt infuſio iuſticie. quẽ⸗
admodũ timoꝛ ſeruilis oꝛdinat ad infuſionem gratie
et caritatis: non tñ ſimpłr.quia adueniẽte caritate ex⸗
pellitur: ſed ipſa caritas ad quaʒ oꝛdinat euangelium

manet. Et hoc eſt qð dicit Augẽ. de lr̃a ⁊ ſpiritu. illud
enacuat᷑ boc manet.qm terꝛens pedagogus aufert cuz
timoꝛi ſucceſſerit caritas: vbi em ſpũs domini ibi liber
tas. Cerimonialia vo oꝛdinant ad iuſtilicationeʒ que ẽ
in obſeruantia.⁊ hoc ꝑ ſignificationẽ ſiue ꝑ figuratio
nem. quia illa cerimonialia qᷓ nõ ſunt ſacramentalia fi
gure erant faciendoꝝ vt abſtinentia a carne ſuilla: ſi⸗
gnificabat ↄtinentiam ab om̃i immundicia ⁊ binõi. vñ
dicit aug · ꝙ ſub figura adumbꝛate ſignificatõnis data
ſunt. Sacramentalia vo oꝛdinãt ad iuſtificationẽ que
infuſio iuſticie:et hoc ꝑ p̃figurationẽ cꝛatie xpi ey qᷓ
eſt nobis iuſtificatio: vnde quo ad hoc dicit aug. Gra⸗
tia in veteri teſtamento velata latitabat.que ĩ xpᷣi euã⸗
gelio reuelata eſt. Jtem augulli. de iuſtificatõe ad qus
oꝛdinat cerimonialia in eodem velamen polituz eſt in
electione veteris teſtamenti: donec ad xpᷣm tranſeatur
et auferatur velamen id eſt tranſeatur ad gatiam: et
intelligatur nobis ab ipſo eſſe iuſtificationẽ qua facia
mus quod iubʒ. Ex his &manifeſtum eſt quomodo ſe
habeant ad iuſtificationem legis. legalia: leu in iudici
alibus: ſeu in moꝛalibus:ſiue in ſe acꝛamentalibo. 4 Ad
illud ergo quod pꝛimo queritur de moꝛalibus.⁊ quod
dicitur ꝙ occidunt. Dicendum ſicut ſupꝛa queſtone ð
latione legis. ꝙ illud dicitur non per cauſam: ſed ꝑ oc⸗
caſionem nec ratõne pꝛecepti:ſed illius cui datur pre⸗

.

ceptum. Elnde auguſti. ve ſpiritu et littera. apparet lit
tere vetuſtatem potius reos facere cognitõne peccati:
ꝙ liberare a peccato. VUnde alibi ſcriptum eſt. Oui ap
ponit ſcientiam apponit et doloꝛem . non quia lex ipſa

mala eſt: ſed quia mandatum bonum habet in littera

xemonſtrante:non in ſpiritu adiuuante. Duod man⸗
datum ſi fit timoꝛe pene nõ amore iuſticie: ſeruilit fit
non liber aliter. ideo nec fit· non enim eſt fructꝰ bonꝰ
qui dæ caꝛitate non ſurgit. 4 Ad illud vᷣo quod obicit
de pꝛecepto euangelico dicendum: ꝙ nõ eſt limile. Anz
ſic datur ad ſciendum quid facienaum eſt: vt uigniſice⸗
tur gꝛatia petenda ad exequendim uid facienduz eſt
Angde poſt precepta data. v. vj. et. vij. ADath. dicitur.
Petite. pulſate. querite. Ad illud vo quod querit æ
indicialibus iam patet reſponſio·¶ aʒ licut timoꝛ ſer⸗

1.
le

e⸗

Nueſtio
nilis quo timetur pena ſe babet ad iuſtiſicationem:ſie
iudicialia que pᷣncipaliter ſunt ad aꝛcenduʒ timoꝛem.
Ao illud po qð obijcit᷑ de cerimonialibus.dom. qᷓ
tum ad illos qui ex obedientia implebant iuſtificabat.
ꝓut dicit᷑ iuſtificatio in exercitio vᷣtutis. h non ratione
oꝑati qð de ſe eſt inutile:ß̊ rõne voluntatis opantis er
obedientia.⁊ ita ipſa obedientia iuſtiſicabat: nõ ipſi u3
oꝑatum.4 tamen obijcit. ꝙ magis iuſtificant:quia
magis ey obedientia fiũt q; moꝛalia. quia non eſt raotio
quare fiant niſi voluntate oꝑantis.Dicendũ ꝙ er obe⸗
dientia magis fit meritoꝛie qdð fit ex obediẽtia cũ amo⸗
re maioꝛi.ex amoꝛe aũt magis hñt fieri moralia:quia
in ſe hñt incentiuũ amoꝛis.I. ratõnem boni. qð nõ ha⸗
bent cerimonialia. ptʒ ̊ ꝙ er obedientia nõ aſtruit iu⸗
ſtificatiõeʒ:niſi ſit cũ amoꝛe obedientia.¶ Ad illud q8
obijcit de ſacramentalibo.dom.qꝙ eundẽ effectũ intelli
gunt habere ſacramenta noue legis 2 veteris q̈tũ ad
ſignificatõeʒ gratie:ſᷣ̊ non ꝙ̃tum ad cauſalitatẽ gratie.
quia ſacramenta veteris legis ſignificant gr̃am nõ cau
ſant:ſocramenta noue legis ſignificãt et cauſant: ſicut
patebit cũ de ſacramentis aget. ¶¶ Ad obiecta in otra⸗
rium patet rñſio ex pꝛedictis.

Queſtio.xxix. de pᷣceptis

decalogi in generali.

xpedita inquiſitõ/

ne de lege moyſi qᷓtũ ad eius ↄditões
ↄſequenter cũ adiutoꝛio rpᷣi inquiſitõ
verſabit᷑ circa legis p̃cepta 2 ſanctões
Sicut aũt declaratũ eſt ſi up̃ queſtione
eotinentia legis.Fm bẽm ang.cõtra Fauſium.prima
diſtinctio mandatoꝝ eſt talis.quia eſt pᷣceptũ vite agẽ
de:⁊ pceptũ vite ſignificande. Mꝛeceptũ vite ſignificã
de eſt pceptũ cerimoniale 2 ſacramẽtale. Pꝛeceptũ vo
vite agende duplex eſt. qꝗa aut eſt de honeſio: aut de ex.
pedienti. De honeſto 2 imutabilitatio bono eſt pᷣceptũ
moꝛale.De expedienti ⁊ bono ᷣm ſtatum ↄcupie frenã
de iudiciale. Triꝑtita igit᷑ erit inquiſitio de pceptis le
gs moyſi. Pꝛima de moꝛalibo. Scdᷣa de iudicialibo.
Tercia de cerimonialibo. Circa moꝛalia pcepta erit
inquiſitio duplexr. In generali de radice ſiue oꝛigine p
cepioꝝ. In ſpãli de diſtinctione ⁊ numero pᷣceptoꝛum.

Membrum primum

Irca oꝛiginem ſiue radicẽ.querit᷑ primo
an radix vel oꝛigo moꝛaliuʒ pᷣcepioꝝ ſit
natura vel diſciplia vel gratia. Scðᷣo. an
ſit in cogmtõne vel affectõne. Tercio ſi ĩ
affectõne:an ſit in affectõne timoꝛis vel amoꝛis. Quaꝛ
to.an ſit eadem radix moꝛalium pᷣceptoꝛum que ẽ vir/
tutum.

Articulus prunus

Dpꝛimũ obijcit᷑ ſic. Om̃e qð ẽ inſcriptũ na
turalr ĩ coꝛde hoĩs:radicat᷑ in lege naturali
Sas ſcepta moꝛalia legis ſunt bmõi. radi
cant᷑ imediate ĩ lege naturali. Adinoꝛ ptʒz Ro.ij. Cum
gentes ꝛc. ODñdunt opꝰlegis ſcriptũ in coꝛdibo ſuis.ſᷣ
opꝰlegis eſt pᷣceptũ legis. pᷣcepta legis moꝛalia natu⸗
raliter ſcripta ſunt in coꝛde hois. ¶ Item ſi uꝑ illud idẽ
opus legis ſcriptũ ⁊c̃. Glo.i.firmiter imp̃ſſum ratõni
coꝝ.du illa oꝑa laudãt que lex iubet: illa dãnant q lex
ꝓhibʒz. & bñt natalr ſcripta pcepta legis moꝛalia: ſiue
affirmatia ſiue negatĩa in coꝛdibo ſuis: ita radicant᷑
imediate in lege nat᷑ali.¶ Iteʒ pẽ. Suſcitauit teſtimo/
nium in iacob. glo. i. legẽ in ada quaſi moꝛtuã 2 ſepul⸗
tam in pplo iudeorũ. informando ſcriptis:qð mentibo

abolitũ erat excecatis. Sʒ lex moꝛtua 7 9ſopita i adaʒ

fuit lex naturalis.Si ͦ lex moyſi dats nõ facit niſi di

xix.

ctare eam:et reſcribere in coꝛde bominis: ergo pᷣcepta
legis moꝛalia ſunt in lege naturali.4. Si dicat᷑ ꝙ h pt
eſſe verũ de moꝛalibo opandoꝝ. h̊ non de moꝛalibo cre⸗
dendox. Ad boe em̃ no attingit natura de ſe. Contra.
Ro.ij. Cum gentes q̃ legeʒ non habent ea q̃ legis ſunt
faciũt ⁊c.glo.ſcʒ credere in deũ et in xpᷣm. Et qᷓ;uis hu
iuſmodi non hẽant legẽ ſcriptaʒ: ipſi ſibi ſunt lex. ergo
ſine lege ſcripta naturaliter bʒ bõ dictamẽ ⸗ cogniuõzʒ
credendoꝝ ſicut et oꝑandoꝝ: cum credere in xpm iſtð
maxrime ad credenda ꝑtineat. Ad oppoſituz. Aihil
additũ anime ꝑ diſciplinã vel acquiſitõneʒ eſt natura
liter inſcriptuʒ in coꝛde hoĩs. Sed moꝛalia legis ſunt
hbmõi: non ſunt natuꝛalr ſcripta in coꝛde:qͥ non radi
cantur in lege naturali ĩmediate. AMinoꝛ pʒ ecci.xvij.
Addidit illis diſciplinã et legem vite ⁊c̃. Glo. i. legeʒ
littere quã ad coꝛrectõeʒ legis naturalis ſcribi voluit.
Lex aũt littere hec eſt lex moyſi.q̊ lex moyli eſt addita
ad coꝛrectionẽ legis naturalis:maxime qtum ad mo⸗
ralia.̊ moꝛalia legis moyſi radicãtur iĩmediate in ali⸗
quo habitu diſcipline vel gratie addito.⁊ nõ in ip̃a na
tura:ſiue in lege nature. ¶ Item Ro. v. Peccatuz non
imputabat᷑ cum lex non eſſet. ̊ habenti legem aliquid
addebatur quod pꝛius non habebat. exquo ei imputa
bat᷑ peccatũ qdð nõ pꝛius.ergo nõ radicant᷑ immediate
in lege naturali immo in aliquo habitu addito anime.
Iteʒ ho.iiij. Ubi nõ eſt lex. nec puaricatio.glo.ſ0
ta ꝙ nõ ait: vbi nõ eſt lex nõ eſt iniquitas: ̊ ait non eſt
p̃ᷣuaricatio. omnis em̃ legem pᷣteriens eſt iniquus. ſed
nõ om̃is iniquus legem pᷣterit.ꝗ legẽ nõ acceperũt inigꝗ
dici poſſunt:pᷣuaricatoꝛes dici nõ poſſunt.Er quo ptʒ
ꝙ pᷣuaricatoꝛ nõ eſt:niſi qi facit ↄtra legem ſcriptam
vel additã. Sʒ pᷣuaricatoꝛ dr ꝗ facit contra legẽ moyſi
vt dicit:̊ lex moyſi ſe habet ꝑ additionem ipſi legi na⸗
ture.¶ Item in aia:eo ꝙ imago eſt ſummi veri et ſum⸗
mi boni:indita ẽ naturaliter ⁊ im p̃ᷣſſa foꝛma veri⁊ foꝛ⸗
ma boni. Joꝛma aũt veri ſic eſt ei indita /ꝙ põt iudica⸗
re de om̃i vero generaliter ⁊ ꝙ nata ẽ. Ad hoc iudicʒ
de rero in ſpeciali oꝑtet ꝙ odueiat ei ⁊ addat᷑ foꝛma ve
ri in ꝑticulari: ſicut habitꝰaliꝗs ſcie.vt ſcientia geome
trice ꝑ quã iudicet de quãtitate ↄtinua.⁊ vt ſcĩa aꝛiſme⸗
trice ꝑ quã iudicet te vero ꝑticulari ſicut de quãtitate
diſcreta:que eſt numerus:⁊ ſic de alijs. Ergo ſimiliteꝛ
ex parte boni nõ eſt ei indita niſi foꝛma boni in vniuer
ſali.et ad boc ꝙ iudicet de particulari bono:opoꝛtet ꝗ;
hoc ſit per foꝛmam vel habitum particularem boni ſi⸗
bi additum. Si g̊ ꝑ legẽ natuꝛalem eſt cognitio boni in
vniuerſali.ꝑ legem aũt moyſi et per eius moralia ẽ co⸗
gnitio boni in ꝑticulari:ergo ler moyſi ſe hbʒ per addi⸗
tionẽ ad legem nature. Solutõ.dðᷣm.ꝙ moꝛale tri⸗
pliciter ẽ.ſ.Fm legẽ triplicẽ.Eſt em̃ moꝛale pᷣm legẽ na⸗
ture. eſt moꝛale ſᷣm legẽ humanaʒ que ẽ lex rõnis:⁊ eſt
moꝛale m legem diuinã. Adoꝛale m legẽ nature ẽ q8
indituʒ eſt ipi aĩe rõnali: a ſua creatione. Aſoꝛale pᷣm
humanã eſt ſᷣm dictamen rõnis indituʒ anime.ꝗa bec
eſt lex rõnis vt dicit yſido. Loquens de lege humana.
Me lex erit quicqd rõne ↄſtiterit. ¶ Doꝛale aũt pᷣm legez
diuinam ponit vltra hoc dictamen alicuiꝰgratie:⁊ eti
am diuine. ſm hoc ergo lex moyſi que eſt diuiĩa: nõ dic
ſolum moꝛale pᷣm naturam:nec moꝛale ſᷣm legem hua⸗
nam.vel dictamẽ ratõnis:ĩmo vltra dicit moꝛale diui
num. Ipter hoc ergo cũ querit᷑.an moralia legis moy
ſi radicantur in lege nature.dðm.qꝙ non iĩmediate.Cũ
enim ſit bonum in genere. bonum exr circumſtantia. bo
num gratuitũ: In lege nature eſt dictamen boni in ge
nere. vnde dictat qð bonum faciendum eſt. Sʒz in lege
hũana eſt dictamen ex cireũſtantia. In lege autez moy
ſi eſt dictamẽ boni gratuiti:⁊ generaliter in lege diuĩa
ſiue ſit lex moyſi ſiue ſit lex euongelij: ga hec illa ↄfir
matur ex medijs ſup̃ naturã. Quia vtraq; ſignis ⁊ mi⸗
raculis ſup naturq ↄfirmatur.vt patet in exoð.de lege

Moyſi. et math. viij. de lege en angelij. Unde mar̃. vl.
ſermonẽ pfirmante ſequentibo ſignis. Motandum 5
ꝙ moꝛale legis naturalis dic quid faciendũ.quoniam
bonum moꝛale legis bumane dictat quõ ſit facienduz
et ecce additio aliqua.et moꝛale legis diuine dictat cu
ius intuitu eſi faciendũ.ſ̊ hoc dupłr: qm̃ moꝛale legis
moyli dictat cuiꝰreuerentia faciendũ ſit bonuʒ: qm̃ re
uerentia dei. AMNoꝛale aũt legis euangelij cui amoꝛe ſit
faciendũ: ⁊ ſic ler naturalis et hbumana non dictant il
lud qdð dictat ler moyſi.et ſic ꝑ additionẽ ſe babet ad il
las. Unde Ro. v. Lex ſubintrauit vt babundoret deli⸗
ctum. Glo. Data erat lex in adiutoꝛiũ humane natuẽ
vt quia ipſi nate quodamodo inſerta ſunt iuſticie ſemi⸗
na: adderet᷑ lex cuiꝰauẽte er magiſterio ingeniuz natu⸗
rale ꝓſiceret ad fructũ obedientie faciendũ.ſicut enim
natiuitas interit niſi nutrimenta babeat quibus fota
adoleſcat: ita et naturale iuſticie ingenium niſi babeat
aliquod qð reſpiciat et veneret: nõ facile ꝓficit i̊ egro⸗
tat.et ſu ꝑuenientibo cedit peccatis. Tex data eſt non
ot ſolũ babeat bomo dictamẽ quid faciendũ 2 quõ: ſed
vt vlterius cuiꝰintuitu? reuerentia ſit faciendũ. VUnð
qũn pꝛecipit᷑ aliqd in moꝛalib⸗ dicit prius ego dñs.q̃ſi
dicat:reſpice in me. vt intuitu mei? reuerentia facias
ga ego dns. Ad rõnes ergo que oſtendũt.q; imedia⸗
te radicent᷑ in lege naturali ſoluendũ. Et pꝛimo ad pꝛi⸗
mam eſt dom. ꝙ cribi duplr eſt. vel in ſuo vniuerſali:
vel in rõne ꝓpꝛia. Belcriptio moꝛaliũ legis eſt ĩ lege
nature ſicut in roõne vniuerſali et non in rõne ꝓpꝛia. In
rõne añt pꝛia veſcribunt᷑ in lege moyſi. VUnde ſic con⸗
cluſiones deſcribunt᷑ in pꝛimis pꝛincipijs in ratõne vni
uerſali ſolũ et nõ in rõne ꝓpria: ſic iſta in lege naturali
et ter hoc addunt q;tum ad rõnem ꝓpꝛiam qua dicũ⸗
tur moꝛalia legis.Et ꝑ hoc patet rñſio ad ſcdᷣam ⁊ ter⸗
ciam. 4¶. Ad illud qð obijcit de credendis.dðm. E ſic
cognitio oꝑandoꝝ neceſſarioꝝ ad ſalutẽ eſt in lege na⸗
ture in vniuerſali ratõne 2 nõ in ꝑticulari: ſic cognitio
credendoꝝ ꝑ inſinnatõeʒ in vmiuerſali eſt in lege natu
re:ſᷣ nõ in rone ꝓpꝛia. Unde ſicut põt lege naturali ve⸗
nire ratio naturalis ad cognoſcendũ ꝙ creatoꝛ vneſt.
7 ꝙ ipſe remuneratoꝛ ?:ſic eti ꝙ reꝑatoꝛ nature bũa
ne lapſe ꝑ pctjm. et ſicut ipſa inſinuat de fide re patoꝛis
bũane nature:ſic vltra inſinuat modũ reꝑatoꝛis tamẽ
in vniuerſali. Uñ glo. illa nõ vult dicẽ ꝙ inſinuet xpᷣm
vel verbũ carnẽ factũ tanqᷓ reꝑatoꝛem.niſi quia ſub ra⸗
tione vniuerſali et nõ gꝛia.

Articulus ſecundus
Onſequenter querit᷑.an radix moꝛalium pᷣ⸗
ceptoꝝ ſit in cognitõne an in affectõne. DBo
uog ſic. Ome qo generat cognitõeʒz in aĩa:
eſt in ꝑte aĩe cognitiua. Sed moꝛalia legis generat co
gnitionẽ in ꝑte aĩe cognitiua:qm ſaciũt cognitõnez de
faciendis vel vitandis. ſunt in ꝑte aime cognitiua: et
ſic radicant᷑ in aĩa Fm diſpoſitionẽ cognitõnis. AMDiĩoꝛ
ptʒ Ro. iij. er legẽ cognitio peccati. Glo. ꝑ legem co
gnita ſunt peccata que ignoꝛabant᷑ eſſe peccata:2 que⸗
dam grauioꝛa ꝑ legem cognita ſunt ꝙ ante putarẽtuꝛ.

7 coĩter omia nõ impune futura apud teum: ꝓꝑ legẽ co⸗

gnita ſunt. Ergo lex facit cognitionẽ de vitandis ? per
otrarium de faciendis. 4 Ytem Ro.vij. Peccatum nõ
cognoni niſi ꝑ legẽ.glo. Oſtendit legẽ no eſſe peccatũ:
ſ indicem peccati.nõ vt peccatũ in lereꝛet᷑ vel extirpare

tur: ſed tm vt demonſtrareX. Ad oppoſitũ. Ter nõ ſo
lum oiſponit niam vt cognoſcat quid ſit facienduʒ:ſed
vt etiã afficiat᷑ circa facienduʒ. et hoc maxime ꝑ moꝛa⸗
lia.Vñ gał.iij. Lex ꝓpter tranſgꝛeſſiones poſita E. glo.

vt ſaltem timoꝛe ceſſarent hoĩes trãſgredi. & lex diſpo⸗/

nebat animam. vt non ſoluz in ea eſſet cognitio de fa⸗
ciendo:immo etiam affectio timoꝛis circa ipᷣm bonum

2 M

Littera occidit. ſpiritus vimficat. Slo. um aeſt vi⸗
uificans ſpus. hocipm intus ſcriptũ facit diligi: quod

faciendum et malum vitandum. 4 Iem. ij. Coꝛin. üi.

foꝛis ſcriptũ lex faciebat timeri. Ergo lex radicatur in
parte aiĩe 'm diſpoſitionẽ affectõnis que eſt timoꝛ: ⁊ ñ
vm cognitõeʒ tm. ¶¶ Item dupler eſt cogmitio de re. Eſt

em̃ cognitio de re qa eſt. et eſi cognitio de re qꝛ bona eſt
vel boneſta vel debita. Pꝛima eſt ſolũ diſcretiua. ſecũ⸗

da electiua. Pꝛima nõ generat affectionẽ. ſcdᷣa autem

pꝛie reſpicit affectionẽ et generat.qa ipſa eſt de re cuz
ſua vtilitate vel actu.quo cognito ſtatim anima afficit
circa rem vel per timoꝛẽ vel ꝑ amoꝛem. Sed cognitõ qꝗᷓ
eſt ꝑ legem et per eius moꝛalia.nõ ſolum eſt deſcripti⸗
ua ſiue de re ga eſt. imo etiaz eſt 2 electiua 1 e xre cum
ſuo actu. Vn aug. in qonibo no. et ve. teſta. Lex a lecti⸗
one dicta ẽ: vt de maltis qd eligas ſcias. Solutõ.di⸗
cendum. ꝙ in pceptis moꝛalibo legis eſt diſcretio boni
qð faciendũ eſt:a eſt etiã ibi executio faciendi.vnde eſt
ibi regula dictans faciendũ. Eſt etiã ibi faciendũ de bi
tum executõnis.Et ſᷣm hoc habemus duas ethumolo⸗
gias huiꝰnoĩs lex. Ler em diciĩ a legendo.qꝛ in ipᷣa eſt
dictamẽ faciendi. Dicit᷑ etiã lex a ligando. qꝛ in ipᷣa eſt
cbitũ ad executionẽ ſicut ſupᷣ dictũ eſt. Reſpiciendo S
dictamẽ dõᷣm. ꝙ; radicant᷑ moꝛalia legis in aia:ᷣm di⸗
ſpoſitionẽ cognitõnis.et cũ duplex ſit cognitio ſcilʒ di⸗
ſcretiua et electiua.dictamẽ illud nõ ſolum attenditur
Fm purã diſcretionẽ faciendoꝝ:ſᷣ etiã ſᷣm electionẽ fa⸗
ciendoꝝ. AUñ dictat quid eligendũ ſit ad facienduʒ.ſicẽ
patet ꝑ auẽtem aug. ſupdictã. tum aũt ad debitum

executionis faciendoꝝ radicant᷑ moꝛalia legis in ani⸗

ma ſm diſpoſitionẽ affectõnis: quia executio ſiue opꝰ
reſpicit affectionẽ. Aliter etiam põt dici ad iſtam que⸗
ſtionem. ꝙ in lege ẽ tria ſ iderare.q̃ ſunt electio.lectio
ligatio.ꝛ coꝛreſpondent iſta tria tribo que ſunt ĩ libeꝛo
arbitrio ſ.facultas.voluntas.ratio. Ex ꝑte facultatis
eſt in li. ar. libertas et flexibilitas. et ideo er i ſta ꝑte ẽ
artatio ſiue ligatio ꝑ legem. EUnñ ligat ipam facultatẽ:
quia ex illa pte debet eſle artatio ex q eſt libertas et fle⸗
xibilitas. Scom ꝙ dicit a lectõne reſpicit rõnem cuiꝰ
eſt legere. Scom vo electõnem reſpicit voluntatẽ.quia
volũtas eligit: et lic lex reſpicit totũ libeꝛũ arbitrium.
Per bhoc ptʒ ꝙ nõ ſolum radicat᷑ in cognitione:ſᷣ etiaʒ
in affectõne. 4 Ad pꝛima ratõneʒ in ↄtrarium doðm. ⸗
moꝛalia generãt cognitõneʒ in aĩa.quia inſtruũt quid
faciendũ eſt.⁊ etiã cum h̊ generãt affectionẽ. Et quod
obijcit in ſcða rõne ꝙ ꝑ legem fit tin demonſtratio. di⸗

cendum: ꝙ ꝑ boc qð eſt tm: nõ excludit᷑ affectio u gra.

vnde vult dicere glo. ꝙ in lege ſit cognitio boni faciẽdi
et mali vitãdi ſine adiutoꝛio gr̃e ad exeq̃ndũ ex amoꝛe.

Articulus tercius
Onſequẽter querit᷑ an radir moꝛaliuz pre⸗
ceptoꝝ ſit in affectione timoꝛis vel amoꝛis
Ad qð ſic. phi.iij. Juſticia que eſt er lege
SGio. Que timoꝛe nõ amoꝛe ſeruire facit. & ler ð ſe mo
uet affectionẽ ſᷣm diſpoſitionẽ timoꝛis: ⁊ non amoꝛis.
Et ſic moꝛalia legis radicant᷑ in affectõe timoꝛis et nõ
amoꝛis. 4 Item gug⸗ↄtra adamantium. Pꝛeuis legis
et euãgelij dr̃a timoꝛ ⁊ amoꝛ ꝙradicant᷑ ler z ei- mada
ta ĩ timoꝛe ⁊ nõ in amoꝛe.Ad oppolitũ. ĩ omek. ſ uꝑ ill
ioh.xv. Hoc ẽ pᷣeeptũ meũ vt diligatis inuicẽ. Dic Eee
Quicꝗ pᷣcipit᷑ in ſola caritate ſolidat᷑.̊ oms actꝰ pꝛe⸗
cepti moꝛalis radicant᷑ in aia ßm affectioez amoꝛis ſeu
caritatis 7 nõ timoꝛis. Item ibideʒ dic greg · pce⸗
pta dnica młta ſũt vnũ. Mlta ꝑ drſitatẽ oꝑis. vnuz
in radice eoritarla⸗ ipa caritas ẽ radix oim pcepiox
AWoꝛalia & radicant ĩ aia m diſpoſitiõeʒ affectois a⸗
moꝛis ſeu caritatis. 4 YVtẽ mat. xxij. diliges vñm eum
7c. In his duobus mandatis tota lex pendet. Oomnia

n

N7

G
d;
Niͦ
d
m

ſ

1

1
to⸗

4

8
.
e

Nueſtio

pꝛecepta legis radicantur in dilectione ſiue in caritate.
Sol.dicendũ.ꝙ duobo modis eſt ponere radicem in
bp̃ceptis moꝛalibus legis.ſ.quo ad inchoationem:⁊ quo
ad conſũmationem. Ponendo radicem eoꝝ quo ad in⸗
choationem. m boc radix eoꝛuʒ in anima eſt ſcm affe⸗
ctionem timoꝛis: ſicut habetur Ecci.j. Inicium ſapien
tie ẽ timoꝛ domini.Et poſt dicitur.radix ſapientie iime⸗
re rum. Timoꝛ domini expellit peccatum. Si aute po⸗
natur radicatio eoꝛum quo ad conſũmationem:tunc re⸗
ſpicit executionem. ſic eſt radicatio eorũ in anima ᷣm
diſpoſitionem amoꝛis qui eſt caritas.EInde augu.ↄtra

Fauſtũ.exponens illud verbuʒ Eʒe. Auferam a vobis

coꝛ lapideum:⁊ dabo vobis coꝛ carneũ.dicit. Auferam
eis coꝛ lapideum ⁊ dabo eis carneum. quia in comꝑato
ne lapidis qui ſine ſenſu eſt:caro ſentit. per lapidis in⸗
ſenſualitatem ſignatum eſt coꝛ non intelligens:⁊ ꝑ car⸗
nis ſenſualitatem ſignatum eſt coꝛ intelligens:tantũ no
li eſſe ſub lege. vt illam timoꝛe impleas: ſed ſub gratia
vt ſit plenitudo legis caritas.qtum ergo ad impletõem
⁊ conſũmationem eſt radicatio moꝛalium penes amoꝛẽ
Et ꝑ hoc patet verificatio rationum.

Articulꝰquartꝰ

Onſequenter queritur. vtrum ſit eadem ra⸗
dix vuꝛtutum ⁊ pᷣceptoꝝ moꝛaliũ.⁊ iuxta hoc
ſcðᷣo queret᷑ de oꝛdine boꝝ adinuicem.

tum ad primũ .H§. f.

obijcit᷑ ſic. Augu.in li.de ciui.dei.diffinit virtutẽ dicẽs.
Virtus eſt oꝛdo amoꝛis.Et ſilꝛ in eccleſiaſticis dogma⸗
tibus diffinit omnes virtutes ꝑ amoꝛẽ.X ſumit ibi amo⸗
rem generaliter conueniẽtem cuilibet vi anime reſpectu
ſui obiecti.Sicut bonum dicit᷑ generaliter. Radix ergo
omniũ virtutum eſt amoꝛ rectus qui eſt caritatis. Sed
iſte eſt radix omniũ p̃ᷣceptoꝝ.quia quicqd pᷣcipit᷑ in ſola
caritate radicat᷑ vt dicit Oꝛegergo eadè eſi radix omni
um virtutũ ⁊ pceptoꝝ moꝛaliũ.¶ Item pᷣcepta moꝛalia
nõ ſunt niſi de actibo virtutũ.ſicut ꝓhibitiones de ↄtra
rijs actuũ virtutũ.ſed actus virtutũ radicant᷑ in ip̃is ha
bitibus virtutũ:ergo ⁊ p̃cepta radicant᷑ in ip̃is habitibo
⁊ hmõi habitꝰſunt virtutes ſeu habitꝰvirtutũ.in eodem
ergo radicant᷑ virtutes ⁊ p̃cepta. 4 Item vna eſt radix
omniũ vitioꝝ que oponũtur virtutibo ſeu actibo virtu⸗
tum ⁊ p̃ceptis.ergo ſilꝛ vna radix virtutum ⁊ pᷣceptoꝝ
quia aliter ex oppoſita ꝑte non poſſet ſtare eadem radix
Ainoꝛ patet quoniã libido ↄcupiſcentie eſt radix omni
um maloꝝ ⁊ vicioꝝ. Ro.vij.Concupiſcẽtiam neſciebazʒ
eſſe peccatum niſi lex diceret.non concupiſces. Glo.hoc
elegit aptus.qð eſt generale peccatoꝛum.ſ.concupiſcen⸗
tiam. vnde omnia mala venerunt. bona eſt ergo lex que
dum hoc pꝛohibet omnia mala pꝛohibet.⸗ Jtem omis
actus debitus inqtuʒ hmõi eſt actus iuſticie.ſ̊ omne pᷣ⸗
ceptum moꝛale eſt de actu debito.ergo oĩs actꝰpᷣcepti in⸗
qᷓtum hmõi eſt opus iuſticie.ergo oĩa pᷣcepta exeũt a ra⸗
dice iuſticie. Sed eadẽ eſt radix virtutis ⁊ inſticie.quia
iuſticia ẽ virtutis.ergo eadem ẽ radix virtutũ ⁊ p̃cepto⸗
rum. 4 Item oĩs actus debitꝰeyr imperio eſt actꝰobediẽ
tie. Sed omne pceptũ eſt actꝰ xebitꝰ ex imperio.p̃cepta
ergo nõ ſunt aliud ꝙᷓ ſit virtus.ergo ⁊7. Ad oppoſitũ
n eſt eadẽ differentia p̃ceptoꝝ moꝛalium. que eſt dif
ferentia virtutũ.nec ſjm eam eſt:quia pᷣcepta moꝛalia di
ſtinguũtur in decalogum. Hec aut diſtinctio ? bic oꝛdo
nõ pꝛocedit ſcdᷣm oꝛdinẽ ⁊ diſtinctionem virtutũ. Pꝛin⸗
cipium ergo diſtinctionis 2 oꝛdinis eſi differens vtrobi
q;:⁊ ſic nõ eſt radix eadem. 4¶ Item virtutes 7 pꝛecepta
directiua ſunt.ſed directio facta per virtutes ſoluitur et
aimittitur quãdo fit contrariũ virtuti. Directio anteʒ p⸗
ceptoꝝ nõ ſoluit᷑ nec coꝛrũpit᷑.licet fiant ↄtraria. Dire⸗
ctio em̃ ꝑ virtutes refert᷑ ad volũtatẽ ſiue actũ volũtatis
Directio aũt ꝑ pᷣcepta reſpicit rationẽ ſen actũ ratõnis.

Xxrix.
ergo hoc ſeꝑabile:⁊ iſtud inſeꝑabile.nõ eſt ergo eadem
radix iſtoꝝ. ¶ Item actus pᷣceptoꝝ ſemꝑ reſpicit tentio
nem.virtute aũt poſita vel amota:nõ magis vel minus
manet hic tentio.ĩmo pꝛecedit virtutes. eſt ergo alia ra⸗
dir pᷣceptoꝛum ⁊ virtutum. 4! Item aliquid fit quia de⸗
bitum.aliquid vᷣo quia voluntarium. Actus virtutis in
qꝙᷓtum hmõi voluntarius eſi:quia virtus eſt habitus vo
lũtariꝰ. Holũtas at reſpicit bonũ ĩ rõe boni.Vlirtꝰ̊ ra⸗
dicat᷑ ĩ rõe boni:qꝛ bonũ.pᷣceptũ aũt ẽ actus debitus:qꝛ
pᷣceptum ſub debito eſt:⁊ ita reſpicit bonũ inqᷓtũ hmõi.
ergo pᷣcepta radicant᷑ in ratione boni quia debitũ.ergo
nõ eſt eadem radix. 4 Si dicatur ꝙ virtus reſpicit debi
tum actus.ſicut pᷣceptum vt iuſticia.vnde debitũ actus
mouet virtutem iuſticie: ⁊ ſic illud nõ facit differentiaʒ
radicis. Contra.aliud eſt debitum actus:aliud executõ
cbiti actus.debitũ actus ſemꝑ eſt ex lege.⁊ boc ſemper
nit p̃ᷣceptum. virtus aũt de ſe non ponit debitũ actus
ed executionẽ ſiue ad habilitatem ad executionẽ debiti
actus. Sicut ergo dicimꝰex alio ⁊ alio debitum actus 2
executionem debiti actus: ita ex alia ⁊ alia radice dice⸗
mus pꝛocedere pᷣcepta:⁊ virtutem iuſticie.q Item vide
bitur alicui cum li.arbi.ſit facultas ratõnis 2 volunta⸗
tis.ex illa parte qua eſt facultas voluntatis:ponit᷑ oꝛdo
virtutis.quia virtus ẽ habitus volũtarius. Unde oꝛdo
ille eſt oꝛdo volũtatis. ſed ex illa parte qua eſt facultas
ratõnis ex cqua venit iudiciuʒ:ponit᷑ oꝛdo ſcdᷣm legem ⁊
pᷣcepta.quia lex dicit᷑ eo ꝙ facit legem quid facienduʒ ſit
qð ꝗpꝛie ꝑtinet ad rationem. Eſt ergo ponere radiceʒ pᷣ⸗
ceptoꝛuʒ in aĩa ſeu in li.arbi.ex illa parte qua eſt facul⸗
tas ratõnis:⁊ radicem virtutũ ex illa parte qua ẽ facul⸗
tas voluntatis. vt dicatur lex ⁊ pᷣcepta directiua ratio⸗
nis:viꝛtus aũt voluntatis.ergo alia ⁊ alia radix.qItẽ
voluntas eſt libera ⁊ abſoluta.ſed ratõ nõ ita:ĩmo bene
alicui neceſſitate ſubdita. Si ergo lex indicit quãdaʒ ne
ceſſitatem.ergo nõ poteſt eſſe direcnuũ ex ꝑte volũtatis
in qua eſt oĩno libertas. Eſt ergo ſolũ directiua ratõis.
Sed virtus ẽ directiua volũtatis vt dictũ eſt.quia ẽ ha⸗
bitus volũtarius nõ imponẽs neceſſitatẽ:ergo nõ eſt ea⸗
cem radix hoꝝ. Soł.dicenduʒzʒ.ꝙ nõ eſt eadem radix
virtutũ ⁊ pᷣceptoꝝ. Radicatio em̃ virtutũ ſemꝑ eſt ſcdᷣm
foꝛmam boni vt boni.Radicatio aũt pᷣceptoꝝ ſcðᷣm foꝛ⸗
mam boni vt debiti. ⁊ inde differens ẽ oꝛdo iſioꝝ:⁊ diffe
rens radicatio.¶ Ad qð notandũ eſt ꝙ eſt apetitus vł
voluntas oino abſoluta qᷓtum ad neceſſitatem debiti:⁊
̈tum ad neceſſitatem actus.⁊ hec eſt diuina voluntas.
Vnge nulli xbet ſicut dicit Anſeł. nec eſt ei neceſſitas
ad actum. Item eſi appetitus coaꝛtatus neceſſitate debi
ti ⁊ actus:⁊ iſte appetitus eſt irratõnalis qui eſt in crea⸗
turis irratõnabilibus:ſicut in igne ⁊ elementis alijs.qꝛ
in qualibet creatura eſt quoddam debitum. qð debet de
ſui natura:quia a deo creata.ſimiliter in ipᷣa eſt neceſſi⸗
tas ad actum:quia non eſt dña ſui actus.ſed neceſſitate
facit. IJtem eſt apetitus vel voluntas coartata neceſſita
te debiti. ſed non neceſſitate actus. ⁊ hec eſt voluntas
creature rationalis. Abſoluta enim ẽ a neceſſitate actꝰ:
quia in ſua libertate eſt facere vel non facere.ſed nõ ab
ſoluitur a neceſſitate debiti.immo tenetur ex debito: eo
ꝓ eſt ſubdita deo ad confoꝛmandam voluntatem ſuam
voluntati diuine. In pꝛima voluntate bene ponitur vir
tus:ſed non lex. Vnde voluntas diuina nulli legi ẽ ſub⸗
dita.plena autem eſt omni theſauro virtutum. In appe⸗
titu vᷣo irrationali eſt lex ſed non virtus: cum totum ibi
ſit debitum. In voluntate autem vel appetitu rationali
lex eſt et virtus.ita ꝙ ex parte illa que eſt abſoluta:ha⸗
bet regulam directiuam ſui ne erret.⁊ hec eſt virtus.ex
illa vðᷣo parte qua eſt ſub neceſſitate debiti: ſub lege eſt q̃
ipſum dirigit inſtruendo ⁊ dictando: quid debet ſeu ad
quid tenetur. Scðm hoc ponitur iuſticia generalit᷑ tri⸗
plex ſcilicet iuſticia voluntaria omnino ⁊ non debita.et
hec eſt in voluntate diuina. Ponitur etiam iuſticia de⸗

bita 7 nõ volũtaria:2 hoc ẽ in appetitu irratõnali.Et eſt
iuſticia debita ⁊ volũtaria.⁊ hec ẽ in appetitu ſeu volun
tate ratõnali.⁊ ex illa ꝑte qua erit iuſticia debita eꝛit lex
ex illa vdᷣo ꝑte qua ẽ iuſticia volũtaria ẽ virtus.⁊ loquoꝛ
cæ iuſticia generali ad legẽ ⁊ virtutes.⁊ ſic patet ꝙ non
ex eadẽ parte erit ſumere radicẽ virtutũ moꝛaliũ legis
¶Ad pꝛimã ᷓ rationẽ in cõtrariũ dicẽdũ. ꝙ licet eiuſdẽ
boni ſit virtus ⁊ pᷣceptũ:alia tamẽ eſt foꝛma ↄſideratõis
7 inde diuerſitas radicis. Alia em̃ eſt foꝛma boni vt bo⸗
ni: ⁊ boni vt debiti. ex illa parte qua ẽ foꝛma ſeu ratõ bo
ni vt boni:ſumit᷑ radicatio virtutis.erx illa aũt qua boni
vt debiti: ſumit᷑ radicatio p̃ᷣceptoꝝ legis.⁊ ſicut rectus
amoꝛ qui eſt boni vt boni:⁊ boni vt debiti. ſub alia eſt et
alia ratione 2 foꝛma boni: ſic alia ? alia radix.¶ Ad ſe⸗
cundã rationẽ.ſolutum eſt ꝑ boc.4l Ad tercià rationem
dicendũ. ꝙ differẽter eſt directio actus ꝑ virtutes ⁊ pce⸗
pta.quia directio actus er debito: eſt ipſoꝝ pꝛeceptoꝝ ·
Directio aũt actus ex rectitudine volũtaria: eſt ꝑ virtu⸗
tes. ſic ſub alia ⁊ alia ratione ſunt directiua üloꝛum
actuũ p̃cepta ⁊ virtutes.4 Ad quartã rationẽ dicendũ
ꝙ non ſequit᷑ videmus em̃ ꝙ idem opponitur gratie na
ture.ſ.peccatũ:ſpoliando.ſ gratuita.⁊ naturalia vulne
rando. 7 tamen alia eſti rectitudo huiꝰ illiꝰ.vnũ em̃ ma
lum ſufficit ad deſtruendũ plura bona cooꝛdinata:non
tamen illoꝛum eſt vna ꝑfectio nec poteſt eſſe ſeu rectitu⸗
do. 4 Ad quiĩtũ dicendũ. ꝙ actus debitus aliter eſt pᷣce⸗
ptoꝛum ⁊ virtutis iuſticie.Juſticia em̃ in qua virtꝰ ẽ nõ
reſpicit niſi executionem debiti actus.pꝛeceptum vo fa⸗
cit debitum actus. vnde hoe qð eſt ſeom eſſentiam lex in
anima. nõ eſt niſi debitũ actus faciendi. Executio & de⸗
biti actus ẽ a iuſticia inqᷓtum virtus eſt.de bitũ do actꝰa
lege. Et ſicut ab alio ⁊ alio eſt ꝙ ſit debitũ:⁊ ꝙ ſit erxecu
tio debiti actus vt viſum ẽ:ſic ab alia radice pcepta ⁊ iu
ſlicia virtus.¶ Ad ſextũ qð obijcit᷑ de obedientia ſilꝛ di
cendũ.qꝙ obediẽtia vno mõ ẽ lex ſiue ipᷣiꝰlegis.alio mõ ẽ
virrus. debitum em̃ obedientie eſt lex. ipᷣa vᷣo habilitas
ad bonũ exequendũ ꝑ obedientiã virtus eſt. AUnde ſcðᷣm
ꝙ eſt legis reſpicit debitũ:⁊ ſic ab eadem radice. Scom
aũt ꝙ virtus reſpicit executionẽ debiti. ⁊ ideo ab alia ra
dice. 4¶ Sed obijcit᷑ penes voluntatẽ eſt imperiũ ad oẽs
actus. Penes vᷣo rationẽ eſt ↄſilium ad oẽs actus.Sed
lex eſt pꝛincipiũ directiuũ in actũ ꝑ imperiũ. directõ le
gis radicat᷑ ex illa parte qua ⁊ imperiũ.nõ ex qua conſi
lium. Lex igit᷑ eſt ex parte volũtatis:⁊ non ratõnis. ex
eadẽ parte radicant᷑ lex? virtus.ql! Ao iſtud dicendũ ſi⸗
cut ſolutũ eſt:ꝙ lex reſpicit volũtatẽ ⁊ nõ ſolũ rationẽ:⁊
ſiłꝛ virtus.tamẽ aliter ⁊ aliter.qꝛ lex eam reſpicit qtuʒ
ad hoc:ꝙ tenet᷑ vel coartat᷑ ad debitũ actus.virtꝰ vᷣo in⸗
ïtum a debito eſt abſoluta:que ad h̊ eſt.vt dirigat aiam
in actũ exequendũ.Ad cuiꝰexecutionẽ nõ coaꝛtat᷑ ſi non
vult. ¶ Silꝛ ad alias ratões que oſtendũt ꝙ ler reſpicit
rationẽ:virtus aũt voluntatẽ.Licet ↄcludant verum.di
co tamen ꝙ penes hoc nõ eſt diſtinctio radicis in iſtis.
ĩmo quia lex pꝛimo ⁊ per ſe reſpicit facultatẽ. deinde vᷣo

rationem ? voluntatẽ. ex illa parte qua eſt tentio debiti

radicat᷑.virtus aũt nõ vt dictum eſt.

Jurxta boc ſecũdo .S. ij.

querit᷑ de oꝛdine pᷣceptoꝝ ⁊ vᷣtutũ.qð hoꝝ ẽ pꝛius?i Laʒ
ↄmũes actꝰſunt vtutũ ⁊ pceptoꝝ. aut ̊ qꝛ ſũt vᷣtutũ:ſũt
pᷣceptoꝝ vel ecõuerſo. Sed oſtat ꝙ qꝛ ſunt vᷣtutũ:ſũt pᷣce
ptoꝝ.Cõſtat em ꝙ moꝛalia ſeu actꝰmoꝛaliuʒ nõ ſunt in
pᷣcepio:niſi qꝛ bona. qꝛ virtuoſa:quia virtꝰreſpicit bo⸗
num ſub ratione boni. Illi aũt actꝰboni ſunt:⁊ qꝛ boni.
ſunt ĩ pᷣcepto.q̊ virtꝰ naturaliter pꝛiꝰqᷓ; p̃ceptum.4l!. Ad
oppoſitũ ante vᷣtutes ẽ debitũ actꝰetiã tentio ad ipᷣm.ſed
tebitũ actꝰ⁊ tentio ad ip̃ᷣm ſũt ꝑpᷣcepta: añ ðᷣtutes na⸗
turaliter ſũt pcepta. Sol.dicẽdũ.ꝙ lex ſeu pᷣcepta le⸗
gis naturalit ſũt pꝛioꝛa vᷣnutibo ⁊ H̊ ptʒ ſic.Honũ em̃ ſũ⸗
mũ mouet vt pᷣncipiũ vt finis. Jnqꝙtum em̃ ẽ bonũ pᷣn

cipium ſeu ↄditio pᷣncipij:eſ diffuſiuũ ſuipᷣius.⁊ ex hac
parte venit debitũ in creatura.ſ.ꝙ ip̃a tenet᷑ ad bonum:
qꝛ em̃ creatura a bono.idẽ debet bonum vt ↄſoꝛmet᷑ ſuo
pꝛincipio ſicut dictũ eſt. Et ex hac ꝑte venit lex. taqᷓᷓ di⸗
rectiua creature:⁊ dictãs ei bonũ debitũ.Ex illa aũt ꝑte
qꝛ bonũ mouet vt finis:⁊ ꝙ creatura eſt ad ipᷣm vt ad fi⸗
nem ꝓuenit virtꝰtãqᷓ directiua ipius aĩe.qꝛ virtꝰdirigit
in finẽ. Quia ꝗ̊ pꝛioꝛ ẽ comꝑatio aĩe ad bonũ in ratione
qua ẽ ipᷣius pꝛincipiũ:qᷓ; vt finis naturalit:ideo pꝛioꝛ eſi
oꝛdo pᷣceptoꝝ ſeu ſcõm pᷣcepta in aĩa:q; oꝛdo ſcõm virtu
tes. . Ad ratõeʒ in cõtrariũ dicendũ.qꝙ inqᷓtuʒ ſunt bo
na debita ſunt ipoꝝ pᷣceptoꝝ:inqᷓtuʒ vᷣo bona volũtaria
ſunt ipᷣ̃arũ virtutũ. Sed pꝛioꝛ ẽ naturalit ↄditio boni de
biti: ᷓ boni volũtarij.quia pꝛius accipit creatura natu⸗
raliter. vnde ipᷣa eſt debitrir deo tanqꝙᷓ pꝛincipio: qᷓ ipſa
moueat᷑ volũtarie in ipᷣm vt in finem.

Membꝛüũ ſecũduʒ

IYſo de radice moꝛaliũ decalogi.Cõſequẽ⸗
ter inquirẽdũ eſt de diſtinctõe pᷣceptoꝝ de
calogi. Et circa hoc plura incidũt dubita
beilia. Pꝛimũ eſt an diſtinctõ madatoꝝ de
calogi fuerit ĩ natura bene inſtituta.q fuerint ibi illa de
cẽ vᷣba. Scdm ẽ Fm quã ratõeʒ accipit᷑ diſtinctõ decalo
gi. Terciũ eſt de ſufficiẽtia numeri:an pluꝛa debent eſſe
vel paucioꝛa.Quartũ de diſtinctõe decalogi qtuʒ ad or
dinem. Quintũ de diſtinctõe qᷓtuʒ ad modũ tradẽdi.

Articulꝰ prunꝰ
Rimo ergo queritur an diſtinctio mandato⸗
rum decalogi fuit in natura bene inſtituta vł
ſolum ſit ſᷣm naturã coꝛruptã.Ad qð ſic.Ad
quodcũq; faciendũ vel vitanduzʒ in bonis? malis ſcðᷣm
ſe tenet᷑ hõ peccatoꝛ.etiã tenebat᷑ ante pctm:qꝛ in natu⸗
ra bene inſtituta erat ĩ maioꝛi debito boni faciẽdi ⁊ ma
li vitandi:qᷓ; in natura coꝛrupta. Si ergo omnia prece⸗
pta decalogi ſunt vel ao bonũ faciendũ qð eſt bonũ de ſe
vel ad malum vitandũ qð eſt malũ de ſe: ergo ante pec⸗
catum tenebat᷑ hõ ad oĩa facienda que in decalogo pꝛeci
piuntur: ⁊ ad omnia vitanda que ibi ꝓbibent᷑. Ergo in
natura bene inſtituta erat diſtinctio decalogi que? mõ.
Item homo in ſtatu innocẽtie ſue nature bene inſtitu⸗
te. tenebat᷑ maxime vitare quodlibet malũ.naʒ ipᷣe erat
ſpũali mẽte pꝛeditꝰvt dicũt ſancti.vnde tũc habebat ma
iorem cognitionem de bono faciendo ⁊ malo vitando.qᷓ
in ſtatu nature coꝛrupte. Si ergo maioꝛ erat cognitio ⁊
eadem tentio maioꝛ:eo ꝙ plus cognoſcebat. Pꝛeceptio
aüt naturaliter nibil aliud dicit miſi cognitionem boni
faciendi ⁊ mali vitandi ? tentionem ad illa:ergo magis
erat diſtinctio decalogi in natura bene inſtituta qᷓ; coꝛru
pta. Contra. ante peccatum non tenebat᷑ bomo refre
nare concupiſcentiã:quia nõ erat.ſed poſtꝙᷓ natura coꝛ/
rupta eſt tenet᷑:quia tunc regnauit cõcupiſcentia.vnde
Heñ.iij. Sub te erit appetitꝰtuus. nõ erat tũc iſtud p⸗
ceptum. Mon ocupiſces. Aut ſi eſſet aliquo mõ:aliter tñ
qᷓ modo.ergo nõ fuit hec diſtinctio mandatoꝝ ſcðᷣm na
turam bene inſtituta. 4 IStem ſcom ſtatum illum om̃ia
erant ↄmunia:nec erat aliqua inclinatio ad appꝛopꝛiatõ
nem. ergo vana eſſet tunc2 caſſa pꝛohibitio furti . qꝛ fur
tum ẽ contractatio rei aliene ſiue alij appꝛopꝛiate.. Itẽ
virtutes in via ſunt ad dirigendos actus in quibus con
ſiſtit ꝑfectio vite actiue. quia vo in patria ceſſabunt illi
actus: ideo ceſſabunt virtutes inqᷓtum regule ad illos
actus. Sed in ſtatu ante peccatum non erant hmõi actꝰ
mali:quoꝝ eſt pꝛohibitio in decalogo:nec inclinationes
ad malum. ergo ſimiliter nec regule ſeu pᷣcepta ad illos
actus ⁊ inclinationes cauendas. ergo nõ erant iſto pce⸗
pta decalogi ſeðz ſtatũ nature ante pctẽᷣm. ¶ õ ↄcupiſces
occides ⁊c. Qõ ergo tũc erat diſtinctõ mãdatoꝝ xæ⸗
calogi. Juxta bec queritur:que ſunt ⁊ que potuerunt

Ne
io
di⸗
ne
N
n
Ntic⸗
ioneg
leſtn
ntbe
ln
Cid
utu

16

tn

o
Ge
d
“W

le
aſ
3
ſ
n
e

rsr n

Queſtio

regere vel ↄſernare vitam homiĩs ante perm..¶ Itẽ ſicut
homo poſi pcim ẽ in debito quo ad deũ.ſic eti ẽ in debi
to quo ad ꝓximũ.⁊ ſcðᷣm hoc diſtinguũtur due tabule.
Sitꝛ ante pcĩm erat in hoc duplici debito.Querit᷑ ergo
