remur graz regis celeſiis nõ põt eẽ a nobis.qꝛ in homĩe
nõ eſt ꝙ poſſit habẽ graʒ dei ſine acceptõe a deo ſicut in
hoĩe.⁊ Merñ.in li.de li.ar.ponit talẽ ratõeʒ. Noſtꝛa bo
na volũtas a deo creata ſupple bonitate naturali ꝑfecta
nõ erit.quouſq; creatoꝛi ꝑfecte ſubiecta ſit.Et ꝑ ̊ diſtin
guit ipe duplicẽ ſtatũ volũtatis.ſ.ſtatũ creatõis ⁊ ſtatuʒ
pfectonis.⁊ arguit h̊ͥ mõ. Abſit vt ip̃ius voluntatis ꝑfe
ctionẽ ip̃i volũtati nõ deo creatoꝛi tribuamꝰ:cũ lõge me
lius ſit eſſe ꝑfectũ qᷓ foctũ.⁊ poſt ſubiũgit.Perſectõ aũt

eſt ex gra.¶ Ad terciũ dicẽdũ.ꝙ aug.dicit ꝙ gra meret᷑

augeri ⁊c.ſᷣ nõ dicit ꝙ ab alio ꝙᷓ ab ip̃a ga. NQon em̃ eſt
augmentũ gr̃e ab oꝑatõe li.ar.cãliter.licet quodãmõ co
oꝑet᷑:ſᷣ gra cũ ꝑmanet de ſe meret᷑ augeri.vnde nõ ꝓpteꝛ
poc dicit᷑ cadere ſub merito hominis augmentũ gr̃e.vn⸗
te ſtatim ſubdit aug. voluntate ↄcomitante non ducen⸗

te. pediſſequa non puia.

Articulus ſecudus
ai Onſequẽter querit᷑ vtꝝ pꝛima gr̃a cadat ſub
. merito.⁊ pᷣmo q̃rit᷑ vt aligꝗs poſſit ſibi meꝛe
ri pᷣmã graʒ. Scdo an alij poſſit mereri pᷣmã

graʒ. Etum ad pᷣmũ querũt᷑ duo. Pꝛimũ eſt vtx aligs

merito pᷣcedenti poſſit mereri ſibi graz. Scðo vtꝝ meri⸗
to coherẽti vel ſubſequẽti. Item pᷣma queſtio ſubdiuidit᷑
vel partit᷑ in duas.Quia pᷣmo queret᷑ de illo qui ẽ ĩ pcto
moꝛtali:vtꝝ ipe merito p̃cedẽti poſſit ſibi mereri gram.
Scðo querit᷑ de illo qui eſt in ſtatu caritatis vtꝝ poſſit
mereri ſibi gram qua reſurgeret ⁊ releuaret᷑ ſi caderet ĩ

peccato moꝛtali·
Ad pꝛemũſic FH. .
obijcit. Zach.j.dicit ᷣma bonitas.Cõuertimĩ ad me 2
ego ↄuertar ad vos.Si & illud vᷣbuʒ veꝝ ẽ.ſi aligs ↄueꝛ
tat᷑ ad dimmnã bonitatẽ vel ad deuʒ:meret᷑ ꝙ deꝰpuertat᷑
ad ipᷣm. Sʒ ↄuerſio dei ad peccatoꝛẽ nõ eſt niſi ꝑ gr̃am.
g̊ exns in pcto moꝛtali merito pᷣcedẽti põt mereri ſibi g⸗
tiã. 4 Si dicat᷑ ꝙ nõ ſequit᷑.qꝛ dignitas requirit᷑ in me⸗
rente. peccatoꝛ aũt qui ẽ in moꝛtali nec eſt dignꝰ:nec di⸗
gna ſunt ei oꝑa.⁊ ꝓpter hoc nõ põt mereri.Contra.Si⸗
cut dicit apłus ad Ro. viij.i 2õ ſunt ↄdigne paſſiões hꝰ
tempoꝛis ad futurã gloꝛiã. gᷓ deꝰ det nobis gloꝛiaʒ:G
nõ eſt ꝓpter paſſiones quas ſuſtinemꝰ.ſ ratõe ſue libeꝛa
litatis qua ꝓmittit vitã eternã. Itẽ in adã in ſtatu inno
centie nulla fuit indignitas qꝛ nec pctẽ̃m.g̊ digne poteꝛat
operari.Si gᷓↄuerteret᷑ ad deũ ⁊ de ad ipᷣm:ꝗ poterat ſi
bi mereri gram.4 Itẽ meritũ eſi ſeruiciuʒ quo ex nõ de⸗
bito fit debitũ. Sed quatuʒ ſeruicia ſunt magis indebi⸗
ta:tanto ſunt gratioꝛa. Cum ꝗ exñs in peccato moꝛtali
impendat ſeruiciũ deo.⁊ ſuũ ſeruiciũ ſit magis indebitũ
q ſeruiciũ homis exñtis in caritate: ꝗ erit ſeruiciũ ipᷣiꝰ
gratioſius. põt peccatoꝛ ſibi mereri gram. Ad oppo⸗
ſitũ Ro.xj. Si ex operibo ẽ gra:̊ gr̃a non eſt gra.qꝛ gr̃a
Dicit᷑ ex eo ꝙ nõ ex operibo ſ̊ gratiſdata.Si g impoſſibi
le eſt ꝙ gra nõ ſit Ga:impoſſibile eſt ꝙ gꝛa ſit ex opeꝛibo
g̊nõ cadit ſub merito.¶¶ Item meritũ eſi ſeruiciũ deo di
gne ⁊ debito modo impenſuʒ. Sʒ peccatoꝛ exñs in moꝛ⸗
tali ꝑeccato nõ põt digne eyhibere ſeriiciũ dro.quia eſi
in indignitate pct᷑i.nec põt exhibere tebito modo.quia
non eſt in debito amoꝛe dei.ergo c. Sol. dicenduz ꝙ
Duplex eſt meritũ:ſ.interpᷣtatiuũ.⁊ eſt merituʒ ↄgrui vel

zdigni. Mderitũ interp̃tatiuũ apellat᷑ quãdo non eſi ali

qua ↄdignitas in recipiente.⁊ tn ei exhibet deꝰ donũ ſuũ

ex ſua liberalitate. ac ſi ille ꝑ opera ſua meruiſſet: ⁊ ta-

men in veritate nõ meruit.vnde meritum illud nõ ponit
ↄdignitatẽ in recipiente nec in operibo eius:ł ſolum po⸗
nit liberalitatẽ in dante. quia nõ eſt aliquid in recipiẽte
vnge ſit oignꝰrecipere:⁊ tñ deꝰ ei dat donũ ſuũ ex ſua li⸗/

beralitate ac ſi eẽt in ipo dignitas.⸗l Ad pᷣmũ dicendũ.

ꝙ illa auctoꝛitas ꝓphe.Cõuertimi ad me ⁊c.nõ impoꝛ⸗
tat aliquod debitũ.ſ.ꝙ ſi homo faciat qð in ſe eſt ꝙ ei de
beatur gra:ſed ſolũ eſt cclaratõ diuine bonitatis ⁊ libe
ralitatis.quia ſua liberalitas tanta eſt ꝙ nõ negabit ſe:
ſi aliquis faciat qʒð in ſe eſt:etiam ſi ſit exñs in peto mor
tali.ſed hoc nõ erit ꝓpter ea que facit:ſed ꝓpter liberali⸗
tatem dantis.¶ Ad ſcᷣm dicẽdũ ꝙ in illo qui meret᷑ vi⸗

tam eternã ſunt tria. nũ qð eſt pmum mouẽs ipᷣm ad

—

cta.vt patet ex dictis.

oia opera meritoꝛia. 1 hec eſt gra increata ſeu ſpũſſctus
Scðm eſt illud qdð eſt oꝑans primũ ad hoc.ſ.gra creata
Terciũ eſt cooꝑans.ſ.li.ar. O S ille mereat᷑ vctaʒ eter
nam:bhoc nõ facit dignitas oꝑuʒ que ſunt in ipo.ᷣ pᷣmũ
mouens ipᷣm ad oꝑa meritoꝛia.ſ.ſpũſſetus vel gra incre
ata:⁊ cũ ea ga creata eſi.⁊ ꝓpter hoc ſi nõ eſſet illud pꝛi

mum mouens cũ ſcdo.ſ.gra creata: nõ poſſet mereri vi⸗

tam eternã. In illo aũt qui ẽ in moꝛtali pcto nõ eſi digni

tas opeꝝ:nec dignitas mouentis ipᷣm ad aliqua oꝑa:ſi

facit bona quãtuʒ eſt ex ꝑte li.ar.quia deficit ei gra qua
oꝑa digna efficiunt᷑. ſolum em mouet᷑ a li.ar.⁊ nõ a ſpi⸗
rituſancto. Ad terciũ ⁊ quartũ dicendum.ꝙ ad hoc ꝙ
aliquid ſit meritoꝛiũ: requirit᷑ ꝙ illud ſit ſeruiciũ digne
⁊ debito modo deo impenſuʒ. In illo aũt qui eſt in moꝛ⸗
tali peccato eſt opoſitũ.quia in eo eſt peccatum ꝑ quod
dignꝰeſi odio dei ⁊ moꝛte eterna.quare ſeruiciũ ſuũ non
eſt digne impenſuʒ. ⁊ ꝓpter hoc ꝓpꝛie nõ eſt meritoꝛium.
Vnde aug. Operibo impij nõ pᷣmium ſᷣ pena debet᷑. In
adam aũt in ſtatu innocentie qᷓtum ad ſtatũ nature fuit

cæfectꝰ debiti modi.quia debitus modus in ſeruicio me⸗

ritoꝛio eſt ꝙ impendat᷑ ſeruiciũ deo ex amoꝛe dei xæbito.
Debitꝰamoꝛ eſi vt ip̃m deuʒ amet ſuꝑ omnia: ⁊ ꝓpter h

ei impendat beneficiũ vel ſeruiciũ. quia igit᷑ hoc non eſt

poſſibile creature 'm naturã.ideo adam in ſtatu natuꝛe
adite ante ſiatũ gratie: nõ potuit ꝑ naturã exbibere xebi
tũ ſeruiciũ deo.i.de bito mõ.⁊ ideo nec ꝓpꝛie mereri caʒ

Hꝛ aũt obijcit᷑: ꝙ quãto magis indebita ⁊c. hoc intelli⸗

gitur de gratuitis: qualia non ſunt opeꝛa in peccatis fa⸗

LConſequẽter queri S. ij.

tur de illo ꝗ ẽ in ſtatu caritatis: vtꝝ poſſit ſibi mereri ꝗ̊

tiã:ꝑ quã releuet᷑ ſi cadat ĩ moꝛtali. ſic videt᷑. Dicit eĩ

aug. ꝙ nihil digniꝰ põt peti: ꝙᷓ ſi cadat hõ ꝙ poſtea reſuꝛ

gat. Sed ꝗcꝗd digne petit᷑ merito exaudit᷑ a o. &ſi bõ

exñs ĩ caritate petat graʒ q̃ poſſit reſurgẽ ſi cadat:meri
to dabit ei. ᷓ pot eam mereri. ¶ Item ſupponit ꝙ hõ ſan
etus põt alij mereri gram pᷣmã. ſibipᷣi põt ip̃am mere
ri: ꝑ quã releuet᷑ ſi cadat.¶ Ad oppoſitũ. Quado hõ ca⸗
dit ꝑ moꝛtale euacuat᷑ totũ meritũ in ipo:⁊ omnes iuſti
cie ſue.ſicut dicit᷑ Eʒech.xvũj. Si auerterit ſe iuſtꝰ a iu⸗
ſticia ſua:⁊ fecerit iniquitatẽ ⁊c.oẽs iuſticie eiꝰ quas fe⸗
cerat nõ recoꝛdabũt᷑.ꝗ nihil debet᷑ iuſto poſtqᷓ peccanit.
ergo nõ põt mereri ꝙ gra ſit in ipo:ꝑ qu releuet ſi pec⸗
cet. Q acedẽdũ ẽ.¶ Ad pᷣmũ ĩ ↄtrariũ dom.ꝙ digni

tas oꝛonis attẽdit᷑ dupłꝛ.vel qtũ ad illð qð petit᷑. vel qᷓ;

tum ad illò er quo petit᷑. Cũ & dic ang.ꝙ nihil dignius

põt peti ⁊c.hoc ẽ intelligẽdũ ꝙtum ad illud ex quo peti⸗
tur:⁊ nõ qᷓtuʒ ad illud qð petit᷑.quia ille qui boc modo

petit: petii ex timoꝛe huilitate ne cadat.ᷣ non eſt digni

oꝛ ꝙᷓtum ad illud quod petit᷑. ita ꝙ valeat ad reſurgẽdũ

ſi homo cadat:ſed valet ad facilius reſurgendum. quia
homo qui ſic oꝛat:magis ẽ diſpoſitꝰad reſurgẽdũ in bo⸗
num: ſi reſurgat.ꝗ Ad ſcõm dom.ꝙ nõ ſequit.hõ exñns

.
4
D
4

Ä=S 4

4

ûœãẽé‿ — 4—

—

inn.
fuit
ne⸗
ſo.

ſ
o
⸗
nins
!
4
din
Fi
gois
nbo⸗
ais

ueſtio
in caritate põt alij mereri gẽam. 5 ſibi ſi cadat: a qñ bõ
exñs ĩ caritate oꝛat ꝙ ſi ceciderit ꝑ pcm: de) det eig⸗
tiam ꝑ quã reſurgat.rõne eiꝰqð petit poſt lapſuʒ.ponit᷑
iam vefectꝰdignitatis in ipo petete.2 ideo nõ meret᷑ ex⸗
audiri. Sʒ qñ ipe oꝛat ꝙ, det alij Ga: nõ ponit indigni⸗
tas in ipo petẽte.licet ſit ĩ illo ꝓ qͥ petit:qui foꝛte malꝰẽ.

2 ideo meret᷑ eraudiri. ⁊ ita poteſi alij mereri gratiaʒ: ⁊

non ſibi poſt peccatum. „.

Nueritur conſe §. üj.
quẽter viꝝ merito coberẽti vel ſubſequẽti poſſit ſibi ali⸗
quis mereri gaʒ. Ad qð ſic. Aligꝗs põt mereri equũ ſi⸗
bi dari a rege merito coherẽti.ſ.qꝛ ſeruit regi.vel meꝛito
ſubſequenti:qꝛ poſtea ſᷣuiet regi.Siłꝛ aliqs põt mereri
pecuniã ſibi datã merito ſubſequenti.ſ.qꝛ poſtea laboꝛa
bit in vincã. Igit᷑ ſitꝛ põt aligs mereri gaʒ pꝛims ineri⸗
io coherẽti vel ſubſequẽti.⸗l Itẽ ſᷣm opinionẽ quoꝛũdã.
angeli gloꝛiã ſibi datã ad ↄfirmatõeʒ mõ merent᷑ mini⸗
ſtrando nobis. Sed ̊ meritũ ſubſequens ẽ.ꝗ nos poſſu
mus etiã mereri g'aʒ pꝛimam merito ſubſequẽti.⸗ Ad
oppoſitũ. Qihil qð dat᷑ in intẽtione Fᷣuicij dat gꝛatis rel
liberalit. Sed deꝰdat gaʒz gratis 2 liberali. non dat
eam vt ei Fuiat᷑ in pnñti vel in futuro.Gra igit᷑ nõ reſpi⸗
cit ſuiciũ pñs vel ſubſequẽs.jᷓ nullꝰpõt mereri gẽaʒ me

rito coberẽti vel ſubſequẽti. Qð ↄcedendũ ẽ: nec etiã

merito pᷣcedẽti: vt viſuʒ ẽ.¶¶ Ad pꝛimũ ĩ vtrariũ dicẽdũ.
qꝙ cũ hõ dat alij ſicut rex equũ Fᷣuiẽti.ipᷣe attẽdit Fuiciũ.
vnde pᷣncipiũ mouẽs quare dat ei equũ: eſt ipᷣm Puiciuʒ

vñ dat ei er H ꝙ fuit: vel puiuit vel vt uiat. Sed cũ deꝰ
dat nobis gẽaʒ:mouẽs ipᷣmẽ ſua liberalitas? nõ fuici⸗

um. licet det nobis gẽaʒ ad ᷣuiendũ ip̃i: q; ſine illa non
poſſumꝰ?ſibi digne kuire.a ideo nõẽ ſilłe.¶ Ao ſcðᷣm ꝙ ſi

boc ponat᷑ ꝙ angeli mõ merẽt᷑ miſtrãdo nobis gloꝛiã ſi⸗

bi datã ad ↄfirmatõeʒ. dicẽduʒ tñ ꝙ nõ ẽ ſile de angelis
reſpectu gloꝛie:⁊ de nobis reſpectu gẽe.qꝛ cuʒ donũ glie
pᷣmiũ ſit:nõ excludit meritũ:qꝛ meritũ non repugnat ra

tõni p̃mij.⁊ ideo ãgeli merito ſubſequẽti.ſ.nobis miĩſtrã
tdoꝛpnt mereri illð pᷣmiũ. Sʒ meritũ repugnat gre.qꝛ g⸗

tia nõ er intentione meriti ſ̊ gtiſdat᷑ ⁊ ꝓpt h̊ donũ gie ex
cludit meritũ antecedẽs ⁊ ſubſequẽs ⁊ coherẽs.

Poſtea queritur S. ui.
vtꝝ aligꝗs poſſit mereri alijs gaʒ pᷣmã.Et ondit᷑ ¶Mat᷑.
ix. ꝙ ſic. Nidẽs ihs fidẽ illoꝝ dixit paralitico.Cõfide fi⸗
li.remittũt᷑ tibi pcta tua.glo. Pẽſate quãtũ valet apud
txũ fides ꝓpꝛia:cũ tãtũ valuerit fides aliena.vt hoĩeʒ ſa
naret in aia 1 coꝛꝑe. Iides igit᷑ aliena meruit vt parali

ticus ſanaret᷑ in aia ⁊ coꝛꝑe.Sʒ ſi fuit ſanatꝰin aĩa ha⸗

buit gꝛaz: meruit ei gꝛaz. ᷓ aligs põt mereri alij gẽaʒ.
4 Itẽ ſicut dicit Tulliꝰde amicitia. Amicitie idẽ ẽ vel⸗
le 2 nolle.Si q̊ eſt vera amicitia aĩe exñtis ĩ caritate ad
deñ.q̊ ipᷣius ⁊ dei idẽ eſt velle.q̊ ſi ipᷣa vult ꝙ gẽa det iſti:
7 deꝰ ſilꝛ volet illud.ꝗ̊ aia ſancta põt mereri apud deum
deꝰ det gꝛaz alij. ¶,Al ' Ad oppoſitũ eſt ratõ ſupꝛadicta.qꝛ
ſi gr̃a datur alicui alij ex merito alicuiꝰ ſancti viri.̊ nõ
erit gratiſdota.qð eſt incõueniẽs.q̊ incõueniẽs ẽ poneꝛe
ꝙ aliꝗs alij poſſit mereri gRam. Sol.dicẽduz ꝙ ẽ me⸗
ritum ↄgrui:2 eſt meritũ ↄdigni.ꝛ eſt gra que eſt in 51
gre: eſt gra que ẽ res gre. Vico ̊ e merito cõgrui põ
aliquis ſanctꝰhõ mereri alij ens merito ↄdigni.
⁊ meritũ ↄdigni ponit ꝙ neceſſario reddat᷑ illud ad qð ẽ
vnde ponit ꝙ gra dat᷑ neceſſario:neceſſario dico neceſſi⸗

tate imutabilitatis nõ coactionis. Meritum aũt ↄgrui

nõ.ſᷣ ſolũ ponit ↄgruitatẽ in ipo oꝛante.q̊ põt eſſe impe⸗
dimentũ ex ꝑte illiꝰ ꝓ quo ſanctꝰoꝛat.Ex ꝑte oꝛantis cõ
gruũ eſt ꝙ reddat᷑ pᷣmiñ meriti.ſ.gra.nõ tamẽ ↄdigni ex
parte ſuſcipiẽns. Pꝛopter boc merito ↄgrui põt mereꝛi

alij gẽ am. nõ merito ↄdigni.qð ponit dignã redditio⸗

nem pmij.¶ Ad ratõeʒ in ↄtrariũ dicendũ.ꝙ gr̃a habet
ↄparatõneʒz ad illũ cni dat ꝑ oꝛatõeʒz ſancti viri.⁊. ſic eſt

xix.

gratia in ratõe gre:qꝛ dat᷑ ei nõ ex meritis ſuis.qꝛ non
babet aliqd vñ meꝛeat᷑. Iniᷓtuz aũt illa gra reſpicit ſon
ctum viꝝ:ſic dat᷑ ex merito.⁊ ſic ex alia ratõe cadit ſub
inerito:⁊ dat᷑ ᷓnis:qꝛ dat᷑ gtis ꝑ ↄꝑatõeʒ ad accipiẽteʒ:
quẽ infoꝛmat ⁊ ſacit gtum. Ex merito aũt ꝑ ↄꝑatõeʒ ad
oꝛantẽ.⁊ ſic nõ ẽ in ratõe gẽe:ſᷣ cadit ſub merito.
4. ₰ ₰
Articnlus tercius
Onſequẽter querit᷑ de illo qui facit qð in ſe ẽ
vtꝝ neceſſe ſit ꝙ deꝰ det ei ge'am. ꝙ ſic videt᷑.
. Aug.ſuꝑ illud.ij.ad Thi.ij. egare ſeipᷣm
nõ põt ⁊c.Cũ ſit iuſtꝰnõ põt negare ſuã iuſticia. cũ ſit
bonꝰ⁊ miſericoꝛs nõ põt negaꝛe ſuã bonitatẽ ⁊ miſcdiaʒ
qꝛ ꝓnioꝛ eſt ad largiẽduʒ de miſcðia ⁊ bonitate q; ad pu
niendũ de iuſticia.Si q& nõ põt ſuã iuſticiã negare faciẽ⸗
tibus malũ:multomagis non põt ſuã bonitatẽ ⁊ miſeri
coꝛdiam illis qui requirũt eã.Sʒ qui facit qð in ſeẽ re⸗
quirit bonitatẽ eiꝰ⁊ miſc viaʒ.dat & ei.⁊ hoc ẽ infundere
gram. 4 Itez aug. ſuꝑ illud ad Ro.v. Juſtificati ex fide.
pacẽ habeamꝰ⁊c̃.dicit.Deꝰrecipit ofugiẽtes ad ſe.aliter
in eo eſſet iniquitas. Sʒ impoſſibile ẽ ꝙ in eo ſit iniqui⸗/
tas:̊ᷓ impoſſibile ẽ ꝙ nõ recipiat ↄfugiẽtes ad ſe.Sʒ fa⸗
ciens qð in ſe ẽ ↄfugit ad ipᷣm. ꝗᷓ neceſſe ẽ ꝙ ipᷣm recipiat
Sʒ ipᷣm reciꝑe ẽ ꝑ infuſionẽ gre.̊ ⁊c.⸗¶ Iem apoc.iij.
Si quis aperuerit intrabo ⁊ cenabo cum illo.hoc ẽ dele
ctaboꝛ. Iteʒ Zach.j.Cõuertimini ad me ⁊ egoↄuertar
ad vos. Ex his ſic obijcit᷑. Inpoſſibile ẽ ſummã veꝛitatẽ
mẽtiri:ſᷣ neceſſe habet veꝝ dicere ⁊ implere illud. Sed
dicit ꝙ ↄuertẽti ad ipᷣm ouertet ſe.⁊ ꝙ aperiẽti intrabit:
cũ faciens qð in ſe ẽ ↄuertat᷑ ad ipᷣam veritatẽ pᷣmaʒ vt
ei aperiat ad h̊ vt intret. neceſſe ẽ ꝙ deꝰↄuertat᷑ ad illũ
Sed h̊ nõ ẽ niſi ꝑ gr̃am. ⁊c.q¶ Item anſel.in li.de caſu
dyaboli querit.quare lucifer nõ habuit ꝑſeuerãtiam.qꝛ
aut hoc fuit qꝛ deꝰnõ &dit:aut qꝛ ip̃e nõ accepit.⁊ deter
minat illã q̃ſtionẽ dicẽs.ꝙ hoc nõ fuit qꝛ deꝰ nõ dedit:ſᷣ
quia ille nõ accepit.cũ deꝰſemꝑ eſſet paratꝰ dare:ipᷣe vᷣo
nõ acciꝑe.&̊ ſilꝛ ꝙ aliquis homo nõ habeat gẽam.G̊ non
eſt qꝛ deꝰ nõ det:ſ̊ quia ipᷣe nõ vult nec paratus eſt acci⸗
pere. Si vult accipe 2 paratꝰſit: de dat ei gaz. Ao
pofiiu. Be at gam ſola liberalitate a niſcdia: quia
dat ipam gratis. põt dare 1 nõ dare g?am. ᷓuis hõ
faciat qð in ſe eſt:deꝰpõt ei non dare Ram. NQon éᷓ eſt ne
ceſſe ꝙ facienti qð in ſe eſt et gꝛam. 4
rium 2 liberu oponi

nut. Si & de ex liberalitate dat gra⸗
tiam. & nulla neceſſitate dat alicui gGam. 4 Item Yere.
xviij. dicit dñs.Ecce ſicut lutũ in manu figuli ſic vos in
manu mea. Com ꝑatio q̊ hoĩs ad deũ eſt ſicut ↄꝑatio lu⸗
ti ad figulũ.Si nulla neceſſitas eſt quare figulus faci
at de luto vas in honoꝛẽ vel ↄtumeliaʒ.ſeu vt impꝛimat
foꝛmã nobilẽ in luto:& ſilꝛ deus nullã habet neceſſitateʒ
quare in homine impmat illam foꝛmã nobilẽ que ẽ gr̃a
Item ſicut dicit Merñ.de gratia ⁊ li.arbi.Cauẽduʒ ẽ
ne ea que inter nos accitari ſentimꝰ. aut volũtati tribua
mus que infirma eſi:aut diuine neceſſitati q̃ nulla eſt.Gᷓ
infuſionẽ gre que in nobis eſt nõ de bemꝰ attribuere vo⸗
luntati noſtre aut neceſſitati diuine que nulla ẽ.̊ nulla
neceſſitas ẽ ex ꝑte dei: vt faciẽti qð in ſe ẽ det gꝛaʒ. 4 Itẽ
nullopõt ſe diſponere ad hoc vt habeat gRam.quia ita ſe
habet in nobis peccatuʒ qð eſt remouens lucem diuine
gratie ſicut feneſtra clauſa ne illuminet᷑ dmus.Si in
bomine nõ eſt ꝙ ab eo remoueat᷑ peccatum: non eſt in

ipᷣo ꝙ diſponat ſe ad recipiendũ lumen diuine gꝛe. ergo

null?poõt facere aliquido ao qð de necelſitate ſequat᷑ Ga.
Eſacienti qð in ſeẽ nõ dat de? neceſſario Gam. . ZSt
querit quid ẽ hoc dictu facere qdð in ſe ẽ. ¶ Aa ille qui fa⸗
cit qð in ſe ẽ facit recte. Sed quicũq; facit recte ex recti⸗
tudine oꝑat᷑ quà habet.g ſi aliꝗs facit qdᷣ in ſe ẽ hʒ recti⸗
tudinẽ. Aut S illa rectitudo eſi acquiſita.aut ĩnata. aut
data.( 0 eſt inata:qꝛ ſic ſemꝑ eſſet.nec acquiſita.cõſiat

ꝙ eſt data. ergo donũ gratuituz · ergo hec rectitudo eſt

—

244

ex gra. Nullꝰg põt facẽ qꝗð in ſe ẽ ad ̊ ꝙ ſit gratꝰ deo ni
ſi ex ga.⸗¶ SItẽ nõ põt dici ꝙ rectitudo iſta ſit naturalis
qꝛ rectitudo naturalis non ↄtradicit obliꝗtati culpe vel
pcto:cũ maneat cũ illo vel cũ illa.Cũ igit᷑ rectitudo qua
hõ facit qð in ſe ẽ ↄtradicat culpe.q̊ nõ eſt naturalis. eſt
igit᷑ gratuita.¶ Itẽ in Exo.vbi loquit᷑ de induꝛatõe pha
raonis dicit glo.Indurauit dñs coꝛ eiꝰita ꝙ nihil pote
rat facere acceptabile deo.ꝗ̊ nõ poterat facere aliquid ꝑ
qð daret᷑ ei ga.ꝭ& licet faceret qð in ſe eſt adhuc nõ dare
tur ei ga. Sol.dicẽduʒ ſicut dicit anſeł.in li.de ↄcoꝛ

dia p̃deſtinatõis ⁊ li.ar. Sciendum eſt ꝙ ſepe dicimꝰne
ceſſe eſſe qdðᷣ nulla xi eſſe cogit᷑. a neceſſe nõ eſſe qdð nulla
ꝓhibitõne remouet᷑.Qã dicimꝰ.neceſſe eſi deũ e ſe imoꝛ
talem:nõ ꝙ aliqua vis cogat eũ eſſe ĩmoꝛtalẽ.⸗ neceſſe ẽ
nõ eſſe iniuſtũ: nõ ꝙ aliqua vis phibeat eſſe iniuſtuʒ:ſed

qm̃ nulla res põt facere vt nõ ſit ĩmoꝛtalis ſeu vt ſit iniu
ſius. Scðm boc igit᷑ dicẽdũ eſt. ꝙ neceſſitas in creatura

dicit᷑ ᷣm coactionẽ 2 ꝓhibitõeʒ qua aliqua res cogit᷑ vel

ꝓhibet᷑ eſſe vel nõ eſſe. In dro aũt nõ cadit neceſſitas co

actionis aut phibitõis.̊ ſolũ dicit᷑ in eo neceſſitas ĩmu⸗

—

tabilitatis. Cuũ g querit᷑ an cꝰneceſſario det gꝛaz faciẽ⸗

iiqð in ſe eſt. aut loquimur ð neceſſitate ĩmutabilitatis

aut vx neceſſitate coactionis 2. phibitionis. hoc vltimo
modo nõ dat gꝛaʒ neceſſario faciẽti qð in ſe eſt:quia deꝰ

—õäs

—

nõ põt cogi. Sʒ pꝛimo mõ veꝝ eſt ꝙ imutabiliter ſe ha⸗
bet diuina bonitas ad donũ gee omni volenti reciꝑe faci
endo qð in ſe eſt:qua neceſſitate nulli negat ſe. Cõceden
dum igit g ſi homo faciat qð in ſe eſt:ꝙ deꝰ dat ei gRam
7 etia neceſſario.i.ĩmutabiliter: ſicut ſol imutabilit᷑ dat

lumẽ ſuũ omni volẽti ſuſciꝑe.ſ.diſpoſito ad hoc:⁊ ſe ha⸗

benti in recta diſpoſitõe ad ſolẽ. Sic dicendũ ex ꝑte iſla

Ao pꝛiinã ratõeʒ in ↄtrariũ dicẽduʒ.ꝙ nõ ſequit᷑ ſola
liberalitate dat.̊ᷓ ſe habet ad dandũ ⁊ nõ dandũ faciẽti
qð in ſe eſt. Sʒ bene ſequit᷑.ſola liberalitate dat.q̃ ñ dat
ex meritis vel ꝑ coactionẽ vel ꝓhibitõeʒ. quia hoc ex ſo⸗
la liberalitate excludit coactionẽ 2 phibitõeʒ ⁊ nõ ĩmu⸗
tabilitatẽ.¶ Ad ſcdᷣm dicẽduʒz ꝙ ſi neceſſariũ dicat᷑ ĩmu⸗
tabile falſuʒ eſt ꝙ neceſſariũ ⁊ libeꝝ ogonũt᷑. Si aũt di
catur neceſſariũ coactũ vel ꝓhibitum:ſic reꝝ eſt ꝙ oꝑpo
nũtur.pꝛimo mõ eſi neceſſitas in tro:⁊ ꝓpter hoc nõ op⸗
ponitur ſue liberalitati.ĩmo ex hoc eſt laus ſua:q ipᷣa ẽ
imutabilis ⁊ immutabiliter libera.⁊ ex hoc eſt laus ſue
bonitatis:ꝙ nõ põt ſe negare volenti eam reciꝑe facien⸗
do qð in ſe eſt.vnde aug.Sicut vituperiũ humane volũ⸗
tatis eſt ꝙ non vult reciꝑe: ita laus diuine bonitatis eſt
ꝙ nõ poteſt ſeip̃am negare.¶ Ad terciũ dicẽdũ.q ſi deꝰ
nõ daret facienti qð in ſe eſt gam: ꝙ nõ faceret ipi iniu⸗
riam. ⁊ ideo totũ eſt ex liberalitate ſua ꝙ dat ei gGam. et
ideo introducit᷑ exemplũ ꝙ; nõ fieret homĩ iniuria: ſi nõ
daret ei de gꝛam:ſicut nec luto fieret iniuria:ſi de eo fa⸗
ceret figulꝰvas in ↄtumeliã.qꝛ fieret ſᷣm exigentiã 2 na⸗
turã ſue materie.Sitlꝛ ex ꝑte iſta eſt. vnde Sa.lxiiij. Et
nũc dñe pater noſter es tu.nos vo lutũ ⁊ tu fictoꝛ nr̃:et
oꝑa manuũ tuaꝝ oẽs nos.vnde nos ſumꝰmateria ipᷣꝰ.
ſed ſic ẽ ꝙ tota maſſa generis hũ ani coꝛrupta eſt ꝑoꝛigi
nale pctm. Et / ꝓpter hoc ſi deꝰ facit ex hoĩe vas in ↄtume
liam ⁊ nõ in ſuũ bonoꝛẽ impᷣmẽdo foꝛmã nobilẽ q ẽ gra:
facit m exigẽtiã materie:qꝛ oꝛdinata eſt maſſa generis
hũani ꝑ petm ad ↄtumeliã. ⁊ ꝓpter hoc ſi ita faceret:nõ
faceret ei iniuriã. ẽ tæꝰ in bomie faciente qð in ſe eſt
impᷣmat ſoꝛmã nobilẽ que ẽ gra: hoc ẽ ex ſola liberalita⸗
te ſua ⁊ nõ ex aliquo qð debeat homĩ facienti qð in ſeẽ:
qꝛ bomo faciẽs qð in ſe eſt adhuc ẽ indignꝰ añ ſuſceptio⸗
nem gre. ¶ Ad quartũ dicẽdũ.q in deo nulla eſt neceſſi⸗
tas coactõnis aut ꝓbibitõis:p ſolũ imutabilitatis.De
pꝛima loquit᷑ Hern.ſicut dictũ ẽ.¶ Ad quintũ dieẽdũ ⁊
2cedẽduʒ ꝙ nullꝰ põt ſufficiẽter ſe diſponere ad gꝛaʒ ni⸗
ſi de ꝰipᷣm diſponat. ſᷣ ſi faciat qð ĩ ſe ẽ ↄſequit᷑ diſpoſitõ
din ini adiutoꝛij.vñ feneſtra ↄꝑat᷑ actui volũtario:qui ẽ
ↄſentire vel diſſentire.tenebꝛa ↄꝑat᷑ pcto.vñ ſicut i ptate

ℳ

–

homiĩs nõ eſt ꝙ remoueat tenebꝛã a domo:niſi apeꝛiat p
hibens lucẽ.ſ.feneſtra.⁊ lux ipᷣa remouet tenebꝛã:ita in
ptate homĩs nõ eſt vt remoueat pctm a ſeipᷣo.bᷣ ſi remo⸗/
ueat actũ ſuũ volũtariũ.ſ.diſſenſum ad bonũ ⁊ ↄſenſum
ad malũ:tũc remouet illud qð eſt ꝓhbibens gẽam ſicut fe
neſtra phibet lucem. tũc intrat gůa in ipᷣo.⁊ ita diuino
adiutoꝛie remouet᷑ ab eo tenebꝛa. Remoneat g li.arbi.

diſſenſuʒ ad bonũ:⁊ ↄſentiat parate gẽe. Et boc ẽ qð die

Herñ. Gfe ſolũ cooꝑari dicit᷑ li.ar. dum ↄſentit.q¶ Ad
aliud dicẽduʒ ꝙ facere qð in ſe eſt ſoluʒ ꝑtinet ad adul⸗
tos ⁊ nõ ad ꝑuulos.Et ad vidẽdum quidẽ facere qð ĩ ſe
eſt notãduʒ. ꝙ in quolibʒ hoĩe ꝑ naturã eſt recta ratõ.⁊
bec rectitudo boni ẽ notio indita a creatõe qua quelibz

aĩa põt cognoſcẽ ſuũ pᷣncipiũ.ſ.deũ.⁊ de hac dicit᷑ in ps.

Scitote qm dñs ipe c deꝰ..ipe fecit nos ⁊ ñ ipᷣi nos.Deꝛ
hoc em̃ ꝙ quilibet hõ naturalit ſcit ſe nõ ſemꝑ fuiſſe:ſcit
ſe factũ eſſe.⁊ ita ſcit ſe habẽ pᷣncipiũ.⁊ ſcit ꝙ ab illo pᷣn⸗
cipio habet ꝗeqd habet:⁊ totũ bonũ qdð habet:⁊ nõ a ſe
ſcit ꝗ ab illo debet petere bonũ:⁊ ꝙ ꝑ illũ debẽt ſupple
ri oẽs ſui defectꝰ.Si ̊ ſm iſtã notionẽ oꝑet᷑ hõ ſuo arbi
trio:recurrẽdo ad illũ quẽ ſcit ſuũ eſſe pncipiũ:⁊ quẽ ſcit
eſſe oꝛandũ ſibi:⁊ petat ab eo lumẽ cognitõis fidei ⁊ bo⸗

ni: dabit᷑ ei. vñ.j.coꝛin.xiiij. Ignoꝛans ignoꝛabit᷑.ꝛ ſic fa
ciet qð in ſe eſt. Patet ̊ quid ſit facere qð in ſe eſt gene⸗

raliter in quolibet hoĩe.plus aũt eſt in fideli exiſlente in
pcto moꝛtali de lumĩe:quia ipᷣe habet fidẽ ſine caritate.
vnde habet fideʒ infoꝛmẽ. IFides aũt infoꝛmis radiat ad
duo.ſ.ad diuinã iuſticiã dãnantẽ repꝛobos.⁊ ad diuinã
miſcðiaʒ ſaluãtẽ electos. hec em̃ bene cogneſcit ꝑ fidem
ſuã. Si g& auertat ſuũ arbitriũ ab actu peccati.⁊ dirigat
ex lumine fidei in iuſticià dãnantẽ repꝛobos⁊ in miſeri
coꝛdiã diuinã ſaluãtẽ iuſtos:ex pᷣmo creabit᷑ timoꝛ in eo
ex ſcðo ſpes.⁊ hoc eſt facere qdð in ſe eſt.q Et notãduʒ
od ſolutõeʒ alteriꝰ ratõnis ꝙ naturalis rectitudo ſemꝑ
ↄtradicit pcto.vnde ſm illã mouet᷑ ſindereſis:que ſem
murmurat ↄtra petm.̊ arbitriũ nõ ſemꝑ dirigit᷑ m iᷣ⸗
lam nec ſemꝑ ſequit᷑ eam arbitrium. Ad aliud de pha
raone dicẽduʒ ꝙ nec pharao nec aliꝰexñs in pcto moꝛta
li poterat aliqd facẽ deo acceptabile.qꝛ nõ habens gĩaʒ
nõ põt facere aliqꝗd acceptũ deo.ſ̊ nõ negat᷑ in glo.ꝙ nõ
poſſet facẽ aliqd vñ habet aliꝗd ad qð ↄſequeret᷑ collatõ
ptᷣatis qua faceret acceptabile deo.

Articulus quartus

Verit᷑ poſtea vtꝝ nõ faciẽti qð in ſe ẽ det᷑ gia
Ad qð ſic. Sũme bonũ ſũme diffuſiuũ ẽ ſum
me bonitatis vł ſue. Sʒ ſũma diffuſio ẽ q̃ nõ
põt maioꝛ intelligi:& illa diffuſio q̃ ſũmũ bonũ ſe diſſun
dit:eſt tãta ꝙ maioꝛ ea nõ põt intelligi nec eſſe.ꝗᷓ neceſſa
rio ſᷣm actũ omnibo ſe diffundit bonis ⁊ malis.q̊ ſeu bõ
faciat qð in ſe ẽ ſeu nõ faciat:tamẽ neceſſario bonitas ſũ
ma diffundit ſe in ipo.q Itẽ.v.mat᷑.dicit dñs. HPñſacite

his qui oderũt vos.Aldaioꝛis aũt caritatis ẽ hoc ĩ homi

ne.ſ.ꝙ bñfaciat ei quẽ odit qᷓᷓ ei quẽ diligit.ꝗᷓ ſi in deo ſit
maxima caritas:dbet magis facere bonũ ei quẽ non di
ligit q; ei quẽ diligit.vel adminꝰ ebet ei facere eque bo/
nu. ̊ magis vel eque debet infundere ei gẽam qui nõ fa⸗
cit qð in ſe eſt ſicut facienti.q¶ Ad oppoſituʒ. Sicut dicit
Dyoni.nos nõ habemꝰvitã coactã.Sʒ ſi cogeremur ad
bonũ haberemꝰcoactã vitã: nõ cogimur neceſſitate ad
bonũ. nec ad gam ſuſcipiendã. Solt.ſic ptʒ in ſole.

wꝓ ſol lucet ſuꝑ oculũ cecũ:nõ tñ ipᷣm illumĩat: ⁊ nõ ẽ de
fectus ip̃ius ſolis:ſ̊ ex ꝑte oculi qui nõ põt nec eſt diſpo⸗
ſitus ad recipiendum illuminationẽ. Ita lux pꝛima que
eſt bonitas ſumma ſemꝑ lucet ⁊ radiat ſuꝑ creaturam
quãtuʒ eſt de ſe.⁊ ſemꝑ ſe diffundit:nõ tamen ſemꝑ reci⸗

pitur.quia creatura nõ põt ipam reciꝑe:quia ẽ indiſpo⸗
ſita.¶¶ Ao ſcᷣm dicẽdũ ꝙ ipᷣe dñs bñfacit eis quos odit

ſiẽ dicit Math.v.Solẽ ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ ma⸗

los ⁊ bñfacit omnibo quaãtuʒ eſt de ſe.nõ tamẽ in omnibo

— — —

n
he
a
i;

a

gi
ſn

ſun
eſt
bo
ſi
gte
n

it
4
le.

ne
n
⸗
lit
n

bus gratie.

efficii bonũ.2 G ẽ defectꝰ recipiẽtis: nõ ſũme bonitatis.
⁊ ptʒ exẽplũ.Si ꝗs poꝛrigẽt elemoſinã duobo pauꝑibo:
4 vnꝰextẽdẽt manũ alter nõ.ille ꝗ manuʒ ex tẽdẽt reciꝑet
tonũ.alt᷑ nõ.ita deꝰ ſꝑ poꝛrigit oibo gẽam ſuã.nõ tñ oẽs
extendũt manũ.i.volũtatẽ vt recipiãt eam.

NMueſtio.lxrx. de effectu
Onſequẽter queri

tur de effectibo gꝛe. Et pꝛimo qrit᷑ vtruʒ
Apꝛij effectꝰ gre ſint purgare.illumiare
7 pficeꝛe. Scðo vtꝝ Apꝛij efſect'gre ſint
viuificare aiaʒ. 7 ↄfoꝛmare ſeu aſſilare

ad wu:7 gratificare. Tercõ q̃rit᷑ vtꝝ effectꝰeꝰ pꝛij ſint

iuſtificare. excitare.motꝰmeritoꝛios elicẽ. Quarto q̃rit
vtꝝ li. ar. moueat᷑ a ga ſpõtanee aut coacte.Quĩto vtx
gra faciat nos ĩ pmti eẽ ſine pcto. Serto de oꝛdie iſtoꝝ eſ
fectuũ iuſtificare viuificare purgare illumĩare.

Membꝛũ prunum

D pmůũ ſic.j.ad beb. Puꝛgatõeʒ pctoꝝ fa
ciens. Sʒ puꝛgatõ pcti nõ ẽ niſi ꝑ gaʒ nec
alit purgat deꝰ.eꝛgo purgaꝛe ẽ effectꝰgre.
. Itẽ Ecci.xlij. Spũs purgauit pcxa illiꝰ
Spũs idẽ ẽ qð gra.ꝗᷓ gra purgat.¶ Itẽ ꝙ illumiare ſit
effectꝰgre videt᷑ p̃ᷣs. Signatũ eſt ſuꝑ nos lumẽ v.t.dñe.
Blo. Lumẽ gĩe tue:qͥ refoꝛmat᷑ imago dei ĩ nobis.g̊ gre
eſt illumĩare.¶ Itẽ Job. xxv.Qũgd ẽ nũerꝰ militũ erꝰet
ſuꝑ quẽ ⁊c̃. Glo.Lumẽ ẽ gra pᷣueniẽe. Gꝛego.ibi dicit.
ADilitũ eiꝰ vᷣtꝰnõ ꝓpꝛijs viribo ſ̊ ſuꝑne gr̃e infuſiõe robo
rat᷑:q ſi ĩ coꝛde nro nõ ſurgẽt:ꝓfecto mẽs in tenebꝛis re
manet. Iẽ oñdit᷑ ꝙ pficẽ lit effectꝰgr̃e.ad Phil.ij. YJhe
oꝑat᷑ ĩ nobis velle ⁊ ꝑficẽ. Sʒ illud oꝑat᷑ ꝑ gaʒ. gra ẽ
pficẽ.¶ Itẽ. x v. Eʒzech̊. Perfecta eras ĩ decoꝛe meo quẽ
poſuerã ſuꝑ te dic dñs.Sʒ ille decoꝛ nõ ẽ niſi gra.q̊ ipiꝰ
gee ẽ pficẽ. Ad oppoſitu. Joh. j. Plenũ gꝛa 2 veꝛitate
fuit ᷣbũ caro factũ.In xpᷣo ẽ gẽa ᷣm excellentiã ſuã.q̊ ⁊
Fm ſuũ ꝓpꝛiũ effectũ.Si ĩ xpᷣo nõ hʒ purgare.̊ ꝓpꝛiꝰef
fectꝰgre nõ ẽ purgare:ſᷣ ꝑ accidẽs.ſ.rõe ſubiecti ĩ quoẽ.
Itẽ effectꝰ eẽntialis ſꝑ ↄſequit᷑ cãm ſuã:ſic calefacẽ ſꝑ
ↄſeꝗt᷑ ignẽ:⁊ hũc effectũ hʒ ignis ſꝑ vbicũq; ſit:qꝛ ꝓpꝛiꝰef
fectꝰei?. Sũt alij effectꝰipiꝰ ↄñtes ſicẽ deſiccare:indura⸗
re.⁊ iſti effectꝰnõ ſꝑↄſequũt᷑ ignẽ ĩ quocũq; ſit:qꝛ nõ ꝗc⸗
ꝗd calefit ab igne indurat᷑.Cuʒ ̊ purgare nõ ſꝑↄſequat᷑
graʒ:ptz ꝙ nõ ẽ eẽntialis effectꝰgre nec ꝓpꝛiꝰ.¶ Itẽ act.
xv. Iide purificans coꝛda eoꝝ. purgare fideiẽ.¶ Nõ igi
tur ſoliꝰgꝛe. ̊ ꝓpꝛiũ ẽ qð vni ſoli ↄuenit.ꝗ̊ nõ eſt ꝓpꝛiꝰef⸗
fectꝰgẽe.Querit᷑ quõ gre ſit ꝑficẽ.Si ꝗ̊ gra ꝑficit animã
aut ꝑficit eã ſᷣm ſubam:aut ᷣm potẽtia. at᷑ nõ ꝑſiciat
potẽtiã ptʒ. An.in li.de ga ⁊ li.ar. In infantibo ꝗ mo⸗
riũt᷑ baptiʒati ga ſola oꝑat᷑ ſalutẽ ſine illoꝝ arbitrio.qᷓ
gr̃a dat ſalutẽ aie ſine arbitrio.&̊ nõ ꝑficit aꝛbitriũ..⸗õ
igit᷑ ꝑficit potẽtiã aĩe.¶ Itẽ an.in eodẽ libꝛo. Gr̃a ſub⸗
ſequit᷑ ſuũ donũ vt nũꝙᷓ; ſeu magnũ ſeu ꝑuũ ſit:illud daꝛe
deficiat. Gra igit᷑ ſꝑ ẽ cũ ſuo actu.ſᷣ vᷣtꝰnõ ſemꝑ ẽ cũ ſuo
actu.vñ fides nõ ſꝑ mouet ad credẽdũ.ſicut ptʒ ĩ doꝛmiẽ
te. Eſt ̊ ponẽ dꝛñtiã ge ⁊ vᷣtutis.Si g vᷣtus ꝑficit⁊ gẽa
opoꝛtʒ ꝑficiãt ſᷣm aliud ⁊ aliud.vñ ſi ᷣtꝰ ꝑficit ſm po

tentiã:gra nõ ꝑficit ſᷣm potẽtiã: ̊ ſᷣm aliud.⸗ Itẽ ꝙ gra

nõ ꝑficiat ſubaʒ aĩe oñdit᷑ ̃m aug.Dꝛñtie gre lunt ope⸗
rãs ⁊ cooperãs.gra operãs ẽ que nos facit velle.gr̃a co⸗
operans que nos facit oꝑari qð volumꝰ.eꝛgo gra dẽ ad
operari.aĩa aũt nõ mouet᷑ ad opus ꝑ ſubaʒ ſᷣ ꝑ potẽtiã.
Itez eẽntia aĩe ẽ ſimplex.⁊ ideo nõ põt diminui ꝑ pec⸗
catũ.cũ pctẽm ſit diminutõ boni.Sed potẽtia põt dimi⸗
nui: qꝛ hʒ oꝛdinẽ a quo põt diminui ita ꝙ minꝰ ſe hʒ ad
bonũ.⁊ hoc fit ꝑ pctm. Peccatũ igit᷑ nõ coꝛrũpit eẽntiaʒ
aie ſ̊ potẽtiã. Si eꝛgo oponit᷑ pcto.ptʒ ꝙ gra non pficit
ſubaʒ aĩe b̊ potẽtiã. Sot.dicendũ ꝙ purgare.illumĩa

lxx.

re. pꝑficere ſunt ꝓpꝛij effectꝰgr̃e 2 eẽntiales.Cũ em̃ gr̃a ni
hil aliud ſit qᷓ ſilitudo aĩe ad deũ:ſicut dĩc aug.gra intẽ⸗

dit aĩam aſſimilare deo.ſ̊ hec tria neceſſario concurrũt
ad aſſimilationẽ.ſ.purgare.illumĩare.pꝑficere.qꝛ aſſimi⸗
latio nihil aliud ẽ ꝙ; motPꝰa diſſili ad ſimile.vñ tunc aĩa
aſſimilat᷑ doo:qñ mouet᷑ a diſſimilitudine ad ſiłitudinẽ:
vel a ſimilitudine ad maioꝛẽ ſimilitudinẽ:vt magis ſit ſi
milis.ſicut dicit Dyoni.ꝙ purgare reſpicit ipᷣam diſſi⸗
militudinẽ amouẽdo ipᷣam ab aĩa.vñ purgatõ ẽ remotõ
diſſimilitudinis ab aĩa.Ilumĩare vo ⁊ ꝑſcere introdu
cunt ipᷣ̃am ſimilitudinẽ. Sicut eꝛgo foꝛma naturalis p⸗
mo remouet diſpoſitões diſſimiles a materia.⁊ tũc puꝛ⸗
gat.ↄñter introducit diſpoſitõnes ↄſimiles in materia
tunc dicit᷑ illumiare materiã. vltimo intꝛoducit ſeip̃aʒ
in materia ⁊ ꝑſicit eã.⁊ hec neceſſaria ſũt ad qͥ ꝙ foꝛma
naturalis aſſimilet ſibi aligd.Silꝛ dicendũ ꝙ iſta neceſ
ſaria ſunt ad h̊ ꝙ aĩia aſſiłet᷑.ſ.ꝙ purget᷑ a diſſimilitudi⸗
ne:⁊ ꝙ illumiĩet᷑ a ſilitudine:⁊ ꝙ vltimo ꝑficiat᷑:⁊ ſit aſ⸗
ſimilata.vñ purgaꝛe ⁊ illumiare dicũt᷑ reſpectu fieꝛi.ꝑfti
cere aũt qñ totũ ↄpletũ eſt: nec aliter fieret aſſimilatio.
ſicut etia ptʒ de luce ad hoc ꝙ aſſimilet ſibi aerẽ opoꝛtet
ꝙ purget aerẽ a tenebꝛis:⁊ ꝙ ipᷣm diſponat ⁊ illuminet:

7 ꝙ ſe faciat in aere.⁊ ipᷣm ꝑficiat:ſic eſt de gr̃a que ẽ lux

ſpũalis ad hoc ꝙ ipᷣa aſſimilet aiam dro. Et ideo ꝓprie
eiꝰactus ſunt iſti.¶ Ad pꝛimũ in ↄtrarium ꝙ gratia nõ
purgat in xpᷣo⁊ ſilłꝛ nec in adã.dicenduzʒz ꝙ purgatio ni⸗
hil aliud dicit q́; motũ ad puritatẽ.ſ̊ poſſumꝰ intellige⸗
re ꝙ habet motũ vel mutationẽ ad puritatẽ multiplicit᷑.
vel qꝛ fit mutatõ de puro ad puritatẽ maioꝛẽ.vel de non
puro ad puritatẽ. Si de nõ puro ad puritatẽ hoc eſt du⸗
pliciter.qꝛ nõ purũ ẽ dupłꝛ.ſ.ꝑ abnegatõeʒ:vel ꝑ puatõ⸗
nẽ.nõ purũ ꝑ abnegatõeʒ ẽ qð nõ habet puritatẽ nec eti
am ↄtrariũ puritatis.nõ purũ pᷣuatiue ẽ qð nõ habʒ pu
ritatẽ ⁊ habʒ ↄtrariũ puritatis. Scðm ergo pᷣmũ modũ
adam ĩ ſtatu ↄditõnis ante infuſionẽ gre fuit nõ purus
quia nõ habuit puritatẽ gre:nec tñ habebat ↄtrarium.
Quãdo eꝛgo infnſa fuit ei ga mouebat᷑ adam de h̊ ꝙ nõ
habebat puritatẽ gr̃e ad hoc vt haberet eã.vnde hoc mõ
fuit facta in ipo purgatõ. Scðᷣm vᷣo ſcðᷣm modũ nõ fuit
purificatõ in adã niſi poſt pctm:ſicut ĩ peccatoꝛe.qꝛ ha⸗
bet ↄtrarium puritatis.ſi ergo gra ei infundat᷑: purgat
ↄtrariũ puritatis ab ipᷣo ⁊ ponit in eo puritatẽ. Simili
ter motꝰe puro ad puritatẽ ẽ dupłꝛ.vel de minoꝛi puri⸗
tate ad maioꝛẽ puritatẽ.vel de puritate ad puritatis ↄn
nuationẽ. In ſanctis eꝛgo qui habẽt gram ⁊ ſunt in ſta⸗
tu pficiẽdi:purgatio ẽ mutatio de mioꝛi puritate ad ma
ioꝛem. In xpᷣo ðᷣ in quo gr̃a fuit ab initio in ſũma pꝑfe⸗
ctione purgatõ ẽ velut motꝰa puritate in eiuſdẽ purita⸗
tis ↄtinuationẽ.q¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ fides purgat.
dicendũ ꝙ fides dicit᷑ purgare nõ ratõe ſui: ſ̊ ratõe gr̃e
exñtis in fide.⁊ ſicui videmus ꝙ duplex eſt ſenſus.ↄmu
nis ? ꝑticularis.⁊ ſenſatũ duplex.ſ.ↄmune ⁊ ꝑticulare
ſenſus ꝑticulares habent ſenſata ꝓpꝛia.⁊ de his verũ eſt
ꝙ ſenſatũ vniꝰ nõ eſt alteriꝰ.vnde coloꝛ qui eſt ſenſatum
viſus ꝑticulare nõ eſt ſenſatũ aouditus. Senſatũ aũt cõ⸗
mune eſi magnitudo quãtitas vel ſuꝑficies. hoc em̃ põt
ſentire a quolibet ſenſu ꝑticulari.⁊ ita patet ꝙ eſt vnus
ſenſus ↄmunis ĩ iſtis ſenſibo ꝑticularibo:quo vnus ſen⸗
tit qð aliꝰſentit.ſ.ſenſatũ ↄmune qð ẽ quãtitas.Silꝛ di⸗
cendũ.ꝙ quidã ſunt ꝓpꝛij effectꝰvirtutũ ⁊ ratõe virtutũ.
NQuidã aũt nõ ratõe ipᷣaꝝ ᷣm ſe.&̊ ratõe alicuiꝰpꝛincipij
ↄmunis exiſtẽtis in ipis.⁊ illud eſt gratia. IFides em̃ ra⸗
tione fidei habet ſuũ ꝓpꝛiũ effectũ qui nõ eſt alteriꝰvirtu⸗
tis.ſ.credere.Caritas em̃ nõ credit.Similiter de carita
te reſpectu fidei ⁊ aliarũ virtutũ.pꝛimi effectus ſũt par⸗
ticulares. Secũdi aũt effectus ſunt ↄmunes virtutibo.
vnde nõ eſt purgare effectus fidei ratione ſui vel alteriꝰ
virtutis.ſed ratione ↄmunis pꝛincipij exiſlẽtis in eis qð
eſt gratia.¶¶ AUo aliud qð obijcitur de illuminatione.di⸗
cendũ ꝙ ↄſimilis fit ↄparatõ gratie ad virtutes q̃ eſt lu⸗

minis ad radiũ:ſicut pᷣhabitũ ẽ.vnde ptʒ ꝙ gra que ẽ ſi⸗
cut lumẽ in aĩa illumĩat ſᷣm indiſtinctõeʒ ad diſtinctas
ꝑtes.iĩmo ſimpł⁊.virtꝰaũt ſᷣm diſtinctõneʒ.¶ Ad alias
ratões quibo obijcit᷑ de ꝑfectõe.dicendũ ꝙ illud qð eſt ĩ
aĩa indiſtinctũ debʒ gre attribui ad ꝑficiendũ.illud aũt
qð eſt diſtinctũ ⁊ ꝑticulare debet vᷣtuti attribui vt ꝑfici⸗
atur ab ipᷣ̃a. Pꝛetea pᷣmo ⁊ pᷣncipalit᷑ gr̃a ꝑficit eſſentiã
aĩe.ſecũdario libeꝝ ar.qui ẽ motoꝛ vłis in aia.vnde cũ
dicit.gra mouet ad oꝑa:⁊ virtꝰmouet ad oꝑa:hoc diffe⸗
renter dicit᷑.quia ga eſt mouẽs vłr ad oꝑa.virtꝰꝑticula
riter. ſicut fides mouet in deũ vt verũ.caritas mouet in
deum vt bonũ.ſpes mouet vt in beatũ vel gloꝛioſum. ve/
rum aũt ⁊ bonũ ? gloꝛioſuʒ ſunt vnũ ſubſtãtialiter:qð ẽ
ip̃e deus.ſunt tñ ꝑticulares rationes ⁊ diuerſe.virtutes
igit᷑ mouẽt m iſtas ꝑticulares ratões.gr̃a aũt ſᷣm rõnẽ
vłem:nõ diſtinguẽdo veꝝ.bonũ.gloꝛioſuʒ.mouet ĩ deũ.
4 Ad pꝛimũ g̊ anſeł.dicẽdum ꝙ hoc ꝙ gr̃a in infantibo
p̃ſiet ſalutẽ ſine libero ar.hoc eſt ex im ꝑfectõe ſuſcipien⸗
tis qui nõ põt vti libeꝛo ar.vnde ꝙ ipᷣm nõ ꝑficiat ĩ actu
hoc eſt ex imꝑfectõe ⁊ impotẽtia ſuſcipiẽtis.¶ Ad aliud
prʒ rñſio ꝙ gra ꝑficit ſubſtãtiã ⁊ potẽtiã vłem.virtꝰ aũt
potẽtias ꝑticulares.¶ Ad aliã ratõeʒ in ↄtrariũ dicen⸗
dum.ꝙ ↄꝑat᷑ ad ſubſtãtiã aĩe ⁊ potẽtiã.pꝛimo mõ ẽ ĩ ra⸗
tione infoꝛmãtis.ſcðo mõ eſt in ratõe mouẽtis.pᷣmo mõ
nõ diuidit᷑ ꝑoꝑans ⁊ cooꝑans:p ſcdðᷣo mõ. vñ illa rõ ſo⸗/
lum ꝓcedit de gr̃a ꝓut ↄꝑat᷑ ad potẽtiaʒ aĩe.⁊ nõ ad ſub⸗
ſtantiã.4l. Ad aliud dicẽdũ.ꝙ ſuba aĩe põt duplłꝛ ↄſide⸗/
rari.ſ.Fᷣm ſuũ eſſe abſolutũ.⁊ ſic pctẽm nõ coꝛrũpit ip̃am
vel pᷣm ſuũ eſſe ↄꝑatũ qð eſt eẽ oꝛdinis ad finẽ ſᷣm quẽ tẽ⸗
dit ad deũ:⁊ qᷓtuʒ ad illud eſſe pctẽm coꝛrũpit eẽ ipᷣiꝰ aĩe.
2 ſm iſtud eſſe ꝑficit etiã gra ſubſtãtiã aĩe.

Mlembꝛum ſecuũduʒ

Onſequenter q̃rit᷑ vtꝝ ꝓpꝛij effectꝰſint gr̃e
viuificare.aſſimilare.gratificare.⁊ oñdit᷑
pmo ꝙ viuiſicare ſit ꝓꝛiꝰeffectꝰipᷣius gr̃e
ſic.Oeꝰ in creatura rõnali eſt pᷣncipiũ vite
ſpũalis.vñ Act.xvij.In quo viuimꝰ mouemur ⁊ ſumus
Sed pᷣmũ quo viuit rõnalis creatura ꝑ deũ ẽ gr̃a.Sʒ il⸗
lud quo pꝛimo viuit dicit᷑ viuificare.git᷑ gr̃a viuificat.
4l Itẽ culpa moꝛtificat᷑ aĩia.igit᷑ viuificat᷑ ↄtrario illiꝰ.ſ.
gra. ergo ⁊c7. Contra. Abac.ij. Juſtꝰer fide mea viuit
viuificare ↄuenit fidei.nõ ꝗ̊ eſt effectꝰ ꝓpꝛiꝰgr̃e.⸗. Iteʒ
J.Johᷣ.iij. Qui nõ diligit manet ĩ moꝛte. Si ꝙ nõ diligẽ
eſt cã moꝛtis.& diligere eſt cauſa vite.Sed diligere ẽ ca
ritatis ꝓpꝛie. caritatis ꝓpꝛie ẽ viuiſicare. Qon eſt ꝓ⸗
