poꝛe gre determĩare diem vacatõis.ꝙᷓtũ pᷣo ad ſignifi⸗
catõʒ erat eius qð ſemꝑ dʒ fieri.ſ.ceſſatiõis a ꝑpeccato
ad ſignificatõz reſpicientis.dicit damaſ.ꝙ tẽꝑe gre

totũ deo offerre debemꝰ. 4¶ Ad vltimũ ptʒ rñſio.i. Qam

dies dñica eſt dies requiei hũane nature.nõ ex h̊ ꝙ fu⸗
turũ eſt in generali reſurrectõe ſinguloꝝ:bᷣ ex hoc ꝙ iã
preceſſit ⁊ pñs eſt ĩ ro: in quo reſidet exemplar ⁊ cau
ſalitas generalis reſurrectõis.⁊ iam in xpᷣo ſicut ĩ ca⸗
pite gloꝛficata requieſcit hůana natura. vñ So. dam̃.
Celebꝛamꝰ reſurrectõis diem in qua dñs ihs vite pᷣn⸗
ceps ⁊ ſaluatoꝛ:hos qui ſpũaliter deũ colũt ĩ ꝓmiſſam
beꝛeditateʒ introduxit.ſupple iam in ſpe.⁊ ſeqt᷑.in qua
ipſe p̃curſoꝛ nẽ intrauit.⁊ reſurgẽs a moꝛtuis aꝑtis ei
celeſtibo poꝛtis ĩ dextera pr̃is coꝛꝑalit᷑ ſedet: vbi: qui
ſpũaleʒ legem ᷣuãt introibũt.

Articulus ſecũdus

AWeꝛit᷑ poſtmodũ.a ꝗbo oꝑibo ceſſandũ ſit in
die dñica. Ad qð introducit᷑ iſtud de ↄſec̃.
di.iij. vbi dic s.aꝓpolloniꝰ. Die dñica nihil
aliud agendũ ẽ niſi deo vacandũ.nlła oꝑatio ĩ illa ſan⸗
cta die agat᷑:niſi tm̃ hymnis ⁊ pſalmis ⁊ cãticis ſpũa
libo dies illa tranſigat᷑.Ex quo videt᷑ ſeg ꝙ nec cibos
emẽ nec coquere:nec itinerare liceat die dñica.¶ Iteʒz
in tꝑe gr̃e nos tenemur ꝑfectiꝰ vacaꝛe deo qᷓ tꝑe legis.
ſi & iꝑe legis ñ erat licitũ coquere cibos in die vacatõ⸗
nis nec itinerare.ſic pʒ ex ſupdictis.nõ erit licitũ tẽꝑe
gẽe facẽ hmõi die dñica.⁊ de alijs oꝑibo coꝛꝑalibo mul
tomagis ideʒ arguit᷑. ¶ Itez ſi dicat᷑.ꝙ abſtinendũ eſt
ab omi ope ᷣuili:cũ ſᷣuile opus dicat᷑ ome opꝰ qð im⸗
pedit libertateʒ ſpũs ad diuinã vacatiõeʒ. 7 talia ſunt
bmõi oꝑa.itinerare.piſcari ⁊c. hmõi ̊ nõ licet facẽ ta
lia die dñica. ¶ Itez querit᷑. an ille ꝗ foꝛnicat᷑ die dñi⸗
co peccet ↄtra duplex preceptũ. Qaz cuz opus ſeruile
maxime ſit peccatũ ſic pʒ ex dictis: peccat ↄtra illð pᷣ⸗
ceptũ de obſeꝛuãtia dñice:⁊ iteꝝ peccat ↄtra illud.non
mechaberis.ꝗᷓ peccat ↄtra duo pᷣcepta. facit duo pec⸗

„₰

cata.4¶ Cont᷑.vnus ẽ actus.̊ vnũ peccatũ. Solutõ
Dicendũ ꝙ die dñica ceſſandũ eſt ab oꝑe ſᷣnili.opꝰaũt
Fuile dr duobo mõis.no mõ peccatũ dicit᷑ opus ſer⸗
uile.alio mõ opus ꝓhibẽs vacatõʒ ad deũ: que teter⸗
minata eſt ab eccia vice dei. Vñ etſi peccatũ ſit damna
bile omni tꝑe:tñ tunc maxime dam nabile eſt: cũ fit tẽ⸗
poꝛe dterminato vacatõni diuine.opus vᷣoo ſeꝛuile de⸗
termĩat᷑ ab eccia.mechanica oꝑa.agricultura.⁊ ſecu⸗

laria negocia:vt mercatũ placitũ. Elñ ex cõcilio apud
cõpen. habet᷑.oinẽs dies dñicos a veſꝑa in veſperũ oĩ
veneratõne decernimꝰ obpᷣuari:⁊ ab om̃ illicito opeꝛe

abſtinere.⁊ vt mercatũ in eis minime fiat neq; placitũ
neq; aliꝗs ad moꝛtez vel ad penam iudicet᷑.nec ad ſa⸗
cramẽta niſi ꝓ pace vel alia neceſſitate preſtent᷑.er de
ferijs.c.j.¶ Ad illud ̊ qð primo obijcit᷑ ꝙ ceſſandũ ẽ
ab om̃i opere ſeruili.ſeruile aũt determinat᷑ ſiẽ dictuz
eſt. Et qð dicit᷑ in auẽte ꝙ nihil aliud eſt agenduʒ niſi
deo vacandũ.intelligendu eſt nihil ſcʒ qdð impediat va

cationeʒ:⁊ boc excepta indulgentia in caſibo neceſſita

tis. Ande Grego.ix.dixit.ꝙ diebus feriatis licitũ eſt

oꝑari qui gratia vindemiaꝝ vel meſſiũ ob neceſſitates

boĩm indulgẽt᷑.maxima aũt oꝑtet ꝙ ſit neceſſitas ad
hoc ꝙ indulgentia detur in dñica ſicut ꝑiculũ hoſtiũ.
vel cum alłs nõ poſſet differri.quemadmodũ eſt de ca⸗
ptõne alleciũ.ꝓ quibo Alex.iij.dicit. Indulgemꝰ vt di
ebus dñicis ⁊ alijs feſtis liceat parochianis vꝛis pᷣtqᷓ
in maioꝛibus anni ſolennitatibo ſi allecia terꝛe ſe incli
nauerint eoꝝ captõi ingruente necitate intendẽ. ita ꝗꝙ;
facta captura eccleſijs circũpoſitis:⁊ xpᷣi pauꝑibo con
gruam faciãt poꝛtõeʒ.¶¶ Ad ſecũduʒ dðm.ꝙ in lege q⸗
dam ceſſatio erat figuralis: ⁊ illa tꝑe gratie nõ ſᷣuat᷑.
Vnge diſtinguendu.q ceſſatio a ſeruilibo neceſſaꝛijs q
poterant ałs preueniri in lege ßuabat᷑: nõ ſolum rõne
vacatõnis pñtis:ſᷣ etiaʒ rõne figuratõis quietis et᷑ne:
quemadmodũ coctio ciboꝝ? itineratio que rõne quie⸗

tis eterne in qua iſta nõ erant interdicebant᷑.⁊ preue⸗
niebat᷑ neceſſitas ĩ figura ꝙ debemus h pᷣuenire ꝑ me⸗

rita quieteʒ eternam in qua nõ erit mereri ꝑ bõa oꝑpa
vt dicit glo.ſuꝑ illud exo.xvj.Cras qð coquendũ ẽ co⸗
quite.⁊ ideo temꝑe gratie ↄcedunt᷑ ne videamur ꝑ figu
ras iudaiʒare.in alijs pᷣo confoꝛmis eſt ratio ceſſatois
ab oꝑibus ſeruilibo temꝑe legis ⁊ temꝑe gratie.¶ Ad
tercium pʒ ſolutio.Qam opus ſeruile interdicit᷑ qd ꝓ

hibet vacatõʒ debitaʒ oꝛdinatã ab eccleſia cũ diſtincti

— one que S. polita eſt. Ad vltimũ ↄcedendũ.q qui for
Penan) Oee Sei e foca8 † t enicat᷑ in die dñico peccat duobo peccatis.ſᷣm ꝙ pecca⸗

tum numerat᷑ rõne reatus.peccatũ.n.põt dupłr nume
rari.rõne reatus:⁊ rõne actus.ðbigꝛa.ĩ illo qui deſlo⸗
raudo intexficit virginẽ: dupłr peccat vno actu.inter⸗
ficiendo:⁊ ſtuprando.vnde ſi peccatũ numeret᷑ ratõne
reatus:duo ſunt peccata.ſi rõne actus: vnũ ẽ peccatuʒ
duplex. ſimilit᷑ eſt hic.¶ Si aũt querat᷑ de oꝑibus que
ex ſuo genere ſeruilia ſunt2 fiũt cauſa pietatis.vt poꝛ⸗
tare lapides ad edificandas eccias. 2 ↄſtruere hoſpita
lia ⁊ domos religioſas:que als vix vel nũqᷓ; poſſent edi
ficari. vtꝝ licita ſint die dñica. Dicendũ ſicut prius de
ſabbato. Mar.ij. Sabbatũ ꝓpter hoĩeʒ factũ ẽ. Glo.
ſabbatũ cuſtodiri preceptũ ẽ: vt ſi nccĩtas fuerit nõ ſit

reus qui violauerit.̊ aũt intelligit᷑ in bis maxie int⸗

ueniente diſpenſatõe illoꝝ quibo diſpenſatõ credita ẽ.
Si aũt obijciat.cum iſtud ſit moꝛale decalogi:qũo re⸗
cipit diſpenſatõʒ ab hoĩe: dom ꝙ moꝛale ecalogi dẽ
duobo modis. Ano mõ qð eſt de ipſa eẽntia decalogi
Fm pꝛumã intentõʒ.⁊ ſᷣm h̊ vacatio ſᷣm tempꝰ aliquod
indetermĩate eſt moꝛale decalogi. Alio mõ dz moꝛale
decalogi qdð eſt ad determinandũ decalogũ.a ſᷣm h̊ va⸗
catio die dñica eſt moꝛale decalogi tꝑe gꝛe: ſic dies ſe⸗
ptima tꝑe legis.⁊ iſtõ ẽ moꝛale diſcipline.i.moꝛale ex
inſtitutõne dina: ꝑ miſteriũ eccie exigente neceſſitate:
in tali diſpenſatõʒ hʒ eccia.ſicut dicũ b. Peꝛn.in li. de

diſpenſatõe 2 p̃cepto.ex auẽte Leonis pape.vbi nẽci⸗

tas nõ eſt nullo mõ violẽt ſanctoꝝ patrũ inſtituta: vbi

nccitas fuerit od vtilitateʒ eccie qui poteſiatẽ babʒ ea
diſpenſet. ex neceſſitate.n.fit mutatio legis.

Etimo querit᷑ de appropꝛiatõne hꝰ man
dati. Qam videt᷑ appꝛopriari filio ratõe
ſapĩe.in ſapĩa.n. eſi requies ſicut ꝓbat᷑
multiplłr.ecci.lj. YOnueni mihi multã re⸗
quiẽ in ea.ſ.in ſapientia. Item ſapie. viij. Intras ĩ do⸗
mũ meaz conquieſcã cum illa ſcz ſe apiẽtia.̊ cum illud
mandatũ ſit de quiete ſpũali debet appꝛopꝛiari filio gẽ
ſapĩa. ! Itez in amoꝛe non eſt quies: qꝛ amoꝛ decurꝛit
E deſiderium. vnde Grego. Amoꝛ dei nõ poteſt eẽ oci
oſus.gᷓ mandatum de quiete nõ erit appropriandũ ſpi⸗
rituiſancto qui eſt amoꝛ. Contꝛa. v. rut. Obßua vt
diez ſabbati ſanctifices.Glo.recte H̊ mandatũ ꝑtinet
ad ſpmſ.tum ꝓpter ſanctificatõis nomen:tum pt eter
nam requieʒ ad donum ſpũſſancti ꝑtinenteʒ. Solu⸗
tio. dᷣm ꝙ nec ꝑ amoꝛeʒ nec ꝑ cognitiõʒ eſt in preſenti

Mleembꝛum ſextuz

quies ꝑfecta:quia ex ꝑte cognoſcimus ſicut dicitur p⸗
ma ad coꝝ.xiij. ⁊ imꝑfecte diligimꝰ. ⁊ ideo nõ ẽ quies

niſi in ꝑte per ſciam vel amoꝛeʒ. Sed quia aĩa ꝑ caꝛita
tez tendit merendo in plenam requieʒ quaʒ bʒ in ꝑte.
non aũt aĩia ſciens ꝑ ſuam ſcientiaʒ meret᷑ vt plene ge⸗
ſcat ſicut ꝑ ſuam caritatezʒ.ideo ſpũiſancto appropriat᷑
iſtud mandatũ:nõ filio. Pretea.cognitio in veruʒ eſt
amoꝛ in bonum. bonũ aũt dicit ratiõʒ cauſe finalis in
qua eſt quies ꝑ ſe.verũ vᷣo dicit ratõeʒ cauſe exempla⸗
ris ſᷣm quã eſt motus ⁊ oꝛdo:⁊ motus regulatus in fi
neʒ. i.bonũ. Inde erit ꝙ in cognitõe nõ ponetur quies
plena: ſᷣ̊ in amoꝛe.¶ Zid illud aũt qð obijcit. q quies
eſt in ſapia.dðʒ ꝙ ſapia ſicut dicit᷑ ecci.vj.ſᷣm nomen

ſuum eſt. vnde nõ ponit puram cognitõʒz que eſt reſpe⸗

ctu veri:immo ſapoꝛeʒ qui eſt ex dilectõne.q Ad alið
dm.ꝙ amoꝛ anteqꝙᷓ; obtieat amatũ currit ꝑ deſideriũ:
ſ cum obtinet qð amat in ipſo ꝑ delectatiõeʒ quieſcit.
vnde aĩa que ꝑ caritateʒ in pnti deum hʒ in pꝑte.i.im⸗
ꝑfecte.in futuro po habebit plene ⁊ ꝑfecte inqtũ babʒ
quieſcit in ſummo bono.inituʒ po nõ hʒ currit ꝑ deſi⸗
erium. to precepto decalogi.

Nueſtio.xxxiij.de qua:
Naquiſitiõis ratio

exigit vt poſt pᷣcepta prime tabule de⸗
calogi que oꝛdinant in deũ: queramꝰ
de preceptis ſecũde tabule oꝛdinãtibo
ad ꝓximũ.Et pꝛimo de mandato ho⸗
noꝛis parentũ.de quo exo.xrx. Honoꝛa patreʒ ⁊ matrẽ
vt ſis longenꝰ ſuꝑ terrã.⁊.v.deut. Honoꝛa pꝛeʒ tuũ ⁊
mr̃eʒ tuã ſic pᷣcipit tibi dũs:vt lõgo tꝑe viuas ⁊ bñ ſit
tibi.¶ Circa h̊ qrit᷑ ᷣmo.ꝗs dicat᷑ p ⁊ mr̃ ĩ pcepto.
Scðo.ad ꝗd intelligat᷑ honoꝛ ĩ h pcepto.Tercõ.ð foꝛ⸗
ma hꝰ pᷣcepti. Quarto de obligatione hꝰ pᷣcepti.

Mlembꝛũ pꝛmum
D pmũ ſic obijcit᷑. Pfr dr młtiplłr. Crea
tõe deꝰ can. deut. xxxij. õne ipᷣe ẽ pꝛ tuꝰ
q poſſedit te. Pꝛelatõe vt pᷣlatꝰ.eodẽ. In
terroga pr̃eʒ tuũ ⁊c. Pꝛopagatõe ſʒ caꝛ
nẽ.Querit᷑ &̊ an bis tribo mõis accipit᷑ pr:an aliq illo
rũ cũ dꝛ.hõꝛa pr̃eʒ tuũ.ijAd qð ſic obijcit᷑ ecci.vij. Ho
noꝛa pꝛeʒ tuũ.glo.h̊ ẽ mãdatũ pᷣmũ ĩ ꝓmiſſiõe deũ pa⸗
trẽ veꝛũ fide ⁊ oꝑibo hõꝛac᷑. In ̊ igr pᷣcepto pᷣcipit᷑ hõꝛ
ei. ¶ Itẽ. v. deu. hõꝛa pr̃eʒ ⁊ mr̃eʒ.glo.txũ ⁊ eccleſiazʒ.
¶ Cõt᷑.ĩ pꝛio pᷣcepto pᷣme table pᷣcipit᷑ hõrandꝰ deꝰ.ſi ꝗ
ſ igem hic preciperetur: hoc preceptum eſſet idem i-
li. ꝗ Item Auguſtinus dicit.ꝙ mandata ſecunde ta⸗

.

7

9 . S WVe
Pare Attt 2,) PCA W

Queſtio xxxiij.

M bule oꝛdinãt ad ꝓximũ.& cũ hoc ſit pceptũ ſecũde tabn trẽ tuuʒ ⁊c. Glo.officio pietatis ⁊ honoꝛis. Itẽ.vj.ad
4= le.honoꝛ ꝓximi precipit᷑ ⁊ ñ dei.nò igit pater intelli⸗ ephe.honoꝛa pa.⁊c. Glo.honorare pr̃eʒ: eſt ei reuerẽ
git deus. cũ dicit bonoꝛa patrez. ¶ Nẽ querit. vtꝝ pa tiã ex hibẽ ⁊ nccia miſtrare. Itieʒ deut.v.honoꝛa patrẽ
intelligat᷑ prelatus. Ad qð ſic.v.dent᷑. DHonoꝛa pẽem. c· Glo.iubemur parẽtes honoꝛare: ⁊ obſequiũ pieta
BGlo. carnalẽ vel ſpũaleʒ. Et idez ecci · ij. ſuꝑ illud. ho/ tis ⁊ reuerentiã ex hibẽ.Ex his relinꝗt᷑ ꝙ honoꝛ debit⸗
han noꝛa patrẽ. pater igit᷑ intelligit in h̊ pᷣcepto platus: qẽ parẽtibo ẽ exhibitio ſpũalis ĩ reuerẽdo:⁊ coꝛꝑał nccia
toe pr̃ ſpuᷣalis.¶l Cont᷑.mandata decalogi omia excepto ð mĩſtrando. Cont᷑.ſic differũt pr̃ caꝛnalis ⁊ ſpũalis:
bal ſabbato:vt pʒ er pᷣcedentibo ſunt ad l̃am intelligẽda. ſic exhibitio carnalis ⁊ ſpualis.⁊ ſᷣm ꝙ ſe hzʒ rõ prni⸗
ne⸗ ad lr̃am dicit᷑ pr tm̃ carnalis. nõ igit᷑ pr intelligit pᷣ⸗ tatis:ſic dʒ ſe hr̃e rõ honoꝛis.pr̃i ̊ carnali honoꝛ debe .
⸗ latus.cnʒ dicit honoꝛa patrẽ. Solo. illud mandatũ tur carnalis:⁊ ſpũali ſpñalis.⸗ Steʒ q̃ ẽ rõ vt carnali/ — „Sernta
lu põt inteliigi tribus modis. Primo mõ ſᷣm ꝙ educit᷑ a pri de beat᷑ exrhibitõ coꝛꝑalis ⁊ ſpualis. Si dicat᷑ ſicut .* PD ALarnna
gi lege nature. Sco. ſm ꝗ legis ſcripte a dro inſpira⸗ quidã dixcrũt:qꝛ a paretibo ↄtrahimꝰ naturã:⁊ accipi B HZ
n te.Tercio.ſᷣm ꝙ accipit᷑ Fm allegoꝛiã impꝛopꝛie.Pꝛi mus inſtructõʒ in moꝛibo.qꝛ ab eis naturã ↄtrabimꝰ:
bej mo mõ mntelligit pater carnalis. natura.n.non nouit tenemur ſuſtẽtare naturã.qꝛ ab eis inſtruimur: debẽꝰ
. niſi patrex qui eſt principiũ in eſſe ſue nature.Secun⸗ ei exhibere reuerẽtiaʒ . ⁊ pꝛ natalis inſiruit in moꝛibo
domodo intelligit᷑ pẽ ſpũalis. ĩ hoc addit ler ſcripta naturalibo:pꝛẽ ſpũalis in moꝛibo ſpũalibo.ſic pr̃ carna⸗
. a to inſpirata ad legẽ nature.Qõ. n. reputat patrẽ il⸗ lis hʒ principiũ in eẽ nate:⁊ pẽ ſpalis prĩcipiũ ꝑmi/
lũ tm̃ ꝗq ẽ principiũ in eẽ nature:imo ⁊ illũ ꝗẽ pricipiũ niſteriũ in eẽ ge. ¶ Cont᷑. frequẽt ↄtingit ꝙ pꝛ carna⸗
ꝑ mĩſteriũ in eẽ gre.ſᷣm illud.j.ad coꝝ.iij· Per euage⸗ lis nũꝙᷓ inſtruit filiũ in moꝛibo.ſi ̊ eẽt rõ honoꝛis re⸗
liũ ego vos genui.Tercio mõ ꝑ allegoꝛia pr intelligit uerentie acceptio honoꝛis:ñ eẽt honoꝛãdus pꝛ a qͥ fit?ꝰ vi ad
deus:̊ G̊ eſt impꝛopꝛie.¶ Dicendũ g ad primũ.q; ꝓ⸗ nõ accipet inſtructõ;. Solo.dðm ꝙ honoꝛ intelligr tener E 5
prie ⁊ ꝑ ſe in h̊ pcepto nõ precipit᷑ honoꝛari deꝰ:bᷣ hõ ꝗ exbibitõ coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis.ſpũalis ĩ reuerẽtia: coꝑa G “B a.
eſt prineipiũ ꝑ generatõz ad eẽ nature: velꝑ miniſte lis in ſuſtẽtatõe.ſic S.in auẽ tibo expᷣmebat᷑.¶ Iteʒ ex⸗ r. Q „ SSðõ
riñ regeneratõis ⸗ ad eẽ gre. tñ p allegoꝛiã mil ꝓhi ⸗ hibitio bonoꝛis ĩ reuerẽtia tribo mõis ẽ.in affectu.effe 6 Geneenn SRF Effan⸗
bet pꝛeʒ vocari deũ: ᷣ impꝛopꝛie. Silłr ꝑ accñs ſicut ĩ ctu.ſigno. In affectu timẽdo offenſaʒ pr̃naʒ ex amoꝛe. D
. dilectõe ꝓximi wenigcsmon dei. ſilr in honoꝛe pꝛis vñ hiero.de honoꝛãdis parẽtibo.pᷣbeat᷑ parẽtibo hõris SG
1 intelligit᷑ honoꝛ dei:a qͥ oĩs pr̃nitas in celo ⁊ ĩ terra no mixta foꝛmido.Effectu obediẽdo.ad ephᷣ.vj. Mlij obe⸗
i— mnin gin nd leſnicĩt aict orpontoec. D ſe e parẽtibo g õ illoꝝ obia.
ſio. nã ſi u i o.ꝗ moꝛis vel pentibo obediũt.Si ꝗ̊ ẽ
6 cit᷑ a lege naturali ĩ ipſo. la iellidie patrearna aamonn Kerpe konor Rorrii: Eni 5—— do.
li. Si oſidẽt᷑ vt legis ſcripte ⁊ a deo inſpiꝛate q addit:ĩ⸗ reddite honoꝛeʒ: vt aſſurgẽ ⁊ bmõi.ſuꝓle q̃ ſunt ſigna „ Qelas
telligit᷑ taʒ carnał ꝙᷓ ſpũalis pr.vt dictũ eſt. Pnoris 41 Ztẽ ſi unetaeid nd t in n laatio vbo Gn „ we P SRnias r
J rũ.in ſᷣuitio opex.in exhibitõe nccioꝝ On ſolatio ðᷣbo ſbr r v . osecdhewe Nr
. Nlembꝛũ ſecundũ . rũ:ſiẽ dꝛ ecci.iij. DOedecꝰ filij pꝛ ſine hõꝛe.⁊ ſeqt.ſuſci⸗ 317 5 EKESA
Einge q̃rit.qᷓtũ ad qd intelligat᷑ honoꝛ ĩ pe ſenectã pꝛis. Glo.filij carnales ⁊ diſciplłi hõꝛe ⁊ ſo
iſto pᷣcepto. Ad cuiꝰ rei intelligentiaʒ q̃⸗ latio debẽt fauẽ ꝑentes. Et hiero.de hono.pa. emo
runn tnos. Prina en Sngr ſit exhibi preʒ aſꝑis vᷣbis ledat:affectũ ſonet ꝗcꝗd lingue dixeꝛĩt
multipłr:vtꝝ dicat᷑ equoce. Quarto.vtrũ in h̊ pᷣcepto q̃i dñis ſᷣuiet his ꝗ ſe gennerſe Sn ope:vt in exhibi⸗
bonoꝛ quilibʒ iubeat. . tõe nccioꝝ.ſic pʒ ex auẽtibo ſupᷣdictis.⸗ Ad illð vo qð
Aꝛticulus prunꝰ Bio obijeit de Bbo pi pona t aii derererte 7c.
nn Prr . om ꝙ ñ ẽ generał rõ hõꝛis:bᷣ ſolũ q exbibet᷑ rõe pemi⸗
renerentie eſt exhibitio ſpüalis. 57 bonor, tiin dtreen, c⸗ bönd i aeragend⸗ 6. ſup luc⸗
honoꝛãdus qꝛ pr̃ ⁊ principiũ generatõis:in qͥ ein imi⸗ Lipeülts writ. ekne ſf ſchges Parbe
tatõe pmi paincipij q 7 to. vs biero.ĩ epla de partti⸗ ncipiü indiges alia. Bignitas pnc pher vbpre
bus Haorzen is. Prebeot Pallvamoꝛis mixta ſoꝛmido 15 . de betẽ regerttia Roo naec eran ie ecs
mi vobis ſunt cã na zibo filij: 6 zi 2 etiã ſpũali bomĩ 71
Si rõne pricipij ñ de betł᷑ deo niſi bonoꝛꝗ ẽ exbibitio 9 prteſen e B . ehtowpklict aiocoal .s
ſna ie. neshanibe honoꝛ niſi qꝛ ẽ exhibitõ ſpi⸗ accipit᷑:ẽ ð coꝛpe pr̃is ſumptũᷣ ⁊ trãſfuſuʒ oꝑatõe aĩe.
l ſit honoꝛãdus niſi ga in eo relucet gtia ⁊ ido filiꝰefficit᷑ de bitoꝛ h
dĩni principij.Ex his vᷣo videt᷑ relinꝗ: ꝙ pꝛi ſolũ de be ni: nce aie, grain acoef 363 umrut in pie vt w. ua ped en ſawwz 1
tar bono: reuerẽtie erbibitois ſpualio. Mont. wde ernituz ciia vohe aic, qꝛ aia r coꝛp dcurꝛut in pfe vt oe ea f e pe n
tm̃ debeat᷑ eis bonoꝛ coꝛpal⸗g filius i accrpira 2 ſit principiũ filij. Se eg coꝛꝑis pẽne ẽ bitũ ſuſtenta QHixnas
tre niſi qð ẽ coꝛꝑale.bᷣ rõne accepti ſolũ ẽ debitoꝛ bono 1 nſteſſtatone⸗necconpot ren. 1 Adetdonſ
e5 5 djri ponos niſi in exhibitõne coꝛꝑali..¶ Item ꝙ tam pr̃i carnali qᷓ ſ pũali debet honoꝛ reuerẽtie ⁊ ſu War nene B een
pꝛeſunt pihen rhontes illð. j. ad thim̃.v. Qui bene ſtentatois. qꝛ.n. vterq; ẽ principiũ: ivo debet᷑ reueren; ſ G . 1 ſp.
elemolina vel p and naripir wenan Pron del⸗ tia. qꝛ vterq; indiges: æ bet ſuſtẽtatio.qꝛ qtibʒ res dili n 1 ſiAnta?
trẽ tui ac. tero,no in verbortonogen 6· honoꝛa pa git ſalutẽ ſui pᷣncipij. vñ bõ ꝑ ratõʒ oꝛdinatã tenet᷑ di⸗
caſſa t adulatoe fruſtrarit nce inopia aren⸗ ligẽ ſui pᷣncipij ſalutẽ. vñ ſi indigeat tenet᷑ ꝓcuraẽ que⸗
debere intelligi. g intelligit᷑ honoꝛ ſolũ lerbii econ cũq; ptinẽt ad ſalutẽ. Pretea. in carnali pꝛe ſpalis rõ
pali. Jtẽ g intelligat eorgalt e c 4 i tbe coꝛ⸗ reuerẽtie ẽ:qꝛ principiũ generatõis.vñ hiero.parẽtes
oñdi? multipłr. Ecc.iij puali exhibitone pᷣmo ſunt nobis cã naſcẽdi.⁊ in ecci.vij.dꝛ de pentibo.
ndit᷑ multiplr. Ecci. ij. Honoꝛa pr̃eʒ ⁊c. Glo.reuerẽ ADem̃ ſi ꝑ illos ñ fuiſſ. Etatõnis vo rõ
liã exhibẽdo:ncc̃ia miſtrãdo.Et in deut.v. b 5
. ut.v.honora pa⸗ ſpãlis eſt rõ educatõis.vñ hiero.de hõꝛe ꝑentũ.Joue⸗

— QNern⸗ 2 = ◻ * 2cre

Ae e 10 —
. 0

C Eiou 1 69 ſN Ne

atur parentũ ſenectꝰ: ⁊ factis eoꝝ viciſſitudo reddat᷑.
.O. O. ng hʒ.n·qᷓndã ſenectꝰ infantiã. ecci.vij. Retribue ilł: qũo
eenh anc 1 ſpüe n. X illi tibi. In pfe vo ſpũali ſpat rõ reuerẽtie ẽ peminẽ⸗
Se uhin. ti ptãtis. Ro.xiij. Omĩs aia ptãtibo ſublimioꝛibo ſb⸗
ʒ dita ſit. Rõ ðᷣo ſuſtẽtatõis ẽ diſpẽſatio inſtructõis vel ĩ⸗
ſiitutõis.Gal.vj.Coĩcet is ꝗ catheʒiʒat᷑ vbo ei ꝗ ſe ca
theʒizat in omibꝰ bonis. 77

Articul ſecũdus
Onſequẽt qrit᷑.vtꝝ hõr ĩ ſuo ĩtellectu dicat
reſpectũ preeminẽtie.Ad qð ſic.ſicẽ laus ad
laudatũ:ita ſe hʒ hõꝛ ad hoꝛatũ.ſ̊ laus dic

ſtatio peminẽtie boĩtatis ĩ illoꝗ laudat᷑:ita hõꝛ ꝓteſta
tio pᷣeminẽtie digtatis ĩ illoꝗ hboꝛat᷑.¶ Cõt.j.pe.ij.oẽs
hõꝛate.ſ̊ ↄſtat ꝙ ñ oẽs ſunt peminẽtes.hõꝛ igit᷑ ñ dicit
reſpectũ pᷣeminetie.i Itẽ.xij.ad ro.hõꝛe inuicẽ pᷣueniẽ
tes.ꝗᷓ hõꝛ ẽ reſpectu paꝛiũ.i¶] Itẽ amb.ſuꝑ illð luẽ.eꝛat
ſubditꝰ ilł dic.ꝙ filiꝰ dei hõꝛauit ioſeph.ñ debito:ſ̊ pi⸗
etatis officõ.i] Itẽ rex Aſſuerꝰ dẽ hoꝛaſſe maꝛdocheũ
vñ. vj. heſt. ſic hõꝛabit᷑ quẽ rex voluerit hõꝛare. So.
ↄcedẽdũ q; hõꝛ dic reſpectũ pᷣeminẽtie.eſt at᷑ peminẽtia
increata qᷓ attẽdit᷑ ſm pᷣeminẽtiã pᷣncipij.ſapie.bonita⸗
tis.q̃ excedit ĩ infinitũ quãlibʒ pᷣeminẽtiã cꝛeat᷑e. Inde
2— Sp eſi ꝙ hõꝛ infinitꝰ debet᷑ eo.Et ẽ pᷣeminentia cre ata:q̃
((&. * Hone fr .α. ¶Weſt pᷣmo ſm tres modos.ſm ꝑticipatiõʒ pᷣneipij ſapĩe ⁊
4 Ppoitatis. Itẽ p̃eminẽtia ĩ coĩcatõe pᷣncipijẽ ᷣʒʒ tres mo⸗
al. pg sS.qꝛ ẽ pᷣncipiũ ad eẽ ſiẽ pr caꝛnał.vt diẽ̃ glo.ad eph̊.
vü. ſic veꝰ pᷣncipiũ ẽ hoĩs ſic pꝛ ſcdᷣaꝛio.⁊ rõe iſtiꝰ pᷣemi
nẽtie ẽ pꝛ carnał hõꝛãdꝰ.ſicẽ dic hiero.de hõꝛe pa.hõꝛã
di ſunt parẽtes:qꝛ prĩo ſunt nobis cã naſcẽdi.Itẽ ẽ pᷣn
cipiũ ad bñ eẽ.qdð ẽ in eẽ ſpũali.⁊ rõe iſtiꝰpᷣeminẽtie eſt

nuerunt in oꝑe ⁊ ᷣmone.Glo.nõ eſt in vulua vt oñda⸗
tur pꝛ ſpũalis maxĩe dignꝰ hõꝛe.vñ paulus ꝑeuange⸗
.,liñ ego vos genui.Itẽ eſt pᷣncipiũ ad bñ eẽ in eẽ tꝑali.
* ſr on & 2 rõe iſtius p̃eminẽtie ẽ hõꝛãdꝰ pᷣlatꝰ tꝑał:vt rex.pᷣma
pe.ij. regeʒ hõꝛate.Itẽ eſt peminẽtia ĩ ↄicatõe ſapie:ra
tõne cuiꝰ pᷣeminẽtie hõꝛãdꝰ ẽ doctoꝛ ſeu ſenex.ĩ quibo ẽ
diſcretio młta exꝑientie.Leu.xix.coꝛã cano capite aſ⸗
ſurge ⁊ hõꝛa ⁊c. Glo.etate vel ſapĩa. in antigs.n.ẽ ſa⸗
piẽtia ⁊ in multo tꝑe prudẽtia.ſicut dr in Job.xij. Itẽ
eſt peminẽtia ĩ ↄpĩcatõe bonitatis: rõne cuiꝰ honoꝛãdꝰ
=è eſt viꝛ ſanctꝰ.vñ ad phi.ij.de epafrodito dicit apłs.ex⸗
cipite illũ ⁊c.⁊ poſt dic.⁊ hmõi cũ hõꝛe habetote: qm̃
ter opus xpᷣi vſq; ad moꝛtẽ acceſſit tradẽs aĩaʒ ſuã.
¶ Ad illð ꝗ̊ qdð obicit᷑.q oẽs ſunt honoꝛãdi.dðm ꝙ G
dicit᷑ rõne peminẽ᷑tie bonitatis.nõ ſolũ ſᷣm actũ ſic de⸗
bemꝰ eſtimare ĩ bonis.qꝛ quẽlibʒ bonũ debemꝰ eſtima
re nobis melioꝛẽ.ſᷣm illud phi.ij.Suꝑioꝛes ſibinuiceʒ
arbitrãtes:ſ̊ ſᷣm potẽtiã qua mali pñt fieꝛi melioꝛes qᷓ
nos ſumꝰ.rõne cuiꝰ poſſibilitatis:⁊ foꝛte dĩne pᷣdeſti⸗
natõis ad maioꝛẽ ꝑfectõʒ:etiã illi qui mali ſunt hono⸗
rant᷑. Silr intelligit᷑ illð.hõꝛe inuicẽ pᷣueniẽtes.dẽ eniz
ꝓpt᷑ pᷣeminẽtiaʒ boĩtatis eo mõ qͥ dictũ eſt.nõ ſuꝑioꝛi⸗
tatis q̃ attẽdit᷑ ĩ peminẽtia pᷣncipij vel ptãtis.4¶ Ad il
lud vᷣo qð dicit amb.de dño.dðm ꝙ nõ hõꝛauit ioſeph
vt pꝛeʒ ſuũ ꝑ generatõʒ:ſ̊ vt pꝛeʒ ſᷣm extimatiõʒ.qꝛ ſicẽ
. A,dr. ij.luc.puta bat᷑ filius ioſeph:ſine vt pꝛeʒ ſᷣm educa⸗
N.ttnG νæo -(n Eᷣ tionẽ vt ſuo exemplo ad honoꝛẽ exhibendũ parentibꝰ
r nutritoꝛibo inuitaret.l Ad vltimũ ddᷣm. ꝙ honoꝛare
gliquẽ dicit᷑ duobo mõis.Vno mõ id q̊ honoꝛet᷑ daẽ vt
ieW“ ſV pignitatez vel ſublimitatẽ. m h̊ aſſuerꝰ mardocheum
ασι 6ααι bonozauit: q; ſublimitatẽ qua ab alijs honoꝛaret᷑ cõtu
lit. Alio mõ honoꝛare dr honoꝛis officiũ exhibẽ. Offi⸗

4 † 4l — *

)

—O

Dᷣne. nztie vel dignitatis. pʒ ꝙ bonoꝛ ſp dicit reſpectũ pꝛe⸗
eminẽtie in illo qui honoꝛat᷑.Fᷣm ꝙ honoꝛare dẽ hono⸗

ris officiũ exhibere.

—

57 —

p̃eminẽtiã ĩ laudato.q̊ᷓ ⁊ hõꝛ ĩ hõꝛato.vñ ſic laus ẽ ꝓꝑte

hõꝛãdus pᷣlatus.ecci.iij. Canq; dñis vᷣuiet eis ꝗ ſe ge⸗

f ℳren⸗ /R) ciũ aũt hõꝛis ẽ ꝓteſtatio ĩ illo ꝗ hõꝛat᷑ alicuiꝰ ſupemi⸗

)

4 e Pe e e⸗

65,0% α E

Articulus tercius
Oſtea q̃rit᷑.cũ hõr dicat᷑ młtipłr.dẽ eĩ reſpe
ctu dei ⁊ reſpectu hoĩs:⁊ h̊ mitis mõis.re⸗
ſpectu pr̃is carnał.reſpectu ſpũał.⁊ regis.
7 ſenis.⁊ doctoꝛis.⁊ reſpectu ſct᷑i hoĩs:⁊ et᷑ reſpectu c⸗
cũq; hoĩs.vtꝝ bõr dicat᷑ equoce.QOð videt᷑.hõr.n.qui
debet᷑ deo ẽ hõr latrie q̃ hõ ꝓteſiat᷑ deũ ſic ſuũ ↄditoꝛẽ.
hõr vᷣo ꝗ debet᷑ homĩ ẽ hõꝛ dulie.ñ igr̃ dʒ vniuocaꝛi ho
noꝛ:quẽadmodũ creatoꝛ ⁊ cꝛeat᷑a ñ vniuocãt᷑.¶ Item
hõr ꝗ debet᷑ homĩ deteꝛmĩat᷑ młitipłꝛ.nã vno mõ accipr
in ſuſtẽtãdo:ſic diẽ̃ hiero.ꝙ cũ dẽ hõꝛa pꝛeʒ hõr ĩuictꝰ
nccijs miſtrãdis dʒ ĩtelligi.Alio mõ ĩ reuerẽdo.vñ ec⸗
cle.iij.hõꝛa patrẽ. Glo.reuerẽtiã exhibẽdo. Lercõ mõ
in obediẽdo.j.ad thi.v.Qui bñ pᷣſunt pᷣſpꝛi duplici ho
noꝛe ⁊c̃. Glo.vt ſpałr eis obediẽt ⁊ exterioꝛa miĩſtꝛẽt.
Nuarto Fᷣuiẽto.j.ad thi.vj.Quicũq; ſunt ſb iugo ſᷣui:
dñ os ſuos cũ hõꝛe dignos arbitrẽt᷑. Glo.bñ eis ſᷣuiẽ⸗
do. Quito obſeqᷓndo.ro.xij.hõꝛe inuiceʒ pᷣueniẽtes.glo.
nõ ẽ fraternꝰ amoꝛ niſi mutuis ſe pᷣueiat obſegis.Se⸗
xto aſſurgẽdo.ro.xiij.Cui hõꝛẽ:hõꝛeʒ.Glo.reddite ho
noꝛẽ ei cui debetis vt aſſurgẽ.hᷣ iſte drñtie ñ dicunt᷑ ̃m
vnã ratõʒ.̊ᷓ equoce.i Cõt᷑.hõr ſꝑ dicẽ̃ reſpectũ ſuꝑioꝛi
tatis q;tũ ad aliquã digtateʒ.ſᷣ̊ ſuꝑioꝛitas ſeu dicat᷑ de
creatoẽ ſeu de creata:n dr equoce:ſeu ſᷣm analogiax.Gᷣ
eſt ꝑ priꝰ ⁊ poſteriꝰ:quẽadmoduʒ ptãs.ptas.n.de deo
dẽ ꝑ eẽntiã.de creat᷑a vᷣo ꝑ ꝑticipatõʒ.⁊ ĩ creata deſcen
dit ptãs ꝑ priꝰ ⁊ poſteriꝰ ᷣm gꝗdũ ꝑticipatõis.⁊ h̊ ſig
ficat apłs.xiij.ad ro.vbi dic. Oĩs aĩa ptãtibo ſublimio
ribo ſubdita ſit.ñ.n.ẽ ptãs niſi a deo.̊ hõr ñ dicet᷑ eg⸗
uoce. So.hõr ſᷣm ꝓpꝛiã rõnẽ ẽ ꝓteſtatio pᷣeminẽtie ĩ
aliq̃ exhibitõe illi ꝗ hõꝛat᷑.hõr ̊ pᷣt accipi mateꝛialit ⁊

foꝛmalr. MMaterialr cũ accipit᷑ ꝓ eo qð exhibet᷑.vt bñ⸗

ficiũ.obſequiũ.obia.⁊ hmõi:q̃ dicta ſunt. IJor̃alr hõr

accipit᷑ p ipᷣa ꝓteſtatõe pᷣeminẽtie vel digtatis. qtuʒ g

ad ꝓteſiatõʒz hõr ñ dĩ equoce nee et᷑ vniuoce ̊ analogi

ce:quẽadmodũ rõ pᷣeminentie cuiꝰ eſt.qᷓtũ vᷣo ad exhi⸗
bitõʒ equoce diceret᷑ niſi ↄcernat᷑ ipſa ꝓteſtatio. Et ꝑ
h ſoluũt᷑ obiecta.quia in rationibo quibus ꝓbat᷑ ꝙ bo
noꝛ dei equiuoce:accipit᷑ honoꝛ materialit.in alijs foꝛ/
maliter.

Articulus quaꝛtus

Onſequent᷑ querit᷑.an in iſto precepto pᷣci⸗
piat᷑ quilibʒ honoꝛ exhibendus.Ad qð ſic.
In pᷣcepto quo ꝓhibet᷑ homicidiũ.ſ.ñ occi
ds: ꝓhibet᷑ omis motus animi ad nocẽqũ. ſicut dicit
glo. ſuꝑ illð math.v. Dictũ eſt antigꝗs nõ occides.q̊ in
pᷣcepto quo pᷣcipit᷑ honor: iu bet᷑ oĩs honoꝛ exhibẽdus
ꝓximo.vt bonoꝛ ꝗ debet᷑ ſeni.honoꝛꝗ debet᷑ regi.⁊ pa
tri ⁊ hmõi.¶. SIeʒ ↄtingit peccare inhonoꝛãdo ꝓximũ
multis modis.vt cum iuuenis inhonoꝛat ſeneʒ.vel ſeꝛ
uus dñm. vel filius patrẽ.ꝗ eſt ↄtra aliqð preceptuʒ.ſᷣ
nõ ↄtra aliud niſi ↄtra illud quo pᷣcipit᷑ honoꝛ. in hoc
precepto ꝓhibet᷑ quelibʒ inhonoꝛatio:⁊ iubet᷑ quilibʒ
honoꝛ. Cont᷑.honoꝛ ñ pᷣcipit᷑ h̊ abſolute:ĩmo cũ de⸗
termĩatõe honoꝛ pr̃is aut matris.vᷣ ꝗlibʒ ñ põt dici pꝛ
aut matr᷑ reſpectu cuiuſlibʒ.⁊ tñ ẽ honoꝛandꝰ vt ſociꝰ.
relingꝗt᷑ igit᷑ ꝙ nõ precipit᷑ ̊ mandato ꝗlibet honoꝛ ꝓ⸗
ximo exbibendus. Soto. doᷣm ꝙ m ratõʒ ꝓpriam
hoc pᷣcepto nõ iubet᷑ honoꝛ niſi patri ⁊ matri.vñ ñ pci
pit᷑ h honoꝛari niſi ꝗ ꝓprie põt dici pꝛ aut mr̃.hoc ẽ di
cere pᷣncipiũ ꝑ generatõʒ.hoc aũt eſt duobo mõis tmᷣ:
m ꝓꝙ eſt diſtinguere generatõʒ carnalẽ.⁊ ſpũalẽ.natu
raleʒ ⁊ gratuita.reſpectu eẽ nature:⁊ reſpectu eẽ gꝛe.⁊
Fm hoc ñ pᷣcipit᷑ h honoꝛ niſi pꝛis caꝛnalis vel ſpũ alis
ſcʒ pᷣlati.vñ glo.v.deut.honoꝛa pr̃eʒ carnalẽ vel ſpũa⸗
lem. Scðm vo ratõeʒ coẽʒ põt eẽ reductio honoꝛis ſe⸗
nis qui dẽ pater etate.ſicut dr ad thi.Senioꝛeʒ ne in⸗
crepaueris: ſed obſecra vt patrẽ. Regis qui dicit᷑ pat

„ — Qir 11

RXinc

Bye

B . zria
Jna.
—,

15
cen
ſis
mio

—
.

. S

tie/ Qetn Wr
2ESPET 4 Peeetn wrent

.
7 .

Nneſtio

miſcðᷣia. vel miatõe ĩ iudicãdo.El ſio pupilł mificoꝛs
vt pr. ecci. vij.⁊ et bonoꝛis ſocij inqtũ ſupioꝛ arbitrat᷑.
4Ad pᷣmũ & qð obijcit᷑ ſoluẽdũ ꝑ intemptoʒ.qa n ois
motꝰ ad nocẽdũ ꝓhibet᷑ cũ dĩ ñ occides:b gẽ determi⸗
natꝰad nocẽdũ ꝓxio qͥ ad eẽ ꝑſõe.ſic pʒ ex dictis. ¶¶Ad
ſecũdũ dom.ꝙ ẽ pcrm:qꝛ ↄ pceptũ moꝛale decalogi.⁊ ẽ
eĩ petm:qꝛ ↄ pceptũ additũ decalogo.ſic ſunt ĩlege in⸗
dicialia. in euanꝗᷓ pcepta aploꝝ ⁊ eccie. vñ ñ ſegt. ſi
ↄtingat peccare ꝑ inhonoꝛatõʒ. ꝙ q̃libʒ inbonoꝛato fit
ↄtra aliqð decalogi.

Membꝛum tercinz

Egt᷑ inquirẽ de ſoꝛma bꝰ pcepti qꝙᷓtuʒ ad
tria.iuſſionẽ.ꝓmiſſionez.⁊ oꝛdineʒ·

Articulus primꝰ

D pᷣmũ arguit᷑ ſic.Cũ honoꝛ intelligat᷑ du⸗
ob mõis.in exhibitõe reueꝛẽtie.⁊ exhibitõe
ſuſtẽtatõis.⁊ vtroq; hõꝛe dẽat hõꝛari ꝓxiꝰ
ꝓ tꝑe ⁊ loco.̊ pᷣceptũ de hõꝛe debuit dari generaliꝰ. vt
diceret᷑ hõꝛa ꝓximũ.aut q̃rit᷑ qre ñ.¶ Itẽ reſpectu pꝛis
mt᷑̃is ĩ nob ẽ motiuũ intriſecꝰ ad hõꝛis exbibitõeʒ. H
nõ ſie ẽ de qͥlibʒ ꝓxio. Aldinꝰ ꝙ difficile ẽ hõꝛare pꝛeʒ qᷓ
hõꝛare generalr vel vłr ꝓximũ.pᷣceptuʒ at᷑ ẽ de difficili
bono ſic vᷣtutes.ᷓ de magis difficili magis.rõne &̊ ma
ioꝛis difficultatis debuit pᷣcipi honoꝛ ſb hac for̃a. Ho
noꝛa /ꝓrximũ.qꝙᷓ ſub hac:hoꝛa pꝛeʒ. Dixeꝛt gqdã ꝙ ho
noꝛ ꝓximi generatr pᷣcipit᷑ implicite: ñ explicite.⁊ hac

rõe iudei eꝛãt q̃i rudes ⁊ ler pedagogꝰ.iõ a mĩoꝛibo ad
maioꝛa:a facilioꝛibo ad difficilioꝛa ꝓuehi debueꝛt. Ho

noraẽ at̃ ꝓxim̃.i.cuilibʒ indigẽti nccia mĩſtꝛaẽ: nimis

duꝝ erat eis.iõñ erat dãdũ pᷣceptũ de nccioꝝ exhibiti

one ſub for̃a explicita:ſᷣ ſub fora implicita.vt ſic duce

rent᷑ ad ꝑfectũ.deinde vᷣo euacuato qð ex ꝑte ẽ ſeu imꝑ

7 „ — — -

fectõis:daret᷑ ſub foꝛa explicita.Quia ðᷣo int oĩa q̃ ſũt
de re illiꝰ mãdati faciliꝰ ẽ hõꝛaꝛe pr̃eʒ ⁊ mẽeʒ:datũ ẽ ſp
bis termĩs.Eadẽ rõ ẽ q̃re cũ res tercij mãdati ſit moꝛa
lis:tñ dat᷑ ſub for̃a cerimoĩali.G.n.factũ ẽ ꝓꝑt᷑ altitudi
nẽ illiꝰmãdati.qꝛ ſi daret᷑ ſub foꝛa explicita:ñ intelli⸗
gerẽt illð. ¶T Sʒ ) B obijcit᷑ ĩ hũc modũ. Hu,. de s.vic.ĩ
li.de ſacꝛis. Pꝛimũ pᷣceptũ ſecũde tabule ad pꝛez ꝑtĩet
hoĩeʒ:ſic pᷣmũ pᷣme ad pr̃eʒ drũ.vtrobiq; pꝛnitas pᷣpo⸗
nit. vtrobiq; pᷣncipij dignitas hõꝛat᷑.qꝛ ?ᷣm q̃ndaʒ mo⸗
dũ ſic babẽꝰ pricipiũ naſcẽdi a pꝛe hoĩe:ſic pꝛincipiuʒ
eẽndi ꝑ ↄditõʒ accepimꝰa deo pre.vt diſcat coꝛ buůanũ
in eo pricipio qð videt:ꝗd dẽat illi pꝛcipio a qͥẽ ⁊ quẽ
nõ videt.Fᷣm h̊ & ĩ iſto pᷣcepto ſolũ pᷣcipit᷑ hõr pr̃is ⁊ ñ
ꝓrimi. OQð ↄcedẽdũ ẽ.¶ Ad illð g̊ qð pmo obijcit
dðm . ꝙ ſic pʒ ex pᷣccdẽti.iſtð pᷣceptũ oꝛdiat nos ad ꝓ⸗
ximũ ſolũ a qͥ trabimꝰ oꝛigĩeʒ:⁊ accipiꝰ naturã.ſicẽ ſe⸗

quẽtia oꝛdinãt ad ꝓximũ cũ qͥ hẽmꝰ cõeʒ naturã. Inð

eſt ꝙ ĩ H̊ pᷣcepto ſᷣm ꝗꝓpꝛiã ratõʒ nũqᷓ;cipit᷑ niſi honor
pr̃is aut mr̃is. Ad illð pᷣo qð obijc ꝙ illð difficiliꝰ ẽ.
dðm ꝙ illud ñ fac ad ꝓpoſitũ:qꝛ ñ pᷣcipit᷑ h hõꝛ gcunq;
honoꝛ determĩatꝰ.

Atem queritur qua/ S. j.
re n pᷣcipit᷑ hõr filij ſic hõꝛ pꝛis.⁊ oñdit᷑ ꝙ mag debuit
pᷣcipi.Prio ex hᷣ qð dr.ij.ad coꝝ.xij.Pres debẽt the⸗
ſauriʒaẽ filijs:nec debẽt filij ꝑentibo theſauriʒaẽ. ma
gis dent pentes filijs nccia mĩſtraẽ qᷓ; ecõueꝛio.ᷣ hõꝛ ẽ
in miſtratõe nccioꝝ. ꝙᷓ mag dʒz pcipi vel eẽ ĩ pcepto hõꝛ
filij ꝙᷓ pr̃is.¶ Ad idẽ ſuꝑ illð math.xix. diẽ Criſo.bu⸗
moꝛ aſcẽdit de radice ad ramos. ſ̊ a ramis ad radiceʒ
nõ flectit᷑: ſic caritas de pribo ad filios. ſ̊ ñ reuertit᷑ ad
illos.̊ pᷣmũ.¶ Itẽ mag tenemur ad meliꝰ.in ſuſtẽtati
one at᷑ filioꝝ ſaluat᷑ eẽ dinũ.vñ ecci.xxx. ¶Moꝛtuꝰ ẽ p
eid:⁊ q̃i ñ ẽ moꝛtuꝰ. ſileʒ.n.ſibi reliꝗt pꝰ ſe.ſ.filiuʒ. In
ſuſtẽtatõe at ꝑentũ ſolũ ẽ tꝑale vel ꝑticłare. Mag te
nent᷑ pꝛes hõꝛare filios ĩ ſuſtẽtãdo ꝙᷓ ecõuerſo.ꝛt ſi ſic .

)

rxxxiij.

tũc mag debuit eẽ ĩ pcepto hõr filioꝝ ꝙᷓ parẽtũ.¶ Itez
Seneca.Amoꝛ catuloꝝ ĩ venabula impigit feras.Et
oſee.xiij · Ero qᷓi vꝛſa raptis catuł.ꝑentes plꝰdiligũt
ſilios qᷓ diligãt᷑ ab eis natalłr.ꝗ̊ mag ẽ ð lege natuẽ.⁊
ſic ꝑtiet mag ad decalogũ.⁊ inde vt priꝰ. Cõt᷑. Jus
nat᷑̃ale dic tenẽi ad ẽᷣtitudinẽ ⁊ ſugẽ ingtitudinẽ.b ſic
Thob.iiij.dĩ de mꝛe filio.Memoꝛ eẽ de bes q̃ ⁊ quãta
ꝑiclła paſſa ſit ĩ vtero ſuo ꝓpt᷑ te.Glo.ne ſis ingtꝰ ma⸗
ternis laboꝛibo:redde te ei q̃ cũ laboꝛibo dedit te.̊ ma
gis tenẽt᷑ filij ꝑẽtibo qᷓ; ecõuerſo:qꝛ plꝰ receper̃t ab eis.
Iteʒ amb.ſuꝑ luc.xiij.Etſi paueris mr̃eʒ ñ reddidi
ſti ei cruciatꝰ qͥs ꝓ te paſſa ẽ.n obſeꝗa ꝗbo te geſtauit.
nõ alim̃ta q̃ tribuit tibi vero pietatis affectu ĩmulgẽs
labꝛis vbera.ñ famẽ quã ꝓ te ipᷣa tolerauit:ne ꝗd qð ti
bi noxiũ eẽt omedẽt.ne ꝗd qð lacti nocẽt haurirʒ. tibi
illa ieiunauit.tibi mãducauit.tibi illa cibũ quẽ voluit
ñ accepit.tibi quẽ noluit cibuʒ ſumpſit.tibi vigilauit.
tibi fleuit.⁊ ita illã egere patieris.illi debes qð habes
cui debes qð es. Lho.iiij.honoꝛẽ hẽbis mr̃i tue oĩbus
diebo vite tue.Ex his pʒ mag debẽ filios bõꝛare parẽ/
tes qᷓ; ecõueꝛſo.¶ Itẽ ph̊s.q ſpaꝛſim ſemĩata ſunt ĩ aĩa
libus ꝑ naturãà:ĩ hoĩe collecta ſunt ꝑ rõeʒ.hᷣĩ li.ð aĩa⸗
libo legit᷑.ꝙ pulli lalach.ſ.cuiuſdaʒ auis cibãt ꝑentes
ſuos ĩ ſenectute.⁊ pulli marothoth.ſ.cuiuſdã alterius
auis cibãt parẽtes ſuos ñ ſolũ ĩ ſenectute:ſᷣ̊ qncũq; ĩ⸗
digẽt. ̊ iſtð maxie dʒ ſᷣuari ab boĩe.⁊ inð pᷣmũ.⸗. Stẽ
hiero.ð hõꝛe ꝑentũ.ꝑentes adeo debẽt libeꝛos br̃e dul
cioꝛes:qꝛ ꝑ alios reꝑari ñ pñt. vt cũ eos lex nat᷑e ſub⸗
traxerit: nec pr̃eʒ aliũ tibi poteris inueĩre nec mẽez. nõ
ſic ẽ at᷑ de filjs. Soło.nondũ ꝙ amoꝛ pr̃is ĩ filio to
tus ẽ gtuitꝰ:qꝛ filij ſunt a ꝑẽtibo.⁊ incẽdit᷑ amoꝛ ille ꝑ
naturã ſenſualitatis.vñ hieꝛo.de ho:pa.mem̃to ꝑẽtuʒ
eẽ ꝙ tatł es:qͥꝝ maĩbo crem̃ta ſumpſiſti.⁊ ſeꝗt᷑.ſit tibi
Fta vita ipᷣoꝝ ꝗbo carioꝛ ẽ vita tua qᷓ; ꝓpꝛia.redde amo
ris vicẽ colẽde pietatis. Umoꝛ at᷑ filioꝝ ĩ ꝑẽtes maxĩe
ẽ debitꝰ:qꝛ accipiũt a ꝑentib eẽ ⁊ educatõʒ vñ dẽnt ſe
ilł.vñ hiero.exolie fili qð debes ⁊ officia cbita q̃licũʒ

exbibe famulatu: qꝛ ꝑentibn nẽo pᷣt reddẽ qð debet᷑. ?

bmõi amoꝛ intẽdit᷑ ꝑ viã rõis ñ ſenſi nalitans E igit
q̃rit᷑ q̃re ñ ẽ mãdatũ de hõꝛe filioꝝ ſiẽ̃ de hõꝛe ꝑentũ.di
cẽdũ ꝙ nat᷑a ſufficiẽt incliat ad H̊. Ad hõꝛẽ vᷣo ꝑentũ ĩ⸗
clinat rõ excitata ꝑ ↄſideratõʒ debiti ⁊ pᷣcepti.quẽad⸗
modũ ñ ẽ pᷣceptũ de amoẽ ſui:qꝛ ad h̊ ſufficiẽt inclinat
nata:ſ de amoꝛe ꝓximi. Pretea.alia rõ c.qꝛ oĩs hõr

theologicꝰ ẽ reſpectu p̃eminẽtis:ſic pʒ ex dictis.pꝛ aũt

eo ꝙ ẽ pncipiũ ſilij peminẽtiã hʒ reſpectu ipᷣiꝰ: ⁊ ñ ecõ⸗

uerſo. ¶ Et ſi obijciat ex illo qð bẽ ad ephᷣ.v. ſubiecti
inuicẽ. Glo.ñ ſoluʒ auditoꝛes pᷣlatis ſ̊ plati ſubditis.

Ex qͥ videt᷑.ꝙ bõr ñ ſꝑ dicat᷑ reſpectu peminẽus.Rñ⸗
dendũ ẽ.ꝙ reuerẽtia ſubiectiõis duplici rõne exhibet᷑.
ſcʒ ĩ ſignũ ſubiectõis:⁊ ĩ ſignũ mutue caritatis.In ſi⸗
gnũ ſuꝑioꝛitatis dʒ exhiberi ab inſerioꝛibo pᷣlatis. vñ
glo.ſuꝑ illð.v.ad eph̊.ſbiecti inuicẽ pᷣlati ſbʒditis. Jn
caritate eis ſᷣuiẽdo:⁊ hũilit curã gerẽdo. Vñ diſtinguẽ
da ẽ duplerx ſubiectio.ſubiectio inferioꝛitatis:q ẽ mĩo⸗
ris.⁊ hoꝛis q̃ ẽ maioꝛis.vñ ibidẽ dic glo.etſi dignitas
eſt maioꝝ:admiſtratoꝛia tñ cẽ.vñ.j.ad coꝝ.ix.oĩm me
Fuũ feci.eſt ꝙᷓ maioꝝ ſalua tñ dignitate puire:ſicẽ mĩo⸗
rũ ẽ hũilit᷑ obedire.i Ad illð ꝗ̊ qð pᷣmo obijcit᷑ ꝙ filij
ñ debẽt theſaurizaẽ pentibo. doᷣm ꝙ ñ ſegt ex B. ꝙ ñ de
beãt necia miſtraẽ.theſauꝛiʒ aẽ.n.ẽ ex ſuꝑabũdãtia ſuc
cedẽti impoſteꝝ nccĩtati ꝓuidẽ.qꝛ rees ñ ſuccedũt fi
lijs b̊ ecõnerſo.iõ dẽ ꝙ filij ñ debẽt iheſau. pa.ANDiſtꝛaẽ
vo nccia ẽ pñteʒ indigẽnã ſuꝑlẽ.⁊ ̊ tenet᷑ filiꝰ facẽ pꝛi
maxĩe ey h̊ ꝙ ẽ ei prĩcipiũ (M ſecũdũ ⁊ q̃ꝛtũ iã pʒ rñ
ſio. qꝛ ex H̊ ꝙ effectꝰ patꝝ decurrit ĩ filios ꝑ naturãa ſen
ſualitatis.ñ at ſic ecõuerſo.iõ mag dʒ eẽ pceptũ qð eſt
mag debitũ ⁊ ad qð minꝰ incliat nata.vt hõr parẽtũ.
1¶ Ad terciũ dõᷣm. ꝙ ſuſſẽtatio taʒ ſilij ꝙᷓ pꝛis reſpicit
xſonã.ꝑſõa.n.ſingłaꝛis ipᷣa ẽ q̃ ſuſiẽtat᷑ ñ ſpẽs.impꝛo⸗

v /R —,
VvN Pap* Hon P6 Part Gono? P
M CcI

HW

C=R *) encead wmrt Ghee

Pall. „ 10—☛α¾ abat Penhs

filte

us ne ſtr⸗ Sprf *„ Orhonvee

— - 8
⸗ P'r Sin le,* Fenſoααα
— Q

92) 4

4 X Anſbar n.

uine

— L..5 ſer

prie.n.dicit᷑ ſpẽʒ ſuſtentari: eum ſingłare ſuſtentat. 2 quo nõ debuerũt parentes honoꝛari.2 cuilibʒ cõe br̃e
cum ſub illa impꝛopꝛietate eque ſuſtentant᷑ ſpecies cũ parẽtes quos tenet᷑ honoꝛare ſp:etſi ñ ad ſꝑ.⁊ iõ affir⸗
ſuſtentat᷑ pater ſicut cum ſuſtenta᷑ filius.ideo eſt inte matiue. Sʒ in alijs mandatis nõ eſt inuenire ᷣm affir
rimenda ꝓpoſitio quaʒ ꝓponit. .—. mationẽ ita vniuerſale ᷣm omne tempꝰ:⁊ cuilibʒ. Oc⸗
Articulus ſecũdus cidere.n. iuſte ꝙuis ſit vniuerſale qtu ad om̃e tempꝰ:
2— nõ tñ qᷓtum ad omẽʒ ꝑſonã.ſ̊ ſolũ iudicis. Sʒ ĩ nega⸗
Onſequent querit᷑.quare huic mãdato ad⸗ tione vniueꝛſali eſt.nõ occides iniuſte.Silłr vti coniu⸗
dita ẽ ꝓmiſſio pluſqᷓ; ceteris. Si dicat᷑ qex ge moderate nõ obligat omẽs ⁊ ſꝑ:qꝛ ſic tenerent᷑ oẽs
hoc ꝙ iſtud eſt affirmatm: ⁊ ideo de facido habere vxoꝛes.ſ̊ negatio nõ mechaberis vlis eſt. ⁊ ſilr
bono. alia ðᷣo pᷣcepta ſecũde tabule ſunt negatiua. ſiẽ in mandatis alijs que dant᷑ negatiue ĩ ſecũda tabula.
nõ occides.nõ mechaberis.⁊ ideo de nõ faciẽdo malũ Sʒ qᷓuis hec rõ poſſit aſſignari ĩ ſecũda tabula: nõ tñ
tũ ad foꝛmã precepti. acienti aũt bonũ debet᷑ mer⸗ in prima.¶ Ad illud vᷣo qð querit᷑:quaꝛe addit ꝓmiſ⸗
ces ⁊ premiũ:nõ facienti aũt malũ inqtũ hmõi nõ pt᷑ ſio longeuitatis.dðᷣm ꝙ rõne ↄgruitatis fit talis pro⸗
hoc debet᷑ merces:ł vitatio ſupplicij ſolũ.¶ Adhuc eſt miſſio.Congruũ.n.eſt vt ꝓcuratio oↄſeruatõis vite pᷣn
queſtio.quare illud preceptũ pꝛeponat᷑ ſub ſoꝛma affiꝛ cipij:mereat᷑ ↄſeruatõʒ ſui.vnde Hiero.de honoꝛe pa⸗
matiua pluſꝙᷓ cetera.cũ dictum ſit in pᷣcedentibo ꝙ ĩ qᷣ⸗ rentũ. Humanitas talibo ꝑſonie oblata.ſ.parentibus
