deo quare nõ impetraſſent:dũmodo cõcurriſſent om̃ia
que ad efficaciã oꝛois requiꝛũtur.vnde plena beatitudo
mediante incarnatione cadit ſub merito o?onis:incar⸗
natio aũt nequaꝙᷓ qꝛ nõ dicitur oꝛatio efficax niſi reſpe
etu honi habendi in ipᷣo petente.quod notatur per hoc
ꝙ dicitur pꝛo ſe.

Articulus tercins

Ercio queritur de hoc quod dicitur.ꝙ oꝑati

one et virtute ſpũſſancti conceptus eſt. DBicit
em̃ am bꝛoſius in li.ð ſpũſ.Si quaſi ex oꝑa⸗

tione et poteſtate ſpũſſ.virgo cõcepit:quis neget ſpiritũ
ſanctum dominice incarnationis auctoꝛem. Sʒ eadem

ratione debet dici cõceptus de patre et filio:cum eoꝛum

poteſtate et virtute virgo concepit.¶ Item ꝙ ſpũſſ. eſt et

opꝑatur:habet a patre et filio:igitur auctoꝛitas oꝑatio⸗

nie ſpũſſ.pꝛimo reſidet penes patrem et filium.ergo au

ctoꝛitas incarnationis dominice magis attribuenda ẽ

patri et filio q; ſpirituiſancto. Item opus incarnatio⸗
nis eſt mirabile:et magis mirabile qᷓ; aliquid aliud.qꝛ
omne aliud eſt ſolummodo circa aliquod creatuʒ. Sed
hoc non eſt circa creatum ſolum:ſed etiam circa increa

tum. In hoc em̃ opere fit vnio extremoꝝ: quoꝝ vnum ẽ
creatum:alterum increatum. Sed om̃ia alia opera mi
rabilia ꝑ indiſſerentiam referuntur ad trinitatem per⸗
ſonarum. Similiter videtur ꝙ id:vel ſi referri habeat
ad aliquã perſonam:ꝑ aliquã rationem aꝓpꝛopꝛiatõnis
hoc debet fieri ad illam ꝑſ. onam:penes quam pꝛimo reſi
det auctoꝛitas poteſtatis.ſcilicet ad patrem. ¶ Pꝛeteꝛea
opera creationis ꝑ indifferentiam referuntur ad trini⸗
tatem pſonarũ. Similiter videtur ꝙ debeat eſſe de opi⸗

bus recreatõis. Qon igitur magis appꝛopꝛiatur ſpũiſ.

patri vel filio. Reſponſio.ꝙ filius dicitur conce⸗
ptus operatione et virtute ſpũſſancti:dicitur per appꝛo
pꝛiationem eo ꝙ m rationem ſit ꝓximioꝛ ad actum cõ⸗
septionis ſiue incarnationis.vt ꝑ quem ſiue in quo ad

R t R. N 1 —

ν ſoo 5

.

,. yns Zu, 6

An necoſ an

äl H
4

LEA ́MB,e

nos diuina deſcendũt. Vñ aug. de ſpũ et aima. Mobios
omis vſus deitatis eſt ex munere quodãmõ.Mam et q̃i
ꝛioꝛ nobis viqr̃ eẽ ſpũſſctus.vtpote pꝛis et filij mun⸗
ex ipᷣo nimirũ eſt om̃is vſus gr̃e cũ patre et filio.⁊ poſt
in eodem.a patre ꝑ filiũ et ſpm̃.vel potius in ſpũ diuĩa
ad nos deſcendũt.Alia ratio eſt ſ̃m HDug.de ſctᷣo victo.
ꝑ ſiłitudinẽ cõceptõis naturalis:ĩ qua eſt amoꝛ motiuũ
ad cõceptõem:ſm ꝙ ipᷣe dicit ĩ muliere amoꝛ viri:in vi
ro amoꝛ mulieris idð agere ſolʒ.vt qꝛ in altero ſolo nat᷑a
ſibi ſufficiẽs nõ eſt: alterutrũ ſibi ꝑ dilectõeʒ ſubueniat
vt qð in neutra ꝑ ſe potuit:in vtraq; ꝑ ſe cũ altera poſ⸗
ſit. Semen igit᷑ hũani ꝑtus ſolũ foꝛmandũ a mulieꝛe cõ
cipitur:qð ſimul a viro et a muliere ſeminat᷑.qð in mu
liere ꝑ amoꝛẽ viri:et in viro ꝑ amoꝛeʒ mulieris natura
oꝑatur.¶¶ Conſequenter aſſignat rõnem quare Maria
dicatur de ſpũſctᷣo concepiſſe dieens.Concepit Maria
3. 9 10 de ſpſctoꝛ nõ de ſubſtãtia ſpũſſcti ·ſcʒ ſemen ꝑtus ac⸗
eperit: ſed quia ꝑ amoꝛem ⁊ opatõem ſpũſſcti ex carne
3 virginis dĩno ꝑtui ſubſtãtia miniſtraret᷑.Qam qꝛ in coꝛ
v eius amoꝛ ſpũſſcti ſingulariter ardebat.ideo ĩ carne
eius amoꝛ ſpũſſcti mirabilia faciebat:cuius dilectio in
coꝛde nõ accepit ſocium:eius oꝑatio in carne illius nõ
habebat exemplum.Ad aliud dðᷣm.ꝙ auctoꝛ qñũʒ di⸗
citur coĩter ab actõne.qñq; ꝓpꝛius.Ab actõne oꝛigina
li pꝛincipali.pꝛimo mõ dicit᷑ ſpũſſcẽus auctoꝛ incarnati
onis et ratione ſupꝛadicta.nõ ſcdᷣo.¶¶ Ad illud qð ſeqꝗt᷑
dᷣm.ꝙ ſi auctoꝛ diceret᷑ penes quẽ reſidet pꝛima pꝛinci
palitas ſiue auctoꝛitas:locũ hr̃et qð ꝓponit᷑:ſed nõ ẽ ſic
vt tactũ eſt. ¶¶ Ad vltimũ dðm.ꝙ ſicut dicit Aug.ð aĩa
et ſpũ. ſpũſſcẽs eſi patris et filij munꝰ.vñ ratio mũe
ris ꝓpꝛie cõuenit ſpũiſctẽo ꝓpter qð et illa que ꝓpꝛie rati
onẽ ſiue ꝓpꝛietatẽ muneris dicũt:ſpũiſcto attribuũtur.
Talia aũt ſunt dona gratuita.vtpote quibo fit homĩs
reparatio. ꝛeterea hmõi dona nõ dant᷑ niſi enti actu.
2 . Creatio aũt eſt ꝓductio nõ entis in eẽ.vñ collatio eoꝝ
. ͤ M — ) quibo cõuenit rõ doni vt muneris ſequit᷑ eẽ actu:ꝗpt᷑ qð
OQpe mrrA w dong que referũt᷑ ad recreatõem appꝛopꝛiant᷑ ſpuiſſan⸗

–=

—

—

cto. Vñ ſecus eſt de oꝑibo creatõis ⁊ recꝛeatõis. Pꝛete
rea in oꝑibus cõditõis ſiue creatõis eſt qdam modꝰap⸗
pꝛopꝛiatõis.licet effectus indifferẽter ſit a tribo ꝑſonis
Auctoꝛitas em̃ patri attribuit᷑ars filio.cãlitas ſiue dif
fuſio ſpũiſ.Vñ aug.xj.de ci.dei.Quia tria quedã ma⸗
xime ſciẽda de creatura nobis opoꝛtuit intimari ꝗs eaz
fecerit.ꝑ ꝗd fecerit.quaꝛe feceꝛit inquit.Dixit deus:fiat
lux.et facta eſt lux.et vidit deus lucẽ qꝛ bona ẽ.Si ergo
querimꝰ ꝗs fecerit:deus ẽ.Si ꝑ ꝗd fecerit.dixit deus et
facta ẽ.Si quare fecerit.qꝛ bona ẽ.nec actoꝛ ẽ excellenti
oꝛ deo:nec ars efficatioꝛ dei verbo.nec cã melioꝛ qᷓᷓ vt bo
nũ crearet᷑ a bono. Dicendũ igit᷑ ꝙ licʒ in creatõe cõe
ſit opus triũ ꝑſonaꝝ:tñ rõne aliqua ꝑ diſtinctõʒ fit ap
pꝛopꝛiatio ꝑſonis:qꝛ vt dicit aug.xj.de ci.dei. Pr intel
ligit᷑ ꝗ dixit ſiat.OQð aũt intelligit᷑ factũ ꝓculdubio ꝑ fi⸗
liu factũ ẽ. In eo vᷣo ꝙ dicit᷑ vidit deus ꝙ; bonũ eẽt:ſpũſ⸗
ſctus intelligit.Et ſic trinitas in ſuis oꝑibo intimatur.
Sic erit in recreatõe in q multomagis ſignũ bonitatis
apparet. Plus em̃ eſt aĩiam reꝑare q; creare celũ ⁊ terrã
Sic ẽ ergo vt pr̃ ↄceptõem faciat ꝑ verbũ ſiue in verbo
et ſua bonitate:que aꝓpꝛopꝛiat᷑ ſpuiſcto.vñ bonitas eſt
quaſi cã ↄiũcta vt cui aꝑꝛopꝛiat᷑ ipſa diffuſio ĩ ipᷣa vnio
ne ſiue in noſtre nature aſſumptione. S

Articulus quartus

Varto queritur vtrum dicat᷑ filius ſpũſſacti
Cum em̃ dicatur cõceptus de ſpũſ.cur nõ ſit
filius ſpũſſcti.Reſpondendũ eſt ſᷣm aug.in
ench̊.non eẽ cõcedendũ ꝙ qui de aliqua re naſcit᷑ conti⸗
nuo filius eẽ nũcupet᷑.⁊ ẽ inſtãtia ĩ capillo et pediculo q̃ᷓ
naſcunt᷑ de homiĩe:et in aqua et ſpirituſcto:de quiba na
ſcunt᷑ fideles.Oſtendit᷑ aut ꝙ nõ cõuertit᷑ ↄſequentia.ſi
ali ꝗd naſcit᷑ de aliquo ꝙ ſit eius filiꝰ:vel ſi dicat᷑ filius
ꝙ naſcatur de illo.et eſt exemplũ in illis: ꝗ dicũtur filij

90 . 4
e Q ) We 2—24 O A

4

iehẽne. Cirea hanc qõem querit᷑ ſic.et oñdit᷑ ꝙ nõ ſit
filius ſpũſſcti. Dicit em̃ aug. E natus ẽ de maria ſicut
filius.et de ſpũſcto nõ ſicut filius.¶ Item aug·de trini.
ij. YBus neq; ſuue neqʒ ſpũſſcti filiꝰ dici xł. Contra.
Quecũq; ꝑ indifferẽtia cooperãtur alicui effcctui ad ꝓ⸗
ductionẽ alicuiꝰin eẽ:Fm indifferentẽ reiationẽ ſe habẽt
ad illud. Si ergo pater et ſpũſſctus ꝑ indifferẽtiã ſe ba
bent ⁊ indifferẽter cooꝑãtur incarnatõi xpᷣi ſiue natiui⸗
tati eius tꝑali:ᷣm ĩdifferẽtẽ relatõʒ ſe bñt ad xpᷣj hoĩeʒ
Si ergo filiꝰ pᷣm ꝙ hõ dicit᷑ filiꝰ dei pr̃is:et deus pater
pater illius:et eadẽ rõne ſpũſſ.dicet᷑ pr̃ eiuſdẽ. Sed qð
ouenit illi hbomĩ cõueiĩt filio dei.Igit᷑ filius dei ẽ ſiliꝰſpi
rituſſcti..¶ Item tota trinitas eſt pater nr.et ſic ſpũſſan
ctus eadẽ rõe.et pateꝛ illiꝰ hoĩs.Sed qð cõuenit illi ho
mini: cõuenit filio dei ergo ⁊c. aũt trinitas ſit pr̃ nr
hẽt᷑ Jo.j.Dedit eis pt̃atem filios dei fieri.dr de iuſtis.
Hec aũt filiatio ẽ ꝑ gr̃am.Sed in xpᷣo fuit habũdaãtiſſi⸗
ma gr̃a. Vñ et ipᷣe debet dici maxime filius ſpũſſcti:cui
alpꝛopꝛiat donum gr̃e. Dicit em̃ Aug.Tãtomagis effi⸗
citur filius:quãto largius dat᷑ ei ſpũns bonus. Sʒ cum
largiſſime data ẽ gr̃a rpᷣo hoĩ:maxie dicet᷑ filiꝰ.¶ Itẽ in
can.deutro. Deus nõne ipᷣe ẽ p̃ tuus:ꝗ poſſe dit fecit et
creauit te. Sed cõſtat q; tota trinitas fecit ⁊ creauit ho
miĩeʒz illũ ⁊c. ¶ SItẽ ſic in trinitate ſunt tres ꝑſone in ea⸗
dem eẽntia.ſic in dño ihᷣu ſunt tres nature ĩ eadẽ pſona.
vt dicit. H. ſ. Sup̃ma que eſt dinitas.ĩfima que ẽ caxo.
media que eſt aĩa.Sed rõne ſupᷣme nature eſt filius ſeʒ
dei patris.rõe infime ẽ filius.ſcʒ virgis matris.Igitur
et rõne nature medie ſilłr erit filius.ſcʒ creatõis vlł recre
atõnis.Sed ſiue ſic ſiue ſic:erit filius trinitatis. et ita
filius ſpũſſct᷑i.vt ſupᷣ.¶ Iteʒ ꝑ hoc ꝙ dicitur conceꝑtus
de ſpũſancto notatur alia relatio xpi ad ſpm̃ſctn. Xp̃i
dico ᷣm ꝙꝙ homo:et hoc eſt ᷣm rõem oꝛiginis. MMulto
igit᷑ magis dicet᷑ filiꝰ ſpũſſcti:qᷓ; homo purus dicatur ꝑ
gratiam filius trinitatis. MKeſponſio. In diuinis nõ
eſt aliquid ponendũ:vnde ſequatur relationũ ſeu ꝓpꝛie
tatũ ꝑſonaliũ cõfuſio. Abi em ꝑfectiſſimus oꝛdo eſt. vt
in diuinis ꝑſonis:ibi nulla poteſt eẽ cõfuſio.pt᷑ quod
nulla rõne ponẽdũ eſt in diuinis ꝑſonis:vñ ſequat᷑ rela
tionũ cõfuſio vel ꝓꝑſonaliũ ꝓpꝛietatũ pr̃is ⁊ ſpũſſcti.Añ
Anßhel. Pꝛopter hoc ſolus filius incarnatus eſt. vt pf
nõ cõmunicet rõem filij.nec ecõuerſo.nec ſpirituſſanctꝰ
rõem filij vel pr̃is.vt ſicut diſiinguũtur relatõnes perſo
narũ eternalit:ita etiã diſtinguaãtur tꝑaliter:et ille ꝗ fu
it filius dei ab eterno ſit filiꝰvirginis temꝑaliter.qliCõ⸗
cedendũ aũt eſt ꝙ eſt filius pr̃is et eſt filius dei.h̊ cũ dr
filius patris intelligit᷑ de eterna generatõne.cum vo di
citur filius dei intelligitur ᷣm huanam naturã: cæ filia
tione que eſt ꝑ creationem et gram. Et cum dicitur fili
us dei patris intelligitur ꝙ ꝗ eſt filius dei patris ꝑ natu
ram:eſt filius tei ꝑ gratiam. Mon tñ conuenit cõcedi ꝙ
ſit filius trinitatis ſimpliciter.poſſet tñ cõcedi cũ deter
minatione vt eſt filius trinitatis ꝑ creatõnem.quis em̃
eẽ deũ cõueniat patri.filio.et ſpũiſcto:nõ cõuenit ꝙ di⸗
catur filius filij vel filius ſpũſſancti:ne cõfundant᷑ rões
in ꝑſonis. Pari rõne non concedit᷑ filius trinitatis.qꝛ
de ratione trinitatis intelligitur pater filius et ſpirituſ⸗
ſanctus habentes vnam eſſentiam.licet bene cõcedatur
ꝙ ſit filius dei. Vñ in ps.ſuꝑ illud.e ventre mr̃is mee
veus meus es tu. glo. Scdᷣm illud quod eſt de matre ba
beo:non ſm id quod eſt de te habeo. Nam de te es pa⸗
ter meus:ſed de matre es deus meꝰ et creatoꝛ ſᷣm ꝙ ho⸗
mo ſum.ſed ſᷣm ꝙ deus ſum a te ſum genitus. Ad hoc
igitur quod pꝛimo obijcitur dðõmꝙ licet in tribus per⸗
ſonis ſit indifferentia in actione qᷓtum ad incarnationẽ
filij: non tamen eſt indifferẽtia in relatione reſpectu in⸗
carnati.ſiẽ nec ſegt.eſt indrñtia in eẽntia. in relatõne
Actio autem bmòi eẽntialis eſt.ſi auteʒ eſſet actio ſiue
vt actio perſonalis vt generare ſpirare. et hmõi.bene
ſequeretur.quia ad bmõi actiones ſiue vt actiones ſe⸗

R
/

‚—

e. O

7n)

m —

— —

—— —. — —

ſe
i.
om.
icdn
ülebe
hatfuis
twi
pule
lcs
ftoſn
ſpiſin
fillibe
pr
tis.

tiſi⸗

cui
Ser
zcum
Nein
kcitet
itho
mmea⸗
ſonde
g.
de
Mwr
Nknor
g,eti

Kp
ſncr
operſ⸗
llegin
1,40
Fai
war
ſla
urffi
nan
hcelig
jan
isen
dĩ
bes
is⸗
mnwuß
dator
s mee
mebe
r
oboe
per⸗
Ptone
mir
oſie
bene
gſe⸗

Oyv X . NX

8 P
NLueſtio

quũtur ꝑ cõfoꝛmitatẽ relatõnes et pꝛietates plonales.
ſcʒ ad ydẽptitatẽ actõnũ et diuerſitatẽ ydemptitas 7 di
uerſitas relatõnũ et ꝓpꝛietatũ.nõ aũt ſic eſt de actõnibo
eẽntialibo.et ſic qz ſic:hoc nõ eſt nccitate ↄſeqntie foꝛ⸗
malis ̊R materialis. 4. Ad aliud qð obijcit᷑ & tota trini⸗
tas dicit᷑ pr̃ nr̃ c. dom. ꝙ nõ eſt ſimile de nobis ⁊ ð xp̃ᷣo
bomiĩe. gratia em̃ inbabitãs que ẽ in nobis a tꝛinitate fa
cit nos filios dei. nõ naturales ſed adoptiuos.cuiuſmo

di filiatio xpᷣo nõ cõuenit. Gra aũt que eſt in xpᷣo a tri⸗

nitate:que quidẽ gra eſt gratia vnionis: facit xpᷣm filiuz
dei naturale. Qaturalis aũt filiꝰ nõ poteſt dici niſi dei
patris ꝓpter rõem ſupꝛadicta:ne ſcʒ accedat in diuinis
relationi et ꝓpꝛietatũ confuſio. Licet igit᷑ in xpᷣo ſit Gs
gratũfaciẽo ſupaddita nature. qꝛ etiaʒ ẽ ſuꝑaddita gra
vnionis: et ꝓpt quã eſt filius ꝑ naturã et a qua ꝓpꝛie eſt
filius.nõ aũt eſt filius naturalis trinitatis ꝑ gram: que
eſt ſuꝑaddita nature:que ſolũ gratũ facit:non debet ab
bac gra dici filius trinitatis vel ſpũſſcti.¶ Ad boc qð
obijcit᷑.ꝙ tantomagis efficit᷑ filius ⁊c dðm. ꝙ intelligẽ
de filiatõne ᷣm ꝙ coĩter ſe habet ad filiatõem ꝑ gꝛatiam
et ad filiatõem ꝑ naturã.et qꝛ ceteris homĩbo cõuenit ſo
lum eẽ filios ꝑ gram nõ filios ꝑ naturã:xpᷣo aũt homini

cui nõ eſt datus ſpũs ad menſurã.ꝑ gram vnionis cõone

nit eẽ filiũ patris ꝑ naturam. ideo magis effectus ẽ filiꝰ
ꝙᷓ alius.Añ in ps.ſuꝑ illud.ADe ſuſcepit dextera tua.
glo.i.ſapia tua verbum tuũ.In xpᷣo em homiĩe ⁊ nos in
illo ſumꝰ aſſumpti ſed diuerſo moille ꝑ vnioneʒ.nos ꝑ
adoptõem. 4 Ad aliud dõᷣm.ꝙ licet tota trinitas feceꝛit
boĩem illum: vnde poteſt dici filius trinitatis ꝑ creatõʒ
ſiue ſpũſſeti. hec em cõcedit᷑ iſte hõ ẽ filiꝰ ſpũſſcti ꝑ crea
tionẽ: ꝓut iſte hõ dicit ſuꝓpoſitũ ſiue indiuiduũ homĩs:
nõ ꝑſonam filij.hec em̃ nõ cõcedit᷑.filius dei eſt filiꝰ ſpiꝛi
tuſſcti ꝑcreatõem: quia habitudines ſeu ꝓpꝛietates fi⸗
lij et ſpũſſ.nõ reſp:ciũt ſe coꝛrelatiue.vñ nullo mõ dom
eſt filius dei filiꝰſpũſſ.¶ Si aũt obijciat᷑.filius dei eſt hõ
ille qui eſt filius ſpũſieti ꝑ creatõem.ergo eſt filiꝰ ſpũſſã
cti ꝑ creatõem. Dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑.qꝛ et ſi aliqua que
dicũtur de iſto homĩe dicũt᷑ de filio dei:nõ tñ quecunq;.
vtpote que dicta ponũt cõfuſionẽ peꝛſonaliũ ꝓpꝛietatũ.
vel que impediũt habitudiem re lationuʒ ꝑſonaliũ:que
accideret ſi diceret᷑ filius dei filius ſpũſſct᷑i ꝑ creatõeʒ.
qꝛ tunc eadem ꝑſona eſeet ſpiratoꝛ et ſilius reſpectu eiuſ
dem. ¶ Pꝛeterea poteſi dici ꝙ ẽ loqui de gr̃a xpᷣi jm ꝙ ꝑ
eam habitat in eo trinitas:et eſt loqui de ea ſm ꝙ ꝑ ulã
eſt vnio.pꝛimo mõ eſt comꝑatio vpᷣi homĩs ad totã tri⸗
nitatem. ſecũdo mõ eſi comꝑatio illius hbomis ad dinazʒ

pſonam. Scdᷣm pꝛimã com patõem gre iſte hõ eſt filius

dei.nõ tñ cõuenit cõcedi ꝙ' filius trinitatis ꝓpter rõem
p̃dictã:qꝛ in hac com ꝑatõe nõ eſt filiꝰ pr̃is vt pairis:ſed
Fm ꝙ deus.Qec filius filij vt filij:ſed ſᷣm ꝙ deus nec ſpi
rituſſet᷑i ſimiliter. et ideo nõ debet dici filius trinitatis
ſed dei.Scðdᷣm ſecũdã comꝑatõem eſi comꝑatio ad dinã
ꝑſonã ꝑ gram vnionis:et ꝑ eandẽ gr̃am ẽ filiꝰ patris ꝑ
natura.et hoc ꝙ dico iſte homo ſupponit ipam ꝑſonam
eternã.¶ Ad qð obijcit᷑ de coicatione ydiomatũ. doðm

ꝗ bec coĩcatio nõ eſt generaliter oĩm ſ̊ eoꝝ que abſolu⸗

te aſſignãtur conuenire.Et ſunt diſpenſatiue aſſumpta
ad hominis reꝑatõem:cuiuſmõi ſunt infirmitas ſiue pe
nalitas moꝛiẽdi patiendi famẽ:ſitim et alia hmõi:q̃ bo
minis cõgruũt reꝑatõni. Ad qð obijcitur ꝙ rõne ad⸗
ditõnis medie nature.ſcʒ aime debet ſpũſſctus dici pa⸗
ter.dðm.ꝙ nõ eſt ſiłe de naturis extremis et media.ſupᷣ⸗
ma em̃ natura ꝓut eſt ip̃ius filij ſiue filiꝰ eſt de ſubſtan⸗
tia patris ſeu de ip̃o patre ꝑcõfoꝛmitatẽ pꝛincipalẽ:pꝛo
pter qð cõuenit illi modus eſſendi a patre:qui ẽ ꝓpꝛius
filio. Similiier et infima natura.ſcʒ caro xp̃ᷣi eſi de car
ne virginis. Habet em̃ eſſe m carnem a carne virginis
pꝛopter qð illi cõöuenit modus eẽndi a beata virgĩe:qui
eſt ꝓpꝛius filio. Sed natura media ſcʒ aĩma exit in eẽ ꝑ
creatõem.vndẽ nõ eſt ex aliquo ꝑ acceptionẽ eſſe de ſub⸗
ſtantia alicuius.vñ qᷓtum ad aĩam nõ cõuenit ei mod⸗

R

4 Dan. 2 ſ. * ama

aliquis qui ſit ꝓpꝛius filio. Quia igitur filius q;tuʒ adᷣ
naturam ſupꝛemã eſt de ſubſtantia patris.qtũ ad caꝛnẽ
ſuſceptã de ſubſtãtia matris:dicit᷑ filiꝰ patris ⁊ matris
rõne illius duplicis nature habite ſiue modi exiſtendi⸗
Ad illud qð vltimo obijcitur quare nõ eſt filius ſpiri
tuſſancti:exquo eſt de ſpũſſ.dvᷣm.ꝙ eẽ de aliquo dicitur

tripliciter. Aut ſicut de mateꝛia.aut ſicut de ſubſtantia

aut ſicut de poteſiate. Solo medio mõ eẽ de aliquo poĩt
filiatõem: dũmõ addatur ſiłitudo nature ſpẽi.Fm ꝙ di

cit ioh.damaſ. generare eſt ſimile de ſua ſubſtatia

ducere. Scðm pꝛimũ modũ ꝓducitur pediculus de ho
mine.ſᷣm modum ſecũdũ filius a patre.ᷣm modũ terciũ
opus ſiue effectus ab artifice.et hoc vltimo modo dicit
cõceptio de ſpirituſancto ſᷣm ꝙ dicit am bꝛoſius ⁊ hugo
de ſanc.vic.in li.de ſacramentis.iQon idcirco pater xpᷣi

dicendus eſt.quia eius amoꝛ conceptionẽ virginis ope⸗
ratus eſt.et non de ſua eẽntia vigini ſemen partus tri⸗

buit:ſed de carne pꝛopꝛia virgini ſubſtantiam miniſtra
uit. Npc ergo et de virgine eſt natus:et de carne virgis
carnis ſubſtantiam accepit.Spũſſanctus nanq; virgi⸗
ni ſuperuenit:vt ꝑ eius oꝑationeʒ caro xp̃i de carne vir
ginis foꝛmaretur.

Ad maioꝛem enidentiam

pꝛedictoꝛũ queritur hic incidenter de gratia xpᷣi.qualit᷑

illi dicatur naturalis:cum gratia et natura ex oppoſito
diuidantur. 4 Ad quod dm eſt.ꝙ naturale dicit᷑ duo⸗

bus modis. Ael qð eſt a natura:et hoc mõ gratia ñ fu⸗ „
it naturalis in xp̃ᷣo.Ael qð eſi ꝑ moduʒ nature.et h̊B mõ C 6

gratia dicitur naturalis.qꝛ ſic naturales vires inſunt
inſeꝑabiliter ſubiecto:ita gratia inſeꝑabiliter ineſt xpᷣo
Matur ale etiã dicit᷑ qð ẽ rei inatũ a pꝛicipio ſue cõditõ⸗
nis.et hoc mõ dicũt᷑ hitus natales ꝗ inditi ſunt aĩme a
ſua creatõne.Scðm hũc etiam modũ dicit᷑ gr̃a xpᷣo na⸗
turalis.qꝛ ĩnata eſt xpᷣo hbomĩ a cõditõe. Iẽ queritur
qũo dicat᷑ xpᷣc dĩna gra coꝛꝑaliter repletꝰ. Hoc eĩ dẽ.ij.
Col. In ipᷣo hitat ois plenitudo dinitatis coꝛꝑaliter:cũ
ↄſtet ꝙ deitas nõ mõ coꝛꝑali hitet in xpᷣo.⸗ Ad qð dõᷣm
ꝙ illud intelligit᷑ multiplicit᷑ ᷣm ꝙ hẽt᷑ ibi in glo. Uno
mõ vt accipiat᷑ tropice.vñ dicit glo.Trãſlato vᷣbo vſus
eſt et ꝓgter cõpletõem vmbꝛaꝝ legaliũ figuraꝝ dixit coꝛ
ꝑaliter.i.et cõplectiue:qꝛ in ipᷣo cõplent᷑ om̃ia vt quodã

mõ ſit coꝛpus et impletio vmbꝛaꝝ legis.i.ſignificatõnũ

illaꝝ ipᷣe ſit veritas.Alio mõ vt accipiat᷑ ad lr̃am. vnde
dicit glo.Dicit coꝛꝑaliter qꝛ in xpᷣi coꝛꝑe qð aſſumpſit ð

virgine tanq; ĩ templo babitat deus. Uel poſſet alio mõ

intelligi:q dicit᷑ coꝛꝑaliter ſᷣm modũ trine dimẽſionis:
qua determinat᷑ coꝛpus.Eſt em̃ deus ĩ rebo tribo modis
In om̃ibo creaturis eſt ꝑ cõtinẽtiã et ↄſeꝛuatõʒ. In ſctis
eſt ꝑ gram ⁊ caritatẽ. In xpᷣo vo ẽ ꝑ vnionẽ. Pꝛimꝰ mo
dus cõꝑatuꝛ dimẽſioni lõgitudis.qꝛ ſᷣn illũ modũ dicit᷑
ſapᷣ.viij.ꝙ attingit a fine vſqʒ ad finem foꝛtiter ⁊ diſpoĩt
omnia ſuauiter. Secũdus modus comꝑatur dimenſio
ni latitudinis.quia caritas eſt latitudo ſpũalis.vñ põ.
Om̃is ↄſũmatõis vidi ſinẽ latũ.m.t.n. Terciꝰ modus
qui eſt ꝑ vnionem com ꝑatur/ꝓfunditati qꝛ ille modꝰin⸗
timus eſt. Eph̊.iij. VUt poſſitis compᷣhendere q ſit longi
tudo qᷓ;tum ad pꝛmũ.latitudo q;tum ad ſecũdũ.et ꝓfu⸗
dum ẽtum ad terciũ.vt ſu blimitas referat᷑ ad hůanam
natura que ſublimata eſt ad vnionẽ cũ diuina. et ꝓfun⸗
dum referatur ad diuinã que intime ꝑ vnitatem ꝑſone
vnita eſt ad humanã.quia eꝛgo hoc triplici mõ ẽ deitas
in xpᷣo:ideo dicit᷑ repletus gra coꝛꝑaliter. vñ in ps.ſuꝑ
illud. Mons in quo beneplacitũ eſt deo habitare in eo.

glo. erbum babitabit eum.i.hoĩem rxpᷣm vſq; in fineʒ

quia ꝑſonaliter vnitus eſt ei.in quo habitat omis pleni
tudo diuinitatis coꝛꝑaliter. Sic em̃ vtiq; verbum ĩ car⸗
ne vt etiam verbũ caro factum ſolũ diceret᷑.ideo homo
verbo in vnam ꝑſonam copularetur.

—

6
9

—,,—

X O

— 0 –
4

7

N

—

R Pr. A *

Nueſtio.ix.de ſanctita
te cõceptionis. — „
Onſequẽter queꝛẽ

dum eſt de ſckitate cõceptõis. et hoc tri
pliciter. Pꝛimo qtum ad ſctitatẽ conci
pientis matris. Secũdo ꝙ;tũ ad ſcrita⸗
tem cõcepti filij. Lercio ;tũ ad ꝑfecti⸗
onem dñici coꝛꝑis.¶ Querit᷑ igit᷑ in ꝑte iſia. Pꝛimo qᷣꝝ
ſit ſanctificatio. Secũdo de ſctificatõne beate virginis
in quo ſtatu potuit ſanctificari.Tercio de ſckificatione

eius in cõceptu ſaluatoꝛis. Quarto de ꝑfectione dñici
coꝛꝑis.

Membꝛum primum

Rimo queritur quoꝝ ſit ſanctificatio vt
pateat ꝗd ſit et ĩ quo caſu fuerit virginis
ſanctificatio vel a quo fuerit ſanctificata
Circa quod querũt᷑ duo.Pꝛimo vtrũ ſan
ctificatio ſit rei rõnalis ſolum. Secũdo vtrũ ſit rõnalis
rei que ẽ xpᷣc.an rei rõnalis que eſt pura creatura⸗

Articulus prunns
D primũ arguit᷑ ſic. Cum ſctificatio opponit᷑
peccato. vbi nõ erit pctm: nec erit ſanctifica⸗
tio. Sed peccatũ nõ eſt ponere in re irrõnali
ergo nec ſctificatõem· ergo ſctificatio ſolum eſt in re ra⸗
tionali.¶· Ad oxppoſitũ. In vltimo exo. et fere x totã legẽ
inuenimꝰ tabernaculũ ſcẽm ⁊ oleũ vnctõis ſctm ⁊ vaſa
ſcr̃a et veſtes ſcẽas.ſiẽ veſtes Aaron et hec oĩa ſunt res
irrönales. Sed vbi eſt ſctitas:et ſctiſicatio. on ergo
ſolũ eſt in re rõnali ſctificatio. Reſpõſio dðᷣm.ꝙ ſan⸗
ctificatio nihil aliud ẽ qᷓ motus ad ſctitatem.ſic dealba⸗
tio dicit᷑ motus ad albediem. Sed ſãctitas dicit᷑ qᷓtuoꝛ

⁶) 9E. * madmogtis. Eſt em̃ ſctitas ꝑ dedicatõem ad cultũ dei. Et eſt

ſctitas ꝑ emũdatõem a peccato. Tercio modo dicitur
ſct̃itas in ſcriptura ipᷣa abſtractio a carnali actu.Qr̃to
mõ dicit᷑ ſccitas ꝑ cõfumatõem in bonũ.¶ Sckitas vᷣo ꝑ
cedicatõz ad cultũ dẽ ↄiſſime.vñ ↄuenit ⁊ rei rõnali ⁊ ir
rõnali:dũmõ ſit dedicata ad cultũ dei. Ab hae ſctifica⸗
tõe dicebãt᷑ naʒarei ſancti: qꝛ dedicati erãt ad cultũ dei
vot habet᷑ nueri.vj. nõ debent nazarei bibere vinum:
nec radere comam.et poſtea addit.de ritu eoꝝ ita faciet
vnuſquiſqʒ ad ꝑfectõem ſctitatis ſue. Hoc etiã mõ oice⸗
bant᷑ ſacerdoteo ſcti. ſiẽ pʒ.viij.leuit. Abi loqꝗt᷑ de conſe
cratõne ſacerdotũ:ꝗ ſunt cultui dĩno mãcipati vel œdi⸗
cati.poſuit laminã aureã ↄſecratã ĩ ſctiſicatõne. Et hoc
etiã mõ dicũt᷑ r̃iani ſcti:qꝛ dedicati ſunt ad cultũ dei in
baptiſmate. Hoc etiã mõ dicũt᷑ res irrõnales ſckificate

tabernaculũ ſcẽᷣm et vaſa ſancta. Lumeri:vj. Cõpleuit

moyſes tabernaculũ vnxit⁊ ſctificauit.¶ Secũda ẽ ſcti
tas ꝑ emũdatõʒz a pcto.de q̃ b̃.vj.ad ro.Qũc aũt libe⸗
rati a peccato ſeꝛui facti dei hẽtis fructũ ĩ ſctificatõe.Et
ſilr ad theſſak.iiij. ¶ Hõ vocauit nos deꝰ in ĩmũdiciã: ſed ĩ
ſcrificatõem.¶ Lercõ mõẽ ſctitas ꝑ abſtraetõʒ a carna
li actu.de quo exo.xix.pᷣcipit᷑ moy ſi vt ſctcificet ꝓpłʒ. Va
cæ ingꝗt ad ppłm. et ſctifica eos hodie et cras.et lauent ve
ſtimẽta. Et dic glo.ꝙ ſctiificatio iſta erat abſtinentia a
mulieribo.De bac.j.Re.xxj.vbi querit᷑ ſi mũdi ſũt pue⸗
ri maxime a mulieribo. Sunt ne vaſa pueroꝝ ſcta? Et
rñdet dð.Et quidẽ ſi de mulieriba agit᷑ cõtinuimus ⁊c̃.
¶ Quarto mõ ẽ ſctitas vel ſanctificatio ꝑ cõfirmatõem
in bonũ.in pẽ.Oñne ꝗs habitabit in taber.tuo:aut quis
reꝗ.in mon.ſ.t.innocens manibo ⁊c. Per montem ſctm
ſignificat cõfirmatõem. vnde ſcẽm vno mõ idem ẽ qð cõ
firmatũ.ſctẽm alio mõ grece idem ẽ qð agyos.ab a quod
eſt ſine.et gyos terra.vnde ſctm.i.ſine terra.Et ꝑ terꝛaʒ
ſignatur peccatũ vel culpa.hoc eſt ſanctũ ꝑ emũdatõem
a peccato.Scðm ergo pꝛimũ modũ eſt ſanctificatio rei
rõnalis et irratõnalis.Fᷣm alios modos eſt ſoluʒ rei ra⸗

tionalis. ,
Articulus ſecundus
Onſequẽter queritur vtrum ſanctificatio ſit
ip̃ius xp̃i.et videtur ꝙ nõ. Dañ.ix· Cum ve⸗
nerit ſctuſſanctoꝝ. glo.dicit. Ap̃c qui ẽ ſcẽs
nõ debet dici ſanctificatus.ergo ſanctificatio non debet
dici de xpᷣo.¶ Item ſanctificatio eſi motus de non ſan⸗
cto ad ſanctum.ſed xpᷣc nunꝗᷓᷓ fuit nõ ſanctus.ergo non
poteſt dici ſanctiſicatus. Contra. Yere.j. Pꝛiuſqᷓ exi
res de ventre ſanctiſicaui te.glo.Quidã hũc locũ ſuper
ſaluatoꝛẽ intelligũt:ꝗ pꝛiuſꝙᷓ ĩ vtero virgiali foꝛmaret᷑:
et anteqᷓ exiret de vulua eſt ſanctificatꝰ.¶ YJẽ. xij. Joh.
et logt filiꝰ dei ad patrẽ. Ego ꝓ eis ſctifico meipʒʒ. BGlo.
Aug. Ego me hoĩem ſnceſted ĩ me verbo.Sed talis ẽ
ſanctificatio xpᷣi:ergo xp̃c eſt ſanctificatꝰ*. Solutio di
cendũ.qꝙ ſanctificatio eſt motꝰ ad ſanctitatẽ. Hoc at pt
eẽ dupliciter.qꝛ omis motus eſt ab aliqͥ in aliꝗd. Sckifi
catio aũt dicit motũ in ſanctitatẽ.vñ ſanctitas ẽ termi⸗
nus in quẽ ip̃ius ſctificatõis. Sed motus in ſctitatẽ dr
aliqũñ de ſcto in ſãctũ.aliqñ de nõ ſctᷣo in ſctm. Et motus
de nõ ſancto ĩ ſanctũ ẽ dupliciteꝛ.qꝛ nõ ſanctũ pt᷑ dici pꝛi
hatiue.ſiue cõtrarie vł negatiue.i Zon ſanctũ negatiue
pĩ dici de eo qð nõ eſt.qꝛ illud qð nõ eſt.ẽ non ſanctum.
on ſanctũ cõtrarie vł pꝛiuatiue dicit᷑ de eo quod ẽ tm̃
pꝛiuatũ ſanctitate:ſiue hñs cõtrariã diſpoſitõem ad ſa⸗
ctitatẽ:ſiẽ aligs peccatoꝛ. Sãctificatio vᷣo de ñ ſcto dicit
łqꝛ de nõ ſcto negatiue.vel de nõ ſcto pꝛiuatiue ſiue cõ
trarie. Sanctificatio vo que ẽ de nõ ſancto negatiue ills
fuit in xp̃o homiĩe in ipa incarnatõe ſua.ſcʒ qn creabat᷑
eius beata aĩa:pꝛius fuit dicere de ea nõ ſanctũ: qꝛ pꝛiꝰ
fuerat nõ ens. In ſua aũt creatõne fuit mutata de ñ ente
in ens: et de non ſancto negatiue in ſanctum. Et h mõ
loquitur glo.Jere.j.Alio modo dicitur ſãctificatio mo
tus de nõ ſancto pꝛiuatiue ſiue cõtrarie in ſanctũ.⁊ iſta
ſanctificatione ſanctificatus fuit Yohes baptiſta ĩ vte⸗
ro.qꝛ Johes ante ſanctificatõem fuit pꝛiuatꝰſ anetitate
et habebat diſpoſitõem cõtrariã.ſcʒ culpam oꝛiginaleʒ
Hoc etiã mõ ſanctificat᷑ quilibet ꝑuulus in baptiſmo.
Hec aũt ſanctificatio nõ fuit ĩ xpᷣo.qꝛ xpᷣe hbomo nunqꝙᷓ
fuit pꝛiuatus ſanctitate.Sanctificatio vo que eſt mo⸗
tus in ſanctitatem de ſancto eſt dupliciter. Uno modo
cum mouetur aliquis de minoꝛi ſanctitate in maioꝛem
ſanctitatẽ. Alio mõ nõ qꝛ moueatur in maioꝛẽ ſanctita⸗
tem:ſed qꝛ mouetur in cõtinuationẽ ſanctitatis. De ſan
ctitate pꝛimo mõ habemus Joh. xvij. vbi xpᷣe oꝛat prem
ꝓ apłis dicens. Pater ſctifica eos in veritate. et tñ iaʒ
erãt ſeti aphi. Glo.dicit. Sicut gratia tua incepta ẽ ſan
ctificatio ꝑ quam iam non ſunt de mundo:ita eadẽ gra
ꝑſeuerent in veritate.i.in ſanctitate que ẽ in ꝑſeueratia
vt de ſanctitate iuſticie preſentis ꝑuemãt ad ſctitatem
iuſticie finalis. Vñ pʒ ꝙ ſanctificatio ibi dicit motum
in maioꝛẽ ſanctitatem. Loquẽdo aũt de ſanctificatione
alia que eſt in cõtinuatõem et extenſionez ſanctitatis:hHᷣ
modo ſanctificantur illi qui ſunt in patria:et nõ eſt ſan
ctificatio ꝓpꝛie motus.qꝛ tota ſimul in ſe:ſᷣ ꝓpter cõtinu
atõem dr quaſi motus. Illi em ꝗ ſunt in patria ſemꝑ cõ
tinuant᷑ in ſanctitatẽ. ſicut lucere dicit quãdã extẽſionẽ
et cõtinuatõem.et hoc mõ ẽ ſanctificatio ĩ xpᷣo: cũ dẽ in
Joh̃ᷣ. Ego /ꝓ eis ſanctifico meipʒʒ.i.ↄtinuo me in ſctita⸗
te: vt a me recipiãt ſctitatẽ. et in glo. ſilr ego me hoĩem
ſanctifico in me verbo.

Membꝛum ſecundum

Onſequẽter q̃rit᷑ de ſctificatõe bte virgĩs.
In qᷣ ſiatu potuit ſctificari.Et circa h plu
ra querũt᷑. Pꝛimũ ẽ an añ ↄceptõem fue⸗
rit ſctificata. Secũdũ ẽ an ĩ ↄceptõe fuent
ſckificata. Lerciũ ẽ an poſt ↄceptõz añ infuſionẽ aĩe fue
rit ſctificata. Or̃tũ an pꝰaĩe ĩfuſiõʒ fuẽit ſetificata ĩ vte
ro mr̃is ſue.Quintũ a quibo fuit ſanctificata.

—

ſ2

.

D 0— „ P

ſechtt
Cing,
quiiſiz
nondbe
non n⸗
ergonon
ulſze
lei lher
ſanmni⸗
ei do.
tißg Go.
edtalsi
oluniod
caip
1. Geiifi
lermi⸗/
kitate d
tmotus
diapui
ganne
anctum.
noditin
emad ſi
ſciodict
iue ſinech
egnineſl
gn cregbei
ai: gend
ndientt
Eth m
itato mo
tü. Tilta
iſai vte⸗
ſanceuitate
Oinale;
bapuinw⸗
ono
gpecw⸗
Oloroe
inmucen
oreſcein
uns Rein
ntfin
te ettün
napgiſn
tn igtt
gkeucnint
ſiütaren
r noem
füunone
aitats:b
nöeſtſan
ter Gtins
alenpe
jerteſion⸗
aüdfi
einſcäin⸗
ne hwien

um
bie is
ciahpr
ön i⸗
ii
atirte

O pꝛimuʒ arguit᷑ ſic.xj.ad Ro.dr.Si ra⸗
dix ẽ ſancta:⁊ rami ſunt ſancti. Sʒ ſic ſe ha⸗
bẽt ꝑentes beate virginis ad ipᷣ̃am ſicut ra⸗
dir ad ramũ. Si ꝗ in ꝑentibo beate virginis potuit eẽ
ſanctificatio ⁊ infuſio ſctitatis.& ramus.ſ.b.virgo po
tuit ĩ eis ſanctificari. Sed quicqd potuit ei boni ↄferꝛi
Cc ei collatuz.q̊ ipᷣa fuit ſctiſicata in ꝑentibo ſuis añ ↄce⸗
ptõem.i Itẽ.v.ad ro.Qos peccamus oẽs in adã.ergo
oẽs peccamus in radice.Sed ſcłificatio cũ ſit ꝑ infuſio
nẽ gre opponit᷑ peccato.̊ nos oẽs potuimꝰ ſctificari in
radice. et beata virgo:cũ foꝛtioꝛ ſit gr̃a ad ſckificatõʒ
qᷓ culpa ad ↄdemnatòeʒ. Sʒ quicquid potuit habẽ bo⸗
ni habuit.hoc ſupponimus:ꝙ fuit ſanctificata ĩ radice.

ſcʒ ĩ parẽtibo añ pceptõem. Cõtra.H.ĩ epła g̊ lugdu

.
—

nenſes canonicos mouet queſtionẽ de ſanctificatõe vir
ginis dicẽs. DOẽ ne ſanctificata quatenꝰiã ſcta ↄciꝑetuꝛ
ac ꝑ hoc ſcẽs vocaꝛet᷑ ↄceptꝰ:⁊ obijcit ᷣ G.ſAõ valuit añ
ſctᷣa eẽ ꝙ eẽt. Sʒ nõ erat anqᷓ; ciꝑet᷑:q̊ nõ potuit ſckili⸗
cari añꝙ; ↄciꝑetur.¶ Itẽ eph.ij. Eramus oes natura ſi
lij ire. Sʒ natura iſta ſe extẽdit vſq; ad btam viꝛginem:
g̊ beata virgo fuit filia ire. õ gᷓ ſanctificata añ oceptõ
nẽ in ꝑentibo. Gra ergo huius qrit᷑ qre nõ potuit ſctifi
caꝛi in ꝑntibo Solutio.dðm ꝙ duplex ẽ ſctificatõ.ſ.
ſanctificatio nature.et ſanctificatio ꝑſone.Sct᷑ificatio
ꝑſone ẽ ꝑ pñtem gr̃am. Sctificatio nature nõ eꝛit niſi ꝑ

futurã gliam.qꝛ ibi ſanctificabit᷑ natura.ſ.in glia.ꝓut

innuit᷑.j.coꝝ.xv. In reſurrectõe eĩ ſcciſicabit᷑ nata ipᷣa
qꝛ tũc fiet ſᷣmo ꝗ ſcriptꝰẽ.Abi ẽ moꝛs victoꝛia tua: vbi
ẽ moꝛs ſtimulus tuꝰ: Et appellat ſtimulũ fomitẽ. San⸗
ctificatio aũt q̃ẽ ꝑ baptiſmũ 2 q̃ẽ ꝑ pnñtem gram:nõ eſt
ſct̃ificatio nature ̊ ſanetificatio ſolũ ꝑſone.vᷣ fomes ad
huc remanet pobaptiſmũ ĩ natura? trãſfundit᷑ ꝑ gene⸗
ratõem ĩ totã naturã. ꝓpter hoc nõ ẽ generatõ ſine pcto
qꝛ natura nõ ẽ ſctificata.⁊ ꝑ generatõnem trãſfunditur
natura:iõ neceſſe ẽ vt qd generat᷑ ĩ generatõne ↄtrahat
per̃m. Et ꝓpter hoc beata virgo nõ potuit in ꝑentibo ſu
is ſanctificaꝛi.ĩmo neceſſe fuit ꝙ in generatõe ſua ↄtra⸗
beret peccatũ a ꝑentibo.Erat etiã in ipis añ ↄceptõem
Ftũ ad rõem nature ⁊ nõ ꝑſone.⁊ ꝓpter boc ĩ ip̃is ſan⸗
ctificari nõ potuit.¶¶ Ad pꝛimũ obiectũ dom ꝙ ẽ ſctitas
nature ⁊ pſone. Cicet radir ſit ſancta qtum ad ꝑſonã
nõ tñ ramꝰẽ ſanctꝰ. Sʒ radix beate virgis.i.pentes eiꝰ
nõ potuerũt ſanctificari qᷓtum ad naturã:ſ q̈tum ad ꝑ
ſonã.Cũ ꝗᷓ natura ĩ pentibo ſit radix ipᷣa.a q̃ ꝓcedit pex
generatõem.cũ illa n potuerit ſanctificari: nec bĩa vir⸗
go ĩiilla radice.Et iterũ loquit᷑ apłus ibi de iudeis 13
illos ꝗ deſpiciebãt iudeos aſſerẽtes ꝙ ñ ſaluarent᷑. ꝓpt
qð oñdit aptus ꝙ iudei aliqñ ſaluabunt᷑.qꝛ radirx.ſ.pa
rẽtes eoꝝ ſicut ſcti pꝛes ſaluati ſunt.ꝗᷓ rami ſaluabunt
ſcʒ iudei.qꝛ ſunt aliqñ imitaturi fidẽ ſ anctoꝝ patrũ. et
B ẽ ſᷣm viã pᷣdeſtinatõis:⁊ nõ nature.qꝛ ita poꝛdinatum
ẽᷣa xo.iQec loquit᷑ de oibo iudeis:ß in genẽ logt᷑.qꝛ ali⸗
qñ ſaluabunt᷑.⁊ꝛ ſic patʒ ꝙ nõ facit hec auẽtas ad ꝓpoſi
tũ.¶ Ad aliud dom ſiẽ̃ dictũ ẽ ꝙ peccatũ ꝑſone coꝛrum
pit natuꝛã ſicut peccatũ ade.qꝛ ab eo epẽdebat tota na
tura hũana.Sctificatio vᷣo que ẽ ꝑfectio ꝑſone non po⸗
tuit ſctificare naturã. vñ ſi adã eẽt ſctificatꝰ:nõ iõ eſſet
ſanctificata natura hũana.vñ ſctificatio ĩ radice redit ĩ
ſctificatõem ꝑſone:⁊ nõ nature.quare S nõ educit᷑ rõe
ꝑſone ſᷣ rõe nature.vñ vis generatiua eſt vis nature et
nõ ꝑſone niſi rõe nature.iõ nõ potuimꝰ ĩ adã ſccificari.
nec eadẽ rõe beata vᷣgo in ꝑentibo ſuis.qꝛ educimur ex
pte illa ex qua nõ eſt ſanctitas.ſ.ꝑ viaʒ nature. Flia at
nature nec natura potuit ſanctificari ꝑ adam.

Articulus ſecundus

Onſequẽter qrit᷑ vtrũ beata vᷣgo potuit ſan⸗

„

) F K

ctificari ĩ cõceptione ſua.a oſtendit bea. . qꝙ non. di⸗
cens. IFoꝛte inter amplexus maritales ſãctitas ißi cõ⸗
ceptõni ſe immiſcuit.vt ſimul ſanctiſicata fuerit ⁊ cõce⸗
pta.ita foꝛte dicet.¶ Sʒ ʒ h̊ obijcit ſic. Sʒ h̊ inquit non
admittit ratio. quõ nãq; aut ſctitas abſq; ſpũ ſctificãte.
aut ſctoſpiꝛitui ſocietas cũ peccato fuit.aut pctm quõ ñ
fuit vbi libido nõ defuit.¶¶ Ieẽ. . Añ oceptõem mime
ſanctiſicari potuit.quia nõ erat:ſ nec inlipo ↄceptu ꝓt
petm qð inerat. Reſtat vt poſt ↄceptũ i vtero iã exns
ſetificatõnem accepiſſe credat᷑ q excluſo pcto ſctam fecit
natiuitatẽ: nõ tñ ↄceptõem.& poſt ↄceptõem nõ ĩ conce⸗
ptõe fuit ſctificata.¶ IJItẽ. H. p ↄꝑatõzʒ ad xpᷣm. Si pau
cis filioꝝ hominũ datũ ẽ cũ ſctitate naſci:nõ tñ ↄcipi.
vt vni ſane ſeruaret᷑ progatiua ſcci ↄceptꝰ vel ſctificatõ
nis ĩ nceptu. Cũ ᷓ rppᷣt habeat p̃rogatiuã ſct᷑i ↄceptꝰ:pʒ
ꝙ aliquis alius n fuit ſctificatꝰĩ ↄceptu.ã nec bẽa virgo
¶ Itẽ. G. Solus ihs de ſpũ.ſ. ceptꝰ.qꝛ ſolꝰañ ↄceptũ
ſcts.q̊ excepto reſpicit vniuerſos.qð vnahũilit ofitetur
In inigtatibo ↄceptꝰſum ⁊ ĩ pctis concepit me m̃ mea.
Solꝰꝗ xpᷣc ↄceptꝰẽ abſq; pcto.nõ ꝗ̊.b.virgo fuit in ſuo
ↄceptu ſctificata.q⸗:! Itẽ ſi.b. vᷣgo ñ fuiſſet ↄcepta ĩ pcto.
gñ fuiſſet obligata pcto:nec huiſſet reatũ pcti.Si ̊ qð
n hʒ reatũ pct᷑i ñ indiget redẽptõe.qꝛ redemptõ ẽ ꝗpter
obligatõem ad pctm ⁊ ad reatũ pcti.̊ nõ indigẽt redẽ⸗
ptõe ꝑxpᷣm.qð ſᷣm catholicã fidẽ ñ ẽ ponẽdũ. Itez ſal
uatoꝛ nr̃ ſicut ꝓ liberãdis oĩbo venit.ita nulluʒ a reatu
liberũ reꝑit.̊ nec beatã virginẽ inuenit liberã a reatu
pcti.̊ ↄcepta fuit ĩ pcto.ñ ̊ ſctcificata fuit ĩ ↄceptu ſuo.
Ad oppoſitũ.Coitus ↄiugalis põt eẽ merũoriꝰ ſic dicit
aug. vt fuit in abꝛahã.qñ Sara ocepit yſaac:qꝛ h̊ fecit
ex obediẽtia.Sʒ vbicũq; ẽ meritũ:ibi ẽ gra mouẽs.vbi⸗
cũq; ẽ ga mouẽs:ẽ ibi pntia ſpãſſcti. Sʒ vbicũq; ẽ pnᷣ⸗
tia ſpũſſcti:ibi pt eẽ ſctificatio.q̊ ĩ coitu ↄiugali põt eſſe
ſctificatio.Cũ ̊ gloꝛioſa virgo ↄcepta ſuerit ĩ coitu ↄiu
gali:ibi potuit ſctificari.Sʒ quicꝗꝗ boni potuit ei da⸗
ri datũ ẽ:ꝗ datũ ẽ ei ꝙ eẽt ſctificata ĩ ↄceptu ſuo.q¶j. Iteʒ
vt diſtinguũt theologi. Coit? oiugalis ẽ triptr. Aliqñ ẽ
meritoꝛiꝰ.aliqũ licitꝰ.aliqñ illicitꝰ.Et intelligat᷑ illici⸗
tus coĩter q;tũ ad veniale pctm ⁊ moꝛtale.Coitꝰvᷣo me
ritoꝛiꝰẽ dupłr. Quia aliqn fit cẽ/ ꝓlis ſuſcitãde ad cul⸗
tũ dei.ſicut ſi hõ moueret᷑ ꝓꝑ caritatẽ ad ſuſcitãdũ ꝓlẽ ad
cultũ veiĩ coitu maritali vł ↄiugali:iſte coitꝰeẽt meꝛito
rius:ſicut fuit in abrabã ꝗ ſuſcitauit ꝓlẽ dño.⁊ ipᷣm ad
hB mouit caritas vt generaret filiũ.ꝗ ſᷣuiret deo. Alius
ẽ cã reddendi debitũ vxoꝛi.⁊ de hͥ habet᷑.j.coꝝ.vij.Vxo
ri vir debitũ reddat.vñ ſi aliquis hõ moueret᷑ ad coitũ.
nõ cauſa libidinis ſue.ſed vt per hoc redderet vxoꝛi ſue
debitum.quod ei debet.quia vir nõ habet poteſtatẽ coꝛ

poꝛis ſui ſed mulier ⁊ econuerſo.moueretur ex iuſticia.

vñ coitus ille ei eẽt meritoꝛius.Eſt etiã coitus qui dici⸗
tur licitus.ſicut quãdo mouet᷑ homo ad coitum ↄiuga⸗
lẽ cauſa foꝛnicatõis vitande.ſᷣm ꝙ dicit apłs.j.coꝝ.vj
Vnuſquiſq; habeat ſuã pter foꝛnicatõem. Eſi coitꝰ cõ⸗
iugalis qui dicit᷑ ꝑmiſſus.ſicut dicitur coitus fragilis.
vt cum aliquis coit cũ vxoꝛe ſua nõ cã vitande foꝛnica⸗
tõis:nec propter aliquam cauſaʒ predictam.ſed quia.
querit in vxoꝛe ſua delectatõem ſuam.quã tamen in al⸗
teram nõ quereret.poſtponẽdo tamẽ delectationẽ ſuam
illi delectationi que eſt in deo.et ad coitũ iſtum ſequituꝛ
peccatum.quia delectatur in creatura. ſed tamen veni⸗
ale.eo ꝙ poſtponit illã delectatõem delectatõi q̃ ẽ ĩ deo.
