modo dicũt ꝙ vere ſunt. Ceſar eſt hõ: hõ moꝛtudeſt hõ
quia pꝛimo mõ ponit᷑ eſſe hoĩs ſjᷣm actũ. ſcðo vðᷣo modo
nõ affirmat᷑ eſſe hoĩs ſᷣm actũ. ſᷣ ſolum ᷣm babitum et
rõnem qð eſi eſſe abſtractũ a tꝑe.boc ò̊ modo volũt cõ
cedeꝛe ꝙ xp̃c in triduo eſt hõ:pᷣmo mõ non.¶ Põt tam̃
dici aliter: ꝙ hõ dicit᷑ materialr ⁊ foꝛmatr. materialr
loquendo xpc in triduo eſt hõ.quia habet eſſe in aĩa et
coꝛꝑe:ex quibo ↄſtituit bomo. Joꝛmalꝛ vo nõ eſt homo
quia nõ fuit ibi ↄpoſitõ ex coꝛꝑe et aĩa.vnde eſt foꝛma
lis ↄſtitutio hoĩs.quia ergo eſi ypoſiaſis ſeu ꝑſona ha
bens animõ et coꝛpꝰ:eſt dicere ꝙ eſt materialłr bomo.
quia vo nõ eſt ypoſiaſis ſeu ꝑſona ſubſiſtens in coꝛpo⸗
re et anima vnitis.non eſt dicere ꝙ ſit ſoꝛmaliter hõ.

Ilembrum quartũ

HGnſequẽter queꝛit᷑ de deſcenſu xpᷣi ad in-
feros. Ad qð obijcit᷑ ſic. Aug.dic ad dar
danuz. Mon facile alicubi in ſcripturis
nomẽ inferni in bono inuenit᷑.¶ Itez ſa⸗
pienti.ij. Non eſt agnitus qui reuerſus ſit ab inferis.
¶ Item luce. xvj. Mdaxrimum chaos firmatuz eſt inter
nos et vos:ergo videtur ꝙ xpᷣc non deſcenderit ad in⸗
fernum. ¶ Item dixit latroni. Hodie mecum eris ĩ pa
radiſo:ſed hoc non dixit ratione deitatis ſed rõne ani⸗
me. Cum ergo paradiſus et infernus ſint oppoſita lo⸗
ca:in triduo non fuit anima xp̃ᷣi in inferno. Sʒ con
tra. act.ij. dixrit Meatus petrus rpᷣm ſoluiſſe doloꝛes ĩ⸗
ferni quibus non poterat detineri.¶ Item dama. De⸗
ſcendit ad infernum anima deificata vt quemadmodũ
bis qui in terꝛa ſunt oꝛtus eſt ſol iuſticie: ita his que ſſᷣ
terꝛa ſunt et in tenebꝛis et vmbꝛa moꝛtis ſedent ſuper⸗
luceſcat. Quod concedendum eſt.et reſpondendum

ad obiecta ꝙ infernus vno modo dicitur locus:a ẽ no
men loci infimi deputati animabus damnatis⁊ B mo
do dicebant᷑ ſancti deſcendiſſe ad inferos vel in infeꝛno
et anima xp̃i · Alio mõ dicit᷑ actus ⁊ maxime penahs
vt magis ſit nomen pene ꝗꝙ loci.⁊ ᷣm hoc demones ex⸗
iſtentes in iſto aeꝛe caliginoſo dicunt᷑ eſſe in inferno ra
tione pene. Iñ hiero.febꝛicitans ⁊ ſi in lectis ponatu:
eburneis: feruoꝛẽ tamen aut frigus multi laboꝛis neqt
euitare. ita demones? ſi in templis vel ydolis colant᷑
aureis:ſeu quocunq; modo ꝑ aerem vecti:igne tamen
ſemꝑ ardent iehennali. Iſto ergo modo non poteſt ali
quis reuerti ab inferis: nec rpᷣc dicitur deſcendere ad
infernum. 4 Ad illud vᷣo quod ↄſequenter obijcitur de
paradiſo: ſimiliter dom.ꝙ vno modo paꝛadiſus pĩ di
cere nomen loci.Alio mõ nomẽ ſummi gaudij:⁊ ſum⸗
me delectatõnis. que eſt in deo.et hoc vltimo modo ac⸗
cipiendũ eſt qð dixit dominus latroni. Hodie mecum
eris in paradiſo. Scoᷣm quod dixit aug. ad daꝛdanuʒ.
Si ſᷣm inquit hoĩem quẽ deus verbo ſuſcepit. putamꝰ⸗
dictũ eſſe hodie mecum eris in paradiſo:non ex his v⸗
bis eſtimandus eſt in celo ꝑadiſus.non em̃ illa die fu⸗

turus erat xpᷣe homo in celo.⁊ poſt quis audeat diceꝛe

dominuʒ ihm ad penales inferni partes veniſſe nec fu
iſſe apud eos qui in ſinu Abꝛabe requieſcunt vbi ſuit
ipſe: intelligendus eſt padiſus quẽ latꝛonis anime pol
liceri dignatus eſi: ſi ita eſt.generale nomen paradi⸗
ſi eſt vbi feciliter viuitur et poſt vbicũq; ꝑadiſus ſit gl⸗
qʒ bonoꝝ:ibi eſt cũ illo qui vbiq; eſt.
* §. *

g 7
Atem queritur
vtrũ xp̃c deſcendit ad infernum inferius: et cum limbꝰ
dicatur vbi erant anime ſanctoꝝ liberandoꝝ.et h erat
infernus ſuꝑioꝛ.infernus vᷣo inferioꝛ erat locus ſuppli
cioꝛum:vbi erãt anime non liberandorum:ſed ꝑpetuo
damnatorũ de quo inferno dicit᷑. In inferno nulla eſt
redemptio ⁊c. Si ergo nõ deſcendit ad infernum niſi
ꝓpter animas liberandas:ergo non deſcendit ad infer
num inferius. Contra.pſal.Eruiſti aimaʒ meam ex
inferno inferioꝛi.¶ Item zach. ix. Lu vᷣo in ſanguie te

ſtamenti eduxiſti vinctos de lacu ⁊c.glo.ꝗa eos qui te

nebantur vincti in inferni carceribo:vbi eos nulla re⸗
frigerauerat miſcðia: quã ille diues querebat.tua libe
raſti miſcdᷣia:ſed ↄſlans eſt ꝙ ille diues erat in inferno
inferioꝛi:relinꝗtur igitur ꝙ xpᷣe deſcendit ad infernuʒ
inferius. Rn. infei ius vel inferioꝛ dicit᷑ triplicit ra
tione meriti:ratione pene:rõe loci. Rõne meriti vt ex
iſtentes in peccato moꝛtali dicunt᷑ eſſe in inferno.⁊ di⸗
cuntur erui quando illuminati ad penitentiã ↄuertun

tur ad dolendũ de ſuis peccatis. Rõne pene dicit᷑ infeꝛ

nus inferioꝛ pena eterne amnatõnis de qua nõ eſt li⸗
beratõ. Rõne vo loci dr infernꝰ inferioꝛ in reſpectu ad
locum noſire habitatõnis:vt ꝓpter miſerias quas hic
ſuſtinemꝰdicit᷑ infernꝰ. Vnð aug.in queſtionibo ſuper
geñ. eſt infernus inferioꝛ iſto inſerno in quo ſumus in
bac carne:et in hac moꝛtalitatecoꝛpus em̃ mortuũ eſt
pter peccatũ.eꝛgo et hic ſunt moꝛtui:vt non mireris
ꝙ infernꝰdicit᷑ quia moꝛtuis habũdat. Scðdðm ergo au
guſti. ꝓpter duo inferna.quoꝝ alterũ eſt ſuꝑius: alte⸗
rum inferius miſſus eſt dei filius vndiq; liberans. ad

hoc naſcendo:ad illud moꝛiendo. Et m boc patet re⸗

ſponſio ad obiecta.

Mlembrum quintũ

Onſequẽter q̃rit᷑ de gete xrpᷣi in ſepulcro.
Ad qð ſic. Om̃e totũ d relatie ad ꝑtem
Si ů totũ fuit ĩ ſepulcro: q̃ibet ꝑs eiꝰ
qð falſuʒ ẽ. Relingꝗtur ꝙ nõ ĩuit totꝰ in
ſepulcro:neq; vbiq; · ¶ Item ſiẽ dic aug . ꝓbat hug. ð
ſcto vict. Deitas ꝑs nõ fuit:vt ex ipᷣa totũ fieret maius
ipa. nec in ipa ꝑs fuit: vt in ipᷣa aliquid eẽt minꝰ ipa. S

e
ge
nong
hatnen
nen
dart
inen
eſet
fead
r
bidi
un⸗
6
l;
eR
ſun
rad⸗
ſige

„
linh⸗
tben

ſup

peng
llaeſ
nni
infer
mer
iete
bite
lare⸗
alibe
hſerno
ſemnm,
ſciefn
itte
0,70
Pertn
kinſe
l
o.
bi⸗
per
Gin
cris
Pen
alte⸗
6.
ſere⸗

glao.
ſemn
en
wen
en
ins
5

abipſa deitate in xp̃o remouetur om̃is ratio tot
tis: g̊ et abipſa hũanitate. Qon em ꝑs vr niſi reſpectu
ↄpartis. hũanitas nõ eſt ꝑs in xpᷣo cũ diuinitate.nõ
ergo põt dici totũ in rpᷣo.cũ om̃e totũ dicat reſpectu ꝑ
tis.nihil eſt ᷓ dicere totꝰ vbiq; eſt ſeu totũ.¶ YItez obij⸗
citur ꝙ coꝛpꝰrpᷣi põt eſſe in pluribo locis ·qꝛ eſt ĩ diuer⸗
ſis altaribo.ſeo q rõne aptũ eſi eſſe in duobo: ita in tri
bus et q̃tuoꝛ:⁊ ſic deinceps.ꝗ et ſi coꝛpꝰxpᷣi poterit eſſe
vbiq; multo foꝛtioꝛi rõne ⁊ mia:q̊ ſi totũ referat᷑ ad hu⸗
manam naturã: totũ põt eſſe vbiq;. 4 Item diſtinguit
Hug·ꝙ aliud eſt aliq̃ ſimul ꝑ vnionẽ ad vnitatẽ ↄponi
aliud aliqᷓ ꝑ vnitatẽ vnioni aponi.qñ em̃ aliqᷓ ꝑ vnio⸗
nem ad vnitatẽ ↄponunt᷑.nomẽ totiꝰ ptes coĩcare non
pñt. vᷣbigr̃a paries tectũ et füdamẽtũ bec tria qdã ſũt.
et nullũ hoꝝ ꝑ ſe domus ẽ.qñ vo aliqua alicui vnitatẽ
ſuam ex ſe hñti ꝑ vnionẽ apponunt᷑ in ꝑticipatõeʒ illiꝰ
tranſeũt cui aponunt᷑:et nomẽ illiꝰpꝑiter cum illo par⸗
ticipare incipiãt.ſicut ꝑ vnionẽ vnitatẽ illius pticipa⸗
re inceperũt.⁊ ponit exemplũ.corpꝰrõnali ſpũi vnitũ.
nõ dat illi vt ſit ꝑſona:ſᷣ ↄiunctum accipit ab illo vt ſit
vna ꝑſona cũ illo.ſic humanitas iũcto vᷣbo nõ quideʒ
dedit illi vt eſſet ꝑſona:ſᷣ vnita illi accepit ꝑſonã cuʒ il
lo.Ex h̊ ergo arguit.Si humanitas accepit ex vnione
vnitatẽ ꝑſone:q̊ cuʒ vnitas ꝑſone ſit vbiq;.accipiet eſſe
vbiq;. erit dicẽ᷑:ꝙ tota hũana natuꝛa ẽ vbiq;.i¶ Iteʒ
dubitat᷑ de h̊ qð dicit mgr.iij.li.in ſen.xx.di.ꝙ nõ ma⸗
ioꝛ erat ꝑſona.vbi alteꝝ tm̃ vnitũ hẽbat q; vbi eꝛat neun
trũ hñs vnitũ. Ex qͥ videt᷑ iplicaꝛe:q alicubi erat neu⸗
trũ bñs.. Cont᷑.poſtꝙᷓ naturã bũ anã aſſumpſit:nũqᷓ
depoſuit:̊ nunq fuit neutꝝ bñs. Rñ.totũ vno mõ
dr ideʒ qð ꝑfectu.⁊ h̊ mõ totũ nõ dr ad ꝑteʒ. Alio mõ
totũ dr ex ꝑtibo ↄſtitutũ. Prio mõ dr totꝰſuiſſe xrpᷣe in
triduo ⁊ in inferno ⁊ ĩ ſepulcro:⁊ nõ totũ.qꝛ totꝰ ꝑtinet
ad ꝑſonã:q quidẽ ꝑfecte erat vbiq;⁊ plene.otũ vᷣo ꝑ
tinet ad natur:q̃ quidẽ ᷣm hũanaʒ naturaʒ: nec erat
vbiq;:nec etiã erat ꝑfecte in ſepulcro:nec pꝑfecte ĩ infer
no:ᷣ ſm ꝑtem:et ꝑ hoc pʒ rñſio ad primũ.¶ Aoſcdᷣm
dom. ꝙ intentõ ꝑtis remouet᷑ ab huanitate ꝑ ↄpatõeʒ
ipſiꝰad diuinitatẽ.Qon em̃ cũ deitate venit in ↄpoſiti⸗
onem ipſiꝰꝑſone xp̃i.nõ tñ ab ea remouet᷑ intentõ totiꝰ
⁊ ꝑtis ſᷣm ꝙ accipit᷑ ᷣm ſe.Vñ hug.de ſcto vict. In hu
manitate ſola inueniem ꝑtes et totũ in ꝑtibo.Conſtat
em̃ hõ vt quoddã totuʒ ex ꝑtibo.ſ.aĩa et carne. ꝓpterea
igit᷑ verbũ totũ hoĩeʒ aſſumpſit.qꝛ totũ qdð erat bomis
aſſumpſit.ſ.coꝛpꝰ⁊ aĩam: nõ aũt totꝰhõ in ſepulcro ia⸗
cuit ̊ ꝑs hoĩs.¶ Ad terciũ dðm.qꝙ inter ſbam creataʒ

ſeꝑatam ⁊ ſbam diuinã.media ẽ dignitate 2 excellẽtia

nature:natura vnita diuĩe ſube.Ois autẽ ſba creata ẽ

circũſcripta.X⁊ ĩ vno ſolo loco. Suba dᷣo diuĩa:qꝛ incir

cũſcripta vbiq;ẽ.ſubaa pᷣo vnita diuĩe vᷣtute vnionis ex

cellit oẽm aliazʒ: et hʒ eſſe in pluribo locis.ſᷣ qꝛ in minꝰ

ꝙᷓ dinĩa:ideo nõ eſt poſſibile vt ſit vbiq;.Qon ẽ ſe equit᷑
põt eſſe in H̊ꝛ in illo. in qͥlibet:qꝛ nõ eſt ↄſiłis ratò ad
eſſe vbiq;. Pꝛeterea ſolũ determinat᷑ ei eſſe in pluꝛibus
rõne ſacramẽti:qᷓuis ſᷣm ſpẽm difficillimũ ſit diffinire
an natũ ſit eſſe in vno loco tm̃ vel in pluribo.⸗! Ad ali⸗
ud dm. ꝙ cum dicit᷑ ꝙ huanitas accipit vnitatem per
ſone. intelligendũ eſt qꝛ bũanitas nõ hʒ aliã ꝑſonalita
tem: niſi que eſt ꝑſone diuĩe:nõ tñ ipſa hũanitas ẽ ip̃a
ꝑſona.et ideo non ſequitur ꝙ ab ea accipiat eſſe vbiq;.
Ad vltimũ dom. ꝙ nõ intendit mgĩ negaꝛe vnionem
hüane nature cũ diuina abſolute:pᷣ reſpectu loci. q;uis
em deus ſit ſemꝑ: nõ tñ eſt ſemꝑ hic cũ angelo. licet ſit
ſemꝑ cũ angelo:qm̃ angelꝰnõ eſi hic.ſiłr xpᷣc ſemꝑẽ ha
bens humanã naturã. ̊ nõ ſemper eſt hñs naturazʒ in

hoc loco in quo nõ eſt natura bumana: et bec eſt inten
tio magiſtri.

Ad plenioꝛem intel S. j.

ligentiam querit᷑.quõ deſcendere dicatur de xpᷣo.cũ di⸗
citur deſcendiſſe ad inferos vel deſcendiſſe de celo. Et

8 ratio totiꝰ 2 ⸗

Yix.
pꝛimo querit᷑ an deſcendere cõueniat xpᷣo ſᷣm diuinam
naturã: ad qð ſic. Aſcendere et deſcendere ſunt actio⸗
nes circũſcripte ſube.p̃c ſᷣm diuinã naturã eſt incir⸗
cũſcripta ſuba:ergo nõ ↄuenit ei aſcendere deſcendẽ
c celo rõne diuine ſube.q̊ ratõne hũane nature:q̊ veꝛe
⁊. ꝓprie filius hoĩs deſcendit æ celo rõne ↄditõnis hbu⸗
mane nature. Item filiꝰdei ßᷣm diuinã naturã ẽ vbi⸗
q;· ̊ non mutat locum:ergo nõ deſcendit. ¶ Item obij⸗
citur de hoc qð dẽ Joh.iij. Qemo aſcẽdit in celũ:niſi ꝗ
celo deſcendit filiꝰhoĩs. Sed ſolus xpᷣc deſcendit.
ſolus xpᷣe aſcendit in celũ: ergo nos non aſcendemus.
Rñ. doðm. ꝙ cum deſcenſus in xp intelligit᷑ ſm di⸗
uinam naturã in ↄpatione ad humanã.quẽadmodum
intelligit᷑ miſſio ᷣm qð dicit aug. in li.de tri. dicit euã
geliſta Yoh. j. In mũdo erat et mundus ꝑ ipᷣm factꝰeſt
⁊c̃. Deinde ſubiũgit in ꝓpria venit ⁊c.illuc autem milſ⸗
ſus eſt quo venit:illuc ergo miſſus ẽ vbi erat. Miſſus
oũt dicit᷑ inqᷓtum apparuit foꝛis in creatura coꝛpali. 9
intus in natura ſpuali oculis moꝛtaliũ ſemꝑ occultus
eſt:deſcenſus ergo nõ aliud intelligit᷑ niſi apparitio ſb⸗
limitatis verbi in bumilitate humanitatis aſſumpte.
Ea dᷣo que obijciunt᷑ primo non ꝓcedunt in hac via.
quia accipiũt aſcenſum vel deſcenſum:ſᷣm ꝙ ſunt ꝓpri⸗
etates creature.Et per hoc patet rñſio ad duo prima.
Ao vltimum vo ddm. qꝙ ꝑſona xp̃ᷣi aliqñ accipit᷑ cuʒ
pᷣ̃ciſione p ſolo capite.quẽadmodũ dicitur ioh.ij.Qui
ceſurſum venit ſuper omes eſt. Aliqñ vᷣo ꝓ toto coꝛpo⸗
re eccleſie ſeu ꝓ capite inqtuʒ ſunt ei membꝛa vnita.vi
delicet om̃es fideles exñtes in caꝛitate.Et hoc mõ acci
pitur in ioh.iij. Aemo aſcendit in celum ⁊c. Uñ aug?.
in li.de baptiſmo ꝑuuloꝝ.In vnitate eius om̃s immu
tandi leuandiq; ↄcurꝛunt.vt ille qui deſcendit:ſit ille q
aſcendit:non aliud ſe deputans qᷓ; coꝛpus noſtrũ.vt de
ipſo et eccłia veriꝰdicat᷑ erũt duo in carne vna. Mon g
ſequit᷑ ſolus xpᷣc aſcendit:nõ eꝛgo nos aſcendemꝰquia
ſicut dicit glo.ſuꝑ ioh.iij.ſemo aſcendit ⁊c.nõ alcen⸗
dunt in celũ:niſi ſint membꝛa coherentia illi qui ẽ vna
ꝑſona homo et dei filius. Sic ergo terminat᷑ bec pars
ad laudem et gloꝛiam ihu rp̃ᷣi.

Nneſtio. xx. de reſurꝛecti
one xpi. DZ
Oſt inquiſitioneʒ

paſſionis et moꝛtis dominice.inꝗren/
dum eſt de reſurꝛectione ⁊ demonſtra⸗
tõne reſurꝛectõnis.q¶] Circa reſurrecti
— onem vᷣo querendũ erit pꝛimo de veri
tate reſurꝛectõnis.Scðdo de cãlitate et effectu reſurꝛe/
ctionis.Tercio de tempoꝛe reſurꝛectõnis.

Nlembrum primũ
Irca veritatẽ querunt᷑ duo.an ſit.qd ſit.
que patebũt in inꝗſitõne habita de neceſ
ſitate reſurꝛectõis.ex quo relingtur qaẽ
De modo reſurꝛectõnis.ex quo relinqui
tur quid eſt.

Articuls primus
Dpꝛimũ igit᷑ arguit᷑ in hũc modũ.j.coꝛin.
xv. Si rpᷣc ñ r̃ſurꝛexit inanis ẽ fides nr̃a ⁊c.
Ex h̊ videt᷑ ncciũ ꝙ vrpᷣc reſurꝛexit.qꝛ ncce ẽ fidẽ nram
eſſe verã.¶ Itẽ luc.vlt. qd turbati eſtis.ibi glo.ſi nõ eſt
veritas reſurꝛectõis:ꝑditꝰẽ fructꝰpaſſiõis. reſurꝛectõ
nccia ẽ ad nr̃aʒ redemptõeʒ.¶ Ite Ro. v.i Aos ſaluati

—

ſumꝰab ira ꝑ ipᷣm. Sʒ ſaluatõ ab ira ẽ terminꝰa q. ſ. a
pena.Saluari ĩ vita ẽ terminꝰad quẽ.ſ.ad vitã.vñn gl.
ibidẽ:vt iuſte viuamꝰ:qꝛ ałr viuẽ ñ poteramꝰ Si g̊ᷣ per
aĩam ſolũ teſcendentẽ ad inferos:xpᷣc moꝛtuus ſalua⸗
uit nos ab ira.ꝗᷓ ad ſaluandũ in vita exigituꝛ ꝙ ſit viuꝰ
ergo exigitur reſurꝛectõ eiꝰ. neceſſaria eſt. Ad op⸗

g— Matonls
e †f ma aor
Nanßge—

poſituʒ Johᷣ.v. Audient qui in monumentis ſunt ꝛc̃.·
Aug. Per verbũ tdei fit reſurrectõ aiaꝝ. Per verbum
carnẽ factũ fit reſurꝛectio coꝛpoꝝ. Juxta ̊ arguitur.
Ad plenã reſtitutõʒ nõ exigit᷑ niſi reſurꝛectio aĩe ⁊ cor
poꝛis. Sed per incarnatõneʒ fit reſurꝛectio ⁊ reſtitutõ
bmõi:gꝗa verbũ caro factũ eſi Yoh.j. Ergo ad plenã re
ſtitutõneʒ nõ eſt nccia reſurꝛectõ xpᷣi.¶ Item ad idem.
Plena reſtitutõ fit in remiſſiõe culpe ⁊ pene.Si Sper
paſſionẽ fit plena remiſſio pene ⁊ culpe.ꝙ ⁊ plena reſti
tutio.qꝛ iuſtꝰdñs reddet vnicuiq; qdð meruit. Sed ſct᷑i
meruerũt gloꝛiã ſoluta pena oꝛiginali.̊ plene ꝑ paſſio
nem eſt reſlitutõ. ꝑ paſſionẽ fieret reſtitutõ pʒ ꝑ il⸗
lud.j.pe.ij. Peccata nra tulit in coꝛꝑe ſuo ſuꝑ lignum
Et y ſa.liij · Cuiꝰliuoꝛe ſanani ſumꝰ.Et ꝑ illud Colbk. ij.
Delens cyꝛographũ decreti.i.diuinã ſniaʒ ⁊c. ¶¶ Iteʒ
in paſſione dr ↄſummatũ eſt YJohᷣ.xix. S ſufficient erat
ſatiſfactũ ꝓ culpa ade. Sed ſi adam nõ peccaſſet tranſ
feret᷑ ad gloꝛiã.̊ ⁊ tamcito pꝰpaſſionẽ hõ poterat trſ⸗
ferꝛi:ergo ⁊c. ¶ Item paſſio amouit rumpheã.ꝗg et ob⸗
ſtaculũ videndi deũ.ᷓ nec ad gloꝛiã aĩaꝝ nccia ẽ reſur⸗
rectio. Rñ.dᷣm.ꝙ nccia eſt reſurꝛectõ xp̃i ⁊ viatoꝛi
bus et beatis:licet alio ⁊ aliomõ. Viatoribo eſi nccia
triplici rõe.⁊ beatis duplici rõne. Viatoꝛibo pᷣino ꝓt

iuſtiticatõeʒ noſtrã.vñ Ro.iiij. Reſurꝛexit ꝗpter iuſti⸗

ficatõneʒ nr̃am. Scðdo ꝓvter graʒ impetrandã.ſeu pro
pter reconciliatõeʒ. vñ heb.x. Elt appaꝛeat vultui dei
nobis.ſ.in coꝛꝑe ⁊ aĩa vt oꝛet pꝛo nobis.Vñ dicunt ꝙ
cauſa meritoꝛia eſt quodammõ:vt deus pater nob mi⸗
ſereat᷑. Lercia rõ eſt ex ꝑte ſuſcipientis gram.ſ. ꝗꝓpter
diſpoſitõeʒ amplioꝛẽ ad ſuſcipiendũ gr̃aʒ.vñ tota hua
na natura oꝛdinat᷑ ad xpᷣm: a eſt in reuerentia etiã ſan
ctis angelis poſtqᷓ; aſſumpta ẽ. vnð põt ipᷣa ſuſcipẽ ma
ioꝛem gram ꝙᷓ añ poſſet.vñ in aſſumptõne accepit hu⸗
iuſmodi diſpoſitõeʒ. In paſſione recepit maioꝛ? diſpo⸗
ſitionẽ a in reſurꝛectõne amplioꝛẽ. VUñ geneꝛalis diſpo
ſitio amplioꝛ in nata buana ad gram ẽ er nat᷑a eiuſdẽ
ſpeciei qᷓ reſurꝛexit ĩ ro.qꝛ magis ex ̊ eſt accepta o
4( Pꝛeterea diſpoſitio ꝑſonalis ẽ in credente:Fᷣm ꝙ die

apłs Ro.iiij. reſurꝛexit ꝓpter iuſtificatõeʒ noſtram ⸗

moꝛtudeſt ꝓpter delicta nr̃a:qð dr̃ ꝓpter fidem ⁊ amo⸗
rẽ. Intelligendũ eſt &̊ ꝙ reſurrectio iuſtificat.ſimilit 2
paſſio:ſᷣ paſſio iuſtificat in adultis ſolũ ꝑ fidẽ et amo⸗
rem.i.vt credita et dilecta. Hoc em̃ erigit᷑ ad h̊ vt effe
ctus iuſtificatõnis habeat᷑. VUñ ſuſſiciens ẽ cauſa iuſti⸗
ficatõnis paſſio.ſᷣ nõ efficiens niſi credat᷑ deus paſſus
ad qð marie reſurꝛectõ oꝑat᷑.vel glo.intelligit ſi nõ eſt
xeritas reſurꝛectõis.q.d.fruſtrabit᷑:qꝛ nõ crederetur.
Et ſuꝑ pſal.Que vtilitas in ſanguĩe meo.glo. Si ſta⸗
tim nõ reſurgo coꝛruptũq;ʒ fuerit coꝛpꝰmeũ:nemini an
nũciabo:nulluʒ lucraboꝛ:et ita ꝑibit ↄfeſſio.ſ.teſtimo⸗
nium deitatis. Et ideo act.ij. Quẽ deus ſuſcitauit ſolu
tis doloꝛibo ⁊c̃. Slo.aſſertio reſurꝛectionis hbſic neceſ⸗
ſaria eſt reſurꝛectõ viatoꝛibo.¶¶ Item bris nccia ẽ reſuꝛ
rectio xp̃i dupłr ad maioꝛẽ gloꝛiã ſpirituũ.⁊ h eſt com
mune alabo et angeł qꝛ gloꝛificata hũanitate xp̃i: ẽ du
piex delectatõ in xpᷣo.vna in ↄtemplatõne diuinitatis
alia in ↄtemplatõne bũanitatis.in q̃ etiẽ angeli væſide
rant ꝓſpicere.j.pe.j/⁊ hG̊ de pñti. Iterũ ad reſurꝛectio⸗
nem coꝛpoꝝ.ſua em reſurꝛectõ erit cã futme reſurꝛecti
onis: hoc in futuro. vñ in pſal. Ao veſpeꝝ demoꝛabi⸗
tur fletus 7 ad matutinuʒ leticia. Glo. dñs reſurꝛexit
mane. idem nobᷣ ꝓmittens ꝑ ſus reſurꝛectõeʒ. que ẽ effi
ciens cauſereſurꝛectõis nr̃e aĩe ⁊ corꝑis.⸗ Ad illud
quod obijcit᷑ ꝑ verbũ caꝛnem faciũ fit reſurꝛectõ coꝛpo
rũ.dm. qð verũ eſt.ſᷣ hec nõ eſt. ꝓxima diſpoſitio.ĩmo
exigunt᷑ alie.ſ. per verbũ paſſum in carne ? reſurgẽs:⁊
veniens ad indicium. iſte ſunt diſpoſitiones ꝓxime no⸗

ſire reſurꝛectõnis.¶ Ad aliud quod obijcitur. ꝗ plena
eſt remiſſio culpe et pene per paſſionem dicendum. ꝙ r

plena eſt tum ad ſufficientiam. non tamen qᷓtuʒ ad ef

per paſſionem nen credetur dene
dictũ eſt: per reſurꝛectõem credit᷑ deus. vnde aſſertio
reſurꝛectõnis teſlimoniũ eſt deitatis. dicit glo. ſuper il
lud pſal. Que vtilitas in ſanguie meo 1c. 4 Ao aliud

ficientiam. vnde

quod obijcit᷑ ꝙ ↄſummatũ eſt. ovᷣm. ꝙ licet ſatiſfactum

eſſet p culpa ade.et quo ad boc ↄſummatũ: tñ require
batur vlteriꝰ apeꝛtio ianue ꝑ efficientiã que debuit fie⸗
ri ꝑ aſcenſũ xp̃i in celũ. Vnde in moꝛte rpᷣi nõ fuit oĩno
ↄſummatio eoꝝ que requirebant᷑ ad plenam iuſtoꝛum
beatificationem: quia oꝛdinatum fuit ſiue dñi ꝓuiden
tia diſpoſitum: vt in carne gloꝛioſa introduceret aias

in celum. et hoc exigit᷑ ad babendam tantam gloꝛiam
quantam debebant habere.

Articulus ſecundus
Onſequenter querit᷑ de mõ reſurꝛectõis ſcʒ
an ſit idem modꝰreſurgendi in xpᷣo: ⁊ in no
bis. Ad qð ſic.Qoſtra reſurꝛectõ eſt a mor
te ⁊ ab incineratõne.querit᷑ an hoc modo ſit in xpᷣo:vel
poſſibile ſit ſic fieri.¶ Ad qð damal.iiij.li. Keſurꝛectõ
dñi eſt coꝛꝑis facti incoꝛrupti ⁊ amiĩe vnio. in reſurꝛe
ctõne xpᷣi coꝛpꝰtranſijt de couptõne ad incoꝛruptõeʒ
coꝛpus eius fuit coꝛruptum coꝛpꝰFm ꝙ dicit apłs de
coꝛpoꝛe nr̃o.j.Coꝛi. xv. Optuit coꝛruptibile boc indu
ere incoꝛruptõeʒ ⁊c. ¶ Item greg. Adoꝛtẽ nr am moꝛiẽ
do deſtruxit.ſ̊ xpᷣe non ſolum vebuit deſtruere moꝛtem
id ẽ. diſſolutionẽ aĩe et coꝛꝑis:ſ̊ moꝛtem ꝗ attenditur ĩ
coꝛruptõne.i.in incineratone.¶ YIieʒ moꝛtalitas reſpi⸗
cit dilſolutõeʒ aĩe et coꝛpis. Incineratio diſſolutõnem
coꝛpis ſm ſententiã dñi Geñ.· iij. Terꝛa es c. Sʒ paſ
ſio xpᷣi ſoluit debitum moꝛtis:g et debitũ incineratois
ſoluere de buit incineratõne ſua: ̊ debuit incinerari.
Item phᷣ. ij. Humiliauit ſe vſq; ad m oꝛtẽ. quare er⸗
go non vſq; ad incineratõnem. ¶ Item in coꝛpe noſiro
eſt viciũ oꝛiginis:quia viciũ eſt cum oꝛigine. Itez vici⸗
um ẽ in vnione coꝛpis et aie.ſed ꝓpter viciũ in ↄiunctõ⸗
ne coꝛꝑis et aie:ineſt nobis viciũ moꝛtalitatis.i. ſeꝑa⸗
tionis coꝛꝑis et aĩe. et ꝓpter viciũ oꝛiginis:inerit no⸗
bis incineratio. Si ergo rpᷣe accepit penaʒ que ↄſequit᷑
ad viciũ vnionis: rpᷣe ſimiliter debuit accipꝑe illazʒ pe⸗
nam que eſt ꝓpter viciũ oꝛiginis ſcilicet incineratõneʒ.
Item ſicut dr̃ ad beb.vij·leui cecimatus eſt in abꝛa
bam n tamen xpc. quia ſolũ æſcendit Im coꝛpulentã
ſubam: nõ tn ſm inuilibilem rõnem.ſ/ↄcupiam oꝛigis
ſicut leui. Juxta hoc videtur ꝙ xpᷣc eoq; deſcendit ſᷣm
coꝛpulentã ſubam:accepit moꝛtalitatẽ. et qꝛ nõ deſcen
dit ſeminalẽ rõnem: ideo nõ accepit incineratiõeʒ ſicut
alij hoĩes. Si poc ponat᷑· Contra, coꝛpꝰ deſcendens ab
adam ſubm eſt ↄtrarietati: quia eſt ex ↄtrarijs: que ap;
petũt ire in regiones diuerſas:ſed ad tale coꝛpꝰſeqtur
incineratio: ergo Fm ꝙ ab adam xvxſcendit hm coꝛpulẽ

tam ſubſiantiã.coꝛpus eius eſt incinerabile. Ytez c⸗
trouerſia eſt inter animam ⁊ ſt piritũ. Bal. v. Caro con
cupiſcit ⁊c.ſed iſta rebellio que ↄſegtur ad inuiſibilem

ocupiĩam ⁊ in ſpiritu bene oꝛdinato: facit concupiſcere
moꝛtem. Eñ Ro. vij. Quis me liberabit 2c.· ergo mor
talitatis ſeqtur ad inuiſibilẽ rõnem. fm hoc nec xp
banc debuit ſuſcipere penã. Item act. ij. Tetatum eſt
coꝛ. Glo. in hoc creuit leticia ꝙ reſurꝛectõeʒ ſuã in exẽ⸗
pluũ nobis dabat: & reſurꝛectio eiꝰeſt in exemplũ. gcuz
noſtra ſit ab incineratione 7 moꝛte: et ſua debet eſſe.
Ad oppolitũ plal. on dabis ſctm tuum videre coꝛ
ruptõnẽ. Glo. coꝛpꝰ meũ ſanctificatũ ꝑ qð alia ſctifica⸗
tur non patiens coꝛrumpi. Ytem ſi virtus aliq cres⸗
ta vnita coꝛpi non patitur ipᷣim coꝛrumpi.ſ. ipa anima
dum vnið coꝛpi. multofoꝛtiꝰpᷣtus dimna vnita coꝛpi
nõ pateret᷑ ipᷣm coꝛrũpi. Rñ. ad driaʒ reſurꝛectiois
ſue et noſtre videndum eſi: quod dicit dama. ꝙ quedãa
reſurꝛectionis diffinitio eſt cõmuniſſima: que eſt talis.
Relurꝛectio eſt coꝛpis 2 aĩe iterata copulatio· : Ffõ hec

Nenti
cuß
tufn
gn
en
eip⸗
nu,
ll
10
Cn
jen
tete
mor
e
na
n
ſn

nec
fich
jaen
Mninn
t
mos
ldi
glio⸗
he⸗

Nueſtio

ↄuenit ſuſcitationi:ſicut in Laʒaro ſuſcitato ad vitam
moꝛtalẽ. Item quedaʒ dicit᷑ ꝓpria talis reſurꝛectio eſt
eiꝰqdð cecidit et diſſolutũ eſt aimalis ſcðᷣa reſurrectõ:
appellat caſum moꝛtẽ:que ↄſequit᷑ ad peccatũ:nec ſtare
põt cum natura recta.hoc modo om̃es reſuꝛgemꝰ: iſ⸗
ſolutõem dicit incinerationẽ.ſcdᷣa ibi aponit ad diffe⸗
rentiã ſuſcitatoꝝ ꝑ miracula.illa em̃ dicit᷑ prima.qꝛ ẽ
ſurꝛectio ad coꝛpus coꝛruptibile.⁊ iterũ caſuꝛuʒ mo⸗
riturũ.¶ Iem pᷣm dama. Quedaʒ dicit᷑ appꝛopꝛiata.
talis reſurꝛectio eſt eius qdð cecidit ſcdᷣa reſurꝛectio.et
hoe poteſt conuenire beate virgini ſᷣm ꝙ pie credituꝛ a
quibuſdã ꝙ iam ſurꝛexẽit:nec ponit ibi diſſolutũ.quia
nihil de coꝛꝑe eius inuenit.Eñ non credit᷑ incineratũ
ſed ponit᷑ caſus qui refert᷑ ad moꝛteʒ. Alia eſt ꝓpꝛia do
mini.talis reſurꝛectio eſt coꝛꝑis facii incoꝛrupti.i.im⸗
paſſibilis iterata vnio.nec ponit᷑ ibi caſus: quia moꝛs
xp̃i nõ fuit caſus oppoſitus nature recte.¶¶ Ad hoc q;
obijcit᷑. ꝙ pꝛius fuit coꝛruptuʒ dᷣm.Fᷣm põ.i ·õ dabis
ſanctũ tuum videre coꝛruptõneʒ. Glo. vno modo dicit̃
coꝛruptõ paſſionis vel paſſibilitatis: boc ↄuenit coꝛpi
xp̃i · Alia putrefactõnis:hoc non ↄuenit ei.Inde glo.
coꝛpus meũ a te ſanctiſicatũ videre coꝛruptõneʒ.i pu⸗
trefactõeʒ:alibi dicit᷑ pati corruptõʒ id ẽ vulneratõeʒ:
ibi que vtilitas in ſangume meo dum deſ.in coꝛ.¶ Ad
aliud qd obijcit᷑. Qui mortẽ noſtrã ⁊c.dᷣm.q; nõ con/
uenit xpᷣo ꝙ ꝑ incineratõneʒ ſuã deſtrueret nr̃a. Qam
coꝛpus eiꝰerat vnimũ deitati 2 aĩe.moꝛs aũt eſt ſepatio
coꝛpis ⁊ aĩe.quia ꝗᷓ vpᷣ aſſumpfſit coꝛpus in qͥ debebat
fieri redemptõ.ideo aſſum pſit moꝛtalitatẽ.ſed ita non
eſt de incineratõne.ꝗa vnio erat cum coꝛpe ⁊ aĩa ſeꝑa⸗
biliter. ideo ſecuta eſt moꝛs vel moꝛtalitas. Sed vnio
carnis indiſſolubilis erat cuʒ deitate regente coꝛpꝰ:ne
iret in diſſolutõeʒ. VUñ pſal. Aſſimilaboꝛ deſcendenti-⸗
bus in lacum. Glo.ſi ſilueris.i.ceſſabis a ↄtinẽtia.aſ⸗
ſimilaboꝛ deſcendẽtibo in lacũ.Ex eo em mihi ſꝑ ver
bum vnit᷑:nõ ſum talis q̃les ceteri boĩes qui naſcũtur
in ꝓfunda miſeria. verbu eſt hoiĩs xpᷣi ad deitatez. miſe
ria magna ẽ moꝛtalitas.̊ pfunda incineratio 2 coꝛru⸗
ptio.⸗. Ad aliud qð obijcitur.ꝙ eſi moꝛs ſolutio moꝛ⸗
tis. ergo incineratio incineratonis dᷣm. ꝙ non ſeqtur
imo ſufficit moꝛs ad ſolutõeʒ moꝛtis ⁊ incinera tõnis.
Vñ iob. j. Utinaʒ appenderent᷑ pcta mea ⁊c.⸗ appellat
peta ſuo: peccata hũani generis p quibo ſatiſſecit: et ſi
iſta penderent᷑.p̃pondeꝛat paſſio xpi ad ſufficientiã ꝓ
mille mũdis. VUn quia xpc viuit vita dei.⁊ eadẽ eſt xpᷣi
vita ⁊ di.ſicut dĩc anſel.ideo moꝛs eiꝰpꝛeponderat.
Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ bumiliauit ſe ad moꝛtẽ. ̊ de⸗
buit ſe huiliare ad incineratiõeʒ. dom. ꝙ; nõ dybuit:ga
ſic huiliaret᷑ vſq; ad ꝓfundò miſeriã:qð nõ decuit ipᷣin
Vñ nec in ipa paſſione accepit illã ꝓfundam miſeriazʒ
que eſt in ꝑturbatõne rõnis:q eſt vitimus effectꝰpaſſi⸗
onis ex ꝑte aĩe. Vñ nõ abſoꝛpta eſt ſua ratõ moꝛtis do
loꝛe:licet fuerit ſeꝑatio coꝛꝑis 2 aĩe.Eodẽ modo dicẽ⸗
dum.ꝙ nõ decuit ꝙ deſcenderet vſq; ad vltimũ effectũ
pomoꝛtẽ ſcʒ incineratõeʒ ex ꝑte coꝛꝑis. Ad aliud qð
obijcit. ꝙ accepit moꝛtẽ que ↄlegtur ad viciũ ↄiunctio⸗
nis ſcʒ coꝛꝑis et aĩe.̊ ⁊c.dᷣm.ſᷣm aug. ꝙ debuit acci⸗
peꝛe quod ↄueniret ad noſtram redemptonem: et ſuaʒ
non dedeceret dignitatẽ. Incineratio autem ſi uaz dede
ceꝛet dignitatem.quia ſequit᷑ vicium oꝛiginis quod nõ
accepit xpᷣe. Vnde.j. Coꝛint᷑.xv. Pꝛimus homo de ter⸗
ra terrenus.ſecundus te celo celeſtis. EVnde glo. dicit.
fuit a pꝛincipio celeſti. AUnde ſ. icut dictum eſt: ſiẽ nõ
habuerit vltimum effeciuz paſſionis ex paꝛte anime ſi
cut patet. cum dicit Centurio vere: filius tei erat iſte.
Vnde anima non mouebat oꝛganum coꝛpoꝛis: nec im
pediebatur vis motiua ſicut in nobis: ita nec ex parte
coꝛpoꝛis incineratio.¶ Adillud quod obijcitur.ꝙ ad
eſſe de adam m coꝛpulentam ſubſiantiam ſequituꝛ in⸗
cineratio.dðᷣm: ꝙ non eſt.ſed incineratio ſequit᷑ viciuʒ

oꝛiginis. vnde ſi adam non peccaſſet: nec filij eius non
baberent viciuʒ oꝛiginis: nec expoliaremur: ſed ſuper⸗
ueſtiremur ſm illud.j.Coꝛin.v.4. Ad illud qð obijcit.
ꝙ moꝛtalitas ſegꝗtur ad inuiſibilem rationem pꝛopter
quod nec xpᷣ( debuit banc ſuſcipere.dðm.ꝙ nõ ſegtur.
qui em̃ venit in carnem vt hoĩem redimeret: debuit ac
cipere que ↄuenirent ad hominis redemptõeʒ. Vnð li
cet non tæbuerit ad moꝛtẽ obligari vt ad ſequelam iĩui
ſibilis ratõnis.ↄueniens tamẽ fnit vt illam diſpenſati
ue acciperet inq;tum cõueniebat noſtre redemptioni.
Ao aliud quod obijcit᷑.ꝙ reſurꝛectõ xpᷣi eſt nobis ex⸗
emplar. Dicendũ ꝙ ſimiliter eſt noſtre exemplar:qᷓtũ
ad terminum ad quẽ ſceʒ ad immoꝛtalitatẽ: ſed nõ ſimi
liter qtum ad terminũ a quo ſcʒ ab incineratõne eſt ex
emplar noſtre immoꝛtalitatis ⁊ incoꝛruptõnis:nõ coꝛ
ruptionis ſeu incineratõnis.

Mlembrum ſecundũ

Onſequẽter querit᷑ de cãlitate et effectu
reſurꝛectõis. Et pꝛimo querit᷑ in quo ge
nere cauſe dicenda ſit cãlitas reſurꝛecti⸗
onis.Scðo an cauſa iuſtificationis ani
maꝝ et qualiter. Tercio an ſit cauſa reſurꝛectõis coꝛ:
poꝝ.Quarto de modo cauſandi: vtrum cauſa remota
ab effectu vel ↄiuncta. Quinto vtrũ neceſſaria vel ↄtin
gens. Sexto de differentia cauſalitas per paſſionem 2
reſurꝛectionem. L

Articulus primus

D pꝛimũ ſcʒ in quo genere ſit. Querit᷑ pri⸗
mo an in genere cauſe meritoꝛie vel efficien
tis vel materialis.Et obijcit᷑ ſic ad pꝛimuʒ.
Mereri non ↄuenit xpᷣo m ꝙ deus:ſᷣ ſᷣm ꝙ bõ. Si er
go mereri nõ eſt pꝰmoꝛtẽ:& nec reſurꝛectio eſt cã meri⸗
toꝛia cũ ſit pᷣmorteʒ.¶ Item ſtatus merendi ꝑtinet ad
ſtatũ viatoꝛis ⁊ ſeruiẽtis.cuiꝰſtatꝰ terminꝰeſt beatitu⸗
do. Si rpc reſurgens nõ eſt in ſtatu merendi: quia ẽ
ad finẽ ſeu ad terminũ:g̊ 2c. ¶ Item phᷣ.ij. ꝓpter quod
der altauit illũ ⁊c̃.hoc ꝑtinet ad pᷣmiũ nõ ad merſtũ.
Sed reſurꝛectio ꝑtinet ad exaltationẽ: Sſi exaltatio oꝛ
dinat᷑ ad pᷣmiũ nõ ad meritũ rſurrecto: reſurꝛectio
nõ ꝑtinet ad meritũ.¶ Item caꝛitas eſt radix meriti:et
Fm quãtitatẽ caritatis eſt quãtitas meriti. Si Stanta
caritas fuit in xpᷣo ab inſtanti ↄceptõnis quanta pto: g
tantuʒ meruit ab illo inſtãti qᷓntũ poſt: ̊ c. Cont᷑.
Mon eſt incõueniens ponere in angelis ſtatũ merendi
⁊ britudinis.ſilr nec in xpᷣo añ moꝛtẽ.qᷓ in xpᷣo pꝰ? mor⸗

tem ſiłr nõ erit incõueniẽs ponere meriũ et btitudinẽ

Item rpᷣc anticipauit tempus merendi:quia ab in-
ſtanti ſue ↄceptõnis meruit:qð non fuit ſᷣm legez com⸗
munem.ergo ſimiliter non erit incõueniens ponẽ me⸗
ritum in xpᷣo poſt moꝛtem.

Lonſequenter que S. ).

rit᷑ vtrũ ſit reſurꝛectõ eiꝰcã efficiens. Ad qð ſic. ꝙ r̃ſur⸗
rectio xp̃i iuſtificet ptʒ ꝑ glo. Ro.iiij. Atraq; iuſtiſicãt
moꝛs ⁊ reſurꝛectõ.ſuꝑ illud. Reſurꝛexit ꝓpter iuſtifica⸗
tionẽ nr̃am.p̊ iuſtificatio ẽ iuſtũ facẽ. teʒ glo. ibidẽ
vt iuſte viuamꝰqð aliter nõ poteramꝰ.ꝗ eſt ca efficiẽs.
Item.j.cori.xv. Si xpᷣe pᷣdicat᷑. lo. ꝗ eſt cã efficiens
nĩe reſurꝛectõis.¶ Iteʒ pp. Ad ve peꝝ demoꝛabit᷑ 2c.
Blo.reſurꝛectõ xpᷣi cã eſi nre reſurꝛectõnis aĩe in pñti:
7 coꝛpis in futuro. Cont᷑. Ahil ignobiliꝰ in nata pt
agẽ in nobiliꝰ. Oʒ om̃e coꝛpꝰignobiliꝰ? q;tumcunq;ʒ ſit
nobile aia.ꝗᷓ quelibet paſſio coꝛꝑis ignobilioꝛ ẽ q̃libet
paſſione aĩe. reſurꝛectõ xp̃i nõ põt eſſe cã iuſtificatio⸗
nis aie efficiens. ¶ Iteʒ ꝗ; nõ ſit cã reſurꝛectõnis videt᷑
ſic. MNaiꝰeſi ee pfectũ q; factũ. Sed nulla creatura po
teſt eſſe creatio coꝛpoꝝ:eꝛgo nec repaꝛatio.

Poſtea queritur S. i.
an ſit in genere cauſe materialis. Ad quod ſic. Reſur⸗
rectio nõ habet effectũ niſi inqꝙᷓtum credita.Sed nõ di
citur cauſa niſi reſpectu effectꝰ. ſed ſᷣm ꝙ credit᷑ eſt ma⸗
teria fidei:q̊ͥ eſt cauſa materialis.¶ Contra. Si dicat᷑
ꝙ ſit ſoluʒ cauſa in genere cauſe materialis: nõ eſt cã
reſurꝛectõnis malo æ.ꝗa fides nõ eſt in ipſis malis:et
aliter nõ efficit reſurꝛectõneʒ: nõ eſt cã materialis re
ſurꝛectõnis eoꝝ. aũt nõ ſit ita pʒ ꝑ glo.ſuꝑ pſal.da
bit voci ſue vo.ð.glo.efficaciã ſuſcitandi omes moꝛtu⸗
os. Rñ.dicendũ.ꝙ reſurꝛectio eſt in genere cãe me⸗
ritoꝛie ſed nõ ꝓpꝛie.et in genere cãe efficientis ꝓpꝛie ⁊ in
genere cauſe materialis inq̃tum credita.in genẽ cãe fi
nalis inqtuʒ amata:et in genere cauſe foꝛmalis vel ex
emplaris inqᷓtum cõſiderata. In genẽ gᷣ cauſe merito⸗
rie eſt impꝛopꝛie.i Qam meritũ nõ eſt in beatitudine cõ
pleta cũ ſit ſeruitiũ: nec eſt inſtantia in angelis: ſed eſt
in genere cãe ꝑ modum interpellatõnis. EIñ Ro. vuij.
Interpellat ꝓ nob:et de ſctis oꝛamus adiuuẽt nos eo⸗/
rũ merita. ¶ O obijcituꝛ ꝙ non eẽt incõueniens in xpᷣo
meritũ poſt moꝛtem. dicendum ꝙ falſum eſt imo ↄueni
ens eẽt ꝓpꝛie ſumendo meritum.quia hoc eẽt poneꝛe vi
atoꝛem quodammõ. Elñ ioh. xxij. Stetit in littoꝛe ⁊c.
HBGlo. dicit᷑ de ſctis in littoꝛe erunt cum in fine cum xpᷣo
reſurꝛererint. Eſſet &̊ hoc incõueniens:qꝛ hoc eẽt ponẽ
ipᷣm non in ſtatu gꝗeſcentis quod ſigtur ꝑ littus..Ad
aliud qð obijcit᷑ ꝙ anticipauit tempus merendi 7c. Di⸗
cendũ ꝙ nõ fuit incõueniens ꝙ meret᷑ poſt moꝛteʒ: nec
ſue dignitati:nec ſue redemptõni ↄueniret. Vñ in palſ⸗
ſione totũ meritũ eius eſt ↄſummatuʒ. 4 Ad aliud qð
querit᷑ an ſit cã efficiens.ddᷣm ꝙ ſic ſᷣm gl.⁊ ſm ſctos.
dom g ꝙ eſt in genere cae efficientis.ſ.ꝑ modum ope⸗
rantis ipſe xpᷣe reſurgens.Ende ioh.vj. Venit hoꝛa 2
nũc eſt ⁊c. Glo.ꝑ verbũ filij dei fit reſurrectio aĩaꝝ.ꝑ
verbũ factũ in caꝛne fit coꝛpoꝝ reſurꝛectio. Cã autè re
ſurꝛectõis pꝛima ẽ ipſe deꝰ.Cã media ipſa humanitas
verbi ſeu verbũ hbumanatũ.Cã ꝓxima eſt ip̃a bumani
tas vᷣbi appaꝛens gloꝛioſa in iudicio.¶ O obijcit᷑ e eqᷓ⸗
le fuit merituʒ ab inſianti ↄceptõnis ⁊c᷑. dõm ꝙ poſſu

mus loqui de merito dupłr.qtum ad foꝛmã merendi:

ſen ᷓtum ad vim merẽdi.⁊ ſic verũ eſt ꝙ tantũ meruit
a ↄceptõne quantũ poſt. Vel poſſumꝰetiã loꝗ de meri⸗
to qᷓtum ad numeꝝ meritoꝝ: ſiue qᷓtum ad effectũ me⸗
riti.⁊ ſic nõ tantũ meruit quantũ poſt.Et ẽ exemplum
in igne cuiꝰtota vis ↄburendi ẽ in igne.tñ maioꝛ eſt cõ⸗
buſtio cũ plura accendunt᷑ ligna. Ita doᷣm ꝙ tota vis
meriti ẽ in caritate.tñ plures ſunt effectꝰin pluribo ef⸗
fectibo vel oꝑibo caritatis: vel maiꝰeſt meritũ in pluri
bus effectibo caritatis. 4 Ad aliud qð obijcit. ꝙ aliter
viuere nõ poteramꝰ.ſ.iuſte niſi ꝑ reſurrectõeʒ.dðm ꝙ
hoc intelligendũ eſt ꝓut iuſte dicit modũ iuſticie ſeu iu
ſtificatõnis ↄplete ſeu ꝑfecte.et eſt rñſio ex illa gl.Ro.
iiij. Reſurꝛer it ꝓpter iuſtificatõeʒ nr̃am. Glo.noua vi⸗
ta a iuſtificatõne incipit ⁊ in gloꝛia ↄ ſummat᷑. Vñ ẽ iu
ſtificatio ꝑfecta cũ homo ꝑtingit ad ꝑfectõneʒ iuſticie:
7 eſt abolita pena inclinãs ad culpã et ipſa culpa. Re
ſurꝛectõ aũt oꝛdinat᷑ ad ꝑfectõeʒ iuſticie:⁊ ꝑfectõ iuſti⸗
cie eſt in oimoda abolitõne pene:que eſt etiã incinera⸗
tio:qdð nõ fiet niſi ꝑ reſurꝛectõeʒ.¶¶ Ad aliud qð obijcit
ꝙ nibil ignobiliꝰaltero nõ põt agere in nobiliꝰ⁊c.Si
. coꝛpꝰqᷓtumcũq; dignũ nõ põt digniꝰeẽ aĩa.Qec palſ⸗
io coꝛꝑis poterit eẽ cauſa inſtificatõnis anime.dicen⸗
dum fm illud Johᷣ.vj.Caro non ꝓdeſt quicqᷓ. Vñ ni⸗
hil ꝓdeſt ꝗa caro:ſed ꝗa caro vnita verbo:ſicut patʒ in
ſacramento altaris de quo ibi dicitur. Qui nõ mandu
cat carnẽ ⁊c. Paſſio em coꝛꝑis ⁊ reſurꝛectio vt eſt ſim/
pliciter coꝛpis nõ eſt cã paſſionis aĩe.i.iuſtificatõms.ſᷣ
coꝛꝑis vniti verbo.Et ex hoc patʒ rñſio ad illud quod
obijcitur ꝙ nulla creatura põt eẽ creatio coꝛpoꝛũ.Vn⸗

te nec reparatio: quia creatura non eſi coꝛporuʒ repa⸗
tio:vt eſt creatura abſolute:ſed vt eſt vnita creatoꝛi.

4 Ad aliud quod querit᷑· an ſit in geneꝛe cauſe materi
alis:quia nõ iuſtificat niſi inqᷓtum credita. quod non
ouenit malis. dm. ꝙ eſt cauſa reſurꝛectõnis cu immu
tatõne gloꝛioſa.j.coꝛin. xv. Om̃es quideʒ reſurgemus:
ſed nõ omes imutabimur:et boc in bonis inꝙᷓtum cre
dita 2 amata. Et eſt cauſa reſurꝛectionis nõ cum iĩmu⸗
tatione et hoc in peccatoꝛibo. Pꝛimo modo eſt in gene
re cauſe materialis in bonis. Scðo modo in genẽ cau⸗
ſe efficientis in omnibo.ſic ergo rñdendum cum queri
tur te cauſalitate reſurꝛectõnis xpᷣi.

Articulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑.an reſurꝛectõ rpi ſit cã
iuſtificatõnis aĩaꝝ et quõ. Et querit᷑ vtruʒ
ſit in genere cauſe efficientis. Ad quod ſic.
Ro.ijij. Reſurꝛexit ꝓpter iuſtificatõez nr̃aʒ. Glo. vtra
q; moꝛs xp̃i et reſurꝛectõ iuſtificant.¶ Item ph.iijj. Ad
agnoſcendũ virtutẽ reſurꝛectõms eiꝰ. Glo. ex relurre⸗
ctione eius iuſtificamur. Contra.reſurꝛectio xpᷣi or
dinat᷑ ad futurã gloꝛiã.iuſtificatio ad pñtem gꝛatiam.
&̊nulla eſt cãlitas reſurꝛectõnis reſpectu iuſtificatõis.
¶ Item ſicut ſe bʒ paſſio ad iuſtificatõeʒ:ſic reſurꝛectõ
ad nr am reſurꝛectõneʒ. iuſtificatio eſt ꝑ paſſioneʒ.gᷓ
nõ ꝑ reſurꝛectõem. ¶¶ IYtem Ro.iiij. Juſtificati ꝑ fidẽ in
ſanguine.i. ꝑ fideʒ paſſionis.quaꝛe ꝙ̊ magis attribuit
aptls iuſtificatõem reſurꝛectõni ꝙᷓ paſſioni: cũ dixit re/
ſurꝛerit ꝓpter iuſtificationeʒ ⁊c. ¶ Item ad boc ꝙ aliq
cauſa agit in ſubiecto oꝑtet ꝙ attingat illud. li reſurꝛe
