ꝓpꝛiam ꝑfectionẽ ſuam.ſ.gr̃am. fidem caritatẽ.⁊ ſpem.
ita ꝙ in ea fides nõ eſt tua numero.⁊ ſic de alijs. Habẽt
etiam mẽbꝛa eccleſie vnã ↄmunẽ ꝑfectionem.ſ.ꝑ ſpm̃ſan
ctum.ſicut dicit Hugo.A ſpiritu vno.coꝛpꝰ vnũ.Ende
a pte iſta eſt vnitas in coꝛpoꝛe eccleſie ⁊ membꝛis eius.
Item fides qᷓẽtum ad illud:quod creditur eſt eadẽ nume

ro in omnibo ſanctis qui ſunt membꝛa eccleſie: quia idẽ

numero credunt.ſ.xpᷣm ipſᷣm.VUnde qᷓẽtum ad hoc ẽ fides
eadẽ numero in oĩbo credẽti. Sed nõ qtuz ad illud q̊
credit᷑:quia illud quo creditur nõ eſi idem numero in il
lis:ſed eſt ſimile vel idem ſpecie.

Conſequẽter que S. ij.

ritur de vnione capitis ad coꝛpꝰ.⁊ ecõuerſo.lt⁊ hec ſit

vnio ſimpliciter. Ad qð ſic obijcit.ad eph.j. Et ip̃ᷣm de

dit caput ſuꝑ omnẽ eccleſiã.glo.Qullũ maiꝰ donũ poſſʒ
deus pꝛeſtaſſe homini.q; ꝙ verbũ ſuũ ꝑ quod ↄdidit om
nia: faceret illis caput.vt illos illi tanꝙᷓ mẽbꝛa coapta⸗
ret.Ex quo relinquit᷑ ꝙ verbũ di efficitur caput noſtꝝ
7 nos mẽbꝛa ip̃ᷣi coaptata.l Item dicit ibi glo. de iſta
coaptatione illius doni quo coaptat᷑ dicens.vt eſſet fili⸗
us dei filius hominis.vnus deus cuʒ patꝛe.vnus homo
cum hominibo.Si ergo ipᷣe filius hominis eſt vnꝰ deus
cum deo vnitate ſimpliciter: ergo ⁊ cum homine eſt vnꝰ

vnitate ſimpliciter. Contra.ſilius hominis eſi vnus

vel vnũ cum deo vnitate in ꝑſona. Sed nos non ſumus
vnum cum xpo vnitate in ꝑſona. Qec etiam alia vnitate
niſi volũtate.ſ.quia idem volumꝰqð ipſe vult.Sed nõẽ

vnum vniuoce vnũ in voluntate:⁊ vnum in ꝑſona.quia
vnum in pſona eſt vnũ ſimpliciter.ſicut ptʒ de coꝛpoꝛe ⁊

anima: vnum vo in voluntate nõ eſt vnũ ſimpliciter. er⸗
go nõ eſt vnum ſimpliciter ipᷣm caput ⁊ coꝛpus.Queri⸗

tur ergo quõ ſunt vnũ. Sol.dicendũ.ſᷣm Hug. de ſã
cto vic.qui exponit illud Joh.xvij. Pater ſancte ſerua
eos in nomine tuo quos dediſti mihi·vt ſint vnũ ſicut et
nos ⁊c̃.Diſtinguit vnũ multipliciter.quia eſt vnũ in na
tura.⁊ boc modo pater ⁊ filiꝰ⁊ ſpũſſanctꝰſunt vnũ.Se⸗
cũdo modo ẽ vnũ in ꝑſona.quõ humanitas ⁊ diuinitas
ſunt vnũ in ꝑſona filij. Tercio modo ? vnũ ꝑ iuſticiã pᷣ⸗
ſentem 2 futurã gloꝛiã.⁊ illud ẽ vnũ qð attendit᷑ in ↄfoꝛ⸗
mitate voluntatis. OPꝛima ⁊? ꝑfectiſſima vnitas eſt vnio
ꝑſonaꝝ in natura vna. Scða eſt vnitas naturaꝝ in ꝑ⸗
ſona vna. Tercia vᷣo vnitas eſt vnio capitis ⁊ coꝛpoꝛis
eccleſie.que eſi vnitas ↄfoꝛmitatis ĩ voluntate vna. Et

bec eſt ꝑ iuſticiam pᷣſentem. quia ſicut dicit anſeł. Juſti⸗

cia eſt rectitudo voluntatis. Et dicitur vnitas ᷣm ana⸗
logiam. vnde Hugo loquens de iſtis vnitatibo dicit. veꝛ
bum cum patre vnum in natura. DHomo cuʒ verbo vnũ
in ꝑſona.Adembꝛa cum capite ſunt vnũ in iuſticia pᷣmo
⁊ poſtea vnum in gloꝛsia.

ℳ . 1
Lonſequẽter que S uij.
ritur de influẽtia gratie a capite xpᷣo in coꝛpꝰeccłie.Ffun
datur autẽ hec queſtio ſuꝑ illuo Joh.j.De plenitudine
eius nos omnes accepimꝰgratiã pꝛo gratia. Et queſtio
iſta ꝑtitur boc modo.Pꝛimo querit᷑ vtrum poſſit eſſe in
fluentia a xpCo homini in coꝛpꝰ eccleſie. Scdᷣo queritur
vtrum ab ipo xpᷣo homine poſſit eſſe influẽtia gratie ab
ipo in angelis.Tercio querit᷑ de influẽtia gratie ab ipo
in bomines.vtꝝ maioꝛ fuerit ptꝰ incarnatõeʒ qᷓ;ᷓ ante vt
patebit. S. ſequentibo. Ad pꝛimũ ſic Joh.j.Gratia ⁊
veritas per ihm xpᷣm facta ẽ.Glo. Gratia remiſſio om⸗
nium peccatoꝛum.ergo per ipſum ihᷣm vxpᷣm ẽ gratia re⸗
miſſionis peccatorum.ergo gratiam remiſſionis pecca⸗
ti influit in coꝛpoꝛe.⁊ membꝛis eccleſie.¶ Item auguſti.
ſuper illnd Joh.j. De plenitudine eius ⁊c. ⁊ ſuper illud
Plenum gratie ⁊ veritatis.dicit. Accepimus de ipſius
plenitudine gratiam vt in ipſum credamus:⁊ veritateʒ
vt ipſum intelligamus.quia intellectus diuinoꝛum con
ſequitur ad fidem.⸗ Ad oppolitum Iſa.xliij. Ego ſum.
ego ſum ipſe qui deleo iniquitates tuas pꝛopter me di⸗
cit dominus.Solius ergo dei eſt delere peccata pꝛopter
ſe: ergo ſolius dei eſt influere gratiam remiſſionis pec⸗
cati.iQon igitur eſt hoc poſſibile xo homini. Solu⸗
tio dicendum. ꝙ xpᷣe homo influit gratiam coꝛpoꝛi eccle
ſie ⁊ membꝛis eius tribus modis. Vno modo per mo⸗
dum meriti. Alio modo per modum exemplaris. Ter⸗
cio modo per modum capitis. Per moduʒ meriti eſt in

nobis gratia ab ipo xpo homine. quia ipe eſt qui meru⸗

it nobis gratiam ꝑ quam remitterent᷑ peccata noſtra.2⸗
gratiam qua cognoſceremus 2 diligeremus ipᷣm:⁊ om⸗
nibus credentibus in ipſum ? diligentibus boc meruit
Fm ꝙ babetur Roma. v. Sicut per vnius hominis in⸗
obedientiam ↄſlituti ſunt multi peccatoꝛes:ita ꝑ vnius
bominis xpᷣi obedientiam iuſti ↄſtituuntur multi. Secũ
do modo influit nobis gratiaʒ per modum exemplaris
ſicut em videmus ꝙ ſe habet exemplar ad exemplum. 2
quodãmodo exemplum educit᷑ ab exemplari: ita in ipᷣo
xpᷣo homine eſt exemplar ꝓpoſitum gratie:cui debemus
nos coaptare? ↄfoꝛmare. Ande ipe eſt liber vite iuxta
quem debent ſeribi noſtri libꝛi.i.conſcientie que ſunt li⸗
bri vt habetur in Apec. xx. Et iſta edictio ſignatur in.
j. ad Coꝛinth.xv.pꝛimus homo de terra:terrenus.ſecũ⸗
dus homo de celo celeſtis. Sicut eꝛgo poꝛtauimꝰ imagi⸗

nem terreni: poꝛtemimaginem celeſtis. Lerciꝰmodus
inſluẽtie ab ipᷣo eſt ꝑ modu capitis.Eſt aũt quidã amoꝛ
⁊ appetitus naturalis capitis ad mẽbꝛa. Ipᷣm em̃ caput
quodã naturali amoꝛe diligit mẽbꝛa. VUnde a ſpũs aĩa⸗
les qui ſunt in capite er hoc amoꝛe decurrũt a capite in
mẽbꝛis.Vñ ſi aliqð mẽbꝛũ ledat᷑:ocurrũt ſpũs a capite
ad ꝑtem illam dolentẽ ⁊ ibi colligunt. Influẽtia q̊ capi⸗
tis ad mẽbꝛa vt ſenſificent᷑ ⁊ moueant᷑ ẽ ꝑ naturalẽ amo
rem:⁊ hunc appetitum implet ſpũs aĩalis fluens a capi⸗
te in mẽbꝛa vel in mẽbꝛis.Scðm hoc dicendũ.q ſpiritꝰ
increatꝰꝑ queʒz eſt nobis ↄmunio totiꝰtrinitatis.ſ.ſpũs
ſanctꝰhabũdat in nr̃o capite.ſ.xpᷣo.⁊ ipᷣius xpᷣiꝛ ſue be
ate aĩe eſt veſideriũ vt ꝑticipemꝰſuuʒ ſpm̃. Ipᷣe vᷣo ſpũs
erxplet deſideriũ qð habet xpᷣc ad nos: ꝗꝓpter amoꝛẽ quez
habet erga nos. Et hoc mõ eſt influentia gre a xpo capi
te in coꝛpus eccleſie.vnde Hugo. Sicut ſpũs hoĩs me⸗
diante capite ad mẽbꝛa deſcendit viuificanda: ſic ſpũs
ſanctus ꝑ xpᷣm venit ad xpᷣianos:cuiꝰplenitudo quidezʒ
eſt in capite.ꝑticipatio pᷣo in mẽbꝛis.⸗l Ad pꝛimũ dicen
dum .. ꝙ eſt remiſſio peccati qtum ad maculam:⸗ ïtum
ad penam. Pꝛima eſt a xpo m deitateʒ. Scðda eſt a xᷣo
hm ꝙ homo ꝑ modum meriti ſatiſfactionis.4! Ad illud
quoo obijcitur de glo.ſuꝑ Soh. O de plenitudine eius
accepimus gꝛatiam ⁊c̃.dicendum.ꝙ ab ipᷣo xpᷣo im dei⸗
tatem accepimus hoc auctoꝛitate. ſed ab ipᷣo rpᷣo inqtũ
homo accepimus hoc per modum meriti ⁊ modis alijs
vt dictum eſt.

Lonſequẽter que S. v.

ritur.vtꝝ a xpᷣo homiĩe poſſit eſſe influẽtia gr̃e ĩ angelis.
Ad qð ſic obijcit.ſuꝑ illud Luc.ij.Ynuenerũt eũ ſeden⸗
tem in templo in medio doctoꝝ ⁊c̃.dicit greg. Diſcit in
terra qui angelos docet in celo. Si ergo ſᷣm ꝙ hõ diſcit
in terra: ergo ſilꝛ ſᷣm ꝙ homo docet angelos in celo. A
xpᷣo ergo homie accipiunt angeli doctrinã veꝛitatis:q̊ re
ceperunt influentiã ſcientie ab ipo.¶ Item dyo. in ie⸗
rarchia ipᷣe ſcripture ſubas angelicas introducũt apud
ihm xpᷣm querẽtes ⁊ ꝓ nobis ſue diuine actõnis ſciẽtiaʒ
diſcentes 2 eos ipᷣm ihm ĩmediate docentem. Ergo ab
ipᷣo ihu ſiue a xpᷣo homine recipiunt ſcientiã ipᷣi angeli.
¶ Itẽ yſa.lxiij. Quis ẽ iſte qui venit de Edon tinctis ve
ſtibus de Boſra ⁊c. Ita dicebant angeli:qñ ihs aſcen⸗
dit in celum:⁊ dicebat eis.Ego qui loquoꝛ iuſticiazʒ ⁊c̃.
Ex quo patet ꝙ ipᷣe docebat eos de miſterio ſue incarna
tionis.q Ad opꝓpoſitum. Angeli erant beati ante incar
nationem xp̃i:ſed beatitudo eſi ſtatus omniũ bonoꝝ cõ
gregatione perfectus:ergo ip̃i erant in ſtatu omniũ bo⸗
noꝛum ↄgregatione perfecto. Ergo nihil deficiebat eis
de aliquo bono.nec de iocũditate aliqua.nec ↄgnitione.
ergo nõ indigebant edoceri a rpᷣo homie.ergo nõ recepe
runt aliquã influentiã cognitionis ab ipo.¶ Item ↄſtat
ꝙ non indigent ab ipᷣo xpᷣo remiſſione peccati:nec redẽ/
ptione.Si em̃ non incarnaretur xpᷣ.nibilominus eẽnt
ip̃i beati. Mon recipiunt ergo ab ipᷣo aliquã influentiã.
Sot.dicendum ꝙ a capite xp̃ᷣo homine recipiunt an⸗
geli cognitionem veritatis:⁊ honoꝛem:a dulcedinem:⸗2⸗
iocunditatem. Cognitionem veritatis:quia erudiuntur
ab ipo ĩmo per eccleſiam etiazʒ que eſt coꝛpus eius inno⸗
tuit eis miſterium incarnationis.nec erubeſcunt erudi⸗
ri per ip̃am. Vnde aplus ad Eph.iij. At innoteſcat pᷣn
cipibus ⁊ poteſtatibo in celeſtibp per eccleſiam multifoꝛ
mis gratie dei ᷣm pꝛefinitioneʒ ſeculoꝝ quã fecit in xpᷣo
ihu dño noſtro.:! Item ſicut ibi dicit glo. Innoteſcat
eccleſiam que dona dei recepit.i.peꝛ aplos in eccleſia P⸗
dicantes pꝛincipibo? poteſilatibo.i.diuerſis oꝛdinibus
angeloꝝ: qui ſunt in celeſtibus.i.in celo. vbi ⁊ nos eri⸗
mus. Dicit nanq; beatus hiero. Angelicas dignitates

ſupꝛa memoꝛatum miſterium ad purum nõ intellexiſſe:

donec cõpleta eſt paſſio xp̃i: x aploꝝ pꝛedicatio per gen⸗
tes dilatata.¶ Item accipiunt honoꝛem:qui attenditur

qtum ad reparationem: ſeu reſtaurationẽ rnine angeli
ce.Non em̃ parum erat eis detractuʒ honoꝛis er ruina
apoſtatarum angeloꝝ.ſed per incarnationeʒ ⁊ paſſionẽ
ſit reparatio ſeu reſtauratio ruine angelice ꝑ bomines
implẽtes numerũ ipᷣoꝝ angeloꝝ.ſᷣm qð habetur in pᷣs.
Iudicabit ĩ nationibo implebit ruinas ⁊c. Et ad eph.j.
Henedictꝰ deus ⁊ pater dñi noſtri ihu xpᷣi ⁊c. qui ꝓpo⸗
ſuit in eo diſpenſationem plenitudinis tempoꝝ inſtau⸗

rare omnia in xpᷣo:que in celo⁊ que in terra ſunt in ipᷣo

⁊c̃. Glo.dicit.NDꝛopoſuit inſtaurare.i.ad pꝛimũ ſiatum
reducere omnia ꝑ peccatum deſtructa: angelos ⁊ hoĩes
quia ꝑ hominis reſtitutionem ruina angeloꝛuʒ reparet᷑
inſtaurant᷑ que in celis ſunt.ſ. qdð cecidit in angelis re⸗
ſtauratur in hominibo. Item recipiunt dulcedinem⸗
iocunditatem ab ip̃a humanitate xpᷣi. Habent enim ma
gnam iocunditatem ⁊ dulcedinem in ↄtemplatione diui
nitatis. Sed cum rident diuinitatẽ in humanitate. eis
alius modus eſt dulcedinis: ꝓpter qð dicit Petrus. In
quem deſiderant angeli conſpicere.⁊ hac ratõne dicitur
JYoel. iij. Colles fluent lac ⁊ mel.Colles angeli ſunt qui
ante incarnationem fluebant mel in dulcedine contem⸗
plationis diuinitatis in ſe. Sed ex eius incarnatõne flu
unt dulcedine contemplationis diuinitatis in humani⸗
tate que ſignatur per lac.¶ Ad rationes in cõtrariũ di
cendum.ꝙ eſt beatitudo in gaudio eterno ſubali:⁊ bea⸗
titudo in gaudio et᷑no accidentali ſiue ſuꝑaddito. Gau
dium ſubale eſt in contemplatione diuinitatis. ibi eniz
eſt ſuba beatitudinis ratõnalis creature. Gaudium ac⸗
cidentale eſt in contemplatione ſocietatis humanitatis
cum diuinitate. tum ergo ad ſubam gaudij nihil ac⸗
creſcit in gaudio beatitudinis. ſed tm̃ q;tum ad multitu
dinẽ.qꝛ pluribo modis habẽt mõ gaudiuʒ ĩ beatitudine
ꝙᷓ ante incarnatõneʒ.¶ O ꝗ obijcit.angelis nihil dreſt
exquo ſunt beati. hoc eſt verũ qᷓtũ ad ſubam gaudij ſeu
beatitudinis:̊ nõ q;tum ad multitudinẽ.

Lonſequẽter eſt S. vj.

queſtio de influẽtia a capite rpᷣo in hoĩes.vtꝝ maioꝛ ſit
poſt incarnatõe:ꝙᷓ ante: vel equalis.Ad qð ſic. Xpc eſt
nobis caput: ⁊ ipᷣis qui fuerũt ante incarnationẽ ꝑ fidẽ
Tcaritatem. ⁊ ꝑ fidem ⁊ caritatem nobis influit⁊ ipᷣis.
Si ergo equalis eſt fides ⁊ caritas in patribo ante ĩcar
nationem: ergo equalis eſt influentia a capite xpᷣo ĩ ho⸗
minibo ante incarnationẽ ⁊ poſt. 4 Contra. Ante incaꝛ
nationem nõ receperũt patres gratiaʒ remiſſionis pene
que eſt carentia viſionis dei.Sed poſt incarnationeʒ et
paſſionem xp̃i receperunt homiĩes ſoncti totaliter gr̃am
remiſſionis illius pene ⁊ aliarum penarum eternarum
ergo maioꝛ eſt influentia gratie a capite rpᷣo in bomiĩes
poſt incarnationẽ qᷓ; ante. 4. Item ſacramenta noue le⸗
gis que habẽt virtutẽ ꝑ paſſionẽ xpᷣi:maioꝛẽ habẽt virtu
tem ꝙᷓ ſacramẽta veteris. Efficiunt em̃ qð figurãt.ij.ad
Coꝛin.iij.¶os vᷣo omnes reuelata facie gloꝛiaʒ dñi ſpe⸗
culantes ⁊c. Jpi ᷣo ſub velamine:ergo plus recipimus
de cognitione veritatis a xpᷣo qᷓ ifi. Sot.dicendum.
ꝙ eccleſia poſt incarnationẽ 2 paſſionem xpᷣi maiorem
recipit gratiam ab ipᷣo rpᷣo capite q; ante. VUnde habet᷑
mRo.iij.ꝙ ipᷣe deus ꝓpoſuit xpᷣm ꝓpiciatoꝛem ꝑ fidẽ ĩ ſan⸗
guine. hoc eſt ꝑ fidem paſſionis ad oſtenſionem iuſticie
ſue.hoc eſt iuſtificatõnis ꝑ paſſionem ꝓpteꝛ remiſſionem
pᷣcedentium delictoꝝ:in ſuſtentationẽ dei ad oſtenſionẽ
iuſticie ſue in hoc tꝑe.Et vult dicere ꝙ ꝑ fidem paſſiõis
rp̃ᷣi: erat remiſſio peccatoꝛum antiquoꝛum 2 neno⸗
rum. Sed differenter. quia ante incarnatõeʒ per fidem
paſſionis erat remiſſio peccatoꝛum:qᷓtum ad culpam et
nõ itum ad omnem penam. quia remanebat pena carẽ
tie viſionis dei. Sed poſt incarnatõeʒ eius ⁊ paſſionẽ ẽ
remiſſio peccatoꝛum q;tum ad omnem cu lpaz 7 bename
Ange ante incarnationem erant in ſuſtentatione id eſt
expectatione.carentes viſione dei glorioſa. Seð modo

iii — —

— 2 — —

— e ☛☚ t – — —

di
8
ſe
s

W.
u

ni
anun
ddies
hni
1e re
nemz
mmm
dinn
,elg
„In
ſtur
gui
em⸗

i
adi
benn

ieni;
inge⸗
itats
Ma⸗
lin
Nine
in

ſit
eſt

is.
icar
iho⸗

incen

ſczet
Fan
mn

nies

d
es
68
.
em
bet
n⸗
icie
nen.

ſis

,—

Nueſtio

patet nobis gloꝛia. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ in cõtrariũ ꝗ
equalis erat fides ⁊ caritas in patribo ante incarnatio⸗
nem: ⁊ in illis qui ſunt ptꝰ.dicẽdũ ꝙ fides eccleſie ante
incarnatõnẽ ⁊ poſt equalis eſt.cũ vᷣtuoſioꝛ eſt poſt qᷓ; añ
Et hoc eſt.qꝛ poſt incarnationẽ ⁊ paſſionẽ habet meri⸗
tum paſſionis xpi ſibi giunctũ:qð nõ habebat añ. Vn⸗
de qui credit xpᷣm incarnatũ ⁊ paſſuʒ:habet meritũ ſue
paſſionis ſibi viunctum. Vnde ratõne meriti paſſionis
xpᷣi ſibi ↄiuncti:eſt maioꝛis virtutis qᷓ; ante.⁊ efficit ali⸗
quid quod nõ ante.

Membꝛũ tercium

Onſequẽter querit᷑. Atꝝ gr̃a xpᷣi ſᷣm ꝙ eſt
quidã hõ ſingularis ſit gra plenitudinis.
⁊ oñdit᷑ ꝙ ſic. Joh̊.j.Verbũ caro factũ eſt
⁊c.plenũ gr̃e ⁊ veritatis. Sed verbũ caro
factũ eſt ipᷣe xrp:̃t homo.j̊ ⁊ xpᷣc vt quidã hõ habuit pleni
cudineni gr̃e ad om̃e bonũ ⁊ veritatis qᷓtum ad ſcientiã
ommũ.⸗ Cõtra.In vxpᷣo homiĩe nõ fuerũt oẽs virtutes.
Sed nõ eſt plenitudo gr̃e ſine plenitudine oĩm virtutũ:
in xpᷣo nõ fuit pleniſſima gra. Oð ptʒ.qꝛ in xpᷣo ñ fuit
fides:que ẽ pꝛima virtutũ.nã fides ẽ cũ viſione enigma
tica.xpᷣc em̃ videbat ſine enigmate. Siłꝛ nõ habuit ſpẽ.
nam ſpes ? expectatio future beatitudinis que nõ habe⸗
tur. ipᷣe aũt iam beatitudinẽ habebat nec expectabat eã

Item penitẽtia eſt vna virtutũ.Sed xpᷣc nõ habuit eã

nam penitẽtia ẽ virtus:qua ↄmiſſa mala cũ emendatio
nis ꝓpoſito plangimꝰ ⁊ odimus. ſicut habet᷑ in.iiij.ſen⸗
ten. ¶ Htem ſi dicat ꝙ in xpᷣo ꝓut eſt quidã hõ ſingula⸗
ris eſt plenitudo gre.ſicut fuit in beata virgine:ꝛ in bea
to Stephano.vnde Aci.vij.dicit᷑. Stephanꝰplenus gr̃a
⁊ foꝛtitudine. Et ſilꝛ dicit᷑.ꝙ plenitudo gre eſt ĩ eccleſia
Querit᷑ ergo quõ differt plenitudo gr̃e in iſtis.¶ Po⸗
ſtea querit᷑. vtrum rpᷣe ſm gratiã quã habet vt quidam
bomo ſingularis: poſſit dici membꝛũ coꝛpoꝛis eccleſie.
Et videt᷑ ꝙ ſic. Quia ſm iſtam gꝛatiã:eſt ſicut quidã ſin
gularis homo ſanctus.ſicut fuit Petrus vel vnus aliꝰ.
Seod omnes ſancti ſunt mẽbꝛa eccleſie:ergo xpᷣe ſᷣm hãc
gratiã eſt membꝛũ eccleſie.¶ Si dicat᷑ ꝙ boc nõ põt eſſe
quia ipᷣe eſt caput eccleſie.⁊ ideo nõ põt eſſe membꝛum.
Iſtud nihil eſt. quia caput eſt pncipale membꝛũ coꝛꝑis
ergo xpᷣc põt eſſe membꝛũ coꝛpoꝛis miſtici.ſ.eccleſie cuz
ſit caput eius. Qam coꝛ epar ⁊ caput ſũt mẽbꝛa pncipa⸗
lia coꝛꝑis.q Item.j.Coꝛin.xij.Alos aũt eſtis coꝛpꝰxp̃i
2 mẽbꝛa de mẽbꝛo.i.de ihu xpᷣo.Xpc ergo eſt membꝛuz.
Sol. dicendũ ꝙ cum in xpoo ſit gratia vnionis:⸗ gra
Fm quã eſt caput:⁊ gratia ſᷣm qua eſt quidaʒ homo ſin⸗
gularis ſanctus.dicimꝰ ꝙ gratia ſic tripliciter dicta in
ipᷣo põt dici gratia plenitudinis. Scm ratõeʒ cauſe fi
nalis:gra plenitudinis eſt gr̃a vnionis.quia ſũma ⸗ p⸗
fectiſſima eſt in ipo.Aã vltimꝰeffectus gre ⁊ pfectioꝛ eſt
nos vnire deo. Sed in alijs a xpᷣo non eſt vnire niſi ꝑco⸗
gnitionẽ ⁊ amoꝛẽ. In xpᷣo vo nõ ſolũ ſᷣm cognitionem ⸗
amoꝛẽ:̊ etiã in vnitate ꝑſone.vt ſit idem filiꝰhoĩs qui 2
filiꝰ dei. Et hec eſt maioꝛ vnio que poſlet eſſe vel cogitaꝛi
Vnge iſte eſt effectꝰ pleniſſimꝰqui poſſit eſſe gre. Scom
ratõeʒ vo cauſe efficiẽtis gra xpᷣi pᷣm quã eſt caput ẽ gr̃a
plenitudinis. Quia ſicut quedã luminaria pficiunt᷑ ſuo
lumine ſolũ: ⁊ nõ habẽt poteſtatẽ influendi ſuũ lumẽ in
alijs. ſicut ptʒ de carbone. Quedã vo nõ ſolũ retinẽt ſuũ
lumẽ in ſe. v ipᷣm influũt ⁊ ulluminãt alia coꝛꝑa.ſicut pa
tet de flãma:ita gratia xp̃i radiat ab ip̃o ad alios.non
aũt gratia in alijs ſanctis.̊ tm ꝑficit ipoꝝ aĩas:nec ha
bent poteſtatẽ influendi ipam. Et ꝓter hoc:ſicut lumẽ
in flãma dicit᷑ plenũ.lumen vo in carbone ſemi plenum:
ita gratia in rpᷣo ᷣm quã eſt caput. debet dici gra plena
In alijs ſanctis nõ:ſed debet dici gra ſemiplena. Scðʒ
dᷣo ratõʒ cauſe foꝛmalis:dicit᷑ gratia ſingularis xpᷣi gra
tia plenitudinis:plene infoꝛmans aĩiam xpᷣi:⁊ pleniſſi⸗
me omnes viꝛes beate aĩe eius q;tum ad omnes actꝰi po

ij.

rum. quia in ipo eſt gra cognitionis veritatis omnium
Et hoc pficit q;tum ad actuʒ ratõnis:⁊ pficit qtum ad
actum ↄcupiſcibilis:qui eſt amoꝛ bonitatis:⁊ qtũ ad ʒe
lum iraſcibilis. In alijs vo ſancns licet ipᷣa infoꝛmaret
ym ercellentiã ad vnũ actuʒ. nõ tñ ad omnes actus. Et
cum in alijs ſanctis ſit peminẽtia reſpectu alicuiꝰ doni.
Em ꝙ dicit᷑ de ſanctis Eccle. xliiij.Qõ eſt inuentus ſilis
illi: in rpᷣo eſt peminentia reſpectu omniuʒ donoꝝ.quia
nõ habet gratiam ad vnum actum gratie im:ſed ad om⸗
nes.⁊ hoc eſt qdð dicit Nugu. ꝙ accepit gratiam totalit
vniuerſaliter. VUnde ↄparatõ gratie xp̃i ad gr̃as alio⸗
rum:Fm plenitudinẽ ? ꝑfectionẽ eſt:bᷣm comꝑpat figu⸗
ra circuli ad alias figuras angulares. Circulus em̃ eſt
capaciſſima figura reſpectu aliaꝝ. Ita gratia xp̃i capa⸗
ciſſima eſt. Capax em eſt omnis actus cuiuſlibet virtu⸗
tis:quod nõ eſi in alijs gratijs ſanctoꝝ.q¶ Ad rationeʒ
in cõtrariũ dicendũ. Oe ſunt quedã dona gratuita cũ im
ꝑfectione:quedã aũt ſine imꝑfectione.hoc eſt que nõ di⸗
cunt imꝑfectionẽ. Iides aũt eſt donũ gratuitũ cũ imꝑfe⸗
ctione.nde nõ ſolum dicit ꝑfectionẽ:ĩmo etiã nomiat
impfectionẽ. Qam fides eſt que aſſentit veritati quam
nõ videt. Hoc qð dico aſſentire veritati ꝑfectionis eſt:ſ
hoc qð dico qu nõ videt im ꝑfectionis.Similiter peni⸗
tentia eſt donũ gratuitũ cum im ꝑfectõne. Penitẽtia em̃
eſt virtus ↄſiſtens in deteſtatione mali.qð cõmiſſuʒ eſt.
Deteſtatio mali dicit ꝑfectionẽ:ſed qdð ↄmiſſum eſt dicit
imꝑfectioneʒ. Perſfectionis em̃ eſt deteſlari malum:ſed
im ꝑfectionis eſt ꝙ ↄmiſſa ſint.Cum igitur in ipᷣa gr̃a q̃
eſt plena ĩmo pleniſſima ſicut gratia xpi nulla ſit imꝑfe
ctio:ptʒ ꝙ nõ deberent in ipᷣo eſſe dona gratiaꝝ cum im⸗
ꝓfectione ratõe ſue ꝑfectõnis.Et ꝓpter h̊ nec fides ĩ ra⸗
tione ſidei:nec ſpes in ratõne ſpei:nec penitẽtia in ratõ⸗
ne penitẽtie debuerũt eſſe in xpᷣo.quia ſub ratõnibo iſtis
dicunt imꝑfectionẽ.Sed illud ſolũ qdð erat ꝑfectũ ĩ iſtis
donis fuit in xpᷣo.In ipᷣo em̃ fuit aſſenſus pꝛime veritati
qð eſt ꝑfectionis in fide.ſed illud qð eſt im pfectionis in
fide nõ fuit in xpᷣo.ſ.cognitio enigmatica. Similiter in
ipᷣo fuit maxime quod eſt ꝑfectionis in ſpe.ſ.adheſio cũ
bono:ſed non cum illa imꝑfectione que eſt expectatõ bo
ni quod nõ habetur.Similiter illud quod eſi ꝑfectõnis
in penitentia ſuit maxime in ipo.quia nũqᷓ; aliquis tan⸗
tum potuit deteſtari peccatum quatuʒ ipe deteſtabatur.
quia nũqᷓ; habuit aliquis tantã opoſitioneʒ voluntatis
ad maluʒ aliquod.Semꝑ ergo qò eſt ꝑfectionis gratie
⁊ plenitudinis eſt in gratia xpᷣi abſoluta.⁊ ideo in ipᷣoẽ
gratia plenitudinis.¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ plenitudo
gratie dicit᷑ multipliciter. dicit᷑ em̃ plenitudo gr̃e qtum
ad ſufficientiã: hoc eſt que ſufficit aie ao habendũ vitaʒ
cternã ⁊ aureolã.Et hoc mõ Stephanꝰ dicit᷑ plenꝰgr̃a.
AVcx.vij. Sua em̃ gratia nõ ſolũ fuit ↄdigna aurea.i.pᷣ⸗
mio etno ſubſtãtiali:ĩmo etiã ⁊ aureola.Meruit eĩ au⸗
ream ⁊ aureolã.quia fuit pᷣdicatoꝛ ⁊ martir. Scdo mõ
dicit᷑ plenitudo gratie q;tum ad numeroſitatẽ.Et h̊ mõ
eccleſia dicit᷑ plena gratia.quia nõ eſt aliquod genꝰ gre
qð nõ ſit in eccleſia:q;tum ad aliqdð membꝛũ eius. ita
huic datur iſtud.alij aliud.Vnde apłus. Siuiſiones æ
tiarum ſunt.idem aũt ſpiritus.Alij datur ſermo ſapiẽ⸗
tie.alij ſermo ſcientie ⁊c.j.coꝛin.xiij. Lercio mõ eſt ple⸗
nitudo gre pᷣrogatõe ſuꝑ omnẽ creaturã purã.⁊ hec ẽ in
beata virgine LCuc.j. Aue gr̃a plena. Ex boc em̃ ꝙ ipſa
eſt mater filij dei:eſt ei quedã excellentia ⁊ progatiua g⸗
tie:cui non poteſt pura creatura com ꝑari. AUnde anſel.
Mempe decẽs erat vt ea puritate qua maioꝛ ſub deo ne
quit intelligi virgo illa niteret:cui deꝰpater vnicũ filiuzʒ
quem d coꝛde ſuo equalem ſibi genitum tanqᷓ ſeip̃ᷣm di⸗
ligebat. Quarto modo dicitur plenitudo gratie qtũ ad
2ſũmationem ſiue perfectionem ⁊ hoc eſt in xpo homĩe
Vnge ioh.j. Plenuʒ gratie 2 veritatis.qꝛ babuit graʒ
ꝙtum ad oẽm actũ ꝑfectũ.Et ex hoc etiã ẽ ꝙ xpᷣc non ba
buit fidẽ ⁊ ſpem ſub his ratõnibo.qꝛ nõ ſunt gratie cõ⸗

ſũmate:ĩmo ſunt eoꝝ que nõdũ habent᷑.X ideo dicunt il⸗
lud qð dicũt cũ imꝑfectõe.Xpc aũt habuit gr̃am pfectõ
nis ⁊ ad omnẽ actũ ꝑfectũ.¶ Ad alis queſtionẽ.vtꝝ xpᷣe
Fm gratiã abſolutã ſit mẽbꝛũ coꝛꝑis eccleſie.dicendũ.ꝙ;
xpᷣc dicit᷑ caput eccłie ſm hũanitatẽ ⁊ diuinitatẽ. Si er⸗
go dicat᷑ caput m diuinitatẽ.⁊ ↄpemus ad h̊ caput hu⸗
manitatẽ xp̃i:ſic xpᷣe ᷣm hũanitatẽ eſt mẽbꝛũ.ſ.ipins di⸗
uinitatis que ẽ caput.qꝛ ipa diuinitas cui vnita eſt hu⸗
manitas:mouet ipᷣ̃am hũanitatẽ⁊ ſenſificat ſicut caput
mẽbꝛa.⁊ hoc mõ xpᷣc eſt mẽbꝝ coꝛꝑis eccleſie:cuiꝰcaput
eſt diuinitas.hoc mõ dicit᷑.j.coꝛin.xij.Vos aũt eſtis coꝛ
pus xp̃i ⁊ mẽbꝛa de mẽbꝛo.glo.de mẽbꝛo.i.de xpᷣo capite
Vngde appellat ibi xpᷣm caput ſᷣm hũanitatẽ cauſe.mem
bꝛum reſpectu diuinitatis. Si vo dicat᷑ caput ſᷣm hũa⸗
nitatẽ:ſic nõ debet dici mẽbꝛũ coꝛpoꝛis eccleſie: ſ̊ caput
4Sed tũc obijcit᷑ tra. Om̃ caput eſt membꝛũ coꝛꝑis:2
e integritate ip̃ius.Dicenduʒ ꝙ nõ eſt ꝑ omnia ſile.de
capite ⁊ coꝛꝑe materiali ⁊ ſpũali.qꝛ in capite ⁊ coꝛpore
materiali: ita eſt q; cũ influat caput ad coꝛpus ⁊ ad ſin⸗
gula eius mẽbꝛa:ipᷣm tamẽ caput indiget alijs membꝛis
AVnde alia mẽbꝛa influũt ip̃i. Sicut em a capite inſluit
ſenſus ip̃i coꝛdi:ita a coꝛde influit vita capiti.Et ſimili⸗
ter ab epate influit nutrimẽtuʒ ad caput:ſine quibo non
poteſt eſſe caput. Unde mutuo ſibi ſeruiunt caput ⁊ mẽ
bꝛa materialia. Vnde caput materiale nõ ſolũ ſe habet
in ratõne influẽtis ad alia mẽbꝛa:ſed etiã in ratõe reci⸗
pientis ab ip̃is.quia ſe habẽt in mutua indigentia. ita
ꝙ; mẽbꝛa indigent capite ⁊ ecõuerſo.Vnde.j.ad Coꝛin.
xij. on põt aũt dicere oculus manui.oꝑa tua nõ indi⸗
geo. Aut iterum caput pedibo. nõ eſtis mihi neceſſarij.
Sed xrpᷣc ſ̃m humanitateʒ que eſt caput ſpũale reſpectu
coꝛꝑis ſpũalis eccleſie.nõ indiget mẽbꝛis ſuis.Vnde ſe
habet ad ipᷣa ſolũ in ratõe influẽtis ⁊ nõ ab ipᷣis recipi⸗
entis. Et ideo dicit᷑ caput coꝛꝑis eccleſie ⁊ nõ mẽbꝛũ:qꝛ
nõ indiget coꝛꝑe.⁊ ſic patet reſponſio.

Nueſtio.xiij.de ſcientia
Oſt inquiſitionem

de gratia xpᷣi.ipᷣo adiuuante inquiren⸗
dum eſt de eius ſcientia ſᷣm ꝙ homo in
hunc modum. Pꝛimo vtruʒ in xpᷣo Fᷣm
duas naturas ſit ponere duas ſciẽtias
Secũdo vtꝝ ſcientia fuit in xpᷣo ab initio ſue ↄceptõnis
aut ꝑ ſucceſſionẽ tempoꝛis acquiſitã.Tercio vtꝝ fuerit
ſine aliqua ignoꝛãtia. Quarto vtꝝ fuerit omniũ.Quin
to vtꝝ ſᷣm omnẽ modũ ſciendi humanũ. Sexto vtꝝ ali⸗
quaʒ ſcientiã receꝑit ab angelis. Septimo vtꝝ equalis
fuerit ſcientia xpᷣi ſcientie deeie.

Membꝛũ primũ

Dpꝛimũ arguit᷑ ſic. Cum in xpᷣo ſit vna ꝑ
ſona. Vniꝰaũt ꝑſone vna eſt ꝑfectõ. Scĩa
aũt ẽ ꝑfectõ.Relinꝗt᷑ ꝭ̊ ꝙ vna erit ſcĩa xpᷣi
4 Itẽ cũ xpᷣe ſit ſciẽs ſᷣm ſciam increataʒ.
Sciĩa aũt increata ẽ certiſſima ⁊ ꝑfectiſſima ⁊ nobiliſſi⸗
ma de oĩw. ᷓ Fm illã xpᷣc de oĩb hʒ ꝑfectiſſimaʒ ⁊ nobi⸗
liſſimã ſciaz. Vanũ ẽ aũt ponẽ haberi ꝑ plura:qð ꝑfecte
habet᷑ ꝑ vnũ:relinꝗt᷑ &̊ ꝙ xpᷣe nõ hʒ ſciam aliã qꝙᷓ increa⸗
tã. 4l Itẽ hñs ſciaʒ nobilioꝛẽ nõ indiget ignobilioꝛi. Cũ
uin xpᷣo ſit ſcia ꝑ graʒ vnionis ⁊ ſcia increata:ſuꝑfſlue q̊
ponerẽt᷑ in xpᷣo alie ſcie create.ſ.nature integre ⁊ ꝑfecte
7 ſcĩa exꝑientie.⸗j SItẽ ſcia xpᷣi q̃ ẽ ꝑ graʒ vnionis eſt ſᷣm
maiꝰlumẽ qᷓ ſint alie tres ſequẽtes.Sʒ ſic ẽ ĩ lumĩie coꝛ⸗
poꝛali ꝙ maiꝰlumẽ abſoꝛbet minꝰ:ꝗ ſiłꝛ erit ĩ lumiĩe ſpi⸗
rituali.&̊ nõ manẽt ĩ xpᷣo alij modi ſciẽdi.niſi ſolũ duo pᷣ
mi ſupᷣ diſtincti:qͥꝝ vnꝰẽ ſcie increate.aliꝰeſt ꝑ lumẽ gr̃e
vniõis.ij Itẽ ĩ angelis ptꝰↄfoꝛmatõeʒ nõ remaſit cogni⸗

2 —. 0-

tio veſꝑtina: nec in hoĩbo adueniẽte gr̃a ↄpᷣbẽſionis ſiue

beatitudinis manebit ſcia fidei.qꝛ cũ venerit qð ꝑfectũ
eſt: enacu abit᷑ qð ex pte ẽ.j.coꝛin.xiij.Ergo ĩ xpᷣo nõ po⸗
tuit eſſe ſcĩa creata cũ ſcia increata:vel adminꝰ ſcia vnio
nis vel ↄpᷣhenſionis. Cõtra. Joh̊.dama.Quoꝝ ſunt
diuerſe nature:eoꝝ ſunt diuerſe oꝑatões.oꝑatõnibo aũt
ꝓoꝛtionat᷑ habitꝰ. cũ in xpᷣo ſunt diuerſe oꝑatões ꝓ⸗
pter diuerſas naturas:erũt in ipo diuerſi babitꝰ.gcuʒ
ſciĩa dicat habitũ pᷣm diuinã naturazʒ ⁊ humanã.in xpᷣᷣ
erunt diuerſe ſcĩe.¶. Item ſi in xpᷣo non eſſet niſi ſcĩa in⸗
creata:nõ eſſet aĩa xpᷣi ſciens.cũ ſcientia aĩe qua ſcit foꝛ⸗
maliter ſit creata:eadẽ ratõne nec eſſet diligens.nec be⸗
nta.relinquit igit᷑ ꝙ ipᷣa eſt ſciens ſciẽtia creata.⸗ Iteʒz
ſicut dicit Hoe.ĩ li.de duabo naturis ⁊ vna ꝑſona rp̃ᷣi.
AXpc accepit aliquid a tꝛiplici ſtatu humani generis ſeu
ade.Vnus ſtatꝰfuit qui de be bat᷑ ei ſi ſtetiſſet.ſ.ſtatꝰbea
titudinis in pᷣmiũ.Alius fuit ſtatꝰin ſtatu in quo eꝛat.ſ.
ſtatus innocẽtie ſᷣm quẽ ſtatũ de bebat᷑ ei ſciẽtia que de⸗
betur nature integre ⁊ ꝑfecte. Alius ſtatus fuit poſt la⸗
pſum ſᷣm quem ſtatum habuit ſcientiam exꝑimentalẽ.
Habuit etiam ſcientiã pene peccati ꝑ exꝑientiam. Apᷣ⸗
mo ergo ſtatu habuit vpc ſcientiã cõpꝛehenſiõis.a ſcðo
ſtatu ſcientiã nature integre? ꝑfecte.a tercio ſtatu ſcien
tiam exꝑientie:b̊ nõ exꝑientie culpe.ſᷣ tm̃ pene.Relinꝗ⸗
tur igit᷑ ꝙ pꝛeter ſcientiaʒ increatam ⁊ ſcientiam gratie
vnionis eli in xpo triplex alia ſcientia: ſicut ſupꝛa dictũ
cſt. Qð ↄcedendũ eſt. dicendũ igit᷑ ad pꝛimũ ꝙ habi⸗
tus nõ diuerſificat᷑ ſ᷑ᷣm ꝑſonam: ĩmo ᷣm naturã. Vnde
dicit Joh.dama. E in xpo ſunt diuerſe voluntates ꝓgt
diuerſas naturas:⁊ ſiłꝛ dicenduz in xpᷣo ꝓpter diuerſas
naturas diuerſas ſcientias:creatã ⁊ increatã.¶ Ad ali
ud dicendũ. ꝙ quis xp̃c hbomo vna ſit ꝑſona cũ filio dei:
pter ꝑſonalẽ vnionẽ eſt ſciens ſcientia increata:ſicut fi
lius dei. Ende ratõe ꝑſone nõ indiget alia ſcĩa.tñ ratõe
ꝑſone in hũana natura indiget alia ſcia.ſ.creata. Non
em̃ debet eſſe bũana natura in xpᷣo imꝑfecta.quod cõſe⸗
queret᷑ ſi careret ſcia creata.Sed pꝑfectioꝛ debz eſſe i ip̃o
natura omnibo alijs.ideo omni genere ſciendi ſcia crea
ta opoꝛtet ꝙ ſit ꝑfecta illa aĩia.4. Ad aliud dicenduʒ. ꝙ;
Duplex eſt neceſſitas vel indigentia.vna quidẽ eſt rei ĩ ſe
altera eſt reſpectu finis:que quidẽ neceſſitas ideʒ eſt qð
vtilitas pꝛout neceſſariũ dicit᷑ vtile in vno ſenſu.Dicen⸗
dum ergo ꝙ xpᷣc homo babens ſciam vnionis⸗ opꝛeben
ſionis ꝓpter ſe nõ indiget altero modo ſciẽdi. Sed quia
aſſumpſit bumanã naturã: vt genus bumanũ per verũ
homineʒz redimeret: reſpectu finis iſtius neceſſaria erat

duplex in rxpo ſcientia naturalis.ſ.⁊ ſcientia exꝑpientie.

Scientia naturalis ſiue nature integre ⁊ ꝑfecte:vt verꝰ
homo ꝓbarxret᷑. Scientia vo exꝑientie:vt genꝰ humanũ
ꝓꝑ ſenſum pene.⁊ exꝑientiaʒ redimeret᷑ ⁊ hmõi ſcĩe ſunt
vtilioꝛes ſeu magis ↄuenientes fini predicto: qᷓuis alie
ſimpliciter melioꝛes.⸗ Ad aliud dicendũ.ꝙ in coꝛpoꝛa

libus minꝰlumen obfuſcat᷑ ⁊ abſoꝛbet᷑ a maioꝛi.Et ratõ

puieſt.qm oĩa lumina coꝛꝑalia ſunt ad vnũ actũ.ſ.ma⸗

nifeſtationis. qui quidẽ actus ꝑ ſea ꝑfectiſſime eſt a lu⸗
mine maioꝛi. Sed in ſpũalibo nõ ſic. on em̃ omnia lu
mina ſpũalia ſunt ad vnum actum. Diſtinguendũ tñ eſt
m ſtatum ↄpꝛehenſoꝛis ⁊ viatoꝛis.Viatoꝛis em non eſt
onus actus ̊ plures. AUnde luminaria plura virtutum
ſeu donoꝝ in viatoꝛe nõ ſunt ad vnum actum.⁊ inde eſt
ꝙ nõ eſt eadem cognitio m ſpeciem ꝑilla. In ſtatu vo
ↄpꝛehẽſoꝛis inꝙᷓtum ↄpꝛehẽſoꝛis: nõ eſt niſi vnus actus
qui determinat᷑ m ſũmũ lumĩs ⁊ totalitatem virtutis
eius.Lumẽ.ſ.diuine viſionis in gloꝛia. Scom hoc eꝛgo
dicere volunt:ꝙ alie cognitõnes que ſunt ᷣm minoꝛa lu
mina.ſ.fidei ⁊ hmõi abſoꝛbent᷑.Et ᷣm boc accipit᷑ illud
qð dicit᷑ cũ venerit qdð ꝑfectũ eſt ⁊c. pc aũt erat in ſta⸗
tu ↄphẽſoꝛis ſimul ⁊ viatoꝛis ſᷣm pꝑtes aĩe differẽtes iſfe
rioꝛem ⁊ ſuꝑioꝛẽ. ⁊ ideo ſcia ↄpꝛeheſiõis nõ abſoꝛbebat

alias ſcias.⁊ ſic pz ſolutõ ad obiecta.

ℳ—

—— Cü -- ð

Nturn
geel
nd
enns
Hvte
a
Nul
ilo
lie⸗
tbat

.

Nneſtio
Membrũ ſecũdũ

Onſequẽter querit᷑.vtꝝ ſciẽtia indita ſue⸗
rit xp̃o ab initio ſue oceptionis vel ꝑ ſuc⸗
ceſfionem tꝑis acquiſita. Ad quod ſic ar⸗
guitur Hebꝛe. v. Didicit ex bis qꝗᷓ paſſus
eſt obedientia. Sed diſcere eſt venire in noticia illiꝰ qð
pꝛius nõ habuit.ergo xpᷣe nõ babuit plenã ſcientiã a pn
cipio. ergo acquiſita eſt.4¶ Item pſal. Qui tribuit mihi
intellectũ ⁊c. Glo. vſqʒ ad moꝛtẽ erudiuit me ꝑs ĩferioꝛ
mea.ſ.carnis aſſumptio vt erꝑirer tenebꝛas moꝛtis.Er
go ex aliqua ꝑte fuit in eo ſcientia acqmiſita. vtez ſuꝑ
illð Luẽ. ij. ꝛoſiciebat puer ihs etate? ſa. Meda· Si⸗
cut carnis elt etate ꝑficere:ſic aie gratie ⁊ ſapiẽtia.eꝛgo
recepit cognitionẽ quã pꝛius nõ habebat.l JYtẽ Leo pa
pa. Adoꝛauerũt infantem in nullo ab alije generalitate
infantie diſſimilẽ. Sed nõ habere aliquã noticiã ꝑtinet
ad generalitatẽ infantie:ergo nõ habuit tũc noticia.· er⸗
go poſtea ꝓfecit. ¶¶ Item dama. Opoꝛtet cognoſcẽ. qm̃
ſeruilem ? ignoꝛantẽ naturã accepit. Serua em̃ dei ẽ bo
minis natura qui fecit eã.⁊ nõ habet ſuturoꝝ cognitio
nem.4 Item ſi imꝑfectionẽ habuit ex ꝑte affectine. mul
tofoꝛtius ex ꝑte cognitiue que oꝛdinat᷑ ad affectiuã. Cũ
ergo ↄſtat ꝙ imꝑfectionẽ habuit ex ꝑte affectiue ſenſibi⸗
lis ᷣm qua habnit triſticiam ⁊ timoꝛem. ergo ex pte co⸗
gnitiue ſenſibilis habuit imꝑfectionẽ.⸗¶ SItem ſimili ra⸗
tione videtur ꝙ in parte rationali habuit imꝑfectionẽ:
qᷓtum ad cognitionẽ.cum etiã in pte rationali habuerit
imꝑfectõnẽ:qᷓtum ad affectiuã.qð ꝓbat᷑. Dicit em̃ hie⸗
ro. Cepit ihs timere: ne aĩa eiꝰvideret irrationalis.& ĩ
ratõne fuit timoꝛ. Scoõm ergo bũc modũ viatoꝛis fuit ti
moꝛ in ratõne.4¶:! Item Hebꝛe.iiij.¶ 2õ ba bemꝰ pontificẽ
qui nõ poſſit ↄpati ⁊c̃. Augu. Aſultiplex eſt in xpᷣo na⸗
tura.Elna ᷣm quã patiebat᷑.ſ.coꝛpus.altera pᷣm quam
ↄpatiebatur.ſ.anima. tercia ſᷣm quã nec patiebatur nec
ↄpatiebatur.ſ.diuinitas. Ergo ſi recte diſtinxit:anima
Fm omnẽ partẽ patiebatur. quia ᷣm ſenſitiuam patien⸗

do. ᷣm affectiuã ratõnalem ↄpatiendo. ergo ⁊ in ratõna

li.⁊ ita didicit ꝑ exꝑientiã pars illa.q¶ Item deꝰ aſſum⸗
pſit humanã naturam in ſimilitudinem carnis peccati
quia ſumpſit eam de maſſa peccati. Ro.viij. Sed illud ẽ
bumane nature coꝛrupte. Sed ?m hominem oꝛdinata
cognitio eſt vt ex multis ſenſibus fiat vna memoꝛia.⁊ ex
multis memoꝛijs vnum exꝑimentum.ergo hic modꝰ co⸗
nitionis erat etiam in xpᷣo.¶ Stem augu.ſuper GBeñ.
ngeli cognitionem matutinam babnerunt in comꝑa⸗
tione ad verbũ. veſpertinã in comꝑatione rerũ in gene⸗
re ſuo. Ergo ſi xrp̃ce vtroq; modo cognouit babuit cogni⸗
tionem vtrãq;.⁊ ita potuit creſcere veſꝑtina ſciẽtia eiꝰſi⸗
cut zngelokiqul poſſunt fieri que nõ ſunt. Contra.
grego. ſuꝑ illud Luc.ij. Pꝛoſiciebat etate ⁊ ſapiẽtia ⁊c̃.
2õ accipiẽdo qð nõ habebat ꝑ acceſſuʒ tꝑis ̊ pandẽdo
donũ gratie.¶ Itẽ dama.pꝛoficere dicebat᷑ ſᷣm eam que
inerat ſibi ſapientiã in manifeſtationeʒ ducens.Relin⸗
quitur ergo:ꝙ nõ defuit ſcĩa licet manifeſtatio.q Item
nihil habẽs habitũ m nobilioꝛẽ modũ ⁊ ꝑfectuʒ.habet
oꝛdinatõeʒ ad illã ſᷣm modũ im ꝑfectũ. Sed ignobilioꝛ
eſt ille qui eſt ſ̃m exꝑientia:illo qui eſt ſᷣm viã aliã.ergo
xpᷣc nõ pꝛofecit in ſcientia ſᷣm exꝑientiã.q Item xpᷣc ᷣm
intellectũ fuit ↄpꝛehẽſoꝛ.Sed dia in gloꝛia nullo mõ oꝛ⸗
dinatur ad habitũ exꝑimentalẽ.ĩmo euacuat bui habi⸗
tum tanqᷓ id qð imꝑfectũ ẽ:cũ adeſi cognitio ꝑfecta.Si
ergo ꝑfectũ tollit imꝑfectũ pᷣteritũ: nõ oꝛdinat ad imꝑ⸗/
fectum futurum. Relinquitur ergo ꝙ cognitio in parte
non ſuit in xp̃ᷣo: exquo habuit cognitionem perfectam.
Solutio.vnus eſt modus ſciendi in xrpᷣo ſᷣm diuinam
naturam:⁊ ibi ſcientia idem eſt qð idipᷣm.i.qdð eiꝰ eſſen
tia.iſte modus fuit in filio dei ab eterne. Scðs eſt ĩ r̃o
Fm gratiam vnionis quam ſcientiam nulla alia creatu⸗
ra babuit.Iſte em̃ modus diſtinguitur ab omni alio ſci

ente. YItem tercius eſt 'm gratiam oↄpꝛebenſoꝛis:in hae
omunicant angeli: ⁊ anime ſancte. Item quartꝰ ᷣm na/
turam integrã anime: ſᷣm quã habuit Adam ſcientiam
in ſtatu innocẽtie: ⁊ hanc habuit ꝑfectius ꝙᷓ alij puri ho
mines. Item quintꝰpᷣm penalem naturã aſſumptã. Jiẽ
ſextus eſt quedã gꝛatia data xpᷣo ad cognoſcẽdũ res ᷣm
numerum ſᷣm ꝓgreſſum tꝑis: que fuit a pꝛincipio data
anime xp̃ᷣi:Fm intellectũ.non dico ipᷣa cognitio:⁊ qtum
ad pꝛimum:ſimiliter ſe habet ante incarnationẽ 2 poſt.
Scẽðdus vo nõ fuit ab eterno.ſᷣm banc ommiũ habuit co
gnitionem.ſ.eoꝝ:que ꝑtinebant ad miſterium incarna⸗
tionis:paſſionis ⁊ redemptionis. Hanc etiam non ha⸗/
buerunt angeli ſiatim poſi ↄfirmationẽ. VUnde dixerunt
Ila.lxiij. Quis eſt iſte:qui venit ð Edõ ⁊c. Et ſi aliqui
babuerunt: hoc fuit ex ſuꝑadditione aliqua: non ex ipᷣa
gloꝛia. Et m hoc intelligitur illud ad Eph.iij. At in⸗
noteſcat pꝛincipatibo ⁊ poteſtatibo per eccleſiã. Scðvᷣm
vo terciũ modum cognitionis.ſ.ↄpꝛehenſoꝛis:habuit co
gnitionem om niũ ꝑtinentiũ ad ſuam gloꝛiaʒ: ⁊ ſuoꝝ·i.
eoꝛum que oꝛdinãtur ad illa. Quartꝰ vᷣo modus cogni⸗
tionis que eſt ̃m naturam integram: que fuit in adam
Beñ.iij. Adduxit ea ad adam:vt videret ⁊c̃.uit in xp̃ᷣo
