Oſtmodũ querit᷑ ntruʒ fides infoꝛmis in
homiĩbo adueniẽte caritate fiat foꝛmata.
Ao qð ſic. ihil coꝛrũpit᷑ niſi a ſuo ↄtra⸗
rio.̊ fides infoꝛmis nõ ↄtrariat᷑ caritati.

nec m actũ nec ᷣm habitũ:ſ̊ ſolũ ſᷣm infoꝛmitatẽ ſuam

gipᷣa nõ coꝛrumpit᷑ adueniẽte caritate niſi ſm infoꝛmi
tatẽ.¶¶ Itẽ H̊ idẽ videt᷑ ꝑ ſimile.in alijs infoꝛmibo ſicẽ.ꝙ

adueniẽte ſua foꝛma ñ coꝛũpũt᷑:̊ ſolũmõ euacuat᷑ eoꝝ

infoꝛmitas. ſi imilit erit ĩ fide adueniẽte caritate.¶ Itẽ
magis diſtãt habitꝰnatur alis ⁊ habitinfuſus nõ gratũ
aciẽs. cũ ſint differẽtes ſᷣm pꝛĩcipia ⁊ ᷣm effectꝰ: ꝙ; ha⸗

bitꝰinfuſus nõ gratũfaciẽs.cũ nõ ſint differẽtes qtũ ad

pꝛincipiũ.qꝛ vterq; ẽa pꝛĩcipio gre:̊ ſᷣm effectuʒ. Si ð
ita ẽ ꝙ habitꝰinfuſus nõ gratũfaciẽs vt fides infoꝛmis

nõ euacuat habitũ naturalẽ ſeu acquiſitũ. ſicẽ ẽ aliq co⸗

gnitio de do q̃ habita ẽ ꝑ rões: multofoꝛtius nec caxi
tas vel fides foꝛmata aduemẽs enacuabit fidẽ infoꝛmẽ.
Irẽ fidei foꝛmate ẽ credere ĩ deũ. IFidei vᷣo infoꝛmis ẽ
credere deo et credere deuͥ. Si g credẽ i deũ nõ euacuat
credẽ deo ſeu deũ.ᷣ nccio poĩt:ꝗ̊ nec fides foꝛmata eua⸗
cuabit infoꝛmẽ:̊ potiꝰponet ipᷣam. Itẽ ſuꝑ illð Jac.ij
Fides ſine oꝑibo moꝛtua ẽ ⁊c̃.dic̃ glo.Quibo reuiuiſcit
Sʒ qð ruiuiſcit manet.ᷓ fides infoꝛmis manet vita ad
neniẽte. Cõtra.SPlus ↄueniunt fides foꝛmata ⁊ viſio
głie:q; fides infoꝛmis ⁊ foꝛmata.ꝗᷓ cũ fides foꝛmata nõ
poſſit manere adueniẽte viſiõe:&̊ nec fides infoꝛmis ad⸗
ueniẽte foꝛmata.⸗. IOtẽ adueniẽte caritate excludituꝛ ti⸗
moꝛ pᷣuilis qui generat᷑ ex fide infoꝛmi: quẽadmodũ ex
fide foꝛmata generat᷑ timoꝛ initialis vel filialis.g̊ adue
niẽte caritate euacuabit᷑ fides infoꝛmis.ql Itẽ adueniẽ⸗

ctũ fuit ex caritate:ſ̊ amiſſa caritate q̃ ẽ pꝛicipiũ vite ꝑ

☛

lxxuy.

te vita excludit᷑ moꝛtuũ.Caꝛitas aũt vita ẽ.fſides vo in⸗

foꝛmis moꝛtua. adueniẽte caritate euacuabit᷑ fides in

foꝛmis. Itẽ cũ fide foꝛmata poſita ponat᷑ credẽ deum.
deo ⁊ in deũ:ſuꝑfluũ erit ponere fidẽ infoꝛmẽ cũ non ſit
neceſſaria ad aliquẽ actũ.̊ euacuabit᷑ adueniẽte caꝛita
te. Ad ů breuit fere oẽs dixerũt ꝙ adueniẽte carita⸗
te maneret fides infoꝛmis ᷣm ſubſtatiã:ſᷣ euacuaret᷑ qᷓ;
tum ad infoꝛmitatẽ:tñ diffeꝛẽter. Quidam eĩ dixerũt ꝙ
maneret ⁊ fieret virtꝰſeu fides foꝛmata adueniẽte cari⸗
tate.qᷓ;ẽtum ad habiiũ et ꝗᷓtũ ad actũ.ita ꝙ in habẽte ca
ritatẽ ẽ babitꝰfidei ex q̊ẽ credere in deũ.⁊ iſte ẽ babitus
fidei foꝛmate.Alij po dixerũt ꝙ manebat:non tñ fiebat
fides foꝛmata:ĩmo eꝛat differẽs ſᷣm habitũ.a tñ ĩ H̊ fue⸗
rũt due opiniões.nã quidã dixerũt ꝙ manet fides infoꝛ
mis cũ fide foꝛmata q;tum ad habitũ ⁊ qᷓtũ ad actũ.ita
ꝙ ĩ habẽte caritatẽ ẽ habitꝰfidei ex q̊ẽ credere deũ.ꝗ ptẽ
eẽ inſoꝛmis.⁊a habitꝰex qͥẽ credere ĩ deum:⁊ iſte ẽ habi⸗‚
tus fidei foꝛmate.Alij vo dixerũt ꝙ manet cum fide foꝛ
mata ſᷣm habitũ:ſ̊ euacuat᷑ Fm actũ:ſicẽ adueniẽte ma⸗
ioꝛe lumine euacuat᷑ actꝰminoꝛis lumĩs.non tñ habitu
ſiẽ apparet in aduẽtu lumĩs ſolis reſpectu lumĩs ſtella⸗

rũ.eodẽ mõ adueniẽte luce fidei foꝛt nacuat᷑ actus
fidei infoꝛmis:tñ manet habitꝰ. Cõcedo q̊ ſᷣm iſtas ꝙ ſi

xces infoꝛmis maneat adueniẽte caritate: ⁊ rñdeamꝰ ad

obiecta. ¶¶ Ad pꝛimũ ̊ doõm qᷓtũ ad illud.in qͥ cõueniũt
fides foꝛmata ⁊ viſio głie:nõ euacuat viſio fideʒ foꝛma⸗
tã:ſ eã ꝑficit.⁊ bec ↄueniẽtia ẽ ĩ aſſenſu pꝛime veꝛitatis
Apter ipam. Sʒ ẽỹtum ad illud iĩ q̊ differũt ſeu opponun
tur viſio glie euacuat.⁊ hec differẽtia attẽdit᷑ qtum ad
cognitõem ſeu ad viſionẽ. Per fidẽ em ẽ cognitio ĩ vm⸗
bra ⁊ in ſpeculo.ꝑ głiaʒ vo ẽ cognitio ci ĩ luce ⁊ ĩ ſpecie
ſiẽ ẽ. q̊ ad h̊ ꝗ̊ euacuat viſio głie fidẽ.Silłr ex alia ꝑte di
cẽdũ.ꝙ fides foꝛmata nõ euocuat fidẽ infoꝛmẽ ſᷣm illud
in ̊ ↄueniũt.ᷣ ꝑficit m illð ĩ qͥ diſferũt ſiue opponũtur
Cũ ↄueniũt in h̊ ꝙ vtraq; ẽ fides.differũt autẽ ſm in⸗
foꝛmitatẽ ⁊ foꝛmatu:ſolũ enacuabit ſides foꝛmata fi
dẽ infoꝛmẽ qtũ ad ſuã infoꝛmitatẽ:nõ qtum ad ſidẽ ſeu
ſuã eẽntiam.¶ Ad ſecũdũ dom. ꝙ adueniẽte caritate ñ

euacuat᷑ timoꝛ ſeꝛuilis qᷓtũ ad timoꝛẽ ſ̊ ꝙtũ ad Fuilita⸗

tẽ.q quidẽ ẽ oꝑpoſita caꝛitati· Ponit em voluntatẽ pec⸗
cãdi:manet at ſᷣm timoꝛẽ.Eodẽ mõ ex hac ꝑte adueniẽ⸗

te caritate euacuat᷑ infoꝛmitas ꝗᷓ ponit affectum debiti
amoꝛis ſeu debite foꝛme ⁊ manet fides. Ao terciũ di⸗
cẽdũ.ꝙ aliter dr moꝛtuũ ⁊ viuũ circa habitꝰ.alit circa

actꝰ 1 oꝑa. In oꝑibo eĩ moꝛtuis dr duobo modis. Vno

eĩ mõ dĩ opꝰmoꝛtuũ:qð fit extra caritatẽ:q̃ ẽ pꝛicipium

vite.⁊ H̊ mõ opꝰmoꝛtuũ nũqꝙᷓ reuiuiſcit adueniente cari
tate. Alio mõ dr opꝰmoꝛtuũ opꝰmortificatuʒ: qð.ſ.fa⸗

moꝛtale pctm moꝛtificatũ ẽ:⁊ B mõ opꝰmoꝛtuuʒ reuiui
ſcit adueniẽte caritate. Pꝛimo mõ opꝰmoꝛtuũ nõẽ
ſceptibile vite. Secũdo mõẽ ſi uſceptibile vite ¶ In habi
tibo ᷣo moꝛtuũ dr̃ duobo modis. Vno modo dr̃ habitꝰ
moꝛtuꝰꝑ pꝛiuatõeʒ oꝑis.⁊ G̊ͥ mõ dicunt᷑ moꝛtui habitꝰ
ſm quẽ modũ diẽ glo.ſuꝑ illð Jaẽc.ij. Nides ſine oꝑibo
moꝛtua ẽ ⁊c. Reuiuiſcit oꝑibo. Alio mõ dr habitꝰmoꝛ

tuꝰa pꝛiuatõe pꝛincipij vite:qð ẽ caritas.⁊ hoc mõ dr fi

des infoꝛmis moꝛtua.a inqᷓ;tuʒ moꝛtua ẽ euacuat᷑.ſ̊ ſᷣm
ſubſtãtiã viuificat᷑ adueniẽte caritate et manet.2õ at
ẽ ſimile de actõe moꝛtua ⁊ habitu. Actio em moꝛtua nõ
põt viuiſcere ſm ꝙ dictũ ẽ.qm illa actio q fuit ſub pᷣua⸗
tõe.nõ manet ſᷣm actũ nec ſᷣm meꝛitũ:ſ ſtati trãſit: habi
tovᷣo manet. ⁊ iõ habʒ poſſibilitatẽ vt foꝛmet᷑ ⁊ viuiſice⸗
tur cũ nõ ẽ foꝛmatus.. Ad vltimũ rñdendũ ẽ.ꝙ nõ ẽ ſu
ꝑfluũ ponẽ fidẽ infoꝛmẽ.⁊ poſito ꝙ euacuaꝛet᷑ ꝑ fidẽ foꝛ
matã ᷣm actũ:qm amilſa caritate ſeu fide foꝛmata vtił
& et neceſſaria fides infoꝛmis:quẽadmoduʒ nõ ſuꝑfluit

lumen lune ? ſtellaꝝ. ꝙᷓuis adueniẽte ſole euacuet᷑. cum
recedente ſole neceſſarius ſit actus luminis lune et ſtel⸗
lazꝛum.

e vnn ninz Dacdhea H

**

Jyy ⸗R.r d 9— 2 * ₰ ſ Arnn

MNlembꝛum ſeptimum
Einge querit᷑ vtrum ſides infoꝛmis ſit in
demonibo. Ad qð ſic JZac.ij. Demões cre
dũt et ↄtremiſcũt.¶ Itẽ.j.ad Ro.Ex fide
in fidẽ ⁊c. Glo.Eſi fides infoꝛmis q̃ ẽ de⸗

monũ et noĩetenus xp̃ianoꝝ.hec eſt infoꝛmis qualitas

mẽtis.¶¶ Itẽ.v.Luc.ſuꝑ illud. Scimꝰ qm filius dei es.
glo. Bede.Erubeſcat manicheus qui dicit xpᷣm creatu
rã ſolu.cũ demones cõfiteant᷑ ꝙ ſit filiꝰ dei. Sʒ bec ofel
ſio nõ eꝛat ex ſcia quã haberẽt. er fide.. Itẽ ad gal. v
Fides que ꝑ dilectõeʒ oꝑat᷑.glo. Ndes cũ dilectõe xpᷣi⸗
ani ẽ:ſine dilectõe demonis ẽ.¶ Iẽ ad thimo.j.Cõſfitẽ/
tur ſe noſſe deũ.factis aũt negãt. Glo. Iides taliũ mo⸗
rũ ꝓpꝛie ẽ demonioꝛũ.Ex his ̊ relinquit᷑ ꝙ fides infoꝛ⸗
misẽ in demonibo. Cõtꝛa.geñ.xxiij. Vocemus puel⸗
lã. Interł. ꝓfides ẽ credere ex volũtate nõ ex neceſſitate.
Itẽ aug. Cetera põt hõ volẽs:credere nõ põt niſi vo⸗
lẽs.Ex boc arguit᷑. Om̃e credẽ ẽ motꝰvoluntariꝰĩ ſum⸗
mã veritatẽ. Sʒ nullus motus volũtarius ẽ dy aboli in
ſummã veritatẽ.ᷓ nullũ credere ẽ dy aboli qð ſit in gene
re boni.ã nec fides infoꝛmis. Iteʒ credere ẽ ſicut dicit
aug. cogitaꝛe cũ aſſenſiõe.& ꝗ credit pꝛimã veꝛitatẽ cogi
tat et aſſentit pꝛime veritati. Si ꝙ̊ dyabolus nũqᷓ aſſen
tit. qꝛ in p̃s.dr. Suꝑbia eoꝝ qui te oderũt aſcẽdit ſemꝑ
Vñ relinquit᷑ ꝙ dy abolus habʒ odio veritatẽ.̊ nõ cre
dit.4 Iẽ arguit᷑ planius. Si credere ẽ aſſentire verita⸗
ti. Diſcredere ẽ diſſentire veritati.Si &̊ dyabolꝰdiſſen⸗
tit a veritate.ᷓ nõ credit.¶ Itẽ.ij.ad coꝝ.vj. Que ẽ con
uentio xp̃i ad belial.glo.Siẽ xpᷣc oĩa egit bene:ita dya⸗
bolus omnia egit male.Cũ ẽ credere ſit actꝰgratuitus
nec malus nec mala intentõe põt fieri. quẽadmodũ nec
diligere. Aſſentire em̃ pꝛime veritati non põt male fieri
ꝓpter ſe.qᷓ credẽ hmõi nõ põt eẽ dy aboli. I aug. i li.
lxxxiij.qõnũ.Credibiliũ tria ſunt genera.Quedã credũ
tur ⁊ nũqᷓ intelligunt᷑.vt hy ſioꝛie que bũana geſta ꝑcuꝛ
rũt.Quedã credunt᷑:et ſimul intelligunt᷑.vt rões de nu
meris ⁊ de figuris in diſciplinis:et vt pꝛicipia ſcĩiaꝛum
Queda ðᷣo pꝛius credunt᷑ et poſtea intelligunt᷑ vt diui⸗
na.iuxta illð yſa.vij.QAiſi credideritis nõ intelligetis.
⁊ ad hoc ꝑueniũt mũdi coꝛde.iuxta illud math.v. Hea
ti mũdo coꝛde:qm̃ ip̃i deũ videbũt.Si ̊ dyabolus ñ pt
eẽ mũdi coꝛdis:nõ pt᷑ H̊ mõ tercio credere.q̊ ſi credat:hᷣ
ẽ ſolũ pꝛimo mõ vel ſecũdo. Sʒ ſᷣm ꝙ credere eſt pꝛimo
mõ vel ſecũdo:nõ ẽ credere fidei foꝛmate vlł infoꝛmis.
fides infoꝛmis nõ ẽ in demonibo. NRñũſio.ocedo ꝙ in
temonibo ẽ fides infoꝛmis.ſic̃ dicũt auctoꝛitates.Cum
em̃ in eis ſit cognitõ veritatis diuĩe quã nõ vidẽt:fides
in eis ẽ. Itẽ cũ veritas quã credũt ſit excedẽs rõnalẽ in⸗
tellectũ:vt quia deus eſi trinus ⁊ vnus.⁊ q; filius dei ẽ
bũanatus et paſſus.iõ fides huius veꝛitatis ẽ donũ gꝛa
tuitũ ſeu habitus ñ naturalis ſeu acquiſitus.Quia vᷣo
hmõi fides in demonibo ſine amoꝛe ẽ oĩno.iõ ẽ hmõi fi⸗
des infoꝛmis. Av illð ̊ qð obijcit᷑ ꝙ nullus cꝛedit ni
li volẽs.rñdent ꝙ hoc intelligit᷑ de credẽ ſᷣm ꝙ ẽ motus
fidei foꝛmate.nã credeꝛe ſᷣm ꝙ eſt motus fidei infoꝛmis
põt dy abolus volẽs.in hoc em̃ ꝙ ſentit ſe ꝑuniri a diui
na virtute in xpᷣo inuitus cogit᷑ credere deũ humanatũ
et H̊ mõ intelligendũ ẽ in ceteris. AVel pt᷑ dici melius.ꝙ
ſicut in ſenſu ↄtingit a ſenſibili triſtabili:vt ĩ tactu a ni⸗
mio caloꝛe ignis eſt appetitꝰnaturalis in ſenſu reſpectu
ſenſibilis:nõ inqᷓtum cõtriſtãtis vel ledẽtis.vñ tactꝰap
petitu naturali inclinat᷑ ad caloꝛẽ.ſᷣ inquãtuʒ excedit et
offendit refugit caloꝛẽ.ſic dyabolꝰ ꝑ naturalẽ apetituʒ
inclinat᷑ ĩ ſummã veritatẽ abſolute: ſ̊ inquãtum inueit
impꝛopoꝛtionalẽ malicie ſui arbitrij inuenit eã offendẽ/
tẽ et ↄtriſtãtẽ.⁊ iõ refugit illã.vñ ſᷣm ꝙ dicit beatꝰaug.
in li.de tri. De ꝑuerſis hoĩbo qui diligũt veritatẽ vt lu⸗
centẽ:ſ̊ odiũt vt redarguentẽ:ita dyabolus vult cogno
ſcẽ vᷣitatẽ diuinã vt lucet:bᷣ nollet ipam ↄgnoſcere vt re⸗

—

—— —

9 „2 1 4 /

darguit ſeu vt punit.⁊ ita credẽ dyaboli ꝑtim eꝛit volũ
tariũ ꝑtim inuoluntariũ.q Ad ſecũduʒ qð dicit aug.q/
credẽ ẽ cogitare cuʒ aſſenſiõe.nõ intelligit᷑ niſi de fide qᷓ
mouet in ipᷣam veritatẽ.moueri aũt ẽ dvuobo modis. vo⸗
lũtate plena ſic ẽ a fide foꝛmata: vel voluntate imꝑfecta
ſic ↄtingit a fide infoꝛmi ĩ hoĩbo pctoꝛibo.Aolũtas ple⸗
na ſignificat᷑ ꝑ indicatiuũ.vt cũ dr̃ volo.Volũtas imꝑ⸗
fecta ꝑ optatiuũ.vt cũ dẽ vellẽ.⁊ G̊ impoꝛtat ipᷣm verbũ
aſſentire.qð ẽ idẽ qð ſentire ad.vñ aſſentire poĩt qdam
mõ inclinari.vel ad ipᷣam veritatẽ tendẽ.Elñ ᷣm ̊ dici⸗
mꝰ. ꝙ credẽ dyaboli nõ habet aſſenſum veritatis: babʒ
tñ ſenſum veritatis. Vñ poſſemꝰ ↄueniẽter diſtinguere
ſentire veritati ·aſſentire veritati.oſentire vᷣitati. Iides
demõis in ſuo credeꝛe habet ſentire:h̊ nõ aſſentire vel ñ
ↄſentire. Iides infoꝛmis hoĩs hʒ ſentire ⁊ aſſentire. M⸗
des dᷣo foꝛmata bhʒ ſentire.aſſentire ⁊ ↄſentire. Sentire
em̃ ponit acciꝑe de veritate qm̃ ẽ.qð facit demõ. Aſſen
tire vᷣo ẽ acciꝑe de veritate qm ẽ:⁊ ad ipᷣaz diſtãter incli
nari qð põt facẽ fidelis petoꝛ.⁊ h̊ notat hec pᷣpoſitõ ad.
ad em̃ dicit finẽ remotũ.vt cũ dico.vado ad eccłiam cũ
adhuc diſto.Cõſentire ðᷣo ponit ð veritate acciꝑe qm ẽ.
⁊ ip̃i veꝛitati amoꝛe ↄiũgi.qdð facit fidelis exñs. in cari⸗
tate.Vñ dẽ credere in deũ credẽdo amare ⁊ crededo ad
herere:et credẽdo in eũ ire.qð ẽ notabile.qꝛ ĩ nõ dicit fi
nẽ remotũ ſᷣ finẽ ꝓximũ.vñ nõ dicimꝰire in domum niſi
cũ ſumꝰ ꝓximi.tñ dicimꝰiꝛe ad.cũ ſumus remoti.deo
fide foꝛmata dicimuꝛ in deũ tendẽ. INide vᷣo infoꝛmi ꝓut

ĩ hoĩbo dicimuꝛ ad deũ tendẽ.Ex his igit᷑ pʒ. ꝙ ex fide

demonis ⁊ cogitatio cũ ſenſu veritatis.ex fide infoꝛmi ĩ
hoĩbo cogitatio cũ aſſenſu. ex fide vᷣo foꝛmata cogitatio
cũ ↄſenſu.¶ Ad terciũ dom.q pꝛima veritas põt ↄſide⸗
rari duobo modis.Cõfiderat᷑ em̃ veritas vt veritas. et
ↄſiderat᷑ veritas vt bonitas. In ↄſideratõne q̃ oſt iderat
veritas vt bonitas:dyabolus diſſentit a veritate.⁊ illð
diſſentire nõ ẽ diſcredere veritati ̊ diſcoꝛdare vel nõ cõ
ſentire veritati. Itẽ in ↄſideratõe qͥ ↄſiderat᷑ vᷣitas vt ve
ritas.pt accipi pᷣitas vt lucẽs vł vt arguẽs ᷣm aug. Si
accipiat᷑ vt redarguẽs:ſic iterũ dyabolus diſſentit veri⸗
tati.⁊ illð diſſentire nõ ẽ diſcredere:ᷣ diſplicẽ.diſplicʒ
eĩ ei veritas:qꝛ ipᷣm offendit.Si vᷣo accipiat᷑ veꝛitas vt
lucẽs:ſic d dyabolꝰveritati nõ diſſentire.ſᷣ er hoc ꝙ ñ
Diſſentit nõ põt aſſentire vel ↄſentire ſicut dictũ ẽ.⁊ e ex
emplũ in oculo egro qui ſentiẽs lucẽ nõ diſſentit a luce
vt lucẽte: diſſentit ab ea vt offendẽte.¶ Ad quartũ di⸗
cẽdũ ſᷣm quoſdã.ꝙ illud intelligit dy abolus egit omia
male de motibus qui ꝓcedũt a ſuo li·ar.ſ̊ credẽ ⁊ ↄfite⸗
ri ꝙ xp̃c eẽt filiꝰdei non ꝓceſſit a li.ar.dyaboli.vñ dicit
glo. ſuꝑ illũ locũ luce.v. Scimus qm̃ filius dei es. Er⸗
toꝛta ↄfeſſio ẽ.qꝛ dy abolꝰↄfitet᷑ illũ hoĩem eẽ filiuʒ dei.
Sʒ pt dici aliter . ꝙ, ñ dr ꝙ oia ꝗᷓ egit dyabolꝰſint ma⸗
la:ſ ꝙ male egit ola. alið em eſt facẽ malũ.aliud facere
male.bonũ em põt male fieri. Dicẽduʒ g̊ ᷣm h̊ q credẽ
dyaboli licet nõ ſit malus actus:fit tñ a dyabolo male
ſemꝑ.qꝛ etſi credat ſentiẽdo veritatẽ:tñ ſentiẽdo ipaʒ re
ſilit 2 diſcoꝛdat ab ipᷣa.⁊ iõ male fit ita etſi ↄfiteat veri
tatẽ diſplicʒ ei veritas:quã penis vrgẽtibo cogit pfiteꝛi
Ad vltimũ dðm ꝙ illa auctoꝛitas aug. diſtiguit genꝰ
credibile:nõ dicit diſtinctõem ex ꝑte credentis·iõ qᷓuis
credibile in tercio genẽ natuʒz ſit intelligi illo oꝛdine. vt
pꝛius credat᷑⁊ poſſea intelligat᷑.nõ tñ ſemꝑ ↄſequit᷑ in/
tellectus fidẽ credibilis: et hoc nõ ꝓpter deſectũ credibi
lis:ſed ꝓpter defectũ qui põt eſſe ex ꝑte credẽtis. defectꝰ
aũt iſte ẽ immũdicia coꝛdis. Dicendũ ꝗ̊ ꝙ diabolus cre
dit tercio genere credibilia:nec ſequit ꝙ non poteſt eſſe
mundi coꝛdis.ᷓ nõ poteſt hoc genere credere.ſʒ ſequit᷑.
ergo nõ poteſt intelligere.ᷣm ꝙ intelligere dicit actu be
atitudinis qui eſt in videndo deum mũudo coꝛde. ſᷣm ꝙ
dicitur Adath. v. Heati mundo coꝛdde.

Membꝛum octauum

. Q—1— ur- ½ Srr d. 2*.. J.

.1. 2 ). ha⸗ö

Nc;

ri⸗
eN
cgi
eer
llce
idi⸗

Kir⸗
dicit
E
d⸗
tna⸗
ent

le

eni
end
is
tin
dibi⸗
ſec⸗
gcre

pit.
ͤbe
ng

A
7

M M

Nnueſtio

Oſiea querit᷑ poſito q in dmoniba ſit fi
des infoꝛmis:vtꝝ data ſit eis an peccatũ
vel poſt peccatũ. Si diceret᷑ ꝙ data fuit
ceiis afñ peccatũ. Cont᷑. INidei ẽ vidẽ ꝓſpe⸗
culũ in enigmate:h̊ eſt obſcure ſicut dr̃.xiij · pme ach co
rint. Nidemꝰ nũc ꝑ ſpeculũ in enigmate ⁊c. Si Sante
peccatũ nõ erat viſio in angelis in obſcuritate.̊ nec fi
es. ¶ YIteʒ boni angeli ⁊ mali pares erant añ peccatũ
in bonis angelis nõ ponit᷑ ante ↄfirmatiõz fides ſen
cognitio ꝑ fidẽ:quia nec in hoie ante peccatũ. vñ Hu⸗
go de ſan. vic. in ſuis ſent.dicit. Cognouit hõ creatoꝛeʒ
ſuũ:nõ ea cognitõe qua deus a credẽtibo abſens ſide qꝗᷣ
ritur:̊ ea qua tunc ꝑ pñtiaʒ ↄtemplatõis ſcienti mani
feſtius cernebat᷑. ᷓ nec ponet᷑ ĩ demonibo fides oñ pec/
catũ.⸗. Iteʒ.x.Luc̃. Homo quidã deſcendebat a hieꝛu
ſaleʒ in hbierico. IObi dicit glo. ꝙ peccatũ vulnerat i na-
turalibo 2 ſpoliat gratuitis. Si g peccatũ temonũ eſt
maximũ.qᷓ maxime vulnerati ſunt iĩ naturalibo ſpoli
ati gratuitis. poſt peccatũ nullꝰ hĩtus gratuitꝰ ĩ eis
remanet.ꝗᷓ nec fides.⸗l Iteʒ ſi dicat᷑ ꝙ data fuerit eis
poſt peccatũ fides.in ↄtrariũ ẽ:qꝛ fides infoꝛmis ẽ ha⸗
bitus gratuitꝰ.ſᷣ nullꝰ repoꝛtat grãm ex peccato.̊ nõ
ↄuenit ei dare fideʒ poſt peccatũ.¶¶ Itez.iij. ephe. ſuꝑ
illud. At innoteſcat principibo ⁊ ptatibo multifoꝛmis
ſapia dei.dicit glo. Quia ꝑ pꝛedicatõʒ apłoꝝ accreuit
angelis aliqd. qꝛ in his q̃ euãgeliʒ abãt ab apłis milta
didicerũt. ſiti mõ demones ꝑ ſcripturã ⁊ miracla ad
dina ſacramta redemptiõis hũane puenire poterũt.gᷓ
er doctrina vel pᷣdicatõe ⁊ miraculis poterãt hr̃e fideʒ
poſt peccatũ.p̊ fides hmõi aeqſita eſt:nõ gratnita vlñ
infuſa.relinquit᷑ igi᷑ ꝙ nõ ſint ſuſceptibiles gẽe pꝰ pec
catũ. nec fidei infoꝛmis ed donũ gratnitu. . aut ñ
ſint ſuſceptibiles oñdit᷑. ADoꝛs nõ eſt ſuſceptiua vite:
qꝛ frigidũ manẽs frigidũ ñ ẽ ſuſceptiuũ calidi.nec odi⸗
oſus deo gre dei manẽs hmõi. Cuʒ ̊ dy abolꝰ maneat
odioſus poſt peccatũ:relinꝗt᷑ ꝙ nõ ẽ ſuſceptibilis gtie
poſt peccatũ. Rñſio.ddᷣm ꝙ; i cmonibofides dupłr
eſt. Eno mõ fides que eſt hitus acqſitus ex miꝛaculis 2
pᷣdicatõibo. Alio mõ fides q ẽ hĩtus gtuitus ſ̊ ñ datus
eis poſt peccatũ. Dicendũ q̊ ꝙ primo mõ fides eis ad⸗
uenit poſt peccatũ.ſᷣ hec fides ñ dẽ fides infoꝛmis de q̃
hic logmur:ſic pʒ ex dictis.Scðo mõ dẽ hitus qtui 1dg
fuit eis datꝰ añ peccatũ:ſ̊ ꝑ peccatũ alteratꝰ. Ad cui
intelligentiã nõndũ.q in generali de credibilibo daba⸗
tur noticia angelis an lapſum. vñ dicit b. Her. de lu⸗
cifero. pᷣuidit rõnaleʒ creaturã aſſumendã ĩ vnita⸗
tẽ ꝑſone filij dei.Hec aũt noticia erat in eis ſiẽ lux cla⸗
ra ñ admixta tenebꝛis:tñ diminuta reſpectu lucis gle.
ſicut lumẽ ſtelle reſpectu lumis ſolis an peccatũ.poſt
peccatuʒ vᷣo fuit ipſa lur tenebꝛis admixta velut lux in
vmbꝛa.⁊ ideo qꝛ ẽ noticia in obſcuritate ẽ in enigmate
⁊ veritatis abſentis.⁊ ideo fides: qꝛ vero ſine caritate
eſt ſicut lumẽ ĩ vmbꝛa ſine coloꝛe.iõ infoꝛmis.⸗: Ad il⸗
lud ꝗᷓ qd primo obijcit.ꝙ in angelis añ lapſuzʒ nõ fuit
fides:qꝛ nec ↄgnitio enigmatica.ↄcedendũ eſt: ſᷣ tñ in
eis erat habitꝰ ↄgnitõis añ peccatũ:ꝗ interueniẽte ob
ſcuritate peceati fact ẽ hĩtus ↄgnitõis enigmatice. qð
pʒ ꝑ exemplũ.Cõtingit.n. aliqd cognoſci ꝑ cãm ⁊ iteꝝ
E cõiecturas ꝓbabiles.qð aũt ſic cognoſcit᷑:ſcia app⸗/
bendit᷑. Cõtingit aũt internenire oblinionẽ qᷓẽ ſiẽ tene 3
bꝛa reſpectu cauſe:a remanẽ piecturas ꝓbabiles.⁊ ita
nõ delet᷑ cognitio rei totałr:ß ſoli manet inqᷓtũ cogno
ſcebat p cam: ñ inqtũ cognoſcebat᷑ ꝑ ↄiecturas ꝓbabi
les. Manet igit idẽ ↄgnitõis hitus ̊ alteratꝰ ꝗ dimi⸗
nutus. Hitus aũt iſte cũ eꝛat ad cognoſcẽduz rẽ ꝑ cãm
erat hĩtus ſcie.Cũ vo ẽ ad cognoſcẽdqũ res ꝑↄiectuꝛas
dom. ꝙ hitꝰ ↄgnitõis credibiliũ añ peccatũ angeli du
plr erat. Eꝛat. n. cognitio in dĩna ca:h̊ ẽ in lumie cauſe
dine q ẽ ſumma ſapia.⁊ erat cognitio ĩ effectu cauſe:Rᷣ

W— - è= . —
1 A Ruio9 Ny. RPn
—

4.

%

lxxuij.

eſt in lnmiĩe imagis vel ſpẽi veritatis credibiliũ ĩ intel⸗
lectu angeli. Interueniẽte aũt vmbꝛa pcti ſubtractũ eſt
lumẽ qͥ ↄgnoſcebãt in cã. remãſit lumẽ q̊ͥ ↄgnoſcebãtĩ
effectu ? t obſcuratũ. mutata ẽ igit᷑ cognitio q̃ eꝛat ſiẽ
ſcĩe cũ ↄgnoſcebãt veritatẽ credibiliũ ĩ lumie cauſeſi co
gnitionẽ enigmaticã.i.in cognitõʒ in obſcuritate.⁊ ita
hĩtus cognitois ꝗ erat ſicut ſcia an peccatũ.factꝰ ẽ ha⸗
bitus fidei pꝰ peccatũ. Ad ſecudũ doᷣm.qꝙ pares erãt
boni angeli a mali an peccatũ.ſᷣ ſic ĩ bomis angelis p
ofirmatoʒ hitus cognitõis quã hebant factus ẽ pfectꝰ
vt eis nihil deficeret qð ꝑtineret ad ſubaʒ ſue btitudis

ita in malis angelis ꝑ peccatũ factus ẽ diminutꝰ 7 ob⸗
umbꝛatus Fᷣm erigentiã ſue damnatõis.⁊ ſic in ange
bonis eleuabat᷑ cognitio ̊ mõ. vt ꝗ priꝰ cognoſcebant

effectũ in cã:po pfirmatõʒ ↄgnoſcãt plene cãm effectꝰ.

Ita in malis angelis deſcẽdebat cognitio: vt q priꝰ co⸗
gnoſcebãt effectũ in cã:poſt peccatũ ↄgnoſcant effectuz
cauſe. Et iõ ꝑ ſpeculũ effectꝰ cauſati vidẽt poſt pcimĩ
enigmate. Ad illud vᷣo qð dicit de adam rñdet᷑ alibi.
cũ queri?᷑ de fide 2 vᷣtute. 4 Ad terciũ vo qð obijcit. ;
ungelus fuit ſpoliatꝰ gtuitis. dom ꝙ pᷣuari bono gtui
to ẽ duobo modis.i A⁊a bonũ gꝛatuituʒ dẽ vel qꝛ gratis
datũ:vel q; gratũ faciẽs ſen ad eẽ gratũ diſpones. De⸗
mones ꝗ̊ priuati ſũt bonis gtuitis inq;tũ gratũ faciũt
vel ad gratũ eẽ diſponũt: ̊ no bonis omibo inqᷓtũ gra
tis datis. Aldanẽt.n.ex dina inſticia ad eoꝝ punitioõeʒ
vt lumẽ fidei infoꝛmis ad terroꝛẽ ⁊ hoꝛꝛoꝛc.vnñ Jac.ij.
Demones credũt ↄtremiſcũt.

Membrũ nonum
Ltimo querit᷑ de actu fidei infoꝛmis ĩ de
monibo. Ad qð ſic.Actꝰ fidei ſeu foꝛma⸗
te ſeu infoꝛmis ẽ in duobo.in illuiĩando ĩ⸗
tellectũ ad ognoſcẽdũ verũ:⁊ ĩ mouẽdo ef
fectũ ad bonũ.Si &̊ᷓ in demonibo ñ ẽ effectꝰ fidei qͥ mo⸗
ueant᷑ ad bonũ:ſi ĩ eis aliꝗs effectꝰ ẽ: h̊ erit vt illuient
ad verũ.Sʒ ſi h̊ dicet᷑:oriũ videt᷑.ij.ad coꝝ.iiij.vbi dr̃.
Deꝰ hꝰ ſeculi excecauit mẽtes infideliũ vt ñ fulgeat il⸗
luĩatio.ibi glo. Verũ ẽ ꝙ increduli ñ vidẽt ſplẽdoꝛẽ ve
ritatis merito ꝑꝓfidie excecantis.Si ꝗ ꝑfidia excecans
maxie ẽ in demonibo. maxie in eis deficit illuiatio ve
ritatis.q̊ fides infoꝛmis n illuiat intellectũ eoꝝ ad ve⸗
rũ.¶¶ Itẽ ad idẽ ad ro.j.Obſcuratũ ẽ coꝛ inſipiẽs eoꝝ.
Blo. nebula erroꝛis ↄtexit coꝛ illoꝝ: qꝛ cũ creatoꝛeʒ ex
creaturis cognouiſſent: nec ſic deũ gloꝛificauerũt:am⸗
pliꝰ obtuſi ſunt.⁊ loqꝗt de ph̊is.Si q̊ hec cã obſcurati⸗
onis obtuſiõis intellectꝰmaxie ẽ in demonibo:qꝛ cuʒ
deũ ↄgnouerint nũqᷓ; deũ gloꝛificãt.̊ᷓ maxie hñt intelle
ctũ obſcuratũ.̊ᷓ fides ñ illuiat ipſos ad veriũ. Cõx.
Htũs dyoni.in li.de di.no.dic̃ de demonibo.qꝙ ñ ẽ al⸗
teratũ totũ bonũ qð datũ ẽ eis: h̊ ipſi cecideꝛũt a dato
om̃i bono:⁊ angelica dona dicimꝰ ĩ eis ñ fuiſſe alrera⸗
ta. Si in generali ↄgnitõ credibiliũ erat eis data añ
peccatũ.q̊¶ manet ĩ eis poſt peccatũ.Illuĩat᷑ igit᷑ ex illo
dono ad cognoſcẽdũ veꝝ.¶ Stẽ dyo.in eodẽ. Ipſa lux
ſꝑ ẽ lux q̃ ⁊ tenebꝛas illuiat. Si & fides infoꝛmis ĩ eis
eſt lux ⁊ ſꝑẽ lux.q̊ eos illuiat.¶ Stẽ ad gatł.v.ſuꝑ illð.
Sides q ꝑ dilectõʒ oꝑat᷑.Glo. fides ſine dilectõe demo
nis ẽ.nũ demones credũt ⁊ ↄtremiſcũt YSac.ij.Qui aũt
ñ credũt tardioꝛes ſunt? peioꝛes qᷓ; demones.q̊ᷓ aligꝗs
effectꝰ fidei ẽ infoꝛmis in demonibo ꝗ ñẽ in hoibꝰñ cre
dentibo:qꝛ iſti credũt illi ñ:iſti ↄtremiſcũt illi ñ‚ñ. Rñ
ſio.dom ꝙ fides in demonibo hʒ efſectũ illuiatõnis 2
motõis. ꝓlluiat.n.qꝛ lux eſt.tñ in h̊ differt illuĩatio ab
illuĩatõe fidei foꝛmate.qꝛ hec illuiatõ ↄtriſtat: quẽad-⸗
modũ lux oculũ egꝝ. ſic lux veritatis fidei demoĩs itel
lectũ. Illuiatio oSfiei foꝛmate dlectat ⁊ ↄfoꝛtat cre⸗
dẽtis intellectũ. Iteꝝ mouet:qꝛ hĩtꝰ motiuꝰ ẽ.b differt
motio a motõe fidei infoꝛmis in hoĩbꝰa fidei foꝛmate.
Maã fides infoꝛmis demonũ mouet ad ſentire veritatẽ.

N 6 fur W J₰ õäzü A V) P ttu t. e ℳ½ℳ

17

2. 5 2 2 1
2½ Gonm 9 WRN and 1
990

Susie veln we nn e Nr need

)
₰ 9 4 ,ℳd S Gon: AN 14

Nal. N. *

1

R

n – 9

Prene E 9 Hon .)

DeeHhnn Sr aS cſpaer

2

ſimplr:b q ad ̊ ꝙ illi cꝛedũt a iſti ñ. illi temũt iſti ñ.G

Vñ iſle motꝰ magis ẽ paſſio qᷓ; actio.vñ ẽ in eis ad pe⸗
nã ſiẽ vermis ↄſcie in dãnatis. Iides vᷣo infoꝛmis ĩ ho⸗
mĩbo credẽtibo dũ adbuc ſunt ĩ carne: mouet ad aſſenti
re vitati.⁊ fides foꝛmata ad ↄſentire.ſiẽ explanatũ eſt
priꝰ. Ad illò ꝭ̊ qð pᷣmo obijcit.doᷣm ꝙ ñ ſegt. Si fi⸗
des ñ mouet in bonũ: ñ mouet.nõ.n.mouet in bonũ
ſiẽ dictũ ẽ qð fiat ꝑ demonẽ.ſᷣ̊ tñ mouet ad ſenſuʒ pene
quã ſuſtineat in h̊ qð ſentire facit veritatẽ redarguẽtẽ.
¶ Ad ſecũdũ qð obijcit᷑ ꝙ demones hñt maxie obſcu⸗
ratũ intellectũ. Diſtinguedũ ꝙ eſt obſcuratõ intellectꝰ
qᷓ̃tũ ad iudiciũ veri ⁊ boni.⁊ ẽ obſcuꝛatio qᷓtũ ad eleeti
onẽ veri ⁊ boni. Pꝛimo mõ demones ñ hñt maxiĩe ob⸗
ſeuratũ intellectu.ſ̊ ſecũ do mõ. Et ꝑ h̊ ptʒ rñſio ad ſe⸗
cundũ ⁊ terciũ.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ ĩ ꝑtẽ oppoſitã
ꝑ auẽtez b.dyo.Dicẽdũ ꝙ ñ loqꝗt᷑ de donis gtuitis: ᷣ ð
donis naturalibo qᷓ manẽt ĩ angelis immutata: tñ mu⸗
taãt᷑ qtũ ad vſũ ſeu ꝙᷓtũ ad habilitatẽ q ẽ ad actũ bonũ.
Ad illð pᷣo qð obijẽ ſcdᷣo.ꝙ lux ſꝑ ẽ lux. ſy illuĩat.
dðm ꝙ ñ ſegt᷑. h̊ lux ſꝑ ẽ lux: ſꝑ lucet.vñ poſito ꝙ lux
ſolis ſꝑ irradiaret ſuꝑ oculũ clauſuʒ. ſꝑ luceret ſol ocu
lo:ñ tñ illuiaret oculũ.⁊ q̊ mõ ĩ demoĩboẽ reſpectu ele
etõis boni.vñ dic̃ b. dyo.ĩ li.de di.no.c.de malo.Sunt
integri ⁊ totuz lucidi:lʒ ipſi ñ videãt clandẽtes ſuas
boni ↄtẽplatiuas vᷣtutes.il Ad vltimũ pʒ rñſio.tñ illð
qð dr.hoĩes ſunt deterioꝛes demonibo.ñ ẽ intelligẽdũ

enĩ ĩ demoni bo poĩt bonũ qᷓuis ſit eis ad penã.

OPſt queſituz eſt

de fide inſoꝛmi:q̃rendũ ẽ de ſpe inſoꝛ⸗
mi. Et q̃rũt᷑ tria. Prio.vtꝝ ſpes poſ⸗
ſit eẽ infoꝛmis. Scðdo. ſuppoſito ꝙ ſit:
, vtꝝ ſpes infoꝛmis poſſit fiẽi foꝛmata.
Tercio.de actu ⁊ certitudine ſpei infoꝛmis.

Membꝛũ pꝛimuʒ

BS primũ ſic.j.ad coꝝ.xiij. Maioꝛ horũ
eſt caritas.nũc aũt manent fides ⁊ ſpes.
Blo. Caritas bis decedẽtibo ꝑmanebit:
cui fides ⁊ ſpes h ñ pñt. ſ̃̊ fides ⁊ ſpes ſi
ne caritate pñt eẽ.b̊ ſides dẽ infoꝛmis:qꝛ ñ hʒ ſociã ca⸗
ritatẽ.ad ro.j.ſuꝑ illð.Ex fide ĩ fidẽ. Glo.ſides dr in⸗
foꝛmis qꝛ ñ hʒ ſociã caritatẽ q̃ ẽ foꝛma oĩm vtutũ.ergo
ſpes erit infoꝛmis q̃ ñ hʒ ſocia caritatẽ.q¶ Cõ⁊.ſic tota
caꝛitas ẽ ĩ affectu ſic tota ſpes.ñ ſic fides q̃ ĩ ↄgnitõe hʒ
materiã ĩ affectõe foꝛmã. ſicẽ̃ nihil remanet caritatis

qð dicat᷑ infoꝛme pꝰ pctm: pari rõne nec ĩ ſpe aliqꝗd re⸗

manebit. ſpes ñ pᷣt eẽ infoꝛmis ſic nec caritas.⸗ Itez
ad maioꝛẽ euidẽtiã arguit᷑. Iides for̃ata hʒ aligd ↄgni
tõis ⁊ affectõis.⁊ iõ qn ꝑdit qð ẽ affectõis ꝑ pcti qð ẽ
malꝰ amoꝛ amittit foꝛaʒ ⁊ fit ifoꝛmis. Spes at᷑ for̃ata
ñ hʒ ſbatr aliꝗd ↄgnitõis ſ̊ ſolũ affectiõis.q̊ cũ ꝑ pct᷑ᷣm
xcſtruat᷑ qð ẽ affectõis:nihil remanet ſpei. ñ pᷣt eẽ in⸗
foꝛmis.i Itẽ ſi ꝗs hʒ ſpeʒ ð btitudie: iã expectat eã.⁊
ſi expectat eã deſiderat.⁊ ſi deſideꝛat amat.⁊ ſi amat tẽ
dit ĩ eã.ſ̊ ſi tẽdit ĩ bẽitudĩeʒ ſpe:iã hʒ caꝛitatẽ.g ſi habʒ
ſpeʒ hʒ caritatẽ. ſpes ñ pᷣt eẽ ſine caritate. ꝗ̊ nec pᷣt eẽ
infoꝛmis.(¶ Itẽ ſpes fo?ata ñ pᷣt eẽ pᷣſũptio:qꝛ vᷣtꝰ ñ pᷣt
eẽ viciũ.ᷣ̊ ſpes forata ẽ ſic dic mggr̃ ĩ ſent.ex Ea ⁊ meri
tis ꝓueniẽs.ſᷣ ſi ſit ſpes ñ ex gra:iã ẽ pᷣumptõ.ſiłr ſi ſit
ñ ex meritis ẽ pᷣumptõ.Subxtctis igr̃ gr̃a vł meritis ñ
E ſpes q̃ ñ ſit pſumptõ.ſ̊ poſitis Ga ⁊ meritis ẽ ſpes foꝛ
mata.̊ ſpes q̃ ñ ẽ p̃ſumptõ ẽ ſpes foꝛata.i.õ ẽ igẽ ſpes
q̃ ſit vᷣtꝰ iĩfoꝛnmis. Nñſio.dm ꝙ ſiẽ fides pᷣt eè infoꝛ⸗
mis ita ⁊ ſpes.i Et ad illð qð obijcit᷑ pᷣmo ⁊ ſcdðᷣo dðʒ
ꝙ lz ñ ſint diueꝛſe rões ↄgnitõis ⁊ affectõis ĩ ſpe foꝛata
ſiẽ ĩ fide forata:tñ de ſpe ⁊ vᷣtute pᷣt fieri ñ vᷣtꝰ.⁊ hẽ: ꝗa

ipſa affectioſq̃ ẽ ſpes ñ eſtruit᷑ ꝑ peẽm:ſ ↄpatõ ipiꝰ al⸗
fectõis ad meritũ.Secꝰ at᷑ ẽ de caritate.iõ.n.exñns ĩ

peto moꝛtali p̃t diligẽ oĩa diligẽda:ſic pᷣt credẽ oĩa cre⸗

dẽda ⁊ ſꝑare oĩa ſꝑada.qꝛ inqᷓtũ peccãs ñ diligit ſe nec
deũ.vñ rõ pct᷑i oppoĩt᷑ dilectõi ſui ⁊ dei.ñ ſic aũt ĩ alijs
vicz fide ⁊ ſpe.⁊ iõ ꝑ pctm caritas totatr deſtruit᷑: ñ at
fides ⁊ ſpes.Eñ diſtinguit᷑ m G.ꝙ q̃dã vᷣtutes nec in⸗
foꝛmãt nec infoꝛmãt᷑:ſic politice vᷣtutes.⁊ q̃dã ita ĩfor⸗
mãt᷑ ꝙ ñ infoꝛmãt: vt vᷣtutes gtiſdate fides ⁊ ſpes.qᷓ⸗
dã dᷣo ita infoꝛmãt ꝙ ñ infoꝛmãt᷑:xt caritas. Per h̊ ſol
uũt᷑ duo pria.¶ Ad terciũ rñdẽdũ.ꝙ ẽ volũtas plena:
7 volũtas ſemiplena ſeu imꝑfecta. Volũtas imꝑfecta
teſigt᷑ ꝑ optatiñ modũ.vt cũ dr:vellẽ. Volũtas ꝑfecta
ꝑ indicatm.vt cũ dẽ:volo.deſidero.Vlolũtas imꝑfecta
ſeu ſemiplena ↄcomitat᷑ ſpeʒ infoꝛmẽ.volũtas vᷣo ꝑfcta
ſpeʒ foꝛatã. Inð ẽ ꝙ ꝓpꝛie ñ pᷣt dici ð erñti ĩ pcto moꝛta
li ꝙ vult tẽdẽ ĩ btitudinẽ: ſᷣ ꝙ vellet.ᷣm quẽ modũ dr ĩ
ꝓuer.xiij. de pigro. Ault ⁊ ñn vult piger ⁊c.q¶ Ad qꝛtũ
dðʒ.ꝙ ñ oĩs ſpes q̃ ẽ ſine meritis ẽ pᷣumptõ indiſiicte.
vñ cũ dr̃ ſpes infoꝛmis: cũ ſpes forata ponat reſpectũ
ad gtiã ⁊ merita.ẽ eĩ ex gra ⁊ meritis ꝓueniẽs:ñ pᷣuat
reſpectꝰad grãzʒ ᷣ reſpectꝰ ad meꝛita.vñ ſpes iſoꝛmis ẽ
ex gꝛa ſine meritis:tñ cũ diſtictõe.Qã cũ pᷣumptõ du
plex ſit.vna q̃ ꝗs ↄfidit ex gr̃a ſine meritis.alia q̃ cõfi⸗

dit de meritis ſine ga.⁊ hec ẽ maioꝛ.Spes ĩfoꝛmis dẽ

vno mõ tm̃ q̃ gs ↄfidit ð gẽa ſine meritis.grãz dico eis
Ftiſdatã.Alit᷑ tñ dẽ ſpes iſoꝛmis cõfidẽ ſine meꝛitis ꝙᷓ
pſũptio.nã meꝛita ponũt᷑ ſimptr i actu vł ĩ hitu.ponũt᷑
at᷑ ʒ ꝗd ⁊ ↄditõalłr meꝛita ĩ potẽtia.Cũ & aliꝗs cõſidit

ſine meritis:p̃t ĩtelligi pᷣuatõ meritoꝝ ſimptr ſᷣʒ ꝙ ſũt

actu vł bitu.vł meritoꝝ ſᷣm ꝙ ſũt ſʒ qd ĩ potẽtia.Spe
igr forata ↄfidit ꝗs ex meritis erñtibo actu vel habitu.
Spe ĩfoꝛmi ↄfidit ꝗs ſine meꝛitis exñtibo actu vł hĩtu:
exñtibo tñ ĩ potẽtia.qᷓuis.n.ñ hẽat meꝛita actu vł hitu
tñ ↄfidit:qꝛ pᷣt bꝛe.pᷣſumptõ vo ↄfidit ſine meritis oĩno
vel actu vł hĩtu vł᷑ ĩ potẽtia erñtibo.

Membꝛũ ſecudũ
Eingde q̃rit᷑.v.ſpes ĩfoꝛmis poſſit fiẽi foꝛ⸗
mata. Ald qð ſic. Iides generat ſpem. S
fofata generat foꝛëatã. & iforis ſpeʒ infor
mẽ.ſ̊ fides ĩfoꝛis pᷣt fiẽi foꝛata.qᷓ ſpes in⸗
for̃is p̃t fieri ſpes foꝛata.q Cõt. Ndes ĩforis ⁊ foẽata
reſpiciũt vnũ actũ relatũ ad vnã cãz vt credẽ vitatẽ p⸗
pteꝛ ipᷣaʒ vᷣitatẽ. Inð ẽ ꝙ fiðłs forata pᷣt fiẽi ĩfoꝛis ⁊ ecõ
uerſo.ſᷣ̊ ſpes for̃ata ⁊ ſpes infoꝛis ñ reſpiciũt vnũ actũ

relatũ ad cãm vnã.qꝛ ſꝑare btitudinẽ ex meritis ẽ actꝰ

ſpei for̃ate.ſꝑare ðᷣo ſine meritis ſpei infor̃is.Cũ &̊ re
ſpiciãt diuerſos actꝰ ex cãis diuerſis: ñ poterit ſpes ĩ⸗
foꝛmis fieri foꝛzata.¶4! Itẽ ſic ſe hʒ tior Fᷣuilis ad tioꝛeʒ
for̃atũ:ſie ſpes ĩfoꝛis ad ſpeʒ foꝛatã.qꝛ ſic tĩoꝛ ĩfoꝛis ꝗ
ẽ tioꝛ ſᷣuil ñ hʒ ſociã caritatẽ:ſic ſpes ĩfoꝛis.⁊ ſic timor
foꝛatꝰ ꝗ ẽ tĩor initiał vł filialis hʒ ſociã caritatẽ: ſic ⁊
ſpes forata. Si &̊ tioꝛ ĩfoꝛis ꝗ ẽ ſuił ñ pᷣt eẽ foꝛatꝰ:iĩmo
adueniẽte caritate foꝛas mittit᷑ſic dr.j.o.iiij.ꝑfecta
caritas foꝛas mittit tĩoꝛeʒ. ſpes ĩfoꝛis ñ poterit ſieri
ſpes foꝛata. MRñſio m illos ꝗ dicũt ꝙ fides ĩſoꝛis ñ
pᷣt fieri for̃ata:dicẽt mltofoꝛtioꝛi rõe ð ſpe.vñ ſic S.di⸗
ctũ ẽ ſʒ iſtos ð fide ĩfoꝛmi: ita diceret᷑ h ð ſpe infoꝛmi.
Scðʒ alios vo ꝗ dicũt ꝙ fiðs ĩfor̃is pᷣt fieri foꝛata.ſilꝛ
dðʒ ẽ ð ſpe.ꝙ ſpes ĩfor̃is pᷣ̃t fiẽi foꝛata.⸗! Ad illð ̊ qð
pmo obij̃ dm. ꝙ ſiẽ credẽ ẽ actꝰ fidei ſoꝛate ⁊ infoꝛis
relatꝰ ad vnã cãz ꝑ priꝰ ⁊ poſteriꝰ.ſ.ad pᷣmã cãʒ pᷣmaʒ
vᷣitatẽ.ita ſꝑare ẽ actꝰ ſpei foꝛate ⁊ inſoꝛmis relatꝰ ad
vnã cãm ꝑ priꝰ ⁊ poſteriꝰ.ſ.grãz ⁊ merita.ſ̊ gẽa gtũfa
ciẽs accipit᷑ ĩ ſpe for̃ata.⁊ merita exñtia actu vł᷑ bitu.
BGr̃a dᷣo gtiſdata accipit᷑ ĩ fide ĩfoꝛmi ⁊ merita ĩ potẽ⸗
tia.gꝛa at᷑ ʒ analogiã dꝛ ð ga gtiſdata:⁊ ð gr̃a gtũfa
ciẽte.ſilr mẽita ſʒ analogia dñr d mẽitis erñtibꝰ actu
Ehitu ⁊ ð mẽitis exñtibꝰi potẽtia.q. Ad ſcdʒ vᷣo qð obr

—

—— –— —

—EU —— , —

l

.

.
exſis
acre⸗
ſener
lalies
ki
ecinn⸗
llor,
ge q⸗
il
lenn:
NReen
Dfeeta
bſten
ſie
natn
lor;
ini
i
8
dn
G
ed
loes
ng
i⸗
Ghi⸗
1.
“
lbitn:
bin
o

ſon
n. 5
de
gi
ſoiata
latip
875
ſoeni
iaat
ihre
ſezi⸗
ionz
ſiisg
tinor
eſien
imno
hecta
tfieri
diisi
5,di⸗
forni⸗
a.l⸗
zic
mnſoiis
nc;
lctüfn
Pbitn.
ſpoi⸗
zgüſt

ctu

65

LNneſtio

t timoꝛe ſeruili rñdent.q; nõ eſt ſile de timoꝛe infoꝛmi

ſpe. Qaʒ timoꝛe Fuili ꝗẽ infoꝛmis alið timet᷑.ſ.pena
cterna. 2 timoꝛe initiali ſeu filiali ꝗ ſunt timoꝛes foꝛati

qꝛ ĩ timoꝛe initiali timet᷑ inſufficictia ſatiſſactõis. filia

li malũ ſepatõis a deo.̊ ſpe infoꝛmi ⁊ ſoꝛmata idẽ ſpe⸗
rat᷑.ſ.btitudo eterna.Vtꝝ aũt v̊ verũ ſit: in ꝓximo de⸗
clarabit᷑ cũ queret᷑ de timoꝛe infoꝛmi.

Mlembꝛum terciũ

ODſtea querit᷑ de actu ſpei infoꝛmi ? certi
tudine. queret᷑ primo cũ fides foꝛmata
actũ habeat credẽ in deũ.fides infoꝛmis
credere deũ vel deo.ã cuʒ ſiltr diſtinguat᷑
ſperare: ſpare in deũ: 2 ſperare in deo ſeu de to. ſpei

foꝛmate actus erit ſperare in deũ. actus ſpei infſoꝛmis
erit ſpare in teo ſeu de leo.4 Cont᷑. In fide eſt cogni⸗

tio que qñq; eſt cũ affectõne: qñqʒ ſine affectõne. ⁊ ideo
credere variat᷑ cũ dicit᷑ credere in deũ vel deo. ſᷣ in ſpe

ſola eſt affectio ad beatitudinẽ.q̊ ſperare nõ poterit va
riari vt dicat᷑ aliqũ ſperare in deũ: aliqñ ſꝑare in deo.
ſicut ↄtingit in credere. Rñdeo ↄcedendo ꝙ ſiẽ actꝰ
fidei foꝛmate eſt credere ĩ deũ. fidei vpᷣo infoꝛmis credẽ
deũ vel do.ita ſperare in deũ:qð eſt ſꝑando tendere ĩ
dñ eſt actus ſpei foꝛmate. Sꝑare ðo in deo vel de qo
eſt actus ſpei infoꝛmis:qꝛ ſpe infoꝛmi vertit᷑ aĩa ꝑ cõſi
ntiã in deo qᷓuis ꝑ ↄſidentiã nõ tendat in da..

Atem queritur de S. j.

certitudine ſpei infoꝛmis.⁊ querit᷑ generalit᷑ ⁊ ſpecia⸗
liter. Generalit᷑ querit᷑ vtꝝ eadeʒ ſit certitudo ſpei foꝛ
mate ⁊ infoꝛmis:ſeu einſdeʒ rõnis.Ad qð ſic.Eadem
eſt certitudo fidei ſoꝛm ate ⁊ infoꝛmis.qꝛ eadeʒ vera co
gnoſcũt᷑ vtraq; fide ⁊ ꝑ ideʒ:̊ eſt ꝑ primã veritatem.jqᷓ
pari rõne eadeʒ ſeu eiuſdẽ rõnis certitudo erit ſpei foꝛ
mate ⁊ infoꝛmis. 4¶. Cont᷑. Certitudo ſpei foꝛmate ha⸗
bet preguſtatõeʒ beatitudinis.certitudo vᷣo ſpei infoꝛ/
mis nõ eſt ex preguſtatõe.q̊ nõ ẽ eadeʒ.4 Itez certitu⸗
do ſpei foꝛmate eſi ex conſcia meritoꝝ actu vel hĩtu ha⸗
bitoꝝ. Spes infoꝛmis nõ eſt ex ↄſcia meritoꝝ:bᷣ ſolum
ex fide quã hʒ ꝙ ſi meꝛuerit habebit beatitudinẽ.̊ ñ ẽ
aliqua certitudo ſpei infoꝛmis que nõ ſit ex fide. Sed
ſpei foꝛmate eſt ꝓpria certitudo q̃ eſt ex ↄſcia meritoꝝ.
relinquit᷑ ̊ ꝙ nõ eſt eadeʒ nec eiuſdeʒ rõnis certitudo

ſpei foꝛmate ⁊ infoꝛmis. Rũñdeo dicendo ꝙ ĩ fide du
plex eſt certitudo.certitudo ↄgnitõis: ⁊ affectõis. Cer

titudo ↄgnitõis eiuſdẽ rõnis ẽ in fide foꝛmata ⁊ infor⸗
mi.Certitudo dᷣo affectõis nõ eſt oĩno eiuſdẽ rõnis.nã
in fide infoꝛmi certitudo ex ꝑte affectõnis ẽ ex ſenſu aſ⸗
ſenſionis.h̊ ẽ ex h̊ ꝙ hõ ſentit ſe aſſentire pᷣme veritati
Aier ſe:lʒ ñ tẽdat ĩ ip̃aʒ. In fide vpᷣo foꝛmata certitudo
eſt ↄſenſiõis ⁊ amoꝛia.ex h̊ ſcʒ ꝙ hõ ſentit ſe ↄſentire ⁊
amare veritatẽ inqtũ veritas ẽ.In ſpe vo ñ ẽ mſi vnuʒ
genꝰ certitudis.ſ.affectõis ꝗꝓpꝛie. Eſt tñ ĩ ea certitudo
quã accipit ex fide. Ex fide.n.accipit certitudinẽ ſpes
vt gſeuerauerit ſaluꝰ erit.⁊ iõ ſperat ꝙ ſi ęꝑſeueraue
rit ſaluabit᷑ ⁊ hec ẽ certitudo ↄditõalis. Hec igit᷑ certi
tudo eadẽ ẽ ⁊ eiuſdẽ rõis ĩ fide foꝛmata ⁊ infoꝛmi. Cer
titudo vᷣo ꝓpꝛia ñ oĩno eadẽ ẽ nec eiuſdẽ rõnis:qꝛ ꝓpꝛia
certitudo ſpei ẽ ex meritis. Spes aũt foꝛmata oſidit ex

meritis hitis actu vel hĩtu. Spes aũt infoꝛmis cõfidit
ex meritis ñ hitis p̊ poſſibilibo haberi.

Atem ſpecialiter S. ij.

ꝗqrit᷑ de ↄꝑatõe ſpei infoꝛmis pᷣdeſtinati ad ſpeʒ foꝛma⸗
tã p̃ſciti q;tũ ad certitudinẽ.Ad qð obijcit᷑ ſic. Spes ĩ⸗
foꝛmis pᷣdeſtinati quã hʒ de vita eteꝛna ñ fallet᷑.ſpes pᷣ⸗
ſciti gq hbzʒ pñteʒ iuſticiã fallet᷑.q̊ pᷣma hʒ maioꝛẽ certitu
dinẽ. ¶ Itẽ ille obtinebit illud cuiꝰ hʒ mõ certitudinẽ:
ille nõ. Eſi igit᷑ 2c.· ¶ Cont᷑. Illa bʒ meꝛita ⁊ ñ poĩt me

rita ſo ↄditõe:ſicẽ inſoꝛmis.tẽ bʒ pᷣguſtatõzʒ ſeu pᷣodo⸗

lxxvj.

ratõʒ quã ñ illa. ᷓ certioꝛ. Itẽ illa que bʒ merita ? pꝛo
pingꝗoꝛ fini.̊ certioꝛ. Rñſio.dðᷣm ꝙ ſpes preſciti ꝗ

eſt in caritate maioꝛeʒ hʒ certitudinẽ qᷓ ſpes pᷣdeſlinati
infoꝛmis.qꝛ illius.ſ.pᷣſciti ſpes radicat᷑ ĩ meritis ⁊ po⸗
nit certitudinẽ ꝓcedentẽ ex meritis.tñ ſub ↄditiõe.ſ.ſi
