ſit veꝝ poteſt oſtendi ſicut pꝛius.Conſtat em̃ ꝙ quando
homo peccauit.tam virtutibo q; donis indiguit.et indi⸗

ſpoſitus et inabilis fuit ad vtruq;. Pꝛopterea ſicut er
ipᷣis virtutibo eliciũtur actus:ſic ex ipᷣis donis.quod pzʒ
ꝑ donum em̃ timoꝛis elicit᷑ actus qui ẽ timere.ꝑ donum
pietatis actus ꝗ ẽ miſereri vel cõpati.ergo nõ eſi dicrre
ꝙ ſint ſolũ remedia cõtra impedimẽta.immo etiã erunt

directiua in actus.Qec etiam erit cã quare magis debe
ant dici ip̃a dona remedia q virtutes. Sunt pꝛeter hec
alia que dicent᷑ infꝛa in ſpeciali tractatu de donis.

Articulus ſecundus

Onſequẽter queꝛit᷑ comparatione viꝛtutũ
ad fructus.et ꝙ virtutes fructꝰ ſint:vidr̃ qm̃
v. ad Galł. Fructus ſpiritus ⁊c̃. Ibi glo.no⸗
minat hic fꝛuctus:quia pꝛopter ſe petenda ſunt.Si ergo
quod ꝓpter ſe petendum eſi:ẽ fructus.et virtus ẽ ꝗꝓpter
ſe petenda:ergo ⁊c̃. Minoꝛ patet ſᷣm illud phᷣi in ethi.
Tribus exiſtentibo in fugis et tribo in voluntatibo ſeu
appetibilibo bono cõferente et delectabili:virtus ſub bo⸗
no reponit᷑.bonũ aũt ibi dicit᷑ qdð ꝓpter ſe apetẽdũ eſt.
bonũ em̃ ibi tenet rõem honeſti ↄtra alia duo diuiſum.
Honeſtũ autẽ dr qð vi ſua ad ſe nos trahit et dignitate
ſua nos allicit.Eſt itaq; virtꝰ ꝓpt ſe petẽda:et ita fructꝰ
1Si dicat᷑ ꝙ nõ ꝓpt ſe ſolũ appetet᷑ vᷣtus pſ̊ ꝓpt᷑ btitudieʒ

hoc nihil eſt.qꝛ tunc eadẽ rõne fructꝰ non diceret᷑ ꝓpter

ſe petendus.cum illud ꝗpter ſe nõ excludat oꝛdineʒ qui
eſt ad beatitudinem. ¶¶ Pꝛeterea nũquid inter fructus.
v.ad gał.numerat᷑ ipᷣa caritas:que maxiĩa virtus eſt.et
etiã fides:ergo idem ẽ fructꝰ et ᷣtus. Cõſeq̃nt obijcit

— r oe eeeeee

— —— —

—

I.—.—ð

”äl

Oueſtio

de comꝑatione donoꝝ ad alia.Si emẽ donum datio ir
reddibilis.ſicẽ dicit ppbᷣus.Virtutes aũt et fructus ſunt
dona irreddibilia:erũt idem. 4 Pꝛeterea nũquid oꝛdia
tur vis ꝑ ipos fructꝰ et reddit᷑ apta ad oꝑa · qð ſi verũ ẽ
cum hocipᷣm faciũt vᷣtutes et dona:ergo erũt fructꝰ. Si
aũt fructꝰ id nõ faciũt:reſtat queſtio ad quid neceſſarij
ſunt.i¶ Similit᷑ obijcit᷑ ex ꝑte beatitudinũ.Aidet᷑ ꝙ nõ
differant a virtutibo.qꝛ luce.vj.ſuꝑ illud. Heati paupe
res ⁊c. Glo.Qð apud ¶Dat᷑.ꝑ octo beatitudies dicit᷑.
hoc apud lucã ꝑ quatuoꝛ virtutes cardinales cõpꝛehen

dit᷑.q̃re Fm hoc vidẽt᷑ eẽ idem ĩ re beatitudies et vᷣtutes

Item Aſdath. v. Heati ꝗ eſuriũt ⁊c. Conſtat ꝙ iuſti⸗
cia virtus ẽ. Similit ibi dicit᷑.beati miſericoꝛdes.et mi
ſericoꝛdia vᷣtus ẽ. In nullo ergo vidẽt᷑ differre beatitu⸗
dines.fructus.dona et vᷣtutes.⸗QOð ſi cõcedatur:in cõ
trariũ eſi.qm̃ iſtoꝝ oĩm ſpẽs et differẽtie diueꝛſe ſũt:q̃ꝛe
et ip̃a diuerſa. Ad hec om̃ia intelligẽdũ eſt ꝙ hec q̃tu
oꝛ vᷣtutes.dona.fructus et beatitudies poſſuni dici du⸗

pliciter.cõmuniter et ꝓpꝛie.Si cõmuniter accipit᷑ oia

nõ eſt incõueniẽs ꝙ omia om̃ibo ↄueniant.ſᷣm em̃ ꝙ vir
tus dicit᷑ bona qualitas mẽtis qua ⁊c.vel diſpoſitio ꝑfe
cti ad optimũ.ſic etiã dona pñt dici vitutes.Similit ſi
donũ dicat᷑ datio irreddibilis:nõ eſt dubiũ quin omnia
poſſint dici dona. Similiter ſi fructꝰ dicat᷑ om̃e illð qð
Pprer ſeẽ apetendũ.nõ eſt dubiũ ꝗqn omia ſint fructus
icut obijciebat᷑. Vñ ſi accipiat᷑ fructꝰ ab eo qð eſt frui:
Fm ꝙ diffinit᷑ frui in pꝛĩcipio ſniaꝝ. et in.x. li.de trini.
rui ẽ cognitis in quibo volũtas delectata conquieſcit.
Vel illud quod dicit᷑ frui eẽ vti eũ gaudio.ſic omia poſ⸗
ſunt dici fructus.Eodem mõ eſt de beatitudine.Si em̃
dicat᷑ beatitudo vie cõmuniter:omne illud cui ſuecedit
beatitudo patrie:ſic om̃es ſunt beatitudies et pñt dici.
Vnge in ps. Heati om̃es qui timent dñm. ecce ꝙ donũ
dicit hic facere beatũ cõmuniter dicẽdo. Scðm h̊ ergo
ꝓcedũt rões q̃ ſupꝛa poſite ſunt. Aliter at accipiũt᷑ hec
om̃ia in rõibo ꝓpꝛijs vel aꝑꝛopꝛiatis.et tũc nullũ iſtoꝝ
erit alterũ.et ſic differũt.et ſoꝛtit᷑ qdðᷣlibet illoꝝꝛ nomen
ꝓpꝛiũ ex ↄgruitate ſue rõis. Quidã dixer̃t ꝙ vires rõna
les oꝛdinate erãt ad mouere et moueri. Mouere aũt cõ⸗
cernit agere.moueri cõcernit pati.Vires q̊ rõnales mo
tiue oꝛdinate ſunt ad agendum.nibilominus tamen oꝛ⸗
dinate ſunt ad patiendum: pꝛopter boc ꝙ cum haberi
poſſent actus vel paſſiões ex ipᷣis viribo.et elici poſſent
bene et nõ bene:indigebant diſpoſitionibo directiuis in
vtraq; via.Que ergo dirigũt vires ad agendum pᷣtutes
ſunt.et recte cõpetit hoc nomen buic diſpoſitõni ſeu ha⸗
bitui.Dicit᷑ em vnaqueq; res eſſe magne virtutis ꝑ rela
tõem ad magnã actionẽ.Que vo diſponunt illas vires
ad recte patiendum dona dicunt᷑et congruit buic babi⸗
tui recte nomen doni.Ita em̃ dicitur communiter de ali
quo qui aliquid poteſt excellẽter pati: ꝙ hoc eſt magnũ
donum.vnde quaſi illud quod dicebat virtus in agendo
dicit donum in patiendo. DHuiuſmodi autem actionib⸗
ſeu paſſionibus bene egreſſis ab ipᷣis viꝛibus et recte.ſe
quitur delectatio ex ipᷣis.et hoc eſt duobo modis. Quia
ant ẽ delectatio ĩ ipo actu aut in ipᷣo pati.et hoc pꝛopꝛie
dicitur fructus.hoc em̃ ſonat ratio ipius fructuo.ſcilicʒ
delectationem in ipᷣo actu virtutis vel doni.Ande cari⸗
tas dicitur delectatio pꝛout eſt fructus:que quidem de⸗
lectatio eſt in actu caritatis vt virtus eſt:pꝛout ille actꝰ
eſt reſpectu dei.gaudium vo reſpectu ſui.pax vᷣo reſpctᷣu
pꝛoximi.Similiter poſſet dici de quolibet alioꝛum fru⸗
ctuum.ſi ad hoc eſſet nobis intendendum. Eſt autẽ alia

delectatio in fine actus:et hec eſt perfecta telectatõ poſt
feciſſe vel factum eſſe ſm perfection em que eſi paſſibilis
ivia. Et hec pꝛopꝛie dicitur beatitudo pꝛout eſt in via.
Dicitur em̃ beatitudo ſtatus perfectus congregatione
omnium bonoꝛum vnde recte conuenit nomen illud: vt

beatitudo ſit in fine actus delectatio. quemadmodum
uctus erat delectatio in ipo actu.et ideo.v.ad gal.re⸗
cte dicit glo. ꝙ fructus ſunt opera pꝛopter ſe petenda.

Frui em̃ eſt ip̃is in quibus voluntas pꝛopter ſe delecta⸗
ta conquieſcit.uis autem illud veritatem habeat: ſi
cut infra domino dante oſtendetur:diſtinguunt᷑ tamen
iſta ſᷣm ꝙ eſt diſtſiguere actus virium completos ab in⸗
completis et completa a completiſſimis.axpꝛopꝛiato er⸗
go nomine virtutis:virtutes reſpiciunt pꝛimos actus.
dona ſequentes.fructus completioꝛes. beatitudines cõ
pletiſſimos.

Membrum tercium

Onſequenter queritur pꝛopter quid hec
omnia neceſſaria ſunt.Et arguit᷑ ſic. VUixr
tus eſt vltimum potentie.ergo per virtu⸗
tes ſunt ipᷣe vires in ſuo vltimo.ergo ſi vl⸗
tra vltimum nihil aliud eſt.nihil videntur eſſe neceſſa⸗
ria dona et alia que ſequũtur. 4¶¶ Item virtus eſt diſpoſi
tio perfecti ad optimum. Habens ergo virtutem ꝑfectũ
eſt.Diffinitur em̃ virtꝰ que ſubiectũ ꝑficit et actum eiꝰ
bonum reddit.quare ſi ꝑfecto nõ eſt poſſibilis additia.
videtur ꝙ in qualibet vi debeat ſufficere vnus habitus
vnius ſolum virtutis.¶ Pꝛeterea non eſt habitus elici⸗
tiuus vnius actus tm̃.immo quaſi infinitoꝝ. Si ergo
virtus eſt habitus potentie vel vis.ſᷣm virtuteʒ poterit
potentia elicere om̃es actus ſuos. Exquo neq; dona ne⸗
q; ea que ſequũtur videntur neceſſaria eſſe. Sed hec om
nia faciliter poſſunt ſolui intellectis que dicta ſunt.
em̃ dicit᷑ ꝙ vltra perfectum nihil eſt:intelligendum ẽ in
illo genere in quo illud vltimum eſt. Similit᷑ ꝙ et per⸗
fecto non eſt poſſibilis additio.intelligitur in illa via q̃
ꝑfectum eſt ſolum. Similiter ꝙ dicitur ꝙ babitus po⸗
teſt regulare potentiam ad eliciendum non tm̃ vnũ actũ
ſed omnem.hoc intelligitur de omni actu ſui generis.et
non de om̃i quod poteſſ elicere potentia. aliter hoc eſſet
falſum:qꝛ ſᷣm diuerſos habitꝰ poteſt eadẽ potentia di⸗
uerſos actꝰ elicere:in quos vtroſq; nõ ſufficeret alt᷑ illo
rum habituũ.Dicimꝰ ergo ꝙ in eadem potẽtia diuerſa
ſunt vltima.et vt melius videat᷑:poteſt ſumi exemplum
in ipᷣa rõnali.et ſicut dicet᷑ in hac poteſt intelligi ĩ alijs.
dicimꝰ ergo ꝙ etſi ĩ genere fidei eſt vltimũ aſſentire pꝛi
me veritati ꝓpt ſe:tñ qꝛ aſſentire dicit motũ foꝛmatum
ꝓꝛie ex affectu.requirebat᷑ vlteriꝰ vltimũ ex ꝑte cogniti
onis.videlicet vt videret et guſtaret.et hoc fuit ꝑ dona
intellectus et ſapiẽtie.Vlteriꝰ dico ꝙ ſi ĩ vidẽdo et guſtã
do ſit delectatõ:tñ ipᷣm videre et guſiare nõ eſt ipᷣm dele⸗
ctari.et iõ nccia erat delectatio vltra ip̃a dona. Sʒ hoc
potuit eſſe duꝑliciter vt pꝛedictum eſt.vel in ipᷣo actu:et
ſic eſt fructus.vel in fine actus.et ſic ẽ btitudo:que ẽ vl⸗
tima et ↄſũmatio ĩter habitꝰ qui ſunt ĩ via.et iõ neceſſe
eſt hec q̃tuoꝛ eẽ.Et ſiẽ poſitũ eſti exemplũ in hac.pt᷑ itelli
gi ĩ alijs. Nõ ergo ſegt᷑ ex pᷣdietis argumentis ꝙ alia a
vᷣtutibo ſuꝑfluãt.Sʒ h̊ verũ eẽt ſi nõ eẽnt ad alios actꝰ
vel alios modos eliciẽdos qᷓ; ſunt actꝰ virtutũ.

Niem bꝛum quaꝛtum

Oſtmodũ q̃rit᷑ de oꝛdie virtutũ ⁊ donoꝛũ
adinuicẽ.Ex pᷣdictis iã videri pt᷑ ꝙ ipᷣe vᷣtu
tes pꝛioꝛes ſũt.Et ad h̊ facit illa auẽtas.
yſa.vij.ſᷣm aliã tranſlatõem. niſi credide
ritis nõ intelligetis. Credere em̃ actꝰ fidei ẽ q̃ ẽ vᷣtꝰ. In⸗
telligẽ ẽ actꝰ intellectꝰ ꝗ ẽ donũ.Ex qͥ pʒ ꝙ ibi poꝛdinãt᷑
ex rõe creãdi vᷣtutes ipis donis.Deſtructo em̃ pꝛioꝛi de⸗
ſtruit᷑ ⁊ poſteriꝰ:⁊ nõ ecõuerſo.Illa vᷣo auẽtas dĩc ꝙ de
ſtructa fide nõ remanebitĩtellectꝰ.¶ IJ,r Job.j. Vẽtꝰ ve⸗
bemẽs ⁊c. Glo.Spũs añ oĩa mẽtẽ q̃tuoꝛ vᷣtutiba oꝛnat.

q̃re ᷣtutes ſũt pꝛioẽs int oẽs oꝛnatꝰaĩe. Oð ſi ↄcedat

cõꝛra ẽ illa glo.ſupᷣdicta Mat᷑.vj.ĩ ſᷣmõe de mõte dicit

aug. In pᷣcibo ẽ vt ipetremꝰ dona.ĩ donis vt oꝑemur mã

data.de oꝑatõe britudies ſeq̃nt᷑. Si g̊ adimpletio man⸗
datoꝝẽ ꝑ oꝑa mãdatoꝝ.ẽ ꝑ oꝑa vᷣtutũ.et bic d ꝙĩ do⸗
nis ẽ vt oꝑemur mãdata.q̊ donis ẽ vt faciamꝰ oꝑa vᷣtu⸗
tũ:vel vt hẽamꝰ ipᷣas vᷣtutes.et ita erũt dona pꝛioꝛa vtu

tibo. Pꝛius em̃ eſt ẽm ꝙ hmõi in quoẽ vt alterũ habea
tur qᷓ; qð eſt habitũ ꝑ illud. Stẽ treno.ij. Pꝛecipitauit
om̃ia menia eiꝰ.Glo.In his rectus oꝛdo ſeruat᷑.qꝛ cũ
peccatꝛix aĩma relinꝗt᷑.pꝛius ab ea dona viꝛtutũ.deinde
fidei ſpei.caritatis fundamẽta euertunt᷑. Ex quo videt᷑
ꝙ pꝛius auferunt᷑ dona q; vtutes. MReſpõſio.dicimꝰq;
Fm ſhaʒz ſimul dant᷑ dona ⁊ vᷣtutes.Fᷣm vlum tñ nibil ꝓ⸗
bibet ðpᷣtutes eẽ pꝛioꝛes donis.et ſic ꝓcedũt obiectões ad
ꝑtem illã.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de glo. ¶ Dat. vj. dico ꝗ
oꝑatio mandatoꝝ nõ eſt ibi apellata ꝓ oꝑe ipᷣaꝝ vᷣtu⸗
tum.ĩmo hoc ẽ dicere:in donis ẽ vt oꝑemur madata que
eliciũtur ab ipᷣis donis.⁊ ꝙ hoc nõ ſit intelligẽdũ de mã
datis cõparatis ad virtutes:patet.qꝛ in illa glo.pᷣcedit
in pᷣcibo eſt vt impetremꝰ dona.ſ̊ pᷣces nõ poſſunt impe⸗
trare niſi ſint in caritate.Sʒ ꝗ habet vnã oẽs hʒ v᷑tutes
opoꝛtet ergo ꝙ vᷣtutes pᷣcedãt in eo ꝗ pᷣcibo impetrat do⸗
na.i25 tñ eſt itelligẽdũ ꝙ vᷣtutes p̃cedãt dona ſᷣm ſbaʒ:
ſed ſolũ ſᷣm vſum donoꝝ.Vnge ſic intelligit᷑ illa glo.In
pᷣnbo eſt ⁊c.hoc ẽ poſtq; bomĩ date ſunt vᷣtutes pᷣciba ſu⸗
is.poteſt impetrare vſũ donoꝝ.in donis aũt eſt vt opere
mur mãdata:nõ mandata quoꝝ executio ſpectabat ad
virtutes:̊ ad dona. Ad aliã glo.treno.ij.dicimꝰꝙ ipᷣa
nihil facit ad ꝓpoſitũ.iQon em̃ ſequit᷑. Si pꝛiꝰ auferunt᷑
dona.ergo pꝛioꝛa fuerũt.immo magis:ergo poſterioꝛa.
NDð em̃ in cõſtructõe poſteriꝰ ſuit:in deſtructõne ẽ pᷣmũ
Pꝛeterea adbuc alia rõne illa glo.nõ eſt ad ꝓpoſitũ: qꝛ
loquit᷑ de donis gratiſdatis tm̃.Qðõ patet ꝑ ſᷣ ꝙ dicit. ꝙ
data ſunt ad manifeſtatõem ſpũs.et ponit exempla.ſic
dona ꝓphetie.genera linguaꝝ.interpᷣtatões pᷣmonum.⸗
oꝑatõnes miꝛaculoꝝ.de ꝗbo om̃ibo.j.ad coꝝ.xij.Et hec
dona bene poſſunt eẽ ſine virtutiboet ante vᷣtutes.ſed de
bhis nõ erat queſtio.ĩmo de gratuitis donis a gra gratũ⸗
faciente dictis.

Nueſtio. lxxiij. de gratia
gratiſdata.
Dm dictum ſit ſu/

periꝰ ꝙ gra dicit᷑ coĩter gra gratiſdata.
et ꝓpꝛie gr̃a gꝛatũfaciẽs:inquiſitio que
pᷣceſſit verſata ẽ circa gr̃am gratũfaciẽ⸗
tẽ.iQũc vᷣo ingrendũ ẽ de gr̃a gꝛatiſdata
que nõ facit gratũ.in hũc modũ. Pꝛiĩo an ſit ponere gra
tiã gratiſdata nõ facientẽ gratũ.Secũdo ꝗd ſit gr̃a gra
tiſdata in hac rõne. Tercio que drie gre gratiſdate.et
eaꝝ ſufficientia.

Membꝛum pꝛimum
DOpꝛimũ ſic. Gr̃a dẽ donũ ſpũſſcti: qͥcũq;
mõ accipiat᷑.ſicẽ dr.j.ad coꝝ.xij.DPiuiſiões
gr̃aꝝ ſunt:idẽ ar̃᷑ ſpũs. Sʒ poſitis donis
ſpũſſcti poĩt᷑ ſpũſſctus:ſiẽ̃ hẽt᷑ ad ro.j.ſuꝑ
illð.ga vobis ⁊ pax a deo. Haymo.Spũſſetus nomẽ ũ
poſuit qm̃ in donis ſuis eũ cõpꝛehẽdit.i.in gr̃a ⁊ pace.
qꝛ em̃ ꝑ eũ honoꝛãt᷑ electi.iõ ĩ donis ſuis intelligit᷑. Ex h̊
Garguit᷑.ꝗ cũ dona ſpũſſct᷑i bñt᷑.ſpũſſctus hr. Sʒ qñcũʒ
ſpũſſctus hẽt᷑ ab hoĩe:ẽ deo gꝛatꝰ.q̊ qñ donũ eiꝰhẽtur ab
hoĩe:ẽ hõ deo gratꝰ. Relingꝗt᷑ igit ỹ cũ donũ qdᷣcũq; ſpi⸗
rituſſct᷑i hoĩ dat᷑:gratꝰ deo efficit᷑.g oĩs gra ẽ gratũfaci⸗
ens.¶ Cõtra.j.coꝝ.xiij.Si linguis hoĩm loq̃r:caritatẽ
at᷑ nõ hẽam ⁊c̃. Gl.aug.Sũt alia a caritate ꝑ ſpm̃ mũe
ra:ſᷣ ſine caritate nihil ꝓſunt.⁊ ĩtroducit illð euãgelij
xv.mat᷑. Qui ñ hʒ.etiã qð vr̃ hẽre auferet᷑ ab eo.hʒ ꝗdẽ
gram poſſidẽdi nomẽ xpᷣianũ.ſᷣ̊ nõ hʒ gꝛazʒ vtẽdi re noĩs
et iõ qdð hʒ aufert᷑.Ex qͥ relinꝗt᷑ ꝙ ſũt gre gratiſdate que
ibi enũerat apłus vt donũ linguaꝝ et ꝓphetiã ⁊ hmõt.
¶ Itẽ in eodẽ ſuꝑ illð.Si hũero fidẽ ita vt mõtes t᷑ᷣnſfe⸗
ram:nihil ſũ ⁊c᷑. Glo.i.ſine caritate nihil ꝓdeſt.hñt il⸗
la vtiqʒ mali:q̃ ⁊ ↄfitebũt᷑ ĩ iudicõ.Aſdat᷑.vij. Quibo nõ
dicet᷑.i2õ habuiſtis fidẽ:łᷣ nõ noui vos qꝛ fidẽ ſine caꝛi
tate hũerũt. Nides igit᷑ ſine caritate ẽ gra gratiſdata nõ

gratũfaciẽs. Itẽ.j. ad ro. Reuelat᷑ iuſticia dei ex fide ĩ
fidẽ ⁊c̃. IObi dicit glo.ꝙ ẽ fides ĩfoꝛmis qualitas mẽtis

ue ſociã nõ habet caritatẽ. Reſpõſio ſᷣm quoſdaʒ.q;

Ccñ ſpũſſ.dicat᷑ ſpũs vᷣiitatis Joh.xiiij.et ſpũs adoptõnis
ad ro.viij.ſᷣm ꝙ ſpũs adoptõnis facit nos filios ⁊ acce⸗
ptos deo ꝑ donum caritatis et gre gratũfaciẽtis. Scðm

ðvᷣo ꝙ ſpũs vᷣitatis facit nos ꝑticipes ſue cognitõis vł de

mõſtratõis qð pt eſſe gr̃e gratiſdate:et nõ gꝛatũfaciẽtis
ſiẽ patʒ ĩ ꝓhia cayphe:et in fide ĩfoꝛmi. ⁊ m h̊ ponũt
gram gratiſdatã.¶ Et ad pᷣmũ dicerẽt ꝙ ſpũſſ.dat᷑ duo⸗
hb mõis ꝑ diſtinctõʒ.vt ſpũs adoptõis ⁊ vt ſpũs vitatis
Et pꝛĩo mõ efficit᷑ deo gratꝰ ille cui dat᷑.ſcdᷣo mõ nõ ne⸗
ceſſario.¶ Cõtra.aug.xxv.de trini. Deus ſpũſſ.cũ datꝰ
fuerit hoĩ.accẽdit eũ ad diligẽaũ deũ et ꝓximũ.Si cꝛgo
homo nõ accẽdat᷑ ꝑ caritatẽ.nõ eſt ei datus ſpũſſctus:
nulla ẽ p̃dicta diſtinctio.¶ Isẽ aug.in eodeʒz li.de trini.
Spũſſctus nõ ꝗpꝛie dicit᷑ donũ:niſi ꝓpt᷑ dilectõem.quã
q nõ habuerit.ſi loquat᷑ omibo linguis:et hẽat ꝓhiam
et oẽm ſciam et fidem nihil ꝓdeſt.vt dicit᷑.j.ad coꝝ.xiij.
Itẽ aug.ad dardanũ. inhabitatoꝛ qũdã eſt deus
nõdũ cognoſcẽtiũ deũ vt ꝑuuloꝝ.q̊rũdã vᷣo inhabitatoꝛ
eſt cognoſcẽtiũ et diligẽtiũ.q̊rũdã vo inhabitatoꝛ nõ eſt.
qui ſcʒ ſunt cognoſcẽtes ⁊ nõ diligẽtes. De ꝗbo ad ro.j.
NQui cũ deũ cognouiſſent nõ ſicẽ dñm głificauer̃t ⁊c. Ex
q̊ͥ relinꝗ?.ꝙ nõ ex qͥcũq; dono gratiſdato dicet᷑ ſpũſſctus
baberi.cũ ipᷣm hr̃e ſit ſpm̃ſctz ĩ nobis iĩhabitare:et ipᷣm
nobis dari.¶ Pꝛopterea dðᷣm. ꝙ q̃dã dona ſũt a ſpũ: ſ̊
nõ cũ ſpũ.quedã vᷣo a ſpũ et cũ ſpũ.R ſpũ ſᷣ nõ cum ſpi
dant᷑ dona q̃ nõ faciũt nos dignos deo.vt q̃ dicta ſũt fi⸗
des infoꝛmis ⁊ ꝓphᷣia ⁊ hmõi.Et hec ſũt dona gratiſda
ta.A ſpũ vo ⁊ cum ſpũ.dant᷑ dona q̃ faciũt nos dignos
deo.cum quibo gr̃a deifoꝛmitatis infundit᷑:q̃ ẽ gra gra
tũfaciẽs:q̃ cõfoꝛmat nos ꝑ ſpm̃ deo dupłr.ↄſoꝛmitate ſã
ctitatis:vt in ꝑuulis baptiʒatis.et ↄfoꝛmatõe caritatis
vt ĩ adultis iuxta auctoꝛitatẽ aug.ad dardanũ.⸗! Ad il
lud ergo qð obijcit᷑ pꝛio.dðᷣm ꝙ ſpũs intelligit᷑ in donis

ſuis dupłr.vno mõ ſiẽ pꝛincipiuʒ.alio mõ ſicẽ donũ. In

donis nõ gratũfaciẽtibo intelligit᷑ vt pꝛicipiũ:qꝛ ub illo
ſunt.ĩ donis gratũfaciẽtibo:et qꝛ ab illo ſũt:et cũ illis ẽ
ſic pᷣcipuũ donũ.Pꝛeterea in donis nõ gratũfaciẽtibus
ẽ ꝑ diſiributõʒ oꝑatõis. In doĩs vᷣo gratũfaciẽtibo ꝑ ꝑti
cipatõʒ ſue ſctcitatis ſeu ꝑ ↄfoꝛmatõʒ ſue ꝗpꝛietatis: q ẽ
ꝓꝛietas amoꝛis.et hac rõne dicit aug.ꝙ quoſdã inha⸗
bitat nõ cognoſcẽtes vt ꝑuulos ꝑ gram ſctiſicatõis.qͥſ⸗
dam cognoſcẽtes ꝑ gr̃am amoꝛis. qͥſdã vᷣo nõ inbabitat
et nõ ſunt ꝑticipes ſue cognitõis ⁊ ſue oꝑatõnis.Aſdat᷑.
vij. Multi dicẽt.ſQungꝗd in nomĩe tuo ꝓphetauimꝰ.de⸗
monia eiecimus.et virtutes fecimus ⁊c̃.

Membꝛum ſecundum

Onſequẽter querit᷑ quid ſit gr̃a gratiſda⸗
ta. Ad qð inꝗrẽdũ eſi vtrũ gra gratiſdata
ſit idẽ cũ dono naturali.et in qͥ differat ab
habitu acꝗſito a gra gratũfaciẽte. Ad qð
ſic. Om̃e donũ datũ a deo ſine meritis.ẽ gratiſdatũ.Sʒ
om̃e donũ nat᷑ale eſt hmõi.ergo om̃e donu naturale ẽ do⸗
num gratiſdatũ.ergo dona naturalia ſunt dona gratiſ⸗
data:et gr̃e gratiſdate./i Itẽ.j.ad coꝝ.ij.Vlt ſciamus q̃
data ſũt nob ⁊c̃. Glo.Dedit nob deꝰnataʒ vt eẽmꝰ.aĩaʒ
vt viuerẽꝰ.mẽtẽ vt ĩtelligeremꝰ.⁊ ſine pᷣcedẽti merito:
aia et ĩtelligẽtia ſũt gr̃e gratiſdate. Cõt᷑.j.ad coꝝ · ij.
Aliud accepiꝰ vt eẽmꝰ.alið vt ſcti eẽmꝰ.ſuꝑ illð. Alt ſci
amꝰ q̃ nobᷣ a deo donata ſũt. Inde arguit᷑.qr̃a drĩ donuʒ
qð accipit᷑ pꝰeẽ ad bñ eẽ.Cũ g nat᷑alia dona accipiãt᷑ ad
eẽ:ñ erit gre gtiſdate.¶ Ie eẽ gtũ ẽ eẽ ecceptũ. Sʒ oẽ ac
ceptũ poĩt añ ſe eẽ qð ẽ ꝑ nataʒ.ꝗ̊ donũ gtuitũ poit añ ſe
donũ natale. Ie qrit᷑ an ſit bitꝰacqſitꝰ ad ro.xj.arguit
apłs.ſi gr̃a dei iã ñ ex oꝑibo.alioqn gr̃a iã ñ ẽ gr̃a. Gĩa

*

igr gratiſdata nõ ẽ in nobis vt acꝗſitũ ꝑ oꝑatõʒ nrfam:

ſiẽ ẽ ſcia.¶¶ Itẽ ad ro.xij. ANnicuiq; ſiẽ̃ deus diuiſit mẽſu

rã fidei.glo. Hona oꝑa fiũt a bono hoĩe. Iides aũt fit

.

s

—

— 22-—

4¹

lot
gt.
/

. W

in homiĩe. Iides igit᷑ donũ dei eſt. Sed hoc intelligit᷑ de
hde infoꝛmi:ſicut de foꝛmata.Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ gra gꝛa
tiſdata nõ erit donũ acquiſitũ. Itẽ.j. ad coꝝ. xij. Alij
datur ꝑ ſpm̃ ſermo ſapie.Glo. Per ſpm̃ nõ ꝑ meritum.
Contra.Agei.j.Factũ eſt verbũ dñi in manu agei:idẽ
in oꝑatõne.ergo ꝓphia acquirit᷑ er merito. Sʒ ꝓphetia
eſt gra gratiſdata.⸗. Item ad ro.xij. Sicut deus diuiſit
vnicuiq; menſuꝛã fidei.Glo.Id eſt ea rõne qua deus de
dit vnicuiq; dona menſurata:que fides meret᷑:et enume
rat poſimodũ dona gratiſdata ſeu ꝓphetiaʒ im rõem fi⸗
dri ſeu miſteriũ ⁊c.¶ Item querit᷑ in quo differat gꝛatia
gratiſdata a gratia gratũfaciente. Si dicat᷑ ꝙ ꝑ boc ꝓ
iſta facit gratu: illa nõ:querit᷑ qd efficiat gr̃a gratiſdata
inquãtũ gratia:et ſicut albedinis eſt albu facere:et iuſii
eie iuſtu m facere:ita gratie inquãtũ gratia eſt gratũ fa
cere.In vanum eꝛgo et impꝛopꝛijſſime dicit᷑ gr̃a que nõ
gratũ facit.ſicut caloꝛ dicit᷑ impꝛopꝛie qui nõ calidũ fa⸗
cit.¶ Itẽ ſi dicat᷑ quẽadmodũ dicit᷑.j.ad coꝝ.xij.ſuꝑ illð
vnicuiq; dat᷑ maifeſtatio ſpũs ad vtilitatẽ.glo. Diuiſa
ſunt dona:et nõ ad meritũ homiĩs alicuiꝰ ſingularit᷑ dã⸗
tur.ſed ad vtilitatẽ eccleſie ediſicãde:ꝙ ita ait.vnicuiq;
datur maifeſtatio ſpũs.i.gratia ꝑ quã patet ꝙ in eo eſt
ſpũs.Scðm boc ergo ſi accipiat᷑ dria vt dicat᷑ gratia
gratũfaciens dat᷑ ad meritũ vite eterne. gratia vo gtil⸗
data ad edificatõem eccłie.Cõtra.Sunt dona infoꝛmia
que dant᷑ homĩ ꝓpter ſe:vt ſides infoꝛmis et ſpes:ſiẽ dẽ

jad coꝝ.xiij.Aſdaioꝛ at hoꝝ ẽ caritas ⁊c. Glo. Iſides

et ſpes ſine caritate poſſunt eẽ.ergo nõ erit illa differen
tia gratie gratiſdate et gratie gratũfaciẽtis. Reſpon
ſio.gratia gratiſdata ꝓpꝛie dicit donum infuſũ rõnali na
ture ſine meritis quatũ in ſe eſt diſponẽs ad ſalutẽ pꝛo⸗

pꝛiam vel edificatoem alteriꝰ. Gonũ igit᷑ infuſũ nature

dicit.ad dr̃iam donoꝝ naturaliũ:vt eſi ratõ volũtas in⸗
geniũ. Sine meritis vo addit᷑ ad dr̃am donoꝝ acqꝗſitoꝝ
vt eſt ſcia.Qature vo rõnali dicit᷑ ad driam donoꝝ tpa⸗
liũ et aimaliũ:que pꝛimo et ꝑ ſe dant᷑ nate irrõnali. Di
ſponẽs vᷣo ad ſalutẽ dẽ ad dꝛiam gr̃e gratũ faciẽtis:que
nõ eſt ſicut diſpoſitio ad ſalutẽ.quaſi diſtans:ſed eſt di⸗
ſpoſitio ſalutis qꝛ habens illã dignus eſi ſalute eterna:
ĩmo gratia gratũfaciens eſtip̃a ſalus ad quã diſpoit gea
gratiſdata. Ad ſalutẽ o ꝓpꝛiam vel edificatõeʒ alteriꝰ
dicit᷑ ad explanatõcʒ.nam quedã dona gratiſdata diſpo
nũt boĩem ad ſalutẽ ꝓpꝛiam:que ẽ in gratia gꝛatüfacien
te.vt fides infoꝛmis et ſpes.quedã vᷣo ad ſalutẽ alteriꝰ.
vt gratia ſermoio et gratia oꝑatõis miraculoꝝ 1 bmõi
Quãtũ voo in ſe eſt aadit᷑ ad explanatõem.¶ Nam polito
ꝙ gratia gratiſdata remaneat aliqua in dãnato ſen in
obſtinato ꝓpter dæfectũ ſubiecti: nõ eſt diſponens ad ſa
luteʒ:qᷓuis quãtũ in ſe eſt diſponat ad ſalutẽ: quẽadmo
dum medicina que quãtũ in ſe eſt diſponit ad ſanitatẽ:
tamẽ cõtingit er defectu ſubiecti.vt coꝛruptõis coꝛpoꝛis
vt diſpoſitio ſit ↄtraria in ſubiecto et fruſiret᷑ actꝰmedi⸗
cine.ſAd pꝛimũ qð obijcit᷑ de donio natalibo extẽdẽdo
nomẽ gratie.ddðᷣm.ꝙ ſicut dietum fuit ſupꝛa qõne de gꝛa
tia an ſit:gratia multipliciter dicit᷑. cõmuniſſim egegd
a vo datur gratis. Et ̃m hoc dona indita et naturalia
dicutur gratie.Cõmuniter donũ gre nature additũ.ſeu
oꝛdinet ad ſalutẽ ſeu nõ.vt ſcĩie natales et ſ peculatine.
Pꝛopꝛie vo dicit᷑ donũ a deo gratiſoatũ oꝛdinãs ad ſa⸗
lutem ꝓpꝛiam vel alteriꝰ vt fides infoꝛmis 7 ꝓhetie. et
hoc mõ intelligit᷑ illa auẽtas obiecta e. j. ad coꝝ. xij.
Ao illud vᷣo qð querit᷑ vtrũ gratia gratiſdata ſit ex ac
quiſitõe vel merito nro. dᷣm ꝙ Apꝛie accepta gra gratiſ
data donũ eſt ſupꝛa pra:em nature rõnalis. et ideo ad il
lud obtinendũ nõ ſurgit noſter actus:nec meritũ quã⸗
tum eſt te ptate nature.qdð pʒ in fide infoꝛmi ꝓphetia
et gratia miraculoꝝ. hec em̃ ſunt ſupᷣ pratem nature rõ⸗
nalis. aſſentire em veritani que nõ videt᷑ nec rõne cõuin
cit.ſimiliter ⁊ pᷣſcire futura:et facere miracula ſi up na⸗
turam eſt vis rõnalis. ergo dicũt auetoꝛitates ꝙ ca⸗

dit ſub merito. doᷣm ꝓ intelligũt᷑ de merito inteꝛpᷣtatino

xxuj.

et nõ de merito ꝗpꝛie accepto. ſicut accipit᷑ illa auẽtas
agei. Factũ eſt verbũ dñi ⁊c. AVel diſtinguẽdũ meritum
dupliciter. ¶Meritũ qdð elicit᷑ ex virtute nate ſolũ.⁊ boc
modo grati gratiſdatã nõ eſi mereri. et eſt meritũ qð
elicit᷑ a vᷣtute nature adiuta gratia gratũfaciente.⁊ hoc
mõ ↄtingit gr̃am gratiſdatã cadere ſub merito.vt meri⸗
o fidei et caritatis pt quis mereri ad vtilitatẽ alioꝛum
ꝓhiam vel gẽam oꝑatois miraculoꝝ.et boc mõ intelli⸗
git᷑ auẽtas ad ro.xij.Sicut diuiſit dens ⁊c. Gratia er⸗
go gratiſdata dicit᷑ rõne illa qua nõ eſt in merito virtu
tis nature. Sub merito pᷣo cadit rõne gre facientis gra⸗
tum:nec illud aufert ei nomẽ gratie:quẽadmodũ nec vi⸗
te eterne que cadit ſub merito gre.et ratio huiꝰ c.qm̃ pꝛĩ
cipiũ huiꝰ meriti pꝛincipale no eſt in nobis.hoc ẽ in vir
tute nature:ſed ſupᷣ nos hoc eſt in gratia gratũfaciente.
Do vltimũ vᷣo qð querit᷑ de differẽtia gratie gratũfa⸗
cientis et gratiſdate patet reſpoſio ex pdictis.i Iã gra⸗
tia gratiſdata quatũ in ſe eſt diſponit ad gratũ fieri vel
ſe vel aliũ. Gratia vᷣo gratũfaciẽs gratũ facit Ipꝛiũ ſub⸗
iectũ et deo dignum et acceptũ. Gifferũt ꝗ̊ᷓ ſiẽ foꝛma di⸗
ſponẽs et foꝛma ꝑficiẽs.et ſicut donũ qð datur hoĩ ꝓpt
ſe ſemꝑ:et donũ qð dat᷑ ꝓpter aliũ frequẽter.

MMlembrum tercimm
Oſiea qrit᷑ de differẽtijs gratie gratiſda⸗
te q̃s ꝗdẽ dicũt aplm aſſignaſſe.j.ad coꝝ.
xij. Alij dat᷑ ꝑ ſpm ſermo ſapie.alij ſermo
ſcĩc.alteri fides.alij gratia ſanitatũ. alij
oꝑatio vᷣtutũ.alij ꝓphetia.alij diſcretio ſpũum.alij gene
ra liguax.alij interpᷣtatõ ſmonũ.⁊ ĩc glo.ſr illð.Ami⸗
cuiq; dat᷑ maĩfeſtatõ ſpũs.ꝙ diuiſa ſũt dona:et ñ ad me
ritũ hoĩs alicuiꝰ ſingłariter dant᷑:ſ̊ ad vtilitatẽ eccleſie
edificande.Ex qͥ relinꝗt᷑ ꝙ bec dona ſũt gẽe gratiſdate.
Cum ꝭ enũeratio opli ꝑ oĩa ſufficiẽs ſit.ĩ bis drijs ↄpꝛe
hẽdunt᷑ vłr dr̃e gratie gratiſdate.¶ Sʒ ↄtra.Siẽ ↄtigit
fidẽ eẽ infoꝛmẽ:ita ſpem ⁊ reliq̃ͥs vᷣtutes excepta carita⸗
te.et ſitr timoꝛẽ infoꝛmẽ ↄtingit eẽ:vt timoꝛẽ ſeruilẽ.⁊ cõ
ſtat ꝙ iſta ſũt dona gratiſdata:nec nũerãt᷑ bic.ꝗᷓ in hac

. — — —

diſtictõe a płi nõ ↄpᷣbẽdũt᷑ vłr dr̃ie oĩs gratie gratiſdate
¶tẽ ſuꝑ illð.alteri fides ĩ eodẽ ſpũ.glo. Vide ꝙ fides
mter dei mũera ẽ. nõ ergo ſola caritas:ſᷣ caritas cũ fide
a do nobis ẽ.Ex h̊ arguit᷑. Sʒ caritas cũ ſide ẽ gratuz
faciẽs.ergo dꝛie cnũerate ab apło nõ ſolũ ſunt drie Ge
gꝛatiſdate.¶ Itẽ ẽ ne ĩcultatio pᷣmoĩs qð dẽ donũ Fmoiĩs
ſapie.⁊ ſmoĩs ſcie.Si dicat᷑ ꝙ nõ:ĩmo ſm glo.diſtiguẽ
dũ ẽ int ſapiam ⁊ ſciam ᷣm aug.ĩ li. de trini. Sapia c ĩ
ↄtẽplatõe eternoꝝ.ſciu ĩ actõe tꝑaliũ.Si ergo vlr ↄgni⸗
tio et enũeratio veritatis oꝛdiata ↄpᷣhẽdit᷑ donis ſapie ⁊
ſcĩe:⁊ Fᷣmoĩs ſapie ⁊ ſcĩe.ergo ſuꝑfluũt dona geneꝛis lin
guaxꝝ: et ĩterpᷣtatõis ſmonũ. vtẽ eũ dẽ donu gratie ſa
nitatũ nõ ĩtelligit᷑ niſi de ga q yferebant᷑ ſanitates ſine
oꝑe medicine.ergo tale opus erat miracnloſũ.gꝛa igit᷑
ſanitatũ nõ diuidit᷑ a dono oꝑatõis vᷣtutũ.i¶ Itẽ ſilr poſ
ſet obijci de dꝛia doni generis liguaꝝ a dono interpᷣtatio
nis ſᷣmonũ. Itẽ.j.ad riaſſignararlus alio mõ
dꝛias gratie gratiſdate dicẽs. Quoldã poſuit deꝰ ĩ eccle
ſia pꝛimũ aplłos.ſecũdo ꝓphᷣtas.tercio doctoꝛes.deinde
virtutes.erinde gratias.curationũ opitulatões.guber⸗
natões.genera linguaꝝ. Et ctiã poſimodũ replicãs de
iſtis addit interp̃tatõʒ pᷣmonũ.In hac at᷑ ſerie addit do
na aliqua que nõ fuerũt in pdicta aſſignatione numeꝛa
ta. vt apoſtolatũ ⁊ opitulatões et gubernatões.¶ Pꝛe⸗
terea plnra omittit que erãt nmerata in alia enumera⸗
tõne.vt fidem.diſcretõem ſpñum. ergo relinquit᷑ q nec
hic nec ſupꝛa ſufficiẽter ſunt aſſignate dꝛie gratie gratiſ
date. ¶ Item. j.ad coꝝ.xiiij.dicit. Si venero ad vos lin
guis vobis loquens.quid vobis ꝓdero: niſi vobis lo⸗
quar aut in reuelatione: aut in ſcientia. aut in ꝓphetia
aut in doctrina.vbi addit donũ reuelatõnis differens a
Aphetia:et donimn ſciẽtie differẽs a dono doctrine ꝓpter
quod nõ videtur pᷣdicta aſſignatio gratias gratiſdatas

vniuerſaliter cõtinere. Item.j.ad coꝝ.xiij.apłus enu
merat aliter cõparãdo dona gratiſdata caritati:oſtẽdẽ⸗
do ꝙ ſine illa ſunt inutilia.numerat ergo donum linque
duplex. hoĩm et angeloꝝ dicẽs.Si liguis hoim loquar
et angeloꝝ ⁊c.enumerãs dona cognitõis quatuoꝛ. ꝓpbe
tiam.noticiã miſterioꝝ.ſciam.fidẽ.vñ dicit.Si habue⸗
ro ꝓphiam:et nouerim miſteria:⁊ oẽm ſcĩiam et oẽm fi
dem. Itẽ enumerat dona oꝑatõis liberalitatis et patie⸗
vñ dicit. Si diſtribuero in cibos pauperũ om̃es ſaculi⸗
tates et tradidero coꝛpus meũ ita vt ardeam.et in hac
aſſignatõne multe gr̃e enumerant᷑ que in ſupᷣdictis aſſi⸗
gnatõibo nõ ponũt᷑. ꝓpter boc querit᷑ de dr̃ia et rõe iſla⸗
rũ aſſignatõnũ. KReſpõſio.Gr̃a gratiſdata triplex ẽ.
Eſt em̃ gra que datur homi ꝓpter vtilitatẽ ꝓpꝛiam:⁊ tñ
nõ gratũ facit:ſᷣ ad hoc diſpoĩt.vt fides infoꝛmis.ſpes
et timoꝛ ſeruilis.Eſi iterũ gra gratiſdata:que datur ho
mini ad vtilitatẽ ecclłie ſeu ꝓximi.vt ſermo ſapie et ſcie-
et hmõi.vñ.j.ad coꝝ.xij. Vnicuiqʒ datur ⁊c̃. Sũt dona
gue nõ ad meritũ hominis alicuiꝰ ſingulariter dantur

ſed ad vtilitatem eccleſie:vt dicit glo. Eſt iterũ gẽ̃a gra⸗

tiſdata ad honoꝛificatõem dei.VUnde.j.ad coꝝ.xij.ſuꝑ
illud.et adbuc excelletioꝛem viam.glo. Pꝛedicte gre nõ⸗
ſem ꝑ ad meritũ ꝑtinent:vᷣ ad honoꝛẽ der oſtendẽaũ gen
tibo.nde Mſdat᷑.vij. Dicent multi. Oñe in nomie tuo
ꝓphetauimꝰ. demonia eiecimꝰ.virtutes fecimꝰ. ⁊ hmõi.
Dicendũ ergo ꝙ cũ aplus agat te donis gratiaꝝ ꝓut
diſtribuuntur in coꝛpoꝛe eccłie.ſient patet ex.xij.⁊.xiij.

et.xiiij.pᷣme ad coꝝ.agit de gratijs gꝛatiſdatis que dant᷑

ad vtilitatẽ ecclie:ſen ad honoꝛificentiã maieſtatis diui
ne. Scðm ergo ꝙ ſunt ad vtilitatẽ ꝓximi et honoꝛẽ dei.
diffeꝛẽs ponit᷑ aſſignatio gaꝝ ab aplo.Sunt em̃ quedã
ad honoꝛificentiã diuine ſapie in docẽdo ꝓximũ. et ᷣm
boc accipit᷑ illa enumeratio.alij ꝑ ſpm̃ datur ſermo ſa⸗
piẽtie ⁊. Quedã vᷣo ad hbonoꝛificẽtiam diuĩe potẽtie da
te ad regendum ꝓximũ.et ſᷣm h̊ accipitur illa.quoſdaʒ
poſuit deus in eccleſia pꝛimũ opłos.Quedam ad hono
rificentiam diuine bonitatis date ad ꝓuocandũ ad bo
num ꝓximũ ꝑ exemplũ bonũ.et ſᷣm boc accipiunt᷑ ille.
ſi linguis hoĩm loquar ⁊c.j.ad coꝝ.xiij.ſicut iam pate⸗
bit.¶ Ad illud ergo qð pꝛimo obijcit.an illa diuiſio pꝛi
me apli cõtineat om̃es differẽtias gratie gratiſdate.di
cendũ ꝙ nõ:niſi tm̃ illas que dantur rõne docende veri⸗
tatis ſeu ad laudẽ ſapientie diuine.vnde numerꝰ illius
aſſignatõis ſic accipitur. Qam ad docenda veritate; re
quirũtur pꝛincipaliter tria.doctrĩa ſentẽtie veꝛitatis.cõ
firmatio veritatis.explicatio vel expoſitio veritatis. I
ſnia veritatis aut ẽ de credendis.aut de oꝑãdis. aut de
fide oꝑandoꝝ et credẽdoꝝ.ſeu manifeſtiꝰ.aut eſt de fine
aut de his q̃ ſunt ad finẽ. Itẽ ea q̃ ſunt ad fineʒ aut ſunt
oꝑanda:aut ſunt credẽda.ſermo & ſapie eſt de ſine ꝗ cõ⸗
ſtituit᷑ in eteꝛna beatitudie.Sapiẽtia aũt eſt in ↄtempla
tõne eternoꝝ:ſic̃ dicit aug.in glo.Sermo vᷣo ſcientie de
operandis eſt.vnde dicit glo. Scia ẽ in actõne temꝑali
um. Iides vᷣo q̃ hic accipit᷑ ꝓ ſermõe fidei ẽ de credẽdis.

vñ dieit glo. Fides ↄſtãtia fidei vel ſermo. Scoᷣm G̊ q̊ ac

cipiũt᷑ illa tria:vt ſapia ſit de eternis.ſcia de operãdis.
fides ð credẽdis. Hic tamẽ accipiũt᷑ bec dona vt ſunt in
ſermõe ad docẽdũ.vñ dicit᷑ ſermo ſs pie ⁊c̃.¶lj Atẽ qtum
adofirmatõʒ ᷣmoĩs q̃ nccia eſt ad doctrinam veritatis.
ſm ꝙ dicit᷑ Mar.vlt᷑. Oꝛedicauerũt vbiq; dño cooꝑan
te et ſermonẽ cõfirmãte ſequentibo ſignis.accipit᷑ qᷣaru⸗
pliciter dr̃ia.Qam ↄfirmatõ ſᷣmoiĩs fit duplr.Ino mõ.
ꝑ mirabilia oꝑatõis.Alio mõ ꝑ mirabilia cognitõis.
Itẽ mirabilia oꝑatõis duobo mõis.Vno mõ q excedũt
actũ nat᷑e:nõ tñ potẽtiã.alio mõ in his q̃ excedut actũ ⁊
potentiã q ſunt ĩpoſſibilia nat᷑e.Itẽ mirabilia cognitio⸗
nis duobo mõis.Ano mõ in cognitõe veri.alio mõ ĩ co⸗
gnitõne boni.Vel aliter.vno mõ in cognitõne rerũ.alo
mõ in diſcꝛetõne intentõnũ.Eſt igit᷑ gra ad cõſiꝛmatõeʒ
doctrine veritatis in oꝑe:qð excedit actũ nature gratia
ſanitatũ.Eſt iterũ gra in oꝑe:qð excedit potentiã natu⸗

re.vicʒ gratia oꝑatõis virtutum.vnde glo.i.miraculoꝝ

que ſunt ſupꝛa naturã.et eſt gratia in mirabili cognitõe

veritatis ſeu rerũ futurarũ:vt gra ꝓphie.Eſt iterũ gra⸗
tia in mirabili diſcretõne boni ſeu intentione:vt gra di
ſcretõis ſpirituum.vnde glo. Vt diſcernat quod audit
quo ſpiritu bono an malo dicatur:quia dy abolus ſedu
ctione dicit bona.¶ Iem ꝙᷓtum ad explicationẽ ſeu ex⸗
poſitõem veritatis requirutur duo ad ꝑfectam explica
tionem.vnum eſt vt fiat explicatio veritatis om̃ibo.Ali
ud vt fiat de om̃ibo que ꝑtinent ad eoꝛum ſalutem. Gra
tia igitur explicatõnis veritatis duplex eſt gratia gene
rum linguarũ per quã om̃ibo fiebat explicatio veritatis
et gratia interpᷣtationis ſermonum: ꝑ quã fieret de omi
bus explicatio veritatis. Item gratia generũ linguarũ
neceſſaria eſt ad explicatõem veritatis ſermonibo ꝓpꝛijs
iuxta ꝓpꝛietatem vniuſcuiuſq; ydeomatis. Inteꝛpꝛetatõ
dᷣo ſermonũ ad explicatõem veritatis ſermonibo mani⸗
feſtis.ad hoc em̃ eſt interpꝛetatio vt elucidetur obſcurꝰ
ſermo. Satet igitur ꝙ nõ enumerat hic apoſtolus gra⸗
tias gratiſdatas niſi Fm ꝙ dantur ad doctrinam verita
tis.vnde ꝙ dicit de fide infoꝛmi ꝙ enumeret᷑ ibi.dicẽdũ
ꝙ nõ eſt verum in illa ratione:ſed fides ibi dicit᷑ ſermo
fidei:ſicẽ̃ dĩc glo.¶ Ad illud vᷣo quod obijcit ꝙ ibi ponit᷑
fides cum caritate.dicendũ ꝙ boc nõ dicitur ꝓpter hoc
fides hic accipiatur ꝓ virtute:ſed qꝛ ex hoc ſequit᷑ ꝙ
ides virtus vel que eſt cũ caritate ſit donũ vei. Sequit᷑
em̃.ſi ſermo fidei eſt donũ dei.cognitio ſidei eſt donũ dei
Cognitio aũt fidei eſt in fide:ſeu ſit cum caritate ſeu nõ
Ex quo relinquit᷑ ꝙ fides cum caritate eſt donum dei.et
ita patet reſponſio ad.v.pꝛimo obiecta.¶ Ad ſextũ dicẽ
dum.ꝙ illa aſſignatõ ſecũda gratiaꝝ.quã ponit aplus.
poſuit in eccłia dens pꝛimũ apłos ⁊c.accipit᷑ Sᷣm rõem
qua gratia gratiſdata datur ad honoꝛiſicentiã diuĩe po
tentie in regimine eccleſie.vnde ſᷣm diſtributõem diuine
potẽtie ſᷣm gradus dignitatũ in donis aceipiũtur dr̃ie
hoc mõ.Sunt dona in eccleſia ſuꝑioꝛis dignitatis.me⸗
diocris.et inferioꝛis.Dona ſuꝑioꝛis dignitatis ſunt in
duplici differẽtia et rᷣm duplicem gradũ dignitatis. ſcʒ
aplatus et ꝓphetie. In apłatu dignitas ſupꝛema pote⸗
ſtatis.in ꝓphetia dignitas ſecũda noticie veritatis.etiõ
dicit.pꝛimũ apoſtolos.pꝛimũ ſcʒ dignitate.ſecũdo ꝓphe
tas. Item dona mediocris dignitatis ſunt in triplici dił
ferẽtia.vicʒ doctrina.virtutes.et gratia curationũ: que
ſic diſtinguũtur. ¶ Lam donum doctrine eſt ad cognuõeʒ
faciendã in alio.Dona vo virtutis et gratie curationũ
ſunt ad oꝑatõem in alio.et hoc dnobo modis. Vno mõ
ad oꝑpatõem que eſt ſupꝛa potentiam nature. et ad boc
eſi donum virtutis.Alio modo ad oꝑatõem ſupꝛa actuʒ
nature:vt ſupꝛa dictum eſt.et ad hoc eſt donum curatio
nio. Et nota ꝙ oꝛdinantur ecõuerſo dona hic ꝙᷓ pꝛius.
ſuperius em̃ pꝛimo ponebat᷑ donũ poteſiatis.ſcʒ apoſio
latus. Secũdo donum cognitionis.ſeʒ pꝛophetia. Hic
dᷣo pꝛeponitur donum cognitõnis ſcʒ doctrine. et ſubſe⸗
quenter ponuntur dona poteſtatis ſeu operationis.vn⸗
de dicitur. Tercio doctoꝛes.deinde virtutes:erinde gꝛa
tia curatẽ nis.et hoc ẽ. quia ſicut dono auctoꝛitatis qð
eſt ſumm um. videlicet apoſtolatui.ſubſeruit et oꝛnat do
num cognitionis pꝛophetie: ſic dono doctrine ſubſeruit
donum poteſtatis ad ſigna miraculoꝛum confirmando
doctrinam. ſᷣm ꝙ dicitur Mar.vltimo.ſermonem con⸗
fimante ſequentibus ſignis. Item dona inferioꝛis di⸗

gnitatis ſunt in triplici differentia et gradu. ſcilicet do⸗/

num opitulationis. donum gubernationis. donum lin⸗
guarum:que diſtiguuntur ſic.opitulationes enim et gu
pernationes ſunt ad operandum ſeu ad regendum. do⸗
num vᷣᷣo linguarum ad inſtruendum. Item donum ad

regendum ſeu ad operandum duplicatur. in opitulati⸗

onem et gubernationem. et opitulatio eſt donum quo
mĩoꝛes maioꝛilꝰ cooꝑant᷑.vt dicit glo. Opitulatões.i.

eos ꝗ maioꝛibo fer̃t opes vt diſcipulꝰoplo archidyacõꝰ
epᷣo. Gubeꝛnatio vᷣo ẽ donũ qͥ maioꝛes pᷣlati cooꝑt mi

ð
— —

— — —

—.6—+–£+- — — —

— ,—— —

ſoe
r⸗

e⸗
6
e
di
gue
loez
ſoni
mo
hoe⸗
az
nio
ins.
ſo
be
e⸗
G
1d
ruit
ando
con⸗
s di
do⸗
nlin⸗
ſetg
m. d/
um ad
nlan
n o
Ges.
racd
Lüln⸗

Nueſtio

noꝛibo. Vñ glo. Gubernatões.i. minoꝝ ꝑſonaꝝ platõ⸗
nis vt p̃ſbiteri ſunt:q plebi documẽto ſunt. Donum vo
linguarũ vltimũ ẽ qð ẽ adi nſtruendũ.vñ dic glo. Ecce
