ſcdᷣm veritatẽ.alter numẽ diuinũ ſcõm extimatõem.hec
aũt nõ vniuocãt᷑.⁊ ideo rõ adoꝛatõis vtrobiq; ẽ equoca.
4Al Ad pᷣmã ratõeʒ ĩ ↄtrariũ.ſ.ꝙ appetitꝰbeatitudinis cũ
appetit᷑ ſcᷣm veritatẽ.⁊ cũ appetit᷑ ſᷣm erroꝛẽ: nõ ẽ equo⸗
cus.Dicẽdum ꝙ appetitꝰ beatitudĩs ẽ duplex.qꝛ põt eſſe
appetitꝰ volũtatis naturalis.⁊ tũc ẽ ſub ratõe ↄmũi ipᷣi
beatitudis.ſᷣim ꝙ dicimꝰꝙ beatitudo ẽ ſtatꝰoĩm bonorũ
ↄgregatõne ꝑfectus. Et ſic nõ equocat᷑ appetitꝰ.⁊ ſcðᷣm
iſiũ nuũqꝙᷓ accidit erroꝛ.Eſt aliꝰaſpetiiꝰqui ſequit᷑ electio
nem.qui quidẽ ẽ a ratõe:⁊ iſte reſpicit ratõem ꝓpꝛiã.cir⸗
ca iſtũ accidit erroꝛ ⁊ rectitudo.iſte em̃ appetitꝰ eſt ĩ ali⸗
quid determinatũ.⁊ cũ ponit beatitudinẽ vbi ẽ:⁊ oppeti⸗
tus tũc rectus ⁊ẽ.cũ vᷣo ponit eam vbi nõ eſt.ſ.in diuicijs
vel in delicijs.tũc errat.⁊ iſte appetitꝰeſt equocꝰ.qꝛ ratio
Apꝛia qua appetit᷑ bonũ vbi eſt:⁊ vbi nõ ẽ.ratõ equiuoca
eſt. Sic dico ex ꝑte iſia ꝙ appetitꝰnaturalis ẽ in reueren

tiam ⁊ adoꝛationẽ diuinã.ille aꝑetitꝰ accipit diuinum

generali ratõne.nõ ponẽdo hic vel ibi.⁊ iſte apetitꝰvni⸗
uocus ẽ.⁊ nõ ẽ ydolatrie motꝰ:ſed volũtatis naturalis
ſed appetitꝰ electõis qui mouet᷑ ĩ reuerẽtiã ⁊ adoꝛationẽ
diuinã in ratõe ꝗpꝛia iſte errat.ponẽdo dininũ vbi nõẽ.
qꝛ ponit diuinũ extra ſuã ꝓpꝛiã ratõeʒ.⁊ ꝓpt h̊ acceptio
diu ini equoca ẽ.q¶ Ad ſcõm dicẽduz.q ſi adoꝛatõ dicit
motũ pᷣm inclinatõeʒ nature ſeu appetitũ nature.dico ꝙ;
vniuocꝰẽ ſemꝑ motꝰ⁊ idẽ.ĩmo iſte ſemꝑ ẽ rectꝰ:nec ciꝛca
ipᷣm accidit erroꝛ.h̊ſi dic motũ adoꝛatõis i re de᷑miata
tũc ẽ motꝰille ſcdᷣm appetitũ rõnis electiuũ.⁊ iſte motꝰñ
eſt vniuocꝰ.nec idẽ ẽ.qꝛ reſpicit rõeʒ ꝓpꝛiã q̃ diffeꝛẽs ẽ.cũ
ponit᷑ diuinũ vel ſũmũ vbi ẽ ⁊ vbi nõ ẽ.Alia em̃ ẽ rõ diui
ni in deo vbi ẽ: ⁊ in creatura vbi nõẽ.qꝛ ibi ponit᷑ extra
ꝛiã ratõeʒ.4! Ad aliud dicẽduʒ.ꝙ ĩ illo argumẽto eſt
fallatia accidentis.fit em̃ ibi diſtributõ ꝓ ſingularibo:hſᷣ
non ſumit ꝓ eijſdẽ numero:pů ꝓ ſimilibo.vnde ydolatria
dicit᷑ cultꝰ deo debitꝰ:qꝛ ibi fit genuflexio ⁊c̃.q ſunt ſiłia
his.q̃ ſunt ĩ cultu diuino latrie.⁊ ſic dicit᷑ ydolatria cul
tus deo de bit ſimilitudinẽ.qꝛ.ſ.eſt ſiłis cultui qui deo
exhibet᷑.⁊ ſic nõ ꝓ eodẽ cultu aſſumit.ſᷣ ꝓ ſili.iQam nõ
põt eſſe idẽ numero.ſicut ptz ex glo.Ro.j.ſuꝑ illð.Qui
ↄmutauerũt ĩ mẽdaciũ veritatẽ dei.nõ poſſunt dici vera
citer duo veri dij.ſicut ipᷣa vna veritas nõ põt naturalit
diuidi. vñ illa adoꝛatio q̃ adoꝛat᷑ deꝰ.nũq; dicit᷑ñ vninoce
de aliq alia re.⁊ maxime de ydolo.niſi veritas ĩ mẽdaci
um ↄmutat᷑ quãdo adoꝛat᷑ vt deus.

Becundo queritur .S. ij.

vtꝝ adoꝛatio vniuoce dicat᷑ de latria ⁊ dulia. Ad qð ſic
latria dicitur cultus ſoli deo trino ⁊ vni debitus. Dulia
vo dicitur cultus vel reuerentia debita rationali crea⸗
ture:ſuꝑioꝛẽ oꝛdinẽ tenẽti.ſicut eſt pᷣlatus ⁊ dominus et
magiſier ⁊ hmõi.h̊ eadẽ eſt adoꝛatio qua adoꝛat᷑ deꝰ:et

◻

creatura ſuꝑioꝛem oꝛdinẽ tenens vt pꝛelatus ⁊ hmõi.g

adoꝛatio vniuoce dicit᷑ de latria ⁊ dulia.Ninoꝛ ptʒz peꝛ

ſile. videmus em ꝙ eadẽ eſi dilectio vel amoꝛ quo diligi
tur us ⁊ pꝛoximus. iſtud patet.qnia dicendo diligit᷑

. LAna 907 „ . ₰
adoꝛatio de latria ⁊ ydolatria ̊ eqnoce:qꝛ ratõ ip̃a mo

„ Ia

—

— ALb. N

—
— Sς ſ —.

1

ANE. Don
Gonegn

2 KAL Al. Jro *) E
. 9

n en polr-

deus:diligit᷑ pꝛoximus. idem ẽ obiectũ ⁊ idẽ finis. Dili
gere em̃ pꝛorimũ eſt velle ei bonũ ſummũ. qᷓ ſitkꝛ adoꝛatõ
eſt eadem.quia adoꝛat᷑ deus in pꝛorimo inqꝙᷓtum eſt ima
go eius ⁊ ſimilitudo.vnde adoꝛamus pᷣlatos ꝓpter ↄfoꝛ

mitatem ad deum in poteſtate. doctoꝛes ꝓpter ↄfoꝛmita-

tem in ſcientia vel ſapientia.viros ſanctos ꝓpter ↄfoꝛmi

tatem ad deum in bonitate. De pꝛimo habet᷑ Exo. xrxij.

Dijs nõ detrahes.⁊ dictũ eſt a dño ad moyſem.exo.vij.
Poſui te deum pharaonis. De ſcðo in Joh̊.x.Si illos
cos dixit ad quos dei ſermo factꝰẽ.De tercio habet᷑ in
pſał.Ego dixi dij eſtis.ergo adoꝛat᷑ pꝛoximꝰratõne cõ⸗
foꝛmitatis 2 ꝑticipationis alicuiꝰ diuini.Ergo ſicut ea⸗
dem eſt dilectio ⁊ vniuoca:ita eadem adoꝛatio dei ⁊ ꝓ⸗
ximi. ergo vniuoce dicit᷑ adoꝛatio de deo ⁊ de pꝛoximo.

Ad oppoſitũ.adoꝛatõ debita deo ſingulaꝛis eſt:⁊ ei ſo
li debita:⁊ hec dicit᷑ latria. ſicut nõ eſt dicere de his qᷓ
ſingulariter de deo ſunt vel dicũtur:ꝙ ꝑ analogiam cõ⸗

ueniant creature.nec etiam multomagis ꝑ vniuocatio/

nem non erit ſimiliter dicere ꝙ adoꝛatio dicat᷑ vniuoce.

nec etiam analogice de latria:que ad deum ꝑtinet.⁊ de

dulia:que ꝑtinet ad pꝛorimum. Sol.ſuꝑ ulud Ma⸗

thei.iiij.dominũ deum tuũ adoꝛabis⁊ illi ſoli ſeruies.di

cit glo.grece latreoſis.latine ſeruitus.Seruitꝰaũt illa qᷓ
ↄmunis ẽ deo ⁊ homini ⁊ cuicũ q;:grece dulia dicit.illa

vo que ſoli deo debet᷑ latria.⁊ ſumut glo.illam duliã ex⸗

tenſo nomine dulie.ſcõm.ſ.ꝙ accipitur pꝛo ſeꝛuitute du

lia vᷣo in ꝓpꝛia ratione ẽ reuerentia facta ſuꝑioꝛi creatu/
re.ſcdᷣm ꝙ dicit glo.ſuper illud pſał. Adoꝛate ſcabelluʒ
pedum eius:qm̃ ſanctũ eſt.⁊ dicit.nõ illa dico adoꝛatio⸗

ne que latria ẽ que ſoli creatoꝛi debet᷑: ſed illa que dulia
dignioꝛ eſt.dulia em̃ adoꝛatio eſt: que etiam creature ex

hibetur:que duas habet ſpecies.vnã que omnibo indiſfe

renter. alterã que ſoli humanitati xpᷣi exbibet᷑. ꝓꝛie er⸗

go ſumpto vocabulo latria ẽ ſeruitus que ſoli deo debe⸗

tur. Dulia dᷣo dicit᷑ ſeruitus? reuerẽtia. que ratõne ali⸗
cuiꝰdoni ⁊ dignitatis excellentis debet᷑ rationali creatu

re. pter qð etiam debet᷑ ei adoꝛatio. Dicenduʒ ꝗ. ꝙ nec
vniuoce nec equiuoce dicit᷑ adoꝛatio latrie ⁊ dulie ꝓpꝛie
ſumpte:vᷣ analogice.hoc ẽ ꝑ pꝛius ⁊ poſterius.vnde ꝓ⸗
pter hoc dicit glo.illa.ꝙ latreoſis ſiue dulia extenſo no⸗
mine ẽ ↄmunis ſeruitus exhibita cuicũq;.non dicit vni⸗
uoca vel eadem:ſed ↄmunis.ſ.ꝑ analogiã.hoc ẽ ꝑ pꝛius
2 poſterius.hec aũt eſt ratio. adoꝛatio eſt veneratio vel
reuerentia exhibita ratõne dignitatis ſuꝑioꝛis 2 excel⸗

lentis.⁊ hoc ꝑ pꝛius ⁊ poſterius cõuenit dulie latrie.

Sũma em̃ excellentia dignitatis eſt in deo.⁊ rationen⸗
lius debetur adoꝛatio latrie ipſi deo.excellentia autẽ di
gnitatis que eſt in creatura rationali nõ eſt ſumma:iĩmo
ab illa diuiſa ⁊ ſub illa ⁊ ad illam.⁊ ratõne iſtiꝰ dignita
tis debet᷑ creature adoꝛatio dulie.ex hoc em̃ ꝙ ſũmũ ẽ in
creatoꝛe debet ei creature ſũme.⁊ ratõe iſtiꝰfſũmi in crea
toꝛe.debet ad ratõeʒ latrie.Ratione vᷣo dignitatis date
a deo creature debet᷑ ei dulia:nõ dignitatis que ſũma ſit

ſed que ſub illa E ratõe cuiꝰ adoꝛat᷑ deus.q¶ Ad ratõeʒ ĩ
ↄtrariũ dicendũ.ꝙ deus ẽ alpha ⁊ o:pꝛincipiũ ⁊ finis.ſi

cut habet᷑ apoc.j.Adoꝛatio & reſpicit deũ inqᷓtuʒz ẽ pꝛin
cipium ſuꝑius ⁊ excellens.lnde adoꝛatio ẽ motꝰin pᷣn
cipium. Amoꝛ vᷣoẽ motꝰin ip̃m ſicut in finẽ. Ratõ aũt fi

nis nõ mutat᷑ cuʒ dicit᷑ ꝙ diligit᷑ deus ⁊ ꝙ diligit᷑ pꝛoxi⸗

mus.ſ.diligere ſũmũ bonũ ipᷣi ꝓximo.Silꝛ nec debituʒ
mutat᷑.ĩmo eadẽ ratõe debeo dilectionẽ deo ⁊ pꝛoximo.
quia in ſeipᷣo ⁊ in ſua imagine debeo diligere ſummum
bonum.ſeð cũ adoꝛatio ſit motus in pꝛincipiũ variat᷑ ra
tio pꝛincipij qua adoꝛat᷑ deꝰ ⁊ ꝓximus.⁊ ſiłꝛ ratõ debiti

quia deus ẽ pꝛincipiũ ad eſſe ⁊ ↄſeruationẽ eſſe ipᷣiꝰcrea

ture. Rationalis vᷣo creatura ẽ pꝛincipiũ ratõe doni ex⸗

cellentis ad bene eſſe alteriꝰ ſicut ſubditi.ratõe cuiꝰ põt

ipᷣm oucere in ſuꝑioꝛa.Sicut pᷣlatus ꝑ poteſtatẽ.doctor
ratõne ſapientie ꝑ cognitionẽ. ſanctus vir ꝑ exemplum
poſſunt alios ducere in ſuꝑioꝛa. Ratio & debiti ſilꝛ ẽ dif

—

0 2 4 „8
— E .
Ze

ferens.qꝛ ratio debiti quo debeo dro:ẽ ratio qua debeo
ipᷣi pꝛincipio adeſſe ⁊ ad ↄſeruatõeʒ adeſſe.⁊ ad oĩa reli⸗

qua. Ratio debiti qͥ debeo reuerẽtiã ꝓximo:ẽ ratio qua

debeo pꝛincipio ad bñ eſſe.dignitas em̃ diuini eſſe ꝑ po⸗
tentiã ⁊ ꝑticipatõeʒ ↄuenit pᷣlatis. Dignitas ſapiẽtie
doctoꝛibo.dignitas vᷣo bonitatis ſanctis ratõe quarũ di

gnitatum ſunt pꝛincipiũ ad bene eſſe alioꝝ.⸗ ratõe qua
rum debet᷑ eis honoꝛ ⁊ reuerẽtia.⁊ ſic nõ ẽ vniuoca ratõ
tccbiti nec etiã equiuoca ſed analogica.ſ.ꝑ pꝛius ⁊ poſte

rius variata.⁊ ideo debet variari ipᷣa adoꝛatio:⁊ radix
ad vtrũq;.

Tercio queritur S.iij.

vtꝝ adoꝛatio dicat actũ exterioꝛẽ vel interioꝛeʒ. Ad qð
ſic.exo.xx.NQõ adoꝛabis ea neq; coles.Glo.Aliud ẽ co⸗
lere.aliud ẽ adoꝛare. oteſt ꝗs inuitꝰadoꝛare vel adulã
do regibo ydolatris vel toꝛmẽtis victus:cũ ſciat qꝛ ydo/
lum nihilẽ.colere vᷣo ẽ toto his affectu ⁊ ſtudio mãcipa⸗
ri:vtrũq; ergo reſecas.vt nec affectu colas nec ſpe ado⸗
ras.Ex his ptʒ ꝙ adoꝛatio ↄſiſtit in actu exterioꝛi vel af
fectu:colere vo in affectu vel actu interioꝛi.ꝗ̊ adoꝛatio ẽ
actus exterioꝛ.colere vᷣo interioꝛ.⸗¶ Itẽ apoc.v.Cecide⸗
runt in facies ſuas ⁊ adoꝛauerũt. ̊ adoꝛatio ẽ in ſigno
exterioꝛi. dicit actũ exterioꝛ. Ad oppoſitũ.Joh.iiij.
Venit hoꝛa ⁊ nũc ẽ. quãdo veri adoꝛatoꝛes adoꝛabunt
patrẽ in ſpiritu ⁊ veritate.⁊ dicit glo.õ in templo.nõ
in mõte hoc:Hſᷣ interiꝰ in intimo coꝛdis tẽplo.qᷓ adoꝛare
ſeu adoꝛatio dicit actũ interioꝛẽ.q Itẽ pᷣs. Adoꝛate do⸗
minũ in atrio ſancto eiꝰ.i.in dilatato ⁊ ſanctificato coꝛ
d.qꝛ ex caritate ẽ oĩs ſanctitas.ꝗᷓ adoꝛatio dicit actum
coꝛdis.qᷓ dicit actũ interioꝛẽ. ¶ Item Rabanꝰ ſuꝑ geñ.
Adoꝛare ẽ ad deũ qui ſolꝰẽ adoꝛãdus tota mẽtis intẽtio
ne tendere. adoꝛatio ẽ actus mẽtis.Querit᷑ ̊ quõ diffe
runt.colere.ſeruire.⁊ adoꝛare. Sol.dicenduʒ. ꝙ iſta
diſtinguũt᷑ H̊ mõ.qꝛ adoꝛare ꝗpꝛie reſpicit intentõeʒ.co⸗
lere affectũ.ſeruitꝰcoꝛpus.qꝛ ſeruire ẽ ex illa ꝑte ex qua ẽ
ſeruilis actus.hoc aũt ẽ ex ꝑte coꝛpoꝛis.ven erari auteʒ
deum ſcðm affectũ poteſt eſſe oupliciter. vel interiꝰ:⁊ ſic
colere dicit affectũ interius.vel exterius:⁊ ſic colere dic
uffectũ in affectu ſeu in ſigno GSilꝛ adoꝛatio reſpicit in⸗
tentionẽ ſicut dicit p̃dicta autoꝛitas Rabani.ſuꝑ geñ.
Adoꝛare ẽ ad deũ qui ſolꝰẽ adoꝛãdus tota mẽtis intẽtio
ne tendere:⁊ ſic adoꝛatio reſpicit intentionẽ.ſ̊ h põt eſſe
dupliciter.vel ſcõm ꝙ ẽ interiꝰ ĩ coꝛde adoꝛatio ĩ ſpiritu
⁊ veritate:⁊ ſic dicũt auetoꝛes ꝙ adoꝛatio eſt interiꝰ.pel
ſcðᷣm ꝙ adoꝛatio ẽ exteriꝰin ſigno ⁊ ſignificatõe intẽtio⸗
nis:⁊ ſic ẽ exterioꝛ actus.q.ſ.ratõnalis creatura totazʒ
ſe donat deo vt ſuo pꝛincipio ⁊ cauſe. Sernire aũt reſpi⸗
cit opus exteriꝰvel coꝛpus.tñ ſeruitꝰaliqũ appellat᷑ man
cipanio rationalis creature.ſeu colendo.ſeu adoꝛando ĩ
affectu ⁊ intentione. r ſic eſt in intentione ⁊ affectu:2 ſic
dicit actũ interioꝛẽ. ſcõm aũt ꝙ eſt expᷣſſus motus vene⸗
rationis in coꝛpoꝛe:ſic eſt in actu exterioꝛi.⁊ ꝑ boc patʒ

intentio rationum ad vtrãq; partem.

Articulus ſecũdus
Sſtea querit᷑ pᷣm quã ratõneʒ deo debet᷑ ado
ratio.an.ſ.ratõe ptᷣatis.vel veritatis.vel bo⸗
nitatis. Ad qð ſic.q̃rit᷑ an circũſcripta boni:
tate ? vᷣitate debet᷑ eo adoꝛatõ rõe ptatis.Et oñdit᷑ q ñ
qꝛ ptas degeneꝛat ĩ abuſũ:niſi ſecũ habeat bonitatẽ ↄiũ
ctam. ſ tali nõ debet᷑ reuerẽtia nec adoꝛatio: circũſeri⸗
pia bonitate nõ debet᷑ ptati adoꝛatio. Itẽ nõ ẽ ſimpli
citer reuerẽda ptas.niſi ſecũ habeat veritatẽ.qꝛ tũc pꝛe⸗
ceps ẽ ⁊ ĩdirecta ĩ ſuas oꝑatõnes.ꝗᷓ nõ põt adoꝛari ptas
ſine iſtis.̊ debet᷑ deo adoꝛatõ nõ rõe ptatis ſolũ:ſ etiaʒ
ratõe iſioꝝ triñ.bonitas.veritas.ptas.¶ Silꝛ qrit vtx
ſola bonitas ſit cauſa adoꝛatõis.⁊ videt᷑. Circũſcripta
em poteſtate 2 veritate debet᷑ bonitati reuerentia de ſe.
nõ ecõuerſo:ergo pꝛimo ⁊ ſe debetur reuerentia boni⸗
X

7 „
5uALAE cWW1 5

₰ vK. O

„
. DZ –
4

Ocole

a
ras⸗
boſe
nic

lees
ic

uli
o

QNne ſtio
tati. Ergo ipſa bonitas ſola pꝛimo et ꝑ ſe eſt caula ado⸗
ratõnis et veneratõis diuie.¶ YItem aug. x. e cim. vei.
Cum mandatur de diligendo ꝓxio. quid aliud mand
tur niſi vt ei tum poteſt cõmendet diligen dũ en ec
vera religio.hec vera pietas eſt.hec tãtũmo debita eꝛui
tus.er quo obijcit᷑ ſi m vera et debita ẽ ſeruitꝰ qua mò⸗
datur diligendus deus: ſed hmõi rõ eſt bonitas. gipſa
bonitas eſt ratio et cẽ adoꝛatõis dei. Ao oppoſitum
oſtendit᷑ pꝛimo ꝙ ſolum rõne prtᷣatis ſic. circumſcriptis
alijs et remanẽte poteſtate deo debetur adoꝛatio. qꝛ la⸗
tria eſt ſeruitus: ergo adoꝛatio latrie eſt in intentoe ſer⸗
nitutis.ſed ſeruitus ſemꝑ dicit᷑ reſpectu dnij.domininz
aũt dicit᷑ rõne poteſtatis.Ande Moetius in libꝛo tri
nitate dicit. ꝙ dominiũ in dro nibil aliud eſt qᷓ poteſtas
cohercẽdi ſubditos.ergo rõne ptatis primo et ꝑ ſe o
debetur adoꝛatio.Circũſcriptis eꝛgo alijs.ipᷣa poteſtas
adbuc eſt rõ adoꝛatõis.¶ Iem in deo eſt ptas.veritas
et bonitas.ſicut aũt ſides eſt ipius veritatis: ſic amoꝛ E
ipᷣius bonitatis.ergo ſimiliter bonoꝛ vel adoꝛatiꝰ erit
ipᷣius poteſtatis.i¶ YItez adoꝛatio debet᷑ rõne dignitatis
excellentis.vnde nunqꝙᷓ ſuꝑioꝛa adoꝛãt inferioꝛa:ſed ecõ
uerſo.et hoc eſt qꝛ ſuperioꝛa habent dignitatẽ excellẽtẽ
reſpectu inferioꝛs et nõ ecõuerſo.ſed bonitas de ſuo in
tellectu et rõne nõ dat intelligere aliquã excellentiã di⸗
gnitatis.ſimiliter nec veritas:ſed ſola poteſias que ſem
per intelligitur.reſpectu alicuius ſubiecti.ergo adoꝛa⸗
tio ꝓpꝛie et ꝑ ſe debetur deo rõne ptᷣatis.et ita circũſcri⸗
ptis alijs:adhuc ptas eſt ratio adoꝛatõis.⸗. Similiter
obijcitur cõtra pꝛimũ.ſcʒ qꝛ rõne ſolius bonitatis nõ de
betur deo adoꝛatio.Et ꝑ hoc patet qð dici t pẽ. Omnis
terra odoꝛet te ⁊c. Gloſa.fide:ſed fides non adoꝛet niſi
conceptione veritatis:ergo nõ rõne bonitatis ſolũ debe
tur dro adoꝛatio. immo etiã rõne veritatis.q¶ Similit
querit᷑ vtꝝ rõne maieſtatis in his tribo compꝛehẽſe que
ſunt poteſtas.veritas boĩtas.debetur deo adoꝛatio.id
quod pſalł. Adoꝛate dñm in atrio ſcto eius.Glo.de his
atrijs venit᷑ in atriũ vbi maieſtas adoꝛat᷑.Ex hoc obijcit
cũ intelligit᷑ bonitas:niſi intelligatur excellẽtia:nõ debe
tur adoꝛatio ei:nec ſimiliter veritati:nec ſimiliter ptati
et ſimiliter niſi intelligat᷑ excellẽtia in ſummo:nõ debe
tur adoꝛatio que vni ſol debetur.que dicit᷑ adoꝛatio la
trie. Si ergo eſt in maieſtate intelligit᷑ excellẽtia in ſum
mo.quia dicit᷑ maieſtas a maioꝛi et ſummo ſtatu.Ergo
ipᷣa maieſtas in illis tribo compꝛehenſa eſt rõ adoꝛatio⸗
nis deo debite. ¶ Item deo debetur adoꝛatõ:graꝛũ actõ:
et laus:et hoc totum ex debito cauſali.boĩtas em̃ de ſua
rõne diffuſiua ẽ ſui.⁊ diffũdit dona ſua ĩ creaturis.Cꝛe
atura aũt ex hoc ꝙ accipit a deo efficit debitrix. et h eſt
tebitũ gratitudis.hec aũt ẽ grarũactio.ergo grarũactõ
debet᷑ deo rõne bonitatis: Item creatura rõnalis acci⸗
pit noticiã a deo.a veꝛitate aũt emanat oĩs noticia.quia
veritas eſt ſuipᷣius declaratiua vt dic hylariꝰ.Ex hac at
noticia debet ipᷣa creatura rõnalis laudare et magnifi⸗

care diuinã noticiã:vel veritateʒ ſeu ſapiam. g tenet᷑ ad

laudẽ diuinã rõne ipᷣius vᷣitatis.Cum & reſpiciat maie
ſtas maioꝛẽ ſtatũ.adoꝛatio aũt ẽ dignitatis ſuꝑioꝛis: ꝗ

adoꝛatio ẽ reſpectu vel rõne diuie maieſtatis. Soto.

dðm ꝙ latria vel ſeruitꝰ vno mõ dicit᷑ vel accipit᷑ ꝓ illis
que exhibẽtur ĩ cultu:ſicut ſunt thurificatões oblatões
genuſlerões et hmõi.Alio mõ ꝓ illis ꝑ que ẽ exhibitio.
et hmõi ſunt vᷣtutes ſiẽ fides qᷓ ꝓteſtat᷑ verũ.vñ et ꝑ hoc
erhibet adoꝛatoꝛẽ.· Caritas auũt diligit vt optimũ. Ter⸗
cio modo dicit᷑ adoꝛatio motus qui ẽ iius vꝛtutis:quã
dicũt latriam deo exhibendũ ſeruiciũ debitũ. ſic ẽ̊ ado⸗
ratio iſtius virtutis.ſcʒ latrie ꝑ imperiũ.alia ꝝ vᷣo vᷣtu⸗
tum ꝑ executõeʒ vel exhibitõem:que ſunt.fides ſpes ⁊ẽ
illoꝛum aũt actuum qui ſunt thurificatio et hmõi. mate
rialiter.ipᷣius vᷣo caritatis ꝑ infoꝛmatõem.quia caꝛitas
infoꝛmat om̃es alias virtutes et omnia opera. Sicẽdũ
ergo ſimpliciter.ꝙ; adoꝛatio eſt ratione maieſtatis.qꝛ
maieſtas dicitur reſpectu maioꝛis et ſuperioꝛis ſtatus

xXxx.

quod ſemp reſpicit adoꝛatio: 2 ſicut ratio maieſtatis pl⸗
le tenet ex parte pꝛatis qᷓ veritatis vel bonitatis:ſic ma⸗
gis rõne poteſtatis debetur deo adoꝛatio qᷓ veritatis vł
bonitatis. cum ratione maieſtatis debeatur ſeruitus
illa.i Ad illud quod obijcitur.ꝙ circumſcripta bonita
te poteſtas degeneꝛat ⁊c. dicendum ꝙ poteſlas cui xbe
tur adoꝛatio:eſt poteſtas in ſummo. Poteſtas aũt qͥ de⸗
generat deficit a poteſiate in ſummo:et ꝗꝓpter hoc de hac
poteſtate nõ ꝓcedit bene rõ. VUnde pẽas que compꝛehen
dit in ſe rõem adoꝛatõis.nõ eſt degenerãs aliquo modo
et ideo habet in ſe rõem adoꝛationis. Et hec ptas diuĩa
eſt. ¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ fide adoꝛamꝰ.doᷣm ꝙ que

libet virtus in aetu ſuo habet mouere alias ⁊ excitaꝛe.2

hoc eſt ꝓpter cõnexionẽ ip̃aꝝ adinuicem.vnde fides ex⸗
citat alias ad reuerentiam ipᷣius veritatis.Caritas vᷣo
alias mouet et excitat ad amoꝛem bonitatis.vnde fides
aliquando adoꝛat.cum ſcʒ per intuitum in ipᷣam verita
tem exhibetur deo cultus.ſimiliter et caritas.tamen ca
ritas magis mouet ad adoꝛatõem.quia mouet ſicut ĩfoꝛ
mans.⁊ hoc eſt quia mouet ad bonum.bonũ em̃ ẽ obie⸗
ctum caritatis.vnde ſicut ratio boni infoꝛmat ⁊ mouet
ꝓ infoꝛmationẽ om̃em appetitũ:qꝛ non appetitur verum
niſi quia bonũ:ſimiliter aꝛduum et gloꝛioſum appetituꝛ
quia bonum.ſic caritas mouet ad exhibitionem adoꝛa
tionis ꝑ infoꝛmationem tamen quelibet habet ſuã pro⸗

pꝛiam rõem. ipᷣa vo latria mouet ſicut imperans que re⸗

ſpicit ipam maieſtatem pꝛopꝛie.quia reſpicit maioꝛem
ſiatum: et per hoc patet notificatio eoꝛum que obijciun
tur.

Articulus tercins
Onſequẽter querendũ eſt de vnitate et diffe⸗
rentia adoꝛationis. Pꝛimo ergo queritur de
veritate. Secundo queritur de differentia.

tũ ad pꝛimum S. .
querit᷑ vtrum ſit vna adoꝛatio trium ꝑſonarum trinita
tis.qua ſcʒ adoꝛatur pater et filius et ſpũſſctus:an alia

et alia.¶¶ Ad quod ſic obijcitur.Adoꝛatio eſt trium ꝑſo

narum.ſed ſᷣm trinitatem ꝑſonarum diſtinguũtur tria
pꝛecepta oꝛdinantia ad deum:pꝛimum pꝑtinet ad patreʒ
ſecundũ ad filium.tercium ad ſpiritumſanctũ ſicẽ ſupe⸗
rius dictum eſt.Cum ergo illa tria pꝛecepta pertineant

ad bonoꝛem et reuerentiam trinitatis. ſicut vult Nugu.
et ſunt tria:ergo tres adoꝛationes. Iteʒ alius ẽ honoꝛ

et alia ratio debiti in quolibet pꝛecepto ad deuʒ oꝛdinã⸗

te.ergo alia et alio adoꝛatio.i¶ Itẽ in patre eſt dignitas
qua eſt pater.que ſoli patri ↄuenit.In filio eſt dignitas
qua eſt filius.que ſoli filio cõuenit.et ſimiliter eſt in ſpi
rituſancto. Lriplex ergo eſt dignitas ꝑſonalis.ſed ado
ratio debet᷑ trinitati vel deo rõne dignitatis excellentis
ergo triplex debetur adoꝛatio trinitati.nõ vna:vt ĩ vna

adoꝛetur pater rõne dignitatis qua eſt pater.in alia fi⸗
lius rõne dignitatis qua eſt filius.in tercia ſpirituſſan⸗

ctus ratione dignitatis qua eſt ſpirituſſanctus. Ad
oppoſitum adoꝛare reſpicit illud quod eſt cõmune tribo

ꝑſonis.ergo non eſt alia et alia adoꝛatio trium ꝑſonaꝝ
Aſdaioꝛ pʒ qꝛ adoꝛatio reſpicit maieſtatẽ que eadem eſt
et cõis tribus ꝑſonis.⁊ nõ alia et alia:ergo nec erit dif⸗
ferens adoꝛatio cũ rõe iſtius debeat᷑.¶ Ieẽ amoꝛ et ado
ratio debetur trinitati.ſ̊ amoꝛ debetur rõne bonitatis.
et qꝛ vna eſt bonitas in tribo ꝑſonis.et non alia et alia:
ideo vno amoꝛe amamus bonitatem in ullis. Adoꝛatio
aũt debet᷑ trinitati rõne maieſtatis.cũ ergo ſimiliter ea⸗
dem ſit maieſtas ĩ tribo ꝑſonis que ẽ rõ adoꝛatõis: ergo
vnũ eſt debitũ adoꝛatõis.et ita vna adoꝛatõe adoꝛantur
tres ꝑſone.⸗ Si dicat᷑ ꝙ pꝛi debet᷑ adoꝛatio rõe genera
tõis ꝗᷓ actiue eſt ĩ patre:qꝛ pr̃ ẽ generãs. In filio aũt eſt
generatio paſſiue.qꝛ filiꝰ dicit᷑ genitꝰ.et rõne buiꝰde bet
ei adoꝛatio.et iõ nõ eſt eadẽ adoꝛatio.ſiẽ nec eadẽ gene⸗

ratio vł eodẽ mõ.Cõtra.pr pt geneꝛare filiũ.et filius pt

—

„/ 3
— 0 Pyf⸗ (9028 pac(o* 0α

ſ .) .. 24 C 0 oy

1„

₰

₰

NX 1—

.
P ( ℳℛRỹ

—
A R

—,.,

–
2

generari a patre. aut ergo eadem potentia aut alia. Si
eadem.ſed adoꝛatio ſequitur potentiã.qꝛ rõne potentie
tebet᷑ o adoꝛatio:ſi ergo eadem eſt ptas eẽntialis ge⸗
neratõis actiue et paſſiue. licʒ differat ſm rõem intelli⸗
gendi vel modũ:ergo et eadem adoꝛatio debita patri et
filio:et pari rõne ſpũiſcto ꝗ pꝛocedit ab his.Si dicatur
ꝙ ſit alia ⁊ alia hmõi potẽtia.ꝗᷓ ponẽt᷑ ĩ deo iam dĩ̃ſitas
potentiaꝝ.qð eſt incõueniẽs.qꝛ ex boc ſequeret᷑ diuerſi⸗
tas eẽntiaꝝ.¶ IJtem ꝗcquid cõuenit deo m calitateʒ re⸗

ſpectu create:ↄueiĩt toti trinitati. et ſiẽ ĩdiuiſa ſunt oꝑa

trinitatis:ſic indiuiſa cãlitas:ſic et vnum et indiuiſuʒ ẽ
illud qð debetur rõne cãlitatis.Si ergo creatura ęo q;
creatura.debet dñm adoꝛare venerari et amare bonita
tem diuinam:ergo ex ꝑte cãlitatis eſt debitum adoꝛatio
nis.ergo adoꝛatio cõuenit deo rõne ſᷣm cãlitatem reſpe
ctu creature.Si ergo hec cãlitas eadẽ.ergo et vna et ea⸗
dem adoꝛatio.¶ IJteem Hyt.in li.de trinitate.honoꝛ ge⸗
niti eſt ĩ honoꝛe gignẽtis et ecõuerſo.quia ponemꝰ ꝙ ñ
ſit filius ĩ trinitate:iam nõ ẽ generãs.ergo relatiua ſũt
generans genitũ et pꝛocedens pari rõne.Sicut q̊ circũ⸗
incedunt ſe relatiua et vnũ in alio intelligit᷑. nec vnum
ab alio ꝑ intellectũ pt ſeꝑari:ergo ſimiliter nõ erit ſeꝑa
re honoꝛem ſequentẽ ad ꝗꝓpꝛietatẽ qua pater vt pater.⁊
ad ꝓpꝛietatem qua filius vt filius adoꝛat᷑. ĩmo vnus in
alio intelligit᷑.ergo vna eſt ſemꝑ adoꝛatio.ſiue compꝛe⸗
hendat intellectꝰ eẽntiã:ſeu ꝑſonã.et maxie ſᷣm ꝙ vnaẽ
ab alia.qꝛ ſic ſe habent ſᷣm relatöem. Solutio.dom.
ꝙ ſimpliciter vna eſt adoꝛatio triũ ꝑſonarũ in trinitate
qua adoꝛat᷑ pater.filius.et ſpũſſctus.ſicut vna eſt maie⸗
ſtas. Vñ geñ.xviij. habet᷑.ꝙ abꝛahã tres vidit et vnnm
adoꝛauit. Eñ licet ſit diſcretio et numerꝰ triũ ꝑſonaꝝ.ẽ
tamẽ vna adoꝛatio:qꝛ vna eſt maieſtas vna equalitas ĩ
tribus.Et ideo dꝛ Joh̊.v.ꝙ qui nõ honoꝛificat filiũ.nõ
honoꝛificat patrẽ qui miſit illũ.ꝑ hoc oſtendens ꝙ bo⸗
noꝛ patris eſt ex honoꝛe filij et ecõuerſo.et licet ſit ibi di
ſcretio ꝓꝛietatũ:tñ ille ꝓpꝛietates inuicẽ ſunt et ad in⸗
uicem relate. Ende dicit dñs in euãgelio. Yo.xiiij. Phi
lippe.Qui videt me videt et patrem meũ.deo ꝗ intelli
git filiũ vt filiũ: neceſſe ẽ ꝙ intelligat pr̃em.et ſic reſpici⸗
endo diſcretionẽ ꝑſonarũ triũ vnus et idẽ honoꝛ et eadẽ
adoꝛatio debet᷑ toti trinitati. Siłr reſpiciẽdo eẽntiam.
vnus et idem honoꝛ nũero debet᷑ ei et eadem adoꝛatio
Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑.ꝙ ſi eadeʒ eſt adoꝛatio: vñ
eꝛgo diſtinguũtur tꝛia pᷣcepta oꝛdinãtia ad deũ que ſunt
e adoꝛatõe.Dicendũ ꝙ illa diſtinctio pᷣceptoꝝ nõ ẽ ra
tione diſtinctõis trinitatis nec adoꝛatõis eiuſdẽ:ſᷣ rõ⸗
ne diſtinctõis debitoꝝ que impꝛimũtur rõnali creature
ex rõne cãli.quia ſcʒ a deo creata ẽ.pendet em̃ a deo ſiẽ
a ſuo pꝛincipio.et pendet ab eo ſicut a ſuo ↄſeruãte. Itẽ
pendet ad eum ſicut ad ſuum fineʒ. VUnde triplex ẽ depẽ
dentia ex ꝑte creature.que dependet.nõ ex ꝑte eius a q̊
dependet.immo vna cauſa eſt.et ſᷣm hoc eſt diſtinctio p⸗
ceptoꝝ.et nõ eſt alia ⁊ alia adoꝛatio in illis pᷣceptis:ſed
eadem ibi pᷣcipit᷑:tamẽ debitum triplicis adoꝛatõis ibi

oſtendit᷑. Aliter poteſt dici vt dicat᷑ q in pꝛimo pꝛece⸗

pto pꝛecipitur adoꝛatio.in ſecũdo laus.in teꝛcio gratia⸗

rumactio.quia poteſtati debetur adoꝛatio ad qð ꝑtinet

pꝛimũ pᷣceptum.veritati at᷑ que facit noticiã debet᷑ laus
Scðm aũt mandatũ ꝑtinet ad veritatẽ.et iðo dicit.⸗õ
aſſumes nomẽ dei tui in vanũ.q̃ſi dicat.ſed aſſumes de⸗
bite ad laudem.ipᷣi aũt bonitati ad quã ꝑtinet terciũ mã
datum debetur grarumactio.quia bonitas ipᷣa diffũdit
ſe et dona ſua.q] Et qð obijcit᷑.hic ſunt alia pᷣcepta.eꝛgo
alia adoꝛatio. Dicendum ꝙ adoꝛatio reſpicit ipſam

diuinam cauſam ſeu pꝛincipium que non numeratur:et

ideo vna eſt non numerata.et reſpectus ille bene notat᷑
ꝑ hanc prepoſitõem ad:ex qua componitur. ſed pꝛece⸗
ptum reſpicit debitum:quod quia vt viſum eſt numera⸗
aur:ideo et pꝛeceptum.adoꝛatio tamen eadem ĩ illis pꝛe
cipitur. Per hoc patet ſolutio ad ſecundaʒ rõem.q Ad
tercium dicendum qꝙ ille dignitates in inuicem et vnum

7 .
Lafe
4 30 4 . Z⸗ 4 It. .

PE .„ Abe n

ſunt: nec eſt eas aliquo modo ſeꝑare etiam ꝓ intellectũ.
vñ ẽ honoꝛ ĩ honoꝛe et dignitas ĩ dignitate.qꝛ inuicẽ ac
cipit eas intellectus. Pꝛopterea ergo quia inuiceʒ ſunt
et vnum ſunt.et ideo vna eſt adoꝛatio et cõis que reſpi⸗

cit illas. Jxta hoc nota de opinione quoꝛũdam q dixe

runt ꝙ in pꝛecepto pꝛimo pꝛecipit᷑ latria in ſecũdo per⸗
ſeuerantia latrie.in tercio ꝑfectio latrie. Et ſᷣm hoc di⸗

ſtinguũt tria pꝛecepta oꝛdinantia ad deum. quia deut.
v.dicit glo. de pꝛimo pꝛecepto qð ydolatriã pꝛohibet. ꝗ

ꝓ oppoſitum pꝛecipit latriam. Similiter in ſecundo cuʒ
dicit. Non aſſumes nomen dei tui in vanum. pꝛecipit
perſeuerantiam latrie.quia qui recedit a cultu aſſumit
nomen dei in vanum. In tercio mandato determinatur
hoꝛa ſiue dies adoꝛationis et vacationis deo.ergo pꝛe⸗

cipitur ibi perfectio latrie.etiam dicit glo. omnia ſan⸗

cte faciendo a ſtrepitu vicioꝛum ceſſando.ecce perfectio

Juxta hoc etiam queritur cum pꝛohibeat in pᷣmo mã

dato ne fiant ſimilitudines in celo.nec in terra.nec in

uie

aqua:quare ſimiliter non pꝛohibet ſieri ſimilitudines ĩ
gere et igne:cum aer et ignis coꝛpoꝛa ſint:et coꝛpoꝛa in
eis ſint et figurari poſſint ibi ſimilitudines. Sed dicen
dum. ꝙ non eſt differentia in illis pꝛeceptis per perſeue
rantiam et perfectionem latrie.quia pꝛeceptum reſpi⸗

cit actum ſeu debitum actus perſeuerantia autem et ꝑ⸗

fectio non dicunt actum:ſed ſtatum actus. et ideo pe⸗
nes illam non eſt diſtinctio.immo penes debita reuerẽ⸗
tie vel honoꝛis latrie ſicut viſum eſt ſupꝛa. Poteſt ta⸗
men dici ſ̃m iam dicta.ꝙ aliter diſtinguuntur. vt dica⸗
tur ꝙ in pꝛimo pꝛecepto pꝛecipitur latria q;ẽtum ad ado

rationem. In ſecundo q;tum ad laudem. In tercio qtũ

—

ad gratiarumactionem. Et hoc eſt quia pꝛimum pꝛece⸗
ptum reſpicit rationem dignitatis excellentis reſpectu
cuius dicitur adoꝛatio. In ſecundo auteʒ pꝛecipitur aſ⸗
ſumptio nominis dei directa.hoc autem eſt cum laude.
In tercio quod eſt de requie in ſabbato pꝛecipitur ſan⸗
ctificatio ſeu cacatio deo:et ſic gratiarumactio ratione
donoꝛum acceptoꝛum a ſpirituſancto. Ad ſecundũ di⸗
cẽdũ ꝙ; aer et ignis ibi compꝛehenduntur ſnbeelggni
celum vocatur communis natura ſurſum continè alia
Vngde ſuper geñ.diſtinguuntur a ſanctis celi.ſcilicʒ ae
reum. olimpicum.ita ꝙ aer et ignis ibi vocantur celi.⁊
ſie ſumitur in pſał.cum dicitur. Uolucres celi.ſQatura
vᷣo deoꝛſum dicitur terra et aqua.et ita ſm modum ſa⸗
cre ſcripture compꝛehenduntur illa ſub celo.et idðo tria
nominat in quibus pꝛohibet fieri ſimilitudines in qui⸗
bus omnia compꝛehendit. .

Conſequenter que S. ij.
rit᷑ de differẽtia adoꝛatõis et q̊ dupłr.abſolute? ĩ cõꝑa⸗
tõne. tũ ad pꝛimũ ſic.Querit᷑ vtrũ vna adoꝛatõe vel
differẽti ſᷣm rẽ adoꝛat᷑ deꝰ. Ad qð ſic pẽ.In ecclłijs be⸗
nedicite deo dño de fontibo iſrł. Glo. Deo cui debet la
tria.dño cui debetur dulia. Si g̊ dulia ⁊ latria dicunt
dẽiaʒ adoꝛatõis ſᷣm rẽ:̊ differẽs ẽ adoꝛatõ vna q̃ ado⸗
rat᷑ vt deꝰ. alia q̃ adoꝛat᷑ vt dñs.¶¶ It pẽ.Oñe deꝰ me in
te ſpaui. Glo. Dñe oĩm ꝑ potẽtia cui debet᷑ dulia. De⸗
oĩm ꝑ creatõʒz cui debet᷑ latria. ̊ dĩns ẽ eiꝰ adoꝛatõ ᷣm
rẽ. vna qua adoꝛat᷑ vt deus.alia qua vt dñs. Itez du⸗
lia dicitur reuerentia que debet᷑ creature. latria dicit᷑ re
uerentia que debetur eterno. Sed quedã dicũtur ð deo

—

ab eterno:quedaʒ ex tempoꝛe.vt deus.dñs.creatoꝛ 76.

Et tdebetur ei honoꝛ rõne vtriuſq;. & debet ei latria rõe

eiꝰ qð de ipo dicit᷑ ab eterno.⁊ dulia rõe ei qð de ipo dẽ

er tẽpoꝛe. qꝛ latria reſpicit qð eternũ eſt: dulia illud qð

tẽpoꝛale eſi et creatũ. differẽs bonoꝛ debet᷑ deo. vnꝰ la⸗
tria.alt᷑ dulia. ICtẽ deꝰ ſe hʒ ad creaturas vt deus et vt
dñs.et eſt ſepare bas rões ꝑ intellectũ.qꝛ inquãtũ deus
creat:ĩquãtũ dñs gubernat. Si ꝗ̊ᷓ ↄpᷣbẽſionẽ ſeqt honoꝛ

differens reuerẽtia ei exhibet᷑ inquãtum deꝰ a inqutũ
ñs.¶ Iem deus ſe habet ad creaturã vt creatoꝛ et ca.

e
nit
Ne

ar SSN 5⅞†
öAN 6660 ve- eete 9

——

Nueſtio

et tum ad hoc videt ipius ad ceatura diſparitasi na
tura. Item ſe habet vt deus. et ſic diſparitas in cõditõe
quia talis eſt dñi ad ſeruũ.Si ergo alia eſt ratio diſpa⸗
ritatis nature et cõdi tionis. et hoc compᷣbendit᷑ et com⸗
p̃benſionẽ ſegtur honoꝛ:eꝛgo alius bonoꝛ ei debet᷑ inqn
tum creatoꝛ vel cã.et inquãtum dns.ergo vt pꝛius.
AWalach. j. Si ego pater: vbi eſt honoꝛ meus. et ſi ego
dñs:vbi eſt timoꝛ meus. Eꝛgo vult ꝙ alia reueretia exhi
benda ſit ei inquantũ pater:et inquãtuʒ dns. Nd op
poſitu. rõnalis creatura dependet a deo ꝙtum ad eſſe
quia exijt ab ipo:et qᷓtum ad ꝑfectionẽ ee:et qytu ad cõ⸗
ſeruatõem eẽ. et rõne iſtoꝝ debet creatoꝛi ſuo honoꝛem
qui dicit latria. Si ergo m om̃es iſtas cõditões deo de
betur latria: ergo deo inquãtũ eſt dñs de bet latria.quia
deus dicit dñs inqᷓtum ad regimẽ eius depenget cꝛeatu
ra et conſeruatur et regit᷑ ꝑ ipᷣm.ergo eadem adoꝛatio
debetur ei inquãtũ deus et inquãtũ ons et no differens
Item latria dicit debitũ immẽſi honoꝛis.qꝛ dicit debi
tum bonoꝛis rõne ſumme maieſtatis. dulia dicit de biiũ
honoꝛis menſuratiqꝛ rõne alicuius menſurati et finiti
Vñ nulli ſancto debetur ſummꝰ honoꝛ. deo aũt m om⸗
nem modũ debetur immẽſus bonoꝛ. ergo ſemꝑ ei debet
latria. et ita ſemꝑ vnus bonoꝛ ſeu vna differentia hono
ris. Item dulia et latria dicũt differentiã gradus: ſed
Dulia dicit inferioꝛẽ gradũ.latria ſuꝑioꝛẽ.deo aũt nõ de
betur gradus aligs infeꝛioꝛ honoꝛis.imo ſupᷣmꝰ.q; non
eſt dicere ꝙ in eo ſit diminutio bonoꝛis rõne alicuiꝰ. g
ſemꝑ inquãtũ deus et dñs.et creatoꝛ et hmõi debetur ei
vna differẽtia honoꝛis ꝗᷓ eſt latria.4 Itẽ AUugu. in li. de
pera religione dicit. ꝙ veꝛa religiõe colit᷑ deus vt pꝛinci
pium vniuerſitatis et dñs. vera religiõe dẽ ꝑ oppoſitũ
ad ydolatriã.ergo cũ latꝛia ſit ille bonoꝛ ꝗ opponit᷑ ydo
latrie:ergo latria ei debet᷑ inquãtũ eſt deus et dñs.et ſic
q̃tũ ad omia ſemꝑ vna adoꝛatõe adoꝛat᷑. Solutõ.di
cendum. ſicut dictũ eſt ſup ſᷣm aug.ſuꝑ illud Mat.iiij·

Bominũ deũ tuũ adoꝛabis ⁊c. Seruitꝰ duobo modis

ac diuerſa ſignificatõe ſolet appellari.dicit᷑ em latria:di
t dulia.ᷣ dulia intelligit᷑ ſeruitus cõis.hoc ẽ ſeu ðo

ci
ſeu honn ſeu cuilibet rerũ nature exhibita.a qua etiam
ſeruitꝰ.i.dules grece nomẽ accipit. Latria aũt appellat

ſeruitus illa que ſola diuitatis cultui debita nec vlli eſt
ꝑticipãda creature.vñ ydolatre nuncupant᷑.¶l otãdũ
ergo.ꝙ ſi dulia pluribo modis accipiat᷑.vno mõ dicitur
cõtiter ad quẽcunq; honoꝛẽ debitũ.vel deo vel creature:⁊

ſic accipit Aug.duliam in pdicta auctoꝛitate. Secũdo

moõ dicit᷑ ꝓpꝛie:et ſic dulia eſt cultus vel bonoꝛ ꝗ exhibe

tur cꝛeat᷑e. Tercio mõ dicit᷑ dulia anthonomaſice. bec ẽ

dulia dignioꝛ:que ẽ yperdulia.Glo.ſuꝑ pſał. Adoꝛate
ſcabellũ pedum eius.dicens.Caro xp̃ᷣi ſine impietate a
verbo dei aſſumpta adoꝛatur a nobis.nõ illa adoꝛatõne
que latria eſt:que ſoli cꝛeatoꝛi debetur:ſed illa dulia que

dignioꝛ eſt. Quarto modo dicit᷑ dulia ſᷣm analogiaʒ.et
ſic dicitur nomie extenſo. Et ſic dulia eſt reuerẽtia debi

ta ſoli deo. tamen rõne illius dignitatis in cuiꝰ ꝑticipa⸗

tẽne eſt creatura.et ſic intelligitur illud deo cui debetuꝛ

latria. domino cui debet dulia. ¶ QRotandum ergo ꝙ mk

tipliciter erponit᷑ illa glo. Pꝛimo modo ſic.Deo cui de⸗

betur latria.i. honoꝛ incõmunicabilis quẽadmodũ dei

ſubſtantia. et natura eſt incõmunicabilis creature.dño
cui debetur dulia. i. honoꝛ cõmu nicabilis. Dominium
em̃ communicatur creature eo modo quo dicimus ꝙ de
us potens eſt et facit creÄaturam potentem. Sapiens ẽ:
et creaturam facit ſapientem. bonus eſt et facit creatu⸗
ram bonam.ita ꝙ porticipat eius bonitatem. et Fm
bec debetur ei honoꝛ qui deſcendit in commumonem ſci
licet ratione dignitatum. in quarum participatione di⸗
cimus eſſe creaturam. et i ſte honoꝛ nominatur nomine

communi.quod eſt dulia pꝛopter communionem. Ra⸗

tione vᷣo dignitatis in cuius participatione non eſt ho⸗
noꝛ ſingularis.et dicitur latria.et ſic intelligitur illud
deo cui debetur latria.domino cui debetur dulia.quia

0

Xxx.

dominus cõnotat affectum creature. Secundo modo ex
ponitur illud ſumẽdo duliam pꝛopꝛieet anthonomalice
quia in xpo eſt natura increata.ſcʒ deitas et lnatura cre
ata.ſcʒ bumanitas. Et qtum ad naturam creata domi⸗
nus eſt. m vo naturã increatam deus eſt 7 creatoꝛ· qua

natura titas dicit᷑.quia ergo latria ꝓpꝛie debetur crea Ci.nα.

toꝛi et ſoli: et dulia ꝓpꝛie creature.ideo deo veber latria
domino dulia.¶ eà ergo obijcitur. diffeꝛens honoꝛ de
betur ceo. doõᷣm ꝗꝙ non: ſed differẽs eſt debitum honoꝛis

exr parte creature ad teum. et penes illa duo debita ſu⸗

mitur latria et dulia.ſed qtum ad illum qui bonoꝛatur
idem eſt et vnus honoꝛ non differens.et hoc quia quocu
q; modo adoꝛet᷑ dominus vel vt in ſe conſideratus vt vt
cauſa.vel vt rõne dignitatis imparticipabilis vel ꝑtici⸗
pabilis:ſemꝑ ẽ adoꝛatio ratione eiuſdaeʒ dignitatis.ſcʒ
maieſtatis. vnde ſemꝑ eadeʒz dignitas.ſcʒ maieſtas ado
ratur.et hec omia ſunt vna dignitas in deo: que adoꝛat᷑
licet differenter inquãtum ſic et ſic et ſic. 4 Ao tercium
quo dicitur ꝙ quedam dicuntur de vo ex tempoꝛe: que

dam ab eterno. dom ꝙ bee omnia ſunt vnum et vna di⸗

gnitas in deo. et ideo non ſaciunt differentiam honoꝛis
ex parte dei:ſed faciunt differentiam debiti ex ꝑte crea⸗

ture. 4 Ad quartum dicendum ſimiliter. ꝙ us creat.

deus regit:hoc facit diffeꝛentiã ex parte creature. quia
aliud accipit creatura ab eo quia cꝛeat:aliud quia regit
et ideo differens eſi debitum. vnus tamen bonoꝛ ratio⸗
ne bhoꝝ.quia vna dignitas.bonoꝛ auteʒ numeratur per
dignitatẽ cui expibetuꝛ.Et ꝑ hoc patet reſponſio ad cũ⸗
cta.

LConſequẽter que· S. in.

ritur de diſſerentia adoꝛatõnis diuine in comꝑatione.
q̃tum ad equalitatem. an ſcʒ equali adoꝛatione adoret᷑
teus inquãtum deus et inquantum dominus et bmõi.
Ad quod ſic. Oyoniſius in libꝛo de diuinis nominibo
loquens de dominio dei dicit.ꝙ dominiuz eſt ommũ bo⸗
noꝛum pleniſſima ꝑfectio:et immutabilis firmitas.Er
go dominium dictat honoꝛem in infinitum domino ex⸗
hibendum.ergo equali honoꝛe adoꝛatur inquantuʒ de?
et dominus. ¶ Iem dominus dicitur de deo ex tempoꝛe

ſed ex actu tempoꝛali non acreſcit veo honoꝛ nec mino⸗

