re veritateʒ. Veritas.n.eſt reſpectu facti vel rei que ẽ
vel nõ eſt. Veritas iudicij eſt reſpectu cõuictiõis vel ꝓ⸗

bationis legitime facti vel rei.Ex illa igit᷑ lege nõ cõ⸗
cludit᷑ ꝙ iudex debeat iudicare ſᷣm ↄſciam veritatis: H
Em veritateʒ iudicij.i.ↄuictionis ⁊ ꝓbatõnis legitime
facti.vnde dicit᷑. Yudicabũt iudicij veritatem:⁊ facies
quecũq; dixerint iuxta legeʒ.⸗l! Ad ſecũdũ dðm.ꝙ illa
lex que ſecũdo opponit᷑ loquit᷑ in caſu vbi precedit ac⸗

cuſatio:⁊ ſequit᷑ poſimodũ legitima facti ↄuictio. ñ

ibi dent.xiij. Si audieritis in vna vꝛbiuzʒ ſupple aligba

accuſantibo aliquos dicentes. Eamus 2 ſeruiamꝰ dijs

alienis ⁊c. Quere ſollicite:⁊ diligent rei veꝛitate ꝑſpe

cta ſi inueneris certũ eſſe qð dicit᷑:⁊ abominatõez hãc

oꝑe perpetratam:ꝑcuties habitatoꝛes ⁊c̃.4! Ad illud

qð obijcit.ꝙ ſi iudicat ſᷣm allegata:aliqñ ſciens cõdẽ

nare poterit innocentẽ.dvᷣm ꝙ ſicut dicit augꝰ. Judex

cum punit ad moꝛteʒ non dicit᷑ occidere:ſᷣ ipſa lex.ita

iudex cũ punit ſᷣm legeʒ nihil omittendo de ↄtingenti⸗
bus legis nõ ↄdemnat:bᷣ ipᷣ̃a lex. Lex aũt que poſita ẽ
ad iudicandũ ea que pñt cõuinci vel ꝓbari: nullo mõ
reprehenſibilis eſt indicando cõuicta vel ↄfeſſa.Qam
lex eterna qua deus iudicat.nõ hoc mõ iudicat:ſed ſᷣm
ipſam reꝝ veritateʒ que ei patet. Lege aũt que poſita
eſt ad boc ꝙ ſᷣm illaʒ homo iudicet: nõ põt ſe extẽdere
ad illa.qꝛ multa de illis ſunt ei occulta ⁊ incerta.Sic̃
enĩ dicit aug. Multa neſciũt᷑ qaduſq; veiat dñs ꝗ illu⸗
mĩabit abſcondita tenebraꝝ.⁊ illa ſunt dei iudicio re⸗
linquenda.4l Ad illud ꝗ̊ qð obijcit᷑ ꝑ aliã legeʒ. inno⸗
centẽ ⁊ iuſtũ nõ occides.dðm ꝙ ſi iudex la boꝛet q̃ntuʒ

põt ſalua iuſticia ad repellẽdũ accuſatõeʒ eius quẽ ſcit

innocentẽ ⁊ ad repellenda teſtimonia: ſi tñ̃ ↄtingat ꝙ;
nulla exceptõne iuris poſſit repelli accuſatio vel teſti⸗
moniũ:nec aliqua occaſione ſniĩa differri aut ſubtrabi
ↄſiliũ eſt vt remitteret ipᷣm iudicandũ ſuꝑioꝛi:cui ⁊ ſi⸗
gnificaret veritatẽ quã ſcit:⁊ pbatõzʒ quã audiuit.Su
pioꝛ aũt ptãs que nulli ſubeſt de plenitudie auẽtis pᷣt
iuris ſnĩaʒ mitigare ſeu remittere. Si tñ ſine ſcanda⸗
lo iudiciũ nõ poſſet differri:dicũt ꝗa ſi ↄdẽnaret inno⸗
centẽ:cũ doloꝛe tñ.q; ſic eũ opoꝛteret facẽ nõ eſſet reus ·

quia iudicaret ↄuictũ nocentẽ nõ innocentez. Sʒ quia
videꝛet᷑ m G̊ ꝙ potuiſſet iuſte dam nare iuder aliquis
Stephanũ.qꝛ accuſabat᷑ de pᷣuaricatõe legis. Dicẽdũ

eſt indiſtincte vt prius.quia ſi ptãs inferioꝛ eſt: ⁊ con

ſtat ſibi ꝙ accuſatus innocẽs eſt: dʒ ipᷣm ad ſuꝑioꝛem
remittere.ſi ᷣo ſuꝑioꝛ ſit nulli ſubiectꝰ: ⁊ ſcit innocẽtẽ
accuſatũ:dʒ eü abſoluere.qj Ad illð qð obijcit.ꝙ dñs
nõ ſm auditũ auriũ arguet.doðm ꝙ nõ eſt ſile ð hoĩe.
qꝛ ſi hõ ſolũ ſᷣm ↄſcĩaʒ teneret᷑ iudicaẽ: poſſet ꝑuerſus
iudex reos abſoluere.⁊ ita periret iuſticia.

. 7 K. *₰
Poſtea queꝛitur. S.ij.
Vtꝝ iuſto iudicõ poſſit iudex ſine accuſatoꝛe iudicaẽ.
Ad qð ſic.Amb.ſuꝑ.j.ad coꝝ.v.exponẽs ſnĩam apli
de foꝛnicatoꝛe iudicis in qua nõ eſt ſine accuſatõe dã⸗
nare.qꝛ dñs iudam cũ fuiſſet fur:qꝛ nõ eſt accuſatꝰ mi
nime abiecit.¶. Iteʒ. ij.q.j.dicit canon Eleutherij.Qi
hil ↄtra quẽlibʒ accuſatuʒ abſqʒ legitimo ⁊ idoneo ac⸗
cuſatoꝛe fiat.nazʒ ⁊ ipſe dñs ihs xpᷣs iudam furẽ eẽ ſcie
bat.ᷣ qꝛ nõ eſt accuſatꝰ:ideo nõ eſt eiectus. Cont᷑.
BGeñ.iiij. Nox ſanguinis fratris tui ⁊cibi glo.Euidẽ
tia patrati ſceleris accuſatoꝛe ñ eget. põt iudicare de
manifeſtis ſine accuſatoꝛe. Iteʒ ambro. ¶Manifeſta
accuſatione nõ indigent. So.vm diſtinctõʒ b. amb.
Aut.n.ita eſt ꝙ; crimẽ eſt manifeſtũ ⁊ euidẽs:aut non.
Si eſt euidẽs:ſicut nõ ſunt querẽdi teſtes ad ꝓbatõʒ:
ſic nec accuſatoꝛ ad denũciatõneʒ. Vñ amb.j.ad coꝝ.
qnto.De foꝛnicatoꝛe cognito oꝑe pellendũ illũ apłs ð
cetu fraternitatis cenſuit. Omẽs.n.crimen eiꝰ ſciebãt
⁊ arguebãt.publice.n.nouercã ſuã loco vxoꝛis bẽbat.
in qua re neq; teſtibo opus erat: neqʒ tergiuerſatõe ali
qua crimen tegi poterat. Si vᷣo nõ ſit crimen euidens
nõ poterit ſine accuſatoꝛe iudicare. Vñ aug.ſuꝑ illud
Math.xxvj. VUnus ex vobis me traditurꝰ ẽ. bñ dirxit
ex vobis 2 nõ ex nobis.Ex vobis.n.eſt a quibo ꝑ iudi⸗
ciariã ptãteʒ oↄfeſſus aut ↄuictus nõ eſt.tale eſt ac ſi di
ceret.Etſi ego ꝑ occulti iudicij ſnĩiaʒ eũ habeo damna⸗
tũ:vos tñ adhuc ꝑ tolerantiã ſuſtinete. .

Nueritur poſtea. .S. ii.
Vtꝝ iudex poſſit ſine ↄuictõne ↄdemnare.Ad qð ſic.
BDicit augꝰ. os in quẽꝙᷓ; ſnĩam ferre nõ poſſumꝰ niſi
cõuictum aut ofeſſum.¶ Iteʒ canon Euariſti pape.ij.
q.j.Qullũ ante veram ⁊ iuſtam ꝓbatiõʒ iudicare aut
damnare debemꝰ: manifeſte Paulo aplo dicẽte Ro.
xiiij. Lu quis es qui iudicas alienũ ſeruũ: ſuo domĩo
ſtat aut cadit.¶l SItẽ exo.xxj.Qui furatus fuerit hoĩeʒ
⁊ vẽdideꝛit eũ ↄuictꝰ noxe moꝛte moꝛiat᷑.vñ accipit᷑ lex
hũana canoniʒata.⁊ eſt Cõſtantini. Juder cꝛiminoſuʒ
diſcutiens:nõ añ ſnĩam ꝓferat qᷓ; aut reũ ipſe ſe ↄfitea
tur:aut ꝑ innocẽtes teſtes ↄuincat᷑.¶ Foꝛte diſtinguet᷑
iuxta precedẽteʒ queſtionẽ ſicut diſtinguit Gratianus
ꝙ quedã ſunt manifeſta iudici: quedã occulta ⁊ inno⸗
ta. De occultis ⁊ innotis indiſtincte nõ hʒ qui iuder ẽ
iudicare.vñ canon Euariſti pape ex auẽte geñ.xix.di⸗
cit.Deus omnipotẽs vt nos a precipitãte ꝓbatõe ſen
tẽtie ↄpeſceꝛet:cũ omĩa nuda ⁊ aꝑta ſint oculis eiꝰ:ma
la tñ ſodome noluit audita iudicare priuſqᷓ; manifeſte
cognoſceret que dicebant᷑. VUñ ipſe ait.Deſcendã ⁊ vi⸗
xexbo vtꝝ clamoꝛẽ ꝗ venit ad me oꝑe ↄpleuerint.vt no/
bis exempla daret: ne pᷣcipites in diſcutiẽdis ⁊ exequẽ
dis negocijs eſſemus:⁊ ne mala ꝓrimoꝝ pꝛius pᷣſumat
gſẽ credere q; ꝓbare: aut temere aut indiligent indi⸗
ſcuſſa quoqͥ modo temere iudicare.dicẽte veritate.iQo
lite iudicare ⁊ nõ iudicabimĩ Mathᷣ.õvij. ¶/ Iteʒ ĩ ma⸗
nifeſtis diſtinguendũ.ſQam quedã manifeſta dicũt᷑ qꝛ
nota iudici:bᷣ incognita alijs.Alia ſunt maiĩfeſta alijs
⁊ igta iudici. Quedã vᷣo nota ſunt iudici ⁊ alijs.Que
ignota ſunt iudici 2 tñ nota ſunt alijs.nõ poſſunt a iu⸗
dice iudicari niſi prius ↄuicta ⁊ ꝓbata. AUnde canon

Melchiadis pape. Primo ſemꝑ omiĩa diligẽt᷑ ingrite
neminẽ ↄdemnetis ante verum iuſtũq;ʒ iudiciũ.nulluʒ
iudicetis ſuſpitõis arbitrio.̊ primũ ꝓbate:⁊ poſtea
caritatiuaʒ ꝓferte ſnĩaʒ.⁊ qd vobis nõ vultis fieri a⸗
lijs facere nolite Thob.iiij. ¶ Iteʒ que iudici tm̃ nota
ſunt: ſine examinatione puniri non poſſunt.quia duʒ
accuſatoꝛis ꝑſona aſſumit᷑: iudiciaria ptãs amittit᷑.ĩ
vna ⁊ eadeʒ cauſa nullus ſimul poteſt eſſe accuſator 2
iudex.vnde aug.Quis vtrũq; audet ſumere:vt cuiuſqᷓ
ipſe ſit accuſatoꝛ ⁊ iudex. ¶ SItẽ ſi crimen manifeſtũ e
iudici ⁊ alijs:ita aliqñ eſt ꝙ reus inficiatur factum.vt
ſi quis negaret ſe interfeciſſe eum queʒ in oculis iudi⸗
cis ⁊ multoꝝ conſpectu interfeciſſet. Aliqñ vo eſt ꝙ cõ
fitetur factum. Orimo modo cum negat ſe eſſe reum:
ſine examinatione puniri nõ poteſt. Secũdo vo modo
conuictum per propriam confeſſionem punire poteſt.
4 Si hoc dicatur. Contra.aliquis qui euidenter ꝑpe⸗
trat ſcelus ſicut patet er precedenti: ſine accuſatoꝛe 2
teſtibus poteſt iudicari.ſieut ille foꝛnicatoꝛ quem iudi
cauit apoſtolus.ergo talis ſi inficiaret᷑ factum: nõ ali
ter conuictus qᷓᷓ per rei euidentiam poſſet iudicari.
Item ille qui delinquit in conſpectu iudicis ſub ocu
lis multoꝝ:nõne patrat ſcelus euidens. Solo. Eſt
confeſſio ſeꝛmonis:a confeſſio facti.Confeſſio facti eſt
vbi publicũ factum eſt.⁊ tunc euidẽtia ipſa oꝑis reum
eſſe teſtat᷑:quia oꝑe publico crimen ↄfitet᷑.vñ qᷓuis ne⸗
get verbo ſicut Cayn:qui dixit.neſcio dñe: cũ ipſa fa⸗
cti euidentia cõfitet᷑.ſicut ibi dr. Vox ſanguĩs fratris
tui clamat ⁊c. Ad illð vo intelligẽdũ ꝙ illð qð diẽ
Bratianꝰ intelligit᷑ qñ aligs delinꝗt coꝛã iudice nõ ſe⸗
dente loco iudicis:⁊ coꝛã paucis duobo vł tribo. ꝓpter
q̃ᷓs ñ dr factũ publicũ:qꝛ iudice abſente adhuc nõ poſ⸗
ſet iudicari ſine ꝓbatione.

Articulus tercius

Verit᷑ poſtea ꝙᷓ̃tũ ad aliã ꝑtem legis:q̃ d.
nec ĩ alterã ꝑtẽ declinẽt:nec ꝑſonã accipies
nec munera. Primo querit᷑.vtꝝ iudex poſ-⸗

ſit pſone miſerabili in iudicio ↄdeſcendẽ. Scðo.vtrũ

poſſit pecuniã vel munꝰ acciꝑe.

Ad pꝛimum ſic. S. .

Exo.xxiij.iõ declinabis ĩ iudiciũ pauꝑis.q JStẽ pau
peris ñ miſereberis ĩ iudicio.q¶ Iteʒ Leui.xix.õ cõ
ſideres ꝑſonã pauꝑis:nec honoꝛes vultũ potẽtis ⁊c̃.
Cont᷑.Ecẽ̃i.iiij · In iudicando eſto pupillis miſeri⸗
coꝛs vt pater. ¶ Itez Yla. j. reprehenduntur iniꝗ iudi
ces:qui pupillo non iudicant. Rñſio. Eſt miſereri
ↄtra iuſticiam:a eſt miſereri ſalua veritate ⁊ rectitudi
ne iuſticie. Leges que dicũt ꝙ nõ eſt miſerendũ pau⸗
peris in iudicio: intelligunt᷑ declinãdo a veritate iuſti⸗
cie.Vñ leuit.xix.pᷣcepit.Nõ facies quod iniquum eſt.
Alie vᷣo que dicunt ꝙ miſerendũ eſt:intelligunt᷑ ſalua
veritate iuſticie.4¶ Iteʒ querit᷑.vtꝝ poſſit iudex munꝰ
acciꝑxe: qð manifeſte ꝓhibet᷑ in predicta lege.nõ acci⸗
pies munera: ⁊ vbiq;ʒ in ſcriptura.4 Contra.xij.q·ij.
Memo cogit᷑ ꝓprijs ſtipendijs militare. ſi 8 iudices ali
qui delegati ſunt ⁊ indigẽt:pñt ſtipendiũ acciꝑe.¶ Itẽ
pñ̃ft ne xenia reciꝑe: lidet᷑ ꝙ nõ.cũ vniuerſałr dicat᷑:
nõ accipies munera.¶ Iteʒ in ecci.xx. Xenia ⁊ dona
excecãt oculos iudicũ ⁊c. ¶ Iteʒ querit᷑.ſi recipiat ↄt᷑
legem iudex munera:conſtat ꝙ iniuſte recipit.quia ſic
dicit Augꝰ.ad Macedoniũ.iQon licet iudici vendere

iuſtum iudicium.q̊ ſi recipiet munus tenet᷑ reſtituere.

Item ſi tenetur reſtituere:cui reſtituet: Maʒ ſy mo⸗
niacus in recipiendo pecuniam non debet reſtituẽ illi
qui dedit:quia turpiter dedit ⁊ ↄtra legeʒ.& ſimilit ñ
tenebitur iudex reſtituere pecuniã receptã illi ꝗ dedit.
Solutio.Dicendum ꝙ nullus iudex põt reciꝑe pe⸗
cuniaʒ pro iudicando: immo ſiẽ̃ de pᷣdicatione? alijs

eeeeeee

Queſtio
ſpũalibo officijs dicit᷑. Sratis accepiſtis gꝛatis date.ꝛ
ita gratis ⁊ ſine intentõe precij debet iudicac.tñ ſic de
p̃dicatõne dicit᷑ math.x. Wignus eſt oꝑarius mercede
ſua. i. ſuſtentatõne. ita iudex: tñ cũ diſſiinctõe. Sũt eni
iudices oꝛdinarij: iudices delegati. Judices oꝛdinarij
cum ratõne ſue dignitatis habeãt ſufficiẽtes redditus
ſibi aſſignatos: nibil debeẽt oĩno reciꝑe. vnde ad illos
extendit᷑ illud verbũ Johis baptiſte luc.iij. Contenti
eſtote ſtipendijs veſtris: qð verbũ ſic gloſant auguſti.
⁊ ambꝛo.ſde inquiũt dum ſumptus querit᷑ p̃do cralſ⸗
ſetur. Judices vo delegati pñt expenſas petere mode⸗
ratas: ⁊ nibil vltra a ꝑtibo.quia ſicut dicit augꝰ. Me⸗
mo cogit᷑ ſuis ſtipendijs militare.Dicũt tñ quidaʒ.ꝙ;
ſi ipſe delegatus nõ ſit ſufficiens põt petere ꝓ aſſeſſoꝛ
bus:quoꝝ conſilio vtit᷑ in cauſa:duʒ tamen nullã pꝑteʒ
ꝓpter hoc acceptet:nec aliꝗd faciet in fraudeʒ. ⁊ B di⸗
cut iurta decretaleʒ titulo de vita ⁊ hone.cle.que h di⸗
cit.ꝗl Ad illud quod querit᷑.vtꝝ iudices poſſint xenia
reciꝑe.dicũt quidaʒ.qꝙ moderata xenia ſponte oblata
pñt reciꝑe.iQam ſicut dicit canon Leonis pape diſtin
ctõne.xviij. De eulogijs ad ſacra ↄſilia deſerendis ni⸗
bil muenimꝰ a maioꝛibo terminatũ.ſᷣ ſicut vnicuiq; pᷣ⸗
ſbitero placuerit que nõ ſuntvt aꝛbitroꝛ)rõnabiłr re⸗
quirenda:nec vltro delata reſpuenda.Eulogia autem
ſunt munera que deferũt ſubditi prelatie ſuis.Dicen⸗
dũ tñ ꝙ a litigatoꝛibo non debent iudices reciꝑe renia
etiaʒ ſponte oblata ꝓpter ſuſpicatiõʒ vitandã a ꝑtibꝰ.
tenent᷑.n. vitare ſuſpitõʒ.¶l Ad illud qð querit᷑.vtruʒ
teneant᷑ iudices reſtituere que iniuſte recipiũt.dðm ꝙ;
indiſtincte iudex tenet᷑ reſtituere pecuniã quaʒ accipit
ꝓ iudicando.Sʒ ad illud qð querit᷑: cui debeat reſti⸗
tuere.diſtinguendũ eſt. quia aut accepit pecuniam vt
iudicaret inique: vel vt iudicaret iuſte. ſi vt iudicaret
inique vel vt nõ iudicaret:nõ tenet᷑ reddere ei ꝗ dedit:
cum turpiter dederit.ſᷣ ei in cuiꝰiniuriaʒ recepit.ſicnt
etiã tenet᷑ reſtituere ⁊ plenarie ſatiſſacere ei qui leſus
eſt ꝑ iniquaʒ ſnĩaʒ. Si vo accepit vt iudicaret iuſte.di

ſtinguendũ: quia aut dans tedit bona intentõne.ſ.vt

ius ⁊ quieteʒ ſibi ↄſeruaret: aut vt aĩm iudicis ſibi ſb
ſpecie certitudinis inclinaret: ⁊ ita indirecte ipᷣm coꝛ⸗
rumꝑe intendebat. Primo mõ tenet᷑ reſtituere ei ꝗ de
dit.ſcdðᷣo modo nõ:qꝛ turpiter dedit.ſᷣ debet dare pau⸗
peribo iuxta arbitriũ eccleſie.

Articulus quaꝛtus
Oſtea querit᷑ ꝙᷓ̃tuʒ ad vltimã ꝑtem legis q̃
dicit᷑. Juſie qð iuſtum eſt ꝑſequeris.vtrum
iudex poſſit ſine miſcdᷣia elinquentem pu⸗

nire. Ad qð ſic. Amb.in li.d offieijs.Eſt iniuſta miſe F

ricoꝛdia.deniq; in lege ſcriptũ eſt.i2õ miſereberis il⸗ꝰ.

ſri 1..

xlj.

modo intelligunt᷑ ille auctes amb. ꝙ nõ eſt miſerendũ
ꝑſone in detrimentũ multoꝝ. 4 ec eſt in ↄtrariũ qð
obijcit᷑: iudiciũ ſine miſcdia ⁊c.qꝛ officiũ miſcdie tene⸗
tur exhiberi oꝛdinate prius multitudini qᷓ; ꝑſone.Iteʒ
in ꝑſona attendendũ eſt. vtꝝ ſit penitens:vel ĩ malo ꝑ⸗
ſiſtens.Et tũc ſicut dicit augꝰ. Sic iubemur inimicos
diligere ⁊ miſereri eoꝝ: vt de eoꝝ ꝑditõne doleamꝰ: ⁊
eoꝝ ſaluteʒ deſideremꝰ.nõ vt ꝑtinaces ⁊ in malo perſi
ſtentes li bertati donemꝰ ⁊ impunitati.4. Ad illud vᷣo
qð dicit᷑.noli eſſe nimis inſtus.rñdet augꝰ.q ꝑ h̊ erga
penitentes nõ ſeueri:ſ̊ miſicoꝛdes eẽ monemur.

Nueſtio.xlj. de ſona rei.
Dnſequenter que

rendũ eſt de ꝑſona rei ſeu ꝑſone iudi⸗
cande.Circa quã querunt᷑ plura.Pri
mo generałr.vtrũ mali ſint puniendi
ſeu indicãdi. Scdo.vtꝝ abſentes ſint
iudicãdi. Teꝛcio.vtꝝ młtitudo peccans ſit punienda.
NQuarto.vtꝝ innocẽtes ⁊ inuoluntarij circa actus ſint
iudicandi.Quinto.vtꝝ delinquentes in iudicẽ ab eo⸗
cz poſſint puniri.
— „ . 37
Membꝛũ pꝛimum
Irca primũ qrit᷑.vtꝝ mali om̃i tꝑe fue⸗
rint puniẽdi:⁊ ſpẽałr vtꝝ tꝑe gẽe ſint pu⸗
niendi. Ad quod ſic. Aug. de baptiſmo.
Arrogantie iactatio eſt:vt ſi ꝗs poſſe fa⸗
cere credat qð nec aplis ↄceſſit dñs.vt ziʒ ania.ſ.a fru
mento credat ſe poſſe decernere.cũ dictũ ſit math.xiij.
Sinite vtraq; creſcẽ vſqʒ ad meſſem. Scðm h̊ videt᷑ ꝙ
nulli ↄceſſuz ſit iudicare.qð ẽ malos a bonis ſeparaẽ ·
4¶ Iteʒ Greg. Mdiu ĩ hac vita ſubſiſtitis:ſi boni eſtis
eq̃nimit᷑ tolerate malos.nã quiſꝗs malos nõ tolerat:
ipᷣe ſibi ꝑ intolerantia teſtis ẽ᷑:qꝛ bonꝰ ñ eſt.Abel.n.eẽ
rẽnuit:quẽ Cayn malicia nõ exercet.. Iteʒ mali aut
ſunt pᷣdeſtinati:aut preſciti. Si pᷣdeſtinati ſunt: ꝙ̊ ſine
coꝛectõe ſaluabũt᷑. Si pᷣſciti ad moꝛtẽ: int᷑ flagella de⸗
terioꝛes fiũt:vtʒ in phaꝛaone.q̊ pᷣdeſtinatis coꝛectõ ſu
ꝑflua: p̃ſcitis inutilis inuenit᷑ ¶ Iteʒ dicit auguſti. ꝙ
NMabuch̊.pnĩaʒ meꝛuit fructuoſaʒ:cũ poſt innumeꝛas
impietates flagellatus penituit: ⁊ regnũ ꝑditũ rurſus
accepit Dañ.iiij. Pharao aũt in ipſis flagellis durioꝛ
effectus eſt:⁊ perijt. Mitũ ad naturã ambo hoĩes erant
q̃tũ ad dignitateʒ am bo reges.qᷓtũ ad cãm ambo ca⸗
ptiuũ dei pylm poſſidebat.qtũ ad penaʒ ambo flagel⸗
lati. Si gᷓ iſte in flagellis penituit: ille nõ.que hꝰ cã fu
it. niſi ꝗa iſte pᷣſcitus:ille pdeſtinatꝰ: vt ꝑ penã emẽda⸗
ret᷑. Solus igit᷑ deꝰ ꝗſcit ꝗs ꝑ penaʒ poſſit emẽdari vł

lius.Et in li.reg.legit᷑q Saul peccauerit: gꝗa miſer⸗ ſj N coꝛigi:poterit punire.¶ Itez augꝰ. de vᷣbis dñi.bonꝰ

tus eſt Agag.j.reg.xv.queʒ ꝓhibuerat dĩna ſententia
ſeruari.¶ Iteʒ amb.in eodeʒ. Si quis latroneʒ fſilijs

depcantibo motus ⁊ lacrimis ↄiugis eius inflerus ab⸗

ſoluendũ putat cui adhuc latrocinãdi aſpirat affectꝰ:

nonne innocentẽ tradet exitio: qa liberat multoꝝ exi⸗
tia cogitantẽ. talis puniẽdus erit ſine miſcdia.⸗. Itẽ

Amb. in eodeʒ.MNQonne cũ iudex vni indulget indigno
ad ꝓbibitõis ↄtagiũ ꝓuocat vniuerſum. facilitas enĩ
venie incentiuũ tribuit delinquendi. Cont᷑. Jaco. ij.
IJudiciũ ſine miſcdia fiet ei qui nõ ſecerit miſcdᷣiam.
IYteʒ ecci. vij. Qoli eẽ nimis iuſtus:ſᷣ iniuſtus ẽ cuiꝰ
iuſticia eſt ſine miſcdᷣia. Solutio.ſᷣm aug. DOuo iſta
nomiĩa cũ dicimꝰ hõ peccatoꝛ: nõ vtiq; fruſſꝛa dicunt᷑.
qꝛ peccatoꝛ eſt: coꝝipe.qꝛ bomo eſi: miſereꝛe.nec oĩno
liberabis hoĩeʒ:niſi cum perſecutus fueris peccatorẽ.
nulli homiĩ claudẽda ẽ miſcðdia: nulli peccato impuni⸗
tas relaxanda. Dicendũ & ꝙ miſericoꝛdit punit᷑ vnus
vt ſaluent᷑ multi. ſicut mikgiter abſcindit᷑ vnũ mẽbrũ
Futridũ ne ſana pars coꝛꝑis coꝛꝛũpat᷑ vel ledat᷑. Ex H

tolerat malũ:nã ? xpᷣs cũ ſciret fuꝛeʒ toleramt:ad pᷣdi⸗
candũ miſit ¶Dath.x. eiq; cũ alijs eukaꝛiſtiã dedit ma⸗
thei.xxvij.inde vt priꝰ. Cõt᷑.pcipiũt leges puire ma
los.ANaleficos ñ patieris viuẽ dr.xxj.exo.¶ Itẽ Heli
repꝛobatꝰ ẽ qꝛ filios ñ coꝛipuit.⸗ Itẽ. xviij· math. Si
peccauerit in te frat tnꝰ coꝛꝛipe cũ ⁊c.Et ad rom̃.xiij.
de indice.iõ ſine cã gladiũ poꝛtat.¶ Itez qrit.vtruʒ
tpꝑe gre mali ſint iudicãdi ⁊ puniẽdi.Ad qð ſic.a⸗
thei:v.diciũ eſt antigs.oculũ ꝓ oculo ⁊c. Dico vobis
nõ reſiſtere malo.g̊ mali non erũt puniendi.¶ Item in
veteri lege coꝛꝑalis pena ſtatuta eſt. in lege euãgelij ho
mini penitẽti ꝑ pnĩam ꝑmittit᷑ venia.⸗! Item lex vetꝰ
a terroꝛe incipit exo.xx. Ego ſum deus ʒelotes vindi⸗
caus ⁊c̃. Lex euangelij a lenitate manſuetudis ⁊ miſe
ricoꝛdie ita inquiens. Pti pauꝑes ſpũ ⁊c.¶¶ Item Le⸗
nit. xx. Qui feceꝛit vel illð moꝛte moꝛiat᷑· In euang.
dᷣo dꝛ. Gaudiũ eſt ſuꝑ vno pctoꝛe pnĩaʒ agente.luc.xv.
iteꝝ.õ veni vocare iuſtos ſ̊ pctoꝛes mat᷑ix. 4: Itẽ

BGrego. ſuꝑ illud euangelij.xxij.math. Sile eſt regnuzʒ

486 R

celoꝝ homĩ regi ⁊c.dicit.Cum in lege ſcriptũ ſit: dili⸗
ges amicũ ⁊ odio habebis inimicũ.accepta tũc licẽtia
iuſtum fnerat vt dei ſuoſqʒ aduerſarios quãta poſſent
rirtute ↄprimerẽt:eoſq; iure gladij ferirent.qð ĩ nouo
teſtamento compeſcit᷑ cũ veritas predicat dicens. dili⸗
gite inimicos ⁊c. Ex quibo videt᷑ relinꝗ ꝙ maloꝝ vin
dicta deo ſit relinquẽda: nec ſint tꝑe gratie punienda.
Cont᷑.j.ad coꝝ.v.Auferte malu ex vobiſipſis:dixit
aplus d foꝛnicatoꝛe. 4l Iteʒ in eadez epła.nij. Quid
vultis in nirga veniam ad vos.⁊ virgã vocat ptãtẽ iu⸗
diciariã. ¶¶ Iteʒ augꝰ. Vincẽtio donatiſte. ¶ õ omĩs ꝗ
parcit amicus eſt:nõ omĩis qui verberat inimicꝰ.meli⸗
oꝛa ſunt vulnera amici ꝙᷓ oſcula inimici. So. Sũt
quedaʒ ſalubri ãmonitõòe coꝛipienda: quedaʒ vᷣo fla⸗
gellis coꝛpalibo 2 penis ſpũalibo punienda. Dicendũ
ꝙ vniuerſalit miali ſunt coꝛꝛipiẽdi ꝑ ãmonitõʒ: ſed nõ
vniuerſalr puniendi ꝑↄdemnatõʒ. vniuerſalr cor⸗
ripiendi ãmonitõe dicit augꝰ.exponens illud ꝓpbete.
Recedite immũdũ ne tetigeritis. Qos ingt iſia receſ⸗
ſioneʒ ſpũaliter intelligimꝰ de contactu coꝛdis: nõ coꝛ
poꝛis.Quicqd ꝙ inter vos maloꝝ noſtis quantuzʒ po⸗
teſtis impꝛobate vt coꝛde recedatis.⁊ redaꝛguite vt ex⸗
eatis inde.⁊ nolite ↄſentire vt immũduʒ nõ tangatis.
¶MER dðo ſint puniendi generalit᷑ notãdũ. ꝙ mitis mo
dis ↄtingit ꝙ pena inferri nõ debet malis:nec ↄdẽnati
onis iudicin.⁊ hoc vel qui a nõ ſunt veſtri iuris:vł ꝗa
illoꝝ crimina etſi nobis nota ſunt:manifeſtis indicijs
ꝓbari nõ pñt.vel qꝛ niſi cũ maioꝛi ꝑiculo diſciplinam
exercere nõ poſſumꝰ. De his ðdᷣo qui foꝛis ſunt diẽ apo
ſtolus.Quid mihi attinet de his ꝗ foꝛis ſunt.de his eĩ
dñs iudicabit. Itez ſuꝑ illð pᷣs. Faciet dñs iudiciũ
iniuꝛiaʒ patientibo.Augꝰ. ab his qui nõ ſunt ſui iuꝛis
negt diſciplina exerceri.¶ Itez de his quoꝝ crimĩa ũ
ſunt nota nec pññt ↄuinci: dicit augꝰ.in omel. de pnĩa.
Aulti tolerant᷑ vt iudas: ⁊ multi neſciũt᷑ quoaduſqʒ
oñs veniat ⁊ illuĩabit abſcõdita.. Itez de bis ꝗ ñ pñt
ſine maioꝛi ꝑiculo coꝛigi dicit aug'. ↄtra epłaz Per⸗
meniani.Cum quiſq; rpᷣianoꝝ in aliquo peccato fue⸗
rit deprehenſus vt anathemate dignus habeat᷑: fiat h
vbi ꝑiculũ ſciſmatis nullũ eſt.⁊ in his caſib loquunt᷑
auẽtes obiecte quibo videbat᷑ ꝓbari 2 mali nõ eẽnt pu
niendi. Auẽtes po ↄtrarie intelligunt᷑ in opoſitis caſi
bus quibo ꝓbat᷑ malos eẽ puniendos ⁊ iudicãdos con
currentibo tribo.ſ.iuriſdictõne ↄuictione ⁊ pace.ſalua
vnitate eccleſie.¶¶ De iuriſdictiõe dicit augꝰ.ſuꝑ illud
pꝛima ad coꝝ.vj.De his qui foꝛis ſunt dñs iudicabit.
In his qui intus ſunt.i.fidelibo putredo eſt reſecãda.
De ↄuictõne dicit augꝰ.ſuꝑ illð.j.ad coꝝ.xij.Qui mã
ducat indigne ⁊c.ibi inꝗt augꝰ.nõ tibi ſane ſi iudex es
ſi apud te accuſat᷑:ſi veris documẽtis teſtibuſqʒ cõuin⸗
citur.coerce.coꝛipe.excoĩca.degrada.De pace eccleſie
dicit augꝰ.in eplłla ↄtra epłlam Permeniani.Quando
cuiuſꝙ; crimen notũ eſt ⁊ omnibo execrabile apparet: ñ
tales habeat defenſoꝛes ꝑ quos poſſit ſciſma ↄti ngere
nõ doꝛmiat ſeueritas diſcipline. 4 Ad illud tñ qð obij
cit᷑.ꝙ caſſa eſt coꝛectio cũ coꝛipiendi pꝛedeſtinati ſint
aut preſciti. Dicendũ ꝙ non ſequit᷑: qꝛ hocipſuʒ prede
ſtinatũ eſt vt predeſtinati ꝑ penam coꝛigant᷑. quemad
moduʒ ⁊ de orone que fit ꝓ ipſis.vt dicit b. Srego.in
dy alogo.Ea q ſancti viꝛi oꝛãdo efficiũt:ita predeſtina
ta ſunt vt precibo obtineant᷑.ſilr de coꝛeptõe intelligẽ
dum eſt. ¶ Ad illud pᷣo qð obijcit᷑ ð abuchodonoſoꝛ
7 pharaone.dðᷣm ꝙ nõ eſt inputandũ diuine pdeſtia⸗
tioni vel pᷣſciẽtie: ̊ li.ar.q aligꝗs nõ coꝛꝛigit᷑ exr pena.
vnde aug“. de nabuch.⁊ pharaone dic̃. Quis fines eo
rũ fecit eẽ diuerſos: niſi ꝙ vnus dei manũ ſentiẽs ĩ re⸗
dargutõe ꝓprie inigtatis ingemuit.alter ↄtra dei miſe
ricoꝛdiſſimã veritateʒ libero pugnauit aꝛbitrio.⁊ iteꝝ
augꝰ. Vaſis ire nũq deus redderet interitũ:ſi ñ ſpon⸗
taneũ inueniret᷑ homo habere peccatũ.nec inferret irã

niſi homo er predeſtinatione decidiſſet in culpã. Si

aũñt obijcit᷑ qꝛ neſcitur qui ſint predeſtinati vel pꝛeſciti
Apter ꝙ nullus eſt coꝛigendus.Dicendũ ꝙ hoc ñ ſeg⸗
tur.immo ꝗpter h̊ omẽs ſunt coꝛꝛigendi. qꝛ incerti ſu⸗
mus an ſit predeſtinatũ ꝙ ꝑ coꝛectõeʒ ſit ille ꝗ peccat
ſaluandus. Ad illud vo qð querit᷑:an temꝑe gratie
mali ſint iudicandi.Dicendũ ꝙ ſic dum tñ indiciũ vel

conectio nõ procedat ex odio ſeu libidine vindicte. vñ
dicit augꝰ.ſuꝑ illud Lu.ix. Vis vt dicamꝰ vt deſcẽdat

ignis te celo ⁊c.diſcipuli ñ recepti a ſamaritaĩs ignẽ
celitus ſuꝑ eos deducere voluerũt.ſᷣ̊ audierũt. MNelci⸗
tis cuiꝰ ſpũs eſtis.ex caritate vᷣo ⁊ amoꝛe iuſticie coꝛe
ctio eſt facienda.vnde dicit aug.in ſermone de monte.
Perfectio dilectõis ipſius dei patris nobis imitanda
ꝓonit᷑:cum dicit᷑ Math̊.v.Diligite inimicos rꝛos.⁊
tñ de ipſo dicit. Queʒ diligit dñs coꝛigit.flagellat au
teʒ omẽʒ filium quem recipit ad Hebre.xij. Et iteruʒ
ipſe dicit in luca. Seruus ſciens voluntateʒ dñi ſui ⁊
non faciens plagis vapulabit multis. Ex ̊ ̊ pcepto
quid relinquit᷑ niſi vt ipſe vindicet cui oꝛdine rerũ po⸗
teſtas eſt data:⁊ ea voluntate vindicet: qua pr̃ flagel⸗
lat paruulũ filium:queʒ tñ ꝑ etateʒ non poteſt odiſſe.
⁊ hoc modo intelligendũ eſi qð dicit᷑ de nõ iudicando
in nouo teſiamẽto ſeu nõ puniendo.

Membꝛũ ſecũdũ

Onſequent᷑ querit᷑.vtꝝ reus abſens polſ⸗
ſit iudicaꝛi.Ad qð ſic. Deut᷑.j.ſuꝑ illud.
Precepi eis audite illos ⁊c.interliearis
Zemo iudicandus niſi prius auditus.
4l Itez b. Coꝛnelius.iij.q.ix. Omia que aduerſus ab⸗
ſentes: in omni negocio aut loco agunt᷑ aut iudicãtur
oĩno euacuant᷑.quia abſenteʒ nulla lex damnat.⸗ Itẽ
beatus Felix in eodeʒ. Abſente aduerſario nõ audiat᷑
accuſatoꝛ:nec abſente alia ꝑte ſententia a iudice dicta
vllam obtinebit firmitateʒ. Cont᷑. Qume. xvj. Mo
yſes iudicauit dathan ⁊ abyron abſentes.4! Steʒ.j.ad
coꝝ.v.apłus iudicauit foꝛnicatoꝛeʒ abſentẽ ſicut ipſe
met dicit. Ego aũt abſens coꝛꝑe ⁊ẽ7. So. doõm ꝗy eſt
abſens ex ↄtumacia:⁊ eſt abſens ex impotẽtia ſiue cau
ſa iuſta.Abſens ex ↄtumacia eſt:qui citatus cõtemnit
apparere.qualis fuit dathan ⁊ ſimilit abyron.vñ dici
tur Mume.xvj. O vocati a AMoyſe dixerũt.non veni
mus.⁊ talis poteſt abſens iudicari. Lalis etiam erat
foꝛnicatoꝛ:ꝙ ꝙᷓuis iſtud non ſcribat aplus monuerat.
⁊ ſic contumaceʒ ꝓpter euidentiam patrati ſceleris iu
dicauit. Abſens vo ex impotẽtia ſeu cauſa iuſta qᷓ ꝓ⸗
hibet᷑ coꝛã iudice ↄparere:nõ põt legitime iudicari.vñ
dicit Seuerinꝰ papa.iij.q/ix.Abſens nemo iudicetur
qꝛ ̊ diuine ⁊ hũane ꝓhibẽt leges.

Membꝛüũ terciũ

Oſſea querit᷑.vtrum multitudo peccans
ſit punienda.Ad quod ſic Mathei.xiij.
de ziʒanijs dicũt ſerui.vis imus ⁊ colli⸗
gimus ea? ⁊ rñdet dñs.iſQe foꝛte ſimul
eradicetis triticũ:ſinite vtraq; creſcẽ ⁊c.ibi glo. Mul
titudo ñ eſt excoĩcanda:nec pᷣnceps głi.¶ Itez Aug.

Honifacio.Vbi ꝑ graues diſſenſionũ ſciſſuras nõ hꝰ

aut illius homĩs eſt ꝑiculũ ſ̊ pploꝝ ſtrages iacent: de⸗
trahẽdũ eſt ſeueritati vt maioꝛibo malis ſaluãdis ſin⸗
cera caritas ſubueniat.q¶¶ SIteʒ augꝰ. li.ij.ↄtra epiſiolã
permeniani.Cuʒ ↄtagiũ peccati multitudinẽ inuaſit:
diuine diſcipline ſeuera miſcðᷣia neceſſaria eſt.Ex qui⸗
bus videt᷑ relinqui ꝙ multitudo peccans nõ eꝛit ↄdem
nanda. Contra.Exo. xxxij. Aldoyſes propter pecca
tum ydolatrie occidi precepit multitudinem vſq; ad
xxiij· milia bominum. ¶ IStem Helyas.iiij. Regum. j.
Zelo iuſticie igne celeſti duos quinquagenarios cuʒ
ſuis quinquaginta condemnauit. Vñ amb. excuſans

LNueſtio

aplos qui petierũt vt ignis de celo deſcenderet ſuꝑ ſa⸗
maritanos dicit. Samaritani citius crediderũt a ꝗbo
ignis arcet᷑:nec diſcipuli peccãt qui legeʒ ſequũt᷑. Sci⸗
ebant.n.q phinees reputatũ eſt ad iuſticiã ꝙ foꝛnicã⸗
tes interfecit.¶ SItez deut. vij. precipit᷑ filijs iſrael vt ſe
pteʒ gentes que erãt in terra ꝓmiſſionis ꝑcuterẽt vſqʒ
ad internitõeʒ. qð deus iuſtiſſimꝰ ñ preciꝑet niſi iuſtũ
eſſet peccantẽ multitudinẽ humano iudicio ↄdemnaꝛi.
So.ᷣm aug.ↄtra fauſtũ.Crimia inꝗt ſunt punien⸗
da:qũ ſalua pace eccleſie feriri pñt. in quo tñ diſcretõ
eſt adhibenda. Aliqñ.n. delinquẽtiũ multitudo diu ꝑ
patientiã eſt expectanda. aliqñ in paucis eſt puniẽda
vt eoꝝ exemplo ceteri terreat᷑: ⁊ ad pniaʒ prouocent᷑.
Et ꝝꝑ hoc pʒ rnſio ad illud qð primo obijcit᷑ de ʒiʒa⸗
nijs.ibi enĩ faciendũ nõ eſt vbi timet᷑ ne ſimul eradicet᷑
triticũ.vnde ſᷣm aug.qñ multitudo eſt ĩ ſcelere: nec ſal
ua pace eccleſie mali puniri pñt:tolerãdi ſunt potiꝰ ꝙᷓ
violata pace eccleſie puniendi.⸗l Ad illud vᷣo qð obij⸗
cit᷑ de moyſe ⁊ helya iam pʒ rñſio.qꝛ ſicut dicit augꝰ.
Exemplo ſuo docuerũt in hoc ꝙ peccatuʒ ydolatrie in
paucos vindicauerũt moꝛte paucoꝝ expiari ⁊ aboleri
peccata multoꝝ.. Ad vltimũ vᷣo qð obijcit᷑ de gentibo⸗

terre ꝓmiſſionis:rñdet b. Grego.dñs.ibi patient to⸗

lerandi ſunt mali: vbi aliq inueniũt᷑ boni.qð qꝛ ñ erat
in gẽtibo illis: vłr dĩno iudicio deſtructe ſunt.

Mlembrũ quaꝛtũ

Verit᷑ poſtea.vtꝝ innocẽtes ⁊ inuolũta⸗
rij circa actus ſint iudicandi. Circa qðᷣ
primo querit᷑ vtꝑꝝ vnus debeat vel poſſit
puniri ꝓ alio.Scðo.vtꝝ ignoꝛãtes pu⸗
nir ba Rnt. Tercio.vtꝝ coacti. ſcʒ qui inuiti faciunt
aliquid.

Articulus pꝛimus

D primũ ſic obijcit᷑. Cum pena inferat᷑ de⸗
linquẽti rõne culpe:⁊ culpa vni in aliũ nõ
tranſeat. ꝗ de iuſticia nec pena debet trãſi⸗
re.l Iteʒ augꝰ.Quis locus innocẽtie relinquit᷑:ſi ali
enũ crimen maculat neſcientẽ? ¶ Iteʒz ler canoniʒzata
dicit.Crimen vel pena paterna nullã maculã filio in⸗
ferre põt.qꝛ vnuſquiſq; ex ſuo ↄmiſſo pene ſubijcit᷑: nec
alieni criminis ſucceſſoꝛ conſtituit᷑.¶ Iteʒ deut.xxiiij.
Mon occidẽt᷑ patres ꝓ filijs nec filij ꝓ fratribo: ſᷣ̊ vnꝰ⸗
quiſq; ꝓ peccato ſuo moꝛiet᷑. ¶ Iteʒ Eʒech.xviij. Nia
que peccauerit ipſa moꝛiet᷑.⁊ ibideʒ dicit᷑. Filiꝰ ñ poꝛ⸗
tabit iniquitatẽ patris ⁊c. ¶ Iteʒ hꝛego.in moꝛalibo
ſuꝑ illud Yꝓob. Homiĩs qui ſilis eſt tui ⁊c.ibi Grego.
Huana impietas ei nocet qð ꝑuertendo inꝗnat.Si g
nõ inqnat nõ noeet. Ex his videt᷑ relinꝗ ꝙ nullꝰ eſt pu
niendus ꝓ peccato alteriꝰ. Cont᷑.exo.xx. Ego ſum
eus zelotes viſitans peccata patꝝ in filios vſq; ĩ ter⸗
ciã ⁊ quartam generationeʒ.ſuꝑ qð dicit aug. In ter⸗
cia ⁊ quarta generatõe ↄminat᷑ ſe filijs reddituꝝ: ñ in
equ alitate iudicij vt alij peccent alij puniant᷑:ſ̊ magni⸗
tudine clemẽtie:dũ ſemꝑ expectat penitentẽ.qð in ge⸗
neratione prima delinquit᷑ nõ prius emendat niſi ter⸗
cia ⁊ quarta generatio venerit.¶ Itez ꝓ culpa origi⸗
nali ade puniũt᷑ omẽs filij eiꝰ.vñ.j.ad coꝝ.xv. Omẽs
in adaʒ moꝛiunt᷑.¶¶ Iteʒ Cham peccante Chanaan fi
lius eius maledictus eſt 2 ſeruituti additus Geñ.ix.
Iteʒ ꝓ peccato Gieʒzi lepꝛa trãſmittit᷑ ad poſteros.
iinj. reg. v. ¶ Itez iudeis clamantibo.ſanguis eius ſuꝑ
nos ⁊ ſuꝑ filios nꝛos.math.xxvij.relige eoꝝ pene moꝛ
tis xp̃ᷣi addite ſunt vel ſubiecte. Item ꝓ peto Achoꝛ
plebs iſraelitica in manibo hoſtiũ tradita ẽ Joſue. vij.
¶ Iẽ ꝓ peccato filioꝝ Heli ꝓpls in ↄſpectu philiſti⸗
noꝝ coꝛꝛuit.j.reg.iiij. ̊ iuſto dei iudicio vnꝰ punit᷑ ꝓ
peccato alteriꝰ.ꝗa iudice poterit vnus puniri ꝓ alio,
il Si dicat᷑ ꝙ nõ eſt ſimile de iudicio diuino ⸗ hũano.

ipſe. Si gi
ſimilit facere poterit. Itez m iura canones infe/
runt᷑ pene ſine culpa in pluꝛibo caſibo.vt ꝓpter paupta

Cont᷑.ſuꝑ ioſue.vij.dicit augꝰ.ſupꝑ illud. peccauit po⸗
pulus ⁊c. Hoc peipit bomĩ iudici deꝰ in his qᷓ ad hũa⸗

nũ iudiciũ ꝑtinẽt in iudicãdis: qð in ſuo iudicio facit

pſe punit vnũ ꝓ peccato alteriꝰ: 2 hõ iudex

tem eccia que ↄſueuit habere epiſcopũ ꝑdit ipᷣm. Iteʒ

Apter homicidiũ vel ꝓpter odiũ ciuiũ ↄtractũ eo ꝙq oc⸗
cideꝛũt duos epos ſucceſſiue:vel alia cauſa ita enoꝛmi

eccleſia ꝑdit ſuum epᷣm. xxv.q.ij. Iteʒ ꝓpter fauoꝛẽ vt

alexandrina eccia in fauoꝛeʒ oſtantinopolitane ciuita

tis: quã Conſtantinꝰ ↄſtituit: primũ honoꝛeʒ poſt Ro

maã amiſit. diſtinct. xxij. Itez Ipter viciũ lepre remoue
tur quis ab admiſtratõe eccleſie. vt dicit decretalis.⁊
ita punit᷑ eccia pena alterius. Itez ꝓpter ſcelus patris
punit᷑ filius vt ꝓ crimine leſe maieſtatis: ⁊ oẽs illegi⸗
tiime nati ꝓ peccatis parentũ ſuoꝝ. vñ ⁊ in deut.xxuij.
dicit᷑. Mon ingrediet᷑ manzer.i.de ſcoꝛto natus ĩ eccle
ſiam dñi vſq; in decimã generatõʒ. ⁊? ſilr ꝓ ſcelere dñi

punit᷑ familia interdicto vel ciuitas.xvj.q.iiij. Itẽ ꝓpt
oꝛdinẽ ſacerdotij dño ſeruus aufert᷑ ſm canones. Sex

igit᷑ ſunt caſus 'm iura in quibo punit᷑ aligs ſine cul⸗

pa.l Iteʒ querit᷑ ſi ꝓ peccato oꝛiginali vnꝰ pena actu
ali punit᷑ ꝓ culpa alterius: quare nõ ꝓ culpa actuali.

¶ Itez dicit aug.ſuꝑ ioſue.xij.i õ eſt credendũ in pe⸗

nis que poſt moꝛteʒ irrogant᷑ aliũ ꝓ alio poſſe dãnari
ſ̊ in his tm̃ rebus hic irrogari penam que fineʒ fuerãt
habiture.qᷓ ſolum pena temꝑali vnus iuſte punitur
alio. ̊ iniuſta ẽ damnatio ꝓ culpa oꝛiginali.aut ſi iu⸗

ſta eſt:iuſie punit᷑ vnus ꝓ alio tẽꝑaliter eternaliter.

So.·ꝓ diſtinctiõʒ beati aug.ſuꝑ ioſue.vij.Eſt pena
nocens ⁊ nõ ↄferens:⁊ eſt pena nõ nocens ̊oferẽs ad
ſaluteʒ. Pena prima nũq deus punit vnũ ꝓ alio. Pe
na dᷣo ſecũda punit deus ex cauſa vnũ ꝓ alio. In pᷣma

pena debet homo iudex cũ imitari.in ſecũda inferen⸗

da nõ niſi cũ diſtinctõne que poſtea ponet᷑. ⁊ hoc ẽ qð

dicit augꝰ. Secretioꝛi iudicio viſibiles afflictiões ho⸗

minũ vel moꝛtes nouit dñs.quẽadmodũ quibuſcunq;

iuſte diſpenſat:etiã cũ alioꝝ peccata in alijs videt᷑ vl⸗

ciſci:qm his quibo ingerunt᷑ obeſſe ⁊ ꝓdeſſe pñt.De

nas vᷣo inuiſibiles que nocẽt ⁊ nõ ꝓſunt: ita nullꝰ deo
iudice ꝓ alienis peccatis luit. ſicut hoĩe iudice nullus

luere niſi ꝓ ſua culpa iſtas viſibiles penas dʒ.¶¶ Ad il

lud ꝗ qð primo obijcit᷑. ego ſum deus zelotes ⁊c. dðᷣm

ꝓ iſtud intelligit᷑ de filijs ꝗ ſunt imitatoꝛes malicie pa

tris.vñ ibi ſequit᷑.his ꝗ oderũt me: h̊ eſt in illis qui in

odiũ mei ſunt ſectatoꝛes paterne malicie. Ad ſecun⸗
dũ dõm.ꝙ in peccato oꝛiginali nõ punit᷑ vnꝰ ꝓ pecca⸗
to alterius ſolum: immo ꝓ peccato ꝓprio. Erat enim
vnus oꝛiginaliter cũ linquente parente.⁊ ideo quia
vnus eꝛat cum illo ⁊ in illo a quo traxit qñ ↄmiſſuz eſt
peccatũ.ideo ⁊ in ipſo oꝛiginalit᷑ peccauit.ſicut dicit
aplus ad roma. viij. de adam:in quo inquit oẽs pecca⸗
uerũt.¶ Ad alia vᷣo que obijciũt᷑ de chanaan ⁊ de po⸗
ſteris Gieʒi ⁊ de filijs iudeoꝝ qui occiderũt xpᷣm. Di⸗
cendũ ꝙ ex his exemplis nõ ꝓbant᷑ aliqui puniri pro
peccatis alioꝝ niſi ſint imitatoꝛes malicie eoꝝ.tamen
penam diuina ꝓuidentia iuſtiſſima ſuſtinuerunt hi 2
alij temꝑaliter ꝓ culpa aliena ad vtilitatẽ ꝓpriã. Pu
nit.n.deus ad vtilitateʒ ꝗnqʒ de cauſis. Primo ad ꝓ⸗
bationeʒz ⁊ ꝑfectõʒz virtutis:vt Job ⁊ thobiaʒ. Secũdo
pter ↄſeruatõʒ gꝛatie ⁊ hũilitatis:vt Paulo dedit an
gelũ ſathane ne magnitudine reuelatõonũ ſuꝑbiret.ij.
ad coꝝ.xij. Tercio ꝓpter pnĩam peccati: vt mariaʒ ſo
roꝛẽ moyſi numeri.xij. Quarto ꝗpter eruditõzʒ: vt fili⸗
os iſrael bonos:de quibo dicit hiere.Alia tranſlatõ ꝑ
omne flagellũ erudieris hierkm. Quinto ꝓpter gloꝛiã
di manifeſtanda:vt cecũ natũ Jo. ix.de quo dic dñs.
QAeq; hic peccauit neq; parentes: ſ̊ vt manifeſiet᷑ glia
dei in illo. ¶ Lon eſt igit᷑ ex his cauſis incõueniens vnũ

K

”õ

puniri a deo peceante alio. Ad illud vᷣo qð obijcit
te achoꝛ.rñdet augꝰ.ꝙ pena temꝑali diſpenſatõne di⸗
uina punit᷑ aliꝗs triplici de cauſa.Prima eſt excitatõ
ſollicitudinis caritatis.vnde dicit aug. qꝙ ꝑ hoc ꝙ pꝛo
peccato achoꝛ punitus eſt plus:oñſum eſt vt nõ ſoluʒ

ſe quiſqʒ curet in pplło: bᷣ̊ inuiceʒ ſibi adhibeant diligẽ

tiam:⁊ tanqᷓ; vnius coꝛꝑis ⁊ vniꝰ hoĩs alia ꝓ alijs ſint
mẽbꝛa ſollicita. Scða ratio eſt oñſio vnitatis ꝗᷓ dʒ eſſe
int hoĩes qtũ ad vinculũ ſocietatis.vñ augꝰ. Silr oñ
dit᷑ quantũ ↄnexa ſit in ꝓpli vnitate ipᷣa vniuerſitas:vt
nõ in ſeipſis ſinguli:ſᷣ tanqᷓ ꝑtes in toto eſtiment᷑.vnð
ꝓ peccato vniꝰ ꝑſone tm̃.ſ.achoꝛ dictũ ẽ: peccauit po⸗
pulus ⁊c. Tercia rõ eſt deteſtatio peccati ſeu oſtenſio
magnitudinis ſceleris.vñ augꝰ. Simul etiã ſignatuʒ ẽ
quantũ malũ fieret ſi vniuerſa multitudo peccaſſʒ: qñ
vnus ita potuit vindicari:vt ab eo ceteri nõ poſſent eẽ
ſecuri. Ad illud qð poſtea obijcit᷑ de filijs Heli. dðʒ
ꝙ in h ꝙ filij iſrael puniti ſunt ꝓ peccato filioꝛũ Heli.
exprimit᷑ qꝛ ᷣm b. Greg. Deritis prelatoꝝ deprauat᷑
vita ſubditoꝝ.quia p̃latis ſuis ſubditi fauent ad malũ
cũ eis ſimul coꝛꝛuũt.ſicut filij irael diu fauẽtes pecca⸗
tis ſacerdotũ tandeʒ cũ eis ceciderũt in manibus bo⸗
ſtiũ. Similit᷑ dm eſt.ꝗa dauid płin numerauit. ꝓ pec
cato gladius dñi deſeuit in ꝓpłm: quia in h̊ peccato eiꝰ
fauebat.Dretea in hoc punitus ẽ ipᷣe qui peccauit: q;
in multitudine plebis dignitas regis eſt:⁊ in paucita
te plebis ignominia prĩcipis.ſicut dicit᷑ in ꝓueꝛ.xiiij.
I Ad illud qð poſtea obijciebat᷑. ꝙ homo iudex debet
facere in ſuo iudicõ ſicut deus in ſuo.pʒ rñſio ꝑ diſtin⸗
