vult ollendere. ꝙ excellentioꝛ reuelatio ſibi facta ẽ. nã
tripler eſt viſio. I. intellectualis.imaginaria.2 coꝛpa⸗
lis. Oliſio aũt intellectualis triplex eli. Quedaz ?4 fit
ꝑſpẽm ſeu ꝑſ imilitudineʒ coꝛꝑaleʒ a ſenſibo acceptã:

⁊ hec eſt dei viſio ꝑ enigmata. Alia enim dicitur viſio

intellectualis que fit ꝑ ſimilitudineʒ imaginariã. 2 ta
lis viſio dicit eſſe ꝑ figuras:que repñtãt᷑ int᷑ vt ĩ ima⸗
ginatiua.aliqñ aũt eſt viſio intellectualis que ſolũ fit
per ſpeciem intelligibileʒ. ⁊ hec non eſt nec ꝑ enigma⸗
ta nec per figuras.⁊ hec viſio appellatur terciuz celuʒ:
qua dicitur paulus fuiſſe raptus vſq; ad terciuʒ ce⸗
lum. Prima viſio ſeu reuelatio facta ſuit moyſi in ru⸗
bo. Secunda viſio facta fuit danieli: quia fiebãt ei re⸗
uelationes: non per ſimilitudines repñtantes ſenſui:
ſed reuelatio ſeu viſio tercia facta fuit moyſi in latiõe
legis cui miniſtrabantur ſ pecies intelligibiles per an
gelos:⁊ ideo dicitur ꝙ nec per enigmata nec per figu⸗
ras locutus eſt ei dominuo. non tamen per hoc negat᷑
miniſterium angelicum in miniſtrando ei ſpecies in⸗
telligibiles. ¶¶ AZd tercium dðm. ꝙ ſicut videmus ĩ vi⸗
ſu dupler eſſe medium. quia quoddam eſt ibi mediuz
ſicut lux. Item dicimus ſpeculuʒ repreſentans imagi
nem ſeu ſimilitudines rerum eſſe mediuʒ ad videndũ:
2 iſtud appellat᷑ medium qð eſt ſimilitudo.quia repre⸗
ſentat ſimilitudines: ꝑ quas ↄgnoſcit᷑ res ꝑ viſuʒ. Sic
dicimus ꝙ deus ſe hʒ ad aĩam vt medium intelligendi
qð eſt ſicut lux. Angelus aũt ſicut ſi peculum miniſtrãs
ei imaginem.vnde intellectus ꝑ luceʒ cognoſcat ⁊ acci⸗
piat aliquid. Inter aĩam igit᷑ que eſi dei imago ⁊ deũ:
nihil eſt mediũ ꝑ modũ lucis.eſt tñ aliꝗd mediũ ꝑ mo
dũ ſimilitudis vel ſpeculi.⁊ he ſunt murenule auree:
ſicut dicit augꝰ.diſpenſatiue ſi ilitudines que miſtrant᷑
ꝑ angelos.Vñn cant.j.dicũt ſponſe murenulas auꝛeas
faciemus tibi verniculatas argento. Uel alit põt dici
interimendo illudz dicendo. in lege dñs fueꝛit locu
tus cum moy ſe ⁊ degerit ei legez ꝑ angelicũ miſteriũ.
vñ ero.xxiij. habet᷑. ꝙ dixit dñs ad moyſen. Ecce ego
mittam angelum meum qui precedet te:⁊ cuſtodiat in
via:⁊ introducet ad locum quem preꝑaui: obſerua eũ
⁊ audi vocem eius.Exr quo patet pꝑ miniſterium ha⸗
betur expreſſe in lege a domĩo moyſi eſſe legẽ datam.
2⁊ in.iij.exodi habet᷑.ꝙ apparuit moy ſi in flãma ignis
medio rubi ⁊c.Et vbi habetur ibi dominus in litte⸗
ra ſeptuaginta interpretum habet᷑ angelus. vñ dicũt:
apparuit ei angelus. Et beatus BGꝛego.cõcoꝛdas huic
littere dicit ibideʒ in glo. angelus qui moyſi aparu⸗
iſſe deſcribit᷑: modo angelus:modo dominus memoꝛa
tur. Angelus quia exterius loquendo ſeruit:dominus
quia interius preſidens efficaciam loquendi tribuit.
Cum.n.loquens ab interioꝛe regitur:⁊ ꝑ obſequiũ an
gelus:⁊ ꝑ inſpiratõʒ dominꝰ memoꝛatur. Vult 6Bre
go.q ꝑ obſequiũ angeli exterius: ꝑ diuinam inſpira⸗
tioneʒ interius data ſit lex moyſi.¶ Sʒ adhuc poſſet
obijci contra hoc ꝑ auẽtem aug. in ſoliloquijs dicẽtio
ſicut in ſole tria aduertimus:ꝙ eſt: fulget:q illu⸗
minat. ſic ĩ deo tria aduertere debemus. ꝙ eſt: ꝙ intel⸗
ligit: ꝙ cetera intelligere facit. Si deus facit cetera
intelligere. ergo ipſe eſt quo intellectus intelligit. igit
eſt immediatus apud intellectum: ſicut lux apud vi⸗
ſum. Nihil ergo eſt mediũ inter ipſum ⁊ aĩiam. Ergo
ſi ab eo data eſt ler: que quideʒ eſt ad illuminandũ a⸗
nimaʒ. vnde ꝓuer. vj. Mandatum lucerna 2 lex.Lux
ergo eſt data aie immediate.nõ fuit g data moyſi per
angelicum miſteriũ.¶ Ad hoc dðm.ꝙ in illuminatõe
ſiue infoꝛmatõe mẽtis a deo ꝑ legẽ nibil ẽ mediũ tãqᷓ ĩ⸗
foꝛmãs ſeu illuiane:ᷣ ſoluʒ ſiẽ admĩculãs.⁊ H̊ mõ an⸗
gelꝰẽ ibi mediũ.ſ.ↄferẽdo ⁊ adiuuãdo ad illuĩatõz. ⁊ H
duplr.ſcʒ auferendo impedimentũ: ſicut ille ꝗ aperit

2
3
2

feneſtram vt illuminet᷑ domus. dĩ talis illumĩare dẽ
mũ: quia ſcʒ remouet impediens illuĩatõʒ: 2 etiã cõfe/
rendo ad ſuſcipiendũ illuiatõeʒ. quia excitat 7 monet
ad ſuſcipiendũ:⁊ pñtat ſiłitudineʒ ad videnduʒ. ſicut
ſpeculum preſentat oculo rei imagineʒ. nibilominꝰ tñ
cus erit immediate ſe habens ad illuĩ ationeʒ mẽtis:

ſicut lux ad oculũ.

Mlembꝛũ ſecũdum

Oſtẽᷓᷓ inquiſitũ eſt de latione legis moy⸗
ſi. reſtat nunc inquirẽ de ↄtinentia legis
moſaice. Et circa hoc plures ſunt dubi⸗

tatõnes. Primo.qtum ad genera ↄtẽto⸗
rum. Scdo.qᷓtum ad qualitateʒ ↄtento·
Articulus pꝛunꝰ
Rimo de generibo vtentoꝝ querunt᷑ plura.
SPrimo. vtx omia que ſunt in lege otineant
in vno genere. Scðo. an ĩ duplici gene tm.
Tercio.an ĩ triplici genere tm̃: ita ꝙ nõ addat᷑ qꝛtũ.
Quarto. de teſtimonus in lege:ſub quo genere contine
ant᷑. Quinto. de iuſtificationibo ſub quo genere conti⸗
neank. Sexto. de ꝑmiſſis ⁊ conſultis 2 comminationi⸗
bus: ſub quo.

GStumad pꝛmũ que.S. j.

ritur. VUtꝝ omĩa que ſunt in lege pñt reduci ad vnum
genus moꝛalium: ita ꝗ omĩa dicant᷑ moꝛalia. Ad qð
fic. Omis actus virtutis m ſe eſt moꝛalis. mᷣ oĩs actꝰ
p̃ceptoꝝ legis ſeu moꝛaliũ ſen cerimonialiũ ſeu iudici⸗
alium eſt actus virtutis. omis actus oĩs p̃cepti le⸗
is eſt moꝛalis. Dmiĩa pcepta legis quecũq; ſint illat
unt moꝛalia. A(inoꝛ ꝓbat᷑ pᷣmo ĩ iudicialibo:ꝗa puni
re maleficũ eſt actus virtutis iuſticie. ſ iſte eſt actus 2
intentio pcepti iudicialis.̊ actus pcepti iudicialis eſi
mobilis. Judicialia & ſunt in genere moꝛaliũ. Simili⸗
ter illud pʒ de cerimonialibo:qꝛ om̃e qð eſt neceſſaꝛiuʒz
ad ſalutẽ eſt in genere moꝛaliũ. ̊ talia erant aliqᷓ ceri
monialia legis.ſ.ſacramẽtalia: ꝙtum ad ſtatũ. ᷓ ceri⸗
monialia erant moꝛalia. MMinoꝛ pʒ ꝑ aug. fauſtuʒ ·

dicit.ꝙ eẽnt preuaricatoꝛes niſi facerent. Item omis

actus latrie eſt moꝛalio.5pᷣ actus ſacrificioꝝ erãt latrie
ga illis colebat deus 2 bonoꝛabat᷑ vt deus. erãt actꝰ
moꝛales. igit᷑ cerimonialia aliꝗᷓ.ſ. ſacramen talia eꝛant
moꝛalia. Silr iſtud pʒ de omibus cerimonialibo:ſicut
ce iſto. on arabis in boue 2 aſino.nõ coques heduzʒ
in lacte matris.nõ veſtieris lana ⁊ lino ⁊c· quoꝝ non
erat ratõ manifeſta. quia ſicut dicũt iudei expoſitoꝛes
legis ad litterã.omia pᷣcepta quoꝝ nõ eſt rõ manikeſta
dabant᷑ iudeis vt reuocarent᷑ ab ydolatria. erat intẽ

tio taliũ cerimonialiũ eẽ lõge ab ydolatꝛia. pᷣ longe eẽ

ab ydolatria iſtud eſt moꝛale.vt ſcʒ bõ eũ colat ⁊ non
ali ã.omĩa igit᷑ cerimonialia erant moꝛalia. Itẽ Te
uit.xvij. Hõ quilibet de domo iſrael: ſi occideꝛit boueʒ
aut ouez ſeu capꝛam in caſtris vel extra caſtra: ⁊ ñ ob⸗
tulerit oblationez dño ad oſtiuʒ tabernaculi: ſanguĩs
reus erit q̃i ſanguineʒ fuderit:ſic ꝑibit de medio popu
li ſui. Jdeo offerre debent ſacerdoti filij iſrael hoſtias
ſuas:⁊ nequaqꝙᷓ vltra ĩmolabũt hoſtias ſuas demoni⸗
bus. erant ad cultũ ⁊ honoꝛẽ dei. 4 Itez ceꝛimoĩalia
legis ꝙ̈tũ ad lam reuocabãt ab ydolatria:gꝗa ipᷣis co⸗
lebat᷑ 1 bonoꝛabat᷑ deus vt deus. 4 Itez ẽtũ ad ſpũalẽ
ſenſum ducebãt in xp̃m. ̊ h̊ eſt moꝛale.ſ. colere deum ⁊
ducere in xp̃m. ̊ cerimonialia erãt in genẽ moꝛaliũ.2
ſic in vno genere. Ad oppoſituʒ. dutro .iin. oſtendit
vobis pactũ ſuũ qð pᷣcepit vt faceꝛetis ⁊ decẽ veꝛba que
ſcriplit in duabo tabulis lapideis. mihiq; mãdauit in
illo tꝑe vt docereʒ vos cerimonias iudicia que faceꝛe
deberetis. Lriplex g eſt genꝰ pcepti in lege.l. moꝛale:

qð ꝑtinet ad dcalogũ: qð ſignificat᷑ ibi ꝑ·x. vᷣba. ⁊ cc⸗

2—

rimoniale atq; iudiciale. ñ ſunt omia qᷓ ↄtinent in le
ge in genere moꝛaliũ. ¶ Scða rõ. in lege ſunt pᷣcepta:
quoꝝ rõ deſcribit᷑ in lege naturali.ſicut ẽ pᷣceptũ deca⸗
logi. In lege etiã ſunt pcepta quoꝝ rõ nõ eſt deſcripta
in lege nature.ſiẽ pᷣcepta diſcipline:⁊ hec ſunt cerimo⸗
nialia. in lege ſunt pcepta nature ⁊ pcepta diſciplie:
ſiue p̃cepta moꝛalia ⁊ cerimonialia ex oppoſito diſtin⸗
cta. nõ ſunt omĩa in geneꝛe moꝛaliũ.

Becundo queritur S. I.

Vtꝝ que ſunt in lege ↄtineant᷑ in duplici genẽ tm̃. Ad
qð ſic. Augꝰ.ð fauſtũ.Sũt pꝛecepta vite agẽde:⁊ ſunt
pcepta vite ſignificande.ſᷣ pᷣcepta vite agende dicũtur
moꝛalia.que ſcʒ docẽt gad agendũ.pᷣcepta vo ſignifican⸗
ce vite dicũt᷑ cerimonialia: q ſunt in ſignũ.⁊ ñ diſtin⸗
guit plura genera pceptoꝝ. Sũt igit᷑ pᷣcepta legis oĩa
in duplici genere tm̃. ¶ Itez ps. Miudicijs tuis nõ de⸗
clinaui.Glo.i.ab bis q oſtituiſti regulã viuendi. Sũt
&ᷣiudicia recte viuẽdi.ſ̊ moꝛalia ſunt hmõi.q idẽ ſunt
moꝛalia legis⁊ iudicialia.omiĩa igit᷑ in duplici genere

ptinent᷑.¶¶ Itẽ quidã expoſitoꝛ legis hebꝛeꝰ diẽ. ꝙ om̃e
pᷣceptũ cuiꝰ vtilitas nota ẽ dẽ preiudiciũ.quoꝝ ðo vti⸗
litas ignota eſi dicũt cerimonie.ſᷣ tale eſt om̃e pᷣceptũ
ꝙ eius vtilitas nota eſt vel ignota. ome pᷣceptũ vel ẽ
cerimoniale vel iudiciale.ſunt omiĩa ſolũ ĩ duplici ge
nere tm̃. ¶¶ Iteʒz deut. v. Audi ifrael cerimonias atz iu
dicia.reducit q̊ ibi omia q̃tinet lex ad duo genera. ſ.
ad cerimonias iudicia.¶ Iteʒ leuit . xviij. Jacietis iu
dicia mea:⁊ p̃cepta mea Fuabitis.eꝛgo totũ qð ẽ i lege
ptinet᷑ ſub iudicijs vel pceptis. oĩa igit᷑ in duplici genẽ
vtinent . ¶¶ Itez deut. iij. Scitis ꝙ docuerim vos pꝛece
pta atq; iudicia.ↄpᷣhendit oĩaꝗ ↄtinent᷑ in lege ſb p⸗
ceptis ⁊ iudicijs.ꝛ ita ſub duplici genere. Ad oppo⸗
ſitũ. deut. vj. Hec ſunt pᷣcepta cerimonie atq; iudicia.
7 ↄſtat ꝙ nõ poneret in tali numero:niſi hec abinuiceʒ
diſtinguerent᷑. Si iudicia ſunt puniendoꝝ:cerimo⸗
nie credendoꝝ.ↄſlat ꝙ pcepta ſolũ eꝛũt faciendoꝝ.Eſt
igit᷑ triplex genꝰ eoꝝ que ↄtinent᷑ in lege.nõ ſoluʒ in
duplici genere otinent᷑ . ¶ Iteʒ deut. iuj · Que ẽ alia gẽs
ſic inclita:que hẽat cerimonias atq; iudicia:⁊ vniuer⸗
ſam legez. Comp̃hendüt᷑ ea que in lege ſunt ſub tri⸗

plici dꝛñtia: non ſoluʒ ſub duplici.

Tercio queritur. S. in.

An oĩa qꝗᷓ ↄtinet lex ſolũ ↄprebendũt᷑ in triplici genere:
ita ꝙ nõ ſunt plura genera mandatoꝝ in lege & tria.
Ad qð ſic.deut᷑.vij. Caue ne obliuiſcaris dñi dei tui:
2 negligas mãdata eiꝰ atqʒ iudicia ⁊ cerimonias.qᷓ to
tũ qð eſt in lege:compᷣhendit ſub ß̃ triplici genẽ. ¶ Itẽ
leuit. xxvj. Hec ſunt pᷣcepta atq; iudicia ⁊ leges q̃s de⸗
dit dñs int ſe ⁊ filios iſrael.Ex qͥ pʒ ꝙ tota lex vtinet ĩ
triplici genere ſolũ. Ad oppoſitũ ondit᷑. ꝙ optʒ ad⸗
dere qrtuʒ genꝰ.deut᷑.xj. Ama dñm cũ tuũ:⁊ obſerua
p̃cepta eius:ceꝛimonias:iudicia atq; mãdata om̃i tꝑe·
ꝑ p̃cepta tãgit vnũ genꝰ.ꝑ ceꝛimonias aliud.ꝑ iudicia
aliud. ̊ ꝑ mãdata tãgit ſitr q̃ꝛtũ genꝰ. 4 YIẽ ĩ lege eꝛat
cerimotalia ñ ſacramtalia: a2 in lege erat ſacmẽtalia.
Itẽ in lege erãt moꝛalia ⁊ indicialia. Exo.xxj. Hec ſüt
iudicia qᷓ ꝓones eis. Cerimoĩalia ſacmẽtalia erãt: qᷓ
ↄferebãt ſi circũciſio. Cerimonialia ñ ſacmẽtalia: vt
nõ coques hedũ in lacte matris ⁊c. hmõi gͤ cerimonia
lia erãt ſub duplici drñtia:⁊ erant alia duo generg. 5
erant q̃tuoꝛ genera ad que reducebat᷑ ea ꝗᷓ ↄtinebãt in
lege.¶ Poſſet aũt dici. ꝙ mãdata ñ faciut genꝰ diffe⸗
rens a pceptis.ſᷣ oñdit᷑ ꝙ immo.qꝛ dicit hiero. ꝙ ĩ pce⸗
ptis ẽ iuſticia.ĩ mãdatis caritas ſeu amoꝛ.& ĩ alio ⁊ a⸗
lio genẽ ſunt mãdata ⁊ p̃cepta. faciũt 8 dentia genea.
4 Si dicat᷑ X5 ñ ſegt qꝛ mãdata ſtãt ꝓ pᷣceptis digm
oꝛibo ꝑtinẽtibo ad amoꝛẽ.ſic ſunt. Diliges dñm deum
tuũ ⁊c. Et diliges ꝓximũ tuũ ⁊c· Cont᷑ preceptum

e

e
.
u
2
N
/
ti
14

an
eit
in⸗
n

n

n

LSð

Lueſtio

eius qui iubet aliquid ꝑ ſe:mandatũ eins qui iubz ali⸗
quid ꝑ alium.ſ̊ multo dignius ẽ preciꝑe ꝑ ſe ꝙᷓ ꝑ aliũ
ᷓdigniꝰ eſt preceptũ qᷓ; mandatuz. igit gen? differens.
¶Pꝛetea. aliqũ inuenimꝰ legẽ ↄdiuidenteʒ otra alia:
aliqñ mãdata:aliqñ omiĩa ſibinuicẽ ↄdiuidẽtia.qð nõ
eſſet: niſi facerẽt differentiã ſeu diuerſuʒ genꝰ.⁊ queri
tur etiaʒ ratio hoꝝ. „„

Nuaꝛto queritur .S. uij.

de teſtimonijs:qũo ſe hñt ad predicta genera.vtꝝ ↄti⸗
neant᷑ in illis vel ↄtineant illa.deut᷑.vj.Cuſtodi prece
pta teſtimonia atq; cerimonias. Querit . vtx teſtio⸗
nia ſint idem genus cum illis:an differens. Ad qðᷣ
ſic hiero.dicitꝙ in preceptis eſt iuſticia.in mandatis
caritas.in teſtimonijs fides. Igit᷑ in teſtimonijs conti⸗
nent᷑ credenda ⁊ nõ in alijs.teſtimonia g̊ faciũt genus
differẽs.⁊ ſunt aliqua pret illa.q¶] Si dicat᷑ ꝙ ſunt re⸗
ducibilia.querit᷑ ad que.iQaʒ glo.ſuꝑ illud pᷣs.Teſti
moniũ dñi fidele.dicit.quia qð omĩbo fidelibo ꝓmittit

implebit᷑igit᷑ teſtimoma ſunt ꝓmiſſiones.ſᷣ ꝓmiſſio⸗

nes nõ ſunt in genere alioꝝ: ſᷣ̊ faciũt genus differẽs ab
illis.ᷓ ⁊ teſtimonia nõ ſunt.ᷓ reducibilia ad aliquod
illoꝝ. 4 Item pᷣs. Lex tua veritas.Glo.vera ꝑ omia.
quia ꝑ eam eſt cognitio peccati.⁊ ꝑhibet teſtimoĩa iu⸗
ſticie dei. Leſtimonia igit᷑ ſunt cominatõnes.ſᷣ cõmi⸗
nationes continent᷑ ſub teſtimonijs.quia qð eſt ad ꝑhi
bendum teſtimoniũ continet᷑ ſub teſtimonio. ̊ commi
natões ſunt ad ꝑhibendũ teſtimoniũ iuſticie dei.ꝭ cõ⸗
tinent᷑ ſub teſtimonijs. Sed cõminatõnes diffeꝛunt ab
alijs: nec in aliquo genere eoꝝ ↄtinẽt᷑: nec ad aliquod
reducũtur. & ſitr nec teſtimonia.ſed faciũt genus diffe
rens ab illis omĩbus. Ad oppoſitum.pᷣs. Teſtimo⸗
niũ poſuit in iacob. Glo.teſtimoniũ dicit᷑ vetus lex: qꝛ
nouũ teſtamentũ habet teſtimoniũ a lege 2 pꝛophetis.
vnde ⁊ tabernaculũ teſtimonij dicebat᷑ illud ꝙ tot mi⸗
ſtiea figurabat teſtimoniũ.ꝗᷓ dicit᷑ vetus teſtamentum
inqtum ꝓbat teſtatur: lex inqᷓ‚tum iubet.idem ꝙ ſi⸗
gnificat᷑ ꝑ teſtimoniũ:ł̊ alia ⁊ alia ratione.Ita idẽ in⸗
telligit᷑ ꝑ iacob ⁊ iſrael ⁊ ꝓpłlus iudaicus.lẽx his pʒ ꝙ
teſtimoniũ dicit᷑ lex eo ꝙ figurat.qᷓ teſtimoĩa ſunt ipᷣa
figuralia:nec faciũt aliud genus ab illis.4 Itẽ ibideʒ
dicit᷑.ꝙ lex bene vtentibus teſtimoniũ eſt quo fugiant
peccata.⁊ male vtentibus quo conuincant᷑ puniẽdi 2
peccatoꝛes.ſicut xpᷣs credentibo eſt lapis in caput an⸗
guli.prima Pe.ij.i Aon credentibo eſt lapis offenſiõis
yſa.viij. Ex quo pʒ ꝙ teſtimonia ſunt ipſa indicialia.
quia iudicialia erant ad fugiendũ peccata. ↄprehẽdũt
Sin ſeipſa teſtimonia.q¶! Iteʒ augꝰ.ↄtra fauſiũ. Scri⸗
ptura illa tunc erat pᷣceptum:nũc teſtimoniũ.⁊ loquit᷑
de legalibo.qᷓ teſtimonia ſunt cerimonialia.⸗ Iteʒ pᷣs.
Teſtimonia mea hec que docebo eos. Glo.teſtimonia
pᷣcepta vite.&̊ teſtimonia ſunt ipſa moꝛalia:quia moꝛa
lia ſunt precepta vite.

Nunto queꝛiturde.S. v.

iuſtificatõibo legis.an ↄtineãt omia predicta vel ad a⸗
liqð eoꝝ reducant᷑. Ad qð ſic.pᷣs. Ineternũ nõ obliui⸗
ſcaꝛ iuſtificatõnes tuas.Glo.i.legem.ꝗᷓ iuſtificatõnes
omia ſicut lex compᷣhendũt. Iteʒ pᷣs.Legẽ pone mi⸗
hi dñe viã iuſtificationũ tuaꝝ. Glo.ler eundi ſit mihi
via iuſtificationũ tuaꝝ. Reputat g iuſtificatõnes 2 le⸗
gez ideʒ. ᷓↄtinet omĩa ſicut lex. Ad oppoſitũ. videt᷑
iuſtificatõnes reducãt᷑ ad genus moꝛaliũ.pᷣs.vt cu⸗
ſiodiant iuſtificatões eius.Glo. iuſtificatiões ſunt vbi
eſt euidens ⁊ abſoluta pᷣceptio.vt diliges deũ ꝓxim̃.
Diuſtificatões ſunt ipſa moꝛalia:ſeu ĩ geneꝛe moꝛaliũ.
ſic pʒ ꝙ reducũt᷑ ad moꝛalia.⸗ Sʒ còtra.videt᷑ ꝙ re⸗
ducũt᷑ ad iudicialia.pᷣs. Atinã dirigant᷑ vie mee. glo.
iuſtiſicatõnes preſto pplo fuerũt:vt famulus ſex annis
ſeruiret.⁊ pẽ reuerent haberet᷑:⁊ ſilius diſeiplinaret᷑.

6
xxvi.
Hᷣ illud eſt iudicialiũ. iuſtificatõnes ſunt in genẽ indi
cialiũ.⸗ Sʒ ↄtra.videt᷑ ꝙ iuſtiſicatões ſunt cerimoni
alia.pᷣs. Doce me iuſtificatiões tuas.Glo.i.Fᷣm ſpũa⸗
lem intellectuʒ figuratiuas obſeruãtias ſae auertere.
iuſtificatõnes ̊ ſunt ceꝛimonialia.ꝗ Sʒ ↄtra oĩa iſta.
ps.Ju ſtificatones tuas doce me.Glo. quibo tu iuſtifi
cationeʒ facis nõ homo.Juſtificatões ́̊ ſunt oꝑa dei:
⁊ nõ ſunt oꝑa hoĩs:que bomĩ precipiãt᷑ implere.̊ nõ
reducũt᷑ ad aliqua p̃dictoꝝ.
24 S Pf *

Bexto queritur.

Cum in lege ſint quedam conſulta ſen ↄſilia. ꝑmiſſio⸗

nes vt repudiũ ⁊ ↄminatiões: an faciant drñtia gene⸗
ra a predictis:an ſub aliquibo eoꝝ ↄprebendũt᷑. Con
ſilia.n. ſunt vt leges votoꝝ ⁊c̃. Hi aũt actus ſunt diffe
rentes a predictis.&̊ faciut genera differẽtia ab illis.

Reſponſio ad predictas

queſtiones.Dicendum ꝙ lex dicit᷑ multiplr. dicit᷑ eniʒ
lex generaliſſime.dicit᷑ lex generoliter.dicit᷑ ſpecialit᷑.
dicit᷑ ꝑticularit᷑. Generaliſſime dicit᷑ lex ſcriptura ſeu
doctrina totius veteris teſta.ſeu ſit doctrina oꝑandoꝝ
ad quam ꝑtinent libꝛi moyſi.ſeu ſit doctrina credẽdo⸗
rũ:ad quam ꝑtinẽt ꝓphetie in quibo ↄtinent᷑ reuelatio⸗

nes credendoꝝ.ſiue doctrina oim:ad quam pertinʒ do

ctrina pſalmoꝝ.Et hoc mõ accipit᷑ lex Jo.x. Nonne ĩ
lege veſtꝛa dictů eſt. Ego dixi dij eſtis.oſtat.n.qꝙ iſtud
dĩ in p̃s.vult ̊ dicẽ. ꝙ doctrina pſalmoꝝ ↄtinet᷑ ĩ lege
Sic & lex ↄtĩet libꝛos moyſi ⁊ oẽs ꝓꝓhas ⁊ pᷣs. Scdðo
mõ dẽ lex generałr.⁊ ſic ſolũ ſumit ꝓ doctrina oꝑando
rũ.Et ſic diuidit᷑ ð p̃s.⁊ ꝓphas.⁊ ad hanc coartat᷑ lex.
Cuc.vlt. Hec ſunt ðᷣba q locutꝰſuʒ vobis cũ adhuc eẽʒ
vobiſcũ.qm̃ oꝑtet impleri oĩa q̃ ſcripta ſunt ĩ lege mo⸗
yſi ⁊ ꝓphetis ⁊ p̃s.de me.Ecce h̊ ↄdiuidit legẽ ↄtrap
phetas ⁊ pᷣs.ſic lex ↄtiet doctrinã pᷣceptoꝝ ad quaʒ ꝑti
nẽt libꝛi moyſi.⁊ doctrinã exẽploꝝ:ad quaʒ ꝑtinent li⸗
bꝛi biſtoꝛiales.⁊ doctrinã amonitionũ:ad quã ꝑtinent
libꝛi ſalomoĩs.Tercio mõ dj lex ſpalit᷑: ⁊ ſic ſumit᷑ ꝓ
Doetrina pᷣceptoꝝ ⁊ eoꝝ q̃ ꝑtinẽt ad obpᷣuãtiaʒ. ⁊ ſic ſo
lũ ↄtinẽt libꝛos moyſi.Et h̊ mõ ſumit᷑ lex ro.v.lex ſub
intrauit vt abũdaret delictũ. Quarto mõ dr ꝑticłarit
lex:⁊ ſic aliqñ ſumit᷑ ꝓ pᷣceptis deealogi.ſᷣm qð babet᷑

ro.xiij. Qui diligit ꝓrimũ legeʒ impleuit: ⁊ mat᷑.xxij.

In his duobo mãdatis tota ſer pẽdet.aliqñ ſumit᷑ p pᷣ
ceptis cerimoĩalibo.⁊ ſic ſumit᷑ ad heb.x.vmbꝛaʒ hbñs
lex futuꝛoꝝ.⁊.j.ad thi.j.Juſto ñ ẽ lex poſita.Aliqñ ſu
mit᷑ lex ꝓ pceptis iudicialibo.⁊ ſic ſumit᷑ ro.iiij.lex irã
oꝑat᷑. Glo.i.penã.Ad h.n.data ẽ vt reos facẽt tẽꝑali
pena.oculũ ꝓ oculo:dentẽ ꝓ dente ⁊c̃.⁊ etiaʒ pᷣt dici ꝙ

ſumit᷑ aliqñ lex ſingłarit.exo.xij. Hec ẽ lex phaſe.Ac⸗

cipiẽdo & ↄtinẽtiã legis generaliſſime: ſic ↄtinet doctri
nã oꝑandoꝝ ⁊ credendoꝝ:⁊ doctrinã oꝛationũ. Gene⸗
ralit ſic ↄtinet doctrinã oꝑandoꝝ. Sʒ ſpẽalłr ſic ↄtinet
doctrinã pᷣceptoꝝ. Sʒ adhuc diſtinguẽduʒ. ꝙ lex ſic
ſpalit ſumpta:qdã ↄtinet q̃ ſunt ipiꝰ: q̃dã q̃ ſunt ad le
gẽ.ↄtinent᷑ ꝗ̊ qdã ĩ lege q̃ ſunt ad legem:⁊ ſic ↄtinet lex
amonitões.arguitões ↄmĩiatões.⁊ ꝓmiſſiões.hec eniʒ
ad legẽ dicũt᷑ eẽ:qꝛ mouẽt ad obᷣuàtiã legis.Si at᷑ co⸗
artat᷑ lex ad id qð ẽ legis:diſtiguẽdũ ð. qꝛ q̃dã ſunt ipᷣiꝰ
legis ꝑ ſe.⁊ hec ſunt ĩ tplici drñtia. Hec.n.ſunt moꝛa⸗
lia legis ⁊ iudicialia ⁊ cerimoĩalia.q̃dꝗ at̃ ↄtĩet lex.ꝗa
ſũt ipiꝰ legis ꝑ accñs.⁊ h̊ mõ ↄtiet ↄſulta ⁊ ꝑmiſſa.nã
ↄſultũ reſpic maiꝰ bonũ vt fiat.vñ reſpic meliꝰ fiẽi.ꝑ⸗
miſſuʒ at᷑ ne deteꝛiꝰ fiat:⁊ vt vitet᷑ maiꝰ malũ.lex at pn
cipalr reſpic pᷣceptũ ⁊ ꝓhibitõeʒ. Sʒ q; cca iſia ↄtĩgit
fieri meliꝰ⁊ deteriꝰ.hʒ lex cõſulta ad meliꝰ vt fiat ⁊ ꝑ⸗
miſſa ne peius fiat.ſic ꝗ̊ principalit continet illa tria
genera preceptoꝝ.ſcʒ moꝛalia.cerimonialia.iudicia⸗
lia. Qã ſicut diẽ aug.ẽ pᷣceptũ vite ſigficãde.⁊ iſta ſũt
ceꝛimoĩalia.⁊ ẽ p̃ᷣceptũ vite agẽde.⁊ iſið ẽ duplx qꝛ du⸗

plex eſt ratio agendi.ſcʒ honeſtũ qð ſua dignitate tra⸗
hit ad ſe ⁊ allicit.⁊ talia ſunt moꝛalia. Alia ratio agẽ
di eſt expediens.vt ſcʒ remoueat᷑ impediens obſeruan
tiam legis.⁊ talia ſunt iudicialia.¶ Ad rõnes qui⸗
5 *

bus oſtendit᷑ ꝙ omĩa ↄtinent᷑ ſub genere moꝛaliũ.Di⸗
cendum ꝙ bonum triplłxr eſt. ſcʒ bonum m ſe.bonũ in
genere. bonum er circumſtantia. Ponũ ex circumſtã⸗
tia dicit᷑ quodlibet indifferens:dũmodo infoꝛmet᷑ ali⸗
qua bona circumſtantia.vt loqui de ſe eſt indifferens:
tamen loqui ꝓpter deum bonum eſt ratione circũſtan⸗
tie addite.Monum auteʒ in genere duplr eſt. ſcʒ quia
aut eſt in genere honeſti:aut expedientis.bonũ ĩge⸗
nere qð eſt honeſtum pꝛincipałr reſpicit moꝛale.bonũ
expediens iudiciale.bonum ðvᷣo ex circumſtantia ceri⸗
moniale. Similiter moꝛale tripłr poteſt dici. Si ergo
extendatur moꝛale ſᷣm ꝙ extenditur bonuʒ.vt dicatur
moꝛale ex circumſtantia ſicut bonuʒz. ſic cerimonialia
poſſunt dici moꝛalia: ⁊ eoꝝ inſtitutio: reuocatio ab
ydolatria ad cultum dei.ſunt.n.in ſignum gratie.Si
autem dicatur moꝛale in genere boni expedientis.hoc
modo iudicialia poſſunt dici moꝛalia.ꝓprie tñ moꝛa⸗
le reſpicit bonum in ratione honeſti. ¶ Ad ſecundum
quando querit᷑.an omĩa que ſunt legis in duplici ge⸗
nere contineant᷑.ſcʒ cerimonialium ⁊ iudicialiuʒ.Di⸗
cendum ꝙ iudicium ſumit᷑ er ratione diſcernendi. Eſt
auteʒ diſcretio multiplex. Eſt diſcretio boni ⁊ mali:⁊
eſt diſcretio veri ⁊ falſi:⁊ eſt diſcretio que eſt ĩ retribu⸗
tione pene ⁊ premij. VUno ̊ modo dicũtur iudicialia ĩ
diſcretione veri ⁊ falſi. ⁊ hoc modo ſumitur iudiciũ in
glo. ſuꝑ illud pᷣs. Judica iudiciũ meum. Glo.i.diſcre⸗
tionem fidei mee. ſic & dicit᷑ iundicium quo diſcernimꝰ
veritatem credendoꝛum ab erroꝛe.Secũdo modo iudi
cium dicit᷑ in electione boni ⁊ mali ſeu diſcretõe.⁊ ſic
ſumit᷑ iudiciuʒ in pᷣs. Judicia eius in conſpectu meo.
Glo.i.premia iuſtoꝝ.penas impioꝝ.flagella coꝛꝛigẽ⸗

doꝛum. temptatõnes ꝓbandoꝛum ſemꝑ attendo:⁊ ꝑſe⸗

ueranti contemplatione conſidero. Cõmuniſſime ergo
iudicium acceptum ſe extendit ad credenda ⁊ operan⸗
da.⁊ ſic comprehendit ⁊ moꝛalia ⁊ alia. Sed cõmuni
ter dicitur ꝓut eſt in diſcretione que eſt in electiõe bo⸗
ni ⁊ mali.⁊ ſic ſe extendit ad oꝑanda.⁊ hoc mõ ↄpre⸗
hendit in ſe moꝛalia.ſᷣ ꝓpꝛie ⁊ ſpecialiter dicit᷑ iudiciũ
in diſcretione que eſt in retributõe pene ⁊ pᷣmij.⁊ ſic ñ
continet moꝛalia.⁊ ſic diuidunt᷑ ↄtra moꝛalia cerimo⸗
nialia. 4¶ Ad tercium queſituʒ.vtꝝ omiĩia que ſunt ĩ le
ge ↄtinent᷑ in triplici genere:vel oꝑtzʒ addere q̃ꝛtuʒ ge⸗
nus.ſ.mandata. Sicendũ ꝙ pʒ ſolutio ex manifeſtati
one qũo moꝛalia ⁊ iudicialia ᷣm ↄtinentiaʒ ſe habent
ad alia.Et qð obijcit᷑.ꝙ oꝑtʒ addere quartuʒ genꝰ ſcʒ
mandata.Sicendũ q; intentio mandati duplex eſt. dr
enim mandatũ coiter:⁊ ſic ↄpᷣbendit om̃e qð iubetur.
alit ꝓprie dẽ ſtricte ſᷣm intentõʒ noĩs:vt dicat᷑ monda⸗
tũ qð ꝑ aliũ iubet᷑ ⁊ qð nõ ex nccĩtate.ſm qᷓ hanc intẽ⸗
tionezʒ:qð ꝑ alium iubet᷑ ſtringit᷑ mandatũ ad iudici⸗
alia ⁊ cerimonialia:que non iuſſit dñs ꝑ ſe:ſed ꝑ moy⸗
ſen:ꝑ quem data ſunt.Oñs.n.ꝑ ſe ꝓmulgauit mora⸗
lia.bᷣ ꝑ moyſen cerimonialia ⁊ iudicialia.ſᷣm g̊ hãc ĩ⸗
tentõʒ nõ ex neceſſitate ꝑtinet mandatũ ad ea que pꝑti⸗
nent ad amoꝛeʒ ⁊ eis appropꝛiat᷑.⁊ ſic vno mõ diuidit᷑
ↄtra ꝓreceptũ:Fᷣm ſcʒ ꝙ preceptũ eſt ex timoꝛe ⁊ impoꝛ
tat neceſſitateʒ.4¶. Ad ea q̊ que obijciũt᷑ dõᷣm. ꝙ ſicut ĩ
genere veri eſt verũ pᷣmo notũ ⁊ ſecũdo notũ: ſic in rõ⸗
ne boni oꝑandi eſt pᷣmo notũ ſic dilectio: ſeu mãdatuʒ
de dilectõne.⁊ eſt ibi qð ẽ ſecũdo notũ:ſic decalogꝰ qð
refert᷑ ⁊ dependet a dilectione.⁊ in h̊ genere primo no⸗
tũ reſpicit mandatũ.⁊ ꝑ h̊ pʒ rñſio quia nõ ponit᷑ alið
genus ꝑ mandatũ.Diliges dñm deũ tuũ:⁊ ꝓximum.
Scðo vᷣo notũ reſpicit pᷣceptũ.⁊ ꝑ h̊ pʒ rñſio.quia non
ponit᷑ ad genus ꝑ mandatũ ⁊ ꝑ pceptũ.ſ̊ ponitur alia
drñtia in genere moꝛis.ſ.pᷣmo notũ:⁊ ſecundo notuʒ.

lud eſt ſacramẽtale.⁊ ẽ fig

4¶ Ad aliud doᷣm.·q; ceꝛimoniale dicit coĩter. ⁊ hoc mõ
ideʒ eſt tãtũ ↄpᷣhendit quantũ figurale: ſiue ſit ſacra

mẽtale ſeu nõ ſacramẽtale.Eſt. n. ſigurale credẽdi:2 il
. urale faciẽdi: ⁊ illud eſt ceri
moniale:ſtricte ſumẽdo cerimoniale.⁊ ſic ſtricte acce⸗
ptũ diuidit᷑ ↄtra ſacramẽtale.iQazʒ in ſacramẽtalibus
ꝛie figurat᷑ vita cũ remedio moꝛbi. In cerimoĩalibo
ðᷣo figurat᷑ vita cũ ipᷣa ſanitate vel virtute.4¶ Ad ilð
qð querit᷑ quaꝛto de teſtimonijs qũo ſe hñt ad alia. di
cendũ ꝙ teſtimoniũ dicit᷑ quicqꝗ fit in atteſtatõʒ.dicit᷑
aũt teſtimoniũ ſic atteſtatio dr. Nã d teſtimoniuʒ ve
ritatis ſeu ſapĩe.⁊ iſtud ẽ in credẽdis.⁊ G̊ modo ſumit
Hiero.teſtimonia cũ dic.in teſtimonijs fides.Eſt ite⸗
rũ teſtimoniũ dine iuſticie: ⁊ ſic dicũt?᷑ teſtimonia ↄmi⸗
natões. Itẽ ẽ teſtimoniũ dĩne miſcðie:⁊ ſic dicũtur te⸗

ſtimonia ꝓmiſſiones. Iteʒ ẽ teſtimoniũ maieſtatis: 2

ſic dicũt᷑ teſtimonia eẽ pcepta.vñ in pᷣceptis eſt teſtimo
niũ maieſtatis.ᷣ h̊ tripłr.qꝛ dẽ eſſe teſtioniũ vt ſignũ:
⁊ ſic cerimonialia dicũt᷑ teſtimonia. Itẽ dr eẽ teſtimo
niũ vt ſignũ ꝑ modũ rei.⁊ hoc duptr.qꝛ quedam ẽ res
que facit teſtimoniũ reſpectu ſuipᷣius:vt lux.a⁊ hoc mõ
pᷣcepta moꝛalia dicũt᷑ teſtimonia:qꝛ in ſeipſis habẽt te
ſtimonia ꝙ faciẽda ſunt vel dimittenda.Quedã aũt eſt
res que facit teſtimoniũ reſpectu alteriꝰ:⁊ ſic iudicia⸗
lia dicũt᷑ teſtimoĩa. qꝛ ex pena illa quã infligebãt erat
ſignũ pene future maloꝝ.vt ſcʒ ꝑ illa ſciret᷑ ꝙ deus pu
niat malos.⁊ ita veritas iſta atteſtat᷑ alteri veritati.

Ad illud qð quinto querit᷑ de iuſtiſicatõibo. doᷣm

iuſtificatio vno mõ dẽ actus dei:⁊ ̊ mõ nõ eſt effectus
legis bᷣ diuine gr̃e. Alio mõ dẽ iuſtiſicatio actus boĩs.
Et h̊ triptr.qꝛ aut ↄſiderat᷑ iuſtificatio ſᷣm eẽ iuſticie.
Bᷣ eſt ꝓꝑ com ꝑatõʒ ad illud in quo eſt iuſticia.ꝛ ſic iuſti⸗
ficatio dr illud in quo ẽ iuſticia.⁊ ſic moꝛalia dicũtur
iuſtificatõnes.ꝗa ꝑ illa eſt ↄſeruatio iuſticie.Aut iu⸗
ſtificatio dicit᷑t executio iuſticie.⁊ ſic iudicialia dicũtuꝛ
iuſtificatões. Aut dẽ iuſtificatio vt ſignũ iuſticie: ⁊ ſic
cerimonialia dicũt᷑ iuſtificatões: qꝛ ſunt ſigna iuſticie
ſeu gratie future añ xpᷣi incarnatõʒ. Et ex his patʒ rñ⸗

ſio ad omĩa obiecta.

Axticulus ſecũdus

HGnſequẽt᷑ q̃rit᷑ de ↄtinẽtia legis moyſi qᷓtũ
ad q̃litatẽ ↄtẽtoꝝ. ꝓpt᷑ illð vᷣbuʒ apłi ro.vij.

lex qdeʒ ſcta ⁊ mãdatũ ſcẽm:⁊ iuſtũ ⁊ bonũ

Circa qð querit᷑ ſic. Primo.vtꝝ om̃e qð ↄtinet᷑ lege
ſit ſanctũ. Scðo.vtꝝ om̃e qð ↄtinet᷑ in lege ſit bonuʒ.
Tercio.vtꝝ om̃e qð ↄtinet᷑ in lege ſit iuſiũ.

Stum ad pꝛimuſic .S. j.

ꝓcedit᷑. Augꝰ. fauſtũ dicit.qꝙ illicitum eſt ꝙ lege illa
ꝓhibet᷑:qua naturalis oꝛdo ſeruat᷑.S̊ᷣ repudiũ ꝓhibe
tur lege qua naturalis oꝛdo ſeruat᷑.̊ repuadiũ eſt illi⸗
citũ.ſᷣ om̃e ſanctũ eſt licitũ.nõ g̊ om̃e qð in lege ↄtinet
ſanctũ eſt. Ninoꝛ pʒ.ſcʒ ꝙ repudiũ ꝓhibet᷑ illa lege q̃ᷓ
naturalis oꝛdo ſeruat᷑:hᷣ ẽ lege naturali.qm̃ de lege na
turali eſt matrimoniũ indiuiduã vite ↄſuetudineʒ re⸗
tinens.ↄtra quã eſt repudiũ.gᷓ ꝓhibet᷑ lege naturali.
4¶ Si dicat᷑ ꝙ repudiũ erat ſolũ in lege ſic ꝑmiſſuʒ ne
ſcʒ peius fieret.⁊ iðo licitũ. Cont᷑.nõ debẽt fieri mala
vt veniãt bona. nec ſilr mala debẽt ꝑmitti ne veniãt
peioꝛa. nullo mõ eſt licitũ repudiũ:vt ſcilʒ vitet᷑ dete⸗
rius malũ.ꝗᷓ nec ſanctũ.nõ g̊ om̃e mãdatũ legis ſcẽm.
YItẽ om̃e qð ẽ ↄtrariũ legi caritatis ẽ illicitũ.ſj habẽ
odio inimicũ ẽ ↄtrariũ legi caritatis.ergo eſt illicituʒ·
Si ergo odio habere inimicum iſtud continetur in le⸗
ge: ſicut patet ᷣm verbum ſaluatoꝛis in euangelio. S
aliquod mandatum illicitum continetur in lege. 2 ita
ñ ſanctũ.¶Minoꝛ pʒ.ſcʒ ꝙ ſit ↄtrariũ legi caꝛitatis.vñ
etiã ĩ lege euãgelij:que ẽ lex caritatis precipit᷑ · Diligi⸗
te inunicos veſtros ⁊c.4! SItẽ.ij. coꝝ.iij. E ſi miſtꝛatio

giein
Rerat
Nusp
ritati.
Dng
efeone
hoin

☚

ſciuli
Mcünr
Ut iu⸗
i
11
e
n⸗

„

aii
d.
boni
ileg
WN

Lneſtio
moꝛtis litteris deſoꝛmata fuit in gloꝛia.glo. Quia lex
m lam multa inboneſta pᷣciebat:ſ̊ omne ſctᷣm hone⸗
ſtum.q̊ multa mãdata ↄtinebat ler non ſancta.4l YJtem
aug. Peccatũ eſt dictũ vel factũ vel ↄcupitũ ↄtra legeʒ
der. Sed tale ẽ expetitõ talionis.qꝛ mibi vindicaʒ ⁊c·
Ro. xij. ·õ vindicãtes vos. expetitõ talionis ẽ pctm
Snõ ſancta.ᷣ lex ↄtinet expetitõeʒ talionis ſic ptʒ ocu⸗
lum ꝓ oculo ⁊c. Ootinet aliq̃ nõ ſancta.¶ Ad oppoſitũ
Ko. vij. Lex quidẽ ſctẽa.⁊ in põ.Lex dñi imaculata ⁊c.
Omia igit᷑ qↄtinet lex ſancta ſunt ⁊ ĩmaculata.qꝛ atr
ipᷣa nõ poſſet dici ſeca. Solo.ad hoc intelligendum
iuxta aplm.qꝙ lex ↄotinet mandata ſancta iuſta ⁊ bona.
Cum em ſit triplex genꝰ mãdati in lege.ſ.cerimoniale
moꝛale.et iudiciale.et triplex q̃litas rñdens ſingłarit᷑
illis tribo.vt dicat᷑ mandatũ ſctm q́;ẽtum ad cerimonia
lia.iuſtũ qᷓtum ad iudicialia.bonũ qᷓtum: ad moꝛalia.
Vñ ꝑ hoc vult ipſe apłs notare q̃ſi ꝓgprias diſpoſitio⸗
nes mandatoꝝ: Fm ſua genera. Ratõ tñ boni curꝛit ꝑ
ſingula. ꝓprie tñ dr̃ ſanctũ reſpectu cerimonialiuʒ. Aoð
boc em̃ fueꝛũt cerimonialia vt ꝑati eſſent ad cultũ diui
num: 2 B; reſpicit ſanctũ. Judicialia vᷣo erãt ad punien
dum malos: 2 reſpicit iuſtũ. Moꝛalia vᷣo cõferebant
bonitatẽ: Fm ramos caritatis.ꝗ ſunt dilectõ dei 2,prxi⸗
mi. Et ideo ꝓpꝛie dr bonũ reſpectu moꝛaliũ.Añ mani⸗
feſte ↄtinent moꝛalia in ſeipſis bonitatẽ. 4 Ad illð qð
obijecit de libello repudij.dðᷣm. ꝙ in lege quedã ſunt vt
iuſſa:quedã vt ꝑmiſſa:quedã vt ↄſulta. Repudiũ ergo
ↄtinebat᷑ in lege vt ꝑmiſſum ⁊ nõ vt iuſſum. Añ ler ipᷣa
nõ fuit ꝓpter repudiũ vᷣ ꝓpter libellũ.ꝗa pᷣcepit dari li⸗
beilũ:̊ non pcepit repudiuʒ. bᷣ ſolum ꝑmiſit.Qam ibi
erant tria.vnũ qð erat in pᷣcepto.ſ.ipᷣe libellꝰ.aliud qð
erat in ꝑmiſſione.ſ.repudiũ ne.ſ.peius fieret. Lerciũ
erat ibi in pena.ſ.ꝙ repudiatã poſtea nõ haberẽt. xxij.
cu. Et ſie pceptũ legis nõ fuit repudium.ſed libellus.
pᷣcepit em̃ libellũ ↄtra diuoꝛtiũ.vt ſcʒ moꝛa diſcipline
aꝑpponeret᷑.q;tum ad diuoꝛtiũ:ne ſcilʒ ſeꝑaꝛent᷑ ſ̊ retra
berent᷑ ꝑ ſcribentes libellũ ab h̊ malo deſiderio: vt ꝑ il
los diſciplinarent᷑? hec fuit intentio legis.q̃re pᷣcepit
pꝛioſcribi libellũ q́; repudiarẽt:quẽ nõ poterat ſcribeꝛe
niſi mꝗgẽi ⁊ doctoꝛ es.et er h̊ aperte fuit iuſticia. qa intẽ
debant ꝙ recurꝛerẽt ad mgr̃os ⁊ doctoꝛes. vt illa face⸗
rent ne repudiarẽt. Et ideo pᷣcepit ꝙ ſi appeterẽt diuoꝛ
tium.qꝙ nõ repudiarẽt niſi pꝛiꝰfacto libello.⁊ vt in illa
moꝛa ipſi ab illa mala volũtate ceſſarẽt.et ſic ptʒ ꝓpter
qnid fuit foꝛmatõ libelli añ repudiũ. Et h̊ eſt qð dicit
aug.ↄtra fauſtũ.ᷣ illud de vxoꝛe nõ dimittẽda qð dñs pᷣ
cepit:cũ antigꝗs dictũ ſit.Quicũq; dimiſerit vxoꝛẽ ſuaʒ
At er libellum repudij. Si diligenter intueamur: vide
bimus nõ eſſe ↄtrariũ.vtiq; nolebat vxoꝛẽ dimitti a vi.
ro ꝗ hanc interpoſuit moꝛa.vt in diſcidiũ animꝰpᷣceps
⁊ libelli ↄſcriptione refractus ablſiſteret:ſed quid mali
eſſet vroꝛem dimittere cogitaret. Pꝛeſertim qꝛ vt per⸗

bibent apud hebꝛeos ſcribere lr̃as hebꝛeas: nulli fas

erat niſi ſolum ſcribis.Et dicit in eodem.libellum vir
bonus pꝛudenſqʒ nõ ſcriberet niſi in aio nimis aduer⸗
ſo atq; pꝑuerſo ↄſilium ↄcoꝛdie nõ valeꝛet.ſic ergo patʒ
permiſit ſolum repudium ne fieret peius:⁊ nõ pꝛece
pit. 2 ſicut lex eterna nõ accuſat᷑ nec dicit᷑ iniuſia: quia
permittit mala fieri vt eliciat de illis bonuʒ 2 ne fiant
peioꝛa: tamen mala nõ facit. ſicut et lex moyſi nõ erat
iniuſta. quia ꝑmittebat mala fieri vt vitarenẽ᷑ peioꝛa:
ſeʒ homicidiũ.nec ideo põt dici ꝙ faciat mala vt veni⸗
ant bona: quia non faciebat hoc.ſed ſolum ꝑmittebat.
Licet em̃ nõ poſſunt fieri mala vt veniant bona vel vi⸗
tentur peioꝛa:tamẽ poſſunt permitti.¶ Ad illud quod
obijcitur odio inimicoꝝ. Dicenduʒ ꝙ de intentione
legis nõ fuit ꝙ baberetur odio inimicus:ſupple qᷓtum
ad ſuam ꝑſonam. immo magis intendebat ꝙ diligeret
et pꝛecipiebat. Vnde in exo.xxiij.pꝛecipit lex. Di vide
ris aſinum odientis te iacere ſubonere.nõ ꝑtranſibis

=?DB

xxvüj.

ſͦ euz eo ſubleuabis. Ecce ſi ler iſta pcepit de re inimici
tui:q̃ntomagis pᷣcepit ð inimico tuo vt ei ſuccurras in
neceſſitate. ꝓgter H̊ doᷣm. ꝙ in eo ꝗ eſt inimicꝰvuo ſunt.
ſcʒ nata et vicium.Qaturã ẽ inimici tui nõ debes hr̃e

odio:ſed potius diligere. ſed vicium in illo debes odi⸗

re. vnde lex nõ permiſit odium inimici quo ad naturã
ſed quo ad vicium.vt ſcilicet nõ odires illum:ſed viciũ
in illo.tamen ꝓpter pꝛauum intellectum iudeoꝛum coꝛ
rigit dominus ̊ mandatum in enangelio.⁊ non qꝛ lex

in hoc male intenderet. Et hoc eſt qð dicit aug. contra

Fauſtum.vnuſquiſq; iniquus homo.inqtum iniquus
odio habendus eſt. Inqtum aũt homo eſi: diligendꝰẽ
Audito igit᷑ ⁊ nõ intellecto ꝙ antiquis dictũ eꝛat.odi⸗
etis inimicũ veſtrum.ferebant᷑ homines in hoĩs odiuz

cum deberent nõ odiſſe niſi vicium:hos coꝛrigit domi⸗

nus dicendo.Diligite inimicos veſtros.pᷣcipiendo igi

tur vt diligamus inimicos:cogit nos intelligere quo⸗

modo poſſemꝰvnũ eundemq; bominem odiſſe propter
culpam.et diligere ꝓpter naturam. 4! Ad aliud qð oñ/
dit ꝙ lex multa inhoneſta pᷣcipiebat. ddᷣm. ꝙ inbone⸗
ſtum dicitur tripliciter ſceʒ negatiue pꝛiuatiue. contra⸗
rie. Lex & nibil pcipiebat inboneſtuʒ pꝛiuatiue:nec cõ
trarie:ſed bene pᷣcipiebat aliquod inhoneſtum negatie
quia pᷣcipiebat aliqua que de ſe nõ erant boneſta: ſ̊ ex
circumſtantia erãt honeſta.quia ſemꝑ ex aliqua cauſa
fiebant iuſta ⁊ bona. Aut em̃ ſemper ad litteram erat
cauſa honeſta: aut ſignificatio honeſtatis.4 Ad ꝗntuʒ
ſoluit aug.ↄtra fauſtum dicens. Illud qð dictum ẽ an
tiquis.dentem ꝓ dente.oculum ꝓ oculo.quõ ↄtraꝛium
habet:quod ait dominus.Ego autẽ dico vobis non re
ſiſtere malo. Sed ſi quis te ꝑcuſſerit in maxiilam ⁊c.
MQuis em̃ tandem facile ↄtentus eſt: tantum repende/
re vindicte quantũ accepit iniurie. Huic igitur immo
derate:ac per hoc iniuſte vltioni lex iuſtum modum fi⸗

gens penam talionis inſtituit.hoc eſt vt qualemcunq;

quiſq; intulit iniuriam:tale ſuꝑplicium pendat.Et ptꝰ
dicit. cum peccet.qui per immoderatõneʒ iniurie vult
vindicari.non peccat autem qui modum adhibens iu
ſte vindicari vult.Remotioꝛ eſt a peccato iniuſte vindi
cte:qui nõ vult omnino vindicari.peccat enim qui exi⸗/
git vltra debitum.non peccat autem qui exigit debituʒ
iſtud. Lamen quia dubitabile videt᷑:relinquimꝰinfra
diſputationi. .

Circa ſecundum .S. ij.

ſic pꝛocedit᷑.Et queritur vtrum om̃e mandatum legis
ſit bonum. Ad quod ſic.xx.Eʒe.Dedi eis pꝛecepta nõ
bona:et iuſtificatõnes non bonas in quibo nõ viuent.
4 Item om̃e quod non eſt ↄferens ſen quod eſt carens
vtilitate:caret ratione boni.ſed mandata cerimonia⸗
lia erant hmõi ꝙ carebant vtilitate:nec conferebãt ali
quid. Vnde heb.vj. Repꝛobatio fit pꝛioꝛis mandatip
pter ſuam inutilitatem ⁊ loquitur de cerimonialibus
ergo cerimomalia ſunt nõ bona. Item om̃e quod nõ
ↄfert aliquam ↄmoditatem:eſt non bonum. Sed talia
ſunt aliqua cerimonialia.vt nõ coques hedum in lacte
matris.lana ⁊ lino non indueris.nõ arabis in boue et
aſino.Ergo iſta mandata ſunt non bona.non ergo bo⸗
num eſt ome mandatum legis.¶ Ad oppoſitũ.j. Thi.
j. Bona eſt lex ſi quis ea legittime vtatur: ſed nõ dice⸗

retur bona niſi ea que continet eſſent bona. Itẽ deut.

