tia gꝛatiſdata.fides vᷣo foꝛmata ex gr̃a gꝛatũfaciẽte. Hu

militas ex gra gratũfaciente eſt qua homo inelinat᷑ ad

ebitã ſubiectõeʒ ⁊ ſenſuʒ ſue ꝑuitatis.dicendũ eꝛgo ſᷣm

hunc modũ.ꝙ fundamẽtũ in virtutibo põt dici duplicit᷑

ratõe generatõis ⁊ ratõe ↄſeruatõis.Ratõe generatõis
fides eſt fundamẽtũ virtutũ. Ratõne vᷣo ↄſeruatõis ſeu

cuſtodie humilitas.qꝛ eſt cuſios oĩm virtutũ ne coꝛruãt

Vnde Gꝛeg. Soli ruine cꝛeſcit qð edificãt:qui ante mo

lem fabꝛice humilitatis fundamẽtuʒ nõ ꝓcurãt.⁊ ꝑ bo

ptʒ reſpõſio ad terciũ.q¶ Ad quartũ dicendũ.ꝙ reꝝ ſpe⸗/

randaꝝ inqtuʒ in eis ↄcernit᷑ actus ſpei:ſpes eſt ſubſtã⸗
tia ſicut foꝛma.fides vᷣo ſicut materia.i.materiał diſpo⸗

ſitio ꝑ quã in aĩa res ſperãde vt ſunt ſub actu ſpei ſubſi⸗
ſtunt. Quia ̊ fundamentũ dicit ratõeʒ materie non foꝛ⸗
me.ideo ouenit fidei eſſe fundamẽtuʒ reꝝ ſperãdaꝝ non
ſpei.¶ Ad vltimũ dicendũ ꝙ nõ refert:ſperãduʒ em̃ ſᷣm
ſubſtãtiã dicit eternũ:ſed ſperandũ inqᷓtum eſt ſub actu
ſpei.ſ.inqtum eſt ſperãduʒ dicit tempoꝛale ꝓꝓpter ↄcretõ

nem actus ſpei ad ipᷣ̃am rem ſperanqũ. dicit᷑ ergo fides

lxxxij.

fundamẽtuʒ reꝝ ſperãdaꝝ nõ qtum ad ſuã ſubſtãtiã: ſᷣ
qᷓtum ad ↄcretionẽ actus ſpei ad ipᷣas res:hoc eſt dicẽ:
dicit᷑ ſundamẽtuʒ eternoꝝ bonoꝝ:nõ ꝓut habent eſſe in
re x futuro.ſed ꝓut habent eſſe in ſpe de pᷣſenti.manet
igit᷑ fides reſpectu eius ꝙ dicit᷑ fundamẽtuʒ ᷣm hũc mo
dum. In hunc ̊ modũ terminat᷑ inquiſitio de fide ſcõm
ꝙ accipit᷑ pꝛo fide qua credit᷑

Meſtõ.lxx xij.de aꝛticu

lis fidei ⁊ ſimbolis.

Eſtat inquirere de

fide ſᷣm ꝙ accipit᷑ pꝛo eo qð credit᷑.hoc
eſt de credibili. credibile autẽ dicit᷑ arti⸗
culus fidei. collectio aũt articuloꝝ di⸗
citur ſimbolũ. Elt aũt plena ſit euiden⸗
tia modus inquiſitõis erit talis. Pꝛimo queretur quio
ſit articulus.Scðo que ratõ ſimboli.i.collectõnis arti⸗
culoꝝ. Tercio de ſufficiẽtia credibiliũ ſᷣm diſtinctõn s
tempoꝝ. Quarto de ſufficiẽtia articuloꝝ qᷓ;ẽtum ad fidẽ
ſimpliciũ. Quinto de diſtinctõe ⁊ expoſitione articuloꝝ

ſm diffeꝛentiã ſimboloꝝ.

Membꝛum pꝛimum

DO pꝛimũ pᷣnotandũ eſt.q; articulꝰtriplici⸗
ter diffinit ſim Hug. de ſcẽo viet. Articu⸗
lus eſt natura cũ gra. Item m eundẽ ali⸗
ter ſic. Articulꝰ eſi ꝑceptio veritatis diui⸗

ne tendẽs in ip̃am. Itẽ ᷣm Ric.de ſcto vict. Cercõ mõ

ſic.Articulꝰeſi indiuiſibilis veritas de deo:artans nos
ad credẽdũ.Pꝛimo querit᷑ q ſit rõ aſſignatõis haꝝ diffi
nitionũ.Nã vident᷑ repugre pᷣma tercia.nã pᷣma q̃ dic
articulũ eſſe naturã cũ gra.ponit articuluʒ in ↄplexione
2 ppoſitõe veritatis.tercia vᷣo que dicit articulũ indiuiſi

bilem veritatẽ ponit articulũ in ſimplici acceptõne veri⸗

tatis.q¶ Item cum multa ſint credibilia ⁊ credenda ſine
quibo nõ eſt ſalus que nõ ↄtinent veꝛitatem de deo:et qð
dicit᷑ in ſimbolo.Credo ſanctã catholicã eccliam:et car
nis reſurrectõeʒ:⁊ alia que in ſimbolis nõ ↄtinẽt᷑:vt for
nicationẽ eſſe moꝛtale peccatũ ⁊ cetera hmõi.q̊ nõ eſt ve⸗
rum ꝙ dicit᷑ in ſcða ⁊ tercia diffinitõe.q articulꝰeſt veri
tas de deo ⁊c̃.qꝛ cñ pᷣciſione intelligit᷑ diffinitio.q Iteʒ

cognitõ phica de deo qua in methaphiſica ꝓbat᷑. ꝙ deꝰ

— 5

eſt ⁊ om̃ipotẽs ⁊ eternꝰ.eſt veritas de eo.⁊ ꝑ ratões ne

ceſſarias artat nos ad eredẽdũ. talis cognitõ ẽ articu⸗
lus.Sʒ diſſinitõ tercia vera ẽ qua dicit᷑ ꝙ articulꝰẽ indi
uiſibilis veritas de deo ⁊c̃.¶ Itẽ cuʒ hi qui ſunt in pcto

moꝛtali fideles credãt deuʒ eẽ ſicut i ſimbolis ↄfitemur.

vnũ om̃ipotẽtẽ ⁊c.nõ tñ credãt in deũ:qꝛ credẽdo ꝑ amo
rem nõ tendũt in en.& in ipᷣis eſt ꝑceptio veritatis nõ tẽ⸗
dens in ipᷣaʒ. Ex qͥ reliquit᷑ ꝙ ſi articulꝰ eſt ꝑceptio veri⸗

tatis diuine tendẽs in ipᷣ̃aʒ:ꝙ ip̃i nõ credũt aliquẽ arti⸗

culũ.q¶ Itẽ qua ratõe dicit᷑ in tercia diffinitõe:articulꝰĩ⸗
diuiſibilis veritas.iãà intẽtio articuli muenit᷑ in q̃dru⸗
plici facultate. In grãmatica ad diſtinctõeʒ dictõis vel
ſupoſitoꝝ.In rethoꝛca vt dicit tulliꝰin ſcdᷣo retho.Ar
ticulꝰdicit᷑ cum ſingula verba interuallis diſtinguũtur
ceſa oꝛatõne.hoc mõ acrimonia voce vultu aduerſarios

ꝑterruiſti. In ph̊ica articuli diſtictões digitoꝝ:a ĩ vna⸗
quaq; facultate articulꝰdicit᷑ mimũ in ſuo genẽ:⁊ habet

ratõeʒ diſtinctõis ſeu in dictione vt in grãmatica.ſen in
oꝛatõne:vt in rethoꝛica.ſeu in mẽbꝛo vt in phica.querit᷑
ergo cũ articulꝰaccipiat᷑ in rethoꝛica.an accipiat᷑ ſᷣm in⸗
tentionem aliaꝝ ſcientiaꝝ.Nam ſi accipiatur ᷣm inten
tionem indiuiſibilitatis. male diffinit Hugo dicens. ꝙ;

articnlus eſt natura cum gr̃a. Si ergo ſcm ratõeʒ di⸗

ſtinctõis:̊ qui habẽt fidem implicitã nõ credunt omes
artickos. Soł. Articulus accipitur ſtricte.Apꝛie ⁊ cõ⸗
muniter. Stricte accipit᷑ articulꝰ.Fᷣm ꝙ artatur ad par⸗
tes ſimboli apłoꝝ.⁊ hoc mõ accepit bugo cũ dixit arti⸗

— 6

+„

N 5

7
⸗ .

N 6. W ſlx 200) J₰ NMα

obijcit᷑ de repugnãtia pᷣme diffinitõis ⁊ vltime.dicendũ

eulũ eſſe noturã cũ gẽa.ã in ſingulis articulis illiꝰſim
boli ↄfeſſioni nature diuine vel hůane adiũgit᷑ effectꝰgꝛe
verbigẽa cũ dico.Credo in deũ patrẽ ⁊c̃.ſigniſico natu⸗
ram.cum adiũgo creatoꝛẽ celi ⁊ terre.adiũgo gẽam.Ex
gẽa em̃ non ex debito fuit ꝙ coĩcare voluit ſuã bonitatẽ

in creatõe reꝝ. Siti mõ cũ dico ⁊ in ihᷣm rpᷣ̃m ⁊c̃.confi

teoꝛ naturã.cũ addo qui ↄceptꝰ eſt deſpũſancto.adiũgo
gr̃am. Accipit᷑ aũt hie natura ꝓ ipᷣa natura que diuina
eſt:vel que aſſumpta eſt a teo.ſ.hũanitate. Pꝛopꝛie ac⸗
cipitur articulꝰpm ꝑfectã ratõeʒ:vt eſt obiectũ ſidei foꝛ
mate. ⁊ hoc mõ accipit᷑ in illa diffinitõe.articulꝰ eſt ꝑce⸗
ptio veritatis diuine in ip̃am tendẽs:vt ꝑ boc ꝙ dicit ꝑ
ceptio veritatis diuine ſignificet᷑ intẽtio ↄmũis fidei for
mate ⁊ infoꝛmis.ꝑ hoc po ꝙ addit᷑ in ipam tendẽs.deteꝛ
minet᷑ ⁊ appꝛopꝛiet᷑ fidei foꝛmate.⁊ ſigniſicet᷑ duplex ꝑfe
ctio articuli. ꝑfectõ intellectus in hoc ꝙ dicit᷑ ꝑceptio vxe
ritatis diuine.ꝑfectio affectꝰin hoc ꝙ vicit᷑ in ip̃am ten
vens. Articulꝰem̃ foꝛmatꝰnõ ſolũ illuſtrat intellectuʒ ꝑ
ꝑeeptionẽ veritatis:ſed etiã mouet affectũ ad deſideriũ
veritatis.Cõmũiter accipit᷑ articulꝰſᷣm ꝙ eſt obiectum
fidei foꝛmate ⁊ infoꝛmis.⁊ ad hanc intẽtionẽ reſpiciens

Rich.dicit ꝙ articulꝰeſt indiuiſibilis veritas de deo ar

tans nos ad credẽduzʒ. Et ꝑ hoc ꝙ dicit indiuiſibilis ve⸗
ritas de teo:tãgit eſſentiã articuli. ꝑ hoc vᷣo ꝙ dicit ar⸗
tans nos ad credẽduʒ: tangit effectũ articuli inqꝙtum ar
ticulus eſt.⁊ ex hoc inſinuat noĩs ratõeʒ.eo em̃ ꝙ artat
ratõeʒ ad aſſentiendũ articulꝰdicit᷑.ptzʒ igit᷑ que ſit ratõ
aſſignatõis poſitaꝝ diffinitionũ.4 Ad illud qð pᷣmo

ꝙ cũ duplex opio fuerit de articulis.ã quidã poſuer̃t
res eſſe articulos.ꝗdã vo enũciabilia.⁊ ſic ſupꝛa diſpu⸗
tatũ eſt.ꝙ articuli ſunt ſimplꝛ.⁊ articuli ᷣm ꝗd.articuli
ſimpłꝛ ſũt ipe res ſimpłꝛ accepte ab ipᷣo ĩtellectu.vt vni⸗
tas trinitas incaꝛnatõ.⁊ ſic de hmõi.Articuli pᷣo ᷣm ꝗd
ſunt enũciabilia.vt deũ eſſe trinũ.filiũ dei eſſe incarna⸗/
tum. Rich.cũ dixit ꝙ articulꝰerat indiuiſibilis veritas
reſpexit ad intentionẽ articuli ſimpliciter.hugo vᷣo ceum
dixit articulũ eſſe naturã cum gratia.accepit articulum
Hᷣm quid ſeu ↄtingenter. Et ideo Rich.poſuit articuluʒ
in acceptione ſimplicis veritatis. hugo po in ↄplexione
veritatis. ſed reſtringẽdo intentionẽ articuli ad ſimbo⸗
lum apłoꝝ ſicut dictũ eſt.¶¶ Ad ſcdᷣm ex ſuꝑioꝛibo patet
rñſio vbi oñſuʒ eſt.ꝙ nõ om̃e qð credẽduʒ eſt:eſt articu⸗
lus.ſupꝛa q̃ſtione vtꝝ obiectũ fidei ſit verum creatũ vel
increatũ. Sunt em̃ quedã añcedẽtia ad fidẽ quedam ſe⸗
quentia.quedã cum ipᷣa fide. Vñcedẽtia ad fidẽ ſunt ea
que ſunt de iure naturali:⁊ in decalogo expᷣmũt᷑ q̃ ſup⸗
ponit fides. Inde eſt ꝙ credẽduʒ eſt.q trãſgreſſio cuiuſ⸗
libet pᷣcepti ſit moꝛtale pctm:quia diicredere illud qð fi
des ſupponit infidelitatis eſt. Sequẽtia vðᷣo ad fideʒ ſunt
vel que inferunt᷑ ex articulis vt ꝙ deus eſt vbiq;: qð ſeꝗ⸗
tur ex hoc ꝙ deꝰeſt imenſus. vel que ad articulos redu⸗
cuntur:vt ea que determinata ſunt ĩ ſcriptura tenemur
credere implicite vel explicite.ſeu ab eccleſia tradita: vt
ea que pertinent ad ſacramentalia eccleſie.⁊ ea que in
ſcriptura determinãtur qᷓ;tum ad circũſtantias aduen⸗
tus ad iudiciũ. Quedã vᷣo ſunt ſimul cum ipᷣa fide:⁊ he

ſunt ꝑticule fidei que ĩ ſimbolis ↄtinẽt᷑.hoc tercõ mõ ac

cipit᷑ articulꝰ.⁊ ſi obijciat᷑ de catholica eccleſia ⁊ carnis

reſurrectõne.dicendũ eſt ſicut pꝛius.nam iſta nõ ponũt

ꝓ articulis niſi inꝙᷓtum ↄcernit᷑ diuina actio in his. vt
in ipᷣa catholica eccleſia accipit᷑ diuina virtus faciens ĩ

ea remiſſionem peccatoꝝ. In carnis ſilꝛ reſurrectõe cõ⸗

cernit᷑ virtꝰ diuina faciens reſurrectionẽ.¶ Ad terciuʒ
dicendũ.ꝙ ſicut dicit᷑ a phᷣo deſcẽdũt noĩa ſicut deſcen⸗
dunt ſcĩe.ſiłꝛ dicẽdũ q; aſcendũt noĩa ſᷣm ꝙ aſcẽdũeſcĩe
⁊ nominũ intẽtiones.veritas q̊ in natuꝛali phia accipit᷑
ꝓ veritate que ẽ ̃m natuꝛã. In rõnali phia ꝓ veritate qᷓ
eſt ſm ratõeʒ. ĩ theologia q̃ eſt ſcia ſupꝛa naturã ⁊ rõ

nem:accipit᷑ veritas ꝓ veritate que ẽ ſupꝛa naturã ⁊ ra⸗

— abeD ee n 1

tionẽ. Cum ẽ̊ dicit᷑ ꝙ cognitio phica q ẽ de deo qm̃ om̃i⸗
potens eſt ⁊c᷑.eſt acceptõ veritatis de veo.aliter dicet᷑ qᷓ

cum dicit᷑ ꝙ articulꝰ fidei eſt acceptio veritatis de deo.
Mam illa acceptio que eſt phica a nobis eſſe dicit᷑: quia
ꝑ ratõeʒ naturalẽ inueſiigat᷑.Olla vᷣo que ẽ articulꝰ nõ a
nobis eſi:qꝛ a deo cũ lumie gꝛe fidei infundit᷑:⁊ ad h̊ re⸗
ſpiciens hugo de ſancto vic.dixit.ꝙ articulus eſt perce⸗/

ptio veritatis diuine:non dixit acceptio ſed ꝑceptio.i.ꝑ

alium captio:qꝛ nõ a nobis ſed ꝑ aliũ in nobis infundi⸗
tur. Jac̃.j. Omne datũ optimũ:⁊ om̃e do.ꝑ.de ſur.ẽ ⁊c.
Pꝛeterea hoc ꝙ dicit᷑ artãs nos ad credẽdũ.aliter ⁊ ali
ter dicit᷑ de cognitõe phica ⁊ articulo:qꝛ cognitio phica
artat ꝑ lucem rationum euidentẽ.articulꝰvo artat ꝑ lu⸗
cem ge infuſam:ↄſciam infoꝛmãtezʒ ſicut ſupꝛa dictũ eſt
Item cognitõne ph̊ica ꝑ ratõeʒ artat᷑ intellectꝰneceſſita
te.articulo vᷣo fidei ꝑ lucem infuſam artat᷑ affectꝰ vt vo⸗
luntarie aſſentiat veritati diuine ꝓpter ſe.¶ Ad quartũ
dicenduʒ ꝙ ſicut dictuʒ eſt ſicut fides diſtinguit᷑ per foꝛ⸗
matam ⁊ infoꝛmẽ. Ita articulus dicit᷑ foꝛmatus ⁊ infoꝛ
mis.Articulus vᷣo foꝛmatus diffinit᷑ ab hugo.cũ dicit.
articulus eſt ꝑceptio ⁊c. ⁊ ᷣm illam rationem exiſtens
in moꝛtali peccato non credit articulũ:quẽadmodũ nec
credit in deũ.Articulꝰpvᷣo coĩter ad foꝛmatuʒ: ⁊ infſoꝛnẽ
diffinit᷑ a Rich.cum dicit.articulꝰeſt indiuiſibilis veri⸗
tas ⁊c.⁊ hoc mõ in peccato exiſtẽtes credunt articulos.
4 Ad vltimuʒ qð querit᷑.vtꝝ articulꝰin tiheologia acci⸗
piatur ſᷣm ratõeʒ aliaꝝ ſcĩaꝝ.dicẽduzʒ ꝙ intẽtio articuli
accipit᷑ ̃m ratõnez ſimplicitatis ꝓut dicimꝰ articulos
ſimpłꝛ res ipᷣas credẽdas.ſcᷣm vᷣo ratõeʒ diſtinctionis
ꝓut dicimꝰ articulos ſᷣm quid. eſſe ipᷣa enunciabilia in
que ipᷣm ſim bolũ velut quoddã totũ in ſuas ꝑticulas di

ſtinguit᷑ ſicut infra dicetur. .

Membꝛmm ſecũdum

Onſequẽter querit᷑ de ratõe ſimboli.i.col⸗
lectionis articuloꝝ.⁊ incidũt queſtiones

diſciplinales circa hoc plures. Pꝛima ge

neralis que.ſ.cã fuerit ↄpoſitõis ſimboli
.i. eollectõis aꝛticłoꝝ. Scðᷣa cũ pᷣmũ ſimbolũ qð dr ĩ ſilẽ
tio.ſit ab ipis apłis ↄſtitutũ:ſiẽ tradũt auẽtes:que ratõ
ſuit editõis alioꝝ ſimboloꝝ videlicʒ ſimboli qð cantat᷑
in miſſa.Credo.ſ.ĩ vnũ deũ:qð fuit a pr̃ibo ĩ niceno ↄci⸗
lio ↄſlitutũ:⁊ ſimbolũ Athanaſij.qð cantat᷑ ĩ pᷣma:cum
pᷣmũ ab aplis oĩa ſapia eruditis ſufficiẽt ↄtineret arti⸗
culos neceſſarios ad ſalutẽ.¶ Itẽ cũ ſimboluʒ aploꝝ ⁊

ſimbolũ patꝝ diſtinguat᷑ ſᷣm ea que tribo ꝑſonis appꝛo⸗
pꝛiant᷑.ſicut ptz ↄſiderãti.que rõ eſt ꝙ ſimbolũ athana⸗
ſij aliter diſtinguat᷑. ¶ Itẽ querit᷑ de ſimbolo apłoꝝ q̃re

dicat᷑ demane ⁊ in pᷣma⁊ in ↄpletoꝛio pluſqᷓ in alijs ho⸗
ris.4l Item quare ſimbolũ patꝝ cantat᷑ in miſſa ⁊ poſt

enãgeliñ.ꝗ¶ Itẽ quare ſimbolũ athanaſij cantat᷑ ĩᷣma.

A qð rñdẽdũ ꝑ oꝛdinẽ.a pᷣmo ad pᷣmũ.dðm qꝙ cauſa
ſunboloꝝ.i.collectõis articuloꝝ ẽ ĩſiructõ fideliũ ĩ vna
intelligẽtia 1 ↄfeſſione veritatis ⁊ deuotõe religiõis.Cũ
em̃ vna ſit veritas in qua beatificãda eſt hũana natura.
vna intelligẽtia.vna ↄfeſſio:vna religio debet eſſe inten⸗
dendo ad ipᷣam veritatẽ. Ideo cũ tot eſſent diuerſitates
hominuʒ natione moꝛibo lingua cognatione? alijs mo⸗
dis multis ſpirituſancto illuminante:excogitaueꝛũt pa⸗
tꝛes colligeꝛe ſingula credẽda ⁊ ↄfitenda ð ipᷣa diuinita⸗
te in vnam ↄfeſſionis cooꝛdinationẽ: vt omniũ credẽtiũ
eſſet ↄfeſſio vna fides ⁊ religio.vt ſicut dicit᷑ Actuũ.iiij.
AMultitudinis credẽtiũ eſſet coꝛ vnũ ⁊ aĩa vna.ſicut di⸗
cit beatꝰ aug.in li.de ſim bolo.cum multe aĩe erãt:fides
eas vnã fecerat. VUnde nota ꝙ ex hac vnitate dicit᷑ ſimbo

lum. Simbolũ em̃ in naturali phia dicit᷑ ↄuenientia. ꝓ

pteꝛ 2uemẽtiã. ꝗᷓ intellectuũ in veritate vna ⁊ religione
vna:ſimbolũ fidei aꝑellatum eſt. ota tamen ꝙ pꝛeter
hanc cauſam due poſſunt alie aſſignari denominatõnis

ſim boli.Ana eſt conuenientia apoſtoloꝝ in ſimbolo cõ⸗

—

4
.
.“

— -—

Sbee

d.
⸗
li

no
in
N

es
ſe
l
6
t
ci⸗
ti⸗
27
o/

a,
t,
tii

ſeo

. * — NZ 8 Pi ba . SD

LQueſtio

ponẽdo ſeu patꝝ:qꝛ ſiẽ infra patebit. in ſimbolo apłloꝝ
vnuſqſq; appoſuit ptẽ ſuã. Inde dictũ ẽ ſimbolũ a ſin qð
eſt cũ.x bole qð eſi ſnĩa:q̃ſi multoꝝ ſnĩa.Alia cꝗ eſi ↄue
nientia ſcripturaꝝ exr quaꝝ aggregatõe factũ ẽ ſim bolũ
Vnde aug.in li.de ſimbolo.Iſta vᷣba ꝑ diuinas ſcriptu
ras ſparſa ſunt. tñ collecta ſunt ⁊ ad vnuʒ redacta:ne

tardoꝝ bominũ laboꝛaret memoꝛia.¶ Ad ſcvᷣm dicẽdũ

ꝙ cauſa multiplicatõis ſimboloꝝ fuit tꝛiplex. Inſtructõ
fidei. veritatis erxplanatõ.ð erroꝛis excluſio. Inſtructõ fi/
dei fuit cauſa ↄpoſitõis ſimboli apłoꝝ.ad hoc em̃ ↄpoſi
tum ẽ vt in vna fide credẽdoꝝ neceſſarioꝝ ſaluti fideles
erudirent᷑. IFidei explanatõ circa dubitatõnes emergen
tes fuit cauſa ↄpoſitõis ſimboli ſanctoꝝ patꝝ qð cantat᷑
in miſſa. Erroꝛis vo excluſio ꝓpter bereſes multiplices
pululãtes:cauſa fuit ſimboli athanaſij:qð cantat᷑ in pꝛi⸗/
ma. Quicũq; vult ⁊c̃.¶¶ Ad terciũ qð queꝛit᷑ de diuerſita
te diſtinctõis que eſt in ſimbolis.dicendũ ſicut tactũ eſt.
Pꝛimũ ſimbolũ aploꝝ fuit ad inſtructionẽ fideliũ in ſi
x trinitatis.⁊ ideo ſᷣm aꝓpꝛopꝛiata trinitatis diſtingui
tur vt pars pꝛima ſit de aꝑꝛopꝛiatis patri.Credo in de⸗
um patrẽ ⁊c. Scðo de appꝛopꝛiatis filio.ſ.⁊ in ipdᷣm vpᷣm
filiũ eius. Tercia de apꝛopꝛiatis ſpirituiſancto.credo
in ſpiritũſanctũ. Scdðm ſimbolũ niceni ſynodi fuit ad ex
planationem fidei trinitatis.vnde ⁊ illud ſimbolũ diſti⸗
guitur m ea que ↄueniũt tribo ꝑſonis. Tamen qꝛ tunc
emeꝛgebat dubitatio circa ꝑſonaꝝ equalitatẽ ⁊ maxime
circa ꝑſonam ſpũſſancti.ideo cũ pꝛima pars illiꝰ ſimbo⸗
li ſit de ꝑtinentibo ad patrẽ.cum dicit᷑.Credo in vnũ de⸗
um patrẽ ⁊c̃. Scða de ꝑtinentibo ad filiũ:⁊ in vnũ dñm
ihm xpᷣm filiũ eius ⁊c̃. Cercia eſt de ꝑtinentibo ad ſpiri
tũſanctũ cum ꝓteſtatõne equalitatis. vnde ibi dicit᷑.Et
in ſpiritũſanctũ dominũ:qui cũ patre⁊ ſilio ſimł adoꝛa⸗
tur ⁊c. Terciũ vᷣo ſimbolum athanaſij fuit ↄtra hereſes

pululantes circa fidem diuinitatis ⁊ humanitatis.ideo

illud ſimbolum pꝛimo remouet erroꝛes circa ↄfeſſionem
vnitatis eſſentie diuine ⁊ diſtinctõnis ꝑſonaꝝ ꝑ rectaʒ
ↄfeſſionẽ eſſentialiũ ⁊ ꝑſonaliũ deo dignaꝝ nomiationũ
vnde poſt ðᷣſiculos ꝓhemiales dicit᷑. Iides aũt catholi⸗
ca bec eſt.vt vnũ deu in trinitate ⁊c. Scðo vᷣo remouen
tur erroꝛes circa fidem humanitatis cũ dicit᷑.ſed necel⸗

ſaurium eſt ad eternã ſalutẽ.4 Ad quartum qð querit᷑ de

ſimbolo apłoꝝ quare ſubmiſſe dicit᷑.dicẽdum ꝙ ꝓpter h
vt ſtatus pꝛimitiue eccłie repᷣſentet᷑ qñ apli⁊ fideles nõ
audebant fidem xp̃i ↄfiteri in manifeſto vſq;quaq;. In p
ma vᷣo ⁊ ↄpletoꝛio illud ſimbolũ dicit᷑ vt ſignificet᷑ qð ſi⸗
ne fide impoſſibile eſt dirigi: ⁊ placere deo in bonis ſᷣm
ꝙ dicit᷑ ad Heb.xj. Sine ſide impoſſibile eſt placeꝛe deo
ideo dicit᷑ in pꝛima anteꝙᷓ; procedatur ad opera in die.
Item vt ſignificetur ꝙ ſine fide impoſſibile ẽ reſiſtẽ ma⸗
lis:Fſᷣm ꝙ ſignat᷑ in ᷣma Pet᷑.vltimo.vbi dicit᷑ reſiſiẽ.ſ.
dy abolo:foꝛtes in fide.ideo dicit᷑ in ↄpletoꝛio.in muni⸗
mentũ ↄtra temptatões nocturnas ⁊ hoc eſt qð dic au⸗
guſ.de ſimbolo.Accipite regulã fidei qð eſt ſimboluʒ:et
cum acceperitis in coꝛde ſcribite: et quotidie apud vos
dicite anteqᷓ; doꝛmiatis ſuꝑple in ↄpletoꝛio:anteqꝙᷓ; ꝓceda
tis ſuꝑple in hoꝛa pꝛima vro ſimbolo vos munite.¶ Ad
illud qð querit᷑ quare ſimbolũ patrũ cantat᷑ in miſſa pꝰ
euangeliũ. Dicendũ ꝙ ſimbolũ patrũ ⁊ etiã athanaſijẽ
ↄtra declamatões ? gorrulatões hereticoꝝ: ad quas cõ
futandas inſtituta ſunt ꝑ ↄfeſſionẽ fideliũ. Pꝛeterea in
miſſa ſimbolũ patrum cantat᷑ vt ↄfeſſione fidei ⁊ deuo⸗
tione pᷣparemur ad ꝑticipatõeʒ ſacramẽti dñici coꝛꝑis.
cuiꝰꝑticipes efficimur ꝑ fidem. Vnde aug.Crede ⁊ mã⸗
ducaſti. Poſt euãgeliũ vᷣo canit᷑ vt mõſtret᷑ ꝙ ſim bolum
ex verbis dñi loquẽtis in euãgelio accipitur. Ad illud
qʒ querit᷑.quare ſimbolũ athanaſij in pꝛima cãtat᷑.Oi⸗
cendũ ꝙ ꝗpter duo.ſ.ꝓpter ſignificatõeʒ vt deſignet᷑ ꝙ fi
Les eſt pꝛima mentis illumĩatio ⁊ pꝛima virtutuʒ:⁊ ꝓpt
xtilitatẽ.arim amuꝛ eĩ ſimbolo fidei ᷣm ꝙ dicit᷑ ad Eph̊.
rj. In omnibo ſumentes ſcutũ ſidei.pterea in hoꝛa pri

1◻D

„ . —

ðèð

mbele /15 Dor N N

lxxxij.

ma arma dei ſumimus vt omnnes temptatõnes expugna

re valeammus.
Nlembꝛũ teꝛcin
Onſequẽter querit᷑ de ſufficiẽtia fidei Sᷣm
ſucceſſiones tempoꝝ.⁊ querunt᷑ duo. Pꝛi
mo vtꝝ eſſet ſufficiẽtia ſalutis ſine fide me

Dieꝛtoꝛis. Scðo vtꝝ neceſſariũ fuerit cre⸗
dere om̃i tꝑe ea que credimꝰ de fide mediatoꝛis.

Articulus pꝛimus

O pꝛimũ ſic ad Heb.xj. Accedenteʒ opoꝛtet

credere ꝙ deꝰ eſt:⁊ ꝙ remuneratoꝛ eſt.ſᷣ que⸗
ritur vtꝝ ante aduentũ 2 legeʒ ſuffecerit hoc
credere ad ſalutẽ.i Qã tꝑe gr̃e ↄſtat certiſſime ̊ nõ ſufficẽ
opoꝛtet em̃ vniuerſa credi que ĩ ſimbolis ↄtinẽt᷑. Pꝛopt᷑
boc querit᷑ quare aplus iſta duo poſuit:⁊ vtruʒ aliqͥ tꝑe
ſuffecerit hoc ad ſalutem. lidet᷑ ꝙ ſic.qꝛ ante pcẽm ade
nõ erat neceſſaria redemptio hũani generis: q̊ᷓ nec fides
mediatoꝛis erat neceſſaria ſaluti. ꝓ tꝑe & illo ſufficeret
credere ꝙ deꝰ eſt:⁊ ꝙ remuneratoꝛ eſt abſqʒ fide media⸗

toꝛis. ¶ IYtẽ poſt pctm in lege nature.nõ erat naturali le⸗
ge que ẽ in dictamĩe ratõis ſcriptũ aliqð pᷣceptũ creden⸗

di mediatoꝛẽ ſeu redemptoꝛẽ:nmec ex lege poſita nec ex p⸗
phetis erat pᷣdicatũ ꝙ credẽda eſſet redemptio hũani ge⸗
neris. Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ ꝓ ſtatu illo non obligabant᷑ ad
fidem mediatoꝛis & ſine illa poterat eſſe ſalus. Itẽ nũ⸗
q deus exigit a nobis vltra poſſe. Cum g fides media⸗
toꝛis nõ poſſet haberi nec ꝑ icripturas nec ꝑ creaturas
nec ꝑ ꝓphetas:ꝑ quos inſinuaret᷑ credendũ eſſe mediato
rem:relinquit᷑ igit᷑ ꝙ non ſem ꝑ fuit neceſſaria fides me⸗
diatoꝛis. Contra.aug.ao optatum.emo liberatur
a damnatõne que facta eſt ꝑ adam niſi ꝑ fidem ihu xp̃i.
4 Item dicit aug. Eadem ſides mediatoꝛis que nos ſal
uat: ſaluos iuſtos faciebat antiquos puſillos cum ma⸗
gnis:qꝛ ſicut credimꝰxpᷣm carne veniſſe ita illi ventuꝝ
Sol.diſtinguẽdus eſt ſtatꝰ.ſ.ſtatus ante pctm:⁊ ſta⸗
tus poſt peccatũ:⁊ ante legẽ.⁊ ſtatus ſub lege:⁊ ſtatꝰgꝛe
In ſtatu ante peccatũ neceſſaria fuit fides creatoꝛis qꝛ
eſt:⁊ quia remuneratoꝛ eſt:qꝛ.ſ.eſt pꝛincipiũ ↄditõnis:⁊
quia remuneratoꝛ eſt intuʒ finis ⁊ ↄplementũ beatitu
dinis. ꝓ ſtatu vo poſt pcẽm neceſſaria fuit fides:non ſo⸗
lum creatoꝛis ĩmo mediatoꝛis ſᷣm ꝙ dicit augu.qdð ſcri⸗

ptum eſt Act᷑.iij. Qon ẽ aliud nomen ſub celo in qͥ opoꝛ⸗

teat ſaluari nos.ex illo tꝑe valet fides ad ſaluãduzʒ genꝰ
humanũ:ex quo in adã viciatũ eſt.q̊ͥ fides mediatoꝛis ſo
lũmodo neceſſaria ẽ poſt petm. Poſi pctm em̃ ſicut dicit
hugo.duo ſunt ꝓpoſita credenda:creatoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ. In
pꝛima ꝑte diſcernit fides inter creatoꝛẽ ⁊ eiꝰ oꝑa. In ſe⸗
cunda ꝑte diſcernit fides inter ſaluatoꝛẽ ⁊ ſacramenta
ſua.pꝛima pars ꝑtinet ad debitũ nature.ſecũda ad debi
tum gr̃e. illa credere debemꝰ:qꝛ ꝑ natura ↄditi ſumus.

iſta credẽ de bemꝰ:qꝛ ꝑ graʒ reꝑati ſumꝰ.4¶ Notq igitur

differẽtiã fidei mediatoꝛis ante legẽ:⁊ ſub lege:⁊ tꝑe gẽe
hm hug.de ſcto vict. Ante legẽ creatoꝛ credebat᷑ ⁊ ab eo
ſalus ⁊ redemptio erpectabat᷑. Per que vo ⁊ quõ eadẽ
ſalus oplenda ⁊ ꝑficienda eſſet.exceptis paucis quibus
hoc ſcire ſingulariter imunere datuʒ erat:a ceteris ſide⸗
libus nõ cognoſcebat᷑. Sub lege autem ꝑſona mediato⸗
ris mittẽda pꝛedicabat᷑. ꝙ aũt ipᷣa ꝑſona foꝛet homo vel
angelus vel eus nõdum manifeſtabat᷑.ſoli h̊ cognoue/
rant qui ꝑ ſpm̃ ad h̊ illumiati erãt. Sub gr̃a aũt manife
ſte p̃ᷣdicat᷑ ⁊ credit᷑ modꝰredemptõnis ? qualitas perſo⸗
ne mediatoꝛis.Scðm hoc rñdendũ ẽ bꝛeuiter ad oĩa ob⸗
iecta. Ad pꝛimũ qð querit᷑dicẽdum ꝙ aplus iſta duo
poni?᷑ ſicut pꝛincipia ad oẽs articulos.ſ.opoꝛtet credere
quia eſt:⁊ qꝛ remuneratoꝛ eſt.oẽs em̃ articuli reducũtur
ad fidem:qua credit᷑ alpha ⁊ o pꝛincipiũ ⁊ finis Apoc̃.
j.⁊ hec duo ſunt que ꝓpinquieꝛa ſunt nobis qtum ad co
gnitionem 2 quoꝝ cognitionem manuducimur ⁊ ele⸗

4
4

. *
/ —

E., d

namur ad cognitõeʒ eternoꝝ: ſicut ptz ↄferẽti ſingulos

binc g̊ eſt ꝙ aptus ponit hos pꝛincipaliter:qꝛ eſt pꝛinci⸗
pium ↄditionis:⁊ quia eſt remuneratoꝛ. hoc eſt finis be
atitudinis.4 Ad ſcõm iam ptʒ rñſio:quia ꝓ ſtatu ante

peccatum non dicit᷑ neceſſaria fides mediatoꝛis ſicut pa
tet er dictis:̊ ꝓ ſtatu poſt pctẽm. ¶ Ad terciũ vᷣo ⁊ quar

tum dicẽduʒ. ꝙ in lege naturali 'ᷣm victamẽ ratõis ſcri⸗
ptum erat pᷣceptũ de fide mediatoꝛis intuʒ indita erat

quodãmodo ratõni humani ſides redemptõis:qꝛ certũ
poterat eſſe ratõi bumane natura homiĩs eſſe lapſam ge⸗
neraliter. Inditũ aũt erat ratõi ꝙ ſemꝑ meliꝰ ⁊ digniꝰẽ

attribuendũ ſũme bonitati.⁊ ideo ſatis ex ꝓpinquo col⸗

ligere poterat ꝙ ſũma bonitas non permitteret ratõna

lem creaturã humanaʒ que generaliter ꝑdita erat ex to⸗
to ꝑire.iuxta illud p̃s.ſQũquid vane ↄſiituiſti omnes fi⸗
lios bominũ?⁊ ideo dictabat ratõ ꝙ credere deberet fu⸗
turã homis reꝑationẽ.ꝑ hãc viã oſtendit᷑ in lege natu
rali quodãmõ ſcriptũ pᷣceptũ de fide redemptõis.⸗. Ad
saltimũ dicendũ.ꝙ in ptᷣate nr̃a potẽtia ſuſceptiua eſt cꝛe
Tre fidẽ mediatoꝛis.ſed nõ eſt in poteſtate noſlꝛa actiua

ĩmo ab ipᷣa pꝛima veꝛitate infundẽte lumen fidei quo ele
uetur intellectꝰ ſupꝛa ſe. In potentia vᷣo ſuſceptiua erat

diſponere ſe per dictamen ratõnis. ꝓput iam dictum eſt

ad receptionem huiꝰ luminis.

Articulus ſecũdus

Aerit᷑ poſtea vtꝝ ſemꝑ oꝑtuerit credẽ oĩa il⸗
la de mediatoꝛe que nũc credimꝰ. Quibuſdã
em̃ videt᷑ ſieut męr dic ĩ ſentẽ.ꝙ ſuffecerit an

tiquis tm̃ credẽ. ſ.natiuitatt.moꝛtẽ.reſurrectõeʒ.aduẽ⸗

tum ad iudiciuʒ. Alijs videt᷑ habita fide trinitatis id de

miſterio incarnatõnis fidei ſuffeciſſe vt crederet᷑ filiꝰ dei
naſciturꝰ æ homie ⁊ iudicaturus:qui de Yohʒe baptiſta
documẽtuʒz huiꝰ rei affirmant:qui de moꝛte xpᷣi ⁊ deſcen⸗

ſu ad inferos in euangelio oubitaſſe videtur ſᷣm expoſi‚⸗

tionem gregoꝛij.quãdo interrogauit ꝑ diſcipulos. u

es qui venturus es ⁊c. LCuc.vij. ¶ Dath.xj.quaſi diceret

Es tu ꝑ teipſum deſcenſurꝰad inferos:an aliũ expecta⸗
mus ad hec ſacramẽta.¶ Pꝛopter hec circa hoc querit᷑
cx ſufficientia articuloꝝ que minoꝛ eſſe potuit.¶ Iem

queritur de Johe baptiſta vtrum fidem habuerit moꝛ⸗
tis xpᷣi ſeu deſcenſus ad inferos: quia dicit ambꝛoſiꝰ in
glo.ſuꝑ Luc.vij.ꝙ Joh.nouit dei filiũ:ſed nõ ipᷣm deſcẽ
ſurum ad inferos: ⁊ dicit ibideʒ ꝙ moꝛituꝝ xpᷣm ſancti
non crediderunt ̊ non habuit fidẽ moꝛtis:nec deſcẽſus
ad inferos.4¶ Item Gꝛego.ſuꝑ Mathᷣ.xj.in omeł.Tu

es qui venturus es ⁊c̃.introducit Johem loquenteʒ ſic.

An oueniat filio dei moꝛi: an alium ad hec ſacramenta
miſſurus es.g̊ Jo hes dubitabat vtꝝ vpᷣc eſſet moꝛiturꝰ
¶ Item ambꝛo. dicit. ꝙ poterat pꝛius vates quẽ ventu⸗
rum pᷣdixerat non credidiſſe moꝛiturũ. Contra.hyla
rius dicit.ꝙ Johhes ñ dubitauit ſed ignoꝛantie diſcipu⸗
loꝛum ↄſuluit.Itẽ Criſo.ſuꝑ Math.xj.Joh̊.ꝗ a ſpũſã⸗
cto didicerat ꝗeꝗd andierat:ꝗ ⁊ ceteris pᷣdicauerat:ꝗ te⸗
ſtimoniũ ꝑhibnerat.qui colũbã viderat. quare ſic qrit.
Si ignoꝛat quomõ teſtis fuit ioh:Tu ſigna diuulgaue⸗
ras mõ poſi moꝛtuos ſuſcitatos quãdo iam omnibo no
tus.nunquid tibi non notus:tu ſanctificatus heremi ci
uis:nunc dubitas:abſit. Sol.dicẽdum ad pᷣmuʒ ſᷣm
hug.ꝙ hec ſunt quibo ab initio fides recta nunq; minus
habere potuit videlicet.vnũ deum eſſe creatoꝛẽ omnium
dñm ⁊ rectoꝛẽ vniuerſoꝝ ipſũq; non eſſe mali auctoꝛem
eoꝝ ſunt qui malis ſuis eiꝰ miſcdiaʒ quererẽt:⁊ expecta

rent futuꝝ redẽptoꝛẽ.hoc ſim bolũ fidei ĩ initio ſufeciſſe

.

D

credimus.⁊ oẽs qui futurã redemptõez crediderunt:ea
qmbo redẽptio oↄſiabat credidiſſe nõ incõuenienter uffir
matur. 4l Ad illud qð obijcit᷑ de Johe dicunt quidaʒ ꝙ;
iohes nõ dubitauit:⁊ dicunt ꝙ in auctoꝛibo verbũ dubi
tãdi ponit᷑ ĩpꝛopꝛie.ſ.ꝓ vᷣbo introgãdi:vt Luẽc.ij.dẽ. In
uenerũt eũ ĩ medio doctoꝝ introgateʒ glo.diſcit ĩ terris

— O 57 „
Ooe H.e

AnO1

QA ãgelos docebat ĩ celis diſcit.i.introgat ⁊ ad modũ di⸗
ſcẽtis ſe bʒ.ita etiã dicũt hi Joh. dubitaſſe.i.introgaſſe

Sʒ ʒ hoc ẽ qð dĩc glo. Ambꝛo.pdicta poterat piꝰ vates
quẽ vẽtuꝝ crediderat nõ credidiſſe moꝛituꝝ. Pꝛetea di
cũt alij ꝙ iohes dubitauit ſed diſtinguũt ꝙ ẽ triplex du⸗

bitatio. Eſt dubitatio infidelitatis qualis fuit ĩ iudeis.

eſt dubitatio tarditatis qualis fuit in diſcipulis eunti

bus in emaus Luẽ. vlt. Et eſt dubitatio amoꝛis ſeu pie⸗

tatis que quideʒ nõ eſt dubitatio ſed erroꝛ quidam.quo
anima ſe habet ad modũ dubitãtis.⁊ ſic dubitauit iobã

nes.vnde dicit glo.ibidẽ. nõ fide ſed pietate dubitauit:

quia lapſus amoꝛis fideʒ nõ impediuit.talis em̃ lapſus

religioſua eſt. Alij vᷣo dicunt ſᷣm Joh.Criſo. qui dĩc ꝙ

nec ignoꝛãs queſiuit nec dubitãs miſit diſcipulos.dicit
etiã ꝙ diſcipuli JYohᷣ.inuidioſe ſe habebãt ad xpᷣm. ⁊ iõ
iohes in ꝓximo moꝛiturus magnũ ſtudiuʒz facit ad h̊ vt
credãt.⁊ mittit duos quos nouerat ꝑſuadibilioꝛes. xpᷣe
aũt ſciens ↄſiliũ iobãnis.non rñdit ego ſum ad ioh̊.ſed
rebo eos docet: qꝛ teſtimoniũ qð er ipis rebo eſt credibi⸗
lius eſt. Sic ergo nõ iohdes dubitauit. ſed eius diſcipu⸗
li: ⁊ vt ita certificarent᷑ ꝑ oꝑa miraculoꝛuʒ xp̃i miſit eos
ad ipſum.

Membꝛũ quaꝛtũ
Einde queritur de ſufficientia fidei q;tum
ad fidem ſimplicium.⁊ pꝛimo generaliteꝛ
Secundo ſpecialiter.

Articulus pꝛmus

Irca pᷣmũ querit᷑ de fide ſimpliciuʒ quiba nõ
erat incarnatõis miſteriũ reuelatuʒ ſic abꝛa⸗
he ⁊ moyſi reuelatũ erat.quẽadmoduʒ in ec⸗
cleſia aliꝗ ſũt ſimplices ꝗ articłos fidei diſtiguẽ neſciũt
vtꝝ ſufficiẽter crediderũt credẽda.¶ Ad qð rñdet mgr
in fente⸗um BGBꝛeg.ſuꝑ Job.j.dicẽs.Reuelatõeʒ diſtictã
7 indiſtinctã velatã 2 maĩfeſtã. MMinoꝛes g habebãt fi⸗
dem velatã ⁊ ĩdiſtinctã de mediatoꝛe.ꝑfecti ᷣo habebãt
diſtinctã ⁊ maĩfeſtã quoꝝ fidei mĩoꝛes adherebãt ſicut
etiã nũc eſt ĩ eccłlia qð ↄfirmat auctoꝛitas Job.j.boues
arabãt ⁊ azine paſcebãt᷑ iuxta eos.ſimplices ⁊ minoꝛes
vt dicit mgr̃.ſunt aʒine paſcẽtes iuxta boues:qꝛ bũilita
te maioꝛibo adherẽdo miſteꝛio docebãt.q̃lis foꝛte fuit mu
lier ſamaritana. Pꝛopter h̊ circa ꝑtẽ iſtã querit᷑ de fi⸗
de ſimpliciũ:⁊ generalit vtꝝ poſſit haberi fides vniꝰar⸗
ticuli ſine alio.Ad qð ſic Galł.v.Teſtificoꝛ om̃i circũci
denti ſe:qꝛ debitoꝛ ẽ vniuerſe legis fſaciẽde.̊ g ad vnum
pᷣceptũ tenet᷑:tenet᷑ ad oĩa.̊g ad vnũ credẽdũ tenet᷑: te⸗
netur 2 ad oĩa.q̊ ꝗlibet ſimplex tenet᷑ ad articulos oẽs.
K¶. Itẽ Leui.xiij.pᷣcipit᷑ ꝙ lepꝛoſus offerat ſextarium olei
⁊c.glo.olei ſextariũ:quia fide agit᷑.⁊ intelligitur vnum⸗
quodq; pᷣdictoꝝ.ſextarius em̃ menſura eſt nec plus nec
minus capiens.qð em̃ plus eſt effundit.ſi minꝰeſt nõ eſi
ſextarius:ſic fides ad nr̃e mentis mẽſurã dat᷑.nec plꝰaut
minus qᷓ a deo diſtribuit᷑.qð aũt plus aut minꝰ ẽ extra
fidem eſt.Ex hoc ̊ relinquit᷑.ꝙ non eſt fides niſi credã⸗
tur omnes articuli de quibo ẽ fides. 4¶ Item ſicut ſe ha⸗
bet caritas ad diligenda.ita fides ad credẽda.cũ ̊ cari

tate diligamꝰnos deum ? ꝓximũ.⁊ non ↄtingat caritate

Diligere vnum ſine alio:ergo nec ſilłꝛ cõtingeret fide cre⸗
ere vnũ credendoꝝ ſine alio.¶ Item cum vnus ſit ha⸗
bitus credendi fides:⁊ vnus habitus eſt ab vnitate obie
cti. erit igitur vna veritas obiectum fidei qua quidẽ ve/
ritate erit cõnexio ⁊ ↄiunctio omniũ articuloꝝ.nõ crede
tur ergo vni articulo ſine omnibo. Opoꝛtet & ꝙ ſimpli⸗
ces credãt oẽs articulos. Cõtra.credere eſt ſicut dicit
aug. cogitare cum aſſenſione.ſed poteſt cogitari aſſenti⸗
endo veritati vniꝰarticuli ſine alio:ergo põt credi vnus
articulꝰ ſine alio. 4¶ Item ſimplices non cogitabant de
incarnatione ſaluatoꝛis.̊ nõ credebant incarnationẽ:
cũ credere ſit cogitare cũ aſſenſione. Ado hoc bꝛeuiter

P N

4

ℳ
X* õ
1

. H

Nuneſtio

eſt dicẽdum. ꝙ eſt credẽ explicite vel ĩplicite:diſiincte vel
indiſtincte. ſimplices aũt implicite vicũt᷑ credẽ oẽs arti
culos ſeu indiſtincte.Et h̊ duobo modis.Vno mõ qtuʒ
ad illud qð credũt.Alio mõ qᷓtuʒ ad illos cũ quibo cre⸗
dunt. Etum ad illud qð credũt vt dicit bugo omnes ꝗ
futurãa reſurrectionẽ crediderũt: ea quibo redeptio oſta⸗
bat credidiſſe.nõ incõueniẽter afnꝛmant᷑.inqtum ipam
que hec oĩa ↄtinebat venturã crediderunt.quis eãdẽ de
ißis oẽs crededo cognitõem nõ habuerũt. Etum vᷣo ao
illos cũ quibo credut.ſᷣm ꝙ dicit hugo de ſimplicibo an⸗
tiquis.ꝙ fidẽ natiuitatis.paſſiõis.aſcẽſionis.in hᷣ veriſ
ſime eos habuiſſe credimꝰ:qꝛ credẽtibo ⁊ ſciẽtibo hoc fi⸗
de ⁊ deuotõe:ſub ſpe ⁊ expectatõe eiuſdẽ redemptõis ad
heſerunt:quis modũ cogitatõis redemptõis ſilꝛ non co
gitauerint. Scdᷣm boc ò ↄcedẽda ſunt obieeta que co⸗
cludebãt ꝙ nõ poteſi credi vnꝰarticulꝰſine alio: vt intel⸗
ligatur explicite vel implicite. Lamẽ ad illud qð obijci
ebant de pceptis.dicẽdũ ꝙ nõ eſi ſiłe:qꝛ pᷣcepta iam co⸗
pleta erãt ᷣm ratõeʒ pᷣcipientis.ſed credita nõdum erãt
omnia ↄpleta:ĩmo erãt quedã futura.⁊ ad hec capienda
creuit illumĩatio ⁊ magis 2 magis ſicut ſupꝛa dictũ eſt.
Ad illud vo qð obijcit᷑ de mẽſura. dõm ꝙ equalis eſt
omniũ ꝙᷓtuʒ ad habitũ credẽdi: ſeu qᷓtuʒ ad credẽ in vlłi
omnes articulos a nullũ diſcredendi:qᷓuis ineq̃litas ſit
ſtuʒ ad actũ credẽdi:qui attẽdit᷑ qᷓtuʒ ad cognitõneʒ 2
teuotõeʒ credẽdi:ſeu qᷓtuʒ ad credè in ratõe ꝓpꝛia. Reli
qua vo patẽt.¶ Ad ea etiã que obijciũt᷑ in ↄtrariũ ꝑtzʒ re
ſponſio ꝑ diſtinctõʒ pᷣdictã.nã ⁊ ſi ſinplices poſſunt co⸗
gitare de vno ſine altero: nõ tamẽ eſi credere: qꝛ credere
ꝑtinet ad fidẽ explicitã ⁊ implicitã ↄmũiter.cogitare vðᷣo
ad fidẽ explicitã ⁊ diſtinctã.· Oꝛet erea credere pot eſſe in
babitu vel actu. cogitare vo eſt ſolũ in actu. Ad aliud iã
patet rñſio ex iam dictis. —
Articulus ſecũdus
Oſtea querit᷑ ſpãliter de fide coꝛnelij.Et q̃ri⸗
tur vtꝝ fuerit neceſſaria fides diſticta ſm de⸗
ẽJ termiatõeʒ tꝑis. Ad qð ſic.act᷑.x. Dictuʒz eſt
coꝛnelio anteqᷓ; baptiʒatꝰeſſʒ ⁊ ↄuerſus ad fidẽ. Accepte
ſunt elemoſine tue ⁊c̃. ex illo textu videt᷑ ꝙ coꝛnelius peꝛ
oꝑa venit ad fidẽ:qð falſum eſt.i Aon em qꝛ bomo bona
facit:ideo bonꝰeſt:ſed qꝛ bonꝰ eſt.ideo bona ſacit.Cũ q̊
accepte eẽnt elemoſine coꝛnelij ⁊ oꝛones a deo.iam habe
bat ſidẽ quoniã ſine fide impoſſibile ẽ placere deo.⸗ Itẽ
dicit Gꝛeg. ꝙ ꝑ ſidẽ ꝑuenit᷑ ad oꝑa ſicut dicit męr in.iij.
ſnĩaꝝ.xxiuij.di:.vñ ibi dic. coꝛneliꝰ ⁊ ꝑfideʒ venit ad opa
drũ em̃ vnu credebat.h̊ filiũ eiꝰincarnatũ neſcie bat:ꝑ fi
dem placuerũt deo oꝑa eiꝰ.4l Itẽ aug. dicit coꝛnelio di⸗
ctum eẽ ꝑ angelũ accepte ſunt elemoline tue ⁊c. nec ſine
fide oꝛabat vel donabat.iã quõ inuocabat in quẽ non
credebat: Ex his ptz ꝙ credebat coꝛneliꝰ. Cõtra dr in
glo. ſuꝑ Act᷑.x. Si ſine fide poſſet eẽ ſaluꝰ.nõ fuiſſet ad
euũ miſſus ecclie architectꝰ.i.petꝛꝰ. Petrꝰem miſſus fuit
ad eñ vt ipᷣm inſtrueret ad fidẽ:⁊ ita vt daret ei fidẽ mini
ſterio ſuo.⁊ iam dictum erat ei.accepte ſunt elemoſine ⁊
oꝛzones tue. ꝑ oꝑa ꝑuenit ad ſidẽ. qꝛ bene egit fuit fi⸗
delis. qð fallũ ẽ.¶ Pꝛetea ſi tũc habebat fidẽ qñ miſſus
ẽ ad eũ petrꝰ.ad ꝗd & miſſus ẽ ad eũ:nõ vt ↄuerteret eũ
ad ſidẽ:qm̃ iã habebat fidẽ:⁊ ita ꝓ nihilo fuit ad eũ miſ

ſus. Sobk. eſt fides diſtincta.2? fides indiſiĩcta.fidem
indiſtinctã habebat comeliꝰ:qn miſſus fuit ad eñ petrꝰ
qm̃ ante illã milſſionẽ dictũ ẽ ei accepte ſũt elemoſine tue

⁊c̃.ſed nõ poterãt eſſe accepte niſi ꝑ fidem. ⁊ ita ↄſtat ꝙ
habebat fidẽ p̊ ĩdiſtictã: qm credebat filiũ dei eẽ ĩcarnã⸗
dũ ĩdiſticte.nec adhbuc diſticte credebat ꝙ ſacta eẽt icar⸗
natio.nõdum em̃ ꝑ fidẽ ſuſceꝑat qð dicit᷑ Joh.j. Aerbũ
caro factũ eſt.qð iã inceꝑat pᷣdicari ꝑ mũdũ.⁊ ideo ñ po
terat iã coꝛneliꝰdiu eẽ iuſꝰſine fide diſtincta.⁊ vt eã ha⸗

beret miſſus fuit ad eũ petrꝰ. ⁊ hoc ẽ qð dicit᷑. Si ſine fi⸗

æ poſſet eẽ ſaluus.nõ fuiſſet ad eũ miſſus ecclłie archite⸗

— .
+ Vo † * VNY M ſ-= O.* upl
4 ſ

— vinsl deen 1. α Ng⸗ —

lxrxxij.

ctus.hoc ẽ ſi poſſet eẽ ſaluꝰ ſine fide diſtincta qꝛ tũc tꝑis
ceperat declarari.¶l Ad illud qð obijcit.ꝙ ꝑ oꝑa venit
ad fidem. dicendũ ꝙ ꝑ oꝑa venit ad fidem diſſinctã cum
pꝛius haberet fidem indiſtinetã. Et ꝑ iſtam diſtinctõeʒ

* .

patet ſolutio ad omnia obiecta.

Mlembꝛum quintuz
Equit᷑ de diſtinctõe ⁊ expoſitõe articulo
Et notãdũ ꝙ cũ ſint tria ſimbola. Pꝛim
apłoꝝ. Scm patrum qð cantat᷑ in niſſa.
FFeerciu athanaſij q cantat᷑ in pꝛima. ar⸗
ticuli viſlinguür differet ſm diffeꝛẽtias ſimboloꝝ. Que
rit᷑ ̊ diſciplinaꝛit pꝛimo qualit᷑ diſtinguunt᷑ articuli fi⸗
tei in ſim bolo apłoꝝ. Scðdo qualiter illi exponũt. Ter⸗
cio cæ ſimbolo patruʒ qui cantatur in miſſa. Quarto de

ſimbolo athanaſij.

Articulus pꝛimus
Rimo q̃rit᷑ q̃liter diſſiguũt᷑ articuli in ſimꝰo
lo aptoꝝ.Ad qð dom ꝙ duplex accipit᷑ ſim⸗
bVbroli hꝰiuiſio.vno mõ ꝑ duodeci articulos.
alio mõ ꝑ ꝗᷓtuoꝛdeci. ꝛima accipit᷑ m nueꝝ.xij.aplo⸗
rũ.ꝗ ꝑ inſpiratõeʒ ſpuſſct᷑i ĩ vnũ ↄgregati:ſinguli ſingu⸗
los appoſuerũt articulos. Petropꝛimꝰ aplłoꝝ pꝛimũ po⸗
ſuit articulũ.ſ.Credo ĩ deũ patrẽ om̃ipotẽtẽ cꝛeatoꝛẽ celi
7 terre. Johes appoſuit ſcom. ſ. Et ĩ ihm vpᷣm filiũ eius

