gle lex habuit figurã obſcurã ⁊ indiſtinctã ⁊ remotiſſi
mo veſtigio.Euãgeliũ pᷣo bʒ imaginẽ h̊ ẽ ſiłitudinẽ ex

pſſaʒ 7 diſtinctã ĩ exẽplo.vñ aug. ð fauſtũ.Quid no⸗

bis ꝓmittit᷑ niſi vita et᷑na ex reſurꝛectõe a moꝛtuis.hᷣ
at᷑ iã ↄpletũ ẽ ĩ illa caꝛne:ꝙ vᷣbũ factũ ẽ:⁊ qð fidelibo p
mittit᷑ ĩ iudicõ iaʒ ↄpletũ ẽ ĩ exẽplo.¶ Ad vltimũ qð
qrit᷑ de illa drñtia ꝓmiſſiõis ⁊ exhibitõis iã pʒ rñſio.
i 2ã hec drñtia attedit᷑ reſpectu gr̃e q̃ in lege ꝓmittit᷑:⁊
in euãgelio exhibet᷑.tñ in euãgelio nibilominꝰ ẽ ꝓmil⸗
ſio gle: q̃ etſi ñ ſit exhibita vel ↄpleta ĩ miſtico xpᷣi cor⸗
poꝛe:ẽ tñ iã ↄpleta ⁊ exhibita ĩ capite.vñ ⁊ ſecuriꝰ ex⸗
pectamꝰ ſaluatoꝛẽ nẽm ihᷣjm ꝗ foꝛmabit coꝛpꝰ hũilita⸗
tis nr̃e ↄfiguratũ coꝛꝑi claritatis ſue.Phił.iij.

NAꝛticulus quartus

Onſequẽt q̃rit᷑ de drñtia legis ⁊ euãgelij qᷓ
tũ ad ſeneritatẽ ſᷣm quã aſſignt᷑ dꝛñtie ire ⁊
miſcðie.timoꝛis ⁊ amoꝛis.ᷣuitutis ⁊ liber
tatis. Ira timoꝛ uitus ad legẽ. Miſcdia amoꝛ ? liber
tas ad euãgeliũ:ſic S.decłatũ ẽ.¶ Cõt᷑. Seuerioꝛ ẽ cõ⸗
minatio ⁊ inflictõ pene ef᷑ne qᷓ; tꝑał. Sʒ ĩ euang ẽ ↄmi
natio pene et᷑ne.Mathᷣ.iij. Paleas ↄburet igni inextĩ
guibili. ⁊.xxv. Ite in ignẽ eternũ. In lege vᷣo ẽ ↄmiatio
pene tꝑał vt dãnificatois reꝝ vel flagellatõis vel affli⸗
ctõis coꝛpoꝝ.ᷓ ſeueriꝰ ẽ euãgeliũ qᷓ; lex. ᷓ euãgeliũ ma
gis dz dici ler ire ᷓ lex moyſi.⸗ Itẽ incõꝑabilr timoꝛ
cxi excedit timoꝛẽ hoĩs.ſᷣ̊ ĩ euang ſuadet᷑ timoꝛ pene ĩ⸗

ferẽde a tro. vñ ipᷣm timete ꝗ põt coꝛpꝰ ⁊ aĩaʒ ꝑdẽ ĩ ge⸗

bennã Math. x. ⁊ Lu. xj. In lege timoꝛ pene q vt fre⸗
quẽt infert᷑ ab hoĩe.ſ.iudice.Exo.xxj.Naleficos non
patieꝛis viuẽ.⁊ hmõi.ꝭ euãgeliũ potiꝰdʒ dici ler timo
ris qᷓ lex moyſi.¶¶ Itẽ ĩ euanẽ pena ſpũal ſeꝑatõis a

coĩone fideliũ ĩ interitũ carnis.j.coꝝ.v.iĩ iudicio apłi

de foꝛnicatoꝛe:ĩ lege ᷣo pena coꝛꝑał. Et acerbioꝛ qᷓ ibi
tetermiĩet᷑ ẽ ſeꝑatio a ĩone viuẽtiũ ꝑ moꝛtẽ vicʒ. Si 5
bonũ aĩe ⁊ ſpuᷣale ẽ incõꝑabiłr meliꝰ coꝛꝑali:ademptõ
ſpũał boni ẽ incõꝑabilr maiꝰ bonũ adẽptõe coꝛꝑalł bo
ni. Seuerioꝛ igit᷑ ẽ iuſticia euãgelij ꝙᷓ legis. Itẽ ſi di
cat᷑ ꝙ duplex ſit ſtatꝰ hoĩm.carnaliũ ⁊ ſpũaliũ.carna⸗
libo apparet ſeuerioꝛ pena tꝑal qᷓ etna: ⁊ timoꝛ hũanꝰ
diuinꝰ. coꝛꝑat pena pluſqᷓ; ſpũał. Spũñali ðᷣo econ
trario.ſimplłr at᷑ qdð in ſenſu cadit hoim carnaliũ:vni⸗
uerſaliꝰ ſeu generaliꝰ timet᷑. Cõt᷑. Seueꝛioꝛ ſimplxr eſt
pena et᷑na tꝑali:a ſpũał coꝛꝑali. Pretea ſeuerioꝛ ẽ pe
na et᷑na ⁊ ſpũał homiĩ ſpũali:qᷓ pena coꝛꝑał ⁊ tꝑał bo
mini carnali. Simpłr igit᷑ ẽ ſenerioꝛ pena euangelij q

legis. .¶ Iftẽ amoꝛ carnal fociliꝰ 2 feruẽtiꝰ allicit caꝛna⸗

,2⸗— —— — — — — — — — — — —¶—— oC-C- ———ð W

— — — — —

lem ỹỹ amoꝛ ſpualis boĩeʒ ſpũaleʒ. Itẽ amoꝛ q genera

tur intuitu bnᷣficioꝝ vniuerſalins 1 prius attrabit: ꝙᷓ
amoꝛ aggeneratꝰ ex intuitu boni q; bonũ. Cũ lex ex
pꝓmiſſione tꝑaliũ ⁊ exbibitõe bñficioꝝ generet in afte
ctu carnali amoꝛẽ carnalẽ:⁊ ĩ affectu hois boniamoꝛẽ
tebitü: ler moyſi erit ampliꝰ dicẽda lex amoꝛis ꝙᷓ lex
euangelij. ¶ Itẽ drñtia iſta legis ⁊ euãgelij aut accipit᷑
ſimptr:aut quo ad aliqͥs. Si ſimpꝑtr: ler euangelij ma⸗
gis erit ler timoꝛis:cũ illð qð ipſa cõminat᷑ ſit magis
timenduʒ. Si quo ad aliq̊s 1 plures: lex moyſi magis
erit amoꝛis:cũ illud qð ipſa ꝓmittit vel illud qͥ allicit
affectũ pluriũ moueat ad amoꝛẽ. 4! Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ euna⸗
geliũ dĩ lex amoꝝs qꝛ Fm rectaʒ rationẽ ampliꝰ dʒ al⸗
licere ad amoꝛẽ.eo ꝙ pᷣcipit ꝑfectã caritatẽ. Cõt᷑. Per
fecta caꝛitas q̃ niła ꝑfectioꝛ:eſt in diligẽdo deũ ex toto
coꝛde 2 ex tota aĩa ⁊ ex tota mẽte. Si g tał caritas pᷣei
piat᷑ in lege. Deut. vj. Diliges dñzʒ ceu tuũ er to. c. t.
ex to.mẽ ⁊c.lex moy ſi erit lex ꝑfecte caritatis.i õ ẽ
drñtia legis ⁊ euangelij: vt in euangelio ſit amoꝛ ⁊ i le
ge timoꝛ. Büñlio. dom ꝙ lex moy ſi recte dẽ lex timo
ris ire 1 Fuitutis. Lex ire dẽ. qꝛ in penis hũit diſiricti
onẽ: raꝛõẽ vo miſeratõʒ.vñ ad ro.iiij. Lex iraʒ oꝑat᷑.i.

penam. Ad hoc.n. data eſt vt reos faceret tꝑali pena

ſcʒ dentẽ ꝓ dente ⁊c.Exo.xxj.Lex ðo timoꝛis dẽ. quia
plurimas bʒ ↄminatões:paucas ꝓmilſſiões ſicut patʒ
ex ſerie legis.Lex dᷣo ſeruitutis dr. qꝛ in cõmonitõibo

preceptoꝝ ſꝑ ꝓ rõne ſupoĩt dñinʒ diuine maieſtatis.
vnde ad pcepta ſupponit. hoc facite.⁊ hoc.ego ſuʒ dñs
vt Exo.xx.q̃ſi dicat. Ego dñatoꝛ ⁊ vos ſerui:⁊ iõ eſiis
obnoxij meis obedire mãdatis.Euangeliũ vo recte di
lex amoꝛis.lex miſcdᷣie.lex libertatis. Lex miſcdie ſeu
clemẽtie dzẽ. qꝛ in penis legis bʒ miſcðiaʒ ⁊ relaratõʒ.
vñ ⁊ mulieri deprebenſe ĩ aduiterio dr. vade ⁊ ampliꝰ
noli peccare Johᷣ.viij. Lex vo amoꝛis dẽ.qꝛ plurimas

bʒ pꝓmiſſiones raras cõminatõnes:ſiẽ pʒ ex ſerie euã⸗

gelij. Promiſſionibo aũt generat᷑ amoꝛ. Lex vᷣoo libeꝛta
tis dẽ.qꝛ in monitionibo pceptoꝝ ꝓ rõne ſupponit gra

tiã diuine pẽmtatis.vñ.vj. Lu. poſtꝙᷓ dixit eſtote miſe

ricoꝛdes ⁊ bñfacite 2 diligite inimicos vẽos. ſubiũxit.
vt ſitis filij patris veſtri q celis ẽ.q.d. h facite in liber
tate filiali nõ in obnoxietate ſeruili intuitn paternita
tis: nõ intuitu dñatõis. OProptea dẽ ad Ro. viij. on
accepiſtis ſpm̃ F uitutis in timoꝛe:ſᷣ accepiſtis ſpiꝛituʒ
adoptõnis filioꝝ: in quo clamamꝰ abba pr. Preterea
appꝛopriando ſpẽałr lex in pceptis iudicialibo bʒ iraʒ
ꝑ diſirictõz punitõis·in pᷣceptis moꝛalibo timoꝛẽ ꝑ mtł
titudinẽ ↄminatõis. In pᷣceptis vo cerimonialibo ſer⸗
uituteʒ: qꝛ data ſunt in onus ſuꝑboꝝ:ſicut diẽ ougꝰ.⁊
etiã ꝑ intuitũ ⁊ pauoꝛeʒ diuine dñatõis.⁊ de onere ce⸗
rimonialiũ ſicut dicit beatꝰ petrus Act᷑.xv. Hoc ẽ onꝰ
qð neq; nos neq; patres noſtri poꝛtaẽ potuimꝰ. Et ad
gat. v. Lolite iteꝝ iugo ſeruitutis ↄtineri.. Ad pᷣmuʒ

ᷓ qð obijcit᷑ dᷣm.ꝙ ꝙᷓuis diſtrictioꝛ ſit vminatio pene

eterne ꝙᷓ tꝑalis.nõ tn ſeuerius eſt euangeliũ qð comi⸗
nat᷑ penam eternã:lege que ↄminat᷑ penaʒ tꝑaleʒ. h eſt

qꝛ ler ſic ↄminat᷑ penã vt de pñti inferẽdã ⁊ penitẽti ñ

remittendã. Euangeliũ vᷣo ſic ↄminat᷑ penã eternaʒ vt
in futuro inferendà ⁊ penitenti aĩe remittendã. ideo in
lege eſt cõminatio ſine miſcratõe: ⁊ iõ ↄminatio terro⸗
ris. In euãgelio pᷣo cõminatio cũ miſeratõe:⁊ iõ cõmi
natio talis eſt amoꝛis.4 Ad äm dðm.ꝙ intentõ legis
nõ ẽ ex penis inducẽ timoꝛẽ hanũ:ĩmo timoꝛẽ dĩnuʒ.
ꝑ tꝑale ſuppliciũ.vñ.vj.Deut. Oñm deũ tuũ timebis
Et vlt.ecciaſtes. finẽ loquẽdi oẽs parit᷑ audiatis.ſup⸗
ple in lege.deũ time. vñ rñdet ad illud qð ꝓpoĩt ꝑ int⸗

emptõʒ. 4 Ad terciũ dm. ꝙ ꝙᷓuis in euãgelio inferat᷑

pena ſpũał:ñ tñ infert᷑ deliquẽti ſi a malicia reſipiſcat
7 9ſtet ꝙ peĩteat. In lege pena dvelinquẽti infert᷑ nec ꝑ
pnĩaz relaxat᷑.⁊ iõ lex ſeuera ẽ in puniẽdo q̃ penitẽti ñ

ꝑcit.Euãgeliũ ðo lex pietatis ẽ ſen miſcðie:q om̃i pe⸗

nitẽti ꝑcit. Qec ẽ Z H̊ oppoſitio de pena q infeꝛt᷑ a ſecnla

ri ptãte: ſiẽ . decłatũ ẽ tractatu de peis iudicialiũ pᷣce
ptoꝝ.¶¶ Ad q̃ꝛtũ vᷣo pʒ rñſio ex iã dictis.nã ñ ſolũ ꝑ cõ
ꝑatõʒ pene ad penã:aut ꝑ ↄꝑatõʒ hoĩs caꝛnał ⁊ ſ pual
aſſint pᷣdicte dꝛñtie: pↄꝑatõz legis ad legẽ q̊ͥ ad pu
nitõʒ.q̊ ad ↄmĩatõz.q̊ͥ ad monitõz. ⁊ p̃tea ꝑ ↄꝑatõʒ qe
ad rões indicialiũ.moꝛaliũ.cerĩoĩaliũ pᷣceptoꝝ.¶ Ud
antũ qð q̃rit ð amoẽ.dðʒ ꝙ ꝓpꝛie ꝓmiſſio legis ñ gene
rat amoꝛẽ cornalẽ ſ̊ amoꝛẽ initiale: ꝗ qdẽ reſpcũ di cõ
cipit᷑ ex tꝑalibo bñſicijs.Caꝛnał.n.aõr ñ p̃t diei ꝓprie
reſpcũ ði niſi ertẽſo noĩe.tał.n. amoꝛ ẽ ex vicõ diligeẽti
ñ ex ĩtẽtõe bñfaciẽtis.Pꝛetea ↄꝑatꝰ amoꝛ caꝛnal amo
ri caritatis cedit: ⁊ mioꝛ ẽ amoẽ caꝛitatis.ſic dẽ ſuꝑpᷣs
bonũ mi.le.o.t.ſ.m. au. ⁊ ar. vbi diẽ glo. ꝙ caritas plꝰ
diligit deũ ꝙᷓ cupiditas auꝝ vł argẽtu. Pretea aõr ex
bñficijs ſpũalibo ⁊ et᷑nis excedit ĩcõꝑabilłr amoꝛẽ ĩtro⸗
ductũ ex bñficijs coꝛꝑalibo ⁊ t᷑nſitoꝛijs. ꝓptea maifeſtũ
ẽꝙ ũ poterit dici lex moyſi lex aõꝛis quẽadmoduʒ lex
euãgelij:q̃ itroduẽ aõꝛeʒ caritatis ⁊ aõꝛẽ ↄceptũ ex bñ
ficijs ſpũalibo ⁊ etnis:ſeu ex ĩtuitu ipᷣiꝰ ſũme boĩtatis.
Pꝛet ea cũ lex moyſi pła ↄtieat vñ genẽt troꝛ ꝙᷓ vñ oci
piat᷑ aõꝛ.eõrio vo lex euãgelij. maĩfeſtũ ẽ ꝙ ler Moyſi
lex tĩoꝛis ẽ.euãgeliũ pᷣo lex aõꝛis.⁊ ꝑ h̊ pʒ rñſio adſe⸗
xtũ. ¶ Ad vltim qð qrit᷑ ð ꝑfecto aõꝛe ꝗ pcipit᷑ i lege ſo
let rñdẽ.ꝙ G̊ ñ ẽ niſi ĩ deut.qẽ ſcdᷣa lex ⁊ figura euage⸗

„

lij. tñ rõ hoqmis declata ſit qdãmõ ĩ ſu pioꝛibo qõe vt⁊
pꝰ latõʒ legis moy ſi ferẽda eẽt lex euãgelij: inferi⸗ ma

gispaiebu. Aꝛticulus quĩitꝰ
Verit᷑ poſtea de dꝛñtia legis ⁊ euãgelij qᷓtũ
ad boĩtatẽ ſʒ quã dẽiaʒ dẽ lex moyſi ĩꝑfcta
lex factoꝝ ⁊ lex occidẽs: ⁊ ↄtinẽ pᷣcepta ñ
bõa. Ezrio vᷣo lex euãgelij dꝛ lex ꝑfcã ⁊ ꝓbibẽ aĩm: ſeu
lex fidᷣi.lex ſpᷣs.⁊ lex ↄtinẽs p̃cepta bõa.Ad pᷣmã dꝛiaʒ
dẽ expᷣſſe ad heb.vij.i Aibil ad ꝑfem̃ adduxit lex.vt dem
7.¶Cõt᷑.aug. fauſtũ.xp̃s ñ veĩt legẽ ſoluẽ h̊ adiplẽ.
matr.v.ñ vt legi addẽnt᷑ qᷓ decrãt:ᷣ vt fieꝛẽt q ſcpᷣta eꝛãt
Si geuãgeliũ ñ addit aligꝗd qð deſijt legi. & ꝑfcã ẽ lex
ſiẽ euãgeliũ niſi ſolũ q̊ ag obſuãtiã.defectꝰat᷑ obfuatie
ñ ẽ ĩꝑfectõ legis:̊ ĩꝑfectõ hoĩm ꝗbo lex ẽ data. 4 INezʒ
Ezʒech.j.dr.rota ĩ rota.g.vetꝰ ĩ nouo ⁊ nouũ ĩ veteꝛi
Si nouũ ẽ ĩ veti.̊ ꝑfectõ euãgelij ẽ ĩ lege. ̊ eq ẽ ꝑfcã
lex ſiẽ euãgeliũ.q̊ ñ differt lex ⁊ euaãgeliũ ꝑ ꝑfem ⁊ ĩꝑfe
ciũ. Rñlio.dðʒ ꝙ de ꝑfectõe ⁊ ĩꝑfectõe qͥ ad legem ⁊
cuãgeliũ nos poſſumꝰ loꝗ generali ſmõe ⁊ axppꝛopato.
Generali pᷣmõe ñ diſtĩguẽdo ĩ lege int pᷣcepta ſocr̃alia
T cerionialia ⁊ iudicialia ⁊ moꝛalia. Appꝛopato vo ſeꝛ
mone diſliguẽdo iſta ĩ lege.⁊ ᷣm ̊ ñ incoueniẽi ↄꝑãdo
euãgeliũ ad legis ſacr̃alia apxpꝛopabit᷑ pꝛĩa dꝛia legis 2
euãgelij qᷓ attẽdr qᷓtũ ad vᷣtutẽ: qꝛ ſacrm legis ĩfirmũ
ad iuſtificatõʒ.ſacr̃m vo euãgelij vᷣtuoſuʒ. Cõꝑãdo ad
ceriomalia aſpꝛopabit᷑ ſcdᷣa dꝛia q ẽ ꝙᷓtũ ad vᷣitatẽ: qꝛ ĩ
cerĩonialibꝰẽ dᷣitas velata ⁊ obumbꝛata:q̃ ĩ exhibitiõe
gẽe euãgelij ẽ reuelata. Itẽ ↄ ꝑãdo ad pᷣcepta iudicialia
appꝛopabit᷑ fcia dꝛia q̃ attẽdr qᷓtũ ad ſeueꝛitatẽ.qꝛ ĩ iu
dicialibo diſtrictõ ẽ ſeuẽitatis.ĩ enãg ẽ mitigatõ ſeueꝛi
tatis. Cõꝑãdo vᷣo ad moꝛalia aꝑꝛopat᷑ qꝛta dꝛia qᷓ at
tẽdr qᷓtũ ad boĩtatẽ:qꝛ ĩ moꝛalibo legis ẽ ĩꝑfectõ boĩta
tis.ĩ moꝛalibo pᷣo euãgelij ꝑfectõ boĩtatis.vñ Mat.v.
ſuꝑ illð.miſi abũdauẽit iuſticia vꝛa ⁊c. glo. pleniꝰagüt
q ꝓmiſſa ſũt ad inchoatõʒ cũ fuerĩt addita ad ꝑfectoeʒ
moꝛaliũ p̃ceptoꝝ. Sermõe ðo gener al pdicte dr̃ie ge⸗
nerałr attẽdũt᷑ q̊ ad legẽ ñ diſtiguẽdo int pᷣcepta vt di⸗
ctũ ẽ. Scðm h̊ q̊ rũdẽdũ diſiiguẽdo ꝙ lex pᷣt ↄſideꝛa
ri dupłr. ſᷣm foꝛma editõis:⁊ ſm ptãteʒ rõnis. Scoᷣm
foꝛma editõis lex vlłr imꝑfecta ẽ reſpectu enãgelij.ſicut
5. in parte teclaratuz eſt queſtione. vtrũ preter legem
Aoyſi lex euangelij requirat᷑.⁊.j. ampliꝰ oſtendetur
queſiionibꝰ de additionibus legis ad euangeliũ: ⁊ ĩ cõ
pletõe legis ꝑ r̃m.¶l Ad illud ̊ qð diẽ aug.ꝙ euan/⸗

geliñ nõ addit legi qð ei creſt. Dicendũ ꝙ loquit᷑ de le

ge q;tuʒ ad ptãteʒ rõnis ſᷣm quã ꝑfectio euagelij inclu⸗

dit᷑ in lege.nõ qtum ad foꝛmã editõis.⁊ exemplũ eſt ĩ
figura inciſionis.Cum.n.lignũ incidit᷑ ⁊ in ipſo ima,-
go figurat᷑.educit᷑ figura in actualitatẽ ⁊ apparʒ actu

que prius erat 'm poſſibilitateʒ ⁊ latebat virtute.Si⸗
cut nõ dicit᷑ facta additio ligno ex figuratõe imagis
q̃tũ ad poteſtatẽ h̊ ſolũ qtum ad actualitatẽ.ſic inten
dit dicere augꝰ.ꝙ nõ eſt additio euangelij ad legẽ qᷓ;tũ
ad ptãteʒ:ſᷣ q;tũ ad actualitatẽ.vnde in lege eſt q̃i ima
go boni cooꝑta ꝓpoſita aĩe.iuxta illud ad Hebre.x.
mbꝛam hns lex nõ ipſam imaginẽ. Euangelium vᷣo
habet imagineʒ boni expreſſaʒ ⁊ aꝑtam: qð fit ꝑ ſub⸗
tractioneʒ ſuꝑfluitatis cerimonialiũ ⁊ figuraliũ prece
ptoꝝ:⁊ diſtinctioneʒ moꝛaliũ.¶ Ad ſecũdũ ſilr intel⸗

ligendũ.qꝙ ꝑfectio eu angelij eſt ĩ lege reſpiciẽdo ad po⸗

teſtatẽ rõnis legis:nõ ad foꝛmã editõis.⁊ exemplũ hꝰ

eſt.qꝛ ſicut drñtia eſt in genere ptãte nõ actu:ſicut diẽ

pł̊j.ſic ꝑfectio euãgelij in lege.Sicut aũt drñtis addi
ta generi trahit ipſum in actũ ſpeciei:a eſt iſta additio
q́;tum ad actualitateʒ:ñ ꝗqᷓtuʒ ad ptãteʒ. ſic ꝑfectio bo
nitatis in lege eſt in rõne quadã generali:⁊ in actum ⁊
ſpẽʒ educit᷑ ꝑ additõʒ euangelij.

Heinde queritur S. j.

ↄtra poſitã drñtiam. Ro.iij.ꝙ lex Moyſi dicit᷑ lexr ſfa⸗

ctoꝝ.euangeliũ lex fidei. Nam obijcit Hylariꝰ ibideʒ
in glo. Lex euangelij etſi nõ habeat oꝑa veterũ ſacmmen
toꝝ:vt circ ũciſionis atq; ceteroꝝ:hʒ tñ oꝑa in ſacmẽ⸗
tis ſuis huic tẽpoꝛi ↄgruis: ⁊ hʒ oꝑa miſcdie in moꝛa⸗
libus p̃ceptis. lex euangelij debet dici lex factoꝛuʒ ſi⸗
cut lex moyſi.¶ Item ſi dicat᷑ lex moyſi factoꝝ: eadeʒ

rõne qua dicit᷑ ad Phi.iij.ſuꝑ illud. Juſticiam que ex

fide eſt. Glo.Juſticiã non veram que ex lege eſt q̃ ma⸗
nus compmit.nec aĩm:que timoꝛe nõ amoẽ pᷣuire fac.
Scðm hoc g̊ lex Moy ſi dicit᷑ lex factoꝝ: que reſpicit
oꝑa.Tex vo euangelij nõ dicit᷑ lex factoꝝ: quia ñ reſpi
cit oꝑa ̊ voluntatẽ.¶ Cont᷑. Augꝰ.ĩ qonibo no.⁊ ve.
teſta.aſſumẽs illud apli ad ro.iij. Peꝛ legẽ nõ iuſtifica
bit᷑ omĩs hõ apud deũ.dicit.ꝙ ſic inꝗt ſolà legeʒ nõ iu
ſtificare hoĩes apud deũ: ſic nec ſola fides exceptis bo
nis oꝑibo ↄmendat apud deũ. Sic ꝗ̊ legi moyſi ad iu⸗
ſtiſicatõeʒ nccia erat fides.vñ aug.ibidẽ dicit de pr̃ibo
veteris teſtam̃ti.ꝙ addiderũt tꝑali iuſticie legis: qᷓ ſcʒ
eſt in lege iuſticia fidei:ita legi fidei ad iuſticiã verã ne
ceſſaria ſunt oꝑa bona.Jaco.ij. Iides ſine oꝑibo mor⸗
tua eſt. Lex igit᷑ euangelij lex factoꝝ dicẽda ẽ ſicut lex
moyſi. FK.ñnſio.dðʒ ꝙ lex moyſi dẽ lex factoꝝ. ꝗa in⸗
dicat libero arbitrio hoĩs ꝗd faciat:vᷣ ñ indicat cuʒ hõ

impotẽs ſit ꝑ libeꝝ arbitriũ gratiã dei:ꝑ quã illud fa⸗

cere valeat.Lex aũt euangelij ꝑ dictamẽ fidei gratiaʒ

xp̃i indicat:ꝑ quã hõ implere poterit quicꝗd deꝰ iube⸗

at. Et h eſt qð dicit augꝰ.in li.de ſpũ ⁊ lr̃a.Per legem
opeꝝ dicit deꝰ homĩ:fac qð iubeo.ꝑ legez fidei dic hõ
deo:da qð iubes.ideo.n.iubet lex vt moneat ꝗd faciat

Iides vt cui iubet᷑ ſi ñ põt ſciat ꝗd petat.videlʒ gꝛatiã.
Et Aꝓpt h ibidẽ dic̃ augꝰ.ꝙ lex mãdatũ bonũ hʒ: lr̃a de

mõſtrãte:nõ ſpũ adiuuante.

Poſtea queritur S. ih.
de alia dꝛñtia q̃ dr.ꝙ lex moyſi ẽ occidẽs.lex euangelij
lex iuſtificãs.iur illud.ij.coꝝ.iij. ꝛa occidit ſpũs viuni
ficat.dicit aũt augꝰ.in li.de ſpũ ⁊ la.ꝙ nõ aliaʒ vult
aplo intelligi ſr̃aʒ qᷓ; decalogum in illis duabotabulis
ſcriptũ. Impꝛobat aũt aug.ꝗ dicit.iõ põt intelligi ð
figuralibo pᷣceptis:ꝙ dicit apłs.lẽa occidit.G̊ modo ad

Ro.vij.Concupiſcẽtiã neſciebã:niſi lex diceret.nõ cõ⸗

cupiſces.⁊ poſtea ſubdit᷑.occaſione accepta peccatuʒ ꝑ

mandatũ ſedurit me:⁊ ꝑ illud occidit. Ecce ꝙ hec lẽa

occidit.nihil aũt figurate dicit᷑ cũ dr.nõ ↄcupiſces.ſed

Fim lr̃aʒ ſolũ.⁊ oſtat ꝙ illud ẽ mandatũ decalogi.ſDãẽ
datũ q̊ calogi ẽ lr̃a occidẽs. Scoᷣm h̊ ̊ obijcit᷑. Si
ccalogꝰ dicit᷑ occidẽ.aut h̊ eſi inqᷓtuʒ obpᷣuatꝰ: qð eẽ
nõ põt.q;ꝛ obᷣuans decalogũ facit illud qð dʒ.talis at᷑
meret᷑ viuificari:ñ occidi. Aut inqᷓtũ nõ obõ̃uatꝰ.⁊ ſi
B eadeʒz rõne ⁊ euangeliũ.q;ꝛ nõ obſeruãs euãgeliũ me
ret᷑ occidi eternalit. Iteʒ cũ dicit᷑ decalogꝰ Ia occi⸗
dens.aut dicit᷑ ꝑ cauſaʒ:aut ꝑ occaſionẽ:aut ꝑ oñſioʒ.
ꝑ cauſaʒ videt᷑ ad ro.vij. Qũc at᷑ ſoluti a lege mor⸗
tis ⁊c. Glo.A lege que ẽ cã moꝛtis. Cont᷑. Ad ro.vij.
Rex ꝗdẽ ſancta ⁊ mandatũ ſanctũ iuſtũ ⁊ bonũ. Glo.
JYuſtũ iuſtificans peccatoꝛẽ. bonũ.i.vtilẽ vitã acqrẽs.
Si gᷣ eſt vitã acqrẽs.& cã eſt vite ñ moꝛtis.¶ ꝑ oc⸗
caſioneʒ videt᷑ ꝑ textũ ad ro.vij. Occaſiõe accepta pec
catũ ꝑ mandatũ ſeduxit me ⁊ ꝑ illud occidit. Contra.
Scðm b̊ videt᷑.n.ꝙ ſiłi rõne la euãgelica ẽ occidens.
qꝛ qlibz oꝑa iuſticie de quibo loquit᷑ euãgeliũ:qñ ñ re⸗
ferũt᷑ ad deũ:ſunt occaſio eterne moꝛtis. ꝗ̊ᷓ ſm ̊ euan⸗
geliũ erit littera occidẽs.vñ aug.ð ci.dei. Nirtutes cũ
referũt᷑ ad ſeipas:nec ꝗꝓpt aliud expetũt᷑ inflate atʒ ſu
ꝑbe ſunt.⁊ idðo nec vᷣtutes ſ vicia iudicãde ſi ut.4 at
E oñſiõʒ intelligat᷑ videt᷑ ꝑ illð qð hẽt᷑ ad ro.v. lex ſib⸗
intrauit vt abũdaret delictũ.glo.i.ad h̊ addita fuit vt
ꝑ eã abũdantiꝰ ↄgnoſceret᷑. Si.n.lex ñ fuiſſʒ: peccatũ
lateret.h̊ ꝑ legẽ genera pctoꝝ ⁊ pᷣuaricatiõis crimẽ hõ
cognouit.Scðm q̊ dr decalogꝰ lia occidẽs.i.pctm:
qð ẽ cã moꝛtis oñdẽs.Cõt᷑.ſʒ h̊ euãgeliũ ẽ lr̃a occidẽs
qꝛ oñdit peccatũ ⁊ generaliꝰ ⁊ euidẽtiꝰ qᷓ lex. Pcta at
ſunt moꝛtis eterne cã.iõ videt᷑ igit᷑ lex ⁊ euãgeliũ dif
ferre in moꝛalibo.qꝛ ibi eſt lr̃a occidens:h̊ viuificans.
4 Itez ſi lr̃a legis occidit.hᷣ qð occidit ↄriũ eſt ſaluti.
lex igit᷑ videt᷑ ↄria ſaluti.Et ſi decalogꝰ intelligat᷑ la:

viget᷑ decalogꝰ ſaluti ↄriꝰ. Rñſio. Lza occidẽs põt

intelligi de lege qᷓtũ ad iudicialia p̃cepta:⁊ qᷓtũ ad mo
ralia. Otũ ad iudicialia intelligi᷑ ꝑ cauſaʒ ⁊ de occa
ſione coꝛꝑali.vnde lr̃a occidit: qꝛ ĩ iudicialibꝰ lex ma
los occidere pᷣcipit.Exo.xxij.NDaleficos nõ patieris
viuere. Mtum no ad moꝛalia djr̃ lex la occidẽs q̃tuor
modis.ꝑ oñſioneʒ.ꝑ occaſionẽ.ꝑ defectũ.ꝑ pᷣuaricati⸗
onẽ. Per oñſionẽ.qꝛ oñdit peccatũ qð occidit.Ro.vij.
Iõ ↄgnoui peccatũ niſi ꝑ legeʒ. Per occaſiõzʒ duplłr.
ꝓbibendo:innoteſcẽdo. Probibẽdo.n.auget pcti deſi
deriũ. ſᷣm ꝙ dicit᷑ ad ro.vij. Occaſione accepta petᷣm ꝑ
mandatũ oꝑatũ eſt in me oẽm ↄcupiam. Glo. Auctaẽ
ↄcupiĩa ꝓbibitõe legis. Innoteſcẽdo.quia faciẽdo pct᷑ᷣm
cognoſci in peccantibo auget᷑ cõtemptus dei:⁊ ita pec⸗
catũ.vñ augꝰ.ſuꝑ illud.lr̃a occidit dicit.Apparet littẽ
vetuſtatẽ ſi deſit nouitas ſpũs:reos facere potiꝰ ↄgni⸗
tõne peccati qᷓ liberare a peccato.vñ ꝗ apponit ſciẽtiaʒ
appoiĩt doloꝛẽ. Ecciaſtes.j.Si ̊ᷓ innoteſcẽdo pctᷣm facit
ſciẽter peccare.Luc.xij. Seruꝰ ſciẽs voluntatẽ dñi ⁊ ñ
faciẽs vapulabit multis.ſic ̊ dẽ lex occidẽ ꝑ occaſionẽ
ꝓhi bendo innoteſcendo. Itẽ ꝑ defectũ.qꝛ ſicut diẽ au⸗
guſti.in li.de lrĩ̃a ⁊ ſpũ.Lex mandatũ bonũ hʒ tm̃ ĩ lr̃a
cemonſtrate:nõ in ſpũ adinuante. Quia &̊ lex non hbʒ
adiuuanteʒ ſpiritũ.̊ eſt qam.qð iubet ſit ſolo timoꝛe
nõ amoꝛe:⁊ ita culpabiłr.⁊ G̊ eſt qð dicẽ̃ augꝰ.in li.de
ſpã ⁊ lr̃a.ſine adiuuante ſpũ occidit.Cũ voo adeſt viui⸗
ficans ſpũs ꝑ caritateʒ:hocipſuʒ facit intus diligi:qð
foꝛis ſcriptum lex faciebat timeri.Sine ſpũ aũt fit ni⸗
moꝛe pene:⁊ ita ſeruiłr ⁊ culpabiłr. Iteʒ ꝑ preuarica⸗
tioneʒ dicit᷑ occidere metaphoꝛice.quia nõ obfuantes
digni ſunt moꝛte ſeu indigni vita. Et hoc eſt quod dic̃
Augꝰ.ſuper illud.littera occidit. Precepta iſta tam
ſunt vtilia facienti ⁊ ſalubria:vt niſi quis ea fecerit:ſa
lutem habere non poſſit.⸗ Ad illud ̊ qð primo obij⸗
cit.ꝙ pari rõne euangeliũ non obᷣuatũ ẽ lẽa occidẽs.
dðm ꝙ ñ ſegt. nã lexr pᷣcipit obuantiã:nõ tñ p̃ᷣbet ad⸗
iutoꝛium ad obſᷣuantiã.ſeuangeliũ vᷣo pᷣcipit obᷣuan⸗
tiã:⁊ prebet adiutoꝛiũ ad obuantiã. Primo inqᷓtuʒ

D
J
Ze
a
ili
ne
Z.
d

s.
e⸗
Ne
1,

d.

Nneſtio

diſponit adcaritatem ꝑ affectũ amoꝛis: qd nõ facit lex

Vnge ſicut dicit Aug · in li. de lĩa et ſpu. Statim adeſt
viuificans ſpũs.Secũdo inquãtũ oſtendit homĩ ꝗꝓpꝛiã
infirmitatẽ: vt nõ poſſit implere ſine dono gratie der. vñ
aug.de ſpũ et l̃a.Cer dicit nõ cõcupiſces.Euangelium
dicit ſicut illud dicit᷑ cũ ſcirem ꝙ nõ poſſum eẽ cõtinens
niſi eus det:adij dũm Sap. vij. Iez ꝑ legem dicit de⸗
nõ cõcupiſces.pꝑ euãgeliũ vo.ſine me nihil poteſtis facẽ
Joh̃.xv. Per euãgeliũ ergo diſponit᷑ aima ad huilitatẽ
et ſicut dicit beatꝰ Jacobo.iiij. Deus ſu ꝑbis reſiſtit:hu⸗
milibo dat gr̃am.Et ita euangeliũ diſponendo aĩam ad
amoꝛẽ et humilitatẽ:ad quã ſequit᷑ collatio gre a deo:ꝑ
quã digne obſeruat᷑ decalogus:pᷣſtat adiutoꝛiũ ad obſeꝛ
nantia:qð non facit ler que diſponit aiam ad timoꝛẽ et
ſolum excitat liberi arbitrij poteſtateʒ. Scm boc dicit
yſið.in li.drñtiaꝝ. Pꝛecepta legalia comꝑatõne euan⸗
gelij nõ bona dicũtur:qꝛ qð pᷣcipiũt nõ ꝑficiunt. Gꝛatia
vᷣo euangelij et exteriꝰ imꝑat et interiꝰ vt ꝑficiat᷑ iuuat.
¶ Ad ſecundũ qð obijcit᷑.ꝙ dicit᷑ lex cauſa moꝛtis.dðᷣm
ꝙ illud dicit᷑ tum ad iudicialia.qᷓ p̃cipiẽdo occiſioneʒ

maloꝝ moꝛtis ſunt cauſa.Qon ſic aũt eſt in iudicialibo

euãgelij.quẽadmodũ ſup oſtenſũ eſt qõne de dria qtum
ad ſeueritatẽ.¶¶ Ad terciũ qð obijcit de occiſiõe ꝙ pari
rõne euãgeliũ occidit.dðm ꝙ nõ.iQam occaſio peccãdi
que ꝑ ꝓbibitõem ẽ.nõ eſt vbi adeſt adiuuãs gr̃a ad vitã
dum qð ꝓhibet᷑:vel ad faciẽdũ qð iubet᷑. Sʒ qñ deficit

adiuuãs gra:tũc ꝓhibitio augendo pct᷑i deſideriũ ẽ oc⸗

caſio moꝛtis.Et hoc ẽ qð dicit᷑ ad ro.v.Lex ſubintrauit
vt abundaret delictũ: Abi dicit auguſtinus ꝑ legem di⸗
eit᷑ habũdare delictũ:non qꝛ lex delictũ iubeat:ſed quia

eo ꝙ gr̃a ibi nõ erat actũ eſi ex ꝓhibitõe deſideriũ.⁊ tũc

q̃ſi ex ꝓpꝛia vᷣtute factũ ẽ grande viciũ. Sic ꝗ̊ᷣ abũdauit
qꝛ ↄcupia ex ꝓhibitõne ardẽtioꝛ ẽ facta.¶ Ad quartum
qð obijcit de oſtẽſione:q; ſiłr dicet᷑ euãgeliũ lr̃a occidẽs

dðm ꝙ nõ.Nam euãgeliũ ſic oñdit pctm vt etiã mõſtꝛet

gr̃am reqꝗrendã:qua poſſit vitari pctm fieri bonuʒ. vñ
dicit aug: in li.de ſpũ et lr̃a.In lege dicit deꝰ homĩ.fac
qð iubeo. In euãgelio pᷣo dicit homo deo.da qð iubes.
¶Ad vltimũ dom.ꝙ nõ ſequit. lex occidit.ergo nõ ẽ ſa
lutaris vel bona: quẽadmodũ non ſequit᷑. ſcia inflat.ᷓ
nõ eſt bona.vnde dicit glo.ſuꝑ illud Lza occidit.Sicut
ſcia cuʒ caꝛitate pdeſt:ſine caritate do occidit:qꝛ inflat:
ita lex ſine gña occidit:cũ ſit ᷣtus pcti.j.coꝝ.xv. non tñ
mala ẽ. Multa em̃ ſunt gbuſdã noxia:quis nõ ſint ma
la. Dicendũ igr ꝙ cũ de decalogo dicit᷑:ſeu de lege lr̃a oc
cidit:hoc nõ dicit᷑ ꝑ cãm efficientẽ ſed ꝑ occaſionẽ pꝛinci
paliter.p ↄſequẽs vo alijs modis ꝗbo dictũ ẽ.vñ Hieꝛo.
ſuꝑ illud ad ro.vij. ¶Mandatũ qð eſt bonũ factum ẽ mi⸗
bi moꝛs.Ablit.nõ em̃ er ipᷣa lege moꝛs:łᷣ ex vicio hoĩs.
qꝛ nõ lex ſed fomes eſt efficiens cauſa moꝛtis. qui bonã
rem vertit ĩ malũ. Sicut em̃ medicina nõ eſt cauſa moꝛ⸗
tis ſi oſtendat venena moꝛtifera.licet his mali bomines
abutant᷑ au moꝛteʒ ſuã vel alioꝝ:ſic lex que renena pec⸗
catoꝝ demonſtrat et bomiem libertate ſua abntentẽ qſi
freno cohibet:et cõpoſito greſiu incedere docet:nõ eſtef⸗
ficiens cauſa peccati ſed potius ritiũ hoĩs.i.fſomes.

Lonſequẽter que .S. in.
ritur de illa differẽtia qᷓ oĩc yſiðᷣ.euãgeliũ bz pcepta bo
na. lex pcepta nõ bona: ſiẽ illud vbi deꝰiſrabelitaꝝ cupi
ditatẽ ſpolijs egyptioꝝ ſatiari ꝑmiſit.¶ Cõtra. Aug. in
li.qõnũ exodi. IYſrahelite furtũ nõ fecerũt ſpoliãdo egy⸗
ptios.ſed deo miniſteriũ p̃ᷣbuerũt.quẽadmodũ cũ mimi⸗

ſter iudicis occidit reũ. PBñſio.aug.de ꝑfectis. yſido
rus de carnalibo loquutꝰ eſt. Oð ergo boni ꝓ pꝛecepto

habuerũt malis ꝑmiſſio fuit. Qualiter aũt eirca repu⸗

diũ et alias legis ꝑmiſſiões debeat intelligi pꝛeceptum.
xterminatũ eſt ſuꝑꝛa qõne de indicialibo ciæca peꝛmiſſa

in lege.

Articulus ſextus

lx.

Oſtea querit᷑ de differẽtia legis et euange
lij ꝓtum ad remuneratõem: ꝓ q̃ dĩc yſið.
— in li.driaꝝ. in lege ꝓmiſſiões tꝑaliuʒ
cõtinent᷑.in euãgelio vita eterna ꝓmittit᷑.¶ Cõtra.AdD
hebr̃.xj.dicit apłus ee patribo veteris teſti:ꝙ iuỹ fidez
defuncti ſunt omes nõ acceptis repꝛomiſſioĩbo:ſᷣ a lõge
aſpiciẽtes ⁊c̃. Et dicit glo.ꝙ ſperabant ſibi ꝓmitti cele
ſtia nõ terrena. vnde ibidẽ in textu ſequit. Conſfidentes
quia ꝑegrini ſunt ſuꝑ terrã.ſignãt ſe patriã inꝗrere: ſiẽ
dicit glo.hoc ẽ cõfitebant᷑ ſe non eſſe de hoc mũdo.⁊ dãt
intelligi ꝙ aliã querũt patriã. Que aũt ſit illa ſubditur
in textu.i Aũc aũt apetũt melioꝛẽ.i.celeſtẽ.Ex quo reli⸗
quitur ꝙ in lege Moyſi ꝓmittebant᷑ celeſtia: ſeu expe⸗
ctabat᷑ remuneꝛatio in celis.¶¶ IJItem.iij. ad gak. Abꝛabe
dicte ſunt ꝓmiſſiones ⁊ ſemini eiꝰ.hoc ẽ in vno ſemine ꝗ
eſt xpᷣe. Si ergo be ꝓmiſſiões reſpiciũt ꝓmiſſiões legis.
ꝓmiſſiones aũt iſte nõ ſunt terrene:ſed celeſtes:relinꝗ⸗
tur ꝙ in lege eſt ꝓmiſſio celeſtiũ et eternoꝝ. Reſpon
ſio.Fm ꝙ dicit᷑ ad ro.v.ſuꝑ illud.lex ſubintrauit vt abũ
daret delictũ. In populo iudeoꝝ tria erãt genera hoĩm
duri.incipiẽtes.⁊ ꝑfecti.his om̃ibo data eſſ lex ſed non
ꝓ om̃bo.data ẽ duris ĩ flagellũ. ĩcipiẽtibo ĩ pedagogũ
iuſtis ĩ ſignũ. Scðᷣm G̊ ̊ dom.q; ĩ lege erãt ↄmiatõnes
pene irremediabilis qͥ að duros.ĩ lege erãt ꝓmiſſiones
boni tꝑalł ꝗbo electi ad amoꝛẽ bnñfactoꝛis dei attraherẽt
ĩcipiẽtes. In lege vᷣo erãt ſigtõnes eternoꝝ bonoꝝ qͥ ad
iuſtos 2 ꝑfectos. Pꝛedicta q̊ᷓ dr̃ia attẽdit᷑ ĩ lege qᷓtũ ad
lalẽ ſenſũ:ꝗ reſpicit imꝑfectos. Obiecta vᷣo ĩ cõtrariũ
accipiũt᷑ ſᷣm ſpũalẽ ĩtelligẽtiã et ſignationẽ legis q̃ reſpi
ciebat ꝑfectos.

Articnius ſeptimus
TLtimo q̃rit᷑ de illa dr̃ia q̃ aſſignata ẽ qtũ ad
lationẽ.qꝛ lex moyſi lex ꝑticularis ẽ.euãgeli
um do lex vlis.qa Cõtra.Exo.xxiij. Di occur
reris boui inimici tui aut aſino errãti.reduc ad eũ.Si
videris aſinũ odiẽtis te iacere ſub onere:nõ ꝑtrãſibis:pᷣ
ſubleuabis cũ eo.Qõ ponit᷑ ibi determiatõ circa h̊ ꝙ dẽ
inimict tui:an ſit tue gẽtis an alteriꝰ.Lex igit᷑ oꝛdiĩabat
generalit᷑ ĩ ſuis iudicijs qͥ ad oẽs gẽtes.Erat igit᷑ vlis ſi
cut euãgeliũ. Itẽ Leuit᷑.xix.Si hĩtaueꝛit aduena ĩteꝛ
vos.diligetis eũ ſic voſmetipos.Sʒ aduena erat hõ gẽ
tis alteriꝰ. OPꝛecepta igẽ legis oꝛdinãt ad dilectõʒ hoĩm
cuiuſcũq; gẽtis.Eſt igr lex vłis ſiẽ euãgeliũ.q¶ Si vᷣo di
cat᷑ ꝙ talia et ſilia ĩtelligũt de dilectõe nõ vlłr h̊ de dile⸗
ctõe fris.hᷣ̊ ẽ eiuſdẽ gẽtis.et h̊ trahit᷑ ĩ ꝑtẽ vt ſit ꝑticula⸗
ris reſpectu iudoꝝ tm̃.Cõtꝛa.jᷓ ſilr cũ pᷣceptũ euãgelicũ
eterminet᷑ ꝑ fratrem. Math. v. Omis ꝗ iꝛaſcit᷑ fratri
ſuo reꝰ erit ⁊c.euãgeliũ ꝑ h̊ trabit᷑ ĩ ꝑtem.ẽ lex ꝑticu⸗
laris ſic lex Mo ſi.¶ Pꝛeterea totꝰ calogꝰ ẽ de iure
nat᷑ali.Et ius natale reſpicit oẽs vłr. Lex g̊ moyſi erit
vlis.. Itẽ figuralia ad h̊ erãt vt ſignificarẽt futurã gea
tiã redẽptõis.Sʒ ſigtio fut᷑e redẽptõis nccia erat ſaluti
oĩm generalit᷑.ꝗ pᷣcepta fſiguralia legis debebãt ad oẽs
fieri:Leyigit᷑ moyſi ⁊ qͥ aðd moꝛalia ⁊ qͥ ad figuralia eſt
vlis.Mulla ẽ igit᷑ pdicta drjia. BRñſio.ẽ cõſiderare le⸗
gẽ fm foꝛmã editõis:⁊ ſenſꝰ ̃alis:⁊ ẽ ↄſiderare ᷣm rõʒ
et vᷣtutẽ ĩtelligẽtie ſpũalis. Pꝛimo mõ lex ꝑticularis ẽ.
euangeliun: vniuerſale.Secundo dvo lex vniuerſalis eſt
ſicut etiam eſt lex perfecte iuſticie: 'm ꝙ dicitur ad
Ro.ix. Iſrahel ſectãdo legẽ iuſticie ĩ legẽ iuſticie ñ ꝑue⸗
nit. Glo. j. legẽ Moyſi q̃ ẽ lex iuſticie ſi bñ ſit ĩtellecta.
Ad illð ̊ qð obijcit de illo pcepto ſi occurreris ⁊c.di⸗
cendũ ꝙ ſᷣm foꝛmã editõis et ſenſũ re intelligebat᷑ a iu⸗
ceis ve inimico ꝗ erat frater.h ẽ de indeo.h̊ ẽ nõ de qͥcũ⸗
qᷓ; elio ſicẽ pʒ ex deut.xxij.vbi dr̃. Si videris aſinũ fris
iui:aut bouẽ cecidiſſe ĩ via ñ deſpicies ſᷣ ſubleuabis.Et
iõ illð pceptũ qᷓtũ ad foꝛmaʒ lIr̃e legis ꝑticulare erat: qꝛ
reſpectu fratris.Euãgeliũ vo vle reſpectu cuiuſlibʒ ho⸗
mĩs.. Ad ſecũdũ qð obijcit de aduena.dðim ꝙ itelligẽ
te aduena cohabitãte ſolũ nõ de qͥcũq; alio.vñ ibi dicit᷑

Si habitauerit inter vos ⁊c᷑.et ita m foꝛm lr̃e ꝑticu⸗
lare eſt. ¶ Ad illð vo qð obijcit:ꝙ ſimilit᷑ euãgeliũ vidĩ
trahi in ꝑtem ꝑ determiatõem fratris:dᷣm ꝙ nomẽ fꝛa
tris accipit᷑ in ſcriptuꝛis ꝗnq; modis:ſicut elicit er glo.
Hiero.ſuꝑ illud ad gat.ij.Aliũ apłoꝝ vidi neminẽ niſi
Jacobũ fratrem dñi. Fratreo em̃ dicunt᷑ nata.vt Eſau
et Jacob. Geñ. xxv. GSente vt omes iudei fratres dicũt᷑
inter ſe deut.xv.Si emeris frẽm tuũ ꝗ bebꝛeus ẽ.et den.
xvij. Conſtitues ſuꝑ te pꝛicipẽ eum ꝗ ſit de fratribo tuis
Cognatione vt ꝗ ſunt de vna familia:cuʒ ex vna radice
turba diffundit᷑ vt abꝛabã et loth.geñ.xiij.Lon ſit rixa
int me et te: fratres em̃ ſumus. Affectu ſᷣm ꝙ oẽs xpia⸗
ni frẽs vocant᷑.ps.Ecce q; bonũ et ꝙᷓ iocunduũ hitare fꝛa
tres ĩ vnũ.Et math.vlt᷑. Ite et annũciate fratribo meis
Cõmuni oꝛigie ſᷣm ꝙ omes hoĩes fratres dicunt᷑. qꝛ ab
vno patre nati ſunt.ſcʒ ab adã.Act᷑.xvij.fecit ex vno oẽ
genꝰ hoĩm. Ler igit᷑ Fm foꝛmã lr̃e accipit fratrẽ gẽte:ſeu
ↄmuni religiõe.et ita ſolũ iudeũ.vñ deut᷑.xxiij.Qon fe⸗
neraberis fratri tuo ̊D alieno. Fatri aũt tuo abſq; vſu⸗
ra id quo indiget cõmodabis.Euãgeliũ vᷣo accipit fra⸗
trẽ ↄmuni oꝛigie ſeu creatõe.quẽlibet hoĩem creatũ ad
imaginẽ vei.NDat᷑.xxiij. Om̃es vos fratres eſtis.vnꝰ ẽ
em̃ pr veſter ꝗĩ celis ẽ.q¶ Ad aliud qð obijcit de decalo⸗
go.dðm ꝙ pᷣcepta decalogi vłlia ſunt reſpectu legis na⸗
turalis:a qua extrahũt᷑:ſ̊ ꝑticulaꝛia ſunt reſpectu erpli
catõis legalis.iQam ſic̃ pʒ exo.xx. Explicatio decalogi
facta eſt ſolũ iudeis:ad qͥs verba illa facta ſunt.Et ſi g
implicite decalogꝰ vlłis ᷣm ꝙ ĩ lege nature radicat᷑: tn
ꝑticularis eſi:vt determinatꝰ eſt explicite in lege Alooy
ſi ſolis iudeis. Pꝛeterea ſic̃ dicit beatꝰ aug.ſuꝑ exo.xx.
Pꝛecepta decalogi intelligũt᷑ ꝑ ſynodochẽ figuram.i.a
ꝑte totũ.vt cũ dicit᷑ nõ occides:ꝓhibet᷑ om̃is motus adð
nocendũ.et cũ dicit᷑ nõ furtũ facies ꝓbibet᷑ omis illici⸗
ta cõtractio rei aliene.et cũ dicit᷑ nõ mechaberis: ꝓbibe
tur om̃io illicitꝰ coitus.q Ad vltimũ dðᷣm.q lex ſacr̃oꝝ
et figuraliũ gr̃e redẽptõis q́;uis oĩbo eẽt nccia:nõ tamẽ
omi bo ẽ data.et hoc ꝗpt᷑ indignitat eʒ gentiũ aliaꝝ.Ju
deis vo data ẽ duplici de cã:ſic habet᷑ ad ro.v.ſuꝑ illud
Lex ſubintrauit vt abũdaret delictũ. Lex data eſt ꝓpło
iudeoꝝ tm̃:iðo qꝛ ille pplus ſolũ vnũ deũ colebat:oignꝰ
erat cui eloꝗa dei crederẽt᷑ ceteris ydola colẽtibo. IJZcdeo
etiã qꝛ de hoc populo naſciturꝰ erat dei filiꝰ. et ideo da⸗
ta fuit ei lex:ꝑ quã illud intelligeret:et dei filiũ venturũ
expectaret.

Membꝛum ſeptimum
Onſeqnter q̃rit᷑ de ↄtinẽtia euãgelij ĩ lege
Et hec qõ ꝑtinet ad ↄueniẽtiã legis ⁊ euã
gelij. Ad qð ſic eʒech.j. Aſpectꝰ rotaꝝ et

oꝑa eaꝝ q̃ſi ſi ſit rota ĩ medio rote.Greg.

Rota ĩ rota nouũ teſtamẽtũ ĩ veteri.Et iteꝝ ibidẽ dicit
ꝙ ĩ nouo teſtamẽto vetꝰ ſpũalit᷑ ſꝑ tenet᷑.euageliũ ꝗ̊ ↄtie

tur ĩ lege er lex ĩ euãgelio. Itẽ greg. ibidẽ. Od lex pdicat

h er ꝓhe. qðᷣ ꝓphe anũciãt euãgeliũ.̊ᷣ et apłi pᷣaꝛcãt ꝑ
mũdũ.Igr qð ẽ ĩ lege et ꝓphis. eſt ĩ euãgelio et ecõuer⸗
ſo.¶¶ Cõtra.ao gatł.iij.Lex nõ ẽ ex fide.Glo.ex nihil pᷣ
cipit credẽdum: ſ̊ oꝑãdũ.ꝗ̊ ĩ pceptis legis nõ ↄtinẽtur
credẽda.Sʒ credẽda ↄtinẽt᷑ in euãgelio.̊ᷓ lex nõ ↄtinet
gegd ↄtinet enãgeliũ. ¶ Itẽ dic aug. ĩ li. de vera religiõe
iur illð math.v.Qui ſoluerit vnũ ð mãdatis iſtio mini
mis.i.vnũ de mãdatis legis:q mãdata legis ſunt mĩoꝛa
ĩ euãgelio maioꝛa.Si ꝗ̊ ĩ eo qð ẽ minꝰ:ñ pt᷑ ↄtineri ilð
qð ẽ maiꝰ:pᷣeepta euãgelij ñ ↄtinẽt᷑ ĩ pceptis legis.ꝗᷓ nec
lex ↄtinet᷑i eusgelio.¶ Itẽ ſic dĩc aug.Cex ſe hʒ ad euã
geliũ ſiẽ qð eſt ĩ inchoatõe ad ſuã ꝑfectõʒ. Mat᷑.v. Niſi
abũdauerit ⁊c̃. Glo. Pleniꝰ agunt᷑ pᷣmiſſa ad inchoati
onẽ cũ fuerint addita ad ꝑfectoʒ.Si g̊ᷓ nulla ꝑfectio ẽ in
ſua inchoatõe:ergo nec euãgeliũ ẽ ĩ lege.¶ Iteʒ ome qð
addit ad aliud inquãtũ addit nõ ẽ in illo.Sʒ enãgeliuzʒ
addit ad legẽ.ꝰñ aug.exponẽs illud Mat᷑.v.i Lon veni
ſoluere legẽ ſed adimplere dĩc.Legẽ adimplere ẽ manẽ⸗

tibo p̃teritis mãdatis nous addere.ðᷣbigr̃a.Audiſiis qꝛ

dictũ eſt antigs oculũ ꝓ oculo.Ego aũt dico vobis non
reſiſtere malo.hoc fuit adimplẽ.nõ em̃ legẽ deſtruxit: ſᷣ
potioꝛa addidit.ergo qtũ ad addita enãgeliũ nõ ↄtinet᷑
in lege. Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ euãgeliũ cõtinet᷑ in lege ſicut ſi⸗
gnatũ in ſigno.et lex in enãgelio ſicut ſiguũ in ſignato.
Cõtra. Aug. Signum eſt qð ſe ſenſui ſubijcit:et aliud
intellectui relinquit. Signũ igit᷑ om̃e eſt ſaciens cogno
ſcere ſignatum. Si ergo lex nõ eſt faciens cognoſcẽ euã⸗
gelium:ſed magis ecõuerſo.quia lex cõparatur ad euã
gelium vt vmbꝛa ad lucem. x. hebr. VUmbꝛam habẽs fu
turoꝝ bonoꝝ.CLux aũ facit cognoſcere vmbꝛã nõ econ⸗
uerſo.Cex igit᷑ nõ faciet cognoſci euãgeliũ:błᷣ magis ecõ
uerſo. on igit᷑ ſe hbabet vt ſignum. Reſpõſio·eſt cõ⸗
aratio legis ad euãgelium ᷣm moꝛalia et ſᷣm figura⸗
lia. Scðm figuralia eſt cõparatio legis et euãgelij ſicut
figure et ſiguneti ſeu ſigni et ſignati.et ſicut figuratũ eſt
in figura ſeu ſignatum in ſigno:ſic euangeliũ eſt in lege
Vnde aug.in li.contra aduerſariũ legis et ꝓphaꝝ.i Jo
uum teſtamentũ in veteri ẽ figuratũ.et vetus in nouo ẽ
reuelatũ.Inde etiã dicit Greg.ſuꝑ eʒech.Rotã in me⸗
dio rote.Quid eſt em̃ ꝙ adam doꝛmiente eua foꝛmatur
niſi ꝙ xpᷣo moꝛiẽte eccleſia foꝛnmat᷑. Scom moꝛalia eſt cõ
paratio legis ad euãgeliũ ſicut herbe ad fructuʒ:et ꝑfe⸗
etibilis ad ꝑfectum.vnde ſicut diceret᷑ fructus eẽ ĩ her⸗
ba poteſtate nõ actu.ſic euangeliũ in lege qtum ad mo⸗
ralia.vñ ſᷣm h̊ drĩ̃ Mar.iiij. Sic ẽ regnũ dei: quẽadme⸗
dum ſi iaciat hõ ſemen ſuꝑ terrã:⁊ ſemẽ germictet cre⸗
ſcat.vltimo vᷣo terra fructificat:pᷣmo herbã deinde ſpicã
deinde plenũ fructũ in ſpica.iõ ergo ꝙ lex naturalis ẽ
ſiẽ ſemẽ. lex Moyſi ẽ ſicut herba ſuꝑcreſcẽs.euãgeliũ ſi
eut fruetꝰ.⁊ hoc ẽ qð dĩc glo.ſuꝑ illð ro.v.lex ſubintra⸗
uit ⁊c. Data ẽ lex in adiutoꝛiũ hũane nat᷑e.vt qꝛ nature
qͥdãmõ ĩſerta ſũt iuſticie ſemia.adderet᷑ lex:cuiꝰaucte ⁊
miſterio ĩgeniũ natale ꝓficẽt ad fructũ iuſticie faciẽdũ
Semẽ q ẽ.nõ facies alij ⁊c.qð ex h̊ ſuꝑcreſcit velut her⸗
ba ẽ.nõ occides.nõ mechaberis.fructꝰ vᷣo ꝑfectꝰ nõ ira
ſceris.nõ videris mulierẽ ad ↄcupiſcẽdũ.¶ Ad pᷣmux ꝗᷓ
qð qð obijcit:ꝙ lex natalis pcipit cꝛedẽdũ.dðim ẽ.q illð
ĩtelligit᷑ nõ qꝛ credẽda nõ ↄtineãt᷑ ĩ lege:bᷣ qꝛ nõ ↄtinent᷑
in lege explicite bᷣ ĩplicite.vł ſᷣm illã rõem q̃ dr̃ ad ro.iij
Excuſſa ẽ gliatio tua:ꝑ quã legẽ.ſactoꝝ:nõ.ſᷣ ꝑ legẽ fi
dei. Glo. Aymonis.ex moyſi dĩ operũ ſiue factoꝝ.qꝛ
in mãdato iperabat:ſ̊ graʒ faciẽdi nõ pᷣſtabat.ex euã
gelij dr fidei:qꝛ oꝑa ꝗdẽ mãdat:bᷣ credẽdo impetrat vt fi
ant. Vñ ᷣm h̊ dic aug.in li.de ſpũ et lr̃a.Per legẽ opeꝝ
dicit deꝰ homĩ.fac qdð iubeo.ꝑ legeʒ fidei dic hõ deo.da
qð iubes. Hac ergo rõe dr ler nibil maãdare credẽdũ ſᷣ
oꝑanaũ.4¶· Ad ſecũdũ dðᷣm.ꝙ ĩ eo qð ẽ minꝰ ↄtinet᷑ qð
ẽ matꝰ ptate:quis nõ actu:ſiẽ herba ĩ ſemie:⁊ in berba
ſpica et hoc mõ vt dictũ ẽ euãgeliũ ↄtĩet᷑ ĩ lege.¶ Ad ter
ciũ ſiłr dõm.Qam pfectio nõ ẽ in ſin ĩchoatõne actu. ẽ
tñ ĩ ea ptᷣate:ſic fructꝰ ĩ ſemie. Ad qrtũ dom. ꝙ euãge
liũ dr addẽ legi ꝙᷓtũ ad lr̃aʒ legis.nõ ꝙtũ ad ſenſũ legis
vñ illð qð addit᷑ ĩ euãgelio et ſi nõ ↄtineat᷑ in legis lr̃a:
ↄtinet᷑ tñ ĩ legis ſenſu. Vñ aug.ĩ qõnibo noui ⁊ veteris
teſ. Mat.v.Audiſtis qꝛ dictũ ẽ antigs oculũ ꝓ oculo.
Ego aũt dico vobis nõ reſiſiẽ malo.ijõ aliud voluit ſal
natoꝛ ꝙᷓ lex ĩ ſenſu hʒ:ſᷣ̊ volũtatẽ eius ꝑſecit. et ſubdit.
Immutatis ſaluatoꝛ vᷣbis docuit qð ſaluti ꝓdeſſet: vt
