lum pᷣceptũ ſufficẽ ſpũaliter intellectũ: Sꝑoñs vident᷑
alia pᷣcepta ſuꝑfluere.BGicendũ ꝓ nõ ſeqtur. az quẽ⸗
admodũ caritas virtꝰercludit ome pctm. a ponit vnde
ſit meritũ eterne vite.nõ tñ ſupfluẽt alie vᷣtutes fides:
⁊ ſpes.⁊ alie cardinales.hoc em̃ hʒ ipa caritas ex h̊ ꝙ;
ipᷣa ĩmediate refert᷑ in finẽ: qẽ ſummũ bonum inꝙᷓtum
bmõi. Alie pᷣo ᷣtutes mediate caritate.Qã pꝛimo et ꝑ
ſe fides ẽ in ſummũ vex. Spes ĩ ſummũ gloꝛioſuz. ſic
caritas ĩ ſummũ bonũ.Eodẽ mõ ex hac ꝑte ꝙuis ñ pe
nitus. cũ pᷣmuʒ pᷣceptũ ſit reſpectu ſumme maieſtatis.
Em reſpectu ſumme vitatis:iſtud vo reſi pectu ſũme bo⸗
nitatis. Honitas at dic vltimã rõneʒ ↄpletõis 2 cãlita
tis ⁊ oꝛdinis:nõ ſupꝑfluẽt alia mãdata. iĩmo ſunt pam⸗
bula pᷣneceſſaꝛia ſicut fides et ſpes caritati.

Membrum ſecunduũ
Eingde querit. vtrũ pᷣceptũ de ſabbato ſit
moꝛale vel ceꝛimoniale. Ad qð ſic.iQul⸗
lum pceptũ qðẽ tꝑale 2 ꝑticulaꝛe qa ad
etttßs datü ? aligbo nõ oibo:ẽ moꝛale. Sed
pceptũ de ſabbato ẽ pꝑticulare ⸗ tꝑale:qa ad tp̃ᷣs datũ.

7

qꝗa moꝛale ẽ de lege naturali.dico morale decalogi:ſicẽ

„ — -v — Peſo aſſal
r e ütr X = NXY, Ye 7

Lo

xxxij.
vult dicere augꝰ. Pꝛeceptum aũt legis natuꝛalis idem
eſt apud om̃s:et ſemꝑ idem. ¶¶ Item Exo.xxxj. Videte
vt ſabbatũ meũ cuſtodiatis:ꝗa ſignũ eſt inteꝛ me ⁊ vos
glo. fruſtra gloꝛiant᷑ iudei de legali obſeruatõe. aperte
em̃ dr̃ qꝛ ſignũ eſt:ꝗ eſt figurale.¶ Item eʒech.xx. De⸗
di eis pᷣcepta mea et iudicia mea.a ſequitur.2⁊ ſabbata
mea dedi eis in ſignũ.glo.veri ſabbati: ꝗ̊ cerimoniale
eſt. ¶ Item exo. xxxv. Septimꝰdies erit vob̃ ſcts. dicit
aug. Mdandatũ de ſabbato fuit datũ in ſignũ:vt hodie
nõ celebꝛet᷑:ſ̊ tĩ ſignatũ intueamur:g cerimoniale eſt.
Item leui.xxvj.Decẽ mulieꝛes in clibano vno coq̃nt
glo. decẽ mandatoꝝ m etiaʒ lram cuſtodiri 1 impleri
dignũ eſt.nec mandatũ ſabbati ↄtraꝛiuz ẽ. qᷓ;uis enim
decẽ mãdatis inſertũ ſit nõ tñ ex eis ẽ. Ex qͥ relinꝗtur
ꝙ ẽ cerimoniale. Contra. Joh̊.dam̃.in inij. lib. Ua⸗
catõnis gra q̃ eſt ad deũ.⁊ vt dro ꝑticulã vite tribuant:
regeſcat ſeruꝰet ſubiugale:ſabbati obſeruantia exco
gitata eſt. Si ergo ex ipſa lege naturali eſt dictamẽ ꝙ
aliqñ vacanduʒ ſit deo:et ꝙ aliqua pars vite ei tribua
tur:et ꝙ pietatis eſt vt laboꝛanti ſeruo aliquando con
cedatur quies:ergo ratio obſeruãtie ſabbati de dicta⸗
mine legis naturalis eſt:ergo ſimpliciter eſt morale.
Item de ratione bene oꝛdinata eſt:q cum ſemper nõ
poſſumus vacaẽ deo pꝛopter tempoꝛales 2 corpoꝛales
neceſſitates:ꝙ aliquando vacemus. Opoꝛtet igit hr̃e
tempus aliquod determinatum. Si ergo ſabbatũ erat
determinatum tem pus vacationi ad deum:obſeruan⸗
tia ſabbati eſt de ratõne bene oꝛdinata:ergo eſt ſimpli-
citer moꝛale.¶ Item ſi dicatur ſic.quidam dixerunt ꝓ
babiliter ꝙ in pᷣcepto de ſabbato concurꝛunt tria. Soõ
ctificatio que eſt in vacatione ad deuʒ. que exprimitur
cum dicitur. Memento ꝙ ſabbatum ſanctifices. Tax
atio tempoꝛis.vnde dicitur. Sex diebus operaberis:
in ſeptima requieſces. Cõceſſio quietis laboꝛantibus
ſernis.vnde dicitur vt requieſcat ſeruus tuus ⁊ ancil⸗
la.tum ad pꝛimum ſcilicet ſanctiſicationem. ſabba⸗
tum eſt moꝛale.qᷓ;tum ad ſecundum ſcilicet determina
tionem tempoꝛis:figurale.qᷓ;tum ad tercium iudicia⸗
le. Hinc eſt ꝙ mandatum de ſabbato pꝛopter primum
connumeratur inter pꝛecepta moꝛalia.Exoð.xx. OPꝛo
pter ſcõm connumeratur inter cerimonialia.Exoð.xx
xv.vbi dicitur. ſeptimus dies erit vobis ſanctus. ſab⸗
batum et requies domini. Pꝛopter tercium ↄnumera⸗
tur inter iudicialia.Exoð.xxiij. Sex diebus operabe⸗
ris: in ſeptima requieſces.vt quieſcat bos et refrigere⸗
tur filius ancille et aduene. Obijcitur contra illud.
Scõðm dictamen ratõnis bene ordinate eſt ꝙ vacandũ
ſit deo.aut ergo ſempeꝛ: aut aliquando. Sed ſemꝑ va
care nobis impoſſibile eſt in neceſſitatibus huius vite
degentibus:ergo dictat ꝙ aliquando vacanduʒ eſt.er
go dictat aliquãdo ꝙ debeat tempus eligi ad hanc va⸗
cationem in quo ſit abſtractio ab operibus im pedienti
bus vacationem. Taxatio igitur tempoꝛis eſt de ratio
ne bene oꝛdinata: ergo eſt moꝛalis.¶¶ Item ſicut ſancti⸗
ficatio ſabbati ponitur inter moꝛalia: ita ipſa tempo⸗
ris taratio 1 ꝑ modum pcepti.incõueniẽter 8 poneret᷑
niſi eſſet moꝛale.¶ Item qre dicit᷑ cerimonialis tem po
ris taxatio.Dices ꝙ ꝓpter ſignificationem: ſimiliter
quies ſerui et ancille debet dici cerimoniale.¶ã ſicut
dicit Joh.dama. ſignificatur per hoc:ꝙ iram ⁊ concu
piſcentiam a peccato quieſcere faciamus.et ſi ubiugale
id eſt coꝛpus noſtrum.ſimiliter hec om̃ia lpirituali⸗
ter nobis mãdat lex:dicet᷑ igit᷑ cerimomalis hmõi ges.
Solo.pꝛeceptum de ſabbato ꝓponitur in lege vt res
et vt ſignum. vt res ſempeꝛ debita et ſi non ad ſemꝑ.ſ.
requies vacatio ad deum. xvj.Exoð. Kequies ſabba⸗
ti erit ſanctificata dño.glo.vt illi ſoli vacetis:vt ſi ignũ
futuri et faciendi.Exoð.xxxj. Videte vt ſabbatum cu⸗
ſtodiatis.quia ſignum eſt inter me et vos. Glo. aper⸗

te dicitur ꝙ ſignum eſt ſuture quietis et beatitudinis

14

— 2è . er p fan-

— .—..n
SP Ir 1*1

7

o Pe ſir- /
7 —
7 „*

—

vel quietis ſanctoꝝ in preſenti quo quieſcunt a tumul
tu mundanoꝝ operũ ⁊ vicioꝝ. Pꝛimo mõ ſabbatũ eſt
moꝛale.⁊ ꝓponit᷑ in decalogo.Scðo mõ figurale ⁊ po-
nitur inter figuralia.4 Ad illud qð obijcit primo. g p
ceptum de ſabbato eſt tꝑale ꝑticulare.dicendũ ꝙ Fᷣm
ꝙ; accipit ꝓ re debita.ſ.vacatone q̃ eſt ad deũ: eſt vle.et
Fm ome tpᷣs ab omibo ⁊ om̃i tꝑe debita:et ſi nõ ꝓ om̃i
tꝑe.Scdᷣm ðᷣo ꝙ ſignũ:ꝑticulaꝛe ⁊ tꝑale ⁊ in hunc mo
dum intelligunt᷑ obiecte auẽtes.Et qð dicit eſitiꝰintel
ligit᷑ de ſabbaio vt ſigno.i Vñ ad ſolutiõeʒ omniũ bĩc
inde obiectoꝝ notandũ.ꝙ pᷣceptũ de ſabbato vt res:eſt
moꝛale duobo modis. Eſt em moꝛale legis natalis:qᷓ
tum dicit vacatõeʒ deo aliqñ. Vñ äm hoc dies ſabbati

dr dies vacatõnis deo. Item eſt moꝛale diſcipline hoc

eſt legis ſcripte:⁊ ſᷣm boc dies ſabbati dĩ talis dies.ſ.
ſeptima determinata diuine vacatõi.poſtqᷓ em̃ ꝑ dicta
men legis naturalis hr̃i põt:q vacandũ eſi dxo. Aliqñ
per legẽ ſcriptam dʒ determinari qñ vacanduʒ eſt veo.
eligitur dies ſeptima rõne miſtica. Obſeꝛuatio g̊ mo

ralis eſt: inqᷓtum determinat᷑ vacatõni.quẽadmodum

obſeruantia dñice diei:a additur ratio exemplaris do⸗
minice vacatõnis. Sex diebo fecit deus celum ⁊c. ⁊ le⸗
ptima die requieuit. Inqᷓtum vo inſtituit᷑ ad ſigniſicã
tiam futuri: cerimoniale.⁊ hoc eſt qð dicit ioh.dama.
Sabbatũ quidẽ ſeptima dies vocat᷑.ſigniſicat aũt reqꝗ
em. In ipᷣa em̃ regeuit deus ab om̃ibo oꝑibo ſuis:vt di
uina ait ſcriptura.nõ ſimpłr boc iuſſit:ſed ꝓpter qualſ⸗
dam a ſpũalibo⁊ ſpectabilibo viris intellectas cauſas
Pꝛima quidẽ.vt ꝗ ſeruus cuſtodiret᷑ et ſubiugale.ſab⸗
bato vt ſcriptũ eſi regeſcant: quia vir iuſtus miſeretur
aĩaꝝ iumentoꝝ ſuoꝝ. Scða aũt cauſa eſt: vt vacatõezʒ
agentes ab amplexu ꝗ eſt circa materialia.ad deũ con
gꝛegentur in pſalmis.⁊ bymnis.⁊ canticio ſpũalibo⸗
meditatõnibo diuinaꝝ ſcripturaꝝ.vniuerſuʒ ſeptimũ
diẽ oſumentes:⁊ ideo reꝗeſcentes.¶ Si aũt obijciatur
ꝙ ſi obſeruantia dieꝝ vacatõnis moꝛalis eſt.gᷓ immu⸗
tabiliter 2 ſemꝑ ſeruanda ẽ.dicendũ ꝙ nõ ſegꝗtur. Mã
obſeruantia diei põt dici indetermĩate 2 Fm h̊ ẽ moꝛa⸗
le nature.Qam dictamẽ eſt legis naturalis ꝙ; alig tꝑe
vacandũ ſit deo rõnali creature viuenti in tꝑe.⁊ HB̊ mo
do eſt ĩmutabile. Alio mõ obſeruantia põt dici obſer⸗

lſ. uantia tꝑis determinati:⁊ illud eſt moꝛale diſcipline.

7 G eſt moꝛale determinatũ ex addita diuĩia interpᷣtati⸗
one. ã cum ᷣm om̃e tpᷣs de beamꝰ nos deo: q̃libet ꝑte
tꝑis debemꝰnos ðo⁊ vacaꝛe dro.Cũ aũt ꝓpter tꝑales
coꝛꝑales neceſſitates nõ poſſumꝰvacaꝛe deo q̃libet ꝑ⸗
te tꝑis:erit aliqn vacandũ. qñ aũt illud eẽ debeat: non
erit hoĩs determinaꝛe ̊ dei. determinata eſt g ex cã mi
ſtica ſextima dies vt dictum eſt.

lembrum tercium

Onſequẽter querit᷑ de circũſtantijs hꝰ p̃ᷣ⸗
cepti:q̃ reducunt᷑ ad qtuoꝛ. Prima ẽ:ꝗa
h pᷣcepto addit᷑ verbũ rcoꝛdatõis ſeu me⸗
moꝛie. vt dic memẽto. Scðo qꝛ taxat᷑ tẽ⸗
pus determinatũ dies ſeptima. Tercia qꝛ ꝓ rõne mo⸗
uente ponit᷑ vacatõ diuĩa. Vñ dr. Sex diebo de fecit:

ſeptimo regeuit. Quarta ẽ gꝗa ꝓ rõne finali ponit᷑ ges

ſubditoꝝ hoĩm ⁊ aĩalium. Enð dicit᷑ xt requieſcat ſer

uus ⁊ ancilla. bos ⁊c.

rticulus prunn

KRimo querit᷑ quaꝛe in alijs pᷣceptis nõ poĩt᷑
erbũ recoꝛdatõnis ⁊ memoꝛie:vt diceretur
Memẽto vt nõ aſſumes nomẽ dei tui inua⸗
num. Si dicat᷑ ꝙ ideo dr memẽto:ꝗa obſeruatõ ſabba
ti añ legem fuerit inſtituta.ſm ꝙ dr.xvj.exoð.Regꝗes
ſabbati ſctificata ẽ dño.qdð diciũ eſt añ legẽ. Item ĩ lu.
vj. Factũ eſt in ſabbato ſcdᷣo pꝛimũ.⁊ dic ibi Glo.ſcðo
pꝛimũ pt dici:vt vnũ idẽqʒ no.teſta.ſabbatũ ſit ⁊ ſecũ

„ ☛ S
V .dot Par le ph v Awr Jaro/

₰ —

dum: quia poſt legale a nobis obſeruatur ⁊ pꝛimũ.qꝗa

añ edicta legis a iuſtio obſeruabaĩ antiquis. Quia er
go añ legẽ erat inſtitutũ ⁊ obſeruatũ: ideo dicit᷑ memẽ⸗

to.¶¶ Contra.cũ alia pᷣcepta euidentiꝰſcripta ſint ĩ coꝛ.

—

de hoĩs: et etiã obſeruata añ legem a patribo ſctis q p
cepta ſabbati:magis debuit dici in alijs pᷣceptis memẽ
toqꝙᷓ in iſto.¶ Item Yob. dam. Oñ ler nõ erat ſcripta
nec ſabbatũ ↄſecratũ erat.qñ aũt a deo inſpirata ſcri⸗
ptura ꝑ moyſen data eſt: ↄſecratũ eſt a deo ſabbatum.
Rõne inſiitutõnis pꝛioꝛis nõ poterit dici ad illud pᷣ

—

ceptũ memẽto. Solutõ. p̃ceptũ de ſabbato Fm quod

erat moꝛale nature.ſemꝑ fuit in lege naturali implici⸗
tum. 2 poſtmodũ in lege ſcripta explicitum. Scom vo
ꝙ erat moꝛale diſcipline:vt in determinatõne diei q̊ va
caret᷑ deo: añ legẽ fuit inſpiratũ vt honeſtum ⁊ dignuʒ
fieri: ᷣ in lege inſpiratũ vt pᷣceptũ et debitũ fieri. Quia
&ante legẽ erat obſeruantia ſabbati apud pr̃es ᷣm de⸗
terminationeʒ diſcipline ⁊ inſpiratõnis diuine vt eſſet
vacatio tali die.ideo ad iſtud pᷣceptũ dicit᷑ memẽto:et
nõ ad alia. Ad alia em̃ dictat natura oĩno:2 ſi deſiciat
diſciplina.ad iſtud vo ⁊curꝛit ⁊ dictamẽ natuꝛe geneꝛa
le:et determinatõ diſcipline.⁊ ꝑ h̊ rũdet᷑ ad pꝛimum.
Ad ſcðᷣům doᷣm.ꝙ ioh.dam̃.ſignãter dĩc ꝙ añ legem
nõ erat ↄſecratuʒ.quia ⁊ ſi añ legem eſſet inſpirata ob⸗
ſeruantia pᷣm rõneʒ honeſti: boc ẽ dignũ fieri:nõ tamẽ
ßm rõneʒ pᷣcepti. eſt debiti fieri.ðᷣ hboc mõ ꝓPonit i le⸗
ge. ⁊ ideo dr ↄſecratũ in lege a dño.i.a dño pᷣceptũ ſer
uaꝛi vt ſcẽm. et ̊ inſinuat verbũ memento vt diem ſab⸗
bati ſanctifices.

Articulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑ de ſcda circũſtantia q ẽ
in taxatõne tẽꝑis alicuiꝰdetermĩati diuine
vacatõni. Querit᷑ ̊ an debuerit taraꝛi.Nã
cũ creatura rõnalis ſe debeat ſꝑ deo obnoria ẽ vacatõ
ni m ome tps:j nõ debuit ꝑs aliq tꝑis ad h̊ determiĩa
ri.¶ Item ſi dicat᷑ ſiẽ dicit ioh.dam̃. ꝙ h fuit ꝓpter iu⸗
deoꝝ imꝑfectõezʒ.q nõ omnẽ vitam xo ↄſecrabant:nec
amoꝛe dominatoꝛi vt pr̃i ſeruiebãt: ̊ vt ſerui indeuoti
paruã ⁊ minimã ꝑticulã ſue vite deo tribuebãt. Obijci⸗
tur & ſm h̊ ſeruientibo er amoꝛe ꝗ oẽm vita deo ↄſecꝛãt
xp̃ianis ñ eſt tarandũ tpᷣs vacatõis. Snec dies octaua
ſen dies dñ̃ica eẽt taxanda pluſꝙᷓ alia dies. ¶ Itẽ ioh.
dam̃. Obſeruatio ſabbati. i.ſeptime diei excogitata eſt
ꝑuulis:⁊ ſub elemẽtis mundi ſeruis effectis · et ſegtur.
qa nõ ſumꝰſeꝛui ſᷣ filij: nõ ſub lege ſ ſub gꝛa.nõ ſumꝰ
adhuc ꝑticulariter dño ſeruiẽtes in timore:ſ̊ om̃e tpᷣs

ei offerꝛe debemꝰ. Non igit᷑ dies aliqᷓ rpᷣianis debebit
determiari. Contra. impoſſibilis ẽ vacatõ ſᷣm ome

tpᷣs ad deũ.qꝗa coꝛpꝰqð coꝛrumpit᷑ aggꝛauat aĩiam.⁊ i⸗
numerabiles ſunt coꝛꝑis tꝑis neceſſitates. erit igit
ncẽiuʒ t̃s aliqd determĩari vacatõnis ad crũ. ꝗ Itez
cũ actus nr̃i ſint in tꝑe.quare in alijs actiboꝗ pcipiun
tur nõ ponit᷑ determinatõ tꝑis: vt in adoꝛatõe ꝗ ꝑtinet
ad pꝛimũ mãdatũ pᷣme tabule: ⁊ in honoꝛe pentu qdðẽ
pꝛimũ mandatũ ſcde tabule.⸗ Itẽ cũ generales circũ⸗
ſtantie actuũ ſint tp̃s ⁊ locus.⁊ viruq; ceterminet cul⸗
tui 2 vacatõni m legẽ. Naz de loco dr deut. xij. Veies
ad locum quẽ elegit dñs ⁊ offeres oblatõnes tuas. De
tꝑe dĩ ſerua diẽ ſabbati.Querit᷑ quaꝛe in decalogo in
pcepto vacatõnis ad deũ xæterminat᷑ te et nõ locus.
Solutio. vacatio que eſt ad deum intelligitur duo⸗
bus modis: in habitu:et in actu. In habitu non reci⸗
pit taxationeʒ tempoꝛis: ꝙtum ad ſeruientes deo er ca
ritate. Ille enim qui eſt in caritate in habitu. totuz ie⸗
pus vite ſue deo offert. tamen qtum ad ſeruientes er ti
moꝛe pene qui redimunt tempus in ſeruiendo. quia ve
pus ſeruicij ẽ eis ſiẽ coactũ:tarat᷑ tp̃s. Et H vult diceꝛe
ioh.dam̃.qtũ ad caꝛnales de iudeig q Fuiebãt ex timo
re. In actu vᷣo vacatõ recipit taxatiõeʒ tꝑis:qꝗa non eſt

ſegem
aob⸗
diam
eptüſer
ſenſab

1

nti
ti dinin
rani
hen
rterni
plerin
nteec
ſevoni
Piei⸗
ſcut
Ntand
ioh.
znanel
lſegen
noſur
oſßeß

an

fnon
n,,
tie
,
Hin
lhet
64
Nd
8
on
le

—

Queſtio

poſſibile dvegentibus in vita mortali ſꝑ vacare. inde eſt
ꝙ ſpualibo de iudeis deierminabit᷑ dies ſeptima. ſicut
xpᷣianis dies octaua. in quo ſicut dic ioh. dam.abam⸗

pleru ꝗ eſt circa materialia ad deum ↄgregent᷑ in pſal-

mis 2⁊ bymnis ⁊ canticis ſpalibo 2 meditatõniboſcri
pturarũ.Et ꝑ boc pʒ reſponſio ad pᷣmo obiecta. 4¶ Ad
illud vero ꝙ querit᷑ quare nõẽ taxatũ vel aſſignatů tẽ⸗
pus in pᷣcepto adoꝛatiõis et in pᷣcepto bonoꝛis paꝛentũ
ſicut hic dõm ꝙ ad vacatõem neceſſariũ ẽ tꝑs determi⸗
natũ in quo ceſſet᷑ a coꝛꝑali2 ſeruili ope.nõ em ſeſe cõ⸗
patiunt᷑ oꝑaꝛi talia ⁊ vacari vᷣo:pᷣ ad oꝛzonem nõ eſt ne
ceſſe:nec ad honoꝛẽ paꝛentũ. Cũ eniʒ adoꝛatio pᷣncipa:
liter cõſiſtat in latria mẽtis ↄcurꝛente denotione ſigei
ſpei.et caritatis · bene ↄpatitur ſecũ opus coꝛpale. ſiłr
honoꝛ parentũ.ideo ceſſando aboꝑe 2 oꝑando poſſu⸗
mus ꝑntes honoꝛare. et ideo nõ fuit taxandũ tempꝰin

iſtis ſicut in p̃cepto de ſabbato.¶ Ad vltimum dðm. ꝙꝓ

locus nõ debet taxari vacatõni.Locus eniz eſt mẽſura

—

coꝛꝑalis:vacatõ vo ſpũalis. Lpᷣs ᷣo menſura eſt ſpũiua

lium motuũ ſuccedentiuʒ. t̃s ergo erat taxandũ:eo

nõ omni tꝑe vacari poterat.non aũt locus: eo in qli⸗
bet loco vacari debet2 poteſt.

Articulus tercius

Einde querit᷑ de tercia circũſtantia pᷣcepti
que ponit᷑ ꝓ rõne. Sex diebo fecit deꝰ celũ 2

terꝛã: ⁊ in ſeptima reꝗeuit. cũ moueri 7 qui

eſcere ſint nata fieri circa ideʒ: ſi in deo nõ eſt accipere
moueri aliquo mõ: nec geſcere.¶ Item ſi dicat ꝙ re⸗
quieſcere ſumit᷑ impꝛopꝛie ꝓ ceſſatione ab om̃i opere.
Contra.iohᷣ.v. Pater meus vſq;mõ oꝑatur:⸗ ego ope
roꝛ:ᷓ ſeptima die ab oꝑatione nõ ceſſauit.4. Si vo di⸗
ſtinguat᷑ opus diuinũ:qꝛ eſt opus pᷣme ↄditõnis.cũ na⸗
ture rerũ ſunt ↄdite. ⁊ qtuʒ ad hec opa dicit requieſce
re ppoꝑa ſex dierũ.ñ ſᷣm bedam ⸗ aug. exponit᷑ rege
uit.i.nouã creaturã facere ceſſauit. Item eſt opus ꝓpa
gatõnis ſen pductõis qͥ nature inſite rebo ꝓducũt ſimi⸗
lia ex ſimiliba.vel in ſpecie vi hõ ex boĩe planta ex plã⸗
ta:vel in genere vt ex carne vermes:⸗ S̈tuz ad iſta ope
ra oꝑat᷑.Contra h̊ obijci᷑ de animabo q̃ tota die crean
tur:nõ em̃ ꝓducunt᷑ ex materia:nec de natuꝛa aliqua ſi
cut mẽtiti ſunt heretici. Rñ.cum creant᷑ aĩme noua
creatura creat᷑.in numero:nõ in genere velſi pẽ. Cũ em̃
creabat᷑ aĩa ade.q et ſpẽs aĩe creabat᷑. et iðᷣo ñ repugt

ei qð dicit᷑ regeuit.ſi nouiter creat aĩas:qꝛ illud ſic ex⸗

ponit᷑ reqeuit.i.nouas ſpẽs facere ceſſauit. Quõ autẽ
intelligant᷑ requieſcẽ. nõ multipłir ſjm ſnĩas bede ⸗ au⸗
guſ.in glo.ſuꝑ gene.q colligunt᷑ hac diuiſione.cũ eniz
dicituꝛ deum quieuiſſe poteſt in telligi per negationem
vel per poſitionem. Si per negationem duoba modis
Vno modo vt ſit abnegatio ex ꝑte creature.vt ſit ſenſꝰ
requieuit.ꝗa poſtea nihil nouũ fecit in ſpẽ ſᷣm auguſt.
Alio mõ vt ſit abnegatio ex ꝑte creatoꝛis. et tũc ſic ex⸗
ponit᷑ ᷣm bedam.reqeuit.i.operibo non indiguit vt in
eis regeſceret:ſᷣ in ſeipſo quietus fuit. Item ꝑ poſitio⸗
nem duobo modis.no modo vt ꝑbᷣ ꝙ dicit regeſceꝛe
ponat᷑ actio. Alio mõ vt ponatur ſignifcatio.ſi ponat᷑
actio:intelligit᷑ ꝑ cauſam. VFñ ſᷣm aug.requieſceꝛe dei
eſt rõnali creature in ſe requiem pᷣſtaꝛe. vt illic veſide⸗
rio feramur quo requieſcamꝰ. Sicut enim facere dici⸗
tur cum ipſo in nobis opꝑante facimus: et cognoſcẽ cuʒz
cognoſcimus:ſic requieſcere cum eius munere quieſci
mus. Si dᷣo ponatur ſignificatio. intelligitur duobus
modis. Uno modo anagogice. requieuit die ſeptimo.
id eſt ſignificauit q; poſi bona opera ĩ pꝛeſenti dabit re
quieʒ in futuro. Alio modo allegoꝛice requieuit. quia
diem quo xpᷣc poſt moꝛteʒ quieturus erat in ſepulcro pᷣ⸗

figurare voluit.

Articulus quartus

4 ReNenn „½) 4** pyng
. 3

xxxy.

Oſtmoduʒ querit᷑ dequarta circũſtantia q̃
ponit᷑ ꝓ rõne illius pᷣcepti:vt regeſcat ſeꝛuꝰ
ancilla ⁊ bos ⁊c.i Zam cũ pꝛeceptũ legis
dei ſol reſpiciat rõnalẽ creaturam:nõ videt᷑ ↄueniens
vt in pᷣcepto vacatõnis 2 quietis fiet mentio de gete ere
ature irꝛatõnalis.¶¶ Item. j. ad Coꝛĩ.ix. ungd de bo
bus cura eſt wo:vuit dicere apls.qꝙ illud legis: nõ al⸗
ligabis os bouis.nõ intelligit᷑ de boue ad litteraʒ: qui
eſt animal irꝛatõnale:vñ ſic arguit. Mungd de bobus
cura eſt o. aut ꝓpter nos vtiq; h̊ dicit ⁊ pꝰ.iQam pꝛo⸗
pter nos ſcripta ſunt.hoc ergo quoo dicit᷑ hic in iſto p
cepto d quiete bouis:eadẽ rõne nõ debet accipi ad lit
terã ſ in figura. erit igit᷑ figuꝛale. Incõueniẽter poni
tur in vterminatõe pᷣcepti moꝛalis. Solo. dðm. ꝙ;
bec determĩatio alr ponit᷑ in pᷣcepto de ſabbato. Exo.
xr. ⁊ deut. v. et alr Exo. xriij. In moꝛalibo em̃ pᷣceptis
bec determiatio ponit᷑ moꝛalr. Vñ ſicut dr exo.xx.2õ
facies om̃e opꝰtu filiꝰtuus ⁊ ſeruꝰiumentü tuũ 2 ad⸗
uena. in qͥ interdicit᷑ opꝛimpediẽs vacatõeʒ qͥ ad deuz.
Qam in pmo interdicit᷑ quo ad ſe. Per aliũ vo inter⸗
dicit duobo modis.iQaʒ ↄti ngit oꝑaꝛi miſterio rõnał
hoĩs:et mĩſterio irꝛõnalis iumenti:⸗ vtrũq; moꝛale.2
inqᷓtuʒ.ſ.reducit᷑ ad vacatiõeʒ qᷓ eſt ad deũ. In pᷣceptis
ðᷣo figuralibo ponit figuralr. nñ.xxiij. exo.dr. Septia
die ceſſabis vt reqeſcat bos tuus ⁊ aſinꝰ:a⸗ ſernꝰ tuus.
vult dicẽ damꝰ.ꝙ ꝑ bouẽ ſignificet ira.pꝑ aſinuʒ ↄcu⸗
piſcentia.ꝑ ſeruũ aꝓpetitꝰſenſualis.vñ ſiẽ ipſe dic. in H
ſignificat᷑ ꝙ irã ⁊ ↄcupiſcentiã a peccato quieſcere faci
amus:niſi deo vacemus.

Membꝛum quartũ

Einde querit᷑ ðĩ obſeruantia ſabbati.Et
querunt᷑ duo. Primo de obſeruãtia ſab⸗
bati tꝑe legis. Secundo an debeat obſer
uari tempoꝛe gratie.

Articulus primus

D pꝛimũ querit᷑ m lr̃am.qᷓtum ad qd ĩtel⸗
ligat᷑ vacatõ ſabbati:⁊ determinat᷑ lege ſic
Om̃e opꝰßuile nõ facietis in ea. Sʒ querit᷑
qd dicat᷑ opꝰſeruile.Ad qð ſic ¶ Datr᷑.j. Sabbatis in⸗
gꝛeſſus ſynagogã.glo.docet nos verũ ſabbatũ:vt ab oĩ
oꝑe ſeruili.i.ab omibo vicijs vel illicitis abſtinẽ ſtudea
mus: gᷓ opꝰſeruile dr̃ pctm. ¶ Item in. xiij. luc. Ser di⸗
es ſũt ⁊c.glo.lex ĩ ſabbato non hoĩeʒ curaꝛe ſ᷑ ſeruilia
oꝑa facẽ.i.pet̃is grauari ꝓhibʒ:g̊ in pᷣcepto ð ſabbato
ſolũ ꝓhibet᷑ vacatõ ab ope malo.4 Itez mar.iij. ſi licet
ſabbatis ⁊c̃.glo.arguit ꝙ pᷣcepta praua interpᷣtatõe vi
olant.eſtimãtes ĩ ſabbato a bono oꝑe feriandũ.cuʒ lex
dicat om̃e opꝰſeruile nõ facietis in ea.i.pectm. Eont᷑
Exo.xxxiiij. Sex diebo oꝑaberis.in die ſeptimo ceſſab
arare 7 metere.ꝗᷓ erat ab omibo oꝑibo huiꝰ vacandum.
nõ ꝗ̊ ſolũ a pcto.¶ Item exo.xvj.Reges ſabbati ſct̃ifi⸗
cata ẽ dño.cras quodcũq; oꝑandũ eſi facite:⸗ q̃ coquẽ⸗
da ſunt coqte.ergo in ſabbato non licebat coquẽ cibos
Itez ioh. xix. ꝓpter paſceuen iudeoꝝ.glo. accelerata
ẽ ſepultura ne adueſ paſceret:qñ nihil tale facẽ licebat.
Item nũe.xvj.dr. e ille ꝗ colligebat ligna ĩ die ſab⸗
bati lapidatꝰeſt. Ex hoc relingtur ꝙ in pcepto de ſab
bato interdicebat᷑ opꝰneceſſitatis coꝛꝑalis. ſeruile igit
opꝰdicet᷑ opꝰrelatũ ad coꝛpꝰ:2 nõ ſolum petm. ¶ Item
Math. xxiiij. Orate ne fiat fuga vr̃a byeme vel ſabba⸗
to.glo.in altero ꝓhibet duritia frigoꝛis.in altero trãſ⸗
greſſio legis ſi fugẽ velint: ꝙ nõ erat licitũ itinerare in
ſabbato. Szʒ 3 B obijcit. nam ſiẽ dic ioh.daĩ.om̃is
iſr circũcidet ĩ ſabbato: 2 ſacdotes a leuite ĩ tabnacli
oꝑibo ↄtaminãt vel ſoluãt ſabbatũ:et inculpabiles ſũt.
Item helias nõ ſolũ ꝑ ieiumiũ.ſᷣ etiã ꝑ itineꝛatõeʒ q̃⸗
draginta dieꝝ in ſabbatis ſeipᷣm affligẽs ſoluit ſabba⸗
tu. ⁊ nõ eſt iratꝰei ꝗ legem dedit:ſed in oꝛeb ſeipſum ei

manikeſlauit.iij. Reg.xirx. Ex quo relinquitur ꝙ itine⸗
rare in ſabbato non erat illicitũ. ¶ YIem dam. Omnis
iſrael ſeptem diebo archaʒ dni circũferentes in circui⸗
tu iberichontinos maros ſubuerterunt: in quibo oĩno
fuit ſabbatũ.4¶ Item ſi dicat᷑. ꝙ iſte coꝛꝑales actiones
facte ſunt auẽte diuina.? ideo licite.als aũt nõ eẽnt li
cite: ſicut de ſpoliatõne egiptioꝝ. Contra. MWath. xij.
Opponebat dñs iudeis. Quis ex vobis bñs vnã ouẽ ⁊
ceciderit die ſabbati ĩ foueã nõne tenebit a leuabit eã.
pꝰocludit:ita licet ſabbatis bñfacere.Et ↄſtat ꝙ leua⸗
re ouem te fouea nõ eſt diuia auẽte: eſt coꝛꝑalis actꝰ
ſeruile igit᷑ opꝰqð ꝓhibet᷑ fieri in ſabbato nõ eſt coꝛpo⸗
ralis actus. 4l Item in luc. xiij. Qõne vnnſquiſq; vrm
ſoluit bouẽ et aſinũ:⁊ ducit adaquare.¶ ꝛeterea q̃ri
tur ꝙtum ad quid dicat᷑ opus ſeruile. vtru dicat᷑ ſoluʒ
opus qð eſt pctm: aut opus coꝛpoꝛale? ¶ Iem vtrum
opus ſeruile dicat genus actꝰ: aut circũſtantiã actus
Qam ſi diceret᷑ genus actꝰ. ſ. .actꝰcoꝛpoꝛalis: in cõtra⸗
rium eſt qa actus coꝛpalis aliꝗs licite poteꝛat fieri in
ſabbato exigente neceſfitate: ſicut ſup ꝓbatũ eſt, Dicet᷑
ergo opꝰſeruile ꝓpter circũſlãtiã actus. Si h̊ dieatur:
in cõtrariũ eſt qꝛ ſicut pʒ ex pᷣcedentibo in ſabbato ꝓbi
bebant᷑ genera oꝑm. vt araꝛe metere cibos coquere et
bmõr. Solutõ. dom. ꝙ opꝰſeruile dr̃ duobo modis

2⸗

moꝛaliter petm. Eñ glo. xiij. luc. Cer in ſabbato ſerui⸗
lia opa facere.i. peccatis grauari ꝓbibet. in mar. uj.
ſi lʒ ſabbatis.glo.opꝰFᷣuile pctn. Cratr oĩs actꝰimpe⸗
diens vacatoneʒ ꝗᷓ eſt ad e tꝑe quo vacandũ eſt. et B
mõ intelligit᷑ ad lĩ am. Ome opꝰſeruile nõ facietis ĩ eo
boc eſt nõ implicabitis vos actibo quibo impedit᷑ vaca
tio ad deũ.⁊ determiauit ler quoſdã actus:vt arare et
metere 2 alios ꝗ dicti ſunt. EUñ in luc.xiij. Sey dies ſũt
in quibo oꝑtet oꝑari ⁊c. glo.MMoy ſes ſabbato a ſerui
li opere ⁊ noria actõne feriandũ pcepit. pᷣfigurãs tpᷣs
in à nr̃a ſecularia oꝑa: nõ vo religioſa.i.laudandi cũ
ceſſabũt. Ex qͥ relinꝗtur ꝙ ſecularia oꝑa dic ſeruilia:
H pʒ rñſio ad obiecta: quibo videbat᷑ ↄcludi:ꝙ opꝰ
ſeruile intelligeret᷑ ſolũ pctm. ¶ Ao alia vᷣo quibo vide
tur. ꝙ om̃is coꝛꝑalis actus dica?᷑ opſeruile oꝛdinatuʒ
ad coꝛpꝰ.dicendũ ꝙ; coꝛꝑalis actꝰaut impedit liberta⸗
tem ſpũᷣs:cũ vacandũ ẽ deo:quẽadmodũ ſunt mechani
ca oꝑa: z arare ⁊ hmõi. Aut nõ impedit: quẽadmoduʒ
eſt loq. moderatꝰinceſſus: ⁊ bmõi.talis actꝰnõ dicebat᷑
ſeruilis in lege:primꝰaũt actus dicebat᷑ ſeruilis. Et ꝑ
boc pʒ rñſio ad ſedo obiecta.⸗ Ad vltimo vᷣo obiecta
quibo videbat᷑ oſtendi ꝙ coꝛꝑales actus boni nõ eſſent
ſeruiles. Diſtinguendu ꝙ coꝛꝑales actus q dicunt᷑ in

lege ſeruiles eo ꝙ ꝓphibent vacatõeʒ ad deũ. aui fiebãt

cogente neceſſitate: aut exigẽte vtilitate: aut nec ſic nec
ſic: ̊ ſola volũtate. Si cogente neceſſitate nõ reputaba
tur actoille ſeruilis: qᷓuis ex ſuo genẽ ſeꝛuilis eẽt.⁊ hoc
eſt vñ erat licitũ.⁊ boc eſt qð dr..mar᷑. Sabbatuʒ ꝓ⸗
pter hoĩem factũ eſt.glo.ſabbatũ cuſtodiri pᷣceptuʒz eſt.
vt ſi neceſſitas fuerit nõ ſit reus ꝗ violauerit. Macha⸗
bei ſabbato pugnãt qð non eſt licitũ in lege. neceſſitas
tamen licitũ facit.ſic et hodie in ieiunijs:ſi ꝗs ieiuniuʒ
fregerit neceſſitate:nõ tenet᷑ reus. Item ſi exigente vti

— . — ——

litate: non or ꝑ interp̃tatõeʒ actus ſeruilis. En ĩ maz?.
ij. ſuꝑ ilind. Sabbatũ ꝓpter hoiem. interlineaꝛis.ideo
pꝛima ſalus hoĩs cuſtodia ſabbati ꝓut hoiĩo vtilitas

exigit ſupple dʒ ſeruari. Vnde ibi dicit glo. ꝙ ſabbato

—

circũcidi nõ eſi ꝓhibitum: qꝗa neceſſariũ et etiã vtile ſa-
luti. Si vo ſit actus vt dictũ eſt impediẽs libertatẽ ſpi⸗
ritus vacandi co: nõ exigente vtilitate nec cogentene
ceſſitate: m legez reputabot᷑ ſeruilis illicitus in die
ſabbati:⁊ per ̊ ſoluunt᷑ obiecta.⸗ Lñ nota ad hãc di
ſtinctõez circa actus ꝗ ſunt er geneꝛe ſeruiles: tñ ſunt
neceſſarij2 vtiles. ¶ Jam aut ſic erat ꝙ poterant tales
actus ante vel poſi diem ſabbati fieri: ſine detrimento
vtilitatis vel periculo neceſſitatis ſicut erat coquere ci

baria:ligna colligere:et huiuſmodi. Aut non poterãt
fieri ante vel dimitti vſq; poſt ſine damno.ſicut pugna
irꝛuentibo hoſtibus:vel extractio ouis de fouea. Si p⸗
mo modo tales actus reputabant᷑ ſeruiles.ſcdðᷣo modo
non:diſpenſante in h̊ neceſſitate vel vtilitate. Itẽ in⸗
xta hoc quereꝛet aliꝗs. an obſeruantia ſabbati magis
eſſet in p̃cepto:ꝗꝙᷓ ceteri actus ꝗ in alijs pᷣceptis decalo:
gi iubent᷑ vel ꝓhibent᷑. Ao qð aꝛguit᷑. Hiero.Quis du
bitat ſceleratius eſſe miſſum qð grauiꝰ eſt punitũ.ſed
p̃uaricatio ſabbati grauiꝰpuniebat᷑ qᷓ ꝑiurium vel fur
tum:ergo grauiꝰerat peccatũ:q̊ magis obligabat pᷣce⸗
ptum de ſabbato. gꝛauiꝰpuniret traſge ſio ſabba⸗
ti ptʒ: qa puniebat᷑ moꝛte coꝛꝑali:ſicut ptʒ Nũe.xv. de
illo ꝗ colligebat ligna in ſabbato:nõ autẽ furtũ vel y⸗
iuriũ.¶ Contra. Pꝛeceptum de ſabbato recipiebat di⸗
ſpenſatõeʒ ꝑ euidentẽ neceſſitatẽ. Alia nõ ſicut ꝑiuriũ
q minꝰerat obligatoꝛiũ. Solutõ.ſicut actõnes lega
les erãt in figura ſiłr ⁊ pene.Vñ notandum. ꝙ in lege
augmentũ penaꝝ erat ⁊ magnitudo: aliqũ rõne maio
ris reatus ꝙᷓtum ad lr̃am: vt de interficiendo ydola⸗
tras:aliqñ aũt rõne maioꝛis reatus qtum ad figuraʒ
quõ punita eſt puaꝛicatio ſabbati.In nume.xv. de il⸗
lo ꝗq lapidatus ẽ dicit glo.calũniant᷑ impij.ꝙ tam atro⸗
citer trucidet᷑ ꝗ colligebat ligna in ſabbato: ſᷣ om̃ia in
figura ↄtingebãt ilus:q em diem ſabbati violaꝛe auſus
eſt dum ligna colligeret ⁊ ideo punitꝰeſt:ſignauit eum
ꝗ hodie in xpᷣo ſignatꝰinuenit᷑ agere carnale opꝰ: qui ſi
fuerit dep̃henſus:lapidabit occidet᷑:qa aſt pũ alibo iu
dicatur. Aliter vpo rndet᷑ ſup queſtione de ↄtinentia le⸗
gis. S. vtrũ quicqꝗd ↄtinetur in lege ſit iuſtum.

Articulus ſecundus

Einge queritur an tꝑe gratie eſſet ſabbatũ
obſeruandũ.qð videt᷑ Exo.xvj. Reges ſab⸗
bati eſt ſctiſicata dño. interli. vt illi ſoli va⸗
cetis.ſi ergo m legem electa ẽ dies vacatõnis ſoli deo
72coꝛdat rõni bñ oꝛdinate:ergo nõ erit mutãda.¶ Si
dicat᷑ ꝙ dies illa eligebat᷑ röne figure g⸗ figurabat fu⸗
turũ:ſilr dies dñica eligit᷑ ad figurandũ futurum.ſi er
Sa tꝑe gre nõ ſunt ſeruade figure: qua rõne non ſeruat
abbatu: nõ ſeruabit᷑ dmca. ſ̊ hoc eſt incõueniẽs. Itẽ
ſabbatũ figurat illnd qꝗð ſemꝑ eſt faciendũ ſcilz ceſſaꝛe
a peccato ſed tale figurale non enacuatur tempoꝛe gra
tie quemadmodum nec thurificatio que ſignat duoti⸗
onem: ergo ſabbatum erit ſeruandum. Contra. rij.
ADath. legituꝛ. Oꝛ ſaluatoꝛ ſoluit ſabbatum vbi dicit
onne legiſtis 1c. glo.in boc facto nihil alið inſtrui⸗
mur niſi vt ſabbatum non ad litteram: ſed ſpiritualit᷑
obſeruemus. 4 YItem exo. xxxv. Septima dies erit ſab

.

batum id eſt requies. Olo.alia pꝛecepta in nouo teſta⸗

mento obſeruanda ad litteram non dubitamus. VlI

autem de ſabbato velatum et in miniſterio poſitum fu
it. vt hodie a nobis non obſeruetur: ſed ſolum ſignatũ
intueamur. 4 Ytem ad boc eſt ratio. AVeniente veritate
cebet ceſſare figura. ſed ſpecialiter ſabbatum erit figu
ra quietis animarum per receptionẽ pꝛime ſtiole et be⸗
ata fruitione: ſed hec per moꝛtem xp̃i collata eſt. ꝙ̊non
erit aliquo modo ſeruandus dies labbati poſt chriſti
moꝛtem. vnde auguſti.libro.ij.contra Fauſium. Cum
ueris quare ſabbati ocium non obſeruet chꝛiſtianus.
reſpondeo quia quod ea figura ſiguratur iam chꝛiſt⸗
impleuit. Quod concedendum eſt. Lamẽ diſtinguẽ
dum. ꝙ obſeruatio ſabbati poteſt intelligi duobus mo
dis:vt dictum eſt pꝛius.vno modo indeterminate: vt di
catur dies ſabbati dies requiei ſeu vocatõnisad deum
et hoc modo dies dominica poteſt dici dies ſ⸗ abbati. et
quelibet dies inſtituta ad diuinam vacationem. Inde
et. v. deutro. eſt interpꝛetatio talis.ſabbatũ ?.id eſt re⸗
quies domini dei tui. Ende dicebatur dies ſabbati di⸗
es requiei domini:/et boc modo ſemper ſeruatur ctiam

8
N
B⸗
N
mags
Muisd
npelſi
dbat D
et.d
ſebat di
tpiuri
ſeo
ſege
njo
lole⸗
Uraz
Nil⸗
do⸗
iain
oſds
eum
egoiſ
haliwin
entiat⸗
1

15
ſabbarü
es ſab⸗
ſoli⸗
Ni
S
gtfu⸗
ier
Kraat
N
Gane
neget
tAlon
Ptrorn
han
nn
finnt
anſcn
Hotete
vnſi
Geti
itate
nſige
abe⸗
gron
chrici
Cun
Kianne⸗
chi
diſinge
oboene
areige
Adan
bnd
n
in

NMueſtio

tẽpoꝛe gratie. Allio modo dicit᷑ dies ſabboti etermĩa
ta dies.ſ.ſeptima.Eroð.xxv. Sex diebo faciet opꝰ:ſe⸗
ptima dies erit ſabbatũ.⁊ hoc mõ qᷓuis eet moꝛale di⸗
ſeipline:erat tñ figurale.vñ ſigura inpleta tranſit. 2
h pʒ ſolutio ad primo obiectũ.i Ad lecũdũ. ꝗ ſabba⸗
tũ babuit figuram principaleʒ que figurabat᷑ futuruʒ
videlʒ quierẽ aiaꝝ poſt moꝛtẽ xpi.a bec erat principa⸗
lis ratio inſtitutonis ſabbati. Iteʒ habuit figura faci
endi. videlʒ ceſſatõz a peccato:que dnobo modis acci⸗
pit᷑. vel ſm ꝑteʒ tꝑis ſicut accipiebat᷑ a rudibo? carna
libus iudeis:qui credebant tunc tem ꝑis ſolũ eẽ vaca⸗
dum a peccato.aut ſemꝑ accipit᷑:ſic a xpᷣianis ꝗ ſciunt
ſe debere omni tempe ab illicitis abſtinere. ideo pticla
tꝑis ad figurandũ ceſſationẽ eligit᷑ iudeis:xpᷣianis vo
nõ. ſicut dicit Jo. damaſ. JàtUo ſabbatuz ineỹtuz eſt fi⸗
gura faciendi: non eſt ſeruanduʒ temꝑe gratie. 4l
aliud ᷓ quod obijcit᷑. ꝙ ſabbatum figurat qð ſemꝑ fa⸗
cienduʒ eſt. dᷣm ꝙ duplr intelligit. diuiſim ſcʒ ꝙ figu⸗
rat ceſſationeʒ a peccato que ſemꝑ facienda eſt. vel cõ⸗
iunctim.i.ſigurat ceſſationeʒ a peccato vt ſemꝑ laciẽ⸗
da.⁊ boc mõ falſa eſt. non.n.ſignificat ꝙ ſemꝑ ſit ab⸗
ſtinendũ:lʒ in veritate ſemꝑ ſit abſtinendũ.⸗ Xd illð

vo qð obijcit de die dñica. dom ; nõ inſtituta eſt ad ſi

Gnificandũ qð futuꝝ eſt: ſᷣ qd iam preteritũ ⁊ pñs eſt.
videlʒ reſurrectõeʒ dñi que facta eſt octauo die:⁊ iam
gloꝛia reſurgentis pñs eſt in celis.vnde Innoc.papa
diem dñicam ob venerabileʒ reſurrectõz xpᷣi non ſolũ

in paſcha celebramꝰ:verũetiaʒ ꝑ ſingłas ebdomadas

ipſius diei imagineʒ frequentamꝰ. de conſec.dil.iij.c.
ſabbato ⁊c̃.

Membꝛum quintũ

Vinto querit᷑ de obleruãtia dñice.Et q̃⸗
runt᷑ duo. Primo.an obſᷣuantia domini
ce diei precipiat᷑ hoc pᷣcepto. Scðo.agꝗ⸗
bus opꝑibo ſit ceſſandũ in die dñica.

Articulus prunꝰ
BeOD primũ arguit᷑. am cũ in hoc p̃cepto pᷣ⸗
cipiat᷑ obuantia tꝑis vacatõis ad deũ.di⸗
es aũt dñica ſit nobis determiatuʒ tempus
vacatõnis. precipit᷑ hoc precepto.¶ Cont᷑.ſiẽ̃ dicit
Jo.dam̃.ſ̊ precepto precipit᷑ obſᷣuantia diei ſeptimi:
ſicut ipſe dicit. Sabbati obſeruatio exagitata eſt ꝑ⸗
uulis:⁊ ſub elemẽtis mundi ſeruis.⁊ ſubdit.Cũ venit
quod ꝑfectum eſt:euacuatũ eſt qð ex ꝑte eſt.Fa euacu⸗
ata eſt:coꝛꝑalia quieuerũt:⁊ ſeruitutis ler completa ẽ
1 lex libertatis nobis donata ẽ.Ex quo videt᷑ ꝙ obſᷣuã
tia ſeptime diei qᷓuis ꝓ tꝑe legis eẽt moꝛale diſcipline
nullo mõ ꝑtineat ad obſᷣuantiã dñice diei.⸗ Item ad
gatł.iiij.reprehẽdit aplłs galatas dicẽs.Qũo ↄueꝛimĩ
iteꝝ ad infirma ⁊ egena elemẽta: quibo denuo ſeruire
vultis.dies obſᷣuatis ⁊ mẽſes ⁊ annos. & tꝑe gfr̃e irre
pᷣhenſibilis eſt obuantia diei.q̊ ⁊ diei dnice.ᷣteʒ da⸗
maſ.i õ adhuc ſub lege ̊ ſub gratia:nõ ſumꝰ dño ꝑ⸗
ticularit ſᷣuientes.ſ̊ om̃e vite tempꝰ ei offerre debemꝰ
Snõ eſt dies aliqua tꝑe ge obuanda.4 Item querit᷑
de h̊ qð dicit dam. Ieſtũ celebꝛamꝰ ꝑfectũ tꝑe gr̃e bũa
ne nature requiẽ aſſero vtiq; reſurrectiõis diẽ.ſᷣ reges
hũane nature ñ eſt niſi ↄpleta generali reſurrectiõe q̃ ẽ
futura.Dies ̊ dñica ẽ dies ſignificatiua futuri. ſi ̊ tẽ
poꝛe gꝛe nõ ſunt ſuande figure futuroꝝ:nõ ẽ obſᷣuãda
dies dñica. Solo. ſic pʒ ex pcedentibo.h̊ pᷣcepto pꝛe
cipit᷑ tempꝰ vacatõis aliqdð:⁊ ſᷣm H̊H eſt moꝛale legis na
ture.⁊ h̊ 'm indetermĩiatõz: ⁊ mõ ſm indetermĩatõ⸗
nẽ pᷣcipit᷑ dñica dies tꝑe gꝛẽe:a ſeptima tꝑe legis.Fᷣm vo
termiĩatõʒ tꝑe legis pcipit᷑ dies ſeptima ex cauſa mi⸗
ſtica ⁊ ſignificatiua futuri: ſicut dictũ eſt.⁊ eſt morale
viſcipline.tꝑe vᷣo gre precipit᷑ dies octaua ad determi
natõʒ tꝑis vacatõis.h̊ nõ ex cã preſignãte futuꝝ: ſᷣ ex

xxxij.

cã repñtante preteritũ. Vñ Leo papa dicit. q dies do
mica tantis diuina ꝝ diſpenſationũ miĩſterijs ẽ ↄſecta
vt quicqꝗd inſigne a dño ẽ ↄſlitutũ in terris: in bꝰ diei
dignitate ſit geſũ. In hac die mũdus ſumpſit exoꝛdiũ
in hac ꝑ reſurrectõz ⁊ moꝛs interitũ ⁊ vita accepit n⸗
cipium.¶ Ad illud ꝗᷓ qdð obijcit᷑ primo: iam ptʒ rñſio.
dies.n.dñica nõ eſt feſtum imꝑfectuʒ:ĩmo ꝑfectũ ſicut
dicit Jo.dam̃.⁊ hoc qma ẽ repñtatiua ꝑfecte quietis.
cum.n.quies hoiĩs ſit in duobo ex ꝑte aĩe:⁊ ex ꝑte cor⸗
ꝑis.in gloꝛia aĩe⁊ gloꝛificatõe coꝛꝑis.ſabbatũ figura⸗
bat quieteʒ aĩe futuꝛam.⁊a ideo cũ futuꝝ factum ẽ:pñs
ceſſauit. Oies dñica repñtat ꝑfectam gloꝛiã aĩe ⁊ car⸗
nis nõ iam futura:ł̊ iam pñteʒ in xpᷣo: qui iam ẽ ĩ glo⸗
ria dei patris ſᷣm hũanaʒ naturã phi.ij.¶ Ad ſecũduʒ
dðm.ꝙ aplus reprehendebat obſeruantiaʒ diei. ſicut
obſeruant geneatici ad oꝑa inchoanda. vel illos Fʒ a⸗
liam expoſitõʒ qui obſeruabant legales obſeruatõnes
tem ꝑe gratie iudaizʒ antes.vt diem ſabbati ⁊ alia feſia
que erant figure futuroꝝ. ↄtra quos dicit etiã Greg.
de conſe.di.iij. quidam die ſabbati aliꝗd oꝑari ꝓ⸗
hbibebãt:qͥs niſi antixpᷣi pdicatoꝛes dixerim:ꝗ veniens
dieʒ ſabbatum atq; dieʒ dñicũ faciet cuſtodiri.quia eĩ
moꝛi ſe ⁊2 reſurgere ſe ſimulat.haberi in veneratõe vult
dieʒ dñicũ.quia płin iudaiʒare ↄpellit vt exterioꝛẽ le⸗
gis ritum reuocet: 2 ſibi iudeoꝝ ꝑfidiam ſubdat: coli
vult ſabbatum. 4 Ad terciũ doᷣm · ꝙ ſicut diciũ eſt. In
ſabbato ↄcurrunt duo.ſ.vacatio ⁊ ſignificatio.vacatõ
ad deum.ſignificatio moꝛalis ceſſatõis a pcto.qᷓtũ ad
vacatõʒ erat rei eius que nõ poterat fieri ſꝑ ꝓpt nccĩ⸗
tates multiplices bꝰ vite:que diſtrahãt ſpiritũ a vaca
tione que eſt in deum. ⁊ hoc mõ nec temꝑe legis:nec tẽ
poꝛe gre poſſumꝰ ſabbatiʒare.̊ eſt deo vacare in actu
m ome tp̃s:bᷣ ſolũ aliq.ideo ncce fuit ⁊ tꝑe legis⁊ tẽ
