vt in lege reteri inueſtigatiuũ adulterij ad cobertionem
ↄcupiſcentie carnis.in noua lege antiquitus inueſtiga⸗
tiuum furti ad cohertionẽ ↄcupiſcentie oculoꝝ.ſicut em̃
ↄtingit in etate hominis ſicut in etate mũdi.ſic aũt eſt ꝓ
in etate iuuenili pꝛonioꝛ eſt homo ad ocupiſcentiam car
nis ꝓpter habundãtiam caloꝛis incitantis qᷓ ad concupi
ſcentiam oculoꝝ: in etate vo ſenili pꝛonioꝛ eſt ao concu⸗
piſcentiani oculoꝝ ꝓpter intentõeʒ frigiditatis: que bha⸗
bet virtutem ↄgregatiuam. ſᷣm aũt diſpoſitõnem nature
ↄtingit pꝛonitas ↄcupiſcentie.Sili modo in etate iuue⸗
nili mũdi:que erat tꝑe legis:pꝛonitas erat maioꝛ ad cõ⸗
cupiſcentiã carnis. In etate vo ſemili que eſt tꝑe gratie
pꝛonitas maioꝛ eſt ad ↄcupiſcentiã oculoꝝ. AUnde apłs.
Mos ſumꝰin quos fines ſeculoꝝ deuenerunt.j.Coꝛĩ.x.
Sic igit᷑ terminata eſt inquiſitio de iudicijs ꝑmiſſionis
Mam ix ꝑmiſſione vſure terminatũ eſt ſupꝛa queſtione
de illo mandato.Qon furtum facies.

.d. eſtio. xlvij. de legib⸗
Vm ſicut ſupꝛa di/

ctuʒ eſt. in lege quedã mala fuerint pu⸗
nita. Quedãà vo ꝑmiſſa. In ꝑte pcedẽti
inquiſituʒ ẽ de lege ꝑmiſſionis. In bac
ðvᷣo ꝑte inquirẽduʒ ẽ de legibo punitõis.
¶ NMotanoũ ꝙ ꝓ culpis in lege duplex genꝰ pene inflige
batur:coꝛꝑalis:⁊ tꝑalis.Coꝛꝑalis que inducebat paſſi⸗
onem in coꝛꝑe.Tempoꝛalis que inferat detrimentuʒ in
poſſeſſione. Itẽ coꝛpoꝛalis pena in lege triplex erat:pᷣm
miſcdiam in pena flagellationis:Fjm equitatem in pena
talionis.Fm ſeueritatem in pena impugnationis ſeu in⸗

„ eerfectonis. 4 De pena flagellatõnis dicit lex Deu. xxv
A n 9Si iudices eum qui peccauerit dignuz viderint:plagis

ꝓſternent ⁊ coꝛã ſe faciant verberari. ꝓ peccati menſu⸗
ra erit 2⁊ plagaꝝ modus:ita dũtaxat vt quadꝛagenariũ
numeꝝ nõ excedat:ne fede laceꝛatꝰante oculos tuꝰabeat
frater tuus.4 Item de pena talionis dicit lex.xxj. Exo.
Animã ꝓ anima.oculũ ꝓ oculo:dentem ꝓ dente:manũ
ꝓ manu:vulnus ꝓ vulnere ⁊c. Et.xxiiij.Leui.Qualem
inflixerit macula: talem ſuſtinere coget᷑.⁊ ſubdit᷑. Equũ
iudicium ſit inter vos.⁊ Seut.xix. Cum inuenerit fal⸗
ſum teſtem dixiſſe ↄtra fratrem ſuum mendaciũ: reddẽt
ei ſicut fratri ſuo cogitauit facere.⁊ ſubdit᷑. Oculum
oculo.dentẽ ꝓ dente.pedẽ ꝓ pede exiges ¶ DBe pena ĩpu⸗

gnationis ⁊ interfectõnis dicit lex BGeutro.vij. Deuora

bis oẽs populos quos dñs deus tuꝰ daturꝰ eſt tibi:nec
cet eis oculus tuꝰ.⁊ Exo.xxij.NDaleficos nõ patieris
viuere.⁊ Deut.xx. Quãdo accedes ad expugnandum ci
uitatem offerres ei pꝛimũ pacem. Si aũt fedus inire no
luerint ⁊ ceperint ↄtra te bellum:oꝑpugnabis eam.⸗ ſe⸗

quit᷑ ꝑcuties omne qð in ea eſt in oꝛe gladij. abſq; mulie⸗·

ribus ⁊ infantibus De pena vo tꝑali ſine pecuniaria.
dicit lex Exo.xxij.Si quis furatꝰſuerit bouem aut ouẽ.

⁊ occiderit vel vendiderit:quinq; boues ꝓ vno boue re⸗
ſtituet ⁊ q̃tuoꝛ oues ꝓ vna oue. Si inuẽtũ fuerit qdðᷣ fuꝛa
tus ẽ apud eũ viuẽs duplũ reſtituet. Scðm ſ̊ g ĩ pte
iſia ingrendũ ẽ. Pꝛio de lege flagellatõis. Scðdᷣo de lege
talionis.Terco de legibo ĩpugnatõis.Quarto ð legibo

occiſionis. Quĩto de legibo ſatiſfactõis ꝑ penã tꝑalem.

Membꝛũ pꝛumuʒ

Irca legẽ flagellatõis ĩcidit q̃ſtio vtx ma
li ꝑ flagella ſint ad bonũ cogẽdi.a videt᷑
nõ:multipliciter. Pꝛimo qꝛ nullꝰ põt eſſe
inuite bonꝰ.ergo h̊ ip̃m cogi ad bonũ nõẽ
ei bonũ:nec cogẽti ↄſtat h̊ bonũ eſt. relinquit᷑ ꝗ̊ ꝙ nullꝰ
erit cogẽdus ad bonũ.l Itẽ ſicut dicit beatꝰ Dyo.on
coactã habemꝰvitã.ĩmo ſicut dicit᷑ Ecci.xv. Ante hoĩeʒ
vita ⁊ moꝛs.bonũ ⁊ malũ.qð placuerit ei dabit᷑ ei.⁊ re⸗
liquit eũ in manu ↄſilij ſui.Si ergo deꝰ ↄceſſit homini li
berum arbitriũ ad bonũ ⁊ ad malũ:eꝛgo nõ debet hõ co
gi ad bonũ.¶ Itẽ nemo ẽ cogẽdus ad id qð inutilit co⸗
gitur. Sed ad bonũ quiſqʒ inutiliter cogit᷑.qꝛ deꝰcoacta
ſeruitia aſꝑnat᷑.Ande.j.ioꝛin.ix.dicit apłs.Si neceſſi
tate euãgeliʒo nõ eſt mihi gloꝛia:ſi aũt volens hoc ago:
mercedẽ habeo.Si aũt inuitus:diſpenſatio mihi credi⸗
ta eſt. IOtem. ij. Coꝛin.ix.cuʒ de elemoſinis apłs oꝛtatur
ait. Unuſquiſq; det ſeu ꝓut deſtinauit in coꝛde ſuo.non
ey triſticia aut ex neceſſitate ex quo dat᷑ intelligi: ꝙ qui
inuitus dat ꝓpter pᷣſentem pudoꝛem:⁊a rem ⁊ meritũ peꝛ
dit. ¶ Item Bal. v. Scribẽs apłs legalia nõ eſſe tenẽda
dicit. Si ſpiritu ducimini nõ eſtis ſub lege.ex quo appa⸗
ret eum qui ſub lege.i.qui timoꝛe pene nõ amoꝛe iuſiicie

ſeruit.nõ duci ſpirituſancto. Si autem ſpirituſancto nõ
ducitur deo placere minime valet. Itẽ. j. ioh. iij. Ti⸗

moꝛ nõ eſt in caritate.ſed ꝑfecta caritas foꝛas mittit ti⸗
moꝛem. Sed ille qui cogit᷑ timoꝛe agit᷑.qui nõ eſt in cari

tate qui manus ↄpꝛimit nõ animum mutat quo pena ti
metur ⁊ iuſticia nõ amatur. ergo relinquit᷑ ꝙ inutiliter
quiſq; ad bonũ cogit᷑.¶ Item multi ex coactione efficiũ

tur impatiẽtioꝛes.ergo ⁊ deterioꝛes.ergo coactio vergit

eis in deterius.Cũ ergo de omnibo malis iſtud pᷣſumat
nullus malus ad bonũ eſt cogẽdus.4¶. Itẽ de lege natu⸗

re eſt nõ facere alij qð nõ velimus nobis fieri Tob.iiij.
Si ergo nullus vult cogi:qꝛ nullus vult ↄtrariuʒ eiꝰqð
vult. ergo de lege naturali nullus debet aliũ cogẽ.¶¶ IJtẽ
ſi xpᷣe ⁊ apli nobis imitandi ꝓonũtur.Sed xpᷣc iudeos
malos in ſe credere nõ coegit.ſimiliter nec apli aliquos
coegerunt.ergo vłꝛ mali nõ erunt cogendi:⁊ maxime ꝑ
flagella.cum dicat ſaluatoꝛ Math.v. Qui pcuſſerit ie
in vnam maxillã pꝛebe ei? alterã. Cõtra.aug.Vicen

tio donatiſte. Putas neminẽ debere cogi ad iuſſliciã.cũ

222

legas patrẽfamilias dixiſſe ſeruis Luc.xiiij. Quoſcũq;
inueneritis ↄpellite intrare. Poſtea vᷣo paulum ad veri

tatem cognoſcendã ⁊ tenenda magna violentia rpᷣi cogẽ
tio eſſe ↄpulſum. 4 Iteem ad eundẽ aug. Flagellauerut
xpᷣm iudei.iudeos flagellauit ⁊ xpc Math.rxj. radi
ti ſunt apłi ab hominibo bumane poteſtati: tradiderũt

apli homines poteſtati ſathane: vt paulꝰ Coꝛĩthium.j.

Coꝛin.v.4 Item aug. Sonato pᷣſbitero oſtendit multi
pliciter ꝙ mali ſunt ad bonũ cogendi. Pꝛimo ſic. Si vo

luntas mala ſemꝑ ſue ꝑmitteda eſt libertati. quare iſra⸗
helite recuſantes ⁊ murinurãtes qᷓduris flagellis a ma

lo Habiheheimr 7 ad terram pꝛomiſſionis ↄpellebãtur
4

tem aug. eidem. Si voluntas mala pmittenda eſt li
bertati.quare Paulus nõ eſt ꝑmiſſus vti peſſima volũ⸗
tate qua ꝑſequebat᷑ eccleſiam.ſed ꝓſtratus eſt vt cecare⸗
tur:cecatus vt mutaret᷑.¶ Item idem eidẽ. Si volũtas

mala ſemꝑ ſue ꝑmitreda eſt libertati.quare prĩ mouet᷑ in
ſcripturis ſanctis filiũ durũ nõ ſolũ verbis coꝛriꝑe:ſed
etiam latera eiꝰtũdeꝛe:vt ad diſciplinã bonã coactus ad
bonũ dirigatur Ecci.xxx.Curua ceruicẽ eius in iuuen⸗
tute.tũde latera eiꝰdum infans eſt:ne foꝛte induret ⁊ nõ
credat tibi. ¶ Item idem eidem. Si mala voluntas ſue

libertati permittenda eſt. quare coꝛriguntur negligen⸗

tes paſtoꝛes Eʒech.xxxiiij.⁊ dicitur eis. Errantem non
renocaſtis. Perditum non requiſiſtis. 4 Item idem ei⸗
dem. Te in puteuʒ miſiſti quo moreris vtiqʒ libera vo⸗

S

V. wWut, ſe .) Ph

₰„

—

— - —e rMM

.

— —ä

— —

„
t
.

1e⸗

5
L
Nueſtio
luntate.nõne crudeles eſſent ſerui dei:ſi huic male volũ
tati te ꝑmitterent: 2 non de illa moꝛte liberarent: Si er⸗
go ſalus iſta coꝛꝑalis ſic cuſtodienda eſt: vt etiã in nolẽ
tibus ab eis qui eos diligunt ſeruet᷑:quanto magis illa
ſpũalis in cuiꝰ xeſertione moꝛs eterna meruit. ¶¶ Item
augul. ad Honifacium comitẽ. Querũt cui vim yxpe in⸗
tulit quem coegit: Ecce habent aulũ apoſtolũ.·agno⸗
ſcant pꝛius eum cogentem xpᷣm: poſtea docentez· pꝛius
ferientem poſtea conſolantem. 4 Item augul. eidem ·
Eur eccleſia non cogeret filios perditos vt redirent: ſi
perditi filij coegerunt alios vt pirent. ¶ Item aug. Vin
centio donatiſte. Si quiſqᷓ inimicũ ſuũ periculoſis febꝛi
bus freneticum factum currere videret inpꝛeceps:none
potius malũ pꝛo malo reddet:ſi ſic eum ire ꝑmitteret qᷓ

ſ coꝛrigendus curandũq; ligaret:⁊ tunc ei moleſtiſſimꝰ

videret᷑ quãdo miſericoꝛdiſſimus extitiſſet. 4 Item au⸗
guſ. Pomiſfacio. AMoleſtus eſt medicus ſurenti freneti⸗
co ⁊ pater indiſciplinato filio:ille ligando:ille cedendo:
ſed ambo diligendo. Si aũt illos negligant perire peꝛ
mittant: iſta potius falſa mãſuetudo ẽ crudelitas.¶¶ Itẽ
aug eidem. Si duo aliqui in vna domo ſimul habitarẽt
quam certiſſime ſciremus ruituram. nobiſq; p̃nuncian⸗
ibus nollent recedere atq; in ea manere perſiſterent. ſi
eos poſſemus eruere vel inuitos vt vlteriꝰ redireſi ub erꝰ

periculo non auderent: puto niſi faceremus: non imeri⸗

to crudeles iudicaremur. Ex bis igitur relinquitur. ꝙ
mali ſunt enam ꝑ flagella cogendi ad bonum ⁊ coꝛrigẽ⸗
di. Nuod pcedendu eſt. Bicenduʒ igitur ꝙ lex flagel
lanionis lex miſericoꝛdie eſt ⁊ caritatis. Vnde augu.in
expoſitione ſermonis domini in monte dicit. Certe per⸗
fectio dilectionis ip̃ius dei patris nobis imitanda ꝓpo⸗
nitur cum dicit᷑. Diligite inimicos.benefacite his ꝗ ode

runt vos: vt ſitis filij patris veſtri qui ĩ celis eſt.⁊ tñ de
ipᷣo dicit᷑ per ꝓham. Quem diligit dominus coꝛripit.

fiagellat aũt omnem filium quem recipit ꝓuerb.ij. quã
auctoꝛitatem accipit apłus Hebꝛe.xij. Ut is cui rerum

oꝛdine poteſtas eſi data:ea volũtate vindicet:qua pater

filium flagellat quẽ tamen ꝑ etatem nõ põt odiſſe.¶ Ad

pꝛimũ ergo reſpodet aug. in epla ad Vicentium. Vides

vt opinoꝛ nõ eſſe ↄſiderandum ꝙ quiſq; cogit᷑:ſed quale
ſit ilud ad qð cogitur:vtrum bonuzʒ aut malum. non ꝗ;
quiſq; bonus poſũit eſſe inuitus. Ad illud eꝛgo ꝙ dicit
ipᷣm cogi non eſt ei bonũ inteꝛimendũ eſt.i IQam ꝑ hoc
facilius ducit᷑ ad bonum. quia cũ pꝛimo cogitur inuitꝰ.
poſimodũ de innito ſacilius fit voluntarius ſicut oſlen⸗

dit aug. in epła ad Moniſacinʒ comitẽ.in paulo qui pe⸗

na coꝛpis ad euangeliũ coactus intrauit. actuuʒ. ix. Et

plus illis omnibo qui ſolo verbo vocati ſunt in euange⸗
lio laboꝛauit.4 Ad ſcdᷣm dicendũ ᷣm ſcanctum Anſel⸗
mum.ꝙ libertas ad peccandũ non eſt dicenda libertas:
nec pars libertatis cum ipᷣm malum non ſit niſi tefeciꝰ.
vnde cohercere voluntatem a malo.hoc non eſt impedi⸗
re libertatem. ſed ipſam adiuuare.4! Ad ea que poſtea
obijcit ꝙ inutiliter cogitur quis ad bonum.dicenduʒ q;
ſi bonum ad qð mali coguntur ſemper inuiti tolerarent
7 nunchvolunear fierent. inutiliter cogerentur ad bo⸗
num. S
nem ducuntur abhoꝛere:⁊ ↄſueta magna cuſtodia dilige
re.ideo per ↄſuetudinem de inuitis fiunt voluntarij.In
de aug.in pſał.cxxvij.dicit. Cum per timoꝛem gehenne
ↄtinet ſe bomo a peccato.fit cõſuetudo iuſticie:⁊ incipit
qð durum erat amari.incipit timoꝛ excludi a caritate et
ſuccedit timoꝛ caſtus ð quo hic dicitur quo timemus ne
diſcedat ne eo careamus.¶ Ad illud quod obijcitur. ꝙ
multi fiunt deterioꝛes ex coactione. Reſpondet auguſt.
Vincentio donatiſte dicens.i Qunquid ideo negligenda
eſt medicina quia non nulloꝛum eſi inſanabilis peſſilen
tia· q.d.non.ita nec negligenda eſt cohertio:qᷓuis ſequa
tur in aliquibo deterioꝛatio. nec eſt verum ꝙ de omnibo
taliter ſit pꝛeſumendum.immo de quolibet pꝛeſumendũ

—-—

„
„

— Nno2 41 1C40 4 * Oei. . Ho / Vree .

d quia humane nature eſt ea que in diſſuetudi

7

xlvij.

eſt ratione diuine gratie que omnibo ſe offert ꝙ ſit emẽ⸗
dandus. 4 Ad aliud ꝙ dicit. qd de lege naturali ẽ velle
non cogi. verum eſt velle non cogi ad üllud qð non decet
vel erpedit. Cogi aũt ad bonum expedit ⁊ decens eſt.⁊
ideo non eſt ↄtra legem naturalem. quia? ſi alienate a
ratione menti per maliciam odioſum ſit bonuʒ ad quod
cogitur:tamen poſtea ſanate menti fit amabile.⁊ hoc ẽ
qð dicit augu.contra Jauſtum. Frenetici nolunt ligari
Titargici nolunt excitari.ſed perſeuerat diligentia cari
tatis.freneticum ligare.litargicum ſtimulare.ambo of⸗
fenduntur: ſed ambo diliguntur. ambo moleſtati qᷓiu
egri ſunt indignantur:ſed ambo ſanati gratulãt᷑.¶ AD
illud vᷣo quod vltimo obijcitur de xpᷣo ⁊ aplis.iam reſpõ

ſum eſt. nam ſicut dicit aug.cõtꝛa Pecilianũ.Tradidit

aptus hominem ſathane in interituʒ carnis:vt ſpiritus
ſaluus ſit in die domini:j.coꝛin.v.Lradidit Hymeneũ
alexandrum ſathane vt diſcerent non blaſphemare.j.

Thi.j.Et dominꝰ? flagello expulit de templo impꝛobos

negociatoꝛes. math. rxj.

Alembꝛũ ſecũdũ

Onſequẽter querit᷑ de lege talionis: circa
quã querit᷑ vtrum vindicta ſit expetenda:
qð videt᷑ per aug.ↄtra Fauſtum qui dicit
Illud qð antiquis dictum eſt oculum pꝛo
oculo: dentem pꝛo dente ⁊c. nõ eſt ↄtrarium ei qð dicit
v.math̊.Dico vobis non reſiſtere malo. immoderate ac

iniuſte vltioni.Lex iuſtum modum figens:legem talio⸗

nis inſtituit.vt qualem quiſqʒ intulit iniuriam:tale ſup
plicium pendat.⁊ ſubdit.cum peccet quis per ĩmodera⸗
tionem iniuſte vult vindicari.non peccat autem qui mo
dum adhibens iuſte vindicari vult.remotioꝛ eſt a pecca
to iniuſte vindicte qui nõ vult oĩno vindicari. peccat eĩ
qui exigit vltra debitum:non peccat qui exigit de bitum
ergo velle vindicari ſᷣm iuſticie debitum eſt licitũ.¶¶ Itẽ
lex talionis ↄtinet iuſtum ⁊ equum. Seo velle qð iuſtũ
7 equum ẽ cuilibet licitum ẽ.ergo velle eruitionem ocu⸗
li illius qui mihi eruit oculum:mihi licitum erit.⸗q Itẽ
auguſ. in expoſitõne pſał.cviij.dicit.Sex differẽtie ſunt
reddere bona pꝛo malis.non reddere mala pꝛo malis.
hec bonoꝛum ſunt.ſed pꝛimum melius: non reddẽ bona

pꝛo bonis.reddere mala pꝛo bonis.hec duo maloꝝ ſunt

ſed poſterius eſt deterius.reddẽ bona pꝛo bonis:redde⸗
re mala pꝛo malis.hec duo mediocrium ſunt.pꝛius pꝛo

pinquum bonis eſt. quod xpᷣc non arguit.ſed plus opoꝛ⸗

tere dicit:quia ethnici hoc faciunt. Math.v. poſterius
pꝛopinquum eſt malis.conuenit tamen ⁊ bonis. Unde
lex modum vltionis ſtatuit oculum pꝛo oculo. Con⸗

tra. Leuiti. xix. Non queres vltionem: nec memoꝛ eris

iniurie ciuium tuoꝛum. Item Deutro.xxxij. ¶Mihi vin⸗

dictam ego retribuam. Item Ecci.xxviij. Qui vindi⸗

cari vult a domino inueniet vindictam. Item in Pſat.
Si reddidi retribuentibus mihi mala decidam merito
ab inimicis meis. Item.j. Petri.iij. Non reddentes ma
lum pꝛo malo.nec maledictum pꝛo maledicto:ſed econ⸗
trario benedicentes. Item auguſt.ſuper pſal.cviij. Lex

talionis ſi dici poteſt iniuſtoꝛum iuſticia eſt. non qꝛ ini⸗

qua eſt vltio quam lex ſtatuit: ſed quia vicioſa eſt libido
vlciſcendi ⁊ hoc idem habet᷑ ſuꝑ Math.v. 4 Itẽ obijcit
de equitate legis talionis.Qam dicit lex Exo.xxij. Qui
furatus fuerit bouem ⁊ interfecerit vel vendiderit: quĩ⸗
q; boues reſtituet. vbi dicit glo.quãto minoꝛ in poſſeſſio

ne cõmoditas:tanto minoꝛ in amiſſione doloꝛ.ſed quan
to melioꝛ eſt quod aufertur. tanto doloꝛ amplioꝛ de amiſ

ſione:⁊ ideo quia plus dolet homo de amiſſione bouis
qᷓ ouis: ergo pari ratione cum maioꝛ doloꝛ ſit e amil⸗
ſione oculi qᷓ; bouis: cum non ſatis ſit ſm legem in fur⸗
to bouis reddere bouem pꝛo boue.multo foꝛtius nõ ſa⸗
tis erit ſm legem reddere oculum pꝛo oculo.immo qui

eruit oculum ſi baberet quinq; oculos deberet pꝛo ocu⸗

S 4RRCEO . 6 GL 3
9

—

— –

. L. ſdn Oer. S„ Lo 4
Jle ſt K4Bar Weon

Een. DNSchea Qi ſtr liaf⸗ qꝗ

lo eruto reddere. Rñ.ſicut dicit aug.ſuꝑ Math.v .
Aodum vltionis quem lerx ſtatuit ad iudicem pertinet
magiſq; ipᷣius eſi hoc inter homines diſcernere q; bonũ
hominũ ſibi expetere.hic em̃ redderet malum pꝛo malo

iudex ðo nõ.ſed delectatione iuſticie iuſtum pꝛo iniuſto

ðͤ etiam deus facit. Scom hoc eꝛgo diſtinguendum eſt
ꝙ expetere vindictam pꝛiuate ꝑſone non eſt licitum. ex⸗
petere ðᷣo vindictain ꝑſone iudicis.vno modo eſt licitũ.
alio modo illicitum. Licitum ex caritate ⁊ zelo iuſticie.
Illicitum ex odio libidine ire.licitum deſiderio coꝛre,
ctionis:illicitum deſiderio afflictionis.⁊ hoc eſt qð di⸗
cit augul.ſuper Math.v. non pꝛohibetur vindicta que
fit ad coꝛrectionem. ſed hoc etiam non conceditur: niſi
ei cui poteſtas oꝛdine data eſt.⁊ ſine ira vt pater in filiũ
4 Ad illud ergo qð pꝛimo obijcitur.ꝙ nõ peccat qui iu
ſte vult vindicari:nec qui exigit de bitum. Dicendum ꝙ;
ſi pꝛiuata ꝑſona per ſe vellet vindicari cum nõ habet iu
diciariam poteſtatẽ:vellet vindicari iniuſte. Iniuſta em̃
eſt vindicatio que a non habente iudiciariam poteſtatẽ
infertur. Item ſi deſiderio libidinoſo hoc appeteret iniu
ſte vellet vindicari. Deſiderium aũt libidinoſum poteſt
eſſe vel ſeipſum nimis amando. vel alium odiendo. Et
hoc eſt quod dicit auguſ.ſuper pſał.cviij.iniurie ꝓpul⸗
ſatõ licet iiuſte petatuꝛ:iuſte tñ pᷣſtat᷑ ab ipᷣo.ſ.iudice.ꝙ⸗

q̃ ipſa poſtulatio non vſq;quaq; iniuſte pꝛobatuꝛ. Ali

ud eſt enim iniuriam pꝛopellere vt ſibi liceat voluptuo⸗

ſe viuere. Aliud vt alioꝛum vtilitati libere poſſit vacare

Item ſicut idein dicit in ſermone domini in monte. Ju⸗

dex vult illum quem vindicat nõ pena miſerum. ſed coꝛ⸗

rectione beatum eſſe.cum.ſ.iuſte vindicat.dcirco rep⸗
hendit dominus diſcipulos petentes ignẽ de celo ad cõ⸗

ſumendum eos qui nolebant eos recipere.aĩaduertens

eos non amare coꝛrectionem.ſed odio deſiderare vindi⸗/

ctam. 4l Ad ſcm iam patet reſponſio ex pꝛedictis.quia

lex talionis qtuʒ ad iudicem qui zelo iuſticie punit.ſᷣm

hbãc legem continet iuſtum.qtum vᷣo ad pꝛiuatam perſo

nam: vel qui libidine vindicte boc expeteret: contineret
iniuſtum. AUnde dicit auguſ. Si bonus homo hoc expe

teret:malum pꝛo malo redderet. iuder vᷣo non. ſed dele⸗

ctatione iuſticie iuſtum pꝛo iniuſto qð eſt reddere bonũ
pꝛo malo.¶ Ad tercium qð dicit.ꝙ reddere mala ꝓ ma
lis pꝛopinquũ malum eſt:conuenit tamen bonis.Dicen
dum ꝙꝙ hoc non eſt ſimpliciter dictum: ſed debet intelli⸗
gi malum pene.non tñ ex malo affectu ſeu mala intentõ
ne quẽadmodum dicit auguſ.ꝙ petere vel pꝛeſtare ſub⸗

ſidium:vt voluptuoſe quis viuat in crimine: damnabi⸗

le eſt. petere vᷣo vel pꝛeſtare vt mali facultas adunatur:
vt eccleſia pacem addipiſcatur:vt aliquis multoꝛum vti
litati ſeruetur:vtile ⁊ honeſtum eſt. Inde eſt ꝙ Paulus
contra inſidias indeoꝛum petijt milites a pꝛetoꝛe vt ille⸗
ſus ab iniuria ſeruaretur Act.xxij. Hinc in euangelio
mercẽnarius vocatur qui vidit lupum venientẽ ⁊ dumit⸗
tit oues ⁊ fugit Soh.x.4¶ Ad vltimum dicendum. ꝙ in
leſionibus ⁊ damnis lex querebat vtilitatem leſi:⁊ coꝛ⸗
rectionem alioꝛum.vt.ſ.ex pena ledentis timerent pec⸗
care.Vnde.j.Lhi.v. NPeccantem coꝛam omnibo argue
vt ceteri timoꝛeʒ habeant. Glo.vt pena vnius metus ſit
multoꝛum.Cum ergo in eruitione oculi pꝛo oculo ſatis
ad coꝛrectionẽ ipᷣius punitus ſit qui leſerat ⁊ alij pꝛete⸗
riti.nec aliquid vtilitatis accreſceret leſo:ſi ledens alte⸗

ro oculo pꝛiuaret᷑. decreuit lex nõ vltra pꝛocedere in in⸗

flictione pene. In reſtitutione po quinq; bouũ ꝓ vno vł
quatuoꝛ ouiũ ꝓ vna.leſo vtilitas accedebat:q;uis ledẽs
pluſꝙᷓ leſerat grauaretur.

———

Membrũ terciũ

Oſtea querendum eſt de lege belloꝛuʒ ſeu
impugnationis.Circa quam partem que⸗
runtur tria. Pꝛimo vtrum mali poſſint li
cite debellari. Secũdo de circũſtãtijs belli

Tercio de exercitio qð eſt in tyrocinijs.

Articulus pꝛunus

Veritur ergo vtrum bellare ſit licitum. AD
qð auguſ.ad Moniſacium.Moli eſtimare ne
minem deo placere poſſe qui armis bellicis
miniſtrat. In his erat ſanctus dauid.cui dominus tam
magnum per hibuit teſtimonium. In his etiam illiꝰplu⸗
rimi tempoꝛis iuſti vt Yoſue cui dicit᷑.xvij.Exo. Egꝛel⸗
ſus pugna contra Vmalech ⁊ ceteri. Item in his erat il
le centurio qui domino dixit non ſum dignus vt intres
ſub tectum meum Math. viij. ¶ Item auguſ. ad Honi⸗

facium Joh. ab armis non iubet diſcedere milites. Et

xpᷣc poſi Math.xxij.tributa ceſari monet reddi:quia
pter bella neceſſaria militi ſtipendium pꝛebeatur. Itẽ
augul. in ſermone de puero Centurionis. Si xpᷣiana di⸗
ſciplina omnia bella culparet.hoc potius conſilium ſa⸗
lutis petentibus in euangelio diceretur Luce.iij.vt abi
cerent arma ſeq; militie omnino ſubtraherent. Dictum

autem eſt eis. eminem concuciatis. Eſtote contẽti ſti⸗

pen dijs veſiris.quibus pꝛopꝛium ſtipendium ſufficere
pꝛecepit: militare vtiq; non perbibuit.4! Item ambꝛo.
j. li. de officijs. Foꝛtitudo que bello tuetur a barbaris
patriaʒ vel domi. defendit infirmos.vel a latronibus ſo
cios piena iuſticia eſt. ¶ Item auguſt. Uincentio dona⸗
tiſte. Si ſemper eſſet culpabile perſecutionem facere.nõ
ſcriptum eſſet in ſanctis libris.detrabentem ſecreto pꝛo
ximo ſuo hunc perſequebar. 4 Item auguſ. contra Pe⸗
cilainum. Qui peccat non peccat legis auctoꝛitate: ſed
contra legis auctoritatem. Inde rogo te cuius vox ſit
in Pſak. dicentis. detrabentem ſecreto pꝛorimo tuo ⁊c̃.

Muere itaq; cauſam ⁊ modum perſecutionis.⁊ noli ge⸗
neraliter perſecutionem repꝛebendere. Mon enim perſe

quimur vos niſi quẽadmodum veritas perſequitur fal⸗
ſitatem. 4¶ Item auguſ. ad Honifacium comitem.cuiꝰ
putant in Pfſał. vocem eſſe vbi dicitur. perſequar inimi⸗

cos meos cõpꝛehendam illos: et non conuertar donec
ceficiant. Ex his igitur relinquitur ꝙ mali licite ſunt ꝑ

ſequendi ⁊ impugnandi. Contra. Omne bellũ fit vel
pꝛopter iniuriam pꝛopulſandam a ſe.vel a ſocio:vel ꝓ⸗

pter vindictam inferendam. Sed pꝛopulſatio pꝛopꝛie ĩ
iurie pꝛohibet᷑ Math. v. Si quis percuſſerit te in vnaʒ
maxillam ⁊c.⁊ pꝛopulſatio iniurie ſocioꝛuʒ pꝛohibetur

in petro cum ei dictum eſt. Conuerte gladium tuum in
vaginam Math. xxvj. IYlatio vᷣo vindicte pꝛobibetur.
j. Det. iij. Zon reddentes malum pꝛo malo ⁊c.Cum er
go omnis cauſa belli pꝛohibita ſit:bellare illicitum erit
Item beatus Gꝛego. Qiſi bella iſta carnalia figuraʒ
belloꝛum ſpiritualium gererent: nunqꝗᷓ vt opinoꝛ iudai⸗
carum by ſtoꝛiarum libꝛi diſcipulis xpi qui venit paceʒ
docere ab apoſtolis docendi traditi fuiſſent.¶¶ Iem ideʒ
HGꝛego.Quomodo diſcipulis xpᷣi belloꝛũ pꝛoficeret iſta
deſcriptio.quibus dicitur a iphᷣu. Pacem meaʒ do vobis

pacem relinquo vobis Yoh. riiij.2 non vos ipos vindi⸗
cantes Ro. xij. ſed magis iniuriam ꝑcipite 2 fraudeʒ pa

timini.j. Coꝛin. vj. 4 Ztem idem Gꝛego. Sciens aptus

nobis iam vltra bella non eſſe carnaliter ꝑagenda: ſed

anime certamina contra ſpirituales aduerſarios.pꝛece
ptum militie dat militibus xp̃i dicens. Induite vos ar⸗
maturam dei vt poſſitis ſtare aduerſus inſidias dy abo
li Eph.vj. 4 Item Adath. xxvj . Omnis qui acceperit

gladium gladio peribit. Ex bis igitur videtur manike⸗

ſte pꝛobari: ꝙ tempoꝛe gratie omnino bellare ſit pꝛobi⸗

bitum. 4 Item ꝙ omni tempoꝛe licitum ſit bellare 2 peꝛ

ſequi pꝛobatur. Qam ſicut dicit beatus Hiero.ſuper il⸗

lud ad Bal.iiij. Js qui ſᷣm carnem natus fuerat.perſe⸗

quebatur eum qui m ſpiritum. Qui m carnem natus
eſt perſequitur ſpiritualem.nunqꝙᷓ vo ſpiritualis carna⸗

lem perſequitur. ꝗ Item de membꝛis eccleſie dicit᷑ ma⸗
thei.v. Peati qui perſecutionem patiuntur pꝛopter iu⸗

A
n
o
der
ſen
rſi
i.
ig⸗
etſe
ſol⸗
⸗

we
Nin
lor.
mer
ſert
ura;
doi⸗
geez
ide
iſta
bis
ch,
ns
ſed
ece
⸗
abo
eit
ile
bi⸗
ri⸗
e
41s
ny
.

— — ☚
—— L „ Iies „

Nueſtio

ſticiam. Cum ergo iuſtoꝛum ſit perſecutionem pati. nõ
facere: relinquitur ꝙ perſequi malos erit illicitũ. ¶ IYtẽ
pꝛeceptum innocentie eſt xe lege naturali contetum ſub
illo pꝛecepto. quod ab alio oderis tibi fieri: vide ne ali⸗
quando alteri facias Lho.iiij. Cum ergo perſecutione
J bello coꝛpoꝛaliter ⁊ teinpoꝛaliter noceatur: contra pꝛee
ceptum innocentie erit bellare vel perſequi. RKn⸗Del
lare iuſte m legem diuinam eſt licitum. Et etiam in p⸗
cepto regibus ⁊ pꝛincipibus terre m qð dicit auguſ/ad

Honifacium comitẽ ſuper illum locum pſal.Et nüc re ⸗

ges intelligite erudimini qui iudicatis terram. ſeruite
domino in timoꝛe. quomõ ergo reges ſeruiunt in timoꝛe
niſi ea que contra deum iuſſa ſunt religioſa ſeueritate p
hibendo atq; plectendo. aliter em ſeruit quia homo eſt:
aliter quia rer eſt: quia em bomo eſt ſeruit vinendo fide
liter: quia rex eſt ſᷣim legem iuſticie pugnando viriliter.
Iniuſie no bellare illicitum eſt 1 pꝛohibitũ ßm qð oſten
ditur in Baruch.iij. vbi dicit de gigantibo qui ab initio
fuerunt ſiatura magna ſcientes bellum. nõ hos elegit do
minus. neq; viam diſcipline inuenerunt: ꝓpterea perie⸗
runt. 4 otandum autem ad boc vt diſcernas ꝙ bellũ
inſtum ſit vel iniuſtum. auctoꝛitatem. aſfectum. intentio
nem. ditõnem. meritum. 2 cauſaʒ. Affect? auctoꝛitas
debent conſiderari in ꝑſona indicentis bellum LCondi⸗
tio a intentio in perſona ꝑagentis bellum. ADerituz in
pſona ſuſtinentis bellum. Cauſa in ꝑſona pꝛo qua agiẽ
bellum. Bicendum ergo. ꝙ ad hoc ꝙ; ſit iuſtum bellum
requirit᷑ ꝙ ꝑſona indicens bellum habeat iuſtuʒ affectũ
7 auctoꝛitatem iuſtam. Juſtum aũt affectum vt dicit au
guſ. ad bonifaciũ comitẽ.Eſto bellando pacificꝰ:vt eos

quos expu gnas ad pacis vtilitatem vincendo ꝑducas.

HMeati em̃ pacifici quia filij dei vocabuntur Adath. v.
Item idem auguſ.contra manicheos.iQocendi cupidi⸗
tas:vlciſcẽdi crudelitas: implacabilis animus:feritas
rebellandi: libido dominandi. hec ſunt ⁊ ſi qua ſimilia:
que in bellis iure culpantur. Juſtam vᷣo auctoꝛitatem H
eſt oꝛdinatam ym qð oſtendit auguſ. contra manicheos
Deo ſine aliquo alio legitimo imperio iubente gerente
ipſa bella ſuſcipiuntur a bonis.cum in eo rerum huma

narum oꝛdine inueniuntur: vt eos vel iubere aliquid ta⸗

le vel in talibus obedire iuſte ipſe oꝛdo cõſtringit.⁊ poſt
ſubdit. Oꝛdo ille naturalis moꝛtalium paci accomoda⸗
tus hoc poſcit. vt ſuſcipiendi belli auctoꝛitas atq; conſi
lium penes pꝛincipes ſit.¶ Item in perſona peragentis
bellum:dno requiruntur:debita intentio.⁊ debita con⸗
ditio. Debita intentio ſᷣm quod dicit auguſti.de verbis
do nini ¶Wilita re non eſt delictum. ſed militare pꝛopter
pꝛedam peccatum eſt.nec rem publicam agere crimino⸗
ſum eſt:ſed vt diuitias augeas dãnabile eſt. Item debi⸗
ta conditio vt non ſit ꝑſona clericalis. AUnde canon vo⸗
han. pape.xxiij.q.viij. Secularem militiam exercere:et
terram defendere:de pꝛelijs tractare ⁊ de armis terrene
poteſtatis eſt. Item in eodem dicit canon concilij Mel⸗
deñ. Quicunq; ex clero videntur eſſe:arma militaꝛia nõ
ſumant: quia non poſſunt ſimul deo ⁊ ſeculo militare.
4 Item in perſona contra quam agitur bellum conſide⸗
randum eſt meritum iuſtum vt ſcilicet iuſte meruerit ĩ⸗
pugnari vel perſecutionem pati.Inde augnſ.ad Honi
facium comitem. Eſt perſecutio iniuſta quam faciunt
impij eccleſie xp̃i. Iſta nãq; beata eſt que perſecutionem
patitur pꝛopter iuſticiam. illi ᷣo miſeri qui perſecutio⸗
nem patiuntur pꝛopter iniuſticiam. pꝛoinde iſta perſe⸗
quit᷑ diligendo: illi ſeuiendo:iſta vt coꝛrigat:illi vt euer
tant. Item idem auguſ.ſuper Pfſalm.duo iſta nomina
cum dicimus homo peccatoꝛ vtiq; non fruſtra dicuntuꝛ
quia peccatoꝛ eſt coꝛripe:quia homo miſerere: nec oino
liberabis hominem:niſi perſecutus fueris peccatoꝛem.
Item in perſona illius pꝛo quo pugnatur attenden⸗
da eſt iuſta canſa:que eſt ſu bleuatio bonoꝛum: cohertio
maloꝛum:pax ommum. VUnde auguſ.de diuerſis eccle⸗

7

ſueer. GOWB . 7 e(l.. 7 4

.xlvij.

ſie obſeruationibus apud veros dei cultoꝛes etiam bel⸗
la illa peccata ſunt que non cupiditate aut crudelitate:
ſed pacis ſtudio geruntur vt mali coberceantur 2 boni
ſubleuentur. 4 Ad illud quod ſcdᷣo obijcit ꝙ bella car⸗
nalia diſcipulis rpᷣi traduntur legenda ſolum pꝛopter
bella ſpiritualia que deſignant.dicendum ꝙ diſcipulos
yp̃ᷣi appellat non generaliter xpᷣianos:ſed viros eccleſia⸗
ſticos quibus interdicta ſunt bella arma. Vnge bea⸗
tus ambꝛoſicontra imperatoꝛis edictum dicit. Aduer⸗
ſus milites gothos lacrime mee mea arma ſunt. Talia
enim ſũt munimẽta ſacerdotis: aliter nec debeo nec poſ⸗
ſum reliſlere. 4 Ad tercinm quod obijcitur ꝙ a ihu di⸗
citur. pacem meam do vobis.dicendum ꝙ bellum iuſtũ
non repugnat paci:immo finem habet pacem. vnde au⸗
guſt. ad Honifacium. Hellum debet eſſe neceſſitatis vt
liberet deus a neceſſitate a conſeꝛuet in pace.Qon enim
pax queritur vt bellum exerceatur: ſed bellum geritur
vt par acquiratur. 4 Ad quartum quod dicit HBGꝛego. ꝙ
bella vlterius non ſunt carnaliter peragenda: intelligẽ⸗
dum eſt ſicut pꝛius ab eccleſiaſticis perſonis quibus in

vcteri teſtam ento licebat pugnare:non licet autem ĩ no⸗

uo. 4 Ad quintum quod obycit . qui acceperit gladium
gladio peribit. Reſpondet augul. ij. li. contra maniche⸗
os. Ylle gladium accepit: qui nulla ſuperioꝛi: ac legiti⸗
ma potellate vel iubente vel concedente in ſanguineʒ al
terius armatur. 4 Ad ſextum quod dicit Hiero.quia
ſpiritualis nunqᷓ perſequitur carnalem. Reſpondet au
guſii.⁊ pelagius papa.xxiij·q.v.Qon vos hominum va
niloquia retardent dicentium.quia perſecutõnem eccle
ſie faciat dum vel ea que comittuntur repꝛimit. vel ani⸗
marum ſalutem requirit. Errant huiuſmodi fabulato⸗
res non perſequitur niſi qui ad malum cogit. Qui vo
malum factum iam punit vel pꝛohibet ne fiat: non per⸗
ſequitur iſte ſed diligit.¶ Ad ſeptimum reſpondet Au⸗
guſti.ad Moniſacium comitem Si eccleſia vera eſt ipᷣa
que perſecutionem patitur. non que facit queratur ab
apoſtolo quam eccleſiam ſignabat ſara quando perſecu
tionem faciebat ancille Geñ. xxj. Liberam quippe ma⸗
trein celeſtem bieꝛuſalem id eſt veram dei eccleſia in illa
muliere dicit eſſe figuratam Gabł.iiij. que affligebat an⸗
cillam. Si autem melius diſcutiamus magis üͤla perſe⸗
quebatur ſaram ſuꝑbiendo:ꝙᷓ ſara cobercendo. illa do⸗
mine faciebat iniuriam: iſta imponebat ſuperbe diſcipli
nam. 4 Ad octauum ꝗ dicit bellum eſſe contra pceptnʒ
innocentie interimendum eſt. VUnde augu. in li. de ciui.
i. pertinet ad innocentis ofſicium: non ſolum nemini
malum inferre: vcrumetiam cohibere a peccato vel pu⸗
nire peccatum: vt delinquens coꝛrigatur experimento:
aut alij ierreantur. 4 Zid pꝛimum vᷣo quod obijciebat.
E om nis cauſa belli pꝛohibita ẽ: quia pꝛohibita ẽ vin⸗
dicta inſerenda iniuria pꝛopulſanda.iaʒ ex ſ uperioꝛi⸗

bus patet reſponſio. Qam vindicta inferenda non eſl p rin nſe:a — 6 8
bibita niſi pꝛiuate ꝑſone:⁊ ex libidine vindicte.ſed iudi KWW

ci pꝛecipitur inferenda eyx zelo iuſticie. Vnde augulſ.ſuꝑ
Joſue.vij. dicit. Si ea que deus vehementer offenditur
inſequi vel vlciſci differimus: ad iraſcendum diuinita⸗
tis pꝛouocamus patientiam. iQonne Achoꝛ filius zare

pꝛe terijt mandatum dñi ⁊ ſuꝑ oinnem populum iſrabel

ira eius incubuit. ille erat vnus homo.atq; vtinam ſo

lus perijſſet in ſcelere ſuo.Simili modo iniuria pꝛopul

ſanda in pcepto eſt ei qui vtiliter poteſt eam ppellere ab
alio. Unde beatus ambꝛo.pꝛimo li.& offi. Qui non re⸗
pellit a ſocio iniuriam ſi põt: tam eſt in vicio qᷓ ille qui
facit. Vnde ſanctus moyſes cum vidiſſet hebꝛeũ ab egi⸗
pno excipientem iniuriam Exo. xx. defendit. ita vt egi⸗
ptium pꝛoſterneret. Salomon quoq; ait. Erue eum qui

vncitur ad moꝛtẽ. ſed illud vltimũ dubitatõeʒ habz que

xeterminabit᷑ infra queſtione de illo pᷣcepio euãgelij. di
co vobis non reſiſtere malo.

.

4

Articulus ſecũdus

Onſequenter queritur de circũſtantijs bellã⸗

di. ⁊ hoc qᷓtum ad quatuoꝛ: qtum ad pᷣceptũ
bellandi:q;ẽtum ad peꝛſonam bellantis:qᷓtuʒ

ad tempus belli:q;tum ad modum bellandi.

*

Atum ad pᷣceptũ .S. j.

bellandi querit᷑ vtrũ ſe· erilegſe regibus indicentibus⸗
iubentibus bellum: teneant᷑ ſubditi milites obedire.q;
non videtnr.nam non tenemur obedire niſi poteſtati or
dinate a deo. Sed poteſtas malignantium non eſt oꝛdi⸗
nata a deo vel ſub deo. poſito ꝙ affectu cupiditatis bel⸗
lum moueat:ergo non ẽ ei obediendum. quia ſicut dicit

apłus.riij.ro.Omnis anima poteſtatibus ſublimioꝛibo

ſubdita ſit.Qon enim ẽ poteſtas niſi a deo:que autem a
teo ſunt oꝛdinata ſunt.4: Item non ẽ obediendum indi
centi bellum niſi in bello iuſto.ſed non ẽ bellum iuſtum
ſicut patet ex pꝛedictis:vbi ẽ affectus iniuſtus. Si ergo
ſit in pꝛincipe affectus cupiditatis vel affectus dñandi
vel affectus vlciſcendi: non erit ei parendqdum. Coõtra
Omnis anima poteſtatibus ſublimioꝛi bus ſubdita ſit.
xiij.ro. Qð intelligitur nõ ſolum de bonis pꝛincipibus
ſed etiaʒ de malis. Ande.j. Detri.ij. Serui ſubditi eſto
te in omni timoꝛe dñis.non ſolum bonis ⁊ modeſtis ſed
etiam diſcolis. 4 Iem in eodem dicit Petrus. ſubiecti
eſtote omni humane creature ꝓpter deum. ſiue regi.qua
ſi pꝛecellenti. ſiue ducibus tanq; ab eo miſſis.ſed nõ de⸗

terin inatur hic ꝙ ſit obediendum bono potius qᷓ malo.
¶ Item ſacrilegi pꝛincipes ⁊ affectu coꝛrupti ſunt mini

ſtri dei:vt eis competat qð dicit apłus Ro.xiij. Mini⸗
ſtri dei ſunt in hocipſum ſeruientes. VFnde Hieroni.ſu⸗
per Johelem. Qon ſolum homines miniſtri dei ſunt et
vltoꝛes ire dei his qui malũ operantur. EUnde Ko. xiij.
NQon ſine cauſa gladium poꝛtat. dei enim miniſter ẽ ſedð
2 dtrarie foꝛtitudines. KRñ.ſm augu. ↄtra Manich.
Juſtus ſi ſub rege homine ſacrilego militet. recte poteſt
illo iubente bellare. ſi vice pacis oꝛdinem ſeruans:qð ſi
bi iubetur. vel non eſſe ↄtra dei pꝛeceptum certum ẽ: vel
vtrum ſit certum non eſt. 4 Ad illud ergo quod primo
obijcit.ꝙ poteſtas ſacrilegi pꝛincipis indicentis bellum
ex cupiditate non eſt oꝛdinata a deo vel ſub deo. dicendũ
ꝙ eſt oꝛdo poteſtatis qᷓtum ad auctoꝛitatem: 2 hoc mo⸗
D oꝛdinata eſt.⁊ qꝙᷓtum ad executionem: ⁊ boc duplicit
vel qtum ad effectum executõnis.⁊ hoc modo inoꝛdina
ta eſt. vel qᷓtum ad effectum executionis ⁊ hoc modo oꝛ⸗
dinata eſt dũmodo iubet quod licitum eſt ⁊ contra dei p
ceptum non eſt. Affectus autem inoꝛdinatus executio⸗
nis poteſtatis non tollit oꝛdinem poteſtatis quin ſit ei
parendum. Ande auguſ.contra Aldanicheũ. Si buma
na cupiditate bellum geritur ſupple a pꝛincipe. non no⸗
cet ſanctis.i.ſubditis in quos non habet quiſqᷓ poteſta⸗
tem niſi deſuper datam.non em̃ eſi poteſtas niſi a deo ſi
ue ſinente ſiue iubente. ¶ Ad ſcᷣm dicendũ.ꝙ in pꝛedi⸗
cto caſu bellum iniuſtum eſt ex parte imꝑantis. ſed iu⸗

ſtum bellum eſt ex parte militis obedientis. AUnde aug.

contra manicheũ in pꝛedicto caſu loquens dicit. Reum

facit regem iniquitas imꝑandi. Innocentem aut militẽ
