ſicut foꝛme ad materiã.qñ.ſ.ei qð ẽ nõ occidẽ: addit ñ
iraſci. Aſtectꝰem̃ eſt ſicut foa ad actũ. Et ideo opoꝛtzʒ
de illis fieri mentõezʒ ad ſui ↄpletioneʒ:nõ aũt de iſtis.
4l Ad aliund dom.ꝙ mãdata ſcðe tabule ibi implentur
Per illa em̃ ẽ oꝛdo ad ꝓximũ.łᷣ̊ hoc duptłr.ſ.ſᷣm benefi
centiã.cũ dicit᷑ honoꝛa pr̃em.⁊ ſᷣm innocentiã cum d
nõ occides. Scðm aũt bñficentiã erat oꝛdo imꝑfectꝰ ĩ
lege.qꝗa erat ſolũ in ꝑte.ſ.ad ꝓximũ.qꝛ nõ pᷣciebat ho⸗/
noꝛẽ niſi patri.ſ̊ ꝑ euãgeliũ eſt oꝛdo iſte ꝑfectus.qꝛ pᷣci
pit bñficentiã nõ ſolũ patri ſ̊ cet᷑ fratri ⁊ amico ⁊ etiam
inimico:vñ dicit lex euagelij. Qui petit a te da ſibi.Et
etiã dĩc oꝛate ꝓ ꝑſeq̃ntibo vos. Silr oꝛdo ᷣm innocen⸗
tiã ad ꝓximũ ꝑ legẽ erat imꝑfectꝰ: qꝛ ibi erat ſolũ ꝓhi·
bitus actꝰnocẽdi in ᷣbo:in oꝑe:ĩ volũtate.In oꝑe cuʒ
dĩc nõ occides.qꝛ vᷣo vlteriꝰeſt actꝰnocẽdi in affectu. ꝓ
hibet xpᷣc illũ.cũ dĩc nõ iraſceris ⁊c.⁊ ſic implet q;tum
ad h qð erat diminutũ. Item lex ꝓhibet actũ nocedi in
vᷣbo cũ dic.i2õ falſuʒ teſtimoniuʒ dices.qᷓ;tum ad hoc
xpᷣc implet.cũ dĩc.Sit ſermo vr eſt ẽ.nõ nõ. Sittr in ex
petitõne vindicte q̃ eſtĩ talione.addit nõ reſiſtẽ malo.
Silr lex ꝓhibet actũ nocẽdi in volũtate cũ dĩc.Qõ con
cupiſces rem ꝓximi tui.Xpᷣc aũt implet vlteriꝰcũ docʒ
hoĩem erogare ſua:non enim ↄcupiſcit aliena ꝗ erogat
ſua. Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ bona ẽ lex.q̃ dũ ↄcupĩiam
ꝓhibet ⁊c.dom.ꝙ verũ ẽ quodãmõ in cã.Sʒ notandũ
ꝙ aliud ẽ de vᷣtute legis:⁊ foꝛa legis.Attendẽdo eĩ vir⸗
tutẽ legis.lex ꝓhibet ↄcupiĩaʒ.nõ ſolũ exterioꝛẽ ſ inteꝛi
oꝛẽ.qꝛ puniẽdo exterioꝛẽ:repꝛobabat ĩterioꝛẽ.Sʒ attẽ⸗
dendo foꝛmã legis m ꝙ punit pena tꝑali.dðᷣm ꝙ non
126 em̃ punit ↄcupiam interioꝛẽ.Et ratio huiꝰc.qꝛ lex
moyſi nunqꝙᷓ punit niſi ſub teſtimonio ⁊ maxĩe pluriuʒ

Vnde.xxxv.nũe.dicitur homicida ſub teſtibo punietuꝛ
ad vni teſtimoniũ nullꝰↄdemnabit᷑:nullꝰ aũt põt ferꝛe
teſtimoniuʒ de ↄcupĩa interioꝛi.et ideo ſᷣm foꝛmã legis
q̃ punit nõ ꝓhibebat eam. ſ̊ ſolũ exterioꝛẽ ꝓgꝛeſſiuam
ꝓbibebat em manũ nõ animũ:qꝛ puniebat manũ non
animũ. Si g ↄſideret᷑ illud qð cadebat in foꝛma legis
nõ ꝓhibet᷑ interioꝛ motus:̊ᷣ ſolũ exteriꝰ ꝓgrediens.

Membrum quartum

Onſequẽter inꝗrendũ eſt de obſeruantia
legis qtum ad onus.⁊ hoc ẽ querere ꝗd
magis oneret an lex:an euãgeliũ.Et pꝛi⸗
mo ex ꝑte oneris.ſcðo ex parte ferentis.
Etum ad pꝛimũ duo querunt᷑. Pꝛimo an obſeruãtia
legis magis oneret qᷓtum ad facultatẽ ꝑꝛeceptoꝝ.Se⸗
cũdo an magis oneret qtum ad nũerũ pᷣceptoꝝ.

Articulus prumus

Opꝛimũ querit᷑.an obſeruantia legis ma⸗
gis oneret qᷓtum ad difficultatẽ p̃ceptoꝝ:qᷓ
obſeruãtia euãgelij:vel econuerſo.q Aoqð
ſic. Om̃is obſeruãtia q̃ eſt difficilioꝛ ad exequendũ ma
gis onerat. Sʒ obſeruãtia pᷣceeptoꝝ euãgelij difficilior
eſt ad implendũ qᷓ; obſeꝛuãtia pᷣceptoꝝ legis:g̊ onꝰeuã
gelij maiꝰeſt ⁊ grauiꝰ qᷓtum ad difficultatẽ pᷣceptoꝝ qᷓ
onus legis.Aldinoꝛ pʒ · Joh.criſo.ſuꝑ illud Math.v.
NOni ſoluerit vnũ de mandatis iſtis minimis dĩic. man
data moyſi in actu quidẽ facilia ſunt:⁊ ideo in remue⸗
ratõne modica ſunt:in traãſgreſſione ðo magna. ¶Dan
data aũt rp̃i in actu quidẽ difficilia ſunt.⁊ ideo ĩ remu
neratiõe magna:in tranſgreſſione vᷣo parua ſunt.Sũt
6difficilioꝛa mandata rp̃i ſiue euãgelij qᷓ mandata le⸗
gis. ¶ Item. j. ioh. ij. In hoc cognouimcaritatem dei
qm̃ ille aiam ſuaʒ ꝓ nobis poſuit:et nos debemꝰ ꝓ fra⸗
tribo animã ponere.hoc aũt difficilimũ eſt. Sʒ ad hoc
nõ tenemur ex lege ſ̊ ex euangelio:̊ magis onerat euã⸗
geliũ ̃tum ad difficultatẽ pᷣceptoꝝ qᷓᷓ lex.¶ Iteʒ ꝗtuʒ
ad aĩam penitentẽ iſtud pʒ.qꝛ in lege aĩe penitenti det
minat᷑ vnũ qð eſt cõe cuʒ aĩa penitente tꝑe gratie.ſ.ſa⸗
criſicium deo ſpũs cõtribulatus ⁊c̃.vltra hoc ꝓ ſatiſſa⸗
ctõne determinat᷑ in lege ſatiſfactio in carne aliena ſcʒ
in carne aĩalis ꝙ eam ſacrificet dño:ſicut ptʒ per totũ
leui.ſ̊ in euangelio determinat᷑ ſatiffactio in carne ꝓ⸗
pria.vt ꝓpꝛiam carnem moꝛtificet ſacriſicet dño ⁊ nõ
alienã.ſed hoc ẽ grauiꝰ⁊ difficilius qᷓ moꝛtificare car⸗
nem alienam.ẽᷓ difficilioꝛ eſt obſeruantia legis euãge⸗
lij:qᷓ legis:⁊ ita onus grauiꝰ. autem pᷣcipiatur ita
m euangeliuʒ patet Ro.vj. Sicut exhibuiſtis mẽbra
veſtra ſeruire immũdicie ⁊ iniquitati ad iniquitatem:
ita nũc exhibite membꝛa veſtra ſeruire iuſticie in ſctifi
cationem.et Ro.xij.Obſecro vos fratres vt exhibea⸗
tis coꝛpoꝛa veſtra hoſtiam viuẽtem ⁊c.¶ Item talis ẽ
ↄpꝑatio exiſtentiuzʒ tꝑe legis ad exiſtentes temꝑe gratie
vel euangelij.qualis ẽ ↄꝑatio ꝑuuloꝝ ad adultos.gał.
iij. Cum eſſemꝰꝑuuli.ſub elementis mũdi eramꝰſerui⸗
entes ⁊c. Sed ꝑuulis nõ ſunt onera grauia imponen⸗
da:ĩmo adultis.ergo ſumma ſapia que omnia cum di⸗
ſcretione facit:nõ impoſuit grauius onus.immo lemꝰ
exiſtentibus ſub lege qᷓ; exiſientibus ſub euangelio.Er
go difficilius eſt onus euãgelij ꝙᷓ legis. Ad oppoſituz
Aath. xj. Jugum meum ſuaue eſt ⁊ onus meum leue
Et loquitur de onere euangelij per comparatõnem ad
legem. Ergo vult dicere ſaluatoꝛ in euangelio.ꝙ leuiꝰ
ſit onus euangelij ⁊ ſuauius qᷓ; onus legis.⸗ Stem eo⸗
dem. c. dicit. venite ad me omnes qui laboratis ſcilicet
per legem.quia ibi loquitur per comparatõnem euan⸗
gelij ad legem. 4¶ Item actu. xv. dicit beatus Petrus.
Qui temptatis imponere iugũ ſuꝑ ceruicem diſcipto⸗
rum:quod neq; nos neq; patres noſtri poꝛtare potui⸗
mus. Ergo ita difficile eſt onus legis: ꝙ n ullus poteſt

N

— ð . 6ezer „ re J S

=

Lneſtio

poꝛtare nec potuit: ergo difficilius eſtꝙᷓ onus euange⸗
lij. Solutio.dicenduʒ ꝙ duobus modis eſt difficul⸗
tas oneꝛis.aut qtum ad actum: aut qᷓtuʒ ad affectuz.
Mium ad actum duobo modis eſt difficultas oneris.
quia vel reſpectu multitudinis pceptoꝛum: vel reſpetu
pfectionis pꝛeceptoꝝ. Pꝛimo modo ſimpliciter diffici
lioꝛ et oneroſioꝛ eſt obſeruantia legis qᷓ euangelij. AUn⸗
̃tum ad hoc dicit beatus petruo act. xv. O. hoc iu
gum neq; nos neq; patres noſtri poꝛtare potuimꝰ. Se⸗
cundo modo maioꝛ eſt difficultas r oneroſitas in actu
in euangelio qᷓ in lege:ſm qð habetur AWath. vij. Ar⸗
ta eſt via que ducit ad vitam.hoc eſt pᷣn euangelium:
et dicit arta reſpectu legis.quia magis habet de diffi⸗
cultate in ꝑfectione mandatoꝝ qᷓ lex. Sicut pʒ de iſtis
Kelinquere om̃ia ꝓpter xpᷣm. moꝛtificare carnem: que
nõ pᷣcipiunt᷑ m legeʒ:iſta ꝑfectioꝛa ſunt qᷓ; aliqd qð ſit
in lege. Si aũt loquamur de difficultate q;tum ad affe

ctum.dicimus ꝙ duplex eſt affectus.ſ.timentis ⁊ amã

tis.pſal.Leſtimomiũ ſuſcitauit in iacob.glo. Initium
eſt ve.teſ.quia ibi eſt timoꝛ:qui eſt initium ſapie.finis
ðvᷣo eſt nouum teſtamentum. quia hic eſt xpᷣc.ꝗ eſt finis
ad iuſticiã omni credenti.qui dat ſpirituʒ quo caritas
diffundit᷑ in coꝛdibo noſtris.⁊ phił.iij. Scom iuſticiaʒ
que in lege eſt.glo. Que timoꝛe nõ amoꝛe ſeruire facit.
Scðm hoc ergo dðᷣm. E. in lege eſt affectꝰ timentis: ĩ
euangelio aũt eſt affectus amantis.a hoc patet de rati
one ⁊ fſoꝛma vtriuſq; legis.qunia diſpoſitõ generata ex

coõpꝛehenſione veteris legis eſi generatiua timoꝛis: illa

ðᷣo que generat᷑ ex ↄpꝛebenſione noue legis:geneꝛatiua
amoꝛis.AVſfectꝰaũt timoꝛis habet difficultatẽ in operã
dis nõ aũt affectus amantis.ĩmo nibil grauat ipſum.
Ipter hoc loquendo de difficultate oneris q̈tum ad af⸗
fectum:maioꝛ eſt difficultas ⁊ onus in obſeruanna le⸗
gis qᷓ euangelij. ¶ Sed ſi queriẽ quid ſimpliciter ma⸗
gis oneret. Dicendũ ꝙ duplex eſt onus ſe cʒ onerans. et
onꝰadminiculãs:ſiue adiuuãs poꝛtantẽ. Pꝛimũ onꝰẽ
obbuãtia legis.ſcdᷣm ẽ obſᷣuãtia euãgelij.qꝛ ẽ onꝰlenãs
portantẽ.et hoc ꝑ gratiã quã ↄferũt ſacramenta euan⸗
gelij: 1 mandata que dant᷑ vt fiant ex amore et ſic habẽt
vnde adiuuent poꝛtantẽ:quod tñ non eſt in moꝛalibus
legis.quia ex timoꝛe implent᷑:neq; ↄferunt gꝛatiaʒ ad⸗
iuuantẽ inqtum bmõi. Et ponit beatne Hernardꝰ in
quadã epiſiola ſua loquens de hoc exemplũ de quadri⸗
ga dicens. Quadriga amoto iumento ſarcinaʒ que ab
ipſo moueꝛi nõ poterat auget quidẽ:ſed poꝛtabilioꝛem
facit.onus oneri additur ⁊ minꝰonerat.ſic ⸗ oneri gꝛa
uiſſimo legis accedeno quadꝛiga euangelij auxit perfe

ctionẽ: difficultatẽ diminuit.volens per hoc dicere ꝗ ſi

cut eſt de quadriga addita iumento cum qua melius 7
maius onus poꝛtat᷑ et tamen onus additur oneꝛi: ſic ẽ
euangelio.quia licet maius ſit onus addito euange⸗
lio.quia onus addit᷑ oneri.tamen ſimpliciter minꝰone
rat.vnde augmentum ꝑfectionis quod eſi in euãgelio.
facit ad diminutõnem oneris.et ſic patet ſolutio ad il⸗
lud quod querebat᷑ de onere qᷓtum ad difficulta tem pᷣ⸗
ceptorum. Licet em difficilioꝛa ſimpliciter ſint pᷣcepta
euangelij:et maius onus euangelij in ſe legis ſimpli
citer: tamen minꝰonerat.

Articulus ſecundꝰ

Onſequẽter querit᷑.an plus oneret euange⸗
lium jᷓ lex qtum ad multiplicitatẽ p̃ceptoꝝ
Ad qð ſic actu. xv. Dicit petrus de onere le
gis:ꝙ hoc eſt onꝰqð neq; nos neq;ʒ pr̃es noſtri poꝛtare
potuimꝰ. Et vult dicẽ hoc vt videt ꝓter multiplicita⸗
tem pᷣceptoꝝ.ꝗᷓ grauioꝛ ẽ obſeruãtia legis q;tuʒ ad miłł⸗
titudinẽ pᷣceptoꝝ q; euãgelij. ¶ Item aug. in li. de vera
religione dic.ꝙ multe cerimonie obſeruantie impoſi

—

te ſunt iudeis ꝓpter eoꝝ diſſolutionẽ: vt ꝑ eas diſſolun

ones eoꝝ oꝑꝛimant᷑: ⁊ nõ poſſint vacare malis ſi ſem

;]R—

/ J .
ii Br

–

) Roc r WN —

17„

xxvuij.

per intenti ſint ad bonum. ſed ita non eſt in euangelio
grauioꝛ ergo eſt obſeꝛuantia legis q; euangelij ỹtuz ad
multitudinẽ pꝛeceptoꝝ.4! Ad oppoſitum AMath. v.nõ
veni ſolueꝛe legẽ ſed adimplere.glo. Ndimplet xpᷣe duʒ
pᷣmiſſis ad inchoationeʒ addit plura ad ꝑfectionem.g
plura ſunt mandata xpi qᷓ legis.ergo plus onerat euã
gelium ꝙtum ad multitudinem p̃ceptoꝝ. Solutio.
dicendũ.ꝙ qtum ad ſacramentalia 2 cerimonialia le⸗

09 .
gis maioꝛ eſi numerus pᷣceptoꝝ in lege. nec iſta habet M le

02 A8

etiam in ſe rõnem iuuandi poꝛtantem. ſicut hñt ea que
ſunt in euangelio: ſed grauandi onerandi. Sed qytũ
ad moꝛalia dico:ꝙ maioꝛ eſt numerꝰ in euangelio itũ
ad pᷣcepta. Et qtum ad hoc dicit glo. ANMath. v. ſu⸗
peraddit plura ad p̃ceptionẽ.nõ tamen ꝓpteꝛ hoc ſequi
tur ꝙ magis oneꝛet euangeliũ q lex:lʒ ſit maius onus
quo ad moꝛalia quia pꝛeſiat adiutoꝛium poꝛtãti.⸗
ergo obijcit᷑.ꝙ ſit maioꝛ multitudo pᷣceptoꝝ in lege. Di
cendum ꝙ illa auctoꝛitas actuuʒ loquitur qᷓtum ad ce
rimonialia. qtum autem ad moralia: et ſi ſit maioꝛ mł

titudo pᷣceptoꝛum in euangelio: non tamen tantũ one⸗

rat:ĩmo ſubleuat. Eſt em̃ onus ad ↄprimendum ſicut

illud quod fertur peꝛ timoꝛem: 7 tale eſt onus legis/ad
leuanduʒ. ſicut qdð fertur et ſuſtinet᷑ er amoꝛe.ſicu vi⸗
cmus de pẽnis auium ꝙ addũt onus:et tamen leuãt
auem in ſuo volatu:ſic eſi onus euangelij: et hoc exem⸗
plum ponit beatus ber. Occurꝛit mihi de pẽnis auiuʒ
vtrũq; coaptem.quodã ſinglari mõ coꝛpulentiorem

reddunt ſubam et agiliorem. mirum opus nature.n

de ergo ceſſit materia.inde ſuba leuigatur. et qnantuʒ
creſcii in maſſa:tantum decreſcit in pondere. Sic ergo
eſt de pꝛeceptis additis per euangelium:quia licʒ ma⸗
ioꝛ ſit numeꝛus:tamen alleuiant. IUnde quantum cre
ſei in obſeruantijs moꝛalibus:tantum decreſcit ĩ pon
ere.

Articulus tercins

Onſequenter querit᷑ de onere legis ex paꝛte
ferentis. Quis ſcʒ magis onerat᷑:an ferens
legem an euangelium. Et oſtenditur ꝙ non
magis oneratur vnus qᷓ; alius:immo ꝙ ſe habent vt ex
cedentia et exceſſa. Quia dicunt Auguſti. et oꝛigenes.
ꝙ in nouo teſtamento ſunt ꝑtinentes ad vetus econ⸗
uerſo.quia in veteri lege.quicunq; ſeruabant legem ex
amoꝛe erant pertinentes ad nouum.qui auteʒ in noua
lege ſeruant euangelium. non ex amoꝛe ſed ex coactio⸗
ne et timoꝛe:ſunt pertinentes ad vetus.Ex hoc obijcit᷑
quando væbilior eſt ſuſtinens: plus oneratur a paruo
onere ꝙᷓ foꝛtis a magno.Similiteꝛ quando facit bomo
illud quod facit ex timoꝛe et actione: magis onerat᷑ qᷓ
qui facit ex amoꝛe. Ergo cum in lege ſint quidã foꝛtes
quidam debiles ⁊ ſimiliter in enangelio.ſimiliter cum
vtrobiq; ſint ſuſtinentes pondus ex amoꝛe 2 timoꝛe: er
go ſunt quidam in lege quos nõ grauat pondus legis
et quidam quos gꝛauat. Similiter quidam ſunt ĩ enã⸗
gelio quos grauat pondꝰ euãgelij. quidam quos nõ. §
non magis grauat᷑ ferens legem ꝙᷓ ferens euangelium
nec econuerſo.ĩmo ſe habent vt excedentia ⁊ exceſſa qꝛ
vtrobiqʒ quidã grauant᷑ quidã non. Itez in lege erat
quedam cerimonie que ꝑtinent ad cultum diuinum:ſi⸗
cut ſacramentalia. Quedaʒ ad abſtinentiã ci boꝛũ 2c.
pꝛimis cerimonialibo fuit opinio qrũdam iudeorũ.

ꝓꝙ bec erant ꝑfectioꝛe q́; mandatũ de dilectione. ꝓpter

hoc Math.xxij.querũt iudei a dom ino. ANagiſter qð
eſt mandatum magnum in lege. Alij autem dicebant
ꝙ mandata de dilectione erant maioꝛa et perfectiora
illis. Ratio autem pꝛimoꝝ fuit:quia qui ſeriit in effe⸗
ctu:plus exhibet qᷓ qui ſolũ ſeruit in affectu. Eꝛgo ma
ioꝛ eſt obſeruantia et difficilioꝛ illoꝛum cerimonialiuʒ

ꝙ mandati de dilectione. Sed dominus illud tetermi⸗
nat ibidẽ. Sed ponat᷑ aliquis exhibeat obſeruãtiaʒ

Ohr

4
X

illoꝛum cerimonialium.ſed non ex amoꝛe:ſed ex timo⸗
re ⁊ coactꝰ.ↄſiat ꝙ illi eſt graue ⁊ oneroſum. Alij autẽ
q exhibent ex amoꝛe nõ eſſet oneroſa illa obſeruantia
nec difficilis:ergo ſiłr in lege ⁊ euangelio illis ꝗ obſer
nant ea ex timoꝛe difficile 1 oneroſum: iſtis aũt qui ob
ſeruant ex amoꝛe nõ eſt oneroſum.ergo ſe babent feꝛẽs
euangeliũ et legem vt excedentia exceſſa.quia feren⸗
ti euangeliũ er timoꝛe.gꝛauiꝰonus imponit᷑ qᷓ ferẽti le
gem er amoꝛe 7 econuerſo. Ytem dicit opłus. Juſto
nõ eſt lex poſita.j.ad Thi.j. Et hoc dicit᷑ quia ſponta
nee implet ⁊ er amoꝛe q̃ ſunt legis nõ ex timoꝛe.Sʒ ꝓ⸗
pter hoc iniuſtis eſt poſita lex: ga ex neceſſitate implẽt
legem ⁊ ex coactõne.pᷣmis nõ erat difficile onus legis
ſecundis erat difficile. Silkr in euangelio ita eſt ꝙ qui
dam implent euangeliũ ex caritate ⁊ amoꝛe: et illis nõ
eſt onus euãgelij difficile.quidã ex neceſſitate et timore
ſeu coactõne:a illis eſt difficile.Ergo ſe hñt lex ⁊ euan
geliuz vt excedentia 2 exceſſa qtum ad ferentem onus
vtriuſq;· ¶¶ Iteem duplex eſt bõ. interioꝛ et exterioꝛ: ſed
qtum ad hominẽ exterioꝛẽ grauioꝛ eſt obſeruantia le⸗
gis. qtum ad hominẽ interioꝛ? grauior eſt obſeruãatia
euãgelij.̊ vnũ nõ excedit alterũ qᷓtum ad ferentes:ſed
ſe hñt vt excedẽtia exceſſa. Minoꝛ ptʒ. qm̃ vita homi
nis exterioꝛis ſuſtentat᷑ ꝑ cibos.videmus autẽ in lege
eſſe plura cerimonialia d ſubtractõne ciboꝝ ⁊ abſtinẽ
tia ab illis. in euãgelio aũt nibil tale ſi ubtractũ eſt:nec
aliqua abſtinentia impoſita a cibo.Ergo i;tum ad ex
terioꝛem hoĩem grauioꝛ eſt lex euageliũ. Silr qtum
ad hoĩem interioꝛeʒ grauioꝛ ẽ obſeruantia euãgelij. ga
euangeliũ cohibet voluntatẽ ſeu animũ: lex aũt nõ ſed
manuũ. Eꝛzgo euangeliũ plus cobibet hoĩem interioꝛeʒ
ᷓ lex: qꝛ lex nõ aufert voluntatẽ mali pᷣncipaliter ſ̊ fa⸗
cultatẽ.euangeliũ ecõuerſo:qꝛ oĩno aufert voluntatez
Ergo gꝛauiꝰeſt euangeliũ ꝙtum ad iſtuʒ:grauioꝛ ẽ lex
qᷓtum ad illum.i Lon ꝙ plus eſt ſimpkr ð onere in lege
qᷓ in euangelio:nec ecouerſo quo ad ferentes. immo ſe
bñt vt excedentia ? exceſſa. Solutio.ad hoc dicẽdũ
eſt. ꝙ ſimplr magis onerat᷑ feꝛens legẽ et ſtans ſb lege:
qᷓ ferens euãgeliũ om̃ibo etiã paribo in ipſis. Unde et
ſi pares haberent caritates. magis tñ oneraꝛet᷑ adhuc
ferens legẽ. ꝗa onus euangelij de le pᷣſtat diſpoſitõnem
ad poꝛtandũ.quia totũ qð eſt in euãgelio eſt ad modũ
pene et flãme. qa totũ eſt infla matiuũ amoꝛis ⁊ calefa⸗
ctiuũ amoꝛis:⁊ ideo de ſe ſubleuat poꝛtantẽ.ſic non eſt
de onere legis.qꝛ nõ dat gratiã nec tantã diſ poſitõneʒ
ad ſui poꝛtantẽ:ĩmo ipᷣm eſt onus ↄprimens poꝛtantẽ
7 nõ leuans. Et hoc ẽ qð dicit bĩs Merñ.·libet admira
ri ꝙleue ſit onus veritatis.Qam vere leue ẽ qdð poꝛtã
tem nõ grauat leuat. qd leuiꝰ onere quod nõ ſolũ nõ
onerat:d poꝛtat illuʒ cui portandũ imponit᷑. Hoc onꝰ
vterũ potuit grauidare: virginẽ grauare nõ potuit. Bh
onus quibo ſe pᷣbuit ſuſtentanduʒ:ſenis ſymeonis bꝛa⸗
chia ſuſtentabat. Ipſa em̃ virgo ſpe ⁊ amoꝛe ↄcepit il⸗
lum. et ideo vterũ ſuũ grauidauit ⁊ nõ gꝛauauit. Sitr
ſymeon ipᷣm amoꝛis bꝛachio ſuſtentabat: ideo ipſum
nõ onerabat. Ad illud qð pᷣmo obijcit. dõm. ꝙ licet
in lege eſſent alig ꝑtinentes ad no.teſta.ſicut dictũ eſt.
tñ erant magis onerati qᷓ ferẽtes euangeliũ vt pʒ ex ra
tionibo tactis. Et hoc etiã pʒ ex bo aug.ↄtra fauſtum
Alia ſunt ĩſtituta vᷣtute magna.vtilitate melioꝛa:actu
facilioꝛa: nũero paucioꝛa: ⁊ ſic nõ ſe hñt vt excedentia
exceſſa qᷓtum ad ferentes.ĩmo de ſe ſimpłr plꝰonerat
ferenteʒ onus legis:qꝙᷓ onus euangelij. Et ꝑ hoc ſoluũ⸗
tur rationes.

Mlembrum quintimm

Onſequẽter querit᷑ de fructu obſeruãtie
legis. Circa qð queꝛunt. Pꝛimo genera
liter an lex iuſtificet. Scðo ſpãliter quõ

moꝛalia. iudicialia.cerimonialia et ſacramentalia iu⸗
ſtificent. “
Articulus prumus
Irca pꝛimuʒ ſic arguo.xix.MNath. Si vis

.

ad vitam ingredi.glo.bede. Juſticia legis

ſuo tꝑe cuſtodita. nõ ſolũ ↄſerebat bona tẽ⸗

poꝛalia: ̊ eterna. p̊ iuſticia ↄſerens bona eterna eſt peꝛ
quã eſt iuſtificatõ vera:& ler iuſtiſicabat vere.⸗ Item
Eʒe.xx. Dedi eis pᷣcepta mea ⁊ iudicia mea oſtẽdi eis
q̃ faciens hõ viuet in eis.ſᷣ vita vera nõ eſt niſi ꝑgram
8 per pᷣcepta legis ⁊ iudicia eſt iuſtificatõ per gratiam
Item in canone miſſe dr. Placeat tibi dñe hoc ſacꝛi
ficiũ ſicut tibi placuit ſacrificiũ abel:ſᷣ hoc petit ad iu
ſtificatõnem: vt ꝑ ſacrificiũ iuſtificemur: ſacrificium
abel iuſtificabat. Contra.ad MRo.iij· Ex oꝑibus le⸗
gis nõ iuſtificabit᷑ omis caro cũ i llo.glo.Oꝑa legis di
cunt᷑ que cũ lege inſtituta ⁊ termĩata ſunt vt erãt ceri⸗
monialia: et figuratiua:q̃ nunqᷓ valuerũt aſciam mun
dare: etiã ſi cum caritate ⁊ deuotõne fierent.¶ Ytem ꝗᷓ
ritur ibidẽ in glo.ſQungqd moyſes ⁊ dauid ⁊ alij boni ĩ
lege nõ fuerũt iuſtificati ex lege: Et eſt ibi rñſio:ꝙ fue⸗
runt quidã: iuſti.ſ̊ nõ ex oꝑibo legis. ĩmo ſicut nos fi⸗
cæ laluamur mõ ꝑ ſpẽ xp̃i:ſic et illi ſaluabant᷑. Et qre
nõ ex oꝑibo legis. qꝛ lex nõ venit peccata tollere: bᷣ oſtẽ
dere pumre. Item ibidem in glo. Lex nõ iuſtificat
apud deũ:p̊ fides. De lege aũt loꝗmur ᷣm ceꝛimonia⸗
lia:nõ ſᷣm moꝛalia qꝗᷓ vtiq; iuſtiſicant ⁊ in euãgelio con
ſummant᷑. Contra.iuſtificariẽ de nõ iuſio iuſiuʒ ſieri.
Sed hů̊ er nullo alio fit qᷓ er gra dei. Gra aũt dei nonẽ
ex pᷣcedentibo meritis ſiue aliquibꝰ oꝑibus.Ro.x.Si
gra:iam nõ ex oꝑibo.alioqn gra iam nõ eſſet gr̃a. ergo
nec qtum ad moꝛalia:nec Gẽtuz ad cerimonialia iuſti⸗
ficat lex. ¶ Iem. x. ad Ro. Juſticia que ex lege ẽ.Blo.
NQui opibo legis iuſtificat᷑:tꝑalem hʒ mercedẽ nõ autẽ
opud deũ. ¶ Item aug. de ſpuͦ lr̃a exponẽs illud aphi
ad Ro.iij. Juſtificati gratis ꝑ grẽ̃am ipſiꝰ. ibi arguit
aug. ¶ Rõ itaq; iuſtificati ꝑ legẽ: nõ iuſtificati ꝑ ꝓpriam
voluntatẽ: ß iuſtificati gtis ꝑ gram ipſiꝰ.4¶ Ytem apls
in eodem. Quc aũt ſine lege iuſticia dei manifeſta ẽ te⸗
ſtificata a lege his. iuſticia aũt deiẽ ꝑ fidẽ ihu xpᷣi
Ex q relinqꝗtur ꝙ lex nõ iuſtificat. Ad ků eſt coĩs re⸗
ſponſio.ꝙ opꝰdr aliqñ qð eſt oꝑatũ.aliq ipᷣa oꝑatio.
Dicũt q̊ ꝙ oꝑata nõ iuſtificabãt:ſᷣ ipſa cꝑatio iuſtifi⸗
cabat. duũmõ fieret ex obediẽtia caritatis:et ita intelli⸗
git illa glo. Ro.iij. Eꝛ nõ iuſtificabãt etiã ſi cũ carita⸗
te et deuotõne fierẽt. Item diſtinguunt iuſtificari:qͥad

plenã iuſticiã:vel nõ plenã. q̊ ad plenã iuſticiã nõ iuſti
ficabant:qꝛ nõ euolarẽt ad gloꝛiã ꝑ illa. impediente re
atu oꝛiginalis. Sʒ tñ quo ad nõ plenã iuſticiaʒ iuſtifi⸗

cabant.qꝛ obſeruata ĩ caritate faciebãt dignũ vita ete⸗

na.nõ ſtatim: ſ̊ de futuro:ſoluto reatu oꝛigialis ꝑxpᷣm 1.

Et h̊ mõ intelligũt auẽtem bede ꝙ iuſticia legis ofere⸗
bat eterna. Vñ glo. ad Ro. iij· ſuꝑ illud Juſtificas eũ
qui ex fide eſt ihu xpᷣi.om̃ia erãt ei dimiſſa fideʒz 7 pe
nitentiã. ſed oimode remiſſionis effectũ oſecuti nõ fue

rant. Eſt em̃ duplex remiſſionis effectus ſcilicz carere

pena: ⁊ frui gloꝛia. Alterũ habuerũt añ xp̃i moꝛtẽ. qa
penã actualẽ nõ ſentiebã Alterũ vo nõ. qꝛ dnm no vi⸗
debebãt: hᷣ ꝑ xpᷣi moꝛtẽ data ẽ eis gloꝛia dnice viſionis.
Ad illud vᷣo Eʒze.rñdent.Quia pᷣcepta⁊ iudicia le⸗
gis aut ſunt intellecta 2 obſeruata carnaliter aut ſpüͦ⸗
aliter. Si ſpualiter: vita ſpũalis eſt in illis qᷓ eſt in gẽa
Si carnaliter: tũc nõ eſt vita ſpũalis in illis: tpalis.
Et ideo nõ dicit ſimpliciter viuet: ſed viuet in illis. vñ
gal.ii. ſuꝑ illud. Sʒ qui fecerit ea viuet. glo. Nõ apo
deum habebit inde pᷣmiũ: habebit tamen mercedeʒ ne
moꝛte moꝛiat᷑· 4¶ Ad illud vᷣo canonis dicũt. ꝙ intelligẽ
dum eſt de opatõne abel 1 de opatõne ſacerdotis noue
legis inqtum eſt de deuotõne caꝛitatis. ⁊ fit comꝑatio

1†
— — eene Prnse

— .
92 ☚
Pr AOα a

—

“ . H

S

Queſtio
quo ad genus. placeat: fiat acceptum: ſicut placuit. nõ
tamen ꝙ plus placeat. ¶¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ de mo
ralibo iam patebit. Sed adhuc obijcit. ¶am dicit᷑
ſi data eſſet lex que poſſet viuificare eẽt ex lege iuſticia
Sedocluſit ſcriptura om̃ia ſub pcto:vt ꝓmiſſio ex fide
ihu xpᷣi daret᷑ credentibo:ex hoc relinqtur non eſt ex
lege inſtificatio.¶ Item aug. de ſpiritu et Fa. aſſumẽs
illud Ro.iij. QAunc aũt ſine lege manifeſta eſt iuſticia
di. non dicit iuſticia hoĩs ſ̊ iuſticia dei.nõ qua deꝰiu⸗
ſtus eſt: ſed q̃ induit hoĩem:cum iuſtificat impiũ.Lex
iubendo ⁊ minãdo ⁊ neminẽ iuſtiſicando indicat in do
no dei iuſtificari bomiem ꝑ adiutoꝛium ſpũs. Item
aug.æ ſpiritujet lr̃a.quid eſt alind iuſtificari qᷓ iuſtuʒ
fieri ab illo ꝗ iuſtificat impiuʒ.vt ex impio fiat iuſtus.
Si ergo te impio facere piũ ſolius dei eſt:nõ erit ex le
ge vel ex legis obſeruantia.¶ Item ſi diſtinguat. ꝙ eſt
iuſtificatio quã deus facit. infundendo gr̃am qua fiat
t impio pius.pſai. Juſtificatõnes tuas toce me: qui⸗
bus tu iuſtos facis non hõ.et eſt iuſtificatio quam ho⸗

mo facit exercitio virtutũ ⁊ obſeruatõne pᷣceptoꝝ. põ.

Vt cuſtodiant iuſtificatõnes eiꝰet legem eiꝰrequirant.
Pꝛimo mõ lex nec legis obſeruantia iuſtificat: ſᷣ ſcᷣo
modo. Obijcit᷑. Si iuſtificatõ eſt inſticie ſeu gre infu
ſio:qua rõne lex nõ iuſtificat:eadẽ nec euãgeliũ iuſtiſi
cabit. Qam ſicut dic aug.iuxta apim. ad Ko. Iniuſt?
Pgram inſtificat᷑ gratis.i.nullis ſuis pᷣcedentibo meꝛi
tis. alioqn gratia nõ eſt gra. Cum ꝗᷓ ex oꝑibus enãge⸗
lij non ſit iuſtificatio qᷓ fit de impio pius. 5 non debʒ di
ci iuſtificare:ſicut nec lex. ¶ Iteʒ ſi iuſtiſicatio d obſer
natio pᷣceptoꝝ iuſticie:ſeu exercitiũ virtutũ. Cont᷑ ad
Ro.ij.dicit᷑.i on auditoꝛes legis iuſtificabunt᷑.ſed fa⸗
ctoꝛes.ↄſtans eſt ꝙ de iuſtificatõne que eſt infuſio iuſti
cie ſeu gr̃e nõ põt intelligi.vt dicit aug. de ſpu 2 la. ga
iuſtificatõeʒ oꝑa non pᷣcedũt. Vñ ſic i ntelligenduz eſt.
factoꝛes legis iuſtificabunt᷑ vt ſciamꝰnõ aliter eos eſſe
factoꝛes legis niſi iuſtificent᷑. non vt iuſtificatio factoꝛi
bus accedat:ſed vt iuſtificatio factoꝛes p̃cedat. ſic ergo
dictũ eſt iuſtiſicabunt᷑ ac ſi diceret iuſti habebunt᷑: vel
iuſti deputabunt᷑.ſicut de quodã dictuz eſt. ille volens
ſe iuſtificare.i.q iuſtus haberet᷑ vel eputaꝛet᷑. iuſti

ſicatio que ex lege eſt:non ẽ aliud q; iuſucie deputatõ.
Aut && fm falſam opinionem:et tũc nulla erit. aut ᷣm

veritatem: ⁊ tũc nulla alia iuſtificatio erit in euãgelio
ꝙᷓ in lege. ¶ Item ſi diceret᷑ ꝙ lex nõ dicit᷑ iuſtificaꝛe ſiẽ
euangeliũ ꝓpter hoc qð dicit aug. de ſpũ et lĩr̃a. Expo⸗
nens illud apli pꝛiuſq; veniret fides ſub lege cuſtodie⸗
bamur ↄcluſi in eandẽ fidem: que poſtea reuelata ẽ. lex
data eſt vt gratia quereꝛet᷑. Gra data eſt vt lex implere
tur. vicio pꝛudentie carnis nõ implebat᷑ lex. qð vicium
E legem erat demõſtrandũ ꝑ gr̃am ſanandũ. Quia er⸗
S lex viciũ demõſtrat:nõ ſanat.ideo nõ iuſtificat. Sʒz
ili rõne euãgelij p̃cepta viciũ demonſtrãt:nõ ſanãt.cũ
ꝓhibet᷑ iraſci ⁊ vidẽ mulierẽ ad ↄcupiſcendũ eẽã. So
lutio iuſtificatio dr̃ q̃tuoꝛ modis. Pꝛimo mõ dĩ iuſtifi

catio gr̃e iuſtũ faciẽtis infuſio.⁊ H̊ mõ dr Ro.iij. Juſti

ficati gratis ꝑ graʒ ipſius. Scõo mõ dĩ iuſtificatõ iu⸗
ſticie ſeu pceptoꝝ debita executio. Job.xxvij. Juſtifica
tionẽ᷑ meã quã cepi nõ deſerã. Et his duobo modis ne⸗/
gat apls ſimplr ex lege ßm ſe eſſe iuſtificatõeʒ.vñ aug.

de ſpu et lra. Sine ſpiritu gre doctrina legis eſt lr̃a oc⸗
cidens.qꝛ reos potiꝰpᷣnaꝛicatõnis tenet q; iuſtificet im

pios. Et item idẽ in eodeʒ gra datur:nõ qꝛ legẽ imple:

mus:ſed vt legẽ implẽ poſſimꝰ. Tercio iuſtificatio dr
ſigniſicatio iuſticie.pẽ. Ineternũ nõ obliuiſcar iuſtifi
catõnes tuas ⁊c̃.glo.i.legem. Et hoc mõ lex iuſtificat
id ẽ. gr̃aʒ qua ꝑ xpᷣm iuſtificamur demõſtrat. VUñ aug.
de ſpu ⁊ lr̃a. Niũc aũt ſine lege inſticia dei manifeſte et
teſtata a lege.Ro. ij. Juſticia dei non ſine lege manife
ſtat. quõ em legem teſtificata ſi ſine lege manifeſtata
ſed iuſticia dei ſine lege eſt: quam deus per ſpiritũ gfe
credenti confert ſine adiutoꝛio legis. Quarto mõ iuſti

xxviij.

ficatio dieit᷑ ductio ad iuſticiam. pſal. Viam iuſlifica⸗

tionum tuarum.glo.Aex eundi ſit mihi via inſtificati
onum. Aug.de ſpiritu 2 lr̃a.exponens illud apłi. Bo⸗
na eſt lex ſi quis ea legittime vtat᷑ dicit. iniuſiꝰ vt iuſlꝰ
fiat legittime lege vti debet:quo tanqᷓ pedagogo duca
tur ad xpᷣm. CLex ergo iuſtificat ſignificando iuſticiam
qtum ad intellectum: ducendo ad iuſticiã qᷓtum ad af
fectum. nõ aũt iuſtificat faciendo iuſtã ꝑſonaʒ: que in⸗
iuſta eſt vel eliciendo opus iuſtum quod gratie eſt hoc
eſt nõ facit er ſe iuſtum bominem vel iuſtum opus ho/
minis. Et per hoc patet reſponſioad tria primo obie⸗
cta.¶¶ Ad alia vᷣo que obijciunt᷑. ꝙ obſeruantia euãge⸗
lij non debet dici potius iuſtificare qᷓ lex. dicendum

euangelium habet pᷣcepta et ſacramenta. In ſacramẽ⸗ Aucne en
Snar

tis habet ſignificatõeʒ gratie et cauſalitateʒ.ꝗa ſacra⸗
menta noue legis efficiut quod figurant ſacramẽta ve⸗
teris legis ſolum hñt ſignificantiã.⁊ ideo euangeliuʒ
iuſtificare dicit᷑: non lex. quia habet obſeruanti q̃ ho
mo iuſtus fiat de iniuſto. Item in pᷣceptis babet diſpo
nendo:q;uis nõ cauſando:oꝛdinare animã ad executi⸗
onem iuſti oꝑis:et hoc illuminando rõnaleʒ intellectũ
et oꝛdinando affectum moderando iraſcibilem.alliciẽ⸗
do ↄcupiſcibilem. in quibo omnibo deficit lex. Lex eꝛgo
euangelica illuminat intellectũ ad cognitioneʒ gꝛatie
Vngde aug.exponens illud.ij.ad Coꝛin.iij. Adhuc ve⸗
lamen in electione ve.teſta.manet.dicit.donec tranſea
tur ad rpᷣm: et auferatur velamen.i.tranſeat᷑ ad gram
Et intelligatur ab ipᷣo nobis eſſe iuſtificationem: qua
faciamus qð iubet. Et iterum aug.in eodem de ſi piꝛitu
⁊ lr̃a. Hec gr̃a in ve.teſ.velata latitabat:que in chꝛiſti
euangelio renelata eſt diſpenſatõne temꝑoꝝ oꝛdinatiſ
ſima.ſicut nouit deus cuncta diſponere. Item oꝛdinat

affectũ. Unde aug.de ſpiritu et littera. exponens illud.
ij.ad Coꝛin.iij. Epla eſtis xpᷣi miniſtrata a nobis ſcri⸗

pta non atramento ſed ſpiritu dei viui. Ecce quemad⸗
modũ oñdit illud qð eſt legis extra homineʒ ſcribitur
vt eum extrinſecus ſacriſicet:hoc in ipſo homiĩie non ei
interius viuificet.et in eodem. Cum adeſt viuificãs ſpi
ritus hocipſum facit intus diligi:quod foꝛis lex facie
bat timeri. Differentia legis et euangelij vt dicit idem

Aug.contra adamantium:timoꝛ et amoꝛ. Item mode

ratur iraſcibilem vt non ↄfidat in virtute ſua:ß in dei
gratia. Mam ſicut dicit aug. de ſpiritu et littera. lege
operũ fac quod iubeo.lege fidei da quod iubes. Item
idem in eodem. Quod operuʒ lex mandando imperat
hoc fidei lux credendo impetit. Illa dicit.non concupi
ſces:iſta dicit cum ſcirẽ ꝙ non poſſum eſſe ↄtinens niſi
deus det. et hocipſum erat ſapientia ſcire cuius eſſet H
donum: adij dñm et depꝛecatus ſum.vij.ſapĩe. Item in
eodem.ꝑ legem factoꝝ dicit deus.non cõcupiſces. per
legem fidei.ſine me nihil poteſtis facere. Item alliciẽ⸗
do ↄcupiſcibilem ꝑ pꝛomiſſionem: oꝛdinat iuſticiaʒ lex
noua non vetus. Ende aug.de ſpiritu et lr̃a aſſumens
illud Hiere.xxxij. Poſt dies illos dabo leges meas in
viſceribus eoꝛum:et in coꝛdibus eoꝛum ſcribam eas:ñ
docebit vnuſquiſqʒ fratrem ſuum ⁊c.quia cognoſcent a
maioꝛe vſq; ad minoꝛem. ſuper quod auguſ. Sicut lex
ſcripta in tabulis lapideis merceſq; eius terꝛa illa ꝓ⸗
miſſionis quam carnalis domus iſrael ab egipto libe⸗
rata accepit ꝑtinet ad teſtamentum vetus:ita lex fidei
ſcripta in coꝛdibus merceſqʒ eius ſi pecies ↄtemplatio⸗
nis:quam ſpiritualis domꝰiſrael ab hoc mundo libeꝛa
ta percipiet:ꝑtinet ad teſtamentũ nouũ. Ex bis igr pʒ

quare lex non dicitur iuſtificaꝛe ſed euangelium.

Articulus ſecundus

Onſeqnter qrit᷑ in ſpali de moꝛalibo legis.

vtꝝ iuſtificẽt.⁊ cũ iuſtificatõ dicatur duob
.. modis.vno mõ ẽ infuſio iuſtĩe. vt de ñ iuſto
hõ fiat iuſtus.ſᷣm ꝙ dicit᷑ ad Roma.iij.ex oꝑibo legis

*„

nð iu ſtiſicabitur om̃is caro. Et in boc ſenſu planũ eſt
ꝙ; moꝛalia legis nõ iuſtificant. Alio modo dicit iuſtiſi
catio obſeruãtia iuſticie ſicut dicit᷑ in pſi al. VUt cuſtodi⸗
am iuſtificatõnes erꝰ. Et in boc ſenſu eſt queſtõ.vtrum
moꝛalia iuſtificẽt. hoc eſt dicere vtrũ ↄferant ad obſer⸗
uantiã iuſticie.ex qua meritũ vite eterne acquiꝛit᷑. Ad
quod math.xix. Si vis ad vitam ingredi ſerua manda

ta: 1 exponit de moꝛalibo.non homicidium facies.non

adulterabis 1c. Ergo ᷣm boc moꝛalia iuſtificant.pꝛo⸗
ut dicit᷑ iuſticia in exercitio virtutũ. 44 Contra. ij. Coꝛ.
iij. Lra occidit.ſpũs aũt viuificat. Et dicit aug. in li. ð
ſpiritu littera:ꝙ nõ aliã vult apts intelligi litteram
q decalogũ in illis duabo tabulis ſcriptum. Si deca
logus eſt littera occidens: nõ iuſſificat.¶¶ Item ſi di⸗
catur ꝙ illud apli intelligat᷑ de figuralibo pceptis. Ir̃a
occidit. Inpꝛobat iſtud aug. ꝑ illud ad Ro.vij. Cõcu
piſcentiaʒ neſciebã eſſe perjm: niſi lex diceret. nõ ↄcupi⸗
ſces:et poait. Occaſione accepta peim ꝑ mandatuʒ ſe⸗
duxit me: 1 illud occidit. Ecce ꝙ hec lra occidit: naʒ
nibil figurate dicit cum dicit᷑ nõ cupiſces:bᷣ ſᷣm l̃am
ſolum. Et ↄllat ꝙ iſtud eſt inteꝛ mandata decalogi:ma
xime ꝑtinens ad moꝛes.nõ ↄcupiſces: S de moꝛalibus
intelligit᷑ lr̃a occidit:non exgo inſtificat. Iem ſi dicat
quẽadmodũ dic aug. de ſpũ ⁊ l̃a.ꝙ l̃a decalogi ꝓhi⸗
bens peccatũ non iuſtificat hoĩem:̊ potius occidit au
gendo ↄcupĩam:⁊ iniquitatẽ pᷣuaꝛicatõne cumulando
nili liberet gra que eſt in xpᷣm eum diffundit᷑ caꝛitas ĩ
coꝛdibo noſtria. Ex quo videt dici illa rõne cecalogus
occidit:ꝗa ſine gra occaſio eſt moꝛtis peccati. Obycit.
Spꝛecepta euãgelica moꝛalia ſimili rõne dicent᷑ occide
re.ꝗa poſſunt fieri ſine gra eo modo quo pcepta legis
vel homini nõ hñti gratiã ſunt occaſio moꝛtis ſiẽ et il⸗
la. ¶ Item querit᷑ de iudicialibo quõ ſe hñt ad iuſtifica
tionem. Qam. j. ecẽi. dicit. Si quis line timore eſt nõ
poterit iuſtificari.Ergo cũ iudicialia ſint ad boc:vt co
bercerent hoies ꝑ timoꝛ? a malo: neceſſaria erãt ad iu⸗
ſtificationem. 4 Ytem aug. de ſpñ et lr̃a exponẽs illud
apli.j. ad Lhi /ſ. Wona eſt lex ſi quis ea legittime vta
tur. Quis legittime vtit lege niſi iuſtus at ei nõ eſt lex
poſita:ſ̊ iniuſto.an⁊ iniuſtus vt iuſtificet᷑.i. vt iuſtus
frat legittime lege vti dvebet. quo taniᷓ pedagogo ꝑdu⸗
catur ad gram: ⁊ hoc ↄcedit aug. Si g iudicialia ad B
ſunt vt iniuſtus ↄpellatur ad iuſticiam obſeꝛuandam.
ergo ſunt velut pedagogus quo ꝑdacatur ad gꝛatiam.
ncẽia igit᷑ eꝛãt iuſtificatiõi: ꝗᷓ homo fit de iniuſto iuſtꝰ
AlContra. Angꝰ. de ſpũ ? Fa. exponens illud.ij. Coꝛĩ.
iij. Si miniſkꝛatoõ dãnatõnis in gloꝛia eſt. multomagis
pabundat miniſteriũ iuſticie in gloꝛia. Aldiniſtratonẽ
vanatõnis dicit legẽ:marime tum ad iudicialia: que
inferebãt moꝛtẽ iniuſtis. Aldimi ſtratõeʒ vᷣo iuſticie dĩc
nouũ teſta cũ ꝑ onũ ſpũs opamun inſticiã. Ex boc er⸗
go relingtur. eũ iudicialia ſint mi niſiꝛatõ moꝛtis:q;
nõ iuſiiſicãt eo mõ quo dicit᷑ iuſticia in exercitio vᷣtuiũ
¶ Item aug in eodẽ in ve. teſta. Eex extrinſecus poſita
eñ:q iniuſti terꝛerent᷑. In nono vo intrinſecꝰ data ẽ: q̃
iuiſtiſicarent᷑. Si ergo in indicialibo legis maxime ter
roꝛ eſt legis: terꝛent non iuſtificant. Stem querit de
cerimonialibo quõ ſe habeant ad iuſtificationeʒ: ßm ꝙ
iuſtiſicatõ dicit in erercitio vᷣtutũ. Ao qð ſic. Oð ma⸗
gis eſt meritoꝛium magis iuſtificat. Sed qð magis eſt
ex obedientia magis ẽ meritoꝛiũ. ¶QDagis aüt er obedi
entia eſt cũ pꝛecipit᷑ aliqꝗ fieri et fit:a nullã hʒ rõnem
quare debebat fieri:niſi ſolã imꝑantis voluntatẽ.quazʒ
cum ſcipit᷑ aliqd ⁊ fit et habet in ſe rõnem quare debe⸗
bat fieri. Cum & pᷣcepta cerimonialia ſint hmõi:maxi⸗
me iuſtiſicabũt: ga magis ex obedientia ⁊ magis meri
toꝛia. on indueris em veſie lino lanaq; ↄtexta. Mon
arabis in boue ⁊ aſino.nullaʒ hñt de ſe rõnem: q̃re de⸗
Bebant fieri. ¶ Item ſimili modo obijcit᷑ de ſacramẽta⸗
ſila. Quia dicit bugo. de ſcro vic. Sacra veteris legis

pabent eundem effectum quem ſacramenta no. legis.
Si g ſacramenta noue legis iuſtificant et ſacramenta
ua veteris legis luſtificabant: etiã iuſtificatõne qua ð
iniuſto fit bomo iuſtus.4 Contra. Ang. ſup illud. ix.
ad bhebr. Munera 2 boſtie q offerunt 7c. Opa legis q̃ᷓ
in lege inſtituta ſunt ? teꝛminata nunqꝙᷓ valebãt ↄſciam
mundare. licet cum caritate fea: ns iuſtificabant.
4lYtem augu. de ſpũ ̃a.Circũciſio ⁊ ſabbatũ ⁊ alie
drerũ obſeruatõnes: æ quarũdam eſcaꝝ cerimonie: et
multiplex ſacrificioꝝ ſacroꝛumq; ritus: vetuſtati car⸗
nali iugoq; ſeruili ↄgruebant: ergo non iuſtificabant.
Item querit᷑ generaliter quõ ſe habeant ad iuſtifica
tionem moꝛalia legis.cerimoĩalia:2 iudicialia. So
lutio. dðm. Sicut dietum eſt. ꝙ cum iuſtificatio dicat᷑
ovuobus modis. Vno modo infuſio iuſticie:qua de in⸗
iuſto fit iuſtus. Alio modo obſeruãtia iuſticie: ex qua
eſt meritum vite eterne. Aſdoꝛalia vᷣo legis oꝛdinãt ad
iuſtificationeʒ: que eſi in obſeruantia iuſticie ⁊ hoc per
cognitõnez eius . qʒ faciendũ eſt ⁊ vitandũ:non tamen
ſimpkr eſt. quia ⁊ ſi oſtendant qð faciendũ eſt:nõ oſtẽ⸗
