aũt p̃dictae ↄditões que tacte ſunt circa ꝑſonas iudicis
rei.et actoꝛis.et teſtis que ꝑtinẽt ad debitũ ꝓceſſum iu⸗
dicij.inquirẽda ſunt iſta. Oe triplici ꝓceſſu iudicij. De
oꝛdine ꝓceſſus iudicij. De ingꝗſitõnibo et purgatõnibo.
De cõfeſſioĩbo.De ꝓbatõnibo in generali. Spsliter de
ꝓbatõne ꝑ teſtes. De ꝓbatõne ꝓpter pᷣſumptõem.

Mlembrum pꝛimum

Rimo de triplici ꝓceſſu iudicij dic Inno.
terciꝰ ĩ cõcilio generali.Ad coꝛrigẽdos ex
ceſſus:vt de notoꝛijs exceſſibo tacẽat᷑:tribo
modis pt ꝓcedi.ꝑ accuſatõem.denũciatio
nem.et inquiſitõem. Et tñ in om̃ibo diligẽs adhpibeatur
cautela:ne foꝛte ꝑ leue cõpendiũ ad graue diſpendiũ ve
niatur. Sicut accuſatõem legitimã ꝓcedere tebʒ inſcri
ptio:ſic denũciatõem caritatiua amonitõ:et inquiſitõʒ
clamoſa inſinuatio pᷣuenire.¶ Sed querit᷑ in pꝛimis ex
quibo ſanctionibo dine legis accipit᷑ iſte triplex ꝓceſſus
i A ſic dic Hiero.ſiẽ illð qdð introducit᷑ ad ꝓbanduʒ fi
dem nõ habet robur niſi ex teſtamẽto nouo vel veteri de
riuet᷑:ita nec iudicialis ſanctio auctoꝛitatẽ videt᷑ habeꝛe
niſi ꝑ nouã vel veterẽ legẽ ↄfirmet᷑.¶¶ Itẽ qua rõne iſte
triplex iudicij ꝓceſſus diſtinguit᷑ merito dubitat᷑.Lam
iuriſꝑiti diſtiguũt ſic.ꝙ ĩ accuſatõe agit᷑ ad degꝛadatõʒ
et iõ accuſatoꝛ debet ſe obligare ad talionẽ. vñ ꝓpter hoc
dicit IOnno.ꝙ accuſatõʒ pᷣcedat legitima inſe criptõ. Iteʒ
in denũciatõne agit᷑ ad pnĩam coꝛrectõʒ.⁊ iõ debʒ pꝛe
cedere caritatiua admonitio. Itẽ in inqñtõe agitur ad
amotionẽ ab admiſtratõe.Sʒ qꝛ in pᷣlatis marie eẽt pi⸗
culoſũ:ſi quecũqʒ delatio ad nittẽt᷑iõ inqſitõʒ dʒ pᷣcedẽ
clamoſa ĩſinuatio:vt ſiẽ dic Inno.falſe et maligne cꝛimi
natõi ianua pcludat᷑. ¶ Sʒ obijcit. Bicit em btus aug.
ĩ indicijs ſeu plectẽdo ſeu ignoſcẽdo h̊ ſolũ bene agit
vt vita hoĩm coꝛrigat᷑.ꝗᷓ ĩ ꝓceſſu accuſatõnis male agit
niſi agat᷑ ad coꝛrectionẽ.õ ergo ↄueniẽter diſtin guũt
ꝓceſſus denũciatõis 7 accuſatõis:qꝛ ĩ ꝰno agit᷑ ad coꝛre
ctõem:ĩ alio ad degradatõʒ. ¶¶ Itẽ dubitat᷑ ſi i ngſitõem
dz pcedere clamoſa inſinuatio.ᷓ inqꝗſitõʒ videt᷑ pcedere
nüciatio. Qõ em̃ videt᷑ differre clamoſa iſinuatõ 2 de⸗
nũciatio.ᷓ in ꝓceſſu inqſitõis includit ꝓceſſus denũci⸗
atõis. Ytẽ qrit᷑ q;t ad ꝗ ĩtelligat᷑ iſinnatio clamoſa.
NMam ſi itelligat cuq; mõ. ad voces vulgi dʒ pᷣlatus
deſcẽgere ad ingſitõʒ: cũ tñ dicãt iura.ꝙ voces vulgi va
ne ſunt. Rñſio.ad pꝛimũ:ꝙ iſte triplex ꝓceſſus iudi⸗
cij accipit᷑ ex legibo noui et veteris teſſa mẽti. Pꝛoceſſus
inqſitõnis ex Luc.xvj.vbi dicit᷑ de villico defamardeſt
apud oñm ſuũ.q̃ſi diſipaſſet bona illius:cui dirit dñs.
NQuid hoc ẽ qdð audio de te.redde rõem villicatõis tue.

Et ex li. geñ. xviij. vbi dicit.Clamoꝛ ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛ⸗

— —

X ſu ſ„ Dea: Snan*

xlv.

reoꝝ multiplicatꝰ eſt:deſcendã et videbo vtrũ clamoꝛeʒ
qui venit ad me ope cõpleuerint. Ex ꝗbo maifeſte ꝓbat
nõ ſolum cũ ſubditus: verũetiã cum platus excedit.
ſi ꝑ clamoꝛẽ et famã ad aures ſi uꝑioꝛis ꝑuenerit:dʒ coꝛã
eccleſie ſenioꝛibo veritatẽ diligẽtiꝰ pſcrutari. vt. ff.ſi rei
popoſcerit qualitas canonica diſtrictio culpa feriat de⸗
linquẽtis.¶ Itẽ ꝓceſlꝰdenũciatõis accipit᷑ ex lege Leui.
v. vbi dicit᷑. Nima que audierit vocẽ iurãtis: teſtiſq; fue
rit ꝙ vidit aut cõſcius ẽ:niſi indicauerit poꝛtabit inig⸗
tatem ſuã:ſuꝑ quẽ locũ dĩc aug.ꝙ indicari debet ei ꝗ pt
ꝓdeſſe.et nõ obeſſe.cũ ſcx eſt tale crimẽ:de quo aligs
eſſe teſtis. qð dicit ler teſtiſq; fuerit ⁊c. Et iſta indicatõ 4 ☛☚„
eſt denunciatio qᷓuis iſtud babeat dubitatõem ſic infra
dicet. ¶ Item iſte ꝓceſſus accipit᷑ manifeſte ex Math.
xviij.vbi dicit᷑. Si peccauerit in te frater tuꝰcoꝛripe eu—3
iter te et ipᷣm ſolũ.ſi nõ te audierit adhibe vnũ vł duos.
ꝙ ſi eos nõ audierit dic eccleſie.¶ Item ꝓceſſus accuſa

tõis ey lege accipit᷑. Deut᷑.xxv. Si cã fuerit inter aliqs

et interpellauerint iudices quẽ iuſiũ eſſe ꝑſpexerint illi
iuſticie palmã dabũt:quẽ impiũ cõdemnabũt impieta⸗
tis. ¶ Ad ſecũdũ vo qð querit dõm. ꝙ ꝓceſſus pᷣdictus
diſtinguit᷑ ſic. In ingſitõe em ꝓcedit᷑ ad coꝛrectõʒ er of⸗
ficio ſeu auctoꝛitate iudicis.Iñ Inno.terciꝰ.Denũciã
te fama vel deferẽte clamoꝛe pꝛelatus officij ſui debium J
exequat᷑ deſcẽdendo.ſcʒ ad ingſitõz.¶ In denuciatõe v) 2
et accuſatõe ꝓcedit᷑ ad coꝛrectõem.ſ̊ ex al rert riatone
que fit dupliciter.vel ad coꝛrectõʒ ſᷣm ſeueritatẽ iuſticie
qualis dʒ eẽ in accuſatõe.vel ad coꝛrectõem pᷣm affectũ
miſcdie:q̃lis dʒ eẽ ĩ denũciatõe.Et indeẽ ꝙ accuſatoꝛ qꝛ
coꝛrectõem queꝛit:ſm ſeueritatẽ obligat ſe ad talioneʒ.
denũciatoꝛ dᷣo non:qꝛ coꝛrectionẽ intendit ſm miam ſeu
pietatẽ.¶ Pꝛeterea ĩ inꝗſitõe ↄſiderat᷑ diſcretio verita⸗
tis.in denuciatõne affectus caritatis.ĩ accuſatõe terroꝛ
ſeueritatis. Scoõm hoc ergo dom.qꝙ ĩ hoc triplici ꝓceſſu
ſemꝑ intendit᷑ coꝛrectio delinquẽtis ſi ſit oꝛdiatus ꝓceſ
ſus.q:¶ Ad terciũ dõm.ꝙ clamoſa inſinuatio ⁊ denucia⸗
tio differũt.nã denũciatio fit ꝑ determinatã et certã ꝑſo
nam.Clamoſa vᷣo inſinuatio indeterinĩate ꝑ famã. vñ
ſiẽ in ꝓceſſu denũciatõis ꝑſona denũciãtis eñi loco accu
ſatoꝛis.et in ꝓceſſu accuſatõis ꝑſona accuſantis ẽ loco
actoꝛis:ita ĩ ꝓceſſu ingſitõis loco auctoꝛis eſi fama ſeu
telatio clamoꝛis.vñ dic Inno.terciꝰ. O. in ingſitõe eſi
idem actoꝛ et iudex. Sʒ denũciãte fama vel deferẽte cla
moꝛe pᷣlatꝰ officij ſui debitũ exequat᷑. Ex hoc igit᷑ pʒ q;
ꝓceſſus inꝗſitõis nõ includit ĩ ſe ꝓceſſũ denũciatõnis.
Ad vltimũ vᷣo dõm.ꝙ clamoſa inſinuatio nõ intelligẽ
Fm voces varias vulgi.ſed ſᷣm voces ꝑſonaꝝ grauiũ et
boneſtaꝝ.vñ Inno.terciꝰ.Si exceſſꝰ ꝑ clamoꝛẽ ⁊ famã
ad aures ſuꝑioꝛis ꝑuenerit:nõ quidẽ a maliuolis ⁊ ma
ledicis:hᷣ a ꝓuidis et honeſtis:nec ſemel tm̃ ſed ſepe qð
clamoꝛ inuit Geñ.xviij.et diffamatio manifeſtat Luc.
xvj.dʒ coꝛã ecclie ſenioꝛibo vitatẽ diligẽtiꝰ ꝑſe crutari.

Mlembꝛum ſecundum

Ecundo querit᷑ de oꝛdine ꝓceſſus iudicij.
Circa qð notandũ eſt.ꝙ variat᷑ oꝛdo mul
tipliciter. Aut em̃ factum eſt notoꝛium et
euidens:aut latens.Si euidensẽ:tũc ꝓce
dit᷑ in iudicio ſine accuſatõe accuſatoꝛis: ſicut declara⸗
tum eſt ſupꝛa queſtione de officio iudicis. vtrum poſſit
iudex ſine accuſatoꝛe iudicare.Si vo factum ſit latens:
pꝛoceditur oꝛdine pꝛius determinato. Quia aut defer⸗
tur crimen ꝑ clamoꝛem fame.et tunc ſicut ſupꝛa dictuʒ
eſt.pꝛoceditur oꝛdine inquiſitionis. Aut defertur per
actionem determinate perſone.et hoc vel ſᷣm viam cari
tatis:et tunc pꝛoceditur ꝑ denunciationem quam pꝛece
dere debet caritatiua admonitio.Aut ſᷣm viam ſeueri⸗
tatis.et tunc pꝛoceditur ꝑ accuſatõem:quam debʒ pꝛe⸗
cedere inſcriptio.Vliam ergo denunciationis relinqui⸗
mus inquiſitioni ſequẽti.cum de pꝛeceptis euangelicis
agetur:quia ibi pleniꝰ poteſt inquiri.iã vᷣo inꝗſitõis

õä
7

RKrr

2 2

determinabimꝰ in ſequẽtibo:qꝛ ipᷣa ꝓpꝛie accipit᷑ ex lege
Aldoyſi.ſilr et accuſatõis. In pñti tñ generaliter de
oꝛdine iudicij querit᷑.in quo ſcʒ conſtituit᷑ actoꝛ.reus et
iudex.am ᷣm hũanas ſanctões et canones. oꝛdo iu⸗
diciarius ſic diſpoſitꝰ eſt:vt pꝛimo actoꝛi determinetur
requiſitio iudicis.ſecũdo deteꝛminet᷑ auctoꝛitas iudicis
Tercio ſequat᷑ citatio rei et punitio cõtumacis.quarto

cõcedant᷑ exceptiones.quito cõcedant᷑ recuſatões.ſexto

foꝛmet᷑ libellus.ſeptimo determinẽt᷑ ſatiſdatões.octauo
cõcedunt᷑ dilatõnes.nono ſequit᷑ litis cõteſtatio cũ iura
mento ð calũnia.Deinde vo ſequũt᷑ ꝑtiũ interrogatões

et ſi reus negat introducũt᷑ ꝓbatões.ꝗbo examĩatis ſen

tentia fert.et videt᷑ iſte oꝛdo multiplicit peccaẽ. Pꝛimo
qꝛ fere om̃ia que antecedũt interrogatõem partiũ nõ de
terminantur ĩ iure diuino.et tñ ibi pꝛecipi᷑.Nõ addes

gcẽᷓ vel minues ad verba:que ego loquoꝛ.deut᷑iiij.¶ It
iſta que pꝛecedũt anteqᷓ; poſſit diſcuti veritas: differt᷑

iuſticia:et frequẽtiſſime impedit᷑: vt videat᷑ fere in oĩv⸗

cauſis impletũ illð y ſa.lix. Cõuerſum eſt retroꝛſum iu⸗
diciũ et iuſticia longe ſtetit:qꝛ coꝛruit in platea veritas
et equitas nõ potuit ingredi.¶ Itẽ cum lex dei plena ſit
et ꝑfecta.vñ deut.iiij.d. Hec eſt nr̃a ſapia et intellectꝰ
coꝛã populo.et ſequit᷑.q̃ ẽ alia gẽs vt babeat inſta indi⸗
cia et vninerſam legẽ.ergo ad om̃e iudiciũ terminandũ
ſufficiũt pᷣcepta iudicialia dei.ſuꝑfluere igit᷑ vident᷑ pce⸗
ntia:et ad nocumentũ introducta.¶. Stẽ vnde habue⸗
rũt bomĩes ꝙ ſupꝛa diuinas leges poſſent alias leges
cõdere.iQam in ps.ꝑ repꝛobatõem de antixpᷣo dꝛ. Con
ſtitue dñe legiſlatoꝛẽ ſuꝑ eos.ſciant gentes qm homĩes
ſunt. KReſpõſio.dðm ꝙ qued introducũt᷑ ad oꝛdiem
iudiciariũ ꝓpter neceſſitatẽ.quedã ꝓpter vtilitatẽ.q̃dazʒ
ad repellenda iniꝗtatem. Pꝛopter neceſſitatẽ oꝛdis iu⸗
diciarij introducunt᷑ ea ſine quib nõ poteſt iudiciũ ter⸗

minari.et hec determinant᷑ in lege diuina.vt in pparato

rijs ad iudiciũ requiſitio iudicis et auctoꝛitas iudicis:
et citatio rei cum pena cõtumacis.Oe requiſitione iudi
cis dicit᷑ deut.xvij. Si difficile et ambiguũ iudicium eſſe
ꝑſpereris:venies ad ſacerdotes leuitici geneꝛis ad iudi
cem ꝗ fuerit in loco quẽ elegerit dñs.Et exo.xviij. Cuʒ
acciderit aliqua diſceptatõ veniãt ad me inter eos ⁊t iu
dicẽ.Eſt aũt neceſſaria requiſitio iudicis:qꝛ nullus pt
eẽ iudex in ſua cauſa.De auctoꝛitate vo iudicis hẽtuꝛ in
xvj.deutr. Judices et magiſtros cõſtitues in poꝛtis tuis
⁊c̃. Auctoꝛitas vᷣo eſt ex ipᷣa ↄſtitutõe: ſm ꝙ dẽ ad heb.
v. emo ſibi ſumit honoꝛẽ ⁊c̃.et ex iuriſdictõis det᷑mia
tione. ſm determinatũ locũ.vñ dicit᷑ deut.xvj. In oĩbo
poꝛtis tuis ⁊ ꝑ ſingulas tribo tuas vt iudicẽt populum.
BDe citatõne vo rei et pena ↄtumacis hẽtur nũeri.xvj.
Aiſit moyſes et vocauit Dathan et abyꝛon citãdo eos
vt cõparerent coꝛã ipᷣo in iudicio.ibi etiã expꝛimit᷑ cõtu
macia qua dixer̃t.nõ venimꝰ.et ſequit᷑ pena grauiſſima
qua ad ſnĩam ANoyſi abſoꝛpti ſunt a terra.Citatio aũt
neceſſaria eſt:qꝛ nullus abſens niſi ꝑ contumaciã debet

iudicari.ſiẽ ſupᷣ dictũ eſt..¶ Itẽ in ꝓgreſſu iudicij neceſſa

ria ſunt interrogatio ꝑtium introductio ꝓbationũ.dil⸗

finitio cãꝝ. Inquiſitio neceſſaria eſt ad ſciendaʒ ꝑtium
intentõʒ. Pꝛobatio ad veritatis diſcuſſionẽ. Diffinitio

ad cauſe terminatõem Fᷣm ꝙ dicit᷑ deut. xvij. Cum audi
eris trãſgrediẽtes pactũ et inquiſieris diligẽter:et verũ
eſſe repereris:educes ad poꝛtã ciuitatis ⁊c.ibi etiã ſeꝗt᷑
In oꝛe duox vel triũ ſtabit ome verbũ. ¶ MPMꝛopter vtili
tatẽ vᷣo et ad repellendã iniꝗtatẽ nõ diſcoꝛdantia a lege
ci introducta ſunt ᷣm canones et hũanas leges.quedã
in fauoꝛẽ actoꝛis.quedã in fauoꝛem rei.quedã in ſuffra
Giũ vtriuſq;. In fauoꝛẽ em̃ actoꝛis introducit᷑ modꝰ reꝗ
ſitõnis iudicis:et locus et auctoꝛitas iudicãtis.modus
eitatõis et punitio cõtumacis.que tria quis poſſunt ex⸗
trahi a iure diuino:tñ modificant᷑ a iure hũano. In fa⸗
uoꝛem vo rei introducũt᷑ exceptõnes.recuſatões.libellꝰ
Exceptõnes que elidunt actionẽ actoꝛis pꝛincipalit cõ/
tra malignitatẽ voluntatis. Recuſationes que ſunt de⸗

clinationes iudicis pꝛopter ſuſpitionem oppoſitam con
ta oppꝛeſſionẽ poteſtatis.Libellus qui cõtinet intentio
nem actoꝛis:ne poſſit poſtea ĩmutare cõtra ꝑuerſitatem
veritatis. In ſuffragiũ vᷣo actoꝛis et rei introducuntur
ſatiſdationes. dilatõnes.et in litis cõteſtatõne de calũ⸗
nia iuramentum. Satiſdatõnes que dant᷑ a reo et a pꝛo
curatoꝛibo actoꝛis et rei ꝙ vſq; ad finem litis ꝑmaneat
cõtra iniuſtã declinatõem iudicij. Dilatõnes que pꝛinci
paliter dant᷑ ad deliberandũ cõtra pcipitatõem conſilij.
Juramentũ de calumnia quo iurant partes ſe nõ aimo
calumniandi agere vel reſpondere ↄtra ꝑuerſitatẽ doli
Ao illud quod pꝛimo obijcitur.dicendum ꝙ qᷓuis hec
nõ determinent᷑ in iure diuino.tamen quia ſut conſona
iuri diuino et ad conſeruationem iuſticie:auctoꝛitatem
recipiunt a iure diuino cum per legem pꝛecipitur leuit.
xix. Juſte iudica pꝛoximo tuo. Ad ſecunduʒ vo quod
obijcitur. ꝙ pꝑ iſta contingit veritatez iuſticie impediri.
dicendumi ꝙ hoc non eſt ey aceu pꝛedictarũ conſtitutio⸗
num:ſed eſt ab vſu iniquoꝝ: ꝓ quibo dicit᷑ yſa.j. Qũo
facta ẽ meretrix ciuitas fidelis plena iudicij iuſticia ha⸗

bitauit in ea.nũc gũt homicide argentum tuum verſum

eſt in ſcoꝛiam:vinum tuum mixtum eſt aqua.¶¶ Ad terci

um dom g lex dei ſuffieiens eſt ad omia que ſunt neceſ⸗

ſaria: tamen quia eſt infinita hoim malicia: ideo miſter
legis reliquit ſtatuere et determĩare que ſunt expedien⸗
tia. vñ deut. xvij. Qui ſuꝑbierit nolens obedire ſacerdo
tis imperio et decreto iudicis moꝛiet᷑.¶ Ad quartũ di⸗
cendũ ꝙ miſtri legis cum miniſteꝛio recipiunt poteſtatẽ
eondendi leges de his que expediunt iuſticie.vn ꝓuer.
viij. dicit dina ſapia. Per ine reges regnant: et legum
conditoꝛes iura decernunt. .

iembrum tercium

Onſequenter querendũ eſt de inquiſitõni
bus et purgatõibo. quo aũt oꝛdine ſit a p⸗
lato inqſitio facienda:ex pᷣdictis maĩfeſtũ
eſt. Inqſitõem em̃ debet clamoſa inſinua⸗
tio pᷣuenire ſᷣm ꝙ dicit geñ. xviij. Clamoꝛ ſodomoꝝ veĩt
ad me. et deut. xvij. Cum reꝑti fuerint vir et mulier qui
faciunt malum in cõſpectu dñi et trãſgrediunt᷑ pactum
il lius:et boc tibi fuerit nunciatũ:cum audieris inꝗres
diligẽter. ¶ De purgatione aut notandũ eſt.ꝙ purgatõ
eſt & obiecto crimĩe innocẽtie oſtẽſio. Vnde ſicut inꝗ⸗
ſitio ꝑtinet ad p̃ᷣlatum:ita purgatio ad reum. Purgatõ
nis aũt due ponuntur ſpecies.canonica ⁊ vulgaris. Ca
nonica eſt que fit ꝑ iuramentum et bonoꝝ teſtimoniũ.
vulgaris ẽ que a vulgo ẽ inuẽta vt ferri candentis.aque
feruentis:et monomachie ſeu duelli.q¶ Circa purgatoõʒ
canonicam dubitat᷑ vtrũ vniuerſaliter tebeat fieri ꝑ iu
ramentum:et vtrum ad purgationem poſſit quis cogi.
Ad pꝛimũ introducit᷑ lex eut.xxj.vbi dicit᷑.de inuento
cadauere hominis occiſi in aliqua ciuitate: ꝙ maioꝛes
natu ciuitatis illius venient ad interfectum: et lauabũt
manꝰ ſuas et dicẽt. Manꝰ nr̃e nõ effuderũt hũc ſangui
nem:nec oculi nr̃i viderunt.et hoc ſuꝑ vitulã ceſam. Ex
qua ſege auẽtas purgatõis ꝑ iuramẽtũ maifeſte accipit
Itẽ dicit canon ex ocilio Yleꝛdeſi. ij. q. iij · Pꝛeſ biter ſi a
plebe ſibi omiſſa ĩfamatꝰ fuerit ad ar bitriũ ſui eßi ſeptẽ
collegas ſibi adiũget:⁊ iurabit ĩ ſacro euãgelio coꝛã po
ſito ꝙ crimẽ illatũ nõ ꝑpetrauit.Itẽ ĩ eodẽ. Si mala fa
ma de ̃̈ bitero exierit et accuſatoꝛes vł eiꝰ teſtes lega⸗
les defuer̃t.cũ denoĩatis ſibi vicinis pᷣ biteris qͥs ſcimꝰ
nolle ꝑiurare:ſacramẽto ſuo famam ſu purget. ¶ Con
tra. Canon beati Coꝛnelij. Sacramẽtũ hactenꝰ a ſum
mis ſacerdotibo vel religs exigi niſi ꝙ rata fide mime
cognouerimus:nec ſponte eos iurare reꝑimus.ij.q.iiij.
Item in eodem. Qos ſacramẽtũ ab epis neſcim?obla
tum. Ad quod reſpondetur. ꝙ ex his auctoꝛitatibo
non pꝛohibentur om̃imoda iuramenta fieri a ſacerdoti
bus:ſed tiñ incauta:et ea que pꝛo qualibet cauſa tempo
rali in iudicio offerũtur. Cum aũt populari ĩfamia ſa⸗

Nueſtio

cerdotes oppꝛimũtur: tunc ad innocẽtie ſue oſtenſionem
iuramẽta debent offerꝛe. Vñ gꝛeg. Si quis epus aut gli
bet ſacerdos a pło accuſatus fuerit: et certi teſtes inuẽ
ti nõ fuerint ꝗ crimiĩs illati veritatẽ dicat: iuſiurãdũ in
medio fiat.et illũ teſtem ꝓferat de innocẽtie ſue purita⸗
te:cui nuda et apꝑta ſunt om̃ia. ad hebꝛe. iiij. 4 Itẽ dubi⸗
tat᷑ vtrũ ſit ꝗo að purgatõem ꝑ iuramẽtũ cõpellendꝰ. vi
ſum aũt fuit quibuſdã q nõ ꝓpter religatõem iuramẽti
Item ꝓpt᷑ canonẽ leonis pape.ij.q· ij. Auditũ eſt fratꝛes
qualiter mali homĩes in me grauia crimia cõfinrerũt.
Duãobrem ego Leo põtiſex ſancte romane eccleſie pu
rifico me.hoc aũt facio:non legẽ pᷣcribo ceteris:qua io
facere cogant᷑. Ecce ſũmus põtifex ſeipᷣm puꝛgat:nec tñ

ceterio neceſſitatẽ purgandi p̃ſcribit.vñ dat᷑ intelligi.

ſatiſfactio purgatois i volũtate cõſi iſtit accuſati: nõ ĩar⸗
bitrio iudicis.¶ Cõtra.Canon leonis pape.ij.q.iiij. Sa
cerdos ſi ſuſpitioſus aut incredibilis ſuo epo aut reli⸗
gs ſuio cõſacerdotibo ſiue bonis et iuſtis de ſuo ꝓpło ho
mĩbo fuerit ne in cꝛimĩe aut pᷣdicta ſuſpitõne remaneat:
cum tribo aut quĩq; aut ſex bonis ac vicinis ſaceꝛdotibo
exemplo Leonis pape:qui.xij.epos in puꝛgatõe habuit
ſi ſuo epᷣo viſum fuerit.ac neceſſe eſſe ꝓpter tumultũ ppłi
ꝑſpexerit cũ iuſtis et bonis homibo ſe ſacramẽto coꝛam
pplo ſuꝑ q̃tuoꝛ euãgelia dato purgatum eccleſie reddat.
Reſpõſio.dᷣm.qꝙ ĩ arbitꝛio iudicis nõ in volũtate ac
cuſati cõſiſtit ſatiſſactio purgatõnis.vñ dicit decretalis
Alexãdri tercij.ꝙ ſi de aliqͥ crimie laboꝛat infamia: ac⸗
cuſatoꝛe et teſtibo deficiẽtibo.parochianꝰ ep̃i ad puꝛga⸗
tõem eſt ꝑ ip̃m epᷣm cõpellendꝰ:niſi foꝛte ſuꝑ ipᷣo ad ſu⸗
pioꝛẽ iudicẽ duxerit appellãdũ. vllud vᷣo qð dicit canon
leonis. intelligit᷑ de ſucceſſoꝛibo ſum mi põtificis:qui nõ
habẽt ſuꝑioꝛẽ iudicẽ:ſed reliquũtur dño iudicãdi.⸗ De
fſoꝛma ðvo iuramẽti canonice purgatõis et religs circũ⸗
ſtantcijs:que ſunt regrenda muriſꝑitis p̃ᷣtermittimꝰ.

De vulgan vero §.1.

pargarone merito querendũ eſt. nam illa videt᷑ oꝛtum
ſe ex dina lege.vñ in numeris.v.dat᷑ lex cõtra mulieꝛẽ
ſuſpectã de adulterio:ꝙ offerat᷑ ſacrificiũ ʒelotipie et ob
latio inueſtigãs adulteriũ:et accipiant᷑ aque in quibus
cum execratõne congerant᷑ maledicta:et multa que ibi
determiĩant᷑:et ſic dentur mulieri ad bibenduʒ aque ille
et ſi rea eſt cõputreſcet femur eius.ſi ĩnoxia illeſa erit2
faciet liberos.ex qua lege vident᷑ examiatõnes ꝑ ferrum
candẽs et aquã feruente ꝓbari. Item examiatio furti
achoꝛ facta ẽ ꝑ ſoꝛtes. Jolue.vij.et inqſitio inobedientie
ſeu traſgreſſioĩis Jonathe.j.Reg.xiiij.Ex quo videt᷑ idẽ
ꝓbari. Itẽ ꝓbatio ꝑ monomachiã et ꝑ duellũ appꝛo⸗
bari ꝑ cõflictũ golie et dauid.j.Reg.xvij.4! Itẽ dicit cõ
ciliũ garimanẽle.ij.q.iiij. Sepe cõtingit vt monaſterijs
monachoꝝ furta ꝑpetrent᷑:idcirco ſtatuimus vt qñ ip̃i
fratres de talibo expurgare ſe debẽt miſſa ab abbate vel
ab alio celebꝛet᷑ pnñtibus fratribo.et ſic expleta miſſa oẽs
cõicent in hec verba.coꝛpus dñi ſit tibi ad ꝓbatõem ho
die. ¶ Item in eodẽ dicit canon. Statuit ſancta ſynodꝰ
vt ſi dno de adulterio accuſati fuerint et am bo negaue⸗
rint:et oꝛant ſibi concedi vt alter illoꝛum vtroq; diuino
purget iudicio.Si vnus inde ceciderit ambo rei habeã
tur. Ex bis igit᷑ manifeſte ꝓbari videt᷑. ꝙ deſicientibus
ꝓbationibo et negante reo:poſſint ſi inaleſcit ſuſpitõ cri
mina ꝑ pᷣdicta indicia inquiri.¶ Itẽ rõne arguit᷑: cũ nul
lo modo credendũ ſit aliquo temꝑe eccleſiã erraſſe: nec
in fide nec in decretis iuſlicie.In veteri aũt teſtamento
cõceſſe ſunt hmõi examĩatões ꝑ exempla et leges:et ĩ no
uo teſtamẽto ꝑ canonũ ſanctiones.ergo nõ erit aliqͥ mõ
dicere in examĩatõne iſtoꝝ iudicioꝝ cõtineri erroꝛẽ:nec
erũt ſicut illicita repꝛobãda. Contra. Dicit canon be
ati ſtephani pape.ierri candentis vel aque feruentis
examinatione confeſſionem extoꝛqueri a quolibet ſacri
non cenſent canones:et ꝙ ſanctoꝝ patrum documento
ſancitum nõ eſt:ſuꝑſtitioſa adinuentione nõ eſt pᷣumen

xlv

dum. ij. q.iij . ¶ Item idem ibidẽ. Spontanea cõſeſſione

vel teſtium appꝛobatõne publicata delicta cõmiſſa ſunt

noſtro regimini iudicare:occulta vᷣo incognita illi ſunt
relinquenda:qui ſolus nouit coꝛda filioꝛum hoĩm. Cuzʒ
ergo examinatio ꝑ hmõi iudicia nõ ſit de his que poſſũt
iudicari ꝑ ꝓpꝛiam cõfeſſionem vel teſtium appꝛobatõem
ergo in om̃ibo his iudicijs vſurpamus nobis ea que di⸗

uino iudicio fuerãt reſeruanda: quod eſt temptare deũ:

cum tamẽ ꝓhibitum ſit.vj.deut᷑. Non temptabis dñm
deum tuum. 4¶ Item decretum Nicolai pape in eodem.
Aonomachiã in lege nõ aſſumimus:quam pꝛeceptam
fuiſſe nõ reximus:quã licet inijſſe quoſdã legamus:ſicut
ſeiʒ Dauid ⁊ Goliã ſacra ꝓdit hilloꝛia.j. Reg.xvij. nuſ
en vt ex lege teneat᷑ alicubi diuĩa ſenſit auctoꝛitas: cũ
ic et hmõi ſectantes deum ſolũ temptare videant᷑.ergo
hmõi iudicia ſunt penitꝰ repꝛobãda:et purgatio ꝑ talia
MHõ cõcedendũ eſt ſᷣm decretalẽ Inno.tercij:ĩ qua de

templarijs ꝗ in ſubditos bmõi exercebãt dicit. Natres

templarioꝝ quoſdã ſubditos qñ de aliqͥ crimie infamãt᷑
eos ferri cadẽtis iudiciũ ſubire ↄpellũt.quibo et ſi qua
exinde ſequat᷑ exuſtio ciuilẽ penã infligũt.cum tñ bmõi

iudiciũ ſit penitus interdictũ: vtpote in qͥ deꝰ temptari
xidet᷑.¶ Ad illud ergo qð pꝛimo obijcit᷑ de ſacrificio ze⸗

lotipie.dðm ꝙ lex illa introducta eſt ̃m ꝑmiſſionẽ non

FSm cõceſſionẽ:ſᷣm quã dina lex et huana ꝑmittit mino⸗

ra mala fieri ne fiant ꝑeioꝛa.in quẽ modũ oblatio libelli

repudij introducta eſt ꝓpter ſeuiciã iudeoꝝ qui erant

pꝛoni ad interfection ez vxoꝛũñ.ſimili mõ et lex zelotipie
ne valeſcente ſuſpitõne adulterij ꝑimerent vroꝛes. Oð

daũt ꝑ ꝑmiſſionẽ introductũ eſt.nõ vebet trabi ad imita

tõem.¶. Ad illud vo qð obijcit᷑ oſequẽter de achoꝛ et io⸗
natha et dauid.doõm ꝙ illa facta ſcripta ſunt nõ ad exẽ⸗
plum rei faciẽde.hłᷣ in figurã rei future.j.Coꝝ.x. Dia ĩ
figura cõtingebãt illis. Ynquiſitio em̃ ꝑ ſoꝛtẽ:que facta
eſt ad inueſtigãdũ pctẽm Achoꝛ et inobediẽtiã Jonathe
figurat futurũ et generale iudiciũ qð ex inſperato pec⸗
catoꝛibo ſuꝑneniet:ſicut iudiciũ qð ꝑ ſoꝛtem eſt ab boĩe
pᷣuideri nõ pt.vñ.ij. Pe.iij.Dies dñi veniet ſic fur.Si⸗
militer cõflictus dauid et golie ſignat miſteriũ paſſioĩs

vñnice: in quo ſpũalis dauid xpᷣe de goliat.i.dy abelo ve
lut duelli certamine triũphauit. vnde et omia hmõi fa⸗
cta ſunt dina inſpiratõe in figuram rei future.4 Ad ea

ðᷣo que obijciunt᷑ ᷣm canones reſpondendũ ſicut de ſa⸗
crificio ʒelotipie.q; om̃es illi canones introducti fuer̃t
nõ ſᷣm cõceſſionẽ boni:ſed ſᷣm ꝑmiſſionẽ minoꝛis mali:
ne peioꝛa mala cõtingerent. Inde eſt ꝙ iudicia ferri cã⸗
dentis et hmòi in iudiciũ ꝑ cõmunionem coꝛpoꝛis domi

ni mutauerunt:et maxime quia in culpa erat hominuʒ

multitudo:quam pꝛopter peius vitandum opoꝛtebat

tolerari in minoꝛi malo. vnde et ſm hoc intelligitur ca⸗

non Bꝛegoꝛij. Si vir qui frigide nature eẽ dicitur ꝑ ve⸗
rum iudicium pꝛobare potuerit vxroꝛem ſuam nunqᷓᷓ ſe
cognouiſſe ſeꝑatur ab ea:quod inteiligit de iudicio vul⸗
gari:que tamen poſtea diminuta malicia per ſequentes
canones non ꝑmittuntur.¶ Ad vltimum vo quod obij
citur.dicendum eccleſiam nunꝙ erraſſe:quia nec hmõi
conceſſit vt aꝑꝛobaret:ſed permiſit ne peius fieret.ſᷣm
m ꝙ et ipᷣa lex eterna facit que ꝑmittit multa mala fie⸗
ri.non ſolũ vt ex eis eliciãt bona:ł̊ etiã ne fiant peioꝛa.

Mlem beum quaꝛtum

Onſequens eſt inquirere de conuictione
rei ꝑ confeſſionem:quia pꝛedicto modo ꝓ⸗
cedendum eſt ↄtra reum: cum crimine nõ
proteſi ↄuinci.Cõuincit᷑ aũt duobo modis
aut ꝑ ꝓpꝛiam cõſeſſionẽ aut ꝑ ꝓbatõem.ideo pꝛimo q̃ꝛẽ
dum eſt de cõfeſſione rei vtrũ ꝗs ex confeſſione ꝓpꝛia ſit
damnandus.ð ꝓbatur ꝑ illud quod dicit Joſue ad
Achoꝛ.Confitere atʒ indica quid feceris.Joſ.vij.et fa⸗

cta cõfeſſione furti lapidatꝰ eſt. ¶ Item idem pꝛobatur

Eillud qð legitur.ij.Reg.j.ð puero amalechita:q dixit

ſe interfeciſſe Saul.cui ait Bauid. Sanguis tuus ſuꝑ
caput tuũ.Os em̃ tuũ locutum eſt aduerſum te dicens.
ego interfeci xpᷣm dñi.et iuſſit eum Dauid iterfici. IJ».
in euãgelio dicit dñs ſeꝛuo qui abſcõdit pecuniã dñi ſui
De oꝛe tuo te iudico ſeꝛue nequã.⸗ Item dicit lex huma
na.Confeſſos in iure ꝓ cõuictis haberi placet. It᷑tẽ lex
alia.Cõfeſſus ꝓ iudicato habetur qꝛ quodãmõ ſentẽtia
ſua damnat᷑.cui etiam ↄcoꝛdat euãgeliũ Math.xij. Ex

verbis tuis iuſtificaberis:et ex verbis tuis cõödemnabe⸗

ris. Lontra. Hũanũ iudiciũ quãtũ poſſibile ẽ:debet
imitaꝛi diuinũ. Sʒ ĩ diuio iudicio cõfites cõtra ſe ñ dã⸗
natur:ſed miſciam ſequit᷑.vñ in põ.Dixi cõfiteboꝛ ad⸗
uerſum me iniuſticiãs meam dño:et tu remiſiſti inigtatẽ
meam.Et yſa.xliij.Qarra ſi quid habes vt iuſtificeris
ergo nec in hũano cõſfitẽs cõtra ſe erit cõdemnãdꝰ Itẽ
poteſt aliquis falſo cõfiteri in iudicio hũano.vt ſi aligs
cõſiteat᷑ ſe vnũ homiem occidiſſe ꝗ poſtea aparet viuus
conſtãs eſt ꝙ talis nõ eſſet damnadus.ergo nõ quecũq;
cõfeſſio cõtra ſe facit ad damnatõem.(¶ Itẽ dicit lex bu⸗
mana.ff.de qõnibo.Si ꝗs vltro maleficia cõfiteat᷑. nõ ẽ
ei fides adhbibẽda.iQonnũqᷓ; em aut metu aut aliqua cã
in ſe hoc eſt cõtra ſe cõfitent᷑. Reſpõſio ſᷣm ꝙ dicit ca
non.xiiij.ca.q.ij. Contra ſe quiſq; pt teſtari:ꝓ ſe vᷣo mi⸗
ni me.Dicendũ ergo. exceptis caſibo ꝗ determinãtur
a iure.quilibet poteſt ꝑ ꝓpꝛiam confeſſionem damnari.
Plures aũt caſus ĩ iure excipiũt᷑.vnus ẽ in pueris.aliꝰ
in ignoꝛãtibo ſeu errãtibo.tercius ĩ inuitis.quartꝰ cũ cõ
feſſio fit e ius.et quedã talia.q] Ad illud ergo qð pꝛio
obijcitur.dðm ꝙ nõ eſt in cõtrariũ qð obijcit de cõfeſſio
ne que fit in foꝛo dino. Nam ſiẽ in foꝛo humano diſtin⸗
guitur cõfeſſio in iure ⁊ ex ius.confeſſio facta er ius nõ
inducit damnatõem:ſed ↄfeſſio facta ĩ iure inducit. Ita
ddᷣm.qꝙ cõfeſſio de peccatis que fit in pꝛeſenti extra ius
eſt.quia ante diuinũ iudiciũ qð eſt in moꝛte:vel ante iu⸗
diciũ generale.et ideo iſta cõfeſſio volũtaria et aĩme pe
nitentis meretur miſcdiam.ſ̊ cõfeſſio q̃ fiet poſt moꝛteʒ
vel in futuro iudicio nullã oĩno ↄſequit᷑ miſcdðiam:ſ̊ rea
tum damnotõis oſtendit.de qua cõfeſſione Sap.v. Di⸗
cent intra ſe penitentiã agẽtes ⁊c. Hi ſunt qͥs aliqñ ha⸗
buimꝰ in deriſum.et ſequit᷑. Lalia dixerũt ĩ inferno hi
qui peccauerũt.Siłr qtũ ad hũanũ iudiciũ confitentes
in iudicio damnat:pᷣ cofitentibo extra mdiciũ volũtarie

et cum cõpunctõne parcit.quẽadmodũ cõfitentibo extꝛa

ius ex puerſa gloꝛia penaʒ infert. vñ dicit decretalis de
quodã ꝗ cõfitebat᷑ ſe adulteratũ cũ quadã: ſicut quidaʒ
fatui ſolent interdũ cũ male fecerint gloꝛiari.licet iura
dicãt regulariter cõfeſſionẽ extra ius factã nõ oꝑari pꝛe
iudiciũ cõſitenti:iſte tñ debet ab officio et beneficio ſu⸗
ſpendi.¶ Ad ſecũdum iam patet reſpõſio qꝛ illud ẽ de ca
ſibo exceptis a iure.q Ad illud qð obijcit᷑ vltimo de illo
qui vltꝛo maleficia confitet᷑.dᷣm ꝙ intelligit᷑ de cõfeſſio
ne ꝑ cruciatũ extoꝛta:de qua dicit lex.ꝙ reoꝝ cõfeſſiões
ꝓ exploꝛatis crimĩbo nõ habent᷑.Et dicit canon.xvj.q.
vj. Om̃is cõfeſſio que fit ex neceſſitete fides nõ eſt.Con
feſſio em̃ in tali bo nõ debet extoꝛqueri. Peſſimũ em̃ eſt
de ſuſpitione aut extoꝛta cõfeſſione quẽqꝙ; iudicare: cum
magis coꝛdis inſpectoꝛ ſit deus qᷓ; oꝑis:non poteſt hũa⸗
no condẽnari examine:quẽ deus ſuo reſeruauit iudicio
Illud eꝛgo qð dicit᷑ vltro cõfitet᷑.intelligit᷑ de voluntate
abſoluta:nõ inducta ꝑ metũ vel doloꝛes.Cauſa autẽ eſt
quare talibo cõfeſſionibo nõ credit᷑.qꝛ homiĩes in toꝛmẽ⸗
tis multotiẽs agũtur tanta impatiẽtia: ꝙ magis volũt
mentiri ꝙᷓ toꝛmenta pati.

Membrum quintum

Oſtea querit᷑ de ꝓbatõnibo.Et pꝛimo de
ꝓbationibo in generali.Eſt aũt ꝓbatõ cõ
uictio ꝑ argumentũ rei dubie faciẽs fidẽ.
Serx auũt modis ad faciẽdũ fidem ſumituꝛ
argumentũ ꝓbationis.ꝑ euidentiã facti.ꝑ famam.ꝑ iu
ramentũ.ꝑ inſtrumẽta.ꝑ pᷣſumptionẽ.ꝑ teſtioniũ. Per

enidentiã facti ꝓbatus ẽ Chaim interfeciſſe fratꝛ.geñ.
iiij · Vox ſanguinis fratris tui Abel clamat ad me ð ter
ra.Glo.Euidẽtia patrati ſceleris ñ indiget clamoꝛe ac⸗
cuſatoꝛis.¶ Item ꝑ famã ꝓbat᷑ matrimoniũ cõtractũ.
vnde dicit decretalis.ꝙ ſi fama vicinie habet ꝙ quidaʒ
vir quandam mulierẽ tanqᷓ vroꝛẽ babuit: cum matrimo
nium ſit cõiunctio maria et femine:cogenda ẽ mulier vt
eidem viro affectu ſeruiat cõiugali..( Itẽ ꝑ iuramentũ
eſt ꝓbatio ſeu teſtimoniũ innocẽtie.ſicut dictũ ẽ de pur
gationibo ᷣm legez Beut. xxj. et exoð.xxij.vbi dicit᷑. Si
quis cõmendauerit ꝓximo ſuo aſinũ ſuũ et moꝛtuꝰ fue⸗
rit : iuſiurandũ erit in medio q; nõ extenderit manus ſu
as ad rem pꝛoximi ſui:ſuſcipietq; dñs iuramentũ:⁊ ille
reddere nõ cogetur.¶ Item ad ꝓbatõem ꝑ inſtrumẽtuʒ
legit᷑ in JZere.xxxij.Accepiſſe libꝛũ poſſeſſionis ſignatuʒ
et ſtipulatõnes et rata ad ꝓbatõem facte emptõis.⸗ Jt
de pꝛobatione ꝑ pꝛeſumptiones habetur.iij.reg.iij.vbi
Salomon adiudicauit filium mulieri que compaſſa eſt

interfectioni ipius.¶ De ꝓbatione vᷣo ꝑ teſtes numeri.

xxxv. Homicida ſub teſtibo punit᷑. Hec auteʒ diſtinctio

pꝓpbationũ aſſignatur a iuriſꝑitis. Circa quã pꝛimo

queritur que ſit ratio pᷣdicte diſtinctionis.Qam non vi
etur diſtingui pꝛobatio que eſt ꝑ iuramentũ a pꝛobati
one que eſt ꝑ teſtimoniũ:cum teſtimoniũ non feratur ſi
ne iuramẽto.¶¶ Item dubitat᷑ de ꝓbatõne que eſt ꝑ facti
euidentiam.an interuenienti tali ꝓbatione ſeruandus
ſit oꝛdo iuris:qꝛ ſicut dicit canon.ij.q.j. ¶Danifeſta ac⸗
cuſatione non indigent.Et iteruʒz dicit decretalis.ꝙ in
crimibus notoꝛijs nec accuſatoꝛ nec teſtis neceſſarius ẽ:
cum huiuſmodi crimina nulla poſſint tergiuerſatõne ce
lari:ergo pᷣtermiſſo omni iuris oꝛdine poteſt ſententia
ferri:vbi eſt pꝛobatio per euidentiam facti.q Contra.j.
deut᷑· Audite illos:et qdð iuſtum eſt iudicate.Glo.iQul⸗
lus debet iudicari niſi pꝛius auditus.ergo neceſſe eſt vt
pꝛecedat citatio rei et interrogatio.¶ Item dubitat᷑ de

ꝓbatione que eſt ꝑ famã. Mam ſi ꝑ famam ſufficiẽs eſt

ꝓbatio et iuſta:iuſta fuit damnatio. Saluatoꝛis a pi⸗

lato:cum fama eſſet:et ꝑ pꝛincipes et ſcribas:et plebeʒ

iudeoꝛum:q eſſet malefactoꝛ.quod falſiſſimum eſt. Re⸗
linquitur igitur ꝙ non eſt per famam ſufficiens pꝛoba⸗
tio:nec iuſta condemnatio.¶ Ytem dubitatur de pꝛoba⸗
tionibus per pꝛeſumptiones:et teſtimonium et per in⸗
ſtrumenta. Sed de pꝛeſumptionibus et teſtimonio in⸗
fra ſpecialiter queretur. De pꝛobatione autem ſeu fide
inſtrumentoꝛum:non eſt noſiri negocij:et ideo iuriſpe⸗
ritis relinquendum eſt. Dicendum igitur ad pꝛimuʒ
ꝙ ratio pꝛedicte diſtinctionis eſt:quia omnis pꝛobatio
aut pꝛocedit ex facto.aut ex ſcripto.aut ex verbo. Itẽ ex
facto duobo mõis. ex maiĩfeſto facto aut ex facto pᷣſũpto
Itẽ ex verbis tribo modis.qꝛ aut ẽ ꝓbatio boneſti: aut
innocẽtie:aut maleficij. Scõm h̊ ꝗ̊ accpiũt᷑ pᷣdicte diffe⸗
rentie.Qam pꝛobatio ex facto manifeſto eſt pꝛobatio ꝑ

euidentiam facti.pꝛobatio ex facto pꝛeſumpto eſt pꝛoba

tio ꝑ pꝛeſumptiones.pꝛobatio vᷣo er ſcripto eſt pꝛobatio
inſtrumenta. Pꝛobatio maleficij requirit pꝛobationẽ
teſtimonij. Pꝛobatio innocentie requirit pꝛobationem
iuramenti. Pꝛobatio vᷣo honeſti admittit pꝛobationem
per famam. Ad illud quod obijcit pꝛimo diſtinguitur
Nam pꝛobatio ꝑ iuramentum ſupꝛa diſtinguitur a ꝓ⸗
batõne ꝑ teſtimoniũ:qꝛ ad ꝓbationeʒ admittit᷑ iuramẽ
tum rei ad purgationem innocentie:que non admitte⸗
tur ad pꝛobationem culpe.pꝛobatio vo per teſtimoniũ
quod etiam eſt iur amento firmatum et perſonarũ diffe
rentium ab actoꝛe et reo requiritur ad conuictionem
culpe.ſicut autem purgationem innocẽtie ſequitur ab⸗
ſolutio accuſati.ita ad victionem culpe ſequitur cõdem
natio. Jura autem pꝛonioꝛa ſunt ad abſoluendum q́;
ad condemnandum. Patet ergo qualiter differt pꝛo⸗
batio que eſi per iuramentum a pꝛobatione que eſi per
teſtimonium.4 Ad aliud quod queritur de pꝛobati/

Nueſtio

one queẽ ꝑ facti enidentiã.dðm ꝙ ꝙᷓuis nõ ſit oꝛdo ſer
nãdus qui ẽ ĩ occultis inquirẽdis:ẽ tñ quidã oꝛdo iudi
cuarius ibi ſerusdus: ſicut dicit decꝛetalis.qꝛ reus debʒ
citari et interrogari. 2 eo pññte vel ꝑ cõtumaciãũ abſente
ſentẽtia debet dari.vñ beatus zepherinus.iij.q.ix. Ab⸗
ſens nemo iudicet᷑.qꝛ diuine et humane hoc ꝓhibent le
ges. q intelligit᷑ niſi abſens fuerit er cõtumacia. Pꝛo
pñti nãq; ↄtumacia eũ habere facit:ſiẽ dicit Sratianꝰ.
Si aũt querat᷑ ꝗd dicat᷑ factũ euidẽs.ĩ crimĩbo. diſtĩ⸗
guẽdum.quia ẽ notoꝛiũ iuris et facti Motoꝛiũ iuris eſt
illud factũ de quo ꝗs canonice ↄdemnatus eſt: ſicut dic
xcretalis.i Lotoꝛiũ iuris ẽ ð qͥ aligs canonice ↄdemna
tur.vel qñ crimen notoꝛiũ nõ diffitet. Notoꝛiũ vo facti
Dupliciter.aut pᷣſumpti.aut manifeſti.i Lotoꝛiũ facti pᷣ
ſumpti ẽ.vt paternitas.filiatio.ſicut dicit lex. qꝛ ſempeꝛ
mater certa ẽ etiã ſi virgo cõceperit. pater vpᷣo ẽ quẽ nu⸗
ptie demõſtrant.iQotoꝛiũ vᷣo facti manifeſti ẽ de fama
publica ſuũ pᷣſtat adminiculũ:⁊ ipᷣa rei euidẽtia ꝓteſta
tur:nec põt aliqua tergiuerſatõe celari.ſicut dicit decꝛe

talis.Quocũq; iſtoꝝ modoꝝ crimen notoꝛiũ ſit: põt in

ler ex officio ſuo punmire criminoſum. qᷓuis coꝛã eo nõ
aecuſet᷑:nec teſtibo ↄuincat᷑.¶ Ad vltimuz vᷣo qð obijcit᷑

de ꝓbatõe ꝑ famã.ddᷣm ꝙ ꝓbatõ ꝑ famã nõ admittitur

ad ↄuictõem maleſicij.q ẽ ad ↄdemnatõem: admittit᷑ tñ

ad ꝓbatõem honeſti matrimonij ꝗꝓpter religioſitatẽ. Ju⸗

ra em̃ facilia ſunt ad recipiẽdum ꝓbatõeʒ religioſitatis

27 honeſtatis. Difficilia vᷣo ſunt ad ꝓbatõem recipiendã
turpitudinis:et vñ ſit reatus ↄdemnatõnis. Ideo ſicut

patet ex pdictis ad ↄuincẽda maleficia nõ ẽ admittẽda
ꝓbatio ꝑ famam ſolum. H
Mlembꝛum ſextum
Onſequẽter querit᷑ ð; pꝛobatõe per teſtes
Z Circa quod querũtur duo.Pꝛimo an ad
L pꝛobationem admittatur teſtimonium te
auditu. Secũdo de fide teſtibo adhibẽda.
Articulus pꝛimus
D pꝛimuʒ obijcit᷑. Dicit canon beati calirti.

222

iij.q.ix. Teſtes ꝑ quãcũq; ſcripturã teſtimo⸗

miũ nõ pferat: ̊ ptes de his que viderũt v
nouer̃t teſtimoniũ dicat. nec ꝓferãt teſtionia niſi de his

q̃ ſub eoꝝ pñtia acta eẽ noſcunt᷑.Ex q videt᷑ relinqui. ꝙ

teſtimoniũ de auditu nihil ꝓbatĩ iure. 4Cõtra. leuit. x

Aia que audierit vocẽ iuratis:teſtiſq; fuerit.ᷓ põt ferre

teſtimoniũ de auditu. Itẽ de oĩ eo q ceꝛtiſſime cogno

ſcimus teſtificari poſſumꝰ. Sʒ ſicut ea q̃ videmꝰ ĩ ſctis

certiſſime ſcimus:ita ea q audimꝰin verbis. de verbia
teſtiſcari qᷓ audim poſſumꝰ. Rñſio.audiri dr aligd
ꝑ ſe.aliqd ꝑ accidẽs. Per ſe audimꝰſonos 2 verba. 2 de
his teſtificari poſſumꝰ. vt ſi audiam?ꝙ aligs dicat ver⸗

ba ↄtumelioſa ʒ aliquẽ.vel aliquẽ ↄfiteri pecuniã taleʒ

eẽ ſoluta. vel tonitrua eẽ facta tali die. In hmõi rere qc
cipit ꝓbatio teſtimoni ð auditu. Iiẽ ꝑ accidẽs audimꝰ7

factũ aliqð quod nobis aliquo narrãte refert᷑.⁊ qꝛ non

põt certiſſime ſciri:niſi alio mõ fuerit cognitũ:nõ vale

bit in huius teſtimoniũ de auditu.vñ quẽadmoduʒ di⸗

ſtinguit in li.ad paulinã de vidẽdo ceo. inter ſcire 1 cee⸗

dere: his que ſcimus noſipi teſtes ſi umus. his dᷣo q̃ credi

mus alijs teſtibus mouemur ad fidẽ. In hię gͤque vere
pñ̃t ſciri ꝑ auditũ:valet teſtimomiũ de auditu hoc ẽ iver

