ctoꝛitatẽ theologi gꝛegoꝛij niſſeni. Hoc ñ Fm trãſmutati
onẽ nate fit.ſ̊ ſᷣm diſpẽſatiuã vnionẽ qᷓẽ ſᷣm ypoſtaſim:
Fm quã igiuiſt ibilꝛ deo vbo vnitaẽ.⁊ eã qẽ iuiceʒ nataꝝ
circũ ĩceſſionẽ: vt aimꝰ:⁊ ferꝛi ignitõz. ſi ubdit. Quẽad⸗
modũ eĩ ignitõ ñi traſmutat igmiti naturã ? eã q̃ ignis:
b mõſtra 127 ignitũ 2 qð igniuit.⁊ ñ vniꝰſᷣ duoꝝ ẽ demon
ſtratiuũ. Pꝛetea dicẽdũ. ꝙ abſtractis ꝑſõis ñᷣ pt ĩtelligi

4
ij.

illa vnio: qꝛ nũq; itellectꝰn ĩtelligit naturã eẽ ĩ actu:ni⸗
ſi ĩ re nate.ſiẽ bũanitatẽ eẽ ĩ actu ñ ĩtelligo niſi ĩ habẽte
ipᷣaʒ. Silꝛ igẽ nec diuitatẽ ĩtelligo niſi ĩ hñte diuinã na⸗
turq. hñs at illã ẽ ꝑſona vł ypoſtaſ.Cũ igẽ ꝑ rẽ nat᷑e tm̃
ſit itelligibik vniri: ↄſtat ñ pt itelligi vniri ſi abſtraha
tur pſõe ſiue res nate ab ipᷣa nat᷑a.qð pleniꝰ ifra videbit᷑

Membꝛũ quartuʒ

IYſo ꝙ diuia nata ñ itelligit᷑ vnibił abſtra
ctis ꝑſois: ↄnter ẽ q̃ſtõ vtꝝ ſit vnibiłi ꝑſo
na vna vł ĩ pluꝛibo ꝑſõis.et ꝙ ĩ pluꝛibo:vr
. Siẽ creatõ ẽ opꝰ trinitatis:ita rcreatõ ſi⸗
ue icarnatõ.p̊ tota trinitas vnifoꝛmit ſe hbʒ ad creatõeʒ
nec aliqo attribuit᷑ vni ꝑſõe qð ñ alij qtũ ad opꝰcreatõ⸗
nis: ̊ ſilꝛ opꝰr̃cꝛeatõis toti tꝛinitati attbuit᷑.nec magis
dz attbui ꝑſone filij ᷓ alij ꝑſõe.̊ rereatõ fetaẽ ꝑ ĩcarna
tõeʒ:̊ diuĩa nata ĩ tribo ꝑſõis ẽ ĩcarnabił ſiue ĩcarnata
4 Scda rõ talẽ. ĩ.iij.c.pᷣme di.tcij li.ſentẽ.dic mgr̃.
pr ⁊ filiꝰ ſpũſſ.potuert iĩcarnari.ꝗᷓ ptas ad incarnãdũ
fuit eis coĩs.q̊ ꝑ aliqð cõe ĩ ipis.Sʒ nihil ẽ cõe ĩ ipᷣis ni
ſi eẽntia: eẽntia ĩ pre ⁊ filio ſpũſctᷣo potuit ĩcarnari q̊
ĩ pluribo ꝑſõis pt᷑ fieri ĩcarnatõ.4¶. Itẽ qðcũq; eẽ bʒ diui
na eẽntia ĩ nata iĩcreata:pt̃ habẽ i nata creata.cũ poten⸗
tia diuĩa p̃cipue qͥ ad ſuu eẽ ſit intmĩabił. Sʒ ĩ naka in⸗
creata hʒ eẽ ĩ tribo ꝑſonis.qᷓ ĩ nata creata pt eẽ diuĩa eſ⸗
ſentia ĩ trip ꝑſonis.ſᷣ ĩ nata creata ẽ ꝑ ĩcarnatõem ſiue
E vnionẽ. in tribo ꝑſonis. Ad oppoſitũ ſic. Oĩs vnio
vel ẽ ĩ vnitate nate: vel ĩ vnitate ꝑſone. Si igẽ diuia eẽn⸗
tia vniat᷑ ĩ pluribo ꝑſonis:vel ̊ erit ĩ vnitate nate vel in
vnitate ꝑſone.̊ nat᷑e ñ.ſicẽ oñſũ ẽ ĩ alia qſtiõe deducẽdo
ad icõueniẽs.ſilꝛ nec ꝑſone.qꝛ vbiẽ plalitas ꝑſonaꝝ ibi
nõ ẽ vnitas ꝑſõe.qꝛ vnitas ⸗ płalitas ꝑſonaꝝ opponũt᷑.
Si gᷣ vnio diuie nat᷑e cũ hũana termĩat᷑ ad vnitatẽ pſõe
pʒ ꝙ ñ pr ei vniri ĩ pluribo ꝑſõis.⸗ Itẽ diuerſas ploõas
eẽ vnã eãdẽq; ꝑſonã ĩ vno eodẽq; hoĩe:hH negt ĩitelligi. ſiẽ
dic anſel.qꝛ ibi eẽt Tpugnãtia intellectuũ.ſ̊ ſi diuia eẽn⸗
tia ĩtelligat᷑ ĩ pluribo ꝑſõis eẽ vnibił nat᷑e hũane.eẽt tũc
itelligẽ plures ꝑſõas eẽ vnã. cũ h̊ ſit ĩpoſſibile. pᷣmũ
ẽ ĩpoſſibile.NDedia pbat ſic.ſ.ꝙ ſi diuia eẽntia vniret᷑ĩ
pluribo ꝑſõis.iĩtelligerẽt᷑ ꝑſõe eẽ vna inqtũ illa nata ĩ q̃
fieret vnio triũ ꝑſonaꝝ ĩtelliget᷑. vt ĩ atbomo.vłſiẽ indi
uiquũ.nõ vt ſpẽs. vñ ſi trinitas ꝑſonaꝝ aſſumẽt hoĩem
vl hũanitatẽ.illa hũanitas ñ eẽt coĩs vtſi pẽi.ᷣ vt indiui
dui. Illð at᷑ indiuiduũ aut ẽ ꝑſõa.aut ñ.⁊ cũ ſit ronalis
nat᷑e ĩdiuidua ſba.ẽ ꝑſõa. &̊ eẽt ĩtelligẽ plures ꝑſonas
eẽ vnã.qð negꝗt ĩtelligi ̃m anp.Et h̊ẽ qð dic anß. Si hõ
vnꝰcũ pluribo ꝑſonis ẽ vna ꝑſona.ncce ẽ plures ꝑſonas
qᷓ alie ſũt. ad ſeinuicẽ eẽ vnã eãdẽq; ꝑſonã.4. Itẽ ĩpoſſibi
le ẽ diuerſaꝝ ꝑſonaꝝ ꝗpꝛietatũ eadẽ eẽ collectõeʒ. Sʒ ſi
plures ꝑſõe diuie aſſumerẽt vnũ eũdẽq; hoĩeʒ. eẽt diuer⸗
ſaꝝ pſõaꝝ ꝓpetatũ collectõ. ill eſt ipoſſibile.¶ Itẽ ſi
pr ⁊ ſi.⁊ ſpuũſſ.aſſũpſiſt ſent h idiuiquũ ihs.tũc qᷣcũq; eẽt
ꝓpᷣetas eꝰ.eẽt ꝓpetas pr̃is ⁊ fi.⁊ ſpũſ.ſ.ſ̊ᷣ ꝑ vnionẽ ipiꝰ
ad ꝑſonã pr̃is i vnitatẽ ꝑſõe ppᷣetas ihu ꝓpᷣetas pſone
pris. ihs ẽ ꝑſoa generas. Itẽ ꝑ vmionẽ eiuſdẽ ad filiũ ẽ
ꝓp̃etas eꝰ ꝓpetas ſilij.̊ ihs ẽ pſõa genita. Silꝛ ꝑ vnio⸗
nẽ ad ſpm̃ſctm ẽ ꝑſõa ꝓcedẽs. Cũ ꝗ̊ ꝑ vnionẽ ad quaͤlibz
ꝑſonã hẽut ihs ppᷣetate cuiuſlibʒ ꝑpſõe.2 qlibʒ ꝑſõa coĩcʒ
ꝓpyetates ihu.ſeqt᷑ ncẽrio ꝙ ꝓpᷣetas cuiullibet pſone ſit
pris.⁊ ſilꝛ filij.⁊ ſilꝛ ſpũſ.ſ.⁊ ita erit ibi ↄfuſio ꝑſonaꝝ.
Rñ.qm̃ circa iſtã ſaẽtiſſimã matiã nihil ẽ temẽ aſſerẽ
dũ. quis anß. dicat.ij. li. cur deꝰhõ. plures ꝑſone nõ
pñt vnũ eũdẽqʒ hoĩeʒ aſſumẽ. qꝛ ncce ẽ ĩ vna ꝑſona vnio
nem fieri.tamẽ dicẽdũ ſine piudicõ.ꝙ cũ dicit᷑ vnꝰ ⁊ idẽ
homo.põt ſuꝓponi vna ⁊ eadem ꝓſona vel vnũ indiuidu
um. Differẽtia em̃ ẽ inter indiuiduũ 7 ꝑſonã. Perſona
eĩ dic rẽ ſũme diſcꝛetã. vk diſtictã Apꝛietate dignioꝛi.⁊ in⸗
x eſt ꝙ nullo mõ põt vnꝰ2 idẽ homo.qui ſit ꝑſona vł aſ
ſumpta in vnitatẽ ꝑſone. aſſumi a tribo perſonis. qꝛ ꝑſo
nalitas dignioꝛis pꝛopꝛietatis non poteſt eſſe ex parte

humane nature:nec etiã ex ꝑte diuinaꝝ ꝑſonaꝝ: cũ ſint
tres ꝑſone. Et ideo relinqꝗt ꝙ a tribo ꝑſonis nõ põt aſſu
mi vnꝰz idẽ homo in vnitate ꝑſone. ſicut nec eſt poſſibile
tres ꝑſonas poſſe ↄfundi. Si vo vnꝰ⁊ idẽ hõ ſupponat ĩ⸗
diuiduũ.ſ.ↄpoſitũ h̊ ſingłare ex aĩa ⁊ coꝛꝑe.ſᷣm hũc mo
dũ poſſet ↄcedi: ꝙ tres ꝑſone poſſent aſſumere⁊ coĩcare
vnũ ⁊ eũdẽ hoĩeʒ:vt indiuiduũ.Cuiuſmõi aũt ſit illa cõ
mũicatõ: nõ ẽ hoĩs diffinire.¶¶ Ad pᷣmũ ꝗ̊ obiectũ dici⸗
ꝙ ĩ creatõe itelligit᷑ vnũ ſolũ.⁊ illud ẽ actio.ꝛ bhʒz ſe vni⸗
foꝛmiter ad totã trinitatẽ. Sed ĩ incarnatõe duo intelli
gunt᷑.ſ.actio ⁊ vnio.qdð ᷓ actõis ẽ in incarnatõe vnifoꝛ⸗
miter ſe hbʒ ad totam trinitatẽ:ſic ⁊ creatõ.vñ ſicut tota
trinitas creat: ita tota trinitas oꝑata ẽ incarnatõʒ . Sʒ
p̃ter actionẽ adhuc intelligit᷑ vnio vel relatõ ad carnem
ratõe cuiꝰſu ꝑadditi.nõ ↄueit fieri in pluribo ꝑſonis.ſi⸗
cut dictũ ẽᷣ.¶ Ad ſcðᷣm dicẽdũ.qꝙ mgfr loꝗt᷑ ĩ ſentẽ.de po
tentia incarnãdi pᷣm modũ illũ ꝗ ↄceſſus c. ¶¶ Ad terciũ
dicẽdũ.ꝙ illð qð dẽ ſilłꝛ ſe habẽ ⁊c.interpᷣtat᷑ qdĩ adali
quid.qm̃ qð dꝛ ĩ pᷣma qdcũq; eſſe ⁊c.̊ eẽ dicit eẽ gd. b eẽ
in tribo ꝑſonis ad aliqd ĩ ſcða.qm dicit eſſe relatũ.

Membꝛũ quintum

Oſtea q̃rit᷑ in q̃ ꝑſona diuĩa natuꝛa ſit vni
bilis hane.⁊ qᷓrunt᷑ hic duo. Pꝛimo vtꝝ
patri ↄueniat incarnari ſic filio.⁊ ſilꝛ vtꝝ
ſpũiſcto. Scdᷣo vtꝝ pr̃i ⁊ ſpũiſcto ſit poſſi
bile ĩcarnari:ſuppoſito ꝙ eis ñ ↄgruat opꝰincarnatõis.

Articulus pꝛimꝰ

D pmũ ſic.videt᷑ ꝙ incarnari ↄueniat patꝛi.
Opus incarnatõis fuit oñſiuũ ſũme potẽtie
Cum g̈ ſũma potẽtia attribuat᷑ pr̃i: videt ꝙ
pr̃i ↄueniat incarnatõ. ꝛ aüt ita ſit. die Joh. dama.iij.
li. j. e. Deꝰens ꝑfectꝰhõ fit:⁊ ꝑficit᷑.qð ẽ omniũ nouoꝛuzʒ
nouiſſimũ.qdð ſolũ nouũ ſub ſole:ꝑ qð infinita ei vᷣtus
oñdit᷑.quid em̃ maiꝰ ꝙᷓ deũ fieri hoĩeʒ:Ex quo relinqui
tur ꝙ incarnatõ eſt onſiua ſũme potentie. potiꝰↄuenit
patri incarnari qᷓ filio.¶ Itẽ dicit Joh.dama. ꝙ in in⸗
carnatõe monſtrat᷑ ſůma bonitas ? iuſticia.bonitas ꝗ⸗
dem qꝛ nõ deſpexit ꝓpꝛij plaſmatis infirmitatẽ. Sʒz viſce⸗
ra eiꝰↄmota ſũt ĩ ipo cadẽte:⁊ manũ poꝛrexit. Juſticia
vᷣo qm bomie victo nõ alio:fecit vincẽ tyrãnũ. mᷣ ſile ſili
reſalu auit. Sed oñſio bonitatis ⁊ iuſticie attribuit᷑ ſpi⸗
rituiſcto.ᷓ ſpũiſcto attribuitur incarnari potiuſẽ filio
Coõtra. anſek.ij. li. cur de hõ. xj. c. Si quelibz alia ꝑp⸗
ſona a filio incarnaret᷑.eẽnt duo filij in trini tate. filꝰ.ſ.
dei qui ante incarnatõem filiꝰeſt:⁊ ille qui ꝑ incarna⸗
tionẽ erit filiꝰvirginis.⁊ erit in ꝑſonis meq̃litas ßm di⸗
gnitatẽ natiuitatuũ. A¶ Item idẽ in eodẽ. Homo ꝓ qͥ erat
oꝛaturus. 7 dyabol? quẽ erat expugnaturꝰ: ambo falſa
ſiłitudinẽ dei ꝑꝛiã volũtateʒ pᷣſenſerãt.vnde ſi pecialiꝰ
quaſi aduerſus filiũ peccauerũt: que vera ſilitudo pr̃is
credit᷑ illi.itaq; cui ſpecialiꝰſit iniuria:ↄuenientiꝰattri⸗
buitur culpe vindicta aut indulgẽtia.4. Itẽ idem in eo⸗
tem. Cõueniẽtiꝰſonat filiũ ſupplicare pr̃i:qᷓ alia ꝑſonaʒ
alij. ð magis ↄuenit incarnari filio ꝙᷓ alij perſone.Et he
ſunt ratönes Anſeł. ¶ Item hugo de ſcko vic. in li. de ſa
cramẽtis. Qui aſtutia vicerat:iuſtũ fuit vt nõ foꝛtitudi⸗
ne ̊D pꝛudẽtia vincẽt᷑. vt in eodẽ quo ſe victoꝛ erererat: vi
ctus ſterneret᷑.iuxta illud Job.xxxj. Et pꝛudẽtia eiꝰper
cuſſit ſuꝑbũ.Cũ ꝗᷓ pꝛudẽtia attribuat᷑ filio:potiꝰↄuenit
filio incarnari.4¶ Item aug.in li.de trini. Conueniens
nõ erat vt pr̃ ab alio mitteret᷑: qui ab alio nõ erat . Cõue
niens aũt fuit vt pᷣmo mitteret᷑ filiꝰ:qui a ſolo pr̃eẽ. De⸗/
inde ſpũſſetus qui ẽ a pre ⁊ filio.pᷣmũ filiꝰvenit vt homi
nes liberarẽt᷑:deinde ſpũſſctus vt hoĩes beatificarentur
Itẽ aug . i eodẽ. At hoĩes ex deo naſcerẽt᷑:ᷣmo ex ipis
natꝰẽ deꝰ. Q ꝗᷓſiuit ĩ terra niſi mreʒ:qꝛ iã habuit patrẽ
in celo.opoꝛtuit nos filios fieri ꝑ adoptionẽ ꝑ illũ qui E
filiꝰnature.Cũ ad h̊ ſit incarnatõ vi de filijs ire efficia

mur filij gre: potiꝰoueit ipi filio incarnatõ. Q cedi

mus. 4 Et qð obijcit᷑ de ↄueniẽtia incarnatõis ad patrẽ
ratõe potẽtie ⁊ ↄueniẽtia bonitatis ad ſy pm̃ſctm non ar⸗
guit ꝙ incarnatõ ↄueniẽtiꝰ ↄpetat pr̃i ⁊ ſpũiſcto qᷓ ſilio.
Eſt em̃ ↄueniẽtia ſᷣm appꝛopꝛiata ⁊ Fm ꝓpꝛia. Cõuenien
tia pᷣm appꝛopꝛiata ẽ:q aſſumit᷑ ſᷣm appꝛopꝛiatõeʒ poten
tie pr̃i. ſapie ſilio.bonitatis ſi pũiſcto. Cõueniẽtia Fᷣm ꝓ⸗
pꝛia ẽ:q̃ẽ ſᷣm ꝓpꝛia pr̃is ⁊ filij⁊ ſ pũſſcti.q̃ ſũt pat᷑nitas
filiatõ. ⁊ ſpiratõ. Faciẽdo aũt ↄpatõeʒ vᷣm appꝛopꝛiata
q̃ ſũt potẽtia. ſapia.bonitas ad tripler genꝰopatõis di⸗
uine.ſ. creatõis recreatõis.⁊ glłificatõis.Opꝰ creatõis
magis ẽ ꝑtinẽs ad potẽtiã. Recreatõnis vo ad ſapiaʒ.
gloꝛificatõis ad bonitatẽ. ſiẽ patʒ ex dictis. Et ita cũ ſa⸗
piẽtia axpꝛopꝛiet᷑ filio:magis adhuc ſᷣin hãc patõeʒ cõ⸗
uenit filio ĩicarnari. IFaciendo vᷣo ↄꝑatõeʒ ſᷣm ꝓpꝛia:ma⸗
gis ↄueĩt ip̃i filio ĩcarnatõ. Qã filio magis pↄueit eẽ fili⸗
um ẽỹ alijs. Et iten ſiẽ tãgit ĩ genologia Luc.iij.q ĩcipit
ab adã.qꝗ pᷣmo fuit filiꝰ ꝑ adoptõzʒ:cũ ceciderit ab hac fi
liatõe cũ tota poſieritate ſua: oꝑtz redire ad hac ꝑ illũ.
cjui ab et᷑no ẽ genitꝰ:⁊ ꝑ illum regenerari.⸗ Q 5dia
Johᷣ.dama.ideo dã vt oñdat᷑ ꝙ tota trinitas opata ẽ in⸗
carnatõez filij. vñ ad ̊ deſignãdũ fuit ibi:qð? ſũme po⸗
tentie. ſũme ſapĩe.⁊ ſũme bonitatis.Opꝰ potẽtie fuit oñ
ſum ĩ h:ꝙ nouoꝝ nouiſſimũ fuit eleuatũ ĩ vnione cũ dei⸗
tate. Sapientie ſũme opꝰfuit ibi oñſuʒ:eo ꝙ decẽtiſſime
recõciliatõ facta fuit. qꝛ ꝑ deũ hoĩeʒz facta fuit recõcilia
tio hoĩs ad deũ. Opꝰvo ſume bonitatis qᷓtũ ad ꝑtẽ miſe
ricoꝛdie:eo ꝙ ñ deſpexit ꝓpꝛij plaſmatis ifirmitatẽ. qᷓtũ
v̈d ad ꝑtẽ iullicie: eo ꝙ ide fuit vincẽs: qui añ fuerat vi⸗
ctus.⁊ qui ante fuerat vinccs:fuit poſiea victꝰ. Et ideo

dicit Zoh.j. c. iij. li. monſtrãt᷑ ſimul bonitas ⁊ ſapien

tia ⁊ iuſticia potẽtia di.

Articułꝰ ſecundꝰ

Vppoſito ꝙ pr̃i ⁊ ſpũſct᷑o nõ ↄgruat ĩcarna⸗
ri:vlteriꝰ ẽ q̃ſtio vtꝝ ſit poſſibile pr̃em ⁊ ſpm̃
ſcr̃m incarnari:ſiẽ filiũ.ad qð ſic obijcit.Eo
dẽ res imago qͥ ĩ ea ẽ ſilitudo expᷣſſa.̊ cũ exp̃ᷣſſioꝛ ſiłitu⸗
do reſpctu trinitatis ſit in hoĩe ꝙᷓ ĩ ceteris creat᷑is:recte
debʒ bõ eẽ imago trinitatis.⁊ ñ cetẽ create. Sʒ eoẽ res
vnibik alij ẽ ſilitudo eiꝰ exp̃ſſa:g eo ẽ res vnibit alijꝛq̊ẽ
eiꝰimago. Si g hõ eq ẽ imago totiꝰ trinitatis.q̊ᷓ eq̃ vni⸗
bilis ẽ homĩ qᷓibʒ ꝑſona diuiĩa. poſſibile ẽ patrẽ ſpm̃
ſcẽm ĩcarnari.ſiẽ fitiũ.¶l Itẽ cũ caritas q̃ attribuit᷑ ſpũi⸗
ſcto ſit rõ ad ĩcarnatõeʒ: eidẽ attribuẽda ẽ icarnatõ po⸗
tiꝰꝙᷓ filio.vñ math.j. Dð ĩ ca natũ ẽ ꝛc. Suꝑ illud glo.
Sola caritas fecit filũ ĩcarnari.Sʒ caritas attribuit
ſpũiſcto.̊ c. Ad oppoſitũ pᷣmo li.cur ceꝰ hõ.dic anb.
Möolibet incõueniẽs deo ſegt ĩpoſſibile. Sʒ ſi alia ꝑſõa
qᷓ filiꝰ icarnaret᷑:ſeq̃ret᷑ incõôueniẽs deo. ipoſſibile ẽ ali
am pꝑſonã ꝙᷓ filiũ ĩicarnari. ANedia ptz. Incõueniẽs eĩẽ
ceo ꝙ ſit ↄfuſio digtatis ꝑſonaxꝝ. ſᷣ ſi pr ĩcarnaret᷑: eẽt ĩ
o ↄfuſio digtatis ꝑſonaꝝ.qꝛ tũc nccio pr̃ dicẽt eẽ filiꝰ
ita pr ⁊ filiꝰↄſuſã haberẽt noĩatõez. ¶ 2 & manẽt tꝑali
ter diſtictio ꝑſonaꝝ:ſic et nalit.¶ Itẽ ſoli filio ↄueit eẽ
filiũ.pri ᷣo ⁊ ſpũiſcto diſcõueniret eẽ filiũ. qꝛ ex h̊ ſeq̃re
tur ↄfuſio ꝓpꝛietatũ.Si qᷓ qlibʒ diſcõueniẽtia ĩ di uis eſt
iĩpoſſibił. ipoſſibile erat preʒ vl ſpm̃ſctm ĩcarnari:ſen
filiũ hoĩs fieri. Rñ.dicẽdũ.qꝙ ẽ poſſe diuinũ dupl?. ſcʒ
poſſe abſolute: ⁊ ¶ mõ dz. iij.ſentẽ.qlibʒ ꝑſona potuii i⸗
carnari. Et ẽ poſſe de ↄgruẽtia:⁊ h mõ ſoli filio ↄueit ĩ⸗
carnari. 4 Ad pᷣmũ g dicẽdũ ſᷣm ꝙ dic augu. Eſt ſolum
imago ñ ad imaginẽ· ſic filiꝰĩ diuis:ꝗ ẽ imago pꝛis:⸗ nõ

factꝰad imaginẽ. Et ẽ imago ad imaginẽſic bõ ꝗẽ ima⸗

go. 1l. ſilitudo expſſa. ⁊ ẽ ad imaginẽ.ſ.exẽplar diuinum.
Et aliꝗd ẽ ad imaginẽ tm̃⁊ nõ inago:ſicut i rratõnalis
creatura.qꝛ nõ ẽ ſilitudo dei exp̃ſſa.a tñ eſt facta ad exẽ

plar diuinũ: a in eſſe deducta. Homo ergo gerit in ſe ſi⸗

—

militudinẽ dininã exp̃ſſam. Et hec exp̃ſſio poteſt eſſe y⸗
tum ad potẽtiã: vel qᷓtuz ad eſſentiã naturam. Rtuin

Nueſtio

ad potẽtiã ſicut dicit ang. ꝙ in ſuꝑioꝛi ꝑte aĩe.ſ.mẽte eſt
homo imago trinitatis qtuʒſ.ad potẽtias: que ſũt in⸗
telligentia.memoꝛia.volũtas. Scdm boc dico ꝙ homo
eſt eque imago trinitatis totiꝰ. Elel põt eẽ illa expᷣſſio qᷓ
tum ad eẽntiam ? naturaʒ:⁊ ſm hoc non dicitur hbomo
eque eẽ imago totiꝰtꝛinitatis.ſ̊ magis filij:qꝛ bõ ſᷣm eẽn
tiam eſt ens ab alio:⁊ ab eo aliꝰ. Habet ꝗ̊ ptatẽ ꝓducen
di ex ſe ꝑſonã. Pater aũt eſt ens nõ ab alio:a quo ẽ aliꝰ

Soũl.ſ. eſt ens ab alio vel alijs.nõ tñ ab ipᷣo aliꝰ.INiliꝰ

eſt ens ab alio:⁊ a quo aliꝰ. Homo igit᷑ ſm ꝓpꝛietatẽ ꝑ⸗
ſone nõ ↄfigurat᷑ patri:in quo non inuenit᷑ ꝙ ſit ens ab
alio. Silꝛ nec ſpũiſcẽo:qꝛ non inuenit᷑ ꝙ ab ipᷣo.ſ.ſpũ.ſ.
ſit alius.̊ hoc totũ inuenit᷑ in filio:⁊ ideo m agis ↄpetit
ꝙ ſit vnio ᷣm ↄfiguratõeʒ ad ꝓpꝛietatẽ ꝑſone filij:qᷓ Fm
ↄfiguratõeʒ ad ꝓpꝛietatẽ ꝑſone alterius.⸗ Ad aliud di
cendũ.ꝙ in incarnatõe duo ſunt.ſ.actio ⁊ relatio. Si g
loquamur ⁊x actõne:dico ꝙ illa ↄuenit toti trinitati.qꝛ
tota trinitas fecit incarnatõeʒ. Camẽ ſᷣm appꝛopꝛiatõʒ
Fm qð dicit᷑ ꝙ potẽtia attribuit᷑ patri.ſapia filio boni⸗
tas vel caritas ſpũiſcto. dicendũ. ꝙ magis attribuit᷑ il⸗
la actõ incarnatois ſpũiſct᷑o qᷓ; alteri ꝑſone:qꝛ amoꝛ fuit
q̃ſi motiuũ dei ad incarnatõeʒ.ſ.ne periret genꝰ hũanũ.
amoꝛ do attribuit᷑ ſpũiſcto:⁊ ideo dicit᷑ xpᷣe natꝰ eſt ⁊
ↄceptus eſt de ſpnͥ.ſ.Sed ratne relatõis dico ꝙ ſoli fi⸗
lio debet attribui incarnatõ.quia q;tum ad vnionẽ ma⸗
gis inuenit᷑ ↄfiguratio nature humane ad ꝑſonam filij.
ad aliquã aliã ꝑſonã.

Mlembꝛum ſextũ

Oſtea querit᷑ de vnibilitate ex ꝑte huma⸗
ne nature.cũ habitũ ſit de ea ex ꝑte dinine
nature. Et pᷣmo q̃rit᷑ de ea ꝑ ↄꝑatõʒ ad na
turã ãgelicã.que.ſ.natura ſit vnibilioꝛ di⸗
uine nature.vtꝝ hũana vel angelica.4. Ad qð ſic Iſið.
in li.de trini.Quãto ſubtilioꝛ ẽ natura:tanto pleniꝰ aſ⸗
ſiſtit ad ſilitudinẽ diuine vnitatis expꝛeſſa.Sed natura
angelica ſubtilioꝛ eſt ꝙᷓ; hũana:ꝗ̊ᷓ magis eſt ad ſiłitudinẽ
diuine nature ꝙ; hũana. ſi ̊ eo ẽ vnibilitas quo ſilitudo
natura angelica magis ẽ vnibilis diuine nature q; hũa⸗
na.4 Item angelꝰſimplicioꝛ eſt qᷓ; aĩa.qꝛ angelꝰ ſiue in⸗
telligẽtia eſt ſubᷣa ſpũalis coꝛpoꝛi non vnibilis.Sed aĩa
rõnalis licet ſit ſuba ſpũalis:coꝛꝑi tñ eſt vnibilis:q̊ ẽ cõ
poſitioꝛis nature qᷓ; angelꝰ. diſſimilioꝛ ẽ diuine ſimpli
citati ⁊ magis diſtans ab ea qᷓ; angelꝰ:q̊ minꝰ ẽ vnibilis
diuine nature. Ado hoc rñdent quidã ꝙ angelꝰ non eſt
adeo vnibilis diuine nature ſicut hõ.qꝛ hõ in ſe repᷣſen⸗
tat totalitatẽ diuini exẽplaris:angelꝰaut nõ.qdð ptʒ.qꝛ ĩ
eremplari ẽ reperire ratõem vel ydeã nature coꝛꝑalis ⁊
ſpũalis.qꝛ eſt exẽplar rei coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis.Sʒ in ãge⸗
lo eſt tm̃ natura ſpũalis.in hoĩe vo eſt natura coꝛꝑalis
⁊ ſpũalis:⁊ ita hõ expᷣmit totã ratõeʒ diuini exẽplaris.
angelꝰ aũt nõ. Et ideo magis eſt vnibilis qᷓ; ãgelꝰ.¶ Cõ
tra.dyoni.in li.de diuinis noĩbo.c.iiij. AUngelꝰeſt imago
2 manifeſtatõ nõ apꝑentis lumĩs:⁊ ſpeculũ ꝛc.totam ſi
poſſibile eſt:recipiens ſpeciẽ. Et apellat ibi ſpecieʒ foꝛ⸗
mam exemplarẽ.ſ.ſapientiã diuina:quã ipᷣe angelłꝰreci⸗
pit ſᷣm poſſibilitatẽ ſuã:ſicut ſpeculũ recipit ſpeciẽ rei. S
angelus eſt magis vnibilis m totalitateʒ exemplaris:
qua magis repᷣſentat qꝙᷓ homo.. Item pꝛimo ecci. Pꝛi⸗
mo om niũ creata eſt ſapiẽtia.Hoc nõ põt intelligi de ſa
pientia increata:qꝛ ipᷣa nõ eſt creata. hoc in telligit de
natura angelica:que dicit᷑ eẽ ſapientia. Sed qð pꝛimuʒ
omniũ creatũ eſt:imediatiꝰſe habet ad pꝛincipiuʒ.⁊ qð
ĩmediatiꝰſe habet ad ipᷣm:vnibiliꝰ eſt ipi.̊ᷓ angelus cuʒ
imediatiꝰſe habet ad ipᷣm:vnibilioꝛ eſt diuine fube ĩ na⸗
tura q; homo.qꝛ eſt ſpũalioꝛ ⁊ ſimplicioꝛ.̊ quãtũ eſt ex
Ete nature:angelꝰeſt vnibilioꝛ.Silꝛ ⁊ quãtũ eſt de rõne
ꝑſone: q; ↄpoſitioꝛ eſt ratõ ꝑſone in hoĩe qᷓ in angelo. qꝛ
in angelis attendit᷑ diſtinctio ꝑſonalis qᷓtum ad quali⸗
tatem tm:in homie vo qtum ad oꝛiginẽ qualitatem.ſi

%
.
cut dicit Rich. de ſcro vict. in li.de trini. Oꝛigine eĩ dif⸗
fert vnꝰhomo ab alio.qꝛ vnꝰeſt ab alio.⁊ quãtitate ↄmu
ni ſᷣm ꝓpꝛietates ↄſequentes eẽntiam:cuiuſmodi ſunt ac
cidentia ↄmunia vel ꝓpꝛia.Sed angelus ab angelo non

differt oꝛigine:quia vnus angelus nõ eſt ab alio.g̊ cum
in diuinis ſit ratio ꝑſone qᷓtum ad diſlinctõeʒ illaʒ que

eſt oꝛigine ſolum:in homine vo ſᷣm vtrũq; modũ: patet

ꝙ diſtinctio ꝑſonalis in angelo ſim plicioꝛ eſt et magis
accedens ad diſtinctõem ꝑſonalem in deo q; in homine.
ergo angelus eſt vnibilioꝛ diuine ſube q;dtum ad rationẽ
ꝓſone ⁊ nature.4! Item augu.in li.de ſpũ ⁊ anima.Eo
aĩa im ago eſt:quo dei capax ⁊ ꝑticeps eẽ poteſt.capax ꝑ
intellectũ:ꝑticeps ꝑ affectum. ergo ſi angelus ſᷣm vtrã⸗
qʒ potentiã ⁊ cognoſcitiuã ⁊ motiuã ſiue affectiuam.ma
gis eſt eius capax ⁊ ꝑticeps:ergo ⁊ magis eſt eius ima⸗
go.ergo vnibilioꝛ.i Item augu.in li.de aĩa ⁊ ſpũ.Aia
ſm mentẽ eſt habens imaginẽ dei in potentia cognoſcen
di:⁊ ſimilitudinẽ in potentia diligẽdi.Sed hec duo ma⸗
gis reꝑiunt᷑ in angelo.ergo ratõ imaginis eſt magis in
ipᷣo.ergo eſt vnibilioꝛ.¶ Itẽ augu.in li.de trini.Eo aĩa
imago dei eſt:quo meminit.intelligit.⁊ diligit eũ a quo
facta eſt. Sed iſti actꝰmagis reperiũtur in angelo:ergo
eſt magis imago qᷓ; aĩa huana.ergo eſt vnibilioꝛ. Ad
oppoſitũ vᷣo ſic.augu. in ſermone de imagine. Qulli alij
creature dedit deus ꝙ ſit imago qᷓ; homini.ergo nõ ãge⸗
lo.Si eꝛgo imago eſt expꝛeſſa ſiłitudo:nulli alij dedit q;
eſſet expꝛeſſa ſimilitudo qᷓ; homini.ſ̊ eypꝛeſſam ſimilitu⸗
dinem ſequit᷑ vnibilitas:ergo nulli alij creature qᷓ; bomi
ni dedit ꝙ eſſet deo vnibilis. ſerrl
. A dicendũ ꝙ ſimilitudo creature
Reſponſio *ra nald⸗ ad deum m plura ẽ
in homine qꝙᷓᷓ in angelo.eſt em̃ ſilitudo in natura.in ꝑſo
na.in potẽtia. In natura:qꝛ ſicut dicit aug.in ſermone
de imagine. Sicut deꝰvbiq; totus eſt. oia viuificans mo
uens ⁊ gubernas:ſic aĩa vbiq; in ſuo coꝛpoꝛe tota viget
mouet ? gubernat.qð non ↄuemi angelo: cuʒ nõ ſit ſub
ſtantia viuificando coꝛpoꝛi attributa. Item in homĩe ẽ
ſimilitudo in ꝑſona.qꝛ in homiĩe ẽ ratio ꝑſonalis ſᷣm oꝛ⸗
dinem oꝛiginis.qꝛ homo eſt ab hbomĩe:ſicut in diuĩs deꝰ
a deo. angelꝰaũt non eſt ab angelo. Item in homie eſt ſi⸗
militudo in potẽtia.qꝛ in homie eſt potẽtia rñdens tota
litati exemplaris.ſᷣm ꝙ ait augu. ANia ad ſimilitudineʒ
totius ſapientie facta omniuz ſimilitudines in ſe gerit.
Cum em̃ in diuino exemplari ſit ratio eſſe coꝛpoꝛalis et
eſſe ſpũalis:inuenit᷑ in anima ⁊ in homine vtrũq; coꝛpo⸗
rale ⁊ ſpũale eſſe ⁊ poſſe.⁊ potentia ad coꝛpus in anima
⁊ potentia in ſe abſtracta.qð non inuenit᷑ in angelo. Ex
his ergo ptʒ ꝙ natura hũana eſt vnibilioꝛ diuĩe ꝙᷓ ange
lica.. Ad pꝛimã aũt ratõeʒ ſumptã ex auctoꝛitate 2li⸗
doꝛi dicendũ.qꝙ ↄtingit ↄſiderare diuinam eẽntiam abſo
lute.hoc eſt nõ put eſt cauſa:neq; ꝓut eſt in ꝑſonis.Vel
2tingit ↄſiderare ipᷣ̃am non abſolute ſiue vt abſtractam
ſed ꝓut eſt cauſa:⁊ ꝓut eſt in habente eam.hoc eſt in re
nature ſiue in ꝑſonis.Pꝛimo modo dicendũ.ſᷣm ꝙ ↄſi⸗
deratur vt abſtracta:ꝙ ipᷣe angelus magis expꝛimit di⸗
uinam vnitatem ⁊ magis exiſſit ad ſimilitudinẽ diuine
vnitatis.quia ratõne maioꝛis ſimplicitatis magis acce⸗
dit ad naturã vnibilitatis diuine: ꝓut ſic ↄſideꝛat᷑ diuĩa
nat̃a. Si aũt ↄſideꝛet᷑ diuina eẽntia vt cauſa:⁊ ꝓut nõ ẽ
abſtracta a ꝑſonis:ſic homo magis expꝛimit ſimilitudi
nem ip̃ius qᷓ; angelus.qꝛ ſicut dictũ eſt:homo eſt magis
repᷣſentatiuus cauſe exterioꝛis diuine qᷓ; angelus. Item
ſicut dictum eſt:ratõ ꝑſonalitatis ſicut eſt in deo:magis
expꝛimit᷑ in hbomine ꝙᷓ in angelo.Determinatũ eſt ſupe⸗
rius.ꝙ diuina eẽntia ꝓut ↄſiderat᷑ pemitus vt abſtꝛacta
a ꝑſonis.nõ intelligiteſſe vnibilis.ſed ſolum ꝓut ↄſide⸗
ratur in re nature ſiue ĩ ꝑſonis.Z ideo a parte illa qua
angelus magis expꝛimit ſimilitudinem ulius.non eſt
vnio cũ diuina natura.ſ̊ ſolũ a ꝑte illa qua homo eiꝰ ſi⸗
militudinem magis expmit.⁊ ideo nata hũana ẽ vnibi⸗

2—

lis deo ⁊ nõ angelica.l Ad ſcõᷣm dicẽdũ.q; nõ valet na
tura hũana ẽ cõpoſitioꝛ ꝗᷓ angelica. g minꝰ vnibilis. in⸗
ſlantia. Coꝛpꝰſim plex ſiẽ elemẽtũ ꝓpter naturã ſimplici

tatis magis accedit ad naturã aĩe ꝙᷓ; coꝛpꝰↄpoſituʒz ſiue

elemẽtatũ.g magis ẽ aĩabile.iſtud nõ ſequit. ĩmo oppo⸗
ſitum.aĩa em̃ qꝛ limplex ẽ:ideo exigit coꝛpꝰↄpoſitum.qꝛ
quãto aliqꝗd ſim pliciꝰeſt in natura:tanto multipliciꝰin
virtute. Cum ꝗ aĩa ſit ſoꝛma ſimplex:ĩmo ſimpliciſſima
inteꝛ foꝛmas creatas vnibiles:ptz ꝙ ipᷣa eſt multiplex in
virtute. ⁊ diuerſaꝝ oꝑationũ pꝛincipiũ.ita ꝙ eius actõ
nes nõ ſunt vniuſmodi:cũ plures habeat vires.Et iðo
cum ꝑ coꝛpus oꝑetur:neceſſe eſt vt ei rñdeat coꝛpus opo
ſitum 2 diuerſaꝝ naturaꝝ ſicut elemẽtatũ.⁊ nõ vniꝰna⸗
ture cuiuſmodi eſt elemẽtũ: qꝛ ꝑ illð nõ oꝑaret᷑ niſi vno
modo.Requiꝛit᷑ &̊ coꝛpus elemẽtatũ oꝛganiʒ atũ:vt que
libet vis aie oꝑans ꝑ oꝛganũ opꝑetur ꝑ oꝛganũ ſibi poꝛ⸗
tionabile. Sic & ex ꝑte iſta dicẽduʒ.ꝙ cum diuina eſſen⸗
tia ſit ſimpliciſſima:licet coꝛpꝰ humanũ ſit ↄpoſitũ: po⸗
terit tamẽ fieri vnio nature hbumane cũ diuimna:ſicut coꝛ
poꝛis ↄpoſiti cum aĩa ſimplici.vnde nõ ſequit᷑ eſt ↄpoſi⸗
tioꝛ humana natura:ergo minꝰovnibilis.i Ad tercium
qð obijcit᷑ ex auctoꝛitate dyoni.dicẽduʒ.ꝙ exẽplar diui
num expmit᷑ in creatura dupliciter. Ael ꝙtum ad oↄgni
tionem. vel tum ad eſſe. Otum ad cognitõeʒ duplicit.
ſcʒ actu vel potẽtia.Dico q̊ ꝙ qtum ad cognitõem actu
expꝛimit᷑ in angelo exemplar diuinũ.qꝛ angelꝰcognoſcit
ꝑ ſimilitudinẽ omnẽ creaturã ſibi inditã a cauſa exem⸗
plari a creatõne ſua. Similiter aĩa hoc habet ꝙᷓtuʒ ad
potentiã.ſᷣ ſm viam eſſendi maioꝛ eſt expᷣſſio diuini exẽ⸗
plaris in homĩe qᷓ in angelo:qꝛ homo habʒ ſimilitudinẽ
cuʒ om̃i creatura.ſ.coꝛpoꝛali ⁊ ſpũali:quaꝝ ratões ſũt
in exemplari diuino: qʒ non habet angelꝰ. Et ita hõ eſt
vnibilioꝛ: cum ᷣm viam eſſendi magis expmat ſimilitu⸗
dinem exẽplaris diuini.¶ Ad aliud de eccleſiaſtico.qð
obijcit᷑.ꝙ pꝛimo omniũ creata eſt ſapia:dicendũ.ꝙ crea
tura duplicit᷑ oꝛdinat᷑ ad teũ.ſ.vt a quo ẽ: ⁊ vt ad quẽ ẽ
Scdðm ꝭ illũ modũ quo oꝛdinat᷑ creatura ad deum vt a
quo eſt:non eſt vnibilis creatura creatoꝛi.qꝛ vnio habet
eſſe pᷣm acceſſum:⁊ nõ ᷣm receſſum.ſᷣm aũt hunc modũ

recedit creatura a creatoꝛe.⁊ ſm hoc ꝓcedit illa ratio.
Seo Fm ꝙ oꝛdinat᷑ ad deum vt ad finem:ſic accedit.Et·

Fm iſtam viam magis occedit anima ad deum qᷓ ange⸗
lus quo ad boc:qm̃ homo eſt vltima creatura⁊ vltima ĩ
oꝛdine vniuerſi ⁊ finis aliarum creaturaꝝ:quod nõ an
gelus.⁊ ita vnibilioꝛ: quia magis accedens. Ad aliud
quod obijcitur.ꝙ homo minus aſſiłatur cum deo in na
tura ⁊ ꝑſona q; angelus:iam ptʒ hoc eſſe falſum.qꝛ qtũ
ad naturã homo aſſiłatur ſimplicit.⁊ ſimilit qᷓtum ad
ꝑſonã. Et ſi obijciat᷑.ꝙ ↄpoſitioꝛ eſt ratõ ꝑſonalis in ho
mine q; in angelo:⁊ ita minus vnibilis.dicẽduʒ ꝙ non.
quia illa ratõ ꝑſonalis in angelo nõ aſſiłlatur ratõi ꝑſo
nali in deo.ĩmo magis q̃ſi tenet naturã oppoſitõis. ſᷣ in

hoĩe aſſiłatur ratõ ꝑſonalis ratõi ꝑſonali in deo.Qua⸗

litas etiã ⁊ oꝛigo ſolũ faciũt diſtinctõneʒ in ꝑſonis.ſᷣ̊ in
diuina natura eſt ꝑſona ᷣm ratõeʒ oꝛiginis ⁊ nõ quali⸗
tatis:qꝛ qualitas dicit᷑ ibi foꝛmna ſingularis.vna aũt eſt
ſingularis diuinitas:⁊ eadẽ eſt in tribo ꝑſonis. In ãgeł
aũt eſt diſtinctõ ꝑſonalis ſᷣm qualitatẽ ſoluʒ:qꝛ vnꝰfoꝛ⸗
ma ſua ſingulari differt ab alio angelo.in homie aũt eſt
vtroq; mõ.⁊ ita ratõ ꝑſonalis in deo ⁊ in angelo magis
ſe habet modo oppoſito qᷓ; in hoĩe ⁊ deo: nec impedit vt
dictuz eſt ↄpoſitõ vnionẽ.¶¶ Ao aliud qð obijcit᷑.ꝙ ma⸗
ioꝛ capacitas ⁊ ꝑticipatio dei eſt in angelo ꝙᷓ in homine:
dicẽduʒ ꝙ iſta capacitas penes cognitionẽ in angelo eſt
maioꝛ capacitas ⁊ ꝑticipatio qᷓ; in hoĩe: quãtũ eſt de na
tura ↄditionis.ſ̊ hec nõ eſt cauſa ſufficiẽs vnibilitatis.
4 Ao aliud dicẽduʒ. ꝙ imago dicit ſiłitudinẽ expꝛeſſaʒ
expᷣſſio aũt ſiłitudinis attendit᷑ nõ ſolũ ſᷣm ↄꝑatõeʒ vniꝰ
partis:łᷣ totius ad id cuiꝰimago eſt:quia ̊ homo ſᷣm cõ
paratõeʒ totiꝰad deũ magis eſt ĩ imitatõe ꝙᷓ; angelꝰ put

ſupꝛa dictũ eſt:ideo ⁊ magis ⁊ veriꝰeſt imago qᷓ angelꝰ:
ꝙ̃uis angelꝰp̃m ꝑtem ↄparatꝰad deũ ſieut obijciebatur:
poſſet dici ſilioꝛ. Augu.vᷣo determĩat imaginis ratõem
in homine in illa auctoꝛitate ᷣm ꝑtem: non m totũ eſſe
hominis.¶ Ad aliud dicẽduʒ.ꝙ iſti actus.ſ.meminiſſe
intelligere ⁊ diligere eũ a quo creatura ratõnalis eſt fa⸗
cta:pñt eſſe dupliciter. Vel in potentia ad meminiſſe et
cognoſcere ⁊ diligere deũ ĩ ſua natura.i.in natura crea
ture:in qua ipᷣa facta eſt.Et hoc modo iſti actus magis
ↄueniũt homini:⁊ magis ſunt in homine ꝑ imitatõnem
ad deũ qᷓ in angelo:quia cognoſcet deũ in ſua natura.ſ.
humana. Ael põt eſſe in alia natura in qua rationalis
creatura nõ eſt facta.⁊ hoc modo magis ↄueniũt angelo
NQuia dᷣo imago attendit᷑ iᷣm ꝙ iſta attendunt᷑ in maioꝛi
ↄſoꝛmitate.pꝛimo aũt modo maioꝛ ẽ ↄfoꝛmitas: ideo hõ
ſm hoc erit magis imago q; angelus:cũ ſit natꝰ ad me⸗
miniſſe ? intelligere ⁊ diligere deũ in ſua natura que hu
mana eſt:⁊ vnitum ſue nature. vnde Job.xix. In carne
mea videbo deum ſaluatoꝛem meum.

Membꝛũ ſeptimũ

Oſtea querit᷑ de vnibilitate humane natu
re ao diuinã ꝑ ↄparationẽ ad creaturã ſicẽ
ad vniuerſũ.⁊ querit᷑ vtꝝ vnibiiioꝛ ſit na⸗
tura vniuerſi deo:qᷓ humana:vel minus.
Et ꝙ magis ſit vnibilis natura vniuerſi diuine qᷓᷓ hũa⸗
na natura videt᷑. Effectꝰ vłis magis aſſiłatur cauſe vli
q effectꝰ ꝑticularis. Sed deꝰẽ cauſa vłis.vniuerſi vᷣo ef
fectus vlłis ẽ.⁊ hõ effectꝰ ꝑticularis.q̊ magis aſſilłiat᷑ vni
uerſuʒ deo qᷓ; homo.Sʒ maioꝛẽ aſſiłlatõeʒ ſequit᷑ maioꝛ
vnibilitas: vniuerſuʒ magis vnibile ẽ deo ꝙᷓ hõ.. YItẽ
ad idem tripler ẽ mũdꝰ.ſ.archetipꝰ.æ quo dicit boeciꝰ
in.iij. de ↄſo. Pulchꝝ pulcherrimꝰmente gerens. Et eſt
ille mundꝰintelligibilis. Item eſt mũdus ſenſibilis vel
ſenſualis. iſte eſi dupler.ſ.maioꝛ ⁊ minoꝛ.maioꝛ ẽ eni⸗
uerſum:minoꝛ eſt ip̃e homo.⁊ dicit᷑ vniuerſuʒ ↄtinentia
rerum coꝛpoꝛaliũ ⁊ ſpũaliũ:minoꝛ vo eſt hõ.⁊ ideo dici
tur homo oĩs creatura. qꝛ bõ habʒ ↄueniẽtiã cum omni
creatura. Sed minoꝛ mũdꝰ magis elongat᷑ a mũdo ar⸗
chetipo: ⁊ minus accedit ad ipᷣm ꝙᷓ maioꝛ mũdus.cũ di
catur diminutiue reſpectu maioꝛis mundi. ergo maioꝛ
mundus qui dicitur vniuerſum imediatius ſe habet ad
mundũ aꝛchetipũ q; mũdus minoꝛ qui dicit homo.eꝛgo
vnibilioꝛ eſt mũdus cum ipo deo ſiue mundo archetipo
qð idem eſt:qᷓ minoꝛ mũdus qui eſt bomo.⸗ Itẽ bonuzʒ
pficit᷑ bonitate.ergo bonũ ꝑticulare ꝑficit᷑ bonitate ꝑti
culari. bonũ vłe vli bonitate.ergo cũ homo ſit bonum
ꝑticulare:ꝑficit᷑ ꝑticulari bonitate.Et cũ vniuerſuz ſit
bonum vle. quia in ſcðo geñ.habet᷑. Eidit deꝰcũcta que
fecerat erant valde bona. In vniuerſo erãt valde bo⸗
na.ergo vniuerſum perficitur bonitate vniuerſali. Sed
ſum ma bonitas eſt bonitas vniuerſalis:ergo magis cõ
petit ꝙ vniatur ſumma bonitas que eſt deus vniuerſo:
2 vniuerſum cum illa q; homo. Ad oppoſitũ ſic. Aa
gis aſſimilatur effectus vniueꝛſalis vnitus cauſe vniueꝛ
fali:que eſt vnitas ꝙᷓ effectus vniuerſalis multiplicatꝰ.
Si ergo homo eſt effectus vniuerſalis ⁊ vnitus (omnes
em̃ nature vniũtur in hoĩe) rerum vo vniuerſitas ẽ effe⸗
ctus vniuerſalis multiplicatꝰ ſiue nõ vnitus. Cauſa vo
vniuerſalis que eſt dedeſt vnitas.ergo magis accedit ad
illam homo ꝙᷓ; vniuerſum. ergo magis eſt vnibilis illi.
IZtem rei que eſt ſimplex. ⁊ vna natura magis aſſimi⸗
latur qð eſt ↄpoſitũ ⁊ vna natura:qᷓ; qð ẽ ↄpoſitũ ⁊ plu⸗
res nature ꝓpt duplicẽ oppoſitõeʒ. Sz vniuerſuz dic cõ⸗
poſitũ ⁊ plures naturas.hõ vo ↄpoſitũ ⁊ ĩ vnã naturaʒ
q̃ eſt hũana.qꝛ natura coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis ĩ hoĩe reducũt᷑
in vnitatẽ tercie nature:̊ deo magis aſſimilat᷑ hõ ꝙᷓ vni
nerſuʒ. ei eſt vnibilioꝛ. ¶ Item mũdus factus eſt ꝓpteꝛ
bominem fm ꝙ dicit Oꝛigenes. ⁊ bomo pter deuz. Si
ergo rerũ vniuerſitas ad hominem oꝛdinatur ? per ho⸗

P:
dr:
n
ſe
nile
n⸗
tet
lchen
lagis
Onenn
Inſ.
nalis
ngdo
iori
tobo
me,
ebun
ne

el

gi
wmm

gve
hü

l⸗
ni⸗
ly⸗
5
5

— —

—

QNueſtio V

minem ad deum: immediatius et pꝛopinquius ſe habe

pomo ad deum ỹ vniuerſum. ergo ⁊c. Keſponſio. Cõ

cedendum eſt ꝙ vniuerſum nõ ẽ vnibile eo.ſed hõ quis
effectui multiplicato non debet vniri vnitas cauſe ſim
pliciſſime: niſi reducatur in vnitatem nature.4 Ao pꝛi⸗
mum dicendum . ꝙ magis aſſilari dicitur dupliciter. ſcʒ
quãtitatiue et qualitatiue.Quãtitatiue hoc eſt in pluri
bus:ſic ↄcedo:ꝙ effectꝰ vniuerſał magis aſſimilet᷑ cauſe
vniuerſali qᷓ particularis.quia plus multiplicant᷑ cau⸗
ſe vniuerſalis effectus in illo effectu.ſed plus qualitati⸗
ue.qð falſum eſt:immo ſic plus aſſimilatur homo xo⸗
quia et ſi homo ſit effectus ꝑticularis ßm ſe:nibilomin
eſt effectus vniuerſalis inquãtum quaſi conflatur ex om
nibus naturis.quia vnio eſt effectus vnicus mogis qua
litatiue vnitati aſſimilatur:que eſt deus.⸗ Adſecundũ
dicendũ q; ſimilitudo mũdi archetipi pt᷑ dupliciter repᷣ⸗
ſentari in mundo ſenſibili.vel magis diffuſe:vel mogis
expꝛeſſe.Si magis diffuſe:ſic magis repꝛeſentatuꝛ ĩ vni
uerſo. Magis vo expꝛeſſe repꝛeſentatur in homine:in qͥ
repꝛeſentatur vnitas in natura. et im modum perſone
ſilij dei:qui dicitur mundus archetipus.⸗ Ad vltimuʒ
iam patet ſolutio ex dictis. am bonum in vniuerſo ẽ
multa re.qᷓuis vnum oꝛdine.bonum vo quod eſt huma
na natura eſt vnum re et oꝛdine. Vnde bonuʒ in vniuer
ſo nõ ẽ vnibile indiuiſibili vnitati:que eſt diuina nat᷑a.
ſed bonum humana natura.

MWembꝛum octanum

Onſequẽter eſt queſtio vtrum humanitas
aſſumpta vbuit eſſe noſtri generis.quod
non videtur. Opoꝛtuit ꝙ ille homo ꝗ de⸗
buit ſatiſſacere ꝓ peccato oim:maxie eſſet

elongatus a peccato:nec haberet conuenientiam cũ pec

cato. Sed magis eſt elongatꝰ a pcto qui nec habet rem
peccati nec ſimilitudiem carnis peccati:q; qui habʒ ali⸗
quod iſtoꝛum.ergo ille vebuit eſſe talis:qui nec habeꝛet
rẽ peccati nec ſimilitudinẽ carnis peccati. Sed nõ pote
rat eſſe bomo noſtri generis quin hẽret ſimilitudinẽ car
nis peccati:ergo homo ille cui vnitus eſt dens:nõ tebu⸗
it eſſe noſtri generis:ſiue de genere Ade.ſed de buit eẽ de
nouo creatus.et eẽ alterius generis. Ad oppoſitũ ſunt
rõnes Anp.quarũ pꝛima talis. Si nouũ hoĩem facit ñ
ex genere ade:nõ ꝑtinebit ad genus bũanum. quare nõ

debuit ſatiſfacere ꝓ eo.qꝛ nõ venit de llo. Sed ſic iuſtũ

eſt yt ꝓ culpa homis hõ ſatiſfaciat:ita iuſtũ eſt vt ille ꝗ

ſatiſſecit ſit idem aut eiuſdem geneꝛis cũ eo qui fecit pec
catũ.aliter nec adã nec aliquis ſatiſſaceret ꝓ ſe.Si eꝛgo
opoꝛtet ꝙ ſatiſfactio ſit ab illo ꝗ debet ſatiſſacere:ncce ẽ

ꝙ ille hõ ſit nr̃i generis ⁊ nõ alteꝛiꝰ.⸗ Secũda rõ Anſ.
talis eſt. Adam et totũ genus hũanum ꝑ ſe ſtetiſſet ſine
ſuſtentatõe alterius creature:ſi nõ peccaſſet. ſi opoꝛtʒ
ꝙ ideʒ genus reſurgat qdð cecidit:opoꝛtet ꝙ ꝑle et reſur
gat et releuetur.quia ꝑſe ſtetiſſet. Sed ſi ille hõ eẽt alte⸗
rius generis qᷓᷓ de genere ade.nõ reſurgeret ꝑ ſe genus
humanũ.quia nõ ſurgeret ꝑ aliquẽ ſui geneꝛis.ergo ⁊c̃.

Teꝛcia ratio Anp. Si adazʒ nõ peccaſſet:nõ indigeꝛet

aliquo releuãte:nec aliquo ſuſtinẽte.et hec erat digtas

hoiĩs cõſtituti ante peccatũ. Si igit᷑ reꝑatio debet eẽ ad

illam dignitatem rehabendã: opoꝛtet ꝙ ipᷣe releuetur ñ
ꝑ aliquẽ qui nõ ſit ſui generis.aut nõ puenit ad pꝛiſiinã
Dignitatem. Quod cõcedendum eſt. Et rñdendũ ad

obiectum. ꝙ ſi imilitudo carnis pcti ꝓut dꝛ in xpᷣo: eſt cũ
ſumma elongatione a peccato.qꝛ nõ dicitur hoc ꝓPter ſi

miitudiem que ſit in culpa:ſed ꝗpter ſimilitudiem que
eſt in pena.que quidem in nobis eſt pena ꝓ peccato. In
x5pᷣo vᷣ eſt contra omne peccatuz.quia aſſumpta fuit pe
na a xpᷣo ad ſatiſfactionem et emendationem noſtri pec⸗
cati.Ratio autem pꝛedicta currit ac ſi diceretur ſimili⸗
tudo peccati ratione culpe peccati:nõ ratione pene.que
eſt aſſumpta ad emendationem peccati. 4

°

ij.

AMlembꝛum nonumn

Einde queritur.vtrum ille bomo debuit
eſſe adam. ꝙ ſic videtur. Ab apoſtolo ba⸗
betur.v.ad ro.Qos peccamus in adà pec
cante.ergo debemus ſatiſfacere in adam
ſatiſtaciente. Si ergo deberet ſatiſfacere.et deus poteſt.
ille homo maxime debet eẽ adam. ergo ille qui ſatiſfacit
ebet eſſe deus homo adam.Ad idem. Opoꝛtet de iu⸗
ſticia ꝙ ille qui debet ſatiſfaciat:quia maxime ille idem
numero qui obligauit ad debitum. debet ipᷣm ſoluere.
Sed ille fuit adam.ergo adam debet ſatiſſacere.et deus
poteſt. ergo deus homo adam debet ſatiſfacere.4 Item
ſi aaen non peccaſſet:erat in ſlatu et dignitate ꝙ tranſ
fudiſſet iuſticiam.i.natnralem rectitudinem toti ſue po
ſteritati. ſicut tranſfudit eis iniuſticiam oꝛiginaleʒ poſt
peccatum.Sed reparatio eſt ad rehabenda pꝛiſtinà di⸗
gnitatem. ergo neceſſe eſt ꝙ adam reſtituatur in illã pꝛi⸗
ſtinam dignitatem. vt tranſfundat iuſticiam omnibus
filijs ſuis.vel non erit reparatio ade perfecta.et hoc nõ
poteſt eẽ niſi ipᷣe ſit xpᷣc. Ylle igitur bomo quem deus al⸗
ſumit:erit adam. aliter non reſtituetur in dignitatem
pꝛiſtinam. Ao oppoſitum ſic. An.dicit. Quodlibet
incõueniẽs deo ſequit᷑ impoſſibile.Sed ſi ille bõ cui vni

tur dus eẽt adam. ſequeretur inconueniens deo. im⸗

poſſibile eſi ꝙ ille homo ſit adam. Media patet.nam ſi
ille homo eẽt adam:ſequeretur ꝙ pꝛopꝛietates que cõue
niunt ade conuenirent illi homini.ergo eẽt dicere de il⸗
lo homie ſicut de adam ꝙ peccauit.Sed ille homo ẽ deꝰ
et pꝛopꝛietates que conueniunt illi homini conueniunt
filio dei cui vnitur.ergo cum ſit dicere de illo homine q;
peccauit:erit dicere ꝙ filius dei peccauit.quod impium
