ſpicit iſam vnitatem ſeu pꝛincipiũ. Scðm de reuerẽtia

veritatis.quia debitum reuerentie reſpicit veritatẽ. De
bitum aũt vacationis vel ſanctificationis reſpicit boni⸗

tatem. ⁊ penes illud ſumit᷑ terciuʒ mandatũ de ſabbato

vt dictum eſi pꝛius ictat etiam natura debitũ ad ipaʒ

imaginem ci que ẽ pꝛoximus. imago aũt nõ habet de⸗

bitum niſi ab exemplari:aut ergo in imagine que ẽ pꝛo⸗
ximus erit debitũ ratione vnitatis ſeu pꝛincipij. vel ra⸗
tione bonitatis vel veritatis cuiꝰ eſt imago.quia homo

imago eſt trinitatis.⁊ iuxta iſta debita ſumũtur manda
ta oꝛdinantia ad pꝛoximum.Debitum ratione pꝛincipij

eſt debitum honoꝛis.⁊ penes illud ſumit᷑ pꝛimũ manda⸗
tum oꝛdinans ad pꝛoximũ.ſ. Honoꝛa patrem ⁊c̃.Pater

em̃ eſt pꝛincipiũ filij:⁊ ideo pater eſt iſiud debituʒ bono/

ris pꝛincipij. Penes ðvᷣo debituʒ qð debet᷑ pꝛoximo ratio
ne veritatis.ſumit᷑ ratio illius mandati:nõ falſuʒ teſti⸗
monium dices. Reuerenda em̃ eſt veritas q;tuʒ ad ꝓxi⸗
mum: cum ſit imago veritatis que ẽ ſilius. Penes vᷣo de
bitum ſanctificationis ⁊ amoꝛis bonitatis ſumũtuꝛ alia
tria mandata.ſ.nõ occides ⁊c.Debitum em̃ ratõne bo⸗/
nitatis obligat non ſolum ad ſancuficandũ ⁊ ad aman
dum bonitatem in exemplari: ĩmo etiam in imagine. ⁊
illuo æbitum bonitatis ꝙtum ad pꝛoximum triplex eſt
quia ẽ bonum qð reſpicit ꝑſonam:⁊ bonum qð reſpicit

ſpeciẽ:⁊ bonũ qð reſpicit ſuſtentationẽ. Ponũ qð reſpi⸗

cit ꝑſonam.ẽ vita ꝓximi: ⁊ penes debituʒ illius boni lu⸗
mitur illud mandatũ.nõ occides. Monũ qð reſpicit ſpe
ciem eſt bonũ multiplicationis ſpeciei.⁊ ad boc ocurrit
oꝛdinata ↄiunctio viri ⁊ mulieris.⁊ ratione debiti oꝛdi⸗
nis illius boni quod eſt in pꝛopagatõne ſpeciei ſumitur

hoc mandatũ.nõ mechaberis. Honũ vo ſuſtentationis
quod venit ex defectu nature: reſpicit apꝛopꝛiationem.
Vnge ratio huiꝰeſt aꝑpꝛopꝛiatio rerum neceſſaria ad
ſuſtentandũ naturam:2 penes debitum illiꝰboni ſerua⸗
di ſumit᷑ boc mandatũ.nõ furtum facies.Vnde ſicut de
bitum deo eſt ratio pꝛincipij veritatis bonitatis: ſic tri⸗
plex iſind debitum imagini.⁊ circa hoc ſumũtur iſta mò
data. Quia vo natuꝛa coꝛrupta facta eſt pꝛona ad malũ
ſunt aũt quedam mala que vident᷑ licita ratione alicuiꝰ
neceſſitatis.quedam ᷣm ſe ſunt mala ⁊ pꝛona ad vtraq;
ideo lex reſpiciens naturam coꝛruptam nõ ſolum mani⸗
feſtauit mala ſcdᷣm ſe:ſed etiam mala occulta que viden
tur licita. que quidem ſunt decipientia ſub ſpecie neceſ⸗
ſitatis:⁊ ideo expꝛeſſit de illis ⁊ pꝛohibuit ea. DHec autẽ
ſunt ↄcupiſcentia vxoꝛis aliene:⁊ ↄcupiſcentia poſſeſſio

nis aliene. MMirabiliter enim fit ↄcupiſcentia pꝛona ad

iſtas ↄcupias: ꝓpt᷑ duplicẽ miſeriã ĩ quã cecidit ꝑ petm
ſcʒ ꝗpt miſeriã ⁊ ꝓpt᷑ coꝛruptõeʒ ſiue moꝛtẽ.qꝛ eĩ cecidit
in coꝛruptõeʒ.valde aꝓpetit ſaluari in alio ꝑ generatio⸗
nem. quia vo cecidit in defectum vite ⁊ languoꝛis: ideo
aſpetit valde vt ſuſtentet ſe:⁊ ideo fit duplex pꝛohibitio
voluntatis.ſ.circa appetitum multiplicationis ſpeciei
qui eſt appetitus generatiue:⁊ circa appetitum rei aliene
pꝛopter ſuſtentationem. Actus autem iſtarum concupi
ſcentiarum pꝛohibentur tanqᷓ; mala m ſe: ⁊ manikfeſta ĩ

duobus pꝛeceptis.⁊ ſic ex lege nature reſpiciente natu⸗

ram coꝛruptã eſt ſufficientia numeri in decalogo,.¶ Ad
rationes ergo dicendũ.ꝙ tot ſufficiunt ſᷣm nature dicta
men:nec eſt aliqð genus debiti quod non contineat᷑ hic.
4¶ Sed qð obijcit ꝙ hic debet pꝛohiberi concupiſcentia
honoꝛis vel excellentie ſeu ſuꝑbia vite. Dicendum ꝙ in
omni ectu pꝛohibetur vel pᷣcipitur ſua voluntas.de illis

tamen ↄcupiſcentijs erat neceſſaria pꝛohibitio expꝛeſſa:
que poterant deciꝑe ſub ſpecie neceſſitatis.hec aũt eꝛant 1

due.ſ.ↄcupiſcentia carnis ⁊ ↄcupiſcẽtia oculoꝝ.ſed nõ
ita eſt de ſuꝑbia vite:a ideo nõ ſuit neceſſe ꝙ expꝛeſſe ꝓ⸗
hiberet᷑.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de ira.dicendũ ſicut dicit
dama.Jra ẽ audax vindex leſe ↄcupiſcẽtie:⁊ ſic ira ẽ mo

„—

AALeHtY
—

kr. P 4 eE

tus ſequens ↄcupiſcentiã. Quia ſi ꝓhibet᷑ hõ a ↄcupiſcẽ

tia ſtatim iraſcit᷑.⁊ ideo ĩ ↄcupiſcẽtia ꝓhibet᷑ ira:qꝛ ra⸗
tio iraſcendi eſt a ↄcupiſcẽtia.q; ergo hic ꝓhibet᷑ ↄcupi⸗
ſcentia:ideo ⁊ ira in hoc ꝓhibet᷑ ⁊ inſinuat᷑. Ratio vᷣo
ꝓhibitionis expꝛeſſe ↄcupiſcẽtie eſt occultatio mali ſub
ſpecie neceſſitatis.¶ Ad aliud de occiſione.dicẽdũ ꝙ in
ipᷣo actu occidendi ꝓhibet᷑ ipa intentio vel volũtas. Vn
e cum dicitur.non occides.non ſolum pꝛobibetur iniu
ſie occidere:ſed etiam voluntas iuſte occidendi que ſem

per eſi mala. Vnde ꝓpꝛie nõ poteſt dici ꝙ iudex habet in

tentionem occidendi.ĩmo intentionem ↄſeruandi iuſſici
am ⁊ ↄſeruandi rẽ publicam. 4! Ad illud qð obijcitur.
quare nõ pꝛohibetur inoꝛdinatio homis ad ſeipᷣm. Di⸗
cendũ ꝙ in oꝛdine homĩs ad deũ ⁊ ad ꝓximũ.intelligit
ad ſeipᷣm.nde mandatũ oꝛdinãs ad ſe hominẽ: colligi
tur ex his que oꝛdinãt hominẽ ad deũ ⁊ ad ꝓximũ. Vñ
ille qui polluit ſeipᷣm.facit cõtra mandatum ſanctifica⸗
tionis ſcdᷣm oꝛdinem ad teum. ↄtra illud non mecha⸗
ri quod eſt ad pꝛoximũ.quia in oꝑe carnis nõ debet ali
quis vti nõ ſua.vnde ſi aliter facit:pᷣuaricatoꝛ eſt pᷣcepti
nõ mechaberis.Silꝛ ille qui mentit᷑ ↄtra ſe facit contꝛa
debitum veritatis ad deũ:⁊ ad pꝛoximuʒ. Et ſic in iſtis
intelligit᷑ oꝛdo ad ſe. VUnde ſicut nõ ẽ aliquod mãdatuzʒ
dilectione ſui.qꝛ in dilectõe dei ⁊ ꝓximi intelligit᷑ di⸗
lectio ſui:ſic nõ debet eſſe hic.q¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ ꝓp

hibitio de detractatõne habet᷑ in ꝓhibitõe furti. Dꝛece

ptum enim illud.non furtum facies eſt de adiunctis ad
eſſe ꝑſone.⁊ ab hoc habet rationẽ illud p̃ceptum.quia ſi
cut dicitur ꝓuerb.xxij. Melius eſt nomen bonum qᷓ di
uitie mulie. Jama autem eſt de adiunctis ad eſſe perſo⸗
ne:ideo pꝛohibitio infamie vel detractionis ad illud pᷣ⸗
ceptũ reducit᷑.q Ad illud quod obijcit᷑ de malo ex radi⸗

4 .
4
+† 44

nAR

t,Ee eybemen ene
7 — .

. ιπ 7 „ *) pi „. 5 % %

1
X

8 6

VOS

L a. S= Ar X „ KHabe
eren n eeR Pe.

ce quare nõ pꝛohibetur ibi.Dicendũ ꝙ pꝛohibitio mali
ex radice ſicut eſt ieiunium ypocritarũ.q;tum ad ratio⸗
nem pᷣcepti reducitur ad p̃ceptum de ſabbato.qð quidẽ
eſt ad hoc vt anima cõuertatur ad bonũ ſuperius.i.deũ
non ad inferioꝛa ꝗpter ſe.⁊ ideo per illud qð habetur
qtum ad rationem pꝛecepti.habetur pꝛohibitio hmõi.
foꝛma autem ſeu expꝛeſſio pꝛecepti euangelio reſeruatuꝛ
boc quia malum illud eſi ſolum malum interpꝰ.ſcdᷣm
autem foꝛmam legis nõ debet eſſe expꝛeſſio talis mali:hſᷣ
eius expꝛeſſio euangelio reſeruat᷑ pᷣter qᷓ; de duabo cõcu⸗
piſcentijs que dicte ſunt:⁊ hoc ꝓpter dictã cauſam.Et ꝑ
iſta patet ſolutio ad oĩia argumenta.

Conſequẽter queri S.j.
tur d differẽtia aſſignatõis numeri decalogi.quia a di
uerſis diuerſimode aſſignatur. Ao qð ſic Leuiti.xxvj.
Decem mulieres in vno clibano coquent panes. Eſiciꝰ
dicit in glo.x.mandatoꝛum l̃am cuſtodiri ⁊ impleri:di
gnum eſt. Ex quo obijcitur ſic. Si illud dignum eſt hoc
etiam dictat natura:ſed mandatuʒ de ſabbato nõ debet
impleri ſcᷣm lr̃am.ergo nõ eſt de decem mandatis deca
logi.⁊ hoc eſt etiam qð ſubdit in glo.nec mandatũ ſab⸗

bati ↄtrarium eſt qᷓ;uis em̃.x.mandatis inſertum ſit:nõ

tamen ex üllis eſt. quõ ergo ſunt decem mandata: Et di
cit.Si aũt ſpeciale mandatuʒ ponimus. Ego ſum dñs
deus tuus qui eduxi te de terra egipti ⁊c̃.ꝑſectuʒ decem
mandatoꝝ numerũ inueniemꝰ.hoc eꝛgo ẽ vnũ mandatũ
ſcdᷣm Eſiciũ:⁊ nõ mãdatũ de obſeruatõe ſabbati.q Itẽ
Hiero.ſuꝑ Oʒee.x.Pꝛopter duas iniquitates.he dne

iniquitates ↄtra duo decalogi pᷣcepta:in quibo dr̃. Ego

ſum dñs deus tuus:⁊ nõ erunt alij tibi dij pᷣter me.ergo
iſta ſunt duo mandata decalogi.i¶¶ Ad oppoſitũ.aug.ſu
per exo.Queritur quõ decem pcepta legis ſunt diuiden
da.vtrum ſint quatuoꝛ vſq; ad pᷣceptum de ſabbato que
ad deum ꝑtinent:ſex aũt reliqua quoꝝ pꝛimũ eſt. Hono
ra patrẽ tuũ ⁊ matrem que ad hominẽ ꝑtinent:an poti/
us illa tria ſunt:⁊ iſta ſeptem. Qui em̃ dicunt illa qua⸗
tuoꝛ eſſe:ſeꝑant ꝙ dictũ eſt. Mon erũt tibi dij alij pꝛeter
me.vt aliud pᷣceptum ſit.iQõ facies tibi ydolũ ⁊c̃.vhi fi⸗
gmenta colenda pꝛobibent᷑ ⁊c.Et reſpõdet mihi an cõ⸗
uenientius videt᷑ accipi illa tria ⁊ iſta ſeptem:qꝛ ⁊ trini

tatem videntuꝛ illa que ad deum ꝑtinent inſinuare.⁊ ꝙ

dictum eſt.non erunt tibi alij dij pꝛeter me:hoc ipᷣm ꝑfe⸗
ctius explicatur cum pꝛohibent᷑ figmenta colenda.Au⸗
gu.ergo ponit pꝛimũ eſſe mãdatũ.nõ habebis deos alie
nos.⁊ iſiud non facies tibi ſculptile.neq; adoꝛabis vllã
ſimilitudinẽ.ponit totum vnum eſſe mandatũ.ergo non
ſunt duo mandata ſicut poſuit hiero.Nec illud ego ſum
⁊c̃. eſt pꝛimũ mandatũ ſicut poſuit Eſiciꝰ.Sed ↄtrariũ
huiꝰdicit Oꝛigenes.xx.exo.in glo. Pꝛimũ mãdatũ.i ꝛõ
erũt tibi dij alieni pᷣter me. Et ſequit᷑.nõ facies tibi ydo

lum neq; vllã ſimilitudinẽ ⁊c̃.hec oĩa ſimul putãt quidã

vnũ eſſe mãdatũ.ꝙ ſi ita ↄputet᷑ nõ ↄplebit᷑ numerꝰ decẽ
mandatoꝝ.Eſt ergo pꝛimũ mandatum.Mon erunt tibi
dij alieni pꝛeter me. Scoõm. Non facies tibi ydolũ:nec
vllam ſimilitudinẽ ⁊c. Ergo ſcdᷣm ipᷣm erunt vel ſunt q;̃

tuoꝛ mandata in pꝛima tabula:⁊ ſex in alia.ſᷣm vpᷣo Lu⸗
gu. ſolum tria.que trinitatẽ vident᷑ inſinuare.⸗j Stẽ au⸗

gu. videtur eſſe contrarius ſibipᷣi.quia in queſtionibo ve

te.⁊ no.teſt.dicit in duabo tabulis.x.verba ſcripta dicũ

tur.que.x.ſenſus ſunt.deinde dicit.Mõ ſint tibi dij alie
ni pꝛeter me.pꝛimuʒ verbum bhoc eſt.⁊ ſubiecit.Qon fa⸗
cies tibi vllam ſimilitudinem in celo ſurſum:? in terra
cæoꝛſum.neq; in aqua que eſt ſub terra. Deinde adiecit
tercio.on aſſumes nomen dei tui in vanuʒ.hoc eſt.nõ
in mendatio nomen dei tui aſſumas vt peieres per illud

cinde quarto loco dicit:ſabbatum domini dei tui ſerua

bis ⁊ non facies in illo vllum opus ſeruile.hec quatuoꝛ
verba ad deum pꝛopꝛie pertinent:⁊ in pꝛima tabula cõ⸗
tinentur.ſcdᷣm hoc ergo contrariatur ſibi ꝗtum ad mã⸗

Data pꝛime tabule.quia dixit ĩ auctoꝛitate pꝛima: tm̃
ſunt tria. Similiter dicit illa eſſe vnum mandatũ.iQon
habebis deos alienos.⁊ non facies tibi ſculptile ⁊c. hic
autem dicit illa eſſe vuo) ¶ Similiter qtum ad manda
ta ſcðᷣe tabule videtur ſibi cõtrarius.quia in auctoꝛita⸗
te pꝛecedenti poſuit duo mandata eſſe. Mon ↄcupiſces
vxoꝛem pꝛoximi tii.⁊ non deſiderabis domuʒ illius.Cõ
trarium dicit in queſtionid no.⁊ vete.teſ. In hac aucto

ritate quia dicit conſequenter reliqua hec ſunt. Pꝛimãa

verbum eſt honoꝛa patrem ⁊ matrem. Scõm.i·cõ occi⸗
des. Terciũ.Non foꝛnicaberis.Quartũ. Non furabe
ris.Quintũ.Qon falſum teſtimoniũ dices. Sextũ.iõ
concupiſces quicq; pꝛoximi tui.ergo contrariatur ſibi
qtum ad numerum ⁊ qtum ad diſlinctionem manda⸗
toꝛum ſecũde tabule.¶ Item ᷣm Oꝛigenẽ. qui ponit q̃
tuoꝛ mandata in pꝛima tabula:ſunt vnum mandatũ.nõ
concupiſces vxoꝛem.⁊ non deſiderabis domũ.ſcdm aũt
augu.in glo.ſuper Exo.xx.ſunt duo. alioquin nõ eſſent
ſeptem in ſcedᷣa. Vnde dicit decreuiſſe videtur ↄcupiſcen
tiam vxoꝛis aliene a ↄcupiſcentia rei aliene quãdo vtrũ
ꝙᷓ ſic cepit.non ↄcupiſces vxoꝛẽ pꝛoximi tui.nõ concupi
ſces domum pꝛoximi tui.⁊ buic adiunxit cetera.õ au⸗
tem cum dixiſſet: non concupiſces vxoꝛem pꝛoximi tui.
huic ãnexit alia dicens.neq; domum eius neq; agrũ eiꝰ
⁊c̃.ſed oĩa apparent hic eſſe ↄiuncta quaſi vno pᷣcepto cõ
tenta ⁊ diſcreta ab illo quo vxoꝛ nomĩata eſt. ¶ Querit
ergo quis verius dixit.vtrũ Oꝛigenes.an augu.Ad qð
ſic.pᷣcepta non diſtinguũtur niſi aut ᷣm materiam.aut
Fm foꝛmã. enes ꝗd g aſſignauit aug. diſſerentiã ⁊ pe⸗
nes ꝗgd origenes. Si dicãt᷑ ꝙ Oꝛigenes facit differẽtiã
ſcdᷣm materiã.qð patet quia ponit duo eſſe pꝛecepta.nõ
habebis deos alienos.⁊ non facies tibi ſculptile.⁊ bec
non eſt differentia niſi ſcðm materiam:hic em̃ pꝛobibe⸗
tur duplex ydolatria.vna qua adoꝛatur creatura vt do⸗
minus.ſicut quidam adoꝛant ſolem ⁊ lunam ⁊c.Alia q̃
non habet creaturam vt deum: ſed habet figmentum et
imaginem dei ⁊ iſtam adoꝛat.⁊ hec non eſt differẽtia ni⸗
ſi penes materiam.ſed ſi ſic:cum ergo hoc qð dico.non
concupiſces vxoꝛem pꝛoximi tui:⁊ hoc qð eſt. non deſi⸗
derabis domum illius ⁊c̃.differant ſcdᷣm materiã: ergo
debent eſſe duo mandata ſcõm Oꝛigeneʒ. ergo male po⸗
ſuit illa eſſe vnum mandatum. Similiter ſi dicat᷑ ꝙ au⸗
guſ.diuidit pꝛecepta penes ſoꝛmam.Et hoc patet ꝑ hoc
quod ponit iſta eſſe vnum mandatuʒ. Mon habebis de⸗
os alienos.⁊ non facies tibi ſculptile ⁊c̃.pꝛopter ꝙ eadẽ
eſt ratio foꝛmalis vtrobiq;. Cum ergo eadem ſit ratio
foꝛmalis in iſtis.non concupiſces vxoꝛem.⁊ non deſide
rabis domum:ergo ſcõm ipſum auguſ. deberet eſſe vnũ
mandatum. ergo male ponit illa eſſe duo vt viſum eſt.
4¶ Item videtur ꝙ Oꝛigenes dicit veruʒz: ponendo duo
eſſe mandata.Qon habebis deos alienos.⁊ non facies
ſculptile.Et auguſti.falſum dicendo contrarium.quia
duplex eſt ydolatria.vna que habet creaturam vt deuʒ
alia que habet figmentum vel imaginem dei quam ado
rat.Si ergo ratio differens eſt qua creatura vt de ado⸗
ratur:⁊ qua figuratur deus.⁊ non ſolum ſcᷣm materi⸗
am differens. immo etiam penes foꝛmam. ergo iſta ſunt
ouo mandata foꝛmaliter: cum in pꝛimo pꝛobibeat᷑ pri⸗
ma ydolatria in ſcðᷣo ſcðõa. Solt.dicendum. ꝙ multi⸗
pliciter contingit aſſignare diſtinctionem ⁊ numerũ de⸗
calogi.vno modo reſpiciendo diſtinctionẽ in ſcriptõne.
boc eſt ſicut ſcripta fuerunt in tabulis lapideis.alio mõ
poteſt eſſe diſtinctio reſpiciendo foꝛmam pcepti. Tercoõ
modo qᷓtum ad rationem pꝛecepti. ⁊ hoc dupliciter· vel
ïtum ad rationem materialeʒ: vel qᷓtum ad foꝛmalem.
Illi ergo qui reſpiciebant diſtinctionẽ pꝛimo mõ.dixe⸗
runt ꝙ quinq; erãt in vna tabula.quinq; in alia. Et ꝓ⸗
bant iſtud per illud qð dicit apłus Ro.xiij. Abi änume
rantur ſolum quinq;:que ſunt vnius tabule. cum dicit.
Qui diligit pꝛoximũ legẽ impleuit.i Zom nõ adultera⸗

n

hi
i
Wd
lDRan
ne
gancn
Drni
o
funk
iiſh
r ſ
nnde
Mitg
tid

Nueſtio

bis. Qõ occides. õ furaberis. Non falſuʒ teſtimoniũ
dices. ¶25 ↄcupiſces ⁊c. Et ſic reſperit Joſephus diſtin
ctionem mandatoꝝ decalogi.qui dicit. quinq; erant in
vna tabula.quinq; in alia. Eſiciꝰaũt reſpexit diſtinctio⸗
nem mandatoꝝ m foꝛmam pᷣceptoꝝ.vnde quia vidit ꝙ
ſabbatũ habet ſignificantiã ⁊ figurale eſt:⁊ cuʒ termi
natione tempoꝛis. 2 vidit alia pᷣcepta decalogi ſtare 2
petua eſſe.⁊ ſeruanda ſcðm omne tempus. ideo dixit ꝙ
p̃ceptum de ſabbato nõ erat de illis.ſolũ reſpiciens foꝛ⸗
mam mandati pᷣ̃dictam. Sed diſtinguit tria pcepta in
pꝛima tabula oꝛdinãtia ad deum: æ remouet ſabbatum
ſic ſcoᷣm triplicem actum latrie. quia colimꝰ deuzʒ coꝛde:
2 ſcdᷣm boc ſumit᷑ pꝛimũ mandatuʒ.ſ.hic.Ego ſum dñs
eus tuns ⁊c. ¶õ habebis deos alienos. Item colimꝰ
deum ꝑ reuerẽtiã ĩ oꝑe. Et ſcdᷣm hoc ſumit᷑ illud ſecũgũ
mandatũ.i 26õ facies tibi ſculptile.Otem colimꝰ euz in
oꝛe:⁊ ſic ſumit᷑ terciũ mãdatũ qð eſt.õ aſſumas nomẽ
dei tui in vanũ.4. Oꝛigenes aũt reſpicit ratõeʒ materia⸗
lem pᷣceptoꝝ. Sed eſt materia tripler.ſ. materia nature
2 materia artis.⁊ materia rationis. Scm materiã na
ture2 artis diſtinxit pꝛimũ.nõ habebis deos alienos:
a ſcdo qð eſt. nõ facies tibi ſculptile.⁊ hoc qð dĩc. Ego

ſum dñs deus tuus:nõ eſi pceptũ ſed ratio pcepti quare

deus debet adoꝛari. Differunt em pᷣdicta duo illo modo
quia duplex ẽ ydolatria. vna qua adoꝛat᷑ creatura vt de⸗
us:⁊ boc ꝓhibet᷑ ĩ pꝛrimo mãdato.nõ babebis deos alie⸗
nos. alia qua adoꝛat᷑ figmentuʒ ſicut eſt in ſculptili.⁊ B
ꝓhibet᷑ in illo.nõ facies tibi ⁊c. Unde ydolatria ẽ ĩ ma⸗
teria nature:⁊ hec ꝓhibet᷑ in ᷣmo/ydolatria in materia
artis.ſicut ĩ figmẽto vel imagine ꝓhibet᷑ in ſedᷣo. Scom
dᷣo materiã ratonis reſpicit ⁊ diſtinguit in ſcdᷣa tabula.
ſicut dicimꝰꝙ genꝰeſt materia ſpẽi.⁊ qꝛ eſt ea.dẽ mateꝛia
ratõnis in duobo pᷣceptis de ↄcupiſcentijs.qꝛ.ſ.vtrobiq;
vnũ genus:ideo dirit illa eſſe vnum mandatũ. Et ſcõm
aſſignationẽ Oꝛigenis quatuoꝛ ſunt mãdata in pᷣma ta⸗
bula. vnuʒ eſt de reuerentia veritatis eſſentie.hoc.ſ.non
habebis deos alienos. Scm eſt de reuerẽtia maieſta⸗
tis.que appꝛopꝛiat᷑ patri.ſ.hoc.nõ facies ⁊c.Cerciũ eſt
de reuerentia veritatis: que aꝓpꝛopꝛiat᷑ filio.ſ.hoc.non
aſſumes ⁊c. Quartum qðs eſt de ſanctificatõe ſabbati:⁊
eſt de reuerentia ⁊ ſanctificatione bonitatis que apꝓpꝛo⸗
pꝛiatur ſpirituiſancto.⁊ ſic ſm ipᷣm ptʒ diſtinctõ.¶ Au⸗
gulſ.aũt reſpexit ratõzʒ foꝛmalẽ pᷣceptoꝝ.⁊ quia ſcðm tri⸗
plex debitũ ſe habet creatura ad deũ. ideo in pᷣma tabu⸗/
la tria ſunt mãdata ſcdᷣm ipᷣm:⁊ dicit vnũ mãdatuʒz eſſe.
Mon habebis deos alienos. ⁊ non facies tibi ſculptile.
Foꝛmaliter em̃ nõ differunt. vnde dixit in glo.ſuꝑ illuo
xx.exo.vbi dictũ eſt.i Aõ erunt tibi dij alieni pᷣter me.ptʒ
huiꝰrei diligentẽ executionẽ eſſe in his que ſubiecta ſũt.
NQuo em̃ ꝑtinent.non facies tibi ydolum nec vllam ſimi
litudinem ⁊c.niſi ad id qð dictum eſt. Non erũt tibi dij
alieni pꝛeter me. Similiter pᷣcepta ſcdðe tabule conſide⸗
rat ſcm rationem foꝛmalem:iQon ↄcupiſcere autẽ vxo⸗
rem.⁊ nõ ↄcupiſcere poſſeſſionem:nõ ſolum differũt ma
terialiter ſed etiam foꝛmaliter.quia ad vim aliam perti
net cõcupiſcentia carnis.que eſt ↄcupiſcentia vxoꝛis. et
ↄcupiſcentia oculoꝛum: que eſt ↄcupiſcentia poſſeſſiõis
aliene. Pꝛima em̃ ꝑtinet ad vim generatiuaʒ. Scða ad
vim ſenſitiuam: ⁊ ideo ponit duo mandata de illis cõcu⸗
piſcentijs.⁊ pꝛopter hoc patet ſolutio cuiuſdam ratõis
que oſtendit ꝙ ᷣm auguſt. non debent hic poni duo eſſe
mandata. ⁊ per hoc etiam habetur intellectus rationuʒ
ↄtrarietatum apparentium. 4 Sed qð obijcitur ꝙ au⸗
guſ.ↄtrariatur ſibi. per hoc qð dicit in libꝛo de queſtio⸗
nibus veteris ⁊ no. teſ.dicẽdũ ꝙ aug. aliqñ loquit᷑ ſcom
opinionẽ ꝓpꝛiã.⁊ ſic loquit᷑ in glo.ſuꝑ exo.xx.vbi dic.ꝙ
tria pᷣme tabule.trinitatẽ vidẽt᷑ inſinuare. Aliqñ vo lo⸗
quit᷑ ſcᷣm opinionẽ alienã.⁊ ſic loqt in qſtionibo vete.⁊=

no.teſ.vnde multotiẽs loquit m opinionee alioꝝ nar-⸗

rando qð alij dixerũt.

Articulus quaꝛtus

Oc habito querit᷑ de diſtinctõne decalogi qᷓ;
tum ad oꝛdinem.Ad qð ſic obijcitur queren⸗
do. cum ſint quedam pᷣcepta ex ꝑte coꝛdis. q
dam vo ex parte operis.vt dictum eſt. queritur que ſint
pꝛioꝛa naturaliter. Si dicat᷑ ea qᷓ coꝛdis naturalit pꝛio⸗
ra ſunt. ergo incõueniens eſt oꝛdo in ſcðᷣa tabula.qꝛ ibi
oꝛdinant᷑ vltimo mandata ex ꝑte coꝛdis.ſ.que ſunt de cõ
cupiſcentijs.pꝛimo aũt oꝑis mãdata. Si dicat᷑ ꝙ pꝛioꝛa
ſunt naturaliter ea que oꝑis ſunt. ꝗᷓ incõueniẽs eſt oꝛdo
in pᷣma tabula. quia pᷣmo ponunt᷑ mãdata ex parte coꝛ⸗
dis ⁊ oꝛis:vltimo mandata ex parte operis.ex quo vide
tur ꝙ nullus ſit oꝛdo in decalogo.¶ IOtem vlioꝛa ſunt p⸗
cepta negatiua ꝙᷓ affirmatiua. quia negatiua obligant
ſemꝑ ⁊ ad ſemꝑ affirmatiuna vo ſemꝑ.ſed nõ ad ſemper
eꝛgo pꝛius debent poni ꝓbibitõnes que negatiue ſunt:qᷓ
pꝛecepta affirmatiua. ergo male oꝛdinatur in ſcdᷣa tabu
la pꝛeceptũ de honoꝛe patris.ante alia que negatiua ſũt
4l Item exo. xx. ſic oꝛdinat mandata de ↄcupi centijs. ꝗ;
pꝛius oꝛdinatur ꝓhibitio ↄcupiſcẽtie domus vel poſſel⸗
ſionis pꝛorimi.deinde pꝛohibitio concupiſcentie vxoꝛis
pꝛoximi. In deutrinomio vᷣo facit ecõuerſo: ergo bie vel
ibi male oꝛdinat. 4 Item cõcupiſcentie que ſunt de rebo
eiuſdem nature debent ſimul oꝛdinari. que aũt ſunt rex
diuerſe nature: debent inuicem diſtingui ⁊ nõ ↄmiſceri.
ergo pꝛohibitio ↄcupiſcentie poſſeſſionũ debet ſimul oꝛ⸗
dinari. ergo male interponit Exo.xx.ↄcupiſcentiã vxo⸗
ris que eſt rei alterius nature. inter ↄcupiſcentiã domꝰ
⁊ ↄcupiſcentiam agri.ſerui ancille.bouis ⁊ aʒini.cũ do⸗
mus bos ⁊ azinus ⁊c̃.ad poſſeſſionẽ ꝑtineãt.vxoꝛ auteʒ
nõ.4l Juxta hoc querit᷑ vtꝝ oꝛdo pᷣceptoꝝ qui ẽ in pᷣma
tabula:ſit ratio oꝛdinis pᷣceptoꝝ in ſcðᷣa.⁊ oſtendituꝛ ꝗq;
ſic. quoniaʒ pᷣcepta pꝛime tabule pertinent ad deum vel
oꝛdinant. pꝛecepta antem ſcòe oꝛdinant ad imaginẽ dei
que eſt pꝛoximus. ſed non eſt oꝛdo in imagine niſi ſicut
educitur ab exemplari.ergo eſt oꝛdo in pꝛeceptis ſecun⸗
te tabule que oꝛdinant imaginem dei:ſcᷣm oꝛdineʒ ſeu
rationem oꝛdinis qui eſt in pꝛima tabula.4. Item ratio
diligendi pꝛoximum eſt a dilectione dei. Qon em̃ diligi⸗
tur pꝛorimus niſi quia imago dei. ergo debita ꝑtinẽtia
ad dilectionem dei pꝛoximi que ſunt ſcdᷣe tabule: debẽt
oꝛdinari ſcdᷣm debita ꝑtinentia ad dilectionẽ dei que ſũt
pꝛime tabule. Oꝛdo igitur qui eſt in pꝛima tabula:ẽ ra⸗
tio oꝛdinis qui eſt in ſcoa. Sol.dicendũ ꝙ oꝛdo deca
logi ſumitur ꝑ comꝑationẽ ad legem gratie ad quã ma⸗
nifeſtandã oꝛdinat᷑ decalogus:⁊ ideo ſcdᷣm hanc comꝑa
tionem dicit᷑ teſtimoniũ.vnde ſcdᷣm ꝙ magis manifeſtat
teſtificat᷑ illam:oꝛdinãtur eius mandata. Tex gratie ẽ
lex fidei de qua habet᷑ Ro.iij. Abi ergo eſt gloꝛiatio tua
excluſa eſi.ꝑ quã legem:factoꝝ:nõ. ſed ꝑ legẽ fidei.Cer
autem fidei reſpicit fidem trinitatis in deo: ⁊ fidem aſ-
ſumpte humanitatis a eo. Oꝛdo ĩ pꝛima tabula ẽ ſcðõᷣm
oꝛdinem fidei trium in ſe: ſic pater enim eſt pꝛincipium
filij ⁊ vterq; eſt principium ſpũſſancti qui ab vtroq; pꝛo
cedit.pater ergo eſt pꝛincipiũ ad alias ꝓꝑſonas.Pꝛimuʒ
ergo mandatũ qð eſt de adoꝛatõe:eſt de honoꝛe pr̃is ra⸗
tione pꝛincipij. Scðm vo eſt de honoꝛe qui debet exhibe
ri ipſi ſapientie vel veritati que aꝑꝛopꝛiatur filio. Cer
cium reſpicit confoꝛmationem ad ſpiritũſanctum. An⸗
te reſpicit honoꝛem ſanctificationis ſpũſſancti.quod ſi⸗

gnificatur peꝛ ſabbati ſanctificationem. In ſecunda vo

tabula eſt oꝛdo ſcᷣm oꝛdinem trinitatis.comꝑando ad

imaginem:quia debitum eſt ad pꝛoximum ratione buiꝰ

ꝙ eſt imago trinitatis.⁊ cum hoc eſt ille oꝛdo cum fide
huanitatis aſſumpte. Ratio ergo paterni honoꝛis ima⸗
ginata que eſt ratione pꝛincipij:eſi ratio ad pꝛimuʒ pꝛe⸗

ceptum ſcdᷣe tabule.qð eſt d honoꝛe patris. Penes au⸗

tem rationẽ filialis honoꝛis:qui ẽ honoꝛ veritatis ⁊ cuʒ
fide humanitatis aſſumpte:ſumũtur alia quatuoꝛ pce⸗

pta. Ratio ðᷣo imaginata honoꝛis ſpũſſancti 2 ſanctifi⸗
cationis eiuſdẽ eſt ratõ ad duo vltima madata que ſunt
de ↄcupiſcẽtijs.Oe pꝛimo illud planũ ẽ ꝙ pater babet in
ſe rationẽ pꝛincipij:⁊ ideo honoꝛãdus a filio.ideo ratio
paterni honoꝛis imaginata que erat in pᷣmo.eſt ratõ ad
illud mandatũ qui honoꝛ erat ratõe pꝛincipij.ideo pᷣmo
oꝛdinat᷑ iſtud p̃ᷣceptum. Ratio aũt filialis honoꝛis ẽ ra⸗
tio ad alia quatuoꝛ hoc modo. quia filius dei deus ⁊ hõ
quia vᷣo filius dei deus eſt.veritas eſt.⁊ impendit᷑ ei ho⸗
noꝛ ratione veritatis.Et iuxta hoc ſumit᷑ debitũ verita⸗
tis ad pꝛoximũ.qui ẽ imago filij dei qui veritas eſt.⁊ pe
nes illud debitũ ſumit᷑ iſiud mandatũ.Qon falſuʒ teſti⸗
monium dices.Ratõne aũt huiꝰꝙ ſilius dei homo ẽ co⸗
aſſumpta humanitate ? ratõe fidei illiꝰſumũtur tria.ra
tione em̃ humanitatis aſſumpte efficit᷑ pꝛoximꝰↄfoꝛmis
ipᷣi filio i in natura aſſumpta.⁊ ratõe huiꝰ ↄfoꝛmita⸗
tis teneoꝛ ei ⁊ æbeo ſeruare ip̃am naturã.⁊ ea que faci⸗
unt ad multiplicationẽ iſtius ſpeciei vel nature.ſicut eſt
oꝛdinata viri giunctio cũ mulieꝛe que eſt in matrimonio
79ſeruare etiam ipᷣa adiuncta pꝛoximo ad ſui ſuſtenta⸗
tionem. 2 ſic ſᷣm triplex debitũ ſe habet bõ ad pꝛoximuʒ
ratõe bumanitatis aſſumpte a xpᷣo.Penes pꝛimũ debi⸗
tum ſumit᷑ illu mandatuʒ. Mon occides. Penes ſcᷣm
ſumit᷑ illud.iõ mechaberis.quia mechia eſt ↄtra oꝛdi⸗
natam ↄiunctionẽ viri ⁊ mulieris. Penes vᷣo terciũ de⸗
bitum.ſumit᷑ illud mandatũ.iQõ furtũ facies.quia fur⸗
tum eſt ↄtrectatio rei aliene.Ratio aũt honoꝛis ⁊ ſancti
ficationis ſpirituſſancti eſt ratio ad duo vltima manda
ta de ↄcupiſcentia.quia ↄcupiſcentie iſte maxime vexãt
animaʒ ⁊ auferunt quietem. Et ideo ratio ꝓhibitionis
iſtarum ↄcupiſcentiarũ eſt a ratõne mãdati de ſabbato.
quia mandatũ illud eſt de quiete aĩe in ſpũſancto.Non
oꝛdinãtur ergo pᷣcepta ſcdᷣm has differentias: affirma⸗
tiuũ ⁊ negatiuũ.ſed ſcᷣm ꝙ ducunt ad gratiaʒ.Et quia
bumanitas pꝛius ducit in gratiã ⁊ manifeſtatõneʒ gra⸗
tie qᷓ; diuinitas.quia ꝑ humanitatẽ venimus in cognitõ
nem diuinitatis ⁊ ideo illa tria p̃cepta in quibo ẽ rõ de⸗
biti a ratõe debiti fihalis bonoꝛis ratõne humanitatis
aſſumpte pᷣcedũt iſtud.i⸗õ falſuʒ teſtimoniũ dices.Sit
⁊ illoꝝ triũ inuicem ꝑ iam dicta planus eſt oꝛdo.4q Ad

illud qð obijcit᷑ de ↄtrarietate oꝛdinis in deut.⁊ exo.di⸗/

cendũ ꝙ ↄcupiſcẽtia rerum ſeu epulẽtiarũ aliquãdo mo
net ad ↄcupiſcentiã mulieris.aliquãdo eſt ecõuerſo.ali⸗

quãdo vᷣo mixte ſunt iſte ↄcupiſcẽtie.Cum ꝗ̊ᷓ lex nibil re

linquat qð ꝑtineat ad ſalutẽ.vt ſignificet ꝗ opulẽtia ali
quãdo mouet ad voluptatẽ vel ↄcupiſcentiã carnis.pꝛiꝰ
ponit in exo.mandatũ de ꝓhibitõe ↄcupiſcẽtie reꝝ ſicut
domus.deinde ↄcupiſcẽtia mulieꝝ.Quia ergo deut.eſt
reſolutoꝛius legis.ideo ibi facit ecõuerſo ⁊ vt etiã oſten
dat ꝙ aliquãdo voluptas mouet ad rerũ ↄcupiſcẽtiã. ſi⸗
militer etiã vt ſigniſicet ꝙ ſunt aliquãdo mirte iſte cõcu
piſcentie interponit in medio ↄcupiſcentie rerũ. in exo.
mandatũ de ꝓhibitõe ↄcupiſcentie mulieris. Et per di⸗
cta ſoluũtur omnia obiecta.

Articulus quintus

Oſt hec querit᷑ de diſtinctõe decalogi qᷓtũ ad
modũ tradẽdi. Querit᷑ ̊ pꝛimo.vñ h̊ ꝙ que⸗
dam ſunt pcepta affirmatiua. quedã negati⸗
na.quare nõ oia negatiua vel oĩa affirmatiua.¶ YItẽ pᷣ⸗
mo pᷣcepto pᷣme tabule.tria addũt᷑.ſ..rõ.cõminatõ.ꝓmiſ
ſio. Ratõ cũ dicit.Qui eduxi te. Cõminatio.pꝑ ̊ qd dic
Viſitans iniquitatẽ patruʒ in filijs. Pꝛomiſſio.ꝑ G̊ qd
dicit. Faciẽs miſcðiaʒ in millia his ꝗ diligũt me ⁊c. Sʒ
nõ inuenit᷑ ꝙ hbec tria addãt᷑ alijs. Querit᷑ ᷓ vñ H. ¶¶ BZtẽ
ſcdo pᷣcepto addit᷑ cõminatio.quare nõ ſił ratõ.vel pꝛo
miſſio.dicit᷑ em nõ habebit inſonteʒ qui aſſumpſerit no⸗
men eiꝰ fruſtra.¶I Itẽ tercio addit᷑ ſola ratõ.dicit᷑ eĩ ſex
diebo oꝑatus ẽ œꝰ in alijs nõ.vñ GB.¶ Itẽ in pᷣmo pꝛece⸗
pto ſcðe tabule ponit᷑ ꝓmiſſio.cuʒ pᷣcipit᷑ de hbonoꝛe pa⸗

1†

tris.vt ſis longeuus ſuꝑ terrã:querit᷑ ̊. vnde B. ꝗ JItem
qued pᷣcepto dicunt᷑ indicatue.queda im ꝑatiue. Pꝛece
pta affirmatiua dicunt᷑ imꝑatiue. Vnde in tercio man⸗
dato pme tabule dicit.ſemento ⁊c.⁊ ſilꝛ in pᷣmo ſede.
Honoꝛa patrẽ c. Negatiua aũt dicunt᷑ indicatiue.que
ritur vnde H. ¶ Itẽ in aliquibo ẽ ꝓhibitio actus:a affe⸗
ctus ſeu volũtatis.in aliquibo nõ.dico ſcdᷣm foꝛmam.⁊
modũ tradẽdi p̃cepta.querit᷑ ̊ vnde B. Sol.dicendũ
de calogus habet coin ꝑationẽ ad legẽ fomitis coher⸗
cendam ⁊ repꝛimendã. penes iſtaʒ comꝑationẽ accipi
tur modus tradẽdi pᷣcepta decalogi.ſicut dictũ ẽ. Alege
em fomitis ꝓnitas ẽ ad quã cobercendam dat᷑ lex. Hec
aut ꝓnitas triplex ẽ ex fomite. vna ẽ ex defectu nature.
alia ẽ ex coꝛruptõe nature.tercia ex cõſuetudine.hec em
tripler ꝓnitas ad malũ ẽ ex fomite.qꝛ feruoꝛ ↄcupiſcen⸗
tie fomitis ↄtingit.vel ex ꝓnitate inflicta:ſicut ẽ illa que
eſt ex defectu nature.vel ex ꝓnitate ↄtracta que.ſ.eſt ex
coꝛruptione nature.vel acquiſita.que.ſ.eſt ex ↄſuetudi⸗
ne. Pꝛima ꝓnitas reſpicit neceſſaria.vnde ab illa ꝓni⸗
tate eſt apetitꝰinoꝛdinatꝰneceſſarij ad multiplicatõem
nature:2 ad ſuſtentatõeʒ. Hec aũt ꝓnitas facit moduʒ
differentẽ ſcdᷣm affectum ⁊ actũ.vnde ſcᷣm hãac eſt diffe⸗
rens ꝓhibitio affectus ⁊ actus.⁊ hoc ẽ quia natura ꝓ⸗
pter defectũ ſuũ ⁊ miſeriã vite habet ↄpulſionẽ ad ſupplẽ
dum ſuũ defectũ ⁊ quo ad multiplicationẽ ⁊ ſuſtentatio
nem. ⁊ quia mirabiliter ẽ appetitus ⁊ inclinatio nature
an iſta:ideo ꝓnitas iſta facit ꝙ in quibuſdã ꝓhibet᷑ af⸗
fectus ⁊ actus. Pꝛonitas aũt ↄtracta ex coꝛruptione na⸗
fure reſpicit pꝛeter neceſſariũ vel ſuꝑfluũ. AUnde ab iſta
nitate eſt agetitꝰinoꝛdinatꝰpꝛeter neceſſarij vel ſuper
ui.7 ex ̊ͥ ẽ natura ꝓna ad cõmittendũ malũ.⁊ omittẽ⸗
dum bonũ.Et ideo ꝓnitas iſta facit differentẽ modum
in pᷣceptis.ſcdᷣm iſtas differentias.affirmatiuũ.negati
uum.indicatiuũ.imꝑatiuũ.Ex illa ꝑte qua ẽ ꝓnitas ad
omittendũ eſt affirmatiuũ. Ex illa ꝑte qua ẽ ꝓnitas ad
cõmittendũ malũ venit negatiuũ. Prohibitio em̃ eſt cõ⸗
tra ↄmiſſionẽ.⁊ hoc ptʒ in mãdatis oꝛdinantibo ad deuʒ
7 ad ꝓrimũ.vbi em̃ eſt ꝓnitas ad ↄmittendũ malũ con⸗
tra eum ꝑ ↄtemptũ:occurrit lex negatiue.vbi vᷣo eſt ꝓ⸗
nitas ad omittendũ bonũ qð oꝛdinat ad deum:occurrit
lex affirmatiue. Siłꝛ eſt in mãdatis oꝛdinãtibo ad ꝓxi⸗
mum. vbi eſt omiſſio eſt affirmatiuũ.ↄtra ↄmiſſioneʒ ne⸗/
gatiuũ. Et quia cõmiſſio videt᷑ dãnabilis ſed nõ omiſ/
ſio populo dure ceruicis.ſicut erant iudei:ideo in man
datis que ſunt contra bonũ omittendũ ponit imꝑatiuũ.
vt oſtendat ꝙ dãnabile eſt omittere bonũ:⁊ ꝙ ex debito
tenemur ad nõ omittendum. Tercia vᷣo pꝛonitas eſt ex
ↄſuetudine vel ↄuictu.Et ex hac ꝓnitate eſt additio cõ⸗/
minatõnis.rationis.ꝓmiſſionis.ad mandata. Hec au
tem ꝓnitas quadruplex erat in iudeis. Erant em̃ ex cõ⸗
ſuetudine pꝛoni ad erroꝛem ⁊ ydolatriam. ſcdᷣm qð ha⸗
betur Ozee.ij. Urgentum multiplicaui eis 2 auruʒ que
fecerunt Haal. Item pꝛoni erant ad ↄtemptũ dei.ſcom
qð habetur IYſa.j.Filios enutriui ⁊ exaltaui.ipᷣi autem
ſpꝛeuerunt me. Item erant pꝛoni ad obliuionẽ dei.ſeðᷣm
qð habetur deut.xxxij. Oblitus eſt domini creatoꝛis ſui
Item erant pꝛoni ad auaritiam. Math.xv. babetur. ꝙ
ipſi tranſgreſſi ſunt mandatum dei de honoꝛe patris et
matris per auaritiam ſuam.quia fecerant traditionem
ne filij ſuccurrerent parentibns.nec eos honoꝛificarent
muneribus:nec ſuſtentarent:ad qð inducebat eos aua⸗
ritia.vnde dicit ibi. Dunus quodcũq; eſt ex me ꝛc̃. Ad
iſta ergo quatuoꝛ ꝓni erant ex ↄſuetudine:vel cõuictu.
in illo mãdato qð eſt ↄtra erroꝛẽ.Addidit tria.ſrõnem
ad monendũ intellectũ. cõminotionẽ.⁊ ꝓmiſſionem ad
mouendũ affectũ:h̊ differẽter. quia mouet᷑ affectus amo
re vel timoꝛe. Cõminatio ergo eſi ad mouendũ affectuʒ
timoꝛe. ꝓmiſſio ẽ ad mouendũ affectuʒ amoꝛe.Et quia
pꝛimũ mandatũ pꝛime tabule erat contra erroꝛẽ: iõ ad⸗
didit ei illa tria. Scᷣm vo mãdatuʒ.ſ.Qon aſſumes eſt

n
e
an⸗

aſ
n
ndi
ber,
pi
g

ne
lecc
ſn
ne

di⸗
1

35
ſer
*
M

no

Lueſtio

ztra ↄtemptũ. Cõtemptꝰ aũt dei ꝑ ↄminationẽ cohercet

ideo illi mãdato addit᷑ ↄminatio.Lerciũ pᷣo mandatũ ẽ

ↄtra dei obliuionẽ. Contꝛa vᷣo obliuionẽ debet hõ excita
ri ratione. ⁊ ideo illi mãdato addit᷑ ratio.bac de cauſa
dicit. Memẽto q̃ſi dicat.habeas ĩ memoꝛia hec: ne tra⸗
das obliuioni ⁊c. Et hec ꝑtinẽt ad deũ.ꝛonitas at ad
auaritiã erat reſpectu ꝓximi ſen ↄtra ꝓximũ. ? ideo ma
datum ↄtra auaritiã eſt de ſeda tabula ſ.pꝛimũ. Hono⸗
ra ⁊c. Cõtra vo auaritiã tollendã nihil plus valet i p⸗
miſſio.⁊ ideo illi mãdato. Honoꝛa patrẽ addit ꝓmiſſio
⁊c̃. Per hec patet ſolutio omniũ obiectoꝝ ·

Nueſtõ triceſima de ado
ODſtqᷓ inquiſitũ eſt

de decalogo in generali. Reſtat nũc in⸗
quirere in ſpeciali de quolibet pꝛecepto
ccalogi. vt autem planioꝛ ſit inquiſitõ
querendũ eſt primo de adoꝛatione dei.

Sec ũdo de adoꝛatõe xpᷣi. Dercio de adoꝛatõe creature.

Membꝛũ pꝛimũ
IYrca adoꝛatõeʒ der querũt plura. Pꝛimo
quid dicat᷑ adoꝛatõ dei. Scðo que ſit ratõ
diuine adoꝛatõis.Lercõ de vntate ⁊ dif⸗
ferentia diuine adoꝛationis.

Articulus pꝛimus

Kimo querit᷑ quio dicat᷑ adoꝛatõ diuina hoc

modo. Pꝛimo an dicat᷑ vniuoce adoꝛatio de

latria ⁊ ydolatria. Scðo an dicat᷑ vniuoce

adoꝛatio que eſt latrie 2 dulie. Tercio an dicat adoꝛatõ

actum interioꝛem vel exterioꝛem.

tum ad pꝛimum .S. .

oſtendit᷑ adoꝛatio dicat᷑ vniuoce de latria ⁊ ydolatria
Ao qs ſic.appetitꝰ beatitudinis cũ eſl ſcᷣm veritatẽ di⸗
rectus.⁊ cũ ꝑ erroꝛẽ ẽ indirectꝰ.nõ dicit᷑ equiuoce ſ̊ vni⸗

noce. ec ipa beatitudo cũ appetit᷑ ſᷣm veritatẽ ⁊ im er

roꝛem. ergo ſilłꝛ cultus deo exhibendus cũ exhibet᷑ ſcðᷣm
veritatẽ ab aĩa fideli:⁊ cum exhibet᷑ ꝑ erroꝛeʒ ab ydola⸗

tria:nõ erit cultus equiuoce dictus:ſᷣ̊ vniuoce.igit᷑ ado

ratio vniuoce dicit᷑ de latria ⁊ ydolatria.Ndaioꝛ ptzʒ. qꝛ
cum appetit beatitudo ſcõm veritatẽ:ita ꝙ appetitus di⸗
rectus ẽ vbi eſt beatitudo:⁊ cũ appetit᷑ ꝑ apetitũ indire⸗

ctum ꝑ erroꝛẽ vbi beatitudo nõ eſt:ſicut apetũt eam er⸗/
rantes.qui querũt beatitudinẽ in diuitijs tꝑalibo.deli⸗
tijs ⁊ honoꝛibo.eadẽ eſt ratõ vtrobiq;.ſ.ratõ ſũmi boni.
que mouet vtrũq; apetitũ.vterq; em ſummũ bonũ con⸗
ſiderat.⁊ ſummũ bonũ mouet vtrũq;. ergo ſilꝛ cũ ſit ea⸗

dem ratio cultus ⁊ adoꝛatõnis in fideli 2 in ydolatra.ſ.

ratõ diuini numinis. Item ponat᷑ ꝙ aliquis intẽdat

emere argentũ ⁊ emat ſtanũ.alter intendat emere argen
tum ⁊ emat argẽtũ. nõ eſt equiuoca intẽtio in vtroq;.li⸗
cet vnus fallat᷑ alter nõ. Materia em̃ nõ diuerſificat in
tentionẽ p finis.⁊ ita cũ idem ſit finis iſtoꝝ qui intẽdũt
emere argẽtuʒ: ptʒ ꝙ vnica ẽ eoꝝ intẽtio.ergo ſilꝛ in la⸗
tria ⁊ ydolatria.cũ in vtraq; intẽdat adoꝛare aĩa numẽ
i ſiue diuinũ:licʒ vnꝰadoꝛet numẽ diuinũ.alt᷑ nõ ꝗ fal
lit᷑.nec illð qdð adoꝛet diuinũ ẽ.q¶¶ Itẽ oĩs enltꝰdeo de bi⸗
tus ẽ latria.̊ cultꝰydolatrie ẽ cultꝰdeo debitꝰ:ᷓ ydola⸗
tria ẽ latria.ᷓ adoꝛatio vniuoca. Maioꝛ plana ẽ. ¶ Di⸗

noꝛ etiã ptʒ.qꝛ nihil aliud ẽ ydolatria niſi cultꝰdeo debi

tus datꝰydolo.AVd ooſitũ ſic. Hoe nomẽ deꝰ dr̃ nũcu⸗
patiue ⁊ eẽntialit. Eſſentialit᷑ dr̃ ð veꝛo deo:ſ̊ nücupati
ue dr eẽ ſolũ de ydolo. Si ꝙᷓ nõ dicat᷑ vniuoce ſie ſic.Sᷣ
equoce: ſilꝛ diuinũ dictũ de ydolo ⁊ de vero deo nõ e
vniuocũ h̊ equocũ.ſ̊ diuinũ olideratũ vtrobiq; ẽ rõ ado⸗
ratõis.g ratõ adoꝛatõis latrie ⁊ ydolatrie equoca eſt.⁊

„½

ita equoce dicit᷑ adoꝛatio de latria 2 ydolatria.¶ Item
Ro.j.Qui mutauerũt veritatẽ dei ĩ mẽdaciũ glo. Veri⸗
tas dei ẽ glia dei.veritatẽ txi tenẽ eſt vnũ deũ colere.veri
tatem ĩ mẽdaciũ ↄueꝛtẽ ẽ creature ſeruire ꝓ creatoꝛe.ve
ra em̃ religio in vniꝰↄſtat veri dei ſeruitõ.ipᷣa naq; veri⸗
tas vnꝰ ẽ deꝰ.ipᷣe em̃ vna natura ẽ naturalit᷑. vna ẽ vera
diuinitas.⁊ ita non poſſunt duo veri dij veracit dici:ſic
ipᷣa vna veritas nõ põt naturalit᷑ diuidi.vnũ itaq; deũ
colere veroq; deo ſeruire nõ ẽ vtiq; veritatẽ dei ĩ medaci
um ↄmutare.Si g̊ ydolatria creature ſeruit ꝓ creatoꝛe
ↄmutat veritatẽ in mẽdaciũ.latria vᷣo veritatẽ tenet.nõ
ergo ſe habet vniuoce adoꝛatio reſpectu latrie ⁊ ydola⸗
trie. Sok.dicẽduʒ q; nõ dicit᷑ vniuoce nec ꝑ analogiã

uens i vtraq; adoꝛatõne equoca eſt.ſ.numẽ diuinũ ſcðᷣm
veritatẽ:⁊ ᷣm extimatõeʒ.vnꝰ em̃ adoꝛat numẽ diuinuʒ
