te his qui oderunt vos. drñtia legis eſt ſᷣm drñtiam
debiti faciendi:quia lex nihil aliud eſt qᷓ; deſcriptio de⸗

biti faciendi vel mali vitandi.alia erit lex euãgelij a le

ge naturali. Rñdeo.dðm ꝙ ſicut natura oꝛdinatur
ad gratiam: ita lex nature ad legeʒ euangelij.nec ẽ ea⸗
dem lex naturalis cum lege euangelij.non tñ lex natu⸗
ralis per euãgeliũ aufert᷑ ſed ꝑficit᷑.ð.g.lex naturalis
dicit ꝙ diligendus eſt deus:quia bñficus:⁊ qꝛ creatoꝛ
Lex euangelij dictat ꝙ diligẽdus eſt: quia bonꝰ ⁊ quia
redemptoꝛ. Item lex naturalis dictat ꝙ diligendus eſt
ꝓrimus quia homo ⁊ confoꝛmis in ſpecie:⁊ qꝛ ab vno
umus conditi. Lex vᷣo gratie dictat diligendũ ꝓximũ
quia filius dei vel poſſibilis ad filiatiõʒ:⁊ quia imago
ci:⁊ quia ab vno ſumꝰredempti.Ex diueꝛſis igit᷑ cau
ſis eſt debitũ diligendi deum ⁊ ꝓximũ ſᷣm legem natu
re ⁊ ſᷣm legẽ euangelij.quaꝝ vna tñ oꝛdinat᷑ ⁊ ꝑficit᷑ ꝑ
aliam. Ex quo pʒ ꝙ non eſt eadeʒz lex naturalis cuʒ le⸗
ge euangelij.tñ lex naturalis oꝛdinat᷑ ad eam ſicut ad
ſuam ꝑfectionem. Et ideo dicit ſido.ꝙ ius diuinum
conſtat natura.⁊ hac ratione verum eſt ꝙ ius natura⸗
le lege ⁊ euangelio continet᷑.¶ Ad illud ꝗ̊ qð pᷣmo obij
citur ꝙ lex euangelij eſt inſcripta coꝛdi ſicut lex natuꝛa
lis.Dicendũ ꝙ verum eſt:ſed tñ differenter. Eſt enim
inſcriptio debiti faciendi ᷣm dictamen inditum cõſci⸗

entie ab ipſa conditione eadẽ apud omẽs.Et eſt inſcri

Beid hm dictamen impreſſum conſciẽtie ex fide ſeu iu⸗
iſicatione apud credentes.prima inſcriptio eſt natu⸗
re:ſecũda eſt legis euangelice.prima eſt ex natura in⸗
dita:ſecũda ex gratia data ſeu ſuꝑaddita. Et ido ſigẽn
ter dicit᷑ Hieꝛe.xxxj.Dabo legem meã.⁊.j.ad Roma.
Euangeliũ eſt virtus dei in ſalutẽ omni credenti.quia
ſicut lex naturalis eadeʒ eſt apud omneʒ hoĩeʒ: ita lex
euangelij eadeʒ eſt apud omẽʒz credenteʒ. 4¶ Ad ſecũdũ
dðm· ꝙ lex naturalis non eſt pars legis euangelij: ẽ tñ
fundamẽtuʒ ipſius ſicut natura eſt ſubiectum gratie.
7 inde eſt ꝙ quicꝗd dictat lex naturalis:dictat lex euã

gelij tñ altioꝛi ratione.ð.qᷓ. ſᷣm legem nature dictatur

matrimonium ad hoc vt generetur homo ⁊ multiplice
tur ſpecies.Fᷣm dictamen gratie ad hoc vt filius homi⸗
nis qui ꝑ regenerationeʒ fiat filius dei:⁊ vt multipli⸗
cetur proles ad cultum dei.¶ Ad tercium dicendũ.q;
aliter eſt vniuerſalis lex euãgelij: aliter lex naturalis
⁊ ſemper ⁊ ad omnes.lex enim euangelij vniuerſalis ẽ

Fm cauſam quo ad omnes. ſm effectuzʒ vᷣo vninerſalis
eſt quo ad credentes. quemadmodum gratia ᷣm cau⸗
ſalitatem omnibus offertur:tamen ſᷣm effectum ſolis
diſpoſitis ⁊ ipſam recipiẽtibus exhibetur.Lex vᷣo na⸗
turalis ſᷣm cauſam ⁊ eſſectuʒ vniuerſalis eſt ⁊ quo ad
omnes. Hmnibus enim hominibus naturaliter imp⸗
mitur:⁊ naturam humanaʒ inſeꝑabiliter comitatur.
Ter ðvᷣo euangelij vniuerſalis eſt ⁊ ſemper ⁊ ad omnes
⁊ q̃ntum in ipſa eſt ſeu q;tum ad gꝛatiam dantis:non
tamen q;tum ad effectum ſuſcipientis.Lex vᷣo natura⸗
lis ſemper ⁊ ad omnes eſt ſm effectum ſuſcipientis.
¶ Ad vltimuʒ reſpondeo. ꝙ illa regula philoſophi qð
natura eſt tale ⁊c. dicit᷑ per comꝑationem naturaliuʒ
habituum ad habitus acquiſitos: non per comꝑatio⸗
nem ad habitos gratuitos.immo quod gratuite ẽ:ma
gis eſt qᷓ; quod natur ale eſt: id eſt nobilius ⁊ dignius:
ꝙuis non diuturnius.vtraq; tamẽ lex naturalis ⁊ lex
euangelij dicitur eterna ſeu peꝛpetua: ſed differenter.
illa enim peꝛpetua eſt quo ad omnes? ĩ effectu: iſta vᷣo
perpetua eſt quo ad credentes ⁊ q̃ntum in ſe eſt.

Mlembꝛũ quintũ

Veritur poſtea.vtrũ lex euangelij ſit ea⸗
dem cum lege Moyſi. Ad quod ſic.vna
eſt fides noui ⁊ veteris teſtamenti ñ dif⸗
ferens qᷓ;tum ad eſſentiam. ergo vna erit
lex noui ⁊ veteris teſtamenti.Si enim eſt vnitas ex ꝑ⸗
te cognitionis veritatis per fidem: vnitas debet eẽ ex
parte oꝛdinis bonitatis per legem. ¶ Item Math. v.
on veni ſoluere legem ſed adimplere. Glo.euange⸗
lium eſt recapitulatio veteris legis.Si ergo recapitu⸗

iatio legis non diuerſiſicat legem: non erit diuerſa lex
euangelij a lege moyſi.¶ Iem euangelium eſt imple⸗
tio legis.lex igit᷑ plena eſt lex moyſi cum euangelio. er
go non eſt differens lex euangelij a lege moyſi.¶ Item

non eſt aliud ius inchoatum ⁊ idem ius perfectũ.ergo
non eſt alia lex iuris inchoati ⁊ eiuſdeʒ iuris perfecti.
Sed ſic ſe habet lex ⁊ euangelium. ¶ath.v.NQiſi ab⸗
undauerit iuſticia veſira ⁊c᷑. Glo.plenius agũtur pꝛe⸗

cepta que premiſſa ſunt ad inchoationem ſupple ĩ lege

dum fuerint addita ad perfectionem ſupple in euange⸗
lio. Contra. Mon eſi eadeʒ lex litteꝛe:lex ſpũs.Cerx

moy ſi lex littere eſt. lex euãgelij ſeu xp̃i lex ſpiritus eſt

RKoma. vij. ¶ Item non eſt eadeʒ lex factoꝛum ⁊ lex fi⸗
dei. ſed lex moyſi eſt lex factoꝛum: lex euangelij lex ẽ fi
tei Roma.iij. 4 Item non eſt eadeʒ lex vmbre2 ſigna⸗
tionis: ⁊ ler veritatis ⁊ erhibitionis.ſed lex moyſi eſt
lex vmbre ⁊ ſignationis. Hebre.x. VUmbꝛã habens lex
futuroꝛum non ipſaʒ imaginez. lex vᷣo euangelij eſt lex
veritatis ⁊ exhibitionis.ergo non eſt eadem lex moy⸗
ſi ⁊ lex euangelij. ¶̃ Item quaruin legum ſunt fines di
uerſi:ipſe erunt diuerſe.vᷣ finis legis timoꝛ ẽ dei eccs
vltimo. Finis euangelij amoꝛ di.j.ad Thimot᷑.pᷣmo.
Ande auguſti. Mreuiſſima differentia legis ⁊ euange
lij: timoꝛ ⁊ amoꝛ.ergo ⁊c.¶ Item non eſt eadeʒ lex tẽ⸗
poꝛalis ⁊ eteꝛna.ſed lexr moyſi tempoꝛalis eſt ad Galł.
tercio. Quid igitur lex ꝓpter tranſgreſſionem poſita ẽ
ſupple coercendam donec veniuet ſemen ⁊c̃.euangeliux
ðo eſt lex eterna. Apoc̃.xiiij. Vidi angelum habentem
euangelium eternum. Et Math.xxiuj. Celum 2 terra
tranſibunt: verba autem mea non tranſibunt. Kñ ⸗
ro.dicendum ꝙ lex euangelij ⁊ lex moyſi vna lex ẽ ra⸗
tione vniuerſali: diuerſe vᷣo ſunt in ratione pꝛopria.
Ande auguſti.contra aduerſariuʒ legis ⁊ prophetaꝝ
qui recte colit deum:vtriuſqʒ teſtamenti inuenit vnuʒ
deum:⁊ eiuſdeʒ vnius dei in vtꝛoq; diligit bonitatem:
in vtroq; metuit ſeueritateʒ. Rationeʒ autem vniuer⸗
ſalem ⁊ cõmuneʒ dico multipliciter in comꝑatione ad

VOuneſtio

efficientem: in comꝑatione ad finem: in comꝑatione
ad ſenſum. vnus ergo eſt legiſlatoꝛ vniuerſalis legis 2
euangelij deus. Jaco. iiij. AUnus eſt legiſlatoꝛ ⁊ iudex:
vnus finis ſcʒ x̃s. VUnde Augꝰ. contra aduerſarium
legis ꝓphetarum libꝛo ſecũdo. Iinis legis quis eſt:
ad hoc non ego ſed apoſtolus ipſe reſpondeat· Finis ẽ
inquit legis xpᷣs ad iuſticiam omm credenti Roma. x.
Finis perficiens non interficiens.finis quippe dicitur
ꝓpter quem fiunt omnia quecũq; aliquo fiunt officio.
am inter officium finem hoc diſtat. ꝙ officium eſt

in eis que facere debemus. finis ꝓpter quem facimus.

vnus ſenſus quia vna vniuerſalis veritas. AUnde Gꝛe

go. ſuper Eʒzech.j.vbi dicitur.ꝙ rota erat in rota. qð

predicat lex hoc exhibet euangelium. 2 iterum. Diui 2
na eloquia etſi tempoꝛibus diſiũcta ſunt: ſenſibo ſunt
vnita. 4¶ Rationez vᷣo pꝛopꝛiam dico ſimiliter multi⸗
pliciter. per comꝑationem ad efficientem: 2 ad finem:
7 ad ſententiam. Per comꝑationem ad efficientez dif
fert lex ⁊ euangelium. quia lex data eſt per hominem

purum: euangelium vo per xpᷣm. Johᷣ.primo.Lex per

Aoyſen data eſt ⁊c. Per comꝑationem ad finem dil⸗
ferunt ſimiliter.finis enim illius eſt declinatio mali ꝑ
timoꝛem. finis iſtius principaliter: operatio boni per
amoꝛeʒ. Vnde auguſti. contra aduerſarium legis 7 p⸗

phetarum. Leſtamentum nouum differt a veteꝛi: quia

ibi vetus homo foꝛmidinis coartatur anguſtijs: ⁊ hic
nouus bomo ſpaciatur latitudine caꝛitatis. Per com
parationeʒ vᷣo ad ſententiam differunt. quia ibi veri⸗
tas in figuratione: hic veritas in exhibitiõe.⁊ hoc q;

tum ad figuralia. Ande Auguſti. de concoꝛdia euãge⸗

liſtarum. Quod lex ⁊ pꝛophete prenunciaueꝛunt: hoc
redditum atq; completuʒz in euangelio demonſtratur.
Item ibi eſt veritas ſᷣm inchoationem:hic vo eſt veri⸗
tas ſm peꝛfectionem.⁊ hoc quo ad moꝛalia.vnde Na
thei.v.iQAiſi abundauerit iuſticia veſtra ⁊c̃.vbi dic au
guſti. Plenius aguntur premiſſa ad inchoationeʒ dũ

fuerint addita ad perfectioneʒ. 4 Dicendum igitur.ꝙ
lex moyſi ⁊ lex euangelij vna lex eſt in ratione vniuer⸗

ſali: differentes vᷣo ſunt in ratione propria.⁊ boc qa
illa data eſt populo carnali: iſta ſi pirituali.illa paruu
lis: iſta perfectis.vnde ſᷣm ꝙ dicit Auguſtinꝰ de vera

religione. Sapiens medicus alia mandata dat infir⸗

mo per miniſtros: alia per ſe.ita deus alia mandata
cædit per moy ſen: alia per ſeipſuʒ in euangelio.⸗Itẽ
Augꝰ. ad MNMarcellinũ.Cum aliud magiſter adoleſcẽ⸗

ti qᷓ; puero ſolebat impoſuit: doctrina conſtans muta/

to precepto non mutata mutauit. Ita ⁊ per hunc mo/

Duʒ ſicut ipſe intendit creatoꝛ alia in lege alia in euan

gelio: doctrina veritatis eiuſdez fieri precepit ibi po⸗
pulo paꝛuulo: hic vo adulto populo.Et ꝑ hãc diſtin⸗
ctioneʒ pʒ rñſio ad obiecta.

Membꝛum ſertũ

Einde queritur d differẽtia legis ⁊ euã
gelij. Et queruntur duo. Primo.vtrum
differant ſicut contraria: aut ſicut diſꝑa
ta.Secundo.de modis differentie.

4
Articulꝰpꝛimus
D primunm ſic obijcitur. Quarum legũ ſan
ctiones ⁊ precepta ſunt contraꝛia:⁊ ipᷣe ſunt
contrarie.ſed legis ⁊ euãgelij ſunt precepta
contraria.ergo lex ⁊ euangelium ſunt contrarie. Pro
batio medie.In lege prohibẽtur edenda qᷓplurima ſi⸗
cut immunda Leuit᷑.xj. In euangelio vᷣo nõ dicuntur

immunda. Mathei decimogꝗnto. Mon quod intrat in

os coinquinat hominem. Ende ⁊ apoſiolus ex hac au

ctoꝛitate dicit omnia munda mundis ad Thitum pri

Alx.

mo. 4! Item in lege conceditur odium inimici:quia ſo
lum precipitur dilectio amici. Leuit᷑.decimonono.Di
liges amicum tuum. In euangelio precipitur dilectio
inimici AMathei quinto. Item in lege dicitur oculum
pꝛo oculo: dentem pro dente Exodi viceſimoprimo.
In euangelio ðo dicitur. Ego dico vobis omnino non
reſiſtere malo. Item in lege dicitur. Reddes domino
iuramenta tua: ⁊ per nomen eius iurabis Beutero⸗
nomij ſexto. In euangelio dicitur non iuraꝛe omnino.
Contra.Eʒech.primo.Rota erat in rota.hoc ẽ no⸗
uum in veteri: ſicut exponit Grego.ergo non ſunt cõ⸗
traria.4 Item Alathei quinto.i Qon veni ſoluere le⸗
gem ſed adimplere.euangeliuʒ ergo eſt legis impletõ.
ergo non eſt ei contrarium. ¶ Item Gregoꝛius ſuper
Eʒech.primo. Diuina eloquia etſi tempoꝛibus ſunt
diſiuncta: ſenſibus ſunt vnita. Reſponſio.Dicen⸗
dum ꝙ lex euangeliuʒ differunt non ſicut contraria
nec etiam ſicut diſparata qtum ad rationem vniuerſa
lem: ſed ſicut diſparata q;tum ad rationem pꝛopriam
ſicut iam patebit.¶ Ad illud ergo quod primo obijci⸗
tur.q precepta legis ⁊ euangelij ſunt contraria: reſpõ
dendum per interemptionem. ¶ Ad illud per quod vi
detur probari de pꝛohbibitione eſcarum. Dicendum ꝙ
non eſi contrarium.nam lex pꝛohibuit eſcas:⁊ dixit ĩ⸗
mundas triplici de cauſa. Propter ſignationem.vnde
immunda dixit quia figurabant immunda. Item pro
pter abuſum. vnde immunda dixit ⁊ pꝛohibuit illa ꝗ⸗
bus abutebantur ad ritum ydolatrie: ſicut S. oſtẽſum
eſt. Item immunda dixit pꝛopteꝛ indignitatem illius
populi propter quam quedam per probibitioneʒ ſub⸗

traxit ei velut immunda.Lex vᷣo euangelij dicit ⁊ con⸗

cedit omnia munda: reſpiciens ad naturam rerum:
ad conuenientem vſum ⁊ ad dignitatem vtentium.
De prima cauſa dicit Auguſtinus contra Jauſtum.
ꝙ dirxit lex aliqua eſſe immunda: 2 ꝙ dicit apoſtolus
omnia eſſe munda: non ſunt contraria.quia hoc dixit
apoſtolus de ipſis naturis: lex ðo propter quaſdam
prefigurationes tempoꝛi congruentes non natura ſed
ſignatione dixit immunda.verbigratia. Si de porco
7 agno requiratur: vtrunq; mundum eſt.quia omnis

creatura dei munda bona. quadam ðdᷣo ſignatiõe agnꝰ

mundus ⁊ poꝛcus immundus eſt. immu ndum quiꝑppe
illud aliud in lege poſitum eſt: eo ꝙ non ruminat.non

autem boc eius vicium: ſed natura eſt. Sunt autem

homines qui per hoc als ſignantur immundi pꝛoprio

vicio: non natura.qui cum libenter audiant verba ſa
pientie: poſtea de his omnino non cogitant. Quod

enim vtile audiens ⁊ velut ab inteſtino memoꝛie: tan⸗
ꝙ̃ ad os cogitationis recoꝛdandi dulcedine reuocare:
quid aliud eſt ꝙᷓ ſpiritualiter quodãmodo ruminare.
quod qui non faciunt illoꝛum animalium genere figu⸗
rantur. VUnde ⁊ ipſa a talibus caꝛnibus abſtinentia ta
le vicium nos cauere premonuit. De ſecunda cauſa ſa

tis dictum eſt ſupra queſtione de immunditijs. De ter

cia vᷣo cauſa dicit Auguſtinus in queſtionibus noni ⁊
veteris teſtamenti. Eſcarum ler non in primoꝛdio le⸗/
gis data eſt: ſed cum duce perfidia dei verbis 2 pro⸗

miſſis fidem nollent dare. ad duriciam coꝛdis ſui ac⸗
ceperunt precepta non bona Ezechielis viceſimo. IJd

enim dictum eſt vt ceruix illoꝛum premeretur ad pro⸗

ſfectum illoꝛum. Superbis enim hominibus ? contu⸗

macibus non debuit tota creatura ſubici. poſtea autẽ
miſericoꝛdia dei veniente reddita eſt libertas edendi.

Ange dicit Petrus apoſtolus Actuum decimoquĩto.

Quid imponitis ſuper ceꝛuicem fratrũ quod neq; nos
neq; patres noſtri potuimus poꝛtare.4! Ad ſecunduʒ
reſpondet Auguſtinꝰ contra Fauſtum dicens. Vnuſ⸗

quiſq; iniquus homo ⁊ inqᷓtum iniquus odio eſt ha⸗
bendus. inqᷓtum autem bomo eſt diligendus. Audito

igit᷑ ⁊ nõ intellecto quid antiꝗs dictũ e rat.odietis in⸗

imicũ veſtꝝ ſerebant᷑ homĩes in hoĩs odium:cum non
deberent odiſſe niſi viciũ.hos coꝛꝛigit dñs dicẽdo. Di
ligite inimicos veſtros.pᷣcipiendo vtiq; vt diligamus
inimicos:cogeret nos intelligere quo nã poſſemꝰ vnũ
eundẽq; hoĩem ⁊ odiſſe ꝓpter culpam ⁊ diligere ꝓpter

naturam. 4l Ad terciũ rndet augꝰ.in qõnibo no.⁊ ve.
teſta.qᷓ;uis dictũ eẽt antigs.Oculũ ꝓ oculo.⁊ ſaluatoꝛ

2—

dixit.iQon reſiſtere malo. nõ aliud voluit ſaluatoꝛ: q̃ᷓ
qð lex in ſenſu hʒ.ſ̊ voluntatẽ eius ꝑfecit:que erat re⸗
ſpectu ſalutis homĩs:̊ tñ different.Nam lex manda⸗
uit vt ſi ꝗs oculũ tolleret oculũ amitteret. vt ſic timoẽ
territi homĩes nõ facerent ne paterent᷑ qð ſibi fieri no
lebant ⁊ ꝑ hoc ſaluteʒ haberent. Saluatoꝛ vᷣo immu⸗
tatis veꝛbis docuit qð ſaluti ꝓdeſſet vt ſenſuʒ legis im
pleret:vt quia timoꝛe legis ſalui eſſe nequerant.ꝑ pa⸗
tientiaʒ victi emendarent᷑ ſeſe coꝛigentes. Item aug.ĩ
eodeʒ.lex ſic voluit inimicitiam tollere vt ꝑ retributio
nem territi homĩes deſinerẽt eẽ inimici.⁊ qm̃ audacia
ſua homiĩes timoꝛeʒ legis 2 nature ſpreuerũt creſcẽtes

in malũ.ꝑ hunulitateʒ ſaluatoꝛ inimicitiã voluit vin⸗

ci.vt vel ſic homĩes flecterent᷑ ad bonũ dum viderẽt nõ
ſibi reddi inimicitiaʒ.¶ Ad quartum ddm. ꝙ ſimilit᷑
nõ eſt ↄtrariũ.vtrobiq;.n.eſt intentio reuerentie veri⸗
tatis.vnde ꝙ; dicit lex: ꝑ nomen eius iuꝛabis.intelli⸗
git᷑ hoc eſt ſi ↄtingat iurare:nõ iurabis ꝑ ydola ſ̊ ꝑno
men eius. O. dᷣo dicit᷑ nõ iuraꝛe oĩno:ſicut dicit augꝰ.
ad publicolã.hoc dictũ eſt nõ quia iurare eſt peccatũ:
ſ̊ quia ꝑiurare immane peccatũ eſt a quo nos lõge eſſe
voluit ꝗ oĩno ne iuremꝰ cõmonuit.

Articułꝰ ſecũdus

Onſequent᷑ querit᷑ cũ nõ differãt lex ⁊ euã⸗
geliũ ſicut ↄtraria nec ſicut diſꝑata oĩno de
modis dꝛñtie.Qotandũ igit᷑ ꝙ ſᷣm aplin ſʒ
ſex ↄſideratões aſſiãẽt dꝛñtia legis moyſi⁊ legis euan
gelij. Prima. ſm ↄſideratõʒz virtutis. Scða.vᷣm oↄſide⸗
ratõʒ veritatis. Tercia.ſᷣm ↄſideratõneʒ ſeueritatis.

NQuarta.ſᷣm ↄſideratõʒ bonitatis.Quinta.ſᷣm oſide⸗

ratõʒ remuneratõis. Sexta.ſᷣm ↄſideratõeʒ lationis.
Scðm ↄſideratõʒ virtutis aſſignat᷑ drñtia ſᷣm for⸗
te ⁊ infirmũ.quia lex infirma eſt:euangeliũ vᷣo virtuo⸗
ſum ad Ro.viij.ꝙ impoſſibile erat legi ĩ quo infirma⸗
batur ꝑ carneʒ: deus filium ſuũ miſit.de euangelio vo
dicit᷑.j.ad ro.Euangeliũ virtus dei eſt in ſalutẽ aĩaꝝ.
Juxta hanc drñtiam accipiũt᷑ alie.¶ Prima.qꝛ rõne
virtutis dicit᷑ enangeliũ iuſtificans. lex vᷣo rõne infir⸗
mitatis nõ iuſtiſicans.ad Ro.iij. Ex oꝑibo legis non
iuſtificabit᷑ omĩs caro. VUnde ad ro.viij.ſuꝑ illud.in qͥ
lex infirm abat᷑ ꝑ carneʒ.dicit glo. Infirmabat᷑ lex peꝛ
carneʒ.i.carnales obᷣuãtias que nõ poterãat iuſtifica⸗
re.¶] Secũda.qꝛ lex inoyſi dicit᷑ lex littere.⁊ hoc ꝓpteꝛ

infirmitateʒ qua demonſtrat᷑ peccatũ:ſᷣ̊ nõ ↄfert adiu⸗-

uantẽ ſpiritũ vt dicit augꝰ. Lex vo euangelij dicit᷑ lex
ſpũs rõne virtutis ꝙ pᷣſtat adiuuantẽ ſpiritũ.G̊ ẽ gtiã
ad vitandũ peccatũ ⁊ ad faciendũ bonũ.vñ ad MRo.xij.
Seruiamus in nouitate ſpũs ⁊ nõ in vetuſtate littẽ.⁊
in eodeʒ.viij.Lex ſpũs vite.i.lex fidei.dicit glo.in xpᷣo
ihu liberauit me.vbi dicit glo. Oue leges bone ſũt. lex

fidei que peccatũ tollit:⁊ lex moyſi que peccatũ oñdit.
Tercia.qꝛ lex moyſi rõne infiꝛmitatis dẽ lex oneris

difficultatis.vnde in hꝰ figurã dicit᷑ Exo.xvij. ¶Ma⸗
nus moyſi erant graues.Et act.xv. Hoc eſt onꝰ quod
neqʒ nos neqʒ patres noſtri poꝛtare potuimꝰ.Lex vo
euangelij ratione virtutis dicit᷑ lex ſuauitatis ⁊ leuita⸗
tis. Math.xj. Jugum meũ ſuaue eſt ⁊ onus meũ leue.
Mota ̊ ꝙ ex infirmitate legis eſt ꝙ ꝑ ipſam ñ ẽ iuſtifi
catio a culpa.ꝙ ꝑ ipſam non preſtat᷑ adiuuans gꝛatia
ꝙ per ipſam cum difficultate fit oꝑatio bona.Ecõtra⸗
rio ex virtute euangelij eſt iuſtificatio a culpa ⁊ preſta⸗

tur adiuuãs gratia: ⁊ cũ facilitate ⁊ ſuauitate fit ope⸗

ratio bona.⁊ hec eſt ſumma predictoꝝ. Iteʒz vᷣm oli⸗
derationeʒ veritatis differt lex ⁊ euangelium. quia in
lege eſt veritas velata: in euangelio vpᷣo veritas reuela
ta.ij. coꝝ.iij.velamen in lectõne moyſi manet nõ reue
latum: qð in rpᷣo euacuat᷑.⁊ ſubditur.Qos aũt reuela
ta facie gloꝛiam dei ſpeculantes in eandem imaginem
tranſfoꝛmamur.4l YItez ᷣm eandeʒ conſideratõʒ in le⸗
ge fuit veritas vt vmbra: in euangelio ðᷣo vt imago.bhe
bre. x. Vmbꝛam habens lex futuroꝛum non ipſaʒ ima⸗
ginem. 4¶/ Iteʒ 'm eandeʒ conſiderationeʒ in lege erat
veritas ꝓmiſſionis: in euangelio vo veritas exhibiti⸗
onis.Vnde beatus Grego.ſuꝑ Eʒech.primo. Rota ĩ
rota.quia qð predicat lex qð pbete annũciant: h̊ ex⸗
hibet euangelium. ⁊ prima Johᷣ. lex per moyſen data
eſt: gratia ⁊ veritas ꝑ ihᷣm rpᷣm facta eſt. Et augꝰ.in
queſtionibo noui⁊ veteris teſtamẽti. Ante promiſſio
erat ſcilʒ in lege: poſtea vᷣo fit gratia ĩ euangelio.No⸗
ta ꝙ lex dicit᷑ eſſe velata quo ad malos.dicitur habere
vmbꝛam quo ad bonos imꝑfectos. dicit᷑ etiam habere
veritatem in pꝛomiſſione:nõ in exhibitione quo ad iu⸗
ſtos perfectos. Itez ᷣm conſideratõneʒ ſeueritatis
dicitur lex ⁊ euangelium differre.quia illa dicitur lex
ire: iſtud dᷣo lex miſeꝛicoꝛdie.ad Koma.iiij.Lex iram
operatur. Glo.vt reos faceret temꝑali pena.Exo.xxj.
Oculum pro oculo ⁊c.⁊ ita ira operatur.⁊ Tuce.x.
Samaritanus infudit vinum ⁊ oleum. vinum auſteri
tatem legis: oleum miſericoꝛdiam ⁊ leuitateʒ euange⸗
lij. ⁊ iuxta hanc differentiam dicit᷑ lex moyſi lex timo⸗
ris.euangelium vo lex amoꝛis. vnde Auguſti. contra
Adamantiũ. Mreuiſſima differentia legis ⁊ euangelij
timoꝛ ⁊ amoꝛ.Et Hebre.xij.Qon acceſſiſtis ad tracta
bilez igneʒ ⁊? turbinem ⁊ tube ſonum.Loquitur de la⸗/
tione legis:pro quo moyſes dicit.exterritus ſuʒ ⁊ tre⸗
mebundus: ſed acceſſiſtis ad ſyon monteʒ ⁊ teſtamen⸗

ti noui mediatoꝛeʒ. 4 Item iuxta eandeʒ conſiderati⸗

onem lex moyſi dicitur lex ſeruitutis.lex vᷣo euangelij
lex libertatis.ad Roma.viij. Non accepiſtis iterum
ſpiritum ſeruitutis in timoꝛe: ſed ſpiritum adoptõnis
filioꝛum. Et Jaco.j. Qui ꝑſpexerit in lege perſecte li
bertatis ⁊c.Qota ̊ ꝙ lex moyſi eſt lex ire in cõmina⸗
tione ſeu in penarum determinatione.lex timoꝛis ĩ af⸗/
fectione: lex ſeruitutis in executione. Ittez m con⸗
ſiderationeʒ bonitatis differunt lex 1 euangeliũ.quia
lex moyſi eſt ler imꝑfectionis boni: lex vᷣo euangelij ẽ
lex perfectionis. Hebre.vij.QAihil ad perfectum addu
xit lex.⁊ ¶MDath.v. Non veni ſoluere legem ſed adim⸗
plere. Glo. implet xp̃s legem dum premiſſis ad incho
ationeʒ vite agende ſuꝑaddit plura ad perfectõeʒ mo⸗
ralium preceptoꝝ.⁊ ſᷣm hanc conſiderationeʒ dicitur
lex prohibere manum tm̃: euangelium vᷣo voluntatem
ſeu animũ. Vnde in pᷣs.Lex domini immaculata con⸗
uertens animas.Glo. nõ ꝙ ait animas.i.voluntates
non ſolũmodo manus vt vetus lex que manum maxi⸗
me non animũ cohibebat. hac etiam ratione dicit᷑ lex
moyſi lex factoꝛum: euangelium ðvᷣo lex fidei. Roma.
iij. Excluſa eſt gloꝛiatio tua.per quam legem: factorũ
non: ſed per legem fidei.Glo.lex cohibet manum non
animuz. ¶ Item m hanc conſideꝛationem dicitur lex
littera occidens.lex enangelij ſpiritus viuificans.ſecũ
da coꝛint᷑.tercio.Littera occidit: ſpiritus auteʒ viui⸗
ficat.Et Auguſtinus libro de ſpiritu ⁊ littera.que oc⸗
cidit certe eſt decalogus in illis duabus tabulis ſcri⸗
ptus. quia lex ſubintrauit vt abundaret delictum ad
Roma. v. 4/ Item m eandem conſiderationem dicit
lex continere precepta non bona.Eʒzech.xx. Dedi eis
precepta non bona. Euangeliuʒ vᷣo continet precepta
bona.quia ſicut dicit Iſidoꝛus in libro differentiaꝝ ·
Precepta legis non bona ſunt euangelio comparata:
quia in eis quedaʒ inutilia infirmioꝛibus ſenſibo agẽ⸗

2
W

da permiſſa ſunt. vt libellus repudij cupiditas iſrae⸗
litarum ſpolijs egiptioꝛum ſocianda permittit. ¶ o

tandum igitur ꝙ per tria oſtenditur maxime imperfe-

ctio legis. Primo ex hoc ꝙ non prohibebat mali cau⸗
ſam ſcʒ voluntateʒ. Secundo ex hoc ꝙ prebebat mali
occaſioneʒz ſᷣm ꝙ dicitur littera occi o3
maloꝛum quoꝛundaʒ permiſſioneʒ. que tria potiſſune
monſtrant imperfectioneʒ: contraria vo enangelij ꝑfe
ctionem. IZtem m conſiderationeʒ remuneranong
diſſerunt lex 2 euangelium. quia in lege eſt promiſſio
tempoꝛalium. in euangelio vo promiſſio cternoꝛum.
Vnde Hebre. vij. Melioꝛis teſtamenti ſponſoꝛ factus
eſt xp̃e. Glo.melius eſt nouum teſtamentuin vetus.
quia melioꝛa bona ꝑmittit.i.eterna. vetus vo tempoꝛa
lia.Et xſido.in li.orñtiaꝝ. In veteri lege chanaan re
gnum ⁊ promiſſiones temꝑalium rerum continentur.
Ailaie.j. Si audieritis me bona terre comedetis. In
euangelio vᷣo vita eterna ⁊ regnum celoꝛum promittit
Math.iij. 1. iiij. Penitẽtiam agite appropinquabit.n.
regnum celoꝛum. ⁊ Math. v. Heati pauꝑes ſpiritn qᷣ
niaz iploꝛuim eſt regnum celoꝛuz. Item Fm conſide
rationem lationis differunt lex ⁊ euangelium.q; euan
gelium eſt lex vniuerſalis: lex moy ſi lex particularis.
Nex enim moyſi ſemini abꝛahe data eſt. ᷣm ꝙ dicit ad
HGala. iij. Abrabe dicte ſunt promiſſiões 2 ſemini eiꝰ.
Et Deut᷑.iij. Que eſt alia gens ſic inclita vt habeat ce
rimonias iuxta iudicia 7 eniuerſaʒ legem. Euangeliũ
dᷣo datum eſt omni generi homninum. VUnde Mar. vl.
Predicate euangelium omni creatnre. Et Math. vl.
Ite ⁊ gentes omnes docete. Hi ergo ſunt modi diffe⸗
rentiaꝝ legis ? cuangelij.

His igitur taliter poſitis

omiſſis bis que in ſuperioꝛibus inquiſita ſunt:reſũmẽ
do illos ſex diſferentiarum modos querimus Fm oꝛdi⸗
nem. Primo. de differentia legis 2 euangelij qᷓtum ad
rirtutem. Secũdo.de differentia aſſignata ꝗtuʒ ad ve
ritatem. Zercio. & differentia qtum ad ſeueritatem.
NQuarto.de differentia qᷓtum ad bonitateʒ. Quĩto. de

differentia qᷓtum ad remunerationeʒ. Sexto. de diffe⸗

rentia lationis. Cirxca primũ ſicut patet ex precedẽ⸗

tibus querenda ſunt tria. OPrimo.de differentia qᷓ̃tuʒ

ad iuſtificationeʒ. Secundo.de drũtia qᷓtuʒ ad gratie
largitioneʒ. Tercio.de drñtia qtum ad onus ſeu diffi
cultateʒ. De primo tercio require S. De ſecundo
vo querit᷑.vtꝝ ex virtute legis daret᷑ gratia. Ad quod
ſic. Hugo de ſan.vic. Lria genera ſacramẽtoꝝ inueni
unt᷑ fuille ſcripta ſub lege.quedã ſpaliter ad remediũ:
quedã vo ad obſequiũ: quedazʒ ad cultũ diuinũ. Pri⸗
ma ꝑtinent ad peccatoꝝ remiſſionẽ.ſecũda ad exercen

dam ceuotionẽ.tercia ad colendã pietateʒ. Prima in⸗

ſtituta fuerũt q̃i ad neceſſitateʒ vt in eis homo ſancti:

ficaret᷑: qualis fuit circũciſio ⁊ hoſtie ꝓ peccato ⁊ pro
celicto:⁊ ceteꝛa quedaʒ que ſpãliter ad emũdationeʒ 2

remiſſionẽ inſtituta fuerũt.Secũda aũt q̃i ad exercita
tioneʒ fuerũt ꝓpoſita: vt in eis deuotio fideliũ exercẽt᷑
7 meritũ augeret᷑. quales ſuerũt hoſtie pacificoꝝ que
offerebantur a fidelibus ad reconciliandã ſibi gratiazʒ
diuinam. Tercia inſtituta fuerũt quaſi ad preꝑatõeʒ
quandaʒ.vt quaſi inſtrumenta quedam eſſent ad cete⸗
ra ſacramenta tractanda ⁊ ſanctiſicãda: quale fuit ta⸗
bernaculum ⁊ atrium ⁊ omĩa vtenſilia que continebã⸗
tur ĩ eis.Ex his ergo manifeſte videtur dicere Hugo
legalia ſacramenta eſſe ad ſanctiſicationeʒ qᷓtũ ad ali
quam parteʒ. Sed omnis ſanctificatio eſt per gratiã.
ergo habuit virtuteʒ in ſacramẽtis conferendi adiuuã
tem grãm. 4 Item ideʒ Hugo. Si quis ſacramẽta pri
oꝛa effectum ſanctificatõnis habuiſſe negauerit:nõ mi
hi recte ſentire videt᷑.ꝗ̊ ſm Hugoneʒ ſacramẽtalia le:
gum habebant virtutem ſancuſicatõis. ergo? gratie.

dens. Tercio ꝓpt

4 Iteʒz ad 1Roma. vij. Lex quideʒ ſancta 7 mandatuʒ
ſanctum iuſtum ⁊ bonũ.⁊a loquit᷑ de lege moyli.lex ᷣ ẽ
ſancta.i.ſane docens:ſicut dicit Hiero.in glo.Et man
datũ.i.qdð per eam precipit᷑ eſt ſanctum in ſe.⁊ iuſtuʒ
id eſt iuſtificans peccatoꝛez.⁊ bonum.i.vtile ad vitaʒ.
Si g̊ mandatum legis eſt iuſtum.i.iuſtificans peccato
rem:⁊ bonuni.i.vtile ad vitam.ſ̊ iuſtificatio peccato⸗

ris ſiue acquiſitio vite non poteſt eſſe ſine gratia. gᷓ ex

lege eſt virtus ad gratiaʒ. Ron igitur differt lex 2 euã

gelium per hoc ꝙ in lege fit ſolum noticia: ⁊ in euange

lio adiuuans gꝛatia. Contra.Ad Gatł.ij. Mon ab
initio gꝛatiaʒ dei. Si enim ꝑ legem iuſticia. rpᷣs gra
tis moꝛtuus eſt. Ibi dicit glo.aug. Non ab initio gra⸗
tiam.i.non recipio legem:qð eſſet abijcere gratiam.q̊

ex ſacramẽtis legalibus non dabat᷑ gratia. ¶ Item ad

BGal.iij. Quis tribuit vobis ſpiritũ ⁊ operat᷑ virtutes
in vobis ex operibus legis:an ex auditu fidei? ac ſi di
ceret ſicut dicit glo.ex operibus legis nõ habuiſtis ſpi
ritũ:hoc eſt grãm.ꝑ vos.n.poteſtis videre ꝙ ego ꝗ ha
bui oꝑa legis:nõ tñ ꝑ ea ̊ ꝑ fideʒ accepi ptateʒ dandi
ſpiritũ miſterio:nõ anẽte.q Iteʒ ad Hebre.ix. Juxta
legem munera ⁊ boſtie offerunt᷑: que nõ pñt iuxta con
ſcientiaʒ ſeruientẽ deo ꝑfectum facere.Glo.munera ⁊
hoſtie non pñt ſeruientem deo ꝑfectum facere.i.plene
mundũ facere.⁊ hoc iuxta conſcisʒ.i.in ↄſcĩa intꝰ: etſi
ad viſum boim e.Ex quo pʒ ꝙ nõ eſt verũ qð dic̃ hu⸗

go. ſ. ꝙ boſtia ꝓ peccato erat ad ſanctiſicatõʒ ſiue emũ
datõz a peccato.⸗lj Itez ad Heb.ix.Sanguis bircorũ

7 thauroꝝ ingnatos ſanctiſicat ad emũdationem car⸗

nis. Ibi dicit glo. Ad emũdationem nõ anime ſed car⸗

nis.4 Itez ad idem eſt qð dicit᷑ ad Heb.x. Impoſſibi⸗
le eſt ſanguineʒ hircoꝝ auferre peccata. Relinquitur

igit᷑ ꝙ ex lacramentis legis nõ dabatur gratia. Re

ſponſio.legalia ſacramenta dicunt᷑ duobo modis.lel
que erant in lege obſeruata: vel que erant in lege inſii

tuta. In lege obſeruata crant ſacramenta: vt ciꝛcumci

ſio ⁊ matrimoniũ ⁊ ctiaʒ penitentia.bᷣ non fuerũt ĩ le⸗
ge inſtituta. De iſtis ad pñs queſtio nõ eſt: ̊ de ſacra
mentis in lege inſtitutis.vt erant hoſtie ꝓ peccato ⁊ ri
tus phaſe 2 vitule rufe ⁊ ſiłia. Indiſtincte aũt de his ẽ
dðm. ꝙ ex illis ñ dabat᷑ gratia ſeu imprimebat᷑ diſpo⸗

ſitio ad grãz ſicut ex ſacramẽtis noue legis.tñ illis cõ

tingebat dari grãm: nõ tamẽ virtuie illoꝝ: ſᷣ occaſiõe

illoꝝ ex hoc. vel quia erant materia exercende deuoti⸗

onis.deuotio auteʒ ad deum oꝛdinat ad gratiam. Uel
quia habebant anneram interceſſionem oꝛationis.vn
de in leuit. j.ij. 7. j. Offeret tale quid ⁊ oꝛabit pꝛo eo ſa

cerdos. Oꝛatio vo frequenter impetrat gratiaʒ alteri.
Vel quia erant inſtituta ad cõmunioneʒ ⁊ vnionem ꝓ⸗

prij fidelis: quam quideʒ vnionem ſpiritualiter fac ſi⸗
des ? caritas.merito auteʒ cõmunionis fideliũ frequẽ
ter impetratur gratia deſiderantibo ꝑticipationẽ huiꝰ
cõmunionis.Abſolute igit᷑ dicendũ. ꝙ ex vi ſacramen
torũ legis non dabatur gratia: qᷓuis in illis continge
ret aliquando dari gratiam. 4 Ad illud ̊ qð pmo di⸗

cit Hugo.ꝙ in ſacramẽtis legis erat ſanctificatõ ⁊ re

mediũ.Dicendũ ꝙ refert dicere in illis eſſe ſanctifica/
tionem:⁊ ex illis eſſe ſanctificationeʒ. Ex illis eniʒ di⸗
cit cauſam.in illis dicit concomitantiaʒ. Quia & in ſa
cramẽtis legalibo nõ erat cauſa ſanctificatõis vt mani
feſte ꝓbat apłs:qᷓuis ↄtingeret illa via qua dictũ ẽ cõ⸗
comitari gr̃e ſanctiſicationeʒ.ideo ex illis non eſtſan⸗
ctificatio: qᷓnis in illis aliqũn eſſet ſanctificatio.4i Ad
ſecũdũ vpᷣo quod dicit Hugo. ꝙ in ipſis erat virtus ſan
ctificatõis.dðm ꝙ duplex dicit᷑ ſanctificatio. Eſt eniʒ

ſanctificatio carnalis: 2 ſctificatio ſpũalis. Scxtificatõ
carnalis intelligit᷑ liberatõ a pena pcti:qua incurreret

gs ſi qð pᷣceptũ ẽ ↄtẽneret ſeu nõ faceret. Sctiſicatõ vo
ſpũalis eſt ipſa einũdatio q̃ in aĩa eſt ⁊ a macula pec⸗

cati. LCoquendo & te ſanctificatõne carnis,/put dictum

eſt:erat in ſacram̃tis legalibo viꝛtus ſanctificatõis.vñ
beb.ix. Sãguis vitule aſꝑſus inꝗnatos ſanctiſicat ad
emũdatõʒ carnis. Slo. Ingꝗnatos ↄtactu moꝛtuoꝝ ſã
ctificat.i.a peccato mũdat.i.a pena valens ad emuda
tioneʒ.ñ anime ̊ carnis:qꝛ a pena legis liberabat. Lo
quẽdo vo de nenneadee ſpuali nõ erat in ſacramẽtis
legalibo virtus ſanctificatõis:niſi ꝑ occaſionẽ ſeu ꝑ ac
cidens. 4 Ad terciũ qð dr.ꝙ mandatũ legis erat iuſii
ficans peccatoꝛẽ.dðin ꝙ iuſtificatio vt S.dictũ ẽ intelli
git᷑ duplr. vel iuſticie infuſio:vel iuſticie exercitatio⸗
Si dicat᷑ iuſticie infuſio:ex mandato legis nõ ẽ in⸗
ſtiſicatõ:nec moꝛali nec cerimoniali nec ſacramentali
ſicut a cauſa efficiẽte:lʒ ſicut a cauſa diſponẽte. Si vᷣo
dicat᷑ iuſticie exercitatõ:ᷣm hoc preceptũ moꝛale legis
iuſtificat.ſicut dicit glo.Ro.iij.ſuꝑ illud. Ex operibo
legis nõ iuſtificabit᷑ omĩs caro.De lege loqmur Fʒ ce⸗
rimonialia:nõ ſᷣm moꝛalia: que vtiq; iuſtirficãt.⁊ boc
intelligit᷑ ꝑ ſe ⁊ eẽntialit᷑. In figuralibo legis non erat

—

exercitiũ iuſticie: niſi er cir cũſtantia ſoluʒ que erqt vel

auẽtas diuine inſtitutõis vel caritas ſeu obediẽtia de·

uote impletõis eo mõ quo dictũ eſt.

Nꝛeticulus teꝛcius

Oſlea querit᷑ de drñtia legis ⁊ euangelij qᷓ⸗
tũ ad veritatẽ.⁊ pᷣmo d hoc qð dictũ eſt.ꝙ
in euangelio eſt veritas reuelata: in lege vðᷣo
velata. Ad qð Aſi.in li.drñtiaꝝ. In lege fuit vmbꝛa ⁊
obſcuritas ſcripturaꝝ: in euãgelio clara diſtinctio ve
ritatis. Cont. In euangelio eſi vcritas ſub ꝑabolis
occultata Math.xiij. Sed vbi eſt ꝑabola ibi ẽ figura⸗
ta locutio:que vnũ dicere videt᷑ ⁊ aliud intelligẽ.vt diẽ
Junilius ad pᷣmaſiũ.⁊ etiã vt dicit᷑.xiij. ¶Dath.ĩ euã
gelio eſt veritas vrelata.õ ꝗ̊ differũt lex 1 euãgeliuz
ꝑ velatũ ⁊ reuelatũ..: Itẽ ſicut dicit᷑ in veteri teſlamio
daniel.xij. Claude ᷣmones ſigna libꝝ vſqʒ ad tempus
ſtatutũ.ita ĩ euangelio dicit ſaluatoꝛ.xiij. Dath. Jdo
in ꝑabolis loquoꝛ eis:vt impleat᷑ in eis ꝓphetia yſaie.
Auditu audietis ⁊ nõ intelligetis.qᷓ in lectiõe euãgelij
eſt vᷣitas velata malis ſeu indignis:ſic̃ ⁊ in locutiõe le/
gis ſeu teſtam̃ti veteꝛis.l Itẽ ſi ſtatui euãgelij ↄueiĩt vxe
ritas reuelata ſᷣm ꝙ dr.ij.coꝝ.iij.Qos aũt reuelata fa
cie gloꝛiã dei ſpeculamur.ꝗqᷓ maximũ incõueniẽs ẽ vtĩ
euãgelio veritas velet᷑ ꝑabolis: ⁊ tñ ibi vᷣitas ſigtaẽ.
vñ.j.apoc.ſuꝑ illud. Siquit mittens ꝑ angelũ ⁊c.diẽ
glo. Hoc eſt ſub ſigno vel ſignaculo clauſit. .¶ Ytẽ qꝛit᷑
de alia drñtia:de q diẽ Yſi:ĩ li.drñtiaꝝ iur apoſtolũ
ad heb.x.ꝙ lex habuit vmbrã: euangeliũ vo imaginẽ.
Cont᷑. In euãgelio habemꝰ ſigna futuroꝝ.vt Math.
xxiiij. Dic nobis qñ hec erũt:⁊ qð ſignuʒ aduẽtꝰ tui ⁊
ↄſummatõis ſeculi. Et poſtea dat ſaluatoꝛ ſigna aduẽ
tus ſui ⁊ ↄſũmatõis mũdi.ᷓ euãgeliũ hʒ vmbꝛã fſutuꝛo
rũ quẽadmodũ ⁊ lex.̊ nõ differũt ſic vmbra ⁊ imago.
4l Itẽ qrit᷑ de alia q ẽ.ſ.ꝙ in lege ẽ ᷣitas ĩ ꝓmiſſiõe.in
euãgelio dᷣo vitas ĩ exbibitõe ⁊ impletõe.vñ Aſi. in li.
drñtiaꝝ. In lege ꝓmiſſa ↄtinẽt᷑. ꝓmiſſa vᷣo ĩ euangelij
pleĩtudie ↄſũmat᷑.Cõt᷑. In euangelio ꝓmittit᷑ reſurre⸗
ctio futura ⁊ regnũ celoꝝ:qð ñ ẽ exhibitũ.̊ ñ differũt
lex ⁊ euãgeliũ ſᷣm ꝓmiſſiõʒ ⁊ ex hibitõʒ. MRñſio.dðʒ
ꝙ vᷣitas taʒ ĩ euãgelio qᷓ; ĩ lege reſpic̃ tria.noticiã cre⸗
vndoꝝ.graz meritoꝝ.głazʒ pᷣmioꝝ. Reſpectu noticie
credẽdoꝝ differt euàgeliũ ⁊ lex ſm velatũ ⁊ reuelatũ.

Reſpeciu gĩe faciẽdoꝝ ſic ꝓmiſſio ⁊ exhibitio.Reſpe⸗/
ctu głe pᷣmioꝝ differũt ſiẽ vmbra ⁊ imago. ita ꝙ i lege

eſt velamẽ noticie.ꝓmiſſio gre.vmbꝛa glłe. In euange
lio ᷣo ẽ reuelatio noticie fidei.exhibitõ gr̃e di.imago
pᷣmij. 4¶ Ad illð ̊ qð pᷣmo obijcit. ꝙ ĩ euãgelio ẽ vitas
ꝑgabolis occultata. Rñndeo.dico ꝙ ibi ẽ occultata ⁊ re
uelata. occultata turbis ⁊ indignis.reuelata diſcipuł
7 dignis. vñ Math.xiij. pabolice logꝗt turbis ⁊ ꝑabo⸗
lã expoĩt diſciplis. Pretea ibi ẽ ꝑabola ſb integum̃to

opeꝝ.h vo ꝑabola ſub integum̃to ſᷣmonũ.q Ad ſecun
du dom.ꝙ ſitio ſeu clauſio pitatis ĩ lege ẽ ſimptr. In
euãgelio ad aliqꝗd.In lege.n.ẽ clauſio ſidei redẽptio
nis.i euãgelio vᷣo patet fides redẽptõis:ᷣ clauſio ẽ re⸗
ſpectu rõnũ ſeu miſteꝛioꝝ redẽptõis vt ipᷣa vitas rõnũ

n clareſcat indignis.vñ.ij.coꝝ.iiij.dic apłs. In mani

ſeſtatõe vᷣitatis ↄmẽdãtes noſmetipᷣos. e ſi et oꝑtũ ẽ
euãgeliũ:ĩ his ꝗ pereũt ẽ oꝑtũ: in ꝗbo deꝰ hꝰ ſeculi ex⸗/

cecauit mẽtes infideliũ: vt n fulgeat illuĩatio euangelij
gle tñi. In lege at᷑ miſteꝛiũ redẽptõis latet:⁊ qꝛ ẽ ⁊ pt

AAẽ̃. In euãgelio dᷣo patet ꝗa ẽ᷑:pᷣ latet qͥ ad imꝑfectõeʒ
Apt᷑ qd ẽ.¶ Ad terciũ dᷣm.ꝙ qͥ ad pñtẽ ſtatũ in qͥ ñ pᷣt
videri vᷣitas.ſicẽ ẽ vᷣitas illa q̃ ẽ lux ĩcreata: expedit ⁊ cõ
ueit vt ſilitudinibo ꝓpoꝛtõalibo nꝛo ĩtellectui ↄgſcenda
miſtret᷑.ſic diẽ b. Dyo.ĩ hierarchia angelica.Pretea
ſic dicẽ̃ glo.ſuꝑ illð ¶MOath̊.vij. Nolite dare ſanctũ ca⸗

nibo. Res abicõdita auidiꝰ ꝗqrit᷑: celata venerabiliꝰ cõ
ſpicit᷑.diu q̃ſita cariꝰ tenet᷑. Jwo vtile ẽ relatio ᷣitatis

ſub ꝑabolis intelligẽtie ⁊ memoꝛie nr̃e.¶¶ Ad alið vo
qðᷣ qrit᷑ alia drñtia vmbꝛe ⁊ imagĩs.dðm ꝙ vmbꝛa
hʒ figuꝛã rei obſcurã ⁊ indiſtinctã imago vo expᷣſſaʒ ⁊

diſtinctã.qꝛ ſic diẽ augꝰ.imago ẽ expᷣſſa ſilitudo. Sed

hec drñtia legis ⁊ euagelij aſſiqt reſpectu future głe cꝰ
