xxxij.Non in caſſum pꝛecepta ſunt vobis ⁊ loquitur ð
vniuerſis que ſcripta ſunt in lege.ergo om nia habent
vtilitatem: Oomma ſunt bona. Solutio. dicendum.
ꝙ om̃e mandatum qð continetur in lege eſt bonum.ſᷣ
diſtinguendum eſt. quia eſt bonum ſimpliciter: ⁊ iſtud
eſt bonum er genere ⁊ ita de ſe.et eſt bonum qð dicitur
ↄgruum:et iſtud eſt bonum ex circũſtantia.qn ergo di⸗
citur dedi eis pᷣcepta non bona.verũ eſt:q; ꝓut dr non
bona ð ſe ſiue ex genẽ:aliq̃ erãt non bona: tamẽ ex cir⸗

X P rvcela ne Pand Peioze . N. x vſti

. .

cumſtãtia omnia erant bona.vnde omnia precepta ce⸗
rimoniaꝝ dicunt᷑ bona de ↄgruo:hoc ẽ ex circũſiantia
ſcʒ qᷓtum ad rationẽ inſtitutionis. qꝛ ſemꝑ ex aliqua
bona cã inſtituebant᷑:⁊ hoc mõ loqꝗtur aplłs ꝙ bona eſt
lex:ſi quis ea legittime vtat᷑.nõ tñ erant om̃ia cerimo⸗
nialia bona te ſe ſiue ex geneꝛe.Et hoc mõ intelligit᷑ il
lud verbũ Eʒe.⁊ hoc ẽ qʒð dicit aug.ↄtra fauſtũ.ꝓpłus
em ille ꝗ in coꝛde ſuo lapideo multa pᷣcepta magis cõ⸗
grua qᷓ; bona acceꝑat ꝗbo tñ figuꝛaꝛent᷑ ꝓgharent᷑ fu⸗
tura.q¶¶ Ao ſcõᷣm doᷣm.ꝙ loqtur ibi apłs nõ ſimpłr ſed
qᷓtum ad ſtatũ noue legis ſiue euãgelij: qꝛ illa pꝛecepta
erant in ſignificatõeʒ noue gr̃e ſiue legis euãgelij: que
cũ venerit ſunt illa repꝛobanda non ſimpłr:ſᷣ reſpectu
iſtoꝝ.qꝛ figurabãt iſta q̃ iaʒ ↄtigerãt. Qota tñ ꝙ in il⸗
lis pᷣceptis duo attendẽda ſunt.ſ̃.ſignificatio:et obſer⸗
uantia. Ault q̊ ꝙ adueniente lege euãgelij illa eẽnt re⸗
pꝛobanda ſupple ꝙᷓtum ad obſeruantiã ⁊ nulliꝰ vtilita⸗
tis:nec deberẽt ampliꝰobſeruari:nõ tñ qᷓtuʒ ad ſigniſi
cationẽ vult ꝙ ſint repꝛobanda:ſᷣ qᷓtum ad hoc ſũt vti⸗
lia.ſᷣ qᷓ̃tum ad obſernantiã eſt inutilitas eoꝝ reſpectu
ſtatus euãgelij.Et boc ẽ qð dicit augꝰ.ↄtra Fauſtum.
Ceſſationẽ ſabbatoꝝ quidẽ ſuꝑuacuã ducimꝰad obſer
uandũ.exq̊ ſpes reuelata ẽ nr̃e getis eterne.non tñ ad
legendũ ⁊ intelligendũ ſacriſicia ve.teſta.figure nr̃e fu
erũt:et oĩa talia młtis ⁊ vaꝛijs modis vnũ ſacficiũ cu/
ius nũc memoꝛiã celebꝛamꝰſignauerunt.vñ iſto reuela
to ⁊ ſuo tꝑe ablato illa de agẽdi celebꝛitate ſublata ſũt
in ſignicandi auẽte manſerũt.¶ AVd tercium dðm. ꝙ;
om̃ia cerimonialia erant ꝓpter aliquã vtilitatẽ.vñ illo
rũ cerimonialiũ quoꝝ nõ erat rõ manifeſta: erat etiaʒ
vtilitas.pꝛimo.ſ.reuocatio ab ydolatꝛia.ipſi em̃ miſe⸗
ri iudei in veneratõeʒ ydoloꝝ hẽbant quoſdaʒ ritꝰ:qͥs
dñs ꝑ cerimonialia pᷣcepta dãnauit.ſic mixturas ſaci
ebant in veneratõeʒ elemẽtoꝝ q̃ miſcent᷑:q quidẽ elemẽ
ta ip̃i adoꝛabãt.ↄtra qð datũ eſt eis mandatũ de mix⸗
turis ne facerẽt eas nõ veſtieris lana ⁊ lino ⁊c.Et ſiłr
pᷣmos fructꝰarboꝝ dabãt ydolis tanqꝙᷓ dijs nature ⁊c.
ↄtra q̃ omia vt ab ip̃is reuocarent᷑ ad cultum dei.data
ſunt eis pᷣcepta cerimonialia. Vñ leuiti. xvij.equaqᷓ
ampliꝰofferꝛent hoſtias ſuas demonijs. Alia fuit vtili
tas ipſoꝝ cerimonialiũ qᷓ erât in ſignũ future gre qͥ ad
pfectos.Et ſic ſoluendũ eſt ad illam rationẽ per inter⸗
emptionem. .

— . 7 .
Cercio queritur. S. iij.
an om̃e mandatũ iuſtũ ſit: an ↄtineat aliqð non iuſtũ.
Ad qð ſic aug.ↄtra Fauſtũ.eſtialis natura non pec
cat:qa nihil facit ↄtra legẽ eternã. Sed iniuſtuʒ ẽ vt nõ
peccans puniãt ꝓ pcto: ꝗ iuſtũ eſt ꝙ aialia q̃ non pec⸗
cauerũt puniãt᷑ ꝓ pcto hoĩm. Sʒ tales erãt leges ſacri
ficioꝝ ꝙ quidẽ aĩalia non peccãtia puniebant᷑ ꝓ pecca
to hoĩm ⁊ interficiebant᷑. erãt iniuſte. Et h̊ etiã ẽ illð
qð dictũ fuit ab aliquibus.Quid merueꝛe boues:aĩal
ſine fraude doliſqʒ.¶¶ Item de iuſticia eſt vt qui peccat
puniatur.q̊ cum ſolꝰhõ peccet et nõ animalia: de iuſti⸗
cia eſt ꝙ ſolus homo puniatur et non animalia:⁊ ſic le
ges ſacrificioꝝ erant iniuſte.¶ Item iſtud oſtendit᷑ de
iudicialibo.quia iuſticia eſt vt ꝓ menſura culpe: ſit mẽ

ſura pene. Vnde deut.xxv. Pꝛo menſura peccati erit ⁊

plagarum modus.vbi igitur maioꝛ culpa: debet ſequi
maioꝛ pena. Sed in lege non eſt inflictio penarum ſᷣm
quantitatem culpaꝛu m. ergo et leges iudicialium q̃ pe
nas inferunt ſunt iniuſte. Minoꝛ patet.quia exo.xxij.
habetur. Pꝛo vno boue furato quinq; boues reſtituan
tur et ꝓ vna oue quatuoꝛ. ꝛo furata vᷣo pecunia ſi in⸗
ueniatur fur:dupluʒ reddet ita dicit ler.plus ergo pu
nitur fur bouis et ouis.qᷓ; fur pecunie:et tamen eſt ma
ioꝛ culpa in furto pecunie qᷓ in fuꝛto bouis vel ouis.qꝛ
maioꝛis poſſet eſſe vtilitatis pecunia poſſeſſoꝛi ſuo ꝙᷓ
bos vel ouio.eꝛgo non infligitur pena ᷣm quantitatem

eulpe. non eſt igitur equitas in pena. 4l Itez iſtud pa⸗
tet in lege talionis.quia de iuſticia eſt vt non ſoluʒ pu⸗
niatur ſed etiam ꝙ fiat reſtitutio leſo. Sev in lege tali
onis nõ fiebat reſtitutio leſo. Ande non reddebatur ei
oculus.ſed ſolum puniebatur peccans. Einde ocnlum
ꝓ oculo ⁊c. In lege voo furti fuit facta reſtitutio et tam̃
maioꝛis erat vtilitatis oculus:qᷓ; aliqua res tempoꝛał.
ſi ergo lex nõ determinauit aliquã reſtitutõeʒ ibi:relin
quitur ꝙ fuit iniuſta.nõ ergo iuſta ſunt om̃ia qᷓ ↄtinẽt᷑
in lege. et maxime qtum ad legem talionis. 4 Item de
iuſticia eſt vt maioꝛi bono reddat᷑ maius pᷣmium. Vn⸗
de nõ eſt equum iudicium vt equale pᷣmium reddat᷑ ma
ioꝛi et minoꝛi bono.ſᷣ lex facit hoc: & lex non eſt iuſta.
Mon gᷓ om̃e qð eſt in lege eſt iuſtuʒ. ¶Ninor patet.qm̃
xxij. deutr. dicit᷑. Si ambulaueris ꝑ viam? inueneris
nidũ et matrẽ pullis deſuꝑ incubantẽ: nõ tenebis eam
cum filijs:̊ abire patieris. Et poſt ſubdit᷑ ꝓmiſſio.vt
ſcʒ bene ſit tibi ⁊ longo viuas tꝑe.ſᷣ idem pꝛemiũ ꝓmit
titur honoꝛanti patrẽ ⁊ matrẽ.xx.erxo.qð tñ quaſi ĩ in⸗
finitum maius eſt bonũ: ̊ mandatũ iſtud nõ ẽ iuſtum.
nõ ſunt ergo iuſta om̃ia q̃ ↄtinent᷑ in lege. Solutio.
dicendũ ꝙ omia ↄtenta in lege ſunt iuſta ſicut dictum
eſt: nec eſt aliqð iniuſtum ↄtentum in lege.Et ꝙ; obijci⸗
tur de aĩalibus.dm.ꝙ nõ puniunt᷑ pꝛo peccato ſ̊ pati
untur ꝓ homine.et boc ꝗꝓpter vtilitatẽ hominis.Et ml⸗
tiplex canſa eſt quare patiuntur. Mam eſſe animał et
ſuum viuere et ſuuʒ moꝛi eſt pꝛo hbomine.Elñ ſicut pro
vtilitate homĩs ⁊ ſuſtentõne quo ad coꝛpus cõueniens
eſt ꝙ interficiantur animalia: ita qtũ eſt ad ſpiritualẽ
vtilitatem ipſius anime eſt illud ↄueniens ẽ. hic auteʒ
vtilitas fuit vt per moꝛtem animalium que nihil com⸗
miſerant.oſtenderet᷑ ꝙ peccans dignus erat moꝛte eter
na. Vnde oſtendit ei dominus per moꝛtem animalium
quantus erat reatus peccati in deũ. Et ꝑ hoc peccans
ſignificaret ſe dignum moꝛte eterna. Alia vtilitas fuit
vt impꝛimeretur in eis diſtrictio et rigoꝛ iuſticie diuĩe.
et oſtendetur eis. Qam maxrimus erat rigoꝛ iuſticie
et videbatur ꝙ dominus volebat animalia non peccan
tia punire. vt in boc legerent diſcretionem diuine iuſti
cie et rigoꝛem qtum ad ipſos qui peccabunt. Tercia
otilitas fuit reuocatio ab ydolatria: quia ipſi faciebat
ſibi ydola ſub figuris animaliũ:et illa collebant ⁊ ado
rabant.et propter boc vt reuocarentur a cultu ydolo⸗
rum ad cultum dei:pꝛecepit eis dominus immolare aĩ⸗
malia: et talia qualia ipſi non erant conſueti adoꝛare
vyt eſſet alter ritus et ſepararentur a pꝛiſtino. Quarta
vtilitas erat immolationis animalium propter ſigni⸗
cantiam hoſtie.quaʒ obtulit ſaluatoꝛ pꝛo peccatis om⸗
nium. Vnge dicit quedam Glo. ſuper Leuit᷑. in princi
pio ꝙ omnes legales hoſtie:chꝛiſti hoſtiã figurabant.
4¶ Ad ſecundum dicendum. ꝙ multis de cauſis inferk
maioꝛ pena.Aliquando em̃ maioꝛitas pene infertuꝛ ꝓ
pter maioꝛitatem damni: ſicut patet ꝙ lex plus punit
illum qui furatur bouem ꝙᷓ qui furatur ouem. quia ꝓ
vno boue debent quinq; reſtitui:pꝛo vna oue quatuoꝛ.
et hoc quia magis damnificat᷑ bomo in amiſſione bo⸗
uis ꝙᷓ ouis.quia vtilioꝛ eſt bos. Similiter aliquãdo ĩ⸗
fert lex maiorẽ penã ratõne maioꝛis inclinatõnis: ſic
maioꝛẽ infert penam furanti bouẽ ⁊ oueʒ qᷓ furanti pe⸗
cuniã:quia ipᷣa in cuſiodia recludit᷑.Et ideo quia faci⸗
lius cõmittitur furtum ouis vel bouis ꝙᷓ pecunie: ma⸗
ioꝛ eſt inclinatõ ad fuꝛandũ bouẽ vel ouẽ qᷓ; pecuniam.
Et ideo plus punit vt ab hac inclinatõe retrabat ⁊ co⸗
herceat. Item infert aliquando maioꝛem penam rati⸗
one maioꝛis facilitatis et conſuetudinis: et ideo plus
punit lex furem ꝙᷓ raptoꝛem. punit enim furem ĩ duplo
ſed raptoꝛem in quinto ſolum. Vñ non oportet ꝙ red-
dat nili quintam pteʒ eius quod rapuit: z illud q ra⸗
puit. Gur aut redadet ad minꝰduplaz ꝑtem ſupra illu
qð rapuit. VUnde Leui.vj.Anima q peccauerit et con⸗

NMueſtio

tento dño negauerit depoſitum ꝓrimo ſuo: vel vi ali⸗

quid extoꝛſerit:reddet om̃ia que ꝑ fraudem voluit ob/
tinere integra.⁊ ꝗqntaʒ inſuꝑ ꝑtem addet dño cui dam⸗
num intulerat. Katõ aũt huiꝰẽ maioꝛ ↄſuetudo ⁊ faci⸗
litas. Maioꝛ em̃ cohertio magis eſt nccia vbi ẽ maioꝛ
ↄſuetudo.maioꝛ eſt aũt ↄſuetudo et pnitas ad furãduʒ
q̃ᷓ ad rapiendum: qꝛ fur locuʒ hʒ ſurandi in cinitate 2
extra.vnde in om̃i loco furat᷑.raptoꝛ non:ĩmo ſolũ ext
poꝛtã ciuitatis.et ideo maioꝛ ẽ cohertio ꝑ penã ad de⸗
clinandũ a furto ꝙᷓ a rapina. Et hec eſt intentõ legis.

boc aũt iuſtũ eſt ſimpłr.¶¶ Ad quartũ dðᷣm. ꝙ pena le⸗
gis aliqñ eſt ſ̃m eꝗtatem.aliqñ ſᷣm diſtrictõneʒ. In pe

na talionis ẽ eqꝗtas et nõ diſtrictõ:qꝛ nõ punit᷑ peccans

in ampliꝰq omiſit. AUñ oculũ ꝓ oculo.tentem ꝓ dente
⁊c̃.⁊ ratõ eſi.In illis em̃ peccatis q fiunt mouẽte ↄcu⸗
piſcentia:punit lex ̃m diſtrictõeʒ. In illis aũt q̃ fiunt
mouente ira:punit ſᷣm eꝗtatem. ⁊ hoc ẽ ga motꝰ ↄcupi
ſcentie ꝓnioꝛ ẽ et pꝛioꝛ qᷓ; motus ire.Añ dam.ira ẽ au⸗
dax vindex ↄcupie leſe. Pꝛopter qð pʒ.ꝙ motꝰ ↄcupie
p̃ᷣcedit motum ire 2 ꝓnioꝛ eſt:vñ tota coꝛruptio ⁊ totꝰ
Qurus malicie ẽ ex ꝑte ↄcupie. Et ꝗpter h̊ peccata que
ſunt mouẽte ↄcupia:punit m diſtrictõem ⁊ determĩat

in illis reſtitutõeʒ.ſicut pʒ in furto:ſᷣ nõ ſic ẽ de ira.Et
Pter h̊ᷣ lex talionis.q punit peccats talia q̃ fſt mouẽ⸗
te ira:punit ſm eqtatem.nõ m diſirictõeʒ. Eñ nõ de⸗
teꝛminat reſtitutõeʒ aliquã ſᷣ̊ ſolũ penã infert equalem
peccãti.¶ Ad ꝗntum dm.qꝙ pᷣmiũ maiꝰ aliqñ attendi
tur rõne maioris boni.aliqn rõne maioꝛis mali vitãdi
MRatio g̊ pᷣcepti de dimiſſione mr̃is ſuꝑ pullos incubã⸗
tis.fuit vitatio maximi mali.videlʒ y dolatrie ↄſuetu⸗
do. qa ipſi iudei ydolatrie faciebãt ↄiecturatones ſuas
2 ouguria in cãtu taliũ auiũ ſiue garꝛitu.et ſiłr in aligꝗ
bus membꝛis ſiẽ in extis.vt ̊ dimitteret᷑ ↄoſuetudo iſta
⁊ intenti eſſent ad cultũ tei: ꝓmittebat᷑ eq̃le pᷣmiũ pie⸗
tatis:q̃ erat in dimiſſione mr̃is incubãtis ſuꝑ pullos.
⁊ pietatis qᷓ erat in honoꝛãdo pr̃em.et rõ fuit marimũ
malum vitandũ ſicut dictum eſt. Aliter dõm.ſ.ꝙ retri
butõnes ꝓmiſſe nõ ſemꝑ fiebant ſᷣm eꝗtatem coꝛreſpõ⸗
dentez meritis obſeruatie mandatoꝝ. pᷣ qñq; fim bene/
placitũ ꝓmittentis.ↄſiderata ↄgꝛuitate aliq̃ tãtũ ꝓmit/
tebat᷑ minꝰmerenti qᷓntũ magis ſiue idem. vñ ſic ↄpla⸗
cuit diuine volũtati ꝓmittere longeuitatẽ liberis ꝓpter
ſuſtentatõneʒ eoꝝ ineſſe a ꝗbo hẽbant eſſe:ſiłr aplacuit

diuie volũtati pnuittẽ longeuitatẽ ꝑmittentibꝰ matrez

pulloꝝ viuere vt ad h̊ pullificaret ſiue pullos multiplii
caret ad ſuſtentatõnem vite ꝓximoꝝ. Pꝛeterea multa
erat motiua ad honoꝛandũ ꝑentes.ſ.natura.ſiue incli
natio nature. debitũ:affectio pietatis ⁊ bmõi quoꝛum
nullũ erat motiuũ ad ꝓmittendũ matrẽ pulloꝝ viuere
ꝓPter qð ↄueniebat vt maioꝛis fieret ꝓmiſſio ex iſla ꝑ⸗
te ex illa.maioꝛis dico habito reſpectu ad alið man
datum.

Mlembrum tercium

Onſequẽter querit᷑ de lege moyſi q;tum
ad impletõeʒ ꝑ xpᷣm ꝓpter illud verbũ qð
dicit᷑ math.v.on veni ſoluẽ legem ⁊c.
HW Pꝛimo an xpc legem impleuit et quõ im
pleuit. Scdo querit᷑ an impleuit omnia.

Articulus primus
D pꝛimũ ſic obijcit. Om̃is egens ↄtra ea q̃
legis ſunt:eſt ſoluens legem. xpᷣc eſt agens
DPtrga ea que legis ſunt: eſt ſoluens legem.
Minor patet.math.viij. Habet᷑ ꝙ extendens manum

tetigit lepꝛoſum. ſ̊ hoc erat ꝓhibitum in lege:eꝛgo fecit

ↄtra legem:et ita ſoluit eam. Sed nullus talis eſt im⸗
plens legem:eꝛgo xpᷣe nõ impleuit legem. ¶¶ Si ad pᷣmã
ꝓpoſitioneʒ dicat᷑ ꝙ vera eſt de his qui ſunt ſubiecti le
gi · ſed xpᷣc non erat ſubiectus legi. Zunc obijcit᷑. Xps

—

ante baptiſmum inuenitur legez impleuiſſe feciſſe ea
que erant legis:ſed poſi baptiſmũ non fecit ea q erant
legis generaliter. immo aliqua ſic: aliqua nõ ſᷣm ꝙ ei
placebat.q̊ poſt baptiſmum faciebat aliqua otra legeʒ
Fipſam ſoluebat.Sʒ tñ tũc nõ erat legi ſubiectꝰ.̊ nõ
opꝑtet ad hoc ꝙ aligꝗs ſoluat legem: ꝙ ſit legi ſubiectus.
Item mathᷣ.viij. ANade ⁊ oſtende te ſaceꝛdotibo.glo.
Aldittit ad ſacerdotes ne legẽ ſoluẽ videret᷑. Ault ̊ di⸗
cere glo.ꝙ niſi miſiſſet ad ſacerdotes ꝙ ſoluiſſet legem
Sed mitti ad ſacerdotes q̊ erat figurale. Et ſoluiſſet

legem niſi &̊ feciſſet:& ſiłr ſoluit legẽ in tangendo lepꝛo

ſum.quia ꝓhibitum erat in lege ⁊ figurale.ſᷣ̊ nullꝰ tlis
implet legem. g̊ xpᷣe nõ impleuit legẽ.4. Ytez oñs legis
faciens ↄtra legẽ dr̃ ſoluere legẽ:aliter tñ q; ſubditꝰ le⸗
gi faciens ↄtra eam.qꝛ primꝰor ſoluere irꝛepꝛebenſibi⸗
liter:aliꝰaũt repꝛehẽſibiłr. Sed xpᷣc ꝗ eſt dñs legis in⸗
uenit᷑ feciſſe ↄtra legem:ꝗ ſoluit legẽ licet tñ irꝛepᷣhenſi
biliter. Sʒ nullꝰſoluens legez ſine repᷣhenſibiliter ſiue
irꝛepᷣbenſibiliter implet legẽ.ĩmo eſt ↄtrariꝰlegi: xpᷣe
nõ impleuit legẽ.¶ Item dicit᷑ in lege. Reddes domĩo
tuo iuramenta tua.̊ eſt pᷣceptuʒ moꝛale iudiciale. ſed
xpᷣc pᷣcepit ↄtrariũ huiꝰ.Math.v.cũ dixit. Ego auteʒ
Dico vobis nõ iurare oĩno.q̊ᷓ ſoluit legẽ q;tum ad moꝛa
lia:et nõ impleuit. Item. vij.ad heb. Tranſlſato ſac⸗
dotio neceſſe ẽ vt legis tranſlatio fiat.Sʒ tranſlatum ẽ
ſacerdotiũ ꝑ xpᷣm:q̊ legis tranſlatõ fit ꝑ xpᷣm. ſ vbi eſt
legis tranſlatõ:eſt legis mutatio:et vbi eſt legis muta
tio nõ eſt legis impletio:q̊ ꝑ rpᷣęm non eſt impleta lex.
¶ Iem. ij. Coꝛint.iij. Si quod euacuat᷑ ꝑ gloꝛiam eſt.
Aldultomagis qð manet in gloꝛia eſt. et axpellat illud
quod euacuat᷑ legem moy ſi:illud qð manet legem euã⸗
gelij. Ex hoc ſic obijcit᷑.ihil quod euacuat᷑ ⁊ nõ ma⸗
net inq;tum hmõi impletũ eſt. Seo ler moyſi ꝑ chꝛiſtũ
et gloꝛiã eius euacuat᷑ ⁊ nõ manet ſicut habet᷑ ibi:̊ ꝑ
xpᷣm nõ implet᷑.¶ Item KRo.xiij. Qui diligit ꝓximum
legem impleuit ⁊c.ſi qð eſt aliud mandatũ in hoc vᷣbo
inſtaurat᷑.glo.i.ↄtinet᷑ et impletur.Ex quo obijcit᷑ ſic.
Aihil quod impletũ eſt indiget impletione.ſ̊ manda⸗
ta legis hůt mandatum dilectõne ꝓximi in quo im⸗
plent᷑:ergo nõ indigent impletõne illa. nõ implentur
rpᷣm. ¶ Item.j.ad thi.j. Nnis pᷣcepti caritas. Glo.
Irnpletio ⁊ ↄſummatõ legis eſt caritas.et hec gemina
eſt ſcʒ dei 1/ ꝓximi:totã ein magnitudinẽ et amplitudi⸗
nem diuinoꝝ eloquioꝝx ſecura poſſidet caritas:q̃ deuʒ
ꝓvimumq; diligimus:que radix eſt omniũ bonoꝛum.
Si per mandatũ de caritate implet᷑ lex:non ergo per
xpᷣm impletur lex. Ao oppoſitum. om̃is ꝗ addit rei
qð ei deeſt:⁊ figure exhibet qð figurat:implet reʒ ⁊ ip
ſuʒ ſignũ ſiue figurã.Sed in lege erant pᷣcepta vite agẽ
de.ſcilicet moꝛalia.⁊ pꝛecepta vite ſignificande.ſ.figu⸗
ralia.ſicut dicit augu.ↄtra Fauſtum.⁊ mandatis vite
agende addidit qð derat ſicut ptʒ math.v.mandatis
vite ſignificande ſcilʒ figuꝛalibus exhibuit quod figu⸗
rabant. VUñ ſuꝑ illud Math.v. Nolite putare ꝙ veni
ſolueꝛe legem. Glo. Adimplet xpᷣc deum pᷣmiſſis ad in
choationẽ vite agende ſuꝑaddidit plura ad ꝑfectioneʒ
moꝛalium pᷣceptoꝛum ⁊ que figuris tegebant᷑ ⁊ futura
figurabant in ſe ꝑficit ⁊ in eccleſia:ſine quo figure va⸗
Tue eſſent ⁊ ſine effectu:generaliter &̊ rpᷣe legem imple⸗
uit. Solutio.dðm.ꝙ vpᷣc homo impleuit legẽ: ſicut
ipſemet teſtatur ex oꝛe ſuo.NMath̊.v. Cum dicit.on
veni legẽ ſoluere ̊ adimplere: differenter tamen eam
adimpleuit.quia ſicut ĩ lege ſunt tria.ſ.iudicialia.mo⸗
ralia. figuralia: ſic fnit modus implendi generaliter
legem a xpᷣo. Figuꝛalia enim impleuit ſed hoc triplici⸗
ter. ſcʒ per terminatõnem ꝑ exhibitionem. per manife⸗
ſiationem ᷣm tria que ſunt ↄſideranda in figuralibus
ſcilicet obſernantia. ſignificantia.figura. Impleuit er
go figuralia ꝑ terminationem qꝙtum ad obſeruantiam
m ꝙ dicit augꝰ. ↄtra Fauſium te p̃ceptis ⁊ ſacramen

— 0 .
11 O . nelri ern
D

f LL.

I985

)

7
.

dN1
. ðÿ

—

OR

Ent Drn AA

les coꝛd

=ð

tis ve. teſt. Sepe ac multa iam diximus vt intelligere⸗
tur aliud ibi fuiſſe:qð ꝑ gratiã noui teſtamenti facien⸗
do donaret᷑ implendũ.aliud qð ꝑ veritatẽ patefactam
remouẽdo demonſtraret᷑ impletu. Item impleuit figu⸗

ralia ꝑ manifeſtatõeʒ ꝙᷓtum ad ſignificantiam: m qð

dĩc aug.ↄtra Fauſtum. Aliud erat quo hoc opoꝛtebat
ꝑ figuratas ꝓphᷣias ꝓnunciari: ⁊ aliud eſt quo hoc iaʒ
opoꝛtet ꝑ manifeſtam veritateʒ redditamq; adimpleri
Item impleuit figuralia ꝑ exhibitõeʒ:quo ad figuraʒ
ſcʒ exhibendo illud qð figurabãt.Et hoc eſt qð dĩc au
guſti.ↄtra Fauſtũ. Implet᷑ lex. vel cũ fit q ibi p̃cepta
ſunt:vel cuʒ ibi exhibent᷑ que ibi ꝓhibita ſunt.⸗ Item
alieſt modus implendi qͥ impleuit ipſa moꝛalia: 2 iſte
eſt ꝑ ꝑfectã boni oꝑationẽ. Sed ad ꝑfectã boni opera⸗
tionẽ tria reqrunt᷑.ſ.boni cognitio.boni executio.⁊ pꝰ
caſum releuatio. Et ſic impleuit moꝛalia q;tum ad ꝑfe
ctam boni cognitionẽ:qᷓtum ad executiõeʒ.⁊ qdtum ad
releuatõeʒ ptꝰcaſum. Etum aũt ad ꝑfectã boni cogni
tionẽ tripłr impleuit.qꝛ ad hoc ꝙ ſit ꝑfecta boni ↄgni
tio. opoꝛtet ꝙ ſit mali cognitio ꝑfecte:et ꝙ ſit boni co⸗
gnitio pfecte. Item optet ꝙ ſit melioꝛis cognitõ et m
hoc eſt ꝑfectio moꝛaliũ in euangelio. Implet em̃ ea qᷓ⸗
tum ad pfectam mali cognitionẽ. Cum dicit dictuʒ eſt
antigꝗs.i Aon occides.et ẽgo dico vobis nõ iraſceris:et
ſic de alijs ꝓhibitõnibo mali:quas addit ꝓhibitionibo
legis. Siłr et qᷓtum ad ꝑfectã boni cognitõeʒ. cũ dicit
Diligite inimicos vr̃os. Item implet ea qtum ad cog
tionem melioꝛis. Sicut cũ ipᷣe addit ↄſilio.vt ſi vis ꝑ⸗
fectus eſſe vade 2 vende om̃ia q̃ habes ⁊ da pauperib⸗
Et ſic g̊ implenit ea qᷓtum ad cognitionẽ:et hũc modũ
implendi tangit aug. ↄtra Fauſtũ. gꝗa nõ intelligebant
iudei homicidiũ niſi ꝑemptionẽ coꝛꝑis hũani:ꝑ quam
vita pꝛiuaret᷑:aperuit dñs omnẽ iniquũ motũ ad nocẽ⸗
dum fratri in homicidij geneꝛe deputati. Uñ ⁊ ioh.dic
Qui odit fratrẽ ſuum homicida ẽ.Et qm̃ putabãt tan

tũmodo corpoꝛalẽ cum feĩa illicitã ↄmixtionem vocari

mechiã demonſtrauit mꝗr etiã talem ↄcupiam nihil a⸗
liud eſſe.uit ꝗ iſte modus implendi in boc ꝓ dñs ma
nifeſtauit quid bonũ ⁊ quid malũ et quid meliꝰ. ſuper
Aath. v. glo. criſo. ANdandatũ xp̃i nõ eſt ↄtrariũ legi.
ßſ latio in ſe ↄtinens legem:ꝗ nõ iraſcit᷑ nõ occidit.ſᷣ nõ

ecõuerſo. Licentia iraſcendi cã eſt hbomicidij.tolle iraz

nõ fit homicidiũſScdᷣns modus implendi moralia
fuit in dando gr̃azʒ ad ꝑfectã boni executioneʒ.qð non
dat᷑ ꝑ legem. Et boc tangit aug.ↄtra Fauſtũ.Lex pᷣua
ricatõnis reatu ſuꝑbos teuinxit augendo pctm: cũ iu⸗

bet qð adimplere non pñt. ipſiꝰ legis implet᷑ iuſticia ꝑ

gram ſpũs in eis:ꝗ diſcunt a xpᷣo mites eſſe atq; bumi
ercius modꝰim plendi moꝛalia fuitj in rele
uando pᷣcaſum:qð nõ faciebat lex. Et bũc moduʒ po⸗
nit aug.ↄtra Fauſtum: dicens. Quia ſub gr̃a poſitis:ĩ
hac moꝛtali vita difficile ẽ oĩno implere qð in lege ſcri

ptum eſt.nõ ↄcupiſces.illic ꝑ carnis ſue ſacrificiuʒ:ſa⸗

cerdos effectus impetrat vobis indulgentiã. etiaʒ hic

adimplens legem.vt ꝙ ꝑ noſtram infirmitateʒ minus

poſſumus:ꝑ illius ꝑfectioneʒ recuperet᷑:cuius capitis

mẽbꝛa effeeti ſumus.vnde vult.ꝙ nobis ipſe impetret

indulgentiã poſt caſum vt releuemur poſtꝙᷓ tranſgꝛeſſi
ſumus:quod nõ poterat lex facere.ĩmo damnabat ta⸗
les. Vlterius ipᷣe impleuit iudicialia vt.ſ.facerẽt de⸗
clinare a malo:non tamen pfecte hoc faciebant.ꝗa tri

plex eſt malum. ſ. malum m ſe, ⁊ hoc eſt malum qͥad
le illicite ſeparatioma

omnes.et tale fuit repudium ſiu
ris et femine contra oꝛdineʒ matrimonij/Eſt etiã ma⸗
lum ex ↄcomitantia:et hoc eſt malum quo ad pluꝛes ⁊
frequenter:et tale fuit talio.Licet enim poſſit aliquan⸗
do accipi iuſte aliqua vindicta vel talio:eſt tamen ma⸗
lum in pluribus ⁊ frequenter:quia vix poteſt fieri ſine

libidine vindicte. Eſt etiam malum ex occaſione ⁊ hoc

eſt malum raro et in paucioꝛibus.tale fuit iuraꝛe.Ju⸗

— Q 5 7 — ¹* J „

rare enim licet in ſe bonum ſit et non ſimpliciter malũ
tamen aliqñ pᷣbebat occaſionem mali ſcʒ ꝑiurij:ſcilicʒ

cum fiebat:frequenter tamen erat ad declinandum ma

lum. Ande heb.vij. Om̃is ↄtrouerſie finis eſt iuramẽ⸗
tum. Sed non ꝑfecte declinabãt iſta iudicialia a malo

facta aũt eſi ꝑfecta declinatio ꝑ xpᷣm. VUnde ↄtra iudi⸗

ciale de iuramento dicit.õ iurabis oĩno.ↄtra repu/

dium dixit. Quicũq; dimiſerit vxoꝛem ſine cauſa facit

eam mechaꝛi.Contra talionem dixit.dico vobis non
reſiſtere malo:et hoc fecit vt ꝑfecte nos faceret declina
re a malo.Et hoc eſt qð dicit aug.ↄtra Jauſtum.quia

piurare graue peccatum eſt. Jurare aũt ſicut veruʒ iu

rare nullum peccatum eſt. ſeo longius remotus ẽ a fal⸗

ſum iurando ꝗ nec iurare ↄſueuit:qᷓ; qui veꝛum iuraꝛe.

nam iurare ꝓcliue eſt ad xiurium. Maluit dñs nos ñ
iurantes recedere a vero:q; veꝛum iurantes ꝓpinquaꝛe
ꝑiurio. Similiter dicit de talione.ſicut in iurando eti
am qui verũ iurat ꝓpinquat ꝑiurio.vnde etiam longe
abeſt qui oĩno non iurat.⁊ qᷓuis non peccet qui veruʒ
iuret:remotioꝛ tamen a peccato eſt qui non iurat.vnð

admonitio non iurandi ↄſeruatio eſt a peccato ꝑiurij.
Ita cum peccet:qui ꝑ immoderationẽ iniuſte vult vin

dicari.non peccet autem qui moderatõne adhibita iu
ſte vindicari vult:remotioꝛ tamen eſt a peccato iniuſte
vindicte qui non vult oĩno vindicari. Et ſic cũ lex iſtðᷣ
concederet pꝛopter declinationem a malo: chꝛiſtus im
plet ꝑ perfectam declinationem.cum iubet oĩno nõ iu⸗
rare nec reſiſtere malo.Similiter de repudio dic aug.
illud de vxoꝛe non dimittenda:quod dominus pꝛecipit

Aath. v. Cum antiquis dictum ſit. Quicunq; dimiſe
rit vxoꝛem ſuam det ei libellum repudij.ſi diligenter ĩ⸗

tueamur:videbimus non eſſe contrariũ. vtiq; nolebat
vxoꝛem dimitti a viro qui hanc interpoſuit moꝛam:vt
in diſcidium animus pceps ⁊ libelli conſcriptione re⸗
fractus abſiſteret:⁊ quid mali eſſet vxoꝛẽ dimittere co⸗

gitaret. p̃ſertim vt perbibent.apud hebꝛeos ſcribere lit

teras hebꝛeas nulli fas erat:niſi ſolum ſcribis:cum et
excellentioꝛem ꝓfiterentur ſapientiam. et ſi eoꝝ eſſent
equitate ac pietate pꝛediti: et non tm̃ ꝓfiterentuꝛ: ĩmo
etiam ſectarent. Ad hos igitur quos opoꝛtet pꝛuden⸗
tes eſſe legis interpretes et iuſtos diſcidij diſſuaſoꝛes:
lex mittere voluit eum quem iuſſit libellum repudij da
re ſi dimiſiſſet vxoꝛem. boc autem impleuit ſaluatoꝛ cũ
iuſſit vroꝛem oĩno non dimittere.4¶ Ad rõnes in cõ⸗
trariũ.⁊ pᷣmo ad pᷣmũ.dᷣm.· ꝙ ſolo figuraliũ eſi dupl:
vel qᷓtum ad figuram:vel ꝙtum ad veritatem figure.
Etum ergo ad figuram aliqua ſoluit ⁊ fecit contrari
um figure: ſed non ᷓtum ad interioꝛem figure verita⸗
tem. Et hoc eſt quod dicit glo.ſuper illud Mathei.v.
Molite putare quia veni legem ſoluere: h adimplere.
Xpc legẽ impleuit qꝛ exterioꝛes legis figuras ſoluens.
impleuit veritatẽ interioꝛẽ.⁊ ſic pʒ quõ ſoluit ⁊ ĩpleuit
eang e, impleuit q̊ͥ ad veritatẽ interioꝛẽ erbiben⸗

do eã. ¶Ao illud qð obijcit de iurare quod eſt et mora
le et iudiciale.q dominus fecit ↄtrarium.dom.ſicut di
ctum eſt. reddere iuramentũ in lege:erat ad declinati⸗
onem mali. Sʒ illud qð dñs addidit fuit ad maioꝛẽ de
elinatõem.ſ.oĩno nõ iurare. Qui em̃ nõ iurat longiꝰ ẽ
a piurio qᷓᷓ ſi etiã verum iuret. Et ꝓpter hoc maluit do⸗
minus nos non iurantes recedẽ a vero:qᷓ veruʒ iuran
tes appꝛopiquare ꝑiurio. Et ſic eadem fuit intentõ xp̃ᷣi
et legis.cum dicit redaes dño iuramenta tua. ſ. longe
fieri a ꝑiurio.¶ Ad illud quod obijcit tranſlato ſacer
dotio ⁊c.dðm.ꝙ ꝑ ſacerdotiũ xpᷣi nõ eſt mutatio moꝛa
lium: ſed ↄpletio. Sed de figuralibo loquenduʒz eſt du⸗
pliciter: vel qtum ad obſeruantiã. vel qᷓtum ad auẽteʒ
ſignificandi.qᷓẽtum ad obſeruantiã eſt mutatio eorum
tranſlato ſacerdotio:ſ̊ non q;tum ad auctoꝛitatẽ ſigni⸗
ficandi:ĩmo adhuc habent ea vt poſſit adhuc homo le⸗
gere in ipſis.ſed quod pꝛius ſigniſicabant vt futuruz:

—

ſdnd en Sa guahe
G

P * 9) ℳ

Nueſtio
modo ſignificant vt pꝛeteritum.et ſic remanent ſignifi
cantia nõ mutata.Et hoc eſt qð dicit aug· ↄtra fauſtũ
ceſſationẽ ſabbatoꝝ ſuꝑvacuã ducimꝰſad obſeruandũ
exquo ſpes reuelata eſi nr̃e quietis eterne.nõ tñ ad le⸗
gendũ ? intelligendũ ſacriſicia ve.teſ.figure nr̃e fuert
7 omia talia multis ⁊ varijs modis vnũ ſacrificiũ cu⸗
ius nũc memoꝛiã celebꝛamꝰfigurauerũt.vnð iſto reue
lato ⁊ ſuo tꝑe oblato illa de agendi celebꝛitate ſublata
ſunt.ſed in ſignãdi auẽte manſerũt.i Ad ſeptimũ ptzʒ
ſolutõ.qm̃ euacuat᷑ qᷓtum ad obſeruantiã: vᷣ nõ qtum
ad auẽtem ſignificandi.q¶ Ad octauã et nona ratõneʒ
dðm.ꝙ aliter erat pᷣceptũ de dilectione dei et ꝓximi in
lege:⁊ in euãgelio.quia ſᷣm foꝛmã legis pᷣceptũ carita⸗
tis erat cũ ꝓmiſſione boni tꝑalis:incitantis ad amoꝛeʒ
xp̃i 2⁊ ꝓximi ⁊ ꝓmouentis.Et ideo erat ibi mandatum
de dilectione imꝑfecta.ſ.tracta ꝑ bonum tempoꝛale.et
ideo indigebat adhuc impleri. Sed illud qð additum
eſt a xpᷣo impleuit H̊. Vñ in euãgelio in pᷣcepto de dile⸗
ctione dei.nõ allicit᷑ hõ ad caritatem ꝑ bona tꝑalia.ſᷣ
allicitur ſolum eternis.vnde pᷣcepto iſti addidit domi⸗
nus in euãgelio totis viribo Luc.x. Tũc em̃ totis viri
bus diligit deus.qũñ eſt plena abdicatio boni tꝑalis.2⸗
remanet ſola ſpes boni eterni.⁊ bec eſt ꝑfecta dilectio.
⁊ ſic ſolũ bonis eternis trahit᷑ bomo ad amoꝛem dei in
euãgelio.⁊ ideo eſt ibi pᷣceptũ de dilectione ꝑfecta.Et ĩ

bac ẽ pfecta inſtauratio alioꝝ nõ ſᷣm ꝙ datũ eſt. p Fm
foꝛmã legis.Et ſic ꝑxpᷣm ẽ impletũ mandatũ de caꝛita
te qð datũ erat ſᷣm foꝛmã legis.hoc eſt qð dic aug.con

tra fauſtũ.tꝑaliũ rerum ꝓmiſſiones teſtamento veteri
oↄtineri.et ideo teſtamentũ vetꝰ apꝓpellari nemo veſtrum
ambiget. ꝙ eterne vite ꝓmiſſio regnũ celoꝝ ad no.teſ.
ꝑptinet.¶¶ Ad ſcõᷣm qð querit᷑ de modo implẽdi.dðim q;
om̃s iſti modi pñt ibi aſſignari. Quedã em̃ ꝑ executio
nem impleuit ̊ nõ oĩa:ĩmo ſolũ expediẽtia.Quedaʒ ꝑ
additõeʒ vt moꝛalia.ꝑ exhibitõeʒ q;tum ad figuralia.
q́tum ad veritatẽ interioꝛẽ exhibendo eã.ꝑ terminatõ⸗
nem ꝙ̃tum ad obſeruantiã eoꝝ.ꝑ declaꝛatõeʒ qtuʒ ad
om̃ia. Rõnes in ↄtrariũ quarũ non patet ſoło ſoluent᷑
inferius.marie q;ẽtum ad iſtud qð obijcit de circũciſio⸗
ne ⁊ de nõ ↄcupiſcere.qð etiaʒ ꝓhibetur in lege ſicut in
euangelio xpi.

Articulus ſecundus

Onſequẽter querit᷑ quoꝝ eſt impletio facta
ꝑ rpᷣm: an generałr omniuʒz vel nõ. Ao qðᷣ
ſic Math.v. on veni ſoluẽ legẽ ⁊c̃. Glo.
Significantia ꝑ impletõʒ ↄſũment᷑.ex quo pʒ ꝙ ↄſum⸗
mata ſunt ibi om̃ia q legis ſunt.⁊ ſiłr math.vij.ĩ fine.
cũ ↄſũm aſſet ihs ſermones hos.glo. Qihil imꝑfectio⸗
nis hʒ hic ſermo. & in ſermone de monte cõſumm auit
ih̃s om̃ia:q̃ erant in lege. Ad oppoſitũ.Non fecit ibi
mentiõeʒ de cerimonialibo nõ impleuit illa.q̊ nõ oĩa
ibi ↄſummant᷑. Item cerimonialia tranſeũt q;tuʒ ad
obſeruantiã:g ibi nõ implent᷑.¶ Silr de iudicialibus
ↄſtat ꝙ nõ impleuit ibi oia.qꝛ de multis iudicialibus
nõ fit ibi mentõ:ſ̊ ſolũ de tribo.ſ.de talione ⁊ repudio.
de iuramẽto ꝓut eſt iudiciale.ꝓut ſcʒ ẽ ad terminan⸗
dũ cauſas ⁊ ↄtrouerſias. Sitr de moꝛalibo ptʒ.ꝙ non
implent᷑ ibi vniuerſaliter a dño.quia pᷣcepta pꝛime ta⸗
bule nõ ponunt᷑ ibi.ſed illa erãt pᷣcipna pᷣcepta:qꝗa or⸗
dina bant ad dũ.pᷣcepta ſcdðe ad ꝓximũ.q̊ᷓ dimiſit pre⸗
cipua ad implendũ. Silr illud videt᷑ de pᷣceptis ſcdᷣe
tabule:qꝛ ibi nunꝙᷓ fit mentõ de iſto mandato. Hono⸗
ra patrẽ:qð eſt ſcðe tabule.q̊ ñ implent᷑ ibi.non g vni/
uerſaliter implentur ibi moꝛalia.¶¶ Item qᷓ;ẽtum ad mã
datum de ↄcupiſcentia iſtud patet:quia in lege dicitur
Non ↄcupiſces.nec plus addit euangelium: ergo non
implet᷑ ibi.¶ Si dicat᷑ ꝙ in lege logtur ſolum de concu
piſcentia ꝓgꝛeſſiua in actum erterioꝛẽ. euangeliũ autẽ
cum hoc ꝓhibet ↄcupiſcentiã interioꝛeʒ. Contra.Ro.

17
vxvj.
vij. conenpiſcentiam neſciebam: niſi lex diceret nõ con
cupiſces:b̊ falſum videt᷑ qð dicit apłs.Qiſi lex ꝓhibe⸗
ret ↄcupiam interioꝛẽ:quia loqtur de interioꝛi.¶¶ Itez
in lege ꝓhibetur ↄcupĩa mulieris et reꝛum:in ſermone
aũt dmi ſolũ ↄcupia mulieris.¶¶ Icem ſuꝑ illud. ↄcupi⸗
ſcentiã neſciebam niſi lex diceret ⁊c.glo. Mona eſt lex
que dum hoc ꝓhibet:om̃ia mala ꝓhibet. in lege ꝓbi⸗
bitõis ↄcupĩe omia mala/ phibent᷑.̊ nihil addidit euã
gelium. ¶ Item ibi dicit glo. O: ex ↄcupĩa om̃ia mala
veniũt.q̊ phibendo ↄcupiam /ꝓphibet lex cauſam omni⸗/
um maloꝝ.ꝗᷓ ꝓhibent᷑ ⁊ abſcindunt᷑ in lege om̃ia mala
in ſua cauſa. lex eſt in ſua plenitudine.õ g implen
tur moꝛalia ꝑ euangeliũ xpᷣi:maxime q;tum ad h̊ man⸗
datũ nõ ↄcupiſces:xpᷣc ̊ ñ impleuit omia. Solutõ.
dðm. ſᷣm ꝙ dicit aug.ↄtra Fauſtũ.Lex ꝑ moyſem da
ta eſt gra et veritas ꝑ ihᷣm xpᷣm facta eſt.⁊ ſumptũ eſt
Joh.j. Scðm hoc q̊ dõᷣm.ꝙ lex implet᷑ dupłr a xpᷣo.ꝑ
modũ gratie:⁊ ꝑ modũ veritatis. VUñ dicit de pᷣceptis
⁊ ſacramentis ve.te.Sepe ac multa iam diximus vt ĩ
telligeret᷑ aliquid ibi fuiſſe qð ꝑ gratiam noui teſtam̃
ti faciendo donaret᷑ implendũ.aliud qð ꝑ veritateʒ pa
tefactam remouẽdo demonſtraꝛet᷑ impletũ. Per modũ

aũt gr̃e duptr.vno modo eo ꝙ dat᷑ gratia executionis.

Alio mõ eo ꝙ datur gr̃a releuatõnis pꝰcaſum.hec em̃
duplex gꝛa nccia eſt oꝑanti ad hoc ꝙ exequat᷑ opꝰ ſuũ.
et maxime ſcda.eo ꝙ ↄtingit cadẽ ꝓpter infirmitatem.
Xpc dᷣo impiet legẽ.quia pᷣcipit ⁊ dat gr̃am exequendi
ſiue implendi.Lex aũt ſolum pᷣcipit:ſ̊ nõ dat gratiam
ad implendũ.lñ aug.ↄtra fauſtũ.Lex ſuꝑbos pᷣuari⸗
catõnis reatu deuinxit augendo petm. cũ iubet qð ad
implere nõ pñt: ipſius legis implet᷑ iuſticia ꝑ gratiaʒ
ſpuũᷣs in eis:ꝗ diſcũt a xpᷣo mites eſſe:atq; humiles coꝛ⸗
de. Alio modo impleuit conferendo gratiã releuanteʒ
et ſic dicit ibi augꝰ.quia ſub gratia poſitis in hac moꝛ
tali vita difficile eſt om̃i modo implere qð in lege ſcri/
ptum eſt.nõ ↄcupiſces.illic ꝑcarnis ſue ſacrificiuʒ ſa⸗
cerdos effectus nobis impetret indulgentiã.hic adim/
plens legem.vt qð ꝑnr̃am infirmitatẽ minus poſſumꝰ
Pꝓ illius ꝑfectionẽ recuꝑetur. Per modum autẽ verita⸗
tis eſt impletio multipliciter vt repetamꝰ bꝛeuiter pᷣdi
cta.quia valde vtilis eſt materia ſcilʒ q;tum ad figura⸗
lia moꝛalia et iudicialia. tum ad figuralia eſi tri:
plex modus.qui dictus eſt ſcilʒ per terminationem ꝙᷓ;
tum ad obſeruantiaʒ:et ex hoc dicitur impletio ꝙ ceſ⸗
ſat iſta et ſuccedit alia melior obſeruantia. implentur
etiam ꝑ maniſeſtationem:quo ad ſigmificatina.per ex⸗
hibitionem quo ad figuram.⸗ Similiter impletõ mo⸗
ralium tripliciter.vt viſum eſt pleniꝰ: maxime quo ad
cognitõnem triplicem.quia imꝑfecta boni operatione
opoꝛtet ꝙ cõcurꝛat perfecta noticia mali.hoc nõ dedit
lex.ĩmo quando dixit.non occides:ſolum de actu exte
rioꝛi dedit noticiam. Sed xpᷣc dicendo. non iraſceris.
addidit noticiam mali actus interioꝛis.Similiter da⸗
tur in euangelio ꝑfecta noticia boni.Cum dicitur. Di
ligite inimicos veſtros:et non in lege. Vlterius ĩ lege
eſt ↄſummatio ſcʒ perfecta noticia melioꝛis ꝙ eſt conſi
lio.Aldath.xix.Si vis ꝑfectus eſſe vade ⁊ vende om̃ia
⁊c̃. Similiter vt dictum eſt qtum ad moꝛalia que erãt
in declinatione mali:eſt triplex impletio. O ergo que
ritur.vtrum omnia implent᷑ per xpᷣm. Dicenduʒ ſieut
dicit glo.ſuꝑ illud Math.v. Non veni legem ſoluere
⁊c̃. Xpc eſt legis et ꝓphetarum virtus:per quaʒ om̃ia
implent᷑.ergo omnia implentur ꝑ xpᷣm. Et in ſermone
generali de monte. Ad illud ergo quod obijcitur ĩ cõ⸗
trarium.dicendum ꝙ ſunt moꝛalia pꝛime tabule et ſe⸗
cunde.Aſoꝛalia pꝛime tabule oꝛdinant animaʒ ad de
um.Moꝛalia autem ſecunde tabule ad pꝛoximuʒ. ſᷣm

boc ergo dicendũ. ꝙ omnia cerimonialia dependebãt

a mandatis pꝛime tabule.q; om̃ia erant data ad diui⸗
num cultum:et vt bomo reuocaretur ab ydolatria.ſi⸗

ee

er 112½6ʃ½ʃ◻.6½

s r

A

9 4
ee X 2* in.

)
l
. NN „

eut dictum eſt:et ideo oꝛdinabant ad deum reducebã
tur ad moꝛalia pꝛime tabule:⁊ ideo implent᷑ cerimoni
alia in illis ſicut in cã. Judicialia vᷣo qꝛ erãt ad ↄſeruã
dam pacem ad ꝓximũ:dependebãt a moꝛalibo ſcde ta⸗
bule que erãt ad ꝓximũ:⁊a ideo implent in illis.Et ita
nõ opoꝛtuit fieri mentõnezʒ cerimonialiũ ⁊ iudicialiuʒ
ꝑ illuz modũ quo dabantur ꝑ legem ĩ impletõne legis
Math.v.qꝛ impletio illoꝝ fuit in cauſa:⁊ ſic patʒ vbi
illa impleta ſunt.¶. Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ non fit men⸗
tio de mandatis pꝛime tabule.dõm. ꝙ anima hʒ in ſe
ꝑtem qua oꝛdinat᷑ ad ſuꝑioꝛa ſicut ad deum: ⁊ qua oꝛ:
dinatur ad inferioꝛa ſicut ad ꝓximũ. Et ᷣm hũc dupli
cem oꝛdinem duplex tabula ẽ.Et dicunt᷑ mandata pri
me tabule:que ꝑtinent ad oꝛdinem aĩe ad deuʒ. ADan
data ſcðe tabule q̃ ꝑtinent ad oꝛdinẽ anime ad ꝓximũ
⁊ m hoc hʒ anima duplicẽ impletioneʒ.⁊ eſt impletio
iſtoꝝ mandatoꝝ. In illa ꝑte.attendite ne iuſticiã ve⸗
ſtram faciatis coꝛã hominibo.⁊ eſt impletio oĩm: q̃ ꝑti
nent ad oꝛdinem aĩe ad deũ.Et ſic eſt ibi impletio mo⸗
raliũ pꝛime tabule.l Et qð obijcit.ꝙ nõ fit ibi mentõ
ce illis dicendũ ꝙ ↄuerſio aĩe in deũ eſt dupłr · ſ. ſiẽ in
ſuum pᷣncipiũ:⁊ ſicut in ſuũ finẽ.⁊ hec ſcða eſt ↄuerſio
pfecta. Intentio legis qᷓtum ad mãdata pꝛime tabu
le erat. vt ↄuerteꝛet᷑ aia in deũ tanqᷓ; in ſuũ pᷣncipiũ.vñ
intendebat lex.vt ꝑ exhibitũ bñſicium recogitaret aĩa
creatoꝛẽ ſuũ ⁊ adoꝛaꝛet.Sʒ vlteriꝰ ꝑ legem xpᷣiẽ cõuer
ſio aĩe ad deũ:tanꝙᷓ in ſuũ finẽ.Et hec ẽ ↄuerſio ꝑfecta
hic eſt q̃ nõ reuertit᷑ in ipᷣm vt in pᷣncipiũ ꝓpter bñnficiũ
acceptũ:ĩmo tota intentio fert᷑ in ipᷣm ſicut in finẽ.Et
ſic mãdata pꝛime tabule implent᷑ ꝑ euãgeliũ.qꝛ ꝑ ipᷣm
fit ꝑfecta aĩe in deũ ↄuerſio:ꝑ illa aũt nõ.Quaꝛe auteʒ
nõ fit ibi mentõ de ipᷣis.pʒ.qꝛ mãdatis pᷣme tabule peꝛ
euangeliũ nõ fit aliqͥ additio foꝛmalr. q̃ quidẽ ſit ſicut
foꝛme ad materiã.ᷣ̊ eſt additio ſic finis.hᷣ eſt er ꝑte or⸗
dinis ad finẽ.h̊ nõ fit illis additio ſiẽ ad materia.vnde
illis nihil addit᷑.finis eniʒ extra ẽ:⁊ nõ intra.⁊ ꝓpter h̊
nõ eſt neceſſe fieri mentõeʒ de ipſis ꝓpter iſtã additiõeʒ
Sʒ mãdatis ſcðe tabule de quibo ſit ibi mẽtio ẽ additõ
