tus inferioꝛis ꝑtis rõnis.dz oꝛdinari ⁊ ſegꝗ motũ ſuꝑio
ris ꝑtis rõnis:qꝛ ałr ꝑuerteret᷑ oꝛdo.4. Ao tercium qð
obr de xpᷣo.dðm ꝙ nõ eſt ſile.iAã volũtas illa q voluit
nõ moꝛi fuit motꝰſenſualitatis:volũtas vᷣo q̃ voluit mo
ri fuit rõnis.Et ſi dicat᷑ ꝙ oꝛo fuit rõnis:q̃ dixit trãſe⸗
at a me calix.Sicendũ ẽ ſm był.in li.de trini.ꝙ ratio
illud oꝛauit vt aduocatꝰſenſualitatis. Item ſi dicat᷑ ꝙ
volũtas illa fuit rõnis.dõm ꝙ nõ fuit rõnis vt rõ:bᷣ rõ
nis vt natura.⸗ iõ nõ eſt ſiłe. Qos em̃ h̊ͥ loqmur de mo
tu rõnis vt ratõ eſt: vtrum poſſit ↄſtituere duos fines.
Ad q̃rtũ rñdeo.ꝙ cũ rõ deliberat de fine natalis pi⸗

etatis ⁊ de fine caꝛitatis.ad h̊ ꝙ ſit oꝛdiatꝰmotꝰ meri⸗
toꝛius:nece eſt vt finis pᷣncipalis ſit finis caritatis. bñ

põt tñ finis naturalis pietatis.ſ.viſio fratris apð ſan⸗
ctum iacobũ eſſe canſa accelerationis motꝰ. nõ tñ ex Hᷣ
ↄſtituet᷑ duplex finis pᷣncipalis.q AVd vltimũ iam patzʒ
rñſio.⁊ ↄcedendũ eſt ꝙ idẽ actꝰpõt eſſe ex natura ⁊ gra
vt ſubuenire iſti qꝛ hõ indigens ẽ ↄfoꝛmis in natura.et
ſubuenire iſti qa ad imaginẽ dei ẽ. non tamen ↄſtituun
tur duo fines eque primi: qꝛ finis nature oꝛdinabilis ẽ
ad finem gratie. J

Articulus ſecundus

Onſequenter querit᷑ vtrum intentio poſſit
poni in creatura. ſicut in finem.· ita ꝙ ſit fi⸗
nis ſub fine eterno. Ad quod ſic arguitur.
Querite pᷣmũ regnũ dei⁊ iuſticiã eiꝰ.ibi dĩc intli. 126
ꝙ pꝛiſta: bᷣ qꝛ ſummũ:⁊ qð ꝓpt ſe et e qað nk petit. ex q
relinꝗt᷑ ꝙ tꝑalia nõ poſſint qri ſic finis oꝛdinatſbᷣ fine
ſummo. Itẽ ſᷣm eẽntiã bonũ? finis idẽ. Si ꝗ tẽ ꝑalia
nõ pñt q̃ri ſic bonũ nr̃m: nec ſiẽ finis. ꝛ aũt no pol⸗
ſint qri ſicẽ bonũ nr̃Um. dic aug.in ſmone dni ĩ mote aſ⸗
ſumẽs illð.qᷓrite pᷣmũ re.di et iuſli.eiꝰ:⁊ hec oia appo⸗
nentẽ᷑ vob. Hic maĩfeſtiſſime oñdit hec nõ eẽ appetend
tanqᷓ bona nr̃a vt ꝓpteꝛ ipſa debeamꝰ bñfacẽ ſiẽ facimꝰ
ſ tñ eẽ nccia.¶ Itẽ aug. in eodẽ. Regnũ ⁊ iuſtia dei bo
nuz nrm ẽ 1 appetendũ:et ibi finis ↄſtituẽdꝰ: ꝓpt að
oĩa faciamꝰꝗqᷓcũq; facimꝰ. Sʒ gꝗa in bac vita militamꝰ:
vita ſine his neceſſarijs agi nõ pr.Ex qͥ relingꝗt ꝙ tem⸗

õ

— — — — —

6

„

3

6

1
ia

in
ibo
6e
nt
en⸗

1

Nuneſtio

poꝛalia non pñt poni finis oꝛdinata ſimplicitate inten

tionis. ¶ Iem qð querit᷑ ſicut neceſſariũ itineri vt ba⸗
culus vel vehiculũ ſeu viaticũ.nõ querit᷑ ſicut finis iti⸗
neris. Si ꝗᷣ iſta tꝑalia ſunt querẽda ſolum ſicut nccia
itineri ad regnũ:nõ erũt querẽda vt finis.4 Item res
ſunt oꝛdinate ſᷣm ſuꝑius ⁊ inferiꝰ⁊ ree inferioꝛes ad ĩ⸗/
ferioꝛẽ finẽ:⁊ ſuꝑioꝛes ad ſu ꝑioꝛẽ fineʒ. Sʒ dĩc aug.in
ſermone dñi in mõte.ꝙ rõnale aĩal ſicut eſt hõ ſblumꝰ
oꝛdinatum eſt ĩ reꝝ nat᷑ᷣa qᷓ irꝛõnalia.ſicuti ſunt aues.
Si g̊ appetitꝰirꝛõnalium fert᷑ ad tꝑale bonũ: appetitus
rõnaliũ dʒ ferꝛi ſupᷣ bonũ tꝑale.̊ inoꝛdinatũ erit rõna
li creature tꝑalia aſppetẽ ſicut bona ſua.q in tꝑalibo nõ
poterit ponẽ finẽ nec ↄſtituere intentõeʒ.4¶ Ytem dicit
aug.in mone dñi in mõte. IJpᷣa coꝛdis intentõ q̃ facis
qð facis.ſoꝛdidat᷑ appetitu reꝝ terꝛenaꝝ ⁊ tꝑaliuʒ atq;
cecat᷑:qᷓ itentõ relata ad terꝛena ſoꝛdida ẽ ⁊ ceca.Relin
qtur igr ex his ꝙ finis nõ põt poni in tꝑalibo manente
ſimplicitate intentõis. Cont᷑.Pꝛmũ querite regnũ
i ⁊ iuſticiã eius ⁊c. Cum &̊ pꝛimũ dicat᷑ reſpectu ſcði
ſi regnũ pᷣmo q̃rendũ eſt ⁊ ei iuſticia: tꝑalia erũt ſcðᷣo
q̃renda. Regnũ igr ⁊ iuſticia dʒ poni finis pᷣncipalis:
tꝑalia finis ſcdᷣariꝰ.q¶ Item aug.in ſᷣmone dñi ĩ mõ⸗
te. Querẽdũ eſt pᷣmo regnũ dei⁊ iuſticia eiꝰ.i.h eſt pre
ponendũ ceteris rebo. vt ꝓpt hoc cetera qᷓramꝰ. Si & il
lud qð q̃ri finis eſt:⁊ illnd ꝓpter qð q̃rimꝰfinis ẽ:led
vltimꝰ.ꝗ tempoꝛalia q̃ᷓ qᷓrunt᷑ ſunt finis ad finẽ ꝗ regnũ
cei eſt.¶ Item aliꝗs laboꝛat ĩ vinea.⁊ eo fine vt acqꝛat
ſuſtentatiõeʒ.ſuſtentari aũt vult ad h̊ vt ſuiat deo qð ẽ
iuſtũ:⁊ ꝓpt᷑ hoc ꝑueniat ad regnũ dei: ↄſiãs eſt ꝙ hſũt
intentões ⁊ fines ordinati ⁊ laudabiles. Sed intentõ
ſuſtentatõis ꝗ eſt finis laboꝛis tꝑalis ẽ.iñ ex boc ꝙ re⸗
fert᷑ vheriꝰad regnũ dei 2 gloriã laudabilis ẽ. Relinꝗt᷑
igr ꝙ laudabiłr põt hõ tꝑalẽ ↄſtituere intentiõeʒ finẽ
dũmõ nõ ſit finis vltimꝰ. Rñ. aliqd querit᷑ qꝛ bonũ
aliꝗd q̃ri?᷑ qꝛ neceſſariũ. ꝓpꝛie illud qð qrit᷑ qꝛ bonum:
querit᷑ vt finis volũtatis.illud vᷣo qð querit᷑ vt nccium
querit᷑ vt adminiculũ ꝑuentõis ad finẽ volũtatis. Dicẽ
Dum igr̃ ꝙ tpalia ſunt q̃renda vt nccia nõ vt bona.⁊iõ
Apꝛie ibi nõ eſt ↄſtituendꝰfinis:nec motꝰintentõis. In⸗

tentio ei dr q̃ſi tentõ in.ſ.finẽ.⁊ hoc ẽ qð dĩc aug.iĩ ler⸗

mone dñi in mõte. OPꝛimũ qrite regnũ dei ⁊c. Cum di⸗
rit pᷣmũ ſiguit qꝛ hoc poſteriꝰqᷓrendũ ẽ:non tꝑe ſᷣ digni
tate. Illud.ſ.regnũ ⁊ iuſticia tanqᷓ bonũ nr̃jm:hoc.ſ.tẽ
poꝛale tanꝙ; nr̃Dm ncciũ.nccium aut ꝗꝓpter illud bonum
Ad pꝛimũ ꝗ̊ qð obijcit.dðᷣm ꝙ pᷣmũ dr duobo mõis.
Vno mõ ꝑ ↄpaꝛatõeʒ ad poſteriꝰ. Alio mõ ꝑ abnegati
onẽ eiꝰ qð ẽ pꝛiꝰ.QOñ ꝗ̊ dr̃ pꝛimũ qrite.ſi intelligat᷑ ꝑ cõ
paratõeʒ ad poſteriꝰ:nõ intelliget᷑ pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰ pᷣm or
dinẽ ꝗ eſt finis ad finẽ:ſiẽ dicimꝰꝙ finis am bulatõnis
eſt maſio in ecclia ad finẽ oꝛãdi deũ.quõ nõ põt dici ꝙ
finis oꝛdinate volũtatis ſit tꝑale relatũ ad regnuʒ dei.
Sʒ intelliget᷑ pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰdignitate:ſic dĩc augu.ſᷣm
dicimꝰꝙ pꝛiꝰq̃rit᷑ finis vt eccctia ambulãti ad eccliaʒ
poſteriꝰpᷣo vehiculũ vt adminiculũ ꝑueniẽdi ad eccłiaʒ
in quẽ modũ regnũ iuſticia dei pꝛiꝰ q̃rit᷑.tꝑalia vᷣo po
ſteriꝰ. Si vᷣo intelligat᷑ ꝑ abnegatõem pᷣoris:tũc planꝰ
eſt ſenſus.pꝛimũ qᷓrite regnũ dei? iu.eiꝰ.i.añ oĩa iſta
nihil qratis. Ad ſcdᷣm pʒ rñſio.ſõ em̃ quicqꝗd queri
tur qrit᷑ vt finis.ĩmo aligꝗd q̃rit᷑ vt adminiculũ actiõis
ſeu inſir̃m:vt cultellꝰquerit᷑ ad inciſionem: ⁊ bacnlꝰ ad
iteratõʒ: in quẽ modũ q̃renda ſunt tꝑalia.Vliꝗd vo q̃;
rit᷑ vt finis:vt inciſionis finis ẽ ſculptura vel fabꝛica:ĩ
quẽ modũ regnũ ⁊ iuſticia dei finis dʒ eſſe voluntatis.
Ad teꝛciũ dðm.q qᷓuis ſuſtentatõ finis laboꝛis ſit:ñ
tñ dʒ eſſe finis volũtatis:qꝛ ſuſtentatõ nõ eſt qᷓrenda vt
bonũ rõnalis creature:ſᷣ vt ncciũ pnti vite.⁊ iõ tꝑalis
ſuſtentatõ dʒ eẽ ĩ vſuʒ nõ in intennõis affectu. Vñ au.
Nuerite regnũ dei:⁊ hec oĩa apponent᷑.i.aſeq̃nt᷑ ſine vl
lo impedimẽto: ſi illa qrans. ij Lec ait.illa dabunt᷑.ſed
apponent᷑.qꝛ illudẽ qdð pᷣncipalr dat᷑:aliud qð ſuꝑad⸗

Aulkxvüſj.

ditur. qꝛ in intentõne eternitas:in vſu debet eſſe tempo
ralitas.⁊ illud datur:hoc ſuperadditur.
Articulus tercius
Oſtea querit᷑.vtꝝ oĩs ſollicitudo ſit ꝓhibi⸗
ta.Ad qð ſic oꝓponit aug.ĩ ſᷣmone din i mõ
te. Ipᷣe dñs cui miſtrabant angłi Mat᷑.iiij.
tñ ꝓpt᷑ exemplũ:ne ꝗs poſiea pateret᷑ ſcãdalũ cum ali⸗
quẽ ſᷣuoꝝ erꝰaĩaduertiſſet iſta nccia ꝓcurare. loculos
hr̃e dignatꝰẽ:ꝗbo pecuĩa vñ vſibo ncẽijs quicqd opꝰ fu⸗
iſſet pᷣberet᷑:ſumprũ ẽ ex ioh.xj.¶¶ Item vr aplis ĩ craſti
nũ fuiſſe ſollicitꝰ:cũ dixit.j.coꝛi.xxj.de collectis q̃ fiũt
in ſctos ſicut oꝛdinaui eccłijs galathie.ita ⁊ vos facite
ꝓ vnam ſabbati.vnuſꝗſq; vrjm apud ſe ponat theſauri⸗
ʒans qð ſibi placuerit.nõ vt cũ venero tũc collecte fiat
Item act᷑.xj. Surgẽs vnꝰnoĩe agabo ſigbat ꝑ ſpiritũ
magnã famẽ futu rã ĩ vniuerſo oꝛbe:q̃ facta ẽ ſubclau⸗
dio.ſtatuerũt aũt vnuſꝗſq; eoꝝ in miĩſteriũ mittẽ pᷣſbi/
teris hitantibo ĩ iudea fribo.ꝗ et miſerũt ꝑ manuʒ bar⸗

nabe et ſauli.q IJtem nauigãti eidẽ apło paulo ĩpoſita

ſunt vtenſilia q̃ offerebant᷑.nec ad vnũ tm̃ diẽ videt᷑ vi⸗

ctus ille ꝓcuratꝰact.xxviij. Qauigãtibo impoſuerũt q̃

ncc̃ia erãt.¶ Item act᷑.xx vij. Hũane at᷑ tractãs iulius
paulũ ꝑmiſit ad amicos ire ⁊ cam ſui agẽ.Ex his ⁊ hu
iuſmõi ſcpᷣturaꝝ locis ↄcludit aug.dñm deũ nõ h ipro⸗
bare ſi ꝗs hũano moꝛe iſta pcuret. Sed ſi ꝗs ꝓpter iſta
o militet:vt in oꝑibo ſuis nõ regnũ di ſ̊ iſtoꝝ acaſi⸗
tionẽ intueat᷑.¶ Item lnc.x. ¶ Dartha.m.ſollicita es.q̊ᷓ
ſollicitudo nõ ẽ pctm cũ ſine ipᷣa ñ poſſit vuci vita acti⸗
ua. MKRñ.ẽ ſollicitudo laudabił.et vituꝑabilis.et to⸗
lerabit᷑.et miſerabił.Laudabilis ẽ in pᷣcepto.⁊ hec eſt
mltiplex. Eſt eĩ ſollicitudo regẽdi q;dtum ad pᷣlatos ro.
xij. Qui pᷣeſt in ſollicitudine.et.ij.coꝛi.xj. Inſtãtia mea
q̃tidiana ſollicitudo oĩm eccliaꝝ. Item eſt ſollicimdo
obediẽdi qtũ ad ſbᷣditos.Joſue.xxiij. eſtote ſolliciti vt

cuſtodiatis cũcta q̃ ſcpᷣta ſunt in volumĩe legis moyſi.

Item eſt ſollicitudo pacifice ↄuiuendi qᷓ;tuʒ ad pares.
Eph̊.iiij. Solliciti Fuare vnitatẽ ſpũs in vincło pacis.
2 hec eſt ſollicitudo laudabilis qͥ ad alios. Item eſt ſol
licitudo ꝑficiẽdi qͥ ad ſe.⁊ hoc tripliciter. Pꝛimo reco⸗

gitandi diuina mãdata Deut.iiij. Cuſtodi temetipſuʒ

4 aĩam tuã ſollicite:⁊ ne obliuiſcaris vᷣboꝝ ne excidat

e coꝛde tuo. Scðoðẽ ſollicitudo declinãdi malũ deut.
iiij. Cuſtodite aĩas vr̃as ſollicite. nõ vidiſtis aliquam
ſiłitudinẽ ne foꝛte decepti faciatis aliquã ſimilitudinẽ
Tercio eſt ſollicitudo feruoꝛis faciendi bonũ Ro.xij.
Sollicitudine nõ pigri ſpiritu feruẽtes dño fᷣuientes.
Hec eſt ſollicitudo laudabilis ⁊ in pᷣcepto.⸗¶ Item eſt
ſollicitudo vituꝑabilis młtiplex. Eſt ei ſollicitudo ĩor⸗
Dinata ſciendi ſeu vana.Ecces.ij.Cũ aliꝰlaboꝛet in ſa⸗
pientia ⁊ doctrina ⁊ ſollicitudine ⁊ hoĩ ocioſo q̃ſita di⸗
mittet ⁊ hec vanitas ⁊ magnũ malũ.Et ẽ ſollicitudo ac
quirẽdi diuitias ex cupiditate Ecces.ij. Pctoꝛi dedit
ced afflictõeʒ ⁊ curã ſuꝑfluã vt addat ⁊ ↄgꝛeget:ſᷣ ⁊ bec
vanitas caſſa ſollicitudo mẽtis. Stem eſt ſollicitudo
cuſtodiẽdi diuitias ſeu retinẽdi ex auaricia.mat᷑.xiij.
Sollicitudo hᷣſeculi ⁊ fallatia diuitiaꝝ ſuffocat vᷣbuʒ
Item ẽ ſollicitudo peccãdi in adinueniẽdo genus pcti.
Sap̃.xiiij. vbi loꝗt᷑ de inuentõe ydoloꝝ.æꝓFecerũt imagi
nem regis quẽ honoꝛare volebãt vt filium ꝗ aberat tan
q; pnñtem colerent ſua ſollicitudine.ᷣteʒ eſt ſollicitudo
peccandi in ſtudio ꝑpetrandi. Danieł.xiij. volẽtes ↄcu
bere cum ea obſeruabant qͥtidie ſollicitiꝰ videre illam.
hec eſt ſollicitudo vituꝑabilis ⁊ in ꝓhibitõne.¶ Item
eſt ſollicitudo tolerabilis:⁊ hec eſt etiam młtiplex.Eſt
em̃ ſollicitudo dilectõis naturalis. Lob.x. Cuʒ moꝛã
faceret Thobias ter nuptias.pat eiꝰſollicitꝰ erat di
cens quare moꝛat᷑. Item ẽ ſollicitudo cure rei familia⸗/
ris.j. Reg.ix.de aſinis q̃s nudiuſterciꝰ ꝑdidiſti ne ſol⸗
licitꝰſis:qa inuẽte ſunt.Item eſt ſollicitudo nccie ꝓpui⸗

dentie. Luc.x. AMartha ma.ſol.es ⁊c̃. Item eſt ſollici
tudo infirmitatis hũane.j.Coꝛin.vij. Qui cũ vxoꝛe eſt
ſollicitꝰq̃ ſunt mũdi quõ placeat vxoꝛi. Item ẽ ſollicitu
do inqſitõnis moderate. Lhob.v.iQe ſollicitũ te red⸗
dam:ego ſum aʒarias ⁊c̃.⁊ hec ſollicitudo tolerabilis
eſt ⁊ in ꝑmiſſione.(¶ Itẽ ẽ ſollicitudo miſerabilis.⁊ hec
triplex. Eſt em̃ ſollicitudo laboꝛis in oꝑando.Ecẽs.ij
Deteſtatꝰſum om̃eʒ induſtꝛiã meã in q̃ ſtudioſiſſime la
boꝛaui ſollicitꝰfui. Iteʒ ẽ ſollicitudo anxietatis ĩ pa
tiẽdo.j.NDach.vj.Receſſit ſomnꝰab oculis meis ⁊ coꝛ
rui coꝛde p ſollicitudine:⁊ dixi in coꝛde meo.in q̃ntam
tribulatõeʒ deueni:⁊ in q̊s fluctus triſticie? Item ẽ ſol⸗
licitudo timoꝛis in pcauẽdo.hiere.xxxviij. Sollicitus
ſum ꝓpter iudeos ꝗ trãſfugier̃t ad caldeos:ne foꝛte tra
daꝛ in manꝰeoꝝ ⁊ illudãt mihi.⁊.xlij. Hiere.Gladius
quẽ foꝛmidatis ↄphendet vos ĩ terꝛa ⁊ fames ꝓ q̃ ſolli⸗
citi eſtis. Et hec ẽ ſollicitudo miſerabilis.Ex bis patʒ
que ſollicitudo ſit ꝓhibita ⁊ que non.

Nlembrum tercium

Onſeq̃nter inꝗrendũ eſt de diſcretõe intẽ
tõnis q̃ regulat᷑ duobo generibo pᷣceptoꝝ
ꝓhibitõe temeritatis iudicij cũ dr̃. Qoli
te iudicaꝛe ⁊c̃.⁊ pᷣcepto cautele cũ dr. At
tendite a falſis ꝓhis ⁊c. Et pᷣmũ ꝑtinet ad ſimplicita
tem colũbinã. ſcdᷣm ꝑtinet ad pꝛudẽtiã ſerpentinã.de ꝗ
bus dr math.x. Eſtote pꝛudẽtes ſiẽ ſer.⁊ ſimpli.ſic̃ co
lũbe.¶¶ Itẽ nota qtuʒ ad pᷣmã ꝓhibitõeʒ indiſcretõnis
ſiue pᷣſumptõnis iudicij.qm̃ ꝓpter h̊ qꝛ infirmitati hũa
ne difficile 2 q̃ᷓſi ipoſſibile ẽ indiſcreta iudicia deuitare
ideo illi ꝓhibitõi de iudicio indiſcreto ſaluatoꝛ addidit
tria p̃cepta math.vij. IUnũ de petẽdo adiutoꝛiũ gr̃e cuʒ
dẽ. Petite 2 dabit᷑ vob. Aliud de Puãdo eqtatem legis
nete reſpectu ꝓximi:cũ dĩ. Ois qᷣcũq; vultis vt faciant
vob hoĩes vos facite ilł.teꝛciũ de conatu ad amoꝛẽ dei
cũ dr. Intrate ꝑ guſtã poꝛtã.Glo.i.caritatẽ.¶¶ Item
q̃tũ ad ꝓhibitõʒ indiſcretõis iudicij:cũ dic.Nolite iu⸗
dicare ⁊c.Qota ꝙ aligꝗs iudicat er auẽte vt iuder ↄſti
tutꝰ. deu. xvj. Judices ⁊ mos ↄſtitues. Aliꝗs ex vite
dignitate.j.cor̃.vj.Neſcitis ꝙ ſcti ð h mdo iudicabũt
Aligs ex veritate doctrie Leui.x.ð ſacdotibo dr. Om̃e
qð inebꝛiare pt᷑ nõ bibãt vt hẽant ſcĩaʒ diſcernẽdi.Pꝛi
mũ pᷣlatoꝝ ẽ.ſcᷣm ꝑfectoꝝ.terciũ doctoꝝ ⁊ pᷣdicatoꝛũ
Et ᷣm ̊ eccidit indebitũ iudiciũ tribo mõis. ex defctu
ſeu abuſu auẽtis in cãꝝ examiĩe.ex indigtate vite ĩ vici
oꝝ rep̃henſiõe:⁊ ex defectu diſcretõis doctrie ĩ pᷣaicatõ
ne. Et ᷣm &̊D dat᷑ triplex pᷣceptũ ꝓhibitõis indiſcreti ſen
temerarij iudicij. Mat᷑.vij. Pꝛio eĩ ꝓhibet᷑ temerariuʒ
iudiciũ in defectu ſeu abuſu auẽtis:cũ dr̃. Nolite iudi
care.Scðdo ðo repᷣhẽdit᷑ iudiciũ pᷣmũptuoſuzʒ ex defectu
digtatis:cũ dr. Quid vides feſtucã in oclło fris.⁊ ſub⸗
dit᷑.ypocrita eijce pꝛio trabẽ de ocło tuo. Tercio iudi⸗
ciũ indiſcretũ ꝓhibet᷑ in diſpẽſatõe eruditõis ſeu doctꝛi
ne:cũ dr.Qolite ſcẽm dare ca nibo.De pꝛĩo pᷣcepto q̊p
hibet᷑ temerariũ iudiciũ.qũ.ſ.iudicamꝰde his de gboñ
ẽ ↄmiſſuʒ indicaꝛe vt de occultis:inꝗſitũ eſt ĩ qõnibo de
pct᷑is ĩ inꝗſitõe ðᷣ pct᷑is coꝛdis.De ſcðo q̊ ꝓhibet᷑ pᷣum
ptio iudicadi ĩ repᷣhenſiõe ꝓpter indignitatẽ vite:ingꝗret᷑
infra inqſitõe de iudicialibo euãgelij.qõe de correctõne
frat᷑ na.Oe pᷣcepto ðo qͥ phibet᷑ indiſcretõ diſpenſatio⸗
nis doctrĩe qret᷑ in inꝗlitõe de gtijs gãtiſdatis qõe de g⸗
tia pᷣdicatõis.⸗ Zñ q;tuʒ ad pns ad plenã intelligẽtiã
iſtiꝰpᷣcepti.Qolite ſctn dare canibo:neq; mittatis maꝛ
garitas añ poꝛcos.qrenda ſũt duo.Prio de intelligen
tia huiꝰpᷣcepti.Scðdo de pᷣcepti huiꝰobligatõne.

Articulus prunus

Rimo q̃rit᷑ ꝗo dicat᷑ H ſctẽm. ꝗd margarite.
ad poꝛci. qd canes. Iez qꝛit᷑ qo/ꝓhibet᷑ hoc
p̃cepto.Si dicat᷑ ꝙ indiſcretõ diſpẽſatõis dinoꝝ ⁊ ma
xime verboꝝ qtum ad detractoꝛes ⁊ ↄtemptoꝛes.ↄtra

Mdath.x. Que ĩ aure auditis p̃dicate ſuꝑ tecta. Item
ij. Chi.iiij. Inſla opoꝛtune impoꝛtune.Aug. Opoꝛtu⸗
ne volẽtibo:im poꝛtune nolentibo. Jteʒ ang. Audeat.
terideat.ſopiat ⁊ qñcũqʒ coòᷣſcat.¶ Item ipe dñs pᷣdi⸗
cauit reſiſtetibo ⁊ ↄtemnentibo vᷣbũ ſuũ: ̊ſcẽᷣm dedit ca
nibo 2 poꝛcis. RKñ.ſm aug. Scim eſt qð violare atʒ
coꝛrũpeꝛe nõ liceat.m argaꝛite quecũq; ſpualia magna

extimanda ſunt.⁊ qꝛ in abdito latent:tanqꝙᷓ; de ꝓfundo

eruunt᷑. Scðm cri. Sctm ſunt ſacr̃a vt baptiſmꝰ⁊ eu⸗
kariſtia: in cuiꝰrei figura.j.Mach.ij.dixit mathatias
Ecce ſcẽa nr̃a.pulcritudo nr̃a.claritas nr̃a deſolata ẽ:
⁊ inqnauerũt eã gentes.⁊ Leui.vj.in figura eukariſtie
dr. Maſculꝰde genere aarõ veſcet bis carnibo:ꝗa ſctᷣa
ſctoꝝ eſt.MMargarite vᷣo ᷣm crip.ſunt miſteria vᷣitatis
qꝛ ſicut margarite incluſe conchis poſite ſunt ĩ medio
maris:ſic et miſteria in libris incluſa poſita ſunt in al⸗
titudie ſenſus ſcepᷣturaꝝ.Math.xiij. Inuẽta vna pᷣcio⸗
ſa margarita dedit oĩa ſua et ↄꝑauit eã.xxv. ꝓuer.In
auris aurea ⁊ margarita fulgẽs:ꝗ arguit ſapientem ⁊
aurẽ obedientẽ. Canes ſᷣm ꝙ dic aug.ſũt ogugnatoẽs
veritatis.yſa.lvj.Canes impudẽtiſſimi neſcierũt ſatu⸗
ritatẽ. Canis em̃ ſicẽ̃ dic Criv.aĩal impꝛobũ ſuꝑuenien
tibo ẽ ſuꝑflue latrans.Apoc.xxij.Foris eanes venefici
impudici. Poꝛci ᷣoO ᷣm aug.ſunt ↄtẽptores veritatis:
vel ſᷣm cri.xpᷣiam carnales.ꝓpꝛiũ em̃ eſt poꝛci ĩ ſceno

volutaꝛi:nunqꝙᷓ celũ aſpicẽ:nec querẽ dñm ſuũ.niſi cuʒ

eſurit.tales ſunt xpᷣiani ꝗ in carnalibo deſiderijs ⁊ im⸗
mũdicijs delectant᷑:nec aſpiciũt celũ:nec qᷓrunt deũ:ni⸗
ſi cũ neceſſitas eis adueneꝛit.NDat᷑.viij. Dixer̃t demo⸗
nes.ſi eijcis nos mitte nos ĩ poꝛcos.Oe vtroq;.ij.pe.ij.
Canis reuerſus ad vomitũ et ſus lota ĩ volutabulo lu⸗
ti. ¶ Ao aliud dom. ꝙ iſta ꝓhibitõ intelligit᷑ ꝙtum ad
obſtinatos ĩ malicia vel erꝛoꝛe.Circa qͥs ſic dic augu.
Hñda ẽ ↄſideratõ:qꝛ aut ipi ſunt ſoli.aut ſunt et᷑ alij fi
deles aſtãtes. Si ip̃i ſoli ſunt.tenendũ eſt qð dĩc h dñs
Si do alij ſunt fideles aſtãtes iur̃ foꝛmã dñi ꝓcedẽduzʒ
eſt:q cũ pᷣdicaꝛet iudeis ñ eſt putandũ ſcẽm dediſſe cani
bo.126 eĩ eis dedit ꝗ ſaꝑe nõ poterõt:̊ eis ꝗ poterãt.et
ſił aderãt:qs ꝓpter alioꝝ imũdiciã negligi nõ oꝑtebat
cũ eũ ↄtẽptoꝛes interrogabãat: rñdebat vt ꝗd ↄdicerẽt
nõ haberent.et vt alij qui poterant capeꝛe er illoꝛuʒ oc⸗
caſione multa vtiliter audirent.

Articulus ſecũdus

Ecũdo querit᷑ de obligatõe hꝰpᷣcepti. Noli
te ſcẽm dare canibus ⁊c̃.Et q̃runt᷑ circa hoc
tria. Nꝛo gꝗo tenet᷑ ſcire doctoꝛ ſeu pᷣdicatoꝛ. Scðoꝛ ſi
p̃dicatoꝛ tenet᷑ facẽ qð dĩic.Lercio vtruʒ malus pecce
pꝛedicando.

Ad primũ ſic Aggei .S. j.
ij. Interꝛoga ſacdotes legẽ.ibi Hiero. Sacerdos ſi ig
rat legẽ. ꝓbat ſe nõ eſſe dñi ſacerdotẽ. relinqtur q̊ ꝙ ſa
cerdos tenet᷑ ſcire legem. Sʒ hoc nõ eſt niſi rõne officij
docẽdi:q̊ ꝗ docet tenet᷑ legẽ ſcire.¶ Itẽ ignar? artis me⸗
dicine ſi vſurpat officiũ ⁊ opꝰartis illiꝰ:reꝰẽ moꝛtis.ſi
igr ita ẽ in medicia coꝛꝑali:młtomagis ĩ medicie ſpũa
li:cũ vᷣbũ dei mediciĩa ſit.ſiẽ dr in pᷣs.iloiſit vbũ ſuũ et
ſanauit eos. Cont᷑. In tabnaculo dñi erãt phiale et
ciati ſicẽ dẽ Exo.xxxxij.⁊ ũe.vj.⁊ dicũt ꝙ hec ſüt va⸗
ſa maioꝛa 7 mĩoꝛa: ꝑ q̃ maioꝛes doctoꝛes ⁊ mĩioꝛes pᷣdi⸗
catoꝛes deſiẽᷓnt. ¶inoꝛes at᷑ ſi bñ annũciẽt maioꝛi ſa⸗
pientia illuſtrant᷑. Ex qͥ vr ꝙ pñt annũciare 2 pdicare
aliꝗ:lʒ nõ ſint maioꝛi ſapia illuſtrati. ñ & gcũq; pᷣdicat
tenet᷑ ſcire legẽ.¶ IStez apłs nõ ꝑmittit mulierẽ docè in
eccłia:ſ̊ domi viros ſuos introgẽt.j.coꝛ. xiiij. cuilibzʒ
ſimplici laico lʒ docẽ vxoꝛẽ ſus:̊ c. Mñ. eſt doctria
ſimplicis exhoꝛtatõis.⁊ hec ẽ coĩis oĩm.⁊ eſt doctria pᷣ⸗
dicatõis:⁊ iſla ẽ ſacerdotũ.⁊a eſt doctria aſſumpte ꝓſeſ
ſiõis:vt cuiuſlibʒ doctoꝛis ĩ ſua ſcia. In pꝛĩs ſufficit ſci⸗
re quecũq; ſunt ſimplicitatis credendoꝝ ⁊ dĩnoꝝ ma⸗

— — — — —

— —

t
li⸗

41

Nueſtio

datoꝝ. In ſecundis neceſſariũ eſt ſcire expoſitõnes cre
dendoꝝ ⁊ preceptoꝝ.iur illud.j. Pe.iij. Parati ſꝑ ad
ſatiſfactõneʒ oi poſcenti vos rõneʒ. de ea q̃ in voõ eſi fi
de ⁊ ſpe. In tercijs nccia eſt ſcia oim ad doctrinã eoruʒ
et ſcientiam ꝑtinentiam.

Becũdo queritur .S. ij.
vtrũ pᷣdicatoꝛ tenet᷑ facẽ qð dĩc.Et videt᷑ ꝙ ſic.iob.xxx·
ix.Nunꝗd pᷣbebis equo ſoꝛtitudinẽ aut circũdabis col
lo eiꝰpinnitũ:Gꝛeg.Collo eiꝰhinnitꝰcircũdat᷑qñ pᷣdi⸗
catoꝛ ſuis vocibo tenet᷑.pm illð.j.coꝛ.ixr. Caſtigo coꝛpꝰ
meũ 2 in fnitutẽ redigo.ne foꝛte cũ alijs pdicaueri ipſe
repꝛobo efficiaꝛ. IOteʒ Ro.ij.Qui aliũ doces teipᷣm non
doces ⁊c.q¶ Cont᷑.Eſt ꝗ pᷣdicat ꝑfectõʒ quã tñ nõ facit
2 tñ nõ diceret᷑ teneri:vt cũ ſcłaris p̃dicat pſectõeʒ reli
gions ꝑfectis:gᷓ . SERñ.qlibet tenet᷑ facẽ qð dicit
mn ꝙ aſſerit alios teneri ad faciendũ qð dic.tñ aſſerit
aliqn tentio vel generalr vel m ſtatũ. generalr ſiẽ aſſe
ritur de illis qᷓ ꝑtinẽt ad ſtatũ ſalutis. Scom ſtatuʒ ſiẽ
aſſerit᷑ de his qᷓ ꝑtinẽt ad ſtatũ ꝑfectõnis vtpote religio
nis ad quã om̃es non tenent᷑.Et ſic pᷣdicatoꝛ non tenet
facere ßᷣm ꝙ dicit.

7 D „„
Tercio queriium .S. iij.
vtruʒ malꝰpeccet pdicãdo.Ad qð ſic.pᷣs. Pctoꝛi dixit
dñs.Quare tu enaꝛras iuſticias meas ⁊ aſſumis teſti
moniũ meũ ꝑ os tuũ ⁊c.¶¶ Itẽ ſciẽti bonũ facẽ ⁊ nõ faci
enti pctm ẽ illi.iac.iiij.ꝭ̊ magis peccat pᷣdicatoꝛmalꝰqᷓ
aliꝰ:qꝛ ſeruꝰſciens volutatẽ dñi ſui ⁊ nõ faciẽs:vapła:
bit multis Luc.xij.¶¶ Cont᷑.pᷣdicare eſt de genẽ bonoꝛũ
&Oin pᷣdicãdo nõ ↄtingit pectm. ¶ Itez docẽ eſt de ogibus
miſcðie ſpalibo.Sʒ oꝑa miſcðie nõ interdicunt᷑ etiazʒ
exñti in pcto moꝛtali: vt facẽ elynã ⁊ hmõi.ꝗᷓ nec doctꝛi
na ſeu pdicatõ pcroꝛi dʒ interdici. Rñ. diſtinguunt
ẽ aliqs ꝗ docet qꝛ tenet᷑ ex officio ⁊ q̃ſi ex neceſſitate.2
eſt aliꝰꝗ docet q̃ſi ex volũtate.Silr diſtinguũt ꝙ ẽ petʒ
notoꝛiũ ⁊ ẽ pctm occultũ.Erxñs in pcto notoꝛio peccat
geũq; pdicat ſen ex neceſſitate officij ſeu er voluntate p̃
dicet. Dicũt & illũ ꝗ eſt ĩ pcto occulto peccare cũ pᷣdicet
ex volũtate.⁊ h̊ rõne ↄtẽptꝰ:nõ aũt illũ ꝗ pᷣdicat ex offi
cio:dũ tñ cũ timoꝛe illud faciat ⁊ q̃ſi coactꝰnccitate of⸗
ficij. Siłr tñ videt᷑ dᷣm.ꝙ docẽs vel pᷣdicãs in pcto:ſi
nõ ſtudeat ↄpungi er dicto ⁊ dolere de pct᷑o.ſimpłr con
temnẽ dr̃.et iõ peccare ſeu occultũ ſit petm ſeu manite⸗
ſtnʒ . ¶ec eſt ſile de oꝑibo miſcdie coꝛpalibo ſpũalibo

qꝛ hic ſcia agguat 2 ↄtemptꝰ.Et h̊ ſufficit de pᷣceptis.

Nueſtio.lxix.de gratia ab

ſolute conſiderata.

Oſt tractatũ de le

gibo p̃ceptis q̃ ad cognitõeʒ cauẽdo⸗
rũ ferũt᷑? faciẽdoꝝ:aggrediẽtes inꝗſi
tionẽ de gra ⁊ vᷣtutibo q̃ ↄferunt᷑ ad eo⸗
rũdeʒ executõeʒ: adiutoꝛiũ dĩne gr̃e ĩ
ploꝛamꝰa deo pr̃e ⁊ dno ihu xpᷣo.Aſodꝰat᷑ inqſitionis
erit.vt in pᷣmis ſeꝑatim de gra diſputantes: ad vᷣtutes
Fm theologicã 2 verã acceptiõeʒ.dona.fructꝰ bẽitudi⸗
nes oꝛdie ↄgruo ꝓcedamꝰ. De gra igr gre auxilio reg⸗
remꝰ. Pꝛio. an gra ſit. Scdo qo ſit. Tercio de dr̃ia ů⸗
tie. Quarto de ſubiecto grẽe. Quĩto de cã gre: tandẽ de
effectu ⁊ cognitõne gre in ſequentibo qõnibo.

Mlembꝛum prunmũ

Irca pꝛimũ intentõis nr̃e eſt oñdẽ gr̃am
eſſe ncciam nr̃o arbitrio ad impletionem
ſalutarẽ dĩne legis ⁊ ſuoꝝ mandatoꝝ.⁊
dupłr. Pꝛĩo ꝑ rõnes natales ↄ phos. Ocdo ꝑ ratiões
theologicas ↄtra hereticos pelagianos.ꝗ aſſeruerũt li
berũ arbitriuʒ ſufficere ad btitudinẽ et ſalutem.

lxix.
Articulus pꝛimus

Er rõnes igit᷑ natales oñditur gra eſſe ſic.
Hono debet᷑ amoꝛ. get tanto bono debetuꝛ
tantꝰ amoꝛ.ꝗᷓ et ſummo bono debet᷑ ſummꝰ
amoꝛ. Et logꝗmur foꝛmalr de amoꝛe ſummo. q̊ ſummo
amoꝛe.i.ſuꝑ om̃ia dʒ diligi ſummũ bonũ. Si q̊ impoſ⸗
ſibile eſt ꝙ creatura rõnalis de vᷣtute ſua diligat aliqd
pluſꝙᷓ ſe ⁊ ſuꝑ om̃ia: ᷓimpoſſibile ẽ ꝙ de vᷣtute ſua dili
gat veũ amoꝛe digno.i.ſumme vel pluſqᷓ ſe.ſᷣ hoc expe⸗
tuiur ab ea: neceſſe eſt ꝙ detur ei donũ qͥ eleuet᷑ ſup ſe.
Hoc aũt nõ eſt niſi gra ꝛc. ¶ Item impoſſibile ẽ mo⸗
tu ertendi ſup potentiã mouẽtis.et h̊ eſt qꝛ potẽtia mo⸗/
nentis ẽ cã ipi motꝰ.¶¶ Iteʒ impoſſibile ẽ potentiã mo⸗
uentẽ extendi ſup̃ ſö=am mouentẽ.Si g̊ motꝰamoꝛis eſt
a potẽtia q̃ eſt in aia:⁊ motꝰnõ põt extendi ſi up potẽtiã
nec potẽtia ſupᷣ ſam:̊ nõ põt motꝰ amoꝛis extendi ſu
pꝛa nĩaʒ ad hoc ꝙ amet pluſqᷓ ſe: ⁊ inde vt pꝛiꝰ.4. Itez
impoſſibile ẽ ꝑ naturã ꝙ intellectꝰintelligens ſe intelli
gat aligꝗo pluſꝙᷓ ſe. ſiir impoſſibile ẽ ꝗ aia diligẽs ſe

diligat aliqd pluſqꝙᷓ ſe ꝑ naturã vel rõeʒ. MMaioꝛ pʒ.qa
intellectꝰſibi eſt imediaſioꝛ:vñ iĩmediatiꝰintelligit ſe q;
aliud. ¶ Iteʒ ꝓpoꝛtionalia dñt eſſe illud qͥ meꝛet 2 illud

qð meret᷑. Qulla at ꝓooꝛtio ẽ tꝑalis ad eternũ. Sʒ oẽs
actus ꝗ ſunt ex potẽtia nr̃a ſunt tꝑales:q̊ nulli actꝰ qui
ſunt ex potẽtia nr̃a ſunt tꝑales.ᷓ nulli actus ꝗ ſunt ex
pt̃ate nr̃a:per ſe et inqtum bmõi:ſunt meritorij eterni
boni:ꝙ neceſſario requirit᷑ gra cũ illis.¶¶ Iteʒ nihil effi
cit ſeipᷣm:quia ſic ideʒ eſſet pꝛiꝰet poſteri ſeipſo. ex H
ſequi d aliquid eſſet cũ nõ eſſet.¶ IStem nihil eſt ſuffi⸗
ciens ſibi pᷣter ſolũ pꝛimũ.q¶] Iteʒ iuxta bẽm ber.ſumit᷑
iſta ꝓpoſitio ꝙ nibil ꝓficit ſeipſum:et ponit rõnem hu⸗
ius:qꝛ longemeliꝰ eſt eſſe ꝑfectuʒ q; factum. Si ꝗᷓ nihil
põt efficere ſeipᷣm ſua vᷣtute:̊ nibil põt ꝑficere ſeipſum
ſua virtute.¶ Item alia ꝓpoſitio iuxta pᷣm. Vnũqðq;
eſt ꝑfectum cũ attingit ꝓprie vᷣtuti. VUIñ ꝓpter boc dr pu
er eſſe imꝑfectus:quia non attingit ſue prie virtuti:qꝛ
non poteſt loqui nec ambulare:nec multa alia facere q̃
ꝑtinent ad ſuã p riam virtutẽ ⁊ naturalẽ.¶ Item alia
ꝓoſitio iuxta aug.in li.ſoliloquioꝝ. Serfecta virtus
eſt rõ ꝑueniene in ſuũ finẽ.Ex his ↄcludit᷑ nccio gr̃am
eſſe ncẽ̃iam ad ꝑfectõeʒ anime: quia nihil pficit ſeipᷣm
ergo libeꝝ arbitriũ non ꝑficit ſeipſum. ergo nõ attin⸗
git ꝓpꝛie vᷣtuti ꝑ ſeipᷣm.qꝛ res dr eſſe ꝑfecta:cũ attingit
ꝓꝛie vᷣtuti ꝑ ſeipᷣaʒ.Si nõ attingit vᷣtuti ꝓprie ꝑ ſeipᷣm
nõ põt venire in ſuum finem ꝑ ſeipᷣm. iuxta illam ꝓ⸗
poſitionem. Perſfecta virtus eſt ratio perueniendi in
ſuum finem. Ex his obijcit. on põt ꝑuenire in ſuum
finem ꝑ ſeipᷣm. Sed finis ſuus eſt btitudo.ergo nullo
modo põt ꝑuenire ad eternã beatitudinẽ ꝑ ſeipᷣm. Sed
natum eſt ꝑuenire ad ipſam. Ergo ad hoc ꝙ ꝑueniat:
neceſſarium eſt ꝙ ei detur donũ gratis a deo ⁊ addituʒ
nature ſue.hoc autẽ eſt donũ gre.¶ Item nõ ↄſeruatur
nec ꝑficitur vita inferioꝛ aĩe ad coꝛpꝰ ſine dono exterio⸗
ri qð ↄtinue miſtrat᷑ a teo:quia nõ põt ↄſeruari nec ꝑfi
ci ſine alimẽto et ſpiraculo ⁊ młtis alijs q̃ deus miſtrat
homini.4 Item magis eſt in poteſtate anime ſupplere
defectum vite inferioꝛis qᷓ; ſuperioꝛis. Sed magis polſ-⸗
ſibile eſt ꝓ ipſa ſuppleat defectuʒ vite inferioꝛis qua vi
uit in coꝛpoꝛe ꝙᷓᷓ vite ſupeꝛioꝛis qua viuit in deo:gꝗa ani
ma efficit pꝛimam vitam et eſt cauſa illius:ſed non effi⸗
cit ſecundam. Et be due ꝓpoſitiones ſumuntur ſuppo⸗
nendo hanc.ſ.ꝙ aĩa viuit deo.¶ Ex ſcðᷣa ̊ pꝛimo ſic aꝛ
uit. Si magis eſt in poteſtate aĩe ſuꝓplere defectũ in-
erioꝛis vite ꝙᷓ ſuꝑioꝛis. Sed impoſſibile eſt ꝙ ipᷣa ſup
pleat tefectum vite inferioꝛis ſine dono dei qð ei vel q̊
miniſtretur ſicut patet ꝑ pꝛimã ꝓpoſitionẽ: ̊ unpoſſibi
le eſt ꝙ ſuppleat defectum vite ſuperioꝛis ꝑ naturam ſi⸗
ne dono dei nature ſuꝑaddito.hec aũt eſt gra.⸗ Ytẽ ex
eiſdem pᷣncipijs generat᷑ res.augmentat᷑.et ꝑficit᷑.Nñ

iuxta ali am ꝓpoſitionem: ꝙ ex eodem pꝛincipio res ef⸗
ficitur ⁊ ꝑficit᷑.Si ̊ nulla res eſt pᷣncicipiũ ſue factõis
& nalla res ẽ pᷣncipiũ ſue ꝑfectõnis.q̊ ſi creatura rõnatł
nullo mõ efficit a leig nullo mõ pficit᷑ a ſe. Sʒ a pᷣnci⸗
pio a q̊ͥ efficitur ꝑficit᷑. Sed a deo efficit᷑:&̊ a deo ꝑficit᷑
Si g̊ ꝑfectio aĩe attendit᷑ qᷓtum ad btitudinẽ ⁊ vᷣtutem
& nec ex ſe nec ex eo qdð bʒ aĩa a natura poterit hbr̃e bea
titudinẽ ⁊ ᷣtutem. Cont᷑.Magis ſe bʒ vnũquodq;
ad illud ad qð oꝛdinatũ eſt naturalłr: qᷓ ad illuo ad qð
naturalr nõ eſt oꝛdinatũ vel natũ nõ eſt. Sʒ hõ nat᷑alꝛ
ad bonũ oꝛdinatꝰeſt.nõ at᷑ naturałr ad malum: q̊ ma⸗
gis ſe bʒ hõ ad bonũ qᷓ; ad malũ.ẽᷓ ſi põt facere malum
ꝑ ſe.põt facẽ bonum ꝑſe. nõ eſt nccia gra ad h̊ ꝙ ho⸗
mo oꝑet᷑ bonum. Item volũtas ẽ potentioꝛ reſpectu
ſui actꝰq; natura:qꝛ ſiẽ dic dam̃. loluntas eſt dna ſui
actus:qꝛ põt ipᷣm ꝓhibẽ vel educere.natura at᷑ nõ.Vñ
ignis cũ calefaciat ⁊ luceat ꝑ naturã:nõ põt ꝓhibẽ quĩ
iße calefaciat ⁊ luceat.ĩmo bhoc ẽ ei ineuitabile. Sʒ ipᷣa
natura põt dirigẽ ꝑ ſe et ſine adiutoꝛio ſuũ acium ad ſi
nem ad quẽ eſt:&̊⁊ volũtas ꝑ ſe poterit dirigẽ actũ ſu⸗
um in finẽ ad quẽ eſt.Sʒ finis ad quẽ eſt volũtas rõna
lis creature.ẽ ipſa btitudo eterna: ̊ ꝑ ſe ſine adiutoꝛio
põt dirigẽ ſuos actꝰad btitudinẽ.¶ Item ſic nata rati
onalis tendit ad ſuũ finẽ ꝑ naturã: ſic nata coꝛpoꝛalis
ad ſuum locũ. Sic &̊ ſe hʒ nat᷑a coꝛpoꝛalis ad h̊ ꝙ mo⸗
ueat coꝛꝑa ad loca ſua:ita ſe bʒ volũtas ad creaturã rõ
nalem ad h̊ vt ip̃aʒ moueat in finẽ ſuũ ꝗ eſt bonꝰ.qꝛ vo
luntas mouet rõnalẽ creaturã. Sic ꝙ natura ſine alia
diſpoſitõne mouet ipᷣa coꝛꝑa ad ſua loca ꝑ ſe:ita volũ⸗
tas per ſe põt mouere ſine aliq diſpoſitõne noua rõna:
lem creaturã in ſuũ finẽ:ꝗ eſt ſummũ bonum.i⸗õ q̊ ad
boc ip̃i eſt nccia gr̃a. Item ber. de gr̃a et li.ar.dic.q;
libeꝝ arbitriũ potẽtiſſimum ẽ ſb deo: ꝗ̊ potentia li.ar.
plꝰ põt in ſuum actũ qᷓ aliq alia potentia in ſuum. Si
& alie potentie create dirigũt actꝰſuos ꝑ ſe in finem ad
quẽ ſine aliqͥ diſpoſitõne noua: ̊ multomagis lib.ar.
¶ Iem duplex eſt opꝰdiuinũ.creatio ⁊ recreatio. ſiłr ẽ
eſſe primũ.ſ.eſſe nature.et eſſe ſcðᷣm.ſ.bñ eſſe. Si g̊ ad
boc ꝙ creet᷑ rõnalis creatura a deo.non requirit᷑ aliqð
medium ex ꝑte creature:ꝗ̊ ſiłr nec ad hoc ꝙ recreet᷑ ex⸗
igit᷑ aliq̃ diſpoſitio ex ꝑte creature.¶ Item cuiꝰcreutio
nis eſt eſſe. eiꝰrecreatõnis eſt bñ eſſe. Sed maiꝰeſt eſſe:
qᷓ bene eſſe.Si ergo ſola potentia creatoꝛis educit rati
onalem creaturã ad eſſe ſine aliq̃ diſpoſitione media.g
ad bñ eſſe qdð eſt eſſe oꝛdinatõnis eiꝰad finẽ: poteſt edu
ci ſine aliq̃ diſpoſitõne media.ᷓ non requirit᷑ gra ad h
vt oꝛdinet᷑ et tendat in bonũ.¶ Item duplerx eſt virtus
cognitiua ⁊ motiua.Sʒ virtꝰcognitiua ẽ veꝛi.motiuaẽ
boni. Si & virtꝰcognitiua põt in pꝛimũ veꝝ cognoſcen
dum ſine gr̃a gtumfaciẽte:ſic fuit in phᷣis ꝗ ſine gꝛatia
cognouer̃t veritatẽ pꝛimã.ſ.deũ:gꝙ̊ motina tendẽ põt in
ſummũ bonũ ⁊ etiã in oꝑandũ bonuʒ ſine aliq̃ gratia.
Item veꝝ cognitũ mouet intellctẽm ꝑficit. Sʒ verũ
cognitũ ꝑ ſe mouet intellctm. veꝝ at᷑ cognituʒ ↄpletum
mouet affectũ:qꝛ tũc eſt in rõne boni.qꝛ ſic cognoſcituꝛ
ſm ſuã vtilitatẽ et actũ.et ſic eſt in rõne boni:⁊ mouet
affectum ad amoꝛẽ ſui.Cum ̊ veꝝ pᷣncipium poteſt co
gnoſci ſine gratia ſm ſe:et poteſt cognoſci in rõne qua
eſt bonum ᷣm ſuum actum ſine gr̃a:ptʒ ꝙ ſine gra põt
monuere affectum. aũt ita ſit patet:ꝗa ph̊i cognoue⸗
runt ſummũ verum Fm ſe:qꝛ eſſz pᷣma veritas. Iteʒ co⸗
gnouerunt ꝙ ipᷣm erat bonuʒ ⁊ optimuʒ:⁊ ꝙ erat om̃i⸗/
potentiſſimuʒ: ⁊ ꝙ ipᷣo om̃ia indigebãt. Sʒ bonum ſic
cognitũ cognoſcit᷑ vt amatum.ſ.inq;'tum mouet affer m
ſõi poteſt cognoſci et diligi ſine gra.¶¶ Item in nobẽ re⸗
cta ratio mouẽs ad bonum. Item in nobis ẽ notõ boni
impᷣſſa a creatõne ⁊ indita.Stem eſt in nobis deſideri/-
um boni .·& in nobis ſunt iſta tria ꝑ naturã.ſ.poſſe.vel
le. 7 ſcire. poſſe ꝑ rectã rõnem.velle ꝑ deſideriũ.ſcire ꝑ
notionem. Sed plura non regꝗruntur ad operandũ bo
num qᷓ iſta tria.ergo in nobis habemus ꝑ naturã vnð

poſſumus oꝑari bonum ⁊ mereri ſummum bonũ.i⸗õ
ergo neceſſario reꝗritur gra.¶ Item oſtendit᷑.ꝙ nulla
eſt ratio qua ponitur? aſſeritur gratia eſſe:quia volũ:
tas non poteſt ſupra ſe.qm̃ ſicut dic ioh.dam.Volun⸗
as eſt impoſſibilium: quia poſſumus velle volare et ñ
mori.⁊ iſta ſunt impoſſibilia nobis.Si ergo voluntas
eſt impoſſibilium: ergo eſt eoꝝ que ſunt ſupꝛa nos.er⸗
go ꝑ naturam poſſumus velle deum diligere ſupᷣ nos.
Item Greg. Quia peccamus in noſtro eterno. iuſte
punimur in dei eteꝛno. hoc eſt quia ſemꝑ ẽ nobis volũ⸗

tas peccandi:ſemꝑ et peccamus ex ea voluntate:iõ iu⸗

ſte punimur eternaliter a deo.nec impedit quia h̊ eter⸗
num.illud tempoꝛale:quia eſt nobis eternum.ergo ſili
ter ſi volumus bonum in noſtro eterno.ſ.ꝙ ſemper ve⸗
limus bene facere vel bonum:poſſumus mereri vitam
eternã. Si &̊ hoc poſſumus velle ꝑ noſtrum arbitrium
ſine gratia:per ipᷣm arbitrium ſine gratia poſſumꝰ me

reri vitam eterna. ¶ Iem vnũquodq; diligit eſſe ſuum
ſuꝑ omia ꝑ naturã:ergo vnũquodq; diligit cãm vel pᷣn

cipium ſui eſſe ſuꝑ om̃ia ꝑ naturã.Sʒ deus eſt cauſa ⁊
pᷣncipium eſſe cuiuſlibet creature:q̊ ꝑ naturã creatura
rõnalis diligit deum ſuꝑ omnia.iſ on q̊ ad ſic diligen
dum eſt nccia gra.¶¶ Iteʒz diligẽ nihil aliud ẽ qꝙᷓ alij vel⸗
le ſuum bonũ.q diligẽ ſummũ bonum ẽ velle ei ſuũ bo
num. Sʒ ſaum bonũ ẽ ſummuʒ bonum: diligẽ ipſuʒ
eſt ei velie ſummuʒ bonũ.Sittr diligẽ ſe creature ẽ vel⸗
le ſibi bonum ſuũ.Sʒ bonũ ſuuʒ nõ eſi ſummũ.& crea⸗
tura diligẽdo ſe ⁊ deuʒ rult deo ſummũ bonuʒ et ſibi ñ

plꝰveult ⁊ maiꝰbonuʒ deo qᷓ ſibi. Si h̊ &̊ facit ꝑ natu⸗

ram:ᷓ magis diligit deũ ꝙ ſe ꝑ naturã ſine gra. So⸗
lutio.dðm ꝙ in ſepᷣturis gr̃a dĩ multipłr. f̃a eniʒ dẽ·
donũ Ftiſoatuz. Gonuz at qͥddã eſt creatuʒ:qͥddam in

creatu. Donuʒ at᷑ increatũ eſt ſpũſſets ꝗ dr gr̃a eo mo/

do eſt Itiſdatuʒ. Donuʒ etiã datuʒ ſine meritis ẽ cre·
atum. 7 ßm ꝙ dr gra donũ creatuʒz: gra dr miltipliciter

Pꝛio mõ dĩ gra donuʒ a deo in nobᷣ ↄcreatũ.et hoc mõ

imago dei in nob.ſ.ꝙ nos ſumꝰad imagineʒ dei ẽ grf̃a.

qð tñ eſt ↄcreatũ in nobis.Scðo mõ dẽ donum nob ſu⸗
paddituʒ.⁊ HG̊ͥ mõ ſcia ſeu cognitio vel noticia de deo in
nob dr̃ gra.⁊ fm h̊ phᷣi gram habuer̃t. hoc ei donuʒ nõ
ↄcreat᷑ in aĩa.ſᷣ pꝰei addit᷑. Lercio mõ dr gra donuʒ g
tumfaciẽs nõ ſoluʒ gtiſdatuʒ ſ̊ ᷓtumfaciẽs ⁊ gtiſda⸗
tum:et de hac h Ro.vij. Infelix ego hõ ꝗs me libera⸗
bit de coꝛpe moꝛtis hꝰ.gra dei ꝑ ihm xpᷣm. Hec ei gr̃a
Ftumfaciẽs dr qᷓ liberat. Quarto mõ dr gra pꝛimꝰhitꝰ

vel pꝛĩa vᷣtus in q donũ gre manifeſtat᷑.⁊ ſic fides dicit
gra.vñ vltimo ad heb. Optimuʒ eſt gra ſtabilire coꝛ.

dĩc glo. .ibi vt hẽatis ſidẽ ꝑfectaʒ credẽtes omia munda
mðis.Quito mõ dr gra primꝰgfr̃e effet pꝰlapſuʒ.⁊ ſic
gra.dr in eplis remiſſio pctoꝝ.j.ad Rom̃. Gfra vob et
pax a deo.glo.gratia remiſſio peccatoꝛum. pax recon⸗
ciliatõ ad deum. Sexto modo dicitur donuʒz pꝛogatiue
Fe vel dignitatis.⁊ Hͥ mõ ſacer oꝛdo dr gra.jad Thi.
j. Gr̃a ⁊ miſcdia ⁊c. glo.Aſdiſcdia h accipit qdð ĩ alijs
epłis remiſſio pctoꝝ.gra vᷣo quã addit h epᷣis optatur
pec ẽ donatio ſpſſcti:q̃ miſtri dei armant᷑.i.ſacer oꝛdo.
Septimo mõ dr̃ gra gr̃e ſignuʒ.⁊ h̊ mõ ꝓphia dĩ gr̃a⁊
oꝑatio miraculoꝝ:⁊ appellamꝰgre ſignũ h. qꝛ ſignuz ẽ
ꝙ aligs ſit tꝰ deo.qñ hʒ ꝓphiam.De bac hr.j.coꝛĩ.xij.
Diuiſiões graꝝ ſunt.alij dat᷑ Fmo ſciĩe.alij Fᷣmo ſapie.
alij ꝓphia ⁊c. Zec tñ h̊ ſi poſito ſꝑ ponit᷑ res.Octauo
mõ⁊ vltio mõ dr gra pᷣmiũ gr̃e.qð cõſeꝗt᷑ ad gr̃am:ſic
vita et᷑na.⁊ ĩ hͥ ſenſu dr̃ Jo.j.De plenitudie eiꝰ accepi⸗
mooẽs ⁊ gr̃aʒ ꝓ gra.ſ.vitã et᷑nã.glo. Gr̃aʒ gliſicatõis
ꝓ gr̃a iuſtificatois.⁊.iiij.ʒach.Adeqbit graʒ gre eius
Eſt gra ſᷣm cõeʒ acceptõeʒ hꝰnoĩs gra donũ increatũ
7ẽ gra donũ ↄcreatũ.⁊ ẽ gra donũ ſu ꝑadditum.⁊ a
donũ gꝛatũfaciẽs.⁊ ẽ gr̃a pma vᷣt.⁊ dĩ gr̃a pᷣmꝰeffcts
gre pᷣlapſuz.⁊ dẽ gra qdaʒ progatius.⁊ dĩ gr̃a gre ſi⸗
gnũ.⁊ dr gra pᷣmiũ ↄns ad graʒ. Cũ q̃rit᷑ an ad obti⸗
nẽdũ ſalutẽ ſit nccia gra:intentio ẽ de gra gtũfaciente

-⸗=

nulln
voli
dlun
eetn
ntag
9.er⸗
no9,
uſte
oliͤ⸗
diu⸗
er⸗
oſiki
rfe⸗
an
flumn

5
beran⸗
igſe
Phis
Nielt
d
ſe
Ge
on
nive
TChi⸗
is
wr
go.
ſan
mi
en
zhie.
ano
mniſe
Cepi
töis
eins
geati
igin
eftas
ſobti⸗
gente

—

Nueſtio

ſm quã hõ efficit᷑ deo acceptꝰ.Cõcedendũ eſt ̊ ncciam
eſſe gr̃aʒ indiſſincte ad merendũ ⁊ ↄſeq̃ndũ btitudineʒ
¶ Ad pᷣmuʒ ̊ᷓ dðm. ꝙ nõ eſt ſilis rõ ex ꝑte oꝑatõis bo⸗
ni et ex ꝑte oꝑatõnis mali.qꝛ oꝑatio mali oſiſtit ĩ defe⸗
ctu.oꝑatio aũt bom oↄſiſtit in ᷣtute.Creatura aũt de ſe
põt deficẽ:ſᷣ de ſe nõ põt ꝓficere.qꝛ ̊ ſicut dic augu.ma
la actõ nõ eſt actõ ſ̊ defectõ:qꝛ eſi actꝰincidẽs ex defct᷑u
