Sʒ nõ ẽ h̊ veꝝ in natura vigilãte intẽta ad deũ. imo H
eẽt ei malũ qᷓtuz ad illũ ſtatũ. retrabẽt ei ipaʒ a deo: dũ
ipa ſuis paſſionibo intẽdẽt. Ad octauũ dicẽdũ.q bea⸗
titudo et᷑na alibi dꝛ coꝛona.⁊ alibi dẽ cenaꝛiꝰ. Scom
dẽ denariꝰ:ↄſiderat᷑ vt pᷣmiũ qð dat᷑ ad remuneratõnezʒ
oꝑis. Scom ꝙ coꝛona:oſiderat᷑ vt pᷣmiũ:qð dat᷑ ad glo
riã honoꝛis:ꝗ põt ꝓuenire ex duplici rõne vel rõe victo
rie vitõꝝ ſᷣm rõeʒ pugne ⁊ tẽptatõis añ pctm: ꝓut adã
⁊ eua ĩ pmo ſtatu legũt᷑ tẽptati.geñ.iij. Vel rõe victoꝛie
tẽptatõis ⁊ pugne pm ſtatũ illũ q ẽ ptpctm. In pᷣmo eĩ
ſtatu pugna erat tẽptatõ extioꝛ. In ſcdo ſtatu tẽptatõ ĩ⸗
terioꝛ. terq; &̊ ſtat erat ad coꝛonã. etiaʒ pᷣmꝰllatꝰm
ſe magis:qꝛ magis ad victoꝛiã.⸗¶ Ad nonũ dicẽdũ.qꝙ cũ
dẽ. ꝙ hõ magis erudit᷑ ĩ ſtatu penalitatis.ᷓ veꝝ ẽ qᷓtuʒ
ad ſtatũ nate lapſe. Sʒ h̊ nõ ẽ veꝝ qñ hõ rectꝰẽ ⁊ ĩ ſtatu
rectitudis.ſic fiit ĩ pᷣma ſui ↄditõe.¶¶ Ad vltimũ dicẽdũ
ꝙ cũ dẽ ꝙ hõ ſtatu tribulatõis ⁊ tẽptatõis magis pᷣſer
uat᷑ a pcto.̊ ẽ veꝝ qtũ ad ſtatũ nat᷑ e lapſe.Aidemꝰeĩ ꝙ;
alit p̃ſeruat᷑ ſanꝰꝙᷓ eger.qꝛ egro aliqd ſubtrabit᷑ ad pᷣſer
uatõeʒ ipiꝰ:qð daret᷑ ſano.nec tñ idẽ dat᷑ vtriq; ad pᷣſer
uatõeʒ ipoꝝ. Sil? dicẽdũ.qꝙ natura lapſa licet pᷣſerue
tur a pcto ꝑ tẽptatões ⁊ tribulatões:nõ tñ ſic ẽ de natu⸗
ra in pꝛimo ſtatu ſue ↄditionis.

Mlembꝛũ ſecundnz

Onſequẽter ſuppoſito ꝙ hũana natura ſit
lapſa:q̃rit᷑ vtꝝ lapſa ſit reꝑabilit:vel irre
parabilit:Et ĩ pᷣmis oñdit᷑ ꝙ q̃libʒ culpa
moꝛtalis ſit irreꝑabilis ſiue irremediabił
generalit. Scðo ꝙ pctm ade ſit irremediabile.

Articulus pꝛimꝰ
pmi ſic obijcit᷑. dic Anſek. in li. cur de bõ
Scðm mẽſurã delicti oꝑtʒ ſatiſfactõeʒ eẽ.ali
ter inoꝛdiatũ remanẽt pctm: qð eẽ nõ pt.qm̃
denihil dimittit inoꝛdiatũ ĩ regno ſuo. Sed om̃e petm
moꝛtale bʒ quãtitatẽ infinitã.ſ. culpã q ẽ infinita. ſᷣm
illd exigit deoſatiſfactõeʒ infinitã. Sʒ remiſſio pcti moꝛ
talis nõẽ ſine ſatiſfactõe.ſic dĩc anſel. ⁊ coĩs alioꝝ ↄce⸗
ptio:g remiſſio pcti moꝛtalis nõ põt eẽ ſine ſatiſfactõe in
ſinita.Sʒ a nob nõ põt eẽ ſatiſfactõ ĩfinita:qᷓ pctẽn moꝛ⸗
tale ĩ nobis ẽ irremediabile. aũt quãtitas culpe moꝛ
talis ſit ĩfinita:ptʒ.qm moꝛtali pctẽo debet᷑ pena et᷑na:q̃
ẽ infinita.vñ deꝰpunit pena ĩſinita p ipᷣa.q̊ vel deꝰẽ iiu⸗
ſtus puniẽdo ſicꝓ culpa moꝛtali:vel ponet᷑ quantitas
eiꝰſit ifinita.quatitas aũt pcti attẽdit᷑ ad reatu.¶¶ Item
ad idẽ ſm anſeł.ĩ eodẽ li.Albi nõ põt hri ſatiſfactõ:ñ pt
hr̃i remiſſio. Sʒ nõ põt hr̃i ſatiſfactõ:niſi fieri poſſit re⸗
cõpenſatõ.g̊ nõ põt hr̃i remiſſio:niſi poſſit hr̃i recõpẽſa⸗
tio. Sʒ nõ pt fieri recõpenſatõ ꝓ peto moꝛtali.ᷣ no põt
petm moꝛtale remitti. O aũt nõ poſſit fieri recopẽſatio
ꝙipᷣo:ptzʒ. Peccãs em̃ moꝛtalit᷑ amiſit ĩfinitũ bonũ.ſed
nulla recõpeſatõe põt hr̃i qd põdẽt ⸗ qð ſit eq̃le ĩfinito
bono. Et ſiẽ dic anſeł.Mõ ſufficit cu lpa reddẽ qð ab⸗
latũ ẽ: ̊ p iniuria illata plꝰreddẽ ꝙᷓ abſtulit. vñ g laltuz
ledit alteriꝰ:nõ ſufficit ſi ſaltũ reſtituat.niſi c illata in⸗

Pꝛima

iuria aliqd recõpẽſet. Ex qͥ relingt᷑. ꝙ nõ põt fieri recom
pẽſatõ. nec põt fieri remiſſio ð illo. q̊c irremediabile.

Articulꝰ ſecundꝰ
Onſequẽter oñdit᷑: pctᷣm ade ſit irꝛemedia
bile ſic. Om̃e pctm:qð ẽ in ſpm̃ſcim:ẽ irreme
diabile. Dicit eĩ gꝛeg · ꝙ ẽ peccaꝛe i preʒ:ẽ pec
care ĩ filiũ:⁊ ẽ peccare ĩ ſpmictm.Et qꝛ pri attribuit᷑ po
tentia.filio ſapia.⁊ ſpũiſeto bonitas:pctm ĩ pr̃em eſt ex

inſfirmitate. petm ĩ filiũ er ignoꝛãtia.ſᷣD pctm in ſpm̃ſctm

eſt ex certa malitia. Sʒ pctm ex certa malitia ẽ irreme⸗
diabile.⁊ perm ade ẽ hmõi.qᷓ ẽ irremediabile. at᷑ pec
catũ ade ſit tale ptʒ.qꝛ nõ peccauit ex infirmitate.cũ nul
lam habẽt infirmitatẽ eũ ad pctẽm impellẽtẽ. Itẽ nec ex
ignoꝛãtia.qꝛ nõ erat ignoꝛãs:łᷣ ſpũali mẽte p̃ditꝰ.ſiẽ dĩc
augu. Eñ bene ſciuit ſe peceare.qᷓ peccauit irremediabi
liter. ¶ Itẽ H idẽ videt᷑:ↄꝑando pcim hoĩs ad pctẽm ange
li.NPeccatũ em̃ ade ⁊ pctm angeli fuerũt ꝓpoꝛtionabilia
⁊ in eodẽ genere.qꝛ vterq; peccauit ꝑ ſuꝑbiã.nã hõ pec⸗
cauit aꝓpetẽdo ſciẽtiã diuinã.angelꝰðvᷣo peccauit appeten
do om̃ipotẽtiã. Vñ dixit IYſa.xiiij. Aſcẽdã in celũ.ſuper
aſtra exaltabo ſoliũ meũ ⁊c. ꝓpoꝛtionabilia ſunt pecca
tum hoĩs: ⁊ pctm angeli in genere pcti.¶ Itẽ ſᷣm circũ⸗
ſtantias:q ſunt libeꝝ arbitriũ in vtroq;:⁊ auerſio a deo
⁊ ↄuerſio ad ↄmutabile bonũ.Liberũ em̃ arbitriũ ange
li nõ excedit in infinitũ libeꝝ arbitriũ bomĩs. Silłꝛ nec
auerſio auerſionẽ:nec ↄuerſio ↄuerſionẽ in infinituʒ ex⸗
cedit.ergo pctm vniꝰnõ excedit pctm alteriꝰin infinitũ.
Sed pctm irremediabile excedit in infinitũ peccatũ re⸗
mediabile.ergo ſi pctm angeli ẽ irremediabile: videt᷑ ꝗ;
per̃Um homis(cũ ꝓpoꝛtionabile ſit)ſimilit ſit irremedia⸗
bile.¶ Item hoc idẽ oñdit᷑ ↄꝑando effectũ peccati homi
nis ad effectũ peccati angeli. Effectus em̃ peccati ange⸗
li fuit nocere.qꝛ ſicut dicit anguſt.in li.de natura boni.
Aalũ nõ dicit᷑ niſi quia nocet. Sed plus nocuit pecca⸗
tum ade q; peccatũ angeli.ergo magis malũ.ergo irre⸗
mediabilius. O aũt peccatũ ade plus nocuerit qᷓ; pec⸗
catum angeli:pꝛobat᷑ ſic.Ro.v.Per vnũ homineʒ ĩ oẽs
homiĩes moꝛs ꝑtranſijt: in quo oẽs peccaueꝛũt. Omnibo
ergo homĩbo nocuit peccatũ ade.ſed peccatũ angeli nõ
nocuit niſi tm̃ vni ꝑſone.ſ.ipᷣi ꝑſone peccãtis: g̊ peccatũ
homiĩs plus nocuit.i Item bhoc ideʒ videt᷑: ꝑando pec⸗
catum ad peccantẽ. Peccatũ angeli dicit᷑ irremediabile
Aut ergo qꝛ deus nõ põt reꝑare:aut qꝛ impoſſibile ẽ eũ
reꝑari.i on qꝛ deus nõ põt reꝑare ipᷣm:qꝛ hoc dicẽ eſſ
ↄtumelia diuine potẽtie ergo boc eſt qꝛ non põt reꝑari.
1¶Sedo tunc obijcit᷑. Qam ſicut libeꝝ arbitriũ bomĩs ẽ
ad bonũ ⁊ ad malũ.ita ⁊ angeli:ergo ita põt penitere ſi⸗
cut homo.ergo nõ eſt maioꝛ cauſa in angelo ; in homĩe
quare peccatũ angeli ſit irremediabile.ergo ſi ẽ irreme⸗
diabile:⁊ peccatũ homĩs erit irremediabile.q] Si dica⸗
tur.ꝙ hoc nõ eſt verũ.qꝛ liberũ arbitriũ in homie eſt ſᷣm
ↄuerſionẽ ad bonũ:⁊a reuerſionẽ ad bonũ poſt lapſuʒ.li⸗
berum aũt arbitriũ in angelo eſt ſᷣm poſſibilitatẽ ↄuer⸗
ſionis ad bonũ:⁊ nõ reuerſionis ad bonum poſt lapſuʒ
ꝓpter qð penitere nõ poteſt.⁊ ideo peccatũ eiꝰirremedi⸗
abile eſt. Contra. Facultas liberi arbitrij in angelo di⸗
gnioꝛ eſt qᷓ in bomine.quia eſt imediatius a deo·⁊ etiaʒ
eſt angelus dignioꝛ ſtatura q; homo. Sed ſi in libeꝛo ar
bitrio angeli nõ poſſit eſſe poteſtas reuertẽdi ad bonum
poſt lapſuʒ:ſubtraberet᷑ ab ipᷣo dignitas li.ar.hoc eĩ eſt
cx dignitate li.ar.ꝙ ſic habeat duplicẽ potentiaʒ.Sed
quicqd eſt dignitatis datũ eſt angelo ⁊ etiã pluſqꝙᷓ bomi
ergo eſt ponere iſtã duplieẽ potentiã ĩ libero ar. angeli.
ergo angelꝰpoſt lapſuʒ põt reuerti ad bonuʒ.ergo culpa
eiꝰeſt remediabilis.¶ Si dicat᷑.ꝙ natura angeli ẽ imu⸗
tabilis:⁊ ſilꝛ potentia eiꝰ.quia potẽtia ſequit᷑ naturã.⁊
ideo q ↄuertit᷑ ad aliquio: imut abiliter ſe habet ad il⸗
lud: nec poteſt ipᷣm deteſtari.⁊ cum elegit malum: ĩmu⸗
tabiliter adheret illi. Et pꝛopter hoc peccatum eius eſt

ua r ſi P. D
4 2 3 S . N ◻— . (1 ef
on “

₰„

M NAr 4 0 4 We
=
„e —) ſo

—⁵R
Ant

en it ge

—

J

. — C. 4 lree
(N ho P A ) Nedet †

irremediabile. Ecõtrario vᷣo eſt de boĩe. Sʒ ↄtra boc ſic
obijcit. Quia ſicut augu.dicit. Eo ſunt angeli imutabi
les:qͥ ad deũ ↄuertũt᷑.̊ ꝑ natura pꝛiã ñ ſũt imutabiles
LCi ſolut onẽ pᷣſentis q̃ſtiõis abſq;
irc 1 pᷣiudicio ſentẽtie meli
oris.notãdũ ẽ plures cauſas ↄcurrẽ ad irreꝑabilitatem
angelice nate:⁊ ad reꝑabilitatẽ hũane nat᷑e. He at᷑ vidẽ
tur accipi pluriba modis.qtũ ad ꝓpꝛietatem liberi arbi
trij. qᷓtũ ad ↄditõez nat᷑e.qtũ ad q̃litatẽ pct᷑i.qtũ ad oꝛ⸗
dinẽ diuĩe iuſticie.⁊ qᷓtũ ad ↄgruitatẽ miſcdie. Ntuz
ad ꝓpꝛietatẽ li.ar. m aug.ẽ facultas volũtatis ⁊ rõnis.
dupłꝛ ↄſiderãdo ꝓpᷣyetatẽ volũtatis:⁊ ꝗpꝛietatẽ ratõnis
Mtũ ad ꝓpᷣetatẽ volũtatis videbat᷑ ſᷣm alis diffeꝛꝛe hõ
7 angelꝰ.qꝛ li.ar.hoĩs añ electõeʒ volũtatis ⁊ ptꝰelectõ
nẽ ſe habʒ mutabilit.Libeꝝ ar. angeli añ electõez ſe hʒ
mutabilit. ptꝰelectõeʒ vᷣo ſe babʒ ĩmutabilit.Et hac ra

tione ĩ ſũmo qdu ẽ li.ar.ĩ deo.in infimo aũt gdu ẽ ĩ hoĩe

Si ergoẽ libeꝝ ar.in angelo: neceſſe eſt vt ſit medio mõ
ſe habes.Et ita cũ dicit᷑ libeꝝ ar.ĩ deo ĩmutabilit ſe ha⸗
bere ad bonũ ? ante electõeʒ ⁊ ptꝰ:libeꝝ ar.in hoĩe mu⸗

tabiliter añ 2 poſt. ergo libeꝝ ar. angeli ſe habebit me⸗

dio mõ.ſ.mutabilit᷑ ad bonũ ante electõeʒ:⁊ ĩmutabili⸗
ter poſt. Poteſt em̃ eligẽ ⁊ nõ eligẽ.ſ̊ quicqd illud ſit: ſi
ue bonũ ſiue malũ.nõ põt illud deteſtari poſtqᷓ elegeꝛit.
Ex quo ptʒ.ꝙ; nõ põt penitẽ ſiue ꝑ penitẽtiã culpa delẽ:
que ẽ deteſtatõ mali.⁊ ita relinquit᷑. culpa eiꝰnõ pt᷑ re
mitti: ſicut culpa hoĩs.4l Itẽ qtũ ad ꝓpꝛietatẽ rõnis pʒ
qꝛ in libero ar.ẽ iudiciũ de bono. ſ differẽter in hoĩe ⁊ ĩ
angelo.qꝛ ſicut dicit dyoni. Intellectꝰ angeli deifoꝛmis
eſt. ⁊ hoc ẽ qꝛ ſupꝛa tempꝰ.Et ita accipit totũ ſimul: ⁊ ñ
hoc ptꝰillud:vel hoc ex illo.⁊ ideo dicit᷑ gelꝰ intellectua
lis ſuba.Sʒ intellectꝰhoĩs ẽ in tꝑe.⁊ ita ↄferẽdo accipit
vnde nõ accipit totũ ſimul:ſ̊ vnũ ptꝰaliud ⁊ vnũ ex alio
ſicut ex pᷣmiſſis accipit gcluſionem.⁊ ideo hõ dẽ rõnalis
ſuba.q; ratõ ẽ virtꝰcollatiua ex alio.Qualis ergo ẽ ↄꝑa
tio ſimplicis ad ↄpoſitũ ⁊ pũcti ad lineã in eẽndo:talis ẽ
ↄpatio intellectꝰ angelici ad intellectũ hoiĩs in intelligen
do ⁊ in iudicãdo.Cũ ergo iudiciũ fiat ab intellectu:ptʒ
ꝙ angelꝰſm ſtatũ ſue ↄditõnis indicat de re non in tẽpo
re:⁊ de re tota ſimul. ⁊ iudicando de ipᷣa:videt eam totã
ſimul.ergo certiſſime iudicat.Si ergo peccat in iudican
do. ptz ꝙ peccat ex certiſſima malitia. nullo ergo mõ pt
excuſari.ergo eiꝰpeccatũ eſt irremediabile.. õ aũt ſic ẽ
de homĩe. VUnde cũ totã rem nõ ſimul videat: põt decipi
in ſuo iudicio.⁊ ita cũ peccatũ eiꝰaliquo mõ poſſit excu
ſari:nõ eſt irremediabile. Vñ geñ. vj. Nõ pmanebit ſpi⸗

ritus meꝰ in hoĩe.qꝛ caro eſt.¶ INẽ qᷓtuʒ ad ↄditõeʒ na⸗
ture pʒ.ꝙ angelꝰnõ ẽ reꝑabilis ſicut hõ.ñ anſeł.in li.
ij. cur de? hõ. Homo ꝑ aliũ hoĩeʒ ꝗ nõ eẽt ſui generis:nõ
debuit reꝑari.Et cũ nõ ſint oẽs angeli vniꝰ generis:ptʒ
ꝙ nõ fuit poſſibilis bec reꝑatio in angelo: ſicut fuit ĩ ho
mine. Itẽ tuz ad q̃litatẽ pcti variat᷑ ↄſideratõ tripli
citer. Attendẽdo genꝰpct᷑i.Attẽdendo circũſtantiã pec⸗
cati. Attẽdendo occaſionẽ pct᷑i. Attẽdendo genus:tam
angelꝰꝙᷓ hõ peccauit ꝑ ſuꝑbiam.ſᷣ differẽter. Homo em

peccauit appetẽdo oẽm ſciẽtiã dei. Geñ.iij. Eritis ſic dij

ſcientes bonũ ⁊ malũ.Sʒ angelꝰpeccauit apetẽdo om̃i⸗
potentiã. vnde IYJſa.xiiij. Aſcendaʒ in celũ ⁊c. In deo em
ſunt duo.ſ.om̃ipotẽtia ⁊ om̃iſapia. Om̃ipotẽtiã aũt ſuã
nũqᷓ voluit coĩcare alicui creature.qꝛ ᷣm illã ẽ pᷣncipiũ
qꝛ ꝭ̊ angelꝰappetijt eẽ pncipiũ:⁊ ſilis eẽ deo ĩ potẽtia: ꝓ⸗
pter h̊ appetijt id ad qð nullo mõ erat oꝛdinatus.⁊ ꝓpt h
nõ habet excuſatõeʒ aliquã.⁊ ꝓpter h̊ pcẽm eiꝰẽ irreme⸗
diabile. Scientiã aũt oẽm vult coĩcare creature.Ad il⸗
lam em̃ eſt hõ oꝛdinatꝰ in glia.ſᷣ nõ ad potentiã omniũ.
vnde ⁊ xpᷣc ſim ꝙ homo:nõ habuit om̃ipotẽtiã.ſᷣ habuit
om̃iſciam.Quia ſũma oꝛdinatõ eſt appetẽ illud ad qð
nulla creatura eſt oꝛdinata.homo autẽ erat oꝛdinatꝰ ad
ſciam quã appetebat: ideo peccatũ homĩs eſt remediabi
le.peccatũ angeli nõ:qꝛ illud appetijt qð erat ꝓpꝛiũ crea⸗

Gre

è

H

toꝛis. Itẽ attendẽdo circũſtantiã peccati: ptʒ differẽtia
Mam in adã fuit aliq̃ ignoꝛãtia.nã peccatũ qð erat moꝛ
tale:credidit veniale.ſicut dĩc aug.vñ nõ tantũ credidit
peccare quãtũ peccauit.Angelꝰaut nõ habuit ignoꝛan⸗
tiam in peccãdo. Intellectꝰem̃ hoĩs carne obũbꝛatꝰ eꝛat
ſtatis: ꝓpter illã obũbꝛantiã non

vnde defecit a luce veri
poterat ita iudicare defacili.⁊ ꝓpter h̊ nõ peccauit ĩ ſpm̃
ſctẽᷣm:ſicut angelꝰ. Itẽ habuit ꝓpoſitũ penitẽdi:⁊ peten⸗
di veniã de peccato:qdð credidit eſſe veniale.angełꝰ autẽ
nõ: ⁊ ꝓpter hoc peccauit in ſpm̃ſcim:homo non. Et tale
peccatũ irremediabile eſt. Itẽ attẽdendo occaſionẽ pec⸗
cati:ſiłꝛ ptzʒ ꝙ homo nõ peccauit ſeip̃o:ſᷣ alio mediãte.ſ.
vxoꝛe. Elxoꝛ ſimiliter ſeip̃a nõ peccauit:ᷣſuaſa a ſerpen⸗
te. Juſtũ ergo videt᷑:vt qui ꝑ aliũ cecidit:ꝑ aliũ releuet᷑.
Sed angel p ſeipᷣm peccauit.⁊ ꝓpter hoc ꝑ alterum rele
nari nõ debuit. nec etiã ſeipo potuit.ſicut dictũ eſt.¶ Ie
qᷓtum ad ↄgruitatẽ diuine iuſticie ſumit ratõ.qꝛ in hoĩe
vno erat tota ſpecies humana:nec adhuc multiplicata:
ſed poſtea multiplicãda in alijs.ſ̊ᷣ in angelo peccate non
erat tota natuꝛa angelica.ĩmo iã tota multiplicata erat
ꝓpter hoc diuine iuſticie ↄgruũ fuit.vt nõ ſtatim puni
ret vel iudicaret hominẽ qᷓ; cito peccauit: donec ſpẽs hu⸗
mana multiplicaret᷑.⁊ maxime numerꝰ electoꝝ. ⁊ tunc
iudicarent᷑ ⁊ punirent᷑ qui eſſent puniẽdi.Sed ſtatim de
buit punire angelũ.vnde dilatio iſta nõ habuit locuʒ in
angelo ſicut in bomĩe.Et ꝓpter hoc angeleſtatim fuit in
dicatus. homo vᷣo puniẽdus iudicabit᷑ poſi multitudinẽ
ſpeciei bumane.Et hoc erit poſt moꝛtẽ iudicio ꝑticulari
vel in fine poſt multitudinẽ electoꝝ iudicõ generali.Et
tunc nullũ erit remediũ. ſicut nec angeli eſt mõ.Et hoc
eſt qð dicit dama. QOðẽ homĩ moꝛs:hoc ẽ angelo caſus.
Itẽ qtuʒ ad exigẽtiã diuĩe miſcðie ſumit᷑ alia ratio.⁊
ſunt ĩ vniuerſo octo rõnes.Et hoc ptz.qꝛ ĩ pᷣmo homine
erat tota nata hũana.iõ ipo ꝑdito tota eẽt nata ꝑdita ⁊
coꝛrupta.ſᷣ nõ eẽt decẽs diuĩe miſcðie ⁊ ſumme bonitati
vt naturã rõnalẽ hñanã ex toto ꝑire ſineret.⁊ ideo ñ pu⸗
niuit ſtatim pᷣmũ hoĩeʒ. Sʒ coꝛrupto angelo ⁊ ꝑdito nõ
eſt cũ illo tota ãgelica nata ꝑdita ⁊ coꝛruꝑta: qꝛ ñ tota
erat ĩ illo.⁊ qꝛ coꝛruptõ angeli fuit coxuptõ vniꝰ ꝑſone.
ideo nõ habuit remediũ ſui peccati ſicut bomo.
Ad pꝛimã rationẽ?dnodhee
Pꝛ 9 ne perm moꝛtale ẽ
irremediabile. dicẽdũ ꝙ irremediabile dicit᷑ triplꝛ.ſicut
inuiſibile.ſ.negatiue.pꝛiuatiue.⁊ ↄtrarie.Irremedia⸗
bile negatiue eſt qdð nullo modo poteſt remitti. Irreme⸗
diabile pꝛiuatiue eſt qð nõ habet aliqo dignũ ꝑ qð debe
at remitti. Irremediabile ↄtrarie eſt qð habet ↄtrariam
diſpoſitõeʒ ad remittẽdum. ſine qua nullo mõ poteſt re
mitti. Pꝛimo mõ dicit᷑ irremediabile peccatũ angeli et
peccatũ dãnatoꝝ· Scðo mõ dicũt᷑ irꝛemiſſibilia pecca⸗
ta in ſpm̃ſetm.ſ.deſꝑatio.pᷣſũptio. inuidẽtia fratne gr̃e.
ꝓpoſitũ nõ penitẽdi. peta ex certa inalicia. Iſta em̃ ſunt
ſub diſpoſitõibo Zrijs ad remiſſionẽ. illis at ablatis pñt
remitti. Elñ ad h̊ ꝙ deoremittat deſꝑationẽ:oꝑtet ꝙ ba⸗
beat᷑ ſpes.⁊ ſilꝛ pᷣſumẽti exigit᷑ ꝙ habeat timoꝛẽ: ꝙ deus
puniat ꝓp petis. Silr aũt ? petm er certa malicia nõ ba⸗
bens coloꝛẽ excuſatõis hoc mõ vꝛ irremiſſibile. Tercio
mõ dicit᷑ om̃e pctẽm moꝛtale irremiſſibile.qꝛ nullũ moꝛ:
tale bʒ aliꝗd ꝑ qð ſit dignũ remiſſione. Ad hoc ꝗ̊ quod
obijcit. ꝙ hõ nõ pt᷑ ſatiſſacẽ de pcto moꝛtali.dicẽdũ ꝙ ve
rũ ẽ.ꝙ ð ſe nõ hʒ vñ poſſit ſatiſfacẽ:niſi deꝰ det illð. Ha
bet em poſſe recipiẽdi a deo illud:ꝑ qð ſatiſſaciat ð pec⸗
cato moꝛtali.ſ.gram a deo.deꝰem̃ ſemꝑ coꝛda irradiat:
paratꝰdare vnde poſſumꝰſatiſfacere ꝓ peccato moꝛtali.
Et cũ infinita requirat᷑ ſatiſfactio ꝓ pcto moꝛtali·cõce⸗
dendũ ẽ:q non poſſet fieri ſatiſfactio ab hoĩe ꝓ illo:niſi
ab infinito bono qð eſt deꝰ:acciꝑet homo diuinã graʒ 8
quã fit ſatiſfactio ⁊ recõpenſatio ꝓ pcto moꝛtali.Et ꝑ
tz ſolutio ad ea que obijciũt᷑ de peccato moꝛtali in gene
rali.¶ Ad id qð obijcit᷑ de peccato ade.dicẽdum ꝙ perm
Ne S . ——
CPp.ae⸗ 1 ſſn

—

3 0
5** pn 1—

A. P eg PVS “ ulee. pa d

nN en

K

. .
RR Red D 2 . H
ade nõ fuit in ſpm̃ſctm.ſ̊ habuit excuſatõez.ſ.ignoꝛãtiã
quãnitatis pct᷑i.¶¶ Ad aliud dicẽduʒ.ꝙ plꝰnocere dẽ du
plicit.ſ.quãtitatiue vel qualitatiue. Peecmin Sade plꝰ
nocuit quãtitatiue.qꝛ pluribo nocuit.łᷣ̊ nõ tatum nocuit

gqualitatiue quãtũ pcĩm angeli.qꝛ m intẽtionẽ nocumẽ

ti:qð attẽdit᷑ in irremiſſibilitate: nõ tãtũ nocuit peccatũ
ade.Et pᷣm intẽtionẽ illam attẽdit᷑ maioꝛitas nocumeti
per̃i. ¶ Ad aliud dicendũ.ꝙ li. ar. in bomiĩe ⁊ in angelo
oĩno ſũt ĩpꝛopoꝛtõnabilia.vt ſinitũ ⁊ infinitũ.vt dictũ e

Ad aliud dicẽduʒ.ꝙ pctm angeli dẽ irremiſſibile.nõ

qꝛ de nõ poſſet ipᷣm remittẽ:ł qꝛ ipᷣm nõ põt remitti.tuʒ

. — — „ 2 2 † — 6
ꝓter ↄditões ⁊ circũſtãtias dictas.tũ ꝗpt᷑ genꝰ pcti.tn·
deopoſſet ip̃m remittẽ mutãdo naturã ageli.ꝗ4 Ad ali

qð obijci᷑ꝙq dignitatis ẽ ĩ hoĩe reuerti ad bonũ ꝑli.ar.
Dicẽdũ ꝙ qẽ veꝝ.ſᷣ nõ eẽt ̊ dignitatis ĩ deo:vt mutaret
illud qð elegit ꝑ li.ar.diuinũ.nec etiã in angelo.qꝛ h̊ͥ po
neret eq̃lẽ mutabilitateʒ nature ĩ angelo⁊ ĩ hoĩe.vñ hoc
nõ ẽ dignitatis ſimplłꝛ.ſ̊ᷣ ſolũ ĩ ſubiecto:qð ẽ homo.

Membꝛü terciũ
Stenſo ꝙ hũana natxca ſit lapſa reꝑabilit
q̃rit᷑ vtꝑ ſit ncce eã reꝑari:qð oñdit᷑ pluri
bus modis. Pꝛimo ſic. ſic dĩc anſetł. in li.
cur deꝰ hõ. Qdlibz ꝑuũ incõueniẽs deo ſe⸗
quit᷑ ipoſſibilitas.Idẽ.i 2õ decebat vt qð de de hoĩe p⸗
poſuerat:penitꝰ ãnihilaret.Sʒ ſi hõ ñ rꝑaret᷑:qð deꝰ ð

ipo ꝓpoſuerat:penitꝰãnihilaret᷑.&̊ non decebat vt hiana

natura nõ reꝑaret. Sʒ qðlibʒ incõueniẽs deo ſeꝗt᷑ ipoſ⸗
ſibile.̊ ĩpoſſibile fuit ꝙ nõ reꝑaret᷑.ꝗ̊ ncce fuit eã reꝑa⸗

ri. IJtẽ anſeł.Aut defaciet de hũana nat᷑a qð incepit:

aut ĩ vanũ ſecit eã natnurã poſſibilẽ ad btitudinẽ. Sʒ de⸗
us fecit eã poſſibilẽ ad btitudinẽ.ꝗ̊ aut ꝑficiet iſtã poſſi⸗
bilitatẽ.ſ.ꝙ hũana nat᷑a ꝑueniat ad btitudinẽ:aut ĩ va⸗
nũ fecit eã.Sʒ niſi reꝑaret᷑:nõ poſſet ꝑfici iſia poſſibili⸗
tas ĩ ip̃a.q̊ in vanũ feciſſet eã.̊ cũ ĩpoſſibile ſit teuʒ ali⸗
quid facẽ in vanũ:ĩpoſſibile ẽ ꝙ nõ reparet naturã hũa⸗

nã.ꝙ ncce erat ꝙ reꝑaret᷑. Itẽ p̃s.iQNũqd vane ↄſtitui⸗

ſti oẽs fi.ho.ꝗs ẽ hõ ꝗ viuet ⁊ nõ vi.moꝛ.eruet aĩaʒ ſ.⁊c
Sʒ ſi h:in vanũ ↄſtituta ẽ hũana nata.ꝗ cũ nõ ↄueniat
diuĩe bonitati:ncce ẽ vt reꝑaꝛet᷑ hũana nata ad ̊ vt poſ-
ſet erui ⁊ ꝑuenire ad btitudinẽ. Itẽ anſeł.Alienũ eſt a
ſũma bonitate vt vllã creaturã rõnalẽ penitꝰ ꝑire ſinat.
Si gẽ ĩpoſſibile ꝙ iſtud fiet qð alienũ ẽ a ſũma bonita
te:ĩpoſſibile ẽ vt ſinat᷑ ꝑire hũanã naturã.Sʒ ſi ñ reꝑa⸗

ret᷑ hõſinẽt᷑ perire:neceſſe ẽ ̊ᷣ ip̃aʒ reꝑari.q] Item.v.ad

idẽ. Dis aꝛtifex oꝑans ꝗ ꝓpoſuit aliꝗd oꝑaꝛi:ſi nõ ↄſeꝗt᷑
finẽ ſuũ:aut impotẽs ẽ.aut ignoꝛãs.aut nolẽs.Sʒ deꝰ ẽ
q̃ſi artifex oꝑans hũanã naturã ⁊ ad btitudinẽ:&̊ ſi ipſa
nõ ↄſeꝗt᷑ britudinẽ ĩ aliqͥ ſingłari vel indiuiduo eiuſdem
nat᷑e:aut h̊ ẽ ex impotẽtia ſui artificis.ſ.dei.aut ex igno
rãtia.aut ex eiꝰ volũtate.Sʒ cũ ipᷣe ſit om̃ipotẽs ⁊ ſũme
ſapiẽs:ptʒ ꝙ ̊ nõ ẽ ex eiꝰimpotẽtia nec ex eiꝰ ignoꝛãtia.
Sitꝛ nec ex eiꝰ volũtate:qꝛ alienũ ẽ ab eo vt ſinat perire
hũanã naturã. Ipᷣe at nullo mõ vult qð ſibi ẽ alienũ.ꝗ̊ᷓ
põt ⁊ ſcit ⁊ vult adimpleri finem ſui oꝑis.Nnis aũt ſui
oꝑis ẽ btitudo hoĩs. neceſſeẽ:ꝙ hũc finẽ ↄſeq̃t᷑.Cũ igi⸗
tur h̊ nõ poſſit eẽ ſine reꝑatõe huane nature:neceſſe ẽ eãẽ

reꝑari.¶ Itẽ nihil ẽ ſuꝑfſluũ in oꝛdine vniuerſi.Qulla ꝙ

ſpẽs ẽ ſuꝑflua:nec hũana nec angelica.Sed tota hũana
natura fuit coꝛrupta ⁊ lapſa ꝑ pctẽᷣm pᷣmi hoĩs.qꝛ in ipᷣo
tota fuit potẽtialit᷑ ⁊ oꝛigialit.ᷓ tota cecidit ĩ io. Sed
tota ãgelica nõ ſic cecidit.ſ̊ mãſit eiꝰↄditõ ĩ ꝑte illa q̃ ſte
tit:̊ nullo mõ ↄſeqbat᷑ hũana natura illud ad qð facta
erat.ſ.btitudinẽ.Sʒ angelica ĩ ꝑte ↄſeq̃bat᷑ eã. Sʒ cum
aliqᷓ̃ natura nõ ↄſeqꝗt illnd ad qð creata ẽ:ſuꝑflua ẽ.ꝗ̊ ni

ſi ↄſeqret᷑ hũana natura btitudinẽ:ſuꝑflua eẽt. Sʒ ĩ nul
la ꝑte ↄſeq̃ret᷑ eã niſi reꝑaꝛet᷑:̊ neceſſe ẽ eã reꝑari.¶¶ Itẽ N

ratõeʒ ſumptã a ꝑte veritatis obijcit᷑ ſic. Oipotẽtis ve
ritatis ĩpoſſibile ẽ ꝙ nõ ĩpleat ꝓpoſitũ.qꝛ ipa ẽ veritas ĩ⸗

cõmutabił.ꝛ ĩpoſſibile ẽ veritatẽ imutabilẽ mẽtiri. Si

Aocs Coee o ebebar B

1
—ꝑ

Pen ade Her 195.9) en

Prima

veritas ĩmutabilis q̃ ẽ deꝰ:ĩmutabilit ꝓpoſuit te hoĩe
ꝙ brificaret᷑. ⁊ q̊ etiã ꝓpoſuit tꝑalit᷑ ꝑ ꝓghas:q̊ ſi ĩpoſſi⸗
bile ẽ ĩmutabilẽ nõ implẽ qð ꝗꝓpoſuit de hoĩe ꝙ brificaret᷑
ita ĩpoſſibile ẽ ꝗqn natura hũana btificet᷑.Cũ q̊ ̊ nõ fiat
ſine reꝑatõe:neceſſe ẽ ꝙ reꝑet᷑. Ad oppoſitũ obijcitur

multipl⁊.pꝛimo ſic.anſeł.cur deꝰhõ.Ois neceſſitas aut

eſt coactõ:aut ꝓbibitõ.⁊ ↄuertũt᷑ iſta ↄrie.ſiẽ neceſſariũ
⁊ ipoſſibile.vñ ſeꝗt᷑.ſi aliꝗd cogit᷑ eẽ: ꝓhibet᷑ nõ eſſe.vel
ſi aligd ꝓhibet᷑ ec:cogit᷑ nõ eẽ. Si g in deũ nõ cadit co⸗
octio vel ꝓhibitõ:&̊ ĩ deũ nulla cadit nccitas.&ᷓ nõ ẽ ncci
tas reꝑatois hoĩis ex ꝑte pᷣme cauſe.Silꝛ nec ex ꝑte crea
ture.ſ.hoĩs ẽ aliq̃ nccitas.̊ nõ ẽ neceſſe ex aliq̃ ꝑte ꝙ re
pararet᷑. Itẽ anſeł. Si neceſſe ẽ vt deꝰ faciat de hũana
natura qð ĩcepit:ne alit᷑ qᷓ; cceat facẽ videat᷑.q̊ cogit᷑ ne
ceſſitate vitãdi indecẽtiã:vt/pcuret ſalutẽ hũanã.j ſi im
poſſibile ẽ vt deꝰcogat᷑ aliqͥ neceſſitate vitãdi ĩdecẽtiã:j

nõẽ ncce vt ꝓcuret ſalutẽ hũanã.Sʒ nõ fit reꝑatõ a deo

niſi vt ꝓcuret ſalutẽ hũanã: ̊ nõ ẽ neceſſe vt reꝑet hũa⸗
nã naturã.. Itẽ ad idẽ.Ois nccitas ⁊ ipoſſibilitas diui
ne ſubiacẽt volũtati.qꝛ ꝗcqd ẽ:ẽ a diuĩa cã.̊ oĩm q ncci⸗
tate ſũt ẽ cã.Et ſilłꝛ ſi aliq̃ imutabilit᷑ ſe hñt ad nõ eẽ:illa
dicũt᷑ eẽ ĩpoſſibilia. Et hec oĩa volũtati eꝰſubiacẽt.ã vo

lũtas dei nulli ſubiacet nccitati.&̊ nõ ẽ ncce deo ꝓcuꝛaꝛe

ſalutẽ hũanã ꝑ reꝑatõeʒ.¶ IJtẽ Ro.x. ũgd dicet lutũ
figulo.ꝗd me feciſti ſic: Sʒ ſic ſe hʒ hũana nat᷑a ad deũ
vt lutũ ad figulũ:vt ex eo faciat vas ĩ honoꝛẽ vel ĩ ↄtume
liã.Si ꝗ̊ nulla nccitate ↄſtrigit᷑ figulꝰvt faciat vas ex lu⸗
io ĩ hbonoꝛẽ:̊ nec aliq̃ ncc̃itate aſiringit᷑ deꝰvt faciat ho⸗/
minẽ ad br̃itudineʒ. nulla neceſſitate tenet̃ illũ reꝑare
nõ igit᷑ neceſſe ẽ hũanã naturã reꝑari.

. Dicẽdũ.ꝙ cũ q̃rit᷑ vtꝝ hũanam
Reſponſio *naturã nareſſe ſit reparuvrlkin⸗

guẽda ẽ.eſt eĩ nccitas duplex.Quedã eĩ ẽ nccitas cauſe.

⁊ qdã cauſati.eceſſariũ nccitate caule ſolũ ẽ iſtũ ꝗ pᷣ⸗
deſtinatꝰẽ ſaluari.Qeceſſariũ ncc̃itate cauſati.vt ſolem
oꝛiri cras.qꝛ ẽ cauſa oꝛdiata ĩmutabilis ad oꝛtũ ſolis.ſ.
cras motꝰceli:q ponit neceſſitatẽ ĩ creato.Si ̊ logmur
de nccitate cauſati.dicẽdũ q nõ ẽ neceſſe hũanã naturã
reꝑari.qꝛ nulla ẽ nccitas ex ꝑte ipᷣiꝰad h̊ vt reꝑet᷑. Si at
loqmur de neceſſitate cauſe:diſtingnẽda eſt dupiꝛ neceſ
ſitas cauſe.i.dei ſᷣm anſeł.Eſt em̃ quedã neceſſitas ĩmu
tabilitatis.⁊ q̃dã neceſſitas ineuitabilitatis. ccitas ĩ⸗
euitabilitatis nõ ẽ ponẽda ĩ deo.qꝛ hec diuidit᷑ ĩ coactõ⸗
nẽ ⁊ ꝓhibitõem.hec at᷑ ĩ deo nullo mõ ſũt ponẽda.Et eſt
nccitas ꝓhibitõis:cũ aliqd ꝓhibet᷑ eẽ ineuitabiliter:ne⸗
ceſſitas coactõis ẽ cũ aliꝗd cogit᷑ eſſe ineuitabiluer. Et
hec nõ ſunt ponẽda in li.ar.ergo multofoꝛtiꝰnec in deo.

xvñ nõ eſt aliqd quin poſſit ↄotrarium ſi velit. Qeceſſitas

aũt ĩmutabilitatis ponit᷑ in deo. hãc em̃ neceſſitatẽ ſolũ

pabet diuina puidẽtia.qꝛ ipe de ĩmutabilis ẽ ⁊ ſua ꝓui

dentia.Sed hm anſel. pꝛie dicit᷑ neceſſitas q̃ eſt coactõ
nis ⁊ ꝓbibitõis.Neceſſitas aũt ĩmutabilitatis ꝓpꝛie ñ
cebet dici.ſ̊ ĩpꝛopꝛie.vñ dĩc anſeł.Deꝰnihil facit neceſſi
tate.qꝛ nõ cogit᷑ aut ꝓhibet᷑ aligd facẽ.Et cũ dicit᷑ deum
facere aliad neceſſitate vitãdi inboneſtatẽ: quã vtiq; nõ
timet:potiꝰintelligẽduzʒ ẽ.ꝙ hoc facit neceſſitate ſeruan

1

ARANHE

—5
CoAche

Rreo 4 ä ,E. „

9 „J Ne „cn

di honeſtatẽ.que neceſſitas nõ eſt aliud qᷓ; imutabilitas
honeſtatis.⁊ ĩpꝛopꝛie dicit᷑ neceſſitas in deo..¶ Quando
ergo qᷓrit᷑ vtꝝ neceſſe ſit hũanã naturã re ꝑari:dicẽdũ.q

—

ſi loq̃mur ex ꝑte cauſe q̃ ẽ deꝰ:ꝙ ibi ẽ nccitas imutabili⸗

tatis ſolũ.licʒ ñ ꝓpꝛie dicat᷑ necitas.Si voo loq̃mur ex ꝑ
te cauſati.creature.ſ.humane: neutra neceſſitas eſt ibi.
Poſſet tñ dici. ꝙ ſit tercia nccitas.ſ.indigentie.⁊ ſic be⸗
ne fuit nccitas ex ꝑte nature humane laple ⁊ repabilis.
Ad pᷣmã ꝗᷓ ratõeʒ: q̃ ondit ꝙ neceſſariũ ẽ:q deꝰ reꝑxet

hyiũana naturã.ſ.qꝛ qdᷣlibet incõueniẽs deo ẽ impoſſibile

dicẽdũ.ꝙ ſicut ẽ nccitas duplex: ita impoſſibilitas du⸗

pler.Quedã eĩ ẽ impoſſibilitas coactõis ⁊ ꝓhibitõis.ſ.

n aliauidcogie ineuitabiliter nõ eſſe.vel ꝓhibetur in⸗
euitabiliter eſſe.

Et eſt alia impoſſibilitas immutabili⸗

wache

S

Krr D Pt. e1 Rr

V ¹3 No RV NRN 37 ( 21 Re

W à½ —=
NN „en gef

4

— „ UʒW „S
äl
„Rd

tatis. ⁊ de hac ĩpoſſibilitate bñ ꝓcedit ratõ: nõ de p̃ᷣma.
¶ Ad ſcdᷣaʒ ⁊ terciã ⁊ quartã rones dicẽdũ ; nibil põt
pꝓuenire ex ꝑte create:ſine bonũ fuerit ſiue malũ:qn *
oꝛdinet ill. vñ dic anſ. Si ea q celi ambitu ↄtinent: vel⸗
lẽt nõ eẽ ſub celo vel elõgari a celo:nullatenꝰ poſſent nit
ſub celo eẽ. nec fugere celũ:niſi apꝛopinquãdo celo.ſã
vnde ⁊ qͥ irẽt: ſi ſub celo nõ eẽnt.⁊ quãtomagis a q̃libet
Silꝛ ẽ te huana natura reſpectu diuĩe ꝓuidentie.qꝛ ⁊ ſi
nõ oꝛdinet᷑ ad beatitudinẽ:oꝛdinabit᷑ ad ſuppliciũ ꝑ diui
nã ꝓpuidẽtiã. Et hoc ẽ qd dicit Hoeciꝰ. Oꝛdo qꝗdẽ diuĩe
ꝓuidentie cũcta ↄplectit.vt ſi ꝗs ab aſſignato oꝛdine re⸗
ceſſerit: in aliũ oꝛdinẽ relabat᷑ ita teꝰñ fruſtꝛa facit bu
manã naturã nec iuanũ:qꝛ ꝗcad ipa faciat: tñ ipᷣe oꝛdi⸗
nat illã.vñ an.qᷓuis hõ malꝰa ãgelꝰ diuĩe volũtati ſub
iacere nolit ⁊ oꝛdini:nõ tñ eã fugẽ valet.qꝛ ſi vult fugere
de volũtate iubẽte:cadit ſub volũtate puniẽte.Et ita li⸗
cet hõ ꝑ diuinã miſcdiaʒ ad bẽitudinẽ oꝛdinaꝛet᷑:ſi tñ oꝛ
dinaret᷑ ad ſuꝓpliciũ ̊ eẽt ꝑ diuinã iuſticiã.Et ad ſequẽ
tes obiectões ſimiliter reſpõdendũ eſt.

Membꝛũ quartuʒz

Onſequẽter detmĩato:an ncce ſit hũanazʒ

gnd e e e e . n eber e El1

o=SO

Quicgd deꝰ vult ẽ decẽs ⁊ rectũ. qꝛ ñ vult niſi illð qð eſt

26α N

iuſiũ ⁊ decẽs. Si gᷓ vult dimittẽ pctm ſine ſatiffactõe:nõ
facit inceõueniẽs vł iniuſtũ ſ̊ iuſiũ ⁊ rectũ.q̊ iuſte ⁊ recte

põt reꝑare hũanã naturã ſine ſatiſfactõe. Rñ. ad h̊ eſt
intelligẽdũ ꝙ indiſticte pt᷑ ↄcedi.paſſiua.ſ.hũana nata.
nõ pt᷑ reꝑari ſine ſatiſſactõe.Sʒ cũ dꝛ.deꝰ nõ põt reꝑare

dbũanã naturã ſine ſatiſfactõe.notãdũ ſaluo melioꝛi in⸗

dicõ ſᷣm bẽm anſ.ꝙ duobo modis ?ẽ ↄſiderare diuinã po

tentiã.ſ.abſolute:vel cũ oꝛdine.Cõſiderãdo diuinã po⸗

tentiã abſolute:cogitamꝰquãdã vᷣtutẽ infinitã.⁊ ſᷣm hũc
modũ nõ ẽ detmĩare diuinã potẽtiã.⁊ ↄcedit᷑ h̊ mõ ꝙ p
reꝑare hũanã natur ſine pct᷑i ſatiſfactõe. Sʒ ↄſideran
do ip̃am cũ oꝛdine:ſic e ↄſideramꝰĩ oꝛdine iuſticie ⁊ mi⸗
ſericoꝛdie.⁊ H̊ mõ ↄcedit᷑.ꝙ nihil põt facẽ niſi cũ miſeri
coꝛdia ⁊ iuſticia ſᷣm ꝙ dic augu.ſuꝑ geñ.⁊ exponit illud
qð diĩc angelꝰĩ ꝑſona dei ad Loth.i .õ poſſuzʒ qcꝙᷓ facere
donec exea ⁊c.poſſuʒ de potẽtia.ſᷣ nõ poſſuʒ de iuſticia.
Si ; loq̃mur de potẽtia dei pᷣmo mõ:põt hñ pctm dimit
tere ſine ſatiſfactõe.Si aũt loqmur de dei potẽtia vt in⸗
telligit oꝛdiata m iuſticiã ⁊ miſcdiaʒ.ſm ꝙ dẽ. deꝰ põt
tia.⁊ cũ h:pꝑ iuſiiciã q dic reſpectũ ad creaturã: cõnotat᷑
retributõ vnicuiq; ſᷣm meritũ. Oñ ᷣqrit᷑ vtꝝ deꝰ de iu⸗

naturaʒ reꝑari: q̃rit᷑ an poſſit reꝑari ſine A ſticia poſſit dimittẽ pctẽm im punitũ.põt referri poſſe de
ſatiſfactõe pcti:ꝑ qð lapſa eſt:¶ Ao qð ſie iuſticia ad pᷣncipale ſignatũ qð ẽ diuia eẽntia.⁊ tũc ide,ʒ
obijcit᷑.⁊ pᷣmo ẽ rõ anſ.ad ꝑtẽ negatiuã ta eſt poſſe de iuſticia qð poſſe de potẽtia.h̊ mõ põt.Si au
lis. NPeccatũ ſi nõ punit᷑ inoꝛdinatuʒ dimittit᷑.qꝛ ſicẽ vt 3 tem referat᷑ ad ↄnotatuʒ dicit anb. ꝙ tũc poſſe de iuſticia
oꝛdinat᷑ ad gliaʒ:ita pctẽm ad penã.vñ dic aug. E pec⸗ 2 Ve poſſe ſᷣm ↄgruẽtiã meritoꝝ.⁊ Gq̊ͥ mõ dicit idẽ an.i2õ
cãtes ĩ ſuppliciũ oꝛdinãt᷑. Sʒ deuʒ nõ decet aliꝗd inoꝛdi⸗: põt deꝰpctm impunitũ ſine ſatiſfactõe dimittẽ:nec pecca
natũ dimitteꝛe ĩ regno ſuo.ꝗ̊ nõ decet ipᷣm peccatũ dimit E toꝛ ad beatitudinẽ qualẽ habiturꝰerat ante pctm: pote⸗

tere impunitũ.ꝗᷓ opoꝛtet ꝓ peccato ſatiffacere: vel ſemꝑ
in pena eẽ.̊ pᷣmũ. Iteʒ ᷣm an. Si pctm dimittit᷑ im⸗
punitũ.ſił eſt apud deũ peccãti ⁊ nõ peccanti. Hoc aũt
deo nõ ↄuenit:ꝭqᷓ im poſſibile eſt ꝙ dimittat pctm ſine pe⸗
na.& ſine ſatiſfactõe nõ põt fieri reꝑatio.q Item anſelł.
Si dinĩa ſapiẽtia vbi puerſitas rectũ oꝛdinẽ ꝑturbare
nitit᷑ nõ adderet:fſieret iĩ ip̃a vniuerſitate quã deꝰdebʒ oꝛ

rit ꝑuenire.¶ Ad pmũ aũt dicendũ:ꝙ miſcdia hoĩs lau
dat in remiſſiõe delicti ſine ſatiſſactoe: cũ hõ eſt pꝛiuata
pſona. cũ aũt hõ eſt ꝑſona publica vt iuder qui emiſter
iuſticie:vituꝑabilis ẽ remiſſio culpe ſine ſatiſſactõe ꝓpte
rea cũ deꝰſit ſũmꝰiudex ⁊ oꝛdinatoꝛ iuſticie:ad laudem
eiꝰnõ eẽt dimittẽ pctm ſine ſatiſfactõe.¶¶ Ad ſcdᷣm quoð
obijcit. ꝙ deꝰ pᷣcipit in nos peccãtibo ſine ſatiſfactõne di⸗

dinare magna defoꝛmitas. Seo ſi deꝰnõ oꝛdiaret ĩ ſua mittere ⁊c̃.dicẽdũ ſᷣm an.ꝙ nulla ẽ repugnantia:ꝙ deꝰ
vniuerſitate qᷓ debz oꝛdinare:deſicẽt ⁊ a ſua diſpoſitõne pᷣ̃cipiat peccãtibo ĩ nos ſine ſatiſfactõe dimittẽ: ⁊ tñ ipe
ergo vbi ꝑuerſitas rectũ oꝛdinẽ ꝑturbare nitit᷑: neceſſe ẽ . nõ dimittat.Aã hoc facit:vt nõ pᷣumamꝰ acciꝑe qð ſo⸗
deũ aliqd facere ⁊ addere.Sed ꝑ pcẽm homĩs ꝑtuꝛbata lius dei eſt.ſ.vindictã iniuriaꝝ.qð nõ eſt nr̃m:ſᷣ ſoliꝰdei
fuit vniuerſitas ⁊ oꝛdo rectꝰqui erat ad beatitudineʒ:g Ad nullũ em̃ ꝑtinet vindictã ſumere iniuriaꝝ niſi ad de

neceſſe ẽ deũ aligo ꝓpter pctm faceꝛe.aut ſequet᷑ defoꝛmi
tas in vniuerſitate rerũ. Illud aũt qð deberet fieri ꝓpt
peccatũ ẽ ſatiſſactio vel danatio. ̊ ad reꝑationẽ hoĩs ex
igit᷑ ſatiſſactio.¶ Item idẽ anſeł. Si peccatũ dimittitur

um qui dñs eſt oĩm:vel ad iudicẽ quiẽ mĩſter hñs ptatẽ
ſub ipo oꝛdinatã.⁊ pᷣcipit ꝓpter hoc nobis dimitteꝛe ſine
ſatiſfactõe.ſᷣ ipᷣe debet vindictã facere.¶ Ad terciũ dicẽ⸗

dum. ꝙ libertas arbitrij nõ ẽ niſi ad hoc qð expedit aut
.. qð decet.ſicut dĩc anſ.in li.de li.ar.vnde nulla libertas

nec punit᷑:nulli legi ſubiacet.ergo libeꝛioꝛ ẽ iniuſticia qᷓ ¹ n
elſet ſi diceret᷑.deꝰpõt facere malũ. Si igit᷑ nõ decet ſᷣm

iuſticia.ſi peccatũ ex ſola miſcðia dimittit᷑ impunitum.

Et ſilꝛ er hoc ſequit᷑.ꝙ iniuſticia ſit deo ſilis.qꝛ deꝰnul⸗
li legi ſubiacet. ergo cũ hoc ſit incõueniẽs ⁊ impoſſibile
apud deũ: neceſſe ẽ ꝙ peccatũ legi ſubiaceat. Et ſi h.ne⸗

ceſſe eſt ꝙ apud ipᷣm ſequat᷑ dãnatio:vel fiat pꝛo eo ſatiſ⸗

factio. Ad oppoſitũ aũt ſũt rõnes.pᷣma talis.In infi⸗
nitũ excedit miſerendo miſcdᷣia dei miſcviazʒ hoĩs. Si qꝗ
miſcdia hoĩs laudat᷑ ex remiſſiõe alicꝰ delicti ſine ſatiſ⸗
factõe:cũ ipᷣa dei miſcdia ſit ĩ infinitũ laudabilioꝛ:debʒ
dimittẽ pcm de ſua miſcdia ſine aliq ſatiſfactõne.q̊ põt
haberi reꝑatõ ꝑ remiſſionẽ pct᷑i ſine ſatiſfactõe.⸗· SJtem
idẽ anß.Cum deꝰoĩno nobis pᷣcipiat peccãtibo ĩ nos di⸗
mittẽ ſine ſatiſfactõe:videt᷑ ̊ ei repugnare.vt nobis pᷣci
piat qð ipᷣm facẽ ñ decet. Si ꝗ̊ ñ dimittit nob pctm ſine
ſatiſſactõe:pᷣcipit nobᷣ aliꝗd qð ipᷣm ñ decet.h̊ aũt ẽ incõ
ueniẽs:g dʒ dimittẽ pcẽᷣm ſine ſatiſfactõe ꝗ̊ᷓ debẽt fieꝛi re
par atõ ſine ſatiſfactõe.¶¶ Itẽ idẽ an. Deꝰliber ẽ ⁊ nulli
legi ſubiacet.& ſi dimittit pctm ſine aliq ſatiſſactõe:ñ fa⸗
cit aliquã iniuriã:nec facit ↄ aliquã legẽ.ꝗq̊ᷓ pt᷑ dimittere

peĩm ſine ſatiſfactõe.i¶ Itẽ ideʒ anſ.i Ahil deo benigniꝰ ¶

excogitari pt. Sʒ maxia benignitas ẽ ĩ hoĩe:vt iniuriaʒ
ſibi illatã ſpõte dimittat. cũ ĩ deo ſit ſũma benignitas

4
z. ⁊ ita ſi dimittẽt pctm ſine ſatiſſa

oꝛdinatõeʒ ratõis iuſticie:vt oñſuʒ eſt:nec expedit vt de

us dimittat petm ſine ſatiſſactõe:nõ eẽt dicẽda libertas
fi dimitteret᷑ peccatũ ſine ſatiſfactõe.¶ Adquartũ dicẽ⸗
dum vm anſeł.Mõ benignitas dei dicẽda ẽ que aliꝗd in
ccens oꝑat᷑.x ideo nõ eſt benignitas dei ſi ſit ↄtra iuſti⸗
ciam:aut ſi oꝛdinet ad indecẽtiã. vnde ſicut iuſticia ſie
iſcòia crudelis ẽ ⁊ vitioſa:ita benignitas ſine iuſticia
gnitas eẽt iniuſticia ⁊ oparet᷑ ad indecetia in deo.vñ nõ
eſſet benignitas.qdð intellige ſᷣm diſtinctõneʒ pᷣdictã.vñ
anſek. 205 ꝑtinet ad dei libertatẽ aut benignitatẽ:peccã⸗
tem qui nõ ſoluit deo:impunitũ dimittẽ.¶ Ad quintum
dicendũ ſᷣm anſ.ꝙ aliq̃ ſũt ĩ ꝗbo ſeꝗt᷑.ſi deꝰvult h̊ illud ẽ
iuſtũ.Alia ſũt ĩ ꝗbo nõ ſeꝗt᷑.ſ̊ ſeꝗt᷑.ſi deꝰ vult h:q&̊ ipᷣe nõ
eſt deꝰ vel iße nõ ẽ iuſtꝰ.qꝛ q̃dã ſũt q̃ velle deum ẽ cõueni⸗
ens.⁊ ĩ talibo ſeꝗt.deꝰvult h:ꝭẽ iuſtũ. Sunt etiã alia qᷓ
velle deũ ẽ incõueniẽs.vt ſi vellet eẽ ignoꝛãs ⁊ mẽdax.H
velle eẽt incõueniẽs:⁊ ↄtra ſe vellet ⁊ iniuſte.⁊ ideo ĩ ta⸗
libo nõ ſeꝗt᷑.deꝰ vult G.̊ hẽ iuſtũ ⁊ decẽs.ſᷣ̊ ſolũ in illis
que velle deũ ẽ ↄueniẽs.vñ bñ ſeqt᷑.deꝰ vult vt pluat.ᷓᷓ h
eſt iuſtũ.qꝛ H̊ nõ ẽ incõueniẽs deo.velle aũt dimittẽ pecca

dʒ dimittẽ petm ſine ſatiſſactõe.̊ pᷣmũ.i: Iteʒ idẽ an. ¶ tũ ſine ſatiſfactõe nõ ẽ ↄueniẽs deo: ſicut ptz er pᷣdictis.

P — *) Py 1. P 3 ο

4 Wa ..Ca⸗ LR: Da . Pen Pſere?
— J 9r) Ver α

” Ke
7 — —

. „ E.E mb i n.. Ap Srags-
5 *.

.. ha ſn Viα C I. ) GcRn h* Vaae

N—. — — -—

—

2

Nueſtio

vñ nõ ſegt᷑ ꝙ iſtud ſit iuſtũ. vñ dic anß. Si nõ decet deũ
aliqd inoꝛdinate aut iniuſte facere:nõ ꝑtinet ad eiꝰlibeꝛ

tatem ⁊ benignitatẽ peccantẽ qui nõ ſoluit deo:impuni

tum dimittere.

Nlembrum quintui
Abito ꝙ ñ p reꝑaꝛ hũana nata ſine ſatiſ
ſactõe pcti ꝑ qdð lapſaẽ:qꝛit᷑ vtꝝ hõ hãc ſa
tiſfactõeʒ poſſit facẽ ꝑ ſeꝛad cuiꝰrei ingli⸗
tionẽ qrẽda ſũt duo. Pꝛimo generalit an
poſſit hõ ſatiſfacẽ ð aliqͥ pcto. Scdo an poſſit aliqͥ mõ ſa
tiſfacẽ ꝓ oꝛigiali pcto:qdð ẽ pctʒ ꝑ qð nata bũana lapſa ẽ

Articulꝰprimꝰ
Dpmũ obijcit ſic. ij. thimo. ij. dꝛ. Deꝰ ſemet⸗
ipᷣm negare nõ pt.aug. Cũ ſit iuſtꝰ:nõ pt ne⸗
gare ſua iuſticia peccatibo.Cũ q pnioꝛ ſit ad
miſerẽdũ ꝑ miſcdiaʒ q; ad ↄdẽnãdũ ꝑ iuſticiã:nõ põt ne
gore ſua miſcðiam ad ſe ↄfugiẽtibo.Cũ bõ ꝑ libeꝝ ar⸗
bitriũ poſſit ↄfugẽ ad miſcdiaʒ faciẽdo qð in ſeẽ: S ꝑli.
arbi. pt᷑ ↄſequi veniã ⁊ remiſſionẽ pcti. li.ar. pt ſatiſ
ſacere de pcto. Itẽ ad idẽ. QAulla iuſticia exigit ab alich
ſupꝛa poſſe illiꝰ.Si igit᷑ hõ nõ hʒ potẽtiã ſatiſfaciẽdi ſu⸗
pra ſuã potẽtiã:q̊ ſũma iuſticia nõ exigit ab eo ꝙ faciat
ꝓ pctᷣo niſi ſᷣm ſuã potẽtiã. Sed qð ẽ in ſua potẽtia põt
ͤ põt facere ꝓ pcto quãtũ erigit diuĩa iuſlicia. 2 latiſ⸗
acere. Cotra. Offenſa dei excedit oẽm creaturã. H
declarat an.dicẽs.Cõſidero actionẽ malã. leuiſſimum
quoddã video. Sʒ cũ intueoꝛ ; ſit ↄotrariũ volũtati dei:
eſt grauiſſimù dãnũ ⁊ nulli dano pↄꝑabile intelligo. Si
igit᷑ volũtati dei ↄriũ ẽ grauiſſmũ. ⁊ om̃e petᷣm moꝛtale
ſit hmõi.ꝗ om̃e petm moꝛtale ẽ grauiſſimũ malũ. Soffen
ſa eivexcedit oẽm creaturã. Sʒ ſᷣm mẽſurã pct᷑i dʒ fieri
ſatiſfactio de pcto.q̊ ſatiſfactio pcto moꝛtali x bʒ exce
derẽ oẽm creaturã. nec hõ nec aliq creatura põt ſatiſ⸗
facere p illo.¶ Itẽ ad idẽ. Querit anſel.a diſcipulo ſuo
quid reddes deo p pct̃o:⁊ ille rñdet.penitẽtiã. coꝛ ↄtri⸗
