maius bonum ꝙᷓ quelibet diſpoſitio coꝛpoꝛis.ergo ßm
actum caritatis in affectione anime oꝛdinata nõ poteꝛit
eſſe meritum immoꝛtalitans coꝛpoꝛis.¶ Itẽ coꝛpus xpi
non babebat debitum moꝛtalitatis.ergo ſine ommi me⸗
rito ei debebatur immoꝛtalitas. Reſpõſio dicunt ꝙ
dotes coꝛpoꝛis gloꝛioſi magis attribuende ſunt anime
F coꝛpoꝛi:quia econtrario neceſſitas ad moꝛiendũ pꝛo⸗
ꝛie eſt pena anime non coꝛpoꝛis. VUnde in contrarium
eius immoꝛtalitas pꝛopꝛie magis eſt debita aĩme ꝙᷓ coꝛ⸗
poꝛi. Scðm hoc ergo vicunt.ꝙ actus anime quibo me⸗
rebatur refertur ad diſpoſitionem anime non coꝛpoꝛis.
niſi ex conſequenti:quia ex gloꝛia anime eſt gloꝛia coꝛ⸗
poꝛis.i¶ Ad aliud dðm.ꝙ ꝗᷓuis coꝛpus xpᷣi non habeꝛet
debitum moꝛtalitatis:nibilominus immoꝛtalitatem po
terat mereri ꝙᷓtuʒ ad acceleratõneʒ: Fᷣm ꝙ dicunt ꝙ rpᷣc
ꝑ paſſionẽ acceleratõem reſurrectõis meruit iuxta au⸗
ctoꝛitatẽ pſal. Qon dabis ſanctum tuũ vi·coꝛ. Et ack. ij.
Solutis doloꝛibo inferni.iuxta quod impoſſibile erat
illũ detineri ab eo ⁊c̃.glo.ꝑ putrefactionẽ et incineratio
nem quibus caruit. Poſſet tamen dici ꝙ non eſt incon⸗
ueniens ſi dicamꝰ ꝙ ex maioꝛi bono.ſcʒ er caritate xpᷣc
meruit minus bonum. ſcʒ immoꝛtalitatem coꝛpoꝛis.qꝛ
hoc non eſt ex defectu caritatis ip̃ius merentis: imo ex
pfectione que cunrnon habeat maius bonum in quo ſe
extendat.extendit ſe in bonum minus merendum. Si⸗
militer dicendum ad aliud.ꝙ non eſt inconueniens: ꝙ;⸗
uis ĩmoꝛtalitas ſit debita coꝛpoꝛi: ꝙ cadat ſub merito
ſm rationem merendi.qua dictum eſt ſuperius ꝙ mere
ri eſt facere de debito magis debitum.

LConſequẽter que .S. in.
ritur. qualiter meruit nomen quod eſt ſuper omne no⸗
men.de quo phi.ij. Et queritur de hoc nomine iheſus.
vtrum illud meruit chꝛiſtus:et an conueniat ei ex tem⸗
poꝛe vel ab eterno. Ad quod ſic Math.j Vocabis no⸗
men eius ibeſum. glo. Qon impones quod ab angelo
vel ab eterno eſt impoſitum. ergo ab eterno babuit bu⸗
iuſmodi nomen. ergo illud non meruit. ¶ Item ſi hoc
nomen eſt ab eterno impoſitum vel ab angelo. ergo nõ
erat ex tempoꝛe imponendum vel ab bomine ſcilicet io⸗
ſeph. Contra. Hoc nomen iheſus conuenit xpo ab eſ⸗
fectu ſalutis.Fᷣm quod dicitur Math.j. YJße ſaluum fa
ciet populum ſuum a peccatis eoꝛum.ergo cũ ꝑ paſſio⸗
nẽ meruerit effectum ſalutis noſire:relinquitur ꝙ me u
it hboc nomen per paſſionem. 4 Ytem criſo. exponens il⸗
lum locum dicens. Tocabis nomen eius ibeſum dici⸗
tur ioſeph. hoc nomen do tibi imponendum et ſi non ſit
tuus fetus:ſed ea que patris ſunt circa ipſum xmon⸗
ſtrabis. eſponſio boc nomen iheſus idem eſt quod
ſaluatoꝛ. Saluatoꝛ autez tripliciter dicitur: vel ob actu
ſaluandi: vel ab babitu: vel a potentia ſaluandi. Scom
quod dicitur a potentia ſ aluandi: ſᷣm hoc conue nit hoc
nomen ab eterno: et dicitur ĩpoſitum ab eterno. Scom
quod dicitur ab habitu ſaluandi: ſic dicitur impoſitum
ex tempoꝛe ab angelo quod conuenit a pꝛincipio conce⸗
ptionis. Scdᷣm vo quod dicitur ab actu ſaluandi ßm h
dicitur impoſitum a ioſeph ratione future paſſionis. et
hoc modo dicitur illud nomen meruiſſe. Nem queri
tur de differẽtia buiꝰ nominis ibeſus et huiꝰ noĩs rpe
Ao qð bꝛeuiter dõm. ꝙ cum deus et hõ vnus ſit xpe in
vnitate ꝑſone. pĩ ſignari ꝑſona xpi dupliciter. vel rõne
diuine nature in cõꝑatione ad hũanã: ſᷣm qua dr ihᷣus
i. ſaluatoꝛ. verbo em in hũana natura cõuenit ſaluare.
vel rõne hũane nature in comꝑatione ad diuinã: et hoe
modo noĩatur yp̃c qð dicitur rõne hũane nature ꝑ vmo
nem ad diuinam.

tum
ce!
inb
ed⸗
geft
Ife
ſ 1
ſone
Hos
ie⸗
we
nio

bile poſſe ſufficere ad ſoluendum qð debetur ꝓ peccatis

Lonſequenter queritur

an meꝛuit nomẽ dei. hoc eſt maĩfeſtatõem nomis Fm ꝙ
dicit in. ij.li. ſen. xviij. diſ. Ad qð ſic obijcit᷑ MMath. viij⸗
Dicebãt demões ihu fili dauid:ad quid veniſti añ tpᷣus
toꝛquere nos. Glo.tantũ ĩnotuit quãtũ opoꝛtuit no ſiẽ
angelis: per hoc ꝙ eſt vita ⁊ lux ſupple inotuit emonibo
ß eis terrendis ꝑ quedã virtutis effecta. ergo cũ demoe⸗
baberẽt ſciam ꝑ effectũ virtutis xp̃i ꝙ eſſet dens añ pal⸗
ſionẽ: ergo nõ meruit ꝑ paſſionẽ noticiã vel maifeſtatõz
noĩs diuini. Item luc. iiij. Dixit demon ſcio ꝙ ſis ſan⸗
ctus dei · glo. dñium in terra vidẽtes ſe cõtinuo indican⸗
tos eẽ credebãt.ergo cũ ſcirent ſe nõ eſſe indicãdos niſi
a teo:ſciebant xpᷣm eẽ deum. ¶¶ Jtem. j. Coꝝ. ij. ſup illd⸗
Si cognouiſſent ⁊cc. Glo.maioꝛes indei qui ad cogniti⸗
onem legis tenebant᷑ ſciuerũt ꝙ eẽt xpᷣe. minoꝛes vᷣo et
ſimplices qui ad cognitõem legis nõ tenebant᷑ neſciert
ergo cũ demones maioꝛẽ babeãt cognitõem maioꝛibo
iudeoꝝ.demones vt maioꝛes iudeoꝝ ſciuerũt xpᷣm eſſe
deum. ergo ꝑ paſſionẽ nõ meruit illiꝰ noĩs maifeſtatõʒ.
EContra.j.coꝝ.ij.ſuꝑ illud ſi cognouiſſent nunqᷓ dñm
gloꝛie crucifixiſſent ⁊c᷑.ſ ſm ꝙ de iudeis exponit᷑: dicit
crucifixiſſent.i.crucifigi ꝑmiſiſſent.ſ̊ ſᷣm ꝙ de demoĩbo
dicit᷑ crucifixiſſent.i.crucifigi ſuggeſſiſſent.ergo nec de⸗
mones:nec iudei cognouerut.· mKeſpõſio dðm.qꝙ non
cognouerũt nec demones nec iundei xpᷣm eẽ deũ.qᷓuis co
gnouerũt ipᷣm eẽ ſanctũ virũ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ pꝛi
mo. doõm. ꝙ cognitio illa ꝑ effectũ inducebat ad creden
dum ißm virtute diĩna oꝑari:vᷣ non ad credendũ ꝙ eſſet
deus. VUñ.j. Coꝝ.ij. Si cognouiſſent ⁊c̃.glo.ꝙ dicũt de⸗
mones in euangelio. magis ex ſuſpitione ꝙᷓ; cognitione
dicere credendi ſunt. Ad ſecũdum dicendũ.ꝙ illð qð
dicit᷑ cõtinuo ſe iudicãdos credebant.iĩtelligit᷑ ñ de cre⸗
dulitate fidei vᷣtutis.ſed de cꝛedulitate opinionis.AdD
vltimũ dᷣm.ꝙ tam maioꝛes qᷓ; minoꝛes iudei ex ignoꝛa
tia peccauerunt. Sed differenter:quia maioꝛes ſciue⸗
runt ipᷣm eẽ meſſiam:ſed non deum.quia nõ inueniebãt
expꝛeſſum in lege pᷣm ſuum intellect um. MMinoꝛes autẽ
vtrunq;ʒ ignoꝛ abant.

Articulus ſeccundus

Onſequenter queritur quid vpᷣc meruit no⸗

bis et marime peꝛ paſſionem. Et queruntur
tria. Pꝛimo qualiter meruit vniuerſalit de⸗
letionem culpe. Secundo qualiter remiſſionẽ pene eter
ne.Lercio qualiter ex merito paſſionis ſii remiſſio tem
poꝛalis pene.

Ad pꝛimmm S. j.
obijcituꝛ ſic. Anphel.in li.ij. cur deus homo.xiiij. c. Dic
mihi cur ita tuum coꝛ iudicat vt plus hoꝛreat.vnũ pec⸗
catũ in leſione huius homĩs:qꝙ om̃ia alia que excogita/
ri pñt.cum om̃ia quecũq; fiunt peccata contra illũ ſint
Et reſpõdet diſcipulus.qm̃ peccatuʒ qð in ꝑſona eius
fit.incom ꝑabiliter ſuperat om̃ia alia peccata que extra
ꝑſonam illius excogitari poſſunt.Et ſequitur.ita vide⸗
mus quia violationi vite coꝛꝑalis huius hominis niła
immenſitas vel multitudo peccatoꝝ extra ꝑſonã dei cõ⸗
ꝑari valet.¶ Item idem putas ne tantũ bonum tãama

totius mundi.et reſpondet immo plus poteſt in infini⸗
tum. Vides igitur quomodo hec vita vincat omia pecca
ta ſi pꝛo illis detur.ſi ergo dare vitam eſt moꝛtem acci⸗
pere:ſicut datio huius vite pꝛeualet omnibo hominum
peccatis.ita et acceptionem moꝛtis.q¶Contra.idẽ anf.
Si tam malum eſt xpᷣm occidere ꝙᷓ bona eſt vita eius:
quomodo poteſt moꝛs eius ſuperare et delere peccata
eoꝛum qui eum occiderunt.Aut ſi alicuius eoꝛumpecca
tum deleret.quomodo poteſt alioꝛum quoq; bominum
peccata delere? Credimus em̃ ꝙ et multi ex illis ſaluati
ſunt et innumerabiles alij ſaluantur. Reſponſio. ßm

xvſ.

Anß hel.ij. li. eur deus bomo. xv.c. hanc qeʒ ſoluit apo

ſtolus qui dicit. Quia ſi cognouiſſent nunq deum glo⸗
rie cꝛucifixiſſent. Cantum nanq; differunt ſcienter factũ
peccatum et quod per ignoꝛantiam fit. vt malum quod
nunqᷓ facere poſſent pꝛo nimietate ſua ſi cognoſceretur
veniale ſit quia ignoꝛanter factum eſt. Deum em̃ occi⸗
dere nullus homo vnqᷓ ſcienter ſaltem velle poſſet.Et iõ
qui occiderunt illum ignoꝛanter: non in illud infinituʒ
peccatum cui nulla alia peccata com ꝑari poſſunt pꝛoꝛu
erunt. am ſi conſiderauimus eius imaginem ad vidẽ
dum qᷓ; bona eẽt vita illa:ſᷣm hoc quod ignoꝛanter factũ
eſt.ſed quia ſcienter fieret quod necnunqᷓ fecit aliquis
nec facere potuit.

Lonſequenter que .S. ij

ritur.qualiter meruit remiſſionem pene eterne per paſ⸗
ſionem. Ad quod ſic Anhel.in.j.li.cur deus homo.di
cit. Opoꝛtet in ſatiſfactione plus reddere qᷓ ſit ablatum
Si ergo moꝛs xpi eſt ſatiſfactoꝛia pꝛo pena eterna.quia
hec iuſta eſt redemptio.pena aũt eterna eſt ablatio vite
eterne:ergo moꝛs xp̃i erit maius ꝙᷓ ſit vita eterna.ſᷣm h
ergo obijcitur ſic. ignioꝛ eſt vita qua anima viuit deo
qᷓ vita qua viuit in carne. Oiguioꝛ etiam eſt vita gratie
q; vita nature.ergo moꝛs que pꝛiuat vitam in carne vel
vitam nature non erit cõ penſabilis pꝛo moꝛte que pꝛi⸗
uat vitam in deo ſiue gratie.ſed talis fuit moꝛs xpᷣi: ta⸗
lis ex alia parte fuit moꝛs culpe vel reatus pene eterne
rehinquitur ergo ꝙ non fuit ſatiſfactoꝛia pꝛo pena eter⸗
na.¶ Item cõiunctio aĩme ad deum eſt cõiunctio ad vi⸗
tam que eam ꝑficit.Coniunctio aime ad carnem ponit

vitam qua aĩma eſſicit. Maioꝛ aũt eſt delectatio in ſua

—

ab ißo dei fi
timationem pene ſatiſfactum fuiſſe.EInde ro.viij. Qui

ꝑfectione qᷓ; in illo cuiꝰ eſt ꝑfectio: ergo oppoſitum erit
maioꝛ pena.Aſdaioꝛ ergo pena erit moꝛs culpe qᷓ; poſſit
eẽ moꝛs rpᷣi in ſeꝑatione aĩme a coꝛꝑe. Item tanta po
teſt eẽ delectatio aime cum deo ꝙ facit appetere ſeꝑatõz
aĩme a coꝛpoꝛe.ſicut patet in Paulo phi.j.ergo incom⸗
ꝓabiliter maioꝛ pena eſt ſeꝑatio aĩme a teo: ꝙᷓ ſeꝑatio
anime a coꝛꝑe.¶ Item maioꝛ eſt pena q̃ aufert pacẽ ani⸗
me in ſe q; que aufert pacem aĩme ad coꝛpus.Si ergo ꝑ
moꝛtem culpe ꝑdet pacem in ſe:ꝑ moꝛtem coꝛpalẽ pacẽ
ad carnem. ergo pꝛimũ. Contra.Eita xpᷣi qua viue⸗
bat in carne erat vita dei.ſed nulla vita qua viuat crea⸗
tura eſt maioꝛ vita dei.relinquit᷑ ergo ꝙ dare hanc vitã
erit maius qᷓ fuerit ablatio vite eterne.¶ Item Anbᷣhk.
ij. cur deus homo. Putas ne tantũ bonum tam amabile
quãtum fuit vita xpᷣi poſſe ſufficere ad ſoluendum quod

betur pꝛo peccatis totius mundi. immo plus poteſt

in infinitum: relinquituꝛ ergo ꝙ datio buius vite pꝛeua
let omnibus hominuʒ peccatis.ergo ⁊ acceptio moꝛtis.
Quod concedendum eſt. Ad obiecta vᷣo dᷣm.ꝙ in ſa
tiſfactione non ſolum penſandum eſt quan tum ſoluat᷑:
ſed a quanto et ex quãto ſoluatur. Si ergo vita xpᷣi qua
viuebat in carne p animam vnitam diuinitati conſide⸗
retur.maius eſt vita rpᷣi ratione aĩme vnite diuinitati:

q5O(jaliqua vita creature. Si vo conſideretur abſolute.

maius eſt vita qua anima viuit veo.et pena maxima eſt
moꝛs ſiue ſeꝑatio ab illa vita.non tamen ſentitur vt ma
xima niſi in ſtatu ſeꝑationis a coꝛpoꝛe in quo ſtatu ani⸗
ma nata eſt ad fruendum illa vita. Pꝛeterea ſi conſide/
retur a Ananto fuerit ſatiſſactio ꝑ moꝛtalitatem xpᷣi: qꝛ
i filio qui eſt verus deꝰ.inueniet᷑ ſuꝑ omneʒ ex

filio ſuo vnigenito non pepercit ſed pꝛo nobis omnibus
tradidit illum. quomodo non nobis omnia donauit.i.
condonauit et remiſit. Pꝛeterea ſi conſideretur ex quan

to.i.ex quanta caritate moꝛtem ſubierit:qꝛ fuit caritas
immenſa.inuenietur ſuper omnem modum extimatõis

ſatiſſactio.Pꝛedicte igitur rationes pꝛocedunt facta cõ
paratione moꝛtis culpe ſeu pene eterne ad moꝛtem ho⸗
minis puir.

8

LConſequenter que S. ij. Aeorb xp̃i ẽ cõceptũ de ſpuᷣſcto:et a pꝛĩcipio celeſti:

pꝛincipio nature ſicut natuꝛa coꝛꝑis nr̃i.Er quo

ritur. qualiter ex merito paſſionis ſit remiſſiõ pene tem relinquit᷑ ꝙ nõ habet natam ad dolendũ ſicut coꝛpꝰntm
ꝑalis. An qð ſic obijcit᷑. Creñ.j.O vos oẽs ꝗ tranſitis Item nõ poteſi fieri vt timoꝛ ſigniſicet᷑ in verbis euã⸗
ꝑ viam:attendite et videte ſi eſt doloꝛ ſicut doloꝛ meus. gelij.quibo dicit᷑ trãſeat a me calix iſte ⁊c.cũ fiducia te⸗
Ergo doloꝛ xp̃i erceſſit om̃es doloꝛes. IJtiem pſal. Om neatur in factis. Cum ergo fiduciã babuerit in factis.
nes fluctus tuos induriſti ſuꝑ me.glo.i.om̃es paſſiones ſicut patʒ math.xvj.vbi dicit perro.Scandalũ mibi es
Itein aug. in li. ci.dei.Doloꝛ adempti boni eſt teſti vade retro me ⁊c̃.cum pᷣdiceret paſſionẽ:videt᷑ ꝙ non ti⸗
moniũ nature bone. Si ergo in xpᷣo fuit optima natuꝛa muerit paſſionẽ.¶ Pꝛeterea qũo timuit ꝗ armatis ob⸗
et cõplexio et bonũ ademptuʒ maximũ:ergo ſuus doloꝛ uius ꝓdijt. Relinquit᷑ ergo ꝙ nõ fuit timoꝛ in mente:et
maximus. Contra:quato aligd magis volũtarium: ita nec doloꝛ. ¶¶ YItem nõ eſt ĩfirmitas in coꝛꝑe ad cuius
tãto minus eſt penale.Sed paſſio et moꝛs xpᷣi marime occurſum cõſternata ꝑſequẽtiũ agmina ſupinatis coꝛꝑi
fuit volũtaria inter oĩm paſſiões.ergo minus penalis. bus concidũt.Sʒ tale fuit coꝛpus xpᷣi:ſicut habet᷑ iohᷣ.
¶ Item paſſio xpᷣi erat cõiũcta maxime delectationi que xvij.ergo relinquit᷑ ꝙ nõ fuit infirmitas ĩ coꝛꝑe xpᷣi cuiꝰ
erat in aima xpᷣi qᷓtum ad ſuꝑioꝛem ꝑtem. ergo plus hʒ erat tanta vᷣtus.¶¶ Item res que ẽ ſanatiua et ablatiua
de conſolatõne qᷓ; alicuius paſſio:ergo minus penalis. doloꝛis dñatur ſuꝑ doloꝛẽ.ᷣ talis fuit manus xpᷣi ⁊ coꝛ⸗
¶ Item quãtũ aliqua paſſio minus habet de cã.ſczʒ meri pus:relinquit᷑ ergo ꝙ nec manꝰ nec coꝛpus xpᷣi habuit
to patiẽdi.minus ẽ penalis maxime viri ꝑfecti.ſed talis doloꝛis infirmitatẽ. ¶ Item obijcit᷑ ꝑ comꝑatõem ad ſta
fuit paſſio xp̃ᷣi. Reſponſio.magis penale dicit᷑ vel qð tum ade.dicebat᷑ em adam immoꝛtalis qꝛ poterat ñ mo
magis eſt contra naturã patientis:et hoc mõ paſſio xp̃i ri:ſi em̃ vellet nõ eẽt moꝛtalis.ergo ſimiliter cum chꝛiſtꝰ
fuit marime penalis. vel qd magis habet de ca vel minꝰ non pateretur niſi vellet.non debʒ oici paſſibilis.¶¶ Jtẽ
—— V cõſolatõne.et hoc mõ nõ fuit marime penalis. vel qð eſt gratia que compatitur ſecum peccatum. ſcilicet veni
magis eſt cõtra volũtatem patientis.et hoc dupłr vł cõ ale et eſt amplioꝛ gratia que non compatitur peccatuzʒ.
tra voluntatẽ naturalẽ vel ſenſualitatis.et hoc mõ maxi tamen cõpatitur penã peccati:ſicut fuit de gratia beate
me fuit penalis:vel cõtra voluntatẽ rõnis.et ſic nõ ma⸗ virginis.Et eſt alia gratia que neutrũ iſtoꝝ ſecũ patit᷑:
rime penalis et ꝑ hoc ſoluũtur obiecta. ſicut gratia fruitionis.ergo cum xpᷣc hanc habuit nõ de
Lonſe qu Eter que S Nij bet dici paſſibilis. Ad opooſitũ aug.de ci. dei. Eſt ali⸗
BPe e,e⸗ qua natura beata et ĩmoꝛtalis. et eſt alia miſera ⁊ moꝛ⸗
ritur.qũo noſlram moꝛtẽ moꝛiẽdo deſtruxit.hoc em̃ di⸗ talis ei oppoſita:et eſt media que eſt miſera et immoꝛta⸗
cũt auẽtes.¶¶ Contra.Oeſſrurit moꝛtẽ ergo temꝑalẽ vel lis. ſed illud medium eſt mediũ diuidens.quia nõ ponit
eternã.tꝑalem nõ.qꝛ ita moꝛimur vt pꝛius.eternã nõ. nos in idem:ſed in diuerſum.quia ſeparat nos a deo.
quia pᷣſciti ad moꝛtem ita damnant᷑ ſicut pꝛius.ergo nõ Ideo introducit vnum mediatoꝛem ihᷣm qui habet beati
xararſe moꝛtẽ temale eteꝛns. Kaboſio ogen g tudinem et moꝛtalitatem. ergo eſt paſſibilis.
deſtruxit moꝛtẽ ꝑ cam. Moꝛs em̃ eius eſt cã.ſcʒ merito⸗ 1 ₰n 34½ ſe .
. ria weli wetiono neure moꝛtis in gloꝛioſa reſurrectõne JA. tic ntus cc undus HPM
Adoꝛtem etiam eternam deſtruxit in ſuis quia fecit vt Hnſequẽter queritur te ſenſu paſſionis.poĩt
eam non incurrerent.ſed et dominium moꝛtis tempoꝛa⸗ em̃ hyl.x.de trinitate.et introducit ſiłitudi⸗
lis deſtruxit in pluribus. Ita enim dominabatur moꝛs nem teli ꝑfoꝛãtis aera.Et cum in aere fit paſ
pꝛius ꝙ timoꝛe moꝛtis retro abibant.ſed poſt factum ẽ ſio:nullus tñ eſt ibi ſenſus paſſionis.xv. dil.iij.li.ſentẽ.
vt non timeretur:ſed gratanter currerent ad moꝛteʒ.qðd Si ergo ſimiliter caro xp̃i patiebat᷑:in carne xp̃i nõ fuit
in martiribus claruit. . ſenſus aſole⸗ 1 ren ex hoc B dicit. dicẽs vree
. 14 , coꝛꝑis ſine ſenſu pene.vim pene deſeuiẽtis excepit.⸗ I)tẽ
Lueſtio * vxvyi de domi 4 ** idẽ hył.x.de tꝛi. En ðo ꝗ ſchſu rõnis meilikre:wintnb
nica paſſione. . .. ihm ad quid feſtinat timere et cõſternantem foꝛtes infir
Dnſe I Eti a ui „ mitate trepidare: et vulnera nõ ꝑmittentẽ dolere vulne⸗
4 9 ratum:et cõtumelia crucis dehoneſtari.cui crux cõſen⸗
ſitionis inquirit vt agamus de veneran ſus ad deum ẽ ⁊ reditus ad regnũ.er quibo veꝛbis videt
da et ſuꝑ omia recogitãda dñica paſſio hył.dicere expꝛeſſe in xpᷣo non fuiſſe paſſionis ſenſus.
ne. cuius inꝗſitionis ꝑtes eꝛũt ſex. Pꝛi Item dyo.ad Yo.euageliſta. Abſit vt ego ita inſaniã
ma inquiretur de veritate paſſioĩs. Se vt credam vos aliquid pati ſed et coꝛpoꝛis paſſiones ſo-
cũda de generalitate paſſioĩs.Tercia de nccitate paſſi⸗ lum ſm iudicare ipas ſentire credo. Si ergo non eſt di
onis.Quarta de cõueniẽtia paſſionis.Quinta de quan ſcipulus ſuꝑ magiſtrũ:ſi aplłi nõ patiebãt᷑. ergo nec xpe
titate paſſionis. Sexta de cauſalitate et effectu paſſoĩs Item hył. Virtus coꝛꝑis ſine ſenſu pene:vim pene de B
queſtione ſequenitt. SS ſeuientis excepit.ergo nõ habuit ſenſum pene. IRtẽ eꝛat
em bꝛum rimum ſumma delectatio in ipo qua maioꝛ excogitari nõ poteſi
P quia compꝛebenſoꝛ erat.ergo ſecum non patiebatur paſ
MRimo tde veritate paſſionis querunt᷑ duo ſionis ſenſum. Contra.yſa.liij. Vere languoꝛes no⸗
Pꝛimo tde potentia paſſionis. Secũdo de ſtros ipᷣe tulit ⁊c.Et math.xxvj.Triſtis eſt anima mea .
actu et ſenſu paſſionis. ⁊c̃.¶ Item yſa.liij. Vidimus eum virum dloꝛum ⁊ ſci⸗
ꝛti culus rimu 6 entem infirmitatem. ¶ Item queritur de differentia pal
P ſionis in xpᷣo et in nobis.Sic paſſus eſi iobannes ante
Dpꝛimũ arguit᷑ ſic. Pꝛeſtãtioꝛ ẽ natᷣa ageno poꝛtam latinam et tres ꝑueri Dañ.iij.et iſti ſine ſenſu
patiẽte.Si ergo nulla nata ẽ pᷣſtantioꝛ nat᷑a pene:et ſic non ẽ paſſus xp̃ᷣc. Ciꝛca ſolutionem huius
xp̃i:̊nõ pt᷑ pati ab aliqͥ. maioꝛ pʒ.p aug.ſuꝑ queſtionis nota ſolutioneʒ magiſtri in.iij.li.ſenten.xv.
geñ. xij.dicentẽ. Om̃i mõ pᷣſiantioꝛ ẽ nata agẽs:nata pa diſ.vbi dicitur.Audiſti lectoꝛ ⁊c.et eſl ſumma reſponſi
tiente.¶ Itẽ coꝛpꝰ nr̃m alteriꝰ ẽ nat᷑e qᷓ coꝛpꝰ xpᷣi.qꝛ ĩfir onis vt intelligantur verba Hylł.quibus dicit doloꝛm
me nature ẽ coꝛpꝰ nr̃jm: coꝛpꝰ vᷣo rpi ẽ pĩatiue nate vt ſcz paſſionis in cbꝛiſtum non incidiſſe et huiuſmodi.quia
ferat᷑ vndis ⁊ ſiſtat ĩ ligdis:⁊ ſtricta trãſcurrat.Si ergo in ſe non habuit cauſam ſeu meritum doloꝛis. ſcʒ oꝛigi⸗
coꝛpꝰ xpᷣůihabʒ ptatem nat᷑e hmõi.ergo coꝛpꝰ xpᷣi nõ ha nale peccatum. ſiue quia in eo non habuit dominium
bebit infiꝛmitatẽ nat᷑e nr̃e.ꝙᷓ nõ hẽbit doloꝛis nr̃i nram. paſſio ſiue doloꝛ:ſeu quia in eo non fuit neceſſitas do

—

= — ———-—U

——

hii

— ☛ —

4 h

„

— — ——

lendi ſiue timendi. In verbis był.nõ excludit᷑ veritas
paſſionis a xpo:ſed excludit᷑ cà dñium ⁊ nccitas patien
di. Uñ magi oñdit ꝑ eundẽ hyl.verã triſticiã et paſſio⸗
nem fuiſſe. vbi dicit triſticia at ⁊c vna eſt auẽtas był.
in li.de tri.in qua dicit ꝙ triſticia fuit in xpᷣo.ſᷣ tñ cã tri
ſticie eius fuit defectꝰ apłoꝝ.et hoc ẽ qð dicit᷑ ibi inter⸗/

rogo quid ſit triſtem eẽ ⁊c᷑. IJtem hył.in li.de ſynodis.

Dicit ꝙ genera paſſionũ infirmitatẽ carnis vel carnẽ af
fecerint.nõ tamẽ diuinitatẽ verbi.et boc dicit ibi:cũ hec
paſſionũ genera ⁊c. ¶ Alij dicũt ꝙ cũ in xpᷣo ſint due na⸗
ture in vna ꝑſona.illa que dicit byt.ibi intelligũt᷑ de /
ſona ꝓut eſt in diuina natura:ſᷣim quã nõ habuit paſſi⸗
bilitatem nec naturã doloꝛis.rõne em̃ vnionis ꝑſonalis
qð dicitur de filio dei:dicit᷑ de filo homĩs. Vnde i llud
qð dicit de impaſſibilitate qᷓtum ad homĩem: hoc dicit
rõne ꝑſone.non rõne hũane nature. Et hoc patet ꝑ ver
bum hyl.in li.de ſynodis.xverbũ caro factũ eſt pati po⸗
tuit. Sed paſſibile eẽ nõ potuit.qꝛ paſſibilitas nature
infirme ſignatio eſt. Et eſt rõ dicti.qꝛ actus ꝑtinet ad ꝑ⸗
ſonam. ſed paſſibilitas ꝑtinet ad naturã. Ideo pſone fi⸗
lij cõuenit pati ꝗpter aſſumptã naturã:nõ tamẽ cõuenit
Y ſit paſſibilis.Et ſᷣm hoc exponũt verba byl. Scom
danc opioem domm. ꝙ aliqd fuit paſſibile in xpo ſimplici
ter ſcʒ coꝛpus.aliquid ðo impalſſibile ſimpliciter: tamẽ
FEm quid paſſibile ſicut aĩma.ſicut dicit ioh.damaſ. Ai⸗
ma impaſſibilis exiſtens coꝛpoꝛe inciſo.ipᷣa nõ inciſa cõ
dolet et cõpatitur. Aliquid po ſimpliciter impaſſibile et
cõpaſſibile: ſicut diuinitas ꝓut dicit ioh.damaſ.ꝙ diui
nitas impaſſibilis ens nõ eſi compaſſa coꝛpoꝛi: ſicut ſo⸗
le ſuplucente in ligno.ſi ſecuris incidat lignũ : inciſibił
et impaſſibilis remanet ſol:ſic ꝑſona vere erit in pa ſſibi
lis:et cum pati dicit᷑ rõne hũane nature.ſed ꝙ vᷣba byl.
26 intelligant e pſong ſed de ipᷣ̃a hũana natura. exp̃ᷣſſe
habet᷑ in lra.vbi expſſe dicit hył.habuit ſane illud domi
ni coꝛpus doloꝛis noſtri naturã: ſi eoꝛpus noſtrum id
nature habet vt calcet vndas. Item quam infirmitateʒ
dominatam huiꝰ coꝛpoꝛis credis cuius tantam habuit
natura virtutem? Pꝛeterea dixeꝛũt alij aſſignãtes dif
ferentiam inter potentiam patiẽdi et paſſibilitatẽ. Qã
potentia patiendi dicit ſolũ potentiaʒ materialem. Paſ
Rbilitas vo dicit pꝛeter illam potentiã aptitudineʒ que
eſt neceſſitas ad patiendum: ᷣm quem modũ dicitur
materia pꝛima nõ eſt mobilis ſm ſe ſurſũ vel deoꝛſum: ̊
tamen eſi in ea potentia ad motum.ſed ꝓut eſt ei cõiun
cta grauitas dicitur mobilis.quia habet aptitudinem
ad hoc vt moueatur deoꝛſũ:Fᷣm hũc modũ volunt dicere
de natura humana rp̃i.ꝙ habuit naturã ad patienduʒz
nõ tñ eſt paſſibilis:qꝛ nõ habuit nccitateʒ ad patiendũ.
Et hec volũt ſenſiſſe hył.ꝗ dicit in li.de ñ ynodis. ꝙ xpᷣc
pati potuit:łᷣ paſſibilis eẽ nõ potuit qꝛ ĩ nat̃a hũana xpᷣi
nõ fuit pꝛincipiũ materiale diſponẽs neceſſario ad pati
endũ.qð quidem eſt lex cõcupiſcẽtie ſiue fomitis tradu

eta ſicut in nobis. Sed pꝛincipiũ patiẽdi fuit extra na-
turã ſua.ſcʒ in cã efficiẽte.ſcʒ in volũtate eiꝰꝗ niſi ipe vo 7

luiſſet nõ potuiſſet pati:nec vulnerari:nec ledi.Et ̊ͥ mõ
erponũt verba był.ꝙ non habuit naturã ad dolendum
io ẽ legẽ natke ſeu meritũ m quã eſt nccitas ad patiẽdũ.
Sitr exponũt nõ habuiſſe ſenſũ pene quia nõ fuit diſſen
ſus volũtatis. et ideo dicit᷑ doloꝛ nõ fuiſſe in ſenſu.qꝛ nõ

fuit ĩ ſenſu volũtatis diſplicentia. 4. Ad illud vo qð dẽꝛ
nõ tumuiſſe nõ doluiſſe: dicũt hoc dicit᷑ qꝛ nõ fuerũt in
eo paſſiões hmõi.ſicut in nobis put diffimiũt a pho per
motũ iuolũtariũ.Fm Hᷣ ſoluũt oĩa. ¶¶Sʒ vtra h̊ obijciẽ
viij. Hebẽ. ſuꝑ illud. Si ergo eẽt ſup terrã nõ eet ſacer⸗
vs ⁊c̃. glo. quid tam ↄgruẽter offerꝛet᷑ p hoĩbo qᷓ; hũůana
caro:et quid tam apt ũ imolatõni qᷓ caro moꝛtalis:et ſe
quit᷑ de ſacrificio qð obtulit rp̃e in paſſione de quo hoc
eſt inte ligend Eſn ibi dꝛ. vnus ipe erat qui offerebat
et quod offerebat. Ex quo relinquit᷑ ꝙ caro xpᷣi nõ ſolũ
babuit potentniam ad imolatõem et paſſionẽ:ſed etiã di
ſpoſitõem et aptitudiem. Item boetius in li. de duabo

—

naturis et vna ꝑſona xp̃i. diſtinguit tres ſtatus homis.
ſtatum innocentie.ſtatum miſerie.ſtatum beatitudinis
et dicit ꝙ a ſtatu innocentie accepit xpᷣe coꝛpus aĩale in⸗
digens alimẽto ſicut adam habuit.A ſlatu miſeꝛie acce
pit coꝛpus moꝛtale.AVñ dicit moꝛtale coꝛpꝰ aſſumpfſi it vt
moꝛtem a genere humano fugaret. A ſilatu vo beatitu⸗
dinis accepit peccandi impoſſibilitatẽ. Si ergo eſt coꝛ⸗
pus moꝛtale et non eſt cum potentia ſiue aptitudine:re
linquitur ꝙ coꝛpus xpᷣi habnit aptitudinem ad moꝛien⸗
dum et patiendum.i Reſponſio ſᷣm beatũ augu. Volũ
tate triſticiam ſuſcepit veram quo modo carnein. Et ſi⸗
cut dicit beatus hyt.x.de trinitate. Homo ille de celo ẽ
bens ad patiendum coꝛpus et paſſus eſt. ſed natura
non habens ad wolendum. IJtem był. quam infirmita⸗
tem dominatam huius coꝛpoꝛis credis: cuius tantã ba
buit natura virtutem. Itiem hyl. licet foꝛma coꝛpoꝛis no
ſtri eẽt in xpᷣo.non tamen vicioſe infirmitatis noſtre foꝛ
ma erat in coꝛpoꝛe.ſᷣm ergo beatum augu. patet ꝙ fuit
paſſio in xpᷣo:ſed ſubiecta voluntati.Vnde dicit volun⸗

tate triſticiam ſuſcepit veram:quo modo voluntate car

nem veram. Scðm vo beatũ hyl.nõ fuit paſſio in xpᷣo
ꝑ neceſſitatem.et ideo dicit naturam non habens ad do
lendum nec per dominationem vt paſſio dominaret᷑ ſue
voluntati:pꝛopter quod dicit non infirmitatem domina
tam huius coꝛpoꝛis:nec per vicium ſiue peccati obnoxi
etatem:pꝛopter quod dicit non vicioſe infirmitatis no⸗
ſtre erat foꝛma in xpᷣi coꝛpoꝛe.Dicendum ergo ſᷣm bunc
modum ad determinatõnem verboꝛum beati był.⁊ pꝛe
cedentium ſanctoꝛum. ꝙ in xpo aliter fuit potentia pa⸗
tiendi qᷓ ſit in nobis in ſtatu miſerie.et qᷓ; fuerit in adaʒ

in ſtatu innocentie. In nobis enim eſt potentia cum ne

ceſſitate patiendi et voluntate non patiendi:nec poten⸗
tem pꝛohibere paſſionem. In adam fuit potentia in ſta
eu innocentie ſine aliqua neceſſitate et diſpoſitione ad
patiendum: et voluntate ad patienduʒ. nec potente pꝛo
hibere paſſicnem ſi eẽt. In dño vo ihu fuit potentia ad
patiendum.non tñ indiſpoſita vt in adam:nec cum ne⸗
ceſſitate ad patiendum vt in nobis:ſed cum diſpoſitione
ad patiendum et cum voluntate potente pꝛohibere paſ⸗

ſionem. Dicendum igitur ꝙ cum ſit potentia actiua et

paſſiua. Potentia actiua in nobis eſt ſoluʒ ſubiecta vo⸗
luntati.potentia paſſiua non.ſed ſequitur conditionem
nature. In domino vo iheſu potentia paſſiua ſicut potẽ
tia actiua fuit ſubiecta volũtati.vt eẽt domina ſui actꝰ
et ſue paſſionis.vt ſicut voluntas noſtra habet dominiũ
ſui actus potens pꝛohibere eum vel educere:ita xp̃i vo⸗
luntas dominium habuit et potens fuit pꝛohibere paſſi
onẽ a potẽtia patiẽdi aſſumpta vel ip̃aʒ educere in actũ
patiendi.Et ideo quia paſſio in effectu in xpᷣ depende⸗
bat a voluntate:qᷓuis eẽt potentia diſpoſita pati in car⸗
ne:pꝛopterea dicit hył.q; non hahet naturã doloꝛis nec
excipit ſenſum pene neceſſario nee timet nec dolet vłſen
tit vulnus per naturam: tamen dicit eum vere paſſum
et habere coꝛpus ad patiendum:nec infirmitatem domi
natam ſuo coꝛpoꝛi nec vicioſe infirmitatio foꝛmam ha⸗
buiſſe. Dicẽduʒ ergo ꝙ adaʒ ad hoc ꝙ eẽt impal ſibilis
erat ex virtute dinine ꝓtectionis pᷣm bug.in li. de ſ acra
inentis non er ſua natura. Item ĩ nobis eſt paſſibilitas
cum neceſſitate ad patiendum. ſed in xpo erat diſpoſitõ
ad paſſibilitatem: tamen potens erat pꝛobibere omnes
paſſiones et hoc habebat amplius qᷓ; adam.i Zos vᷣo ha

bemus dominium actionum noſtrarum non paſſionum
Fm damaſce. Xpc autem babuit vtrunq; dominium. et

hoc vult bhył.in auctoꝛitate pꝛedicta.q¶ Ad illud quod
queritur de gratia fruitionis ꝙ deberet pꝛohibere om⸗
nem paſſionem et ſenſum paſſionis. Dicendum ꝙ gra⸗
tia in chꝛiſto conſideratur dupliciter. vel ſm ſe:et ſic ba
bebat ſummam delectationem. vel vt oꝛdinatur ad re⸗
demptionem et ſic exigebatur ꝙ babetur et paſſibilita⸗
tem quia exigebat penam. ¶ Ao aliud quod obijcitur.
ꝙ habebat ſummam delectationem et voluntatem ad

—..——g— ——

4
. ſnſ⸗

„n. K

—

patiendum et ideo impaſſibilis. doᷣm m aug. de aia et
ſpũ. Anima dupliciter cõſiderat᷑. vt aĩma: et ſic habet
relationẽ ad membꝛa que viuificat et hoc modo patie ba
tur: vel cõſiderat᷑ vt ſpũs:et ſic fruebat᷑ ¶ Ad aliud qð
obijcit᷑ ꝑ auctoꝛitatẽ dyo.ad ioh.euangeliſtã.dõm ꝙ in
telligit de paſſione ꝑturbante rõem. et nõ de ꝓpaſſione.
NAo illud qð querit᷑ de ſenſu paſſionis.q; viget᷑ dicere
był.ꝙ nõ habuit ſenſum paſlionis.dðm. ſiẽ diſtigui
tur paſſio et ꝓpaſſio:ita debet diſtingui ſentire et ꝓlſen⸗
tire. vt ſentire dicatur de ſenſu ꝑturbante rõem: ꝓſenti⸗
re de ſenſu qui eſt ſolũmõ in ſenſualitate.⸗¶ Ad alið qð
queritur de differẽtia paſſionũ in nobis et in xpᷣo.dðm.
ꝙ in nobis eſt neceſſitas ad patiendũ:in ipᷣo vo ſolũmõ
diſpoſitio abſq; vlla neceſſitate. YItem nos patimur veli
mus nolimus: ipᷣe autẽ dominium babuit ſue paſſionis

ot dictu eſt. Item nos paſſibilitatem habemus per cau⸗

ſam: quia per peccatum ſeu ex peccato.ipᷣe aũt paſſibili
tatem habuit non ꝑ cauſam vel neceſſitatem aliquam.
ſed ſola voluntate aſſumpta.

Mlembꝛum ſecundum

Onſequẽter querit᷑ de generalitate paſſio
nie xp̃ᷣi.Et querũtur duo. Pꝛimo de gene
ralitate paſſibilium. Secundo de gener a⸗

litate paſſionis.

Articulus pꝛunus

Irca pꝛimũ queritur pꝛimo. vtrum pateret
ſm ſenſualitatem. Secundo vtrum ᷣm rõem
et ſi hoc:ſi ſᷣm ſuperioꝛem et inferioꝛem. Teꝛ
cio vtrum pateretur 'm omnem voluntatem. NQuarto
vtrum pateretur anima xpᷣᷣi ̃m ꝙ anima et Fm ꝓꝙ ſpiri⸗
tus.

Ad pꝛimum §. ,

„*N *

ſic obijcitur hykł.in li.de trinitate.x. Hominibus ſũt na

turalia ꝑ anime ad gloꝛiam ardentis caloꝛem.vt paſſio⸗

nes ſuas neſctant:et vulnera ignoꝛent.et moꝛtem nõ in⸗

telligant. Ergo ſi in aliquibus feruoꝛ fidei abſoꝛbet paſ

ſionem multofoꝛtius gratia in xpo abſoꝛbuit omnẽ paſſi
onem. Vnde był.ibidem. Dominus gloꝛie ihus ypᷣe c9
fimbꝛia virtus eſt. cuius ſpiritus et ſermo natura coꝛpo
ris eſt. dum et mancus iam non mancus manus iubet
extendere: et cecus natus natiuitatis vicia non ſentit.
trũcus aure non truncus eſt. in ea infirmitate coꝛpoꝛis
eputabitur: in qua gloꝛioſos ac beatos viros fidei ſue
ſpiritu non relinquit.¶ Iteʒ ſi dicatur ꝙ intelligitur de
ſenſu rationis non carnis. Contra.Hył.ꝙ pati animꝰ
gloꝛie cupiditate contendit:id ſe pati coꝛpus anima ve⸗
getante non ſentiat.ergo ſi coꝛpus non habet ſenſum:

quando animus ꝓpter amoꝛem gloꝛie vult pati: relinꝗ⸗

tur ꝙ nec in xpᷣo.cuʒ maxime fuerit amatoꝛ gloꝛie.¶ Se

dicatur ꝙ non ſentire dicitur.quia non reputatur ta⸗

men eſt ibi ſenſus paſſionis verus.Contra.byl.xj. ð tri
nitate. non vis impie beretice vt tranſeunte palmas cla
uo xpᷣc non doluerit. Interrogo cur pueri ignem non ti⸗
muerunt nec doluerunt. aut quid in eoꝛum natura fuit
vt naturam ignis excederet? Si eꝛgo bona eſt com ꝑatio
quam ponit.videtur ꝙ rpᷣc clauum non ſenſerit. Me⸗
ſponſio dðᷣm. ꝙ NHyl· nõ vult remouere verũ ſenſuʒ paſ
ſionis ſed erroꝛem arrij. VUnde dicit.volunt pleriq; eoꝝ
ey paſſionis metu et er infirmitate patiendi non in natu
ra eum impaſſibilis dei fuiſſe.vt qui timuit et doluit:nõ
fuerit in ea ſecuritate poteſtatis que nõ timet vel in ea
ſpiritus in coꝛruptione que non dolet. Sic eꝛgo dicebat
Arrius ipᷣm nõ eſſe deum ſi paſſus eẽt vere. Dicendum
ergo ꝙ paſſio rp̃i fuit Im ſenſum et ĩ parte ſenſibili.Ca

— % 2 . . .
men bm byl. hec eſi differentia.et m damaſ. Aſſignat

autem hyl. x. de trinitate. differentiam in paſſione xpᷣi
et noſtra. Eſt em̃ patiex infirmitate. et eſt pati ex pote⸗
ſtate. Qui patitur et non poteſt pꝛohibeꝛe paſſioneʒ:pa⸗

—

citer ſm qð dicit aug/ꝙ rati

titur er infirmitate. Qui autem poteſt pꝛobibere patit᷑
ex virtute. AUnde dicit damaſ. Paſſus eſt vnigenit de⸗
us omnium incurrentes in ſe paſſionum noſir arum in⸗
firmitates:ſed paſſus virtute ſue nature.ſicut et virtute
ſue nature natus eſt. Loſtrum autem pati eſt ex infami
tate. Ad auctoꝛitatem był. dᷣm. ꝙ vult oſtendere ex⸗
cellentiam nature diuine et etiam bumane. VUnde cum

obijcitur ꝙ martires non ſentiunt paſſiones. dðm. ꝙ B

eſt quia non reputantur pꝛopter amoꝛeʒ gloꝛie immo ſu
perferuntur paſ ſionibus. ꝗ¶ Ad aliud quod obijcitur
de pueris in ignem poſitis.Dañ.ij. dicendum ꝙ ñ vult
excludere ſenſum paſſionum ſed oſtendere ercellentiaʒ
nature. Aatura enim dicitur natura patiendi ex coꝛru⸗
ptione humane conditionis er adam. que non fuit in
chꝛiſio.et in nobis eſt paſ ſibilitas contracta ex neceſſi⸗
tate.in xp̃o autem ſolummodo aſſumpta. et hoc intẽdit

oſtendere. Vñ dicit babens nr̃i doloꝛis coꝛpus:h̊ natu⸗

rã non hñs ad dolendũ. Vñ byl. x. de trinitate dicit.Cũ
lege hominũ natus ſit: non tamẽ lege hoĩm cõceptꝰẽ ba⸗
bes in ſe cõſtitutionẽ hũane cõditõis in ꝑtu:et ipe extra
ſlitutõz hũane cõditõis ĩ oꝛgine. Patet ergo ꝙ vult oñ
dere excellentiam hũane nature in xpᷣo·

Conſequẽter que
ritur vtrũ paſſio ſit in xpo Fm rõem inferioꝛẽ et ſ uꝑioꝛ?
Ad qð ſic obijcit. AUdaʒ peccauit ſm ꝑtẽ ſuꝑioꝛẽ ⁊ infe
rioꝛem.et etiã punitꝰ ẽ:ergo et xpᷣc eæbuit ſatiſfacere Fm
vtrãq;. ¶ Si dicat᷑ ꝙ duplicit eſt cõſiderare ſuꝑioꝛẽ ꝑtẽ
rõis. vt eſt nata: vel vt eſt rõ. Si cõſideret᷑ vt eſt ratio:
ſie nõ fuit in xpᷣo paſſio.ſed ꝓut cõſideratur vt natura.
Contra. In li.ar.cum peccat eſt ratio vt ratio. Pecca⸗

tũ ant eſt in li.ar. cum nõ eligit eligẽda.ergo pena vebet

eẽ in rõne vt eſt rõ.nõ ſolum vt eſt nata.¶ Di dicat᷑ ratõ
vt rõ dupliciter cõſiderat᷑.vt ad ſunʒ ſu ꝑius oꝛdinat᷑: et
ſic nullã hẽbat paſſionẽ:nec culpã.Si conſideret᷑ vt cõ⸗
patur ad ſuũ inferius.ſcʒ ad ſuas vires:ſic habuit paſſi
onem et culpã ſuꝑioꝛ ratio in adã.Contꝛa AMarci.xiiij.
Triſtis eſt aima mea ⁊c. IJpero. Patitur aima xpᷣ ine
credat᷑ irrõnalis: ſed magis dicit᷑ rõnalis ßᷣm qð cõuer⸗
tit᷑ ad ſuum ſuꝑius.boc eſi ſim ſuꝑioꝛẽ poꝛtõem. relinꝗt
eꝛgo ꝙ in illa fuit paſſio.¶ Item ibidẽ Ambꝛo. Remota

delectatõne deitatis. tedio bũane calamitatis afficitur.

ex hoc videt᷑ ꝙ patiebat᷑ vt verus bõ.ex quo ſeꝑata crat

cxelectatio deitatis. Item adam peccauit ex cõpꝛeben⸗

ſione deitatis et ᷣm ſuꝑioꝛẽ ꝑtem: et ita ſim ꝙ ratio con
uertit᷑ ad ſuũ ſuꝑius fuit in adã culpa·ergo in ipo hm H
debuit eẽ pena ſeu paſſio.¶ Contra.xpe fuit cõpꝛehẽſoꝛ.

ergo ſummã babuit lectationẽ ex illa ꝑte. ergo xpᷣc ni⸗

pil patiebat᷑ ſm rõem cõuerſam ad ſuꝑius ſuũ. Re⸗

—

ſponſio.dðm.ſine pᷣiudicio.qꝙ; eſt cõſiderare rõez dupli
nio diuidit ſe in duo.in ſuꝑi⸗

oꝛem et inferioꝛẽ. ᷣm duplicem comꝑatõem· vYtẽ rõ põt
dupliciter cõſideꝛari.vel vt rõ:vel vt natura. ſm ꝙ cõſi⸗

crratur vt natura: appetit vnionẽ cum ſuo coꝛꝑe et refu

git ſeꝑationẽ. dõm ergo ꝙ in xp̃o fuit paſſio in rõne Fm
ꝙ ratio.et fim ꝙ natura. Ende hiero.xxvj· math. Tri⸗
ſlis eſt aima mea ⁊c. cõtriſtat᷑ ꝓpter ſcandalũ apoſtoloꝝ
et hoc intelligendum eſt de inferioꝛi rõne. Scand alum
vo nõ eſt ſolum in rõne vt natura ſeu motꝰ ſcandali quẽ
babebat vt dicit hyl. ſed in rõne vt ratio. In ſuꝑioꝛi dᷣo
pte fuit paſſio vt eſt natura. nõ vt eſt ratio. ergo obij⸗
citur ꝑ hiero. Patit᷑ aĩa xp̃i ne putet᷑ eẽ irrõnalis.dðm.
ꝙ iße loquitur contra hereticos qui dicebant ip̃m ſolu
habere deitatẽ cum coꝛꝑe ſine aĩima. Vnde oſtendit eum
pabuiſſe rõem.¶ Ao aliud quod obijcit.ꝙ remota dele⸗
ctatione deitatis: tedio hũane calamitatis afficit. dðm.
ꝙ vpc ante paſſionẽ gaudebat in ſuꝑion ꝑte rõnis · Et
