Eſt alius coitus qui dicit᷑ ꝓphibitus.ſicut qñ aliquis co
it ſolũ cũ vxoꝛe ſua cauſa libidinis explende.ſicut facẽt
cũ meretrice.et querit in ea delectatõnem ꝑ meretricas
blãdicias.ſicut faceret cum mẽtrice.⁊ ad tale coitũ ſeꝗt
pctm moꝛtale.Er his ̊ habemus ꝙ aliquis ẽ coitꝰↄiu⸗
galis meritorius. Sed vbi eſt meritum ibi mouet gra⸗
tia. et ibi eſt pꝛeſentia ſpirituſſancti.et ita ſanctificatio
ergo ĩ aliquo coitu poteſt eſſe ſctificatio.ergo beata vir
go potuit ĩ conceptu ſanctificari.qꝛ potuit eẽ meritoꝛiꝰ
cõceptꝰ.ſʒ datũ ẽ ei oẽ bonũ qdð potuit.q̊ᷓ ĩ ↄceptu ſctcifi⸗

+ †% n ſir-

E 9 . p

*

79 ₰

—

M

2

„ )

e) ad X„.◻

. No ͤ

ANt ol 4 TP

cata fuit. Rñſio. Suppoſito ꝙ alubi diſputat᷑ ꝙ coi⸗
tus ↄiugalis poſſit eẽ meritoꝛius diſtinguẽdũ. ꝗ ẽ conſi
terare ↄiugalẽ coitũ meritoꝛiũ Fᷣm ꝙẽ actus ꝑſone vel
nature. Pꝛout ẽ actus ꝑſone ſic eſt ibi volũtas mouẽs.
Pꝛout ẽ actus nature.ſic ẽ ibi natura mouẽs: u differẽ
ter. quia inꝗᷓtum ẽ ille actꝰa volũtate mouẽte:ſic etiam
ibi mouet caritas inqtum eſt a natnra mouẽte: ſic etiã
ibi mouet fomes peccati. qꝛ ſic ille actꝰoꝛdinatꝰẽ ad pec
catũ Ade et ex fomite peccati. Volũtas enim mouet ibi
m oꝛdinẽ caritatis. 2 a ꝑte illa ẽ meritoꝛiꝰ.QAaz at mo⸗
uet ibi 'm inoꝛdinatõem: ⁊ a ꝑte illa ẽ libido in coitu et
peccatũ. Sʒ ↄceptio ſequit᷑ ad coitũ:⁊ reſpicit natuꝛaʒ
mouẽtẽ:⁊ nõ volũtatẽ.Cõceptio em̃ dicit cõmixtiont᷑.qͥ
ẽ in pꝛicipijs ſeminalibo viri ⁊ mulieris.q̃ cõmixtio fit
ꝑ naturã.⁊ iõ natura ẽ mouẽs ↄiunctũ ĩ ↄceptoe Aꝑte
aũt illius cõmixtiõis ẽ libido.Et ꝓpter h̊ dic. D. Quõ
petm nõ fuit vbi libido non defuit.Licʒ ᷓcoitus ex vna

gpte poſſet eẽ meritoꝛius nũꝙᷓ tñ oceptio poteꝛit eẽ meri⸗
toꝛia: 2 ita nec ſanctificatio ↄceptõe.Et iõ beata viꝛgo

in ſua ↄceptõe ſanctificari nõ potuit.

Articulus tercius

Onſequẽter querit᷑ vtrũ beata virgo pꝰſuaʒ
ↄceptõem fuerit ſanctificata añ infuſionem
aie. ita ꝙ; caꝛo eiꝰ eẽt ſanctificata anteqᷓ infũ
deret᷑ aĩa in ea.Et oñdit᷑ ꝙ ſic.ſicut in luẽ.j.hr de bea⸗
to Jo.qũñ beata virgo ſalutauit Eliʒabeth pꝰ annũcia⸗
tõem angeli ei factã.ſ.ꝙ ↄciꝑet ſaluatoꝛeʒ: exultauit in
gaudio infans in vtero.dicit glo. Mõdum ĩ eo enat ſpi⸗
ritus vite.et tñ iã erat ſpũs gre.Si ꝗ̊ᷓ qð datũ eſt Yohi
nõ debet denegari glioſe virgini:patzʒ ꝙ añ aĩe eiꝰ infu⸗

ſionẽ in carne fuit caro eiꝰſanctificata.¶¶ Itẽ hiere.j.di

xit dñs ad hiere.Pꝛiuſꝙᷓ te foꝛmarẽ in vtero noui te.et
pꝛiuſqᷓ exires de ventre ſanctificaui te. Sʒ noſcere dei ẽ
dupliciter.quia ẽ noticia ſimpliciter:⁊ ẽ noticia aꝑpꝛo⸗
batõis. Zoticia ſimpliciter ẽ qua nouit bona ⁊ mala ĩ⸗

differẽter. Qoticia appꝛobatõis ẽ qua ſolũ nouit bona.

⁊ qua appꝛobat ipᷣa bona:ſᷣm quã dicit dñs math.xxv.
Meſcio vos.Conſtat ꝙ dñs loquit᷑ ad hiere.de noticia
appꝛobatõis. Sʒ illa nuũꝙᷓ ẽ niſi te bono. iã erat hiere⸗
mias in ſtatu bono añqᷓ eẽt foꝛmatꝰĩ vtero. Sʒ añ foꝛ⸗
matõem coꝛꝑis nõ infũdit᷑ aĩa.̊ añ infuſionẽ aĩe eratĩ
ſtatu bono.Sʒ qð datũ ẽ hiere.nõ debuit negari bte vir
gini. ipᷣa fuit ſcciſicata ĩ vtero añ infuſionẽ aie. Cõ⸗
tra.i Zihil ꝑtinet ad gr̃am qð nõ ꝑtinet ad gliam quia
Gẽa oꝛdinata ẽ ad gliam.Sʒ aug.dicit in li.de ciui.dei
de aboꝛtiuis q: nõ ꝑtinẽt ad głiaʒ reſurrectõis.qꝛ nibil
ꝑtinʒ ad głiaʒ reſurrectõis niſi qð cecidit ꝑ moꝛtẽ. ß il⸗
li nõ cecixerũt ꝑ moꝛteʒ:qꝛ nũqᷓ hũeꝛũt vita.vñ ñ ꝑtinẽt
ad reſurrectõis głiaʒ.Silr cũ caro añ infuſionẽ aĩe nił⸗

lo mõ ꝑtineat ad głiaʒ.qꝛ dato ꝙ nũꝙᷓ aĩet:nũqᷓ; glifica⸗
bit᷑. ergo nlło mõ ꝑtinet ad graʒ. Seo ſctificatõ ẽ ꝑgra

tiã: ̊ an infuſionẽ aĩe nõ põt ſctificari.¶ Irẽ.xxj. Exo.
hẽmus legẽ de ꝑcutiẽte mulierẽ pᷣgnãtẽ.et diſtiguit᷑ ibi ĩ
glo.ꝙ ſi puerꝑiũ fuerit ĩfoꝛme:ille ñ dʒ dãnaꝛi nec iudi
cat᷑ hõicida.ſ̊ ſolũ punit᷑ pena pecũiaria:⁊ ñ moꝛte.Si
aũt puerꝑiũ fuit foꝛmatũ:ille dʒ iudicari hõicida. Añ
infoꝛmationẽ aũt nõ ẽ fetꝰaĩatus.lidemꝰ ꝗ̊ ꝙ lex deiñ
ↄputat fetũ añ aĩatiõeʒ.̊ niło mõ põt ſct᷑ificari añ aĩa
tionẽ.· Solutõ dicẽdũ ꝙ caꝛo añ aĩationẽ nullo modo
põt ſctificari.⁊ rõ huius ẽ:qꝛ coꝛpꝰnr̃m de ſe ẽ coꝛrupti⸗
bile:nec bẽt de ſe natuꝛã ꝑpetuatõis ad eſſe.Sʒ nccitas
ꝑpetuitatis eẽ ineſt ipᷣi ex vnione að aiaʒ rõnalem:que ẽ
ſubſtãtia ꝑpetua.vñ ex hoc ꝙ ꝑficit᷑ ipꝛimit᷑ ei vita ꝛõna
lis.ex vniõe retinʒ coꝛpꝰ huanũ poſſibilitatẽ ad vitaʒ ꝑ
petuã ⁊ nccitatẽ reſurgẽdi:ſic aũt nõ eſt in coꝛꝑibo alijs

aĩatis.qꝛ nõ hñt oꝛdinẽ nec vnionẽ ad foꝛmã ꝑpetuã.qꝛ
aĩa vegetabilis ſẽſibilis.q ſũt ꝑfectiões alioꝝ coꝛꝑxum

aĩatoꝝ ſũt coꝛruptibiles. DPtʒ ergoꝙ coꝛpꝰhũanũ acci⸗

pit ex vniõe ad aĩaʒ poſſibilitatẽ ad głiaʒ.Cuʒ igit᷑ gr̃a

we D
L. R* A Gac
oꝛdiet᷑ ad gliaʒ: ſitr accipiet poſſibilitatẽ ſuſcipi
tiã ꝑ vnionẽ ſui ad aĩazʒ. Sicut ̊ coꝛpꝰ añ aĩation

—

bẽt ↄditionẽ ꝑ quã poſſit oꝛdiari ad głiazʒ.ſilłr nec ↄditi
onẽ ꝑ quã poſſit oꝛdinari ad graʒ.̊ añ aĩationẽ nõ pDöt

ſuſciꝑe gram.ẽ nec ſctificationẽ:cũ ſctiſicatõ ſit ꝑ graʒ.
¶ Ad illud qð obijcit᷑ ð Johe dicẽdũ ſic̃ ptʒ in Eia.ꝙ tuũe
erat ſextus mẽſis Johis qñ miſſus fuit angelꝰ ad ¶Da⸗
riã ⁊ pꝰ eiꝰ ſalutatõeʒ acceſſit ip̃a ad Elyzabeth ⁊ ſalu⸗
tauit eã:⁊ ad vocẽ ipᷣius exultauit puer ĩ gaudio ĩ vtero
Sʒ ſicut dicit Aug.iuxta ſñiaʒ medicorũ coꝛpꝰ foꝛmat᷑
vſq; ad.xl.dies quo foꝛmato aĩia infũdit᷑.Et ſic ſexto mẽ
ſe eſt coꝛpꝰaĩatũ:⁊ viuificatũ.ergo ĩ Johhe erat iã aĩa et
ſpũs vite.Sʒ tũc queꝛit᷑ quõ dicit glo.ꝙ nõdũ ĩ ipo eꝛat
ſpũs vite.Dicẽdũ ꝓ aliqñ d res eẽ qñ innoteſcit.aliqñ
nõ eẽ cũ nõ innoteſcit. E q̊ d̃ ꝙ nõdũ erat in ipᷣo ſps
vite:hoc ẽ verũ qᷓtum ad manifeſtatõnem.qꝛ nõ adhuc
innoteſcebat ꝙ haberet ſpiꝛitũ vite.q;tum vo ad vegeia
tõem ⁊ viuificatõem erat ibi ſpũs vite vᷣ ñ apꝑebat qtũ
ad motũ.¶ Ad aliud qð obijcit᷑ de hieꝛe. Pꝛiuſqᷓ; ⁊c.no
ui te.dðm.ꝙ ibi loquit᷑ de noticia aꝑpꝛobatõis. Sʒ noti
cia apꝛobatõis ẽ duplex.quedã ſᷣm pᷣdeſtinatõem.que⸗
dã ſm pñtem iuſticia.pꝛima nõ ponit bonũ ĩ actu:bᷣ bo
nũ futurũ.ſecũda ponit pnñᷣtis gre bonũ ĩ actu cognito.
Cũ ergo dicit pꝛiuſꝙᷓ ⁊c.noui te.intelligit de noticia ap
pꝛobatõis ſᷣm pᷣ̃deſſinatõem:q̃ nõ ponit bonũ vel Qam
ĩ pñti actu.ſ̊ ĩ futuro ĩ ipᷣo cognito.Illð ᷓ noſcere ñ po
nit ſctificatõem ĩ hiere.añ foꝛmatõem:ſ̊ in futuro ſᷣm p

deſtinatõem. 1 hoc eſt qð dicit.b.H.de hiere. Pulchre

inter figuratõem ĩ vtero.⁊ ꝑturitõem ex vtero diuinuʒ
diſtinxit oꝛaculũ.vt illã tm̃ pcognitã.ſ.figuratõnem vel
foꝛmatõem iſtã.ſ.ꝑturitõem ſanctitatis munere poꝛna⸗
tã oñderet.ne quis ꝓphete pᷣrogatiuã putauerit de ſola
pᷣſciẽtia eſtimandã.Et ſic pʒ q añ figuratõeʒ fuit tãtũ⸗
mõ ſanctificatio ĩ hiere.vt pᷣcognita ⁊ appꝛobata ⁊ nõ ĩ
actu.ſicut poſſum dicere.qꝙ ante creatõneʒ mũdi nouit
nos noticia appꝛobatõis.

Articulus quartus

Onſequẽter querit᷑ an poſt infuſionẽ anime
fuerit ſctificata ĩ vtero mr̃is ſue.qᷓuis iſta q̃
ſtio mota ſit pᷣmo li.in tractatu de trinitate.
obi querit᷑.quõ deus ſit in rebo ꝑ gram.⁊ oñdit᷑ ꝙ ñ fu⸗
it ſanctificata ſicut diẽ aug.ad dardanũ.iõ video quõ
edificent᷑ hoĩes in domũ dei ad habẽdum ĩ ſe inbabitã⸗
tem deũ:niſi cũ fuerint renati.qð nõ pñt eſſe añꝙᷓ nati.
Ex h̊ ſic obijcitur.Qullus põt habere deũ inhabitantẽ
in ſe niſi fuerit renatus.nec poteſt eẽ renatus anteq; na
tus.ergo nullus anteqꝙᷓ natus poteſt habeꝛe deũ inhabi
tantẽ in ſe.Si ̊ᷓ deus inbabitat ꝑ Ram: nullus ĩ vtero
anteꝙᷓ ſit natus poteſt habere gram. Cum ergo ſancti⸗
ficatio ſit ꝑ gr̃am inhabitantẽ:pʒ ꝙ beata virgo in vte
ro matris ſue ante ſuã natiuitatẽ nõ potuit ſanctificaꝛi
Itẽ aug.ad dardanũ. lla ſanctificatõ qua efficimuꝛ
ſinguli templa dei nõ eſt niſi renatoꝛũ.quod nõ niſi na⸗
ti homines eſſe poſſunt.⸗¶ Sʒ poſſz dici. ꝙ legit ꝙ Jo.
et biere.fuerunt ſanctificati in vtero anteqᷓ eẽnt nati.
Contra quod aug.obijcit hoc mõ.de hominibus conſti
tutis intra materna viſcera.vtrũ exiſtimemus eos ali⸗
quo ſanctificatõnis mõ donari.⁊ hoc ꝓpter Yo.⁊ hiere.
tñ illa ſanctificatio qua efficimur templa dei nõ eſt niſi
renatoꝛũ.quod nõ niſi nati homines eẽ poſſunt.Sed il
la ſanctificatio eſt ꝑ receptõem gratie.quia ꝑ receptõʒ
gratie efficimur templa dei.ergo beata vigo in vteroñ
potuit recipere gratiã nec ſanctificatõem ante ſuam na
tiuitatẽ. ¶ Poſſet dici ad hoc ꝙ duplex ẽ natiuitas. ſcʒ
natiuitas in vtero:⁊ natiuitas ex vtero.Sanctificatio⸗
nẽ aũt ante natiuitatẽ in vtero nemo poteſt habere. ſed
ante natiuitatẽ ex vtero poteſt. quia iam eſt infuſa ani⸗
ma in vtero carni.Et ita dr de xpᷣo Math.j. Quod in

ea natum ẽ de ſpiꝛituſancto eſt. Contra opponit aug. B

EZ
Dy
1 .*
—

— — — —— N—N

nito.
iaag
Gam
eüpo
ofnß
ulchre
dininng
nen vel
Pome
ſola
lati⸗
1oĩ
nouit

anime
giſtai
initate.
igiſn
deogt
nbabiti
äͦmi
abitani
nti
äubabl
gitero
Uſonen
lntte
nifna
anmve
ſſin⸗
N⸗
nati.
Conſti
oseli
biere.
Aniti
Goil
chth
ſteron
nunn
tas
finm⸗
el
ſin⸗
woin

1. — ſi ναπν „uare vo/

NMueſtio

mõ. Huic natiuitati que.ſ.ẽ in vtero iã accedit ſecunda

natiuitas qẽ ex vtero. iã nõ erit ſecũda natiuitas illa
ꝓ quã renaſci dicimur:ſ̊ tercia. Oñs at᷑ cũ huic loque⸗

ret᷑ inquit.Qiſi ꝗs renatus fuerit denuo ⁊c̃.eã ↄputãs
pꝛimam natiuitatẽ q̃ fit mr̃e pariẽte nõ ↄcipiẽte.q fit ex
ea:nõ que fit in ea.oõ r̃naſei dr reſpectu natitatis ex vte
ro:q̃ ẽ mr̃e pariẽte:⁊ ñ reſpectu natiĩtatis i vtero.⸗ Itẽ
iã diceret᷑ tercia natiuitas.quã dñs vocat ſecũdã.q̊ cuʒ
nõ poſſit aliꝗs ſctiſicari añqᷓ; renaſci.nõ põt aligꝗs ſctifi
cari in vtero.i Itẽ ſi hõ regenerari ĩ vtero põt ꝑ gram.
cũ reſtat illi adhuc naſci:renaſcit᷑ anꝙᷓ; naſcat᷑.qð fieri
nullo mõ põt. nec ſctificari põt ꝑ gram ſpũs anqᷓ; na⸗
ſcat᷑.qꝛ ſanctificaꝛi nõ ẽ niſi renaſci.&̊ virgo non potuit
ſctificari ĩ vtero.¶¶ Itẽ obijcit aug.de ſct̃ificatõne hiere.
dicẽs. Illa ſanctificatio põt nõ incõuemẽter ſᷣm pᷣdeſti
natõem intelligi.ſicut filios dei appellat euãgeliũ nõdũ
renatos.ſ̊ pᷣdeſtinatos ſolũ.cũ dr Joh̊.xj.Xpᷣc erat mo
riturus vt filios dei ↄgregaret ĩ vnũ.hic vocat filios di
Fm pᷣdeſtinatõem ſolũ.ſ.nõdũ regeneratos. &̊ ſimiliter
1 illa ſanctificatõe ↄuemẽter põt intelligi. 0 ẽ igit᷑ in⸗
ſtãtia de hiere.ꝙ poſſit fieri ſanctiſicatio añ natiuitateʒ
ex vtero. Itẽ hiero.Non credas mihi qð dixero tibi:
niſi traxero de nouo vel veteri teſtamẽto.Sʒ de ſctifica
tõe vᷣginis ĩ vtero nihil inuenit᷑ nec ĩ nouo nec in veteri
teſtamẽto.q̊ ñ dʒ credi fuiſſe ſanctificata ĩ vtero. Ad
oppoſitũ.Her.in epła ad canonicos lugð.Lego ð Hie
remia pꝛiuſqᷓ exiret de vulua ſanctificatus ſit.⁊ de Jo.
bap.nõ ſecus ſentio.qui deũ in vtero ſenſit.¶¶ Iẽ hier̃.
j:dixit dñs hiere.Pꝛiuſꝙ exires de vẽtre ſcttiſicaui te.
Glo. Johes etiaʒ ſanctificatus fuit in vtero:⁊ ſpiritũ/
ſanctũ accepit.i¶ I. Luẽc.j.vbi dixit belyʒabeth ad ma
riã. Ut at facta ẽ vox ſalutatõis tue ĩ auribo meis.exul
tauit inſans ĩ gaudio ĩ vtero meo. dicit glo. Ambroſij.
Mõ pꝛius mẽ ẽ repleta ſpũ.ſ.q; filius.ſᷣ ſiliꝰrepletus re
plet et mr̃em:⁊ aꝓparet qð angelus dir erat.ꝙ ſpũ.ſ.re⸗
plebit᷑ adhuc ex vtero mr̃is ſue.Ex his gᷓ patʒ ꝙ iohes
fuit ſctificatus in vtero:⁊ ſimilr hiere.¶ Ex his ſic ar⸗
guit. H. Qð paucis moꝛtaliũ ↄſtat eẽ collatũ:fas ceꝛte
no ẽ tate virgim fuiſſe negatũ. Sʒ oſtat alijs collatã eẽ
gram ſanctificatõis in vtero ſicut Jo.⁊ hiere.q ſctifica
tio in vtero fuit collata virgini.q̊ mater dñi ꝓculdubio

cta eccłia celebrãs ſancta eius natiuitatis diẽ. Sʒ ſta⸗

——

pꝛius fuit ſancta qᷓ; nata.¶ Itẽ Mer. ¶õ fallit᷑ oĩno ſan

tui ĩ pcto nõ debet᷑ gaudiũ nec ſolennitas ſ̊ luctꝰ.̊ cuom

natiuitati beate viꝛginis debeat᷑ gaudiũ ⁊ ſolẽnitas:pʒ
eiꝰnatiuitas fuit ſcta.q̊ beata vᷣgo pꝛius fuit ſancta
q̃ nata.qꝛ ſi eẽt nata ĩ pcto potiꝰeẽt flendũ de ſua nati⸗
tate q; gaudendũ. Ite an.ĩ li.de ↄceptu virginali.De
cebat vt illius hoĩs ↄceptio de mr̃e pnriſſima fiẽt ea pu⸗
ritate:qua maioꝛ ſub deo nequit intelligi. Et ponit rõʒ
huius.Cui deus pr vnicũ filiũ.quẽ de coꝛde ſuo genuit
equalẽ ſibi ita dare diſponebat:vt naturaliter eẽt vnus
eidẽqʒ cõmunis di pr̃is et vᷣginis filius.⁊ quã ſubſtãtia
liter filius ſibi mr̃em facere eligebat.et de qua ſpũſſan
ctus oꝑaturus erat.vt de illa ↄciꝑet᷑ ⁊ naſceret᷑ ille:deqͥ
ipe ꝓcedebat.⁊ pteꝛ hoc decebat vt illius hoĩs.ſ.xpᷣi cõ
ceptio ð matre puriſſima fieret:qua puritate nulla ma
ioꝛ poſſit intelligi ſub deo.Sʒ ſi nõ eẽt purificata ⁊ ſan
ctificata in vtero:intelligeret᷑ maioꝛ puritas in Johe.2

hiere.qᷓ in ᷣgine. Si &̊ in illis nõ põt intelligi maioꝛ pu

ritas qᷓ; in virgine.relinquit᷑ ꝙ pꝛiꝰfuit beata virgo ſan
ctificata q; nata.Solutio.Cocedẽdũ ẽ ꝙ gloꝛioſa viꝛgo
añ ſuã natiuitatẽ pꝰinfuſionẽ aĩe ĩ ſuo coꝛꝑe fuit ſaneti
ficata ĩ vtero mr̃is ſue.et ↄcedendũ etiaʒ ꝙ maioꝛi dono
gratie fuit ditata qᷓ aliquis alius.lAd rões aũt aug.
dðm.ꝙ ẽ regeneratõ q̃ ẽ ꝑ gram ſacramentoꝝ.⁊ hic eſt
Fm legẽ cõmunẽ.Eſt alia q ẽ ꝑ gam ſpũſſcti.⁊ hec ẽ ſin
legẽ ꝑꝛiuatã.qꝛ ſicut dicit aug. Deus nõ alligauit virtu
tẽ ſuã ſacramẽtis.Vñ qᷓuis deterit virtutẽ ſacramẽtis

⁊ potẽtiam ſanctificãdi.nihilominus põt ipᷣe iuſtificaẽ

—

4

ꝑ gram ſpũſſancti ſine ſuſceptõe ſacꝛamẽti.vñ ſine ſacꝛa
mẽto põt dare gram.dðm ꝙ aug.loquit᷑ de regenera⸗
tõe vel ſanctificatõe.que eſt ᷣm legem cõmunẽ.⁊ nõ ſᷣm
legẽ pꝛinatã.quod patet qꝛ dicit illa ſanctificatio q̃ ſin⸗
guli efficimur templa dei ⁊c̃.⁊ ꝑ hoc ꝙ dicit ſinguli: ſi⸗
gnat ꝙ illa ſanctificatio ꝑtinet ad oẽs.et vult dicere q
illa ſanctiſicatio que ꝑtinet ad omnes non põt eſſe miſi
fuerit homo natus.quia hoc ẽ per gratiã baptiſmatis:
ſed nullus poteſt baptiʒari in vtero.Et ſimiliter cũ di⸗
cit aug.de hominibus cõſtitutis ⁊c̃. vult diſtinguere ꝙ;
eſt ſanctificatio pꝛiuata:et cõmunis.⁊ nõ vult dicere q;
Jo.et hiere.nõ fuerint in vtero ſanctificati ſanctificatõ
ne pꝛiuata.ſed ꝙ nõ fuerunt ſanctificati in vtero ſancti
ficatõe cõmuni.que eſt ſᷣm legem cõmunẽ per ſuſceptõ⸗
nem ſacramenti.vnde cum dicit. illa ſanctificatio q̃ ſin⸗
guli ⁊c̃.Et cum dicit.vtrũ extimemus eos ⁊c̃.vult dicẽ
ꝙ ſanctiſicatio ꝑtinens ad omnes nõ poteſt eſſe niſi ho⸗
minis nati.quia ẽ per ſacramenta. Sev illa que eſt per

gratiam pᷣrogatiue ſpũſſcti:poteſt eſſe in vtero.Et ſimi

liter illa verba accipit. niſi quis renatus fuerit denuo
⁊c̃.intelligit de regeneratõne vel ſanct:ificatõne.que eſt
ſᷣm legem cõmunem que eſt per ſacramentuzʒ baptiſima
tis.quod patet per illud qunod ſequitur ex aqua et ſpiri
tuſcto. Sanctificatio aũt beate virginis Jo.⁊ hiere.fu⸗
it progatiue per grãm ſpirituſſancti et per legem pꝛiua
tam:et maxime ſanctificatio beate virginis.¶ Ad alið
dðm.ꝙ et ſi ſanctificatio beate virginis in vtero nõ le⸗

gatur expꝛeſſa. legitur tamen in ſignificatione.pᷣs. Sä⸗

ctificanit tabernaculum ſuũ altiſſimus.quia pᷣfigurata
fuit ĩ multis locis in veteꝛi et nouo teſtamẽto.Similiteꝛ
legitur in ratione fidei ĩ veteri et nouo teſtamento.i.ã
legitur de Jo.et Hiere.ꝙ ſanctificati fuerint in vtero.

ORee“ A N
1 *nn Pirnt
5*
4

ſed quod alijs eſt cõceſſum:nõ eſt tante virgini negatuʒ

⁊ ita fides eſt et ratio fidei.quia credendum eſt: exquo
illi fuerunt ſanctificati ĩ vtero. ꝙ ſimiliter beata virgo

et multofoꝛtius fuit ſanctificata in vtero.

Articulus quintus

Onſequẽter queritur a quo fuit ſanctificata
in vtero.Ad quod ſic.Qon eſt dubinʒ quin
beata virgo ĩ pꝛima ſanctificatõe fuerit ſan⸗
etificata a culpa.queſtio eſt ergo vtrũ in pꝛima fuit ſan
ctificata a fomite.Et oñditur ꝙ ſic.H. Decuit reginã
virginũ abſq; omm peccato ducẽ vitã. Sʒ ſi poſt pꝛimã
ſct̃ificatõeʒ remãſiſſet fomes:remanſiſſet inclinatio ad

peccatũ neceſſario.qꝛ fomes ẽ inclinatiuꝰ ad peccatum

adminꝰveniale ineuitabiliter.Si g remãſiſſet fomes:ñ

poſſet vitã ducere abſq; omni pcto adminꝰveniali.q̊ pꝰ

pꝛimã ſctificatõem nõ remãſit fomes:ſᷣ fuit ſanctificata

ab ilo. ¶ Ytẽ. O. Puto ꝙ copioſioꝛ gẽa ſctificatõnis in
ipᷣam deſcẽdit.que nõ ſolũ eius ſanctificauit oꝛtuʒ.ſʒ ab
omni peccato deinceps cuſtodiret immunẽ.

Contra.
Incõueniẽs ẽ tẽdẽti ad ſummã ꝑfectõeʒ remouere ꝓmo
tiuũ ad virtutẽ.Sʒ beata virgo debebat tendẽ adſũmã
ꝑfectõem. ab ea nõ debuit remoueri illudo qð ẽ ꝓmo⸗
tiuum ad virtutẽ.Sʒ fomes ẽ ꝓmotiuũ ad virtutẽ.qꝛ ſi

cut dicit aug.hac rõe remanet fomes in nobis poſt ba

ptiſmũ.ſ.ad exercitiuʒ virtutis.i¶ Itẽ ſic habet᷑.j.luce.
Tus aĩam ipᷣius ꝑtrãſibit gladius.Super h̊ dic dam̃.
Doloꝛes quos virgo effugit pariẽs.hos in xp̃ᷣi paſſione
ſuſtinuit.Paſſio ergo iſta vel gladius pertraãſiuit aiam
virginis ſicut carnẽ xpᷣi.Sʒ gladius ꝑtꝛãſiens aĩaʒ ma
gis penetrat qᷓ; penetrans coꝛpus vel carnem. ᷓ maioꝛẽ
habebat virgo paſſionẽ vel doloꝛẽ qᷓ; ſi gladius ille pene
traſſet carnẽ eiꝰ.ergo virgo habuit ꝑturbatõnem in aĩa
ex ſummo doloꝛe.Sed ꝑturbatio ẽ effectus fomitis ad-⸗
hue remanẽtis.ergo poſt pꝛimã ſanctificatõem babuit
fomitẽ vł remanſit fomes in aĩiam viꝛginis.4l Itẽ aug.

in queſtionibus noui et ve.teſtamẽ.Luce.ij.q; dicit Sy
meon ad Mariaʒ. Tuam ip̃ius animã ꝑtꝛanſibit gla⸗

K

qua . A piNZS

A — Kn

4

dius ⁊c. hoc vtiq; ſignauit. quia etiã Adaria pꝑ qu ge virgis dubitatõ infidelitatis tetigit. qꝛ in ide nun du —
ſtũ ẽ miniſteriũ incarnatõis ſaluatoꝛis in moꝛte dñi du bitauit.ĩmo diſcipulis nõ credẽtibo ĩ paſſiõe ſola in fide .
bitaret.nõ tñ in dubitatõe ꝑmaneret.Sicut em̃ aĩaʒ ꝑ⸗ ſietit. Intelligẽda aũt eſt hec dubitatõ pietatis natura i

trãſit gladius:ſi dubitatio nõ ꝑmaneat in cogitatione.

tr nõ heſitatio infidelitatis. Vel põt dici ꝙ fuit dubitatio
pellat᷑ ſuꝑueniẽte refoꝛmãte ſe pꝛiſtina vᷣtute. Sʒ du⸗

admiratiõis:q̃ ſolʒ qñq; hẽre oꝛtũ ex ↄſideratiõe rei ſtu

. ch nlioe
bitatio circa fideʒ ꝓcedit ex vicio ſomitis. Solutio. pẽ de. Mouebat᷑ em̃ bꝛa virgo ſtupoꝛe admiratõis cum
dðm· ꝙ fomes reſpicit naturã:⁊ reſpicit ꝑſonã. In pma vidẽt filiũ ſuũ:quẽ firmiter credidit deũ taliter patiẽtẽ
aũt ſactificatõe nõ remouebat᷑ fomes a virgine iniꝙ̃tuʒ cuiuſmodi ↄſideratõnẽ ſolʒ aſſociare queda dubitatõ vt
reſpicit naturazʒ:ſᷣ in ſecũda.quia ĩ ſecũda mũdata fuit poſſet cogitare:ẽ ne iſte filiꝰmeꝰquẽ ſic pati vido.

caro eius vt ẽ pꝛincipiũ ad carnẽ aliã.et ᷣ vt de ip̃a caꝛ
ne virginis ſumeret᷑ caro ſine peccato:q̃ verbo vniret.

Nlembrum tercium 6

Fomes aũt ꝓut reſpicit ꝑſonã duplicẽ habet effectũ.q
vnus ẽ ꝓnitas ad malũ.ſecũdus ẽ difficultas ad bonũ.
te pꝛimo effectu habet᷑ geñ. viij. Pꝛoni ſunt ſenſus boĩs

Onſequẽter querit᷑ de ſanctiſicatõe beate

virginis in cõceptu ſaluatoꝛis.et in hunc
modum. Pꝛimo an neceſſaria fuerit ſan⸗

ad malũ ab adoleſcẽtia ſua. De vtroq; etiã dicit aplus
ad Ro.vij.i ·õ em̃ qð volo hoc ago bonũ.hoc dicit ꝓpt
difficultatẽ ad bonũ. Sed qð odio malũ ill facio.hᷣ dic
ter ꝓnitatẽ ad malũ.Foꝛſitan ſicut dicũt:nõ omnino
omes ertinguebat᷑ in ꝑſona ꝑ gram pꝛime ſanctificatõ

ctificatõ ſecũda. Secũdo a quo fuerit ſan
ctificata.Zercio ꝑ qd fuerit ſanctificata.Quarto vtꝛũ
añ ↄceptõem xp̃i fuerit obnoxia peccato.

Articulus pꝛimus .

ũ imuũ fic. Rꝛi eg ci
nis. ſ̊ ſolũ quãtum dicit ꝓnitatẽ ad malum. In ſecũda D pꝛimũ ꝓcedit᷑ ſic. Pꝛima ſanctificatõ quã 1
ðo quãtũ ad difficultatẽ ad bonũ.vñ qᷓtuʒ ad boc poſt habuit beata virgoĩ vtero abſtulit oẽm cul⸗ .
pꝛimã ſanctificatõem nõ poſſet peccare:ſ̊ extingueretuꝛ pã ab ea.abſtulit etiã fomitẽ peccati. Relin⸗ L

quit᷑ igit᷑ poſt pꝛimã ſanctiſicatõem nihil remãſit in

tota ꝓnitas:q̃ẽ ad malũ:tñ adhuc pꝰ illã remaſit diſſi⸗ poſt pꝛimã ſanctiſic moil!
5 . virgine purificãdũ.& nõ fuit alia ſanctificatõ neceſſaꝛia

—

cultas ad bonũ:que remota fuit ĩ ſecũda ſanctificatõne

Par fer. amn

————

Eß paſtem

Credo tñ firmiter ꝙ beata viꝛgo ĩ pꝛima ſanctificatõne
qtum ad ſuam ꝑſonã ita puꝛgata fuit ⁊ a peccato ⁊ a fo

mite: ꝓut dicit ꝓnitatẽ ad malũ et difficultatẽ ad bonũ

ꝙ nibil in ꝑſona ſua remãſit purgãdũ:̊ ſolũ in natura
Ad obiectũ ꝗ̊ dᷣm.ꝙ ẽ ꝓmotiuũ vᷣtutis dupłr ſic pꝛo
motiuũ ſanitatis.Eſt em ꝓmotiuũ ſanitatis in ſano et
in egro.⁊ nõ ẽ idẽ ꝓmotiuũ ſanitatis in vtroq;.quia vi⸗
nũ ẽ ꝓmotiuũ ſanitatis ⁊ ↄſeruatiuũ in ſano.ſ̊ in egro
febricitãte nõ.ĩmo/ꝓuocaret maioꝛẽ egꝛitudinẽ ĩ eo. Si
militer aqua ẽ ꝓmotiuũ ſanitatis in egro.ſed nõĩ ſano.
hſ potius ꝓmoueꝛet egritudinẽ in eo.Simiłꝛ ẽ ꝓmotiuũ
vᷣtutis in natura ſana ⁊ in natura egra.Iomes & in na⸗
tura lapſa et egra ꝑ peccatũ ẽ ꝓmotiuũ að virtutẽ ꝑ ac⸗
cidẽs:ſ̊ nõ in natuꝛa ſana.vñ ſi adã nõ peccaſſʒ aliquo
mõ fomes nõ eẽt ꝓmotiuũ ad virtutẽ:ſʒ peccati ꝓuoca⸗
tiuũ eſt. Eſt igit᷑ fomes ꝓmotiuꝰvtutis in natura lapſa
ſolũ ĩ ꝑfectis.qꝛ ĩ alijs nõ mouet fomes virtutẽ.ᷣĩ perfe
etis quia reſiſtũt et abſtinẽt a peccato.ad qð inclĩat eos
fomes.et becẽ virtus marima.⁊ iõ dr fomes ꝓmouere
in eis virtutẽ.vñ in paulo hoc mõ ꝓuocauit virtutẽ.qꝛ
dolebat de ſtimulo carnis.vñ dic.ij.coꝝ.xij. Datus eſt
ſtimulus carnis ⁊c.hoc em̃ ꝓuocabat ipᷣm ad hũilitatẽ
ᷣ ſi reuelationũ diuĩaꝝ magnitudo nõ extolleret ipſuʒ.
nec ex eis ſuꝑbiret.ł&̊ teneret᷑ in tãta hũilitate q̃nta fuit
humilitas virgis:qñ gles ãnũciauit ei ⁊ reuelauit ſe
creta dei.vñ ipᷣa dixit.Quia reſperit hũilitatẽ ãcille ſue
credo ſi ita eẽt in Paulo:nõ dicẽmus ꝙ ſtimulus vel fo
mes eſſʒ matẽia builitatis ĩ ipo:ĩmo ĩpeditiuũ. Sed qꝛ

T ipᷣo eſſʒ paſſio elatõis niſi eẽt fomes:iðo dicit᷑ fomes ꝓ
uocatiuũ hũilitatis ĩ io. In natura g̊ ſana fomes ñ eſt
ꝓuocatiuũ virtutis.Cũ ergo bꝛa virgo ꝑ ſpaliſſimã gra
tiã ſctificatõis tota fuit facta ſana ĩ pria ſctificatiõe: in
ea nõ ꝓmoueret virtutẽ.q Ad aliud dicẽdũ ꝙ ĩ virgine

fuit doloꝛ de paſſiõe filij ſui ſᷣm ꝑtẽ inferioꝛẽ aĩe.ſ.ſᷣm ſẽ

ſualitatẽ:⁊ etiã ſᷣm ꝑtẽ infeꝛioꝛẽ rõnis:ñ tñ tãtꝰq̃ntus ĩ

filio. Sed ſᷣm ſuꝑioꝛ⁊ ꝑtẽ qua ipᷣa ↄſiderauit fructũ paſ⸗
ſionis.ſ.redẽptionẽ nr̃azʒ ei fuit ſůmũ gaudiuʒ:qꝛ ipſum

fructũ maxĩe deſiderabat.et iõ maxĩe gaudebat.Talis
ergo doloꝛ nõ oꝛiebat᷑ ex fomite:nec ex pcto:łᷣ ex natura

li pietate ⁊ ſenſualitate.Quia doloꝛ ꝗ ꝓnenit ex fomite
cauſat᷑ ex ĩoꝛdinatõe viriũ:qua aĩa ꝑtuꝛbat᷑ vt minꝰ vi⸗

ceat veꝝ ⁊ bonũ ꝗ doloꝛ nõ fuit in bia viꝛgĩe. Ad illuo
Aug.dicẽdũ ꝙ dria eſt int ſpm̃ ⁊ aiaʒ:q̃lis inter rõnem
7 ſenſualitatẽ. Rõ ergo ſe tenet ex ꝑte ſpũs ſenſualitas
ex ꝑte aĩe.i õ dixit aut Aug. dubitatõ ꝑtrãſiret ſpm̃

5 aiazʒ: B eſt ſeſualitatis naturã. Mũqꝙᷓ; aũt rõnalẽ ꝑtem

quia inutilis eẽt. ſanctificata et purificata fuerit a
culpa oꝛiginali ⁊ a fomite patet ꝑ. H.dicẽtẽ. Copioſioꝛ
Fa ſanctifieatõis ĩ ip̃am deſcẽdit.que nõ ſolũ eiꝰ oꝛtuʒ
ſnenkicauit. ab oĩ peccato deinceps cuſtodiuit immu
nẽ.ꝗ nõ indigebat alia ſanctificatõe. Itẽ ẽ ſanctifica⸗

. 4 tio coĩs q̃ ẽ ꝑ ſacẽm:et ẽ ſanctificatio ſpalis q̃ ẽ ꝑ gr̃am

ſpũſſcti. et bec fuit in Yohᷣ.et hiere.⁊ ſpãliſſima fuit ĩ be
ata virgine.⁊ ꝑ gram ſpãliſſimã. Hoc em̃ opoꝛtʒ diceꝛe
cũ copioſioꝛ fuerit.Maioꝛ ẽ gra ſctificatõis ĩ virgĩe
qᷓ ĩ alijs.et gr̃a ſctificatõis ſpãlis qᷓ; gra ſctificatõis cõ
inunis.Sʒ gr̃a ſctificatõis coĩs remouet culpã.rema⸗
net tñ fomes ⁊ ꝓnitas ad peccãdũ:ſic̃ patʒ ĩ baptiʒatis
R̊ cũ quadã ineuitabilitate peccãdi. Plus ꝗ datur de
nvtute ſclificatõi ſpãli. ip̃a remouet culpã oꝛiginalẽ et
fomitẽ vel ꝓnitatẽ ad peccãdũ:ſ̊ nõ ꝓnitateʒ ad qðlibet

peccatũ.ſᷣ ad pctm moꝛtale.ſiẽ eredit᷑ fuiſſe ĩ ZJo.⁊ biex.

Szʒ gẽia ſctificatõis ĩ vᷣgine habũdat vlt iſtas.̊ bẽa vir⸗
Go ita ſanctificata fuit ĩ vtero:vt remoueret᷑ culpa oꝛigi
nalis fomes ſiue ꝓnitas ad culpã nõſolũ moꝛtalẽ:ſeꝰ
eẽ venialẽ. ᷓ nibil remaſit ĩ ea purgãdũ. Ad oppoſitũ
ſiẽ habet᷑ diſ.iij.tercij libri ſniaꝝ iur̃ ſanctoꝝ atteſtatõ
nẽ.caro aſſumpta a verbo pꝛius peccato obncxia fuit ſi
cut reliq̃ ᷣginis caro.ſᷣ ſpuſſcti oꝑatõe ita mũdata. vt
ab oĩ ↄtagiõe peccati imunis vniret᷑ ᷣbo.Maꝛiã quoq;
ſpũſſets ĩ eã pᷣueniẽs a peccato ꝓrſus mũdauit ⁊ a fomi
te pcti etiã liberauit.ꝗᷓ indigebat ſecũda purgatõe ĩ oce⸗
ptõe filij ſui. Itẽ ſiẽ diẽ hugo. catholice veritatis diffi
nitio ẽ. ꝙ filius dei de carne obnoxia pcti carnẽ aſſum⸗
pſit libeꝛatã a pcto.⁊ tũc libeꝛata qũ mũdata.⁊ tũc mũ
data qñ aſſumpta.qᷓ caro pᷣginis añ filij ſui ↄceptõneʒ
fuit immũda ⁊ indigẽs puꝛgatõe.. Itẽ ſic habet᷑ a Jo.
dam̃.in.iij.li. Poſt ↄſenſum btre ðᷣginis ſpũſſcts ſuꝑueĩt
ĩ ĩam ſᷣm vᷣbum dñi:qð dixit angelus purgãs ipᷣam.
adhuc erat aliq̃ labes ĩ ip̃a pꝰpꝛimã ſctificatõem purgã
da. Soko.dom.ꝙ caro bre vᷣgis duplicẽ habuit oꝛdi
nẽ.vnũ.ſ.ad ſuã beatã aĩam. ſic ↄſiderat᷑ ĩ ſe nõ ꝑ ↄꝑa
tõem ad aliã carnẽ. Aliũ habuit oꝛdinẽ ad naturaʒ ſᷣm
quã ipᷣa poterat eẽ pꝛincipiũ alterius earnis ꝑ genera⸗
tõem.ſ.ꝙ ex ipᷣa poſſet alia caro deſcidi ꝑ generatõem.
ſiẽ ẽ de carne hoĩs.q põt ĩ ſe ↄſiderari.vel inqtum ẽ pꝛi
cipiũ ad aliã carnẽ q põt ab ipᷣa deſcindi ꝑ generatõem
Loquẽdo qᷓ ð carne vᷣginis vtroq; mõ dom ẽ ꝙ ipᷣa fuit

1. ſctificata.ᷣ ĩ pꝛima ſct᷑ificatõe fuit caro eius ſctiſicata:

ſm ꝙ ↄſiderat᷑ ĩ ſe ĩ ↄꝑatõe ad ſuã aĩaʒ.ſ.Fᷣm ꝙ eſt caro
ſingularis ꝑſone. EIñ qᷓtũ ad ꝑſonã ſccificata ẽ ĩ pꝛima
ſctificatõe.n ſecũda vo ſctiſicatõe fuit ſctiſicata inqᷓtũ

„ Ka⸗
f ☛ ad- ſpe a P.-J /

P e JFeP E l., nRα lapſA Ne Kc — Ansdd 2 —
7 Pe en r.
plvn . „n 457.

e LO2 — une JcaA naſhtu

—

=

Möeben
etin lun.
ſweni n
ſbenitfn
nopti

o
imn alt⸗
Pelin⸗
wäſitin
cehiania
Afuerit:
Lopioſe
nedom
linitimm
ſunetid
ſipgn
ſutibe
tzocee
inigie
atois co
i. rema⸗
ptizatis
datur de
ginaleet
dcben
X his.
g⸗ ir/
Upa eng
ſoncli:ſe
ſoopoſti
Lanteſui
erisſutſ
nüdat⸗
ignag
rahni
oti
nsdiſki
iaſun
lcmĩ
ceptönez
Nta do⸗
ſupne
8 ißanne
enporg⸗
bet oi

ö

Uuruzfn
. Ccnerg
nenntoen.
Fonißt
gin hit
ſiſftats:
Alono
jifinm
nnin

4 Jule ⸗ P.. 1*2 Pef-

+ vr ſ for r

NLueſtio

potuit eẽ pꝛincipiũ ad carnẽ aliã.et ſic fuit ſanctificata

inqtum reſpiciebat naturã. ⁊ Gᷓ vt ð ipa acciꝑetur caro

vniẽda verbo ſine peccato.quia ᷣm illã duplicẽ ↄpatõz
vel ↄſideratõem carnis nr̃e ẽ duplex impuritas. Quia
igitur ſolũ ꝙtum ad ſeipaz fuit ſanctificata ĩ pꝛima ſan
ctificatõe.iõ neceſſaꝛia fuit ſecũda.⁊ illa pꝛima ſanctifi
catio remouit ab ea oẽ qdð poterat eẽ inclinatiuũ ad pec
catũ:⁊ ad motus carnales qui ſerpunt ĩcarne velut ſer
pẽt es.⁊ tãta fuit illa ſanctificatio vt enã extenderet᷑ ad
alios:⁊ ꝙ extingueret omnẽ cõcupiſcentiã carnalem in
alio.⁊ ꝓpter hoc dicit᷑ cedrꝰ.Ecci.xxiiij.⁊ q̃ cedrus ⁊c.
Quia ſicut cedrus interficit ſerpẽtes odoꝛe ſuo:ita ſan
ctificatio eiꝰirꝛadiabat ĩ alijs ⁊ i eis extinguebat om̃es
motus cõcupiſcẽtie carnales ĩ carne ſerpẽtes.Et ſimitꝛ
ꝑatur mirre.Eccł.xxiiij. Ego ſicut mirra electa ⁊c.qa
ſicut mirra interficit vermes:ita eius ſanctitas interfi,

ciebat vermes.i.cõcupiſcẽtias carnales.vñ etiã dicunt

infideles. Cũ maria pulcherrima fuerit:a nullo tamen 6

vnqᷓ potuit ↄcupiſci.⁊ h̊ erat quia vntus ſue caſtitatis
⁊ ſanctitatis ertiguebat omnẽ motũ carnalẽ ĩ alijs aſpi

ciẽtibo ipam.⁊ hanc progatiuã habuit p oibus ſanctifi

catis ⁊ virginibo.quia ſanctitas eaꝝ nõ extiguebat mo
tus nec ocupiſcẽtias ĩ alijs.nec traſfundebat᷑ ad alios.
Sic patʒ ad ꝗd ſanctiſicatio ſecũda fuit neceſſaria.qꝛ
pꝛimã erat ſanctificata pleniſſime in ſe qtum ad ꝑſonã
Eꝑſecundã fuit ſanctificata vt poterat eẽ ꝑ naturã pꝛinci
piũ ad carnẽ aliã ꝑ deciſionẽ a carne ſua.¶. Ad pꝛimam
aũt rõem dᷣm.ꝙ fomes coꝛꝛũpit ꝑſonã:a coꝛrũpit na⸗
tuꝛã. Inqtum aũt coꝛrũpit ꝑſonã:ſic fuit extinctus fo⸗
mes in pꝛima ſanctificatõe:ſ nõ inqtum coꝛrumpit na
turaʒ.⁊ ꝓpter hoc neceſſaria fuit ſanctificatio ſecũda in
qua tolleret᷑ fomes inqᷓtum coꝛrũpit naturaʒ. Et in illa
ſanctificatõe exceſſit Jo.⁊ hiere.qꝛ magis ⁊ copioſius
ſanctificat᷑ in ſe qꝙᷓ alij. Illi etiã alio mõ nõ erãt ſanctifi⸗
cati ꝙᷓ in ſeip̃is.

Articnlus ſecundus

VOnſequẽter querit᷑ a quo ſanctificata fuerit
Et q̃runt᷑ tria. Pꝛimo vtrũ ſanctiſicata fue⸗
rit a culpa ĩ ↄceptõe filij dei. Secũdo vtrũ a
potẽtia peccãdi.Tercio vtrum a reatu carẽtie viſiõis.

Ad pꝛimum ſic obij/ S. j.
cit᷑. O aufeꝛꝛet᷑ pcim ab ipᷣa p iſtã ſctificatõʒ pʒ Luc.j.
Spũſſcto ſuꝑueiet ĩ te ⁊c.gl.dicit. Suꝑueniẽs ſpũſſan
ctoin vᷣginẽ mentẽ ipᷣiꝰab omni ſoꝛde vitioꝝ caſtificauit
Sed tũc fuit facta ſecũda ſct᷑ificatõ.q̊ ſecũda ſanctifica
no abſtulit a beata vpᷣgine ſoꝛdes vitioꝝ.q̊ ⁊ peccatum.
èItẽ aug.in li.de pfectõe iuſticie boĩs.eẽ ſine pcto ð ſo
lo vnigenito ĩ hac vita ẽ dictũ. Itẽ aug.ĩ eo. Apłs cuʒ
miniſtros eligẽt oꝛdinãdos: nõ ait.ſi ꝗs ſine peccato ẽ.
qð inueniri nõ pt: ait.ſi ꝗs ſine crimine ẽ.qð inueniri
pt.Ex bis videt᷑ ꝙ beata virgo etiã pꝰↄceptõem nõ fue⸗
rit ſine peccato. Cõtra.M. Decuit reginã virginum

abſq; oi peccato ducẽ vitã. ⁊ loquit᷑ pꝰ pꝛim ſctiſicatõʒ

d añ ſecũdã ſctificatõeʒ erat immunis a peccato. ſecũ
da ſctiſi catio nullũ abſtulit pctm ab ipa.¶ Itẽ aug. li⸗
c baptiſmno ꝑuuloꝝ. Sola medicina parẽ nro vulneri
potuit:q ñ ex pcti vulnẽ geꝛmẽ pie plis emiſit. Sed ipᷣa
emiſit piã ꝓlẽ ex carne.reliqt᷑ igit᷑ ꝙ ĩ caꝛne nõ erat vul⸗
nus pcti. ꝭ̊ nõ fuit ſecũdo ſctificata a pcto: cũ ñ haberet
petm.¶ Itẽ aug. Inde ſcim e gee ſit plus collatũ ad vi
cendũ ex oĩ ꝑte pcẽm.ꝙ ↄciꝑe ⁊ parẽ meruit quem ↄſtat
nullũ hũiſſe pctʒ.hac excepta oẽs ſcti dicũt.j. ioh.j. Si
dixerimꝰꝙ pctm nõ habemꝰnoſipᷣos ſeduciꝰ⁊c. Rñ⸗⸗
ſio m quoſdã dðm diſtiguendo.q; pctm aliqñ dr pena

pcti. Ro.viij. De pcto dãnauit pctaĩ carne.Aliqũñ dicit᷑

peim fomes pcti m ꝙ dr Ro. vij. Sʒ qð nolo facio il⸗
lud.nõ oꝑoꝛ illud:S qð habitat ĩ me petm. Et iteꝛũ.pec
catuʒ occõne ꝑ madatũ ⁊c̃.Aliqñ vo dꝛ pcẽm reatꝰipᷣiꝰ

. . . ℳ —

—
4 — e r1 —
a P —
wih/ .

9
W.
peti. Ro.vj. Qui mõꝛtuus ẽ pctĩo iuſtificatꝰẽ a peccato.
Scðm h̊ rnñdendũ ẽ.ſi petm dicat᷑ pena pct᷑i dðm ẽ.ꝙ ca
ro vᷣginis añ ↄceptõem filij fuit obnoxia pctᷣo:⁊ foꝛte pꝰ
2ceptõem. ⁊ dico obnoxietatẽ ⁊ neceſſitatẽ ad ſuſtinẽdũ
penã pcti ſic coꝛꝑales neceſſitates ⁊ moꝛtẽ. Si ðᷣo pcim
dicat᷑ reatꝰ pcti.quẽ reatũ.b. Anſeł.dic carẽtiam debite
iuſticie ſiue maculã. DHoc mõ nec caro ip̃ius nec aĩa fu⸗
it obnoxia pcto a ſtatu pᷣme ſctificatõis. Si vᷣo pctm di
cat᷑ fomes pct᷑i.ddᷣm.ꝙ ſomes dupliciter ↄſiderat᷑ vłcõ⸗
ꝑatur.ad ꝑſonã vel ad naturã.ſᷣm ꝙ viciat ꝑſonã:ñ fu⸗
it obnoria pcto pꝰpꝛimã ſctificatõem. Fm ꝙ ↄpꝑatur ad
naturã nõ fuit obnoria pcto pꝰſecũdã. Sʒ alit᷑ põt dici.
2 ſoꝛte meliꝰ.ꝙ differt pcim ⁊ viciũ.i Aã pctm dicit cul
pã.viciũ vᷣo ñ dic̃ culpa:vᷣ illð qð ſeqꝗt᷑ ex culpa.ſ.penã.
2 vult glo. ſupdicta dicẽ ꝙ tũc fuerit liberata a pec
cato ꝑ illã ſctiſicatõeʒ ſecũdã cũ ñ habẽt pctm: h̊ fuit li⸗
berata a ſoꝛdibo vicioꝝ.i. ab illis difficultatibo q̃s ha⸗

bebat ad tendendũ ĩ bonũ.ã difficultates dicunt᷑ coꝛru⸗

ptões potentiaꝝ aĩe ſiue vicia potentiaꝛũ.qꝛ ſunt obnu
bilatões earũ.et ab his ſoꝛdibo fuit liberata:ita vt ſine
difficktate ꝓmpta fuit ad oẽ bonũ diligẽdũ ⁊ veꝝ diſcer
nẽdũ.Eſt et alit dðm. Suppoſito ꝙ fuerit ſctificata in
pᷣma ſctiſicatõe ab iſtis difficultatibo:qm̃ dr res tũc fie
ri cuʒ innoteſcit. Senſus & illiꝰglo.vel auctoꝛitatis eſt
ſpũſſcts ⁊c̃.caſtificauit.i.caſtã ondit.ſ.q ↄcepit filiuʒ
ſuũ.qꝛ aliqua alia res ñ ita bene pbaret iſtã caſtificatõ
nẽ ſiẽ ↄceptio filij dei.Nõ vult ꝗ̊ dicẽ.ꝙ pꝛiꝰnõ eẽt caſti⸗
ficata a ſoꝛde vicioꝝ:ſᷣ ꝙ tũc caſtitas eius manifeſtius
apparuit:qũ ſiliũ ſuũ ↄcepit.

Lonſequente: que S. ij.

rit᷑ vtrũ fuerit ſctiſicata.b.nᷣgo a potẽtia peccadi.⁊ oſtẽ
dit᷑ ꝙ ñ. Triplex eĩ diſtiguit᷑ ſtatꝰ.ſ.ſtatꝰ innocẽtie. ſta⸗
tus nature lapſe.⁊ ſtatꝰglie.In ſtatu innocẽtie ẽ poten⸗

tia ad peccãdũ ⁊ ad nõ peccãdũ. In ſtatu nature lapſe

ẽ neceſſitas ad peccãduzʒ. In ſtatu gloꝛie non ẽ potentia
peccandi. In duplici ergo ſtatu eſt potentia peccandi.
ĩ ſolo auteʒ ſlatu glłie nõ ẽ potẽtia peccandi.Si qᷓ glioſa
vᷣgo pꝰſecũdã ſctiſicatõeʒ ĩ ↄceptõe filij ſui ñ erat adhuc
in ſtatu głie:pʒ ꝙ adhbuc habebat potẽtiã peccãdi vł ad
peccãdũ. ĩ ſecũda ſctiſicatõe ñ fuit ablata potẽtia pec⸗
cãdi ab ea. Itẽ apłs ad Ro.viij. Stipẽdia pct᷑i moꝛo
Sʒ ĩ.b.ðgine remaſit potẽtia moꝛiẽdi pꝰſecũdã ſctifica
tõem.̊ ⁊ potẽtia peccãdi. Cotra.aug.in li.de gr̃a.et
natura dic̃.Inde ſcimꝰꝙ ei gr̃e plꝰſit collatũ ad vincen
dũ ex oĩ ꝑte pctm:ꝙ ↄciꝑe ⁊ parẽ potuit.quẽ ↄſtat nul⸗
lũ hũiſſe pctm. Si ꝗ ex plenitudine gre data ẽ marie po
teſtas ad viĩcẽdũ ex oĩ ꝑte pctm:⁊ H̊ i oceptõe filij. ĩ ip̃a
non remanſit potentia ad peccandum. ¶¶ IJtem duplex ẽ
peccatum.ſ.veniale et moꝛtale.Similit᷑ eſt potentia ad
peccandum moꝛtaliter et venialiter. Sed minima gra⸗
tia aufert peccatum moꝛtale.vnde minima gratia non
cõpatitur ſecũ mortale.gratia ðo perfecta aufert pecca⸗
tũ veniale:nec ipᷣm vllo mõ ſecum patitur.vnde cum p⸗
fecta gratia nõ poteſt moꝛari peccatum moꝛtale nec ali
quod veniale.ergo cũ ꝑfectiſſima gratia nõ remanebit
potentia ad peccadum. Si ergo poſtꝙ virgo cõcepit fili
um in ipa fuit ſumma plenitudo gratie.vnde dixit ange
lus. Nue gratia plena.ergo ſecunda ſanctificatio eius
abſtulit potentiam ad peccandum.quia non potuit re⸗
manere cum gratia perfectiſſima. Solutio.dom. q;
ſicut in angelis cõfirmatis poſt ſuam cõfirmatõem nõ
remãſit potentia ad peccandum.ita in gloꝛioſa virgine
poſt ſanctificatõem illam quã habuit in cõceptõne filij
ſui nõ remãſit potẽtia ad peccãdum.quia ablata fuit ꝑ
ſanctificatõnem illam quam habuit.cum dixit angelus
Kuce.j Aue gratia plena.vnde pleitudo gratie ſunt gra
tia confirmationis in bonum. Sed notandum ꝙ potẽ⸗
tia libe.arbitrij.vno modo conſideratur pꝛout ſe habet
indifferenter ad peccandum et non peccandum.Et hoc

—

õ

Prr

2 ſrg rnran H ſ „ p* A Pnn n. P P „ n“ Be. . .
C 1. * 0 C Pr Q₰ “ G₰

AEBr

mõ cõſideratur q̃i indiſpoſita ad hoc vel ad illud. Alio
mõ ↄſiderat᷑ cũ diſpoſitõe ad peccandũ. ercio mõ cũ
diſpoſitõne ad nõ peccandũ. Quarto mõ cũ neceſſitate
ad peccandũ. Quinto mõ cũ neceſſitate ao nõ peccãdũ.
Cõſiderat᷑ potẽtia liberi arbitrij vt indiſpoſita et vt di
ſpoſita et vt neceſſitas.ſicut potẽtia materie põt cõſide⸗
rari ꝓut nõ ẽ diſpoſita ad aliquã foꝛmã: p̈ indifferenter
ſe habet ad oẽs. Alio mõ ꝓut ẽ diſpoſita ad aliquã foꝛ⸗
