net aliqð bonũ gẽůe ĩ acceptato.Sʒ gra ði ⁊ acceptatõ

dina ⁊ẽ ᷑ʒʒ ↄgnitõʒ ipᷣiꝰ q̃ falli ñ pᷣt:vᷣ ſꝑẽ vera.pʒ ꝙ illa

gr̃a ncc̃io poĩt bonũ fne acceptato.

Aꝛticulus ſecũdus

Onſequẽt q̃rit᷑ ſupoſito ꝙ gr̃a ſit aliꝗd fʒ
rẽ ĩ hñte graʒ. vtꝝ ſit gra res creata vel in⸗
creata.⁊ ꝙ ſit res increata ſic onñdit᷑. Aanũ
F fieri ꝑ pla qð ppᷣt fieri ꝑ vnũ.hac ꝓpoſitõe vtit᷑ ph̊s in
actõe natali.⁊ ꝓbat ꝑ hãc.ꝙ idẽ ſit oꝛganũ guſtꝰ 2 lo⸗
cutõis:qꝛ nar᷑̃a nihil fac fruſtra. ſᷣ̊ ſi nata fac ꝑ pła qð
vnũ pᷣt facẽ:fac̃ aliqd fruſtra. cũ h̊ ſit icõueniẽs:ptʒ
; ñ fac ꝑ pła qð ꝑ vnũ pᷣt. Sʒ idẽ inſir̃Um pᷣt eẽ guſtꝰ 2
locutõis. fruſtra fac̃ nat᷑a ſi ñ fac̃ idẽ inllfm eox. b ſi
ĩcõueniẽs ẽ ĩ nata ꝙ faciat ꝑ pła qð ꝑ vnũ pᷣt face.mul
tofoꝛtiꝰ h ẽ ĩcõueniẽs deo:ꝗ ẽ pᷣncipiu totiꝰ nate. Si ꝙ̊
ſ.ſ.ẽ gr̃a incata q̃ diffũdit᷑ i coꝛdibꝰnꝛis ſiẽ dicẽ apłs ad
ro.v.⁊ oĩa ſufficiẽt pñt fiẽi ꝑ ipᷣm q̃ ꝑtinẽt ſaluti.&̊ va⸗
nũ ẽ ponẽ aliã graʒ creatã ĩ ipa aia.Sꝛa ̊ qẽ ĩ aia q⸗
ta deo:ſolũ ẽ gra ĩcreata ⁊ ñ ereata. Itẽ dic augꝰ.iux
auẽtẽ deut᷑.xxx. Ipᷣe ẽ vita tua.⁊ diẽ ĩ li.ð ci.dei.⁊ ĩ mł
tis alijs. ſic̃ aĩia ẽ vita coꝛꝑis:ita deꝰ ẽ vita aĩe.Sʒ
aĩa ẽ vita coꝛꝑis ꝑ natuꝛã.deꝰ at᷑ ẽ vita aĩe ꝑ gaʒ. Si g̊
ñ ẽ ponẽ aliã vita ĩ coꝛꝑe qᷓ; ifoꝛmatõʒ ſeu ꝑfectiõʒ aĩe:
ſilx nec ĩ aĩia erit ponẽ alia vitã q viuat ĩ eẽ gre qꝙᷓ ĩm
cũ.⁊ ita gꝛa ñ ẽ creata ſ icꝛeata.⸗! Itẽ ꝑfectoꝛis virtu
tis ẽ ꝓdueẽ effectũ ſine medio qᷓ; cũ medio.Cũ q̊ ᷣtꝰ di
uina ſit ꝑfectiſſima: ſꝑ ꝓduẽ ſuũ effectũ ꝑ ſeipſaʒ ſine
medio.Cũ ipᷣa gtificet aĩaʒ:reliꝗt᷑ ꝙ h faciat ſine me
dio aliqͥ.ñ g̊ ponet᷑ aliqd mediũ.ſ.ga creata mediãte
q̃ deꝰ gtificet aĩaʒ. Itẽ dic augꝰ. Aldẽs nita ĩterpoſita
nata ab ipᷣa prĩa vᷣitate ſoꝛat᷑.ᷣ foꝛatio illa ẽ ꝑ gẽam. qᷓ
nihil interpoĩt᷑ int mẽtẽ ⁊ graʒ ĩcreatã.& ñ ẽ ponẽ gꝛẽaʒ

creatã mediã ĩ illa ſoratõe. Itẽ oẽ qdð agit ĩ aliqꝗd no⸗
biliꝰ ẽ eo ĩ qʒð agit.qꝛ agẽs hʒ dñiuʒ ſuꝑ illð ĩ qð agit.

cũ ᷓ gra agat ĩ ſpm̃ creatũ:nobiliꝰ ẽ ſpũᷣ creato.ſ̊ mihil
ẽ nobiliꝰ ſpũ creato niſi ſpũs ĩcreatꝰ.gra q̊ eſt icreata
ſeu ĩcreatꝰ ſpũs. Miĩoꝛ pʒ ꝙ gꝛa agat ĩ ſym creatũ.ſ.ĩ
aĩaʒ:qꝛ gůa alterat aĩaz vt faciat iuſtã de iiuſta.⁊ imu⸗

tat volũtatẽ: ſic dicẽ̃ auguſti.a malo velle ĩ bonũ velle.
Itẽ nullũ bonũ creatũ pᷣt eẽ dignũ ĩfinito bono.ſᷣ gẽa

ẽ bonũ dignũ bono ifinito:qꝛ fac aĩaʒ dignã bono infi

gratis data ⁊? faciens gratũ.

lxix.

nito.̊ ñ ẽ cꝛeata.¶¶ Itẽ ro. viij. Nanitati ſubiecta ẽ oĩs

creatura. oĩs creatura ẽ vanitas. vñ ecciaſtes.j. Va⸗

nitas vanitatũ ⁊ oĩa vanitas. Ex h̊ aꝛguit᷑.ihil iũ⸗
git vanitatẽ pitati:qdð ſit vanitas.ſ̊ creatuꝛa rõnalis ẽ
vanitas: vitas aũt ipſa dina bonitas. illð qð ↄiũgit
rõnaleʒ creaturã dĩne bonitati:nllo mõ erit vanitas ſᷣ
vitas.n ẽ creatũ.vᷣ ga ẽ illð qð ↄiũgit.q̊ ñ ẽ creata.
Ad oppoſitũ.Om̃e qð eſt in recipiẽte eſt i illo ꝑ mo⸗
dũ recipiẽtis:⁊ ñ ꝑ modũ recepti.ðv.ꝗᷓ.aĩa recipit for⸗
mas reꝝ:ſiłr ⁊ materia ſᷣm modũ ſuu.ſ.ſᷣm dimẽſionẽ
quantitatiuã.Aiĩia aũt h̊ mõ ñ recipit h̊ ſm ſuũ modũ.
Hẽ ſᷣm ſimplicitatẽ ſue nature.AVñ qꝛ ipſa ñ hʒ dimẽſi
oneʒ q̃ntitatiuã:nõ ſunt ĩ ea ſpẽs quãtitatiue:ĩmo in⸗
ſinite in ea pñt eẽ ſpẽs. Sʒ ſumma boitas ꝑ ſpm̃ſa.re⸗
cipit ab aĩa:cũ.ſ.ſ.diffundit᷑ in coꝛdibo nꝛẽis. ꝗ recipit᷑
ꝑ modũ rei recipiẽtis ⁊ ñ ꝑ modũ recepte.q̊ modus ali
ꝗs ponit᷑ ĩ recipiẽte aĩa ſm quẽ ipſa põt reciꝑe dĩnam

bonitatẽ.ſ̊ modus ille ẽ donũ ⁊ gtis datũ ⁊ diſpoſitio

noua aptans ad receptõz. Seſt gra creata.4 Item diẽ
augꝰ. in li. de pntia tei ad Dardanũ. Alit eſt deus in
om̃i re:alit in aĩa ſancta.aʒ in om̃i re eſt eẽntialit:
ita ꝙ nõ inhĩtat in om̃i re.Eſt aũt in aĩa ſancta ita eſ⸗

ſentialit ꝙ in ea inhĩtat.ſᷣm ꝙ hẽt᷑ Jo.xiiij. Ad eũ veni
emus ⁊ manſionẽ apud en faciemꝰ. Cũ ꝗ̊ dẽ. deꝰ eſt in
aiĩa ſancta. aut ponit᷑ aliꝗd aliud a dina eẽntia in aĩa
ſancta qñ deꝰ eſt in ea qð ñ poĩt᷑ ĩ omi re:aut nõ. Si ñ

&ſicut deꝰ nõ inbitat in om̃i re qᷓuis ſit eẽntiałr ĩ om̃i
re:ita nec in aĩia ſancta.qð eſt incõueniẽs.ꝗ̊ᷓ poĩt᷑ aliqd
qð eſt aliud a dĩna eẽntia in aĩa ſancta qͥ inbitat in ea.
Sʒ cũ deua inbitet in ea ꝑ gratiazʒ. illud ẽ gra.ſᷣ illa
gr̃a eſt aliud a dĩna eẽntia.ꝗ̊ eſt creata.⸗! Iteʒ gra in⸗
creata eſt ĩ nobis:⁊ facit nos gꝛatos deo.aut h̊ ꝓ dico
gratos deo ponit in nobis aliã diſpoſitiõʒ ab increata
qua ſumꝰ deo grati:aut nõ.Si nõ ponit aliã diſpoſiti
onẽ in nobis a gꝛa increata.&̊ in nobis nõ diffeꝛt gtus
7 nõ gratus.quia increata gaa eſt in aĩia ingrata ꝑ eẽn

tiã ⁊ pñtiam ⁊ potẽtiaʒ.⁊ ſilr in aĩa gta.Fᷣm ꝙ dr deꝰ

eẽ vbiqʒ pñtialit potẽtialit ⁊ cẽntiałr.Sʒ illud ẽ incõ
ueniens ꝙ ñ differat gratus ⁊ ingratꝰ.g̊ h̊ ꝙ dico gtũ
o ponit aliquã diſpoſitõʒ in nobis aliã a gra increa
ta:qua diſpoſitione dicimur grati deo.ſᷣ illa eſt nobis
5 eſt gꝛa creata.¶ Itẽ gẽa
increata facit nos eẽ gratos. Aut ꝗ̊ faciẽdo nos gꝛatos
facit nos eẽ aligd qð nõ eramus priꝰ. aut faciẽdo nos
oꝑari qð prius ñ oꝑabamur: vt attẽdat᷑ illud gratũ ñ
q̊ ad eẽ ̊ qͥ ad oꝑari.ſ.qꝛ fac nos oꝑari aliꝗd gꝛatuituʒ
qð prius nõ oꝑabamur. Si poneret᷑ hoc mõ ꝑ cãm ad
oꝑandũ gratuite:Fᷣm h̊ in ꝑuulis ñ eẽt gratia: nec eẽnt
grati deo.qꝛ gẽa nõ facit eos oꝑari aliꝗd gratuitũ.ſᷣ h
eſt incõueniẽs.q& illa gꝛatitudo intelligit᷑ quo ad eſſe.
facit nos eẽ gratuite qð prius nõ eramꝰ.ᷓ ponit᷑ mo⸗
dus aligꝗs ſeu diſpoſitio ĩ ipſo eẽ qð prius ñn erat.q̊ ne⸗
ceſſe eſt poneꝛe gam creatã in nobis mediãte qua aĩa
diſponat᷑ vt ſit grata deo.¶ Iteʒ ſilis ẽ cõꝑatio dei ad
aĩam qui eſt vita ſua:⁊a aĩe ad coꝛpꝰ que eſt vita ſua ſi⸗
cut dicit augꝰ.Si ꝗᷓ coꝛpꝰ nõ vnit᷑ aĩc niſi accipiat vi⸗
tam diſponentẽ ab ipſa. ſilr aĩa nõ vniet᷑ deo niſi ac⸗
cipiet vitam diſponentẽ ab ipſo.Sʒ hec vita diſponẽs
eſt creata ⁊ gratis data ipſi aĩe.̊ ẽ gratia creata. Mi
noꝛ pʒ .ꝙ coꝛpus nõ vniat᷑ aĩe niſi accipiat vitã diſpo⸗
nentez. qꝛ ponat᷑ ꝙ aĩa teneret ſuũ viuere in ſe:ita ꝙ ñ
influeret aliquã diſpoſitõz in coꝛpꝰ: nũqꝙ; coꝛpꝰ vinẽt.
aliqua diſpoſitio vite ẽ ex ꝑte coꝛꝑis ad h̊ vt vinat vi
ta aĩe.ꝗ ſitr eſt diſpoſitio vitalis in ipſa aĩa a deo infu
ſa ⁊ gratis data ad ̊D vt viuat ab iũ=o. So.dðm ꝙẽ
gꝛa creata ⁊ increata in hñte gẽam. Gratia increata ẽ
ſpũſſanctꝰ.⁊ dr ſpũſſ.gẽa ſᷣm ꝙ dicit᷑ donũ. ⁊ dẽ donuz
m ꝙ dẽ amoꝛ.ipſe.n.ſpũſſ.vᷣm ſuã ꝓprietatẽ amoꝛ eſt.
⁊ vt amoꝛ ꝓcedit a patre ⁊ filio.⁊ ideo qꝛ donu eſt: iõ

amoꝛ eſt. qꝛ nihil eſt donũ niſi rõne amoꝛis. Qaz ſi ali⸗

gd detur ex timoꝛe nõ ẽ donũ ꝓꝛie imo redẽptio. Sitłr
ſi deiur ex cupiditate ñ ẽ donũ h̊ queſtus.ſ̊ donũ ꝓpꝛie ẽ
ex amoꝛe ⁊ liberalitate ⁊ ſine coactõe.vñ in om̃i dono
̃ᷣmo donat᷑ amoꝛ.⁊ ſic ſpũſſcts dꝛ gĩa qꝛ donũ.⁊ dꝛ do⸗
nũ qꝛ amoꝛ. ⁊ Gᷓ ẽ illð gloꝛioſuʒ donũ de qͥ Jo. xiiij. Ego
rogabo pr̃eʒ ⁊ aliũ ꝑaclituʒ dabit vobis. Sps.n. ſcts
eo facit nos gratos qͥ facit nos deifoꝛmes.Bᷓ aũt fac ꝗa
amoꝛ ẽ.vñ dicit Hu.de ſan.vic.Scio aĩa mea qꝛ dile⸗
ctio tua vita tua ẽ: ⁊ ꝗcqd diligis ipſa vi dilectõis ĩ eiꝰ
ſilitudinẽ t᷑nſfoꝛmaꝛis.Quia ꝙ ſpuſſ.amoꝛẽ ĩmo 2 vᷣtꝰ
pᷣma amoꝛis.inde ẽ cũ dat᷑ nobis trãſſoꝛmat nos in di⸗
uinã ſpẽʒ:vt ſit ipᷣa aĩa aſſiłata deo.ex alia ꝑte debemꝰ
intelligẽ grãm creatã velut ſiłitudinẽ ⁊ diſpoſitiõeʒ ex
ꝑte aĩe rõnalis:ex q̃ hʒ ꝙ ſit accepta deo ⁊ aſſiłata: ꝗa
ibi ẽ ſoꝛma trãſfoꝛmãs.⁊ hẽ gra icreata. Silr ibi ẽ foꝛ⸗
ma trãſfoꝛmata q dereliqꝗt᷑ ĩ trãſſoꝛmato.ſ.ĩ aĩa ex t᷑ᷣnſ⸗
ſoꝛmatõe.⁊ hec ẽ grẽ̃a creata. Dicendũ q̊ᷓ ꝙ ẽ ſufficiẽtia
agẽtis:⁊ ẽ ſufficiẽtia recipiẽtis. tũ at᷑ ẽ de ſufficiẽtia
. agetis ſpũſſ.eqlit ſe bʒ ad oĩs: ⁊ oĩa põt facẽ ſufficient
q̈tũ eſt de ſe:nec ẽ nccia ex ꝑte ipſius gẽa creata.ſ̊ ſolũ
qtũ eſt ex ꝑte recipiẽtis.ſ.aĩe rõnalis.qꝛ ñ põt ſe hꝛe ꝑ
immediatõʒz ad grazʒ increatã niſi diſponat᷑ priꝰ.⁊ hoc
eſt defectus ipſiꝰ.⁊ ꝓpt᷑ h̊ nccia ẽ ei gra diſponẽs ip̃aʒ.
Vñ bñ dicit᷑ a gabuſdã ꝙ ipſa gꝛa increata ſufficiẽs eſt
ad oĩa facere:ñ tñ ad oĩa fieri. qꝛ fieri ſe tenet ex parte

recipientis.ſicut in coſta ade ſᷣm aug.erat potentia ex

ꝑte agentis facere euã.nõ tñ erat potẽtia fieri: quia ñ
erat diſpoſitio in coſta vnde illud fieret. Silłr ex paꝛte
gre create eſt ſufficiẽtia ad facẽ aĩam gratã ſine gratia
increata.tñ inſufficiẽtia ẽ ex ꝑte fieri gtũ.⁊ boc ẽ inſuf
ficiẽtia ex ꝑte aĩe.¶] Ad aliud dᷣm.ꝙ verũ ẽ ꝙ aĩa ſᷣm
ſe eſt vita coꝛꝑis.i.ſine medio:qꝛ aĩa ſine medio vnituꝛ
coꝛpoꝛi ⁊ tñ ꝑ mediũ vnit᷑ coꝛpoꝛi.ſine medio dico: ꝗa
nõ eſt mediũ ex ꝑte ſua ad hoc vt vmat᷑ coꝛpoꝛi:cũ ipſa
ſit foꝛma coꝛꝑis.⁊ foꝛma ſe vnit ꝑ ſuã eẽntiaʒ. Peꝛ me
diũ dico: ꝗa ẽ diſpoſitio ex ꝑte coꝛꝑis media ad boc vt
vniat᷑ aĩa ipi.Eſi igit᷑ ibi mediũ ex ꝑte ſuſcipiẽtis ñ ex
ꝑte infoꝛmantis. Siłr gr̃a creata ſine medio vnit᷑ aĩe:
nec requirit᷑ mediũ ex ꝑte infoꝛmãtis.ᷣ ex ꝑte recipien
tis aĩe.ſ.requirit᷑ ꝑ qd vniat᷑.⁊ hec eſt gratia creata.
4 Ad aliud ſiłr dᷣm.ꝙ virtus dina ex ꝑte ſui nõ ꝓdu
cit effectũ cũ medio:vᷣ ex ꝑte ſuſcipiẽtis.¶ Ad alið ↄce
do ꝙ qntũ eſt ex ꝑte infoꝛmãtis vel aſſiłantis:nihil in⸗
terponit᷑ ad h̊ vt aĩa aſſimilet᷑: fiat ẽta deo: ſᷣ ſoluʒ ex
ꝑte aĩe ſuſcipiẽtis ncce ẽꝙ interponat᷑ diſpoſitio vt di⸗
ctũ ẽ. Ad aliud dðm. ꝙ gr̃a increata q̃ ſimpłr ẽ no⸗
bilioꝛ ſpiritu creato:⁊ illa ẽ ſpũſſ.Ex alia ꝑte ẽ gra cre
ata: 2 illa qͥ ad ꝗd ẽ nobilioꝛ ſpiritu creato 2 ñ ſimptr.
IYnitũ.n.ↄpat᷑ ad aĩazʒ vt agens in eã:nobilioꝛ ẽ.ſ̊ ſᷣm
ꝙ ↄꝑat᷑ ad aĩam velut diſpoſitio ipius:ſic ẽ ignobilioꝛ
⁊ hʒ ratõʒ ignobilioꝛis.qꝛ diſpoſitio ñ ẽ nobilioꝛ ſuba
quã diſpoĩt:qꝛ cedit ĩ ipſam.ſ̊ inqᷓtũ ẽ mouẽs nobilioꝛ
eſi.⁊ exemplũ pʒ ĩ lumie ſᷣm ꝙ ẽ ĩ aeꝛe ab ipſo ſole.illð
lumẽ diſpoſitio ẽ aeris.ſᷣ̊ ponat᷑ ꝙ aer videret ſolem ꝑ
illud lumẽ: tũe lumẽ illð ↄꝑaret᷑ ipſi aeri in rõne mouẽ
tis vel immutãtis.qꝛ lux immutat viſuzʒ.ſ̊ H̊ qdð eẽt ĩ ra
tõne immutãtis ñ hret ab eo in qͥ eẽt.ſ.ab aere.ſᷣ ſoluʒ
ab eo a q̊ eẽt.ſ.a ſole.Silłr gr̃a creata vnã ↄꝑatõneʒ bʒ
ad aĩam ſᷣm ꝙ ẽ aie diſpoſitio:aliã ſᷣm ꝙ ẽ a gꝛa incre⸗
ata velut lumẽ fluẽs ab ea ĩ ip̃am aĩaʒ... Ad alið doᷣm
Fra creata vno mõẽ finita: alio mõ infinita.ſimpłr
eni finita ẽ ꝙᷓtũ ad ſubiectũ ĩ qͥ ẽ. In ↄꝑatõe vᷣo infinita
eſt qtũ ad illð a qͥẽ.qꝛ ẽ a gra increata:q̃ ẽ infinita bo⸗
nitas. Silłr virtꝰ eiꝰ finita ẽ qᷓtũ ad ſubiectũ.ſ.qᷓtũ ad
aĩam. Infinita ſᷣm ↄpatõʒ ad illð a qͥẽ. Põt alit dici.
ꝙ gr̃a ẽ finita ſᷣm eẽntiã.tñ ſᷣm ſuã virtutẽ q̃ ↄꝑata ad
actus infinitos in qͥs põt rõne influentie diuine boĩta⸗
tis infinita ẽ.⁊ ex G̊ hʒ ꝙ facit dignũ infinito bono.bo⸗
nũ.n. infinitũ qð ẽ ga increata ꝑ illaʒ habet᷑ ? recipit
a rõnali creatura. el põt dici ꝙ gẽa gratumfaciẽs lʒ

nullo modo ſit infinita qtũ eſt de ſe: nibilominꝰ quia
vnit habentẽ ſummo ſeu infinito bono.efficit illuz di⸗
gnũ bono infinito.Qui.n.vnitus ẽ bono infinito: di⸗
gnus eſt omni bono ſeu infinito. Ad alið doᷣm.ꝙ qñ
aliqᷓ duo ſunt diſꝑata ad hoc ꝙ ↄueniant:ncce ẽ ꝙ me⸗
diũ ꝑ qð ↄueniũ ſit diuerſe rõnis. Sic ̊ creatura rõ⸗

nalis 2 increata bonitas queẽ deus cuz ſint diſparata
nũqᷓ; coniungunt᷑ niſi interueniat mediũ diueꝛſe ratio⸗
nis.ſ.gratia increata que ſit ex pꝑte dei vniens.⁊ gratia
ſeʒ creata que ſit ex ꝑte aĩe diſponẽs. Et ſic vanitatem
veritati ñ cõiungit vamitas: immo veꝛitas eſt ↄiũgẽs.
ſcʒ gratia increata. Gratia vo creata eſt diſponens.2
dico ꝙ cẽa creata m ratõeʒ qua de nihilo eſt: vanitas
eſt. Fm rationẽ qua a deo eſt:veꝛitas eſt. ſicut eſt de aĩa
quia ſm ratõʒ qua de nihilo eſt: vanitas ẽ.ᷣm ratõnez
qua a do eſt: veritas eſt. quia a ſumma veritate proce⸗
dit. Fm ratõʒ q̃ ga creata vanitas ẽ 2 de nibilo: ßʒ H
nec vnit nec diſponit aĩazʒ ad h̊ vt vniat᷑ dro.łᷣ defiẽ m
hãc ratõʒ ꝑ peccatũ.ſᷣ pᷣm ratõneʒ qua a deo eſt vnit 2
diſponit vt aia vniat᷑ deo.

Articulus teꝛciꝰ

Onſequent᷑ querit᷑. vtꝝ gra creata ſit ſuba
vel accñs. Ad qð ſic. Ome qð adeſt ⁊ abeſt
pret ſubiecti coꝛuptõʒ ẽ accñs.qꝛ accñs eſt
qð adeſt ⁊ abeſt ⁊c̃.ſ gea adeſt ⁊ abeſt ⁊c̃.ꝗ eſt accñs.
4 Itẽ om̃e qð recipit magis ⁊ minꝰ eſt accns.gratia ẽ
hmõi:qꝛ hõ ſᷣm magis ⁊ minꝰ hʒ grãm.ẽ ⁊c.¶ Iteez oẽ
qð adquenit ſbee poſt eẽ ↄpletũ ẽ accñs.ſ̊ gr̃a adueit aĩe
poſt eẽ ↄpletũ ipſiꝰ aĩe. gẽa eſt acens. Cõt.xxxviij.
Yob. Per quã viã ſpargit᷑ lux ⁊c.dicit glo.ꝑ quã viam
diãundit᷑ gratia.vñ appellat ibi lucẽ gram. Ex qʒ hẽt ꝙ
gea ſpargit᷑ ſi lux. Qualis ꝗ̊ patio ẽ lucis ad aereʒ ꝑ
quẽ diffundit᷑:eadẽ ẽ ↄꝑatõ gẽe ad aĩaz in q̃ diffundit᷑
hůↄꝑatio lucis ad aereʒ nõ eſt com ꝑatio accidentis ad
ſubiectũ:łᷣ ꝑ ectionis ſubalis.quia ſi aer coꝛũpꝑet᷑ ad⸗
huc remaneret ipſa lux: ſicut qdã poſuerũt.qꝛ ñ hʒ eẽ
dependẽs ab aere:łᷣ a fonte lumis. & ſiłr ↄꝑano gratie
ad aĩam nõ eſt com ꝑatio accñtis ad ſubiectũ:ſᷣ ꝑfecti⸗
onis ſubalis ad illud cuiꝰ eſt ꝑfectio.¶ Itẽ duplerx eſt
elle.ſ. eẽ primũ eẽ ſecũdũ.primũ eẽ eſt eẽ natuꝛe.ſecũ
ũ eẽ ẽ bñ eẽ ſeu eẽ oꝛdis.ſ̊ digniꝰ ẽ eẽ ſecũdũ qᷓ; pꝛimũ.
Drſerre ſecũdi eſſe eſt dignioꝛ ꝙᷓ ꝑfectio pꝛimi eẽ.bᷣ ꝑfe
ctio primi eẽ eſt ſpa. ⁊ ſba ſecũdi eẽ ẽ ſuba.ſᷣ gra eſt ꝑ
fectio aĩe qᷓtũ ad ſecidũ eſſe. eſi ſuba.ij YIeʒ omiĩs ꝑ/
fectio dignioꝛ eſt ꝑfectibili nullũ accñs dignius eſt ꝙỹ
ſuba. nullũ accñs eſt ꝑfectio ſpe alicuiꝰ ꝓpꝛie:ſᷣ ſeq̃ns
rei ꝑfectõʒ.ſ̊ gra ſe hʒ ad aĩaz in rõne ꝑfectõis.̊ gtia
nõ eſt accñs ̊ ſubſtantia. ꝗ Item nullum accñs ↄmu⸗
tat ſubiectũ.⁊ per hͥ a quibuſdã probat᷑ ꝙ lux in aere ñ
eſt accidens: quia lux in aere mutat᷑ de vna ꝑte aeris ĩ
aliam ſᷣm motum ſolis. Sed gratia mutat ſubiectum
ſuũ velut lux.quia dicit᷑ in apoc.ij. Lene qð habes ne
alius occupet vel accipiat coꝛonã tuã. Et ſilr.j.Req.
xxviij.dixit dũs Saulo.Aufeꝛam gratiã tuam ⁊ dabo
emulo tuo melioꝛi te. ̊ gratia mutat᷑ de vno ſubiecto ĩ
aliud ſubiectũ.ꝗᷓ nõ eſt accñs ̊ ſuba.¶ IJtem int omẽs
ꝑfectiones illa ꝑfectio que vltima ẽ dignioꝛẽ.ſupꝓponat᷑
gratia ⁊ gloꝛia ideʒ ſint:ſ differũt Fᷣm ꝑfectũ ⁊ imꝑ
fectum.vnde gloꝛia eſt gratia ↄſi ummata. Inde aꝛguit
ſic. Perfectio vltima rònalis creature eſt gratia.ergo
eſt dignioꝛ ꝙᷓ prima perfectio naturalis. Sʒ prima ꝑ⸗
fectio naturalis eſt ſba.ᷣ gꝛa eſt ſuba.¶j Itẽ oẽ accñs ẽ
ſeꝑabile a ſpa.eſt aũt ſeꝑabile a ſuba qꝛ deſtruibile in
ea.ſ̊ gratia nõ eſt deſtruibilis in aĩa.quia ſi deſtruit᷑i
aĩa:aut deſtruit᷑ a deo:aut a peccato: aut a libero arbi
trio.ſon a deo: quia gꝛatia eſt ſimilitudo dei in aĩa.ſᷣ
deus nũq deſtruit ſu ſilitudieʒ:qꝛ ſic faceret cõtra ſe.
Onõ põt deſtrui a deo.Iteʒ nec a pcẽo: quia peccatum
mihil eſt. ⁊ etiam ſicut dicit Dyoniſiꝰ. Peccatum non

ù õ

— —— —

4
d
n
b

cẽ bʒ ↄꝑatõʒ.ſ.ad primũ eẽ aĩe qð e

Lueſtio

agit niſi virtute boni. Si g peccatũ ñ agit niſi virtute
boni vel rõne.⁊ bonũ illud n ẽ ↄtrariũ gre.ois aut coꝛ
ruptio? a orio.pʒ ꝙ nõ põt deſtrui ꝑ pctm. Silr neca
libero ar.qꝛ eſt ꝑfectio eius.h̊ nihil deſtruit ſuã ꝑfectõ
nẽ.ᷓ ñ eſt deſtruibilis a li.ar.⁊ pluribo mogis ñ pt de
ſtrui. g ñ eſt gr̃a deſtruibilis ĩ ſubiecto.ſ.in aĩa ipſa
manẽte.gᷓ nõ eſt aceñso. So.dðm ꝙ gẽa creata dupli
nate: ⁊ ad eſſe ſe
cũdũ ipliꝰ qð eſt bñ eẽ:vel eẽ oꝛdis ſʒ ꝙ ↄꝑat᷑ ad aĩaʒ.
Mtũ ad primũ eẽ aĩe qð eſt eẽ nate:ſic dico ꝙ ẽ accñs
qaẽ diſpoſitio adueniẽs aĩe poſt ↄpletõʒ illiꝰ qtuʒ ad
illud eẽ. Scðo aũt mõ eſt diſpoſitio ſubalis:ñ tñ ſuba
ſcʒ qᷓtũ ad ſecũdũ eẽ.⁊ G̊ eſt qꝛ ſecũdũ eẽ ẽ accñtale re⸗/
ſpectu primi eſſe ⁊ nullo mõ ſubale.⁊ ideo principium
illius eẽ erit accñs 2 ñ ſpa.eſt tñ ſubale qᷓ;tuʒ ad illud.
4 Ad illud qð obijcit᷑ de luee in aere.dðm ꝙ ſunt opi⸗
niones de luce in aere. AUna eſt ꝙ lux in aere ſit coꝛpꝰ.
mõẽ ſba.ſ̊ ſᷣm h̊ ñ tenet illa ↄꝑatio: qꝛ gra ñ ẽ ſba:
ſicut viſum eſt. Alia opĩo eſt ꝙ lux eſt foꝛma ꝑliciẽs ae⸗
rem qᷓtũ ad bñ eſſe:qdð eſt eẽ ꝑſpicuitatis. Dicendũ ꝗ
comꝑatio lucis ad gꝛaʒ creatã tenet inqtũ lux dicit
oꝛma.⁊ Fm ꝙ gra accidit ipſi aĩe ⁊ dependet ab ea ſiẽ
a ſubiecto in quo ẽ.a Ga aũt increata ſiẽ abillo a qͥ ẽ.
Et primo mõ ↄpꝑat᷑ vt accñs.ſecũdo mõ vt ſubale pꝛin⸗
cipiũ qᷓtũ ad eẽ ſecũdũ aĩe qð eſt eẽ oꝛdĩs.ñ tñ eſt ſuba.
ſ25 ꝙ quedã accñtia depẽdẽt a ſubo:vt a q̊ ⁊ q̊.ſic le⸗
uitas ab aere:quitas a terra. Sũt alia q̃ dependent a
ſubiecto ſicut ab illo in quo ſolũ:⁊ ñ ſicut ab illo a qͥ:ſi
cut dependet lumẽ ab aere.⁊ ſic depẽdet gr̃a ab aĩa.ſed
leuitas in aeꝛe dependet ab aere vtroq; mõ:qꝛ ineſt ae⸗
ri a natura aeris.gr̃a aũt nõ ineſt h̊ mõ ipſi aĩe: ſᷣ ĩ mo
dũ lucis.ꝗ! Ad aliud dðm.ꝙ ẽ ꝑfectio que ẽ a foꝛma:⁊
eſt ꝑfectio que eſt a fine. Iteʒ eſi ꝑfectio pᷣmi eẽ ⁊ ſecũ⸗
di eſſe.Perfectio primi eẽ eſt a foꝛma ſubali.ꝑfectio ſe
cũdi eẽ eſt a fine.qꝛ eẽ oꝛdinis a fine ꝑficit᷑ ad queʒ eſt.
Itez eſt ꝑfectio diſponẽs:⁊ eſt ꝑfectio ↄplens.Perfe
etio ↄplens eſt dignioꝛ ꝑfectibili 2 ñ diſponẽs.Oicen⸗
dũ ꝗ̊ ꝙ gra creata eſt ꝑfectio eẽ aĩe ſecũdi tanq diſpo⸗
nẽs.vᷣ ꝑfectio ſicut complens eſt finis ipſius.ſ.diuina
bonitas.Vñ illud qdð diſponit aĩam vt oꝛdinet᷑ ad finẽ
eſt gẽa cꝛeata.illud qð ↄplet eſt finis.ſ.ſumma boĩtas.
⁊ ſic ꝑfectio ſecũdi eẽ eſt ſuba:ſicut ꝑfectio pᷣmi eẽ.ſ̊ nõ
ꝑfectio diſponẽs ̊ ꝑfectio ↄplens. Ad aliud dõm.cũ
ſit gra creata ⁊ increata:vtraq; dicit᷑ ꝑfectio ſ̊ drñter.
AUVna.n.pficit vt diſponẽs:alia vt complẽs.Qñ ̊ᷓ dici⸗
tur:oĩs ꝑfectio ẽ dignioꝛ ꝑfectibili.ſi h̊ intelligat᷑ ſim⸗
płr ñ ẽ verũ niſi de ꝑfectione ↄplente: ⁊ ñ de diſponẽte
ſimpkłr.ſicut dictũ eſt.¶ Ad aliud dm cũ dicunt ſcri⸗
pture.auferã grãz tuã ⁊c.hoc dꝛ ſᷣm illũ tropũ ſᷣm quẽ
dicit᷑ vna fides oim credentiũ:que vna ẽ ꝑ ↄꝑatiõeʒ ad
creditũ.qꝛ vna eſt veritas que credit᷑: ̊ ꝑ ↄꝑatõneʒ ad
credentẽ nõ.immo diuerſa ẽ fides numero:q̃ ego credo
7 alius credit.Silxr gra vno mõ reſpicit ſubiectũ: alio
mõ reſpicit illud ad qð dat᷑ gra. Cũ g dẽ.auferã gẽam
tuã ⁊ dabo alij.hᷣ nõ intelligit᷑ de gr̃a ꝑ ↄꝑatõʒ ad ſub⸗
iectũ:qꝛ gr̃a illa nũero q̃ eſt in iſto ñ põt dari alij. Sʒ hᷣ
ꝑ atõʒ intelligit᷑ ad illud ad qð dat᷑ ga.qꝛ ad illud
idẽ nũero ad qð hʒ aliꝗs gẽaʒ:põt dare grãʒz alij.⁊ ſic
intelligit᷑ auẽtas de dauid ⁊ Saulo.j.reg.cũ dicẽ dñs
Saulo.auſerã grãʒ tuã ⁊c.i.ad illud idẽ ad qð habes
grãm dabo alij gram ⁊ auferã tibi.il Ad aliud dðʒ.q;
eſt quedã ꝑfectio rei que ẽ de ipſa re ⁊ intꝛſeca ad reʒ.
⁊ eſt ꝓꝑfectio rei que ñ eſt de ipſa re ſ̊ extra reʒ:ad quaʒ
ſcʒ eſt res.⁊ hec ẽ finis.h̊ mõ diuina volũtas ſiue gẽa
increata eſt ꝑfectio. Iteʒ ꝑfectio que eſt de re vel intra
rem duplex eſt. ſ. tum ad primũ eẽ:⁊ hec ẽ ſoꝛma ſub⸗
ſtãtialis.vel qtũ ad ſecũdũ eẽ:⁊ q̊ mõ gꝛa creata ẽ vlti
ma ꝑfectio rõnalis creatuꝛe.ſᷣ nõ eſt vltuma niſi qᷓtũ ad
diſpoſitõz vel tanq diſponẽs.finis autẽ ſeu gr̃a increa
ta eſt vltima ⁊ ↄplens.⁊ hec eſt ſuba.¶ Ad alið doᷣm.

xix.

ꝙ eſt quedaʒ coꝛꝛuptio ſine deſtructio in foꝛma a vↄrio.
ſicut calidũ deſtruit᷑ a frigido ⁊ ecõuerſo. Quedã autẽ
ꝑ deſtructõʒ ſeu defectũ ſubiecti.ſieut deficiẽte igne de⸗
flruit᷑ caliditas.Dicendũ ̊ ꝙ gꝛa creata deſtuctibilis
eſt nõ a grio:ſᷣ deſtruit᷑ ex defectu ſui ſubiecti qð ẽ libe

rũ ar.qð qñ ipſi ge deficit:deficit ⁊ deſtruit᷑ ipᷣa gtia.

Deficit aũt libeꝝ ar.ipſi:q diſſentit ge ꝑ peccatũ cõ

ſentiendo peccato.

Aꝛticulus quartus

Onſequent᷑ querit᷑ de drñtia gẽe: an ſit ea⸗
dez ꝑ eẽntiam cũ virtute gratuita. autẽ
differant ꝑ eẽntiaʒ ſic oñdit᷑. Quoꝝ diffini⸗
tõnes ſunt diuerſe:ipſa ſunt diuerſa ꝑ eẽntiaʒ.ſ̊ diffi⸗
nitio virtutis ⁊ gr̃e eſt differens.̊ differũt ꝑ eẽntiam.
Minoꝛ pʒ.quia gr̃a diffinit᷑ a ſanctis. Gꝛatia ẽ ſigna
culũ imaginis Ephe.j. In quo credentes ſignati eſtis
ac̃. Glo.Jmagine ti refoꝛmata in nobis ꝑ gam. Er
hoc ſumit᷑ ꝙ Gaẽ refoꝛmatiua imaginis ĩ nobis. Vir⸗

.

tus aũt diffinit᷑ in relatõe ad opus.vñ ſᷣm ph̊ᷣm. Vutꝰ

eſt qua ꝗs eſt bonꝰ ⁊ bonũ reddit opus.¶ Iteʒ in om̃i

eo qð eſt citra primũ differt eſſe ⁊ oꝑari.q̊ bñ eſſe ⁊ bñ
oꝑari.⁊ h ẽ ꝑ eẽntiã. ᷓĩ rõnali creatura differũt bñ eẽ
bñ oꝑari.⁊ G̊ ꝑ eẽntiã.q̊ᷓ in rõnali creatura differunt
bñ eẽ ⁊ bñ oꝑari.ᷓ ⁊ principiũ ad bñ eẽ differt ꝑ eſſen
tiã a principio ad bñ oꝑari.ſ̊ gꝛa eſi principiuʒ ad bñ
eẽ.virtus aũt ad bñ oꝑari.ꝗ̊ differũt eẽntialit.4! SItez
aſĩa nõ eſt ſua eẽntia. &̊ multomagis aĩa nõ ẽ ſua poten
tia. differũt in aĩa eẽntia ? potentia.& differt illud qͥ
ꝑficit᷑ eẽntia ab eo quo ꝑficit᷑ potentia eentialit: ita ꝙ
vnũ nõ eſt alteꝝ.ſ̊ illud quo ꝑficit᷑ potentia aĩe ⁊ red/
dit᷑ apta ad opus eſt vꝛtus:illud aũt quo ꝑficit᷑ eẽntia
aĩe ⁊ reddit᷑ deo ſimilis eſt ga. differũt eſſentialit.
Iteʒz ſicut ſe hʒ coꝛpꝰad aĩlazʒ rõnaleʒ:ita ſe habʒ aĩa
rõnalis ad deũ m viuificatõʒ:Fſᷣm ꝙ dicit augꝰ. Si gĩ
coꝛꝑe ſm aliud eſt vita:⁊ ſᷣm aliud ẽ motꝰ: ⁊ m aliaʒ
diſpoſitõʒ ineſt viuere ipſi coꝛpoꝛi: ⁊ ſm aliaʒ moueri
ab ipſa aĩa. vñ coꝛpꝰ prius viuiſicat᷑ ⁊ poſtea mouet᷑.
qð pʒ in apoplexia.Nidemꝰ.n.qꝙ penitꝰ extiguit᷑ motꝰ
in coꝛꝑe:remanet tñ vita.hec aũt ñ pñt eẽ:niſi ſᷣm alið
aliud eẽt vita ⁊ motus in coꝛꝑe ab ipſa aĩa. ꝙ ſiłr aĩa
Fm aliud accipiet vitã a dro:⁊ Fᷣm alind motũ.Si ̊ ꝑ
grãm recipit vitã ſpũaleʒ a do:que vita attendituꝛ in
aſſilatõne eiꝰ ad deũ.ꝑ virtuteʒ aũt gratuitam recipit
motũ ab ipſoſpũalẽ.ſ.ꝙ ipſa mouet᷑ ad bona oꝑa ⁊ me
ritoꝛia.gr̃a nõẽ viꝛtus gtuita:ſᷣ differẽs eẽntia liteꝛ ab
ea.4l Itẽ gra ñ ſolũ multiplicat᷑ ꝑ virtutes ſ̊ ꝑ gras ſa

cramẽtoꝝ ⁊ donoꝝ.vñ nõ ſolũ reꝑit᷑ ga in vnꝛtutibo .
itr

tuitis:vt in fide ſpe ⁊ caritate.ſᷣ etia ĩ ſacmẽtis: ⁊ ſi
in donis. Si g& gr̃a ad alia extendit᷑ ᷓtũ ad vᷣtutes: ptʒ
ꝙ; Ga 1 vrtus ñ ſunt ideʒ ꝑ eẽntiã. ¶ Itẽ qrũcũq; ſunt
orñtie diuerſe:ipſa ſunt diuerſa.ſ̊ gre ⁊ vᷣtutes ſunt di
uerſe dꝛñtie. ̊ ſunt diuerſa. Aldinoꝛ ptʒ.qꝛ vᷣtꝰ diuidit̃
ꝑ vᷣtutes cardiales ⁊ theologicas:gꝛẽa ñ. h̊ ꝑ grãz pᷣue⸗
uenientẽ ſubſequẽtẽ ⁊ cooꝑãteʒ. Cont.diffinit aug.
vtutẽ dicẽs. Virtꝰ ẽ bona q̃litas mẽtis: q̃ recte viuit᷑: q̃
nemo male vtit᷑:quã deꝰ oꝑat᷑ ĩ nobis ſine nobis. Se
hec diffinitio ↄueit ge.qꝛ Ga ẽ bona q̃litas mẽtis:⁊ q̃
recte viuimꝰ.qꝛ ꝑ grãm viuit ⁊ vnit᷑ aia deo.Silit ne⸗
mo male vtit᷑ gra dei:⁊ ipᷣaʒ oꝑat᷑ deꝰ ĩ nobis ⁊ ſine no
bis.4 Itẽ Yli.ĩ li.drñtiaꝝ diffinit gaʒ. Gꝛa ẽ diuine
miſcdie donũ:ꝑ qð bone volũtatis ẽ exitꝰ.⁊ loꝗt᷑ ð exi⸗
tu in opꝰ bonũ.Sʒ vᷣtꝰ ẽ hmõi:qꝛ ẽ donũ diuĩe miſcðie
ipſaz exit volũtas ĩ opꝰ bonũ.ꝗᷓ pᷣtꝰẽ gra. Itẽ ima
go dei ĩ nobis ſᷣm vires attendit᷑:ſic diẽ augꝰ.dicẽs.ꝙ;

mẽs ẽ imago ĩ potẽtia ↄgſcẽdi.⁊ H̊ m intelligẽtiã me⸗
moꝛatiuã vel memoꝛiã ⁊ volũtatẽ.⁊ ẽ ſilitudo in poten

tia diligendi.Si g̊ gea ẽ illud qͥ refoꝛmat᷑ ĩ nobis ima
go dei ꝑficit aĩaʒ qᷓtũ ad vires. Silr virtꝰ ꝑficẽ aiam
ꝙtũ ad vires Fᷣm q̃s hec imago attendit᷑.qꝛ fides ꝑficit

2

vim rõnabilẽ. caritas ↄeupiſcibilẽ. ſpes iraſcibilem. 5§
eiuſdẽ ſunt ꝑfectõis ⁊ qᷓtũ ad idẽ gr̃a ⁊ virtꝰ. g̊ ſũt idẽ.
¶¶ Itez abſtractis vribo ab aĩa ñ diceꝛet᷑ aĩa ſuſceptibi
lis gre:qa abſtraheret᷑ illud pᷣm qð accipit᷑ imago ipᷣiꝰ
ad deũ.⁊ ita abſtraheret᷑ potẽtia ad diuinã ſilitudieʒ.
Szʒ gra ẽ ipſa dina ſilitudo reſpectu cuiꝰ erat ĩ nobis
potẽtia imago.i gra ꝑfiẽ vires ⁊ ſilr virtꝰ.̊ ñ differt
eẽntialr. 4! Itez dignitas vite etne attẽdit᷑ ïtũ ad gᷓ⸗
tiã . h hec dignitas ẽ in vᷣtute:qꝛ vtꝰ fac dignũ vita eter
na. viꝰ ẽ gea. 1 B̊ pʒ: qꝛ hĩtis vᷣtutiboẽ ho dign vita.
Itẽ aug. in ench. Libeꝝ ar. liberandũ ẽ a feruitute
pcti ñ ꝑ ſeipᷣm: ſᷣ ꝑ ſolã gr̃am dei q in fide xrp̃i poſita ẽ.
gea ponit᷑ in fide.̊ gꝛẽa ẽ fides ⁊ ecõuerſo.ſᷣ ſides eſt
virt?. gea ẽ vtꝰ 2 poſita in vᷣ᷑tute. So.dom ꝙ ſiẽ ſe
pʒ eẽ ad oꝑari:⁊ bñ eẽ ad bñ oꝑari:ſic gra ⁊ virtꝰ. ſen
dicamꝰ eẽ ſube aĩe:ſeu eẽ potẽtie.¶ Zaʒ 4 aĩa ſeu poten⸗
tia ſua bñ ẽ:ẽ illð qͥ gta ẽ.qͥ at jta ẽ ſeu m ſbaz ſen ßm

. potẽtiã ẽ gra.qͥ po bñ oꝑat᷑ ẽ ᷣtꝰ. Euis Fʒ ſbaʒ 1 rz

ſint idẽ gẽa 7 tꝰ. ñ tñ m eẽ 1 ratõʒ. Vn ad maioꝛeʒ
orñtiã voluezt qdã dicẽ.ꝙ q̃ ẽ ↄꝑatio aĩe ad ſuas vires
vel potẽtias:eadẽ ẽ ↄpatio gẽe ad vᷣtutẽ.Et exẽplũ pʒ ð
radio ⁊ luie in aere.lumẽ.n.⁊ radiꝰ ſunt idez ᷣm ſbaʒ

ga lumẽ ẽ ſba radij.Differũt tñ ᷣm ratõʒ ⁊ ec. qꝛ lumẽ
dr̃ qð pficit aereʒ indiſtincte.radiꝰ aũt dicit illðᷣ qð ꝑ⸗
ficit ꝑ diſtinctõz in ꝑtibo.qꝛ radius dicit directõʒ ipiꝰ
luis ad hãc ꝑteʒ aeris 2 ad illã.lumẽ aũt ñ. Sitr ĩ aĩa
lumẽ ẽ gꝛa:radiꝰ aũt virtꝰ.qꝛ gꝛa q̃ eſt ipſa lux ꝑfic a⸗
nimã iꝙ̈tũ ad eẽntiã: ⁊ indiſtincte qtũ ad omẽs vires.
Virtus aũt ꝑficit aĩaʒ ꝙᷓtũ ad ꝑtes q̃ ſunt vires eius.
ꝗqa ꝑ fidẽ in aia intelligimꝰ radiũ quendã dirigẽtẽ vim
rõnabilẽ in primã vᷣitatẽ. Caritas aũt ẽ radiꝰ quem
dirigit᷑ ↄcupiſcibił ĩ ſũmã boĩtatẽ. Spes ẽ radiꝰ ꝑ quẽ
dirigit᷑ iraſcibiłĩ ſũmã maieſtatẽ. Sic radiꝰ ſbalit ẽ
in luie.2 ꝑ h̊ eſt lumẽ cã ſbalis ipᷣiꝰ radij. Itẽ lumẽ ẽ cã
effectiua radij ⁊ efficit radiũ.ſilłr ẽ virtus in gẽa ſubalr

eſt gꝛa cã effectiua ſbalis ip̃iꝰ virtutis.vnð dic HBer.

ꝙ virtutes ſunt oꝛdinãtes ꝑ grãm affectões.⁊ ꝓpt h̊ ſiẽ
diceremꝰ ꝙ radij ſunt luis directõnes:ita debemꝰ dicẽ

ꝙ virtutes ſunt oꝛdinatões gr̃e. Scom H̊ ᷓ cũ dr̃.radiꝰ
eſt lumẽ.ñ ẽ pdicatio ꝑ eẽntiam:ſᷣ ꝑ cãm.iitr H. gea ẽ v⸗
tus vel ecõuerſo.Sʒ ſunt ideʒ ſbałr 2 ñ for alr.ſiẽ ſer⸗
rũ ⁊ cultellꝰ ſhałr ideʒ ſunt ſ̊ ñ foꝛalr. ſic gra ñ ẽ oͤtꝰ
oĩno ſm eẽ ⁊ ratõʒ:̊ ᷣm ſham. ¶ Ad obiectũ doõm.
diſfinitio illa dꝛ alit ⁊ alit de ᷣtute ⸗ Gra.qꝛ ꝙ dr ĩ il
la difſinitõe bõa q̃litas inẽtis.doᷣm ꝙ mẽs accipit᷑ du⸗
lr. ſ. ꝓ ſba: vel p ipſa vi vel potẽtia ↄſcẽdi ⁊ diligẽdi.
ccipiẽdo mẽteʒ ꝓut ẽ ſba aie: ſic gra ẽ bona qualitas
mẽtis.qꝛ ſicut dictũ ẽ:gr a reſpiẽ ſubam vel eẽntiã aĩe.
Prout aũt mẽs ſumit᷑ ꝓ vi vel potẽtia:ſic virtꝰ d bõa
qlitas mẽtis.qꝛ virtus reſpicit aĩaʒ qtũ ad ſuas poten

tias. Silr recte viuere dr duplr. vel tũ ad bñ eſſe:yel

ꝙ̈tũ ad bñ oꝑari.ꝑ virtutẽ recte viuimꝰ ꝙtũ ad bñ ope
rari ꝓpt deũ.ꝑ gram recte viuimꝰꝙᷓtũ ad bñ eẽ in deũ.

2 h̊ im recte viue ẽ ĩ pueris:ꝗ neſciut oꝑari.ltroq; ar·

mõ viuũt adulti: qᷓtũ ad bñ ec in deũ ꝑ grãm: ? qᷓtũ ad
bñ oꝑari ꝓpt᷑ deũ:⁊ G̊ ꝑ virtutẽ.⁊ de iſio viuẽ qð eſt qᷓ
tuʒ ad bñ oꝑari habet᷑ in Zeut᷑. Qui fecerit h̊ viuet in
eis.Et.ij.abakuc. Juſtus ex fide viuit. De alio dicit᷑ ĩ
teut. xxx. Ipſe eſt vita tua.ſ.ꝑ grãm.4 Ad alið qð ob
ijcit᷑ ꝙ gra eſt donũ ꝑ qð volũtas exit in opꝰ. dðm ꝙꝙ ſi
cut videmꝰ ꝙ lumẽ eſt ſubałr in radio.qꝛ nõẽ radiꝰ ſi⸗
ne luĩe. ⁊ ideo illud qð ẽ radij ↄueniẽter attribuit᷑ ipſi
lumĩ.ſicut mouere oculũ ad videndũ.h̊ dr ꝓprie de ra
dio:qꝛ directio lumis ꝓprie mouet oculũ ad videnduʒ.

tñ h̊ or de luie. Silr eſt de gr̃a ⁊ virtute:ꝗa gea ſuba-

lit eſt ĩ virtute. ꝓpt hů qð ẽ virtutis attribuit gre ⁊ ecõ
uerſo. Exitus bone volũtatis in opꝰ eſt a virtute ſiẽ
a cã ꝓxima.a gra vᷣo dr eẽ inqᷓtũ gra ẽ ĩ vᷣtute.⸗: Ad a⸗
liud dõᷣm.q aia qᷓtũ ad ſuã eẽntiã eſſ imago dine eẽn⸗
tie ⁊ virtutis ipſius.qᷓtü vo ad ſuas potẽtias vlł vires

eſt imago trinitatis ꝑſonaꝝ.Et prima imago ẽ ſm in⸗
diſtinctõʒ.ſecũda pᷣm diſtinctõz. IEmaginis ẽtũ ad eſ⸗

ſentiã ⁊ indiſtinctõz refoꝛmatiua ẽ gra:cũ ꝑficiat ani⸗

mã ſm diſtinctioneʒ qᷓtum ad eẽntiam. Imaginio q̃tũ
ad vires ⁊ ᷣm diſtinctioneʒ viriũ reſoꝛmatiua eſt vir⸗
tus. ¶ Ad aliud dm. ꝙ potentia que intelligit᷑ ſub ĩ⸗
diſtinctõne cum dicit᷑ rationale: foꝛte non eſt aliud ab
ipſa eſſentia anime inꝙᷓtuʒ rationalis. Sed cum dicit᷑
potentia ad actum iſtũ vel illum: tunc dicitur potẽtia
differre ab eſientia.⁊ vires ſub diſtinctõne differũt ab

eſſentia anime. Preterea gratia perficit potentiaʒ in⸗

itum eſt vt ſit grata deo. AUirtus perficit inqtum potẽ
tia eſt ad opus vt recte operetur.¶ Ad aliud dicẽduʒ.
ꝙ gratia vno modo intelligit᷑ ſicut habens ſitum ⸗ po⸗
tentiam in anima ⁊ diſtinctionem ᷣm vires. Alio mo
do intelligitur gratia in anima ſine poſitiõe ⁊ ſitu. Cũ
enim intelligimus gratiam in anima velut quandã ſi⸗
militudineʒ ad diuinam eſſentiã: ſic nõ determinst ſi⸗

tum in viribus. Scom auteʒ ꝙ intelligimus gratiaz ĩ
rationabili ⁊ gratiaʒ in cõcupiſcibili ⁊ gratiam in ira

ſcibili perficientẽ iſtas vires: ſic intelligitur gratia in
virtute.Quia g̊ prima vis quam perficit gratia eſt vis
rationabilis:⁊ in illa eſt fides. ꝓpter hoc ſides eſt pri⸗
ma virtus: in qua primo gratia manifeſtat᷑.⁊ ꝓpt᷑ hoc
icit᷑ poſita in fide.i Ad aliud dicenduʒ.qꝙ virtꝰ gꝛa
tia ſunt ideʒ ſubſtantialit.? ꝓpter hoc quod eſt vnius
attribuit᷑ alteri:ſicut facere dignum vita eterna. Pri⸗
mo tamen eſt ipſius gratie.attribuit᷑ autez viꝛtuti: ſi⸗
cut quod eſt radij attribuit᷑ lumini. Inde abakuc.ij. at
tribuitur vita fidei. IJuſtus in fide ſua viuit.ſed nõ at⸗
tribuitur fidei quia fides: ſed ratõe gratie in fide.Si⸗
militer quod virtutis eſt attribuit᷑ gratie. Eph.ij. Dei
enim donum eſt non ex opibus iuſticie. Glo.gratia nõ
eſt ex operibus:ſed opera ex gratia.Similiter gᷓ cũ di⸗
citur.virtus facit dignũ vita eterna.hoe dicit ratione
gratie. Sed notandũ ꝙ in vita eterna eſt premiũ gene
rale: quod dicit᷑ denarius.⁊ q́tum ad hoc gratia facit
dignuʒz vita eterna. Sed vlterius ſunt ſpeciales gloꝛie
que reſpondẽt meritis.⁊ qᷓ;tum ad has virtus facit di⸗
gnum illo quod eſt in vita eteꝛna reſpondẽs meriti 8.2
he ſunt ſpãles gloꝛie:de quibus dicit᷑.j.coꝝ.xv.Alia ẽ
claritas ſolis.alia lune.alia ſtellarũ.⁊ hoc tangit glo.
ſuꝑ illũ locũ.

Articul?quitus

Eclarato quid ſit gratia ſm rem: queren⸗
dum eſt quid ſit gratia m nomĩs rationẽ.
Deinde quid ſit m diffinitioneʒ aꝛticulo ſe
quenti.¶ Circa primuʒ notandum gratia dicit vel
gratiſdãs:vel gratiſdatũ: vel geatumfaciens. Primo
modo impꝛopꝛie.⁊ hoc modo dicit᷑ deus gratia vel di⸗
uina volũtas.ij.ſent᷑. Secũdo modo ↄmunit. Quicqd
enim gratis datur hoc eſt ſine meritis: gratis põt di⸗
ci.in qua ſigniſicatione accipit᷑ prima coꝝ. xij. Diuiſi⸗
ones gratiarũ ſunt: vnus autẽ ſpũs. Teꝛcio mõ ꝓprie
dieit᷑. Coĩs enim ratio nomĩatõnis gꝛatie eſt:eo ꝙ gea
tis data.ſed ꝓpꝛie eo ꝙ nos gratos fſacit.in B ſenſu ſu⸗
mitur.j.ephe.In laudeʒ gloꝛie gratie eius:in qua gꝛa
tificauit nos ĩ dilecto filio ſuo.Glo.nos fecit gratos.
Scðm ꝗ cõmuneʒ acceptioneʒ ratio huius nomĩs gra
tia eſt donum a deo ſine meritis datum:ſeu illud ſit cõ
creatum vt imago dei in nobis: ſeu ſuperadditum vt
ſcientia: ſeu faciens gratum vt primum donum ſaluti⸗
ferum indiſtinctum: de quo facta eſt queſtio: ſeu pᷣma

virtus in qua donum gratie manifeſtatur vt fides. VUn

d&æ ad Hebre.vltimo.Optimuʒ eſt gratia ſtabilire cor

⁊c̃. Glo.vt habeatis fidem perfectam credentes omĩa

munda eſſe mundis:ſeu primus gratie effectus poſt la

pflum in nobis ſcʒz remiſſio peccatoꝝ. Vnde.j.ro.Gra
tia vobis ⁊ pax. Glo.gratia.i.remiſſio peccatoꝛuʒ ſeu

nin
ien,
Mni⸗
ĩ
pir,
bi⸗
ob
cit
id
tab
in,
i

ſai
go.

Me.

ſoſe
el
mno
N⸗

N
6

n
1a
e.
n
teo
N
luri
ins
cor
mnia
n
510
ſeu

quo ſumit᷑ ꝙ cꝛa ẽ ſi

Mueſtio

gra progatiua quedã in oꝛdinibo.vñ/j.Thi.j. Gr̃a ⁊
miſcdᷣia. Glo. gra h accipit᷑ qʒð in alijs epłis dꝛ remiſ⸗
ſio peccatoꝝ. Gra pᷣo quã h addit ep̃is optat᷑ſ.dona⸗
tio ſpũſſancti q miſtri dei armant᷑: ſeu gre ſignũ.vt ꝓ⸗
phetia ⁊ oꝑatio miraculoꝝ.de quibo.j.coꝝ.xij. diuiſio
nes ir ſunt ⁊c.ſeu illud qð ſequit᷑ ad grãzʒ vt vita et
na.
catõis ꝓ ga iuſtificatõis. Et Zach.iij. Adeqᷣbit gtiã
gẽe eius. Scom ꝗᷓ coẽʒ noĩs gtie acceptõʒ ſeptẽ modis
dꝛ. donũ creatũ.donũ ſuꝑadditũ.donũ gtũfaciẽs.pᷣma
virtus in q donũ gtie manifeſtat᷑ primꝰ effectꝰ gratie.
gr̃e progatiua.gre ſignũ.donũ ↄſequẽs ad gtiã. Scðʒ
ꝓpriã ⁊ pᷣcipuã ratõʒ gꝛa ẽ donũ a deo ſine meritis da⸗
tũ:gtũfaciẽs hñtẽ.Ex q̊ͥ pʒ qd ſit gr̃a ᷣm nomẽ.

NAꝛticulus ſextus

Onſequent᷑ querit᷑ qꝗd ſit gr̃a ſᷣm diffinitiõʒ
1 dant? multe diffinitiões gꝛe. Scom anſel.
gra eſt coꝛdis delectatio.fm alios gratia ẽ

ſanitas mentiñ. Iteʒz ephe.j. In qͥ credẽtes ſiãti eſtis ĩ

ſpũ ꝓmiſſiõis. Glo.imagine dei refoꝛmata ĩ nobis.Ex
Iculũ imagis. Iteʒ in glo. eplaꝝ.
BGra eſt iuſtiſicatio ſen remiſſio pctoꝝ. Iteʒ in ps. Vt
exhilaret faciẽ in oleo. Glo.gr̃a eſt quidã nitoꝛ aĩe ad
ↄciliandũ ſanctũ amoꝛẽ. Itẽ gra eſt manifeſtatio ſpũſ⸗
ſancti.j.coꝝ.xij. Diuiſiones grãꝝ ſunt ⁊c̃. vnicuiq; da
tur manifeſtatio ⁊c.Et bec vltima diffinitio ẽ ge gra
tiſdate:ñ gr̃e gratũfaciẽtis.reliq̃ po ſunt gre gtũfaciẽ⸗
tis.¶: Sʒ qꝛ nõ ponũt in genꝰ ſ̊ in cãm:ideo nõ ſunt ꝑ
prie diffinitões. Pꝛima.n.naturalit eſt aſſigta.Gra ẽ
coꝛdis delectatio:nec ↄuertit᷑. Scða foꝛmalr. Gfa ẽ ſa
nitas ⁊c̃. Tercia ſiłr. Gꝛa eſt ſigculũ.Quarta eſfecti

ue.Gra eſt iuſtificatio. Quinta metaphoꝛice aſſignat᷑

Pẽꝛa eſt quida motoꝛ vel ꝗdã nitoꝛ ⁊c.⁊ effectiue ſᷣm ꝙ
gra facit hoĩeʒ gꝛatũ vel acceptũ ſᷣm ꝙ dr̃ danieł.j.de⸗
dit dñs grãm danieli in ↄſpectu principis eunuchoꝝ.
Sonũt᷑ aũt due tales a mgr̃is.Gꝛa ẽ gtiſdata gra⸗
tũ faciẽs bñteʒ: ⁊ gꝛatũ reddens opꝰ ꝓpt᷑ btitudinem.
Alia eſt hec.Gr̃a eſt hitus mẽtis vłr totius vite oꝛdi⸗
natiuꝰ. Prima magis indicat ꝗd ſit gẽa ſm nomẽ: qᷓ
quid ſit ᷣm ratõʒ.Scða indicat ꝗd ſit ſm ratiõz:q ſic
ꝓbat᷑. Qõ eſt ſba.⁊ ſic de alijs generibo. ẽ q̃litas. q̃li
tatis vo multe ſunt ſpẽs.nõ ẽ foꝛma vel cirea aliꝗd co⸗
ſtans figura.nec ẽ natuꝛalis potẽtia vel impotentia.⁊
ſic de alijs ab hĩtu. ẽ hitus vel diſpoſitio.⁊ ñ fiat vis
de drñtia int hitũ ⁊ diſpoſitõʒ.Eſt ̊ᷓ bitꝰ nõ coꝛꝑis.S
aĩe.nõ aĩe niſi rõnalis.eſi &̊ mẽtis hitus.nõ hitꝰ ſpecu
latiuꝰ vt ſcia:&ᷓ hĩtꝰ vite oꝛdinatiuꝰ.ſ̊ h̊ dupłr.in loco
ꝑticulari:vel vbiq;. In loco ꝑticulari vt vᷣtutes politi⸗
ce. alijs.n. ⁊ alijs legibo ⁊ moꝛibo viuit᷑ in diuerſis re⸗
gnis.Ad iſtaꝝ ꝗ̊ drñtiaʒ dicit᷑ vlłr oꝛdinatiuꝰ.ᷣ qꝛ oĩa
iſta ↄueniũt caritati ⁊ cuilibʒ vᷣtuti ſoꝛmate: inꝗrẽda ẽ
drñtia oꝛdinatõis:quã efficit virtꝰ q̃libʒ ⁊ gra.⁊ ↄſtat
ꝙ quelibʒ virtꝰ vnũ ſolũ actũ oꝛdinat pᷣmo ⁊ ꝑſe:gtia
aũt oẽs. Igit᷑ gr̃a ẽ hitus vłr oꝛdinatiuꝰ vite totiꝰ.qð
nõ virtꝰ aliq foꝛmata. relingt᷑ ꝙ gra ẽ hĩtꝰ mẽtis vlr
vite totius oꝛdinatiuꝰ.

Membrũ teꝛciumm

Onſequẽt querit᷑ e dꝛñtijs gre: an qtia
ſit diuiſibilis ꝑ drñtias.⁊ querit᷑ ĩ gene⸗
rali.Primo.an gꝛa ſit diuiſibiĩ ꝑ drñti⸗
ags ſm aliquẽ modnz. Scðo. ſuppoſito ꝗ;
ſic:q̃rit᷑ ſpẽałr.v.ponẽda ſit ga oꝑans ⁊ cooꝑãs.Teꝛ
cio.v.ponẽda ſit ga pᷣneniẽs ⁊ ſubſequẽs. Quarto.de
diuiſiõe ꝑ ſcire velle ⁊ oxꝑari.Quĩto.de dꝛñtia gẽe qtũ

