ꝑſeuerauerit in meritis finalit᷑. Ala q̃ ẽ p̃aeſtinati in⸗
foꝛmis nõ radicat᷑ ĩ meritis.vñ nlła ẽ eiꝰ certitudo ex

meritis ſimpłr: lʒ ſit ex meritis potẽtia.nec ſeqꝗt᷑ de p̃⸗

ſcito g hʒz ſ peʒ ſoꝛmatã ꝙ fallat᷑: ꝙᷓnis nõ ſaluet᷑.qꝛ nõ
bʒ de ſalute niſi ſub hac ↄditõe ſi ꝑſeuerauerit:⁊ ĩ hoc
nũqᷓ fallit. Ad h̊ aũt qð obijcit᷑ ꝙ pᷣdeſtinatus obti⸗
nebit illud ad qð eſt predeſtinatꝰ: ⁊ ita eſt maioꝛ certi
tudo. Dicendũ ꝙ obtentꝰ ille futurus nõ ponit aliquã

certitudinẽ q relinquit᷑ ex meritis actu vel hĩtu exiſten

tib: ſß ſolũ ex meritis potẽtia exñtibo.⁊ ꝓpter ꝑ̊ ñ ſegt
ꝙ ſi ille obtinebit: ꝙ ꝓyt᷑ H̊ maioꝛeʒ hẽat certitudinẽ qᷓ

alter ꝗ nõ obtinebit. cum illius certitudo ſit ex meritis

actu vel bĩtu exñtibo.Certitudo.n.que nõ eſt preſum⸗
ptio ex meritis eſt:⁊ ex meritis ſe ↄmetit᷑. Alit rñdent.
quidã.ꝙ eſt certitudo expectantis: ⁊ certitudo rei que

expectat᷑: ⁊ certitudo er ꝑte illius ꝑ quẽ expectat᷑. Cer

titudo expectantis dependet ex meritis. Certitudo rei
expectate dpendet ex ratõe diuine p̃oꝛdinatõis.Certi
tudo ex ꝑte illius ꝑ quẽ expectat᷑ dependet ex gra diuĩe
reuelatõis. Primo mõ eſt certitudo in p̃ſcito exñte in
caritate. Scðo mõ eſt certitudo ſalutis in p̃deſtinato

exñti ĩ peccato moꝛtali. Tercio mõ ẽ certitudo ſalutis

in viro ꝑfecto cui facta eſt reuelatio ſalutis.ſicut Pau
lo.ij. ad Thy. iiij. Scio cui credidi a certꝰ ſuʒ ⁊c. Pri
mo mõ tercio certitudo maioꝛ ẽ qtũ ad illũ cuiꝰeſt:⁊

hãc reſpicit ſpes. Scdo vᷣo mõ certitudo maioꝛ eſt qᷓtũ

ad rem:⁊ hãc reſpicit reꝝ oꝛdo.

te „V ueſtio.lxxvj.de timo
Onſequens eſt in⸗

quirere de timoꝛe ᷣuili. ⁊ ad plenioꝛẽ
intelligentiã pꝛimo querendũ ẽ de dif/
ferentijs timoꝛis. Scðo.de timoꝛe ſeꝛ
uili an ſit donũ ſpũſſancti. Tercio.de
actu timoꝛis Fᷣuilis an ſit bonus vel malꝰ.Quarto.de
de drñtia timoꝛis Fᷣuilis ad alios.

NMNlembꝛũ pꝛimuʒ

D primũ obycit᷑ ſic.Orñtie timoꝛis mł⸗
tipłr aſſignant᷑. Uno mõ a Meda ſuꝑil⸗
lud ꝓuerb.j. Initiũ ſapĩe ẽ timoꝛ dñi.ibi
ponit duas drñtias dicẽs.ꝙ ẽ timoꝛ ſᷣui
lis ⁊ amicabilis.Aſſignt᷑ aũt a Ceſario ⁊ Augꝗ.ſuper
viij.ad Ro.ꝑ q̃tuoꝛ dꝛntias.ſ.timoꝛ mũdanꝰ.ᷣuil.ini⸗
tialis.⁊ filialis. Aſſigt ⁊ Jo.damaſ.ſex drñtias timo
ris dicẽs.Sex ſunt ſpẽs timoꝛis.Prima ẽ ſegnicies:q̃
eſt timoꝛ future oꝑatõis.Scða erubeſcẽtia:q ẽ timoꝛ ĩ
turpi actu. Tercia verecũdia:q̃ ẽ timoꝛ in expectatiõe
ↄuicij. Quarta admiratio:q̃ ẽ timoꝛ ex magna imagi⸗
natõe.Quita ẽ ſtupoꝛ:ꝗ ẽ timoꝛ ex inſolita imagiatõe.
Sexta agonia:q̃ ẽ timoꝛ ꝑ infoꝛtuniũ vel caſuʒ. Cuʒ g
ſic differẽt᷑ fiat aſſigtio drñtiaꝝ timoꝛis:nec ſint redu⸗
cibiles drñtie q̃ ſunt ᷣm vnã diuiſionẽ ad drñtias al⸗
teriꝰ diuiſiõis.vel etiã diuiſio q̃ ẽ ꝑ paucioꝛes dꝛñtias
n ↄpᷣhẽdit illã diuiſionẽ q ẽ ꝑ piures: videt᷑ incõueniẽs
diuiſio:vel inſufficiẽs:vel ſuꝑflua.cũ ponat dam̃.drñ⸗
tiã timoꝛis naturalis quã difinit ſic. Timoꝛ nat᷑alis
eſt nolẽte aĩa ſeꝑari a coꝛꝑe ꝓrt᷑ eã qᷓẽ impoſita ei a cõ
ditoꝛe naturalẽ ad coꝛpꝰ ↄpaſſiõz ⁊ familiaritatẽ ꝓgt
quã naturalr timet ⁊ rẽnuit moꝛtẽ. Sʒ hoſtat in nilla
drñtia pᷣdictaꝝ diuiſionũ ↄtinet᷑.̊ pᷣdicte diuiſiões nõ
ſunt ↄueniẽt aſſigte. Itẽ qrit᷑ q ſit dꝛñtia pᷣdictaꝝ di

uiſionũ. Rñſio.Limoꝛ accipit᷑ dupłr. Vno mõ vt

22 ½

ſolũ noĩet paſſionẽ q̃ generat᷑ ex dpᷣbenſione rei diſcon
ueniẽtis diſtantis. Alio mõ vt ↄcernat volũtatẽ ſeu af
fectũ vel motũ ipᷣius volũtatis circa ipſaʒ paſſiõʒ. ſᷣm
aũt ꝙ ↄſiderat᷑ ᷣmo mõ ẽ ſex mẽbꝛis diuiſio Damaſ.ſᷣ
Fʒ ſecũdũ modũ ſunt alie diuiſiões accepte ſ᷑ differẽt.
Vna.n.ẽ coĩoꝛ q̃ ↄpᷣhẽdit motũ volũtatis circa paſſiõʒ
timoꝛis meritoꝛiũ ⁊ demeritoꝛiũ:gtuitũ vel ↄꝛiũ.ſ.illa
q̃ ẽ ꝑ q̃tuoꝛ drñtias.reliqua aũt q ẽ ſpãlis ↄprehendit
motũ volũtariũ vel affectũ meritoꝛiũ.¶ Aſſignatio at
pᷣme q̃ ẽ ꝑ duas dꝛñtias tioꝛis ẽ gtuiti:qꝛ cũ ſit duplex
gẽa.gratiſdata ⁊ gtũfaciẽs.a prima gr̃a ẽ timoꝛ ᷣuilis
q eſt timoꝛ gratiſdatꝰ.a ſcdᷣa ẽ timoꝛ aliꝰ.ſ.amicabilis
ꝗ diuidit᷑ in timoꝛẽ initialẽ ⁊ filialẽ: ⁊ etiã in timoꝛẽ re
uerẽtie.¶: Aſſignatio aũt diuiſionũ ꝑ q̃tuoꝛ mẽbꝛa ſic
põt pateꝛe.ieſt.n.diuiſio timoꝛis ſᷣm ꝙ timoꝛ coĩt acci
pit᷑ ꝓ motu volũtatis meritoꝛio vel demeritoꝛio.Cũ g
ſit timoꝛ libidinoſus ⁊ gratuitꝰ. Limoꝛ aũt libidino⸗
ſus ꝗ eſt ex impꝛoba volſũtate male humiliãs ẽ tioꝛ mũ
.danꝰ. Limoꝛ vᷣo gratuitꝰ ẽ cuiꝰ principiũ ẽ gẽa.⁊ reci
pit drñtiaʒ ̊ mõ.qꝛ aut timoꝛe tuito timet᷑ pena ̊ñ
timet᷑ offenſa. aut timet᷑ pena ⁊ etiã offenſa.aut timet᷑
ſolũ offenſa.aut neutrũ timet᷑: pᷣ ẽ ipius reuerẽtie ma⸗
gnitudis dine maieſtatis. Scom primũ modum ẽ illa
dꝛñtia timoꝛis q̃ timoꝛ ᷣuilis.ſcdðᷣo mõ ẽ timoꝛ initi
alis.teꝛcio mõ ẽ timoꝛ filialis.⁊ q̃ꝛto mõ filialis ſilłit.ſᷣ
Fm diuerſos ſlatus. Scdm terciũ modũ dr̃ ſᷣm ꝙ ẽ in
via.q̃rto mõ ſᷣm ꝙ ẽ in patria. Cõtinet᷑ aũt ſub timoẽ
mũdano timoꝛ hnanꝰ.nã ſtricte loquẽdo ſolemꝰ diſtin
guẽ timoꝛẽ mũdanũ ⁊ hũanuʒ.coĩt loquẽdo diuidimꝰ
mũdanũ ĩ hũanũ ⁊ mũdanũ.hũanũ qͥ ꝗs eligit peccaẽ
ne ledat᷑ in coꝛpoẽ.mũdanũ qͥ ꝗs eligit peccare ne leda
tur in poſſeſſiõe.q Aſſignatio timoꝛis ſᷣm cãm ẽ ſᷣm ꝙ
timoꝛ dicit᷑ paſſio relicta ex ↄpᷣhenſione cuiuſlibʒ incõ
ueniẽſis diſtantis. Diſcõueniens aũt diſtãs aut eſt ab
oꝑatõe nr̃a:aut ñ.Si ſic.aut ſʒ ꝙ ẽ ĩ fieri: aut ſᷣm ꝙ ẽ
in facto eẽ. Si ſᷣm ꝙ eſt in fieri: tũc timet᷑ difficultas q̃
eſt in fiendo. ⁊ Fm h̊ ſumit᷑ pꝛima ſpẽs timoꝛis que ẽ ſe
gnicies:q eſt timoꝛ future oꝑatõis.Si aũt ſᷣm ꝙ eſt in
facto eẽ:h̊ eſt dupłr.aut.n.timet᷑ incõueniẽs ↄfuſionis
ſeu indecentie qtũ ad aliũ ↄgnoſcentẽ:ſeu qᷓtũ ad aliã
cognitiõʒ. Aut timet᷑ iconemẽs diſplicẽtie ſeu infamie
qtũ ad voluntatẽ alteriꝰ ſeu qᷓtũ ad aliũ repꝛobanteʒz ·
hec.n.dno ſunt in facto bonũ opus. poſtea ↄdecẽtia ex
AS* ipſius oꝑis: ⁊ ↄplacẽtia ex appꝛobatõne oꝑis.
vñ ecõtra accidit dꝛñtia timoꝛis erubeſcẽtie:q̃ ẽ timor
ↄfuſionis ſeu indecẽtie in manifeſtatõne turpis actꝰ.⁊
etiã verecũdia q ẽ timoꝛ diſplicẽtie ſen infamie vel con
uicij ⁊c. Et iia tres ſunt orntie timoꝛis q̃ accidũt ciꝛca
oꝑatõʒ nr̃am. Si vo ↄſiderat᷑ ᷣm ꝙ nõ eſt a nr̃a oꝑati⸗
one:ſiłr ſumũt᷑ tres drñtie.⁊ H̊ͥ mõ aut eſt enĩ inconue

niẽs ſeu diſcõueniẽs qᷓtũ ad cognitõʒ aut qᷓtũ ad affe⸗

etũ.Si qᷓtũ ad cognitõʒ ↄſiderat᷑: ⁊ ̊ etiã ẽ dupłr.aut
eni attencit᷑ hec diſcõueniẽtia qᷓtũ ad cognitũ.⁊ ſic eſt
admiratio q̃ eſt ex incõueniẽti ex magna imaginatiõe.
Aut eſt ex ꝑte cognoſcẽtis.⁊ ſic eſt ſtupoꝛꝗ eſt timoꝛ ex
inſolita imaginatõe. Si aũt eſt incõneniẽs qᷓtũ ad affe

ctũ:ſic accipit᷑ ſerta ⁊ vltima dꝛñtia q̃ eſt agonia: q̃ eſi

timoꝛ cuiuſcũq; aduerſitatis offendẽtis affectũ.4 Ad

illud qð obijcit᷑ de timoꝛe naturali.dᷣm ꝙ ñ ponit᷑ ibi
dꝛntia noua timoꝛis.̊ loqt ibi de timoẽ naturali rp̃i q̃̊

afficiebat᷑ ĩ agonia paſſiois.⁊ pᷣt ↄpᷣhẽdi ſub illa diſfe⸗

rẽtia q ẽ agonia:vt pʒ ex vᷣbis damal. dicẽtis. ꝙ natu⸗

ralit᷑ timet ⁊ agoniã patit᷑ ⁊ renuit moꝛtẽ.

Membꝛum ſecũdũ

Einde qrit᷑.an timoꝛ vᷣuitł᷑ ſit donũ ſpũſſã

cti. Vd h̊ ſic. Cimoꝛ pᷣuilis ñ ↄpatit᷑ ſecũ

ſpm̃ſ.j.Joh.iiij. Cimoꝛ ñ ẽ in caritate.
. . . (41 VYtẽ.· viij. ad ro.Mõ accepiſtis iteꝝ ſpm̃
Fuitutis in timoẽ ⁊c᷑. Glo.Eſt timoꝛ ꝗ nõ ẽ in caritate

ſeʒ Fuilis ⁊c᷑.¶ ſi timoꝛ ñ pᷣ̃t eẽ cũ caritate:nec cũ ſpiri⸗
tuſancto:nõ erit donũ ſpũſſancti.¶¶ Itẽ cuiꝰ vſus ma⸗
lus eſt ipᷣm ẽ malũ: ⁊ cuiꝰ vſus bonꝰ eſt ip̃m ẽ bonũ.ſed
timoꝛis puilis vſus ẽ malus:cũ dicat aug. Timoẽ ſer
uili nullꝰ bñ vtit᷑· cũ malũ ñ ſit a ſpũſa. neq; tĩoꝛ ſᷣuił
cũ ſit malꝰ.] Iteʒ aliqꝗs diligẽs aligd pluſeꝙ; deü: dili⸗
gendo illud peccat moꝛtalit.ᷓ aligs timẽs aliꝗd pluſ⸗
ꝙ üᷣ peccat moꝛtalr. Sʒ times ſeruilit plus timet pe
na ꝙᷓ vũ. ̊ peccat moꝛtalit.ſ̊ qð ẽ hmõi nẽ a ſpũſcto.
Itez oĩs diligẽs xxũ ꝓyt aliud peccat:qꝛ vtit᷑ fruẽdo.
Soĩs timẽs deũ ꝗpt᷑ aliud peccat.ſ̊ talis ẽ timẽs ſᷣuitr

timet. n. deñ ꝗpt penã.ꝗ̊ bmõi ñ ẽ a ſpuſa. 4 Itẽ. j. ad

coꝝ· x. Dia in gkam dei facite. g cũ ſᷣuiamꝰ deo timẽdo
⁊ amando:debemꝰ eũ amare ⁊ timere ad glam eiꝰ.vñ

oẽm timoꝛẽ debemꝰ tenemur referre in ceũ. ſ̊ h̊ ñ fac̃

Fuilis timoꝛ.refert.n.ſolũ ad penaʒ:quare pctẽ̃ᷣm videt
eſſe.ꝙᷓ nec ẽ a ſpũſa.¶¶ Item. vij. Aath. ¶ 20 põt arbor
mala fructus bonos facere.ᷓ mala volũtas nõ põt bo⸗
nũñ opus facere.&̊ in timoꝛe pᷣuili ẽ mala volũtas ᷣm
dicit augꝰ.ſuꝑ illud pᷣs.Cõfſige timoꝛe tuo carnes me⸗
as ⁊c. Limoꝛ puilis ñ tranſfigit carnẽ:qꝛ viuit ĩ eo vo
luntas peccandi:⁊a ſequeret᷑ opꝰſi ſperaret᷑ impunitas.
mallet. n. licere:dolet ñ licere qð ler vetat. Et ita timoꝛ
geſt egrediẽs ab iſta volũtate ñ põt eẽ bonũ. ꝙ nec erit
aſpũᷣſa.⸗! Iteʒ Greg. in moꝛał.Job.iij.ſuꝑ illð.Quaẽ
nĩ vulua moꝛtuꝰ ſuʒ. Glo.cũ pena timet᷑ ?⁊ deꝰ ñ ama
tur: timoꝛ ex tumoꝛe naſcit᷑:ñ ex hũilitate.⁊ loꝗt᷑ de ti
moꝛe Fuili.⁊ ita cũ timoꝛ ſit malũ: ñ erit a ſpũſa.⸗ ita
nec donũ eius. vnde.ij.coꝝ.vj.Que ꝑticipatio iuſticie
ad iniqtatẽ:⁊ que ↄuentio lucis ad tenebras.vñ ptʒ q;
ſi eſt malũ:ꝙ nõ ſit a ſpnſancto.⁊ ita nec donum eius.
Contra. viij.ad ro. Qon accepiſtis iteꝝ ſpm̃ puitu⸗
tis in timoẽ. Glo. Vnus ſpũs eſt ꝗ facit duos tĩores.
duo.n.timoꝛes inſinuãt᷑. AUnus ꝗ eſt in caritate:qui ẽ
caſtus.alter qui nõ eſt ĩ caritate:qui ẽ ſuilis.⁊ ita ſᷣui

lem timoꝛẽ facit ſpũſſanctꝰ. eſt q̊ a ſpũſancto:⁊ ↄſequẽt᷑

donum eius.¶: Item timoꝛ ſeruilis preꝑat animaʒ ad
caritatem: ſᷣm ꝙ dicit᷑ in pᷣs.A iudicijs.n.tuis timui.
Glo.timoꝛ ſeruilis pedagogus me pceſſit:ꝗ ad caſtuʒ
timoꝛẽ ducit. Sʒ ſᷣm ꝙ ducit ad caritateʒ eſt bonũ.̊ a
ſpũſancto. Rñſio.cuzʒ dico timoꝛ ſeruilis dno dico.
Rõne huiꝰ ꝙ dico ſeruilis: vnũ eſt ꝙ timet᷑ pena ꝑ ſe:
ſeu timet᷑ deus ne puniat eternalit.ſicut aliꝗs ſeruꝰ ti⸗
met dñm ſuũ ne puniat eum pena coꝛꝑali vel affligat.
Aliud eſt excluſio amoꝛis iuſticie ſeu amoꝛis eiꝰ ꝗ ti⸗

met᷑. Etuʒ aũt ad primũ modũ nulla defoꝛmitas no⸗
tat᷑ in hoc ꝙ dico ſeꝛuile.ſᷣ qᷓtuʒ ad ſecũdũ notat᷑ defoꝛ
mitas:quare ponit᷑ in timẽte Fᷣuilit ſᷣm illũ moduʒ vo
lũtas peccandi moꝛtalłr. Scoõm ꝗ primũ modũ dicit᷑ ti

moꝛ Fuilis donũ ſpũſſancti: inqᷓtũ timoꝛ ille fac reſiliẽ

a pcto. Mtũ vᷣo ad ſecũdũ ↄnotatũ ñ ẽ a ſpũſa.⁊ ſic pʒ

rñſio ad primũ.qꝛ nõ ſequit᷑. nõ ꝑmanet cũ ſpũſancto.
nõ eſt donũ eiꝰ. Et notandũ ꝙ h ñ ẽ rõne ipiꝰ inqtũ ẽ
a ſpũſancto.Diſtinguit᷑.n.ꝙ quedam ſunt a ſpũſcto ⁊

cum ſpũſaneto.ſicut foꝛmate vitutes ſcilʒ fides.ſpes.
caritas.Quedaʒ auteʒ ſunt a ſpirituſancto ⁊ non cuʒ

ſpirituſancto.vt timoꝛ ᷣuilis ⁊ fides ĩfoꝛmis ⁊ hmõi.
Quedaʒ vo ſunt cũ ſpũſancto ⁊ nõ a ſpũſancto.vt ve⸗
nialia pcta. Quedã vᷣo que nec ſunt a ſpũſancto nec cũ

ſpũſancto.ſicut moꝛtalia pct̃a. Vñ dðᷣm ꝙ qdam ſunt
dona ſpirituſſancti vt preparent ad caritatem ipſum
ſubiectum. Quedam ðvo vt perficiant ipſum. Que vᷣo

ſunt ſpũſſancti vt preparẽt ad caritatẽ ipᷣm ſubiectü:ñ
ſunt cũ ſpũſancto.ſᷣ q̃ ſunt vt ꝑficiãt: iſta ſunt cũ ſpiri⸗

tuſancto.De primis eſt timoꝛ ᷣuilis.⁊ ꝓpter h̊ nõ ma⸗

net cũ ſpũſancto.vnde dicũt ꝙ timoꝛ ᷣuilis introducit
initialẽ ⁊ filialẽ ꝗ ſunt ꝑficientes m magis ⁊ minus:
ſiẽ ſeta filũ.⁊ etia ↄꝑat᷑ oxrimello qð preꝑat coꝛpus ad

receptõʒ medicine.l Ad ſecũdũ et᷑ pʒ rñſio ꝑ interem⸗
ptionẽ illiꝰ ꝓpoſitõnis.ꝙ vſus ſeruilis timoꝛis malus

f— —

8.
R
e
Anma
den
Tita
ſicie
39
eins.
ntn/
neo,
ni⸗
fyi
lit

Queſtio

eſt. Vſus.n.ſeruilis timoꝛis eſt reſilire a pct̃o ꝓpt᷑ pe⸗
nam eteꝛnã ne inferat᷑ a dro. vo dr ꝙ timoꝛ ſeꝛuilis
eſt quo nemo bñ vtit᷑. Dicendũ ẽ ꝙ vti eſt duptr. Or eĩ
large fm ꝙ vtiẽ aliqd aſſumere in facultatẽ volũtatis.
2 Fm h̊ eſt bñ vti timoꝛe Fuili:qꝛ bmõi timoꝛ eſt preꝑa⸗
toꝛius ad caritatẽ ꝑ abſtinentia a malo.Aliter.n. dicit
vti ſtricte in ꝙ vti ẽ vſum referre ad illud quo fruẽdũ
eſt. ⁊ m hoc timoꝛe Fuili nullus bñ vtit᷑: cu ipſe vſus
nõ referat᷑ ad deũ.Et ſic pʒ rñſio ad ſecũdũ q Ad ter⸗
ciũ ſoluit᷑ ꝑ interemptioneʒ illius.timẽs ſeruiliter pl
timet penam qᷓ; deũ.⁊ boc eſt: qꝛ timoꝛ ſeruilis ẽ reſpe⸗
ctu rei potentis inferre paſſionẽ. Limẽs po ſeruiliter
nõ credit penaʒ potentioꝛẽ deo ad inferendũ paſſionẽ.
vñ ꝗpꝛie loquẽdo nõ timet᷑ pena pluſqᷓᷓ deꝰ.¶¶ Ad quaꝛ
tũ eſt rñſio ꝙ nõ ſequit᷑.diligẽs deũ ꝓpt᷑ aliud:peccat.
&ᷣtimẽs deũ ꝓpteꝛ aliund:peccat.noaʒ alia cauſalitas no
tat᷑ hinc ⁊ inde.Cũ.n.dico: diligens deũ ꝓpter alið.ꝑ
banc prepoſitõʒ ꝗpter notat᷑ finis adipiſcendꝰ ad quẽ
eſt intentio diligẽtis.Cum aũt dẽ:timet trũ ꝓpt᷑ aliud.
hec dictio ꝗpter nõ notat ſinẽ ad quẽ eſt motus:immo
terminũ a quo ẽ motus. vnde timens ſeruiliter timet
deũ ꝓpter aliud cauendũ.ſ̊ diligens deũ ꝓPter alið: di
ligit eũ ꝓpter aliud adipiſcendũ qð ei pponit.xñ illius
dilectiõis eſt radix amoꝛ libidinoſus ſeu inoꝛdinatꝰ. ſ
illius timoꝛis nõ.⁊ ꝗpter h̊ iſtud peccatũ eſt: illud nõ.
Sed melins videt᷑ dom.q deꝰ timoꝛe Fᷣuili ñ timet᷑ ꝓ⸗
pter aliud ſ̊ ꝓpter ſe. Limet᷑.n.quia potentiſſimus eſt
inferendi penam vel inferre.vñ plus timet᷑ potentia ĩ⸗
ferentis penã qᷓ ipſa pena. Et ſic pʒ rñſio ad quartuzʒ.
Ad quintũ dõm. ꝙ cũ dicit᷑ omĩa tenemur referre ĩ
cũ:ſeu omĩa facere in gloꝛiã dei:cum ſit tentio prece⸗
pti affirmatiui:nõ obligat ad ſemꝑ lʒ ſemꝑ obliget. vñ
dðm ꝙ nõ obligat niſi ẽtũ ad ſtatu.ſ.cũ aligs ẽ potẽs
⁊ ↄſiderans ⁊ ↄprehendẽs deũ: ⁊ ↄferens ipſuʒ opꝰ ad
drũ.Dico ̊ ꝙ geſt in peccato moꝛtali nõ eſt potens re⸗
ſerre omĩa in txũ:eo ꝙ nõ bʒ grãm. ⁊ etiã ille qui dor⸗
mit vel inſanꝰ eſt vel occupatus eſt ad aliud opꝰ. ſʒ ha⸗
beat grãm: 2 H eſt quia nõ eſt ↄprehendẽs vel conferẽs.
⁊ ideo qᷓtum ad iſtos ſtatus nõ eſt illud implendum.
¶Ad ſextuʒ dᷣm.ꝙ timoꝛis ſeruilis duplex eſt radix.
Inẽtũ. n. ſeruile dicit pene timoꝛeʒ ꝗpt ſe:vel timoꝛeʒ
potẽtis inferre penã.radix eius ẽ libeꝝ ar. cũ fide iuſii
cie dei ⁊ pene eterne.⁊ m &̊D radix eſt bona ⁊ ipe timor
fructus bonꝰ.Inqtũ ſeꝛuile dicit excluſiõʒ amoꝛis iu⸗
ſticie cũ volũtate peccandi ſi eẽt impunitas. principiũ
hʒ libeꝝ ar.cũ fomite. ⁊ ᷣm hũc modũ ſiẽ dictũ ẽ priꝰ:
nõẽ onũ.Et ſic pʒ rñſio. Ad vltimũ qð dicit Greg.
dðm ꝙ cũ pena timet᷑ ⁊ facies dei ñ amat᷑:S põt eẽ du⸗
plicit.õ amare.n. dẽ duplr. vel odiẽs: vel ñ diligẽs.
Si nõ amare ponit odire: ſicut ẽ in dyabolo⁊ in obſti
natis qui timẽt penam ⁊ odiũt faciẽ dei.i.iuſticiã diui⸗
nã:tñc verũ ẽ qdð ſequit᷑.ſ.ꝙ timoꝛ ſit ex tumoꝛe.⁊ tĩior
hmoõi uilis eſt er ſuꝑbia:nõ ex ſi pũſancto.ſᷣm ꝙ dẽ Ja
cobi.ij. Bemones credũt ⁊ ↄtremiſcũt. Scᷣm vᷣo q; nõ
amare ñ ponit oriũ in volũtate:łᷣ negat ſimplr dilecti⸗
onẽ ſeu amoꝛẽ:tũc dʒ intelligi ꝙ hec dictio ex:nõ notat
ibi cauſalitatẽ ſ̊ ↄcomitãtiã.Eſt. n. cũ tumoꝛe timoꝛ il⸗
le.ᷣm quẽ modũ dicẽ glo. Math.xij. Niꝛi niniuite ſunt
digni venia. q; ex lege ſunt fideles.i.cũ lege.

Membꝛũ terciũ
Onſequent querit᷑ de actu ſeu vſu tĩoris
Fuilis an ſit bonꝰvel malꝰ. Ad quod ſic.
Aug. ſu ꝑ illud ad ro.viij. ſ¶·õ accepiſtis
iteꝝ ſpiꝛitũ Fuitutis ĩ timoꝛe. Limoꝛ ſer
uilis ñ eſt in caritate.in quo etiã ſi bonũ fiat: ñ tñ bñ.
Zemo.n.inuitꝰ bñ facit. Cũ &̊ q timet builit᷑ ñ bñ facẽ
timere ᷣuilit ñ ẽ bonũ.⁊ etiã iſie vſus timoꝛis ſeruilis
nõ ẽ bonus. Cõtra.Vſu timoꝛis pᷣuilis abſtinet hö a

Peccato ⁊ preꝑat᷑ via ad caritatẽ.ſ̊ h ẽ bonꝰ vſus. Sti⸗

lxxvj.

moꝛis Fuilis eſt bono vſus.il Iteʒ cuiꝰ eſt vſus malus
ipᷣm qʒ malũ ẽ.ſi ꝗ̊ vſus timoꝛis Fuilis malꝰ ſit: 2 tior.
ſ̊ timoꝛ fuilis ẽ bonꝰ. ⁊ vſus eiꝰ ẽ bonꝰ. Volueꝛũt
quidã ſoluere. ꝙ timoꝛ puilis ñ eẽt malus: ſ̊ ipᷣm timẽ
ſeruilit. Dixerũt. n. ꝙ timoꝛ uilis nibil aliud ? i tior
ſerui.vñ cũ dẽ: timoꝛ uilis ẽ bonꝰ.bonitas nõ dr niſi
reſpectu eẽntie timoꝛis: ⁊ ñ reſpectu adiũcti.ſ. puilita⸗
tis. Sʒ cũ dr:timeꝛe pᷣuilit eſt bonũ.cũ actus depẽdeat
a ꝑſona ſerui:nõ põt dici honũ niſi reſ pectu affectiõig
ſeꝛui. Affectus aũt nomẽ imponit opeꝛi. vñ nõ ſegt᷑. q;;⸗
uis timoꝛ puilis ſit bonꝰ:q; timẽ pᷣuilit᷑ ſit bonũ. Cõt.
Eũ dr̃ timoꝛ pnilis eſt bonũ: bonitas di reſ, pectu eſſen
tie timoꝛis. 1 Bẽ reſpectu bitus:2 ñ reſpectu adiuncti.
ſcʒ fuilitatis. cũ ſilr in actu ipſo ſit ipſa eẽntia actꝰ
⁊ ipſa uilitas adiũcta:bonitas poterit copulaꝛi reſpe
ctu ſube actus. Et ita videt᷑ ꝙ ſicut põt dici timoꝛ ſer⸗
uilis bonꝰ:x timere puilit ſilr põt dici eẽ bonũ. ¶ Itez
ſi timoꝛ ſᷣuilis nihil aliud ẽ ꝙᷓ timoꝛ ſerui:cũ timoꝛ bu/
manꝰ 7 mũdanꝰ ſint timoꝛes pᷣui gꝗ erũt timoꝛ puilis:.
qð nõ eſt verũ. Propt H̊ alij dixerũt ꝙ tioꝛ fuilis ñ
eſt timoꝛ fui:ſ ꝙ fuilitas ẽ dꝛñtia cẽntialis q̃ iſie nior
diſtinguit᷑ a ceteris.ſ.initiali 2 filiali: qͥ ẽ timere penã
p ſe: ⁊ abſtinere a pcto pt penã.tñ cũ notat᷑ i ſubiecto
viciũ:ſic dicit augꝰ.ꝙ ĩ timẽte ᷣuilit viuit volũtas pec
candi.ſ.ſi ſperaret᷑ impunitas.vñn dicũt iſti ꝙ actꝰ a bi
tus timoꝛis Fuilis ẽ bonꝰ.ſ̊ actus ſubiecti eſt malus.
Cõtra.Qua rone bonũ dictũ de timoꝛe Puili reſ picit
eẽntiaʒ habitꝰ:eadẽ rõne cũ dico timẽ ſeruilit᷑ ẽ bonũ:
bonitas reſpicit eẽntiaʒ ipius motus pᷣꝑantis ad cari⸗
tatẽ. Propt ̊ dm. ꝙ aliud eſt diceꝛe facẽ bonũ:aliud
facere bñ.Cũ.n.dr facẽ bonũ:dr bonũ de genẽ bonoꝝ.
Cũ dz facere bñ:or bonũ er circũſiãtia ſen cuʒ debins
circũſtantijs. Uñ ſm aug. dm. ꝙ timere puilit ẽ facẽ
bonũ:nõ tñ bñ.qꝛ ñ ẽ cũ debita circũſtantia.ſ.cũ cari⸗
tate. Exem plũ eſt phi.aliud ẽ facẽ grãmaticalia:aliud
ſacere grãmatice. Et ſie pʒ rñſio ad p̃dicta. Sʒ qit᷑
de illo vᷣbo aug. Viuit in timoꝛe uili volũtas peccan⸗
di. in eo viuit volũtas abſtinẽdi a peccato. Timoꝛ enĩ
ſeruilis hʒ iſtũ effectũ.⁊ rõnc hꝰ eſt introductoꝛiꝰ cari
tatis.⁊ ita ĩ eodeʒ ſunt ↄrie volũtates.qð videt᷑ impoſ⸗
ſibile.¶¶ Rñſio.Eſt voluntas abſoluta:⁊ ẽ volũtas cõ⸗
ditionalis.⁊ eſt volũtas actu:⁊ eſt volũtas hĩtu.vnde
dico ꝙ in timẽte ſeruilit eſt volũtas actu ↄditõnalie nõ
peccandi.volũtas vo peccãdi ẽ abſoluta in hĩtu.vñ di⸗
cit ibi.viuit volũtas peccandi ſi ſpeꝛaret᷑ impunitas.2
ſic pʒ ꝙ due volũtates ſunt ſimul: ̊ nõ eodẽ mõ.pᷣma
enĩ naſcit᷑ ex fide ⁊ li.ar. Scda vo ex libero ar.cũ fomi
te. vna eſt actu ⁊ alia habitu.

Membꝛũ quaꝛtũ
Oſtea querit᷑ de drñtia timoꝛis ſeruilis
ad alios.⁊ primo de drñtia timoꝛis ſᷣuił
ad nat᷑alẽ.⁊ cũ timẽ penaʒ ſit cuicũq; na⸗
turale.timoꝛ vo ſeruilis ꝑ ſe penã timeat
videt᷑ ꝙ ſit timoꝛ naturalis. Rñſio.Eſt timẽ penaʒ
multiptr. Eſt enim timere penam ex comp̃henſiõe na⸗
turali:⁊ eſt timere ex compᷣhenſione que eſt per fidem.
Timere vᷣo penam eternaʒ ex apprehenſione naturali
timoꝛis eſt naturalis ⁊ nõ timoꝛis ſeruilis.Sʒ timere
penã ꝑ ↄprehenſioneʒ que eſt ex fide:eſt timoꝛ ſeruilis.
Inge eſt ꝙ cũ aligs timet penã ſuſpendij:⁊ ꝓxt Ḧ abſti
net a furto.nõ timet puilit ſ̊ timoꝛe ſuili ꝗqẽ donũ ſpũſ-
ſancti.ſ̊ naturali timoẽ.¶ Iteʒ querit᷑ e drñtia timo
ris puilis ad initialeʒ. ⁊ cũ voluntates ſint eedẽ in ſpe
cie:que ſunt reſpectu einſdẽ ĩ ſpecie ſunt eadẽ in ſpecie.
Gidem timoꝛes erũt in ſpecie ꝗ ſunt reſpectu eiuſdez ĩ
ſpecie.ſ̊ timoꝛ uilis ẽ reſpectu pene eteꝛne:⁊ timoꝛ in⸗
itialis reſpectu eiuſqẽ.ᷓ ſunt idẽ timoꝛ ĩ ſpecie. Rñ⸗

ſio.cũ timoꝛe initiali timeat᷑ pena eterna ⁊ etiã dei offę

lſa ſeu ſeꝑatio a deo.vnũ timet᷑ ꝑ ſe:alteꝝ ꝑ accñs.er

accidens.n.timet᷑ qd ꝓpter aliud.⁊a bec eſi pena etna.
Bicendũ q̊ ꝙ nõ eſt verũ ꝙ ideʒ timeat᷑ ꝑſe timoẽ ſfᷣui⸗
li⁊ timoꝛe initiali.ſõ.n.timet᷑ pena eterna timoẽ in⸗
itiali:niſi ꝓpter offenſam.i.pncipalr timetur offenſa.
il Itez cũ eadeʒ ſit virtus qua diligit aligs ↄiungi vite
eterne:⁊ ſeꝑari a pena eterna. ideʒ ẽ donũ timoꝛ ſᷣui⸗
lis quo quis timet penã eternã: ⁊ filialis qͥ̊ ꝗs amat cõ
iungi vite etne.a ita ideʒ timoꝛ initialis ⁊ filialis ſunt
in ſpecie.l Rñdent ꝙ eſt timere penã eternã vel inq⸗
tũ eſi veſtructina ſubiecti.vel inqᷓ̃tuʒ eſt ſeꝑatiua a deo
qui eſt ſummũ bonũ. Iniᷓtuʒ vo timet᷑ pena eterna vt
vxſtructiua ꝑ ſe ſubiecti:ſic eſt timoꝛ ſᷣuilis.Ynqᷓtũ vᷣo
timet᷑ inqᷓtũ ſeꝑatiua a deo ꝑ ſe timet᷑ timoꝛe filiali.ti⸗
moꝛe aũt filiali accñs timet᷑ ipſa pena.⁊ ſic ptz ſoło
ad obiecta.¶ Obijcit᷑ aũt. Si timoꝛis ᷣuił rõ ſit amoꝛ
aut hmõi amoꝛ erit naturalis: aut libidinoſus: aut qᷓ⸗
tuitus.Si gratuitꝰ: ſ̊ talis nihil aliud eſt ꝙᷓ caritas.ꝗ
ratio timoꝛis erit caritas.q̊ ꝓpter deũ amatuʒ ſuꝑ oĩa
timebat᷑ pena.quod eſt falſum.⸗! Preterea ſi tu dicis
ꝙ amoꝛ libidinoſus.Cõtra. Zũc.n.ſequeret᷑ ꝙ timor
ille libidinoſus eſſet:qꝛ radix eius libidinoſus ẽ amoꝛ.
⁊ ita malũ eſſet.⁊ ita nõ a ſpũſancto.¶ Si dicat᷑ ꝙ eſt
naturalis amoꝛ ille.Cõtra. Cũ amoꝛ ſit naturalis ñ ẽ
radix niſi naturalis.⁊ ita nõ erit donũ:ſᷣ erit timoꝛ na
turalis ⁊ fuilis idẽ in radice:⁊ vtrũq; a natura: ⁊ neu
trũ a gratia. Propter h̊ voluerũt quidã dicẽ.ꝙ ſer
uiliter timere hʒ duo pꝛincipia.ſ.libeꝝ ar.cũ fomite:⁊
etiã timoꝛẽ Fuileʒ ꝗ eſt donũ ſpũſſancti.Et qtũ ad pri⸗
mũ dicũt ꝙ eſt amoꝛ ratio timoꝛis pᷣuilis: H̊ nõ ꝙᷓtũ ad
ſecũdũ.Sʒ ↄtra h̊ obijcit. Nugꝰ.in lib.lxxxiij.qonũ.q.
xxv.Qulli dubiũ eſt nullã aliam metuendi cauſaʒ: niſi
ne id qdð amat᷑ adeptuʒ amittat᷑:aut ne adipiſcat᷑ ama
tum. Ißgit᷑ oinĩs timoꝛis rõ eſt amoꝛ.vel.n.eſt: ne ade⸗
ptum qð amamꝰ amittamꝰ:vel ne adipiſcamur ama⸗
tũ.⁊ ita ratio timoꝛis Fᷣuilis eſt amoꝛ:inqᷓtũ tioꝛ etiaz
ſeruilis ẽ donũ. Vnde dom ꝙ rõ timoꝛis ẽ amoꝛ.amor
añt ꝓpꝛie ſalutis in pñti ẽ amoꝛ naturalis ꝑ ſe.ſᷣ̊ amoꝛ
ꝓpꝛie ſalutis in futuro ẽ amoꝛ naturalis ꝓ ſe infoꝛma⸗
tus fide infoꝛmi.qꝛ ſalus in futuro nõ ↄphenadit᷑ niſi ꝑ
fideʒ vel ↄprehenſione fidei. Scᷣm h̊ ̊ intelligenduʒ.
SS naturalis ratõ ẽ amoꝛ ſalutis ꝓꝛie in pñ̃ti.
Sz ᷣm ꝙ ẽ amoꝛ aie ſalutis in futuro: ſic ẽ amoꝛ rõ
timoꝛis ᷣuilis. Sdeo.n.timet penaʒ eternã quã credit
ex fide infoꝛmi:quia amat ſalutẽ eternaʒ.⁊ ita ptʒ qũo
rõ omis timoꝛis ſit amoꝛ:⁊ maxime pʒ de timoꝛe ſerui
li.de quo queſitũ eel.

tia gratiſdata ad honoꝛẽ dei⁊ vtilitatẽ ꝓximi.
NNNduiſito de gra-
tijs gratiſdatis homĩ ꝗpt᷑ ſe: qrenduʒ

eſt de gratijs gꝛatiſdatis homi ad ho⸗
noꝛẽ dei ⁊ ad vtilitatẽ ꝓximi.Et pᷣmo

x gratijs ſermonis ſapie.ſcie.⁊ fidei .·

Svfa aũt monis eſi gꝛa pdicatõnis ⁊ doctrine..¶ Cir
ca qð querunt᷑ q̃tuoꝛ. Primo.v.ga ᷣmonis ſapie.ſcie

fidei ſit gẽ̃a vna vel dꝛñtes gre. Scðo.v.det᷑ vel ſub⸗

trabat᷑ ex meritis.Tercio.ꝗᷓ maioꝛ ſit grẽ̃a ſmonis: an
F ga nerie. Quarto an ſufficiat ad edificatõeʒ gꝛatia
ermonis. „ „
Mliembꝛũ pꝛimuʒ

Dprimũ ſic.Gr̃a ẽ vna qẽ ad vnũ fineʒ.

Si gᷓ gra ſermonis ſapĩe.ſcie.⁊ fidei ſint
ad vnũ finẽ.ſ.ad edificatõʒ ꝓximi in his
que ꝑtinẽt ad ſaluteʒ.q̊ vna ẽ gra.4¶ Ztẽ

gra vna dẽ ad vnũ actũ.5ᷣ vnus ſpecie actꝰ loꝗ vel ſer
mocinari.gẽa igit᷑ monis vna erit.i Cõtra. Gr̃e que
ſeꝑant᷑ in diuerſis ſubiectis nõ ſunt eedẽ.ſ̊ gẽe ſᷣmonis

ſapie.ſciĩe.⁊ fidei ſepant᷑ in diuerſis ſubiectis.qꝛ ſiẽ di
cit aplus.j.coꝝ.xij. Alij dat᷑ ꝑ ſpiritũ ſermo ſapie. alij

ßmo ſciĩe.alij ᷣmo ſidei.q̊ ſunt gre deñtes. Rñndeo

gre ſunt dꝛñtes.differũt aũt ꝑ dꝛũtes fines ꝓximos:⁊
ꝑ dꝛntes actus ꝓpꝛios. Qaʒ gra pmonis fidei ẽ ad edi
ficandã fideʒ veritatis in auditoꝛe. Gꝛa vᷣmonis ſcien

tie ad edificandaʒ diſtinctõʒ agendoꝝ qꝗᷓ ꝑtinẽt ad acti⸗

uam. Gꝛa fmonis ſapiĩe ad edificandã ↄtemplationem
eternoꝝ que ꝑtinent ad vitam ↄtemplatiuã. Seꝑatim
aũt dant᷑ iſte gratie pluribo:qᷓuis alicui dentur ſimul.
Et ꝑ hec pʒ rñſio ad obiecta. Qaʒ iſie gr̃e nõ dicũt᷑ eẽ
ad vnũ fineʒ ꝓximũ:ł̊ ad vnũ finẽ remotũ ⁊ vltimum.
nec ad vnũ actũ ꝗꝓpꝛiũ:̊ ad vnũ actũ cõmuneʒ.

Membꝛũ ſecũdũ
Einge querit᷑.vtruʒ hmõi gꝛatie dent᷑ ex
meritis.Ad qð ſic. Gr̃a nõ dẽ niſi eo ꝗq;
tetur gratis vel er eo ꝙ gꝛatũ faciat. Sʒ
. bhmõi ñ dicunt᷑ gre ex h̊ ꝙ gratũ faciãt.gᷓ
dicũt᷑ gre eo ꝙ gratis dent᷑.ꝗᷓ nõ ex merito vel ex meri⸗
tis.4 Iteʒ malis dat᷑ gratia ꝗꝓphetie ⁊ etiã gr̃a pᷣdica⸗

tionis: ſicut illis qui dicẽt.Nõne ĩ noĩe tuo ꝓphauimꝰ:
2 in noie tuo virtutes fecimꝰ ⁊c̃. Math.vij. ̊ ñ ex me⸗
ritis dat᷑ vel ſubtrabit᷑. Con?᷑.Grego.in moꝛalibo.

Sepe doctoꝛi vᷣbũ a dño ꝓ gr̃a tribuit᷑ auditoꝛis:⁊ ſe⸗
pe ꝓpter auditoꝛis culpam ſubtrabit᷑ rmo doctoꝛi.q ex
meritis alioꝝ dat᷑. ¶ Iẽ Greg.in moꝛał.Cũ prelatꝰ

nõ agit bona q̃ loquit᷑:ei ſᷣmo ſubtrahit᷑:ne loꝗ audeat

q̃ ñ oꝑat᷑.ſicut ꝑ ꝓphetã dr. Pctoꝛi dixit deꝰ:quare tu
enarras inſticias meas.4! Itẽ Grego.in eodẽ.depᷣcat᷑
ꝓpbeta.NMe auferas de oꝛe meo verbuʒ veritatis vſqʒ⸗
quaq;. Perpendit nãq; ꝙ veritatis verbũ oĩpotẽs deꝰ
facientibo tribuit:⁊ ñ faciẽtibo tollit.ꝗ ̊ h̊ de oꝛe ſuo ñ
auſerri petijt:ꝗd aliud qᷓ; grãm bone oꝑatõis queſiuit.
ae ſi aꝑte diceret.vt iuſto om̃ipotẽtis iudicio dei ĩ bo⸗
no iam nec linguã hẽat: ꝗ bꝛẽe bonã vitã recuſat.q̃tenꝰ

cũ mens terrenoꝝ amoꝛi intendit᷑: d terrenis reboſꝑ

loquat᷑. VUñ in euangelio ¶Math.xij.veritas dicit. Ex
abundantia coꝛdis os logł. Rñſio.Merituʒ dẽ ꝓ⸗
prie ⁊ interpᷣtatiue. Pꝛopꝛie meritũ eſt ſeruiciũ cui de
bet᷑ aliqð premiũ.⁊ h̊ mõ nulla gr̃a dat᷑ ex merito ĩ rõ⸗
ne gre. nam ſi ex merito: iaʒ ñ ẽ gra: ſicut ondit aplłus
Ro. xj. Interpᷣtatiue dr̃ meritũ ↄgruitas ad diuinũ do
nũ.⁊ G̊ mõ ga ᷣmonis dr dari ex meritis ⁊ ſubtrahi.
vñ Greg. Pro auditoꝛis nãq; ga dat᷑ bonis ⁊ malis
ſermo doctoꝛibo.ſiẽ potuerunt phariſeis ſuppetere vᷣba
pdicatõis: de quibo ſcꝛiptũ eſt Math.xxiij · Dia ᷣ que⸗
cũq; dixerit facite:ſᷣm vo oꝑa eoꝝ nolite facẽ᷑.der au⸗
ditoꝝ vᷣo repꝛobatõʒ bonis etiã doctoꝛibo ßᷣmo ſubtra⸗
hit᷑.ſicut ad eʒechielẽ Eʒech.iij.ↄtra iſrael dicit᷑.Cin⸗
guã tuã adberere faciã palato tuo:⁊ eris mutꝰ nec q̃ſi
vir obiurgãs:qꝛ domꝰ exaſꝑans ẽ.Aliqñ aũt ſᷣmo pꝛe⸗
dicatõis ꝓpter vtroſqʒ dat᷑.aliqñ ꝓpt᷑ vtroſq; ſubtꝛahi
tur. Propt᷑ vtroſq;.n.dat᷑ ſiẽ᷑ diuĩa voce Paulo apud
coꝛinthios dicit.i oli timẽ: ſ̊ loquere.Et paulopoſt.
Muia pꝓplus multus ẽ mihi in hac ciuitate Act.xviij.
Proßt vtroſqʒ vᷣo ſubtrahit᷑: ſicut Heli ſacerdos ⁊ p⸗
uam ſilioꝝ ↄgnouit actõʒ:⁊ dignã increpatõis ñ exer⸗
cuit voceʒ. cũ ꝓfecto futux eſſet vt in moꝛtis ſupplicio
⁊ iſtos reatꝰ flagitij:⁊ illũ ſilentij pena mulctaret.

Miembꝛum tercium
Oſtea querit᷑.xtꝝ gẽa pᷣdicatõis q̃ ↄpᷣhbẽ/
dit pᷣdictas ſit maioꝛ qᷓ; gra ꝓphetie. ⁊ cũ
gja phetie eleuet aĩaʒ ad ↄtẽplatiõeʒ in
ſpeculo eternitatis: ⁊ abſtrahat ab acii⸗
bus carnis.vñ ſiẽ̃ dicit Oꝛige.ꝑe quo vacat᷑ ample⸗
xibus ↄiugalibo ſubtrahit᷑ g'a ꝓphetie. gea vo pᷣdicati
onis nõ ita eleuat aĩam vel abſtrabit a carne.̊ eminẽ
tioꝛ ẽ gẽa ꝓpbetie.il Cont᷑.officiũ ꝓphetie ↄcedit᷑ viris

bd —SMd—0—

N⸗—

—.— er

⏑

— —

88

0
e
n
i⸗
oi
it.

Queſtio

æ mulieribo:ſicut Delboꝛe.v. Judic. officiũ aũt p̃dica⸗
tionis interdicit᷑ mulieribo. j. coꝝ. xiij. Mulieꝛeʒ docẽ
nõ ꝑmitto. officiũ pᷣdicatõis digniꝰ eſt. S̊7 gꝛa pᷣdica
tionis dignioꝛ ꝓphetie. Rñſio. ꝓpbetia eſt diuĩa re
uelatio rerũ euentꝰ immobili veritate nundias. In
ꝓpbetia g̊ ſunt duo.renelatio ⁊ denũciatio. Mtuz ad
reuelatõz que eſt in cognitõne dignioꝛ ẽ Gia ꝓphetie:
actus ꝓphetiʒ andi eminẽtioꝛ: 2 maius ẽ ꝓphetiʒare ꝙᷓ
p̃dicare. Etum ad denũciatõʒ gGẽa p̃dicatõis eſt digni
or. Pꝛophetizare vdᷣo m ꝙ eſt ad veritatis denuncia⸗
tionẽ eſi minꝰ ꝙᷓ predicare.qꝛ pdicare ẽ ad ſe alutẽ aĩaꝝ
ꝓpbetare ad veritatis denũciatõeʒ.⁊ h minꝰ eſt ſalute
animax.

Membrum quaꝛtum

Oſtea vᷣo querit᷑ viꝝ ad edificatõʒ audi
toꝝ ſufficiat ga Fmonis.⁊ cũ bitus gra⸗
tuiti ꝑfectioꝛes ſint habitiba naturalibꝰ
7 acqſitis.hĩtus aũt naturales ⁊ acqui⸗
ſiti lufficient eliciut ſuos effectus.quia ſicut diẽ aug.
Habitus eſt quo aliqd agit᷑ cum opus eſt. ̊ hitus gra
tuiti ſufficiẽter ſuos effectus eliciũt.ᷓ gr̃a Fmonis ſidi
ſufficiẽter eliciet ſuũ effectũ q ẽ edificare ſideʒz in audi:
ente. Silr gra ſermonis ſcie eſt ediſicatio diſcretionis
faciendoꝝ in audiente. 4 Cont᷑. Grego. Niſi ſpũſſan⸗
ctus coꝛda auditoꝝ repleat: ad aures coꝛpoꝝ vox do⸗
centiã incaſſum ſonat. Iteʒ ideʒ Grego. Joꝛmaẽ vocẽ
magiſtri exterius pñt:bᷣ hãc impꝛimẽ interiꝰ ñ pñt.Ex
quibo relinquit᷑ ꝙ nccia eſt ad edificatõneʒ auditoꝛis
alia gẽa. 4 Iteʒ Ro. x. Ndes ex auditu eſi. auditꝰ aũt
ꝑ verbũ xp̃i.ibi glo. Cum er gĩa ſit auditus: nccia eſt
alia gꝛa que coꝛ moueat. Rñdeo ↄcedẽdo ꝙ ad edi⸗
ficatõʒ auditoꝛis nccia eſi duplex gea. Una in doctore
ſeu p̃dicatoꝛe: qua ſciat dicere ↄueniẽt ea ꝗᷓ ſunt ad edi
ficatõʒ. Alia vᷣo nccia eſt in auditoꝛe:q̃ moueat᷑ er ſer⸗
mone ad ↄpunctõʒz vel aꝗ amoꝛẽ vel timoꝛem vel ſpem
7 hmõi.⁊ hac rõne dicit Gref. ꝙ inuanuz laboꝛat lin⸗
gua pᷣdicatoꝛis:niſi adſit gr̃a ſaluatoꝛis. 4! Ad illð g
qð pᷣmo obijcit.dðᷣm ꝙ actus gratic Fmonis ñ eſt edi⸗
ficare auditoꝛẽ: ſ̊ dicere ad auditoꝛis edificatõʒ. vñ ſi
cut in alijs dꝛ ꝙ medicꝰ ñ ſꝑ ſanat:nec rbetoꝛ ſꝑ ꝑſua⸗
det. Sʒ li nibil omittãt de ↄtingentibo: nibilominꝰ cõ⸗
ſequũt᷑ effectũ oꝑantes ſm arteʒ. Ita ſi doctoꝛ vel pꝛe⸗
dicatoꝛ hñs gram monis nibil omittat de ↄtingẽtibo
ad edificatõʒ:ↄſequit᷑ ſuũ effectũ. Wnduʒ tñẽ ꝙ ẽ eſ⸗
fectus eẽntialis: ⁊ hẽ effectus in ipſo vt ĩ medico cum
oꝑat᷑ ſᷣm arteʒ: ⁊ in predicatoꝛe cũ loquit᷑ ad edificati
onezʒ. 1 eſt eſfectus in altero accñtalis.vt ĩ medico cuʒ
ſanat:⁊ in pᷣdicatoꝛe cũ edificat.

Nueſtio. lxxviij. de fide
Oſt tractatum de

virtute in genere: inquirendũ ẽ de ſpe
ciebo virtutũ ſᷣm pᷣaſſignatã drñtiaʒ.
Et pᷣmo agat᷑ de vututibo theologicis
que ſunt virtutes in ſinẽ.vt fides ſpes

caritas.ðᷣ gꝗbo.j.ad coꝝ.rxiij.Qũc aũt manẽt lides ſpes

caritas: tria bec. Cõſequẽt vᷣo de vᷣtutibo cardinalibꝰ
que ſunt de his q̃ ſunt ad ſink,ve pmgerleeitee ⸗
titudo. tꝑantia. Primo g queret᷑ de ſide. Scðo de ſpe.
Tercio de caritate.Cũ aut querit᷑ de fide pintelligen⸗
dõ eſt ſicut dictũ eſt priꝰ.⁊ habet᷑ ̃m aug.ſuꝑ illud od
Ro.j.De fide in fidem ꝙ fides dicit᷑ duobo modis.qð
credit᷑:⁊ quo credit᷑. Iides aũt quo credit᷑ eſt habitus
credendi.qui accipit᷑ duobo modis.cuʒ caritate: ſine
caritate. Si ſine caritate ſic eſt fides infoꝛmis: de q̃ di
ctum eſt prius:cũ qᷓrebat᷑ de gratijs gratiſdatis.Pre/
ſentis igit᷑ ingſitõis erit inquirẽ de fide Fʒ alias duas

72

lxxvuſ.

acceptõnes. Vt primo queramꝰ te ſide q̃ creditur for⸗
mata. ̊ eſt de habitu credendi. Scðdᷣo vo de fide qð cre
dit. h̊ eſt de credibili.¶ Et qᷓtũ ad pꝛimã inquiſitõneʒ
erit iſte modꝰ. rimo queret᷑. an fides ſit nccia ad ſa⸗
luteʒ. Scðo.ſuppoſito ꝙ ſic: vtx habeat᷑ ꝑ ſuaſionem.
Tercio.an fides virtus ſit. Quarto. ſuppoſito ꝙ ſic:
an ſit virtus generalis vel ſpecialis. bec querunt᷑ ad
ſciendũ ꝗd ſit ſides m reʒ. Quĩto qrit qd ſit fides ſᷣm
diffinitõz. Serto. ð actu fidei.Deinde de obiecto ſidei
ↄſequent᷑ de ſubiecto fidei. Ieʒ de ↄpatõne fidei ad ce⸗
teras virtutes. Kinalit de articulis fidei 2 ſuffieientia

eius in Aem ſubſequẽtibo.

embꝛum pꝛimum“
D pꝛimũ arguit᷑ ſic.i Qulli dubiũ ẽ nemi
nẽ drũ colere niſi ꝗ credit ipᷣm eẽ:⁊ niſi ꝗ
credit de illo ea ꝓpt q̃ debet ei cultnʒ im⸗
pendeꝛe.ð.ꝗᷓ. Qemo impẽdit ei latrie cul
tũ niſi ꝗ credit ipin deũ.nemo impedit ei obediẽtie ſer
uitiũ niſi ꝗ credit ĩm dñz.⁊ iur hũc modũ nemo oꝛat
illũ niſi ꝗq eredit ꝙ poſſit ei eẽ ĩ adiutoꝛiũ. Si ncciuzʒ
t⁊ ad ſalutẽ drũ cole: ncciuzʒ erit ipᷣm deũ ⁊ bonũ credẽ.
Itẽ ſi ad ſalutẽ ncẽiuʒ ẽ deũ amaẽ ſuꝑ oĩa ⁊ timẽ. hᷣ
ñ amatr niſi qꝛ bonꝰ: nec timet᷑ niſi qꝛ iuſtꝰ credit᷑. erit
&nccia ad ſaluteʒ fides boĩtatis iuſticie. ¶ Si dicẽt
ẽ ſides dupker dicta. Vno mõ fides credulitas veꝛita
tis maifeſte cui zdici ñ p̃t vt fides ezcipior d oẽ totũ
marꝰ ẽ ſua ꝑte ⁊c.⁊ ĩ dĩnis deũ eẽ iuſtũ ſeu ummũ bo⸗
nũ. Eſt iteꝝ fides viitatis occulte:qᷓ ñ ſe ita offert intel
lectui maĩfeſte. vt terrã eẽ cẽtꝝ mãdi: ⁊ celũ aliqð eẽ ĩ⸗
ſenſibile. qðᷣ ñ videt᷑. Scõm pᷣmũ moduʒ dicẽt foꝛſitan
aligꝗs incredulꝰꝙ eẽt fides nccia ad ſalutẽ.de ſcðᷣa nõ.
qꝛ ei ñ p̃t firmit muniri intellectꝰ.¶¶ Cõt arguit b. Hy
lariꝰ in. iiij. ð tri. dicẽs.¶ cqʒ celeſtiũ ꝑ ſe ſciaʒ hũana
imbecillitas ↄſeqᷓt:neq; inuiſibiliũ intelligẽtiã ipᷣe ſibi
coꝛpꝑpaliũ ſenſus aſſumet. Ex q accipit᷑ tal rõ. Plꝰexce⸗
vüũt celeſtia ⁊ dina hũanũ ĩtellectũ: ꝙᷓ itelligibilia hũa
nũ ſenſuz. Sz impoſſibile ẽ Fm oꝛdinẽ natue ꝙ ſenſus
capiat ſciaz intelligibiliũ.S impoſſibiliꝰ erit ꝙ bũanꝰ
intellectꝰ ſm oꝛdinẽ nat᷑e ↄphẽdat ſciaʒ diuinoꝝ.Si g
ſaluti nccia ẽ intẽtio dĩna:q ñ pᷣt hr̃i ſine pᷣexñti ogni⸗
tiõe.p̃erñs at ↄgnitio ñ p̃t eẽ ſcia. ᷣp̃exñs ↄgnitio erit
ſides diuĩoꝝ. ¶ Iem b. Hyla.in. iiij. de tri. orguit ſic
Aõ ſubeũt ingenin nẽa celeſtẽ ſcĩaʒ:neq;ʒ incõpᷣhẽſibi⸗
lẽ vᷣtutem ſen
de ſe credẽdũ ẽ.⁊ his q cognitiõi nr̃e de ſe tribuit obſe⸗
quẽdũ.Ex qͥ relinꝗt᷑ pꝛimu.Rõ iſta fundit᷑ ſup hãc ꝓ⸗
poſitõʒz ꝑ ſe notaʒ. Incomphenſibilis viꝛtua 2 infinita

non concipit᷑ a virtute infirma 2 finita.4 Itez Hyla.

in q̃rto de trini. Ant moꝛe gentiliũ denegandus ẽ de:

ſi teſtimonia eius impꝛobãt᷑.aut ſicut 1 deus credit᷑ nõ
poteſt aliter de ee i ipſe de ſe teſtatus eſt:intelligi. Sʒ
intelligere teſtimonio alterius idem eſt qð credere.vt
oſtendit Auguſtinus ad Saulinam de videndo o:.
quia his que videmus ipſi teſtes ſumus.ſed his q̃ cre⸗
dimus alijs teſtibus mouemur ad fidem. Meceſſe ẽ igi
tur de dro m ſuum teſtimonium credere.4 Item Hy
larius in ꝗnto de trini.5 eſt de deo hũanis iudicijo
ſentiendũ.Icqʒ.n. nobis ea natura eſt: vt ſe in celeſtẽ
ↄgnitionẽ ſuis viribo efferat. a deo diſcendũ eſt quid de
o intelligendũ ſit.quia nõ niſi ſe auctoꝛe cognoſcit᷑.
Si g̊ cognitio dei neceſſaria eſt ad ſalutẽ:⁊ hoc nõ po⸗
teſt haberi ꝑ inquiſitõeʒ bumanã ſeu ſcientiã: ncẽium
eſt vt habeatur per ſidẽ. 4 YZtẽ Hyla.ĩ pᷣmo de tri. Cũ
te rebo dei mo erit:ↄcedantꝰ ſui cognitõʒ deo. dictiſq;
eius pia veneratione famulemur. Jdoneus enim ſibi
teſtis eſt qui niſi per ſe cognitus non eſt. Ex quo relin
quitur ꝙ ad ſaluteʒ neceſiaria eſt ſides qua credimus
tro de ſeipſo. Nides dico:quia ſcientia i E poſſibilis:
ſicut oſlenſum elt. ¶ Itez ad idem ſunt auẽtes apoſloli

u aliqͥ infirmitas nr̃a ↄcipiet. Ipſi ð deo

NDe ,
— UC1 R

NEex pranz;, * AE 2082

6
S
7
„2
—
3
P
²)
8
„

— 5* P * „

C D . On.)

—
Ma 99 O Ry Viaſe? 9l. 6

—

ad hebre.xj. Accedentẽ ad trũ opoꝛtet credẽ ⁊c.⁊ ſine
* fide impoſſibile eſt placẽ teo.⁊ hmõi. Ad oppoſitũ
ſic.Coĩs animi acceptio ẽ.ꝙ aſſentire incertis ĩ his q̃
ad ſalutẽ ꝑtinẽt ẽ temerariũ. Itẽ coĩs eſt animi ↄceptõ
