tri. NHa bet coꝛpꝰdñi naturã vt ferat᷑ in vndis: ſiſtat in
liqdis ⁊ ſtricta trãſcurꝛat.⁊ ſiẽ coꝛpꝰrelietuʒ ſue natu⸗
re eſt tendens deoꝛſum ⁊ ĩmobile motu ꝓgreſſino.vni⸗
tum vo aĩe mouet et abile eſt ad hoc ꝙ moueat᷑ ꝓgreſſi
ue.ſic coꝛpus dñi eleuatũ ad vnionẽ cũ diuina natura
hʒ aliquid vltra naturã coꝛꝑis.⁊ ſoꝛtit᷑ habilitatem et
ptatem ad quedã que nõ ↄueniũt coꝛꝑi alteriꝰhoĩs ſcʒ
claritatẽ agilitatẽ et ſubtilitatem: ⁊ eſi ei naturalis ex
illa vnione. ¶ Yllud qð obijcit tenet in coꝛꝑis natuꝛa
lm ꝓ coꝛpꝰ.ſed h̊ eſi plus ſcʒ ipᷣm coꝛpꝰdiuinitati vni⸗
tum: ⁊ ex hoc ſoꝛtit᷑ patem ad iſtã claritatẽ 2 ad aliaʒ
Ad aliud qð obijcit᷑.ꝙ nõ ſunt ↄtraria ſił.ddᷣm.ꝙ ſi⸗
militer poſſet obijci de agilitate quẽ hũit ambulãdo ſu
pra mare:⁊ d ſubtilitate quã hũit naſcendo de virgĩe:
ſicut hic oꝑonit᷑ ð claritate.ꝗa in ipᷣo erat coꝛpulẽtia:

nõò gO ſubtilitas ⁊c. ꝓpter h̊ dom. ꝙ in exitu eoꝛꝑis dñi

ex vteꝛo vᷣginis fuit ᷣm actũ ſubtilitas ⁊ coꝛpulẽtia ſᷣm
habitũ.ſimiliter ambulando ſuꝑ aquas fuit actu agi⸗
litas in ip̃o:ſed habitu grauitas ſic in tranſfiguratõe
fuit claritas actu.⁊ G̊ ex bac vnione ad deitatem: 2 opa
citas in babitu.hoc modo nihil ꝓhibet cõtraria ſimul
eſſe circa idem ſubiectum.

AUlembrum quartũ

Onſequenter querit᷑ an illa claritas fu⸗
erit gloꝛioſa vel ſilis gloꝛioſe. Vd quod
ſic Math.xvij. Tranſffigurateſt. Glo.
bede.in coꝛꝑe moꝛtali ondit nõ ĩmoꝛtali⸗
tatem: ſᷣ claritatẽ ſimilem future ĩmoꝛtalitati: ſicut pꝰ
in coꝛꝑe immoꝛtali oñdit nõ moꝛtalitatẽ ſ ſimilitudi⸗
nem ſiue foꝛmã ſimilem moꝛialitati.Ex quo pʒ.q non
fuit claꝛitas gloꝛioſa quã oñdit b̊ gloꝛioſe ſimił. ¶ Itẽ
ibidem beda in glo.Coꝛpus moꝛtale nõ eſt ſubditũ im
moꝛtalitati: nec ĩmoꝛtale immoꝛtalitati.Si ᷓ coꝛpꝰdo⸗
mini in tranſfiguratiõe adhuc erat moꝛtale. claritas
que fuit tũc in ſuo coꝛꝑe:nõ fuit claritas immoꝛtalita/
tis.ꝗ̊ non fuit gloꝛioſa claritas:p ei ſimilis. Cont᷑.
AMarci.ix.ranſfiguratꝰeſt. Olo.in ea claritate in q̃
erit ꝑacto iudicio. Ea em̃ relatiuum eſt idemptitatis
ſube. ergo ſupponit ꝓ illa et eadem claritate:ſᷣm ſubam
in qua erit ꝑacto iudicio.ſed claritas in qua erit paꝛa:⸗
cto iudicio eſt claritas gloꝛioſa:ergo ⁊ illa claritas fu⸗
it gioꝛioſa.4 Item ad phi.iij. Eypectamus dominum
ihᷣjm xpᷣm qui refoꝛmabit ⁊c.Gloſa.aſſimilabimur cla
ritati qu habuit in tranffiguratõne. Sed claritas no
ſtra erit gloꝛioſa:ergoꝛ illa quazʒ habuit in tranſfigu⸗
ratione fuit gloꝛioſa.¶¶ Iteem math. xvij. Duxit eos in
montem. Glo.gloꝛiam maieſtatis oſtenſurus. Si oſtẽ
dit eis gloꝛiã moieſtatis. claritateʒ gloꝛioſaʒ oñdit:
yel gloꝛioſa fuit claritas in qua aparuit. Solo.ad

Yj.
hanc queſtionẽ pꝛenotandum: bic ſunt diuerſe opio⸗
nes. na ẽ ꝙ illa claritas nõ fuit gloꝛioſa: ſᷣ ſilis glo⸗
rioſe.et hoc dicũt iuxta auẽtes bede.que eſt in coꝛpoꝛe
moꝛtali oñdit nõ immoꝛtalitatem ⁊c. Alij dicũt ꝙ fuit
gloꝛioſa:h̊ fuit aſſumpta ad tp̃s ſicut alias ꝗꝓpꝛietates
aſſumpſit añ reſurꝛectõem ad tps ſcʒ agilitateʒ ambu⸗
lando ſupᷣ mare:et ſubtilitatẽ naſcendo de gloꝛioſa vir
gine.⁊ impaſſibilitatẽ ſicut qũ dedit coꝛpus ſuum in ſa
cramento in cena. VUñ hiero.Coꝛpus qð habuit ꝑ na⸗
turã dedit diſcipulis in cena nõ moꝛtale:nõ coꝛruptibi
le. Ita etiã in tranſfiguratõne claritateʒ gloꝛioſam aſ⸗
ſumpfſit. Et hoc fecit vt diſcipulis ſuis onderet gloꝛiaʒ
ſue et noſtre reſurꝛectõnis.q Sed dem. eſt ſine piudi⸗
cio medio mõ ſcʒ ꝙ multiplex eſt ſimilitudo. Quedam
eſt ſimilitudo enigmatica in re.que eſt oĩno alteriꝰ ge⸗
neris:ſicut nos dicimus ꝙ fides hic in via ſimilis ẽ vi⸗
ſioni in patria ſeu aſſimilat᷑ cognitõni gloꝛioſe.Eſt ite⸗
rum ſilitudo realis. et hec eſt rerũ eiuldem generis. pᷣ
hoc põt eſſe dupłr.quia aut pᷣm ꝑfectõem: aut ſᷣm imꝑ
fectionem. Si pᷣm im ꝑfectionẽ:hoc mõ dicimꝰ ꝙ cari⸗
tas in via aſſimilat᷑ caritati in patria. Non em̃ eodem
mõ aſſimilat᷑ quo fides cognitõni in patria qꝛ ſides aſ
ſimilat᷑ ei enigmatice:qꝛ fides euacuabit᷑:ſᷣ caritas vie
caritati patrie realiter.qꝛ nõ euacuabit᷑ caritas vie ad⸗
ueniente illa que eſt in gloꝛia: ſ̊ ↄplebit᷑ ab ea. ergoẽ ei
ſimilis in re:bᷣ tñ ſᷣm imꝑfectionẽ:qꝛ differũt ſᷣm perfe
ctum ⁊ imꝑfectũ.Eſt etiã ſimilitudo realis ſᷣm ꝑfectõ
nem: ſicut nos dicimus ꝙ filiꝰ eſt ſimilis patri. Et ca⸗
ritas petri in patria caritati pauli in patria. Si loq̃ᷓ
mur e ſilitudine enigmatica qꝗ̃ eſt rerũ oĩno alteriꝰge
neris. hoc mõ claritas illa nõ fuit ſimilis gloꝛioſe:ſed
dicendo realem ſilitudinẽ que eſt rerũ eiuſdeʒ generis
ñ ſᷣm imꝑfectõeʒ h̊ mõ fuit illa claritas ſimilis glo⸗
rioſe.ñ etiã potuit dici gloꝛioſa m quid. Si autez
loqmur de ſilitudine reali que ẽ m pfectionẽ reꝝ eiuſ
dem generis.hoc mõ nõ fuit ei ſimilis ſcʒ ſᷣm ↄpletũ.2
boc patet.qꝛ ſicut in aĩa xpᷣi:eo ꝙ fuit vnita deitati fu⸗
it gloꝛia ſᷣm ꝑtem licet nõ ſᷣm totũ boc eſt ſᷣm vim ſuꝑi
oꝛem:et nõ ſm inferioꝛẽ:ĩmo ſᷣm ꝑtem inferioꝛẽ ineꝛat
ei paſſibilitas ⁊ miſeria. et ea q̃ non intrant gloꝛiam:ſ
Fſm ꝑtem ſuꝑioꝛem erat gloꝛia.r iſta gloꝛia non fuit al
terius generis ꝙᷓ gloꝛia quã poſt habuit ſcʒ pꝰreſurre⸗
ctionẽ: ſic in diſpenſatõne q̃ oñdebat᷑ in ſuo coꝛꝑe glłia
cũ ipᷣm eſſet vnitũ deitati ſicut aĩa:poterat eſſe gła ſᷣm
ꝑtem:et ſᷣm ꝑtem non. Et dico ſᷣm ꝑtem hoc eſi vᷣm ꝙ
vnitũ deitati.qꝛ ſicut er diſpenſatõne fuit ꝙ coꝛpꝰ illð
eſſet coꝛruptibile ⁊ obſcurũ:et hoc ꝓpter liberatõeʒ no
ſtram:ſic ex diſpenſatõne fuit ꝙ oñderet᷑ in illa claꝛita
te añ reſurerctoeʒ in qua debuit eſſe pꝰ:et hoc ꝓpter cor
roboꝛatõeʒ fidei noſtre quam habuit ex vnione ad dxi⸗
tatem.Et ꝑ hoc ptz ſolutio ad obiecta.

MNembrum quintũ

Oſtmodũ queritur. vtrum hec claritas
fuit naturalis illi vel aſſumpta. Et pᷣmo
querit᷑.vtrum fuit in potentia naturali:
vel fuit aſſumpta a xpᷣo. Ad qð ſic mat᷑
xvij. Tranſfiguratꝰeſt. Glo.ſᷣm ſpẽm illius quã habe⸗
bat ꝑ naturã oñdit nõ admittere carnem quam aſſum
pſerat volũtate.Si ꝗ̊ ſpẽm quã eis oñdit hẽbat per na
turã.̊ ꝑ naturã hẽbat claritatẽ quã eis oñdit: ei fuit
claritas illa naturalis. Item ipᷣe aſſumpſit corpꝰↄue⸗
niens diſpenſationi.quicꝗd ꝗ fuit in eo.aut fuit ex na⸗
tura ſue oꝛiginis: aut ex diſpenſatõne. Sed ex natura
ſue origimis fuit ei cõueniens naturalit᷑ claritas. quia
fuit a pꝛincipio celeſti ſcilicet a ſpirituſancto. de quo di
citur eſſe conceptus.a parte ergo ſue oꝛiginis ſeu prin
cipij ſue oꝛiginis eſt ei naturalis. Similiter ex diſpen⸗
ſatione naturaliter ↄuenit ei:gꝗa ſicut ex diſpenſatione
Abuit acciꝑe paſſibilitateʒ ⁊ miſeriam ꝗpter noſtram

redemptionem:ita ex diſpenſatione fuit ꝙ ante moꝛteʒ
tebuit oñdere claritatem ſue gloꝛificatõnis ꝓpter fidei
noſtre coꝛroboꝛatõezʒ. Sicut & in aſſumptõne debuit aſ
ſumere ꝓpꝛietatẽ ↄuenientẽ moꝛtis.ſ.paſſibilitatẽ: ita ĩ
aſſumptone debuit aſſumẽ claritatẽ ſue gloꝛificatõnis.
cũ eazʒ debuit añ moꝛteʒ ondere. Fuit ̊ naturalis ei:et
a ꝑte oꝛiginis? ſue diſpenſatõis. Contra.Damaſc.
Hm̃es paſſiões nr̃as naturales et indetractabiles aſ⸗
ſumpſit pᷣter pctm. Et boeciꝰdĩc in li.de duabo nat᷑is.
Ipſe aſſumplſit paſſibilitates ⁊ alios defectꝰᷣpᷣter pcẽᷣm
nõ ſm ſtatũ ante pcẽm:ſ̊ ſᷣm ſtatũ ſecũdũ. Si &̊ aſſum⸗
plit defectꝰnr̃os:cũ opacitas ſit ꝑ naturã in nobis: q̊ĩ
ipſo fuit ꝑ naturã:q̊ ꝑ naturam nõ fuit in ipo claritas.
AVlterius querit᷑. vtrũ eſſet in eo naturałr ſᷣm actũ.
ita ꝙ nõ ſolum in potẽtia naturali vt diceret᷑ eſſe in eo
Fm actũ:licʒ nõ ſꝑ apareꝛet.Ad qð ſic ſuppoſitis pᷣce⸗
dentibo.ſicut ſe hʒ claritas ſpũalis q̃ eſt ſcia ad animã
xp̃i:ita ſe hʒ claritas coꝛꝑis ad coꝛpꝰxpᷣi. Si g̊ ab ini⸗
tio ſue ↄceptõnis habuit ſciam oĩm ſicut pꝰ: ⁊ ꝙ dicit᷑
ꝓfeciſſe hoc ẽ tm̃ qtum ad manifeſtatiõeʒ:⁊ ita aia eiꝰ
ſemꝑ fuit clara.ᷓ ſiłr ab inſtanti ↄceptõis ſue hũit cla
ritatem coꝛpis Fᷣm actũ:lʒ nõ ſemꝑ aꝓpareꝛet ſᷣ ꝑ diſpẽ
ſatõneʒz. ¶ Item ſemꝑ fuit in aĩa xpᷣi claritas qtum ad
ꝑtem ſuꝑioꝛẽ ex vnione ad diuinitatẽ: ſicut in inferioꝛi
paſſibilitas ex vnione ad coꝛpꝰ. Ergo ſiłr coꝛpꝰeiꝰcuʒ
eſſet vnitũ dĩnitati ſiẽ aĩa:ſemꝑ habuit ſᷣm actũ natu⸗
raliter gloꝛiã ⁊ claritatẽ in quadã ſui ꝑte. Contra.
Si diceret᷑ ſeq̃ret᷑ ꝙ coꝛpꝰeius nõ eſſet paſſum ſᷣm oẽm
ꝑtem:ꝗa in ꝑte illa nõ eẽt paſſibilis in qua eẽt iſta cla⸗
ritas.p̊ hoc nõ põt ↄcedi:qꝛ ſua ba aĩa ſᷣm ꝑtem illã q̃
erat vnita coꝛꝑi totaliter patiebat᷑.licet nõ ſᷣm illam q̃
vnita erat dinitati.ᷓ coꝛpꝰeiꝰ ſᷣm totũ patiebat. So
lutio.d ðm.qꝙ naturale dr q̃tuoꝛ modis ſᷣm q̃druplicẽ
cauſam. Ano mõ dr̃ naturale ꝑ ↄꝑationẽ ad illud a q̊
res nata ẽ ꝙ eſt cã efficiens. Alio mõ ſᷣm ↄꝑationẽ ad
cãm ſᷣm quaʒ nata eſt:q̃ eſt ꝑfectio et ↄplementũ eius.
Tercio mõ in ↄꝑatõne ad cam de q̃ nata ẽ que quidem
eſt materia. Quarto mõ in ↄꝑatõne ad cãm ad quã na
ta eſt q̃ d finis.Si ̊ ↄſideret᷑ natura in coꝛꝑe vpᷣi a ꝑ⸗
te oꝛiginis ſeu in ↄꝑatione ad illud a q̊ nata ẽ: ſic paſ⸗
ſio nõ eſt ei naturalis:nec inuenit᷑ in ea paſſibilitas vł
moꝛtalitas.Vñ był.x.de tri.Quid ꝑ naturaʒ bumani
coꝛpꝑis carnẽ de ſpũſcto ↄceptaʒ iudicamus? Caro illa
de celis ẽ. Si aũt ↄſideret᷑ Fᷣm cãm ſᷣm quã eſt caro.id ẽ
ſm ſuũ ↄplementũ ſcʒ ex vnione ad dĩnitatẽ.hoc modo
adhuc dico ꝙ nõ eſt in coꝛꝑe xpᷣi ꝑ naturã paſſibilitas:
nec ea q̃ oponunt᷑ gloꝛie.et h̊ ꝑ naturã illiꝰↄplementi:
ſ̃ ex hoc ẽ coꝛpꝰeius poteſtatiuũ ſuꝑ om̃s paſſiones ſcʒ
a plenitudine vᷣtutis dine. Scdᷣm naturã originis et
ↄplementi nõ erat paſſibilitas in ſuo coꝛꝑe. Accipien⸗
do aũt ſᷣm ↄꝑationẽ ad illud de qͥ eſt nata caro xpᷣi.Fᷣm
hboc ðẽ ei naturalis paſſibilitas ⁊ ꝓꝛietates ↄſequentes
ga de carne ðᷣginis aſſumpta ẽ.Aſſumpſit enim de nr̃a
natura:naturã coꝛpulentã ex elemẽtis ↄpoſitã ⁊ ↄtra
rietati ſubiectã. Accipiendo aũt ſᷣm finẽ ad queʒ nata
eſt:qꝛ nata eſt ad redemptõeʒ noſtrã vt ꝑ paſſioneʒ nos
redimeret:ſic ad hoc eſt ei naturalis paſſio ⁊ moꝛtali⸗
tas.Cum ꝗ̊ querit᷑ vtrũ claritas fuit ei in potentia na⸗
turali.Dico ꝙ ſic:pꝛimo et ſcdðᷣo mõ accipiendo nat᷑aʒ
⁊ potentiam naturalẽ:ſed nõ alijs duobus modis.im⸗
mo paſſibilitas fuit ei in potentia naturali.et hoc ẽ qʒ
dicit hył.x.de tri. Habuit coꝛpus dñi ſed ſue oꝛiginis
ꝓprium nõ ex vicijs hũane ↄceptõnis exiſtens:ſed ĩ for
ma coꝛpoꝛis nr̃i ᷣtutis ſue pt̃ate ſubſiſtens et ſic ſoluit
primũ ꝓbleuma.¶ Ad ſecundũ qð querit᷑.vtrũ habuit
illam claritatẽ ſemꝑ in actu per naturã licet nõ appaꝛe
ret.dðm.ꝙ nõ.Et qð obijcit᷑.ꝙ ſicut ſe habet claritas
anume ad an imã:ita claritas coꝛpoꝛis ad coꝛpus. Di⸗/
cendum ꝙ põt fieri illa ↄꝑatio q;tum ad vnionem cum
diuinitate:vt qᷓtum ad diſpenſatõnem noſtre redẽptio

nis. tum ergo ad naturam et poteſtatez ——
it in anima xpᷣi ſcie claritas et ſimiliter ex diſpenſatõe
ſed qᷓtum ad naturã vnionis ſolum ⁊ ptatem vnionis.
potuit eſſe ſemꝑ claritas ᷣm actũ in coꝛpoꝛe rpi. non
ex diſpenſatõne illiꝰad nr̃am redemptõem. Repugna⸗
ret em̃ diſpenſatõni iſti:quia coꝛpꝰxpᷣi non eſſet palſibi
le iam m totũ.qð nõ debet ↄcedi.qꝛ cũ ex diſpenſatiõe

fuerit ꝙ eius aĩa debebat pati ſᷣm oẽm vim quã hẽbat

per ↄꝑationẽ ad coꝛpus:ↄſtat ꝙ ex diſpenſatiõe fuit ꝙ
coꝛpus eiꝰpm totũ pateret᷑.et ſic qᷓtuʒ ad h̊ nõ fuit ſem
per ſᷣm actum claꝛitas in ea:ſed in potentia.licet qtuʒ
ad ptatem vnionis cum diuinitate poterit ita eſſe ⁊ ſi
qᷓtum ad boc tenet illa ↄparatio.

Membrum ſextum

Onſequẽter querit᷑ an ſolũ coꝛpꝰ rpᷣi fuit
tranſfigurabile.an etiaʒ alia coꝛpꝑa ſicut
Aoyſi ⁊ helie tranffigurabilia eſſent.
Ad qð ſic Exodi.xxxiiij. hr.ꝙ apparuit
facies moyſi coꝛnuta ex ↄſoꝛtio dñi ex maximo ſi plẽdo⸗
re.et.ij.Coꝛĩ.iij. dẽ ꝙ nõ poterãt filij iſrael intendere ĩ
faciem moyſi ꝗꝓpter gloꝛiã vultus eius.Et dicit glo.ibi
ꝙ tanta fuit claritas in facie eiꝰ:ꝙ maioꝛ eſſe non pote
rat.ſed in coꝛꝑe xpᷣi poterat eẽ maioꝛ claritas qᷓ illa q̃
fuit in tranffiguratone.Si coꝛpꝰxpᷣi dr tranſfigura⸗
tum ſm illã claritatẽ.ita ⁊ coꝛpꝰmoyſi debet dici trãſ⸗
figuratũ:vel q̃re hec oñſio claritatis eẽt tranſfiguꝛatõ
7 iſta nõ.¶¶ Iem. ij. coꝛin. ij. Tanta erat claritas ĩ fa
cie moyſi ꝙ nõ poterat ꝑcipi niſi relaret᷑.q̊ fuit maioꝛ
claritas ꝙᷓ claritas q̃ fuit in facie xp̃ᷣi. Si oſtenſio il⸗
lius in rpᷣo dr trãſfiguꝛatõ ita in moyſe.& aliud coꝛpꝰẽ
tranffigurabile qᷓ coꝛpꝰrpᷣi ⁊ magis etiã dʒ dici traſſi⸗
guratio in coꝛpoꝛe moyſi ꝙᷓ in coꝛꝑe xpᷣi.¶ Iteʒ math.
ij.õ cognoſcebat eã donec peꝑit ⁊c̃. BGlo. Joſeph ma⸗
riam facie ad faciem videre nõ poterat quam ſpũſſcts
impleuerat. Ex qͥ videt᷑.ꝙ gloꝛioſa vᷣgo fuerit traſfigu
rata ſicut coꝛpꝰ xpᷣi. Ad oppoſitum. math. xvij. Re⸗
ſplenduit facies eiꝰſicut ſol.dicit Hiero.Deus nõ põt
in hac vita tam clarum facere.Ergo ſimplicit impoſſi
bile eſt ꝙ tanta elaritas fuerit in coꝛꝑe moyſi ⁊ gloꝛio⸗
ſe ᷣginis quãta fuit in coꝛpoꝛe dñi:qð tñ ſupꝛa ꝓbaba
tur. ¶ Ex qͥ vlterius obijcit. cum tranſfigurato ſit in
expᷣſſioꝛi ſimilitudine ad claritatẽ gloꝛioſe reſurꝛectio⸗
nis:ſolum dʒ dici trãſfiguratõ in dño ihu ⁊ nõ ĩ alijs.
Solutio.dðm eſt ſine pᷣiudicõ ſicut nos dicimus: ꝙ
aliter eſt fides ſiłis viſioni in patria qᷓ caritas vie cari
tati in patria. Ita dicimꝰnos ꝙ aliteꝛ fuit ſiłitudo glo
rie in facie moyſi ⁊ in bta vᷣgine ⁊ in coꝛꝑe xp̃i:qꝛ in fa
cie moyſi et bre vᷣginis fuit ſiłitudo claritatis qᷓ eꝛat al
terius generis ſimpłr qᷓ claritas gloꝛie.ñ erat ſimi⸗
litudo enigmatica:ſicut ſiłitudo fidei ad viſionem pa⸗
trie.ſ̊ in coꝛpoꝛe xp̃i fuit claritas q̃ erat eiuſdẽ generis
cum claritate gloꝛie:⁊ ſi nõ ſimpłr tñ ſᷣm ꝑtem:ſic caꝛi
tas vie aſſimilat᷑ caritati patrie.et hoc ẽ ga radiꝰclari⸗
tatis in facie moyſi fuit a ↄſoꝛtio Fmonis dñi.Sitr in
bta virgine fuit illa claritas ex ↄſoꝛtio dei quaʒ hẽbat
ſpũaliter in mente:quã etiã hẽbat coꝛꝑaliter in carne.
Seo in coꝛꝑe xp̃i fuit claritas ex ᷣtute vnionis corꝑis
xp̃i cũ diuinitate.et ꝓpter hoc nulla alia oſtenſio clari
tatis debuit dici tranſfiguratõ ſicut iſta. qꝛ ſolum illa
que eſt in exp̃ſſa ſiłitudine ad gloꝛiã dei: debet dici traſ
figuratio.hoc aũt ſolum fuit in xpo.et hᷣ eſt qꝛ claritas
que fuit in alijs fuit peꝛ gratiã ↄſequentez naturã:ſed ĩ
coꝛpore xp̃i fuit per gratiã que eſt ei natura:vt dictum
eſt ſcʒ per gratiã vnionis.Et ex hoc eſt ꝙ verioꝛ et erpᷣſ
ſioꝛ ẽ ſimilitudo gloꝛioſe claritatis in xpᷣo qꝙᷓ alie.¶ Ad
illud ergo quod obijcitur.ꝙ maioꝛ fuit claritas in mo⸗
yſe quia non poterat videri ⁊c. Dicendum ꝙ non ſeꝗ⸗
tur: non poterat videri. ergo maioꝛ fuit ſeu magis oñn⸗
ſiua gloꝛie reſurꝛectõnis.i Zam ꝙ claritas moyſi non

ſt
t
it
97
bi
e
ra⸗
riß⸗
natd
iſe
ngior
io l
ope
ath.
na
ſſis
Fge
Re⸗
ot
ſi
io⸗
ſtin
ctio⸗
dlis.
e:9
ecari
c
nſ
ol
ini
,
6
4
ſͦ
in
ne.
d
lonn
i
ins
ſi
wun

no⸗/
n

poſſit videri: hoc erat nõ quia maioꝛ eſſet: ſed ga offen
cebat ⁊ diſgregabat viſum.ſicut etiã videmꝰ dæ claꝛita
te ſolis que ꝓpter hoc nõ põt videri.Sed claꝛitas axpa
rens in facie xpᷣi erat delectans viſuʒ et ↄfoꝛtans: ſicut
claritas gloꝛie que ↄfoꝛtat ⁊ coꝛroboꝛat viſum. AUnde ĩ
apoc. xx. Comꝑatur claritas ciuitatis ſuꝑne ⁊ dr ſimi
lis lapidi iaſpidi:cuiꝰclaritas demulcet ⁊ ↄfoꝛtat aſpe
ctum:et ſic iterũ qtum ad hboc ẽ claritas xpᷣi in maioꝛi
ↄfoꝛmatõne ⁊ ↄfoꝛmitate ad claritatẽ gloꝛie 2 in expᷣſſa
aſſimilatõne:⁊ ideo ↄfoꝛtabat viſum. Et ꝑ hoc ſoluun⸗
tur tres prime obiectõnes.il Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ
cus nõ põt tamclaꝝ facere.dðm.ꝙ licet verũ conclu⸗
dat rõ intelligendum eſt tñ quaꝛe dicit hic hiero.in cor
poꝛe enim moyſi et vᷣginis bte fuit potentia paſſiua ad
claritatẽ. vñ in eis fuit potentia:nõ pr̃as. Sʒ in corpo
re rp̃i ſuit potentia que dicit᷑ pẽas. hec ẽ actiua poten⸗
tia ad hãc claritatẽ:ideo non maioꝛ fuit. Et hoc eſt qð
dicit hył.in foꝛma coꝛꝑis nr̃i virtutis ſue pfate ↄſiſtẽs
qð ergo vult dicere hiero. & deus nõ poterat tamcla⸗
rum facere.hoc eſt ga coꝛꝑa nr̃a hñt oppoſitõeʒ cũ glo⸗
ria ꝓter pctm. ſed in coꝛpe xpᷣi erat imunitas a peto.
vñ nõ erat opoſitũ gloꝛie· quia em̃ ſine peccato erat cõ
ceptus ⁊ dininitati vnitꝰ.nõ põt deus de potentia con
gruentie tantã claritatẽ in alijs facere:licet poſſz ð po⸗
tentia abſoluta. Iñ negat᷑ hic potentia ↄgruentie 2nõ
potentia abſoluta:ex ꝑte dei.Ex ꝑte aũt creaturaꝝ ne⸗
gatur potentia paſſiua q eſt in eis vt dictũ eſt: quia nõ
poſſent tantã claritatẽ ſuſtinere vel ſuſcipere:⁊ G̊ quia
nõ ſunt immunes a peccato.ſed xpᷣc põt:cum immunis
ſit. Et hoc vult dicere auctoꝛitas.

MHembrum ſeptimũ

Oſtea querit᷑ de ↄꝑatione pᷣm differentiã
aparitõnis dominice reſurꝛectionis añ⸗
fieret:et pꝰpoſtq facta ẽ. Et pᷣmo que⸗/
ritur pᷣma apparitõne. Scðdo de ſcdᷣa.
Ge pꝛima apparitõne q fuit ante reſurꝛectõeʒ que di
tranſfiguratõ.Querit᷑ quare oñſio gloꝛioſe reſu rꝛecti
onis potius facta fuit in illa ꝑ claritatẽ qᷓ per alias p⸗
prietates:ſicut ꝑ agilitatẽ:ſubtilitatẽ:ĩpaſſibilitatem.
Ad quod ſic claritas non ſolũ eſt coꝛpoꝝ glorificato
rum:ĩmo coĩs eſt etiã alijs coꝛꝑibo:ſicut celo et ſtellis.
ſed alie dicte ꝓprietates ſunt ſolum coꝛpoꝝ gloꝛificato
rũ et nõ alioꝝ coꝛpoꝝ.Conuenientioꝛ aũt elt oſtenſio
facta ꝑ ꝓprietates ꝓprias qᷓ; ꝑ cões: gͤouenientioꝛ eſſet
ꝓilla demõſtratio gloꝛioſe reſurꝛectiõis coꝛpoꝝ fieret
in tranſſiguratõne ꝑ alias ꝓprietates q́; ꝓ claritatem.
BDe ſcdᷣa aũt apparitõne queritur que facta fuit a do
mino pꝰſuam reſurꝛectõnem:cum apparuit diſcipulis
⁊ intrauit ianuis clanſis.Et querit᷑ quare non fuit fa
cta ꝑ claꝛitatẽ ſicut ꝑ ſubtilitatẽ.¶¶ Ad qð ſic. Maz ipᷣe
ceus in euãgelio ꝑ claritatẽ maximam ſiꝗt reſurꝛectõ⸗/
nem futuram ⁊ eius gloꝛiã:cum dicit᷑.Iju lgebunt iuſti
ſicut ſol ⁊c̃. Math.xtij.qᷓ ↄuenientiꝰfuit vt eam oſten⸗
deret ꝑ claritaiẽ qᷓ per ſubtilitatẽ. Solutio.dom.ad
pꝛimuʒ: cum ſint ꝓpꝛietates quatuoꝛ ſᷣm quas oñdit᷑
gloꝛificatio.ipſa claritas eſt pᷣncipalis ad quam conſe⸗
quuntur cetere. Maturam em̃ lucis ↄſequitur ſubtili⸗
tas. nde lux per naturam habet ſi ubtilitateʒ ⁊ ad pe
netrandum coꝛpoꝛa:et maxime coꝛpoꝛa tranſparentia
ſicut patet in lapide criſtallino:qui penetratur a luce.
Similiter ad ipſam cõſequit᷑ agilitas.vnde motus vel
mutatio eius eſt quaſi ſubita.Similiter ipᷣ̃am ſequituꝛ
impaſſibilitas.vnde etiã nullum inqnamentũ patitur
ab alijs.ꝗa & claritas ponit om̃s alias ꝓprietates que
ſunt coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ:et nulla alia ponit oẽs alias
ideo ↄueniẽter fit oſtenſio gloꝛificatõnis coꝛꝑis ꝑ cla⸗/
ritatẽ. Et ꝓpter hoc dñs in euãgelio ſigns gloꝛiã reſur⸗/
rectõms:non multiplicat verba:ſed eam ꝑfecte ⁊ inte⸗
gre ⁊ totaliter ſigt per claꝛitatem:cum dicit. Fulgebũt

xxj.

iuſti ſicut ſol. ¶ Ao ſedᷣm dicendum. ꝙ oꝛdo debuit eſſe
in oſtenſione gloꝛie reſurꝛectõnis ſᷣm gradus. vngra/
dus debuit eſſe ad ſenſum ⁊ hic debuit eſſe primꝰ. Ali·
us gradus debuit eſſe ad intellectũ hic debuit eſſe vlti⸗
mus. Qam debuit eſſe oſtenſio illius qᷓtum ad cogniti
onem ſenſitiuaʒ et qᷓtum ad intellectiuam. Et ſicut co⸗
gnitio ſenſitiua pꝛioꝛ eſt qᷓ intellectiua:ita ↄueniens fu
it ꝙ pꝛima oſtenſio eſſet ad ſenſuʒ:vltima ad intellectũ
Et ideo prima oſtenſio que fuit in trãſſiguratõne ante
reſurꝛectõnem:debuit eſſe per ꝓpꝛietatẽ ꝑtinentem ad
ſenſum. hec aũt maxime eſt claritas. et ideo debuit fie
ri ꝑ claritatẽ. Vltima aũt que fuit poreſurꝛectõnem fu⸗
it ad intellectum.nec debuit fieri ꝑ claritatem cum ſit
ꝓprietas que maxime a ſenſu ꝑcipitur:ſed per ꝓprieta
tem que ſolo intellectu et ſola rõnis collatione percipe
retur: et nullo modo ꝑ ſenſum. hec autem fuit ſubtili⸗
tas quam nõ capiebat ſenſus:ſed ſola ratio. Quod eĩ
videbant apoſioli eum palpabilẽ. hoc non monſtrabat
ſubtilitatem:ſed ſolo intellectu⁊ rõnis collatione per⸗
cipiebant ipᷣm eſſe ſubtilem:ſicut domus clauſa erat:⁊
ipſe intrauit ianuis clauſis.ergo tranſiuit per muruʒ
ergo ſubtilis eſt. Ita ̊ faciendo collationẽ in ſe ꝑcipie
bant ꝙ eſſet ſubtilis.

Mlembꝛum octauum

Einde querit᷑ circumſtiantijs illiꝰ ap⸗
paritionis.an ſcʒ moy.et he.fuerunt ibi
vere vel imaginarie.vtrum ſcilʒ agpaꝛue
runt ibi ꝑſonaliter vel in ſubiecta creatu
ra:vel angeli vice eoꝝ.¶ Ad qð ſic Luce.ix. ANpaꝛue
runt moy.et he.⁊c. Glo.ſciendum non coꝛpoꝛa vł ani
mas helie et moyſi apparuiſſe:ſed in ſubiecta creatura
illa coꝛpa fuiſſe foꝛmata. Poteſt enam credi vt in ange
lico mĩſterio hoc factum eſſet vt angeli eoꝝ ꝑſonas aſ⸗
ſumerent. ̊ non apparuerunt ibi vere. ¶¶ Item aug. ad
ſimpliciũ de anima ſamuelis diſputans dicit.nõ vt ſpi⸗
ritus ſamuelis a requie ſua ſuſcitatus eſt:ſed aut fan⸗
taſma vel illuſio imaginaria dyaboli fuit machinatio
nibus facta quam pꝛophetam ſamuelẽ appellant ſicut
imagines reꝛum ſolent ſuis nominibus appellaꝛi.habz
ergo aug.pꝛo inconuenienti.ꝙ anima ſamuelis ſuſci⸗
taretur de requie ſua et apareret ſauli. ergo ſimiliter
inconueniens eſt ꝙ ſpiritus moy. qui iaʒ requieſcebat
in ſinu abꝛahe ſuſcitaretur et vere ibi appareret. Et ſi⸗
militer ipſe helias cum iam eſſet tranſlatus ad paꝛadi
ſum.¶ Item ſi Mſoy.ibi apparuit apoſtolis vel oculis
apoſtoloꝛum: erge apparuit in coꝛpoꝛe. ſed conuenien⸗
tius in coꝛꝑe pꝛopꝛio qᷓ in alieno: ergo fuit reſuſcitatꝰ
in coꝛpoꝛe et anima.Ergo aĩma eius ſuit in ſuo coꝛpo⸗
re moꝛtali.ergo adhuc erat in ſtatu merendi. ſed ſi ſic:
ergo adhuc poterat moyſes damnari quod eſt incõue⸗
niens. Ao oppoſitum. augu. loquens de operibus do
mini dicit. ſi vnum eſt verum reliquum eſt verum:
ſed quicquid fuit ibi fuit opus dei gloꝛioſi: ergo ſi non
fuit vera aꝓaritio moyſi et helie nec fuit vera appari⸗
tio domini. Solutio.dicendum.ꝙ circa iſtam queſti
onem ſunt plures opiniones. AUna enim eſt ꝙ quidam
ponunt plane ꝙ moyſes et helias non aparuerunt ibi
vere.ſed ſolum imaginarie:et hoc vult dicere iurta au
toꝛitatem bede in glo.predicta ſuper.ix.Luce. Scien⸗
dum non coꝛꝑa vel animas helie moy. ⁊c. Alij dicũt
aparuerũt ibi moy.et he.vere:et axꝓparuit ibi moy.
in ſuo coꝛpoꝛe reſumpto ad tempus. Et hoc dicũt iux⸗
ta illud luc.ix. Faciamus hic tria tabernacula.Gloſa.
tres teſtes habemus: de terꝛa apłos tres.de celo moy.
et he.et ipſum patrem. Sed ſi non fuerunt ibi vere:nõ
Potuerunt eſſe veri teſtes.ergo fuerũt ibi vere moyſes
et helias ſicut perſona patris fuit ibi vere. Iſtud ideʒ
confirmant per glo.ſuꝑ illud Math. xvij. Et apparue⸗
rũt moy.et be. Glo. Adoyſes legiſlatoꝛ et he.pꝛophe⸗

tarum eximius. ergo vere apparuerũt ibi. quia iſti ſũt
vere moyſes et belias. Qos aũt dicimꝰſm aug.in lib.
æ cura agenda. p moꝛtuis ad paulinuʒ dicentem. Alij
ſunt hũanaꝝ limites rerũ. Alia diuinaꝝ ſigna vᷣtutuʒ
Alia ſunt que naturałr.alia que mirabilit fiũt: qᷓuis
z nature deus adſit vt ſit ⁊ miraculis natura nõ deſijt
Mon igit᷑ putandũ eſt viuoꝝ rebus quoſlibet intereſſe
poſſe defunctos.qm̃ quibuſdã ſanãdis vel adiuuãdis
martires adſunt. Sʒ ideo potiaintelligendũ eſt. ꝙ per
dininã potentiã martires viuoꝝ rebus interſunt. quo⸗
niam defuncti ꝑ naturã ꝓpriam viuoꝝ rebo intereſſem
poſſunt. Et ex hoc ſegtur ſm beatum aug. axparitio
aĩaꝝ poſt moꝛtem m limites rerũ non eſt poſſibilis.
ſed ſolum m ſigna diuinaxꝝ virtutũ:ſeu ſolum ßm di⸗
uinam impotentiaʒ:et non m rerũ naturam Hoc er⸗
go modo dicimꝰꝙ apparuit ibi moy.anima vere. ſed Hh
ꝑ diuinam potentia: ſicut legimus ab aug. ꝙ aĩe mar⸗
tirum ꝑ diuinam potentiã pnt hboĩbus appaꝛere. Enð
etiã aug.ibidẽ dicit.Qon em̃ ſolis beneficioꝛuʒ affecti
bus:verũetiam ip̃is hoĩm aſpectibo ↄfeſſoꝛem felicem
apparuiſſe ciuibo vel inglinis pie a ſe dilectis.cũ a bar
baris nola oppugnabat᷑:audiuimnõ in certis moꝛibo
ſed teſtibo certis. VUtrũ aũt aia moy. coꝛpus aſſumpſe⸗
rit nõ legimus nec iſtud aſſerimꝰ:ſ̊ dicimus ꝙ ſicẽ bea
tus felix apparuit aſpectibo ciuium in aĩa ꝑ diuinã vir
tutem:nec ter boc reſumpſit coꝛpus:ſic dicim?ꝙ aĩ⸗
ma moy. ibi fuit vere ⁊ eis aparuit ſcʒ aplis ꝑ diuinã
virtutez: nec opoꝛtuit ꝙ reſt urgeret coꝛpꝰ. De helia aĩ
ꝗq viuus erat bnᷣ ↄcedenduʒ eſt: ꝙ apparuit in aĩa et coꝛ⸗
poꝛe. Szʒ tüc reſtat qõ qm ſi ſolum aĩa moy. apparu
it cũ ipa ſit inſenſibilis:quõ potuit moy.appaꝛeꝛe aſpe
ctibus apłoꝝ? Ad quod dõm.ꝙ ſuba ſpualis duobo
mochs apparet ſenſui ſcʒ angelus. VUno mõ ꝑ corpꝰaſ⸗
ſumptum. Alio mõ ꝑ ſolam ſilitudinẽ corꝑis quaʒ fa⸗
cit in ſenſum:et ꝑ quã immutat ſenſum. Sicut eĩ ange
lus ptatem bʒ ſup coꝛꝑa vt ſic poſſit coꝛpus aſſumere
et appareꝛe ſenſui ꝑ illud:ita hʒ potentiaʒ vt poſſit ali⸗
quam ſilitudinẽ coꝛꝑis in oculo efficere et ꝑ illam ocu⸗
lum imutare:vt ab oculo ꝑ ilam ꝑcipiat᷑. Sicut F me⸗
diante coꝛꝑe põt facere ſilitudineʒ qua opꝛehendit᷑:ita
et ſine coꝛꝑe. Ita dico ꝙ aĩa ſancta q gloꝛioſa eſt habet
iſam potentiã. et boc mõ potuit aia moy· appareꝛe ocu
lis coꝛꝑalibo apłoꝝ:ſine coꝛꝑis aſſumptione: quaʒ nõ
legimus in ſcriptura:et ſic ꝑ ſimilitudinẽ coꝛꝑis quaʒ
effciebat in ſenſum pꝑcipiebat᷑.¶ Item et ad boc faciẽ⸗
dum nata eſt aĩa:qꝛ ratio totiꝰcoꝛꝑis eſt in aĩa:ſicut di
cit aug. Vñ nõ ſolum ↄpatur ad coꝛpꝰſicut foꝛma: ſed
etiam licut ars. Vñ membꝛa a oſſa que ſunt in coꝛpoẽ
naturalr ſunt in aĩa ſicut in arte.⁊ ideo ꝑ diuinaʒ vir⸗
tutem põt appareꝛe ꝑ ſimilitudinẽ ſine coꝛpe. Sʒ vl⸗
terius reſtat quereꝛe qᷓre nõ apparuit enochꝗ fuit ante
legẽ ſicut moyſes ꝗ fuit cũ lege ⁊ helias ꝗ fuit ptꝰlegez
vt haberet᷑ teſtimoniũ ex bis ꝗ ante legẽ et cũ lege ? pꝰ
legez reſurꝛectõnis gloꝛioſe xpᷣi .¶ Solutio. doõm!: ꝙ ſi⸗
cut dicit glo.ſuꝑ.ix.luc.ꝙ apparuerunt ibi moy.vt ha
betur teſtimoniũ xp̃i ex lege.et helias vt habet᷑ teſtimo
nium ex ꝓphetis ſcʒ vt oſtendt ipſum eſſe qui locutus
eſt in lege et ꝓphis.ex lege ꝑ moyſen vt diceret᷑ hic eſt
de quo ſcripſi. Ex ꝓphᷣis ꝑ heliam vt diceꝛet bic eſt de q̊
ꝓppetaui. Sed añ tpᷣs abꝛabhe non fuit facta diſtinctio
nec explicatio noſtre redemptõnis ⁊ reſurrectõnis glo
rioſe. Quõ debet fieri:tamen credebat᷑ futura ſ impli⸗
cite nõ explicite.ĩmo pꝛimo fuit facta abꝛahe explicatõ
ga g enoch fuit illius tꝑis ante legem in qͥ non erat ex⸗
plicatio noſtre redemptõnis.an ſcʒ deberet fieri ꝑ ho⸗
minem ſolũ vel ꝑ angelũ:vel ꝑ deũ hominẽ: ideo nõ ap

paruit enoch ad ferendũ teſtimoniũ in tranffiguratõe

ſed legiſlatoꝛ pha. Sed tũc querit᷑.meliꝰem̃ ſcire
tur gloꝛioſa reſurꝛectio xpi ſi publicaret᷑ ⁊ p̃dicaretur
illa aparitio.quaꝛe ꝓhibuit diſcipulis ſuis ne dice⸗

rent eam: dicens.· Nemini direriti⸗ utio⸗
dictũ eſt. opoꝛtuit ꝙ fieret oſienſio reſurꝛectõis xpᷣi an⸗
teqᷓ fieret.ſᷣ nõ debuit eſſe pᷣdicatio eiꝰniſi poſtq facta
eſt: quia oꝑtuit ꝙ gbaret᷑ veritas dnice paſſionis ante
qᷓ reſurgeret. Sʒ li diuulgata eſſet illa oſtenſio reſur⸗
rectõnis añ ſuam paſſionẽ:ꝑ boc occultaret᷑ paſſionis
veritas:et fides ipſiꝰinfirmaret᷑. putaret᷑ em̃ ꝙ nõ eſſz
vera eiꝰ paſſio ſi pᷣdicaret᷑ gloꝛia ſue reſurꝛectõnis.qꝛ ſi
ſciretur in ſuo coꝛꝑe añ paſſionem tanta fuiſſe Zloꝛiazʒ
7ꝙ ipſe apparuit in tãta claritate ſczʒ ſicut ſol.credeꝛet᷑
eius paſſio nõ eſſe vera:ſ ſolum fantaſtica:ſicut dixe⸗
runt quidaʒ beretici. qꝛ ita debuit oſtendi et manife
ſtari gloꝛia reſurꝛectionis:ne ꝑ hoc im pediretur fides
veritatis paſſionis.ideo non debuit pdicari niſi poſtaỹ
facta eſt ipſa reſurꝛectio.

Membrum nonum

Hnſequẽter querit᷑ de viſione apłoꝝ.an
viſio illoꝝ potuit fieri oculis coꝛpalibj.
Ad qð ſic. NQullius coꝛꝑis põt videꝛi cla
ritas q̃ coequat᷑ claritati ſolis ab oculis
coꝛꝑis aĩalis. Sed claritas ꝗᷓ fuit ĩ coꝛꝑe xp̃i fuit eq̃lis
claritati ſolis: et etiaʒ maioꝛ ſicut dicit glo. ſuper illud
math. xvij. Facies eisſicut ſol ⁊c. Slo.nõ bʒ clari⸗ qð
ↄparet ̊ nõ potuit videri ab oculis coꝛꝑis aĩalis. ſᷣ ta⸗
les erãt oculi corꝑales apłoꝝ: ̊ ⁊c. ¶ Item claritas q̃
erat in coꝛꝑe dñi:erat claritas coꝛꝑis gloꝛioſi. pᷣ clari⸗
tas coꝛꝑis gloꝛioſi nõ poteſt ꝑcipi a coꝛꝑe non gloꝛio⸗
ſo: ab ipſis apłis ꝗ non adbuc erant gloꝛificati non
poterãt cor ꝑaliter videri. ¶ Item petrus dixit. Domi⸗
ne bonuz eſt hͤ nos eſſe. g claritas ülla erat delectabilis
ipſis apoſtolis.ſed ipſa claritas erat excellens omnem
claritotẽ. Cuʒ igit᷑ ſenſus coꝛꝑalis nõ delectet᷑ in excel
lenti.ſed coꝛrumpit᷑ ab ipſo:ↄſtat ꝙ nõ ꝑcipiebãt illaz
claritateʒ ſuo coꝛꝑali oculo:ſed intellectuali. Solu⸗
tio.dðᷣm.ꝙ viſio apoſtoloꝝ fuit coꝛꝑalis:et oculis coꝛ
poꝛalibus pꝑceperũt claritatẽ dni. 4¶ Ad illud autez qð
pꝛimo obijcit dom. ꝙ eſt quedam claritas que eſt gene
ratiua caloꝛis:quedã que non. Claritas qᷓ generat ca
loꝛem rõne caloꝛis ↄſumentis bumiditatẽ pupille ſiue
oꝛganũ videndi:bʒ ↄtrarietatem cum oꝛgano videndi
talis aũt eſt claritas ſolis.et inde eſt ꝙ cuʒ eſt excellẽs
ꝙ aggrauat᷑ oculus ꝑ illam ⁊ dilgregat᷑:et ideo nõ põt
ip̃am ꝑcipere. Sʒ claritas coꝛꝑis gloꝛioſi nõ eſt gene⸗
ratiua caloꝛis. vñ nuliã hʒ ↄtrarietate cuʒ ipᷣo oꝛgano
viſus: ſed eſt confoꝛtans et delectans viſum.et pꝛopter
hoc cõparatur claritati lapidi iaſpidis: qui confoꝛtat
aſpectum:et pꝛopter hoc in ſui excellentia non ẽ coꝛru⸗
ptiua viſus:ſicut pꝛima.ſed poteſt ab oculo percipi ſi⸗
ne offenſione. talis autem erat claritas quaʒ babebat
chꝛiſtus et quam videbant apoſtoli.4 Ad aliud dicen
dum.ſicut dicit auguſti.ad paulinum introducens au
ctoꝛitatem ambꝛo. Differentia eſt in ſubſtantijs ſpiri⸗
tualibus ⁊ coꝛpoꝛalibus:in hoc ꝙ in coꝛpoꝛalibus ita
eſt ꝙ in noſtra poteſtate eſt vidẽ ipſt. as:ſi preſentes ſint
Vnge nec ipſa coꝛpoꝛalia poſſunt pꝛobibere quin vide
amus ea: et in neceſſitate habent hoc ſcilicet ꝙ videa⸗
mus ea. ſed in ſpiritualibus ita eſt ꝙ in ſua poteſtlate
et voluntate eſt ꝙ a nobis videantur: et non in noſtra
videre ipſa.immo bene poſſunt pꝛohibere ne videãtur
et bene poſſunt ſe manifeſtaꝛe in angelis. In poteſtate
ergo coꝛpoꝛis gloꝛioſi animati eſt per naturam anime
qua viuum eſt:et quia ſpirituale eſt ꝙ videatur:ſ̊ non
in noſtr a poteſtate vel voluntate ꝙ ipſum videsmus.
bene concedo ſic.ꝙ ſolum erat in voluntate ⁊ poteſtate
coꝛpoꝛis domini ꝙ videretur ab apoſtolis et non in po
teſtate ipſoꝛum.¶ Ad terciam ratõnem dicendũ. q tri
plex eſt differentia lucis. Eſt enim lux que eſt in natu⸗
ra babente cõtrarietatem ſicut eſt ignea lux. Et eſt lux
in natura non habente ↄtrarietatem. ſed multifoꝛmi/

Me
eln
onns
eſß
geli
ricg
deet
direr
Anife
ſies

ide
ſea⸗
ſene
Dlte
ütur
eſete
me
Hnon
nns⸗
eſte
npo⸗
Nt⸗
l
/

tatem ſicut lur celeſtis: et hec eſt verioꝛ: ſicut enim lur
iſta iſto mõ hʒ multifoꝛmitatẽ in ope. ita? in vᷣtute et ĩ
natura et lumine. Tercio mõ eſt lux in natura non ha
bente ↄtrarietatẽ: nec multifoꝛmitatẽ. ⁊ talis eſt lux ce
li empirei:⁊ talis ſibr eſt natura lucis in coꝛꝑe gloꝛifi⸗
cato ſicut in celo empireo.quia ẽ locus eiꝰvñ ei ꝓpoꝛtõ
natur natura lucis pᷣmo mõ dicte:cuʒ eſt in excellentia
nullo mõ hʒ ↄuenientiã cũ oculo ſᷣ ↄtrarietatẽ rõne hu
miditatis cui ↄtrariat᷑.et ꝓpter hoc exiſtens in ſua ex⸗
cellentia coꝛrumpit oculũ.ſj Zatura aũt lucis ſcdðo mo⸗
do nõ hʒ ↄuenientiã ſiłr cũ oculo in ſuo excellentia: qa
nullo mõouenit cũ omibo naturis oculi cũ ſit in oculo
natura humiditatis:claritatis:ſiccitatis: frigiditatis
Et ꝗpter hoc cũ illa natura lucis ſit bñs multifoꝛmita
teʒ: 2 natura multifoꝛmis nõ ↄciliat multifoꝛmẽ natu⸗
ram que eſt oculi. Jdeo excedens in ſua excellentia nõ
ↄciliat naturã oculi:a ideo ab iplſa natura oculi ledit᷑
nec in ipſa oculꝰdelectat᷑:ſ offendit᷑. Sʒ natura vnifoꝛ
mis ↄciliat naturã diffoꝛmẽ:⁊ ideo natura lucis gloꝛi⸗
ficati coꝛꝑis ↄciliat ⁊ ↄfoꝛtat naturã que eſt in oculo:q̃
multifoꝛmis eſt.ita ꝙ in aſpectu ipſius oculus delecta
tur:⁊ ido viſibilis eſi oculis coꝛpoꝛalibo ſine offenſiõe.

Nueſtio. xxij.de aꝛgumen

tis dominice reſurꝛectõnis.

Onſequẽs eſt ad/

iuuãte dño inꝗreꝛe de demonſtratõne
dñice reſurꝛectõnis poſtqᷓ facta ẽ. de q
Act.j. Pꝛebuit ſeipᷣm viuũ ꝑ dies.xl.
apperens in multis argumentis.Cir⸗
ca quod querit᷑ pᷣmo in generali.deinde in ſpãli.

Membrum prinmum

NQgenerali querunt᷑ q̃tuoꝛ. Primo quõ
dicat᷑ hec aparitõ. Scdo an aꝛgumenta
apparitõis aſtruant fidẽ. Tercio vtrum
argumẽta illa euacuarẽt fidem qtum ad
meritũ.Quarto de nũero⁊ ſufficientia argumentoꝝ.

Articnlus primus

Rimũ multiplłr inueniri põt ex vᷣbis aug.
in li.de tri. Abi dicit.ꝙ legit᷑ dñs appaꝛuil⸗
ſe in ve. teſt. vt abꝛahe Geñ. xviij. Et in oyſi ĩ rubo.exo.
iij · Tegit᷑ etiã appaꝛuiſſe in nouo pereſi urꝛectiõeʒ: ſic hr
in fine oĩm euãgelioꝝ.Si gᷓ ſunt aꝓparitões et be⸗ ille
querit᷑ vtrũ eiuſdẽ rõnis ſint.⁊ ſi nõ:in qͥ cõueniãt 2 in
q differãt. Ad qð dicim?ꝙ illa aſparitio q̃ fuii in ve
teri teſtõ põt dici manifeſtatio dĩne nature ĩmutabilis
in ſubiecta creata mutabili. Oꝑtebat em̃ ſiẽ dĩc aug?.
in dicto li. ꝙ creatura illa eẽt mutabilis: qꝛ ſicut dicit
ibi. Om̃e qð viſibile ẽ mutabile ẽ. Axpparitio vᷣo ꝓut in
nouo pt᷑ dici corꝑis impaſſibilis:q̃ſi paſſibił oſienſio.

Articulus ſecundus

Oſtea queritur an argumenta aparitõnis
aſtruant fidẽ. Ad qð ſic Act᷑.j.dr. Pꝛebuit
ſeipᷣm viuũ aplis ptopaſſionẽ ſuã in multis
argumentis ꝑ dies.xl. apparens eis 2 loquens ð regno
i.ex quo accipit᷑.ꝙ ad ꝓbationẽ ⁊ ad facrendũ fidem
ſue reſurꝛectõnis fuerũt apparitõnes ille. Unde dam̃.
dicit.ꝙ ad certiſicandũ vel credi faciendũ fecit:qꝙ illud
qð paſſum eſt reſurꝛexit. ¶ Sed tũc obijcit. qu videtur
b illas appaꝛitõnes magis infirmata ſit ſides reſur
rectõnis qᷓ ↄſirmata. Pꝛimo qꝛ ſi apparuit viſibilis et

ab oculis nõ gloꝛificatis. omne aüt hmõi viſibile ſicut

dicit aug. mutabile eſt: apparuit ͤ vt mutabilis. Si er⸗
go reſu rgens gloꝛioſe ĩmutabilis dz eſſe factꝰ: plus dz
illa aaritio dare credi ꝙ non reſurꝛexiſſet gloꝛioſe qᷓ
oepoſitũ.4 Scðo qꝛ pᷣbuit ſeip̃m palpabilem. Si ergo

4

xxij.

in palpatione illa non ſolum fuerunt extrema cõtingẽ⸗
tium:imo etiã immutatõ tangentis a otingente. aliter
em̃ nõ eſſet palpatio. Cangens aũt erat coꝛpꝰ nõ gloꝛi
ficatuʒ:ᷓ pᷣbuit ſe palpabilẽ ſᷣm q̃litates tactus.hmõi
aũt ſunt calidũ a frigidũ aſperuʒ ⁊ leue:fluidũ et ſoli⸗
dum ⁊c.Si g iſte non ſunt coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ magis
ex his faciebat ſe credi talẽ ꝗ nõ reſurꝛexiſſet gloꝛioſe:
