exequamus vel com ꝑamus filium patri. ſed ſubiectum
intelligimꝰ ſcdðᷣm diminã naturã.Eſt ergo ſubiectꝰſcðᷣm
ius legis eterne.¶ Scðᷣa ratõ habet᷑ in eodem. Si quis
vnũ deum dicens. xpᷣm aũt ante omnia ſecula filium dei
obſecutum patri in creatione omnium non confitet᷑ ana
thema ſit.⁊ loquit᷑ ſcdᷣm diuinitateʒ d filio dei.ſed ver⸗
bum obſequij eſt verbum ſubiectionis.hec aũt ſubiectio

* 4

fit ſeruis legis eterne.̊ ⁊cL. Ad oppoſitũ.aug.in li.de
vera religione.t nos de inferioꝛibo rebo iudicamꝰ.ſic
te nobis ſola veritas iudicat. De ip̃a aũt nec pater: nec
em̃ minus eſt qᷓ ipe.⁊ ideo que pater iudicat ꝑ ipᷣm iudi
cat.⁊ ſcdᷣm hoc dicit᷑ ꝙ pater omne iudiciuʒ dedit filio.
Si ꝭg̊ᷣ filiꝰeſt ip̃a veritas.ꝗ̊ nõ eſi minoꝛ patre.nec de ipo
pater iudicat.ergo nõ ſubijcit᷑ patri ergo nec legi eterne
Solutio.dicendũ ſcdᷣm beatũ byla.ſemꝑ intelligẽtia
dictoꝝ ex cauſis eſt aſſumẽda dicendi. Vnde iſte aucto⸗
ritates debent exponi.nõ extendi.nomẽ em̃ ſubiectõnis
dicitur multipliciter. Aliqũ em̃ ſonat in digniꝰreſpectu
eius cuiꝰdicitur ſubiectũ.quõ dicimꝰmateriã ſubiectazʒ
foꝛme. 2 paſſiua actiuis:⁊ inferioꝛa ſuꝑioꝛibo. Aliquã⸗
do em̃ ſonat ĩ ĩidignius quõ dicimꝰſubam ſubiectam ac⸗
cidenti.ſuba em in eo ꝙ dicit᷑ ſubiectuʒ dignioꝛ eſt acci⸗
nte. quia dicitur ſubiectũ in eo ꝙ facit accidens ſubſi
ſtere. Aliquãdo aũt ſonat in equale quõ dicimus natu⸗
re virtutem eſſe ſubiectã nature.⁊ virtus nature ẽ equa
lis nature cuiꝰeſt. Pꝛimo mõ impoꝛtat ſubiectio habitu
dinem ſcm inferioꝛitatem ſicut habitudinẽ ſubiecti re⸗
ſpectu eius qð eſt ſuꝑ illud. Sco modo impoꝛtat babi
tudinem reſpectu eius qdð eſt in ſubiecto. Lercio modo
impoꝛtat habitudinem que attendit᷑ in hoc ꝙ dico eẽ ab
alio. ſic virtus eſt a natura ⁊ hic eſt habitudo oꝛiginis.
boc ergo mõ habitudo ſubiectionis filij ad patrem.im⸗
poꝛtat habitudinem oꝛiginis.⁊ nõ indignitatis vel infe
rioꝛitatis.ſ̊ equalitatis. Vnde exponendum eſt qð dicit
nõ exequam?zc. i. nõ dicimꝰfilium equalem patri.ita ꝙ
dicamꝰfiliũ eſſe nõ ex alio ſicut patrẽ.quia filiꝰeſt a pa⸗
tre. Vnde poſt illam auctoꝛitatẽ habet.neq; em̃ pluit ex
ſe.ſed a domino.ſ.auctoꝛitate patris. Eodem mõ intel⸗
ligendũ eſt illud qð dicitur filiũ eſſe obſecutuʒ patri in
creatione.iQam verbũ obſequẽdi nõ notat ibi minoꝛita
tem vel diminutionẽ potentie in filio:ſed notat in patre
pꝛima auctoꝛitatẽ.vnde ſicut in imperãte eſt auctoꝛitas
pꝛima.in erequẽte eſt auctoꝛitas ab illo:ſic filiꝰhabʒ au
ctoꝛitatem a patre.⁊ in patre eſt pꝛima auctoꝛitas creã⸗
di res. Et qtum ad hoc intelligit᷑ illud ſicut etiã patʒ in
illo libꝛo.Ex his ergo nõ ſequit᷑ ꝗ filiꝰ ſcdᷣm diuinã na⸗
turam ſit ſubiectus legi eterne.ſed magis ſeꝗt᷑ ꝙ ipe ſit
lex eterna.qꝛ lex dicit ius ⁊ ex aliqua pꝛima auctoꝛitate
ipe aũt filiꝰeſt ius ipᷣm ⁊ ratio que eſt ex patre.

Articulꝰterciꝰ

Er cio querit᷑ an irratõnabilia ſubijciãt᷑ legi
eterne. Ad qð ſic dama. Actus inuoluntarij
Innec pꝛecio nec pena digni habent᷑. ſed actus
irratõnabiliũ ſunt inuolũtarij.̊ ⁊c. Si ergo legis eter⸗
ne eſt pᷣmiũ tribuere:⁊ punire ſcdᷣm meritum. Quia lex
eterna eſt qua mali miſeram: boni bonã vitã merentur.
ergo nec irratõnabilia nec actꝰeoꝝ cadunt ſub lege eter
na. ergo nõ ſubijciunt᷑ ei.¶ Ad oppoſitum Augu. xix. de
ciui.dei.nullo mõ aliquid legibo ſũmi creatoꝛis oꝛdina
toꝛiſq; ſubtrahit᷑ a quo pax vniuerſitatis adminiſtrat᷑.
Quicgd ergo eſt in rerũ vniuerſitate cadit ſub oꝛdine le
gis eterne. ergo ⁊ irratõnabilia. Sol.dicendum ſᷣm
beatuʒ anſeł.ꝙ irratõnabilia ſubijciunt᷑ legi eterne. ſed
eſt ſubiectio legis eterne naturalis ⁊ ſine iudicio: ⁊ hoc

modo irratõnabilia ſubijciũtur legi eterne. Alia eſt cuʒ

iudicio ⁊ hoc mõ ratõnabilia ſubijciũtur. Omnis autez
creatura ei ſubijci᷑ pꝛima ſubiectione. Vnde anſeł.Cuzꝛ

eus homo. naqueq; creatura cum ſibi pᷣceptum oꝛdi

nem naturalit aut ratõnalit ſeruat:deo obedire dẽ.ma⸗
xime ratõnalis cui datuʒ ẽ intelligere quio debeat.2 ita
quelibet creatura obedita ſubijcitur legi eterne.

Articulꝰ? quartꝰ

Varto querit᷑ de ratõnabilibo. Et pꝛimo an

mali repꝛobi ſu bijciuntur legi eterne. Ad qðᷣ
Alic.· Ro.viij. Sapiẽtia carnis ininuca eſt deo

legi e deing eſt ſubieeta. glo. Elnꝰ hõ ẽ endẽq; natura

a bono deo cõdita bona.que heri ſapiebat ſcdᷣm carnem
hodie ſcoᷣm ſpm̃.ſ.que dum viciũ habet.non põt ſubijci

legi dei:ſicut claudicatio nõ põt ſubijci recte ambulatõ⸗

ni.Si ꝭ̊ impoſſibile ẽ ꝗꝙ claudicatio ſubijciat᷑ recte abu⸗
lationi.ergo impoſſibile eſi ꝙ natura habẽs viciũ ſubij⸗
ciatur legi eterne.ſed homines repꝛobi ſunt huiꝰnatuꝛe
ergo ⁊c. ¶ Scða ratio augu. in li.de libero arbi. Cum
manifeſtum ſit alios hoĩes eſſe amatoꝛes reꝝ eternaꝝ.
alios rerũ tꝑaliu.cũ ſic duas leges eſſe ↄuenit vnã eter⸗
nam:aliã tpalem. quos iſtoꝝ iudicas eterne legi eẽ ſub
dendos: Rñdet beatos illos ſub eterna lege agẽ. AMNilſe⸗
ris vo tꝑalis lex imponit᷑. Ergo miſeri repꝛobi qui ſũt
amatoꝛes reꝝ tꝑaliũ ſubijciũtur legi tꝑali.ſicut bom le⸗
gi eterne.qui ſunt amatoꝛes eternoꝝ. cum ita ſe habeãt
ad illa: ſicut iſti ad iſtã.nõ ergo ſubijciũtur eterne.q Ad
oꝑpolitũ augu.in li.de catheʒiʒ andis rudibo.Qouit deꝰ
oꝛdinare deſerẽtes ſe animas.⁊ ex eaꝝ iuſta miſeria paꝛ
tes inferioꝛes creature ſue ↄueniẽtiſſimis ⁊ ↄgruentiſſi⸗
mis legibo admirãde diſpẽſationis oꝛnare.Ergo aie re
pꝛoboꝝ que ſunt deſerẽtes deum oꝛdinantur oꝛdine diui
no. Sed oꝛdo diuinus eſt lex eterna.qua iuſtum ẽ vt om
nia oꝛdinatiſſima ſint:ergo ſubijciũtur oꝛdini legis diui
ne vel eterne. Sol.dicẽdũ ſᷣm aug.in.iij.ↄfe.ꝙ ſubijci
legi eterne ẽ dupliciter.vel eiꝰ pᷣceptioni vel eius punitõ
ni. Aſdali ergo ſubijciũtur legi eterne qdtum ad punitio⸗
nem. ſed non ſue pᷣceptioni. Ande augu.iij.ofe.Oñe qui
dimittit te:quo it aut qͥ fugit:niſi a te placido ad te ira⸗
tum. Mam ibi inuenit legem tuaʒ in pena ſua:⁊ lex tua
veritas eſt⁊ veritas tu.q Ad pꝛimã ratõeʒ in ↄtrariuʒ.
dicendũ ſcõm anſeł.in pꝛimo.Cur deꝰhõ.vbi facit taleʒ
comꝑationẽ. Sicut ea que celi ambitu ↄtinent᷑.non eſſe
ſub celo aut elongari a celo nullatenꝰpñt:nec fugere ce⸗
lum.niſi ab aꝑꝛopiquãte.Item qᷓ;uis hõ vel angelꝰdiui
ne volũtati ? oꝛdinationi ſubiacere velit.cũ eam fugere
nõ valet.quia ſi vult fugere te ſub voluntate pᷣcipiẽte.fſu
git ſub voluntate puniẽte? boc etiã dicit Hoetiꝰ. Oꝛdo
cũcta complectit᷑: vt ſi quis ab aſſignato oꝛdine receſſe⸗
rit:in aliũ oꝛdinẽ relabat᷑.ipᷣa em̃ lex eterna ſicut circu⸗
lus eſt.qui em̃ fugit vnã ꝑtem appꝛopinquat alteri. Et
ita licet mali ab ea receſſerint qtum ad pᷣceptionem.ſũt
tñ ſub ea qtum ad punitionẽ.¶ AVo ſcõm ꝙ non ſequit᷑
ꝙ ſi mali ſubiecti ſunt legi temꝑali.ꝙ ꝓpter hoc nõ ſint
ſubiecti legi eterne.ĩmo qð ſubiectum eſt legi temꝑali:ẽ
ſubiectum legi eterne ⁊ nõ ecõuerſo:quia ↄplectit᷑ eam⁊
circuit oẽs leges. Vñ aug.in li.de li.ar. IJllud incõocuſ⸗
ſum teneas.ꝙ aꝑtiſſime iam nõ demõſtrauit eos ꝗ tꝑa⸗
li legi ſeruiũt:nõ eſſe poſſe ab eterna libeꝛos.

Articulꝰ quintꝰ
AUiinto querit᷑ an iuſti ſubijciant᷑ legi eterne.
Ad qð ſic.j.thi.j.Juſto nõ eſt lex poſita.ſed
iniuſtis ⁊ nõ ſubditis. Gloſa poſita.iimpo⸗
ſita vt ſupꝛa illũ ſit ⁊ ei dñet᷑.in illa em̃ potiꝰ ẽ ⁊ cũ ipᷣa:
ꝙᷓ ſub ipa.qꝛ amicꝰiuſticie eſt. Ex quo ptʒ q; iuſtꝰcuʒ ſit
amatoꝛ iuſticie nõ ẽ ſine lege eterna.ſᷣ cũ ipᷣa. Ad op⸗
poſitũ.augu.in li.de li.ar.Juſtos ſub eterna lege agere
exiſtimo. Sol.dicendũ ꝙ iſtud qð dico eẽ ſub lege pt᷑
dupliciter accipi.vel ꝓut dicit neceſſitatẽ coactionis:vł
voluntatẽ obediendi.ſicut dicimꝰꝗ aliter eſt filiꝰſub pa
tre:⁊ ſeruus.q; ſeruus ſub patre eſt neceſſitate timoꝛis
coactus.filius aũt voluntate obediendi. Juſti ſũt ſub
lege volũtarie ⁊ nõ neceſſitate coactionis. VUñ pſal.In
lege dñi voluntas eius.glo. Aliud eſt in lege eſſe. aliud
ſub lege. qui in lege eſt m legem agit volũtarie obedi⸗
ens legi.Qui aũt ſub lege eſt. ᷣm leges agit᷑ neceſſitatis
timoꝛe coactus.Et hoc modo non eſt iuſius ſub lege ſed
pꝛimo mõ vt dictuʒ eſt. vnde pꝛimoſenſu dicit᷑ ad Sat.
Aiſit deꝰfiliũ ſuũ factũ ſub lege.ſ.volũtarie ⁊ nõ necel⸗
ſitans coactione.

—. — —

—, — — — —U.—

—.

rin
ſüſute
unr
N un
tenm,
ni ler⸗
geiſib
uiſit
bon le
ubeit
1
it &
npar
tiſſi⸗
iere
dini
tom
8dini
ſubii
pun
viti⸗
Bign
dofr
tn
Funin⸗
ttie
voneſt
erece⸗
n
ere
te fn
Ndo
ceſſe⸗
Creu⸗
ri.E
ein ſüt
ſequt
hoͤſn
npeli
kion,
Nin
gl

Articulus ſertts
Exto querit᷑ an beati ſubijciũtur legi eterne.
Ad quod ſic. Auguſtinus.ij. ciuitate xei.
In ea certe ciuitate vera iuſticia eſt: de qua
ſeriptura dicit. Gloꝛioſa dicta ſunt te te ciuitas cxi. et
vocat ciuitatẽ illam beatitudiem. ergo in ea eſt vera in.
ſticia ergo et oꝛdo iuris:et ita lex.Ergo beati ſant le⸗
ge. ¶ Secũda rõ põ.Cuſtodiã legẽ tuã ſemꝑ ⁊c̃. Caſſio 4
doꝛus dicit ⁊ diſtinguit legẽ pꝛeſeniẽ a lege que erit po
ſed alia erit lex dñi quã ſe ꝓmittit cuſtodire ꝓplus ſan/
ctiſſimus. Scit em ꝑ banc vmbꝛ legis ad miniſteriũ le
gis eterne aſcendi.i Louit etiã cõſuetudinem angeloꝝ et
pfatum.dom inũ ſine fine laudare.ſcit ſumme beatitudi⸗
nis eẽ ſolẽnitate dũm iugiter cõtueri. Scit deniq; fideli
um ibi eẽ leges quas ſe ꝓleſſus eſt ſine fine ſeruare. Si
ergo in eterna beatudie ſunt leges.ergo beati ſunt ſbłᷣ le⸗
ge. ¶ Ad ogoſitũ Aug.in li.de li.ar.Cex eterna eſt qua
mali miſera.boni bonã vitã merent᷑.ꝑ legem ergoẽ me⸗
reri.ſed in beatitudie nõ eſt tẽpus merẽdi:ergo nec oꝛdi⸗
nãdi ſub lege. Solutio dᷣm ſm aug.d li.ar.Cex eter
na eſt cui ſemꝑ obtem ꝑandũ eſt.et ꝑ quã mali miſeram
. Mtü ergo ad h ꝙ or. Per quà mali miſerã ⁊c̃. nõ
manet ler in patria.qꝛ ibi non ẽ mereꝛi.Sed qᷓtũ ad hoc
ꝙ dicit᷑. cui ſemꝑ eſt obtemꝑãdũ.manet ipᷣo lex ĩ patꝛia.
et qtũ ad hoc ſunt boni ſub lege. ſcʒ cõfoꝛmãdo volutatẽ
ſuam volũtati diuine.hoc em̃ mõ obtemꝑanduʒ eſt legi
eterne.et qᷓtum ad hoc loquit᷑ Caſſiodorꝰ.

Mlembꝛum nonum

Ona queſtio pꝛincipalis eſt de effectibus
legis eterne reſpectu rationalis creature.
Et pꝛimo queritur de numero ipᷣoꝝ effe⸗
ctuũ in generali.Secũdo querit᷑ de ip̃is ef
fectiba in ſpeciali.et ſic iſta queſtio ꝑtit᷑ ſic.qm pꝛĩo qrit
de effectu pᷣceptõis ⁊ ꝓbibitõnis.Secũdo querit᷑ x effe
ctu ꝓmiſſionis et cõſilij. Lercio de effectu punitönis et
pꝛemiatõis.ſed be qõnes tractate ſunt pꝛimo libꝛo qõe
de volũtate.¶ Etum ad pꝛimũ obijcit᷑ ſic yſidoꝛꝰ. DOis
lex aut punit aut vetat. aut pᷣcipit.qᷓ in om̃i effectu legis
eſt punire.vel vetare.vł pᷣciꝑe.Eꝛgo nõ ſunt niſi iſli tꝛcꝰ
effectus legis cterne.i¶¶ Ad oppoſitũ quecũq; ſunt eadeʒ
Fm eẽntiã. hñt eandẽ virtutẽ et eandẽ dꝛñtiam effectuuʒ
ſed volũtas dei et lex eterna ſunt eadẽ Fm eẽntiã.Cum &̊
effectus vel ſigna volũtatis diuĩe ſint quinq; et non tria

tĩ.ſcʒ pᷣceptũ.ꝓhibitio.cõſiliũ.ꝑmiſſio.et impletio ſeu

oꝑatio.ergo erũt quinq; effectus legis eterne.et nõ tres
tm. 4 Secuda ratio qꝛ ſicut dĩc yſido.et legiſconſultus.
Virtus legis tempoꝛalis conſiſtit in iſtis differẽtijs effe
ctuũ.qui ſunt pᷣcipere.vetare.cõſulere.ꝑmittere punire.
pᷣmiare.Ergo cũ lex tempoꝛalis trahat᷑ a lege eterna ſi⸗
cut viſum ẽ:pʒ ꝙ iſti ſex effectus ſunt legis eterne ⁊ non
tres tm̃. 4¶ Lercia ratio lex eterna reſpicit actũ rõnalis
creature.Aut ergo reſpicit actum qui factus ẽ:aut ꝗ fa⸗
ciendus ẽ.ſi actũ qui factus ẽ:aut ille eſt bonus aut ma

lus.ſi bonus ſic retribuit.ſi malus ſic punit.q̊ ſunt duo

effectus ipᷣius ex ꝑte actus rõnalis creature facti.Si at᷑
reſpiciat actum fiendum.aut ille actus eſt abſolutꝰ aut
comꝑatus.Ael ſic.Aut reſpicit ipᷣm abſolute aut com/
ꝑatiue.ſi abſolute:aut ille eſt actus bonus aut malus.ſi
bonus: ſic pꝛecipit.ſi malus:ſic ꝓhibet.Si comꝑatiue.
aut ille eſt bonus aut malus.ſi bonus:ſic reſpectu eius
eſt cõſilium.qꝛ cõſiliũ eſt reſpectu melioꝛis boni.ſi malꝰ
ſic eſt ꝑmiſſio que eſt reſpectu mali.vel ꝓpter hoc ꝙ non
fiat peius:aut ꝓpter hoc ꝙ fiat bonũ melius.babʒ ergo
quatuoꝛ differentias effectum ex ꝑte actus rationalis
creature fiendi.et duos ex ꝑte facti.Et ſic ſunt ſex diffe⸗
rentie effectuum legis eterne reſpectu rõnalis creature
et non plures. Sed adhuæ videtur ꝙ debet eẽ ſeptimꝰ
quoniam om̃is actus rõnalis creature eſt oꝛdinatus a
lege.Si ergo ẽ aliꝗs actus ꝗ nõ eſt imꝑatus a lege et᷑na

xxv.

nec ꝓhibitus nec pmiſſus. nec cõſultus ⁊c. exgo erit ali
qua differentia efſectus legis eterne pᷣter pdictas reſpe

ctu illius actus oꝛdi nãdi. Minpꝛ pzʒ.qꝛ quids ſunt actꝰ
rõnalis creature indiffeꝛẽtes.qui nec ſunt imꝑati nec ve
titi ⁊c.ꝑ legẽ eternã.eos aũt opoꝛtet oꝛdiaꝛi ꝑ eam ꝗ̊ ⁊c.
Et ſic deficit vnus in pꝛedicta aſſignatõöne. Solutio
võm.ꝙ omes actus eterne legis reſpectu rõnalis crea⸗
ture compꝛehẽdunt᷑ in iſtis ſex.ſicut pʒ ꝑ rõeʒ que dicta
eſt in qua aſſignat᷑ nüeꝛuo eoꝝ. ¶¶ Ad roem pꝛimũ q̃ obij
citur ꝙ nõ ſunt niſi tres m yſido.dðᷣm ꝙ yſið.loquituꝛ
ũ lege bũana: et nõ cæ lege diuĩa.Lex aũt hũana reſpi/
cit malũ ꝑ ſe vt ipᷣm cobeꝛceat:bonũ vo ꝑ accidẽs.lex vᷣo
eterna ecõuerſo.ſcilicʒ bonũ ꝑ ſe reſpicit malũ ꝑ accidẽs
Intelligit ergo illud verbũ yſið.de lege hũena que im⸗
poſita eſt ad hoc vt malũ coherceat. Vnde dicit ipe yſi⸗
doꝛus. facte ſunt leges vt earum metu bumana coherce
atur audacia.tutaq; ſit inter repꝛobos innocentia. et in
ipᷣis foꝛmidato ſupplitio refrenetur audacia nocendi fa
cultas.Ex quo patet.ꝙ lex bumana reſpicit ꝑ ſe maluʒ
vt ipᷣm coherceat.et ſᷣm boc ꝑ ſe habet pᷣdictos effectus.
tres ꝑ accidens:alios qui reſpiciunt bonuʒ · Poſuit vo
in illa aſſignatõne actus ꝑſe.naʒ cum lex tempoꝛalis re
ſpiciat malum.aut reſpicit ipᷣm abſolute: aut comꝑate.
Si abſolute hoc dupliciter.quia aut vel faciendũ. et ſic
ꝓhibet ipᷣm.aut vt foctũ.et ſic punit pꝛo ipo.Si in com
ꝑatione vt ſcʒ nõ fiat peius hoc modo ꝑmittit ipm.ã
ꝑmittit illicita ne fiant grauioꝛa ſicut dicit yſidoꝛus.
Ad aliã q̃ſtionẽ que ẽ de volũtate eterna et lege.dðm.
ꝙ plures ſunt actus legis eterne ꝙ; tres ſicut volunta⸗
ris.ſed tamen differũt.licʒ em̃ volũtas diuina et lex eteꝛ
na ſint eadem m eẽntiam:differũt tamen m rõem ĩtel
ligentie.qꝛ volũtas reſpicit actũ.lex ðo oꝛdinẽ actus.et
ideo erit accipere ſigna voluntatis ſm differentiã actꝰ:
et effectus legis ſᷣm differẽtiã oꝛdinis actus. Actus vo
dupliciter reſpicitur a voluntate.quia voluntas reſpi⸗
cit actum.aut dum fit:aut dum faciendus eſt.ſi dum fit
aut ille actus eſt bonus aut malus.ſi bonus:ſic ſignum
voluntatis diuine dicitur impletio ſeu oꝑatio.ſi malus
ſic ꝑmiſſio.Ande Aug.in ench. Omne quod fit aut fit
voluntate dei ꝑmittente aut oꝑante.ſi aũt reſpicit aciuʒ
vt fiendum.aut reſpicit ipʒʒ vt abſolute vitandũ: aut vt
abſolute faciendum.aut in comꝑatõne vitandũ vel ĩ cõ⸗
ꝑatione faciendũ. Pꝛimo modo ꝓhibet.ſecũdo pᷣcipit.
Tercio mõ cõſulit.qꝛ conſiliũ nõ ſolum eſt reſpectu me
lioꝛis boni faciendi:immo etiã reſpectu minoꝛis mali vi
tandi.ſicut reſpectu culpe venialis. Vnde eccleſiaſlici.
xviij. NPoſt cõcupiſcẽtias tuas nõ eas. Sʒ lex eterna re⸗
ſpicit oꝛdinem actus.reſpicit em̃ actum vt factẽ. Oꝛ⸗
do aũt actus eſt duplex.ſcʒ oꝛdo retributõis:et oꝛdo exe
cutionis. Si reſpicis oꝛdinem retributionis:ſic habet
duos effectus.ſcʒ punire et pꝛemiare.ſed pumire eſt rſpe
etu mali.pꝛemiare reſpectu boni.Si autem reſpicit oꝛ⸗
dinem actus in executione:ant ille oꝛdo eſt abſolutus.
aut comꝑatus.Si com ꝑatus.aut reſpectu boni. aut re⸗
ſpectu mali.ſi reſpectu boni:ſic eſt conſilium.ſi reſpectu
mali:eſt ꝑmiſſio.Si abſolutus ⁊ reſpectu boni:ſic ẽ pꝛe
ceptum. Si abſolutus et reſpectu mali:ſic eſt ꝓhibitio.
Ad vltimam rationem qua obijcitur de actibus indiſ
ferentibus rationalis ereature.ddᷣm ꝙ; oꝛdo taliũ actuũ
eſt ꝑ effectum legis qui eſi permiſſio.ſed permittere ẽ du
pliciter.ſicut habetur in decret᷑.diſ.iij.ofrcium ſeculari
um ſiue eccleſiaſticarum legum eſi pꝛecipere quod neceſ
ſe eſt fieri.aut pꝛobibere quod malum eſt ſieri.permitte
re vel licita vt pꝛemium tribuere.vel quedam illicita vt
dare libellum repudij ne fiant grauioꝛa. et ſic ẽ ꝑmiſſio
licitoꝛum et illicitoꝛum grauioꝛa ne fiant. Pꝛimo ergo
modo loquendo de ꝑmiſſione oꝛdinantur ꝑ ipᷣm actus
indifferentes.quia ſi ſic coaꝛtaretur li.ar.ꝙ omnia ei pᷣ⸗
ciperentur vel pꝛohiberentur:eſſet ei periculum pꝛeua⸗
ricationis.et ideo factum eſt ꝙ quidam actus ſũt ei in ꝑ
miſſione:ſicut ea que licita ſunt.per hoc enim ꝙ talis ẽ

2 5„
4 aenn e e 2

ꝑmiſſio oꝛdinatur ad ſaluten.

Mueſtio xxvij.de lege
NDinuante dimna

gratia. Conſequenter inquirendum eſt
de legibus deriuatis a lege eterna ad
oꝛdinandã rõnalem creaturã. Harum
aũt quedã eſt rõnali creature indita vt
lex naturalis.Quedam vo impoſita ſeu addita. vt lex
moy ſi:lex euãgelij ⁊ hũana.pꝛioꝛ ergo inquiſitio erit de
lege naturali:conſequẽter vo de legibus additis:quãtũ
ꝑtinet ad theologicã inquiſitionẽ.¶ De lege aũt natuꝛa
li inquſitio eſt talis.Pꝛimo.an ſit. Secundo.quid ſit·
Tercio.quomõ ſit.Quarto.quox ſit.

Mlembꝛum pꝛimum

Vm queritur an ſit. Pꝛimo. abſolute que
ritur an talis lex ſit que ſit rationali crea
ture indita. Secundo.dato ꝙ ſit.an crea⸗
ta vel increata ſit.

Articulus primus

D pꝛimum ergo arguit᷑ ſic. Ro.ij. Cum em̃
gentes que legeʒ nõ habent naturaliter ea ꝗᷓ
legis ſunt faciunt.Glo.Et ſi nõ habent legẽ
ſcriptam. habent naturalẽ tamen: qua quiſq; intelligit
et ſibi conſcius eſt quid bonum et quid malum.Ex quo
patet ꝙ lex naturalis eſt.ꝗ Secũda ratõ.ibidẽ ad Ro.
dicitur. Opus legis ſcriptũ in coꝛdibus ſuis. Glo.i.fir
miter impꝛeſſum rationi eoꝝ.dum illa oꝑa laudãt que
lex iubet.illa damnant que lex ꝓbibet.Ergo cũ hoc ſit
naturale cuilibet homĩ.patzʒ ꝙ lex naturalis eſt.¶ Ter
cia ratio eccleſiaſtici.xiiij.addidit illis diſciplinã ⁊ legẽ
vite.Glc.naturalẽ quã dedit homĩ vt ſubijceretur ſuo
creatoꝛi:et bonoꝝ oꝑũ in ſe honoꝛificentiã cuſtodiret.q̊ᷓ
lex naturalis eſt.¶ Quarta ratio eſt lex naturalis in ir⸗
rõnali creatura inſenſibili qua dirigitur in finem. Vñ
Jere.xxxj.Si defecerint leges iſte.ſcʒ ſolis et lune ſtel
larum celi.lEx quo patet ꝙ ſunt leges celi et terre. Sitr
eſt lex innata irrõnali creature ſenſibili ſᷣm ꝙ dic y ſið.
ꝙ; lex naturalis eſt quã natura docuit om̃ia animantia
ꝓfectioꝛ aũt eſt creatura rõnalis om̃ib iſtis: ergo ncce
eſt ponere ꝙ habeat legem naturaliter ſibi inditã: qua
dirigat᷑ et regulet᷑ in ſuũ finem. Ergo lex naturalis vni
uerſaliter habet eẽ.¶ Quinta ratio rõnalis cꝛeatura eſt
debitrix volũtarie faciendi bonũ et vitandi malũ.Si er
go nõ pt᷑ facere bonũ ⁊ vitare malũ volũtarie niſi pꝛius
cognouerit: ergo naturaliter habet notionẽ faciendi bo
num et vitandi malũ.hoc aũt legẽ naturalẽ dicimꝰ per
quã hoc cognoſcit.¶ Sexrta ratio.Om̃ ſicut aima nata
eſt ad cognoſcendũ verũ:ita nata ẽ ad oꝑanndũ bonum.
Si ergo pꝛĩcipia coqſcẽdi veꝛũ ſunt innata natuꝛe cuiuſ
libet diſcẽtis:et pꝛincipia faciendi bonũ. Cum ergo ſit
aĩma debitrix faciendi bonum et fugiendi malum:ergo
habet pꝛincipia innata ꝑ que reguletur in faciendo bo⸗
num et fugiendo malũ:de quibo eſt lex que naturalis di
citur.q¶ Septima ratio.Jere.v.Qui habentes oculos ñ
videtis. Gloſa.dat intelligere q abſq; pᷣcepto naturali
ter debemus intelligere que recta ſunt.ergo habemꝰ le
gez naturaliter ad hoc nobis inditã. Ad oppoſitum.
Tria ſunt ꝑꝛincipia.deus.voluntas et natura.Aolun⸗
tas eſt ſupᷣ natura. Deus aũt ſupꝛa vtrũq;. ergo volun⸗
tas eſt ſup naturalia ex cõditõne ſua.ergo et ſup om̃em
legem nature.ergo nulla eſt lex nature que pꝛelit li.ar.
ſeu volũtati.ergo liberũ arbitriũ nõ habet eam. et ſicut
nec ipᷣm:ita nec alia.ergo lex naturalis nõ eſt indita ⁊c
et ita nõ eſt.¶ Secunda ratio AUug.ẽ.Lex eterna eſt no⸗
bis naturaliter impꝛeſſa.ergo ipᷣa habet legem eternam
ſibi impꝛeſſam qua iudicat om̃ia interioꝛa.exteriꝰ autẽ

„
4

habet legem ſcriptam qua iudicat exterioꝛa: ſicut legem
moyſi et euangelicã:ergo cum iſia duo ſufficiant.vanũ
eſi ponere aliam legem ſibi inditam quã naturalem di⸗
camus.ADaioꝛ patet ꝑ aug.in li.de li.ar.j.qdicit. Vt
bꝛeuiter legis eterne que nobis impᷣſſa eſt notionẽ expli⸗
cere.hoc eſt qua iuſtum eſt vt omnia ſint oꝛdinatiſſima.
¶ Tercia ratio eccleſiaſtici.xv.Deus ab initio conſtitu
it hominem:et reliquit illum in manu conſilij ſui.adie⸗
cit mandata et pꝛecepta ſua. Suppoſito autem ꝙ nõ ad
derentur:nihil eſſet ei peccatum quod faceret. ſi ergo li⸗
berioꝛ eſſet rationalis creatura amoto peccato qᷓ; poſito
quia poſſe peccare non eſt libertatis:et in ſumma ſua li
bertate creatum eſt liberum arbitrium.ergo nunqᷓ; con
creatum eſt cum illo.nec ei inditum mandatum nec pre
ceptum:et ita nec lex:cuzʒ eius ſit pꝛecipere.ergo nec ha
bet legem naturalem.¶ Quarta ratio.liberum arbitri⸗
um abſolutum eſt ab omni neceſſitate.ſed lex naturalis
ligat neceſſitate:ergo abſolutum eſt ab ea. Minoꝛ pa⸗
tet per Augu.ſuper geñ.ad litteraʒ. Omnis nature vſi
tatiſſimus curſus ha bet quaſdaʒ naturales leges ſuas
Fm quas ſpiritus vite qui creatus eſt habet quoſdaʒ ap
petitꝰ determinatos:quos etiam mala voluntas nõ po⸗
teſt excedere.ſed lex que non poteſt excedi a voluntate ẽ
lex neceſſitatis:ergo lex naturalis eſt lex neceſſitatis.
¶ Quinta ratio.Ex parte ſenſus non eſt foꝛma aliqua
innata ad hoc ſicut regula.vt natura ſenſibilis perueni
at ad ſuum finem. ergo nec ex parte nature intellectua⸗
lis:cum ſit perfectioꝛ qᷓ; ſenſibilis. Sed tale quid poni⸗
tur eẽ lex naturalis.ſcilicet vt ſit regula naturalis: qua
aĩa cognoſcat quid faciendum ſit et quid non.ergo non
eſt in creatura rationali nec ſimiliter in alijs: ergo non
eſt. Solutio.dicenduʒ. ꝙ lex naturalis eſt ſicut dicit
apoſtolus.et in creatuꝛa rationali.Nam ſicut cognitiua
habet pꝛincipia veri ſibi innata:et notionem illoꝛum. ſi
cut hie. Omne totum eſt maius ſua parte:et de quolibet
affiꝛmatio vel negatio:ita et motiua regulam babet ſibi
innatam per quam regulatur in bonum.hanc autem le
gem appellamus naturalem. 4 Uo pꝛimam rationem
in contrarium qua obijcitur ꝙ li.ar. eſt ſupꝛa legem na
turalem. dicendum ꝙ eſt lex natmꝛalis infra li· ar. et ſupᷣ
li. ar. et p̃ter li.ar. et cum li.ar.et extra liberũ ar. Infꝛa
li. ar.eſt ſᷣm ꝙ dicit damaſ. quedam vires ſunt que
recipiunt et obediunt li.ar. ſieut eſt vis generatiua que
li.ar.ſubijcitur.quia ſi vult homo generat:et ſi nõ vult
non. VUngde eſt in ſua poteſtate non generare. Lex ergo
naturalis que regulat motum natuꝛe obediẽtis ſiue ſub
iecte li.ar.lſcilicet buiuſmodi virium.ipᷣa eſt infra li.ar.
ſicut lex generationis.et hoc ſenſu dicitur eſſe voluntas
ſupꝛa naturam.ſcilicet ſnbiectam. hoc eſt ſᷣm illam par.
tem qua natura ei ſubijcitur. Et de hae lege naturali di
citur ꝙ ipſa eſt:quam natura docuit omnia animantia
ſicut eſt lex generationis YStem eſt lex naturalis pꝛeter
liberum arbitrium.ſicut ita que regulat motum viriuʒ
que non obediunt neq; ſubijciuntur li. ar. ſicut vult da⸗
mal.ſicut eſt vis digeſtiua retentiua:et hmõi vires na⸗
turales hoc modo lex naturalis nõ ſolum ſe ertendit að
naturam inferioꝛem. ſed ad omnem naturam babenteʒ
appetitum determinatum. m banc enim eſt appetitus
determinatus in vnoquoq;et ſm boc eſt naturalis ap⸗
petitus felicitatis.Et in hoc ſenſu dicit Auguſtinus ſu⸗
per geñ. ꝙ ſunt leges m quas ſpiritus vite babet appe⸗
titus determingtos:quos etiam mala voluntas non po
Grem eſt

teſt ccegere lex naturalis cum ipſo libero ar⸗
bitrio. hoc modo lex naturalio eſt qua quiſq; intelligit

et ſibi conſcius eſt quid bonum et quid malum Item
eſt lex naturalis ſupꝛa liberum arbitriũ.et ſic lex natu⸗
ralis eſt lex increata.que eſi lex ſumme illius nature in⸗
create:et ſic loquitur glo.ſuper illud.xj. aꝰ Ro.Tu au
tem contra naturam inſertus es in bonam oliuam. di⸗
cens contra illam ſummã nate legem a noticia remota

ſeu impioꝛuz ſeu infirmoꝛum.tamen deus nullo modo

) — 0 3 .DD
WMra οα Fl õ

6 J 2— 5 —

P

—

een

ar
N
latſinn
bohſin
ſſnlage

4
1

ngn

vin
nnaſtn
nunien
nhecpre
oheche
arbitri⸗
Phrolig
0 pa⸗
repſi
ſuas
nzap
O ſo⸗
eae
ſians.
digne
Pperuent

elecg:

nidpont
dlisrgn
Clgonon
ercoon
ſcutdie
ogniain
loum
guoltbet
bet ſibi
ten e
ionem
em na
aſuß
Juſen
ſunt ge
tiva ge
ſino
Lr
ſut
fle
ohuhe
Myr
a
unie
rter
ri
lrden
end
ite
bene;
peims
loap⸗
nueſe
tege
nſ
heoen
elig⸗

nun
mnein
on
4. /
mots
noco

facit.quia contra ſeipʒʒ nõ facit.Et hoc modo dĩc Aug.
in li.de vera religiõe.Cum mens hũana mutabilitatem
pati poſſit erroꝛis. up mentem nr̃am eſſe legem
que veritas dici? Item eſt lex naturalis extꝛa li:ar. ſic
dicit᷑ in decret.ꝙ lex naturalis eſt que in lege et ĩ euage⸗

lio cõtinetur.et hoc eſt qꝛ ipa a lege naturali extrabit᷑:
vt pꝛecepta moꝛalia et iudicia et hmõi. Sic ergo li:ar.

vno mõ habet legẽ naturalẽ que ſibi cõcreata ẽ tanq; re

gula:que tñ ſupꝛa ipᷣm eſt inquãtũ eſt regula ipᷣiꝰ.¶ Ad
ſecũdum dom ꝙ cum dicitur.Lex eterna nobis natura
liter impꝛeſſa eſt hoc eſt notio eius ſicut patet er verbis
aug. Motio aũt illa legis eterne impꝛeſſa aĩme mil ali⸗
ud eſt qᷓ ißa ler natuꝛalis in aima:que quidẽ eſt ſimilita
do et imago ip̃ius diuine legis:et diuie bonitatis in aia
Vnde lex naturalis eſt notio legis eterne impꝛeſſa gie:
ſicut imago que eſt in ſigillo impꝛimẽs eſt: imago aunt qᷓ
eſt in cera et impꝛeſſa:et eſt ſimilitudo et imago illius
que ẽſi ſigillo. Ota eſt hic.quia lex eterna eſt impꝛimens
lex naturalis eſt impꝛeſſa aime.¶ Ad terciã qua obijcit
ꝓ li. ar. eſſet liberius ſi eẽt abſolutũ a lege et a mãdatis.
ddm ꝙ nõ. Lex em̃ naturalis nõ detrabit libertati eius
ſed eſt regula libertatis ſue. Anſᷣhelmus aũt dicit ꝙ li⸗

bertas nõ eſt dicenda ad id qð nõ expedit:nec qð nõ de⸗

cet. Ponat᷑ aũt q; nõ eẽt lex vel mandatũ inditum aĩme
adhuc indecens eẽt ꝙ aĩma ſe ſubijceret vilibo et inferio
ribo.ſicut peccato et ſenſualitati. Regulat᷑ aũt ꝑ legem
ſibi inditam: ꝙ ita nõ ſubijcit᷑:et ideo lex gubernat et di⸗
rigit eius libertatem. Zd quartã dᷣm. ꝙ eſt quidam
appetitus rõnalis creature determinatus. ſicut qui ẽ ex
ꝑte finis.ſcʒ aꝓetitus beatitudis:et odiũ miſerie. Lex
ergo naturalis regulans iſtum appetitũ eſt lex neceſſita
tis. eſt etiam appetitꝰ ip̃ius determinatꝰ.ſcʒ ꝙ liberũ ar
bitriũ poteſt appetere vel nõ apetere:poteſt mouere vel
nõ mouere.et hmõi appetitus et actuũ taliũ li.ar.reglła
eſt. Lex naturalis que nõ eſt lex neceſſitatis:que etiã re

——

cte dicit᷑ lex naturalis.eo ꝙ cum ipᷣa natura nobis indi⸗

ta eſt. ¶ Ad quintã rõem dõm. ꝙ nõ eſt ſimile de ſenſu
intellectu.qm finis ſenſibilis nature:finis dico intenti⸗
onis:ñ determĩat᷑ ſup ipaʒ:h̊ ĩ ſe.vñ ipᷣa ẽ ſibi finis.ſᷣ ra
tionalis natura habet finẽ deteꝛminatũ ſup̃ ſe ĩam:quẽ
admodũ ſuũ pꝛincipiũ.finem dico quẽ habet de ſua intẽ
tione.illũ em̃ nõ habet de ſe nec in ſe ſieut ſenſibilis.Vn
t eccliaſtici.xvij. Fecit deꝰ hoĩem ad imaginẽ ſuã:⁊ ite
rum conuertit illũ in im. Vñ qð eſt ei prĩcipiũ eſt ei fi⸗
nis ⁊ ita ſupra ſe hẽt finẽ.qd em eſt ad imaginẽ nũqᷓ ter
miĩat᷑ ad ſe:ſed ad illud cuius eſt imago.et iõ neceſſe ẽ ꝙ
habeat aliꝗd ſibi ĩpreſſũ taqᷓ regulã pueniẽdi ad finem
VYllud aũt appellamꝰ naturalẽ legẽ regulãtẽ ipᷣm in oꝑa
tione boni.

Articulus ſecundus

Ecũdo qrit᷑ vtꝛũ lex natuꝛalis ſit creata vłin
creata.Ad qð ſic.Lex natuꝛał eſt m quam
aĩe rõnales de iſtie infeꝛioꝛibo recte iudicant
Sʒ lex eterna eſt hm̃oi ergo lex naturalis eſt lex eterna.
ergo increata.Maioꝛ ptʒ ꝑ in libꝛo de veꝛa religi
one. Cex etna eſt pria veritas:⁊ ler omniũ artiuʒ: 2 ler
oĩpotẽtis artificis.vt em̃ nos ⁊ oẽs rõnales aĩe ſᷣm veri
tatẽ de infeꝛioꝛibo rcte iudicemus. ſic ðᷣ nobis qndo eidẽ
inheremꝰ ſola veritas iudicat: 2 hãc veritatẽ appellat le
gẽ eternã.⁊ ſic per eã rete iudicamꝰ de inferioꝛibo.¶ Se
cũda rõ Aug.in li.de vera religiõe. Mẽti nr̃e vceſſum ẽ
videre legẽ talẽ.ſed hoc nõ viſioe coꝛꝑali.illud planũ eſt
ſimiliter nec imagĩaria: eꝛgo viſiõe intellectuali Sʒ diẽ
Aug. ꝙ viſiõe intellectuali vident᷑ res que vident᷑ re non
ſimilitudie:ſeu que nõ vidẽt imagine:ſed re ipa.ergo nõ
ẽ ſilitudo aliq vłt imago legis etne ĩ aĩa.ĩmo lex etna ẽ ĩ
aĩa. Sʒ lex natuꝛal creata ẽ imago illiꝰ ipᷣa ñ ẽ ĩ aĩa.q̊
ſi eſt aliqᷓ lex in aĩa.hoc eſt ſolũ ler naturalis increata.
Ao oppoſitũ.lex naturalis obſcurat᷑ et obtenebrat᷑
peccatũ:ſiẽ habet᷑ in glo.Ro.ij.ſed lex increata uõ:eꝛgo

vxxvij.

lex naturalis nõ eſt increata. Scðda rõ eccle.xvij. Ad⸗
didit ei diſciplinã ⁊ legẽ vite hereditauit illos.glo. Del
legẽ littere ad coꝛrectionẽ legis naturalis ſcribi voluit.
Tex ergo naturalis eſt coꝛrigibilis.ſed lex increata nõ.
qm in lege et᷑na ſeu increata nõ cadit mutabilitas. ergo
lex naturalis nõ eſt increata:ſed creata Solutõ. dicẽ
dũ ꝙ lex naturalis vno mõ dicit᷑ rigła exẽplaris pria:2
ſic eſt pria veritas. Et ſic lex naturalis idẽ eſſ qð ler eter
na ⁊ ĩcꝛeata. Alio mõ dicit᷑ lex natuꝛalis ſeda.que eſt ex
emplũ indita aĩe ad cognoſcẽdũ quid faciẽdũ.⁊ quid nõ
⁊ hoc mõ creata eſt ⁊ ↄcreata aĩe.⁊ de hac ꝓcedit queſtõ
ſic. patet ipᷣa eſt creata.¶¶ Ad primã rõem in ↄtrariũ
dðm. . cũ dicit᷑ ſm legem eternò rcte iudicamꝰ ð iſtis
inferioꝛibo. hic notat᷑ ca foꝛmalis exẽplaris. Cũ aũt dr
Fm legem naturalẽ iudicamꝰ tæ inferioꝛibo.hic notatur
cauſa foꝛmalis exẽplata. 2 ita differẽter dr de iſtis illud
Ad ſcdᷣam dm ꝙ cũ dicit᷑. ꝙ illud qð videt᷑ viſiõe in⸗
tellectuali.videt᷑ re ip̃a ⁊ nõ ſimilitudie:hoc verum eſt ð
viſiõe intellectuali:que eſt terciũ celuʒ.iQam tripler eſt
viſio.Primo vna coꝛꝑalis que fit per ſenſũ. Alia autez
imaginatiua que fit in ſomnis. Tercia intellectualie.2
eſt hec triplex m tres celos.i Qam eſt viſio intellectual
que fit ꝑ ſimilitudinẽ abſtractã a ſenſu.⁊ hec viſio intel⸗
lectualis coꝛꝑalis dicit᷑ ſuo mõ. Alia eſt viſio intellectu⸗
alis que dicit᷑ imaginaria q.ſ.fit ꝑ ſimilitudineʒ abſira
ctam ab imaginatione. Tercia eſt qua ↄgnoſcit aĩa reʒ
non per ſimilitudinem abſtractam a ſenſu vel imagina⸗
tione:ſed qua ↄgnoſcit rem vt eſt.⁊ hoc eſt terciũ celum.
Et de hac dr̃ paulus eſſe raptus vſqʒ ad tercium celum.
hec fuit viſio per reuelationem. De hac autem viſio

ne veꝛa eſt illa auctoꝛitas aug.nõ de alijs.niſi diſtingua

tur duplex ſimili tudo ſcilicet coꝛꝑalis 2 ſpiritualis.que
ergo videntur viſione hac:nõ vident᷑ ſimilitudine coꝛꝑa⸗
li.Sed ſpirituali vident᷑ quedam hac viſione.nã quedã
videt anima hac viſione:que non videt nec ſimilitudine
coꝛꝑali nec ſpirituali.ſicut qñ videt ſe ⁊ ſuas affectiões
et actiones ⁊ ſuam iuſticiam. Quedaʒ autem videt hac
viſione peꝛ ſimilitudinem ſpiritualem ſicut Angelum.2
ſicut cognoſcit iuſticiam alterius.Et pꝛopter hoc iſta p
poſitio indeffinite dicitur ꝙ que videntur viſione intel⸗
lectuali.videntur re ⁊ non ſimilitudine. vt intelligetur
x illis que videt anima per ſe ⁊ per preſentiam ſeu ꝑ re
uelationem. veꝝ eſt tamen ſimpliciter ꝙ nõ videntur ſi
militudine coꝛꝑali aliqua hac viſiõe.ſed tamen quedaʒ⸗
ſic ſimilitudine ſpirituali.⁊ ſic lex eterna in anima vide
tur per viſionem intellectualem.

Membrum ſecundum.

Onſequenter queritur quid ſit lex natu⸗
ralis.Et queꝛuntur tria. Primo.quid ſit
in genere an potentia.vel paſſio.vel habi⸗
tus.Secundo.ſuppoſito ꝙ ſit habitus: an
ſit habitus cognitiuus vel motiuus. Lercio.ſuppoſito
ꝙ motiuus:an ſit idem quod conſcientia ⁊ ſinderiſis.

Articulus primus

O primum ſic dicit philoſophus. Omne qð
eſt in anima aut eſt potentia. ant paſſio. aut
habitus. Sed lex naturalis exiſtens in ania
non eſt potentia.quoniam potentia eſt indeteꝛminata 2
ad oppoſita.· Item nen eſt paſſio:cuʒ paſſio vt dicit Da
maſcenus ſit motus ex alio in aliud:lex non. ergo ipſa
eſj habitus.¶ Secunda ratio vt dicit philoſophus. Ha⸗
bitus eſt diſpoſitio difficile mobilis.ſed lex naturalis ẽ
in anima vt diſpoſitio difficile mobilis. ergo ipſa eſt ha
bitus Ad oppoſitum. Auguſtinus dicit ꝙ babitus eſt
quo aliquid agitur cum opus eſt. ſed lex naturalis non
eſt hbuiuſmodi:ergo ipſa non eſt habitus. Adinoꝛ patet
quoniam in paruulis non habitat lex naturalis ad agẽ
dum: nec ꝑer eam poſſet agi in eis. Similiter nec in dã⸗
natis poteſt agi aliquid lege naturali et tamẽ eſt in eis.

C( ʒðA w

rert

Cum aũt a quibuſdam dicatur:ꝙ lex naturalis actꝰ ſit
rõnis et habitus volũtatis. Querit᷑ an illud ſit verũ et
oſtenditur pꝛimo ꝙ nõ ſit actus rõnis.quia nullus actꝰ
rõnis eſt innatus.ĩmo ratio cum innaſcitur ſopita eſt
qtum ad ſuũ actum.Cum igitur lex naturalis ſit inna
ta ei cuius eſt. patet ꝙ nõ poteſt eẽ actus rõnis.⸗ Secũ
da ratio ſicut videmus ꝙ nihil qð ſit accidens alicuius
poteſt eẽ ſubſtantia alterius. ita eſt in alijs generibus
diſtinctio.q nihil qdð ſit qlitas alicuius: poteſt eẽ actio
alterius. Si ergo lex naturalis eſt habitus voluntatis
et ita qualitas: ergo non eſt actus rõnis. Si dicat m
phᷣm ꝙ duplex eſt actus. ſcʒ pꝛimus vt ſciẽtia. et ſecũdꝰ
vt cõſideꝛare.Pꝛimus eſt actus in habitu. Secũdus in
effectu. Verum ẽ Sg lex naturalis non eſt actus ratio⸗
nis in effectu. ſed eſt eius actus in habitu. Contra. Pꝛi
mus em̃ actus idem eſt quod habitus:ſicut patet de ſci
entia. Eſſet igitur lex naturalis babitus rationis ſicut
voluntatis: et ita non magis vnius qᷓᷓ alterius.¶ Secũ
da ratio.in li.ar. ſunt tria ᷣm que in ipᷣo intelligit᷑ ima⸗
go trinitatis. ſcʒ facultas. ratio. voluntas. 'm aut facul
tatem intelligimus imaginem ſumme potentie. Fm rati
onem imaginem ſapientie. m volũtatem imaginem bo
nitatis. Virtus autem babitus eſt voluntatis. Ars au⸗
tem cum ſit idem quod ſcientia. babitus eſt rationis ſi⸗
cut ſcientia:licet differant in hoc ꝙ ſcientia dicitur ab⸗
ſolute.ars in comparatione ad opus.Cex autem natu⸗
ralis habitus eſt facultatis.ergo non ipᷣius voluntatis
M ſit habitus facultatis patet: quia lex dicitur quia li
gat et artat. Sed non pꝛopꝛie dicitur artari ratio ſeu iu
