mandati maneat ampliata. Cuʒ dictũ ẽ Math. v. Di
petẽti te tribue.vñ rpᷣianus nõ tm̃ decimã debʒ pauꝑi
bus:immo totũ qð ſibi ſuꝑeſt.Luc.xj.Oð ſuꝑeſt oate
elemoſinã. Et ꝑ hec pʒ rñſio ad pᷣmũ ⁊ ſecũdũ.⸗ Ad
terciũ dᷣm.ꝙ leuitis ⁊ ſacerdotibo tꝑe gratie qui hñt
ſtipendiũ ſuficiẽs:dande ſunt decime.qꝛ ipſi ſunt pau
perũ ꝓcuratoꝛes:⁊ quecũqʒ hñt coĩa debent habẽ cum
pauꝑibo. Uñ dicit hiero. ad Damaſuʒ papã. Quicqd
hñt clerici paupeꝝ eſt:⁊ domus illoꝝ omibus debẽt eẽ

cõmunes.! Ad vltimum dm.ꝙ decime ſunt tributa

egentiũ aĩarum.vnde ille que dant᷑ clericis illis dãtuꝛ
vel qꝛ indigentes ſunt vel vt diſpenſent egentibo.Res
ðᷣo xpᷣianoꝝ que ſuꝑfluũt eiuſdeʒ obligatiõis cenſent᷑

vñ amb.in li.de officijs. Grandis culpa eſt ſi ſciente te

fidelis egeat.ſi ſcias eũ ſine ſumptu eẽ: famẽ toleraẽ:
erumnã pꝑpeti:qui pᷣſertim egere erubeſcat.

Articulus ſextus

Oſtmodũ querit᷑vtꝝ dño pape ſummo põ
tifici ſoluende ſint decime decimaꝝ. Et vi⸗
xt᷑ ꝙ ſic. Qume.xviij. Precipe leuitis atʒ
tenuncia:cũ acceꝑitis a filijs iſrael decimas:pmicias
eoꝝ offerte dño.i.decimã ꝑtem decime.⁊ date Naron
ſacerdoti oĩa que offeretis ex decimis.pᷣceptũ ergo de
decimis duas ꝑtes habuit.ſ.vt filij irael darent deci⸗
mas leuitis: ⁊ vt leuite darent decimã decimaꝝ ſũmo
pontifici.qua ̊ rõne prima ꝑs obſeruanda eſi: laici
dant decimas clericis:eadeʒ rõne ⁊ alia.ſ.ꝙ cleꝛici de
bẽt decimas oĩm decimaꝝ dare ſummo põtifici.4. Itẽ
videt᷑ ꝙ magis debeat obᷣuari ſcðᷣa.qꝛ ſummꝰ põtifex
noſter toti rpᷣianitati ꝓuidet.̊ mĩioꝛi ſacerdotibo iõ
dant᷑ decime vt poſſent legi dei vacare:⁊ ſpũalia mini
ſtrare.Sʒ ſummũ pontificẽ oꝑʒ magis vacaẽ legi dri
7 dare magis ſpũalia.ꝗq̊ opoꝛtuit eum magis habẽ de⸗
cimas.videt᷑ ̊ minoꝛes ſaceꝛdotes teneant᷑ dare de⸗
cimã decimaꝝ ſuaꝝ dño pape. Itez ſi dicat᷑ ꝙ ſũmũ
ſacerdotiũ tranſlatuʒ eſt:⁊ ꝓpter ̊ nõ tenent᷑ ſacerdo⸗
tes dare decimas ſummo ſacerdoti.hoc nihil eſt: quia
ſiłr ſacerdotiuʒ ⁊ officiũ leuiticũ mutatũ eſt.qꝛ ĩ veteꝛi
lege ſolebant offerre carnales hoſtias. mõ aũt offerũt
ſpuᷣales.ſi ꝗ̊ ꝓpter mutatõʒ ⁊ tranſlatõʒ nõ tenent᷑ mi⸗
noꝛes ſacerdotes dare decimas ſummo ſacerdoti.qᷓ ſi
milit ꝓpter mutatõʒ ſacerdotij ⁊ officij leuitici non de⸗
bent laici dare decimas ſacerdotibor leuitis.qð tamẽ
ſalſuʒ eſt. Ad hoc dicũt quidaʒ ꝙ nõ tenent᷑ cłici da
re decimas decimaꝝ dño pape: ꝓpter hoc ꝙ dñs papa
ꝓuidet toti rpianitati.⁊ difficilimũ eẽt ↄgregare deci
mã væcimaꝝ. ideo oꝛdinauit ecciĩa vt hbabeat ſuam pꝛo
ri dyoceſiʒ cui preeſt immediate in qua bʒ xecimas
i vult. ⁊ iteꝝ hʒ multa regalia que dedeꝛũt imꝑatoꝛes
vnde ſufficienteʒ cibum hʒ in domo ſua. Pretea omĩa
bona eccĩe ſua ſunt:⁊ accipit inde quantuʒ vult.vñ nõ

optet ſibi fieri hanc taxatõʒ:vt ſolũ ſcilʒ accipiat decci⸗

mã.Alijs po videt᷑ ꝙ ſũmo põtifici debẽt᷑ decime deci⸗
maxꝝ ſi petat ⁊ ſit nccĩtas eccie.ſi vo ñ petat nec ſit nccĩẽ
tas eccie cui ipᷣe hʒ ꝓuidẽ:ñ tenẽt᷑ ĩferioꝛes ſacdotes.

Membꝛũ ſeptunũ

Verit᷑ ſequent.q teneãt᷑ dare dxcimaʒ.
Circa qð qrũt tria.Primo.vtꝝ oẽs vlr
tenẽt᷑ dare xcimaʒ. Scðdo. vtx clerici te⸗
nent᷑ daꝛe. Tercio.v.religioſi tenẽt᷑ daẽ.
Articulus pꝛimꝰ
Rimo querit᷑.vtꝝ oẽs vłr teneãt᷑ ad decĩaz
ñ ſunt leuitici oꝛdis.qdð ꝓbat᷑: qꝛ ſiẽ dicit
.. Breg.papa.Oꝑtz decimas q̃s iure ſaceꝛdo
tũ eẽ ſanctimꝰ ab omni ꝓplo acciꝑe:q̃s fideles dño pᷣci
piente offerũt. iur illud malach.iij. Inferte oẽz deciaz
in hoꝛꝛeũ meũ.Ex qͥ videt᷑ relinꝗ ꝙ omẽs laici tam di⸗

nites qᷓ; pauꝑes teneant᷑ ad xxcimã. 4 Cont᷑. dieit au⸗
guſti. ꝙ decime ſunt tributa egentiũ aĩaꝝ. g ſi aligs ita
paupꝑ eſt ꝙ nõ ſufficiat ſibi 2 filijs:qdð etiã bʒ cum deci
ma.ſacerdos vᷣo ſuus in nullo eget ̊ ſuꝑabũdet. ergo
iſtius pauꝑis plus debet eẽ decia qᷓ ſacerdotis. ñ̃
ſio. ddᷣm ꝙ tam pauꝑes ꝙᷓ diuites tenent᷑ ad decimam:
qꝛ decima eſt ꝑs q̃ deo debet᷑. a quo tam pauꝑ qꝙᷓ; diues
recipit totũ.vera aũt eſt ꝓmiſſio dei: ꝗa ꝓpter ſolutõʒ
cie nũꝙᷓ aligs efficiet᷑ pauperioꝛ.vñ inalach.iij. In⸗
ferte oẽm decimã ⁊c.⁊ ꝓbate ſi nõ aperuero vobis ca⸗
tharactas celi ⁊ effundero bñdictiõz vobis.vñ ꝓpter Hᷣ
Dicit augꝰ.¶Naioꝛes noſtri ideo omibus abundabãt:
qa veo dcimas dabãt:⁊z ceſari cenſuʒ reddebãt. Dicẽ
dũ g ꝙ ſicut aliquis laicus tam pauꝑ qᷓ; diues nõ ab⸗
ſoluit᷑ a cenſu ceſaris:ita nec a ſolutõe decime q̃ reddi⸗
tur deo in ſignũ generalis dominij.4! Ad ulð qð ob⸗
ijcit. ꝙ decime ſunt tributa egẽtiũ: pʒ rñſio ex pdictis.
Mam decima nõ reddit᷑ ſacerdoti niſi aut ꝓpter ſupplẽ
dam ſuam pauptateʒ ſi pauꝑ eſt:aunt ꝓpter ꝓcuratoeʒ
paupeꝝ que ad ſacerdoteʒ vel cleꝛicũ ꝑtinent. Ideo in
predicto caſu cum egens ⁊ pauꝑ offert ſacerdoti diui⸗
ti cimã: ipſe pauꝑ tenet᷑ dare ⁊ ipſe ſacerdds vt re⸗
dnanda ei reciꝑe.qꝛ⁊ ipe tenet᷑ maxie pauꝑes de ſuꝑ⸗
abundantia ſua ſuſientare.

Aꝛticulus ſecũdus

Ecũdo querit᷑ de ꝑſonis leuitici oꝛdĩs.vtꝛũ
teneant᷑ ad decimas. Querit᷑ &̊ de clericis
vtꝝ teneãt᷑. Ad qð obijcit.ã dic decretal
Paſchalis.iQouũ genꝰ exactiõis ẽ:vt clerici a clericis
ecimas exigãt.cũ nuſqᷓ in lege dñi ̊ legamꝰ.4¶. Steʒ
Nume. xviij.dẽ. Filijs leui dedi oẽs decias iſraelis.Si
S eis debẽt᷑ decie:ſᷣm legẽ dei ñ tenẽt᷑ ad deciaʒ. Cõ⸗
tra.dic̃ canon ↄcilij Cabiloñ.Eccĩe ãtiꝗtꝰ ↄſtitute:nec
ccimis nec vlla poſſeſſiõe pᷣuẽt᷑. Si ꝗ̊ clici vel ꝑſucceſ⸗/
ſionẽ pr̃imonij:vel ꝑ acqſitõʒ emptõe vel donatõe obti
tineãt pᷣdia q̃ tenebãt᷑ eccijs ad decimã añqᷓ; ad poſſeſ⸗
ſionẽ eoꝝ ꝑuenirẽt: tenebũt᷑ de illis pᷣdijs dare decĩaʒ.
Itẽ maioꝛis ꝑfectõis tenẽt᷑ eẽ leuite euãgelici qᷓ leui
te legis vete.ſ̊ leuite legis ve.tenebãt᷑ dare decimas de
xæcimis acceptis ipᷣis ſacerdotibo: ſic dicẽ̃ hiero.ſuper
Eʒech.⁊ hẽt᷑ Qũe.xxiij.q̊ multofoꝛtiꝰ leuite euãgelici.
ERñſio.clerici aut poſſidẽt res titulo eccĩe:aut titu⸗
Ao pr̃imonij ſeu donatõis:vel emptiõis.Dicẽdũ q̃ ꝙ de
bis q̃ poſſidẽt titulo eccĩe ñ tenẽt᷑:qꝛ rõe miĩſterij qͥ de⸗
uiũt eccĩe:ꝑcipiũt etiã decĩas a laicis. vñ res illas q̃s
poſſidẽt titulo ecciĩe:ñ tenẽt᷑ decimare iure eodẽ. Etiaʒ
H̊ͥ mõ intelligit᷑ decretał Paſchatł.⁊ et᷑ ipſa lex de deci⸗
mis dãdis.⁊ et᷑ canon paſchał a cłicis coĩter viuentibo
nlła rõ ſinit vt q̃libʒ ꝑſone decĩas accipiãt de laboꝛibo
ſeu nutrim̃tis ꝓprijs.⁊ intelligũt᷑ viuẽtes coĩt.ñ ſoluʒ
regulares:h̊ et canoici ſecłares:ꝗ accipiũt de rebꝰeccĩe
q̃ ſunt coẽs ſtipẽdiũ.⁊ de illis dicũt iuriſꝑiti:ꝙ ñ debẽt
ccimas dare:niſi eẽt ↄſuetudo ꝙ de his ĩ moꝛte teſtaꝛi
pñt.⁊ tũc vicũt ꝙ tenẽt᷑ dare decimas de pᷣdijs ecciĩe ſiẽ
e ꝓprijs. De rebo vᷣo pᷣdialibo patrimoĩalibo vel acꝗſi
tis dicũt qdã.q tenẽt᷑ dare decimã illi eccĩe cui debeba
tur añꝙᷓ ad ipos poſſeſſio ꝑueĩret indiſticte.Alij vᷣo di
ſinguũt.q aut depuiũt illi eccĩe cui debent᷑ ille decie:
aut ñ.ſi deuiũt illi eccĩe dicũt ꝙ nõ tenẽt᷑:ſi ñ deuiũt
tenẽt. Et ſjm h̊ intelligũt pᷣdictos canones. ¶ Ad illð
do qð obijcit᷑ de maioꝛi ꝑfectõe leuitaꝝ euãgelij qᷓ; vete
ris legis.Dicẽdũ ꝙ decime ſunt dande ſᷣm determĩa⸗
tionẽ eccĩe. Determĩat aũt eccia ꝑceptõʒ decimaxꝝ per
indiſtinctõʒ q;tum ad ſacerdotes ⁊ leuitas.ita ꝙ ñ ſe⸗
parat ius ſacerdotale a leuitico. ꝓpter qð nõ tenent᷑ le⸗
uite ad tecimas dandas ſacerdotibo niſi ſm diſtincti⸗
oneʒ predictã.qð iam ampliꝰ declarabit᷑

Articulus tercius
FErcio querit᷑. an religioſi tenent᷑ ad ſolutõ
neʒz decimaꝝ.qð ꝓbat᷑.Naʒz ſᷣm canonẽ cõ
cilij Magotien. xvj.q.j. MQulli licet decima
tionuʒ ꝓuentum a prioꝛi eccia: cui aſſignatus fuerat
abſtrabere.Cum ꝗ̊ decime baptiſmalibo eccleſijs dan⸗
de ſint ſicut dicit canon Leonis.g̊ monachi ⁊ religio⸗
ſialijs ex ꝓprijs predijs decimas dare tenent᷑.¶ Item
obijcit᷑ ſicut prius. Religioſi veteris teſtamenti tene⸗

bant᷑ ad decimas.luc̃.xvuij.decimas do oĩm que poſſi⸗

deo dicit phariſeus.¶ IFtẽ Math.xxiij. Ve vobis pha

riſei qui decimatis mentã ⁊ anetũ:⁊ ̊ opoꝛtuit faceꝛe.

multomagis religioſi noui teſtam̃ti tenẽtur ad deci⸗
mã. Cont᷑.canon ↄcilij Magotieñ.xvj.q.j.Decre⸗
uit ſacer iſte ↄuentus vt epiſcopi z abbates de agris 2
vineis que ad vſum ſuum ⁊ fratꝝ hñt ſtipendiũ ad ec⸗
cleſias ſuas decimas deferri faciant.4l Iteʒ canon pa

ſchalis.a monachis ſeu cleꝛicis coĩteꝛ viuentibo nulla

ratio ſinit:vt ep̃i aut ꝑſone quelibʒ de laboꝛibo ſeu nu⸗
trimenuis ſuis ꝓprijs decimas extoꝛquere debeãt. Ex
quibo relinquit᷑ ꝙ non tenent᷑ ad decimã. Ad hrñ⸗
detur ꝙ pꝛiuilegio ſedis apłice non tenent᷑ religioſi ad
vcimas aliquas ꝑſoluendas.vnde diſtinguit᷑ int reli
gioſos.quia monachi albi templarij ⁊ boſpitalaꝛij hie
roſolymitani nõ tenent᷑ dare decimas de poſſeſſionibo
ſuis quas ꝓprijs manibo vel ſumptibo excolũt:ſecus ẽ
ſi tradunt terras excolendas ad firmã. ſicut dic̃ decre⸗
talis Alex.iij.er̃ de deci. Lz de benignitate ſedis apo⸗
ſtolice ſit vobis indultũ.vt de laboꝛibo quos ꝓpꝛijs ma
nibus vel ſumptibo colitis nemmi decimas ſoluere te⸗
neamini. ꝓpter hoc tñ nõ ẽ licitũ decimas de terris ve⸗
ſtris ſubtrahere:quas alijs traditis excolendas.Alſdo
nachi ðᷣo nigri:canonici regulaꝛes:⁊ alij religioſi:tenẽ
tur dare decimas de omĩbo poſſeſſionibo ſuis: exceptis
noualibo oꝛtis:nutrimẽtis aĩaliũ ſuoꝝ.vt dicit decre⸗
talis Alex.iij. Indulſit Adrianꝰ monachis nigris ce⸗

teriſq; religioſis vt de noualibo que ꝓprijs manibo vel

ſumptibꝰ excolunt.⁊ de nutꝛimẽtis aĩaliũ ſuoꝝ ⁊ de oꝛ
tis ſuis decimas non ꝑſoluant.quare hi quibo hoc in⸗
dultum eſt hac occaſione decimas te alijs rebo eccleſie
ſue nõ pñt ſubtrabere:vel ſibi ad aliqꝗd vlteꝛiꝰ vẽdicaẽ.
¶ Adbhuc tñ diſtinguendũ eſt.ꝙ illud qð dictũ ẽ de mo
nachis albis templarijs ⁊ hoſpitalaꝛijs: intelligendũ
eſt de poſſeſſionibo quas hẽbant añ generale ↄciliũ.d
illis.n. que poſtea gratis ſunt collate ſibi vel quas ipſi
emerũt:etiam ſi illas ꝓprijs manibo vel ſumptibo exco
lunt.tenent᷑ ſoluere decimas eccleſijs: quibo ratõne pᷣ⸗
dioꝝ antea ſoluebant᷑.ſicut dicit decretalis Inno.iij.i
ↄcilio generali.Decreuimꝰ vt de alienis terris ⁊ amo⸗
do acquirẽdis etiã ſi eas nanibo ꝓprijs ac ſumptibus
excolunt decimas ꝑſoluãt eccleſijs quibo ratione pᷣdio
rũ antea ſoluebant᷑:niſi cum ipſis eccleſijs aliter duxe
rint ↄponendũ.¶¶ Sed obijcit᷑ in ↄtrariũ. Quia anteqᷓ
dñs papa clericis ⁊ religioſis ꝑſoĩs dediſſet priuilegiũ
de nõ ſoluendis decimis:vt dictuʒ eſt.de terris q̃s ipſi
excolunt ipſi tenebant᷑ dare decimas ex lege dei. Sʒ ↄt
legeʒ dei non potuit dñs papa diſpenſare.qᷓ adhuc te⸗
nent᷑ de illis decimas dare.ql Rñſio. Preceptũ de de⸗
cimis iudiciale fuit.⁊ ideo de illis potuit eccia oꝛdina
re qui quas decimas debeant reciꝑe ⁊ qui ſoluẽ.⁊ iðo
bñ dñs papa potuit cũ religioſis ⁊ clericis diſpenſaẽ
vt nõ debeat decimas ſoluere:maxime cũ leuitici oꝛdi⸗
nis religioſi cenſeant᷑.ſicut ⁊ de alijs iudicialibo pᷣt ec⸗
cleſia immutare rõne ncciĩtatis vel vtilitatis.iQõnduʒ
tñ eſt.ꝙ omĩa hec priuilegia de decimis nõ dandis: ñ
defendũt in quibuſdaʒ caſibo. VUnus caſus ẽ cũ pactõc
vel cõmuni actõe tenent᷑ ad eas ſoluẽdas.ſicut diẽ̃ de⸗
cretalis adriani er de deci.⁊ primi.ex multiplici ⁊c̃.
Alius calus eſt cũ parochialis eccia in cuiꝰ parochia

ſita ſunt predia enoꝛmiter ledit᷑. Tercius eſi cum ees

ſoluẽdo renunciãt tacite priuilegio ſm iura.

Mlembꝛum octauũ

Onſequent᷑ querit᷑ de emptõe ⁊ redẽpti⸗
one decimaꝝ.Querunt᷑ ̊ tria. Primo.
vtꝝ poſſint emi.Scðo.viꝝ poſſint redi⸗
mi.Tercõ.v.poſſint ſõ pignoẽ recipi.

Articulus pꝛimꝰ

Dprimũ ſic obijcit.Altare ⁊ decimas ꝑ pe
cuniã dare ⁊ ſpm̃ſanctũ vẽdere ſymoniacaʒ
hereſim eſſe nullus fideliũ ignoꝛat: dicit ca
non Paſchalis.j.q.iij. ꝙᷓ nullo modo pnt vẽdi vel emi
niſi ſymoniace.¶ Con⁊.Jus ꝑcipiendi cimas tꝑa⸗
le ⁊ tranſitoꝛiũ eſt:⁊2 eſt dos eccie carnalis.q̊ᷓ eſt precia
bile.ꝗᷓ ponere ipᷣm ſub pᷣcio nõ ẽ peccatũ.ꝗ licet emẽ de
cimas. Si dicat᷑ ꝙ nõ licet.qꝛ quis ius peipiẽdi de⸗
cimas nõ ſit ſpũ ale:eſt tñ annexũ ſpũali. Cont᷑. Silit
ius ꝑcipiendi redditus in hac villa eſt annerũ ſpũali.
quia ſicut eccia hʒ ius ꝑcipiendi decimas in hac villa
ita ⁊ alios redditus.&̊ᷓ qua ratione nõ licet emeꝛe deci
mas:qꝛ ſunt de poſſeſſionibo eccĩe: ita nec licet emere
villas eccie.qð falſum eſt. So.decima djr ius perci
piẽdi.decima etiã dẽ ipſe fructꝰ. Primo mõ ñ pᷣt emi:
ſecũdo mõ põt.Jus.n.ꝑcipiẽdi decimas annexũ ẽ ſpi⸗
rituali naturali oꝛdinatõe ⁊ dĩna.Qaturalis oꝛdina⸗
tio ẽ:vt ꝗ ſeminãt ſpũalia metãt carnalia.hec.n.eſt rõ
dati ⁊ accepti.de qua loqꝗt᷑ apłs ad phi.vlt᷑ᷣ. Eẽt hec eſt
eq̃litas mãne:vt ꝗ plus colligit nõ magis: nec ꝗ minꝰ
colligit minꝰ habeat.Laici.n.qui plus colligẽt tꝑa
libus debẽt dare clericis ꝗ minꝰ colligũt.vt ſit eq̃litas
⁊ poſſint vacare legi dei que vacatio ſpũalis ẽ.¶ Ad p
mũ g̊ dðᷣm.ꝙ ſic coꝛpꝰ hoĩs impᷣciabile eſt:qꝛ ẽ adiun⸗
ctũ aĩe rõnali q̃ eſt impᷣciabilis.ita decima ẽ impᷣciabi
lis:gꝗa eſt adiuncta officio ⁊ miſterio ſpũali.¶ Ad ſe⸗
cũdu dðm.qꝙ dñs oꝛdinauit vt ꝓ carnalibo q̃ debẽt᷑ ſe⸗
minantibo ſpualia darẽt᷑ decime.vñ pzʒ ꝙ ius decima⸗
rũ annexũ ẽ ſpũali natali oꝛdinatõe ⁊ dina.Alij auteʒ
redditꝰ ſunt annexi ſpũali ex accñti. Et ꝓpt h̊ ñ ẽ ſile.

Articub ſecũdus

Ecũdo queꝛit᷑.vtꝝ decime poſſint licite a la
icis redimi. Nam dicit Inno.e d ſymo.
Eccia ſicut nõ potuit emi: ita nec redimi.
Si g̊ decime ñ pñ̃t ſine ꝑiculo ſymonie emi. nec redi
mi.¶ Itẽ canon ↄcilij Magotieñ.xvj.q.vij. Decimas
quas ꝓplus dare nõ vult niſi q̃libʒ munere ab eo redi⸗
mant᷑.ab ep̃ᷣis ꝓhibendũ eſt ne fiat.Ex quo relinꝗtuꝛ
ꝙ non poſſunt licite redimi.¶ Contra.qlibet põt redi
mere ius ſuũ.ꝗ̊ ſi ius decimaꝝ ꝑtinet ad cleꝛicos nõ ad
laicos: licite pñt decĩas clerici a laicis redimẽ. Rñ⸗
ſio.circa hoc ſunt diuerſe opĩones.iQam quidã dicũt
ꝙ non licet alicui ius ſuum ſpũale redimere: ſicut nec

emere.⁊ ꝙ dicit᷑:ꝙ licet cuilibet redimere ius ſunʒ:in⸗

telligit᷑ de iure non ſpũali.vnde ita intelligunt pᷣdictuʒ
canonem. ꝓhibendum eſt epiſcopis ne fiat ab eis.ſup
ple vt redimant. vnde dicit decretalis Lucij. de quodà
canoĩce electo a maioꝛi ꝑte capituli paucis ſibi ↄtradi
centibus:qui ad ſedandam turbationeʒ pecuniam de⸗
dit ꝙ incurrit labem ſymonie:⁊ tamen videbatur de⸗
diſſe pecuniam vt redimeret ins ſuum. 4. Alij vo di⸗
cunt.ꝙ poteſt quis redimere vexationem ſuam:⁊ detri
mentum quod habet circa ius ſpirituale.AVUnde conci⸗
lium Arbani pape.j.q.iij.dicit. ꝙᷓ monachi poſſideãt
decimas ſibi iuſte collatas: quas tamen ab epiſcopis
redimere pecunia compellebantur. Et argumentum
habent ad hoc ex auctoꝛitate Auguſti.qua videtur.ꝙ
aliquis poteſt emere iuſtum iudiciũ qñ iudex nõ vult
ei ſine pecunia iuſte indicare. VUnde Auguſtinug ad

— —

N,
el

1

1

mo,
rec

Ppe⸗

ltcs

:
na⸗
15
eſt
ind
en
tas
;
in⸗
dbi

,

QNueſtio

Macedoniũ. Ille ſolet male ſibi ablatã pecuniã repetẽ
qui iuſtũ iudiciũ emit.qm venale eſſe nõ debuit: ⁊ jm h
exponũt ipi canonẽ pᷣdictuʒ.Decimas quas populꝰnon
vult dare ⁊c. ꝓhibendũ eſt ne fiat.ſupple ꝓhibenduʒ eſt
laycis ab ep̃is ne hoc faciãt.hoc ẽ ne aliquid accipiẽt
redemptõe decimaꝝ a clericis:Fm boc dicũt ꝙ põt redi
mi cæcima.cum.ſ.redimẽs ſit vel credit nullũ ius habẽ
tetentoꝛẽ:⁊ tñ dicunt ꝙ põt repetẽ qð dat ꝓ redẽptione
de iure.¶ Alij vᷣo tenẽt viam mediã dicẽtes: ꝙ ex pacto
ꝑtium boc eſt clerici ⁊ layci nõ pñt redimi decime:ſicut
nec aliqua ſpũalia vel ſpũalibo annexa:ſed auctoꝛitate
ep̃i ad cuiꝰdiſpoſitionẽ ſpectant decime:põt fieri vt eccle
ſia vel clericus recipiet decimã ⁊ det layco aliquã pecu⸗

niam.⁊ boc dicũt iuxta decretalem Arbani qui dicit.q;

ↄmutationes pᷣbendaꝝ de iure fieri nõ pñt pactione pꝛe
miſſa que circa ſpũalia vel annexa ſpũalibo labem ſem⸗
per ↄtinet ſymonie.Si aũt epᷣs cauſam inſpererit neceſ⸗
ſariam.licite poterit de vno loco ad aliũ tranſferre ꝑſo⸗
nas.Sili modo dicunt ꝙ auctoꝛitate ep̃i:modo pᷣdicto
pñt clerici redimere dectmas. Illum vᷣo canonẽ Arba⸗
ni.j.q.iij.de monachis redimentibo ab epᷣis decimas in⸗
telligunt:q monachi nõ dabant pecuniam:vt nouũ ius
Keinari acquiꝛerent.ſed vt iam acquiſitum retinerent

Articulus tercius

Ercio querit᷑ de pignoꝛatõne decimaꝝ.⁊ dici
tur cõmuniter ꝙ pnñᷣt clerici eas recipere ſub
pignoꝛe a laycis. ſicut ⁊ quãlibet aliã poſſeſ⸗
ſionem quã laycus detineret violẽter 2 iniuſte.nec tene⸗
tur in talibo fructus ↄputare in ſoꝛtẽ.dũ tñ nõ ꝑtineant
hmõi decime ad alienas eccleſias:qꝛ tunc ꝓhibitũ eſt ꝑ
decretalẽ Gꝛego.ꝙ nõ recipiant᷑ a laycis extra de deci.
Interdicimꝰꝑſonis eccleſiaſticis vniuerſis:vt decimas
tetẽtas a laycis ad alienas ecclias ꝑtinẽtes in pignus
reciꝑe ab eiſdẽ laycis nõ pᷣſumãt.¶ Sed obijcit᷑.qꝛ in p⸗
dicto caſu clericꝰaccipit illos fructꝰpᷣter ſoꝛtem ex vi mu
tui.cũ ̊ vſura ſit acceptõ rei alicuivex vi mutui p̃ter ſoꝛ⸗
tem:pᷣdictꝰↄtractꝰerat vſurariꝰ¶ Cõtra.Illi fructꝰerãt
eccleſie:⁊ eccłia dedit ei:ſugonat᷑ h̊.ergo nõ peccat acci
piendo illos fructꝰ. nõ eſt vſurariꝰↄtract** Oð oce⸗
dimus hac ratõe:nec valet argumẽtatio. Accipit aligd
pᷣter ſoꝛtẽ ex vi mutni vel pignoꝛis.& eſt vſurariꝰ:niſi ad
datur aliꝗd alienũ. Ille vo nõ accipit aliqd alienũ:ĩmo
ſuũ:qꝛ ſibi datũ eſt ab eccłia ſeu pᷣlato qui dare poterat
Itẽ ad maioꝛẽ euidẽtiã ponũt᷑ caſus ĩ mutuo. Ponat᷑
ꝙ aligs laycꝰhabeat in aliquo territoꝛio.xl.modios de
redditibo.xx.de decima:⁊.xx.de cenſu.⁊ ↄtrabit mutuũ
cũ aliquo clerico:ꝗ dat ei mutuũ centũ libꝛas vt habeat
quolibet ãno decẽ modios ĩ illis redditibo.Querit᷑ vtrũ
ille ↄtractꝰſit vſurariꝰ. ꝓbat᷑ ꝙ nõ. qꝛ licẽt clerico illi qͥ⸗
libet ãno ꝑciꝑe totã decimã.ſ.xx.modios. q̊ multofoꝛti⸗
us decẽ modios.Sed cõtra.Accidat ſterilitas terre ita
ꝙ ĩ territoꝛio illo ĩ quo ſolẽt eſſe.xl.modij nõ ſint ibi niſi
xij. Iſte clericꝰaccipit de illis duodecim decẽ.⁊ nõ ſũt in
ccima niſi ſex.& q̃tuoꝛ accipit de cẽſu.ᷓ aligd accipit de
alieno pᷣter ſoꝛtẽ ex vi mutui.q Soł.dicẽdũ qꝙ ſi clericꝰ
fecit cõtractũ ſuũ hoc mõ ⁊ hac intẽtione vt quicqd ↄtin⸗
gat habeat de redditibo illis decẽ modios: vſurariꝰs fuit
ille ↄtractꝰ.ſi pᷣo hac intẽtione vt de decima habeat decẽ
modios ſi ibi ſint nõ eſt vſurarius.

NMueſtio. lij. de pꝛimitijs.
ODſtea queritur de

pꝛimitijs.Eſt autem pꝛimitia pꝛima ꝑs
frugum vel fetuum domino offerenda.
Queruntur autem duo. Pꝛimo vtrum
pꝛimitie ſint in pꝛecepto.Secũdo quan

ta debeat eſſe.

Membꝛũ pꝛumuz
Dpꝛimũ ſic obijcit᷑ Exo.xxij.Decimas tu
as ⁊ pꝛimitias nõ tardabis offerre.ꝭ̊ qua
ratione decime ſunt in pᷣcepto: ⁊ pꝛimitie.
4 Item Exo. xxiij. Pꝛimitias frugũ terꝛe
tue deferes in domũ dñi dei tni. ¶ Item. xiij. exo. Sãcti⸗
fica mihi ouem pꝛimogenitũ.⁊ ſubdit᷑.quicꝗd pꝛimitijẽ
in pecoꝛibo tuis ſanctificabis dño.⸗ Item Eʒe. vltimo
Erunt leuitis ⁊ ſacerdotibo pꝛimitie de pꝛimitijs terre
ſanctũ ſanctoꝝ.⸗ Item ANDabł.iij.in quo ↄfigimꝰte.vos
ↄfigitis in decimis ⁊ in pꝛimitijs:⁊ in penuria vos male
dicti eſtis.¶¶ Item canon Gꝛeg.xvj.ca.q.vij.opoꝛtet de⸗
cimas ⁊ pꝛimitias quas iure ſacerdotum eſſe ſlancimus
ab omni populo acciꝑe. Item canon Alex.di.xxxij.de
cime ⁊ pꝛimitie ſeu oblationes viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ eccle⸗
ſie dei fideliter reddant᷑ a laycis.quas qui retinuerint
ab eccleſie ſancte ↄmunione ſeꝑent᷑.¶¶ Iteem YInno.extꝛa
e deci. Deus in ſignuʒ vlis dominij decimas ſibi reddi
p̃cepit:ſuas eſſe decimas ⁊ pꝛimitias aſſeuerãs. Ex his
ergo manifeſte relinquit᷑:ꝙ pꝛimitie ſũt ĩ pcepto. Oð
quidã abſolute ↄcedunt.¶l Cõtra.Exo.xiij. Cum lex pᷣ⸗
mogenitoꝝ datur.ſubdit᷑ erit quaſi ſignũ in manu tua.
Si ergo eadẽ eſt ratio legis pꝛimogenitoꝝ ⁊ pꝛimitiaꝝ.
lex pꝛimitiaꝝ in ſignũ eſt.ergo pᷣceptuʒ de pꝛimitijs ſuit
cerimoniale.ergo tꝑe gratie nõ eſt ſeruandũ:quẽadmo⸗
dum nec alia precepta ſignificatiua.¶ Juerunt alij qui
dixerunt:ꝙ pᷣceptum de pꝛimitijs moꝛale eſt.nec ceſſauit
ſed remanet ampliatum in oblationibo quotidianis que
fiunt eccleſie.¶ Contra. Pari ratõne poſſet dici ꝙ pᷣce⸗
ptum de decimis remanet ampliatum. cum oblationes
⁊ redditus quos modo habẽt eccleſie ſint maioꝛes ꝙᷓ de⸗
cime legis veteris.ergo in illis redditibo quos accipiũt
eccleſie.ſeruaret᷑ pceptum de decimis ſicut dicit᷑ ſeruari
pᷣceptum de pꝛimitijs in oblationibo:qð falſum ẽ.⸗. Itẽ
de iure naturali ſimpliciter eſt:ꝙ honoꝛandus eſt deꝰ de
Apꝛia ſubſtantia ⁊ ante omnia.ſed in exhibitione pꝛimi
tiarum Fm ſe:nõ alind oſtendit᷑ qᷓ honoꝛ dei de ꝓpꝛia ſub
ſtantia ante alia.ergo pᷣceptũ de pꝛimitijs ſᷣm foꝛmã pꝛe
cepti ſimplicit eſt ð iure naturali.pᷣceptũ vᷣo de decimis
Apter taxationẽ ꝑtis decime nõ eſt de iure naturali ſim⸗
pliciter:quo ad foꝛmã taxationis.ergo pᷣceptũ de pꝛimi⸗
tijs ſᷣm foꝛmã pᷣcepti potiꝰeſt ſeruandũ qᷓ; pᷣceptuʒ de de⸗
cimis:cũ ea que ſunt iuris naturalis ſimplicit maneãt
iĩmutabilia ⁊ vno modo ſemꝑ ab omnibo ſint obſeruãda
Rñ.pceptum de pꝛimitijs ⁊ pᷣceptũ de decimis:q;tuʒ
ad ſubſtãtia pᷣcepti ſũt iuris naturalis ſimplꝛ.⁊ ſuba p⸗
cepti eſt vt honoꝛet᷑ deꝰ de ꝓpꝛia ſubſtantia.ſicut dicit᷑.iij.
ꝓuer.⁊ ſuſtentet᷑ miſter eiꝰ.ſicut dici᷑ Mał.iij.⁊ ſᷣm h̊
manet lr̃aliter imutatũ. Mtum vo ad determinatõeʒ p⸗
cepti fuit pᷣceptũ iudiciale ꝑ legẽ.⁊ etiã pᷣceptuʒ figurale
ꝓ inſpirationẽ.Cum em̃ ex lege naturali habet᷑ ſicut mo
rale ſimplicit᷑ ꝙ honoꝛaꝛet᷑ deus:⁊ ſuſtentet᷑ miſter eius
nõ tamen determinatũ eſſet quo oꝛdine vel in quota ꝑte
neceſſaria fuit determinatio per legis date indiciũ.De⸗
terminatũ eſt ergo quo oꝛdine in pꝛimitijs:a in quota ꝑ
te in decimis.ſequendo inſtinctũ ratõnis ⁊ nature ſieut
ſupꝛa dictum eſt:⁊ ſic factum eſt iudiciale pᷣceptũ.q IJtẽ
cum per culpam oꝛiginalem ſentiret ſe poſteritas Ade
eiectam de paradiſo.in qua manſiſſet ſi nõ fuiſſet pecca⸗
tum. In paradiſo aũt duo ſunt.Vnũ eſt obtinere heredi
tatem celeſtem qð eſt ꝓpꝛiũ pꝛimogenitoꝝ.⁊ hoc ẽ ꝑ ↄꝑa
tionem ad deũ. Aliud obtinere ſocietatẽ angeloꝝ ⁊ hoc
reſpectu ↄciuiũ.ꝑ inſpirationẽ oſtẽſum eſi homĩ.ꝙ natu
ra humana erat reꝑabilis quo ad vtrũq;.ſ.quo ad pri⸗
mogeniturã:ſeu obtinendã hereditatem celeſtem:⁊ quo
ad obtinendã ſocietatẽ angelicã. Inde eſt ꝙ inclinata ẽ
ratio homĩs ⁊ natura ad hoc.vt faceret ea que eſſent ſi⸗
gna huiꝰreꝑationis faciende.facta eſt igitur a pꝛincipio
ſigniſicatõ reſtituende pꝛimogeniture ſeu hereditatis:⁊

poce ꝑ oblationẽ pᷣmitiaꝝ ⁊ pꝛimogenitoꝝ in Abel.Se⸗
cũdo vᷣo facta ẽ ſignificatõ reſtituẽde angelice ſocietatis
in oblatõne decimaꝝ ꝑ abꝛabã. Homo em̃ erat dꝛagma
decima ꝑdita:ſicut dicit dñũs Luẽc̃.xv.vnde dicit augu.
Redde decimã deo.aliter nõ deduceris ad decimã ange
loꝝ.4¶ Pꝛeterea cũ ex lege naturali tenẽt hõ ꝙ honoꝛan

dusẽ deus de ꝓpꝛia ſubſtãtia.tenẽt etiaʒ ꝙ bonoꝛãdꝰ ſit

vt actoꝛ ⁊ pᷣncipiũ ⁊ honoꝛãdus vt ↄſeruatoꝛ ⁊ finis.ex
inſpiratõe cũ ratõe in oblatõe pmitiaꝝ ſigniſicauit ho⸗
noꝛandũ deũ ſicut pᷣncipiuʒ ⁊ auctoꝛem bonoꝝ. In ob⸗
latione vᷣo decimaꝝ ſicut ↄſeꝛuatoꝛẽ ⁊ fineʒ bonoꝝ ſicut
dicit Iido.ſuꝑ illud Exo.xxij.Decimas pᷣmitias ⁊c̃.et
iſtis duabo de cauſis vltimo aſſignatis factũ eſi pᷣceptuʒ
de decimis ⁊ pꝛimitijs pᷣceptũ figurale. Rñdẽdũ.igit᷑
e pꝛimitijs:ſicut reſponſuʒ ẽ de decimis.ꝙ ſᷣm ſubſtan⸗
tiam ⁊ indeterminatõeʒ eſt pᷣceptum moꝛale ⁊ ſemꝑ ſer⸗
uandũ.ſᷣm vᷣo determinatõeʒ oꝛdinis pᷣceptuʒ de pꝛimi⸗
tijs ſimpliciter iudiciale eſt:vel figurale: q;tum ad tem⸗
pus ante incarnatõeʒ. quẽadmodũ aliud pᷣceptũ de de⸗
cimis q;tuʒ ad taxationẽ talis ꝑtis. Illa ꝙ ratõe qua fi⸗
gurale ẽ nõ manet tꝑe gratie ſed in illa ratõne qua iudi⸗
ciale eſt. Judicialia auũt pᷣcepta cum inſtituta ſint ꝓgter
vtilitatem publicaʒ. relieta ſunt poteſtati eccleſie.vt ſᷣm
eius arbitriũ vel ſeruent᷑ vel terminent᷑ vel etiam mu
tentur.ſᷣm qð expedit ↄmuni vtilitati.Sicut &̊ dictũ eſt
cx dcimis ꝙ ante legẽ quo ad taxationẽ talis ꝑtis erãt
in ↄſilio adueniẽte lege in pᷣcepto.tꝑe vᷣo gratie qᷓtuʒ ad
aliquid ſunt in ↄſilio:qꝙᷓtum ad aliquid in pᷣcepto:vt ſu⸗
pꝛa oſtenſuʒ eſt:ita ⁊ de pꝛimitijs dicẽdum eſt. Soluit᷑
ergo pᷣcedẽs queſtio vt dicat᷑ ꝙ ſolutõ pꝛimitiaꝝ ſᷣm de⸗
terminatõeʒ eccleſie eſt in p̃cepto tꝑe moderno:determi
nat aũt vt ſᷣm ↄſuetudinem appꝛobatã ſoluant᷑ pᷣmitie 2
Fᷣm legẽ diuinã vbi ↄſuetudo ẽ ſoluere pᷣmitias. Pꝛetea
vbi indigẽtia miſtroꝝ dei eſt:quibo ſᷣm legẽ de bet᷑ ſuſten
tatio.ſoluẽde ſunt pᷣmitie.dico ſᷣm foꝛmã pᷣcepti ſi ab ec⸗
cleſia requirãt᷑.¶ Patet ̊ rñſio ad pᷣdictas auẽtes qui‚⸗
bus oſtendit᷑ ꝙ pmitie ſunt in pᷣcepto.Sili mõ ptz reſpõ
ſio ad ſcᷣm qð obijciebat᷑ ꝙ pᷣmitie erãt in ſignũ. Erant
em pᷣmitie in ſignũ.vno mõ.alio mõ nõ.ᷣm ꝙ erãt in ſi⸗
gnũ erãt i ſignũ rei future.ſ.reꝑande pᷣmogeniture ⁊ ce
leſtis hereditatis. erãt etiã iudeis in ſignũ rei pᷣterite.ſ.
beneficij liberatõis ab egipto ꝑ interfectõeʒ pᷣmogenito
rum egipti ſaluatis pᷣmogenitis iſrahelis. Erãt etiã in
ſignũ rei faciẽde:vt.ſ.initium noſtroꝝ oꝑuʒ deo auctoꝛi
tribuamꝰ. Sed quo ad bas ratões ſignificatõis nõ ma⸗
net pᷣceptũ de pmitijs:ſ̊ manet quo ad aliã ratõeʒ:⁊ ĩmu
tabiliter ſᷣm ratõeʒ moꝛalẽ ⁊ indeterminatã.⁊ mutabili
ter ſᷣm ratõeʒ iudicialẽ det᷑minatã.qꝛ arbitrio ecclie re⸗
linquit᷑. ¶ Ad vltimũ vᷣo qð dĩc.ꝙ pᷣceptũ de pᷣmitijs ßᷣm
det᷑ miatõeʒ pᷣcepti ẽ de iure naturali:qꝛ de iure natura⸗
liẽ ꝙ honoꝛet᷑ de ꝰañ oĩa.dicẽdũ ꝙ nõ ſeqt᷑.Aã ⁊ de iure
natali añ oĩa honoꝛãdꝰẽ de ĩ qͥlibet oꝛdine diſtributõis
ſube vt ſicut in pᷣmitia:⁊ ita in vltima ⁊ media.

Mlembꝛũ ſecũdũ

Eeundo querit᷑ quãta debeat eſſe pᷣmitia.
Aod qð nota.q nõ inuenit᷑ expᷣſſuʒ ĩ libꝛis
moyſi.dicit tñ Hieꝛo.Maioꝝ traditõne
introductũ ẽ.qui plurimũ q̃drageſimã ꝑtẽ
dabant ſacerdotibo:qui minimũ ſexageſimã:inter qua:
dꝛaginta ⁊ ſexaginta licebat offerre qðcunq; voluiſſent
⁊ hoc in aridis ⁊ liquidis. In fetibo aũt pmogenitũ da⸗
batur. Standũ eſt aũt ↄſuetudini:vt quelibet eccłia ſer⸗
uet oſuetudinẽ ſuã ſi habet.Si nõ habet:recurret ad cõ
ſuetudinez vicinaꝝ eccleſiaꝝ. Si inueniet ibi diuerſas
ↄſuetudines.illam ↄſequat᷑ que magis tendit ad medio
critatem:vel que a pluribo obſeruat᷑. Si tamen eccleſia
eſſet tenuis:nec haberet ſacerdos vnde poſſet ſuſtentari
ſatis tũc dicerẽ illã ↄſuetudinẽ eligendã que ampliꝰ ſol⸗
uit vel ſaltem mediaʒ inter illao.

Queſtio.luij.de oblatõibꝰ
Eſtat inquirere de
oblationibo. Pꝛetermiſſis aũt generiba
oblationũ legaliũ de quibo infra queꝛet᷑
Beneraliſermone querũt᷑ iſta. Pꝛimo
yävy.,Httꝝ oblatões ſint in pᷣcepto tꝑe gratie.
Scðo cui ſit danda oblatio.Tercõ a quo recipiẽda ſit
oblatio. ſed de hoc ſupꝛa queſtione de legibo iudicialibo

circa ꝑſonas infames.Et iteꝝ ſupꝛa q̃ſtione de decimis
vtꝝ de iuiuſte acquiſitis poſſet dari decima.

AMlembꝛũ pꝛmuʒ

Irca pꝛimũ ſic obijcit᷑ Exo.xxiij.Qon ap
parebis in ↄſpectu meo vacuꝰ.ſuꝑ quẽ lo⸗
cum dicit canon Gꝛego. Ois xpᷣianꝰ ꝓcu⸗
ret ad miſſaꝝ ſolẽnia aliꝗd dro offerre:⁊
reducere ad memoꝛiã.ꝙ deus ꝑ moyſen dixit.õ appa⸗
rebis in ↄſpectu meo vacuus.¶ Item eccle.xxxx.Non
apparebis in cõſpectu meo vacuus.hec em̃ omnia ꝓpter
maudata dei fiunt ⁊ ſubdit ĩmediate. Oblatio iuſti im⸗
pinguat altare.4 Item Angeſtaſiꝰ. xvj.q.j. Statuimus
vt ſi quis oblatões eccleſie vel decimas quas populꝰda
re debet tenere ↄtenderit:coĩone pꝛiuet᷑. Ex his mamfe⸗
ſte relinquit᷑.ꝙ oblatões ſint in pᷣcepto.¶ Item dicit ca
non Cartag.concilij.xiij.q.ij. Qui oblationes defuncto
rum:aut negãt eccleſijs aut difficulter reddũt: tanqᷓ ne⸗
catoꝛes egentiũ excoĩcent. Contra.In euãgelio obla
tionis exbibitio nõ ponit᷑ ꝑ modum pᷣcepti:pᷣ ſolũ ꝑ mo
dum ↄplilij. cum dicit᷑ Math̊ᷣ.v. Si offers munus tuum
ad altare ⁊c.ᷣm quẽ modũ ꝓponunt᷑ alia ↄſilia MDath.
xix. Si vis ꝑfectꝰeſſe.vade ⁊c̃. ᷓ lex euãgelij iudicat ob⸗
lationes dandas ꝓ ↄſilio:nõ ꝓ pᷣcepto.¶ Item de obla
tionibo nõ eſt dictum in euangelio quẽadmodũ ⁊ de de⸗
cimis opoꝛtuit iſta facere Math. xxiij. ¶ Iem ſi dicat
iuxta canonẽ Gꝛego.qð eſt pᷣceeptum ex lege veteri Exo.
xxiij.Lon axparebis in ↄſpectu meo vacuus.ergo pari
ratõne pᷣceptum erit tribo vicibo ꝑ ſingulos annos feſta
celebꝛare.ſolẽnitatem aʒimoꝝ ⁊ pentecoſies:⁊ ſcenophe
gie. iuxta eandẽ legem intra quã pᷣdictũ p̃ceptũ includit᷑
ita em̃ ibi dicit᷑ tribo vicim feſta celebꝛabitis: ſolẽnitatẽ
aʒimoꝝ ⁊c.⁊ ſubdit᷑.i ⁊on apparebis in ↄſpectu meo va
cuꝰ. ⁊ ſolẽnitatem mẽſis pꝛimitiuoꝝ boc eſt pẽthecoſtẽ.
ſolẽnitatem quoq; in exitu anni boc eſt ſcenophegiaʒ.ſi
ergo obſeruare iſia ſm ritũ legis nõ tenemur tꝑe gratie
quia hoc eſſet iudayʒare:ergo non tenemur ad illud qð
includit᷑.õ apparebis in ↄſpectu meo vacuus. RRñ.
coĩter diſtinguutur tres ſpes oblationũ ᷣm ↄſuetudineʒ
eccleſie. Ana eſt alicuiꝰrei donatio gratis facta inter vi⸗
uos deo vel eccleſie. Alia eſt alicuiꝰ rei donatio deo vel
eccleſie facta cauſa moꝛtis.Tercia eſt quotidiana ⁊ vſu
alis quam faciunt fideles ad altare ſeu manuʒ ſacerdo
tis. Dicunt aũt iuriſꝑiti:ꝙ in pꝛima ⁊ ſcðᷣa ſpẽ:oblatio⸗/
nes neceſſario ſunt ſoluẽde deo vt qui non ſoluerunt de⸗
beant ↄmunione pꝛiuari ᷣm qð dicit canon Alexan.di.
xxxij. Oblatõnes viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ eccleſie dei fideliter
reddant᷑ a laycis. quas qui retinuerit: a ſancte eccleſie
coĩone ſeꝑet᷑. Et iteꝝ canõ ↄcilij Vaꝛenſis.xiij.q·ij. Qui
oblatõnes defunctoꝝ retinent eccleſie tradere moꝛat᷑.
vt infideles ſunt ab eccleſia abijciendi. Has g oblatio⸗
nes dicunt neceſſario ſoluendas: quia iſte ſunt ex dono
mere ꝑtinentes ad ꝓpꝛietateʒ eccleſie:⁊ ideo ſacrilegus
erit qui iſta nõ reddit. In tercia vᷣo ſpẽ oblationũ diuer
ſificant᷑ opiniones.i ã quidã dicunt ꝙ oblatõnes quo⸗
tidiane ſunt in p̃cepto 2 neceſſario ſoluẽde.ſm qð dicit
canon Gꝛego. Ois xpᷣianus ⁊c.vt ſupꝛa. Alij pᷣo dicunt
quotidianas oblationes volũtarias eſſe ⁊ in ↄſilio.Ca-
nonẽ vᷣo Gꝛeg. intelligunt de oblatione interioꝛi: vel bo⸗
noꝝ opeꝝ.Silꝛ illud quod dicit᷑ in Exo. xxiij.⁊ ĩ ecclia⸗

—

— — — — —.

——

— — ——— -—-——————N

——— — —

be

ſter
tie
Wi
it.
o
o
s
i
Nl

—

ſtico.xxxv.5 axparebis ⁊c̃.ſi intelligat᷑ in pcepto. vel
intelligũt illud eſſe dictũ ꝑ modũ ↄſilij nõ pᷣcepti. Alios
vo canones intelligunt de oblationibo alijs de quibo ſu⸗
pꝛa dictũ eſt. ¶ Sed obijcit. Qam queſtio de oblatione
ſoluẽda poteſt duobo modis intelligi.aut de oblatõne fa
cta:aut de oblatione fienda. De oblatione iam facta ec⸗
cleſie quocũq; mõ nullus dubitabit ꝗn neceſſario ſi ha⸗
beat᷑ ſit ſoluẽda:qꝛ ſicut dicit canon. Eccleſiã fraudare
ſacrilegiũ eſt. Oe oblatione dᷣo fienda nullus ſimilit di.
cet ꝙ in pꝛima ſpecie vel ſcda neceſſario ſit ſoluenda cũ
pure ſint volũtarie anteqᷓ; fiant. SDe oblatione vo quoti⸗
diana cũ dicant canones ꝙ fiat. videt᷑ magis dicenduʒ
ꝙ neceſſario eſſet ſoluẽda. ꝓpterea pdicta diſtinctio nul⸗
la eſt.¶ Dicendũ igit᷑ ꝙ oblatio fienda in pꝛima ſcða
ſpecie nõ ẽ in p̃cepto: ſed in ↄſilio. Sed poſtꝙᷓ facta eſt ſo
lutio eſt in p̃cepto.Oblatio vᷣo in tercia ſpecie:aliquan⸗
do eſt in pcepto.aliquãdo in ↄſilio.In pᷣcepto ſᷣm oſuetu
dinem appꝛobatam. vel ſi indiget miniſter dei vt de ci
mis 7 pꝛimitijs dictũ eſt. In boc tamẽ ↄcoꝛdat ꝙ ſi eſſet
pauꝑ ſacerdos:nec haberet vñ ſuſtẽtaret᷑ poſſet eis ſub⸗
trabere diuina officia ſubtractis oblationibo. qꝛ nemo
coget᷑ vt dicit apłus ſuis ſtipendijs militare.j.coꝛin.ix.
Item dicunt ꝙ ſi cõſuetudine ſolent prochiani in certis
7 pᷣcipuis ſeſtis aliquibo annalibo offerre. poſſunt cogi
ad ↄſuetudinẽ tenendã.¶ Sed otra ſexta ſynodꝰ.j.q.j.
i Zullus qui ſacrã ↄmunionẽ diſpenſat.a ꝑcipiente grati
am aliquid exigat.⁊ ſubdit. Si vo aliquid exegerit: de⸗
ponat᷑ ſicut imitatoꝛ ſymoniace fraudis.4¶. Item canon
Belaſij ibidem. Qð gratis accepimꝰ gratis dare man⸗
damur Math.x. Et ideo ſacerdotes nihil pꝛoꝛſus ĩ ba⸗
ptiʒandis exigere moliant. Ex quibo videt᷑ relinqui.ꝙ
ſacerdos nõ poteſt oblatõnes exigere:nec diuina eis ſub
trahere ſi nollent oblatõnes dare. Si vo diceretur ꝙ
Fm ↄſuetudinẽ poſſent oblatõnes exigere ⁊ diuina ſub⸗
trahere.Còtra.Decretalis alex.iij.extra de ſymo. Pꝛo
ſepultura.criſmatis ⁊ olei ꝑceptõne.nulla pꝛecij exactõ
attentet᷑.nec ſub obtentu cuiuſcũq; ↄſuetudinis reatum
ſuũ quiſq; tueat᷑:quia diuturnitas tempoꝛis nõ minuit
peccatũ:led auget.¶! Itẽ decretalis ↄcilij laterañ. Hoꝛ⸗
ribile nimis eſt. vt pꝛo ſacramentis aliquid requiratur
Putant aũt plures ⁊ hoc licere ꝙ legem moꝛtis de lon⸗
ga inualuiſſe ↄſuetudine arbitrant᷑.nõ attendẽtes ꝙ tã⸗
io grauioꝛa ſunt crimina: quãto diutius infelicem ani⸗/
mam tenuerint alligatã. ergo ↄſuetudo nullo modo fa⸗
ciet vt ꝑ ſubtractionẽ ſacramentoꝝ cogant᷑ layci ad ob⸗
lationes ſine periculo ſymonie.4 Pꝛopterea dicendũ.
ſacerdos non poterit ſubtrahere diuina.tamẽ ad con
ſeruandas pias cõſuetudines circa oblatõnes poſſunt
cogi layci non ꝑ ſacerdotem ſubtractione ſacramẽti:ſed
epᷣm loci ᷣm decretalẽ IOnno.iij.extra de ſymo. Super
bis pꝛauas exactõnes fieri ꝓhibeamus:⁊ pias cõſuetu⸗
dines pᷣcipimꝰobſeruari.ſtatuentes:vt libere ↄferant ſa⸗
cramenta.ſed ꝑ epᷣm loci.veritate cognita ↄpeſcant᷑ qui
malicioſe landabilẽ ↄſuetudinẽ nitunt᷑ immutare.

Mlembrũ ſecundũ

Oſtea queꝛi?᷑ cui danda ſit oblatio.vtꝝ ſo
lum ſacerdotibo qui habẽt curas aiaꝝ de⸗
beant dari oblatõnes.qð manifeſte habet
ex lege Nume.xviij. ODis oblatõ? ſacrifi⸗
cium.⁊ quicꝗd /ꝓ peccato aut delicto redditur mihi:erit
asron ⁊ filioꝝ ſuoꝝ.⸗j Itẽ Hieꝛo.ad dama. Sacerdo⸗
tes ꝓ onmibo oꝛare debẽt quoꝝ epulas ⁊ oblatões acci
piunt.qua q̊ fronte pᷣumũt layci oblatões quas xpᷣiani
,ee erie ſuis offerũt:vel ipi ↄmedere vel alijs ↄcedere
¶ Itẽ canon Damaſi pape.x.q.j. Oblatõnes que infra
ſanctã eccleſisã offerunt᷑ immõ ſacerdotibo qui quotidie
dño ſeruire vident᷑ liceat ↄmedẽ ⁊ habere:qꝛ in veteri te
ſtamẽto ꝓhibuit dñs panes ſanctos ↄmedẽ filijs iſrł:ni
ſi tm̃mõ aaron ⁊ filijs eius.ql Itẽ canon Monifacij.xij.

ꝗ · ij. quicqd ſemel fuit dño ↄſecratũ.ſetſm ſctoꝝ erit:⁊ ad
ius ꝑtinet ſacerdotis.⁊ ẽ ſumptũ ex leuiti.c.vlt.Ex his
ergo videt᷑.ꝙ nec laycis nec alijs qᷓ ſacerdotibo parochi
alibo liceat oblatões reciꝑe vel medẽ. Contra.Qos
videmꝰꝙ layci emũt oblatões vt cãdelas ⁊ panes qui of
