1 niſi ꝑmiſſus.vñ dicebat dño.Mitte manũ tuam ⁊c. S onem ꝙᷓ pꝛius:cũ et ipᷣe terꝛeat᷑ ab ipo ſignaculo enels
dyabolꝰañ incarnatõeʒ nõ hẽbat ptᷣatem nocendi.niſi ⁊ inuocatõne noĩs xpᷣi.Fm ꝙ dr . . A voce mi
1 q;tum erat pmiſſus. Sʒ popaſſionẽ bʒ ptateʒ ꝑmiſſus ni pauebit Aſſur virga ꝑcuſſus er. * tini ieen
5 ſicut ptz in flagellatõe Anthonij alioꝝ ſckoꝝ:relingt 3,g quis geletnti⸗ nlanet Alna Aaiginal
SGeaenenemnare rren. Serd wnalſ, lrehtügebenne: 5ͤ tamen tum ad reatũ cerentie vi
onẽ hʒ ptatem verandli coꝛꝑaliter boĩes.ſic ptzʒ in mul⸗ ad reatũ gehenne: nõ tamen qtum a⸗ eeenatg
tis ꝗ etiã ſũt fideles:ᷓ nõ eſt ꝑ paſſionẽ diminuta ptas ſionis diuine:ratõne cuiꝰbabebat dy bolus p
nocendi. Item lib.aꝛ.ſemꝑ libeꝝ fuit a neceſſitate co vetinendo eos in limbo.

actionis: añ paſſionẽ ꝑ temptatoeʒ dyaboli nõ pote⸗

7 )— 0

— –

Membꝛum quartũ

Onſequenter querit᷑ te effectu aꝑtionis
ianue ꝑadiſi.Et pꝛimo dubitat᷑ qd dica⸗
tur decretũ:et q̃ eſt dria decreti et cyꝛog
phi. Ad qð bꝛeuiteꝛ dõm. ſᷣm ꝙ dr coll.
ij. Delens ꝙ aduerſus nos erat cyꝛographũ decreti: ⁊
ipᷣm tulit de medio affigens illud cruci. Glo.xcretuʒ
cei fuit ꝙ ade pᷣcepit.ſ.de ligno ſcie boni et mali ne co⸗/
medas.huiꝰdecreti violati cyꝛographũ.i.memoꝛiã de
leuit deus.q pctm pᷣmi ꝑentio ꝑ ſanguinẽ xp̃ᷣi abluit.
Scðm g̊ hoc pʒ ꝙ decretũ dicit᷑ diuinũ pꝛeceptũ quod
datum fuit ade.Cyꝛographũ dicit᷑ memoꝛia pᷣuaꝛica⸗

tõnis ade:ſiue reatꝰpeccati ade.(¶ Item alio mõ expo⸗

nit glo. Decretuʒ eſt ſnia cunctis hoĩbus aduerſa qua
ſcʒ dictũ eſt. Moꝛte moꝛiemini.Cyꝛographũ d pecca
tum ade:qð quaſi cautõeʒ ↄtra nos tenebat dy abolus
H iſtud cyꝛographũ tulit:cum nobis delicta ↄdonanit.
ſm hoc ̊ pʒ.ꝙ decretũ dicit᷑ ſnia dei reſpectu neceſſita
tis moꝛtis:ſeu excluſionis a via celeſti. Cyꝛographuʒ
ðvᷣo erat reatus peccati ade in totum genꝰhumanum.

Lonſequenter du- S. j.

bitat᷑ e impotẽtia apertõis.de qua dr apocẽ.v. nul
lus erat ꝗ poſſet aꝑire libꝛũ liber dr in q̊ oĩa legunt᷑
ſumma ⁊ dina ſapĩa ſeu veritas ð quo apoc.xx. Tiber
apertꝰeſt ꝗ ẽ liber vite:clauſio buiꝰlibri ẽ clauſio ↄtem
platõnis diuĩe ꝓpter reatũ oꝛiginalis pet᷑i.Ex q̃ auẽte
ptz ꝗꝓ nullus poterat ꝑ meritũ ſuũ puenire ad diu inã
ↄtemplatõeʒ:et h̊ eſt aꝑiri ianuã padiſi.¶ Sed ↄtra h
obijcit. Quãtumcũq; caritas fuit pᷣcioſa ⁊ vᷣtuoſa tẽꝑe
nr̃o:tanta fuit ⁊ tampᷣcioſa tꝑibo abꝛahe.Si g̊ᷓ virtus
caritatis ⁊ p̃cioſitatis tꝑe iſto meret᷑ vitã eternã ⁊ con
templatõez dei.videlicet aditũ ꝑadiſi: ̊ caritas tꝑibo
abrahe meruit aditũ ꝑadiſi: ſine paſſiõe xpᷣi eẽt aditꝰ
in ꝑadiſum. 4 Item ſi abꝛaba meruit intraꝛe ꝑadiſuʒ
meruit aꝑtõez ꝑadiſi.g̊ manente merito abꝛahe neceſ⸗
ſe erat introitũ eſſe:ſeu xpᷣe pateret᷑ ſeu non.i Item ſi⸗
cut dicit Apłs ad Balł.iij. Abꝛahe dicte ſunt ꝓmiſſio
nes.q̃ quidẽ ꝓmiſſiones de hereditate nõ ꝑtinebãt ad
terꝛena ſᷣ̊ ad celeſtia.Cuʒ ̊ ↄſtet ꝙ liberalioꝛẽ rex eter
nus q; tꝑalis:cũ ſequat᷑ ex iſta ꝑte:ꝙ ſi aliquis ſeruiat
regi terꝛeno ꝓ bono tꝑali ſibi ↄmiſſo meret᷑ bonũ tꝑa⸗
le.Ergo multofoꝛtiꝰex ꝑte alia.ſi abꝛahaʒ ſeruiat regi
eterno ꝓ hereditate ſibi ꝓmiſſa eterna meret᷑ illã. Cuʒ
ↄſtat ꝙ ſeruierit p hereditate eterna ſibi ꝓmiſſa:con
ſtat ꝙ meruit illaʒ:ᷓ iuſtus iudex reddidiſſet ſibi here
ditatẽ eternã: ſine paſſione eſſet ei patens aditꝰ ꝑadi⸗
ſi. Rñ.dðm.ꝙ nulliꝰhoĩs caritas põt mereri vitaʒ

eternã pꝰpeccatũ:niſi interueniente merito xpᷣi.qꝛ oẽs

ſunt oꝛiginali reatu obligati ad ſetiſffactõeʒ: quã nullꝰ
purus hõ põt exhibere:cuiꝰ ꝓbatõeʒ inuenies tactam
in qõnibo de incarnatõne.que quidẽ obligatio vel rea
tus eſt obtruſio diuĩe ↄtemplatõnis ſeu ꝑadiſi.ſ̊ ĩ hoc

eſt dria inter fideles pꝰpaſſionẽ et an. ꝗa añ paſſioneʒ

nõ eſt ſolutõ ſatiſfactõnis oꝛiginalis reatus.ſed ꝑ paſ⸗

ſioneʒ ẽ ſolutõ oꝛiginalis reatꝰ.et ideo fidelibo ptꝰpaſ⸗
ſionem ex virtute ſacramenti paſſionis patʒ aditus ad
ꝓadiſum:añ paſſionem vo nõ.¶¶ Ad illud ergo qð pꝛi⸗
ino obijcit᷑.ꝙ tanta fuit caritas tũc:quãta nuc.ↄcedo.
Mon tñ ex hoc ſegtur ꝙ meꝛuit aditũ pꝛius ſicut nunc
Et ratõ huiꝰẽ:qꝛ caritas añ paſſionẽ nõ hʒ meritum
paſſionis xpᷣi ↄiunctũ.per qð ſolũ eſt oꝛiginalis ſolutõ
reatus.ſed pꝰpaſſionem hʒ caritas meritũ xpᷣi ↄiũctũ.
quia iam exhibitũ eſt.inde eſt ꝙ meret᷑ ptꝰ paſſionẽ qð
nõ pꝛius.¶Ad ſcdᷣm ddm. ꝙ nõ ſequit᷑ abrahã meru⸗
it intrare ꝑadiſuʒ: ̊ meruit aꝑtionẽ ianue ꝑadiſi.qm̃
aꝑtio ianue ꝑadiſi nihil aliud intell igit᷑ qᷓ; ſolutõ debi/
ti oꝛiginalis reatus:ve l pꝛo oꝛiginali peccato.⁊ ponũt
exemplum in patre qui obligat debito terꝛam ſuã:cuiꝰ

O⸗= A „ w mNO „α ſ. oſ N

⸗= 8 P. 0 Polbrr

4 filio de iure hereditario competit heꝛeditas patris:nõ⸗

tamen poterit illam babere niſi ſoluto debito patris.

AVnge ſicut iſte debet intrare terꝛam ſuam:tamẽ debet
X

abſolni a debito ꝓ quo obligata eſt prius qᷓ intret.ita
in hac ꝑte pꝛius opoꝛtuit ſolui debitum pro peccato
ade ꝑ paſſionem xpᷣi anteqᷓ poſſet eſſe introitus ad pa⸗
radiſum.nullus aũt debitum ſolueꝛe potuit niſi chꝛiſtꝰ
patet ergo ꝙ; non ſeꝗtur quod obiectum eſt. Non enim
ſequit᷑ ꝙ ſi quis mereat᷑ ↄſequens:ꝙ mereatur antece⸗
ns. 4¶· Ad vltimum patet rñſio.non em̃ facta ẽ abra⸗
he ꝓmiſſio niſi in ſemine.quod exponit apłus.Qui eſt
xpᷣc ſubↄditione.ergo fiebat ꝓmiſſio abrahe heredita⸗/
tis eterne que fuit impleta in xpᷣi paſſione. Et ex h̊ nõ
ſequitur ꝙ debeat᷑ ei ſine xp̃i paſſione.

6 „ 7 . „
Incidenter queri S. ij.
tur de verbo ambꝛo.dicentis.Saluari nõ poſſemꝰ niſi
vnigenitꝰdei moꝛeret ꝓ nobis debitoꝛibo moꝛtis.iij.li.
ſenten.xviij.di.¶ Contra qð obijcit᷑ ſic. Ergo abꝛahaʒ
fuit debitoꝛ moꝛtis:q̊ dignus moꝛte.non dignus vi⸗
ta eterna.] Item ſi moꝛtis debitoꝛ fuit et moꝛtis ſpũa
lis:ꝙ̊ debuit dãnari.cum moꝛs ſpũalis ſit debituʒ mor
tis ſpũalis.vel ipſa dãnatio.¶ Item anſel.in li.cur de
us homo.Qihil aſꝑius vel difficilius põt hõ ad hono
rem dei ſponte et nõ ex debito pati q; moꝛtẽ:et nullate⸗
nus põt ſe magis dare hõ deo ad honoꝛẽ qᷓ; cum ſe tra⸗
dit moꝛti ad illiꝰdei honoꝛem. Eꝛgo aliꝗs põt pati:nõ
ex merito ſᷣ̊ ad honoꝛem dei.relinꝗtur ̊ ꝙ non omnes
ſunt debitoꝛes moꝛtis.¶ Item obijcit de xpᷣo. Xpc ex
obedientia moꝛtuus eſt.ſicut dicit᷑ phᷣ.ij.pᷣc factus ẽ
obediens vſq; ad moꝛtem.ꝗ erat debitoꝛ moꝛtis: qꝛ te⸗
nebatur ex pᷣcepto patris moꝛi ꝓ redemptõne humani

generis. ¶ Item dicit aug. Seruitia quãta minus de⸗
bita tanto gloꝛioſioꝛa.ergo cũ paſſio xpᷣi fuit maxie de⸗

bita:quia maxime debebat obedire patri: minus fuit
grata. KRñ. ad pꝛimum dom: ꝙ duplex eſt dignitas

ſuſficientie et cooꝑationis. Si reſpiciamus ad digni⸗

tatem ſufficientie:non eſt dignitas in abꝛaham. vel in
aliquo alio reſpct᷑u vite eterne ſeu paſſione xpᷣi. Si vᷣo
dicatur dignitas cooperatiõis:dignitas fuit ĩi abrabã
reſpectu vite eterne.Cooperatus enim eſt paſſioni xpᷣi
id eſt oꝑatus eſt:vt per paſſionem haberet vitam eter⸗

nam.¶ Ad aliud vᷣo quod obijcitur ꝙ erat debitoꝛ moꝛ

tis. diſtinguendum elt ꝙ eſt mors multipliciter. Eſt eĩ

moꝛs ſeꝑatio anime a coꝛpoꝛe. Et eſt moꝛs ſeꝑatõ ani
me a deo. vnde dicitur moꝛtale peccatum. Et eſt mors
ꝑpetua ſeꝑatio anime a diuina btꝛitudine irreꝑabiliter
vñn dicit᷑ moꝛs eterna.Et ẽ moꝛs ſeꝑatio aĩe a dei ↄtem/
platõne ſeu bꝛa viſione nõ ꝑpetuo.ſed ad tempꝰ.et ſᷣm
hunc modũ accipitur moꝛs.cum dicitur ab Am bꝛo.q;
om̃es erãt debitoꝛes moꝛtis.Et hoc modo fuit abꝛahã
debitoꝛ moꝛtis ſpũalis.Et per hoc patet rñſio ad pri⸗
mum..Ad illud vo qð ſcdᷣo obijcit᷑.dðm.ꝙ damnatõ
eſt ꝑpetua ſeꝑatio a deo.et ideo ẽ moꝛs irꝛemediabilis
nõ aũt ſic dicit᷑ debitum moꝛtis:qꝛ nõ accipit᷑ de moꝛte
irꝛemediabili ſicut dictum eſt.¶¶ Ad tercium dicendũ.
ꝙ; auẽtas anſel.non intelligitur de alio bomine a xpᷣo.
vnde ibi ſtatim ſequitur.talem opoꝛtet eſſe illum quiꝓp
pcto hoĩs ſatiſſacere poſſit:vt moꝛi poſſit ſi velit. Et ſe
quitur.video plane illũ hominem quẽ querimus taleʒ
eẽ opoꝛtere.ꝗ nec ex neceſſitate moriat᷑ quia om̃ipotẽs
erit:nec ex debito qui nunqᷓ; peccatoꝛ erit:⁊ mori poſſit
ex libera volũtate quia neceſſariũ erit.¶ Ad quaꝛtum
dicendum.ꝙ eſt debitum duptr. Eſt em debitum ex ne
ceſſitate.et eſt debitum ex caritate. Pꝛimo mõ non fuit
xpᷣc debitoꝛ moꝛtis.ſed ſcdðᷣo mõ.Vñ anſel.ij.Cur deus
hõ. Dñs ihs cum moꝛtẽ ſuſtinere voluit:qm̃ ſuuʒ erat
pati et non pati: debuit facere quod fecit.ꝗa qð voluit
fieri debuit. et non debuit facere: quia non ex debito.
Ex hoc relingtur ꝙ eſt debitum er neceſſitate: et eſt de⸗

a5“)
—
„,

.
W
Ain
An
3 6
nenin
nnteen
ahr
it
fecinn⸗
r bns

/

ni
.
b8
ug
wor
NR
dono⸗
Aane⸗
ſſetr
patin
onbes
Nire
nensi
r
Unnani
od
led⸗
ſuit
ltas
pi
in
ido
mi
G
anor
wüön
Atnore
ablict
Nigen
Nafn
Nnbog
Akraba
Ari⸗
nnotö
ablis
morde
cnci.
anßo⸗
ngoip
.Etſe
unit
ipois
ipoſt
narwn
marne
von it
hr s
gei
wout
ho⸗
ſ

— ——
— - – U- —

bitũ er oꝛdinata volũtate. pꝛimo modo nõ crbuit mo
ri ſeo ſcdᷣo mõ:qꝛ oꝛdinata erat ſua volũtas ꝑ obedien

tiam ſub volũtate pr̃is.nõ tñ ſeqtur ꝙ debitoꝛ:qꝛ eẽ de
bitoꝛem impoꝛtat neceſſitatẽ moꝛtis.ꝗ Ao vltimuz di
cendum. oꝑaꝛi ex debito pcepti põt quis duplr. at⸗
tendendo ad obligatiõeʒ pcepti:vel attendendo ad bo⸗
nitatez pcipientis. hoc eſti diceꝛe attendendo ad ptateʒ
p̃cipientis: vel ad bonitatẽ pcipientis. attendens pote
ſtateʒ pcipientis diminuit meritũ ſuum: quia attendit
ip̃am obligatõem vt debitũ. Attendens vᷣo bonitate pᷣ
cipientis nõ reſpicit obligatõem vel debitũ.Et ideo ſo
lum ad oꝑandum fert᷑ amore bonitatis pᷣcipientis.nõ
ex debito pratis. In pᷣmo j ſenſu intel igit aug. ꝙ ſer⸗

uitia quanto magis dæbita:tanto minus grata: ſecun/

do modo ſuit in xpᷣo.

Vltimo queritur S. ii.
de cãlitate paſſionis.nam pateꝛ tradidit filiũ Ro.viij.
NQui etiã ꝓpꝛio filio ſuo nõ peꝑcit:ſedꝓ nobis omnibo
tradidit illũ.Niliꝰtradidit ſeipᷣm.j.pe.ij. Lradebat at
iniuſte ſe iudicãti ⁊c̃. JOndas etiã tradidit illũ.ANMarci
xiiij. Judas ſcaryoth ꝗ tdidit eũ. Silr ⁊ iudei tradi⸗
derũt eum. VUñ math. xxvj. Sciebat aũt pylatꝰ ꝙ ꝑ in⸗
uidiam tradidiſſent illum ⁊c. Sʒ actio pris ⁊ filij fuit
bona. actio iude ⁊ iudeoꝛũ fuit mala.4 Obijcit᷑ ſic.

ↄptrariaꝝ cauſaꝝ ſunt effectꝰotrarij. Volũtas dei ⁊ xpi

7 volũtas iude ⁊ iudeoꝝ ſunt cãe ↄrie.ꝗᷓ effectus ↄrij:

ð paſſio xp̃i nõ erit effectꝰilloꝝ.¶¶ Item ſi deꝰvult paſſi

onẽ xpi. ⁊ iudei volũt idem: ̊ volendo h̊ ↄfoꝛmãt volũ
tatem ſuã volũtati diuĩe: ̊ nõ peccant.¶¶ Item cum pr
fuit cã ⁊ filius ⁊ iudas ⁊ iudei:aut eodẽ genere cauſe:
aut differenti.iõ differenti:cũ ſit in genẽ cauſe effici⸗
entis.i25 eodẽ:quia vna cã in genere boni:ſic̃ dr.xx.
dil.li.ũj.ſnĩa ę.Quałr q̊ pr et filius iuſte potuerũt tra
dere innocentẽ ad moꝛtẽ.Eſt em̃ iniuſtũ innocentẽ pu/
nire. Rñ. põt dici qm̃ pr et filiꝰtradiderũt: qꝛ poten
tiam ſuã ne ſieꝛet nõ exercuerũt.ſi eniʒ voluiſſent exer.
cuiſſe potentiã:nullatenꝰipᷣm iudei crucifixiſſe potuil-⸗

ſent. Szʒ vltra diſtinguendũ eſt: qm eſt bonũ dupłꝛ.Ex
genere ſui: ⁊ bonũ ex fine. Silr ecõtrario dr̃ malũ du⸗

pliciteꝛ:põt vtiq; qð eſt bonũ ex genẽ:eſſe malũ ex fine.
7 ecõuerſo qð eſt malũ ex genere.eſſe bonuʒ ex fine:vel
ex circũſtantia. Scðm hoc ̊ doᷣm.qꝙ ipᷣm tradere erat
malũ ex genere.⁊ abſolute erat maluz.ipᷣm tñ tradẽ vt
genus hũ anũ redimeret᷑:erat bonũ ex fine. Scdᷣm hoc
O dom.ꝙ pr̃ tradidit filiũ:⁊ ipᷣe ſeipᷣm ad hoe vt penaʒ
ſuſtineret ꝓ liberatõne generis hũani.hoc aũt bonum
erat:ex h̊ eſt qdð dĩc apls ad gał.iiij. Miſit deꝰfiliuũ ſuũ
factũ ex muliere factũ ſub lege: vt eos ꝗ ſub lege erant

redimeret vt adoptiones filioꝝ recipemus. Et iõ filiꝰ

ſe tradidit vt obediret pr̃i. VUñ factus eſt pr̃i obediens
vſq; ad moꝛtẽ ⁊c̃.phi.ij.on aũt iudas et iudei ex hoc⸗
fine tradiderũt:ſᷣ iudei ne amitterent locũ et gentẽ.xj.
Johᷣ.et iudas ſilr ex auaricia:et ideo iſti peccauerunt

Intentio em̃ infoꝛmat oꝑationẽ.vñ bona vel mala dr

rõne intentõnis. Vñ dic amb. ꝙ intentio ſeu affectus

nomẽ imponit.⁊ ſic pʒ ſolo ad q̃rtuʒ obiectũ.¶ Ad pꝛi⸗
mum aũt dðm. ꝙ eſt effectꝰcauſe q̃ efficit:et eſt effectus
quẽ efficit.Contrarij aũt fuerũt effectus voluntatũ dæi
et iudeoꝝ quibus effecerũt.quia ↄtrarie intentões dxi
et iudeoꝝ et actus ↄſequentes.tñ effectus quem effece
runt eſt idem. videlicet paſſio xpᷣi ᷓuis ex diuerſa intẽ
tione.et illud non eſt inconneniens quemadmoduʒ di⸗
ſtinguit opus oꝑans:et opus operatum. Opus gope⸗
rans non fuit idem.tñ idem fuit opus operatũ.Et peꝛ
hoc patet rñſio ad pꝛimũ. Aod ſcdᷣm dicendum. ꝙ for
matio voluntatis humane ad diuinam non eſt in vo⸗
lendo quod deus vult.ſed in volendo eo modo quo deꝰ

vult nos velle.quod non fuit in iundeis.¶ Ad tercium

dicenduʒ.ꝙ deus pater fuit cauſa efficiens moꝛtis xpᷣi

—

—
—RLZ Mπω
G. s.
)

6 . — „
7 j ,
Dſern

—

1

xvüij.

vt permittens:non vt pꝛohibens moꝛtẽ cũ poſſet. Xp̃e
ðvᷣo vt paſſionem volũtarie ſuſcipiens:nec ꝓhibens cũ
poſſet. Judei vo et iudas vt cauſa pcurans.Cruciſixo
res vdᷣo cauſa inferens moꝛtem.

Atem queritur §S. uij.

te effectu paſſionis xpᷣi:an ſit bonus vel malus.Cum
enim paſſio xp̃i ſit bona et ipſam oꝑati ſint iudas ⁊ iu
dei:videt᷑ ꝙ iudas ⁊ iudei oꝑati ſint bonum.¶:R ñ.di⸗
cendum ꝙ nõ:qm̃ paſſio xpᷣi nõ erat bona niſi ex fine:
quem finẽ iudas ⁊ iudei nõ babebant:ſ̊ potius ↄtraꝛiũ

BDicendum ergo qm̃ paſſio xp̃ᷣi ↄꝑatur ad pfatem et ad

cauſam inferentẽ vt eſt effectus actionis iude indeo⸗

rum que mala eſt:eſt ipſa paſſio mala.qm̃ bonꝰ effectꝰ

nõ põt eſſe a cauſa ꝓxima mala.vt aũt illa paſſio ẽ pa⸗
tientis volentis ⁊ deſiderantis ꝑ ſuã paſſionẽ genꝰhũa
num redimere: bona eſt ⁊ meritoꝛia.qm̃ nõ ſic eſt paſ⸗
ſio pura:ſed ꝓut refert᷑ ad inferentes: eſt paſſio pura.
et ideo non meritoꝛia.

Nueſtio.xix. de moꝛte xpᷣi
Naqmſito de domi
in daleecindanerendiga nen⸗

er cuiꝰↄſideratõne magis eſſet lugẽdũ
qᷓ diſputandũ.Solent tñ querere cir⸗

ca hoc diſputantes. Pꝛimo an moꝛs xp̃i debeat intelli

gi ſeꝑatio hũanitatis a diuinitate. Scdo an conceden
dum ſit ſimplr de xpᷣo ꝙ fuerit moꝛtuus. Tercio an cõ
cedendum ꝙ in triduo fuerit vomo.Quarto de deſcen
ſu anime eius ad inferos.Quinto de quiete coꝛꝑis eiꝰ
in ſepulcro.

Membrum primũ

D pꝛimũ arguit᷑ ſic:ſicut dĩc dam.Caro
vnita eſt deitati mediante aĩma ⁊ intelle
ctu:ergo ꝑ animam vniebat᷑ caro diuini
tati. Soluta ̊ vnione aĩe ⁊ intellectꝰad
carneʒ:ſoluet᷑ nccio vnio dſuinitatis ad eandẽ.ſeꝑato
enim medio ↄiungente extrema:ſeꝑat᷑ neceſſario extre/
mum ab exrtremo. Cuʒz ꝗ in moꝛte ↄſtet ꝙ facta ẽ ſeꝑa.
tio aĩe ⁊ intellectus a carne:q̊ facta eſt ſeꝑatio deitatis
ab eadẽ.¶ Item dic aug. Moꝛs quã timẽt hoĩes ſeꝑa⸗
tio ẽ aĩe a carne:moꝛs aũt quam nõ timẽt eſt ſepaꝛatõ
anime a deo. vtraq; vᷣo dy aboli ſuaſu hominis ꝓpina⸗
ta eſt. Si g̊ moꝛs xpᷣi debuit delere moꝛtẽ quã dy abolꝰ
ꝓpinauerat hoĩ: ̊ moꝛs xp̃i debuit eſſe ſepaꝛatio aĩe a
carne ⁊ a diuinitate.¶ Item amb.tractans illð math.
xxvij. Ihs clamãs voce magꝗ dicẽs.Deꝰ deꝰme? vt quid
me dereligꝗſii.Clamat hõ ſeꝑatõeʒ diuĩtatis moꝛiturꝰ
ã cuʒ diuitas moꝛtis libera ſit: vtiq; moꝛs ibi eẽ nõ
poterat niſi vita diſcederet:qꝛ vita diuĩtas ẽ: ex qͥ̊ relin
gꝗtur pꝛimũ.¶ Iteʒ anaſtaſiꝰ.Aſdaledictꝰ ꝗ totũ hoĩem
quẽ aſſumpſit dei filiꝰdenuo aſſumptũ:vel liberatũ ter
cio die a moꝛtuis reſurꝛexiſſe nõ ↄfitet᷑. Relinꝗtur q̊ q;
denuo aſſum ptꝰẽ hõ in reſurꝛectõe quã aſſumpſerat in
incarnatõe.DBepoſuerat ̊ eũ in moꝛte. Itẽ cũ in xpᷣo
ſit vnio carnis ad aĩam ⁊ vnio carnis ad diuinitatem
prioꝛ eſt nata vnio carnis ad aiam ⁊ oꝛdinat᷑ ad vnio
nẽ carnis ad diuinitatẽ.ſi ꝗ̊ pꝛima ẽ diſſolubił ꝑ moꝛtt
Get ſcdða. ¶ Item vnio diuitatis ad carnẽ eſt ꝑ gratiaʒ
Sʒ ſubiectuʒ gr̃e non poteſt eſſe niſi rõnalis ſuba.Se⸗
parata igit᷑ a carne aĩa:ſeꝑat᷑ rõnalis ſuba.ſeꝑat᷑ ̊ et
gr a: et vnio cũ dina natura. Iteʒ ioh.x.Ego pono
aĩam meã:xvt iterũ ſumam eã.nemo tollit eã a me. ſed
ego pono e a meipᷣo. Cõſtat ꝙ iſtud nõ dic caro:ł̊ di⸗
uinitas.ꝗ̊ᷓ dinitas ꝓpoſuerat deponẽ aĩaʒ. 4 Itẽ cũ ca⸗
ro nõ hẽbat ptatẽ a ſe ponẽdi vel ſumẽdi aiaʒ.g iſla ñ
potuer̃t eẽ ðᷣba rõe carnis.qᷓ ſi vera ſũt:ðdᷣa ſũt rõe dĩni⸗/

tatis:ergo diuinitas depoſuit animam in moꝛte.(¶ Itẽ
cuʒ aĩa ſui natura ꝑ ſubtractõeʒ gr̃e ſit ſeꝑabilis a di⸗
uina natura:ſiłr et coꝛpꝰ.Querit᷑ an ecõuerſo.ſ.diui⸗
nitas ſit ſeꝑabilis de ſui natura ab aia et carne quibo
vnita fuit.qð ſi dicatur:̊ ſimplr eſt ſeparabilis diuĩ⸗
tas ab hũanitate. Contra.Aug.ſuꝑ ioh̊.x.Ego po⸗
no aiam meã ⁊c̃.verbũ ex quo ſuſcepit hoĩem.i.carnẽ
aiam.nunꝙᷓ depoſuit aĩam:vt eſſet aĩia ſeparata a d⸗
bo.ſᷣ̊ caro poſuit aiam qñ expiranit:q̃ redeũte reſurꝛe⸗
xit.IDoꝛo ad tp̃s carnẽ ⁊ aiam ſeꝑauit:ſᷣ neutrũ a p⸗
bo dei. ¶ᷓ¶ Item ioh. dama.ſi moꝛtuꝰ eſt vt hõ et ſcta eiꝰ
aĩa ab eiꝰcoꝛꝑe diuiſa eſt: tñ diuinitas inſeꝑabilis ab
vtroq; pꝑmanſit:neq; iſta vna y poſtaſis in duas diui⸗
ſa eſt. Eteniʒ coꝛpus ⁊ aĩa ᷣm idem a pᷣncipio in verbi
ypoſtaſi habuerũt ſubſiſtentiã.⁊ in moꝛte a ſeinuicẽ di
uiſa manſerũt ſingulũ eoꝝ vnã y poſtaſim verbi habẽs
neq; em̃ coꝛpꝰneq; aĩa ꝓpriam hñt ypoſtaſim: pᷣter ver⸗
bi ypoſtaſim.¶ Item leo papa. Lanta ẽ vnio dei ⁊ ho⸗
minis:vt nec ſupplicio poſſent dirimi.nec moꝛte diſtin
gui:igit᷑ moꝛs xpi non dʒ intelligi ſeꝑatio aĩme vel caꝛ
nis a diuinitate.ſ̊ ſeparatõ aĩe a carne. Qðoceden
dum eſi.⁊ rñdendum eſt ad obiecta.¶ Ad pꝛimũu diſti⸗
guendo.ꝙ eſt mediũ vnionis inter aliq̃ extrema dupir
neceſſitatis:⁊ ↄguitatis. Qeceſſitatis mediũ ſicut vi⸗
ta vegetabilis ⁊ ſenſibilis media ſunt vnionis vite ra⸗
tionalis ad carnẽ.ita vt ſeparata vita vegetabili ⁊ ſen⸗
ſibili a carne:ſeꝑatur vita rõnalis a carne. edium
vᷣo ↄgruitatis eſt:vt aq̃ eſt mediũ inter terꝛam ⁊ aerem
Congruit em̃ vt inter terꝛã que ẽ frigida ⁊ ſicca per na
turam.et aerẽ ꝗ eſt humidus ⁊ caliqꝰꝑ naturam.ſit aq̃
media que ẽ frigida et humida.nõ tñ neceſſitatis ẽ me
diũ.qꝛ remota aq̃ nihilominꝰvniet᷑ aer terꝛe. Dicendũ
ergo ꝙ aĩa ⁊ intellectus ẽ medium ↄgruitatis vnionis
diuinitatis ad carnẽ nõ neceſſitatis.intellectꝰem̃ et aĩ⸗
ma ꝓpter naturã incoꝛpoꝛeitatis magis ↄueniũt cũ di⸗
uina natura qᷓ; caro.et ideo ↄgruitatis medium eſt:nõ
tñ neceſſitatis:gꝗa diuina natura nõ indiget aliquo ad
ſui vnionẽ cum aliq creatura. Inde eſt ꝙ ſeꝑatõne fa⸗
cta aĩe a carne:non ſequit᷑ ſeꝑatio carnis a diuinitate.
4 Ad ſcõom doðm.ꝙ moꝛs xpᷣi vᷣtutẽ habuit delẽdi moꝛ⸗
tem quã dy abolꝰ ꝓpinauit homini:ex hoc ꝙ erat moꝛs
dei. ¶Moꝛs aũt dei eſſe nõ potuit q;tum ad diuinã natu
ram:ꝗ moꝛs di eſſe nõ potuit niſi qᷓtum ad hũanã quã
aſſumpſerat naturã. Aſdoꝛiebat᷑ ̊ xp̃c hñs hũanam na
turam in ipſa hůana natura.ſeꝑata aia a carne:ↄiun⸗
ctis aĩa ⁊ carne cũ diuinitate.Et ideo nihil ad ꝓpoſitũ
qð arguũt ex auẽte aug. Ad terciũ dðᷣm.ꝙ ſicut ĩtel⸗
ligit᷑ ſeparatio in auẽte ambᷣ.ſic intelligit derelictio in
auẽte euãgelij. AUt ꝗd me dereł.Derelictõ em̃ intelligi⸗
tur non q́;tum ad receſſum diuĩtatis ab hoĩc qᷓ;dtum ad

vnionẽ:ſ ſolũ qtum ad receſſum qᷓ;dtum ad ꝓiectionem

Si em̃ illa derelictio intelligeret᷑ vnionis ſoło.añ mor
tem facta fuiſſet dei ⁊ hoĩs ſoło.ꝗa añ moꝛtẽ dixit. De
us deus meꝰ⁊c̃.alioꝗn fuiſſet aliqð tpᷣs.qũ rpᷣc adhuc
hõ viuus erat ⁊ nõ deꝰ:qð eſt abſurdũ.Separatio er⸗
go dĩnatis a carne dʒ intelligi q;dtum ad ſubtractioneʒ
ꝓtectõnis q̃ per potentiã nõ amouit violentiã paſſiõis
nõ ꝙ̃tum ad ſolutõeʒ vnionis.¶ Ad quartũ dðᷣm.q ĩ
verbis anaſtaſij.aſſumptõ intelligi᷑ nõ ᷣm carneʒ tm
ſ ſm totũ.iQon em̃ dic ſimꝑłr hoiem aſſumptũ denuo
ſᷣ totũ hoĩem.vt oñdat hoĩem aſſumptũ.i.denuo piun

ctũ in reſurꝛectõe ꝗ pꝛiꝰin moꝛte fuerat diuiſus ſepaꝛa

ta aĩa a carne.¶ Ad ꝗntuʒ dõm.ꝙ nõ ſegtur:hec vnio

ſegtuꝛ vel oꝛdinat᷑ ad illam.& ſi hec ſeꝑetuꝛ ⁊ illa:quod

ptʒ.gꝗa eſt vnio manꝰ vel pedis ad corpus oꝛdinata.ad
vnionẽ coꝛꝑis cũ aĩa:⁊ tñ ↄtingit eſſe ſeparatõeʒ manꝰ
pedis a coꝛꝑe:manente tñ vnione coꝛpoꝛis cũ anima
id ẽ qᷓuis vnio carnis ad aĩiam oꝛdinet᷑ ad vnionem caꝛ
nis ad diuinã naturã:nõ ſeq̃tur ꝙ ſeparata vnione aĩe
a caꝛne.ſeꝑetur vnio carnis a diuinitate. Ad ſextum

dicendum.qꝙ; eſt gratia que ↄſoꝛmat naturam ſpiritua
lem diuine ꝙtum ad cognitõnem et amoꝛẽ. et buiꝰgꝛa⸗
tie ſubiectũ eſt natuꝛa rõnalis.Et eſt gꝛatia que cõfoꝛ⸗
mat ſᷣm ꝙ poſſibile eſt naturã coꝛpalem ad diuinaʒ qᷓ;⸗
tum ad ſuſceptionẽ dinine actõnis ⁊ vᷣtutis.et huiꝰgꝛa
tie ſubiectũ põt eſſe natura coꝛꝑalis.et gratia hec fuit
ſunime in incarnatõne xrp̃i vt eſſet aſſumptibilis a ver
bo dei ⁊ ſuſceptibilis diuine vnionis.¶ Ad ſeptimuʒ

dõðm. ſᷣm aug.ꝙ caro ponit ⁊ ſumit aĩam nõ poteſtate

ſua:h̊ ptate inhabitantis carnẽ diuinitatis.verba & il⸗
la ſunt xpi rõne carnis inqtum hʒ in ſe ptatem diuini⸗
tatie.4! Ad vltimũ doᷣm. ꝙ diuinitas nõ eſt ſeꝑabili⸗

ce ſui natura ab aĩa et carne:quibo fuit vnita.ſicut ecõ

uerſo.⁊ hoc eſt quia natura diuina q̃ eſt ſummũ bonũ
q̃ntũ eſt de ſe:nulli deeſt nec deficit creature.tamẽ crea
tura per naturaʒ ſuam que defectibilis eſt: quia eſt ex
nibilo deficit illi.

NMlembrum ſecundũ

Onſequẽter querit᷑.vtrum ſimpliciter ð
ceo ↄcedenduʒ ſit ꝙ fuerit mortuus.et q;
ſic.pꝛimo oñditur per auẽtem aug.ler
bum caro factũ eſi:⁊ ſᷣm hocipᷣm verbum

erucifixũ eſt: ̊ nõ eſt mutatũ in hoĩem:homo ĩ illo mu

tatus eſt vt melioꝛ fieret.¶ Item idem auguſ.quicquid
paſſus eſt hõ non põt dici nõ paſſus deus: ꝗa deꝰ eꝛat
hõ:& ſi hõ eſi moꝛtuus: dicet᷑ deꝰ eſt moꝛtuus. Item
aug.quõ nõ potes dicẽ te nõ paſſum iniuriam.ſi veſtis
tua incidat᷑:qᷓuis veſtis tua nõ ſit tu. multomagis ꝗc⸗
quid patit᷑ caro vnita verbo:debet dici pati deꝰ. lʒ ver
bum nec moꝛi nec coꝛrumpi nec mutari potuit.i Iteʒ

amb.iiij . li. de ſpũ.ſ. ꝙ verbum caro patiebat᷑ manẽs in
carne verbuʒ in ſe ꝓ coꝛpoꝛis aſſumptõne referebat᷑ vt

pati diceret᷑.ꝗa caro patiebat᷑:ſicut ſcriptũ eſt.j.pe.iiij.

AXpo in carne paſſo. Ex his ᷓ relinquit᷑ ꝙ ſimpliciteꝛ
ↄcedendum eſt. Seus eſt moꝛtuus:deus eſt paſſus ver
bum eſt cruciſixrũ. Contra.Aug.ſi quis direrit atq;
credideꝛit filiũ dei deum paſſum:anathema ſit. Item
non eſt ſimpłr affirmare ↄtraria ſeu ↄtradictoꝛie oꝓpo⸗
ſita de eodeʒ. ſed d deo eſt ſimplr dicẽ ꝙ eſt impaſſibi:
lis ĩmoꝛtalis: ̊ nõ erit de eo acciꝑe ↄtraria ꝙ paſſibił
ꝙ moꝛtalis ſeu ꝙ paſſus ꝙ moꝛtuus.4. Item in diuĩs
non differt ꝙ eſt et quo eſt:deitas et deus.Vnde nulla
operatio eſt quã ſit dicere de do reſpectu creature:quã
non ſit dicere de diuinitate.ſicut enim dicit᷑ deus cꝛeat
iu ſtificat.⁊ gloꝛificat:ita dicitur diuinitas creat.iuſti⸗
ficat.⁊ gloꝛificat.⁊ ſicut dicit᷑ deꝰincaꝛnatꝰdicit᷑ deitas
incarnata.Si g̊ ↄuenienter dr deus ẽ paſſus ⁊ moꝛtuꝰ
ꝑ carnẽ ſibi vnitaʒ: ita diuinitas dicet᷑ paſſa ⁊ moꝛtua
ꝓpter carnẽ ei vnitã qð nõ admittit ↄfeſſio fidei.Relin
quit᷑ ig ꝙ nec ↄueniẽter dicet deus paſſus ⁊ moꝛtuus
¶ Item natura diuina vmit᷑ hñanitati:ſicut diuia ꝑſo⸗/
na:⁊ de ſicut deitas.lñ eſt dicẽ incarnatuʒz de vtroq;
ſcʒ natura ⁊ ꝑſona:ſiłr d alijs q̃ dicunt᷑ de natura hu⸗
mana ꝙ xbeant dici de vtroq;.ſ.natura ⁊ ꝑſona.⁊ ita
eẽ moꝛtuũ dr̃ de vtꝛoq;.Juxta h̊ queꝛit᷑ an ſeꝑata aĩa a
carne manẽte vnione deitatis ad carnẽ:debeat dici ca⸗
ro moꝛtua:qð videt᷑:ꝗa moꝛs eſi ſeꝑatio anime a car⸗
ne.Contra.ſicut aĩa eſt vita ita deus eſt vita. et cã vite
veriꝰqᷓ; aĩa.g̊ cum ab aĩa erñte in carne dicat᷑ caꝛo viue
re:eo ꝙ aima eſt vita ⁊ cã vite:multomagis ab vnione
deitatis cũ carne dʒ dici caro viuẽ cũ deitas ſit veriſſi⸗
ma vita: ⁊ cã veriſſima vite. Rñ. ſᷣm anctes predi⸗
ctas aug.⁊ amb.ↄcedendũ ꝙ ↄuenienter dr̃ deꝰ paſſus
cedmoꝛtuꝰ. ¶ Ad illud g̊ qð pᷣmo obijcii ex auẽte aug.
dðm. ſm ꝙ ipſemet exponit in eodẽ. ſi ꝗs dixerit ꝙ in
paſſione doloꝛẽ ſentiebat filiꝰi:deꝰa no caro tm̃ cum
aĩa quam ſibi acceꝑat anathema ſit. anathematiʒat g
ſᷣm aug.dicentem deũ paſſum rõne diuine nature non
rõne humane nature aſſumpte.¶ Ad ſcõᷣm dicendum.

Nesin
e
citen
per
at
temn
ho⸗
lbi⸗
ſi
iis
nolla
bi
eot
iuſi
dine
u
Ne
1
9

1

3
⸗

ine
one
nſſi⸗
di
ſs
⸗

ꝙ contraria vel ↄtradictoꝛia non eſt accipere de eodeʒ
m idem.tñ ſm diuerſa nullũ eſt incõueniẽs. Vñ non
eſt incõueniene diceꝛe ꝙ paſſus eſt deꝰᷣm humanã na⸗
turam: moꝛtuus.nõ paſſus nõ moꝛtuus ᷣm diuinaʒ
⁊ ſicut de ꝑſona xpᷣi ſimpłr eſt veru diceꝛe ꝙ eſt deus ⁊
ſiłr ꝙ homo:ita ſimplłr erit affirmare de ꝑſona rp̃i ꝓ⸗
prietates dei ꝓpꝛietates hoĩs tñ ſᷣm diuerſas natas.
Eñ ambꝛo. Beneralis eſt iſta fides:ꝗa xpc eſt filiꝰcei
natus ex virgine.quaʒ q̃ſi gigantẽ ꝓpha veſcribit eo
ꝙ bifoꝛmis gemineq; nature:vnus ſit cõſors diuinita⸗
tis ⁊ coꝛꝑie. Idem & maſculine patiebat᷑ 1 nõ patiebat᷑
moꝛiebat᷑ et nõ moꝛiebat᷑. Ao tercium dm. q;uis
deus 2 deitas idem ſint m rem:tñ difſt rut ̃m intelli
gentie rõnem. ¶ Qam diuinitas ſignificat diuinam na⸗
turain inqtum hmõi: ⁊ ideo nõ ſupponit pſonã. boc no
men teus ſignificat diuinã naturã in hñte ipam et iõ
ſu ponit ꝑſonã.quia q̊ vna ꝑſona eſt in duabo naturis
ideo ꝓpꝛietates vtriuſqʒ nature ↄueniunt ꝑſone. et erit
dicẽ deum moꝛtalẽ ⁊2 ĩ noꝛtaleʒ.deũ paſſum 2 nõ paſſũ
rõne ꝑſone et hmõi.q¶¶ Qð aũt obijcit de vnione ga na⸗
tura vnit bumanitati:ſicut et ꝑſona et deitas:ſic deus
Vñ eſt dicere incarnatũ de vtroq;.dðm.qꝙ aliter 2 oali⸗
teꝛ.i Lam diuĩa natura ſeu deitas vnit᷑ huanitati nõ vt
bũ anitas ſit vnũ in illa:ſ̊ vt diuinitas 1 banitas ſint
vnũ in ꝑſona diuina.⁊ ideo ſiẽ natura in i pᷣa vnione di
ſtinguit᷑ a natura:ita et ꝓpꝛietas nature a ꝓpꝛietate na⸗
ture. Inde eſt ꝙ licet dicat᷑ incarnata.i.caꝛni vnita:nõ
tñ dicet᷑ ꝙ eſt paſſibilis moꝛtalis moꝛtna vel paſſa. ſed
cum dr̃ ꝑſona vnit᷑ humanitati ſiue deus. rõne peꝛſone
ſigtur bumanitatis vnio ad ꝑſonã nõ in aliquo alio:
ſb in ipſa perſona. Inde eſt q; Irꝛietatee nature buane
pueniũt diuine ꝑſone:vt ſit dicere ꝑſonã moꝛtuã⸗ paſ
ſam: ⁊ ita deum moꝛtuũ 2⁊ paſſum. ¶ Ad vltimuʒz dom.
ꝙ aĩa eſt vnita coꝛpoꝛi in vnitate nature:a ideo ex vnio
ne vel ↄiunctõne aĩme ad carnẽ reſultat vita in carne.
Vita em̃ eſt actꝰ⁊ pfectio nature.diuinitas vo nõ vnit
carni in vnitate nature.⁊ ideo quis diuinitas ſit vita
⁊ caulſa vite.vbi eſt ↄueniens ſi uſceptibile:tñ ex vnione

diuinitatis cũ carne vel coꝛpoꝛe nõ erit dicere coꝛpus

viuere vel eſſe viuũ gꝗa nõ eſt dicere vnã vitam ↄmunem
nature deitati ⁊ carni eſſe.

MNlembrum tercium

Einde querit᷑ an xpᷣe in triduo moꝛtuus:
fuerit hõ.Circa hoc ſic obicit. Si aima
nunqᷓ fuiſſet vni ta coꝛꝑi.et ſi diuerſa aſ⸗
ſumpta ſuiſſent a vᷣbo: nunqᷓ fuiſſet hõ.
Sʒ in triduo nõ fuit aĩa vnita carni: ̊tũc nõ fuit hõ.
Itẽ in illo triduo fuit hõ:⁊ nõ potuit loꝗ:nec audire
nec videre:nec aliqð aliud officiũ boĩs exercere. gͤin il
lo triduo fuit hõ cecꝰſurdꝰmutus: qð ẽ abuſio dicere.
Item ſicẽ̃ dĩc boeciꝰ. Triplex ẽ ſtatꝰpoĩs.añ petm. pꝰ
petm:⁊ ſtatꝰgloꝛie. Dꝛimꝰfuit poſſe moꝛi 2 poſſe ñ mo
ri. Scs nõ poſſe nõ moꝛi. Terciꝰ vo nõ poſſe moꝛi.q̊
expᷣmit᷑ imoꝛtalitas głie quã tũc nõ hũit xpc:vᷣ nullum
iſtoꝝ hũit in triduo: ꝙ̊ nõ fuit hõ. ¶¶ Iem nuſ. qᷓ fuit hõᷣ
in illo triduo:qꝛ nec ĩ ſepulcro cũ ibi nõ hr̃et aĩam: nec
in inferno cũ ibi nõ hr̃et coꝛpꝰ.relinꝗtur ̊ p nuſqᷓ fuit
bõ. Contra. Nug.talis fuit illa ſuſceptõ q deũ facẽt
hoĩem: ⁊ hoĩem duʒ. ß illa ſuſceptõ nunq deſijt eſſe.
nunꝗꝙ xſijt cdeſſe hõ. Item pſal. Tu es ſaceꝛdos in
eternu ꝛc. nunꝙᷓ deſijt eẽ ſacerdos. g nec deſ ijt eſſe põ
exqͥ foctus ẽ ſacerdos in incarnatõne. YItez gegd pꝛi⸗
us fuit ſubiectũ ronalitati: fuit ſubiectũ rõnalitati ĩ tri
duo. quia anima nõ deſijt eſſe vnita verbo. Snon deſijt
eſſe rõnalis. Simili rõne nec deſi ijt eſſe ſubſſantia cor⸗
poꝛalis:quia caro illa non deſijt eſſe vnita verbo. ergo
ipſe rpᷣc in triduo fuit ſubſtantia coꝛporea rationalis:
ergo fuit homo. ¶ Itẽ in illo triduo fuit ypoſtaſis hu⸗
mane nature: ſeu habens humanam naturam. ga ha⸗

.xix.

buit animam et carnem ſibi vnitam: ergo fuit bomo.

¶ Item bug. de ſacramentis. Quid eſt ſtultius dicere
qᷓ ꝙ homo tunc eſſe eſinat quando vere eſſe incipit:et
tanto vtiq; verius eſt:quãto verius eſt in quo eſſe inci⸗
pit.ergo cum homo ſanctus in moꝛte incipiat eſſe bea⸗
tus quod eſt eſſe veriſſimum:ergo ſtultiſſimum eſt dice
re:ꝙ bomo tüc eſſe deſinat.¶ Item idem paulus ingt.
Cupio diſſolui⁊ eſſe cum xpᷣo.ꝗd cupis moꝛi et in xpᷣo
eſſe.imo dicũt quidã ꝙ moꝛi eſt nibi eſſe:quia nõ eris
qð fuiſti pomoꝛtem. Si iſtis credis paule:moꝛtezʒ non
optas:niſi foꝛte nõ eſſe deſideras. Relingꝗtur igit᷑ ꝙ in
moꝛte nõ teſinit eſſe aliquis homo.g̊ multomagis:nec
filius dei deſinit eſſe hbomo. Ao boc diuerſi diuerſa
dixerũt.Quidã indiſtincte dixerit ꝙ xpc in triduo fu
it hõ vt igr et hug.de ſancto vict.ſeð differenti ratõne
Mam ngr dicit ꝙ fuit homo.ꝗa habuit illam eandem
naturã ipſe deꝰſibi vnitaʒ ⁊ eodẽ modo qͥ pꝛius:ex qua
vnione dr̃ homo.dicit etiaʒ ꝙ aliter eſt in puro bomĩe
aliter in xpᷣo:qꝛ in puro hoiĩe nõ eſt niſi vna rnio.ſ. aĩe
ad carnẽ ſed in xpᷣo ſunt due vniones.vna vnio hũani⸗
tatis ad diuinitatẽ.⁊ hec facit eum hominẽ.alia eſt aĩe
ad carnem:et bec facit eum viuere. VUñ cum bec fuerit
ſolnta in triduo dicunt eum fuiſſe moꝛtuũ.Sed qꝛ alia
nõ fuit ſoluta dicũt ipſum fuiſſe hoĩiem. ¶ Ad hoc autẽ
ꝙ dicit xpᷣc nuſqᷓ fuit bomo in illo triduo. ipſi re pon⸗
dent ꝙ in inferno fuit homo et in ſepulcro.qꝛ in vtroq;
habuit humanã naturaʒ. Quidã tn illoꝝ ſunr ꝗ dicut
ꝙ in illis duobo locis fuit homo ita ꝙ ĩ neutro. Hug.
ðo ↄcedit ſimiliter ꝙ vpᷣc in triduo fuit homo. AUñ dic.
ꝙ recte verbũ poſiꝙᷓ factum eſt homo:nunq; poſlea hõ
eſſe deſijt.quia ſe nec in moꝛte carnis ab aſſumpta bu⸗
manitate nunqꝙᷓ diuiſit. Cñ ſua opinio eſt ꝙ eſſe perſo
nale hoĩs ↄſiſtat penes aĩam pᷣncipalr. vnde dĩc. ꝙ ſpi
ritus rõnalis ꝓpꝛie dr̃ ꝑſona numero diſcretus:a rõne
diſcernẽs. Vñ dicit ꝑſonã elſe.q̃ſi ꝑ ſe ſonantẽ ſiue ſin⸗
gulaꝛiter diſcernentẽ.inq;ẽum numero piſcreta eſt ꝑſe
inꝙᷓtum rõne diſcernit ſonantẽ ſiue iudicantẽ per ſe in
telligimꝰ. Scom hanc diſtinctionẽ ærie dicimꝰ ſpi⸗
ritus rationalis perſona eſt. Corpus vᷣo vnitum ipſi
ſpiritui rationali accipit ab eo vt ſit perſono. Vtrũqʒ
ðo vnitum ipſi perſone verbi accipiũt ab ipſo verbo eſ⸗
ſe perſone.Concedit igitur bug. ꝙ homo moꝛtuus eſt
homo.nec quando homo viuere deſinit: deſinit eſſe ho
mo.quia aĩa non moꝛitur nec viueꝛe deſinit.etiã quan⸗
do viuiſicare deſinit: ꝙᷓuis foꝛtaſſis ſᷣm ſenſum loquen

di non poſſit dici bomo.quia illud nomen ð terꝛa ſum⸗

ptum eſt tamen fm eſſe pꝛincipale ipſius hominis eſt
dicere hominem eſſe etia cum ſeparatur ſ piritus a cor
poꝛe. Vnde arguit in hunc modum.Cum homo ex cor
poꝛe et anima conſtet:tamen ꝓpter vnam partem que ẽ
coꝛpus dicit᷑ homo corpꝰ.Aſdulto g̊ magis ꝓpter ptem
aliam que amima eſt vebet dici aĩa. Si em̃ ex ꝑte totũ
naturaim et nomen trahere dicitur ab illo. ꝓculqubio
pte e dignioꝛ et melioꝛ eſt. rectius ⁊ naturam et no⸗
men trahere dicetur: qᷓuis bumana locutio ab illa ꝑ⸗
te homis potiſſimuʒ vocabula foꝛmauerit: qᷓ pꝛimo in
homine ſenſus humanus agnouit. Solum em coꝛpus
in homine videtur:et ideo a coꝛpoꝛe homims nomẽ ſu
mitur. Ex his g reliquit hug.ꝙ ſi homo dꝛcit ꝑſonam
homo moꝛtuꝰeſt homo.Si dᷣo bomo dicat anime cor
poꝛis vnionẽ.hõ moꝛtuꝰ nõ eſt hõ. Vñ dicit ſeꝑata aĩa
a carne eadeʒ ꝑſona ſpũs rõnalis remanet:q licet for
taſſis ſᷣm ſenſum loquẽdi hõ iaʒ dici nõ poſſit:qꝛ id qð
iam de terꝛa ſumprtũ erat iam ſibi enitũ nõ bẽat:nõ tñ

minus pſona eſt ⁊ eadem ꝑſona que pꝛiꝰfuit. Scõᷣm 6G

ipſum Hug. eſt dicere xrp̃m in triduo eſſe boĩem. Sed
contra opinionem hugo.eſt opinio alioꝛum qui dicũt.
anima non eſt pſona. Suſtinentes g ipſum diſtigne
remus iſtam. pc in triduo eſt homo.quia hoc ꝙ dico

bomo poteſt dicere ↄiunctuʒ ex aĩa et corꝑe:et hoc mõ

xpᷣc in triduo non fuit homo. Vel poteſt dicere hoc ꝗꝙ
dico bõ ꝑſonã hñtem bũanaʒ naturã: hoc ẽ coꝛpꝰ⸗ ani
mam:a bm boc vpc in triduo fuit bö. Alij vo dixer̃t
diſtincte ꝙ xpc in triduo nõ fuit bõ.dicentes ꝙ ad hoc
ꝙ purus hõ ſit homo.vnũ tm̃ exigit᷑.ſ.vnio aĩe ad car⸗/
nem. Sed ad ̊ ꝙ rpc ſit hõ duo exigunt᷑.ſ.vnio hũani
tatis ad deũ.⁊ vnio aie ad caꝛnẽ.qꝗa vo faciliꝰ ẽ deſtru⸗
ere qᷓ; ↄoſtruere. dicũt ꝙ qꝛ vna illarũ fuit ſoluta.ſ.vnio
aie ad carnẽ: tũc nõ fuit hõ. Ad hoc em̃ ꝙ; ſit hõ albus
duo exigunt᷑: ꝙ ſit hõ:⁊ ꝙ ſit albus. ſed ad boc ꝙ nõ ſit
homo albo:ſufficit ꝙ alterũ nõ ſit. ¶ Ao illð qð obij⸗
citur pᷣmo:ꝙ talis fuit illa ſuſceptio ⁊c. Dicendũ ꝙ il⸗
la ſuſceptio fecit boĩem ꝗa fuit aĩe caꝛnis vnitaꝝ.Ex
boc ꝙ fuit aĩe et carnis ſoluʒ nõ fecit hoĩem:ſed ex h̊ ꝙ
gie et carnis vnitaꝝ.qꝗa vnio aĩe carnis deſijt. ideo
inter duo deſijt eſſe hoͤ. 4 Ad ſcðᷣm vo ꝗð obijcit tu es
ſacerdos ineternũ ꝛc ·rñdent dicentes h̊ eſſe dictuʒ·qa
ſacerdotiũ xpᷣi ſuturũ erat ineternũ:nec eiꝰ ſacerdotio
aliud ſucceſſit. ſicut ſacerdotio aaron ſucceſſit ſacerdo
tium xp̃i. ¶¶ Ad tercium rñdent ꝙ non ſegtur. fuit ſba
coꝛpoꝛea rõnalis: ̊ homo. ꝓcedit em ab inſufficiẽti. di
cunt eĩ ꝙ quedã ꝓprietates ſunt q̃ tm̃ ſumunt᷑ ᷣm aĩaʒ
vt aĩalitas. queda tm̃ ſjm coꝛpꝰ vt coꝛpoꝛeitas. quedaʒ
ex cõcurſu aĩe et carnis vt humanitas. Ad hoc gᷣ ſit
bomo oꝑtuit ꝙ om̃s tales ꝓprietates ibi ſint qᷓ ſᷣm car
nem ſunt que Fᷣm aĩam ſunt:et que ſunt ex ocurſu il⸗
loꝛum ↄiũctoꝝ:et ideo nõ ſegtur. ¶¶q Ao quartũ dicen⸗

dum.ꝙ nõ ſeqtur eſt ypoſtaſis hũane nature.̊ hõ niſi

vbi ypoſlañs eſt rõne bumane nature.In xpᷣo vᷣo ypo
ſtalis ſeu ꝑſona nõ eſt rone hũane nature: rõne natu
re diuĩe in oᷣbo:⁊ ideo nõ ſeqꝗtur niſi ſolũ ꝙ eſt ypoſtaſ
hñs humanã naturaʒ.i.coꝛpꝰet aiam. ꝗ¶ Ad rõnes do
Hug. de ſcio vict. ptʒ rñſio ex pᷣdictis vᷣbis. Alij vᷣo
diſtinguũt ꝙ ẽ ↄſiderare eſſe hoĩs ᷣm actũ ⁊ rem: ⸗ Fm
hoc diffinit᷑ hõ ſuba ↄpoſita ex coꝛꝑe⁊ aĩa rõnali 2 eſt
ↄſideraꝛe eſſe hoĩs Fm habitũ et rõnem: et bm b̊ diffini
tur bomo. eſt aĩal ronale. Pꝛimo mõ dixerũt ꝙ bec nõ
eſt vera. Ceſar eſt hõ:vel homo moꝛtuꝰeſt hõ. Secũdo
