ſicut anthemon ⁊ marcellus docuerunt.ſed eternus ho⸗
mo deus de virgine natus. Augul.in li.lxxxiij.qſtionũ.

xj.q.contra hereticos mentientes coꝛpus xp̃i fuiſſe fan⸗

taſma. Si fantaſma fuit coꝛpus xpi.fefellit xpᷣc.⁊ ſi fal⸗
lit:veritas non eſt. Eſt autem veritas xpᷣc.non ergo fan
taſma fuit coꝛpus eius.⸗!¶ Querit᷑ de hoe ſicut anima ra
tionalis ⁊c̃.ſi anima ⁊ caro ſunt partes hominis id eſt
totius ↄpoſiti.ergo deus ⁊ homo ſunt partes rpᷣi: qð eſt
erroꝛ.omnis em̃ pars inqꝗᷓtum pars diminuta eſi:qꝛ ca⸗
ret integritate totius.ſic ergo eſſet deus diminntꝰ.⸗ Ad
bhoc ergo reſpondetur ad Ro.j.ſuꝑ illum locum qui fa⸗
ctus eſi ei ex ſemine dauid ⁊c̃.glo.non ex duabus natu⸗
ris vna facta eſt natura compoſita.xpᷣc ᷣo vna perſona

eſt gemine ſubſtãtie: nec tamen deus vel homo ꝑs buiꝰ
perſone dici poteſt. Alioquin dei filius anteq; foꝛmam

ſerui acciperet non erat totus:⁊ creuit cum homo diui⸗

nitati eius acceſſit. Reſpõdendũ eꝛgo ꝙ non eſt penitus

ſimile? ita eſt ibi fallacia conſequentis. Idem em̃ eſt ac
ſi diceretur.eſi ſimile quo ad hoc.ergo ſimile quo ad om
nia. Sequit᷑ qui paſſus eſt pꝛo ſalute noſtra ⁊c̃.illuꝰ
expoſitum eſt ſupꝛa vſq; ad illum locum.ad cuius aduẽ⸗
tum.hic querit aug.quare ypᷣe tam ignominioſe moꝛtuꝰ
eſt. Vnde in libꝛo de ſimbolo.de cruce eius loquit᷑.quid
dicam. xpᷣe tale genus moꝛtis elegit: vt aliquod genus
moꝛtis martires non foꝛmidarent.vnde in libꝛo de vera
religione. Satellites voluptatum diuitias aſpetebant:
pauper eſſe voluit.honoꝛibo inbyabant:rex fieri noluit
moꝛtem metuebant:moꝛte damnatus eſt. ignominioſuʒ
genus moꝛtis crucem hoꝛrebant:crucifixus eſt. NMõ em̃

vllum peccatum ↄmitti poteſt.niſi dum appetunt᷑ ea que

ille ↄteinpſit.aut fugiunt᷑ ea que ipᷣe ſiſtinnit. Sequit᷑
ad cuius aduentum omnes homines ⁊c̃. Aug.de eccłia⸗
ſticis dogmatibo.vj.ca.Erit reſurrectio moꝛtuoꝝ ⁊ om⸗
nium.ſed vna ⁊ ſemel.non pꝛima iuſtoꝛum ſcda peccato
rum vt fabula eſt ſomniatoꝛum:ſed vna omnium. ſi id
reſurgere dicit᷑ qð cadit:caro ergo noſira in veritate re⸗
ſurget ſicut in veritate cadit.⁊ non ſᷣm oꝛig.immutatio

coꝛpoꝛum erit id eſt aliud non coꝛpus nouum pꝛo carne

ſed eadem que coꝛruptibilis cadit tam iuſtoꝛum qᷓ; imiu⸗
ſtorum reſurget incoꝛruptibilis.¶ Item in eodem.ix.c.
Mon eſt alia reſurrectio futura poſt generalem quã oꝛi:
genes delirat: vt demones vel impij hbomines poſt tosnẽ
ta quaſi ſupplicijs ex puꝛgati:vel ulli in angelicam redeũt
qua creati ſunt dignitatem:vel iſti iuſtoꝛum ſocietati do

ritur que ſit differẽtia inter iſta duo fideliter ⁊ firm

v.vnde in Cant᷑.vltimo. Foꝛtis eſt vt moꝛs dilectio. Et

„
Gr

nentur eo ꝙ hoc diuine pietati conueniat: ne quid de ra
tionabilibo creaturis pereat:ſed quolibet modo ſaluent
Mos credamus ipſi iudici omnium ⁊ retributoꝛi iuſto:
qui dixit. Ihnnt impij in ſuplicium eternum. Juſti aat
in vitam eternam vt percipiant fructum operum ſuoꝛũ.
Sequitur epilogus. hec eſt ergo fides catholica ⁊c.
Repetitur materia cum dicitur.hec eſi fides ⁊c᷑. Et ſub
ditur coĩnatio cum ſubditur. Quã niſi quiſq; ⁊c.¶ Que

quia vnum ſufficere videtur. Reſpondeo per hoc ꝙ d
tur fideliter. notatur fides ⁊ rectitudo ĩ motu fidei: uue
eſt aſſentire pꝛime veritati pꝛopter ſeipſam. Per hocgqG
dicitur firmiter.notatur modus caritatis:qui ẽ annexꝰ
fidei.Purificatur em anima per fidem Acr.xv.ſide pu
rificans coꝛda eoꝛum.ſed firmatur per caritatem cñ ſci⸗
licet fides peꝛ dilectionem operatur:ſicut dicit᷑ ad SGalł.

ſic terminatur iſtuo ſimbolum.

Tercia pars ſumme alexandri de ales theologoꝛum
pariſienſiuʒ monaꝛcbe doctoꝛis irrefragabilis ꝗ diligẽ
ter emendata ⁊ ad oꝛdinem redacta. Impenſis Aintonij
koberger urem berge impꝛeſſa finit: coſũmata pridie V
nonas MMaij. Anno xpᷣiane ſalutis.Ald.cccclxxxj.

Iese zeber eus lb 150,2 7 be . Dre⸗

1 Zu-, sChro ſol. 81 νNO El 32
. ððUVM 61 5 5V O. ol. Ser.

vAo
-

Nueſtio

ad potẽtiã ſicut dicit ang. ꝙ in ſuꝑioꝛi ꝑte aĩe.ſ.mẽte eſt
homo imago trinitatis qtuʒ.ſ.ad potẽtias: que ſũt in⸗
telligentia.memoꝛia.volũtas. Scðm boc dico ꝙ homo
eſt eque imago trinitatis totiꝰ. Elel põt eẽ illa exp̃ᷣſſio qᷓ
tum ad eẽntiam ⁊ naturaʒ:⁊ ſm hoc non dicitur homo
eque eẽ imago totiꝰtꝛinitatis.ſ̊ magis filij:qꝛ bõ ᷣm eẽn
tiam eſt ens ab alio:⁊ ab eo aliꝰ.Habet ꝗᷓ ptatẽ ꝓducen
di ex ſe ꝑſonã. Pater aũt eſt ens nõ ab alio:a quo ẽ aliꝰ

Spũſ.ſ.eſt ens ab alio vel alijs.nõ tñ ab ipᷣo aliꝰ.IFiliꝰ

eſt ens ab alio:⁊ a quo aliꝰ. Homo igit᷑ m ꝓpꝛietatẽ ꝑ⸗
ſone nõ ↄfigurat᷑ patri:in quo non inuenit᷑ ꝙ ſit ens ab
alio. Silꝛ nec ſpũiſcto:qꝛ non inuenit᷑ ꝙ ab ipᷣo.ſ.ſpũ.ſ.
ſit alius.̊ hoc totũ inuenit᷑ in filio:⁊ ideo m agis ↄpetit
ꝙ ſit vnio ſᷣm ↄfiguratõeʒ ad ꝓpꝛietatẽ ꝑſone filij:qᷓ Fm
ↄfiguratõeʒ ad ꝓpꝛietatẽ ꝑſone alterius.⸗¶ Ad aliud di
cendũ.qꝙ in incarnatõe duo ſunt.ſ.actio ⁊ relatio. Si g̊ᷣ
loquamur x actõne:dico ꝙ illa ↄuenit toti trinitati.qꝛ
tota trinitas fecit incarnatõeʒ. Camẽ ſᷣm appꝛopꝛiatõʒ
Fm qð dicit᷑ ꝙ potẽtia attribuit᷑ patri.ſapĩa filio bomi⸗
tas vel caritas ſpũiſcto. dicendũ. ꝙ magis attribuit᷑ il⸗
la actõ incarnatõis ſpũiſcto ꝙᷓ alteri ꝑſone:qꝛ amoꝛ fuit
q̃ſi motiuũ dei ad incarnatõeʒ.ſ.ne periret genꝰ hũanũ.
amoꝛ do attribuit᷑ ſpũiſcto:⁊ ideo dicit᷑ ꝙ rpᷣe natꝰ eſt ⁊
ↄceptus eſt de ſpnͥ.ſ.Sed ratone relatõis dico ꝙ ſoli fi⸗
lio debet attribui incarnatõ.quia q;tum ad vnionẽ ma⸗
gis inuenit᷑ ↄfiguratio nature humane ad ꝑſonam filij.
ᷓ ad aliquã aliã ꝑſonã.

Membꝛum ſextũ

Oſtea querit᷑ de vnibilitate ex ꝑte huma⸗
ne nature.cũ habitũ ſit de ea ex ꝑte dinine
nature. Et pᷣmo qrit᷑ de ea ꝑ ↄꝑatõʒ ad na
turã ãgelicã.que.ſ.natura ſit vnibilioꝛ di⸗
uine nature.vtꝝ hũana vel angelica.q¶ Ao qð ſic Iið.
in li.de trini.Quãto ſubtilioꝛ ẽ natura:tanto pleniꝰ aſ⸗
ſiſtit ad ſilitudinẽ diuine vnitatis expꝛeſſa.Sed natura
angelica ſubtilioꝛ eſt ꝙᷓ; hũana:&ᷓ magis eſt ad ſilłitudinẽ
diuine nature ꝙ; bũana.ſi & eo ẽ vnibilitas quo ſiłitudo
natura angelica magis ẽ vnibilis diuine nature qᷓ; hũa⸗
na. Item angelꝰ?ſimplicioꝛ eſt ꝙᷓ aĩa.qꝛ angelꝰ ſiue in⸗
telligẽtia eſt ſubᷣa ſpũalis coꝛpoꝛi non vnibilis.Sed aĩa
rõnalis licet ſit ſuba ſpũalis:coꝛꝑi tñ eſt vnibilis:̊ ẽ cõ
poſitioꝛis nature ꝙᷓ; angelꝰ.qᷓ diſſimilioꝛ ẽ diuine ſimpli
citati ⁊ magis diſtans ab ea qᷓ; angelꝰ:q̊ minꝰ ẽ vnibilis
diuine nature. Ad hoc rñdent quidã ꝙ angelꝰ non eſt
adeo vnibilis dinine nature ſicut hõ. qꝛ hõ in ſe rep̃ſen⸗
tat totalitatẽ diuini exẽplaris:angelꝰaut nõ.qdð ptʒ.qꝛ ĩ
exemplari ẽ reperire ratõem vel ydeã nature coꝛꝑalis ⁊
ſpũalis.qꝛ eſt exẽplar rei coꝛꝑalis ⁊ ſpũalis.Sʒ in ãge⸗
lo eſt tm̃ natura ſpũalis.in hoĩe vᷣo eſt natura coꝛꝑalis
⁊ ſpũalis:⁊ ita hõ expᷣmit totã ratõeʒ diuini exẽplaris.
angelꝰaũt nõ. Et ideo magis eſt vnibilis qᷓ ãgelꝰ.¶ Cõ
tra.dyoni.in li.de diuinis noĩbo.c.iiij. Angelꝰeſt imago
⁊ manifeſtatõ nõ apꝑentis lumĩs:⁊ ſpeculũ ⁊c.totam ſi
poſſibile eſt: recipiens ſpeciẽ. Et appellat ibi ſpecieʒ foꝛ⸗
mam exemplarẽ.ſ.ſapientiã diuina:quã ipᷣe angelꝰreci⸗
pit ſᷣm poſſibilitatẽ ſuã:ſicut ſpeculũ recipit ſpeciẽ rei. ꝙ
angelus eſt magis vnibilis m totalitateʒ exemplaris:
qua magis repᷣſentat qꝙᷓ home. 4 Item pꝛimo ecci. Pꝛi⸗
mo om niũ creata eſt ſapiẽtia. Hoc nõ põt intelligi de ſa
pientia increata: qꝛ ipᷣa nõ eſt creata. hoc intelligit de
natura angelica:que dicit᷑ eẽ ſapientia.Sed qð pꝛimuʒ
omniũ creatũ eſt:imediatiꝰſe habet ad pꝛincipiuʒ.⁊ qð
imediatiꝰſe habet ad ipᷣm:vnibiliꝰ eſt ipi.̊ angelus cuʒ
imediatiꝰſe habet ad ipᷣm:vnibilioꝛ eſt diuine fube ĩ na⸗
tura q; homo.qꝛ eſt ſpualioꝛ ⁊ ſimplicioꝛ.q̊ quãtũ eſt ex
Ete nature:angelꝰeſt vnibilioꝛ.Silꝛ ⁊ quãtũ eſt de rõne
ꝑſone:qꝛ ↄpoſitioꝛ eſt ratõ ꝑſone in hoĩe qᷓᷓ in angelo.qꝛ
in angelis attendit᷑ diſtinctio ꝑſonalis qtum ad quali⸗
tatem tm:in homie vᷣo qtum ad oꝛiginẽ qualitatem.ſi

%
ij.
cut dicit Rich. de ſcko vict. in li. de trini. Oꝛigine ei dif⸗
fert vnꝰhomo ab alio.qꝛ vnꝰeſt ab alio.⁊ quãtitate ↄmu
ni ſᷣm ꝓpꝛietates ↄſequentes eẽntiam:cuiuſmodi ſunt ac
cidentia ↄmunia vel ꝓpꝛia. Sed angelus ab angelo non

differt oꝛigine:quia vnus angelus nõ eſt ab alio.g̊ cum
in diuinis ſit ratio ꝑſone q;tum ad diſtinctõeʒ illaʒ que

eſt oꝛigine ſolum:in homine vo ᷣm vtrũq; modũ: patet

ꝓ diſtinctio ꝑſonalis in angelo ſimplicioꝛ eſt et magis
accedens ad diſtinctõem ꝑſonalem in deo qᷓ; in homine.
ergo angelus eſt vnibilioꝛ diuine ſube qdtum ad rationẽ
ꝑlone ⁊ nature.l Item augu.in li.de ſpũ ⁊ anima.E0
aĩa imago eſt:quo dei capar ⁊ ꝑticeps eẽ poteſt.capax ꝑ
intellectũ:ꝑticeps ꝑ affectum. ergo ſi angelus ſᷣm vtrã⸗
q; potentiã ⁊ cognoſcitiuã ⁊ motiuã ſiue affectiuam.ma
gis eſt eius capax ⁊ ꝑticeps:ergo ⁊ magis eſt eius ima⸗
go.ergo vnibilioꝛ.i¶ Item augu.in li.de aĩa ⁊ ſpũ.Nia
Em mentẽ eſt habens imaginẽ dei in potentia cognoſcen
di:⁊ ſimilitudinẽ in potentia diligẽdi.Sed hec duo ma⸗
gis reꝑiunt᷑ in angelo.ergo ratõ imaginis eſt magis in
ipᷣo.ergo eſt vnibilioꝛ. Itẽ augu.in li.de trini.Eo aĩa
imago dei eſt:quo meminit.intelligit.⁊ diligit eũ a quo
facta eſt. Sed iſti actꝰmagis reperiũtur in angelo:ergo
eſt magis imago qᷓ; aĩa huana.ergo eſt vnibilioꝛ. Ad
oppoſitũ vo ſic.augu. in ſermone de imagine. Nulli alij
creature dedit deus ꝙ ſit imago qᷓ; homini. ergo nõ ãge⸗
lo. Si eꝛgo imago eſt expꝛeſſa ſiłitudo:nulli alij dedit ꝙ;
eſſet expꝛeſſa ſimilitudo qᷓ; homini.ſ̊ expꝛeſſam ſimilitu⸗
dinem ſequit᷑ vnibilitas:ergo nulli alij creature qᷓ; bomi
ni dedit ꝙ eſſet deo vnibilis.
RR eſ onſio dicendũ ꝙ ſimilitudo creature
P ratõnalis ad deum ᷣm plura ẽ
in homine ꝙᷓ in angelo.eſt em̃ ſilitudo in natura.in ꝑſo
na.in potẽtia. In natura:qꝛ ſicut dicit aug.in ſermone
de imagine. Sicut deꝰpbiq; totus eſt. oĩa viuificans mo
uens ⁊ gubernas: ſic aĩa vbiq; in ſuo coꝛpoꝛe tota viget
mouet ⁊? gubernat.qð non ↄuenit angelo: cuʒ nõ ſit ſub
ſtantia viuificando coꝛpoꝛi attributa. Item in homiĩe ẽ
ſimilitudo in ꝑſona.qꝛ in homĩe ẽ ratio ꝑſonalis ſᷣm oꝛ⸗
dinem oꝛiginis.qꝛ homo eſt ab homĩe:ſicut in diuĩs deꝰ
a deo. angelꝰaũt non eſt ab angelo. Item in homie eſt ſi⸗
militudo in potẽtia.qꝛ in homie eſt potẽtia rñdens tota
litati exemplaris.ſᷣm ꝙ ait augu. Aia ad ſimilitudineʒ
totius ſapientie facta omniuʒ ſimilitudines in ſe gerit.
Cum em in diuino exemplari ſit ratio eſſe coꝛpoꝛalis et
eſſe ſpũalis:inuenit᷑ in anima ⁊ in homine vtrũq; coꝛpo⸗
rale ⁊ ſpũale eſſe ⁊ poſſe.a potentia ad coꝛpus in anima
⁊ potentia in ſe abſtracta.qð non inuenit᷑ in angelo. Ex
his ergo ptʒ ꝙ natura hũana eſt vnibilioꝛ diuie qᷓ; ange
lica. Ad pꝛimã aũt ratõeʒ ſumptã ex auctoꝛitate Jli⸗
doꝛi dicendũ.qꝙ ↄtingit ↄſiderare diuinam eẽntiam abſo
lute.hoc eſt nõ ꝓut eſt cauſa:neq;ʒ ꝓut eſt in ꝑſonis.lel
2tingit ↄſiderare ip̃am non abſolute ſiue vt abſtractam
ſed ꝓut eſt cauſa:⁊ ꝓut eſt in habente eam.boc eſt in re
nature ſiue in ꝑſonis. Pꝛimo modo dicendũ.ſᷣm ꝙ ↄſi⸗
ceratur vt abſtracta:ꝙ ipᷣe angelus magis expꝛimit di⸗
ninam vnitatem ⁊ magis exiſſit ad ſimilitudinẽ diuine
vnitatis.quia ratõne maioꝛis ſimplicitatis magis acce⸗
dit ad naturã vnibilitatis diuine: ꝓut ſic ↄſideꝛat᷑ diuĩa
nat᷑̃a. Si aũt oſideꝛet᷑ diuina eẽntia vt cauſa:⁊ ꝓut nõ ẽ
abſtracta a ꝑſonis:ſic homo magis expꝛimit ſimilitudi
nem ipᷣius q; angelus.qꝛ ſicut dictũ eſt:homo eſt magis
repᷣſentatiuus cauſe exterioꝛis diuine ꝙᷓ; angelus. IJtem
ſicut dictum eſt:ratõ ꝑſonalitatis ſicut eſt in deo:magis
expꝛimit᷑ in homine ꝙᷓ in angelo.Determinatũ eſt ſupe⸗
rius.ꝙ diuina eẽntia ꝓut ↄſiderat᷑ penitus vt abſtꝛacta
a ꝑſonis.nõ intelligit eſſe vnibilis.ſed ſolum ꝓut oſide⸗
ratur in re nature ſiue ĩ ꝑſonis.⁊ ideo a parte illa qua
angelus magis expꝛimit ſimilitudinem illius.non eſt
vnio cũ diuina natura. ſ ſolũ a ꝑte illa qua homo eiꝰ ſi⸗/
militudinem magis expᷣmit.⁊ ideo nata hũana ẽ vnibi⸗

20

0

-Euroskala Offset

T

t 1 3

Q R
VierFarbSelector Standard*

Balance

Focus

N

1

K

J

H
8

G
7

5
F
6

E
5

D
4

3

2

.
3
.

1