Ad aliud dicẽdũ.ꝙ qᷓuis in xpo ſit binariꝰeẽntialis:
vna tñ vnitatũ illiꝰbinarij degenerat q̃ſi in accidentalẽ.
liceat mõ ita loꝗ ſicut doctoꝛes locuti ſunt. videlicʒ vni⸗
tas que ẽ ex ꝑte hũane nature.⁊ ideo ille binariꝰ nõ nu⸗
merat ſubiecta ſ̊ naturas:quẽadmodũ numerꝰacciden⸗
tiũ nõ numerat ſubiecta:ſ ſuas foꝛmas.4. Et Phᷓ ptʒ ſo
lutio ad aliud:qꝛ foꝛme iſte ſubales faciũt eẽntialit᷑ dif⸗
ferre naturas:łᷣ nõ ipᷣm ſuoſitũ.q;ꝛ vna illaꝝ ſicut di⸗
ctum ẽ q̃ſi degenerat ĩ accidẽs:eo ꝙ ẽ poſt adueniẽs. Et
E hoc patet ſolutio ad aliud.

Nueſtio. vij. de actu in

carnatõnis q;ẽtum ad vnionem.

* „
P
Icto de actu inca:
natõis qtũ ad aſſumptõeʒ: decetero di
cendũ ẽ de ipᷣo qtũ ad vnionẽ.Qã actꝰ
incarnatõnis põt duplꝛ ↄſiderari. Aut
. em̃ ↄſiderat᷑ ĩ fieri:2 ſic dicit᷑ aſſumptõ
Aut oↄſiderat᷑ in facto eẽ.x ſic dicit᷑ vnio. Querit igit
& actu vnionis.Puimo de eẽ huiꝰvnionis.Scðo ð cau
lſa hmõi vnionis.Tercõ effectu huiꝰvnionis.

Nlembꝛũ primũ

KRimo querit᷑ de eſſe vnionis.cum in diui⸗
nis intelligamꝰ naturam ſicut diuinitatẽ
in xo ? rem nature. An ſit vnio in ꝑſona
, Secundo vtrum abſtracta perſona poſſit
onio illa fieri in ypoſtaſi. Tercio vtrum abſtracta ypo⸗
ſtaſi ⁊ ꝑſona a diuĩa natura poſſit adhuc intelligi vnio
diuine nature ad humanam naturam in re nature.

Articulꝰ primꝰ

vij.

D pꝛimũ articuluʒ obijcit᷑ ſic. QAulla vnitas
vnita ſiue ↄiuncta ẽ vnitas ꝑſonalis.qꝛ cum
ꝑſona ſit ꝑ ſe ſonãs:eiꝰ vnitas nõ debʒ eẽ cõ⸗
iuncta. Sʒ vnitas filij dei cũ vnit᷑ carni nõ ẽ vnitas ꝑſe
ſed ↄiuncta.ꝗ̊ nõ ẽ ꝑſonalis.NMaioꝛ etiã ptz ꝑ magiſtʒ
in ſentẽ. vbi querit vtꝝ xpᷣe ſᷣim ꝙ homo ſit pſona.a dicit
aia nõ eſt ꝑſona:qꝙᷓuis ſit ſuba rotõnalis.qꝛ nõ ẽ ꝑ ſe
ſonãs:ſ̊ ↄiuncta carni. igit᷑ vnio filij dei cum carne nõ ẽ
vnio in ꝑſona.¶ Item nihil põt eſſe mediũ ⁊ extremuʒ
m eandem ratõeʒ. Sed ꝑſona diuina ⁊ hũana natura
ſunt extrema iſtius vnionis:ergo nõ fit hec vnio ĩ ꝑſona
cum mediũ ſit illud in qð fit vnio extremoꝝ.4 Item ni⸗
bil terminat᷑ ad ſeipᷣm. Si ergo vnita term inãtur ad il⸗
lud in qð fit vnio:patʒ ꝗ nullũ vnitoꝝ ẽ illud in quo fit
vnio. Si ergo in hac vnione ꝑſona eſt vnita.ſ.ipᷣe filius
cei:ergo nõ eſt vnio in ꝑſona. Ad oppoſituʒ. Si vnio
iſta nõ eſt in ꝑſona.gᷓ eſt in natura. Aut ꝙ in natura cre
ata:aut ĩ natura increata.Si ĩ natura increata q̃ ẽ diui
na natura: g natura diuia ⁊ hũana vnũ ſunt ĩ illa vniõe
qð ẽ impoſſibile. Siłꝛ ſiẽ in natura creata ſeq̃ret᷑ idem
incõueniẽs:qꝛ diuerſe nature tũc erũt vna natura.Igit
hec vnio nõ ẽ ĩ natura.ſ̊ eſt ĩ natura vel ꝑſona.qᷓ ẽ ĩ ꝑlo⸗

na. Ytẽ dupliciter vniũt᷑ aliqua.aliqñ ita ꝙ vnũ eſi pᷣ⸗

dñans alteri.aliqñ nõ.OQñ pᷣmo mõ fit vnio:tũc pᷣdomi
nans trahit alterũ ad ſui vnitatẽ. Qñ vo ſcdðᷣo mõ:tunc
vnũ nõ trabit alterũ ad ſui vnitatẽ.ſed ex his fit terciũ.
Sed in hac vnione natura diuina pᷣdominat᷑ humane:
ergo trahit ipam ad ſui vnitatẽ.Sed nõ põt trabi ĩ vni⸗
tatem nature ita ꝙ ſit eadẽ natura cum illa.ergo trahit
ipᷣam in vnitatẽ ꝑſone. Hec ꝗ̊ vnio eſt ĩ ꝑſona:⁊ nõ ĩ na⸗
tura creata nec increata. Sol.dicẽdũ.ꝙ vnũ ſubalit
dicit᷑ duplicit.ſ.ſimplicit.⁊ ſᷣm ꝗd.Anũ ſimplicit dicit
duobo modis.ſ.vnũ ꝑ vnitatẽ.⁊ vnũ ꝑ vnionẽ.Anũ peꝛ
vnitatẽ ẽ illud vnũ in 3 nõ ẽ multitudo:qð.ſ.nõ ẽ ĩ mul⸗
tis nec ex multis vt deꝰ. Vnũ vo ꝑ vnionẽ eſt qð ẽ ĩ mul⸗
tis vel ex multis. Anũ pᷣm quid ẽ vnũ ꝑ apoſitõneʒ:qð
nõ eſt ſimplicit vnũ:ſᷣ ꝑ appoſitõeʒ alicuisad alteꝝ.⁊ G
vnũ dicit᷑ triplicit.qꝛ aliq vnũ vnit᷑ alteri ꝑ apoſitõeʒ.
ita ꝙ neutrũ ab altero aliquã ↄtrahit denoĩatoez nec ꝓ⸗
pꝛietatem.aliqñ ita vnũ apponit᷑ alteri: ꝙ vnum trahit
ab altero ꝓpꝛietatem aliqua:ſed nõ denomĩatõezʒ. aliqũ
bᷣo ita ꝙ vnum trahit ab altero denomĩatõem ſed nõ ꝓ⸗
pꝛietatem. verbigr̃a.lapis apponitur lapidi in aceruo:
⁊ fit vnum ex ipis ꝑ aggregatõneʒ.⁊ tamen vnus lapis
ab altero denomĩatõnem nõ trabit nec ꝓpꝛietatẽ. Scõo
modo vnitur per appoſitionem pomum vel aromaticum
manui.pomum em appoſitum manui afficit manũ odo⸗
re:ita ꝙ manus ab eo trahit aliquã ꝗꝓpꝛietatẽ ſed nõ de⸗
nominationẽ.Tercio mõ vnitur veſiis ꝑ appoſitõeʒ illi
qui veſtitur ex ea:quia ille recipit denominatõeʒ a veſte
dicit᷑ veſtitus.ſed nõ recipit ꝓpꝛietatem aliquam a ve⸗
ſte nec trahit ex hboc aliquam ꝗpꝛietatem ſᷣm quã afficia
tur. Unũ nũt ſimpliciter:qð eſi vnũ vnione dicit᷑ multi⸗
pliciter. Ino modo quãdo aliqua duo vniũtur ſeruata
natura vtriuſq;:⁊ ſine mutatõe vtriuſq; nature.alio mõ
quãdo nõ ſeruat᷑ vtraq; natura.⁊ hoc põt eẽ dupliciter.
qꝛ aut mutat᷑ natura in vtroq;:aut in altero. In altero
mutat᷑ natura: ſicut qñ vnũ ẽ pdominãs ĩ alterũ.qꝛ tra⸗
hit ipᷣm in ſuã vnitatẽ vel naturã. ſicut ptz ĩ vnione vini
multi cũ parũ de aqua in vtroq; mutat᷑. ſicut in vnione
aque ⁊ mellis:quado ex illis ↄponitur tercium.4 IJtem
vnio que eſt vtraq; natura ſeruata eſt duplex. qꝛ aut ex
illis ſit terciũ.aut non:ſed fit vnũ de altero. Pꝛimo mõ
eſt vnio anime ⁊ coꝛpoꝛis ĩ vnũ hominẽ ↄpoſitũ ex illis.
nõ em mutat᷑ natura aie neq; coꝛpoꝛis. Scðo modo eſt

vmio ſicut dicimus ꝙ ſurculus piri vnitur arboꝛi cni ĩ⸗
ſeritur ſicut pomo vel alij. Seruat᷑ em natura.ſ.vtriuſq;

ſcʒ piri ⁊ pomi:nec vnqᷓ tiet pirum pomũ:nec ecõuerſo.
nec ex illis efficit᷑ terciu.ſ.arboꝛ aliqua que nec ſit pirũ
nec pomum.ſed vnuʒ fit de altero ſiue eſt de altero ſicut

45*

*

pirus de po no. qꝛ in i nſertione dñans trahit alterã ad
ſui vnitatẽ ita ꝙ ẽ de illo. nõ ẽ illud. In vnione igit in
qua mutat᷑ alterũ ẽ vnio in eo ꝙ trahit alterũ ad ſuã na⸗
turam. In vnione in qua vtrũq; mutat᷑ ẽ vnio in tercio
ſcʒ tercia natura.qð.ſ.terciũ ex illis efficitur ſiue ↄficit᷑
Sev in vnione in qua eſt vnuʒ de altero ſicut in vnione
ꝑ inſertionẽ eſt vnio in vna ypoſtaſi.ita ꝙ vna ẽ ypoſta⸗
ſis duarũ naturarnʒ. vnde piri ⁊ pomi in eodem ſtipite
inſerto:poſtqᷓ vniũtur ꝑ inſeꝛtionẽ ẽ eadem ypoſiaſis.ſ.
eadem arboꝛ que habet duas naturas oĩno differentes.
⁊c ibi vnũ ypoſtaſi nõ natura.q¶ Scvᷣm hunc modũ di
cendum. ſſicut poſſumꝰdicere(nam nõ ſumꝰ digni coꝛri⸗
giam calciamẽti ſoluere.hoc ẽ ſacramẽtuʒ vnionis expo
nere) &. vnio bumanitatis ad deitatẽ ẽ illa in qua vnũ
fit.vel ẽ de altero.⁊ non in qua vnũ ſit alterũ.nec in qua
vnũ.ſ.terciũ ſit ex illis. Vnde dicit beatus iacobo Jac̃.
j. In mãſuetudine ſuſcipite inſitũ verbũ.i.filiũ dei hũa⸗/
ne natuꝛe vnitũ.⁊ ita cum diuina ꝑſona ſit pꝛedñans in
hac vnione trahit bumanã naturã ad vnitatem ſue y po
ſtaſis. Vnde humanitas non ẽ pars diuine ꝑſone.ſ̃ᷣ ẽ de
illa:qꝛ ẽ vna ypoſtaſis vtriuſq;. Seruat᷑ autẽ integritas
vtriuſq; nature.⁊ ob hoc dicit Jac. ſuſcipite inſitũ vᷣbũ
Et ſic ptʒ ꝙ vnio iſta ẽ in vna y poſtaſi diuina vel ꝑſona
4 Ad pꝛimã ratõeʒ in ↄtrarium dicendũ.ꝙ ꝑ ſe vno mõ
excludit ens cum alio.Alio mõ dependẽs ab alio.ita q;
ꝑ ſe ẽ idem qð nõ cum alio vel nõ dependẽs ab alio.Oñ
ergo dicit᷑ ꝙ ꝑſona ẽ ens ꝑſe:verum ⁊ẽ.i.nõ dependẽs ab
alio.ſ̊ nõ excludit᷑ ꝙ ñ ſit ens cũ alio.Ande ꝑſona ẽ ens
ꝑ ſe.i.nõ dependẽs ab alio.põt tñ eſſe cũ alio ᷣm ꝙ ſuba
vicit᷑ ens ꝑ ſe.licet ſit alij ↄjiuncta:qꝛ nõ dependet ab eo.
Vnde pomũ vnitũ piro ẽ ens ꝑ ſe:quia ab eo nõ depẽdet
Et ſilłꝛ filius dei ẽ ens ꝑſe in hac vnione:qꝛ nõ depẽdet
ab humana natura ſua ypoſtaſis vel ꝑſona. 4 Sʒ ↄtra
Mulla vnitas vnita ẽ vnitas ꝑſonalis.Ad bhoc dicendũ
ꝙ aliquid vnit᷑ alij ita ꝙ trabit᷑ ad vnitatẽ eiꝰ:⁊ ꝑticipat
eam. vel ita ꝙ ipᷣm dat ſuã vnitatem alteri.⁊ trahit᷑ ipᷣm
ad ſuam vnitatẽ.ſicut qũ pomũ dñat᷑ in inſertõe eiꝰcuʒ
piro:trahit pirũ ad vnitatem ſue y poſtaſis.pirum aũt
ita vnitur ei:ꝙ ipᷣm ꝑticipat ⁊ ad eaʒ ↄtrabit᷑. vnitas
illius qð ita vnitur ꝙ trabitur ad vnitatẽ alteriꝰnon e
ꝑſonalis:ſ̊ vnitas eius quod ſic vnit᷑ ꝙ alterum trahit.
Hoc mõ vnitur filiꝰdei hũane nature.qꝛ trahit ipᷣm ad
vnitatem ſue ypoſtaſis.⁊ non ecõuerſo.⁊ ideo eius vni⸗/
tas eſt gſonalis..¶l Ad ſcðᷣam ratõeʒz qua obijcitur ꝙ ni
bil eſti medium ⁊ extremũ ᷣm eandem ratõeʒ:dicenduʒ.
ꝙ cum dicit᷑ hec arboꝛ vnitur ſurculo:poſſumus ↄſide⸗
rare hanc arboꝛem vt ẽ res nature. vel vt ẽ indiuiduum
quia refert ↄſiderare ſic ⁊ ſic.ſicut patebit inferiꝰ.Et ꝓ⸗
ut ẽ res nature ſic ẽ extremũ vnionis. ꝓut aũt eſt indiui
duum ſic ẽ mediũ iſtius vnionis.quia ſic ẽ illud in quo
fit vnio.quia hec res.ſ.arboꝛ vnit᷑ ſurculo in indiuidui⸗
tate vel y poſtaſi.Silłꝛ filiꝰ dei ᷣm intelligẽtie ratõem vt
eſt res nature:ſic ẽ extremũ iſtius vnionis.ꝓut aũt ẽ ꝑ⸗
ſona:ſicẽ mędiũ iſtius vnionis.quia verbũ vnit᷑ hũane

nature in ꝑſona.⁊ ſic differenter ẽ mediuʒ ⁊ extremum.
¶¶ Ad terciam ratõeʒ qua obijcitur ꝙ nibil terminatur

ad ſe.dicendũ.ꝙ verum ẽ ſᷣm eandem ratõeʒ.ſ̊ ſicut cir⸗
culus inchoat lineã ⁊ etiã in illa terminat᷑.vnde ideʒ ad
ſe terminat᷑.ſed differt ſᷣm rationẽ: ſiłlꝛ dicenduʒ ꝙ ꝑſo⸗
na que ẽ filius dei ꝓut ẽ res nature:ſic ẽ extremuʒ vnjo⸗
nis·. ꝓut aũt ẽ ꝑſona:ſic ẽ medium:⁊ terminat vnionẽ ⁊
ſic terminat᷑ ad ſe.differt tũ ſᷣm ratõeʒ.i¶ Sʒ tũc queri⸗
tur vlteriꝰ ſic.erſona illa quã tu dicis eẽ mediũ vnio⸗
nis:vnit᷑. In quo ergo vnit᷑.cũ ſit vnio in aliquo ſimł de
illo:in quo vniet᷑.erit q̃ſtio in qͥ vnit᷑.⁊ ſic erit abire ĩ ĩſi
nitũ. Ao h̊ dõm.ꝙ alit᷑ vnit᷑ extremũ extremo.⁊ mediũ

extre mis.Qã extrema in nicẽ ſeipᷣis ñ vniũt᷑. ſᷣ ꝑ mediã

Aediũ aũt ſei pᷣo vnit᷑ extremis. Et ꝓpt᷑ h̊ nõ ẽ querẽ de
vnione medij:in quo ſit:cũ ſeipᷣ chidtens aliqð medi
um. Silꝛ ẽ dicẽq de ꝑſona. Et ſic ptz ſolutõ.

Articulꝰ ſecundꝰ
Ecũdo q̃ꝛit᷑ vtꝝ abſtacta ꝑſona ſiue rõe ꝑſo
ne poſſit vnio illa fieri ſiue intelligi ĩ ypoſſa⸗
ſi.⁊ oñdit᷑ ꝙ ſic.qm̃ oĩs ꝑſona ẽ ypoſiaſis:⁊
nõ ecõuerſo.qm̃ y poſtaſis ẽ ↄmũe ⁊ ad ꝑſonãia ad indi⸗
uiduũ nature irratõnalis: ꝑſona aũt ſolũ ẽ circa indiui⸗
duũ rei ratõnalis. Añ quodlibet indiuiduũ ẽ ypoſtaſis
7 ſilꝛ quelibet ꝑſona.ſ̊ nõ quodlibet indiuiduũ ẽ ꝑſona
ergo circũſcripta ratõe ꝑſone ſiue abſtracta ꝑſona: ad⸗
huc poterit remanẽ ypoſtaſis vnibilis.⁊ poterit intelli⸗
gi vnio iſta:ſicut põt intelligi y poſtaſis abſtracta ratõe
ꝑſone. Item in ſuba noiĩali intelligit᷑ ypoſtaſis vt actu
diſtincta ꝓpꝛietate ſignata. In ſuba aũt ꝓnoĩali intelli⸗
gitur y poſtaſis:nõ vt actu diſtincta ꝓpꝛietate ſignata:vᷣ
vt diſiinguibilis.Vnde dicẽdo ſor̃.dico ſubaʒ ſingulaꝛẽ
actu diſtinctã ꝑ ꝓpꝛietatẽ ſignataʒ.Cum vo dico iſte. ſi⸗

gnifico ſubazʒ ſingularẽ nõ diſtinctã actu aliqua ꝓpꝛieta

te ſignata.ſᷣ dico merã ſubaʒ ⁊ diſtinguibilẽ. Sʒ ypoſta

ſis ⁊ ꝑſona differũt ſicut diſtinguibile ⁊ diſtinctũ:quia

pſona dicit diſtinctũ ypoſtaſis pᷣo diſtinguibile.y poſta⸗
ſis ergo dicit ſubazʒ vt pꝛonoĩalẽ. ꝑſona aũt dicit ſubam
vt noĩaleʒ. Sed abſtracta ſuba noĩali adhuc remanet ⁊
intelligit᷑ ſuba pꝛonoĩalis:qꝛ abſtracta ꝓpꝛietate diſtin⸗
guente ſubaʒ ſingularẽ actu:adbuc remanet ſubſtantia
vt diſt inguibilis. ergo abſtracta ꝑſona adbuc remanet
intelligit᷑ ypoſtaſis 2 vnibilis.ergo poteſt pᷣdicta vnio

intelligi fieri in ypoſtaſi abſtracta ꝑſona. Ad oppoſi⸗

tum ſic. In ꝑpetuis nõ differt eſſe ⁊ poſſe. quia ẽ ibi po⸗
tentia perfecta ⁊ ſemper ẽ actu. Sed y poſiaſis dicit di⸗

ſtinguibile:⁊ ita potentiam. Perſona autẽ dicit diſtin⸗/

ctum actu: ⁊ ita actum.ergo in ꝑpetuis nõ differt perſo⸗
na ⁊ ypoſtaſis.ergo abſtracta perſona in deo per intelle

ctum:nullo modo poterit intelligi ypoſtaſis.Abſtracta
ergo vnione in ꝑſona:nullo modo poterit intelligi vnio

in ypoſtaſi· ¶ Item in diuinis nõ eſi potentia poſſibilis
intelligi ſine actu.quia in deo nulla ẽ imꝑfectio potentie
Potentia ðᷣo ꝑ actum ꝑficitur. Qui ergo aufert actum.

aufert ⁊ potentiaʒ. Sed ibi ẽ diſtingui actu ꝓpꝛietate ſi⸗

gnata: ⁊ boc ꝑtinet ad ꝑſonam. Et ſimilit poſſe diſtigui
7 hoc ad ypoſtaſim.ergo qui aufeꝛt ꝑſonam ⁊ abſtrabit
aufert ypoſtaſim.ergo abſtracta ꝑſona nõ poteſt intelli
gi in deo vnio in ypoſtaſi. Soł.dicunt quidã ꝙ ſᷣm ĩ
telligentie rationeʒ abſtractõ perſone põt intelligi ĩ deo
duobo modis.Aut quia totaliter perſonalitas a deo in
telligitur abſtr abi.aut ab vna perſona ſolum.ſ.ab hac
perſona pater vel ab aliqua aliarũ abſtrabendo perſo⸗
nam in deo. Hoc ſcdᷣo mõ adbuc remanet? intelligitur
ypoſtaſis in deo.⁊ ſic põt adhuc intelligi vnio ĩ ypoſta⸗
ſi. Sed abſtrabẽdo ꝑſonã pꝛimo mõ:nullo mõ põt intel
ligi vnio ĩ ypoſtaſi diuina.quia ꝑſona penitꝰ abſtracta
nõ põt intelligi eſſe actu ypoſtaſis.⁊ hoc ẽ qꝛ abſtracta
ꝑſona abſtrahit᷑ ypoſtaſis actu nec põt intelligi:nec re⸗
manet actu.ſicut nec pꝛonoĩalis ſuba abſtracta noĩali:
ſed ſolum potentia.Sed qui aufert ſubam actu entem:
aufert vnionem.quia nunꝙ intelligitur vnio ad rem ſo⸗
lum entem in potentia ſed actu. Qui ergo aufert ſimpli
citer perſonam in deo:aufert omnem reſpectum ypoſta⸗
ſis ad vnionem. 4¶ Ad pꝛimã ergo ratõeʒ qua obijcit ꝙ
abſtracta ꝑſona adhuc intelligit᷑ ypoſtaſis. dicendũ.q;
abſtracta ꝑſona ſimplicit nõ itelligit᷑ ypoſtaſis vt ſuba
ens actu.⁊ ita nõ intelligit᷑ vt vnibilis abſtracta ꝑſona.
4l Ao ſcdaʒ ratõeʒ ſiłꝛ dicẽduʒ ẽ.ꝙ redit in idẽ cũ pᷣma.
AVel põt aliter dici.ꝙ ſicut ſupꝛa in pᷣmo li.determiatũ
eſt:abſtractis ꝓpꝛietatibo ꝑſonalibo:adbuc ẽ intelligere
ypoſtaſes in diuinis:⁊ diſtinctas ſuo modo.licet nõ ꝓꝑ⸗
pꝛietatibo ꝑſonalibo. VUnde cum contingat intelligere il
las ⁊ ſuo modo diſtinctas: eſt intelligere eas vt vn ibi⸗
les.¶:. Ad illud ergo quod obijcitur ꝙ in perpetuis non
differt eſſe ⁊ poſſe ⁊c.dicendum.ꝙ boc nihil facit ad/p⸗

ndde
ett
lelti
;
uni
.ſi
tieng
oſtn
a
la⸗
m
12
n⸗
t
Nt
nio
io
ſtdi⸗
ſo⸗
e
W
io
biis
entie
☚

eſi⸗

i
it
teli
fmi
ideo
ron
bbet
nſo⸗
tur
ſ⸗
ſel
1
ta
re⸗
li:

ſo⸗

pli
ta⸗

ſg
ba
ns.
nd⸗
ani
er

4
1

;

.

Nueſtio

poſitũ. qꝛ licet ĩ dininis nõ ſit aliqua ypoſtaſis diſtĩgui
bilis tm̃ ſ̊ actu diſtincta.qꝛ idẽ eſt ibi ypoſtaſis ⁊ ꝑſona
põt tñ intelligi ypoſtaſis ſiue diſtinguibilis reſpectu p
pꝛietatis ꝑſonalis.i.nõ diſtincta ꝓpꝛietate ꝑſonali.ver⸗
bigr̃a.põt intelligi in diuĩs vnꝰeſſe ab vno:vel vnꝰa duo
bus nõ intelligẽdo ꝑ generatõez:vel ꝑ ſpiratõneʒ. ⁊ ita
põt intelligi ypoſtaſis abſq; ꝑſonali pꝛietate.¶j Ad ali
ud dicenduz. ꝙ intelligẽdo in diuinis diſtinguibile ſiue
ypoſtaſim: nõ intelligẽdo imꝑfectõeʒ potentie reſpectu
alicuiꝰactu ꝑficientis.q; ibi idem eſi y poſlaſis ⁊ ꝑſona
potentia ⁊ actus.nec ſic intelligẽdo ponit᷑ aliqua imꝑfe
ctio in ipis ypoſtaſibo.Vñ ſic intelligendo vel ſic:no di
ſtinguitur ſiue diuidit᷑ ex ꝑe diuinaꝝ ꝑſonaꝝ:ſᷣ ex ꝑte

intelligẽtis.modꝰintelligẽdi differẽs ponit᷑.põt igit᷑ in⸗

telligi ypoſtaſis vnibilis.nõ tñ vnibilis in vnitate ꝑſo⸗
nali ſiue in vnitate ypoſtaſeos.

Articulꝰ terciꝰ

Erxrcõ querit᷑ vtꝝ abſtracta ypoſtaſi ⁊ ꝑſona
a diuina nata poſſit adhuc intelligi vnio di⸗
uine nature ad hũanã naturã in re nature.et
oñdit᷑ ꝙ ſic.qꝛ pt᷑ eẽ ñ intelligã ſoꝛtẽ nec iſtũ.i.nec ꝑſo⸗
nam nec ypoſtaſim: tñ adbuc poſſuz intelligẽ habenteʒ
bumanã naturꝗ. ſilꝛ in diuina natura poſito ꝙ nõ in⸗
telligam ꝑſonã nec ypoſtaſim:poſſuz tñ intelligẽ adhuc
habentẽ diuinã naturã. Sʒ diuina natura ꝓut eſt in ha
bente ſic appellat᷑ res nature:& adhuc inteliigo rẽ natu⸗
re.q̊ abſtracta ꝑſona ⁊ ypoſtaſi:adhuc poſſum intelligẽ
vnionẽ iſtã in re nature.¶ Ad oppoſitũ ſie. In homiĩe ẽ

natura 7 res nature. Qaturaẽ hũanitas:que dicit quo

hõ eſt. Res vᷣo nature duplex ẽ.ſ.res nature vlis.a res
nature ſingularis. Res nature vlis ẽ hõ:qꝛ dicit hbũani
tatẽ in habẽte eã vlłʒ. Res nature ſingularis ẽ iſte bõ:qꝛ
dicit naturã hãc in habẽte ſingulari.Natura ont in ba⸗
bente appellat᷑ res nature.Qatura vᷣo dicit qͥ ẽ. Res na⸗
ture vlis dicit ꝗd ẽ. Res nature ſingłaris dic ꝗs ẽ. Res
nature vłis nũꝙ; poterit eẽ ens ĩ actu ſine re nature ſin⸗
gularis: nõ põt intelligi actu ſine illa.qꝛ vli in ſui diſ⸗
finitõe ↄcernit eẽ ſingłaris.Eſt em̃ vlłe dicibile de pluri⸗
bus.4 Item hõ qui ẽ res nature vlis dicit habẽs huũani
tatẽ coĩter. Sʒ iſte hõ qui ẽ res nature ſingularis dicit
bhabẽs hũanitatẽ mõ ſi ingulari:⁊ ita dicit rẽ nature ꝓut
eſt ſubijcibilis ꝓpꝛietati. Sʒ hec ẽ ratio ypoſtaſis.q̊ ñ pt
intelligi res nature ſingularis: quin intelligat᷑ ypoſta⸗
ſis.nec res nature vłis:quin intelligat᷑ eẽ res nature ſin
gularis.⁊ dico pᷣin actũ. Vnio igit᷑ rei nature vlis⸗ ꝑ⸗
ticularis ſine ypoſtaſi nullo modo põt intelligi. Abſtra
cta ergo ꝑſona ⁊ ypoſtaſi: nõ põt hec vnio eẽ in re natu⸗
re vllo mõ. Sol.dicendũ ꝙ quidã dicũt ꝙ in homine
eſt ponẽ quo ẽ ⁊ quid ẽ quis ẽ. Quo ẽ:dicit ipᷣ̃am natu
ram.Quid ẽ:dicit ip̃am naturaʒ ꝓnt ẽ in habẽte coĩter.
Nuis ẽ:dicit ip̃am ꝓut ẽ in habẽte ſi ingulari.Et ita vnũ
dicit rem nature ſingularis.alterũ vniuerſalis. Sʒ res
nature ſingularis ẽ dupler.qꝛ aut in potentia ad ſ ignifi
cationẽ ⁊ ad ꝓpꝛietatẽ diſtinguẽteʒ:⁊ ſic appellat᷑ ypoſta
ſis.Aut ẽ actu ſignata ꝗpꝛietate diſtincta.a ſic appellat̃
ꝑſona ⁊ indiuiduũ. Sʒ differt qꝛ ꝑſona ſolũ attenditur
in creatura ratõnali. Indiuiduuʒ vo coĩter attenditur
in ratõnali ⁊ irratõnali. Siłꝛ in dooẽ natura.ſ.deitas.
eſt ibi vt res nature vniuerſalis 7 ſingularis ſᷣm ratõ
nem intelligẽtie loquẽdi.qꝛ ſᷣm rem quicꝗd in dxo eſt
vnũ ẽc.nec ſunt iſte intentões.ſ.vniuerſale ⸗ ſingulare in
co. ſicut als ꝓbatũ eſt:tñ cũ dico deꝰ:dico vt rẽ nature
vniuerſalis.qꝛ dico deitatẽ vt in habẽte coĩter:nõ appꝛo⸗
pꝛiando ad hãc ꝑſonã vel ad aliã. Cũ vo dico iſte qui ẽ
xus: demõſtrata aliqua ꝑſonaꝝ: dico vt rẽ nature ſin⸗
ularis. Cuʒ vo dico pr vel filiꝰvel ſpũſſ. dico ꝑſonam.
Sʒ ſi hũana natura vniat᷑ alicui:nõ fiet vnio ĩ nata ſo⸗
lum.cũ deitas ĩ deo ſit q̃ſi natura coĩs nature.Nari ra⸗
tione t re nature vlis.& in re nature v: ſingularis. Sed

vN *

res nature vt ſingłaris ĩ deo ẽ iſte ꝗ eſt deꝰ. Perſona at
eſt pr: qꝛ dicit eã vt ſignatã actu. Sicut aũt ſe bʒ ꝑſona
ad ypoſtaſim: ita ypoſlaſis ad rẽ nature ſinglaris:qꝛ ꝑ
additõeʒ alicuiꝰ reſpectꝰ.ꝗ ſi abſtracta ꝑſona ſimplicit᷑
nulla põt intelligi ĩ ypoſtaſi vnio: ſilꝛ abſtracta ypoſta/
ſi nulla poterit intelligi ĩ re nat᷑e vnio.¶ Ad ratõeʒ con
trariã dicẽdũ. ꝙ abſtracta ꝑſona ⁊ ypoſtaſi ad huc itel⸗
ligit᷑ res nature.ᷣ nõ põt intelligi vt vnibilis. Aliter vi

ctur nobis dicẽdũ.ꝙ res nate põt intelligi vnibił᷑ paſſi

ue:imo iuxta modũ ↄceptõis intellectꝰnr̃i faciliꝰintelli⸗
git res nature ⁊ ypoſtaſis vnibilis:q; ꝑſona.qꝛ vt ſic in
telligũt᷑:intelligũt᷑ vt in maioꝛi diſtãtia ab vltima diſti⸗
ctione que ẽ ex ꝑſonali ꝓpꝛietate.vñ ⁊ in maioꝛi aptitu⸗
dine ad vnionẽ.nõ tñ ad vnionẽ in vnitate ꝑſone ̊ ypo⸗
ſtaſeos vel habẽtis naturã.iec ẽ alia rõ Apoſita cogẽs
ad ↄtrariũ:cogũt tñ ad oñdendũ ꝙ res nate nec ypoſta
ſis inqtum huiꝰ põt intelligi vnibilis in vnitate ꝑſone.
Pꝛetea vnibilis actiue põt intelligi cũ ĩ nullo pᷣiudicat᷑
diuine ptati ex huiꝰintellectu vel ↄſideratõe. nec intelli⸗
gitur diminuta diuina pfas:ſiue ↄſideret᷑ vt hñtis natu
rã diuinã:ſiue vt ypoſtaſis ſiue vt ꝑſone.Siue igit᷑ vni⸗
bilis ĩtelligat potẽs vniri ſiue potẽs vnire:res hñs diui
nã naturaʒ vnibilis põt intelligi.ſimiliteꝛ y poſtaſis di⸗

MNlembꝛum ſecũdũ

Onſequẽter querit᷑ de cauſa huiꝰ vnionis
hoc modo. Pꝛimo vtꝝ gr̃a ſit cauſa buiꝰ
vnionis.Secũdo vtꝝ hmõi vnitas ſit na⸗
tur alis.Lercio vtꝝ ſit maxima.

Articulꝰ primꝰ

D pmũ poſſet dari rñſio ſᷣm Joh̊ dama.
diuinitas vnit᷑ coꝛꝑi mediãte ĩtellectu vłaĩa
⁊ gia mediãte gra.⁊ ita cũ aĩa ſit ſuſceptiua
gr̃e:inde ẽ ꝙ gra ẽ vinculũ iſtiꝰ vnionis cũ coꝛpꝰꝑ aĩam
que ẽ ſuſceptiua gr̃e:vniat᷑ diuinitati.¶ Sʒ ð hac rõeʒ
obijcit᷑ ſic.Inter imaginẽ ⁊ illud cui ẽ imago:ſi aligd ad
ditur qð ſit alteriꝰgeneris: plus facit diſſilitudinẽ qᷓ ſi⸗
militudinẽ.q;ꝛ imago ẽ expᷣſſa ſimilitudo eiꝰcuiꝰẽ imago
Sʒ aĩa ẽ imago diuinitatis.& ſi aligꝗd alteriꝰgeneris ve
niret mediũ inter aĩam ⁊ diuinitatẽ: induceret diſſimi⸗
litudinẽ int ea. Gr̃a vo ẽ alteriꝰgeneris qᷓ dei imago q̃ẽ
aĩa:ꝗ̊ mediãte ipᷣa nõ fit vmo aĩe xpᷣi cuʒ diuinitate.O⸗
gra ⁊ imago dei que ẽ aĩa ſint alteriꝰgeneris ptʒ. qꝛ aĩa
eſt ĩ genẽ naturali:⁊ gra ĩ genẽ gratuito. Cõtra. Im⸗
poſſibile ẽ creaturã ꝑ naturã creat᷑e ſublimari ſuꝑ crea
urã ſiue ſuꝑ ſtatũ creature. Sʒ vnio hũanitatis ad di⸗
uinitatẽ ẽ ſublimatio creature ſuꝑ creaturam ſiue ſupeꝛ
ſtatũ creature: qua nõ põt maioꝛ cogitari. ergo nõ põt
aliquo mõ ꝑ naturã hũane creature ꝙ vniat᷑ ad diuini⸗
tatem. Hec & vnio nõ ẽ ꝑ naturã.ꝗ eſi ꝑ aliqð additum
ip̃i nature.qð eleuet ip̃am ſuꝑ oẽm naturã.Dʒ illud ad
Ditũ eſt donũ gratiſdatũ nature. & eſt gra.⁊ cum ꝑ illud
fiat vnio.erit igit᷑ gra in xpᷣo cauſa vnionis. Sol.dicẽ
du.⁊ ocedẽdũ ꝙ ĩ xpᷣo ſit gra vnionis ad vniẽdũ hũami⸗
tatẽ cũ diuinitate.⁊ hoc ẽ qꝛ nõ ẽ poſſibile creature hũa⸗
ne: ꝙ' ipa ꝑ donũ ↄditionis nature eleuet᷑: diſponat᷑ ad
diuinà vnionẽ. ⁊ ideo neceſſaria ẽ ei gra que eleuet ad hᷣ
⁊ diſponet ip̃am quã nos oꝓpellamꝰgraʒ vnionis.⸗ qAd

ratõneʒ ↄtrariã qua obijcit᷑ ꝙ ſi aliquid alteriꝰ generis

additur inter imaginem? illud cuiꝰeſt imago ⁊c.dicen
dum ꝙ eſt imago dei in potẽtia 2 in actu.imago dei ĩ po
tentia:eſt ip̃a aia ꝑ naturã.imago vo dei in actu:eſt ipᷣa
aia ꝑ gram. 2 nõ aliter qᷓ ꝑ gẽ̃am:qꝛ ipᷣa gra eſt ſimilitu
do dei in actu. z illud qð trabit im agineʒ de potentia in
actum eſt gratia:que facit de ſimili potentia actu ſimile
ideo venit inter imaginẽ ⁊ illud cuiꝰeſt vt actu aſſimi⸗
let ⁊ iterũ illa ꝓpoſitio inter imaginem a illud cuius eſt
imago: ſi aliquid addit᷑ quod ſit alteriꝰ generis potius

facit diſſilitudinẽ ſilitudinẽ. falſa ẽ vbi illud qð addi⸗
tur ẽ ꝑfectio alteriꝰ.gra vo ẽ pfectõ imagĩs trabẽs ipᷣaʒ
ce potẽtia in actũ.⁊ ideo ponit⁊ facit ſiłitudineʒ eiꝰ ad
illuo cuiꝰẽ.de ̊ pleniꝰhabebit᷑ infra.

Articułꝰ ſecundꝰ

Ecũdo querit᷑ cuiuſmõi ſit vnitas ĩ hac vnio
ne. vtꝝ ſit naturalis. Ad qð ſic. Areſ.in me⸗
tha.ſua diſtinguit vnũ in vnũ ꝑ ſe:⁊ vnũ per
aceidẽs. AUnũ ꝑ accidẽs eſt ſicut accidens ⁊ ſubiectũ vel
uo accidẽtia in vno ſubiecto. Vnũ ðvᷣo ꝑ ſe ẽ decem mo⸗
dis.qꝛ aliqua ſunt vnũ ↄtinuatõe.ſicut quoꝝ ẽ terminꝰ
vnus. Scðdᷣo ẽ vnũ foꝛma ſiue ſpecie.qꝛ ſub h̊ ↄpᷣbendit᷑
vnũ ſpecie vt ſoꝛtes ⁊ plato.Tercio mõ ẽ vnũ genere vt
homo ⁊ bos.Quarto mõ vnũ diffinitõne vt diffinitio ⁊
diffinitũ.⁊ ſiłꝛ ſpecies generis. Quinto mõ eſt vnũ indi
uiſibilitate:qð nullo mõ babet multitudinẽ. ſicut pũctꝰ
Sexto mõ ẽ vnũ numero vt ſingulare. Septimo mõ eſt
vnũ vniuerſalitate. Octauo vnũ totalitate.⁊ B eſt vnuʒ
ꝑfectõne:qꝛ totũ ⁊ ꝑfectũ idem ⁊ ſic circulꝰ ẽ magis vnꝰ
al s figuris.qꝛ ꝑfectioꝛ ẽ.ſQono dicit᷑ vnũ ꝓpoꝛtione vt
ſicut ſe habet nauta ad nauẽ:ita magiſter ad ſcolas.vn⸗
xe ſunt vnũ in ꝓpoꝛtione in regẽdo. Decimo mõ ẽ vnum
materia. Xp̃c autẽ deus ⁊ homo nullo iſtoꝝ modoꝝ eſt
vnũ:qꝛ nec ꝓpoꝛtõne nec totalitate.qꝛ xpᷣe nõ ẽ vnuʒ ſicut
circulꝰ. ec vnũ vniuerſalitate.qꝛ vniueꝛſaleẽ genꝰ vel
ſpecies.⁊ Hᷓ̊ nõ eſt ponẽ in xpᷣo qᷓtuʒ ad illã vnionẽ. Nec
vnũ in genere.nec vnũ ſpecie.nec vnũ numero:quia illð

vnũ ſemꝑ ẽ alicuiꝰſpeciei.xpᷣc aũt nõ ↄpꝛehẽdit᷑ ſub ſpe⸗

cie aliqua ſm iſtã vnionẽ.Qec vnũ ĩdiuiſibilitate vt pu⸗
ctus.qꝛ in xpo intelligit᷑ diuiſio ⁊ differẽtia naturarum
nec vnũ foꝛma:nec vnũ diffinitõe. VUnio &illa ad aliquã
vnitatẽ nõ reducit᷑. ¶ Item Algaʒel in ſua metha. diſti⸗
guit vnũ in vnũ ſimpliciter. ⁊ in vnũ ſᷣm quid. Vnũ ſim
pliciter eſt tribo modis.Quoddã in quo nõ eſt multim⸗
do actu nec potentia.ſicut punctꝰ ⁊ vnitas ⁊ deus.Alið
eſt in quo ẽ multitudo potentia ſ̊ nõ actu.ſicut ↄtinuum
vt linea:que vnũ eſt in actu:multa tñ in potentia ꝑ diui
ſionem. Tercio mõ eſi vnũ in quo eſt multitudo potẽ
tia ⁊ effectu.illa tñ multa vniunt᷑:vt lectus ⁊ mẽbꝛuʒ. qꝛ
in manu plura ſunt potentia ⁊ actu:vt caꝛo ⁊ oſſa ⁊ ner⸗
ui. Vnũ dᷣo ᷣm quid eſt quinq; modis.ſ.vnũ genere.
vnũ ſpecie.vnũ accidente.vt nix ⁊ camphoꝛa.vnũ ſubie⸗
cto.vnũ ꝓpoꝛtione.ſ̊ in pᷣdicta vnione nõ eſt vnũ genere
vel ſpecie:vel ꝓoꝛtione:vel numero.nec vnum ſubiecto.
qꝛ deus nulli eit ſubiectus. Item non eſt ibi vnũ ſim⸗
pliciter pᷣmo mõ nec ſcdᷣo mõ:ſicut linea: quia hec vni⸗
tas ſolũ eſt in rebo que ſunt vniꝰnature ꝑↄtinuatõnem.
Similiter nec vnũ tercio mõ:ſicut lectus.quia tale vnũ
eſt ꝑ ↄſtitutionẽ ↄpoſitionẽ ex diuerſis ꝑtibo.Sed hoc
modo nõ dicit᷑ xp̃e vnũ:quia nature in rpo nõ ſunt ꝑtes
oↄponentes ipᷣm.vnde diuerſitas non eſt ibi aliqua ꝑtis:
cum pars de ſui natura incõpletõeʒ ⁊ poſſibilitatem di⸗
cat.ergo nullo mõ eſt ibi aliqua naturaliũ vnitatuʒ: nec
ↄſitis alicuiꝰ*. Sol.dicendũ ẽ ad iſtã queſtionẽ q vni⸗
tas illa ad quã trahit᷑ hec vnio:nõ eſt nature ſ̊ gr̃e.ph̊s
aũt loquit᷑ de vnitatibo nature.⁊ ꝓpter h̊ iſia non ↄtinet᷑
in diuiſiõe ſua.tñ aliquo mõ eſt reducibilis ad aliquas
illaꝝ.⁊ quo ad pꝛimã diſtinctõeʒ reducenda eſt ad vnuʒ
totalitate:̊ nõ totalitate partiũ ſicut manus:ł̊ totalita
te ꝑfectionis.quia illud vnũ quod eſt xpᷣe.in quo ẽ pꝛedi
cta vnio ꝑfectiſſimũ eſt. vnde ſemꝑ ſalua catholica ↄfeſ⸗
ſione põt dici ꝙ in xpᷣo eſt vnitas totalitate numero ⁊ ĩ⸗
diniſibilitate ꝑ aliquã ſimilitudinẽ.quia inq;tum deꝰdi
citur vnũ indiuiſibilitate.inq;tum dicit᷑ vnꝰhomo dicit᷑
vnũ numero.Cum ðᷣo dicit᷑ vnꝰ.i.vna ꝑſona in duabus
naturis intelligit᷑ vnitas totalitate.⁊ ſic illa vnitas re⸗
ucibilis eſt ad vnitatẽ ſᷣm totalitatẽ ꝑfectönis. Ad
id quo ſedo obijcit᷑ de vnitatib ſm phᷣm dicendũ.ꝙ xpᷣe
eſt vnũ ſimpliciter. Sed vnũ ſimpliciter dicit᷑ duobo mo

dis. ſ. enũ vnione 2 vnũ vnitate. Vnũ vnitate dicit du⸗
pliciter. Quoddam eſt in quo nõ eſt multitudo actu nec
potentia vt deus. Et eſt vnũ in quo eſt multitudo poten
tia ſ̊ nõ actu vt linea. Vnũ vnione eſt in quo ſunt mul⸗
ta potentia ⁊ actu.vt lectus.ad hãc vnitatẽ reducibilis
eſt vnitas qua xpᷣc eſt vnũ.nõ quia xpᷣc ſit ↄpoſitꝰex plu⸗
ribo naturis tanqᷓ ex ꝑtibo ſ̊ qꝛ ſunt in eo plures nature
actu ⁊ potẽtia vnitate.ſ.deitas.aĩa.⁊ coꝛpꝰ.talis auteʒ
vnitas vnionis eſt in ꝑſona.

Articulꝰ terci
Einde querit᷑ vtꝝ illud vnũ ad qð terminat᷑
iſta vnio ſit maxime vnum inter alias vnita⸗
tes creatas. AUd qð ſic H. in quinto de ↄſide
ratione ad Engeniũ. Inter oĩa que recte dicũtur vnum
arcẽ tenet vnitas trinitatis:qua tres ꝑſone ſunt vna ſub
ſtãtia.ſcðᷣo pꝛecellit illa vnitas:qua tres nature ſũt vna
ꝑſona.Seo hec eſt vnitas qua xpᷣc eſt vnũ.ergo ptꝰ vni⸗
tateʒ trinitatis que increata eſt:marima eſt vnitas rpi
inter oẽs vnitates creatas.⸗ Item quecũq; vniuntur in
aliquo:quãto illud eſt ſimpliciꝰ:tanto er illis eſt magis
vnũ. Si ergo in xpᷣo vnio diuine nature ad bumanã ẽ in
ꝑſona ſimpliciſſima.eꝛgo bec vnio terminat᷑ ad maxime
vnũ.4 Item oſtendit᷑ ꝙ ſit maioꝛ ꝙᷓᷓ vnitas aĩe ⁊ coꝛꝑis ĩ
ꝑſona hominis. Maioꝛ eſt vnitas:que nõ eſt ſeꝑpabilis
vel diſſolubilis q; illa que eſt hmõi.Sed vnio diuine na
ture ⁊ humane in ꝑſona xp̃ᷣi nõ eſt aliquo modo ſeꝑabi⸗
lis vel diſſolubilis.Vnio vᷣo anime ⁊ coꝛpoꝛis in ꝑſona

bominis eſi ſeꝑabilis:ergo ad maioꝛem vnitatẽ termia⸗

tur illa qᷓ iſta.Ainoꝛ patʒ. in vnione diuine nature ad
humanam in ꝑſona:ꝑſona vincit⁊ ligat illas naturas.
Sed ꝑſona eſt vnitas indiſſolubilis.ergo ligat illas na
turas indiſſolubiliter. ergo non eſt aliquo mõ ſeꝑabilis
hec vnitas.ergo eſt maxima inter creatas.⸗. Itẽ ẽ natu⸗
ra res nature. ꝑfectiſſima vᷣo vnitas ẽ aliquoꝝ q̃ ſunt
vna natura:ſicut pluriũ ꝑſonaꝝ in trinitate. Si &̊ hec ẽ
pfectiſſima vnitas que ẽ in diuia natura. poſt ilſã ꝑfe⸗
ctiinima ẽ inter alias vnitates creatas vnitas q̃ eſt in re
diuine nature. hec aũt ẽ vnitas xp̃i: ip̃a ẽ maxia inter
omnes vnitates creatas. Ad oppoſitũ ſic. Magis eſt
vnũ qð ẽ vnũ in natura ⁊ ꝑſona:qᷓ; qð ẽ vnũ in ꝑſona tñ
Sed vnio aiĩe ⁊ coꝛpoꝛis in homine terminat᷑ ad vnũ in
natura ꝑſona.qꝛ ex vnione hoꝝ reſultat in hoĩe natuꝛa
vna ꝑſona vna. In xpᷣo autẽ terminat᷑ vnio deitatis⁊
humanitatis ad vnũ in ꝑſona ſolũ:eꝛgo illud vnũ ad qð
terminat᷑ hec vnio inter vnitates creatas: nõ eſt maxie
vnũ. 4 Item mima eſt vnitas que eſt Fm mimũ eſſe. SDz
vnitas que eſt ſᷣm relationem eſt mimũ eſſe.ergo vnitas
ſm relationem eſt mĩma. Sed vnitas qua xpc eſt vnum
eſt vnitas ᷣjm relationem. ergo eſt mima inter vnitates
creatas. &. autem vnitas m relationem ſit ſm mimũ
eſſe:ptʒ quia inter oĩa p̃dicamẽta relatio mime bʒ deeſſe
Alia em ponũt aliquid in ſubiecto:quo tdempto vel ad⸗
dito fit mutatio in ſubiecto.Longũ em̃ ponit aliquid in
ſubiecto ſᷣm quãtitatẽ.albũ ſᷣm qualitatẽ.legẽ ſᷣm actio
nem. homo ſm ſubſtantiã. ſi dicat᷑ de aliquo ꝙ ſit bomo
7 ſic de alijs. his em̃ remotis vel additis fit mutatio in
ſubiecto. Sed p̃dicãdo relationẽ de aliquo nõ ponit ali⸗
quid in ipo:quo dempto vel addito fiat mutatio in illo.
vt ſi dicatur aliquis pꝛimus. hoc non ponit aliquã mu⸗
tationem in ipo:quia veniat alteꝛ ante ipᷣm: iam non eſt
pꝛimus:nec ꝑ boc eſt mutatio alicuiꝰnature facta ĩ ſub
iecto.⁊ ſic relatio nihil addit ad eſſe: qð additũ ſit natu
ra aliqua.⁊ ꝗꝓpter hoc mĩme habet deeſſe.⁊ ideo vnio teꝛ
minata ad ipſum eſt mima. E autem vnio in xpᷣo termi
netur ad vnitatem m relationem patet.quia in trinita⸗
te non eſt niſi eſſe ſubſtãtie ⁊ eſſe relatõnis.Eſſe ſube ꝑ⸗
tinet ad eſſentiã. Eſſe relatõnis ꝑtinet ad ꝑſonam.quia
eſſe ꝑſone eſt eſſe relatõnis.ſed hec vnio terminatur ad
vnitatem perſone filij dei. et cum dico filium: non dico

i
4
ſun
tas
ten
g

— ——

—.

te nr⸗
t aner
cnſen
dſun
fedtthi⸗
Gi 8
nes fun⸗

llaefntn
nod ſi
Uthrpnun
Int pnaſe
reſüten
voptn⸗
Nltaspi
unturin
Amagis
lonain
norime
corpisi
epabilis
dininena
loſepabi
in plone
tetermin⸗
Haturead
Madturos.
lloena
pabilis
kenarn⸗
näfunt
Nbeti
e
ellinn
Nria int,
Mege
1honi
mniin
eſztet
isn
cütdd
elmmt⸗
ile
Gomnins
Amun
lenes
jnini
zdeſe
Gelach
gnidin
nactio
homo
lio in
nitali⸗
inuo.
wämmn
non
cniſeb
ſtnatn
iottn
Pln
minty
ilep
,gola
rad
rieo

quid ſ̊ aliqꝗd.ᷓ vnitas xpi ẽ ᷣm eẽ relatõis.¶ Itẽ magis
vnũ 52 5 ꝑticipãtibo: ꝙᷓ; qð ẽ ex pluribo.Sed ĩ xpᷣo

ſunt tres vnitates entes actu. ſ.vnitas diuie nature. vni

tas aie. ⁊ vnitas coꝛꝑis.⁊ ſunt etiã ſubales. In hoĩe au
tem nõ inueniũt᷑ niſi due.ſ.vnitas aĩe.⁊ vnitas coꝛꝑis.
ergo minꝰeſt vnũ xpc qᷓ; bomo.⸗¶ Item Algazel diuidit
vnũ in vnũ ſimpliciter ⁊ in vnũ ſᷣm quid. Vnũ ſimplicit
tripliciter. Quoddã in quo nõ ẽ multitudo actu nec po⸗
tentia. Quoddam in quoẽ multitudo actu 2 potentia.
Vnũ pꝛimo mõ magis eſt vnũ qᷓ; vnũ ſcdðo mõ.Et vnum
ſcðo mõ magis ẽ vnũ ꝙᷓ vnũ tercio modo.Cum ẽ rpc lit
vnũ tercio mõ.linea vo ſcðᷣo mõ:ergo magis ẽ vnũ linea
ᷓ rpc. ¶ Item vnũ homogeneũ magis ẽ vnũ qᷓ vnũ ethe
rogeneũ.quia vnuʒ qð eſt vmꝰnature in toto ⁊ in ꝑtibo:
magis ẽ vnũ qᷓ quod ẽ diuerſaꝝ naturaꝝ. vt elementuʒ
magis eſt vnũ qᷓ elementatũ. ergo cũ xp̃c ſit vnũ ethero⸗
geneũ.quia ẽ diuerſaxꝝ. aer vo vel alſquod elementũ ſit
vnũ bomogeneũ ⁊ vniꝰ nature.ergo ẽ magis vnũ ꝙ vpe·

Item que magis diſtant in vnione minꝰſunt vnũ. Sʒ

magis diſtant in vnione diuĩa natura ⁊ humana ꝙ coꝛ⸗
pus ⁊ aĩa in vnione homĩs:ergo minꝰeſt vnũ qð ẽ ex di⸗
uina ⁊ humana natura:qᷓ; homo qui eſt ex coꝛꝑe ⁊ aĩia.S
vnitas xp̃i nõ eſt maxima inter vnitates creatas. So
lutio p̃ᷣnotãda ẽ quedã diuiſio vnitatis: quã ponit M.ĩ
li.de ↄſideratione ad Eugeniũ. diſtinguit em vnitatem

Fm nouẽ modos.pꝛimo in coꝛꝑe.ſcðo in homine.tercio

in deo. Vnitatem ĩ coꝛꝑe aſſignat duplicẽ. pꝛima eſt vni
tas collectiua:ſicut cũ multi lapides vmiũtur ĩ vno acex
uo. Scðdᷣa eſi vnitas ↄfoꝛmatiua:ſicut cũ multa membꝛa
vniũtur in vno coꝛꝑe ao ↄfoꝛmãdũ ipᷣm. Pꝛima iſtaruʒ
vnitatũ facit vnũ ᷣm quid.ſ.vnũ aggꝛegatõne.Scða fa
cit vnũ ſimpliciter:ſicut dicimꝰ multa mẽbꝛa eſſe vnum
coꝛpus.AVnitatẽ vo in homie aſſignat triplicẽ.pꝛima eſt
vnitas in iure.ſcõa ẽ vnitas in natura.tercia eſt vnitas
volũtate. VUnitas iuris ẽ vnitas ↄiugata: qua fit vt duo
iam nõ ſint duo: ſ̊ vna caro. vt vir ⁊ vxoꝛ ſunt vna caro
Beñ.iij. Et hoc ẽ vnũ iure:quia vnũ habet ptatẽ coꝛꝑis
alteriꝰ.j.coꝛin.vij.Et põt vterqʒ in aliũ vt in ſe.neutruʒ
vᷣo ꝓpꝛiã coꝛꝑis habet ptᷣatẽ. Vnitatẽ aũt in natura aſſi⸗
gnat duplicẽ.ſ.qdtum ad eẽ.⁊ q;dtum ad bene eẽ.Anitas
qtum ad eẽ eſt vnitas natiua:qua vnitate aĩa ⁊ caro ef⸗
ficituꝛ vel naſcit᷑ vnꝰhomo.Anitas qᷓtum ad bene eſſe ẽ
vnitas pᷣcatiua:qua hõ vᷣtutis nõ inſtabilis:nõ diſſilłis.
ſed vn ſibimet ſemꝑ nitit᷑ inueniri.vult dicẽ. ꝙ glibʒ bõ
ꝓnaturã vult ſemꝑ vnã habẽ virtutẽ: qꝛ ſemꝑ vellet eſſe
in natura ſana:nũqꝙᷓ infirmꝰ. VUnitatẽ in voluntate aſſi⸗
gnat duplicẽ᷑.qꝛ quedã eſt ꝙtum ad ꝓximũ.quedã qtuʒ
ad deũ,. tum ad ꝓximũ hec ẽ ↄſentanea.cũ.ſ.ꝑ carita
tem multoꝝ hominũ ẽ coꝛ vnũ2 aĩa vna Actu.nij. AUni
tas volũtate q;'tum ad deum ẽ vnitas votiua:cum.ſ.aia
votis omnibo adherẽs deo vnꝰſpũs eſt.j.coꝛin.vj. Ani⸗
tatẽ in deo aſſignat dupliciter.ſ. vnitas in natura 2 vni

tas in ꝑſona. Anitas in ꝑſona ẽ vnitas dignatiua q̃ͥ bu-

mana natura 2 diuĩa ĩ vna ꝑſona ẽ.in qua vnitate limꝰ
noſter aſſumptꝰẽ a verbo ĩ vnã ꝑſonã. lnitas ĩ natura
eſt oſubalis vnitas ſicut vnitas trinitatis:in qua tres ꝑ
ſone ſunt vna ſuba ⁊ natura:q̃ xrpᷣc ẽ vnũ. Vnitas digna
tiua que ẽ in ꝑſona vna.4 Dicẽdũ qᷓ ꝙ ẽ quedã vnitas ĩ
vno.⁊ quedã vnitas ĩ pluribo:ſicut ille q̃ dicte ſunt. De
pꝛima nõ loqꝗt᷑ O. ſ̊ ſolũ de vnitate ĩ pluribo:⁊ inter oĩa
que dicũt᷑ vnũ hoc mõ verũ ẽ: ꝙ arcẽ tenet vnitas trini⸗
tatis: qua tres ꝑſone ſunt vna ſuba. Scdo illa vnitas p̃
cellit oẽs alias vnitates: qua tres nature ſũt vna ꝑſona
vñ H. dicit. Decuit ꝙꝙ g hoie ↄſtitutũ ẽ ſacramẽtũ cũ ſũ⸗
ma que deꝰ: ⁊ in do ẽ vnitate ↄgruerit: vt quõ ibi tres
ꝑſone vna ſuba:ita hic tres eẽntie vna natura.Oñ ergo
querit᷑ vtꝝ illa vnitas qua xpᷣcẽ vnũ ſit maxima. ↄcedo
ptꝰvnitatẽ trinitatis ẽ illa vnitas mariĩa inteꝛ oẽs vni
tates pdictas:qᷓ ſunt ĩ pluribo. Ad pᷣmã rõeʒ ĩ ↄtrariũ
dicẽdũ.ꝙ magis vnũ 2 minꝰvnũ pot dici duplꝛ.ſ.quãti

vij.

tatiue a qualitatiue.Quãtitatiue magis ẽ vnũ qdð pluꝛi
bus modis ẽ vnũ.vel qð in pluribo eſt vnũ.q̃litatine ma
gis ẽ vnũ qð magis ẽ indiuiſuʒ. Pꝛimo mõ magis ẽ hõ
