abſtineatis a ſuffocato et ſanguine.i nõ effundatis ſan⸗
guinẽ humanũ.nec ſuffocetis homines minus potẽtes.
ercia opio ĩnitit᷑ verbis Mede ſuꝑ Act.xv. Vt ab⸗
ſtineãt ſe a ſuffocatis 2⁊ ſangne.i.effũdẽdo ſangne vłmã
ducando cũ ſanguine. hec quidem venientibus de genti
litate ꝓ rudimentis ſidei et inueterata gentilitatis ↄſue
tudine conceſſa ſunt.Exr quo arguunt.ꝙ nõ ſolum erat
pᷣceptũ apoſtoloꝝ abſtinere a ſuffocato et ſanguine ſpi⸗
ritualiter ſeu quo ad bomicidium: ſ̊ litteraliter quo ad
eſum aĩmalinz. ⁊ hoc quo ad ſtatũ eccleſie pmitiuũ. Itẽ
inititur hec opinio verbis apoſtoli qui hoc pᷣceptũ in lo
cis pluribo retractanit vt ſup obiectũ eſt.ꝭ nõ erit ſer⸗
uandũ poſt retractatõʒ. Contra pꝛimã opiniõʒ obij
citur. MAã abſtinere a ſanguine aĩmalis ⁊ ſuſfocato.aut
eſi pᷣceptũ cerimoniale aut moꝛale. morale nõ eſt:qꝛ nõ
eſt in coꝛde hominis ſcriptũ vel inditũ rationi.om̃e aũt
pᷣceptũ moꝛale eſt inditũ ↄſcie.Relinquitur igituꝛ ꝙ nõ
eſt moꝛale: ſ̊ cerimoniale.ergo cõſtat ꝙ nõ erit tꝑe gra⸗
tie obuandũ. Itẽ ad lr̃am.Comedere cũ ſanguie ant
eſt ꝓhibitum quia malum: aut malum quia pꝛohibitũ
ſi eſſet pꝛohibitum quia malum: non eſſet verum ver⸗
bũ ſaluatoꝛis Math.xv. Mõ quod itrat in os coĩqui⸗
nat hominẽ:quod ẽ falſũ. Si malũ qꝛ ꝓhibitũ:ᷓ retra⸗
ctata ꝓhibitoe nõ erit malũ.ſ̊ retractatur ab apoſtolo.
xiiij.ad Ro. Scio ⁊ ↄfido in dno ihu.qm nibil eſt cõe.i.
immũdũ ꝑ ip̃ᷣm. nõ erit vlterius obuandũ ꝓpterea et
ꝓpter pᷣcedentia patet pᷣmã opiniõem nõ eſſe verã. Cõ
tra ſcðaʒ opinionẽ obijcituꝛ.ã ipᷣa diẽ.ꝙ ĩtelligit᷑ ð ne

ceſſario obvᷣuãdis q;tũ ad cꝛdinẽ qui eſt ad deũ:et ad ſe

et ad ꝓrimum.et ꝓpter oꝛdinẽ ad deũ eſt ꝓhibitũ abſti
nere ab imolatis ſymulacꝛoꝛũ. ꝓpt᷑ oꝛdinẽ ad ꝓximum
eſt ꝓhibitů abſtinẽ a ſuſſocato ⁊ ſangnine.ꝓpter ordinẽ
ad ſe eſt ꝓhibitũ abſtinere a foꝛnicatõe. Qam ſi hec ſũt
cæ neceſſarijs ſalutis:nullo modo poteſt fieri contrariũ
ſine reatu culpe moꝛtalis.ſ̊ comedere de ſy mulacroꝛuʒ
ĩmolatis.hoc ẽ ð ydolaticis h̊ pt᷑ fieꝛi licite cũ fit ſine cõ
ſcientia ydoli: ⁊ ſine ſcãdalo.ſicut oſtenditur.j.Cor.r.
Si quis infidelis vocat vos.omne qnod apponituꝛ vo⸗
bis manducate nihil interrogantes ꝓpter conſcientiam
Si quis autẽ dixerit hoc ẽ ĩmolatũ ydolis.nolite man⸗
ducare ꝗꝓpter illum qui idicauit: et ꝓpter conſcientiam.
conſcientiam autem nõ tuã ſ̊ alteriꝰ. Ex quo relinquit
ꝙ hoc nõ eſt de neceſſarijs ſalutis.⸗ Itẽ ſicut dictum ẽ.
Hega dicit q ꝓhibitio eſt a ſanguine fundendo vel mã
ducando cũ ſanguine. Igituꝛ illa ꝓhibitio non intelli⸗
gitur tm ſpiritualiter qtum ad cauendum homicidium
ſed etiam litteraliter qtum ad non manducandum ſan⸗

guinẽ animaliũ. Contra teꝛciam opinioneʒ obijcitur

ad Ro.xiij. Omnis anima poteſtatibus ſublimioꝛibus
ſubdita ſit.ibi dicit go. mandatum inferioris non
ſoluit mãdatũ ſuꝑioꝛis.Cũ gᷓ ↄciliũ apłoꝝ ſuꝑiꝰſit pau
lo mãdatũ apłoꝝ ñ pt᷑ ſolui ꝑ paulũ.Ergo cũ pᷣdictũ p̃ᷣ⸗
ceptũ fuerit mãdatũ ↄcilij apłoꝝ.ñ potuit retractari ꝑ
Paulũ.ꝭ eſt adbuc tenenduũ.

N π d 1 pceptũ aplicũ de ſuffocato et ſan
cen⸗ guie pt intelligi duobo modis. vel
de humano ſanguine non effũdendo ? homine non ſuffo
cando:vel de non manducando ſuffocatũ vel ſanguineʒ.
vnde Deu.xij.ſuper illud hoc ſolum caue ne ſanguinem
comedas.dicit glo. ad litteram apoſtoli hoc pᷣceperunt
Act.xv. ſed in ſanguine pꝛohibetur homicidium et fra⸗

. G .* ₰J₰⁵e α 10 A „Br N 1 A4 4 AX

620

“

— S —

—— — —

neſtio
teꝛnũ odiũ. Qui eĩ odit fratrẽ ſuũ homicida ẽ. j.ioh.ij.
Pꝛimo mõ iſið pᷣceptũ ẽ obſeruanduʒ ſemꝑ. Secundo
mõ pceptũ fuit nõ ſimpliciter: ̊ ad tpᷣus qtum. ſ.ad ſta
tũ eccłie pꝛimitiuũ in quo eꝛat diuiſio ↄuerſoꝝ de genti
bus et ouerſoꝝ de iudeis:ex qua diuiſione oꝛta ẽ ↄten⸗
tio de legalibo obſeruãdis. ſicut patet ex by ſtoꝛia Act.
xv.¶¶ Notandũ ̊ q; ꝓpter pacificatõem ad vitãdum ſcã⸗
dalũ ↄuerſoꝝ de gẽtibo et iudeis.et cõcoꝛdia inducẽdã
iudicauerũt apti melius eẽ vt nõ penitus auferent᷑ eis
ſua cerimonialia quo ad tpᷣus. et iõ quo ad ſtatũ illum
dimiſerũt illud de ſuffocato ⁊ ſanguine q̃i eligẽtes me⸗
diũ.ſ.nõ dimittẽtes multa bmõi cerimonialia vt vole⸗
bant iudei.nec oĩa penitus auferẽtes vt volebãt gẽtiles
et ita pacificati ſunt vtriq;. Sitłe legimus paulũ feciſſe
act᷑.xxvj.vbi dr̃.ꝙ circũcidit thimotheũ ꝓpter iudeos qui
erant in illis locis.i.cõuerſos ð iudeis.vñ dicit ibi glo.
bede.Circũcidit eũ.nõ ꝙ figure legis poſt reritatẽ euã
gelij aliquid vtilitatis auferẽt:̊ ne ꝑ occaſionẽ iudei a
ſide recederẽt.quibo lex vetus paulatim tollenda erat.
ſicut gẽtibus ydolatꝛia. Quia q̊ ſolum ꝓpteꝛ illũ ſtatum
eccłie ſtatutũ fuit hoc.iõ mutato ſtatu.ſ.qñ venerunt ĩ
vnũ ſimpliciter iudei et gẽtiles.cũ iam nõ erat diſtinctõ
iudei ⁊ greci.vt drĩ ad Ro.x. cũ iã nõ erat gẽtilis et iu⸗
deus circũciſio et ppuciũ.barbarus et ſcita.ſeruus et
liber.ſʒ oĩa in oĩibo xpᷣc.vt dr ad colł.iij. AQutato inqua
ſtatu debuit hoc ſtatutũ mutari nec amplius duꝛauit.
ꝓter hoc paulus illud mutauit ſeu retractauit recipi⸗
ens auctoꝛitatẽ a verbis dñi· quibo dixit math.xv.i õ
qð intꝛat os coinquinat boĩem.Et ꝑ hoc patz rñſio ad
pꝛimo obiectum.¶ Ad ſecundũ ðᷣo qð obijcit de auctoꝛi

tate Rabani ꝙ hec neceſſaria ſunt.dðm ꝙ ſi intelligat

epta generaliter ſᷣm primũ modũ de effuſione ſanguĩs
humani:et ſuſfocatõne hominis.ſimpliciter dicet᷑ ꝗ ſi⸗
ne illis nõ eſt ſalus. et tunc intelligitur abſtinẽ ab ĩimo
latis ſimulacroꝝ cũ veneratõe.Si vᷣo intelligatur ſpe⸗
cialiter et ſecũdo modo de non comedẽdo ſanguĩe 2 ſuf
focato animalis.dicuntur neceſſaria nõ ſimpliciter:ſed
Fm ſtatum illum.in quo ꝓpter ſcandalũ ꝓximoꝛum erat
a talibo abſtinendũ ᷣm qð diẽ apls.j.coꝝ.viij. Si eſca
ſcãdaliʒat fratrẽ meũ.nõ manducabo carnẽ ineternum
Ad auctoꝛitates vo hiero.et bede.ꝙ iur litterã popu⸗
lo xpᷣiano hec pꝛecepta cõueniũt.ddim q; hoc dieũt non
ꝙ hoc ſit malũ ſm ſe:ſed qmia ex cauſa multis eſt malũ
illis videlicet qui auiditate gule iſta comedũt. vñ hoc ſi
gnãteꝛ exponit hiero.cũ dicit. ↄdemnat ſaceꝛdotes ꝗ
hoc auiditate gule nõ cuſtodiunt.cũ.ſ.ꝓcurãt vt inteꝛſi
ciantur aues ſine ſanguinis effuſi one.vt carnes teneri⸗
ores et dulcioꝛes ad libidinẽ gule haberẽt. Simili mõ
intelligitur auctoꝛitas bede que ſumpta ẽ a hieꝛo.AQo
illud vᷣo qð obijcit᷑.ꝙ pᷣceptum de nõ manducando ſan⸗
guine fuit omni tꝑe p̃ceptü:et ante legẽ et in lege:⁊ poſt
legem. dðm ꝙ verum ẽ:ſed hoc nõ quia malũ ſimplicit᷑:
ſed quia occaſio mali.vnde ſicut ante legem oe facta
ẽ ꝓhibitio:et hoc ꝓpter ꝓnitatẽ hominũ ad fundendum
ſanguinem bumanũ: vt abhoꝛrẽnt effuſionem ſanguĩs
bumani.ſicut patet er geñ.ix.Carnẽ cũ ſanguine nõ co
medetis:ſanguinẽ veſtrũ requirã ⁊c̃. In lege vᷣo ꝗꝓpter p
nitatem ad ydolatriã que circa ſanguinẽ exercetur ma⸗
rime:ita in pꝛimitiua eccleſia ꝓpter ꝓnitatẽ ad diſcidiũ
a fide et ſcandalum ex zelo cerimoniarũ facta Ephibitõ
ab aplis de eodẽ qtum ad illum ſtatũ.ꝛ mutato illo ſta⸗
tu debuit mutari ? nõ vlteriꝰobſeruari. ¶¶ Ad illud eꝛgo
quod obijcitur vltimo.quõ Paulus potuit mandatum
apoſtolicum retractare.dᷣm ꝙ hoc retractauit Paulꝰ
no auctoꝛitate ꝓpꝛia ̊D auctoꝛitate diuĩa.math.xv. õ
quod intrat in os coinquinat hoĩeʒ. et inſpiꝛatõe diuĩa
Fm quod ipſemet dicit. j.coꝝ. xiiii. Si quie videt᷑ inter
vos. ꝓpheta eſſe aut ſprritualis:cognoſcat quia domini

ſunt mandata. poſtea dᷣo retractatiõi pauli acceſſit ap

pꝛobatio apoſtolica cum Petrus cõfirmauit quicquid
.

. 7 LV — . .
C QX; P al.) Poæh.: Zfadaze Want, We.)

— ——

lvüij.

in ſuis epiſtolis dixerat Paulus.ij.pet᷑.vlt᷑.kaꝛiſſimi ſa
tagite imaculati et inuiolati inueniri:et ſubdit ſic.kariſ
ſimus frater noſter Paulus m datam ſibi ſapientiaz
ſcꝛipſit vobis in omnibus epiſtolis. .

Nueſtio.lvinj.de ritu ſa⸗

crificioꝛum legalium.

Onſequẽsẽ inqui
rere de ritu ſacriſicioꝛũ legalium.Cir⸗
ca quod querunt᷑ plura. Pꝛimo vtrum
ſacrificia legalia fuerĩt vera ſacrificia.
. Secundo vtꝝ deo placita.Tercio vtꝝ
in genere bona. Quarto vtrum ex lege nature facienda
NQuinto vtrũ ſoli deo offerẽda.Sexto de ꝑſonis offeren
tiũ. Septimo de inchoatõe ſacrificioꝛum. Octauo ð dij
feꝛentia ſacrificioꝛum.

Nlembꝛum pꝛunum

Verit᷑ ̊ᷣ pꝛimo. vtrũ ſacrificia legalia de
aĩalibo fuerint vera ſacrificia:⁊ in quibo
eẽt vera latria cõditoꝛis. Suponamꝰigẽ
ꝙ quidã cõueniẽter dixerũt ꝙ ſacrificiuʒ
oblatio que et ſacra fit offerendo.et ſacrat ſeu ſanctifi⸗
cat offerẽtẽ.niſi irreuerẽtia aut peccaũ offerẽtis impedi
at.ſi ꝗ̊ᷣ i mactatõibo aĩalium nulla erat ſanctitas.qꝛ nõ
ſunt ſuſceptibilia ſanctitatis ſeu virtutis aut gẽe.nec et
ſanctificabat offerẽtes:relinquit᷑ &̊ ꝙ nõ dicent᷑ vere ſa⸗

crificia. aũt nullo mõ poſſent ſanctificare offeren⸗

tes manifeſtũ ẽ.qꝛ nõ ẽ obligatid inteꝛ aĩas imolantium
aĩalia ⁊ ipᷣa aĩalia qᷓ cogat vt moꝛtẽ aĩalis ſequat᷑ moꝛs
peccati ꝙ totaliter ĩ aĩa cẽ.vel vt ↄſumptõem eiꝰꝙ ĩ ſacri
ficio de aĩali imolato ↄſumit᷑:cõmitet᷑ vel ſequat᷑ ↄſum⸗
ptõ peccatoꝝ.Si q̊ hecẽ ſanctificatio q̃ ꝑ ſacrificiũ aĩa
bus acquirit᷑.relinquit᷑ ꝙ hec ſacrificia nullo mõ aĩas
ſanctificãt.̊ nullo mõ eꝛũt vera ſacrificia.q⸗ Itẽ nullo
mõ neceſſe ẽ vt paſſiões ĩmolaticioꝝ ſequant᷑ paſſiones
que ſunt in aĩab oꝑantiũ.vel ꝙ aliquid immutetur vł
mouet᷑ in aiabo offerentium:ſeu eoꝝ ꝓ quibo illa aĩalia
offerunt. Quare relinquit᷑ imolatões et ↄbuſtiões aĩa⸗
liũ ꝓdeſſs nõ poſſe aĩabo offerẽtiũ vel eoꝝ ꝓ quibo offe⸗
runt᷑ ad ſanctificatõem vel emundatõem. nõ eꝛũt veꝛa
ſacrificia.i¶ Itẽ nihil iuſtius ẽ qᷓ innocenti ꝑcere.quare
nihil habet iuſticie innocentẽ occidere.occiſio igit᷑ aĩali
um nõẽ? ſacrificiũ iuſticie.&ꝙ̊ᷓ nec verũ.¶ Itẽ cũ rõe culpe
ſolũmõ debeat᷑ pena.ſoli illi debet᷑ pena in q̊ ẽ culpa.ꝗa
Gſoli homĩes peecãt nõ aĩalia:ſolũ hoĩbus debet᷑ pena.
iuxta illð poeticũ.Quid meruere boues aĩal ſine frau
e doloq;:ſolis ꝗ̊ aĩialibo moꝛte punitis:⁊ peccãtibo hoĩ⸗
bus impunitis:adhuc remaneret debitum pene penes
hoĩes.q̊ nec ſolutũ eſt nec remiſſum debitũ pene ꝑ hmõi
penã aialium.& illa ĩmolatio aĩalinʒ nõ ẽ ꝓ peccato ſa
crificiũ.¶ Si aut dicat᷑ ꝙ ꝑ penã dãni ſoluit᷑ debitũ pe⸗
ne peccati.In cõtrariũ ẽ.qꝛ ſᷣm hoc latrões et raptoꝛes
ꝙ inferũt penã damni oꝑarentur remiſſionem pene pec
cati.¶ Itẽ in pᷣs.dr. Sacrificate ſacrificiũ iuſlicie.glo.
idẽ offerte nõ animalia quibus nõ delectatur deus.vn,
de per y ſa.j.Sacrificia veſtra odiuit anima mea:ſʒ ſa⸗
crificium iuſticie quod eſt ſpiritus contribulatus:vt ſe
penitẽs homo per penitentiam mactet deo.vñ alubi in
pᷣs. Sacriſicium deo ſpiritus ↄtribulatus.quod bene
dr ſacrificium iuſticie.quid em̃ eſt iuſtius qᷓ; vt ſuis ꝗli⸗
bʒ peccatis potiꝰqᷓ; alienis iraſcat᷑: ſeq; puniẽs ꝑ penitẽ
tiam et ſatiſfactõem deo offerat᷑.¶ Itẽ deſertio peccato⸗
rũ et receſſus ab eis eſt ſacrificium deo acceptum. ſicut
dicitur eccle.xxxv.Sacrificium ſalutare ẽ diſcedere ab
omni iniquitate.et iterum ibidem.Salutare ſacrificiũ
eſt attẽdere mandatis.et iterũ. Qui facit miſericoꝛdi⸗
am offert ſacrificium. Si ergo iſta ſint talia ſacrificia
que ex neceſſitate ad ſalutem ſint debita:videlicet rece⸗

2 2. à Be 1
Pe⸗ 2

verũ ſacrificiũ.

K 21
õ

deꝛe a peccato.ĩplere mãdata.facere miſericoꝛdiã:ergo
iſta eſſentialiter ſunt ſacrificia iuſticie. ergo et vera ſa⸗
crificia:ex quibus ſanctificat᷑ offerens.Si ergo iſtis ſa
cꝛificijs poſitis ſequit᷑ ſanctificatõ offerentis.occiſis vðᷣo
animalibo ⁊ ĩmolatis nõ ſequitur ſanctiſicatio:relinat᷑
ꝙ iſta nõ ſunt vera ſacꝛificia.cũ de intentõe ſacꝛificij lit
ſanctũ facere offerentem.¶¶ Item ſuꝑuacuũ ⁊ ſuꝑſluũẽ:
quo poſito nihil addit᷑ vtilitati ꝓpt quã poſitũ eſt qͥ re⸗
moto nihil detrahitur vtilitati eidem. tota aũt vtilitas
ſacrificioꝝ eſt ꝓpiciatio creatoꝛis. ergo cũ ꝑ ſacrificia
ſpũalia ſola ſufficienter obtineat᷑ iſta vtilitas:ꝑ illa vᷣo

de animalibo nihil addatur :relinquit᷑ illa eſſe inutilia

G nec vᷣa ſacrificia. ꝗl Item cũ hmõi ſacrificia offerunt᷑
ſine alijs ſpũalibo.manifeſtum eſt quoniã offerunt᷑ ab
iniquis. Dicit aũt ſcriptura.quonia dona imquoꝝ nõ
ꝓbat altiſſimus.xxxiiij.eccle. ergo manifeſtũ eſt qm̃ in
bis m ſe nõ eſt vera latria: nec verus cultus ↄditoꝛis
ꝑ ſe.¶ IJtẽ ſuponamus intentiõem ſacrificij.quã ꝗdazʒ
poſuerũt.q ſacrificiũ ꝑ ſe ⁊ ꝓpꝛie ẽ munꝰ ðo oblatũ ꝓpi
ciatiõis ĩpetratoꝛiũ. Inde ẽ ꝙ ſiẽ dicit beatus Augy. x.
e ci:dei. Miſericoꝛdia verũ ſacriſiciũ eſt.vnde in epi⸗
ſtola que inſcribitur ad Deb. Heneficentie ⁊ coĩonis
nolrte obliuiſci · talibo enĩ hoſtijs ꝓmeret᷑ deus. et pſal.
Sacrifciũ deo ſpiritus ↄtribulatus:⁊ ſacrificium lau
dis honoꝛificabit me. et Oſee vlti. Reddemus vitu⸗
los labioꝛũ noſtꝛoꝛum. Si ergo poſitis hmõi ſacrificijs
ſpiritualibo ponitur dei ꝓpiciatio.⁊ remotis remouet᷑:
ſequit᷑ iſta eẽ ꝓpꝛie ⁊ ſola vera ſacrificia.qꝛ iuxta regu⸗
lam phi ꝑ ſe eſt quo poſito ponit᷑.⁊ quo remoto remouę
tur. Cotꝛa ſacrificiũ veꝝ eſt in qͥ colitur deꝰ ſm iuſſũ
et pᷣceptũ ſuũ.q nouit q̃liter ab hoie ſit colendꝰ. Si oꝑ
ſacrificia legis colebat᷑ deus ᷣm ꝙ ipe iuſſerat. Siſta e⸗
rant vᷣa ſacrificia.l Itẽ Zlugꝰ.x.de ci.dei.Sacꝛificioꝝ
tꝑa ĩꝑata pᷣfiniẽs eaq; ꝑ melioꝛẽ ſacerdotẽ ĩ melius mu⸗
tanda pᷣdicens.nõ iſta ſe appetere:ſᷣ ꝑ hec alia pautioꝛa
ſire teſtat᷑.ñ vt ipe his honoribo ſublimet᷑:ſᷣ vt nos ad
eu colenduʒ eiq; cobercendũ amoꝛe eius accecenſi excite⸗

mur. ꝙᷓuis ́ſpiritualia ſacrificia melioꝛa ſint ſaciifici

is aĩmaliũ.nihilominꝰ tñ ꝑ vtraq; excitamur ad colẽdũ
Sſunt vera ſacrificia.⸗¶ Itẽ Augꝰ.in eodẽ.Sicut oꝛãtes
utq; laudãtes ad deũ dirigimus ſignificãtes voces cui
res ipᷣas ĩ coꝛde q̃̊s ſigificamꝰafferimꝰ:vt pure mẽtis ⁊
bõe volũtatis officia.ita ſacrificãtes ñ alteri viſibile ſa
criſiciũ offerendũ eẽ nouimꝰ.qᷓ illi cui ĩ coꝛdibo noſtꝛis
iuiſibile ſacrificiũ noſip̃i eſſe debemus. Ex qͥ relinqt.
tã iuiſibili qᷓ; viſibili ſacrificio colitur deus.&̊ᷓ vtrũq; eſt
Rñdeo diſtinguẽdo. ꝙ eſt veritas ſi⸗
gni.⁊ eſt veritas rei.Aeritas aũt ſigni depẽdet a veri⸗
tate rei.ſiẽ̃ dicitur ᷣmo verꝰ ⁊ hõ verꝰ ex coꝛꝑe ⁊ rõnali
aĩma oſtitutus.Scom hoc ẽ̊ ſacrificiũ veꝝ dicit᷑ duobꝰ

modis.Sleꝝ veꝛitate ſigni.qũo legalia ⁊ ate legẽ ſacrifi

cia ſanctoꝝ vera fuerunt ſacrificia. Veꝝ aũt veritate
rei ſũt vera ſacriſicia ſpiritualia tꝑe gr̃e.q¶. Scðõm bhoc ̊
ad obiecta hincinde rñdẽdũ eſt: ꝗa ſacrifcia illa viſibi⸗
lia in victimis pecoꝝ ſacrificia erãt ᷣa q; ſignabãt illas
res ꝑ quas ſanctificamur q̃ ſunt duobo modis. Eſt eni
res ſanctificatõis generalis:que nõ eſt in nobis.ſ.gra⸗
tia redẽptoꝛis.⁊ eſt res ſanctificatõis ſpecialis q̃.ſ.eſt ĩ
nobis:vt ↄtritio coꝛdis laus oꝛis.miſericoꝛdia ĩ effectu
oꝑis.⁊ he ſunt res quibo ſanctificamur. AVera igit᷑ hec
ſunt ſacrificia veritate rei.quẽadmodũ ⁊ illa veritate ſi
gni.vñ Augꝰin.x.de ci.dei.xx.c.Qualit᷑ illa ſacrificia
erãt ſigna rei generalis ſanctificatõis que eſt ſacrificiũ
redẽptoris dicit.huius veri ſacrificij multiplicia varia
qᷓ;ſigna erant.ſacrificia pꝛiſca ſanctorum.cum hoc vnũ
ꝑ multa ſignaretur.taqᷓ; verbis res vna diceretur vt ſine
ſaſtidio multũ ↄmẽdaret᷑.¶ Iiem q̃liter illa ſacrificia e⸗
rant ſigna rerũ ſanctificatõis ſpãlis:que ſunt in nobis
dicit.x.de ci.dei.v.c.i eq; ab antiquis patribo in illis
ſacrificijs.que facta ſunt victimis pecoꝝ que nũc popu

lus dei legit nec facit. Alio modo intelligendũ eſi niſi re

bus illis eas res fuiſſe ſignatas:que agũtur ĩ nobis ad
hoc im̃ vt inhereamus deo⁊ ad eundem finem ꝓrximis
cõſulamus.Sacrificiũ ꝗᷓ viſibile erit ĩuiſibilis ſacrificij
ſacramentũ.i.ſacrũ ſignũ eſt et ſubdit in eodẽ.Quecũqʒ
in miniſterio tabernaculi ſeu tẽpli multis modis de ſa
crificijs legunt᷑· diuĩtus eſſe pᷣcepta ad dilectiõeʒ dei et
ꝓrximi ſignãdo referuntur. ⁊ ᷣm hanc diſtinctõem poſ⸗
ſunt ſolui omnia obiecta. 4

Mlembꝛum ſecundum

Onſequẽter queritur.vtrũ ſacꝛificia lega
lia ⁊ illa antiqua fuerint deo accepta ſeu
placita.qð ꝓbat᷑.¶Aã in canõe milſe dici
tur. Placeat tibi ſacrificiũ noſtruʒ.ſicut
tibi placuit ſacrificiũ Abel.ſ̊ nos petimꝰ ꝙ placeat ðo
ſimpłr ſacrificiũ noſtrũ.a volũtate bñplacita.ꝗͥ ſacrifi⸗
ciũ Abel placuit deo ſimplr ⁊ volũtate bñplacita.pari
mõ et ſacrificia alioꝝ patrũ.¶ Itẽ.iiij. Gñ.dicit᷑. Reſpe
xit dñs ad Abel ⁊ ad munera eius.⁊ reſpectꝰ cei ẽ bene
placitum eius.Ergo abel fuit deo acceptuns et ſacrifici⸗
um eius deo beneplacitum. Itez quicꝗd pᷣcepit deus
ad faciendũ ita ꝙ vult id fieri:vult illud ſimplłr.⁊ ad fa
ciendũ dico ꝓpter pᷣceptũ datuʒ abrabe:qð non fiit ad
faciendum ſed ad ꝓbadã eius obedientiã.ſ̊ ſacrificia p̃
cepit deus ad faciendũ ſicut patet ex Leui.j.⁊.ij. et alijs
locis:ergo illa ſacrificia voluit deus ſimpłr. ᷓ fuerũt ei
platita et accepta.¶ Itẽ oẽ opꝰ qð ſit ex charitate ⁊ obe
dientia eſt deo placitũ. Si ergo a ſanctis ſacrificia illa
fiebãt ex caritate et obedientia:&ᷓ ſacrificia illa erant ðᷣo
accepta. Itẽ Exo.xx. Statim poſt moꝛalia pᷣcepta ðea
logi ſubiũgit de ſacriſicijs cũ dicit᷑. Altare de terra facie
tis mihi et offeretis ſuꝑ illud holocauſta.⁊ hoc anteqᷓ; ð
terminetur de pᷣceptis iudicialibo.de ꝗbo Exo.xxj. Et e⸗
tiã añqᷓ; determinet᷑ de cerimõialibo tabnaculi ⁊ alioꝛũ.
ð ꝗbo Erxo.xxv. vſq; in finẽ. Ex qͥ videt᷑ ꝙ ſicut moꝛalia
ſũt hũane ſaluti neceſſaria: ꝙ ſilr ꝓ illo ſtatu eſſent ne⸗
ceſſaria ſacꝛificia. Cõtꝛa Augꝰ.x.de ci.dei.c.v.Pꝛo⸗
pheta querẽs deũ ꝓ peccatis ſuis habere ꝓpitiũ.Si vo
luiſſes ingt ſacrificiũ dediſſẽ. vtiq; holocauſtis nõ dele⸗
ctaberis.ſacri.deo ſpi.ↄtri.coꝛ cõ.⁊ hu.deus nõ deſpici
es. Intueamur vbi dixit deũ nolle ſacrificiũ.ibi dixit ð⸗
um velle ſacrificiũ. nõ vult ᷓ ſacrificiũ trucidati peco⸗/
ris:ſᷣ vult ſacrificiũ ↄtriti coꝛdis.¶ Itẽ ĩ ps.i õ ĩ ſacꝛi⸗
ficijs tuis arguã te: holocauſta enĩ tua in cõſpectu meo
ſũt ſemꝑ. Glo.nõ q̃ro animalia in ſacrificiũ.h̊ nolo.ſᷣ
holocauſta tua.i.q̃ tui iuris ſũt ſemꝑ nõ ad tpᷣs ſũt ĩ cõ
ſpectu meo.i.mihi placẽt.holocauſta aüt diẽ . aĩam to⸗
tã igne caritatis ĩflãmatã.vñ ſacrificiũ deo ſpᷣs ↄtribu⸗
latꝰ: ĩ q̊ pſal.dic. Qolle aĩalia in holocauſtũ.¶ I)tẽ Yla.
j. Holocauſta arietũ et ſanguinẽ hyrcoꝝ nolui. Glo.pᷣ
terito vtẽs oſtẽdit ſe ſacrificia iudeoꝝ nũꝙᷓ amaſſe:ſᷣ ad
tps ſuſtinuiſſe. Ergo ſacrificia erãt ſolũ in ꝓmilſſiõe dei
non in voluntate. ¶ Itẽ Hiere. vij. Qon ſũ locutus cum
patribus veſtris:et non pꝛecepi eis in die qua eduxi eos
⁊e terra egypti.de verbo holocauſtomatum victimarũ.
Ex quo videtur ꝙ non fuerunt in pꝛecepto beneplaciti
ſui. ¶ Item Eʒzech. xx. Dedi eis pꝛecepta non bona:et
iudicia in quibus nõ viuent. quod intelligitur de ſacri⸗
ficijs. 4¶ Item Amos.v. Qunquid victimas et ſacrifi⸗
cia veſtra obtuliſiis mihi in deſerto.et dicit Eſicins ſu
per pꝛincipium Leu. Frequenter quidem obtulerant. Bᷣ
que grata nõ habebat: quaſi non oblata refutabat.
Reſpõdeo diſtinguẽdum eſt ſtatum duplicem ᷣm diu
plex tempus.tempus figure.tempus gratie. Tempus
figure fuit ante aduentum redemptoꝛis. Lempus qꝛa⸗
tie fuit poſt aduentum et paſſionem redemptoꝛis. Dicẽ
dum ergo.ꝙ tempoꝛe gratie ſacrificia illa animalinʒ nõ
ſunt accepta deo aliquo m odo. vnde in pſal: holocau⸗
ſtis non delectaberis. Glo.non delectaberis ſacrificijs

(XN

—

O
. 710 605 otrl à (S

NVueſtio

nec in holocauſlis qᷣ ſunt dignioꝛa:que aduentu rpᷣi re⸗

ſpuunt᷑ Quid igit᷑ offerẽdũ? nõ pecudes nõ hyrci: ſ ſa
crificiũ peccatoꝝ qð placet deo:ẽ ſpũs ptribulatus in q
dat᷑ ſpes ↄuertẽdi.Tꝑe vo figuꝛe aliqñ dicunt nõ placi
ta deo:et aliq placita. ¶26 placita dicũt ꝓpter indigni
tatẽ offerẽtis. vᷣm qð dicit Eſiciꝰſuꝑ pꝛaimu Ceu. Alſſu⸗
mẽs illud biere. vij. ¶25 ſum locutus cũ pr̃ibo veſtris ð
verbo holocauſtomatũ.negat ſe locutũ fuiſſe de ſacrifi⸗

cijs. idem ꝗ mãdauerit.quia i ntentõem mãdatoꝛis ꝗ ac

ceꝑant pᷣteribant. hinc dicit yſa.j.Qe offeratis ſacrili⸗
ciu fruſira in cenſuʒ:abhomiatio ẽ mihi.et ſubdit. Ma
nus em̃ vr̃e plene ſanguine ſunt.Placita vo dicunt᷑ deo
nõ ꝓpter eius neceſſitatẽ q̃ nulla ẽ:ſ̊ ꝓpter hoĩs vtilita⸗
tẽ. m illũ ſtatũ.Añ aug.de ciui.dei·x.c.v.Quis ita de
ſipiat vt extimet aligbo vſibo vi eẽ neceſſaria ea qᷓ in ſa
crificijs offeꝛunt᷑. Cuũ dicat᷑ in pᷣs. Dixi dño deꝰmeus es
tu:qm bonoꝝ meoꝝ nõ eges.i2õ igit᷑ ſolũ pecoꝝ vxr q̃li
bet alia re coꝛruptibili ſeu terrena.ſed nec ipᷣa gdẽ iuſti
cia boĩs teỹegere credendꝰẽ.totũq; qð recte colit᷑ deus
hoĩ ꝓdeſſe nõ deo.ili Lotandũ igit ẽ.ꝙ ꝓ tꝑe figure gpt
q̃tuoꝛ boĩs vtilitates dicunt᷑ deo placita.vt exercitia
mouẽgde virtutis:et hec ab exoꝛdio añ oꝛiginẽ ſuꝑſiitio⸗
nis ydolatrie. Poſt introductõem vᷣo ydolatrie dicunt
deo placita ex ↄꝑatõe ꝓpter cautelã erroꝛis. Pꝛima igit
vtilitas fuit honoꝛificẽtia diuine maieſtatis. Secunda
ſignatio veritatis. Lercia timoꝛ ſeueritatis. Quarta
ſpes ſeu amoꝛ pietatis ſeu bonitatis Sacrifſicia igitur
dicunt᷑ deo placita.quia inſtituta fuerũt a deo in cultũ
honoꝛificentiã ſue maieſtatis.iuxta illð ꝓuer.iij. DHo
noꝛa dominum ð tua ſubſtantia.oĩs aũt cultus qͥ deus
vult ſibi ſermri ẽ ei bonoꝛificus.talibo aũt muneribus
q̃lia erãt ſacrificia honoꝛabat᷑ deꝰ:non ipoꝝ pcioſitate:
diuina electõne.inſtitutõe.et offerẽtiũ obediẽtia ⁊ de⸗
uotõe. Itẽ dicunt᷑ deo placita ꝓpteꝛ ſignificatõem veꝛi
tatis.q erant in ſignũ veꝛi ſacrificij.qð duplex ẽ:ſicut di
ctũ eſt ſupꝛa. Generale vt ſacrificiũ redemptoꝛis. vnde
dicit glo.ſuꝑ illud ad ephe.v.Tradidit ſemetipᷣm obla
tõem et hoſiiã deo in odoꝛem ſuauitatis.nõ ꝓpteꝛ ſe ille
hoſtie dicebant᷑ offerri deo in odoꝛẽ ſuauitatis:ſ̊ qꝛ illũ
figurabãt qui vere ẽ in odoꝛẽ ſuauitatis. Itẽ yſido.ſuꝑ
pꝛincipiũ Leu. Om̃is hoſtiaꝝ diueꝛſitas xp̃i hoſtiã pᷣfe
rebat.et ſpãle quod ẽ ſacrificiũ deuote mẽtis.vñ aug.de
ci.dei.x.c.v.Si hec ſacriſicia que vult.quoꝝ vnuʒ ẽ coꝛ
ↄtritũ ⁊ humiliatũ:nollet eis ſacrificijs ſignari q̃ velut
ſibi delectabilia deſiderare putatus ẽ:nõ vtiq; de his of
ferẽdis in lege veteꝛi pᷣcepiſſet.¶. Itẽ dicunt᷑ deo placita
quia impꝛimebãt timoꝛẽ diuine ſeueritatis. vñ ſacrifici
oꝛum inſtitutio fuit diuine iuſticie vehemens et foꝛtis ĩ⸗
preſſio.eo em̃ ipo ꝙ ad moꝛtẽ hmõi animalia offerebãt
moꝛtiq; tradebant:ſeipᷣos moꝛte dignos oſtendebant.⁊
ſi ſ̃ merita peccatoꝛum m ſeueritatem iuſticie diuine
iudicarent᷑ ſe reos moꝛte:in hoc oꝑe recognoſcebãt.vñ
et de mãdatis ſacrificioꝝ põt accipi illud.ij.eccle. Qui
timẽt dñm cuſtodiẽt mãdata eiꝰ. et ſubdit dicẽtes ſi pe⸗
nitẽtiam nõ egerimus incidemus in manꝰtei: et ñ ĩ ma
nus hoĩm. 4 Itẽ dicunt᷑ deo placita.qꝛ inducebãt ſpem
pietatis ſeu amoꝛẽ bonitatis.oblatio nãq; muneꝝ ⁊ ꝑ⸗
ticipatio ſacre menſe:multã fiduciã pᷣſtat apꝛꝛopinqua⸗
tõis et familiaritatis ad deũ.quẽadmodũ dicit apłs.j.
coꝝ.x. Panis queʒ frangimꝰ nõne coĩcatio coꝛꝑis xpᷣi
ẽet ſubdit.Aidete iſrłſᷣm carnẽ.nõne ꝗ edunt hoſtias
ꝑticipes ſunt altaris.q̃re maifeſtũ ẽ bmõi ſacriſicia fa⸗
miliaritatẽ impꝛimẽ ⁊ ꝓximitatẽ ad drũ:qm eos q̃i dei
ↄmẽſales quod ammõ efficiebant.cõmenſalitas aũt ẽ q̃i
ſumma cõmunio.poſt coĩonem cãruzʒ eẽndi que ſunt pr
et mater.et maxie eſſectina familiaritatis.ꝓpteꝛ quod
cũ deus nõ poſſet offerentibo verſa vice comedẽdo com
municare:mittebat interdũ ignẽ de celo:ꝗ ꝑtem ſacrifi
cioꝝ ſibi oblatã ↄſumebat:et q̃i vice iſius comedebat.

lviij.

Bicendum ꝗ̊ ꝙ ꝓpter has vtilitates añ introduc tõnem

ydolatrie placuerũt iſta ſacrificia.quis ꝓpter ſe et in ſe

oↄoſiderata nõ placerẽt.ſʒ ꝓpter boc.quia erãt ꝑ inſtitutõ

nẽ diuinã oꝛdinata ad honoꝛificentiã diuĩe maieſtatis.
ad ſignationẽ future veritatis.ad impꝛeſſioneʒ timoꝛis
ſeueritatis.ad introductõem ſpei ſeu amoꝛis bonitatis
l YItem poſt introductõnem ydolatrie dicunt᷑ placuiſſe
ꝓpter cautelã erroꝛis.vñ Leui.xvij. Offerrent filij iſrk
hoſtias ſuas ſacerdoti ad hoſtiũ tabernaculi ⁊ nequaqᷓ

vltra imolabũt hboſtias ſuas demonibus. Ex qͥ patet.ꝓ

placebant deo vt offerent᷑ ſibi ex ↄꝑatõne.ſ.ne ea ydolis
imolarẽt. ¶ Av illð ̊ qð pꝛimo obyjcit᷑ ð ſacrificio abel
dðm.qꝙ hoc nõ dr rõe oblati:̊ rõe offerẽtis.nõ em̃ peti

tur vt ſacrificiũ coꝛꝑis dñi acceptabile fiet deo.quod ẽ

acceptabiliſſimũ.et oblatio deo in odoꝛẽ ſuauitatis. ſic
dr ad ephe.v.Sʒ hoc petit᷑ vt actio offerẽtis ſit accepta
ſicut actio abel.que quidẽ accepta fuit qtum ad deuoti
onẽ ex ꝑte offerẽtis.et q;tum ad impetratõem ex ꝑte ac⸗

ceptantis.vñ ad hebre.x.ſuꝑ illud.holocauſla et obla⸗

tõem noluiſti.coꝛpus aũt aptaſti mihi dicit glo.nũqᷓ in
odoꝛibo illis delectatus ẽ dñs:niſi in fide ⁊ deſiderio of
ferẽtis.¶ Ad ſecundum voo qð obijcitur.q reſpexit dñs
ad Abel: 1 ad munera eiꝰ.dom ꝙ munera nõ dicũt᷑ ac⸗
cepta niſi aut deuotõe offerẽtis:aut ꝓpter vtilitatẽ diui
ne inſtitutõio q ſupꝛa habita ?: ꝓpter ſalutẽ hoĩs.¶¶ Ad
terciũ qð obijcit.ꝙ quicquid pᷣcipit deus ad faciẽdum ẽ
ſibi placitũ.dðm ꝙ vᷣm diſtinctõem ſupꝛa habitã tꝑoꝛũ
tꝑis figure.ſ.⁊ tꝑis gre.pᷣcepit deus ad faciendũ tꝑe fi⸗
gure:ad hoc ꝙ eent ſigna.vñn ſᷣm boc fuerunt ei placita
vt eẽnt alterius.ſ.ſpũalis ſacriſicij ſignatiua nõ ꝑ ſe. et
iõ nõ ꝓpter ſe:ſed ꝓpter aliud deo placita erant.ſ.ꝓ illo
ſtatu.Fᷣm qð dicit aug.vt ſupꝛa habitum ⁊.ꝙ ſi ſpiritua
lia ſacrificia nollet illis ſacrificijs ſignari.nõ de bis ſa⸗
crificijs in lege veteri pᷣcepiſſet.i¶ Ad quartũ qð obijcit
ꝙ illa ſacrificia ex caritate fiebant. Oicedum ꝙ in ſacꝛi
ficijs exterioꝛibo duo erãt ↄſiderare.ipᷣam rem ſacrifica
tã cni nõ habet iungi caritas.et ex bac ꝑte non ẽ dicere
rõe caꝛitatis ipa ſacrificia accepta deo. et ſin hoc dicit᷑
Ro.iij. Ex oꝑibo legis nõ iuſlificabit᷑ oĩs caro coꝛã illo

Pꝛeterea.ipᷣam actõʒ ſacrificãtis ſacrificabant:⁊ huic

actõi põt ↄiungi caritas.quia ipᷣa actio põt elici ex ipa

caritate.vnde ᷣm banc pꝑtem pñt dici ipa ſacrificia ac⸗
cepta ðᷣo.et ſᷣm hoc intelligit᷑ auctoꝛitas bede.Juſticia

legis ſuo tempoꝛe cuſtiodita.non ſolum tempoꝛalia ſed

vitam conferebat eternam. ¶ Ad illuo vo quod obijci⸗

tur Exo. xx. Lotandum eſt ꝙ ante hominis lapſum ne

ceſſaria erant tmmodo ea que ᷣm dictamen ratõis ſunt

facienda homini. vt moꝛalia pꝛecepta. Poſt lapſum ðo

pꝛeter hoc neceſſarium erat vt liberationem ſuaʒ bomo

intelligeret ne deſperaret. vnde m hoc neceſſaria fuerft

ei duo genera pᷣceptoꝛum.quedam que eſſent pꝛecepta
vite agende.quedam que eſſent pꝛecepta liberatõnis ſi⸗
gnande. Pꝛecepta vo que ert vite agẽde ſunt moꝛalia
pꝛecepta.⁊ ſunt ad faciedum ſimpliciter. Pꝛecepta libe
ratõnis ſignande pꝛincipaliter erant ad intelligendum
liberationem futurã:ne de liberatõe deſperarent.ex cõ⸗
ſequenti vo ad faciendum.et hec fuerunt pꝛecepta de ſa
crificija. Unde ſicut in homine eſt duplex inſtinctiuum
ad deſiderium ſalutis. vnum in vi affectiua.aliud in vi
cognitiua.et ita in lege Exodi.xx. datum eſt dupler pꝛe
ceptum homini. Pꝛeceptum moꝛale ad excitandum af⸗
fectum ad faciendum ea que pertinent ad ſuaʒ ſalutem
ſimpliciter et õ̃m omne tempus.Et pꝛeceptum de ſacri⸗
ficijs ad excitandum intellectum ad intelligendam fu-

turam hominis liberationem pꝛincipaliter. Pꝛecepta

enim ſacrificioꝛum pꝛincipaliter data ſunt ad ſignan:
dum:ex conſequenti pᷣo ad faciendum. quia ſicut dicit
Auguſtinus.x.de ciuitate dei.Sacrificium viſibile in⸗
uiſibilis ſacrificij ſacramentum eſt.id ẽ ſacrum ſignum

——

GBeuns

, 9
*0 / H

„

1

„7 S, .0°
eoE ſy

1

„

eſt. ⁊ hoc modo fuerunt deo accepta vt dietum eſt. Ad
obiecta vo m auctoꝛitates in ꝑtem ↄtrariam patet re⸗
ſponſio.iã ; dicitur nõ vult ſacrificiũ pecoꝛis.ſi refe

ratur ad tempus gratie verum eſt ſimpliciter. Si vero

referat᷑ ad tẽpus figure veꝝ eſt qꝛ nõ vult ſacrificiũ ꝓpt

ſe b̊ ꝓpter aliud.vnde Augꝰ.x.de ci.dei. Abi ſcriptũ eſi

miſericoꝛdiam volo ⁊ nõ ſacrificiũ.nihil aliud qᷓᷓ ſacri⸗
ficium ſacrificio pᷣlatũ opoꝛtet intelligi.qm̃ illud qð ab
hominibo appellatur ſacrificiũ.ſignũ eſt veri ſacrificij.
Poꝛro miſericoꝛdia verũ ſacrificiũ eſt. Et ſimili modo
intelligitur auctoꝛitas ſᷣm pſal. in ſacrificijs ⁊c.vi
delicet qᷓtũ ad tẽpus gratie.vñ ſuꝑ illud pſal. Memoꝛ
ſit omnis ſacrificij tui.lo.ſacriſiciũ eccleſie puidebat
ꝓhᷣa ꝑ ſpm̃:que affert ſacrificiũ.non pecudũ:ſᷣ coꝛꝑis
et ſanguinis xpi. ⁊ holocauſtũ tuũ ⁊c. vbi intẽtio amoꝛe

ti tota incendit.q¶ Ad alias aũt oẽs auctoꝛitates ma⸗

nikeſta eſt reſponſio ꝑ diſtinctionem ſupꝛadictam.
Membrum tercium
Veritur poſtea vtrũ ſacrificia eſſent in ge
nere bona. Ad qð ſic arguit᷑. Sacrificare
ſacrificandũ eſt bonũ in genere.Sʒ ſacrifi
care pecus ᷣm inſtitutionẽ diuinã eſt ſa⸗

crificare ſacrificandũ:ꝗ ſacrificare aĩalia eſt bonũ ĩ ge⸗

nere.4. Itẽ bonũ in genere ẽ cũ actus debitus tranſit ſu
pꝛa debitã materiam: vt paſcere eſurientẽ. Cũ ergo de⸗
bita materia ſacrificioꝛũ fuerĩt animalia ꝓ tꝑe figure
ſacrificare vero erat actus debitus:igitur facriſicare a
nimalia eſt actus debitus tranſiens ſupᷣ debitã materi
am. ergo eſt bonuz in genere. Coõtra Eʒech. xx. Dedi
eis pᷣcepta nõ bona qð intelligit᷑ de pceptis ſacrificiorũ
Si nõ bona. ergo nec bona ĩ genere.qꝛ negat᷑ boĩtas ab

ſolute. ¶ Itẽ bonũ in genere nõ mutat᷑.qꝛ ſi aliꝗꝗ eſt bo⸗

num in genere ſempꝑ ẽ in genere bonũ.vt paſcere eſurien
tem ſem ꝑ eſt bonũ in genere. Cũ ergo ſacriſicare pecus
tꝑe gratie nõ ſit bonũ in genere:ergo nũqᷓ fuit bonũ ĩ ge
nere. Rñdeo eſt ↄſiderare pecus vt pecus:⁊ pecus vt
ſignũ.Si ↄſiderat᷑ pecus vt pecus:ſᷣm hoc nõ eſt mate⸗
ria debita ſacrificij.imo ſᷣm hoc dicit Nugꝰ.iuxta aucto
ritatẽ pſal.iõ vult deus ſacrificium trucidati pecotis
Et ſm hoc intelligitur auctoꝛitas ꝓphᷣe. Dedi eis pᷣce⸗
pta non bona. Si vero ↄſiderat᷑ vt ſignũ: ſᷣm hoc ꝓ tꝑe
ſignatõis ſeu figure pecus eſ debita materia ſacrificij.
Ad ſoluendũ ꝗᷓ obiecta diſtinguẽdũ bonũ ĩ genere du
pliciter: m ſtatũ ⁊ ſimpłr. Offerre ergo pecus vt ſignũ
bonũ ẽ in genere ſm ſiatum:quo eſt ſignandũ ⁊ figuran
dqum.nõ tñ ſimpłr:gꝗa non m ſtlatũ ceſſatõis figure.vñ
IYſicvrus ſuꝑ pᷣncipiũ Leu. Oiĩs bhoſtiaꝛũ diuerſitas xp̃i
hoſtiã pᷣfigurabat.vñ vᷣitate oblata:ceſſauit vmbꝛa veꝝ
ſacrificiũ pfigurãs. Et ex patet reſponſio ad obiecta.

Membrũ quartum

Oſtea q̃ritur vtrum ſacrificia ex lege na⸗
ture ſint offerẽda. Ad qð multa ſigna in⸗
ducunt᷑. Nã cũ ſtatim ĩ exoꝛdio mũdi ĩ pꝛi
. mis filijs Ade Caym ⁊ Abel legamꝰ ſa⸗
crificia Gñ.iiij.nec legamus ꝙ hoc fecerĩt ex iuſſiõe vel
ĩſpiratõe diuĩa vł ex diſciplina humana: videt᷑ ꝙ h̊ fece⸗
rũt dictãte natura. Itẽ aliud ſignũ ad idẽ ẽ.qꝛ ate diſci
plinã legis ſeu p̃ceptũ in ipᷣa lege naturali in tribus eta
tibus mũdi in eroꝛdio cuiuſlibet etatis legimus ſacriſi⸗
cia oblata a pr̃ibus:vt in pꝛima etate ab Abel Bñ.·iiij.
In ſcda etate a Noe Gñ. viij. ¶ Rec legit hoc feciſſe iuſſi⸗
one vel inſpiratõe diuina. Silxr in tercia etate ab Abꝛa
ham.xiij. Gen. vbi dicit᷑ ꝙ edificauit altare. et conſtat
ꝙ ad offerẽda ſacrificia nec legit᷑ hoc feciſſe iuſſione vel
inſpiratõe diuina. ¶ Itẽ tereiũ ſignũ ad idẽ eſt:qa non
ſolum ab Hebꝛeis ꝑ inſtructionẽ legis legimus ſacrifici
oꝛũ ritum oblatoꝛũ teo:łᷣ etiã a gentilibo ꝗbo nõ erat da
ta lex. ſicut patet YJob.j. vbi legitur Job obtuliſſe holo⸗

cauſta. 7 vltimo tres eins amici. Cum ergo apud oẽs

homines legamus ſacrificia:videtur relinqui ꝙ ſacriſi
cia erant dictante: natura non ex diſciplina dinina vel
bumana. Coõtra. Quod ẽ eſt de dictamine legis natu
re.eſt ſcriptũ ſeu ĩditum in coꝛde hominis ſicut dicitur
ad Ro.ij. Si gẽtes que legẽ non habẽt ea que legis ſũt
faciunt:ipᷣi ſibi ſunt lex:quia oſiendunt opus legis ſcri
ptum in cordibus ſuis. Cum ergo in coꝛde hominis nõ
ſit ſeriptũ ꝙ ſit ſacrificandũ animal:⁊ hoc animal plus
illud.relinquitur ꝙ ſacrificia nõ ſunt ex dictamine le
gis nature.¶ Ift᷑ ius naturale nõ mutat?᷑:pᷣ ſemꝑ idẽ eſi
ante legẽ. in lege.⁊ tꝑe gratie.Cũ ergo ſacrificia tꝑe gr̃e
mutata ſunt:reliꝗt᷑ ꝙ nõ ſunt de iure nature. Rñ o
cũ ſit duplex ſacrificiũ ſic diẽ Augꝰ.x. de ci.dei.viſibi⸗

le: 2 ĩuiſibile. VWiſibile ſacrificiũ qð fuit in pecoꝛibo:ſig⸗

„„.

nũ fnit ſacrificij iuiſibił.qdð oſiſtit in pure mẽtis et bone
voluntatis officijs. Dicendũ g. de dictamie legis na⸗
turał fuit ſimplr ⁊ pᷣm omne tp̃s oblatio ſacrificij ĩuiſi⸗
bilis. vt illud de q̊ dꝛ in pſal. Sacrificiũ deo ſpũs cõtri⸗

bulatꝰ 2 hmõi. De dictamiĩe vpᷣo nature nõ ſimplr h̊ vᷣm

qd.⁊ m ſtatũ nature poſt lapſũ expectãtis liberatõem
fuerũt ſacrificia viſibilia pecoꝝ.Vñ notãdũ:ꝙ poſt la⸗
pſũ hũane nature ſꝑ remãſit ĩ hoĩe aliqᷓ ſcĩtilla rois q̃ di
ctabat ꝙ ꝑ aliꝗd fieret ꝑatõ.⁊ ex H̊ ↄleq̃nti dictabat ꝗ⸗
faceret aliqd ĩ ſignũ reꝑatõis future. Querẽti igitur ſi⸗
gnũ acceſſit diuia illuiatio vt ſignũ liberatõis future fa
cẽt oblatio viſibilis ſacrificij.⁊ ita quodãmõ in genera
li de dictamiĩe nature erat oblatio viſibilis ſacrificij. In
ſpãli vᷣo illũinata rõ ↄferebat ſub q̃dã ſiłitudie ſigni ad
ſignatũ vltra hoc ꝙ dictauerat natura in generali ꝙ ali
qd erat dño offerendũ ĩ ſignũ. Addebat ꝗ rõ vt rõ.⁊ peꝛ
collatõem ĩuenit ꝙ offerenda erat ouis vel bos magis
ꝙᷓ alia ꝓpter qᷓnda ſimilititudieʒ boꝝ ad veꝝ ſacrificiũ

Et iteꝝ inueniebat rõ.ꝙ pla erãt offerẽda:vt ꝑplura ð

ſignaret ip̃am plenitudiem gr̃e redemptoꝛis.que qᷓuis
vna eſſet ſimplicitate eẽntie:multiplex tñ futura erat in
vᷣtute. Inde ẽ ꝙ ſic dic Iſidoꝛꝰ ſuꝑ pᷣncipiũ Leui.Xp̃c
in vitulo ꝗꝓpt virtutẽ crucis offerebat᷑. in agno ꝓpt ino
cẽtiã. In ariete ꝓpt᷑ pᷣncipatũ. In byrco ꝓpt ſilitudinẽ
carnis peccati. KRo.viij. In turture ⁊ colũba:ꝗa deus et
homo mediatoꝛ dei ⁊ hominũ.j.Thi.ij.ĩ duarũ ſbaruʒ

coniũctõe monſtrabat᷑. In ſimilagie ꝓpt᷑ conſꝑſionẽ cre

dẽtiũ ꝑ aquã baptiſmi collectã eccleſiã eẽ coꝛpꝰ xpᷣi oſtẽ
debat᷑. ¶ Ad illud ꝗ̊ qð pᷣmo obijcit᷑:ꝙ ð iure nature ñ
erat ꝙ offeret᷑ aĩal vel hoc plus qᷓ illud.ðdm ꝙ hoc non
dictabat natura niſi in generalitate illa.de ᷓ dicit. Au
gy. x. de ci.dei. Deo nos m virtutẽ que latria grece dici
tur.ſeu in quibuſcũqʒ ſacramentis ſeu in nobiſmetipſis
