dium inter illa.quia non eſt ibi acciꝑe ↄtinuũ:ſed magis
ſicui numeruʒ motus.

Mueſtõ. xxj. de cogniti

one gratic.

Elſtat poſt pᷣdicta

ad plenioꝛẽ intelligẽtia de cognitõe gẽe
inꝗrere.Et querũt᷑ tria. Pꝛĩo de ↄgni⸗
tione ĩ generali. Scðo de ↄgnitõe ĩ ſpã⸗
li. Lercõ de ↄgnitõe in ꝑticulari.Plu⸗
ribus em̃ modis nõ eſt rem cognoſceꝛe.

Membꝛũ pꝛmũ.

D pmũ ſic. Aĩa q̃ſdã res q̃ extra ſe ſt co⸗

gnoſcit.⁊ G̊ ꝑ ſiłlitudies reꝝ.q̃ſdã at᷑ ↄgno⸗
ſcit ĩ ſe:⁊ illas ꝑ ſeipᷣaʒ ↄgnoſcit.Certiꝰat
coõꝗſcit aĩa ea q̃ coqſcit ſeip̃a: qᷓ ea q̃ ↄgno/
ſcit ꝑ alið.Cũ igit᷑ ga fit eoꝝ q̃ nata ſũt eſſe ĩ aĩa: ptʒ q;
aia nihil certiꝰcogſcit qᷓ; gaʒ.̊ gra ẽ cogſcibilis ſimplꝛ.
4Cõtra.Si gẽa nõ cogſcit᷑ viſiõe coꝛꝑali nec imagĩaria
cosgſeit᷑ tercõ genẽ viſiõis q̃ ẽ ĩtellectualis.ſᷣ hac viſiõe
coqſcit᷑ res ꝑ ſeipᷣaʒ apud aĩaʒ ⁊ nõ ꝑ ſilitudinẽ aliaʒ ab

ip̃a:q̊ gra ñ cogſcit᷑ ab aliqͥ ꝗ ẽ ĩ pcto moꝛtali.cũ ip̃a res

gie nõ ſit apud aĩaʒ illiꝰ.Si g& ea qꝗᷓ cognoſcũt᷑ ſm rõneʒ

diffinitõis ſimpłꝛ cogſcũt᷑ ab oĩbo ſeu exrñtibo ĩ pcẽo moꝛ
tali:ſeu nõ.ᷓ gůa nõ cogᷣſcit᷑ ꝑ rõnẽ diffinuõis.⸗. Itẽ ꝓO
hã.iij. Spũs vbi vult ſpiꝛat:⁊ vocẽ eiꝰaudis:ł̊ neſcis vñ
veniat aut q̊ͥ vadat. Sʒ nihil aliud ẽ ſpiratõ ſpũs qᷓ; gR a

que a ſpũſcto ſpirat᷑ ĩ nobis.ſᷣ̊ neſcimꝰ vñ veĩat aut qͥ va

at ſpiratõ ſctiſpũs.̊ non ẽ cogᷣſcibilis ſpiratõ ſpũſſcti

ab hñte ipᷣaʒ.̊ gr̃a nõ ẽ cogſcibilis ab eo ꝗ hʒ ipᷣaʒ.eꝛgo
miltomagis nec ab illo ꝗ nõ hʒ ipᷣaʒ.ꝭ̊ a nullo ẽ cegſcibi⸗

lis. Soł.dðm ꝙ duplex ẽ ſcire.ſ.ſcire ĩ vli.⁊ ſcire ĩ ꝑ

culari ſeu ĩ rõe ꝓpꝛia.Dicẽdũ ᷓ ꝙ ↄtigit ſcire gam ĩ vli:
iõ cũ eẽ ĩ vli ſit eẽ diffinitiuũ.pt h̊ ẽ cogſcere gẽaʒ ſᷣim
Hiſfinitõeʒz ꝗd ſit.⁊ appello ſcire in vłi:ſic aligs põt ſcire
oẽm mula eẽ ſierilẽ:⁊ tñ dubitabit de hac mula.⁊ appel⸗
lo ĩ vłi ſcire gẽaʒ ꝙ aliꝗs ſciat ĩ vli ꝗð ẽ ga. ſcire ĩ ꝑticu
lari ⁊ ĩ rõe Ipꝛia ꝙ aligꝗs ſciat ſe habẽ Faz hm rõez gẽe.
ſ Hͥ mõ nõ pt ſciri:ſ pᷣmo mõ.q Ad illð qð obijcit᷑.ꝙ ni⸗
hil certiꝰcoqſcit aĩa ꝙᷓ ea q ſũt ĩ ia. dicẽdũ ꝙ h̊ ĩtelligit
te ülis q̃ ſũt apud aiam:ſi ſint ſcibilia ĩ ꝑticulari ſen in
rõe ꝓpꝛia ab aĩa.⁊ nõ de illis q̃ ſũt ſcibilia in vłi in diſ⸗
finitõeʒ.¶ Ad rões ĩ opoſitũ:⁊ pᷣmo ad pᷣm.dicẽdũ ꝙ;
ille ꝗ ẽ ĩ moꝛtali hʒ ſciaz ĩ vli de Ga ꝗd ſit:⁊ nõ ĩ ꝑticula⸗
ri nec ĩ rõe ꝓpꝛia.qꝛ ꝗlibet ſen bonꝰſeu malꝰa creatõe hʒ
indità rõeʒ boni? veri.Fᷣm ꝙ dic aug.⁊ Moe. Sicut gi
notõe pᷣncipioꝝ veri ẽ notio ↄcluſionũ ĩ vli:ita ĩ notõne
boni nobis ĩ vli imp̃ᷣſſa ẽ notio ge ĩ vłi.⁊ ex illa notione
boni poſſumꝰſcire ꝗd ẽ gꝛa ĩ vli · ſ. ꝙ ipᷣa eſt velut quedã
qualitas in anima. Cum em̃ gratia ſit bonũ ⁊ babeamꝰ
notionem boni in vniuerſali nobis imp̃ſſam:ex illa poſ⸗/
ſumus arguere gratiam eſſe.ſed bec erit notio in vniueꝛ
ſali:nõ in ratione ꝓpꝛia.⁊ ſic ex notione boni erit diffini
re gratiã in vniuerſali 2 cognoſcere.⸗ Ad ſcðᷣm dicẽdũ
ꝙ illa auctoꝛitas intelligit᷑ de ſpiratõe gẽe in ꝑticulari:
ſicut de ga que infoꝛmat aĩazʒ alicuiꝰſancti hoĩs.qꝛ ne⸗
ſcit vnde veniat.aut quo vadat.vnde nõ cognoſcit eaʒ in
ſe. Et ita illa auctoꝛitas excludit noticiã in ſe in particu
lari:⁊ non in vniuerſali.

Vllembꝛũ ſecundũ

Onſequẽter q̃rit᷑ ð ↄgnitõe gꝛe ĩ ſpali.Ad
qð ſic.Oppoſitoꝝ eadẽ eſt ſcia.Cũ g̊ gr̃a ⁊
petm ſint oꝓpoſita:eadeʒ ẽ eoꝝ ſcĩa.ꝗ̊ cum

petm ſciat᷑ ĩ rõe ꝓpꝛia:pʒ ꝙ gꝛa ſcibilis ẽ ĩ

rõe ꝓpꝛia.¶ Itẽ veriꝰcoãſcit᷑ lux qᷓ tenebꝛa:qꝛ lux ẽ pᷣnci

piũ ↄgnitõis ſui ⁊ tenebꝛe.vñ maifeſtat ſe ⁊ tenebra. Bg
tia ẽ vt lux:ſicui dic Joh̊.dam.pctᷣm tenebꝛa. veriꝰ co⸗/

gnoſcit gĩa qᷓ pctm. Si ᷓ petm cognoſcit᷑ in rõne ꝓpꝛia:
multoſoꝛtiꝰ gẽa.4¶ Itẽ veriꝰcognoſcit᷑ rectitudo qᷓ obli
quitas.quia non cognoſcit᷑ obliquitas nec manifeſtat᷑ ni
ſi ꝑ rectitudinẽ:vt obliquuʒ eſt qð deficit a rectitudine.
S gẽa eſt rectitudo:pcĩm obliquitas.ꝭ veriꝰ cognoſci⸗

—— —

— —./ 7 ——

*

e
i
5

*
10
i
1o⸗

— — s ——. — —

tur gra qᷓ pcẽm. Si pctm cognoſcit᷑ in ꝓgria rõne:mul
tomagis ⁊ gra.q Con tra. Job.ix. Si venerit ad me nõ
videbo eũ.ſi abierit nõ intelligã. Sed aduẽtꝰ dei ad ani
mã eſt ꝑ graz. receſſus vo dei ab aĩa eſi ꝑ pcm. Si nõ
intelligit᷑ ſuũ venire nec ſuũ recedere:ꝗ̊ nec grĩa intelligi
tur nec pctm. gra nõ eſt cognoſcibilis in ꝓpꝛis ratone.
Ad pꝛimũ dom.ꝙ cognito in pꝛopꝛia rone pot dupkꝛ
eſſe. quia vel in ꝓpꝛia ratõne ſpẽi vel ſingularis.Pꝛimo
modo cognoſcibilis eſt gra ĩ ꝓpꝛia rõne ſicut petm. ꝙ⸗
tum ad hoc eoꝝ eadẽ eſi diſciplina.ᷣ nõ in rõne ſingula
ris ſicut videbit᷑. ¶ Ad ſcvᷣm ⁊ terciũ dᷣm· ꝙ eſt cogni⸗
tio rectitudis in rõne ſpẽi: vel ſingularis.Pꝛimo modo
veriꝰcognoſcit᷑ rectitudo qᷓ obliquitas.⁊ lux ꝙᷓ tenebꝛa.
7 gra ꝙᷓ pcrm.⁊ ſanitas qᷓ; infirmitas.vnde medic pra⸗
tionẽ medicine vniuerſaleʒ certiꝰ cognoſcit ſanitatem qꝙ;
egritudinẽ.quia nõ cognoſcit hoc mõ egritudinẽ:niſi qꝛ
eſt defectꝰ ſanitatis.hoc em̃ modo pꝛiuatio cognoſcit ꝑ
ha bitum:quia cognitõ in ſpecie eſt cognitio diffinitiua.
Pꝛiuatio aũt diffinit᷑ ꝑ habitũ. Cognitõne vᷣo ꝑticulari
ſic certiꝰcognoſcit᷑ pꝛiuatio qᷓ; habitus.vt obliquũ ꝙᷓ re⸗
ctum: ⁊ ſic de alijs.quia plura requirũt᷑ ad cognitõeʒ ha
bitus ꝙᷓ pꝛiuatõis in ſui cognitõne ꝑticulari.vnde medi
cus certiꝰcognoſcẽt egritudinẽ in ꝑticulari qᷓ ſanitateʒ.
quia ad cognitõem ſanitatis in ꝑticulari vel ad ſanitatẽ
in vłi requirũt᷑ multe adequatões.ſ.in ſpiritibo.ĩ bumo
ribo. in mẽbꝛis.⁊ niſi ſit oimoda adequatio nõ erit ſani⸗
tas. Egritudo aũt dicit᷑ ꝑ defectũ ab aliqua iſtaꝝ adeq̃⸗
tionũ quecũq; ſit illa.hoc aũt certiꝰcognoſcit᷑ qꝙᷓ adequa
tio oĩmoda.Silꝛ ad hoc ꝙ ſit rectitudo:opoꝛtet ꝙ omes
ꝑtes magnitudis adequant᷑ pᷣncipio ⁊ fini.vnde rectuʒ ẽ
cuiꝰꝑtes medie nõ exeũt ab extremis. Obliquitas aũt ẽ
ꝑ exiuũ vniꝰſolius ꝑtis.Exitꝰaũt iſtiꝰꝑtis certiꝰ cogno⸗
ſcit᷑ ⁊ videt᷑ ꝙᷓ oimoda adequatõ omniũ ꝑtium.ſilłꝛ eſt
pcx?᷑o 1 gra. quia plura requirunt᷑ ad gẽam qᷓ ad pctm.⸗
ideo certiꝰcognolcit᷑ pctm in ꝑticulari qᷓ; gr̃a.ſᷣ econuer
ſo in vli.q] Uo ratõeʒ in oꝓpoſitũ dicẽduzʒ.ꝙ non vult di
cere beatꝰ Job ꝙ pctm ⁊ gra nõ cognoſcãt᷑.ſ vult dicere
ꝙ ſi deꝰ accedat ad aĩam vel recedat ab ipᷣa oĩno non ſe⸗
quit᷑ neceſſario ꝙ videat᷑.quia põt eſſe ꝙ veniat: homo
tamen neſciet:ſicut in paruulis.⁊ multis etiam claudit
dñs cognitõeʒ huiꝰad remouendã pᷣſumptõeʒ ab ip̃is.2
vt excitet eos ad timoꝛem. L

Al embꝛü teꝛcin
Verit᷑ ↄſequẽter vtꝝ gr̃a ſit cognoſcibilis
in ꝑticulari.⁊ partit᷑ iſta queſtio. Pꝛimo
em̃ querit᷑ vtꝝ aliquis poſſit cognoſcere ꝑ
ſciam ſe habẽ gram. Scðdo vtꝝ ꝑ exꝑimẽ⸗
tũ poſſit ↄgnoſcẽ. Tercõ vtꝝ ꝑ reuelatõeʒ.

Articulus pꝛimus

D pꝛimũ ſic.j.coꝛin.iiij.dicit apłs.Nihil mi
hi ↄſciꝰſum K nõ in hoc iuſtificatꝰ ſum.ꝗᷓ licet
ſe ſciret apłus nõ eſſe ↄſciũ:nõ tñ ſciebat ſe eẽ
iuſtificatũ.ꝗᷓ neſciebat vtꝝ eſſet in ſtatu gre.q̊ multoma
gis nec alius ſcit.¶ Item in Eccs.ix.Nemo ſcit vtꝝ ſit
dign?amoꝛe vel odio. Dignꝰ eſt amoꝛe qui eſt in gra.di⸗
gnus ?ẽ odio qui ẽ in pctᷣo.q̊ nemo ſcit ſiẽ in gra vel ĩ pec
cato.4l Item. j. Joh.j. Si dixerimꝰ ꝙ per̃m nõ habemꝰ
noſipᷣos ſeducimꝰ veritas in nohis nõ eſt.Si & nullus
põt dicere ſe nõ eſſe in pcto:nullꝰpõt dicere ſe eſſe ĩ gr̃a.
Snec ſcire.¶ Item puer.xx. Quis põt dicere mũdum eſt
coꝛ meũ.purꝰſum a pcto.quaſi dicat nullus.Sʒ gr̃a nõ
eſt ſine mũdicia coꝛdis. nullus põt ſcire ſe babere gẽaʒ
Item gra dicit᷑ eo ꝙ facit nos gratos deo. Sʒ eſſe gra
tum deo eſt acceptũ deo eſſe. in rõne gr̃e ponit᷑ accepta
tio in deo. Sʒ hec acceptatõ eſt placitũ volũtatis diuĩe.
Seo nullꝰpõt ſcire placitũ volũtatis diuine.q̊ nullꝰpõt
ſcire grẽam ſe babere. Ad oppoſitũ.augu. in li.d tri⸗
nitate.Qemo dicat.nõ nouit qð diligat.NMagis em̃ no

lexr.

nit dilectionem qua diligit:qᷓ; fratrẽ quẽ diligit.̊ ſi ali
quis cognoſcit fratrẽ quem diligit certitudinaliter.ſiłr
cognoſcit dilectionẽ ſuam certitudinaliter. Sed dilectõ
illa eſt ex gra:quia eſt caritas.ergo aliquis ↄgnoſcit cer
titudinaliter gram ſuam in ſe.Explanat autẽ aug.illuo
ibidẽ dicens. Illud eſt anime notiꝰ qð eſt ei pnñtiꝰ.Sed
dilectio qua diligit fratrẽ eſt ei p̃ᷣſentioꝛ q; frater quẽ di⸗
ligit.quia illa dilectio ſᷣm ſuam eſſentiã eſt in aia: frater
aut nõ.ergo certius cognoſcit᷑ illa dilectio ab aĩa qꝙᷓ; fra⸗
ter. ergo gra ex qua eſt illa dilectio.i¶ Item duplex ẽ de⸗
monſtratio.quia ẽ:⁊ ꝓpter quid. Demõſtratio ꝓpter gd
eſi ꝑ cauſain. demõſtratio quia eſt ꝑ effectũ ꝓximũ ⁊ ime
diatũ:ſicut ꝑ lac in muliere cognoſcit᷑ ↄceptus.ſ.ꝙ ipſa
ↄceꝑit.tanqᷓ ꝑ effectũ ꝓximũ ⁊ imediatũ.ſi &̊ effectꝰ ꝓxi⸗
mus ⁊ ĩmediatꝰ gr̃e ſcit᷑ ab habente ipᷣm certitudinalit᷑
ptʒz ꝙ gra ſci᷑ demonſtratiue ꝑ effectũ ab habente ipam
gr am certitudinaliter. NQinoꝛ ptʒ.ad MRo.v. Juſtificati
ꝑ fidem pacẽ habeamꝰad deũ. Conſiat aũt ꝙ iuſtiſicatio
iſta eſt ꝑ gram. ⁊ effectus eſt pax: quia par eſt recõcilia.
tio ad xu.vnde dicit ibi glo. Paceʒ cum deo habet qui
mdatis eius non reliſtit. Sʒ hoc põt aliquis certitudi
naliter ſcire.ſ.ꝙ non reſiſtat madatis dei.ergo põt certi
tudinaliter ſcire ſe habere pacẽ.ergo ⁊ ſe babere gram.
cum pax ſit ꝓpꝛius effectꝰgꝛe.¶ Item lux certitudinalit
manifeſtat ſe ⁊ alia. Si ergo gꝛa lur eſt. manifeſtat ſe ⁊
alia certitudinaliter: ſicut patet in illo cui dñs dat ma⸗
nifeſtationẽ ſuoꝝ ſecretoꝝ:ſicut ꝑ ꝓghetiã.ꝙ̊ ga maxĩe
certitudinaliter manifeſlat ſe in eo in quo eſt. certitu⸗
dinaliter cognoſcibilis ẽ ab eo qui bʒ ipam.⸗! Stẽ aug.
in li.de videndo deo. Qui habʒ ſidẽ videt eam in ſe. Si
ſunt ſimilis rõnis fides ⁊ gr̃a in ſciendo.ſ.vt ſciãt᷑:ſed
ides certitudinalit᷑ ſcit᷑ ab habẽte ip̃am.̊ Ga. Sob.
SPlures ſunt opiniones circa iſtã queſtionẽ.Dꝛima opi

nio eſt ꝙ aliquis põt ſcire ꝑ ſciam ſe non eſſe in gratia.
ſicut ille qui eſt ↄſcius ſibi de peccato moꝛtali.talis bene
habet ↄſciam:ꝙ non ſit in gꝛa:cum ſit in moꝛtali. Item
aliquis poteſt du bitare ſe eſſe in ga. ſicut ille qui habet
ratones eque foꝛtes ad hoc ꝙ ſit ⁊ ꝙ non ſit in ga. ſicut
quãdo videt ſe eẽ tepidũ amado deũ ⁊ nõ habere affectũ
oꝛandi.⁊ ex oꝓpoſito videt ꝙ nullam habet voluntatem
peccandi:nec vllo modo peccaret.talis dubitat ſe eſſe in
gratia:cum habeat rationes eque foꝛtes ad hoc ⁊ ad ſu
um oppoſitum. quia dubitatio eſt vacillatio intellectus
inter vtrãq; partem ↄtradictionis. Item aliquis poteſt
opinari ſe eſſe in gẽa.ſicut ille qui babet ratõnes ad hoc
ad ſuũ oꝓpoſitum: tñ foꝛtioꝛes habet rõnes ad h̊ qᷓ ao

ſuũ oppoſitum. ſicut quãdo in vna parte videt ſe feruẽtẽ

in amoꝛe dei:⁊ lugentẽ ꝓ peccatis.ex oꝑpoſito ſentit re⸗
bellionem carnis ⁊ fragilitatem. Qam opinio eſt acce/⸗
ptatio vnius partis ↄtradictõnis cum foꝛmidine alteri⸗
us. Item poteſt aliquis ſcire exꝑimẽtaliter ſe eſſe in gẽa
ſicut ille qui ſentit dulcedinẽ diuine bonitatis in oꝛone.
2 guſtat qᷓ; ſuauis eſt dñs. Item vlterius dicunt ꝙ aliꝗs
poteſt habere ſciam ꝙ iple ſit in gꝛa. ſicut eſt in illis qui
ita ſunt donati deo?⁊ perſecti:ꝙ iam non habent rebelli
onem fomitis:ſed habent plenam pacem ſpũs ⁊ ſentiũt
ↄcupiſcẽtias carnis in ſe ↄſopitas.⁊ ſentiunt ſe oĩno ele

uatos in diuina otemplatõe. ſicut fuit beata Adagdale

na Paul?qui ait ad Ro.viij. Quis ſeꝑabit nos a ca⸗
ritate xp̃i.⁊ dicit ipe.Certꝰem ſuʒ ꝙ neq; moꝛs neq;ʒ vi⸗
ta ⁊c.poterit nos ſeparare a caritate xpᷣi ſeu dei.¶ Alit᷑
põt dici ꝙ in aĩa ẽ duplex ſcĩa.ſ.ſcia cognitiua ⁊ ſciẽtia
affectiua. Scientia ergo cognitiua ſeu ſpeculatiua non
põt aliquis ſcire gam certitudinaliter in ſe.hec em̃ ſcĩa
eſt ꝑ cauſaʒ rei vel ꝑ rõnẽ rei:vel etiã ꝑ effectũ. Sʒ cã g⸗
tie nõ cadit ſub cognitione noſtra.ſilꝛ nec eiꝰ effectus vt
videbit. Silꝛ ga m rõnẽ gꝛe dicit ↄꝑatõnẽ ad accepta
tionem dei.vnde ponit ipᷣ̃am acceptationẽ in deo.h̊ autẽ
modo non poteſt cognoſci a nobis.i ideo non cognoſcit
ſcientia ſpeculatiua certitudinaliter. poteſt tñ ſciri ab

aliquo ſcia a ffectina.hec em̃ ẽ ꝑ exꝑientiã rei in affecm.
vnde hec ſcia ẽ de re ꝑ rem ⁊ nõ m rõeʒ vel ↄꝑatõeʒ quã
ha beat ad aliud.res aũt gr̃e põt ſentiri ĩ affectu. vñ res
gre faeit ſe notã in affectu:ſicut dulcedo ĩ guſtu.¶ Aliteꝛ
aũt dicũt ꝙ duplex ẽ cognitõ. Quedã ẽ cognitõ ꝑ ſciam
2 hec ẽ ꝑ mediũ infallibile.Et ẽ cognitõ ꝑ exꝑimentuʒ 2
bec ẽ ꝑ mediũ fallibile.ñ hec cognitio ẽ ꝑſigna.Et ꝓ⸗
pter h̊ recte dic Iꝓpocras ꝑ exꝑimentũ fallax. Dicenduzʒ
ergo ꝙ ſciẽtia exꝑimentali põt aliquis ſe ſcire eſſe in gꝛa
tia. ſeo ſcia que eſt ꝑ mediuʒ infallibile nõ põt aliquis hᷣ
ſcire ꝙ ſit in gra:niſi ſciat ex reuelatõe a cauſa buiꝰ c.qꝛ
quedaʒ ſunt foꝛme in aia que ſunt abſolute: ſicut ſcia in
cdia. cogitatio.odiũ. dilectio.2 ſi dicant reſpeciũ aliquẽ.
illud tamẽ ad qð dicunt reſpectũ cadit ſub cognitõe aĩe
Eſt alia foꝛma in aia que ẽ reſpectiua:que dic reſpectu
ad aliquid qð nõ eſi ſubiectum cognitõni aĩe:nec pote
cognoſci ab aĩa ⁊ hmõi eſt gia.quia gẽa dicit reſpectum
ad acceptatõem dei.vnde ponit acceptatõeʒ in teo.quia
gꝛa facit acceptũ deo.Dico ꝙ fſoꝛmas pꝛimo modo di
ctas habet aĩa apuo ſe.⁊ illas cognoſcit ꝑ certã ſciam:
nec aliquid aliud certiꝰcognoſcit qꝙᷓ illas.vnde aĩa nibil
certiꝰcognoſcit qᷓ; ſuã ſciam.qᷓᷓ ſuũ odiũ.qᷓ ſuã dilectõeʒ
quia iſias habet penes ſe.⁊ ſic ↄnotant reſpectũ: hoc eſt
ad tale qð certitudialiter cadit ſub cognitõe aie. Sʒ qꝛ
gra eſt foꝛma reſpectiua que dicit ↄparatõeʒ ad aliquid
qð non põt ſciri ab bũana ſcia certitudinaliter: qꝛ dicit
reſpectũ ad cũ ⁊ ad acceptatõem in ipᷣo:quia nõ poteſt
ſciri niſi ꝑ reuelationẽ.ideo ges ꝑ ſciam que eſt ꝑ mediũ
infallibile ſciri nõ põt.¶ Scòm hoc ad pꝛimũ in ↄtrari⸗
um dicendũ ⁊ ↄcedendũ.quia dilectio qua frater diligi⸗
tur certius cognoſcit ꝙᷓ frater: tamẽ nõ eſt ſic de gratia.
quia cũ dico dilectionẽ dico foꝛmã abſolutã apud aĩam.
aut ſi ↄnotet reſpectũ.hoc ẽ ad aliquid qð certitudinali
ter cadit ſub cognitõe noſtra.ſ.frater. Sed cũ dico gra⸗
tiam in ratõe gꝛe:dico foꝛmã in ↄparatõe ad diuinaʒ ac
ceptionẽ que nõ eſt ſubiecta ſcĩe noſtre.q¶ Ad aliud dicẽ
dum ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ fides dicit foꝛmã abſolutã in aĩa
qua aia aſſentit deũ eſſe ⁊ trinitatẽ.ſᷣ̊ gẽa dicit ↄparatõ/
nem ad acceptõeʒ que nõ ẽ ſubiecta ſeie.¶ Ad terciũ di⸗
cendũ ꝙ in demõſtratõe nõ ſuſficit ſcire mediũ:ſᷣ mediuʒ
in ratõe medij.vnde nõ eſt demõſtratius ſciĩa niſi ſciatur
cauſa ĩ ratõe cauſe.⁊ effectꝰin ratõe effectꝰ.vñ nõ ſequit
ſcio cãm.ꝗ ſcio effectũ.demõſtratiue dico niſi ſeiam cãm
⁊ qm̃ eſt ca. Sitꝛ ecõuerſo ĩ demõſtratõe:qꝛ nõ ſequitur
demõſtratiue. Scio effectum. ꝗ̊ ſcio cauſaʒ niſi addat᷑.⁊
qm̃ effectꝰeſt vt dicat᷑. Scio eſſcti inq;tum effectꝰ eſt. eꝛ⸗
go ſcio cauſam. Licet ꝗ̊ pax ſit effectꝰgratie.⁊ aliꝗs poſ
ſet ſcire pacem in ſe:nõ tamẽ poteſt ſcire ꝙ pax illa ſit ef⸗
ſectus g?e. quia hoc nõ poteſt ſciri ꝙ paxr illa ſit ex gꝛa.
4l Ab alið dicenduʒ. ꝙ; lux manifeſiat ſe eſſe in omnibo
vel oia eſſe in luce quibo ſe manifeſtat.qꝛ lux mamifeſtat
ſe ⁊ exñti ĩ luce ⁊ ĩ tenebꝛis.nõ tamẽ manikeſiat ſe ita ꝗq;
ille qui videt lucẽ ſit in luce:quia ſic exiſtens in tenebꝛis
eſſet in luce.⁊ ꝓpter h̊ ſicut nõ ſequit᷑.lux manifeſtat ſe. G
eſt in illo cui ſe manifeſtat.ſilꝛ nõ ſequit᷑.gratia manife⸗
ſtat ſe iſti: & iſte eſt in ga.⁊ ideo aliquis non põt ſe ſcire
habere gratiaʒ certitudinalit. licet gratia manikeſtet ſe
ipi .vel põt dici ꝙ ⁊ ſi gratia mamfeſiet ſe aliquo effectu
tñ ↄgnoſcẽs effectũ illu nõ ↄgnoſcit illũ.vt ẽ e ffectꝰ gꝛe.ſ.
gratũfaciẽtis.⁊ ita ꝑ h̊ nõ cognoſcit᷑ gꝛa in illo.

Articulus ſecundus

DOnſequẽter querit᷑ vtꝝ aliquis poſſit ſeire ſe
ha beꝛe gratiã ꝑ expimentũ.⁊ fuerũt qui dixe
runt ꝙ ſic.⁊ ꝙ exꝑimẽta ſunt iſla.ioeũditas
ↄſcie.bonũ deſideriũ.feruoꝛ ad bona oꝑa.Sed in paga
no vel ĩ infideli pñt eſſe oĩa iſta ſicut in xpiano:qꝛ paga⸗
nus iuxrta erroꝛẽ ſnũ poteſt babere iocunditatẽ iuſticie.
⁊ bonũ deſideriũ ⁊c. Sed ꝑ iſta nõ ꝓbat᷑ in pagano co⸗
gnitio gratie in ipᷣo. relinquit᷑ ꝙ ꝑ iſta nõ põt baberi

certum expimentuʒ de gratia txi.ꝭ̊ nõ cognoſcit ꝑ exꝑi⸗
mentũ.¶ Itẽ omne expimentũ qð pot habere xp̃ian? de
gratia dei: põt habere hereticꝰ. q; aſſignet illud ſignum
in quo xpᷣianꝰ habet er ꝑimentũ ꝙ gꝛa ſit in ipoꝛillud eſi
qð Yoh dicit in.j.cano.iij. c. Si coꝛ noſtrũ nõ rep̃bede-
rit nos.fiduciã ha bemꝰad deũ.vnde ills põt eẽ expimẽ⸗
tum ſancti viri ad h̊ ꝙ habeat Gaʒ. Sed illud põt habẽ
hereticꝰ in ſe:ꝙ nõ remoꝛdeat eũ ↄſcia in ipa. nec bʒ repᷣ⸗
benſionẽ coꝛdis. Ad oppoſitum. Apoc.ij. Cicẽti dabo
mang abſcõditũ ⁊ calculũ ⁊c. qð nemo nouit niſi qui ac
cipit. Precibil not. Se mana abſconditũ ibi ⁊ cal
culũ nõ ſolũ accipit᷑ de ꝑceptõe dinine dulcedio ꝑ gloꝛiã
in patꝛia:ᷣ etiã ꝓ gam in via.ſᷣ qui accipit nouit:ᷓ qui
accipit diuinã dulcedinẽ ꝑ gẽaʒ nouit.qᷓ nouit ſe hbabere
gratiã ꝑ illã tanqᷓ ꝑ exꝑimentũ certũ.i Iteʒ guſtꝰbene
diſpoſitꝰnõ põt neſcire dulcedinẽ ſibi ↄiunctã. gᷓ anima
bene diſpoſita nõ poteſt nõ ſentire diuinã dulcedinẽ ſibi
ↄiunctã. Sed ſenſus diuine dulcedinis eſt ꝑgratiã. eꝛgo
anima bene diſpoſita nõ poteſt ignoꝛaꝛe quin habeat g⸗
tiam. gratia cognoſcit᷑ ꝑ erꝑimentũ ſicut ꝑ ſenſuʒ diui
ne dulcedinis. 4 Item. ij. ad Coꝛin. vlt. An non cogno⸗
ſcitis voſmetip̃os.quia xpᷣe in vobis eſt: niſi foꝛte repꝛo⸗
bi eſtis.hoc dicit apłus Coꝛinthis.ᷓ aliquis nili ſit re⸗
pꝛobus cognoſcit ꝙ in ipo eſt xp̃e. Sed ſi hoc: recte co⸗
gnoſcit ꝙ habet gratia: quia xpe non eſt in nobis: niſi ꝑ
gratiã. habet erx ꝑimentuʒ ꝙ gratia ſit in iſß=o. Sol.

Roncedenduʒ ꝙ ꝑ ſciam expimentalẽ poſſumſcire noo
habere gratiã. Que aũt ſint illa erxꝑimets quibo hõ pot

ſcire ſe habere gratiã. habemꝰin illo pᷣs.Cum inuoca.ex
au.mẽe de.⁊c̃.vbi fit queſtio.ibi.Moulti dicũt ꝗs oſtẽdit
nobis bona.i.hoĩes querũt a fidelibo: vnde certi ſunt ꝙ
ſint accepti deo ex bonis que faciũt.⁊ ꝓpbeta reſponden
do colligit tria:ex quibo colligit᷑ expimentuʒ ꝑ qð ſciunt

ꝙ ſunt accepti:⁊ ꝙ babẽt gratiã. Pꝛimũ ẽ cũ dic.Signa

tum eſt lumẽ ⁊c. Scdm dediſti leticiã ĩ coꝛde meo. Ter
ciuʒ. In pace ĩ idipᷣm doꝛmia ? re.Hec ſũt tria ex quibo
colligit᷑ ex ꝑimẽtũ ꝑ qð aia ſancta erpimẽtalit cognoſcit
ſe babẽ gẽaʒ.ſ.lumẽ. leticia.⁊ pax. Lumẽ apud vim ra⸗
tionalẽ. Pax ẽ apud iraſcibile.Leticia ẽ apud ↄcupilſci⸗

bilẽ. OQñ em iſta tria ſũt ĩ aia ſancta fm illas tres vires
vere certũ erꝑimẽtũ eſt ꝙ aĩa habeat gꝛaʒ. 7 bñ dico ve⸗

re:qꝛ ꝑ ̊ differt aia ſancta ab aĩa heretica. qꝛ aĩa ſancta
habet iſta vera qn bʒ gea ʒ. aia heretica no. vñ nũqᷓ; bʒ
verũ lumẽ in rõnali.nec verã pacẽ in iraicibili:nec verã
leticiã in ↄcupiſcibili.ſicut hʒ aia xpᷣiana ꝑfecta:que bʒ
lumẽ veritatis radiãtis ſuꝑ vim rõnalem. in qͥ mirabili
ter delectat᷑ ratio.Aia vo pagani ⁊ heretici ⁊ cuiuſlibet
infidelis nõ hbʒ lumẽ niſi ſophiſticũ:ſicut ẽ lumẽ in ſom⸗/

niando. Siłꝛ nõ hʒ verã leticiaʒ in coꝛde.qꝛ ſic dic apłs

j.ad Thi.iiij. Oẽs habẽt cauteriatã ↄſciam. Sitꝛ nec ve
ram pacẽ habẽt in iraſcibili.qꝛ ſicut habet᷑ Jſa.lvj. Im
pijs nõ eſt pax. vnde ſicut in paralitico videmꝙ in ipſo
eſt infirmitas:nec tñ eſt ſenſus doloꝛis licet in ipo ſit ma
teria doloꝛis. In ſano aũt nõ eſt materia doloꝛis nec ſen
ſus doloꝛis. In egro aũt nõ paralitico eſt materia dolo⸗

ris ⁊ ſenſus doloꝛis.Silꝛ aĩa infidelis habet materiam

doloꝛis non tñ ſentit doloꝛẽ:vnde eſt velut paraliticꝰ. In
aĩa vo fideli ſana.i.ſancta ⁊ ꝑfecta nõ eſi ſenſus doloꝛis
nec materia doloꝛis. In anima vᷣo fideli egra.ſ.per pec⸗
catum eſt materia doloꝛis:⁊ ſenſus doloꝛis:ſicut dic au⸗
guſ. Aelioꝛ eſt natura que eſt cum ſenſu doloꝛis qᷓ; que
eſt ſine ſenſu oloꝛis.⁊ hoc ſuple qn habet materiã do⸗
loꝛis.⁊. ꝓpter hoc ſi pax ſit in infideli vel in heretico:hoc
nõ eſt niſi ſicut quies in paralitico: que nõ eſt ibi vere ſᷣ

dloꝛ ibi eſt. licet nõ ſentiat. Et ꝑ hoc ptz ſolutõ ad ra
tionẽ pᷣmã qꝛ tãtũ differt iocũditas aie ifidelis a iocũdi

tate alie fidelis: quãtũ niſtat iocũditas fantaſie vel ſom

niantis n iocunditate vigilantis. vnde in ipſis nõ eſt xre

ra iocũditas que eſi expimenium ad hoc ꝙ aligs ſciat ſe

habere gratia.¶ Ad aliud dicẽᷣdũ.ꝙ non ſenſus doloꝛis

— ——-- —ʒ—

n
4

=

cnd
tz
er
ebʒ
biti
bet
an

ee

Nueſtio
poteſt elſe dupliciter. aut qꝛ ñẽ mateꝛia doloꝛis neq; ſen
ſus:ſicut in ſano. Aut qꝛ eſt materia dloꝛis ſed ñ enſ⸗
ſicut in paralitico q eſt inſenſibilis. vñ in ipo pꝛiuatur
ſenſibilitas. Similiter nõ rephenſio coꝛdis pĩ eẽ dupir
Aut qꝛ nõ eſt ibi materia rephenſioĩs.nec ſenſus repꝛe⸗
penſionis. Et hoc mõ eſt nõ repꝛehendere in aima ſcta.
qꝛ nõ habet materiã repᷣhẽſionis.ſcʒ peim nec ſenſũ ſilr
Aut pĩ eẽ nõ repᷣhenſio coꝛdis qꝛ pꝛiuat᷑ ſenſus rephen⸗
ſionis et doloꝛis de pcio. Eſt tñ ibi mateꝛia repᷣbenſioĩs
ſcʒ peccatũ. et boc ẽ ĩ aima infideli. 4 Ad ĩtelligẽdas at᷑
rones ĩ opoſitũ dᷣm. ꝙ eſt cognoſcere gram vel m ra
tionẽ gre:hoc eſt in comꝑatõne ad ſuã cãm.q; gr̃a m B
ponit acceptõem ĩ veo:queẽ ca ſua. Aut abſolute hm rẽ
gre. Sicut ergo videmꝰ ꝙ guſty habet cognitõzʒ abſolu
tam de dulcedine:et cognoſcit rem ᷣ nõ cam dulcedinis
ita dicendum de gratia.

Articuius tercius

Verit᷑ poſtinodũ vtrũ ꝑ reuelatõʒ poſſit ali⸗
gs ſcire ſe eẽ in gra in rõne gre.i. vtrũ alicui
poſſit reuelari ꝙ hẽat gram in rõne gre.⁊ vr
ꝙ ſic:qꝛ bẽt geñ.xxij.vbi dicit᷑ñ abꝛabe q voluit imolare
filiũ ſuũ dño.iQñc ↄgnoui ꝙ timeas dñʒ. Glo. Cgui.i⸗
coãſcẽ te feci.q̊ ſcło abꝛabe ſecit dñs coqᷣſcẽ ꝙ timẽt deũ
Sʒ ille timoꝛ poĩt graz fecit ei ↄoſcẽ gꝛam in ſe. ¶ Itẽ
ad Phil.iiij. Petitões vre innoteſcãt apud deũ. Dic gl.
on accipiẽdũ eſt tanqᷓ deo ĩnoteſcãt.qꝛ eas anteqᷓ eẽnt
nouerat:ł̊ nobis innoteſcãt eſſe apud denm.ergo poſſi⸗
bile eſt vt ſciamꝰ ꝙ petitio noſtra eſt accepta deo.¶ INẽ
j.ioh.iiij. In hoc ſcimꝰ ꝙ in deo manemꝰ:⁊ ipᷣe ĩ nobis
ce ſpũſcto dedit nobis.Sʒ boc ſcimꝰ ꝓ reuelatõʒ.Cũ
Zin deo manemꝰ ꝑ gram.ſcimꝰ ꝑ reuelatõʒ nos habere
gram. Item in eadem. ij. dicit· Unctio docebit vos de
om̃ibo. Ao oppoſitũ.ij. Coꝝ.ij. Qemo nouit q̃ dei ſũt
niſi ſpũs dei.ergo nemo poteſi ſcire illud quod eſt in di⸗

uina volũtate. Sed gratia in rõne gre ponit aeceptatio
nem et placitũ in diuia voluntate.&ꝙ̊ᷓ nemo pt᷑ aliquo mõ

ſcire gram in ſe.ergo nec ꝑ reuelatõeʒ nec alio mõ.q It
nulli poteſt reuelari ſua damnatio:et hoe pꝛobatum eſt
alibi.et rõ huiꝰ ẽ ne deſperet.ergo ſiłr nulli pt᷑ reuelari
ſua acceptatio deo:ne pᷣſumat.qꝛ ſiẽ̃ ex reuelatõe ſue dã
natõis ſequeret᷑ deſperatio:ita ex reuelatõe ſue accepta
tõnis ſequeret᷑ ĩ eo pᷣumptio qð ẽ pcẽm in ſpm̃ſctm. Sʒ
gr̃a in rõne gre ponit acceptatõem ĩ deo.ẽᷓ nulli pt reue
lari ꝙ ſit in ſtatu gẽe ᷣm rõem gre. So. ad iſiã qõnẽ
dðm ſiẽ̃ dicit ioh.damalſ.in pᷣmo li.Deus nõ reliꝗt nos
penitꝰ ĩ ignoꝛãtiã ſui: nec etiã nobis penitꝰ maiſeſtauit
ſemetipᷣm. In ignoꝛãtiã ſui nõ reliquit nos penitꝰ:quia
cuilibet ẽ impᷣſſa notio eẽndi deñ.nõ tñ ipʒʒ penitꝰcogno
ſcimꝰ. Silłr dõm ĩ nobis bñtibo gram:q; nõ pemitꝰ reli⸗
quit nos ĩ ignoꝛatiã gre:nec penitꝰ dat nobis cognitõʒ
gre.nõ dat nobis penitꝰ cognitõeʒ illiꝰ qꝛ nõ dat nobis
cognitõʒ gr̃e ſpeculatiuã vt cognoſcamꝰ eã in rõne gr̃e.
Mec dimiſit nos penitꝰ in ip̃ᷣius ignoꝛãtiã.qꝛ dedit no⸗
bis vt cognoſceremꝰ ipam Fm affectiuã cognitõzʒ ĩ exꝑiẽ
tia et ſenſu diuie dulcedis que ẽ ex gra. Et rõ huiꝰ ẽ du

pler. ratio amoꝛis et rõ timoꝛs. Si ei aĩma nibil ſenti

ret de dulcedie dei ꝑ caz ñ alliceꝛet᷑ ad amoꝛẽ dei ex ꝑte
affectõis. Et ꝓpt boe bʒ cognitõʒ affectina ꝗ ẽ in exꝑiẽ⸗
tia et ſenſu diuie dulcedinis ꝑ quã cognoſcit ĩ ſe gẽam.
Fm rem gr̃e.Si aũt br̃et cognitõʒ ſpeculatinã d gratia

ſceʒ ꝙ ipᷣam cognoſceꝛet ĩ rõne gr̃e hr̃et foꝛte pᷣſumptõeʒ.

et ſic nõ hr̃et dei timoꝛẽ. At ergo hõ ad diuinũ amoꝛem
ꝓuocet᷑ et ad dei timoꝛẽ oꝛdinet᷑:habet cognitõʒ de gr̃a
in ſe affectiuã:nõ at᷑ ſpeculatiuã.Dicẽdũ eſi tñ q gratia
poteſt reuelari alicui ꝙ ſit in ilo ſᷣm rõem gre.ſic fuit ĩ
Naulo.qui ait ad ro.viij. Scio ꝙ neq; moꝛs neq; vita

⁊c̃.poterit nos ſeꝑare a caritate xpᷣi.¶ Ad illð qð pꝛio

obijcit᷑ in cõtrariũ.dðm ſicut reſpõdet apłus qui dicit.
Mos aũt ſpm̃ dei babemꝰ. Vico em ꝙ nullꝰ de ſe poteſt
venire ad boc vt ſciat ſe eſſe acceptũ deo.ſed ſpũſſanctuo

lxxij.

qui eſt in illo.ſicut fuit in paulo et in abꝛabam.poteſt ei
manifeſtare. Aod aliud dom et cõcedendũ.ꝙ adhuc ſup
poſito ꝙ nulli poteſt reuelari ſua damnatio.tamẽ ſãcte
aĩme et pfecte poteſt reuelari ſua acceptatio:ſicut vide
mus ꝙ illud quod ꝑfecte ſanum eſt nõ oꝛdinatur ad ali⸗
quam egritudieʒ. Coꝛpus vᷣo male diſpoſitũ oꝛdinatur
ad egritudinẽ.ita dico ꝑfecta et ſana aima nõ oꝛdinatuꝛ
ad aliquã egritudinem.i.ad peccandum.et ꝓpter hoc li
cet ei reueletur ſua acceptatio non oꝛdinatur ex hoc ad
pᷣſumptionem.ſed hoc ſequeꝛet᷑ ĩ aĩa imꝑfecta ſeu male
diſpoſita vt reuelaꝛe alicui ſuã acceptatõʒ:hoc nõ oꝛdi⸗
nat recte ad pᷣſumptõem ſed ex vitio fomitis adiũcti ipi

aume. et ꝓpter hoc poteſt ei reuelari. Sʒ reuelatio vam⸗

nationis ex ſe oꝛdinat ad teſperationẽ. et ideo licʒ nulli
poſſit reuelari ſua damnatio:poteſt iñ aliquibo reuelaꝛi
ſua acceptatio.

NMueſtio.lxxij.de gratia

in comparatione.

Naquiſito de gꝛatia
abſolute inquirendũ eſt de gratia in cõ
paratõne.Sciendũ igit᷑ ꝙ eſt gratia ꝑ⸗
ficiẽs et gratia rficiẽs.gratia ſanitatis
SHSS et gratia curatõnis. Item gr̃a ꝑficiens
et ſanitatis ſpũalis creat vᷣtutes.dona.fructus et beati⸗
tudies.Gratia vo reficiẽs ſeu curatõis egritudis ſpũa⸗

lis.dat vim ſacramẽtis euãgelicis que ſunt medicine et
remedia aiĩmaꝝ. Oe ſacramẽtis ðᷣo in ꝑte alia agenduʒ

eſt. Reliqua vᷣo ſũt pnñtis negocij.¶.! Vt ergo planioꝛ ſit
via:poſt inquiſitõem gr̃e ad virtutes.querẽdũ ẽ de ↄpa⸗
ratõne gr̃e virtutũ.donoꝝ. fruetuũ ⁊ beatitudinuʒ vie.
Pꝛimo de cõparatõne iſtoꝝ ad gram.Secũdo de cõpa⸗
ratione iſtoꝝ adinuicem. Tercio que neceſſitas omniũ
iſtoꝝ. Quarto de oꝛdine virtutũ et donoꝝ.

Membꝛum pꝛunum

Irca pᷣmũ qᷓ;uis ad h̊ ſit diſputatũ ſuderi
us:arguit᷑ ad maioꝛẽ ĩtelligẽtiã ſequẽtiũ.
E v̈tꝰ ſit gra videt᷑.qꝛ.ij.ſnĩaꝝ.xxvj.diſ.
dicit᷑.ꝙ gr̃a pᷣueniẽs eſt fides cũ dilectõe.
cõſlat aũt ꝙ tam fides q; dilectio vᷣtutes ſunt.⸗ Itẽ gra
eſt pꝛincipiũ cui debet᷑ meritũ.hoc poteſi extrahi ab apo
ſtolo ad ro.ex textu et ex glo.ĩ pluribo locis.Silr at vir
tuti debet᷑ meritũ pꝛimũ.Si ergo pꝛimũ ſuꝑlatiuũ eſt.2
quod ꝑ ſuꝑabundatiam dicit᷑ vni ſoli cõuenit.eꝛgo vᷣtus
et gratia ſunt vnũ ſolũ.q Similiter aũt ꝙ dona ſint idẽ
qð gre videt᷑.dicit᷑ em̃.j.ad coꝝ.xij.Piuiſiones gꝛatiaꝝ
ſunt. Sicut &̊ dicit᷑ ꝙ ẽ gr̃a ad credendũ et ẽ gra ad ſpe⸗
randũ:et ad timenduũ:et ad cõpatiendũ et hmõi.Ita ſũt
dona ad timendũ et cõpatiendũ et cõſilia.vtpote donuʒz
tinioꝛis et pietatis.Si ergo eadẽ ſunt ex quibo idẽ actꝰ
eliciũt᷑:videt᷑ ꝙ nõ differãt dona et gratia. Contra ẽ.
qm̃ dẽ hõ gratꝰ deo a gr̃a vna.vñ hõ totalit᷑ gratꝰ nõ dĩ
hr̃e niſi gram vnã.Sʒ vna vᷣtus vel vnũ donũ non facit
bhoĩem totaliter gratũ. Ponat᷑ em̃ ꝙ poſſit br̃i ſine cari⸗
tate fides:ſeu vna politica ſine alia:vel donũ timoꝛis ſi⸗
ne dono pietatis:nõ dicẽt᷑ hõ ſimplicit᷑ do gratꝰ.ẽ ergo
gra vna:vᷣtutes vᷣo ⁊ dona multiplicãt᷑ ſub vna gra: q̃re
erit gr̃a ſiẽ ĩtegratũ qðdã ⁊ collectũ reſpectu multaruʒ

ðt ntu et donoꝝ. Sʒz que ſic ſe hñt nõ ſunt idẽ.¶ Itẽ gr̃a

ẽ habitꝰ ꝗ ſemꝑ ẽ ĩ ſuo actu.ðᷣtus do nõ ſemꝑ:& ñ ſũt idẽ
Itẽ aĩa nõ ẽ eẽntialit ſue potẽtie. Int ea em q ſũt ſolꝰ
deus ſua potẽtia eſt. ergo differũt potẽtie et eẽntia ipᷣiꝰ
aĩme. Sed gratia eſt reſpectu eſſentie, dona et virtutes
reſpectu potẽtie:ergo nõ ſunt idem.¶ Itẽ gra pꝛie ẽ pꝛi
cipium viuẽdi. Galĩ.v.Si ſpũ ducimur ⁊c̃.virtutes vo
merendi:ergo nõ ſunt idem. So.dicimus ꝙ aliquan
do appellatur vᷣtus gratia et ecõuerſo.ſᷣm cõmunem ac⸗
ceptõem gre. Sʒ notandũ q gr̃a dicit᷑ duplicit.vno mõ
qð gratiſdatũ. ⁊ ſic etiaʒ gra pꝛio gratũfaciens dicitur

gratiſdata.qꝛ nullus eam meretur. et hec acceptio gra⸗
tie ꝑ comꝑatõem eſt ad efficientẽ. ꝑ comꝑatõem em̃ ad
datoꝛẽ om̃is gra eſt gratiſdata.Alio mõ dicit᷑ gr̃a que
gratũ reddit habente.et hec acceptio gr̃e ẽ ex relatione
ad ip̃m recipientẽ gram.Si gratia ergo ⁊ ðᷣtꝰ.⁊ quecũʒ
ſunt talia accipiãt᷑ in comꝑatõe ad ipᷣm efficiẽtẽ: ſic oĩa
pñt dici gratia:qꝛ oĩa gratis dant᷑.Si aũt ĩ relatõe ad
accipientẽ pt dicat᷑ gr̃a que gratũ facit:ſic nõ ſunt eadẽ.
¶ Motãdũ tñ ꝙ ſᷣm ꝓpꝛiã acceptõʒ aliter cõuenit gratũ
reddere gr̃e ⁊ vᷣtuti:ſic pʒ ex obiectõibo vltio factis.Eſt
em̃ gra reſpectu ipᷣiꝰ eẽntie aĩme:et deinde ᷣm oꝛdinẽ na
ture:et ſi nõ tempoꝛis gratificat ip̃am ꝓpꝛie in ſuo actu
Altima vo reddit gratũ ſemꝑ dirigẽdo ĩ finem. 4¶. Qð &
obijcit᷑ ꝙ dicit magr ꝙ ẽ gra pueniẽs ⁊c̃.dicimꝰꝙ nõ va
let hoc argumẽtũ.ifides ẽ oᷣtus et fides ẽ gr̃a:ergo vtꝰẽ
gratia.qꝛ cũ dicit᷑.fides ẽ ᷣtus:hoc pᷣdicat᷑ eẽntialit.Cũ
aũt dicit᷑.fſides ẽ gra:hoc pᷣdicat᷑ cãliter.et ẽ ſile.dies eſt
ſol lucẽs ſuꝑ terra:ł̊ ſol eſt coꝛpus:ergo dies ẽ coꝛpꝰ.vel
oliter. Poteſt em̃ dici ꝙ vtraqʒ pᷣdicatio eẽntialis ẽ ſᷣm
cõem acceptõem. Sʒ cu dicit᷑.ſides ẽ gr̃a.hoc dicit᷑ ſ̃m
relatõem ad efficientẽ.Cũ dicit᷑.fides ẽ vᷣtus: hoc dicit᷑
pꝑ com ꝑatõem ad illud in quo et ad illð ad qð. Dicit᷑ eĩ
vᷣtus diſpoſitio ꝑfecti ad optimũ.vñ bic tanguntur illa
duo.¶ Ao aliud qð dicit᷑ ꝙ gr̃e et vᷣtuti cõuemt hoc qð
dico pꝛimũ pꝛincipiũ ſᷣm ꝙ debet᷑ meritũ.patet ſi hoc de
vtroq; dicit᷑:nõ tñ eadẽ rõne. et iõ nõ opoꝛtet ꝙ ipᷣa ſint
idem.¶l Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ diuiſiõnes graꝝ ſunt ⁊c̃.
dicimꝰ ꝙ illua ibi totũ eſt de gratia gratiſdata:nõ gra⸗
tũfaciente.ſi tñ diceret᷑ vlteriꝰ ꝙ idem habitꝰ ſunt ꝗ ad
eoſdem actus ſunt.dicimꝰ ꝙ gratia nõ eſt ad actũ ip̃iꝰ
pᷣtuũtis et doni ꝓpꝛie loquẽdo:aut ſi ẽ aliquo mõ: non tñ
eodem:ſicut ipᷣa vᷣtus vel donum. Gratia em̃ plus dicit
Franficationem in ſe.virtus vᷣo magis in relatione ad

embeumſecunaum

Onſequẽter querit᷑ de comꝑatõe iſioꝝ ad
inuicẽ hoc modo. Pꝛimo de compatione
donoꝝ et virtutũ adinuicẽ. Secũdo de cõ⸗
paratõe virtutũ ad fructus.

Articnlus pꝛimus

Dpꝛimũ ſic videt᷑ ꝙ dona ſint vᷣtutes.Eſt em̃
donñ bona q̃litas mẽtis ⁊c̃.et hec ẽ diffinitio
uᷣtutis.̊ ⁊c.¶ Si dicat᷑ ꝙ nõ ↄueit ei illa dif
finitio qᷓtũ ad hanc ꝑtẽ:vt donũ ſit quo recte viuit᷑: qꝛ in
alijs ꝑtibo diffinitõis nõ pt᷑ inſtari.Contra.oñdit᷑ ꝙ do
no recte viuit᷑.Cõſtat em̃ ꝙ nõ viuebat᷑ recte viꝛtute niſi
inquãtũ erat gratuita.Erat em̃ ꝗr̃a pꝛimũ viuificatiuũ
Sed ſic vᷣtus ẽ gratuita:ſic ⁊ donũ.ergo ſic̃ vᷣtute ĩ eo q;
gratuita viuit᷑:ſic et dono. aũt recte ꝓbat᷑ ſic.timeꝛe
eſt actꝰ ꝗ egredit᷑ a vi iraſcibili:ſicẽ et aggredi. Sʒ quia
egredi poterat a ſua potẽtia bene et nõ bñ.iõ habitꝰ foꝛ
titudio ꝗ erat directiuꝰ potẽtie ad hoc vt bñ ꝓcederet ĩ
actũ ꝗ ẽ aggredi:dicebat᷑ eẽ rectitudo q̃dã.q̃re ſi timere
potuit egredi ab eadẽ vi bene et nõ bñ.habitꝰ ſᷣm quem
diꝛiget᷑ vis ot pcedat bñ i actũ illũ.dicet᷑ rectitudo q̃dã.
hic aũt habitꝰ eſt donũ timoꝛis:q̃re tam er ꝑte vite qᷓ er
ꝑte rectitudis eque ẽ donũ quo recte viuit᷑:ſiẽ ⁊ vᷣtꝰ.⸗¶ IJ
ps.Vox dñi ſuꝑ aquas ⁊c̃. Glo.ſeptẽ virtutes ſpũſſcti
cũ magno pᷣconio numerat:et poſtea noĩat ibi ſepteʒ do
na.Ex quo apparet ꝙ vult dicere ꝙ dona ſunt virtutes.
Item am bꝛoſiꝰ in li.de ſpũſct᷑o.et ẽ in.iij.ſnĩaꝝ di.xx
xiiij.c.j.Ciuitas dei irlim illa celeſtis.nõ meatu alicuius
fluuij terreſtris abluit᷑:ſed ex vite fonte ꝓcedẽs ſpũſſan
ctus cuiꝰ nos bꝛeui ſatiamur hauſſu.ĩ illis celeſtibo ſpi⸗
ritiba redũdantiꝰ videt᷑ effluere pleno ſeptez virtutũ ſpi
ritualium fluens meatu.et loquit᷑ ibi de donis. Ex quo
videt᷑ ꝙ dona et vᷣtutes ſunt idẽ. Contra eſt.qm̃ ipaꝝ
virtutũ et donoꝝ nõ ſunt eedẽ differentie: quare nec ipᷣa
eadem. Item aug.in ſermone dñi de monte.Dat. vj.

in glo. In fine oꝛomis dñice.in pꝛecibo eſi vt impetremꝰ

dona in donis vt oꝑemur mandata.de oꝑatione beatitu

dines ↄſequũtur.ergo ſi hec ita ſe habent ſᷣm oꝛdinẽ do⸗
na et operatio mãdatoꝝ que fiũt ſᷣm virtutes.que autẽ
oꝛdinẽ habent ſᷣm ꝙ hmõi eadem nõ ſunt: ergo he non
ſunt idẽ. Pꝛopterea reſpõdent quidã:qꝛ Fm illã paꝛa
bolam que legit᷑ luce.x. Homini veniẽti a hieruſalem in
JYerico duo facta ſunt. IFuit em ſpoliatꝰ.et vulneratus.
Scðm ergo com ꝑatõem iſtoꝝ duoꝛum defectuum vo⸗
lunt dicere ꝙ differũt dona et virtutes: dicentes ꝙ in re
ſtitutõem ſpolioꝛum ſunt virtutes.in repatõem vulneꝝ
ſunt ipᷣa dona. Sed ꝙ hoc nibil ſit. aꝛguit er hoc. ꝙ ſicut
virtutes indumẽta poſſunt dici:ita et dona. Vnde cum
dicit᷑ apoc.xvij. Heatus qui cuſtodit veſtimenta ſua ⁊c̃.
nõ ſolum intelligit᷑ de virtutibo:ſed etiam de donis. Si⸗
militer eccleſiaſtes.ix. Om̃i temꝑe ſint veſtimenta tua
candida ⁊c. Pꝛeterea ꝙ dicit᷑ vulneratꝰ et ſpoliatus: ſic
erponit᷑:vt dicat᷑ vulneratꝰ in naturalibo et ſpoliatꝰ in
gratuitis. Di eꝛgo dona ſimiliter ſint gratuita ſicut vir
tutes:nõ different bic adinuicẽ: nec diſtinguent᷑ vt alte⸗
rũ ſit ad reparationem vulnerũ:alterum ad reſtaurati
onem ſpolioꝛum. immo vel vtrũq; ad vtrũqʒ vel neutrũ
ad neutrum. Opoꝛtet ergo querere aliam viam diſtin⸗
guendi. Pꝛopter hoc fuerunt quidam qui voluerunt
diceꝛe aliter. Dicebant em ꝙ poſt peccatum hominis ñ
potuit ampliꝰ quelibet potẽtia ſeu vis ꝓcedere ad ſuuʒ
actum.immo inflicta erant ipᷣi bomĩ quedam impedim̃⸗
ta:quibo impedite vires nõ poterant ad actus ſuos ꝓ⸗
cedere:et occaſionem ſui dicti accipiũt ex eo qdð dicitur.
ij.iob ſuꝑ illud.lentus vehemẽs irruit ⁊c̃. Grego. ibi
contra ſingula temptamẽta mentem ſeptem virtutibus
inſtruxit.et loquũtur ibi de donis.vnde ſubdit.Contra
ſtulticiam ſa pientia. contra hebetudinẽ intellectus.con
tra pꝛecipitationem conſilium.contra timoꝛẽ foꝛtitudo
cõtra ignoꝛantiã ſciẽtia.contra duriciaʒ pietas.contra
ſuperbiaʒ timoꝛ.Ex hoc volunt dicere:qꝙ ad remotõem
ipᷣoꝝ impedimẽtoꝝ inflictoꝝ ꝗꝓpꝛie ſunt dona: que ſi re⸗
motis impedimẽtis dirigunt ipas vires in actus ꝓpꝛi⸗
os eliciendos virtutes ſunt.vnde volunt viceꝛe ꝙ ipᷣa do
na eꝛant quaſi remedia ſolum cõtꝛa illas difficultates.
ipᷣe ᷣo virtutes erant directiue virium¶ Sed ꝙ illud ñ
