ratur:ergo equalis honoꝛ ei debetur inquãtum deus et
tdominus et non minoꝛ nec maioꝛ. ¶ Item creatio eſt cõ⸗

mendatio potentie infinite:quia dicit exitum de non eẽ

in eſſe. Sed potentie infinite debetur bonoꝛ infinitus.
ergo ratione creatõnis debetur honoꝛ infinitꝰ. rõe do⸗
minij. qꝛ exquo creatoꝛ et dñs. ¶ Item in boc ꝙ eſt dñs

intelligit᷑ deus.cum dicit᷑ de ceo.ergo nõ minoꝛ honoꝛ 6
eq̃lis debet᷑ domino et deo. Adoppoſitum. Potentis i
cxo eſt infinita.actus aũt finitus.honoꝛ aũt debet᷑ deo

rõne actus et rõne potentie. Si &̊ actꝰ finitus ſicut crea⸗

tura. ergo et honoꝛ rõe ip̃ius debitus finitus eſt. et ſi po⸗
tentia infinita:ergo bonoꝛ rõne potentie infinitus.̊ nõ

equalis honoꝛ debetur deo ratõne actus ⁊ potentie ſue.

Item bonitas diuina eſt infinita.iñ beneficia eius in
creatura ſunt finita.et ratione vtriuſq; debetur honoꝛ.

et ex vno dulia.ſcʒ ex beneficẽtia ex alio latria. ergo in⸗
equalitas honoꝛis. Item eſſe diuinum conſideratuꝛ
vt in ſe.conſideratur ? vt in creatura.vnde ſᷣm hoc dicit

Trimegiſtus ꝙ deus eſt ſpera intelligibilis.cuiꝰ cẽtrũ

eſt vbiq;: circũferentia nuſqꝙᷓ. diuinũ eſſe cõſideratum in

ſe dicitur circumferentia que nuſqᷓ eſt.quia infiuita et

nullo modo habet finem. Inquãtum vᷣo compatur ad
creaturam. dicitur centrũ methaphoꝛice. que eſt eꝛgo cõ
paratio centri ad circumferentiam: eadem eſt diuini eẽ
ad ſemetipſum conſideratum ſic et ſic. Sed comparatio
centri ad circumſerentiaʒ eſt ſiẽ finiti ad infinitũ:ergo
iuinum eſſe vt in ſe conſideratum eſt infinitum. conſi⸗
eratum vo in creatura finitum. ergo ſi ratione vtriuſ⸗

q; debetur ei honoꝛ:debetur ei honoꝛ finitus et infinitꝰ
et ita ineqlis. Solutio. vdᷣm. ꝙ equalis bonoꝛ ſemꝑ

—

AOoO0NO

deo debetur ex ꝑte dignitatis.quia ſemꝑ eadem ẽ digni
tas rõne cuius adoꝛat.nõ tñ ſemꝑ equaie eſt debitũ: qꝛ
iuxta ſententiã euãgelij.xxv.math.cui plus cõmittit᷑ piꝰ
tebetur.vñ vni dedit dñs duo talenta.alij quinq;.et plꝰ
debebat cui cõmiſerat quĩq; qᷓ; cui vnũ erat cõmiſſum.et
ſic ex ꝑte cõmiſſi ſeu accepti nõ eſt equale debitũ.tamen
equalis honoꝛ:quia honoꝛ reſpõdet dignitati:et eadem
dignitas eſt qua accipio hic et illud.¶ Ao pꝛimaʒ rõem
in cõtrariũ dðᷣm.ꝙ ſicut in ſole duplex eſt actio.ſcʒ actõ
qua agit᷑ ⁊ actio quã efficit:⁊ pꝛima dicitur lucere.ſecũ
da illuĩare:ſic in deo eſt actio qua agit deus.et hoc ideʒ
qð ſua eſſentia.et eſt actio quã efficit in creatura.Actio
ergo qua agit eſt infinita et immutabilis ſicut ſua eſſen⸗
tia:licet actio quã efficit ſit finita.quia creature ſunt fi⸗
nite.honoꝛ aũt ſemꝑ impendit᷑ ratione actus.quo agit.
et ideo honoꝛ infinitus dæbet᷑ ei rõne actus et rõne potẽ
tie.¶ Ad ſecũdum dicendum.ꝙ licet beneficia dei finita
ſint:tamen datur a bonitate infinita.vñ beneſiciũ mini
mum quod dat deus datur ex infinita bonitate.Debitũ
aũt honoꝛis rõne beneficij cõſequit᷑ illud ex quan to dat
ſicut patʒ in Luce.xxj. De vetula que nõ poſuit in gaʒo
philaciũ niſi duo minuta.et tamẽ habuit maioꝛẽ remũe
ratõem ꝙᷓ qui plus poſuerũt:qꝛ ex maioꝛi affectu dedit.
et ſic eſt bic.et ideo honoꝛ infinitꝰ debetur rõne beneficij
ci.qꝛ ex infinita bonitate datur. Ad terciũ ddᷣͥn Fᷣm
Dyo.Duplex eſt cognitio de co.vna eſt mõ infinito peꝛ
̃uaricationẽ aliaꝝ creaturarũ.vñ põ. Poſuit tenebꝛas
latibulũ ſuũ.et eſt cognitio de deo ꝑ poſitionẽ mõ finito:
ſicut cognitio de deo ꝙ eſt potẽs ⁊ ꝙ eſt bonus et ꝙ ſapi
ens et ꝙ vbiq;.et ꝙ ca eſt et ꝙ hmõꝛ.ſed tñ hec omia vnũ
et infinita ſunt. Gicendum ergoꝙ diuina ſubſtãtia ᷣm
ꝙ cã eſt finiẽs eſt.ſed non finita:quia ſinit creaturã.qꝛ
eſt cauſa cõtentiua eius et cõſeruans.Vnde deꝰẽ alpha
et o.i.pꝛincipium et finis:ſed non finitur ab ea.vñ ꝓut
com ꝑatur cauſa pꝛima ad creaturã nõ finitur ꝓꝑ eam:ſᷣ
finit eam. Et ideo ſemꝑ eſt dignitas infinita rõne cuius
teber᷑ honoꝛ et ideo ei infinitus honoꝛ.¶. Dicitur autezʒ
eſſe vt centrum ꝓut conſideratur in creatura: non qꝛ fi⸗
niatur in ea:ſed quia vt in anthomo.et vt minima appa
ret eſſe bonitas diuina conſiderata in creatura reſpectu
eius quod in ip̃o conſideratur.

Membꝛum ſecundum

Oſt bec querit᷑ de adoꝛatione xpᷣi.Et que
ritur vtrũ eadem adoꝛatõne adoꝛet᷑ xpᷣe.
Fm diuĩtatem ⁊ bũanitatẽ.Ad qð ſic.xpᷣc
eſt deus et homo. Sed rõne qua eſt deus
dignus eſt honoꝛe debito creatoꝛi.Inquãtũ vᷣo ẽ homo.
dignus eſt honoꝛe debito creature.Eꝛgo cũ adoꝛatio de⸗
bita creatoꝛi ſit latria.et debita cꝛeat᷑e ſit dulia:xpᷣc ado
randus eſt dulia et latria.ſed he adoꝛatões diffeꝛunt:q̊
differenti adoꝛatõne adoꝛandꝰ eſt xpᷣc.¶ Ad oppoſitum
Hiero. Non ſeoꝛſum verbũ xpᷣi adoꝛandũ eſt.ſeoꝛſũ dic
ad hũanitatẽ.eꝛgo vna adoꝛatõne adoꝛat᷑ inquàtum deꝰ
et inquantum homo.il Secundo iuxta hoc querit᷑. an
debeatur maioꝛ veneratio filio dei incarnato.ꝙᷓ ante in⸗
carnatõnem.hoc em̃ videtur ꝑ phᷣm. Quia plura bona
ſunt paucioꝛibo bonis magis eligenda:ergo plura vene
rabilia paucioꝛibo ſunt magis venernanda.Ergo cũ plu
va venerabilia ſint in filio incarnato.ſeʒ diuitas.huma
nitas.et ꝑſona q; in nõ incarnato:relinquit᷑ ꝙ amplioꝛ
veneratio debetur incarnato. Solutio.dðm ꝙ ĩ xpᷣo
eſt dignitas ꝑſone.et diuerſitas naturarũ.quia ꝑſona ẽ
in duabus naturis.reſpiciendo eꝛgo dignitatẽ ꝑſone.ſic
vna debet᷑ xpᷣo adoꝛatio.qꝛ ipᷣe eſt vna ꝑſona:et vna eſt
dignitas rõne cuiꝰ fit adoꝛatio.ſcʒ vna dignitas pſona
lis et hec adoꝛatio eſt latria.et hoc eſt qd dicit Joh̊.da⸗
mal.iij.ſen.ix.diſ. Limeo carbonẽ tangere ꝓpter ignem
copulato ligno. Adoꝛo xpᷣi naturam ꝓpter dei mei ſimł
vtrinq; ꝓpter carni vnitam deitatem. Qon em̃ quartaʒ
appono ꝑſonam in trinitate:ſed confiteoꝛ perſonazʒ vnã

verbi et carnis eius. His verbis inſinuare videtur xpi
bũanitatem cum verbo vna adoꝛatione eſſe adoꝛandaʒ.
attendendo vnitatẽ ꝑſone. Reſpiciendo aũt diuerſitatẽ
naturarum eſt differens adoꝛatio.quia ibi eſt natuꝛa di
uina que adoꝛanda eſt latria. ibi etiam eſi bũanitas ex
qua parte diſtinguendũ eſt. quia ip̃a hũanitas conſide⸗
rari ſᷣm ſe pt.inquãtũ eſt quedã creatura tam ſancta tã
pulcra:vel ꝓut eſi diuinitati cõiuncta.Et ſi conſideret᷑
ſcðᷣm ſe.dicendum ꝙ ei debetur adoꝛatio que ẽ dulia di⸗
gnioꝛ.et m boc ſuꝑ illud.Adoꝛate ſcabellũ pedum eiꝰ.
dicit glo.Caro xp̃i ſine impietate a verbo dei aſſumpta
adoꝛatur a nobis.non illa dico adoꝛatione que latria ẽ
que ſoli creatoꝛi debetur:ſed illa que dulia dignioꝛ eſt.
Si aũt conſideratur ꝓut eſt dignitati vnita.ſᷣm hoc fu
erunt circa hoc opiniones.quia quidam dixerunt ꝙ de
betur ei dulia hoc modo.ſed digniſſima. Alij autem di⸗
xerunt ꝙ debetur ei latria ſm Aug.qui ſuper illið.i26
tur betur coꝛ veſtrum ⁊c̃.ita dicit.ego dominicam carn
immo perfectam in xpᷣo bumanitatem ideo adoꝛo: ꝙ a
diuinitate ſuſcepta et deitati vnita eſt.vt non alium et
alium: ſed vnum eüdemq; deum et hominẽ filium dei eẽ
conſiteoꝛ.Deniq; ſi bominem ſeꝑaueris a deo: illi nũꝗᷓ
credo vel ſeruio.et loquitur de adoꝛatione que ẽ latria.
4Ad quod intelligendum notandum eſt.ꝙ latria dici⸗
tur tripliciter. vno modo dicitur pꝛopꝛie.ſcilicet cultus
qui debetur deo ſoli:ſeu intelligatur ꝙtum ad dignita⸗
tem in cuius participatione non eſt creatura.vel in cuiꝰ
eſt participatõne.Secundo modo dicitur latria ſtricte:
cum ſcilicet aſtringitur vocabulum ad ſeruitutem que
debetur creatoꝛi ratione dignitatis: in cuius participa
tione non eſt creatura.et ſic non accipitur latria in glo.
illa. Deo cui debetur latria.domino cui debetur dulia.
In participatione em̃ iſtius dignitatis que deſignatur
hoc noĩe deus.ſᷣm ꝙ accipit᷑ naturaliter:et etiam digni
tatis que deſignatur hoc nomie creatoꝛ.ñ eſt creatura.
Tercio mõ dicit᷑ large.nõ ſolũ ſeruitus que debetur di
gnitati diuine: ſed etiam creature vnite ipi.in quo ſen⸗
ſu dicit Rabanꝰ.Caro xpᷣi latria adoꝛãda eſt ſiẽ verbũ.
ſ nõ om̃i ſpẽ latrie.qm̃ nõ adoꝛamꝰ eã oĩno ꝓſtrati ĩ ter
ra.ſic vt crcdamus ꝙ nos creauit de nibilo. vt ſacriſi⸗
camus ei ſicut deo:ſ̊ adoꝛamꝰ eã.qm̃ ꝑ ipᷣam redẽpti ſu
mus.et ſic dicit᷑ latria nomiĩe ertenſo. et ſic reſpiciendo
vnitatem ꝑſone vna eſi adoꝛatio. reſpiciendo diuerſita⸗
tem naturarũ: differens eſt adoꝛatio.diuina em̃ natuꝛa
ſemper adoꝛatur latria bumana in ſe conſiderata ſem⸗
per dulia.quia ſanctumſanctoꝛum. Conſiderata vo vt
diuinitati vnita. adoꝛanda eſt latria extenſo nomine la⸗
trie.¶¶ Ad ſecundum quod queritur.dicendum ꝙ maioꝛ
veneratio poteſt dici dupliciter:quantitatine.quia ſcili
cet in pluribus eſt veneratio.vł qualitatiue:eo ꝙ maio
ri intenſione.veneratio ſᷣm pꝛimum modum poteſt dici
xpo incarnato deberi maioꝛ veneratio. quia in pluribus
debet venerari. Secũdo modo non debetur ei maioꝛ ve
neratio.quia illud quod debetur venerationis buma⸗

nitati. magis debetur ip̃i diuinitati:quia ipſius huma⸗

nitatis cauſa effectiua totaliter eſt. et ideo illud qð obij⸗
citur ꝙ plura bona ſunt magis eligenda paucioꝛibus:
intelligendum eſt m philoſophum quando non ſũt alte
ra in alteris.et hoc eſi in pꝛopoſito.ratio enim venerati
onis creature.ſcilicet bumanitatis aſſumpte:magis eſt

in ipſa diuinitate qᷓ; in humanitate.

Membꝛum tercium
Onſequens eſt querere de adoꝛatione cre
ature et hoc oꝛdine.Pꝛimo de adoꝛatione
creature ratõnalis angelice. Secundo de
adoꝛatione creature rationalis bumane.
Tercio de adoꝛatione creature irrationalis.

neſtio
Articnlus pꝛimns

E adoꝛatõne nature angelice querunt᷑ tria.
an maioꝛ vł equalis veneratio debet᷑ ſanctis
angelis poſt incaꝛnatioem rp̃i vel ante. An
fint angeli adoꝛandi aliquo modo latria. Eltrum ange
lus ſathane cum tranſfigurat ſe in angeluzʒ lucis dicens
ſe eẽ xpᷣm:poſſit ſine peccato adoꝛari latria.

.
tũ ad pwhmum S.).
obijcitur ſic. Ante incarnatõem xpᷣi angeli adoꝛabãt᷑ ab
bomibo et nõ ꝓhibebãt ſe adoꝛari.ſed poſt incarnatõeʒ
nõ ꝑmittũt ſe adoꝛari ab hoĩe: ĩmo ꝓbhibẽt Uñ ĩ apoc⸗
xxij.dicit iohᷣ.Cecidi vt adoꝛarẽ ante pedes angeli: qui
dixit mihi vide ne feceris.cõſeruus em̃ tuꝰ ſum et fratꝝ
tuoꝝ.ſ̊ ſi debet᷑ ei equalis honoꝛ ꝗ onte de bebat᷑:cõſtat
ꝙ nõ ꝓhiberet ſicut nec ante:ergo nõ tantus honoꝛ de⸗
betur angelis poſt incarnatõʒ quãtus ante. 4 Iẽ Bꝛe⸗
Poſt incarnatõʒ qꝛ vident hanã naturã ſuꝑ ſe exalta⸗
tã:nõ ꝑmittũt ſe adoꝛari ab hoibo et pꝛius ꝑmittebant.
ergo ⁊c. Itẽ ad oppoſitũ. Ita ſunt beati angeli pꝰĩcaꝛ
natõem ſiẽ ante.vñ nõ eſt eoꝝ gloꝛia diminuta vel beati

tudo ex incarnatõe.ſᷣ̊ potius ancta.Si & nõ ẽ ſubtracta

dignitas beatitudis ex incarnatõne:ergo nec veneratio
diminuta. Juxta hoc querit᷑.vñ fuit hoc ꝙ angelꝰ pꝛo
bibuit ſe adoꝛari a ioh.cum ita eẽt dignꝰ ſic fuerat ante
incarnatõem. Si dicat᷑ ꝙ hoc fuit ex huilitate.tũc vidr
ꝙ ante incarnatõem debuiſſet ſe ꝓbibuiſſe ab hoĩe ado
rari:qꝛ tunc fuiſſet maioꝛ eius huilitas ſi pꝛiꝰ ſe humili
aſſet homĩ ꝙᷓ mõ.qꝛ nõ erat hõ ita dignus ſicut mõ.̊ nõ
fecit ꝓpter hoc.ex quo videt᷑ ꝙ vellet angelꝰinnuere ꝙ ñ
tantꝰ tebet᷑ ei honoꝛ poſt incarnatõʒ qnãtꝰ ante. So
lutio.ddᷣm.ꝙ quãtũ eſt ex ꝑte ip̃ᷣoꝝ angeloꝝ.eq̃lis bonoꝛ
debet᷑ eis poſt icarnatõʒ et ante.⁊ ex ꝑte hoĩs etiã maiꝰ
eſt debitũ honoꝛis vel veneratõis angeloꝝ poſt icarna⸗
tõem qᷓ; ante:qꝛ plura fecerũt ꝓ hoĩe.fuerũt em̃ miniſtri
incarnatõis et miraculoꝝ.ſicẽ de Gabꝛiele legit᷑ ꝙ amũ
ciauit Marie.ꝙ de illa naſceret᷑ dei filiꝰ.¶¶ Ad illud at
qð dicit᷑ ꝙ ſi eq̃lis bonoꝛ deberet᷑ eis.q̃re ergo ꝓhibent
hmõi adoꝛatõem. dðᷣm ꝙ aligꝗd pt pꝛobiber. dupliciter
vel qꝛ malũ eſt ſeu occaſio mali:vel ꝓhibet᷑ ꝓꝑter aliquã
vtilitatẽ ſᷣm qð dic Tlug.ſuꝑ geñ.vbi loquit᷑ de angelis
veniẽtibo ad a bꝛahã.duplici de cã aligs arcẽdus ẽ a bo⸗
no.vel ꝓpt᷑ ma bonũ aggrediẽdũ.vt dñs renocauit illũ
qꝗ volebat ſepelire patrẽ ſuũ. Math.viij. vel ꝓpt facilẽ
cclinatõem in malũ.et ſᷣm hoe dõm.ꝙ ꝓbhibuit angelꝰ
iohem.ne ipᷣm adoꝛaret:qꝛ iſtud erat occaſio mali.qꝛ ſb
pᷣtextu dulie poterat occaſionaliter introduci vt creatu
re impenderet᷑ latria.qð eſſet maximũ malũ.ſicut pau⸗
lus ꝓhibet comedere de ydolatico.qꝛ poteſt eſſe occaſio
mali.vel in ſe vel in alio.ſcilʒ veneratõnis ydoli.j.coꝝ.
viij. Alia ratio fuit quare ꝓhibuit ſcʒ ꝓpter ꝓuocatõeʒ
ad maius bonũ.quia ꝑ hoc volebat oſtend ere q;maxie
eraltata eſt hũana natura poſt incarnatõem. et qᷓ; ma⸗
gna eſi gloꝛia dei in humana natura. et illud debet val⸗
de boĩem ad maximũ bonũ ꝓuocare.

Becundo queritur.S. ij.

AVtrũ angelus lieite poteꝛit adoꝛari latria.quod videt᷑ ꝑ
tex.gen.xviij.vbi dicitur ꝙ abꝛabam adoꝛauit angelos
et adoꝛatione que debetur trinitati.ergo latria.4:! Item
ioſue.v. Joſue adoꝛauit angelum qui dixit. Ego ſum
Pꝛinceps exercitus domini.Ergo ipᷣe adoꝛauit angelum
latria. Ex his videtur ꝙ angelus poſſit adoꝛari latria.
Solutio.dm quẽadmodũ dicit aug. de fruitõne: ſo⸗
la ĩmutabili bonitate eſi fruendũ ſimpliciter: rationali
ðdᷣo creatura que nobiſcum poteſt ꝑticipaꝛe ſummam bo
nitatem eſt fruendum ſcðᷣm quid et nõſi impliciter. Jteʒ
fruendum eſt deo nõ in ſe fm ꝙ dicit aptus ad philemo
nem. Ego te frater fruar in domino. Irrationali po cre
atura que non poteſt nobiſcum ꝑticipare ſummam bo⸗

xxx.
nitatem. non eſt fruendum nec ſimpliciter nec ſᷣm quid
Eodem mõ doi:tamen nõ ꝑ omia.ꝙ latria ſimpliciter
debetur deo. Latria vᷣo ſcdᷣm quid debet᷑ hũane nature
in co.hoc eſt non de ſe:ſed ratione diuinitatis cui ẽ vm
ta. Latria vᷣo nec ſimpliciter nec ſᷣm quid debetur crea
ture pure.quia latria eſt ſeruitus debita creatoꝛi. Ao
illud ergo qð pꝛimo obijcitur de abꝛabam.xviij. gen. ꝙ
videtur angelos adoꝛaſſe latria.eſt reſponſio in glo. ꝙ
abꝛaham intelligens diuinitatem in vnitate adoꝛabat
et diſpenſationi angelice in foꝛma viſibili miniſtrabat.
Ex hoc igitur apparet:ꝙ duo intelligebat Abꝛaham in
apparitione illoꝛum viroꝛum. Intelligebat em̃ creatu⸗
ram angelicam in foꝛma humana.intelligebat etiazʒ tri

nitatem: ideo et duplex actus ſequebatur in abꝛabam.

ſcilicet adoꝛatio que conſequebatur intellectum trinita
tis:et miniſteriuʒ quod conſequebatur ad intellectũ na

ture angelice apparentis in humana natura. Ex qͥ patzʒ

ꝙ adoꝛatio latrie in abꝛaham non exbibebatur angelo.
4 Ao illud quod queritur de ioſue. dicendum ꝙ ioſue
intelligebat in angelo ipᷣm veum in cuius perſona appa
rebat angelus et illum adoꝛabat. Vnde dicit ſupeꝛ illuʒ
locum Adamantius.Adoꝛauit non ſolum quia ex decẽ
ſed quia deus eſt.non em̃ adoꝛaſſet niſi deum cognouil⸗

ſet. Quis em eſt pꝛinceps militie niſi xpᷣc:Ex quo relin⸗

quitur.ꝙ intellige bat in angelo rpᷣm.cum dixit in ioſue
v. Ego ſum pꝛinceps exercitus domini. et ſic patet ſolu⸗
tio huius queſtionis.

Lercio queritur S.ii.
de angelo ſathane cum tranſſigurat ſe in angelum lucis
ſicut habetur.ij.coꝛinth.xj.et dicit ſe eſſe xpᷣm. Vtrum
poſſit adoꝛari latria ſine peccato.quod videtur:qꝛ igno
rantia facti adhibita diligentia excuſat:q;nis ignoꝛan⸗
tia iuris non excuſet.ergo cum iſte ignoꝛet quod factuʒ
eſt et adhibeat æbitam diligentiam.relinquitur ꝙ non
peccat adoꝛando dyabolũ ſicut xrpᷣ̃m. Item ſi aliquis
credens hoſtiam conſecratam a ſacerdote celebꝛante q̃
non eſſet conſecrata adoꝛaret eam ſicut coꝛpus xpᷣi:pꝛo
pter ignoꝛantiam facti excuſaretur.ergo ſimiliter ado⸗
rans dyabolum vice xp̃ᷣi in pdicto caſu ꝓpter ignoꝛan⸗
tiam facti excuſabit᷑. Solutio.dðm ꝙ ſathanaos trãſ
figuratus aꝓparens ĩ ſpecie xpᷣi nõ eſt adoꝛãdus ꝓ xpᷣᷣ
ſimpliciter: hec credendus eẽ xpᷣc.̊ ſub conditõe. Vn⸗
æ ſi adoꝛaret eum ſimpliciter peccaret.nee ignoꝛantia

excuſaret eũ, et aſſignatur hui triplex ratio. Pꝛima ẽ

qꝛ quilibet eſt pᷣmunitꝰ ꝑ ſacram ſcripturam ꝙ angelꝰ
tenebꝛarum traſſigurat ſe in angeluʒ lucis.ij.coꝝ.xj.et
ADath. xxiiij. Multi venient ĩ noĩe meo ⁊c̃.Et iõ tenẽ⸗
tur diſcutere et nõ ſtatùn adoꝛare.Secũda ratio eſt.qꝛ
habet remedium oꝛationis.q; ſi oꝛaret deũ toto coꝛde vt
reuelaretur ei veritas:deus non ꝑmitteret eum decipi.
In h̊ em̃ caſu ĩtelligit᷑ illud Soh.xv.Quicꝗd petieritis
pꝛeʒ ĩ noĩe meo dabit vobis. In noĩe meo ſcʒ qð ẽ ihᷣus
quod interpꝛetatur ſalus.hoc eſt quicquid petieꝛitis að
ſalutem ſᷣm ꝙ exponit beatus augſtinus. Patet eꝛgo ex
hoc ꝙ qui non oꝛat non adhibet omnem diligentiam
quam debet.Tercia ratio eſt.quia facilime poſſet vita⸗
re periculum apponendo. ſcilicet conditionem. hoc mõ
adoꝛo te ſi tu es xpᷣc.¶ Ad illð quod obijcitur de hoſtia
non conſecrata.dicendum ꝙ debet adoꝛari ſub conditi⸗
one.ſcilicet ſi foꝛma debita obſeruata ſit.⁊ h̊ conditõne

tacia vel expꝛeſſa.

Articulus ſecundus

ODſtiᷓ habituʒ eſt de adoꝛatione angeli.Que
ritur de adoꝛatione hominis.quia dicit apo/
R ſtolus. DHonoꝛe inuicem pꝛeuenientes. Ro.
xij. Pꝛimo vtrus bomo adoꝛandus ſit latria.Secundo
vtrum omnes bomines equaliter ſint adoꝛandi. Ter⸗
cio modo vtrum mali ſint adoꝛandi. Quarto quomo⸗
d ſancti viri ſunt adoꝛandi.OQuinto. vtrum malus pꝛe

latus plus ſit adoꝛandus ꝙᷓ; bonue ſubditue.
tũ ad pwhumum SS. ſ.
ſic obijcitur. dicit JYo.damalſ.q; honoꝛ qni exbibet᷑ ima.
gini refert᷑ ad illũ cuius eſt imago.vnde dicit magnus
HBaſilius. Honoꝛ imaginis ad ꝓthotypũ ꝑuenit.i.ad
exẽplar. Eſt em̃ ꝓthotypon.pꝛima foꝛma ſeu foꝛma exẽ
plare ad quã facta ẽ imago.cum ergo homo ſit erpꝛeſ⸗
iſſima imago dei:poterat in bomie adoꝛari deus latria
et ita ꝑ cõſequẽs homo poteſt adoꝛaꝛi latria.¶. Juxta B

queritur de beata virgine.iſ ZLam dicit Jo.damaſ.ꝙ bo⸗

noꝛ qui eius eſt:ad eum qui de ea eſt incarnatꝰ refertur
ergo ipᷣa poteſt adoꝛari latria. Solutio.ad pꝛimũ di⸗
cendũ.ꝙ bomo nõ poteſt adoꝛari latꝛia.tamẽ poteſt eſſe
materia adoꝛatõis latrie inquãtũ eſt imago ducens ad
cæum ecnius eſi imago.et ideo adoꝛatio dulie debetur ei
Em ꝙ dicit Jo. damaſ.in.iiij.li.a pꝛĩcipio.deus bomĩeʒ
Fm ꝓpꝛiã imagĩem fecit.cuiꝰ igitur gratia nos adinui⸗
cem adoꝛamus:niſi ꝙ ſᷣm imagieʒ dei facti ſumus.vt ei
ait magnus in diuinis Baſilius. Honoꝛ imaginis adꝓ
thoty pon ꝑnenit.i.exemplar. ꝓihoty pon aũt ẽ illð qð
imago repᷣſentat. Av ſecũdum qò querit᷑ te beata vir
gine.dðm ꝙ q́uis honoꝛ qui eius eſt.ad eum qui ex ea ẽ
incarnatus reducat᷑:nõ ſequitur ꝓpter hoc ꝙ honoꝛ il⸗
le ſit latria:pᷣ ſequit᷑ ꝙ honoꝛ ille refertur ad xpᷣm. Ho⸗
noꝛ tñ ille qui beate virgini debetur eſt cuiuſdã pꝛogatĩe
ſcʒ dulie ſingularis.et qſi immediate diſponens ad la⸗
triam.nõ tamẽ ẽ latria.cũ em̃ adoꝛo matrem dei: inquã
tum hmõi nõ adoꝛo vt cãm mei conditricẽ.et ideo ñ ado
ro vt latria.qꝛ aũt adoꝛo vt matrẽ dei:honoꝛo vt matreʒ
cr eatoꝛis.et hoc ꝓpter ipᷣm creatoꝛẽ. Vnde ratio bono⸗
ris eſt ip̃e honoꝛ creatoꝛis.ipᷣe tũ honoꝛ exhibetur crea⸗
ture.Ex quo relinquit᷑ ꝙ ille honoꝛ eſt dulia pᷣꝛogatiue
ſingularis diſponens ad latriam et cuius ratio latria

eſt.
Lonſequenter que S. ij.
ritur. Atrũ om̃es hbomies equaliter ſint adoꝛandi. Ad
qð ſic damaſ.in.iiij.li.A pꝛineipio deus hoĩem ſᷣm pꝛo
pꝛiam imaginẽ fecit.cuius igr̃ gratia nos adinuicẽ ado
ramꝰ.niſi ꝙ ſᷣm di imagiĩeʒ facti ſumꝰ. Ex qͥ obijcit᷑.ꝙ ſi
om̃es homies equaliter ad imagiem dei facti ſunt:ergo

om̃es bomĩes equaliter adoꝛandi ſunt.i¶ Contra.ado⸗

ratio eſt debitum rõne dignitatis excellẽtis.ergo ſi ẽ di⸗
gnitas aliqua excellens in vno reſpectu alteriꝰ: ñ equa⸗
liter debetur eis adoꝛatio.vel ſi dicas ꝙ ĩmo quia non
adoꝛatur niſi rõne eius ꝙ ſunt ad imagiem:tunc ſequet᷑
ex boc ꝙ vnus nõ debet alium adoꝛare.qꝛ vnus equalis
eſt alteꝛi qtum ad imagiem.4 Item pꝛelatus rõne natu
re nõ debet adoꝛare ſubditũ.quia equalis eſt ei qtuʒ ad
naturũ.ſimiliter habet dignitatem excellenteʒ reſpectu
illius.ergo nõ debet ipᷣm adoꝛare rõne dignitatis.ĩmo
potius ecõuerſo.ergo nõ equaliter betur om̃ibo ado⸗/
ratio. Solutio.doᷣm ꝙ omibo exhbibendus ẽ honoꝛ ꝓ
ſtatu et tempoꝛe.qꝛ omes ad imaginẽ di facti ſunt vt di
cit damaſ.et hec eſt ratio cõis.quare bonoꝛ om̃ibo debʒ
exhiberi loco et tempoꝛe.¶ Sed notandũ q; in imagine
que eſt bomo intelligitur qð eſt ꝑ naturam. intelligitur
etiam in ea qð eſt ꝑ gratiam: que reducit ip̃am imagieʒ
in plenam cõfoꝛmitatem di.quia gratia ipᷣa eſt dei foꝛ⸗
mitas. Ex ꝑte igitur nature nõ eſt differentia adoꝛatio
nis. Vñ qꝙtum ad hoc ẽ equalitas in oĩba.ſed reſpicien⸗
do poſſibilitatẽ ad gr̃am vel actũ que ẽ ꝑ gr̃am q̃ actu ẽ
in imagĩe:nõ ẽ ita.Si em̃ in ſſatu ẽ gre ⁊ bʒ gram actu:
babet bonũ excellẽs ĩ ſe rõe cuiꝰ debet᷑ ei honoꝛ.glibʒ eĩ
talis in aliqͥ vno excellit:licet nõ habeat oĩa dona.⁊ rõe
illius vnius cantat᷑ de qͥlibʒ ↄfeſſoꝛc.nõ eſt inuẽtus ſilis
illi. et ſic reſpiciẽdo actũ gr̃e in habẽte.rõe cuiꝰ ſemꝑ ex⸗
cellit.adoꝛadus eſt hõ:et vnus magis alio.Silr reſpici
endo poſſi bilitatẽ ad gram ĩ hoĩe.lieʒ actu ſit extra gra⸗
tia:tñ adhuc poſſibilis ad tantaʒ gr̃am ⁊ ad maioꝛẽ: qᷓ

aliquis hñs gratiã actu. et reſpiciẽdo poſſibilitateʒ bãc
in imaginẽ in maioꝛi excellẽtia.ita etiazx reſpiciẽdo hoc.
maioꝛ honoꝛ poteſi impendi vni ꝙᷓ alij. .

CTercio queritur S.iij.
Atrum malis homĩbo tebeat᷑ adoꝛatio. Ad qð ſic.Jo.
damaſ. Honoꝛandi ſunt ſancti vt filij et beredes dei. vt
dicit Jo.euãgeliſta.Si ergo mali bomĩes nõ ſunt ami⸗
ci.nec filij nec beredes xp̃i:eꝛgo nõ ſunt adoꝛandi.q¶¶ Ad
oppoſitum Ro.xij. PHonoꝛem inuicẽ pᷣueniẽtes.Glo.i.
in qualibet reuerẽtia.aliter nõ ẽ fraternꝰ amoꝛ: niſi mu
tuis ſe pᷣueniant obſequijs. Item aligs mõ malus foꝛ⸗
te p̃oꝛdinatus eſt ad maioꝛẽ iuſtici qᷓ aligs mõ bonus
et poſſibilis eſt ad hoc.Ergo dignus eſt honoꝛe ratione
iſtius poſſibilitatis. Solutio.dðm ſicut ſupꝛadictuʒ
fuit.mali homĩes inquãtum mali:nõ ſunt diligendi im⸗
mo odio habendi.quia odire malũ inqtum malum non
eſt odire naturã eius:ſed odiꝛe vicium in ipᷣo vt dicit Au
guſtinus.Et ideo ſic odiendi ſunt.et ſic non ſunt hono⸗
randi nec adoꝛandi. Attendendo tamen naturam ipᷣaʒ
quia ſunt ao imaginem dei facti et poſſibiles ad gratiã
ratione huius debetur eis honoꝛ et dilectio.

Nuarto queritur S. uij.
te adoꝛatione ſanctoꝛum qualis ſit. Ad quod ſic. Du⸗
lia adoꝛamus ſanctos:ſed dulia idem eſt quod ſeruitus
vt dicit Nuguſtinꝰ.ergo ſeruitute ipos adoꝛamꝰ.q AO
oppoſitum. Aug.in libꝛo de vera religione. Sõcti adoꝛã
di ſunt pꝛopter imitationem non ꝓpter religionem.ado
ramus eos caꝛitate nec ſeruitute:eꝛgo adoꝛatio qua ado
ramus eos non eſt ſeruit?** Solutio.dðm. ꝙ duplex
eſt ſeruitꝰ. Eſt em̃ ſernitꝰ obnoxietatis.⁊ hec debet᷑ deo.
eo ꝙ ẽ pꝛincipiũ nr̃i eẽ.Eſt etiã ſeruitꝰ reuerẽtie · et hec
de bet᷑ ſctis:qꝛ ipi ſunt nri ductoꝛes.vel ꝑ doctrinã ſicut
pꝛelati.vel ꝑ interceſſionẽ.vel ꝑ admiſtratõem.

NMuinto queriur S§S. v.

an malꝰ pᷣlatus magis ſit honoꝛãdꝰꝙᷓ; bonus ſubditꝰ vel
ecõueꝛſo.Ad qð ſic.Ro.xiij.Cui bonoꝛẽ:bonoꝛẽ.in pᷣla
to qualiſcũqʒ ſit ẽ maioꝛ dignitas ꝙᷓ ĩ aliqͥ ſubdito:eꝛgo
maioꝛ veneratio debet᷑ malo pᷣlato ꝙᷓ bono ſbdito.¶Cõ
tra.Aldaioꝛ eſt dignitas ymagis ĩ bono ſpᷣdito qᷓ; in ma
lo pᷣlato.ſᷣ dignitas ymagis rõ eſt quare nos adiuicem
adoꝛamus.vt dicit.Dam. ̊ maioꝛ venaratio debet᷑ bo⸗
no ſubdito qᷓ; malo pᷣlato Solo.dðm.ꝙ malus pᷣlatꝰ
inqᷓtuʒ platus magis debet bonoꝛari qᷓ; bonus ſpditus
qjꝛ magis eſt in ꝑticipatõe debiti hbonoꝛis.qꝛ eſt honoꝛ gO⸗
tuitus debitus er neceſſitate:et eſt honoꝛ gtuitus nõ de⸗
bitus ex neceſſitate. Pꝛimus honoꝛ debet᷑ pᷣlato inq̃tum
p̃ᷣlatus.quia inqtuʒ bmõi vice xrpᷣi eſt. Unde Ro.xiij.di
cit apłus de ipo pᷣlato ꝙ dei miniſter ẽ. Honoꝛ aũt gtui⸗
tus nõ debitus ex neceſſitate debetur bono ſpdito: ido
magis tenemur ad honorẽ maioꝛem pᷣlati inqᷓtum p̃la⸗
tus eſt. Sè
Articulus tercius
Oſt bec inquirendũ eſt de adoꝛatõe que debe
tur irrationabili creature.que ẽ veſtigiũ dei
et maxime de adoꝛatione que exbibetur cru⸗
ci chꝛiſti.Primo an maioꝛ generatio debetur cruci chꝛi
ſti qᷓ bomini. Scdo an poſſit deus adorari latria ĩ veſti
gio ſicut in ymagine.

tũ aut ad pꝛimũ .S. ſ.
ſic obicitur.exo.xx. ꝓhibet᷑ ꝙ non fiat ſculptile neq; vl⸗
la ſimilitudo. Si ergo figuramus deum in cruce . con⸗
tra pꝛeceptum facimus.non eſt ergo crux magis adoꝛã
da q; rationalis creatura¶ Item adoꝛatio ſeu venerato
reſpicit dignitatem.ſed maioꝛis eſt dignitatis rationał
creatura q eſt bomo ꝙᷓ ipſa crux:qꝛ hbõ ad ymaginẽ dei
tactꝰ ẽ ⁊ creatꝰ ẽ ad błitudinẽ ⁊ vt ſit ꝑticeps diuie boni

n
ſo

— ð-ðð

err

Nueſti

tatis et veritatis ꝑ cognitõem et omoꝛẽ crux aũt nõ ita

cũ ſit irratõnalis creatura. ̊ maioꝛ veneratio xæbetur
bomini qᷓ cruci.¶ Cõtra.crux a maximis adoꝛat etiaʒ
petrus qui iam beatꝰẽ crucẽ adoꝛauit.nõ tn hoiez: eꝛgo

maioꝛ veneratio debet᷑ cruci qᷓ; homĩ. Solutio.dðm.

ẽ dignitas realis que debet᷑ rei.⁊eſt dignitas ymadi
nis. et hec nõ ẽ ex ꝑte ymaginis.ſed ex pte rei qua yma
ginat᷑. Eñ dam. Honoꝛ imaginis ad ꝓthotypuᷣ.i. exem
plar refertur. Sed notandũ ꝙ ẽ imago ꝑ pticipatoez.7
bec ẽ rõnalis creatura.⁊ ẽ imago.vt ſi ignu. ſ. alicui be⸗
neficij dei: ſicut buanatõis eiꝰet paſſionis et bmõi. vbi
gẽ imago vt ſignũ:totus honoꝛ refert᷑ ad ꝓthotypũᷣ.idð
ẽ exemplaꝛ.vñ dicit dam̃.ð cruce.q adoꝛado cruce ado
ramꝰpaſſionẽ xp̃i ſeu xpᷣm paſſum: ſub bis verbis· ado
ramus typũ pcioſe crucis.⁊ ſi ex alia materia ẽ facta:n
materiã adoꝛãtes:abſit:ſᷣ typũ vt xpᷣi ſimbolũ.i.notaʒ
dixit em diſcipulis.tũc aꝓparebit ſignũ filij hoĩs in celo
ſᷣ vbi ẽ imago ꝑ ꝑticipatõeʒ vt hõ ẽ adoꝛatõ dulie:⁊ ita
nõ ẽ bec adoꝛatio crucis maioꝛ niſi qꝛ refert᷑ ad ſigna⸗
tũ.dulia aũt debet᷑ hoĩ eo ꝙ ẽ ĩ ꝑticipatõe diuine digni
tatis.ſicut potẽtie.vel ſapietie.vel bonitatis.qdð nõ con
uenit cruci. Iile & maioꝛ honoꝛ ꝗ exbibet᷑ cruci refertuꝛ

ad rẽ ſignificataʒ cuiusẽ ſignũ:nõ ad ipᷣam crucẽ in ſe.
Ad illud qð obijcit.õ facies tibi ſculptile. dõm Pm 4
dam̃. ꝙ anteqᷓ; deus eẽt bumanatꝰfacere imagineʒ deo

erat impietatis.qꝛ ſm dininã naturã nõẽ figurabilis.

ſed poſti viſibilis et ſenſibilis factusẽ ꝑ aſſumptõem

carnis:nõ ẽ hoc impietatis:ſʒ potius pietatis ẽ ipᷣm fi⸗

gurare:⁊ hoc ꝓpter doctrinã et inſtructõem nr̃am. 7 ꝓ⸗
pter recoꝛdatõem paſſionis xp̃i.vt pñs ſit nr̃e memoꝛie

⁊ ꝓpter h̊ inſtruimur ⁊ allicimur ad bonũ. Hoc etiã de
ca fiũt imagines ſctoꝝ.ñ dam̃.dicit.inuiſibilis.⁊ in⸗
coꝛpoꝛei.⁊ iucircũſcriptibilis.⁊ infigurabił dei:ꝗs põt
facere imaginẽ:? Inlipientie igitur ſumme ẽ et impieta⸗

tis figurare qð diuinũ ẽ. Hic in veteri teſtamento non
erat aſſuetus imaginũ vſus.qꝛ ðᷣo deus ꝓpteꝛ viſceꝛa mi
ſericoꝛdie ſue ſᷣm veritatẽ factus ẽ hõ ꝓpter nr̃am ſalutẽ
nõ vt abrabe viſus eſt in ſpecie bominis:nõ vt ꝓphetis:
p ſm ſubſtãtiã factus ẽ ho.⁊ ꝑambulauit terrã ⁊ cũ bo

minibus ↄuerſatus ⁊.miracła fecit:paſſus ẽ.crucifirus

eſt. reſurrexit.aſſumptus ẽ et omnia m veritateʒ facta:
ſunt et viſa ſunt ab boĩbo.ſcripta quidẽ ſunt ad memo⸗

riã ⁊ doctrinã nr̃am. quia aũt nõ oẽs noſcũt las nec le

ctõi vacant:pr̃es excogitauerũt velut quoſdã triũphos
in imaginibus deſcribere ad velocẽ memoꝛiã. quapꝛo⸗

pter młtotiẽs nõ ᷣm mẽtes habẽtes dñi paſſiones ima⸗

gine xpᷣi crucifixionis vidẽtes et ſalutaris paſſionis in
memoꝛatõem veniẽtes ꝓcidẽtes adoꝛamus. nõ materi
am ſed imaginatũ.Simiir et dei genitricis imaginis.
nõ materiã ſʒ figurã adoꝛamus.honoꝛ em̃ qui ẽ ad ipaʒ

ad ipᷣm qui ex ipa ẽ incarnatus reducit᷑. Siłr aũt ⁊ ſan

ctoꝛũ certamina erigẽtia nos ad foꝛtitudinẽ ⁊ imitatõʒ
et zelũ virtutis eoꝝ et gliam di ſicut diximus.et enim
imagimis honoꝛ ad ꝓthoty puʒ.i.exemplariter ꝑuenit.
Et ꝑ hoc ſoluunt᷑ omnia obiecta.

2 . 77
Becũdo queritu?.S. ij.
Vtrũ deus poſſit adoꝛari latria in veſtigio:ſicut ĩ ima⸗
gine. qꝛ ſi ſic:cũ in omni creatura ſit veſſigium dei:erit
adoꝛãdus latria ĩ oĩ creatura vt ĩ lapide. aũt ita ſit

patet.qꝛ geñ.xxviij dr de iacob. ſurgens mane tulit

lapidẽ quẽ ſuppoſuerat capiti.et erexit in titulũ fundẽs

oleũ deſuper. Cũ & latria cõſiſtit in ſacrificij oblatõne.
ipᷣm aũt oleũ obtulit ꝓ ſacrificio.& ipᷣe exhibuit latriaz

lapidi.i I.tẽ cũ deus ſit vbiqʒ pñtialiter. potẽtialiter.⁊

eẽntialiter.ᷓ põt in oĩ re adorari.ᷓ Fm buc moduʒ pot
cuilibet creature exhiberi latria. Solutio.cũ querit᷑

an deus adoꝛadus ſit in veſtigio.dðm ꝙ nõ.niſi inꝗᷓtũ
veſtigiũ efficit᷑ ſignũ ꝑ inſtitutõem. quẽadmodũ taber⸗

nackm et lapis queʒ vnxit Jacob:erat ſignum ⁊ figuꝛa

ip̃ᷣius xp̃i.et m hoc ſignatũ adoꝛat᷑ latria.Si vo ↄlide⸗

xxx.

rat᷑ ipm veſtigiũ in ſe.nõ põt eẽ materia latꝛie. veſtigiũn
em̃ nõ immediate ducit in deũ quẽadmodũ imago.le⸗
ſtigiũ em̃ deteꝛminat᷑ in creatura irratõnali ᷣm vnitati
veritatẽ.bonitatẽ.que referũtur ad imaginẽ.q in crea⸗
tura rationali determinat᷑ jm memoꝛiã. intelligentiaʒ
et volũtatẽ.que quidẽ immediate referunt᷑ ad trinitatẽ
qꝛ ergo illud ſolũ qð immediate ducit in deũ põt eẽ ma /

teria tarrie: veſaifin aũt nõ ducit in deũ immediate.pa⸗
tet ꝙ nõ poteſt e rie inq;tum bmõi h̊ ima
go. hinc ? etiã ꝙ deus põt adoꝛari in imagine nõ ĩ veſti⸗

gio inqtum ẽ res.q¶ Ad illð vðᷣo quod obijcit᷑ de Jacob.
dðm.qꝙ ipᷣe nõ impendit honoꝛẽ lapidi.ſed ſignato ꝑ la

pidẽ quod erat xp̃c.¶ Ad vltimũ dom.ꝙ qᷓuis deus ſit

in omni creatura pꝛout dicitur pꝛeſentialiter. potentia L
liter. eẽntialiter.nõ tamẽ ſicut dicit beatus aug·ad daꝛ⸗

danũ.omnẽ creaturam inbabitat.ſolum em̃ habitat in
illis in quibus eſt per gratiã.qui ſcʒ ſunt templuʒ eius
ſicut dicit aplas. Templum dei ſanctum eſt quod eſtis

vos. Templum aũt ſolum dicitur creatura rõnalis in
qua deus inhabitat per gram. cognitõnem et amoꝛem.

quia ergo creatura irratõnalis non eſt poſſibilis vt ſit

templum. nec erit in ea adoꝛatõ pꝛout res eſt. niſi ſm ꝗ
eſt ſignum.ſicut dictũ ẽ. Reliqua que ꝑtinent ad iſtam

materiam inueniẽtur in queſtione de latria quando de
virtutibus inquiretur. Et ſic patet reſponſio ⁊c.

Queſtio. xxxj. de ſecun/

do pꝛecepto.

Oſtẽ queſituz eſt

de pꝛimo mandato decalogi.Cõſequẽ⸗
ter inquirendum eſt de ſecundo.qð eſt.
Mon aſſumes nomen dei tui in vanuʒ
Et circa hoc queretur. Pꝛimo genera

liter. Secundo ſpecialiter.

Membrum peiummn

Eneraliter duo queruntur. Pꝛimo de er

poſitione huius pꝛecepti.Secundo de cõ
tinentia eius et intentione.

Articulus pꝛimus

Rimo querit᷑ de expoſitõe huius mandati.

que aſſignatur tribus modis ᷣm tres expo⸗
ſitões que ponuntur in exodo.xx.et deut.v.
AVna eiĩ expoſitõ ẽ q ponit᷑ exo.xx.Nõ aſſumes ⁊c̃. xpᷣm
utãdo tm̃ creatura.⁊ deut.v.Mõ eſtimes creaturã eſſe
ki di. Secũda expõẽ.q ponit᷑ exo.xx.Nõ aſſumes ⁊c
iurãdo.ſ.ꝓ nihilo nom̃ di.deut.v.diẽ glo. Jurãdo ꝓ re
q̃ ñ ẽ. Teꝛcia expõ ẽ ĩ deut.v.iſ2õ aſſu.⁊c̃.nom̃ vdi ligno
⁊ lapidi ⁊ hmõi tribuẽdo.Mtũ ad iſtas expões oxꝑpo
nit᷑.⁊ pᷣmo qᷓtũ ad pᷣmũ.An ſit ↄueniẽs.hugo ĩ li.ð ſac
mẽtis Aſſumẽ nomẽ ði ĩ vanũ.ẽ filiũ ði iuiſibilẽ ꝑ hũa⸗
nitatẽ fctm creatuꝛã eſtimaẽ.̊ aſſumẽ nomẽ ði ĩ vanũ ẽ
credẽ xpᷣm purã creatuꝛã.hec ̊ expõ ↄueniẽs ẽ.¶ R pᷣe.
Añ ſolẽ ꝑmanet nomẽ eiꝰ.glo.AVñn tꝑa ⁊ oẽm creaturã
ꝑmanet nomẽ eiꝰ.i.filiꝰregis.̊ nomẽ ẽ ipe filiꝰ.̊ Ro.
viij. dꝛ. Vanitati ſubiecta ẽ creat᷑a oĩs.ꝗ̊ aſſumẽ nomen
Si ĩ vanũ:ẽ filiũ dei cꝛedẽ purã creatura.¶ Ad opꝓpoſitũ
MRo.ij.Cuʒz gẽtes natalit ea q̃ legis ſũt faciũt: oñdunt
opꝰlegis ſcꝛiptũ ĩ coꝛdibo ſuis natalit.q̊ decalogꝰẽ ð di
ctamie legis natał. Sʒ filiũ dei eẽ hoĩeʒ vł incarnatuzʒ
ñ ẽ ð diciamie legis natał.ꝗ ad ill mãdatũ ñ ꝑtinet ꝓ
filiꝰ dei incarnatꝰſeu viſibilis factꝰ p hũanitatẽ.vt dicit
bugo.ñ cꝛedat᷑ cꝛeata.q̊ nulla ẽ expo:̊ imꝑtinẽs adꝓgo
ſitů. Etũ ad ſcðᷣaz expõeʒ obijcit᷑ ſic.i¶ Sõ aſſu.⁊c.ſ.
iurãdo ꝓ nihilo.qꝛ ꝗcũq; aſſumit nomẽ ðiĩ vanum pec
cat moꝛtalit:ł̊ ñ ꝗcũq;ʒ iurat ꝓ nibilo peccat moꝛtaliter
Jurare /ꝓ nihilo non ꝓbibet᷑ h. Minoꝛ patet.qꝛ dato
ꝙ iurare pro nihilo ſit moꝛtale peccatum. iam iurare

e materia latrie inq;tum bmõi h̊ ima⸗

nõ eẽt indifferẽs.quia illud qð ẽ indifferens põt fieri ſi-
ne cã.2 tñ nõ ẽ peccatũ moꝛtale.Jurare &̊ eẽt malũ ĩ ge⸗

nere:et nõ bonũ ex circũſtãtia. Itẽ aug. Jurare nõ eſt
bonũ et tñ nõ ẽ malũ.ꝗ̊ Fm boc ẽ indiffeꝛẽs.&̊ aliquis pt
iurare ꝓ nihilo ſine peccato moꝛtali. Itẽ pᷣs. Zec iu⸗
rauit in dolo ꝓximo ſuo. Glo.ꝓhibet nõ quodcũq; iu⸗

ramẽtũ.ſed iuramentũ in dolo.ꝗᷓ ſolũ iuramẽtũ ĩ dolo ẽ
peccatũ moꝛtale.ꝗᷓ iuramentuʒ ꝓ nihilo nõẽ hic in ꝓpi⸗
Etum ad terciã ex poſitõem que ẽ.Qõ aſſu⸗

bitõe.
mes ⁊c̃.Ligno vel lapidi nomẽ dei tribuendo: obijcitur
quia ſᷣm hanc expoſitõem vanũ hic appel
quicũq; hoc nomẽ xpᷣc ydolo tribuit:facit ydolatriam.
. hic ꝓhibet ydolatriã.Ergo nõ diffeꝛt a pꝛimo pᷣcepto

m hanc expoſitõem.i Ad oppoſitũ.aug.in li.de.x.coꝛ⸗

dis.Si tangis pꝛimã coꝛdã interficies beſtiã ydolatꝛie

Si tangis ſecundã coꝛdam.interficies beſtiã erroꝛis.

gᷓerroꝛ/ꝓbibetur in hoc mãdato.⁊ hoc dicit iſta expoſi

tio.q̊ coueniẽs ẽ.q¶ Sʒ rõe huiꝰqueꝛit᷑ ſi erꝛoꝛ bic ꝓhibe

tur.⁊ in pꝛimo mãdato.quõ differẽter. Solutio. di⸗
cendũ ſicut dictũ ẽ ſupᷣ. Lex moyſi media ẽ inter legem
nature ⁊ legẽ gratie.Educit᷑ em̃ a lege nature. maxime
qᷓtum ad decalogũ.ſicut dicit aug.in li.de q̃ſtionibo no
ui ⁊ vet᷑.teſta.ſed hic manifeſtatur. Vñ dicit ꝙ data ẽ
lex Moyſi.vt que latere ceperãt manifeſtarent᷑. Item
ducit ad legem gratie.Eñ p̃s.Lex dñi ummaculata cõ⸗
uertẽs animas.Glo. Sua diſtrictõe coꝛrigẽs ⁊ ad xpᷣi
gram mittens.Scðm hoc ꝗ̊ᷓ decalogus habet reſpectũ
vel rõem vnazʒ ꝓut educit᷑ a lege nature.Aliã ꝓut ducit
ad legẽ gratie. Sic igit᷑ mãdatũ illud põt cõſiderari ꝓ⸗
ut ducit ad legẽ gre.⁊ ſic trãſit in ſignũ.⁊ ſic nõ ſolũ lit⸗
teraleʒ:ſ̊ etia miſticũ.⁊ ſic exponitur vt ꝑtĩeat ad filiũ

ſicut pꝛimũ ꝑtinet ad pr̃em.⁊ terciũ ad ſpiritũſanctum

7 ſm boc eſi eius expoſitio.Nõ aſſumes.i.non credes
xpᷣm puram creaturã.Si aũt ſumatur hoc mãdatum ꝓ
ut educitur a lege nature.aut cõſiderat᷑ ſᷣm ſuaʒ foꝛmã
aut ſᷣm ſuam virtutẽ.Si ſᷣm ſuã foꝛmã cõſideret᷑: ſic ꝓ⸗
pꝛie nomẽ in vanũ aſſumeꝛe ẽ ſicut ſumituꝛ in atteſtatõe
veritatis.ſicut in iuramẽto.et ſic exponit᷑ illa expoſitõe
Aõ aſſumes ⁊c̃. Jurãdo ꝓ mihilo.exo.xx.Si aũt ſuma
tur ſᷣm virtutem.vt ſumatur in vanũ ſumẽ.i.abuti no⸗
