ſuꝑ pꝛĩcipiũ leui. O oĩs hoſtiaꝝ dineꝛſitas xpᷣi hoſtiã

ſigurabat:et pꝛopter varietatẽ virtutũ hoſtie xpi:intro⸗/
ducta eſt varietas et diuerſitas ſacrificioꝝ. Vñ ſubdit
xpᷣc in vitulo ꝓpter virtutem crucis offerebat᷑. In agno

AIpter innocentiã. In ariete ꝓpter pꝛincipatũ.In hyꝛco
Apter ſimilitudinẽ carnis peccati. Ro.viij. In turture ⁊

columba:qꝛ deus et homo mediatoꝛ dei et hboĩm.j.thi.

ij.in duaꝝ ſubſtãtiaꝝ cõtunctõne monſtrabat᷑. In ſimi⸗

lagine. ꝓpter conſperſionẽ credentiũ ꝑ aquã baptiſmi
collectã eccleſiã ck coꝛpus xpᷣi oſtendebat᷑. Item ꝓ hac
rõne dicit᷑ Job.xj.vtinam deus loqueret᷑ tecũ. et oſtẽde
ret tibi ſecreta ſapie ſne.et ꝙ multiplex ſit lex eiꝰ.q¶ Ad
illud ergo qð pꝛimo obijcit᷑.ꝙ multitudo pᷣceptoꝝ ñ con
nenit imꝑfectis.dᷣm ꝙ multiplicant᷑ pᷣcepta dupliciter
aut cã multiplicandoꝝ meritoꝝ:qũo nõ cõuenit multi⸗
plicare mãdata niſi ꝑfectis. Aut neceſſitate vitandoꝛuzʒ
maloꝛum. qũo expedit młtiplicari pᷣcepta imꝑfectis:cũ
ſcʒ młtiplicant᷑ occaſiões in peccatis.ſicut nos videmꝰ
ꝙ multiplicant᷑ hũane leges et eccleſiaſtice cõſtitutõnes
cum multiplicant᷑ maloꝝ occaſiones.vnde et hoc modo
cõueniebat pᷣcepta multiplicari ppło iudeoꝝ.4:! Ad ſecũ
dum qð obijcitur ꝙ in paucioꝛibo via maioꝛ eſt.dicendũ

ꝙ verum eſt vbi ꝑ paucioꝛa ꝓcedit᷑ ad vnũ:vbi vᷣo pꝛoce

ditur ad multa vel multiplicia.nõ eſt via maioꝛ ꝑ pau⸗
cioꝛa ĩmo ꝑ multiplicia. Inde eſt cum ↄueniret figurari
multiplicia beneficia.et numeroſaʒ gratiã redemptoꝛis
neceſſarium erat vt multiplicarent᷑ cerumonie figurarũ
legis.i¶ Vd tercium quod obijcit.ꝙ ſubitas mutatõnes
abhoꝛret natura verum eſt vbi eſt mutatio in contrari⸗
um.vnde mutationem a paucioꝛibo ad multa contraꝛia
abhorreret natura et ratio: non aũt mutationẽ a pauci
oꝛibus ad multa nature conuenientia. Conuenit autem
nature varietas exercitij.ideo ad mutationem in ipᷣa va

rietate cultus diuini.neceſſaria fuit multiplicatio ceri⸗

moniarum.

Membꝛum ſecundum

Ueritur poſtea in generali. De dinerẽtia

cerimonialium.iQotandum igitur ꝙ qui⸗
dam cerimonialia legis in tres diſferenti
as diſtinxerunt.ſcʒ in ſacramenta.ſacrifi⸗
cia.et ſacra.Et ſacramenta dixerunt inſtituta ad ſancti
ficatõem. Sacrificia ad pꝛopitiationem. Sacra ad dei
honoꝛationem. Sacramẽta legis vt circũciſio ⁊ phaſe
et oꝛdo et hmõi.Sacrificia vᷣo que offerebant᷑ de aĩanti

bus et de inaĩatis vt ſimila. panes et libamẽta. Sacra

vt ea que erant ſacrata ad cultum ratione loci vel tem⸗
poꝛis colendi veum. vnde ſacra erant vtenſilia taberna
culi et oꝛnatus et ſolennitates. Dicunt ergo ꝙ bec tria

neceſſaria erant:et boc qꝛ a pꝛimo neceſſariũ erat vt ſan

ctificarentur vel ſancti eſſent ꝙ fiebant peꝛ ſacramenta.
Secundo neceſſarium erat vt iram creatoꝛis declinarẽt
et pacem eius et gratiaʒ obtinerẽt.quod fiebat ꝑ ſacꝛifi
cia.Tercio neceſſarium erat vt ipᷣm creatoꝛẽ cultu pla⸗
cido hoc eſt loco et tempoꝛe ꝓut cõgruit honoꝛarent et
boc fiebat ꝑ ſacra.¶ Sed obijcitur contra. Qam ſᷣm cõ⸗

munem acceptionem cerimonialia nõ ſolum conſiſtunt

in illis que cõmuniter dicunt aut ſacra.aut ſacꝛata.aut
ſacrificia:immo in alijs obſeruantijs que competũt ꝑſo
nis vt de cauendis immundicijs et de ceteris.de quibus
lex voluit decernere populum tam in victu ꝙᷓ in veſtitu.
tam in actu a nationibo ceteris ſicut ſupꝛa dictum eſt.
vnde dicitur Deut.iij. Mandauit mihi deus vt doceꝛẽ
vos cerimonias atʒ iudicia que facere debetis.¶¶ Item
nõ videt᷑ vniuerſaliter verũ ꝙ dicũtur ſacrificia in pꝛopi

ciationem.am eꝛant ſacꝛificia que offerebantur ex me

ra dilectione vt holocauſta Leuit᷑.j. Iteꝛum erant ſacri

ficia que offeꝛebãt᷑ ĩ gratiaꝛũactõe vt hoſtia pacificoꝝ ꝓ

pace collata.Leui.iij.quẽadmodũ erãt ꝓ pcto leui.iiij.
AVI dir̃t gqdaʒ ceremonias pꝛiĩcipalit᷑ eẽ circa cuſtodias
ſolennitatum:et hoc ſeruantes interpꝛetationem voca⸗
buli.Nam cerimonie dicuntur a cereis.id eſt luminari
bus:que in ſolennitatibus Eoncbantur, vel a carie et
mene.quia tunc debent in nobis ſoꝛdes deficere. Vł ce⸗
rimonie quaſi carimunie a carẽdo munijs.i.officijs ſer
uilibo. Lamien extenſo nomine dicunt᷑ cerimonie ſacri
ficioꝝ et alioꝝ.¶ Sed in cõtraꝛiũ obijcit.ꝙ ante inſtitu
tõem ſolennitatũ:et ante legẽ legimꝰ cerimonias.Geñ.
xxvj.dicit᷑ de abꝛabã ꝙ cuſlodiuit pᷣcepta dei et mãdata
et cerimonias. IJtem Exo.xij.de ritu agni paſcalis.cum
introieritis terrã obſeruabitis cerimonias iſtas. Ex q̊
relinquit᷑ ꝙ cerimonie nõ pꝛincipalit᷑ dicunt᷑ obſeruan
tie ſolennitatũ. Alij dixerũt ꝙ cerimonie dicebant᷑
quaſi chere noꝛmie.i.ſalutis regule.vñ qꝛ iſta que inſti
tuta ſunt ad diuinum cultum.et pꝛecepta ſunt regule di
rectiue in ſalutem.dicuntur cerimonie.¶ Sed ſᷣm hoc
cũ ipᷣa pᷣcepta moꝛalia maxie ſunt directiua in ſalutẽ.ve
re ſunt regule ſalutis.ergo ⁊ cerimonie dicerẽt. Dixe

rũt alij iuxta ſnĩias ſapientũ bebꝛeoꝝ.ꝙ cerimonie dice⸗

rent᷑ p̃cepta:q̃ nõ vident᷑ hr̃e rõeʒ ſᷣm lram:vel quoꝝ rõ
occulta eſt et latẽs ſimplicibo.nota vo ſolis ſapientibo.

¶. Sed ſm boc pᷣceptũ de ĩmolatõne agni paſchalis: nõ

eſſet cerimoniale.cum ratio inſtitutõmis determĩet᷑ expᷣſ
ſe.Exo.xiij.ita ꝙ maifeſia eſſet ſimplicibo.Dicit᷑ em̃ ibi
narrabis filio tuo in die illa dicẽs.hoc eſt qð fecit mibi
dñs qñ egreſſus ſum de egypto.⁊ erit q̃i ſignũ in manu
tua et qᷣſi monimẽtũ ante oculos tuos.et tñ cõtrariũ ha
bet᷑ exo.xij.Cum introieritis in terrã obſeruabitis ceri
monias iſtas.¶ Item pari rõne nec feſtũ tabernaculoꝝ
eſſet cerimoniale:qꝛ eius ratio expᷣſſa erat etiã ſimplici
bus Leuit᷑.xxiij.vbi dicit᷑. Menſe ſeptio feſta celebꝛabi⸗
tis ſeptẽ dieho:et habitabitis ĩ tabernaculis. vt diſcant

poſteri ꝙ in habitaculis habitare fecerim filios iſrabel

Dicenduʒ.aut nõ ſolũ reſpicientes ad nomen:ſed ad
ſententie rõem. e cerimonialia pᷣcepta erant oĩa illaqᷓ
introducta ſunt pꝛopter ritum cultus.et latriam condi⸗

toꝛio ſm lr̃alem rõnem. Dicit autem Aalerius ma⸗
rimus. iſtud vocabulum cerimonie latinum eſt et

“
Z
—— M „ ä
neſttoo 8 AA
. JððU NX N. Ne 4 „ 9 S △ % 6
“ KN NI L. cJ H
.

Quarta in ſacris.Obſeruãtias aũt in hoc loco dicimꝰ om̃es legales hoſtie xpᷣi hoſtiã pꝛeferebant:et iſio mõ ſa
in pᷣceptis circa diuinũ cultum que data ſunt ad elimi⸗ . crificia pñt dici ſacramẽta reſpectu gre xp̃i.qꝛ tñ ſacra⸗
n natõem ſuꝑſtitionis ydolatrie:et declinatõem occaſio mentũ ꝓpꝛie dicit᷑ ꝙ eſt ſignũ gratie que in nobis eſt:e
. nis erroꝛis:vt pᷣcepta que data ſunt circa veſtitũ vel cir⸗ a xpᷣo:nõ dicent᷑ jm modu ꝗꝓpꝛiũ ſacriſicia ſacramenta.
1 ca victũ:et circa obſeruantias immũdiciaꝝ et hmõi:vt om vo ꝙ erant ſigna faciendoꝝ.patet ampliꝰꝙ non
patet ex pᷣcedẽtibo. Sacramẽta aũt et ſacrificia ⁊ ſacra poſſunt dici ſacramẽta ꝓpꝛie:exceptis ꝗbuſdã que eꝛant
dicimus inſtituta ſᷣm l̃am ad latriã cõditoꝛis.Sed re pꝛincipaliter inſtituta ad ſignificanda gr̃ aʒ.vt foꝛſitan
1 ferunt᷑ ſacramẽta ad fidẽ veritatis.Sacrificia ad ſpem ſacriſicium vitule ruffe:et ſacriſicium cõſecrationis ſa⸗
ſalutis ſeu pietari⸗ Gaern vo do pong e reuerẽtiam cerdotum.
maieſtatis. In ſacramẽtis em̃ ſignũ eſt fidei veritatis. M ſt j 4 bſe
vnde circũciſio dicit᷑ ſignaculũ er abꝛabe Ro. iij. Et . ue 10. vi de 0 erunan/
Rerament agni paſchalis dicit᷑ ngcinſcke⸗ Era ij. tia cerimoniaꝝ circa immũdicias.
rit quaſi ſignũ in manu ⁊c. In ſacrificijs vᷣo ſiue ho⸗ D ſe
locauſtis ſeu pacificis ſeu hoſtijs ꝓ pcto ſpes pietatis n equeter quert
eſt et obtinende ſalutis.ſicut patet ex leuit᷑.j.et.ij.et.iij tur in ſpeciali circa obſeru ãtiã cerimo
i14 et. iii · cũ dicit᷑. Sacrificia oblatõ ſuauis odoꝛis deo. In niaꝝ de imũdicijs.Et pꝛio q̃rit᷑ coĩter.
n ſacris ðᷣo honoꝛiſicẽtia et reueꝛẽtia maieſtatis dei ẽ.Sa quid dicat᷑ pꝛincipiũ vel oꝛigo ĩmũdicie
bl cra ðᷣo iſta attendebant᷑ in inſtõne ſolẽnitatũ 2 oꝛnatꝰ ta Secũdo vo in ꝑticulari qtũ ad diffe
e bernaculi e etenſilin vniuerſaliter que wputabant in rentiã ſtatuũ.ante legẽ.in lege.et poſt legẽ.
ni diuinum cultuʒ.q¶ Secũdũ hoc ergo cerimonie in q̃dru I V
5 plici differẽtia ſunt. Pꝛimo in obſeruantia eoꝝ que pᷣce 4 embꝛum pꝛeimum
pta ſunt ad reuocatoem et declinatõem ſuꝑſtitõis erro D pꝛimũ obijciũt ſic.qꝛ pꝛincipiũ ĩmũdi⸗
429 ris.Fm qð dicit᷑iij.Re.ix.Si auerſi fueritis nõ ſequen ciaꝝ:aut dicit᷑ eſſe a natura rerũ: aut ab
n tes me:nec cuſtodiẽtes cerimonias quas ꝓpoſui vobis. ↄſu illaꝝ.aut ab inſtitutõe.aut a ſignatio
fi ſed ſi colueritis deos alienos:auferã iſrł de ſuꝑficie ter .— ne. O af a nata ñ habeat oꝛiginẽ hmõi
e re.Scðo in ſacramẽtis vnde et ꝓ ſacramẽto circũciſio⸗ immũdicia oſtẽdunt ſic.i Aatura reꝝ pt᷑ conſiderari tri
,Z nis dicit᷑ de abꝛahã Geñ.xxvj. cuſtodierit mandata pliciter. Pꝛimo ſimpliciter et ꝑſe:et ſic dicit Geñ.j.vi
. et ceremonias. Iteʒ de ſacramẽto agni paſchalis dicit᷑. dit deus cũcta q̃ fecerat et erant valde bona. Silr dicit
Exo. ij.cũ introieritis terrã obſeruabitis cerimonias aug fuerãt oĩa creata valde bona:et ita valde mun
iſtas. ꝛeterea de ſacramẽto oꝛdis dicit᷑ leuit.viij. Hec da. et ad Ro.xiiij. Scio et confido in dño ihu rpᷣo quod
eſt vnctio aaron et filioꝝ eius in ceremonijs.Tercio in nihil eſt cõmune.Secũdo cõſiderat᷑ nata rerũ ĩ comꝑa⸗
ſacrificijs.vñ leuit.ix.Dicũt᷑ oblata ſacrificia ſuꝑ altaꝛe tione eaꝝ adinuicẽ in reſpectu. ſcʒ minꝰ nobiliũ ad ma
abſq; cerimonijs holocauſti matutini:et ZLume.xv. De gis nobiles yᷣm qð dicit aug. Om̃ia ſunt mũda natura
peccate ꝑ ignoꝛantiã dicit᷑. O offerat vitulum et ſacrifi liter.ſ̊ ex comꝑatione melioꝛis nature:quedã reputan
49 cia ad eiꝰlibamẽta vt cerimonie eius poſlulãt.Quarto immũda.ex hoc accipit᷑ hmõi immũdicia de q̃ loqmur.
4 in ſacris.vñ exo.xxxviij. Hec ſunt inſtrumẽta taberna⸗ Cũ at᷑ fere oẽs res comꝑari habeãt ad nobilioꝛes.ergo
e culi teſtimonij in cerimonias leuitaꝝ. Exquo pʒ q; vtẽ ſm hoc hmõi ĩmũdicia fere ĩ oĩbo eẽt qð falſum ẽ. Pꝛe⸗
ſilia tabernaculi dicebant᷑ cerimonie vel inter ceꝛimoni terea videt᷑ cõtrariũ.ꝙ ſcʒ quedã res nobilioꝛis natuꝛe
Aq4 as eſſe. dðm igit᷑ ꝙ diminute et im ꝑſecte fuit pᷣdicta aſſi reputarent᷑ immũde:vt aquila et leo et hmõi.q̃dã vᷣo mi
9 gnatio cerimonialiũ legis.¶ Sed obijcit᷑ cõtra politam nus nobilis nature reputarent᷑ munde vt ouis capꝛa et
. diſtinctõem.i Aã dicit aug.in li.x.de ci.dei. ſacrifiti hmõi.Tercio modo cõſiderant᷑ nature rerũ nõ abſolu⸗
. um viſibile inuiſibilis ſacrificij. ſacramentũ.i.ſacruʒ ſi te in ſe.nec in relatõne eaꝝ adinuicẽ ſᷣm oꝛdiem vniuer

NN — ————

— — — — — — —

— —

ſumptum fuita cerete oſpido: in quo omic⸗ KRomani

pꝛimo inſtituerũt ritũ ſacroꝝ. Inde eſt ꝙ latini interpᷣ⸗
tes in lege diuia poſuerũt hoc vocabulũ.vbi debuit ſig
ficari ritꝰ colẽdi deũ.vñ exo.xviij.dixit Jetro ad moy⸗

ſen. Eſio populo in his que ſunt ad deũ:oſtendenſq; ceꝛi

monias ritũqʒ colendi. Dicendũ igit᷑ ꝙ pᷣcepta cerimo⸗
nialia cõſiſtunt in q̃tuoꝛ differẽtijs. Pꝛima eſt in obſer
uãtijs. Secunda in ſacramentis.Tercia in ſacrificijs.

gnũ eſt.vñ in ps.penitẽtie inquit.Si voluiſſes ſacriſici
um dediſſem vtiq; holocauſtis nõ delectaberis.ſacriſici
um deo ſpũs contribulatus ⁊c.¶¶ IJtem. aug.in eodẽ.q;

ab hoĩbo apellat᷑ ſacriſiciũ ſignum ẽ veri ſacriſicij.poꝛ⸗

ro miſcðia verũ ſacrificiũ eſt.ᷣm hoc ergo vident᷑ nõ di

ſtingui ſacrificia.ſacramenta legis:cũ ipᷣa ſacrificia ſa
cramẽta ſint.¶ IStem Aug.in eodẽ. Si ſacrificia q̃ vult
deus quoꝝ vnũ eſi coꝛ contritũ et humiliatum.nollet le
galibus ſacrificijs ſignificari:nõ vtiq; de his offerendis
in lege veteri pꝛecepiſſet.Ex hoc ergo relinquit᷑. ꝙ non
diſtinguũt᷑ cerimonie ſacrificioꝝ:et ſacramẽtoꝝ: Con
tra.Sacrificiũ ſignũ eſt veri ſacrificij.verũ aũt ſacrifi⸗
cium eſt opus meritoꝛiũ. vñ aug.x.de ci.dei. Verũ ſacri
ficiũ eſt ome opus qð agit᷑ vt ſcta ſocietate inbereamus
deo.relatũ ſcʒ ao illũ finẽ boni quo veracit᷑ beati eẽ poſ⸗/
ſimus.Cũ ergo ſacr̃m ꝓpꝛie nõ ſit ſignũ ſacri oꝑis qð a
nobis?:ſed ipᷣius gr̃e ſacre que a deo eſi: et nõ a nobis.
ſicut dicit᷑ ad Ro.xj.Si gr̃a dei iam ñ ex oꝑid:alioqn
gra nõ eſt gra.Sacramentũ em eſt inniſibilis gre viſibi
le ſignũ. Relinquit᷑ ergo ꝙ ſacrificiũ legis nõ ẽ ꝓpꝛie ſa
cramentũ. Reſpõſio.ſacramẽtũ dicit᷑ cõiter et ꝓpꝛie

Cõmuniter ſignũ ſacre rei.ſeu illa res ſit opus ſacrum
qð ab homine eſt: ſeu illud ſit gra que eſt ſolũ opꝰ diui
nũ.Et hoc mõ dicit aug.ſacrificia eẽ ſacramenta. Pꝛo⸗

pꝛie ðᷣo dicit᷑ ſacramẽtũ ſignũ ſacre rei que ẽ gratia et ñ

opus hũanũ:ei hoc mõ diſtinguẽdũ eſt:qꝛ ſacriſicia du
plicem intentõem ſignificatõis habebãt.eꝛant em̃ ſigna

futuroꝝ et faciẽdoꝝ. At erãt ſigna futuroꝝ et ſignifica

bant de futuris gratijs in xpᷣo.vñ dicit yſið.ſuꝑ leuiticũ

ſi:ſed in ↄꝑatione ad peccatũ rõnalis creature.ſ̊ nec ex
hac comꝑatione pt᷑ dici ꝙ habeat oꝛtũ hmõi imũdicia ꝑ
aligꝗd ſcʒ cõtractũ ex hmõi pcto.qꝛ ſi dicat ex ↄꝑatõe ad

peccatuʒ homĩs ſᷣm ꝙ dicit᷑ ſuꝑ illud yſa.xxx. Erit lux

lune ſic lux ſolis:et lux ſolis ſeptẽplicit: oĩa deterioꝛa
ta ſunt ꝓpter homĩiem. Contra. Hoc ẽ qꝛ m hoc in oĩbo
eẽt iſta imũdicia. Ex his ̊ relinꝗt᷑ ꝙ ĩmũdicia oꝛtũ nõ

potuit hr̃e ex nata. Item ꝙ ab vſu rerũ nõ potuit ha

bere oꝛtũ imũdicia oſtendit᷑. Si em̃ dicerẽt᷑ imũda quia
vſui hũane ſuſtẽtatõis inepta.ſim ̊ imũda eẽnt quecũq;
ad vſum hũane ſuſtẽtatõis nõ cõgruerent᷑.mũda vo eſ⸗
ſent quecũq; eſui hoĩm cõgruerent.ſᷣm boc ꝙ̊ poꝛcꝰ a mł
ta alia que ſex vocauit ĩmũda nõ reputarent᷑ immunda
¶ Item ſi dicat᷑ ꝙ ex vſu malo hoĩm dicunt iſta aimalia
immũda qꝛ ydolatre eis vtebant᷑ ad ſuꝑſtitõnes y dola⸗

trie. Fm ꝙ dicit Oꝛigenes ſuꝑ lib numeroꝝ. Phytoni
bus dꝛacones et alij ſerpetes miĩſirare ꝑhibent᷑. Augn⸗

riba pᷣo quedã aues q lex reputauit imũdas.Cõtꝛa. C

boues ꝙᷓ oues et hmoi. młitotiens offer ebant᷑ ydolis ab
ydolatris, vt.iij. Reg.xviij. De ſacerdotibo Paal:ꝗ ob⸗
tulerũt ei bouẽ. Ergo ſᷣm hoc oues et boues reputarent᷑

QAXDI Ae Be

ra ſubijci.Cauſa vᷣo finalis fuit ſignatio.in ſignum em̃

immũda.¶ Item ſi dicatur ꝙ boc dicitur ꝓpter abuſuz
dy aboli:qꝛ aliqua aĩmalia ex ꝑmiſſione diuina ſubijci⸗
untur demonibo.ſicut ſerpẽs Geñ.iij. et ſicut poꝛci.vij.
Math.Contra.Scdðm boc et boues et oues dicerent᷑
immũda.cum ex pmiſſione diuina volũtati et poteſtati
demonum ↄcedant᷑. Job.j.dixit dñs ad Sathan. Ecce
vniuerſa que habʒ in manu tua ſunt et ibi dicit᷑.q oꝑa⸗
tione demonis deſcendit ignis de celo ⁊ cũctas oues pu
eroſq; cõſumpſit.Ex his ergo relinquit᷑ꝙ ex vſu reruʒ
nõ poteſt habere oꝛtũ immundicia. Item ſi dicat᷑ ꝙ
ex inſtitutõne oꝛtũ habuerit bmõi immũdicia.Contra.
Conſtitutio circa imundicias aĩmaliũ nulla emanaue⸗
rat ante legem. Lemt᷑. xj.et tñ ante legem:et etiam ante
diluuiũ dicitur oe geñ.vij. ex aĩmantibo mundis
tolles ſeptena. De aĩmantibo vo immũdis duo.ergo an
te conſtitutionem legis erat immũdicia in aimalim.nõ
ergo ex conſtitutõne eſt immũdicia.¶¶ Si vo dicat᷑ ꝙ in
BGeñ.dicũtur immũda:non qꝛ tunc eſlent immũda. ſed
quia poſtea ex cõſtitutione legis futura erant ĩmunda.
Contra.m hoc ergo ¶Moyſes loquit᷑ m tpᷣs legis.Si
ergo ex cõſtitutõne legis facta eſt diſcretio mundoꝝ ab
immũdis:et ante legem nõ erat immũdicia:ante legeʒ
nõ poteꝛat eſſe diſcretio mundoꝝ ab immũdis.ergo nec
electio.ergꝗo et inutiliter et in caſſum diceretur ad Moe

Beñ. viij. De aimantibo mundis tolles ſeptena: de ĩmũ

dis ðᷣo duo. Item ſi dicat᷑ ꝙ immũdicia oꝛtum babu
it a ſignatõne vt ille res dicant᷑ munde q̃ ꝑ ꝓpꝛietates
ſuas ſignificatiue erãt mũdicie moꝛũ:ille ðo dicant᷑ im⸗
mungde que ſunt ſignificatiue immũdicie peccatoꝝ.Con
tra. Sicut dicit beatꝰ dyoniſiꝰ in hierarchia angelica
Fm eloquia diuia.Geñ.ij. Om̃ia valde bona.et ideo ex
om̃ibo elicere eſt bonas ſpeculatõnes.Relinquit᷑ eꝛgo ꝙ
om̃ia eſſent mũda.qꝛ om̃ia poſſunt eſſe ſignatiua boni:
vnde et ipe dñs vocat ſe vermẽ. Pſał.Ego ſum vermis
et non homo.et vocatur leo Apoc.v.icit leo de tribu
iuda.et tñ iſta ᷣm legem reputant᷑ immũda. Relinqui?
ergo ꝙ ꝓpter ſignationẽ boni nõ dicuntuꝛ munda.¶ IJItẽ
cum in om̃ibo rebus ſit reꝑire aliquas ꝓpꝛietates ſigna
tiuas boni.aliquas ſignatiuas mali.vnde et ꝑ leonem
aliqñ ſignat᷑ xrpᷣe. Apoc.v. Vicit leo de tribu.aliqũ dya
bolus.j.Pe.v. Aduerſarius veſter dy abolꝰtanqᷓ leo ru
giens circuit querẽs quẽ deuoꝛet.Ergo ſᷣm hoc oĩa eẽnt
munda et immũda rõne diuerſoꝝ. Reſpõſio.dðm ꝙ;
immũdicia nõ accipit᷑ ex vna ſola:ſed ex pluriba cauſis
aſpꝛopꝛiatis q̃tuoꝛ generiba cauſaꝝ..Cauſa em̃ materi
alis ſeu diſpoſitiua immũdicie eſt er ꝑte nature nõ tam
ſimpliciter. Simplicit em̃ ſᷣm natuꝛã nihil eſt ummũdũ.
Ex comꝑatõne tamẽ aliquo mõ immũdũ dicit᷑.Fm ꝙ di
cit Aug.ſuꝑ Geñ.vij.Omia naturaliter mũda ſunt:ſed
comꝑatõne melioꝛis nature quedã dicunt᷑ immũda.ſiẽ
bos leone melioꝛ.qꝛ bomĩ neceſſarioꝛ: ꝓpter quẽ creata
ſunt om̃ia. Cauſa vᷣo foꝛmalis ĩmũdicie accipit᷑ ex par⸗
te vſus ſeu abuſus:et boc qꝛ illis aĩmalibo pꝛincipaliter
et p ceteris que lex vocauit imũda abutebant᷑: aut ydo⸗
lis ĩmolãao.aut augnrãdo ſeu maleſicia exercẽdo: ſᷣm
qð dicit Oꝛigenes.Cã vo efficiẽs ĩmundicie ſumpta eſt
ex ꝑte inſtitutõis:que inſtitutio pꝛincipaliter oꝛtũ hũit
ex vſu vel cõtra abuſum data eſt:vt ſcʒ elongarentur ab
ydolatria et puniret᷑ inobediẽtia. Elongarent᷑ abydo⸗
latria in hoc ꝙ ꝓhibebant᷑ ab his veſcendis vel ↄtingẽ⸗

tur vti veſtimẽto ex lana et lino cõtexto:ne eſſet ſimilitu
do colentium deũ cũ ydolatris que in veneratõeʒ ydola⸗
trie veſtimẽtis talibo vtebant᷑. vt puniret᷑ inobedientia
Fm ꝙ dicit Aug.in libꝛo qõnũ noui et veteris teſ.eſcaꝝ
lex nõ in pꝛi noꝛdio legis data eſt.ſed cum duce peꝛfidia
dei ꝓmiſſis ſidẽ nollent dare:ad duritiã coꝛdis ſui acce
perũt pᷣcepta nõ bona.ſiẽ dicit ꝓpheta Eʒzech.xx.d. Su
perbis em̃ homibo et cõtumacibo nõ debuit tota creatu

dis que ydolatre pᷣcipue habebant.quẽadmodũ ꝓbibẽ⸗

fuerunt inſtitutiones legalium immundiciaꝝ ſicut ⁊ ce⸗

tere leges obſeruantie. vnde ad Heb. x. dicitur. AUmbꝛ
babens lex futuroꝝ bonoꝝ.et.j.coꝝ.x. Omnia in figu⸗
ra cõtingebãt illis:quia ꝑ huiuſmodi mundiciaʒ vel im
mundiciam ſignatur aliquid circa xpᷣm futurum: vł cir
ca nos gerendum. Ex his igitur quatuoꝛ ſimul aggre⸗
gatis: non ex vno tm̃ determinatur ratio mundicie vel
immundicie.et ꝑ bec patet reſponſio ad obiecta.

Membꝛum ſecundum

Veritur poſtea de immundicijs in parti⸗
culari ſᷣm differentiam ſtatuum. Sꝛimo
igitur queritur de immundicijs qᷓtum ad
B ſtatum ante legẽ.iuxta illud Señ.vij. De
animantibus mundis tolles ſeptena et ſeptena. De im⸗
mundis vᷣo dno et duo. Secundo de immundicijs ᷣm
ſtatum legis.de quibus Leuit᷑.ᷣxj.xij.et.xiij.et in alijs.
Tercio de immundicijs poſt euacuationem legis de ꝗ⸗
bus dicitur Act.xiij. Ubi decreuit conſilium Kpoſtolo⸗
rum abſtinere a ſuffocato et ſanguine.

Articulus pꝛimus

Irca ſtatum ante legem. queritur quare an⸗
te tempus Moe non fuit mentio de mundicia
vel immundicia.am cum immundicia ᷣm
ꝙ dictũ eſt:quodãmõ oꝛtũ habuerit ex nata.natura aũt
ſemꝑ eadẽ fuit in aĩantib.ergo a pꝛĩicipio mẽetio debuit
fieri de mũdicia et immũdicia aĩantiũ.q¶ Si diceret᷑ ꝗꝙ
ante tem ꝑa Qoe nõ erat abuſus aĩaliũ qᷓ reputant᷑ imũ
da:ſiłi mõ poterit dici ꝙ tꝑibo oe nõ erat abuſus cuʒ
tꝑibo eiꝰ nõ legat᷑ ydolatria.i Itẽ qrit᷑ cũ dñs pꝛecepit
i 2oe Beñ. vij. vt de aiantibo mũdis et ĩmũdis poneret ĩ
aꝛchã ⁊ ſeptena de mũdis.bina de ĩmũdis:j̊ᷓ ſciebat noe
q̃ eẽnt mũda ⁊ imũda.Querit᷑ igr vñ hũerit hãc noticiã

Si dicat᷑ ꝙ ex inſtinctu nate.pari rõe ⁊ alij pcedẽtes B

ipᷣm coguiſſent:cũ inſtinctꝰ nat᷑e ideʒ maneat penes oẽs
habẽtes eandẽ natam.qð tñ nuſqꝙᷓ legr.¶ Si dicat᷑ ꝙ ex
inſpiratõe dina.eadẽ facilitate negari pt᷑ q̃ ⁊ affirmari
cũ h̊ nõ legat᷑.¶ Itẽ q̃rit᷑ iu lr̃am illiꝰ pcepti:q̃re plura
iuſſit accipi de mũdis qᷓ; de imũdis.qꝛ de mũdis ſeptena
de ĩmũdis tm duo Geñ.vij. Itẽ q̃re ĩ ipaꝛi nũero ſumũt᷑
mũda. IJmmũda vo ⁊ et᷑ rõalia ĩ nũero pari. Si dicat᷑
Fm Rabanũ ĩ glo. Oꝛ ĩpar nũerꝰ vᷣtutis ſpẽm pᷣtendat.
Par dᷣo ĩfirmitatẽ. Cõt. Scðᷣm h̊ ᷓrõnalia debuert ſu⸗
mi ĩ ipari nũero:cũ rõnalibo maxie cõpetat ſpẽs vᷣtutis.
Itẽ q̃rit᷑ an añ legẽ:qð erat ĩmũdũ q;tũ ad imolatõem
eẽt ĩimũdũ qᷓtũ ad ↄmeſtionẽ.qð vr:qꝛ idiſticte dr ð aĩa⸗
libus mundis ⁊ immundis.Generalit᷑ autẽ imundicia
eytẽdit᷑ reſpectu ĩmolatõis.⁊ reſpectu ↄmeſtioĩs.Cont᷑.
Geñ.ix. Ome qð mouet᷑ ⁊ vimt erit nodis ĩ cibũ. oĩa
aĩalia m B̊ eꝛat mũda qᷓtũ ad ↄmeſlionẽ. Sʒ oſtat ꝙ tũc
nõ erãt om̃ia mũda qtũ ad immolatõʒ.qꝛ dicit᷑ gen.viij
Lollẽs Moe de cũctis pecoꝛibo ⁊ volucribo mũdis ob⸗
tulit holocauſta.ergo aliqua aĩmalia erãt immũda quo
ad imolatõem. ¶ Item ad idẽ eſt qð dicit Aug. in qõni⸗
bus noui et veteris teſtamẽti.Eſcaꝝ lex nõ in pꝛimoꝛ⸗
dio legis data eſt.ergo multomagis nec ante legẽ: et tñ
mundicia et immũdicia reputabat᷑ in aimalibus qͥ ad
immolatõem.4 Ytez querit᷑ cũ in lege Leuit᷑.ij. Adeps
carnis et ſanguinis reputent᷑ immũda quo ad cõmeſnio
nem. non tñ ꝙtum ad oblatõem. imo illa pcipue ſcilicet
adipem et ſanguinẽ pᷣcipit deus ſibi offerri.quare ante
legem et tꝑibo ¶oe nõ reputaretur immũda comeſtio

adipis:cũ reputet᷑ immũda comeſlio ſanguinis ꝑ illam

diuinã cõſtitutõem qua dictũ eſt oe Geñ.ix. Om̃e qð
mouetur et viuit erit vobis ĩ cibũ.excepto ꝙ carnẽ cum

ſanguie nõ ↄmedetis.¶ Itẽ querit᷑ cũ in lege determiet᷑

immũqdicia ex ꝑte bꝛutoꝝ et etiã hoĩm. Len. xj.xij.xiij. et
xv. Ante legem vᷣo legiẽ immũdicia ex ꝑte bꝛutoꝝ. vnde
et ad noe dictũ eſt Geñ.vij.De aĩmalibo mundis et im⸗

mundis tolles ⁊c. Quare ergo ſili modo nõ fit mentio

—

—

”ͦ!?ùce

——ð

— —— =

ke⸗
ſel

ti⸗
no⸗
108

it

ni
;

ept
eti

ci
5

ri
41
e
.

₰

Errlnante NE R RAnNUNN 1 TASO Ra 9 51SD e „MNR 24 y0 .

—

LNueſtio
te immũdicijs bominũ. MRũſio ꝑ oꝛdinẽ ad obiecta.
Ad pꝛimũ qð querit᷑ quare añ tpᷣus Moe nõ fit men⸗
tio de immũdicia vel mudicia aĩalinzʒ: ⁊ ſpecialiter quo
ad imolatõem. KRñdetur ꝙ dupler rõ m allegoꝛiã con
currebat.Cũ em̃ oblatio ſacriticij fieret ꝓpter expiatos
oꝛiginalis ante tpᷣus circũciſiõis et ꝓpter expiatõʒ actu
alis:dupler erat figura ſeu ſignificatõ ſacrificij.vna ſa
crificij paſſionis xpᷣi:qð pꝛĩcipaliter erat ad expiatoem
ſeu mũdatõnem oꝛiginalis.Alia ſacrificij penitẽtie ſeu
coꝛdis ↄtriti qð ꝓpꝛie ẽ ad emũdatõem actualio. tum
aũt ad ſignificatõem ſacrificij paſſionis xpᷣi ↄuemiebat.
vt ſᷣm decurſum tꝑis magis et magis fieret veclaratio
veritatis.Vñ quia ſacrificiũ redemptõnis ꝑ xpᷣm be⸗
bat fieri in carne et in mũda carne:et etiã in carne hũa⸗
na.iõ in exoꝛdio pꝛime etatis in ſacriſicio Abel figura
batur in carne mũda fieri.Poſimodũ in ſecunda etate
in exoꝛdio ꝑ ſacrificiũ oe oñditur futurũ ĩ carne muᷣ
da.Tercio in exoꝛdio tercie etatis in abrahã cũ pᷣcipit
filius ĩmolari onñdebat᷑ futurũ in carne mũda et huma
na. ꝓpterea cõpetebat vt rõe ſacrificij noe in quo incipi
ebat ſecunda etas et maioꝛ etiã debuit eẽ declaratio ſa⸗
crificij redem ptõis qᷓ; pꝛius fieret mẽtio de immũdicia
carnis lacrifirade AVrd ad ſignificatõeʒ ſacrificij peni
tẽtie ſeu coꝛdis ↄtriti qð ꝓpꝛie ad emũdatõem immũdi⸗
cie actualiũ peccatoꝝ ↄueniebat᷑.vt tꝑe ee in quo ma
rime habundabant immũdicie actualiũ culpaꝝ.qꝛ oĩs
caro coꝛruꝑat viã ſuã. Señ.vj. Feret mẽtio de mundi⸗
cia et immũdicia nature ſacrificioꝝ.¶ Ad ſecũdum qð
querit᷑ qualiteꝛ Qoe habuit noticiã ð mũdicia et immũ
dicia.dðm ꝙ ꝑtim ex naturq:ꝑnim ex rõe.ꝑtim ex inſpi
ratõe. In aĩalibo que ſᷣm legẽ reputant᷑ immũda.quedã

4
ſunt homini nociua.quedam ſunt homini inutilia.que

dã ðᷣo nõ neceſſaria.Qociua ſunt ſerpentes et leones et
hmõi.que ſua feritate hoĩbo frequẽter nocent. Inutilia
ðo vt quibo nõ põt homo vti nec ad victũ nec ad veſtitũ
nec ad laboꝛis adiutoꝛiũ.ſicut foꝛmice.ſtelliones ⁊ inſi
nita genera reptiliũ et etiã aialiũ et auium.ſõ neceſſa
ria vt ſine quibo vita homĩs potuit ſuſtentari ⁊ ᷣm hoc
ſolum in genere greſſibiliũ ouis et capra et bos neceſſa
ria homini indicant᷑.qꝛ pᷣbent homini victũ.veſtitum et
adiutoꝛiũ.potiſſime ſine timoꝛe nocumẽti. Alia vo ſiẽ
canes.equi ⁊c̃.nõ ſe habẽt hoc modo. Et ideo ſine illis
põt cõueniẽter vita hoĩs agi. Accedente igit᷑ rõe cũ in⸗
ſtinctu nature:et ſuꝑueniente dinina inſpiratõne Qoe
babuit noticiã mundoꝝ et immũdoꝝ. Inſtinctu em̃ na
ture pᷣteꝛmittendũ ẽ ⁊ q̃i abijtiendũ quicquid eſi nature
nociuũ.aut inutile.aut nõ neceſſariũ velut immundũ.
pari vo rõe ↄferente etiam talia abijciet velut immũda
Foꝛtius pᷣo adueniẽte ſpiratõe ad teclaratõem ſacrifi⸗
cij redemptõis in carne mũda.Dicẽdum q̊ ᷣm aug.
cõꝑatione melioꝛis nature in illis que homini ſunt ſa⸗
lnbria.vtilia et neceſſaria:potuit rõe et natura quedazʒ
reputare immunda. Ad illud ergo qð obijcit.ꝙ pari
rõe pᷣcedẽtes poſſent illud cognoſcere.Dicẽdum ꝙ verũ
ẽ ſi inſtinctui ꝑſone acceſſiſſet ratio et inſpiratio. Ratõ
que ſᷣm ꝑfectoem iuſticie ſolis neceſſarijs et vtilibo ↄtẽ⸗
ta eẽt. Inde ẽ ꝙ ex pꝛiuilegio ſingulari de Noe dr geñ.
vj. Moe vir iuſtus atq; ꝑfectus ⁊c. Pꝛeterea inſpiratõ
que acceſſit ad oe cũ ei locutus ẽ deus. vt ſicut inſpi⸗
ranuit ei ꝙ de mundis tolleret ſeptena et ſeptena.de im⸗
mũdis vᷣo duo et duo:ita pꝛius inſpirauit que deberet
reputare immũda et que mũda. Ad terciũ quod que

rit᷑ quare pᷣceptum ẽ plura tollere de mũdis qᷓ de immũ

dis.Reſponſio ſᷣm aug.vt pła eẽnt que hoĩbo ꝓdeſſent
qᷓ q̃ nocerẽt.Et alia rõe ſm Rabanũ.vt egreſſus ſ oe
de archa haberet qð iĩmolaret et mãducaret.ql Ad quaꝛ
tũ vᷣo.ſ.quare in impari numero ſumũtur mũda.ummũ
da vᷣo et rõnabilia in numero pari.Rñſio ſᷣm rabanũ.
Impar em̃ numerus virtutis ſpeciẽ pᷣtendit: par vo in⸗
firmitatẽ. Sed cõtra hanc reſponſionẽ ſic obijcit᷑ ꝙ ſᷣm

——

vij.

hoc deberẽt rõnabilia ſumi in numero impari.Et ideo
videt᷑ aliter reſpondẽdũ dicẽdo.qꝙ irrõnabilia ſunt mũ
da ad duo.ſen ad duplicẽ vſum. Ad vſum.ſ.ꝓpagatio⸗
nis naturalis:ad quã neceſſaria ẽ paritas maſculi ⁊ fe⸗
mine.Et ad vſum ſuſtẽtatõis hominis vel ĩmolatõnis
et qtum ad hoc nõ eſt neceſſaria paritas maris et femi⸗
ne. que erãt ad vſum ꝓpagatõis nature et nõ ap vſum
ſuſtentatõis vel imolatõis:debuerũt eẽ in numero paꝛi
ſicut rõnobilia et immũda.que vo ad duplicẽ vſum in
impari.i¶ Ad quintum.ſ.quare nullũ aĩal reputat᷑ im
mundũ quo ad cõmeſtionẽ:ſʒ q;tum ad ĩmolatõem.Re
ſpõſio immũdicia quo ad ĩmolatõem introducta ẽ ad fi
gurã ſacrificij redemptionis futuri in carne mũda.que
cõpetebat vt dictũ ẽ tꝑibo Noe.Mũdicia quo ad cõme
ſtionẽ introducta eſt pꝛincipaliteꝛ in penã ↄtumacie. vt
dicit aug.in queſtionibo no.et vete.teſt.vt dictũ ẽ.nõ at
puniẽda ↄtumacia ante legis pᷣuaricatõem.q⸗:! Ad ſextũ
dðm.qꝙ ꝓbibitio ſanguinis pꝛimo introducta ẽ in hoꝛ⸗
roꝛẽ effuſionis ſanguinis humani:ne ꝓpter aſſuefactõʒ
cõmeſlionis ſanguinis aĩaliũ minus hoꝛrerẽt hominuʒ
occiſionẽ.⁊ a comeſtione ſanguĩs aĩalis inualeſcẽte cru
delitate tranſirẽt ad ↄmeſtionẽ humani ſanguinis.quẽ⸗
admodũ de habitatoꝛibo terre ſancte dr Sap.xij. illos
antiquos habitatoꝛes terre ſancte tue exhoꝛruiſti filio⸗
rũ ſuoꝝ necatoꝛes.ſine miſericoꝛdia ↄmeſtoꝛes viſceꝛuʒ
bominũ et deuoꝛatoꝛes ſanguinis.et iõ paucis exiſtẽti
hbo et exemplo Chayn ꝓnis ad irã. Sapie.x. Per iram
bomicidij fraternitas deperijt.et iterũ pꝛonis ad ſuꝑbi⸗
am et rixam ſicut patet in turri babel. Geñ.xj.intꝛodu
ci debuit ꝓhibitio eſus ſanguinis.Secũdo vᷣo introdu⸗
cta ẽ cõtra ↄſuetudinẽ ydolatrie que ſanguinẽ ĩmolati⸗
cium in veneratõem y doloꝝ bibebãt:et adipes comede
bãt.DBeut.xxxij.de quoꝝ victimis comedebant adipes

⁊c̃.Et hoc mõ inualeſcẽte ydolatria ꝑ legẽ debuit ꝓhi⸗

beri vtrũq;.¶ Ad ſeptimũ dðᷣm.ꝙ immũdicia hominũ
introducta ẽ in onus vel cã eliminatõnis y dolatrie.ſiẽ
patet ex pᷣdictis.Et iõ ante legem et inchoatõem ydola
trie nõ debuit introduci.Ex cã vᷣo introducta eſt immũ
dicia et mundicia:ſicut patet ex pꝛedictis.

Articulus ſecundus

Oſtea querit᷑ ð immũdiciaꝝ obſᷣuàtia qũ
ad ſtatũ legis.Omiſſis igit᷑ his q̃ in pᷣmiſſis
q̃ſita ſunt circa iſtã materiã queſtiõe de rõe
cerimonialiũ p̃ᷣceptoꝝ.q̃rit᷑ cũ in lege determinet᷑ circa
geeſſibilia et volatilia aliquio mundũ ⁊ aliquid immun
dũ qtũ ad comeſtionẽ et ĩmolatõem Leuit᷑.xj.Quaꝛe ñ
determinat᷑ circa natatilia mũdicia ⁊ immundicia qͥ ad
ĩmolatõʒ:ſᷣ tĩ q̊ ad comeſtionẽ Leui.xj. Maʒ circa illa
magis vident᷑ determinãda.qꝛ aquatilia aptioꝛa vide/
bant᷑ ad ĩmolãdũ qᷓ; greſſibilia vel volatilia.qꝛ greſſibi
lia oꝛtũ habẽt ex terra q̃ maledicta ẽ. geñ.iij. aquatilia
aũt ex aqua q̃ benedicta ẽ.geñ.j.⁊ nõ poſimodũ maledi
cta.¶ Pꝛeterea volatilia ⁊ ſi habeãt oꝛtũ ex aqua.ma⸗
gis tñ viuunt in terra ſiue ex terre naſcẽtibo ꝙᷓ in aqua.

Piſces aũt et geneꝛant᷑ ex aqua ⁊ in aqua vinũt oino.

̊ mũdioꝛa ⁊ ad imolandũ aptioꝛa videbant᷑ aquatilia
ꝙᷓ reliqua. potius de his determinãdum erat. Ad
hoc rñdẽdũ ſᷣm aug.qui ſic dicit. Pꝛomiſſiuas figuꝛas
in victimis aĩaliũ celebrari opoꝛtebat gter cõmenda⸗
tõem future carnis et ſanguinis:ꝑ quã vnaʒ victimam
fieret remiſſio peccatoꝝ de carne et ſanguine cõtracto⸗/
rũ.et ẽ ſenſus.qꝛ ſacrificia illa erãt ſigna veri ſacrificij
futuri in caꝛne xp̃i.ꝑ cuius ĩmolatõz fieret remiſſio pec
catoꝝ.q̃ quidẽ peccata ↄtraximꝰa carne ſᷣm quã ꝓpaga⸗
mur a pꝛimis ꝑentibo.õ cõpetebat ꝙ illa ſacrificia fie
rẽt ex carnibo greſſibiliũ vel volatiliũ qᷓ ꝓinquioꝛẽ ha⸗
bẽt ſimilitudinem ad carnem bumanam:et non ex piſci
bus. L

sü Rokh re Sn

QAN. ( 4

e) **. ſn⸗

—

3 7

—O . L. ) e. — .
Ae, Pta △O 9 N J ar

Articulus tercius

Einde queritur de obſeruantia ĩmundiciaꝝ
pꝰeuacuatõʒ legis factaʒ. vt de ſuffocatis et
G ſanguine. Vtrum. ſ.teneamur mõ nõ come⸗
deꝛe ſãguinẽ ⁊ ſuffocatũ.( Circa qð ſic obijcit᷑ Act.xv.
Detmiat᷑ ↄtẽtio fcta int fiveles ↄuerſos ð gẽtibo⁊ ↄuer
ſos ð iudeis ð circũciſione:ĩ cꝰdeteꝛminatòe determina
tũ ẽ pᷣmo a beato Petꝛo:ſecũdo a Jacobo: tercio a toto
concilio apoſtoloꝝ.ꝙ fideles conuerſi abſtinerent ſe ab
ĩmolatis ſymulachꝛoꝛũ et ſanguine et ſuffocato et forni
catione. Ergo cuʒ alijs legalibus euacuatis publicato
iam euangelio remanſerũt iſta.ſ.ꝙ abſtineatur a ſuffo⸗
cato et ſanguine et ĩmolatis y doloꝛũ.que ĩmunda repu

tabantur in lege.videtur ꝙ adhuc remaneãt iſte imũdi

cie ſᷣm decreta illius ↄcilij. Ergo peccat adhuc qui nũc
facit cõtrariũ.⸗ Iteʒ ſuꝑ illud Actu.xv.Glo.Rabani.
hec neceſſaria ſunt ſine quibo ñ ẽ ſalus:ſed circũciſio ne
ceſſaria nõ eſt.¶¶ Itẽ glo. Hede Illud ſuffocatũ mortici
num de quo dicit Eʒzech.xliij. Omne morticinum ⁊ ca

ptum a beſtia de auibus et de pecoꝛibus ſacerdotes nõ

comedant illud cuius ſanguis nõ eſt effuſus ſuꝑ terrã.
hoc pᷣceptum ↄuenit illis qui inuncti ſũt oleo ſpuali qð
apoſtoloꝝ epiſtola ſeruandum decreuit.il Item ſuꝑil⸗
lud Eʒzech.xliiij. Omne moꝛticinũ ⁊c̃.dicit Hiero. iux
ta litterã omni generi electo regali et ſacerdotali xpᷣia⸗
no.ſ.hec pᷣcepta ↄueniunt vt moꝛticinum nõ comedant
qð in actibus apoſtoloꝛũ dicitur ſuffocatũ.que neceſſa,
rio obſeruanda apoſtoloꝝ ð IOrlin epiſiola monet Act.
xv. Item pᷣceptũ fuit ante legẽ nõ comedere ſanguinẽ
B9Geñ. ix. et in lege Leui.ij.⁊ poſt legẽ Act.xv.ergo ſemꝑ
eſt ſeruandũ. Contra.Ad Ro.xiij.Omnia mũ da e⸗
rant vel ſunt ⁊c̃.et in eodem. Scio et ↄfido in dño ihu
qð nihil eſt cõe.⁊ ad Thitũ.j. Omnia munda mũdis.
; Itẽ ſuꝑ illud ad Ro.xiiij. Omnia mũda⁊c̃.Glo. Au
guſ.nullus cibus culpabilis eſt vł imundus:ſ̊ ſoluʒ in
oꝛdinatio ↄcupiĩe ĩ cibo culpabilis eſt.vnde dicit ſic.Cre
aturã dei ſcimus non eſſe culpabilem.quia creatura dei
omnis bona eſt: ſᷣ inobedientiam ↄtumacẽ:⁊ inoꝛdina
tam cupiditatẽ non ꝓpter poꝛcũ ſ̊ ꝓpter pomũ.moꝛtem
pꝛimns homo inuenit: ⁊ Eſau pᷣmatũ ſuũ nõ ꝓpter gal
linã:h̊ ꝓpter lenticulam ꝑdidit. Scio enim Noe omne
genus carnis qð ꝓ cibo eẽt eſui manducare ↄceſſũ. He
ſyam cibo carnis refectũ.iij.Reg.xvij. Johãnẽ locuſtis
nõ fuiſſe pollutũ.q⸗ IJtẽ Oꝛig. Quicꝗd a deo factum eſt.
mundũ eſt. In animaliba moꝛes hominũ et actus et vo⸗
luntates pinguntur.quaſi diceret.nihil eſt immundum
ad l̃am: ſ̊ q dam reputabant᷑ ĩmunda ꝓpter ſignificati
onem imundicie vicioꝝ.¶ Itẽ Math.xv.Aõ qð intꝛat
ĩ os coĩquinat homineʒ ⁊c.¶¶ Circa iſtam queſtionezʒ fu
erunt tres opiniones.vna dicit pᷣceptũ apoſtoloꝛũ de nõ
come dendo ſanguine et ſuffocato ſemꝑ ſᷣuandũ eſt l̃ali⸗
ter. Alia dicit ſemꝑ uandũ:ſᷣ methaphoꝛice et ſpiri
tualiter. Lercia dicit Fuandũ non ſemper ſ̊ ſᷣm ſtatum
eccleſie pᷣmitiuũ 2 l̃aliter.¶ Prima opĩo ĩnitit᷑ verbis
Hege ſuꝑ Act.xv. Abſtineant: et cũ hoc pᷣceptũ ſᷣuare

ↄuenit illis qui vncti ſunt oleo ſpũali.ne ↄmedant illõ
cuiꝰ ſanguis effuſus nõ ẽ. Itẽ ᷣbis Hiero.ſuꝑ Eʒzech.·

xliiij. Omne moꝛticinum ⁊c̃.omni generi electo regali
et ſacerdotali.i.xpᷣiano hec pᷣcepta ↄueniunt. Item Hie
roꝰ.ibidẽ ↄdemnat ſacerdotes qui in turdis fiſcedulis
gruibus ? ceteris hmõi.hec auiditate gule nõ cuſtodiũt
4Scða opinio initituꝛ veꝛbis Rabani qui exponit illð
abſtineãt a ſuffocatis.i.ne ĩfeꝛioꝛes ſe ſuffocent ⁊ ſangui
nem.i.effuſionem ſanguinis humani:⁊ que ſibi nolunt
fieri alteri nõ faciant.vnde dicũt.ꝙ epiſtola apoſtolica
cõtinebat neceſſaria ſine quibo nõ eſt ſalus que ſunt tꝛia
de quibo Ly. ij. Sobrie iuſte pie viuamus in hoc ſeculo
Sobꝛie in nobis. Juſte ad ꝓximum. Pie ad teuʒ. iſta
epiſtola apoſtoloꝝ hec tꝛia ↄtinebat:que talis ẽ. Niſũ

S „O

eſi ſpirituiſancto et nobis. nihil vltra ĩponere vobᷣ one
ris.q; hec neceſſaria: vt abſtineatis vos ab iĩmolatis ſi⸗
mulacꝛoꝛũ. et ſuffocato et ſanguine et foꝛnicatione.et Hᷣ
ꝙ dicit ab ĩmolatis ſimulacroꝝ. hoc eſt qð dicit apoſto
lus. Pie viuere.ſ.qᷓtum ad deum. ydolatra enim deo
iniuriatur. dicit abſtinere a foꝛnicatõe hoc ẽ ꝙ Apo
ſtolus dicit ſobꝛie viuere.boc eſi qᷓtum ad nos.Et ꝙ di
cit abſtinere a ſi uffocato et ſanguine. hoc eſt ꝙ dicit apo
ſtolus iuſte viuere.ſ.q;'tum ad ꝓximum.Eſi ergo ſenſꝰ
