
ipſum facta ſunt. Auguſlinus quomodo factus eſt per
quem omnia facta ſunt.ſi enim per ipſum facta ſunt
omnia.iam non eſt factus:iam nõ eſt creatura.¶ Que
rit᷑ vtrum poſſit concedi factus. pꝛobatio ꝙ; ſic.Ro.j.

& filio ſuo qui factus eſt eĩ ex ſemine dauid. Item.iiij ·

ad Galla.ADiſit filium ſuum factum ex mulieꝛe ⁊c.er
go videtur poſſe concedi ꝙ ſit factus.quid ẽ ergo qð di
cit᷑ genitum non factum. . Ad hoc ſoluit aug.luꝑ ioh.
et ad Ro.factus dicitur m bumanitatem non factus

„

ſm diuinitatẽ. exgo factꝰ ⁊ nõ factꝰ non ſequit᷑ ſed eſt fal
lacia m ignoꝛantiã elenchi.⸗ Adbuc iteruʒ oponitur
Job . Qut paſt me venin ante me factus eſi ſoluit ibi .
terli. qui poſt me factus eſt tpe. ante me factus eſi digni⸗
tate 2 toti refertur ad humanã naturam. ꝗ1 Querit ra⸗
tione eius ꝙ dicit᷑. natꝰante oĩa ſecula.vtꝝ poſſit cõcedi
ſemꝑ naſcitur: ſicut ↄcedit᷑ ſemꝑ natus. 2 de hoc eſt ma⸗
gna diſputatio in ſen. lib. j.oi. ix. Jam ſicut dicit Gꝛeg.
ſuꝑ Yob. Dñs ihs eo q virt⁊ ſapia eſt de patre ante tẽ
poꝛa natus eſt. vel poti qꝛ nec cepit naſci nec deſijt eſſe.
Dicamꝰ verius ſemp natus eſt. no auteʒ poſſum dicere

ſemp naſcit᷑:quia ſi mpnal cit nõdum nat?eſt. ¶ Con

tra ibidem.⁊ habet᷑ ab Oꝛig.ſuꝑ Hieꝛe.xj. Inuenta eſt
coniur atio ſaluatoꝛ noſſer eſt ſapia dei.ſapia vo eſt ſplẽ
dꝛ eterne lucis. Sap̃.vij. Saluatoꝛ ergo noller eſi ſplen
doꝛ claritatis eterne. Splendoꝛ antẽ non ſemel naſcitur
7 deſinit:ſed quotiens oꝛtum fuerit lumen er quo ſplen⸗
doꝛ oꝛitur: totiẽs etia oꝛitur ſplendoꝛ claritatis.ſiec ergo
ſaluatoꝛ noſter ſemꝑ naſcit᷑.vñ ꝓpuer.viij. Ante oẽs col⸗
leagenerat ine:nõ vt quidam maledicit gener auit. ecce
manifeſta ↄtrarietas. Gꝛeg.dicit ꝙ bene dicit᷑ ſemꝑna⸗
tus.male aũt dicit᷑ ſemꝑ naſcit᷑. Oꝛig.ecõuerſo.⸗l! Rñ.
vtrũq; bene dicit᷑ ⁊ ſane.filius de patre ſemꝑ naſcit᷑: vel
ſemꝑ eſi natꝰ.⁊ vt ſaluat᷑ ↄtrarietas diſtinguit᷑.ꝙ h̊ ver⸗
bum naſcit᷑ duplicẽ habet ↄſignationem.ↄlignat em pꝛe
ſentialitatem m ꝙ in p̃ſenti eſt. Item ↄſignat impfectõ
nem eo ꝙy ſignificat in fieri: ſm hoc dicit᷑ ſi fit aligo non

eſt. Oꝛig. ergo reſpexit ad ↄſignificationẽ pᷣma. Gꝛego.

ad ſecũdaʒ. Similiter aũt diſtinguendũ eſt in boc ꝙ di⸗
cit natus.nam duplicem habetↄſignationem. conſignat
em̃ tempus pᷣteritum. conſignat etiam ꝑfectum. pᷣteriti
enim ꝑfecti eſt tempoꝛis.Oꝛig.dᷣo ↄſiderans ↄſignatio
nem tempoꝝ dicit aueniẽter ſemꝑ naſcit᷑. õ ſemꝑ nat?
eſt pᷣſentis.non ⁊ pᷣterite. illi em natiuitati eterne ⁊ pfe⸗
cte ↄgruit pᷣſens:quoniq eſt⁊ non pᷣterijt.Gꝛeg. vᷣo reſpi⸗
ciens ad cõſignationem ꝑfectionis ſiguſicantis natiui⸗
tatem ꝑfectam.dicit ſemꝑ natus eſt.non ſemꝑ naſcitur.
qd ſignificat impfectionem. diuerſis em reſpectibo vtrũ⸗
qʒ bene dicit᷑ ⁊ ſane.4: Queritur vtrum bec ſit conceden
dDa ſemp naſcetur ⁊ viget᷑ e melius debeat cõcedi ꝙᷓ iſt⸗
ſemꝑ natus. nam cũ pſens magis ↄgruat eternitati. qð
magis ſe habet ad p̃ſeno:magis cõgruet.ſed futux ma⸗
gis ſe habet ad pᷣſens q; ad pteritũ: quia futurũ aliquan
do erit pᷣſens pᷣteritũ nuqᷓ.ſi ergo ſignãdo etern natiui⸗
tatem oↄcedimꝰ ſemꝑ natus.multo foꝛtioꝛi ratione conce
vim is ſemꝑ naſcet᷑.¶¶ Sol.implicat?᷑ falſuʒ in pdicta ar
gumentatone.non em concedit᷑ iſta ſemꝑ natus ratione
conſignatõnis pteriti:ſed vt dictũ eſt ratõne ꝑfectionis.
iſta ðo ſeinꝑ naſcit:ocedebat᷑ ranoone con ſignationis p⸗
ſentis.cum ergo neutrum inueniat᷑ in bac ſemꝑ naſcet᷑
nec cõſignatio ꝑfecti ſimpliciter bec non eſi concedenda
ſemꝑ naſcetur. Sequi?᷑ qui ꝓpter nos bomies: 2 4pter
noſtrã ſalutẽ deſcendit de celis bic ponũt᷑ qnq; ꝑtinẽtia
ad bumanitatẽ.ſcʒ incarnatio.paſſio.reſurrectio.aſcen⸗
ſio.adueñtus ad iudicium. Circa pꝛimum vo notatur fi
nis vel vtilitas incarnationis.ibi.incarnatꝰeſt.au ctoꝛ.
ibi de ſpũſancto.materia.ibi.ex maria virgine.foꝛma.⁊
bomo factꝰeſt. que ſequũt᷑ expoſita ſunt ſicut pꝛiꝰ.ꝗ Sʒ
querit de intellecin illius qdð dictum eſt. deſcendit de ce⸗
lis. nam texſcendere moueri eſt. moueri autem incedere
ad locum eſt vbi res non eſt. qualiter ergo deſcendit qui
nuſe deeſt vel aſcendit. Joh. iij. ¶ Aemo alſcendit in celuʒ
niſi qui deſcendit.q Sotł.de ſcendere dicitur de filio dei
non / ꝓpꝛie ſed traſumptiue. trãſum ptu m aũt eſt verbum
ad ſignificandũ incarnationem.nam ſicut iſte qui deſcẽ
dit tendit ad ſurſum in deoꝛſum:ſic cum deus factus eſt
homo qui ſuꝑ oes res eſt.natura.bonitate. dignitate ẽ
infirmam ſibi vniuit: nihil aliud & eſt de ſcendere niſi in
carne humili apparere.⸗: Queritur quare ĩ ſimbolo iſto
non apponitur articulus dr deſcenſu ad inferos. Et ad

ronger Innoc cuidanm arcpießo. boc fuit pꝛopter

hereticos. Iuerunt naq; beretici qui dixerunt xpm eſſe
puram creaturam 2 apud inferos remanſiſſe: ꝓpter qd
adiudican erunt ſancni patres illum articulum ſubtice⸗

re. Alij aliter dicunt.i Qam cum ſemel dictum ſit de filio H

6

verbum deſcenſus: cum dicitur deſcendit de celis. YJllu

autez deſcendere nihil aliud ſit qᷓ ſe exĩanire. ſicut d

aptus ad bil. i. Erianiuit ſemetipm ꝛc. Si iteg nepye

teretur in eadem ſerie. deſcendit ad inferos videret᷑ du⸗
pler eſſe exĩanitio. ⁊ ita poſſet eſſe materia erroꝝ. Ideo
adiudicauerunt ſancti patres illuʒ ſubticere:⁊ maxime
cum ſufficienter eſſet poſitum in ſimbolo aptoꝝ. Se
quitur ⁊ in ſpiritũſanctum dñm. de ſpũſancto quedã ꝓ⸗
fitetur ſides catholica in ſimbolo iſto que indicãt digni
tates eius ſpãles. Quedam que indicant effectus eiꝰge⸗
nerales. Que indicũt dignitates eiꝰſpales ſunt quinq;.
Poteſias indicat᷑ cũ dicit᷑ dñ̃m. Geñ.j. Spiritus dñi fe
rebatur ſuꝑ aquao.in quo indicat᷑ ꝙ ſicut pater eſi domi
nus creature ⁊ filius:ſic ſpũſſanctus bonitas indicatur
cum dicitur. ⁊ viuificante. Joh. vj. Spiritus eſt qui vi⸗
uificat.ex quo ſequit᷑ ꝙ qui caret ſpũſancto moꝛtuus eſt
Ex boc trabitur auctoꝛitas Auguſ. ſicut anima eſt vita
coꝛpoꝛis:ſic deus eſi vita anime. Diſtinctio ꝑſonalis in:
dicatur cum dicitur.qui ex patre filioq; ꝓcedit.Equali
tas cum dicitur qui cum patre filio ſimul adoꝛatur. do⸗
ctrina cuʒ dicitur qui locutus eſi ꝑ ꝓphetas. Ponuntur
aũt effectꝰ generales quatuoꝛ. pꝛimꝰ vnitas leu veritas
eccleſie catholice qu faciet ſpuſſanctus que eſt duplex.
vnitas intellectuñ in fide. vnitas effectuum in caritate:
que due vnitates notantur cum dicitur. ⁊ in vnam ſan⸗
ctam ca. vnam in fide in caritate. catholica enim grece
idem eſt qð vniuerſalis. Secũdus effectus eſt remiſſio
peccatoꝝ in baptiſino. Confiteoꝛ vnuʒ baptiſma. Joh.
tij. Qiſi quis renatus fuerit er aqua ⁊ ſpiritu ⁊c. Ter⸗
cius effectus eſt reſurrectio moꝛtuoꝛuʒ. Quartus eſt vi⸗
ta eterna. Queritur de hoc qð ſupꝛa dictum eſi de ſpi
rituſancto:qui ex patre filioq; pꝛocedit. de hoc em̃ altri⸗
catio eſt inter grecos ⁊ latinos. confeſſio enim latinoꝛũ
eſi qm ab vtroq; pꝛocedit.Gꝛecoꝛum vᷣo ꝙ tm̃ a pre. La⸗

iini vo oſtendunt ſuam confeſſionem per illud apoſioli
ud Hal. iiij. Spiritum filij ſni.quid enim aliud eſt ſpiri
tus filij.niſi qui pꝛocedit a filio. Iteʒ ad Ro. viij. Si gs
ſpiritum yp̃i non habet hic non eſt eius. 4.! Contra boc
opponunt greci. Dꝛimo quia non inuenitur ſcriptum in
euangelio ꝙ pꝛocedit a ſilio ſed tm̃ a patre.a ſubiungit᷑
in fine.quicũqʒ; aliud addiderit anathema ſit. vnde iudi
cant nos anathematiʒatos. 4 IJtem Leo tercius ſcꝛipſit
in tabulis argentei s ſimboluz illud repoſuit illud iu⸗
xta altare beati pauli: 2 ibi ſimiliter non eſt appoſitum.
Ztem querunt greci vnde hoc habuerunt latini. ſi em
inquiunt illis reuelatum fuit quaꝛe non ⁊ nobis.⸗q Rñ.
ad üllud quod pꝛimo oponitur ꝙ non inuenitur in enã⸗
gelio. Reſpondendũ eſt interimendo. ¶ Qam ?2 ſi non in⸗
uenitur ſcriptum ᷣm vocem. inuenitur tamen m intel⸗
lectum cum dicitur ſpiritum veritatis.i.ſilij.ſi enim eſt
ſpuᷣs veritatis.aut qꝛ ſpũs eſt a veritate.aut qꝛ veꝛitas ẽ
a ſpiritu. ſed qꝛ veritas a ſpiritu nõ eſt. non em filiꝰ eſt a
ſpirim. Si enim eſſet: ſie diceretur ſpũs veritatis:ſiẽ di
citur pater filij: ſi quia ſpũs eſt a veritate que eſt filius.
hoc idem eſt dicere qð pꝛocedit a filio. ꝗ Ad ſecundum
reſpondet magiſter in ſententijs. Qui alind addiderit
anathema ſit. aliud.i.ↄtrarium. qð ↄfirmat᷑ ex auctoꝛi⸗
taie apli. Gal.j. Si quis vobis aliud euangeliz anerit
anathema ſit. non dixit. Si quis aliud addiderit. nam
ſi ſic: ſibi pꝛeiudicaſſet apoſtolus ſicut dicit auguſ. Cu⸗
piebat enim venire ad quoſdam: quibus ſcribebat.j.að
heſſał.iij. AUt ſuppleret que fidei illoꝛu m cxerant. ſed
qui ſupplet qð minus eſt addit: nõ qð inerat tollit. alið
ergo otrarium intellige.4 Ao tercium 2 quartuʒ reſpõ

dt Anſelinꝰ.in libꝛo de pꝛoceſſione ſpirituſſencti.greci .“

-ðð

latinis oponũt. vñ latini accipiũt ſi pirituſſanctus p

cedit a filio: ⁊ quare ſi expediebat nõ fuit eis intimatũ.

Reſpongdet ꝙ neceſſe erat ꝓpter quoſdã minus intelli⸗
gentes: qꝛ nõ aĩaduertebant in illis que vniuerſa credit
Ecciĩa cõtineri.⁊ ex bis ſequi ſpiritũſanctuʒ de filio ꝓce⸗

dere. ne foꝛte hoc credere dubitarẽt. Quoniã ergo neceſ
ſitas eos ↄpellebat ⁊ nulla ratio ꝓhibebat.⁊ fides veꝛa
adinittebat:fideliter aſſerũt latini ꝙ credẽdũ eſſe cogno⸗
cebant. ſcimus enĩ ꝙ nõ omnia que credenda nobis ſũt

ibi dicta ſunt.IQõ eni ibi dicit᷑ ad inferos deſcendiſſe qdð

verũ cõiter credimꝰ. nimis eiĩ eꝛat difficile ad cõſolendũ
de hac re recolligere. marime cũ ſeiuncta eſſent cõcilia.
Qec erat neceſſe vnde nõ dubitabãt in queſtionẽ addu⸗
cere.q¶ Querit᷑ vtꝝ abſolute ſit ↄcedẽdũ :ſpirituſſanctꝰ
ꝓcedit a filio. Rñdet Anſ.in li.de ꝓceſſione ſpũſſcti.qᷓ;
uis nõ dicat᷑ ſpũſſcts pcedit a filio ꝑ ſe:bene tñ dicit᷑ ſpi⸗
ritus filij.ſicut bene dicit᷑ ſplẽdoꝛ ꝓcedit a ſole ⁊ radio.
nõ tñ dicit᷑ ſplẽdoꝛ ꝓcedit a radio ꝑ ſe:&̊ ſplendoꝛ radij.

l Contrarietas aũt grecoꝝ ⁊ latinox ſic ſoluit᷑.idẽ enĩ

credũt:ſ̊ nõ eodẽ mõ ꝓferũt. Pꝛincipiũ aũt ↄtraꝛietatis
i ꝓlatõne oꝛtũ ẽ ex diuerſa cõꝑatõne accepta a creatura.
vñ ad hoc nota.ꝙ ẽ verbũ interius ⁊ exterius.verbũ in⸗
terius cogitatio vel intellectus. verbum exterius ſer⸗
mo eſt. Similiter ⁊ ſpiritus duplerx interioꝛ ⁊ exterioꝛ
Interioꝛ ſpiritus amor eſt.exterioꝛ aer.Latini ergo ſi⸗
cut Auguſti.a alij exemplificante s de verbo increato
2 ſpiritu increato.cõꝑant ſpiritũ interioꝛẽ ad verbũ in⸗
terius.Greci vo ſicut damaſcenꝰ cõꝑant ſpiritũ exteri⸗
oꝛẽ ad verbũ exterius ⁊ hocẽ qð dicit Aug. in trinitate
creata pꝛimo accipit᷑ mens:deinde verbũ ſeu cogitatio:
qꝛ cogitatõ mente cõcepta verbũ dicit᷑. Relinquit᷑ vt ex
vtroq; ſpiret᷑ affectus ſeu amoꝛ.Aldens patri attribuit᷑.
verbuʒ ſilio.amoꝛ ſpirituiſancto. Ex hoc ergo latini di⸗
cũt ſpiritũſanctũ ab vtroq; ꝓcedere ſieut amoꝛẽ ex mẽte
⁊ verbo interioꝛi ſeu cogitatõne. Damal.ſic.pꝛimo ẽ in⸗
tellectus.deinde vpᷣbũ exterius.ſ.vox.ſpiritus aũt vehi⸗
culum ẽ verbi. Intellectus enĩ foꝛmat vocẽ 2 ĩ pꝛia voce
ſpirata oſtendit᷑ intellectus:ecce intellectus patri attri⸗
buit᷑ verbũ filio:ſpiritus ſpirituiſcto. Sicut ergo vidẽt

greci ꝙ ab intellectu procedit ſpũs 2 vox ⁊ non ſpiritus

a voce:ſic a patre pꝛocedit filius ⁊ ſpirituſſanctus ⁊ nõ

a filio ſpirituſſanc. ¶ Queritur quare in ſymbolo iſto

omittat᷑ cõio ſctcoꝝ. Ad ꝙ põt reſpõderi.ꝙ intelligit᷑ ꝑ

hoc ꝙ dicit vnã ſanctã catholicã ⁊c.vna enĩ ẽ eccia.⁊ ñ
ſoluʒ fide ⁊ caritate:̊ ſacramẽtoꝛũ ꝑticipatõne q̃ ẽ cõ⸗
munio ſanctoꝝ.¶ Querit᷑ cũ ſeptẽ ſunt ſacramẽta.qua⸗
re fit m ẽtio ſolũ ð baptiſmo in boc ſymbulo ⁊ nõ ð alijs

ſacramẽtis? Ad hoc põt reſponderi qm̃ nõ fuit neceſſe
ponere alia ſacramẽta.alia eni ſacramẽta a laycis daꝛi

nõ poſſunt.illud aũt ſacramẽtũ ab omibo dat᷑ in neceſſi⸗

tate. In ſymbolo ergo qð ad omẽs ꝑtiĩet. nõ fuit neceſſe
ponere ſacramẽtũ niſi illud qð ab omibo poteſt in neceſ

ſitate miniſtrari. ¶ Querit᷑ quare dicit᷑ vnũ baptiſma.

Ad hoc reſpondet.quoniam illð notabile eſt pꝛopter he
reticos ꝗ dicũt.qͥtiẽs hõ peccat baptiſmũ debere repeti.

Contꝛa quos aꝓpoſtolus ad Eph.iiij. IUna ſides vnum
bap tiſma. .

Articulus quartus

Eterminato de duobo ſymbolis in duabo di
ſtinctõnibo · Reſtat expoſitõ ſy mboli AUtha⸗
naſij. Diuidit᷑ aũt in tres ꝑtes.in ꝓhemium.

tractatũ. epilogũ: Prohemiũ cõtinet tria.vtilitatem.
materiã. neceſſitatẽ. vtilitas notat᷑ cũ dr̃ Quicũq; vult
⁊c̃.ĩ hoc reddit᷑ auditoꝛ beniuolus. Materia ſymboli

que ẽ fides catholica mõſirat᷑ cũ dicit᷑.ante omnia opus

⁊c̃.vñ He b.xj.Accedẽtẽ oꝑtʒ credere qꝛ ẽ ⁊ qꝛ remune

ratoꝛ ẽ.in hoc reddit᷑ auditoꝛ docilis.eceſſitas tangit᷑
cum dicitur quam niſi quiſq; fideliter firmiterq; credi
derit ſaluus eſſe.⁊c. In hoc redditur auditoꝛ attentus.
Et ſic ſumit᷑ phemiũ in duobo verſibo. Hic tñ notãduʒ.
ꝙ pꝛimus verſus trahit ad amoꝛẽ. Quicũq; vult ſaluus
eſſe. Secũdꝰterret ꝑ penã cũ dẽ abſq; dubio ⁊c. Que
ritur de hoc ꝙ dicit vult ſaluus eẽ.qꝛ cũ nihil ſit ĩ pote⸗
ſtate noſtra tãtũ quãtũ voluntas ſicut dicit Aug.vide⸗
tur ꝙ in poteſtate noſtra ſit ſaluũ eſſe.q Cõtra ad Ro.

vilj. dicit᷑. velle mihi adiacet.ꝑficere autem non inuemo.

4 Solo.ad Hebre.xij. Videte ne quid deſijt gratie dei.
ex hoc trahit᷑.ꝙ ſi facit homo quod in ſe eſt:dominus in
fundit ei gratiam que eſt pignus ſalutis.4¶ Querit᷑ de
differentia iſtoꝛum duoꝛum inuiolatam integram. Ad
hoc dicendum ꝙ integritas reſpicit id qued credenduzʒ
eſt. Inuiolatam quod operandũ.Jac.ij.INides ſine ope

ribo ⁊c̃. Hic incipit tractatus. IFides autem catholi⸗

ca hec eſt vt vnum deum in trinitate ⁊ trini tatem ĩ vni.
⁊c̃.qui diuidit᷑ in duas partes. In pꝛima paꝛte deſ&i⸗
buntur ea que credenda ſunt de diuinitate. In ſecunda
parte ea que ſunt credenda de humanitate. que incipit
ibi. Sed neceſſarium eſt ⁊c̃.pꝛima pars continet tres ꝑ⸗

tes in vniuerſali. Oſtendit᷑ prio ꝙ credẽda ſit ĩ vnitate

eſſentie trinitas.⁊ in trinitate vnitas.ſcdo agit᷑ de vni⸗
tate eſſentie.tercio de diſtinctiõe ꝑſonarum. Pꝛima ꝑs
continet quatuoꝛ verſus. Pꝛimus inſtruit cultũ diuinũ
Iides autem catholica hec eſt ⁊c. Secundus confundit

erroꝛes ſabellij 2 arrij ſimul.eq; cõfundentes ꝑſonas.

Tercius oſtendit diſtinctas eſſe perſonas contra ſabel

luium. Alia enĩ ẽ perſona patris. Quartus oſtendit ſim⸗

plicitatẽ eſſentie perſona ꝝ.ſcilicet patris 2 filij ⁊ ſpiri

tuſſancti. Sed patris ⁊ filij ⁊ ſpirituſſancti vna eſt diui

„2.

nitas. Contra heꝛeticos monſtratur vnitas eſſentie in

trinitate perſonaꝝ multiplici exemplo creature. Aug.
ponit tale exemplum. memoꝛia intelligentia voluntas.
hec tria ſunt. Sunt enĩ tres vires anime:ſed in vna eẽn
tiea que eſt anima. Itẽ AUnſ.de incarnatione verbi.fons.

riuus.ſtagnum. hec tria ſunt ⁊ vnum non eſt alterũ.nã
fons non eſt riuus:⁊ ſic de alijs. Item a fonte riuus eſt
⁊ non econuerſo.ab vtroq; fluuius ⁊ nõ econuerſo.⁊ ta⸗

men ſunt aqua vna? vna res. Item Hebre.j. Splẽdoꝛ
gloꝛie.ſol ⁊ ſplẽdoꝛ ⁊ caloꝛ tria ſũt ⁊ vna res.a ſole ſplẽ⸗

dvꝛ. ab vtroq; caloꝛ. Iteʒ DBeut᷑.iiij. Deus noſter ignis ẽ

conſumens.n igne tria ſunt.carbo.flãma.a ardoꝛ.vel
caloꝛ.vnum non eſi alterum. ⁊ ſunt res vna. a carbone

flamma 7 non econuerſo.ab vtroq; caloꝛ. Itẽ exempluzʒ

Dyoniſij de diuinis nomini. coniunguntur tres cande

le.tres ſunt candele accenſe ſingulariter ⁊ vnum eſt lu⸗
men.nemo eni poſſet diuidere in lumine illarum. Item
exemplum iudei conuerſi.fiant tres plice in panno vno
tres plice ſunt ſingulariter:vnus tamen eſi pannus. I

exemplum generale ponit Auguſtinus in libro de ani⸗

ma ⁊ ſpiritu.Tria hec oĩ exiſtẽti ĩſunt.eẽntia qͥ ſt.ſpẽs

qᷓ̃ differunt. vſꝰquo pꝛoficiunt: quaſi veſtigia trinitatis

patris 2 filij ⁊ ſpirituſſancti. Iiſta eadem alijs nomimi⸗
bus nuncupantur vel nominantur ab Auguſtino mo⸗
dus.ſpecies.⁊ oꝛdo. In libro Sapien. xj.dicuntur nu⸗
merus.pondus.⁊ menſura. Habes ergo exemplum ge
nerale in veſtigijs trinitatis que aparent in omni crea⸗

tura. habes etiam er empluʒ ſpeciale in creatura ſpiritu

ali ſcilicet anima.habet enim tri nitatem potentiarum

cum ſit ſimpler in eſſentia ſcilicet vegeta bilem. ſenſibi⸗
lem. 7 rationalem. Ite m m aliam aſſignationem.cõ⸗

cupiſcibilem.iraſcibileʒ ⁊ rationalem. Item ᷣm aliam.

mentem. noticiã. ⁊ amoꝛ?. ſeu m emoꝛiam. intelligentiaʒ

2 volũtatẽ. It ĩ omi creatura coꝛpali. natuꝛali.artificia⸗

ta.natuꝛali ſupeꝛioꝛe ſeu celeſti:ſic ĩ ſole.ĩferioꝛi ſic ĩ ele

miis ĩ igne 2 aq· ĩ artificiata vt ĩ pino. Segt de vni⸗

tate eſſentie ſpecialiter de qua pꝛofitemur in pᷣſenti tria
per modũ pꝛiuatõis hec ſunt.increatꝰ.iĩmẽſus.eternus.
Per hoc ꝙ dicit increatus:pꝛiuat᷑ cauſalitas.per hoc
ꝙ imenſus:ſitus ⁊ figura.per hoc ꝙ eternꝰ:duratõnis
terminus.Et ſic remouet᷑ ab eo oĩs paruitas creature.
Paruitas em̃ creature in tribo oſtendituꝛ.pꝛimo in hoc
ꝙ creata eſt: ⁊ habet cauſaʒ.⁊ hoc remouet᷑ cum dicitur
Increatus pater.increatꝰfilius ⁊c̃. Ex quo mõſirat᷑ cau
ſa om niũ non habens cauſaʒ. Scdo oſtendit᷑ paruitas
creature in hoc ꝙ circũſcripta eſt tꝑe ⁊ loco:qð remoue⸗
tur cum dicit᷑ imenſus pater.ĩmenſus filius ⁊c̃. Ex quo
relinquit᷑ ꝙ eius eſſentia eſt infinita. Lercio oſtenditur
creature paruitas in hoc ꝙ habet durationis ſue termi‚⸗
num. cvel ex parte vtraq;.ſ.pꝛincipij ⁊ finis.ſicut res tem
poꝛales que habent pꝛincipium ⁊ ſinem.vel ex parte ali
qua vt res ꝑpetue que pꝛincipium babent:licet nõ fineʒ
vt ſunt angeli.⁊ anime.celum.⁊ terra. illud totũ remo⸗
uetur cum dicitur eternus pater eternus filius ⁊c. MNo⸗
ta lamen differẽtiã inter eternum ꝑpetuũ ⁊ tempoꝛale
Tempoꝛale eſt qð habet pꝛincipiũ ⁊ finem.eternum qð
caret pꝛincipio? fine ſicut deus.ꝑpetuũ qð habet pꝛinci
pium ſed caret fine.¶ Sed quia oſtẽſuʒ erat iſta tria no
iina increatũ imenſuʒ.eternum. ↄuenire ſingulis ꝑſo⸗
nis:ne crederet᷑ ꝙ eſſentia triplicet᷑ ̃m tres perſonas.
ſubiũgit 2 tamen nõ tres eterni p̊ vnus eternus.⁊ hoc eſt
qð dicit Moetiꝰin libꝛo de trinitate.phii inquit ita argu
unt.ſoꝛtes eſt bomo.plato eſt homo.ergo ſoꝛtes ⁊ plato
ſunt homies:nõ homo. duaꝝ em̃ repetitõ vnitatum plu
ralitatem facit.ſed theologi ecõtra arguũt.pater ẽ deus
filius eſt deus.ſpũſſanctus eſt deus.ergo pater ⁊ filius
2 ſpũnᷣſſanctus ſunt vnus deus nõ dij. trina em̃ repetitio
nõ facit hic numurũ. Sequũtur tria per modum poſi
tionis.Omnipotẽs.deus.dominus.omnipotens pater.
omnipotens filius ⁊c. ¶¶ Contra opponit hereticus.nõ
eſt omnipotẽs:quia oĩa nõ poteſt.ſ̊ deus nõ poteſt men⸗
tiri nec pꝛaua ageꝛe.̊ nõ eſt omnipotẽs.Reipõdet aug.
ꝙ potentia peccãdi nõ eſt potentia ſed ĩpotentia.nec pec
care eſt facere ſed deficere.peccatuzʒ em̃ eſt actus incidẽs
ex defectu boni.¶ Seo adbuc opponit hereticꝰ.non põt
ↄmedere nec bibere.hoc aũt poſſe eſt poſſe.Reſpõdet au
guſ. ꝙ poſſe currere defectiuũ eſt poſſe ⁊ imꝑfectum ⁊ di⸗
minutum.omnis defectus ⁊ diminutio longe eſt relega⸗
ta a deo:⁊ ꝙᷓuis deus poſſet hoc ⁊ oꝑet᷑ in alijs:hec tamẽ
ei nõ attribuũtur. IJpᷣe em̃ eſt qui operat᷑ omnia in oib.
ab eo em̃ accepit creatura ꝙ hoc polſit.non autẽ ei attri⸗
buũtur:quia ſonãt in defectum ⁊ indigentiaʒ.¶ Coötra.
RKo. viij. Spũs poſtulat ꝓ nobis gemitibo in enarrabili
bus.glo.poſtulat.i.poſtulare facit.Querit᷑ q̊ cum verbũ
poſtulandi ſonet indigentiã ? tamen attribuit᷑ co: quia
deus operat᷑ illud per creaturã.quare nõ ſimiliter attri⸗
buũtur ei omnia alia vt diceret᷑ deus ↄmedit: qu ia nos
ↄmedere facit.¶ Ad hoc reſpõdet᷑.ꝙ cum ſit duplex cre
atura coꝛpoꝛalis:⁊ ſpiritualisg actꝰſpũalis creature ma
gis ei ſoꝛmant᷑ ⁊ ↄueniunt.⁊ ideo ipᷣi attribuunc. Act⸗
vo coꝛpoꝛalis creature ꝓpter ſui elon gatõneʒ diſſi mili
tudinem deo nõ ↄueniunt.ꝙᷓuis ipᷣe operet᷑ illa.¶ Que⸗
ritur cum tria ſunt nomia eſſentialia gen eralia que ali⸗
quãdo appꝛopꝛiant᷑ tribo ꝑſonis.potentia.ſapientia.bo
nitao.ſicut ꝓfitemur in ſimbolo iſto. Omnipotens pa⸗
ter.omnipotẽs filius ⁊c.quare ſimiliter nõ pꝛofitemur.
Sapiens pater ſapiens filius ⁊c. bonus pater.bonꝰ fi⸗
lius ⁊c̃. Reſpõderi poteſi ꝙ iſta duo intelligũtuꝛ ꝑ duo
ſequentia.in hoc em̃ nomie deus intelligi? ſapientia. in
hoc nomie deꝰ bonitas. Deus em̃ grece interpᷣtat᷑ theos
qð eſt videns ſeu cognoſcens. Sapiẽtia ergo notat᷑ eum
dicitur de pater ⁊c. Moni tas in dño:quoniam eiveſt re
gere ↄſeruare ⁊ pꝛotegere qð a d bonitatem pertinet.
vnde bonitas intelligit᷑ cum dicit᷑ dñs pater dñs ſſtius
⁊c̃.¶ Queritur cum dñs relatiue dicatur ad ſeruũ. Re
latiua aũt poſita ſe ponũt ⁊c. Sequit᷑ S:ſi ſeruus eſt:⸗

minus eſt.⁊ ſi ſeruus nõ eſi:dominus nõ eſt. Ergo eodeʒ
addito vtrobiq; adbuc ſequetur. ergoſi non fuit ſeruus
ab eterno: nõ erit dominus ab eterno. Rñ.per diſtinctõ
nem. ¶ Jam hoc nomen dominus poteſt ſignificare domi
nium habitu: ⁊ tunc non dicit᷑ relatiue ſed abſolute.vel
poteſt ſignificare dominiũ actu:⁊ tunc dicitur relatiune.
In pꝛima ergo ſignificatõne ↄcedendũ eſt ꝙ deus ſit do⸗
minus ab eterno.in ſcdᷣa non. Sequit᷑ quia ſicut ſigil
latim vnãqᷓq; ꝑſonaʒ. expone ſicut pꝛius.addit᷑ em̃ illuo
ad ſignificanduʒ:quoniam qᷓuis pꝛedicta ↄueniant ſin⸗
gulis perſonis per ſe:ſingulariter tamen? non plurali⸗
ter ↄueniunt omnibo ſimul ſumptis. Sequitur diſtin
ctio perſonarum. pater a nullo factus eſt ⁊c.pater diſiĩ
guitur hic ab alijs duabus perſonis per duo/per pater⸗
nitatem. et innaſcibilitatem. paternitas intelligitur in
hoc ꝙ dicitur pater.innaſcibilitas per hoc ꝙ ſequitur a
nullo eſt factus ⁊c. ⁊ remouetur a patre omnis modue
eſſendi ab alio. Quedam enim ſunt a deo de materia.⁊
bec dicuntur facta ꝓpꝛie.ad hoꝝ differentiaʒ dicitur pa⸗
ter non factus. Item quedam ſunt ab alio non de mate⸗
ria.⁊ hoc oupliciter.i Iam quedam ſunt a deo de nihi⸗
lo ⁊ hec ſunt creata.ad quoꝝ differentiam dicitur non
creatus. Quedam aũt ſunt ab alio vt de ſua ſubſtantia
nõ materialiter ſed ſubſtantialiter vt filius a patre.ad
hoꝛum differentiam dicitur nec genitus.pater igit᷑ nul⸗
lo modo eſt ab alio nec per factionem vt naturalia ⁊ ar
tificialia.nec per creationem vt creata:ſicut ſunt prima
materia.vt angelus ⁊ anima. nec per generationeʒ vt fi
lius.¶ Sed obijcitur. cum per hec diſiinguatur pater
ſufficienter ab alijs perſonis.⁊ omnia iſia ↄueniant ſpi⸗
rituiſancto.a nullo em̃ factus eſt nec creatus nec genitꝰ
videtur ꝙ ſpũſſanctus ⁊ pater ſint eadem ꝑſona.Reſpõ
dendum ꝓꝙ ingenitum dicitur duobo modis.ſ.negatiue.
7 pꝛiuatine ſimpliciter. ⁊ tunc ingenitum eſt non genitũ
nec dicit aliquam dignitatem.2 ſic conuenit patri ⁊ ſpi⸗
rituiſancto. Ael dicitur pꝛiuatiue cum poſitione quadã
vt ſit ſenſus.ingenitum id eſt nõ genitum: ⁊ alius ab eo
genitus.⁊ hoc modo dicit dignitatem.iſio ſenſu non cõ⸗
uenit ſpirituiſancto.ſed eſt neceſſario diſtinguens patrẽ
ab alijs perſonis. Eodem modo poteſt non genitum di⸗
ſtingui.⁊ hoc habetur plene determinatum tractatu de
trinitate inquiſitione de notiombo ĩ libꝛo pꝛimo. Se⸗
quitur filius a patre ſolo eſt non factus nec creatus ⁊c̃.

Niius diſtinguitur ab alijs duabus perſonis per ꝓpꝛie⸗

tatem generatõnis cum dicitur genitus a patre ſolo. in
hoc ꝙ dico.non factus nec creatus.pꝛiuatur omnis mo
dus cauſalitatis effectiue.Om̃is cauſa efficiẽs aut ope⸗
ratur ex materia pꝛeiacenti.aut ſine materia pꝛeiacenti
ex nihilo ſicut ſolus deus.⁊ illud dicitur creare.inde ſic

filius a patre eſt. ergo filius habet pꝛincipiũ vel eſt a pᷣn
cipio. Opponit ergo hereticus. pater eſt pꝛincipium filij
ergo filius eſt pꝛincipiatũ a coꝛrelatiuis. Sed omne pᷣn

cipium eſt creatum vel factum. ergo filius eſt factus vel

creatus. Item pater eſt pꝛincipium filij. ſed pꝛincipium

eſi pꝛima cauſa cauſarum. ergo pater eſt cauſa filij.ergo
filius eſt creatus.⁊ ſic vt pꝛius.¶] Ad hoc reſpondeo.ꝙ
hoc nomen pꝛincipium aliter accipitur in natura.aliter
in theologia.ſicut em̃ dicit phus.deſcendunt nomina ſi⸗
cut deſcendunt ſcientie. Similiter dicendum ꝙ aſcẽdũt
ſicut aſcendunt ſcientie.Ergo quia naturalis ſcientia ĩ⸗

ferioꝛ eſt conſideratione theologica. diſtrictius accipiũ⸗

tur in ea nomina ꝙᷓ in theologia que ſuperioꝛ eſt. ratio

em̃ huius nominis pꝛincipium:in naturali phia eſt. ꝙ ẽ

pꝛima cauſarum.⁊ ita hoc nomen pꝛincipium ſonat in

cauſam. In theologia pᷣo cõmunius accipitur. ita vt nõ
accipiatur ſolum in ratione cauſe:ſed dicatur pꝛincipi⸗

um a quo eſt aliud.fallacia ergo conſequentis eſt in the

ologia.ſi inferatur pater eſt pꝛincipium filij. ergo cauſa

a ſuperioꝛi ad inferius affirmando. Similiter intelligi⸗
tuꝛ ꝙ boc nomen pꝛincipium in natuꝛa relatiue ſumitur

ad pꝛincipiatum. In theologia vo aliquãdo ſumit᷑ abſo
lute.aliquãdo relatiue.⁊ ideo non ſequitur: pater ẽ pꝛin
cipium filij. ergo filius pꝛincipiatum. ꝓpbane em̃ noui⸗
tates verboꝛum vitande ſunt ſcdᷣm apim.j.Thimo.vj.
Ita ſoluitur pꝛimum 2 ſecunduʒ. Sequitur ſ pirituß
ſanctus a patre ⁊ filio ⁊c. Pꝛopꝛietas per quam diſtin⸗
r ab alijs perſonis:ſpirituſſanctus eſt pꝛoceſſio de
dictum eſt ſupꝛa. Seo hic notandum eſt.ꝙ ſicut il⸗
xitus ſeu relatio qua filius exit a patre dicit᷑ genera⸗
tio. ſic exitus quo ſpirituſſanctus exit ah vtroq; dicitur
pꝛoceſſio.a ideo ſicut filius genitus: ſic ſpirituſſanctus
pꝛocedens diſtinctis perſonis. VUnus ergo pater hoc pla
num elt 1 ſequitur ex pꝛedictis. Sed ne crederetur ex
eo ꝙ dictum eſi vnam perſonam eſſe ab alia:vt filium a
patre ⁊ ſpiritũſanctum ab vtroq;. ꝙ in bac trinitate eſ⸗
fſent pꝛius aut poſterius. Sequitur. in hac trinitate ni⸗
bil pꝛius aut poſterius ⁊c. Aug.euacuat om̃es erroꝛes
hereticoꝛũ qui fuerunt de trinitate ſic dicens.nihil crea
tum aut ſeruiens in trinitate credendũ eſt: vt vult dyo⸗
niſius arrianus. Mihil inequale vt vult eunomiꝰ. Ai⸗
hil ergo coequale vt vult euthiciꝰ.Aihil poſterius ante
riuſue. maino vel minus vt arrius. Mibil extraneum

aut officiale alteri vt macedoniꝰ. Mibhil perſuaſione aut
ſubreptione inſertum vt manicheus. Abil coꝛpoꝛeum
vt tritulianus.Aihil coꝛpoꝛaliter effigiatum vt antro⸗

moꝛphus ⁊ vadianus.i Ahil inuiſibile ſibi vt oꝛigꝰ.MQi⸗
bil creaturis viſibile vt foꝛtunatus.Qihil moꝛibus aut
voluntate diuiſum aut diuerſum vt maꝛchion. Qihil de
trinitatis eſſentia ad creaturas deductum. Qihil oficõ
ſingulare nec alteri incõmunicabile vt Oꝛigenes. Qi⸗
hil confuſum vt ſabellius.ſed totum perfectum ex vno ⁊
vnum:non tamen ſolitarium vt ſiluanus.Ecce quinde⸗
cim erroꝛes euacuat auguſ. Recapitulatio itaq; bꝛeuis
eoꝛum que dicta ſunt ſuperius. Sequitur ita vt per
omnia ſicut iam ſupꝛadictum elt.⁊ ſic ſumitur pꝛima ꝑs
bhuius ſimboli ſcilicet que pertinet ad ea que de trinita⸗
te credenda ſunt. Sequitur ſecunda pars in qua agi
tur de humanitate? in capite iſtius oſtendit fidem bu⸗
manitatis neceſſariam eſſe ad ſalutem cum dicit.ſed ne
ceſſarium eſt ⁊c̃. Queritur ergo de ph̊is virum omnes
ſint damn ati vniuerſaliter. eis enim ſacramentum in⸗

carnationis non fuit reuelatum. & non ſint iuſte dam

nati.pꝛobatur ſic. Nullus peccat in eo quod vitaꝛe non
poteſi.ſed hec ignoꝛantia de deo incarnando erat eis in⸗

uincibilis: quia certificati non erant per reuelationem
nec poterant venire in cognitionem huius rei per natu⸗
ralem rationem erge hoc ignoꝛando nou peccauerunt.

Similiter eſt queſtio de alijs gentibus qui fuerunt ante
incarnationem.4. Queritur etiam de iudeis ſimplicibo
qui non habebant noticiam pꝛophetarum ⁊ legis. Con
ſtat enim ꝙ non habuerunt noticiam incarnationis:dã
nabũtur ne ergo vniuerſaliter? pꝛobatõ ꝙ ſic. Aug.nec
vixerunt nec viuent ſine fide incarnationis xp̃i.pꝛoſecto

quia ſcriptum eſt Actuũ.iiij. Qon eſt aliud nomen ſub ce

lo ĩ quo opoꝛtet nos ſaluari:ex illo tempoꝛe valet ad ſal⸗
uandum genus humanum quo in adam viciatum eſt.
Hꝛego.ſuper Ezech. Et qui pꝛeibant ⁊ qui ſequebatur

clamabant. Oſanna filio dauid. quia omnes catholici

qui in iudea eſſe potuerunt.ſeu qui nunc in eccleſia ſunt
in mediatoꝛem dei ⁊ hominum crediderunt ⁊ eredunt.
4Queritur etiam de ſurdo baptiʒzato qᷓ;uis per natura
lem rationem ⁊ ſuam poſſit habere fidem de diuinitate
iuxta illud p̃s. Scitote quoniam dominus ipſe eſt deus
⁊c.non poteſt tamen per naturalem rationem de buma⸗
nitate fidem habere. Ao boc per oꝛdinem reſponden-⸗
dum eſt ſine pꝛeiudicio. Ad pꝛimum reſpondet apoſto
lus de phᷣis Ro.j.Cum cognouiſſent deum non ſicut de
um gloꝛificauerunt:⁊ ſequitur. obſcuratum eſt inſipiẽs
coꝛ eoꝛum. dicentes enim ſe eſſe ſapientes:Nulti facti ſũt

lxxxij.

mali ergo phᷣi qui ſibi vſurpant gloꝛiam que dei eſt.exce
cati ſunt nec eſt eis facta reuelatio incaꝛnationis.tumoꝛ
enim mentis obſtaculum eſt veritatis:vt dicit Gꝛegoꝛiꝰ
De bonis ðvᷣo ſic credo ꝙ eis facta fuerit reuelatio: vel ꝑ
ſeripturam que apud iudeos erat: vel per pꝛophetiam:
vel per internaʒ inſpirationem:ſicut fuit de Job ⁊ ami⸗/
cis eius.dominus enim ſuperbis reſiſtit.humilibus au⸗
tem dat gratiam. Jaco.iiij. ſimiliter ⁊ de alijs ſimplici⸗

bus gentibus intelligendum eſt. De ſimplicibus vo in⸗
tdeis ſolutum eſt ſupꝛa. Mam ſicut dicitur in ſententijs.
ꝙ omnes electi ex eis habuerunt fidem incarnationis:

ſed aliter qᷓ; docti. Quod enim illi explicite cognoſcebãt
per ſcripturas:iſti implicite: vt erederent quod credidit
eccleſia.q¶ De ſurdo vo poteſt dici.ꝙ ſi lumen gratie nõ
fuerit extinctum per peccatum.cum peruenerit ad per⸗
fectam etatem neceſſario gratia baptiſmalis docebit eũ
c omnibus vel implicite vel explicite credenda. ſcilicet
vt credat quicquid credit eccleſia:ſi conferꝛe poteſt ⁊ peꝛ
cipere quid ſit eccleſia.Si autem non: poteſt ſanctiſica⸗
tio baptiſmalis ſufficere ad ſalutem ſibi ſicut paruulo.
Sequitur. eſt eꝛgo fides recta ⁊c. Iſta paꝛo diuidituꝛ
in quinq; partes. In pꝛima agitur de incarnatione.In
ſecunda de paſſione. in tercia de aſcenſione ⁊ de aduen⸗
tu ad iudicium.in quarta de reſurrectione moꝛtuoꝛum.
in quinta de pꝛemio bonoꝛum ⁊ pena maloꝛum. Prima
pars continet duo. Pꝛimo ſcilicet duas naturas in xp̃ᷣo
perfectas ? veras.ſcilicet diuinam ⁊ humanam.Secun
do oſtendit vnitatem perſone in dnabus naturis. Dicit
ergo. Eſt ergo fides catholica ⁊c̃.ſcilicet tunc planum
eſt quod dicit. Seus eſt ex ſubſtantia patris.Querit he
reticus vna ſimpliciſſima eſt eſſentia pater ⁊ filius 2 ſpi
rituſſanctus. Si ergo filius eſt incarnatus:pater ⁊ ſpi⸗
rituſſanctus eſt incarnatus. Reſpondet AUnſelmꝰ in li⸗
bro de incarnatione verbi:inſtans tali exemplo.fons ri⸗
uus.ſtagnum. tria hec vnum ſunt.⁊ vna aqua. riuus a
fonte.ſtagnum ab vtroq;.ſed riuus eſt fiſtulatus: et ar⸗/
gumentetur. fons.riuus.ſtagnum. ſunt vna aqua:⁊ ri⸗
uns eſt fiſtulatus.ergo fons ⁊ ſtagnum: non valet.ſimi
liter nec illud.4:! Siẽ aliud exemplum.vegetabilis.ſen⸗
ſibilis.rationalis:ſunt idem in eſſentia vel ſubſtantia.
In homine enim eſt vna anima. ſi ergo ſenſibilis et ve⸗
getabilis coꝛpoꝛi comiſcentur.ergo ⁊ rationalis non ſe⸗
quitur.qᷓuis enim ſint vna eſſentia ſeu ſubſtantia:tamẽ
potentie ſunt diuerſe.ſcõm quas differt eſſe ſeparatum

a coꝛpoꝛe ⁊ coniunctum. vnde eadem ſcdᷣm ſubſtantiam

anima vegetabilis ⁊ ſenſi bilis coꝛpoꝛi coniungitur ſe⸗
paratur aut ſcᷣm vim rationaleʒ: ſic vna ſubſtantia pa
ter ⁊ filius ⁊ ſpirituſſanctus:ſed tres perſone diuerſe.⁊
diuinitas in perſona filij incarnata eſt: non in perſona
patris vel ſpirituſſanctus.⸗. Queritur quare filius ma
gis qᷓ pater vel ſpirituſſanctus incarnatus ſit. Ad hoc
reſpondet auguſſi.i ⁊on pater caꝛnem aſſumpſit nec ſpi
rituſſanctus ſed filius tm: vt qui eràt in diuinitate dei
patris filius.ipſe fieret in humanitate hominis filius:
ne nomen filij ad alterum tranſiret:qui non eſſet natuꝛa
filius vel natiuitate.⁊ ſic veritas geniti non adoptione
nec apellatione:ſeo in vtraq; natura filij nomen habe⸗
ret naſcendo:vt eſſet verus deus:verus homo: verus fili
us.Alias rationes inuenies ĩ pꝛincipio tercij ſentẽ.vſqʒ
ad illum locum:planũ eſt. Equalis patri ſᷣm diuini⸗
tatem ⁊c̃. Querit᷑ vtꝝ de filio ſcdᷣm diuinitatẽ poſſet di⸗
ci ꝙ pater maioꝛ ẽ eo.ſicut ipᷣe dicit in Joh.xiij. Pater
maioꝛ me eſi.ꝗ̊ᷓ inequalis patri:qð erroꝛ eſt. Ad hoc re/
ſpondet hy lariꝰ in libꝛo de trinitate. pater maioꝛ ẽ filio
geleratõe:nõ genere.nõ tamẽ filius minoꝛ patre.hec ra⸗
tio eſt ꝙ maioꝛ non ſumit᷑ ↄꝑatiue ſed abſolute:⁊ ſignat
auctoꝛitatẽ in patre qua a nullo ẽ:⁊ a quo aliꝰ:vt dꝛ ma
iociuitatis:nõ tñ eſt maioꝛ aliquo ciue in perſona.im⸗
mo cuilibet ciui eſt equalis. Seqt ſcom in quo oſten⸗

ditur enitas ꝑſone in duabo naturis. Qui licet deus ſit

homo ⁊c̃. In hoc verſu remouent᷑ tres erroꝛes: quia
oſtendit᷑ veritas perſone xpᷣi in duabo naturis.⁊ hoc re
mouet erroꝛem hereticoꝝ mentientiuʒ duas ꝑſonas eſſe
in xp̃o. Secũdus erroꝛ remouet᷑ cum dicit᷑. vnus antem
non cõuerſione ⁊c. Dixerunt em̃ diuinitatem in deo la⸗

ctam:cum fſactus eſt hoino. Tercius erroꝛ remouet᷑ enʒ
dicitur.vnus oĩno non confuſione ⁊c̃. Dixerunt etiaʒ cõ

fuſas eſſe naturas diuinam ⁊ bumanam: cum vna ſub⸗
ſtantia eſſet xp̃c deus ⁊ homo. Contra qð fides catholi⸗

ca dicit nõ confuſione ſubſtantie:⁊ pꝛobat boc exemplo
Mam ſicut anima ratõnalis ⁊ caro ⁊c̃. Oue em̃ ſubſtan

ne penitus ĩꝑmixte coꝛpus ⁊ anima ratõnalis ſunt vnꝰ
homo ⁊ vna perſona:ſic diuina ⁊ hũana natura:in xpᷣo
vna perſona. ¶q Qota aug. erroꝛes hereticoꝝ contra hu

manitatem aſſumptam ita euacuat dicens.i Qatus eſ fi
lius dei ex homine.non ꝑ hominem ⁊ non ex virili ſemi⸗

ne ex coitu:ſed carnem ex virginis coꝛpoꝛe trabens:⁊

nõde celo ſecum afferens.ſicut marchion ⁊ oꝛigenes af⸗/

firmant. Qec in fantaſin id eſt abſq; carne ſicut valenti
nus.neq; putatiue imaginatũ: ſed coꝛpus verum nõ tm̃
carnem ſicut martinianus.ſed anima cum ratione ſua.
⁊ ratio cum ſenſibilibo ſuis per quos ſenſus in paſſione

ſua: et ante paſſionem doloꝛes carnis ſue ſuſtinuit. neq;

ſic natus eſt de virgine vt diuinitatem non naſcendo ac⸗
ciperet quaſi anteꝙᷓ; naſceret᷑ de virgine deus non fuerit
