nulm temerariũ ↄfert ſaluti hũane. Cũ q̊ om̃e mui⸗
ſum⁊ incognitũ ſit incertũ:aſſentire inuiſo ⁊ incogni⸗
to erit temerariũ. Sʒ talia ſunt quibo fide de qua que⸗
rimus aſſentimꝰ. ſicut dicit augꝰ. IFfides eſt credẽ qd ñ
vides.ꝙᷓ hmõi fides eſt temeraria. nec ſaluti neceſſa⸗
. ria.¶ Iteʒz dicit Petrus rauẽnas qð videt᷑ ↄcoꝛdaẽ cũ
cõmuni animi ↄceptione. nõ eſt tutũ credere ſine ra⸗
tione.ᷓ in his que ꝑtinent ad ſaluteʒ ꝑiculoſuʒz erit ſi⸗
ne ratione credere. Sʒ tale eſt credere fide de qua loꝗ⸗
mur. nõ erit credere tale expediẽs ad ſalutẽ. ¶ Item
cum homo ſit rönalis creatura:natus eſt⸗ oꝛdinatus
ad iudicandũ ratione:⁊ ad opanduʒ rõne.Si Apter
hoc quia homo rõnalis ẽ:ſi oꝑet᷑ ſine rõne nõ ẽ lauda⸗
bilis:⁊ vituꝑabilis ſi oꝑet᷑ ↄtra rationẽ.qᷓ ſiłr iudiciũ
rõnis landabile nõ eꝛit ſine rõne:⁊ vituꝑabile ð ratõʒ.
* Secredere ſine rõne nõ ẽ laudabile.credeꝛe vᷣo ↄtra rati
2 ,. onẽ vitupabile.ſᷣ̊ tale eſt credere fidei ð qua logmur.qᷓ
tale credere vituꝑabile eſt. ¶ Iteez vbi piculoſuz 1 dam
nabile en falli: ibi maxime repꝛobandũ ignoꝛaè ſe fal⸗
li.ſ̊ in diuinis 2 in via que eſt ad beatitudinẽ damna⸗
bile ⁊ ꝑpiculoſum eſt falli.q̊ in bmõi maxime repꝛoban
dũ eſt ignoꝛare ſe falli.ſᷣ vbi deficit ſcia ⁊ cognitio veri
tatis:eſt ibi ignoꝛantia oppoſite falſitatis.̊ ꝑ ↄſequẽs
ignoꝛantia fallacie emergentis circa veritatẽ. Cũ in
fide ᷣm ꝙ hic logqmur deficiat ↄgnitio ⁊ ſcĩa veꝛitanis:
eſt hic ignoꝛantia oppoſite falſitatis.̊ ⁊ ignoꝛãtia fal⸗
lacie.i Aeſcit igit᷑ qui ſic credit an fallat᷑. ̊ tale credere
maxime reprobabile. So. dom ꝙ fides:h̊ ẽ aprebhẽ
ſio ⁊ aſſenſus veritatis diuine nccia ẽ ad ſalutẽ.⁊ cãẽ
qꝛ cognitio creatoꝛis nccia ẽ ad ſalutẽ.⁊ ſicut rõnalis
creatura tebet dilectõʒ ſumme bonitati ⁊ obedientiaʒ
— ſumine maieſtati: ita aſſenſuʒ prime veritati. Veritas
g2. ve. Sie ee P. pI Quũt diuina nõ põt capi ꝑ ſciam ab hũana creatuꝛa ꝓpt
A „A = ⸗ duplicẽ cãm quã aſſiᷓt Hugo s. vic. vna ẽ excellẽtia
ME* Pw ꝓme veritatis:alia imbecillitas hũane ſragilitatis.ex
cellẽtia veritatis.qð monſtrat Hugo ꝑ diuiſionẽ eoꝝ
que a nobis ↄprebendũt᷑.Qam cũ quedaʒ ↄprehenda
mus ſenſu vt coꝛꝑalia.quedã vo intellectu ꝑ reꝝ ſititu
dines.quedã vo ex ꝑientia vt ea que in aĩa ſenniunt᷑.vt
gaudiũ ⁊ triſticia: timoꝛ ⁊ amoꝛ.diuina ñ ↄprebendũ
tur primo mõ.ſ.ſenſu.qꝛ nõ ſunt actu pñtia nec coꝛꝑa⸗
lia.nec ſecũdo mõ:qꝛ omẽʒ ſilitudinẽ puritatis excellẽ⸗
tia trãſcendũt.nec tercio mõ vt illa qᷓ in nobis ſentiũt᷑:
qꝛ nõ tæ ſuba animi ſunt:nec de his que in aio ſbᷣſiſlũt.
Aſola ſide credũt᷑ ꝗa ſunt: ñ qualia ſunt ↄphendũt.ꝗ
deus credi põt:ↄpᷣpendi nõ põt tez inſirmitas buma
ne fragilitatis ca ẽ.qꝛ ſiẽ onñdit Hugo in ſuis ſent.eꝛãt

tria qᷓdã coꝛpꝰ.ſpũs.⁊ deus.⁊ coꝛpꝰ quidẽ mundꝰ erat⸗

aĩa ſpũs.⁊ ipſa aĩa q̃i in medio quodã erat hñs er ſe
e mũdũ:intra ſe veũ.⁊ acceꝑat ocuiũ quo er ſe mundũ ⁊
2 tey⸗ õ S ea q̃ in mũdo erant videret.⁊ hic erat oculus carms.
õõ ο o. aliũ oculũ acceꝑat quo ſeipam ⁊ ea q̃ in ipſa erãt vide
ret.⁊ hic erat oculꝰ rõmis. aliũ rurſum oculũ accepat
quo intra ſe dũ videret ⁊ ea q̃ in doo erãt.⁊ G̊ ẽ oculꝰ
oↄtemplatõis. oſtꝙ aũt tenebꝛe pcti in illã intraue?t:
oculꝰ ꝗdẽ ↄtẽplatõis extinctꝰ ẽ vt nibil videret. Oculꝰ
ðᷣo rõnis lippus effectꝰ vt dubie videꝛet.Solꝰ oculꝰcaꝛ
nis in ſua elaritate ꝑmãſit.Hõ ̊ qꝛ oculũ carnis bʒ:
mũdũ vidẽ põt ⁊ ea q̃ in mdo ſunt. Itẽ ga ocnlũ rois
er ꝑte hʒ:aĩm ſiłr ex ꝑte videt 2 ea q̃ in aio ſunt.Quia
vo oculũ ↄtẽplatõis n hʒ:deũ ⁊ q̃ in deo ſunt videre nã
valet. ifides ꝙ nccia ẽ q̃ credant᷑ qᷓ ñ vidẽt᷑ (¶ Ad pᷣmuʒ
gq̈ obiſcit dom , vuß lex certitudo mẽtis rõal. vna
modũ viſus:alia ꝑ modũ guſius. Peꝛ modũ viſus ex
Pte ↄgnitõis intellectꝰ. er modũ guſius ex ꝑte teuo⸗
tõis affeciꝰ. Et ſm q̊ diſtinguẽdũ in fide.q; fides in ꝗ⸗

P..α⁵² AK nij iAn

MM

buſaa ſidelibo bʒ certitudinẽ ognitõis:ꝗqᷓ bʒ incõtradi⸗
etiua rõnũ ꝓbatõzʒ. In ꝗbuſdã vo ẽ certitudo deuotio⸗
nis ſm guſiũ affectꝰ. vñ dicit Hu. de s. vic. in ſuis ſen.
Quoꝛũdaʒ ſides ↄgnitõe mogna ẽ: affectu pua.quoꝛũ⸗
Da do affeetu magna:ↄgnitõe ꝑua. verũtñ affectũ ma⸗
gnũñ lauda bileʒ eẽ in ſide ꝙᷓ ognitõʒ magnã dñs eẽ oñ⸗
dit· vbi fidẽ grano ſinapis ↄpauit. Math.xiij. q qᷓnti
tate ꝑuũ ẽ: ̊ nõ ferueꝛe. Mulieri chananee pax ſidem
ſcienti:Hᷣ multũ feruẽti dictũ ẽ. AMDulier magna ẽ fides
tua. Patet igit᷑ illa poſitio quã aſſumebat ẽ falſa.
Ome inuiſuʒ ⁊ incognitũ eſt incertũ: ſᷣm ꝙ inuiſum 2
incognitũ ſumũt᷑ qtu ad intellectũ.¶ Ad ſecũdũ quod
obijcit. ꝙ ñ ẽ tutũ ſine ratõe credẽ.dom Petrꝰ rauẽ⸗
nas loquit᷑ de credulitate geneꝛalit: ᷣm ꝙ ſe extẽdit ad
cõſequẽtia er articulis fidei.Et qa multa de ↄñtibo ad
articulos poſſent verti in veꝛũ 2 in falſi uz: iõ de illis di
e ne tutu credere ſine rõne. Ael põt dici. ꝙ bᷣ dicit
ad ignificandi vtilitatẽ rationũ ad defenſiõz fidei ca
tholice 3 hẽticos. eſt ᷓ tutũ eccĩe credere ſine rõne
id ẽ niſi hẽat rõnes ad dfenſiõeʒ fidei catpolice. ꝗa dẽ
pᷣma Pe. iij. Parati ſꝑ ad ſatiſfactõz poſcẽti ratoeʒ de
ea q̃ ĩ vobis ẽ fide ⁊ ſpe. IAlud qð dicit intelligitur ð
rone ꝓut ẽ nccia ad inſtructõz 2 defenſiõeʒ: nõ ꝓut eſt
nccia ad ꝓbatõʒ. 4 Ad terciũ dom. ꝙ ñ ẽ ſike in oꝑati
one ⁊ cognitõne.vt ſicut oꝑanꝝ ↄ ratõʒ ẽ vituꝑabile:ita
credere ð ratõʒ vel ñ m ratõʒ.⁊ rõ eſt.qꝛ oꝑatio faciẽ
da ſubiecta ẽ facultati rõnis.veritas po ↄgnoſcẽda ex⸗
cedit facultatẽ rõnis. 2 iõ ncceẽ vt ꝑ aliud a rõne cre⸗
dat᷑ laudabiłr. vñ vłr rõ fidei ñ ſuffragat᷑. qð oſtendit
Hu.. xæ .. vic. in ſent.ꝑ diſtinctõeʒ dicẽs. Lria genera
credentiñ inueniũt᷑. Quidã fideles ſunt: ꝗ ſola pietate
credere eligũt.qð tñ vtꝝ credendũ ſit vel nõ credendũ
rone nõ ↄpᷣhenqũt. Alij rõne appꝛobãt qð fide credũt.
Alij puritate coꝛdis ⁊ mũda ↄſcia interiꝰiã guſiaẽ inci
piũt qð fide crediderũt. In pmis ſola pietas facit ele⸗
ctiõz · In ſecũdis rõ adiũgit agrobatõʒ. In tercijs pu
ritas intelligentie aprebendit certitudinẽ. Et poĩt ex⸗
emplũ. Pagani in plures vnitatẽ dinitatis ſcindunt.
Judei ſaluatoꝛẽ ñ recogno cũt. In bis oĩbo mens fideł
inſluctuat.⁊ niſi pietate teneret᷑: foꝛtaſſis abiecta veri⸗
tate falſitatẽ ſequeꝛet᷑. accedit ſpũſancto ſuggerente ad
hec rõ.¶Meliꝰ ẽ ↄfiteri vnũ principiuz q; multa.qa vbi
multitudo eſi: aut pluralitas ſuꝑfluaẽ: ant vnitas imꝑ
fecta. Amplius melius ẽ creatoꝛẽ parit ↄfiteri 2 ſalua⸗
toꝛẽ ꝙᷓ creatoꝛẽ ſolũ.qm̃ ꝗ creatoꝛẽ diẽ maieſtatẽ ↄfitet᷑:
ꝗ ſaluatoꝛẽ credit pietate venerat᷑. Itẽ maius bonũ ho/
mĩs ẽ vt ĩ deo ſuo maieſtatẽ inueniat quã oculo coꝛdis
otempꝑplet᷑: ⁊ huanitatẽ quã oculo carnis ſpeculet᷑: vt to
tus hõ in xo brificet᷑. his rõibo animꝰ ofoꝛtatꝰ ad am⸗
plioꝛẽ diuĩe religiõis deuotõʒ excitat᷑ deuotiõe aũt mũ
dat᷑ ⁊ purificat᷑: vt iam qdãmodo pguſiare incipiat id
qð cognoſcere feſtinat.⁊ qͥd ãmodo ꝑ ↄtẽplatõʒ deũ pñ⸗
tez hr̃e incipiat:⁊ nulla iam rõne ab eius fide etiam ſi
totus mũdus in miraculo ↄuertat᷑ auelli queat.4 Ad
vltimũ dᷣm.ꝙ ꝑ fidẽ dæ q̃ loqmur certi ſumꝰ nos ñ fal
li:etſi ignota ſit vᷣitas cui aſſentimꝰ. ⁊ rõcẽ.qꝗa ĩ aſſenti
endo ipi vitati innitimur ip̃i vitoti q̃ deꝰ ẽ.q ſic nõ põt
falli: ita nec fallẽ.vñ dic Ricar. s. vic.in pᷣmo ð tri.
MQuotqͥt veracit ſideles ſumꝰ:niłil certiꝰ 2 ↄſtzãtiꝰtene
uius:ꝙ qð fide appᷣhendimꝰ.vtimur itaq; in eoꝝ atte⸗
ſtatiõe ſeu ↄfirmatõc. ſignis ꝓ argumtis. ꝓdigijs pro
erxpꝑimtis. vtinã attẽderẽt iudei.viinã animaduerterẽt
pagani cũ quãta ↄſcie ſecuritate ꝓ bac ꝑte ad diuinuʒ
iudiciũ poterimꝰ accedẽ. nõne cũ om̃i ↄlidẽtia deo di⸗

—

cere poteꝛimꝰ. Oñe ſi erroꝛ eſt:a teipſo decepti ſumus.
nã iſta in nobis tantis ſignis 7 ꝓdigijs ↄfirmata ſunt:
3 q̃ nõ niſi ꝑ te fieri pñt.certe ſumme ⁊ talibo ſctis viris
nobis tradita:⁊ cñ ſumma atteſtatõe ꝓbata teipſo co⸗

oꝑante ⁊ Fmonẽ ↄfirmãte ſequẽtibo ſignios.
. .d .. Ka 2 e cerer⸗
2ò
. — N/AN) P JN⸗

—

— — —

— — .

—— — —

— - —

ncn
nt
0

uo'

Membꝛum ſecundum

Onſequent querit᷑ an fides q̃ eſt nccia ſa
luti ſit ꝑ rõnes ſuaſa vel ꝓbata. Ad qð
ſic. Sic aliud ẽ diligẽ aliquẽ ex ſuis me/
ritis ſeu rõne bñficij vel vtilitatis. Alið
ðᷣo diligẽ ipᷣm ſine meritis ex ſola vᷣtute ⁊ qra diligen⸗
tis: ſic aliud eſt credẽ ex ꝓbabilitate vel euidẽtia ip̃iꝰ
credibilis: aliud ex virtute credẽtis.Siłis virtus ẽ
amare impꝛobuʒ caritate: 2 credeꝛe impꝛobabile fide.
nec minoꝛis virtutis eſt credere impꝛobabile ꝙ impꝛo
bũ diligere.ſi ̊ ex caritate ſeu amoꝛe ſalutari ð meꝛita
impꝛobo ⁊ inimicꝰ diligit᷑. ex fide ſalutari ſine ꝓba⸗
tione ⁊ rõnis ſuaſione impꝛobabili veritati credetur.
¶ Itez qð abſqʒ ſuaſione ⁊ ꝓbatõne credit᷑ vᷣtute cre⸗
dentis credit᷑. Aut ꝗᷓ deo hoc mõ credendũ ?: ⁊ heẽmus
ſitũ. aut nõ ſine ſuaſione ſeu ꝓbatõe:⁊ tũc obijcit.
nõ eſt ei alio mõ credendũ ꝙᷓ cuilibʒ alij. cuilibz eniz
alij ꝓbatione euidenti crederet᷑. ¶ Itẽ nõ ẽ adeo quis
mendar cui ꝓbatõmibo idoneis a qͥlibʒ ñ credat. Qui
nõ alit᷑ deo credit qꝙᷓ ꝓbatiõibo idoneis ⁊ certis: ma/
nifeſtũ eſt qm̃ deũ in hac ꝑte in nullo mẽdacibo añpo⸗
nit.⁊ ipſos deo in aſſenſu credulitatis adequat.qð aꝑ⸗
te dei ↄtumelia eſt. Relingꝗt᷑ igit᷑ fides ſalutaris cre

dit deo ſine ꝑſuaſione 1 ꝓbatoe. Ytẽ licut deo debet 1
digna dilectio:ita ei debet᷑ credulitas digna.õ ẽ au⸗
teʒ digna deo credulitas que ꝓpter ꝑſuaſiones aut ꝓ⸗ 3
bationes impendit᷑: qꝛ hmõi credulitas nec etiã bono

viro ⁊ ſapiẽti digna ẽ.̊ ſi dignioꝛ credulitas q ſic deo
impendenda eſi:cꝛedendũ eſt ei ſine ratiõe ⁊ ꝑluaſiõe.
4 Iteʒz ſicut affectus rõnalis debet ſumme bonitati di⸗
gnũ amoꝛẽ:ita intellectꝰ ſumme veritati dignã eredu⸗
litateʒ.ſi ̊ nõ eſt digna dilectio deo q̃ diligit᷑ eius bo⸗
nitas ſolũ ꝓpter vtilitatẽ:nõ erit eadeʒ rõne digna deo
credulitas qua aſſentit᷑ prime veritati ꝓpter ꝑſuaſiõʒ
rõnis vel ꝓbatõz. 4 Item cũ virtus ⁊ ars circa Diffi⸗
cillima ſint. credulitas aũt que eſt ꝑ euidẽtes ꝓbatio⸗
nes.nõ ſolũ circa facillima ẽ:ſᷣ etia circa ea q̃ impoſſi⸗
bile eſt vel difficile nõ facere. Impoſſibile.n.eſt ñ cre⸗
dere manifeſie vera. difficile aũt eſi nõ credẽ ꝓbabilia.
Relinꝗt᷑ igit bmõi credulitatẽ nõ ꝑtinẽ ad virtutem.
4 Item ſuppoſito exempligratia.qꝙ ſilis ſit rõ vẽdito/
ris mercis ſub pignoꝛe vel cautione ⁊ intellectus cre⸗
dentis ꝓbatione. quia ſicut de manu talis venditoꝛis
merces nõ exeũt nili prius ſecuꝛitateʒ pignoꝛis vł cau
tionis tenuerit: ſic nec de huiꝰ intellectu erit creduli⸗
tas donec mediũ appꝛobatõis babuerit. ¶ Ieẽ arguit.

Exactio pignoꝛis ñ eſt niſi ex paruitate credulitatis.

qᷓuis enim multitudo pignoꝝ venditoꝛi ſecuritatẽ fa⸗
ciat:teſtimonia tamẽ ſunt incꝛedulitatis ipᷣius.jq̊ ex ꝑ⸗
te intellectus exactio ꝓbationis teſtimoniũ eſt ſue in⸗
credulitatis.qᷓis ſint hmõi ꝓbatões intellectui que⸗
dam ſecuritates. Si g intellectus ꝑ incredulitatem nõ
poteſt placere dro: nec ꝑ fideʒ que eſt coacta ꝑ ꝓbatio
neʒ placebit deo.fides igit᷑ ſalutaris nõ eſt ꝑ ꝓbatões.
Item JYo. damaſ.dicit. Fides eſt cõſenſus nõ ingſitꝰ
ſeu imꝑſcrutatꝰ. ꝗ̊ relinquit᷑ ꝙ fides laudabilis no eſt
ex ꝑſcrutatõne ratõis.⸗! Iteʒ Gꝛego.fides nõ bʒ me⸗
ritũ cui hũana rõ prebet exꝑimentũ. Contra.Aug.
ad paulinã de vidẽdo deo. Cꝛedũt᷑ illa que abſunt a e

ſtris ſenſibo.pᷣ videt᷑ idoneũ teſtimoniũ qð ei ꝑhibet᷑.S3

ea que credunt᷑ etſi ñ videant᷑:idoneo tñ teſtimonio ꝓ⸗
bant᷑.¶.1 äIteʒ augꝰ.in eodeʒ. His que videmꝰvel audi
mus nos ideʒ teſtes ſumus. his aũt que credimꝰ alijs
teſtibus mouemur. Ad fideʒ g̊ que credũt᷑ teſtlimonio
ꝓbant᷑.¶ Iteʒ credit᷑ teſtimonio apłoꝝ act᷑.j.Eritis

mihi teſtes in omni iudea ⁊c̃. Credit᷑ teſtimonio crea⸗

turaꝝ qm væus ẽ omipotẽs ⁊ creatoꝛ. ad Roma..· In⸗
uiſibilia dei ꝑ ea qᷓ focta ſunt intellecta ↄſpiciũtur. Et
Saßp.xiij. A magnitudine ſpẽi ⁊ creature poterat boꝝ

„

—

A₰ 623 6a E

%7

creatoꝛ ↄgnoſcibiłr videri.ſi fides q̃ credit᷑ teftimoĩo
aploꝝ nccia eſt ſaluti:⁊ etiã fides q̃ credit᷑ teſtimonio
creaturaꝝ:qꝛ deꝰ ẽ ⁊ om̃ipotẽs. Fides igit᷑ ſalutaris ẽ
credẽ ꝑ ꝓbatõʒ teſtimonioꝝ. 4 Itẽ ſic dicit b. Der.
ſcĩa innitit᷑ veritati: fides auẽti: opio veꝛiſiłitudine ſe
tuet᷑.̊ ſi fides auẽti innitit᷑: videt᷑ ꝙ ꝑ auẽteʒ probari
poſſit. So. ſᷣm Jo.damaſ.in.iiij.li.vbi dic.ſides du⸗
płr eſt.Eſt.n.ſides ex auditu:audientes.n.ſcripturas
credimꝰ doctrine ſpiritu. Eſt aũt rurſus fides indiſta⸗
bilis ⁊ iniudicabilis ſpẽs eoꝝ q̃ a eo nobis nunciata
ſunt. igit᷑ prima mentis noſire eſt.ſecũda cariſmatum
ſpũs. Ault ergo dicere ꝙ eſt fides ex auditu acquiſita

ſiue teſtimonio ſcripturaꝝ: 2 eſt fides gratuita infuſa

a deo ad aſſentiendum prime veritati ꝓpter ſe. INides
primo modo dicta colligitur er teſtimonio ⁊ ratione:
7 non eſt ſufficiens ad ſalutem. Secunda voo infundit᷑
ex ſuperna illum inatõne.⁊ hec eſt ſides ſalutaris ⁊ do⸗
num gratie. 4 Ad illa g que dicit ANuguſtinus ĩ libro
te videndo deo.dicendum ꝙ loquit᷑ de fide que ẽ ex au⸗
ditu exterioꝛi que ẽ fides ocꝗſita:nõ de fide q̃ eſt ex in/
ſpiratõe gratie interioꝛis qᷓ eſt fides gratuita. ꝗᷣlliꝰ cau
ſa eſt ratio vel aptum teſtimoniũ auctoꝛitatis. Iſtius
ðᷣo cauſa eſi gratia illuminationis diuine ad cognoſcẽ
dum veritatem que eſi ſupꝛa naturam: ⁊ aſſentienduʒ
ipſi propter ſe. ¶ Jotandum tamen ꝙ ratio? fides q̃ eſt

ex ratione ſe habent ad fidem gratuitam ſicut pream⸗

bula diſpoſitio ad foꝛmam. Diſponit enim animaʒ ad

receptioneʒ lumĩs quo aſſentiat prime veritati ꝓpter

ſe: ſed per modũ nature non gratie.⁊ dicit᷑ ipſam in⸗
troducere ſicut ſeta filuʒ.⁊ tunc ratio ceſſat huana qñ
ei nõ innitit᷑ fides introducta.¶ Ad terciũ quod obij⸗
citur de credulitate que eſt ꝑ teſtimonia aploꝝ ⁊c̃.iaʒ
patet rñſio.aliud enim eſt credeꝛe ex te ſtimonijs:aliud

credere teſtimomia. Dico ꝙ fide ſuaſa creditur ex teſti⸗
monijs: ſed fide infuſa credũt᷑ teſtimonia quia ſunt ve⸗

ra.⁊ boc ſecundo modo fides teſlimonioꝝ eſt nccia ſa

innititur auctoꝛitati. dicendũ ꝙ non innititur auctoꝛi⸗
tati tanq; probanti: ſed tanqᷓ ↄfirmanti ⁊ coꝛꝛoboꝛũti.

Membꝛum teꝛcium
Oſtmodũ queritur.vtꝝ ſides ſit virtus.
Ad qð ſic dicit philoſophus. Ffinis ſpe⸗
culationis eſt veritas. virtutis vo finis ẽ

. . bonum. Cum fidei ſintalit dertaam.
qᷓtum hmõi: fides non erit viꝛtus.(¶! IToꝛte dicet᷑ ꝙ boc

non impedit quin fides ſit virtus: quia fides non eſt ĩ
quãcunq; veritatem: ſed in veritatem primaʒ. Pꝛima
autem veritas idem eſt qðᷣ ſumma bonitas.⁊ ita cum
prima veritas ſit finis fidei: ſumma bonitas eſt finis
fidei.⁊ ita fides eſt in bonum ⁊ eſt virtus. Si ſic dica⸗
tur. Contra. Si penes ſines propꝛios differunt virtu

—

cO 4 „ 3. O

. r. PX —
2 P. ,. 2 Hi

kiins rinommod,A Büiliataugioiee gndee N⸗

tes.qᷓuis vnus ſit finis vltimus: nõ erit ponere ꝓriũ

fineʒ ipſius bonitatẽ ſummã inqtuʒ hmõi cuʒ ſit finis

caritatis 1 aliaꝝ virtutũ. erit dicẽ ꝙ finis ipſiꝰ fidei

erit veritas inqᷓ tum bmõi. ergo cum virtutis inqtum
virtutis finis ſit bonitas non veritas. non erit ſides
virtus. 4 Item ſi diceretur ꝙ vntutis finis eſt bonuʒ
generaliter. ſed bonum generaliter contingit multipli
cari.nam eſt bonum rationale.eſt bonum iraſcibile.
eſt bonum concupiſcibile.ſicut antem bonum concu⸗
piſcibilis eſt finis caruiatis: ⁊ bonuʒ iraſcibile finis
ſpei.ita bonum rationalis eſt finis fidei: quod bonuz

eſt prima veritas inqtum huiuſmodi.Contra.Si bo⸗

num ipſius virtutis rationa bilis facit fidem eſſe in bo
num ſcm rationem virtntis. ergo cum ſcientia ſit in
bonum rationale quod eſt veritas oꝛdinata in illam
relinquitur ꝙ ſcientia erit virtus. Si ergo non ex hoe
ſcientia eſt virtus:relinquitur ꝙ ſides nõ erit virtus·
l Item Hugo de ſancto Llictore. Fides eſt certitudo

—

——

Q Prn a O ) 3 at
52 ucte D

— —

quedã animi de reb abſentibo ſupra opinionẽ 2 infra
ſcĩaʒ ↄſtituta. Ex qͥ accipit᷑ ꝙ fides ẽ media int opionẽ
2 ſciam. Si duo extrema.ſ.opio ⁊ ſcia nõ ſunt in ge⸗
nere virtutis:ſ̊ in pura ſpeculatõe.relinꝗt᷑ ꝗ medium
ſcʒ fides ñ erit in genẽ virtutis ſ̊ in ſpeculatiõe pura.
¶ Itez differũt ſcia ⁊ virtus penes ſubiecta ſiue vires
qꝛ ſeĩa eſt in ſpeculatiuo intellectu ſeu in ꝑte aĩe ſpecu⸗
latiua.virtus aũt in pꝛactico intellectu ſeu in ꝑte ani⸗/
me motiua.Cum ̊ᷓ fides ſit in intellectu ſpeculatiuo:
relinquit᷑ ꝙ nõ erit virtus. e aũt fides ſit in ſpecula
tiuo intellectu.dicit b. Grego.ſuꝑ illud Hierce.ij. Nlij
mẽpheos ⁊ caphnes ↄſtupꝛauerũt te ⁊c. Glo.malignꝰ
ſpũs q̃i ab inferioꝛibus membꝛis ad ſuꝑioꝛa pertingit
cum actiuam vitam polluens q̃i caſtam celſitudineʒ fi
dei moꝛbo diffidẽtie coꝛumpit. Ex quo relinquitur ꝙ
cũ actiua ad pꝛacticũ intellectuʒ ꝑtineat:ↄtemplatiua
vᷣo ad ſpeculatiuũ: quam dicit coꝛumpi ꝑ coꝛuptionẽ
fidei. non erit fides niſi in intelleetu ſpeculatiuo.

Contra. Habitus voluntaꝛius eſt virtus vel viciũ.
fides eſt habitus volũtarius: qꝛ nullꝰ põt credere niſi

volens.ꝗ fides eſt virtus vel viciũ.ᷣ ñ viciũ: ̊ virtus.
Iteʒ quicũq; habitus oꝛdinatꝰ hʒ ↄtrariũ peccatuʒ
eſt virtus. ̊ fides bʒ ↄtrariũ peccatuʒ infidelitatis.q̊ ẽ
virtus. Item omne qð eſt expulſiuũ peccati ⁊ ẽ prin

cipiũ ad merituʒ eſt virtus.&̊ fides eſt hmõ: ſicut dicit

aptus Ro.iij. Juſticia eſt ꝑ fidem ihu xp̃i.Et ad Ro.
quinto. Juſtificati ex fide pacẽ habeamꝰ.Et hebre.xj.
Sancti ꝑ fideʒ vicerũt regna.oꝑati ſunt iuſticiam ⁊c.
Sſides eſt virtus. Oð omẽs concedũt de fide opan⸗
te per dilectioneʒ.õ tñ ꝙ ad hoc dixerũt quidã.ꝙ fi⸗
des eſt in ſpeculatiuo intellectu ⁊ nihilominꝰ ẽ virtus.
⁊ hoc dixerũt his rõnibo:quia cũ aĩa ſit remuneranda
ſm omẽs vires:⁊ marime m ꝑtem aie ſpeculatiuam:
neceſſe bʒ mereri Fᷣm ꝑtem aie ſpeculatiuã. ꝙ in ꝑte aĩe
ſpeculatiua erit principiũ merendi qðẽ virtꝰ. Iteʒ ſiẽ
ſe hʒ ꝓbabile ⁊ impꝛobabile ad intellectũ:ita ſe bʒ ap⸗
pꝛobabile ⁊ repꝛobabile ad affectũ ⁊ ecõuerſo. Si ꝗ̊ ex
virtute affectus ⁊ caritatis ẽ diligere ꝓbabile.ſ.inimi
cũ.&̊ ex virtute intellectꝰ erit impꝛoba bile credẽ.ſ̊ cre⸗
dere eſt ꝑ fideʒ fides eſt virtus intellectus. ꝗ Sed
hoc obijciũt.qꝛ nõ eſt neceſſe vt in eo ꝑ ſe ſit merituʒ in
q̊ erit remuneratio vel pꝛemiũ.coꝛpus.n.gloꝛificabit

⁊ ꝑs ſenſibilis.nõ tñ in illis per ſe eſt meritũ. nec eſt

ratio cum intellectus ſpeculatiuꝰ ↄſequat᷑ pꝛemiũ: qð
terea in eo ſit per ſe meritũ.¶: Iteʒ intellectꝰ ſpecu⸗

latiuꝰ cogitur nccio ad credendũ ꝑ neceſſariã ratioci⸗

nationeʒz. credere intelleetus ſpeculatiui eſt inuolun
tariũ.nullus aut actus inuolũtarius eſt viꝛtutis.eꝛgo

credere intellectus ſpeculatiui nõ eſt voluntatis virtu⸗

tis. Propter hoc dixerũt alij ꝙ fides eſt ĩ ꝑte animi
motiua ⁊ eſt virtus.pars.n.motiua eſt liberi ar.quod

eſt quaſi res in aia querens bonũ ⁊ beatitudineʒ ipſis
viribus ſubiectis.⁊ in eo eſt primo meritũ? virtus.li⸗

berum aũt arbitrium eſt facultas ratõnis ⁊ volũtatis
eſt vis motiua m rationeʒ ⁊ volũtateʒ.ᷣin rationeʒ
intendentẽ: ⁊ Fm voluntatẽ appetenteʒ. dicũt q̊ ꝙ fides
eſt in libero ar.Fm ratõʒ.¶. Sed ↄtra hoc obijcit᷑. Ad
eandeʒ vim ptinet virtus vie ⁊ premiũ patrie qð ſucce
dit virtuti. 3 eum viſio prime veritatis ſuccedat fidei
in gloꝛia.vi
ſpeculatiui. ſides ẽ ĩ intellectu ſpeculatiuo. Si virtꝰ
eſt: virtus eſt intellectus ſpeculatiui.¶ Propterea di⸗
rerunt alij ꝙ duo ſunt ĩ fide.cogitare ⁊ aſſentire ſᷣm be

atum Aug. Credere eſt cogitare cum aſſenſione.Co⸗

gitare eſt intellectus ſpeculatiui: aſſentire practici.⁊
ita fides qtum ad actum cogitandi eſt in intellectu ſpe
culatiuo:⁊ eſt habitus cognitiuꝰ.qẽtum vᷣo ad actũ aſ⸗
ſentiendi eſt in intellectu practico:⁊ eſt habitus moti⸗
unus. Ex primo ꝗ nõ hʒ eſſe virtus:ſed ex ſcdᷣo.¶ Sed
ptra hoc obijcit᷑.drñtia eſt habituũ ſᷣm drũtiam poten⸗

9)

Trn NX Vſe

io aũt veritatis ꝑtineat ad ꝑtein intellectꝰ

–

tiaꝛum ſubiecta ꝝ. Si non eſt eadeʒ potentia ſpecula
tiui intellectus ⁊ practici. ꝙ nec idẽ habitus erit vtri⸗
uſqʒ.ſides igitur non poterit eſſe in intellectu ſ pecula
tiuo ⁊ practioo. Pꝛopter hoc aliter eſt dicenduʒ ad
predictam queſtioneʒ qua querit᷑.vtꝝ fides ſit viꝛtus:
vt ſit queſtio æ fide foꝛmata que eſt cum caritate. Di⸗
cendum ꝗ̊ꝙ fides poteſt conſiderari materialit᷑: ⁊ põt
conſiderari foꝛmaliter. Materialiter fides eſt cogni⸗
tio: foꝛmaliter fides eſt aſſenſio.fides ꝙ̊ᷓ materialiter
conſiderata eſt in ſpeculatiuo intellectu: nec eſt virtꝰ.
ſoꝛmaliter vᷣo conſiderata eſt in practico intellectu: ⁊ ẽ
virtus. VUnde Hugo in li. de ſacramẽtis. duo ſunt in ꝗ
bus fides conſtat: cognitio ⁊ affectus. In altero ſcʒ in

)iaffectu conſtat:quia ipſa in illo eſt.in altero. ſ. cogniti

4

NWsn f. *

one conſtat:quia de illo eſt. In affectu dᷣo ſidei ſubſtan
tia inuenit᷑.in cognitione vᷣo materia.ꝗꝓpterea fides in
uffectu habet ſubſtantiam:quia affectus ipſe fides eſt.
in cognitione ᷣo materiam: quia de illo eſi qð eſt in co
gnitione. NRdes igit᷑ qua creditur eſt in affectõe: quod
dᷣo credit᷑ in cognitione.ↄgninoneʒ autez hic i ntelligi⸗
mas ſcientiam reꝛum. non illam que ex pñtia ipſarum
comprehenditur: ſed illam que auditu ſolo ꝑcipitur:
er verboꝛum ſigtõne manifeſlat᷑.ð.ᷓ. cum id qð dici⸗
tur ⁊ ab illo qui audit intelligit᷑ ꝗdð dicit᷑: etiã ſi neſci⸗
at vtꝛum ſit vel non ſit ita vt dicit᷑: ſcientia tamen ẽ in⸗
itum intelligit⁊ ſcit quid eſt quod dicitur. Ad hãc co
gnitioneʒ ſi ſides accedat vt credatur qð audiebat᷑ ĩ⸗
telligebatur eſt credulitas in cognitione.⁊ inuenitur ĩ
affectu ſubſtantia:in cognitione vᷣo materia.4l Ad pri
mo obiectum dðm.ꝙ prima veritas eſt finis ſpeculati⸗
onis m rationeʒ veri.virtutis vᷣo fidei finis eſt ſᷣm ra
tioneʒ boni.uvnde prima veritas comꝑatur ad finẽ du
pliciter.vt obiectum ſeu materia: ⁊ vt finis.vt obiectũ
Fm rationeʒ veri.vt finis ſᷣm rationem boni.ex cõꝑati
one ipſius prime veritatis vt obiectũ non teprehendi⸗
tur fides virtus:̊ ex com ꝑatõne ᷣm ꝙ finis.vñ ſicẽ̃ ca⸗
ritatis finis eſt ſimpłr bonũ:ita fidei eſt quoddam bo⸗
num ſcilʒ veruʒ ſub ratione boni.Et ꝑ bec pʒ rñſio ad
ſecundum.l Ad teꝛcium quod obijcit de ſcientia.dᷣm
ꝙ ſcientia quantum eſt d ratione ſcientie habet veruʒ
pro materia non pro fine.vel ſi habet pro fine: non tñ
habet ᷣm rationem boni.⁊ ideo ſcientia ſpeculatiua ñ
eſt virtus ſiue ſeientia que eſt dnnum. Ad qð manife⸗
ſtandũ notanaũ eſt.ꝙ cum ſeientia dicatur in ratione
eſſe ſeu in intellectu:ratio accipitur triplłr. Vno modo
dicit᷑ ratio vis cognitiua veri ⁊ falſi:boni ⁊ mali.ꝛ ſci⸗
entia in rõne hoc modo accepta eſt habitus ſpeculati⸗
uus ⁊ non eſi rirtus. Alio modo dicit᷑ ratio vis cogni
tiua veri ⁊ falſi:boni ⁊ mali ad hoc ꝙ fiat vel non fiat.
vel vt tẽdatur in illud:vel vt recedat᷑ ab illo.⁊ ſᷣm hoc
ratio e ſt paro liberi ar. vt diffinit᷑ ab Augꝗ. Cibeꝝ ar⸗
bitriũ eſt facultas rõnis ⁊ volũtatis.⁊ boc mõ rõ vis
motiua eſt inclinãs ꝑ intentionẽ. Lercio modo ſumit᷑
ratio large ita ꝙ comprehendat iudiciũ appetitũ ſeu
rationeʒ 2 voluntateʒ. 2 ſic idẽ eſt qð lib.ar.⁊ ſᷣm bas
duas vltimas acceptiones in ratione dicit᷑ eſſe ſciẽtia
que eſt donum ſen virtus.4! Ad quartum qð obijcit de
hugone.dðm q loquendo de fide materialit.ſ.Fm co⸗
gnitionem: media eſt fides inteꝛ opinioneʒ ⁊ ſcientiaʒ.
nec ex hoc dicit᷑ virtus:ſicut nec opinio nec ſcientia.lo
quendo vᷣo de fide foꝛmaliter ſcʒ ſᷣm aſſenſionẽ: nõ erit

dicere fidem eſſe infra ſcientiaʒ ⁊ ſupꝛa opinionẽ. cum
ipſa cernitudo fidei equiparet᷑ certitudini q̃ ẽ ſcie.ᷣm ꝙ

dicit ougꝰ.ꝙ nihil eſt bomĩ certus ſua fide.4 Ad vlti
mũ dðm.q eſt conſiderare intellectuʒ ſpeculatiuũ ab⸗
ſolute:⁊ eſt conſiderare intellectum practicum abſolu⸗
te:⁊ eſt conſiderare intellectum ſpeculatiuũ pſᷣm exten⸗
ſionem ad practicum:Fm ꝙ dicit phᷣus ꝙ intellectꝰſpe
eulatinus ꝑ extenſioneʒ fit practicus. In primo eſt pu
ra cognitio.in ſecũdosſt pura affectio.in medio po eſt

— 6 1 X 0

eKend ſe
ſee ſel vrv! Hagr

keig
pni
culg
zad
ns.
Di⸗
Gni⸗
ſter
1,
E
ing
gin
iti

i⸗
rc⸗
1
i
i⸗
mI
d
teti

nci⸗
o
d
n
in
daß
iſe⸗
ſone
oco
ſei
gtin
n.
boe⸗
na
ſis
mit
iſen
bas
etia
d
o⸗
iaz⸗
inlo⸗
erit

ſvln
1
ſolu⸗
ten⸗
ſpe
ſtpo

Queſtio

cum affectione cognitio:ſeu cũ cognitõe affectõ. Pꝛo⸗
pꝛie ̊ loquendo in intellectu ſi peculatiuo. pᷣmo modo
ſunt habitus cognitiui: qui nõ ſunt virtutes ſicut ſunt
ſcientie. In intellectu pᷣo pꝛactico abſolute ſunt hitus
virtutũ:que materialit᷑ ⁊ foꝛmalit ſũt circa affectiões
7 voluntates.ſicut eſt ſpes caritas ⁊ hmõi. In intelle
ctu dᷣo ſpeculatiuo extenſo ſeu in pꝛactico comꝑato ad
ſpeculatiuũ ſunt habitus virtutũ ꝗ habent cognitiõez
ꝓ materia ⁊ affectõz ꝓ foꝛma. ſicut eſt fides in theolo
gicis: ⁊ pꝛudentia in cardinalibo.⁊ H̊ mõ nõ eſt incon⸗
ueniẽs eundẽ habitũ eẽ in intellectu practico ⁊ ſpecula
tiuo.qꝛ H̊ mõ nõ eſt ĩ intellectu pꝛactico ⁊ ſpeculatiuo
ßm ꝙ diuidunt᷑ ſeu ſeꝑant᷑:ſ̊ ᷣm ꝙ vniũt᷑.vt ſcʒ intelle
ctus ſpeculatiuꝰ intendit᷑ in practicũ:⁊ Fᷣm ꝙ practicꝰ
infoꝛmat ſpeculatiuũ.

Membꝛũ quaꝛtũ
Equit᷑ e qu fides generalis virtus
ſit an ſpecialis.Ad qð ſic.Quia ñ ẽ vni⸗
cũ genus appetendoꝝ ſ̊ diuerſa genera:
nõ eſt vnica virtus appetendoꝝ bᷣ diuer⸗
ſe in ſpecie.ᷓ eadeʒ rõne cum nõ ſit vnicũ genus credẽ
doꝝ ſ̊ diuerſa genera: nõ erit vnica fides pᷣ diuerſe in

ſpecie. & fides ẽ differẽs ſpecie.¶¶ Iẽ aliud ẽ donũ qð ẽ

de eternis.ſ.ſapia:⁊ aliud eſt donũ qð eſt de hũanis.ſ.
ſcĩa.ᷓ ſimili ratõe alia ẽ fides qꝗᷓ eſt de eternis vt de deo
trino ⁊ vno:alia eſt fides que ẽ de hũanis.vt ð reſurre
ctione hoĩm futura ⁊ retributõe ⁊ pena.4! Item dicit
augꝰ. Om̃ diuerſe voluntates ſunt in ſpecie 'm diuer
ſa volita in ſpecie.vnde alia eſt volũtas in ſpecie q̃ vo⸗
lo honoꝛes mũdi: alia q volo voluptates carnis: alia
qua volo diuitias. eadeʒ ratiõe diuerſe erũt fides in
ſpecie ſᷣm diuerſa credita in ſpecie. alia ẽ fides q cre⸗
dit᷑ diuinitas.alia q̃ credit᷑ huanitas.alia q̃ credit᷑ re⸗

ſurrectio ⁊c.4¶! Iteʒ maxĩa eſt diſtantia int omĩa ea q̃

hñt ↄcomitantiã illa que eſt inter creatũ ⁊ increatuʒ.

Si g̊ aliq drñtia trahit in ſpẽm dꝛñtẽ:⁊ iſta trahet. ſi⸗

cæs.ꝗ̊ q ẽ de increato ⁊ fides de creatoẽ differẽs ſʒ ſpe

ciẽ.4 Iteʒ fides eſt de ſupplicijs eternis: ⁊ m ̊ gene⸗

rat timoꝛẽ. Itẽ fides ẽ de pᷣmijs eternis ⁊ ſm hoc gene
rat ſpem.ẽ cum ſpes ⁊ timoꝛ ſint diuerſaꝝ ſpecieꝝ.fi⸗
des ex qua generat᷑ timoꝛ:⁊ fides ex qua generat᷑ ſpes
eadeʒ rõne erunt diuerſaꝝ ſpẽꝝ.¶ Iteʒ ſᷣm vnãquãq;
virtutẽ gratuitã eſt aliqd amatũ: h̊ nibil eſt amatuʒ in
diuinis niſi ſit cognitũ cognitõe q̃ eſt fidei. fides cir⸗
cuit fineʒ vniuſcuiuſqʒ virtutis gratuite: ſeu illð ſit ve
rũ:ſeu arduũ:ſeu bonũ.nõ enĩ querẽt᷑ niſi cognitũ. co⸗
gnoſcit᷑ aũt per fideʒ. Relinꝗt᷑ igit᷑ ꝙ fides eſi generał
virtus. Cont᷑.Aʒ multi ſint aꝛticuli fidei ſᷣm tempo
rale ⁊ eternũ:creatũ ⁊ increatũ.vna tñ eſt veritas per
quã omni articulo inheremꝰ.ꝗq̊ nõ multiplicatur fides
Fm tẽꝑale ⁊ eternũ: ſᷣ vna eꝛit ꝓpter vnitatẽ medij qð ẽ
veritas. 4! Itez omne qs eſt verũ:a prima veritate ve⸗
rum eſt ſicut dicit augꝰ.ꝙ nulla creatura veritateʒ bʒ
in ſe niſi a prima veritate cũ ſit in ſe vanitas.q̊ cũ nul⸗
la creatura aſe veritatẽ hẽat:nlłi creatuꝛe veꝛitati ad-⸗
herendũ eſt ꝑ ſe.Cum g̊ fidei ſit ꝓꝛiũ adherere verita
ti ꝑ ſe:nõ ad herebit fides niſi ſolũmodo veritati incre
ate. ̊ cum prime veritati ⁊ ſoli ꝑſe adhereat fides: H̊

ſint diuerſi articuli:nõ multiplicabit᷑ m ſpẽs.ſed ſᷣm

vnã adherentiã vna erit. ¶ Item bonũ ⁊ maluʒ ſᷣm ꝙ
accipiũt᷑ a fide:accipiũt᷑ pꝛet᷑ actũ ſcʒ ſub ratione veri.
Fm vo ꝙ accipiunt᷑ a ſpe ⁊ a timoꝛe: accipiũt᷑ ſᷣm actuʒ
ſuum ⁊ ſub differenti ratione.qꝗ̊ᷓ ſicut dꝛntia rõnis ac⸗
ceptõis boni ⁊ mali facit differentẽ ſpẽm ſpei ⁊ tĩoꝛis:
eodẽ mõ vnitas vel indrñtia acceptionis rõnis boni ⁊

mali que eſt rõ veri faciet fideʒ vniꝰ ſpẽi. nõ multipli⸗

cabit᷑ ̊ ꝑ ſpẽs. So.dðm ꝙ fides eſt vitus ſpãlis.lʒ

eni ſit diuerſitas articuloꝝ:qꝛ tñ eſt ↄueniẽtia in illis:

lxxvüſ.

eſt vna fides oĩm illoꝝ.Eſt aũt ↄueniẽtia aꝛticuloꝝ in
tribus. primo in ſubiecto creditionis.ſcðo in ratione
credendi. tercio in fine ſeu in termino In ſubiecto cre
ditionis cõuenientia eſt.quia omẽs articuli ſunt de in⸗
creato vero.ſ̊ qñqʒ cum cointellectu increati: vt ð deo
trino ⁊ vno ⁊ hmõi.qñq; vᷣo cum cointellectu creati:vt
de deo incarnato paſſo ⁊ hmõi. In ratione vo creden⸗
di eſt conuenientia:quia o sO credendis pᷣma ve⸗
ritas eſt ratio credendi. In fine vᷣo creditionis eſt con⸗
uenientia:quia ſᷣm omnes aꝛticulos tenditur in vnuʒ
verum quod eſt ſumma ⁊ prima veritas.⸗ Ad primũ

ergo dom.ꝙ non eſt ſimile in appetendis ⁊ cꝛedendis.

qm in appetendis ſᷣm virtutem diffeꝛentes ſunt ⁊ par⸗
ticulares ⁊ propꝛie rationes apetendi.⁊ ideo ſunt dif
ferentes virtutes circa appetẽda ſicut patet.caritas ap
petit deum m rationem boni.ſpes ſm rationem glo⸗
rioſi. fides ᷣm rationem veri. quia ergo diuerſe ſunt
rationes boni gloꝛioſi ⁊ veri: ideo diuerſe ſunt virtu⸗
tes fides ſpes ⁊ caritas. ſimiliter in alijs virtutibus.
In credendis vᷣo non ſimiliter eſt: quia vnica eſt ra.
tio omnium credendoꝛum propꝛia ⁊ particularis. cir⸗
ca omnia credenda ſeu circa omnes articulos que eſt
prima veritas. Si enim queratur. quare credis boc
vel illud.non eſt niſi vna reſponſio.ſcilicʒ quia ita do⸗
cet prima veritas. VUnde ſi geometria dicitur vna ſci⸗
entia: quia eſt de vno ſubiecto: licʒ diuerſas paſſio⸗
nes probet de eo 2 per diuerſa media. Multofortius
vna erit fides ſpecie:quia eſt de vno ſubiecto ⁊ ꝑ vnuʒ
medium credit quicquid credit. 4¶ Ad ſecundum di⸗
cendum.ꝙ ſapientia donum ſimpliciter eſt eterno:
ſcientia ᷣo de tempoꝛali per ſe.⁊ ideo diuerſa ſunt do⸗
na m ſpeciem. Fides vo licz ſit de articulo continen⸗
te tempus ſeu continente diuinam actionem circa ho⸗
minem ſeu creaturam: ſemper tamen eſt de eterno 2
increato: 2 ſemper dirigitur in eternum ⁊ increatum.
2 ideo non multiplicatur per ſpecies.ſicut patet de ca⸗
ritate:que quidem eſt ex parte dilectionis prorimi de
tempoꝛali.ex parte vᷣo dilectionis dei de eterno.⁊⸗ tamẽ
caritas non multiplicatur per ſpecies.⁊ hoc eſt: quia
vna eſt ratio diligendi deum ⁊ proximum. ſcilicʒ ſum⸗

ma bonitas. eodeʒ modo ex hac parte vna eſt ratio cre

dendi eternum ⁊ tempoꝛale: id eſt prima veritas.
Ad tercium reſpondent.quoniam non ſequitur ſᷣm
diuerſa volita ſunt diuerſe voluntates.ergo ſcdᷣm di⸗
uerſa credita diuerſe fides: non eſt enim ſimilis ratio
in actibꝰ ⁊ habitibus.quia ex vno habitu poſſunt exi⸗
re actus diuerſarum ſpecierum. lerbigratia.ex habi
tu naturali qui eſt viſus procedunt diuerſi actus.ſci⸗
licet videre album: ⁊ videre nigrum.qui ſunt diuerſa⸗
rum ſpecierum. Similiter ex illo babitu qui eſt fides:

procedunt diuerſi actus in ſpecie. ſcilicet credere deuʒ

eſſe: credere filium dei natum eſſe de virgine ⁊ huiuſ⸗
modi. Sed quoniam omnia iſta eadem ratione credũ⸗
tur: vt predictum eſt. ideo non habent niſi vnum babi
tum in ſpecie ex quo procedunt. 4 Ad quartum iam
patet reſponſio.quia fides ſemper eſt de increato: ſed
aliquando cum cointellectu creati. ſicut.j.patebit.
¶ Ad quintum dicendum ſicut dictum eſt. ꝙ fides eſt
de penis eternis ⁊ premijs ſcᷣm rationem vnam que
eſt premium verum.r ideo non eſt differens ſpecie fi⸗

s huius ⁊illius.Spes autem eſt de premijs: timor

tæ penis.non ſcdᷣm rationem vnam: ſed ſcðᷣm diſſeꝛen
tes que ſunt bonum ⁊ malum. ⁊ ideo ſunt differentes
ſpecie. ¶ Si quis tamen obijceret.ꝙ fides eſt de bono
inquantum bonum: 2 de malo inquantum malum.
quia aliter non generaret fides ſpem ⁊ timorem. Di⸗
cendum ꝙ iſta duo verum ⁊ bonum opponuntur tan⸗
q̃ diſparata: alio modo non. Dico autem oppoſitio⸗

nem diſparationeʒ 'm rõnes.nam bonũ cũ credit eſſe

R&X. Huρ.

F. 1

Mact SrtPeſ

bonũ iniꝙtũ bonũ cognoſcit᷑.⁊ pret᷑ ̊ cũ ſit ↄgnitũ ma⸗/
nẽs hmõi ẽ ſub rõne veri.⁊ ita inqtũ bonũ cognoſcit᷑:
⁊ inqtũ veꝛũ cognoſcit᷑.bᷣ cũ dicit᷑ inqtũ bonũ ↄgnoſci
tur:dẽ rõ ex ꝑte cogniti.cũ vᷣo dr inqᷓtũ verũ ↄgnoſcit᷑:
reddit᷑ rõ ex ꝑte ↄgnoſcẽtis.hec eniʒ ẽ rõ generalis rei
cognoſcibilis: inꝙᷓtũ eſt actu cognitũ apud intellectũ.
Si do cognitũ dicat rõneʒ ex ꝑte cognoſcẽtis. ſᷣm h̊ fi⸗
des non eſt de bono ſ᷑̊ potius de vero: ſᷣm ꝙ dicit᷑ rõ ex
ꝑte cogniti ẽ de bono.⁊ ſᷣm hãc ratõʒ bonũ mouet affe
ctum ſeu intellectũ practicũ.q Ad vltimũ dom.q lʒ fi
des ſit generalis qᷓtũ ad cognitõeʒ ñ tñ generalis ẽ ſᷣm
ꝙ virtus.nec genus eſt ſᷣm ꝙ genus hʒz ſub ſe ſpecies:
bᷣ ſᷣm ꝙ dicit᷑ genus a generado põt dici ꝙ ſides gene⸗
rat ſpeʒ:⁊ ſpes caritatem:⁊ caritas generat ratiõʒ ſᷣm
quã reducit omẽʒ virtutẽ in finẽ ipſius caꝛitatis.ſ.ĩ bo
nũ.⁊ v hac generatõe dẽ Math. j. Abraham genuit
yſaac ⁊c̃.intelligit᷑: fides generat ſpezʒ 2 ſpes caritatẽ.
⁊ cũ fides virtꝰ nõ ſit ſine affectõe:lʒ ambitꝰ ↄgnitiõis
circũeat omẽʒ finẽ:tñ affectio reſiringit eã ciꝛca certuʒ

fIinẽ ꝗpriũ.⁊ iõ nõ multiplicat᷑ in ſpẽs.

Membꝛũ quintũ

Onſequẽt᷑ querit᷑ ꝗd ſit fides Fm diffini⸗
tionẽ.Et querũt᷑ duo. VPrimo querit᷑ de
diuerſitate difſinitionũ fidei q̃ inueniũt᷑
ab auctoꝛib. Scdo querit᷑ de diffinitiõe
quam ponit apoſtolus.

Articulꝰpꝛimus

Irca primũ noõnduʒ ꝙ Jo.damaſ.iu) apo⸗
ſtolũ deſcribit fidẽ in q̃ꝛto li.ſic.Ndes ẽ eo⸗
rũ q̃ ſperant᷑ bypoſtaſis.i.ſubſiſtẽtia reruʒ
redaꝛgutio q̃ nõ vidẽt᷑:indiſtabilis ⁊ iniudicabilis ſpe
cies eoꝝ q̃ a deo ſunt nobis annũciata. 4 Idẽ damaſ.
alio mõ. Mdes eſt nõ inꝗſitus oſenſus.¶ Itẽ dyo.ĩ li.
di. no. Iides ẽ rõ ſimplex veꝛitatis ꝑ ſe exñtis. Itẽ
g.· habitũ eſt ꝙ fides eſt virtꝰ q̃ credũt᷑ qᷓ nõ videntur.
4 Itez Hugo de ſan vic. IFides ẽ ceuitudo animi ð re
bus abſentibo ſupꝛa opinionẽ ⁊ infra ſcĩam cõſtituta.
querit᷑ q̊ qũo diffeꝛãt int ſe iſte diffinitões fidei. Ad

qgð dom eſt., ꝙ fides ꝓut victũ eſt m Hug.in ↄgnitõne

Fear Sdle Ndl

hʒ materiã: in affectõe ſbaʒ. ⁊ ideo fides põt notifica⸗
ri ſᷣm ↄgnitõʒ ⁊ 'm affectõs. Scdm affectõʒ tribꝰ mo⸗
dis.ↄtingit.n.ↄſiderare fidẽ ꝑ ↄꝑatiõʒ ad ſuũ genꝰ.eſt
