dicium. immo iudicium eſſe de bono et malo. Similiter
artatio nõ eſt ipius voluntatis.eꝛgo ſolũ dicitur artatio
in libero ar.reſpectu facultatis.Cex ergo per ſe eſt ha⸗
bitus facultatis nõ voluntatis nec rationis. Solutõ
Quidam poſuerũt ꝙ lex naturalis actus ſit rõnis ⁊ ba
bitus volũtatis.Et cõfiꝛmant opinionẽ ſuam ex hoc ꝗð
dicitur in Glo.ij.ad Ro.qꝙ lex naturalis eſt qua quiſq;
intelligit et ſibi cõſcius eſi quid bonum et quid malum
Cum em intelligere ſit actus rationis.ex hoc ꝙ dicitur
qua quiſ intelligit:dicunt ꝙ ipᷣa eſt actus ratõnis. Ex

hoc vᷣo ꝙ dicitur et ſibi conſcius eſt.quia conſcium im/

poꝛtat habitum. dicunt ꝙ eſt habitus voluntatis. Et ꝙ
dicit᷑ actus rõnis intelligituꝛ actꝰ.i.q̃dam oꝑatio ſᷣm ꝙ
dicit Johes damaſ. oꝑatõ eſt vniuſcuiuſq; ſubſtatie
innatus motus ſicut lucere in ſole.lucere em̃ eſt actꝰ in⸗
natus ſubſlãtie ſolis. Jlluiare aũt ex oꝑatione in alio:
ſic lex naturalis eſt qddam lucere in rõne.Eſt aũt in vo
lũtate ſicut quedam habilitas ad bene oꝑandü.et intel⸗
ligitur actus ſiẽ lucere.nõ ſic luĩare in ſole.Oicendum

tñ ꝙ aduertendo illud qð dicit᷑ ĩ glo.illa KRo. ij. H dĩ de

lege naturali qᷓtum ad effectũ ↄſeqᷓntem. et nõ qtum ad
effectũ pꝛincipaleʒ. et pꝛimũ ſcʒ ꝙ ler naturalis eſt qua
quiſqʒ intelligit ⁊c. Et ꝓpter hboc dicimꝰ ꝙ ꝑſe et pꝛinci
paliter lex naturalis eſi habitus ipius facultatis.ſi aũt
alioꝝ hoc ẽ ꝑ cõſequẽs.Libertas em pꝛimo et ꝑ ſe nõ dr
eſſe in volũtate nec in rõne:ſed in facultate.quia ipᷣi de⸗
betur auctoꝛitas et poſſibilitas.Et a ꝑte eius ẽ flexibili
tas. Et ido lex naturalis cũ ſe teneat a ꝑte auctoꝛitatis
ſeu ptᷣatis. et ita a ꝑte flexibilitatis ſeu auctoꝛitatis dĩ
eſſe pꝛimo et ꝑ ſe in facultate.tãqᷓ; regula facultatis.ã
ſicut grauitas ſen põderoſitas in grauibo regulat totũ
motum grauis.et diceretur eẽ lex ipius motus: ita lex
naturalis regulat motũ rõnalis creature pꝛincipaliter
in eo qð faciendũ eſt. Et ideo a parte eius cuiꝰ pꝛimo ẽ
libertas ⁊ imperiũ.ſe tenet ⁊ ẽ flexibilitas ad opꝰ.Atrũ
aũt dbeat dici habitus facultatio. Dicenduzʒ ꝙ duplex
eſt intentio habitus.vna ſᷣm ꝙ dicitur habitus diſpoſi⸗
tio difficile mobilis.et ſic ipᷣa eſt habitus.Alia eſt inten
tio habitus ſᷣm quã dicit᷑ dnoĩare habẽtem ſic ſcientia
ſcientem. Et ſᷣm hanc viam nõ intelligimꝰ ip̃am legem
natur alem poſſe dici habitum:quia ᷣm ipᷣ̃am nõ ẽ deno
minatio habentia. ¶ Ad pꝛimam rationem.ſoluendum

eo videtur poſſe oſtendere ꝙ ſit habitus Fm quamli⸗
bet intentionem. eſt dicendum. ꝙ illa pꝛopoſitio philo⸗
ſophi intelligenda eſt ſᷣm illam viam qua fiũt res ĩ ani⸗
ma.et eſt motus rerum ad animam. Quia cuʒ fiunt res
in anima per abſtractionem. eſt ponere aliquid in quo
fiunt:et ſic ponitur potẽtia.et iterum res illa infert paſ⸗
ſionem et immutationem ei in quo fit: et ſic eſt paſſio.
Item habilitat ipᷣam potentiã:et ſic eſt habitus.hoc au
tem modo non eſt lex naturalis in anima ſicut res ille.
et ideo non habet hic locum illa pꝛopoſitio.nec etiã quã
do eſt motus immo multa ſunt in anima ſicut etiam ſue
actiones que non ſunt aliquod pꝛedictoꝛum.

Articulus ſecundus

Ic conſequenter queritur vtrum lex natura
lis ſit habitus cognitiuus.vel motiuus.Ad
quod ſic Ro.iij. Per legem fit cognitio pec⸗
cati. Effectus ergo legis per ſe eſt cognitio. et dicit hoe
de lege ſcripta.ergo cum in intentione legis conueniat
lex ſcripta et lex naturalis: ipſa lex naturalis eſt ba
bitus cognitiuus.cum eius effectus ſit cognitio ſicut et
ſcripte.¶ Secũda ratio glo.Ro.ij. Lex naturalis ẽ qua

quiſq; intelligit ⁊c.ergo eius effectus eſt intelligere. er-

go eſi habitus cognitiuus. Tercia ratio. Ro.ij. Opꝰ
legis ſcriptum. Glo.id eſt firmiter infirum rationi. ſed
habitus infirus rationi eſt cognitiuꝰ.ergo ⁊c. ¶¶ Ad op
poſitum. Qullus habitus cognitiuus ligat arbitrium
ad faciendum vel non faciendum.quia cognitio non li⸗
gat. ſed lex dicitur eo ꝙ liget ad faciendum vel non: er⸗
go ipſa eſt habitus motiuus vel operatiuus. et non co⸗
gnitiuus. Solutio dicendum ꝙ cum liberum arbitri
um ſit facultas voluntatis et rationis. SPatet ꝙ in inte⸗

tione li.ar. concurrunt tria. Jacultas. ratio. et volun⸗ .
tas.ad que comparatur lex naturalis.Et ſm illas ope⸗

rationes habet triplicem actum. Pꝛimus eſt ligaẽ quẽ

habet ad facultatem per comparationem. Et hoc eſt qꝛ

facultas dæ ſe habet liberam inflerionem et ideo com⸗

paꝛatione illius eſt ligare.Secundus auteʒ actus eius
eſt oſlendere.quem habet comparatione ad rationem.
et hoc ſᷣm intentionem qua lex dicitur: eo ꝙ in ea lega⸗

tur ſicut dicit yſidoꝛus.iiij.ethimologiaꝝ. Lex a legen⸗

do dicitur. Tercius eius actus eſt inſtigare ſeu mouere

ad bonum faciendum:et malum vitandum. quem babʒ
com ꝑatione ad voluntatem. ſᷣm ꝙ dicit yſidoꝛus. iij⸗
ethimologiaꝝ. Jus naturale commune ommum eſt. eo
ꝙ vbiq; in inſtinctu nature non aliqua conſtitutõne ba
beiur. Dicitur ergo lex naturalis reſpectu facultatis ſi
cut ligans et artans. Reſpectu autem rationis ſicut il⸗
luminans rationem. Reſpectu vᷣo voluntatis ſicut ad
bonum inſtigans.et ſic partici pat naturaʒ vtriuſq; ha⸗
bitus. ſcilicet ⁊ cognitiui et motiui et ſm diuerſos eius
actus pꝛocedunt rationes.

Articulus tercius

Oſtea queritur vtrum lex naturalis ſit idez
quod conſcient ia et ſindereſis.Et pꝛĩo que⸗
rit᷑ de conſcientia. Conſcia autem diſtigui
ↄuobo modis. Vno mõ cõſcĩa dicit᷑ opinio de agẽdis et
vitãdis.i.opio de eo qð debet vitari vel fieri. et de hac
p̃ma Cox. viij. Quidã ar̃ cũ ↄſcia ydoli vſq; nũc. quaſi
ydolaticũ mãducãt. et ↄſcia eoꝝ cũ fit ĩfirma polluitur
Alio mõ dẽ ↄſcĩa ſic Maſiliꝰ dĩc.ſᷣim ꝙ ẽ qdðdã iudicaio
riũ natale. Ro.ij. Teftimoniũ reddłẽte illis ↄſcia eoꝛu.
Querit᷑ ̊ vtꝝ ↄſcĩa h̊ ſcdᷣo mõ dicta idẽ ſit qð lex nat᷑ał.
Ad qð ſic dama. Cõſciĩa ẽ lex ĩtellectꝰnẽi oꝑpoĩta peto
ſed lex naturalis ẽ hmõi.ergo idẽ ſunt.¶ Scda rõ Ko.
ij. Glo. Naturalis ler ẽ qua ꝗſq; intelligit et ſibi ↄſcius
eſt gd bonũ et qd malũ bᷣ ↄſcia ẽ bmõi.̊ ⁊c. ¶ Ao oppoſi
tum conſcientie eſt errare.legis natnralis nullomo ẽ er
rare.ergo ipᷣa nõ eſt conſcia. Secũda rõ ↄſcia reſpicit

li⸗
le⸗
nntter
hne
enpc⸗
haſto.
bornn
ee ſle.
eniti
ganſte

d
Nre
Do
bec⸗
boe
nlat
Lhe
tet
iga
e. R⸗
G
Oniſed

EN

ſinun
onr
orer
tM
narbn
Phintn
t roln⸗
lasope
gaeni
gceſle⸗
con⸗
s eins

onen.
alege⸗

alegen
mober
den beh
onno
unet⸗
nöt
Ulane
bſant
ſuton
igto
els

Nueſtio

intellectum:q; dicit ſciam.lex vo magis affectũ ergo nõ
ſunt idem. Tercia ratio. Conſcia nõ eſt eadem apud
omes. lex naturalis eſi eadem apud omes & nõ ide ſunt
Poſſt hoc querit᷑ vtrũ idem ſit qdð ſindereſis.Ad qð
ſic. ſindereſis cõſiſtit circa dictame opandoꝝ in genera
li. dictat em̃ ĩ ratione generali:et nõ in ratione pꝛopꝛia
ea que facienda ſunt. talis eſt lex naturalis. idem igi
eſt effectus eẽntialis ip̃aꝝ.ergo ſunt idem.¶ Secũda rõ
ſindereſis habet inſtinctũ quo ad bonũ. ſimiliter ſic dic
yſið.ꝙ lex naturalis ad bonũ inſtigat. Ergo babet eun⸗
dem eſſectu eſſentialẽ ergo ⁊c. ¶ Ad oppoſitũ. Jero.ſuꝑ
eʒech.vbi ſoquit᷑ ð illis facieb.dicit:ꝙ ꝑ tres facies in
ferioꝛes ſignificãt᷑ tres vires.ſ.Cõcupiſcibilis. iroſcibi
lis.rõnalis. Quarta aũt eſt ſupra: quã greci ſinderiſim
vocãt. Sindeꝛiſis eꝛgo eſt potentia anime.ergo lex natu
ralis nõ eſt in potentia aĩme ſed magis babitus poten⸗
tie. ergo ipa nõ eſt ſindereſis.¶¶ Secũda ratio.Lex natu
ralis dirigit potentiã.ergo nõ eſt potentia ergo nec ſin⸗
dereſis.¶¶ Iem cũ lex naturalis dicat᷑ regula et conſcia
regula.⁊ ſindereſis regula.querit᷑ q̃ ſit diſferẽtiꝛ. So

lutio.dðᷣm ad pꝛimum. lex naturalis nõ eſt cõſciẽtia

nec ſindereſis:licet extendẽdo cõneniant in hoc quod eſt

regulare.differũt tñ qm lex ꝓpꝛie eſt regula facultatis 2
pꝛio ? , ſe. mediante aũt conſciẽtia eſi regula rõnis:qm̃
conſcientia ex lege foꝛmatur. mediãte vo ſindereſi queẽ
ſcintilla conſcie:eſt regula ipius voluntatis.Lex em̃ pꝛi

mo mõ artando facultatẽ dictat in faciente quid facien

dui et quid nõ:qm in faciente eſt flexibilitas ad bonuʒ

vel malum. Cex aũt dictat ei bonũ faciendũ:et malũ vi⸗
tandũ.poſt hoc ſequit᷑ iudiciũ in rõne.et ſic foꝛmat᷑ con⸗

ſciẽtia. vlterius facto iudicio ꝙ ſic debet eẽ. Seinde ſeq⸗

tur ſindereſis:que eſt ſcintilla conſcĩe que ſtimulat volũ

tatem ad bonum faciendũ. Et ideo lex ꝑſe regulat facul

tatem. Mdediãte aũt conſcia.hoc eſt ſ'm ꝙ ratio accipit
iudicium legis regulat rõem. Legis em̃ ratio eſt in ip̃a
et tunc foꝛmat᷑ conſcia.Nediãte aũt ſcintilla conſcien⸗

tie.i.ſindereſi regulat voluntatẽ:et ſie differũt ſpecialit

in hoc qð ẽ regulare.qꝛ conſcĩa eſt ꝓpꝛie regula in röne.
Sindereſis in volũtate inſtigado ipam et ſiimulãdo ad
bonũ.¶ Ad illud ergo qð obijcit᷑ ꝙ conſcia eſt lex intel⸗
lectus noſtri ⁊c. Dicendũ eſt ꝙ conſcia dupliciter acci⸗
pitur.ſcʒ materialiter vel foꝛmaliter. Conſcia foꝛmalit
eſt acceptio debite ſciẽtie legis:cum debito faciẽdi vel vi
tandi.et hoc modo conſcientia nõ eſt lex ſed foꝛmat᷑ a le
ge. qꝛ eſt iᷣm iudiciũ rõnis contcipiẽtis legem. Si accipi
atur materialiter ſic conſcientia eſt ĩm conſcitum me⸗
diante quo anima regulat᷑ et dirigit in oꝑatione boni.
Et hoc modo conſciẽtia eſt lex intellectus. ¶ Ad ſecũdã

rõnem dm.ꝙ glo.illa loquit᷑ qᷓtum ad effectum legis:

nõ em̃ vult dicere ꝗ lex ſit ꝛonſciẽtia:ſed ꝙ facit conlſciẽ⸗
tiam.ſiue eſt cauſa conſcientie ex qua foꝛmatur.Cuʒ em̃

ratio legis ſit in regula facultatis queẽ lex:in telligit ibi

debitum faciendi bonum et vitandi malum. et tunc ſibi
conſcia eſt.¶ Ad ſecũdũ quod obijcitur de ſindereſi. di⸗
cendũ ꝙ lex pꝛopꝛie dictat vt regula.ſindereſis pꝛopꝛie
dictat vt natura.et hoc eſt quia ſtimulat ad bonuʒ tm̃.
Ao ſecundã rõnem dom pꝛopꝛie lex mouet ſᷣm inſti
ctum ſicut vult yſidoꝛus. conſcia vᷣo mouet m iudiciũ.
ſindereſio aũt 'm appetitũ naturalem veri boni. Vel ſiẽ

dictum eſt ꝙ inſtinctus legis refert᷑ ad facultatẽ. conſciẽ
tie ad rõem: ſindereſis aũt ad voluntatẽ. Ex his colligẽ

ꝙ lex naturalis eſt indita regula facultatio faciendoꝝ.
cu directõne rationis. et inſtinctu volũtatis.

Membꝛum tercium

ſo ſit ler naturalis et quid ſit. Conſe⸗
queter inquirendum eſt quomodo ſit. Et

pumo queritur quomodo ſit qtum ad eẽn

iij. vtrum ſcilicet ſit delebibis aut nõ. Se
cundo qᷓ;tum ad mandata. vtrum ſit mutabilis aut nõ.

Articulus pꝛimns

pꝛimum ſic obijcitur Ro.ij.cũ gentes ⁊c.
BGlo.non ꝙ ꝑ nature nomen vt dictum eſt ne
gaatn ſit gratia: ſed potius per gratiam repa⸗
rata natura qua gratia interioꝛi homine innouato lex

iuſticie ſcribitur quã deleuerat culpa.et vocat hic natu⸗

ram:legem naturalem: ipᷣa ergo deleta eſt ꝑ culpam. er⸗
go eſt delebilis. ¶ Secunda ratõ. Malach. ij. Cuſtodite

ſpiritum veſtrum:et vroꝛem adoleſcentie tue noli deſpi

cere. Glo. Vxoꝛem.i.naturalem legem in coꝛde ſcriptã.
que etiam incredulos cõpellit dicere deus iudicet deus
videat:et ipi cuncta inter me et te diiudicanda ꝑmitto.
bec vxoꝛ reſiduum eſt ſpiritus noſtri.quia noſiro ſpiri⸗
tui ſemper copulatur: que ſi recedit a nobis ſtatim offẽ⸗
dimus deũ: ipᷣa ergo recedit et ita delebilis eſt ab aima.
Tercia rõ.qð poteſt ĩ id quod maius eſi:poteſt in id
quod minus eſt. Si eꝛgo culpa poteſt delere legem gra⸗
tie que plus eſt ꝙᷓ lex nature.ergo poteſt delere legeʒ na⸗
ture. et ita velebilis eſt. Ad oppoſi itũ. Aug. ij. confeß.
Jurtum domine punit lex tua et lex ſcripta in coꝛdibus
hominuʒ: quam nec vlla quidẽ deleuit iniquitas. Quis
em̃ fur equo aimo alium patitur furem: ex quo patet q;
nõ eſi æœælebilis.quoniã ſi delebilis eſſet.hoc eſſet pꝛopt

iniquitatem aliquam. Solutio doᷣm ꝙ aliquid dici᷑

telen dupliciter. vel qᷓtum ad eſſentiam. vel qtum ad
effectum.ſicut patet in eclipſi ſolis.Lux em̃ ſolis ibi nõ

teficit qtum ad eſſentiam led q;tum ad effectum quem
babet in nobis qui eſt luiare. lucet aũt ſemꝑ in ſe. Eodẽ
modo eſt ĩ hac parte.quia lex naturalis que eſt ſicut ſol
in anima qtum ad eſſentiam nunqꝙᷓ teletur ab ea: ̊ ſem
per ibi lucet in ſe.deletur tamen aliquando q;ẽtum ad ef
fectum.ſcilicet quia non ſemper ipſam animam illumi⸗
nat. ſicut cum anima auertitur a dro:et obtenebꝛatur ꝑ
peccatum. Vnde tenebꝛa peccati interpoſita inter ani⸗
mam et drum pꝛohibet iſtum effectum legis. Unde Ro.

ij. Cum gentes 77, Glo. Mon ergo vſq;adeo in anima

hbumana..imago dri terrenoꝛum affectuum labe detrita
eſt.vt nulla in ea lineamenta remanſeꝛint.non omnino
letum eſt quod ibi per imaginem dei cum crearetur
ĩpꝛeſſum eſt. Unde ſem per manet ſcriptura legis natu⸗
ralis in anima. Qam per imaginem impꝛeſſa eſt ip̃a lex

et pꝛopter hoc ſi deletur qtum ad locutionem pꝛopter

terrenum affectum. non tamen ꝙ̃tum ad eſſentiam. Et
ad hoc poteſt haberi ratio ex glo.pꝛedicta. ¶NQalach.ij.
quia dicit ibi ꝙ lex naturalis ſemper ſpiritui noſiro co⸗
pulat᷑.ergo non eſt delebilis ab eo.Et boc intelligendũ

eſt qtum ad eſſentiam legis naturalis.¶ Ad pꝛimam er
go rationẽ que oſtendit ꝙ ſimpliciteꝛ ſit delebilis. dicen
dum.qꝙ eſt ſcriptio legis qᷓtum ad eſſentiam.et eſt ſcri⸗

ptio legis qᷓtum ad mamifeſtationem. ergo dicitur

ꝙ lex iuſticie naturalis inſcribitur:hoc non eſt qᷓtuʒ ad

eſſentiam ſed ꝙtum ad manifeſtationem. vt ſcilicet luce
at quod obtenebꝛatum erat per peccatum. 4 Ad ſecun⸗

dum dicendum. ꝙ lex naturalis dicitur recedere q;tum
ad officium vel effectum. non tamen qᷓtum ad eſſentiam
Sicut dicitur dominus receſſiſſe quando non habet im
perium in domo.¶ Ad tercium dicendum ꝙ non ſequi᷑
ꝓ ſi gratia poteſi deleri quod maius eſt.q poſſit deleri

io quod minus eſt.quia non ſequitur. gratia tdelet pec⸗
catum moꝛtale quod maius eſt:ergo delet peccatum ve⸗
niale quod minus eſt. Similiter non ſequitur Culpa de
let legem gratie que maioꝛ eſt:ergo et legem nature que

minoꝛ eſt. Culpa em naturaliter oponit᷑ legi gratie et

nõ legi nature:et ideo ipᷣam delet et nõ iſtam niſi qtum
ad effectũ. et iterum licet lex gratie plus ſit qtum ad vir
tutem ꝙᷓ lex nature:nõ tñ ꝙᷓtum ad diuturnitatẽ in ſub⸗
iecto.quia naturaliter eſt indita anime illa ratio. et ita
non eſt delebilis per culpam ſicut illa.

F. (ℳ NNE.

frn

Articulus ſecundus
Ecuũdo querit᷑ de mõ eſſendi legeʒ naturalem
q̃tum ad mandatũ.Et querit. AUtrũ ſit mu⸗
iabilis qtum ad pᷣcepta iuris naturalis.Ad
qs ſic in decretis habet᷑ diſ.vj. & naturale ius ab exoꝛ
dio rõnalis creature incipiẽs manet immobile.ꝑ h̊ vo⸗
lens aſſignare differenti eius ad legem ſcriptam.ergo
ius naturale qꝙtum adjſua pᷣcepta ĩmobile ẽ. ¶ Secũda
ratio.in eodẽ.diſ.v. Qaturale ius cepit ab exoꝛdio rati
onalis creature.nam nec variat᷑ tempoꝛe.ſed imutabi⸗
le manet. Tercia ratio.Lex poſita ab aliquo manẽte
volũtate poſitoꝛis:et illo cui impoſita eſt ſemꝑ dicit᷑ ma
nere.ergo cũ maneat volũtas ponẽtis legẽ naturalẽ: et
maneat rationalis creatura cui impoſita eſt:et ipſa ler
naturalis manet immutabilis. Ad oppoſitum. yſið.
iiij. eth. Jus naturale cõmune eſt omi nationi. hoc iure
cõis eſt omis poſſeſſio:et oĩm vna libertas. ſi ergo ſan⸗
ctio iſta mutata eſt ita vt meo iure ſit aliquid ꝓPꝛiuz: pa
tet ꝙ mutabilis eſt ler nature qᷓtum ad ſuas ſanctõnes
et mãdata.¶¶ Secũda ratio Jere.iũij. Sed qũo ſi cõtem⸗
nat mulier. Glo. idens eam ſeruire libidini ſue:et in
ſe mutatã legem nature ꝑ quã quondã viro ſuo ſbiecta
fuerat. ſi mutata eſt lex nature.ergo ẽ mutabilis.¶¶ Ter
cia ratio.eccł.xvij. Addidit eis diſciplinã et legem vite
HGlo. Legem littere qᷓtum ad coꝛrectõem legis naturał
ſcribi voſuit.Lex ergo naturalis coꝛrigibilis eſt.ergo et
mutabilis:qꝛ omne coꝛrigibile mutabile eſt. 4 Quarta
ratõ.temꝑe Lamech.qui pꝛimus habuit pluꝛes vxoꝛes
fuit peccatũ habere plures vxoꝛes. Vnde dicit glo. ibi.
ꝙ cõtra legem et naturã adulteriũ cõmiſit. Poſt ðᷣo nõ
fuit illud peccatũ. Unde lacob plures babuit vroꝛes ſi⸗
ne peccato. Et dicit Aug.ꝙ peccatum nõ erat qñ mos
erat:et hoc Fm ius naturale.ergo pꝛecepta iuris natu⸗
ralis mutata ſunt.¶ Itẽ in decretis diſ. viij. Differt ius
naturale a cõſuetndie.nam iure naturali omia ſunt cõ⸗
munia om̃ibo. Jure vᷣo cõſuetudinis et cõſtitutõis h me

—

um eſt: illud vo alterius.ſi pꝛimũ mutatum eſt.ergo ⁊c.
Sexta ratõ.in decretis dil.j. Jus naturale eſt quod ĩ
lege et in euãgelio cõtinet. Si ergo in lege cõtinent᷑ mul
ta iura mutabilia:ius naturale ẽ mutabile.
dom ꝙ opinio quoꝛũdã eſt. in lege naturali quedazʒ
ſunt ſicut pꝛecepta et pꝛobibitõnes. vt fac alijs que tibi
vis fieri:et nõ facias alijs qð tibi nõ vis fieri. Quedam

aũt ſicut demõſtratõnes:vt omia eẽ cõia oibo.Et differt

demõſtratio legis naturalis a pꝛeceptis:ſicut conſilium
a ſceptis. Vñ demõſtꝛatio ibi accipit loco cõſilij. Dicũt
ergo ꝙ tü ad pᷣcepta ⁊ ꝓhibitões ĩmutabilis ẽ lex na⸗
turalis. qtum ad demoſtratões ẽ mutabilis.q; demõ⸗
ſtratones nõ ſunt p̃cepta: nec ꝓhibitões legis naturalis
ſed ſolũ demõſtratões ad quas aima nõ tenet᷑ ſicut nec
ad conſilium niſi tem poꝛe nccitatis. Aliter aũt eſt doᷣm
hm beatů Aug. in li. ↄfeſſionũ. ſicut videmus ꝙ me⸗
Dicina eſt ars imutabilis tamẽ medicus aliqñ mutat pᷣ⸗
cepta languẽtibo:et tñ ratio pᷣcepti artis in ſe ẽ immuta
bilis:nec venit mutatio iſta ex pꝑte artis hſ ex pte alia.ſcʒ
eius cuiꝰ miniſtrat᷑ ex arte:ita lex naturalis imutabilis
eſt qꝙtum ad rõem ſuoꝝ pꝛeceptoꝝ ⁊ ſanctionũ.nõ tamẽ
ÿtü ad obſeruãtiã oĩm ſanctionũ ſicut medicina.¶ AUd
pꝛimã ergo rõem que oſlendit ꝙ ſit mutabilis in ſe.ðm
ꝙ iuꝛe naturali eẽnt om̃ia cõia et oĩm vna libertas.hoc
fuit añ peccatũ.poſt peccatũ quedã funt gbuſdaʒ ꝗꝓpꝛia
et hec duo ſunt ꝑ legem naturalẽ. Sicut em̃ ars medici
ne dictat vinũ eẽ ſanũ:et eadem ars negat vinũ egro.ita
eadẽ lex naturalis dicit ꝙ ſane nature om̃ia ſunt cõia:⁊
ꝙ ita debet eẽ. et tñ eãdem dabit nature egre ꝓpꝛietateʒ
nec mutat᷑ ꝓpter hoc qtum ad rõem ſanctõis.ĩmo eadẽ
ratio que dictat eſſe omia cõia in natura bene inſtituta:
dictat aliqua eſſe ꝓpꝛia in natura deſtituta ꝑ peccatuʒ.
T ſic ſolũ eſt mutatio qtum ad obſeruantiã ſanctionũ ⁊
effectuũ.et nõ qᷓtum ad rõnes ipᷣoꝝ.⸗ Ad ſedðᷣam rõem

. .Z ore G mſtue Iic aAf; õ Jin
Pin tν ſhtahe luczr T

Eſt AC Wu ſ. Me

Solutõö.

S
e. BNN

1 4 H N PAN

2

4 vin

M ”
”

dicenduʒ. ꝙ nõ intenaͤit dicere glo. illa legẽ mutari ſim⸗
pliciter. ſeâ ſolum in vxoꝛe illa qtum ad effectum quem
abet in illa. et boc ꝗpter interpoſitionẽ culpe inter ani
mã ⁊ deum. ſicut ſol dicitur mutaꝛi in nobis vel quo ad
nos:qñ non habet effectum in nobis. 4 Ad terciũ dom:
E coꝛrectio quedam ponit viciũ.quedã vᷣo ſuꝓplemẽtũ
nõ dicit᷑ ergo lex naturalis coꝛrecta ꝑ legem littere. qᷓtũ
ad aliqð viciũ:qꝛ hec coꝛrectio ponit mutabilitatẽ. B ſo⸗
lum qᷓtum ad ſupplemẽtũ:et hoc nõ ponit mutabilitatẽ.
Tex em̃ naturalis dictabat in generali ſicut patet. LCuz
dicit nõ facias alij ⁊c. Sub hac em̃ generalitate compꝛe
4 pendũtur multa ꝑticularia. vt nõ occidas. nõ falſuʒ te⸗
ſtimoniũ dices ⁊c᷑. Lex aũt littere explicat iſta ꝑticula⸗
ria.vnde ſcripta eſi ad coꝛrectionẽ ſuꝑplemẽti et nõ vicij
Ad quartã de bigamo doᷣm.ꝙ ſi effectus mutat᷑: non
tamen ratio legis. Lex em naturalis reſpicit illum cui
fit: et ex hoc venit mutatio iſta:quia cõia fiunt pꝛopꝛia
Item reſpicit ipᷣm deum cuius auctoꝛitate fertur.⁊ Fm
boc dictat in mãdato inferioꝛis ſemꝑ. ꝙ ipeꝗſt uÿ legem

eſt. ſcʒ deus poſſit mutare ſcʒ legem· vnde nunqꝙᷓ auctoꝛi

naturalis ꝙ ſoluʒ vna eẽt vnius.ꝗn exciperetur ab hoe
dictamie ſuꝑioꝛis auctoꝛitas. O aũt iacob plures ha⸗
buit . hoc fuit auctoꝛitate et voluntate dei. et ideo nõ fuit
contra dictamẽ legis.Ex dictis patet ſolutõ gnte rõis.
Ao ſextam rõem reſpõdet gratianꝰ in decretis dicẽs.
ꝙ in lege quedã ſunt moꝛalia:quedaʒ aũt miſtica.Ado
ralia qᷓtum ad ius naturale reducunt᷑.ꝙ ergo dicituꝛ ꝙ
in lege mutatio eſt facta.hoc eſt verũ tum ad ceꝛimoni
alia.et nõ qtum ad moꝛalia ꝙtũ ad litteram: nec ꝙtum
ad miſtica. hoc eſt qtum ad ſenſum ſpũalem.

Mlem beum quartum
Vleſitum ẽ de lege naturali ſi eſt:⁊ quid ẽ:
et qũo eſt. Conſeqnter inquirẽdũ ẽ de ipa:
quoꝝ eſt. Pꝛimũ de differenti aſſignatõne
ðð ce: que ponitur eẽ legis naturalis. Secũ
dum eſt an habeat pᷣcepta oꝛdinãtia rönalem creaturaʒ
ad deum. Terciũ eſt ꝑ que in lege naturali oꝛdinat᷑ bõ
rõnalis ad Kicu rationalem.
Articulus pꝛimus
Dpꝛimum duo queruntur vt magis pateat
quoꝛum eſt ler naturalis. Pꝛimum eſt de dif⸗
ferenti aſſignatõne eoꝝ:que ponũtur eſſe iu⸗
ris naturalis a diuerſis. Secũdũ eſt de com ꝑatione iu⸗
ris naturalis ad poſitiuum.
— ₰ — . 2
ſic ꝓceditur ſᷣm aug.et hug.de ſancto vic. Aſſignantur
duo pꝛecepta iuris naturalis. vnũ affirmatiuuz 2 aliud
negatiuum. egatiuũ nõ focias alij: q tibi nõ vis fieꝛi
Thbo.iiij. Affirmatiuum.fac alijs quod tibi vis fieri.et
ſumitur ſᷣm hoc qð dicit᷑ math.vij. Quecunqʒ vultis vt
faciant vobis bomĩes.⁊ vos facite illis. Habemus er⸗
go ꝙ ius natuꝛale Fm iſtos aſſignat᷑ qtum ad duo pꝛece
pta. AUlterius ßm yſt ið.iii· ethimologiax · babet ꝙ ius
natur ale eſt cõmune oĩm nationũ.vt viri et femine con⸗
iunctio.liberoꝛum ſucceſſio et educatio: cõis oĩim poſ⸗
ſeſſio. et oim vna libertas. Acquiſitio omnium que celo
et terra mariq; capiuntur. depoſite rei vel commendate
reſtitutio.violentie per vim repulſio. In bac aſſignatio
ne plura ponuntur ꝙ; in aſſignatõe Nug.et Hugonis ⁊

tamen non poteſi fieri reductio iſtoꝛum ad illa.quia yſi
doꝛus aſſignat ea que debent eſſe iuris naturalis. ſᷣm ꝙ

ipſum ius naturale oꝛdinat naturam vniuerſalem que
eſt ſpecies: et naturam ſingularem.quod patet. quom⸗

am ad oꝛdinem nature vniuerſalis pertinet boc ꝙ dicit

maris et femĩe ↄiunctio ⁊ libeꝛoꝝ educatio ſucceſſio.
Ad oꝛdinatõem auteʒz ſingularis ꝑtinent illa que po⸗
nuntur in illa aſſignatione.Sed pꝛedicta duo pꝛecepta

tas ſuperioꝛis excipit᷑. Et ꝓpter hoc nunqᷓ dictauit lex

NWe
d
emei
e i
5o
onpe⸗
ge
hu
ofe⸗
n
m
1m
gen
o!
ler
da⸗
fuit
dis.
diis.
Ao
ng
non
ſn

nde
la:
one
Eii
raz

e

Nten
do
cſeinn
neis

.
Mr
ud
en
et
t
e⸗
ee
o
n
0
re
nno
1s1
ufi
eng
e
/

8 7
8 4 6 eNN

LNueſtio
ſolum ꝑtinent ad oꝛdinem vnius nature ſingularis:nd
aliam naturam ſingularem: 2 hoc dupliciter. l. Em in⸗
nocentiam 2 m beneficentiam. ergo vna iſtarum aſſig
tionum elt ſuperflua. vel alia diminuta.4Item Tulli
us in fine rethoꝛice. aliter aſſignat ius naturale dicens
Jus nature eſt quod non opinio ſed quedaʒ innata vis
inſeruit.vt religionem pietatem. gratiam. vindicatõeʒ
obſeruantiam. veritatem. Si ergo ius nature conſiſtit
in his differ entijs. per differentias autẽ hic aſſignatas
non ſolum eſt oꝛdinatio creature ratõnalis ad pꝛoximu
ĩmo etiam ad deum.quia religio ad deum oꝛdinat ſicut
patet per eius diffinitioneʒ. Religio eſt que ſuperioꝛis
cuiuſdam nature quam diuinam vocant cuꝛam ceremo
niamq; affert. Scom autem pᷣdictam aſſignationez yſi⸗
wꝛi non eſt oꝛdo per legem ad teum. ergo adhuc videt᷑
aſſignatio yſidoꝛi inſufficiens. Pꝛopter hoc breuiter qᷓ
ritur de differentia iſtarum aſſignationum. Solutio
dicendum.ꝙ lex naturalis eſt pꝛincipium ad ome iuo
moꝛale. ſᷣm ꝙ vita bominis debeat oꝛdinari.Eſt auteʒ
ius naturale triplex.ſ.natiuum. bumanum. diuinum.
Jus natiuum dicitur cõmuniter. quia eſt illud debituʒ
quod innaſcitur. Et eſt cõmune nonſolum ratõne natu
re ſingularis:ſed etiam ratõne ſalutis ſpeciei.2 hᷣm hoc
ius nature ſe extendit ad omnia animantia. ſicut dicit
yſidorus.ꝙ lex nature eſt qð natura docuit omnia ani
manma Sin autem humanum ſolum reſpicit oꝛdinati
onem nature ſingularis. VUnde hoc modo appellat᷑ ius
humanum vm qð dicitur ius gentium. quia ſicut habe⸗
tur. ff. de iuſticia? iure. Jus gentium eſi quo gentes hu
mane vtuntur.ſed hoc ſolum ꝑtinet ad rationalem cre⸗
aturam. Jus autem diuinum dicitur quo oꝛdinatu ra
tionalis creatura ad gratiam: et 'm hoc moꝛalia legis
moyſi emanant a lege naturali.Scðm ergo ꝙ lex natu
ralis rſpicit ius nature.pꝛimo mõ ẽ aſſignatio ipᷣius ab
yſidoꝛo.quia ius naturale pꝛimo modo aut oꝛdinat na
turã ratõe ſpeciei:aut rõe ſingłaris. Si rõe ſpeciei.Fᷣm
hoc ſumuntur iſte ſanctiones.maris et ſemine coniun⸗
ctio:liberoꝛum educatio ⁊ ſucceſſio. Si oꝛdinant natu/
ram rõe ſingularis:ſic ſunt quedam ſanctõnes eius re
ſpectu nature inſtitute.quedam aũt reſpectu ſtatus na⸗
ture lapſe. Reſpectu aũt nature bene inſtitute ſunt due
ſcʒ cõmunis omnium poſſeſſio ⁊ omnium vna libertas
eſt. ſeo vna eſt reſpectu rerum.ſ.iſta comunis omnium
poſſeſſio.alia autem eſt reſpectu perſonarum.ſ.omniuʒ
vna libertas. Reſpectu autem ſtatus nature lapſe: ba⸗
bet alias ſanctiones.cum em̃ natura lapſa fuit:tunc ce
cigdit in defectum ⁊ paſſionẽ ſeu paſſibilitateʒ.ſ.ꝙ pote
rat pati perſona. Defectus autem ille fuit defectus re⸗
ſpectu rerũ. Et m hoc ſunt due ſanctiones.ſ.acquiſitõ
reſtitutio:ſed differunt.quoniã vna eſt in acquirendo
ꝓpꝛium. hec.ſ.acquiſitio omniuʒ q̃ celo.terra mariq; ca
piunt᷑.que quidẽ nullius ſunt dominij. vnde rſpectu ta⸗
liũ ẽ hec acquiſitio Alia aũt ẽ in reſtituendo alienum.
vñ eſt reſpectu eoꝝ que ſunt ꝓximi.⁊ ſᷣm boc ſumit᷑ hec
ſanctio depoſite rei vel cõmendate reſlitutio. Reſpectu
aũt paſſibilitatis ꝑſone ſumit᷑ alia ſanctio.que ẽ violen
tie ꝑ vim repulſio. Illud em̃ ẽ ad remouẽdum paſſionẽ
illatã in pſona ſScm aũt ꝙ lex naturalis reſpicit ius
3 bumanũ ſumitur aſſignatio Tullij.quia h̊ mõ ſolũ ꝑti
iet ad oꝛdinẽ nature ſingularis. In hac aũt aſſignatõe
nihil dꝛ reſpectu nature ſpeciei. Qatura autẽ ſingula⸗
ris ꝑ ins bumanuʒ dupliciter oꝛdinat᷑.ſ.ad deum et ad
ꝓrimũ.Ao deũ aũt oꝛdinatur ꝑ religionẽ. quia religio
elt vt iße dicit.que ſupioꝛis cuiuſdam nature quã diui⸗
nã vocãt:cultũ ceremoniamq; affert. Si aũt oꝛdinetur
ytum ad ꝓximum. tripliciter attendit᷑ ille oꝛdo. aut ꝙᷓ⸗
tum ad vim rõnalem aut iraſcibilem aut concu piſcibi⸗
lem. ſi iỹtum ad rationalem: hoc modo ius naturale or
ctat veritatem.⁊ bec ẽ veritas aſſertoꝛia vel ꝑmiſſoꝛia.
ex qua naſcuntur pacta vel pꝛomiſſa. VUnde diffinitur

—

.

NEui anf . Kr.
1 3 dH L 2

mines aliqua dignitate antecedentes cultu quodam et

2òð

bee veritas a Tullio. eritas eſt per quam immutata
ea que ſunt.aut ante fuerunt.aut futura ſunt.dicuntur
Si aũt attenditur oꝛdo nature qtum ad iraſcibileʒ. ſic
oꝛdinatur per obſeruantiam et vindicatõeʒ. Et hec ob
ſeruantia quedam reuerẽtia eſt:ſʒ differenter.quoniaʒ
ad vim iraſcibilem ꝑtinet reuerentia.cum.ſ.humiliat᷑.
⁊ vindicatio.ſ.cum audet:⁊ ſic debituʒ humilitatis eſt
reuerentia ſeu obſeruantia. quod idem eſt. Unde diffi⸗
nit obſeruantiam dicens. Obſeruantia eſt per quaʒ bo

3
O G nmanmn 1X A

,„Rcna 9

honoꝛe dignantur. Vindicatio auteʒ ſumitur ſᷣm ꝙ au
det.ſ.inſurgendo ad iniuriam.vnde diffinit eam dicens
Vindicatio eſt per quam vis et iniuria ⁊ omnino om̃e
id quod ibi obfuturum eſt defendendo aut vlciſcendo ꝓ
pulſatur. Si autem oꝛdinetur natura q;tum ad cõcupi⸗
ſcibilem.ſic oꝛdinatur per gratiam et pietatem:ſed diffe
renter.quoniam ipᷣa cõcupiſcibilis oꝛdinatur per natu
ram. vel mouetur ad ꝓpinquum cognatione vel patria. —
Item oꝛdinatur ad beneficium. Pꝛimo modo oꝛdinaf 2cE ν⅞⁊
ꝑ pietatem. Vnde pietas eſt per quam ſanguine cõiun⸗
ctis patriaq; beniuolis officium et diligens tꝛibuit᷑ cul⸗
tus. Secundo autem modo oꝛdinatur per gratiaʒ. que
gratia eſt qua dicitur homo gratus.Vñ dicitur.ꝙ gra
tia eſt in qua amiciciarũ ⁊ officioꝛum alterius memo⸗
ria remunerandi voluntas cõtinetur. Scom autem ꝙ;

oꝛdinatur lex naturalis ad ius diuinum. ſic oꝛdin —
ad gratiam.⁊ ſic loquitur de lege natuali⸗ (Merecy
diſtinguunt iuriſꝑiti.Fm ꝙ reſpicit ius hbumanum. oꝛ⸗
dinat nos ad gratiam dupliciter:vel oꝛdinando nos ad
deum vel ad ꝓximum.ſi ad deum:ſic ſanctio eſt eius ſo⸗
iectio creature rationalis ſuo creatoꝛi. Vnde ecci.xvij.
ZYlddidit illis diſciplinam ⁊c.dicit glo.diſciplinam na⸗
turalem quam dedit homini vt ſubijceretur ſuo creato⸗
ri. Si autẽ oꝛdinet nos ad ꝓrimum. hoc eſt dupliciter.
ant ᷣm innocentiam: ſic ſanctio eiꝰeſt.nõ facias alijs
ac. Zhobᷣ.iiij.aut ſᷣm beneficentiam ⁊ ſic ſumitur alia
ſanctio ſeu aliud mandatum.ſ.quodcũq; vultis vt faci⸗
ant vobis homines ⁊c. Math.vij. Et ᷣm hanc rõnem
teterminantur legalia Moyſi. ſm aliam leges poſiti⸗
ue. Ex his patet differẽtia aſſignationũ legis natuꝛal.

Becundo queritur S. ij.
de com ꝑatione legis naturalis ad ius poſitiunum.Et ꝗᷓ
ritur vtrum aliquid ſit licitum ᷣm ins naturale.qð nõ
ſit licitum ᷣm ius poſitiuum et econuerſo.¶ Ad quod
ſic.yſidoꝛus appellat fas ius natnrale.Jus aũt appꝛop⸗
at iuri poſitiuo.dicit ergo ſic.traſire ꝑ alienum agrum
fas ẽ qꝛ ẽ licitũ.fas eĩ ẽ qð ẽ licitũ.ſᷣ̊ nõ ẽ ius ſᷣm ius po
ſitiuũ.ĩmo vetitũ ẽ in iure poſitiuo.q̊ ius poſitiuũ facit
illicitum quod ẽ licitum m ius nature. ergo ſanctiões
eoꝛum ſunt cõtrarie.¶ Secunda rõ.aliqua ſunt illicita
pᷣm ius naturale.ſicut que ſunt cõtraria ſanctionibus
legis natuꝛalis.vt aliqua eẽ ꝓpꝛia ⁊ non cõmunia.Iſtð
tamen licitum eſt pᷣm ius poſitiuum. Item m ius na⸗
turale non eſt licitum aliquem dominari alij ⁊ aliquem
eẽ ſeruum alterius:tamen m ius poſitiuum iſtud ẽ lici
tum.ſ.ſeruitus ⁊ dominiũ.ergo ius poſitiuum de illici⸗
to iure naturali facit licitum. ꝙ̊ mutat ſanctõnes eius ⁊
ſupꝛa ipᷣm c.hoc aũt ẽ falſum.̊ nõ põt mutare ſanctões
eius.nec de illicito facere licitum ⁊ ecõnerſo. pꝛopter h̊
queritur que ſunt illa licita vel illicita in iure naturali
que poteſt mutare ius poſitiuum. 4 Item repitur ius
naturale mos: 1 boneſtas. queritur ergo diſferentia
hoꝛum.quia obijcitur. Jus naturale ẽ regula omnis iu
ris conſequentis.ergo omne quod eſt ius fieri habebit
regulam in lege naturali.ergo quod fit Fn honeſtatem
et m moꝛem habet regulam in lege naturali. Maior
patet.quoniam lex naturalis eſt a pꝛima iuſticia.⁊ iðᷣo
regula iuris ſequentis. Solutõ.dðm. lex natura
lis quedam ſanctit et diciat vt debita. quedam vt vti⸗

GBꝛzeana

— NOS .
WWR .

„₰

Nay mnia Hon ͤ

ſerp ſen⸗

e een e een
Bar, SF 1. ſto

—

. . N 4 4
B WL.

lia.quedam vt expediẽtia in alijs. Oue dictat vt debita
nõ poteſt ius poſitiuũ de licito facere illicitum vel ecõ⸗
uerſo.quia nõ habet aliquid in illis. Vñ bugo in li.de
ſacramentis dicit. E in lege naturali tꝛia ſunt.pᷣceptõ
ꝓhibitio et cõceſſio. Pꝛeceptũ ergo et ꝓhibitum in le⸗
ge naturali.hoc dicimus debitũ fieri vel nõ fieri.que G
ſic pᷣcepta vel ꝓhibita dictat vt debita:in his nihil pot
mutare ius poſitiuũ.faciendo de nõ pᷣcepto pᷣceptuʒ.⁊
de nõ ꝓhibito ꝓphibitum quin peccet. VUnde in hbis duo.
bus intelligitur debitum quod tibi nõ vis fieri ⁊c᷑.⁊ q̃
cũq; vultis ⁊c. In tercio ant.ſ.in cõceſſione intelligituꝛ
vtile et expediens.ſunt em̃ quedam in dictatione eius ĩ
rõe vtilis:et ꝙ ↄfert ad finẽ.et hoc modo dictat in natu
ra bene inſtituta omnia eẽ cõmunia vel libertatem 1c.
hec em̃ in natura bene inſtituta cõferrent ad finẽ. Que⸗
dã aũt dictat vt expediẽtia:⁊ ſic dictat poſt peccatũ ali
quod eẽ ꝓpꝛium.quia aliter accideret incõmodum
cõcupiſcentiam bominũ in ſocietate humana.ſimiliteꝛ
dictat ſeruitutẽ et ſubiectõem.quia aliter irruerent ho-
mines niſi baberent quid coherceret eos.et tñ eadem ẽ
regula vel ratio ᷣm quã dictat in ratõne vtilis in natu

ra bene inſtituta omnia eẽ cõmunia.⁊ ſᷣm quã dictat ĩ

rõe expedientis in natura lapſa aliqua eẽ ꝓpꝛia. Vnde
aug. ponit exemplũ de medico.qui ſᷣm eandem rõem v
artem quã dictat vinũ eẽ bonũ ſano.:dictat ipᷣm eẽ ma
lum egro.¶ E ergo obijcitur ꝙ tranſire ꝑ agrum alie⸗
nũ licitũ ẽ.Fᷣm ius naturale ⁊c. Dicẽdum ꝙ hoc nõẽ de
pᷣcepto vel ꝓhibitione iuris naturalis.ĩmo de cõceſſiõe
et ideo nõ ꝓcedit. Similiter dõm ad alia.¶ Ad vltimũ

Röo differentia illoꝝz trium. dm. ꝙ ius ꝓpꝛie reſpicit de
nreſrah “ n * bitüu vnde mſtu ꝓpꝛie reſpicit debitum fieri vel nõ fieri⸗

oneſtum vᷣo nõ reſpicit debitum: ſed dignum vel de⸗
cens fieri vel nõ fieri. AUnde ꝓpꝛie honeſtum reſpicit ap
pꝛobandum ſi inplieier ,Ado aut vlterius reſpicit ap
pꝛobandum ex cauſa vel ex cireũſtantia.et nõ aꝓpꝛobã⸗
dum ſimpliciter:ſicut honeſtum. vñ ꝙ vna ſit vniꝰiſtud
honeſtum eſt.ꝙ aũt vna diuidat carnẽ ſuam:iſtud inde⸗
cens eſt ſimpliciter. & aũt tꝑe abrahe plures eẽnt vni
us.iſtud nõ fuit ſimpliciteꝛ aꝑpꝛobandum:ſed ex cauſa
et circũſtantia.quia diuino intuitu hoc faciebant.et ꝓ⸗
pter multiplicatõem ꝓlis.et ex hoc accidit ꝙ mutatur
mos.honeſtum aũt ſemꝑ manet.quia quod ẽ appꝛoban
dum ſimpliciter:nũqᷓ; mutatur.ſʒ mos reſpicit apꝛobã
dum ex cauſa vel ex circũſtãtia.Ex cauſa ſicut aliqñ fu
it habere plures.cauſa fuit multiplicatio fideliũ ad cul⸗
tum dei.qꝛ tunc habundabat ydolatria.Aꝑpꝛobanduʒ
et᷑ fuit ex circũſtantia.quia fuit h̊ ex diſpenſatõe dinĩa.
vnde Lamech arguitur ab Aug. ꝙ habuit plures con⸗
tꝛa naturã et cõtra moꝛes.quia nõ fuit cã.quia nec fuit
hec cauſa multiplicationis pꝛolis.ſed cauſa libidinis ⁊
ſic cõtra naturam.quia natura intendit multiplicatõʒ
ſeu reſpicit. Similiter non fuit circũſtantia ſeu diſpen
ſatio diuina.Similiter fecit cõtra moꝛem. quia tunc ñ
erat cõſuetudo habere plures.Mos aũt r̃ſpicit appꝛo⸗
bandum ex cõſuetudine ob cauſam.⁊ tunc nõ fuit cau⸗
ſa nec conſuetnudo.
Articulus ſecundus
Onſequenter queritur de lege naturali ſpe⸗
cialiter.an habe at pᷣcepta oꝛdinatiua ad de⸗
um Et querũtur tria. Pꝛimũ ẽ vtrum conti
neat mãdatum oꝛdinans ad deum. Secundo. vtrũ ha⸗
beat vnde oꝛdinetun ꝑ fidem ad deum. Tercio.vtrum
ha beat vñ oꝛdinetur ꝑ caritatem in deum.

tum ad pꝛimum .S. j.
ſic eeci.xvij. Addidit illis diſciplinã ⁊c. Glo. Siſcipli⸗
nã et legem naturalem quam tedit homini vt ſubijceret᷑
ſuo creatoꝛi.et bonoꝛum oꝑum in ſe honoꝛiſicẽtiã cuſio
diret.ergo in lege naturali ẽ ꝙ homo ſubijciatuꝛ ſuo cꝛe

ſpe as Non
„

“r
Pr.
4 „

4

.õ

atoꝛi.?⁊ ꝙ ad ip̃m oꝛdinetur ꝑ obedientiazʒ. Secunda
