tie.ᷓ adhuc intelligeretur impartitio gratie.ergo ⁊ fi⸗
liatio. Ex quo relinquitur ꝙ eſſe filium per gratiã nõ
dependet a patre 2 Tirteuſemcro. Contra. Jpe filiꝰ
dicit in euangelio. Nli remittuntur tibi peccata tua.gᷓ

per conſequens dicitſe patrem. Jeem ad epbeß üf.

Vnus deus:vnus dominus:vna fides:vnũ baptiſma:
vnus deus pater omnium. Dicit glo. Pater omnium
dicitur creatione: ſed fidelium regeneratione.Si er⸗
go creatio ⁊ regeneratio eſt cõmunis effectus trium ꝑ
ſonarum.ergo ⁊ paternitas. Reſpondeo dicenduʒ.
qꝙ; pater noſter dicitur cõmuniter de tribus perſoms.
ad filiationem enim per gratiam requiritur ꝙ ſimus
ad imaginem ⁊ ſimilitudinem per gratiam. Ee auteʒ
ſimus in eſſe gratie hoc pertinet ad patrem. O vo ad
imaginem:ad filium qui eſt imago patris. autẽ ad
ſimilitudinem: ad ſpiritumſanctum qui eſt ſimilitu⸗
do peꝛ quam aſſimilamur co. Pꝛeterea a patre per fi⸗
lium regeneramur.ab vtroq; per ſpiritumſanctum re⸗
foꝛmamur.ex quibus duobus eſt filiatio per adoptio⸗
nem. Ex quo relinquitur ꝙ ratio paternitatis qua di
citur pater noſter: conuenit toti trinitati. Ad illud
quod primo obijcitur dicendum.ꝙ nomen paternita⸗
tis conuenit filio.non eo ꝙ dicitur filius: ſed eo ꝙ pᷣn
cipium gratie redemptionis. Similiter ſpirituſſanctꝰ
non eo ꝙ dicitur ſpiritus: ſed eo ꝙ nobis eſt in pignꝰ
eterne heꝛeditatis.Inde Auguſti.in libꝛo de anuma 2
ſpiritu. Filium dedit in precium redemptõnis: ſpiritũ
ſanctum in priuilegium adoptionis: ſe deniq; totum
ſeruat hereditatem adoptatis.4 Ad aliud dicenduʒ.

ꝙ qᷓuis abſtractis ꝑſonis intelligitur impartitio gra⸗

tie: non tamen ſᷣm apꝓpꝛopꝛiatam rationeʒ vt gr̃e ado⸗
ptionis.ad gratiam enim optionis concurrunt duo in
filijs ade.qui naſcũtur filij ire: ſiue fili dy aboli. ri⸗
mum eſt redemptio a filiatione dyaboli. Secundum
eſt adoptatio in filiationeʒ dei. Primum per appropꝛi
ationem fit a patre per filium. Secundum ab vtroqʒ
per ſpiritumſanctum. IUnde Auguſtinus in libro de
anima ⁊ ſpiritu. Dater tradidit filiuʒ quo redimeret
ſeruos: miſit ſpiritumſanctum quo ſeruos adoptaret
in filios.

Aeticulus tercins

Onſequenter queritur. vtrum chriſtus ſᷣm

ꝙ homo ſit filius trinitatis.Et hec queſtio
ſupꝛa determinata eſt: vbi queritur:quare
chriſtus nõ dicat᷑ filius ſpũſſancti.

Articulus quaꝛtus
Onſequenter 64 vnde ſit in nobis filia
tio. am ad roma. viij. dicit᷑. Ypſe ſpiꝛitus
reddit teſtimoniũ ſpũi noſtro ꝙ filij dei ſu⸗
mus.ꝭ ꝑ ſpiritũ ſumꝰ filij adoptõnis.¶ Stẽ ſup augꝰ.
Aiſit ſpmſanctuʒ vt puos adoptaret ĩ filios.¶ Item
viij.roma.iꝛ0õ accepiſtis ſpiritũ ſeruitutis ſed ſpiritũ
adoptõis:in qͥ clomanꝰ abba pr. Glo.timoꝛ caſtus qui
bonus eſt 1 pficiẽs nos Sencrer ſilios.ꝗ ꝑ timoꝛeʒ effi⸗
cimur filij.¶ Itẽ Jo.j. Dedit eis ptãteʒ filios dei fieri
bhis ꝗ credũt ĩ noĩe eiꝰ. ꝑ fidẽ efficimur filij.4! Itẽ.j.
Jo.Mð natum eſt ex ſpiritu.⁊ ſequit᷑. Qiſi ꝗs renatꝰ
fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſancto.qᷣꝑ ſacꝛamẽtũ baptiſmi
efficimur filij cri.qꝛ ꝑ illud regeneramur. ¶ Stẽ.j. Jo.
Lij. Fidete qualeʒ caꝛitateʒ dedit nobis deus:vt filij dei
nomiemur ⁊ ſimus.ꝗ filqj ſumus per caꝛitateʒ.4 Itez
Aug. Ipſa humilitas facit nos naſci de ſpirituſancto.
ergo ſumus filij per humilitateʒ. ¶¶ Item augꝰ. Com⸗
pertum eſt nos eſſe filios per adoptionem per illũ qui
eſt filius per naturam. ergo filij ſumus per filiũ. Que
ritur ergo iſtoꝛum diffeꝛentia. Reſpondeo.adoptio
reſpicit cauſam increatam: cauſam creatam. Cauſa
increata eſt trinitas dupliciter.ꝑ gratiã in preſenti: ⁊
gloꝛiaz in futuro. Per gratiam vᷣo hoc modo pater ꝑ
filium tollens filiationeʒ dyaboli in redemptõne.⁊ ꝑ

ſpiritũſanctum conferens filiatõʒ dei.⁊ hoc modo de⸗

ſcendũt diuina ad nos. Ad gloꝛiam vo pẽ ꝑ ſpmſan/⸗

„&ẽ dK U—00 ʒ————M

— -— NTCTCʒ—ʒ— —

r-

aplen
Offn
W
Oning
Mtentg
derſong,
ün
ee
Ain
Aani
tre perſu
Uetunre
dopto
1 quad,
Näilud
ternita,
og
nn
ipigns
nina
ſpirit̃
Wrun
enanz.
ano G
greach⸗
int duoin
li Pri
ecundun
rapront
biog
libwo d
imeret
pptaret

lusßnn
gbeſi⸗
ur

eſda
ſpanns
diß⸗
upang⸗
4n
ſpii
lvscei
eſn
mifin
Mij
ſenar!
giiſni
p.
fiiii
Nʒ
ſanco.
Kon
lüͤgei
i.O
opti⸗
Ci
enn!
pneer
e
h
ſan⸗

ctum reducit nos ad ↄfoꝛmitatem filij:2 filius reducit

nos ad imaginem patris. vnde augin li.de aĩa ⁊ ſpu.
Spũſſanctus ꝑducit ecciaʒ ad xrpᷣm:quam ipſe ſine ma
cula ⁊ ruga tradet regnũ deo ⁊ patri.Cauſa vᷣo creata
determinat᷑ multipłr m differentem cõſiderationem.
NMam cauſa diſponens eſt humilitas.caulſa effſiciẽs eſt
gratia ſacramenti.cauſa perficiens reſpectu patris ti⸗
moꝛ filialis.reſpectu filij fides. reſpectu ſpirituſſancti
caritas.

Articulus quint?
O nſequent᷑ querit᷑.vtꝝ ante incaꝛnationeʒ
fuerit filiatio ꝑ adoptiõeʒ. Et cum dicatur
Jo. j. M poſtq; verbũ caꝛo factuʒ eſt: dedit
eis ptãtem filios dei fieri his ⁊c.videt᷑ ꝙ ante incarna
tioneʒ nõ fuerit filiatio ꝑ adoptioneʒ. ¶ Item dicit᷑ in
tercio li.ſent᷑.di.viij.Qos dicimur filij adoptiui:quia
cum nati fuerimus filij ire.ephe.ij. ꝑ gram facti ſumꝰ
filij dei. Cum & in ſtatu innocẽtie non eſſent filij ire: ᷓ
nec poterant eſſe adoptiui filij. & adam ante peccatum

non fuit filius adoptõnis.4 Contra.ante incarnatõeʒ

2 ante peccatum ⁊ poſt ſancti erant filij. aliter nõ ꝑti⸗
nerent ad hereditatem. vnde eſa.lxiij. AUere tu pater nẽ
es: ⁊ abraham nos neſciuit. Aut gfilij naturales.aut
adoptiui.aut ſolum filij per creationem: ſicut cetera.
Mon primo modo: nec tercio ſoluʒ: relinquit᷑ S ꝙ filij
adoptiui. Rñſio. adoptio reſpicit dupliceʒ terminũ
a quo:⁊ ad quem. tum ad terminũ a quo: refert in
ſtatu ante peccatum ⁊ poſt peccatuʒ. nam in ſtatu poſt
peccatum de filio ire fit filius. Sn ſtatu vo ante pecca⸗
tum non de filio ire ſed de non filio ꝑ grãm fit ſiliꝰ.vñ
poſt peccatum eſt ↄtraꝛia diſpoſitio ad filiatõeʒ.ĩ ſta⸗

tu innocentie negatio filiatonis. tum dᷣo ad termi
nũ ad quem refert ante incarnationeʒ poſt. nam añ

incarnationeʒ ex ſide incarnatõis erat filiatio in potẽ
tia.non in effectu:qui eſt cum ↄſecutione hereditatis.
Poſt incarnationeʒ pᷣo ⁊ paſſioneʒ erat filiatio in effe
ctu cum conſecutõne hereditatis:remota obligatiõe ꝑ
paſſioneʒ. Item refert adoptio ante peccatũ: ſi nõ eſſet
incarnatio:⁊ poſt peccatũ poſt incarnatõʒ.nam ſi non
eſſet incarnatio eſſet ſolũ hereditas in terra fluẽte mel
ſcʒ in dulcedine diuinitatis tm̃. Per incarnationeʒ vᷣo
eſt hereditas aucta in terra fluente lac ⁊ mel.i.delecta
tioneʒ diuinitatis æ huanitatis aſſumpte ĩ vnitate ꝑ⸗
ſone filij dei. vñ. viij. rom. Heredes quideʒ dei: cohere⸗
des aũt xpi. H H
Nueſtio.xj.de gratia vpᷣii

generali .

Onſequẽteꝛ mqui
rendũ eſt de gratia xp̃i. hec.n.queſtio
preambula eſt ad ceteras:que ſunt de

ptãte.ſcia.volũtate.⁊ merito dñi ſal⸗

uatoꝛis. Querendũ eſt ̊ generaliter.
Beuno an in xpᷣo ſit ponenda gratia que dr vnionis.
cdᷣo.an in rpᷣo ponẽda ſit gratia m quaʒ eſt caput.
Tercio.an in xpᷣo ponẽda ſit gra abſoluta vt ↄſiderat᷑
vt quidaʒ homo ſingularis. .—
— „
Mlembꝛũ pꝛimũ
D primũ obycit ſic. In xpo eſt vnio di⸗
uinitatis ad coꝛpus. Si ꝗ̊ ipᷣm coꝛpꝰ ñ ẽ
ſuſceptm gratie.ꝭ ñ vni᷑ coꝛpus diuini⸗
tati nec diuinitas coꝛpoꝛi ꝑ gr̃am. MMi⸗
noꝛ pʒ.ſ.q; coꝛpus ñ ſit ſuſceptm̃ gratie. quia oꝓpoſita
nata ſunt fieri circa ideʒ.⁊ qð nõ eſt ſuſceptm̃ gẽe vniꝰ
oppoſiti:nõ eſt ſuſceptm alteꝛius.peccatũ vᷣo ⸗ gra ſunt
opoſita.ꝭ̊ coꝛpus nõ eſt ſuſceptin peccati.ᷓ nec gꝛe. ñ
geſt aliqua gratia que vniat coꝛpꝰ cũ dinitate. Ex HG̊ͥ

vlterius arguit᷑.quoniaʒ ſimul eſt ratio vniendi totaʒ
bumanitatẽ diuinitati.ſi ̊ coꝛpꝰ vnituꝛ diuinitati ſine
geatia.g bumanitas vnit᷑ diuinitati ſine ga. Ad il⸗
lud põt dari rñſio m Jo.dam̃.ꝙ diuinitas vnit᷑ cor⸗
poꝛi mediante intellectu vel aĩa: 2 aia mediãte gꝛatia.
ita cñ aĩa ſit ſuſceptiua gratie: inde eſt ꝙ graẽ vin⸗
culũ illius vnionis.quia coꝛpus vnit᷑ aĩe:? p ipᷣaʒ ani⸗
mã que eſt ſuſceptiua gratie vnitur dinitati. Sʒ cõ⸗
tra hoc obijcit᷑ hoc modo. In triduo erat ſeꝑata aia a
coꝛpoꝛe rp̃ᷣi:⁊ tamẽ coꝛpus xpᷣi vniebat᷑ dĩnitati. non
vniebat᷑ ꝑ aiam.ꝗ in triduo nõ vniebat᷑ coꝛpus xpᷣi di⸗
uinitati ꝑ grãm.ſed ideʒ eſt modus ⁊ fuit vniendi hu⸗
manitateʒ cum diuinitate in ↄceptiõe ihu rpᷣi:⁊ ſemꝑ.
Cum ꝭ̊ in triduo nõ fuerit hec vnio ꝑ gratiam: & nec
in eius ↄoceptione.¶ Item ponat᷑ ꝑ impoſſibile ꝙ aĩa ĩ
triduo ſeparetur a dĩnitate:aut k pieꝛ B ſoluit᷑ vnio
diuinitatis ad coꝛpus:aut non. Si no:g ſi nõ vnit᷑ coꝛ⸗
pus diuinitati per gratiam niſi ratione anime. ggra⸗
tia non fuit medium vnionis in triduo.ᷓ illa vnio que
eſt in xpᷣo non fuit per gꝛam. 4¶. Item potentioꝛ eſt vir⸗
tus educens effectum ſine medio: qᷓ; cum medio. ꝗa ex

txfectu virtutis eſt ꝙ indiget medio ad ꝓductionẽ ſin

operis.ſed virtus diuina eſt potentiſſima.̊ ſemꝑ pro⸗
ducit effectum ſuum ſine medio.Cum g eius effectꝰ fu⸗
erit incarnatio ſiue vnio humanitatis ad diuinitatez
in xpᷣo:̊ hec vnio fuit ſine medio.ꝗᷓ gratia nõ fuit iue⸗
dium in illa vnione.⁊ ſic in xpᷣo non eſt ponere gratiã
vnionis. Ad oppoſitum. Zugꝰ. Aſdaioꝛ gratia non
poteſt cogitari qᷓ; ꝙ filius homis ſit filius dei. ſed filiꝰ
bominis eſt filius ci per vnionẽ. gratia vnionis eſt
in rpᷣo.¶ INem augꝰ. Quicquid couenit filio dei ꝑ na⸗
turam: cõuenit filio hominis per gratiam. ſed ꝙ ̊ cõ⸗
ueniat filio hominis quod conuenit filio dei: nõ eſt ex
alia gratia q; que vnit filium homis filio dei. neceſſe
eſt ponere gratiam vnionis in xpᷣo.¶ Item Yo.j. habe
tur ꝙ verbum caro factuʒ eſt plenũ gratie 2 veritatis.
gꝙ eſt gratia vnionis verbi cum carne.¶ Item impoſſi
bile eſt creaturam ꝑ naturam creature ſublimari ſuꝑ
creaturam ſiue ſuꝑ ſtatum creature.ſed vnio humani⸗/
tatis ad diuinitateʒ eſt ſublimatio creature ſuꝑ crea⸗

turam ſiue ſuꝑ ſtatum creature: qua nõ poteſt cogita⸗
ri maioꝛ. non eſt aliquo modo per naturam bumane
nature ꝙ vniatur ad diuinitatez. & neceſſe eſt ꝙ ſit per

aliquid additum nature:quod eleuet ipſum ſuꝑ omẽm
naturam. ſed illud eſt donũ gratiſdatuʒ. ↄſtar gratia.
Et cum per illud fiat illa vnio:neceſſe eſt ponere gra⸗
tiam vnionis in rpᷣᷣjßÿD. Solutio.dicendũ ⁊ ↄcedenaũ
eſt ꝙ in xpᷣo ſit gratia vnionis humanitatis ad diuini
tateʒ. ⁊ ratio huiꝰ eſt.quia nõ eſt poſſibile ipſi cꝛeatuꝛe
humane per donum conditõnis nature: eleuet ⁊ dil⸗
ponatur ad diuinam vnioneʒz. ideo neceſſaria ẽ ei gea
tia: que eleuet ⁊ diſponat ipſam ad vnioneʒ diuinam.
hanc aũt gratiam dicimus gratiam vnionis.4 Ad pᷣ⸗
mũ quod obijcitur in ↄtrarium ꝙ coꝛpus nõ eſt ſuſce⸗
ptiuum gratie.Dicendũ ꝙ ſuſceptm̃ gratie dicitur du⸗
pliciter.ſcʒ ꝑ ſe:⁊ per aliud.ſicut ẽ ſuſceptm̃ peccati ꝑ
ſe ⁊ ꝑ aliud.ſola ronalis creatura eſt ſuſceptiua pecca
ti ꝑ ſe:⁊ gratie ꝑ ſe coꝛpus vo ꝑ accñs ſiue ꝑ aliud ſcʒ
ꝑ aĩam.quia.n.anima eſt ꝑfectio coꝛpoꝛis: ⁊ coꝛpꝰ eſt
ſuſceptm̃ ꝑfectionis ab ala.ꝑfectio aĩe que eſt gra me⸗
diante anima ſuſcipit᷑ a coꝛpoꝛe: quemadmodũ erit in
gloꝛia.gloꝛia enim erit in aia: ⁊ anima gloꝛificata ꝑfi
ciet coꝛpus.⁊ inde erit in coꝛpoꝛe gloꝛia. Similiter eſt
d& gratia.quia anima eſt ꝑfectio coꝛꝑis:gratia vᷣo ẽ ꝑ⸗
fectio anime.a ideo mediante anima coꝛpis eſt peꝛſe⸗
ctio. Dicendũ igit᷑ ꝙ in xpᷣo ſicut ipſa anima vniebat᷑
diuinitati ꝑ gratiam vnionis:ita ipſum coꝛpus ꝑ ean⸗
m gratiam vniebatur diuinitati mediante aĩa.ſicut
dicit Dama.qꝙ mediante intellectu vnitur diuinitati.
Ad illud quod poſtea obijcit᷑ de triduo.⁊ ad illð qð

ſequitur.dðᷣm ꝙ in triduo vniebatur diuinitas coꝛpo⸗
ri mediante anima: ꝙᷓuis eſſet etiaʒ ſeꝑata a coꝛꝑe. nã
aĩa exquo vnitur coꝛpoꝛi relinquit in coꝛpe diſpoſitio
nez que remanet in coꝛꝑe:ſeꝑata aĩa ab ipſo.ꝛ illa dil⸗
poſitio eſt ipſius aĩe ſicut eſectus. Et ꝓyter H̊ quicqd
fit ꝑ illam diſpoſitõʒ vel mediante illa: fit mediãte aĩa
ſue cauſe ꝓxime.mediante ðᷣo illa diſpoſitõe eꝛat vnio
diuinitatis ad coꝛpus in triduo.⁊ ideo dicit᷑ ꝙ median
te aĩa fuit vnio.quia mediante diſpoſitõe derelicta ab
aĩa in ipſo coꝛꝑe:ꝑ quam coꝛpus ad vnioneʒ diſpone⸗
batur ⁊ tenebatur in vnione. Quod manifeſtatur ſic.
Augꝰ. mouet queſtioneʒ de aboꝛtiuis fetibus.vtrũ ꝑti
neant ad reſurrectõʒ. Et dicit ꝙ nõ.quia ipſum puer⸗
periũ nondũ fuit animatũ.⁊ ꝓpter hoc coꝛpꝰ aboꝛtiuũ
nihil ſoꝛtitur ab aĩa:quia nondũ fuit vnitũ aĩe.⁊ ideo
exr impreſſione aie nõ ſoꝛtitur diſpoſitiõeʒ ad incoꝛu⸗
ptioneʒ ⁊ ꝑpetuitatem.⁊ ideo oĩno reſoluit᷑ in pꝛiſtinã
materiaʒ. Coꝛpus vᷣo Herodis ꝑtinet ad reſurrectiõʒ
ſ nõ ad beatã.quia coꝛpus eius vnituʒ fuit aĩe: q̃ erat
ſuba immoꝛtalis ⁊ ꝑpetua: que tñ nullam hẽbat grazʒ
nec condignitateʒ ad gloꝛiam ꝑ grãm. inde eſt ꝙ ſor
titur coꝛpus ꝑ diſpoſitõʒ ad eſſe ꝑpetuuʒ:ſed nõ gloꝛi⸗
oſum ⁊ vnietur iteꝝ aĩe herodis.Alterius eſt in coꝛꝑe
beati petri:quia fuit vnitũ coꝛpꝰ eius aĩe que erat ſub⸗
ſtantia ꝑpetua.⁊ hñs grãm ex qua erat in eo cõdigni⸗
tas ad gloꝛiam.⁊ ideo ex eius impreſſione ſoꝛtit᷑ poſſi⸗
bilitateʒ ad reſurrectioneʒ ⁊ ad eſſe ꝑpetuuʒ ⁊ gloꝛio⸗
ſum. Habet g̊ coꝛpus petri ſeparata aĩa petri ab ipᷣo
poſſibilitateʒ oꝛdinatazʒ ad gloꝛiaʒ. Alterius fuit ĩ cor
poꝛe ihu xpᷣi:quia plus fuit in ipſo qᷓ in alijs.quia nõ
ſolum erat gratia coĩs in aĩa ſua ſicut in alijs aĩiabus
ſanctis.ſicut in aĩa petri:immo vlterius in ſua bẽa aĩa
erat gratia vnionis ad diuinitateʒ. Sicut & in coꝛpoẽ
petri ꝑ vnioneʒ ad ſubam ꝑpetuam: que eꝛat eius aĩa
habens etiaʒ gratiam relinquebat᷑ poteſtas in coꝛpoẽ
petri ad reſuꝛꝛeciõz ad gloꝛiam.eodeʒ modo ĩ dño ihu
gꝛatia vnionis qua beata eius aĩa vniebat᷑ diuinitati:
relinquebat in coꝛpoꝛe eius ab aĩa ſua que erat peꝛpe:
tua ⁊ gratioſa omni plenitudinegratie: poſſibilitateʒ
ad eſſe ꝓꝑpetuum ⁊ gloꝛioſum ⁊ ad diuinam vnionem.
Abſtracta dᷣo anima non abſtrabit᷑ impreſſio que ẽ ab
aĩa in coꝛpoꝛe. vnde in coꝛꝑe ihᷣu xp̃ᷣi manet diſpoſitio
ad diuinam vnioneʒ ſeꝑata anima ꝑ quam diſpoſitõʒ
manet vnio coꝛꝑis ad diuinitateʒ .quia quelibet mate
ria ſoꝛtitur ꝓprietateʒ ⁊ diſpoſitionẽ ſue foꝛme.Et ita
aĩa xpᷣi ſeꝑata a coꝛꝑe in triduo illud qð ex aĩa erat ſcʒ
impreſſio fuit mediũ: vel diſpoſitio vni onis coꝛꝑis ad
diuinitateʒ. ¶ Ad aliud quod obijcit᷑.ꝙ potẽtioꝛ ẽ vir⸗
tus ⁊c.dðm ꝙ gratia vnionis fit nccia in rpᷣo ad vnio
nem diuinitatis.⁊ bumanitatis ñ eſt de impotẽtia dei⸗
tatis:̊ de impotentia humanitatis. quia ipſa deitas
de ſe potentiam hʒ actiuam ſufficienteʒ ad vniendũ ſi⸗
bi humanitatem ſine aliquo medio ⁊ adiutoꝛio.ſᷣ ipſa
bumanitas impotentiaʒ habet de ſe ad hoc ꝙ vniatur
diuinitati.ꝑ conditõneʒ.n. nature impoſſibile ẽ ꝙ; dil⸗
ponatur ad vnioneʒ illam.quia oꝑtet ꝙ in illa vnione
elenetur ſupꝛa omẽʒ naturã ⁊? creaturã.

Membꝛũ ſecũdum

Onſequenter querit᷑ an in xpᷣo ſit ponen
da gratia ᷣm quam eſt caput eccleſie.ad
ephe.j. IJpſuʒ dedit caput ſuꝑ omneʒ ec⸗
cleſiam:que eſt coꝛpus eius.⁊ G̊ pᷣm hũa
nam naturam. Si g xpᷣs eſt caput ſuꝑ omẽʒ eccleſiaʒ.
⁊ h̊ habet ex dono patris.quia dicit.ipſum dedit ⁊c.⁊
iſtud donuʒ eſt gratia.&̊ ex gratia habet ꝙ ſit caput ec⸗
cleſie.¶ Ieem augꝰ.ad dardanuʒ. In xpᷣo hĩtat omĩs
plenitudo gratie:ſicut in capite in quo ſunt omẽs ſen⸗
ſus. ̊ ipſe eſt velut caput ex gratia dei. in ipſoẽ gra⸗
tia Fᷣm quam eſt caput eccleſie. YIeʒ Hugo de ſan. vic.

in li. de ſacramẽtis dicit. Sicut ſpũs bomĩs mediante

capite ad membra deſcendit viuificanda: ſic ſpuſſan⸗
ctus ꝑ xpᷣm venit ad xpᷣianos: cuiꝰ plenitudo quidẽ eſt
in capite.ꝑticipatio ᷣo in membris. Ad oſpoſitum
ſupponitur hec ꝓpoſitio:que aſſeritur a ſanctis. Cor⸗
ruptio oꝛiginalis traducta eſt per peccatuʒ ade.⁊ per
carnem traducit᷑ in nobis.quia enim caꝛo eſt extradu⸗
ce:⁊ ex carne generat᷑ caro.ideo traducitur de carne ĩ
carnem per generationeʒ. ſᷣ gratia non traducit᷑: quia

aĩa eſt ſubiectum gratie.anima vᷣo non eſt extraduce.

vnde ſicut non traducitur anima ab aĩa:ita nec gratia
a gratia.ſed cum coꝛꝛuptio oꝛiginalis ſit ĩ carne. ſicut
traducit᷑ caro ex carne: ita coꝛuptio. Ex his obncit᷑
aĩe non ſunt extraduce:immo ſunt diuiſe ⁊ diſtincte a
co create immediate.iuxta illud pᷣs.Qui finxit ſigil/
latim coꝛda eoꝛum. g ab aĩa xp̃i non traducit᷑ gr̃a ad
aĩas noſtras.ꝙ non perficiunt᷑ anime ab ipſa gꝛa ani⸗
me xpᷣi.non põt ̊ aĩa ipſius tranſfundere gratiam nec
influere ad aias noſtras. Sed alia ratione nõ dicit᷑ ca
put:niſi quia ſicut caput vitam ſpirituʒ tranſfundit
alijs mem bris: ita xpᷣs gratiaʒ membris ſuis que ſũt
fideles anime.Cum & hec non poſſint eſſe:relinquitur
ꝙ in eo non eſt gratia ſᷣm quam ſit caput.⸗ Itez aug.
Aens nulla interpoſita natura ab ipſa prima verita
te foꝛmat᷑.ſed hec foꝛmatio nihil aliud eſt qᷓ ꝑfectio: q̃
eſt gratia in anima vel in mente.̊ ipſa gratia eſt ime⸗
diate in aĩabus noſtris ab ipſa prima veritate.¶ IYtez
nullius creature eſt daꝛe gratiam.quia ſicut aĩa imme
diate eſt a deo:ita eius perfectio que eſt gratia. gra⸗
tia nullo mediante eſt a deo. cum ypᷣs inqtum hõ ſit
creatura:non põt eſſe medium influentie gratie dei ad
nos.Sed alia ratione nõ dicit᷑ habere gratiã ſᷣm quã
dicit᷑ caput eccleſie. non eſt in ipſo ponenda gr̃a ᷣm

quam dicatur eſſe caput eccleſie. Solutio. doõm ꝙ ĩi

xpᷣo ſᷣm ꝙ homo eſt ponere gratiam ᷣm quaʒ eſt caput
eccleſie.Ad illud intelligendũ notanduʒ eſt.ꝙ influen
tia gratie eſt a deo ſine medio:⁊ ꝑ medium ſine medio
rpᷣus ſm ꝙ deus immediate eſt datoꝛ gratie aucẽte2 in
propria ratione efficientis.vñ eſa.xluj.dicit᷑. Ego ſuʒ
ipſe qui deleo inigtates ꝓpter me.ꝑ mediũ xpᷣus Fᷣm ꝙ
homo multis modis. Eſt enim mediũ ꝑ moduʒ fidei.
ꝑ modũ meriti.ꝑ modũ deſiderij: ſiue oꝛonis.ꝑ modũ
diſpoſitõnis. Per modũ fidei ꝓut ipſe conſideratur ĩ
fide.fides enim que de xpᷣo ſiue de deo hoie eſt: diſpoĩit

immediate aĩaʒ ad gratiãâ. immo impoſſibile fuit ſine

fide illa aliquem gratum eſſe deo.vnde ꝓpter boc dicit
pater mathᷣ.iij. Hic eſt filius meus dilectus in qͥ mihi
bene complacui. Glo.i.ꝑ ipſum mihi alij placẽt. Au⸗
guſti. Sine fide mediatoꝛis nũqꝙᷓ; aliquis placuit deoo.

Similiter ꝑ modũ meriti:quia ꝑ paſſionẽ ſuã meruit

a patre vt daret᷑ gratia omibus credentibo in ipſum 2

amantibus ipſum m ꝙ dicit᷑ eſa. liij. Iniquitates eo⸗

rum ipſe poꝛtabit:⁊ ideo diſpaꝛtiam ei plurimos.Si⸗
militer per modũ deſiderij ſiue oonis: quia omnibus
credentibus ⁊ deſiderantibo gratiaʒ oꝛat ⁊ deſiderat.
ᷣm ꝗ legit᷑ roma.viij.Deus qui iuſtificat:quis eſt qui
condemnet? IOus xp̃s qui ſedet ad dexteraʒ patris:ꝗ
interpellat ꝓ nobis.Et.j.o.ij. Aduocatum habe⸗
mus apud patrem ihm vpᷣm iuſtum.⁊ ipſe eſt ꝗꝓpiciatõ
ꝓ peccatis noſtris. Ipſe.n.eſt medium ſicut aduocatꝰ
7 oꝛans ꝓ nobis:vt nobis detur gratia.Item per mo
dum diſpoſitionis qtum ad naturam.quia tota natu
ra humana ante incarnationem erat digna odio ⁊ re⸗
pꝛobatione ꝓgter peccatum oꝛiginale.ſ̊ cum fuit natu
ra bumana aſſumpta a filio dei ĩ vnitate ꝑſone:diſpo⸗
nebatur ratione predeſtinato ꝝ ad gratiam diſpoſiti⸗

one congruitatis ſiue dignitatis. Sicut & ꝑ vnuʒ ho⸗

mineʒ fuit lapſa:ita per vnuʒ bomineʒ deum . ſ. xrᷣm ꝑ
vnionem cuʒ diuinitate fuit diſpoſita ad iuſtificatõʒ·
vnde ad roma.v.dicit᷑. Sicut ꝑ vnius delictuʒ omnes

iut
iſn
g
oſin
R
a
canel
ſtegt
rodte⸗
g
ne.ſin
vobet
linere
tſigl,
ghod
Nan⸗
nnee
atca
unct
neſit
miur
zng.
Krd
eno
ſne⸗
N
giulnne
inzen
mboſt
ie Niat
nqni
gfabn
ngi⸗
ſaapat
inſluen
emecio
ezi
l
ahm
Awodi
Keratdel
E dlhet
ſefunſce
Phabor
infati
ei. N
coltd⸗
Hinent
iphun!
aeseo⸗
vos H
mvibos
Slei
atris⸗g
im babe
grien
auoent
nhrn
tota narn
diont
fuitnan
nediſe⸗
diſpoſtu/
cnngw⸗

ueſtio

bomies in condemnationeʒ: ſic 2 ꝑ vnius inſticiaʒ oẽs
homines in iuſtificationeʒ vite. quia tedecus eẽt filio
babenti humanaʒ naturazʒ: ſi ipſa tota peꝛderet᷑.¶¶ Ad
primũ in ↄtrarium dᷣm. ꝙ peccatum traducitur vno
modo:⁊ gratia alio modo. Peccatum.n. traducitur
naturam coꝛuptõnis:gratia vo ꝑſi piritũſanctuz. Siẽ
videmus continuationeʒ ab adam vſq; ad vltimuz fi
lium ade.⁊ hanc continuationẽ facit natura. 7 ga ipſa
coꝛꝛupta fuit in adã: ideo coꝛꝛupta eſt in omnibo alijs.
⁊ ideo per ipſuʒ traducit᷑ coꝛuptio oꝛiginalis in filijs
ade. Sic ſpuſſanctus ꝑ queʒ abundat gratia in anima
xßpi ꝙtum ad omẽʒ gratie actum. in alijs ſanctis conſi
milez gratiaʒ infundit. Et ſicut vnus eſt ſpũs capitis
⁊ membꝛoꝝ viuificans caput ⁊ membꝛa: ſic ideʒ ſ pũs
per queʒ in nobis eſt gratia 2 in rpᷣo. Et hoc eſt qð di
cit Hugo in li.de ſacramẽtis. Sicut ſi pũs homis me⸗
diante capite ad membra teſcendit viuificãda:ſie ſpi⸗
rituſſanctus ꝑ xpᷣm venit ad xpᷣianos: cuius plenitudo
quideʒ eſt in capite:paꝛticipatio ᷣo in membꝛis. vnde
ſpiritus ille pleniſſime viuificat coput.conſequenter
alia membꝛa.2 in capite ſunt omnes ſenſus:in mẽbꝛis
ðo eſt ſenſus vnus.ſ.tactus.ſicut dicit augꝰ. Eſt ergo
hoc modo gratia in nobis ab anima xpᷣi ꝑ ſpm̃ſanctũ.
Ad aliud quod opponitur. ꝙæ mens nulla interpoſi⸗
ta natura ab ipſa prima veritate foꝛmat᷑. Dicendũ
aliud eſt dicere animaʒ foꝛmari per gratiam: 7 aĩam
accipere gratiam. Inter foꝛmationeʒ anime ꝑ gratiã
7 deum: nullum eſt medium. immo ipſa trinitas for⸗
mat ipſam.i.reducit in diuinam foꝛm ationez 2 ſimili
tudinem. ⁊ hec foꝛmatio eſt gratificatio. Sed in acce⸗
ptione gratie ab anima poteſt incidere medium: quia
acceptio reſpicit dantem ⁊ accipien tez. ſed inter dantẽ
⁊ accipienteʒ poteſt eſſe med iũ.dico vel fidei vel meriti
vel alioꝛum modoꝝ quos dirimus S.¶.Ad alið quod
obijcitur. ꝙ nullius creature eſt dare gratiam. Dicen/
dum ꝙ dare gratiam ꝑ modum auctoꝛitatis ſolius dei
eſt. ſeꝗ dare gratiam ꝑ modum impetrationis 2 meri⸗
ti. ⁊ ſic de aljs modis poteſt eſſe creature.⁊ ſic ẽ ipius
ihu xpᷣi ſ̃im ꝙ homo.
. . ,.—
Membꝛũ terciũ
Onſequẽter querit᷑ an in xrpᷣo ponẽda ſit
gratia abſoluta vt conſiderat᷑ vt quidaʒ
bomo ſingularis: ſicut in alijs homibus
ſanctis. Et oſtendit᷑ nõ.qm̃ maioꝛ lux
abſoꝛbet minoꝛeʒ. ſ̊ gratia vnionis qua homo vnitur
deo:vt ſit igem homo qð deus:eſt maioꝛ gratia q̃ poſ⸗
ſit cogitari.vnde eſt ſicut maio: lux. gloꝛia vᷣo ſingula⸗
ris ſanctitatis in homie ſingulari eſi ſicut minoꝛ lux.
hec gratia in xpᷣo qua diceret᷑ factus homo ſingula⸗
ris:abſoꝛbetur per gratiam vnionis homis ad deuz: qᷓ
eſt in xpᷣo.̊ in xpᷣo non eſt ponenda talis gꝛatia. IJte
gratia vnionis eſt ſumma: quia maioꝛ cogitari ñ põt.
eſt ergo ſufficiens ad omia opabilia que poteſt efficere
gratia. ſed vanum eſt ponere pꝑplura ad quod ſufficit
vnum. Si ꝗ gratia vnionis ſumcit ad omĩa oꝑanda:ꝗq̊ᷓ
cum ipſa ſit in xrp̃o:vanum eſſet ponere gꝛatiam ſingu
laris ſanctitatis. 4 Ad olpoſitum. Requieſcet ſup eũ
ſpiritus domini. eſa. xj. Spũs ſ. apiẽtie 2 intellectꝰ ⁊c.
⁊ loquit᷑ de xpᷣo.ſᷣ he ſunt ſingulares gratie donox ſeu
virtutum. in ipſo ſunt gratie ſingulares viꝛtutuz. In
ipſo g eſt ponere gratiam ſi ingulaꝛis ſanctitatis m
eſt quidam homo ſicut in alijs. Solutio. doᷣm in
xpo fuit gratia ſingularis ſ/ anctitatis ſᷣm quã eſſʒ qui⸗
dam ſanctus homo.ita vt nibil deſſet ſibi de gratia qᷓ
poſſet haberi ab homiĩe. Itez ipſe fuit homo deus: 7 iõ
neceſſaria fuit in eo gratia vnionis. quia ꝓ ſit homo
deus hoc habz ipſe ꝑ vnioneʒ. Ieʒz ipſe fuit mediator
dei ⁊ homĩs.⁊ ideo fuit gratia in ipſo pᷣm quam eẽt ca
put. vt eſſet mediũ influentie gratie in nobis ſiẽ caput

ad alia membꝛa. Ad primam rationeʒ in contrariũ
dicenduʒ. ꝙ non elt ſimile de luce coꝛꝑali ⁊ ſpũali. IJn
luce enim coꝛpoꝛali minoꝛ lux abſoꝛbetur a maioꝛi: H̊
non in luce ſpirituali. bec eſt ratio.qꝛ omia lumina
coꝛpoꝛalia ſunt ad vnum actum.ſ.ad manifeſtandum
viſibile.⁊ loquoꝛ de ipſis ꝙᷣtum ad illuminationem.⁊
ideo q;tum ad manifeſtationeʒ vnuʒ abſoꝛbet᷑ ab alio.
Sed tamen qᷓtum ad virtuteʒ non abſoꝛbetur vna lux
per aliam. vnde virtus ſielle non abſoꝛbetur per virtu
teʒ ſolis: nec virtus lune. immo retinent ſtelle ⁊ luna
ſpeciales opationes 7 influentias ſuarum virtutuz ad
iſta inferioꝛa. Ticz enim luna non luceat te die vt illu
mminet nos: tamen retinet ſuam virtutem: nec abſoꝛ⸗
betur a virtute ſolis: immo potius ab ipſa foꝛtificat᷑.
7 virtutes ſtellarum ſimiliter. vnde in luminaribus ce
leſtibus foꝛtificatur ⸗ multiplicatur virtus vnius lu⸗
minis quando coniu ngitur cum alio. In luce do ſpiri
tuali que eſt gratia: non ſunt omnia lumĩaꝛia ad vnuʒ
actum: ſed ad diuerſos per quos dirigunt animaʒ 2z
illuminant diuerſimode. ſicut fides illuminat animaʒ
2 dirigit ad credendum: 7 menifeſtat ei quid de bzʒ cre
re.q caritas ad diligendum. pꝛopter hoc vna nõ ab⸗
ſoꝛbetur ab alia in anima: ſed foꝛtiſicatur per coniun
ctionem cum altera.ſic ergo in chꝛiſto gratia vmionis
alie gꝛatie non ſunt ad vnum actum. ⁊ ideo vna non
abſoꝛbetur ab alia. Ad aliud dicendum. ꝙ non eſt
vanum ponere iſtas gratias in chriſto ſiue gratiaz ſic
multiplicatã.quia ad diuerſa ſunt. Dico tamẽ ꝙ vna
eſt gratia ſm eſſentiam in chriſto: non tamen eſt vna
conſiderando operationem vel actum quia aliꝰ actꝰ
eſt vnire hbumanitatem diuinitati. alius actus infiue⸗
re gratiam ⁊ eſſe exemplar ad omnes animas ſanctas
per ſpiritumſanctum. Item ſua anima poterat cogita
re de ſumma bonitate 7 amare eaz. ⁊ hic eſt alius actꝰ
a predictis. Scom primum attenditur in chriſto gra⸗
tia vnionis.qᷓ;tum ad ſecundum gratia m quam eſt
caput eccleſie ſiue medium influentie gatie in amima⸗
bus noſtris. qᷓtum ad tercium gratia ſingularis ſan⸗
ctitatis. Et ita cum iſti actus non ſi uperfluant ſed ve⸗
riſſime ſunt in chriſto: ideo non eſt vanum pont᷑ iſtas
gratias in chriſto.

Queſtio. xij. de gratia xpᷣi.

in ſpeciali.

Onſequenter que

ritur de iſtis gꝛatijs in ſpeciali. Pri⸗
mo.de gratia vnionis. Secundo. de
gratia m quam eſt caput. Tercio.ð
gratia ſingularis ſanctitatis.

Mlembꝛũ peimũ

Rimo queritur de gratia vnionis h̊ mo⸗
do. Primo.de eſſentia ipſius gratie vni⸗
onis abſolute. Secundo.de eentia ipᷣius
oↄꝑatõeʒ ad graʒ ᷣm quam xpᷣus dica⸗
tur eẽ caput.

Articulus primus

Dpmuzʒ q̊ qrit᷑ de gꝛa vnionis abſolute:
vtx ſit creata vel increata. Et oñdit᷑ ꝙ ſit ĩ⸗
creata. Qulla creatura hʒ actũ ſi up creatu⸗
rã effectiue vł foꝛmalr.ſᷣ gea vnionis ẽ ad actũ ꝗ ẽ ſuꝑ
oẽʒ creaturã.ſ.vnire hũa nitatẽ diuinitati. vniri.n.di⸗
uin itati q̃ ẽ pncipiũ oĩm creatuꝛaꝝ:ẽ ſup oẽz cꝛeatuꝛã.
Rcã effectiua vel foꝛmalis illiꝰ vnionis eſt ſup oẽʒ cre⸗
aturã. nõ eſt creatura.eſt igit᷑ increata. 4 Itẽ ecci. j.

Vanitas vanitatũ 2 oĩa vaĩtas. Ex &̊ obijcit. nihil cõ⸗
iugit vel coiũgẽ põt vaĩtatẽ nitati niſi Bitas.cũ g̊ hũa⸗
na nata ſit vanitag.dĩnitas ſit vitas. cũ nulla crea⸗

tura ſit veritas: nulla creatura põt eſſe iungẽs veita⸗
tem bumanitati: vel ecõuerſo bumanitatẽ deitati. Si
g gratia vnioms eſt illud ꝑ quod fit vnio iſta. gratia
onionis nõ eꝛit creata. 4 Item Yo. iij. Pater diligit fi
lium. nõ enim ad menſuram dedit ei ſpiꝛitum. ex H̊ ar⸗
uitur. Oämis creatura eſt in menſura:quia omne cre⸗
atum eſt menſuratũ 2 creatuʒ ſub certa menſura. ſicut
habetur ſapie.xj . Omiĩa in pondeꝛe numero 7 menſuꝛa
iſpoſuiſti · Sed ſpiritus qui datus eſt ipſi xpᷣo ĩ vnio⸗
ne eſt ſine menſura.̊ nõ eſi creatus. Spiritus aut ille
dicit᷑ gratia.̊ gratia data xpᷣo in vnione eſt increata·
41 Ytem ad roma. j. Pꝛedeſiinatus eſt filius xi i vir⸗
ture. ſuꝑ illud dicit augꝰ. 2os ſumus filij gratia: ipſe
aũt filius natura. Si querat᷑ an ad boĩem referat: ſa⸗
ne dici poteſt. i. ſi querat ſi ipſe bomo ſit filius per na⸗
turaʒ patris. ſane põt dici. Sed ipſe homo nõ eſt filiꝰ
niſi ꝑ vnionem. vnionis gratia facit illum bominezʒ
eſſe filium natura.boc eſt eſſe illum filium qui eſt fili
patris eternaliter. ſed boc nõ poſſet facere aliqð tem⸗
poꝛale. gratia vnionis non eſt tempalis. eſt igit eter⸗
na: increata. d oppoſitum. dicit Rabanꝰ. Cum
ſpũſſanctus datur: hoc nõ eſt im̃ ſ̃m eſſentiam intelli⸗
gendum: ſed ſm dona eius.̊ cum dicimus ipᷣm datuz
xpo nõ ad menſuraʒ: nõ debemus ſolum intelligere de
eſſentia ſpũ ſancti: ſed etiaʒ de donis ſpũſſancti:q̃ ſunt
ſapiẽtia intellectus ⁊c. Sicut habetr · x· eſa· Di ſpũs
vel gratia in illis donis eſt ereata. in xp̃o preter ſpiri
tumſanctũ fuit gratia vnionis creata. 4 Item cõditio
humanitatis rpᷣi nõ precedit tempoꝛe vnionem ipſins
humanitatis cum dihinitate: lʒ precedat oꝛdine natu⸗
re. Simul enim tempoꝛe fuit condita 2 vnita. In ipſa
gvnione bumamtatis xp̃i ad diuinitateʒ: aut ipſi bu⸗
manitati aduenit aliqua diſpoſitio que nõ eſt natuꝛe:
ſed ſuꝑadditur nature: aut nõ aliqua que nõ ſit natu⸗
re.Si dicatur ꝙ nõ aduenit ei aliqua diſpoſitio que n
ſit nature. ex boc ſequit᷑ nõ plus ſe habet ad h̊ ꝙ vni
atur bec bumanitas rp̃i ad diuinitateʒ: ꝙ alia buma⸗
nitas. boc aũt falſum eſi 2 incõueniẽs.ᷓ aduenit ei ali⸗
qua diſpoſitio que nõ eſt nature humane. ſuꝑaddita
eſt ei gratis data ad vnioneʒ ipſius cum dininitate.

3 ipſa eſt gratia vnionis. neceſſaria eſt & creata diſpo⸗

ltio ipſa gratia vnionis. Solutio. intelligenduʒ eſt
primo ad ſolutõnem buius queſtionis.ꝙ gratia vnio⸗
nis duplex eſt. Eſt enim gꝛatia vnionis duponẽs: 7 eſt
gratia vnionis complens. Diſponẽs eſt gratia creata·
Complens dᷣo ? ꝑficiens ẽ gratia increata. hec ẽ ipſe
ſpũſſanctus. IOple.n.ſpũſſanctus nõ ſolum ꝑ appꝛopri
ationem eſt donum: ſed etiaʒ ꝑ ſuam ꝓpꝛietateʒ ẽ amoꝛ
procedẽs a patre ⁊ filio:qui
eſt donum ꝑ ꝓprietateʒ:quia illud quo ꝓprie datur ali
quid alij eſt amoꝛ. vnde omoꝛ eſi ratõ dom: eſt illð qð
primo donat᷑:quia ſi ex alia cauſa detur aligd ẽ ex pu⸗
ra liberalitate ⁊ amoꝛe.nõ eſt donũ ꝓpꝛie:vt ſi detur ali
quid ex timoꝛe: nõ ẽ donũ ̊D redibitio. Similit ſi ex cu⸗
piditate detur: nõ eſt donũ ̊ queſtus.ꝗᷓ donuʒ ꝓprie re⸗
ſpicit liberalitatẽ ⁊ amoꝛem dantis. quia & ſpuſſanctꝰ
eſt amoꝛ:ideo eſt donum. ⁊ quia eſt donũ:ideo ipᷣe ẽ gra
tia. Ipſe eſt gratia increata. Gratia vᷣo creata ẽ ipſa
diſpolitio que ab increata relinquit᷑: que diſpoſitio ñ
eſt aliud ꝙᷓ deifoꝛmitas vel diuina aſſimilatio. 4l Dieẽ
dũ igit᷑ ꝙ ẽ gratia vnionis duplex.creata: increata·.
BGratia increata eſt ſpũſſanctus: qui eſt ſicut complẽs
7 perficiens vltimo iſtam vnioneʒ. Sed gratia creata
eſt diſponẽs ad banc vnioneʒ ex ꝑte bumanitatio. cã
Apter quam opoꝛtet ponere illud duplex mediũ in vni⸗
one hec eſt: quia maxime diſtant ſubſtantia creata ⁊ i⸗
creata. ſcilz diuinitas z bumanitas. vnde ad hoc ꝙ cõ
neniant in vnioneʒ neceſſe eſt ꝙ veniat mediũ ĩ dupli⸗
ci ratione. mediũ aũt eſt gratia vnionis que interueit
ad illam vnionez. Cum igit᷑ ex vns ꝑte ſit ſuba creata

a amoꝛ eſt ꝑ ꝓprietatẽ . ið0o

ſcʒ bumanitas.ex alia parte ſit ſubſtantia incrcata ſes
diuinitas. oꝑtz ꝙ gratia vnionis illarum ſit gra crea⸗

ta 7 gratia increata. Sed nõ põt eſſe vna gratia ereata
2 increata: ᷓ oꝑtz ꝙ ſit duplex. oꝑtz igit᷑ duplex eẽ me⸗

dium in illa vnione. gꝛatiaʒ increatam er pte dininita
tis:2 gratiam creatam ex ꝑte humanitatis. Et ſic ptʒ

ꝙ in illa vnione neceſſe eſt eſſe duplicez gratiaz que fit
mediũ vnionis.ſ.gratiam creatazʒ ⁊ increatam que eſt

ſpũſſanctus.4 Katio auteʒ ꝗpter quaʒ hoc magis at⸗

tribuit᷑ ſpirituiſancto ꝙ ſit grana increata vnionis ꝙᷓ
alij pſone bec eſt. Scom. n. illud quod ꝓpinquius no

bis ex ꝑte diuinitatis ſm illð debet eſſe vmo deitatis

ad humanitateʒ: que eſt natura noſtra.quia q̃ vniunt
maxime vniunt in eo in quo appropinquãt. ꝓinquiꝰ
aũt dicimus ꝑticipatione vel comunione. Scðm.n. q;
deitas ꝑticipatur ? cõmunicat ſe creature: dicit᷑ acce⸗
tere vel appropinquare.nõ aliter. Vnde augẽ. in li. e
anima? ſpiritu. boc modo ponit fieri vnioneʒz aĩe cum
coꝛpoꝛe:q aĩa ſᷣm illud m qꝗð magis apꝛopinquat cũ
coꝛpoꝛe vnit᷑ coꝛpoꝛi.hoc aũt ẽ infimũ ipſius aĩe: qa il
lud quod eſt infimũ ipſius aĩe maxime accedit ad na⸗
tuꝛam coꝛpis.ſimiliter coꝛpus m illud ſᷣm qð magis
appropinquat aĩe vnitur cum ipſa aĩa.B aüt eſt ſupre⸗
mũ coꝛꝑis.Coꝛpus.n.Fᷣm ſupꝛemũ ſuuʒ quod eſt ſpũs
magis appropinquat ad natuꝛam aiĩe. quia ilud ſupꝛe
mũ eſt ſubtiliſſimũ qð ſit in coꝛpoꝛe.⁊ quia magis ac⸗
cedit ad natuꝛam anime: ideo eſt mediuʒ ex ꝑte coꝛpis
ad vniendum coꝛpus cuʒ aĩa. Similit eſt in parte iſta
prout poſſumus per quandaʒ ſimilitudinẽ dicẽ.qꝛ ſᷣm
illud 'm quod magis accedit diuinitas ad bumanam
natura: 'm illud ex ꝑte bumanitatis dicit eſſe vnio di⸗
ninitatis cuʒ bumana natura in xpᷣo. Illud aũt m qð
magis accedit diuinitas ad bumanaʒz naturam ẽ ſpiri

tuſſanctꝰ. ſicut dicit augꝰ. in li.de aĩa ⁊ ſpiritu dicens .·
ꝙ; omis vſus deitatis eſt nobis ex munere qui eſt ſpũſ⸗

ſanctus. vnde ꝑ ipᷣm ẽ nobis cõmunio totius tꝛinitatis
Et ratio huiꝰ ẽ.quia ſpũſſanctus amoꝛ eſt. illud eni ꝑ
qð cõmunicat ſe trinitas eſt amoꝛ. amoꝛ aũt eẽntialit
7 pſonaliter in ipſa trinitate ẽ ſpuſſanctus. 2 ideo per
ipfum eſt nobis cõmunio deitatis: que cõmunio deita⸗
tis ſumma fuit in ipſa vmone ipſius ad bumanitateʒ
in xpᷣo in vnitate ꝑſone.⁊ ideo ſpũſſanctus potiꝰ dicit᷑
medium iſtius vnionis ex ꝑte deitatis ꝙᷓ alia peꝛſona.
Iteʒ dicit dyoꝰ.in li.de di.no.Amoꝛ eſt vis vnitiua. ſi
dbet vniri diuinitas bumanitati ꝛmagis debet ei at⸗
tribui ꝙ ſit ratio vel mediũ hꝰ vnionis: ̈ alij. qꝛ amoꝛ
eſt ſpuſſanctus ꝑ ꝓprietateʒ· Item ſpuſſanctus ẽ nex⸗

.

vinculum ⁊ cõmunio patris ⁊ filj. vt dicit augꝰ. ⁊ B

eo ꝙ eſt amoꝛ. Sicut Sſpũiſa.ↄuenit eẽ vnioneʒ diui⸗

7

narũ ꝑſonaꝝ in diuina natura: 2 eſt oñſiuuʒ vnitatis

eaꝝ.ita ↄuemet ei vt ſit vnio naturav in vna perſona
filij. Debemus preterea intelligere gra tiã creatã vnio⸗
nis in xpᷣo in tanta ꝑfectõne 2 ↄſummatione 2 excellẽ⸗
tia. vt non ſolũ diſponat ad amoꝛẽ ⁊ cogitatõez dei cre
atam ? taleʒ qualis competit bomini deo: pᷣ vlteriꝰ ad
vnitatez pſonalez cum deo ita diſt ponendo.ꝙ qcqd cõ⸗
ueniat filio dei ꝑ naturam: ↄueniat filio bomis ꝑ gra⸗
tiam. ſicut dicit augꝰ. Et ſic gratia vnionis creata èp⸗
fectiſſima aſſimilatio creature rõnalis ad den: ꝗ poſſit
eſſe aut intelligi. Gratia vo vnionis increata ? ſpuũſſa.
