cens. Judiciũ moꝛtis eſt viro huic ouẽ reddet in q̃dra⸗
plũ. IJtem ſalomon cũ amoꝛe mulieꝝ deos gentilium
coleret:ſicut dr.iij. Reg.xj.tñ vniuerſus iſrael ad eius
iudiciũ ofluebat.¶ Item math. xxiij. de malis pꝛelatis
iudeoꝝ dicebat dñs. Que dicũt facite ⁊c̃.¶ Iteem. j. pe.
ij. Serui ſubditi eſtote ĩ ome timoꝛe dominis nõ tm bo⸗
nis ⁊ modeſtis:ſᷣ etiã diſcolis.ex quibo r̃lingtur ꝙ ma
loꝝ pᷣlatoꝝ ſnie eſt parend uz a lubditis. ipi legalr
pnt ſubditos iudicare. Solo.dðm ꝙ eſt iudicare de
officio ptatis.⁊ ẽ iudicare de idoneitate ſiue merito po
teſtatis. pᷣmo mõ mali pllati pñt ſubditos iudicare. ſe⸗
cundo mõ nõ niſi boni.pꝛimũ ſine ſcdᷣo damnabile ẽ in
qicanti.tñ ſalubꝛe ẽ ſubdito obtemꝑanti. Unde auẽta⸗
tes pᷣmo poſite oñdunt.qꝙ mali paſtoꝛes dum ſnĩia iuſti
xamis alios feriũt ſibipſis nocẽt.qꝛ ſicut dr ad Ro.ij
In qͥ alios iudicãt ſeipos ↄdemnãt.Anẽ tes pᷣo in con⸗
riũ obiecte aſtruũt ꝙ dum ab ecclia tolerant᷑: eoꝝ iu⸗
dicium ſubterfugere nõ eſt licitũ et obtemꝑare eſt pfi⸗
cuum.Et ꝑ hoc pʒ rñſio ad obiecta.

Nlembꝛmmn quartũ

nſequẽter querit᷑ que ↄditõnes reqrũ⸗/
tur ad hoc ꝙ aligs poſſit eſſe ordinate iu
dex. Mam deut.jj. dicit moyſes. Dixi vo⸗
bis. date ex vobis viros ſapientes 2 gna⸗
ros quoꝝ ↄuerſatio ſit ꝓbata in tribubus veſtris. Et
ſeqtur. Zuliqʒ eos vt ꝓplm iudicarent. Ex hoc & relin
quit᷑.ꝙ ſᷣm legem dei ꝗ nõ eſt ſapiens et gnarus iuris.
non poterit eſſe iuder. illi ꝗ ſunt minoꝛis etatis non
pñt eſſe iudices.ſiłr nec natura ſurdi nec ꝑpetuo furi⸗
oſi.iij · q. vij. infamis. ¶ Item cuʒ iudices debeãt eſſe de
tribubo populi Sdi.ᷓ hereticꝰnõ poterit eſſe iudex vel ĩ⸗
ſidelis et hoc eſt qdð dicit canon.xxij.q.j. Hereticꝰ ca⸗
tholicum vtpote ſuꝑioꝛem ſe maledicere nõ valet.ĩ alie
num a fide tanqᷓ in ſibi coequalem ſententiaʒ daꝛe non
poteſt. ¶ Item ↄſimili ratõne ꝓbat᷑.q excoicatus nõ pr
eſſe iudex. Scðm etiaʒ ꝙ dicit decretalis titulo de iudi
cijs.vbi dicit᷑.ꝙ licet excoĩcatus non poſſit ſtare ĩ iudi⸗
cio per ſe:tamen poteſt cogi per alium rñdere.⸗ Item
ex hoc ꝙ dicit᷑ ↄuerſatio iudicis ꝓbata debet eſſe. vide⸗
tur ꝙ ſuſpectus nõ poſſit eſſe iudex. Unð canon Mico⸗
lai.iij. q v. Oꝛ: ſuſpecti.poſt me.Liceat ei qis ſuſpectũ
iudicem ſibi putat eſſe anteqᷓ; lis inchoet᷑ recuſaꝛe ⁊ ad
aliũ recurꝛere.nam quodãmõ naturale eſt ſuſi pectoꝛuzʒ
iudicũ inſidias declinare et inimicoꝝ iudiciũ velle re⸗
fugeꝛe. ¶ Item ꝑ hoc ꝙ dicit. quoꝝ ↄnerſatio ſit ꝓbata
in tribubus vris.oñditur ꝙ alienigena ſeu extraneꝰ iu
dex eſſe nõ poſſit:Fm ꝙ dicit canon ſtephani pape.nul⸗
lus alienigena aut accuſator fiet aut iudex. vnde et de
Toth ſcriptũ eſt. Ingreſſus es vt aduena nunꝗd vt iu⸗
dices? ¶ Item ꝑ hoc ꝙ dicit᷑.⁊ ↄſtituam eos pꝛincipes:
oſtendit᷑ ꝙ ille ꝑſone que rõne ſue ↄditõnis ſunt ſubdi
te ⁊ ſubiecte iudices eſſe non poſſunt vt mulieres et ſer
ui. vnde de mulieribo dicit ambro.in li.q. ve.et no.teſ.
Adulierem ↄſtat ſubiectã eſſe viri ſui dominio:⁊ nullã
auctoꝛitatẽ habere:nec docere poteſt nec teſtis eſſe:nec
fidem dare. Item de ſeruis ⁊ alijs pꝛedictis dicit canõ
ſancte Romane eceleſie ſynodi. iij: q. vij. Infamis.S.

ria ſunt quibo alig impediunẽ᷑ ne iudices fiant.i Za

tura ſurdꝰet mutus et ꝑpetuo furioſus impubes: ga
iudicio carent ⁊ lege:vt ꝗ a ſenatu amotꝰeſt ſi upple pꝛo⸗
pter aliqð crimen moꝛibo femie et ſerui: nõ qꝛ ñ beant
iudiciũ ſcʒ ga pᷣceptũ eſt vt ciuilibo nõ fungant᷑ officijs
Verũ ſi ſeruus du putaret᷑ liber ex delegatione ſenten/
tiam dixit:qᷓuis poſtea in ſeruituteʒ depulſus ſit:ſnĩa
ab eo dicta rei iudicate firmitatem tenet. Ex his ergo
vident᷑ plures ꝑſone excludi:ne iudices ſint. Sed 3
hoc obijcit.⁊ pᷣmo ↄ hoc qð dictũ ẽ de pueris ⁊ mĩoꝛib⸗
etate.iſã hieremias adhuc puer ↄſtitutꝰ ẽ iudex a ðᷣo.
Vñ.j.hiere.poſtqᷓ dixit.neſcio loꝗ: qꝛ puer ego ſuʒ.di
xit ei dñs. Conſtitui te ſuꝑ gentes ⁊ regna vt euellas 2
deſtruas ⁊c.¶ Item daniel puer inſpiratõne diuĩa fa⸗
ctus eſt iudex ſenioꝝ ꝗ volebant pꝑdeꝛe ſuſannã. ¶ YIeʒ
in aliquibo pueris malicia ſuplet etatem. eadẽ ratõne
in aliquibo ſcia pᷣuenit adultam etatem. Si eꝛgo non
eſt eauſa quare minoꝛ etate non debeat eſſe iudex: niſi
defectꝰin iudicãdo.q̊ hmõi minoꝛes poterũt eẽ iudices
Iem obijcit᷑ ↄtra boc qð dictũ eſt: mulier nõ debz
eſſe iudex.qꝛ.v.iudic.legit᷑ delboꝛa indicaſſe iſrahel.et
ptꝰdatã legè a deo.q non eſt ↄtra legã datã a deo mulie⸗
rem eſſe iudicem. ¶ Item mulieres legunt᷑ multe pᷣdite
ſpũ ꝓphᷣie vt Maria ſoꝛoꝛ moyſi. xv. Exo. Item anna
ꝓhetiſſa:de qua legit᷑.ij.Luce. Si O mulieres ꝑ ſpiri⸗
tum ꝗꝓphetie aſſumpte ſunt ad denunciandũ iudicia di
uina:multomagis poſſunt aſſumi ad denunciandũ iu⸗
dicia humana. ¶¶ Item obijcit ↄtra hoc qð dictuʒ eſt de
ſeruis.qꝛ dicit᷑.ij.ad gał.i Lon ẽ iudeꝰneqʒ grecꝰ.non
eſt maſculꝰneqʒ; femia ⁊c. Oẽs em̃ vos vnũ eſtis in xpᷣo
ihu. fuilis ↄditõ in xpᷣiana religiõe ñ differt a ſibera

( „ . . 2° Drto

—

„ . 9

ergo ſeruus poterit eſſe iudex.i¶ Item queritur ratõ q⸗
re ſic ẽ:et ꝗs numerꝰꝑſonaꝝ:in quibo nõ eſi idoneitas
ad boc vt iudices fiant. Solo. Fᷣm ꝙ dicit. j. deutr.
Judicibus xi iudiciũ eſt:vñ homo iudex gerit vicẽ iu
dicis vei in iudicando.ideo in tribo dzʒ cõſoꝛmari deo:
ꝗ iudex eſt. in ptate.veritate 2 bonitate.ſᷣm ꝙ dr exo.
xviij. ꝛouide de om̃i plebe viꝛos potentes 2 timentes
uʒ. ecce ptas.in quibo ſit veritas:ecce veritas. Etꝗ
oderint auariciã. ecce bonitas.Ptas in auẽte.veꝛitas
in iudicio ſiue diſcretõne. Monitas in rectitudine ani⸗
mi ⁊ vite.lnð.xvj· deut. Judices ⁊ mgr̃os ↄſtitues in
omibo poꝛtis.ecce auẽ tas ptatis. vt indicẽt ꝓoylin iuſto
indicio.ecce iudiciũ veritatis.nec in alterã pſonã decli
nent ꝛc.ecce rectitudo animi ſeu vite. Stem bec tria ſi⸗
militer ondunt᷑ in pdicto verbo deut.j. Date ex vobis
viros ſapientes 21 gnaros. ecce diſcretio veritatis. qrũ
ↄuerſatio ſit ꝓbata.ecce rectitudo bonitatis.vt ponam
eos pᷣncipes:ecce auẽtas ptatis.qQotandũ ꝗ̊ ꝙ que⸗
Den dam plone inidonee ſunt ad aſſumendã ꝑſona iudicis
quia nõ ſunt idonee ad ſuſceptõeʒ auẽtatis:ſeu ratõne
ulxX ſexus vt mulier. cui poſt petn dictũ eſt. Sub viri pra⸗
te cris. Vñ.j.ad coꝛin.xnij.dicit apłs. Mulieres ĩ ec⸗
(cleſia taceant.nõ em̃ ꝑmittit᷑ eis loqui:ſed ſubditas eẽ
8 „₰(Aut rone ↄditõnis foꝛtune vt ſeruus.vñ.j.pet.ij. Ser⸗
29 ni ſubaiti eſtote in omi timoꝛe Alie vᷣo ꝑſone quia nõ
ſunt idonee repellunt᷑ ab officio iudicis. qa non ſunt
idonee ad iudiciũ veritatis:et hoc pluribo modis.lel
ꝓpter inpedimentũ ꝑmanens vel ꝗpter impedimentũ
tranſiens. IJtem ꝓpter impedimentũ ꝑmanens:aut in⸗
H. „ natum aut ptingens. Pꝛopter impedimentũ manens
.. . . innatũ ꝓhibet᷑ iuder eẽ ſurdus ⁊ mutus. Pꝛopter im⸗
„pegdimentũ ꝑmanens 2 otingẽs ꝑpetuo furioſus.Et ⸗
fuinsſ) pter impedimentũ tranſiẽs minoꝛ etate. Item alie ꝑſo
&ταcπ ne excludunt ꝓpter defectũ appꝛobatõnis vite ſeu boni
„ tatis.qð ↄtingit triplici de cauſa.vna ẽ repꝛobatõ vite
hn) vel ꝓyter crime erꝛoꝛis:vt in bereticis. Aut ꝓpter ſcan⸗
)vfhmdalum auer ſatõis. vt in his q ſunt infames. Aut pter
Wan) dtagium coionis: vt in excoĩcatis.Alia caula eſt igno⸗/
9 V rantia ↄditõnis ꝑſone:vt in extraneis.Tercia vᷣo cau

Alie n nqſa ẽ ſuſpicio ꝓbabilis malicie ꝑſone.vt ſi ſit inimicus

vel declinatõnis a rectitudine iuſticie.qua rõne ꝓhibẽ⸗
tur om̃s ꝗ ſunt ex ↄſanguineis auctoꝛis vel inimici rei
vel aliq̃ iuſta cã ſuſpecti.iij.q.v.¶l Ad illud ̊ qð obijci
tur de hiere.⁊ daniele.dm ꝙ illud ꝑtinet ad puilegiũ
gre ſingularis:nõ ao exemplũ imitatiõis.ſicut ⁊ quod

em ad) J ner 6 14¼ kdi l mhiere. . oicit. Anteq exires de ventre ſanctificaui te.

qð dr. xiij. dan. O ſuſcitauit dũs ſpm̃ pueri iunioꝛis
aiuilegia aũt paucoꝝ nõ faciũt legẽ ↄmunẽ.4 Ad il⸗
ud vᷣo qð obijci. ꝙ in aliquibo ſcia pᷣuenit etatẽ adul⸗
tam.dm ꝙ iura q debent regulare geneꝛalitatẽ hoĩm
nõ aptant᷑ bis q̃ raro ↄtingunt:h his q̃ frequenter aut
ſemꝑ.nec his q̃ ↄtingũt in paucis:̊ in his q̃ ↄtingunt
in pluribo. mRaro at᷑ ↄtingit ⁊ nõ niſi ꝑ pᷣuilegiũ ſuꝑne

gre :ꝙ in pueris talis ſcia inueniat᷑: qlis et qᷓnta in iu⸗
dicibo reꝗrit᷑. Reꝗrit᷑ em̃ ſapia iuris:⁊ cuʒ hoc erꝑien⸗

tia iudicij.vñ ꝓter hᷣ ſignater dictũ eſt. j. deut. Date ex
vobᷣ viros ſapientes ⁊ gnaros.ſapientes.ſ.ꝑ iuris ⁊ le/
gum noticiam:gnaros ꝗꝓpter exꝑientiaʒ. Item inde eſt

qð moyſi dicit᷑.xj.numeroꝝ. Cõgrega ſenes ꝓpli qͥs tu

noſti ꝙ ſenes ſint ꝓpłli ac mgr̃i:vt ſuppoꝛtent onꝰtecum:

⁊ nõ tu ſolus graueris. Hinc etiã eſt ꝗꝙ ꝓpter exempllũ
imitationis iudex omniũ.Xpᷣc ad actus plationis non

ꝓceſſit niſi in etate ꝑfecra triginta annoꝝ pꝰ baptiſmũ

ſicut hĩr̃ ex luc.iiij.¶ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de Delboꝛa
ꝙ fuit iudex iſrael.dðm m illud.j.ad Coꝛ.x. Omnia

illis ↄtingebãt in figurã. Elñ qð in veteri teſtamẽto di

citur de delboꝛa. factũ eſt in eccłie figura. ꝓFigure auteʒ
veteris teſtamenti nõ trabunt᷑ in nouo teſtamẽto in au

etoꝛitatẽ erxempli.Eñ ꝙ hboc nõ ſit ad imitatõneʒ ĩ no⸗
uo: oſtenditur.j.ad Lhi.ij. docere mulieri nõ ꝑmitto:

nec dominaꝛi in virum. 4 Ad illud dᷣo quod obijcitur.
ꝙ aſſumunt᷑ ad gram ꝗꝓphie. ̊ multomagis ad iudicia
bumana poterunt aſſumi.dm ꝙ nõ ſeqatur nec eſt ſiłe
quia gr̃a ꝓphᷣie nõ dat auẽteʒ mulieri ſuꝑ virũ:nec mu
tat legem ſubiectionis qua iure diuino tenet᷑ mulier eẽ
ſub viro:quia geñ.iiij.dicit᷑. Sub viri poteſiate eris:⁊
ipſe dñabitur tui.Sed auẽtas iudicij daret dominiuzʒ
mulieri ſuꝑ virum: quod repugnat diuine inſtitutõni
MQuare autẽ aſſumpte ſunt ad gram ꝓphᷣie dicitur.iiij.
iudicũ.ſuꝑ illud.eꝛat aũt delboꝛa ꝓphes.ibi glo.Ada⸗
mantij. Pꝛeſlat in hoc ↄſolationeʒ muliebꝛi ſexui:ne ꝓ
infirmitate deſperet ſe ꝓghᷣie gram poſſe ſuſcipere ſed
credat ꝙ ↄfert hanc gratiam mentis puritas:nõ ſexus
diuerſitas. .
Mlembrum quintum
L Oſtea querit᷑ de dr̃ia iudicũ. Differẽtia
aũt iudicis ſᷣm iura triplex eſt.Qam alij
ſunt oꝛdinarij.alij arbitrarij.alij delega⸗
ti. Judices oꝛdinarij ſunt ꝗ ab apoſtoli⸗
co vt eccleſiaſtici.vel imꝑatoꝛe vt ſcolares legittimã po
teſtatem accipiunt. Arbitrarij ſunt qui nullaʒ poteſta⸗
tem habentes cum conſenſu litigantiuʒ in indices eli⸗
guntur: ſicut habetuꝛ.ij.q.vj. Judices vo delegati ſunt
quibus vna vel plures cauſe ab eo qui habʒ iuriſdicti
onem oꝛdinariam vel extraoꝛdinariam vel a pꝛincipe
ↄmiſſam ↄmittuntur. 4 In pꝛimis ergo queritur vnde
ex lege diuina hec differentia iudicum ſumat auctori
tatem. Qam ſicut lex diuina moyſi et euangelij extra-
pitur a lege eterna: ita lex ciuilis extrahitur a lege mo
yſi: et lex canonum a lege euangelij. ¶ Iem cum iudi⸗
ces oꝛdinarij diſtinguantur ſᷣm ꝙ dicit Hugo. de ſan⸗
cto vict.in li:de ſacramentis.ſcða parte.In laicis ad
quoꝝ pꝛouidentiam ea que terꝛene vite neceſſaria ſunt
ꝑptinent: poteſtas eſt terꝛena. In clericis ad quoꝝ offi⸗
cium ſpectãt ea que ſpirituali vite ſunt bona:poteſtas
eſt diuina.illa poteſtas ſecularis dicitur. iſta ſpiritua
lis. In vtraq; poteſtate diuerſi ſunt gradus et oꝛdines
poteſtatum. Terꝛena poteſtas caput habet regẽ. Spi
ritualis poteſtas ſummum pontificem caput babet.
Queritur ergo vtrum a lege diuina hec differẽtia ſu⸗
matur oꝛdinarie poteſtatis. Item vtrum in poteſtate
et iudicibus oꝛdinarijs vtriuſq; poteſtatis poſſint eſſe
plures in eodem gradu vt duo ſummi pontifices. duo
epiſcopi eiuſdem loci.duo imꝑatoꝛes. duijo reges terre
eiuſdem non ſubalternati.quod videtur.quia duo poſ
ſunt eſſe iudices delegati a poteſtate vnius gradus. er⸗
go pari ratõne et duo iudices oꝛdinarij in eodem gra⸗
du.¶ Item luce.j.ſuper illud.factum eſt vt ſacerdotio
fungeret᷑ ⁊c.dicit glo. Ambꝛo.et bede.e ꝓpter ampli
ationem cultus dei a dauid ↄſtituti ſunt.xxiiij. ſummi
pontifices:qui per vices ſuas miniſtrent. ergo in eodẽ
gradu ſacerdotij ſummi plures erant a Dauid ꝓpbeta
oꝛdinati.ꝗ. Item luc.iij.dicitur.ꝙ ſub pꝛincipibus ſa⸗
cerdotum anna et caypha factum eſt verbũ domini ſu⸗
per ioh.⁊c̃. Et ex boc habet᷑ ꝙ duo erunt pꝛincipes ſa⸗
cerdotum. Contra.nemo poteſt duobo dominis ſer⸗
nire. Fᷣm gᷓ ſententiã ſaluatoꝛis non eſt oꝛdinata ſubie⸗
ctio ad duos pᷣſidentes in eodem gradu ptatis.4¶ Itez
xiij.ad Ro. Omnis anima poteſtatibo ſublimioꝛibus
ſubdita ſit.Et ſeqtur.qui poteſtati reſiſtit dei oꝛdinati
oni reſiſtit. Scdᷣm ergo oꝛdinatõnem diuinam ptates
oꝛdinant᷑ ᷣm ſuꝑius et inferius.aliter nihil eſſet dictu
poteſtatibo ſublimioꝛibo ſubdita ſit.ergo in eodeʒ gꝛa
du non erit eadem ſublimitas plurium poteſtatum·
4 Item om̃is oꝛdo ꝗ ↄmendatur qtum ad gradũ pᷣnci
patus in irꝛatõnabilibo eſt oꝛdo ᷣm inſtinctum nature
et ſm dictamen rõnis. Sed i apibus ↄmendat᷑ vnitas
pᷣncipatus:qꝛ in apibo pᷣnceps vna eſt.in gruibus vni⸗
tas ducatꝰ. qꝛ vna dux eſl. vnam em̃ ſequuntur.ergo ð

—
—

X .
/. und 5 – nivſt
. Q 114 AX
S/3 . CuW △

— . — — —

.cçẽ ,

Lneſtio
inſtinctu nature:et ve dictamine ratiõis eſt vnitas p̃ᷣn⸗
cipatus et ducatus.q̊ in eodem gradu non poſſu nt eſſe
duo principes vel duo duces.¶ Item ex lege dei ſolus
vnus ſummꝰſacerdos inſtitutꝰeſt vt aaron: vel ſucceſ
ſoꝛ eius:ſicut legi᷑ Qume.xx.Et vnus ſolꝰrex inſtitu/
tus eſt in ꝓplo dei. vnde ⁊ in Oſee repᷣhenduntur reges
ccem tribuũ:qui fecerũt diuiſionem in regno.vnð dr
viij · Oſee. Ypſi regnauerũt:⁊ non ex me.pᷣncipes exti⸗/

terunt:et non cognoui. Item querit᷑ cum vuplex ſit

pĩos oꝛdinaria.ſ.ptᷣas ſpũalis et ſecularis.vtrum oꝛdi
nata ptate vna peminat alteꝛi. Ad qdð — illnd p̃s.
Tibi ſoli peccaui.glo. Quia rex omnibo eſt ſuꝑioꝛ:et
ideo tm̃ a deo ꝗ eſt maioꝛ eo puniendus:ſi ꝗs de pplo er
rauerit deo peccauit regi.rex vᷣo non habet hominez
qui eiꝰfacta diiudicet.̊ ſummus pontifex non põt iu⸗
dicare imꝑatoꝛem ſeu regem. ¶ Item hug. de ſan. vict.
in li.de ſacramentis. Spũalis ptas non ideo preſidet
vt terꝛene in ſuo iure pᷣiudicium faciat ſicut ipſa terre⸗
na poteſtas qð ſpũali debetur nũꝙᷓ ſine culpa vſurpat.
ergo in iudicija terꝛenoꝝ non eſt ſubiectus imꝑatoꝛ in
dicio ſummi pontificis.¶ Item.j. pe. ij. Subiecti eſto⸗
te om̃i bumane creature ꝓpter deum ſeu regi tanqᷓ pꝛe⸗
cellenti.Si & rex pcellit:nõ eſi ſubditus alicuius iudi⸗
cio. .¶ YVoꝛte diſtinguet᷑ ſicut diſtinguit Gratianꝰvt ſupᷣ
dictũ eſt:ꝙ ſicut reges preſunt in cauſis ſeculi:ſacerdo⸗
tes in cauſis dei.i Iathan vo ꝓpheta cum dauid redaꝛ⸗
guit:exercuit ſuum officium in quo erat rege ſuperior
non regis vſurpauit officiũ: in quo erat rege inferioꝛ.
Scðm hoc ergo ſi in cauſis ſpuᷣalibo ſubiectus eſt im⸗
peratoꝛ ſummo pontifſici:in cauſis ſecularibo ſubiectꝰ
erit ſummus pontifex imꝑatoꝛi.¶ Contra.ſicut ſecula
ria oꝛdinant᷑ ad ſpuũalia: ita poteſtas ſecularis ad pote
ſtatem ſpũaleʒ. Sed ſecularia ſubſunt ſpũalibus oꝛdi⸗
ne rõnis et diuino: poteſtas ſecularis ſubeſt poteſta
ti ſpirituali.ergo imꝑatoꝛ ſummo pontifici. Item di
cit Hug.de ſancto vict.in li.de ſacramentis. Aita ter⸗
rena bonis terꝛenis alit᷑.vita ſpũalis ſpũalibus bonis
nutrit᷑. Ad poteſtatẽ regis ꝑtinent que terꝛena ſunt et
ad terꝛenam vitam facta ommia. Ad poteſtatem ſum⸗
mi pontificis ꝑtinent q̃ ſpiritualia ſunt et vite ſi piritu⸗
ali attributa vniuerſa.quantuʒ dᷣo vita ſpiritualis di⸗
gnioꝛ eſt ꝙᷓ terꝛena ⁊ ſpiritus qᷓ; coꝛpus: tantũ ſi pũalis
poteſtas ſecularem poteſtateʒ honoꝛe ac dignitate pꝛe⸗
cedit..¶ Ytem hug.de ſancto vict. in eodem. ꝙ ſpiritua⸗
lis poteſtas ꝙᷓtum ad diuinã inſtitutieneʒ pꝛioꝛ ſit tem
poꝛe ⁊ maioꝛ dignitate:ex veteri teſtamento manikfeſte
cclaratur: vbi pꝛimũ a deo ſacerdotiũ inſtitutum eſi:
poſtea pᷣo ꝑ ſacerdotium iubente deo regalis poteſtas
oꝛdinata: ſicut legitur.j. Reg.ix. ¶ Jem hugo. ad idẽ
In eccleſia dei ſacerdotalis dignitas regalem poteſta
tem ſacrat 2 ſanctificat ꝑ benedictõeʒ. Si g ſicut dici

tur ad heb.vij.ſine ↄtradictõne maioꝛ eſt g benedicit q;
qui bñdicitur: cõſtat abſq; dubitatione ꝓ terꝛena ptas

que a ſpũali benedictõnez accipit iure inferioꝛ extima⸗
tur. IYtem querit᷑ vtrum ſupꝛema poteſtas ſpiritua⸗/
lis:que eſt ſummi pontificis poſſit habere aliquã hũa
nam que ipſaʒ diiudicet.¶ Ad qð ſic.refert Hiero.in
libꝛo viroꝝ illuſtriuʒ. & damaſus papa a ſubditis de
adulterio accuſatus cuʒ. xlij.ep̃is ſe purgauit. ſi ꝗ̊ pur
gatio ꝑtinet ad ſententiã iudicioꝝ videt᷑ ꝙ poterat in⸗
dicari.¶¶ Iem beatus BGꝛego.papa de ſeiplo.Si quis
nos arguere voluerit veniat ad ſedẽ apłicam vt ibi me⸗
cum iuſte vcertet quatenꝰibi vn ex nobis ſa ententiã de
ferat ſuã. ¶ Item aug. Qui nec regiminis in ſe ratõnẽ
habuit: nec ſua delicta deterſit: nec filioꝝ crimen coꝛre
xit canis impudicus dicendus eſt magis i ep̃s. Si er⸗
go talis poſſit eſſe ille qui eſt papa ↄſtitutus:videtuꝛ ꝙ;
poſſit a ceteris epiſcopis iudicari vt non ep̃s. ¶ Item
paulus coꝛrexit petrum eo ꝙ non recte am bularet ad
euangelij veritatem Gal. ij. Et dicit glo. ꝙ Petrocui a

xl.

domino ter dictum eſt. paſce oues meas Joh. vltio. ob⸗
iurgationeʒ poſterioꝛis paſtoꝛis ꝓ ſalute gregis liben⸗
tiſſime ſuſtinebat.ᷓ papa ꝗ ẽ ſucceſſoꝛ petri ſi a verita⸗

te deuiet: poterit a poſterioꝛibus paſtoꝛibus iudicari.

Contra. Hug.de ſancto vict.ſcdða ꝑte de ſacramen/
tis. Ptao ſummi pontificis a deo pꝛimũ inſtituta eſt:2
cum duiat a ſolo deo iudicari poteſt: ſicut ſupꝛa ſcepᷣtũ
j·ad Coꝛin.ij. Spiritualis iudicat omnia:et ipſe a ne⸗
mine iudicatur. 4 Item dicit canon Gelaſij.ix. q.iij.
Cuncta per oꝛbem nouit eccleſia:ꝙ ſacroſancta eccle⸗
ſia romana fas de omnibo habest iudicandi:neq; cui⸗
ꝙᷓ de eius liceat iudicare iudicio.¶ Iem innocen. ĩ eo⸗
dem. emo iudicabit pꝛimam ſedem. Neq; eniʒ ab au
guſio neq; ab ommi clero:neq; a regi bus:neq; a popu⸗
lo iudex iudicabitur.¶ Item ſymachus in eodem. Ali
oꝛum hominum cauſas deus voluit per bomines ter⸗
minare:ſed ſedis illius pꝛeſidem ſuo ſine queſtione re⸗
ſeruauit aꝛbitrio.replicabo dictum. tu es petrus 2 ſu⸗
per hanc petram edificabo eccleſiam meam:et quodcũ
qᷓ; ſolueris ⁊c. Soſutio.notandum ꝙ auctoꝛitas oꝛ⸗
dinarioꝛũ iudicum in poteſtate ſecłaꝛi accipitur Exo.
xvijjvbi dicit᷑. ꝙ moyſes electis viꝛis ſtrẽnuis de cũcto
iſrael ↄſtituit eos pꝛicipes populi:tribunos et centuri
ones:quinquagenarios et decanos:qui iudicarent po

pulum domini. Auctoꝛitas iudicum ordinarioꝛum in

poteſtate ſpirituali accipitur er numeris.iij. vbi poni⸗
tur gradus ſummi ſacerdotis Aaron.et minoꝝ ſacer⸗
dotum ſubminiſtrantium aaron. vnde dicit᷑. IFunctiq;

n urinr V. .2 α½ e
— 5 4 . “

ſunt ſacerdotio eleaʒar et ythamar coꝛam aaron.⸗ ite

rum ſubminiſtratio leuitaꝛuʒ m gradus differentes.
vnde ibi dicitur. Dabis leuitas Aaꝛon et ythamar co⸗
ram Aaron et filijs eius:quibus traditi ſunt a filijs iſ
rahel in miniſterio.et ibi dr. Quõ filij Jerſon eꝛant ſb
pꝛincipe eliʒaphat.ſimiliter filij caaph erant ſbᷣ pᷣncipe
Elizaphan.⁊ pꝛinceps pꝛincipum leuitaꝝ eleaʒaꝛ filiꝰ
Aaron ſacerdotis.¶ Ex nouo vo teſtamento qtum ad
diſtinctionem poteſtatis ſacerdotalis ſicut dĩc Hugo.
te ſancto Aict.pꝛeſbiteri vicarijſi unt. lxxij. diſcipuloꝝ
qui pcedebat dominũ in omnẽ ciuitatẽ ⁊ locũ quo erat
ipſe venturus ſicut dicit Luce.vij.Epᷣi ſucceſſoꝛes apo⸗
ſtoloꝝ qui eligunt᷑ a deo.vij.Luc.x.math. SGummꝰpõ
tifex vicarius petri:cui ↄmittit᷑ plenitudo poteſtatis ĩ
clauibus.xvj.math̊. Tu es petrus ⁊c.⁊ tibi dabo cla
ues. et vłis cura gꝛegis.ioh.vltimo. Si diligis me pa⸗
ſce oues meas. Sub poteſtate vo pꝛeſbiteroꝝ eſt pote⸗
ſtas ſeu oꝛdo dy aconoꝝ:qui in archidyaconibus ba⸗
bent iudiciariam poteſtatem. quod ſumptum eſt.j.ad
Thi.iij. vbi poſt deſcriptionem epiſcopi dicit. Oyaco⸗
nes ſi bene miniſtrauerint: graduũ bonum ſibi acqrent.
Bradus vo ſecularis poteſiatis accipiunt᷑ de pᷣma epi
ſtola petri.vbi dr. Subditi eſtote omi hũane creature
⁊c̃. ſeu regi tanqᷓᷓ pꝛecellenti.ſeu iudicibus tanqꝙᷓ ab eo
miſſis.Et Roma.xiij.vbi dicit. Omnis anima poteſta
tibus ſublimioꝛibus ſubdita ſit. Ex his igitur ptz q̃li⸗

ter ey nouo et veteri teſtamẽto accipitur auctoꝛitas iu⸗
icum oꝛdinarioꝝ:ſeu ſecularium: ſeu ſpiritualium.

¶ Item auctoꝛitas iudicis arbitrarij poteſt accipi ex
Exo.xxj.vbi dicitur lex de illo qui ꝑcutit muliereʒ pꝛe⸗
gnantẽ:que facit aboꝛtiunzʒ.ſᷣ ipſa viuit.a dr ꝙ ſi ꝑtus
nondũ viuificatꝰſuit in vtero ſubiacebit dãno q̃ntũ ma
ritus petieꝛit:⁊ arbitri iudicauerint.4 Iteʒ anẽtas in
dicum delegatoꝝ accipitur ex Exo.xxiiij. vbi aſcendẽs
MWoyſes in montem ſenioꝛibus ait.habetis Aaron et

. . X
4 —–
„* „*e* L*%

77

„

—R rC 620 "Aε⁸

5
* Sl . .
Dicr . 4 l

Hur vobiſcum.ſi quid natum fuerit queſtionis refere

tis ad eos. Et ex Abdia pꝛopheta. vbi dicitur. audi⸗
tum audiuimus a domino legatum ad gentes miſit.Et
per hoc patet reſponſio ad duo pꝛimo queſita.4 Ad
illud quod queritur. vtrum poſſint eſſe plures iudices
ordinarij in eodem gꝛadu. Sicendum pᷣm beatuz Hie
ronimum ad Ruſticum monachum. In apibus pꝛin⸗

D
1
—

1

. P 9 c½

.

„

N 2

.J.5 ee⸗

ceps vna eſi.grues vnam ſequuntur. Imperatoꝛ vnns
iudex vnꝰ ꝓuincie.Roma aũut ↄdita duos fratres ſimt
regeos br̃e nõ potuit. in Rebecce vtero eſau iacob geſ
ſerũt bella Geñ.xxv.Singuli eccłiaꝝ epᷣi.ſingli aꝛchi/
epᷣi.ſinguli archidyaconi.⁊ om̃is oꝛdo eccleſiaſticꝰſu⸗
is rectoribus vtitur.Exr quibus relinquitur. ꝙ in eo⸗
dem gradu reſpectu eoꝛundẽ nõ eſt peminentia pluriũ
poteſtatũ.⸗!. Ad iilud ergo quod obic̃ de iudicibo dele⸗
gatis.dðm ꝙ nõ eſt ſimile.nã cum plures delegant᷑ ab
vno oꝛdinario:ambo gerũt vicẽ vnius: nec alter plena
rie gerit vicem ſed ambo ſimul.⸗ Ad illud vo qð obij⸗
citur.ꝙ · xxiiij.erũt ſummi ſaceꝛdotes inſtituti a dauid
verũ q;tum ad miniſteriũ cultꝰtempli:ſ̊ tñ vnꝰerat ꝗ pᷣ
erat ſuꝑ alios in auẽte iudicij.ſicut cayphas dr pon⸗
tifex anni illiꝰin ioh.xj.¶ Nd illud vᷣo qð obijcit᷑ de an
na 2 caypha.ddm.qꝙ nõ ſimul pᷣerant pᷣ vnꝰ perat ĩ pᷣn⸗
cipio pᷣdicatiõis iohis.poſtea aliꝰſucceſſit ei.⁊ ideo ſb
am bobo deteꝛmiant᷑ tpᷣs pᷣdicatõnis iohis.il Ad illud
qð querit᷑ vtrũ ptᷣas ſecularis ſubdita debeat eſſe ptati
ſpũali.dðm ſᷣm ꝙ dicit hug.de ſancto victo. Spualis
ptas terꝛenam ptatem inſtituere hʒ vt ſit: 2 iudicare ſi

bona nõ fuerit:ſicut ſeriptũ eſt.j.ad coꝛin i. Spialis⸗
illua

iudicat om̃ia: 2 ipſe a nemine iudicat᷑.4l Að illud qð
pᷣmo obijcit᷑ ex auctoꝛitate aug.ſuꝑ pᷣs.ꝙ rex nõ hʒ ho⸗
minẽ qui eiꝰfacta diiudicet ⁊c. facienda ẽ vis in h̊ ꝙ dr
nõ hʒ hoĩeʒ.ſpũalis em̃ ptas nõ iudicat Fᷣm hoĩem:vel
ſᷣm humanã legem: ̊ inqꝙᷓtum reſidet vice dei: ſicut dr
aplis mathei.x.Qui vos audit me audit.et ſicut dicit
apłs.ij.ad Coꝛĩ.v. Pꝛo xpᷣo legatõne fungimur. et ᷣm

ptatem ad vindictã ſpũalem nõ coꝛꝑalem. Fᷣm 5 . —
g. vij. ꝙ regũ eſt exercere penã coꝛꝑalem: ſacerdotũ ſpi⸗

ritualem inferꝛe vindictã. VFnð am bꝛoſiꝰim ꝑatorẽ ex⸗
coĩcauit archadiũ:⁊ ab ingꝛeſſu eccłie ꝓhibuit. Sicut
em̃ index terꝛenꝰnõ ſine cã gladiuʒ poꝛtat.ſicut dr.xiij.
ad Ro.ita nõ ſine cã claues ecclelie ſacerdotes accipi⸗

unt.ille poꝛtat gladiũ ad vindictã malefactoꝝ: laudeʒ

ðo bonoꝝ.iſti claues hñt ad excluſionẽ excoĩcandoꝝ ⁊

d P10) — = reconciliatõneʒ penitentiu. Expone igi a deo tin e rex

puniendus ſupple materiali pena.Et iteꝛũ nõ hʒ bomi

nem ꝗ eius facta diiudicet:ſupple ad coꝛꝑalem penã in·

ferendã.4¶:. Ald ſcdᷣm vo qð obijcit᷑ de verbo bugo. dom

Hꝓſpũᷣalis ptᷣas ſi iudicet terꝛenà rõne delicti:cũ.ſ.abu⸗

—

titur ptate:non p̃ᷣindiciũ facit.ĩmo ſicut ſpũs ↄſtitutus
eſt ad dirigendũ coꝛpus:ita ſpũalis poteſtas ↄſtituta
eſt ad dirigendũ terꝛena. QOð vo dicit hugo. de iudicio
nõ inferendo terꝛene ptati a ſpũali:dicit rõne terꝛenaꝝ
poſſeſſionuʒ:q̃s hʒ eccłia ſen ptᷣas ſpũalis:q̃ ſicut dicit
Hugo. nunqꝙᷓ pñt ita a regia ptᷣate elongari:ꝗn ſi ra⸗
tio poſtulaueꝛit ⁊ neceſſitas:⁊ ipſis poſſeſſionibo terꝛe
na ptᷣas debeat patrociniũ:⁊ illi ipſe poſſeſſiones debe
ant in neceſſitate obſequiũ.Sic em̃ regia pt̃as patroci
niũ qð dʒ alteri dare nõ põt:ſic ipᷣa poſſeſſio a ꝑſonis
eccleſiaſticis obtenta obſequiũ qð regie ptati ꝓ patro⸗
cinio debet᷑ iure negare nõ põt. ſicut ſcriptũ eſt math.
xxij. Reddite q̃ ſunt ceſaris ceſaꝛi.⁊ que ſunt dei deo.
Ad illud qð obijcit᷑ de canonica Petri:ꝙ rex pᷣcellit

verũ eſt in ſuo oꝛdine.ſ.ad coꝛꝑalem vindictã exercen⸗

dam:q̃ vindicta ſi delinquat:non bʒ ꝗ eum puniat niſi
deuz. ¶ Ad illud qð dic gratianꝰ. ꝙ ſacerdotalis ptᷣas
in aliqͥ erat regali inferioꝛ.dðᷣm ꝙ hoc veꝝ ſᷣm ſtatum
veteris teſtamenti:ſ̊ nõ ſᷣm ſtatum noui.Sacerdotiuʒz
em̃ ve.teſla.carnale erat:⁊ ꝑ caꝛnalẽ ꝓpagatõeʒ ſucce de
bat:quis eſſet oꝛdinatũ ad ſpũale obſequiuʒ.ſ.diuinũ
cultũ et figuram ſpũalis ſacerdotij noui teſtamẽti qui
nõ eſt ꝑ ſucceſſioneʒ carnalẽ. ꝓpterea in illa ꝑte in qua
car nale crat? terꝛenũ:ſubiectuũ erat terꝛene ptati.ſ.re⸗
gali. Sicut em̃ dicit beatus aug. Ideo dicit᷑ vetus te,
ſtamentũ ꝓpter pmiſſionem terꝛenã que ꝑtinet ad vete⸗
rem hominẽ.ideo in teſtamento veteri ſumma erat po⸗

teſtas terꝛena. In nouo aũt teſtamẽto non.vbi eſt ſpũ⸗

X

ale ſacerdotium ⁊ ꝓmiſſio ſpiritualium. In nouo eniʒ
teſtamento nõ ꝓmittunt᷑ terꝛena in mercedẽ: ſed addũ
tur ad ſuſtentatõez et neceſſitatem. Math. vj. Primũ
querite regnum dei et iuſticis eius: ⁊ bec omia adijciẽ⸗
tur vobis. 4 Ad illud qð querit᷑.vtrũ poſſit eſſe aliqua

humana poteſtas q̃ habeat diiudicare ſummũ pontifi⸗

cem.ddᷣm ꝙ ſicut oſtendebat.ſummꝰ pontifex non põt

ab alio qᷓ; a deo iudicari:ſicut dicit.ix.q.iij.Facta ſub⸗

ditoꝛuʒ a nobis iudicant᷑ noſtꝛa pᷣo a dño iudicant᷑.Ex

quo accipitur.ꝙ ſummus pontifex iudex eſt oꝛdinari⸗
us ſinguloꝝ et nullus ẽ qui eum iudicat niſi deꝰ.¶¶ Vd
illud vᷣo quod obijcit de dama.⁊ greg.ſimiliter ⁊ ad il⸗

lud quod obijcit᷑ de petro: qui ſuſtinuit repᷣhenſionem
pauli.dm ꝙ illud dicit᷑ factũ ad exemplum bumilita

tis nõ ex neceſſitate iuris.vñ ad gał.ij.ſuꝑ illð.dixi ce⸗

phe coꝛazʒ om̃ibus.dicit glo. YJpſe petrus qð a paulo fi⸗
ebat vtiliter libertate caritatis pietate humilitatis ac,

cepit.atq; ita exemplum poſteris tribuit:ꝙ non dedi⸗
gnarent᷑ maioꝛes vbi foꝛte iuſti tramitẽ reliquiſſent:a

poſterioꝛibo coꝛrigi.Laus itaq; iuſte libertatis in pau

lo a ſct̃e hũilitatis in petro emicuit:⁊ ſili mõ dom ĩ da
maſo ⁊ gꝛego.¶ Ao illud vo qð dicit aug. ð malo epᷣo
ꝙ canis impudicꝰdicendꝰeſt: intelligenduʒ eſt ſi babet

ſuꝑioꝛẽ poſiqꝙᷓ eſt ꝑſnĩiam ↄdemnatꝰ. vel illud dr ꝓpter

meritum cxite: nõ ꝓpter gradum potentie.

Mlembrumſextum
“ Verendũ eſt poſtmodum de officio iudi
cis iuxta legem q̃ dicit᷑xvj. deut. Zudi⸗
ces et mgr̃os ↄſtitues in omibus poꝛtis
tuis.vt indicẽt ꝓpłlin iuſto iudicio:nec in
alteram ptem declinẽt: nõ accipies ꝑſonam nec mune⸗
ra:iuſte qð iuſtum eſt exequeris.

Articulus primus
DdDO pꝛimã ꝑtem legis.iudices et mgros ↄſti⸗
tues querunt᷑ duo. PPꝛimo vtrũ ad iudicem
Ppvppgſſint aliaꝝ ꝑpſonaꝝ que intrant iudiciuʒ

officia ptinere: vt in eadeʒ cauſa ſit iudex? teſtis 2 de⸗

fenſor et hmõi. Scðdo vtrũ iudex aliquis poſſit de ſub⸗/
dito alterius iudicis iudicare.

Ad primum ſic dicit.S. j.

canon Monifacij .iiij. q. iiij. ¶ QAullus vnq preſumat ac⸗
cuſatoꝛ ſimul et iudex eſſe et teſtis.quoniam in omi in
dicio quatuoꝛ perſonas neceſſe eſt eſſe. YJudices elctos
accuſatoꝛes idoneos.defenſoꝛes congruos atq; teſtes
legittimos. Judices debent vti equitate.teſtes veritate
accuſatoꝛes intentione ad amplificandum cauſaʒ. de⸗
fenſoꝛes attenuatione ad diminuendum cauſaʒ. 4 Itẽ
Auguſti. in omel. de penitentia. Quis ſibi vtrunq; au
det ſumere.vt cuicũq; ipſe fit accuſatoꝛ ⁊ iudex. Cõ
tra.danieł.xiij. Daniel fuit accuſatoꝛ iniquitatis ſeni
oꝛum et iudex eoꝛũdem:ergo ſimul poteſt eſſe officium
accuſatoꝛis et iudicis.¶ Item.iiij. Geñ. fuit dominus
accuſatoꝛ Caym:cum dicit.ecce vor ſanguinis ⁊c. Iu
it etiam iudex inferens penam: cum dixit. Maledictꝰ
eris ſuper terꝛam ⁊c. ¶ Item dicit per hiere.xxix.ego
ſum iuderx et teſtis. Si ergo iudex bomo debet aſſimi⸗
lari iudici deo:idem poteſt eſſe iudex et teſtis. Solun
tio.Fᷣm canonez damaſi pa pe·iiij.q· iij. Accuſatoꝛes et
iudices non idem ſint.ſed per ſe accuſatoꝛes.ꝑ ſe iudi⸗
ces.ꝑ ſe teſtes.per ſe accuſati.vnuſquiſqʒ in ſuo oꝛdie.
Ratio autem quare ſudex non poteſt aſſumere ꝑſonaʒ
accuſatoꝛis vel defenſoꝛis eſt:quia eſt ꝑſona media:⁊ ĩ
nullam ptem debet declinare.ſimiliter nec ꝑſonam te⸗
ſtis poteſt aſſumere ne babeatur ſuſpectus de impoſi⸗
tione culpe:cum ad ipſum ꝑtineat ſnia inferende pene
4 Ad illd qð obijcit᷑ ð daniele. doᷣm ꝙ daniel illo fa⸗
eto gerebat ꝑſonam diuinã ⁊ hũanã diuinã ĩ accuſãdo

Lueſtio

vns ibi dicit᷑. ꝙ ſuſcitauit dñs ſpiritũ pueri iunioꝛis.
Humanã in iudicãdo ᷣm legeʒ dei.quia ouicit eos da
niel er oꝛe ſuo falſuʒ dixiſſe teſtimoniũ.qð aũt factuʒ ẽ
inſpiratõne diuina nõ eſt trabẽdũ ad oſequẽtia.4 Ad
alia vo que obijciũt᷑ dm. ꝙ nõ eſt ſimile de deo ⁊ hoĩe
in iudicâdo. a iudicans deus nõ põt a iuſticia decli-
nare. pᷣterea ipſe ſemꝑ iudicat ᷣm veritateʒ interioꝛcʒ
mentis:nõ m faciẽ vel intuitũ.vt dicit·j.reg.xvj..õ
iuxta intuituʒ hoĩs ego indico. Homo.n.videt ea que
parent: deus aũt intuet᷑ coꝛ.⁊ ideo diuino iudicio con
gruit vt ipſe ideʒ ſit accuſatoꝛ. iudex.2 teſtis. on ſic
aũt eſt de homĩs iudicio.ſicut dictũ eſt. ,,

BGecundo queritur. S. ij.

Vtꝝ iudex aliquis poſſit de ſubdito alterius iudicaẽ.
Ad qð obijcit᷑ dicit Grego.ſuꝑ illam legeʒ deut᷑.xxiij.
Si intraueris ſegetem amici tui franges ſpicas.falce
aũt nõ metes. JFalcem iudicij mittere nõ potes in eã ſe
getem: que alteri videt᷑ eſſe cõmiſſa. Sʒ licut ibi dicit
manu ſpicas ↄterere ⁊ manducare.hoc eſt ꝑ affectũ bo
ni oꝑis frumẽta dñica vicioꝝ paleis expoliare:⁊ ĩ ec⸗
cleſie coꝛpus amouendo ↄuertere:⁊ ꝑſuadendo q̃i ma⸗
ducando ↄterere.al Contra.ſicut dicũt iura ⁊ canones
quilibʒ ſoꝛtit᷑ foꝛũ ratõne delicti.ſi &̊ aliquis de aliena
dyoceſi delinquat in alia: ſoꝛtit᷑ foꝛum iudicij illiꝰ qui
preſidet loco in quo delinquit. Oð ↄcedendum eſt.
vnde dicit canon concilij apud ↄpendiũ.vj.q.iij. Pla⸗
cuit ꝓ cõmuni vtilitate vt nullus epiſcopoꝝ grauit fe
rat: ſi eius parochianũ ꝓ depredatõis caula alter epi
ſcopus excoĩcauerit.¶ Suꝑ boc aũt obijciũt de exem⸗
ptis:qui immediate ſubſunt apoſtolice ſedi.vtꝝ delin⸗
quentes poſſint ab epiſcopo ſuo iudicari.⁊ cũ exempti
ſint a iuriſdictõe epiſcopoꝝ:ſi epiſcopos ipſos iudicet
mittit falceʒ in alienam meſſeʒ. Sed in ↄtrariũ ẽ: quia
ſicut dicit᷑.xj.q.iij.pᷣuilegiũ meret᷑ amitti rõne delicti.
Solo. diſtinguendũ ꝙ ſi pᷣuilegiatus deliquit circa
rem nõ exemptaʒ.vt in ↄtractu emptõnis ⁊ venditõis
vel in maleficio:ſicut homicidio vel adulterio.tale de⸗
lictum poteſt epiſcopus vindicare:quia etſi ꝑſona ex⸗
empta ſit:tamen res in qua delingt nõ eſt exempta.Si
vᷣo delinquit cirea rem exemptaʒ.vt male gerendo ſuũ
officiũ.vel alienando res eccie. in his a ſolo papa põt
puniri. OQñ q̊ factum exempti preiudiciũ affert in rebo
vel factis non exemptis: iudicabit eũ epiſcopꝰ loci.qñ
non affert preiudicium non iudicatur ab epiſcopo:ſed
a ſolo papa.

Articulus ſecũdus

Oſtea querit᷑ ꝙᷓdtum ad aliã ꝑteʒ legis:que
eſt.vt iudicent populũ ⁊c. Primo.vtꝝ poſ⸗
ſint indicare ſᷣm ſuã conſciaʒ. Secũdo.vtꝝ
poſſint ſine accuſatoꝛe iudicaꝛe.Tercio.vtruʒ poſſint

ſine ↄuictione ↄdemnare. .

Ad pꝛimum ſic. S. j.

Deut᷑.xvij.de iudicibus qui preſunt loco iudicabũt iu

dicij veritateʒ. Si ꝗᷓ iudex ſciat eſſe verũ qð in iudicio
accuſat᷑ vel ꝓonitur:Fm conſcientiã debet iudicaẽ q;
uis nõ ꝓbetur. 4 Yem dicit lex alia deut. xiij. de ydo⸗
latria vindicanda in aliqua ciuitate.ꝙ diligent rei ve⸗
ritate ꝑſpecta ſi inueniat᷑ certũ eſſe: deleat᷑ in oꝛe gla⸗
dij. ̊ ſimili modo ſi iudex ſciat certiſſime aliqueʒ pec⸗
caſſe:poterit ipᷣm iuſto iudieio ſᷣm ↄſcientiaʒ iudicaẽ.
¶ Ztez ſi iudex debeat iudicare ſᷣm audita ⁊ nõ ſᷣm cõ
ſcientiaʒ veritatis.̊ iudex poteꝛit innocentẽ ↄdemna⸗
cum Fm allegata ⁊ falſa teſtimonia que deprehẽdi
non pñ̃t poſſit reus ꝓbari.qð tñ ꝓhibitum eſt in lege
exo. vbi dici *. Innocentẽ ⁊ iuſtum nõ occides.⸗ Item
xj. ſa.dicit᷑ de dño.Non ſm viſioneʒ oculoꝝ iudica⸗
bit:neq; ſᷣm auditũ auriũ ⁊c.ꝙᷓ nec iudex hõ ſiłr debet

xl.

iudicare 'm audita. Cõtra.pᷣmo deut᷑. Precepi eis
dicens.audite illos:⁊ qdð iuſtuʒ eſt iudicaie.ita parnũ
audietis vt magnũ.q̊ jm audita debet iudicare:nõ ſʒ
oſcientiã.¶ Item amb.ſuꝑ pᷣs.bĩi immaculati.Monꝰ
iudex nibil paratũ ⁊ meditatuʒ de domo refert: ſed ſic
audit iudicat:⁊ ſicut ſe habet cauſa decernit. 4¶ Item
ambꝛo.in eodẽ. Ponus iudex nihil ex arbitrio ſuo fa⸗
cit:ſᷣ iuxta leges ⁊ iura ꝓnunciat.Si g̊ ſm leges ⁊ iu⸗
ra ea que audiunt᷑ ⁊ ↄuincũt᷑ iudicant᷑:iudicis non eſt
iudicare ſᷣm conſcientiaʒ. 4 Iteʒ augꝰ.in omeł.de pe⸗
nitentia.Aſdulti coꝛigunt᷑ vt petrus: multi tolerãtur
vt iudas:multi neſciunt᷑ donec veniat dñs:qui illumĩa
bit abſcondita tenebraꝝ. Mos vᷣo a coĩone quẽqᷓ; ꝓhi⸗
bere non poſſumꝰ: niſi aut ſponte ↄfeſſum: aut in aliq̃̊
ſeculaꝛi vel eccleſiaſtico indicio noĩatuʒ aut conuictũ.

vm hoc iudex non poterit ſᷣm ↄſcientiã iudicare non

conuictum. Iteʒ.xxiiij.Leuit᷑.ſuꝑ illud qð dicitur ð
blaſphemo. Miſerũt eum ĩ carcerẽ ⁊c.dicit b. Greg.
ADoy ſes querelas populi ſꝑ ad dñm referebat. nos
inſtruens vt non ex coꝛde noſtro: ſed ex precepto dĩno

ↄdemnatõis vel iuſtiſicatõnis ſententiaʒ ꝓferamus.g
noõ debet pᷣm conſcientiaʒ iudicare. Solutio.dicẽdũ

ꝙ eſti ↄſcientia iuris:⁊ eſt ↄſcientia facti.Conſciĩa iuris
eſt que foꝛmat᷑ ex lege diuina.Conſciĩa facti eſt que foꝛ⸗
mat᷑ ex ipſa facti opinione vel ſcientia. Dicenduʒ g q;

iudex nõ tebet iudicare ſm ↄſcientiaʒ facti:ſ̊ ſᷣm ↄſci⸗
entiã iuris excluſo erroꝛe.quia ↄtingit eẽ erroꝛeʒ cuca
vtrãq; ↄſcientiã iuris ſcʒ ⁊ facti. Sudicare aũt ſᷣm cõ⸗

ſcientiaʒ iuris rectaʒ nõ erroneam:eſt indicare Fm al
legata diligẽter diſcuſſa.¶ Ad illud & qð primo obij⸗

cit.dðm ꝙ iudicare iudicij veritateʒ aliud eſt ꝙᷓ iudica
