pꝛius effectꝰgre.¶ Itẽ Ricar.de ſancto vict.in li.de ar⸗
ra ſponſi ad ſponſam. Scio aĩa mea ꝙ dilectio vita tua
eſt:⁊ ſine vᷣilectõe eſſe nõ potes.Sed dilectio ẽ caritatis
2 vita aĩe. ̊ ⁊c.¶¶ Itẽ videt᷑ ꝙ refoꝛmare ſit ꝓpꝛius ef⸗
fectus gre.pᷣs.Signatũ eſi ſuꝑ nos lu.vul.t.d. Glo.lu/
men gre tue quo refoꝛmat᷑ imago tua in nobis qua tibi
ſimiles ſumꝰ.¶ Itẽ ibidẽ diſtinguit᷑ triplex imago ĩ glo.
ſcʒ imago creatõis ⁊ recreatõis.⁊ ſimilitudinis.imago
creatõis eſt ratõ.imago recreatõis eſt gra.imago ſimili
tudinis eſt ip̃a ſapia:que eſt ipe filius dei:ad quã imagi
nem homo ↄditꝰeſt. Ymago &̊ recreatõis aĩe eſt grẽ̃a. Sʒ
imago recreatõis eſt imago refoꝛmatõnis aĩe ad deum:
ergo gr̃a eſt imago aſſimilationis ⁊ refoꝛmatõis anime
ad deum. Contra. Si gr̃a aſſimilat: opoꝛtet ꝙ aſſimilet
vel ſᷣm cognitionẽ vel 'm amoꝛẽ.Sed neutro modo aſſi
milat gra:qꝛ gr̃a habet eẽ in nõ habẽtibo cognitõem nec
amoꝛẽ ᷣm actũ ſicut ĩ ꝑuulis:quoꝝ aĩe nõ habent cogni
tionẽ in actu nec amoꝛẽ.ꝗ̊ gra nõ aſſimilat ꝑ cognitionẽ
nec ꝑ amoꝛẽ.q aſſimilare nõ ẽ effectꝰ gre.q Itẽ oñdit᷑ ꝙ
effectꝰgre ꝓpꝛiꝰſit gratificare.qꝛ oici᷑ Eph.j.In landeʒ
gloꝛie gre ſue in qua gratificauit nos in xpᷣo.Ex quo re
linquit᷑ ꝙ ꝓpꝛiꝰeffectꝰgr̃e ſit gratificare.⸗j SItẽ cũ gratifi
care ſit quidã effectꝰ oſiẽdẽs gram re ⁊ noĩe.qꝛ ſi gra eſt:
gratificare eſt.⁊ ſi gratificare eſt:gratia eſt.Et ſimiliteꝛ

oſtendit ip̃am denomĩatõeʒ:qꝛ nomẽ gratificatõis ſumi
tur a noĩe gr̃e.ergo gratificare eſt ꝓpꝛijſſimꝰ⁊ potiſſimꝰ
actus gẽe. Rñ. Fm ꝙ gra eſt ſimilitudo pꝛime verita⸗

tis ↄparat᷑ ad aĩam vt lux. Fm vᷣo ꝙ eſi ſimilitudo ſũme

bonitatis ↄparat᷑ ad aĩam vt vita.⁊ ita habet᷑ in YOoh.j.

ver bũ erat vita ⁊ lux hominũ lucẽs in tenebꝛis.⁊ ideo
gra que eſt ſimilitudo ip̃iꝰ ↄꝑat᷑ ad aĩam vt lux⁊ vt vita

Sed ſicut dictũ eſt ꝙ lux in aere tria facit.pꝛimo eĩ pur
gat ipᷣm aereʒz a diſpoſitõe ſibi ↄria. Scðo diſponit ae⸗
rem diſpoſitõe ↄſili ſibi.⁊ tũc illumĩat ipᷣm.vltimo infor
mat ipᷣm.⁊ qtũ ad h̊ ſumit᷑ iſte actꝰ ꝑficere.⁊ ſicut lux in
aere habet iſtos tres actꝰpᷣdictos.ſiłꝛ dicẽdũ ẽ de gra in⸗

ꝙᷓtuʒ ipᷣa vt lux ↄpat᷑ ad aĩaʒ. quia pᷣmo remouet ab aia
diſſimilitudinem lucis eterne.⁊ qtum ad hoc ſumit᷑ iſte
effectus purgare.ſcðo diſponit ipſam ſimili diſpoſitõe

vt poſſit eſſe ſimilis in actu.⁊ tũc dicit᷑ ĩam illumĩare.

vltimo infoꝛmat ipᷣ̃am:⁊ tũc dicit᷑ ĩam ꝑficere.Scðm

aũt ꝙ gra ẽ ſimilitudo bonitatis ſũme ↄparat᷑ ad aiam

vt vita.qꝛ ſic ↄparat᷑ ad aĩam vt amoꝛ:⁊ iſte amoꝛ impᷣſ⸗

ſus vita eſt qua aĩa viuit deo. Unde Ric. Scio aĩa mea
qꝛ dilectio vita tua eſt.⁊ ita ſᷣm hũc modũ actꝰgfr̃e eſt vi⸗
uificare. Ad iſtũ vᷣo actũ ↄſequit᷑ trãſſoꝛmatõ ſeu aſſimi⸗
latio aĩe ad deũ.quia hec eſt vis amoꝛis:ꝙ tranſſoꝛmat
amantẽ in amatuzʒz. Vñ Ric.de arra ſponſi ad ſponſam
dicit. Scio anima mea ꝙ cũ aliquid diligis:ipᷣa vi dile⸗
ctionis in eiꝰſimilitudinẽ trãſfoꝛmaris.⁊ q;tum ad hoc
ſumit᷑ iſte effectꝰ gre:qui eſi aſſimilare aĩam ad deũ⁊ cõ
foꝛmare.Ex hoc aũt ꝙ anima eſt aſſimilata deo:ex hoc ẽ
grata deo. VUnde ꝓuer. viij. dicit ſapia. Ego diligentes
me diligo.⁊ ita ex hoc ꝙ amoꝛ impꝛimit᷑ anime ſumitur
viuifica re.ex hoc ꝙ iam imp̃ᷣſſus eſt ſumit᷑ aſſimilare.ex
hoc ꝙ aſſimilata eſt aia ꝑ amoꝛẽ ſumit᷑ gratificare in ge
nerali ratõe.4 Ad obiecta dicendũ ad ſcᷣm ⁊ terciũ.
ꝙ vita ſpũalis que ẽ vita aĩe in deo:eſt ipiꝰgẽe ſe. ipᷣius
aũt fidei ⁊ caritatis ratõne gr̃e in quiba maniſeſtat᷑ vita
quaſi ꝑ ſenſuʒ.ſicut manifeſſat᷑ vita in coꝛꝑe ꝑſenſuʒ et
motũ:ſic manifeſtat᷑ ꝑ motũ fidei ſicut ꝑ ſenſuʒ. ꝑ motũ

caritatis ſicẽ ꝑ motũ.4 Ad quartũ ptz rñſio ex pᷣdictis.

Ad aliud dicẽduʒ ſm aug.ad Dardanuʒ. ¶MMirabile
quõ dæꝰ ẽ inhabitoꝛ quoꝛũda nõ cognoſcẽtiũ deũ: ⁊ non
quoꝛũdã vel aliquoꝝ ↄgnoſcẽtiũ deũ.Illi em̃ ad templũ

tei nõ ꝑtinẽt qui ↄgnoſcẽtes nõ ſicut deũ gloꝛificauerũt

ſicut ph̊i. Ad tẽplũ aũt dei ꝑtinent ꝑuuli ſanctificati ſa⸗
cramẽto xpᷣi.Dicendũ &̊ ad obiectũ.ꝙ in ꝑuulis ẽ cogni
tio ⁊ amoꝛ.ſ̊ poſſunt eſſe dupłꝛ.vel ſicut foꝛma. vel ſicut
actus hoc ⁊ in habitu vel ĩ effectu. In ꝑuulis eſt cognitõ
ſicut foꝛma ⁊ amoꝛ.Silꝛ qꝛ infoꝛmãt aiam ipᷣius.ſᷣ non
ſunt in eis ſicut actus.vñ in eis ſunt habitu ⁊ nõ actu.ſi
cut videmꝰin adulto doꝛmiẽte: ꝙ in eo ẽ ſcia ſicut foꝛma
infoꝛmãs aĩam: ⁊ nõ ſicut actꝰſeu in vſu. Vñ dic auguſ.
ad Honifaciũ. e habẽ fidẽ h̊ ẽ.aut pt fidei ſacram̃tũ
2 h eſt ip̃aʒ habẽ vt foꝛmã:aut pter fidei vſuz.

Membꝛũ teꝛciũ

Onſequẽter querit᷑ vtx iſti tres actꝰ.ſ.iu⸗
ſtificare.excitare.motꝰ meritoꝛios elicere
ſint ꝑ ſe actꝰ ipᷣius gre ·⁊ oñdit᷑ ꝙ ſic.pᷣmo
videt᷑ ꝙ excitare ſit effectꝰ gre ꝑ ſe. Perñ.
de gra ⁊li.ar.dicit.Ci.ar. conatus ad bonũ ocioſi ſunt
ſi a gra nõ iuuẽt᷑.nulli:ſi a gr̃a nõ excitẽt᷑.Ex quo relin⸗
quit᷑ ꝙ gre eſt excitare li.ar.ſeu motũ volũtatis ad bonũ
A Itẽ ĩ qdã collecta eccłie hr.Excita dñe potẽtiaʒ tuã ⁊
veni ⁊c. Sʒ hec excitatõ quã petit eccłia nõ ẽ niſi ꝑ Eaʒ
nec venit deꝰ: niſi ꝑ graʒ.̊ gre ẽ excitare.⸗ Iiẽ apoc.ij
Ego ſto ad hoſtiũ ⁊ pulſo. Hoſtiũ appellat᷑ li.ar.ſeu vo⸗
lũtas.Sʒ pulſatõ iſia nõ ẽ niſi ꝑ gaʒ excitatõ q̃dã volũ⸗
tatis ad bonũ.Si ꝗᷓ deꝰnõ pulſat ad hoſtiuʒ:nec excitat
ad bonũ niſi ꝑ gr̃aʒ:ptʒ q; ge ẽ excitare. Cõtra.Hõ

exñs ĩ infidelitate:qꝛ ĩ pcto moꝛtali excitat᷑ ad bonũ.vñ

v. ad Eph. Suꝛge ꝗ doꝛmip· exuꝛge a moꝛtuis:⁊ illlumi⸗

ſpiut
fiton
bond
Per
we
iung
tum
ege
puim
dat
crci
Ge
no⸗
Mer
tit
ſen

in

de
t
dur
gen
ſor
tin
in⸗
i
ſe
ſie
gre,

ig
rell.
ins
ita
r

iſa⸗
ſcve
nio

neſi

lin⸗

e
NA
900
poli⸗
tit

omnt,

meſtio

nabit tibi xpᷣc. Vñ ptz ꝙ deẽmouet ercitat coꝛda ⁊ vo/
luntates eoꝝ vt ↄſiderẽt ⁊ cognoſcãt ſtatũ ſuũ: ⁊ ꝓyter H
ↄuertant᷑ ad bonũ:⁊ timeãt de ſlatu ſuo. Sed dũ homo
eſt in pcto moꝛtali vel in infidelitate nõ habet gram. er⸗
go pꝛioꝛ eſt excitatio ad bonuʒz in anma qᷓ gratia. Sed
nullus effectꝰpᷣcedit cauſaʒ ſuã: excitare ad bonum nõ
eſt effect; grẽe. ¶ Item oſtendit᷑ ꝙ iuſtificare ſit actus gre
ad Ro.iij. Jultificati gratis ꝑ graz ip̃iꝰ. gra iuſliſicat
nos. 41 Item ſuꝑ illud ad Ro. Omnes peccauerunt ?c-
HGlo. Hec eſt gꝛa ſine qua nec infantes nec granges ſal⸗
ni fieri poſſunt. Et poſi ſuꝑ ulud iuſtificati gratis. glo.
IYpla eſt qua iuſtiricat impiꝰ.ẽ ꝑſſe eſt iuſtificare effect
gre. 4 Itẽ ſicut ſe habet caritas ad amante ſacere: 2 fi⸗
des ad credẽtẽ facere. Ita ſe debʒ habẽ gra ad gratifica⸗
re:a iuſticia ad iuſtificare.Si &̊ ſoliꝰcaritatis eſt aman
tem facere:⁊ ſoliꝰfidei credentẽ facere.q ſoliꝰgr̃e eſt gra
tificare: a ſolisiuſticie iuſtificare. Mon igit᷑ eſt gre in ſti⸗
ficare. 4 Item oſtendit᷑ ꝙ opus gre ſit actus meritoꝛios
ꝓducere.j.Coꝛin.xv.Gratia dei ſum id quod ſum.⁊ g/
tia dei in me vacua non fuit. Ault ergo dicere ꝙ gratia
wei in ipo fructificauit. Sed fructificatio iſta attedit q;⸗
ꝛum ad meritũ:q̊ gra ꝓducit opus meritoꝛiũ. 4 Iteʒ ad
Ppit.ij. YJ;ße oꝑat᷑ in nobis velle ꝛ ꝑficere bonũ. Sʒ ipᷣe
eꝰnõ operat᷑ niſi ꝑ gram in nobis:ergo grᷣa elicit a vo⸗
luntate opus bonum: ita meritoꝛiũ.q] Itẽ aug· ad va⸗
lentinũ. Cogitare vel ageꝛe m deũ nulla ratõe ſine gra
txei poſſumꝰ. ꝓpter qð dñs cũ de fructu iuſticie loqueꝛet᷑
git diſcipulis. Sine me nihil poteſtis faceꝛe Joh.xv. Sꝛ

ergo gra eſt pᷣncipiũ in nobis cogitandi hm deũ ⁊ agen⸗

di. ergo ip̃a eſt que opus meritoꝛiuʒ ꝓducit. 4 Contra.
Airtus eſt ad recte agere. Si omne merituz attendit
Fiuz ad recte agere virtutis inqᷓtuʒ virtus ẽ omne meri
toꝛriũ elicere. Non ꝑ ſe eſt gẽe. PBñ. intelligenaũ ẽ
gfa ↄparat᷑ ad aiam vt vita: ⁊ vt motoꝛ:⁊ vt lux:qꝛ gra⸗
tia eſt ſimilitudo ſũme veritatis.⁊ ſic ↄparat vt lur. Eſit
etiam ſim ilitudo ſumme bonitatis.2 ſic ↄparat᷑ xt vita.
Eſi etiam ſimilitudo poteſiatis ⁊ virtutis.⁊ ſic oↄparat᷑
vt motoꝛ arbitrij ad aiazʒ. Potẽtia aũt attribuit᷑ pr̃i. ve/
ritas filio. bonitas ſpũiſancto.⁊ ideo gra eſt ſimilitudo
totitrinitatis: ⁊ aſſimilat nos toti trinitati. Scᷣm aũt
ꝙ ↄparat᷑ vt lux eo ꝙ eſt ſiłitudo pᷣme veritatis: ſumunt᷑
tres effectꝰ gre. Scom ꝙ ↄꝑat᷑ vt vita eo ꝙ ẽ ſimilitudo
ſũme bonitatis:ſumũt᷑ tres alij effectꝰ. Scom vo ꝙ ↄꝑa
tur vt motoꝛ.ſ.eo ꝙ ẽ ſiłlitudo ſũme ptᷣaus ſeu virtutis:
ſunt eiꝰeffectus tres.ſ.iuſtificare.excitare.motꝰmerito⸗
rios elicere.⁊ hoc ꝑ ↄꝑationeʒ ad libeꝝ ar.qꝛ ſicut dicit
HBerñ.de li.ar. Libeꝝ ar.gerit ſimilitudinẽ diuine po⸗
teſtatis:eo ꝙ non põt cogi.vnde circa ipᷣm fiunt iſti tres
effectus gre. ſed hoc diuerſimode.quia liberũ ar.eſt fa⸗
cultas volũtatis ⁊ ratõnis.Excitare vo eſt effectus gra
tie circa liberũ ar. quo ad ratõeʒ. iuſti ficare quo ad vo⸗
luntatẽ.motꝰmeritoꝛios elicere quo ad facultatẽ. EUnde
gra mouet volũtatẽ ꝑ iuſlificatõneʒ.qꝛ ſicut dicit anſel.
Juſticia eſt rectitudo voluntatis.⁊ ideo iuſtificatio eſt
ipᷣius voluntatis.excitatio eſt iius ratõnis.motus me
ritoꝛios elicere ẽ iius facultatis ſeu ptatis.vñ tria bec
bonũ cogitare.velle.ꝑficere.facit ga in nob is.ſicut dic
HBerñ.de gra ⁊ li.ar. Gra iĩmittẽdo bonã cogitationein
nos pᷣuenit. ĩmutando malã volũtatẽ nos ſibi ꝑ aſſectuʒ
iungit.miniſtrando ↄſenſui facultatẽ foꝛis ꝑ opus aper
tum internꝰoopifex ĩnoteſcit.⁊ boc planũ ẽ in iuſtiſicatio
ne adultoꝝ. qualiter aũt ſit in ꝑuulis iã patebit· No
pꝛimũ ꝗᷓ dicẽduʒ. ꝙ gra duplex ?.ſ.gatũfaciẽs:⁊ gratiſ⸗
data.a hoc nõ eſt gratũ faciens:ſed tñ diſponẽs.limilit
excitatio duplex eſi.vel a gra gratũfaciente.vel a gratia
gratiſd ata ſeu diſponẽte. Dicedũ in exñtibo in pcto
moꝛtali nõ ẽ excitatio a gra gratũſaciẽte. ſed a gea diſpo
nente vel gratiſdata: quia habent fidem infoꝛmẽ que ex⸗
citat eos ad cogitandn de diuino iudicio ⁊ de dinina mi
ſeꝛicoꝛdia ad hoc vt timeant ⁊ doleant de peccatis.Simi

—

lxr.

liter in infidelibo eſt ip̃a recta ratio:quã appello gratiaʒ
gratiſdatã ſeu diſponentẽ.qꝛ licet inſit naturalit᷑:iñ gra
tiſdat᷑ a deo: ⁊ etiam ꝓ moueat ad bonũ gratiſdatum a
do.hec aũt facit eos cogitare ⁊ cognoſcere.ꝙ deꝰ crea⸗
toꝛ eſt:⁊ ꝙ bonꝰ eſt:⁊ ꝙ ab ipo habent quicquid hbabent
⁊ ꝙ ipᷣe colẽdus ?ẽ.⁊ ſic etiã excitat eos ad cognoſcẽdũ ꝙꝙ
nihil poſſunt babere niſi ab eo. ſic excitãt eos ad amo⸗
rem ⁊ timoꝛẽ ipiꝰ.Alia aũt excitatioẽ que ẽ a gr̃a gratũ
faciente.¶ Ad aliud qð obijcit᷑ ꝙ iuſtificaꝛe debʒ eẽ act⸗
iuſticie: nõ ge. dicẽdũ ꝙ iuſticia dicit᷑ ꝑticularit ⁊ ꝓpꝛie
⁊ generalit.Juſlicia ſpaliter dicta dicit᷑ ſpãlis rectitudo
aĩe:pꝑ quã rectificat᷑ aia vt reddat pximo qð ſuũ eſt.lñ
hec eſt rectitudo aĩe ꝑ ↄparatõeʒ ad ꝓximũ.hec eſt iuſti⸗
cia que ẽ vna de virtutibo cardinalibo.Juſticia vᷣo gene⸗
raliter dicta eſi generalis rectitudo anime p ↄparatõeʒ
ad deũ ⁊ ꝓximũ ⁊ ad ſeipᷣm. ⁊ hec rectitude eſt ↄſoꝛmatõ
voluntatis noſtre ad voluntatẽ diuinã.⁊ ab hac dicit᷑ ge
neraliter iuſtꝰ.que iuſticia eſt in ↄfoꝛmatione volũtatis
ad deum. NHec tñ iuſticia aliter eſt in paꝛuulis:aliter is
adultis: qꝛ ſicut iniuſticia que eſt in paruulo nõ meſt ei
ex actu ſui arbitrij:ĩmoẽ iniuſticia que ei fit ex alia oꝑa⸗
tione. In adulto vo eſt iniuſticia quã ſibi facit: ⁊ ad quã
cooperat᷑.Siłr iuſticia dat᷑ paruulo ꝑ ſacramentũ ecclę⸗
ſie ſeu ꝑ paſſionẽ xpi:ipᷣo nibil cooperante ⁊ nõ ↄſentiẽ⸗
te. Juſticia aũt eſt in adulto ex eiꝰↄſenſu ⁊ cooꝑatione.
Vnde de adulto loqui Herñ.cũ dicit.ĩmutãdo malam
voluntatẽ ſibi ꝑ ↄſenſuʒ iungit.Vñ hmõi iuſticia ĩ ꝑuu⸗
lo eſt ſm habitũ. In adulto vᷣo ſᷣm actũ.quia ad ill co⸗
oꝑat.⁊ ſic cum iſta iuſticia ſit idem re qð gẽa:ptʒ ꝙ gre
eñ iuſtificare.¶. Ad illud qð obijcit᷑ de opere meritoꝛio
viſum ẽ quibuſdã ꝙ opus meritoꝛiũ duplici ter ꝓducit᷑ a
volũtate.ſ.Fin ratoeʒ ꝑticularẽ:vel m ratõeʒ generalẽ.
Si vᷣm ratõeʒ ꝑticularẽ ſic ꝓducit᷑ meritoꝛiũ a qualibʒ
virtute ꝑticulari vñ ſic ꝓducit᷑ m diſtinctionẽ virturũ
quelibet em virtꝰ ſᷣm vnã ratõeʒ ꝑticularẽ ꝓdqucit:ſicut
foꝛtitudo ꝓducit ipᷣm in aggrediendo terribilia:⁊ ſic de
alijs. Scðm ratõem generalẽ ꝓducit᷑ opus meritoꝛium
tripliciter.quia hec ratõ generalis ẽ tripłꝛ ſᷣm triplicem
ratõeʒ cauſalitatis.ſ.finalisexẽplarisefficiẽtis.Fᷣm ra
tionem finis qꝛ eſt ſũma bonitas:Ga in caritate ꝓducit
omne meritũ.vnde oↄſiderãdo finẽ.ſ.ſummã bonitatẽ ſic
omne meritũ eſt ex caritate: ſeu ex gra in caritate.⁊ Fm
boc dicit᷑ caritas mater vᷣtutũ. Scm ratõeʒ exẽplario
ſic gꝛa in fide ꝓducit omne meritũ in omni virtu te:quia
fides eſt exemplar ſeu ars que mo nſtrat cognitionem fi
nis ad quẽ tendendũ.a ideo dicit᷑ñ fſundamẽtum oĩm vir⸗
tutum. Scðᷣm ratõeʒ efficiẽtis ſic Ga in ratõe gẽe ꝓdu⸗
cit om̃e opꝰmeritoꝛiũ.qꝛ ↄꝑat᷑ ad aiaʒ vt motoꝛ.⁊ ſic pʒ
ꝙ aliter ꝓducit gẽa opus meritoꝛiũ:⁊ vᷣtutes m diſſlin
ctiones virtutũ:ſeu ſᷣm ratões ꝑticulares.

Membꝛũ quartuz
Onſequẽt q̃rit᷑ an li.ar.moueat᷑ a gꝛa ſpõ
tanee an coacte.Ad qð ſic. Johᷣ.vj.i emo
veĩt ad me niſi pꝛ traxerit eũ.Sʒ tr actꝰeſt
ſpẽs motꝰviolẽti. ſi nullꝰveĩt ad deũ niſi
tractꝰ:nullꝰ veit ad eü niſi violẽt᷑. Sʒ li.ar.mouet᷑ ad de
um ꝑ cꝛaʒ:gẽa ꝗᷓ mouet ipᷣm violẽt.¶l Itẽ Lu.xiiij. de ill
ꝗ debet veire ad nuptias dẽ. Cõpelle eos ĩtrare vt ĩplea
iur domꝰmea. Si ẽᷣ li. ar. ↄpellit᷑ itrare domũ dñi:⁊ n pt
intrare niſi ꝑ gẽaʒ: gꝛa ↄpellit ip̃m ⁊ monet ad głiam
ↄpellẽdo.Sʒ ↄpulſio ẽ motꝰviolẽtꝰ.g ⁊c.¶ Itẽ petit᷑ ab
ecclia in quadã collecta.Qoſtras rebelles ↄpelle ꝓpiciꝰ
volũtates. ̊ petit᷑ a deoo. Sʒ ipᷣe nõ oꝑat᷑ in nobis niſi ꝑ
giam aliqð bonũ:q̊ ga ↄpellit noſtras volũtates ad bo
num. 2 ita violẽter monet᷑ volũtas ſeu li.ar. ab ipᷣa ga.
Ad oppoſituʒ. Ecci.xv. Reliquit eũ in manu ↄſilij ſui
ante bominẽ vita 21 moꝛs bonũ 7 malum ⁊c̃. Hõ igit᷑ eſt

in poteſtate ſui arbitrij. quia manus ↄſilij appellatur po

teſtas arbitrij. in poteſtate eius eſt ſequi et non ſequi

m ouẽtẽ graʒ. gra nõ mouet ipᷣm violenter ſeu coacte.
¶ Itẽ li. ar.ẽ libeꝝ a nccitate.Sʒ ſi ↄpulſus eẽt ⁊ violẽt
moueret᷑ ab aliquo:nõ eẽt libeꝝ a neceſſitate: ĩmo coge⸗
ret᷑.eꝛgo nõ põt moueri violẽter vel ↄpelli a gẽa.¶ JItem
Herñ.de gra ⁊ li.ar. Jpe ↄditoꝛ hac dignitate li.ar.in⸗
ſigniuit:ſeu aĩam ratõnalẽ vt quẽadmodũ ſui iuris erat
ſueq; volũtatis:nõ neceſſitatis erat ꝙ bonꝰerat:illa ſiłr
quodãmodo ſui iuris exiſtẽt:quatenꝰnõ niſi ſua volũta
te mala fieret ⁊ iuſte danaret᷑.ant bona ſieret⁊ iuſte ſal
uaret᷑. Ex quo relinquit᷑ ꝙ libeꝝ arb.ſeu aĩa ratõnalis
nõ poteſt aliquo mõ ↄtra ſuã voluntatẽ ↄpelli:nec moue
ri ad bonũ. Sol.dicendũ ſicut dicit Herñ.diſtinguẽ
do geĩaʒ ↄpulſionem. Eſt em̃ ↄpulſio actiua ⁊ paſſiua.a
Fm vtrãq; nos dicimur facere aliquid ↄtra rolũtatem.
Compullſio paſſiua recie vocari põt vbi nihil cooꝑatur
patiẽs:que eſt abſq; ↄſenſu volũtario patiẽtis.vt ſi nos
ↄpelleremur ad malũ nobis inuitis:hec eẽt ↄpulſio paſ⸗
ſiua. ſicut fuit in beata Lucia que vixit.Si inuitã fece⸗
ns me violari: caſtitas mihi duplicabit᷑ ad coꝛonã.Cõ⸗
pulſio actiua ẽ in qua ↄcurrit ↄſenſus patientis.ſ.cũ in⸗
Ductꝰ eſt ꝑ timoꝛẽ vel doloꝛẽ ad hoc vt faciat malũ. ſicut
eſi in illo qui timoꝛe moꝛtis negat xpᷣm. talis em̃ dolens
negat xpᷣm: ⁊ tñ volens:qꝛ meliꝰvult negare xpᷣi qᷓ pati
moꝛteʒ.ᷣ ſua tñ volũtate abſoluta nõ negaret:⁊ ꝓpter hͥ
dicit᷑ pulſus:qꝛ negat ne moꝛiat᷑.⁊ hoc dicit dama.ꝙ ẽ
volũtaꝛiũ abſolutũ ſicut ẽ in illo qui ſimpłꝛ vult aligd:ꝛ
eſt volũtariũ ↄditõnale ſicut ẽ in illo ꝗ ſub ↄditione vult
aligd.Gra eꝛgo nũꝙᷓ ↄpellit libeꝝ ar.ad bonũ ↄpulſiõe
palſiua:q;uis aliqñ ↄpulſione actiua ipᷣm ↄpellat:qꝛ ali⸗
qñ mouet ipᷣm ꝑ doloꝛes ⁊ timoꝛes vt ↄuertat᷑ ad bonũ.
Vnde Merñ. Hoc quippe intẽdit cũ terret aut ꝑcutit vt
faciat volũtarios:nõ vt ſaluet inuitos. Scðm q̊ hanc di⸗
ſtinctõeʒ ſoluit᷑ hec queſtio ⁊ ptz rñſio ad obiecta. Diſtĩ
etio aũt ↄmunisẽ ⁊ bona ꝑ qua bꝛeuiter ſoluit᷑ bec que⸗
ſtio.ꝙ eſt coactio ſuſficiens ⁊ inducẽs.Liberũ ar.nõ po
teſi cogi pꝛima coactione ab ip̃a gr̃a.nec ab aliquo alio.
ſed ſolũ coactione inducẽti qꝛ multa inducunt ipᷣm ad h̊ᷣ
ꝙ velit.qð pꝛius nolebat.

Illembꝛũ quintũ

J Verit᷑ ↄſequẽt᷑ de ↄꝑatõe effectꝰgre ad ſta⸗
tũ nrm in pᷣſenti vita.⁊ q̃rit᷑ an gr̃a faciat
nos ĩ vita pᷣſenti ſine pcto eſſe. Ad qð ſic.
aug.Libeꝝ aꝛ.ẽ volũtas q̃ bonũ eligit᷑ gẽa

aſſiſtẽte.malũ gra deſiſtẽte.Si ꝗ̊ gr̃a aſſiſtẽte arbitriuin

eligit bonũ. ſꝑ aſſiſtẽte gra bonũ eligimꝰ. Sʒ ſp eligẽ⸗
do bonum nuꝙᷓ peccamꝰ:ꝗ gra aſſiſtẽte ĩ nobis nũqᷓ; pec
camꝰ. Iẽtẽ introducit᷑ ab heretico in li.de ꝑfectõe iuſti⸗
cie boĩs ratõ.⁊ ſumit᷑ ex apoc̃.xiiij.vbi loꝗt᷑ de vᷣginibo q̃
ſequũt᷑ agnũ quocũq; ierit. In oꝛe ipoꝝ nõ ẽ inuẽtũ men
daciũ.ſine macła ſũt añ thronũ ði.ᷓ nũqᷓ; peccauer̃t oꝛe
ſi ſꝑ ſine macula ſũt:ſunt ſine pcto.ᷓ hõ põt eẽ ſine pec
cato ĩ vita iſta.Cũ ꝗᷓ ga ꝓhibeat pctm facẽ:ↄſlat ꝙ hõ ĩ
vita iſta ſit ſine pcto.q Itẽ pᷣs.Qui ingredit᷑ ſine macła
⁊c̃.habitabit ĩ tabnaclło tuo.ꝗᷓ aligs pt᷑ ingredi ſine ma⸗
cula.ergo gr̃a põt facẽ ꝙ hõ ĩ vita iſta ſit ſine pcto.¶ IJtẽ
ij.ad Coꝛĩ.vlt᷑. Decetero frẽs gaudete ꝑfecti eſtote.⁊ ita
aplus inuitat eos vt ſint ꝑfecti.eꝛgo ĩ illa vita põt hõ eẽ
ꝓfectꝰ.Sʒ nõ põt eẽ ꝑfectꝰ niſi ſit ſine pcto.gᷓ hõ in vita
iſta põt eẽ ſine pcto.¶ Item Deut.xviij. Perfectꝰeris ⁊
abſq; macula coꝛã dño deo tuo.a loquit᷑ in pᷣſenti vita.
Itẽ heretici in li.de ꝑfectõe iuſticie hoĩs.Aut deꝰ vult
nos eẽ ſine pcio:ant cũ pcto.nõ vult ꝙ ſimꝰ cũ pcto.qꝛ H̊
incõueniẽs ẽ: ̊ vult ꝙ ſimꝰ ſine pcto ĩ vita iſla.qᷓ poſſu⸗
mus eẽ ſine pcto ĩ vita iſta.aut deꝰvellet aligd qð nõ poſ
ſet eẽ.qð eſt incõueniẽs magnũ.qꝛ dĩc.Quis em̃ tam de
mens vt dubitet fieri poſſe qd deũ velle nõ dubitat. Iteʒ
j. Joh.iij. Qui habet hanc ſpem in eo ſanctificat ſe.ſ. in
co ſicut ipᷣe.ſ.deus ſanctꝰeſt. Vult ergo ꝙ homo in vi⸗
ta iſta poſſit ſe ſanctificare ſieut deus. Sʒ de? im unis ẽ

„ -

ab om̃i pcto: ergo hõ in vita iſia põt eẽ imunis ꝑ gratiã
ab om̃i pcto. Ad oppolitũ. aug. de ꝑfectõe iuſticie ho⸗
minis.⁊ ſumit᷑ ex.j. Johᷣ.j.Si dixerimꝰꝙ pcẽm nõ habe

mus noſipos ſeducimꝰ⁊ veritas in nobis non eſt. dicit

aug. Mon dicit Joh. Si pctm nõ habuerimꝰ.ſ̃ ſi pcẽm

nõ habemꝰ.ergo qi diceret ſe nõ habere pctm ipſe dice

ret falſuʒ. Talſuz ergo eſt hominẽ in vita iſta eẽ ſine pec⸗
cato.licet ſit in gr̃a. ergo gra nõ poteſt facere hbominẽ in
vita iſta eſſe ſine pcto.¶ Item ꝓuer.xx. Quis põt dicere

mũduʒz eſt coꝛ meũ:purus ſum a pcto.Et ambꝛo.in qua

dam omeł.iIemo mundus a ſoꝛde:nec infans vniꝰ diei
ſuꝑ terrã.ergo nec ꝑuulus nec adultus eſi mũdus a pec

ceto in vita iſta. Sol. dicendum ꝙ aug. aſſignat tres
opiniones circa queſtionẽ iſtã: quaꝝ vna habet ꝓ erro⸗

nea ⁊ heretica. ſecundã habet quaſi ꝓbabileʒ. dicit ꝙ
poteſt ſuſtineri:tñ oꝓponit ↄtra eã.terciã habet ꝓ vera:⁊
hec eſi ſua opinio ꝓpꝛie. Pꝛima ergo opinio quã narrat
talis eſt: ꝙ nos ſumꝰ in vita iſta indiſtincte ſine pcto.vñ
dicit. Quiſꝗs dicit poſt acceptũ remiſſionẽ pctoꝝ quẽqᷓ̃
hoiĩeʒ iuſie vixiſſe: vel viuere:vt nullũ habeat pctm: con⸗
tradicit aplo Yoh.qui dixit. Si dixerimꝰꝙ pcm nõ ha
bemus ⁊c̃.⁊ ſic dicit ꝙ vna opinio eſt ꝙ gfa poteſt face⸗
re hominẽ eſſe ſine pcto indiſtincte:que tñ falſa ẽ. Scðᷣa
opinio eſt que ſuſtineri põt: vt dicit ꝙ habere pctm ẽ vel
dicit᷑ duplicit᷑.Nam pctm dicit᷑ actꝰinoꝛdinatꝰ.dicit᷑ eti
am ipᷣm pctm fomes ſeu ipᷣa ꝓnitas que eſt ad peccãdũ.
poteſt ergo intelligi auctoꝛitas ZJoh. Si dixerim?ꝙ pec
catũ ⁊c̃.aut d actu peccati:aut de fomite peccati.qꝛ fo⸗
mitem appellat aplus pctẽm ad Ro. vij. Qon em̃ qð volo
ago.ſ̊ qð odi malũ hoc facio ⁊c̃. Si ergo qð nolo id fa⸗

cio:nõ ego operoꝛ illud:ſ̊ qð habitat in me pctm.a ap⸗

pellat illud pctm fomitẽ ſeu ꝓnitatẽ ad peccandũ.Si er
go apꝓpellemꝰpctẽm actũ inoꝛdinatũ:ſic hõ põt eẽ ſine pec

cato in vita iſta.hoc eſt ſine actu inoꝛdinato.nõ tñ pt᷑ eẽ

in vita iſia ſine pcto.i.ſine fomite peccati.⁊ ita gẽa per
modũ pꝛimũ põt hoĩeʒ facere eẽ ſine peccato.i.ſine fomi
te peccati.in vita p̃ᷣſenti.Fᷣm aliũ modũ nõ.excepto pꝛiui
legio gloꝛioſe vpᷣginis:que vtroq; mõ fuit ſine pcto.Cum
em̃ loquimur de peccato nõ loquimur de ipᷣa:nec de alija
pꝛiuilegiatis: vt foꝛſitan de Johᷣe baptiſta.⁊ dicit aug.

ꝙw—hoc ſatis ꝑſpicaciter dictũ eſt. Iße tñ oponit ↄtra.⁊

in hoc affirmat ⁊ ponit ſus opinionẽ ꝓpꝛia:ꝙ vult dice⸗
re:ꝙ nõ poteſt hõ aliquo modo eſſe ſine peccato veniali.
hoc ꝓbat. Si quis aliter ſentiat videat quid agat᷑ de
oꝛatione domimca vbi dicimus. Dimitte nobis debita
noſtra qð niſi falloꝛ non eſſet opus dicere:ſi nũqᷓ; pecca⸗
remus venialiter:vel in lapſu lingne:vel in obdelectãda
cogitatione peccati aliquado fomitis deſiderijs ↄſentire
mus:ſed tm̃ diceremus.⁊ ne nos inducas in temptatio⸗/
nem.⁊ ita nullus poteſt eſſe ſine actu peccati vt ſoluʒ ha
beat fomitem ⁊ nõ actum peccãdi venialiter adminus.
Ad idem ponit augu.auctoꝛitateʒ dicens.Qec Jacobo
apoſtolus diceret SJaco.iij. In multis offendimꝰomnes
nullum excludendo. Qullus ergo excipit᷑ omnino a pec⸗
cato.ergo omnes offendunt.⁊ ita nullus poteſt eſſe ĩ vi:
ta iſta ſine peccato ſalteʒ veniali.Eſt igit᷑ opinio eiꝰ quã
affirmat verã.ꝙ nullus in hac vita poſſit eſſe ſine venia
li.dicit tñ ꝙ alia opinio a magnatibo poſita eſt. ¶ Ad p
mum ergo dicendũ. ꝙ ſemꝑ poteſt homo eligere bonum
gra aſſiſtente.nõ tñ poteſt facere bonũ ipᷣa aſſiſtẽte. ñ
ſemꝑ eſt poſſe:non tamẽ ſemꝑ facere.⁊ hoc ꝓpter fomitẽ
peccati qui in ipᷣo eſt inclinans ip̃ᷣm ad malum.⸗ auer⸗
tens a bono.quia ponit in eo difficultatem faciendi bo⸗

num. ꝓpter quod erclamat aplus ad Ro.vij. Qð nolo

malum hoc ago ⁊c̃.⁊ iteꝝ.Video legem in mẽbꝛis meis
repugnare ⁊c. Poteſt ̊ hõ ꝑ gram aſſiſſẽtem eligere bo
num ⁊ vitare qdðᷣlibʒ malũ in ſingulari.ſᷣ nõ qdᷣlibʒ ma⸗
lum in vli.qꝛ poteſt ꝑ ip̃am vitare hoc verbum ocioſum
⁊ hunc motum ↄcupiſcẽtie carnalis.⁊ ſic de qͥlibʒ ſingu⸗

lariter ꝑ ſe. Sʒ nõ põt vitare omne peccatum vel omnẽ

ê

.

ſo⸗

.
t

4

ia

n
Gi
ii
en

lo
ſes
ebo
na⸗
ſuin
⸗
nni

ↄcupiſcẽtiã in vłi.Et exemplũ eſt.ſi nauis aliqua eſſʒ ꝑ⸗
foꝛata centũ foꝛaminibo:ille qui eſſet in naui poſſet face
re ꝙ aqua nõ intraret ꝑ qðᷣlibet illoꝝ ſingulariter:quia
poſſet quis facere ꝙ ꝑ hoc aqua nõ intret:nec ꝙ ꝑ illud
ſic de quolibʒ ſingularit:nõ tñ poſſet vlr facẽ in qͥlibet
foꝛamine: ꝑ nullu intraret aqua. Eodẽ mõ eſt te illoꝗ
babet gꝛaz ad hoc vt vitet qdᷣlibet maluʒ.¶¶ Ad aliud de
auctoꝛitate apoc.rñdet aug.dicẽs. Pꝛopterea tales ſũt
dicti * in oꝛe eoꝝ nõ eſt inuentũ mẽdaciũ:quia non dixe
runt ſe nõ habere pctm. quia ſi aliter dicerent mẽtirent᷑
ſicut dicit Joh.Si dixerimꝰꝙ pcẽ̃m nõ habemꝰꝛc̃.veri
tas in nobis nõ eſt.⁊ ſic illa auctoꝛitas ꝓcedit ↄtra heꝛe
ticos.i Ad aliud de p̃ᷣs.Qui ingredit᷑ ſine macula ⁊c̃.
rñdet aug.faciẽdo vim in eo ꝙ dicit᷑ ſine macula.qꝛ cum
dicit᷑ ingredi ſine macula: hoc nõ eſt dicẽ ꝙ non babeat
maculã aliquã: ſ̊ ꝙ irrep̃hẽſibiliter gradit᷑.vñ dicit.in⸗
gredi ſine macula nõ abſurde dicit᷑ qui ad ipᷣaʒ ꝑfectio⸗
nem irrep̃hẽſibiliter currit carẽs crimibo dãnabilibv.at
q; ĩa peccata nõ negligẽs mũdare delectatõnis. Ingꝛe⸗
di ; ſine macula ſolũ puat maculã moꝛtalẽ: ᷣ̊ nõ venia⸗
lem:dũ tñ irrep̃hẽſibiliter currat ad ꝑfectõeʒ homo mũ⸗
dando culpã venialẽ.¶¶ No aliud de auctoꝛitate ſumpta
er Deut.rñdet aug.in li.de gra ⁊ eſſe.dicẽs. eſt per⸗
fectio viatoꝛis:⁊ elſt ꝑfectio iam ꝑuenientis.ꝑfectionem
viatoꝛis poteſt homo habere in vita iſta: quia hec eſi ꝑ⸗
fectio ꝓficiẽtiũ.Vnde dicit. Pꝛoficiẽtiũ ẽ vita quis bũ
ꝓficientes dicant᷑ ꝑfecti viatoꝛes. hec aũt ꝑfectio nõ ex⸗
cludit omnẽ culpã:ſed ſolũ moꝛtalẽ:⁊2 ꝙ irrepᷣhenſibilit᷑
mundẽt᷑ ventales. Paer rcrio aũt iam ꝑuenientis eſt illa
que eſt in gloꝛia. Hanc non poteſt homo habere in vita
iſta:b̊ illam habebit in gloꝛia: qñ erit abſq; om̃i pct᷑o ꝛ
ꝓnitate ad peccãdũ. hec em̃ ꝑfectio omne pcetm excludit
vnde dicit. Illa aũt eſt ſũma ꝑfectio:cui nihil addit᷑: cũ
id quo tendit᷑ ceperit poſſideri.vnde hec ꝑfectõ eſt abſq;
omni macula: cũ ei nihil poſſit addi.ſed prima non ex⸗
cludit maculã venialẽ:nec etiaʒ ꝓnitatem ſeu fomitem.
Ao aliud dicẽduʒ ſᷣm aug.ꝙ de vult nos eſſe ſine pctᷣo
aliter em̃ non miſiſſet filiũ ſuũ qui ſanaret homĩes a pec
cato.Dicit q̊ ꝙ homo põt eſſe ſine peccato moꝛtali in vi⸗
ta iſta ꝑ gqram. poteſt em̃ eſſe abſq; omni peccato qtum
ad futuꝝ ſatũ qui ẽ in gloꝛia.ꝑ ſuũ tñ arbitriũ nec ꝑg⸗
tiam nõ põt eſſe ſine pcto veniali qᷓtuʒ ad pᷣſentẽ ſtatum
ſed ſine moꝛtali. VUnde dicit ꝙ in pᷣſenti bene ſequitur ꝙ
eo vult hoies eſſe ſine peccato.gᷓ homiĩes poſſunt eſſe ſi⸗
ne peccato.ſ.moꝛtali.q An aliud de auctoꝛitate Johã.
MNQui habet hãc ſpem in eo ſanctificat ſe ⁊c.dicẽdũ ꝙ dif⸗
fert ſanctificare ⁊ ſanctũ eſſe.qꝛ ſanctificare dic ſanetuzʒ
fieri.ſanctũ eẽ dicit ſanctitatẽ ĩ facto eſſe. Sicut ꝗ̊ẽ res
in fieri ⁊ in facto eſſe.⁊ nõ ſequit᷑.domꝰfit:gᷓ domꝰ eſt. ſed
ſequit᷑ eſt in facto eſſe.̊ eſt. Silꝛ dicendum ꝙ nõ ſequit᷑.
ſanctiſicat ſe.& eſt ſanctꝰ. Añ ĩ hac vita habes graʒ ſan⸗
ctificat ſe habẽdo ſpem.i.ſemꝑ eſt in fieri ſanct quouſq;
ueniat ad illũ ſtatũ de qͥ habet᷑.j. Yoh.iij. Cũ apparue⸗
rit ſiles ei erimꝰ. ⁊ h̊ crit ĩ gloꝛia.⁊ ſic ſanctificare ſe nõ
ponit elõgatõeʒ ab om̃i macula ab omi pcto.

Membꝛũ ſextaʒ

Onſequẽter querit᷑ de oꝛdine effectuũ gr̃e
Et p̃mo de oꝛdine iſtoꝝ duoꝝ effectuũ iu⸗
ſtificare ⁊ vinificare. Scðdo de oꝛdine iſto⸗
rum duoꝝ purgare illuminare:ſeu expul⸗
ſio pct̃i: ⁊ infuſio gre. Ad pꝛimũ ſic. Pꝛius eſi expul⸗
ſio moꝛtis ꝙᷓ introductio vite.Si &̊ ꝑ iuſtificationẽ ẽ ex⸗
pulſio moꝛtis.ſ.peccati:ꝑ viuificatõeʒ eſt introductio vi
te.eꝛgo pꝛioꝛ eſt iuſtificatio q; viuificatio.¶ Contra.li
uificatio eſt motꝰad vitã.iuſſifſicatio ẽ motꝰ ad iuſticiã.
Sʒ iuſticia ↄſequit᷑ vitã: ̊ pꝛioꝛ eſt viuiſicatio qᷓ iuſtifi⸗
catio.Minoꝛ ptʒ. quia aĩa viuificat᷑ a gra ̃m ſe.ᷓ viui⸗
ſicatio reſpicit aiam Fm ſe. Juſtificat᷑ aũt aĩa a gra non

Fm ſe:S in ↄꝑatõe ad opꝰ.quia ſicut dicit Herñ.Iuſſiſi

Ixx.

catio reſpicit meritũ ſicut miſcðᷣia miſeriã intuet᷑. vnde

cũ reſpiciat meritũ reſpicit opus.⁊ ita pꝛioꝛ eſt viuifica
tio in aĩa qᷓ; iuſtiſicatio.qꝛ pꝛioꝛ eſt aĩa ꝑ ſe qᷓ; in ↄꝑatõne
ad opus. Poſtea querit᷑ de oꝛdine iſioꝝ que ſunt pur⸗
gatio ſeu expulſio peccati.⁊ illumĩatio ſeu infuſio gre.
Ao qð e o eſt purgatio tenebꝛe ab aere qᷓ; aduen⸗/
tus lucis.Si ᷓ ↄꝑatio gre ad aĩam ẽ ſicut lucis ad aerẽ
qꝛ gr̃a ↄꝑat᷑ ad aiam vt lux.cũ lux pꝛius purget tenebꝛã
ab aere ꝙᷓ illumiet ip̃m:g gr̃a pꝛius purgat tenebꝛã pec.
cati ab aia qꝙᷓ illumĩet ipaʒ.ꝗᷓ pꝛioꝛ ẽ effectꝰꝗ ẽ purgare qᷓ
illumiare. il Itẽ in pct᷑o ẽ auerſio a deo ⁊ ↄuerſio ad cõ⸗
mutabile bonũ.Sʒ pꝛioꝛ eſt illa ↄuerſio ad bonuʒ ↄmu⸗
tabile qᷓ auerſio a deo ꝗ ẽ bonũ incõmutabile. qꝛ illa cõ⸗
uerſio ẽ cã illiꝰauerſionis. ſilꝛ in gr̃a pꝛiꝰẽ auerti a pec
cato ꝙᷓᷓ ↄuerti ad deũ.ᷓ expulſio peceati pꝛioꝛ eſt qᷓ inſu
ſio gre:ſeu illumiatio.¶l Itẽ ſuꝑ illud pᷣs. Sic in ſancto
apparui tibi ⁊c̃.dicit glo. Miſi quis pꝛius deficiat a ma⸗
lo nõ ꝑueniet ad bonũ:qð eſt deꝰ.nõ excipit nouã vitdʒ
niſi vetus exierit.ergo pꝛius debet expelli peccatum ab
aĩa qᷓ infundat᷑ gra. ⁊ ita pꝛioꝛ eſt expulſio peccatiqᷓ in⸗
fuſio gꝛe vel illumiatio. Ad oppoſitũ. Am bꝛo. ĩ apolo⸗
gia dauid ſuꝑ pᷣs.Pꝛius ẽ vt ꝑ gGam inigꝗtas deleat᷑ quẽ
admodũ in aia ſapiẽtis diſciplina impꝛudẽtiam tollit ⁊
ſcientia ignoꝛantiã:ſic ꝑfecta viꝛtus iniquitatẽ. Sicut ꝗ̊
pꝛius eſt vt adueniat aĩe ſcĩa qᷓ; excludat᷑ ignoꝛantia:ita
pꝛius de bet ga aduenire aĩe q; expellat᷑ peccatũ ab aĩa.
G pꝛioꝛ eſt infuſio gẽe in aĩa qᷓ expulſie pcti.¶ Itẽ queri⸗
tur vtrũ ſimul tꝑe ſint in aĩa iſti duo effectꝰ.ſ.purgatõ ⁊
illumĩatio:ſeu expulſio peccati ⁊ infuſio gre.aut ſᷣm pꝛi
us ⁊ poſteriꝰ.Et obijcit᷑ ſic. Peccatũ deſinit in h̊ inſiati.
Vllud inſtãs vltimũ in quo vltimo eſt pctm. in iſto dica
tuꝛ a.inſtàs in quo pᷣmo recipit᷑ gꝛa.in iſto dicat᷑ b. ¶Mõ
querit᷑ a.⁊ b.aut ſunt ſimul ĩ eodẽ inſtãti.aut nõ.Si ſic:
H̃ in a.vltimo eſt petm in iſto.in b.eſt pᷣmo gẽa in iſto: S
ſimul ⁊ in eodem inſtãti ſunt pctm? gẽa in iſto. Si non
ſunt ſimul a.⁊ b. ̊ ↄſequũt᷑ inter ſeinuicẽ.Sʒ inter que⸗
libet duo inſtantia eſt acciꝑe tempꝰmediũ.qᷓ inter a.⁊ b.
eſt accipere tempus medium. Quero de illo tꝑe medio:
non eſt in a. iſte non eſt malus.nõ eſt in b. non eſt bo⸗
nus.ergo neq; bonꝰ eſt iſte neq; malus.quod eſt incon⸗
ueniens ponere. q̊ neceſſe eſt ꝙ ſimul tꝑe expellat᷑ pcẽm

ab ipᷣo:⁊ ipi infundat᷑ g̃a. Sol.dicẽduʒz ꝙ oꝛdo ĩ efe .

ctibo gẽe põt attẽdi triꝑlꝛ:qꝛ gẽa ↄpaꝛat᷑ triplꝛ ad aĩazʒ.ſ.
vt vita.vt lux.vt motoꝛ. Scdðm aut ꝙ ↄparat᷑ ad animã
vt vita.ſic pꝛimi effectꝰeiꝰ in aĩa ſunt viuificare.aſſimi⸗
lare:gratiſicare.quia ſunt effectꝰgre ꝓut ↄparat᷑ vt vita
Scðm aũt ꝙ ↄparat᷑ ad aĩam vt lux:ſic pꝛimi effectꝰeiꝰ
ſunt purgare illuminare ꝑficere.quia iſii ſunt effectꝰgꝛe
pꝛout ↄparat᷑ vt luxy ad aĩiam. Scðm aũt ꝙ gratia cõpa
ratur ad animã in ratione motoꝛis:ſic pꝛimi effectꝰeius
ſunt iſti iuſtificare.excitare.motꝰ meritoꝛios elicere.qꝛ
ſunt effectꝰeius ᷣm ꝙ cõparat᷑ ad aĩam vt motoꝛ. Et ſic
Fm diuerſas ↄparatoes ad animã eſt diuerſificare oꝛdi
nem in effectibo gꝛe. Camẽ ſi querat᷑ quis effeciꝰgꝛe pᷣoꝛ
eſt pᷣncipaliter ⁊ ſimplłꝛ.dicẽdũ ꝙ; pꝛioꝛ ẽ ↄparatõ gẽe ad
animã vt vita ꝙᷓ; alie ↄꝑatões.qꝛ pꝛioꝛ eſt ↄfiguratõ ſeu
ↄſoꝛmatio aie ad ſũmã bonitateʒ que eſt ſpũſſetus.vnde
pꝛimo ↄfigurat nos ſibi ſpnſſctus.de inde ex illa confignu
ratione eſt nobis ↄmunio totius trinitatis.ſed ex illa cõ
foꝛmatione ad bonitatem vel ad ſpiritũſanctum qui eſt
amoꝛ ſumit᷑ vita.vnde ꝑ illam ↄſoꝛmationẽ ⁊ ↄfiguratõ
nem quã dicimꝰgꝛam:viuit aĩa deo ſicut dicit aug. Con
ſequens ðᷣo oↄparatio vel ↄfiguratio eſt ad pꝛimã veriia⸗
tem.⁊ ſᷣm hoc ↄꝑat᷑ ga vt lux. Altima ↄfiguratõ eſt ad
ipᷣam potentiã patris vel virtutem.⁊ ſᷣm hoc ↄparatur
vt motoꝛ.⁊ m hoc ſimpliciter loquẽdo pꝛioꝛes ſunt effe
ctus gůe ſn ꝙ ↄparat᷑ ad aĩaʒ vt vita.ↄſequẽtes aũt ſũt
effectus illiꝰ ꝓut ↄparat᷑ vt lux.vltimi ſunt effectꝰ eiꝰ p⸗
ut ↄꝑat᷑ vt motoꝛ.⁊ inter effectꝰgẽe ꝓut ẽ vita dicẽduʒ
viuiſicare ſimptꝛ: pꝛioꝛ ẽ.Et ſic ptʒ qui effectꝰſimplicitex·

ſunt pꝛioꝛes.⁊ quis ſimplieit᷑ pꝛioꝛ.¶ Ad pᷣmũ dicẽdũ.
ꝙ ſi loq̃mur ſᷣm oꝛdinẽ nature vel rõnis:ſic pꝛioꝛ eſt iſte
effectꝰ qui ẽ viuificare qᷓ; iuſtificare vñ ſunpłꝛ pꝛioꝛ ẽ.tñ

m quio põt eẽ ꝙ iuſtificare ſit pꝛiꝰ.ſ.in ↄꝑatõe. qꝛ ſi cõ

ꝑaret᷑ ga ad aiam in rõne motoꝛis.ſic qtuʒ ad ̊ iuſtifi
care ẽ pꝛius.ſimpłꝛ tñ eſi pꝛioꝛ viuificatio.¶ Sed ad il
lud qð obijcit᷑: expellẽdo moꝛtẽ introducit iuſtiſicatio

vitã.hoc ẽ cũ ipᷣa ſimul introducit᷑ vita.dicẽduʒ ꝙ ſimul

ſunt tꝑe. Seo notãdũ ꝙ iuſtificatio dupłꝛ dicit᷑.ſ. ꝓpꝛie
ĩpꝛopꝛie. Oꝛopꝛie dicit᷑ iuſtiſicatio qᷓtuʒ ad rectitudi⸗
nem voluntatis:Fᷣm ꝙ reſpicit recte velle vel oꝑari.Im.
pꝛopꝛie dicit᷑ ſᷣin ꝙ reſpicit recte eſſe.¶ Ad aliud quod
querit᷑ e oꝛdine purgatõis ⁊ illuminatõis.dicenduzʒ ꝙ;
alius eſt oꝛdo in effectibo Re ꝑ ↄparationẽ ad agentem
a quo ſunt.⁊ recipientẽ in quo ſunt.ſilꝛ alius ẽ oꝛdo ſᷣm
ꝙ ſunt in ratõe materiali:vel in ratõe foꝛmali:ſicut ptʒ
in aere.Silꝛ iſti effectus purgare.illuminaꝛe poſſunt cõ
ſtderari in ratõe paſſiua ⁊ materiali.ſᷣm ꝙ dicit᷑ purga⸗
ri illuminari.⁊ ſic pꝛius eſt purgatio qᷓ; illuminatio.qꝛ
pꝛius naturaliter purgat᷑ aer a ↄtraria diſpoſitõne qᷓ il
luminet᷑. Sic ꝗ̊ dicenduʒ eſi de ga que ↄparat᷑ ad aiam
vt lur ſpũalis.Ex parte aũt agentis eſt ecõtrario.qꝛ pꝛi
mum qð intendit ip̃a lux in aere eſt ĩm infoꝛmare.ſcðᷣʒ
diſponere.vnde diſponit ipᷣm ad recipiendũ infoꝛmatõ
nem.tercõ purgat.⁊ loquoꝛ ᷣm naturã.Sic ex ꝑte lucis

gr̃e dicendũ.qꝙ pꝛius eſt ꝑficere.ſcðo eſt diſponere ſeu il

ſuminare.tercõ ẽ purgare.Ex ꝑte aũt aĩe recipiẽtis ecõ⸗
trario eſt.¶ Et ꝑ hoc ptz rñſio ad oẽs ratõnes p̃terq; ad
vltiinã qua onñdit᷑ ꝙ ſimul ſunt.Ao quam dicũt quidaʒ

ꝙ ſimul ſunt tꝑe expulſio peccati ⁊ infuſio gẽe.⁊ dicẽdũ

ꝙ idem ẽ inſtans ſᷣm ſubaʒ.differẽs ſolũ ſᷣm ratõeʒ in qͥ
crſinit pctm eſſe in iſto.⁊ gẽa incipit eſſe ĩ illo eodẽ. Sʒ
ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ ſimul ſut pcẽm ⁊ gẽa in illo.qꝛ dꝛñtia
eſt in ſucceſſiuis ⁊ ꝓꝑmanẽtibo.qꝛ in ſucceſſiuis qñ res de
ſinit eſſe:ſequit᷑. deſinit eſſe:g nõ eſt. Sed in ꝑmanẽtibo
ſequit᷑.de ſinit eſſe:̊ adhuc eſt.ſ̊ ↄtinuo poſt hoc inſtãs

nõ erit.Silꝛ in ſucceſſiuis ſequit᷑.incipit eſſe. eſt. In ꝑ⸗

manẽtibo ant nõ ſequit᷑:pſᷣ ſequit᷑.incipit eſſe.ꝗ̊ adhuc nõ
eſi.ſᷣ ↄtinuo poſt hoc erit.a hoc eſt.qꝛ ꝑmanẽtia habẽt eẽ
in ſui termio:⁊ nõ in ſui pᷣncipio. Succeſſiua oũt habẽt
eſſe in ſui pᷣncipio ſᷣm quẽdã modũ:⁊ nõ in ſui termĩo.⁊
hoc eſi qꝛ eſſe ſucceſſiuoꝝ ẽ in fieꝛi ⁊ non in facto eẽ.Eſſe
aũt ꝑmanẽtiũ eſt in facto eẽ ⁊ nõ in fieri. Eſt igit᷑ idẽ in⸗
ſtans ſᷣm ſubaʒ in qͥ vltimo deſinit pcẽm eẽ: 2 ĩ ueim⸗
incipit gẽa diſferẽs ᷣm ratõeʒ.ſicut punctꝰidẽ eſt termi⸗
nus vni linee ⁊ pᷣncipiũ alteriꝰlinee.AVñ ſicut nõ ſequit᷑
Dies deſinit eſſe. dies eſt:ita nõ ſequit᷑.pctᷣm deſinit eẽ
Gpetm eſt. Si aũt querat᷑ vtꝝ ideʒ ſit inſlans in quo vl

timo ẽ pctm in iſto:⁊ in qͥ pᷣmo eſt Ga.dicẽduʒ ꝙ nõ. Si
aũt obijciat᷑ ꝙ inter q̃libet inſtatia ẽ tᷣus mediũ ⁊c̃.di⸗
cendũ ꝙ hoc tenet in motu ſucceſſiuo ⁊ nõ in mutatione

ſubita. Eſt em̃ quedã mutatõ que eſt ꝑfectibilis ꝑ tpᷣus.

⁊ hec eſt motuo: ibi tenet iſta regula.Et eſt alia muta⸗
tio que eſt ſubita.⁊ hec maxime mutatio eſt in aduentu
vlti me foꝛme reſpectu materie: qñ in materia facta ẽ ne
ceſſitas ⁊ in ſũmo diſpoſita reſpectu illiꝰ.vñ ſicut pʒ qũ

ignis aduenit ligno vt fiat foꝛma ignis in ligno:pᷣmo di

ſponitur lignũ ad ſuſcipiendũ foꝛmã ignis:⁊ remouent᷑

diſpoſitões ↄtrarie.⁊ tunc eſt ibi mutatio ſucceſſiua.qñ
vo in ſummo diſpoſitũ eſt lignũ ꝑ calefactionẽ:tũc ſubi⸗
to ⁊ in inſtanti fit foꝛma ignis in ligno.⁊ tunc mutatõ q̃
eſt ibi ſubita eſt.Si ̊ querat᷑ inſtans id in quo nũc vlti⸗
mo non eſt ignis in ligno.⁊ in quo nunc pꝛimo eſt ignis

in ligno.aut eſt idem inſtans.aut nõ:dicendũ ꝙ nõ.im⸗
mo diuerſa ſunt inſtantia:tñ non eſt accipere tempꝰme⸗

