xpc eſt recens homo:nõ tamen recens deus.4 Iẽ ſi iſte

homo incepit eẽ tꝑe incarnatõis: ergo vere poterat dici

ninpt⸗
ongleet
Gentat
rönele
nineg⸗
li di
no
uer.
Nat
tu⸗
eſe
0
ben
65
G
poln
gen
e
noft
igo
are⸗
o

o⸗
di
efi
1
ii
tur
jelt

.
lut

ſi
ke

Nueſtio

ꝙ nõ fuit tꝑe abꝛahe. iudei vere poterãt ↄtradicẽ xpᷣo.
Yoh̃. viij.reſerẽtes ad filiũ hoĩs:cuʒ ipᷣe diceret.Anteq;
abꝛabam fieret ego ſum. MRñ.ad pꝛimũ.ꝙ nõ ſequit᷑.
eſt recẽter deꝰ:ergo eſt recẽs deꝰ.qꝛ aduerbiñ cũ ſit adie⸗

ctiuũ verbi ponit ſignificatõeʒ ſuã:nõ circa ſuꝑpoſitum.

ſed circa copulatũ. Sed recens cũ ſit nomẽ adiectiuum
ponit rem ſuã circa ſuũ ſuppoſituzʒ.⁊ eſt inſtantia.iſie eſt
recẽter ſenex:ergo recens ſenex.¶ Ad ſcõm dicendũ.q;
licet ille ꝓgpoſitões nõ ſint ↄtrarie.cũ in vna affirmatur
aliquid de filio dei:⁊ negat᷑ de filio hoĩs.tñ ſi referat᷑ ad
ꝑſonã.qꝛ eadẽ eſt ꝑſona ſilij dei ⁊ filio homĩs: eadeʒ erit
ↄtradictio ſᷣm quẽ modũ vtebant᷑ iſtis ꝓpoſitonibo xpᷣe
⁊ iudei.mReferendo vᷣo ad ſuppoſitum indiuiduũ nõ erit
ↄtradictio:nõ em̃ idẽ eſt ſupꝑpoſitũ homĩs filij dei.

Lontra ſecũdã poſi .S.ij.
tionẽ obijcit᷑ hoc mõ.Si aſſumẽs eſt aſſumptũ:cũ aſſum
ptum ſit vnitũ:⁊ aſſumẽs ſit vniẽs.qꝛ verbũ carnẽ vł hu
manitatẽ aſſumẽ nõ eſt niſi eaz ſibi vnire vel ↄiũgẽ.ergo
idem eſt vniẽs ⁊ vnitũ.ergo idẽ ſibi vnit᷑:qdð eſt impoſſi⸗
bile.¶ Itẽ ſi aſſumẽs eſt aſſumptũ.ᷓ aſſumẽs eſt buma
na natura.qꝛ hũana natura ẽ alſumpta.̊ pari rõne ecõ
uerſo aſſumptũ erit aſſumẽs.qᷓ hõ erit ſiliꝰdei vel filius
bomis erit filiꝰ dei. Sed filiꝰ dei eſt diuia eẽntia: filiꝰ
homis eſt diuia eẽntia ſiue natura:qð negat iſta opinio
Itẽ quecũq; vni ⁊ eidẽ ſunt eadẽ:inter ſe ſunt eadem.
Si ergo filiꝰhomĩs eſt idẽ filio dei:⁊ filiꝰdei eſt idẽ cum
diuina eẽntia:ergo ⁊ filiꝰhomĩs eſt idẽ qdᷣ diuina eẽntia
qð ipa negat. Item anß. Suppoſito filio bomĩs ſup⸗
ponitur filiꝰdei.Joh.iij. Et nemo aſcendit in celuʒ niſi
qui d celo deſcendit filiꝰhomis qui ẽ in celo.ergo ille ꝗ
xeſcendit de celo eſt filiꝰhomĩs.⁊ ſuꝑpoſito illo ſupponi⸗
tur filiꝰ homis.̊ ille eſt filiꝰ dei:ergo ſupoſito filio dei
ſupponit᷑ filiꝰpomĩs.il Itẽ dicit aug. Quicqd ↄuenit fi⸗
lio dei ꝑ naturã:ↄuenit filio homĩs ꝑ gram. ergo cũ di⸗
catur de filio dei ꝙ eſt diuĩa eẽntia ꝑ naturã:⁊ ꝙ creauit
mundum:põt dici de filio homĩs ꝙ eſt diuĩa eẽntia:⁊ ꝙ
creauit mundũ. Itẽ ſi qð ↄuenit filio dei nõ ↄuenit fi⸗
lio bomĩs.ſicut ipe dicit.ꝙ nõ ꝓpꝛie dicit᷑ filiꝰ hoĩs crea
uit mũdũ.ergo ex hoc ſequit᷑.ſi nõ creauit mũdũ:ꝙ non
eſt creatoꝛ mudi.ergo nõ eſt filiꝰdei.¶ Iiẽ verba ſüt filij
homis. Yoh.viij.Ego pᷣncipiũ qui ⁊ loquoꝛ vobis. Aut
ergo dicit᷑ pᷣncipiũ ꝑſonaliter.aut eẽntialiter. Si ꝑſona
liter.ſ̊ hoc mõ nõ dicit᷑ niſi reſpectu ſpũſ.ſ.qð eſt falſuʒ.
MRelinquit᷑ igit᷑ ꝙ eſi pᷣncipiũ eẽntialiter. Sed q̊ mõ non
dicit᷑ niſi reſpectu creaturaꝝ.ergo filiꝰhomiĩs eſt pꝛinci
pium creaturaꝝ: ⁊ creauit mũdũ. g̊ quicꝗd ↄuenit filio
dei ↄuenit filio hoĩs.⁊ ſupoſito vno ſupponit᷑ alterum.
Sot,ſuſtinendo quãtũ valemꝰ ſᷣm catholicã veritatẽ
iſtã opinionẽ q̃ eſt.ꝙ filiꝰdei aſſumpſit quẽdam hoĩeʒ ex
aĩa ⁊ carne:⁊ ita ſibi vniuit vt hõ ille eẽt filiꝰdei ⁊ econ⸗
uerſo. dicendũ ꝙ poſſumꝰloqui de illo homĩe nõ loquen
do de filio dei. vt cum dicimꝰiſte homo incepit eẽ. vel in⸗
cepit eẽ deus:neutrum quoꝝ poſſumꝰdicere de filio dei.
Similiter ecõuerſo poſſumꝰloqui de filio dei nõ loquen
do de filio bomĩs.vt cum dico ꝙ eſt genitꝰ ab eterno.ꝛ q;
eſt de patre ſine matre:que nõ ↄueniũt filio homĩs:pꝛo⸗
pꝛie loquẽdo.ideo diſtinguũt ⁊ dicunt ꝙ omnes iſte ꝓ⸗
poſitiones ſunt duplices.filiꝰdei eſt paſſus vel moꝛtuꝰ.
quia ſi teneatur iſte terminus paſſus vel moꝛtuus ſub⸗
ſtantiue: vera eſt ſimpliciter. quia filiꝰ dei eſt ille qui eſt
paſſus.i.filius hbomis.Si vo teneatur adiectiue falſa c̃.
quia eẽ paſſum nõ ↄuenit filio dei m ꝙ filiꝰ dei eſt. Si⸗
militer iſte ſunt duplices.iſie puer:demonſtꝛato filio ho
minis: eſt eternꝰ vel a patre genitus. am ſi adiectiue
falſe ſunt.Si ſubſtatiue vere fũt ſub pᷣdicto ſenſu.⸗¶ Ad
pꝛimũ ergo qð obijcit᷑.dicendũ.ꝙ nõ ſequit᷑ aſſumens ẽ
aſſumptũ:ergo idem vnitꝰſibi.p̊ bene ſequit᷑ ergo vniẽs
eſt vnitũ. refert em dicere aliquid vniri ſibi.⁊ aliquid eẽ
ſibi vnitũ.nũqᷓ; em vere põt dici aliquid ſibi vniri.tamẽ

vpf.

vere põt dici aliquid ſibi vnitũ.qꝛ taliter verbuʒ vniuit
ſibi hominẽ qð fecit vt ille bomo eẽt idem qð ipe.⸗¶ Ao
ſcðm dicenduũ.ꝙ iſta opinio dicit aſſumẽtẽ eẽ aſſumptũ.
q; filiꝰdei eſt hõ:⁊a dicit hoĩeʒ eẽ aſſumptũ ꝓpꝛie loquẽdo
Si aũt dicat᷑ bumanã naturã aſſumptã eẽ: nõ dicæẽt iſta
opinio aſſumẽtẽ eẽ aſſumptũ:ſ̊ negaret. Silꝛ econuerſo
ↄcedit ꝙ aſſumptũ eſt aſſumẽs.qꝛ hõ eſt ꝑſona q̃ eſt filiꝰ
dei. Si aũt diceret᷑ natura diuĩa aſſumẽs: nullo mõ di⸗
ceret ꝙ aſſumptũ eẽt aſſumẽs ꝓpꝛie loquẽdo.qꝛ negat q
filius homĩs ſit diuĩa eẽntia. Hec ̊ opinio dicit aſſumẽ
tem eẽ aſſumptũ.qꝛ aſſumentẽ dicit nõ naturã diuinã:ᷣ
rem nature.ſ.filiũ dei.Siłꝛ dicit ꝙ aſſumptũ eſt res na⸗
ture humane.ſ.iſte homo potiꝰ qᷓ; hũana natura.⸗Ad
illud vᷣo qð obijcit tercio dicendu.q; nõ ſequit᷑.hoc ẽ idẽ
illi. ſuppoſito vno ſupponit᷑ alterũ. vel qdð dicit᷑ de vno
dicit᷑ de altero.⁊ eſi inſtãtia.pater ẽ idẽ diuĩe eſſentie:⁊
diuina eẽntia idẽ eſt filio.̊ pater ẽ idẽ qð filiꝰ. Idem di
co maſculine vel pr eſt filius.Silꝛ nec ſequit᷑.filiꝰdei eſt
eẽntia diuĩa:⁊ filiꝰhomiĩs ẽ idem filio dei.q̊ filiꝰhoĩs eſt
diuina eẽntia:⁊ eſt ibi ſophiſma accidẽtis.q̃ſi em̃ accidẽ
talis habitudo eſt filij homis ad filiũ dei.eſſentialis vᷣo
filij dei ad eẽntiã diuinã.4¶. Ad illud qð quarto obijcit.
nemo aſcendit ĩ cel.⁊c.rñdent ⁊ dicũt ꝙ impꝛopꝛia ẽ:et
debet exponi hoc mõ. Filiꝰ homĩs deſcẽdit de celo.qꝛ ille
qui eſt filiꝰpomĩs deſcẽdit de celo.il Ad quintũ obiectũ
dicendũ.qꝙ illa ꝓpoſitio aug.ĩtelligit᷑ impꝛopꝛie.quicqd
ↄuenit filio dei ꝑ naturã:ↄuenit filio homĩs ꝑ gr̃am. vñ
ſic intelligẽdũ eſt.qꝛ ille qii ẽ filiꝰdei eſt filiꝰpoĩs:⁊ ecõ⸗
uerſo.vñ ſemꝑ referẽdꝰeſt intellectꝰ ꝓpoſitõis ad ꝑſonã
nõ ad ſuppoſitũ indiuiduũ.4. Ad ſextũ obiectũ dicendũ
ꝙ ibi eſt ſophiſma accidẽtis.nõ creauit mũdũ:j non eſt
creatoꝛ.qꝛ cum dicit᷑ non creauit negat᷑ actus nature.in
ocluſione vᷣo negat᷑ res nature.ſ.ꝙ filiꝰhomis nõ ſit ille
qui eſt creatoꝛ.ſicut nõ ſequit᷑. ſtatua nõ eſt naturalis.g
ſtatua nõ ẽ res nature.¶ Ad ſeptimũ obiectũ dicẽdũ.q;
cũ dicit᷑.ego pᷣncipiũ ꝗ ⁊ loquoꝛ vobis.hoc ꝙ dico pᷣnci⸗
piũ põt ſumi ſubſtãtiue.ſ.ꝓ filio dei.⁊ ſic verũ ẽ.vel ad⸗
iectiue ⁊ ſic falſum ẽ.qꝛ ſᷣm iſtos nõ ↄcedit᷑ ꝙ filiꝰhoĩs ſe
habeat relatiue vt pᷣncipiũ ad creaturas: vel ad ſpm̃.ſ.
qᷓuis ſit ille qui ẽ pᷣncipiũ.ſ.filius dei.

Lontra terciã poſi S. ij.

tionẽ obijcit᷑ hoc mõ. Demõſtrato filio hoĩs:iſle hõ non
eſt diuine nature:ſed tm̃ humane. ergo eſt purus homo
ergo nõ eſt deus. ¶ Item demonſtrato filio hoĩs inqtũ
hmõi.iſte homo eſt genitꝰa matre:⁊ non eſt genitꝰa pa⸗
tre inqtum hmõi:ergo eſt filiꝰmatris ⁊ nõ filiꝰ patris.
4¶ Item filiꝰbomiĩs eſt deꝰ.pater ẽ deus.aut gᷓ pluꝛes dij
aut vnꝰ dens.non plures dij:ergo vnꝰeſt deus. Sed vnꝰ
deus nõ eſt niſi vna eẽntia:ergo filiꝰhomĩs ⁊ pater ſunt
vna eẽntia.ergo filiꝰhomĩs eſt diuina eẽntia. Rñ.ad
pꝛimũ.eſt purꝰhomo.ergo non ẽ deus.nõ valet. Qã hec
dictio purus facit excluſionẽ ſuã ratõne alteriꝰeẽntie vł
nature.nõ ratõne rei nature.vnde debẽt ſic arguere. eſt
purus homo.ergo nõ ẽ alia eẽntia ab homie.ergo nõ eſt
dinina eẽntia.⁊ nõ ꝙ ſit res diuine eẽntie:q̃ ſupponit᷑ ꝑ
hoc nomẽ teus.cũ dicit᷑ fili?bomĩs ẽ deus.i.filiꝰ homĩs
eſt filius qui ẽ deus.q] Ad ſcom dicendũ.ꝙ h̊ nomẽ filiꝰ
põt accipi adiectiue.⁊ G̊ mõ verũ eſt ꝙ filiꝰmatris nõ eſt
filius patris.Vel ſubſtantiue.⁊ q̊ modo falſa eſt.q¶ Ad
terciũ dicendũ.q nõ ſequit᷑.filiꝰhomĩs ẽ deus.pr ẽ deꝰ.
ergo vn? deus vel plures.Nazʒ aliter pᷣdicat᷑ deꝰ de filio
homiĩs.aliter de pre.Cũ em̃ dicit᷑ de filio hoĩs:pᷣdicat ꝑ
ſonã ſeu rem nature.vnde ſenſus ẽ.filiꝰ hoĩs ẽ deꝰ.i.fili
us homis ẽ ille qui ẽ deus. Cum vo dicit᷑ de pre: pᷣdicat
foꝛmã ſiue naturã diuinã.vnde ſenſus ẽ.pater ẽ teꝰ.i.di
nina eẽntia. ⁊ ideo nõ ſequit᷑.ergo vnꝰdeꝰ vel plures:qꝛ
ꝑſona ⁊ eẽntia in ratõe dicendi in parte ſunt idem ⁊ in
parte diuerſa.⁊ ideo nõ ſequit᷑.

Membrum ſecudũ

Irca ſecũdaʒ opinionẽ dubitat᷑ multiptꝛ.
qꝛ hec opinio ponit ꝙ xpᷣc ẽ vnuʒ. Querit᷑
pꝛimo vtꝝ xpᷣc ſit vnuʒ vel duo.Scðo an
rpᷣc ſᷣm ꝙ hõ ſit deus. Tercio an rpᷣe ſᷣim
ꝙ hõ ſit indiuiduũ.Quarto an xpᷣ hõ ſit ꝑſona. Quin
to ⁊ vltimo qꝛ hec opinio ponit q̃ſi ꝑſonã ↄpoſitã.q̃rit
vtꝝ in xpᷣo ſit ponẽ intentõeʒ totiꝰvel partis.

Articułꝰ primꝰ

Irca pꝛimũ ꝓcedit᷑ ̊ mõ.vtx.ſ.xpᷣc ſit vnuʒ
vel duo. Ad qð ſic. Pꝛimo habet᷑ auctoꝛitas
augu. in ench. poſita in tercõ li.ſentẽ. Atra⸗
qʒ ſuba diuina ⁊ hũana filius ẽ vnicꝰdei patris.ᷣ aliud
ꝓter verbũ.aliud ꝓpter hoĩeʒ.ergo xpᷣc ẽ aliud ⁊ aliud.
Eſt ergo duo.i Item Yſið.in li.de trini.aſdediatoꝛ dei
⁊ bomiĩs hõ ih̊s:quis aliud ſit a patre.aliud de virgie:
nõ tñ aliꝰ.ergo xpc ẽ aliud ⁊ aliud.ergo ẽ plura neutra⸗
liter. ¶ Item anp.de incarnatõe verbi.õ eſt aliꝰdeus
alius homo in xpᷣo:quis ſit aliud deus aliud hbomo.er⸗
go pꝛimũ. Item quoꝝ diffinitões vel ratões ſube ſunt
diuerſe:ipᷣa ſunt diuerſa. Sed dei ⁊ homĩs ſunt diuerſe
ratõnes.ergo rpᷣe cum ſit deꝰ⁊ homo ẽ diuerſa.⸗ Item
xpc eſt aliquid qð eſt pater:qꝛ deus.⁊ ẽ aliquid qð nõ ẽ
pater: qꝛ homo.ergo ẽ duo.nõ ergo vnũ. Ad oppolſitũ
ſic. Per.ad Eugeniũ papam diſtinguit plures modos
vnitatis.inter quos ponit ſũmũ gradũ vnitatis: q̃ tres
ꝑſone ſunt vnũ vnitate ſube. ſcdo loco dicit ꝙ illa ẽ vni⸗
tas qua ecõuerſo tres ſube ſunt in vna ꝑſona.ergo vni⸗
tas triũ naturaꝝ in rpᷣo ẽ maioꝛ q; vnitas duaꝝ natura
rum in hoĩe.⁊ ita cũ hõ nõ dicat᷑ eẽ plura ꝓpter duas na
turas p̊ vnũ:nec vpᷣc dicet᷑ eẽ plura ſᷣ vnũ.¶ Itẽ Hoe.ĩ
li.de duabo naturis ⁊ vna xpᷣi ꝑſona.Om̃e qð eſt inqᷓtũ
eſt:vnũ eſt.Sed eẽ xpᷣm veraciter ↄfitemur.vnũ ergo di⸗
cimus xpᷣm. Sol.dicendũ ꝙ refert dicẽ hoc eẽ hoc.et
hoc eẽ huiꝰ. Itẽ refert dicẽ naturã ⁊ rẽ nature in oĩbo ci
tra pꝛimũ.ſ.deũ. Dicendũ ergo ꝙ plures nature ſint in
xpᷣo.nõ tñ pᷣdicant᷑ de xpᷣo in rectitudine. hoc ẽ dicere vt
xpᷣc ſit ipiꝰnature.⁊ hoc quãtũ ẽ ex ꝑte hũane nature.qꝛ
ex ꝑte diuĩe nõ differt natura ⁊ res nature.qꝛ ꝑſona ẽ eſ⸗
ſentia.nec differt etiã ̊ dicẽ eẽ h.⁊ h̊ eẽ huiꝰ:qꝛ ꝑſona ẽ
diuina eẽntia.⁊ pꝑſona ẽ diuine eẽntie. Sʒ ex ꝑte hbũane
nature diffeꝛt. Falſuʒ em̃ ẽ.xpᷣc ẽ hũana natura.⁊ tñ veꝝ
eſt xpᷣc ẽ hũůane nature:vł habẽs hũanã naturã.Quia g
nõ pᷣdicat᷑ ꝑ eẽntiã natura hũana de ꝑſona.ſ.de xpᷣo ſᷣ ꝑ
cauſaʒ:nõ dicit᷑ xpᷣc plura ꝓpter pluralitatẽ naturaꝝ.qꝛ
ea que dicunt᷑ in obliꝗtate nõ numerãt.Ex pᷣdietis ̊ ra
tionibo nõ ſequit᷑ ꝙ xp ſit plura:ᷣ ꝙ ſit pluriũ.ſicut nõ
ſequit᷑ ex ꝑee homis:ꝙ qᷓuis ſit coꝛpus ⁊ aĩa ↄiuncta:⁊
aĩa eſt vnũ:⁊ coꝛpus ẽ vnum ergo bomo ẽ plura.⸗j Ad
auctoꝛitates ᷣo obiectas dicendũ. ꝙ intelligũt᷑ ꝑ cauſã
vñ cũ dẽ aliud ⁊ alið eẽ xpᷣc:debet exponi.aliꝰ⁊ aliꝰnatu
re.ſ.diuine ⁊ hũane.vnde ſᷣm intellectũ ꝓpꝛiũ magis pꝛe
dicatur hoc eẽ huiꝰ:q; hoc eẽ hoc.¶ Ad quartã vo ratõ⸗
nem qua obijcit.Quoꝝ diffinitões ſunt diuerſe:ipᷣa ſũt
diuerſa.dicendũ.qꝙ hoc verũ eſt vbi dicit᷑ aliquid de ali⸗
quo in rectitudine ⁊ foꝛmaliter:nõ ꝑ cauſam. vbi vo in
obliquitate nõ ſequit᷑. vnde nõ ſequit᷑ diuerſe ſunt diffi⸗
nitiones coꝛpoꝛee ⁊ incoꝛpoꝛee nature.ſed homo eſt coꝛ⸗
poꝛee ⁊ incoꝛpoꝛee nature.ergo homo eſt diuerſa. Ad
quintã ratõeʒ iam ptʒz rñſio.qꝛ cũ dicit᷑ xpᷣc eſt aligd qð
nõ eſt pater.iſte terminꝰaliquid ſupponit ꝓ hoĩe:̊ nõ p
diuina eẽntia. Cum ðvᷣo dicit᷑ eſt aligd qð ẽ pater:ſupo⸗
nit ꝓ diuina eẽntia.nõ q̊ ſequit᷑.ergoẽ aliꝗd qð ẽ pater
7 qð nõ ẽ pater.ĩmo ðẽ ibi fallatia figure dictionis a plu
ribus ſuppoſitõibo ad vnã.qꝛ in ↄcluſione iſte terminus
aliquid vnicã ſolum habet ſuppoſitõem.vnde opoꝛtet ꝙ;
teneatur aut pꝛo diuina eſſentia tm̃.aut pꝛo homie tm.

Ecũdo q̃rit᷑ an xpᷣc ᷣm ꝙ hõ ſit deꝰ.Nã om̃e
qð pᷣ̃dicat᷑ de aliqͥ inqᷓtũ ipᷣm ⁊.aut ẽ ſicut per
ſe accidẽs illi:aut diffinitõ:aut ꝑs diffinitõ⸗
nis:aut effectꝰilliꝰ.Sed nullo iſtoꝝ modoꝝ ſe bʒ deꝰad
xpᷣm ſᷣm ꝙ hõ:̊ ᷣm ꝙ hõ nõẽ deꝰ. ¶ Itẽ xpᷣc ſm hõ eſt
aial ratõnale moꝛtale.Si &̊ hec ratõ repugnat eẽ diuĩo.
g̊ xpᷣc ſᷣm ꝙ hõ nõ erit deꝰ.ꝗᷓ nec ſᷣm ꝙ hõ filiꝰ dei.⸗ Itẽ
querit᷑ vtꝝ xpᷣc inqtũ iſte hõ ſit deꝰ aut dei filiꝰ.⁊ cũ eſſe
honũs ſᷣm ſuã diffinitõem repugnet eẽ diuĩo:ꝗ̊ ⁊ eẽ iſtiꝰ
hoĩs.q̊ᷓ ſi ſᷣm ꝙ ẽ hõ nõ ẽ deꝰ:nec ſᷣm ꝙ iſte bomoẽ deꝰ.
4 Pꝛeterea. Be?non ↄꝑat᷑ ad iſtũ hoieʒ ſicut diffinitio
vel ꝑs diffinitõis. nec ſicut ꝑ ſe accidẽs vel effectꝰ.ergo
inq tuʒ iſte hõ nõ eſt deꝰ*. Ad oppoſitũ.Xp̃c ᷣm ꝙ hõ
habet ptᷣatẽ dimittẽdi pcta.ix.math.At ſciatis qm̃ filiꝰ
homĩs habet ptatem dimittẽdi pct᷑a.tũc ait paralitico.
ſurge ⁊c. Sed ptᷣas dimittẽdi pcta ẽ ſoliꝰci.q̊ ſᷣm ꝙ hõ
eſl deus. Sol.dicenduʒ ẽ.ꝙ hec pᷣpoſitio ſᷣm.accipit᷑
multipliciter.aliqñ em̃ ᷣm notat cauſam. aliqñ vo ↄdi⸗
tionem nature.aliqñ vo vnitatẽ ꝑſone. Pꝛeterea notat
cauſam aliqñ efficientẽ.vt xpᷣc ſᷣm ꝙ de reſurrexit.ali⸗
quãdo materialezʒ:vt xpᷣc ſᷣm ꝙ hõ nos redemit.Aliqñ
vᷣo cauſaʒ foꝛmalẽ.vt xpᷣe ſᷣm ꝙ deꝰẽ aligd.Cõditõeʒ vᷣo

nature notat cũ dicit᷑ filiꝰ cei m ꝙ deꝰ dimittit pcim.i.

xpᷣc ſᷣm ꝙ ẽ habẽs naturã diuinã dimittit pctm. Aliqñ
vo ↄnotat vnitatẽ ꝑſone.vt cum dicit᷑ xpᷣe ſᷣm ꝙ hõ crea⸗
uit ſtellas.i.xpᷣc.ſᷣm ꝙ ẽ ille vel illa ꝑſona que ẽ hõ:crea
uit ſtellas. Silꝛ cum dicit᷑ ᷣm ꝙ hõ habet ptᷣatẽ dimittẽ
di pcta.Scðm hũc modũ ptʒ rũſio ad obiectũ.qꝛ ſi bec
dictio ſᷣm notat cauſam vel ↄditionẽ nature:falſa ẽ hec.
xpᷣc ᷣm ꝙ hõ eſt deꝰvel dei filiꝰ. Si vᷣo notet vnitatẽ ꝑſo
ne vera eſt:qꝛ ſi notet᷑ ↄditio nature:ſenſus eſt.xpᷣc ratõ
ne hũane natureẽ teus.⁊ hoc ẽ falſuʒ. Scðm vᷣo ꝙ no⸗
tatur cõditio ꝑſone:ſenſus ẽ.xpᷣc ſᷣm ꝙẽ ille:qꝗ ẽ hõ ẽ deꝰ
7 hoc iterũ falſuʒ ẽ.⁊ ꝑ hoc ptz rñſio ad pꝛima obiectio⸗
nem.4 Ad ſecũdaʒ dicendũ.ꝙ diffinitões aſſignant᷑ na
ture vel eẽntie:nõ ꝑſone ſiue indiuidui.vnde diuerſe na
ture pᷣm diffinitõeʒ ſunt vniꝰindiuidui. Idem em̃ ẽ indi
uiduum albi ⁊ hoĩs.⁊ tñ eſt alia diffinitio albi ⁊ hoĩs.
Silꝛ vna ⁊ eadem ꝑſona dei ⁊ homĩs:licet alia ſit diffi⸗
nitio dei T homĩs.¶ Ad terciã dicendũ.ꝙ hec eſt diſtin
guenda.xpᷣc ſᷣm ꝙ iſte hõ eſt deꝰ. Mam hoc ꝓnomen iſte
põt demõſtrare indiuiduũ hoĩs.⁊ ᷣm hoc ſi hec pᷣpoſi⸗
tio ſᷣm notet cauſaʒ: falſa ẽ.ſi vᷣo notet vnionẽ ꝑſonalẽ:
vera ẽ.ᷣ ſicut ptz ex iam dictis. Vel pt᷑ demõſtrare ꝑſonã
filij dei ? iſte terminꝰ hõ ꝑ appoſitõeʒ ↄiungat᷑ illi.⁊ Fᷣm
hoc vera eſt ſimpliciter.xpᷣc Fᷣm ꝙ filius dei qui eſt hõẽ
deus.Et ſm hoc ſoluit᷑ hec queſtio.

Articulꝰterciꝰ

Ercio querit᷑ an xpᷣc ſᷣm ꝙ hõ ſit indiuiduũ.
Et cũ indiuiduatõ dicat᷑ duobo modis.pᷣma
ſcʒ ⁊ ſcdðᷣa. Pꝛĩa indiuiduatõ ẽ ĩ ypoſtaſi ſᷣm
ſe rõe ꝓpꝛietatis ſinglłaris: q̃ ab omi alia diſtiguit᷑ ſeipᷣa
Fm ꝙ dicit᷑ petrus aliꝰeſſe a paulo.Scðda vo indiuidua
tio ẽ ꝑ ꝓpꝛietates adueniẽtes cõſequẽter ipᷣi ypoſtaſi ſᷣm
ꝙ dicitur indiuiduatio collectio ꝓpꝛietatuʒ:que nũqᷓ in
alio eedem erunt. Scõm boc dicit᷑ indiuiduũ duobo mo
dis. Indiuiduũ pᷣmo.ſ.ypoſtaſis.i.ipᷣa ſuba ſingularis
ratõe ſingularitatis ſube.ã ſi abſtrahãt᷑ oẽs ꝓpꝛieta⸗
tes que ſunt ĩ petro ⁊ ĩ paulo:adhuc tñ hec ſuba eſt alia
ab illa.Alio mõ dicit᷑ indiuiduũ ex collectõe ipᷣ̃aꝝ ꝓpꝛi

etatũ que nũqꝙᷓ ĩ alio eadẽ ẽ. ¶ Sʒ oñdit᷑ ꝙ vtroq; mõ di

citur ihᷣs ſᷣm ꝙ iſte ſiue ſᷣm ꝙ homo indiuiduũ.i 2c pꝛi⸗
mo mõ ptz ꝙ eſt indiuiduũ.eſt em̃ indiuiduuʒ ſuba ſᷣm

ꝙ hõ:que ſeipᷣa diuidit᷑ ab alijs oibo homibo.Itẽ ⁊ ſcõo

mõ.quia ſᷣm ꝙ ihs vel hõ eſt habẽs collectõeʒ ꝓpꝛietatũ
quã nõ eſt in alio reꝑire.q̊ ſᷣm vtrãq; ratõeʒ indiuidua⸗

tionis ẽ indiuiduũ. Itẽ ſicut patet ꝙ ſoꝛtes ſua ſuba

— — — – — —— —

————— ——r-ũ-

—

Mueſtio

ſingulari diſtinguit᷑ a ceteris. ita ⁊ rpᷣe ſm qᷓ; hõ a cete⸗

ris homĩb.Sic em̃ ſoꝛtes quãtitate ⁊ qualitate diſlin⸗
guitur a ceteris. ito etiaʒ ihs vel xpᷣe Fm ꝙ hõ a ceteris
hominibo. Sed ex iſtis dicit ſoꝛtes indiuiduũ.Relĩqui⸗
tur ꝙ ihs dicit᷑ ſilꝛ indiuiduũ. Ad oppoſitũ dicit ioh.
pama.In dño ihu xpᷣo nõ ẽ ↄmunẽ ſpeciẽ ponere vel ſu⸗
mere.i xp̃c nõ eſt indiuiduũ huiꝰſpeciei hõ nec alterius
ergo nõ eſt indiuiduũ ſᷣm ꝙ hõ. Item ſi xpᷣc ſᷣm ꝙ bõ
eſt indiuiduũ.ᷣ m ꝙ eſt bo eſt vnꝰquis.⁊ ſᷣm ꝙ deẽ ẽ ſi⸗
militer vnꝰ quis:q;ꝛ vna ꝑſona.ꝗ eſi duo quis.g reddit
incõueniẽs.ſ.otra ſimbolũ ꝙ deꝰ homo nõ eſt vnꝰrpᷣe.
Sobł.dicendũ ⁊ notandũ ad euidẽtiã iſtiꝰ queſtionis
differũt ypoſtaſis.ꝑſona.indiuiduũ.ſuppoſitum ſiue
upoſita natura. Ipoſtaſis em̃ ẽ exiſſẽtia vel ſuba incõ⸗
municabilis ex quibuſcũq; diſtinguẽtibo.⁊ hec ratõ col⸗
ligitur ex determinatõe Rich.de ſctᷣo vict.qui aliqñ ac⸗
cipit ꝓꝑſonã ꝓ ypoſtaſi.Perſona vᷣo ſᷣm rem ⁊ nomẽ ꝑſo
ne eſt ſuba incoĩcabilis ratõnalis diſtincta ꝑ pꝛietateʒ
dignitatis.vnde ex h̊ ptʒ ꝙ oĩs ꝑſona eſt y poſiaſis: ſed
nõ ↄuertit᷑. In naturis em̃ ratõnalibo natura ratõnalis
que dignitatẽ impoꝛtat.ſua ypoſtaſis ẽ ꝑſona. In alijs
ðdo naturis nõ eſt ſua ypoſtaſis ꝑſona:niſi loquẽdo de ꝑ
ſona grãmatice.bic aũt ẽ adbuc in relatõe ad actũ ratõ⸗
nalis nature.ſ.loqui ᷣm ꝙ pꝛima ꝑſona ẽ que de ſe loꝗt᷑

ſcðᷣa ad quã fit ſermo.tercia de qua fit ſermo.Itẽ indiui

duũ dicit᷑ duplicit tam indiuidua ſuba: que ſeipᷣa diui⸗
ditur a qualibet alia: tam habẽs collectõeʒ ꝓpꝛietatũ:q̃
nũꝙᷓ in alio eadẽ ẽ reꝑire:ſicut dictũ ẽ pꝛius. Itẽ natuꝛa
ſuppoſita:ſiue ſuppoſitũ dicit᷑ fſoꝛma ĩ materia.vt aĩa in
coꝛꝑe:vel coꝛpꝰ⁊ aĩa vnita.⁊ G in ↄpoſitis. In ſimplici⸗
bus ðᷣo id qð res ẽ dicit᷑ natura ſupoſita.ſᷣ tñ ꝓpꝛie eẽn⸗
tia ẽ quo res ẽ.Natura vo que oꝑatur agit vel patitur
qð ẽ no ſuppoſita natura:ſicut ſi diceret᷑ de deitas.de⸗
us dicit qð ẽ.deitas vᷣo quo ẽ.qui ẽ dᷣo dicit ſuppoſitum:
qð ẽ res nature.vt in deo aliqua ꝑſonaꝝ:vel in hoĩe ali
quis bominũ.Ex his g reliquit᷑ ꝙ ypoſtaſis ẽ coĩs ꝑſo⸗

ne ⁊ indiuiduo.vnde xpᷣc inꝙᷓtuʒ filiꝰdei ẽ ypoſtaſis:que

eſt ꝑſona.nꝙᷓtuʒ vo ẽ iſte bomo ẽ ypoſtaſis que ẽ indi⸗
uiduũ.Ex quo relinquit᷑ ꝙ ab eterno fuit ꝑſona ſ̊ nõ ab
eterno indiuiduũ.¶l Ad auctoꝛitatẽ ðᷣo Johᷣ.dam.iam
ptʒ ex ſuꝑioꝛibo rñſio.qꝛ ſic intelligẽda ẽ. Qon ẽ ↄmunẽ
ſpeciẽ ponere de xpo.i.nõ ↄuenit pdicare ↄmunẽ ſj pecieʒ
& xpᷣo: que quidẽ ↄpꝛehẽdat diuinã naturã ⁊ bumanaʒ

qſi ↄflatam ex duabo.ſ.diuinitate ⁊ bumanitate.2 tñ ẽ

acciꝑe ↄmunẽ ſpeciẽ ſᷣm humanã naturã cũ alijs duobo
Ad ſcdam ðvᷣo ratõneʒ ⁊ vltimã dicendũ. inter ꝑſo
nam ⁊ ſuppoſitã naturã mediũ eſt indiuiduũ ſiue indiui
dua ſuba. Aſdediũ aũt debet habere ↄuenientiã cũ extre
mis. Erit ̊ indiuidua ſuba ↄmunicãs cũ extremis.Cũ
ergo multe ſint ſupoſite nature in xp̃o.vna autẽ ꝑſona
dicet᷑ indiuiduo bomĩs:ꝙ ẽ aliud qᷓ ſit ſin ꝙ deꝰ. ;
nõ ẽ aliud h̊ quidẽ referẽtes ad ꝑſonã. illud aũt ad ſit up⸗
poſitam naturã. 2 m ̊ intelliguntur plures auctoꝛita⸗
tes. ¶ Ad illud qð obijcit ꝙ ẽ vnus quis? alius quis:

ergo duo quis.dicendũ. non ſequit᷑. Qam duo dicit

vnũ numero. h̊ aũtẽ in illis in quibo ẽ ſignficatõ diſtin
cta tãꝙᷓ ſitualiter. hic aũt nõ ẽ indiuidua ſubſtantia filij
hominis ⁊ ꝑſona filij dei. immo ſunt indiſtanter vnita:
ita etiã vt ſit filius homĩs filius dei 1 econuerſo. Et ſic
patet ſolutio huius queſtionis.

Articulus quartꝰ

Varto querit᷑ vtꝝ rpᷣe ſᷣm ꝙ homo ſit ꝑſona
Ad quod ſic. Npᷣc ſm ꝙ homo eſt ratonalis
„nNature indiuidua ſuba.qꝛ ẽ indiuiduũ huiꝰ
ſpeciei homo.⁊ bec ẽ ratio ꝑſone ſᷣm Hoeciũ.ergo ei cõ
uenit ratio ꝑſone 'm ꝙ bomo. Relinquit igit᷑ ꝙ ſᷣm ꝙ
bomo eſt ꝑſona.¶¶ Item ihs m ꝙ ihs: qð ẽ nomen xpi
hm ꝙ homo:reſ⸗ pondet᷑ ↄuenienter ad interrogatõeʒ fa⸗
ctam ꝑ quis.vt ſi querat᷑.quis docet:ↄueniẽter reſpõde⸗

pf.

tur ihs. Se quis nõ querit niſi de pſona.ergo ihs inqᷓ
tum ihᷣs ẽ ꝑſona.q¶j Item nullũ ſequit᷑ incõueniẽs ſi dica
tur ꝙ ihs inqꝙᷓtuʒ is ẽ ꝑſona.vnde nõ videt᷑ valere ꝓba
tio magiſtiri in tercõ ſentẽtiaꝝ. Si filiꝰ dei m ꝙ ihs eſt
ꝑſona: ergo creata vel increata. Sed nõ increata:ergo
creata. Sed creata ꝑſona nõ eſt pater. nõ eſt filius.non
eſt ſpũſſanctus:ergo eſt quaternitas in ꝑſonis.quod nõ
videtur ſequi:quia ſi dicatur ꝙ ſit creata:⁊ ꝙ creata ſit
increata nullũ ſequit᷑ inconueniens. am recte dicit
filius dei ẽ tꝑalis ⁊ eternus: creatus ⁊ increatus.4¶ Si
dicatur ſm mgrm in ſenten. ꝙ nõ ↄuenit ei ratio tota ꝑ⸗
ſone:quia nõ eſt.ſ.iſtud indiuidua ſi uba. quia nõ eſt ꝑ ſe
ſonans: ſed alij rei ↄiuncta. Sili ratõe filiꝰ dei nõẽ ens
ꝑ ſe ſonans:ſed alij rei ↄiũctus.ergo nõ ẽ ꝑſona.¶ Item
ſi dicatur ꝙ ꝑſona habet in ſe incoĩcabilitatẽ cum alio.
aut illud intelligit᷑ de incoĩcabilitate ſm actum:aut ſᷣm
potentiã.Si ſᷣm actũ:ergo tunc aĩa ſeꝑata a coꝛpe eſſet
ꝑſona.Si ᷣm potentiã:ergo nullꝰ homo eẽt ꝑſona:cum
vnuſquiſq; potuiſſet vniri deo in ꝑſona.4¶! Item anß.in
li. de incarnatõe verbi. Sicut pater ẽ deus:filiꝰẽ deꝰ:ita
in xpᷣo deus ẽ ꝑſona.homoẽ ꝑſona. Sed pater inqᷓtum
pater ẽ deꝰ.ergo rpᷣc inqᷓtuʒ homo ẽ ꝑſona.¶ Item cum
ꝓſonalitas ſit aliqð bonuʒ homĩs.videt᷑ ſᷣm h̊ ꝙ ꝑſona
diuina auferat aliqð bonũ ab homie aſſumpto:ſi ſᷣm ꝗq;
homo nõ eſt ꝑſona.ergo xpᷣc ſm ꝙ homo ẽ ꝑſona.¶ Itez
obijcit᷑ ratõe pᷣdeſtinatõis.qꝛ ſi xpᷣe inqᷓtuʒ homo ẽ pᷣde⸗
ſtinatus eẽ filiꝰdei:a illud qð ẽ pᷣdeſtinatum ẽ ab eterno

modo:ergo modo ſᷣm ꝙ homo? filiꝰdei.ergo ſᷣm ꝙ hõ ẽ

ꝑſona. Ad oppoſitũ ſic. Perſona dicit q̃ſi ꝑ ſe vnũ.vñ
ꝓſona ẽ ſuba a qualibet alia diſtincta:⁊ nõ piuncta.Si
ergo ſᷣm ꝙ ihs ẽ pſona:ſᷣm ꝙ homoẽ ſeꝑatꝰa diuina ꝑ⸗
ſona:qð ẽ falſuʒ.Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ ſᷣm ꝙ homo nõ ẽ ꝑlo
na.¶ Item in niceno ↄcilio dicit᷑ ꝙ in incarnatõne ꝑĩo⸗
na ↄſumpſit ꝑſonã.ergo nõ manſit ꝑſona creata cuʒ in⸗
creata.ergo ſᷣm ꝙ ihs nõ ẽ ꝑſona.¶ Item ſᷣm ꝙ ibs eſt
ꝓſona.⁊ ᷣm ꝙ verbũ eſt ꝑſona.ergoẽ due ꝑſone.ergo ⁊
duo quis.ergo nõ eſt vnꝰ:ergo deꝰ homo nõ ẽ vnꝰxpᷣe.
qð eſt ↄtra ſimbolũ fidei.¶ Si dicat᷑ ꝙ nõ ſequit᷑. ergo
duo quis.qᷓuis ſᷣm ꝙ homo ſit ꝑſona.⁊ ſᷣm ꝙ de ſit ꝑſo
na.quia hec ꝑſona ẽ illa ꝑſona.ſicut filiꝰ homĩs eſt filiꝰ
ei. Illud nihil eſt ſicut patet ꝑ ꝓpꝛiam rationẽ ad oꝑo
ſitum:cum ꝑſona dicat qͥſi ꝑ ſe vnũ. Sotł.dicendum.
Fm vtrãq; opinionẽ. ꝙ xpᷣe ᷣm ꝙ homo nõ eſt ꝑſona. eſt
tamen indiuiduuʒ ſicut eſt dictum. vnde cum queritur.
vtrum rpᷣc ſᷣm ꝙ homo ſit quis.ſi hoc nomen quis ſup⸗
ponit generaliter ſubſtantiaʒ ſingularem. hoc eſt dicere
ſi ſupoonit indiuiduuzʒ:dico ꝙ eſt quis.Si vᷣo ſupponat
ſubſtantiam ſingularem nõ alteri dignioꝛi ↄiunctam:ſᷣ
diſtinctam:ꝙ eſt ꝑſona:dico ꝙ ſᷣm ꝙ homo hoc mõ non
eſt quis.ql Ad ratõnes ergo obiectas reſpõdendũ:ſicut
tactum eſt pꝛius: ꝙ ad hoc ꝗ ſit ꝑſona reqrit᷑ triplex de⸗
terminatio vel diſtinctio.ſ.ſingularitatis.incoĩcabilita
tis. niuratis. Prima cæterminatio eſt in anima ſor⸗
tis:que ſingulari ſua ſubſtantia differt a qualibet alia.
⁊ hec diſtinctio opꝑponitur indiſtinctioni vniuerſalitatis
Secunda diſtinctio eſt in indiuiduo cuiuſlibet rei irra⸗
tionalis:ſicut in hoc equo ⁊ in hoc aſino.⁊ hoc eſt incõ
municabilitatis.ex hoc.ſ.ꝙ non eſt ↄmunicabile alij vt
pars.⁊ hec diſtinctio oꝑonitur indiſtinctioni incõmn⸗
nicabilitatis: quẽadmodũ partes cõmunicant in toto:
vt ex vna cum alia ſit totum. Tercia diſtinctio in ſor.ſ.
dignitatis.ex eo.ſ.ꝙ eius hbumanitas nõ eſt coniuncta
foꝛme dignioꝛi:ſed ẽ diſtincta a qualibet dignioꝛi.⁊ hec
diſtinctio oꝑonitur vnibilitati ad ſubſtantiam dignio⸗
rem. Dicendum ergo m hoc. ꝙ tripler diſtinctio regri
tur ad eſſe ꝑſone.⁊ ab vltima ſumitur ratio ꝑſone.quia
ergo ab vltima deficit xpᷣe ſ̃m ꝙ homo: non eſt perſona
vm ꝙ homo.et ideo dicitur in concilio:q dignioꝛ perſo
na adueniens conſumpſit perſonam. hoc eſt dicere fe⸗
cit ꝙ non eſſet perſona.4 Ad illud quod obijcit d ra⸗

tione Moetij. indiuidua ſuba ⁊c. dicendũ ꝙ ſi indi⸗
uidua ſuba impoꝛtet illã triplicẽ diſtinctõeʒ ſᷣm hẽ dil⸗
finitio ꝑſone.⁊ ſFᷣm H ↄcedendũ ẽ ꝙ vpᷣc ſᷣm ꝙ hõ nõ ẽ in⸗
viuidua ſuba ratõnalis nature. Si vo ſolu dicat duas
ꝑſonas: diſtictões erit dicere tũc ꝙ ẽ indiuidua ſuba ra⸗
tonalis nature.nõ tñ ſequit᷑ ᷓ ꝓiona.4l Ad ſecũdã vᷣo
que dicit ꝙ quis querit de ꝑſona.dicẽdũ ẽ.ꝙ quis pẽ q̃⸗
rere de ꝑſona:⁊ põt querẽ de indiuiduo.⁊ ꝑ boc ptʒ rñ⸗
ſio.4. Ad terciã vᷣo que dicit ꝙ nõ ſequit᷑ quaternitas in
pſonis. dicendũ ꝙ imo neceſſario ſi ihs inqꝙᷓtuʒ ihs ẽ ꝑ⸗
ſona.qꝛ ſi ẽ ꝑſona inqᷓtuʒ ihs:ihs eſt ſeꝑata filio dei.⁊
ita neceſſario ẽ alia ꝑſona qᷓ filiꝰdei.⁊ cum ihs ſit deus
ſequeret᷑ neceſſario ꝙ in diuinitate eẽnt quatuoꝛ ꝑſone.
4 Ad quartã ratõem que ẽ circa rñſionẽ que ibi ponit᷑.
dicendũ ſicut ſuperiꝰpluries dictũ ẽ.ratõ ꝑſone dicit in⸗
diuiduã ſubaʒ. ⁊ in indiuiduatõe intelligit᷑ incoĩcabili⸗
tas ſiue etiã vnibilitas ad foꝛmã dignioꝛẽ ſeu pfectioꝛẽ
nam reſpectu indignioꝛis nõ attendit᷑ iſtud. vnde cuʒ/ p⸗
pꝛia ratõnalitas in indiuiduo hoĩe puro ſit nõ oꝛdinata
ad dignioꝛẽ: ex hac erit ei ꝑſonalitas:nõ tñ ex hac tollit
quin ſit poſſibilis ad alias foꝛmas accidentales. ꝓprie
tñ dicendũ cũ indiuiduꝰhõ ſit ſuba ꝑ ſe fixa:nõ dicet᷑ nõ
eſſe ꝑ ſe:qᷓuis ſit vnibilis ipᷣis accidẽtalibo foꝛmis.h ipe
foꝛme accidẽtales dicent᷑ ei vnibiles ⁊ adiacẽtes. Scðm
hũc modũ dicẽduʒ ẽ.ꝙ qᷓuis hõ aſſumptꝰ ꝓpter h̊ ꝙ vni⸗
bilis caret eẽ ꝑſonali.vnitur em̃ ꝑfectioni: tñ filius dei
qᷓuis vniat᷑ homini:ꝑſonã a ſe habet:qꝛ in comꝑatione
ad hũanẽ naturam ẽ ſuba fixa ⁊ ꝑ ſe:hoc ẽ nõ in alio vt
adiacens. Humana vᷣo natura ẽ vnita ei vt adiacens.qꝛ
homo pꝛiꝰ nõ exiſtens vnit᷑ filio dei ab eterno exiſtenti.
⁊ ita quo ad hoc tenet modũ accidẽtis: qᷓuis nõ ſit acci⸗
dens.⸗l Ad quintã dicendũ.ꝙ incoĩcabilitas in ratõne
ꝑſone dicit᷑ nõ ſolũ ꝑ pꝛiuatõeʒ actus.ſᷣ ꝑ pꝛiuatõʒ apti
tudinis ſiue potẽtie diſpoſite.nõ tamẽ ꝑ pꝛiuatõeʒ potẽ⸗
tie pꝛime.ꝓut dicit auguſt. Oꝛ in coſta erat vnde poſſet
fieri mulier:ſᷣ nõ vnde fieret.hoc ẽ dicere.ibi erat potẽ⸗
tia.i.poſſibilitas obedientie.que eſt in omni creatura:
vt ex ipᷣa faciat creatoꝛ quicqd vult.nõ tñ ibi erat aptitu
do ſeu potẽtia diſpoſita. Inde eſt ꝗ cum homĩboꝛ ange
lis nõ ſit aptitudo ad vnionẽ cum filio dei vel cum alio:
eſt in eis incoĩcabilitas:que requirit᷑ ad ꝓſonam.q Ad
ſextã rationẽ dicendũ.ſicut pꝛius.ꝙ cuzʒ dicit᷑ xpᷣe ſᷣm ꝙ
bomo eſi ꝑſona:ꝙ hec dictio ſᷣm ẽ expᷣſſiua vnitatis ꝑſo
ne:⁊ habet᷑ veritas rñſionis ex eo qð ibideʒ ſubdit᷑.nec
m̃ due ſunt ſ̊ vna ꝑſona. Ad ſeptimã dicendũ.q vnio
diuine nature ad humanã nullũ bonũ aufert homĩ.ĩmo
ſicut dicit augu.in li.de moꝛibo manicheoꝝ.Creatoꝛ na
ture nõ coꝛrũpit naturã.vnde nec filiꝰ dei ꝑſonã homĩs
coꝛrũpit.qꝛ coꝛruptio nõ ẽ niſi pꝛius rei exiſtentis.ſᷣ ille
homo nõ fuit pꝛius qᷓ eſſet aſſumptus:nec ẽ etiã diminu
tio dignitatis bomĩs.qꝛ qᷓuis nõ habuerit ꝑſonalitateʒ
humanã:habet tñ ꝑſonalitatẽ diuinã.¶ Ad octauã ra⸗
tionem dicendũ bec ẽ dupler. xp̃e ̃m ꝙ homoẽ pᷣde⸗
ſtinatus eẽ filiꝰ ei.qꝛ hoc ꝙ dico ᷣm:põt dicere cauſam
reſpectu eiꝰꝙ dico pᷣdeſtinatꝰ.vel reſpectu eiꝰ ꝙ dico eẽ
filiũ.Si reſpectu eiꝰ ꝙ dico pᷣdeſtinatũ:tũc vera ẽ.qꝛ ſᷣm
ꝙ bomo ? q̃ſ materia pᷣdeſtinatõis.qꝛ ei ↄuenit p̃deſtia
tum eſſe filiꝰ dei. Si vᷣo reſpectu eiꝰꝙ dico filiꝰ dei:falſa
eſt. qꝛ nulla põt notari cauſalitas vt ſit ſenſus.xpᷣc eſt pᷣ⸗
ceſtinatus vt ſit filiꝰ dei ᷑ᷣm ꝙ homo. Si tñ hoc ꝙ dico
ßm nõ diceret canſam ſed vnionẽ ꝑſonalem:vera eſſet.ſi
cut patet ex ſupꝛadictis.
Articul? quintꝰ
UVinto querit᷑ vtꝝ in xpᷣo ſit ponere intentio⸗
nẽ totiꝰ⁊ ꝑtis.Et circa h̊ pᷣmo qrit᷑ vtꝝ hũa⸗/
nitas ſit ꝑs ꝑſone. Scðo vtꝝ xpᷣc debeat dici
totum.

tũ ad pꝛimũ S. fj.

obijcit de H qð habet᷑ i.iij.ſentẽ. Vñ dic mgr Fm auẽtem
aug. ꝙ pſona ñ ↄſiat ex deo ⁊ hoĩe q̃ſi totũ ex ꝑtibo.bũa
nitas igit᷑ nõ ẽ ꝑs ꝑſone.¶¶ Ad oppoſitũ ſic. v. leuit. ſuꝑp
illũ tex. pꝑtẽ ephi decimã. dic Eſiciꝰ. Decima ꝑs ephi eſi
bũanitas xp̃i.ephi at᷑ mẽſura triũ modioꝝ ſi ignificat tri
nitatẽ. IFit ò argumẽtũ. Signũ ẽ ꝑs ſigni: ſignatũ ẽ ꝑs
ſignati. Sʒz decima pꝑs ſignificat hũanitatẽ: S huũanitas
eſt ꝑs trinitatis.ſᷣ nõ niſi ratõe filij. eſt ꝑs pſone filij.
4l Itẽ Joh. dama. Npc ẽ ypoſtaſis ex diuĩa ⁊ hũana na
tura.ꝙᷓ hũana natura ẽ ꝑs ypoſtaſis xpi. Sol. dicen⸗
dum. ꝙ ꝑs dicit᷑ gnqʒ modis. lno mõ dicit᷑ ꝑs illðĩ qð
eſt poſſibile diuidi m quãtitatẽ. Alio mõ dicit᷑ pars id
qð numerat ſuũ totuz:ſicut ĩ quãtitate diſcreta:q dꝛ xs
aliquota aliter qᷓ; in quãto ↄtinuo. Tercio mõ dicitur
paꝛs ĩ quã poſſibile ẽ foꝛmã diuidi abſq; quatitate.ſicut
differẽtie dicũt ptes generis. Quarto mõ dẽ ꝑs q cõue⸗
nit ĩ ↄpoſitõez alicuiꝰtotiꝰ ᷣm naturã.vt cupꝛũ dicit᷑ ꝑs
ſpere cupꝛee.Quinto mõ dẽ ꝑs q ↄuenit ĩ ↄpoſitõeʒ ali⸗
cuiꝰtotiꝰſᷣm ratõeʒ.vt ĩ diffinitõe genꝰ⁊ differẽtie dicũ⸗
tur ꝑtes ſpẽi.Dicẽaũ ̊ᷓ ꝙ ꝓpꝛie loquẽdo nõ ẽ dicẽdũ hũa
nam naturã eẽ ꝑtẽ xp̃ᷣi ꝓpt ratõeʒ aug.qꝛ videret᷑ ex hoc
ipo ante hũanitatẽ eſſe filiꝰdei diminutꝰ vel imꝑfectꝰ.tñ
ſi debʒ reduci ad aliquã ratõeʒ ꝑtis: debet reduci ad ꝑ⸗
tem diffinitõis. qꝛ ſi vellemꝰ diffinire xpᷣm: nos dicemꝰ
ipᷣm eẽ ꝑſonã in diuina ⁊ humana natura. „

Becũdo queritur S.· ij.

iuxta hoc vtꝝ xpᷣe debeat dici totũ.Et cũ totũ ⁊ ꝑs dicã⸗
tur ad aliquid: ſi nõ eſt dicẽ in xp̃o ꝑtẽ bumanã vel diui
nam naturã: g nõ eſt dicẽ in ipo totũ.¶ Ad oppoſitũ ſic
Joh. dama. Lotꝰfuit ĩ ſepulchꝛo: ſ̊ nõ totũ. Solutõ
Totũ dicit᷑ duobo modis.Vno mõ totũ dicit᷑ ex ↄpoſitõ
ne ꝑtiũ.⁊ hoc mõ totũ ⁊ pars dicũt᷑ ad aliquid.⁊ a quo
remouet᷑ intentio ꝑtis ⁊ totius. Alio mõ dicit᷑ totum ex

eo qð nihil eſt acciꝑe extra: qð debet eẽ intra.⁊ hoc mõ

rpe dicit᷑ eẽ totuso ⁊ totũ.vt totus ad ꝑſonꝗ. totũ ao na⸗
turã referat᷑ ideo dicit᷑ in ſepulchꝛo totꝰqᷓtũ ad ꝑſonã
Hpᷣ nõ totũ qᷓtũ ad naturã.qꝛ aliꝗd erat tũc extꝛa.ſ.qĩa.

Membꝛüů terciñ

Irca terciã opinionẽ dubitat᷑ vtꝝ xpᷣe ſit
aliquid: qð negat tercia opinio ⁊ due pꝛi⸗
me ↄcedunt. Ad qð ſic obijcit᷑.pc eſt deꝰ
homo. Sed eẽ deũ eſt eẽ quid:⁊ eẽ homi
nem ſilꝛ. Sed xpc eſt aligd ᷣm ꝙ bõ. &̊ ſi xpᷣc ẽ aliqo ſᷣm
ꝙ; homo:xpc eſt quid ⁊ quid.⁊ ita duo. qð videt᷑ incõue
niens. 4 Ytem ſi xp̃c eſt vnũ quid vnitate creata.⁊ ↄſtet
ꝙ eſt vnũ quid vnitate increata eẽntialiter. Sʒ iſte ſunt
diuerſe vnitates eẽntialiter. xpᷣc erit duo eẽntialiter. 5
rpc nõ eſt vnuʒ. ¶ Item foꝛma ſubalis facit ſi ubalit diſ⸗
ferre. Si & in xpᷣo ſunt due foꝛme ſubales eẽntialit dil⸗
ferentes qð ſequit᷑:ſi ſm ꝙ ẽ homo ẽ aliqd:faciẽt ſubalẽ
drñtiam in xpᷣo.ergo ſi humanitas ponitur foꝛma ſub⸗
ſtantialis ĩ xpᷣo qð accidit: ſi ſᷣmm ꝙ hõẽ aliqd⁊ diuitas
ſile. neceſſe eſt ꝙ xpᷣc ſubaliter differat. eſt aliud ⁊ alið.
4 Item vna quidditas nature ĩ tribo ꝑſonis facit tres
ꝓſonas.ſ.patrẽ.⁊ filiũ.⁊ ſpm̃.ſ.eẽ vnũ.qᷓ plures quiddi
tates naturaꝝ faciũt vnã ꝑſonã eẽ plura. Si inconue⸗
niens eſt dicẽ xp̃ęm eẽ plura:nõ vnũ.relinquit ꝙ rpᷣe Fm
ꝙ bõ nõ eſt quid:cũ ſit quid ſᷣm ꝙ; deꝰ. Vera igit᷑ ẽ opĩo
que dicit. ꝙ cũ dicit. xpᷣc eſt hõ:nõ dicit᷑ xpᷣc eẽ aligd: ſed
aliquo mõſe babẽs.il Itẽ xrpᷣc ſᷣm ꝙ dee bʒ eẽ ↄpletũ ßm
naturã diuinã:⁊ Fm ꝙ pſona diuina ab eterno.nec bũa
mitas adueniens addit aliquid ipᷣi ꝑſone vel ipi nature.
Cum ꝗg̊ illud qð ↄſequit᷑ eẽ ↄpletuzʒ ipius ꝑſone? nature
ſit ſicut adiacens ⁊ nõ quid reſpectu illiꝰ:relinquituꝛ ꝙ
xp̃c ſᷣm ꝙ bõ nõ eſt aliquid. Ad oppoſitũ ẽ cecretalis
alexandri pape. Cum xpcc ſit ꝑfectꝰ deus ꝑfectꝰ hõ:qua
temeꝛitate quis audet dicere.ꝙ xpᷣe ſm ꝙ bomo non eſt
aliquid. ſe aũt tanta ĩ eccłia dei poſſit ſuboꝛiri abuſio

ten
i
uni
bis
nins
eſſt.
ane
Den⸗
ſRics
red
hs
Neitur
Niar
coe⸗
tos
ali⸗
dici⸗
ibün
rhoe
ſtñ
aap⸗

* 0

cen⸗

7/

i.

dice

Adioi
Urüe
Soluo
wſo
nco
une
Mend
jadn
1ghoni
gia.

Kit
Mep⸗
cl
libont
ſcpfn
inie⸗
ſe
ſteſint
glier⸗
it d
litdiß
ſbali
alube⸗
Uitas
glid.
ttres
niti
onue/
rn
topio
E
eüfn
cchü⸗
ature.
gamre
ning
uls
ga
nſio

Nueſtio

cõuocatis magiſtris ſub anathemate interdicat᷑. ꝑ quã
decretalẽ ptʒ ꝙ dãnata ẽ opinio tercia. Sot. dicendũ
ꝙ eſt ↄſiderare naturã rei:cũ dicit᷑ xpᷣ eſt bõ:aut ratõeʒ
dicendi. Si ↄſiderãdo naturã rei: aliꝗs dicẽt ꝙ xpᷣe ſm
ꝙ homo nõ ẽ quid vel aliquid:erraret ſine dubio.⁊ ſᷣm
iſtã opinionẽ dãnatã ꝓcederet.Sed ſi ꝗs attendẽs ratõ
nem dicendi dicẽt ꝙ cũ dicit xpe eſtij vel facthõ:nõ pᷣ⸗
dicat᷑ ly homo vt quid de xpᷣo:quis ſit quid:ſᷣ ꝙ pᷣdica⸗
ret quõ ſe hns: nõ videret᷑ abſolute errare ſᷣm illð apli.
ij. phił. Habitu inuẽtus vt hõ.ſuꝑ quo verbo diſputãs
augu. in li. lxxxiij. queſtionũ.vbi diſtinguit babituʒ ſᷣm
quatuoꝛ modos:quoꝝ vnꝰ eſt. cũ illud qð habet᷑ nõ mu
tatur a ſua natura:ſᷣ aliã ſpeciẽ ⁊ foꝛmaʒ accipit.prout
applicat᷑ habẽti vt eſt veſtis: que teiecta atq; depoſita ñ
habet eã foꝛmã quam ſumit induta.qð genꝰ ↄgruit huic
com ꝑationi:cum dicit᷑ habitu inuẽtus vt hõ. Scoõm H̊
diceremꝰad p̃dictã queſtionẽ.ꝙ xpᷣe ſᷣm ꝙ hõ eſt quid et
aliquid:ſ̊ tñ nõ pᷣdicat᷑ vt quid.Sʒ qꝛ opiniones ꝓpin⸗
que erroꝛi nõ ſunt extẽdẽde:ideo abſolute dicat᷑ ſine di⸗
ſtinctõe ꝙ xpᷣe ſᷣm ꝙ homo ẽ quid ⁊ aliqd.⸗ Rñdendũ
aũt ad obiecta pᷣmo ſᷣm pᷣmã opinionẽ.ꝙ vpᷣcẽ duo neu⸗
traliter.ſ̊ tñ nõ ẽ duo maſculine.Eſt em vnꝰ.i.vna ꝑſo⸗
na ſ nõ vnũ.i.vna natura.a ideo nõ eẽt incõueniẽs ↄce
dere ĩ vno ſenſu ratões:que oñdũt ꝙ rpᷣe ẽ duo.¶ Ad vl
timã aũt ratõeʒ: que obciebat᷑.ꝙ hũanitas aduenit po
eſſe ↄpletũ:̊ nõ eſt ꝗd.dicẽduʒ ꝙ nõ ſequit᷑.qꝛ etſi adue⸗
niat poſt:tñn aſſumit᷑ ĩ vnitatẽ ꝑſone.quẽadmodũ poſito
2 aĩa crearet᷑ añ coꝛpꝰ:⁊ poſtmodũ coꝛpꝰ ei vniret᷑non
equeret ꝓpter h̊ ꝙ coꝛpꝰnõ eẽt quid ip̃iꝰpois:qᷓuis ↄſeq̃
retur ad eẽ ratõnale oↄpletũ ipiꝰaie. Scðm aũt opio⸗
nem ſecũdã incõueniẽs ẽ: ypᷣc ſit duo.ĩmo ẽ vnũ ſolnʒ:
2 rñdẽt ad obiecta.⸗ Ad pmũ cũ dicit᷑xpᷣc ẽ deꝰ 2 hõ:ſi
ſiat copulatio ratõe ſugoſitoꝝ:falſa ẽ.Si vᷣo rõne natu
rarũ:tũc ẽ vera.qꝛ nõ ẽ ibi niſi vnũ ſuppoſitũ:⁊ tñ diuer
ſe nature. . Et ad id qò obijcit.q ẽ ꝗd pᷣm ꝙ deꝰ: alið
q ̃m ꝙ hõ: duo.nõ ſegꝗt᷑qꝛ illud ꝗd ſᷣm ꝙ hõ nõ oↄnu⸗
merat᷑ cũ illo quid qð ẽ deus:qꝛ nõ ſunt ꝗd vmꝰgeneris
