tercia pars ſolis:a tercia ꝑs lune:⁊ tercia
pars ſtellaꝝ:ita vt obſcuraret᷑ tercia ꝑs eoꝝ.Eſa.xiij.
Quoniam ſtelle celi 2 ſplendoꝛ eaꝝ non erpandent lu⸗
men ſuum. obtenebꝛatus eſt ſol in oꝛtu ſuo: ⁊ luna non
ſplendebit in lumine ſuo. Apoc̃.vj. Et ſol factus eni⸗
geꝛ tanꝗᷓ ſaccus cilicinus:⁊ luna tota facta ẽ ſanguis:
72 ſtelle de celo ceciderũt ⁊c. ¶ Contra.ↄſtat ꝙ coꝛpoꝛa
celeſtia inalterabilia ſunt. ̊ nõ obſcurabũtur. 4 Item
qũo intelligitur hec obſcuratio.aut per mutationeʒ fa
ctam in ipſis coꝛpoꝛibus: aut q;tum ad awparitione di
cuntur tranſmutari.4! Item cum conſtat ꝙ Fm ſubam

00 . .

ſ

— — — =ͥ —————— ðũ

—— — — -— .

— ͤ —

immutabilia. qũo dicun?᷑ maa marß. E tunc crux multo ſolaribo radijs luenlentior

Rñſſio. quia obſcuratio poteſt intelli⸗ rit. & aprebit in maioꝛi lumioſitate qᷓ heat ſol 2 ra⸗
Im. gi . vel immutatio ſicut fuit in moꝛte xp̃i: ita in ſũma⸗ dij eins. B H nõ põt eſſe niſi gloꝛificet᷑. quia ꝑ ſui gloꝛifi/
e none mundi exaltatione rp̃i. vel abſconſio quẽadno cationeʒ ita luminoſa apparebit nõ ꝑ ſuã natura. S ap
NW dũ minoꝛ lux ſub maioꝛi.ita adueniẽte maxima lumi⸗ parebit cum cruce facta gloꝛioſa. 4¶ Sed hoc poſito q
Ni noſitate coꝛpis rp̃i: obſcurabunt᷑ ꝑ abſconſioneʒ ſol lu ritur. vtrum ipſa crur in hac immutatione vel lumino
epbot na ſtelle celi.vnde hiero. Sidera in die iudicij vide⸗ ſitate permanebit. quia videtur non: quia ſicut di⸗
bunt᷑ obſcurari nõ diminutõne ſue lucis accñte: dᷣ cla⸗ cit Auguſti. Omnia que pꝛopter hominis neceſſitateʒ
” ritate veri lumis ſuꝑueniente. de qua yſa.xx:iij. Eru⸗ creata ſunt teſinent eſſe 2 ceſſabunt: quoniaʒ ipſa ne⸗
een H beſcet luna ⁊ ↄfundet᷑ ſol cum regnauerit dñs exerci⸗ ceſſitas hominis ceſſabat. Sed vegetabilia ⁊ coꝛpora
tuum. Ceteꝝ ꝑacto iudicij die fiet quia idein ꝓpha diẽ mineralia ⁊ anumalia bꝛuta 2 huiuſmodi terrenaſcen
alibi. xxx. Et erit lux lune ſiẽ̃ lux ſons:a lur ſolis erit tia tm ad hominis neceſſitatem oꝛdinata ſunt. elemen
ce⸗ ſeptempttr ſicut lux. vij. dieꝝ. 4 Ad illud qð queritur ta autem ⁊ huiuſmodi non ſolum creata ſunt propter
W) quo dicunt᷑ cadere ſtelle tæ celo. Dicendũ ꝙ hoc intel bominis neceſſitatem: immo etiam propter vniuerſi
adi ligitur duplr. Pꝛimo. ꝙᷓtum ad mutatõʒ lumioſitatis tatis dæcoꝛem. 2 iſta manebũt qtum ad hoc ſunt ad
foban in obſcuritatẽ ſicut dicit Raba.qð de ſtellis dictuʒ 4 decoꝛem vmuerſt itatis. euacuabuntur autem tum ad
tbaſ 2 ſtelle cadent de celo hoc in ¶Marci. xii ia ſerſpue t hoc ꝙ ſunt ad hominis neceſſitatem. Eꝛgo cuz crux ſit
biner 7 ſtelle celi erunt ccidẽtes. boc eſt ſuo lumie priua i de numero vegetabilium: 2 ita propter hominis ne⸗
nre tur vt vicinũ dñi indicent aduentũ. Secũdo põt intel⸗ ceſſitatem creata: non permanebit immo tcceſinit eſſe
nſcz. ligi qᷓtum ad aparitõʒz ſicut videt᷑ nũc vapoꝛ aſcẽdens poſtqᷓ aparuerunt in hac claritate. ergo non rrit glo⸗
nſr inflãmatuos cadere ad modũ ſtelle vt venienteʒ prece⸗ rificata: cum omne gloꝛificatum ſit perpetuũ. Re
n⸗ nt ſigna inflãmationis mũdi.pᷣs. Ignis ante ipſum ſponſio.dicendum ꝙ nihil hic debet temere diffiniri:
dd pce.⁊c.Eleuatis vapoꝛibus ⁊ inflãmatis apparet ca⸗/ cum ſancti ponant diuerſa.i Iam ſᷣm quoſdam. ſi coꝛ⸗ HMM 2
d ſus ſtellarum. poꝛa unonmanenr Ar elementa 3 anpeilinte ſen Crrc 4 Fenen a ben e
8 * ⁊ coꝛpoꝛa celeſtia: multofoꝛtius videtur ꝙ i ud qu 44 .
u Aꝛticulus ſecũd us fuit inſtrumentum noſtre redemptionis 1 iſtüd futt H nE
Nui Irca ſecũdum ſignũ querit᷑.quid intelligãt crux. Ende per hoc datur intclligi. ꝙ ipſa crux in illa
undd virtutes celoꝝ:⁊ cum dicat᷑ in pᷣs. Pñndici⸗ luce apparebit de qua dicit Criſoſtiomus. ꝙ luculẽtior
te dño omẽs virtutes eius: miniſtri eiꝰ qui erit ſolaribus radijs. ⁊ q etiam in illa remanebit: ſi⸗/
facitis voluntateʒ eius.⁊ ſequit᷑ ꝑ expoſitõʒ. Pñdici⸗ cut alia coꝛpoꝛa ⁊ elementa que coꝛuptibilia ſunt de
. te dño omẽs angeli virtutes celi:angeli intelliguntuꝛ. ſui natura: cum iſtud coꝛpus fueꝛit noſire redemptio⸗
niiznn ¶ Item Heda 2 Remigius. Quid mirum tremẽ ho⸗ nis inſtrumentum. Unde per hoc habet quandam di
norpe⸗ mines: cum aſpectu iudicis tremant angelice ptãtes. gnitatem ex qua videtur babeꝛe congruentiom ad peꝛ⸗
Gene Vnde Job.xxvj.Columne celi contremiſcũt 7 pauent manendum ſicut illa. Poſſet dici tamen ꝓ ſicut rpus
mmi, ad nutum eius. Grego.Quid ꝗ facient tabule qñ tre⸗ in tranſfiguratione oſtendit quandam claritatem ma
un . ment columne? quid virgula deſerti patit᷑ qñ cedrꝰ pa nente adhuc coꝛpoꝛe ſuo moꝛtali: ita poſſet ibi oſten·
QAned diſi concutit᷑. Cont᷑.cum angeli ſint beati.beatitu⸗ re claritatem in cruce manente tali coꝛpoꝛe coꝛupti
ibidei d vo excludit omneʒ miſeriaʒ mutabilitateʒ: nullo bili.⁊ ſic poſt talem oſtenſionem non opoꝛteret ꝙ re⸗
nis gae modo vere poſſunt dici timoꝛe affici vel moueri. Iiẽ maneret.non tamen ẽ diffinita ſententia a ſanctis.iðᷣo
lo. 1ib uae nõ dicunt᷑ angeli dis ſen entots⸗ heſfo o nec hic diffiniꝛe volumus ſententiaz.
Cädo⸗ ad primũ moueri dicunt᷑ angeli affectu ex ↄtemplatüe 88 . 1—
aſeen⸗ maieſtatis xp̃i reſilientes in ꝓpriam Parmitatem, hic ꝛcic U us qua ꝛtus
docnn affectus dicit᷑ reuerentie ſiue timoꝛis. Alio mõ q̈tum Irca quartum queritur de confragratione
1 Oi⸗ ad effectum exequendo miniſteriũ conſummatõis mũ⸗ que fiet per ignem. vtrum precedet iudiciũ
perictlit di 2 innouationis ⁊ humane reſurꝛectõis.4 Ad aliud aut ſequetur. Pſalmiſta. Ignis ante ipſum
gerenner dðm. ꝙ angeli dicũt᷑ ante iudicium: quia in miniſieꝛiũ precedet.Et vltimo Aſaie ſuper illud. In igne veniet. „ „„ . —
Tiin miſſi ꝓpter eos qui hereditateʒ capiũt ſalutis hebꝛe. j. Blo.qui purgabit electos. Prima coꝛinthioꝝ tercio. 9/ he vi
efnnn Virtutes vo in iudicio dicunt᷑ ꝓpter excellentiã opeꝝ Vniuſcuiuſq; quale ſit opus ignis probabit. Itez ma
üun⸗ motus in innouatione mundi ⁊ reſurrectõe coꝛpoꝝʒ. lach.tercio. Ipſe ſedebit conflans.⁊ poſt ſequitur. ⁊

W Ar cic “ lus tercius purgabit filos Leui.⁊ poſt accedam ad vos ⁊c. Ex

his omnibus arguitur ꝙ prius erit confragratõ q; iu⸗

gaba VYrca terciũ ſignũ querit᷑.quid dicat᷑ ſignuʒ dicium. ¶ Contra. Arguitur ex oꝛdine iudicij deter⸗
ſnifi filij hoĩs.nam ſignũ illud põt intelligi mul minato ab Auguſtino de ci uitate dei viceſimo. caplło
nken tipkr. Et ad hoc rñdet᷑. poteſt dici aut ſi⸗ vltimo. In ilo iudicio has res dicimus eẽ venturas.
lert gnum crucis.vnde Criſo.Crux apparebit ſole lucẽtioꝛ Helyam teſbitẽ fidem iudeoꝛum.antichriſtum perſe⸗
rſigie exiſtens. 2 nõ eſt neceſſitas excuſatõnis cum viderint cuturum. chriſtum iudicaturum. moꝛtuoꝛum reſurre⸗
crucem. Aut ſigna paſſionis in carne xp̃i. vnð Criſo. ctionem.bonoꝛum ⁊ maloꝛum direptioneʒ.mundi cõ⸗
NQuidaʒ putant cruceʒ xpᷣi oñdendã eſſe in celo: veriꝰ fragrationem.eius deniq; renouationem.2 poſt exiſti⸗
aüt ipᷣm rpᷣm habenteʒ in coꝛꝑe ſuo teſtimonia paſſio⸗ mo ea que a me commemoꝛata ſunt oꝛdine omnia eſſe
giͤs nis. i. vulneꝝ lancee ⁊ clauoꝝ. vt impleat᷑ illud Zach. ventura. 4 Item videtur ꝙ hec omnia debeant eſſe ſi
nahi xij. Nidebũt in queʒ tranſfixerũt. Apoc.j. Ecce veĩt cũ mul. ſcilicet confragatio.iudicium. ⁊ condemnatio.2
ent nubibus celi ⁊ videbit eum omis oculus: ⁊ qui enʒ pu hinuſmodi. Eccleſiaſti. cimoctauo. Oui viuit ine⸗
Gani pugerůt. Aut ſignũ crucis impreſſum frontibo fideliũ teꝛnum creauit omnia ſimul. ergo pari ratione omia
lt qð figurat᷑ in ezech. ix. in thau. Suꝑp frontes viroꝛum ſimul recreabit. mMKeſponſio. põt dici q ille ignis di
n . gementium ⁊ dolentiũ.apoc.vij. Qolite nocere terre ⁊ uerſos habebit eſfectus. Purgabit enim 7 ſm hoc pre
un mari neq; arboꝛibo quouſq; ſignemus ſeruos dei nr̃i cedet iudicium. Qon.n. accedent electi ad iudiciũ niſi
4 in fronti eoꝝ. ¶ Sed tunc querit᷑ ſi aparebit cumi prius purgati.Iteʒ ꝑ ipᷣm ignẽ fiet innouatõ vniuerſi
ſn cruce: vtꝝ hoc erit cum cruce facta gloꝛiola vel nõ. Et 27 poſt ↄdemnationeʒ maloꝝ. 2 m ᷓ ſequetur. 2 Fm
n videt᷑ erit gloꝛioſa. qm dicit Eriſo. omel. lxxvj. ſupeꝛ boc concoꝛdande ſunt auctoꝛitates que videntur con⸗
nngz
toned
jſton

*

3 D 12 Nν 6 4 4*
.

—0

.

trarie.¶¶ Ad hoc quod obijcitur ꝙ omĩa reꝑabunt᷑ ſi⸗
mul. dm ꝙ nõ eſt ſimile de opere creatõni 4 repati⸗
onis finalis.nam creationis actus ſolum recipit cau⸗
ſam creatriceʒ.reꝑa tio vo finalis ⁊ conſummatio re⸗
ſpicit cauſam ⁊ creaturam rõnaleʒ. ratione cuiꝰ diſpẽ
ſatur nõ ſimul ſed ſᷣm exigentiam ipſius. Ideo primꝰ
effectus eſt purgatõnis bonoꝝ. Secũdus erit iudiciũ
bonoꝝ ⁊ maloꝝ. Tercio ſuccedet maloꝝ ↄdemnatio
beatiſicatõ bonoꝝ. Poſſet tamẽ dici ꝙ ſicut in opere
prime cõditõnis triplicatur actus vt ſit opus creatio⸗
nis:opus diſtinctõnis:⁊ opus oꝛnatus.ita in oꝑe vlti⸗
me ↄſummationis triplicatur actus:vt ſit actꝰ vel opꝰ
purgatõnis:⁊ opus diſcretionis iudicij:⁊ opus retri⸗

butionis.⁊ tamẽè ſimul omẽs purgabunt᷑ purgandi.ſi⸗

mul omẽs iudicabũtur.ſimul premiabũtur:quis ñ ſi⸗
mul ſit purgatio.iudiciũ.⁊ retributi.

Articulłꝰ quitꝰ
. Onſequẽter querit᷑ de ſignis coniunctis.de
quibus.j.theſſalo.iij.Quoniaʒ ipᷣe dominꝰ
in iuſſu ⁊ in voce archangeli ⁊ ĩ tuba dei de⸗

ſcendet de celo ⁊c. Quia nõ videtur ibi neceſſitas iſto⸗

rum.quia ſicut ſolo verbo creauit deus omĩa: ita ſolo
verbo poteſt omĩa ſuſcitare.ergo nõ requirũtur iſta.
4 Preterea que eſt differentia inter tubam ? vocem:
quoniazʒ ꝑ tubam videt᷑ deſignari vox. Vnde ſuꝑ illud
xxiiij. math. Mittet angelos ſuos cum tuba. dicit ATu
guſti.qꝙ tuba eſt poteſtas ſuſcitandi moꝛtuos.vox ma⸗
gna vt nullus remaneat non iuſtificatus: ⁊ vt oẽs ſint
in iudicio.Et ſuper illud pꝛima theſſa.iiij. In iuſſu ⁊c.

dicit glo.ꝙ tuba erit vor magna angeloꝝ.in quo ergo

differt a voce. Solutio. dm ꝙ in ipſo iudicio bene
ſufficeret iuſſus dei ſicut ⁊ in creando: tamen ad nota⸗

dum congruentiaʒ apponunt᷑ illa tria. Mam ſicut di⸗

ctum eſt.ipſe vel tota trinitas iudicabit poteſtate au⸗
ctoꝛitatis. Gilius dei inqꝗᷓtũ homo iudicabit poteſtate
excellentie. YOpſi aũt angeli lʒ nõ iudicent:habebũt ta⸗
men miniſteriũ antecedens iudiciũ. Ipſi.n.ↄgꝛegabũt
electos a quatnoꝛ ventis terre. ſicut habet᷑ mat᷑.xxiiij.
Ex cõuenientia ̊ notatur ꝙ ex paꝛte dei ĩ illo iudicio
eſt.⁊ hoc notat᷑ in iuſſu. In voce archangeli notat᷑ ꝙ ẽ
er parte xpᷣi. In tuba notat̃ ꝙ eſt ex ꝑte angeli ſcʒ po⸗
teſtas miniſterij xp̃i collata ad ↄgregandũ ad iudiciũ.
vnð math.xxiiij. habetur plane ꝙ mittet angelos ſuos
cum tuba voce magna ⁊ ↄgregabũt᷑ ⁊c.vnde tuba ad
angelos refert᷑.⁊ ſi ẽ vox:poteſt dici vox angeloꝝ. Vñ
ps· Ecce dabit voci ſue vocẽ virtutis.iſtud patet ibi ex
glo. Solus g̈ iuſſus ſufficeret ad iudiciũ.tamen er cõ⸗
gruentia notant᷑ illa:quia congruebat ꝙ aliꝗd notare
tur in illo iudicio er parte dei. aliqꝗ ex ꝑte xpᷣi bomĩs
aliquid ex ꝑte angeloꝝ ꝓpter ſuũ miniſteriũ quod an⸗
tecedit iudicium.

Mlembꝛum ſecundn

Oſtea queꝛit᷑ de loco ⁊ temꝑe iudicij.Et
primo de loco: quia videt᷑ ꝙ locus eius

debet eſſe in valle ioſephat.ſᷣm ꝙ; habet᷑

Joel.iij. Congregabo g̊ omẽs gentes in

valle ioſephat: ibiq; diſceptabo cum illis.⁊ loquit᷑ de

ↄgregatione ad iudicium.ꝗ̊ ⁊c.¶ Sed contra.pᷣs. In

celo parauit ſedem ſuam. Glo.de bonis ⁊ malis iudi⸗

cabit in celo exiſtens.⸗ Cõtra.j.theſſa.j.vbi loquit᷑ de
aduentu ad iudiciũ.dicit in reuelatione dñi noſtꝛi ihu

xpᷣi de celo cũ angelis venientis.̊ dñs ad iudicanduʒ
Solutio.dðm

venit de celo.non & in celo iudicabit.

ꝙ non erit iudicium in valle ioſephat. immo determi⸗
nat glo.ſuper illum locum vbi erit.vnde ſᷣm glo.nibil
aliud intelligitur ibi per vallẽ ioſephat niſi vallis iu⸗
dicijt vnde non determinat᷑ ibi locus.dicit eniʒ glo.ſic.
Quidam pueriliter intelligunt ꝙ in valle qui eſt ĩ la⸗

tere montis oliueti deſcenſurus ſit dominꝰ ad in
quod friuolum eſt. quia non in terra: ſed in ſpa
geris ſedebit circa locum montis oliueti:ex quo a
dit. Et ſumit᷑ ex hoc quod dicit.ij.theſſa.iiij. Sim
piemur cum illis in nubibus obuiam xpᷣo in aera. Et
ſicut Jo. Criſo.ait.Angeli deferent ante eum ſignum
crucis.ioſephat inter pretatur iudiciuʒ dñi. Ad iudi⸗
cium & domini congregabunt᷑ non ſolum iudei qui cre
dere noluerunt: ſed omẽs impij qui ab initio fuerunt.
Jaſti vᷣo non deſcendent in vallem iudicij.i.damnati⸗
onis:ſed in nubibus eleuabunt᷑ obuiam xpᷣo.4!. Ad i⸗
lud vᷣo quod obijcit᷑. Judicabit in celo exiſtẽs.vult di⸗
cere.ꝙ xpᷣs per aſcenſum eius in celo ad dexteram pa⸗
tris ſiue in potioꝛibus bonis patris accepit iudiciari⸗
am poteſtatẽ. Et ideo dicit pᷣs.dñs in celo parauit ⁊c.
id eſt ex hoc habet poteſtateʒ iudiciariam:ꝙ ſedet ĩ po
tiſſimis bonis patris.vnde ſenſus illias glo.nonẽ ta⸗
lis ꝙ dominꝰ iudicabit in celo: ſed ꝙ ipſe qui modo eſt
exiſiens in celo parauit ſedem ſuam.i.per hoc ꝙ in ce⸗
lo eſt ad dexteram patris:parata eſt ipſa chriſto homĩ

poteſtas iudiciaria.

Deinde queritur

de temꝑe iuaicij. Et primo de die. Scðdo de hoꝛa iudi⸗
cij ꝓyter illud quod dicitur math.xxiiij. de die illa
⁊ hoꝛa nemo ſcit neqʒ etiam angeli celoꝝ:neq; etiaʒ fi⸗
lius:ſicut quedam littera dicit:ſed ſolus pater.q¶ Cõ⸗
tra.noticia eſt nomen eſſentiale ĩ trinitate.̊ oĩa que⸗
cũq; nouit pater nouit filius. ̊ habet noticiam de illo
die.ſicut pateꝛ.¶¶ Steʒ filius eſt ſapientia patris.ergo
quecũq; ſunt nota patꝛi:nota ſunt filio.¶ Itez math.
xj.Et nemo nouit filium niſi pater: neq; patrem quis
nouit niſi filius:⁊ cui voluerit filius reuelare.Ex bis
patet ꝙ indiuiſa eſt noticia patris ⁊ filij. ̊ de omnib
noticiam habet filius de quibo ⁊ pater. ꝙ de illo die.
Solutio.dðm ꝙ filius habuit ⁊ habet noticiam il⸗
lius diei.Cum ẽ dicitur neq; filius. iſtud intelligit de
filio pro coꝛpoꝛe ſuo quod eſt eccleſia.vnde cum dicit:
niſi ſolus pater: nõ excluditur filius neq; ſpũſſanctus
quia in noticia patris eſt noticia filij ⁊ ſpirituſſancti.
ideo non poteſt excludi: ſed fit excluſio ipſius corꝑis
eccleſie ſcʒ angeloꝛum ⁊ hoĩm cuiꝰ eſt caput cum dicik
neq; filius.⁊ boc eſi quod dicit augꝰ.in li.de verbis do
mini cum dirit pater ſcit.ideo hoc dixit: quia in patre
1 filio ſcit:neſcit tamen filius.i.coꝛpus eius in tra po⸗
ſitum quod eſt eccleſia. Item dicit augꝰ.pater lolꝰ ſci⸗
re dicitur:quia ſolus facit filium ſcire.⁊ eſt ſimile tem
ptat vos deus vt ſciat.i.ſcire faciat ſi diligitis eum.
4¶ Sed tunc querit᷑.xpᷣs bomo nungd nouit illaz dieʒ.
quia videtur ꝙ ſic.quoniaʒ coł.ij.habet᷑: ꝙ in chriſio
ſunt omẽs theſauri ſapientie ⁊ ſcientie abſconditi.ꝗd
eſt ꝙ dicit nemo. Dicenduʒ eſi ad hoc fin b. Grego.
qui dicit. Louit vmgenitus hoꝛam iudicij: bᷣ nõ ex na
tura humanitatis. hoc eſi ex generali natura bumani⸗
tatis: quia tunc alij hbomies ſcirent. ſed ex vitute di⸗
uinitatis influente ſuꝑ illum bomineʒz. Cuʒ dicit ne⸗
mo nouit ⁊c.ꝑ hoc non excludit᷑ xpᷣus bomo a noticia
illius diei:ſed per hoc excluditur ꝙ non er virtute bu
manitatis ipſaʒ habet: ᷣ ex virtute diuinitatis. Itẽ
queritur de hoꝛa iudicij. aꝓpter hoc quod dicitur math.
xxv. Aedia autem nocte clamoꝛ factus eſt. igitur erit
nocte media.Contra.Roma.ij. In die ire ⁊ reuelatio
nis iuſti iudicij dei.¶ Rñſio.media nocte dicit᷑ ventu
rus vt dicit augꝰ.non pro hoꝛa temꝑis: ſed quia tunc
Rxeniet cum non ſperatur. ANedia & nocte ſcʒ cum val⸗
p obſcurum erit. i.occultum veniet. Dies.n. dñi ſicut
ur in nocte ita veniet. Poteſt tamen non incongrue i⸗
telligi media noctis tempoꝛe venturus.ꝗa vt ait Caſ⸗
ſiodoꝛus. hoc temꝑe primogenita egipti ꝑcuſſa ſunt.
Aduentus vo xp̃i dicit᷑ dies oñi nõ pro qualitate tꝑis

9)] bera ſu en,

4 5

.
add
de
eta
olage⸗
unri⸗
muce⸗
eznt
venges
Erbis
onnih
oore.
an il⸗
gede
dicſt:
ntus
gancni.

cor

un di
Nerbed
ninpn
intng⸗
erſch
inbe
ſgan⸗
ſn
Uchnhe
g
N.
N
nani⸗
ed⸗
citne⸗
onas
mmehn
rnann
tureni
uelt⸗
trcnn
biam
Unudh
hſiſen
nn,
.
mt.
epis

ſed reꝑ: qꝛ tic cogitatõnes a ↄſilia ſinguloꝝ patebũt. j.
CLoꝛi.itij. Qolite an tp̃s iudicare qᷣuſq; dñs venerit ꝗ il⸗
lumiabit abſcõdita tenebꝛaꝝ: 2 maifeſiabit ↄſilia coꝛdiũ

Mlembꝛü terciũ
Onſequenter querit᷑ d ꝑſona iudicis.an
ſoli filio ↄueniat ⁊ an ſm bumanã natuꝛã
iudicabit.. Ad pꝛimũ ſic.habemꝰpeccata
. appꝛopꝛiata ↄtꝛa ꝑſonas.ſ̊ iudiciũ reſpicit
peccatũ qm eſt de peccatis iudiciũ.Fᷣm ꝗ̊ᷓ axpꝛo ꝛatõnes
peccatoꝝ ſunt agꝛopꝛiatõnes iudicioꝝ.ſicut ꝗ̊ habem
peccatũ in patrẽ in filiũ in ſpmſctm:ita videt᷑ pater
x pcrĩo qð eſt ↄtra ipᷣm.⁊ filiꝰ de pcto qð eſt ↄtra ipᷣm.et
ſpũſſanctꝰ pcro qð eſt ↄtra ipᷣm iudicabit.⁊ꝛ ita cuiuſ⸗
libet ꝑſone ẽ iudicare.¶ Itẽ indiuiſa ſũt oꝑa trinitatis
G& iudicat tota trinitas.nõ ꝗ̊ ſolus filiꝰ. Pꝛeterea vide
tur ꝙ pater iudicat.qm̃ Sanieł.vij.habet᷑. antiqu?
dierum ſedit.⁊ ꝑ antiquũ dierũ ſignat᷑ pater.⁊ loquit᷑ ðᷣ
ſeſſione iudicij vel in iudicio.lñ ſubdit᷑. JYudiciuʒ ſedit
⁊ libꝛi aꝑti ſunt:⁊ loquit᷑ de indicio extremi examĩs.er⸗
go ip̃ius patris eſt iudicare. Ad oppoſitũ Joh. v. pa⸗
ter nõ indicat quẽqᷓ.ſed om̃e iudiciũ dedit filio.ꝗ̊ patris
nõ eſt iudicare.nec ſpũſſancti:ſᷣ ſoliꝰfilij.qm̃ om̃e iudici

um dedit filio.4 YItem ad idem facit qð dicit pſał. Deꝰ

iudiciũ tuũ regi da.i.xpᷣo dedit. Glo.⁊ ita videtur ꝙ ſo⸗

lius filij ſit iundiciuʒ. Soł.ſᷣm Hugo.de ſancto victo.

Ita dictum eſt ꝙ pater nõ indicat quẽqᷓ.ſed omne iudi⸗
cium dedit filio.ac ſi diceret᷑. patrem nemo videbit ĩ iu⸗
dicio viuoꝛum ⁊ moꝛtuoꝝ:ſed omnes filiuʒ: quia filius
hominis eſt:vt poſſit ⁊ ab impijs videri.cum ⁊ illi vide⸗
bunt in quẽ pupugerũt.Omne igit᷑ indiciuz dedit filio.
quia iudex in ſoꝛma filij homĩs aꝓparebit.que foꝛma nõ
eſt patris ſed filij.nec ea filij eſt inq;tum equalis ẽ patri
vel in qua:ſed in qua minoꝛ eſt patre:vt ſit in iudicõ cõ⸗
ſpicuus bonio malis. Sic ergo patet ꝙ illud intelligi
tur de indicio exterioꝛi.nihilominꝰpater ⁊ tota trinitas
indicabit in iudicio interioꝛi ſeu intelligibili.qꝛ indiui⸗
ſa ſunt oꝑa trinitatis.vnde erit iudiciuʒ totius trinita⸗
tis.tamen exterius apparebit eſſe ſolius filij. quia ſolus
apparebit:⁊ pꝛofert ſententiam extra:⁊ cauſ. az ꝓponet.
Si em̃ nõ eſſet ibi illa pꝛolatio ſentẽtie2 ꝓoſitõ cauſe:
nihilominꝰ aĩe iudicarent᷑:quedã ad penam. quedaʒ ad
pꝛemiũ.⁊ haberet quelibet qð habere deberet. Er h̊ di⸗
cimus iudiciũ interius ſeu intelligibile:⁊ illud eſt ꝙ to
ta trinitas iudicat. Ffilius aũt faciet illud qð ibi appare
bit exterius:ſine quo mhilominꝰeſſet iudiciũ.Sic ergo

Patet.ꝙ tota trinitas indicabit:a qualiter ſolus filius.

4 °D⁰ϑ § aut dicitur in Banieł.ꝙ antiquꝰdierum ſedit.di
cimus.q hoc dicituꝛ ꝓpter hoc ꝙ filius habet a patre ꝗ;
iudicet. AUnde dicit᷑ illud ad denotandũ ꝙ ꝑſona fi lij ha
bet a patre ꝙ iudicet.⁊ ꝙ pater nõ habet ab alio ꝙ iudi
cet.quia ipe eſt pꝛincipiũ nõ de pꝛincipio. Ao illud q8
obijcitur eſt peccatũ in patrẽ ꝛc. dicimꝰ ꝗ peccatũ in pa
trem dicit᷑:quãdo homo peccat ex ifirmitate.nõ ꝙ offen
datur pater ⁊ nõ filius:ſed quia ex hoc diſcõuenit a pa⸗
Rtre cui eſi ſima potentia.Silꝛ peccatũ ex ignoꝛantia di
F citur peccatũ in filiũ.qꝛ ꝑ illud diſcõuenit homo a filio
qui eſt xi ſapientia. Peccatũ aũt in ſpm̃ſctm dicit᷑ pec⸗
catum ex malicia:q; ꝑ illud diſcõuenit hõ a ſpũſanctoq
eſt ſũma bonitas. Licet ergo dicat peccatũ in patrẽ ⁊c.
tamẽ cois eſt offenſa in his triũ pſonaꝝ. Vnde reatus 2
offenſa coĩter reſpiciũt totã trinitatẽ:⁊ ideo iudiciũ illo
rum cũ ſit ad penam eſt totius trinitatis.

Nueritur poſtea §.1.

cum pater omne iudiciũ dederit filio ſicut dicit᷑ Soh.v.
vtuꝝ hoc intelligat᷑ de ꝑſona filij ratone humane nature
tm̃:xel diuine tm. vel ratione vtriuſq; Joh.criſo. Dare
iudicium filio nihil aliud eſt niſi iudicem gignere. p in⸗
dicem gigni eſt filij in diuina natura.eꝛgo iudicare eſt fi

J
. . P LE —

lij tñ̃ in diuina natura. aut in bũana patʒ: qm̃ Joß.

v. dicitur. Poteſtatẽ tedit ei iudiciũ facere:quia filiꝰbo
minis eſi:ergo iudicare attribuit᷑ filio ratõne bũane na

ture nõ diuine. Item Hebꝛe.j. Tanto melioꝛ angelis
effectus eſt. Criſo.vult ꝙ hoc intelligat᷑ de xpᷣo ratõe hu

mane nature quia effectus dicit᷑ ex tpe.vnde non ↄuenit

eterno.ſed datum ſiłꝛ dicit᷑ er tꝑe vel cum tꝑe:ergo non
duenit eterno.ergo ꝙ dicit᷑. pater omne iudiciũ dedit fi
lio:hoc dicit᷑ ratone bumane nature in xpᷣo quã habʒ ex
tꝑe vel cum tꝑe.⁊ nõ ratõne diuine.quia hoc qdð eſi dare
conotat tempus. ergo ſi detur filio ꝙ iudicet hoc erit ex
tꝑe:vel cum tꝑe.YJudicare ergo ipᷣi attribuit᷑ in bumana
natura. Sol. dicendum.qꝙ iudicare ↄuenit ip̃i filio in
vtraq; natura.ſ.diuina ⁊ humana.dicendũ ergo ꝙ ſicut
cum dicit᷑ filius miſſus eſt a patre.ibi ẽ pꝛincipale ſigna
tum.in hoc qð eſt miſſus.ſ.pꝛoceſſio que eſt eterna.⁊ ibi
eſt ↄnotatũ temꝑale: ſimiliter dico dedit ei iudicium fa
cere.ipᷣm dare duo impoꝛtat.ſ.vnũ qʒð eſt eternũ.alterũ
qð eſt tꝑale: a illud eſt ↄnotatũ.ratõne pꝛincipalis ſigni
ficati qd eſt eternũ:ſenſus eſt iſtius auctoꝛitatis. Pote⸗
ſtatem dedit ei iudicium facere ⁊c.i.filius habet a patꝛe

ꝙ iudicet.⁊ ratõne huiꝰ dicit Criſo.nõ ꝓpterea ſuſcepit

iudicium qm̃ homo eſt:quia quid ꝓhibet omnes homi⸗
nes eſſe iudices: ſed quia ineffabilis illius ſube eſt filiꝰ
uitur ipi filio eſſe iudicẽ ratõne diuine natuꝛe:ſm quã
babet ꝑilitatẽ ad patrẽ: ſicut dicit Criſo. I;t hoc ꝙ ẽ
dare ↄnotat tꝑale.vnde ſᷣm hoc ſenſus eſt. dedit ei iudi⸗
cium facere.hoc eſt ꝙ filius cauſaʒ oꝓponat exterius di⸗

cens. Eſuriui ⁊ nõ dediſti mibi manducare ⁊c.⁊ ſenten.
tiam ꝓferat. Ite venite ⁊2c. VUnde ratõne illius ↄnotati

dicitur illuo.poteſtatẽ dedit ei iudiciũ facere.qm filiꝰho
minis eſt. VUnde hanc clauſulaʒ qm̃ filius homis ẽ vult
ipᷣe legere piungendo ↄſequenti dicens. ita igit᷑ legendũ
eſt.deuns pater dedit ei iudiciũ facere:⁊ nõ mireris ꝓpter
hoc ꝙ filius homiĩs eſi.i.nõ eſt mirandũ.ſi ille qui eſt fi⸗
lius dei habet poteſtatẽ iudicandi a patre. licet accepe⸗
rit hũanã naturaʒ. Alio mõ lege ſic.qm filius hoĩs E.i.
tedit ei cauſam ꝓponere ⁊ ſententiã ꝓferre.

Mlembꝛũ quartũ

Onſequenter queritur de aparitione iu⸗
dicis in qua.ſ.foꝛma veniet ⁊ apparebit re
pꝛobis.ſ.vtrum apparebit eis ſ'ᷣm vtrãq;
fſoꝛmam diuinitatis.ſ.et humanitatis. et
loquimur de appaꝛitione intelligibili:nõ de ſenſibili. :
per ſoꝛmam diuinitatis videtur. Habent enim in p̃ſen⸗
ti mali aliquam cognitionem ipᷣius diuinitatis ſeu iuſti
cie.aut per acquiſitõnem aut per fidem:ex qua cognitõ
ne augmentat᷑ 2 aggrauatur in ipᷣis cõtemptus:Fᷣm qð
dicitur Luce.xij. Seruus qui ſcit volũtatem domini ſui

terea ⁊ iudex. Vnde pᷣm hunc modũ dicendũ. ꝙ attri

⁊ non facit: vapulabit multis.Augmẽto igit᷑ culpe ĩ in—

dicio reſpondebit augmentum pene. ergo malis ad au⸗
gmentum ſue pene aparebit dominus in iudicio ᷣm foꝛ
mam diuinitatis.ſᷣm etiam ꝙ dicituꝛ de demonibo. Ja⸗
co.ij. Bemones credunt 2 contremiſcunt.⸗ Contra yſi
d. in li.de ſũmo bono.In iudicio repꝛobi humanitateʒ
xp̃ᷣi in qua iudicatus eſt videbunt vt doleant.Diuinita⸗
tem vᷣo eius non videbunt ne gaudeant. Quibus enim
demonſtratur:ad gaudium demonſtratur.⁊ in hac ſen⸗
tentia concoꝛdat Augu.⁊ omnes ſancti Hugo de ſan
cto victoꝛe.⸗ Iteʒ Adath.v. Oꝛomittitur iſta viſio mũ
dicie beatitudini. Heati mundo coꝛde qm ipᷣi denz vide
bunt. non ergo mali ĩmundi.q⸗ Poſtea queritur vtrum
repꝛobi videbunt humanitatẽ ſᷣm ꝙ gloꝛificata eſt⸗ glo
rioſa. Et videtur ꝙ non:quia ad talem viſionem ſequit᷑
lectatio ſicut dictum eſt de diuinitate.ergo ⁊c.¶¶q SIteʒ
ſicut poſt reſurrectionem aꝓparuit diſcipulis dubitan⸗
tibus in ſpecie peregrina Luce. xxiiij.ita poterit tũc ma
lis apparere in ſoꝛma non gloꝛificata.4! Item augu. di⸗

cit ꝙ oculus interioꝛ reficietur in ↄtemplatione diuini⸗

tatis exterioꝛi in aſpeetu humanitatis. ergo ex aſpectu
coꝛpoꝛis gloꝛioſi ſequ at᷑ delectatio. 4 Ad hoc rñdẽt qm̃
excellens diſtantia ipᷣius xpᷣi ad peccatoꝛes pꝛiuat dele⸗
ctationem que eſt in vnione delectabilis cum delecta bi⸗
li.quia tñ peccatoꝛes erunt tunc incoꝛru ptibiles: ipſum
xpᷣm videbunt.ſed nõ ad delectationem: quia in aſpectu
coꝛpoꝛis gloꝛificati: nõ poteſt delectari coꝛpus nõ gloꝛi⸗
ficatum. Iteʒ Luce.xvj. Inter nos 7 vos chaos magnũ
firmatum eſi. ibi habetur ex gloſa.ꝙ mali ante vltimam
ſententiã cognoſcent aliquid quod erit de gloꝛia electo⸗
rum. 7 hoc cedet eis in penam ſicut ↄtigit de diuite epu
lone qui vidit Laʒarum in ſinu abꝛabe: ſic igitur abſq;
clectatione poterũt videre bumanitatem xpi in foꝛma
gloꝛioſa.sd quam oꝛdinati erant ex creatione.⁊ boc ce⸗
tet eis in penam. ¶q/ Queritur etiam vtrum oſtenget re⸗
pꝛobis cicatrices vulneꝛum. Qðò ſic videtur Apoc.j. Vi
debit eum omnis oculus:2 qui eum pupugerũt. 4 Ytem
queritur vtruʒ aꝓparebit vnifoꝛmiter repꝛobis ⁊ electig
videtur ꝙ non.yſido. Apparebit terribilis repꝛobis ⁊
blandus bonis. YOtem Hiere.xxv. A facie ire columbe.
Glo. Gꝛego.in extremo iudicio.ꝛ⁊ incõmutabilis in ſe⸗
ipᷣo manet.ſed nequaqᷓ ſub ſpecie ĩmutabilis apparebit:
quia trãquillus iuſtis ⁊ iniuſtis apparebit iratꝰ. 4 EUn⸗
c erit hec diffoꝛmitas. nũquid a parte ipᷣius iudicis cũ
ſit vnus 2 idem ⁊ in ſe incõmutabilis? Si dicatuꝛ ꝙ hec
Diffoꝛmitas erit m merita ⁊ demerita electoꝛum ⁊ re⸗
pꝛoboꝛum. Contra. In hoc non determinatur niſi cauſe
diuerſitas.nec pꝛopter hoc mutabitur diſpoſitio in iudi
ce. Item. ij. Joek. Terribilis apparebit malis etiam bo⸗
nis. Quid ergo dicit yſidoꝛꝰ.⁊ gꝛego. eis apparebit
blandus. MWñ. ad pꝛimum ᷣm Hugo. de ſancto victo.
Cum bonia mali viſuri ſint iudicem viuoꝛum ⁊ moꝛtuo
rum. pꝛoculoubio mali videre non poterunt niſi ᷣm foꝛ
mã q̃ẽ filiꝰhoĩs.ſᷣ eũ elaritate ĩ q iudicabit ñ ĩ huanita⸗
te ĩ q indicatꝰẽ. Zon em̃ in cruce xpᷣe iterum videndꝰeſt
Ceterum illam dei foꝛmam in qua equalis eſt patri.pꝛo
culdubio impij non videbunt.ij Zon enim ſunt mũdi coꝛ⸗
de. Meati enim qui ſunt mundi coꝛde quoniam ipi deuz
videbunt. Alioquin ſi filius dei iudex in foꝛma in qua
equalis eſt patri etiam impijs cum iudicaturus eſt appa
rebit: quid eſt qð pꝛo magno dilectoꝛi ſuo policetur di⸗
cens. Ego diligam eum 7 oſtendam meipſum illi. Eſt
autem alia viſio que non eſt facie ad faciem. ĩmo eſt ob⸗
ſcura.quia eſt cognitio ſpecularis. Unde ſicut dicitur.
ꝙ demones credunt ⁊ contremiſ cunt. vnde habent quã⸗
dam cogni
diuine potentie.⁊ etiam per illud quod datum fuit eis.
ita mali habebunt buiuſmodi cognitionem obſcuram ꝑ
fidem ⁊ hec eſt cognitio ſpecularis. ⁊ hec erit ip̃is ad pe
nam. Hac enim cognitione cognoſcent ipſum deum vt
beneficum.⁊ cognoſcent ipſum per creaturas quas in
beneficium coniulit homini: ꝙ quia ingrati ſunt:cedit
illis iſta cognitio ad triſticiam: et ita ad penam. et ideo
iſtam habebunt ad maioꝛem ſui damnationem. 4 Sed
tunc obijcitur.i Qunquid poteſt viſio dari rationali cre⸗
ature non exiſtente gaudio concnpiſcibilis:quoniaʒ iſte
ſunt diuerſe vires anime. ergo poteſt ab ipſis videri di⸗
uinitas ſine gaudio. Dicendum ꝙ viſio que dicitur eſſe
merces fidei: non tm̃ eſt ᷣm intellectum ſpeculatiuum.
immo etiam m pꝛacticum. ⁊ ideo viſio illa eſt cum af⸗
fectione. ⁊ ideo non poteſt eſſe in rationali ſine gaudio
concupiſcibilis,. cum obiectum ſit afferens ſũmam dele⸗
ctationem intellectui. ideo mali illam non habebunt.
Electi autem videbunt ipſam diuinitatem facie ad faci⸗
em: ⁊ ipſam bumanitatem gloꝛificatam. 4 Ad ſecundũ
qð queritur vtrum mali videbunt bumanitatem gloꝛifi⸗
catam chꝛiſti· Dicendum ꝙ ſic ᷣm auetoꝛitates ſancto⸗
rum etiam iam dictas. 41 & ergo obijcitur ꝙ hec viſio

tionem obſcuram de diuinitate per effectum

humanitatis gloꝛificate nõ potelt eſſe ſine gaudio ſier
ſus enim delectatur in medio ſibi conueniẽti. Vnde ad
habendum telectationem in viſu non ſolum opoꝛtuit of
ferri luminoſum viſui: ſed luminoſum pꝛopoꝛtionale.
Nicet autem ſit pꝛopoꝛtionale qtum ad viſionem pro⸗
pter oculi immoꝛtalitatem: non tamen qᷓtum ad dele⸗
ctationem habendam in illo viſu. opoꝛtet enim eſſe con⸗
iunctionem immoꝛtalis gloꝛificati cum immoꝛtali gloꝛi
ficato: quia delectatio eſi pꝛopoꝛtionalis conuenientis
cum pꝛopoꝛtionali conuenienti. Ydeo igitur viſio iſta ce
det bonis ad gaudium ⁊ delectationem:quia ipſi habe⸗
bunt oculum diſpoſitum ad videndum ⁊ ad velectandũ
habebunt enim oculum incoꝛruptibilem? gloꝛificatũ.
Aalis autem cedet ad penã. hoc erit pꝛopter indiſpo
ſitionem oculi: quia non habebunt oculum diſpoſitum
vt eius eiſionem ſuſtineant ſine pena:ſicut nec oculꝰno⸗
ſter viſionem ſolis ſuſtinet ſine pena pꝛopter ſuam in⸗
diſpoſitionem. ¶ Oꝛ ergo obijcitur ꝙ in viſione huma⸗
nitatis reficitur ſenſus exterioꝛ. dicendum ꝙ verum eſt
de oculo bene diſpoſito:ſed non de indiſpoſito cuiuſmo⸗
di ſunt oculi maloꝛum. 4 Sed tunc queritur nunquid
poteſt cedere viſio diuinitatis ad penam oculo indiſpo⸗
ſito ſicut viſio bumanitatis. Conſtat ꝙ ſic.ſicut em̃ ma
li videbunt ipſam humanitateʒ ad ſui penam: ita ⁊ ipaz
diuinitatem.cum nihil ibi debeat deeſſe:quod eis cedat
ad penam. Rñ. dicendum ꝙ non ſolũmodo habebunt
oculum intellectus non diſpoſitum ad delectandum in
ipſa diuinitate.immo etiam indiſpoſitionem habebunt
ad videndum ipſum. Mon enim incoꝛruptibilitas vel ꝑ
petuitas intellectus eſt diſpoſitio ad videndum diuini⸗
tatem. ſicut ex parte alia dictum eſt. Qam ſi ſic eſſet: tüc
anima in pꝛeſenti videre poſſet diuinitatem facie ad fa⸗
ciem. ꝙ eum non habeant diſpoſitionem ad eius viſio⸗
nem: manifeſtum eſt ꝙ non poterunt ipſum videre ad
ſui penalitatem. Pꝛeterea poſito ꝙ ipſum poſſent vide⸗
re. non tamen poſſet eſſe eis hec viſio in penam. immo
non poſſet ſine magno gaudio eis eſſe. quoniam iſta vi⸗
ſio eſt ita coniuncta ſumme delectationi.ꝙ nihil in ipſa
poteſt videri qʒð non ſit ad ſummam delectationem: cum
ipſa ſit finis omnium viſionum. Et ideo viſio iſta nõ po
teſt alicui connenire niſi ad ſummam delectationem et
nullo modo ad penam. 4 Ad illud ꝙ queritur vtru ma⸗
li videbunt cicatrices vulnerum ehꝛiſti· dicendum ꝙ ſic.
cedet eis ad magnam penam.quia er hac viſione chꝛi⸗
ſti: percipient ſe eſſe omnino ingratos. Videbunt enim
que ⁊ quanta paſſus eſt dei filius pꝛo ipſis. VUnde vide⸗
bunt beneficium eiꝰ et hoc cedet eis ad magnum dolo⸗
rem et triſticiam. Et boc eſt quod dicit YHobannes Cri⸗
ſoſto.ſuper AMathe. omeł.lxxvj. Juſticiam maximam
babens ſcilicet crucem. ita adueniet in illud iudicium
chꝛiſtus non vulnera ſolum: ſed moꝛtem erpꝛobꝛabi⸗
liſſmam oſtendens. Eius autem gratia hoc ſignum ap⸗
paret vt et ſuperhabundantia multa opiliet iudeoꝝ in
verecundiam:et pꝛeter hoc illoꝛum perſidoꝛum pꝛo qui⸗
bus paſſus eſt.⁊ accipitur hoc ex illo verbo Math. xx⸗
iiij. Zunc apparebit filij bominis ſignum. hoc eſt ſignuz
crucis.bec eſt illa moꝛs expꝛobꝛabiliſſima de qua dicit.
ijj. Saß. Moꝛte turpiſſima condemnemus eum. Ad

illud ꝙ queritur vtruʒ vnifoꝛmiter vel diffoꝛmiter appa

rebit chꝛiſti humanitas bonis et malis. Dicendum ꝙ;

Diffoꝛmiter:quoniam electis apparebit blãdus.⁊ repꝛo

bis terribilis. Vnde licet ſit vna foꝛma apparẽs.tamen
diffoꝛmiteꝛ recipient. ⁊ boc eſt qdð dicit᷑ ſuꝑ illud Hieꝛe.

xxv. A facie ire colũbe.Glo. Gꝛego. dicit. eox mẽtes
eque vnum reſpicient.ſed nõ equaliter modificabuntur

quia iſſis eum benignũ oſtendit ante actam iuſticiam

illis terribilẽ culpam, Ande quia diuerſimode diſpoſi⸗
ti ſunt ad ipᷣin videndũ boni ⁊ mali.iõ differẽt illis ap/

nec viſio diuinitatis. Dicendum ꝙ non eſt verum.

=

3

= =
=☛⁵ et =

dle⸗
on
do
ents
lace
abe,
indi
tii
r
n
0,
19
1
l
0
A
n
pa;
cecat
Gont
mn i
ebont
ſhine
ie
66,
,

ſ
n
n
inu
ge
echi
tenit
elict
N
in
i
ni,
ip⸗
ng
ſeep⸗
m
i⸗
ſis
r.

parebit: m diſferentias diſpoſitionũ in ip̃is. Et babet

exemplum hmõi de diſcipulis euntibus in Emaus.qui

bus dominus poſt reſurrectioneʒ ſuam apparuit ſub ſpe

cie ꝑegrini nõ ſub ſpecie coꝛpoꝛis gloꝛificati:qm̃ ſic vult
grego.Talis apparuit eis extra:qualem ipᷣm babebant
intra. Unde quia habebãt ipᷣm vt peregrinum intus in
mente. ideo 2 ip̃ᷣis vt ꝑegrinus apparuit:⁊ ſic ᷣm diſpo⸗
ſitionem recipientium ipᷣm ipᷣis apparuit. Ita dicimus
hic.ꝙ ſm diſpoſitiones recipientium bonis ⁊ malis ap⸗
parebit. Et hoc habet᷑ ſuper illud JYob.xl. Diſperge ſu⸗
per bos in furoꝛe tuo.vbi dicit Gꝛego. Ipᷣe quidem ĩ iu⸗
dicio m aſcientiam vniuſcuiuſq; modificabitur iratus
vel placatus.4 Ad illud quod obijcitur. . etiã terri⸗
bilis aparebit bonis:a ita apparebit vnifoꝛmit bonis
2 malis.notanda eſt intelligentia illius verbi. dicendũ
em̃ ꝙ ipᷣe iuder vpc dicitur terribilis duobo modis.Teꝛ
ribilis enim poteſt dici in acceſſu ad iudicium. Ael ter⸗
ribilis in remunerando. vtroq; ergo modo erit terribi⸗
lis ipᷣis repꝛobis in iudicio:quoniam ⁊ in acceſſu eiꝰad
iudicium:⁊ in remuneratione incutiet eis timoꝛem dam
nationis eterne. Pꝛimo autem modo.ſ.in acceſſu ad iu
dicium erit terꝛibilis ipᷣis repꝛobis.ſed blandus erit bo
nis facto iudicio ſiue in remuneꝛatione.Et pꝛopteꝛ hoc
non dicitur ipᷣe terribilis iuſtis:ſed dies eius in qua ac
cedet ad iudicium. ꝓpᷣe tamen erit blandus ⁊ benignus
in remunerando: quia ſupꝛa condignum remunerabit
ip̃is. Dicitur autem terribilis ip̃is bonis in acceſſu eiꝰ
ad iudicium. ꝓpter hoc ꝙ incutiet eis timoꝛem quendaʒ
reuerentie nõ terroꝛem damnationis ? malis.AIñ JYJob
penult.dicitur. O timebunt angeli ⁊ territi purgabun⸗
tur. AUnde dicit glo. ꝙ angeli vocantur pꝛedicatoꝛes ſeu
nuncij qui nũciauerunt fidem domini per bona opera:⁊
iſte pauoꝛ erit iis ad purgationem ſi quid ſit purgabi⸗
le in ipis. VUnde dicit imenſo terroꝛe ↄcuſſi etiam ſuper⸗
ne patrie nuncij cõtremiſcent.⁊ quia in eis hboc pauore
excoquitur ſi qua in eis potuit eſſe leuium rubigo vitio⸗
rum:aperte ſubdit ⁊ terꝛiti purgabuntur:non tamẽ erit
timoꝛ in ipis de pena vel damnatione eterna.

Membꝛũ quintũ

Onſequenter queritur de aſſiſtentibus iu
