aſſentire dupliciter accipit᷑.qñʒ dicitur alſentire ponere
ita eſſe: et etiam tendere in illud:et ſic non cõuenit dya
bolo:quia eius credere eſi hoc:ſed nõ in hoc. aliqñ autẽ
dicit aſſentire ponere ita eẽ.nõ tñ in illud tendere:et ſie

cõuennt dy abolo.ꝑ hec patet reſpõſio ad om̃ia.

Articnlus tercins
Ercio querit᷑ quid ſit credere ꝓut eſt actus
foꝛmalis fidei.Ad quod ſic aug. Credere in
deum eſt credendo amare.crededo in eũ ire.
eredendo ei adherere:et membꝛis eiꝰ incoꝛpoꝛari.q¶¶Sʒ
obijcitur cum amare ſit caritatis.credere aũt in deũ ſit

ſidei ſoꝛmate qð eſi credendo amare: ergo fides foꝛma⸗

ta eſt caritas qð eſi falſum. Relinquit᷑ igitur ꝙ credere
in deũ nõ eſt credendo amare.i IJtem. Si quicũqʒ amat
tendit ꝑ affectũ in id quod amat.ergo cꝛedendo in id qð
amat tendit:ergo idem eſt qð dicit credẽdo amare ⁊ cꝛe
dendo in eum ire. Item Adherere videt᷑ eſſe ſpei viꝛtu
tis ſᷣm hoc qð dicitur.mihi aũt adherere deo bonũ eſt.
non ergo credere in deum qð eſt fidei:eſt credẽdo adhe⸗
rere deo.¶ Item Incoꝛꝑatio membꝛoꝝ xp̃i eſt vltima
vnio aĩmaꝝ ad deum. ſſed vltima vnio eſt ꝑ caritatẽ:er⸗
go incoꝛpoꝛari eſt caritas.Ergo credeꝛe nõ eſt membꝛis
dei incoꝛpoꝛari. Ad hoc dðm. hic deſcribitur actꝰ
fidei foꝛmate ꝑ potiſſimas cõditiones.et cum ſint qua⸗
tuoꝛ bic cõditões.due pꝛime ſunt actus fidei ſm ſe: due
do vltime ſũt ipᷣiꝰ fidei ſᷣm ꝙ cõiũgit᷑ ipᷣi ſpei et caritati
pꝛima aũt cõditio eſt credẽdo amare.ſecũda eſt creden⸗

do in eum ire.amare ꝑtinet ad affectum:ire ad effectũ.⁊

Em hoc diſtinguit᷑ fides foꝛmata ab infoꝛmi.fides em̃ in
foꝛmio pꝛiuat᷑ affectione amoꝛis ſᷣm ꝙ dicit᷑.j.ad coꝝ.

xiij. Si habuero fidem ita dt montes tranſferam.carita

tem aũt nõ habeam ⁊c. Pꝛiuat᷑ etiã effectus debiti ope
ris ſᷣm ꝙ dicit᷑ Jac.ij. Fides ſine oꝑibus moꝛtua ⁊.iðo

nõ cõnenit ei eredendo amare ꝑ affectum.nec credendo

in eum ire ꝑ effectum.ſed hoc cõnenit ip̃i fidei ſoꝛmate.
que eſt ſicut dicit apłlus ad gatł᷑.v.operans ꝑ dilectionẽ

quia operans eſt cõuenit ei credendo in eum ire:quia ꝑ

dilectionem cõuenit ei hec cõditio credendo amare: ſic
ergo due pꝛime conditõnes cõueniunt fidei foꝛmate ſᷣm
ſe.tercia conditio eſt credendo ei adherere.quarta men
bꝛis eius incoꝛpoꝛari.que due conditiones conueniũt
fidei inq;tum coniũgitur ſpei et caritati.Inqẽtum con⸗
iungitur ſpei vt diſponens ad illam conuenit ei adhe⸗
rere. Herere em̃ pꝛime veritati habet fides ex ſe.ſed he⸗
rere ſeu adherere ſicut expectare beatitudini habet ex
ſpe.Inqtum voo cõiungit᷑ caritati ſicut diſponens illã:
cõuenit ei credendo incoꝛpoꝛari.ſᷣm ꝙ dicit hugo de ſan
cto victoꝛe in ſententijs ſuis. Per fidem membꝛa effici⸗
mur.peꝛ dilectionem viuificamur. ꝑ fidẽ accipimus vni
onem.per caritatem accipimus viuificationem.¶ Ad

1 quod obijcitur ꝙ amare eſt caritatis. dicendum ᷣm

Auguſtinum.ꝙ amare dicitur communiter ᷣm ꝙ que⸗
libet virtus diffinitur peꝛ amoꝛem a beato auguſtino et
Fm ꝙ amoꝛ dicitur pꝛime veritatis in fide. amoꝛ bea⸗
titudinis in ſpe.amoꝛ bonitatis in caꝛitate.Alio modo
dicit᷑ amoꝛ ſpãliter ſᷣm ꝙ dicit᷑ ꝙ ẽ amoꝛ boĩtatis vt bo
nitas:ſᷣm hoc amare dicit᷑ duobus modis generaliter
et ſpãliter. dvᷣm igit᷑ ꝙ cũ dicit᷑ credere in deu eſt creden
do amare.amare nõ ſumit᷑ ibi ſpãliter fᷣm ꝙ ẽ bonitatis
inqtum bonitas: qꝛ boc modo amare eſt caritatis:ſed
dicitur amaꝛe generaliter m ꝙ eſt reſpectu veritatis

wr

) e er Aes ſ Dere h

Queſtio lxxviij.

* . . — . ,
prꝛime. inquãtũ bona et delectabilis eſt virtuti ratõnali eſt videre. ergo non diſiat credere et videre. Mon ergo .
No ſecudum dom. in um ire eſt dupliciter paffe⸗ verum dicit augu. qui dicit videntur pꝛeſentia credutuz
ctu et effectũ. Amare vo deum ponit ire in eu p affectů abſentia. Ad boc reſpondendum eſt Em augu. in lw⸗
ſed nõ ponit ire in deũ ꝑ effectũ.et ideo no ſuꝑfluit ꝙ di bꝛo de videndo deo vbi dicit. non quia dixi quia abſunt .
citur credẽdo in eũ ire. ꝗ Ao vltima vuo pens reſpoſio a ſenſibus noſiris ea eredi.ſic accipiatur vt inter illa de
qꝛ licet adherere deo et incoꝛꝑari cõueniãt ſpei et cari⸗ putentur que aliquando viderimus. et nos vidiſſe reti⸗
tati pꝛincipaliter: nibilominꝰ tamẽ ↄueniũt ipi fidei m nemus :certiq; ſumus ꝙᷓuis tunc non pꝛeſio ſint cum re
cõiungitur eis. coluntur a nobisenech en inter credita ſed inter viſa re
Aennsat putantur. videre em eſt ſenſu coꝛpoꝛis vel intuitu men⸗
Articulns quartus . tis rem repꝛehendere.credere oeſt quod in conſpectu *
. Onſequenter querit᷑ de actu fidei materiali mmentis vel coꝛpoꝛis nunꝙᷓ affuiſſe recolitur.et per ̊ pa⸗
Dam credere dicit foꝛmaliter aſſentire.ma⸗ tet ꝙ cognoſcere fidei non eſt idem quod reminilſci vel
terialiter ↄgnoſcere. m ꝙ dicit hugo. Nides iimaginari:qmia cum dicit auguſtinus ꝙ creduntur ab⸗ e
in cognitõne babet materia. in affectione ſubſtantiã. et ſentia. intelligit abſentia que necſenſu coꝛpoꝛis nec in⸗ V
circa hoc querit᷑· an in pꝛeſenti ſit aliter cognoſcere deũ tuitu mentis conſpiciuntur quaſi pꝛius viſa. ſic autem
qᷓ ꝑ fidem. Ad quod ſic Aug. in li.de videndo veo inteꝛ abſentia non ſunt de quibus eſt memoꝛia vel imagina⸗
videre et credere hoc diſtaꝛe dicim us. vident᷑ em̃ pꝛeſen tio. Ao illud quod obijcitur. ꝙ videtur idem eſſe fides
tia:credunt aũt abſentin. Pnelentia at intelligiin i quod ſcientia. dicendum ꝙ ſcientia dicitur ſtricte cogni 2 —EE
loco dicta.que pꝛeſto ſunt ſenſibo ſen coꝛꝑis ſeu animi. tio ꝑ cauſam. et hoc modo cognitio fidei non eſt ſcientia ad e &. Rrrte 9 NE
ſi ergo ipe deus in pᷣſenti nõ cognoſcitur niſi vt abſens Alio modo dicitur ſcientia cognitio rei ꝑ intellecum. H
et no vt pꝛeſens: relinquitur ꝙ non cognoſcitur niſi per et hoc modo dicitur cõmuniter: 'm quem modum dicit
fidem. Oꝛ aũt non cognoſcat᷑ niſt vt abſens. pꝛobatur ꝑ auguſtinus que per coꝛpus videntur niſi mẽs odſit oue
Ambꝛo.cuius auctoꝛitateʒ ponit aug.in li. & videndo talta nunciata ſunt ſuſcipiat: nulla poſſunt ſcientia con
teo: deus cum abſens putatur videtur. cum paeſens eſt tineri. Leꝛcio modo dicitur ſcientia cõmuniſſime m ꝙ
nõ videtur. Ergo nõ cognoſcitur niſi vt abſens.Cont compꝛebendit cognitionem per ſidem et cognitionez rei
Cognoſeit᷑ ꝑ naturalẽ rõem vt habet᷑. j. ad ro. Iem co per viſionem ſm ꝙ dicit aug. in li. de videndo deo. Con
ſcitur donum intellect.et ꝑ donum ſapie. Cognoſci? Hſat ſcientia noſtra er rebus viſis et creditis: ſed in bis
eniam in raptu ſicnt cognouit Oaul?. ij. coꝝ. rij. Ex his que vidimus vl videmus noſipi teſtes ſumus. in his au
— 0 relinquit᷑ ꝙ aliter cognoſcit qᷓ ꝑ fidem. Solutio.di⸗ tem que credimus alijs teſtibus mouemur ad fidem: cũ
n cendũ ꝙ deus aliter videt᷑ in pᷣſenti q; ꝑ fidem.et ao illo earum rerum quas nec videmus nec vidiſſe nos recoli⸗
NV POgod obijcit. dicenduʒ ꝙ, deus dicitur abeſſe duobo mo mus dantur ſigna in vocibus vel in ir̃is vel in quibuſ⸗
dio. vno modo quando nõ eit pꝛeſens ꝑ ſpeciem: et hoc cunq; documentis quibus viſis non viſa cꝛedantur.non
HM modo videtur ꝑ ſideʒ. alio modo cum nõ eſt pꝛeſens 'im pao ummerito ſcire nos dicimus. non ſolum ea que vidi
immenſitatem ſue ſubſtantie et virtutis.et hoc modo? mus vel videmus:verumetiam que ydoneis teſtibus eE
abſens ip̃i creature et bic et in patrio: quia nõ comp̃be⸗ teſtimonijs credimus. 4 Ad vltimum dicendum. vide
dit immenſitatẽ. vtroq; modo intelligit᷑ auctoꝛitas Am re aliquid dicitur duobus modis. pꝛopꝛie videre. ſcilz
bꝛo. cum abſens putatur videtur. cum pꝛeſens eſt nõ vi⸗ aliquid in ſe: et impꝛopꝛie videre aliquid in alio. et pꝛĩo
xætur: quia licet hoc modo nõ abſit Fm rem: abeſi tamẽ nõ videre non dicitur credere. Secundo modo dicitur.
ſ̃m reputatõem. ſm ꝙ dicit aug.exponens verbũ amb. nnge auguſtinus. Si ſcire nos incongruenter dicimus
in li. æ videndo deo. Cum abſens inquit putatur vide⸗ illud quod certiſſimum credimus binc factum eſt vt eti
tur. nota ꝙ non dicit cumn abſens eſt. ſed cum abſens BPv am reete credita: et ſi non adſint ſenſibus noſtris vige⸗ „ „
x tatur. nuſqᷓ em eſt abſens qui celum et terram implet. re mente dicamus. tamen pꝛopꝛie ſicut ipſe dicit credũ/ r „α. „ R nen e
6 neq; ſpacijs intercluditur paruis ne q; magnis diffundi tur illa que abſunt a ſenſibus noſiris.ſed videtur y do⸗
4 tur. vbiq; totus eſt et a nullo cõtinetur loco. boc qui er⸗ neum teſtimonium quod eis perbibetur, videntur ante
cedente mente intelligit. videt xum etiam cum abſens illa que pꝛeſio ſunt vnde et pꝛeſentian inantur vł ani
D putatur. Ex bis ergo patet ꝓ cum dicit aug· ꝙ credunt mi vel coꝛpoꝛis ſenſibus et ponit exemplum vt banelu
42 bſentia. vocat abſens quod non eſt pꝛeſeno p ſpeciem. ccem coꝛpoꝛis ſenſu: et meam voluntatem ſenſu animi
OQuando aũt poſiea dicitur ꝙ xus nunꝙ videt᷑ niſt ab⸗ mei video. Si quis vo mibi indicet voluntatem ſuuam
4 ſeno. veꝛum eſt niſi abſens vel m ſpeciem vel 'm immẽ cuius voxr mihi pꝛeſens eſt: tamen quia ipſa voluntas
ſitatem ſnuam. ⸗ quam mihi indicat latet ſenſum coꝛpoꝛi et animi mei:

Arriennsoan credo non video. dummodo non recipiam vocem eius.
N rticulus quintus pꝛo ydoneo teſle:quia ſi exiſtimarem mentiri non eſſet
Aeritur poſtea quid ſit cognoſcere ꝑ fſidem. telſlis ydoneus et ideo non crederem.

Mam ſi dicuntur abſentia credi: pꝛeſentia vi nle ſe 1
nnr abeninerenenen Articulus ſextus

deri. cum imagĩatio et memoꝛi

abſentium:imaginari et memoꝛari erit credere quod ẽ Veritur poſtea vtrum ſit pꝛius credere ᷓ in⸗
ſalſum. ergo nõ eſt pꝛopꝛia Differentia inter videre 2 cre H relligere an ecõnerſo. et obijcitur ꝙ lic. ODm⸗
dere:quia videntur pꝛeſentia creduntur abſentia. Yiẽ . nis fides ex auditu interioꝛi vel exterioꝛi eſt
vigetur ꝙ cognoſcere ꝑ fidem idem ſit quod ſcire. Aug. ergo pꝛius eſt intelligere quid eſt quod dicitur qᷓ crede⸗
B in li. de videndo deo aſſumens illud.j.iohᷣ.iij. cũ apꝛ re. pꝛius enim eſt creditum intelligere ꝙᷓ credere. 4 Itẽ
n paruerit ſimiles ei erimus.ita dicit. ſcire ſe dicit qð nõ⸗ auguſtinus ſuper illud.ij.ad coꝝ.ũij. ¶ Jon q; ſufficien⸗
3 dum factum fuerat. nec videndo ſed credendo cognone⸗ tes ſimus ⁊c. nullus quippe credit niſi pꝛius cogitaue
4 rat. ergo credere ẽ ſeire.et cognitio fidei eſt ſciẽtia. ¶ Ieẽ rit eſſe credendum. ſed bec cognitio eſt intellectus.ergo
Alug.in eodem. Scientia noſtra conſiſtit ex rebus viſis intellectus ſemper pꝛecedit credere. Contra.yſa.vij.
cet creditis. Cõtra. Triplex ẽ acceptio intellectꝰ.opi Scðsm ſeptuaginta. niſi credideritis non intelligetis.
. nio. fides. ſcientia. Rides dicitur acceptio ſupꝛa opini⸗ pꝛopterea queritur cum fides ſit de non apparentibus
onem et infra ſcientiam. ergo fides nõ eſt ſcientia vłopi non tamen de incognitis ſimpliciter: cuiuſmodi cogni⸗
4 nio. 4 Item eſt videre ꝑ ſpeciem. et eſt videre ꝑ ſpeculuz tio ſit in fide et que ſit carentia cognitionis.¶ Iem q ẽ
. in enigmate ?7m ꝙ dicitur. j. coꝝ. xiij. Uidemus nune ꝑ differentia illa credendoꝛum quam dicit augu. quia que
L ſpeculum in enigmate:tunc autem facie ad faciem.ᷣ cꝛe Ddam non credimus nili intelligamus. Quedam vo nõ
vere eſt videre ꝑ ſpeculum ſeu in enigmate: ergo credere intelligimus niſi credamus ⁊c. Solutio.ad pꝛimuʒ
„„ . EH . ee
—. ) Ee 2 R — 0 . 4 1.
C* e & PS *) Oy⸗ „
5 . . .
Oedid ſenag or e .

dicendum ꝙ eſt intellectus vocis vel ſigni:et ẽ intellectꝰ
* rei. Intellectus po vocis vel ſigni vniuerſaliter pᷣcedit
fidem. ntellectus vo rei qui eſt ex rei p̃ᷣſentia ſequit᷑ fi⸗
cem. m ꝙ dicit hugo de ſancto vic. ꝙ cognitõʒ habet fi
. xs.nõ que ex p̃ſentia ipaꝝ rerum compꝛehendit᷑:ſed il⸗
lam que er auditu ſolo ꝑcipitur:2 verboꝝ manifeſtatur
ſignatione. et ᷣm hoc patet reſponſio ad pꝛimũ obiectũ
ett ſecundũ. Ad illud quod obijcitur in cõtrariũ ei qdð
. F Atu querit. dicendũ ᷣm aug.in li. de videndo deo. ꝓẽ cogni
*⁵) meon 9 ſn 2c6 Phſnᷣ no de re duobo modis. Ano modo ꝑ ꝓpꝛium teſtimoni⸗
h*α. ſicut eſi in his que videmus ſenii coꝛpis vel ſenſu
mentis. Alio modo eſt cognitio de re ꝑ teſtimonium al
terius.ſicut eſt in his que credimꝰ. Vnde aug. his que
videmus noſipᷣi teſtes ſumus. His que credimus alijs
teſtibus mouemur ad fidem. Dantur ſigna in vocibo vkł
læris vel quibuſcũq; documẽtis:quibo viſis nõ viſa cꝛedã
tur. pꝛimo mõ res ipᷣa apparet ſi impliciter et cognoſcit᷑.
ſecũdo modo res eſt nõ apparens ym ſe nec cognita: ſed
oↄpparens in ſuo teſtimonio ; a ꝑte cognoſcit᷑ qᷓuis ipᷣa
res nõ aꝓpareat. ¶ Ao vltimũ dicendnʒ ꝙ quidam ſunt
aniculi ad quos poteſt attingere ratio lumen innatũ
vt qm̃ deus eſt. et vnus eſt. et om̃ipotẽs et hmõi.et hec di
cuntur credi:cum intelligãtur quis im pfecte in pꝛeſen⸗
ti. cum tamen nõ innititur ip̃is rõnibus intellectus ſed
ver itati pꝛime ꝓpter ſe. Quidã vᷣo ſunt ad quos non at⸗
tingit intellectus niſi ꝑ lumen gratie.vt qui ꝑtinent ad
redẽptionẽ hũani generis:vt qm deus eſt bomo ⁊ bmõi
et de his aug.dicit ꝙ pꝛius credunt᷑ qᷓ; intelligant᷑. Ad
maioꝛem aũt hoꝛum euidentiã nota diſtinctionem aug.
quã ponit magiſter in.iij.li.ſniaꝝ.xxiij.diſ.⁊ ẽ talis. Ii
Eem ipam dicit aug. videt quiſq; in coꝛde ſuo eſſe: ſi cre
dit vel ſi non credit.non ſicut coꝛpoꝛa que videmus ocu
lis coꝛpoꝛeis et per ipſoꝛum imagines quas memoꝛia
tenemus etiam abſentia cogitamus:nec ſicut ea que nõ
vigemus. et er his que videmus cogitationem vtcunq;
foꝛmamus et memoꝛie cõmendamus:nec ſicut hominẽ
cuius animam et ſi non videmus ex noſtra conicimus.
et ex motibo coꝛpoꝛis hominẽ ſicut vidẽdo didicimꝰ. In
tuemur etiam cogitando nec ſic videt fides in coꝛde ĩ q̃
eſt ab eo cuius eſt:ſi eam tenet certiſſima ſcientia.⸗Qo
. na ſloni naa ta ergo ꝙ; augꝰ. hic diſtinguit ſex genera viſionis. Pꝛi⸗
A . munm eſt cum videmus rem p̃ſentem ſuam foꝛmã coꝛ⸗

.
Pſr? (* 6 P ſſ⸗

poꝛalem in materia exiſtentẽ. et hec viſio dicit᷑ coꝛpoꝛa

lis.Secũdum genus eſt eum videmus rem abſentem ꝑ½

imaginem illius retentam in memoꝛia.ſcʒ rei coꝛꝑalis:
et bec viſio dicitur imaginaria.Tercium genus eſt qañ
er his que videmus ea que non videmus cogitatõne foꝛ
mamus.qð poteſt eſſe altero iſtoꝝ modoꝛum.vel cuʒ ſin
gularibo cognitis ꝑ cõſequens habet᷑ cognitio vniuerſa
lis.vel cum vno eriſſente ſimili alterum fimile quod nõ
eſt pꝛeſens cogitamus.Quartus modus ẽ cognitio vno
intelligibili aliud intelligibile cogitamus. vel cum ali⸗
guis ex cognitione anime ſue alteram aĩam cognoſcit.
Quintus modus eſt. quando ex actu vel oꝑatione ſenſi
bili egrediente a ſubſtãtia inſenſibili:ſubſſantiam ĩſen⸗
ſibilem cognoſcimus.vt cum ex motu coꝛpoꝛis cognoſci
mus aĩam. Sextus modus eſi cum aliquid quod eſt in
mente actualiter ꝑ eſſentiam ſuã a mente cognoſcit᷑.qũo
cognoſcit mens mea affectiones: et hboc modo dicitur ꝗ
.animꝰ dum credit cognolſcit ſuam fidem.et iſti quatuoꝛ
vltimi mõi dicũt᷑ viſiones ĩtellectuales. Vnde cũ dicit
ug. ꝙ viſio intelligibilis eſt. qñ aliquis videt quod ĩ ſe
eſt ꝑ ſuam eſſentiã:non eſt hec ratio vel diffinitio viſio⸗
mnis intellectualis: ſed notificatio ipᷣius ꝑ quandam ſui
ſpeciem:vel ꝑ quoadam eius ticul are.vnde non valet
ſi ſic obijciatur. Uniuerſale cognoſcitur ab intellectu ñ̃
viſione coꝛpoꝛali nec i maginaria:ergo intellectuali.ſed
vilio intellectualis eſt quando id quod videtur eſt in aĩ⸗
ma fm eſſentiam. vt eſt cum mens videt ſuas affectões
eEr go vmuerſale ᷣm eſſentiam ſuam eſt in anima. Ho &ᷣ
Patet reſponſio ꝑ iam dicta.quoniam illud non eſi ratõ

viſionis intellectualis nec conuertibile cum ipᷣa:ſed eſi

quoddam particulare ipſius vel quidam modus illius

viſionis: quoniam viſio intellectualis dicitur multipli⸗
citer ſicut oſtenſum eſt. Numerus autem pꝛedictarũ vi⸗
ſionum ſic habetur.quoniam omnis viſio:aut eſt ꝑ foꝛ⸗

mam concretam: aut ꝑ foꝛmam abſtractam a materia.

ſed non abſtractam a conditionibus materie: aut ꝑ foꝛ⸗
mam vtroq; modo abſtractam. pꝛimo modo eſt viſio coꝛ
poꝛalis.ſecundo modo imaginaria.tercio modo intelle
ctualis.ſed hec diuiditur quoniam vilſio rei penitus ab⸗
ſtracte a materia.aut eſt rei viſe per ſeipſam.aut ꝑ aliã

rem. Si viſe ꝑ ſeip̃am: vltimus modus eſt. ſi viſe ꝑ aliã

rem:illud contingit tripliciter pm collectionem ſingula
rium ad vniueꝛſale eſt pꝛima viſio intellectualis. m col
lectionem ſimilis ad ſimile viſio ſecunda.ᷣm collectõem
effectus ad cauſam viſio tereia.

Nueſtio. lxxirx. de obie/
Oſtea queritur de

obiecto fidei ꝑ hunc modũ. Pꝛio vtrũ
obiectũ fidei ſit fallum aut verum tm̃.
Secũdo vtrũ verum apparens. Lercio
vtrum verum quod eſt ſcitum. Quarto
vtrum verum neceſſarium. an cõtingens. Quinto vtrũ
complexum aut incomplerum. Sexto vtrum veruz cre
atum vel increatum.

NMiem bꝛum prinum

Irca pꝛimum ſic ꝓceditur. IFfides eſt certi

oꝛ habitꝰ ꝙᷓ ſit ſcia.ſcĩa em̃ eſt eiꝰ cui adhe
ret ĩtellectꝰꝑ mediũ. fides pᷣo eius cui ad/
Peret ſine medio. YItem Yntellectus qui
Dicitur pꝛincipioꝝ adheret ſine medio: ſed tamen verita
ti create.fides aũt veritati increate.ergo cum ſcientia q̃
eſt habitus minus certus ſit tm̃ veroꝛum: ſides erit tm
veroꝝꝑ. 4 YIteem Nides eſt tm̃ articuloꝛum vel eoꝛum que
hyt reduci ad articlos.ᷣ hec oĩa vera ſũt: S 7c. 4 YItem.
Per ſidẽ fit pᷣma aſſiłotio pᷣme veritati.q fides nõ ẽ falſi
Itẽ Iidei ſuccedit viſio ⁊ nõ erit tũc ſub viſiõe niſi i qð
nũc ẽ ſſᷣ ſpecło.⁊ ꝗcqd ſbᷣ ſpecło ẽ erit ſub viſiõe.ſ̊ nihil
vigebit᷑ niſi verũ:q̊ 7. Cõtra. ſpei videt᷑ ſubeſſe falſũ
vt in illo ꝗ ſperat ſe habiturũ vitã eternã ⸗ ita nõ erit.
et fidei pari rõne. Itẽ. Volito ex caritate pt ſubeſſe fal

ſum: vt ↄtingit ĩ apło ꝗ voluit ire ad hiſpanos 2 ñ iuit.

et ie vt pꝛiꝰ. ¶ IRe. Abꝛahã credidit ꝙ eẽt immolaturꝰſi
liũ ſuũ ⁊ voluit idip̃ʒ:⁊ ſiẽ meruit volẽdoꝛ:ita meruit cꝛe
ndo. volẽdo eĩ meꝛuit qꝛ ex caꝛitate voluit:eadẽ rõe ex
fide vᷣtute credidit.¶¶ It Coꝛneliꝰcredidit xpᷣʒʒ eẽ ĩcarnã
dũ ⁊ iã rpᷣc erat ĩcarnatꝰ.ᷓ credidit falſũ.⸗ Itẽ Obijcit᷑
de eo ꝗ eredit coꝛpꝰxp̃i eẽ qʒð ab eo ſi umit᷑. nõ tñ ẽ: qꝛ niſi
credẽt nõ adoꝛaẽt ⁊ ita credit falſũ.q¶ IR Abꝛahã credi⸗
dDit xp̃ʒ eẽ incarnãdũ.ſ̊ dr ro.v.Cõmẽdat at᷑ deꝰ carita⸗
tẽ ſuã ĩ nobis.glo.j.fuit ⁊ aliꝰmodꝰ deo poſſibit.ſᷣ nullꝰ
miſerie nr̃e ſanãde ↄueniẽtioꝛ. Cõtiĩgat q̊ ꝙ rpᷣe ñ icarne
tur.ſi abꝛahaʒ credidit ipvʒ ĩcarnãdũ:nec xpᷣe ĩcarnatꝰ
nec ĩcarnabit᷑.fidei ᷓ abꝛabe ſbfuit falfũ. Ad H̊ dom
ꝙ; fides ñ ẽ niſi de vero.⁊ rõ hꝰ ẽ ex ꝑte ĩtellectꝰ.ꝗ quãtũ
i ſeẽ rectꝰ eſt.⁊ tũc maxie cũ eſt in pꝛimaʒ veritatem ad
quã nat ẽ. ſed hoc nõ pt niſi ſuſtentet᷑ firmett᷑ aliq lu⸗
mine deſuꝑ veniente.quod quidem eſt fides ab ipᷣa luce
pime veritatis:et qꝛ lumini pꝛime veritatis nõ poteſt
ſubeſſe falſitas:iõ fides nõ poteſt eſſe niſi de vero.¶. Ad
illud qð obijcitur de ſpe.doᷣm ꝙ motu ſpei non ſperat
aliquis ſe habiturum vitam eternam nili ſᷣm exigentiã
meritoꝝ et ꝑſeuerantiam. et ita ſpei virtuti nunq ſbeſt
falſum:qui em aliter ſperat ſe habiturũ vitã eternã.pꝛe⸗
ſumit et nõ ſperat ſpe virtute.¶¶ Ad aliud dðm. ꝙ nõ eſt
ſile de caritate et fide:qꝛ caritas nõ reſpicit rationẽ ve⸗

nitet falſi ſed boni et mali.et poteſt eẽ caritas circa bo⸗

60 . „ „

P*

. 2* 44

Nueſtio lLxxix.

4 „οα gIAn. A JN

. K⸗= ſe 60¼ E r. Gor L1*5 NAH B N Ler ſe,

num quod non eli volendo illud. cum enim dicitur bo⸗ enlus ſunpliciter: ſed incarnabitur 'm ꝙ dicunt pro⸗
, nun, eſt aplin ne⸗ ad byſpanos n5 leaut: enden phete. ä .
eſta verũ eſt. ga b ver bů e inõ eſt ibi copula pntiali MI b . ſe 7
Cc tio him enuciutonis: H eſi vic. n copulat actuz ſim⸗ embrum ecundu .
xk pliciter:ſ̊ habitu⸗ zditionałr. vt cũ dr paſca ? pulcerꝛi Veritur poſtee virum fides ſit de apaꝛe *
. mü tps: oĩs hõ timet in mari. 4lAo alind vm. abꝛa tibus ſiue de viſis. et vigetur . lic. ꝑ hoc .
hã ſiẽ voluit ĩmolaẽ filiñ ita credidit ſe imolatuꝝ: ils ꝙ petrus videbat xpᷣm pati: et tame idez
eĩ credẽ ſic dic nõ fuit motꝰ fidei ̊ li.ar. cu n ſit mot fi credebat.ergo fides eſt de viſis. Sed ad
dei niſi cca aꝛticlos: 2 circa ea qᷓ ad aꝛticlos pñt rduei bhoc reſpondet᷑ ꝙ fides virtus non dicit eſſe in petro ex
6 4 o rtů ſoluit diſtiguẽdo tria t pa.lſ. ts an incarna eo ꝙ vide bat hominem pati: ſed ex hoc credebat deũ .
4 tionẽ. tpᷣs pᷣincarnatõez:et tps incarnatõnis. In te⸗ eſſe qui patiebat. Pꝛopterea boc queritur vtrum vi⸗
poꝛe an incarnatõneʒ diſiante limpkr optebat credere ſio fidem euacuet. Ao quod ſic JYoh. xiiij · Vado vobis
8 xpᷣm incarnandũ. ꝓ tꝑe vo dincarnatoeʒ diſtante: pꝛe paꝛaꝛe locũ. ibi dic glo. aug. eat dominus paret locũ.
dicatõne aploꝝ diuulgata: æ Fmone ofirmato a do: ꝑ eat ne videat. lateat vt credatur.tũc enim locus parat᷑
ſequẽtia ſigna oꝑtebat ſimpłr credere ipᷣm incarnatuʒ ſi fide iuuatur. credat᷑.deſideret᷑ vt deſideratus habea
ſed tẽpe medio ſpuales viri quoꝝ erat ſignaꝛe tẽꝑa ſᷣm tur. Deſiderium dilectõnis pparatio manſionis. ex H
icta Baꝝ nõ credebant ſimpkr ipᷣm eſſe incarnandũ aꝛguit᷑. ſi opoꝛtet ꝙ; deus lateat vt credat᷑: ergo ipſa vi⸗
ſ ſi nõ erat incarnatꝰ: vñ arguunt indei ꝑ hiere. viij. g ſio euacuat credulitatẽ. Ergo cum petrus videret xpᷣm
nõ ↄſiderauerũt tp̃s. vñ dicit. ANiluꝰin celo cognouit pati: non habebat fidem paſſionis. ¶ Ieem licut ſciẽtia
tpᷣs ſuũ ⁊c.ꝓpłs aut me?non cognouit iudiciũ domini. euacuat opinionem cum aduenit: ita euacuabit fidem .
ALd illud qð obijcit᷑ de boſtia drĩ ꝙ non debet gs ſim⸗ quia ſcientia eſt cognitio ꝑfecta. cum auteʒ venerit gð
pliciter credere ſub illa foꝛma eſſe coꝛpꝰxp̃i: ſub ↄditi pꝑfectum eſt enacuabit᷑ quod ex pte eſt. Scum beata vir⸗
one.lſ. ſi facta ſunt ea qᷓ exiguni m formaʒz traditam a go babueꝛit ſcientiam ꝙ ocepit ſine virili ſemie in bea⸗
xpᷣo ab eccłia. Ad vltimuʒ qð obijcit᷑ de abꝛabã. di⸗ ta virgine euacuabat᷑ fides illius articuli. ↄcept de ſpi
cunt qdaʒ ꝙ ipe credidit inca rnatões: 7 nõ xpᷣm incar⸗ rituſancto. nec in beata virgie nec in petro fuit fides
nãdu. Sʒ otra pma. ad coꝛi.x.ſuꝑ illud.Om̃es candeʒ omnium articuloꝝ. Item cum viſio glorie euacuet fi
eſcã ꝛc̃· glo. In ſignis itaq; diuerſis eadẽ eſt fides. ta dem. paulus autem raptus eſt vſq; ad viſionem gloꝛie:
variata ſunt: fides nõ. qꝛ ilti xpᷣm venturũ paſſurũ cre⸗ quia vſq; ad tercium celum hoc eſt vſq; ad tercium ge⸗
diderũt. nos aũt veniſſe et paſſuʒ eſſe. Aliter dicũt alij nus viſionis qua vident᷑ res ꝑ ſui pᷣſentiam lſicnt dicit
n ꝙ motus abꝛabe habebat duas beatitudines. vnaʒ ad augꝰ. ergo in paulo euacuabat᷑ ſides. Relinquit᷑ igituꝛ
be pabitũ fidei qᷓ eſt cauſa ei:a ſᷣm hanc babitudineʒ di⸗ aes non compatit ſecum viſioneʒ ſenſibilem nec ĩ⸗
cunt nõ eſſe dpendẽs de futuro cũ babeat ſecũ ſuã cãʒ teilectualem nec ſciam. Lontra. cognitio intellecti⸗
ni Aliã aũt hẽbat ad ſu materiã. ſ. ad creditũ qð nõ ha⸗ ua de aliquo nõ euacuat ſenſitinam cognitõnem ꝙuis
Dd. bet determinata veritatẽ. vñ motus fidei licet eſſz in il ſit certioꝛ cognitio: nec econuerſo. gnec cognitio ſidei
j lud nõ tñ neceſſario erat in illud. Alij aliter dicut ꝙ li euacuabit cognitionem ſenſibilem quis ſit certioꝛ nec
i cet xp̃c nõ incarnaret᷑.iñ abꝛabã credẽdo xpʒʒ incarnã⸗ econuerſo.ergo Petrus poterat ſimul xpᷣ̃m videre pati
. dum eſſe: nõ credidit falſum ſ verũ. ¶26 em ſequitur ſi ꝓ ſenſum et credere ꝑ intellectum. Ytem aliquis ſciẽs
xpe ẽ incarnandꝰ: incarnabit᷑. nec ſegtur ſi nõ incarna⸗ ſcientia demõſtratiua eclypſim ſ. olis. ſi poſſea ſciat ſci
ſ bitur nõ eſt incarnand“. ſicut nõ ſeꝗtur ſi antixpᷣc ẽ fu⸗ entia ſenſitina vel exꝑimentali idem. Qon euacuat᷑ ſci
8 turus: erit. neq; ſi nõ erit: nõ eſt futurꝰ. De multis em entia hec ꝑ illam nec econuerſo.immo magis vna pfi⸗
dil dvj ꝙ futura ſunt ? vere: q tñ nõ erũt.cũ em̃ dr boc ?ẽ fu⸗ citur ab alta. ſcientia certioꝛ non euacuat minus cer
fd tuꝝ:non eſt ſenſus: boc erit. ſenſus ẽ hoc oꝛdinatũ eſt tam de re eadem. ꝗ̊ multofoꝛtius nec ſcientia exꝑimen⸗
49 eſſe in reꝝ nata: ſeu ꝙ iz erit ẽ ordinatõis cxitꝰi eẽ. Cũ talis de ↄceptu filij dei euacuabat fidem in beata virgi
4q4 dᷣo dr̃ hoc futuꝝ ẽ. fit enũciatio de oꝛdin atõne exitꝰvel ne. ¶ Item ſcientia ꝓpter qund de re non euacuat ſciam
. euentus: nõ tæ exitu oꝛdinatõnis. ⁊ cum dĩ boc erit: ſit q; ẽ qᷓuis illu minoſioꝛ ſit illa: S nec viſio raptus peu
enũciatio de exitu oꝛdinatõnis: nõ de oꝛdine exitꝰ. Eſt li: ᷓuis illuminolſioꝛ ſit euacuabit viſionem fidei ĩ pau
4 . añt dupler oꝛdinatio neceſſitatis naturalis: 2 eſt oꝛdi⸗ lo.¶ Item ſi aer illuminet lumine ignis poſtea adue
4 natio ↄgruitatis ſeu cõuenientie.vnde qñn ylſa. dixit de niat lumen ſolis. adhuc tamen remaneat lumen ignis
i . ezechia ꝙ eſſet moꝛiturus: no dixit falſum. qꝛ nõ dixit licet non apareat. Scum omnis ſcientia et cogmitio ſit
⸗ hoc de exitu oꝛdinatõnis:S de oꝛdinatõne exitus: quia ꝑ aliquam lucem interioꝛem. ſimili ratõne maioꝛ cog⸗
. in naturali oꝛdinatõne ita oꝛdinatum erat ꝙ; eʒzechias tio non euacuabit minoꝛẽ qtum ad ſubam ſicut nec ln
6 moꝛeretur. et ꝙ non fuerit moꝛinu 8: fuit a ſumma cau minoſitas. 4 Pꝛopterea querit cuiuſ⸗ modi cognitiõem
ſa que non mutauit oꝛdinatõnem ſed potius exituʒ oꝛ⸗ euacuet fides et a cuiuſmodi cognitione euacuetur.
dinis. Eodem modo cuz dicit xpᷣc eſt incarnandꝰ: non Solutio.ad boc vltimum eſi dicendum. ꝙ quedam
- idem valet ac ſi diceret xpᷣc incarna bit: ꝙ enim vpc in⸗ cognitiones ſunt que ꝑtinent ao diuerſas vires. Que⸗
carnaret fuit oꝛdinatio ↄgruitatis ſeu ↄuenientie. tale Dam vo ſunt que ꝑtinent ad eandem vim. Abi ſunt co⸗
enim peccatũ ſcilicet pꝛimi parentis talem requirebat gnitõnes ptinentes ad diuerſas vires: indiſtincte vona
. medicinam: vt ſicut moꝛs ꝑ feminam vita per feminaʒ. nõ euacuat alteram. vnde nec cognitio intellectina eua
n ſicut moꝛs per lignuʒ: vita per lignum. ſicut ad imagi⸗ cuat ſenſitiuam: pari ratõne nec cognitio figei que pti⸗
nein dei foꝛmati:ita ad eins imaginem refoꝛmati ⁊ bu net ad intellectum in petro euacuat cogniiõnem bᷣm vi
à23 iuſmodi multa ponit Anſel. in ibro Cur dxeus hpomo. ſum vel econuerſo. vbi ergo ſunt cognitones ptinentes
4 hec eſt ↄuenientia de qua loquitur aug. in pꝛedicta au⸗ ad eandem vim diſtinguendum eſt: aut ſunt coordina⸗
ſ cioꝛitate. QAullus modus ſanande noſtre miſerie con⸗ te aut non ſunt cooꝛdinate. Si autem non ſunt cooꝛdi⸗
uenientioꝛ. Qui ergo dicit xp̃m incarna ndum.nihil a⸗ nate ſed ſunt m diuerſas vias:vna non euacuat aliaz
t liud dicit ꝗ oꝛdinationem congruitatis qua xpᷣe incar qᷓuis vna ſit certioꝛ alia.et hec eſt ratio quaꝛe ſcientia
1 . netur:et hoc ſemꝑ verum eſt etiam ſi xpᷣc non incarna⸗ ſpeculatiua non euacnat ſcientiã exꝑimenti. vel ſciẽtia
ſt rretur. et boc eſt quod credidit abꝛabam. et ita ſemꝑ ve⸗ pteꝛ qd:cientiã qꝛ ẽ. quis ſint cognitões eiuſdeʒ gene
rum eſt et hoc eſi articulus. Si autem queritur nonne ris et ꝑtinentes ad eandem vim. ſ. intellectinaz. Simi⸗
4 credidit ꝙ rp̃ incaꝛnabitur et ita falſum. Rñ. ꝙ id eſt li 2 foꝛtioꝛi rõne nec ſcia exꝑientie de cõceptione ſeu ſe⸗
4 exitus oꝛdinationis non oꝛdinatio:et hoc non eſt arti⸗ mine euacuabat fidẽ de eodeʒ in bra vᷣgine. nec viſio in
94 “
mn Jas ſyen⸗ „ uNνr α ha w.
. —BwobE „-Ktatf — D
99 . S X. 9 ve is „α αονuob α°ι *²)

. * P. &απα

R
3 Nne9) pa † * 1 v p-ſB rrtnan
.

1 14 ſte PaieE . repbe iswo Det *) )
7 .

—.—

Sax cuancat c

*
.☛⏑ te eagtn )

raptu pauli enacuabat fidem in ipſo: cum in beata vir
gine cognitio qᷓ eſt ꝑ exꝑientiã:et cognitio que eſt fidei
non ſint cooꝛdinate vt vna ſit ad aliaʒ. Silr in paulo.
Abi ðdo cognitiones cooꝛdinate ſunt vt vna ſit ad aliaʒ
oꝛdinata: ſicut terminns ⁊ ea q̃ ſunt ad terminũ.Et ea
que ſunt ad terminũ ꝓpinquiꝰ:et ea que ſunt ad termi⸗
num remotiꝰ.vna euacuat aliã.ſ.illa que eſt terminus
illã que ẽ ad illum terminũ.et illa que eſt ad terminuʒ
ꝓ.'inquiꝰ:illam q̃ eſt ad terminũ remotius:tñ in hocẽ
dr̃ia ꝙ vbi ſunt cognitõnes cooꝛdinate vt terminꝰ:7 ea
que ſunt ad terminũ: illa q̃ eſt terminus ſimpłr euacu⸗
at illã que eſt ad terminũ.verbigra.ſcĩa et opinio oꝛdi
nantur.ſed ſcĩa eſt terminus: opinio po ad terminum
Opinio em̃ oꝛdinat᷑ ad ſciam ſicut ad ſuũ terminuz in
via. ideo adueniente ſcia ðᷣ aliquo ſimpłr euacuat᷑ opi
nio ð illo.ſimiliter viſio ẽ terminꝰ: fides pᷣo ẽ ad teꝛmi
num. Eſt em fides ad viſionẽ que eſt terminꝰ in patria
igeo adueniente viſione euacuatur fides riſione gloꝛie
Abi vᷣo ſunt viſiones cooꝛdinate ad teꝛminũ ꝓpinquiꝰ
⁊ ad terminũ remotius. Ylla q̃ eſt ad terminũ ꝓinqui
u: euacuat illam que eſt ad terminum remoti.nõ ſim
pliciter: ſed ſm quid. verbigra. in fide foꝛmata 2 infoꝛ⸗
mi. fides em̃ foꝛmata ẽ ad terminũ rviſionis.ſ] glie ſpi⸗
quius.fides vᷣo infoꝛmis remotiꝰ:⸗ adueniẽte ſide foꝛ⸗
mata qᷓ eſt pinquioꝛ: euacuat᷑ fides infoꝛmis q̃ ẽ remo
tioꝛ m modum nõ p̃ᷣm ſubam:ſᷣm quid et nõ ſimplicit
ſicut pʒ ex ſup̃ dictis in pꝛecedenti.

Mlembꝛum tercium

Oſtes querit᷑ vtrũ ſcitum põt eſſe ſbᷣm fi⸗
gei. et videt᷑ ꝙ ſic: qꝛ petrus tpe paſſiõis
videbat eũ pati oculis coꝛpeis. ſciĩa ſen
ſitiua ſciebat iſtũ pati ⁊ idem credebat.
gidem erat ſcitũ et creditum. 4: Item petrus ſcit qm̃ ſi
ihs patit᷑.iſte patit᷑ demõſtrato xpᷣo ꝗ eſt filius dei: ſed
hetrus ſcit ihm pati: ſcit ipſum pati. Pꝛeterea c edit
iſtum pati: qm credit filiũ cei pati:2 iſſe eſt filiꝰei. er⸗
go credit iſtũ pati: et ita idem ſcit et credit. Similiter
ſint hic petrꝰ et iacob et xp̃c.et iſte hõ eſt certificat⸗ ⸗
aliqs de iſtis eſt xpc ſiliꝰi:ſᷣ neſcit 98. demõſtꝛato xpᷣo
onit᷑ ei bec ꝓpoſinio iſte hõ eſt xpᷣe filiꝰei.ↄſtat ꝙ nõ
põt rñdere verũ eſt vel falſum eſt:ga neſcit vtrũ demon
ſtretur ei dei filiꝰan non. Rñdebit Gᷓpba. Inge ſic. iſte
rñdet ꝓba.ad iſtam ꝓpoſitõem 7 ſᷣm ↄſciam.ꝗᷓ dubitat
illam eſſe verã. ᷓ ipſe dubitat eiꝰdictũ. et ita ipſe dubi⸗
tat iſtum hoĩem eſſe verũ dei filiũ.ſed iple idem credit:
ga ipſe ẽ fidelis. idem eſt creditũ ⸗ dubitatum ab iſto
Seadem rõne poterit idem eſſe ſcitũ et creditũ.q Jtem
poſito ꝙ alige ph̊s habeat ſciam dei ꝑ naturales rati⸗/
ones.ſicut dr Ro.j. Inuiſibilia dei ⁊c.2 poſtmodũ re
cipiat illuminatõeʒ fidei a deo.Conſtat ꝓ nõ obliuiſci
tur rõnes quas pꝛius ſciebat:ſed pꝛiꝰſciebat ꝑ ratõnes
teum eſſe: S et nũc ſcit. ᷓ idem ſcitũ 7 creditũ.q Iteʒ ſi
cut dicit tulliꝰ. Vox oĩm eſt vox nature.ſ̊ deũ eſſe ẽ vox
oĩm.ꝗ teũ eſſe naturatłr eſt ſcituʒ ab omibo:⁊ eſt credi⸗
tum ꝑ fidem:quia eſt articulꝰfidei: idem eſt ſcitum et
creditum. Contra. ſuperueniente maioꝛi lumine ceſ
ſat minolumen qtum ad actum ſi uum: ſicut patet in lu⸗
mine ſolis reſpectu luminis lune et ſtellaruʒ. ergo mul
tomagis adueniente lumine ſolis iuſticie per gratiam
ſidei in anima hominis: ceſſabit lumen ratõms natuꝛa
lis ſeu ſcientie:ergo non poterit idem eſſe ſcitum 2 cre⸗/
ditum. ¶ Item per fidem aſſentit homo pꝛimi veritati
pꝛopter ſe et ſuper om nia.ergo non aſſentit ꝓpter ratio
nes humanas.ergo ratõnes non faciũt cognoſci pꝛimã
veritatem vbi eſt fides:ergo non eſt poſſibile idem eſſe
ſcitum et creditum.4! Item ſi ego diligo deum pꝛopter
tempoꝛalia:adueniente caritate ceſſat illa dilectio:er⸗

go a ſimili. ſi ego cognoſco deum eſſe per naturales ra

tiones: adueniente ſide ceſſabit illa cognitio. Ad B

direrunt quidam ꝙ cognitio dei multiplex eſt. eſt eniʒ
cognitio innata: et eſt cognitio ſupeꝛaddita. Cognitio
innata eſtinaturalis. ſuꝑaddita accidentalis. Innata
ſeu naturalis cognitio dupir eſt in hoĩe.añ peccatũ vt
in adam erat cognitõ ſᷣm quã apte cognoſcebat deũ in
creaturis. Poſt pctm vt in nobis ꝗ per ſpeculum 2 eni
gmate deñ videmꝰ:et aſſignant driam inter cognitöezʒ
hanc et illã:qualis eſi inter ſupoſitõeʒ et dignitatẽ. di
gnitas em̃ nõ indiget aliqua ꝓbatõne vel ſuaſione:ſi
cut eſt hoc pncipiũ: om̃e totũ maioeſt ſua ꝑte in geome⸗
tria. Suppoſitõ vᷣo indiget ad minus leui ꝑſuaſione:ſi
cut iſta ꝓpoſitõ in geometria a pũcto vſq; ad punctum
rectã lineã ducere.ſic dicũt differꝛe cognitõez de deo in
natam in homine añ pctm ⁊ pꝰ.Cognitio aũt ſuꝑaddi
ta aĩe eſt tribo modis.Eſt eniʒ cognitio que acquirit᷑ ꝑ
naturales rõnes:qualẽ habuerũt phi.et eſt cognitio qᷓ
innitit᷑ teſtimonijs ſcripturaꝝ vel miraculoꝝ:ſiẽ dicũt
eſſe in fide infoꝛmi.Et cognitio q̃ eſt ꝑ illuminatõneʒ a
deo que innitit᷑ pꝛime veritati tendens in illam: et hec
eſt fidei foꝛmate.nõ eſi ᷓ incõueniens ꝓ idem ſit ſcituʒ
cognitõne innata: 2 creditũ cognitõne ſi uꝑaddita.p̊ in⸗
cõueniens eſſet ꝙ idem eſſet lcitũ et creditũ cognitione
innata vel ſuꝑaddita. qꝛ in eodem genere cognitõ cer⸗
tioꝛ euacnat minꝰcertã.¶ Alij dixeꝛũt aliter. ꝙ cum fi⸗
des ſit de nõ aparentibo. Impolſibile eſt idẽ enũciabi⸗
le ſcitũ eſſe et creditũ. Et ad illud qð de petro obijcitur
dicũt.ꝙ hec ẽ falſa.petrꝰſcit iſtuʒ pati dicto. imo tm̃
credit.qm̃ dicũt ꝙ hoc ꝓnomen iſte poſitũ ſubſtantiue
ꝑſonale eſt:et idem ẽ ac ſi diceret petr ſcit hanc ꝑſonaʒ
pati:ſed bñ ↄcedũt eam ſᷣm ꝙ intelligit᷑ de re. ¶ Ad al⸗
ud obiectũ dicũt.ꝙ bec eſt falſa: petrus ſcit ꝓ ſi ihs pa
titur iſte ꝑatit᷑:qm petrus ſcit añcedens ſed nõ ſcit con
ſequẽs.⁊ ideo neſcit illud.qm ſi hoc ꝓnomen iſte:tene⸗
tur ſubſtantiue falſa eſt:qm ᷣm boc eſt ꝑſonale.ſi adie
ctiue verqẽ:et m h̊ dicũt ꝗ; nõ valet iſta aꝛgumentatõ
petrus ſcit iſtũ hominẽ pati ergo ſcit iſtum pati. Ad
vltimo obiectũ dicũt.qꝙ iſte dabitat ha ne ꝓpoſitõeʒ eſſe
verã et dictum eius eſſe vex: nõ tamen dubitat h dictũ
qm̃ neſcit ꝙ hoc ſit dictũ eius:qm̃ neſcit ſigẽtionem.ne-
ſcit em̃ vtrum demonſtrat᷑ dei filius vel nõ. ſt icut aligs
bene reſpondet ꝓba ad iſtam ꝓpoſitionẽ. marcusẽ tul⸗
lius.ignorans vtrũ illa noĩa ſint noĩa eiuſdẽ an diuer⸗
ſoꝛum:et tamen non dubitat dictũ huius ꝓPoſitionis.
Sed ꝙ bec ſolutio nulla ſit ꝓbatur multipliciter. p⸗
mo ſic. petrus videt iſtum demonſtrato xpᷣo:⁊ videt eiꝰ
paſſionem. ergo videt hoc totum rpᷣm pati: ⁊ ita ſcit h
