vt dicit aug. Cũ igit᷑ pꝛimꝰmotꝰ vniuerſaliter nõ pocht
vitari.̊ in ᷣmo motu nõ erit tranſgreſſio.videlʒ pcepti
diuini. Kän io.Zripliciter pt accipi ↄcupĩa.vno mõ
appetitꝰ vegetabilis.⁊ talis ↄcupĩa inoꝛdinataẽ a fomi
te mouẽte h̊ ẽ a coꝛruptõe oꝛiginał culpe.Alio mõ ↄcu⸗
piſcẽtia ẽ appetitus ſenſibilis.⁊ ꝓut ẽ inoꝛdinata: eſta
mouẽte ſenſualitate cũ fomite.tercio mõ ↄcupiſcẽtia eſt
appetitus rõnalis.et ſic ẽ a mouẽte li.ar.volũtate.Dicẽ
dũ ꝗ̊.ꝙ pꝛimo mõ ↄcupĩa ẽ in ſuggeſtiõe.ſecũdo in dele⸗
ctatõe.f᷑cio in ↄſenſu.Rñdendũ igr.ꝙ ꝑ ſe ↄcupiſcẽtia
ꝓut ẽ ĩ ↄſenſu rõnis vł volũtatis ꝓhbibet᷑. Concupiĩa ðᷣo
q ẽ ĩ deleetatõe ſenſualitatis vel ex ſuggeſtione fomitis
in actu vegetabił ñ ꝓhibet᷑ ſimpliciter: niſi ſᷣm qd vt di
ctũ ẽ.qꝛ nõ ẽ ꝓhibẽdũ ne ille concupĩe ſint in nobis:qꝛ H
ẽ nobis impoſſibile:ᷣ ꝓhibet᷑ nob ne ſequamur eas ſᷣm
ꝙ dr ecci.xviij. Poſt concupias tuas nõ eas. re at eſt
ↄſentire. Ouas aũt ↄcupiſcẽtias ſuggeſtionis ⁊ delecta⸗
tõis nõ ẽ ꝓhiberi ꝓpꝛie: ̊ ex ꝓhibitõòe oſtẽdunt᷑ male et
vitande.ſicut ſupᷣ dictũ ẽ.

Membrum quartum

Oſtmodũ querit᷑.vtrũ ad idẽ pᷣceptũ ꝑti⸗
neat ꝓhibitio volutnatis ⁊ oꝑis. Ad qð
ſic Ro.j.Repletos oĩ iniꝗtate ⁊ homici⸗
dijs ⁊c̃. Glo. Mene dicẽ homicidijs plura⸗
liter.qꝛ pła ſũt homicidia.volũtatis.ſ.⁊ oꝑis.q̊ ad pła
p̃cepta ꝑtinet ꝓhibitio ⁊ volũtatis et oꝑis. Item pᷣs.
Appone inigꝗtatẽ ſuꝑ inigtatẽ eoꝝ. Glo.Qui malũ opꝰ
addit volũtati:iniquitatẽ addit iniꝗtati.¶ Item circa
mechiã et furtũ diuerſe ſũt ꝓhibitões oꝑis ⁊ volũtatis
q; ꝓpter opꝰdicit.nõ mechaberis.nõ furtũ facies. ꝛo⸗
pter voluntatẽ po dẽ.nõ ↄcupiſces vxoꝛẽ ⁊ ñ ↄcupiſces
rem ꝓximi. Itẽ diuerſa ſunt volũtas et actio exierioꝛ
mdiuerſis debẽt ꝓhiberi pᷣceptis. Cõtra.actio exteri
oꝛ ñ ẽ culpabilis niſi a malicia volũtatis.qꝛ ſicut dicit
dam̃.Actus inuolũtarij ñ ſunt culpabiles.Et dic aug.
ꝙ peccatũ adeo ẽ volũtariũ.ꝙ ſi nõ ſit volũtariũ nõ eſi
peccatũ.qᷓ vnaẽ trãſgreſſio volũtatis et oꝑis.ᷓ vna erit
ꝓhibitio. ¶ Itẽ idẽ ẽ finis malꝰvolũtatis ⁊ oꝑis.⁊ ideʒ
pꝛincipiũ mouẽs.ſ.libido. idẽ malũ.¶ Ieẽ vnꝰẽ otem⸗
ptodei ĩ volũtate et oꝑe.ꝭ idẽ reatotrãſgreſſiõis.̊ eadẽ
pꝓhibitio.¶ Itẽ ſi dicat᷑ idẽ pᷣceptũ erit ſi uꝑftua ꝓphibitõ
q̃ dr.nõ ↄeupiſces vxoꝛẽ:⁊ non cupiſces rẽ ꝓximi. exq̊
dictũ ẽ.nõ mechaberis.nõ furtũ facies.¶ Itẽ ſi volun⸗
tas ꝓ facto reputat᷑:vt dicit anctoritas. q; qᷓuis tibi ꝓ
facto reputat de ſi nõ potes:⁊ h̊ in bonis.⁊ in malis
volũtas ꝓ facto rputabit᷑. idẽ reputabit᷑ reatꝰ. eadẽ
erit ꝓhibitio vtriuſq;. Solutio.dðm.ꝙ refert cũ vo⸗
lũtatẽ ſequit᷑ opꝰ.et cũ non ſequit᷑.Cũ aũt opus ſequit᷑
duplex ẽ ↄſideratio. Aut em̃ volũtas ⁊ opus referũtur
ad radicem.aut cõſiderantur in ſe.Contingit ergo pec⸗
catũ eẽ in volũtate nõ ſequẽte oꝑe.e ergo iudei caꝛna
les et rudes extimarent ſolam culpam eſſe cuʒ opus co
iungitur voluntati. ſepaꝛatim pꝛobibenda fuit mala vo
luntas. Item ſi conſideretur voluntas in ſe et opus ex⸗
terius in ſe.alie ſunt circũſtantie boni debite actui exte
rioꝛi qᷓ voluntati.quia diuerſificãtur modus. locus tẽ⸗
pus.et quedam alie circũſtãtie:quis circũſtantia finis
ſit eadem. Si ergo vt dicit aug. peccatum eſt actus inci
dens ex defectu boni.alius aũt ẽ defectus actus bincin⸗
c. ergo ᷣm hoc aliud peccatum. Gemmanqda ergo erit
pꝛohibitio voluntatis et operis vt illud iudicaret. Si
aũt attẽdatur voluntas et opus ſequens in radice. li/
bidine et intentione:idem erit.Lex igitur dei Em ratio
nẽ lationis ꝑfecta vtrũq; docuit.Nam in aliquibus ꝓ⸗
pter vnitatem radicis qua vnum ſunt voluntas et opꝰ:
vna ſola pꝛohibitõne vtrũq; interdixit. vt in homicidio
et falſo teſtimonio. In aliquibo vo differẽti pᷣcepto pꝛo⸗
pter defectum et inoꝛdinatõem: ⁊ in vtroq; diflerentem

9
.

Nneſtio

vtrũq; ꝓhibuit vt in mechia ⁊ furto.Que aũt ſit ratio
quare iſta pluſqᷓ alia: dictũ eſt ſupᷣ qõne de diſtinctõne
pᷣceptoꝝ decalogi.Rñdendũ igit ell.ꝙ pctm volunta⸗
tis ⁊ oꝑis vnũ ſunt ĩ radice ⁊ intentõe.bᷣ duo pcta ĩ de⸗
fectu inoꝛdinatõis.⁊ iõ cũ volũtatẽ ſeq̃tur opꝰ: magis
dupler per̃m dr qᷓ duo vel vnuʒ.nec ſuꝑfluit ꝓbibitio:
ſiẽ oſtenſuʒ ẽ. Et ꝙ dr.volũtas/p facto reputat᷑:hᷣ ñ in⸗
telligit᷑ niſi de volũtate plena. SPlena at᷑ volũtas eſt qᷓ
qntuʒ ĩ ipſa ẽ exiret in opꝰ:ſi daret᷑ facultas.Pꝛetẽa ⁊
ſi reputat᷑ ꝓ facto talis volũtas qtum ad reatuʒ radi⸗

cis:nõ tñ oĩno ideʒ ẽ ᷓtum ad defectũ inoꝛdinationis:

er hoc ꝙ nõ eſt cũ tebitis circũſtantijs.4:. Deinde qᷓren
dum eẽt vtrũ eſſet maioꝛ reatꝰ volũtatis qᷓ; oꝑis: Bill
terminatũ eſt ĩ tractatu te vicijs qõne de ↄꝑarõe pec
catoꝝ. NQuerit᷑ tñ ſi ꝓphibet᷑ actus coꝛdis cũ dr.no

ↄcupiſces.in qͥ ſuphahũdat euãgeliuʒ a lege.⸗ Item ſi

hec nõ eſt vera dria q̃ poſuerũt ꝙ lex cobibet manũ nõ
aĩm:euangeliũ ᷣo aĩm.¶ Ad qð intelligẽdũ.ꝙ lex bic
ꝓhibet actũ coꝛdis.niſi em̃ eẽt in lege ꝓhibitũ:putare⸗
tur eẽ ↄceſſum. Conpiaʒ em̃ neſciebã eſſe pctm: niſi lex
diceret nõ ↄcupiſces. Ro.vij. Suꝑbabũdat tñ euãgeli
um a lege ĩ generalitate ꝓbibẽdi ⁊ expᷣſſione. In gene⸗
ralitate:qꝛ inoꝛdinatõ ᷣm actũ cordis in ꝓximũ gene⸗
ralius ꝓbibet᷑ in euãgelio qᷓ; hic. Quinto em̃ mat᷑.ꝓhi⸗/
betur actꝰcoꝛdis inoꝛdinatꝰ:⁊ ſᷣm vim iraſcibilẽ ⁊ ᷣm
vim ↄcupiſcibilem: bic aũt tm̃ ſᷣm vim ↄcupiſcibilem.
vñ abundat enãgeliũ in generalitate ꝓhibẽdi. In expᷣſ
ſione etiã abundat.qꝛ expᷣſſiꝰꝓhibetur inoꝛdinatõ coꝛ
dis iĩ euangelio qᷓ; in lege. In lege em nõ ꝓhibet᷑ niſi i⸗
oꝛdinatõ affectõis cum dr.iõ ↄcupiſces.In euãgelio
vᷣo phibeẽ᷑ intentõ cogitatõis..aloath.v.vbi dẽ. Si vi⸗
deris mulierẽ ⁊c.hoc ẽ ſi oculũ hẽat intentõe coꝛdis in
mulierẽ cogitãdo vt cõcupiſces eam:iam mechatus es
⁊c.Et hoc infra pleniꝰ declaꝛabitur.

Nueſtio.xxxix.de erxpla

natione vecalogi.

Voniã ᷣm apoſto

lum dicentẽ. Sumꝰ ſapientibo ⁊ inſi⸗
pientibo debitoꝛes.pꝰ diſputatõeʒ pᷣce
ptoꝝ decalogi q̃ ꝑtinent ad ſiudiũ ſa⸗/
pientũ:dicenda ẽ bꝛeuiter explanatio
pᷣceptoꝝ ad inſtructiõeʒ fimpliciũ.Ad quorum expla⸗
nationẽ quedaʒ p̃ambula ſunt dicenda:vt cetera clariꝰ
videãt᷑.ſ.Quid pᷣceptuʒ ⁊ q̃ diuiſio pᷣcepti generaliter.
NQue diuiſio pᷣceptoꝝ legis nature.Que diniſio pꝛece⸗
ptoꝛuʒ legis ſcripte.Que diſtinctio pꝛeceptoꝛum legis
moſayce.Qualis inteiligentia ſinguloꝝ pꝛeceptoꝛum
legis vecalogi.

Membrum prunũ

Irca pꝛimũ notandũ.ꝙ pᷣceptuʒ ẽ iuſſio
vel imperiũ ſaciẽdi aliꝗd:vel nõ faciendi
Faciendũ aũt dr qð ẽ debitũ vt honoꝛaꝛe
pr̃em.i2õ faciendũ at᷑ qð ẽ debitũ nõ ſie⸗
ri:vt mechari.Juſſio vel imperiũ ẽ ſuꝑioꝛis: ſicut obe/
dire minoꝛis.vñ ſic põt deſcribi. Juſſio ẽ volũtatis ſu⸗
perioꝛis expᷣſſio ð faciendo vel nõ faciendo ei ꝗ inferi⸗/
oꝛ ẽ. Ptz generalr poſita rõ pᷣcepti. Mꝛeceptuũ eſt ⁊c.
4lMotandũ aũt ꝙ pᷣceptoꝝ aliud ẽ affirmatiuuʒ:qð ẽ
de faciẽdo.vt honoꝛaꝛe pr̃em. Aliud ẽ qdð ẽ negatiuum
qð ã de nõ faciendo:vt non occides. Et dat᷑ iſia diuiſio
Em rõnem cauſe foꝛmalis pᷣcipiendi.Differũt ̊ effectu
pᷣceptũ affirmatiuũ:qð reſtricto noĩe ſolet dici pᷣceptuzʒ
⁊ pᷣceptum negatiuũ:qð. ꝓhibitõ dr.qꝛ affirmatiuũ ob
ligat ſemꝑ.i.in om̃i tꝑe:ſᷣ nõ ad ſemꝑ.i.nõ ad om̃e tꝑs
Zegatiuũ aũt obligat ſemꝑ ⁊ ad ſemꝑ. Et boc intelli⸗
ge de pceptis decalogi.i.iuris natuꝛalis.vbigr̃a.hono

ra pr̃em pᷣceptũ eſt affirmatiuũ:qð obligat me ſemper

/ (o

3

xxxix.

quia ſemper teneoꝛ ad honoꝛandum patrem: ſed tamẽ
nõ ad ſemꝑ honoꝛandũ.Qon em̃ eſt poſſibile nec expe⸗
diens:vt ſemꝑ honoꝛẽ eum:ſᷣ cum tpᷣs reqrit.i Aegati⸗
uum pceptũ ſemꝑ obligat:ſicut nõ mechaberis.qꝛ ſem
per teneoꝛ et quocũq; tpe non mechari. Iem pꝛece/⸗
ptoꝛum aliud nature.aliud diſcipline. aliud legis ſcri⸗
pte. Pꝛeceptũ nature eſt neceſſitatis diſcipline debiti.
Cegis ſcripte honeſtatis:ſicut patebit.

MNlembrum ſecundũ

Receptũ nature d̃ duobus modis.Ael
qð ẽ datum ꝓpter naturam. vt creſcite et
mitiplicamĩ Geñ.ix. Vel qð ẽ ſᷣm dicta⸗
men rõnis faciẽdũ: vt nõ facias alij qð ti
bi nõ vis fieri. ho.iiij.¶ Item natura driam bʒ ante
petm cum erat bñ inſtituta:et pꝰpctm cũ eſt coꝛruꝑta.
Et iterũ pꝰpctm dr̃.anteq eſſʒ multiplicata:⁊ poſſcᷓ ẽ
multiplicata.Scðm boc pꝛecepta nature recipiut diui
ſionem.iQam quedã reſpiciũt naturã bene inſtitutam
ſᷣm ꝙ omnia eſſe ↄmunia dicitur eſſe pꝛeceptum natu⸗
re ſiue iuris naturalis a ſanctis.Quedã vo reſpiciunt
naturam bñ̃ inſtitutã et coꝛruptam ante multiplicatio
nem. vt creſcite et multiplicamini.Quedam naturam
ſm omnẽ ſtatum.ſ.añ coꝛruptõeʒ ⁊ pꝰ. Añ multiplica
tionẽ ⁊ poſt. Uñ nõ facias alij ⁊?c.· Diidamꝰꝗ pꝛece
ptum nature. aut eſt datũ. aut innatũ. Si eſt datum:
aut eſt datum ꝓpter naturã ↄſeruandã ᷣm actũ nutriti
ue. vt geñ. ij. De om̃i ligno paradiſi comede.Aut pro⸗
pter naturã multiplicandã ᷣm actũ generatiue. vt cre⸗
ſcite et multiplicami Geñ.ij.⁊.ix.Si innatũ.iuxta il⸗
lud Ro.ij. Si gentes naturalr ea que legis ſunt faci‚⸗
unt:eiuſmodi legem nõ habentes ipſi ſibi ſunt lex: qui
oſtendñt opꝰſcriptũ ĩ coꝛdibo ſuis. Hec ſcriptura inna
ta eſt cuilibet. Pꝛeceptuʒ & inſitum eſt ↄſcie cuiuſlibet
Fm dictamen rõnis de faciendo vel nõ faciendo:hoc vᷣo
recipit diuiſionẽ.am aliud ẽ oꝛdinatum in cxũ ſicut

diligere creatoꝛẽ ſuꝑ om̃ia:et obedire ei in omibo⁊ ſu⸗

per om̃ia: qdð eſt inſitũ cuiuſlibet ↄſcie. Aliud ẽ manife
ſtatiuũ ordinis in ꝓximum.et boc duobo modis.ſ.ſᷣm
viã innocẽtie.vt illud Tho.iiij. Oð ab alio odeꝛis tibi
fieri ⁊c̃. Et ſᷣm viã bñficentie.vt ẽ illud math.vij. Que⸗
cunq; vultis vt fociãt vobis boĩes:vos eadẽ facite illł.
Hec ẽ igitur dr̃ia pᷣcepti nature ſiue legis naturalis.
Preceptuʒ vᷣo diſcipline generałr eſt pᷣceptuʒ datum
ad ꝓbationẽ. vt hõ ſciat deo ſe debere obedientiaʒ:non
tm̃ in expedientibo vel honeſtis:ſᷣ etiã in indiffeꝛentibo
⁊ hoc recipit diuiſionẽ.Naʒ aliqð pᷣceptũ diſciplie da
tum eſt ad ꝓbatõeʒ obediẽtie.vt illud pceptũ negatiuũ
datum ade geñ.ij.De ligno ſcie boni ⁊ mali non come⸗
ces. Quoddã ad ꝓbationẽ fidei.vt illud datuʒ abꝛabe
Beñ.xxij.Tolle filium tuum quẽ diligis yſaac: et ẽ p⸗
ceptum affirmatiuum.

Membrum tercium

Kenotata eſt dr̃ia pᷣceptoꝝ legis natuꝛa
lis nunc ꝓſequamur dram legis ſcripte.
qᷓ;dtum ad moꝛalia:quia q;tuʒ ad alia pla
num eſt ꝙ quidam poſuerunt in duobo.
ſcʒ in obligatõne ⁊ fine.In obligatõne qꝛ pᷣcepta legis
naturalis non tenemur implere ex caritate.pᷣcepta vᷣo
legis diuie tenemur implẽ ex caꝛitate.Et h̊ dicũt ꝓpteꝛ
illud.j.ad thi.j.Nnis pᷣcepti ẽ caritas.⁊ implẽtibo pᷣce
pta ꝓmittit᷑ vita etna.Ex q̊ ſegtuꝛ ꝙ in oĩ pᷣcepto legis
ſcripte includit᷑ modꝰgr̃e.ſ.ex caꝛitate.In pᷣcepto natu
re includit᷑ modꝰnature.ſ.vt fiant ex naturali pietate.
nam põt aligꝗs facè alij qdð ſibi vult fieri ex dolo vel ꝓdi
tõne. Eñ reſingꝗtur ꝙ cointelligit᷑ ex natali pietate iĩ oĩ
pᷣcepto iuris naturalis.⸗ Iteʒ motꝰnature ſemꝑ refle⸗
ctitur in ſeipᷣm.ſ.ↄmodũ ꝓpriũ.vñ he q̃ ex lege natura⸗

li ꝓcedũt oꝑatões tendũt in bonũ expediẽs ⁊ ↄſentaneũ

7 1 22
RXrf
—. ſu 'Pa pt⸗ 1QAαν

—

C /

9
Nestabe

Ar re ſl⸗ Prer

E e Benn
—

PeW . San

—

—

nature:motus vo gratie ſemꝑ eſt idem. Qam pꝛecepta
legis ſcripte quoꝝ impletio ſm tenoꝛẽ ſuũ manat a g⸗
tia:qð piʒ ꝗa finẽ hñt caritatẽ tendunt in bonũ: qð dr
honeſtũ m ſe.⁊ ideo ſupᷣ aſſignata eſt rõ illiꝰdiuiſiõis
p̃ceptũ nature.diſcipline.⁊ legis ſcripte.ꝗa pᷣceptũ na
ture.ſm ſe expediens.diſcipline indifferens. legis ſcri
pte honeſtũ.¶¶ In fine etiã differũt:qꝛ pᷣcepta legis ſcri
pte data ſunt ad merendũ vitã eternã pꝛimo ⁊ ꝑ ſe.pꝛe
ceptum ðvᷣo nature ad habilitandũ ad vᷣtutes polliticas
vt ꝑ uᷣtutes polliticas diſponat᷑ homo ad vᷣtutes theo⸗
logicas:q̃ faciũt dignũ vita eterna.Sic em̃ eſt ↄueniẽs
ordo:vt homo ꝑ pᷣncipia iuris naturalis deſcripti ĩ cõ
ſcia habilitet᷑ ⁊ exerceat᷑ ad vᷣtutes polliticas.Et ſic fa
ciẽti hoĩ qð ĩ ſe eſt: ſic diſpoſito infundat᷑ ga et vᷣtutes
q̃ faciũt gratũ deo.ᷣ illud diſputatõnis ẽ: ideo põt po⸗
ni dr̃ia certioꝛ. Dicamꝰꝗ̊ ꝙ differũt ꝑ explicitũ ⁊ ĩpli⸗
citum:ſicut pᷣceptũ legis moꝛale ⁊ euangelij.naʒ quod
lex naturalis q eſt inſita cõſcie cuiuſlibet hʒ implicite:
lex ſcripta decalogi hʒ explicite.verbigra. lex naturał
dicit.nõ facias alij ⁊c. lex ſcripta explicat non occides
⁊c.Fᷣm ꝙ dicit aug.

Nlembrum quartũ

Iſtinctio pᷣceptoꝝ veteris legis ponit᷑ ſiẽ
ſupᷣ oſtenſum eſt: in moꝛalia.iudicialia.
cerimonialia.Doꝛalia ſunt vt q̃ in deca
logo.Judicialia ſunt vt que in deciſione

cauſaꝝ inſtituta ſunt. vt ea de quibo Exo. xxj. Hec ſũt

iudicia q̃ ꝓpones eis.Cerimonialia in figurã futuroꝛũ
inſtitue bant᷑.vt ea oĩno q̃ de ↄpoſitõne tabernaculi:⁊ ð
ſacrificijs:⁊ hꝰ mõi.Cuiꝰdiuiſionis ratio ſic põt ſumi.
Nð iubet᷑:aut iubet᷑ ꝓpter ſigẽndũ quo ad intellectum.
7 ſub hac ratõne oĩa cerimonialia iubent᷑.aut iubet᷑ ꝓ
pteꝛ opandũ quo ad effectũ.Et hoc duobo modis.quia
aut ẽ oꝑpanduʒz ſimptr vłr ⁊ ?m om̃e tpᷣus: ⁊ ſic moꝛale

ſimplr dico:qꝛ nulla determinatõe addita faciendũ vł

nõ faciendũ eſt.vt honoꝛa pr̃em. i¶ 2õ occides.vlłr dico
q̊ͥ ad omes:qꝛ ᷣm dictamen coĩis rõnis faciendũ vel nõ
faciendũ eſt.ſᷣm om̃e tpᷣs ꝗa nullũ tpᷣus eſt in qͥ nõ obli
gent᷑ ad faciendũ vel nõ faciendũ:qᷓuis nõ ꝓ quocunq;
tꝑe.Aut h̊ eſt oꝑandũ Fᷣm ꝗqd ꝑticulariliter. ⁊ qdtum
ad aliqð tpᷣs:⁊ ita iudiciale.vt qui furatꝰſuerit reddet
quadruplũ aut ꝗntuplũ.xxij.Ero. m ꝗd dico: quia ĩ
caſu.nã ſi ↄtingeret ꝙ aliꝗs in extrema neceſſitate fuiſ
ſet furatꝰpanẽ aut veſtes.⁊ hoc cõſtaꝛet cũctis.nunꝗd
cũ tali hmõi iudiciũ exequendũ eẽt:conſtat ꝙ nõ prece
ptum g iudiciale reſpicit cãm. Et ideo ſᷣm qd oꝑandũ
vel nõ oꝑandũ demõſtrat᷑ ꝑ pᷣceptũ iudiciale.Paꝛticu
lariter dico.ꝗa nõ qͥ ad om̃es eſt iſtud iudiciuʒ.ĩmo in
terꝛa illa vbi fures ſunt latrones:̊ eſt inteꝛfectoꝛes ho
minũ vt eos ſpolient.iudiciũ eſt vt ꝗ furat᷑ ſuſpendat᷑.
Nuo ad tps dico.i Iam apud eoſdẽ hoĩes.ſ.iudeos ð
eodẽ iudiciũ variat᷑.vt fur in lege puniebat᷑ vel quadꝛu
plo.Exo.xxij.vel ꝗntuplo vel ꝗnte ꝑtis additõe.vt nu⸗
meri.v. Poſtea vᷣo crelcente malicia hoĩm iudiciũ agẽᷓ

uatũ eſt.vt, ꝓuerbᷣ.vj.vbi dr.qui furat᷑ dephenſus red

det ſeptuplum.¶¶ Diſtinguunt᷑ legis pᷣcepta rõne latio
nis ipſoꝝ pᷣceptoꝝ:ſiue iniũctõnis.qꝛ cerimonialia la
ta ſunt pᷣncipaliter in figurã pᷣceptoꝝ.moꝛalia ⁊ iudi⸗
cialia in demonſtratõeʒ faciendoꝝ vel nõ faciendoꝛuʒ.
Sed differenter. qꝛ moꝛalia demonſtrant facienda ᷣm

ſe ⁊ ᷣm om̃e tempus.iudicialia facienda ex cauſa:⁊ ſᷣm
aliquod tempus.

Membrum quintũ

Vnc reſtat intendere circa expoſitõnem
5pceptoꝝ decalogi.⁊ accipiamꝰipſa verba
ꝓut ſcripta ſunt in Exo.xx. Sciendũ ꝗ̊
ꝙ ipſi decalogo pᷣponit᷑ quaſi titulo tłis.

Ego ſum dñs deus tuꝰ ꝗ eduxi te de terꝛa egipti de do⸗

Re N X cal. Be 4. Pnt „02

4 ¹.

mo ſernitutis. In quo oſtenduntur duo. Quis loqua⸗
tur in decalogo.et cui loquat᷑.Loqꝗtur deꝰ? trinitas.vnꝰ
in eſſentia: trinꝰin ꝑſonis:et h̊ eſi qð dr.Ego ſum dñs

deus tuus.ioĩe dñi intelligit᷑ potentia: in q̃ magnifi-

catur pater.oĩe dei ꝗ interpᷣtat᷑ theos grece.i.vidẽs
intelligit᷑ ſapia in qua magnificat᷑ filiꝰ. In/ ꝓnoie poſ⸗/
ſeſſiuo qð loco determinatõnis addit᷑ſ.tuus inſinuat᷑
bonitas ꝑ cui ꝑticipatõeʒ efficit᷑ meus vel tuus: ĩ qua
magnificatur ſpũſſcts. Inſinuat᷑ & ꝑ iſta tria vocabu⸗
la dñs deus tuus:pateꝛ? filiꝰ ⁊ ſpuſſcts. Enitas vo eſ⸗
ſentie ꝑ hoc ꝙ ſingulariter dr. Ego ſum. Ecce pʒ quis
logꝗtur. Cui loꝗtur inſinuatuꝛ:qꝛ illi gło ꝗ eductus
erat de egipto.vñ dixit. Qui eduxi te ⁊c. In qͥ attendẽ⸗
dum eſt ꝙ pcepta decalogi ſunt innata ↄſcie cniuſlibet
rõnalis creature.ſunt etiaʒ data expᷣſſis vocibo ſicut h

dicit᷑. Sciendũ ꝙ; pᷣcepta ſᷣm ꝙ innata reſpiciũt oms

Im data tm illu ꝓylm. quia tm illi populo verbis ex⸗
pſſis dabant᷑ quẽ dns eduxit de egipto ad lĩrſam. Tam
ſpũaliter effectꝰtriplex rndens apꝛopꝛiatis trinitatis

tangit. cũ dicit.eduxi. te ⁊c. Educere em̃ eſt potentie.ð
terꝛa egipti ſapie.de domo ſeruitutis.bonitatis. Egi.

ptus em̃ tenebꝛe interp̃tatur in qͥ erꝛoꝛ infidelitatis:do⸗
mus ſeruitutis.reatꝰpct᷑i.ꝗ em̃ facit pctm ſeruꝰ eſt pcti
Dicit ᷣ. ego dñs ꝗ te eduxi.ſ.ꝑ potentiã.deus ꝗ te edu⸗
ri de terꝛa egipti.i.ð tenebꝛis erꝛoꝛis 2 infidelitatis ad
intelligentia veritatis.ego tuus ꝗ eduxi de domo ſerui
tutis.i.reatu pcti ⁊ pꝛauoꝝ moꝝ ad libertatẽ gre ⁊ af
fectionem bonitatis. *

Bequitur poſt titu .S. j.
lum decalogi.Pꝛimũ mandatũ eſt.nõ hẽbis veos alie
nos ⁊c.⁊ non facies tibi ſculptile ⁊c. Et continet duo.
pᷣceptionem:et cum ↄminatione ꝓmiſſionem. In pꝛece
ptõne vᷣo ↄtinentur tres clauſule. Pꝛima eſt non babe
bis deos alienos:in qua ꝓhibetur ad litterã ydolatria
qua colitur creatura ſpualis.vnde Oꝛig.in glo. AUnge
los quibus gentes cõmiſit excelſus deos apyellat ſcri⸗
ptura.deos quaſi a deo datos. VUnde.ego dixi dij eſtis
Secunda clauſula eſt.non facies tibi ſculptile:in qua
pꝛohibetur ydolatria:qua colebt imagines alicuius
rei naturalis et ſpecificat cum addit.neq; eoꝛum que i
celo ſunt:vt ſolis ⁊ lune:et que ĩ terꝛa vt hbominis ⁊ bo

uis et ſimilium.et que in aquis ſub terra.id ẽ piſcium.

Sed dubitat aliquis ꝓpter hoc ꝙ dicitur aqua ſbᷣ teꝛ
ra:cum terꝛa n aturaliter vt grauiſſima teneat locuʒ i⸗
ferioꝛem mundi.id ẽ centrum. ꝓuerbi.xxv. Celum ſur
ſum.terꝛa deoꝛſum.⁊ intelligit᷑ aqͥs ſub terꝛa dici ꝓpter
aquas que recipiuntur in venis terꝛe.vnde erumpunt
fontes ⁊ flumia.et rõne illaꝝ aquaꝝ dicit᷑ terꝛa ſupeꝛ
aq̃ͥs. Silr in p̃ᷣs. Qui firmauit terꝛã ſuꝑ aq̃s.Reſpctu
aut oceani ꝗ circuit totã terꝛã: ⁊ ſuꝑeminet:vt nata mi
nus grauis non dicit᷑. Dubitabit etiã te hoc ꝙ dr.non
facies ſculptile nec omnẽ ſimilitudinẽ: ergo xpᷣiani qui
faciũt imagines ſunt ydolatre. Rñ/ ꝑ determinatio
nem ſequentis textus.non adoꝛabis: neq; coles.quaſi
non facies ad adoꝛandum vel colendum. Xpᷣiani autẽ
non faciunt ad adoꝛandum vel colendum: ſed ad mẽo⸗
randum.et omnis ille honoꝛ qui exbibetur imagini ad
pꝛothotipum refertur:ſicut dicit dam.j.ad pᷣncipalem
foꝛmã.i.ad illam rem cuiꝰẽ repntabilis. Nonoꝛ autẽ ꝗ
exhibet᷑ ſctis vel bre virgini ẽ honoꝛ dulie ⁊ non latrie.
Dulia em̃ eſt honoꝛ debitꝰcreature inqᷓtum eſt aliquid
diuine bonitatis ꝑticipatiua. Latria aũt eſt honoꝛ ſo⸗
li dro debitus inꝗtum eſt pꝛincipium creans ⁊ conſer⸗
uans:⁊ pꝛincipium omnis rei.¶ Nota differ entiaʒ in⸗
ter colere et adoꝛare.nam colere eſt actu interioꝛi ſcili⸗
cet affectu. Adoꝛare eſt actu exterioꝛi.vnð glo. Poteſt
quis inuitus adoꝛare adulando regibus vel toꝛmenti
metu cum ſciat ꝙ y dolum nihil eſi. Colere vo eſt his
affectu et ſtudio mancipari. Utrunq; ergo reſecat vt

la⸗
n
Ne
Dn
nice
po
huct
iqn
tabn
eh
is
etn
ence⸗
ſlbet
tuth
ofñ⸗
er,

QNueſtio

nec affectu coles:nec ſpẽ adoꝛes.Collige ergo omnem

driam latrie ex his clauſulis. IJdolatria eſt exhibitio
honoꝛis ſoli deo debiti creature. Aut &̊ exbibet᷑ actu ĩ⸗
terioꝛi:ꝓpter qð dicit᷑non coles.Aut exterioꝛi: ꝗꝓpter
qð dicit᷑.nõ adoꝛabis.¶ Item honoꝛ exhibitſiue hoc
modo ſiue illo aut ẽ exhibitus creature ſpũali.vñ non
habebis deos alienos. aut coꝛꝑali. 7 H̊ duptr. aut ima
gine ficta:qᷓ nulliꝰrei eſt repntatiua vnð nõ facies ſcul
ptile.aut imagie vera.i.alicꝰrei repntatiua.vñn dic.ne⸗
q; omnẽ ſimilitudinẽ celeſtiũ.terreſtriũ.aquatiliuʒ.· et
noĩe celeſtiü aues pñt accipi.quia aer celũ dr.vn aues
celi.xiij. mat᷑hec ſᷣm ſuꝑficiẽ lſre ꝓhibet pᷣmũ madatũ.
Adbuc amplius video in iſto pᷣcepto m ratiõeʒ bꝰ
pcepti allegoꝛicã.pꝛima clauſula oñdit iudeos ⁊ ſarꝛa⸗
cenos ydolatras.ſcðᷣa hereticos.tercia xpᷣianos pecca
toꝛes. Pꝛima eſt nõ hẽbis deos alienos. Habẽt ſarꝛa⸗
ceni ⁊ indei deos.Machometũ ſarꝛaceni.MMeſſiaz fu⸗
turũ iudei.i.antixpᷣm. Sarꝛaceni machometum fuiſſe
ſuũ ꝓpham credũt. Judei ſuũ meſſiã maximũ foꝛe inſa⸗
niendo ↄtendũt. Hñt ꝗ̊ eos alienos.i.ꝓphas.pbete
em̃ dicunt᷑ eo ꝙ ad illos ſermo dei factus ſit. Johᷣ.x. il⸗
los dixit deos ad quos ſᷣmo dei factꝰeſt.Cõuincuntur
& de ydolatria:qꝛ deos hñt alienos.i.ꝗꝓphᷣas.. Scða
clauſula ẽ. Non facies ſculptile. Faciunt heretici ſcul
ptilia:cũ fingũt deũ eſſe qð nibil eſt.non em̃ de deo cre⸗
dũt niſi qd imaginatiõe ⁊ fantaſia ↄfingũt.yſa.xl.Cui
ſilem feciſtis den:aut quã imaginẽ ponitis ei: nũquid
ſculptile?: Tercia clauſula ẽ. Mon facies ſiłitudineʒ

eoꝝ q̃ in celo ſũt ⁊c̃.Ifacit xpᷣianꝰ pctor ſiłitudinẽ:quã

colit vt deuʒ. Siẽ em̃ dicit hiero. Qð quis plłꝰvenerat᷑
amat:hoc illi deꝰẽ.Colit ſuꝑbus ⁊ ambitioſus ſimi⸗
litudinẽ eoꝝ q̃ in celo deſuꝑ.qꝛ ſuꝑ omia diligit pꝛela⸗
turã.Dañ.xj.Oeũ maoʒim in loco ſuo veneꝛabit᷑.dici
tur de antixrpᷣo.qm̃ ambitioſiſſimꝰmaoʒim babitaculũ
foꝛtitudinis eoꝝ.Colit cupidꝰſimilitudinẽ eoꝝ que in
terꝛa.Col.iij. Nuaricia ẽ ydoloꝝ ſeruitꝰ.Colit carna⸗
lis ſilitudinẽ eoꝝ q̃ in ags.i.delicijs. Phił.iij. Quoꝛũ

devventer eſt:⁊ gloꝛia in ↄfuſioneʒ eoꝝ.Ecce habes pᷣ/
mi mandati pꝛeceptionem. Sequitur cum ↄminati

one ꝓmiſſio.Ego ſum dñs.et pꝛimo ↄminatio cum dĩ
Yoꝛtis zelotes.vt augeꝛet᷑ timoꝛ tranſgꝛeſſionis.ſecun/
do ꝓmiſſio ibi. Jaciẽs miſcdiaʒ vt augeret᷑ timoꝛ obe/
ditõnis.Cõminatio vo eſt vindicte iniquitatis patꝛuʒ
in filios vſq; ad terciã ⁊ quartã generatõeʒ.4! De q̊ du
bitabit aliquis ꝓpter illud verbum Eʒzech.xviij· Filius
non poꝛtabit inigtatem patris ⁊c. Ad quod reſponde
tur ꝑ ſequentẽ determinatõem textus:q̃ dicit.eoꝝ qui

oderũt me ꝑ imitatõeʒ paterne malicie. Lerciam vo ⁊

uartã generatõeʒ ponit:gꝗa tantũ ſolent viuere pr̃es.
9 6. „*2* 94 — „» 0
Punit᷑ ̊ in filijs toto tꝑe vite ſue:ad quos exemplũ ini

quitatis trãſmiſerũt.Dꝛomiſſio aũt miſcdᷣie ẽ ĩ millia

id ẽ in infinitũ diligentibo ⁊ cuſtodientibo p̃cepta:in q̊
oſtendit᷑ inqᷓtum miſedia excedat iuſticiã.

Becundũmanda S. ij.

tum ⁊.iQõ aſſumes nomẽ tei tui in vanũ. Cõſiat ꝙ ſic

ſup oſtenſuʒ ẽ.hoc pᷣceptũ oꝛdinat ad reuerentiã verita
tis ſumme.Ideo /ꝓhibet᷑ hic iurare ſine cã:vel peioꝛaẽ
Vterq;ʒ em̃.ſ.ꝓ nihilo iurãs ⁊ falſo iurãs aſſumit no⸗
men dei ĩ teſtimoniũ.ſue locutõis:łᷣ in vanũ.qꝛ ille ſine
cã noĩando ſummã veritatẽ:iſte noĩatam ↄtẽnendo.tñ

qꝛ idẽ eſt iuraꝛe qð nomẽ dei aſſumẽ.notandũ bꝛeuiter

ꝙ iurare ẽ nomẽ dei aſſumẽ in teſtimoniũ ſue locutõis.
qð fit duobo modis.ſ.vel aſſerẽdo de pñti vel de p̃teri⸗
to:vel ꝓmittẽdo de futuro.vñ diſtinguit᷑. iuramẽtũ ali
ud aſſertoꝛiũ.aliud ꝓmiſſoꝛiũ.In vanũ inrare ꝓhi⸗
betur hic. Juramentũ aũt vanuʒ determinari põt:qð
caret aliq illaꝝ triũ ↄditionũ:q̃ ponunt᷑ hiere.iij. Ju⸗
rabitis viuit dñs in veritate ⁊ iuſticia ⁊ iudicio. Dicit
ibi glo.interlinearis. Hos tres comites dʒ habere iu⸗

xxxix.

ramentum. Et ſumitur veritas ex parte iurantis.iuſti
cia er ꝑte eius qð iurat᷑:iudiciũ ex ꝑte circũſtantiaruʒ
vtriuſq;. Veritas em̃ debet eſſe in ↄſcia iurãtis:vt cre/
dat ita eſſe vt iurat:vt in iuramento aſſertoꝛio.vt iuro
ꝑ deum me ita vidiſſe.vel vt ꝓponat ita facere vt iurat
vt in ꝓmiſſoꝛio.vt iuro ꝑ deum me daturũ tibi decem.
Juſticia debet eſſe in eo qð iuratur. Opoꝛtet em̃ ꝙ ta⸗
le nõ repugnet iuſticie:hoc eſt ꝙ ſit licituʒ.Si em̃ eſſet
ↄtra legem dei vel p̃ᷣceptum eccleſie:iam non eſſet iuſti
cia in eo qð iurat᷑. In circũſtãtijs ᷣo attendit᷑ iudiciũ.
ſcʒ diſcretõnis:vt diligẽter attendat᷑ et cauſa ꝓ qua iu⸗
ratur ⁊ modus.Si em̃ deſit cauſa iam dteeſt iudicium
diſcretõnis in circũſtantijs iuramenti. Seterminat᷑ er
go iurare ĩ vanũ.iurare vel ſine veritate:vel ſine iuſti⸗
cia:vel ſine iudicio.qð planiꝰerit.⁊ quid ſit in vanũ iu
rare.ſi ponamꝰcauſas ꝓpter q̃s licet iurare.q Qotan⸗
dum & ꝙ cauſa mali iurat᷑:⁊ cã boni. Cauſa boni mł⸗
tipliciter. vel veritatis.vel pacis.vł amicitie vel obedi
entie. Cauſa veritatis dupłir iurat᷑.vel cã veritatis ſũ⸗
me credende.cuiꝰcauſa iurat paulꝰcũ dicit. Teſtis eſt
mihi deꝰ.Et ipᷣe dñs. Amẽ amẽ dico vobis.vt veritas
credendoꝝ quã pᷣdicabat aſtrueꝛet᷑ in coꝛdibo auditoꝝ
Vel iurat᷑ cã veritatis create:ſic̃ iurant teſtes ĩ cauſis
ꝓ veritate alicꝰfacti maĩfeſtanda.deut.xix. In oꝛe du⸗
oꝝ vel triũ ſtabit om̃e verbũ.¶ Rõne vᷣo pacis refoꝛan
de iurat᷑ vt iacob ⁊ labã.Geñ.xxxj. Jurauit g iacob la
ban ꝑ timoꝛeʒ pr̃is ſii yſasc.Cauſa ðᷣo amicitie refoꝛ⸗
mande iurat᷑ vt iherarite.Geñ.xxvj. Sit iuramẽtum
inter nos ⁊ ineamꝰfedus. Rõne obie fit iuramentuʒ
triplex.vel iuramẽtũ fidelitatis qð faciũt pᷣncipes regi
⁊ rex pᷣncipibo cũ inungit᷑.ij. Reg.v. Venerũt ſeniores
iſrael ad regẽ in ebꝛon:et ꝑcuſſit cũ eis fedus coꝛã dño
Uel fit iuramentum ſubiectõis:ſic̃ abbates ep̃is:⁊ epᷣi
metropolitanis.⁊ ꝓ ſu biectõis recognitõne. Sudic̃.xj.
Oñs ꝗ audit ipſe mediatoꝛ ẽ ac teſtis:ꝙ nr̃a ꝓmiſſa fa
ciemꝰ.iurauerũt pᷣncipes galaad ad iepte.Oel iuram̃/
tum obſeruatiõis:vt iurãt canonici:cũ dat᷑ canonia ꝓ
ↄſuetudinibo ſeruãdis.Exo.xx. Poſtq; dñs ꝑ moyſen
legem ꝓmulgauit iurauerunt ſe ſeruaturos ea. Et iſta

tria iuramẽta fiũt ꝓpter bonũ obie ſeruandũ:ſic igi᷑ in

ratur rõne boni.q¶ Rõne nꝛali iurat᷑ dupłr. vel ratione
mali vitandi.vel rõne mali expuꝛgandi.Kõne mali vi
tãdi ſic q fit ſacr̃m de calũnia: qð fit ĩ pᷣncipio cãꝝ ne
aliq̃ ꝑſonaꝝ int q̃ͥs lis ẽ calũniole aliã ĩpetat: nec alta
calũnioſe ſe defendat.Rõe mali expurgadi vt cũ iurat᷑
ꝓ expurgãda infamia.SDeu.xxj.Si ĩueĩat᷑ in terra ca⸗
dauer occiſi hoĩs:⁊ ignoꝛet᷑ reus:egredient᷑ ſenioꝛes ⁊
maioꝛes natu ⁊c̃.Lauabũt manꝰ ſuas ⁊ dicẽt. ¶Danꝰ
noſtre nõ effuderũt ſanguinẽ hũc ⁊c. Sic igit᷑ manife⸗
ſte ſunt cauſe: ꝗpter q̃s licet iurare et aſſumere nomen
dei in teſtimoniũ ſue veritatis. Nis ꝙ̊ demptis iurare
eſt aſſumere nomẽ dei in vanũ: ſilr peierare ẽ aſſumere
nomẽ dei in vanũ: qð nõ tñ fit tripliciteꝛ.vel iurando
ↄtra ↄſciam.vel iurado illicitũ:vel veniendo otra iura⸗
mentum. Mota illud pᷣceptũ nõ ſolũ intelligi ſᷣm p̃ᷣ⸗
dictã rõneʒ lr̃alem:ſ̊ etiã ſᷣm exceſſionẽ moꝛalẽ:cum dr
on aſſumes nomẽ dei tui in vanũ. Aſſumit᷑ em̃ nom̃
tei multipłr in vannʒ.aſſumit᷑ coꝛde.aſſumit᷑ oꝛe.aſſu⸗
mitur oꝑe.Coꝛde aſſumit᷑ dupłr.fſide Ro.x. Pꝛope eſt
verbũ in coꝛde tuo.hoc ẽ verbũ fidei qð pᷣdicamꝰ.⁊ ſac
menti baptiſmi ꝑceptõe.quotqͥt em̃ baptiʒati eſtis xpᷣs⸗
induiſtis.vñ auguſ.At ab vncto vncti ⁊ a xpᷣo dicatur
xpᷣiani.Aſſumit᷑ aũt in vanũ fide nomẽ dñi a pagaĩs ⁊
hereticis.Aſſumit᷑ in vanũ ſacramẽti ꝑceptiõe a falſis
xpᷣianis. Aſſumit paganꝰnomẽ dñi fide credẽs qꝛ deꝰ.
ſᷣ in vanũ.qꝛ dĩnitatis naturã credit ineſſe creature.et
iõ in vanũ. Ro.viij. Flanitati ſbicta ẽ oĩs creatura.ſi⸗
militer hereticꝰcredit eẽ dei filiũ ꝗ dei vbũ ⁊ nomen eſt
Joh.j.ſ̊ credit eũ eẽ purã creaturã.⁊ iõ in vanũ.ecci.
j.Vanitas vanitũ et omia vanitas. Item aſſumit ma⸗

4A285

lus xp̃ianus nomen dei in ſacramenti baptiſmi ꝑcepti
one:led in vanũ.qꝛ nec mentẽ xpᷣiani nec vitã gerit pᷣs.
Coꝛ eoꝝ vanũ eſt. Lu aũt fidelis aĩa non aſſumes no
men dei in vanũ nec fide nec ſacramenti ꝑceptõe:quẽ⸗
admodũ dictũ eſt.¶ Item aſſumit᷑ nomen dei in oꝛe q̃⸗
drupliciter.in iurãdo.in vouendo.in pᷣdicãdo.in oꝛan
do. Et in vanũ totidẽ modis. In vanũ em̃ aſſumit᷑ in il
la iuratõne q̃ ſine cã eſt:ſine ipſiꝰiuramenti violatõne
ſicut dictũ eſi. In vanũ etiaʒ ſumit᷑ in voti tranſgreſſi⸗
one.xxiij. deut. Dð ſemel egreſſum ẽ de labijs tuis ob⸗
ſeruabis ⁊ facies.ſicut ꝓmiſiſti dño deo tuo.Vñ bec ẽ
dria inter votum ⁊/ ꝓmiſſoꝛiũ iuramentũ. ꝙ in voto al⸗
ſumit ꝗs nomen dñi vt ſe obliget pᷣme veritati.in iura
mento vᷣo ꝓmiſſoꝛio vt ſe obliget cuicũq; ꝑ illã ſcʒ ꝑ pꝛi
mam veritatẽ. Aſſumit᷑ etiã nomen dñi in vanũ in pꝛe
dicatõne.q̃ fit vana intentõne.Vñ math.vij.õne in
noĩe tuo ꝓphauimꝰ⁊c̃. Item in vanũ aſſumit᷑ nomẽ di
in indeuota oꝛzone. Vñ math.xv.SPopulꝰhic labijs me
honoꝛat:coꝛ aũt eoꝝ longe eſta me. Item aſſumit᷑ no⸗
men eiꝰin oꝑe. nomen eiꝰſᷣm ꝓclamationeʒ ſeraphin.
Sanctꝰſct᷑s ſcẽs yſa.vj.Qui qᷓ ip̃am ſanctitatis foꝛaʒ

in exemplo oꝑis accipit:nomen dei accipit.ſ̊ in vanuʒ

ypocrita:ꝗ illud ſumit in ſimulatõne oꝑis exterioꝛis.
nõ in puritate coꝛdis.in vanũ vtiq;:quia tales vt dici
tur.vj.math.receperũt mercedẽ ſuam. .

Mlemento ꝙ diezS. üj.

ſabbati ſanctifices. Lerciũ pꝛeceptũ qð eſt inductiuuʒ
ad ꝑticipiũ bonitatis dei. in qͥ pcepto ſunt tres clauſu⸗
le. Pꝛima pᷣcepit ſanctificatõeʒ cũ dr. ¶Memento ꝙ diẽ
ſabbati ſanctifices.Scða ſex dierũ oꝑatõeʒ.ibi.ſex di
ebus ⁊c̃. Tercia interdicit omnẽ oꝑationeʒ in die ſab⸗
bati:cum dr. Qon facies ⁊c̃. AUt aut haꝝ ꝑticulaꝝ ex
poſitio pateat:querit᷑ quare huic pᷣcepto addit᷑ verbuʒ
ↄmemoꝛatõnis:⁊ nõ alijs pᷣceptis.dðm ꝙ in pᷣcedenti
ſcriptura mentio facta fuerat ipſis iudeis de obſeꝛuan
tia ſabbati.Geñ.ij.et Exo.xvj.ideo ſpãliter d de iſto
memento? nõ de alijs.¶¶ Item querũt an illud pᷣceptuʒ
ſit moꝛale:vel cerimoniale.⁊ ponunt᷑ rõnes ad vtꝛanq;
ꝑtem.et ſoluentes varia opinant᷑. Dicamus aũt q;uis
pleniꝰſupᷣ diſputando dictũ ſit.ꝙ in pᷣcepto iſto ẽ qͥddã
ſimpłr moꝛale.quoddã ſimpłr cerimoniale.quoddam
dᷣo ꝑtim moꝛale ꝑtim cerimoniale. Tria em̃ ſunt ibi.
ſanctificatõ tꝑis.aſſignatio.obſeruatio. Sanctificatõ
vo eſt ipᷣa que eſt ad deũ vocatõ oꝛando.colendo.medi⸗/
tãdo.Et hoc ẽ pure moꝛale. Cꝑis aſſignatõ.i.ſeptime
diei pure cerimonialis.Vñ dam̃. Sabbatũ quideʒ ſe⸗
ptima dies vocat᷑.Significat em̃ requiẽ.hic numerus
apud iudeos honoꝛabilis ẽ deo iu bente honoꝛaꝛi ipᷣm
ſeꝗtur.Qon ſimpttr hec iuſſit:ſed ꝓpter quaſdã a ſpũ
alibo viris intellectas cauſas miſtice. Obſeruantia at᷑
ſabbati ꝑtim moꝛalis ꝑtim cerimonialis.qꝛ ſi ↄſideret᷑
cauſa inſtitutõnis inuenit᷑ ꝙ inſtitutuʒ ſit ad ſiaẽndum
quietẽ mentis:⁊ pacẽ aĩaꝝ.lñ dam. Gr̃a que ẽ ad deũ
vt vel ibi paruiſſimã vite ꝑticulã tribuãt:⁊ regꝗeſcant ⁊
ſeruꝰ ſubiugale.Dam̃.Sabbati obſeruatio excogita⸗
ta eſt ꝑuulis et ſub ełis mundi ſeruis.Et ſeꝗtur.ij os
non adhuc ſub lege ſ̊ ſub gratia:non adhuc ꝑticularit᷑
ſeruientes deo in timoꝛe:ſed om̃e tpᷣs ei offerꝛe de bemꝰ
Vnge manifeſtũ eſt ꝙ ratõne inſtitutõnis ſigndi ceri⸗
monialis eſt obſeruatio ſabbati.rõne inſtitutõnis ope
randi:quod eſt in aliquo genere virtutis moꝛalis.par
tim ergo moꝛalis eſt: ꝑtim cerimonialis. His itaq;
intellectis redeamus ad pᷣdictaꝝ clauſulaꝝ expoſitio⸗/
nem. ¶NDemento vt diez ſabbati ſanctifices ⁊c. Pꝛima

—

p̃cepit ſanctificatõeʒ ſabbati.i.vacatõnẽ ad deũ. San

ctum enim ᷣm Oꝛig.dicitur a ↄmuni vſu ad cultuʒ dei
ſeparatum. Pꝛeceptum ergo ſanctificationis eſt de ſe⸗
parando a curis ſuperfluis animum mancipando cul⸗
tui diuino.et hoc eſt vacare deo. Quod facimus tribo

modis.generaliter.ſpecialiter.ſpecialiſſime. Generali
ter ſeparando nos a vicijs et intentionem noſtram ad
ſabbatum habẽtes.et exponit glo.id eſt ad requiẽ eter
nitatis.Et ſpecialiter temꝑibo determinatis:vt hoꝛis
et diebus vacatõni diuine intendentes oꝛando.meditã
do.et ſeꝑantes nos ab vtilibus ⁊ neceſſarijs operibo.et
hec eſt ſabbati ſanctificatio. Specialiſſime vt eſt in vi⸗
ris ↄtemplatiuis qui ab omnibus mundanis ſe ſeꝑant
vt totaliter deo vacent. Pꝛima ſanctificatio neceſſaria
ſcða debita.tercia ꝑfecta. In pꝛima ſeꝑatio fit a vicijs
in ſcda a licitis.in tercia a ſollicitudinibo.¶ Secunda
clauſula pᷣcipit operari:cum dicit᷑. ſex diebꝰ oꝑabeꝛis
⁊c̃. Quod eſt acciꝑe duobo modis ad litteram.vt pꝛeci
piatur hic cuilibet oꝑari tempoꝛe determinato contra
ocioſitateʒ.vel ſpũaliter:vt pᷣcipiat᷑ oꝑatio ſᷣm ſex oꝑa
miſericoꝛdie ↄtra immiſericoꝛdiaʒ. Tercia clauſula
interdicit oꝑationem in ſabbato:cum dicit. Non faci
es opus ⁊c̃.quod eſt acciꝑe duobo modis.ad litterã va
care a corꝑalibus operibo que impediunt vacatõeʒ ad
deum in ſolennitatib.vt negociatio et hꝰmõi.Ct ideo
non tm̃ de rõnabilibo:ſed etiã de irꝛõnabilibo iniungi⸗
tur.vt geſcant.ꝗa nõ laboꝛant irꝛatõnalia ſine ducatu
rõnaliũ hominũ.ideo vt ꝑfecte interdicat᷑ in ſolennita/
tibus coꝛpoꝛalis negociatio vtrũq; interdicit. Vnde ſu
mitur ꝙ ducentas q̃drigas in feſtis ſine ſacerdotis di⸗
ſpenſatõne:⁊ negociãtes peccãt.Vlel ſpũaliter accipia
tur quies iſta ꝑ deſignatõeʒ quietis a vicijs.¶ Nota g
q;mirabiliter illud pᷣceptũ oꝛdinat in ſummã bonitate˖
Pꝛima clauſula iniũgit ↄuerſionẽ ad ſummã bonitatẽ
qua pᷣcipit᷑ ſanctificatio.Scða iniũgit imitatõem:que
eſt ꝑ opus miſcðie.vñ.Eſtote miſericoꝛdes:ſicut pateꝛ
veſter miſericoꝛs ⁊c. Non em̃ eſt illa bonitas ocioſa:ĩ⸗
mo diffundit radios bñficioꝝ ſuper bonos et malos.
Aſath. vij. Solem ſuũ facit oꝛiri ⁊c. Lercia oĩs mali
cie declinatõeʒ:qua pᷣcipit᷑ quietudo a vicjs. „

Honoꝛa patrem .S.iiij.

7 matrẽ:ſcdᷣa tabula.Nota ꝙ honoꝛ aliqñ eſi actus re
uerentie.et idem honoꝛare qð reuereri.Fᷣm quem mo⸗/
dum exponitur Leui.xix.Vnuſquiſq; patrẽ et matreʒ
timeat.id eſt reuereatur.ſᷣm quem modum dicit apłs.
Honoꝛe inuiceʒ pᷣuenientes.Aliqñ bonoꝛ eſt actꝰobe⸗
dientie. et ſic honoꝛare idem eſt qð obedire.ſᷣm quã ſi⸗
gnificatõeʒ erponitur hoc pᷣceptum deut.xxj. Si inue⸗
nerit homo filium ↄtumacem:ꝗ non audiat pr̃is ⁊ ma
tris imperium.et cohercitus obedire ↄtempſerit apꝑpꝛe
hendent eum. Aliqñ honorare dicit᷑ actus obedientie:
Fm ꝙ dominus exponit illud pᷣceptum Math. xv. vbi
dominus arguit ſcribas qui filios hebꝛeoꝝ docuerant
vt vouerent res ſuas cro:⁊ ſic ſubtrahberent a beneficõ
parentũ.cum dicit᷑.Deus dixit.honoꝛa patrẽ et mr̃em
vos autem dicitis. Quicũq; dixerit patri et matri mu
nus quodcunq; eſt ex me tibi ꝓderit:⁊ non honoꝛifica
uerit patrem ſuuz ⁊c.et irꝛitum feciſtis mandatum dei
ꝓpter traditionem veſtram. Ponit ibi dominus veꝛbũ
quod ſcribe ⁊ phariſei docuerãt filios iudeoꝝ:vt patri
bus indigentibo rñderent:vt poſtulanti patꝛi bñficiuʒ
filius rñderet.ADunus quodcũq; eſt ex me tibi ꝓderit
quaſi diceꝛet.Quicꝗd poſſum dare ex me:hoc eſt munꝰ
quod eſt ex me tibi ꝓderit.i.ad vtilitatẽ tuaʒ erit.et ꝑ⸗
fectũ et bñplacitũ. hoc aũt dicẽtes ſp inferebãt ſe nibil
poſſe dare cum om̃ia deuouiſſent.¶ Item nota.ꝙ ẽ pa
ter ſpũalis tem ꝑalis.et eſt pater tꝑalis ſecularis.⁊ eſt
pater natuꝛalis. Pater ſpũalis temꝑalis vt p̃latꝰ:cleri
cus:cui debet᷑ honoꝛ. Ro.xiij. Cui honoꝛẽ bonoꝛẽ. r
tꝑalis ſecularis pᷣnceps laicus.cui debet᷑ honoꝛ.j.pet.
