an eſſent plura tunc mandata pꝑticularia quo ad deũ ꝙ
modo:an plura quo ad ꝓximũ:an paucioꝛa ꝙᷓ modo oꝛ
dinantia ad pꝛoximum ſcõm debitũ.an plura vtrobiq;:
an paucioꝛa. plura em̃ vt videt᷑ ex dictis vident᷑ mõ eſſe
oꝛdinantia ad pꝛoximuʒ qꝙᷓ; tunc.¶ Si dicatur ꝙ; diſtin⸗
ctio mandatoꝝ nõ eſt ſcᷣm naturã ante pcrm: ſed ſcõᷣm
naturam coꝛruptam. Iſiud nõ videtur eſſe veruʒ.ſ. ꝙ ſit
ſcom naturam coꝛruptam.quoniã natura coꝛrupta pꝛo
na eſt in malũ. nde geñ.viij. Pꝛoni ſunt ſenſus hbomi
nis:⁊ cogitatõ in malũ ab adoleſcentia ſua. Si ergo di
ſtinctio pᷣceptoꝝ decalogi reſpicit naturam coꝛruptam.
ergo debet eſſe diſtinctio ipoꝝ ꝑ diſtinctionem vicioꝝ.hᷣ
nõ eſt ita:quia ſi acciperet᷑ diſtinctio vicioꝝ ſicut accipi⸗
tur.j. Joh.ij.ſ.ꝑ illa tria.Omne qð eſt in mundo ⁊c̃· er⸗
go vxcalogus nõ ha beret niſi tria mandata. ⁊ ſi accipe⸗
retur ſcᷣm capitalia vicia: illa nõ ſunt niſi ſeptem vt di
cit Gꝛeg. ergo nõ eſſent niſi ſeptem mandata in decalo⸗/
go quoꝝ vtrũq; eſt falſum.ergo non eſt ipſoꝝ diſtinctio
ſcðᷣm naturam coꝛruptam. Sol.dicendũ ſcᷣm ꝙ ba
betur eccł.xvij. Deus creauit hominẽ de terra ⁊c̃. AUddi⸗
dit illis diſciplinã ⁊ legem vite. Juſticiam ſuã:⁊ iudicia
ſua oſtendit ũlis.⁊ magnalia honoris eius vidit oculꝰ

eoꝝ.⁊ honoꝛem vocis audierunt aures illoꝝ.⁊ dirxit il⸗

lis. Attendite ab omni iniquo et mandamt vnicuiq; de
pꝛoximo. Mota igitur tria ꝑ que oſtẽdunt᷑ 2 deſignatur
tria pᷣcepta oꝛdinantia ad deũ:que ſunt in pꝛima tabula
In hoc ꝙ dicit.Magnalia honoꝛis eius vidit oculꝰeo⸗

rum.tangit᷑ 1 oſtendit᷑ magnificentia maieſtatis.ad qðᷣ

eſt pꝛimum pᷣceptum:qð eſt de adoꝛatõne ⁊ magnificen⸗
tia diuine maieſtatis Exo.xx. Mon habe bis deos alie⸗

nos ⁊c̃. In hoc aũt ꝙ dicit. Et honoꝛẽ vocis audierunt

aures illoꝝ:oſtendit honoꝛificentia ipſius veritatis ſeu
ſapientie filij.vox em̃ dei eſt ia ſapientia dei:⁊ ſic iſlud
ꝑtinet ad noticiã ⁊ reuerentiazʒ ſapientie ⁊ veritatis.ad
qð datũ eſt ſcdᷣm mandatũ oꝛdinans ad deũ.ſ.non aſſu⸗
mes nomen dei tui in vanũ.In hoc ꝙ dicit᷑ attendite ab
omni iniquo:oſtẽdit᷑ deteſtatio malicie ⁊ iniquitatis.vt
ipi eſſent fixi in amoꝛe bonitatis ⁊ reuerentia.ad qð eſt
terciũ mandatũ pᷣme tabule. de ſanctificatõe ſa bbati.qꝛ
mandatũ illud ſpũaliter datũ eſt ad honoꝛẽ diuine boni

tatis.vt hõ vacet deo ⁊ quieſcat in ipᷣo.⁊ ſic dedit deꝰho

mini poſt creatõeʒ ante pctᷣm tria mãdata ſibi indita ex
ↄditione oꝛdinãtia ad veũ. AUnũ aũt dedit ad ꝓximũ.ſ.
mãdatuʒ de dilectõe ꝓximi.qʒð intelligit᷑ ꝑ hoc ꝙ dicit᷑
Vnicuiq; mãdauit de ꝓximo ſuo. Scom q̊ ergo dicen⸗
dum.ꝙ lex qᷓtuʒ ad pᷣcepta oꝛdinãtia in ceũ in pᷣmo ſta⸗
tu:⁊ in iſto nõ mutãt᷑ qtuʒ ad pꝛimã ratõeʒ madatoꝛuʒ
vel p̃ceptoꝝ.ĩmo illa tria erãt que mõ ſunt: ſ̊ mutãt᷑ q⸗
tum ad oꝛdineʒ ad ꝓximũ.quia mõ ſunt plura mãdata
oꝛdinãtia ad ꝓrimũ:tũc aũt vnũ ſolũ.⁊ ratio huidꝰẽ:qm̃
ex ꝑte dei nõ eſt facta mutatio ĩmo cũ ipſe ſit bonũ ĩmu⸗
tabile.ſi aliquid debet᷑ ei ante pctm: eadẽ ratõne poſt.
nec debet mutari: ſicut nec ipᷣe illud debitũ 2 ideo nõ eſt
mutatio quo ad oꝛdinãtia ad deũ in ratõne pᷣma debiti.
Seo cũ ꝓximus ſit mutatꝰ ꝑ peccatũ:qꝛ factꝰ eſt ꝓnꝰad
malũ.ideo mutata ſunt mãdata ad ꝓximum. ita ꝙ tunc
erat vnũ ſolũ:mõ ſunt plura.⁊ hoc ẽ ꝙ ꝓximꝰante petᷣm
nõ erat indigẽs. vnde nõ indigebat pater ſilio nec econ⸗
uerſo:nec etiã erat ꝓnus ad malũ:erat etiã ſcdᷣm quen
dam modũ ĩmoꝛtalis.erãt etiã oĩa ↄmũia. vnde nõ man
dauit ꝙ vnꝰſuccurreret olij.vt filius patri.nec ſerna⸗
ret ſe ab occiſiõe.ᷣ ſolũ ꝙ eſſet dilectio ad ꝓximũ. ¶Mo⸗
do aũt ꝓpter iſtas ꝓnitates ad malũ ⸗ coꝛruptões ꝑ pec
catũ.madant᷑ plura oꝛdinãtia ad ꝓrximũ.ſ. ꝓhibitò fur⸗
ti:qꝛ modo ẽ aꝓpꝛopꝛiatõ ⁊ nõ ante pctm.⸗ ꝓhibitio oc⸗
ciſionis:qꝛ mõ ẽ moꝛtalis.⁊ mõ ẽ inoꝛdinatõ volũtatis

inclinatio ad malũ ꝑ pcẽm. qð ante nõ eꝛat.⁊ ideo plu
ra mãdabant᷑ ad ꝓximũ..! Ao illud qð obijcit. ꝙ debz
eſſe eadẽ diſtinctio quo ad ꝓximũ.quia ad quecũq; tene
tur hõ poſt pctẽm ⁊ ante.in bonis dico faciẽdis:⁊ malis
vitandis. Dicendũ. ꝙ decalogus vt dictũ ẽ ſupꝛa.ẽ ſcõʒ
legẽ nature 2 de dictamiĩe ip̃iꝰ nature:ſ̊ quiddazʒ dictat᷑
ibi abſolute.quiddã aũt ſub ↄditõe.iſQatuꝛa eĩ boni di⸗
ctat abſolute ꝙ vnꝰnõ noceat alteri:⁊ ꝓpter h̊ dicit vni⸗
cuiq; mãdauit te ꝓximo ſuo. h̊ non hoc mõ vel illo erat
mandare. Silꝛ natura dictat abſolute oĩa eſſe omunia.
Aliqua vᷣo eſſe ꝓpꝛia iſtud dictat ſub ↄditione.ſ.ſiatꝰna⸗
ture coꝛrupte. Ende dictat ꝙ natura coꝛrupta ſit apꝛo⸗
pꝛiatio.⁊ ſuꝑ hoc dictamẽ fundant᷑ iſla pᷣcepta.i2õ fur⸗
tum facies.⁊ alia que ſunt ad ſeruãdam oꝛdinatõeʒ cir⸗
ca hoc.quia ꝗ̊ variat᷑ dictamẽ nature in natura bñ inſti
tuta ⁊ in natura coꝛrupta:ideo variat᷑ ⁊ pceptũ.vera eſt

ergo illa ꝓpoſitio ad quecũq; ⁊c̃.ſub ↄditõe.ſ.ſtatꝰ natu

re coꝛrupte.ꝑ hoc idẽ ptʒ ſolutõ ad ſcòam ratõeʒ ad idẽ
Ao illud qð poſt querit᷑ an ſint plura vel paucioꝛa qͥ
ad deum ⁊2 ꝓprimuʒz. dicendũ. ꝙ ex ꝑte ꝓrximi plurificat᷑
calogus ⁊ mutat᷑: ⁊ hoc ꝓpter ꝓnitatẽ nature ad ma⸗
lum poſt pctm: ⁊ ꝓpter miſeriã ⁊ indigentia noſtram.ex
ꝑte dei nõ ſunt plura nec paucioꝛa:cũ ipᷣe ſit imutabilis
2 bitũ oꝛdinatõis homis ad ipᷣm iĩmutabile.4 Ao il⸗
lud qð obijcit᷑ ꝙ diſtinetio mãdatoꝝ debet eſſe ſcðᷣm di⸗
ſtinctionẽ vicioꝝ:dicendũ ꝙ nõ.ĩmo alia ⁊ alia ratione
multiplicant᷑ pcepta ⁊ vicia.Peccatũ em̃ accipit multi⸗
plicatõeʒ ex cauſis quibo eſt auerſio a deo:⁊ ↄuerſio ad
bonũ ↄmutabile.⁊ fᷣm hoc ẽ illa diſtinctõ triũ radicum
pct᷑i.j. Joh.ij.per quas aĩa auertit᷑ a deo ⁊ ↄuertitur ad
bonũ ↄmutabile.⁊ ſcom triplex bonũ ↄmutabile: eſt illa
diſtinctio.aĩa em̃ auerſa a deo ⁊ ↄuerſa ad bonũ ↄmuta
bile. aut ↄuertit᷑ ad bonuʒ ↄmutabile exterius.⁊ hoc eſt
bonũ tꝑale:a iuxta h̊ ſumit᷑ ↄcupiſcẽtia oculoꝝ.Aut cõ
uertitur ad bonũ ↄmutabile inferius qð ẽ delectatõ car⸗
nis.⁊ iuxta h̊ ſumit᷑ ↄcupiſcẽtia carnis. Aut ↄuertit᷑ ad
bonũ ↄmutabile interius.qð ẽ amoꝛ ꝗpꝛie excellẽtie ⁊ ela
tionis:⁊ ab h̊ ſumit᷑ tercia radix que ẽ ſuꝑbia vite.Silꝛ
diſtinctõ capitalinʒ vicioꝝ ſumit᷑ penes auerſionẽ aĩe a
do:⁊ ↄuerſionẽ ad bonũ ↄmutabile.⁊ G̊ vel ꝑ inoꝛdina⸗
tionẽ factã in vi vegetabili: ⁊ ᷣm ̊ ſumũt᷑ duo vicia ca⸗
pitalia.ſ.gula ⁊ luxuria:h differẽter.qꝛ gula ſumit᷑ ſᷣim
inoꝛdinatõʒ vis nutritine.luxuria vᷣo ſᷣm ioꝛdinatõʒ ge⸗
neratiue.ſcm aũt inoꝛdinatõneʒ factã in ſenſitiua.per
buiꝰauerſionẽ ⁊ ↄuerſionẽ ſumũt᷑ alia duo.ſ.ira ⁊ aua⸗

ritia.ſcᷣm aũt inoꝛdin atõeʒ factã in rationali ſumũtur

tria alia.ſ.ſuꝑbia inuidia accidia.quoꝝ diſtinctio alibi
patebit. Diſtinctio aũt pꝛeceptoꝝ decalogi nõ decurrit
penes has vias:ĩmo penes ratõeʒ boni vt debiti vt vide
bitur: ⁊ ideo nõ eſt diſtinctio p̃ceptoꝝ ſᷣm diſtinctionem
vicioꝝ ſeu radicaliũ ſeu capitaliũ.

Articulus ſecũdus

Oſtea querit᷑ ſᷣm quã ratõneʒ accipit᷑ diſtin⸗
ctio pᷣceptoꝝ decalogi.Et circa h̊ plura inci⸗/
Dunt dubitabilia.ltrũ accipiat᷑ ſᷣm fidẽ.an
ſᷣm caritatẽ.an ſᷣm timoꝛẽ.an ᷣm bñficetiã ⁊ innocẽtiã.
an m affirmatõeʒ ⁊ negatõeʒ.an ſᷣm iuſticiã.

Pꝛimo queritur §. ].

vtꝝ accipiat᷑ ſcõm fidẽ diſtinctio decalogi. Ad qð ſic.j.
ad Thi. j. Nnis pᷣcepti eſt caritas de coꝛde puro:⁊ ↄſcĩa
bona:⁊ fide non ficta.ergo ↄſũmatio caritatis in prece⸗
ptis ẽ ex fide.q̊ ex fide ẽ ratio diſtinctõnis in pᷣceptis de
calogi.i Item ex hoc ꝙ hõ credit ꝙ deus eſt trinitas:de
bet honoꝛẽ patri ⁊ filio ⁊ ſpirituiſancto. ſᷣ ꝑ hoc diſtin⸗
guũtur pᷣcepta pꝛime tabule:qm̃ pꝛimũ ꝑ oꝛdinatõeʒ ad
patrẽ cui vnitas.ſcdᷣm ꝑ oꝛdinatõeʒ ad filium.terciũ or
dinat ad ſpiritũſanctũ:⁊ h̊ ſcõᷣm honoꝛificentiã ⁊ reue⸗

rentiam.¶ Item ex hoc ꝗ credo ꝙ creauit hominem ad

ſimilitudinẽ 2 imaginẽ ſuã. debeo ꝓximo meo honoꝛẽ:⁊
teneoꝛ ei in illis que pᷣcipiũt᷑ in ſcdᷣa tabula:que oꝛdinãt
ad ꝓximũ.ergo ex fide ſeu penes ſidẽ ſumit᷑ rõ diſtinctõ
nis decalogi.marime ĩ pᷣma tabula. qꝛ fides diſtinguit
inter ꝑſonas.Silꝛ etiã ex fide ſumit᷑ ratõ debẽdi:q obli⸗
gat in pceptis ad ꝓximũ.Ex hoc em̃ ꝓrimꝰẽ ad ima⸗
ginem. cebeo ipᷣm honoꝛare. dbeo etiã ei benefacẽ ⁊ nõ
nocere. Ad oppoſitũ. Tuliꝰdicit in rethoꝛica. ꝙ reli⸗

gio eſt qᷓ ſuꝑioꝛis cuiuſdã nature.quã diuinã vocãt cui⸗

tum ceremoniãq; affert.Ex religione &̊c diſtinctio ĩ pᷣce
ptis de cultu diuino. Sʒ religio ẽ de iure naturali ſicut
patet ibidẽ:ergo ex iure naturali ẽ diſtinctio in pᷣceptis
decalogi que ſunt ad cultũ dei:nõ ꝗ̊ᷓ ex fide.⸗¶! Item ſi pe
nes ſidẽ ſumeret᷑ hec diſtinctio.&̊ tria pᷣcepta pᷣme tabu⸗
le quibo pꝛecipit᷑ honoꝛ exbibẽdus trinitati:eſſent vnuʒ
pꝛeceptũ.hoc aũt eſt falſuʒ.ergo cũ ſint tria:penes fideʒ
nõ accipit᷑ hoꝝ diſtinctio.Aldaioꝛ patʒ. qm fides dictat
ꝙ idem honoꝛ attribuendus ſit patri filio ⁊ ſpirituiſan⸗
cto.Et ideo dicit᷑ Yoh.nv. Qui nõ honoꝛificat filiũ:non
honoꝛificat patrẽ. ̊ eſt honoꝛ ↄmunis dictatus ꝑ fidem
toti trinitati.ᷓ nõ eſt hoꝝ diſtinctio ꝑ fidem.cũ ideʒ ho⸗

noꝛ ip̃ᷣis ꝑſonis ꝑ fidẽ pᷣcipiat᷑. Diſtinctꝰ aũt eſt honoꝛ

appꝛopꝛiatus in üllis tribo pᷣceptis.
Becudo queritur .S. ij.
an ſcõm caꝛitatẽ debeat accipi diſtinctio mãdatoꝝ deca⸗
logi.Ad qð ſic.dicit augu.⁊ yſið.q ĩ dileciõe dei 1 pxri
mi pendet tota lex. VUnde ſuꝑ exo.xx.dicit glo.yſi. Dat
dñs Moy ſi legẽ innocẽtie noſtre:⁊ agnitõis ſue.que in
decẽ verbis ↄſiſſit ſcripta in tabulis lapideis digito dei.
tria ꝑtinent ad cognitionẽ ⁊ dilectõeʒ trinitatis.ſeptem
ad dilectionẽ ꝓximi quibo hũana ſocietas nõ leditur.g
diſlingnũt᷑ due tabule decalogi. ſcom ꝗ duplex diſtĩgui
tur dilectio dei.ſ.⁊ ꝓximi.Et vult etiam ꝙ pᷣma tabula
diſtinguat᷑ ſcõᷣm amoꝛẽ:⁊ reuerentiã trinitatis.ergo pe⸗
nes caritatẽ ſumit᷑ hec diſtinctio. 4¶ Ao oꝓpoſitũ obijcit᷑
ſic. Si penes caritatẽ vel dilectionẽ ſumit᷑ hec diſtinctio
Cum nõ ſit nini duplex dilectio ⁊ duplex mãdatũ de dile
ctione:ergo nõ eſſent niſi duo mãdata decalogi. ¶ᷓ BGtem
augu. in. viij. libꝛo de trinitate. NQui ꝓximũ diligit con⸗
ſequens eſt vt deũ pᷣcipue diligat.⁊ hoc dicit qꝛ ꝓximus
eſt imago dei. vñ ratio diligẽdi ꝓximũ ꝓuenit ex o.ea
dem Feſt ratio diligẽdi deũ ⁊ pꝛoximũ.ᷓ mandatũ d di
lectione dei ⁊ mãdatũ de dilectione pꝛoximi vnũ manda
tum ſunt. Si penes iſta eſſet diſtinctio decalogi. to⸗
tus vecalogus eſſet vnũ mandatũ. 4! SItem cũ vna ſit di

lectio dei ⁊ pꝛoximi.̊ vnũ mandatũ.
Lercio queritur .S.iij.
an ſcõᷣm timoꝛẽ debeat accipi diſtinctio mandatoꝝ.Ad
qʒ ſic. Ro.viij.nõ accepiſtis ſpiritũ ſeruitutis iteruʒ in
timoꝛe:ſed accepiſtis ſpiritũ adoptionis filioꝝ.volẽs ꝑ
hoc diſtinguẽ inter legẽ ⁊ euãgeliũ.penes timoꝛẽ ⁊ amo
re m. qꝛ in lege erat timoꝛ.in euãgelio amoꝛ.timoꝛ q̊ mo⸗
uebat ĩi lege. ̊ ſcdᷣm motꝰꝗ ſũt ex timoꝛe accipit᷑ diſſictio
mãdatoꝝ decalogi. Ad opꝓpoſitũ ſic. Cimoꝛ nõ cohibʒ
niſi manũ ⁊ nõ animũ ſeu volũtatẽ.ꝗ etiã h̊ xecalogꝰnõ
ꝓhibet niſi manũ ⁊ nõ volũtatẽ. gͤ ſcᷣm h̊ illud pᷣceptuʒ
25 cupiſces: nõ eẽt pᷣceptũ decalogi. 4 Pꝛetea timoꝛ
nõ mouet niſi ad declinatõem a malo.ꝗᷓ in decalogo non

eſſent pᷣcepta faciendi bonũ. .
.S. uij.

4 „
Nuarto queri
tur vtꝝ ſcm bñficẽtiã ⁊ ĩnocẽtiã ſumat᷑ diſſictio pcepto
rũ decalogi. Ad qð ſic.h̊ pceptũ. Honoꝛa pr̃eʒ:ẽ pᷣceptũ
bñficẽtie.alia at᷑ ad ĩnocẽtiã ꝑtinẽt:maxĩe de illis q̃ erãt
ad ꝓrximũ.& penes bñficẽtiã ⁊ ĩnocẽtiã ſumit᷑ diſtictõ ho
rũ.¶ AUd oppoſitũ.eadẽ ẽ vᷣt ᷣopoſitoꝝ vniꝰſic faciẽdi al
eriꝰſiẽ vitadi. ⁊ eadẽ lex. illo pcepto qͥ pꝛobibet᷑ me⸗
chia:pᷣcipit᷑ caſtimonia·x illo qͥ pᷣcipit᷑ honoꝛ ⁊ bñficẽtia

patris:pꝛohibet᷑ ibi inhonoꝛatio ⁊ maleficẽtia erga ipᷣm
EKogdem ergo mandato pᷣcipitur beneficentia⁊ innocen⸗
tia.nõ eſt ̊ penes hec diſtinctio. M
S. v.

Nuinto queritur

vtꝝ ſcdᷣm affirmatõeʒ ⁊ negatõeʒ hẽ iuſſionẽ ⁊ ꝓhibitõ⸗
nẽ ſumat᷑ hec diſtictio. Ad qð ſic.Cuilibet affirmationi
opponit᷑ ſua negatõ ⁊ ecõuerſo. cuilibet pᷣcepto affirma
tiuo erit pꝛohibitio opoſita ⁊ ecõuerſo. Si ergo hoc fa
cit diſtinctionem erunt.xx.mandata in decalogo.⁊ non
ſolum. x. qʒ eſt falſum.
.J. Vſ.

Berxto queritur

vtꝝ accipiat᷑ hec diſtictio penes iuſticiã. Ad qð ſic. Juſti

cia mouet ad debitũ.vñ debitũ ẽ de intẽtõe iuſticie. Pꝛe⸗
cepta at᷑ penes debituʒ diſtiguũt᷑.ſi ex iuſticia venit:ex
iuſticia venit diſtictio mãdatoꝝ.⸗¶ Cõtra.Si intẽtio iu⸗

ſticie reꝑta ĩ pceptis.ſ.qꝛ facit debitũ facit diſtictionẽ pᷣ

ceptoꝝ. ſilꝛ cũ intẽtio pꝛudẽtie reꝑiat᷑ in mãdatis.ſ.ele
ctio.⁊ ſit ĩ intẽtõe pᷣceptoꝝ decalogi:&̊ penes pꝛudẽtiã ſu
met᷑ oiſtictio decalogi.⁊ ſi nõ:̊ nec ᷣm iuſticiã.MDinoꝛ
ptʒ.ſ.ꝙ electõ ſit de intẽtõe legis. Qm̃ aug.in q̃ſtionibo
no. ve. teſ. dĩc. Lex a lectõe dicta ẽ vt de multis ꝗd eli/
gas ſcias.4! Itẽ hec iuſticia aut dicet᷑ iuſticia generalis
aut ſpalis. Si iuſticia generalis:⁊ eiꝰactꝰ ẽ declinare a

malo ⁊ facẽ bonũ.q ſic eẽt diſtictio decalogi.ꝙ qdã man

data facerẽt ſolũ declinare a malo.q̃dã ſolũ oꝛdinarent
ad bonũ.qð falſuʒ ẽiĩmo vtrũqʒ faciũt pᷣcepta decalogi.
nõ ſcdᷣm iuſticiã generalẽ ſumit᷑ diſtictio· ideo nec ſcõʒ
iuſticiã ſpãlẽ.qm iuſticia ſpãlis ſeu ꝑticłaris ſoluʒ oꝛdi
nat ad ꝓximũ.ꝗ nec ſcᷣm eã accipit diſtinctio decalogi.

BG t dicẽduʒ ꝙ ſcoõm foꝛmã boni vt debi⸗
0 10. ti penes aĩiam. Fm.ſ. ꝙ ipſa eſt debi⸗
trix boni venit lex ⁊ p̃cepta moꝛalia:qꝛ lex nihil aliud di

cit niſi debitũ boni actꝰ.ſcom vᷣo foꝛmã boni vt boni pe⸗
nes aiam:ẽ radix vᷣtutũ. Vñ ex vᷣtute ẽ actꝰ bonꝰ:ex lege
aũt fit debitꝰ. 1 ſic ſcᷣm intẽtionẽ boni vt debiti. ẽ acciꝑe
diſlinctõz pᷣceptoꝝ moꝛaliũ.i] ota igit᷑ ꝙ ẽ debitũ deo
ẽ debitũ imagini dei q ẽ ꝓximꝰ. Eo em̃ ꝙ ẽ ad imaginẽ
cebemꝰei bñficẽtiã ⁊ innocẽtiã. Debitũ vo deo reſpiciũt
mãdata oꝛdinãtia ad deũ. Debitũ vᷣo imagini reſpiciũt
mãdata oꝛdinãtia ad ꝓximũ.Scðm mutiplicatõeʒ de
biti ad deũ. eſt multiplicatõ p̃ceptoꝝ oꝛdinatiũ ad deũ.
Hec aũt intẽtio debiti triplicit eſt. Creatura em̃ eo ꝙ ẽ

effectꝰ debet ſe deo. qꝛ effectꝰ debet ſe totũ ſue cauſe.Cau⸗

ſa aũt que deꝰẽ in triplici habitudine cauſe ſe habet. Eli
em̃ vt pncipiũ ſeu vt cauſa efficiẽs. Itẽ ſe habet vt cs foꝛ⸗

malis exẽplaris. Itẽ ſe habet vt cauſa finalis. Efficiẽs
cauſa ẽ ipe deus ſeu pᷣncipiũ ratõe potẽtie.Cauſa foꝛma

lis ſeu exẽplaris ratõe veritatis. Cauſa vo finalis ĩ rõe
bonitatis.ſic q̊ ẽ debitũ quo debet ſe creatura deo ſic pᷣn
cipio vel cauſe efficiẽti.⁊ de bitũ quo debet ſe ei ſic cauſe
foꝛmali vel exẽplari. ⁊ debitũ qͥ ebet ſe o inqᷓtũ ẽ cau⸗
ſa final:S.2 ſcom triplex debitũ ſunt tria mãdata pꝛime

tabule oꝛdinãtia ad drũ. Primũ oñdit debitũ deo ſient

pncipio ⁊ cauſe efficiẽti.qꝛ illuo mãdatũ eſt de latria vel
adoꝛatõe diuine maieſtatis ⁊ vnitatis ⁊ cognitoe eiul⸗

ci:J hoc eſt illud mãdatũ.õ habebis deos alienos.

Penes vᷣo debituz quo de bet ſe hõ deo licut veritati vel
cauſe exẽplari.ſumit᷑ ſcõm mãdatuʒ.ſ.nõ aſſumes nomè

dei tui ĩ vanũ.ij Zomẽ illud dicit᷑ ipa veritas quã nõ de⸗

bemus affirmare aliquo mõ in teſtimoniũ noſire locutõ

—

nis ſine cauſa. In tercio p̃cepto oñdit᷑ debitũ deo ſiẽ cau

ſe finali. qd debitũ ẽ qtuʒ ad appetitũ ⁊ intentionẽ boni
tatis. ⁊ hoc eſt pceptum de ſabbato. qð pꝛopter hoc eſt.
vt anima ↄuertatur ad ipam bonitatẽ? in ipᷣa quieſcat.

ſic igitur quia eſt triplex ratio debẽdi quo ad euʒ . ideo
tria ſunt mãdata oꝛdinãtia ad deũ. Eſi ? alia ratõ diſti

guendi iſta mãdata oꝛdinãtia in deum. quia ↄuerſio aie

in deum eſt triplex. ſcʒ coꝛde. oꝛe.opere. In primo ergo

—Wn D cuch) Gonn) * RoE&

Queſtio

mandato oſtendit honoꝛ ⁊ reuerẽtia ſcdᷣm actuzʒ coꝛdis.
cũ dicit.nõ babebis teos alienos ⁊c. In ſecundo:ſcvᷣm
actũ oꝛis. In tercio oſtendit honoꝛ ⁊ reuerentia in actu
exterioꝛis operis cũ determinat᷑ quies in ſabbato. vt va
cet aĩa deo. bec em̃ ẽ intẽtio ſabbati.. Itez ſcᷣm appꝛo⸗

pꝛiationẽ ſumit᷑ alia diſtinetio.quia ꝑ pꝛimũ mandatuʒ
oſtendit vnitas in tro: que apaopꝛiat᷑ patri. Per ſcm
oſiendit᷑ veritas que appꝛopꝛiat᷑ ſilio. er tercinʒ boni⸗

7

tas:que axꝓpꝛopꝛiat᷑ ſpirituiſancto.quia terciũ pᷣce ptum
eſt de quiete ſabbati:quies aũt ipſius aie eſt in ipa ſum⸗
ma bonitate. 4 Item alia diſtinctio ſumit᷑ reſpiciẽdo di⸗

uinam latriã 2 bec diſtinctio quaſi ſcõᷣm allegoꝛiam ſu⸗

mitur ab Hugone de ſancto vict. libꝛo de ſacramentis.

Deus em̃ eſt reuerẽdus tripliciter.Eſt em̃ reuerẽdus in

ſua natura. Eſt etiã reuerẽdus in hũana natura. Et eſt

reuerẽdus in ꝓpꝛia ↄſcia. Pꝛimũ mãdatũ qð ẽ de adoꝛa⸗
tione reſpicit ꝙ reuerẽdus ſit deus in ꝓpꝛia natura.Se⸗

cundũ mãdatũ reſpicit ꝙ ſit reuerẽdus in hbũana natu⸗

ra aſſumpta. vnde ſenſus ẽ ſcdᷣm glo.Nõ aſſumes nomẽ

ci tui in vanũ.i.nõ credas xpᷣm purũ hoĩem. Itẽ reue:

rendus ẽ in ꝓpꝛia ↄſcia:⁊ ad hoc ẽ terciũ mãdatũ de ſab⸗

bato.⁊ hoc ẽ qð dicit Hugo.Audi iſrł:hic nota obediẽ⸗

tiam. deus tuus:hic nota gratiã.deus vnꝰẽ:hic doctrinã
quaſi dicat.obedientiã exhibe.gratiã intellige.veritatẽ

agnoſce.ipᷣm adoꝛabis:hoc ꝑtinet ad fidẽ.⁊ ei ſoli ſerui⸗

es:hoc ꝑtinet ad oꝑationẽ.Et ſubdit. Deũ adoꝛare eſt
totã mentẽ ad deuotionẽ ei ſubſternẽ:⁊ ipᷣm pᷣncipiũ⁊ fi
nem oĩis boni credere.⁊ ſic vult ꝙ pꝛimũ oñdit deũ reue
rendũ in natura ꝓpꝛia.ſcdᷣm in huana natura.EIñ dicit.
Mõ aſſumes nomẽ ti tui ĩ vanũ. In vanũ.vt dic hugo
aſſumere nomẽ dei: ẽ filiũ dei viſibilẽ ꝑ hũanitatẽ factũ
creaturã eſtimare. In vanũ q; nomẽ di aſſumũt qui fi⸗
lium dei ad ſe miſſuʒ:⁊ ꝓ ſua ſalute incarnatum ↄtẽnũt.
quid ẽ ergo dicẽ.iaõ aſſumes nomẽ dei tui in vanũ.i.ſi⸗
cut veneraris ⁊ adoꝛas ꝓpter h̊ ꝙ ab eo factꝰes:ſic ado⸗
ra ⁊ venerare ꝓpter hoc ꝙ ab eo redemptꝰ es.in quo ad-⸗
mouemur vt intelligamꝰeum nõ ſolũ adoꝛanduʒ in ſua
diuinitate:ſed in hũanitate qua nos redemit.Tercium
pᷣceptũ ẽ illud.Obſerua ſabbatũ. Sabbatum homis qð

ei exterius ſeruandũ p̃cipit᷑.ſacramẽtuʒ ẽ interioꝛis.vbi

mens ſancta ꝑ bonã ↄſciam a ſeruitute peccati quieſcẽs

in gaudio ſpũuſſancti iocũdatur. Scðm aũt rationem

debiti ad pꝛoximũ ſumit᷑ diſtinctio mandatoꝝ oꝛdinan⸗
tium ad pꝛoximũ.Nota igit᷑ ꝙ in natura hoiĩs ſeu pꝛoxi
mi qui factus eſt ad dei imaginẽ.eſt duplex ratõ debiti.
ſedm duo in quibo ẽ expꝛeſſio diuini eſſe in hoĩe.quia ſi⸗
cut in diuino eſſe ẽ natura ⁊ oꝛdo nature.natura ẽ ipſa
diuina eẽntia:oꝛdo nature eſt ſcdᷣm ꝙ vna ꝑſona oꝛit᷑ ab
alia.ſicut in hoĩe ẽ natura ⁊ oꝛdo nature: lcõm quẽ vnꝰ
hõ oꝛitur ab alio:ᷣ in angelis nõ eſt ita.nam vn?ex alio

nõ oꝛitur.⁊ ſic in hoĩe diuinũ eſſe expꝛimit᷑.⁊ q́tũ ad eẽ

eẽntiale vel naturale ⁊ qᷓtuʒ ad eſſe pſonale. Eit igit᷑ de⸗
bitum ad pꝛoximũ duplex.vnũ ratõe oꝛiginis vel pꝛinci
pij.⁊ ꝙᷓtuʒ ad hoc debitoꝛẽ filius patri.qꝛ ſcʒ ab ipᷣo oꝛi
tur.⁊ penes hoc debitũ ſumit᷑ pꝛimũ mandatũ oꝛdinãs
ad pꝛoximũ qð eſt. Honoꝛa patrẽ. Ex hoc em̃ ꝙ filius a
patre eſt:debet patri ⁊ non pater filio.⁊ hoc dicit multi⸗

pliciter Hugo de ſancto vict.ĩ li:.de ſacramẽtis. Pꝛimũ

pᷣceptũ ſcdᷣe tabule ad patrẽ ꝑtinet hominẽ. ſicut pꝛimuʒ
pꝛime ad patrem deũ. vtrobiq; paternitas pꝛeponitur:
vtrobiq; pꝛincipij dignitas honoꝛat᷑. Eſt aliud debitum
ratione nature ad pꝛoximũ: 2 penes iſtius multiplicati
onem ſumunt᷑ alia mandata.Debitũ aũt iſtud ẽ duplr.
quia debitũ iſtud vel ẽ ex parte debentis: vel ex ꝑte eius
cui debet.Erx parte debitoꝛis reſpicitur actus triplex. ſ.
actus inteꝛioꝛ qui ẽ actꝰcoꝛdis:⁊a actꝰerterioꝛ.ſ. actꝰoꝑis
eyterioꝛis: ⁊ actus medius ⁊ hic eſt actus oꝛis.ſ. loqui.
qua loqui conſiſtit ex inteꝛioꝛi intentione⸗ exteꝛioꝛi pꝛo
latione. ¶oqui em̃ eſt cum intentione pꝛoferre.pꝛopter
boc eſt debitum triplex ex parte debentis. quia eſt debi⸗

tum er parte actus coꝛdis:⁊ ex parte iſtius debiti ſumũ/

tur duo mandata.ſ.2 ↄcupiſces vxoꝛem pꝛoximi tui:
nõ deſiderabis domũ eius.Eſt etiaʒ debitum ex parte

oꝛis qð eſt loqui.⁊ penes illud ſumit᷑ vnũ mandatum. ſ.
nõ falſum teſtimoniũ dices.Eſt etiam debitum ex paꝛte

actus exterioꝛis: ⁊ penes illud ſumũtur alia.ſ.non occi

des:non furtum facies.non mechaberis: a diſtinguun⸗
tur iſta penes naturam cui debemus.Debitum em ex ꝑ⸗
te nature cui debemus ſic pꝛocedit.quia circa naturaʒ ẽ
eſſe ⁊ bene eſſe. Ad eſſe ẽ ↄiunctio aĩe cum coꝛꝑe.contra
hoc ẽ moꝛs ⁊ occiſio.⁊ q;tum ad hoc debet homo ꝓximo
ↄſeruationem eſſe:⁊ penes iſtud debitum ſumit᷑ boc mã
datum. NQon occides.qð.ſ.pꝛohibet moꝛtem xvel occiſio⸗
nem ſen deſtructionem nature in pꝛoximo. ſic in illo pᷣ
cepto eſt expꝛeſſio debiti qᷓtuʒ ad eſſe nature.vt ſaluetur
in pꝛorimo. Scdm aũt ꝙ debitum reſpicit bene eſſe na⸗

ture in pꝛoximo ſunt alia duo.Nam bene eſſe duo reſpi

cit.ſ.multiplicationem ⁊ ſuſtentationeʒ.ANultiplicatõ
nature ẽ per oꝛdinatam ⁊ bitam cõiunctionem viri 2
mulieris. Suſtentatio vo eſt per victũ. Penes ergo de⸗
bitum qtum ad bene eſſe qð reſpicit multiplicationẽ na
ture ꝑ œbitam ⁊ oꝛdinatam ↄiunctionẽ viri mulieris
ſumitur illud p̃ceptum.Mõ mechaberis. quia hoc pce⸗
ptum pꝛohibet inoꝛdinationẽ que ẽ contra bmõi multi⸗
plicationẽ. Penes aũt debitum qᷓtum ad bene eſſe qͥ ad
ſuſtentationẽ nature ſumit᷑ illuo pᷣceptum. NQon fura be
ris.qð pꝛohibet ↄtractionẽ rei aliene.Nam ipᷣa aia mi⸗
ſera ꝑ peccatũ cecidit in duplicẽ mileriã. moꝛtis.ſ.⁊ de⸗
fectus ſeu indigẽtie.q; cecidit in miſeriã moꝛtis:er H ha
bet ꝙ nõ põt ſaluari in ſeipᷣa.ſed requirit in alio ſaluari
ꝑoↄiunctionẽ viri ⁊ mulieris.quia do cecidit in defectuʒ
⁊ indigentiã:ex hac parte venit aꝑpꝛopꝛiatõ tꝑaliũ:qui⸗
bus ipa indiget ad ſuſtentationẽ ſui:alioquin ipᷣa defice
ret.⁊ inoꝛdinationẽ contra hmõi aꝓpꝛopꝛiationẽ pꝛohi⸗
bet in hoc mãdato.õ furtum facies. Quia ergo in ge⸗
nere nõ eſt accipere debitũ niſi aut ad veũ aut ad ꝓximũ
⁊ ad deum tribo modis: ad pꝛoximũ aut ratõe oꝛiginis
aut ratõe nature.⁊ hoc aut qᷓtuz ad eſſe aut qᷓtuʒ ad bñ
eſſe.ex ꝑte æœæbitoꝛis vel cui debet: ideo tot ſunt pᷣcepta ĩ
vniuerſo:⁊ ſe habent iſte diſtinctiones ex ꝑte debitoꝛis:
ex ꝑte eius cui debet:ita ꝙ vna includit aliã:⁊ eſt ſicut
cauſa alteriꝰ.Et ideo vna accipit᷑ ꝑ ſubdiuiſionẽ vnius
mẽbꝛi alterius.Quia vo natura poſt lapſuʒ in dupliceʒ
cecidit miſeriã.l.coꝛruptionia ⁊ vite.ideo habet ꝓnitatẽ
in nobis vt ſaluet ſe in alio.⁊ ad hoc ẽ motꝰcõcupiſcẽtie
nec ſumꝰdñi iſtius motus. Et qꝛ cecidit in miſeriã vite.
opoꝛtuit ꝙ haberet domuʒ ⁊ terras ⁊ alia tempoꝛalia ꝑ
que ſuſtentaretur. Et quia in has duas miſerias ceci⸗
dit homo.ideo mirabilis eſt inclinatio ipſius cõcupiſcẽ
tie vt ſe ſaluet in alio.⁊ ad habenda tempoꝛalia per que
ſuſtentet᷑.⁊ ideo geminat᷑ mandatũ ↄtra appetitũ vis ge
neratiue:ꝑ quam ſaluet ſe in alio ⁊ contra appetitũ tem⸗
poꝛalium.ita ꝙ pꝛohibetur voluntas⁊ actus ĩ vtroq;.ſ.
Mon concupiſces vxoꝛem pꝛoximi tui.hic volũtas.i20
mechaberis.hic actus generatiue.Non deſiderabis do
mum ⁊c̃.hic pꝛohibet᷑ voluntas vel agetitus tempoꝛali
um in volũtate ſolũ.õ furtũ facies:hic ꝓhibet᷑ actus
illus pꝛonitatis.ſ.rapacitas vt dic glo.in exo.xx. Ad
illud ergo quo queritur.an penes fidem accipitur diſti⸗
ctio mandatoꝛum.dicendũ.ꝙ nec penes fidẽ:nec penes
alia accipit᷑:ſ̊ ſolũ penes ratonem debiti vt viſum ẽ.nec
Fm aliquã diſferẽtiã vel ratõeʒ virtutis accipit᷑.quia ex

alia ratõe ẽ intentio ⁊ differẽtia virtutũ pꝛeceptoꝛum.

¶ Ao ratões vᷣo quibo oſtendit᷑ ꝙ penes fidẽ accipiatuꝛ
hec diſtinctio.dicẽdũ.qꝙ in pᷣceptis duo attẽdẽda ſunt.ſ.
diſlinctio ⁊ executio.Diſtinctio ↄſequit᷑ differẽtiã debiti
actus deo vel ꝓximo.⁊ ideo penes ratõeʒ debiti accipit᷑.
Ad executionem aũt ipſoꝝ requiritur fides.pꝛudentia
tumoꝛ ⁊ caritas.iuſticia.ſed diffeꝛenter:quia fides ⁊ pꝛu
dentia monent ad executionem ipſoꝝ ex parte ↄgnitiue

7
N 42

nen 2 να½

N

N

. „ 0 RMEN ky⸗

pꝛactice. diſſerẽter tamẽ: quia fides mouet ad impletio⸗
nem pceptoꝝ ratõe finis.ſ/oſlendẽdo finẽ.pꝛudentia vo
que eſt virtus politica reſpicit ducentia ad illũ finem.ſ.

circũſtantiã actuũ.Ex parte aũt effectiue mouent alia ſᷣ

differenter. qm timoꝛ mouet inchoatõne.Sap̃.j. IJnitiũ
ſapientie ẽ timoꝛ dñi. Juſticia vᷣo mouet ſicut in ꝓgꝛeſſu
vel executione.Caꝛitas vᷣo mouet in ↄſummatione.quia
iſta tria attendũtur in impletione mandatoꝝ.ſ.inchoa⸗
tio. pꝛogꝛeſſus vel executio.ↄſummatio.⁊ ſic ex iſtis nõ
pendent mandata qtum ad diſtinctionẽ: ſ qtum ad im⸗
pletionem vel inchoationẽ. pꝛogꝛeſſum ⁊ ↄſũmationẽ.et
ſic virtus nõ efficit diſtinctionẽ mandatoꝝ ſed impletio
nem. E ergo obijcit᷑. ꝙ er fide eſt diſtinctio ꝑſonarum
honoꝛis trinitatis.dicendũ.q; cum hec eſt ratio debiti
ue hmõi diſtinctionẽ facit ⁊ nõ fides niſi ex ↄſequenti.
nde ratio honoꝛis vt debiti reſpectu maieſtatis in pa⸗
tre.veritatis in filio.bonitatis in ſpũſancto:facit hmõi
diſtinctionem ꝑ ſe.4¶. Ad illud qð obijcitur de caritate.
dicendũ ꝙ caritas mouet ad pᷣcepta q;tum ad ↄſũmatio
nem nõ qᷓtum ad diſtinctionẽ.l Ad illud qð obijcit. ꝙ
nõ ſit niſi vnũ pᷣceptum caritatis.quia vna dilectioẽ ra⸗
tio alterius.dicendũ ꝙ virtus reſpicit fſoꝛmã boni vt bo
ni. Et quia foꝛma boni eadem ẽ in dilectione dei ⁊ pꝛoxi
mi:ideo vna ẽ virtus caritas que reſpicit dilectionẽ dei
7 pꝛoximi:nõ tamen vnũ pᷣceptũ:quia pᷣceptum reſpicit
rationẽ debiti.debitũ aũt vnũ nõ eſt ſ̊ duplex:qꝛ alio eſt
omoꝛ debitus deo: ⁊ pꝛoximo debitus.⁊ licet vna ſit rõ
alterius:tamẽ ex alia ratõe debet hõ amoꝛẽ deo ⁊ pꝛoxi⸗
mo.qꝛ deo debet amoꝛẽ ſicut cauſe.pꝛoximo vᷣo ſicut effe⸗
ctui facto ad imaginẽ.qꝛ g̊ debitũ duplex.ideo pᷣceptum
duplex. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de timoꝛe.dicẽdũ ꝙ timoꝛ
nõ mouet ad pcepta niſi qtum ad impletionẽ.⁊ h̊ in in⸗
choatione. Ad illud qð queritur an penes beneficen
tiam ⁊ innocentiã ſumat᷑.dicendũ ꝙ nõ inqᷓtuʒ hmõi.hᷣ
inĩtuʒ beneficentia ⁊ innocentia cadunt ſub debito vel
ↄtrario.¶! Ad qð obijcitur ꝙ illo quo pᷣcipit᷑ honoꝛ ⁊ be
neficentia patris pꝛobibet᷑ inbonoꝛatõ ⁊ inbeneficentia
erga ipᷣm. Dicendũ.ꝙ hoc verũ eſt:łᷣ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ
nõ diſtinguũtur pᷣcepta ſcdᷣm innocẽtiã ⁊ beneficẽtiã.qꝛ
p̃cepta beneficẽtie ⁊ innocẽtie nõ dant᷑ reſpectu eiuſdem
Pꝛeceptũ em̃ de innocẽtia que ẽ in ꝓhibitõe furti.nõ eſt
reſpectu eius pᷣciſe reſpectu cuiꝰeſi pᷣceptũ de beneſicen⸗
tia honoꝛis parentũ. Ad illud qð querit᷑ an penes iu

ſticiam ſumit᷑ hec diſtinctio. dicendũ ꝙ iuſticia ⁊ ẽ lex ⁊

eſt virtus: nec ẽ eadẽ ratio ipᷣius ſcðᷣm ꝙ ẽ lex ⁊ ſcdᷣm ꝙ;
virtus. Juſticia em̃ ſcðᷣm q lex:dĩc debitũ actꝰ. Juſticia
aũt ſcdᷣm ꝙ virtꝰ dĩc executionẽ debiti actꝰ.⁊ ſic debituʒ
nõ ↄſequit᷑ iuſticiã vᷣtutẽ:ſ̊ ſcdᷣm ꝙ ẽ lex.⁊ ideo nõ penes
iuſticiã vᷣtutẽ ſumit᷑ diſtinctõ p̃ᷣceptoꝝ.⁊ ꝓpter hoc nõ va
let vlterius ooſitõ ꝙ penes pꝛudentiã debit accipi:qꝛ
fundat᷑ ſuꝑ hoc ꝙ diſiinctio hoꝝ accipiat᷑ penes iuſticiã
⁊ virtutẽ.Et ſic patet ſolutio.

Articulus tercius

BHnſequẽter querit᷑ de ſufficiẽtia numeri de⸗
calogi. An.ſ.in pluribo vel paucioꝛibo debe⸗
at poni. Ad qð ſic.j. Joh.ij. Omne qð eſt in

mungdo. aut eſi ↄcupiſcentia carnis.aut ↄcupiſcẽtia ocu⸗

loꝛum.aut ſuꝑbia vite.Sicut ̊ ↄtingit peccare duabus
pꝛimis acupiſcentijs:ita ⁊ tercia.ſicut ̊ in pᷣceptis deca⸗
logi pꝛobibʒ ↄcupiſcẽtia carnis cum dicit᷑:nõ ↄcupiſces
vxoꝛẽ pꝛoximi tui:⁊ ↄcupiſcẽtia oculoꝝ cũ dicit. õ de⸗
ſiderabis domũ pꝛoximi tui.⁊ ſicut penes iſta ſumũtur
duo mandata:ſic penes terciã.ſ.ſuꝑbiam vite debet ac⸗
cipi aliqd mandatũ in quo pꝛohiberet᷑ ↄcupiſcentia ho⸗
noꝛis vel excellentie que ẽ ſuꝑbia vite:⁊ ſic deberent eſſe
plura qᷓ ſint.¶ Si dicatur ꝙ debet pꝛohiberi ocupiſcen
tia ſequens infectionem oꝛiginalis culpe.vnde ratione
infectionis ẽ ꝙ pꝛohibet᷑ ↄcupiſcentia.tunc obijcit. Infe
ctio nõ eſt ſicut dicunt niſi in parte vegetabili: ᷣm quaʒ

tranſfundit᷑ peccatũ oꝛiginale. vnde ſolũ eſt infectõ ſcds

ↄcupiſcentiã generatiue.hec q̊ ſola ſequit᷑ illã infectionẽ
7 nõ ↄcupiſcentia domus vel poſſeſſionis alicuiꝰ.ipᷣa er⸗
go ſola debet pꝛohiberi.qð eſt falſum.ergo nõ valet illa
ratio.i¶ Item ſicut ex parte ipſius vis cõcupiſcibilis eſt
peccare ſcom actum ⁊ affectum: ita ex parte iraſcibilis:
actus autẽ iraſcibilis eſt occidere iſte pꝛohibetur.affe⸗
ctus aũt eſt ira.ergo in decalogo debʒ ira pꝛohiberi.ſi g

nõ pꝛobibet᷑:ergo ẽ inſufficiẽtia in decalogo.¶ Item cir⸗

ca occiſionẽ eſt factũ ⁊ intentio facti.Factũ aũt bene põt

fieri. ſ. qð ſit intentione iuſticie. ſicut eſt in iudice. male
aũt fit ab eo qui occidit intentione vindicte:ſicut ẽ homi

cida:⁊ ſic actus occiſionis bene põt fieri ⁊ male.⁊ circa
ipſum ↄtingit peccare.circa vᷣo intentionẽ ſemꝑ eſt pec⸗
catum. vnde occiſio intentionis ſiue affectus ſemꝑ ẽ pec
catum.quia cum dico intentionẽ occidendi.pono ꝙ intẽ
tio ſolum terminet᷑ ad occidere.hoc aũt ſolum eſt in illo
qui occidit ex libidine. ſi ergo actus põt eſſe bonꝰ ⁊ ma⸗
lus:intentio vᷣo ſemꝑ eſt mala:ergo magis debet ꝓhibe⸗
ri affectus vel intẽtio occiſionis qᷓ; actus:⁊ qꝛ nõ ꝓhibet᷑

ergo ẽ inſufficiẽtia p̃ceptoꝝ. 4¶! Item lex facit differẽtiaʒ

inter volũtariũ homicidã:⁊ inuolũtariũ.qꝛ voluntario
ↄcedit remediũ.ſ.ciuitates refugij.ſicut ptʒ Qume.xxxv
7 tamen vtrobiq; erat actus occidendi.&̊ magis eſtimat᷑
ſcõᷣm legem affectꝰoccidendi qᷓ; actus.g̊ magis debet ꝓ⸗
hiberi volũtas qᷓ; actus.aut inſufficientia ⁊c.¶ Item ſi⸗
cut circa mechia ↄtingit peccare actu ⁊ affectu:ſic etiaʒ
circa quodlibet mandatũ.ꝗ circa quodlibet mandatum

debet eſſe pꝛohibitio de actu ⁊ de affectu ſicut circa hoc.
¶l Item ſi ↄtingit peccare ꝑ inoꝛdinatõeʒ ad deũ ⁊ ꝑ in⸗

oꝛdinationẽ ad pꝛoximũ: ita etiã ꝑ inoꝛdinatõneʒ ad ſe⸗

ipᷣm. ſicut qñ aliquis peccat ꝑ moleſtiã carnis:ille detur

pat ſeipᷣm.ſ̊ decalogus tm̃ duas ꝓhibet pᷣmas inoꝛdia⸗

tiones:nõ ergoẽ ſufficiẽs cũ tercia dehet ꝓhiberi.¶ Itẽ

cetrahere ꝓrimo graue peccatuʒ ẽ.⁊ tñ non videt᷑ in ali
quo mãdato: qꝛ detrahere nõ ẽ occidere.nõ ẽ mẽtiri.vñ
nõ pꝛohibet᷑ in iſtis.& debet eſſe aliqdð mandatũ de ꝓhi⸗
bitione huiꝰ.vel erit inſufficientia in decalogo.4 Item
quidã actus ẽ malus de ſe vel ſcdᷣm ſe:quidã ſolũ malus
er radice que ẽ intentio:ſicut eſt ieiuniuʒ y pocritarum.
quoquomõ ſit actus malꝰ:ſemꝑ ẽ radix peioꝛ actu. hec

aũt radix ẽ affectus ſiue intentio:ergo debet ꝓbiberi cir

ca quẽlibet actum. Ad oppoſitum oſtendit᷑ ꝙ deberent

eſſe paucioꝛa. In aetu em̃ ↄtinet᷑ voluntas. actus em̃ nõ
eſt bonus vel malus:niſi quia voluntarius.Vnde dicit

dama.Oꝛ actus inuolũtarij nõ ſunt digni remuneratio⸗

ne nec ſupplicio:vnde nec laudabiles nec vitu ꝑabiles.ſi

ergo pꝛeceptum pꝛohibitio non ſunt de actu niſi quia
voluntarius: pꝛohibendo actum pꝛohibet voluntatem.

ergo ſuꝑfluit pꝛohibitio volũtatis ſiue affectionis in de⸗
calogo. ⁊ ſic nõ ↄcupiſces nõ debet eſſe mandatũ decalo

gi. ¶ Item volũtas cauſa ẽ actus.qꝛ actus ex voluntate
ꝓcedit.ſ̊ ꝓhibita cauſa ꝓhibet᷑ effectus: phibita vo⸗
luntate pꝛohibet᷑ actus. ſuꝑfluũt mandata que ſunt de

probibitõe actuũ. 4 IStem math. v. Si videris mulierẽ
ad ↄcupiſcendũ eam iam mechatꝰes in coꝛde tuo. Nun⸗

— .

quid ſitꝛ qui videt equũ ad ↄcupiſcendũ eum: furatus ẽ

eum. conſtat em̃ ꝙ nõ:eꝛgo videmꝰꝙ quedã ↄcupiſcentia
facit actũ quedã nõ.ſicut velle mechari facit mechiam.
pꝛohibita ergo cupiſcentia mechãdi cũ dicit᷑. Non vcu
piſces vxoꝛem ⁊c:ſuꝑfluit pꝛohibitõ de actu mechãdi.et
ita nõ mechaberis hoc nõ debet eſſe mandatũ decalogi.

Item Ro. vij. Concupiſcẽtiã neſciebã eſſe peccatũ ni⸗

ſi lex diceret. non concupiſces. Glo. Hona eſi ler que dũ
ↄcupiſcentiam pꝛobibet: omnia mala pꝛohibet. ᷓ ꝓhibi

ta ↄcupiſcentia generali ꝓhibent᷑ omnia mala. dicendo

oĩia mãdata alia.

ergo nõ ↄcupiſces: ꝓhibẽt᷑ oẽs mali actꝰ.⁊ ita ſuꝑfluũt
Sotł.Ad euidẽtiã maioꝛẽ huiꝰ que⸗
ſtionis. intelligenduʒz eſt ꝙ ler decalogi triplicem habet
com ꝑationem.ſ. ad triplicem legeʒ.ſ.ad legem nature.

—

1
8

iſt
ne

Nn

t
ine

ni

nn

nt

n

S

Queſtio

ad legẽ gratie: 1 ad legẽ fomitis. Ad legẽ nature comꝑa
tur ſicut babes Ro. ij. Cum gentes que legẽ nõ habent
naturaliter ea que legis ſunt faciunt ipi ſibi ſunt lex: qꝛ
oſtendũt opus legis ſcriptũ in boſuis. Et comꝑatõ
ad legem nature que ẽ ſcripta in coꝛde bomis. M ſimi⸗
liter com petur ad legẽ gratie habetur per glo. ſuꝑ illuꝰ
pᷣs. Lex domini imaculata ↄuertens animas. Blo. Sua
diſtinctione coꝛrigens 2 ad xp̃i gratiaʒ mittens.Ecce ꝙ
habet comꝑationẽ ad legem gratie.aliter em od gratiaʒ
nõ mitteret. Ad legem fomitis repᷣmendã compatur 'm
ꝙ babetur.ij. Coꝛin. iij. Lra occidit ſpũs autẽ vinificat.
BGlo.iLon dicit᷑ lr̃a occidens eo ꝙ lex mala ſit: ſed quia
pꝛohibens peccatum nõ iuſtificat hominẽ: ſic pꝛobibẽ
d peccatũ comꝑatur ad legem fomitis.⁊ Ro.v· vbi ha⸗
bundauit delictum. Glo. Frenatus ẽ ↄcupiſcentie fluuiꝰ
Sed nota differentiã harum comꝑationũ.qꝛ comꝑatur
ad legem nature manifeſtandã. vt.ĩ.que erant occulta ꝑ
tenebꝛas peccati manifeſtarent᷑. VUnde augu.in queſlio⸗
nibus vete.7 no.teſ. Data ẽ lex vt que ſciebant᷑ auctoꝛi⸗
tatem haberent. 7 que latere ceperant manifeſtarentur
Ad legem aũt gratie comꝑatur teſtificando. quia eſt in
ſignum gratie. Ad legem aũt fomitis vel peccati com ꝑa
tur cohercendo. iuxta iſtas tres com ꝑationes ſumunt᷑
tria que attendũtur in decalogo.ſ.numerꝰ.oꝛdo.modꝰ.
Scði pꝛimã comꝑationẽ ſumit᷑ numerus.ſcoᷣm ſcðam
oꝛdo.ſcðm etiam terciã modus tradendi.iQumerꝰergo
decalogi eſt ex lege nature reſpiciente ſtatũ nature coꝛru
pte. Et ſcvᷣm hoc duplex ẽ dictamen legis naturalis vt
dictum eſt. Dictat em̃ duplex debitũ.ad deũ.ſ.⁊ ad. ꝓxi⸗
mum qui eſt imago dei.Dictamẽ nature debiti ad deum

neceſſariuʒ eſt triplici ratione.quia com ꝑatur creatura

ad deum tanqᷓ ad ſuũ pꝛincipiũ ſeu cauſoʒ efficientẽ.foꝛ

malem ⁊ finalem. Et ideo cum quilibet effectus debeat

ſe ſue cauſe:eſt debitũ creature ad deũ ratõe cauſe efficiẽ
tis:ſcdᷣm ratõeʒ cauſe foꝛmalis exemplaris.terciũ ratõ

ne finalis. Pꝛimũ eſt ratõne vnitatis pꝛincipij.ſcdᷣm ra

tione veritatis.terciũ ratõne bonitatis Et ſcõm hoc tri
plex dictamen nature accipit᷑ triplex mandatũ oꝛdinãs
ad deum. Pꝛimum qð eſt de cultu ⁊ adoꝛatõne: reſpicit
vnitatem pꝛincipij.quia debitum cultus vel honoꝛis re⸗

