uam. Reſponſio aſſumere dicitur ↄmuniter ⁊ impꝛo
pꝛie ad aliquid ſumere.⁊ ſᷣm hunc modum tota trinitas
aſſumit filio humanam naturam. SItem aſſumere dici⸗
tur communiter et pꝛopꝛie ad ſe ſumere.quod poteſi eẽ
duobus modis.vel ad ſe ſumere vt vniatur: vel ad ſe ſu⸗
mere vt in quo vniatur. Aſlumere pᷣo pꝛopꝛijſſime dicit᷑
in ſe ſumere vł ad ſe filialiter ſumere qð idem eſt. Scðʒ
modum iſtum conuenit perſone ſolum aſſumere:quia H
eſt ſumere in ſe vt vniatur. Scom modum illum quo aſ
ſumere dicit ad ſe ſumere vt ſibi vniatur:ſic conuenit di
uine nature aſſumere hũanaʒ. Scðm ergo ꝙ ↄmuniter
et impꝛopꝛie dicit᷑ cõuenit trinitati:ᷣim ꝙ ꝓpꝛie et cõmu
niter cõuenit diuine nature. Scðm vo ꝙ ꝓpꝛijſſime: ſic
conuenit ꝑſone filij.et ſᷣm hoc in vno ſenſu ꝓcedũt rões
ad vtranq; ꝑtem obiecte:in alio ſenſu nõ.⸗ Ad ea ergo
que obijciutur in ꝑtem negatiuã. Rñdendũ eſt pꝛimo.
dicendũ ꝙ natura dĩnam aſſum ere hũanã pt᷑ accipi du⸗
pliciter.vno mõ vt nat᷑a diuĩa cõſideret᷑ Fm ſe vt vna in
tribo ꝑpſonis:et hoc mõ nõ eſt cõcedendũ diuĩam naturã
aſſumpſiſſe hũůanam ꝓpꝛie ſumẽdo aſſumere. Vel ſᷣm ꝙ
cõſiderat᷑ natura diuĩa tota in vna ꝑſona ſcz filij:et hoc
modo natura dinĩa aſſumpſit hũanaʒ.i.ſibi vniuit.Að
illud ̊ qð obijcit᷑. Quicquid cõuenit diuine nature:con
uenit toti trinitati.ſed aſſumere nõ cõuenit trinitan:er
go nec diuine nature.dicenduʒ ꝙ in hoc ꝙ dico aſſumẽ
Duo intelliguntur.ſcilicet ſumere actio: et reſpectus ad
idem qui notatur ꝑ ad ſe.ſᷣm ꝙ nos exponimus aſſume
re.id ẽ ad ſe ſumẽ:et rõne illiꝰ reſpectus nõ cõuenit toti
trinitati q́;uis conueniant nature.qꝛ tota trinitas ſᷣm ꝙ;
trinitas:nõ eſt in vna ꝑſona.ſed tota natura eſt in vna
ꝑſona.Et ſic patet ſolutio ad ea que obijciebãtur ad ꝑ⸗
tem negatiuam.¶ Ad ea vᷣo que obijciũtur ad ꝑtem affiꝛ
matiuam.ſcʒ ad pꝛimum dicendum. aſſumere dicit
actõem ⁊c̃. Habet naturã relationis ſcʒ ad ſe vel in ſe
vnde non ſequitur. ſi actio conuenit nature:ꝙ actio
quocunq; alio ſuꝑaddito eonueniat. Ad ſecunduʒ vo
dicendum.qꝙ non eſt ſimile de vnione anime et aſſumpti
one:pꝛoꝑter reſpectum ſuꝑadditum.. Ad tercium vo
dicendum.; non conuertuntur aſſumere et aſſumptio⸗
nem facere ᷣm ꝙ aſſumere pꝛopꝛie dicitur. quis cõuer⸗
tantur ſᷣm ꝙ dicitur impꝛopꝛie. Ad quartum vᷣoo dicẽ
dum.ꝙ quis ſit idem natura et eentia::tamen differen
tia eſt in ratõne dicendi.quia eẽntia dicitur quo res ẽ:

hatura vᷣo quo res agit vel patitur. Aſſumere auteʒ di⸗
cit ſic actionem:ſicut aſſumi paſſionem. et ideo aſſume⸗
re et aſſumi dicuntur de natura et non de eẽntia. VUnde
non eſt concedendum ꝙ quis diuina natura aſſumat:q;
pꝛopter hoc diuina eẽntia.¶ Ad vltimum dicendum.q;
pꝛopꝛie loquendo differentia eſt inter aſſumptionem et
vnionem.iQam vnio pꝛopꝛie dicit comꝑationem duoꝝ
ad tercium. Aſſumptio vo tm̃ dicit com ꝑatõnem vnius
ad vnum. Aſſumere enim eſt aliquid ſibi copulare.vn⸗
de dicit habitudinem eius in quo eſt vnio ad aliud.⁊ iõ
diuina natura pꝛopꝛie loquendo non debet dici aſſume
re.licet pꝛopꝛie dicatur vnire vel vniri humane nature
in vnitateʒ perſone.

Membꝛum ſecundum

Onſequenter queritur. vtrum aſſumptio
cõueĩat tribo peꝛſonis.ad qð ſic. Quicꝗd

facit pater facitjfilius ⁊ ecõuerſo.qꝛ indiui

M ſa ſunt opera trinitatis.ſed filius aſſũpſit
carnẽ:eꝛgo ⁊ pater.⸗¶. IiÄẽ dicit Jo.damaſ.quoniã pateꝛ
⁊ filius pſpirituſſanctus ſᷣm omnia ſunt vnuʒ pꝛeter ⁊

ingenerationem generationem et pꝛoceſſionem. ſed aſ⸗

ſumptio nec eſt ingeneratio nec aliquod alioꝛum: ergo
ſunt vnum in aſſumptione.ergo quelibet pars aſſumit
humanam naturam. Reſponſio ᷣm auguſtinum ĩi li.
de fide ad petrum. O trinitas aſſumptionem ſecit: ſed
verbo:non patri vel ſpirituiſancto.vnde et indiuiſa eſi
aſſumptio q;tum ad actionem et q;tum ad perſonam cui

conuenit.quia vni et indiuiſe perſone filij. otandum

autem eſt. ꝙ in argumentatione eſt mutatio pꝛedicamẽ⸗
ti.mutatur enim quid ĩ aliquid ſicut dicit Hugo de ſan

cto victo. Cum dicitur filius dei aſſumpſit.ex vi occul⸗

te relationis qua intelligitur ꝙ ſibi vniuit: id de patre
non dicitur.quia ſi idem diceretur:non idem ſed aliud
intelligeretur. quia ſicut alius in ꝑſona eſt pater: alius
filiꝰ:ſic alið dicit᷑ cũ filius incarnatꝰ dicit᷑ qᷓ ſi pater in⸗
carnatus diceret᷑.nõ ergo ↄſequẽs eſt ſi filius carnẽ aſ⸗
ſumpſit: idcirco carnem aſſumpſilſſe et patreʒ.ſic conſe
qᷓns ñ ẽ ſi filiꝰ carnẽ ſibi vniuit:eãdẽ carnẽ ſibi vniuiſſe
et patrẽ.et ẽ ſigura dictõnis.legr ĩ li.iudicũ. manue
vxoꝛẽ accepit:filio ſuo.ñ tñ ſibi vxoꝛeʒ accepit:vᷣ ꝙ filio
vxoꝛẽ accepit.Nemo eſt qui argumẽtet᷑ ⁊ dicat.Si pa⸗
ter filio vxoꝛẽ accepit ergo vxoꝛem accepit pater.et con⸗
cedat vxoꝛatum et᷑ patrem qñ filio vxoꝛeʒ accepit.q̃re g̊
incarnatus dicat᷑ eẽ pater:qꝛ filio ſuo carnem vniuit.ſi⸗
cut filius dicitur incarnatus:quia carnem ſibi copula
uit.¶¶ Ad ſecũdum dicendum.ꝙ quedaʒz dicuntur ĩ deo
abſolute ſine reſpectu ad creaturas.ſicut ſunt notiones
Apꝛietates reuelatões:et ſimilit᷑ bonitas ſapiẽtia et con
ſiłia.Et q̃dã dicunt᷑ in ce ſiue attribuũt᷑ deo ᷣm relat:
ones ad creatas.et hmõi eſt aſſumptio.Aſſumptio em̃
non ponit aliquid in aſſumente quo aſſumens aliquam
innouationem accipiat:ſed ponit aliquid in aſſumpto
quo fit innouatio in creatura aſſumpta. Illud aũt Jo.
damaſce.intelligitur pꝛeter comparationem ad creatu⸗
Tram.

Membꝛum tercium

Onſequenter eſt queſtio de ipſo aſſumpto
et pꝛimo vtruʒ natura humana ſit aſſum
pta.Ad quod ſic.Nam ſᷣm pꝛopꝛietatem
locutionis non videtur hec concedi perſo
na aſſumpſit naturam. am cum natura diffiniatur
quatuoꝛ modis a boetio in libꝛo de duabus naturio et
vna perſona chꝛiſti.Communiſſime ſic.Natura eſt ea⸗
rum que cum ſint quoquo modo intellectu capi poſ⸗
ſunt.in qua diffinitione accidentia et ſubſtantie conti⸗
nentur.hec enim omnia intellectu capi poſſunt. Ad⸗
ditum autem eſt quoquo modo: quia qus et materia

perfecto intellectu intelligi non poſſunt:ſed ceterarum

— — —

ſn⸗
165
lne
ure

ſ⸗

.

Nueſtio

reꝝ pꝛiuatõe. Cõmuniter vo diffinit᷑ natura vt oueniat
ſolũ ſubſtantijs coꝛpoꝛeis et incoꝛpoꝛeis. boc mõ natu⸗
ra eſt vel quod facere vel quod pati põt. Stricte etiam
diffinitur natura vt cõueniat ſolũ coꝛpoꝛeis.hoc modo
natuꝛa eſt pꝛincipium motus ꝑ ſe nõ peꝛ accidẽs.Quaꝛ
to modo diffinitur natura ſᷣm ꝙ nos dicimus diuerſaʒ
eſſe naturam auri 2 argenti in boc ꝓpꝛietatẽ rerũ mon⸗
ſtrare cupientes. hoc modo natura eſt vnãquãq; rẽ in⸗
foꝛmans ſpecifica differẽtia. Scoõm vltimã diffinitõem
duas in xpᷣo naturas eſſe cõſtituunt. Si ergo hoc vltio
modo dicatur natura.ſ.ſpecifica differẽtia bumane na
ture. cõtra eſt autoꝛitas Yo. dam̃.iij.li.xj. c. Verbũ non
eam que nuda cõſideratione cõtemplatur naturã aſſü⸗
plit.nec eã que in ſpecie cõſideratuꝛ.ſ.ſpecificã differen
tiam ſicut ẽ rénalitas hominis. relinquit᷑ ergo ꝙ non
poteſt dici aſſumpſit bumanã naturã.4(l Itẽ ſi dicatuꝛ

XYy natura accipitur aliter.ſ.vis inſita rebus ꝓcreans ſi
milia ex ſimilibus.ſeo hoc etiam modo non poteſt dici
natura aſſumpta.quia vis illa ꝓcreandi ſimiliter conſe

quituꝛ aſſumptõem quia ẽ iam in exiſtẽte xp̃o ſᷣm ꝙ põt
multiplicare ſpẽm inqtum homo.ergo hoc etiaʒ modo
nõ poteſt dici aſſumpta netura. 4 Item aſſumptio fuit
miraculoſa nõ m naturam.2 ideo ex illa ꝑte nõ tenuit
ratonem nature que eſt vis pꝛocreandi ſimilia ex ſimili
bus. ergo nec m modum iſtum vel illum poteſt dici al
ſumpſiſſe naturã. NQuod bene coõcedendum eſt. S pm
alium modum dicendi naturam. Dicitur etiam natuꝛa
alio modo ex qua fit eſſe rei naturalis ex quibẽ res no
ta.⁊ Fm hunc mõdum tam coꝛpus qᷓ; anima dicunt᷑ na⸗
tura.quia ex his eſſe humanum eſt natum et conſtitutũ
Stem queritur an ſicut ↄcedit᷑ iſta. perſona aſſumpſit
humanam naturam:debeat iſta conced i.peꝛſona aſſum
pſit humanam eẽntiam:cum idem ſit natura et eẽntia.
Aoquod dicendum ꝙ ꝙᷓuis ſint idem re.natura ⁊ el⸗
ſentia: tñ differunt ratione.i Zatura em̃ reſ picit rem in
fieri.eẽntia vo reſpicit rem ſᷣm eſſe.quia ergo non fuit ĩ
eſſe res aſſumpta ante aſſumptõem:ideo nõ debet cõce⸗
di aſſumpſit humanam eſſentiam.ſed debet cõcedi.aſſũ
pſit humanã naturãꝗ.quia aſſumebatur res q̃ nõ erat H̊
que fiebat.

Membꝛũ quartum

Oſt boc inquirendum eſt.vtruʒ bumana
natura ᷣm coꝛpus ⁊ animã ſit aſſumpta.
Mam quidam heretici dicebant.ꝙ nõ fu⸗
it verum coꝛpus ſed fantaſticum. vt Tlalẽ
tinus Appollinaris dixit. ꝙ anima fuit ſine ſenſu. Eu⸗
nomius dirit.ꝙ fuit caro vnita abſq; anima.4.Contra
humana natura fuit lapſa ᷣm animam in agppetitu ſciẽ⸗
di ſicut deus: lapſa etiam fuit m carnem in guſtãdo de
pomo Geñ.iij. Si ergo totum quod eſt lapſum per pec⸗
catum debet reꝑari per xpᷣm.ergo ad repationem perti
net aſſumptio vtriuſq;.ſ.anime ⁊ coꝛpoꝛis.¶ Item non
conuenit ſummo medico curare naturam ᷣm partem:27
m partem incuratam dimittere. Sed ſi ſummus medi
cus naturam humanam aſſumpſiſſet in paꝛte vel anime
vel carnis:in parte eam cuꝛaſſet non ᷣm totuz. Quia ſi
cut dicit Yo.dam̃. Nð inaſſumptibile eſt:incuꝛabile eſt
Relinquitur ergo P aſſumpta eſt in toto et nõ in parte
Ad oppoſituʒ ſic. nature marime diſiantes minime
ſunt vnibiles. Si ergo maxime diſtant nature que nec
conueniunt genere nec ſpecie vel et ſimilitudine: mini,
me erunt vnibiles.talis aũt eſi diuina natura 2 natura
carnis.quia nec conueniunt genere nec ſy pecie nec etiaʒ
ſimilitudine.quemadmodum anima per hoc ꝙ eſt ad
imaginem? ſimilitudinem dei. relinquitur ergo ꝙ non
eſt vnibilis. ¶ Item maioꝛ eſt diſtantia inteꝛ ſpiritale do
minium ⁊ quodcũq; coꝛpoꝛeum.qᷓ inter coꝛpoꝛeum cali
dum et coꝛpoꝛeum frigidum. Si ergo coꝛpoꝛeuz calidũ

2

7
11* *

non poteſt vniri coꝛporeo frigido ſine mutatõne natn⸗
re alterius:ergo non poteſt vniri coꝛpoꝛeum bumanuz
ſpiritui diuino ſine mutatione alterius,.ſed ſpiritus di⸗
uinus nõ poteſt mutari.ergo ſi vniatur coꝛpoꝛeum bu⸗
manum diuino ſpiritui:mutabitur:⁊ iaʒ non manebit
coꝛporeum. Caſſa ergo eẽt vnio ⁊ vana.relinquitur er⸗
go ꝙ non eſt vnibile coꝛpus humanum deo./ Item na⸗
ture diſtantes magis accedunt ad vnionem minoꝛem q;
ad vnionem maioꝛem vel maximam.Eſt autẽ vnio cre⸗
ature ad deum per gratiam preſentem et per gloꝛiaʒ fu
turam ſᷣm cognitionem et amoꝛem. maioꝛ auteʒ et ma⸗
xrima eſt vnio creature ad ten que eſt in vnitatem perſo
nalem: quia maius eſt vniri in ꝑſona quaʒ vniri ſm co
gnitionem vel voluntatem. Magis ergo accedʒ omnis
creatura ad vnionem primam cum deo quaʒ ad ſecun⸗
dam. Si ergo impoſſibile eſt vt coꝛpoꝛea natura vniat᷑
deo ᷣm primam: impoſſibile eſt vt vniatur ſᷣm ſecundã
et he ſunt obiectiones hereticoꝛuʒ. Reſponſio ad pꝛi
mum et dicendum. ꝙ natura hũana ⁊? diuina non con⸗
ueniunt geneꝛe nec ſpecie.tamẽ ſunt in ſimilitudine ſᷣm
aliquem modum. non quia diuina natura aſſimiletur
corporee:ſed magis quia ipſa natura coꝛpoꝛea aſſimi⸗
lat᷑ diuine ſᷣm aliquã ſimilitudinẽ. quia eſt condita iux
exemplar diuine ſapientie.Et preterea eſt in participa⸗
tõne bonitatis diuine ſᷣm aliquem gradum ⁊ ipſius bo
nitatis veſtigium ſᷣm quod dicit beatus Dyon:ſius.ix.

ti. Yerarchie angelice.nichil eoꝛum que ſũt:eſt vłr boni

participatõne priuatum.vt eloquioꝛũ veritas ait. Dia
bona valde. eſt eygo ex omnibus intellectualibus 21 ma
terialibus foꝛmare diſſimiles ſimilitudies. Diſtinguẽ⸗
dũ tamen eſt. ꝙ eſt ſimilitudo creature ad deũ ᷣm ima⸗
ginem: 2 ßm veſtigium. Scoõm imagmem vt rationalis
anima:pᷣm veſtigium vt irrationalis ⁊ coꝛpoꝛea ſubſtã⸗
tia in qua et ſi nõ ſit imago expꝛeſſa tꝛinitatis:eſt tamẽ ĩ
ea veſtigium ſumme bonitaris.⸗ Ad ſecundum dicen⸗
duʒ.ꝙ duplex eſt eſſe Eſt.n.eſſe natuꝛe: et eſſe oꝛdinis.
Similiter duplex eſt diſtãtia eſſentialis ſiue naturalis
ꝙ̈tũ ad eẽ nate:⁊ ꝙtũ ad eẽ oꝛdĩs.Diſtãtia qᷓtũ ad eſſe
nat᷑e facit h̊ ñ eſſe hoc:ſiue hanc rem nõ eſſe illã.Diſtã⸗
tia vᷣo itum ad eſſe oꝛdinis:facit hãc rem non eẽ oꝛdĩa
tam ad illam ſiue non oꝛdinari ad illam. Scoᷣm pꝛimũ
modum maioꝛ eſi diſtãtia dei ſiue diuine nature ad quã
libet creaturaʒ:qᷓ alicuius creature ad quãlibet creatu
ram aliaʒ incomꝑabiliter. Et hoc modo verum ẽ ꝙ ma
ioꝛ ẽ diſtantia dei ad humanum coꝛpus qᷓ coꝛpoꝛei cali
di ad coꝛporeum frigidum.yt ignis ad aquaʒ. Sed ſᷣm
ſecũqum moduʒ dicẽdum.ꝙ ẽ diſtãtia ꝑua coꝛpoꝛis hu
mani ad deum ſiue ad diuinũ ſpiritum.a minus diſtat
qᷓ; corpoꝛeum calidum a frigido.quia hoc non oꝛdinat᷑
ad illud cum ſit ei cõtrarium.hoc vo oꝛdinatur ad denz
in relatõe pꝛopinqua.ad diuinum eĩ eẽ oꝛdinatur gegd
ab ipo cõditũ ẽ:nõ ſolũ ſpũale eẽ imo corꝑale. Vñ ſicut
in ſpũaliba(ſic als onſuʒ ẽ)magis accedit ad ipᷣm rõna
lis aĩa:ita in coꝛpoꝛalibo magis accedẽs ẽ ad ipᷣm etiaʒ
coꝛꝑe natura hũana.ad coꝛpus eĩ humanũ oꝛdinantur
oĩa coꝛꝑa.nec ẽ aliqð coꝛpus ĩ vniuerſo cũ quo nõ cõue
niat.pꝛopterea cum ſit vltimum coꝛpoꝛuʒz in genere cor
poꝝ:immediate ſe bʒ ad deũ.et iõ vnibile ẽ᷑.¶ Ad terci
um dm. ꝙ ꝙᷓnis coꝛpoꝛea natura de ſe ſᷣm ꝙ coꝛpea ñ
ſit oꝛdinata ad vnionẽ cũ deoq ẽ ꝑ gr̃aʒ ⁊ gliam. tñ cor
poꝛea natura ᷣm ꝙ hũana ⁊ rõnali aĩa viuificata ⁊ ꝑfe
cta oꝛdinabihs ẽ ad illã.nõ ſm ſe ſ̊ pᷣm illam.⸗ etiã ipᷣa
rõnalis anima oꝛdinabilis ẽ ad beatitudinẽ ĩ creatore
ſuo ßm partem intellectiuam qua nõ cõuenit cuz coꝛpo
re.et ſm ꝑtem ſenſitiuam qna vnitur cum coꝛꝑe.Vnde
dicit beatus aug.vt ſupꝛadictum ẽ ĩ li.de aĩa ⁊ ſi pũ.pro
pterea deus factꝰẽ homo vt totũ hoĩem ĩ ſe beatificaret
vt ↄueꝛſio hominis eẽt ad ipᷣm: et tota dilectio eẽt in il⸗
lo.cum aſſenſu carnis videꝛetur per carnem: et aſſenſu

„

mentis ꝑ deitatis ↄtemplatõem. ⁊ hoc ẽ totũ bonũ bo⸗

minis.vt ſiue ingrederet᷑ ſiue egrederetur paſcua foꝛis

in humanitate ſaluatoꝛis:et paſcua intus in diitate cre
atoꝛis inueniret.

Membrum quintum
Onſeqnenter ẽ querere.vtrum coꝛpus ſit
aſſumptũ mediãte aĩa.Ad qð ſic. Seꝑa⸗
ta aĩa a caꝛne adhuc mãſit vnio deitatis
. et carnis.q̊ immediate vniebat᷑ caro dei⸗
tati:nõ igit᷑ mediãte aia vel intellectu.¶ Itẽ eẽntialiter
ẽ deitas in omni creatura ⁊ immediate.quia nõ in vna

creatura ꝑ aliaʒ.ſ̊ multomagis ẽ in humana natura in

qua ẽ eẽntialiter et ꝑſonaliter. ꝗc in humana natura.ſ.
coꝛꝑe et aĩa immediate:nõ ĩ vno ꝓpter aliud. ſine me⸗
dio vnitur deitas carni.¶ Itẽ cũ in vniõe anime aliquo
mõ ponat᷑ mediũ.quo mõ ſeꝑato medio ab extremis ſi⸗
cut ĩ moꝛte xp̃ᷣi aĩa a coꝛꝑe:nõ fiet ſeꝑatio extremi ab ex
tremo.i.deitatis a coꝛꝑe?Si ꝙ̊ manet vnio deitatis ad
coꝛpus: nõ ẽ inter illa mediũ rõnalis aia. Ad oppoſi
tũ ẽ Joh.dam̃. Vnitũ ẽ caꝛni ꝑ intellectũ dei vᷣbũ.⸗. IYItẽ
greg. carnẽ deitas aia mediãte ſuſcepit.¶ Itẽ aug. ĩ epi
ſiola ad oluſianũ.ipᷣa deitas aiam rõnalem:⁊ ꝑ ean⸗
dem coꝛpus humanũ ſibi aptauit. MRñſio. diſtinguẽ⸗
do ꝙẽ mediũ neceſſitatis: ⁊ ẽ mediũ ↄgruitatis.Nedi
um neceſſitatis ligat ertrema ita ꝙ eo remoto ſeꝑantuꝛ
extrema quẽadmodũ armonia ſiue ↄtemꝑantia coꝛꝑis
d ligans aĩam coꝛpus:iõ ipa deſtructa ſequit᷑ ſeꝑatõ
Aſediũ vᷣo ↄgruitatis nõ ligat extrema.ſᷣ dicit oꝛdinẽ
in extremis: quẽadmodũ ẽ ĩ elementato.q;uis em̃ ſimul
ſint elemẽta quatuoꝛ:tñ oꝛdie nate media ſunt int ignẽ
quiẽ ſubtiliſſimꝰ:⁊ terrã que ẽ groſſiſſima:aer et aqua
Scðm ꝗᷓ hũc moduʒ ſi loquamur de medio neceſſitatis
inter ſpuᷣalem ſubſtãtiam increatam que ẽ deitas:⁊ coꝛ
poꝛalẽ creatã in xpᷣo nullũ fuit mediũ.Si vᷣo loquamur
de medio ᷣjm oꝛdinis ↄgruentiã:mediũ ẽ duplex.ſ.ſpũs
7 aĩa.quia inter ſpũalẽ naturã nõ ↄfoꝛmẽ coꝛꝑi:⁊ coꝛpo
reã ſubſtãtiã nõ ↄfoꝛmẽ ſpũi diuino ſunt duo media oꝛ⸗
dinate nature.videlicʒ natura ſpũalis ↄfoꝛmis ſpiritui
diuino.et ſpiritualis natura confoꝛmis ſpiritui huma⸗
no. Et hbec dicunt᷑ ſpũs et aĩa. ſpiritus qtum ad ſuꝑio⸗
rẽ ꝑtem aĩe inqᷓtum ẽ ſeꝑabilis. Anima do ᷣm inferio⸗
rẽ ꝑtem:ᷣm quã ẽ animãs coꝛpus et vnibilis.Et h̊ mõ
intelligit᷑ qð a doctis dr ꝑ ſpm̃ et ꝑ aiam coꝛpus huma
nũ ſibi coaptauit.Et ꝑ hoc patʒ ſolutio ad pꝛimũ et ſe⸗
cundũ obiectũ.Iñ aug.in li.de aĩa ⁊ ſpũ.At ſupꝛemuʒ
aĩe intelligẽtia ſiue mẽs que dr ſpũs.imaginẽ et ſimili⸗
tudinẽ gerit ſuꝑioꝛis.i.dei.Añ et eius ſuſceptiua eẽ po⸗
tuit.et ad vnionẽ ꝑſonalem:qñ ipᷣe voluit abſq; vlla de⸗
mutatõe nate ſuſcepta fuit.ſic ſupᷣmũ carnis.i.ſenſuali
tas aĩe gerẽs ſimilitudinẽ ad vnionẽ ꝑſonaleʒ eius eẽn⸗

tiam ſuſciꝑe põt.i.aie. Vñ relinqꝗtur ꝙ G̊ mõ inter deũ
⁊ coꝛpus mediũ ẽ ſpũs et aĩa. Ad vltimuʒ vᷣo dðᷣm. ꝙ;

cũ ſumma bonias cõmunitcat ſe alicui:nũqᷓ ab eo rece⸗
et cui ſe cõmunicat:niſi eẽt indignitas illius. aliter ñ
eẽt ſumma bonitas.et hoc tenet ſiue cõicet ſe dãdo gra

tiam:ſiue vniendo ſe cũ creatura.quia ꝗ̊ humana natu

ra in xp̃o tã in coꝛꝑe ꝙᷓ in aĩa nõ fuit poſſibilis ad indi⸗
gnitatẽ:nõ fuit ſeꝑabilis vnio verbi ad carnẽ: ſicut nec
anime ad verbum.

Membꝛum ſertum

Einge queritur vtrũ ꝑſona ſit aſſumpta.
Ad qð ſic obijcit᷑ ꝑ autoritatẽ Jo.dama.
iij.li.c.xj. VNerbũ incarnatũ deus neq; eã

q̃ nuda ↄtemplatõe ↄſiderat᷑: naturam aſ

ſumpſit.iõ em hoc ẽ incarnatio.ſ̊ fictio incarnatõnis
neq; eã q̃ in ſpẽ ↄſiderat᷑.̊ eã q̃ ĩi athomo.pꝛimicias em
aſſumpſit nr̃e maſſe.nõ ſᷣm ſeipᷣm iã ſubſiſtentẽ ⁊ atho⸗
mũ exñntem pꝛius:et ita ab ipᷣCo aſſumptam:ᷣ in ipᷣa filij

ypoſtaſi exñte · igit aſſumpſit naturã ĩ atbomo. Sʒ na⸗
tuꝛa exñs ĩ atbomo ẽ ꝑſona. aſſumpſit ꝑſonã.pſons eĩ
& rõnalis nature indiuidua ſubſtãtia.qð ↄuenit nature
ĩ athomo.¶ Itẽ rich.de ſanc.vic.in li.de trinitate.dicit
ꝙ ĩ diuinis determinat᷑ ꝑſona penes rocm oꝛiginis. In
angelis vo penes rõem q̃litatis. In hoie vo pᷣm vtruq;
modũ. Eũ ꝙᷓ in natura bumana aſſumpta ſit alia ꝓprie⸗
tas oꝛiginis ꝙᷓ in filio dei.quia deſcẽdit Fm earnẽ ama
tre. ⁊ ᷣm naturã diuinũ ẽ a pr̃e.itẽ alia ꝓpꝛietas quali⸗
tatis ſiue foꝛme.ꝗ ſiłr ẽ alia et alia ꝑſonalitas. 4 YItem
anſeł.ĩ li. de incarnatõe verbi dic. Oꝛ filiꝰdei nõ aſſum
pſit hoĩem ſimpliciter. ᷣ hũc hoiem. ſ. ihm. Si g̊ hic hõö
Ys c rõnalis nature indiuidua ſubſtãtia: ꝗ̊ aſſumplit
ꝑſonã.¶ Iẽ ꝑſona ẽ res diſtincta ꝓpꝛietate ad dignita⸗
tẽ ꝑtinẽte ſᷣm aliã diffinitõem.Vñ dicit boetiꝰ ĩ li. de du
abus naturis et vna ꝑſona xp̃i. ꝙ hoc nomẽ dignioꝛibo
ſubſtãtijs accomodatũ ẽ. Si ̊ cũ hõ aſſumit᷑:nata eius
exraltatuꝛ:nec aliqd de ꝓpꝛietate vel dignitate eius minn
itur: relingtur igit᷑ ꝙ ꝑſona ẽ aſſumpta.¶¶ I,eʒ cum ſint
tres actus ↄcurrẽtes ſimul.creare.aſſumere ⁊ vnire:cõ
ſtãs eſt ꝙ creare pꝛiꝰẽ qᷓ aſſumere. IJtaq; cũ ẽ terminus
creatõis:ẽ inceptio aſſumptõis.cũ &̊ creare terminetur
ad actũ ens: erit aſſumptio entis actu.S ⁊ ꝑſone cum
ens actu bic ſit ꝓęſona. Ad oppoſitũ aug. in li. de fide
ad pe. Deus naturã hominis aſſumpſit ñ ꝑſonã.relin
gtur igit ꝙ nõ aſſumpſit ꝑſonã. ¶ Iteʒ boetius Z neſto⸗
riũ. Si duabo ꝑſonis manẽtibo ĩ rpᷣo ↄiunctio facta eſt
naturaꝝ:vnũ de duobo nihil effici potuit.omĩno em̃ ex
dua bo ꝑpſonis nibil vnũ effici potuit.nibil igit᷑ vnũ Fm
Qeſtoriũ xpᷣcẽ.ac ꝑ hoc oĩno nihil. ð em̃ nõ ẽ vnum
nec eẽ oĩno põt. Sʒ eẽ xpᷣm manifeſte et veraciter olite⸗
mur vnũ:igit᷑ dicimꝰrpᷣm. qdð ſi ita ẽ: vnã rxp̃i ſine dubi⸗
tatõe ꝑſonã eẽ neceſſe ẽ. ¶ Iẽ ſi ꝑſona aſſumpta ẽꝛnecel
ſe ẽ in xp̃o duas eẽ ꝑſonas.qꝛ nõ põt dici abſoꝛberi ꝑſo
na bumana ĩ aſſumẽdo.cũ ñ fuerit pus ꝑſona ꝙᷓ aſſum⸗
pta.manẽt igit᷑ ĩ xpo ⁊ differẽtes nature 7 dinerſe pſo⸗
ne.nõ ẽ igit᷑ vnũ i natura nec vnũ ĩ ꝑſona.Relinquitur
igit᷑ ꝙ nõ ẽ vnio dei ad boĩem: niſi ſic ĩ alijs boĩbo:qð ẽ
abſurdiſſimũ. Relinquit᷑ igi᷑ ꝙ ꝑſona nõ eſt aſſumpta.
Quod ↄcedendũ ẽ: ⁊ rñdendũ ad obiecta.dðm ꝙ ad
eẽ pſone requirit᷑ triplex diſtinctio.ſ.ſingularitatis.in⸗
cõmunicabilitatis 2 dignitatis. Diſtinctio ſingularita⸗
is ẽ in aĩa aliqua.dũ ẽ in coꝛꝑe.ẽ em̃ diſtãs a qualibet
aĩa aliqua ꝓpꝛietate ſingulari. Oiſtinctio do incõmuni
cabilitatis e. quã habet aliqð ſingulare. vt iſte aſinus
aĩal. Sʒ h ñ hʒ aia exñs ĩ coꝛpꝑe: cũ ipᷣa ⁊ coꝛpꝰ coĩcent
ĩoↄſtituẽdo vnũ eẽ. Diſtinctio vo dignitatis c. q pꝛiꝰ ali
quis hõ diſtinguit᷑ ab alio rõnalitate indiuiduali.q̃ ꝗ
dẽ ẽ digniſſima ꝓpꝛietas.qꝛ ſic dic it boety. Hoc nomẽ
pſons dignioꝛibo accõmodatũ ? ſubſtatijs. Ad eẽ ꝑſo
ne requirit᷑ hec triplex diſtinctõ. ſinglaritatis? coĩca⸗
bilitatis.⁊ dignitatis.qᷓ attẽdit᷑ ẽm ꝓrietatẽ dignioꝛẽ.
Dm ꝗᷓ ꝙ pᷣma diſtinctõ ẽ ĩ aĩa rp̃i.ſ.ſingłaritatis.⁊ et
ĩ coꝛꝑe.pma ⁊ ſecũda ẽ ĩ ↄpoſito ex aĩa ⁊ coꝛꝑe q pot no
tari cũ dico h̊ͥ hõ:demõſirato cõpoſito ex aĩa coꝛꝑe.ſ.
ſingulare. Pꝛima vo ⁊ ſecũda ⁊ tcia ẽ ĩxpᷣo deo hoie.et
quis pꝛima ⁊ ſecũdã poſſit hẽe ex ꝑte bũane nature:tn
terciã ñ põt niſi ex rõe diuine ꝑſone.⁊ ita eſſe ꝑſonã in
xpᷣo ñẽ rõe hũane nature.Cũ em̃ rõ ꝑſone aſſumat ab
ercellẽtioꝛi ꝓꝑꝛietate ⁊ dignioꝛi.dignioꝛ at ꝓgrietas in
xpo nõ ẽ ex ꝑte bũane nature ᷣ ex ꝑte diuine ꝑſone.pꝛo
pterea relinquit᷑ ꝙ ñ ẽ aſſumptio ꝑſone. Diſtictõ em ꝑ⸗
ſonaꝝ dz eẽ m id qð in ip̃is ꝑſonis inuenit nobiliꝰ.qꝛ
& ĩ boĩe aſſumpto nobiliſſimũ ẽ eẽ filiñ di. iõ ſm k̊ ineſt
ei diſtictio ꝑſonał.vt ſit vna ꝑſona cũ filio dei. ¶ Ad p⸗
mũ ̊ qð obijcit᷑ e ioh.dam̃.ꝙ aſſumpſit humanà natu
1ã ĩ athomo: verũ ẽ. nõ tñ ſeqt ex h̊ ꝙ aſſumpſit ꝑſonszʒ
qꝛ ꝑ athomũ qð ẽ idẽ qd indiuiduuʒ.ñ notat᷑ nili diſtin
ctio ſingłaritatis vel incoĩcabilitatis. nõ dignitatis a
q̃ ſumit rõ ꝑſone. ¶ Ad ſecũdũ vᷣo qð obijcit de richar⸗

netr
cum
ſige
relin
neſto⸗
ta eſt
emer
nüßn
gnunm
ire
ubi⸗
necel
igo
ſſumn⸗
lo⸗
gutur
ai
hnpen
9
o
Mie⸗
ibet
uni
ſnns
dicnt
bli
ic
nonè
ica
ori⸗
1tt
no⸗
.4.
e.et
etñ
ſain
ab
s in
pto
4
ſgeſt
oß
ntu
No;
n
86
,

do. doõm ẽ. ꝙ licet ſit alia ꝓpꝛietas natuꝛe ⁊ oꝛigis in ho⸗
mie aſſumpto ꝙᷓ ĩ filio dei:nõ tñ ſequit᷑ ꝙ alia ꝑſona.qꝛ
ꝑſona ſic dicit rẽ ↄpletã ⁊ ſie diffinitã:vt nõ ſit poſſibił᷑

ad vlterioꝛẽ vnionẽ:⁊ diſtinctũ ꝑ ꝓpꝛietatẽ dignioꝛẽ.qð

nõ ↄuenit xpᷣo ſᷣm ꝙ bõ.i Ad terciũ anſ.dðm.qꝙ cũ di⸗
cit aſſumpſit hũe hoĩem.ꝑ h̊ nõ demõſtrat᷑ ꝑſona q vna
ẽ filij dei ⁊ filij boĩs.ſᷣ demõſtrat᷑ indiuiduũ.ſ.illudoſti⸗
tutũ ex coꝛꝑe ⁊ aĩa ſingłare.Et qð obijcit᷑ ꝙ becẽ rõnatł᷑
nature indiuidua ſubſiãtia.ꝗ̊ ꝑſona.dðm ẽ ꝙ vis ẽ ĩ H
dico indiuiduũ.⁊ impoꝛtat᷑ illa triplex diſtinctio que
dicta ẽ.vñ negãdũ ẽ ꝙ nõ ẽ indiuidua:cũ ſit adhuc poſſi
bile ad vnionẽ cũ dignioꝛi ſubſtãtia. Adquartũ doᷣm
ꝓ iã patet rñſio.qꝛ nec ꝑſona aſſumit᷑.nec tñ ẽ diminu⸗
tio digtatis.̊ ꝑſonalitas eſt a ꝓpꝛietate dignioꝛi.¶ Ad
quintũ dðm.ꝙ aliqñ creatur aliꝗd ꝑ ſe aliqñ vt in alio.
Si ſit creatũ ꝑ ſe nõ ĩ alio:⁊ ſic indiuiduũ rõnalis na⸗
ture erit ꝑſona.Si vᷣo ſit cꝛeatũ vt ĩ alio:licʒ ſit indiui⸗

duũ nature rõnalis.nõ tñ erit ꝑſona.qꝛ ñ ẽ a qͥlibʒ alio

diſticta ſubſtãtia.Et hac rõe nec rõnalis aĩa qꝗᷓ infundẽ
do coꝛꝑi creat᷑ ⁊ creãdo infundit᷑:nõ ẽ ꝑſona ſiti modo.
qꝛ ̊ cõpoſitũ ex coꝛꝑe ⁊ aĩa creando aſſumit᷑ ⁊2 aſſumen
do creat᷑.nõ pt᷑ dici ꝑſona.i Et ſi obijcitur ſᷣm obijcit
Anß. in li.de incarnatõe verbi.qꝛ deẽ ꝑſona.hõ aſſum
ptꝰẽ ꝑſona.ᷓ due ꝑſone ſunt in xpᷣo.Rñſio ꝙ quẽadmo
dũ pr ẽ deus.filiꝰẽ deus.nõ tñ plures dij ̊ vnꝰ ẽ deꝰ.ita
ĩ xpo deꝰẽ ꝑſona.hõ ẽ ꝑſona.nõ tñ due ꝑſone:ſʒ vna peꝛ
ſona.ec deſignari põt filiꝰdei ſine filio hoĩs vel econ⸗
uerſo.qꝛ idẽ ẽ filiꝰ dei ⁊ filiꝰhoĩs.⁊ eadẽ ẽ verbi ⁊ aſſum
pti hoĩs ꝓpꝛietatũ collectio.Diuerſaꝝ aũt ꝑſonaꝝ im⸗
poſſi bile ẽ earũdem ꝓpꝛietatũ eẽ eandẽ collectõeʒ.aut ea
dẽ de inuicẽ pᷣdicaꝛi. Itẽ queꝛit᷑ cũ aĩa ſit nobiliſſimũ
ĩ hoĩe ſicut filius dei in ro:quare aĩa nõ dr̃ aſſumẽ cor
pus ĩ ꝑſonã ſuã:ſicut filiꝰdei hoĩem.⸗:. Ad qð redditur
multiplex rõ. VUna ẽ qꝛ aſſumẽs pusẽ q; aſſumptũ.⁊ qð
aſſumit inſeꝑabiliter aſſumit.quoꝝ neutrũ couenit aĩe
reſpectu coꝛꝑis. Itẽ aſſumẽs cuʒ vnit᷑ aſſum pto: efficit
aliquã vnitatẽ.aĩa aũt nõ facit vnionẽ ſui ad corpꝰ.ꝗa
ſił creat᷑ ⁊ infundit᷑. Iẽ aſſumẽs ⁊ aſſumptũ ñ cõponũt
aliqð totũ:nec ſunt ꝑtes alicuiꝰtotius.Sʒ aia cũ coꝛꝑe
hoĩem ↄponit:⁊ ſunt ꝑtes illiꝰ. Itẽ cũ q̊ dubitat᷑ de qᷣdã
qð dicit męr ĩ.ij.ſnĩaꝝ.ſ.qꝙ aĩa ſeꝑata a coꝑeẽ ꝑſona.
Sʒ cũ ꝑſona ſit attributa rei er aliqᷓ dignitate:ĩ reſur⸗
rectõe coꝛpoꝛũ minueret᷑ edignitas.vñ dðᷣm.qꝙ aĩa ſe⸗
ꝑata nõ ẽ ꝑſona.qm̃ ẽ ſubſtãtia coĩcabilis lʒ nõ coĩcans
vñ nõ ẽ veꝛũ qð dicit mgr: niſi ipe accipiat ꝑſonã ꝓ indi
nidquo.et huius rei determinatio alubi plenius innue⸗
tur.

MNMNlembrum ſeptimmm

Onſequẽter querit᷑ qualiter intelligit᷑ hõ
aſſumptus.Ad qð obijcit᷑ pꝛimo ſic.de au
ctoꝛitatibo ioh.dam.ꝗ dicit. nõẽ ſumẽ
cõem ſpẽm ĩ dño YJu xpo.ꝗ̊ xrpᷣe ſᷣm ꝙ bõ
nõẽ eiuſdẽ ſpẽi cũ alijs hoĩb.q̊ hõ dꝛ equiuoce ð xpᷣo et
de alijs. ¶ Ytez de olibet g ẽ hõ pdicat᷑ ipa ſpẽs cõis. Si
coĩs ſpẽs ñ pᷣdicat᷑ de xpo.qꝛ nõ ẽ ibi cõem ſpẽm ſumẽ
relinꝗt ꝙ rpᷣc nõ ẽ hõ. Cũ ẽ xpᷣe ſit hõ:relinquit᷑ ꝙ ẽ cõ⸗
munẽ ſpẽm ſumẽ. Ad oppoſitũ ſic. Spẽs ẽ totũ eẽ in⸗
diuiduoꝝ.ſicut hec ſpẽs ho ẽ totũ eẽ ꝑticulaꝛiũ hbominũ
Sʒ hõ ñ ẽ totũ eẽ xrp̃i.relingt igit᷑ ꝙ non ẽ cõem ſpẽm ſu
mere de xpᷣo ⁊ de alijs. Itẽ querit᷑ cũ dĩ hũana natuꝛa
aſſumpta a xpᷣo:ꝗd ſugonat᷑: aut em ſuponit᷑ coꝛpus 2
aĩa ex ꝗbo cõponit᷑ hõ:aut ſupponit᷑ cõpoſitũ ex his. Si
pꝛimo mõ.qᷓ ꝑ humanã naturã non ſuwponunt᷑ ꝑtes ho
minis:nõ cõpoſitio ipᷣaꝝ.̊ ſi ꝑtes ſic ſumpte nõ cõſtitu
unt hoĩem:nõ erit dicẽ ex aſſumptõe coꝛꝑis ⁊ anime bu
mane nature xpᷣm eẽ hoĩem. Si ſecũdo mõ.ſʒ cõpoſituʒ
ex coꝛꝑe et aĩa ẽ hõ:ergo erit dicere xrpᷣm aſſumpſiſſe ho
minẽ᷑. Sʒ aſſumẽs nõ eſt aſſumptũ.xt dicit᷑ in regulis fi

di:ð xpᷣe nõ eſt bõ.q. Ytẽ ſi aſſumpſit hominẽ. aut igit

.Un.

hoĩem cõmunẽ ſpẽm aut ſingularẽ. Si pꝛimo mõ tĩ.gᷓ
accidit erroꝛ qui vðᷣſiꝛuit᷑ a Jo.dam̃. Si ſecũdo mõ.eꝛgo
aſſumplſit ꝑſonã.cũ hõ ſingularis ſit ꝑſona. qð eſt erroꝛ

Nõ ei pſona aſſumpſit ꝑionã ſʒ naturã:ſicut dicit aug.

Occaſione buiꝰquerit᷑ vtrũ aſſumpſit boĩem. Ao qð
inducunt᷑ auctoꝛitates et rões.pꝛimo ex pᷣs. Peatꝰquẽ
elegiſti et aſſuʒ. Nug.Anatha ſit q dicit kua dei hoĩem
ſemel afſſumptũ depoſuiſſe.¶ Item filius dei aſſumpfſit
coꝛpus ⁊ aĩam ſimul iuncta. Sed coꝛpus ⁊ aĩa ſimul iũ

cta faciũt hoiĩem:qᷓ filius dei aſſumpſit hominẽ.¶ IJ†em

homo ꝓpꝛie loquẽdo denominat᷑ a ꝓpꝛietatibo aĩe. vnde
ꝓrie dr rõnalis.⁊ ſimiliter a ꝓpꝛietatibus coꝛpoꝛis.
vñn ꝓprie dicit᷑ coloꝛatus.ergo multofoꝛtius denomina
bitur a ꝓpꝛietatib vtriuſq;. ergo cũ aſſũptio ſit diſpoſi
tio coꝛꝑis et aĩe. ꝓprie debet dici hõ aſſumptus.ꝗᷓ filius
cei aſſumpſii hom inẽ.¶. Ad oppoſitũ.aſſumpſit hoĩem.

pᷣ nõ niſi iſtũ.& iſte hõ ẽ aſſumptus.ꝗᷓ pſona ẽ aſſumpta

qð ẽ erroꝛ damnatus. Rñſio ad pꝛimũ. Actus peꝛ ſe
attribuunt᷑ ip̃is ſingularibo.ꝑ aceidẽs vo ipi ſpẽi. vnde

ſe actus currẽdi ↄuenit ſingulari:cũ dẽ hõ currit.per

accñs vo ipi ſpẽ. Scðᷣm g huc modum dm. ꝙ aſſumi
impoꝛtat actũ:ꝗ ꝑ ſe cõuenit nature ſingłari vnite xpᷣo
Per eccñs vᷣo ipi nature vniuerſali.Oð ᷓ dicit iohañ.
dam.nõ ↄtradicit.qꝛ nõ intẽdit negare quin ꝑ accidens
natuꝛa vniuerſalis ſit aſſumpta a xpᷣo:ſᷣ ꝙ ipᷣa vniuerſa
lis natuꝛa non ſit aſſumpta ſine natura ſingulari. que

ſupponitur ꝑ ſe.cum dr natura aſſumpta a xpo.4lAo il
luo qð obijcit ð auctoꝛitatibo Yo. dama. : i dño Jphu
xpᷣo nõ ẽ cõem ſpẽm ſumere.dðm ꝙita intelligit.qꝛ non

puenit d xp̃o dicẽ cõmunẽ ſpẽm cõſlatam ex deitate et
humanitate.quia nec deus eẽt nec hõ.ſicut dicebãt bere
tici. ſicut patʒ ꝑ hoc qdð ſubdit᷑. cq; eĩ factus ẽ neq; ali
qñ fiet alius xpᷣe.Qõ negat᷑ ergo ꝙ 'm ꝙ hõ de ipo non
pdicet᷑ ipa cois ſpecies.⁊ vniuoce ſicut de alijs. Elel pt
intelligi aliter.ꝙ non ꝓꝛſus eodẽ mõ p̃dicatur de xpᷣo ꝛ
d alijs.quia pᷣdicata de alijs cõpꝛehẽdunt totũ eẽ ipoꝝ
ſed pdicari de xpᷣo nõ cõpꝛehẽdit totũ eẽ xp̃i.qꝛ nõ ↄpꝛe
bẽdit deitatẽ.nõ tamẽ ſequit᷑ ꝙ dicat᷑ equiuoce de xpᷣo.
quia pᷣdicata de xpᷣo pᷣdicant totũ eẽ eiꝰ qtum ad huma
nã naturã eo mõ quo et alioꝝ bominum. et ideo vniuo
ce. Et per hoc patet ſolutio ad omnia cõtra hec obiecta
Ad tercium vᷣo obiectum ꝙ queritur quid ſupponat᷑
cum dicituꝛ humana natura dom ꝙ refert dicere hu⸗
manã naturã hoĩem ⁊ hũanitatẽ.qꝛ bũana natura di
cit ↄ ponẽtia vnita.hõ vᷣo noĩat qð ẽ ex his:humanitas
ðᷣo noĩat illð qð ẽ. Dicẽdũ ẽ q̊q hũana natuꝛa ſupponit
ipa ↄponẽtia.ſ̊ vnita.Si eĩ intelligerẽt᷑ ſeꝑata coꝛpꝰab
ĩa.ñ intelligẽt᷑ totalitas nate.qꝛ nat᷑e totalitas ponit
ñ ſolũ ipᷣas ꝑtes:ſʒ et vnionẽ ipaꝝ.ilAld illð vo qð q̃ꝛit
vltĩo.vtrũ aſſumpſit hoĩem:rndet᷑. ꝓpꝛie loqnẽdo cũ
hõ dicat qð ẽ oↄſtitutũ ex coꝛꝑe ⁊ aĩa.⁊ ſit ↄpletũ vt non
polſibile ad alið ↄplemẽtũ.ↄpletuʒ at er coꝛꝑe ⁊ aĩia rõ
nali ẽ ꝑſona. õ ſie nõ ↄcederet᷑ bec.aſſũpſit ꝑſonaʒ:ita
et ñ ↄcedit᷑ hec.aſſũpſit hboĩeʒ ꝓpꝛie loquẽdo.qꝛ ex rõne
ðpᷣbi aſſũptõis.ſ.aſſũpſit.vidẽt᷑ qddã ↄſtitutũ ex coꝛꝑe et
aĩa añ vnionẽ.tñ ſub impꝛopꝛietate ſᷣm quã nos accipi
mꝰ hoĩeʒ ꝓ hũana nata. 2 naturã bũans /p coꝛꝑe ⁊ aia
vnitis:dr hõ aſſũptꝰ.ñ ⁊ ille autoꝛitates ſᷣm hanc im
pꝛopꝛietateʒ accipiẽde ſunt vt accipiat᷑ ibi hõ ꝓ boĩs na
tura.¶j Ad illð ꝗ̊ qð obijcit᷑.aſſũpſit coꝛpꝰ⁊ aiaʒ ſił con
iũcta.ꝗ̊ aſſũpſit hoĩeʒ.dðᷣm ꝙ ñ ſeꝗt᷑.ĩmo ẽ ibi mutatio
pᷣdicamẽti.ↄmutat᷑ eĩ ibi ꝗd ĩ gs.ꝓcedit᷑ eĩ ab alſũptõe
nate ad aſſumptõ eʒ ꝑſone.¶ Zd vltimũ dᷣo dom. ꝙ hõ
denviat᷑ a diſpoſitõe ſuaꝝ ꝑtiũ:q fũt ꝑtes ſiue diſpoſitõ
nes abſolute. ñ a diſpoſitõibo ꝗᷓ ſũt reſpectiue. Vñ cũ
eẽ ꝑtẽ ſit diſpoſitio reſpectiua aĩe:cũ dẽ aĩa ẽ ꝑs hoĩs.ñ
tñ ab hac venoĩat᷑ hõ.vt dicat᷑ hõ ẽ ꝑs hoĩs.Eodem mõ
cũ aſſumptio ſit ꝓpꝛietas reſpectiua vtriuſq; ꝑtis:nõ di
cet᷑ ð toto ꝙ ↄſtituit᷑ ex ꝑtibo.q; ñ denoĩat ipᷣm.2 iõ non
valet illud.ergo filius dei ⁊c.

1

Nueſtio.v. de coaſſum/

ptis penalitatibo. „ .
Onſequẽter queri

tur de coaſſuptis.ſ. penalitatibv.circa

que querũt᷑ plura. SPꝛimo an xp̃c aſſũ⸗

pſit bũanã naturã cũ paſſibilitate ⁊ de⸗
fectu. Secũdo qͥs defectꝰ aſſũpſit: et qᷣs
nõ. ZLercõ ad ꝗd begͤr iſta. “
Membꝛu prunum
Dpꝛimũ ſic obijcit᷑ Jo.dama. diuidit int
actũ ⁊ paſſionẽ motꝰ. Scðᷣm ꝙ fiũt ab aĩa
pm naturã actus ſunt.ſᷣm aũt ꝙ iĩmodera
te fiunt ⁊ p̃ᷣter naturã.paſſiões ſunt.Si g
in xp̃o nõ ẽ ponẽ imoderãtiã mot aie.nõ erit i eo pone⸗
re paſſionẽ.ẽᷣ nec paſſibilitatẽ..¶ Item Kemigiꝰ diffinit
paſſionẽ ſic. Paſſio eſt motus aĩe ꝑ ſuſpicionẽ boni et
mali. Si ᷣ vbicũq; ẽ ſuſpicio eſt ĩcertitudo:in aĩa at xpᷣi
nulla fuit icertitudo.relinqꝗt᷑ ꝙ nec ſuſpicio boni et mali
6ͤnec paſſio.¶ Itẽ oẽ qð patit ab aliqͥ ẽ ĩferiꝰ eo a q̊ pa⸗
tit. Si ergo natura xpᷣi nulla virtute creata eſt inferior
ergo a nulla cratura põt pati. Illud em̃ qð infert paſſio
nẽ: ſꝑ virtuoſius eſt eo qð patit. ¶ Itẽ quatuoꝛ ſunt peꝛ
turbatões ſicut dicit Augſ.gaudiũ.dolor.ſpes ⁊ metꝰ.
Ex bono qð mouet᷑ in pñti eſt gaudiuʒ.Ex malo doloꝛ.
Itẽ ex bono qð mouet᷑ in futuro eſt ſpes.Exr malo metꝰ
Vñ boetiꝰ in li.de ↄſo. Viuere ſi vis tramite recto.gau

dia pelle.pelle timoꝛẽ. Spemq; fugato: nec dolor aſſit.

Si ẽᷓ aĩa xpᷣi nõ erat nata ab aliq̃ ꝑturbaꝛi. nõ erit paſ
ſibilis. paſſio em diffinit᷑ a. Dama.motus appetitiue ſen
ſibilis in imaginatõe boni ⁊ mali.¶j Itẽ cuius nõ eſt cã
eius nõ ẽ effectus oꝛdinatus ad cãm illam. Sʒ cã paſſi⸗
bilitatis ſᷣm q; pena eſt:eſt culpa.&̊ cuius nõ ẽ culpa:nec
eius paſſibilitas eſt.Cuʒ in xpᷣo nõ fuerit culpa.&̊ nec
paſſibilitasl Itẽ miuſtũ eſt innocentẽ ⁊ nõ delinquẽteʒ
punire. Si xp̃s fuit oĩno innocens: iniuſtum erat in eo
eſſe penã vel paſſibilitatẽ. Itẽ paſſibilitas ẽ in ſpũali ſb⸗
ſtantia dupliciter. VUno mõ ᷣm ꝙ ↄtrahit᷑ ꝑ culpẽ alteꝛi
us mediante carne.vt in aiabo ꝑuuloꝛũ:et tũc ſimul con
trabit᷑ pena ⁊ culpa.Alio mõ ᷣm ꝙ ↄtrahit᷑ ꝑ culpaʒ ꝓ
pꝛiã mediante inoꝛdinata volũtate.vt in demonibo. Sʒ
neutro iſtoꝛũ modoꝛũ põt pena ↄtrabi ab aĩa xp̃ᷣi: ꝗᷓ nul
lo mõ erit in ea paſſibilitas.al Item ſummũ gaudiũ nõ
ↄpatit᷑ ſecũ paſſionẽ. Si & in aĩa rpᷣi erat ſummũ gaudi
um ex gloꝛia fruitõis inſeꝑabiliter. ̊ non poterat ineſſe
paſſio..¶¶ Itẽ paulus ĩ raptu neſciuit an in corꝑe eſſʒ an
ex corpus. nõ fuit in eo ſenſus.an aĩa eſſet in corꝑe.
nec ſenſus eius:qð eſt pati in coꝛꝑe. manente raptu ñ
pateret᷑:ſi eſſet tunc in carne paſſio. Cũ ꝗᷓ plus ſit ſꝑ ad-
berere deitati qᷓ; ꝑ vnã hoꝛã. adherentia aĩe cũ deitate ĩ
xpᷣo multofoꝛtius abſoꝛbuit ſenſum paſſiõis que fuit in
carne. 4 Item moy ſes vidit deũ nõ in ſua ſpecie ſᷣ ſb g⸗
buſdã figuris:ſicut dicit beatus Gꝛe. diu in h coꝛꝑe
viuimus:videri põt deus ꝑ quaſdã imagines. ꝑſubſtan
tiã aũt ſnã videri nõ põt.Si ̊ moyſes ex ipᷣa viſione tã
tam ↄcepit velectatõnẽ:q abſoꝛberet paſſionẽ ieiunij.xl.
dierũ.ergo multofoꝛtius aĩa xpᷣi que videbat deum facie

ad faciem:ſine omi figura abſtrabebat᷑ ab om̃i ſenſu paſ

ſionis.i¶ Itẽ ꝓbat Seneca ꝙ in ſapiẽtẽ non põt cadere
ꝑtur batio aliqᷓ.ergo nec paſſio. Sapientẽ aũt xpᷣm nul⸗

lus negabit.g in rpo nõ potuit cadere paſſio.¶ SPrete

rea rõ ad h. validius eſt qð ledit eo qð ledit᷑.i võ eſt aũt
neꝗcia validior vᷣtute.nõ aũt ledit᷑ ꝗs niſi ab boĩe nequã
Melinꝗt᷑ ꝗ̊ ꝙ nõ põt ledi ſapiens.Itẽ oĩs iniuria ẽ dimi
nutio alicuius rei q̃ auferri põt.Sapiens aũt nihil põt
ꝑdere.oĩa em in ſe repoſuit ⁊ nihil foꝛtune credit. bona
ſua habet in ſolido vᷣtute ↄtentꝰ:ꝗ foꝛtunis nõ indiget.
Snõ põt res ipᷣius augeri vel minui.̊ nõ põt pati iniuꝛi
am.ꝭ nõ eſt paſſibilis.4l Item nihil eripit fortuna niſi

qð dedit.vᷣtuteʒ aũt nõ dat.ergo eã nõ cetrahit. Libera
ergo eſt virtus inuiolabilis incõcuſſa.̊ bñs vᷣtutem non
pot pati iniuriã. Ad oppoſitũ ſic. Jo.dam. Nia coꝛꝑe
inciſo ↄdolet ⁊ patit᷑ · Et hoc eſi qꝛ vnit coꝛ ꝑi paſſibili.
Cũ ergo ſuerit tale coꝛpns xp̃i:fuit in coꝛꝑe paſſibilitas
in aĩa ↄpaſſibilitas. ¶ Itẽ dam. Om̃e qð eſt creatũ eſt
ðpᷣtibile m generatõem ⁊ coꝛruptõem vei alteratõnem.
Cũ ꝗᷓ aĩa rpᷣi creata ſit:⁊ coꝛpus erit vᷣtibile ᷣm genera⸗
tõem ⁊ coꝛruptõz vel alteratõeʒ. Sʒ om̃e tale eſt paſſibi
le: ᷓ coꝛpus ⁊ aĩa xpᷣi eſt paſſibile ꝑ naturã.4l Ytẽ nõ ieſt
actus alicui niſi fuerit eidẽ potẽtia ad actũ eundẽ.⁊ cui
ineſi finis actus:eidẽ ineſt actꝰ. Si q̊ finis nature aſſum
pte eſt redemptio ꝑ ſuſtinentiã pene: ergo inerit ei actꝰ
