vnicũ dñm nr̃m. Jacobo zebedei appoſuit terciũ.ſ.Qui

ↄceptꝰeſt de ſpuũſcto natꝰex maria pᷣgine. Andreas appo⸗
ſuit quartũ.ſ.Paſſus ſub pontio pylato: crucifixꝰ moꝛ⸗

tuꝰz ſepultꝰ. OPhilipp? apoſuit ꝗqntũ.ſ. Deſcẽdit ad infe⸗

ros. Chomas appoſuit ſextũ.ſ. Lercia die reſurrexit a
moꝛtuis. Hartholomeꝰ ſeptimũ.Aſcẽdit ad celos ſedet

ad texterã dei pris om̃ipotentis. Matheꝰ octauũ.Inde

venturꝰẽ iudicare viuos ⁊ moꝛtuos. Jacobo alphei no⸗
nũ.ſ.Credo ĩ ſym̃ſcim. Symon decimũ.ſ.Sctam eccle

ſiã catholicã.ſctoꝝ coĩoneʒ. Judas iacobi vndecimũ.ſ.
Kemiſſionẽ pctoꝝ. Mathias vel ſiẽ̃ dicũt ꝗdã iterato.
Thomas appoſuit dnodecimũ.ſ.Carnis reſurrectõʒ et

vitã eternã amẽ.Diſtictõ iſta ſigta fuit Yoſue.iiij.vbi di

xit dñs ad ioſue. Elige tibi viros ſinglłos ꝑ ſingulas tri
bus: 2 pcipe eis vt tollãt de medio ioꝛdanis alueo:vbi ſte
terũt pedes ſacerdotũ.xij.duriſſimos lapides q̊s pones
in loco caſtroꝛum vbi fixeritis hac nocte tẽtoꝛia. Ver ba
iſta ſunt dei pr̃is ad filiũ ihᷣm.ꝗ elegit duodeci viros qͥs
v apłos noiauit.Duodeci duriſſim lapides ſũt.xij.arti
culi fidei.tollunt᷑ aut de medio ioꝛdanis alueo.i.de me⸗
dia / ꝓfunditate ſcripture: vbi ſtetert pedes ſacerdotũ.i.
affectões ſctoꝝ patꝝ priarchaꝝ ? ꝓphaꝝ. Ponũt᷑ aũt ĩ
loco caſtroꝝ.i. in ſcta ecclia que ẽ vt caſtroꝝ acies oꝛdi⸗
nata. in qua nocte pᷣſentis vite que ẽ ſpeculũ in enigma⸗
te.figũt tentoꝛia oẽs fideles: vt dy abolo reſiſtãt foꝛtes

in ſide.j. Pet᷑.v. Hoc etiã ſignatũ ẽ Apoc.xxj. vbi aſſi⸗
gnant᷑ duodecim lapides in fundamento muri cqiuitatis
hieruſalẽ.fundamenta em̃ inꝗt muri ciuitatis om̃i lapi⸗

N pꝛecioſo oꝛnata ⁊c. Hoc idem etiã ſignatũ ẽ in myſte
rio.xij.ſiellaꝝ que erat in coꝛona mulieris: ſic dicit᷑.xij.
apoc. Mulier em̃ eſt eccłia.coꝛona fides.duodeci ſielle.

—

xij.articuli. Circa iſtã diſtinctõeʒ querit᷑.cũ nõ ſit aſ⸗

ſignatus niſi vnoarticulꝰ patri. ſextus ſilio.quintꝰ ſpiri⸗
tuiſcto: vñ iſta diuerſitas: quare nõ aſſignant᷑ equaliteꝛ
tribo ꝑſonis articuli.cũ tres ꝑſone coeterne ſibi ſint co⸗

equales.l Itẽ querit᷑ quare vnꝰtm̃ articulꝰaſſignat᷑ pa
tri.ſextus filio.quintꝰſpũiſancto.i¶ Ad boc dom. ꝙ di⸗

cta diſtinctio nihil detrabit equalitati ꝑſonaꝝ. ſᷣ mon⸗/
ſratur aꝑpꝛopꝛiatio ſicut dicit aug.in li:. de anima ⁊ ſpi
ritũ. Anitas axpꝛopꝛiat᷑ patri.⁊ hac ratõe: qꝛ vnitas eſt
pꝛincipiũ numeri.ipᷣa aũc non habet pꝛincipiũ ſicut pa⸗
ter eſt pꝛincipiũ nõ a pꝛincipio.⁊ ideo ei vnitas appꝛopa

tur. 4 Ad illud ſignandũ ↄueniẽter in ſimbole fidei.
ei vnꝰ articulus eſt aſſignatus ꝑ aꝓpꝛopꝛiationem. Se⸗

„ *

narius vo numerus perfectus ẽ. 2 ideo ꝑ ipᷣm ꝑfectõ de
ſignat᷑ que filio appꝛopꝛiat᷑ cõuenienter. Quia ſicut di⸗
citur ad ephe. vj. Deus pater poſuit in diſpeſatiõe ple
nitudinis tẽpoꝝ inſtaurare omnia in xpᷣo que in celis ⁊
que in terra ſunt.ꝛ ideo ↄuenienter ſer articuli ſilio aſſi
gnati ſunt.ꝗnq; vðᷣo ſpũiſcto.quoniam ꝑ quinarin ſigna
tur vniuerſalis remiſſio peccatoꝝ. que fit ꝑ gratiã q̃ ſpi
rituiſancto attribuit᷑: que ſignat᷑ ꝑ iubileũ ꝗ ſiebat ꝗnq̃
geſimo anno: idẽ eni ſignat᷑ ꝑ numerũ ſimplicẽ ⁊ ꝑ mul⸗
tiplicatũ 2 ecõuerſo. Secũda diſtinctõ ẽ ĩ quatuoꝛde⸗
cim articulos.quoꝝ ſeptẽ ꝑtinent ad diuĩtatẽ.ſepteʒ ad
bũanitatẽ. Septem ꝗ ꝑtinẽt ad diuinitatẽ ſic diſtiguũt᷑.

ã pᷣmꝰẽ ð vnitate eentie.ſ.credo ĩ deũ ⁊ ſingli dic deũ

ñ deos: vt notet vnitatẽ eẽntie.vñ ĩ maioꝛi ſymbolo di⸗
cit᷑. Credo in vnũ deũ Iſte pꝛimus articulus debet retoꝛ
queri ad tires ſequẽtes ꝗ ſunt de tribus ꝑſonis.pꝛimus

te patre.patrem omipotentem ⁊c.⁊ ẽ ſenſus. Credo

in cũ patrẽ omipotẽtẽ. Secũdus ẽ de filio.in ipſᷣjm xpᷣm
filiũ eius. v. d.n. ⁊c. ⁊ ẽ ſenſus.credo in ihᷣm ⁊c. Lerciꝰ

ẽ de ſpirituſcto.ſ.Credo in ſpiritũſanctũ.ecce q̃tuoꝛ ar⸗
ticuli ꝑticulares ad deitatẽ ꝑtinẽtes. res alij ponun
tur ptinentes ad effectus. Pꝛzimus indicat effectũ crea⸗
tionis. ſ. creatoꝛẽ celi ? terre 7. Secũdus effectuʒ recre
ationis.ſ.ſanctã ecciam catholicã. ⁊ ẽ ſenſus.Credo ꝙ
Cus efficiat remiſſionẽ peccatoꝝ in ſancta catholica ec

cleſia.q ẽ cõmunio ſanctoꝝ ⁊ nõ alibi. Tercius effectũ

glorificatõnis. Caꝛnis reſurꝛectõnẽ ⁊ vitã eternã amẽ.
carnisg reſurꝛectõ ꝑtinet ad coꝛpus.vita eterna ad aĩaʒ.
Tres articuli ſunt ꝑtinẽtes ad effectũ dininitatis.qua⸗
tuoꝛ ad diuinitatẽ in ſe ↄſideratã.⁊ ſunt ſeptem. 4 Arti

culi ꝑtinẽtes ad hũanitatẽ ſunt iſti. Pꝛimus ẽ cõceptus
c ſpirituſancto. Secũdus ꝙ natus de mar ia virgine.
Tercius ꝙ paſſus moꝛtuus ⁊ ſepultus. Quartus ꝙ de
ſcendit ad inferos. Quitus ꝙ reſurꝛexit a moꝛtuis.Sex

tus ꝙ aſcendit ad celos ſedet ad dextrã dei patris omni

potẽtis. Septimus.qꝙ inde venturus ẽ iudicaꝛe viuos 2
moꝛtuos. Ecce habes ſeptẽ articulos ꝑtinẽtes ad hũa⸗
nitatẽ. 1 ſeptem ꝑtinẽtes ad diuinitatẽ.⁊ ſunt quatuoꝛ⸗
vcim. que diſtinctõ ſignata ẽ in Apoc.pᷣmo vbi dicituꝛ.
Et cõuerſus vidi ſeptẽ cãdelabra aurea.⁊ in medio ſe⸗
ptẽ cãdelabroꝝ aureoꝝ ſimiłẽ filio hoĩs ⁊ ſequit᷑. ⁊ ha⸗

bebat in dextra ſua ſtellas ſepiẽ. Oer ſeptẽ candelabra
in medio quoꝝ ẽ filius homĩs: deſignant᷑ ſepteʒ articuli

ptinẽtes ad humanitatẽ. ꝑ ſeptẽ ſiellas ſeptẽ articuli ꝑti

*

netes ad diuitatẽ.j/ad Lhi.vj. Habitat lucẽ inacceſſi⸗

bilẽ. nec repugnat erpoſitõ textus q ibidẽ ponit᷑.ſeptem

ſielle angeli ſeptẽ ſunt. ⁊ ſeptem cãdelabra ſeptẽ ſunt ec⸗
cleſie. nam ꝑ illas ſeptẽ eccias vniuerſitas eccie catholi

ce itelligit᷑. oĩm.ſ.fideliũ cõgregatõ. ꝑ ſeptẽ angelos vni

uerſe eccie rectoꝛes intelligut᷑ oꝛnati fide pꝛecedentium

articuloꝛum: ſicut celum ſtellis ſicut templum candela⸗

pris.

Articulus ſecũdus
Eingde dicẽduʒz ẽ de expoſitõe articuloꝝ ſym
boli apłoꝝ.ſᷣ quia diſtinctõ ſecũda planioꝛ ẽ
pꝛima.eo ꝙ ſingula reſoluit ad numerũ illaʒ

exponere ſatis eſt. Incipiamꝰ &a capite. Credo ĩ deũ.
cx poſitio eius ẽ ĩ maioꝛi ſymbolo.vbi dicit᷑.credo ĩ vnũ
tcxum. excludit᷑ dupler erroꝛ.ſ.erroꝛ infidelitatis genti⸗

luium: ꝑ boc ꝙ dicit in deũ. ip̃i enĩ nõ credũt in deru: in

idolis aureis ſiue argenteis. ps. Simulacra gentiũ ar/

entũ 2 aurũ. Erroꝛ manicheoꝝ ꝑ boc ꝙ dicit in vnuʒ.
pli enĩ dicũt duo eſſe pꝛincipia. vnũ lucis alterũ tene⸗

prarũ.vnũ boĩ: alteꝝ mali.vnũ ereatoꝛẽ viſibiliũ: alteꝝ
creatoꝛẽ iuiſibiliũ. Yſtos erroꝛes euacuas fides catho
lica dic̃. Credo ĩ den:nõ in ydolis.ñ ĩ creaturã ĩ deũ: ñ
in tos. ᷣ in vnũ txũ. Accipit᷑ aũt iſte articulus Deut.
v. vbi dicit. Audi iſrł deus tuuo vnus ẽ. ¶. Querit᷑ vix

exiſtẽs ĩ pcto moꝛtali ⁊ odio frateꝛno poſſit dicere.Cre
do in deũ ſine peccato:qꝛ videt᷑ ꝙ nõ. ꝑ illud qð dr ſuꝑ
illud.iiij.ad Ro.Cꝛedẽti in eũ ꝗ iuſtificat.vbi dic aug.
aliud ẽ dicẽ credeꝛe deo.aliud dicere cꝛedaẽ deũ.alið cꝛe
dere ĩ deũ. Credere in deũ ẽ credẽdo tendẽ in euʒ.⁊ cre⸗
dẽdo eũ amare:⁊ credẽdo ei incoꝛꝑari.hec ẽ fides quã
tedexigit a nobis:⁊ nõ inuenit ꝗd exigat niſi donaueꝛit
qð inueniat.Ex h̊ manifeſte ſequit᷑ ꝙ exiſſẽs ĩ moꝛtali
mẽtit᷑ dicẽs.credo ĩ deũ:ꝗ̊ᷓ dicẽdo peccat.¶ Ad hoc dicẽ

dũ ꝙ ſiẽ exiſtẽs ĩ fraterno odio põt dicẽ oꝛõem dñicam

ſine pcto:qꝛ dic eã ĩ ꝑſona ecclie.ſiẽ ꝓbat᷑ ꝑ illud Eſdꝛe
vj. Obtulerũt duodecĩ vitulos ꝓ ppto dei.glo.nullus ĩ

oꝛõe ſibi aliꝗd petat vel ꝓ ſe.ſᷣ/ꝓ oĩibo ꝗ babet vnũ coẽʒ

pꝛem deu. Silr exiſtẽs ĩ moꝛtali:pt᷑ dicẽ. Credo in den
ſine pcto.nec mẽtit᷑:cũ non ſit ſermo ipᷣius h̊ eccłie.pᷣci⸗
pue cũ ſymbolũ in ꝑſona eccłie dẽ ſic oꝛo queda. Se
quit᷑ prem oĩpotentẽ.a pluribo locis ſcripture ſumitur

iſte articulꝰps. Oipotẽs nomẽ eiꝰ:iſte articulus ꝓbat
oẽs ſequẽtes.Qã ſi oĩpotẽs ẽ:põt creare celũ ⁊ terrã.⁊

ſi oĩ potẽs ẽ:põt dimittere oĩa pctᷣa ⁊ ſic de alijs. Sʒ q̃ͥ

rit᷑ cũ tria ſint que appꝛopꝛiat᷑ triba ꝑſonis.potẽtia pa⸗
tri.ſapiẽtia filio. boĩtas ſpũiſancto.quare ponit᷑ appꝛo⸗

pꝛiatio patris.cũ dr pr̃em omnipotẽtẽ.⁊ nõ apponitur
appꝛopꝛiatõ filij vt dicet᷑ filiũ ſapientẽ: nec appꝛopꝛiatõ
ſpũᷣſſacti:vt diceret᷑ in ſpiritũſanctũ bonũ.i¶ IJtẽ cũ plu
ra aꝑpꝛopꝛient᷑ patri vnitas.eternitas.potẽtia.q̃re ma

gis apponit᷑ potẽtia ꝙᷓ aliqð alioꝝ. ¶ Dicimꝰ ad primũ

ꝙ ſapientia et bonitas que appꝛopꝛiant᷑ filio ⁊ ſpũiſcto

nõ apponunt.quia ſatis ꝑ appoſita intelligunt᷑.ꝑ incar

natõem em̃ et paſſionẽ ſa pientia oñdit᷑.quia ſicut dicit
Job. xxxj. Pꝛudẽtia eiꝰ ꝑcuſſit ſuꝑbũ.Eodẽ mõ iĩ iudi⸗
cio viuoꝝ et moꝛtuoꝝ ſapiẽtia intelligit᷑. Judicare em̃
nõ ꝑtinet miſi ad ſapiẽtẽ inqᷓtũ talis.Eodẽ mõ ꝑ effectꝰ
quiſpirituiſancto attribuunt᷑:bonitas oñdit᷑. Remiſ⸗
ſio em̃ peccatoꝝ.carnis reſurrectio.vita eterna: ſũmã

tei bonitatẽ declarãt.4! o aliud dicimꝰ. ꝙ cũ plures
effectus dei apponẽdi eẽnt in ſym bolo fidei.cõueniẽtiſſi
mü ſuit ad remouẽduʒ oẽm ambiguitatẽ pᷣmõſtraꝛe po

tentiã a qua egrediunt iſti effectꝰ.qꝛ potentia dr oĩpo⸗

t. iõ inteꝛ ea que pri appꝛopꝛiant᷑ neceſſe fuit oĩpotẽ
tiã magis apponi ꝙᷓ aliqð alioꝝ. Sequit᷑ creatoꝛẽ ce

li et terre:a capite ſcripture accipit illud.in pꝛincipio
creauit deus celũ ⁊ terrã. Opponit manicheus celũ et

terra ſunt viſibilia. deꝰ de quo loquit᷑ moyſes tm̃ cre⸗
auit viſibilia. AMoyſes vᷣo nõ loquit᷑ niſi de creatõe vi⸗

ſibiliũ.aut ſi inuiſibilia cõdidit:q̃ꝛe moyſes ſicut de vi

ſibilibo nõ expreſſit.. Itẽ vlteꝛiꝰcõſiat ꝙ deus ille nõ
fuit lucis ̊ tenebrarũ:ſicut ꝓbat᷑ auctoꝛitate Moy ſi.
Dicit em̃ tenebre erãt ſuꝑ faciẽ abyſſi. Hũc erroꝛem tol
lit fides catholica in ſym bolo maioꝛi vbi exponẽs illũ

articulum. Creatoꝛẽ celi terre.dicit viſibiliũ omniũ

inuiſibiliũ. Pꝛopteꝛ hoc rñdendũ ẽ manicheo ꝙ celũ
dußeiter accipit᷑. Eſt em̃ celũ quod videt᷑.⁊ qdð nõ vi⸗
der.

ſicut ꝓbat᷑ ex auctoꝛitate pᷣs. Celuʒ celi dno.nihil

em̃ eẽt dictuʒ celũ celi.niſi eẽnt adminꝰduo celi.vtrũqʒ

g̊ᷣ creauit deus cuzʒ vtrũq; celũ ſit:ſicut dicit ſeriptura.

In pꝛincipio creauit deus celum et terraʒ.ſimiliter et
dtenta in eis. Inuiſibile otinet res inuiſibiles.ſ.ange⸗
licas virtutes.celũ viſibile res viſibiles coꝛꝑales.ideo
dueniẽter m expoſitõem ꝑ celũ intelligũt᷑ omnia inui⸗

ſibilia que nobis reuelantur:peꝛ terrã omnia viſibilia

ſicut videtur dicere p̃s. Lerrã aũt dedit filiis bominũ
4¶ Quod obijcitur de tenebris diſtinguendum ꝙ tene⸗

bra accipit᷑ dupliciter. Vno mõ ꝓ obſcuritate que ẽ pꝛi

uatio luminis ey obiecto coꝛpoꝛis vmbꝛoſi: a ĩ iſto ſen⸗
ſu illud nõ ĩtelligit᷑:tenebre erat ſuꝑ faciẽ abyſſi. Alio
mõ ꝓ carẽtia lumiĩs: ⁊ tũc idẽ ẽ tenebra qð lucis abſen⸗
tia: et ita illð accipit. tenebre erãt ⁊c.i.lux nõ erat ad/
huc.Ad hũc autem aꝛticulum cõtra manicheũ diſpu⸗

2

Nueſtio

tatũ eſt in pᷣmo libꝛo de trinitate.⁊ pᷣmo li.de ↄditõne re
rum. Sequit᷑ 1 in ihm vxpᷣm filiuʒ eiꝰ vnicũ dñũm nrjm.
dupticlter põt legi vt dicas filiũ eiꝰ vnicũ.vt ſit ibi pũctꝰ
vt ſit ſenſus.filiu eius.i.patris.vnicum.i.vnigenitum.
In quo monſtrat᷑ ꝙ qᷓuis filius pꝛocedat a patre ⁊ ſpũſ
ſanctus. vnus eſt tn filius qui ꝓcedit ꝑ modũ generatõ⸗

ms ihs xpᷣe:nõ ſpũᷣſſanctus. Aliter ſic põt dici.filiũ eiꝰ

vmiecũ dñm nr̃m. Aug.in libꝛo de ſimbolo.cjuãdo audi⸗
es vnicum dei filium.agnoſce deũ. ſi verus eſt filiꝰ:hᷣ eſt
qð pater. ſi de pater:deꝰfiliꝰ.qcqd em ẽ id qð generat
eſt id qð generat᷑.nõ generat bomo boueʒ.ouis caneʒ:hᷣ
homo hoieʒ ⁊c̃.ſic deꝰdeũ:⁊ qꝛ vnꝰvnũ.ideo vnicũ.Itex⸗
quãdo audis vnicũ crede omnipotẽteʒ creatoꝛẽ ⁊c.quia
quicqd habet pater:habet filius.Aug. Si aligꝗd babet
pater qð nõ habet filius.qui dicit.oĩa que babet pater
mea ſunt. Joh̃.xvj.hoc aũt veꝝ qð dicit veꝛitas.dicto q̊
te patre eẽ om̃ipotẽteʒ creatoꝛẽ.ſequit᷑ filiũ eſſe om̃ipotẽ
tem ⁊ creatoꝛẽ.¶¶ Sed queꝛit᷑ cũ in ſimbolo athanaſij di
catur dñs pater.dñs filius.dñs ſpũſſanctꝰ. Quare dñi⸗
um aꝑpꝛopꝛiat᷑ filio:nõ patꝛi nec ſpũiſancto. Itẽ quaꝛe
dicat noſter pluſq; pater vel ſpũſſanctus. Indiuiſibilia
em̃ ſunt opa trinitatis:indiuiſibilis etiã eſſentia.¶.Ad
pꝛimũ dicendũ.ꝙ eſt dominiũ creatũ ⁊ increatũ.domini
um increatũ non aꝑpꝛopꝛiat᷑ filio:ſed domimiũ creatuʒ ei
appꝛopꝛiot᷑ ad honoꝛẽ ipius: vt inqtum bomo dominus
etiã creature credat᷑. dath.vlt᷑. Data eſi mibi oĩs po:
teſtas ⁊c.pᷣs. Oia ſubieciſti ſub pedibo eius.glo. Ptati
eius oĩia ſubieciſti vt oẽs eum adoꝛent.¶ Ao ſcdᷣm dicẽ
dum.ꝙ noſier dicit᷑ quia ꝑticipat noſtrã naturã quã ſi⸗
bi vniuit in vnitate ꝑſone:nõ pater nec ſpirituſſanctus.
Sitꝛ dicit ꝓpter executionẽ miſterij redemptionis noſſre
in carne aſſumpta. Sequit᷑. Qui ↄceptꝰ eſt de ſpũſan⸗
cto.ſumit᷑ aũt iſte articulus de Math.j.vbi dicit᷑. Inuẽ
ta eſt habens in vtero de ſpũſancto.ſed cũ oꝑatio ſpiri⸗
tuſſancti imꝑceptibilis ſit:quõ innẽta eſt maria babens
de ſpuũſancto? Pꝛeterea hoc ita debet legi inuenta eſt ha
bens ĩ vtero.Et addit euãgeliſia te ſpirituſancto. Que
ritur etiã cum ſit oceptus de ſpiritu.vtrum dici poſſit fi
lius ſpirituſſancti:qð magiſter tdeterminat.iij.ſnĩarum
ſcðm Aug.diſ.iiij.ſ Zam dicit ita.pꝛoculdubio nõ ſic de
illo vt de patre.non em̃ eſi ↄcedendũ quicꝗd naſcitur de
aliqua re ↄtinuo eiuſdem rei filiam nücupandum.vt em̃
alia ſilcam.aliter de homine dicimꝰ naſci filium. aliter
pediculum lumbꝛicum:quoꝝ nihil eſt filius:vt ergo hec
omittam quoniã tate rei defoꝛmiter ↄꝑantur: certe que
naſcũtur ex aqua ⁊ ſpirituſancto.non aque filij recte di⸗
ci poſſunt.⁊ ex hoc patet ꝙ male dicit᷑ filius ſpũſſancti.
Item Hiero.in ſimbolo ſuo ad damaſuʒ papam.con
ceptus eſt de ſpũſancto:non ſicut quidam ſceleratiſſime
opinant᷑ ſpũſſanctus fuit ibi ꝓ ſemine: ſed cirtute crea⸗
toꝛis oꝑatus eſt.¶l] Contra.ylſa.xj. Requieuit ſuꝑeum.
glo.in euãgelio naʒareoꝝ qð hebꝛaice ſeꝛiptũ eſi:ita ha
betur.ſpũſſanctus deſcendit ſuꝑ eum? dixit.Ecce expe⸗
ctaui te fili mi vt venires ⁊ requieſcereʒ in te:quia tu es
filius meus pᷣmogenitus.i Iem Joh.criſo.ſuper illud
Math.qð em̃ in ea natũ eſt.vnigenito deo in virginem
ingreſſuro:pᷣceſſitſpũſſanctus.vt pᷣcedente ſpũſancto in
ſanctiſicatõne naſcat᷑ rp̃ᷣe:Fᷣm ꝙ coꝛpus diuinitate ingꝛe
diente ꝓp ſemine. 4 Iem ĩ p̃s. Ego bhodie genui te. glo.
licet illud poſſit intelligi de die qua natus eſt m buma
nitatem. Si ita eſt. ergo cum illa verba ſint patris. ego
hodie genui te.filius erit patris ſᷣm humanitatẽ.ſed cõ⸗
ſtat ꝙ in alio ſenſu nõ poteſi illud eſſe veꝝ:niſi qꝛ pater
operatꝰeſt eius humanitatẽ. Ergo cum ſimilit᷑ ſpiꝛituſ⸗
ſanctus operatꝰſit eiꝰhumanitatẽ:poterit dici filius ſpi⸗
rituſſancti.ſ.ᷣm humanitatẽ.¶ Pꝛopter hoc volũt qui⸗
dam dicere ꝙ ſit filius ſpũſſancti ᷑̃m humanã naturam
filiꝰdico ꝑ gram ſeu ꝑ adoptionẽ. Sicut ecõtra dicit᷑ de
filio Fm diuinitatẽ reſpectu patris.ꝙ eſt filius non ad⸗
optiuꝰſed naturalis ⁊ eternus.qꝛ ad Ro.j.ſuꝑ illud de

lxxxij.

filio ſuo.glo.nõ adoptiuo ſed ſuo.ſ.pꝛio ⁊ ſibi ſubſtan
tiali coet no ⁊c quoꝝ opio ex tractatu de incarnatõe ma
nifeſte patebit infra.4 Alij vo melius ſumẽtes nõ cõce⸗
dunt iſtã aliquo mõ filiꝰſpũſſancti.⁊ rñdent ad obiecta
ſic. Ad illud qð pmo obijcit ſic de glo. yſ. a. dicunt. ꝙ fal
ſo aſſumit᷑ illa auctoꝛitas.non em̃ vt ipi dicunt: ibiẽ ſan
ctus ſᷣm veram lr̃am.vnde ibi habetur ſic.cum dñs ihᷣs
aſcendiſſet de aqua fons ſpũs teſcendit ſuꝑ eum? dirit
⁊c̃.hec ſunt verba patris qui eſt fſons ſpiritus a quo ꝓ⸗
cedit.⁊ hoc eſt qdð habetur Math.iij. Elox patris audi⸗
ta eſt ⁊c.ꝗ Ad illud qð obijcitur de Criſo.dicendũ de
aliquado dicit᷑ ſubſtãtialiter. vt cũ dicit᷑ filiꝰde pr̃e.Ylli⸗
quqdo materialit vt ſin aſſumptõʒ carnis de matre.ali
quãdo ptatiue:vt cũ dicit᷑ rpᷣe ↄceptꝰeſt de ſpũſancto.vñ
Am bꝛo.in li.ð ſpũſancto.ꝙ ex aliquo aut ex ſba.aut ex
ptate eius.Ex ſuba ſicut filiꝰ ex patre.ex ptate ſic ex deo
oĩa.⁊ hoc mõ accipit᷑ hic cum dicit᷑.cõceptus de ſpũſan⸗
cto:quia ex oꝑatione ⁊ pfate ſpuſſancti ↄceptꝰeſt xpᷣc.ꝓp
pter hoc non dieitur filius ſpũſſanctus. Et ad illudðᷣ
dicit Criſo.de ſemĩe.dicẽduʒ ꝙ in ſemine ſunt duo.potẽ
tia effectiua reſpectu eiꝰ qð generat᷑.⸗ potẽtia materiał.
qᷓtuʒ ad potentiã effectiuaʒ dicit Criſo.ꝙ diuinitas in⸗
troiuit in virginẽ ꝓ ſemiĩe.q;ẽtum vᷣo ad potentiã mateꝛia
lem negat Hieꝛo.⁊ bñ.ꝙ ſpũſſanctꝰ nõ fuit ibi ꝓ ſemiĩe.
Ao illud qð obijcit de glo.ſuper illud pᷣs. Ego hodie
genui te.dicendũ ꝙ ĩpꝛopꝛie dicit᷑ filius patris vᷣm hũa⸗
nitatein:quia opeꝛatꝰeſt hũanitatẽ. IOupꝛopꝛietates aũt
nõ ſunt extẽdende ſed erxponẽde.vnde nõ valet argumen
tum. ſimile habens Math. iij. Potens eſt deus te lapi⸗
dibus ⁊c.glo.in huiꝰ rei preſagium de ſara genuit filiũ
non ideo dicendũ eſt yſaac filius dei:quia illud impꝛo⸗

pꝛie dicebat᷑.ſenſus em̃ eſt genuit.i.generatõeʒ operatꝰẽ

Sequit᷑ natus ex maria virgine. vbi opponit beretieꝰ
Aath.j. Peperit filiũ ſuũ pꝛimogenitũ.ſ̊ pꝛimꝰnõ dici
tur niſi reſpectu ſecũdi.ergo habuit aliũ filium.ſed con⸗
ſiat ꝙ ille alius nõ fuit xpᷣc.ꝗ ille ↄceptꝰ fuit ex ſemĩe vi⸗
ri.ergo maria nõ fuit virgo. Ad hoc rñdet.q pꝛimum
dicitur duob modis.VUno mõ ꝑ abnegatõeʒ pꝛioꝛis: et
tunc eſt ſenſus.pꝛimũ ante quẽ nullus.ſᷣm hoc pᷣmogeni

tum dicit᷑ hic ꝑ abnegationẽ pꝛioꝝ.i.ante queʒ nullus.

Alio mõ dicit᷑ pꝛimũ in ↄꝑatõe ad poſteriꝰ⁊ ſic pᷣmoge⸗
nitum diceret᷑ poſt qð aliud.⁊ ſic opponit hereticꝰ.loꝗt᷑
em̃ euangeliſia ↄſuetudine legalis ſermonis: qua pᷣmo⸗
genituʒ dicebat᷑ qð pꝛimo naſcebat᷑ ſeu aliud ſequebat᷑
ſeu nõ.¶ Itẽ cũ dicat᷑ natus de patre ⁊ bic etiam dicat᷑
natus ex maria virgine:videt᷑ ꝙ bis ſit natus.Sed con⸗
tra.aut eſt numeratio eternitatis qð eſſe nõ poteſt:cum
altera natiuitas fuit tꝑalis. aut tempoꝛis qð iteruʒ eſſe
nõ poteſt cũ altera ſit eterna.aut erit numeratio tempo
ris ⁊ eternitatis.qð eſſe nõ põt:cum eternitas interru⸗
ptionem nõ habeat:qꝛ tota ſimul:⁊ qꝛ eternitas eſt totũ
vel quaſi totũ ad tempꝰ.⁊ ita nõ ↄnumerat᷑ cũ illo.q.Di
cendũ ad hoc ꝙ nõ eſt numeratõ menſurãtis.ſ.nec eter⸗
nitatis nec tꝑis ſed mẽſurati.ſ.natiuitatũ. Segt᷑ paſ⸗
ſus ſub pontio pylato.crucifixus.moꝛtunus ⁊ ſepultus.
Querit᷑ quare h̊ totũ dicat᷑ eẽ vnꝰarticulꝰcũ alij pꝛece
Tentes ſint diuerſi articuli.ſ.qui ↄceptꝰeſi de ſpũſancto.
natꝰex maria virgine.⁊ quare ĩ nullo ſimboloꝝ eſt diui
ſus iſte:ſicut ille ꝗq ↄceptꝰẽ.¶ Ad h̊ dicẽduʒ ꝙ iſli actꝰcõ
ſequẽtes ſunt ĩ vnitate tꝑis.ↄceptõ vpᷣo ⁊ natiuitas actus
diuerſi ſunt:vt longo tꝑe diſtätes. Sequit᷑ deſcendit
ad inferos.hoc videt᷑ nõ eẽ articulꝰ.cũ iohes baptiſta ð
boc dubitauerit.dubitare eĩ de articulis fidei iſidelitas
eſt. Cũ ergo oſtat ipᷣm fuiſſe fidelẽ ⁊ ſcẽm.⁊ de h̊ dubita
uit:videt᷑ ꝙ nõ ſit articulus.ꝙ dubitauerit patet ꝑ glo.
ſuperillud Math.xj. Tu es qui venturus es. dicit ibi
glo. cum ob herode ſim occidendus ⁊ ad inferna deſcen⸗
ſurus:debeo te nũciare inferis:ſicut te nũciaui ſuperis.
an ↄueniat filiũ moꝛi.an aliũ ad hec ſacramẽta miſſurꝰ
es. ꝗl Item gloſa.poterat pius vates quem venturum

erediderat non credidiſſe moꝛiturũ?¶ Aod boc quidã di
cũt. ꝙ ↄtingit interrogare dubitatiue.2 ſic nõ interꝛoga
bat Yoh. Cotingit etiã interrogaꝛe ꝑ modũ diſputtis:
1 ſic YHohᷣs interꝛogauit:.exẽplũ in Luc.ij.de xpᷣo.Inue
nerũt eũ in medio doctoꝝ ⁊c̃᷑. Ambro.diſcit in terris ꝗ
angelos docebat in celis.diſcit.i.interrogat. Alij aliter
diſtinguũt. ꝙ ẽ dubitatõ infidelitatis: qua ñ dubitauit
Joh.⁊ẽ dubitatõ pietatis.⁊ ſic dubitauit Joh. querẽs
ex amoꝛe ? pietate.tu es ꝗ venturus es:lʒ nõ dubitaret
ſicut mater vidẽs filiũ moꝛtuũ. dicit es ne moꝛtuus fili
mi:?a hoc ẽ ꝙ dicit glo.nõ fide ſ̊ pietate dubitauit.Alit᷑
ſoluit Crip. q nõ ꝓ ſe ſed ꝓ diſcipulis queſiuit ſicut di⸗
ctũ ẽ ſuð†. Sequit᷑ tercia die reſurrexit a moꝛtuis.q̃re
Aldath. xij. ſicut YJonas fuit in ventre ceti tribo diebo et
tribo noctibo:ita vpᷣs fuit moꝛtuus ⁊ reſurrexit.( Con⸗
tra Ro. vj. Scientes ꝙ vetꝰhomo noſteꝛ crucifixus eſt.
glo. Aug. Quieuit vna vie ⁊ duabo noctibo ĩ ſepulchꝛo
nõ ergo tribo diebo. ¶ Ao hoc dieẽdũ.q; ↄputatio fit in
ſæiptura duobo modis. Vno mõ cũ pᷣciſione vt tãtũ nec
plus nec minus: ⁊ ita dicit Nug. Una die ⁊ duabo no⸗
ctibo. Alio mõ ꝑ ſynodochẽ: ⁊ tũc a ꝑte intelligit᷑ totũ.
ita ĩtelligẽda ẽ illa auctoꝛitas. Et vt meliꝰpateat diſti
guẽdum ẽ qm̃ ẽ dies naturalis ⁊ dies artificialis.Dies
artificialis ẽ noſter dies.dies naturalis cõtinet viginti
q̃tuoꝛ hoꝛas.ſ.diẽ ⁊ noctẽ. Poteſt ergo ↄputatõ fieri du⸗
pliciter. Cõputatõe ᷣm diẽ naturaſẽ cõputata ẽ nox cũ
die ſequẽti ſᷣm moꝛẽ antiqͥꝝ.ſicut dicit glo.ſuꝑ ¶Math.
xij. Accipit᷑ autẽ dies ꝑaſceue in quo vpᷣs fuit poſitus ĩ
cruce:⁊ mortuus hoꝛa nona cũ nocte pᷣcedenti:⁊ habes
vnã diẽ naturalẽ integrã. Deinde accipe noctẽ pᷣcedẽtẽ
diẽ labbati cũ ipᷣa die ⁊ habes aliuʒ diẽ. Deinde accipe
noctem pᷣcedẽtẽ diẽ dominicã cũ ipo die ꝑ ſy nodochen:
7 habes terciũ diẽ naturalẽ.t ita habes tres dies natu
rales.ergo tres dies ⁊ tres noctes: ſi ꝓputatõ fiat ꝑ diẽ
artificialẽ.¶ Itẽ cũ dicit᷑ tercia die:nũquid intelligit ꝙ
de luce ſurrexit vel ante diẽ:videt᷑ ꝙ ante diẽ: ꝑ illu qð
dicit Judic̃.xvj. Doꝛmiuit ſampſon vſq; ad mediũ no⸗
ctis.glo.ſampſõ ĩ media nocte nõ ſolũ exiuit ſᷣ et poꝛtas
tulit: qꝛ redẽptoꝛ noſter nõ ſolũ de inferno lib er exiuit:
Hp̃ inferni clauſtra deſtruxit.⁊ videt᷑ ſic ꝙ ante lucẽ ſurre⸗
xit. ¶ Sed ↄtra. videt᷑ 4 ante lucẽ h̊ de luce.ꝑ hoc qð
dicitur ab aug. j. Mathiij.ſuꝑ illud. Elegit liſias ⁊c̃.
glo. ab hoꝛa moꝛtis xp̃i vſq; ad diluculũ reſurrectõnis
ↄſtãt boꝛe q̃dragita ⁊c.Cũ ergo dixerit ibi ꝙ in dilucu⸗
lo.cõſtat ꝙ nõ ante diem:ĩmo in die.¶ Ad qð dicendũ.
ꝙ nõ ſunt cõtraria:qꝛ ꝙ dicit᷑ ante lucẽ ſurrexit:reſpe⸗
xit illð qð dixit Joh.xx.iCũ adhuc tenebre eſſẽt:⁊ ſic in
telligit᷑ ũlð añ lucẽ.i.anteq; eẽt claꝛa dies.In diluculo
enim nõdũ ẽ clara dies.¶ Reſurꝛexit a moꝛtuis adẽRo.
vj.ſuꝑ illud. Xpᷣs reſurgẽs ex moꝛtuis ⁊c.glo.longe ex
moꝛtuis remotus::ſů quare dicit᷑ hoc cũ ſemꝑ fuerit lon
ge a moꝛtuis remotus. Dicẽdũ ꝙ ante non erat longe
valde a moꝛtuis remotus. eo ꝙ erat moriturus. VUnde
Job.xxviij.ſuꝑ illud.Et ſolũ mihi ſupeꝛeſi ſepulchꝛum:

pene ſe moꝛtuũ cõſiderat qui ſe moꝛiturũ non ignoꝛat:ß5

poſt reſurrectõnẽ longe a moꝛtuis qui moꝛi non poteſt.
Aſcendit ad celos.ſᷣm ꝙ homo ſicut dicit᷑ Joh. iij.
Memo aſcendit in celũ niſi ꝗ deſcendit de celo. Aug.in
glo. deſcendit ᷣm ꝙ deus: aſcendit m ꝙ homo.Sʒ. xx.
Joh.habet᷑ ex glo.ſuꝑ illud.Qondũ aſcendi ad patreʒ
meũ.qð aſcendere equalitatẽ dicit.vnde filiũ aſcendere
ad patrẽ: eſt equalem eſſe patri.¶ Sed obijcit᷑ ꝙ nunqᷓ
erat equalis ei ſᷣm ꝙ homo:nec aſcendit ad equalitateʒ
Fm ꝙ deus: ? ita nõ aſcendit ad eq̃litatẽ.¶ Solo.non
aſcendit in re ſed in noticia.i.inotuit. Sile habet᷑ Ma⸗
thei vlt. Data eſt mihi omnis poteſias.i. apparermihi
data.q Sed videt᷑ ꝙ aliquis poſſit credere abſq; pecca⸗
to ĩ ip̃m nõ eẽ equalẽ patri.ĩmo ð magdalena dẽ Johã.
xx.ſuꝑ illud. Moli me tangere.in glo.dicit ei ⁊c̃.qꝛ iſta
cũ adhuc carnaliter in eum credebat quẽ ſicut hominẽ

5

flebat:audit.iQoli me tangeꝛe.i.ſic credere in me.nõdũ
enĩ in coꝛde.ſ.tuo aſcendi ad patrẽ.i.nondũ credis me
equalẽ patri tũc tangens:cũ nõ imparem credes.ſ̊pba
tur ꝙ ipſa caritatẽ habebat:qꝛ vt babet᷑ Joh.xx.ſuꝑ il⸗
lud.Aldaria flebat ad monumẽtũ ⁊c̃.glo.ex nimio amo
re.¶ Iem greg. diſcipulis recedentibo mulieres qᷓ artiꝰ
amabãt nõ recedebãt.⁊ Job.xix. Pelli me ↄſumptis caꝛ
nibo⁊c᷑.glo.con.caꝛ.i.diſcipulis ꝑ infidelitateʒ.os meũ
i.foꝛtitudo diuinitatis mee adheſit pelli mee.i.mulie⸗
ribus deſeruientibo.⁊ ita videt᷑ ꝙ haberet caritatem: et
tamen nõ credebat equalem eẽ patri rpᷣm.¶ Reſpondẽt
quidã ꝙ nõ habebat caritatẽ.⁊ erponunt auctoꝛitatẽ de
amoꝛe naturali. vnde dicunt ꝙ in ſola virgine ſtetit ec⸗
cleſia cuius fides ſola remanſit ĩ paſſione.Propteꝛ qð
dicunt eius memoꝛiam fieri in ſabbato.Alij dicunt ſᷣm
auctoꝛitatem Job.ꝙ fides ⁊ caritas manſit in mulieri
bus.⁊ qð obijcit᷑ de magdalena.oli me tangere ⁊c̃.ex⸗
ponunt ſic.i. Londum credis me equalem patri.i.credẽ/
do non aduertis.ſicut ille qui ſcit omnem mulam eſſe ſte
rilem. non aduertit de bac quã credit habere in vtero.
ſcit tamen in vli:ſicut ipſa nõ aduertebat.tamen in vni
uerſali hoc credebat:qð patet quia ſi aduerteret ꝙ ei di
miſit peccatũ.cognoſceret ipᷣm eẽ deũ. Et ad hoc ꝙ alij
dicunt de beata virgine qtum ad ſabbatũ.reſpondẽt q;
ꝓpter aliam cauſam deputat᷑ ſabbatuʒ: quia ſicut in ſe⸗
xta feria.celebratur memoria paſſionis xpᷣi:ita cum ip
ſa quodammodo paſſa ſit.illius paſſionis fuit memoꝛia
celebranda: ⁊ qdð ſexta feria fieri non potuit.ad ſabbatũ
tranſlatuʒ eſt.hoc enim eſt qð quiaã dixit.verum eſt elo
quium iuſti ſymeonis ꝙ ꝓmiſit gladiũ ſentiet doloꝛis:
⁊ ita ꝙ ſabbatum deputat᷑ ei:ſignatuꝛ Eʒech.xlvj. Hec
porta non claudetur vſq; ad veſpeum: et adoꝛabit ad
oſtiuʒ poꝛte eius omĩs populus ĩ ſabbatis. Prima opi⸗
nio qne dicit ꝙ in ſola viꝛgine ſtetit eccia videtur nobis
vera:ꝙ autem magdalena heſitauerit in triduo in fide.
videt᷑ in pluribo locis.ibi Joh.xx. Mulier ꝗd ploꝛas.
dicit glo.que non credit. adhuc mulier adhuc coꝛpoꝛei
ſexus appellatione ſignatur. Alia gloſ.quaſi non lacri
mas nudas ſed fidem erigo. quo inſinuatur ipſum du⸗
bitaſſe in fide.⁊ in eodem.ibi. Dicit ei iheſus fidem do⸗
cens:⁊ in corde illius oꝛtulanus ſeminans ⁊ conſequen
ter plane habetur in glo.illa:ꝙ non credidit. Sedet
ad dexteram dei patris.glo.pſalm. ſuper illud. Sede
a dextris meis.duo notat ſcilicet eum poſt loboꝛem paſ
ſionis ⁊ geſcere ⁊ conregnare ⁊ in occulio eſſe.⁊ ad He
breos pꝛimo.ſuper illud. Sede a dextris meis.gloſa.
victoꝛi filio confeſſus conuertoꝛ a dextris . gloſa.in
potioꝛibus bonis meis ſcilicet ᷣm ꝙ homo:vel conre⸗
gnat coequalis mibi ſᷣm ꝙ deus.¶ Sed queritur de
ſimplici vetula que credit eum materialiter ſedere ad
cxtram patris.vtrum ſit infidelis.ſicut ſi crederet ma
terialiter conceptum eſſe de ſpirituſancto? Reſponde
tur ꝙ non ſimiliter.Qam materialiter ſedere non inte⸗
rimit aliquem articulum. ſed materialiter conceptum
eſfe de ſpirituſancto peremptiuum eſt buius articuli:
qui natus eſt de virgine:ſi intelligatur materialiter id
eſt per opus viri. Si autem intelligatur ſic ꝙ ſpirituſ⸗

ſanctus ſit materia: peru erſus eſt intellectus buius.

qui conceptus eſt ſpirituſancto vt ſupra diximus:⁊

hereticum eſt. ¶ Sed iterum poteſt obijci patrem eſſe

paſſum:non eſt peremptoꝛium alicuius articuli.videt᷑
ergo ꝙ credere illud non ſit hereticũ quod falſum eſt:
quia talis eſſet patri paſſianus.¶ Reſpondeo ꝙ cum
dicitur.qui conceptus eſt de ſpirituſanct.⁊c.hoc relati⸗
uum qui:refertur ad hoc antecedens vnicum filium vt
ſit ſenſus. vnicus filius paſſus eſi:⁊ ſic pater ꝙ paſſus
ſit eſt huic oꝓpoſitum. ⁊ ſic relatiuuʒ refertur ad ante⸗
cedẽs cũ ſua determinatõne.ſiłr ad Ro.j. Qui pᷣdeſti⸗
natꝰẽ filiꝰdei i virtute pꝛius dixerat ð filio ſuo ꝗ factꝰ ẽ

Nueſtio

ei m carnẽ.vñ qui predeſtinatd eſt 77. Sequitur.

Inge venturus ẽ iudicaꝛe viuos ⁊ moꝛtu.Ergo omnes
iudicabuntur et boni et mali.¶¶ Cõtra.glo.greg. ſupeꝛ
illud. ¶25 reſurgunt impij in iudicio.quatuoꝛ oꝛdines
er̃t ĩ iudicio. Alij nãq; er̃t ꝗ iudicabũt ⁊ ñ iudicabunt᷑.

alij ꝗ nec iudicabt nec iudicabũt᷑.qꝛ iã iudicati ſũt. Sẽ
tttia eĩ dãnatõis eoꝝ toti eccłe nota ẽ vt ũt infideles.

alij iudicabũt᷑ et ſaluabũt᷑ vt mediocrit᷑ boni.alij iudi
cabuntur et damnabunt᷑ vt mediocriter mali. Sic er⸗
go inſtantia videtur im ꝑfectis et infidelibus.il Rñſio

H dicltur ꝙ iudicabit viuos et moꝛtuos. quia omnes

vt dicit apins Ro.xiij.ſtabunt ante tribunal xp̃i.ſʒ dr
nõ iudicare illos.quia nõ exercebitur in illis ſolenni⸗
tas iudicij.ſ.inclinatio illa ð qua dz AMath. xxv. Veni
te ⁊c.eſuriui ⁊c.vñ glo.greg.dicit pᷣiudicati infidelita
tis ſue tenebris eius quem deſpexerunt inuectõe redar

gui nõ merentur. Illi ſaltem verba iudicis audiẽt qui

eius fidem ſaltem verbo tenuerũt.pꝛinceps nãq; terre
nus rempublicà gerens aliter punit interius delinquẽ
tem aliter hoſtem exterius rebellantẽ. ſic intelligitur
illud ioh̊.ij. Qui nõ credit iam iudicatus ẽ.¶ Ad idẽ
põt facere quod dicit᷑.j.ad thimot.v.Quorũdam pcta

manifeſta ſunt pᷣcedentia ad iudiciũ.quoꝛũdam vo ſe⸗

quũtur. Item glo.exponit de iudicio in pñti:quia ſi ea
ſequitur iudiciũ nõ ẽ temerarium. TCredo in ſpiritũ⸗

ſanctũ hoc exponitur 2 determinat᷑ in ſymbolo patrũ.

Qui ex patre filioq; ꝓcedit ⁊c̃:ſicut infra oſtendetur.

Sanctã eccłiam catho.ſctoꝛum ↄmunionẽ.Leo pa

pa dicit ꝙ nõ debet dici ĩ ſanctã eccleſiam catholicam.
ſed ſanctaʒ ca.eccłiam.ſed anſelmus vult ita dici vt in
epła ad phitł᷑.audiens caritatẽ et fidem quã habes ĩ do
mino ihu ⁊ in oẽs ſanctos ⁊c̃.glo.quia iĩ xpᷣm credebat
et diligebat et eos diligebat.et ꝑ oꝑa fidei et caritatis
xpᷣo ſerniebat te ſanctis.ꝑ hoc patet ꝙ aliter intelligi⸗
tur credere in deũ et credere in ſanctos.vnde dicit glo.

ibi vel in ſanctis.¶ Si queratur quis motus notabit᷑

cũ dicitur in ſanctos:dðm ꝙ motus ĩ cõfoꝛmitatẽ ſan/
ctoꝛum q;tum ad ꝑfectionem vite. Sanctorum com
munionẽ.et eſt ſenſus.credo ꝙ ſacramenta ⁊ participa
tio ſacramẽtoꝛum que ſct᷑i cõmunicant cõferunt remiſ⸗
ſionẽ peccatoꝛuʒ.quia facit ꝙ ↄcubitus qui als eẽt pec
catum moꝛtale nõ ſit peccatũ moꝛtale.Vel crede ꝙ vni
tas eccleſie tanta ẽ.ꝙ vnuſquiſq; qui mẽbꝛuʒ ẽ:ꝑticeps
eſt omnium que ſunt totius coꝛpoꝛis.glo.in ps. Poꝛ⸗
tio mea ⁊c̃.ſuꝑ illud ꝑticeps ego ſum.membrũ ꝑticeps
eſt totius coꝛpoꝛis.ita em̃ poꝛtio eius eſt dñs vt parti⸗
ceps ſit.nõ vnius ſed ommium eccłiarum.tanta igitur
virtus vnitatis.cum ſit ꝑticeps xpᷣi humiliter dicitur
ꝑticeps famuloꝛum xp̃i qð eſt eſſe xpᷣi ꝑticipem.⁊ heb.
uij. Participes xpᷣi effecti ſumus ⁊c.glo.ꝑ gratiaʒ qua
vniti ſumus ei vt membra capiti.eiꝛ ad cotł.j.ſuper illð
Adimpleo ea que deſunt ⁊c̃.glo.ad cõem bãc quaſi rẽ⸗
publicam quiſqʒ ꝓ modulo ſuo exoluit qð debe⸗ ⁊ pro
poſſibilitate virium nr̃arum quaſi canonem paſſionũ
inferimus peritoꝛia plenaria paſſionũ nõ erit niſi cuʒ

ſeculum finitum erit. Item quaſi vnus homo vna per

ſona eſi caput cum coꝛꝑe ſaluatoꝛ cũ ſaluandis. Caꝛ
nis reſurrectõem.congruus oꝛdo.nam remiſſio pecca⸗
toꝛum eſt reſurrectio anime:que eſt reſurrectio pꝛima.
ad iſtã po ſequitur reſurꝛectio coꝛ dis głioſa ĩ bonis q̃ ẽ
reſurrectio ſecunda:ſicut dr ad Ro.viij. Scimus qm
ſi ſpiritus eius qui ſuſcitauit ihm inbabitat coꝛꝑa no⸗
ſtra.reſuſcitabit et nos ꝓpter inhabitantem ſpiritum.
Tene tamen quod dicit aplłus.j.coꝛinth.xv. Omnes
reſurgemus ⁊c.ad vtrũq; pꝛedictoꝝ.ſ.reſurrectõnem
anime et coꝛpoꝛis. Sequitur vitam eternam. que eſt

beatitudo. Sed queritur quare non adiungitur pena

eterna:cum vtrũq; opoꝛteat credẽ.ddᷣm ꝙ natura oꝑo

ſitoꝝ ẽ vt vno dicto intelligat᷑ reliquũ.Sufficiãt ̊ que

pᷣdicta ſunt de erpoſitõe ſymboli apłoꝝ·

lxxxij.
Articulus ter cius

Icto de pꝛimo ſymbolo apłoꝝ.dicen dũ ẽ de
ſymbolo patrũ qð cantat᷑ in miſſa:ſ̊ qꝛ fere
om̃ia que cõtinent᷑ in ſymbolo apłoꝝ conti
nent᷑ in iſto:qꝛ iſta expoſita ſunt pꝛius:hic ſunt omittẽ
da.mutata vo ſeu pᷣtermiſſa et addita quedã ad pᷣſens
ſunt explicãda.Diuidit᷑ aũt ſymbolũ illud ĩ duas ꝑtes
In pꝛima iudicat᷑ vnitas cũ dicit᷑.Credo in vnũ deum
Deinde ſequitw᷑ confeſſio trinitatis.et ideo illa continet

tres ꝑtes.pꝛima eſt ð patre.patrẽ om̃ipotentẽ ⁊c̃.ſecũ⸗

da de filio. et in vnuʒ dñm ⁊c̃.tercia de ſpũſancto.et in
ſpiritũſanctum dñm et viuificantẽ.Dꝛima pars de vmi

tate eẽntie expoſita eſt pꝛiꝰ.ſed diſtinctio tñ ꝑſonaꝝ ali

ter exponit᷑ in ſymbolo iſio et in pᷣcedẽti.De patre duo
cõſitemur hic.om̃ipotẽtiã:et oꝑatõem celi et te rre:hoc
tñ ſine dubio eſt cõmune tribo ꝑſonis: ſed ꝑ apꝓpꝛopꝛia

tionẽ patri attribuit᷑ ſicut expoſitum eſt pꝛius.Queri᷑

tñ de diuerſitate vocabuli ſignificãtis creationẽ.Qam

ibi dicit᷑ creatoꝛẽ hic factoꝛẽ. Ad qð dm qm̃ crece

eſt de nihilo aliꝗd facere.facẽ vᷣo ſicut ↄniter dicit᷑ cõe ẽ
ad oꝑari aliꝗd de nihilo.et ad oꝑari aligꝗd de materia.
vt ergo mõſtret᷑ oꝑatoꝛ eoꝝ que facta ſunt de nihilo ſiẽ
angeloꝝ aĩoꝝ et pꝛie materie:bᷣ̊ ⁊ oĩm que ꝓducta ſunt
eyr materia: ꝓfitemur nõ ſolum creatoꝛẽ ſed ⁊ factoꝛezʒ.

Ipe em̃ ẽ omia in om̃ibo. Se filio ᷣᷣo quedã expꝛimũt᷑

ſm diuinitatẽ quedã ſᷣm hũanitatẽ. Seðm dinitatẽ vᷣo

ponũtur quĩq; ad excludendũ ꝗnq; erroꝛes arrianoꝝ:

q̃s ip̃i mentiebãtur de filio dei. Pꝛimus ꝙ nõ eẽt eiuſ⸗
dem ſubſtãtie cum pr̃e ↄtra qͥs fides dicit. Et in vnũ re

pete deũ cum pr̃e.Joh̊.xiiij. Ego ingt in pr̃e et pater in

me eſt. ego et pater vnũ ſumus.Secũdus erꝛoꝛ arriano
rum ẽ ꝙ filius mĩoꝛ patre ẽ.ↄtra quos ↄfitetuꝛ fides ca
tholica dũm ih̊m xpᷣm.i.equalẽ patꝛi ⁊ ſpũiſct᷑o ĩ poten

tia.ps.Dixit dñs dño meo ſede a extris meis.glo.cõ

regna equalis.Lerciꝰ erroꝛ ẽ ꝙ filius ſit adoptiuꝰ nõ
naturalis:ſicut ĩ.ioh.j. Qui nõ ex ſangu inibo neq; ex
voluntate carnis qð enacuat fides catholica. et dicit fi

lium dei vnigenitum. Joh.j.Deum nemo vidit vnqᷓ; ni

ſi vnigenitus filius dei. Quartus erroꝛ eſt ꝙ natus eſi
ex tempoꝛe non ab eterno.contra quod ſides catholi⸗

ca ꝓfitetur ex patre natum ante omnia ſecula. Johᷣ. 1.
In pꝛincipio erat verbum. Quintus erroꝛ eſt ꝙ filius

ci ſit pura creatura:quod fides catholica excludit di
cens. deum de deo lumen de lumine. Joh. j. Deus erat
verbum. Soluit aũt oꝓpoſitõem eoꝝ fides catholica
congruo exemplo.oꝓonunt em̃ ſi filius eſſet a patꝛe na
turalis.cum nullus pater ſine ſui diminutione et deci⸗
ſione generet filium ſibi equalem. cum de deo abſurdũ
ſit illud aſſerere.relinquitur ꝙ deus pater nunq̃ᷓʒ ha⸗
bnit filium naturalem. Manifeſtat ergo fides catho
lica illos mentientes et dicit.lumen de lumine. ſicut lu
men em̃ abſq; ſui dim inutione vel minoꝛatione ex ſe ge
nerat lumen aliud:ſic pater filium. Radix aũt erroꝛis

eoꝛum eſt.ꝙ attribuunt creatoꝛi quod eſt creature. Ex
pꝛedictis erroꝛibus ceciderunt in pꝛofundum erroꝛum
vt dicerent chꝛiſtum eſſe puram creaturam.et deum nõ
naturaliter ſed adoptiue vel per gratiam ſicut dicitur
Exo.vij.moyſi.Ecce conſtitui te deum pharaonis.ſed
econtra.ſides catholica pꝛoſitetur deum verum de deo
vero.genitum non factum ⁊c̃. Joh̊.pꝛimo.Omnia per
