tegit ſapia:ſic ꝓtegit pecunia.q ꝓPter ꝓtectõeʒ ⁊ defen
ſionẽ regi licitum erit theſauriʒaꝛe. RKñ.theſauriʒat
aligs ex affectu auaricie ⁊ cupiditatis abſq; om̃i inten
tione neceſſitatis ꝓpꝛie vel aliene. Et q̊ mõ theſauriʒa⸗
re om̃ibo eſt phibitũ. Vñ dicit glo. ſup p̃dictam legem
Mon hẽbit auri ⁊ argenti immenſa pondera vltra mẽ⸗
ſur am nececeſſitatis.ſugillat em auariciã: et ᷣm H dic
bẽs iacobo.v.Agite nũc diuites ploꝛate:et ſubdit. Di⸗
uitie vr̃e putrefacte ſunt. veſtimenta vr̃a tineis omeſta
ſunt auruũ et argentũ veſtrũ eruginauit:⁊ ſubdit.The
ſauriʒaſtis vobis irã. Item theſauriʒat ꝗs ex ſolertia
ꝓuidentie:⁊ h̊ vel ↄſideratõne neceſſitatis:vel ↄſidera
tione publice vtilitatis. Conſideratõne neceſſitatis cõ
ceditur pentibo ſcłlaribo ob neceſſitatẽ filioꝝ educãdo⸗
rũ:vel filiaꝝ ↄiugio tradendaꝝ. nõ at᷑ ditandaꝝ. ſ̃ ſer
uato mõ et ſtatu ꝑſone. Cõſideratõe publice vtilitatis
vel regni defendendi:vel cultus dei ampliandi.conceſ⸗
ſum eſt regibus theſauriʒaꝛe. Vñ de cauſa regni defen
dendi loquitur auẽtas pᷣdicta Ecẽi.vij.ſicut ꝓtegit ſa⸗
pientia:ſic ꝓtegit pecunia.Cauſa vᷣo cultꝰ diuini ãpli⸗
andi. hoc eſt edificandi templũ deo legitur theſauriʒaſ
ſe dauid.j paꝛalip.xxix.Locutꝰeſt rex dauid ⁊c. Ego
totis viribus pꝛeparaui impenſas domus dei mei au⸗
rum ad vaſa aurea.aꝛgentũ in argentea ꝛ⁊c. Perſonis

V. en e c GeGn

n.

W 4aAt;) ar ⸗ſ . end

8

2„—
22 92

4

õ

V.Ga Bond) Poſir 6i* Poſß Wi

dᷣo eccleſiaſticis pꝛoprie nunꝙᷓ theſauriʒare licet.quia
non licet eis accumulare pecunias.nec pecuniaʒ tene⸗
re intentõne ſeruandi.Añ beatus am bꝛo.in li. de offi⸗
cijs.xij.q.ij. Aurum eccleſia hʒ:non vt ſeruet ſed vt eꝛo
get:et ſubueniat in neceſſitatibo. Quid eſt opus cuſto⸗
dire qð nihil iuuat. Item hiero. Cum ſocrates Athe⸗
nas ꝑgeret:magnũ auri pondus abiecit: neqʒ; em̃ puta
uit ſe poſſe vᷣtutes ſimul et diuitias poſſideꝛe. Qos ſb⸗
faſtinati auro xpᷣm pauperẽ ſequimur:⁊ ſubdit. Quo⸗
mõ poſſumꝰ aliena ſideliter diſtribuere ꝗ noſtra ti mi⸗
te reſeruamꝰ:loquitur ↄtra clericos cupidos. Qualit
autem clerici abſq; ſuꝑfluo poſſidere debeãt bmõi tem
poꝛalia ingretur infra.cum de pᷣceptis euangelicis di⸗
ſputabitur.

Alembrum ſecundũᷣ

Tem queritur de ſcða lege circa res he⸗
reditarias.vtrü ſacerdotes et leuite.ſiue
pſone eccleſiaſtice poſſint res hereditari⸗
as poſſidere: ꝙ non.videt᷑ ꝑ p̃dictã legẽ.

Item nume. xviij. dixit dñs ad AHaron. In terꝛa eoꝝ

nipʒil poſſidebitis: nec habebitis paꝛteʒ inter eos.Ego

ꝓps et bereditas tua in medio filioꝝ iſrael. 4 Item in

eodeʒ. Filijs leui dedi omnes decimas iſrael.et ſubdit
in generatõnibo ſuis nibil aliud poſſdebũt.Ergo cuʒ
incomꝑabiliter ſacerdotes et lenite euangelici tenean⸗
tur eſſe ꝑfectioꝛes ſacerdotibo et leuitis veteris teſtam̃⸗
ti: nibl poterũt hereditarie poſſidere.4¶ Item rabanꝰ
ſuꝑ illam legem Beut. xviij Mon habebũt ſacerdotes
⁊c. dicit. In veteri et nouo teſtamento miniſtris al⸗
ris preceptum eſt de oblationibo et decimis viuere.nec
terꝛenis poſſeſſionibo acquirendis ↄceſſum eſt inbyaꝛe
Vnde nolite poſſidere aurum neq; argentum.x. Alda.
Item hiero.ad Nepotianũ. Qui dominum poſſidet
et dicit euz ꝓpha ꝑs mea dominus. nihil extra dominũ
habere poteſt:ꝙ ſi quippiam aliud pꝛeter dominuʒ ha⸗
buerit:pars eius non erit dominus.verbigr̃a.Si auꝝ
ſi argentum. ſi poſſeſſiones. ſi variam ſuppelectilem cũ
iſtis ꝑtibus dominus nõ dignatur fieri ꝑs eius.¶ Itez
Hiero.ad eundẽ. Si ego domini ꝑs ſum ⁊ funiculꝰhe⸗
reditatis eius. ꝓpꝛie non accipio parteʒ inter ceteras
tribus.ſed quaſi leuita ⁊ ſacerdos viuo ð decimis:⁊ al
tari ſeruiens altaris oblatõne ſuſtentoꝛ. bñs victum et
veſtitum his ↄtentus ero.j. Lhi.vj.et nudam crucem
nudus ſequar. Ex bis ergo videt᷑.ꝙ clerici eccleſiarũ:
nullo mõ pñft terꝛas babere vel ruſticas res ſeculaꝛes.
Item ad idem Deut.xviij. Sacrificia dñi oblatio⸗
nes eius ↄmedent:⁊ nihil aliud accipient de poſſeſſiõe
fratrũ ſuoꝝ.dñs em̃ ipe eſt hereditas eoꝝ.¶ Item io⸗
ſue. xiij. Lribui leui nõ dedit ioſue poſſeſſioneʒ.ſed ſa⸗
crificia ⁊ victimas domini: dei iſrabel ipᷣe eſt eius bere
ditas. Contra.nume.xxxv. Pꝛecipe filijs iſrł vt dent
leuitis de poſſeſſionibo ſuis:vꝛbes ad habitandũ ⁊ ſub
nrbana pecoꝛibus ac iumentis. eꝛgo ex lege dei Leuite
poſſidebant ciuitates et ſuburbia. Iteʒ leui.vlti.Si
quis agrum poſſeſſionis ſue vouerit et ↄſecrauerit do⸗
mino et non fuerit redemptus:cuʒ iubilei venerit dies
ſanctificatus domino erit: et poſſeſſio conſecrata et ad
ius ꝑtinet ſacerdotum.ergo ex hac lege ſacerdotes ve⸗
teris poterant poſſidere agros et alia que domino vo⸗
uebantur. ¶ Item act. iiij. Yoſeph qui cognomĩatus ẽ
barſabas ab aplis leuitis cipꝛius genere cum habeꝛet
agrum vendidit eum quod non faceret niſi dominium
agri ſuum eſſet. ¶ Item dic canon ↄcilij agatheñ. xij. q.
j. Epiſcopi de rebus pꝛoprijs vel acquiſitis vel quicqd
de pꝛoprio habent heredibus ſuis ſi voluerint derelin
quant. ergo epiſcopi qui inter perſonas eccleſiaſticas

ſeculares videntur eſſe perfectioꝛes:poſſũt hereditaria

poſſidere. ¶¶ Item ſacerdotes et leuite oꝛientalis eccle⸗

ſie vxoꝛes habent et filios generant. Si ergo paterna

.r. 2c09 ſalhr 6 poſſ 3097
en ſee e:. 37

Bonawwe

— C 2— ſa Pe= Al.l. 4 1

. N LEr Ar
, 7

ſucceſſione.vel alio modo nihil hereditarie poſſiderẽt:
filij eoꝛum legitimi nati exhereditate remanerent. qðᷣ
eſt inconueniene. ¶¶ Item in canonibus apoſtoloꝛum.
legitur.qꝙ epiſcopus habʒ poteſtatem moꝛiens de rebo
proprijs:quibus voluerit et ſicut voluerit relinquere
foꝛtaſſis enim aut vroꝛem habet:aut filios:aut pꝛopiĩ⸗
quos. Juſtum enim eſt apud deum et homines: vt nec
epiſcopus vel eius ꝓpinqui pꝛoſcribantur: ſub obten⸗
tu eccleſie.Ex quibus relinquitur ꝙ epiſcopi et ceteri
clerici maxime poſſunt hereditaria poſſidere. ¶ Item
reges terꝛe poſſunt vouere terꝛam aliquam et dommiũ
ad conferendum eccleſie. Ergo ſᷣm legem Leuit᷑.vltio.
Poterit eccleſie ſeu perſone eccleſiaſtice terꝛam et do⸗
minium poſſidere.Poſſunt ergo pꝛeter decimas ⁊ ob⸗
lationes poſſidere alia.quod videt᷑ eſſe contra leges pᷣ⸗
dictas. Rñ.in veteri teſtamento poſſidebatur terꝛa
ratõne facte diſtributionis et diuiſionis ſᷣm ſortes per
tribus:ꝑ ſucceſſionem iure hereditaꝛio debebãt ad po⸗
ſteros ꝑtinere.et ſᷣm hoc intelligunt᷑ predicte leges ꝙ
ſacerdotes et leuite non habebant ꝑtem nec hereditatẽ
cum reliquo populo iſrael. et ſimiliter ꝙ dicit pter ſa⸗
crificia et oblatõnes nihil aliud accipient ſupple ratõe
diuiſionis terꝛe pꝛimo facte ꝑ tribus. Item poſſideba⸗/
tur terꝛa ratõne et titulo donatõnis ſubſequentis diui
ſionẽ terꝛe. Et ſᷣm hoc leuite poſſidebãt vrbes ⁊ opida
ad manendum: 1 ſuburbana ad paſcendum pecoꝛa ſi⸗
cut babetur Qumejr̃. xxxv. 4 Item poſſidebatur terra
rõne et titulo oblatõnis facte deo.⁊ ſm hoc leuite poſ⸗
ſidebant agꝛos que vouebant᷑ co:et non redimebatur
infra inbileum. Leuiti. vlti.¶ Item poſſidebatur terꝛa
titulo emptõnis:ſeu acquiſitiõis.et hoc modo poterãt
leuite acquireꝛe terras.nec tamen ꝓpter boc dicerẽtur
hereditatem accepiſſe inter fratres.quemadmoduʒ di⸗

cituꝛ Geñ.xxij. O: obꝛabaʒ plantauit nemus:vbi dicit

glo. Abꝛabam ſicut ſtephᷣ.dicit act.vij. Qon acceperat
bereditatem ibi nec ſpacium pedis. Intelligenda eſt ꝙ
bereditas quaʒ deus erat ſibi daturus ⁊ ſuis poſteris
ex gꝛatia: non pꝛecio empta. Ex his igitur patet.ꝙ il⸗
la que poſſidebant leuite ratõne donatõnis ſubſequen⸗
tis ad diuiſionem terꝛe ꝓmiſſionis vel que poſſidebant
nomine elemoſine ſen oblationis: vel que poſſidebant
titulo emptõnis non dicebant᷑ iure hereditario poſſide
re. 4 Item leuite et ſacerdotes noui teſtamenti quedã
poſſident titulo et nomine eccleſie et iſta non poſſidẽt
bereditarie: ſed titulo ↄmendationis.ↄmendata enim
ſunt eis temporalia eccleſie:ſicut diſpenſatoꝛibus ⁊ ꝓ⸗
curatoꝛibus. AUnde aug.ad donifacium. Si priuatim
ea que nobis ſufficiũt poſſidemus.non ſunt illa noſtꝛa
ſed pauperum quoꝝ ꝓcurationem quodammodo geri
mus:non ꝓpꝛietatem nobis vſurpatoue damnabili ven
dicamur. pꝛiuatum vo appellat beneficium eccleſiaſti⸗
cum ſeꝑatum:et ſingulari pſone commiſſum. Quedaʒ
vᷣo poſſident titulo emptõnis et nomine acquiſitionis.
vt ea que eis ꝓueniunt ſolertia ſua et exercitõ ſui labo⸗
ris et etiam iſta non dicunt hereditarie poſſidere. Itẽ

quedam poſſident ratõne ſucceſſionis a ſuis parentib·

et hic tm̃ dicunt᷑ iure hereditario poſſaerefres q̃s poſ
ſident nomie eccleſie: nec poſſident hereditarie:nec poſ
ſunt heredibo relinquere:ſᷣm ꝙ dicit canon ↄcilij aga⸗
theñ. Res vo q̃s poſſident ꝑ acquiſitionẽ nõ poſſident
pereditarie.ſed poſſunt ea heredibo vel quibuſcũqʒ re⸗
linquere.vñ canon ↄcilij agatheñ.dĩc.xij.q.j· Ep̃i ð re⸗
bus acꝗſitis:qð hñt heredibo ſuis ſi voluerint derelin
quãt. Res vo q̃s poſſident ratiõe paterne ſucceſſionis:

poſſident hereditarie nec pnt heredibo non relinqueꝛe.

Vnñ biere. xxxij. Poſſide aruũ meũ qui eſt anathot:ꝗa
tibi cõpetit hereditas.et tu ꝓpinquus es vt poſſideas.
Ad illud ergo qð obijcit:ꝙ ꝑfectioꝛes debent eẽ leui
te ⁊ ſacerdotes noui teſtamenti qᷓ veteris.ↄcedendum
eſt. quia tam illa que poſſident noĩe eccleſie q poſſidẽt

.

Nuic Benee

Peſſ er⸗ ht. Hn

5.

— .

QNueſtio
titulo pauperũ ſicut dicit hiero.ꝙ res eccleſie:res pan
perũ ſunt ꝙᷓ alia qᷓ poſſident ſicut ꝓpria vel ꝑ acqſitõeʒ
vel hereditarie debent babere ſicut coĩa cũ pauperibo
diu ipᷣa poſſident.vt ea q̃ poſſident ꝓpꝛia poſſideãt ſi⸗
cut cota. Et boc mõ intelligit᷑ canon vꝛbani pape.xij.
q.j.Scimꝰ.ꝗa hactenꝰvita coĩs inter xpᷣianos viguit.
⁊ adhuc gra dei maxime viget inter eos ꝗ in ſoꝛte domi
ni ſunt electi.i.clericos.ſicut legi᷑ in aptoꝝ actibo.iiij.
Erant illis om̃ia coĩa.q¶ Simii modo ad illud qð dic
Rabanꝰ.dðm ꝙ leuitis noui vel veteꝛis teſtamẽti non
eſt ↄceſſuin poſſeſſiombo aeqrendis inbyare affectu.ſ.
cupiditatis vel ſtudio ſecularis negociatõnis.4 Ad il
lud ðᷣo qð dicit bĩs Hiero. Rñdet ꝙ intelligit de cleri
cis ꝗ ſeculo abrenunciauerũt. Sed põt dici ꝙ intelligi
tur ð om̃ibo qꝛ debent poſſidere q poſſident.q̃ſi nõ poſ
ſidentes ꝑ ↄtemptũ rerũ:⁊x ſollicitudinuʒ terꝛenaꝝ ꝓut
dicit aplłs.ij.Coꝛin.vj.Canqꝙᷓ nihil habentes:⁊ om̃ia
poſſidentes.q¶ Ad alia vᷣo obiecta patet ſoło.ã ſi cle
rici poſſident terꝛam ⁊ iuſticiã ſcłlarem ex ea ꝑte q̃ ſunt
clerici nõ poſſident iſta hereditarie. Aut enim iſta poſ⸗
ſident titulo eccleſie:et tunc non hereditarie: ꝗa titulo
elemoſyne vel oblatõis iſta poſſidet eccleſia:aut pateꝛ⸗
na ſucceſſione.et tũc non poſſident iſta inꝙᷓtum clerici
id eſt in ſoꝛtem domini vocati.

Nlembrumtercium

quiſito de reb poſſidendig. Querẽdũ
ẽ de legibo iudicialibo ĩ rebꝰdiſiribuẽdis
ſen coĩcandis: de quibo date ſunt plures
leges iudiciales. Qam exo.xxiij.dicitur
Sex annis ſeminabis terꝛaʒ tuam 1 ↄgregabis fruges
eius.Septimo aũt anno dimittes eam et quieſcere fa⸗
cies:vtↄmedant pauꝑes ppli tui. Cõſtans eſt q lex iſta
plena pierate eſt:q̃ pꝛecipit᷑ vt in ſeptimo anno coĩcent
ſuos poſſeſſiones. Cuʒ ergo pᷣcepta pietatis ſemꝑ ſint
obſeruanda:iſtud erit mõ obſeruandũ.¶ Item ſimilis
lex ẽ Leui.xxiij. De die.viij.ſcenophegie de qͥ dr:ꝙ eꝛit
ſanctiſſimꝰatq; celeberꝛimus.eſt em̃ cetꝰatq; collecte.2

intentõ huiꝰpᷣcepti erat:vt illo die fieret collecta ad ſu/

ſtentatõeʒ pauperũ ⁊ edificatõneʒ tabernaculi.⁊a ↄſtat
ꝙ iſtud ſiłr plenũ pietate ẽ:gᷓ eſſʒ ſeruandũ.⸗. Itẽ leui.
xxv. Datur pᷣceptũ.ꝙ in anno iubileo debeat fieri reſti
tutio poſſeſſionũ.manumiſſio ſeruoꝝ: qð ſiłr plenũ pi
etate eſt. ¶ Item leni. xxiij.dr. Coſiq; meſſueritis ſege⸗
tem terꝛe vr̃e nõ ſecabitis eã vſq; ad ſolũ.nec remanen
tes ſpicas colligetis.ſᷣ pauꝑibo et ꝑegrinis dimittetis
eas.Glo.hec pietate plena ſunt. Iteʒ deut.xv. Om⸗
nino indigena ⁊ mendicꝰnõ erit inter vos. Cum & iſtᷣ
pceptũ ſit pijſſimũ: maxĩe erit obſeruandũ. Contra.
Bal.iiij. Dies obſernatis ⁊ ãnos glo.hiero. Puto eg⸗
dem hoc te ſeptimo remiſſionis õno dici drutro.xv. Et
de gnquageſimo ꝗ ab illis dr iubileus. Ergo ipᷣe apts
repᷣbendit Gał. d obſeruãtia pᷣdicteꝝ legu: gᷓ nõ ſunt
obſeruande tꝑe gre. ¶ YItem ioh. xij. dr. Paupes ſemꝑ
habebitis vobiſcũ.et iteruũ.xv.deut. Qõ deerũt paupe⸗
res in terꝛa habitatõis tue.ꝗ nõ eſt ſeruandũ p̃dictum
pᷣceptũ.oĩno indigens ⁊ mendicꝰnõ erit apð te. Rñ.
in pᷣceptis iudicialibo de rebo coĩcandis.Quedã erant
figuralia.quedã litteralia.⁊ moꝛalia.ſed tñ impfecta:
boc duplr. Qam quedã ſic erãt imꝑfecta:vt adueniẽ⸗
te ꝑfectõne eſſent mutanda.Quedã vo ſic erãt imꝑfct̃a
vt agueniente pfectõe eſſent ꝑficienda. Quedã vᷣo erũt
ꝑfecta m illũ ſiatũ.ſed adueniente ꝑfectione maioꝛi ꝑ
ſtatũ.quaſi ↄtrariũ erãt euacuanda. Dicendũ · ꝙ pᷣce
ptum de obſeruatõne anni ſeptimi ⁊ octaue diei ſceno⸗
hbegie. 2 anni iubilei erant p̃cepta figuralia.qᷓtuʒ ad
mam pcepti que erat de obſeruantia tempoꝛis in fi⸗
gura. qᷓuis dterminatio pcepti eſſet moꝛalis vt ſcilicʒ
Pouperes ſuſtentarent᷑ et fouerent᷑.⁊ ideo ſicut oſtẽdit
apoſtolus. Gatł.iiij.non ſunt ad litteram obleruanda.

„
.

0 1

AKVD11
„verne

Adueniente enim veritate debet ceſſare figura.4 Iteʒ
pꝛeceptu de non ſecanda ſegete vſqʒ ad ſolum:et tæ ſpi⸗
cis remanentibo pauꝑibus dimitiendis ad litterã pꝛe⸗
ceptum pietatis eſt. ſed adueniente ꝑfectõne euangelij
qua tenemur non ſolum ſpicas remanentes.ſed ipſum
frumentũ de oꝛreo tenemur indigentibo pauperibo cõ⸗
municare.in neceſſitate dum facimus quod plus ẽ:ceſ
ſat id quod minus eſt.4. JItem pꝛeceptuʒ de mutuando
fratri fm litteram pietatis eſt. ſed imperfeciũ eſt ĩ hoc
ꝙ ſolum pꝛecipit᷑ mutuũ dandũ fratri. Deutꝛo.xv. Si
vnus tæ fratribo tuis ad pauꝑtatem venerit non ↄtra-
hes manũ ſ aperies eã pauperi ? dabis mutuũ qͥ eum
indigere ꝑſpexeris. VUdueniente vo ꝑfectõne euangelij
no euacuat᷑ ſed ꝑficit᷑ cũ dicit᷑ Luce.vj. Diligite inimi⸗
cos veſtros:⁊ bnfacite:⁊ mutuũ date nibil inde ſperan
tes in qͥ iubet mutuũ dari etiã inimico: in caſu.ſ.necei⸗
ſitatis. Et ſił Math. v. dicit generalr. Qui petit a te
da ei:⁊ volenti mutuari a te ne auertaꝛis. Iteʒ pꝛece⸗
ptuʒz q̊ dictũ eſt.ꝙ non erit indigens ⁊ mendicꝰ int vos
id eſt c ſtitutꝰaurilio:⁊ querẽs panẽ ꝑ hoſtia ꝑfectum
eſt ꝙᷓtum ad ſtatũ im ꝑfectõis illiꝰpłi. ꝗq ꝑ bona tempo
ralia ad ſalutẽ attrabebant᷑. VUñ eis fiebat ꝓmiſſio tpa
liũ.yſa.j.Si audieritis me:bona terꝛe comedetis.Ad
ueniente dᷣo ꝑfectõe maioꝛi ꝓplłi xp̃iani:quibo pauꝑtas
abdicatio tꝑaliũ:btitudo ẽ. ¶Math̊.v. Mti pauperes
c.ceſſat iſtud pᷣceptũ:qʒꝛ in vita xpᷣiana eſſe indigentez
7 mendicuʒ. nõ eſi eẽ miſerũ:ſᷣ bm. Vñ dicit Oꝛig. ſu
per Geñ.xlvij. Lerꝛa ſacerdotũ a rege tradita fuit eis
quibo ſtatuta cibaria ex oꝛreis publicis pᷣbebant᷑.pha⸗
rao terꝛas ſuis cõceſſit.xpᷣc abſtulit ſuis. SJoſue tribui
leui nõ dedit poſſeſſionẽ.ꝗa dñs deꝰipſe eſi poſſeſſio eiꝰ
Xpc dicit.iQAiſi gs renũciauerit omibo q poſſidet: non
põt meꝰeſſe diſcipulꝰ.Quc.xiiij. ꝑ hec igit᷑ patʒ ſolo ad
obiecta.qſ Zam ad illud qð pꝛimo obijcit de coĩcatõne —. 2. 1
terꝛe in ſeptimo onno:qtum ad foꝛmã pcepti q̃ pꝛecioii
tur obſeruatio tẽꝑis figura eſt. Uñ exo.xxiij.ſuꝑ illud
pᷣceptum dicit glo.in ſenario ꝑfectio operũ in ſ. eptẽna⸗
rio reges animaꝝ erpꝛimit᷑. Ende q̊ ſex annis ſemiare
terꝛam ⁊ ↄgregare fruges eiꝰpᷣcipimur.ꝗa in pñ̃ti vita
que ſex etatibo conſtat terꝛam carnis noſtre exercere:et
virtutũ ſemen in ea ſereꝛe debemus: vt in futuro vitazʒ
eternam accipiamus. Et ideo qᷓtum ad foꝛmã pꝛecepii
nõ eſt obſernandũ.ꝙᷓtuʒ vo ad ratõnem deteꝛminatois

que eſt coĩcatio bonoꝛũ pauꝑibo: non ſolũ anno ſepꝑtio „
ſed om̃i tem ꝑe cũ neceſſitas eſt obſerua ndũ ẽ᷑.¶ Simi⸗ — Oden e ſn , S

li mõ ad illud qð obijcit x octaua die ſcenophegie. S NSEH
eſt cetus atq; collecte. Dicendũ ꝙ figura eſt octaue re⸗
ſurꝛectõnis.in qua ſupplebit᷑ defectus meritoꝝ in imꝑ⸗
fectis:ꝑ ha bundantiam meritoꝝ in ꝑſectis.¶ Simili 7
modo dicendum de iubileo. ꝙ figura fuit remiſſionis a C. 0
faciende ꝑ xpᷣm.ꝑ quam patres ſancii de limbo infermi
redierent. Oð vᷣo pꝛecipit᷑ de manumiſſione ſeruoꝛum
qð pietatis eſt ⁊ reſtitutõne poſſeſſionũ rõne habudã
tioꝛis ꝑfectõnis in ſtatu xp̃ᷣianitatis: in q̊ͥ beatificatur
pauꝑtas ⁊ ↄtẽptꝰpoſſeſſionũ: ⁊ pᷣdicat᷑ huilitas ⁊ fubie
ctõnis meritũ nõ ſeruat᷑. Ad reliq ᷣo omia patʒ ſolo
ey iam dictis.¶ Sʒ tñ aahuc queret aliꝗs d illo iudi⸗
ciali pᷣcepto pietatis. Deut.xxnij.i Qon ꝑnoctabit apðᷣ
te pignꝰfratris tui:ſi pauper eſt:ſ̊ ſlatim reddes ei.Et
iterũ.Cũ repetis a ꝓrimo tuo rẽ aliquã nõ ingꝛedieꝛis
domuʒ eiꝰ vt pignꝰauferas:ſᷣ ſtabis fſoꝛis ⁊ ille ꝓferet.
Queret cur ñ potiꝰpcepit creditoꝛi vt nõ auferat pi⸗
gnus qð eodẽ die reſtituendũ eſt. Si dicat᷑ ꝙ ad ↄpel-⸗
lendũ debitoꝛẽ hoc fieri voluit. Obijcit᷑ quõ ergo debi⸗
toꝛ vꝛgetur ad reddendũ cum ſciat ſe pignus eadeʒ die
recepturũ: Rñ.ſᷣm ang.q; ꝗꝓpter memoꝛiam hoc fieri
voluit lex.ne ſcʒ bitoꝛ obliuiſcat᷑ reddere maxime ꝗa
miſcdᷣia creditoꝛis vincit᷑ cui non væbet eſſe ingratus ſi
pignus receperit in quo doꝛmiat.

C ſer *. N NrO

4 rmmn

0 4

6

X MWOον*α

. d.. õü 7

—

— — Ve NcvC tractum venditõnis data eſt ler Leuit.rix. Statera ſit
C 9 uAtR

Nueſtio qmnquageſt uma

cæ pᷣceptis iudicialibo circa actõnes.

Deſito de legibus

iudicialibo ꝑtinentibo ad ſtatũ perſo⸗
narum ? oꝛdineʒ rerum. querendũ eſt
ce legibo iudicialibo circa ius et debi⸗
tum actionũ.Actõnes aũt hic dicimꝰ
ꝑ quas inter hoĩes mutua indigentia ſupplebat᷑:vt ne⸗
gociatõnes:⁊ ↄtractus venditõnis et emptõnis.mutui
ↄmendatõnis ⁊ ↄductõnis:ſeu locatõnis. Circa con⸗

iuſta et equa ſint pondera: iuſtus modius. equuſq; ſex
tarius.⁊ iterũ deut.xxv. Pondus habebis equũ et iu⸗

PiuteO
X —ep (iv ſtum. ⁊ modius equalis ⁊ verus erit tibi.¶. Circa con⸗

tractũ mutui dicit lex Deut.xxiij. Fatri tuo abſq; vſu⸗
ra id quo indiget comodabis.⁊ iterũ in eodem. (¶ 2õ fe
neraberis fratri tuo ad vſurã ſed alieno.¶ Circa ↄtra⸗
ctum ↄmendatõnis ſeu depoſitõnis dicit lex Exo.xxij.
Si quis ↄmẽdanerit pecumã amico ſuo vel vas.⁊ fur⸗
to ablata fuerint:ſi inuenit᷑ fur duplum reddet.Si la⸗
tet fur dñs aꝓplicabit᷑ addens ⁊ iurabit ꝙ nõ extendit
manũ in rem ꝓximi ſui.⁊ ſi illi iudicauerint duplum
reſtituet. Item dicit lex alia in eodem.ſi quis ↄmenda
uerit ꝓximo ſuo om̃e iumentũ ad cuſtodiendũ ⁊ debili
tatum fuerit:vel moꝛtuũ aut captum ab hoſtibo.inſiu⸗

randũ erit in medio:ꝙ non extendit in rem ꝓximi ma-:⸗

nũ ⁊ reddẽ ñ coget᷑ et cetera q̃ ibi diſtiguit lex.¶ Circa
ↄtractũ ↄditõnis ⁊ accomodatiõis ⁊ locatõis dicit lex
Exo.xxij.Qui a ꝓrimo ſuo iumentũ aliqð mutuo po⸗
ſtulauerit:⁊ debilitatũ ſeu moꝛtuuʒ fuerit dno nõ pñte
reddere ↄpellet᷑:ꝙ ſi dñs pñs fuerit.nõ reſtituet.maxi
me ſi ↄductum erat ꝓ mercede oꝑis ſui. Item dicit lex
Deut.xxiiij.l2õ negabis mercedẽ indigentis ⁊ paupe
ris fris tui:ß eadem die reddes ei pᷣcium laboꝛis ſui.
Circa ꝑtem iſtã querit᷑ pᷣmo generalr.vtꝝ negocia⸗
tio ſit licita. Scðo vtruʒ clericis in aliqͥ caſu ſit licita.
Tercio ſpãliter de pᷣdictis ↄtractibo młtipłr dubitat᷑.

Membrum prunũ

Verit᷑ &̊ pꝛimo vtru negociari ſit licitum
Ad qð ſic Joh.criſo.ſuꝑ math.xxj. Eij
ciebat vendẽtes ⁊ emẽtes dĩc.eijciẽs dñs
vendẽtes ⁊ eiẽtes de tẽplo.ſiguit ꝙ mer
catoꝛ nunq põt deo placẽ:⁊ iõ nullꝰxpᷣianꝰdʒ eẽ merca
toꝛ.¶¶ Item criſ.in eodẽ.Si ꝗs voluerit eſſe mercator:
ꝓijciat᷑ de eccłia.dicente ꝓghᷣa in pᷣs. Qm̃ nõ cognoui
negociatões:introibo ĩ potentias dñi.ſᷣm.lxx.⸗ Item
idẽ in eodẽ. Oñdam ꝗ nõ eſt negociatoꝛ:vt ꝗ talis ñ fu
erit eũ intelligas non eſſe negociatoꝛẽ: ⁊ ſubdiſtinguit
ſic.Quicũq; rẽ ↄꝑat nõ vt integrã ⁊ imutatã vendat.ſᷣ
vt materia ſit ſibi inde aliqd oꝑandi:ille nõ eſt negoci⸗
atoꝛ.⁊ ponit᷑ exemplũ vt iſie emit tabulas vt facẽèt ſcri⸗
niũ:vel cartas vt facẽt libꝛũ.Qui vᷣo rem ↄꝑat vt inte⸗
gram ⁊ imutatã vendẽdo lucret᷑ ille ẽ mercatoꝛ:ꝗ de iẽ⸗
plo dei eijcit.ſi &̊ fere oms negociatores ſunt tales:ne⸗
gociari erit illicitũ vłr.¶¶ Item caſſiodoꝛꝰ ſuꝑ illũ locũ
ps. Qm̃ nõ cognoui laturã dic.ꝗd ẽ aliud negociatio
niſi q̃ poſſit viliꝰo ꝑare ⁊ carius velle diſtrahẽ:⁊ ſpdit.
Megociatoꝛes tales eiecit dñs de templo dicẽs. Noli⸗
te facere domũ pr̃is mei domũ negociationis.Ex quibo
videt᷑ relinꝗ ꝙ negociari vlłxr ſit illicitů. Contra.au⸗
guſti. in li.no.⁊ ve.teſt.Ioꝛnicari hoibo ſꝑ nõ licʒ nego
ciari aliqñ lʒ:aliqñ nõ.¶ Item negociatõ põt fieri lici⸗
te.vñ aug.in illo loco pſalmi.Qm nõ cognoui negoci⸗

atõnes ⁊c.aꝛguit ſic.̊ nõ negocient᷑ xpᷣiani.⁊ rñdet.bſᷣ

ait negociatoꝛ. affero ex longinqͥ merces.mercedẽ labo
ris mei.vñ viuã quero.Dignꝰeſt aũt mercenariꝰ mer⸗
cede ſua Math.x. Ex hoc ̊ relingꝗtur ꝙ iuſte poſſum

SGbaaee „14 411

aliquid viliꝰↄpare ? carius velle vendere.¶ Item glo.
ſuꝑ illud pᷣs.Om nõ cognoui lr̃aturã.alia lr̃a negoci⸗
ationẽ ⁊c. ſ25 aꝓpꝛobaui q̃ faciũt auidi negociatoꝛes.
NQam auidꝰ acꝗrendi ꝓ damno blaſphemat ꝓ pᷣcijs re
rum mentit᷑ et peierat. ſᷣ hec vicia ſunt hois nõ artis:
q̃ ſine his vicijs agi põt.ſicut etiã in omibo artibo ma⸗
le agit᷑ nõ ex eis:ſᷣ ex homibo.De alia ̊ negociatõne h̊
dicit. Legociatoꝛes & dic de ſuis actibo p̃ſumentes.re⸗
linꝗtur ̊ ꝙ negociatoꝛi eſt licitũ ſi fiat ſine mendacijs
7 piurijs. 4 YItem ſi ꝓpter mendacia 2 ꝑiuria culpatur
negociatoꝛes.ſicut dic Caſſiodoꝛꝰſuꝑ pᷣdictũ locũ pᷣs.
Qegociatoꝛes illi abbomĩabiles exiſtimant᷑ ꝗ ꝑ immo
deratã ambitionẽ pecunie polluunt᷑ merces ſuas plus
ꝑpiurijs onerando q; pcijs. Obijcit aug. ſuꝑ eundẽ locũ
ps. in oꝛiginali loquẽs in ꝑſona negociatoꝛis ſic. Ego
mentioꝛ:nõ negociũ.poſſum em̃ ſine mendacio dicẽ tan
to emi.tanto vendaʒ ſi placet eme.quõ ꝙ̊ reuocas mea
negociatõne.om̃e artifices mentiunt᷑:ſutoꝛes agꝛicole
Si ꝓpter mendacia ſutoꝝ et agricolaꝝ nõ culpatur
ars ſutoꝛia vel agricultura:ꝗ̊ ꝓter mendacia negocia
toꝝ nõ dʒ culpari negociatio.¶ Item ſi pter auidita⸗
tem ⁊ cupiditatẽ acqꝛendi culpat᷑ negociatõ.quia nego
ciatoꝛes optãt tpᷣs carũ vt poſſint cariꝰvendere ãnonaʒ
quã ſeruauerũt.Obijcit aug.ſuꝑ eundẽ locũ pᷣs.in oꝛi⸗
ginali. Hoc nõ faciũt boni negociatoꝛes ſicut nec boni
agricole. Iſta em̃ ſunt peccata hoĩm nõ rerũ. Negocia

tio igit᷑ nõ me facit malũ: p̊ inigtas mea ⁊ mendacium

meũ. ¶¶ Iem dic phs. Cuʒ ꝗlibet bomo ꝙᷓ pluribus re⸗
bus indigeat q̃s nõ põt ꝑ ſe ad ſufficientiã vite ꝑquire⸗
re vt victu veſiitu:domo ⁊ hmõi.nõ eſt bomini vita ni⸗
ſi fuerit aggꝛegatio ſuple cuʒ alijs bominibo.⁊ nõ eꝛit
aggꝛegatio hoĩm vtilis in vita:niſi fuerit ↄnegociatio
Connegociatio ẽ ſupplens defectũ vniuſcuiuſq; conne⸗
gociantiũ:ꝗ ſunt diuerſificati in arte vt agricola indi⸗
get medico:cum eſt ei nccia medela:⁊ medicus indiget
agricola ꝓpter cibũ.Silr domificatoꝛ indiget artificio
calciamentoꝝ.⁊ ecõuerſo.⁊ iterũ. Qð eſt apud vnum
deficit apud alterũ. Vñ hñs vinũ indiget tritico ⁊ ecõ
uerſo.Cum g ↄnegociatio inter hoĩes ſit ad ſuplẽdaʒ
indigentiã mutue neceſſitatis.negociatio non erit illi⸗
cita.nec mala.immo ex iure naturali appꝛobabitur.
Rñ.diſtinguẽdo. Om̃ aliqd dicit᷑ illicitũ pluribus
modis. Vno mõ illicitũ dicit᷑ qdð eſt ᷣm ſe malũ ex ipᷣa
inoꝛdinatõne actus.qualis eſt foꝛnicatio:⁊ vſura.et G
mõ negociatio ꝓpꝛie accepta nõ eſt illicita. VUnde aug.

ſm hoc dicit. Foꝛnicari homĩbo ſemꝑ nõ licet.egoci

aꝛi vᷣo aliqñ licet. Alio mõ dicit᷑ illicitũ qð ẽ ex aliqua
circũſtantia malũ qð ↄtingit pluribo modis. ex circũ⸗
ſtantia ꝑſone.ex circũſtantſa cauſe.ex circũſtantia mo
di.ex circũſtantia tꝑis.ex circũſtantia loci.ex circum⸗
ſtantia ↄſoꝛtij.⁊ omibo iſtis modis ↄtingit negociatõʒ
fieri illicite:vel etiã licite.Illicite cũ iſta inoꝛdinate in
negaciatõne ↄtingũt.Licite vᷣo cũ oꝛdinate.Ex circum
ſtantia ꝑſone illicita ẽ negociatõ:cũ negociat᷑ clericꝰ
Vñ aug. in li. qõnuʒ no.et ve.teſt. Anteq; clericꝰꝗs ſit
licet ei negociari.facto iam nõ licet. Ex circũſtãtia vᷣo
cauſe illicita ẽ negociatõ laico.cum.ſ.pter cupiditatẽ
vel aliquẽ malũ finẽ negociat᷑.in quẽ modũ dic Caſſio⸗
doꝛꝰſuꝑ pᷣs.O negociatoꝛes abhomiabiles exiſtiman
tur:ꝗq ꝑ immoderatã pecunie ambitõneʒ polluunt᷑.ꝛ ſi⸗

cut dicit aug. Illi ꝗ optant carum tp̃s: vt poſſint caꝛiꝰ

vendere. Ex circũſtantia etiam modi negociatio illici
ta eſt. cũ exercet᷑ cũ mendacijs ꝑiurijs 'ᷣm qð dic cri⸗
ſoß.ſuꝑ Math.xxj. Mercatoꝛ ſine mẽdacio et ꝑiurio
eſſe non poteſt.i.vix põt.Ex circumſtantia vo temꝑis
illicita eſt negociatio cum fit diebo ſolennibus et feſti⸗
uis oꝛzoni ⁊ vacatõni diuini deputatis. ga eſt ↄtra pᷣce
ptum de ſanctificatõne ſabbati.i.vacatoni dei.Eroð.
xx. et Deut.v. MQõ facies in ea ꝗcꝙᷓ oꝑis ⁊c. Ex circũ⸗
ſtantia loci illicita ã cum fit in loco diuio cultui depu⸗

MGint ele

õ

.
ci
9.
e

⸗
neß
ben
eſ⸗
Atur
Pe.
nmno⸗
plus
locj

ton
eg

da
un
3e⸗
irr
1
eni
ate
nne⸗
nci
ige
co

8
N
g.
Gei
ua
lch⸗
no
umn
ioʒ
lein
cun
tic
ſit

ate
ſo⸗
en
i
⸗
lui

Queſtio
tato.ANath.xxj. Oñs eiecit emẽtes ⁊ vendẽtes de tem
plo. Ex circũſtantia etiã ↄſoꝛtij eſt negociatio illicita.
cum.ſ.carius vendit᷑ res tranſeuntibo S manẽtibo. vñ
dicit ↄciliũ Albañ · Preſbiteri plebes ſuas moneat vt
boſpitales ſint:⁊ nõ carius vendãt tranſeũtibo ꝙᷓ meꝛ
cato vendere poſſint.Cicite vðᷣo negociatio fit cũ exerce
tur a ↄgrua ꝑſona: vt laica ⁊ nccia vel pia cauſa. vt. ſ.
poſſit ſibi ⁊ ſue familie in neceſſarijs ꝓuideꝛe:aut oꝑa
miſcðie exercere.⁊ debito mõ.ſ.ſine mendacõ ⁊ ꝑiurio
⁊ temꝑe ↄpetenti. vt die nõ feſtiua: ⁊ loco ↄceſſo ⁊ tali
exercitio apto:⁊ iuſta extimatõne rei ⁊ ↄmercio prout
coĩter vendit᷑ in illa ciuitate vel loco in quo negociari
ↄtingit.⁊ ʒʒ hoc dicit canon ex epła Clemẽtis.ꝙ nego
cia mundana ⁊ ſecularia oꝑa ſibinuiceʒ exbibeant va
cantes laici. 2 iteꝝ in alio canone ex eadeʒ epła. AUni⸗
cuiq; laicoꝝ peccatũ ẽ niſi inuiceʒ ſibi in his que ad cõ
munis vite vſum ꝑtinent oꝑam ſidelit᷑ ederint. fide⸗
liter aũt dare oꝑam eſt cũ tebita cauſa debito mõ ⁊c.
negociatio exercet᷑. Ad primuʒ ꝗ̊ᷓ qð dicit Criſo. ꝙ
mercatoꝛ nũqꝙᷓ põt deo placeꝛe:⁊ ꝙ ꝓijciat᷑ de eccleſia.
intelligit᷑ de illo qui cũ mendacijs ⁊ ꝑiurijs negociat᷑.
vnde ſtatim ſubdit.Aleꝛcatoꝛ ſine mendacio ⁊ ꝑinꝛio
eſſe non põt.i.vix põt.hoc &̊ dicit ꝓpter illicitũ modaʒ
negociandi.¶ Ad aliud qð dicit.ꝙ ꝗ comꝑat rẽ vt in⸗
tegram ⁊ immutatã vendẽdo lucret᷑ ille eſt mercatoꝛꝗ
de templo dei eijcit᷑.facienda eſt vis in eo ꝙ dicit rẽ in⸗
tegram ⁊ immutatã: ⁊ in hoc ꝙ dicit vt lucret᷑. nam in
cuiꝰ intentõne eſt ꝓuiſio ꝓrie neceſſitatis.⁊ etiã attẽ⸗
tio publice vtilitatis cui ↄferunt negociatões.vel affe⸗
ctus pietatis vt habeat vnde ſuſtentet pauꝑes.in eius
intentione non eſt finis vltimus lucrũ:ſᷣ magis ſuſten
tatõnis nccĩtas vel vtilitas vel pietas. In quibo dᷣo in⸗
tentio eſt vt ex aunaricia pecunias ↄgregent:⁊ diuitias
acquirent.in eoꝝ intentione finis vltimus negociati⸗
onis eſt lucrũ.⁊ ideo de illis intelligit᷑ qð dicẽ Criſoꝰ.
Aez ſi quis rem aliquã de vna regione cuzʒ laboꝛe ſuo
tranſferat ad regioneʒ aliam: que res in nullo deterio
rata ſit.rem vtiq; tranſfert integram ⁊ immutatã qtũ
ad ſubam:non tn q;tum ad locum.Et ideo quia ratõe
ſui laboꝛis poteſt licite querere mercedeʒ.nõ intellige
tur de tali verbum Criſo. Iteʒ ſi quis reʒ ſic comꝑat:
vt attendat rei ꝑiculum in ſeruando. qꝛ põt deteriora⸗
ri vel igne ↄſũmi vel a fure ſubtrabi. Si tñ cũ pᷣdictis
circũſtantijs intendat ex venditõe talie rei lucrari: iã
ex conſideratõne incertitudinis euẽtus futuri? ſuſce⸗
ptione ꝑiculi in emptione talis rei certitudinaliter nõ
comꝑat rem iſtaʒ vt integram ⁊ immutatã vendẽdo lu
cret᷑.⁊ ideo non de tali intelligit᷑ qd dicit Criſo.Intel
ligit᷑ &̊ de illo in cuiꝰ intentõne finaliteꝛ lucrũ eſt ſine

laboꝛe ⁊ ſollicitudine ex auaricia acquirẽdi ſuperflua

ſine termĩo ⁊ mẽſura negociat᷑. ¶ Ad vltimũ vo qð di
cit Caſſioð.ꝙ negociatio eſt comꝑare vilius ⁊ carius
velle diſtrahere:que reprobat᷑ a deo. Dicendũ ꝙ intel
ligit᷑ de illis cupidis diuitibo qui frequẽter foꝝ reꝝ ve⸗
naliũ totũ ſibi accipiũt:vt poſtea pᷣm voluntateʒ ſuam
carius alijs vendant q; venderet᷑ in foꝛo ſi ipſi ñ emiſ⸗
ſent.⁊ hoc faciũt de frumento ⁊ de alijs rebus vite hu⸗
mane neceſſarijs.tales vᷣo ſunt deo abomiabiles.Exẽ⸗
plo dñi eẽnt ab eccĩa eijciendi.

Membꝛũ ſecundũ

Verit᷑ poſiea. vtꝝ clericis in aliquo caſu
negociatio ſit licita. O. nõ videt᷑ ex p̃di⸗
cta aucte aug. Itẽ Hiero.egociatoꝛẽ
lllleericũ:exr inope diuiteʒ:ex ignobili glo⸗
rioſuʒ qᷓi quandã peſtem fuge.¶ Item canon Belaſij
pape rephendit clericos negociatõibo intẽdentes 2 ſi⸗
ne pudoꝛe recolentes. ꝙ in euangelio dñs negociato⸗
res verberatos ex templo legit᷑ expuliſſe Math. xxj.
Iteʒ nec aplica verba recẽſentes quibo ait. Zemo mi⸗

Nuinquageſima

litãs deo implicat ſe negocijs ſecularibo.ij. Thi.ij. Itẽ
pᷣs.Quos dauid ſurda aure diſſimulãt audire cantan
teʒ:qm̃ nõ cognoui negociatiões:introibo in potẽtias
dñi. Ex his igit᷑ ideʒ Gelaſius ab omibo ſeculaꝛibꝰ ne
gocijs clericis dicit eẽ ceſſandũ.qm domus dei domus
oꝛonis eẽ dʒ:ne ꝑ officia negociatõis potius ſit ſpelũ⸗
ca latronũ. Cont᷑.dicit canon ↄcilij Carthagn.diſ.
xcj.Clericus victum vel veſtitũ ſibi artiſiciolo vel a⸗
gricultura abſq; officij ſui detrimento dũtarat prepa⸗
ret.Clericus.n.ꝗ abſq; coꝛpuſculi ſui inequalitate vi
gilijs dreſt ſtipendio priuatus excoĩcet᷑.¶ Itez ex oci⸗
lio carthagñ.iiij. Clericus quilibʒ nᷣbo dei eruditꝰarti⸗
ficiolo victum querat. Iteʒ omẽs cleꝛici qui ad oꝑãdũ
validi ſunt ⁊ artificiola ⁊ litteras diſcat. 4! Iteʒ apłs
ꝓ ſe⁊ alijs dicẽ. Laboꝛamꝰ oꝑantes manibo nr̃is.j.ad
coꝝ.iiij. Iteʒ in pᷣs. Laboꝛes manuũ tuaꝝ:ꝗa mandu
cabis beatus ⁊ bñ erit tibi.q̊ ipſi apłi ꝓghete ex labo
re ſuo ſuplebãt quo ad aliqua alioꝝ hoim indigentiã
vt ipſi ꝑ eos in alios ſupplerent ſuã indigentiã.vt ĩ ci⸗
bo ſeu alio.ſed h̊ eſt ſicu: diẽ ph̊s in ethicis:onegocia⸗
tio. Relinquit᷑ igit᷑ ꝙ cleꝛicis ſeu quibuſcũq; liciiũ eꝛit

negociari. Rnſio.Negociatio ſeu mercatio dr plu⸗

ribo modis.coĩter ⁊ ꝓprie.Coĩter circa ↄtractũ acqui⸗
ſitõis ꝑ mutuũ. Propꝛie circa acquiſitiõʒ ꝑ ↄtractum
emptõnis 2 venditõis. ANQDinus ꝓprie circa acquiſitõʒ
in ↄtractu venditõis.Primo mõ vſura dꝛ meꝛcatõ ſeu
negociatio.vñ Criſo.ſuꝑ Math.xxj.ſuꝑ illud Eiecit
ementes ⁊ vendẽtes de templo.ſuꝑ oẽs mercatoꝛes ma
ledictus eſt plus vſuraꝛius.ipſe nanq; reʒ dataʒ a deo
vendit ñ ↄꝑatam.poſt fenus reʒ ſuã repetit tolles alie⸗
na cum ſuis. Nercatoꝛ.n.non repetit reʒ venditaʒ. ⁊

hec negociatio degradatione punit᷑ in clerico.ſicut dic̃

canon diſ.xlvij. Si ꝗs clericoꝝ detectus fuerit vſuras
acciꝑe:placuit degradare.Scðo modo negociatio dr
in emptõe rei alicuiꝰ vt poſtea vendat᷑.⁊ quia ſic pʒ ex
precedentibo.vix põt exerceri ſine peccato: iõ interdi⸗
cta eſt illis qui debent prebere alijs exemplũ virtutis:
vt clericis.dr.n.in ecciaſtico.xxvj.Difficile exuit᷑ a ne
gligentia ſua negocians.⁊ iteꝝ.xxvij.Be illo qui q̃ᷓꝛet
locupletari inter mediũ emptõis ⁊ venditõis anguſti⸗
abit᷑ peccatis. Lercio modo minus ꝓpꝛie dicit᷑ nego⸗
ciatio in acquiſitõne ꝑ venditõeʒ.Circa qð diſtinguẽ⸗
dum eſt.quia aut vendit᷑ res cuiꝰ valoꝛ totus eſt ex ar⸗

tificio:nõ ex materia.vt ſtoꝛie que fiũt ex iuncis.⁊ aſu

riũ qð fit ex quibuſdaʒ q̃i impᷣciabilibo.⁊ bhmõi vendi⸗
tio ſeu negociatio eſt ↄceſſa ſimpłr clerico ⁊ etiam mo⸗
nacho:ſicut dic hiero.ad ruſticũ monachũ. Si hñtes
ptãteʒ apoſtoli de euangelio viuere laboꝛabãt manibo
ſuis ne queʒ grauarent.cur tu in vſus tuos ſucceſſura
nõ prepares:vel fiſcellam texe iunco:vel caniſtrũ ple⸗
cte viminibo:fabricare aluearia apuʒ ad q̃s te mittũt
ꝓuerbia Salomonis.ac regiã diſciplinã in paꝛuis di
ſce coꝛpoꝛibo.Iteʒ aut vendit᷑ res cuiꝰ valoꝛ eſt ex ma
teria ⁊ artificio.vt ſi ↄtingat emere materiã vt melioꝛe
tur ⁊ fiat pᷣcioſioꝛ ꝑ artificiũ.vt ſi qs emat ꝑgamenuʒ
vt inde faciat libꝝ.vel tabulas vt inde faciat ſcriniũ.⁊
hec iteꝝ negociatio ↄceſſa eſt clerico in nccĩtate ⁊ etiaxʒ
monacho.Vñ hiero.ad ruſticũ. Scribant᷑ illi libꝛi vt
manꝰ oꝑetur cibos ⁊ aĩa lectione ſaturet᷑.texãt᷑ ⁊ lina
capiendis piſcibo. Egiptioꝝ monaſteria hunc moꝛem
tenẽt:vt nullũ abſqʒ; laboꝛe ſuſcipiãt.Et de tali nego⸗
ciatione dicit Criſo. Quicũq; rem comꝑat vt materia
ſibi ſit aligd oꝑandi:ille nõ eſi negociatoꝛ ſupple ꝓzie.
Item aut vendit᷑ res cuiꝰvaloꝛ totus eſt ex ſeipſa nõ ex
artificio ꝙ vendens ſuꝑaddat.⁊ tunc aut emit᷑ vt ven⸗
datuꝛ:aut non emit᷑:ſᷣ donata vel alio modo acquiſita
vendit᷑.ſi emitur vt vendat᷑ ſic eſt negociatio p̃dicta q̃

interdicta eſt clerico.Si vᷣo non eſt empta ſ̊ donata v
acquiſita alio modo vendit᷑:ſic eſt negociatio minꝰ ꝓ⸗

prie dicta:que omibus eſt oceſſa.de qua loquit᷑ phᷣus.

Sen.

Ex bis igit᷑ pʒ rñſio ad obiecta.¶ Qotandũ tamẽ eſt
ꝙ qᷓuis clericis ᷣm diſtinctioneʒ predictã nõ licet ne⸗
gociari:⁊ liceat ſibi ꝓprijs manibo querẽ victũ ſᷣm foꝛ
mã apoſtoli.nõ tñ licet eis vt ꝑ hoc ſubtrabãt ſe eccle⸗
ſiaſticis officijs ſicut dicit canon di.xcj.qð pꝛecipue ĩ⸗
telligit᷑ de bñficiatis ⁊ ĩ ſacris oꝛdinibo ↄſtitutis.iQã
illi ſunt diuinis obſequijs mancipati. vñ dẽ.xviij.¶ Qu
meri Aaron ⁊ alijs ſacerdotibus.Ego dedi vobis fra⸗
tres veſtros leuitas de medio filiorũ iſrael: ⁊ tradidi
donũ dño vt ſeruiant in miſterijs tabernaculi eiꝰ.

MNembꝛũ terciũ

Aerit᷑ poſtea ſpẽaliter de ↄtractibo pᷣdi⸗
ctis.Et primo de ↄtractu venditionis ⁊
emptõis.i Qam volẽs lex ſeruare iuſticiã
in vendendo ⁊ emendo ſicut dictuʒ ẽ. de⸗
dit legez de põderibo 2 de mẽſuris.vnde deut xxv.i⸗õ
habebis in ſacculo diuerſa pondera:minꝰ ⁊ maiꝰ.nec
erit in domo tua modius maioꝛ ꝗ minoꝛ ⁊c. Querit᷑
cũ quedaʒ res vendant᷑ in pondere:quedã in mẽſura:
quedã in numero.quare lata eſt lex iudicialis de Fᷣuã⸗
da iuſticia in ponderibo ⁊ menſuris: ⁊ nõ in numero.
4l Ad qð breuit dom eſt.ꝙ circa iſta circa que cõtin⸗
