Ad primũ dom qð obijcit᷑ in ↄtrariũ.ꝙ ſi loqmuꝛ
x foꝛma complente: ſic nulla creatura põt ſe habe foꝛ⸗
maliter ad actum ſupra omẽz creaturã ·ſ loquendo ⸗
foꝛma diſponẽte:ſic poteſt ſe habere foꝛmalit ad ipſuʒ
aliquo modo:quia põt ad ipᷣm diſponere:b non ipſum
complere. Hoc & modo ſe habet gratia creata ad vni⸗
onem in xpo foꝛmaliter ex parte bumanitatis. qꝛ ipſa
eſt velut foꝛma diſponens ad vnioneʒ er ꝑie humanita
tis. Gratia vᷣo increata que eſt ſy pũſſanctus:eſt oplens
1 ꝑficiens illam vnionem. ꝗ Ad aliud dðm. ꝙ gratia

— — — —

1
ſit
le
vin

.

ſit Gine
Natſadn
uplerin
Liedune
gtiaz Geſt
MNamel
we nagbrn
ta vniongz
pinquigin
mo dins
Nu jnini
1t. Pingne
, Gecn
erdicik ger⸗
ugdinli
nlzaiecun
bingatci
gier ga il
lit aano⸗
g nagis
tcſ ſopre⸗
dden ſpis
Auaſur
afnagod
r gecope
inpareſin
edcigen
Abunuan
keſe niod⸗
faitenes
ram iſoin
imdicens.
wieſtlpü
8 nigitanis
illudeni-
i eintinl
1ickope
nnio deita
mannat;
pot di
giapehn
is miinl
gldi
1 gone
uss
1 aug
one din⸗
c int
muupeln
ctaino⸗
Merorli
Nönnic
anen
ntcs
nisp
geatatt⸗
miſon
ſlojnn
ſeban
ogven⸗
ißſß
nipin
te
D
tomnani
pen
4 Grs

“
WS

creata habet duplicem reſpectũ. m dicimus ꝗ⸗ oĩs
crcatura dupliceʒ habet reſpectum. qmia creatura cõ⸗
paratur ad illud a quo eſt: ⁊z ad illud de quo eſt. Si re
ſpiciainus illud a quo eſt: ſic inuenimus deũ. quia eſt
a deo. Si reſpiciamus illud de quo eſt: ſic inuenimus
nibilum. quia omis creatura inqꝙtum creatura de ni⸗
hilo eſt. Ex hoc vo ꝙ creatura eſt de nihilo: ex hoc eſt
vanitas: ⁊ habet eſſe vertibile. ſicut dicit damaſ. Sed
ex reſpectu ad illud a quo eſt: quod eſt prima veritas.
ſcʒ deus.ex hoc ipſa eſi creatura babens eſſe verum: 7
nõ eſt ᷣm hoc vanitas. Ad aliud pʒ ſolutio.ꝙ in xpᷣo
eſt gratia vnionis duplex. ſ. creata increata. Gratia
vnionis increata illa eſt infinita 2 ſine mẽſura. 7 hec
eſt ſpũſſanctus.⁊ de bac loquit᷑ YHoh.Non ẽ ei datꝰ ſy pi
ritus ad menſuram. Sed gratia vnionis creata eſt in
menſura. de hac nõ loquit Johᷣ. Ande nullũ eſt incõ
ueniens ꝙ dicat᷑ gratia eiꝰ increata infinita 7 ipſo
ſit gꝛatia creata finita. Iſtud tamen inuenies plane de
terminatũ in primo libꝛo in queſtione de infinitate di
uine eẽntie. Vltimũ iam ꝑ dicta pʒ.

Neticulꝰ ſecũda⸗ꝰ
Gnſequẽter querit᷑ de drñtia dnionis ꝑcõ⸗
paratõneʒ ad gratiaʒ 'm quam eſt caput.
Et primo querit᷑. an gratia vnionis ſit ea⸗
dem cum gratia ᷣm quam eſt caput. Secundo querit
qjue illaꝝ ſit pꝛioꝛ. —
Ad primũarguitur S. j.
ſic. Nuguſti.iQulla maioꝛ gratia cogitari poteſt: qᷓ
filius homĩs ſit filius dei. ̊ hec eſt gratia vnionis. g
nulla maioꝛ gratia poteſt cogitari ꝙᷓ gratia vnionis.
hec &; eſt in xpo.de qua babetur JYo. j. De plenitudine
eius accepimus omnes gratiam. Et illa gratia de qua
nos accepimus: eſt illa 'm quam xrpᷣs eſt caput.q̊ gꝛa⸗
tia vnionis in xpᷣo eſt gratia illa 'm quam vp̃s eſt ca⸗
put. ¶ Item Hugo dæ ſancto victo. dicit in libꝛo de ſa⸗

cramẽtis.AUnus eſi ſpiritus qui per xpᷣm venit ad xpᷣi⸗
anos: cuius plemitudo in capite 7 participatio in mẽ⸗
bris. Sed plenitudo ſi pũs ĩ capite en gratia vnionis.
ipſa vo participatio que venit a capite in membꝛa ẽ F⸗
tia ßm quam eſt caput. quia ex illa fluit participatio
in membris. ᷓ eadeʒ eſt bec gratia cum alia. 4 Ad op⸗
poſitum. Ad alium actum eſt gratia vnionis:⁊ gratia
Fm quam eſt caput. & eſt alia ? alia Ratia. Maioꝛ pʒ.
quia gratia vnionis eſt ad vniendum bumanitateʒz cũ
deitate: alia ad vniendum caput 7 mem bꝛa. p̊ iſti ſunt
actus diuerſi. ab alia alia gꝛatia. Solutio.dicẽ
dum.ꝙ gratia vnionis intelligitur gꝛatia creata 7 gea
tia increata.Et ſimiliter gratia ᷣm quam xpᷣus eſt ca⸗
put intelligit gratia creata ⁊ increata. Si g intelligas
ex vtraq; ꝑte gratiaʒ increatam. dico cadeʒ ẽ gratia
vnionis increata:⁊ gratia ſᷣm quam eſt caput.increa⸗
ta re ⁊ ratione.ſ.ſpũſſanctus. Et hoc vult dicẽ anẽtas
Hug. ſcʒ ꝙ vnus eſt ſy pũs qui ꝑ rpᷣm venit ad xpᷣianos
cuius plenitudo in capite: pticipatio in mẽbꝛis. Si au
tem intelligamꝰ gratiam vnionis creatam: ⁊ grãʒ ſᷣm
quam eſt caput creatam.ſic differt gratia a gratia ſᷣm
rationeʒ:⁊ nõ ſᷣm ſubam.ſicut ſi diceret᷑. ꝙ eageʒ ẽ lux
que pleniſſime lucet in ſole:⸗ per quã eſt influentia lu⸗
minis a ſole ꝑ radios ad iſta inferioꝛa. Similit eadeʒz

eſt gratia vnionis que ex ſua plenitudine lucet in xrpᷣo

que hʒ virtutẽ lucendi ? lucet⸗ radiat ab ipſo ĩ alijs.

xpᷣo vniens humanitateʒ deitati: dicit gratia vnionis.
ſed ſᷣm ꝙ ab ipſo radiat in membꝛis dicitur gꝛatia ᷣm
quam eſt caput. Et per hoc ſoluitur ratio in contra⸗
rium. quia non oſtendit diuerſi tatem eſſentie. ſed EFm
reſpectus qui ſolum ſunt ſm diuerſas rõnes gratie.

Lõſequẽter queri S. ij.
tur. que iſtaꝝ gratiaxꝝ ſit pꝛioꝛ: cum diffeꝛant m intel
ligentie rationẽ.an gratia vnionis: vel gratia ſm quã

eſt caput.Et videt᷑ g gratia vnionis ſit poꝛ.quia quo

poſito ponit᷑ aliud: ⁊ quo remoto remouet᷑: illð ẽ priꝰ
illo natura. Sed poſita gratia vmonis ponit᷑ gra ſm
quã eſt caput:⁊ remota hac remouet᷑ illa. prioꝛ ẽ gꝛa

Vnionis natura ꝗᷓ illa. 4¶ Itez caput eſt prius vnitum

aĩe:⁊ poſtmodũ influit vitam ⁊ ſenſuʒ alijs membꝛis.
Similit᷑ dicit aug. Humanitas xpᷣi vnit᷑ deitati q̃i aĩe
An ditas eſt vita ipſius humanitatis. ex h oñdit᷑ rpi
Pumanitas caput: z infundit ad alios vitam ſpũalẽ ⁊
ſenſum. ſed caput prius reſpicit vitam ⁊ ſpirituʒ qᷓ in⸗
fluit. ̊ bumanitas rp̃i prius vnitur deitati qᷓ inſtuat
alijs vitam ſpiritualeʒ. prioꝛ eſt gꝛatia vnionis qᷓ F⸗
tia influentie ᷣm quam eſi caput. Ad oppoſitũ. gra
vnionis non fuit niſi tempoꝛe incarnationis xp̃i.quia
non fuit quouſqʒ vniretur bum anitas xpi diuinitati.
Sed gratia ſᷣm quam dicit caput fuit ante inca:ꝛnati⸗
onem iuxta auẽtes ſanctoꝝ. ſed quia illa fuit a primo
iuſto ⁊ influebat in omnibus iuſtis. ſicut in abel 7 in

ſanctis patribus:vitam ? lumen gratie ratõe fidei me

diatoꝛis. prioꝛ eſt gratia m quaʒ eſt caput:q gratia
vnionis.¶ Si dicatur ꝙ gratia vnionis erat in ſide 7
ideo precedebat gratiam inſluentie. ſicut in abel erat
fides de incarnatione chriſti. ⁊ ita fides de gratia vni⸗
onis.⁊ ex hac fide ſequebatur influentia gratie ĩ ipſo.
Tunc obijcitur. Eſſe in fide non eſt eſſe ſunpliciteꝛ ſed
Em quid. ergo eſſe gratia vnionis in fide non erat eſſe
ſimpłr. ſed alia ſimpliciter erat ſcilʒ gratia influentie
bm quam eſt caput: quia influebat alijs. ergo pꝛioꝛ eſt
ſimpliciter gratia influentie m quam eſi caput: quia
inſluebat alijs. ergo pꝛioꝛ eſt ſimpliciter gratia inſiuen
tie ꝙᷓ vnionis. Solutio. dicendum chriſtus dicit
eſſe caput ratione fidei. VUnde eoipſo eſt caput quo cꝛe
Ditus.Et quia fides noſitra 2 antiquoꝛum eadem eſt:
qᷓuis per tempoꝛa varietur. vnum tamen eſt creditum
iqem.a tamen nos credimus chriſtum incarnatum.
ipſi ᷣo crediderunt incarnandum ſiue futuram incar⸗
nationem.⁊ quia creditum idem: ideo fides vna mo⸗
d ? tunc: ſicut dicit Auguſti.ideo vnum caput omni⸗
bus credentibus in chriſium modo ⁊ tunc.quia nõ eſi
fides de homine tm̃: ſed de bomine deo. Hec aũt non
mutabatur ante incarnationem 7 poſt. Ex hoc vo ꝙ ẽ
fides de homine deo creditur gratia vnionis.ex h̊ vᷣo
P credit᷑ gratia vmonis eſt xpᷣs vel homo deus nobis

cCaput: nos membra eius. aliter non. ſ. niſi habeam?

fidem de hoie deo: ſiue de tro hoĩe. Eſt ̊ prioꝛ ſᷣm ra
tionẽ intelligẽtie gꝛa vmionis qᷓ gra ſᷣm quã eſt caput:
lſʒ eadẽ ſit im ſubaʒz.qꝛ alit ñ eẽt caput noſtꝝ: niſi cre⸗
vremꝰ grãm vnionis.¶ Ad rõnes in vꝛiũ dᷣm.ꝙ gꝛẽa
Im quã ẽ caput poĩt eẽ ſimpłr ex ꝑte deitatis: ſᷣ ex pte
hũanitatis ñ poĩt cẽ ſimpłr: ̊ eẽ in fide. Gꝛa pᷣo vnio⸗
nis credita facit ꝙ ſit caput.2 pter h̊ añ incarnatõeʒ
erat caput.

Mlembꝛeum ſecũdu;

Onſequẽt᷑ q̃rit᷑ d gẽa rpᷣi ſᷣm quã eſt ca⸗
put.Et qrunt᷑ tria. Prio.ſᷣm quã ratiõʒ
p̃s dẽ caput. Scðdo. qͥꝝ vel c ſit caput.
Tercio. de vnione capitis ad coꝛpus: 2
econueꝛſo.

Aꝛticulus pꝛimus

Rimo q̃rit᷑ ̃m quã ratõʒ ſit caput.⁊ circa
H tria qrunt᷑. Primũ ẽ. m quã prietateʒ
dicat᷑ caput. vtꝑ ꝑ gr̃azʒ influẽtie. Secũdũ.
quã naturã dicat᷑ eẽ caput. Cerciũ.an alij ↄueniat
eſſe caput.

Ad prinſuum. S.) .
Scðm Pi. ꝓpꝛietateʒ dicit᷑ eſſe caput: ꝓceditur ſic.
Caput.n.dicit᷑ metaphoꝛice in alijs ſicut rex dicit eſſe
caput regni: quia per ſuum imperiũ mouet regnũ · Si
ergo xpᷣs ſᷣm ꝙ homo eſt rex regum. S habet regnũ ſuꝑ
omẽʒ creaturam. ſᷣm ꝙ habetur. xix. apoca. In femoꝛe
ſuo ſcriptum eſt. rex regum ⁊ dominus dominantiuz.
ergo m hoc dicit᷑ eſſe caput. ¶ Item melius 2 digniꝰ
in quolibet genere dicit᷑ caputĩ illo genere. ſicut leo di
citur caput animaliuʒ:quia eſt digniſſimũ ⁊ nobililſſi⸗
mũ animaliũ.Si rpᷣs eſt digniſſimus ⁊ nobiliſſimꝰ ĩ
genere rationalium: cõſlat ꝙ ipſe 'm boc eſt caput cre

aturarum rationaliuʒ. 4! Item paterfamilias dicituꝛ
eſſe caput ſue familie: quia omnibus prouidet.ᷓ cum

xps ſe habeat in hũc modum ad eccleſiam: qa paſtor ẽ

epiſcopus animaꝝ ⁊ promdet ꝛ regit eccleſiaʒ. ſicut
babetur.j. petri.ij. Eratis ſicut oues errantes: ſ̊ nunc

conuerſi eſiis ad paſtoꝛem 2 epiſcopũ animaꝝ veſlra⸗
rũ. Et ad coloc.j. IJe eſt caput coꝛpoꝛis eccleſie. Glo.

.

ipſe ita ſe habet ad eccleſiam ſicut caput ad coꝛpꝰ. ꝓ·
uidet enim eccleſie 2 regit eam. ̊ ſᷣm hanc ꝓprietatein
dicit᷑ caput. Item ita ſe babet caput ad aiam pficiẽ⸗

tem per ſenſum: ꝙ in capite ſunt omẽs ſenſus: iͦ ĩ cor⸗

poꝛe nõ. Si xpᷣs hoc modo ſe habet ad ſpiritũſanctũ
a quo accipit omẽs modos gratie ſicut caput ad aĩaʒ.
nos vo ſicut membꝛa: quia nos omnes ſenſus gr̃e vel
modos gꝛatie ab ipſo recepimus.& ipſe dicit᷑ ßᷣm hunc
modũ caput noſtrum: quia plenitudinem gratie rece⸗
pit a ſpũſancto ſicut caput ab anima. nos vo ſicut mẽ⸗

bra. Et hoc eſt quod dicit augꝰ. ad dardanũ.· In capi⸗
te qð eſt xp̃s ſunt omẽs ſenſus gratie: in alijs vo eſt ſo⸗

——

lus tactus:quibus datus eſt ſpũs ad menſuram. Dici

tur rpᷣs caput ᷣm bas ꝓprietates:quia eſt velut rex:
7 quia eſt digniſſimus creaturaꝝ rationalium: ⸗ quia
eſti in rõne ꝓuidentis: ⁊ quia habet plenitudineʒ gra⸗
tie ꝙtum ad omẽʒ ſenſum gratie.4 Ad oppoſitum. ꝓ⸗
uerb.iiij. Omni cuſtodia ſerua coꝛ tuum: quoniam ab
ipſo vita procedit. Sicut & a capite fluũt ſenſus ĩ mẽ⸗
bris: ita a coꝛde fluit vita in mẽbris. ſᷣ prioꝛ actus aĩe
eſt vita.ſecundus actus eſt illumĩare vel ſenſiſicare: ⁊2
etiam prius procedit vita a coꝛde in membris:2 poſt
ſenſus a capite in membris.Si ga primo actu dzʒ xp̃ᷣs
magis denomiari ꝙᷓ a ſecũdo: magis debet dici xpᷣus
coꝛ eccleſie qᷓ caput eccleſie. Solutio.dðm ꝙ qᷓuis
xpᷣs poſſit dici caput ſm predictas metaphoꝛas. eo.ſ.
ꝙ ſit in ratione mouentis regnum ſicut rex in ratione

digniſſimi ⁊ pꝛouidentis eccleſie.⁊ quia eſt in eo ple⸗
nitudo gratie qᷓtum ad omẽʒ ſenſum ſpũalem gratie:
ſicut omẽs ſenſus ſunt in capite: tamẽ ꝓpꝛia ratione di
citur caput per ratõeʒ influentie. vt ſicut ab ipſo capi⸗
te eſt infuentia ſenſus ⁊ motus ſᷣm diuerſas ꝑtes eiꝰ.
quia ab anterioꝛi parte capitis fluũt nerui:p quos flu
it ſenſus ad membra. A poſterioꝛi pᷣo parte fluũt ner⸗
ui ꝑ quos fluũt motus ab anima ad ſingula membꝛa.
Similiter xp̃s in eccleſia influit ſenſum ⁊ motum ſpi⸗
ritualiter.ſenſum influit per fidem: motum vᷣo ꝑ amo
rem. Influit enim ſenſum fidei ⁊ motum amoꝛis. a il⸗
la ratione ꝓprie dicitur caput eccleſie.vnde ſᷣm ꝙ vide
mus ꝙ caput quodãmodo gerit vicem anime in mouẽ
do coꝛpus:⁊ cõſulendo ei per ſenſum.ita eſt de xpᷣo re⸗
ſpectu eccleſie: quia ſe habet ad ipſam in ratione mo⸗
uentis ⁊ conſulentis per ſenſum gratie:quem ei influ⸗
it. vnde ad coloc.j. Ipſe eſt caput coꝛpoꝛis eccleſie.glo.
Capiti omĩa ſubiecta ſunt ad oꝑandum. d autẽ ſcilʒ
caput ſupra locatum eſt ad ↄſulendum:quia ipſius aĩe
quodãmodo vicem gerit caput.In hoc ꝓꝙ dicit ad ope⸗
randuʒ oſtendit quomodo motus eſt a capite in mem⸗
bris. In boc ꝙ dicit ad oſulendum: oſtendit ꝙ ſenſus
eſt ab ipſo in membro.ꝗ! Ad illud quod obijcit᷑.ꝙ ma

gis debet dici coꝛ ecclelie ᷓ caput. dicẽdum ſicut

auge. in li. de aĩa 2 ſpiritu. ꝙ triplex eſt vis aĩe ad coꝛ⸗
pus.ſcʒ vis naturalis que opat᷑ in epate. ⁊ vis vitalis
que opat᷑ in coꝛde.⁊ vis aĩalis que oꝑatur in cerebꝛo.
Vis natuꝛalis dicit᷑ illa que eſt nutritiua: ſicut digeſti
ua. retẽtiua.expulſiua.⁊ etiaʒ augmẽtatiua. Vis vita⸗

lis que opatur in coꝛde eſt illa vnde eſt motus cordis

cõtinue. AUis aĩalis eſt illa que oꝑatur in cerebro: vnð
eſt motus ?1 ſenſus in membris. ⁊ Fm hoc diuiduntur
motus ⁊ ſpũs qui ſunt vebicula virtutum.ſ.in ſpiritũ
naturalem. ſ. vitalem 1 animaleʒ. Sed opꝑatões virtu⸗
tis naturalis oĩno ſunt inuolũtarie: nec ſubiecte ſunt
rationi. Operatõnes animales oĩno ſubiecte ſunt rati
oni:⁊ ideo recipiũt imperium ab ipſa. Operatõnes vi⸗
tales paꝛtim ſunt ſubiecte rationi ꝑtim nõ: ⁊ iõ paꝛtim
ſunt voluntarie ꝑtim naturales. Scom boc dicẽdũ.
ille motus qui eſt a xp̃o capite in coꝛpus eccie ẽ oĩno
m motum volütarium: qui ſimpliciter nõ eſt natura⸗
lis vel vitalis:ideo potius debet dici chriſtus caput ec
cleſie metaphoꝛice ſᷣm illum motum ꝙᷓ coꝛ vel epar.

—
Conſequẽter que S. ij.
ritur. ᷣm quam naturã dicatur vps eſſe caput.Aut.n.
dicit᷑ caput m diuinam naturam: aut bᷣm bhumanaz.
M bm diuinam patet. ad epheſ.j. Ipſum xædit caput
ſuꝑ omẽz eccleſiam que eſt coꝛpus ipius. BGlo. ſuꝑ oẽʒ
eeciaʒ que in celo? in terra eſt: dum ofitẽtur hũc eſſe ꝑ
quem facti ſunt. ſubijciũt.n.ei tanqᷓ capiti a quo tra⸗
bũt oꝛiginem. ſed er ipſo facti ſunt Em deitatem. relin
quit᷑ ̊ ꝙ bm deitatez eſt caput eccleſie. 4 Contra.vniꝰ
nature ſunt caput? coꝛpus.ſi grpᷣ fᷣin diuinã natuꝛã
7 eccleſia nõ ſunt vnius natuꝛe:immo ſm bumanam.
ergo nõ eſt caput eccleſie ſ̃m diuinam naturã: ſed ſᷣm
bumanã. Ad hoc intelligedum eſt. ꝙ caput eccleſie
dicit cõmuniter 1 ꝓprie. Cõmuniter tota trinitas eſt
caput eccleſie. Propꝛie xpᷣs bomo ſiue deus homo eſt
caput eccleſie. Lota.n. trinitas mouet ⁊ regit eccleſiã
7 infundit grãm ei qua ſentiat ꝑ fidem 2 moueat ꝑ ca⸗
ritateʒ vnde in rõne regẽtis ⁊ influentis ſe bʒ ad ipaz.
Scðm vo hũanitatẽ ꝓrie dicit᷑ caput:quia hoc modo

ſe hʒ ad ecciaʒ ſᷣm ratõʒz ↄfoꝛmitatis ad ipſam ꝑ gra

2 naturã. vnde ephe.j. Ipᷣm dedit caput ⁊c̃ glo. prie

.

dicit᷑ caput ̃m humanitateʒ: 'm quam ei ↄiũgitur ec⸗

cleſia natura ⁊ gratia. ,
Conſequẽter que .S. iij.

rit᷑. vtꝝ alij ↄueiat eſſe caput eccleſie: qᷓ x̃o hbomiĩ deo.
Et querit᷑ vtꝝ ſpũiſa. ueĩat eſſe caput eccleſie.⁊ ꝙ ſic
videt᷑.qm a ſpũſancto fluit omĩs gratia. eo.n.qꝙ nobis
dat᷑ ſpuſſanctus:dat᷑ nobis omĩs gratia.ᷣ⁊ oĩs motꝰ
ratie 2 ſenſus nobis datur ꝑ ſpmſ. Cuʒ a capite in⸗
uetſenſus 1 motus: 7 eo dicit caput. ſpũſſanctus ẽ
caput eccleſie. ¶ Item ad ephe.iii· VUnũ coꝛpus 2 vnꝰ
ſpus.ſ.eſt eccleſie.Glo.vnus ſpũs habitat in nobis q̊
vnũ efficimur. vnũ.n. coꝛpus efficimur ꝑ ſocietatẽ quã
facit ſpũſſanctꝰ. Si ̊ ſpuᷣs facit nos eẽ in tanta ſocie⸗
tate qua ſimꝰ vnũ coꝛpus:& ipſe eſt noſtrũ caput regẽs
illud vnũ coꝛpus.4 Iteʒ querit᷑ vtꝝ patri pueniat eſſe
caput eccĩe. Et videt᷑ ꝙ ſic.qm̃.j.ad coꝝ.xj dicit᷑. Ca⸗
put mulieris vir. caput viri rpᷣ. caput rp̃i dꝰ. Blo.
caput xp̃i deus pr̃:qꝗa ab ipſo genitus ⁊ẽ. ⁊ ideo dignuz
eſt vt filij caput pẽ dicat᷑. Ex h̊ relinquit ꝙ ipſius filij
ſm diuinitatẽ pater eſt caput.Si ̊ filius 'm diuinita
tem eſt caput eccie: multomagis ⁊ pꝛ ẽ caput eccleſie.
Itẽ ibidez dicit glo. ſuꝑ illud caput xp̃i deꝰ. diuina
eẽntia vel trinitas caput xp̃i ſm ꝙ hõ.qꝛ xitas cꝛeatx
eſt creature aſſumpte ſiue trinitas.Si i it tꝛinitas eſt
caput rpᷣi m ꝙ hõ.⁊ xpᷣs ʒ bũanitatẽ eſt caput eccie.·
Smultomagis ipᷣa tꝛinitas ẽ caput eccĩe.̊ ⁊ p? ⁊ ſpüſſ.
R igi nõ ↄuenit ſoli filio. Solo. doõᷣm æ caput dicit

nd
ntur
iriii

zſin⸗
trati
e Ni
Atn
cidi.
0ino
tura⸗
ntee

tem.
maz.
taput
di
ceg
lo ra⸗
nereli
n n
Natei
tnen⸗
dn
ee
ono
rcleii
Ntpcx
ſipz.
mnodo
Fm
ppre⸗
ture⸗

mido⸗
1
nobis
no
llein
se
n⸗
bisi
ne
oce⸗/
reges
nin
.Ca
Goo⸗
dig
inintn
cleie⸗
hiuin
entt
se

cõmuniter ⁊ ꝓprie. Scom ꝙ dicit᷑ eaput coĩter: nibi
plus impoꝛtat qᷓ eſſe principium. Sed duobo modis ẽ
principiũ. quia pater eſt pricipiũ ad diuinas ꝑſonas:
trinitas eſi principiũ ad creaturas.a in hoc ẽ dꝛñtia.
quia principiuʒ qð dicit᷑ pater ad diuinas ꝑſonas: eſt
principiũ in idemptitate ſube.ſᷣ trinitas eſt prĩicipiuʒ
ad creaturas in diuerſitate ſube: ga eſt principiũ crea
ture faciens illam eſſe de nihilo.ſ̊ pater eſt pꝛincipiuʒ
filij ee ſeipſo:quia de ſua ſuba generat filium: ⁊ ð ſua
ſuba cum ipſo filio ſpirat ſpiritũſanctũ.Et ita ſᷣm hoc
caput dicit᷑ dupłr. vno modo qð eſt principiũ ad aliud
in idẽptitate ſube.alio modo in diuerſitate. Et vt ple⸗
nius dicat᷑ caput coĩter accipit᷑ eẽntialiter.⁊ ſic diẽ pᷣn
cipiũ reſpectu creatuꝛe:⁊ ſupponit trinitateʒ.2 G modo
dicit᷑ trinitas creatrix caput creature. Caput etiã cõ⸗
muniter dici?᷑ pſonaliter. ⁊ aliqũ ꝓ vna ꝑſona: ſiẽ dr
pater caput ſilij generatione eterna.aliqn ꝓ duab ꝑ⸗
ſonis:Fſᷣm ꝙ pater ⁊ filius dicunt᷑ caput ſpũlſancti ſi pi⸗
ratione eterna. Et ſᷣm hũc modũ dicit᷑.j.coꝝ.xj. ĩglo.
Dignũ eſt vt filij caput pater dicat᷑. Iſtis g̊ modis di⸗
cit᷑ caput coĩter. ¶ Caput ꝓprie nõ ſolũ dicit intentõz
principij: ſed etiaʒ inſluentie ſenſus 2 motus ſi pũalis.
Et hoc duplr.quia poteſt dici caput ꝑ rationeʒ influ⸗
entie tm̃:vel ꝑ rationeʒ influentie 2 ꝑ confoꝛmitatẽ na
ture.Primo modo trinitas dicit̃ caput eccleſie.⁊ xpᷣs
Fm diuinitateʒ ſcʒ ſᷣm ratõz influentie tm̃ ſenſus fidei
2 motus caritatis. Secũdo modo dicit᷑ xp̃s ſᷣm huma
nitateʒ caput eccleſie.quia ei cungit natura ⁊ gꝛatia
ſicut dictum eſt. Primo modo dicit᷑ capnt minꝰ ꝗpꝛie:
ſecũdo modo magis ꝓprie.Soli rpᷣ̃o ꝓprie conuenit
eſſe caput eccleſie.hoc eſt ſᷣm ratõʒ influetie⸗ ↄfoꝛmita
teʒ natuꝛe.⁊ hoc ſᷣm humanitateʒ. Trinitati vᷣo ⁊ xrpᷣo
Fm diuinitatẽ ↄuenit eſſe eccleſie caput minꝰ ꝓpꝛie.h̊ ẽ
m ratõʒ inſluentie tm̃. Patri po ⁊ ſpũiſancto coĩter:
quia eſt principiũ ad creaturas.⁊ etiam minus ꝓprie.
1 Ad rationes & iam patet ſolutio. 2 primo ad illud
quod obijcit᷑ ſpũſancto.quia qᷓuis ab ipſo ſit influẽ⸗
tia in eccleſia omis ſenſus ⁊ motus ſpũalis gꝛatie:non
tñ ei ↄuenit ꝙ ſit in confoꝛmitate nature cũ eccleſia.2
ideo nõ ↄuenit ei ꝓprie eſſe caput: ſed coĩter ⁊ minꝰ ꝓ⸗
prie. Siliter qð obijcit᷑ de patre.dðᷣm ꝙ ei nõ conueit
eſſe caput niſi coĩter ⁊ minꝰ ꝓprie ꝓpter defectũ cõſor⸗
mitatis natuꝛe cũ eccleſia.

Articulus ſecundꝰ

Onſequent querit᷑ qnoꝝ xp̃s ſit caput. Et
querunt᷑ quatuoꝛ. Pꝛimo.vtꝝ rp̃s ſit caput
angeloꝝ. Scðo. vtꝝ ſit caput oĩm electoꝝ.
Tercio.vtꝝ ſit caput repꝛoboꝛũ. NQuarto.vt⁊ꝝ ſit ca⸗
put animaꝝ tm̃:aut coꝛpoꝝ ⁊ aĩiaꝝ.

id primum ſic ob/ S. j.
ijcitur. AUniꝰ nature ſunt coꝛpus ⁊ caput.ſi rps inꝙᷓ⸗
tuʒ homo ⁊ angeli nõ ſunt vniꝰ nature.̊ xpᷣs ſᷣm ꝙ bõ
nõ eſt caput angeloꝝ ſ̊ hoĩm ſolũ.¶ Cont᷑.ad colo.ij.
DOui eſt caput omĩs principatus 2 ptãtis.⁊ loquit᷑ de
xp̃o.ibi dicit glo.iõ tm̃modo homĩs:ſ omĩis pꝛiĩcipa⸗
tus ⁊ ptãtis angelice ipſe eſt caput.⸗ ſequit᷑. Et nos ꝙ̊
implere põt qui ſuꝑnos ciues implet. Ex q relinqt᷑ cũ
ibi loquat᷑ de xpᷣo hoĩe ꝙ rpᷣs inqᷓtũ hõ eſt caput ange⸗
loꝝ.¶ Iteʒ omĩa ſubiecit ſub pedibo eius:ad ephebſ.j.
auẽte pᷣs. Glo.ſicut pes eſt infima ꝑs coꝛꝑis: ita ĩ xpᷣo
infima ꝑs eſt humanitas:quaʒ angeli adoꝛãt.Ex quo
relinquit᷑ ꝙ angeli ſunt ſubiecti ipſi hũanitati.Si ̊ dẽ
caput eccleſie eo ꝙ regit eccĩaz ſibi ſubiectã: g ſilit᷑ dʒ
dici caput angeloꝝ eo ꝙ regit imꝑat angelis ſibi ſb/
iectis. Sold iſtius pʒ ex pdictis. Qam fi dicatur ca
put ꝑ metaphoꝛã:qua rex dicit᷑ caput regni ⁊ mouens
⁊ imꝑans ipſi. ſic ip̃e xrp̃ inꝙtũ hõ eſt caput angeloꝝ:
qe iße eſt rex ↄſtitutus ſuꝑ omẽs angelos ꝗadoꝛãt eũ.

Si aũt dicat᷑ caput pᷣm ↄfoꝛmitateʒz nature:ſic xpᷣs in⸗
qᷓtum homo nõ eſt caput angeloꝝ ſimplr: ̊ ſᷣm ꝗd. ꝗa
nõ eſt ↄfoꝛmis angelis in natura ſi implr: ſ ſᷣm ꝙ dr ꝙ;
aia rõnalis q;tũ ad ꝑteʒ ſi upioꝛeʒ intellectiuã hʒ cõfoꝛ
mitateʒ cũ angelis. Eſt caput ipᷣis inqtũ ↄfoꝛmatur
eis in natura p ꝑteʒ rõnis intellectiuã. DHominũ aũtẽ
Arur ſimplr iſo mõ: quia plenã hʒ ↄfoꝛmitatem cum
illis.

Lonſequẽter que/ S. ij.
rit. vtꝝ ſit caput electoꝝ oĩm. Ad qð ſic obijcit᷑. Ipſe
Eps ꝓrie nõ eſt caput niſi ſm ꝙ homo.ſi nõ fuit hõ
ante incarnatõʒ: gn fuit caput ante inca rnatõʒ. g nec
fuit caput ſanctoꝝ patrũ ante incarnatõʒ exiſientiuʒ.
Itcez rp̃s dicit᷑ caput eccĩe ꝓprie Apter ↄfoꝛmitatem
nature quã hʒ cũ eccia.ſi ꝗ̊ an incarnatõʒ nõ erat ipſe
ↄfoꝛmis in natura cum eccia:&̊ nõ erat caput eccĩe ſiue
fideliũ:qui ſunt mẽbꝛa eccie an incarnatiõʒ. Cont᷑.
xpᷣs eo dr eẽ coput:qͥ creditus eſi eẽ hõ ꝓprie loquẽdo.
Si geageʒ fide credebat᷑ a pmo iuſto an incarna tiõeʒ
vſq; ad vltimũ iuſtum poſt incarnatõʒ. Sʒ poſt incar⸗
nationeʒ credit᷑ iam eẽ bomo.ab illis aũt futurus hõ.
⁊ tñ fides eadeʒ.quia creditũ ideʒ.ſ.deus hbomo. Fe
eſt caput eoꝝ qui fuerũt ante incarnatõʒ ⁊ poſt. 4¶ Ite
aut ypᷣs dicit᷑ caput poſt incarnationeʒ ꝓpter naturam

quam iaʒ hʒ huma nã que eſt natura ↄfoꝛmis ſidelibo:

aut ꝓpter fideʒ quaʒ hñt fideles de illa bũanitate. Si
ſolum dicat᷑ caput quia hʒ humanitatez. g̊ cum ᷣm hu⸗
manitateʒ equaliter cõöueniat cum bomibo fidelibus 2
infidelibo:equaliter eſſet caput ſidelinʒ ⁊ infideliũ.qð
marimũ eſt incõueniẽs:quia nunq; homo exiſtẽs ĩ pec⸗
cato nec infidelis eſt mẽbrũ eius ꝓprie.eo ergo dicituꝛ
caput ꝙ credit᷑ homo cuʒ amoꝛe dei.Si ergo fides iſta
manet eadem in ſanctis ante incarnationeʒ ⁊ poſt tẽ⸗
poꝛe ſolum variato: manifeſtum eſt ꝙ equaliter ⁊ eo⸗
m modo eſt caput ſanctoꝛum exiſtentium ante incar
nationem 2 poſt. ¶ Item colocen. primo. IYpſe eſt ca
put coꝛpoꝛis eccleſie.Glo.querit.cuʒ eccleſia ab abel
inceperit: quomodo chriſtus eſt caput eoꝛum qui tũc
fuerunt:? Et reſpondet ꝓ dicitur caput ᷣm diuinita⸗
tem ⁊ humanitatem. Scdm diuinitatem fuit princi⸗
pium ⁊ fundatoꝛ eccleſie: quia omnes iuſtos qui ab
abel vſq; ad vltimum iuſtum generantur virtute di⸗
uinitatis illuminauit. Scoᷣm humanitatem etiam po
teſt dici caput vel principium eccleſie: quia ſuper fi⸗
dem humanitatis eius fundata eſt. Ex boc expreſſe re
linquitur. ꝙ ſi eccleſia fuit fundata ſuper fideʒ huma⸗
nitatis ſue ante incarnatõnem. eo dicitur caput quo
eſt ſides de ſua humanitate. ergo eſt caput eoꝛum qui
fuerunt ante incarnationem fidelium: ſicut eoꝛuʒ qui
ſunt poſt incarnationem. Solutio. dicendum lcdʒ
Auguſtinum qui ponit exem plum in libro de catheri⸗
ʒandis rudibus.quod eremplum habetur triceſimo⸗
octauo geneſ. filijs Jude: in quoꝛuʒ natiuitate Za
ram prioꝛ edurit manum:in qua obſtetꝛix ligauit coe⸗
cineum dicens. Iſte egredietur prioꝛ. illo ᷣo retraben
te manum egreſſus eſt alter. Et dicit Auguſtinus.
ſicut Zaram dum naſceretur prioꝛ emiſit manũ:poſt⸗
modum caput ſecutum eſt: deinde cetera mem bra. ſed
tamen caput dignitate ⁊2 poteſtate precellit: iʒ tempo
re ſequeretur. Ita chriſtus mediatoꝛ tei⸗ hominum:
in patriarchis ⁊ pꝛophetis premiſit manuz anteqᷓ; ap⸗
pareret in carnem vinculis legis ſuperbum populum
conſtringentem ſiue comprimentem. tempore autem
naſcendi ſecutum eſt caput corporis eccleſie: cui ad⸗
heſerunt omnes fſideles credendo. Kelinquitur er⸗
go ꝙ fuit caput fidelium 7 preſentium ⁊ antiquorum.
non ſequitur ergo.tuuc non fuit homo.ergo tunc non
fuit caput: quia ipſe eſt caput eo ꝙ eſt creditus ho⸗
mo ? amatus. ꝗl Ad primum obiectum in contra⸗

—————

riũ pʒ rñſio.quia xp̃a ñ d caput eo ꝙ eſt homo in re:
ß eo ꝓ eſt bomo in fide· AUnde ꝗqa cꝛeditus eſt eẽ bomo
ideo eſt caput. G mõ ſiłr ſe bʒ ad antiqͥs ⁊ pñtes: qꝛ ea⸗
cem ſides eſt. VUñ ſicut eadem eſt predeſtinatio veri⸗

tas predeſtinatõis ante exitum rei predeſtinate 7 pꝰ:

lʒ res mutet᷑ſimilit eadeʒ eſt veritas fidei:qua credi⸗
tus eſt xp̃ incarnaturus vel incarnatus.lʒ tꝑe variek.
Ad aliud ſiłr pʒ rñſio.

Conſequenter que S. iij.

rit᷑. vtꝝ xpᷣs ſit caput repꝛoboꝝ:qui ſunt in fide ⁊ cari⸗
tate: tñ in h ñ ꝑſeuerabũt. Ad qð ſic obijcit᷑. Coꝛpꝰ xp̃i
verũ qð traxit de virgine:eſt figura ⁊ ſacramentũ cor⸗
poꝛis miſtici qð eſt eccleſia.quia ſicut coꝛpꝰ xpᷣi eſt ↄpa
ctum ex puriſſimis ſanguinibo virginis⸗ ꝑtinẽtibo a
gloꝛiã reſurꝛectõis: ita a ſimili coꝛpꝰ miſticũ qð ẽ eccle
ſia:ↄpaginatũ eſt ex puꝛiſſimis ⁊ fidelibo aĩabo ꝑtinen
tibus ad gloꝛiã reſurrectiõis.̊ nõ ſunt mẽbra eccleſie
niſi ꝑtinentes ad głiaʒ reſurrectõis. Sʒ repꝛobi exiſtẽ
tes in fide ⁊ caritate qui tñ nõ ꝑſeueꝛabũt:⁊ infideles
nõ ꝑtinẽt ad gloꝛiã reſurrectõis:lʒ ꝑtineãt ad reſurre⸗
ctionẽ.q̊ nullus repꝛobo eſt mẽbꝝ eccleſie. Srp̃s ñ ẽ ca
put repꝛoboꝝ etiã erñtiũ in caritate. Contra.repꝛo
bi exñtes in fide ⁊ caritate recipiũt a xp̃o ſenſuʒ ⁊ mo
tũ.quia cum ſint in caritate ⁊ fide: habẽt ſenſum fidei
2 motũ amoꝛis.⁊ ↄſtat ꝙ h̊ habẽt a capite. Item ipſi
ſunt in ↄfoꝛmitate nature ad xpᷣm. xpᷣs ̊ᷣ caput eſt eoꝝ
ipſi membra eius. Sobo. dom ꝙ eẽ membxy rp̃i vl
eccleſie nõ ponit niſi ſenſum gratie ꝑ fidem ⁊ motuʒ ꝑ
amoꝛeʒ ⁊ ↄfoꝛmitateʒ cum xpo in natura.⁊ qꝛ iſta ſunt
in repꝛobis erñtibus in fide ⁊ caritate lʒ nõ cum pſe⸗
ueꝛantia.ideo qᷓdiu ſunt iſta in illis:ocedendum eſt ꝙ

ſint membꝛa xp̃i ⁊ eccleſie:⁊ comꝑantur ad xpᷣm tanqꝙᷓ

ad caput qtum ad preſenteʒ ſtatuʒ in quo ſunt in fide
caritate.qñ aũt poſtea decident ab iſtis: tũc erũt mẽ⸗
bra abſciſa a coꝛpoꝛe eccleſie.¶l Ad ratõʒ in ↄtrarium
dðm. ꝙ coꝛpus xp̃i verum figura eſt ⁊ ſacꝛamentũ cor⸗
poꝛis miſtici qᷓtum ad pñtem ſtatum: ſed nõ qᷓtum ad
futurũ.ratio aũt ꝓcedit ac ſi reſpiceret ſtatum futuꝛũ:

cum obijcitur de ꝑtinentibus ad gloꝛiaʒ reſurrectiõis.

CLonſequẽter que S. uij.

ritur. vtꝝ rpᷣs ſit caput animaꝝ tm̃:aut coꝛpoꝝ? ani⸗
maꝝ. Ad quod ſic arguit. Oꝑtet † membꝛa habeant
ↄtinuationeʒ ad caput.ſ̊ coꝛꝑa noſtra nullam pñt ha⸗
bere ↄtinuationẽ nec cõiunctõneʒ ad coꝛpus ⁊ animaʒ
ipſius xp̃i.gᷓ coꝛꝑa noſtra nõ ſunt membra eius. ipſe
nõ eſt caput coꝛpoꝝ noſtroꝝ· ¶. Contra. j.cox.vj.ie⸗
ſcitis quoniaʒ coꝛpoꝛa veſtra membꝛa ſunt xp̃i. ipſe
eſi caput coꝛpoꝛum noſtrox. Solutio. dm ſicut ha
betur.j.coꝝ.vj. An neſcitis ⁊c. Glo.xpᷣs caput noſtꝛũ
eſt eo ꝙ factus eſt ꝓpter nos.Coꝛpus aũt eius eſt eccle
ſia · Si tmmodo aĩam ſuſcepiſſet ſine coꝛpoꝛe:membꝛa
eius nõ eſſent niſi aĩe noſtre.quia vᷣo coꝛpus ſuſcepit:
⁊ coꝛꝑis caput eſi.qui.n.coꝛpus ſuſcepit ⁊ coꝛpoꝝ ca⸗
put eſt. Et ſie pʒ ꝙ xpᷣs non ſolũ eſt caput aĩaꝝ ſᷣ etiaʒ
coꝛpoꝛũ.¶l Ad ratõʒ in ↄtrariũ dᷣm.q coꝛpoꝛa noſtꝛa
dupliceʒ hñt ↄiunctioneʒ cum coꝛꝑe xpᷣi.Inam ꝓpter
ſimilitudinẽ in ſpecie.Aliaʒ ꝓpter ꝑfectioneʒ vnam ⁊
eandeʒ. Coꝛꝑa & noſtra hñt ↄiunctõneʒ cum coꝛꝑe rpᷣt
quia ſunt coꝛꝑa eiuſdez ſpeciei noſtra coꝛꝑa ⁊ ſuũ coꝛ⸗
pus. Cõiunctio vᷣo que eſt ꝓpt᷑ ꝑfectõʒ vnaʒ põt eẽ du⸗
plicit. qꝛ eſt ꝑfectio nature:⁊ ſic aĩa ẽ ꝑfectio.⁊ eſt ꝑfe⸗
ctio ſanctificatõis noſtre.⁊ h̊ eſt ſpũſſanctꝰ. Dicen⸗
dũ ᷓ ꝙ attendendo ꝑfectiõeʒ nature que eſt aĩa: ſic eoꝛ
poꝛa noſtra ⁊ ſuũ nõ bñt ꝑfectioneʒ vnam. quia alia ẽ
aia xpᷣi que ꝑficit coꝛpus xpᷣim numexꝝ:⁊ que corpo⸗
ra noſtra.ſᷣ coꝛꝑa noſtra hñt ꝑfectioneʒ vnam:accipi⸗
endo ꝑfectioneʒ ſanctificatõis que eſt ſpũſſanctꝰ. Peꝛ⸗
ſectio.n.coꝛpoꝛis non ſolum eſt anima: ſed etiam ſpiri

tuſſanctus:cuius coꝛꝑa noltra templum ſunt. ſieneha⸗
betur prima ad coꝛinth.vj.Qeſcitis quoniaʒ membta

veſtra templum ſunt ſpirituſſancti. Sed anima perfi⸗
cit qᷓtum ad eſſe nature. ſpirituſſanctus iỹ̈tum ac eſſe
ſanctificatõnis. IJdem autem ſpirituſſanctus qui ſan⸗
ctificat coꝛpus chriſti: ſanctificat ⁊ coꝛpoꝛa noſira cuʒ
ſumus in fide ⁊ caritate.ex bac ſpeciali ſanctificatõne
imprimitur diſpoſitio ⁊ pertinet ad gloꝛiam reſurre⸗
ctionis. Vnde apoſtolus ad roma.vuij.probat peꝛ hoc
coꝛpoꝛum reſurrectionem gloꝛioſam dicens. Si ſpiri⸗
tus eius qui ſuſcitauit ihᷣm a moꝛtuis habitat ĩ nobis
viuificabit ⁊ moꝛtalia coꝛpoꝛa noſtra ꝓpteꝛ inhabitã⸗

tem ſpm̃l.in nobis.

Articulꝰ terci

Onſequenter eſt queſtio de vnione capitis

ad membra. ⁊ quia caput primo vnitur mẽ
bris: ⁊ poſtea inſluit in illis. Primo ergo

queritur de vnione capitis ad coꝛpus.vtrum mali pꝑti⸗

neant ad illam vmonem. Secundo.ꝑ quid ſit vnio mẽ
bꝛoꝛum in coꝛpoꝛe eccleſie. Leꝛcio.qualiter ẽ vnio ca⸗
pitis ad coꝛpus. Quarto. de influentia capitis. videlʒ
vtrum poſſit eſſe influentia a xp̃o bomine in coꝛpꝰ ec⸗
cleſie. Quinto.vtrum ab ipſo rxp̃o homine poſſit eẽ in⸗
fluentia in angelos. Sexto.vtruʒ influentia eius ĩ ho⸗
mines fuerit maioꝛ poſt incarnatõzʒ ꝙᷓ ante.

Ad prim arguitur S. .
ſic. Dicit Hugo in libꝛo de ſacramentis. Per ſidẽ ac⸗
cepimus vnioneʒ: per caritatem viuificationem. ⁊ lo⸗
quitur de vnione ⁊ viuificatione coꝛpoꝛis eccleſie. Sʒ
multi exiſtentes in peccato moꝛtali babent fideʒ infoꝛ
mem: lʒ non habeant caritatem. ergo ad vnioneʒ per-

tinent coꝛpoꝛis eccleſie per fidem: Iʒ non pertineãt ad

viuificationem per caritatem. 4 Contra. Hugo in eo⸗
tem libro.Qihil in coꝛpoꝛe moꝛtuum: nihil extra coꝛ⸗
pus viuuʒ. Sed omnis exiſtens in peccato m oꝛtali eſt
moꝛtuus. ergo non eſt in coꝛpoꝛe. ergo nullus exiſtens

in peccato moꝛtali pertinet ad vnionem coꝛpoꝛis eccle

ſie. Solutio. dicendum ꝙ ad vnionem coꝛpoꝛis mi⸗

ſtici ſiue eccleſie nunqᷓ; proprie peꝛtinent exiſtentes in
peccato moꝛtali.tamen refert dicere vnitatem eccleſie

coꝛpoꝛis eccleſie. In vnitate enim eccleſie ſunt boni

mali: dummodo habeant fidem rectaʒ.2 hoc eſt qð
habetur Math. xiij. O ipſi tritico adiuncta ſunt ʒiʒa
nia. ⁊ dicit Auguſtinus· ꝙ eccleſia eſt ager: in qua ra⸗
dicantur triticuz.i.boni:⁊ ʒziʒania boc eſt mali ſimul.
tamen in fine ſeꝑabuntur. Anitas ðᷣo coꝛpoꝛis eccleſie
non eſt niſi per fidem foꝛmatam caritate. ⁊ de hac in⸗
telligit Hugo cum dicit: Per fidem accepimus vnio⸗
nem ſcilz foꝛmatam. on ſunt ergo ᷣm propꝛiam ra⸗
tionem coꝛpoꝛis de coꝛpoꝛe eccleſie mali: ꝙᷓuis ſint de
eccleſia. Et cum dicit Hugo.per fideʒ accepimus vni
onem: per caritatem viuiſicationeʒ. ipſe loquitur per
ſimilitudinẽ coꝛpoꝛis humani.quia in coꝛꝑe hũano eſt
q̃dã vnio membꝛoꝛum materialis. ſicut vnio que eſt ꝓ
neruos. Alia eſt foꝛmalis. ſicut illa que eſt membꝛoꝛuʒ
per participationem vnius vite communis ab anima.
ſed hoc in coꝛpoꝛe eccleſie ponit duplicem vnionẽ. vnã
quaſi materialeʒ. ⁊ hanc appellat vnionem per fidem.
aliam foꝛmaleʒ. ⁊ hec eſt ꝑ caritateʒ. ,„

Conſequenter que S. ij.

ritur. per quid eſt vnio membroꝛum in coꝛpoꝛe eccle⸗
ſie. Ad quod ſic. Diuerſa eſt fides ⁊ caritas baben⸗
tium fidem a caritatem. ⁊ differt numero fides mea ⁊
tua. ſed ex diuerſis numero non eſt proprie vnio. er⸗
go cum non ponatur vnitas in coꝛpoꝛe eccleſie niſi peꝛ

fidem ⁊ caritatem. non eſt ergo vnio ſimpliciter ĩ cor⸗
ꝑe eccie ꝑ fidẽ ⁊ caritatẽ. b ſolũ videt᷑ adunatõ mẽbro⸗

ſun
Gn
mus
inut

nnn
nu
Dia
nti
Ano
64
P

op
u⸗

inc
coe

———N—————· —

d
h⸗
une⸗
abo⸗
ſpin⸗
hobis
abit⸗

apitis
Urm
engo
lpti⸗
omẽ
(a/
detz
E⸗
Kim⸗
Ro

d

ſickge⸗
n. 11o,
eſte G
ſez io
nezper
ſneitat
winen
tracor⸗
toliel
ſtens
eccle
is mi⸗
s in
eſi
Kwoni
Neſas
ſuntzizt
Nrarn
diſinnt.
eccllt
wbarin⸗
ns mig
marmn tu
9ſint d
nus pni
itur per
nanoel
neeſt
mnbromz
. amima.
one. a
er fiden⸗

En
e ech⸗
haben/
bonen⸗
mi a
nſipe
ricor/
nibro/

rum eccleſie:ſicut ẽ aceruꝰlapidũ.i Contra.j.coꝛin.x.

Vnũ coꝛpꝰmulti ſumꝰ:⁊ vnus panis.Glo. AUnũ oẽs ſu

mus eccleſia vna vniti vinculo fidei ſpei ⁊ caritatis: et
mutua operũ erhibitione. Querit᷑ ergo quõ dicet iſtud
vnũ.ſꝙ ſideles babentes caritatẽ ſiue eccleſia dicit eſſe
vnum ⁊ vnũ coꝛpus ⁊ vnus panis. Sol. dicendum ꝙ;
vnũ coꝛpus dicitur ab vna ꝑfectione ⁊ a ↄſili diſ poſitõe
Dicitur ergo vnũ coꝛpus eccleſia ab vna ꝑfectione.vna

em̃ eſt ꝑfectio in capite noſiro xpᷣo ⁊ in omnibo ſctis cre⸗

dentibo amantibo ipᷣm ⁊ hec pfectio ẽ ſpũſſanctus ex qᷓ
eſt nobis ↄmunio trinitatis. Vnde bug.de ſcto vict. di⸗
cit. In coꝛpoꝛe vno vnus ſpũs.i.vnũ eſt coꝛpus eccleſie
ab vno ſpiritu. Unde dicit eccleſia ſancta coꝛpus rp̃i eſt
vno ſpiritu ſanctificata ⁊ vnita fide vna.hmõi coꝛpoꝛis
membꝛa ſunt ſinguli fideliũ ⁊ omes vnũ coꝛpus eriſtũt
ꝓpter ſpiritum vnũ ⁊ fidem vnã.Eſt ergo vnitas huius
coꝛpoꝛis.ſ.eccleſie ab vna ꝑfectione.ſ.a ſpirituſancto:qꝗ
vnus ? idem ẽ in omnibo. Siuiſiones em gratiaꝝ ſunt:
idem aũt ſpũs ſicut dicit᷑.j.coꝛin.xij. Similiter ẽ vnitas
in coꝛpoꝛe a ↄſili diſpoſitione: quia in omnibo ſanctis ẽ
quedã ↄſimilis diſpoſitio in ꝑticipatione vniꝰꝑfectõis.
ſcʒ ſpũſſanctus.Et hec ſimilis diſpoſitio attendit᷑ qtuʒ
ad quatuoꝛ. Quia qᷓtum ad cognitionẽ ratõnis. tuz
ad deſiderium ↄcupiſcibilis.⁊ qtum ad expectationem
iraſcibilis.⁊ qtum ad operis imitationẽ. Anitas ergo

que eſt in illis a ↄſimili diſpoſitione ꝗtum ad cognitio⸗

nem:eſt ꝑ fidem. idem em̃ credũt. ſimiliter idem appetũt
vel volũt.ſ.ſũmã bonitatem ꝑ caritatẽ.eſt ergo qtum ad
teſiderium ↄcupiſcibilis vnitas ꝑ caritatẽ vnam. Simi
liter idem expectant.ſ.eternã beatitudinẽ.⁊ boc ꝑ ſpem
Vnitas ergo qᷓtum ad expectationeʒ ipſius ir aſcibilis
itum ad ſpem vnã. Similiter idem imitant᷑.ſ.ihᷣm xpᷣm
ꝑ operũ exhibitionẽ. Et iſta quatuoꝛ tangũt᷑ in glo.ſuꝑ
illud Colł.ij. Caput ex quo totũ coꝛpus ↄnexũ ẽ ⁊c̃.dieit
glo. Caput veritate ⁊ gra plenũ.⁊ hic eſt xpᷣe.d cuius
plenitudine accipiẽdo totũ coꝛpus.i.eccleſia ꝑ nerus ca

ltatis: 2 ↄiunctões ſpei⁊ fidei ⁊ operum fideles ↄiũcti

ſunt ⁊ ſimiles.⁊ hic notant᷑ quatuoꝛ pꝛedicta.Ex his ꝗ̊
patet ꝙ vnitas coꝛꝑis eccleſie ẽ ex ↄſili diſpoſitõe. Sũt
ergo ſimiles in fide ſpe caritate ⁊ opere.4 Ad ratõneʒz
aũt in ↄtrariũ.q ex diuerſis numero nõ fit vnũ.dicẽdũ.
ꝙ ſicut videmꝰ in coꝛꝑe aĩalis:quodlibet mẽbꝛũ coꝛꝑis
babeat ꝓpꝛiam ſpeciẽ:qua diſtinguit᷑ ab alio mẽbꝛo. Itẽ
babent mẽbꝛa in coꝛpoꝛe ↄmunẽ ꝑfectionẽ.ſ.vitam ↄmu
nem:qua viuũt ab anima vna. Similiter dicendum. de
coꝛpoꝛe eccleſie: ꝙ quodlibet mẽbꝛũ eccleſie coꝛꝑis habʒ
