enĩ in genẽ vᷣtutis: ⁊ ſic ponẽdo eã in genẽ diffinit᷑ ſic.
Iides ẽ virtꝰ q̃ credũt᷑ q̃ ñ vident᷑. Itẽ ↄtingit ↄſideraẽ
fideʒ ꝑ ↄꝑatõʒ ad ſuũ principalẽ actũ ꝗ ẽ aſſentire pᷣme
veritati ſuꝑ oĩa.⁊ ſᷣm h̊ diffinit᷑ ſic a Jo.damaſ. ides
eſt aſſenſus nõ inqꝗſitꝰ circa primaʒ veꝛitatẽ. Itẽ ↄtĩgit

ↄſideꝛare fidẽ ꝑ ↄꝑatõʒ ad finẽ ſeu ad ea qᷓ oꝛdiata ſunt
eã in aĩa in pñ̃ti ⁊ i futuro.⁊ ſm h̊ deſcribit᷑ ab aplło
heb.xj. Iides ẽ ſuba ſꝑandaꝝ reꝝ:argum̃tũ ñ apparẽ⸗
tiũ.⁊ ponit᷑ ibi ↄꝑatio edificij pñtis in aĩa ad edificiuʒ

ſpũale in futuro.Et qꝛ duplex diſpoſitio reſpectu finis

eſt nccia.vna in affectu: alia in intellectu.iõ dr ſba reꝝ
ſꝑandaꝝ rõne eiꝰ qð pꝑtinet ad affectũ.aꝛgum̃tũ nõ ap
parẽtiũ rõne eiꝰ qð ꝑtinet ad intellectũ. ſic ̊ accipiũt᷑
tres diffinitões fidei ex ꝑte affectꝰ.¶ Ex ꝑte vᷣo cogni
tõis diffinit᷑ fides tripłr.põt.n.cognitio fidei ↄſideraꝛi
tribꝰ modis.Primo mõ in ↄꝑatõe ad credibilia que ꝑ

ipᷣ̃am ↄgnoſcũt᷑.⁊ h̊ mõ diffinit᷑ a b.dyoni. Fides eſt rõ

ſimplex vᷣitatis ꝑ ſe exñtis.ſic.n.rõ q̃ dẽ aꝛgum̃tũ in a⸗
lijs fac noticiã pᷣitatis ↄcluſiõis.ſic lumẽ ↄgnitõis fiðᷣi
eſt rõ apud intellectũ ↄgnitõis vᷣitatis q ẽ ĩ articulis fi⸗
dei.⁊ G ꝓ ſe ſine aliqͥ alio medio qð accipiat᷑ ſm hũanã
ratõʒ.2 et̃ ſimptx rõ ẽ ad drñtiã rõnis q̃ ẽ aꝛgum̃tũ ĩ lo
gicis.ibi.n.rõ dr̃ ꝑ modũ ↄplexiõis ⁊ ↄpoſitõis ↄſiſtẽs
in duabo ꝓpoſitõibo ᷣm modũ ſy logiſticũ:vel ĩ vna ſᷣm
modũ enthimematis.Ad hꝰ drñtiaʒ dr fides rõ ſim
plex.nõ.n.ↄplicat᷑ ꝑ modũ ↄplexiõis ſic mediũ in ꝓpo⸗

ſitõibo ex quibo elicit᷑ ↄcluſio. Iteʒ põt ↄſiderari ↄgni⸗
tio fidei in comꝑatõe ad cognitiõeʒ que ẽ einſdeʒ gene⸗
ris. Eſt.n. in genere cognitõis fidei triplex dꝛñtia.que
dã.n. eſt er huana rõcinatõe: de qua dr̃ ꝙ fides non hʒ
meritũ cui hũana ratio pꝛebet er pimentũ. Quedaʒ vo
eſt ex ſcripturaꝝ auẽte ſeu teſtimonijs:ſᷣm ꝙ dicit Au
guſti.ad Paulinã. Si diuinaꝝ ſ. cripturaꝝ que canoni
ce in eccia noĩant᷑ ꝑſpicua aliꝗd fumat᷑ auẽte:ſine vlla
dubitatõe eſt credendũ.⁊ beb.xj. Hi oẽs teſtimonio fi⸗
dei ꝓbati inuenti ſunt. Quedam do eſi er lumine Ftie
infuſo eleuante ipſuʒz intellectũ ſup ſe ad aſſentienduzʒ
veritati prime ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ omĩa.Fᷣm queʒ moduʒ di
cit augꝰ.ad ↄſentiũ. IEides eſt illuĩatio mẽtis ad ſũmã
veritatẽ. Et ſᷣm hũc modũ diffinit᷑ a Jo.damaſ. Indi⸗

ſtabilis iniudicabilis ſpecies eoꝛuʒ que a deo nobis

annũciata ſunt. Iſta aut annũciata intelligit credẽda
ſͦ quia credendis poteſt intellectus aſſentire per fideʒ
babitam ex humana ratione: que quidẽ diiudicabilis
eſt intellectu. IJdeo ad bꝰdifferentiã dicit᷑ fides ſ pecies
indiiudicabilis. Preterea quia põt aſſentiꝛe per fidezʒ
que colligit ex ſcripturaꝝ auẽte vel teſtimonijs. vt ꝗa
ita dicunt ſcripture.⁊ quia ita antiqui patres credide
runt.ideo dicitur fides ſpecies indiſtabilis. Fides enĩ
que eſt ex teſtimonio ẽ velut remota diſpoſitõ ⁊ diſtãs
ratio reſpectu credendoꝛuʒ. Iteʒ poteſt conſideraꝛi co⸗
gnitio fidei in comꝑatione ad cognitiones que ſunt al
terius generis.alterius enim geneꝛis ſunt cognitõ opi
nionis ⁊ ſcientie.ſᷣm quem moduʒ diſfinit Hugo des.
victo.fidem ſic.Ifides enim eſt ceꝛtitudo animi de reba
abſentibus ſupꝛa opinioneʒ ⁊ infra ſcientiaʒ conſtitu⸗
ta.quam diffinitioneʒ ſic explanat. Sunt quidam qui
audita ſtatim animo repellunt ⁊ contradicũt. bi di⸗
cuntur negantes. Alij vpo de his que audiũt neceſſaꝛiã
partem eligunt ad conſentiendum.⁊ hi dicuntur dubi⸗
tantes. Alij pᷣo alteram partez eligunt ad eſtimanduʒ
ſed non approbant ad affectioneʒ: ꝙuis vnum de duo⸗
bus magis probabile intelligãt.vtrum tamen idipſuʒ
verum ſit aſſerere non preſumũt.⁊ hi ſunt opinantes.

Alij vo ſic eligunt alteram parteʒ vt eins approbatõeʒ
in aſſertionem ſumant.⁊ hi ſunt credẽtes.poſt iſta ge⸗

nera cognitionis illud perfectius ſequitur cum res nõ
ex auditu ſolo ſed per ſuam preſentiaʒ comprehendũt.
⁊ hi ſunt ſcientes. Ex his ergo conici poteſt:quia fideʒ
appellamus certitudinem: quia vbi adhuc dubitatio ẽ
ſides non eſt.⁊ quia nimirum credere aliquid minꝰ eſt
ꝙᷓ ſcire.minus dico non qtum ad meritum: ſed qtum
ad cognitionem.plus enim eſt pꝛeſentem videre ꝙᷓ; ab⸗
ſenteʒ credere.ideo fides eſt certitudo infra ſcientiam.

2 quia plus eſt fide ſtare ꝙᷓ mutare eſtimationeʒ: 2 plꝰ

credere qᷓ eſtimare.relinquitur ꝙ figes eſt certitudo ſi
pra opinioncʒ. MPatet igitur diffinitio predicta.ſic igi
tur patet ratio aſſignationis diuerſarum diffinitionũ
fidei.

Aꝛticulus ſecũdus

Veritur poſtea de diffinitione fidei quã po
nit apoſtolus ad hebre.xj.ſcilʒ. Ndes ẽ ſub
ſtantia ſperandarum rerum ⁊c̃. Circa hoc
primo queritur.quare per dupliceʒ actuz diffinitur fi
des.ſcʒ per duplex genus actus.ſ.ſubſtare ſperãdis: ⁊
arguere nõ aparentia: cum alie viꝛtutes nõ diffiniã⸗
tur per actus plures ſed per vnũ.4¶ Item cum omnis
diffinitio æbeat aſſignari ꝑ prioꝛa ⁊ notioꝛa.ſpes autẽ
7 ſperanda conſequantur naturaliter fideʒ. videt᷑ hec
diffinitio.fides eſt ſubſtantia rerum ⁊c̃.dari per poſte
rioꝛa.g non eſt bene aſſignata.4¶ Item cum omiĩs dilf⸗
finitio debeat aſſignari Fm illð quod conuenit diffini⸗
toper ſe ⁊ non per accñs. Nides aũt non eſt rei ſęande
niſi per accñs:ſ̊ per ſe eſt rei credende.ꝗᷓ non conueni⸗
enter dicit᷑ ſubſtantia rerum ſperandaꝝ:ſed magis re⸗

8

Oh
C S 5

— — —

——- —

— —— —

—

—— — So —

Mueſtio

rum credendaꝝ. Item querit᷑ de ſingulis ꝑtibo et pꝛi
mo qũo dicitur ſubſtãtia rerũ ſpe. Qam cum ſubſtãtia
dicat᷑ multipliciter ſᷣm quatuoꝛ modos vt dicit phus ĩ
methaphiſica. mateꝛia.ſoꝛma.ↄpoſitũgen aut diffini⸗
tio nõ pt dici fides ſubſtãtia foꝛma:qꝛ fides nõẽ foꝛma
rerũ ſperandaꝝ ſed magis credẽdaꝝ. nec poteſt dici ſba
materia:q; cũ materia ſit tribo modis in qua et ex qua
et circa quã.nõ eſt fides materia ex qua ſint res ſperan
de:cum nõ ꝑmaneat cum bonis ſpeꝛandis in gloꝛia.nec
etiã poteſt dici ꝙ fides ſit materia ex qua.eo mõ quo ſi⸗
dei ſuccedẽt ſperanda eterna ſcʒ bona: qꝛ ſm hoc mlto
foꝛtius ſpes diceret᷑ ſubſtãtia rerũ ſperandaꝝ.pꝛeterea
nõ poteſt dici fides materia in qua rerũ ſperandaꝝ nec
materia circa quã ſicut patet.eꝛgo nec poteſt dici ſubſtã
tia cõpoſitũ:nec ſicut genus aut diffinitio ſ. perandoꝝ.
ergo fides nõ poteſt dici ſubſtãtia rerũ ſ perandaxꝝ. Yt
Cum bona eterna que ſunt res ſperãde fundent᷑ ĩ meri⸗
to.meritũ aũt eſt in om̃i virtute:ergo quelibet vᷣtus di⸗
cetur fundamentũ rerũ ſperandaꝝ · ſi ergo eadem ratõe
dicit᷑ ſubſtãtia qua fundamentũ ſicut dicit aug: relinꝗt᷑
quelibet virtus ẽ ſubſtãtia rerũ ſpeꝛandaꝝ. IYItẽ Cũ
fides ſit nõ ſolum pꝛemioꝝ eternoꝝ que ſunt res ſperã⸗
d:ſed etiã penaꝝ eternaꝝ que ſunt res timende. videt᷑
ꝙ nõ ſolum ſit ſubſtãtia rerũ ſperãdaꝝ.ſed etiã timẽda⸗
ru m. Neon ergo ſufficiẽter dicit᷑ eum dicit᷑ ſubſtãtia re⸗
rum ſperandaxꝝ Item cũ dicat aug.in ench.ꝙ fides ẽ
rerũ pꝛeſentiũ pᷣteritaꝝ et futuraꝝ:ſpes vo eſt ſolũ ſntu
rarũ.ergo vniuerſalioꝛ eſt fides q; ſpes.ergo fides nõ eſt
diffinienda ꝑ res ſperãdas: cum iſtud nõ cõueniat fidei
vniuerſaliter.nõ igit᷑ cõueniẽter dicit᷑ ſubſiãtia rerũ ſpe
randaꝝ. 4l Item cũ dicat aug: ꝙ ignota nõ poſſumus di
ligere.et grego.Qemo pt᷑ amare qð nõ credidit ſic nec
ſperare.ergo fides eſt ſubſtãtia rerũ diligẽdaꝝ ſicut re⸗
rũ ſperandaꝝ.¶¶ IJISãem Diligẽda ſunt finis fidei ſic ſpe
randa.quare ergo nõ dicit᷑ fides ſubſtãtia rerũ diligen
darũ. IZtein querit᷑ de alia ꝑte diffinitõnis qualit᷑ ſcʒ
dicit᷑. INides argumentũ nõ apꝓparentiũ.Qaz cum argu⸗
mentũ dicatur aliqñ mediũ.aliqũ maxima /ꝓpoſitio.ali
qñ collatio pꝛemiſſarũ ad cõcluſionem. Qullo iſtoꝝ mo
doꝛum videt᷑ fides poſſe dici argumentũ.Relinquit᷑ igr
ꝙ fides nõ eſt argumentũ.¶ Item. EAbi eſt argumentũ
eſt quaſi motus in rõne et ꝓceſſus de vyno ad alterũ.ſed
fides cũ credit articulo nõ pꝛocedit ꝑ aliud ad creden⸗
dum illum:cum illum ſupponat et aſentiat illi:igitur fi
s nõ dicetur argumentum.¶ Item. Om̃e argumẽtuz
eſt ratio.virtus aũt diuidit᷑ ex opoſito rõni qꝛ eſt habi
tus volũtariꝰ.fides igit᷑ cum ſit virtus nõ erit ratio:et
ita nec argumentũ..¶ Si dicat᷑ ſicut quidam dixerũt.q;
fides eſt argumẽtũ ſᷣm hunc modũ.qm ſi aliqs dubitat
reſurrectionẽ futurã:vel aliquẽ aliũ articulũ ꝑ fideʒ pa
triarchaꝝ ꝓbabit᷑ hoc modo.Ita crediderũt pr̃iarche:
ergo ita credendũ eſt nobis.ſed hoc argumentũ eſt ſolũ
ꝑ locum ab auctoꝛitate.talis aũt locus debiliſſimus eſt.
ergo ſides eſſet argumentũ debiliſſimũ. Item ſᷣm hoc ñ
eſſet fides argumentũ vniuerſaliter.ſed ſolum fides pꝛi
oꝛum:nec etiam eſſet aꝛgumentum quo ad omnes.on
em̃ apud antiqͥs qui pꝛimi crediderũt eẽt fides argumẽ
tum. Item pᷣm hoc eſſet fides ſuaſa:et eius ratio ĩmedi
ata nõ eſſet pꝛima veritas.( Si dicat᷑ ſicut dixerũt ꝗdã:
ſides eſt argumentũ rõne pꝛime veritatis cui innititur
et adheret ꝗpter ſe.Pꝛima em̃ veꝛitas eſt pꝛincipiũ.me
dium et extremũ.pꝛima em̃ veritas pꝛincipium eſt ſᷣm
ꝙ ab illa eſt fides habitus illuĩans:et illi pꝛime verita⸗
ti adheret fides ꝗpter ſe:ſed ꝙ adheret non hobet a ſe h
a pꝛima veritate et ſic ẽ pꝛincipiũ huiꝰ adheſioĩs.⸗ Iſh)ä
ipᷣa veritas eſt cui adheret et ita eſt extremũ. Pꝛeterea
pꝛima veritas eſt medium ꝑ quod adheret:et ita eſt me
dium. pꝛima ergo veritas eſt a quo habet ꝙ adheret.et
cui adheret.et ꝑ quod adheret.et ita eſt pꝛincipiũ medi⸗
um et extremum. ᷣm hoc ergo dicitur ſides argumentũ
ꝓ ſimilitudinem ratione pꝛime veritatis.¶ Sed ſi hoc

dicatur.cõtra. ᷣm hoc magis ipᷣa pꝛima veritas dicere⸗
tur argumentũ q;ᷓ fides:et ip̃a fides diceretur concluſio
quaſi illata a pꝛima veritate.¶¶ Item querit᷑ que ſint il⸗
la non aparentia reſpectu quoꝛum dicitur fides aꝛgu⸗
mentum.aut em̃ nõ aſpparentia dicuntur articuli.aut di
cuntur bona futura.ſed quocunq; modo dicantur: cum
argumentum ducat in cognitionẽ eius cuiꝰ eſt argumẽ:
tum et apparentiam:ſi fides eſt argumentum nõ a aꝛẽ
tium. faciet apparere non apparentia. ſed conſtans eſt ꝙ
in pꝛeſenti non facit apparere.ergo non eſt ĩ pꝛeſenti ar
gumentum non apparentium. Item queritur quare di⸗
citur argumentum non apparentium:et non argumen⸗
tum dubioꝛum. Sic ergo obijcitur contra diffinitionem
et ꝑtes diffinitionis.¶ Item queritur de oꝛdine partiuʒ
dim̃nitionis cum intellectus pꝛioꝛ ſit qᷓ affectus. ſides
aũt dicitur argumentum non apparentium reſpectu in/
tellectus.ſubſtantia vo reſpectu affectus. Ergo econ⸗
uerſo deberet oꝛdinari diffimitio:vt diceretur fides ar⸗
gumentum non apparentium:et ſubſtãtia rerum ſper ã⸗
darum. Solutio. dicendum m hugo. de ſancto vic.
ꝙ diffinitio pꝛedicta nõ indicat quid eſt fides ſed ſignat
quid facit. Diſponit em̃ ad ea que in patria habebũtur
et cognoſcentur. babebuntur affectu: cognoſcent intelle
ctu. Inquãtum diſponit ad habere:dicitur fides ſubſtã
tia ſperandarum rerũ.inquãtum diſponit intellectũ ad

cognoſcere: dicitur argumentũ nõ apparentiũ: et iõ iſta

ratio apli nõ dat᷑ ꝑ genus et dr̃ias:ſed datur ꝑ comꝑa⸗
tionem ad pꝛimos et pꝛincipales actus fidei. ¶¶ Ao pꝛi⸗
mo obiectũ circa diffinitõeʒ dõm ꝙ licut dictũ ẽ. Fides
cõſiſtit in cognitõne et affectõne. In cognitõe em̃ iuenit᷑
fidei mateꝛia. In affectõe ſubſtatia ſicut dicit hugo.Ra
tione ergo ipᷣiꝰ affectõis dicit᷑ ſubſtãtia rerũ ſperadarũ.
Rõne cognitõis dicit᷑ argumẽtũ nõ apparentiũ:qꝛ eꝛgo
eſſe eius materiale ẽ in cognitõne. et eſſe ſubſtãtiale ſeu
foꝛmale eſt in affectõne.ideo ponit᷑ in dupliei genere: hᷣ
in vno foꝛmaliter: in altero materialiter.4l Ad ſecũduʒ
dðm.ꝙ quẽadmodũ dictũ eſt:hec diffinitio nõ datur ꝑ
genus et dr̃iam foꝛmalẽ.ſed dat᷑ ꝑ actũ in compaꝛatõne
ao finem m ꝙ dicit hugo. ſides eſt ſubſtantia ſperãda
rum rerum:quia bona inuiſibilia que per actum nõdũ
ſunt pꝛeſentia:iam per fidem in nobis ſubſiſtunt. Scðʒ
hoc ergo dicendum.ꝙ licet ſpes et ſperanda ſint poſteri
us fide tempoꝛe et geneꝛatione: tamen pꝛius ſunt 'm ra
tionem.ſᷣm ꝙ dicuntur actus et finio pꝛioꝛa ſᷣm ratio⸗
nem eis quoꝛum ſunt actus et finis: que tamen poſieri⸗
tas ᷣm rationem poteſt dici in ratione cauſe finalis:pꝛi
oꝛitas ſᷣm naturam: ᷣm ꝙ dicit philoſophus in metha
phiſica ꝙ potentia pꝛioꝛ eſt actu generatione et tempo
re.ſed actus pꝛioꝛ eſt potentia ſubſtantia et diffinitione
Ad tercium dicendum ꝙ fides cum pꝛimus ſit habit⸗
gratuitis comparationem habet ad obiectum cuiꝰ eſt.
Et hoc modo diffinitur ſic. Ndes eſt qua credũtur que
non videntur ⁊c̃.et comparationem habet ad illud ad

quod eſt ſeu ad finem. Dicendum ergo ꝙ pꝛedicta diffi

nitio fidei non datur per comparationem ad obiectum
ſeu ad illud cuius eſt:ſed datur per comparationem ad
illud ad quod eſt:et illud eſt bonum ſperandum: et ve⸗
rum non aſpparens pꝛemium. Et per bec patet reſpõſio
ad obiecta generaliter circa diffinitionem. 4! Ad illud
vᷣo quod pꝛimo opponitur circa pꝛimam partem diffini⸗
tionis. dicendum ꝙ fides dicitur ſubſtantia in ratione
cauſe materialis. ſᷣm ꝙ dicit Jobãnes damaſcenꝰ ꝙ fi⸗
des eſt eoꝛum que ſperantur ypoſtaſis.id eſt ſubſtantia
rerum redargutio que non videntur. Sicitur autem in
ratione cauſe materialis in qua velut pꝛima diſpoſitio
materialis ipſius ſubiecti quod eſt aima. Eſt enim ma⸗
teria in qua rerum ſperandarum dupliciter ſicut ſubie
ctum vel ſicut diſpoſitio ſubiecti.pꝛimo mõ aĩa ẽ mate⸗
ria rerum ſperandarum Secundo modo fides Fm ꝙ;
explanat hugo in ſuis ſentẽtijs.vbi ipᷣe diſtinguit ꝙ res
ſubſiſtunt in anima multipliciter. Per actũ vt quando

Waanne 96 K* ſt⸗ lele

ge W PN

X

res pꝛeſentes ſenſu comp̃henduntur.vel ꝑ imaginem vt
quando res abſentes vel non exiſtentes in ſua ſimilitu
dine capiunt᷑ vel imagine.vel ꝑ experientiã vt quando
ea que in uobis ſunt ſentiũtur a nobis vt gaudiũ et tri
ſticia:timoꝛ et amoꝛ queſſubſiſtũt in nobis et ſentiũtur
Mullo hoꝛũ modoꝝ inuiſibilia dei compᷣhendunt᷑ a no
bis.qꝛ nec circa pꝛeſentia ſunt vt ſenſu comprebendan
tur:nec ſimilitudine aliqua imaginabiliter ab aĩma cõ
pꝛehendũtur vel compꝛehendi poſſunt.neq; quẽadmo⸗
dum illa que in nobis ſunt et ſentiunt᷑ a nobis. Ex his
ergo cõcludit.ergo fide ſola ſubſiſtũt in nobis:et ſubſi⸗
ſtentia eoꝝ eſi fides qua credunt᷑ qꝛ ſunt:ſed nõ qualia
ſunt. ¶ Ao ſecũdum qð obijcitur.ꝙ om̃is viꝛtus eſt ſub
ſtantia rerũ ſperandaꝝ:qm om̃is virtus eſt ypoſtaſis
ſeu ſubſiſtenti a meriti. non tamẽ rerum ſperandarum.
Cum em̃ ſpes ſit certa expectatio pꝛoueniens ex gratia
⁊ meritis.ſᷣm ꝙ beatitudo reſpicit meritum:ſic fundat᷑
in virtutibus:quia actus vniuſcoiuſq; virtutis merito
rius eſt. Scõm ðᷣo ꝙ reſpicit expectationem fundatur ĩ
ſpa m aũt ꝙ eſt certa fundatur in fide: et ſic intelligit
illud. IEides eſt ſubſtãtia rerum ſperandaꝝ.i.illarũ re⸗
rum que expectant᷑ certitudo. Nõndum tamen eſt ꝙ ẽ
certitudo fidei reſpectu rerum gloꝛie ſᷣm affectum vt ha
beantur:et ſᷣm hoc eſt fides ſubſtantia rerũ ſperandaꝝ
Et eſt certitudo ſᷣm intellectum ꝰt videantur:et ſᷣm hoc
eſt argumentum nõ apparentiũ.¶ Ad terciũ dᷣm.ꝙ cũ
res timende non ſint finis fidei niſi finis a quo vt decli
nentur.et ꝑ earum declinationem obtineamus res ſpe
randas que ſunt finis ad quem fides eſt. Ideo cum dif⸗
finiatur fides ꝑ finem ad quem eſt: non debet diffiniri
per timenda ſᷣ ꝑ ſperanda. Pꝛeteꝛea ea fides hic diffini
tur ſᷣm ꝙ eſt fundamentum edificij ſpiritualis in aima
in pꝛeſenti in comparatione ad edificium ſpirituale in
futuro quod completur in ipſa gloꝛia eterna. Conſtat
ergo ꝙ non poteſt dici fundamentum vel ſubſtantia re⸗
ſpectu timendarum ſed ſolum reſpectu ſperandarum.
Aod quartum dicendum.ꝙ eſt quidam affectus qͥ ad⸗
heremus ſumme veritati pꝛopter ſe.et iſte communis ẽ
ad pꝛeterita pꝛeſentia et futura.et ſine hoc affectu non
poteſt eſſe fides ᷣm pꝛimam intentionem virtutis. Ite⸗
rum eſt alius affectus vir tutis ᷣm quem adheret fides
ſumme veritati et vult habere eam:et iſte eſt ſpiritualis
affectus. Et m hunc modum terminatur reſpectu futu
ri boni.et reſpectu adipiſcendi finis de futuro.et ſᷣm h
diffinitur in iſia parte ab apoſtolo in comꝑatione ſcili
cet ad finem adipiſcendum de futuro.⸗¶. Ad quintuʒ di
cendum.ꝙ cum caritas ſicut dicitur.j.ad coꝝ.xiij.non
excidat.fides autem excidat quia euacuabitur.nec ma
nebit in gloꝛia ſᷣm ꝙ fides.ſubſtantia autem vel funda⸗
mentum manet in eo cuius eſt fundamentuʒ vel ſbſtan
tia:non poterit fides dici fundamentum caritatis: vel
ſubſtatia ſeu reꝝ diligẽdaꝝ ꝑ ſe. Cũ at᷑ ſpes ſit boni ab
ſentis quẽadmodũ fides rei abſentis:et ꝑmanet cũ fide
in pñti ⁊ euacuat᷑ cũ fide in futuro.et faciat ꝙ res ſpe⸗
rande ſᷣm ꝙ cadunt ſub actu ſpei ſint in anima.quia nõ
eſt poſſibile ſperare niſi pꝛeintelligatur: credere erit fi⸗
xs ſubſtantia rerum ſperandarum et non diligendaꝝ
Ad illud quod pꝛimo obijciebatur contra ſecundam
partem diffinitõnis.dicendũ ꝙ fides dicitur argumen
tum.non eo modo quo dicitur argumentum in logicis:
ſed dicitur argumentum ꝑ ſimilitudinem:qma ſicut ar
gumentum eſt generans certitudinem reſpectu eiꝰ cuiꝰ
dicitur argumentum:ita fides eſt ceꝛtitudo reſpectu eiꝰ
cuius eſt.ſcilicet veri non aparentis. Diſtinguendum
igitur eſt ꝙ argumentum dicitur multipliciter. Dicitur
em argumentum bꝛeuis narratio ſubſequentium ſᷣm ꝙ;
dicit Gilbertus in pꝛincipio Leui. Doc eſit argumen⸗

tum totius libꝛi. et argumentum appellat collectionem

materie totius libꝛi ſumul ſumpte.Item argumentum
dicitur oſtenſio ſᷣm ꝙ dicitur in ioh.iij. Qui male agit
odit lucem et non venit ad lucem vt non arguantur ope

ra eius.ad eph.v. Omnia que arguuntur a lumine ma
nifeſtantur. Iem dicitur ſignum ſeu miraculum vᷣm ꝙ
dicit Richar.in li.de trini.Atimur in atteſtatione cre⸗
dendoꝛum ſeu confirmatione ſignis pꝛo argumentis: ⸗
digijs pꝛo experimentis. Item argumentum dicitur in
logicis.ratio rei dubie faciens fidem:et fides accipitur
pꝛo effectu argumenti. In theologicis vᷣo eſt econtꝛario
ꝙ fides eſt faciens argumentum ſeu rationem. Itẽ ar⸗
gumentum dicitur certitudo ex qua animus mouetur
ad aliud:et hoc modo fides dicitur argumentum nõ ap⸗
parentium. Sicitur ergo argumentum generaliter ⁊ ñ
apparentia in pꝛeſenti pꝛeterito et futuro.ſᷣm quod cer⸗
titudinem facit:et hoc modo arguit de pꝛeteritis pꝛeſen
tibus et futuris.et dicitur argumentum etiam ſpeciali⸗
ter ſᷣm ꝙ certitudinem facit de veris eternis que nõ ap⸗
parent quod aparebunt.¶ Ad ſecundum dicendum.qꝙ;
fides dicitur argumentum non pꝛopꝛie ſed per ſimilitu⸗
dinem.quoniam ſicut per argumentum venitur ad con
cluſionis noticiam:ita per fidem magis ac magis illu⸗
minantem peruenitur ad noticiam eternoꝛum bonoꝛuʒz
non apparentium.et iſte eſt motus rationis non natuꝛa
lis ſed gratuitus.¶ Ad tercium iam patet reſponſio:qꝛ
fides non dicitur ratio per moduʒ ſpeculationis ſeu na
ture:ſed dicitur ratio per modum affectus et gratie. et
hoc ratione articuloꝛum ꝗ ſunt pꝛincipia fidei ꝑ ſe no⸗
ta. Cum ipſis em̃ articulis inuenit cauſaʒ quare credat
eis.ſcilicet pꝛimam veritatem:vt ſicut in alijs ſcientijs
ipſa pꝛincipia credimus pꝛopter ſe:vt omne totũ maius
eſt ſua parte et hmõi.ita pꝛopter gratiam fidei credimꝰ
ceum eſſe trinum et vnũ ⁊ alios articulos: et gratia fi⸗
i eſt ratio qua arguitur eoꝛum veritas.ſᷣm hoc ergo
fides eſt ratio et virtus. ¶ Ad quartum dicenduum
ꝙ ſicut ſupꝛa dictum eſt. Eſt fides que generatur ex na⸗
turali ratione:et eſt fides que generatur ex teſtimonio
ſeu ex ſcripturarum auctoꝛitate:et eſt fides que genera⸗
tur in anima ex lumine gratie. Ouobus modis pꝛimis
habet fides certitudinem effectus.efficitur em̃ ex certi⸗
tudine rationis vel auctoꝛitatis.et ideo eſt ex argumen
to. Vltimo vᷣo modo eſt fides faciens certitudinem pꝛo⸗
ut dictum eſt.ideo fides eſt argumentum:et per hoc pa⸗
tet reſponſio ad illam opinionem: qua dicebatur fides
eſt argumentum.eo ꝙ per fidem eſſet pꝛobatio: non em̃
hoc dicitur niſi ᷣm hunc modum qui dictus ẽ. Ad aliaʒ
opinionem qua dicebatur ꝙ fides eſſet argumentum ra⸗
tione pꝛime veritatis.concedenduʒz eſt ꝙ ratione pꝛime
veritatis fides dicitur argumentum.id eſt ceꝛtitudo ſeu
faciens certitudinem.ſed cum obijcitur ꝙ pꝛima veꝛitas
Fſᷣm hoc magis dicitur argumentum.dicendum ẽ ꝙ; pꝛi⸗
ma veritas ᷣm ꝙ in fide:facit argumentum. id eſt certi
tudinem de ipſa.Notandum tamen ꝙ quoꝛundam cer
titudo eſt in anima pꝛopter rei intelligibilis euidenti⸗
amꝛ:et bec eſt certitudo pꝛincipioꝛum quibus anima cõ
ſentit pꝛopter ſe:vt omne totum maius eſt ſua parte:et
cetera huiuſmodi.non pꝛopter ipſius intellectus infoꝛ
mationem ſicut patet in illo qui pꝛimo audiuiſſet hoc
pꝛincipium. omne totum maius eſt ſua parte: quia ſta
tim hoc audito conſentiret pꝛopter rei euidentiã. Quo
rundam aoutem eſt certitudo non pꝛopter rei intelligibi
lis euidentiam:ſed pꝛopter intellectus infoꝛmationem:
ſᷣm quem modum eſſ certitudo fidei: ſicut enim per lu
men fidei infoꝛmatur intellectus vt certitudo ſit reſpe
ctu omn um credendoꝛu m:et ſicut ex illa parte in pꝛin
cipijs rei euidentia eſt ſuffieiens argumentum vt ei con
ſentiat intellectus: ita ex iſta parte infoꝛmatio intelle
ctus per lumen pꝛime veritatis in fide eſt ſufficiens ar
gumentum vt conſentiat intellectus ipſi pꝛime veritati
in omnibus credentibus.Et per hec patet declaratio il
lius opinionis.¶ Ad quintum dicendum ꝙ non appa
rentia dicuntuꝛ tꝛibus modis.ſcilicet aꝛticali.bona eter
na.rationes credendoꝛum. et reſpectu iſtoꝛum trium

22 * QaBen r

— r

) —
* „ N 52 ₰ —

— — — -—

bi
n
ſe
m

on
le

i
ll

ter

4
*

E n

— (&c: „

LMueſtio

fides poteſt dici argumẽtũ.i.ceꝛtitudo. fides em̃ eſt cer
titudo reſpectu articuloꝝ ꝓut dictũ eſt. fides etiã ẽ cer

titudo bonoꝝ eternoꝝ que modo nõ apparent ꝙ poſtea

apparebũt.fides etiã eſt certitudo oĩm roõnum credendo
rum. verbigr̃a.ſunt rõnes credendoꝝ valide et apparen
tes:vt qm̃ teus eſt et vnus ⁊ om̃ipotẽs:qð phᷣi młtis ra
tionibo ꝓbant.et ſunt rõnes credendoꝝ no apparentes
et debiles ſm hũanam rõem: vt qm̃ rpᷣc eſt incarnatus 2
paſſus:quas introducit Anſ.in li.Cur cxus hõ et alij.
tñ hmõi rõnes infoꝛmate ꝑ fidem infuſam a deo ꝑ ipſuʒ
lumen fidei robur accipiũt. vt que videbant᷑ congruita
tis et bonitatis ſolũ eſſe.ꝑ lumen ſidei videant᷑ neceſſa⸗
ria:et hoc modo fides eſi argumentũ nõ apparentiũ. fa
ciens ipᷣa apparẽtia in pꝛeſenti:quia rões que faciunt ꝓ
fide que pꝛius nõ erãt apparẽtes: ꝑ fidem fiãt apparen⸗
tes:et ſic eſt argumentũ nõ aꝓparentiũ reſpectu creden/
doꝛum. VUnde dicit᷑.ij.ad coꝝ.x. Arma milicie nr̃e non
ſunt carnalia:ſed potius deo ad deſtructõem munitõnũ
cõſilia deſtruẽtes et om̃em altitudinem extollentẽ ſe ad⸗
uerſus ſcĩam rpᷣi:et in captiuitatẽ redigẽtes oẽm intelle

ctum in obſequiũ xpᷣi ihu.¶ Ad vltimum iam patet re⸗

ſpõſio. Nides em̃ que fit ex rõne eſt reſpectu rei dubie. fi
ds ðo que nõ fit ratione:ſed ex rei euidentia vel ex ĩfoꝛ⸗
matõne intellectꝰ:non eſt rei dubie ĩmo ᷣm ꝙ eſt ex eui⸗
dentia rei eſt de re credita et apparenti ſicut patet ĩ fide
pꝛincipioꝝ.Scðm vᷣo ꝙ ẽ ex infoꝛmatõe inteliectus ẽ de
re credita ſed nõ apparenti quo eſt fides articuloꝝ.et ſic
patet reſpõſio ad obiecta contra ſecundam ꝑtẽ diiniti
onis. Ad vltimũ vᷣo quod queritur de oꝛdie ꝑtium dif
finitõnis.dicendũ ꝙ oꝛdo ibi attendit᷑ ̃m dignitatẽ.vñ
q́;uis cognitõ intellectꝰ pꝛioꝛ ſit oꝛigine qᷓ; motus affectꝰ
tamẽ dignitate ſeu electõne pꝛioꝛ eſt affectus qᷓ; motꝰ in⸗
tellectus.ſᷣm ꝙ diſtinguit aug. Pꝛius electõne et pꝛius
oꝛigine.Pꝛius oꝛigine.vt flos fructu. pꝛius electõne vt
fructus floꝛe.ſᷣm bunc modũ qᷓ;tum ad oꝛdinem oꝛigis
pꝛius eſt fidem eſſe argumentũ qꝙᷓ eſſe ſubſtantiã ſperan⸗
darum rerum.ſm oꝛdinem electõnis ecõuerſo ſᷣm ꝙ oꝛ⸗
dinatur ab apoſtolo. Poſſet tamen dici aliter. ꝙ finis
ſidei qui compꝛehendit eterna:poteſi dupliciter cõſide⸗
rari. in ſpe et in re.in ſpe de pꝛeſenti.in re de futuro.In
pꝛima ergo ꝑte diffinitõnis inſinuat᷑ finis in ſpe ratõe
cuiꝰ dicit᷑ eſſe fides ſubſtantia rerum ſperandarũ. In ſe
cunda pᷣo parte inſinuatur finis in re qui conſequit᷑ ra⸗
tione cuius dici᷑ argumentũ non aparentium. Sic er
go patet deſcriptio.

Membrum ſextum

Onſequẽter querit᷑ de actu fidei foꝛmali
et materiali hoc mõ. Pꝛimo an credere di
catur vniuoce vł equoce.Secũdo quid ſit
crrrroegere m intentoem generalem. Ter
quid ſit credere vt eſt actus fidei foꝛmalis qð eſt aſſenti
re. Quarto de actu fidei materiali qẽ cognoſcere. Qui⸗
to quid ſit cognoſcere ꝑ fideʒ. Sexto quid ſit pꝛius cre⸗
dere vel intelligere.

Articnlus pꝛimus

Dpꝛimũ ſic obijcit᷑ in li.iij. Yoh.damaſ.N⸗
de om̃ia hũana ⁊ ſpũalia conſiſtunt.fide em̃
Agricola iĩcidit tellurẽ. fide nauta ꝑuo ligno
comittit aĩam ſuam. fide intelligimus ex non ente ad eſ
ſe:om̃ia tdeducta eſſe ei virtute:quod ſonat ei qð dicit
aplus ad Heb.xj. Nde intelligimus aptata eſſe ſeculo
verbo dei.omnia igitur diuina et humana dirigimus
ſide.ſed videtur ꝙ fides dicatur de his non vmuoce ſed
equiuoce:ſicut ſpes cũ dicit᷑ de temꝑalibo vt.j.ad coꝝ.
ix. In ſpe arat qui arat.et cũ dicit᷑ de eternis.nam talis
ſpes cõgruit huius fidei.de qua dicit damaſcenus.neq;
em̃ agricola incidit tellurẽ ſine fide: et ſi boc quomodo
ſit ſemei ponitur a damal.nam termino ſemel poſitonõ

lexviij.

eſt vtendum equiuoce. Item videtur fides et credere

EIm ꝙ dicitur de huanis rõnibo vt de pꝛincipijs et cõclu⸗

ſionibus.aliter accipi qᷓ fides ſᷣm ꝙ dicit᷑ de credendis

ſcʒ dæ aꝛticulis:maxime cum pꝛimo modo fides ſit ꝑ pꝛo

bationes:⁊ ꝑ babitudiem eoꝝ que faciũt lucem manife
ſiiſſima. Secũdo modo nõ: imo nõ habet rationẽ medij
niſi pꝛimã veritatem. Sed ↄtra hoc videt᷑ quod dicit
Aug.in li.lxxxiij.ql vbi dicit. Cria ſunt genera credibi
lium.qued em credunt᷑ et nõ ĩtelligunt᷑ vt hiſtoꝛie.alia
pꝛius credunt᷑ qᷓ intelligant᷑ vt articuli.alia pꝛius intel⸗
ligũtur ꝙᷓ; crequnt᷑ vt vniuerſalia.niſi accipiat vniuoce
credere:nulla videtur diuiſio aug.4 Jem queritur an
credere vniuoce accipiatur ᷣm ꝙ eſt actus fidei virtutis
et fidei infoꝛmis.et videtur q; nõ.ſicut homo non dicit᷑
vniuoce de homine vero et picto.et oculus de eruto et vi
dente. Item queritur quantum differt credere cum dici
tur demones credunt.e t cum dicitur de deſperato ꝙ cre

dit. et cum dicitur de ſimplici peccatoꝛe.et vtrum accipi

atur ibi cꝛedere affectiue aliquo modo:vłtm̃ cognitlue.
Solutio.dicendũ ꝙ fides vel credere ſᷣm ꝙ dicitur ĩ
auctoꝛitate damaſ.de diuinis et humanis niſi fide diui

na et humana dirigimꝰ. nõ tenetur vniuoce vel equoce.

vniuoce nõ: quia non eſt cõmune genus accipere· equo⸗
ce non:quia vbicũq; eſt credere ſeu de diuinis ſeu de hu

manis: eſt adherentia ſumme veritatis.et ideo quia fit

comꝑatio ad vnum nõ occipit᷑ equiuoce. Quaꝛe dicẽdũ

eſt.ꝙ accipit multipliciter ᷣm pꝛius et poſterius. Ita

—— „ . „

. .
3 cA

——

em̃ erit de credere ſicut de veritate que multipliciter di⸗i⸗ 5 S .
7 Mle⸗)

citur de veritate creata et increata. ꝑ bec patet ſolutio
tx ſpe:qꝛ ſpes ſimiliter de eternis et tꝑalibo dicitur ᷣm
pꝛius et poſteriꝰ. Sicut em̃ ſpei de eternis reſpondet fi⸗
xs de eternis. Ita fidei de tꝑalibo ſpes de temꝑalibus
Eodem mõ reſpondẽdũ eſt ad illud quod obijcitur qua⸗
lit accipiat᷑ fides de rõibo hũanis ⁊ de credibilibo diui⸗

nis. dicendum eſt ꝙ Fm pꝛius ⁊ poſterius.nec obſtat

ſit adherẽtia ex hac ꝑte ꝑ medium.er illa nõ:quia licet
ſit differentia in mõ adherẽdi.reſpectus tamẽ eſt ad ve⸗

ritatem ſᷣm feive et poſterius dictam.nec eſt ſimile qd

obijcitur de homie picto et vero:qꝛ illud ſᷣm metaphoꝛã
dicitur de fide.vnde nõ dicit equoce credere de foꝛmato
et infoꝛmi ſed analogice:quia credere foꝛmate fidei. eſt
veritati amoꝛe inberendo in illam tendere. Credere at᷑
fidei infoꝛmis.eſt adherere eidẽ veritati:licet amoꝛe nõ
tendat in illã ſicut credere fidei foꝛmate.¶ Aoillud qð
querit᷑ qũo differt credere ꝓut eſt hoiĩm ꝗ ſunt in pecca⸗
to.et damnatoꝝ.et demonũ.dicendũ eſt ꝙ non dr vni⸗
uoce nec equiuoce ſed fm pꝛius et poſteꝛus.vnde ad ſci
endum omia notandũ.ꝙ dixerũt quidam ꝙ fides in ge⸗
nerali ſumpta aut eſt habitus cognitiuus tm̃:aut ita co
gnitiuus ꝙ affectiuus.ſi eſt cognitiuꝰ tm̃:aut eſt vniuer
ſalis aut ꝑticularis.ſi ꝰniuerſalis:aut faciens aut factꝰ
ſi faciens:tunc eſt vt de pꝛincipijs vt omne totum maiꝰ
eſi ſua ꝑte.ſi factus:ſic eſt de ↄcluſioĩbo.ſi ita cognitiuꝰ
ꝙ affectiuus:tũc eſt affectiuꝰa quo aut in quid.ſi affecti
uus a quo:tunc eſt vt fides demonum que eſt cũ timoꝛe.

Yoco.ij. Demones credunt et cõtremiſcunt. Si affecti⸗
uus in quid tunc dupliciter. aut em per modum peruẽ
tionis inquãtum ꝑtinet ad viam:aut non. ſi non ꝑmo⸗/

dum peruentionis ſed citra:tunc eſt vt eoꝛum qui ſunt
in peccato moꝛtali.tamen agunt opera de genere bono⸗
rum:vt elimoſinas et huiuſmodi .ſi ẽ per modum per
uentionis inꝙᷓtum pertinet ad viam: tunc eſt fides foꝛ
mata. et ita fides ⁊ videre accipitur de bis Fᷣm pꝛius et
poſterius per quoſdam gradus.

Articulus ſecundus

Einde queritur quid ſit credere generali⸗
ter ᷣm ꝙ eſt habitus gratuiti. Ad quod ſic
Aug.videtur diffinire quid ſit credere.ij.ad
Coxꝝ.iij.ſuper illud.Qon ꝙ ſufficiẽtes ſimus cogitare

« P 5 ⸗

7

ſ

7Pte

„
2 .

ð

aliquid a nobis quaſi ex nobis.glo.hic attendãt ⁊ vᷣba
iſta ęꝑpendant qui putant ex nobis eſſe fidei ceptũ:et er
xeo eẽ fidei ſupplementũ.cõmendans em̃ iſtã grati que
nõ datur ᷣm aliqua merita: ſed efficit omia bona meri
ta inquit.nõ ꝙ ſufficiẽtes ⁊c̃.et infra quãqꝙᷓ et ipᷣm crede
re nibil aliud eſt qᷓ; cum aſſenſione cogitare:ſic ergo cre
dere eſt eum aſſenſione cogitare.ſed hoc poteſt cõuenire
alijs pꝛincipijs a pꝛimo.ſcʒ pꝛincipijs oĩm ſcientiaꝝ:er⸗
go nõ diſfert credere pꝓut eſi naturale et gratuitũ. Foꝛte
reſpondebit ꝙ addendum elt aſſentire ꝗꝓpter ſe: ſed hoc

ipᷣm verum eſt de pꝛincipijs Fᷣm ꝙ pꝛincipia:quia eis afß

ſentitur ꝗpter ſe.ſi vᷣo dicatur ꝙ credere ſit aſſentire pꝛi
me veritati ꝓpter ſe.ſic foꝛnicationem eſſe peccatũ moꝛ⸗
tale:et fidem eſſe virtutem:et penã eternam eſſe:nõ erit
creditũ.qꝛ nullũ hoꝛũ eſt pꝛima veritas.ſimiliter ſᷣin h
incarnatio paſſio et ſimilia nõ creduntur. Item ſuꝑ eũ
dem locum dicitur in glo.ꝙ nullꝰ credit aliquid niſi pꝛi
us cogitau erit eſſe credendũ.ſed credere nihil aliud eſt
qecogitare ⁊c̃.ergo credens cogitat aliquid eẽ eredendũ
ergo quidam motus neceſſario p̃cedit motum fidei:et il
le nõ poteſt eſſe meritoꝛius.cum naturaliter pꝛimꝰ mo⸗
tus meritoꝛius ſit fidei:licet aliqũ aliter cõtingat.⸗ ENẽ
cum in credere ſint duo.cogitare et aſſentire.in quo ge⸗
nere ponetur credere.vel in genere quod eſt cogitare vel
in genere quod eſt aſſentire. Si in genere qð eſt aſſenti⸗
re:ergo nõ erit demonum fides:quia nõ aſſentiũt veri⸗
tati eius quod credunt.quia dicit Damaſce. de angelis
malis.Eoꝛum volũtas eſt rebellare deo. Si vᷣo ponat᷑
in genere eius quod eſt cogitare:ergo fides nõ erit ba⸗
bitus moniue potentie? ita nec virtus. Ad h̊ dõm ꝙ
actus declarat᷑ ꝑ ꝓpꝛiam materiã:vt credere ꝑ credituʒ
Mota ergo creditum eſt cogitabile ens ſupꝛa rõnem
pꝛimum cui ꝗpter ſe datur aſſenſus. In hoc ꝙ oicit᷑ ſup
rõem.ſeꝑatur ab his quoꝛũ eſt credulitas m rõem:vt ẽ
in pꝛĩcipijs ſcientiaꝝ. In hoc aũt ꝙ dicitur pꝛimũ.ſeꝑa⸗
tur ab hmõi que ſunt creature. In hoc autẽ ꝙ dicit᷑ cui
datur aſſenſus ꝗpter ſe.fit ſeꝑatio ab illa cognitõne que
poteſt eſſe ꝑ viam rõnis:de his que ſunt ſupᷣ rõem. Cre⸗

dere ergo eſt aſſentire cꝛedito pꝛimo mõ ente ſupꝛa ratio

nẽ ꝓpter ſe.¶ Ad illud aũt ꝙ foꝛnicatõem eſſe peccatuʒ
et hmõi ñ ſũt credita ſᷣm hanc rõem:infra reſpõdet᷑ cnʒ
agetur de his que vere ſunt articuli et que nõ. 4 Ad il⸗
lud vᷣo qð querit᷑ vtrũ cogitare pᷣcedat credere.reſpõdẽ⸗
dum elſt ꝙ ſemꝑ cogitare pᷣcedit naturaliter credeꝛe.ſed
nõ ſemꝑ actu:ĩmo quãdoq; pꝛecedit: qñʒ comitat᷑.qñq;
ſubſequit᷑.et illud qð pᷣcedit temꝑe non eſt ceptum ſideĩ.
niſi accipiat᷑ de cepto extra ſumpto.. aũñt pᷣcedat oſtẽ⸗
ditur ꝑ id qð dicitur in luc.de beata virgine ibi.et cogi/

tabat qualis eſſet iſta ſalutatio. ecce cogitatio p̃cedens

fidem:tandem cõſentit.cum dixit poſt verba angeli.Ec
ce ancilla dñi ⁊c. Et nota ꝙ in motibo intellectus rõni
cõiũcti.nõ ſolum cogitare ẽ pꝛius natura ꝙᷓ ſic aſſentire
ſed etiam temꝑe et eſt vltima collatio ſeu terminꝰ colla⸗
tionis ſimul etiam euʒ conſenſu.tamẽ qñʒ contingit ali
ter. vel ꝓpter lucem manifeſtiſſimã vt in ꝑ ſe notio:qua⸗
le eſt: de quolibet affirmatio vł negatio.om̃e totũ maiꝰ
eſt ſua ꝑte.ꝗbo aſſentit᷑ qᷓ cito accipiũt᷑.qñʒ ꝓpt᷑ ſolertiã
exercitati circa hmõi.nam exercitati et periti mediũ iue
niũt.et in ꝓſpecto tempꝑe vel ſtatim vident veritatẽ.Eo
dem mõ cõtingit in intellectu fieri:qui nõ eſt rõni cõiun
ctus:vt in eis que ſunt fidei ꝑ lucem interioꝛẽ ꝑinfuſam
p quã ſatis in quibuſdã abſqʒ diſcuſſione inclinat᷑ cõſẽ⸗
ſus.in illis eſt cogitare ſił cum aſſentire.licet pꝛius na⸗
turaliter.et ſic intelligendũ eſt verbũ aug.ſcʒ de pꝛioꝛi⸗
tate nature ⁊ nõ temꝑis.Qñʒ cogitare elſt ſubſequens ſi
dem:et hoc cogitare eſt maxime admiratiuuʒ:de hoc ꝙ
gratia dei factum eſt in ip̃is qð vix poſſunt ↄcipeꝛe.hine
dicit aug.in li.de cõfeſſionibo. on ſufficiebam cogita
re et cõſiderare cõſiliũ dei ſuꝑ redemptõne generis hũa
ni.et ꝑ hoc patet ꝙ nõ ſemꝑ p̃exigitur deliberatio de cre
dendo vtrũ ſit credendũ.et teinde ꝙ credat:ſᷣ ſimul ẽ co

—

3

gitare et aſſentire temꝑe.et nõ intelliguntur eſſe ibi duo
actus:niſi rõne termini duplicis.et pꝛioꝛ cõfoꝛmat᷑ ĩ cõ
poſitõne velut opoſitoꝝ.ſequens ðᷣo tranſit in rem op⸗
poſitam ſcʒ credere.quod cum ita ſit:manifeſtũ eſt qua⸗
liter initium. ſcʒ cogitare hmõi a gratia ſit gratũfaciẽte:
que eſt fides.et ſimiliter cõſummatio actꝰ que eſt crede
re.q Ad aliund reſpondendũ eſt. ꝙ credere eſi in genere
eiuo qð eſt aſſentire.et quod obijcit᷑ de dyabolo.dðm ꝙ
