debemus: p ipa ratio illuminata fide redẽptoꝛis ex col⸗
lectõe ſui dictabat hoc in ſpãli:vt dictũ ẽ. ¶ Ad ſecũdũ
vero ꝙ obicitur de permanentia patet reſponſio.Qam
natura non dictabat iſia ſacrificia fieri gratia ſui:ᷣ in
ſignatõʒ veri ſacrificij:⁊ ita non erat indita ad omne ſẽ
pus:ſ̊̊ vſq; ad tempus veri ſacrificij.vnde Nugy. x. ð ci.
di. MMutanda erant opoꝛtuno certoq; tempoꝛe iura:ne
ipſi deo deſiderabilia:vel certe in nobis acceptabilia:⁊
non potius que his figurata ſunt crederentur.

Mlembꝛum quintum

Egquitur inquirere vtrum ſoli deo ſit ſa⸗
crificium offerendum.Ad quod lic. Ma
ius eſt incomparabiliter ſacrificium ſpiꝛi
tuale ꝙᷓ illud coꝛpoꝛale de animalibo. Si
ergo bomini offeretur ſacriſicium ſpiꝛituale.ergo mul⸗
to magis et illud quod eſt coꝛporale. O autem ſacrifi⸗
eium ſpiꝛituale homini exhibeatur: pꝛobatur per illud
quod dicit Augꝰ. miſericoꝛdia eſt ſacriſiciũ ſpiritu
ale miſericoꝛdia autem homini exhibetur. ¶ Item lans
eſt ſacrificium ſpiꝛituale.pſalm. Sacrificiũ laudis ho/

. D f fa — 9) . PXI. )

HD
“

= ☛ D dς ☛⏑ ☚

— — —

1 eK. S

LMueſtio

noꝛificabit me. ſed ipſis ſanctis offerimus laudẽ iuxta
illud Ecẽi.xliiij. Laudemꝰvuos gloꝛioſos ⁊ ꝑentes no
ſtros.⁊ in eodẽ.Laudẽ eoꝝ nũciat ecclia. ipſis offeꝛi

muaus ſacrificiũ ſpũale. & multo magis ip̃is ſctis antiꝗs

poterat offerꝛi ſacriſiciũ illud materiale ſen coꝛpoꝛale
¶ Item iudic.vj.legit᷑ ꝙ gedeon coxit edũ ⁊ panes aʒi⸗
mos.⁊ tulit oĩa ⁊ obtulit Agelo. gedeon obtulit an⸗
gelo ſacrificiũ.¶¶ IJtem.j. Lhi.j. Regi ſeculoꝝ ĩmoꝛta
li inuiſibili ſoli deo honoꝛ gloꝛia. Honoꝛ aũt ꝗ debet᷑
regi viſibili dʒ eſſe viſibilis. NHonoꝛ aũt ꝗ debet᷑ regi in
uiſibili ſoli deo dʒ eſſe inuiſibilis. Si ꝗ̊ ei exhibet᷑ debi
to mõ honoꝛ. Nonoꝛ aũt ille eꝛit inuiſibilibo ſacrificijs
viſibilia g ſacrificia erũt alij qᷓ deo offerenda.¶ Item
ſicut xpᷣe Fm ꝙ deus ẽ inuiſibilis.ita ſᷣm ꝙ hõ eſt viſibi
lis. Si g̊ ip̃i ᷣm ꝙ deꝰ:eſt offerendũ ſacrificiũ inuiſibi
le:ei Fᷣm ꝙ hõ paꝛi rõe eꝛit offerenduʒ ſacficiũ viſibile.
Ad hoc etiã facit ꝙ oĩa illa ſacrificia huiꝰ ſacrificium
pᷣfigurabãt. Contra.ſacrificia ꝑtinent ad latriã.ſed
loli deo eſt ex hibẽda latria:q̊ ſoli deo ſunt exhibẽda ſa⸗
crificia.¶ Item aug.x.dæ ci.dei. Cui ſacrificandũ cen⸗

ſuit.niſi ei quẽ deum aut ſciuit.aut putauit.aut finxit.

Item aug.in eodẽ. Creatura rõnalis ſi nõ colit deũ

miſera ẽ.ꝗa pꝛiuat᷑ deo. Si aũt colit deũ.nõ vult ſe co⸗

liꝓ deo.illi em̃ potiꝰdiuine ſnĩe dilectõnis viribo fauet
ſacrificãs dijs eradicabit᷑ niſi ſoli deo.¶ Item augꝰ.x.
de ci.dei.At alia taceam q̃ ꝑtinent ad religionis obſe
quiũ quo colit᷑ deus.ſacrificiũ certe nullꝰ hominũ eſi ꝗ
audeat dicẽ deberi vlli niſi deo.multa q; de culto diuĩo
vſurpata ſunt q̃ honoꝛibo teferent᷑ hũanis.4. Itẽ act᷑.
xiiij. Cũ ſacerdos iouis vellet thauros paulo ⁊ barna⸗
be ſacrificare:cũ eiulatõne ꝓhibiti ſunt ab eis: ne ſibi
talia imolarent.Ex qͥ manifeſte ꝓteſtabant᷑ ſoli deo eẽ
ſacrificandum.⸗¶ Item iudi.xiij. Angelꝰꝗ loquebat᷑ ad
manue:dixit ei.Si vis ſacrificiũ facere:offer illud dño
in qͥ manifeſte mõſtrauit deo nõ angelis eẽ ſacrificiuʒ
offerendũ. Qõð ↄcedendũ eſt ſacrificiũ.ſ.nulli cꝛeatu
re eſſe:ſᷣ ſoli deo offerendũ.i¶ Ad illud ̊ qð pᷣmo obijci
tur de ſacrificio ĩuiſibili vt miſcdᷣia ⁊ laude.ddm ꝙ mi
ſericoꝛdia põt ↄſiderari:̊ eſt opꝰmiſcdðᷣie duobo mõis.
Vno mõ vt ẽ quoddã opꝰvtile ꝓximo.et hoc mõ nõ dĩ
ſacrificiũ. Alio mõ ſᷣm ꝙ ↄſiderat᷑ vt relatũ ad finẽ de⸗
um. ⁊ m q̊ aſſumit intentõneʒ ⁊ rõnem ſacrificij. Et H
eſt qð dic aug.x.de ci.dei. Ipſa miſcdia q̃ hoĩ ſubueni
tur.ſi nõ ꝓpter deũ fit non eſt ſacrificiũ:⁊ ſi em̃ ab hoĩe

fiat vel offerat᷑ tñ ſacrificiũ res diuina ẽ. Rñdendum

igit᷑ ꝑ interemptiõeʒ ad illud qð dr̃ ꝙ ſacrificiũ ſpũale
offert᷑ homini.illi em̃ ſoli offert᷑ vt ſacrifſiciũ.ꝗ pᷣncipiũ
⁊ finis eſt oim bonoꝝ:ꝗa ꝗ̊ nec in hoĩe: nec in angelo:
nec etiã in xpᷣo ᷣm ꝙ hõ ↄſtituendꝰeſt finis vł miſcdie
vel laudis:ideo nulli offerendũ eſt ſpũale ſacrificiuʒ:ſ
illi ſoli ꝗ finis ẽ vel miſcðie vel laudis.¶ Ad illud vᷣo
qð obijcit᷑ de ſacrificio gedeonis.dðᷣm ꝙ gedeon nõ ob
tulit ſacrificium angelo.⁊ ꝙ dr obtulit eĩ.põt intelligi
duobo modis:ꝗa cum in ve.teſ.ſicut dicit aug.in.ij.li.
de trinitate. Angeli apareꝛẽt ⁊ loquerent᷑ in ꝑſona di
poterat gedeon in ipᷣo angelo ↄſiderare vel ꝙ angelus
erat:vel deũ quem pᷣtendebat.Si ↄſiderabat in angło
qð erat.tũc obtulit ei ſacrificiũ nõ vt ipſi offerenduʒ:
ſed vt ꝑ ipſum angelũ deo offerendũ. quemadmodum
hoſtia offerebat᷑ ſacerdoti vt ꝑ ſacerdotem deo offeren
da.vñ ibi dicit᷑.angelus ſacrificiũ obtuliſſe:cum exten
dit virgaʒ quam tenebat manu:? tetigit carnes. aſcen
dit ignis ⁊c. Si dᷣo ↄſiderabat gedeon deũ quẽ ipſe an⸗
gelus pretendebat.tũc obtulit ei ſacrificium id eſt deo
apparenti in angelo.vnde? ita dicit᷑ ipſe angelus dño
cum dicitur. dixit ei dominus pax tecum. et edificauit
gedeon altare domino.¶ Ad illud vᷣo quod obijcit per
auctoꝛitatem apoſtoli.j.Thi.j. Rñ.ſᷣm augꝰ. x.de ci.
dei. Qui putant hec viſibilia ſacrificia alij ↄgruere. il:

1. 1

li ðᷣo tanqᷓ; inuiſibili inuiſibilia ⁊ maioꝛa maioꝛi.melio

lvii.
riq; melioꝛa:ꝓſecto neſciũt hec eſſe ſigna illorũ ſic ver⸗

ba ſonantia ſigna lunt rerũ:quo cirea ſient laudantes
ad eum dirigimus ſigntes voces cui res ip̃as in coꝛde

quas ſignamus offerimꝰ: ita ſacrificantes nõ alteri vi

ſibile ſacrificiũ offerendũ eſſe nouerimꝰqᷓ illi cuiꝰĩ coꝛ⸗
dibo noſtris inniſibile ſacrificiũ nos ipᷣi tebemꝰ.qAAd
vltimũ qð obijcitur de xpᷣo.rñdet ſimiliter augu.x.de
ci.dei.Aerus ille mediatoꝛ dei et hoĩm: homo xpᷣc ihᷣs
cum in hac foꝛma tei ſacriſiciũ cũ patre ſumat:cum q̊
vnꝰeſt deus.tñ in foꝛma ſerui ſacrificium maluit eſſe qᷓ
ſumere ne hac occaſione quiſqᷓ eſtim aret ſacrificandu
eſſe creature.ac ꝑ boc ipſe ſacerdos eſt offeeꝛns ⁊ ipſe
oblatio cuiꝰrei ſacramentũ quotidianũ eſſe voluit eccle
ſie ſacrificium: que cum ipſiꝰ capitis coꝛpus ſit:ſeipᷣm
Eꝑipᷣm dicit offerre.
Mlembrum ſextum
Onſequenter querendũ eſt de ꝑſonis oſ⸗/
ferentium. Circa qð bꝛeuiter queruntur
quatuoꝛ. Pꝛimo vtrũ om̃es tenerent᷑ ad
ſacrificia tam iudei qᷓ; gentiles. Secũdo
vtrũ offerentes ſacrificia tenerentur ad intelligendam
ſigtionem ſacrificioꝝ. Leꝛcio vtrũ mali poſſent offer⸗
re ſacrificia. Quarto ſpãłr de ꝑſonis offerentiũ ĩ lege.

Articulus pꝛmus
D pꝛimũ ſic obijcit᷑. In om̃ibo erat oꝛigina⸗
lis egritudo:in cuiꝰremediũ eꝛant ſacrificia
ſicut dicit bẽs greg. Oð apud nos valet aq̃
baptiſmi:hoc egit apud veteres vel ꝓ paꝛuulis ſola fi⸗
des:velꝓ maioꝛibo virtꝰſacrificij.vel ꝓ bis ꝗ ex abra⸗
he ſtirpe ꝓdierũt miniſteriũ circũciſionis. Si g̊ om̃es
tenebant᷑ ad querendũ remediuz ↄtra oꝛiginalis culpe
egritudinẽ:om̃es tenebant᷑ ad ſacrificia. ! SJtem oms
habebant illud dictamẽ nature:ſicut dictũ eſt ꝙ dicta⸗
bat facienda ſacrificia. Sed qð eſt de dictamĩe nature
eque obligat om̃es:ergo om̃es tenebant᷑ ad ſacrificia
offerenda. Contra. ſolis iudeis pᷣcepta ſunt ſacrifi⸗
cia ⁊ ꝓ lege impoſita vbi aũt nõ eſt lex:nec pᷣuaꝛicatio.
ſicut dicit᷑ Ro.iiij. Ergo nõ ſacriſicare nõ erat alijs p⸗
uaricatio. Pꝛeuaricatõ aũt dicit᷑ tranſgꝛeſſio date le⸗
gis.¶¶ Pꝛeterea nec erat ↄtra legẽ nature.cũ lex natuꝛe
nõ dictaꝛet ſacrificia niſi in genere:et nõ in rõne ꝓpria
Ex quo relingꝗtur. ꝙ nec lege nature: nec lege data te⸗
nebant᷑ gentiles ad ſacrificia.ql IJtem querit᷑ quaꝛe ſcʒ
ſoluʒ illi ꝓgło ſcilʒ iudeis pᷣcepta ſunt ſacrificia plus qᷓ;
alijs. Rñ.dicũt ꝙ duplex eſt tentio.ſ. tentio ↄgꝛuita
tis.⁊ tentio neceſſitatis. Lentio neceſſitatis eſt reſpe⸗
ctu moꝛalium pᷣceptoꝝ:obligatio ſcʒ ad faciendũ ⁊ im
plendũ ea neceſſitate ſalutis. Tentio ↄgruitatis ante
legem fuit reſpectu ſacrificioꝝ incõuenientia vtilita/
te ad intelligendum remediuʒ humane ſalutis.Dicen⸗/
dum g. ꝙ tentõe neceſſitatis nõ tenebant᷑ om̃s ad ſacri
ficia:nec aliqui ante legem datã:ſᷣ poſt legẽ dataʒ tene
bant᷑ iudei quibus dabat᷑ lex ad ſacrificia tentione ne⸗
ceſſitatis.ceteri vᷣo tentõne ↄgꝛuitatis.q⸗! Et hoc mõ di⸗
cendum ad illud qð pꝛimo obijcit᷑.ꝙ tenebant᷑ om̃s ad
ſacrificium ↄgruitate:nõ neceſſitate.¶l! Ad illð vᷣo qð
obijcit.ꝙ tenebant᷑ q̃reꝛe remediũ.ↄcedendũ eſt⁊ tenti
one neceſſitatis.nõ tamen eadẽ tentõne tenebant᷑ ad ſa
crificia materialia.vñ in illa rõne eſt ſophiſma ↄſeq̃n⸗
tis.ac ſi diceret᷑ tenebant᷑ quereꝛe remediũ.ꝗ̊ teneban/
tur illud quereꝛe in ſacriſicijs.qᷓreꝛe em̃ remediũ pote⸗
rant ꝑ aliud:vt ꝑ ſacrificia ſpũalia videlʒ coꝛdis cõtri⸗
ti:⁊ hmõi:¶ Ad ſcdᷣm vo qð obijcit᷑.ꝙ de dictamiĩe na⸗
ture erant ſacrificia. dicendum ꝙ in dictamine natu⸗
re erant ſacrificia vt ↄgꝛua:nõ vt nccia.⁊ ĩ geneꝛali:nõ
in ſpeciali.¶ Ad illud vᷣo ꝙ queritur.quaꝛe populo iu⸗
daico ſoluʒ illa ſacrificia data ſunt in pꝛecepto.Reſpõ⸗
tet Aug.contra fauſtum dicens. Rite celebꝛata ſunt

X Sð«ð
iede NnsN. ar

43

Pey 2=ð

7—
,42 Ryr 6

Pe

eſacrificia in illo ꝓpło cuiꝰregnum et ſacerdotium erat

ꝓphia venturi regis et ſacerdotis de illo ꝓlło. ad regẽ
dos ⁊ ↄſecrãdos fideles in om̃ibo getibo.vñ ad ſigndũ
ꝙ er üllo plo eſſet ille gꝗ eſſet ſacrificiuʒ verum: magis
illi ꝙᷓ alijs pꝛecipiebat᷑ te ſacrificijs:quia illius veri ſi⸗
gna ꝓnoſtica erant.

Articulus ſecundus

Einde querit᷑ vtꝝ offerẽtes ſacriſicia teneꝛẽ
tur intelligẽ ſiẽtiones eoꝝ.qð vr ꝑ illð pᷣs.
Plſallite ſapiẽter.glo.aug.iſ emoſapienteꝛ
facit qð nõ intelligit. Si & illi nõ intelligebãt illa ſac⸗
ficia:nõ ſapient offerebãt.cũ illa eẽnt inſtituta in ſigni
fica tiõeʒ veri ſacrificij. Si ̊ tenebant᷑ ſapient offerꝛe.
6tenebant᷑ intelligẽ.¶ Cont᷑.ſimplices tꝑe ge gtenen
tur ad maioꝛẽ ꝑfectõez. nõ tenent᷑ intelligẽ ſigficatões
ſacrificioꝝ:q̊ multofoꝛtiꝰnec ſimplices teꝑe legis tene⸗
bant᷑ intelligẽ ſigniſicatões ſacrificioꝝ· ERñ·ſicẽ nos
dicimintelligẽ articulos fidei implicite ⁊ explicite.⁊ ĩ
telligere erplicite articulos tenent᷑ ꝓuecti et pᷣlati. ſicut
dr.j.pe.iij. DParati oĩ poſcẽti reddẽ rõneʒ de ea q̃ in no
bis ẽ fide ⁊ ſpe.Implicite vᷣo tenent᷑ intelligẽ ſimplices
ſolũ. Ita in ve. teſ. ꝓuecti vt doctoꝛes et ſacerdotes te⸗
nebat᷑ intelligẽ ſignificatõeʒ ſacrificioꝝ. G eſt vt intelli
gerent ipᷣa ſacrificia eẽ ſigna futuri ſacrificij redẽptõis
ſimplices vᷣo ſolũ tenebant᷑ intelligẽ qꝛ ſacrificia erant
deo ea rõne q̃ ſibi placuit offerenda.⁊ in hoc implicite
ↄtinebat᷑ ꝙ eẽnt ſigna:qꝛ rõne ſignificatõis futuri ſacꝛi
ficij voluit ea deꝰſibi offerꝛi.inde ẽ ꝙ de ſacriſicio pha⸗
ſe dr.Erit q̃ſi ſignum in manu tua Exo.xiij.

Articulus tercins

Ercio querit᷑ vtꝝ mali poſſint deo offerꝛe ſa
crificia:qð nõ vr. Qã dic aug.x.de ci.dei.;
miſcdia q̃ hoĩ ſbuenit᷑.ſi nõ ꝓpt deũ fit:nõ ẽ
ſacrificiũ.Si ̊ mali ꝓpt᷑ deũ nõ offerẽt illa aĩalia.non
offerebãt ſacrificiũ. Ad qð facit illð Oſee.viij.ĩmola⸗
bũt carnes ⁊ comedẽt.⁊ dñs ñ ſuſcipiet eas.¶: Itẽ dĩc
aug. x.de ci.dei. E ſacrificiũ res dĩna ẽ.Si ꝗ̊ malꝰ nõ
põt oꝑari rẽ diuinã:nõ pt᷑ malꝰofferꝛe ſacrificiũ. Cõ
tra. Geñ.iiij. Cayn ꝗ malꝰerat legit᷑ obtuliſſe ðo ſacri
ficiũ.q¶ Itẽ Oſee.ix.. õ placebũt do ſacficia eoꝝ d ð
malis. MMali g offert ſacrificia:q;uis nõ deo accepta.
¶ Si dicat᷑ ꝙ ẽ lacrificiũ ſpũale qð hõ offeꝛt ðo ð ſeipᷣo
Et ẽ ſacrificiũ figurale qð hõ offert de alio vt d aĩiali.
Aali vᷣo nõ pñt offerꝛe ſacrificiũ ſpũale:tñ pñt offeꝛꝛe
ſacrificiũ figurale ꝓ tꝑe figure.Cont᷑.ſacrificiũ ſpũale
dẽ carnis moꝛtificatõ.Ro.xij. Obſecro vos ꝑ miſcðiã
cri vt offeratis coꝛꝑa vr̃a hoſtiã.ſᷣ hͥ ſacrificiũ pt᷑ offer⸗
re malꝰvt ypocrita vel hẽticꝰ:̊ mali pñt offerꝛe ſacriſi
ciũ ſpũale. Itẽ laus ẽ ſpũale ſacrificiũ.pᷣs.Sacrifici
um laudis hono.me.ſ̊ mali pñt deũ laudaꝛe.xxix.yſa.
Populłꝰiſte oꝛe ſuo ⁊ labijs ſuis głificat me.⁊.xv.ecẽ̃.
25 eſt ſpecioſa laus ĩ oꝛe pctoꝛis.̊ pñt mali offerꝛe ſa
crificiũ ſpũale. Rñ.ſacrificiũ dẽ eo ꝙ ſacꝝ facit offe
rentẽ. ODuobo aũt modis ẽ ſacrificiũ.vt ſignũ.⁊ vt res.
Sacrificiũ ̊ ſᷣm rẽ qð ſacꝝ facit.nõ pt offerꝛe malꝰ.et
tale ẽ ſacrificiũ ſpũale. Sacrificiũ pᷣo ſᷣm ſignum:qð
ſacꝝ ſignat:pt᷑ offerꝛe malꝰ. Hoc aũt dico de ſacrificijs
ſpãlibo:nõ de generali ſacrificio redẽptõis.Qã illð ſa
crificiũ in mĩſſerio offert᷑ tã a boĩs ſacerdotibo qᷓ; a ma
lis. In re vᷣo offert᷑ ab ipo ſummo ſacerdote ſᷣm ꝙ dĩc
aug. x.de ci.dei. O ipe ẽ ſacerdos offerẽs:⁊ ipᷣe ẽ oblło.
Dicendũ igit᷑ ꝙ ſacrificia illa figuralia de aĩalibo po⸗
rat offerꝛe tã bonꝰqᷓ; malꝰ.qꝛ illa erãt ſigna ſctificatio/
nis offerẽtis. Sacrificia vᷣo ſpũalia que offert hõ de ſe
ipᷣo nõ põt offerꝛe malꝰ.ea ꝙ illa ſunt res ſctiſicationis
offerentis. Malicia aũt nõ ↄpatit᷑ ſecũ rem ſctificatio
nis.nec ecõuerſo res ſcttificatõis maliciã.¶ Ad illð er⸗
go qð obr̃ de miſcðia ꝙ non ẽ ſacrificiũ.ↄcedendũ ẽ:ſi

nõ fiat ꝓpter deum. vñ nõ eſt ſimile de ſacrificio coꝛꝑa⸗
li et ſpũali:ſic iam dictum eſi.i¶ Ad illud vᷣo qð poſtea
obr̃ de moꝛtificatõe coꝛꝑis.dðᷣm ꝙ moꝛtificatõ coꝛꝑis
in ypocritis ⁊ hereticis nõ eſt ſacrificiũ.v̊ moꝛtificatõ
carnis debito mõ facta et ꝓpter deũ ⁊ a xpᷣianis:illa ſo⸗
lum ẽ ſacrificiũ.qꝛ illa ẽ res ſctiſficationis.vñ aug.x.de
ci.dei.Coꝛpꝰnr̃m cũ tꝑantia caſtigamꝰ. Si boc quem⸗
admodũ debemꝰ ꝓpt deuz facimꝰ:vt nõ exhibeamꝰmẽ⸗
bꝛa nr̃a arma inigtati pcto.ſ̊ aꝛma iuſticie deo:ad ro.
vj · ſacriſiciuʒ ẽ.¶ Ad illud vo qð obr de ſacrificio lau⸗
dis. Rñdet᷑ in pᷣs.ſuꝑ illð ſacrificiuʒ laudis hono.m.
Glo.ſacrificium nõ qð ſcelerati cantant:ſᷣ ſacrificium
laudis:nõ aĩaliũ honoꝛificabit me.iQemo em̃ mihi of⸗
fert hoc ſacrificium ⁊ malꝰẽ:qꝛ nemo niſi bonꝰyt ſi lau
dat et bñ viuit.nõ eĩ laudat ſi bñdicit ⁊ male viuit:nec
ꝗ bñ viuit:pᷣ ſibi dat ſuple laudẽ:⁊ ſubdit. Quieſcat qꝗ
a malis et offerat ſacririciũ laudis. Ad illud vo ꝙ ſu
periꝰobijcie bat᷑.ꝙ ſacrificiũ res dĩna eſt.ↄcedendũ eſt.
p res dĩna drĩ duobo modis ſm ſignũ et ᷣm eſſentiam.

mNem diuinã m ſignuʒ pñt offerꝛe vt dictũ eſt. Reʒ at᷑

Fm eſſentiã nõ.vt ſpirituale ſacrificium quod offert hbo

mo de ſeipſo.

Articulus quartus

Varto queritw᷑ de ꝑſonis offerentiũ in ſpãli.
Querit᷑ ̊ de ꝑſonis offerentibo ĩ lege natuẽ
Legimꝰeĩ ꝙ abel obtulit ſacrificiũ.iiij.geñ.
Siłr noe geñ.viij. Silr abꝛabã geñ.xv.⁊.xxij. Simili
ter iacob geñ.xivj.Querit᷑ ̊ q̃re ñ ſiłr yſaac obtulit ſa
crificiũ aliqdð.cũ eẽt in illa linea patꝝ de ꝗbo naſciturꝰ
erat xpᷣc veꝝ.ſ.ſacrificiũ.¶ Ad h̊ aſſignat᷑ młtiplex rõ.
Pꝛima ẽ ſᷣm F̃am:qꝛ abel fuit pᷣncipiũ ⁊ caput genẽa⸗
tionis ſue.i.pᷣme etatis.iQoe ſcðᷣe.Abꝛahã tercie.do
illis tanqᷓ; p̃ncipalioꝛibo ↄpetebat vt offerꝛẽt ſacrificia
in pᷣfiguratõeʒ pᷣdictã. Jacob ðo fuit pr.xij.priaꝛchaꝝ
ex gbo. xij. tribo gbus data ẽ lex ſacrificioꝝ. ꝓpterea il⸗
lis q̃tuoꝛ ↄpetebat.q¶ Scðda rõ eſt:qꝛ ꝑ noe pꝰdiluuium
diſſeminatuʒ ẽ genꝰphumanũ ſimpłr.ꝑ abꝛaham pluri
mum eſt multiplicatũ.tum ꝑ yſmaelẽ ex quo oꝛti ſunt
xij. duces vt Gene. xviij. tuz per yſaac. vnde Bene.xv.
poſt permiſſionem de multiplicatõne. ſtatim ſubditur
de ſacrificio eius. Similiteꝛ ꝑ iacob multiplicatum eſt
quia habuit plures vxoꝛes. Iſaac ðo vniea content nõ
ita multiplicauit: ⁊ ideo nõ ita ↄpetebat ſacrificiorum
oblatio.¶¶ Tercia rõ que videt᷑ potioꝛ eſt.ꝗa ipſe yſaac
in perſona ſua oblatus eſt in ſacriſiciu, Señ.xrxij. Et
ita expᷣſſiſſime pᷣfigurauit xpᷣm in ſeipſo. Jdeo non oꝑ⸗
tebat ꝙ pfigurarent illuz in ſa acrificijs que ipſe offerꝛet
quia illa minus ꝓprie xpᷣm figurabant.¶ Quarta ratõ
eſt allegoꝛica:quia y ſaac typum geſſit ↄtemplatiuorũ
alij o actiuoꝛum. Contemplatiua autem magis cedit
in pꝛemium qᷓ in meritum.et ſi vtrunq;.ſcilicet contem
platiuum et actiuuʒ ↄtingat mereri pꝛout in via c.acti
na vᷣo magis cedit in merituz. ideo quia ſacrificia re⸗
ſpiciebant meritum: competebant illis qui gerebãt ty⸗
pum actiuoꝛum. Poſtea queritur ð AMelchiſedech
cum enim Melch. expꝛeſſioꝛem tenuerit ty pum ſacer⸗
dotis veri. id eſt xp̃i qᷓ Aaron.ſicut ꝓbat apoſtolue ad
Hebꝛe. vij. Sacrificium autẽ tunc erat figura veri ſac⸗
ficij futuri in xpᷣo et a xpᷣe.quare non legimus Melch.
ſacrificium obtuliſſe de animalibus ſicut aaron.So
lutio veꝝ ſacrificium xp̃i dupliciter cõſideratur. VUno
modo iniqᷓtum ipſe xpᷣc ſub ſpecie ꝓpria · i. in carne viſi⸗
bili oblatus eſt in ara crucis. Alio mõ inqtum ſub ſpẽ
panis ⁊ vini dedit ſeipſum diſcipulis in cena. ⁊ quoti⸗
die offertur in altari eccleſie. Primo mõ poſſet dici ꝗ;
ſacrificiuʒ aaron qð erat ex carne viſibili expꝛeſſius fi
gurauit ſacrificium xpi ꝙᷓ illud qð obtulit elchiſe.
Alio modo dicimꝰꝙ illud qð obtulit ANDelch.ſ. panis
7 vinũ Geñ.xiiij.expᷣſſus figurauit veruʒ ſacrificium

22ð Ae N 5
1 1* 6

—U elS P" DD I

— 2 —— — — —

S

=ęç= — = S ☛ – ☛ — =

Nueſtio

xp̃i futurũ ſub ſpecie panis ⁊ vini in altari.ꝙᷓ ſacrifici⸗
um Aaron: ꝗa ibi non offert᷑ caro in ſpõ carnis viſibi⸗
lis.ſᷣ offert᷑ inuiſibilis.⁊ illud ↄpetit fidei q̃ eſt de inui
ſibilibo. vñ ſicut lex nature ↄſonat euãgelio: ita ↄgruũ
fuit vt ſacerdos in lege nature offerꝛet ſacrificiũ ↄſimi
le ſacrificio euãgelico. Querit᷑ etiã quaꝛe moyſes ñ
obtulit aliqð ſacrificiũ ante legẽ.cũ tñ ipᷣe dixerit ſe h̊
facturũ Exo.v.dicens phoni.Deus hebꝛeoꝝ vocauit
nos vt eamꝰviã triũ dierũ in ſolitudin? ⁊ ſacrificemus
dño deo noſtro. ¶ͥ Pꝛeterea q̃re nõ ſacrificauerũt filij
iſrael in egipto niſi tm̃ agnũ paſcalẽ qð fuit ex ſpãli pᷣ
cepto dñi:exo.xij.¶ Rñ.ad pᷣmũ qꝛ cu moyſes eſſet le⸗
giſlatoꝛ in q̃ dant᷑ pcepta de ritu ſacrificioꝝ cõgruebat
vt expectaret publicatõeʒ legis anteqᷓ; ſacrificiũ offere
tur. vt oñderet auẽte diuine legis ſacrificia eẽ offerẽda
Ad illud qð dixit pharuoni.viaʒ triũ dierũ ibimꝰ vt
ſacrificemus dño deo.dðm ꝙ ſic in diſpoſitõe decreue⸗
rat faciendũ ſi eos pharao libere dimiſiſſet.bᷣ poſtmo⸗
dum pharaone indurato et diuerſis plagis flagellato
alr mutatũ eſt.ꝗa foꝛſitã ſi dimiſſi fuiſſent libẽ ꝑueniſ⸗
ſent ad ſynna itenere triũ dieꝝ:in qͥ daret᷑ eis lex ſacri
ficioꝝ.¶ Ad aliud voo qð querit᷑.q̃re nõ obtulerũt ĩ egi
pto.Rñ:eſt lralis:qꝛ ea q̃ ↄpetebant ad ſacrificia ert
egiptijs abbomiabilia.vñ pharaoni dicenti ite? ſacri⸗
ficate dño ĩ terꝛa bac. Rñdit moyſes.nõ põt ita fieri.
abhominatões em̃ egiptioꝝ ĩmolabimꝰdeo nr̃o. Jädeo

agnũ paſcalem ſacrificauerũt nocte:ne ab egiptijs vide

rent᷑ qdð eſt ſacrificiũ inſtitutũ in memoꝛiã liberatõnis

e egipto.ſicẽ ptʒ Exo.xiij.Allegoꝛica vᷣo ratio ẽ.qꝛ egi

ptus ſigt pctm. dum aũt hõ eſt in pcto nõ ↄgruit vt of⸗

ferat ſacrificiũ deo. Item agnꝰ paſcalis erat ſignuʒ re

demptoꝛis vt figuraꝛet᷑.ꝗ̊ ꝑ rpᷣm redemptoꝛem eramus
libeꝛandi ab egipto ſpũali. IJdeo pᷣceptũ eſt illis agnũ
paſcalem ſacrificaꝛe.

Alembꝛum ſeptimum

Veritur poſtea de inchoatõne ſacrificio⸗
rũ. Primo em̃ legimꝰ ea obtuliſſe abel et
cayn. Beñ.iiij. ¶ Sed obijcit. Videt᷑ em̃
ꝙ debuerůt inciꝑe ab adam: qꝛ ſicut dic
Hug.de ſancto vict.ↄueniẽs fuit vt ſꝑ medicina ↄcurꝛe
ret cũ moꝛbo.ſed moꝛbo ꝓ quo oblatꝰeſt:eſt xpᷣe verum
ſacrificiũ in cuiꝰſignũ offerebant illa aĩalia incepit ab
adam.ſ.ex qͥ lapſus ẽ. Igit᷑ oueniens fuit vt a pᷣncipio
lapſus offerebat᷑:vel ipᷣm verũ ſacrificium.vel cetera q̃
erãt figura vel ſigna veri ſacrificij tanqᷓ; medicina ↄtꝛa
moꝛbũ. Item ad plura tenet᷑ peccatoꝛ qᷓ; innocens qꝛ
tenet᷑ ad oꝑa ſatiſfactõnis.ſᷣ adam peccatoꝛ fuit aliqñ
Abel aũt innocẽs:&̊ ad plura tenebat᷑ adã q; abel.ma
xime q̊ ad ea q̃ ſpectabant ad ſatiſfactõem.ſ̊ hmõi erat
ſacrificia.q̊ plus tenebatur adaʒ ad ſacrificia offerẽda
qᷓ abel. Ad hoc rñdet᷑.ꝙ ſicut eccłia dr incepiſſe ab
abel nõ ab adam.⁊ h; quia adã incidit in moꝛtale pctᷣm
pꝰſct̃itatẽ quã pꝛiꝰhẽbat.ꝛ ita ſi eccłia diceret᷑ incepiſſe
ab adã:diceret᷑ eccłia aliqñ cæſijſſe qð ẽ incõuemiẽs.vi⸗
delicet ꝙ ecclia poſtqᷓ cepit deſierit. Pꝛetẽa ga abel p⸗
mus fuit ꝗ geſſit eßee typũ ecclłie ꝓpteꝛ ĩnocentiã ⁊ viꝛ
ginitatẽ:quibo deſiquit innocentiã ecclie ⁊ ſpũalẽ inte⸗
gritatẽ:ita ↄueniẽs fuit vt abel inciꝑet ritꝰ colendi deũ
ad quẽ fuit inſtitutõ ſacrificioꝝ.¶ Ad illud ̊ qð pᷣmo

obyjcit᷑. ꝙ ab adã inchoauit moꝛbo.q̊ medicina. dom

ꝙ re vera ab ipᷣo inchoauit medicina.ſ.ſacrificiũ ↄtri⸗
ti coꝛdis.dilectõis ⁊ deuotõis.ſ̊ nõ incepit.ſ.ab ipᷣo ip
ſins medicine ſignũ.ſ.viſibile ſacrificiũ.⁊ h̊ triplici ra⸗
tione.Pꝛĩo ga ab illo a qͥ cepit diuie inbonoꝛatõis ex⸗
emplũ.nõ debuit ritꝰ ſumi honoꝛãdi deũ.Ab adam at
cepit exemplũ dĩne inhonoꝛatõis.cuʒ pᷣuaricatꝰẽ diui⸗
num mandatũ.Geñ.iij.vñ zach.xiij. Adã ex emplũ me
um. Szʒ ab illo debuit inciꝑe ruꝰ diuini honoꝛis ꝗ fuit
iuſticie innocẽtie pᷣmũ exemplũ.Scðda rõ eſt.q ſupᷣ di

— —

.

Ivuij.
cta eſt.ꝗa cum eccleſia ſit aggꝛegatio fideliũ colentium
cũ.ab illo a qͥ incipit eccłia dʒ inciꝑe ritꝰ colendi deuʒ
ita oblatio ſacrificioꝝ.ab adã aũt nõ dʒ dici incepiſ
ſe ecchia:ſ ab abel. Tercia rõ eſt.ꝗa ſicut dĩc aug· ſuꝑ
BGeñ.ad lr̃am.adã erat vir ſpũali mente pᷣditꝰ.vñ etiã
pꝰlapſuʒ ↄuertebat ſe potiꝰad interiꝰſacrificiũ qð ẽ cõ⸗
triti coꝛdis. Alij vo nõ ita pᷣditi:ↄuerterũt ſe ad ſacrifi
cium exteriꝰ. Vñ ↄueniẽs fuit.vt pꝛiꝰin ã pᷣcede⸗
ret oblatõ ſacrificij interioꝛis ſpũalis.poſtmodũ vo in
filijs eiꝰſequeret᷑ oblatõ ſacrificij exterioꝛis materialis
vt in illis ꝑſonis vtriuſq; ſacrificij pᷣberet᷑ exemplum.
Ad aliud vᷣo qð obijcit᷑.ꝙ ad plura tenebat᷑ peccatoꝛ
adã qꝙᷓ; innocẽs abel. Sicendũ ꝙ verũ eſt.nõ tñ ꝓpter h
ſeqtur ꝙ teneret᷑ ad ſacrificia.Sacrificia eĩ pᷣmo ⁊ pᷣn⸗
cipałr fuerũt inſtituta in remediũ oꝛiginalis.ſᷣm ꝙ di⸗
cit gꝛeg. Qð apud nos valet aqͥ baptiſmi.hoc apð an⸗
tiquos vel ꝓ ꝑuulis ſola fides.vel ꝓ adultis viꝛtꝰſacri
ficioꝝ.qꝛ &̊ in adã nõ fuit oꝛiginale pctm diſtinctũ ab
actuali:nõ ↄpetebat ei offerꝛe ſacrificiũ viſibile:qð q̃ſi
diſtincte ⁊ ĩmediate inſtitutum eſt ð oꝛiginale.In filijs
dᷣo ade pᷣmo fuit diſtinctũ actuale ⁊ oꝛiginale vñ ↄueni
ebat vt ab ipſis pᷣmo ſacrificia offerentur.

Membꝛum octauum

Onſeq̃nter q̃rit᷑ de differẽtijs ſacriſicioꝝ
Et querit᷑ pꝛio de pᷣmis drijs ſacrificioꝛũ
q̃ erant añ legeʒ et in lege. Scdo ſpaliter
c dr̃ijs ſacrificioꝝ habitis añ lege.Ter
cio de dr̃ijs ſacrificioꝝ in lege. r

Articnlus primus

D dpꝛimũ obijcit᷑ ſic. Añ legem ⁊ in lege legi
tur duplex dria ſacrificij.qᷓdã q̃ fuert ĩ ma⸗
L teria ſenſibili vt de aĩalibo cuiuſmõi fuit ſa
crificiũ abel. Quedã vo ĩ materia vegetabili vt in fru⸗
ctibo terꝛe.cuiuſinõi fuit oblatõ cayn geñ.iiij. Item ſi⸗
milis oblatõ legit᷑ pꝰᷣdiluuiũ.iAã noe obtulit ſacrifici⸗
um ĩ materia ſenſibili de pecoꝛibo. Geñ.vij. AMelch.
vᷣo de materia vegetabili:vt panẽ ⁊ vinũ. Geñ.xiiij. Itẽ
in Leuiti.j.legit᷑ oblatõ ſacrifieij de aĩalibo ⁊ ſiłr.iij.et
iiij. In ſcðo vᷣo legit᷑ oblatõ de ſimila ſiue panibo.Que
ritur vñ ꝓceſſit hec dria ſacrificij?¶ Itez in lege inue
nit᷑ dria alia.iAã cũ duplex eſſet altare.altare olocau⸗
ſtoꝝ.⁊ altare tbymiamatis. In altare tbymiamatis
offerebat᷑ ſacrificiũ thymiamatis mane ⁊ veſꝑe. ſic̃ hẽ
Exo.xxx.Suꝑ altare vo olocauſtoꝛum offerebãt᷑ alia
duo genera ſacrificioꝝ.ſic legit᷑.j.⁊.ij.leuit.Queritur
&Oqre hec dr̃ia ſacrificij nõ fuit añ legẽ in lege nate. ſic
7 alia duo.¶¶ Item in noua lege offert᷑ incenſuʒ thuris
qð eſt ſacrificiũ thymiamatis. Si & lex nature magis
ↄſonat legi noue qᷓ lex moyſi:videtur ꝙ potiꝰh̊ genus
ſacrificij qð eſt de thure vel tby miamate.debuit eſſe in
lege nature. ¶ Item quare in noua lege habemꝰaliqð
p̃ᷣſentatiuum ſeu ↄfoꝛme ſacrificij thymiamatis vel in⸗
cenſi et non aliquod repᷣſentatiuum ſacrificij de anima
libus ſeu de pambus. Item que potuit eſſe ratõ ꝙ ſa
criſicium de animalibo pꝛimo oblatum fuit ab abel iu
ſto. Sacrificium vᷣo de frugibus a Cayn peccatoꝛe.
Rñ.ad pꝛimum.cum inſtitutio ſacriſicioꝝ ſiue ĩ le⸗
ge nature ſeu in lege moyſi fuerit ad ſigtionem 2 figu⸗

ram ſacrificij redemptionis in xrpᷣp. Sacrificium autẽ
redemptiomis dupliciter erat offerendum. viſibiliter 2

A 9 Aw⸗=
1

. –— S
J.rR 1. 1. * 5 Pp/el.

inuiſibiliter. Viſibiliter in crucis toꝛmento. Inuibili⸗

ter in ſacramento ab inſtitutõne ſacrificioꝛum.propte

rea debuit duplex ſignum pꝛocedere.vnum quod figu⸗
raret ſacrificium xpᷣm in ara crucis offerendum in ſpẽ

aſſumpte carnis. et quo ad hoc fuit neceſſaria differen⸗
tia ſacrificij ĩ caꝛne ſenſibili.vñ dĩc aug.ð fauſtũ.ꝑmiſ
ſiuas figuras ĩ victimis aĩaliũ celebꝛari oꝑtebat: ꝓpt
emẽdatoeʒ future carnis ⁊ ſanguis ꝑ quã vna victuna

. „ —„ —
— Re ernas ℳℛ F- P ) Eiͦ⸗ Ae L 17 ANN *

₰

7

ena Q . ec Pe 0 ziee
1 „

Aeß &ſi
an⸗ . = Speal
6 „a N K Corpal

5

zacze a &α

„ 2
Miatew .) Ifrim: —,

†

fieret remiſſio peccatoꝝ.Aliud ꝙ figuraret ſacriſiciũ
carnis xpᷣi in altari offerendũ ſub ſpẽ panis ⁊ vini.ad
cuiꝰfigurã nccia fuit alia dr̃ia ſacrificioꝝ in frugibus
ſeu pane ⁊ vino.qꝛ ſicut dr.j.coꝛin.x.Calix bñdictõis
nõne coĩcatio ſanguinis xp̃ᷣiẽ. Panis quẽ frangimꝰ nõ
ne ꝑticipatio coꝛꝑis dñi eſt.4⸗ Ad ſcdᷣm vo qð querit᷑.
q̃re in lege nature nõ fuit ſacrificiũ incenſi.dᷣm ꝙ ſac
ficium xpᷣi ad nr̃am redemptõneʒ duplex fuit.ſpũaie et
coꝛꝑale.Spũale fuit ſacrificiũ deuotõnis ⁊ amoꝛis ſa
lutis hũani generis.qð ſacrificiũ obtulit in mẽte.Coꝛ
poꝛale fuit ſacrificiũ moꝛtis quaʒ ſuſtinuit in cruce vel
que repñtat᷑ in ſacro ſub panis ſpecie. Qeceſſaria igit᷑
fuit pᷣfiguratõ ſacrificij ſpũalis qð obtulit xpᷣc in abdi/
to deuote mẽtis:⁊ q̊ ad hoc fuit figura ſacrificij thymi
amatis qð offerebat᷑ in altari interioꝛi.Et pᷣfiguratio
ſacrificij coꝛꝑalis qð obtulit in carne.et boc dupłxr vt
dictũ eſt. Senſibiłr in cruce 2 ad hoc erat figura ſac⸗
ficij carnis ſenſibiiis.Et inſenſibitr in altari ſub ſpecie
panis ⁊ vini.⁊ qͥ ad hoc erat figura ſacriſicij in re ĩſen
ſibili frugũ et panis ⁊ vini.vtrũq; aũt ſacrificiũ offere
batur ſuꝑ altare exteriꝰqð dr̃ altare olocauſtoꝝ. o⸗
tandũ g̊ ꝙ m diſpenſatõneʒ manifeſtatõis maioꝛis q̃
debuit eſſe ſicẽ dĩc aug.et hug.de ſancto victo. in ſignis
redemptõis ſᷣm decurſum tꝑis magis ⁊ magis ↄuenie
bat.vt i lege nature darẽt᷑ pᷣmo ſigna ſacrificij corꝑatł.
Poſtea ðᷣo in lege moyſi q̃ ſicut dicit aug. eſt ad xpᷣi gꝗ
tiam diꝛigẽs.et ad Ro.vij. Scimus qm lex ſpũalis eſt
dicit apłus.adderent᷑ ſigna ſacrificij ſpũalis.qꝛ ̊ thy⸗
miama erat ſignum ſacrificij ſpũalis xpᷣi.nõ ↄueniebat
vt offeret᷑ ante lationẽ legis.4¶. Ad terciũ vᷣo qð obijcit
ꝙ lex nature magis ↄfoꝛmaret᷑ euãgelio.dðm ꝙ q̃dam
dicunt᷑ eſſe in lege nature q;tum ad dictamẽ.quedã vᷣo
qᷓtum ad ſtatũ. Mitum ad dictamẽ in lege nature ſunt
pcepta moꝛalia.qᷓtum dðᷣo ad ſtatũ in lege nature fuer̃t
ſigna ſeu ſacra reꝑatõis future.Illa ſunt in lege natu⸗
re et ex lege. Iſta vo in lege nature ſunt p̊ nõ ex lege na
ture.ĩmo pᷣncipałr ex diuina inſtitutõe ſeu inſpiratõne
Dicendũ ꝗ̊.ꝙ ſili mõ in lege moyſi ſunt pᷣcepta ⁊ ſacra
menta.ſiłr in lege noua pᷣcepta ſunt ⁊ ſacramenta. Si
ↄꝑemus legẽ euangelij ad legẽ nature? legeʒ moyſi:
maioꝛ ↄfoꝛmitas ẽ legis euãgelij ad legem nature in pᷣ

—— . — 5 . .
r l. nꝓi ceptis q̃ per ſe ſunt legis nature.qᷓ in pceptis legis mo
r ¶ Ili q per ſe ſunt ipſiꝰ.maioꝛ vᷣo ↄfoꝛmatio eſt legis euã
4 ane ee yrwejn P. ſNeiſgelij ad legẽ moyſi in ſacramentis q; legis nature:quia

ſacr̃a legis expᷣſſioꝛa ſunt ⁊ amplioꝛis determinatõis
qᷓ ſact̃a in ſtatu legis naturalis.ꝓterea in ſacramen⸗
tis plus ↄfoꝛmat᷑ lex gr̃e legi moyſi qᷓ legi nat᷑e.¶: ZT᷑d
quartũ dõm.ꝙ ſacrificiũ incenſi in noua lege alxr eſt q
in lege veteri.ibi em̃ erat ſacrificiũ in ſignũ futuri ſacꝛi
ficij.ſ.ſpũalis xpᷣi.hic vᷣo nõ eſt figura futuri:ſᷣ repñta
tio ſacrificij pᷣteriti xp̃i in paſſione vel pñtis in altari.
Sʒ tñ in illis tribo ſacrificijs coꝛrñdentia ſunt in tria
in ſacrificio altaris.Maã in ſacrificio altaris ẽ caro cõ⸗
tenta panis in ſacr̃o:incenſum in miſterio.4 Ald vlti⸗
mũ dᷣo dðm.ꝙ cũ duplex ſit ſacrificiũ carnis xpᷣi.vnuʒ
qð ipᷣemet obtulit in cruce vt ipe ſacerdos.de qͥ dic apo
ſtolꝰ Heb.vij. Pontifex ſcts innocẽs impolutꝰ. iõ ↄpe⸗
tebat vt figura huiꝰofferet᷑ ab innocẽte ⁊ iuſto abel.A⸗
liud qð offert᷑ a miſtra in ſacro ſub panis ſpẽ.iõ gꝗa il⸗
lud ſacrificiũ põt offerꝛe a malo miſtro ⁊ peccatoꝛe. pꝛi
mo figura eiꝰſacrificij pᷣceſſit in cayn iniuſto ⁊ pctoꝛe.

Articulus ſecundus

Oſtea querit᷑ ð dr̃ia facrificioꝝ ꝓ tꝑe ante
legeʒ. Querit᷑ igi᷑ quare in pᷣmis ſacrificijs
abel et cayn ſolum determinẽt᷑ genera rerũ
HGeñ.iiij. Factũ eſt vt offerꝛet cayn de fructibo terꝛe do⸗
mino:abel vo obtulit ð pᷣmogenitis gregis.Conq̃nter
ðo in ſcdða etate pꝰviluuiũ determinãtur ſacrificia ſᷣm
mũdũ et imundũ.Geñ.viij.tollens noe de cũctis peco/

ribus ⁊ colucꝛibus mundis obtulit olocauſta. Poſtea
ðo in tercia etate in abꝛab determinat᷑ ſacrificiũ faci⸗
endũ de ſenſibili irꝛõnali.vt.xx.Geñ.De greſſibilibus
⁊ volatilibo.poſtmodũ in re ratõnali vt in filio ſuo yſa
ac Beñ.xxij. Querit᷑ que eſi ratõ huiꝰdrie.¶ Item que
ritur quaꝛe ſoli abꝛabe duplex indicit᷑ ſacrificium ante
legem.pᷣmo in re irꝛõnali de amialibo.Geñ.xv.poſtea
in re ratõnali vt in filio geñ.xxij.¶ Item querit᷑. quaꝛe
in pᷣmo ſacriſicio qð obtulit de aialibus Geñ.xv.pᷣcipi
tur ei vt diuidat gꝛeſſibilia nõ aũt volatlia. Sili eniʒ
modo pᷣcipit᷑ pᷣmo Leui.q greſſibilia diuidant᷑.volati⸗
lia vᷣo indiuiſa offerant.¶ Stem querit᷑ cum triplerx ſit
dr̃ia pᷣcipua ſacriſicij de aialibus.pᷣma q̃ dicitur boſtia
olocauſti.Scða que dicit᷑ hoſtia pacifica ſeu ſalutaris

. Tercia que dicit᷑ hoſtia ſeu victima ꝓ pcto que differẽ

]

tia habe? Leui.j.ꝛ.iij.⁊.iiij. Quare ante lationeʒ legis
nõ legat᷑ oblata fuiſſe hoſtia ꝓ peccato.bᷣ ſolum olocau
ſia et pacifica.Siłr in latione legis Exo.xx.nõ fit mẽ
tio niſi de olocauſtis paciſicis.vñ Exo.xx.dẽ. Altac
de terꝛa facietis mihi ⁊ offeretis ſuꝑ illud olocauſta et
pacifica vr̃a.Siłr in latione federis cũ deo. Exo.xxiiij
dicit᷑.Obtulerũt olocauſta ĩmolauerũtqʒ victimas pa/
cificas dño.De boſtia vᷣo ſeu victima ꝓ pct᷑o nõ fit ſer⸗/
mo niſi in Leui.iiij.poſt legem datam in tabulis lapi⸗
deis.¶ Obijcit᷑.videt᷑ ꝙ econtrario pꝛiꝰ eeberent offer⸗
ri victime ꝓ pcto:gꝗa ſemꝑ erat morbo pct᷑i: ⁊ ita ſꝑ de⸗
bebat cũ eo curꝛere medicina. Medicina aũt erat victi
ma ꝓ pcto ⁊ hmõi:et ita ſpectabat ad neceſſitatẽ. Olo⸗
cauſta aũt ⁊ victima pacificoꝝ q̃ſi ad ſuꝑerogationeʒ:
gꝗa hec quandã pfectionẽ deſignabãt.pꝛius aũt ẽ quod
ad neceſſitatem q; quod eſt ad ſuꝑerogationẽ. et ante
legem:et in pᷣncipio potius videt᷑ fuiſſe determinanduʒ
de victima pꝛo peccato iꝙᷓ de olocauſtis et pacificis.
4 IJtem videt᷑ ex ſtatu populi qui rudis erat hoc idem.
videt᷑ enim ex hoc ꝙ minus ſpirituale ſacrificium debe
ret eis pꝛius determinari vel tradi. Rñ.ad pꝛimum
cum ſicut ſup dictum eſt.ſacriſicia illa eſſent ſigna veri
ſacrificij rpᷣi.Fᷣm ꝙ maioꝛ erat apꝛoximatio.Ad ſacri⸗
ficium verum ↄueniebat vt maioꝛ fieret determinatõ ⁊
declaratio circa res ſacrificandas:vt ꝑ ſignũ expꝛeſſiꝰ
magis ac magis eſſet declaratio veritatis.i otandum
igitur ꝙ ſicut ſupᷣ habitum eſt. gradus fuerunt in ipſa
cterminatõne.vt pꝛimo in ſacrificio abel determinaꝛe
tur fieri in carne. Secundo in ſacificio Noe determĩa⸗
retur futurum in carne munda.Tercio in ſacrificio p/
mo abꝛahe ſpecificaret᷑ amplius in greſſibilibus et vo⸗
latilibus.in ſignum ꝙ vxpᷣc erat futurus ſimul compre⸗
henſoꝛ et viatoꝛ. Compᷣbenſoꝛ figurabatur eſſe per vo⸗
latilia. Tiatoꝛ per greſſibilia. Quarto vᷣo in ſacrificõ
Abꝛahe vlterius determinabatur fieri in carne huma
na cum precipitur offerꝛe ei filium ſuum.bec igitur eſt
ratio pꝛedicte differentie ſacriſiciorum.4 Ad ſecundũ
quo queritur de duplici pꝛecepto abrabe.dicendum q;
m diuinas et bumanas hyſtoꝛias in abꝛaham pꝛe ce⸗

—

yv

teris pꝛobatus fuit zelus latrie conditoꝛis: ꝗꝓpter quẽ

et plura ſuſtinuit vt incendium caleeoꝛum. patriam et
ꝑentes deſeruit. ſicut patet Geñ.xj.vnde et ei pᷣmo ex⸗
peꝛeſſa eſt ꝓmiſſio bumanatõnis redemptoꝛis. In ſemi⸗
ne tuo bñdicent᷑ om̃s gẽtes. Geñ.xxij. Propter qð ipᷣi
figurale ſacrificiũ ↄgruebat duplex. Unum qð repñta
ret ſacrificiũ xp̃i ꝑ ſimilitudinẽ generis vt ſacrificiũ ð
aĩali. Aliud ꝑ ſimilitudinẽ ſpẽi ꝙOter qð dat᷑ ei pᷣceptũ
ce ĩmolatione filij. ¶ Ad terciũ quo querit᷑ de pꝛimo ſa⸗
crificio.quare greſſibilia diuiduntur et non volatilia.
uplex ratio aſſignat᷑.allegoꝛica et litteralis.Allegoꝛi
camuia aues ſignant ↄtemplatiuos ꝗ xbent habẽ cor
indiuiſum in vnum. iuxta illud pſal. Vnã petij a domi⸗
no. Greſſibilia vᷣo ſignt actiuos:ꝗ ꝑ multas curas di/
uidunt᷑.iõ ſignant᷑ ꝑ marthã luc.x. Martha mar.ſ.es
7 turbaris erga płima.Lralis ẽ ĩ memoriã pene oꝛigi⸗

61
2 W 57.‧ Ben

„ P Cſ ) ) vols ) aea )

„
WK „„

2010*

₰. P 2
WSDe

—
SA. 4 RονMπα H ⏑ P K: *
„een e. n he Velanl

H.⸗

— 02* ſen·âα½

êNMueſtio
nalis. Gꝛeſſibilia em habent oꝛtum d terꝛa Geñ. j. qᷓ
maledicta eſt ꝓpter pcẽm ade Beñ·iij. Volatilia vo ex
aqua q̃ nõ fuit maledicta: ſᷣ bñdicta Geñ.j · In ty po ꝗ
pene oꝛiginalis ondebat᷑ ꝗꝙ in gꝛeſſibilibo eẽt maior in/
digentia ſanctificatõnis. ꝗᷓ in auibo ꝓpter terꝛe maledi
ctionẽ: qð theologica ↄſideratõne planuʒ eſt.l Ao qr.
tum qͥ querit᷑.q̃ꝛe añ legem nõ legitur dria hboſtie p pec
cato in ↄnñti manifeſtieſſe.tñ ad pne notãdũ eſt ꝙ ſiẽ
dr ad Ro.iiij. vbi nõ eſt lex:nec p̃ᷣnaricatioante legem
petm erat abſolute:ᷣ data lege perjm erat: pᷣuaricatõ
ideo peccãtes ptꝰdatã legem indigebãt amplioꝛi reme⸗
dio:vt cũ ante legẽ in remediũ ſufficerẽt boſtie olocau⸗
ſti.⁊ pacificoꝝ:vt etiã data lege anteꝙ;ᷓ introducta eſſʒ
pᷣnaricatio ſicut iam oñdet᷑:iñ interueniente pᷣuaricati
one neceſſariũ fuit vt introduceret᷑ nouũ genꝰ ſacriſicij
videlicet hoſtia ꝓ peccato qð eſſet ſpeciale remediũ pꝛe
uaricationis.

Articulus tercins

Veritur poſtea de dr̃ija ſacriſicioꝝ in lege.
Obmiſſo igit᷑ ſacrificio thymiamatis quod
offerebat᷑ ſuꝑ altare interiꝰ. Querit᷑ ð ſacri
