generis. Item non peccauit ↄtra legem ſeu ius ratõnis
vnde ibidem dicit ambꝛo.ꝙ ſtudium poſteritatis erat tẽ
poꝛe illo religionis: ne quis non reddidiſſe videretur de
bitum nature. Jus autem rationis dictat vt reddatur
vnicuiq; qð ſuuin eſt.¶ Ad illud qð obijcitur.ꝙ deꝰ an⸗
te legem adulterium non damnauerat. dicendum ꝙ eſt
damnatio q;tum ad culpam ⁊ ad reatum pene eterne.⁊
eſt damnatio q;tum ad crimen ⁊ reatum pꝛeſentis pene
Et eſt diſfferentia inter culpaʒ ⁊ crimen.i Lam culpa eſt
peccatum quodcũq;. Crimen vo non niſi illud quod eſt
dignum accuſatione ⁊ pꝛeſenti punitõne.Pꝛimo modo
adulterium ſemꝑ fuit danabile.Scðo modo a tꝑe legis
qua pꝛecipiebatur puniri adulterium. Vnde ambꝛo.an
te legem nõdũ interdictũ adulteriũ videbat᷑.pena crimi
nis ex tꝑe legis erat que crimen inhibuit.nec ante legeʒ
ylla eſt dam natio ſed ex lege.

Membrũ terciũ

AVeerit᷑ poſtmodũ vtꝝ coitꝰ maris ⁊ ſemĩe
nullo addito ꝓhibeat᷑ hoc pᷣcepto. d qð
ſic.dicit aug. E ſicut ſe habet ciba ad ſa⸗
lutẽ hoĩs ſic coitꝰad ſalutẽ hũani generis.
Sed ſic ſe habet cibo ad ſalutẽ hoĩs ꝙ cibi ſumptio ſem
per eſt licita ⁊ non pꝛohibita:ergo coitus maris ⁊ femi
ne qui eſt ad ſalutem humani generis licitus erit ⁊ non
pꝛohibitus.i Item quod pꝛohibet᷑ in pꝛeceptis decalo⸗
gi eſt malum Fm ſe. Sed coitus nõ eſt m ſe malũ.q̊ ⁊c.
ꝓbatio medie.nullꝰ actus nature pᷣm ſe malꝰ eſt. Coitꝰ
vo actus eſt nature.ergo ⁊c.¶ SItẽ nullus actus qui nec
ex determinatõne circuſtantie:nec ex materia debita eſt
vituꝑabilis:eſt malum vel ex genere vel circũſtãtia.Coi
tus aũt eſt hmõi. Contra.j.ad coꝛin.vj.Qui foꝛnica⸗
tur in coꝛpus ſuũ peccat. Glo. In foꝛnicationis oꝑe to⸗
tus homo abſoꝛbetur a carne:vt iam dici non poſſit ipᷣe

——

—
bhhan JNunα yp-ſhe av/ſin A

R„

B . 1

22 7 Lvp

xxxv.

animus ſuus eſſe:ſed ſimul totus bomo dici poſſit caro
Sed opus foꝛnicationis qtum ad hoc non plus efficit
ꝙᷓ coitus non foꝛnicarius. coitus igitur de ſe eſt actꝰ in⸗
oꝛdinatus.ergo malum.ergo alicubi pꝛobibituʒ:ſed nõ
alibi qᷓ hic.4. Item dicunt ſancti ꝙ in opere ↄiugali nõ
datur ſpirituo/ phie ꝓpter captiuationem ratõnis.Coi.
tus igiiur maris ⁊ femine facit vt homo non ſit in ꝑtici⸗
patione gratie.ergo malum. Vnde hiero.ſuper math.
Tempoꝛe quo ↄiugales actus gerũtur pᷣſentia ſpũſſan⸗
cti non dabitur:⁊a ſi ꝓphia vere dicatur:qui officio gene
rationis obſequitur. 4 Item dicit aug.ꝙ ſanctioꝛa ſunt
ↄiugia pari voto ↄtinentiuʒ.⁊ dicit ad ediciam. Loanto
ſanctius ↄiuges manebatis.quanto ſanctioꝛa ↄcoꝛditer
placita ſeruabatis:ſicut fuit ↄpiugium Marie ⁊ ioſeph.

Ex quo relinquitur.ꝙ receſſus a carnali copula in cõiu

gio eſt acceſſus ad ſanctificationem. ergo acceſſus ad co
pulam eſi malum.ergo coitus m ſe eſi malũ.ergo ꝓhi⸗
bitum.ſed nõ alibi q; hic. ¶ IJtem omne qð excuſatione
indiget ſm ſe eſt vituꝑabile.Sed coitus ad hoc ꝙ fiat li
cite:neceſſe eſt ꝙ ꝑ matrimoniũ excuſetur. vt dicit aug.
in ſermone de verbis apoſtoli. ergo ſm ſe eſt malum:ſi⸗
ue in genere. ¶ Item ſi aliquis actus addita circũſtan⸗
tia eſt licitus: ipſa vᷣo remota non eſt licitum eſt malũ in
genere. Sed coire ſolum addita circũſtantia iſta cũ ſua
ſen ↄiugaliter eſt licitum. remota non.ergo ⁊c. Solk.
dicendum ꝙ coitus maſculi ⁊ femine quãtum eſt de ipo
actu bonũ eſt nature ĩ ſe. In genere vo moꝛis indifferẽs
ſicut comedere ⁊ bibere. quia põt bene fieri ⁊ male.ñ
aug.in li.ↄtra Jouinianũ.Vſue naturalis ⁊ licitꝰeſt ſi⸗
cut in ↄiugio.⁊ illicitꝰ ſicut in adulterio.ↄtra naturam
ſemꝑ illicitus. Sed notandum ꝙ indifferẽs dicit᷑ duob⸗
modis.Vno modo ꝙ cum de ſe nõ ſit malum indifferen

ter poteſt fieri:quẽadmoduʒ ↄmedẽ. am bulare.alio mõ/

indifferens dicitur qð cum ſit bonũ põt bene ſieri ⁊ ma
le.non tamen indifferenter põt exerceri:niſi addita debi
ta circũſtantia.ſicut iurare qð non eſt licitum fieri niſi
exigente vel interueniente debita cauſa.tale indifferens
eſt coire:qdð non eſt licitum fieri:niſi cum ſua ↄiuge.Et
ratio huiꝰ eſt quia quidam actus reſpiciunt ſiatum ſin⸗
gularis perſone:quidam vᷣo actus reſpiciunt ſtatuʒ na⸗
ture vel cauſe vłis. Pꝛimi actus indifferẽter pñt exerce⸗
ri non addita circũſtantia indebita:quales ſunt qqui di⸗
cti ſunt ambulare 7 ↄmedere. Secũdi actus nõ poſſunt
indiſſerenter exerceri niſi addita debita circũſtantia. et
boc eſt pꝛopter excellentiam actus reſpicientis cauſam
vniuerſalẽ. ſicut iurare:qð reſpicit cauſaʒ vniuerſalẽ.ſ.
pꝛimã veritatẽ.⁊ coire:qð reſpicit couſam vniuerſalẽ.ſ.
multiplicationẽ ſpeciei. Item notandum ꝙ indifferens
dicitur vno modo nõ habens maioꝛem inclinationẽ ad
bonum ꝙᷓ ad malum vel ecõuerſo.vt ambulare.alio mõ
dicitur indifferens qð poteſt bene ⁊ male fieri:tñ magis
inclinatur ad malum ꝙᷓ; ad bonum vt iurare. cuius fre⸗
quentia ſepe vertitur in periculum periurij poſt pecca⸗
tum.ſimiliter coire ratione ↄcupiſcentie fomitis magis
trahit ad moꝛd inationẽ libidinis q; ad bonum fecũdita
tis poſi lapſum homĩs.4 Ad illud ergo qð pꝛimo obij⸗
citur.ꝙ omnis coitus eſt actus inoꝛdinatus. dicendũ ꝙ
coire poteſt dicere actũ abſolute virtutis generatiue ad
multiplicationẽ ſpeciei.⁊ ſᷣm hoc nihil ponit inoꝛdina⸗/
tum pꝛout eſſet in ſtatu nature bene ↄſtitute.alio modo
poteſt dicere actum cui cõcreata eſt coꝛruptio.Et ſic ra⸗
tione actus non dicit aliqð inoꝛdinatũ: ſed naturale bo
num. Ratione vᷣo coꝛruptionis cõcreate que eſt ei cõna⸗
turalis poſt peccatum:ita ꝙ ↄuerſum ſit vicium in natu
rom: ⁊ ↄcomitatur actum inoꝛdinatio.nõ tamen ſequit᷑
ꝙ omnis talis actus ſit inoꝛdinatus: ſed ꝙ nullus eſt ſi
ne inoꝛdinatõne.4¶. Ao ſcdᷣm ꝑ hoc idem ptʒ reſponſio.
quia ꝙ donum ꝓphetie ſubtrabit᷑ ꝑ coitum coniugalem:

gS — L —
=ð Dud 9 nmoN

hoc non eſt pꝛopter inoꝛdinationẽ ſeu maliciam actus:

ſed pꝛopter inoꝛdinationem delectationis annexe.vnde

2 —

„

1—„
—

—

7 — .
O 2RsS We P 1

L dH Iicze e p IuZ2NZ

2 ä
J 4 1.

IRN L

—2——–
eee *) G„α

— JE N

—

EX

nõ ſequit᷑ ex ̊ ꝙ coire ſit malũ:ſedð qꝛ ẽ cum malo.i Ao

aliud ſilꝛ rñdendĩ.ꝙ ↄiugiũ ſanctiꝰ dicit᷑ in ↄtinentia a
carnali copula.nõ ꝓpter elongationẽ ab actu qui ẽ natu⸗
ralis:ſed ter elongationẽ a coꝛruptione libidinis:qui
eſi in naturalis ᷣm quẽ modũ ꝑfectius dicit᷑ non iurare
ꝙ iurare ex debita cauſa.nõ ratõne elongatõis ab actu:
ſed ratõne elongatõis a periculo ꝑiurij.q¶ Ao aliud ſitꝛ
patet rñſio.quia ꝙ coitus poſt lapſum indiget excuſatõ
ne:hoc eſt ratõne delectatõnis ãnere.nõ ratõne actꝰrati
one cuiꝰſolum indiget debitis circũſtantijs.Et ideo ĩ ge
nere moꝛis eſt indiſferẽs.⸗ Ad vltimũ ex pᷣdictis patet
rñſio.iQam ꝙ coire nõ ſit licitũ niſi adhibita debita cir
cũſtantia. hoc nõ eſt ꝓpter inoꝛdinationẽ actus in ſe:ſed
Apter excellentiã oꝛdinis actus qui reſpicit nõ tm̃ ſtatũ
ſingularis ſed ſtatũ nature vłis.⁊ ideo qꝛ reſpicit ſtatuzʒ
reipublice:nõ poteſi indifferẽter exerceri niſi adiuncta
tbita circũſtantia:ſicut infra declaꝛabit᷑.

Membꝛũ quartũ
J Bſtea querit de ↄcubinatu.vtrũ ꝓhibeat᷑
eſt aũt differẽtia ⁊ m leges hũanas ⁊ di⸗
uinã.inter ↄiugẽ. ↄcubinã.meretricẽ.i ã
ↄiunx ẽ que aſſumit᷑ ĩ indiuiduã vite ↄſue/
tudinẽ. Cõcubina que accipit᷑ ſeꝑabilit.ſ.ad tpᷣus ad q̃

rendũ ꝓlẽ. Aſeretrix que accipit᷑ ſolũ ad explẽaã libidi

nem. Scðm hoc querit᷑ vtrũ coitꝰↄcubinariꝰ ꝓhibeatur
hic.¶¶ Ao qd arguit᷑ ꝑ exẽplũ abꝛabe Geñ.xvj. qui ꝓpt
ſterilitatẽ vxoꝛis ſue ingreſſus ẽ ad agar egiptia ↄcubi/
nam:vt ex ea filiũ acciꝑet.Sed in h̊ laudat᷑ abꝛabã.eꝛgo
⁊c. ¶:.q SItem exemplo iacob qui habuit plures ↄcubinas
Halã ⁊ Zelphã ãcillas Lye ⁊ Rachelł.ſicut dicit᷑ geñ.
xxvj.vnde Geñ.xxxv. dicit᷑ Ruben doꝛmiuit cũ Ba⸗
la ↄcubina patris.q¶ Item exemplo dauid qui legit᷑ pla
cuiſſe doo habendo ↄcubinas.de quibo dicit᷑.ij. Reg.xvj
Ingreſſus ẽ Abſalon ad ↄcubinas patris ſui coꝛazʒ eni⸗
uerlo iſrahel. 4 Item ante inſtitutioneʒ mr̃imonij inter
adam ⁊ euam.de quo habet᷑.ij.geñ.Dixit dñs ad adam
⁊ euam BGeñ.j. Creſcite ⁊ multiplicamini.ergo er pꝛece
pto oñi habuit adam euam vt ſociam ꝓpagande ſobolis
ante inſtitutionẽ mr̃imonij.ergo habuit eam vt ↄcubinã
4¶ Item nullus faciens ſᷣm pᷣceptuʒ dñi peccat. Sed vir
ↄcubinariꝰcum ſua ↄcubina coiens ꝗpter ꝓlem multipli
candam facit ſm illud p̃ceptum.creſcite ⁊ multiplicami
ni.ergo nõ peccat:ſed facit qð licitum eſt.¶ Item de le⸗
ge naturali eſt.vt qð in nullius bonis eſt occupanti ↄce⸗/
datur.vnde ↄmedere illud qð nullius iuris eſt ſimplici⸗
ter ẽ licitũ.ergo coire cũ illa que nulliꝰiuris ẽ eſi ſimpli⸗
citer licitũ.ſ.cũ illa que ſoluta eſt a lege ↄiugij. ¶ Item
aug. VUti re ad illud ad qð eſt:eſt recte vti.ſicut vii cibo
ꝓter ſuſtentationẽ coꝛpoꝛis eſt recte vti.qꝛ ad hoc ẽ.er⸗
go vti coitu ad ꝓcreationẽ ꝓlis eſt recte vti:qꝛ potentia
ad hunc actum.ſ.vis generatiua ꝓpier hoc data eſt.ergo
ſimpliciter licitus eſt coitus ↄcubinariꝰ pꝛout ſupꝛa de⸗
terminatus eſt. 4¶ Item coitus cum ſoluta aut pꝛobibe
tur quia m ſe malum eſt.aut nõ quia malum:ſed ꝓpter
aliqð bonũ vt ꝓpter bonũ obediẽtie ade non ↄmedere de
ligno ſcientie.Si pꝛimo modo. ergo erit ↄtra legẽ natu⸗
ralem.qꝛ omne malũ m ſe eſt ↄtra dictamen legis natu
ralis.Contra.lex naturalis determinat coeũduʒ maſcu
lum cum femina ꝓpter multiplicãdaʒ ſpẽm:nõ aũt deter
minat ſuã vel non ſuaʒ. Relinquit᷑ ergo ꝙ coire non eſt
contra legem naturalẽ:⁊ ita nõ ſm ſe malũ. Si ſcdðᷣo mõ
cum nõ pꝛohibeat᷑ in decalogo:qꝛ nõ dicit᷑ nõ coibis cnʒ
femina:ſed dicit᷑. nõ mechaberis.hoc ẽ nõ coibis cũ alie
na.nec in alia ſcriptura.ergo ſimpliciter ẽ licitũ.licitum
em̃ eſt qð nullo iure pꝛobibet᷑.¶ Item cum ilſta poſſit ſe
dare ad ſemꝑ iſti ad actum coitus: cum ſit ſoluta pote⸗
rit ſe dare ad tempus.ergo poteſt ſe dare iſti in cõcubi⸗
nam. 4 Item quare ↄſenſus ad tempus non excuſat coi⸗
tum ſieut conſenſus ad ſemper. Contra.j. Coꝛin.vj.

Pfkreen e , e-

4

Pꝛopter foꝛnicationem vnuſquiſqʒ ſuam habeat.2 vna
queq; virum ſuum babeat. Glo. Pꝛopter foꝛnicationẽ
vitandam vnuſquiſq; bhabeat ſuam nõ alienam. vxoꝛem
non ↄcubinam.ergo coitus ↄcubinarius eſt foꝛnicarius
7 illicitus.¶¶ Item augu.d.r. coꝛdis.Lon mechabeꝛis
id eſt nõ ibis ad aliquã aliam pꝛeter vxoꝛem tnãa.4¶. Itẽ
de lege naturali nõ ſolum eſt liberoꝝ generatio:ſed edu
catio ⁊ hereditatio. Sed educatio filioꝛum ⁊ heredita:
tio nõ pñt eſſe niſi inter parentes ſit indiuidue vite ↄſue
tudo:ergo ler naturalis nõ appꝛobat coituʒ niſi illũ qui

eſt inter ↄinges indiuiduam xite ↄſuetudinem retinẽtes
Repꝛobat igitur coitum ↄcubinarium. 4 Item de lege

naturali eſt.fac alij quod tibi vis fieri: qð debet intelli⸗
gi de ratione oꝛdinata.Sed d ratione oꝛdinata ꝑ natu
ram vult vir ꝙ affectus mulieris cum qua copulatur ei
adhereat inſeꝑabiliter.⁊ ecõuerſo:ergo de lege naturali
tenentur inuicem inſeꝑabiliter adherere. Scðm legeʒ 5
naturalem nõ apꝛobatur coitus ↄcubinariꝰ:in quo nõ
eſt inſeꝑabilis adheſio. Sol. dicendũ m augu. in li.

te bono ↄiugali.Cõcubine ad tempus adhibite:q⸗ etiaʒ

ſi cauſa filioꝝ ↄcubant:iuſtum faciũt ↄcubinatũ.vnde vi
ſtinguenduʒ eſt ꝙ ↄcubinatus dicit᷑ duobo modis. no
modo aſſumpta tꝑaliter ad ꝓlem ꝓducendã. Aſſumpta
tꝑaliter dicit᷑:ad differentià vxoꝛis.ad ꝓlem ꝓducẽdaʒ
ad diſſerentiã meretricis. Geñ.xxij. Cõcubina NMachoꝛ
peperit ei filios.alio mõ ſumpra inſeꝑabiliter ad ſemꝑ.
ſed ↄditionis ſernilis. Pꝛimo mõ ↄcubine nõ ſunt vxo⸗
res.⁊ coitus ↄcubinariꝰeſt ſoꝛnicariꝰ⁊ illicitus ↄtra le⸗
gem naturalẽ ⁊ ſcriptam:ſicut oſtenſum eſt. ⁊ Fm ſe ma
lum.Tum qꝛ eſt ↄotra ius publicũ nature ad ↄſeruatõeʒ
qð dictat filioꝝ pꝛocreationẽ cum educatione ⁊ heredi⸗
tatione:vt in eis ſaluet᷑ genus humanum:qo non poſſet
eſſe niſi eſſʒ copula inſeꝑabilis parentum. Tum qꝛ con⸗
tra ius rationis pꝛiuatũ:qð dictat non facere alij qð ti⸗
bi non vis fieri.⁊ facere alij qð tibi vis fieri. Vult autẽ
quilibet vir vt affectus eius cui copulat᷑ inſe ꝑabiliter ſi
bi adhereat.⁊ ecõuerſo.Scðo modo cõcubine ſunt vxo⸗
res.ſed tamen non dicunt᷑ vxoꝛes ſed ↄcubine:quia non
er ant pᷣncipalea:qᷓuis ſᷣm veritatem eſſent vxoꝛes.vnde
xvj.gen. dicitur ꝙ Sara dedit Abꝛabe agar vxoꝛem. 2
xrx.dicit ꝙ Rachel dedit Dalã ancillã viro in ↄiugiuʒ
vt de ea ſuſciꝑet ꝓlem.⁊ ſᷣm hoc ↄcubinariꝰ coitus ẽ cõ⸗
iugalis.vnde pſᷣm hoc ptʒ rñſio ad illud qð obijciebatur
c exemplis patrũ. Abꝛaham.iacob dauid.⸗ĩ Ad illð
ðvᷣo qð obijcitur ꝙ ante inſtitutionẽ matrimonij dictũ eſt
Creſcite.rñdendũ dupliciter: qꝛ aut illud dictũ eſt ꝑ an
ticipationem vt determinaret᷑ inſtitutio ꝑfecta humani
generis.⁊ tunc nulla eſt obiectio. Aut diſtinguendũ eſt
ꝙ inſtitutio matrimonij qtum ad rem que determinat᷑
cum dicitur maſculum ⁊ feminam creauit eos.⁊ ſequit
creſcite ⁊ multiplicamini.⁊ qᷓ;tum ad ſacramentũ: cum
dictum eſt hoc nũc os er oſſibo meis.⁊ qð pᷣceptũ eſt an⸗
te inſtitutionem matrimonij. Creſcite ⁊ multiplicamini
dictum eſt non ꝙ ante inſtitutioneʒ fieret ſed poſt.¶ Ad
illud qð obijcitur. ꝙ foꝛnicatoꝛ facit ſᷣm illud p̃ceptum
ci.creſcite ⁊ multi.⁊c.dicendũ ꝙ ante multiplicationẽ
humani generis fuit pᷣceptum.non quibuſcũq;:ſed ↄiu⸗/
gibus vt Adam ⁊ eue:qui fuerunt coniuncti per matri⸗
monium ſtatim poſt foꝛmationeʒ eue tæ latere viri. VUn⸗
c ſiatim dixit adaʒ. Hoc nũc os ⁊c̃.ꝓpter boc reliquet
homo patrem ⁊ matrem ⁊ adherebit vxoꝛi ſue. Et geñ.
ix. oe ⁊ filijs cum vxoꝛibus ſuis. Poſt multiplicatio⸗
nem vᷣo humani generis 2 ꝑfectionem in incarnatione
xpᷣi nõ eſt pceptum ſed indulgentia.j.Coꝛin. vj. Reuer⸗

—

nimini in idipſum.⁊ ſequitur.hoc autem dico ᷣm indul

gentiam nõ m imperium. 4! Ad illud qð obijcitur. qdᷣ
in nullius bonis eſt occupanti ↄceditur.dicendũ ꝙ non
intelligit᷑ de quibuſcũq; reb. Qon em̃ intelligit᷑ de rebo
naturali iure coĩbo:vt ſunt aqua ⁊ aer ⁊ littoꝛa:que ſũt
naturali iure publica.nec de rebns ↄmunibo iure buma

— JNmN ir ſer H 0NN , v ) Or 4
α½ ln ormt11*) H

L

—

ur

Ar

no: vt de rebo vniuerſitatis. vt ſunt in ciuitatibo teatra
ſiadia ⁊ bmõinec de reboſacris ⁊ religioſis·qð em̃ di
uini iuris eſt in nulliꝰbonis eſt. Sed intelligit ſolum de
rebo axpꝛopꝛiabilibo. vt terra que a nullo fuit poſſeſſa: et
fere:⁊ aues. ſicut dicit hũana lex.ij.li·inſiitutionuʒ.de
rerum diuiſione. Unde ꝑſona ratõnalis excipit: que ad
dei imaginẽ ↄdita eſt. Geñ.j.⁊.ij.⁊ ſui arbitrij ⁊ ptatis.
Ecxci.xv. Reliquit eum in manu ↄſilij ſui diuini iuris et
ſui.unde nõ ↄcedit᷑ occupanti niſi diuino iure ⁊ ꝓpꝛia vo
lũtate interueniente in ↄſenſum ↄiugalem. ita non eſt
ſile de comeſtione rei que in nulliꝰ bonis eſt: ⁊ de coitu
cum ſoluta a lege ↄiugij.qᷓuis em̃ ſit ſoluta: tamen eſt di
uini iuris ſicut templum ſanctum:quia ad imaginẽ dei
2 ſui iuris quia liberi arbitrij ⁊ poteſtatis.¶ Ao illud
augn.ꝙ vti re ad illud ad qð eſt ẽ recte vti. dicendum ꝙ
nõ eſt generaliter verum:niſi cum vtimur re ad illud ad
qð eſt licito ⁊ debito modo. Alicitus aũt modus eſt vti
coitu nõ ↄiugaliter.⁊ quis ꝗꝓpter pꝛolem fiat nõ erit lici
tum. VUnde augu. de bono ↄiugali. Sicut ſanctiꝰeſt mo⸗
ri fame qᷓ idoloticis veſci:ita ſanctius defungi ſine libe
ris:qᷓ er illicito coitu ſtirpem querere.¶ Ad illud quod
poſt querit an ſit malum m ſe.dicendũ ꝙ ſic.⁊ cũ obij⸗
cit ꝙ nõ eſt ↄtra legem naturalem.diſtinguendum ꝙ eſt
lex naturalis a natura generis ſicut dicit IAido.i Qatu⸗
rale eſt qdð natura docuit omnia aĩalia. vt maſculus cuʒ
femina.⁊ hoc modo verũ eſt. Item ẽ lex naturalis a na⸗
tura ſpeciei.ſ.rationalis.vt non facias alij: qð tibi non
vis fieri.⁊ fac alij ⁊c̃.⁊ hoc modo eſtↄtra legem natura
lem:vt ſupꝛa dictum eſt. Circa aũt legem ſcdᷣo modo di
ctam que eſt dictamẽ ratonis accidit malicia ⁊ peccatũ
Ad illud qð obijcit ꝙ ſolnta mulier poteſt ſe licite da
re ad ſemꝑ.ergo ⁊ ad tempus.dicenduzʒ ꝙ non ſequitur
quia dare ad ſemper eſt ſᷣm legem naturalẽ ratõnis.Sʒ
ſe dare ad tempus ẽ ↄtra legẽ naturalẽ ⁊ diuinaʒ vt ſupᷣ
dictũ eſt.¶ Ao vltimũ ptʒ ſolutõ ex iam dictis.

Membꝛũ quintũ

Verit᷑ ↄſequenter vtꝝ foꝛnicatõ ſimplex ꝓ
hibeat᷑ iſto legis pᷣcepto.⁊ qᷓ;uis videat᷑ re⸗
linqui ex pᷣcedẽtibo:tñ obijcit᷑ in hũc modũ
Nullꝰactꝰnaturalis ꝓhibet᷑ lege decalogi
ſed ſolũ actꝰ vicioſus ꝓhibet᷑ ⁊ virtuoſus pᷣcipit᷑. Sʒ foꝛ⸗
nicatio ẽ actꝰ naturalis. Ro.j. ANutauerũt naturalem
vſum in eũ qui eſt ↄtra naturã. Glo. MQaturalis vſus ẽ
viri cũ muliere.ergo nõ ꝓhibet᷑ in decalogo.¶ Item ſi⸗
cut dicit aug. Decalogꝰẽ renouatio legis naturalis.Sʒ
actus foꝛnicariꝰ eſt m legẽ naturalẽ. ⁊c.¶ Item geñ.
xxxviij.Cum thamar remiſit iude que dederat ei ꝓpter li
bidinẽ ſuã explendã:dixit.iuſtioꝛ me eſt:qꝛ non ꝓſtitue⸗
rat ſe niſi cauſa ꝓlis ꝓpagande.¶ Item Oſee.j. Pꝛece⸗
pit dñs. ꝓphe facere filios foꝛnicationũ ⁊ acciꝑe foꝛnica
riam. Sed dñs nõ pᷣcepit peccatũ:nec ſᷣm ſe malũ.i Iſtẽ
Fm ius naturale oĩa coĩa.ergo ſᷣm ius naturale põt gli⸗
bet vti qualibet.ergo foꝛnicatõ nõ eſt ↄtra ius naturale
Itẽ in his que a iure naturali ꝓcedunt nõ ↄtingit pec
care.Sed oiunctio maris ⁊ femine ꝓcedit a iuꝛe natura
li. Sð ⁊c.¶¶ Item.j.ad Thi.iiij. Exerce teipᷣm ad pietatẽ.
Ambꝛo. Omms ſentẽtia diſcipline xp̃iane in pietate et
miſcðdia ↄſiſtit. quã aliquis ſequẽs etiam ſi lubꝛicũ car⸗
nis patiat᷑ ſine dubio vapulabit ſed nõ peribit.ergo nõ
eſt moꝛtale pctjm. ̊ nec ꝓbibet᷑: c omne ꝓhibitũ moꝛta⸗
le ſit. Nã veniale pctm nõ ꝓhibet᷑.¶ Itẽ aug.in queſtio
nibus ſuꝑ exo.xx. Dis mechia foꝛnicatõ dicit᷑ etid ĩ ſcri⸗
pturis. ̊ vtꝝ oĩs foꝛnicatio mechia poſſit dici in eiſdem
ſcripturis nõ mihi interim occurrit expᷣſſuʒ lectionis ex
emplũ.Sed ſi oĩs foꝛnicatio mechia dici nõ põt: niſi ſit
in decalogo ꝓhibita:illa foꝛnicatio quã faciunt qui vxo⸗
res nõ habent:cum feminis que viros nõ habent:an in
ueniri poſſit ignoꝛo. Contra. Hebꝛe.vltimo. Foꝛnica⸗
toꝛes ⁊ adulteros iudicabit deus. Sed iudicare ibi acci

pitur ꝓ adẽnare. Si ꝭ foꝛnicationis ⁊ adulterij eſt ſilis
dãnatio:⁊ ſilis ꝓhibitio.q cũ iſto pᷣcepto ꝓhibeat᷑ adul⸗
terium: ꝓhibet᷑ ſiłꝛ ⁊ foꝛnicatio.⸗¶ Itez deut. xxiij. Qon
erit ſcoꝛtatoꝛ de filijs iſrabel.⁊ ↄſtat ꝗ; iſia ꝓhibitõ ẽ mo
ralis.ergo emanat a pcepto decalogi. Sʒ nõ niſi ab iſto
ergo ⁊c. ¶ Item foꝛnicariꝰ actꝰ dicit᷑ coitꝰ libidinoſus.
Sed oĩs talis actꝰpm ſe eſt culpabilis. Item ad idẽ ſũt
ratõnes ſupꝛa poſite. Sol.ſᷣm aug.ſuꝑ exo.xx. IFurti
noie bene intelligit᷑ oĩs illicita vſurpatio rei aliene. 1265
em̃ rapinam ꝑmiſit qui furtum ꝓhibuit. ſed vtiq; a par
te totum voluit intelligi quicquid illicite rerum ꝓrximi
aufert. Sic pꝛofecto noĩe mechie oĩs illicitus coitus at⸗
q; illoꝝ membꝛoꝝ non legittimus vſus ꝓhibitus debet
intelligi.Ex quo patet foꝛnicationẽ eſſe ꝓhibitã hoc pꝛe
cepto.¶. Ad ea ergo que pᷣmo obijciũtur notandũ ꝙ foꝛ⸗
nicatio in coitu cũ ſoluta fit duobo modis. Uno mõ in⸗
tentione explẽde libidinis in nõ ſua.Alio mõ intentõne
ꝓagãde ꝓlis in nõ ſua.⁊ vtroq; mõ foꝛnicatio eſt actus
vitioſus.ſed pᷣmo mõ dupliciter. um ex inoꝛdinatõne
actus circa materiã. Lum ex inoꝛdinatõe circa finem.
ſcdo mõ ex inoꝛdinatõe actꝰcirca materiã ſolũ. Interi⸗

menda g eſt ꝓpoſitio qua dicit᷑ ꝙ foꝛnicatõẽ actꝰnatura

lis.¶¶ Ad illud ᷓ qð obijcit. ꝙ naturalis vſus ẽ viri cuʒ
muliere: ptʒ rñſio ex pᷣdictis: qꝛ a natura generis veꝝ ẽ
Fm quã ẽ ius qð natura docuit oĩa aĩalia:vt maſculꝰ cũ
femina.a natura ſpẽi que ẽ rationalis nõ erit naturalis
vſus niſi ſit viri cũ muliere ſua.vñ foꝛnicatõ nõ eſt natu
ralis actꝰhoc mõ.peccatũ po ſodomiticũ ↄtra naturã eſt
vtroq; mõ.⁊ ideo nephandiſſimum ⁊ ꝑ hoc ptʒ rñſio ad
ſcðᷣm.¶j Ad terciũ qð obijcit.ꝙ dixit iudas de thamar.
iuſtioꝛ me ẽ.dicendũ eſt ꝙ abuſiua ẽ ↄꝑatio.nõ em̃ ꝑ hoc

tebet intelligi fieri ↄparatio iuſticie ad iuſtici:ſed tro⸗

pice iniuſticie minoꝛis ad maioꝛem.vt foꝛnicatõnis que
eſt ĩ intẽtione ꝓlis:ad foꝛnicatõeʒ que fit ſola volũtate li
bidinis.4! Ad quartũ dicenduʒqꝙ illud qð Oſee dicit᷑.
ꝙ acciꝑet foꝛnicariaʒ:intelligit᷑ duobo modis. Vno mõ
vt intelligat᷑ de acceptõe:que ẽ in ↄiugium.⁊ tũc mulier
que pꝛius foꝛnicaria erat iam ↄiunx effecta ẽ. Alio mõ
evt intelligat᷑ de acceptione mulieris que erat foꝛnicoria
ad filios generandos.⁊ tunc ſoꝛnicatio nõ dicit inoꝛdi⸗

nationem reſpectu finis:ſed defectu materie debite: qu

ſupplet᷑ ex diuina iuſſione.vt nõ ſit vitioſus ſeu illicitꝰta
lis coitus:quõ dicit beatus Herñ.in li.de diſpenſatõne
⁊ pᷣcepto.ꝙ iſtud pᷣceptum recipit diſpenſationem a deo
nõ ab homine ⁊c̃.ſcdðe tabule.Et hoc modo rñdet᷑ im ꝙ
illud verbum ꝓphe intelligit᷑ hiſtoꝛice.Si aũt intelliga⸗
tur parabolice nihil facit ad ꝓpoſitum.4. Ad aliud qð
obijcit᷑.q ſᷣm ius naturale oĩa coĩa.ptʒ rñſio ex dictis ĩ
queſtione pᷣcedente: qꝛ illud non intelligit᷑ de rebus niſi
coĩter ad vſum ↄceſſis:⁊ que nõ ꝑtinẽt ad eſſe rei ſingu⸗
laris oſtituende vt ſunt coꝛpus ⁊ anima:nec ad eſſe ſpẽi
ſaluandum z multiplicandũ: vt ſunt vir ⁊ mulier. Vn⸗
de eadem ratõne qua ſpiritus carnem ? caro ſpiritum.
vir lege ratõnis naturalis ꝓpꝛiam vroꝛem:⁊ mulier de⸗
bet habere ꝓpꝛium virum.¶ Ao illud qð obijcit:ꝙ diu⸗
ctio maris ⁊ femine ꝓcedit a iure naturali.dicẽdũ ꝙ ve⸗
rum eſt:nõ tñ ſequit᷑ ꝙ a iure naturali ꝓcedat ↄiũctio qͥ⸗
libet mõ facta:ſed cũ debitis circũſtãtijs.¶ Ad illud qð
obijcit᷑ de ambꝛo.ꝙ qui lubꝛicũ carnis patit᷑ vapulabit:
ſed nõ peribit.dicendũ ꝙ hoc nõ dicit᷑ ad attenuãdũ pec
catũ foꝛnicatõis:ĩ qua finaliter ꝑſeuerãs incurrit penã
eternã:ſed h̊ dicit ad ↄmẽdationem exercitij pietatis qð
valet ad obtinendã gratiam liberantẽ a lubꝛico carnis.
⁊ qꝛ vix eſt aliquis qui hac intẽtione ſe exerceat:quin ob
tineat gratiam a diuina pietate ⁊ illoꝝ quibo bene facit
ſuffragijs ⁊ oꝛatione: dicit per expꝛeſſionem vapulabit:
ſed non peribit: cum tamen poſſibile ſit ⁊ ↄtingat ſe ha⸗
bere aliter frequenter. ¶ Ad vltimuʒ patet reſponſio ex
iam dictis.quia ꝙ dicit augu.ſe ignoꝛare:an foꝛnicatõ
alicubi in decalogo pꝛohibeatur. intelligit de expreſſa

—

—

„

— rrr

—— == —

—

. E w Sonhae en nphen

4 HZ
/ —

— W . D
ne eH AAH e
LEGE

P bCe voltent GS

J

—

Ner no Peke fomn
0Ee e Kn
— — 4 5. —
— 20αμ143
HB r 2 2
eAye)

—

— — D
Nctaswalen Wob Her Soe 2

. 6SRa A leee Rne

—

ANX

—

o 61 Weh) rS ſoo* AL-

Ve = ih) ſut “ r
92B α½-) W Myre‚his 0 —

—

AXCW 1.

—,— e ſone

pꝛohibitione. ⁊ licet erpꝛeſſe non fiat de ea mentio: pꝛo⸗
hibetur nihilominus cum dicitur. non mechaberis. ſi⸗
cut rapina:cum dicitur.non fuꝛtũ facies.quia ſicut ideʒ
dicit augu.a parte totum intelligitur.

Membꝛũ ſextũ

Onſequẽter querit᷑ vtꝝ hic ꝓhibeat᷑ coitꝰ
inceſtuoſus.dicunt aũt inceſtũ coituʒ ↄtꝛa
legẽ ↄſanguinitatis vel affinitatis vel vo⸗
to caſtitatis ↄmiſſuʒ. Querit᷑ ̊ vtꝝ inceſiꝰ
vłꝛ hic ꝓhibeat᷑. Ad qð ſic.dicit aug.i Qoĩe mechie oẽm
illicitũ coitũ debẽ intelligi.Cũ ergo oĩs inceſtaſit hmõi:
oĩs inceſiꝰhic ꝓhibet᷑.¶ Contra.Inceſtꝰbene potuit fie
ri aliqñ:⁊ adhuc põt caſu ↄtingẽte.ᷓ nõ eſi ̃m ſe malũ.
ergo nec in decalogo phibitũ.ꝓbatio medie.qm̃ inceſtꝰ
eſt coitus cũ ſoꝛoꝛe.Sʒ talis coitus licitꝰ fuit in pᷣmis fi
lijs:̊ aliqñ inceſtꝰnõ fuit malũ. IJItẽ inceſtꝰquẽ dicimꝰ
eſſe ĩ coitu ↄſtitutoꝝ ĩ ſacris oꝛdinibo nõ erat illicitꝰtꝑe
apłoꝝ.ꝗ̊ nõ ſemꝑ fuit malũ.̊ nec ĩ decalogo pꝛohibitũ.
4l Item eccleſie oꝛientalis ſacerdotes ⁊ dyaconi adbuc
habent vxoꝛes:⁊ tñ habẽt eoſdẽ oꝛdines.Inceſtꝰigit᷑ nõ
eſt culpabilis apud oẽs. ergo nõ eſt generaliter malũ.q
nec in decalogo ꝓhibituz. ¶à Htem ſi tꝑe Loth vera eſſet
opinio filiaꝝ: nũquid culpabilis eſſet inceſtꝰfiliax cum
patre:iAã cũ neceſſitas multiplicatõnis hũani generis
fecit:ꝙ coitꝰfratris cũ ſoꝛoꝛe eſſet licitꝰin filijs ade:ergo
⁊ ſilis neceſſitas faciet licitũ eſſe coituʒ filie cum patre.
l Itẽ ambꝛo.in li. de patriarchis. Loth ſancti filie hãc
cauſam querẽde poſteritatis habuerũt.ne genꝰ deficeret
bumanũ.⁊ ideo publici muneris gratia pꝛiuatã culpaʒ
pᷣtexuit.¶ Sed ↄtra hoc vltimo obijcit BGBeñ.ij. Pꝛopteꝛ
hoc relinquet hõ patrem ⁊ matrẽ a adherebit vxoꝛi ſue.
ab initio ↄditionis illicita ẽ copula filij cum matre ⁊ fi
lie cũ patre.g in decalogo ꝓhibet᷑. Sol.dicendũ ꝙ ĩ
ceſtus generaliter dicit᷑ coitꝰtrãſgrediẽs limites circa ꝑ
ſonas oꝛdinatas ad multiplicãdaʒ naturã.ponũt᷑ aũt li
mites lege naturali.lege diuina.ſanctione eccleſiaſtica.
Cege naturali poſiti ſunt limites vt excluderet᷑ pater et
mater. Geñ.ij. Pꝛopter hoc relinquet homo patrẽ ⁊ ma
trem ⁊c. Lege diuĩa poſtmodũ.Aeuiti.xviij. vt exclude⸗
rentur non ſolũ pater ⁊ mater: ſed frater 2 ſoꝛoꝛ ⁊c.vſq;
ad. xj.ꝑſonas.Sanctione eccleſiaſtica excluſe alie perſo
ne ratione ↄſanguinitatis vſq; ad talẽ gradum ſicut an⸗
tiquitus vſq; ad ſeptimũ gradũ.nunc do vſqʒ ad quintũ
Suniliter ratõe amnitatis ⁊ voti caſtitatis excepte ſũt
alie ꝑſone tꝑe gratie. Pꝛimi ergo limites excludũt pau⸗
cas ꝑſonas:⁊ hoc ꝓpter neceſſitatem multiplicande na⸗
ture. Secũdi limites excludunt plures ꝓpter honeſtatẽ
multiplicande nature. Tercij limites excludunt pluri⸗
mas: iam non neceſſaria multiplicatione pꝛo amplian⸗
da caritate: ⁊ ſacramentoꝝ honeſtate: pꝛo quo tempore
dicit aplus. Vellem omnes eſſe ſicut ego: ⁊ bonũ eſt vi⸗
ro mulierem nõ tangere.j. Coꝛin.vij. ¶ Ad pꝛimũ ergo
qð obijcit. dicendũ ꝙ inceſtus dicit actum inoꝛdinatum
videlicet coitum ↄtra honeſtatem multiplicande nature

⁊ ideo dicit ſm ſe malum:⁊ hoc pᷣcepto ꝓhibituz. coitui

aũt fratris cũ ſoꝛoꝛe accidit ꝙ ſit inceſtus: ⁊ ideo nõ ſe⸗
quitur. coitus talis aliqñ fuit licitus qꝛ nõ erat inoꝛdi⸗
natus. & inceſtus ẽ licitus. ĩmo eſt ſopbiſma accidẽtis.
4 Ad illud qð obijcit de inceſtu ↄſtitutoꝝ in ſacris oꝛdi
nibus.dicenduʒ ꝙ in ſpãli nõ ꝓbibet᷑ decalogo nec lege
naturali: ſed ſanctione eccleſiaſtica: que eſt euangelica.
Seo in generali ꝓhibet᷑ inqtuʒ ꝓhibet᷑ omnis illicitus
coitus ſiue ſit ↄtra nature oꝛdinẽ:ſiue ↄtra honeſtatẽ na
ture. Ad illud qð obijcit de ſacerdotibo oꝛientalis ec⸗

cleſie.dicendũ ꝙ nõ eſt inceſtus:quia eis nõ eſt limes po

ſitus.q Ad illud vᷣo qð querit᷑ de filiabo Loth.dicendũ
ꝙ coitus filie cũ patre vel filij cũ matre eſt ↄtra oꝛdineʒ
legis nature.⁊ ideo ſemꝑ eſt coitus inceſtuoſus⁊illici⸗
tus.⁊ cauſa eſt: quia oꝛdo nature diſtinguit qð eſt a pᷣn⸗

“S .

5

29 ,

b.

1¹1 1AR * )

)

— AX'G

cipio generationis a comite generatõnis. A pᷣneipio ge
neratõnis filiꝰ ⁊ filia.Comites generatõis pater 1 mr.
Si gcopularet᷑ filiꝰmatri:vel filia patri: ↄfundẽt᷑ oꝛdo
nature.qꝛ qð eſt a pᷣncipio generatois eſſet comes gene⸗
rationis:nec diſtinguerẽt᷑ oꝛdines nature.vnꝰ qui Epn⸗
cipij generatõnis ad id qð ẽ de illo.Aliꝰqui ẽ pᷣncipij ge⸗
neratõnis ad comitẽ generationis.4¶. Ad illud qð dicit
am bꝛo.in li.de patriarchis.ꝗ publica muneris gr̃a pri
uatam culpam pᷣteruit.intelligendũ eſt:peccatuz bic di⸗
minuit: non totaliter euacuauit. Quia em̃ gr̃a humani
generis ꝓpagandi qð credebant defeciſſe cum patre coie
runt:ideo excuſant᷑ a tanto nõ a toto.

Membꝛũ ſeptimũ

Oſt querit᷑ de coitu cũ pluribo.vtꝝ hic ꝓ⸗
hibeat᷑. Et querũt᷑ circa hoc duo. Pꝛimo
generalit vtꝝ habẽ plures ꝓhibeat᷑ deca⸗
logo. Scðo ſpãliter de facto abꝛahe ⁊ Ja⸗
cob:qui plures habuerunt.
Articulꝰ primꝰ
Irca pꝛimũ querit᷑ vtꝝ coire cũ pluribo vxo⸗
ribus ſit mechari.qð nõ videt᷑: cum legamꝰ
ſanctos patres.ſ.iacob ⁊ moy. ⁊ dauid plu⸗
res habuiſſe vxoꝛes. Sʒ ſi hoc: ̊ Lamech nõ peccauit.
4 Contr a.glo.Pꝛimꝰ Lamech ↄtra naturã moꝛẽ adul
teriũ ↄmiſit. Pꝛopter hoc queritw᷑ an habere pluꝛes ſit
ↄtra ius naturale:⁊ ↄtra illud p̃ᷣceptũ nõ mechaberis.et
videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ ſi habere vnicã eſſet de iure naturali:ſem
per fuiſſet peccatũ habere plures.qꝛ cõtra ius naturale
nullꝰpõt diſpẽſare.nec etiam teus.qꝛ nõ põt facere ↄtra
ſuam bonitatẽ.4¶ Item aliqñ fuit licitũ ⁊ meritoꝛiũ ha⸗
bere plures:vt in ſanctis patribo. Sed qð ẽ ↄtra ius na
turale nũꝙᷓ; põt bene fieri.ꝗ̊ nec meritoꝛie.¶ Jtem aug. ĩ
Beñ.xxix.Obijciũt᷑ iacob quatuoꝛ vxoꝛes.Sʒ qñ mos
erat erimẽ nõ erat.nũc aũt crimẽ eſt qꝛ mos nõ eſt:ꝙᷓ ha-
bere plures malũ eſt ſolũ qꝛ eſtↄtra ↄſuetudinẽ.ꝗ̊ nõ eſt
malum ᷣm ſe. Contra.vox omniũ ẽ vox nature. Sed
omnes dicũt bonũ vnicã eſſe vnius. ᷓ vnicã eſſe vniꝰ eſt
de iure naturali.̊ vnũ habere plures ẽ ↄtra ius natura
le.ᷓ ſᷣm ſe malũ.ꝗ ꝓhibitum non niſi in decalogo.̊ ⁊c.
4 Item ratio dictat ꝙ maioꝛ debet eſſet cõtinẽtia in ho⸗
mine:qᷓ in aliqua volucre.Sed turtur hmõi ↄtinentiaʒ
ſeruat.qꝛ vnꝰnõ habet niſi vnã.q̊ᷓ ratio dictabit h̊ in ho⸗
mine.ꝗᷓ ſeruãdũ.qᷓ facere ↄtra ſemꝑ fuit ↄtra dictamẽ ra
tionis.⁊ ita malu. 4 Itẽ ratõ naturalis dictat.ne ſaci⸗
as alij qð tibi nõ vis fieri.Sʒ vir nõ vult ꝙ mulier diui
dat carnẽ ſuã cũ multis.q̊ nec ipᷣe debet diuidere carneʒ
ſuã cũ multis mulieribbd. Sol.ad pꝛimũ dicẽdũ.ꝙ ba
bere plures adulteriuʒ fuit Lamech duplici de cauſa. ſ.
qꝛ ↄtra ius naturale ſiue dictamẽ ratõnis:⁊ qꝛ ↄtra mo⸗
rem hoc eſt ↄtra ↄſuetudinẽ.⁊ etiã ↄtra moꝛẽ:quia ↄtra
ĩmoderãtiã.ex incõtinẽtia em̃ ĩmoderata plures habuit
NQuia ↄtra ius naturale fecit peccauit ĩ ceũ.qꝛ ↄtra mo
rem ſcãdaliʒ auit ꝓximũ.Sancti vᷣo patres nõ ↄmiſeꝛũt
adulteriũ:nec peccauerũt ↄtra ius naturale:qꝛ cũ eis oc
culta inſpiratõne fuit diſpenſatũ:ſicut patebit infra.nec
ↄtra moꝛẽ᷑:qꝛ iam erat in ↄſuetudinẽ tractũ.Si aũt que
ratur diſpẽſatõis cauſa.dicendũ triplicẽ fuiſſe cauſam.
Pꝛima ꝓpter multiplicatõeʒ cultꝰdei.qꝛ tꝑibo illis pau
ci erãt cultoꝛes dei. Scðᷣa cauſa fuit ꝗꝓpter figurã. Cõiu⸗
giũ em figurabat ↄnubiũ yp̃i ⁊ eccłie: qᷓ multiplicat᷑ per
actiuos ⁊ ↄtẽplatiuos filios:⁊ mercẽnarios.qð figura⸗
tun in vroꝛibo iacob liberis ⁊ ãcillis.tercia fuit ꝓꝑt mo⸗
crantiq ⁊ tꝑantiaʒ. Moderate em̃ appetebãt antig pa⸗
tres couũ:⁊ ꝓpter ſolã ꝓpagationẽ ad cultũ dei. Et ideo
dicu augu. Qñ mos erat peccatuʒ nõ erat.vt mos dica⸗
tur non ſolum ꝗpter ↄſuetudinẽ:ſed etiaʒ ꝓgter modera⸗
men. Et ꝑ hoc ſoluit᷑ pꝛimuʒ: ⁊ qualit᷑ fuerit contra boe
p̃ceptum ? qualiter nõ.4. Ad illud ergo qð ſcðo querit᷑

3

9 . — —
N71απ pe OR 111. AAH

nr.
de
e⸗
dici
ap
icd
man
ecoi⸗

e

c.
,

lul
it
,et
ſen
ale
tra
ha⸗
N
gi
1

11G 12 0 . ”

an ſit ↄtra ius naturale. diſtinguendũ eſt. ꝙ ius natura⸗
le dicit tripliciter. Cõmu niſſime lex creaturaꝝ que ↄſi⸗
ſtit in oꝛdine naturaꝝ ⁊ diſtributõe mutua.m q vnum
elementũ non põt eſſe ſine alio.⁊ ſᷣm ꝙ augu.dicit ꝙ iu⸗
dicium ſüme largitatis eſt ꝗ quelibet creatura cõpellit᷑
dare ſeip̃am. Cõmuniter dicitur ius naturale m Yſið.
qð natura docuit oĩa aĩalia:vt maſculꝰ cũ femina. Spe⸗
cialiter ꝓpꝛie dicit᷑ ius naturale:qð dictat naturaliter
ratio faciẽ di. Contra ius naturale pᷣmo mõ dictũ mhil
eſt. Cõtra ius ſcdðᷣo mõ dictũ eſt pcẽm ſodomiticũ.Cõtꝛa
ius naturale tercõ mõ dictũ ẽ om̃e illud qð ẽ ↄtra natu⸗
rale dictamẽ ratõis.dicendũ ̊ ꝙ ſalua diſpẽſatõe maio
ris h̊ ẽ dei habẽ plures fuit ↄtra ius naturale tercio mo

— —

dictũ.⁊ in ſe malũ.q¶] Ad illud ꝗ̊ qð obijcit ꝙ ſi fuit con

tra ius naturale ſꝑ fuit pctẽm. dicẽdum ꝙ; nõ ſequit᷑.ali/
quid em̃ ẽ ↄtra ius naturale eo ꝙ ẽ malũ m ſe.hẽ ꝙ nul
la cauſa põt bene fieri vt foꝛnicari.mẽtiri.⁊ iſtud nunqᷓ
põt nõ eſſe pctm. Aliud ẽ ↄtra ius naturale eo ꝙ ẽ malũ
in ſe:qð ſimpliciter nõ põt bene ſieri:tñ ex cauſa in caſu
bene põt fieri ⁊ etiã meritoꝛie:vt occidẽ.⁊ tale eſt h.ſ.ha
bere plures.il Ad illud qð implicabat᷑:ꝙ nõ põt deus
facere ↄtra ius naturale.dicẽduʒ ꝙ de iure naturali eſt
virtus ⁊ opus virtutis.Contra & ius naturale ſᷣm ꝙ exi
ſtit penes eẽntiã virtutis:nõ põt eſſe diſpẽſatio.qꝛ h̊ eẽt
ↄtra dei bonitatẽ ⁊ iuſticiã. Circa opus vᷣo virtutis põt
eſſe diſpẽſatio diuina.opus em̃ virtutis ẽ mutabile.ipſa
vᷣo ĩmutabilis.⁊ ꝑ boc etiã ſoluit᷑ ſeòo obiectũ.q¶ Ad il
lud ꝗ̊ qð obijcit᷑ im augu.ꝙ qñ mos erat: nõ erat pctẽm.
dicẽdũ ꝙ h̊ ñ dicit᷑ ſolũ ꝙ habẽ plures ĩ patribo nõ erat
pctm:qꝛ nõ erat ↄtra ↄſuetudinẽ:ſed qꝛ ſupponit᷑ cũ ipᷣis
fuiſſe diſpenſatũ.⁊ ideo ꝓpter diſpenſatõeʒ nõ erat ↄtra
ius naturale.In hmõi em̃ dictat ratõ que nõ facienda:
ſalua tamen auctoꝛitate ſuꝑioꝛis.

Articulus ſecũdus

Verit᷑ poſtea de abꝛaham vtrũ ↄmilſit adulte
rium:cũ viuente vxoꝛe ad ancillã ingreſſus ẽ
Et videt᷑ ꝙ ſic.ꝑ hoc qð dicitur geñ. Adhere
bit vroꝛi ſue:a erũt duo in carne vna.Non dixit vxoꝛibo
ſed vxoꝛi:nec dixit. erunt tres in carne vna ſed duo tm̃.
⁊ hec lex ↄiugij a pꝛincipio. Item aut Agar ſuit ducta
in vxoꝛeʒ:aut nõ. Si fuit ducta in vxoꝛẽ & in indiuiduã
copulã.ergo peccauit abꝛahã dimittẽdo ip̃am. Si dica⸗
tur ꝙ hoc fuit inſpiratione diuina. ergo non erat vxoꝛ.
Si em̃ eſſet vroꝛ quomodo fieret inſpiratio ad diuoꝛtiũ
cum deus coniuges ↄiungat. Item ſi fuit vxoꝛ. ̊ Abꝛa⸗
ham ↄmiſit bigamiam habendo plures ergo adulteri⸗
um . ſicut dicit᷑ de Lamech.geñ.iiij.ꝙ habẽdo plures cõ⸗
miſit adulteriũ.Si nõ fuit vxoꝛ.ergo coiuit cuʒ nõ ſua.
ergo foꝛnicatus eſt:⁊ peccauit.q Item Rabanꝰexcuſat
⁊c adulterio abꝛahaʒ in glo.ſuꝑ illud Geñ.xvj.Igitur
Sara vxoꝛ abꝛahã ⁊c̃.vbi dicit.ꝙ nõ ẽ adulter abꝛahã:
ſi viuente vxoꝛe ancille iungit᷑:quia nõdũ ꝓmulgata eſt
lex euãgelij vniꝰvxoꝛis.⁊ genꝰſuũ multiplicandũ audie⸗
rat:ſed ꝑ quã mulierem neſciebat.quia Saram ſterileʒ
nonerat:nõ fuit in coitu libidinoſa voluntas:ſed pꝛolis
habende pia caꝛitas.Ex hac glo.oñdit᷑ ꝙ abꝛabã nõ pec
cauit.¶ Sʒ ↄtra iſtaʒ glo.opꝓponit᷑.qꝛ in legẽ nature(q̃

eſt inſcripta ↄſcie cuiuſlibet)ẽ. ꝙ vna debet eſſe vniꝰ.⁊ q

nullus coeat niſi cũ ſua.ergo ſi agar fuit vxoꝛ abꝛabam:
peccauit ipᷣe ↄtra legẽ nature: inqtum dictat vnã eẽ vniꝰ
Si nõ ſuit vxoꝛ:peccauit ↄtra legem nature: inqᷓtum di
ctat nõ coeundũ eſſe cum nõſua. Sol.ſᷣm quoſdaʒ di⸗
cendum. ꝙ boc factũ eſt inſtinciu ſpũſſancti ⁊ diſpenſa⸗
tione:nõ libidine ⁊ ꝓpꝛia voluntate.q¶! Sed obijcit. Aut
cognouit eam maritali coitu:aut foꝛnicario.Si foꝛnica
rio:nũꝙᷓ ↄſenſit ſpũſſanctus: quia oĩs coitus foꝛnicariꝰ
ſemꝑ eſt malus. Si maritali. fuit vxoꝛ. Ad hoc reſpon
