ij. Regẽ honoꝛiſicate.r̃ naturalis ꝗ generat.cui etia
cebet᷑ honoꝛ:ſᷣm ꝙ dictũ eſt. Lot g̊ modis accipit᷑ ho
noꝛa patrem.

Nueſtio

Non occides. AIn S. v.

iſto p̃ᷣcepto explicite ꝓhibetur homicidiũ. implicite vo
om̃is motus ire ↄtra ꝓximum:Fm ꝙ ipſe dñs explicat
Math. v. ſiue motu coꝛdis tm:vñ ibi dicit. Om̃is qui
iraſcit᷑ fratri ſuo reus erit iudicio:ſiue motu oꝛis vt in
otumelia: ⁊ hec occulta ſen nõ plane expſſa: vt racha.
vel manifeſta:vł plane expᷣſſa:vt fatue.vel ĩ motu oꝑis
vt in ꝑcuſſione circa moꝛtẽ: ſiue vſq; ad moꝛteʒ. 4 Sed
opponũt heretici ex iſto loco:et ex math.v.vbi dr. Qon
reſiſtere malo.2 ex ̊ ꝙ dictuʒ eſt petro. Om̃is ꝗ acce⸗
ꝑit gladiũ gladio ꝑibit.⁊ ex alijs locis ſilibo aꝛguẽtes:
ꝙ nõ liceat occidẽ ptatibo ſecularibo ĩ aliqͥ caſu.4¶ Ad
qð rñdetur.qꝙ illud pᷣceptũ tm̃ ꝓhibet occiſionẽ homĩs
iniuſtã. Iniuſta aũt eſt triplr. vel qa cã iniuſta. vel ꝗa
oꝛdo iniuſtus.vel ꝗa iniuſtꝰanimꝰ. Iniuſta ẽ cauſa ĩ il⸗
lo ꝗ occidit᷑ ſine merito.ꝗa ſeʒ nõ meruit occidi. Iniu⸗/
ſtus ẽ oꝛdo:cum ille ꝗ non ẽ miniſter legis occidit.vt ſi
ſacerdos euangelicꝰin aliquo caſu occideret. Illi eniʒ
in ꝑſona petri dr. Om̃is ꝗ acceꝑit giadiũ ⁊c. Omnis
inquã ꝗ petrus ẽ officio.iſ Zaz de pᷣncipe ſcłari illud nõ
accipit᷑ſic ꝓbat᷑ ex.xiij.ad Ro.vbi d.NQon ſine cã gla

inoꝛdinatꝰcoitus:q̊ vinculũ

xxxix.

vagam libidinem ſequitur.et ſm bunc modum mere/
tricium eſt vage libidinis inſectatio.vaga auteʒz libido
dicitur ad differentiã foꝛnicatõis.in qua eſt libido de⸗
terminata reſpectu vnius ꝑſone:vt cum vna extra ma⸗
trimonium adheret vni extra matrimoniũ dico: vel qð
libet aliud p̃dictoꝛum. Alio modo dicit᷑ meretrix cuiꝰ
publice venalis eſt turpitudo:et ſm hunc modum me⸗

retricium eſt mulieris ſolute publice venalis ↄcubitꝰ.

Adulterium ðᷣo eſt inoꝛdinatus ↄcubitus:quo coniu
galis thoꝛus violat᷑. VUnde adulteriũ dicitur quaſi ac⸗
ceſſus ad alienum thoꝝ.¶ Stuprum pvo eſt inoꝛdinatꝰ
ↄcubitus:quo virginalis integritas coꝛrumpit᷑ ¶¶ Sa⸗
crilegium vᷣo ſᷣm nomen ſuum non aſpꝛopꝛiat᷑ differen
tijs luxurie. Sacrilegiũ em̃ eſt leſio ſacre rei.tamen ꝓ⸗
ut diſtrahit᷑ ad differentiã luxurie dicit᷑ ſacrilegiuʒ:tñ
ꝓpꝛius ⁊ melius dr vel diceret᷑ ſacrilegꝰↄcubitus inor
dinatꝰↄcubitꝰ:quo ↄtinentia deo ſacrata ledit᷑:ſeu vio
latur.ↄſecratã dico ↄtinentiã in monialibo religioſis
in his ꝗ receperũt ſacros oꝛdines vel emiſerũt ↄtinẽtie
votum:oĩm taliũ ↄcubitꝰſacrilegiũ eſt.4¶.!. Snceſtꝰdo eſt
oſanguinitatis vel affini⸗
tatis vel prnitatis rumpii Pekm ſodomiticnz eſt
inoꝛdinatꝰcoitus:qͥ naturalis vſus in illũ puertit᷑ ꝗ eſt

dium portat:vinder em̃ eſt dei in iraʒ in his qui male
agũt. Iniuſtꝰaũt eſt animꝰcũ miniſter legis iudex ſcła
ris occidit libidine vindicte nõ amoꝛe iuſticie. Sed ſic
accipit᷑ in expoſitõne dñi math.v.vbi ipᷣe dñs cũ deter

ↄtra naturã. ¶ Libidinoſus vo coit oiugalis multiplr Gnt
accipit᷑. IYdeo notandũ ſm ꝙ diſtinguũt mgr̃i. Coitus —. E
ↄiugalis alius ẽ licitꝰ.aliꝰfragilis.aliximpetuoſus.Ci och) iugnkh⸗ 1 Nteh .

α

— — 0°

minatõne iſtiꝰ ꝓbibet irã:q̃ſi dicat.ij ·õ occides ex ira
ſeu ex rancoꝛe animi ſiue ex libidine vindicte:⁊ illð de⸗
claratũ eſt ſupᷣ diſputando. Ad plenã aũt h intelli⸗
gentiã nota.qꝙ homicidiũ eſt occiſio hoĩs ab hoie fcta.
Mam ſi nõ eẽt hoĩs ⁊ ab hoiĩe nõ diceꝛet᷑ homicidium.
diſtiguit᷑ aũt homicidij duplex genꝰ:verũ.ſ.X interpᷣta⸗
tiuũ. Herũ aũt hbomicidium dr materiale ſeu coꝛꝑale.
interpᷣtatiuũ pᷣo ſpũale.Interpᷣtatiuũ fit duobo mõis

omittendo ⁊ ↄmittẽdo.Omittendo vt cũ ꝗs videt aliũ
in extrema neceſſitate ⁊ nõ ſubuenit ei:interpᷣtatiue dẽ

eum occidiſſe.Cõmittẽdo fit tripłr coꝛde.oꝛe.oꝑe.Coꝛ
de odiendo. Oꝛe duptr.ſ.detrahendo ⁊ malũ ↄſulendo
AVterq; em̃ ſeu detrabens ſeu maluʒ ↄſulens interpᷣtat
ꝓrimũ occidẽ.ſᷣ̊ detrabens occidit eum in aliena con⸗
ſcientia in q̃ ille cui detrabitur viuebat ſᷣm opinionem
ꝑ bonã famã.Conſulens aũt malũ occidit in ꝓpria cõ⸗
ſcientia: qꝛ faciens eũ peccaꝛe ſeꝑat eum a vita ſua deo
Ope vᷣo fit interpᷣtatiuuʒ bomicidium malo exemplo.
MNui em̃ malo ſuo exemplo pᷣſtat alij occaſionẽ peccãdi
moꝛtatr:interpᷣtat᷑ eum occidiſſe. Ferũ aũt homicidiũ
fit tripłr.caſu.neceſſitate.volũtate.Caſu vt ſi aligs. ꝓ⸗
ijcit lapidẽ ad auem:⁊ reꝑcuſſione interficit᷑ aligs:nec
aliqͥ modo erat in intentone iacientis:talis occiſio fit
caſu.Aeceſſitate ᷣo fit homicidiũ: vt cum aliꝗs ne in⸗
terficiatur interficit. Eloluntate vo fit homicidiũ: cuʒ
fit intentione ſine aliqua impellente vel cogente cauſa

Non mechabeꝛis. .S. vj.
Mota ꝙ in hoc pᷣcepto nõ tm̃ phibet᷑ adulteriũ ſicut ſo
nat verbuʒ mechandi:mechari em̃ eſt adulterari. Oĩs
mechus eſt adulter.imo ſicut dicit aug. ꝓhibet᷑ omnis
ilucitus coitus:⁊ illoꝝꝛ membꝛoꝝ omnio illegittimus
vſus.Omnẽ autem illicitum cõcubitum teterminat ꝑ
ſeptem drias.foꝛnicationẽ.meretriciũ.ſtuprum.adul⸗
terium.ſacrilegiũ.inceſtum.peccatũ ʒodomiticũ.poſſʒ
aũt addi ⁊ octaua differentia: que poſſet ꝑ circũlocuti
onem nominari libidinoſus coitus ↄiugalis.que poſ⸗
ſunt ſic diffiniri.¶ Joꝛnicatio eſt inoꝛdinatus ↄcubitꝰ
qno ſolutus ſolutã naturali vſu cognoſcit. et intelligit
ſolutus ⁊ ſoluta a vinculo ↄiugij ⁊ cõſangumitatis.oꝛ
dinis.religionis:ſen voti atinẽtie. Naturalis vo vſus
intelligit᷑ ad differentiam illius qui eſt ↄtra naturam.
Alderetriciuʒ dᷣo dicitur duobus modis: quemadmo
dum et meretrix. Meretrix enim dicitur vno modo:q

ama
— „ NmieLRa
— N0 WEan) coike 1101 Slen
RWichru⸗
AAs e

51 ſhiOH
— 9 1*

Pirr) z U

4

— LiKozh V1 ) 9 RE.

citus tripłr. Cauſa ſuſcitande ꝓlis ad cultũ dei.vel cã
reddendi debitũ.vel cauſa foꝛnicatõnis vitande. Pri⸗
mus eſt theoſebie virtutis.ſ.pietatis q̃ oꝛdinat ad cul⸗
tum dei.ſcðs iuſticie.tercius cautele.Et in his dicunt
nullũ eſſe peccatũ. IFagilis vᷣo determinat᷑ ꝗ ex fragi
litate ꝓuenit:et in vxoꝛe ↄiugalem delectatõnem queꝛit
quia non cauſa ꝓlis.non cauſa reddendi de bitum.nec
cauſa vitande foꝛnicatõnis:ſed cauſa delectatõnis ta⸗
lis in ↄiuge.Circa hoc diſtinguunt quia amoꝛ illiꝰdele
ctatõnis aut pꝛeponit᷑ deo:aut poſtponit᷑.ſi pꝛeponituꝛ
ↄſtat ꝙ moꝛtale peccatũ eſt hoc ẽ ſi diligatur pluſꝙ de⸗
us.ſimiliter et concubitus ꝓueniens ex tali amoꝛe. Si
vᷣo poſtponatur ita ꝙ deus ſemꝑ plus diligatur venia
le eſt:⁊ ↄcubitus pꝛoueniens ex tali amoꝛe venialis eſt
boc eſt ꝓpter gratiã ſacramenti.¶¶ Jmpetuoſus vo ẽ
qui ex ſola libidine ꝓueniens metas honeſtatis ⁊ ratio
nis tranſcendit:et ideo ſemper mortale. Quod fit ꝗn⸗
q; modis. SPꝛimo cum fit cauſa ſatiande libidinis peꝛ
meretricias blandicias. Scðo cum fit ↄtra naturaleʒ
modum. Tercio cum fit in tem pore ꝓhibito. Quarto
cum in loco ꝓhibito. Quinto cum accedit᷑ ad pꝛegnan⸗
tem vicinam partui:vel que eſt in fluru menſtruo.⁊ ita
determinatum eſt pꝛius.

Nõ furtũ facies. S. vyj.
ota ꝙ in hoc precepto ꝓhibetur om̃is ↄtractatio rei
aliene ex cupiditate ſicut dicit aug. ex cupiditate dico
Aam eſt ↄtractari rem alienã ex obediẽtia ſic filij iſra⸗
hel vaſa egiptioꝝ.Erxo.xij.Et ex cautela. vt qui furat
gladium furioſo ne ſibi vel alijs noceat. Contractatio
vᷣo omnis rei aliene ex cupiditate ꝓhibetur: que deter/
minatur ꝑ ꝗqnq; differentias:que ſunt.beneficij ſbtra⸗
ctio.rapina.furtũ.vſura.ſymonia.que ſic poſſunt diſ⸗
finiri. Beneficij ſubtractio eſt ↄtractatio rei aliene cõ⸗
municande tꝑe neceſſitatis.Cum eniʒ aliquis habens
ſubam mundi buiꝰvidet ꝓximum in extrema neceſſita
te poſitum:⁊ nõ ſubuenit ei:rem eiꝰotractat: ꝗa in tali
neceſſitate om̃ia ſunt munia. Rapina vᷣo eſt vſurpatõ
rei aliene violenta ⁊ manifeſta. AUſura vo eſt ↄtracta⸗
tio rei aliene acqſite ꝑ mutuum vltra ſoꝛtem. Iurtum
vo eſt ↄtractatio rei aliene fraudulenta ⁊ occulta. Sy⸗
monia vᷣo vſurpatio rei aliene ꝑ venditioneʒ vel empti
onem ſpiritualis.

Non falſuz teſti..S. vnj.

moniũ dices.Sicut pᷣdicto pᷣcepto ꝓbibetur om̃is alie
ne rei ↄtractatio:ita iſto pᷣcepto ꝓhibetur om̃e genꝰmẽ
dacij.ſicut dic aug.Oñme aũt genꝰ mendacij determina
tur ꝑ tres dr̃ias.qꝛ eſt mendaciũ ꝑnicioſum. officioſuʒ
iocoſum.Pernicioſuʒ ẽ qd nocet. Officioſuʒ qð iuuat
Jocoſum qð delectat. Eſt aũt mendaciũ generattr fal⸗
ſa ſignificatio vocis cũ intentione fallendi:ſiẽ dĩc aug.
falſa aũt ſigtio dr duobo modis.actiue ⁊ paſſiue.Acti
ne ym ꝓꝙ eſt ſigntis.et tunc falſa ſiqtio eſt vbi qð dr eſt
veruʒ.⁊ tñ a dicente credit᷑ eẽ falſum.⁊ ſic accipit᷑ bic.
Paſſiue vᷣo ſᷣm ꝙ eſt ipſiꝰſiẽti.et ſic non accipit᷑ hic in
pᷣ̃dicta diffinitõne. Aliter diſtinguunt᷑ ab aug.genera
mendacioꝝ ꝑ octo dr̃ias:ſicut dictũ eſt ſupꝛa.

Non concupiſces S. ix.

vxroꝛem.õ ↄcupiſces domũ ⁊c. Solet queri q̃ ↄcupĩa
bic ꝓbibet᷑.⁊ q̃re determinet᷑ h ꝓbibitio ꝑ ↄcupiĩaʒ car
nis ⁊ oculoꝝ.⁊ q;uis pateat ex pdictis: notandũ tamẽ
ꝙ ↄcupiĩa dr multis modis.generalr apꝓpetitꝰcuiuſlibʒ
vis appꝛehẽſiue.nazʒ ꝓpꝛie loq ndo in illis q̃ nõ appᷣhen⸗
Dunt:nõ dr̃ eſſe ↄcupia.Generatr g̊ ↄcupĩa d̃ cuiuſli:
bet vis apꝛehẽſiue aꝓpetitꝰ:ſeu ſᷣm ↄpꝛebenſionẽ vnde
rõnalis dr̃ ↄcupiſcere verũ.acupiſcibilis pᷣcognitũ bo⸗
num.iraſcibilis głioſum.ſenſibilis appetitiuã delecta⸗
bilem. Spãliter vᷣo ↄcupĩa dr multis modis.nam dici
tur appetitꝰoꝛdinatꝰet inoꝛdinatꝰvel indifferẽs. Oꝛdi⸗
natus dr cõcupia innata ſuꝑioꝛis ꝑtis ſeu ſindereſis:
Fm quã dicunt᷑ etiã mali ↄcupiſcere btitudinẽ. Inoꝛdi⸗
natus m ꝑtem inferioꝛẽ:q̃ eſt ſenſualitas ex coꝛruptõ⸗
ne fomitis ꝓut dr̃.v.ad Gał.Caro ↄcupiſcit aduerſus
ſpm̃. Indifferẽs laꝛge et ſtricte.Stricte aꝑetitꝰvis con
cupiſcibilis naturałr mote. Large appetitꝰ rõnalis q̃ ẽ
liberi arbitrij.Cum ꝗ̊ dr.Qon ↄcupiſces: ꝓhibet᷑ libe
rũ aꝛbitriũ ab appetitu illicito ſᷣm veꝛitatẽ pᷣcepti:quis
Fm carnalẽ intelligentiã iudeoꝝ coartaret᷑ ⁊ diceretur
ↄcupia ꝓhibeꝛi.q̃ aliquibo ſignis ⁊ actibo poterat iudi
cari.Sʒ iſtud intelligebat᷑ de ↄcupĩa q poterat puniri
ꝓ iudiciũ legis:qð attendebãt in iudicio hoĩs ⁊ nõ dei
NQuare aũt terminet᷑ hic ꝓhibitio ↄcupĩe qᷓtuʒ ad il,
la duo:dictũ eſt pꝛiꝰ.iQam ad hec duo maxie inclinat᷑
natura coꝛrupta:ſicut oſtenſuʒ ẽ qõne de numero pꝛece
ptoꝝ.Zamen pᷣm regulã bti aug.ꝑ ſynodochẽ intelli⸗
gende ſunt pᷣceptõnes ⁊ ꝓhibitõnes decalogi:vt cuʒ dr
nõ mechaberis:ꝓhibet᷑ om̃is illicitꝰcoitus.nõ furtum
facies:om̃is ↄtractatio rei aliene. Similiter cũ dicit᷑.
nõ ↄcupiſces.intelligit᷑ vłr ꝓhiberi ↄcupĩa voluntatis
male q;uis ad aliqua determinetur.

Explanatis ſingu .S.x.

lis pᷣceptis decalogi generałr.querit᷑ an in pᷣceptis de⸗
calogi pᷣcipiat᷑ om̃e faciendũ ⁊ in ꝓhibitõnibo ꝓhibeat᷑
om̃e nõ facienduʒ. Oꝛ ſi nõ:nõ eſt ꝑfecta oꝛdinatio vite
hũane ꝑ pᷣcepta decalogi ad ſalutem.⁊ ſic nõ erit veruʒ
qð dicit dñs. Si vis ad vitam ingredi ſerua mãdata.
Si ſic:querit᷑ quibo pᷣceptis ꝓhibeant᷑ ſeptem capita⸗
lia:et nõ eſt aſſignare.q! Item querit᷑ vtrũ pᷣcipiantur
actꝰvirtutũ theologica ꝝ ⁊ cardinaliũ.⸗] Iteʒ cũ oꝛdĩa
ri opoꝛteat non tm̃ quo ad deũ ⁊ ꝓximũ: pſ etiã quo ad
ſeipᷣm.nõ ſufficiẽter oꝛdinat᷑ vita hoĩs ꝑ decalogũ: cuʒ
nullũ pᷣceptum detur homim ꝓpter oꝛdinẽ ad ſeipſum.
Ad quod dm. ꝙ faciendũ vel nõ faciendũ dr duo⸗
bus modis.Eſt em̃ aliꝗd faciendũ quia natura ſua bo
num: vt diligere deũ.honoꝛare patrẽ.et hmõi.eſt auteʒ
aliquid faciendũ quia pꝛeceptũ tm̃:vt pꝛeceptũ de ſacꝛi
ficijs.et huiuſmodi.facienda iudeis quia pꝛecepta. ali
ter non in differentia. Similiter non faciendum duo⸗/
bns modis.Eſt enim aliquid non faciendum quia na
tura ſua malum: vt occidere et mechari.et iſta pꝛohibi

Ne tn N

ta quia mala. Et eſt aliquid non faciendum ſolum ga
pꝛohi bitumn:quia ð natura ſua indifferena. vt comede
re t ligno ſcientie.et hoc malum quia ꝓhibitum. Sciẽ
dum ergo ꝙ omne faciendum quia bonum de natura
ſua in genere pᷣcipitur in vecalogo. Omne non facien⸗
dum quia de natura ſua malum eſt:boc eſt ſᷣm ratõem
generalem: qua eſt oꝛdinari ex caritate pꝛobibetur.
4l Ad illud vᷣo quod queritur vbi ꝓbibeantur ſeptem
capitalia vicia.dicendum ꝙ non habent deteꝛminatas
ꝓbibitõnes. Sicut enim ſup dictum eſt determinatio
pᷣceptoꝛum non eſt ᷣm oppoſitõnem ad vicia capitalia.
NQuedã tamen manifeſte ꝓbibent᷑ vt auaricia ibi.non
furtum facies.ira ibi.non occides.luxuria ibi.nõ me⸗
chaberis.Quedam ſub generali ratõne qua pꝛohibet᷑
omne peccatũ. In pꝛimo pꝛecepto in q̊ͥ probibet᷑ auer⸗
ſio a deo ⁊ ↄuerſio ad creaturam:quemadmodum ſupᷣ
expoſitum eſt.ideo ſuꝑfluum eſt determinatas ꝓhibiti
ones inquireꝛe reſpondẽtes peccatis. Similiter dicẽ
dum ad illud quod querit᷑ vbi pꝛecipiant᷑ actus virtu⸗
tum. Mam actus quarũdam virtutum p̃cipiunt᷑ expꝛeſ
ſe vt actus fidei pꝛimo precepto.nõ habebis deos alie⸗
nos ⁊c̃. Et iuſticie ſᷣm actum beneficẽtie et innocentie
in multis pᷣceptis:vt honoꝛa patrem. non occides ⁊c̃.
Actus ðᷣo temꝑantie ibi.non ↄcupiſces. Aliaꝝ autem
virtutuʒ actus pꝛecipiunt᷑ tercio pᷣcepto.in quo ſub ge⸗
nerali rõne pᷣcipimur omnis actus virtutis. Actus em̃
virtutuʒ quibo mouemur immediate in deum: vt fidei.
ſpei.⁊ caritatis pᷣcipiunt᷑:cum dicitur.ſabbata ſancti⸗
fices. Per has em̃ tres virtutes quietat᷑ anima ſᷣm ſu
as vires in deum:ſicut patebit ſuo loco.et boc ẽ ſabba
tum pectoꝛis ſeu ſanetificatio ſabbati. Actus vᷣo virtu
tum cardinalium ᷣm quas eſt oꝑari in his que ſũt ad
finem domini:pᷣcipiuntur ſub ratõne perfecta:que ĩtel⸗
ligitur in ſenario:cum dicit᷑.ſex diebus opeꝛaberis.nõ
eſt ergo querẽ pᷣcepta reſponſpondentia virtutibo: nec
ꝓbibitõnes reſpondẽtes vicijs. Qam ᷣm aliud ⁊ alið
multiplicant᷑ virtutes ⁊ vicia et p̃cepta. am numerꝰ
virtutum ſumitur ſᷣm numeruʒ potentiaꝝ:ſeu virium
anime:quas pficiunt ⁊ habilitant ad motus in deum:
vt dicetur in ſuo loco. Qumerns vᷣo capitalium vicio⸗
rum ſumitur ᷣm actus pꝛimos viriũ anime ⁊ inoꝛdiati
onem amoꝛis in ipſis. Qumerus vo p̃ceptoꝝ ſᷣm actꝰ
conſequentes ſcilʒ compoſiti.i.hominis ꝓut diſtingui⸗
mus actum coꝛdis oꝛis et oꝑis. ꝓut ſᷣm ipſos eſt meꝛe
ri.hoc eſt ꝓut ſᷣm ipſos eſt oꝛdinari ex caritate ad deũ
et ad ꝓximum.4! Ad vltimum vo dicitur et bene:ꝙ nõ
eſt neceſſe dare pᷣcepta oꝛdinatiua hominis ad ſeipſuʒ
cum ꝑ eadem per que oꝛdinatur ad deuʒ oꝛdinet᷑ ad ſe⸗
ipſum. Item vt dicit aug.regula diligendi ꝓximuʒ ſu⸗
mitur a dilectõne ſui.In hunc ̊ modum terminat᷑ ꝑs
de pꝛeceptis moꝛalibo decalogi:que ſunt moꝛalia neceſ
ſitatis.Oe moꝛalibo vᷣo voluntatis ſupꝛa que fundant᷑
leges votoꝝ de quibo Leuiti.xxvij.⁊ Qume.vj.⁊.xxx.
dicetur domino ↄcedente:cum de ꝑfectione euangelica
diſputabitur:vbi plenius inquiretur.

QNueſtio. xl. de legibus iu/

dicialibo qtum ad ꝑſonam iudicis.

Rocedendum eſt

aſequenter ad inquiſitõnem mandato
rum indicialiũ. Circa que notandum
ꝙ quedaʒ ſunt mandata iudicialia ï⸗
tuʒ ad ꝑpſonas:que requirunt᷑ in iudi
cio ſicut iudex: ꝓ quo dicit᷑ Deut.xvj. Judices et ma⸗
giſtros ↄſtitues.Actoꝛ cui dĩ Leuit.xix.Non eris cri⸗
minatoꝛ ⁊c.Et iteꝝ. on ſta bis ↄtra ſanguinẽ ꝓximi
tui. Et iteꝝ · Qon oderis fratrẽ iuũ in coꝛde tuo:vᷣ pu⸗
blice argue. Et iteꝝ. MQõ qᷓres vlnonẽ ⁊c. Et reus.qͥ
dr exo.xxij. Maleficos nõ patieris viuẽ.Et iteꝝ.xxiij.

N
1
lut.
epten
tnatne
inuce
gulig
NNon
höͦne
dhit
guen⸗
nſoz
Nbit
dic
th⸗
neſ
ie⸗
tie
.
en
ein
dei.
neti⸗
enſu
ſetbe
Cirtn
ito
eſtel
o.5
ehee
alid
jer?
um
me
io⸗
t
e
i
mer
N
ſin

.

uneſtio

Inſontem et iuſtum non occides. Teſtis ꝓ quo dicit
Keuiti.xir. Non ſtabit teſtis vnus ↄtra aliquẽ quicad
peccati vel facinoꝛis fuerit:łᷣ in oꝛe duoꝝ ⁊c 4 Yteʒ q⸗
dam ſunt mandata iudicialia qᷓtum ad pſecutõem iu⸗
dicij: ꝓ quo dicit᷑ deu.j iudicibo. Audite illos: ⁊ quod
iuſtũ eſt iudicate ſeu ciuis ſit:ſeu ꝑegrinus: nulla erit
diſtantia ꝑſonaꝝ. Ita paruũ audietis vt magnum. Et
iterũ deut. xvj. Juſte qð iuſtum eſt pſequeris. Et iterũ
Ceui.xix. Juſte iudica ꝓximũ tuum. Quedam vo ſunt
mandata iudicialia determinantia ſnĩas iudicioruʒ.2
hoꝝ quedaʒ ↄſiſtunt in ꝑmiſſionibo vt in repudio.xxij.
ut. Si vuxerit vir vroꝛeʒ: 1 poſtea 1c. Queda in ab⸗
ſolutõnibo:vt in manumiſſione ſeruoꝝ.xxj.Exoð.Si
emeris ſeruũ bebꝛeũ ſex annis ſeruiet tibi 7c̃. Quedaʒ
in punitõnibo.⁊ hoc multipłr variat᷑:ſicut infra pate⸗
bit. vt exoð.rrxj. Qui ꝑcuſſerit hominẽ volens occidere
moꝛiat᷑.Et ibideʒ. Oculũ ꝓ oculo.dentem ꝓ dente. Et
iterũ. xxij. exo. Qui furatus fuerit bouẽ: ꝗ nq; boues ꝓ
vno reſtituet: et hmõi. Circa igit᷑ pcepta iudicialia
legis hoc oꝛdine ꝓcedex᷑. Pꝛimo queꝛet᷑ de pᷣceptis iudi
cialibo:que reſpiciũt ꝑſ. onas:que requirunt᷑ in iudicio
Scdo ð pceptis ꝑtinẽtibo ad ꝓgreſſuʒ iudicij. Lercio
de pceptis que reſpiciũt ſententias iudiciox.tuʒ ad
pꝛimũ queret᷑ pꝛimo de iudicialibo qᷓtum ad ꝑſonã iu/
dicis. Scðo qẽtum ad ꝑſonam rei qui ↄuenit᷑. Tercio
q;ẽtum ad ꝑſonam actoris. Quarto q;dtum ad ꝑſonam
teſtis.Quinto qtum ad pſonas otingentes: vt ẽ aduo⸗
catus ⁊ aſſeſſoꝛ ⁊c. tum ad iudicem querunt᷑ plu⸗
ra.Pꝛimo an hõ poſſit eſſe iundex bominis. Scdo an ĩ⸗
ferioꝛ poſſit iudicare ſuꝑioꝛem. Tercio an ſuꝑioꝛ ma⸗
lus poſſit iudicare inferioꝛẽ. Quarto que ↄditiones re
quiruntuꝛ ad hoc ꝙ aliquis poſſit eſſe oꝛdinate iuder.

Quinto de differentia iudicũ.Serto quod iudicis offi
cium.

Miembrum primũ

pꝛimũ ſic Deut.xvj. Judices⸗ magi⸗
ſtros ↄſtitues in om̃ibus portis.¶ Item
deut. j. Tuli de tribubo veſtris viros ſa⸗
. pientes: 2 oſtitui eos pꝛincipes tribunos
⁊c· et pcepi eis.Audite illos:⁊ qð iuſtũ eſt iudicate ⁊2c
Item. . ſapien. Diligite iuſticiam ꝗ iudicatis terrã.
Item. j. yſa. Reſtitua iudices tuos vt fuerunt pꝛius.
Item ad Rom̃. xiij. Qon ſine cauſa gladiuʒ poꝛtat.
d de iudice:miniſter eĩ dei ẽ ⁊c. Item. j. ad Cori.vj.
Neſcitis qm̃ ſcti de hoc mũdo iudicabũt.¶ Item ibidẽ
Secularia iudicia ſi habueritis otemptibiles qui ſunt
in ecclia illos ↄſtiiute ad iudicandũ. Ex his omnibus
patet.ꝙ hõ põt hoieʒ iudicare. Contra.Rom̃.rxiiij.
Eunꝗ es ꝗs indicas alienũ ſeruũ: ſuo dño ſtat aut ca⸗
dit. .¶ Item.j.ad Corin.iiij. olite añ tpᷣs iudicare:qͥ⸗
aduſq; dñs veniat ⁊c. ¶ Ieeʒ math.vij.i Lolite iucicaꝛe
⁊ nõ iudicabimini.¶¶ Itez math.xiij. de ʒiʒanijs 2 triti
co. Sinite vtraq; creſcẽ vſq; ad meſſem. Aldeſſis at con
ſummatõ ſcli. Ex his videt᷑ relinꝗ. ꝙ nõ ↄcedit᷑ hoĩ eẽ
iudicẽ hoĩs ꝑ nouũ teſtm̃:quis ↄcederet᷑ ꝑ retãꝰ. So
lutio.fm aug.in omeł.de pnia. et ẽ in glo.j.ad Coꝛi.v.
Si ꝗs ſuꝑnoĩatur frater ⁊c. Hoc dicẽdo noluit hoĩez
ab boiĩe iudicari ex arbitrio ſul picatõnis vel eroꝛdina
rio vſurpatoq; iudicio:ſ potiꝰex lege dei ᷣm ordinẽ ec⸗
cleſie:ſine vltro ↄceſſum ſen accuſatũ ⁊ ↄuictũ. Diſtin⸗
guendũ ꝗ̊. ꝙ ẽ iudiciũ temerariũ: et ẽ iudiciũ oꝛdinaiũ
ym legẽ dei. Judiciũ oꝛdinatũ ↄcedit᷑ hoĩ et hoc duob⸗
modis ẽ. Eſt em iudiciũ diſcretõis.et eſt iudiciũ coꝛre⸗/
ctõnis. Yudiciñ diſcretõnis in manifeſtis2 certis ↄce⸗
ditur hoĩ.vñ.j.ad Coꝛi.ij Spũalis hõ iudicat:2 ipſe a
nemine iudicat᷑. Judiciuʒ coꝛreectõnis ↄcedit᷑ platis in
puictitz vel afeſſis: ð quo in p̃ᷣ. Erudimini ꝗ indicatis
terꝛã. Judicium vᷣo temerariũ vlr interdicit᷑ hoĩ. ¶Eſt
aut temerariũ iudiciũ ex ꝑte iudicantis:7 ex ꝑte rei iu

J enznzeen r vN Bir tonn
Biten

S Q. /
R „Qu „ eE Be „

☛☚4 be- 1 4

Cobeko

xl.

dicate. Ex paꝛte iudicantis temerarium iudicium eſt
tribus modis.ꝑ vſurpatõnem.ꝑ indignita tẽ. ꝑ ignoꝛã
tiam. Per vſurpatõnem:ſicut dic glo. ſuꝑ illud. nolite
iudicare.glo.Lemerarie.Judiciuʒ em̃ temer ariũ eſt:
qñ quibo nõ eſt ↄmiſſum iudicant.ſᷣm quem modũ di⸗
cit auguſ.iuxta illð apłi ad Ro.xiiij. Tu gs es ꝗ iudi⸗
cas ⁊c. Moluit inquit aug.hoĩem ab hoĩe iudicari ex/
traoꝛdinario vſurpatoq; iudicioſEt ꝓpter indignitatẽ.
ſicut dr̃ ad Ro.ij. In quo alteruʒ iudica teipᷣm ↄdem
nas.eadem em̃ agis que iudicas.Et math. vij y pocri⸗
ta quid vides feſtucã in oculo fratris ꝛc Ytez pꝛopter
ignoꝛantiã ſᷣm ꝙ dicit᷑ Bañ.xiij. Sic fatui filij iſr knõ
iudicantes neq; qð verũ eſt ↄgnoſcentes ↄdem naſtis fi

liam iſrael. His ꝗᷓ tribus modis temerariũ eſt iudicin.

ex ꝑte iudicantis.¶ Ex pꝑte pᷣo rei iudicate ſimiliter eſt
temerariũ iudiciũ tribus modis. Cum iudicatur pſo⸗
na itum ad euentũ futuruʒ: vel cum iudicat᷑ intentio:
vel cum iudicat᷑ factũ occultũ/Cum iudicat᷑ perſona qᷓ
tum ad futurũ euentũ temerariũ eſt iudiciũ. Unð ſuꝑ
illud. nolite iudicare. glo. eſcimus q̃lis futurus eſi
qui nũc apparet malus. d cuiꝰcoꝛrectõne deſpaꝛe teme
rarium iudicium eſt. Otem temerarium iudicium eſt
cum iudicat᷑ intentõ incerta:ſicut dr ſuꝑ illud Aath.
vij.nolite iudicare. Sũt quedã incerta quo aĩo fiant:ð
quibo iudicare temerariũ eſt. Vñ ad Ro. riiij. Aſãdu
cans nõ mãducantẽ nõ iudicet Temerariũ iudicinʒ ẽ
iudicare dæ facto occulto iudicãti.ſᷣm quẽ modũ dr̃.j.
ad coꝛin.iiij. olite añ tpᷣs iudicare quouſq; dñs veni
at ⁊c. Et aug.dic ꝙ noluit hoĩem iudica ri ex arbitrio
ſuſpitõis/tum vo ad circũſtãtias iudicij nõ ſolũ te⸗
meraꝛiũ dr ł̊ iiuſtũ.et h̊ tripłr.ex ꝑuerſitate animi. ex
ꝑuerſitate oꝛdinis.ex puerſitate cauſe:ſiẽ iuſtuʒ dẽ ex
aĩo.ex cã.⁊ oꝛdine:ſiẽ infra patebit. Ex bis igit ptʒ ꝙ;
hõ nõ põt eſſe iuder homis ĩ occultis ⁊ ĩ incertis. qꝛ de
his intelligit᷑ illð ioh.v. Pz om̃e iudiciũ dedit filio:nec
in his q ad ipᷣm nõ ꝑtinẽt ꝗ iudicat. Et ꝑ H pʒ rñſio ad
p̃dicta obiecta.Qam ille auẽtes q̃ onñdunt ꝙ hõ pt eſſe
iudex hoĩs: intelligunt᷑ de indicio ordinario ſᷣm leges
dei. Auẽtes vᷣo ↄtraꝛie de iudicio temerario.

Mlembrum ſecundũ

Oſtea querit᷑. an inferioꝛ poſſit iudicare
ſuperioꝛem. Ad quoo ſic. Deutro.j. Cõ⸗
ſtitui ex tribubus veſtris pᷣneipes.tribu⸗/
nos.et centuriones:qui populum iudica
rent. ergo ex lege dei ſuꝑioꝛes habent iudicaꝛe ſubdi⸗
tos et nõ ecõuerſo.¶ Item pᷣs.Tibi ſoli peccaui. Glo.
MKex non habet hoĩem ꝗ facta ſua diiudicet.¶ Item. j.
ad Thi.iiij. Senioꝛẽ ne increpaueris.Glo. Seniorez
etate vel dignitate.ergo inferioꝛ ſi uꝑioꝛem nõ debet in⸗
crepare:ergo nec indicare.¶ Item ſuꝑ illud pᷣs. Tibi
ſoli peccaui dicit glo. Rex omnium ſuperioꝛ eſt. A ſo⸗
lo ergo deo erit iudicadus.¶ IJtem ſuꝑ illud.j. Regu.
xxiiij. vbi dicitur.ꝙ dauid pᷣſcidit oꝛam clamidis ſ aul
Breg. Facta pᷣpoſiti a ſubditis oꝛis ferienda gladio ñ
ſunt:qtumcũq; repꝛehenſibilia videant᷑.¶ Iteʒ hiero.
ſuꝑ epiſtolam ad Gal.ij. vbi dicit᷑. ꝙ paulus petro re⸗
ſtitit infa. Paulus petrũ repꝛehendit:q non audeꝛet:
niũ ſe ñ imparẽ ſciret.q̊ ſubditꝰ ꝗ ſcit ſe eſſe imparẽ nõ
Axbet pꝛelatũ arguere vel iudicare. Contra. Neo pa
pa quartus.xxiij.q.vij.ſcribit ludouico imperatoꝛi ſic.
Nos ſi incõpetẽteꝛ aliquid egim us: et in iubditis iu⸗
ſte legis tramitem non ſeruauimus:veſtro ac miſſoꝛuz
veſtroꝝ cuncta volumus emendare iudicio.ergo papa
miſſoꝛum ab im ꝑatoꝛe volebat ſubire iudiciũ. ¶ Jtem
in canonica Petri ſcdᷣa ſcdo. Balaam qui mercedem
iniquitatis amauit: coꝛreptorem habuit ſue veſanie
ſubiugale mutum. Si ergo animal mutum angelica
virtute pꝛophete inſipientiam redarguit:multomagis

4 54 . ℳ

Q 101 9₰ X 4* „) ANA

Ruv 1. Recsde⸗ 1„

* ⸗ 4
5 er 722 benn

— 4
— „E
ta Q. eae Crn 7ANLAA4 7

27

3 lL. 9. * c M. -ſe
ſan W0D10 SℛR

9

„ t eE le AUA) N2

7
. 5 . 0 .
ee ee e * eC
a .
P e
—

2

7

r̃ianuʒ. Coꝛneliꝰcenturi

ſubditus poſſet aꝛguere pꝛelatum. ¶¶ Item xpc qui erat
paſtoꝛ paſtorũ de quibo dicit MWMath. rv. 1206 ſum mil⸗
ſus niſi ad oues qᷓ ꝑierunt:inter obpꝛobꝛia qᷓ patiebat᷑
ab eis: vni dixit· Si male locutus ſum teſtimoniũ ꝑbi⸗
be de malo. Et iobã.viij · Quis ex vobis arguet me de
eccato? Ex quo ptʒ.qꝙ; ipſe argutõni iudicio iudeoꝝ
kubmiſit ſe: ꝙᷓ̊ multofoꝛtiꝰquilibet aliꝰ. ¶¶ Ieʒ. ij. Reg.
xij. legit. ꝙ redarguit nathan dauid cũ omiſiſſet adul⸗
terium. 4 Item dañ. xiij. Baniel nulla legittima pote⸗

ſtate ↄſtitutus iudices de falſo teſtimonio ↄuicit ⁊ con⸗

uictos iudicauit.Ex quo relingtur ꝙ nullã poteſtateʒ
babentes poſſunt iudicare poteſtatibus ſublimatos.
Item in actibo cũ petrus intraſſet ad coꝛneliũ:ↄque
ſti ſunt fratres ꝗ erant in iudea:a repᷣhenderũt euʒ ꝗa
ad gentilẽ diuertiſſet: ſpditi pñt repᷣbendere pꝛelatũ.
Item biero. ad heliodoꝝ. ſon omnes ep̃i ſunt ep̃i.
Attendis petrũ:iudam ↄſidera. Stephanum ſuſcipis
Nicolaum reſpice. Mon facit eccleſiaſtica dignitas te
io adhuc ethnicus ſpũſſancti
dono mundatt᷑. Daniel p̃biteros iudicat.infatuatũ ſal
ad nibil valet: niſi vt ꝓijciat᷑ foꝛas:et a porcis ↄculcet᷑
Ex q̊ relinqtur.ꝙ boni ſubditi pnt malũ pꝛelatũ repꝛe
bendere. 4 Item greg. Januario epo paulus dic. Be⸗
nioꝛẽ ne increpaueris.ᷣ hec eius regula tũc eſt ſeruan⸗
da:cũ culpa ſuꝑioꝛis ad interituʒ non trahit coꝛda mi⸗
noꝝ. vbi aũt ſenioꝛ exemplũ ad interitum pꝛebet: indi
ſcreta increpatõne feriend?eſt. ¶ Item iob. xxxj. Si cõ
tempſi ſubire iudiciũ cum ſeruo meo: cum diſceptaret
aduerſus me ⁊c̃.inde vt pꝛius. Solutõ.iudicare dr
ꝓpꝛie et impꝛoprie.ꝓprie dr ex auctoꝛitate ſuꝑioꝛi ĩ ex
aminãdis factis arguendis ⁊ puniendis.hoc mõ iudi
care ſuꝑioꝝ eſt reſpectu inferioꝝ.nõ ecõuerſo.lñ.vj.
ſapie. d. Audite reges ⁊ intelligite: diſcite indices fi⸗
miũ terꝛe. Et hoc mõ iudicare eſt ex poteſtate ſeu ex au⸗
ctoꝛite. Alio modo iudicare dr cõmuniter extenſo vo⸗
cabulo ad arguere:coꝛriꝑe:monere.Et arguere Apꝛie
eſt ſuꝑioꝝ reſpectu inferioꝝ. Vnð thimotheo dic apo⸗
ſtolꝰ. Argue cũ oĩ imperio.Corriꝑe eſt reſpectu pariũ
Mathei · xviij. Si peccauerit in te frater tuus coꝛripe
eum. Monere vo elſt inferioꝝ reſpectu ſuꝑioꝝ· ber.ad
eugeniũ. Moneo te:nõ arguo. Dicendum ergo ꝙ iudi
care ex auctoꝛitate ſicut dictũ eſt. in examinando meri⸗
ta arguendo ⁊ puniendo: nõ eſt inferioꝝ. ſed iudicare
ex caritate extenſo vocabulo in monẽdo bonoꝝ ſubdi⸗
toꝛũ eſt reſpectu maloꝝ p̃ᷣlato x.¶¶ Ad obiecta Evtriuſ
qʒ ꝑtis rũdenduʒ ad pꝛimũ iam ptʒ:quia iudicare ſᷣm
prie dicitur. ſolum pᷣlatoꝝ eſt.vnde dom. ꝙ illð qð
dicit᷑ ꝙ rex nõ bʒ hoiem qui facta ſua diiudicet nec ſu⸗
perioꝛẽ: intelligendũ eſt in ſuo oꝛdine. Eſt em̃ oꝛdo pta⸗
tnm duplex. oꝛdo ſcʒ ptatum ſeculariũ. ⁊ oꝛdo ptatum
ſpũaliũ. In oꝛdine poteſtatuʒ ſeculariũ nullꝰeſt maioꝛ
rege vel imꝑatoꝛe:quẽadmodũ in oꝛdine pratuʒ ſpũali
um nullꝰeſt maioꝛ papa. tñ collatõne facta ptatis ſpi⸗
ritualis ad ſecularẽ: ptas ſpũalis eſt ſuꝑ ſeculareʒ: ſiẽ
ſpũs eſt ſup̃ coꝛpꝰ.vñ et bier.j.dĩ.Ecce ↄſtitui te ſupeꝛ
gentes 2 regna. Et oſtenſum eſt. ij. parał.xxvj.in Ozia
q voluit ſibi vſurpare ſacerdotalẽ dignitatẽ: ⁊ ꝑcu ſſus
eſt lepꝛa.4l Ad illud apli.ſenioꝛeʒ ne increpaueris 76˙.
dicendũ ꝙ ex inerepatone qᷓ eſt ex aucte cũ obiurgatõe
nõ eſt increpandꝰſenioꝛ diſcretus etiã a ſuꝑioꝛi. vñ ibi
dicit glo.iſe increpaueris ꝓ etatis honoꝛe:ne indigne
ferens ſe a minoꝛe coꝛreptũ.magis exaſperet᷑ ꝙᷓ ꝓficiet
ſ obſecra vt patreʒ:ſicut dr.j.pe.v.Senioꝛes ꝗ in vob
ſunt obſecro. Si vo ſtulti ſint ſenes: increpatõne que ẽ
ex auẽte etiam cum obiurgatõne a ſuis ſuꝑioꝛibo incre
pandi ſunt.vñ dicit ibi glo. Senioꝛ tñ ſtultus vt ait. b.

Breg. vehementer eſt increpandꝰ. Increpatõne vo q̃ ẽ

ex caritate inferioꝛ poteſt increpare ſuperioꝛem eo mo⸗
do quo dictũ eſt.¶¶ Ad illud quod obijcit ð hoc qð dici⸗
tur ſuper illud.tibi ſoli peccaui.Rex omnium ſuperioꝛ

elt. iam patet reſponſio: quia ſuperioꝛ eſt in oꝛdine po⸗
teſtatum ſeculariũ: non tñ ↄferendo poteſtatem ſecła⸗
rem ſpũali:vt dictum eſt.¶¶ Vd illud qð obijcitur 5 da,

uid qui pᷣſcidit oꝛam clamidis ſaul. dicenduʒ ꝙ ꝑ ſaul

pᷣlati intelligunt᷑:ꝑ dauid ſubditi ſaul ventrẽ purgans

illos ſignificat: qui maliciã intus ↄceptam foꝛis oſten⸗
dunt in ope. ſed in pᷣciſione clamidis non ſignificat᷑ re⸗
pꝛehenſio peccati. ꝑ clamidem enim regni poteſtas in⸗
telligitur. banc pᷣſcidit qui pᷣlatum ſententia ↄdemnati
onis ferit: qð nulli ſubditoꝝ licet. Unde cum a beato
BGrego. dicit᷑.ꝙ facta prepoſiti a ſubditis oꝛis gladio
ferienda non ſunt: intelligit᷑ gladius oꝛis ſententia dã
nationis. 4 Ad illud quod obijcit. ꝙ paulus petruʒ re/
prebendit: dicit᷑ ꝙ petrus ſ icut dicit᷑ ad Gał. cogebat

gentes iudaiʒzareꝛet ſuo exemplo a veritate euãgelij re

cedere.paꝛi aũt modo repᷣbendendus eſt qui non ſoluʒ

ſe a fide exoꝛbitat:ſed etiã qui alios exemplo vel verbo

ceuiat. Hoc ergo exemplo nõ ꝓbantur pᷣlati nõ arguẽ⸗
di a ſubditis:ſi a fide exoꝛbitauerit:vel alios exoꝛbita

re fecerint. Et quod obijcitur. ꝙ petrum paulus nõ re⸗-

pꝛebenderet:niſi ſe non imꝑarem ſciret. intelligendum
nõ de paritate que eſt in officio eccleſ iaſtice dignitatis
ſed de paritate que erat in puritate vite et noticia veri⸗
tatis. Qam qtum ad dignitatem pᷣlationis petrointeꝛ
aplos non bhabebat parem. Ad obiecta vo alterius

partis: quibus indiſtincte oſtenditur inferioꝛes poſſe
iudicare ſuperioꝛes: Rñdendum eſt. et pꝛimo ad illud

quod obijcitur de leone pa pa.dicendũ ꝙ leo papa illo
fecit ꝑfectionis cõſideratõne:non rigoꝛe coactus diſci⸗
pline: ſicut beatus gꝛego.dicit de ſeipſo. Si quis ſuper
his nos arguere voluerit:vel extra auctoꝛitateʒ nos fa
cere ↄtenderit:veniat ad ſedem apoſtolicam: vt ibi an⸗
te ↄfeſſionem beati petri apłi mecum iuſte decertet: q̃te

nus ibi vnus ex nobis ſententiam deferat ſuam. Ex B

ergo non ſegtur ꝙ diſciplina iuris ſubditi babeant in
dicare pꝛelatos.¶ Ao illud quod dicitur de balaam.
dicendũ ꝙ ꝑ aſinam bene ſi ubditi intelligunt᷑: ꝑ balaaz

mali plati: non tñ ex hoc pbant᷑ pꝛelati arguendi a ſb- 5

Ditis: ſed ſubditis tĩ foꝛma datur bu militer renitẽdi
pᷣlatis:ſi foꝛte eos ad malũ cogere voluerint. Ad illð
qʒ obijcitur de xpᷣo.dðm ſicut pꝛius.ꝙ aliud eſt qð de

rigoꝛe cogimur ſeruare diſci pline. aliud eſt qð admit⸗
titur ꝑfectõnis ↄſideratõne.Xpᷣc ergo iudeos ad ſe aꝛ

.

guendum immiſit ↄſideꝛatione ꝑſectionis: non ſeueri
tate iuris. Si enim legis rigoꝛe eſſent admiſſi. bac au⸗
ctoꝛitate ſceleratiſſimi ⁊ infames ad accuſatõnem reli⸗

gioſoꝝ eſſent recipiendi:quod iniquuʒz eſt. ¶¶ AUd illud
quod obijcitur de natban dicendũ ꝙ due ſunt perſone

quibo mundus regitur. regalis et ſacerdotalis.⁊ ſicut
reges pᷣſunt in cauſis ſeculi:ſic ſacerdotes ĩ cauſis dei.

Kegum ẽ coꝛꝑalez irrogare penã. Sacerdotũ ſpnaleʒ
inferꝛe vindictam. Dicenduʒ ergo qᷓtum ad ſtatum le⸗
gis. et ſi regalis vnctio ſacerdotibus et ꝓphᷣis perat in

cauſis ſcłi: tñ ſuberat eis ĩ cauſis dei. vn reges a ꝓphis
2 ſacerdotibo vngebant᷑ athan vpha cu regẽ aꝛgu
it ſuum executus ẽ officiũ in quo erat rege ſuꝑioꝛ.non
vſurpauit regis officiũ ĩ qͥ erat rege inferioꝛ. ANDonuit
em ꝙ ꝑ pnĩaʒ pctm expiaret:nõ tulit in eũ ſniaʒ q̃ tan⸗
qᷓ adniter ⁊ bomicida m legẽ interiret.¶ Ad illud qð
obijcit᷑ ð Dañ. dõm ꝙ miracula veteris teſtamẽti ſunt

admiranda: nõ in exemplũ nr̃e actõnis trabenda. Un⸗

ð daniel ꝙ iudicauit ſenioꝛes h fuit ptate ſuꝑioꝛis ſpi
rituſſancti accepta occulte. vnð ibi dr. Suſcitauit dñs

.— A

ſpm̃ pueri iunioꝛis.ſiẽ dr.ij. Exo.Quis te ↄſtituit iu⸗

dicem ſuꝑ nos.glo. Arguebat eos moyſes ex prate oc⸗

culta data ſibi a deo que poſtea maileſta fuit.¶ Ad il⸗
lud qð obijcitur.ꝙ arguebãt iudei petrum. quia intra

uerat ad Coꝛnelium. dom m beatum greg. Petr ?po⸗

teſtatẽ regendi acceperat. 7 tñ idem apłoꝝ pꝛimꝰ que
rimonie ↄtra eũ a fidelibus facte cur ad gentes intraſ⸗
= —

„ . „
aD n anceſer ien 09

“ “ͦðͦͦJMUã 1KNNIE

Mueſtio

ſet non ex poteſtate officij qua poſſi dici oues paſtoꝛeʒ
ſuum nõ rephenderant: ſed aucte diuine virtutis:qua
Gentiles acceꝑant ſpmſanctũ:rñdi t. Ad duo ſequen-
tia ſancti Hier.⁊ grego.ptʒ iam rñſio ex pᷣdictis. ſᷣ ta⸗
men ad illud hiero.qð dicit.ꝙ non om̃es epi ſunt epi.
dicenduʒ ꝙ eſſe eßᷣm digne eſt eſſe eṽm ꝑ auẽtem ſpũa
lis poteſtatis:et ꝑ meritũ ſanctitatis. O: g dicit 5 ma⸗
lis ep̃is dicit de ipſis ꝓpter defectũ ſa nctitatis:nõ pro⸗
pter defectũ poteſtatis vel oꝛdinis qdiu ab ecclia tole·
rantur.4l Ad vltimuʒ qð obijcitur de iob. dicendum
illud dicebat de perfectione huilitatis nõ debito iuris.

Nlembrum tercium

Oſtea querit᷑ vtruʒ pꝛelatꝰ malus poſſit
iudicare inferioꝛẽ ſeu ſubdituʒ iuſte.Ad
qð ſic.Gts am bꝛo.ſuꝑ pᷣs. Beati imma
culati.Yudicet ille de alteriꝰ erꝛoꝛe:ꝗ nõ
habet qð in ſeipᷣo ↄdemnet. Indicet ille ꝗ nõ agit eadẽ
que in alio putauerit punienda: ne cũ de alio iudicat.ĩ
ſe ferat ſniam:ex quo pʒ ꝙ malo p̃lato nõ licet iudica⸗
re. ¶ Nem grego.in moꝛalibo exponẽs illud iohᷣ.ꝗ ſine
pctᷣo eſt pꝛimꝰmittat in eam lapidẽ. Ad aliena quippe
peta punienda ibant: ⁊ ſua reliquerant. reuocent itaq;
ad ↄſciam vt pꝛiꝰ ꝓpꝛia coꝛrigant. ⁊ tũc aliena repᷣhen⸗
dant. ¶ Item greg. ſuꝑ illud iudicũ.vbi dicit viri ga

baa interfecerãt vroꝛẽ Leuite ↄgnoſcendo:dicit.Cum

tribo beniamin in carnis ſcelere fuiſſet obꝛuta: collectꝰ
om̃is iſrael vlciſci inigtatẽ voluit:ſᷣ tñ ſemel et iterũ in
belli certamie ipſe pſtratoeſt:a ſubdit. Quid eſt ꝓĩ vl⸗
tione ſceleris iſrael inflãmat᷑: 1 tñ pꝛius ipſe ꝓpſiernit
niſi ꝙ ipſi pꝛiꝰpurgandi ſi unt:ꝑ quos alioꝝ culpe feriũ
tur.vt iam mundi ꝑ vltionẽ veniant q alioꝝ vicia coꝛri
gere feſtinãt. Ex hoc arguit᷑ ꝙ pᷣlatus miſi mundꝰſit:ñ
væbet immũdos iudicare:¶ Itez greg. Poſtulatꝰdñs
iudicare peccatricẽ nõ ſtatiʒ dat iudiciu: ſed pꝛiꝰſe in
clinans deoꝛſuʒ in terꝛa digito ſcribebat.nos ty pice in
ſtruens:vt cum q̃libet ꝓximoꝝ erꝛata cõſpicimus:non
antea rephendendo iudicemꝰꝙᷓ ad ↄſciam noſtri reuer
ſi digito diſcretiõis:quid in ea ↄditori placeat:quidue
diſpliceat examinemus.iuxta illud apli.Conſidera te⸗
ipſum:ne et tu tempteris. Item gꝛeg. in eodẽ. Qui ſi⸗
ne peccato eſt ⁊c.i.pꝛimo vos ipſi iuſticiam implete: 2
ſic innocẽtes manibo ad lapidandã ream ↄcurꝛite.Ex
bis videt᷑ ꝙ malus aligꝗs non debet alium iudicaꝛe:vel
iudicis ꝑſonã aſſumeꝛe. Contra.ſaul cuma domino
eſſet repꝛobatꝰ.dei ꝓpłin iudicabat:⁊ eiꝰiudiciũ vniuer
ſus populus expetebat.Eñ dicit dauid poſt repꝛobati
onem ꝓfitens ipm eſſe iudicẽ a dño: ꝗpicius ſit mihi do
minus: vt nõ extendã manũ in xpᷣm dñi. j. Reg.xxiiij.
Item dauid cũ eſſet adulter 2 bomicida interꝛogatꝰ
a ꝓpha ſniam in diuitẽ xdit:ꝗ ouem pauꝑis rapuit di
