tudo reddere tales decimas: nec petere.qua rõne opti
me dixit papa: ꝙ peterent᷑ ſᷣm conſuetudinem patrie.
Si tamen indigeret eccleſia vt peteret veri nomis deci
mas: peccarent ſi non redderent. ¶¶ Ad illud qð pᷣmo
obicitur. ꝙ eadeʒ eſt ratio in vno ⁊ in omnibus.mRe⸗
ſpondent per interemptõneʒ dicentes.q magis expꝛeſ⸗
ſum eſt de maioꝛ bus decimis qꝙᷓ; de minutis.ita ꝙ ma⸗
ioꝛes ecime ſunt in precepto. minoꝛes in conſilio:ni⸗
ſi cum determinatõne predicta ſi peterent᷑ in neceſſita
te eccleſie.q Ad illud vo quod obijcitur de cuangelio.
opoꝛtuit iſta facere ⁊c̃.dðᷣim q; referendum eſt ad illuʒ
ſtatum in quo dñs loquebatur: qð eꝛat tempus legis.
ſicut oꝓonebatur quo tempoꝛe minute decime ratõne
generalis preceptionis legis ꝓphetie. Inferte omẽʒ
decimam ⁊c̃.erant in pꝛecepto. Habebat.n.lex pᷣcepta
iudicialia grauioꝛa ⁊ magis one:antia ꝙᷓ; euangeliuʒ.
Vel poteſt dici.ꝙ iſtud qdð dicit opoꝛtuit non ſonat in
debitum: ſed in conuenientiam.vnde ſenſus eſt.opoꝛ⸗
tuit.i.ↄueniens fuit.⸗¶!j Ad aliud vᷣo qð obijcit᷑ de tem⸗
poꝛe.dðm ꝙ ſolutio decime tempoꝛis non habetur ex⸗
preſſe ex iure legali: nec ex iure ꝓphetico: nec ex inre
euangelico. habetur tamen ex interpretatione iuris le
galis:ex ieiunio Moyſi.⁊ ex interpreiatõne iuris ꝓ⸗
phetici:ex ieiunio Helye.⁊ iuris euangelij: cx ieiunio
xpᷣi de quibus habet interpꝛetari eccleſia.tamen ex ta⸗

libus non poteſt argui ꝙ teneamur ad cõſimilia: cum

iſta in preceptis iuris diuini non inueniant᷑ expreſſa:
ſed ſint ex inſtitutione ⁊ decreto eccleſie.¶ Sed contꝛa
hoc qð dictum eſt S.ꝙ tenentur homies dare decimas
de omnibus que renouant᷑ quolibet anno: obicit᷑.Qã
diuerſis tempoꝛibus anni in eodeʒ oꝛto vel agro:agꝛi
cole diuerſa ſemina ſerunt.S non tenerentur tales ad
decimam niſi ſemel in anno. Cuʒ tamen dicat decreta⸗

D.E lis Clementis.iij·er de deci.⁊ primi.ꝙ cuʒ agriculto⸗
TPnæ res ĩ eodeʒ agro vel oꝛto diuerſa ſemina ſerunt.de oĩ⸗
bus fructibus decimas abſqʒ diminutione ꝑſoluant.

¶ Item pari ratione nec fructus aĩaliuʒ q pluries ſe⸗
tant in anno tenerent᷑ decimare.qð eſt contra legẽ Le⸗
uit. vlt. ¶ Preterea dðᷣm. ꝙ cum decretum decimarũ
ante legem fueꝛit in conſilio vniuerſaliter.ſicut patʒ ex
voto Yacob. In lege vo fuerit in precepto vniuerſalit.
Tempꝑe gratie eſt ꝑtim in conſilio: ꝑtim in precepto.
In precepto cum petit᷑z exigit᷑ ab eccleſia ſm cõſuetu⸗
dinem approbatam: vel eccleſie inſtitutioneʒ. In cõſi⸗
lio ᷣo cum non petitur: nec ex conſuetudine babetur:

nec ab vniuerſali eccleſia iubetur. Et hoc dico genera

liteꝛ qtum ad decimas minutas.

Membꝛũ quintũ

BSnſequẽter querit᷑.qñ debeat dari deci

ma: ⁊cũ dare decimas ſit pꝛeceptũ affir⸗
matiuũ:nec obliget ad ſemꝑ. nõ tenent᷑

—

—

e⸗
,

6
W

io.
l
is.
e
nq;
3.

P
m
:
n
48
gei
4

o
⸗
ſt.
⸗
60

zir
ſit⸗
bto⸗
jein⸗
⸗
etur:
et

ſ

Queſtio

ſemꝑ ſtatim decimã ſoluere. Iteʒ aliquis ex negoci⸗
atione non lucꝛatur vno die foꝛſitan niſi denariũ vnũ.
Simili modo nec in vna ſeptimana niſi paucos dena⸗
rios qui vix ⁊ cum parua vtilitate eccleſie poſſunt de/
cimari.q̊̃ de ratione non eſt vecimanda negociatõ ſta⸗
tim:quia ex hoc vel paruũ vel nullum cõmodũ eccleſie
ueniret. fructibus ꝑceptis vel acquiſitis non tenet
oluere decimas. Contra. Quod ſine deteꝛmiatõne
temꝑis debet᷑: ſtatim ſoluere tenemur. j ſlatim fructi⸗
bus ꝑceptis tenent᷑ decimã ſoluere.¶ Ieeʒ diẽ decreta
lis Alerx.iij.extra de deci.⁊ primi.Alandamꝰ vt deci⸗
mas ſtatim fructibo collectis ꝑſoluant. Ztez querit᷑.
vtꝝ licitum ſit priuſꝙᷓ ſoluat᷑ decima mercenarios vel
ſeruientes ꝓ ſeruitio ſuo de frugibo remunerare.
videt᷑.quia cõmune eſt emolumentũ fructuũ poſſeſſo⸗
ris ⁊ eccleſie.̊ coĩter debent remuneratõeʒ ſeruiẽtiuʒ
Fm ꝙ cõpetit:vt ſit equalis ratio dati ⁊ accepti.q Cõ⸗
tra.decretalis Alex.iij. Quidaʒ hoĩes ſeruientibus 2⁊
mercenarijs d frugibus non vcimatis debita totius
anni ꝓ laboꝛibus ſuis impendũt.tunc demum de reli⸗
vuo decimam ꝑſoluentes.mandamus vt dcimas ſta⸗
tim fructibus collectis ꝑſoluant: ac de ſubtractis di⸗
gnam ſatiſfactioneʒ exhibere ꝓcurent. Itez querit
vtꝝ deductis expenſis prius decime debito modo ſol⸗
uant᷑.Qð videt᷑.qꝛ quicũq; eſt ꝑticeps in ꝓuentu ⁊ lu
cro: debet ꝑticeps eſſe in expenſis de equitate natura⸗
li.ᷓ cum eccleſia ſit ꝑticeps in ꝓuentu debet etiaʒ ꝑti⸗
ceps eſſe expenſaꝝ.̊ ante decimaʒ deducende ſunt ex⸗
penſe.¶ Cont᷑.decretalis Celeſtini.iij. Diſtricte pꝛeci
pimus anteꝙᷓ; deducatis expẽſas: decimas eccleſijs ad
quas ꝑtinent cum integritate debita ꝑſoluatis. Itẽ
querit᷑vtꝝ prius ſit ſoluendus cenſus vel tributuʒ do
mino temꝑali qᷓ; dccima ſacerdoti. Oð videt᷑.nam po
teſtas terrena ſicut pʒ ex precedentibo:primatũ habet

in poſſeſſione terrena., z pꝛimatum debet habere ĩ tri

buto ſibi debito poſſeſſionis terrene.Pꝛimo & erit ſol
nendum tributum qᷓ; cimam ſaceꝛdoti.qð videtur ex
oꝛdine verboꝝ dñi innui Math.xxij. Reddite q̃ ſunt
ceſaris ceſari:⁊ que ſunt dei deo.¶ Cont᷑.Concilium
generale ſub Inno.iij.extra ð deci.⁊ pꝛimi.Statuimꝰ
vt exactioneʒ tributoꝝ ⁊ cenſuum pꝛecedat ſolutio de⸗
cimaꝝ. Item querit᷑.ſi furtiue vel violent rapiatuꝛ
totus aceruus de area ante ſolutõʒ decimaꝝ. vtꝝ tene

atur poſſeſſoꝛ ad ecimaʒ acerui ſoluendã eccleſie. A¶ld

qð ſic. Oñiuz decime reſidet penes ecciam etiam ante
ſeꝑationeʒ: nec tenet᷑ ruſticus eam cuſtodire niſi ſieut
ſuam.j ſi amitti vel aufert᷑:eccleſie aufert. ꝗ¶ Cõtra.
Statim collectis fructibo debet decima dari. ſicut diẽ
Alex.iij.̊ quia ſtatim non ſoluit ruſticus:ideo ablata
eſt. ruſticus eſt cauſa ſubtractõnis. Stenet᷑ eccleſie.
SZtez querit᷑ſi aliquis vendat aceruũ ante ſolutõez
xcime.vtꝝ quis tenet᷑ ad ſolutõʒ.i Lam ſicut dicit cõ⸗
cilium generale. Si res indecimata tranſit cũ ſuo onẽ
cum res iſia ſit indecimata:emẽs eam tenet᷑ ad decĩaʒ.
4 Itez vendens vendit rem ꝓpriam ⁊ xæcimã.ꝗ̊ frau⸗
dat ecciam a xecima.g tenet᷑ eccleſie de decima. 4 Itezʒ
ſi vterqʒ tenet᷑ ad decimã: ꝗᷓ eccia habebit duplicẽ de⸗
cima.cum ei non debebat᷑ niſi vna. gᷓ eccia ſuum reci⸗
piet cum augmento. qð ẽ magnũ inconueniẽs. Ke⸗
ſponſio. Diſſinguendũ. ꝙ ſunt xæcime ꝑſonales 2 pdi⸗
ales. Becime ꝑſonales debent dari eo tem ꝑe quo ma⸗
ioꝛ cõmoditas ꝓuenit eccie.2 ideo dicũt ꝙ pñt dari in
fine anni.vt ſic maioꝛ cõmoditas ꝓᷣueniat eccie qᷓ ſi ꝑ
minutias ſoluent. DBecime vᷣo pꝛediales ſtatim debent
dari cum fructus pcipiunt᷑: ⁊ anteqᷓ ſoluant᷑ mercena
rijaz anteqꝙᷓ deducat᷑ erpenſe: ⁊ onteqꝙ ſoluat᷑ cenſus vł
tributum: 2 anteqꝙ negligentiam inde aliquid furto
rel rapina poſſit auferri: ⁊ anteqꝙᷓ res indecimata alie
netur vel vendatur, ſicut dicũt iura predicta. 4 Ad il⸗
lud ̊ qʒ primo obijcit.q affirmatiuũ eſt: ꝓpter boe

non obligat ad ſtatim. Dicendũ ꝙ non ſequit᷑.quia ſie

eſt preceptum vt cum decima ſoluitur tali temꝑe ſolua
tur. Vñ ipſa circumſtantia tempis includit᷑ in pcepto
Fm determinatõneʒ eccie.¶ Nd aliud dᷣo quod obijcit
de perſonalibo decimis: iam reſponſuʒ eſi.quoniã nõ
eſt ſimile. Qaʒ de voluntate eccĩe eſt vt ꝑſonales deci⸗-
mne non ſoluantur ſtatim: ſed cum magis expedit. De
voluntate vᷣo eccie eſt vt pꝛediales ſoluãtur ſiatim. ga
oc magis ſibi expedit. nullus autez poteſt rem vltra
voluntateʒ dñi ſui detinere.4 Ad aliud do qð querit
e lolutione mercenarioꝝ: etiam deductione expen⸗
ſarum. Reſpondẽdum m decretalẽ Inno. iij extra de
deci.⁊ primi.reprebendentis illos qui ſumptus agri⸗
culture ante ſolutioneʒ decime deducunt 2 poꝛtionem
fructuum in mercedez cultoꝝ ſeꝑant:dicẽtis ſic.Cum
deus cuiꝰ eſt terra 2 plenitudo eius. oꝛbis terraꝝ ⁊c̃.
deterioꝛis ↄditionis eſſe nõ debeat qᷓᷓ dñs tempoꝛalis.
Cuiꝰ ſtatutum de terris quas exhibʒz alije excolendis

non quidẽ deductis ſumptibo: aut ſemĩe ſeꝑato neceſ⸗

ſario cum integritate ꝑſoluitur: nimis ꝓfecto videtur

iniquũ.ſi decime quas dens in ſignũ vniueꝛſalis domi

nij ſihi reddi p̃cepit: ſuas eẽ decimas aſſeuerãs occaſi

one pᷣmiſſa diminui valeãt.cũ debita ſit ſolutio decia⸗
ruũ.⁊ ſubdit. De cũctis oĩno ꝓuẽtibo decime ſunt red⸗
dende.ſicut colonꝰ de ꝑte fructuũ que ſibi remanetra
tione culture.ſic ⁊ dñs de poꝛtione quam ꝑcipit ratõe
terre decimam reddere tenet᷑.¶ Ad ea vo que obijciũt᷑
dðm ꝙ eccĩa nõ ꝑcipit decimas ſicut coẽʒ ꝓuentũ:im⸗
mo ſicut cenſum dñi generalis auẽte diuina.⁊ ivᷣo ab
omni ↄditõne ⁊ debito eſt libeꝝ ſtipendiũ decimarũ.
Si aũt querat᷑. vtꝝ circa res acquiſitas prius ſunt
expenſe deducende qᷓ ſoluat᷑ decima. Rñdet Inno.iij.
de deci.quia aut acꝗrunt᷑ de pecunia deeimata aut
nõ.Si nõ acquirũt᷑ de pecunia decimata nõ ſunt dedu
cende expenſe añ ſolutioneʒ decime. Si vᷣo ſunt acqui
ſite de pecunia decimata pꝛius ſunt deducẽde expenſe.
Si auteʒ querat᷑ ſimilit.vtꝝ expenſe que fiũt ꝓ fru⸗
ctibus ꝑcipiendis de pecunia decimata ſint deducen⸗
de. Rñdet Inno.ꝙ non. Et ratio eſl.quia ſemper fru
ctus tranſeunt in dñiuʒ illoꝛum ſalua decima.nec poſ⸗
ſunt alienare fructus miſi cum onere decimaꝝ. Et hẽ
qð ꝑ diſtinctioneʒ dicit IOnno.iij.extra de deci.⁊ pᷣmi.
Z circa res acquiſitas vel factas de pecunia decima
ta cum ipſe venduntur credamus deducendas expen⸗
ſas ⁊ de reſiduo quaſi de lucro decimas ꝑſoluendas.
vt ſi vendatur domus.ager.vinea.clybanus.molendi
nũ.grer.aut quelibet merces.expẽſas tamen que fiũt
ꝓ fructibus ꝑcipiendis ex illis de quibo fructibo ꝓue
niũt nõ credamus deducẽdas etiam ſi fuerint decima
te.qm̃ ſalua decima fructus efficiunt᷑ eoꝛum qui faciũt
ipſas expenſas. Fructus auteʒ alienari poſſe nõ credi
mus niſi cum onere decimaꝝ.nec pro reſlaurando de⸗
trimento quarũlibet reꝛum:ex quibus decime perſol⸗
nũtur credimus deducendas expenſas de ꝓuentibus
decimandis.quia penes dominiũ res ꝑmanent reſtau⸗
rande. ¶¶ Ad illud vᷣo quod obijcit. vtꝝ ſolutio cenſus
vel tributi debeat precedere ſolutioneʒ xecime. qꝛ tem

poꝛalis dñs primatum habet in terrenis. Dicendum
non. 1 rõ eſt.qꝛ que eſt comꝑatio dñi terreni àd cele
em: ea eſt comꝑatio dominij ad dñiuʒ. Terren eniʒ
dñs bhʒ dñiuʒ ꝑticulare 2 tranſitoꝛium 2 ſubiectus do
mino celeſii.dominiũ vo celeſte eſt perpetuũ 2 genera⸗
le.Quia g̊ decima ſoluitur ſacerdoti vicario dei in ſi⸗

gnum celeſtis ⁊ gencralis dominij. ideo ſolutio decdime

debet pꝛecedere ſolutioneʒ cenſus.⁊ etiam ipſe cenſus
⁊ tributum decimari debet.quia ⁊ ipſum dominiũ tem
ꝑale obnoxium eſt domino celeſti.ſi receptus fuerit cẽ⸗
ſus ante ſolutioneʒ decime.EIñ Innoc.iij. in concilio
laterañ.extra de decimis ⁊ primi·Cuʒ in ſignum vlis
dñij quaſi quodam titulo ſpeciali dominꝰ decimas re⸗

——

— veh f

4

ſeruauit: nos ⁊ ecciaꝝ diſpendijs? aĩaꝝ piculis obui
are volentes:ſtatuimꝰ vt in p̃rogatiuã dominij genera
lis exactioneʒ tributoꝝ ⁊ cenſuũ pᷣcedat ſolutio deci⸗

maxꝝx.vel ſalteʒ hi ad quos cẽſus vel tributa indecima⸗

ta ꝑuenerint.qm̃ res cum onere ſuo tranſit: ea ꝑ cenſu

raʒ eccleſiaſticã decimare cogant᷑ eccleſijs quibo de iu⸗
re debentur. 4I Ad illud vo qð querit᷑.ſi furtiue vel vi

olenter rapiat᷑ totus aceruus de area ante ſolutõʒ de⸗

cime. vtꝝ teneat᷑ poſſeſſoꝛ ad decimã acerui ſoluendã
eccleſie. Rñdet᷑ꝙ ſi ruſticus erat in moꝛa ꝑ negligen⸗

—

tiam: vel ꝑ cauſaʒ aliam indebitã temꝑe violenne vel
furti:tenet᷑ ad totam decimã totius acerui ſoluendam

eccleſie. quia ym iura ſi er moꝛa ſoluendi debiti acci⸗
dat piculũ rei que debet᷑: ꝑiculũ 2 detrimentũ eſt eiꝰ ꝑ
queʒz fit illa moꝛa.tñ eccĩa dabit ruſtico ſuas actiones

ptra violentum. 4 Si vo eccia erat in moꝛa.aut ꝓpter

moꝛã illam amiſit ruſticus ſuũ:aut nõ.Si nõ ſᷣ ꝗa ita

otigit: eccleſia de reſiduo recipiet tm̃ decimã. Si ſic vt

quia ꝓter moꝛam eccleſie euenit ꝑiculuʒ.qꝛ nõ aude⸗
bat ruſticus tangere fructus nõ decimatos.⁊ ideo nõ

repoſuerat fructus quos aliter repoſuiſſet in locuʒ ſe⸗

curum.tunc decima ſicut dicũt totalit cedit in ꝑiculuʒ

eccleſie.eccia.n. non debet peteꝛe lucx cũ damnis alio⸗
rum. 4l Ad vltimũ qð querit᷑ de venditõe acerui añ ſo
lutõʒ decimaꝝ. Rñdet᷑ ꝙ tam vendens qꝙ; emens tenet᷑

ad decimas.vendens ꝓpter dolum quẽ cõmiſit. emens
quia hʒ reʒ que obnoxia eſt decime. Et ſicut dicit In⸗
nocẽ.fructus non pñt alienari niſi cum onere decima⸗
rũ. Vnde põt eccleſia petere a quo maluerit.tñ ſi obti

nuerit a venditoꝛe quo ad ecciaʒ liberatꝰeſt emptoꝛ vł

ecõuerſo.Abſit.n.qꝙ eccia ſuum recipiat cũ augmẽto.

4 Si tñ querat᷑.ſi vnus ſoluit decimã emptoꝛ vel ven⸗

ditoꝛ:vtꝝ vnus teneat᷑ alteꝛi.DOiſtinguit᷑ſi emptoꝛ fue
rit boneſidei ⁊ ſoluit decimã:tenet᷑ ei venditoꝛ.Si fuit
malefidei nõ tenet᷑ niſi expreſſe dictũ fuerit ⁊ cautuʒ.ſᷣ
tñ vterq; debet agere pnĩam de dolo ⁊ q̃i furto:qꝛ ↄtra⸗
ctauerũt decimã inuito dño. In foꝛo tñ pnĩali tutũ eſt
ꝙ ſi emptoꝛ ſoluit decimaʒ:venditoꝛ ſibi reſtituat:niſi
foꝛte in caſu ſcʒ ſi emptoꝛ non inuenit᷑ ceptus ĩ re.qꝛ
adhuc bñ valet precinñ.

Membꝛũ ſextum
. Oſtmodũ queꝛendũ eſt quibus danda ſit
decima ſeu ꝗ pñt decimã reciꝑe ſeu poſ⸗
ſidere.Et querũt᷑ plura. Primo.vtrum
gaauiiiici pñt dvecimas reciꝑe. Scðo.vtꝝ reli
gioſi. Tercio.vtꝝ clerici qui hñt aliunde ſufficiẽs ſti⸗
pendiũ.Quarto.vtꝝ vna ecciĩa poſſit acciꝑe decimas
dx territoꝛio vel ꝑſona alterius eccie.Quiĩto.vtꝝ pau⸗
peribo ſit ſoluenda decima. Sexto. vtꝝ dño pape ſint

Pluende tecime decimaꝝ.

Arirticulus prunus

Rimo querit᷑.vtꝝ laicus poſſit decimã re⸗
cipere ſeu poſſidere. Ad qð ſic. Hieroꝰ.ad
Damaſuʒ. tua beatitudo queſiuit:vtꝛũ
vſus decimaꝝ ⁊ oblationũ poſſit ſecularibo ꝓuenire.

Nonuerit veſtra ſanctitas oino non licere ꝓteſtantibo

hoc homibus diuinis auẽtibus eanonũ paternoꝛum:
qᷓobꝛeʒ ab his ſunt male detenta que diuini iuris eſſe
noſcũt᷑.¶ Itẽ Grego.Deecimas a laicis poſſideri apo
ſtolica auẽte ꝓhibemus.ſeu.n.ab epᷣis vel regibus ꝗ⸗
huſlibet ꝑſonis eas acceperint:niſi eccie reddiderint:

ſciant ſe ſacrilegij crimen cõmittere: ⁊ eterne damnati

onis ꝑiculũ incurrere. Item Qume. xviij. Nilijs Le
ui dedi omẽs decimas iſrael in poſſeſſioneʒ ꝓ miſieꝛio
quo ſeruiũt mihi in tabernaculo.ꝗᷓ poſſeſſio decimarũ

iuris leuitici eſt.ꝙ̊ quicũq; laici decimas poſſidẽt:vſuꝛ

pant qð eſt iuris miniſtroꝝ dei.¶ ISteʒ Inno.iij.ĩ ↄci⸗

lio laterañ.Prohibemꝰ ꝙ ne laici decimas cũ aĩaruʒ

diculo detinentes in alios laicos poſſint aliquo mods
tranſſerre.ſi quis vpᷣo receꝑit⁊ eccie nõ reddiderit xp̃ia
na ſepultura priuetur. Contra videt᷑ dicere expᷣſſe

Inno.iij.ꝙ laici poſſunt tenere decimas in feuduʒ ab

ecciĩa.er te his que fiũt a prela.ſine ↄſen.capi.In late
rañ.oↄcilio eſt inhibitũ: ne quelibʒ ꝑſona religioſa ec⸗
cleſiaſticas decimas de manu laicoꝝ ſine conſenſu ep̃i
recipiat.pꝑ qð indirecte datur intelligi:ꝙ ſufficit ↄſen⸗
ſus ep̃i vt licitũ ſit eccie decimas reciꝑe de manu laico

rum.hoc aũt intelligimus de illis decimis que laicis ĩ

feudum ꝑpetuo ſunt cõceſſe.¶ Itez conſuetudo gene⸗

ralis bʒ que eſt optima legũ inteꝛpꝛes.ſicut diẽ Inno.

ey de 2ſuetudine.q milites decimas recipiãt ⁊ hẽant.
S vi ↄſuetudinis poterũt decimas reciꝑe.4l Item ſuꝑ

illud math.xviij. Si peccauerit in te frater tuꝰ ⁊c. dic
glo. peccat qui fratreʒ peccantẽ videt ⁊ tacet.ſic ꝗ pec⸗

canti non indulget. Si gᷓ laici ꝑcipiendo decimas pec⸗

cant moꝛtalr:peccat generalis eccia tacẽdo⁊ nõ repe⸗
tendo.Si generalis eccia nõ peccat:relinquit᷑ ꝙ lai⸗
ci retinendo decimas ex ↄſuetudine ñ peccãt.4 Item
ſi dicat᷑ ꝙ eccia tacet ꝗpter ſcandalũ.timet enim: ꝗa ſi

exigeret decimas a militibo ne ſcandalũ eccie veniret.

Cont᷑.ſicut dicũt auẽtes. Veritas iuſticie nõ eſt ꝓpter
ſcandalum dimittenda.ſicut nec veritas vite nec veri⸗
tas doctrine.Si & de veritate iuſticie eſt vt detentoꝛes

reꝝ ecciaſticaꝝ ꝑ cenſuram ecciaſticaʒ eaſdem res ec⸗
cleſie reſtituere compellant᷑ eceie. ꝙ non obſtante aliq
tenetur eccleſia laicos ad reſtitutiõʒ compellere.⁊ ſi ñ

facit peccat.̊ cum hoc nõ faciat: nõ eſt ↄtra veritateʒ
iuſticie laicos decimas poſſidere. Ad hoc dixerunt
quidaʒ iuriſꝑiti diſtiguẽtes.qꝙ decime duplici iure de⸗
bent᷑ eccleſie.ntuitu diuini obſequij in eis pᷣſtiti.vnð
xviij. Qume. Iilijs leui dedi oẽs decimas iſrael ĩ poſ⸗
ſeſſioneʒ ꝓ miniſterio quo ſeruiũt mihi in tabernacu⸗
lo federis.⁊ poſt. Solis filijs leui mibi ĩ tabernaculo
ſeꝛuientibo:⁊ poꝛtantibo peccata ꝓpti. legitimũ ſempi⸗
ternum erit. hoc iure cum ſit mere ſpũale non poſſita
laico detineri.quia tale ins non cadit in laicũ. Itẽ de⸗
bent᷑ in ſignum vniuerſalis dominij vt habitũ eſt S.q.
ꝓrima.⁊ hoc iure cum ſit ciuile:cadere pñt in laicuʒ.
nõ tñ vniuerſaliter.i.nõ quo ad ꝓprietateʒ:h̊ qͥ ad fru⸗

etuũ ꝑceptioneʒ. Hodie tñ a temꝑe lateran.cõcilij ſub
Alex.nullo modo valet collatõ decimaꝝ facta eis.Cũ

talis alienatio vel infeudatio ibi prelatis fuit penitus
interdicta.vnde non ius ſpũale nec ꝓprietatis:ſed ꝑci
piendi fructus temꝑales fuit ↄceſſum ante dictum cõ⸗
ciliũ militi in feudũ.⁊ ſi ipſe bñ viuat ⁊ defendat ecele
ſiam ſicut fidelis vaſallus põt excuſari: ałs ſi vnũ iſto
rum defuerit: in piculo aĩe ſue tenet. ¶ Alij dicunt ꝙ
nullo tꝑe poterũt dari in feudum etiaʒ quo ad ius tꝑa
le ſeu ciuile: ita ꝙ tranſirent ad heredes ſicut feuduʒ.

Inutiliter.n.tunc ius ſpũale reſidet apud eccleſiã:ꝗqa

ſicut ſine anima non poteſt viuere coꝛpus: ita ſine tpꝑa
libus ſpũalia non pñt conſiſtere. AZid aliud qð obij⸗
citur ꝑ decretaleʒ Inno.ꝙ decime laicis in feudum ꝑ⸗
petuo conceſſe ſunt.intelligit de ↄceſſione que eſt de ſa
cto:nõ de ↄceſſione que eſt de iure.¶ Ad ſecudũ vo qð
obijcit᷑ de ↄoſuetudine.dom ꝙ ↄſuetudo nõ poteſt pre⸗

ualere ↄtra ius diuinũ: nec etiã ↄtra ius canonicũ.vt

dicit Hiero.ad Luciniũ.Lraditões ecciaſtice obẽuã
de ſunt:nec alioꝝ conſuetudine:alioꝝue cõtrario moe

pßt ſubuerti.Et Nico. papa diſ. xij. Cõſuetudines ob
ſeruande ſunt ſi illis nõ obſtat canonica auẽtas.ꝛe

terea cũ laicos reciꝑe decimas ſit ↄtra canonicã ſancti

onez: nullo modo ſit licitũ ꝓpter ↄſuetudinẽ.4¶ Ad ali
ud vᷣo quod obijcit᷑ ꝙ videt᷑ peccare eccia ꝙ; non arcet
vel coꝛigat detentoꝛes decimaꝝ:neq; dʒ dimittẽ ꝓgteꝛ
ſeandalũ.dðm ꝙ ẽ ſcandalũ ꝑticulare: ⁊ ſcãdalũ gene

rale. Ipter ſcandalũ ꝑticulare ñ eſt veritas iuſticie di⸗
mittenda nec differenda: ſed ꝓpter ſcandalũ generale

— — —

—— — — — — —

— — — — ,— — —

= — —

— — ⸗ –—

—,

oſen
laicn
cig
gene⸗
Hno.
dan.
nſip
·die
r

pe⸗
i⸗
n
ſi
N

des
dec⸗
ali⸗
Alß
iute
erunt
rede⸗
n
pof,
dch⸗
pi
16
e⸗

:

n
ſub
Ci
gius
ddte
mC
teete
ſiiſo
ng
ih
chz.
,4
e
bi⸗
7
eſa
re⸗
Nt
fni
noe

cb

Pe
iti
ddi
reet

10

N

Nueſtio

quoſcʒ timet᷑ ſciſina vel generale piculũ. differeda eſft
7 mitiganda.qꝛ in talibo ſicut dicit aug.hoc ſolũ bene

agimus vt vita boĩm coꝛꝛigat᷑. In generali aũt ſcãda⸗
lo non ſequit᷑ coꝛectio vel delinquẽtis vel alioꝝ.iõ ꝓ⸗
pter generale ſcãdalũ ſuſpendẽda eſt repetitio decima
rũ.qð ſequeret᷑ ſi vniuerſalit a militibo fieret repetitõ
ꝑ eeciaſticam cenſuraʒ. Vnde augꝰ. dicit ʒ epłaʒ per⸗
meniani.Oñ crimen notum eſt 2⁊ ab ommibv execrabi⸗
le apparet: vt vel nullos ꝓꝛſus vel nõ tales habeat de⸗
fenioꝛes per quod poſſit ſciſma ↄtingere:nõ doꝛmiat ſe
ueritas diſcipline. Iteʒ augꝰ. Monifacio. Abi ꝑ gra⸗
ues diſſenſionũ ſciſſuras nõ huiꝰ aut illius hoĩs vᷣ pln
rimoꝝ ſtrages iacent: detra bendũ ẽ aligꝗd ſeueritatis:
vt maioꝛibo malis ſincera caritas ſubueniat.t᷑ hoc
Oſalubrit᷑ ⁊ meritoꝛie ceſſat eccia a repetitione dveciaꝝ
que a laicis detinent᷑. Sed querit᷑ te ſoluentibo de⸗
cimas militibo.Qaʒ cũ milites detineãt decimas que
debẽt᷑ clericis:raptoꝛes ſunt.̊ ſi ita eẽt ꝙ aliꝗs raptoꝛ
raperet de aceruo frugũ que ſunt in campo:nihilomi⸗
nus tenet᷑ agricola reſiduũ tecimare. cũ milites ra⸗
ptoꝛes ſint decimaꝝ: ⁊ hoc ſciant agricole. videt᷑ ꝙ da
ta decima militibo debeant de reſiduo dare decimã ec⸗
cleſie.ꝗ Ad hoc dom.q; nõ eſt ſimile. eccĩa.n.ſuſtinet:
ꝙ milites habeãt ⁊ diſſimulat: ⁊ qᷓdiu cccleſia diſſimu⸗
lat nõ tenet᷑ quis eccĩe reſiduũ decimare.excuſat᷑ eniʒ
ꝑ diſſimulatõeʒ eccie.dũmodo ſit in hac volũtate: ꝙ ſi
eccleſia peteret libentius daꝛet eccie qᷓ; militibo. Itẽ

querit᷑ de militibo Catalonie:qui nitunt᷑ ſe tueri priui

legio aplice ſedis indulto.vt dicũt comiti Harthino⸗

neñ.in fauoꝛeʒ xp̃ianitatis ⁊ ſidei catholice.vt ſcʒ deci

mas oĩm locoꝝ que pagais expulſis reduceret ad cul
tum di:poſſet licite retinẽ ⁊ int᷑ milites ⁊ pᷣncipes ter⸗
re qui eum inuarent ad hoc diuidere. ¶¶ Itez poſito ꝗ
poſſint:nũquid er illo generali priuilegio ꝑceptõe po⸗
terũt petere decimas noualiũ que facta ſunt poſtea vł
fient:vel illaꝝ rerum de quibo antigtus nõ cõſueuerũt
dari decime.vt de oliuis ⁊ ſilibo.¶ Ad hoc dm.ſal⸗
uo melioꝛi iudicio.ꝙ ſi priuilegiũ fuit ſibi ↄceſſuʒ imꝑ
petuuʒz ⁊ ſuis ſucceſſoꝛibo:ita ꝙ fuit reale.⁊ ꝓpter tam
fauoꝛabileʒ cauſaʒ ⁊ a ſede aplica pñt licite tenere:vł
ad tempꝰ vel imꝑpetuũ iuxta foꝛmaʒ in priuilegio ex⸗

preſſaʒ. Fallit tn hoc ĩ q̃tuoꝛ caſibo. Primus ſi poſtea

abuſi ſunt priuilegio: impugnãdo ſcʒ ecciam quam de
fendere tenebant᷑:vel nõ iunando ꝓ poſſe ad amplian
dũ ↄtra paganos cultũ fidei xp̃iane. Sedne.ſt fecerũt
ſcient᷑ poſtea ↄtra priuilegiũ. Lercius.ſi ꝑ illud puile
gium grauata eſt enoꝛmiter ecciĩa in cuiꝰparochia pre⸗
dia ſita ſunt.Quaꝛtus.ſi renũciaueꝛũt illi pꝛiuilegio.
Addo quintũ caſuʒ videlʒ.ſi cõmiſerũt aliqð enorme
ↄtra ecciam a qua tenebat feudũ.videlʒ occidendo vel
mutilando auſu temerario ꝑ ſe vel ꝑ alios rectoꝛẽ vel
alium clericũ eiuſdeʒ eccie. Ad hoc dvᷣm.ꝙ non pñt
petere decimas nonalium immo debent ſolui eccleſie.
quia talia prinilegia artanda ſunt:nõ amplianda. de/

cimas aũt illaꝝ reꝝ que non ↄſueuerũt deeimari.vide

tur aliquibo ꝙ pñt petere ipſi milites.eo ꝙ eis ab anti
quo terra illa fuit decimabilis: ⁊ vna ⁊ eadeʒ res ñ de⸗
beat duplici iure cenſeri. ſicut dicit decretalis Innoc.
Sed ddðm.ꝙ illud verum eſt ĩ monaſterio vel eccĩa.ſe⸗

cus foꝛte poſſet dici in laico ad ſilitudineʒ eius qð di⸗

ctum eſi de noualibus. Vnde dicit lex bůana: ꝙ fun⸗
do vendito exceptis lapidicinijs non vident᷑ ꝑ illaʒ ex⸗

ceptioneʒ excepte niſi lapidicinie que tunc apparebãt.

lʒ plures alie eſſent in fundo que nõ apparebat: ſed ꝗa
in ambiguo ſꝑ tutioꝛ via eſt tenenda: ↄlulendũ ẽ vt ſol
uatur eccie parochiali.

Articul ſecũdus
Einde querſt᷑.vtꝝ religioſi poſſint recipeꝛe
xcimas. Et querit᷑ ð templaꝛijs ⁊ boſpita⸗

lj.

larijs.quia ſi ſolũ leuitis ex iure diuino ꝑtinet receptõ

decimaꝝ Qume. xviij. cũ templarij ⁊ hoſpitalaꝛij ñ ſint
lenitici generis: recipiendo decimas vſurpant quod ẽ
iuris alieni. ¶ Simili modo obijcit᷑ de monachis.ꝗa
ſi ecime debent᷑ miniſtris eo ꝙ ſeminãt ſpũalia.cũ ipi
nõ ſeminẽt ſpũalia:iniuſtũ eſt ꝙ ipſi ꝑcipiãt carnalia.
S ꝙ ipſi ꝑcipiant decimas.4l Itez expreſſe dicit᷑ Nũe.
xviij. Solis filijs leui mibi in tabeꝛnaculo ſᷣuientibꝰ
poꝛtantibo peccata ppli:dedi decimas iſraelis. cũ re⸗
ligioſi nõ ſint leuite qui poꝛtent peccata ppłi:qꝛ nõ bñt
curanu. relinquit᷑ ꝙ ↄtra ius diuinũ recipiũt decimas.
Iteʒz dicit canon Leonis pape.xvj.q.j. Oecimas iu
ſio oꝛdine nõ tm̃ nobis:̊ ⁊ maioꝛibo omibo viſuz ẽ ple⸗
bibus tm̃ vbi ſacroſancta baptiſmata dant᷑: deberi da⸗
ri.ſi ̊ baptiſmali eccĩe tm̃ debent dari tecime.cũ reli⸗
gioſi nõ mĩſtrent ſaẽmẽta:nec ↄferent baptiſma.&̊ ca
nones eſt ſi recipiãt vecimas. Cont᷑. NHiero.ad Da⸗
maſuʒ papã.Libeꝝ ẽ monachis ⁊ ſpũalibo viris deuʒ
timentibo ⁊ colentibo: decimas ⁊ oblatões cũctaq; re⸗
media ↄcedere.⁊ de iure ſuo ĩ dñiuz illoꝝ ⁊ vſuzʒ trãſ⸗
ferre:nec tam in pauꝑibo pauꝑtateʒ ꝙᷓᷓ religioneʒ attẽ⸗
cere. 4 Itez ideʒ ad eundẽ.Quicꝗdà hñt clerici paupe⸗
rũ eſt.⁊ ſubdit.ideo maxĩe curandũ eſt illis vt de deci⸗
mis ⁊ oblatõnibo qualeʒ ⁊ voluerint ⁊ potueꝛint ceno⸗
bijs ſuſtentatõʒ impendant.Ex quibo relinquit᷑ꝙ re⸗
ligioſi eeimas pñt reciꝑe iuſto titulo poſſidẽ. Re
ſponſio. Dicendũ ꝙ decunas ↄceſſas ſibi auẽte eccĩe:
qð infra determĩabit᷑ pn⸗t religioſi reciꝑe. decimas vᷣo
ſibi nõ ↄceſſas: vt que ꝑtinent ad iura aliaꝝ ecciaꝝ ñ
pñt reciꝑe.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ nõ ↄcedũt᷑ decime
niſi leuitis ſᷣm ius diuinũ.Dicendũ ꝙ religioſi in leui
tico oꝛdine ↄputant᷑.vere.n.leuita eſt cui ↄuenit illud
qð dicit᷑ dᷣ leuitis deut᷑.xxxiij. Qui dixerit patri ſuo ⁊

matri neſcio vos:⁊ fratribo ſuis ignoꝛo illos.⸗ Ad a⸗

liud vᷣo qð obijei᷑ de monachis.dom ꝙ debent ſemia⸗
re ſpũalia dupłr.ꝑ ſe:⁊ ꝑ alios.per ſe oꝛando.ꝑ alios
dᷣo miniſtros ⁊ ſacerdotes inſtituendo. Sunt eniʒ pa⸗
troni ecciaꝝ:⁊ debent ſacerdo tibo ibideʒ miniſtranti⸗

bus ſacramenta beneficium competens aſſignare. ꝙ ſi

iſta nõ fecerint: raptoꝛes ſunt 2 decimas ctinent in⸗
iuſte.¶¶ Ad tercium ᷣo dᷣm. ꝙ poꝛtare peccata popu
li eſt tripłr. Vno modo curam animaꝝ ſuſcipiẽdo. vñ

xviij. Qume. dicit aaron 2 ſacerdotibo. Tu ⁊? domꝰ pa
tris tui ſuſtinebitis peccata ſacerdotij veſtri. Alio mõ

ꝓ peccatis oꝛando.i Qume.viij. radidi leuitis ⁊ aa⸗
ron ⁊ filijs eis vt ſeruiãt mihi in taberculo: ⁊ oꝛent ꝓ
eis ne ſit ĩ ppło plaga.qũo monachi ⁊ alij religioſi poꝛ
tent pcta ppłi. Tercio mõ ↄtra peccatoꝛes zelo dei pu⸗
gnando:⁊ fideʒ xpᷣianã ſuppoꝛtando ⁊ defendendo.ſᷣm
queʒ modũ te leuitis dicit᷑ xxxij.exo.cũ ipſi vindicaſ⸗

ſent ydolatriã vituli ↄſlatilis. ↄſecraſtis manus vr̃fas

Dño vt detur vobis bndictio. ꝑ hũc modũ templarij 2
hoſpitalarij qui pugnãt ↄtra boſtes fidei xp̃ᷣiane:conſe
cratas hñt manus oño:vt merito poſſint bñdictioneʒ
ꝑcipere decimaꝝ.⸗ Ad vltimũ vᷣo dðᷣm.ꝙ qjᷓnis deci⸗
me debeantur eccleſie baptiſmali ſi patronatuʒ illius
habeãt.religioſi vt dictum eſi pñt ꝑciꝑe decimas. Si
vᷣo non habeant patronatuʒ ⁊ eccleſia illa ſuꝑabundʒ
in decimis.põt de illa ſuꝑabundantia auẽte eccleſie
conſenſu prout dicit Hieroꝰ.indigentia religioſoruʒ
ſuppleri.

Articulus tercius

Oſtea querit᷑.vtꝝ clerici qui babent ſuffici

ens ſtipendiuʒ vnde viuãt: poſſint decimas

reciꝑe.qð videt᷑.qꝛ auẽte diuine legis indi/

ſtincte dant᷑ omi leuitis.¶ Cõtra. inſtitutio deciaꝝ
fuit ad hoc ꝙ haberẽt ſuſtentatõeʒ ſufficientẽ miniſtri

dei. vnde MMalach.iij. Inſerte oẽm decimã in boneum
meũ vt ſit cibo in dono mea. Si ergo babent ſuſtenta⸗

tioneʒ ſufficientẽ:nõ debent reciꝑe decimã. 4 Itez de⸗

cime pᷣcipiebant᷑ dari leuitis legis veteris.quia in ter
ra ꝓmiſſionis nihil poſſidere debebãt.vñ.xviij.nume⸗
ri d leuitis dicit᷑.nihil aliud poſſidebunt: decimaruʒ
oblatione ↄtenti: quas in vſus eoꝝ ⁊ nccia ſeꝑaui.Si
poſſident multa clerici vel de patrimonio xpᷣi vel de

rebus eccleſie alijs vnde pñt ſufficient᷑ ſuſtentari: non
debent vecimas acciꝑe.¶¶ Iteʒ Hiero.ad Damaſũ pa

pam. elericos illos ↄuenit eccie ſtipendijs ſuſtẽtari:ꝗ⸗
bus parentuʒ ꝓpinquoꝝ nulla bona ſuffragant᷑.ꝗ at
bonis parentũ ⁊ oꝑibus ſuſtentari pñt: ſi qd paupeꝝ
eſt accipiũt ⁊ ſacrilegiũ faciũt ⁊ ↄmittunt.⁊ ꝑ abuſio⸗
nem taliũ iudiciũ ſibi manducãt ⁊ bibunt.¶ Itẽ aug.
Decime tributa ſunt egentiũ aĩaꝝ.ſi ̊ ipſi nõ egent:ñ
debent reciꝑe decimã: que eſt tributũ ⁊ debitũ egẽtis.
Rñſio.dðm ꝙ clericus bñs ſufficiens ſtipendiũ vł
redditũ:uvnde poſſit aliter qᷓ; de decimis ſuſtentari ſuf⸗
ficient:⁊ ſᷣm ſtatum ꝑſone.põt reciꝑe decimas vt ꝓcu
ratoꝛ in nccĩtates paupeꝝ vel vtilitates eccleſie expen
dendas. nõ aũt põt reciꝑe in vſus ꝓprios ↄueꝛtendas
vel in malos vlus diſtrahendas.immo ſi in ꝓprios cõ
uertant ↄmittũt ſacrilegiũ.ſi in malos vſus expẽdunt
incuꝛꝛũt iudiciũ. De illis.n.intelligit᷑ qð dicit aug.ad
Honitfaciũ.Si priuatim que nobis ſufficiant poſſide⸗
mus:non illa noſtra ſunt:ꝭ̊ paupeꝝ quoꝝ ꝓcuratõeʒ
quodãmodo gerimꝰ.nõ ꝓrietateʒ nobis vſuꝛpatione
damnabileʒ vendicamꝰ.Et ᷣm banc diſtinctõʒ intelli⸗
gunt᷑ obiecta.

Articulus quartus

Onſequent querit᷑vtꝝ vna eccia poſſit ac⸗
ciꝑe decimas de territoꝛio vel ꝑſona alteꝛiꝰ
eccie.Querit᷑ q̊·poſito ꝙ eccia auẽte ep̃i re⸗

dimat decimas ab aliqͥ laico que ſunt in territoꝛio alte
rius eccleſie:que ñ põt illas redimere.vtꝝ poſſit tales

decimas ꝑpetuo poſſidere.qð videt᷑.quia hec eccĩa ẽ in
poſſeſſione iſtaꝝ decimaꝝ ſᷣm oꝛdinatõʒ epᷣi cuiꝰ eſt de
decimis oꝛdinare.q̊ de iure ſuo ſunt.q Cont᷑.de iuꝛe ca
nonico ⁊ diuino eſi.ꝙ decime ſoluant᷑ eccĩe ĩ cuiꝰ ſunt
territoꝛio.quia ſicut de iure diuino eſi ꝙ leuite hbabeãt
decimas:ita de iuꝛe diuino eſt ꝙ iſti leuite hẽant iſtas
ecimas.ꝗ illa eccleſia ĩ cuiꝰ territoꝛio ſũt poterit eas
repetere.¶¶ Iteʒ raptoꝛes ſunt qui metũt carnalia vbi
nõ ſeminãt ſpũalia.̊ hec eccia que mõ hʒ iſtas decias
nõ ſeminat ſpũalia in illa parochia vnde bʒ decimas.

5S non debet eas poſſidere: vel ſi poſſidet rapit. Ad

hoc rñdet᷑ a quibaſdaʒ.ꝙ ſi eccleſia illa in cuiꝰ territo
rio ſunt ille decime ſuſfficienteʒ cibum habeat h̊ ẽ ſuſtẽ⸗
tationem.⁊ noluerit illas decimas redimere. põt alia
eccia de oꝛdinatõe ep̃i illas decimas redimẽ ⁊ etiã poſ
ſidere.il Ad aliud ðᷣo qð obycit᷑ dicũt.ꝙ de iuꝛe dino
eſt ꝙ dentur leuitis decime. ſed de iure hũano ẽ ꝙ iſte
decime iſtis leuitis dentur. Relinquit.n.dñs oꝛdina⸗
tõni eccĩe qui leuite quas decimas habeãt: ⁊ quantũ.

2 ideo nõ eſt rapina ſi illa eccleſia p̃dictas decias poſ-

ſidet de oꝛdinatõe epi cuiꝰ eſt de talibo oꝛdinare.¶ Sʒ
ↄtra h̊ obijcit᷑. Qam dicit decretalis Alex.iij. Si terre
q̃ arabiles ſunt intra certã alicuiꝰ parocbie terrã fue⸗
rint: decimas eaꝝ tua ꝑte retenta facies eidẽ eccie aſſi

gnari: ſcribit cuidaʒ epo.̊ eps nõ poterit alteri eccle-
ſie illas decimas aſſignare.¶ Iteʒ de decimis noualiũ

dicit decretalis Inno.Cum ꝑceptio decimaꝝ ad paꝛo
chiales eccias de iure cõmuni ꝑtieat. decime noualiũ
que fiũt in parochijs eoꝛũdeʒ ad ipſas ꝓculdubio ꝑti⸗
nere noſcũt᷑.¶ Proprea dicũt alij meliꝰ.decimas no⸗

ualiũ ⁊ illas que pñt redimi a militibo:⁊ etiã aliarum
reꝝ que nõ ↄſueuerũt decimari ꝑtinere ad ius eccie ĩ cꝰ

parochia ſunt.nec põt epᷣs nec ad opus ſuũ retinẽ nec

alij eccĩe aſſignare:niſi cuʒ illa noualia vel ille deceime

que redimũt᷑ ñ ſunt intra termios alicuiꝰ paꝛochie de⸗

termiate: vel ſit aliq nilegiũ ſedis aplice ꝑ qð poſſzʒ

oñdi ꝙ ille decime ad aliã ecciaʒ ꝑtinerẽt. 2 ſumitur

er cecretali Alex.iij.⁊ er decretali Inno.üj. Itez qᷓ
rit᷑ æ illo qui hʒ tomiciliũ in vna parochia 2 ĩ alia co⸗
lit predia:cui eccie decime ſint ſoluende.i Zam ſi vna ⸗

eadeʒ res nõ debet diuerſo iure cenſeri:vt diẽ Inno. G

iſie debet decimas vni eccie:vel alteri tm̃.4¶: Cont᷑. Ra

tione domicilij tenet᷑ vni eccie.rõne p̃dioꝝ tenet᷑ alteꝛi.
Stenet vtriq;ʒ. Itez querit᷑.aligs paſcit agnos ĩ me⸗
dietate anni in vna parochia: in medietate alia in alia
parochia. cum decima debeat dari ð agnis 2 lana:cui
parochie dabit᷑.videt᷑ ꝙ illi in cuiꝰparochia ↄtinentur
oues.¶ Cont᷑.de omnibo que renouant᷑ inqᷓtum reno

uant᷑ debet dari decima:ſ̊ lana ĩ duaba parochijs reno

uatur.ꝗᷓ in duabo debet dari decima de lana. 4 Itẽ qᷓ⸗
rit᷑ de illo qui hʒ cau ſaʒ ſeu ouile in vna parochia: in
alia vpᷣo paſcit oues.cui debet dare decimꝗ de lacte ⁊ la
na? ⁊ videt᷑ argui ſicut prſius. Rñdeo ad primũ ſᷣm
decretaleʒ Lucij eỹ ð deci.Equũ eſt vt illi eccie decime
ꝑſonales reddant᷑ ab eis in qua ecciaſtica ꝑcipiũt ſa⸗
cramẽta. Decimas vᷣo meſſiũ fructuũ vel arboꝝ ſi co⸗
luerint in alia parochia qᷓ ĩ ea in qua habitẽt:qm a di
uerſis diuerſa conſuetudo tenet᷑.tu eligas in hoc caſu
qð ꝑↄſuetudineʒ diu obtentaʒ ibideʒ noueris obſᷣua⸗
tum.4l Ad ſecũduʒ dðm.ꝙ ſᷣm ius cõe.Cum renoua⸗
tio fiat in duabo parochijs: duobo ſacerdotibo dzʒ dari

ccima.¶¶ Ad aliud doᷣm. ꝙ de lacte feno lana dari dz

cima illi eccie in cuiꝰ parochia ſunt paſcua.qꝛ cum
inde ſuſcipiant totuʒ nutrimentũ: eius tales decime p̃⸗
diales cenſent᷑.

Aꝛticulus quint

Verit᷑ poſtmodũ.vtꝝ pauꝑibo ſint decime
tribuende.iQam dicit er de deci.⁊ pᷣmi. hie
ro.ſuꝑ Eʒ ech.Decimã ꝑteʒ oĩm fruguʒ le⸗
uitice tꝛibui ꝓpls ex lege debebat ¶ Jume. xviij. Ruꝛſuʒ
ex ipſis decimis leuite hoc eſt inferioꝝ mĩſtroꝝ qdus
decimas debebant ſacerdotibo.iQume.xviij. Erant qͥʒ
alie decime quas vnuſꝗſqʒ de ꝓplo iſrael ĩ ſuis hoꝛꝛeis
ſeꝑabat.vt comederet eas cum iret in templuʒ in vrbe

2222

hierłm. deut.xiiij. Erant alie quas pauꝑibo recõdebãt
deut᷑.xiij. Anno tercio ſeꝑabis aliam decimaʒ ⁊ repo
nes inter ianuas tuas:venietq; leuites ꝗ ñ hʒ aliquazʒ
ꝑteʒ ⁊ ꝑegrinus ac pupillus ⁊ vidua ⁊ comedent? ſa⸗
turabunt᷑.Si ̊ decima ↄferenda in vſus paupeꝝ ma⸗

xime ꝑtinet ad pietateʒ. Sʒ precepta legis que pieta⸗

te plena ſunt:ſunt temꝑe gꝛatie obuanda. ⁊ pceptũh
de decima danda pauꝑibo erit ad litterã obſeruãdum

temꝑe gtie.¶¶ Itez de decima que dabat᷑ ad opꝰ ſacri⸗
ficioꝝ pʒ rõ:qre tꝑe gtie ñ ſit ſoluẽda qꝛ ſacrificia ceſ⸗
ſant.Oe decima vo que dabat᷑ a olo leuitis: maiſeſtũ
eſt ꝙ tꝑe gre ẽ ßuandũ mandatũ ex dictis. De illa vᷣo q̃
dabat᷑ ſacerdotibo a leuitis iam queret᷑. Sed de illa q
dabat᷑ pauꝑibo:cũ ſimpłr ſit opus moꝛale.maior erit

ratio q̃re debet obfuari.¶ Iteʒ ꝓ maioꝛ parte leuite

eccie ⁊ ſacerdotes ſufficient abũdant ⁊ hñt redditus
ad ſuſtentatõeʒ:⁊ dotata eſt eccia tꝑalibo poſſeſſionibo
plus ꝙ in lege veteri in qua leuite nõ habebãt in terꝛa
ꝓmiſſionis hereditateʒ. nüc aũt abundant pauꝑes ⁊
pluꝛes ꝙᷓ in tꝑe legis.̊ cũ maioꝛi indigentie de oꝛdine
caritatis ſubuenienduʒ ſit. potius erit danda decima
pauꝑibo iꝙᷓ clericis ⁊ ſacerdotibo.⁊ amplius erit debi⸗
tũ ſoluendi decimã ad ſuſtentatõʒ paupeꝝ ĩ tꝑe gr̃e qᷓ
in veteri lege.minꝰ dᷣo ad ſuſtentatõʒ cleꝛicoꝝ · ¶¶ YStem
dicit augꝰ. ꝙ decime ſunt tributa egentiũ aĩaꝝ. ſunt
debite pauꝑibo. Rñſio.dðm ꝙ tꝑe gratie mãdatum
de decima danda pauꝑibo anno tercio ſᷣm determina⸗

tioneʒ legis nõ debuit ᷣuari:gꝗa illud mandatuʒ imꝑ⸗

fecte pietatis eſt.vnde adueniente lege ꝑfecte pietatis
non debet manere qtum ad imꝑfectionem: qᷓuis ſuba

—dð—

f f f f„„„ ——˙ —

N
tur

00,
m
no.
1
teni.
me⸗
Alin
NW
Ntor
reno⸗

N

ſ
n
4/

Nueſtio

