aliꝗs vnũ:qꝛ in pluribo ẽ vnũ.ſ.in natura 2 ĩ ꝑſona.Se
cundo mõ ẽ xpᷣc magis vnũ qᷓ aligs hõ: qꝛ magis ẽ indi⸗
uiſa vnitas diuinitatis ad hũanitatẽ in xpᷣo in ꝑſona:qᷓ
vnio aie vel coꝛꝑis vt oñſuʒ eſt: ⁊ inſeꝑabilioꝛ ꝙᷓ aliqua
alia vnitas.⁊ hocẽ magis vnũ dictũ ſimplꝛ. ¶ Ad ſecũ⸗
dam dicẽdũ ꝙ ẽ relatio ſubſiſtẽs:⁊ relatio aſſiſtẽs. Pꝛi⸗
ma habet maxiĩe deeſſe. ſcõa mime. Ad qð notãdũ.qꝙ eſt
ſuba.materia.⁊ foꝛma.ſubᷣa materia ẽ vt potẽtia. foꝛma
vt actꝰ.ſᷣ potẽtia dicit᷑ relatio ad actũ ⁊ ecõuerſo.̊ ⁊ in
pꝛincipijs ſube inuenit᷑ relatio:que ita eẽntialis ẽ:ꝙ ni⸗
ſi ia eẽt:ſuba nõ eẽt. Hec &̊ relatio ẽ pᷣncipiuʒ ad eẽ ip̃iꝰ
ſube. ⁊ hec ẽ ſubſiſtẽs vel inſiſtẽs. Relatio aſſiſtes ẽ que
ſequit᷑ ad eſſe ſube:q̃ cauſat᷑ ex ↄꝑatione reꝝ aliquoꝝ p̃⸗
dicamẽtoꝝ inuicẽ ſiẽ ad ſubaʒ ſequũt᷑ iſte relatõnes idẽ
diuerſuʒ. Ex h̊ em̃ ꝙ eadẽ foꝛma ſubalis ponit᷑ ĩ duobo
aſſiſtit ⁊ ↄſegꝗt hec relatio:que ẽ idẽptitatis ſpecie.Silr
ex h̊ ꝙ ↄſilis quãtitas cauſat᷑ hec relatio q̃ ẽ eq̃litatis.2⁊
hec relatio mĩme habet dæeſſe:q̃ cauſat᷑ ſolũ ex alijs. In
trinitate &c relatio.ſ̊ hec ẽ relatio ſicut inſiſtẽs vel ſubſi
ſtens:⁊ nõ aſſiſtẽs.vnde facit ꝑſonã veriſſime eẽ:qꝛ ꝑſo⸗
nalis ẽ vt alibi declaratũ ẽ. hec em̃ relatio magis habet
xeſſe ꝙᷓ aliqua alia ſuba creata. Et ita cũ vnitas xpᷣi ſit
in ꝑſona que habet eẽ iſtius relatõnis:patʒ ꝙ ipᷣa habet
maximc eẽ inter creatas vnitates.4 Ad terciã dicendũ

ꝙ vnuʒ ẽ dupliciter.ſ.in natura.⁊ in ꝓꝑſona. Pꝛimo mõ

ccurrit obiectio. Scðo mõ magis ẽ vnũ xpᷣc.qꝛ ille tres
vnitates ſunt magis indiuiſe ⁊ inſeꝑabiles in xpᷣo ꝙᷓ il⸗
le due que ſunt in hoĩe.q Ad quartã ⁊ quintã dicendũ.

ꝙ eſt vnũ natura ⁊ re nature ſiue ypoſtaſi.Si dicimus

vnũ natura: ſic aligd homogeneũ magis ẽ vnũ qᷓ xpᷣc.ſᷣ
re nature magis ẽ vnũ xpᷣc.qꝛ res nature q̃ ẽ in xpᷣo ma⸗

gis habʒ eẽ indiuiſuʒ.¶ Ad ſextã dicẽdũ.q ĩ foꝛmis ma

terialibo bñ ſeꝗt᷑ ꝙ q̃ magis diſtãt:ſi vniãt᷑ minꝰ ſũt vnũ
Sʒ ĩ foꝛmis ſpũalibo q̃ magis diſtãt magis vniũt᷑.⁊ hbꝰ
ratio ẽ ſimplicitas ipᷣiꝰfoꝛme.qꝛ ĩ ſimplici nõ eſt diuiſio
ptis ⁊ ꝑtis.⁊ ꝓpter h̊ cũ vnit᷑ totũ ſimul vnit.Sʒ nõ ſic ẽ
in foꝛma materiali:q ꝑticipabilis ẽ ⁊ diſtẽſa.Ifoꝛma igẽ
vma q̃ ẽ verbũ:cũ ſit ſimpliciſſima maxĩe ſe vmt:⁊ maxi
me facit vnũ.Et ideo xpᷣe ẽ maxime vnũ.

Membꝛũ tercium

Onſequẽter querit᷑ de effectu huiꝰvniõis

⁊ circa hũc duo q̃rũt᷑. Pꝛimũ eſt vtꝝ vnio

faciat mutatõʒ ĩ vnitis. Scðo ſuppoſito ꝙ

nõ oĩno vtꝝ faciat de vnitis ꝙ vnũ ſit alte

xum:vel vnũ in alterum.

Articulꝰ primꝰ
D pꝛimũ ſic obijcit᷑. Om̃e qð ẽ alio mõ ſe ha⸗
bens nũc qᷓ; pꝛiꝰ mutatũ. Sʒ om̃e qð ẽ nunc
aliud ꝙᷓ pꝛiꝰ:ẽ alio mõ ſe habẽs nũc qᷓ pꝛiꝰ.g
om̃e qð ẽ aliud qᷓ pꝛiꝰẽ mutatũ.Sʒ vᷣbũ ꝑ vnionẽ cũ caꝛ
ne ẽ aliud ꝙᷓ; pꝛiꝰ. hec vnio facit mutatõeʒ ĩ diui nat᷑a
AMutari em nihil aliud ẽ qᷓ; alio mõ ſe habẽ nũc qᷓ; pꝛiꝰ.
Seo plꝰ eſt eẽ aliqd nũc qð nõ pꝛiꝰ:qᷓ eẽ alio mõ ſe hñs
nũc q; pꝛius.Si gillud facit mutatõezʒ.qᷓ ⁊ illuo. Sʒ v⸗
bũ in hac vnione ẽ aligd qð non pꝛius:qꝛ mõ ẽ hõ ⁊ pꝛiꝰ
nõ fuit. ergo ẽ mutatũ.4. Item om̃e qð tranſit de nõ eſſe
ad eẽ mutat᷑ ̃om̃e qð trãſit ð aliqͥ ñ eẽ ad eẽ mutat᷑. Sʒ
ſilius dei ꝑ incarnatõem tranſit de nõ eſſe homo ad eſſe
homo.ergo in vnione illa mutat. Ad oppoſitũ.omne
mutabile ẽ imꝑfectũ. Sed verbũ eternũ nullo mõ ẽ imꝑ
fectũ: ergo nullo mõ ẽ mutabile nec mutatũ.vñ Merñ.
Deus ſemꝑ eſt idem: ⁊ vno mõ ſe habens ⁊ vnꝰſibi. p̃s.
KTu aũt idẽ ipe es ⁊ anni tui nõ deficient. Soł. Que⸗
Dam vniũtur ita ꝙ fit mutatio in vtroq; vnitoꝛum:vt a⸗
qua vnitur cum vino.lel in altero tm:ſicut cũ vnit᷑ lux

ſolis ip̃i aeri.lux nõ mutat᷑ ĩ illa vnione: nec recipit ali/
quã diſpoſitõeʒ quã nõ habuit pꝛius: licet mõ ſit illumi
nans ⁊ pꝛiꝰ nõ.hic em̃ nõ ponit nouà diſpoſitõeʒ in luce
ponit tñ in recipiẽte.qꝛ mõ eſt illuminatuin ⁊ nõ pꝛius.
Scõðm hoc dicendũ.ꝙ vnio verbi ad carnẽ nullam facit
mutationẽ in verbo:ſᷣ ſolũ eſt mutatõ in ipᷣ̃a bumanita⸗
te que mõ recipit radiũ diuinitatis ⁊ pꝛius nõ.⁊ ꝓpter h
nõ eſt faeta mutatio in luce eterna. 4 Ad pꝛima ratõeʒ
in ↄtrariũ dicẽdũ.ꝙ aliquid dicit᷑ aliter ſe habẽs qᷓ; pꝛi⸗
us vel ꝓpter mutationẽ que eſt in illo:vel ꝓpter mutatõ⸗
nem in altero.qð ſe babet mõ ad ipᷣm aliter ꝙᷓ pꝛius. ſic
ſol dicit᷑ illuminãs ab actione qua habet in aerẽ: qð nõ
pꝛius.⁊ tamẽ nõ mutat in ſe.ᷣ aer nũc ſe habet aliter ad
ipᷣm qᷓ; pꝛius.Sol aũt de ſe ſe babet eodẽ modo. Sic di⸗
co ꝙ verbũ non ſe habet aliter qᷓ pꝛius.ſᷣ aliter ſe babet:
aliquid ad verbũ qᷓ pꝛius.ſ.ipa bumanitas. Ad ſcdᷣam
ſilꝛ reſpõdendũ eſi.ql Ad terciã dicendũ.q filiꝰ dei non
tranſit de nõ eẽ aliquo ad aliquod eẽ ꝑ iſiã vnionẽ.ſ̊ ali
quid qð ſe habet ad ipᷣm. ſicut hũana natura tranſit de
nõ eſſe diuino ad eſſe diuinũ ꝑ vnionẽ cum ver bo in vns
ꝑſona ⁊ in vnũ eſſe ꝑſone.

Arxrticulꝰ ſecundꝰ

Ecũdo querit᷑ vtꝝ hec vnio faciat ꝙ homo ſit
verbũ recte.vel ſit in ſe babens hoieʒ.Ad qð
ſic augu.Talis fuit iſta ſuſceptio q̃ deũ face⸗
ret hoĩeʒ:⁊ hoĩeʒ deũ: ̊ facit ꝙ verbũ recte ſit hbõ.⸗ Iteẽ
augu.TZanta fuit illa vnio:vt quicꝗd cõuenit filio dei ꝑ

naturã:ↄuenit filio boĩs ꝑ gr̃am. Sʒ quecũq; ſunt h̊ mõ

vnũ recte pᷣdicat᷑ de alio.ꝗ erit recte pᷣdicare filiũ homĩs
de filio dei. ¶ Item B. v. de oſideratione. Lam erxpᷣſſaʒ
vim vnionis ex ſe pᷣfert ea ꝑſona qua deꝰ⁊ hõ vnꝰ eſt xpᷣe
vt ſi duo de inuicẽ pꝛedices: nõ erraſti. deũ videlicet ho⸗
minẽ ⁊ hominẽ deu.⸗:! Item ſi nõ pᷣdico aliquigd in recti⸗
tudine ſ̊ totũ in obliꝗtate:ſicut dicũt quidã cũ dicit᷑ fili
us dei eſt hõ.ſenſus eſt.i.filiꝰ dei eſt ens in bumanitate.
Hec igit᷑ vnio nõ facit h̊ eẽ H:vᷣ hoc eẽ in illo.̊ minoꝛ eſt
hec vnio qᷓ; vnio accidẽtis ad ſubiectũ:que facit ꝙ vnuʒ
pdicet᷑ de altero recte.q Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ nõ pᷣdicat᷑ ibi eſſe
ſed habere. qꝛ ſenſus eſt.filiꝰdei eſt habẽs hũanitatem g
hec pᷣdicatio ſolum dicit quõ ſe habet.⁊ ita redit tercia
opinio que dãnata ẽ in ſenten. Maã ex pᷣdicatõe ſᷣm habi
tum nõ ſequit᷑ alia vnio.vñ nõ ſequit᷑. iſte ẽ habẽs veſtẽ.
ergo veſtis ei vnit. Sʒ ex ꝑte iſta fit vnio filij homĩs ⁊ fi
lij dei.q̊ plus pᷣdico qᷓ; habitũ dicẽdo.filiꝰdei ẽ hõ.¶ Di⸗
cunt quidã ꝙ idem pᷣdicat᷑ de ſe cũ dicit᷑.filiꝰdei eſt homo
h̊ aliter ſe habẽs.vñ ſenſus ẽ.filiꝰdei eſt filiꝰqui ẽ homo.
⁊ ſic in pᷣdicamẽto intelligit᷑ implicatõ.ſ.ille qui eſt hõ.
Sed vbicũ q; eſt p̃ſdicatõ ꝑ implicatõeʒ: locutio impꝛo⸗
pria eſt.vñ cũ inuenimꝰ in auctoꝛitati ſanctoꝝ. ꝙ na⸗/
tura generat naturaʒ in trinitate:impꝛopꝛie dicit᷑: ⁊ ex⸗
ponẽdũ eſt.i.ille qui eſt natura generat illũ qui eſt natu
ra.ſ.pater filiũ.qꝛ hoc ꝓpꝛie non ↄuenit ibi natuꝛe:ł̊ ei ꝗ
eſt nata.ſ.pr̃i ſilꝛ ſi ſenſus ẽ.filiꝰdei ẽ hõ.i.filiꝰci ẽ ille
qui eſt hõ.impꝛopꝛia ẽ hec pᷣdicatio:filiꝰ dei eſt hõ.qð eſt
incõueniẽs. Iteʒ querit᷑ de illa implicatõe:que ẽ ille ꝗ
eſt hõ.hic em̃ pᷣdicat᷑ idem de ſe ⁊ nõ aliud. cũ dico ille ꝗ
eſt homo.jᷓ erit ſenſus filiꝰ dei eſt filiꝰqui ẽ filiꝰ qui ẽ ho⸗
mo.Silꝛ⁊ iterũ querit᷑ hac implicatõne.⁊ ſic in infini⸗
tum.⁊ etiã ibi eſt nugatio. igit᷑ nõ eſt ibi p̃dicatio ſᷣm ha
bitum.ſed recta cum dicit᷑ filiꝰ ei eſt homo. Solutio
notandũ ꝙ in pᷣdicationibo diuinis maxima ẽ differen⸗
tia.Aliqũ eſt ibi pᷣdicatio ꝑ entitatẽ.i.ꝑ idẽptita tẽ.Ali⸗
quãdo pᷣdicat᷑ in diuinis eſſe de.aliqñ eſſe buiꝰ.aliquã⸗
do eſſe ad.aliqñ eſſe a.verbigr̃a.quado aliquid pᷣdicat᷑ ĩ
diuinis ab eterno:eſt pᷣdicatõ ꝑ entitatẽ.vt filiꝰ dei ẽ deꝰ
ſimiliter de eſt potens. hec em̃ eſt pᷣdicatio ꝑ idempti⸗
tatem eſſentie.Aliqñ aũt in diuinis p̃dicat᷑ eſſe ad:ſicut
cum pᷣdicant᷑ notiones ꝑſonales de deo.ſicut cum dico.
deus generat dedeſt genit?. Per hoc ꝙ dico genit? vel ge

nerans nõ dico quid ſᷣ eẽ adaliquid m relatõem pſone
ad ꝑſonã:quã pᷣdicat generãs genituʒ ⁊ ꝓcedẽs:⁊ bmõi
ſunt relatões diuine.i.diuinaꝝ ꝑſonaꝝ. Sʒ eſt alia re⸗
latio creatoꝛis ad creaturas:quã pᷣdicant de deo iſta no
mina.dñs.cauſa.⁊ hmõi.qꝛ cauſa dicit᷑ ad effectũ:⁊ do⸗
minus ad ſeruũ.ſᷣ pꝛimũ adaliquid nõ dicit quid. vnde

generãs genitũ p̃dicat de deo adaliquid qð nõ eſt quo

vel ſubſtantia:quia dicunt relatõneʒ ꝑſonalem.ᷣ ſᷣm ad
aliquid dicit quio in deo. vnde dicẽdo.deꝰ eſt cauſa ſiue
dñs.hic pᷣdicat᷑ relatio que eſt quid vel ſubſtantia.vnde
ſubſtãtia ꝑ modũ relatõnis ibi pᷣdicat᷑. Aliquãdo auteʒ
in diuinis pᷣdicat᷑ eſſe hmõi.vel eſſe in:qð idem eſt.⁊ nõ
ſum at᷑ ibi eſſe in:ſicut accidens in ſubiecto. Et hoc mõ
fit pᷣdicatio hic ſᷣm ꝙ aſſignat augu. Vnꝰ eſt vtrãq; de⸗
monſtrata hum ana a diuina natura.ſ.xpᷣe. Hec em̃ pᷣdi
catio nõ eſt ꝑ idẽptitatẽ eẽntie adminꝰ ex ꝑte hũane na⸗
ture:licʒ ex ꝑte diuine.quia filiꝰdei ⁊ diuina natura ſũt
idem ꝑ eẽntiã:cũ in deo nõ differũt natura ⁊ res nature
Sed filiꝰ dei ⁊ hũana natura nõ ſunt idẽ vñ ſenſus illiꝰ
p̃dicatõnis eſt idẽ.xpᷣc eſt in diuina ⁊ hũana natura:vel
diuine ⁊ hũane nature.Aliqñ aũt ibi pᷣdicat᷑ eẽ a:vt cuʒ
dicit᷑.dñs eſt foꝛtitudo mea.dũñs eſt ſpes mea.Nã ſen⸗
ſus eſt foꝛtitudo mea ẽ a deo.ſpes mea ẽ a deo. Et hec ẽ
p̃dicatio ᷣm quã pᷣdicamꝰeffectũ de cauſa.Sed vlteriꝰpᷣ
dicatur in diuinis eẽ de.⁊ talis eſi ibi pᷣdicatio.deꝰẽ hõ.
filiꝰdei eſt homo. Nam ſicut dictũ eſt: in xpᷣo eſt vnio di
uine ⁊ hũane nature:que ẽ q̃ſi vnio ꝑ inſertõeʒ. Sed in
vnione ꝑ inſertõeʒ vnũ nõ eſt alterũ nec in altero.ſᷣ vnuʒ
fit de ypoſtaſi alteriꝰ.ſicut quãdo pirũ inſertũ pomo fit
vna y poſtaſis ex duabo naturis.ſ.vna arboꝛ.quia vnuʒ
trabhit alterũ ad ſuam ypoſtaſim.⁊ ita vnũ ſit de altero
ĩtuʒ ad eſſe ſue y poſtaſis.Vnde pirũ ẽ de eſſe ypoſtaſis
vel arboꝛis cui vnit᷑:⁊ ſilꝛ pomũ.⁊ ꝗꝓpter hoc cũ dicitur
iſta arboꝛ eſt pirũ:hic pᷣdicat eſſe de.qꝛ pirũ eſt de eſſe il
lius arboꝛis.Silꝛ cum dicit᷑ rpᷣe eſt homo.qꝛ nõ ſolũ eſt
ſenſus.xp̃c eſt ens in hũana natura:ĩmo etiã hũana na⸗
tura ẽ de xrpᷣo.Sicut q̊ cum dico.homo eſt aĩal.hoc genꝰ
animal nõ pᷣdicat totũ eſſe bominis.ſ̊ dicit de illo.ſimi⸗
liter hic ita.q̊ᷓ eſt verbũ inſitũ: quod trahit hũanã na⸗
turã ad eſſe ſue ypoſlaſis:⁊ quod eſt de ſua ypoſtaſi. ſi⸗
cut pirum de ypoſtaſi pomi. tamen natura piri nõ eſt
natura pomi. Siłꝛ nec diuina natura eſt humana: nec
vna natura fit de alia. ſᷣ facit hec vnio vnam naturã eſſe
e ypoſtaſi alterius:⁊ nõ vnam eſſe aliam. Et ita non pᷣ
dicatur ibi habitus ſolum: nec eſſe in ſolum:ſed eſſe de.
Et lic facit ꝙ bomo eſt de eſſe ꝑſone verbi ſiue quid ſue
ypoſtaſis.⁊ non ꝙ ſit ipᷣm recte.ĩmo pᷣdicat᷑ ibi eſſe de.⁊
ſic facit ꝙ homo eſt de eẽ ꝑſone verbi:ſiue quid ſue y po⸗
ſtaſis.⁊ non q; ſit ĩᷣm recte.ĩmo pꝛedicat᷑ ibi eſſe de.⁊ ĩ
rectitudine filius dei eſt homo.ſicut ⁊ hic cum dicit᷑.hec
arboꝛ eſt piruʒ. 4¶ Ad id ergo qðo obijcitur. ꝙ iſta ſuſce⸗
ptio facit hoĩez eſſe deũ ⁊ deum hominẽ: patet reſponſio
qꝛ licet homo ĩ pdicãdo dicit᷑ recte de tro ⁊ ecõuerſo:nõ
tñ hõ eſt recte deꝰ.ſᷣ ſignat᷑ hõ ſiue natura hũana eſſe de
ypoſtaſi filij dei. Silꝛ rñdendũ ẽ ad illud Der.Ad alia
ptʒ rñſio.qꝛ opiones ſuppoſite nõ vſq;quaq; ſunt vere:xt
aſſerunt ratões ↄtra illas ꝓpoſite.

727

Queſtio. viij. de oceptu
EYpeditis cuʒ adiu

toꝛio xpᷣi queſtionibo ꝑtinẽtibo ad mini
ſterium incarnatõis filij dei: ↄſequẽter
cũ om̃i reuerẽtia q̃rẽdũ ẽ ð ſacramẽtis
ↄceptõis ⁊ natiuitatis:que ei cõueniũt
ratõc aſſumpte carnis.Et pᷣmo de ↄceptõne. circa quaʒ
querunt᷑ hec. Pꝛimo de tꝑe ↄceptõnis.Secũdo de oꝛdi⸗
ne conceptõnis. Tercio de pꝛincipijs ⁊ ratione ↄceptio⸗
mo.

“ä

— —— — ——U

zeſin
nn
friinn
emn en
ſtcuſſi
heninnte
gnichent,
Ethoen
ſ vtrigd
cenſ
n
natomſät
resnature
nſus illis
gturarvel
karpt aaʒ
B ſen⸗
Erdeci
dNereß
lo.de ho.
eſteniodt
ez. Oedi⸗
nend inn
rtüporof,
quiafnn
ſit tonr
ſſeypchis
Necinn
eſt achei
ꝛnöſelial
hüanaonen
Nhocgen⸗
üani na⸗
0ali. ſi
pirinde
mana: e
natnrick
Etitancn
bniſedeſer
juequidl
ſbiehen
nidſueſ⸗
ledi
nolaithet
lſo ſſer⸗
pvnſip
verſono
naeſlede
DBalia
myereeet

epei
goin

wod mini
Negnin
ſcnuniis
e cbeni
nugoc;
Uerut
wßno⸗

““

4

Membꝛum primum

Irca tẽpus ceptionis querẽdũ ẽ de dilati
one incarnatõis q́ꝛe ꝑ tanta tꝑa dilata eſt
Sed hec q̃ſtio ↄſeq̃nter determiatur i inꝗ
ſitõe moꝛaliũ de tꝑe latõis euãgelij. Rtuz
tñ ad pñs notãdũ eſi vbũ apli ad Gal.iiij. At vbi venit
plenitudo tꝑis:miſit deus filiũ ſuũ factũ de muliere: fa .
ctuʒ ſub lege.vt illos ꝗ ſub lege erat redimeret ⁊c. Cir
ca hanc auctoꝛitatẽ apłi ſunt qᷣtuoꝛ dubitatões. pꝛima
eſt de plenitudine temꝑis.ſecũda de miſſione: qua dicit᷑.
milit deus filiũ. tercia de hoc ꝙ dicit᷑ factũ de muliere.
Quarta de hoc ꝙ dicit factũ ſub lege.

Circa pꝛmum §. .
obijcit᷑ Math.xiij. Que cũ impleta eſſet.dicit᷑ de ſagena
HGlo. Aniuerſaliter in fine ſeculi.ergo añ finẽ ſeculi nõ
eſt temꝑis impletio. Iteʒz.j.coꝝ.xinij. Erx ꝑte cognoſci⸗

mus et er ꝑte ꝓphetamꝰ. Sed cum venerit qð ꝑfectuʒ :

tuacuabit᷑ ꝗð ex ꝑte eſt.ᷓ nõ eſi tꝑe gratie donoꝝ pleni⸗
tudo.Nõð em̃ eſt ex ꝑte nõ eſt totũ plenum.4 Itẽ ro.vaj·
NMoſipᷣi pꝛimitias ſpũs hñtes intra gemimꝰ adoptionẽ
filioꝝ dei expeciãtes ⁊c.̊ nõ eſt plenitudo.qᷓtũ ad ado⸗
ptõem. Item ſicut ibideʒ dicitur.om̃is creatura inge

miſcit et ꝑturit vſq; adhuc ⁊c ergo nõ eſt plenitudo q;⸗

tum ad liberationeʒy. Meſpõſio.eſt plenitudo nature.
gratie et gloꝛie.Et nature pleitudo duplex ẽ.pꝛimo q;tũ
ad cõditoem rerũ cõpletã ſᷣm genꝰ et ſpẽm. de qua dicit
geñ.ij. Cõpleuit deus die ſeptimo opus ſuũ qð feceꝛat:⁊
regeuit ⁊c. Secũdo ꝗᷓtũ ad multiplicatõʒ:de quo dicit ĩ
ps.Oñi eſt terra et plenitudo eiꝰ ⁊c.Et yſa.xxxiiij. Au⸗
diat terra et plenitudo eiꝰoꝛbis ⁊ om̃e germẽ eiꝰ⁊c̃. Ple
nitudo vᷣo gr̃e dicit᷑ tᷣus incarnatõis ⁊ redẽptõnis xpᷣi ·
pꝛimo ꝑ comꝑatõʒ ad deũ. In incarnatõe em̃ facta ẽ ple
na ꝑticipatio deitatis.vñ Coł.ij. In ipᷣo habitat oĩs ple
nitudo deitatis coꝛꝑaliter. Secũdo ꝑ comꝑatõzʒ ad an⸗
gelũ: quia ruina angeloꝝ reꝑat᷑ ꝑ redemptõʒ ex electis
bomibo.ps.Judicabit in natõibo impleuit ruinas ⁊c̃.
Tercio ꝑ comꝑatõem ad hoĩem multiplicit.pꝛimo ĩ ple
na liberatõe a culpa ꝑ miſcðiam.Colł.j. In ipo compla
cuit oẽm plenitudiem inhitare: ⁊ ꝑ eũ recõciliari.Dein
de ĩ plena ꝑceptione boni neceſſarij ad ſalutẽ q;ẽtũ ad bo
num veritatis ad intellectũ:⁊ gr̃e qtũ ad effectũ.de qua
JYoh.j. Plenũ gr̃e et veritatis.et ſubdit᷑. de plenitudine
eius accepimꝰ oẽs. Quarto ꝑ comꝑatõeʒ ad oẽm crea⸗
turã que ex incarnatõe ꝑficit᷑. Cũ em̃ om̃is creatura oꝛ⸗
dinet᷑ ad hoĩem.et hũana natura vnit᷑ dine.cõplet᷑ vni⸗
uerſa creatura cũ qua coĩcat hõ ſiue ſit coꝛꝑalis ſiue ſpi
ritualis.Et h̊ eſt qd dꝛ Eph.j.Scðm bñplacitũ eiꝰ qð
ꝓpoſuit ĩ diſpẽſatõe plenitudis tẽpoꝝ inſtaurare omia
in xpᷣo q̃ ĩ celo et ĩ terra ſũt ⁊c̃. His g̊ rõnibo dieit᷑ tẽpus
gr̃e tpᷣus plenitudis. Plenitudo vo głie attendit᷑ qᷓtum
ad duo.pꝛimo q;tum ad plenitudiem nũeri electoꝝ:de q̃
Apoc.vj.Suſtinete modicũ donec impleat᷑ numerꝰ fra⸗
trũ vr̃oꝝ.Secũdo q;tũ ad ꝑceptõem eternoꝝ bonoꝝ.de
qua eccleſiaſtici.xxuij. In plenitudine ſccoꝝ detẽtõ mea
¶ Ad pꝛimũ obiectũ iã pʒ rñſio.qꝛ glo.illa intelligit᷑ de
plenitudie nũeri electoꝝ:q̃ nõ ꝑtinet ad pleitudieʒ gr̃e
B glie.¶ Ad ſecũdũ qð dẽ de cogtõe ĩ ꝑte.dðm ꝙ ẽ ple⸗
nitudo qᷓtũ ad ſtatũ ſufficiẽs.et ẽ plenitudo ſimpłr ꝑfe⸗
eta.Mtũ ad pꝛimã ẽ plenitudo ſctoꝝ donoꝝ ĩ pnti.ſᷣ̊ nõ

Ijtum ad ſecũdam ĩ mẽbꝛis yp̃i.s. Ad terciũ qð obijci

tur de plenicudie adoptõis dicendũ.ꝙ eſt pleitudo ado
ptõis in re et in ſpe.plenitudo adoptionis in re nõ eſt in
pꝛeſenti:ſed in ſpe.vnde ibidem dicit apłus. Spe ſalui
facti ſumꝰ.q:! Ad vltimũ qð obijcit᷑ de pleĩtudie liberati
oĩs dicẽdũ.ꝓ ẽ pleĩtudo libeꝛatõis a culpa:⁊ ẽ pleĩtudo
libeꝛatõis a pena.pꝛima eſt ꝑ vᷣtutẽ redẽptõis.Scðda vo
erit ꝑ głiam future beatitudis.Vnde ro.viij. Om̃ crea⸗
tura liberabitur a ſeruitute coꝛruptõnis in libertatem
gloꝛie filioꝝ dei.

Conſequenter S.ij

Lonſequenter

„

querit᷑.qũo deus miſit filiũ ſuũ.Determiatõem hꝰ qſti⸗
onis require g li:.j.in inꝗſitione de notionibo queſtione
de miſſiõe.

. 8„

querit᷑ qũo factus de muliere:qᷓuis iſtud tactũ ſit ſupꝛa
Cum aũt tota maſſa in adã fuiſſet coꝛrupta: cũ ſubſtan
tia xpᷣi oĩno ſit mũda:videt᷑ ꝙ nõ debuiſſet eẽ facta nec ð
viro nec de muliere.ſicẽ adam nõ fuit factus de viro:nec
muliere. 4 Item quare non fuit factus de viro ſicut

Eua fuit facta de adam. Zld qð reſpõdet anphel.ĩ.ij.
li.cur deus hõ dicens. Quatuoꝛ modis pt᷑ deus facẽ ho⸗

mĩem. vicʒ aut de viro et femĩa.ſicut aſſiduus monſtrat
vſus.Aut nec de viro nec de femĩa. ſicut creauit adam.
Aut de viro ſine femĩa.ſicut fecit euam. Aut de femina
ſine viro.qð nõdum fecerat.ſ.añ incarnatõem. Elt igit᷑
bunc modum pꝛobet ſue ſubiacere pt ati:et ad hoc ipin

opus dilatũ eẽ.nihil cõuenientiꝰ q; vt de femina ſine vi⸗

ro aſſumat illum homĩem quẽ querimus. et in hoc oſtẽ⸗
ditur magnitudo ſue potẽtie.qꝛ maius ẽ facere ſiue aſſu
mere carnẽ de natura coꝛrupta qᷓᷓ de incoꝛrupta. IYtẽ

querit᷑ qualit᷑ beata vᷣgo dicat᷑ mr̃ xpᷣi ſᷣm ꝙ hõ.cũ dicat᷑

bic factꝰde muliere nõ natus.ad gal.iiij. Að ro.j. actꝰ
ex ſemĩe dauid ſᷣm carnẽ.Nõ em̃ ſequit᷑ aliꝗd factũ ẽ de
carne virgis.ergo natũ eſt de virgine vel filius virginis

nam pediculus fit de carne homĩis:et tñ nõ eſt filiꝰboĩis

Reſpõſio vtrũqʒ dicit᷑ natũ et factũ. Qatũ ¶Math.j.
Nð in ea natũ eſi de ſpũſcto eſt.Luc.j. Nðõ naſcet᷑ ex te
ſctm vocabit᷑ filius dei.Factũ vo dicit᷑ gał.iiij/⁊ ad ro.j.
et ratio huiꝰ ẽ:ad oſtendẽdũ ꝙ nõ naturali ꝓagatione
de carne virginis ẽ educta caro dñi ſaluatoꝛis: ſᷣ vᷣtute
et gra ſpũſct᷑i.Añ luce.j.Spũſſct᷑us ſuꝑueniet ĩ te:⁊ vtꝰ
altiſſimi obũbꝛabit tibi. Ideoq; et qð naſcetur ex te ſan
ctũ vocabit᷑ filius dei. In dañ.ij.lapis abſcindebat᷑ de
monte ſine manibo.i Sed iuxta hoc obijcit᷑.nam ꝑ hoc
videt᷑ ꝙ beata vᷣgo oceptõni nõ pᷣbuit niſi materiale pꝛĩ⸗
cipiũ.Sed cõtra.Si nõ pᷣbuit niſi materiale pꝛincipiũ.
eꝛgo nõ pt᷑ dici mater xpᷣi: quemadmodũ nec Adam qui
pᷣbuit materiale ꝑꝛincipiũ ad foꝛmãdũ carnẽ xpᷣi: nõ dẽ
eius pater.nec hõ dicitur pater pediculi:qꝛ pᷣbet ei ma⸗
teriale pꝛincipiũ. Item nõ naſcit᷑ aligs niſi ex generã⸗
te habente potentiã generatiuã.Sed ipᷣe xpc natꝰ eſt de
virgine ſiẽ dici Math.j. Qð ĩ ea natũ eſt ⁊c̃. ergo ipᷣa
nõ fuit pꝛincipiũ materiale ſolũ:imo etiã actiuũ conce⸗
ptionis carnis xp̃i.¶ Iem ioh̊.dam̃.Poſt aſcenſũ ſct̃e
virginis ſpũſſctus ſuꝑuenit in ipᷣ̃am. purgans ipam et
virtutẽ cõceptiuã verbi dei tribuẽs:ſimul aũt et genera⸗
tiuã.ergo ipᷣa ſuit nõ ſolũ materiale pꝛincipiũ:vᷣ pꝛinci⸗
piũ generatinũ ipᷣius carnis xpᷣi.¶ Reſpõſio ẽ loqui de
beata virgine qᷓ;tum ad ſtatũ pᷣcedentem ſuꝑuentionem
ſpũ̃ſſcti/et ſpᷣm hoc in ea fuit ſolũ materiale pꝛincipiũ.et
reſpiciens hũc ſtatũ. Apłus ro.j.dicit.Qui factꝰ ẽ ex ſe

1 381 4 — —
mine dauid pᷣm carnẽ.Et qtũ ad ſtatũ poſt ſuꝑuentöem ¶Diis veN: l⸗ „2 Ey

in qua recepit virtutẽ generatiuã a ſpũſcto.et ꝙtũ ad h̊
dicit᷑ natus et genitus de virgine.

Lonſequenter Frnm.

q̃rit᷑ de hoc ꝙ dicit᷑ factũ ſub lege.In ps.j.ſuꝑ illũ locũ
et in lege dñi ⁊c̃.dicit Aug.Aliud eſt eẽ ſub lege.et alið
in lege.Qui eſt in lege ſᷣm legẽ agit volũtarie obediens
legi.Qui aũt eſt ſub lege ſᷣm legem agit nccitatis tioꝛe
coactus.Sed in xpᷣo nulla potuit eſſe coactio.q¶ Itẽ iu⸗
ſto nõ eſt lex poſita.i.ad Thi.j.iQõ ẽ igit᷑ xpᷣe ſub lege.
A dic vt r̃dimẽt eos ꝗ ſbᷣ lege erãt.& ſi ipᷣe erat ſb lege
ipe erat r̃dẽpturꝰ ſe. MReſpoſio.eẽ ſ lege dicit᷑ duobo
mõis.Eſt ei ſubiectio volũtaria:et ẽ ſubiectio nccitatis
Pꝛimo mõ ᷣm pꝛimã fuit ſub lege.ſed ſᷣm ſecũdam ſub⸗
iectõem nõ.vñ glo.ad gał.iiij. Sub lege.i.ſub onere le⸗

gis ſicut ſub alijs penis.nõ vt ab ea expiaret᷑:bᷣ vt ab ea

4 A e lAIE
8 4

—

—

1

f ſidd “

12

liberaret. vnde factus ſub lege dicit glo. At circũciſus
appareat:quaſi ſilius abꝛabe ſignũ habens eius cui pꝛo
miſſus fuerat.in quo impleta eſt circũciſio: et ita ſignũ
iam ceſſat.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑.ꝙ iuſio nõ eſt lex poſi
ta.dðm.ꝙ hoc dicit᷑ quia qð iuſtus agit nõ agit timoꝛe
ſed amoꝛe.legis aũt ⁊ euãgelij(ſicut dicit aug.ↄtra ada
mantiũ )ẽ bꝛeuiſſima dẽntia timoꝛ et amoꝛ.4l Ad aliud
qð arguit:vt eos ꝗ ſub lege erãt redimeret.ergo redem⸗
pturus ſe.nõ ſequit᷑.Qam alio modo dicitur xpᷣc ſub le

ge. aliter redempti ab ipſo.

Membꝛum ſecundum

Onſequenter queritur de oꝛdine cõceptio
nis vtrũ caro xpᷣi pꝛius fuerit concepta q;
aſſumpta. Ad qð reſpondet magiſter in
ſententijs.ꝙ nõ pꝛius ſᷣm tempus cõcepta
eſt qᷓ aſſumpta.ſed ſimul.¶¶ Sed querit᷑ cũ pꝛeintelliga
tur cõceptio carnis:que erit ratõ vt non pꝛius concipe
retur qᷓ; aſſumeretur. ¶¶ Item ſuppoſito ꝙ non pꝛius 'm
tempus ſit conceptio qᷓ aſſumptio.queritur tñ qð iſtoꝝ
ſit pꝛius ſᷣm naturã. ZQam cũ conceptõ carnis poſſit in⸗
telligi ſine aſſumptõne ſed nõ eonuerſo:pꝛius eſt natu⸗
raliter concepno qᷓ; aſſumptio.¶¶ Item pꝛius eſt natu⸗
raliter ſumere ꝙᷓ afſſumere:qꝛ aſſumere eſt ad ſe ſumere
et pꝛius eſt eẽntialiter eẽ carnis:qᷓ; ſumptio carms.Cũ
ergo conceptio det eẽ carm:pꝛius eſi naturaliter conce⸗
ptio ſumptione et aſſumptõne. Contra.n incarna⸗
tione fuit oꝑatio diuina et operatio creature.et pꝛtoꝛ fu
it oꝑatio diuina ꝙᷓ; oꝑatio creature.Cum eꝛgo aliumeꝛe
ſit oꝑatio dei. conciꝑe vᷣo oꝑatio virginis:relinqt ꝙ; plꝰ
eſt naturaliter aſſumptio conceptione.⸗! SItem cũ circa
incarnationẽ verbi accipiant᷑ multi actus vicʒ miſſio.
incarnatio.cõceptio.aſſumptio.vnio factio ſeu cꝛeatio:.
que erit iſtoꝝ differentia.¶ Item eſt ne oꝛdo in his acti⸗
bus ſm pꝛius et poſterius temꝑe: aut ſᷣm pꝛius et poſte
rius natura? Reſponſio.ad pꝛimũ dðm ꝙ conceptio
non debet pꝛecedere aſſum ptionẽ temꝑe. ſed ſimul eẽ · et
hoc ꝗpter tꝛes rõnes. Pꝛima eſt qꝛ tam aſſumptio q; cõ
ceptio ſunt actõnen ipius ſumme potẽtie que eſt infinita
et cuius vᷣtus ẽ ſupᷣ tempus:quis mediãte virgine cõci⸗
piente:de qua caro dñi ſumpta eſt. Et ideo nõ cõuenit
vt ſᷣm ſucceſſionẽ tem ꝑis oꝑetur pꝛius conceptionem et

poſt aſſumptionẽ. Secũda ratio eſt. qꝛ actiones iſte ſũt

gratie nõ naturales. Gꝛatia aũt eleuata eſt ſup̃ tempꝰ
et eius operatio que eſt ab ipᷣ̃a ſine noſtro arbitꝛio:ſᷣ nu
tu diuino.Tercia ratio eſt.q; ſicut opus pꝛime cõdirio
nis abſqʒ om̃i ſucceſſiõe tꝑis fuit ĩ creatõe.ita opꝰ r̃crea
tõis dzʒ eẽ abſq; oẽ ſucceſſiõe tꝑis.¶ Ad ſecũdũ dðm.q;
Fm naturã pꝛius eſi cõceptio qᷓ; aſſumptio paſſiua.Eſt
em̃ aſſumptio actiua que ẽ aſſumẽtis:et ẽ aſſumptio paſ
ſiua que ẽ aſſumpti. Oꝛdine nature aſſumpti pꝛius ẽ aſ
ſumptũ cõcipi qꝙᷓ aſſumi:qᷓuis ſimul temꝑe eſti cõceptio

cum aſſumptione paſſiua. Oꝛdine vdo nature aſſumentis
que eſt pꝛioꝛ:pꝛius erit aſſumptio actiua ↄceptõe.⸗ AdD

terciũ dõᷣm ꝙ illi ſic diſtinguutur. Miſſio ein eſt ꝑſone

diuine ſcʒ filij. mmiſſio intelligit᷑ ratio ꝓceſſionis ab

alio cum effectu manifiſtatõis in creatura vt dicit aug⸗
in li.de trini.vñ miſſio ꝑtinet ad filiũ.nõ ad diuinã na⸗
turam. Incarnatio dᷣo ꝑtinet ad diuinã naturã ꝓut eſt
in ꝑſona filij:qꝛ incarnatum eẽ idem eſt qð carni vnitũ
eẽ. Et hoc ꝑtinet ad naturã diuinã in ꝑſona filij: in cuiꝰ
pꝑſona natuꝛa diuina eſt vnita hũane.Conceptio em̃ ꝑti
net ad naturã hũanam. In carne em̃ ꝓpꝛie concipit᷑ il⸗
lud qð ꝑ generatõem educit᷑ AVnde caro ꝗꝓpꝛie dicit con
cipi.Creatio vᷣo ſiue factio ꝑtinet ad hũanam naturam
in aima. Ipᷣa em̃ ẽ facta:nõ infecta ſicut diuina natura
⁊ creata de nihilo:nõ ſicut caro q̃ Facta eſt de aliqͥ. VUnio
vo eſt naturaꝝ diuine et humane in ꝑſona. Aſſumptio
etem̃ ꝗpꝛie eſt ꝑſone dĩne rſpectu hũane nature.Sic igr
patʒz iſioꝝ diſiinctio.¶¶. Oꝛdo aũt iſtoꝝ actuũ nõ m te⸗
pus accipit᷑:ſed ᷣm rõeʒ intelligẽtie.Dꝛius igit᷑ eſt miſ

ſio pſone in reſpectu humane nature.Deinde eſt conce⸗
ptio ipᷣius carnis in virgine. Tercio eſi creatio ſeu fa⸗
ctio aĩme cum infuſione· Quarto eſt aſlumptio vtriuſq;
ab ip̃a ꝑſona diuina. Quinto eſt vnio:que ẽ terminꝰ al⸗

ſumptionis. Sed quia vnio poſſet intelligi deitatis ad

ſolam aĩazʒ:ideo cõſequit᷑ ſexto loco ĩcarnatõ. q̃ expᷣmit᷑
vnio deitatis nõ ſolũ ad aĩaʒ ̊ ad carnẽ ĩ vnitateꝑſone.

Membꝛumtercium

Onſequẽter queritur de pꝛincipio et rõne
cõceptionis. Querit᷑ igit᷑ qua rõne dicat᷑
xpᷣc cõceptus de ſpũſcto.Ad quod aſſignã
tur tres rõnes.de quibo querit᷑ ꝑ ſingula.
Pꝛima ratio ẽ oſtenſio caritatis.Secũda eſt oñſio gre
quã nulla pᷣceſſerũt inerita.Tercia qꝛ operatione ⁊ vir
tute ſpirituſſancti cõceptus eſi. Quaꝛto querit᷑ quare nõ
dicitur filius ſpũſſancti.

Articulus primus
Dpꝛimum Aug.in ench.Cum illa creatura
quã virgo cõcepit et peꝑit.quis ad ſolã ꝑſo⸗
nam filij ꝑtinẽtem tota trinitas fecerit.neq;
em̃ ſeꝑabilia ſunt opera trinitatis:cur in ea facienda ſo
lus ſpũſſctus noĩandus eſt.et qñ vnus trium in aliquo
opere nomĩiatur vniuerſa oꝑari trinitas intelligat᷑: ita
vere eſt:et exemplis doceri poteſt. Querit᷑ ergo vtrũ ca⸗
ritas ſit ratio cõceptionis.Et videtur ꝙ ſic.Jo.iij. Sic
deus dilexit mundu:vt filiuʒ ſuũ vnigenitũ daret.Glo.
Filiũ homĩs qui idem ẽ filius dei et dilectione dei ad h̊ᷣ
miſſus.¶ IJtez Math.j. Qð in ea natum eſt de ſpũſcto
eſt ⁊c̃. Glo. Sola caritas fecit eum incarnari.⸗ Cõtra.
Joh.damaſ.In aſfſumptione quatuoꝛ monſtrant᷑.beni
tas.ſapientia.potentia.iuſticia.ergo nõ ſolum ratõ fuit
incarnationis bonitas caritatis.immo.ſapientie.poteẽ⸗
tie.et iuſticie. Reſpõſio.ratio incarnationis pt᷑ acci⸗
pi ſᷣm differentem cãlitatem. Si em̃ conſideremus cãm
mouentem ſummã bonitatem ad reꝑatõem hũani gene

ris:ratio fuit caritas ſᷣm ꝙ vicit JZohᷣ.damaſ.Aſdõſtrat᷑

caritas in incarnatione:nõ deſpexit ꝓpꝛij blaſmatis in⸗
firmitatẽ:ſed viſcera eius cõmota ſunt ⁊c̃. Si vo cõſide
remus cãm effectiuã:ratio fuit demonſtratio potentie.
quia ſicut dicit Yoh.damaſ.In quo deus facꝰeſt homo:

monſtratur infinita dei virtus. Si conſideret᷑ cã foꝛma

lis ſiue modus liberationis:ratio fuit ſumma ſapiẽtia:
que pᷣm Joh.damalſ.decentiſſime excogitauit huůanam
redemptionẽ:ſm ꝙ dicit᷑ Job.xxvj.Pꝛudẽtia eius per⸗
cuſſit ſuꝑbum ⁊c̃. Si vᷣo cõſideremus cãm finalem icar
nationis que fuit noſtra redemptio.ratio incarnatõis
fuit iuſticia.pᷣm ꝙ dicitur ¶Math.iij · Sic docet nos im⸗
plere oẽm iuſticiam. Motiua aũt cauſa que er ꝑte dei
attenditur:eſt pꝛioꝛ ᷣm rõem intelligẽtie omibus alijs.
et ideo caritas ẽ pꝛima ratio incarnationis.Et iõ dici
tur xp̃us conceptus de ſpirituſancto.¶ Querit᷑ ſi cari⸗
tas eſt ratio incarnatõis.et iõ dicit᷑ cõceptus de ſpũſcto
quare etiã nõ dicit᷑ cõceptꝰte caritate:ſic de ſpũſancto?
Rñſio dõm ꝙ ſpũſctus dat᷑:et ꝙ ſpũſſ.oꝑat᷑. Dat᷑ ot
inquãtũ donũ.dat᷑ ideo inquãtũ caritas.oꝑat᷑ a᷑ inquã
tum ſpũs.caritas em̃ nomẽ eſt doni.ſpũs aũt nomen eſt
ptatis. Et ideo dicit᷑ cõceptus de ſpũſcto:nõ tñ de cari⸗
tate:qꝛ quis ſpũſſctus ſit amoꝛ:nõ tñ oꝑat᷑ inquantum
amoꝛ.ſ̊ amoꝛ eſt qͥ oꝑat᷑.nõ cõgruit q̊ dici cõceptꝰ de ca
ritate:ſᷣ de ſpũſcto oꝑante ꝑ caritatẽ.¶ Itez qrit᷑ q̃liter
ĩ alijſ oꝑibo vna noĩata ꝑſona treo ĩtelligũt᷑:ſic dĩc aug.
ſup. Dicendũ ꝙ in oĩ oꝑe pᷣme ↄditõis.geñ.j.ſᷣm aug.
cuz dicit᷑. Dixit deus fiat:⁊ factũ ẽ.et vidit deꝰ ꝙ eẽt bo⸗
nũ ⁊c̃. Pr intelligit᷑ ꝗ dixit.fiat.Oꝛ aũt dicit᷑ factũ ẽ pꝛo
culdubio ꝑ verbũ. Per h̊ ꝙ dicit᷑ vidit ꝙ eẽt bonũ.ſpũſ⸗
ſctus intelligit᷑.Et ſic tota trinitas ĩ ſuis oꝑibo intima
tur. Silr in oꝑe regeneratõmis:cũ baptiaabant in noie
xp̃i. In hoc noĩe rpᷣe pater vngens:et ſiliꝰꝗ vngit᷑:⁊ ſpi⸗
rituſſanctus vnctio intelligitur.

— — Can.
4.
lrx.

22
=

f—— —¶.——

— — - — ——

ſor
6
oſaſg⸗
nu
tatne
erim
tege.

loetſie
Mne dieg
daſtgni
hſngie
onſi⸗
fohent
quareng

eatum
l plo⸗
lite ne
mnn
1dige
gat in
wtrücs⸗
ii⸗S
ret.B
di
d ſpüͤſch
(Cone.
mt.eni
loitt
e pote⸗
pi acci⸗
us cn
ani gene
Mört
matisine
do cſi
poſenn⸗
eſttorr
kcſnt
aſcheut
ſthünnn
4tipen
glenir
umnaͦs
tnosinn/
epte ui
Moali⸗
tdle
ſauni⸗
ſſci⸗
ſunete:
Dta
inqn
oneneſt
zreri
gvantun
dc' dect
hirt
(icang
ma⸗
gei w
cuign
niſi⸗
vinni
ntoe
6 ſ⸗

Nueſtio
Articulus ſecundus

D ſecundã rõem dicit aug. Pꝛofecto modꝰ
iſte:quo natus ẽ xpᷣc de maria ſicut filiꝰ:⁊ de
ſpũſcto.nõ ſicut filiꝰ:inſinuat nobis gꝛaʒ dei
de qua ihus nullis pᷣcedẽtibo meritis in ipᷣo exoꝛdio na⸗
ture ſue:quo ipᷣe cepit verbo dei copularet᷑ et filiꝰ boĩs
in tantã ꝑſone vnitatẽ:vt idem eẽt filiꝰdei:qui filiꝰhoĩs
et filius hoĩs ꝗ filius dei. In nature hũane ſuſceptõe fie
ret quodamõ ipᷣa gratia illi bomĩ naturalis: qua nullũ
poſſit admittere peccatũ.que gra ideo ꝑ ſpmſcim ẽ ſigni
ſicata:qꝛ ipᷣe ꝓpꝛie ſic eſt deus.vt ſit etiã donũ dei.¶ Que
rit᷑ ergo vtrũ nullis pᷣcedẽtibo meritis vniuit ſibi natazʒ
nr̃am:qð nullis videt᷑. Ad ty tũ.ij. Apparuit gr̃a dei ſal
uatoꝛis nr̃i om̃ibo hoĩbo erudiẽs nos.et loꝗt᷑ de gra in⸗
carnatõis. Vñ glo. Saluatoꝛ nr̃ dei filius etſi inuiſibił
ſit in foꝛma dei:tñ ꝑ gr̃am apparuit in foꝛma ſerui. Sʒ
vt dicit aug. Qð eſt ex gra nõ eſſ ex meritis.¶ Item ad
Titũ.iij. Vpparuit benignitas et humanitas ſaluatoꝛis
nr̃i dei:nõ ex oꝑibo iuſticie ⁊c. Còqtur aũt ibi aplłus de

benignitate oſtenſa in incaꝛnatõe. vñ glo.ibi cũ benignꝰ

bumanatꝰ deus ſaluatoꝛ nr̃ aparuit. Itẽ ſuꝑ illud psẽ
Reſpice in teſtlamẽtũ tuũ.dicit glo.ꝙ meminit ꝓmiſſio
nis:qꝛ merita defeceꝛũt.et loqꝗt᷑ de ꝓmiſſiõe incarnatõis
Ex his pʒ ꝙ nõ pᷣcedẽtibo meritis incarnatus ẽ filiꝰ dei
Cõtra.ps.iat miſcðia tua dñe ſuꝑ nos quẽadmo⸗
dum ſperauimꝰ ĩ te.Fᷣm glo.hic inſinuat᷑ deſideriũ ꝓphe
de incarnatõne et merit adimpletõis. Pꝛimũ cũ dicit.
Ni. m.t.d.ſ.n. AUñ gl. Incarnatõʒ teſiderat ĩpleri ꝓpha

Scðm ibi.Quẽadmodũ ſperauimꝰ ĩ te. Vñ glo. Quo

merito quẽadmodũ q̃ſi ita fiat.et ꝓpter ̊ fiat:qꝛ ſpaui⸗
mus in te.nõ alio. bec glo.Ex hoc vidr̃ ꝙ meꝛitũ fuit re
ſpeetu incarnatõis. IJtem ps. Pꝛopter miſeriã inopũ
et ge.pau.nũc exur.dicit dño.Glo. Axꝓpaꝛebo in filio in
hoc tꝑe gr̃e.Ex q̊ pʒ ꝙ loquit᷑ ibi de incarnatõe ſeu ap⸗
faltce ĩ carne.Sit᷑r tãgit᷑ ibi meritũ. Unde glo.ibidẽ.
oc faciã pt᷑ gemitũ pauperũ:ꝗ de malis gemunt:et
peccatis cõterũt᷑.Nam aliter nõ eẽnt digni aurilio.hec
glo. Hec aũt dignitas eſt merito gemituũ et cõtritionis
ergo ⁊c.i Itẽ ꝗ meret᷑ pꝛincipale:meꝛet᷑ et illud qð oꝑa
tur ad illud. vt ꝗ meret᷑ hr̃e domũ vel caſtrũ: meret᷑ ppa
ratoꝛiũ ad h̊ ꝙ ſit caſtrũ.Sed ſcti pres añ aduentũ xpᷣi
eo ꝙ deceſſerut in caritate meruerũt btitudiem patrie.
IYgit᷑ cũ incarnatio xp̃i ſit cooꝑatoꝛia btitudini patrie.
antig pr̃es decedẽtes in caritate meruerũt incarnatõeʒ
rp̃i.¶¶ Item ioh. vj. Petite et accipietis ⁊c.qdð intelligẽ⸗
dum eſt ſi fiat petitio cũ cõditõibo efficacibo ad meritũ
exauditõis.que ſunt ꝓ ſe:pie ꝑſeuerãter:et ad ſalutem.
meret᷑ igit᷑ oꝛatio digne et modo debito effuſa exaudiri.
Sed cõſtat ꝙ patꝛes antiqui affectuoſiſſime deſideraue
runt aduentũ filij dei in carnem et inſtãtiſſime illaʒ po⸗
ſtulauerũt. VUnde yſa.lxiiij. Atinã diſrũpes celos et de⸗
ſcenderes. Glo. In ꝑſona ſua et oim ꝓphᷣaꝝ aduẽtũ xp̃i

deſiderantiũ loquit᷑ yſa.pᷣuidens aduentũ filij dei. 4 Y
in ps. Inclina celos et deſcende. aũt pie 2 ꝑſeuerant᷑

et ad ſalutẽ poſtulauerint manifeſtũ ẽ:igit᷑ meruerũt ex⸗
audiri.ergo ⁊7. Reſpõſio.dðᷣm ꝙ cũ dicit ang.nilis
pᷣcedentibo meritis hõ copulatus ẽ verbo dei. pt ĩtelligi
vel de meritis illius homĩs qui copulatꝰ ẽ verbo cꝰnlła
pᷣceſſerunt merita.quia in inſtãti ſue cõceptõis copula⸗

tus eſt:et tunc intelligit᷑ nullis pcedentibo meritis.ſcilʒ

hominis aſſumpti. Et tunc plana ſunt obiecta. quia li⸗
cet nulla pꝛeerant illius homĩs merita:erant tñ merita
eccleſie pᷣcedentia. Ael poteſt intelligi de meritis eccłie
et tunc reſpõderi pt.ꝙ eſt meritũ cõgrui qð pceſſit et eſt
meritum cõdigni qð non pceſſit.deritũ aũt cõgrui nõ
tollit gratiã.¶ Ad id ergo qð obijcit᷑ de merito f⸗ pei ⁊c.
diennt ꝙ hoc intelligit᷑ de merito congrui. Non aũt vi⸗
detur hec reſponſio ſufficiens:cum virtutibo meret᷑ excõ
digno ſᷣm quoſdam. pter quod dðõᷣm. ꝙ glo.non dicit
Aphᷣa meruerit incarnatõʒz merito ſpei.ſᷣ ꝙ deſidera⸗

9

bat incarnatõem adimpleri. Incarnatio aũt nõ eſt ↄpᷣle
ta in aſſumptione hũane nature:ſed in aſſumptõe et re⸗
paratõe hoĩs mediãte incarnatõe: ꝓpter quã ꝑ ſe erat di
ſpenſatio incarnatõis. Ex ſpe igit᷑ habita ex ꝓmiſſione
incarnatõis ipᷣam deſiderabat. ex ipa ſpe merendo eiuſ
dem adimpletõem petebat dicẽdo. Fiat mĩa ⁊c̃.Et hoc
ſignat glo. que eſt. incarnationem deſiderat pbeta com
pleri.vt ꝑfectus poſſit eſſe.vnde petebat eẽ ꝑfectus ex ad
impletione incarnatõis. Ad aliud qð obijcitur ꝗꝙ di⸗
gni erant merito gemitus ⁊cõtritõis. Dicendũ ꝙ eſt di
gnitas ↄgrui:ſic erant digni.⁊ ẽ digtas ↄdigni:⁊ ſic nõ
erant digni.¶ Ad alið qð obijcit᷑ ꝙ qui meꝛetur pꝛinci⸗
pale: meretur cooperatoꝛium ad illuꝰ Poteſt dici Fᷣm
quoſdã ꝙ beatitudinem patrie non meretur quis er cõ⸗
digno ſ̊ ſolũ ex ↄgꝛuo.ſᷣ̊ ſuppoĩto ↄꝛio.ſ.q bti meꝛẽt᷑ illã

ex ↄdigno a nobis ſine pᷣiudicio videt᷑ dicẽdũ ꝙ caritas

illam meretur merito cõdigni. Poteſt dici ꝙ licet quis
mereatur aliqð pꝛincipale: non tamen meret᷑ quodlibʒ
cooꝑatoꝛium ad illud. Poterat em̃ dñs cõtuliſſe iuſtis
beatitudinẽ ſine cooꝑatõne mediatoꝛis.ſcʒ xpᷣi homĩs.
NQuia igit᷑ iſte modus cõferẽdi nõ fuit neceſſariꝰ nec ſic
meruerũt de cõdigno beatitudiem. Mõ igit᷑ meruerunt
incarnatõem xp̃i:que oꝑabatur illis ip̃am beatitudiem
Ao aliud qð obijcit᷑.ꝙ meꝛuerũt efficatia oꝛõis ⁊c̃.di
cendũ ꝙ antiqui patres nõ petebãt a dño incarnationẽ
eius:ſᷣ incarnatõis acceleratõem.bene em̃ ↄſtitit eis ex
ꝓmiſſione facta pr̃iarchis ⁊ reuelatõne facta ꝓphᷣis q;
deus incarnaret᷑. Vñ nõ inſtabant ad impetrandũ icar
natõex: ̊ ad impetrãdũ acceleꝛatõz incarnationis. Pꝛe
terea vna cõditionũ que requirit᷑ ad hoc ꝙ oꝛatio ſit effi
cax eſt pꝛo ſe.Ad hoc aũt ꝙ fiat ꝓ ſe:opoꝛtet ꝙ poſtule⸗
tur aliquid obtinendum in ipᷣo petente. hoc aũt non fie
bat in petitione incarnationis filij.vnde deficit illa cõdi
tio oꝛonis efficacis que eſt ꝓ ſe. Si autẽ poſtulaſſent a
deo plenam beatitudinem mediãte incarnatione: nõ vi⸗
