ueniente ſaluatoꝛe ceſfaret lex.

Membrum ſecũdum

Egtur ſpaliter ingreꝛe de ſacri ficijs cir⸗
cumciſione ⁊ ſabbato nam de ſuffocato 7
ſanguine ſup queſitũ eſt. Querit g pᷣmo
ſacrificijs legalibo vtrũ ſint facienda.
Scðdo de circũciſione vtrum debeat ceſſare. Lercio de
ſabbato ceſſando.

NKAE mRNB/R

e ehn zlon,

.lix.
Articulus prinuus

D pꝛimũ ſic arguit᷑. Qam om̃e pꝛeceptũ qð
eſt in lege moyſi ꝓmulgatũ et in euangelio
veꝛbo xpi repetitũ ſeu ↄfirmatum: eſi ſemꝑ
ſeruandũ. Sed mandatũ de ſacrificijs eſt tale: qa ĩ mu
datione lepꝛoſi.viij. Math.oↄfirmat᷑ a xpᷣo cũ dixit.va:
de ⁊ oſtende te ſacdotibo:⁊ offer munꝰqð pᷣcepit moy⸗
ſes:hoc eſt ſacrificiũ.ꝗᷓ eſt ſemꝑ ſeruandũ.4¶. Item oĩis
xpᷣi actio noſtra eſt inſtructio:a in impletõne mandato
rũ nobis ꝓpoſita in exemplũ.Si qꝗᷣ in xpᷣo ſeu ꝓ xpᷣo ob⸗

latũ eſt ſacrificium Luce.ij. ⁊ boc ipᷣe voluit.vñ d ibi.

Tulerũt illũ in hierlin vt daꝛent boſtiã ſᷣm ꝙ dictũ eſt
in lege.paꝛ turturũ:aut duos pullos colũbaꝝ.qᷓ ad ex⸗
emplũ erũt a noſ ſacrificia offerenda.¶ IJtem die aug.
in qõnibo no.⁊ ve.te.Aſdanifeſtũ eſt deũ olocauſtis nõ
delectari.h̊/p ſatiſfactõe pcti gemitu.⁊ doloꝛe coꝛdis ve
mã poſſe mereri.ſacrificiũ in teſtimoniũ pct᷑i voluit. vt
ſe peccatoꝛ ꝑ oblatõneʒ ſacriſicij ↄfiteret᷑ peccaſſe.Si g
oblatio.ſacrificij erat ↄfeſſio peti:cũ tꝑe gre nccia ſit cõ
feſſio pct̃i: non debuit ceſſare oblatio ſacrificij. ¶ Jtem
oponit Marcellinꝰad aug.Cur bic deꝰꝗ 2 ve. te. deus
eſſe firmat᷑:ſpꝛetis veteribo ſacrificijs delectatꝰ ẽ nouis
nihil ei põt coꝛrigi niſi qð aut nõ recte factuʒ ꝓbat:vel
qð recte ſemel factũ eſt mutari nullatenꝰʒ. recte em̃ fa
cta mutari niſi iiuſte nõ pnt. Cont᷑. Pꝛobatũ ẽ ſup̃
ma qõne tæ ſacrificijs. ꝙ veritas ſacriſicij nõ ẽ in imo
atõe pecoꝝ niſi tm̃ in ſigno ⁊ figura. Si è veritate ve⸗
niente dʒ ceſſare figura: ⁊ ſacrificiũ veniẽte xpᷣo.⁊ H ẽ

qð dic yſi.ſuꝑ pᷣncipiũ Ceui. Dis boſtiaꝝ drntas xp̃i

hoſtiã pᷣferebat.vñ veritate oblata:ceſſauit vmbꝛa veꝝ
ſacrificiũ pᷣfigurãs.¶ Iteʒ veniẽte ꝑfectõe gr̃e dʒ ceſſa⸗
re im ꝑfectũ ſacrificiũ.Sʒ talia fuerũt ſacrificia aĩaliũ
ſic ꝓbat ad heb.x. VUIm bꝛã hñs lex futuroꝝ bonoꝝ ho⸗
ſtijs q̃s offerũt nunꝙᷓ pt accedẽtes ꝑfectos facẽ:⁊ h̊ per
ſinglłos ãnos alioꝗn ceſſaſſẽt offerꝛi. Jõ q; nullã ↄſciaʒ
pet᷑i vltra hr̃ent cultoꝛes ſemel mdati:q̃ſi dicat. ſi ſacri
ficia illa ↄferꝛẽt ſalutẽ: nõ eẽt opꝰiterari. Sic ẽ de medi
camẽto qð cũ valẽs eſt ⁊ ſalutis efficax.ſemel impoſitũ
introducit ſanitateʒ.Si vᷣo ſem ꝑ aponit᷑.manifeſtum
indiciũ erit non ↄtuliſſe ſaluteʒ. Silr in illis ſacrificijs
quia prima hoſtia nihil valebat.ideo ſecunda offereba
tur. Et hec eſt intentio glo.ex quo relinquitur ꝙ tebẽt
ceſſare ſicut inſufficientia ⁊ im ꝑfecta oblato do ſacrifi⸗
cio.¶ Item ſacrificiuʒ offeꝛebatur in ꝓpitiationem pec
catoꝝ. Sed dicit apłs Heb. vij. & omibo manikeſtum
eſt.qꝛ impoſſibile eſt ſanguinẽ byrcoꝝ aut thauroꝛum
auferre peccata.ergo illa ſacrificia p peccato expiãdo
non erant offerenda. 4 Yem aſſumens apoſtolꝰ auctoꝛi
tatem p̃s.quam dicit in plurali in aduentu xpi. dĩc ad
Heb. x. Ingrediens munduʒ dicit hoſtiam et oblatio⸗
nem noluiſli:coꝛpus autem aptaſti mihi ⁊c. dicens q;
hoſtias et oblationes noluiſti. nec placita ſunt tibi:que
ßm legem offeruntur ꝛc. Aufert pꝛimum ſupple ſacrifi
cium et cum eo vetus teſtamentui quod per ANoy ſen
datũ eſt.vt ſequens ſtatuat. hoc eſt ſicut dicit glo. Sta⸗

bile nouum ſacrificium et cum eo nouum ſacriſicium

oſtendat. RKñ.dicendũ ꝙ ſicut dicit augẽ. x. de ciuit.
riuxta aplm ad heb.x. Oblato ſummo? vero ſacri⸗

ficio rp̃i. cũcta ſacrificia illð figurãtia ceſſare debueꝛũt
vñ dic glo. ad Heb.x. ſuꝑ illud. Coꝛpus aptaſti mibi.
ODblata ſunt ſigna quia exhibita eſt veritas. 4 210 illᷣ

ergo quod pꝛimo obijcit.ꝙ auẽte xp̃i videt᷑ ſacꝛiſicium
appꝛobatum.dicenduʒ q; appꝛobatum eſt non vt ptꝰad⸗
uentum ſuũ faciendũ:ſed vt añ aduentũ ſuum a ceo in⸗
ſtitutum. nam poſt aduentum ſuum monſtrauit ip̃e nõ
neceſſariũ eſſe offerꝛe ſacrificium legale.cum iuxta au⸗
ctoꝛitatem Oſee ꝓphete.vj.dixit.milericoꝛdiam volo⸗
nõ ſacrificium. 4¶ Ad illud ergo qð obijcit. ꝙ pꝛecepit
offerꝛi. Rñdet Augꝰ. in queſtionibo noui 2 veteris te⸗

⸗ EP’ Ach 1* N⸗
— 12

ſtamenti.qꝙ illud pꝛecepit non quia neceſſarium: ſed qꝛ
erpediens ꝓpter ſcandalum iudeoꝝ vitandũ.vnð dicit
dñs iudeis vt ꝙ de iilo opinabant᷑ auferret. Dicebant
em̃ eu n eſſe inimicuũ traditõni iudaice:iuſſit vt lepꝛoſꝰ
offerꝛet munera ſicut pᷣceptuʒ erat a moyſe Leui. xiiij.
a ſubiecit in teſtimoniũ illis.hoc ẽ vt hec res teſtis eſſz
ↄtra illos qꝛ ſaluatoꝛ nõ eſſet legis inimicus. factuʒ eſt
itaq; ꝙ ceſſare vebuerũt:ſ̊ quia iam ſolẽt ſuꝑflua non
nocere:factũ eſt vt hoc ꝓdeſſet illis ꝗ de ipo male opia

brantur. Ad ſcom vo qð obijcit. ꝙ omis xpi actio nr̃a
mo eſt inſtructio: ⁊ actionẽ xpᷣi apellat que facta eſt/ ꝓ rpᷣo

vt oblatones boſtiaꝝ. diſtinguendũ ꝙ ſunt actõnes po
Rteſtlatis vt miraculoꝝ:et hec ſunt ad inſtructioneʒ non
imitandi ſeu faciendi: ß credendi. Quedà aũt actones

ſunt bhumilitatis:et hoc dupłr. Qam quedã ſunt diſpẽ

ſatõnis.quedã exempli ſeu imitatõnis. Actõnes diſpẽ
ſatoõnis ſunt q̃s in ſe ſuſcepit xpc ad noſtram redempti
onem: in his eſt inſtructio gtitudinis 2 amoꝛis.Acti
ones vᷣo exempli ſunt qͥs xp̃ᷣt oꝑatus ẽ ad noſtrã infoĩa
tionem. vt oꝑa caritatis ⁊ obedientie aliaꝝ virtutuʒ
in quibo eſt inſtructio imitatõnis. Dicendũ g ꝙ luſce⸗
ptio actionũ legaliũ in cerimonijs in rpᷣo fuit oꝛdinata
ad redemptionẽ.nõ ad imitatõeʒ. Fin qð dicit apts ad
HGak.iiij. Jactũ ſub lege vt eos ꝗ ſub lege erant redime
ret.glo.Factũ ſub lege dicit.qꝛ hoſtia legalis ꝓ illo ob⸗
lata eſt Luc.ij. ec miruʒz ſi oꝑa illa legis ſuſtinuit:ex
quibo liberaꝛet eos ꝗ ei ſeruiliter tenebant᷑. ꝗ etiã mor⸗
tem ſuſtinuit vt ex illa alios liberaret. 4 Ad terciuz di
cendũ.qꝙ quis oblatio ſacrificij eſſet ↄfeſſio pct᷑i:tamẽ
ceſiciebat in duobo. vnũ eſt gꝗa nõ ꝓ quocũq; pcto erat
ſacrificiũ. nde aug.in qõnibo noui⸗ ret.teſia. nunqꝙᷓ
ꝓ maniteſto delicto ſacrificiũ mandauit ſed ꝓ ignoꝛa⸗
to. ꝗa etiã cũ neſcit hõ peccat.⁊ cũ ſe putat recte agere
intentõne quadã delinꝗt.tale pctm dixit p ſacrificium
poſſe purgari. Aliud eſt qꝗa ꝑ ſacrificiũ nõ erat ↄfeſſio
niſi generis pcti. nõ em pcti circũſtantie ꝑ ſacrificium
poterũt iudicari. Ideo im ꝑfecta eſt ↄfeſſio pcti ⁊ dimi⸗
nuta oblatio ſacrificij. perfecta aũt eſt ↄfeſſio expᷣſſione
verbi. vnð in illa erit ꝑfectõ ſacrificij iuxta illud Oſee
vlt. Reddemꝰvitulos labioꝝ noſtroꝝ.4 Ad vltimũ re
ſpondet augad marcellinũ. Sic nõ opinoꝛ. cũ agricła
aliud iuſſerit eſtate ꝙᷓ iuſſerit byeme.ratio mutat᷑ agri⸗
culture. 1 cum mane ſurgit ꝗ nocte geſcebat vite ↄſiliũ
nõ mutauit.aliud męr adoleſcenti qᷓ puero ſolebat im
poſuit. Docirina igit ↄſtans mutato pcepto nõ muta⸗
ta mutauit.nõ itaq; verũ eſt qð dĩ ſemel rectũ nullate⸗
nus eſſe mutandu. mutata quippe tꝑis cã qð recte ante
factũ fuerat. ita mutaꝛi plerũq; flagitat. vt cũ ipᷣi dicãt
recte nõ fieri ſi mutet᷑.ↄtra veritas clamet recte nõ fie⸗
ri niſi mutet᷑.aptũ fuit pꝛimis tꝑibo ſacrificiũ qð pꝛece
pat deꝰ. nũc vo nõ ita ẽ. Aliud em pceꝑit ꝙ huic temꝑi
aptũ eſſet:ꝗ multomagis ꝙᷓ hõ nouit ꝗd cuiq; tꝑi acco
modate adbibeat᷑ Dicendum & alijs ſacr̃is pnunciari
xpᷣm cũ venturꝰeſſet:alijs cũ veniſſet anuciari oꝑtuiſſe
ſicut mõ nos idip̃m loqntes.ᷣ diuerſitas tñ re ũ etia cõ⸗
pulit oᷣba mutare. Si ꝗdẽ aliud ẽ prenũciari. aliud eſt
annũciari.aliud ẽ cũ venturꝰeẽt: aliud cũ veniſſet.

Articulus ſecundus
Verit᷑ poſtea de circũciſione. vtrum debeat
ceſſaꝛe. Ad qð ſic obijcit BGeñ.xvij. Erit pa
ctum meũ in carne vra in fedꝰeternũ.pactũ
aũt illud appellat circũciſionẽ. circũciſio ẽ in fedeter
num: dz ſernari ineternuz: gH tpe gre. ¶/̃ YRem rõ eua⸗
cuatiõis ſignoꝝ eſt:qꝛ impleta ſunt figurata pꝑ illo.ſed
ſignatũ circũciſionis nõ eſt adhuc im pletũ. ̊ circumci
ſio nõ dʒ euacuori:ſᷣ obſeruari. aũt nõ ſit impletuz
ſignatũ circũciſionis:ptʒ. qꝛ ſicut dĩc aug.in qõnibus
no. et ve.te. ſigura future reſurꝛectõis geneꝛalis qᷓ eꝛit
in octaua etate in circũciſione data eſt. vt q̃ſi renouatõ

futura in circumciſione dinoſceretur.in illa aut reno⸗
uotione erit abolitio omnis coꝛruptõnis 2 pene. illud
aũt ſignatũ nondũ venit.nec implenduʒ eſt niſi in fine
mundi:̊ dʒ manere circũciſio vſq; ad finẽ mũdi.¶ Itẽ
in tꝑe gratie dicebat aplłs ad Ro.ij. Circũciſio quideʒ
paeſt ii legem obſerues. vtilis eſt cuʒ obſeruatone le⸗
gis tꝑe gre: ̊ debet manere. ¶ Item j.ioh.ij · ꝗ dicit ſe ĩ
in xpᷣo manere.dz ſicut⁊ ille ambulauit ⁊ ipᷣe ambula⸗
re.et. j. Pe. ij. XPc ꝓ vobis paſſus eſt.nob relinquens
exempluũ. Gꝛeg.nanq; in dialogo dicit.Redemptoꝛ nr
ꝑ moꝛtale coꝛpꝰom̃e qð egit boc nobis in exemplo pre⸗
buit: vt p noſtraꝝ viriũ modulo eiꝰ veſtigia ſequẽtes.i
offenſo pede oꝑis pñtis vite carpamꝰviam.b xpᷣc circũ
ciſus ẽ. ᷣ et nos ad exemplũ eiꝰcircũcidi debemus. cuz
ipſe hoc egeꝛit in coꝛꝑe moꝛtali.⁊ ſiẽ dĩc.quicqd ĩ moꝛ⸗
tali coꝛꝑe egit nobis in exemplo pᷣbuit.⸗ Jtem apls tẽ
poꝛe gratie legit᷑ thimotheũ circũcidiſſe ack. xvj. exẽ⸗
plo rpᷣi ⁊ apłico erit circũciſio tem ꝑe gratie facienda.
Contra.ad HGat.v. Si circũcidimini xpᷣc nibil ꝓde⸗
rit vobis.⁊ act.xv. ex ↄcilio apłloꝝ vbi ſuꝑ hoc moue⸗
batur queſtio: determinat᷑ ꝙ circũciſio nõ elt ſeruãda.
Item querit᷑ cum rpc legat᷑ circumciſus ⁊ baptiʒatꝰ:
quare non circũcidimur eiꝰexemplo ſicut baptiʒamur
eius exemplo. Item cum baptiſmꝰ ſit remediũ cõtra
pctm. ſaluatoꝛ aũt qui cõceptus eſt de ſpirituſcto non
babuit in ſe aliquod peccatũ.ergo nec debuit ſuſcipere
remedium cõtra peccatum. ergo non debuit baptiʒari
nec etiam circumcidi: cum ipᷣa circũciſio in remedium
inſtituta fuerit. Pñ. m auguſti. in queſtion bo no⸗
ui et vet. teſta. circumciſio vſq; ad xpᷣ̃m indulta ẽ abra⸗
bam. Abꝛabam aũt circumciſionem in ꝓmiſſo chriſto
accepit.vt tamdiu circumciſio curreret: qdiu xpᷣc na⸗
ſceretur ꝓmiſſus abꝛahe qui omnes gentes iuſtificaret
ꝑ fidem. Sicut fuerat iuſtificatus Abꝛaham:ita debu⸗
it circumcidi vt ipſe ꝓbaretur eſſe qui ꝓmiſſus abꝛabe
eſſet. ita vt decetero circumciſio ceſſaret impleta ꝓmil⸗
ſione.baptiſinus autem non debuit ceſſare:quia feꝛma
renaſcibilitatis eſt a xrp̃o cepta. non pꝛius data ? vſqʒ
ad vpᷣm conſũmata.⸗ Ad pꝛunum ergo qnod obijcit᷑ ·
ꝙ circumciſio eſt in fedus eternum. dicenduz ꝙ fedus
eternum põt intelligi q;tum ad ſignum vel qtuʒ ad reʒ
ſignatam. tum ergo ad ſignum ſeu figuram non eſt
cir cũciſio in fedus eternũ. ſed qtum ad rem ſignataz.
vñ dicit glo. Geñ. xvij. in fedus eternũ: qa aliquid eter
num ſignabat. et hoc adhuc tenet᷑ 1 obſeruatur a xpᷣia
no.ſignat em̃ circumciſio aboiitionem culpe:ct hoc eſt
ꝑ gratiã in pnti que datur in baptiſino. ſignat aboli
tionem pene:et boc eſt ꝑ gloꝛiam in futuro ſcʒ in gene⸗
rali reſurꝛectione. Et boc eſt quod dicit augꝰ. ↄtra fau
ſtum. Si queris quare non circu mcidatur carne xpᷣia⸗
nus.et ſi xpᷣe non venit legẽ ſoluere. Rñ.immo iam iõ
non circũciditur rpianus.qꝗa id quod eadem circumci
ſione ꝓphbetabatur iam xpc impleuit. expoliatio em̃ car
nalis generatõnis que illo facto figuꝛabat᷑:iam chꝛiſti
reſurꝛectõne impleta eſt: qd in noſtra reſurꝛectione fu⸗
turũ ſacramento baptiſmatis cõmendat.i Aaʒ neq; pe⸗
nitus debuit auferꝛi noue vite ſacramentum: ꝗa reſtat
adbuc in nobis futura reſurꝛectio mortuoꝛum: ⁊ i me⸗
lius tamen id eſt ſuccedente baptiſmo debuit ↄmutari
Ad ſecundum dicendum.ꝙ ſignatum circumciſiõis
dicitur impleri dupliciter.in exemplo ſeu cauſa:⁊ in re
ſeu effectu. In exemplo ſeu in cauſa. ſignatum circum⸗
ciſionis impletuʒ ẽ in reſurꝛectione xpᷣi·que eſt cauſa ⁊2
exemplum noſtre reſurꝛectionis. qn re ðo et in effectu
nondum completum eſt: quia non eſt adbhuc noſtra re⸗
ſurꝛectio generalis.et ideo quia iam completum eſt in
cauſa ſeu in exemplo:ſignum illud euacuandum eſt. et

boc eſt quod dicit aug. ↄtra Fauſtum. ꝙ adhbuc ꝑmit⸗

titur eccleſie id eſt coꝛpoꝛi rp̃i et in manifeſtatione pꝛe⸗
ſtatur in xpᷣo capite coꝛꝑis ſaluatoꝛe. id eſt in xpᷣo me⸗

— — —

— ——. — —

n
e
n
ſo⸗
4
ſo
et
4

NMneſtio

*

diatoꝛe dei et bominum hoie xpᷣo ihu.iam vtiq; cõple⸗

tum ẽc. qd em ꝓmittit nili vita eterna er reſurꝛectione a
moꝛtuis.hoc iam ↄpletuʒ ẽ in illa carne q̃ ᷣbum factũ
eſt:et qð fidelibo ꝓmittit᷑ in iudicio:iam ↄpletum eſt in
exemplo.¶ Ad terciũ dõm ᷣm ꝙ dicit ibi glo. ꝙ logtur
ibi apts m ſtatum legis veteris: in qͥ ſtatu pfuit circũ⸗
ciſio.ſ̊ nõ ꝓfuit ad ſalutẽ ſine ſpũali obſcruatia legis.
⁊ ideo diecit.circũciſio pdeſt ſi legẽ obſerues.ſi auteʒ pᷣ⸗
uaricatoꝛ ſis legis:circũciſio tua ppucium facta ẽ. tpe
autẽ gr̃e poſtq; veritas exhibita ẽ:nõ modo nõ ꝓdeſt ſ
etiã obeſt. Vñn infra ad Gat.v. dicit. Si circũcidimini
xpᷣc vobis nõ ꝓderit. .¶ Ao qrtum ptʒ rñſio ex pᷣcedenti
capitulo. NQã xpᷣc nõ ſuſcepit circũciſionẽ ad exempluʒ
imitatõis ſ̊ ꝑ diſpenſatõeʒ ad fidẽ redemptõis. vt mõ⸗
ſtraret᷑ ille eſſe ꝗ fuerat pmiſſus abꝛahe.Vnð amb ſuꝑ
illud ad Gal.inij. Factum ſub lege dic. Saluatoꝛ fieri
debebat ſub lege. vt circũciſus appaꝛeat filiꝰabꝛahe cui
ꝓmiſſus eꝛat.ſignum hñs eiꝰcui ꝓmiſſus fuerat.ĩ quo
impleta erat circũciſio:⁊ ideo ſignum iam ceſſat.q¶ Ad
gqntum dm ᷣm aug.in qõnibo no.⁊ ve.teſta. Paulus
cum pᷣdicaret iam nõ optere circũcidi qᷓᷓ ĩm thimo⸗
theũ circũcidit ꝓpter ſcadalum iudeoꝝ. Abaluit eĩ reʒ
ſuꝑfluã facere:ꝙ im ꝑitos ex quibo alig poſſint ſaluari
ſcandalo eſſe.ſicut et ipᷣe ſaluatoꝛ iuſſit:vt lepꝛoſus of⸗
ferꝛet munera ꝓ emundatõne ſua ſicut pceptum erat a
moyſe Math. viij. Et ſubiecit in teſtimonium illis. vt
hec res teſtis eſſet ↄtra illos ꝙ ſaluatoꝛ non erat legis
inimicus.i Av illud at᷑ qð querit᷑ quaꝛe nõ circumcidi
mur exemplo xp̃i ſicut baptiʒamur:pʒ rñſio ex pᷣdictis
ga licut dicit aug.in qõnibo no.et ve.teſta.⁊ amb.Cir⸗
cumciſio fuit ad ꝓbatõeʒ ꝙ ipe eſſet q ꝓmiſſus eẽt abꝛa
he. ita vt tecetero circũciſio ceſſaret impleta ꝓmiſſiõe.
baptiſmꝰdᷣo erat in foꝛmã imitatõnis.Vñ ſicut dic au⸗
gul. in qõnibo no.et ve. te. dignuʒ erat vt ipᷣe exẽplo eẽt
futurio filijs dei.⁊ ꝗ ꝑ baptiſmnũ filios dei fieri docebat
ebuit ĩ ſe hoc viſibiłr demonſtrare.¶ Ad vltimum vᷣo
qð obijcit.ꝙ baptiſmꝰẽ in remediuʒ ↄtra pctm. Rñdet
aug.in qõnibo no.et ve.te. Maptiʒ atꝰeſt ſaluatoꝛ:ñ vti
qᷓ ꝓgter pctm:ſed ꝗpter iuſticiã ↄplendã hois cãm in ſe
ſuſciptens:et ꝑ regeneratõeʒ filios dei fieri docens ba⸗
ptiʒari debuit: vt in ſe hboc onderet ratuʒ.facile eĩ ꝓbat᷑
qð dr ſi videatur fieri a magiſtro.

Articnlus tercius

Oſtea querit᷑ de ceſſatione ſabbati. Ad qð
arguüt ex oucte Exo. xxxj. Cuſtodiant filij

iſrł.⁊ ſubdit pactũ eſt ſempiternũ inter me
2 filios iſrael ſignũq; ꝑpetuũ.ſ̊ ſi pactum eſt ſempiter⸗
num: ſempiterne manet illud qð pepigit deus cũ filijs
iſrael.ſ̊ nõ pepigit niſi obſernantiã ſabbati: obſeruã
tia ſabbati ſempiterna ẽ. ¶ Item ſi eſt ſignũ ꝓpetuum:
ꝑpetuo ſignat.⁊x ſi ꝑpetuo ſignat ꝑpetuo eſt:g cuſtodia
ſabbati ꝑpetua erit.¶: Itez leui. xxj.d de ſabbato. Dẽ
opꝰſeruile nõ facietis in eo.legitimũ ſempiternũ erit.qᷓ
lex ſabbati lex ſempiterna ẽ. ſpſ⸗ eruanda.4 Itẽ eʒec.
xx. Sabbata mea dedi eis vt eẽt ſ ignũ inter me eos.2
ſcirent quia ego dñs ſanctificans eos. Item ibidez ſe⸗
quit. Sabbata mea ſanctificate vt ſit ſignũ inter me et
vos:vt ſciatis qa ego dñs de veſter. Ex hoc arguunt. ſi
aliqꝗd eſt ſignũ alicuiꝰſignati habentis ſemꝑ eandeʒ ne⸗
ceſſitatẽ et vtilitatem vt ſignetur: huius ſi igni euacuatõ
nunqꝙ erit vtilis ſed damnoſa:ſed ſignatio ſabbati ẽ ta⸗
lis.ſignat enim ſicut dicit ꝓpheta Eʒechiel apud intel⸗
lectum.vt ſciatur ꝙ dominus ipſe ſit deus.hoc autẽ ſci
re ſemper et ꝑpetuo eſt vtile et neceſſarium: ergo euacu
atio ſabbati nunẽꝙ erit vtilis:ſemꝑ igitur eſt ſeruandũ
Item quod magis et amplius in lege diuinoꝛum pꝛe
ptoꝛum ſeruandum pꝛecipitur: erit amplius obſeruan
dum. Sed tale eſt pꝛeceptum de ſabbato. Mam et ante
legem pꝛeceptum eſt.Exoð.xvj.ex in lege pꝛeceptoꝛum

moꝛalium. Exodl. xx. et in lege pꝛceptoꝛum iudicialiuʒ
Exoð.xxiij. Ser diebus opꝑaberis et ſeptima die ceſſa⸗
bis. YIem in lege pꝛeceptoꝛum figuralium. Exo.xxxj.
Videte vt ſabbatum meum cuſtodiatis quia ſignum ẽ
Item in repetitione legis poſt ↄfractõnem rabulaꝛum
Exodi.xxxv. Sex diebus facietis opus: ſeptimus erit
vobis ſanctus. Item in lege Leuit.xir. Sabbata mea
cuſtodite et.xxiij.dies ſeptimus quia ſabbati requies ẽ
vocabitur ſanctus. Item in lege numeroꝛum. pꝛeuari⸗
cutoꝛ ſabbati punitur moꝛte. Au me. xv. vbi legit᷑ quo⸗
modo colligens ligna in ſabbato punitur moꝛte. Item
in lege Deutro. repetitur deutro. v. Item in ꝓphetia il
lud pꝛe ceteris expꝛimitur obſeruandũ Eze. xx. In pꝛe
ceptis meis ambulate:et iudicia mea cuſiodite:et ſab⸗
bata mea ſanctificate.Ex his igitur arguunt:ſi nulluʒ
pꝛeceptis diuine legis inuenit᷑ cum tanta frequẽtia
repetitum. nec cuʒ tanta diſtrictione et auctoꝛitate mã
datum:nullum pᷣceptum legis amplius ꝙᷓ; ſabbatuʒ eſt
cuſiodiendum. Si ergo pᷣcepta moꝛalia ſemꝑ ſunt pᷣuã
da ⁊ iſtuꝗ ſimiliter: cum etiam inter moꝛalia numeret᷑
et maioꝛi auctoꝛitate obſeruandũ inbeatur. ¶¶ Item ſal
uatoꝛ cum iudeis de ſabbato diſputans. MMath. xij. nõ
dirit ſabbatum tꝑe gratie nõ eſſe ſeruandum. ſed ꝙ ne
ceſſitate poſſit ſine offenſa violari.Cũ qᷓ nõ retractetur
a xpᷣo:ſemꝑ erit ſeruandum.¶ Item querit᷑ cum ilud
quod eſt inſtitutuʒ diuina auctoritate non poſſit muta
ri niſi diuina auctoꝛitate. Qua auctoꝛitate diuĩa eua⸗
cuata ſunt ⁊ ſacrificia ⁊ circumciſio ⁊ ſabbata.⁊ alia ĩ
obſeruantijs legalium immundiciarum. Si ergo diui⸗
na auctoꝛitate non ſunt interdicta:ſemper erunt ſeruã
da.Queritur ꝗ̊ in quo loco euangelij iſta ſunt retracta
ta.¶ Item tpe gratie obſeruatur tempus paſce:et tem⸗
pus pẽthecoſtes:ſed iſte erãt ſolẽnitates legales. Exo.
xxiij.⁊ Leui.xxiij.ᷓ pari ratõne et alie ſolennitates le⸗
gales.ꝗ̊ z ſabbatuʒ et ſcenophegia ⁊ alia.maxime cum
ſint vacatõis gr̃a q eſt ad xeũ inſtituta. Cont᷑.iiij.ad
Gatł.Cũ cognouẽitis deũ quõ ↄuertimĩ ad infima ele⸗
menta mdði:⁊ ſubdit.dies obſeruatis ⁊ menſes tꝑa 2
annos.timeo ne foꝛte ſine cã laboꝛauerim in vob Glo.

Zan obſeruatis dies iudaici ritus vt ſabbata zc. ſſᷣ

dit.ſenſes obſeruatis vt neomenias tꝑa putantes ĩ⸗
plere diuinum pꝛeceptum Exo.xxiij. Tribus vicibus
anni mihi feſta celebꝛabitis:⁊ annos vt ſeptimũ annũ
⁊ ꝗqnquageſimum.eui.xxv.ex quo relinquitur.qꝙ ſab
bata nec cetera legis feſta ſunt obſeruanda. FKñ. in
ſabbato duo fuerunt ſcʒ determinatõ diei talis ſeptime
et hec fuit figuralis.⁊ figura rei qua adueniente debu⸗
it ceſſare ſabbatuʒ. fuit enim figura quietis noſtre quã
habemus in pꝛeſenti ꝑ gratiam xp̃i.⁊ per gloꝛiam ĩ fu
turo.et ita non debuit obſeruari q́;dtum ad determina⸗
tionem diei ſeptime. Item in ſabbato fuit ſanctificatõ
et qtum ad hoc fuit moꝛale.et adhuc obſeruatur vt oñ
ſum eſt ſup qõne de tercio pꝛecepto decalogi. ¶MDemen⸗
to ꝙ diem ſabbati ſanctifices et hoc eſt qʒð dicit aug. cõ
tra fauſtũ.cum queris.ſabbati ociũ quare non obſer⸗
uat xp̃ᷣianꝰ: Rñ.ĩmo id ꝓpterea nõ obſeruat xpᷣianus:
quia qð ea figura pᷣfigurabat᷑.iam xpᷣe impleuit.ĩ illo
quippe habemus ſabbatuʒ qui dixit Math. xj. Aenite
ad oẽs ꝗ laboꝛatis et onerati eſtis. Vñ nõ ꝙ i ſabbato
figurabatur quies ꝑ gratiã in xpᷣo:et quies eterna cu⸗
ius ſpes nobis reuelata eſt.et iðᷣo non manet niſi ad le
gendum ſolum et non ad obſeruandum. Et hoc eſt qð
dicit Auguſti.in eodem libꝛo.Ceſſationem ſabbatoꝛũ
iam quidem ſuꝑuacuam ducimus ad obſeruãdum:ex
quo ſpes reuelata eſt noſtre quietis eterne.non tamen
ad legendũ et intelligendũ.¶ Ad pꝛimum ergo ⁊ ſcom
dicendũ.ꝙ in ſcriptura eternum ſeu ſempiteꝛnum acci
pitur multipliciter: ꝗpꝛie. coĩter. m quid.ꝑ accidẽs.
methaphoꝛice.pꝛoprie tribus modis.minus ꝓpꝛie.ma
gis ꝓpꝛie.et ꝓprijſſime. Pꝛoprijſſime igitur cuius non

eſt pꝛincipium nec finis durationis et ſtabilitatis.2 H
modo dicit᷑ deus eternus tm̃.⁊ in hoc ſenſu dicit᷑ dañ.
vij. Ptas eius ptas eterna.et.xviij. Ecci. Qui vinit in⸗
eternũ creauit omia ſimul. Minꝰ ꝗꝓpꝛie qð habet pꝛin/
cipiũ ſed non finẽ duratione: ꝙᷓuis ſinẽ habeat quodã⸗
modo in ſtabilitate.qa mutat᷑.quõ dicit pena eterna.
xxv.math. Ite maledicti in ignẽ eternũ. ¶NDagis ꝓprie
qʒd habet pꝛincipiũ ſed non finẽ in duratõne vel ſtabili
tate.quõ dicit᷑ vita eterna. Johᷣ.xvij. Hec eſt vita etna
vt ↄgnoſcam te deũ.¶ Coĩter vᷣo extenſo vocabulo acci,
pitur eternũ.vt dicat᷑ eternũ cuiꝰfinis nõ ↄſtituit᷑ ĩ bu⸗
mana acceptõne.Et hoc tripłr. pꝛimo dicit᷑ eternũ cu/
ius finis nõ ↄſtituit᷑ in ↄgnitõne.Deut.xxix. Abſcõdi/
ta a dno do noſtro manifeſta ſunt nobis et filijs vris
vſq; ineternũ. Scðo modo cuiꝰfinis nõ ↄſtituit᷑ in affe
ctione.ſᷣm quẽ modũ.iij. Reg.j.dixit berſabe ad Da:
nid. Uiuat oñs meus rex ineternum. Tercio mõ cuiꝰ
finis nõ ↄſtituit᷑ in recoꝛdatõne.iiij. Yoſ. de lapidibus
extractis ex alueo ioꝛdanis. Idcirco poſiti ſunt iſti la⸗
pides in monumentü filijs iſrael ſcneterunz 1o
cundũ qꝗd vo accipit᷑ eternuʒ vt dicat᷑ eternum cuius fi
nis non determinat᷑ in duratione. Et hoc tripłr: dicit᷑
em̃ eternum ↄditione.pᷣs. Thꝛonus ei ſicut ſol in con
ſpectu meo.et ſicut luna ꝑfecta ineternum.dicit᷑ de da⸗
uid.cui non determinat᷑ finis regni in ſucceſſoꝛibo Da⸗
uid ſi ſeruaſſent mandata dei.Dicit᷑ etiã eteꝛnuʒ iure.
Joſue.xiiij. Yurauit moyſes caleph terꝛam quam cal⸗
cauerit pes tuus erit poſſeſſio tua ⁊ filioꝝ tuoꝛũ ineter
num:quia non determinabat᷑ finis in iure poſſidendi.
Item dicit᷑ eternum ſigtione quõ dicit᷑ de ſabbato.xx⸗

xj.Exo. Pactũ eſt ſempiternuʒ ſignumq; ꝑpetuum.et

HGeñ.xvij dicit᷑ de circũciſione ad abꝛaba. Statuã pa⸗

ctum meum inter me et te federe ſempiterno.glo.quia

figurabat eternum. ¶¶¶ Iem eternum ꝑ accidens dicit᷑
quod ꝑ aliud nominat᷑ eternũ.⁊ ꝑ hoc tripłr. Ratõe.
Fm qð dicit᷑ tempus eternũ.qꝛ ratio temꝑis in diuina
diſpoſitõne eterna eſt. Maruc.iij. Prepaꝛauit terꝛã in
tem ꝑe eterno. Pꝛomiſſione.ſᷣm quẽ modũ dicitur pa⸗
etum eternũ in quo eſt ſpõſio boni eterni.ij. Reg.xxiij.
dicit dauid.nec tanta eſt domꝰmea apud deũ vt pactuʒ
eternũ iniret mecum firmũ in om̃ibus ⁊c̃. Ouctõne.et
ſᷣm hoc ſacr̃m circũciſionis ꝓ ſtatu ſuo ducebat᷑ in fe⸗
dus eternũ. VUnde geñ.xvij. Erit pactum meũ in caꝛne
vr̃a in fedus eternũ.glo.quoniã ad eternitatem ducit.
4 Item methaphoꝛice dicit᷑ eternum tripliciter. Stabi
litate.pᷣs. Qui ↄfidunt in dño ſicut mons ſyon nõ cõ.
ineternũ ꝗ habi.in bie. Diuturnitate.⁊ ſic qð eſt diu⸗
turne ꝑmanẽtie dicit᷑ eternũ.xxxiij. Deut.de pomis col
lium eternoꝝ. Inuiolabilitate.⁊ ſic illud qð nõ eſt fas
violare diccketerni. Ero. rxij. Euſtodi ver bũ iſtud le⸗
gitimü tibi filijs tuis vſq; ineternũ. Per hanc diſtin
ctionẽ patet rñſio ad pꝛimũ:quia ſabbatũ dicit᷑ pactuʒ
ſempiternũ figuratione:quia ſcʒ figurabat eternã qui⸗
etem vt dictũ eſt.vñ ad determinationẽ ſubdit quod ſi⸗
gnum eſt ꝑpetuum.¶ Ad ſecundũ vᷣo quod obijcit.qꝛ ſi
ſignum ꝑpetuũ eſt.ꝑpetuo erit obſeruandum. Rñ.eſt.

quia ſabbatuʒz dicit᷑ ſignum ꝑpetunm. vel rõne ꝑpetui

ſignati quod eſt quies eterna:vel rõne ꝑpetui ſigni qð
eſt duobo modis.Eſt em̃ ſignum in facto ⁊ ſignũ ĩ ver⸗
bo:ſignum in verbo eſt ad audituʒ:in facto ad aſpectũ

Item ſignum in ope: ſignũ in lectione.dðm ̊ ꝙ ſabba

tum ꝑpetuum ſignũ eſt nõ in obſeruantia oꝑis: ſed ra⸗
tione verbi ſeu lectõnis. ñ aug.ↄtra fauſtum. vacati
onem iam ſuꝑpuacuam ducimꝰad obſeruandum exrquo

reuelata eſt ſpes nr̃e quietis eterne: nõ tñ ad legenduʒ

41 Ad terciũ quod obijcit.ꝙ dicit᷑ legitimũ ſempiternũ
dðm ꝙ ſempiternũ accipit᷑ methaphoꝛice ꝓ inuiolabi⸗
li.Legitimũ ̊ ſempiternũ dicit᷑ inniolabile mandatnʒ
qð nõ licebat pᷣtermitti tꝑe legis.¶ Ad quartũ dicẽdũ
ſigni vtilitas manet.Qotandũ tñ ſᷣm biero.ſuꝑ illð

⸗
ad Gal.iij. Ex oꝑibus legis ſpiritum accepiſtis an er
auditu fidei. Oiꝑtita ſunt oꝑa legis. nam ꝑtim in ſac⸗
mentis:ꝑtim in moꝛibo accipiunt᷑. Ad ſacrᷣa ꝑtinẽt cir
cũciſio.ſabbatũ. noemenie.ſacrificia huiꝰobſeruantie.

Ad moꝛes aũt nõ occides:nõ mechaberis. Scðm boc
ergo dom. ꝙ in moꝛibo vtilitas eſt in cuſtodiẽdo. In ſa

cramentis vo vtilitas eſt in intelligẽdo: q; ſicut dĩc hie⸗
roni.ſi nõ intelligant᷑ ⁊ ſi obſeruent᷑:in illis ſola ſerui⸗
tus eſt. qualis erat in ꝓpło iudeoꝛuʒ quo ad rudes. Si

vo obſeruent᷑ intelligant᷑. ꝓſunt ſi tempoꝛi ↄgꝛuunt.

ſicut a moyſe ⁊ ꝓphᷣis obſeruata ſunt.Si vo intelligan
tur ⁊ nõ obſeruant᷑.ſiłr ꝓſunt ſi tempoꝛi nõ ↄgꝛuunt:et
tũc vtilitas illoꝝ eſt in ↄtemplatone non in executõne.
Mon ↄgꝛuit aũt obſeruantia tꝑi gratie.ꝗa cũ cã ꝓmil⸗
ſionis xp̃i inſtituta ſint.ſi ſeruarent᷑:viderẽt᷑ adbuc ꝓ⸗
mittere. Ceſſaꝛe debent ſicut dicit bẽs augꝰ. qᷓtuʒ ad
obſeruantiã vt appaꝛeãt ſigna iam futuri xp̃i fuiſſe. vti
litas vᷣo ↄtemplatõnis ſemꝑ eadẽ eſt.¶ Ad ꝗntum dicẽ
dum.ꝙ pᷣceptuʒ de ſabbato ita frequenter in lege diui⸗
na iteratũ eſt: hoc nõ eſt rõne l̃alis obſeruantie mãda
ti: rõne cãe mandati. Cauſa aũt ſabbati ſic̃ dĩc iohᷣ.

dam̃. fuit vacatio qᷓ eſt ad deum: vt ille carnalis ꝓyls et

terꝛenis cupiditatibo implicatus: ꝑticulam vite tribue
ret vacatõni? veneratõni diuĩe. Quia vo ille ꝓpłs du⸗
re ceruicis difficillimꝰerat vt abſtraberet᷑ a terꝛenis et
ↄuerteꝛet᷑ ad celeſtia diuĩa:inde eſt ꝙ determinata di
es vacatõnis.ſ.ſeptima repetebat᷑ eis frequẽter in iuſ⸗
ſione:et tranſgꝗꝛeſſio puniebat᷑ cũ magna diſtrictõne et
ſeueritate. Spũali vᷣo ꝓplło tꝑe gꝛatie totũ tempus vite
indicit᷑ veneratõni diuine.⁊ ideo determinato tꝑis va⸗
catõnis ⁊ venerationis diuine vt ſabbatũ euacuari de⸗
buit tꝑe gratie.feſtiui ᷣo dies vt dominica a rpianis ſeꝛ
uantur ſicut dictuʒ eſt ſupᷣ qõne de pᷣcepto ſabbati alia
rõne.¶ Ad aliud ddᷣm.ꝙ obſeruantiã ſi. abba ti FFaleʒ re
tractauit ſaluatoꝛ ſᷣm qð dicit aug in qõnibo no.⁊ ve.
teſta. Saluatoꝛ ſabbatis oꝑans. Johaix.⁊ infirmos
ſabbatis lectũ poꝛtaꝛe p̃cipiens. Johᷣ.v. Scom ſenſum
iudeoꝝ ſabbatũ ſoluebat.qꝛ iam ſabbati tpᷣs ceſſabat.
4Ad aliud dom. ꝙ obſeruatio ĩmundicia ꝝ tum ad
tactũ:retractata eſt a xrp̃o qñ tetigit leproſuʒ. Aſath.
viij. ⁊ qñ tetigit moꝛtuũ. Math. ix. Obſeruantia vo i⸗
mũdiciaꝝ qᷓtuʒ ad guſtũ retractata eſt. Math. xv. qñ
dixit nõ qð intrat os coinqnat boĩem ⁊c. Item obſeꝛ⸗
uantia ſacrificioꝝ retractata eſt a rp̃o. ¶Math. ix. cum
dirit miſcdiaʒ volo ⁊ nõ ſacrificiũ.⁊ Joh.iiij. venit ho⸗
ra ? nũc eſt. Qñ veri odoꝛatoꝛee adoꝛabũt in ſpũ et ve⸗
ritate. ⁊ ibideʒ. Venit hoꝛa qᷓ neqʒ bieroſolimis adoꝛa
bitis patrẽ.in qͥ retractat ritũ cerimoniaꝝ cult?tem pli
Item retractatõ circũciſionis ẽ in inſtitutõe baptiſmi.
7 pꝛimo qͥ ad neceſſitateʒ ioh.iij. niſi q8 renatꝰfu erit ex
aq̃ et ſpũſcto.nõ intrabit in regnum celoꝝ. Scðo q ad
vtilitateʒ. AMNQDar̃. vlt. Qui creddierit ⁊ baptiʒat fuerit
ſaluoerit. Ad vltimũ qð querit᷑ de obſeruantia paſce
pẽthecoſtes.dõᷣm ꝙ nõ obſeruant᷑ ea rõne q ſerua bã
tur ĩ lege. In lege em ſeruabant᷑ in figurã futuri. nunc
dᷣo ſeruant᷑ in remẽoꝛationẽ ⁊ repñtationeʒ pᷣteriti.pa⸗
ſca in memoꝛiã dominice reſurꝛectõis.penthecoſtes in
memoꝛiam ſpũſſancti miſſionis.

Membꝛum tercium

Onſequẽter q̃rit᷑ vtrũ obſeruãtia legali⸗
um fuerit indifferẽs tꝑe gre. eſt qreꝛe ð
tꝑe ceſſatõis legaliũ. Ad qð obijciẽ Ro.
vij. Si moꝛtuꝰfuerit vir vroꝛis liberata?ẽ
a lege viri.⁊ intẽdit apłs oñdere ꝑ illud exẽplũ ꝙ' tẽꝑe
gre ſumꝰliberi a tentõe legis qᷓtuʒ ad legalia. Ex qͥ aꝛ⸗
uit᷑:ſi obſeruãtia legaliũ añ legiſlatõz erat indiffeꝛẽs
5 poſiꝙᷓ data ẽ lex facta eſt debita: ſoluto legis debito
erit indifferẽs. pñt legalia ſic̃ circũciſio ⁊ cetera obb⸗
uaꝛi ſine pcto tꝑe gre.¶ Iteʒ paulꝰpꝰpaſſionẽ xp̃i ⁊ eti⸗

nt.
dan
tet
he,
ſil⸗
,

et
di
⸗
et

02

an aſcenſioneʒ obſernauit circũciſioneʒ. xvj. ack. aſſu⸗

mens thimotheũ cireũcidit eum ꝓpter iudeos ꝗ erant
in illis locis. ̊ conſtat ꝙ nõ circucidiſſʒ ſi illicitũ eẽt.
Itez dicit augꝰ. in queſtionibo no.⁊ ve.teſta. ꝙ cir⸗
cũcidendo thimotheũ:maluit reʒ ſuꝑfluã facere iᷓ in⸗
firmis credentibo ſcãdalo eſſe. circũcidere poſt aſcẽ⸗
ſioneʒ dñi indifferens eſt.i ec eſt ʒ veritateʒ vite: cuʒ
ꝗꝓpter ſcandalũ vitanduʒ nõ ſit ↄtra veritatẽ vite aliqd
ſaciendũ.il Iteʒ act.xviij.cõnitit᷑ ꝙ ideʒ paulus ſᷣm ri
tum naʒareoꝝ in theucris caput totonderat. Itẽ act᷑.
xxrj. in hierłm ↄſilio Jacobi purificatus m legeʒ ⁊ tẽ
plum intranit ? hoſtiam obtulit. Ex quibo relinquit᷑.
ꝓ obſeruantia legalium indiffeꝛens eſt temꝑe gratie.
Cont᷑.ad Gał.iiij.dicit apłus.cũ cognoueritis deũ
qũo ↄuertimini iteꝝ ad infima ⁊ egena elemẽta ꝗbus
tenuo fᷣuire vultis. Glo. Hieꝛo.ideo hoc dicit.quia le
gis obſeruantia cui tediti tũc erãt: erat peccatũ pene
par ᷣuituti ydoloꝝ cui añ ↄuerſioneʒ pᷣuierũt. venno
aũñt dicit vt oñdat ꝙ non diſtat modo lex poſt xpᷣm ab
antiqua ydolatria.¶ Iez ad Gat.ij. cum petrus ve⸗
niſſet antiochiam in facie ei reſtiti qꝛ rephenſibil erat.
prius.n.qᷓ; venirent quidazʒ a Jacobo cuʒ gentibo ede⸗
bat.cum aũt veniſſent ſotrahebat ſe ab illis timẽs eos
qui erant ex circũciſione. repᷣhẽſibilis erat petrus ex
diſcretiõe ciboꝝ ſᷣm legeʒ ciboꝝ quã fecit venientibus
iudeis: ſ̊ nõ eſ⸗ rep̃ᷣheſi bilitas niſi ex culpa.culpa igit᷑
erat petro diſcernere cibos ſᷣm legeʒ.¶¶ Item ibidem
dicit. Cũ vidiſſeʒ petrum nõ recte ambulantẽ ad veri⸗
tateʒ euangelij: dixi ei coꝛam omnibo. ſi tu iudeus cuz
ſis gentiliter viuis ⁊ nõ iudaice: qũo cogis gentes iu⸗
daiʒzare? ↄtra veritateʒ euangelij eſt iudaiʒ atio: boc
eſt obſeruantia legaliũ poſt paſſionẽ xp̃ᷣi.¶ Iteẽ ad Ga
la.v. Si circũcidimini xpᷣs nihil ꝓderit vobis.4l Si
dicat᷑ ̃m ꝙ dicit augꝰ.in epła ad Hiero.ꝙ petrus nõ
errauit in eo ꝙ eos qui ex iudeis crediderũt putaueꝛit
legeʒ eẽ ſeruandã: ſ̃3ͤ in eo a recta linea deuiauit gen
tes coegerit iudaiʒare nõ docentis imꝑio:ſᷣ̊ ↄuerſatois
exemplo.vnde ſm hoc his qui erant de iudeis erãt in
differentia legalia.his vo qui erant ex gentibo erãt no
xia.Et ideo paulus circũcidit tbhimotheuʒ qui erat de
matre iudea Act.xvj.nõ circũcidit aũt Titũ qui erat
gentili Bal. ij. ᷓm hoc etiam eſt petrus iuſte repᷣhẽ⸗
ſus: quia dabat exem plũ credentibo de gentib iudai⸗
ʒandi. 4 Contra obijcit Hiero.multipłr ĩ epla ad au⸗
guſti. Primo ſic. Si poſt euangeliũ bñ facit ꝗ legalia
ſeruat.in cherinti ⁊ ebyõis hereſim dilabimur:ꝗq vt᷑
h ſolũ a patribo anathematizati ſunt:qꝛ legie cerimo⸗
nias rpᷣi euangelio miſcuerũt.¶ Itẽ ideʒ Hiero.dicit
cerimonias nõ eſſe ꝑnicioſas his qui eas velint ſicut
a parentibo accepꝑint cuſtodire. Ego aũt ecõtrario ꝓ⸗
nuncio omnibo eẽ moꝛtiferas ſeu ex iudeis ſeu ex genti
bus.finis xpᷣs ad iuſticiã om̃i credẽti ad Ro. x. ¶ IJteʒ
ideʒ Hiero.hiere.xxxj.Conſummabo teſtamentũ no⸗
uũ ſuꝑ domuʒ iſrael.nõ dicit populo gentiũ ſ indeis.
vt non in vetuſtate littere ſeruiãt ſ̊D in nouitate ſpiritꝰ
ad Ro.vij. ¶ Iẽ ommbo dicit MDath. xj. Lex 7 Phe⸗
te vſqʒ ad iohãnẽ. veniente xpo obſeꝛuantia legaliũ
retractat᷑.¶. Itez ſi legalia ſaluteʒ nõ afferũt poſt paſ⸗
ſionẽ xp̃i:cur obſeruant᷑.ſi antẽ obſeruanda ſunt vtiqʒ
ſalutẽ afferunt.nõ.n. obſeruaren?᷑ miſi afferꝛent ſalutez
neq; indrñtia ſunt inter bonũ 2 malũ ſicut phi diſpu⸗
tant.bonũ eſt ↄtinentia:malũ eſt luxuria.inter vtrũqʒ
indifferens ambulare 2 digerẽ. obuaꝛe aũt cerimoĩas
nõ põt eẽ indifferens: ͥ aut malũ ẽ aut bonuʒ. tu dicis
bonũ.ego aſſero malũ:nõ ſolũ bis qui ex gentibo: ſ er
his qui ex ꝓplo iudaico crediderũt. 4Iteʒz idẽ Hiero.
O beate paule qui in petro repᷣhendis ſimulatiõeʒ q̃ꝛe
ſe ſubtraxiſſet a gentibo ꝓpter metum iudeoꝝ: cur thi⸗
motheũ ↄtra ſniaʒ tuam circũcidere cogeris? Reſpon

debis mihi ꝓpter iudeos ꝗ in illis locis erant. qui igẽ

lix.

tibi ignoſcis in circũciſione diſcipuli veniẽtis ex genti

hucgnoſee petro pᷣdeceſſoꝛi tuo ꝙ aliq fecerit pter

metũ fideliũ iudeoꝝ.¶l Iteʒ idem Hiero. Didicimꝰ

ꝓpter metũ iudeoꝝ petrus Galł.ij.⁊ paulus act.xvj.2

rxj. equaliter finxerũt legis precepta Puare: qua igit

fronte:qua audacia põt id paulus in altero reprebedẽ
qð ipſe ↄmiſit? ¶ Item idem Hiero.dicit. Auguſtine
paulus ſimulauit ſe iudeũ vt illos lucrifaceret.cur nõ
etiaʒ ſacrificauit cum gentibo:quia ⁊ his qui ſine lege
tanꝙᷓ ſine lege eẽt factus eſi:vt eos q; lucrifaceret: niſi
quia id fecit vt natura iudeus vñ defendis paulum nõ
ꝙ ſimulauerit erroꝛeʒ iudeoꝝ:ſ̊ ꝙ fuerit vere in erroẽ
noua clementia apoſioli: dum iudeos xp̃ianos vult fa
cere:ipſe iudeus factus eſt.ij Lon.n. poterat luxuꝛioſos
ad frugalitateʒ reducere niſi ſe luxurioſuʒ ꝓbaſſet.qð
eſt incõueniens. ¶. Si vᷣo dicat ſicut dicit Hiero.ſuꝑ

illud ad gał. v. Si circũcidimini xp̃s vobis nihil ꝓde

rit.ꝙ legalia poſt xp̃i paſſioneʒ ſunt moꝛtifera niſi dilſ⸗
penſatoꝛie cuſtodiant᷑.⁊ vterqʒ ⁊ petrus ⁊ paulꝰ ſen⸗
tit legeʒ non eẽ tenendã. ⁊ quia in omni gente quicũq;
timet deuʒ 1 oꝑatur iuſticiam acceptus eſt illi Act. x.
vterqʒ vᷣo cauta ſimulatõe diſpenſat.petrus ſubtracti⸗
onem:paulus reprehenſioneʒ ad gał.ij.paulus in pe⸗
tro hoc reprehendere nõ potuit qð ipſe fecit:nec argu
ere ſimulatõeʒ cuiꝰ ⁊ ipſe reus erat. Fuit g reprehẽſio
non vera ſ̊ diſpenſatoꝛia. Contra obijcit Aug. in
epla ad Hiero. Si ita eſt ꝙ petrus non fuit reprehẽſi⸗
bilis nec pauli reprehenſio vera: mẽtitus eſt paulus.
Si.n. hoc fecit petrus qdð facere debuit: menti᷑ paulꝰ
qui dicit ꝙ eum viderit nõ recte ambulantẽ ad verita⸗
tẽ euangelij. Quiſꝗs.n.facit qdð facere debʒ recte vtiq;
facit.⁊ iõ de illo falſum dicit qui dicit nõ rectuʒ feciſſe
qð nouit eum facere debuiſſe.ſi aũt verum ſcripſit pan
lus:verũ eſt petrum non recte ambulaſſe ad euangelij
veritateʒ. 4 Ytez dicit augꝰ. Si ad ſcripturas ſanctas
admiſſa ſuerint officioſa mendacia:quid in eis rema⸗
nebit auẽtas.Cum.n.ↄtra ſenſuzʒ lectoꝛis aliquid oc⸗
