tonu ciẽ multas ſcire linguas. 1 td vltimũ ponit᷑: q il
li pꝛimũ ponebãt. Ad ſeptimũ doᷣm ꝙ illa numeratio
donoꝝ· xiij. pᷣme.ad coꝝ. Reuelatõis ſcĩe ꝓPhetie doctri
ne reducit᷑ ad pꝛimã aſſignatõem ꝗr̃e gratiſdate:q̃ ẽ að
doctrinã veritatis:⁊ pᷣcipue ad illð donũ interpᷣtatonis
ſermonũ:qð ſeruit dono linguaꝝ. Ille quatuoꝛ diſſe⸗
retie mõſtrãt diſtinctõeʒ doni interpᷣtatois. qdð explicat
donũ lingue. vnde ſiẽ dicit glo.j.ad coxꝝ · xiiij. Lrõſlato
verbo linguã bic dicit ꝓlatõem vbi ſunt ſignificatõnes
velut imagines rerũ.que vt intelligant᷑ indigẽt mẽte. i.

intellectu mẽtis.i.interpᷣtatõe. Donum ꝗ̊ interpᷣtatõis

aut ẽ ſine nr̃a cooꝑatõe:aut cũ nr̃a nobis datum. Siẽ
datũ ſine nr̃a cooꝑatõe.aut ̊ repẽte aut ſi ucceſſiue. Si
repente ſic ẽ reuelatio.vñ glo. Keuelatio ẽ ſubita aliq̃
rerũ oſtẽſio ꝑ ſpirituʒ facta. Si ſucceſſiue ſicẽ ꝓphetia.
vñ glo. Pꝛophetia ẽ vt Iſaie ⁊ ceteroꝝ.qu ſine buma
na induſtria ſpũs.ſ.paulatim reuelat. Si vo ẽ datũ ciñ
nza cooꝑatõe boc ẽ duobo modis.vno mõ cooꝑatõe tm
ſua. ſic dr ſciĩa.vñ glo.Scĩaẽ eoꝝ q̃ ꝓpꝛio ſludio didi
cit. Alio mõ cooꝑatõe ſua ⁊ aliena.⁊ hoc mõ dr doctri
na. Glo. Soctrina ẽ eoꝝ q̃ alio docente aſſecutꝰẽ. ¶ Vo
vltimũ dõm.ꝙ illa numeratõ donoꝝ apli.j.ad coꝝ· xuj
ſiẽ dictũ ẽ ẽ gre gratiſdate ad gliam bonitatis diuie. ꝑ
exemplũ ꝓuocãdi primos ad bonum.qð ẽ tribo modis
eloquẽtia.ſcia.vita.Ad eloquẽtiã ↄcurrunt duo dona.
vnũ loquẽdi ſᷣn rõem capacitatis ſimpliciũ qui nõ ca⸗
piũt niſi ꝑabolica.et qtũ ad hoc dicũt᷑ lingue bominũ
Aliud m rõeʒ loquẽdi ad capacitatẽ ſpũaliũ ⁊ ꝑfecto
rũ.q capiũt miſtica.⁊ qtum ad h̊ dicunt᷑ lingue angelo
rũ.Math.xiij. Vobis ẽ datũ miſteriũ regni Si.ceteris
in ꝑabolis. Itẽ ad noticiã ↄcurrũt q̃tuoꝛ dona. ꝗꝓphetia
noticia miſſierioꝝ. ſcia. fides. que ſic diſtinguũt᷑. Qam
donũ noticie aut ẽ p̃ᷣter neceſſariũ ſaluti. aut neceſſariũ
Si pᷣter neceſſariũ.aut qᷓ ẽ ad ea q̃ excedũt naturalẽ co⸗
gnitõem.aut eoꝝ q ꝑtinẽt ad poteſtatẽ cognitõis natu⸗
ralẽ. Si excedũt talia cognoſcunt᷑ ꝑ inſpiratõnem. Aut
Gẽ inſpiratio ad denũciandũ ad alios:⁊ ſic eſt ꝓphetia.
aut ad ſciendũ qᷓtũ ad ſeipᷣm.⁊ ſic ẽ miſteriũ. Si vᷣo ẽ de
neceſſarijs:aut igit᷑ ẽ oꝑandoꝝ:q̃ ꝑtinẽt ad bonitatem.
aut credendoꝝ ꝗᷓ ꝑtinẽt ad veritatẽ. Si oꝑãdox ſic eſt
ſcia. Si credendoꝝ ſic ẽ fides. Itẽ ad ſanctitatẽ vite de⸗
ſignãda ſunt duo dona potiſſime.liberalitas ĩ erogatõe
rerũ.ſuſtinẽtia in tolerãtia aduerſoꝝ.Liberalitas deſi⸗
gnat᷑ ĩ diſtributõe facultatũ. Suſtinẽtia ĩ traditõe coꝛ⸗
poꝛis ad incẽdiũ. In hũc ꝗᷓ̊ modũ ſoluunt᷑ obiecta ⁊ pa
tẽt differẽtie gre gratiſdate.

Veſtio. lxxiiij. de fide
Bſignatis differẽ

tijs gr̃e gratiſdate.qꝛ quedaʒ dant᷑ hoĩ
Apter ſe.quedaʒ vo ꝗpter aliũ.vt ꝓpter
vtilitatẽ ꝓximi vel gliam dei.pꝛiꝰ agen
dũ ẽ de gratijs gratiſdatis ꝓpter ſe hoĩ
He aũt ſunt ſides infoꝛmis.ſpes infoꝛmis.timoꝛ ſerui⸗
lis. ides em ẽ acceptio ſeu credulitas veritatis diuĩe.
m rõem miſericoꝛdie ⁊ iuſticie. Ratio vᷣo miſericoꝛdie
generat ſpem. rõ vo iuſticie generat timoꝛẽ. Scm hoc
8O diſtinguunt be gre. qꝛ fides ẽ in apꝛehẽſione vt der̃m
. ſpes in affectõe ᷣm ↄpꝛehenſioneʒ miſericoꝛdie.timoꝛ
vo in affectõe ſᷣm appꝛehẽſionẽ iuſticie. Pꝛimo &̊ queri
tur de fide infoꝛmi.Secũdo de ſpe infoꝛmi.Tercio ð ti
moꝛe ſeruili.¶ Cũ querit᷑ de fide infoꝛmi:notãduʒ pᷣmo

Fm quã acceptõem fidei dicat᷑. Secũdo vtrũ fides infoꝛ

mis ſit donũ dei hẽ habitꝰgratuitꝰ.Tercio ſuppoſito ꝗ⸗
ſit donũ gratuitũ:vtrũ ſit virtꝰ. Quarto q̃ rõe dr infor
mis. Quinto de effectu fidei infoꝛmis ĩ homibo. Sexto

716

lrruf.

vtrũ fides inſoꝛmis in hoibo adueniẽte caritate fiat foꝛ
mata.Septimo vtrũ fides infoꝛmis ſit in demonibus.
Hctauo ſuppoſito ꝙ ſic.vtrũ fuerit eis data poſt lapſuʒ
Mono de actu ſidei infoꝛmis in demonibo.

Mlembꝛum pꝛunum

D pꝛimũ notãdũ qð dr ad Ro.j.ſuꝑ illð
Juſtꝰ ex fide viuit.iuxta aug.glo. Tides
tribo modis accipit᷑.ꝓ eo q̊ credit᷑:⁊ ẽ vir
tus. ꝓ eo quo credit᷑ et non ẽ vᷣtus.et ꝓ eo
qð credit᷑ pꝛimo mõ dicit aug.ꝙ fides ẽ q credunt᷑ ꝗͥ nõ
vident᷑.⁊ oꝑat᷑ ꝑ dilectõem. Secũdo mõ fides qua cre⸗/
dunt᷑ q̃ nõ vident᷑.ſ̊ ſine dilectõe ẽ q̃ ẽ demonũ:⁊ noĩete⸗
nus xpianoꝝ.ij. Jac̃. Bemões credũt ⁊ ↄtremiſcũt 7c.
Hecẽ infoꝛmis q̃litas mẽtis.Tercio mõ accipitur. ꝓut
dr in ſimbolo. Hec ẽ fides catholica quã niſi quiſq; ⁊c̃.
Scðm h̊ g̊ videt᷑ intẽtio fidei accipi tribo modis. no o
mõ ꝓ credibili ſeu ꝓ eo qð credit᷑. Alio mõ ꝓ eo quo cre .
dit᷑ cũ amoꝛe.⁊ hec ẽ fides foꝛmata.Alio mõ ꝓ eo qͥ crei
dit᷑ ſine amoꝛe:⁊ hec ẽ fides infoꝛmis.¶¶ Sʒ obijcit᷑. qa
ſm aug.ꝑuuli dicunt᷑ habẽ fidẽ:nõ tñ habẽt fidẽ ſᷣm ꝙ
dẽ illis tribo modis.qꝛ nec pt᷑ dici ꝙ habeãt fidem.ſ.qð
credit᷑:nec fidẽ q̃ credit᷑ cũ dilectõe nec ſine.quõ ̊ dicun
tur br̃e fidẽ?¶ Itẽ Ro. xiiij. Vmne qð nõ ẽ ex fide pcim
z.q̊ iſloꝝ modoꝝ accipit᷑ fides ibi. ¶¶ Item Ro. j. Zuſti
cia dei in eo reuelat᷑ ex fide ĩ fidẽ.dicit glo. Ex fide ſppſii .— —
in ſidẽ ſpeciei. Quõ dẽ fides ſpei? Ad h̊ ddm. ꝙ fi⸗ AAß e
des dr̃ multiplicit. Ano mõ dr fides ſpõſio.j.Chimo.
.·j. Pꝛimã fidẽ irritã fecerũt.i.ſponſionẽ. Secundo mõ
dr fidelitas.hiere.vj. Perijt fides ⁊c. Pꝛouer.xx.Aldl⸗
ti hoĩes miſericoꝛdes vocant᷑.virũ aũt fidelẽ ꝗs inueni
et: Tercio mõ dr fides ↄſcia ſeu opinio de faciẽdo vel ñ
faciẽdo. Ro.xiiij. Om̃e qð nõ ẽ ex fide pcẽm ẽ.Glo.id ẽ
oẽ qð ẽ ð fidẽ ſeu ↄtra ↄſciam. Quarto mõ dẽ acceptio
ↄcluſionis ꝑ rõem ꝓbabilẽ:ſᷣim ꝙ argumẽtũ ẽ rõ rei du
bie faciẽs fidẽ. Quinto mõ dĩ fides:ex qua ẽ credẽ ꝓut
dicit aug.ad paulinã.õnulli putãt qð dicimocredeꝛe
cũ veꝛa res credit᷑.ᷣ ſolũ eẽ qdð mẽte ↄtueꝛi.Et ſᷣm bunc
modũ diſtĩguit aug.in li.lxxxiij.qõnũ. tria geneꝛa cꝛedi
biliũ.Quedã eĩ ſꝑ credunt᷑ ⁊ nũꝙ intelligunt᷑.ſic om̃is
hy ſtoꝛia tꝑalia ⁊ bũana geſta ꝑcurꝛẽs.Alia vᷣo mox vt
credunt᷑ intelligunt᷑.vt oẽs rões diſciplinaꝝ. vt pꝛinci⸗
pia geometrie ⁊ ceteroꝝ. Alia vᷣo pꝛimo cꝛedũt᷑ ⁊ poſtea
intelligunt᷑.vt diuina.q̃ nõ miſi a mũdo coꝛde intelligũ⸗
tur. Serto mõ dr̃ fides cognitio q̃ ẽ ĩ patria. Ro.j.Su⸗
ſticia dei in eo reuelat᷑ ex fide in fidẽ.Glo.Ex fide ſpei ĩ
fidẽ ſpeciei. Septimo mõ dĩ fides ſimboluʒ fidei ſeu id
qð credit᷑.vñ hec eſt fides catholica ⁊77. Octauo mõ dr
fides ſacꝛamentũ fidei.vñ acẽ᷑.x.vbi dẽ de coꝛnelio.dicit
glo. Coꝛneliꝰꝑ oꝑa venit ad fidẽ.⁊ boc mõ ꝑuulꝰ dĩ
hr̃e fidem.vñ aug.ad bonifaciũ. Qnuidẽ aliud ꝑuulus
habere fidem niſi fidei ſaciamentum.ono modo dici
tur fides habitus infoꝛmis. vt ẽ in malis xrpianis. Jac.
ij. Fides ſine oꝑibo moꝛtua ẽ.⁊.j.ad coꝝ.xiij. Si hero
fidẽ ita vt mõtes trãſferã. Decimo dẽ fides babitus foꝛ
matꝰqui ẽ cũ caritate. Abac.ij.⁊ Ro.j. Juſtus meꝰ ex
fide vi.ac. Vltĩo mõ d fides fidei motꝰ.ſʒ dic aug.
Nides ẽ credẽ qð ñ vides ⁊c̃.vᷣm H̊ pʒ rñſio ad obiecta.

MNlembꝛum ſecundum

Oſtea qrit᷑ de fide infoꝛmi vtrũ ſii donum
di.̊ ẽ babitꝰgratuitꝰ.Oð ꝓbat magiſter
ſnĩaꝝ. iij. li. di. xxiij. AMMalos fidẽ babẽ ci
tñ caritatẽ ñ hẽant:apłs oñdit di.j.ad co
rinth.xiij. Si habuero fidẽ ita vt mõtes traſferã:caꝛita
tẽ at ñ hũero.q fides et᷑ donũ di dici pt᷑.qꝛ et i malł q̃daʒ
tona di ſũt.4 I ad ro. viij. ñ accepiſtis ſpm̃ ſuitutis ite
rũ ĩ tioꝛe.glo.ẽ timoꝛ Fᷣuil a ſiliał.⁊ vtq; ab eodẽ ſpiꝛitu
ergo timoꝛ ſeruilis eſt donum ſpiritu ſſancti. Sed timoꝛ
Fuilis elicit᷑ ex fide infoꝛmi.ſicut oñdit᷑ Yac̃.ij. Demo⸗
nes credunt et ↄtremiſcunt.&̊ᷓ fides infoꝛmis eſt donum

ſpũſſancti. Ytẽ ꝑ fidẽ infoꝛmẽ eleuat᷑ intellectꝰſupꝛa ſe

Sʒ nullũ habitũ naturalẽ vel acquiſitũ põt intellectꝰ
eleuaꝛi ſupꝛa ſe. fides infoꝛmis nõ ẽ habitꝰ naturalis
vel aaliſet 5 ẽ habitus gratuitus.cũ cõſtet ꝙ ꝑ fideʒ
infoꝛmẽ eleuet᷑ intellectus ad credulitatẽ diuine hũana
tõis ⁊ diſtinctõem diuine trinitatis.q̃ ↄſtat ꝙ ercedunt
appꝛehenſionẽ humani intellectus ꝑ naturaz. Cõtꝛa.
In Yo.xiiij.i Aũc dico vobis pꝛiuſq; fiat vt cũ factuʒ fu⸗
erit credatis.Si g̊ ꝓgterea ꝙ factũ ẽ cꝛedit᷑.ꝗ̊ ex appꝛebẽ
ſione eoꝝ que facta ſunt fides acquirit᷑.gᷓ fides bmõi ẽ
habitus acquiſitus. Sʒ cõſtat ꝙ fides foꝛmata nõ pt di
ci habitꝰacquiſitꝰ:reſtat 5¾ fides infoꝛmis erit diſpo⸗
ſitio vel habitus acquiſitꝰ.¶ Itẽ ioh.xx.dictũ ẽ thome.
NQuia me vidiſti credidiſti.ꝙ̊ fides home erat ex vi⸗
ſis accepta.nõ ẽ & gratuita.¶ Itẽ in Jo.iiij.di Samaꝛi
tane.Voca virũ tuũ.Glo.i.intellectũ tuũ ad credendũ
g fides introducit᷑ ꝑ intellectũ.i¶ Itẽ phᷣi crediderũt de⸗
um eẽ et omnipotẽte. Pꝛeterea demones credũt deũ tri⸗
nũ ⁊ vnũ:⁊ filiũ dei hbumanatũ ⁊ reliqua articuloꝝ:ſed
nõ fide ſoꝛmata hec credũt.q̊ fide infoꝛmi.Cũ ꝗ̊ fides ĩ
philoſophis acꝗſita fuerit eis ex ꝓbatõe rõnũ:demoni⸗
bus vᷣo ex ↄiecturis habitis ex verbis ꝓpharũ ⁊ ex ꝓdi⸗
gijs ſignoꝝ ſeu ex ꝑſpicacitate inquiſitionũ.& fides in⸗
foꝛmis erit habitus acquiſitus:ñ & gratuitꝰ.q AN aug.
dicit.ꝙ poſſe credere ex natura ẽ. Si ꝗ̊ᷓ vnicuiq; potẽtie

ntẽ.ꝗ̊ ẽ aliquod credere naturale.Sʒ tale nõ eſt fidei
ſoꝛmate. ẽ fidei infoꝛnis . Rñſio.ſᷣm Joh.dam.iiij.
li. IFides duplex ẽ.Eſt em̃ fides ex auditu:audiẽtes aũt
diuinas ſcripturas credimus doctrine ſpũs.Eſt at rur,
ſus fides indiſtabilis et indiiudicabilis ſpẽs earũ que
a deo nobis annũcia ta ſunt.igit᷑ pꝛima metis nꝛe ẽ.ſecũ
da cariſmatũ ſpũs.ult ̊ diſtinguere dama.ꝙ ẽ fides

— aHYtr acquiſita ex auditu ſeu teſtimõio ſcripturaꝛũ ſeu huma
4 Ln., na rõe:2ẽ fides donũ gratuitũ a deo ad aſſentiendũ ve⸗
nEEHrritati diuine nobis annüciate. Pꝛimo g modo dicta fi⸗

txs nõ ꝑtinet ad ꝓpoſitũ.fides vo ſecũdo mõ dicta duo⸗
h modis ẽ.cũ caritate:⁊ ᷣm H̊ ẽ fides foꝛmata. ſine ca⸗
ritate:⁊ ſᷣm hoc ẽ fides infoꝛmis. Patʒ igit᷑ ꝙ fides in⸗
* foꝛmis ẽ donũ gr̃e ſᷣm pnñtem intentõem.⸗ Ad illud er⸗
go euãgelij dom.ꝙ cũ dr̃.vt cũ factũ fueꝛit credatis.hec
dictõ cũ:nõ notat cãm ſᷣ cõcomitãtiã.⸗ Ad ſecũdũ ſimi⸗
liter dr.ꝙ hec ↄiũctio qꝛ:nõ tenet᷑ cãliter:ſᷣ adiunctiue.
Et cũ dr.quia vidiſti me credidiſti.hec ↄiunctio quia:ũñ
notat cãm vel rõem:ſ̊ notat quãdã diſpoſitõem vel exci
1 tatõem animi p̃paratoꝛiã ad credenduʒ. Licʒ em̃ fides
9nõ habeat cãm vel rõem:põt tñ habere pᷣꝑatoꝛiã diſpo⸗
ſitõem.¶ Ad teꝛciũ dõm ᷣm illud qð dr in glo.ſuꝑ vo.
iiij. Voca virũ tuũ ⁊c̃.i.tu ſenſualis voca rõnalẽ intelle
ctũ.quo vt viro regaris:que mõ carnaliter ſapis. Hũc
ego lux illuminabo.Ex quo relinquit᷑ ꝙ ꝑ rõem carna
lẽ vocat᷑ intellectꝰad fidẽ:excitãdo.ſ.ipᷣm intellectũ ⁊ di
ſponẽdo ad ſuſceptõem luminis fidei.ſ̊ tñ adueniẽte fi⸗
te intellectꝰ nõ innitit᷑ ipi rõi ſ̃ ipi veritati ꝓpter ſe.qð
ſignatur IJohᷣ.iiij.vbi dr.ꝙ viri ſamaritani dixerũt.Jã
nõ ꝓpter loquelã tuã credimus:ſʒ quia et ipi vidimus.
4Ad illð do qð obijcit᷑ de philoſophis ⁊ ð demõibo pa

—

Nao d Bemonn 9 „ .
u⸗ oh 5 . “Z s dↄiecturis miraculoꝝ ⁊2 ꝓphiaꝛũ.nõ ẽ fides in foꝛmis ſᷣm
ꝙ hic loquimur.n notandũ q; fides infoꝛmis põt dici
duobo modis.pꝛiuatiue et negarine. Oegtiat pa dici
8 Rrs ,. 2. 0) r Bene fides infoꝛmis qualitas ſeu credulitas ꝑfuaſa rõe vł ex
Fſv n ia primẽto vel doctrina. P:iuatiue vᷣo dr qualitas que qui⸗
dẽ pꝛiuat᷑ foꝛma virtunis quaʒ nata ẽ habere quẽadmo⸗
dũ dẽ infoꝛmis fides qua aſſentit᷑ pꝛime vitati ꝓpter ſe.
qᷓuis careat amoꝛe ſuꝑ oĩa.i Ad vltimũ dom. q cũ dr
poſſe credere natuꝛaẽ:diſtinguẽdũ ẽ poſſe ↄpletum et
incõpletũ. Si loquamur de poſſe ↄpleto:ñ ẽ verũ ꝙ poſ
ſe credere ſit naturale.nũqᷓ em actus iſte credere ᷣm ꝙ
in pñti accipit᷑.ſ.aſſentire pꝛime veritati ꝗpter ſe:ẽ ĩ fa⸗
cultatẽ nature ſine adiumento gre.Si vᷣo loquamuꝛ de

reſpondet ſuus actus hec potẽna habet actũ ſibi reſpon

oꝝ/ tet rñſio.nã ſides que erat ex rõnibus acquiſita ſeu ex

poſſe in completo ſic intelligitur. nõ tamẽ ꝓpteꝛ hoc ſeg
tur ꝙ credere ſit naturale vt eliciat᷑ ab habitu naturali
ſeu acquiſito.

Membꝛumtercium

Einde querit᷑ vtrũ fides infoꝛmis ſit vir⸗
tus.na dicit aug.ꝙ fides oꝑans ꝑ dilecti
onẽ vᷣtus cẽ.v.ad gatł.fides voo ſine dilectõ
ne inanis ẽ. Scðm hoc ꝗ̊ obijcit᷑.aug.iĩ li.
c vera innocẽtia.Oilectio dei et ꝓximi pioꝝ ẽ atq; ſan⸗
ctoꝝ:cũ cetere virtutes bonis et malis poſſunt eẽ cõmnu
nes. fides virtus ẽ cõis bonis et malis.ꝗᷓ cũ fides in⸗
foꝛmis ſit in malis:relinquit q; fides infoꝛmis ſit vᷣtus
Itẽ virtus oↄſiſtit circa difficilia.q̊ cuʒ fides infoꝛmis

ↄſiſtat circa eadẽ difficilia circa que fides foꝛmata:qᷓ fi

.„

—

ces inſoꝛmis ẽ vᷣtus. aũt ita ſit patet.eleuat em̃ ipaʒ
potentiã ſupꝛa ſe.ſ.in pꝛimã veritatẽ.⁊ ip̃a eadẽ credun
tur fide infoꝛmi 2 foꝛmata ⁊ ꝑ idẽ mediũ.iItẽ ſi eẽt ali
qua dilectõ qua diligerent᷑ oĩia viligẽda:⁊ deꝰſuꝑ om̃ia
diceret᷑ caritas. ſi ſides talis ẽ qua credunt᷑ oĩa credi
bilia.⁊ pꝛime veritati credat᷑ ꝓpter ip̃am ⁊ ſuꝑ omnia:
ipᷣa ẽ virtus.Sʒ talis ẽ fides infoꝛmis.qᷓẽ virtꝰ. Cõ
tra.Jac.ij.Ifides ſine oꝑibo moꝛtuaẽ. Sed ſides infoꝛ⸗
mis ẽ ſine oꝑibo.ꝗ̊ moꝛtua ẽ.q̊ nõ ẽ virtus:cũ omni vᷣiu
te vinamus.! Itẽ in tercio li.ſnĩarũ.xxiij.di.c.Accipi⸗
tur aũt fides ⁊c. E fides infoꝛmisẽ demonũ ⁊ maloꝝ
hoĩm. Sʒ nulla virtꝰẽ ĩ demõibo. fides infoꝛmis nõ ẽ
virtus.q¶ Stẽ fides infoꝛmis ↄpatit᷑ ſecũ pctm.qᷓ nõ ẽ viꝛ
tus. Mñſio.virtus d cõiſſime ſᷣm ꝙ diuidit᷑ ĩ virtu⸗
tẽ naturalẽ politicã ⁊ gatuitã.cõmuniꝰdr ᷣm ꝙ viꝛtus
tm̃ extẽdit᷑ in politicã q ẽ habitꝰ acqſitꝰ.a gratuitã q̃ eſt
habitꝰinfuſus.Or etiã coĩter ſᷣm ꝙ d habitꝰ infuſus:
ſeu ſit gratiſoatꝰ:ſeu ſit gratũfaciens.deteꝛminatꝰciꝛca
oꝑabilia.⁊ hoc mõ ſides infoꝛmis põt dici virtꝰ. Quar
to mõ ꝓpꝛie dr virtꝰhabitꝰgratuitus gratũſaciẽs.deter⸗
minatꝰad oꝑabilia.⁊ hmõi habitꝰnõ pr᷑ eẽ ſine caritate
7 hoc mõ fides foꝛmata ẽ viꝛtꝰtm̃:nõ fides infoꝛmis.⁊ ꝑ
hoc pʒ rñſio ad pꝛimũ obiectũ. Ao ſecũdũ dðᷣm.qꝙ et/
ſi circa eadẽ difficilia ↄſiſtat fides foꝛmata ⁊ infoꝛinis:
tñ differẽter:qꝛ fides infoꝛmis eleuat potẽtiã ſupꝛa ſe qᷓ
tů ad ↄgnitõem ⁊ aſſenſuʒ veritatis:ſᷣ non eleuat ißam
ad tendẽdũ ĩ ipᷣaʒ veritatẽ qð facit fides foꝛmata.q Ad
vltimũ dðm.ꝙ nõ põt dici fides virtus iĩ aſſentiẽdo pꝛi/
me veritati ꝓpter ipᷣam ſuꝑ oĩa:niſi addat᷑ hic circũſtan
tia:ꝓpter ip̃am amatã ſuꝑ oĩa.⁊ ex hoc ẽ ei foꝛma ⁊ eſſe

virtutio. Itẽ dubitat᷑ de hoc qð dꝛ.xxũj.di.iij.li.ſen⸗

—

tentiaꝝ.c.Accipit᷑ aũt fides ⁊c᷑. Ndes ſine dilectõe in⸗
anis ẽ.̊ hec ẽ fides infoꝛmis.j̊ videt᷑ ꝙ ex ipᷣa nullũ eli⸗
ciat᷑ bonũ. Cõtra.Ex fide informi naſcit᷑ timoꝛ ſerui
lis:ꝑ quẽ hõ recedit a malo ⁊ pᷣꝑatur ad ſuſceptõeʒ gr̃e
remiſſionis pctoꝝ.qᷓ nõ ẽ inutilis nec inanis.q¶ Rñſio.
aligo dẽ inane vel vanũ qtum ad meritũ vite eterne. et
Fm h̊ dr̃ fides infoꝛmis inanis.Alio mõ inane qᷓtũ ad
ſuſceptõem gẽe ꝑ modũ diſponẽtis.⁊ G̊ mõ fides infor/
mis nõ eſt inanis.

Membꝛum quartum

Oſſea querit᷑ q̃ rõe dr fides infoꝛmis.ad
qð ſic Ro.j.ſuꝑ illud. Ex fide ĩ fidẽ.glo.
Nides demonũ ẽ ⁊ noĩetenꝰxpᷣianoꝝ.i Qã
7 demões eredũt ⁊ contremiſcũt Jac.ij.

Hec ẽ infoꝛmis q̃litas mẽtis.⁊ dẽ infoꝛmis.qꝛ ñ bʒ ſo⸗

ciã caritatẽ.q̃ ẽ foꝛma vᷣtutũ.¶ Cõtꝛa.aꝛguit᷑. Uita non
põt ſuſciꝑe moꝛtẽ. cuʒ fides ſit vita.j.ad Ro.Juſtꝰex
fide viuit.&̊ nõ pt᷑ recipe moꝛtẽ. nec infoꝛmitatẽ.⸗ Itẽ
arguũt.i Qullũ pctm pt᷑ fieri foꝛmatũ.ᷓ nulla virtꝰpt fi
eri infoꝛmis.q̊ nec fides.¶ Itẽ ſi dicat᷑ ꝙ fides dr infoꝛ
mis cũ ẽ ſine caritate.Caritas aũt ẽ amoꝛ dei. Cũ q̊ cõ
tingat amoꝛẽ di eẽ naturali affectõe ĩ incredulis ſiue ex
ipſa bonitatis ↄpᷣhenſiõe:ᷓ ſili mõ dicẽt᷑ dilectio infor⸗
mis qꝛ ſine fide.q¶ It q̃re or̃ fides foꝛmari caritate.nas⸗

4 0 /1 —
, NW„ere Srnte

⏑ — — —

Queſtio
cũ quelibz virtꝰinfoꝛmet᷑ ſua differẽtia ⁊ ſuo fine.ſides
at 1 qibʒ vᷣtus hʒ pꝛiã dꝛiaʒ ⁊ finẽ:⁊ ꝓꝛiã foꝛmam.
4 Itẽ cũ ↄtingat dilectõʒ dei eẽ ĩ exñti ĩ pcto moꝛtali: et
ſi nõ debitã ſic et fidẽ:q̃re ñ dẽ caritas infoꝛmis ſiẽ ⁊ fi⸗
des. Rñſio.fides dꝛ infoꝛmis. qꝛ caret oꝛdine amo⸗
ris ex qͥ ẽ foꝛma oĩs vᷣtutis.ex q̃ rõe dic aug · de ciui.dei.
Virtꝰẽ oꝛdo amoꝛis. Amoꝛ at dĩ duobo modis. quẽad
modũ et bonũ. Monũ eĩ dr̃ jm intentõeʒ ⁊ rõez.· IN bo⸗
nũ dr ᷣm rõem ⁊ ñ m intentõeʒ. Scðm intentoʒ ⁊ ro⸗
nẽ dẽ bonũ vt bonũ.Scdᷣm rõem vo ⁊ ñ intentõʒ di ve⸗
rũ bonũ ſen gloꝛioſum ſeu eternũ inqᷓtũ mouẽt rõnales
appetitũ. Cũ ᷓ bonũ ſit finis cuiuſlibʒ vᷣtutis. bonũ hm
roem ⁊ intentõeʒ finis ẽ caꝛitatis ⁊ obiectũ.fidei vo bo
nũ pm rõem q̃ apetit᷑:nõ ᷣm intentõʒ q̃ oↄſiderat᷑ finis
7 obiectũ fidei.qꝛ G̊ͥ nõ cẽ aliud niſi veꝝ inꝙᷓtuʒ induit
rõem boni q̃ apetit᷑ a vi rõnabili:quẽadmodũ glioſum
finis ẽ ſpei.⁊ ſᷣm h̊ amoꝛ dꝛ duobo modis.coĩter ⁊ ꝓpꝛie
Coiĩter ſᷣm ꝙ ẽ amoꝛ d̃ veri qð ẽ bonum rõnabił.amoꝛ
glioſi qð ẽ bonũ iraſcibił.amoꝛ boni vt bonũ ẽ qð ẽ bo⸗
nũ ↄcupiſcibił. Pꝛopꝛie vᷣo amoꝛ dr boni vt boni: hinc
r̃ oꝛdo amoꝛis infoꝛmare vᷣtutes:⁊ caritas penes qua
reſidet oꝛdo amoꝛis ꝓpꝛie dicti dr̃ infoꝛmare vtutes. qa
rõ amoꝛis coĩter dicti ĩ alijs vᷣtutibo reducit᷑ ad ratõem
amoꝛis ꝓpꝛij illo mõ qͥ veꝝ. qð ẽ finis et obiectũ fidei:⁊
glioſum qẽ finis ⁊ obiectũ ſpei: induũt rõeʒ boni. INi⸗
des ꝗᷓ cũ pꝛiuat᷑ amoꝛe boni mouẽte ĩ finẽ eũ: deficit ab
oꝛdine amoꝛis. ita a foꝛma vᷣtutis. Cũ aũt caritas ſub⸗
trabit᷑:ſubtrabit᷑ rõ amoꝛis ꝓpꝛie dicti:⁊ ita ꝑ ↄns ratio
amoꝛis coĩter dicti.Si eĩ aĩa ñ amat bonũ vt bonuz. S
nec verũ qꝛ bonũ:nec głioſum qꝛ bonum. Sine caritate
igit᷑ ſunt fides ſpes vᷣtutes infoꝛmes.l Ad illð vo qð
pꝛimo obijcit᷑ꝙ cũ dr ꝙ fides q ẽ vita ñ pt᷑ ſuſciꝑe infoꝛ
mitatẽ. doõm ꝙ ſi intelligat ꝑↄpoſitõʒ ẽ veꝝ. ſi vo ꝑ di⸗
uiſionẽ falſum ẽ.qꝛ habitꝰpt reciꝑe i ltatẽ
habitꝰẽ fides vita ſiẽ dictũ ẽ¶Et notãdũ ꝙ fides infoꝛ⸗
mis que dr̃ a bio Jaco. INideò moꝛtua.diſſert a fide foꝛ
mata:h̊ ẽ fide viua duobo modis.qᷓtũ ad viuacitateʒ et
q̃tũ ad luminoſitatẽ. Etũ ad viuacitatem velut lumẽ
qð ẽ in vmbra a luĩe radij.Lumẽ eĩ qd ẽ ĩ vmbra admi⸗
xtũ ẽ tenebris ⁊ infrigidatũ ac moꝛtuũ:ſiẽ lumẽ qð ẽ fi⸗
dei infoꝛmis.qð ẽ admixtũ tenebris pctoꝝ. Tumen vo
radij nõ ẽ mixtũ tenebris:ſ̊ ẽ calidũ atq; viuificũ: ſic lu
mẽ fidei foꝛmate:q ẽ ſocia caritatis. Itẽ qᷓtũ ad luĩoſi⸗
tatẽ.qꝛ lumẽ fidei foꝛmate ẽ velut lumen diurnũ ſolis.
Lumẽ vᷣo fidei infoꝛmis ẽ velut lumẽ nocturnum lune.
4 Ad ſecũdũ ddᷣm.ꝙ alið ẽ fieri peẽm ñ pctm:⁊ elið fie
ri pctẽm foꝛmatũ.qꝛ plꝰẽ fieri foꝛmatũ qᷓ ñ eẽ pctm. Sed
nihil alið ẽ ſidẽ fieri infoꝛmẽ qᷓ; fidẽ fieri ñ virtutẽ.⁊ iõ
ñ ẽ ſiłe.¶ Si vᷣo obijciat᷑ ꝙ nullũ pctm pt fieꝛi ñ pctm.ꝗqᷓ
nulla virtꝰpt᷑ fieri ñ vᷣtꝰ.rñdet ꝙ bec ẽ falſa.nullũ pctm
pt fieꝛi ñ pctm.⁊ inſtãt ĩ ignoꝛatia iuris diuini ſeu cano
nici:qð tenet᷑ ſcire ſacerdos hñs curã ꝓut ꝑtinet ad oꝛ⸗
dinẽ. Hec ignoꝛãtia añ pniam ẽ ei pctm: p̊ tñ aduerten
ti nulla ẽ ſiſitudo.nõ eĩ ita ſe hʒ pcm ad foꝛmatõem ſic
virtꝰ ad defoꝛmatõeʒ ſeu infoꝛmitatẽ:qꝛ pctᷣm ẽ actꝰtrãſ⸗
iens.virtꝰ vᷣo ẽ habitꝰmanẽs.⁊ iõ actui trãſeũti ñ pt᷑ foꝛ
ma indui:qᷓuis hĩtui manẽti poſſit ſoꝛma ðᷣtrabi.i. Ad
terciũ dom.ꝙ illð qð obijcit de amoꝛe natali ñ fac h̊ ad
ꝓpoſitũ.nã hͥ logmur ð amoꝛe gtuito ⁊ cognitõe gtuita
fidei.Pꝛetea amoꝛ inſoꝛmat cognitõʒ ñ cognitio amoꝛẽ
Honũ eĩ diẽ rõeʒ ↄpletioꝛẽ qᷓ; veꝝ.vñ ⁊ ſi dicat᷑ caritas
infoꝛmare fidẽ ſᷣm hãc rõem:ñ tñ fides infoꝛmare cari⸗
tatẽ. Vd quartũ pʒ rñſio ex p̃dictis.¶ Ad vltimũ dom
ꝙ; nõẽ ſile de caritate fide.⁊ rõ ẽ.qꝛ nulla dilectio põt
tał eẽ ꝗq; ea diligant᷑ oĩa diligẽda:⁊ deꝰſuꝑ oĩa:q̃ ſit cum
pct᷑o.⁊ h̊ ẽ qꝛ dilectõe q̃ ẽ cũ pcto ñ diligit᷑ deꝰvt diligen⸗
dus ẽ:nec et᷑ hõ debito mõ diligit ſe:cũ peccare ſit ſibipᷣi
moꝛtẽ ſpũalẽ inijcẽ. Iides vᷣo pt oĩa credẽda credẽ ⁊ pꝛi⸗
me veritati ſuper omnia:⁊ eſſe cũ pcto. Inde ̊ manife⸗
m eſt ꝙ caritas nõ poteſt eſſe inſoꝛmis. ides vᷣo po⸗
telt.

—,K* 7 „7
(B 14. α K.* , a R 4 C

1 7 .
— 2 oin 50 Nt nOic JzP

— 0WA —– K — P1 N- PcP Kre,

„7171

lxxuij.
Membꝛum quintum

Einde q̃rit᷑ de effectu fidei infoꝛmis ĩ hoĩ
bus.Circa qð q̃runt᷑ duo. Pꝛimo te effe⸗
ctu int᷑ioꝛi ꝓpꝛio ꝗ ẽ cꝛedẽ. Scðo ð effectu
extioꝛi cõi ꝗ ẽ ĩ faciẽdo aliq̃ ð genẽ bõruʒ

Articulus pꝛimus

2„

Iꝛca pꝛimũ nota qð dr.iiij.ad Ro.ſuꝑ illð.
Cꝛedẽti ĩ eũ ꝗ iuſtificat impiũ ⁊c̃. Glo.aug.
Atittẽde ꝙ dicit credẽti ĩ eũ:nõ ei. Aliud em ẽ
credẽ ĩ eũ:aliud credẽ ei.alið credẽ illũ.Credimꝰpetro .*
Hᷣ nõ ĩ petrũ.Credẽ illi ẽ credẽ eẽ vera q̃ loꝗt᷑.qð ⁊ mali (D 1 α σ
faciũt.credẽ illũ ẽ credẽ ꝙ ipᷣe ſit deꝰ:qdð ei mali faciũt. 27 5
Vnñ Jac.ij.Demões credũt.Credẽ vo ĩ eum ẽ credendo
amare:et credẽdo ĩ eũ ire.⁊ eiꝰmẽbris incoꝛꝑari.Cũ ̊
fidei infoꝛmis nõ ſit credẽdo amare:actꝰ eiꝰnõ erit cre⸗
dẽ ĩ deũ.ſᷣ actꝰiſte erit fidei foꝛmate. Querit᷑ ꝗ̊ gs dicat
uctꝰinfoꝛmis fidei.videlicʒ aut credẽ deo.aut credẽ deũꝰ
Pꝛetea cũ credẽ dicat᷑ his tribo modis.credẽ ðo.credẽ
deũ ⁊ credẽ ĩ deũ:q̃ ẽ rõ huiꝰdiſtinctõis. Rũſio.cũ fi
vxs dicat᷑ tribo modis ꝓut õ dictuʒ ẽ. Vno mõ fides dr
habitꝰacꝗſitꝰex rõe vel teſtimoĩo.Secũdo mõ fides dr
hĩtus infuſꝰtuitꝰ.⁊ G̊ duobo modis.Vno mõ hitꝰele⸗
uãs intellectuũ tm̃ S ſe ad aſſentiẽdũ pᷣme viitati ꝓpt᷑ ſe. et
hHq̊ mõ qꝛ ſolũ eleuat intellectũ ñ mouẽs affectũ ꝑ amoꝛẽ:
dẽ hiĩtꝰ infoꝛmis.Alio mõ dr eleuãs intellectũ ⁊ affectũ
ad aſſentiẽdũ vitati ⁊ amãdũ ꝗpt ſe:⁊ hec ẽ fides foꝛma
ta.Cũ ꝗᷓ credẽ dicat᷑ tribo modis.credẽ deo.deũ.⁊ ĩ deũ.

(Aigepꝛimo mõ dicta q̃ ẽ aerii motꝰ gẽ cre
E

—

dẽ deo.h̊ ẽ dictis eiꝰadhibẽ fidẽEx fide vᷣo ſecundo mõ
dicta q̃ ẽ hitꝰimꝑfectꝰſeu infoꝛmis:ñ ſolũ elicit᷑ credere
do:bᷣ et᷑ credẽ deũ.ꝓut credẽdꝰẽ trinꝰ⁊ vnꝰ:creatoꝛ ⁊ re
dẽptoꝛ.qð ñ pt᷑ elici ab hĩtu ncaſito a fide tcio mõ
dicta q̃ ẽ hitꝰꝑfectꝰ⁊ foꝛmatꝰñ ſolũ eliecit᷑ credẽ ðo vł cꝛe
dẽ deũ:ſ̊ credẽ ĩ deũ.h̊ ẽ credẽdo ꝑ affectũ moueriĩ deũ.
Ex bis igit᷑ manifeſtũ ẽ ꝗd ſit actꝰiterioꝛ fidei infoꝛmis
ĩ hoĩbo.i¶ Ad illð vᷣo qð qͥrit᷑ ſecũdo ð diſlictõe iſtoꝝ tri —
um.credẽ deo.deũ.⁊ ĩ eũ.iã pʒ dr̃ia ex ꝑte eiꝰqͥ credit. 1 Brxg
er ꝑte eiꝰqð credit᷑ ẽ rei cedite: accipit᷑ differẽtia ? D α⁰NL. en „ Wr Gor. )
mõ.i Aã deoꝰaccipit᷑ credulitate fidei tribo modis. vt vi⸗
tas.vt potẽtia.vt bonitas.Scðm pꝛimũ moduʒ ẽ credẽ
deo ↄpatõe.ſ.ad veritatẽ:̊ ẽ vera eẽ q̃ diẽ. Secũdo mõ
ẽ credẽ deũ ↄꝑatõe ad ptᷣatẽ.videlʒ oĩpotẽtẽ ⁊ creatoꝛeʒ·
2 huiꝰſequẽtes aꝛtictos. Lercio mõ ẽ credẽ ĩ deũ cõꝑa/
tõe ad bonitatẽ in quã tendit᷑ ꝑ amoꝛẽ.

Articulus ſecundus

Onſequẽter q̃rit᷑ de effectu fidei infoꝛmis in
oꝑe extioꝛi.⁊ ẽ hec q generał te oꝑibo fctis
er caritatẽ.q̃ eliciũt᷑ a fide infoꝛmi.Solet at᷑ „ R
põi coĩt ꝙ valẽt ad tria. OPꝛio ad aſſequẽdũ bonũ tꝑale B r =E ci fn valO J
Scdᷣo ad bilitatõʒ gr̃e.Lercõ ad diminutõʒ pene etne 7)

tum ad pꝛmum S. f.

q̃rit᷑ vtꝝ fide infoꝛmi bonis oꝑibo mereat᷑ gs boa tꝑa⸗
lia. Ad qð ſic.j. IJſa.Si audieritis me bona fᷣre ↄmede
tis. et exo.xiij.dabit vobᷣ frã fluẽtẽ lacte ⁊ melle.Cũ deꝰ
ſit verax dʒz iĩplẽ ꝓmiſſũ.& ſi iudei oꝑa legis feciſſẽt debe
bot ere ei boa ibalia q; pmiſit. te iuſticia debebat eis
bõa tꝑalia.Cũñ g ex fide infoꝛmi poſſẽt facẽ hmõi oꝑa.S
ð inſticia debebãt᷑ eis tꝑalia.q̊ mẽbãt᷑ illa.qꝛ qdð debet᷑
ex bõis oꝑibo ex iuſticia de bet᷑ ꝑ modũ meꝛiti.⸗ R opi⸗
bo v̈ᷣttũ de bẽt bõa etna:ñ ex böener poꝝ oꝑm: qiin .
ꝛtõnalr ſe ht opa meritoꝛia ad ſuum pᷣmiũ.qð eſt · )/D .Y
TW gilla opa are meritoꝛia tãti pᷣmij ñ ẽ ex bõitate 2De Axs Nirr eZtvi
ſua:ſᷣ ex pꝛomiſſione dei: ergo eadem ratõne contingit
ex pꝛomilſione dei.ꝙ bõis oꝑibo factis er caritatẽ mere⸗
tur aligs bõa tꝑalia: qm magis diſtat ĩ bonitate ab
oꝑibo meritoꝛijs qᷓ; bona tꝑalia ab oꝑibo bõis fctis e
caꝛitatẽ.¶¶ IRe ſuꝑ illð iob.oipotẽſ deꝰoẽs vias meaſ ↄſi⸗

ü No com pad a/ ee⸗ „

5.
4

Re

6 Si F.nr⸗ ZBr

erat:et oẽs greſſus meos dinumerat.dic interł. Nul
la bona vel mala ſunt ſine remuneratõe.qᷓ oẽ bonũ ha⸗
bet aliquã remuneratõem.Sʒ nõ habzʒ remuneratõem
boni eterni.g̊ habet remuneratõeʒ boni tꝑalis.ꝗ aligs
meret᷑ ꝑ ipᷣm bonũ tꝑale.i Itẽ aliꝗs fodiẽs ĩ vinea ali⸗
cuius meret᷑ ab eo bonũ tꝑale recta rõe meꝛẽdi.q̊ aligs
laboꝛãs in vinea dñi multofoꝛtius meret᷑ apud ipᷣm bo
na tꝑalia recta rõe merẽdi:ſicut patet ð illo qui pᷣdicat
verbũ dñi bona volũtate et bona intentõe ſine caritate
Foꝛte dicet ꝙ illa argumẽtatio nõ valet.qm̃ nõ ẽ ſimile
qꝛ hõ ↄſiderat opꝰexterius.deus aũt ↄſiderat opus in⸗
terius.qm̃ nõ ↄſiderat quãtũ ſᷣ ex quãto.Deus em̃ cõſi
derat coꝛ.Cũ igit᷑ in coꝛde eius nõ ẽ radix meriti.ſ.cari
tas.nihil meret᷑ apud deũã. Cõtra.ſte ſodiẽs ĩ vinea
et ſi ſeruiat iſti licet ñ ex amoꝛe.qm̃ iſtũ nõ diligit:tñ/p⸗
pter laboꝛẽ ſuũ meret᷑ apud eũ recta rõe merẽdi.q̊ mul⸗
tofoꝛtius cũ deus ſit largiſſimꝰet benigniſſimꝰ. licʒ iſte
. ſeruiat ei nõ ex caritate:meret᷑ tñ apud eũ bona tꝑalia
recta rõe merẽdi. Itẽ iſte habet bonã voluntatẽ ⁊ bo⸗
nã intentõeʒ:etꝓ deo facit qð facit.radix ẽ bona.fructꝰ
eius bonus.et finis bonꝰ.q̊ habet ꝑ quod placeat deo.
et facit etiã ꝑ q placeat deo.q̊ recta rõe merẽdi meret᷑
apuddeũ bona tꝑalia.¶ Foꝛte dicet ꝙ nõ:qm̃ nõ eſt ſer
uus dei:̊ ſeruus dy aboli:qm̃ ꝑ peccatũ mancipauit ſe
ſeruitio dyaboli.Cõtra iudei erãt obligati deo ad faci
endũ oꝑa legis:qm̃ ſuſceꝑant legẽ.Sic igit᷑ ꝗ laboꝛat ĩ
vinea meret᷑ bona tꝑalia recta rõe merẽdi.⁊ h̊. ꝓpter pa
ctum qð interuenit.eadẽ rõe iudei ꝓpter pactũ meꝛeban
tur bona tꝑalia faciẽdo legẽ dei.i Itẽ obligati erãt ad
faciẽdum pᷣcepta dei.ꝗ̊ obligati erãt ſeruire deo.q̊ man
cipati erãt ſeruicio dei.q¶ Itẽ dyabolus ſᷣuus di ẽ:ſicut
dicit dñs Job.xl.Mũquid eũ facies tibi ᷣuũ ĩ ſempiter
nũ.q̃i diceꝛet.tu nõ potes facẽ ſᷣ ego faciã.Cũ q̊ dyabo⸗
lus ſit ſeruus dei ſolius nature pacto. multoſoꝛtius hõ
lʒ hõ ſit pctoꝛ:Fᷣuusẽ dei et pacto nature ⁊ pacto baptiſ
mi.Cõtra aug.dicit.ꝙ pctoꝛ nõẽ dignus pane qͥ veſcit᷑
Itẽ ſi ꝓpter opus bonũ factũ extra caritatẽ meret᷑ ali⸗
gs bonũ tꝑale.q̊ ꝓpter maius bonuʒ opꝰmeret᷑ maiꝰbo⸗
nũ tꝑale.q̊ᷓ ſi deꝰnõ dat iniuſte agit cũ eo.qð falſum eſt.
AMultis em̃ bonis aufert bona tꝑalia qᷓ malis dat ĩ ha
bũdãtia.nec tñ agit cũ eis iniuſie.¶¶ IlVPobijcit. Aliquis
exiſtẽs in moꝛtali facit multa bona ꝓpter deũ.quia dili⸗
git deũ natuꝛali dilectõe vel ex fide infoꝛmi. Inde ſic do
minꝰdic̃.Ego diligẽtes me diligo Pꝛouer.viij. Sʒ iſte
diligit deũ.⁊ dilectõe dei facit oꝑa illa q̃ facit.g̊ de dili
git iſtũ et in ſuis oꝑibo.ꝗᷓ diligit iſtũ vł ad bona eterna
vel ad gram ↄferẽdã:vel ad bona tꝑalia.Ad bona eter
na nõ.qꝛ ẽ in pꝑcto moꝛtali.ad gr̃aʒ nõ.qꝛ; ẽ indignus.q̊
diligit eũ ad bona tꝑalia:et neceſſariũ ẽ ipᷣm diligẽ ad
illa.̊ neceſſe habet ei dare illa bona tꝑalia.g ex neceſ-⸗
ſitate dat ei bona tꝑalia:⁊ nõ põt nõ dare ei:qꝛ diligen
tes ſe diligit. Cõtra.Ex mera liberalitate ſua dat ei
qm ea qᷓ dant᷑ ex miſericoꝛdia:ex ſola liberalitate dant᷑
vel volũtate.nõ & ex neceſſitate.¶ I dicit dñs in eʒech.
Eili hoĩs.qꝛ nabucð.ſeruiuit mihi in tyro da ei egiptũ
hec dictio qꝛ: notat cãm.q̊ vł materialẽ:vel foꝛmalẽ:vel
finalẽ.vel efficientẽ.Cõſtat ꝙ nõ materialẽ nec foꝛmalẽ
nec finalẽ.ꝗᷓ notat cãm efficiẽtẽ. Sʒ duplex ẽ cã efficiẽs.
ſcʒ ꝑ modũ agẽdi vel ꝓꝑ modũ merẽdi.Sʒ nõ põt dici ꝙ
ſit cã efficiẽs ꝑ modũ agẽdi.qꝛ nabucð.non fecit h̊actu
vt haberet egyptũ.ᷓ notat cãm efficientẽ ꝑ modũ merẽ⸗
di. ᷓðů abuchodonoſoꝛ lʒ infidelis eẽt:meruit bona tꝑa
lia.ꝙᷓ multofoꝛtius fideles Iʒ ſint in peccato:bonis oꝑi
bus ſuis meꝛent᷑ bona tꝑalia. So.dðᷣm.ꝙ nullꝰpᷣuit
ðo / ꝓpꝛie loqndo niſi ꝗ foc qð deopcipit ⁊ ſiẽ pᷣcipit.vñ ꝗ
fac̃ aliꝗd ðᷣ genẽ bonoꝝ ſine caritate.ñ ſeruit ꝓpꝛie deo.
Cicʒ eĩ faciat qð de ꝰpcipit:nõ tamẽ facit ſicut deus pᷣci
pit.qm̃ nõ facit illẽ ex caritate q̃ ẽ impletõ legis ſicẽ̃ diẽ
aplus Ro.xiiij. Omne qð nõ ẽ ex fide peccatũ ẽ.i.inuti⸗
le.vñ omne qð nõẽ ex fide et caritate nõ põt eẽ Fuicium
quo pꝛie loquẽdo ſeruiat᷑ deo.et iõ ex tali oꝑe ꝓpꝛie lo⸗

Qam

quẽdo nõ meret᷑ aliqð bonũ tꝑale nec eternũ.⸗ Adillð
qð pꝛimo obijcit᷑ ꝙ deꝰ iudeis debebat tꝑalia.dðm.q;
uis verbũ debẽdi quia ẽ verbũ obligatõis nõ dicatur
deo ꝓpꝛie. quia ſicut dicit anſeł.deus nulli debʒ aliꝗd
tñ ſm ꝓ debere deo dr̃ condecẽtia ſue bonitatis.ddm ꝙ;
debebat eis tꝑalia de iuſticia:nõ de iuſticia opum.cum
nõ eẽnt in ſtatu merẽdi.qm̃ illis oꝑibo nõ merebant᷑ bo⸗
na tꝑalia.ſᷣ̊ debebat de iuſticia.i.de veritate ⁊ fidelita⸗
te ſua.qm verax ẽ in veꝛbis ſuis:et fidelis in pꝓmiſſioni
bus.et ita patet ſolutio ad pꝛaimo obiectũ. 4 Ad ſecun⸗
dũ obiectuʒ dicimꝰ.ꝙ oꝑibus meritoꝛijs debet᷑ beatitu⸗
do:nõ tm ex ꝓmiſſiõe:ſ̊ qm̃ oꝑa illa ſunt ſeꝛuicia ꝗbo ſeꝛ
uit᷑ deo digne. Oꝑa vo facta extra caritatẽ nõ ſunt ſeꝛui
cia quibo ſeruiat᷑ deo.qm̃ qui ẽ in peccato moꝛtali eſt in
actu ſeruiẽdi dyabolo et nõ deo.qm̃ tm̃ ille qui ẽ in ſta⸗
tu Ge ẽ in ſtatu ſeruiendi deo.¶ Ao teꝛcio obiectũ dõm
ꝙ nec bona nec mala ſunt ſine remuneratõe aliq̃.ita tñ
ꝙ remuneratio accipiat᷑ impꝛopꝛie.deus enim ꝓ bonis
oꝑibus factis extra caritatè quodammõ remunerat ho
mint᷑.qꝛ dat ꝓ eis aliquod bonũ tꝑale tãqᷓᷓ meruiſſʒ illð
cũᷣ tñ nõ meruit:cũ ſit indignus etiã pane quo veſcituꝛ.
nec valet hoc argumentũ.omne malũ ẽ dignũ punitõne
g omne bonũ ẽ dignũ rᷣmuneratõe. nec ẽ locꝰ a ↄtrarijs.
qm̃ malũ culpe et bonũ generaliter acceptũ nõ ſunt ↄtꝛa
ria: ſed malum culpe et bonum gratie ſunt contraria.
In hoc auteʒ apparet largitas dei.quia bonum bhuius
licet nõ ſit dignũ remuneratõe.tñ deus q̃ſi dignũ eẽt:re
munerat illo. 4 Ad quartũ dm.ꝙ nõẽ ſimile de fodiẽ
te vineam et pᷣdicatoꝛe:qm fodiens in vinea ſolo laboꝛe
ſuo facẽ qð intẽdit ille cꝰẽ vinea.ſᷣ hõ pctor ſeu pᷣdicatoꝛ
ſeu alius nõ facit quod intendit deus niſi faciat illð ex
caritate.⁊ ita nõ ſeruit niſi ſeruiat ex caritate.qm̃ ſᷣuiꝛe
deo regnare eſt.qui aũt ẽ in moꝛtali licet faciat aliquid
ꝓpter deũ:tñ deus nõ ẽ pꝛincipale mouens ad illud.ſed
mouet ad illud opus faciendũ vel timoꝛe pene quam ti
met incurreꝛe ꝓpteꝛ peccata.vel ꝓ alia vtilitate quã intẽ
dit natura vel fides infoꝛmis. Quia ꝗ̊ᷓ nũꝙᷓ deus ẽ pꝛin⸗
cipale monẽs coꝛ hoĩs niſi ꝑ fidem.ſpem et caritatem.
2 nũqᷓ ẽ pure gratuitũ opus niſi ex gr̃a gratũfaciẽte.ſi⸗
cut plenius patebit in qõe ð dilectõe naturali.¶ Oꝛ at᷑
obijcitur.bona ẽ radix.bona intẽtio.bonus finis. iſte
habet vñ placeat deo:ſeu vñ dñs delectet᷑ in eo.dicimꝰ
ꝙ nõ valzʒ hec aꝛgumẽtatio.qm eiꝰintentio ñ ẽ bona bo
nitate gratuita. vt patet ex dictis.i Ad illa que obijci⸗

untur ꝙ iudei erant obligati ſeruire deo.dicimus ꝙ ve

rü eſt ꝙ obligati erant ſeruire:ſed nõ ſeruiebant.et iðo
Apꝛie nõ erant ſerui dei.niſi dicatur ꝙ erant ſerui dei:
. quia tenebant᷑ ei ſeruire ex pacto. Oy abolus autẽ dici⸗
tur ſeruꝰdei vel ſeruire deo impꝛopꝛie:qm ex malio ope
ribus dyaboli elicit deus bonum. ei em̃ militat oñ̃e qð
obſtat.¶¶ Ad aliud qð obijcitur ꝙ exiſiẽs in moꝛtali fac
bona oꝑa ꝓpter deum.id ẽ.quia diligit deũ naturali di⸗
lectione ⁊c.dðm ſm anſeł.ꝙ duplexr ẽ neceſſitas.ſcʒ ne/
ceſſitas immutabilitatis et neceſſitas coactõnis.pꝛimo
modo ex neceſſitate dat.quia immutabiliter dat.ſecun⸗
do modo nõ.ſed non valet.ex neceſſitate dat.no ergo ex
ꝛiſericoꝛdia.quoniã miſericoꝛdia dei eſt eius largitas
ſuperſluens.qua etiã indignos aliquo mõ remunerat.
Ad vltimum oðᷣm.ꝙ hec dictio quia:ñ notat cauſam
efficientẽ nec in agendo nec in merendo nec in mouẽdo.
vt quidam direrunt.q actio nabuchodo.nõ mouit lar⸗/
gitatem dei.quia deus nullis actõnibus mouetur.ſʒ di
cit cauſam receptiuam doni.ad quã ↄſequitur largitio
diuini beneficij. Cũ eĩ deꝰſit ſumme laꝛgus ſemꝑ eſt ꝑa

tus dare.̊ creatura nõ ſemper ꝑata eſt recipere.pꝛepa

ratur aũt homo er operibus de genere bonoꝛum ad re⸗

cipiendum a deo vel bonum tꝑale vel bonum ſpirituale
Dicendum ergo.ꝙ quia dicit cauſam receptiuam vel
diſponentem in nabuchodo.ad hoc ꝙ reciperet tempo⸗/

rale beneficium a deo.

R — Je
ð — Xa beno nina 2 L. htanen W Zw

e en ,

— – Lyn (LS
H
To R MℳN—ν s Benen P 60 ſ
. ſr Rſpo ſi .Pαα

k————ð

„*
0 ?

WW *

0

:

gt⸗
n
do.
lar⸗
zdi
itio
tpe⸗
epe
dre
wmale
1

.

LNueſtio
LConſequenter que/ .S. ij.

rit᷑ quõ oꝑa bona facta ſine caritate valeãt ad habilita
tõem gꝛe:⁊ ao diminutõem pene. Ao pꝛimũ ſic. Si per
talia oꝑa habilitat ſe hõ ad ſuſcipiẽdã gram. quato⸗
magis exercet ſe in talibo oꝑibo:tato ꝓpinquioꝛ ẽ gratie
ECõtra.Peccatoꝛ quãtomagis moꝛat᷑ in pcto ſuo ma
gis ẽ peccatoꝛ: qũ malicia nõ põt minui:̊ creſcit ꝑ cir
cũſtãtiã tꝑis. Sʒ quãtomagis ẽ peccatoꝛ:tãtomagis re
motꝰẽ a gra. Sʒ iſte ẽ magis peccatoꝛ qᷓ; pꝛiꝰ ꝑ circũſtã⸗
tiã tꝑis.q̊ magis ẽ remot a gra qᷓ; pꝛiꝰ. Rñnſio.cõce⸗
dendũ ꝙ talis i tali ſtatu remotioꝛ ẽ a ga ⁊ ꝓpinquioꝛ ẽ
gẽe qᷓ pꝛiꝰ:ſ̊ ſᷣm diuerſa. Eſt eĩ remotioꝛ ſᷣm quãtitatẽ

qñẽ in augmẽto moꝛbi iuxta criſim: remotioꝛ ẽa ſanita

pet᷑i. ꝓpinquioꝛ aũt ſᷣm habilitatõeʒ ſuſcipiẽda:ſic eger

te ꝓpter augmẽtũ moꝛbi:ꝗ magis tñ habilis ẽ vt educa?!“k-
qᷓ pꝛiꝰ.q¶ Ad ſecũdũ arguit᷑ ſic. Dicũt eĩ onmes ꝙ bona

oꝑa facta er caritatẽ valẽt ad diminutõem pene etne.
Sʒ v. Per vnũ bonũ opꝰdimittit᷑ aliquãtuluʒ de pena
eterna:⁊ ꝑ aliud tãtũ. tot põt facere bona oꝑa ꝙ non
ſentiet penà inferni. Cõtra.Decedit in moꝛtali: ̊ ſen⸗
tiet penã inferni. Rñnſio.dicimꝰꝙ bona oꝑa facta ex
caꝛitatẽ valẽt ad diminutõem pene eterne. nõ q̃ debet᷑:
ßᷣ q̃ deberet᷑ niſi facèt illa bona oꝑa.qð pʒ.nõ em̃ poſſet
diu eẽ quin caderet ꝑ peccatũ vnũ ĩ aliud.qꝛ peccatum
qð ꝑ pnĩam cito nõ diluit᷑:ſuo pondẽ ad aliud trabit.

Valẽt ̊ bona facta extra caritatẽ ad p̃dicta tria.ad bo
nũ tꝑale.ad babilitatõem gr̃e.⁊ ad diminutõem pene.

rop e E Valent et᷑ ad alia tria.ad retardãdũ pctm.qm̃ petm eſt

Aacet ne ꝓcedat.ſicut gallina appoſita moꝛbo regio 6 —
nat moꝛbũ regiũ ſ̊ retardat ne ꝓcedat vlteriꝰ¶ Valẽt er

— —
Byrd. ₰ 4

₰

119

ignis ſeu febris ↄſumẽs totã aĩam:niſi ꝑ bona oꝑa r̃taꝛ

ad aſſuefactõeʒ bonoꝝ oꝑum.qm̃ ꝑ iſta ſe aſſuefacit hõ
ad bonũ.qm qð male fers eſſueſcere feres. Valẽt et ad
circũſtantiã tꝑis ne perm creſcat in moꝛa.nec augmẽtet᷑
ĩ eo pctm quoniã qᷓdiu hõ inſiſtit bonis oꝑibo.nõ eſt in
moꝛa nec augmentat᷑ ĩ eo pctm:nec ẽ et᷑ in eo negligẽtia
nec moꝛa.ᷣ illð cẽ queſtionis:cum diſputat᷑ de circũſtan
tijs peccati.

Membꝛum ſextum

